Денсаулық сақтау саласындағы кәсіптік стандарттарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 25 қаңтардағы № 46 бұйрығы
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңның 5-бабының 5-тармақшаға сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар: балалар)" кәсіптік стандарты;
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Акушерия және гинекология (ересектер,
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Авиациялық және ғарыштық медицина" кәсіптік стандарты;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Акушериялық іс" кәсіптік стандарты;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Аллергология және иммунология (ересектер, балалар)" кәсіптік стандарты;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Ангиохирургия (ересектер, балалар)" кәсіптік стандарты;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес "Анестезиология және реаниматология (ересектер, балалар)" кәсіптік стандарты;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес "Гастроэнтерология (ересектер, балалар)" кәсіптік стандарты;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес "Гематология (ересектер)" кәсіптік стандарты;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес "Дерматовенерология (ересектер, балалар)" кәсіптік стандарты;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес "Балалар хирургиясы" кәсіптік стандарты;
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес "Инфекциялық аурулар (ересектер, балалар)" кәсіптік стандарты;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес "Кардиология (ересектер, балалар)" кәсіптік стандарты;
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес "Кардиохирургия (ересектер, балалар)" кәсіптік стандарты;
14) осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес "Кинезиотерапия, Эрготерапия" кәсіптік стандарты;
15) осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес "Клиникалық диетология" кәсіптік стандарты;
16) осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес "Клиникалық зертханалық диагностика" кәсіптік стандарты;
17) осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес "Клиникалық психология" кәсіптік стандарты;
18) осы бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес "Клиникалық фармакология" кәсіптік стандарты;
19) осы бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес "Емдеу ісі" кәсіптік стандарты;
20) осы бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес "Төтенше жағдайлар мен апаттар медицинасы" кәсіптік стандарты;
21) осы бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес "Медициналық генетика" кәсіптік стандарты;

Об утверждении профессиональных стандартов в области здравоохранения
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 января 2024 года № 46
В соответствии с подпунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) профессиональный стандарт "Акушерство и гинекология (взрослая, детская)", согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) профессиональный стандарт "Авиационная и космическая медицина", согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) профессиональный стандарт "Акушерское дело", согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) профессиональный стандарт "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)", согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) профессиональный стандарт "Ангиохирургия (взрослая, детская)", согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) профессиональный стандарт "Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)", согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) профессиональный стандарт "Гастроэнтерология (взрослая, детская)", согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) профессиональный стандарт "Гематология (взрослая)", согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) профессиональный стандарт "Дерматовенерология (взрослая, детская)", согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) профессиональный стандарт "Детская хирургия", согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) профессиональный стандарт "Инфекционные болезни (взрослая, детская)", согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) профессиональный стандарт "Кардиология (взрослая, детская)", согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) профессиональный стандарт "Кардиохирургия (взрослая, детская)", согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) профессиональный стандарт "Кинезиотрепаия. Эрготерапия", согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) профессиональный стандарт "Клиническая диетология", согласно приложению 15 к настоящему приказу;
16) профессиональный стандарт "Клиническая лабораторная диагностика", согласно приложению 16 к настоящему приказу;
17) профессиональный стандарт "Клиническая психология", согласно приложению 17 к настоящему приказу;
18) профессиональный стандарт "Клиническая фармакология", согласно приложению 18 к настоящему приказу;
19) профессиональный стандарт "Лечебное дело", согласно приложению 19 к настоящему приказу;
20) профессиональный стандарт "Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф", согласно приложению 20 к настоящему приказу;
21) профессиональный стандарт "Медицинская генетика", согласно приложению 21 к настоящему приказу;

22) осы бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес "Медициналық оптика" кәсіптік стандарты;
23) осы бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес "Неврология (ересектер, балалар)" кәсіптік стандарты;
24) осы бұйрыққа 24-қосымшаға сәйкес "Нейрохирургия (ересектер, балалар)" кәсіптік стандарты;
25) осы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес "Кезек күттірмейтін медицина (ересектер, балалар), Жедел жәрдем" кәсіптік стандарты;
26) осы бұйрыққа 26-қосымшаға сәйкес "Нефрология (ересектер, балалар)" кәсіптік стандарты;
27) осы бұйрыққа 27-қосымшаға сәйкес "Нутрициология" кәсіптік стандарты;
28) осы бұйрыққа 28-қосымшаға сәйкес "Жалпы дәрілік практика, Отбасы медицинасы" кәсіптік стандарты;
29) осы бұйрыққа 29-қосымшаға сәйкес "Жалпы хирургия" кәсіптік стандарты;
30) осы бұйрыққа 30-қосымшаға сәйкес "Онкология (ересектер)" кәсіптік стандарты;
31) осы бұйрыққа 31-қосымшаға сәйкес "Онкология және гематология (балалар)" кәсіптік стандарты;
32) осы бұйрыққа 32-қосымшаға сәйкес "Оториноларингология (ересектер, балалар)" кәсіптік стандарты;
33) осы бұйрыққа 33-қосымшаға сәйкес "Офтальмология (ересектер, балалар)" кәсіптік стандарты;
34) осы бұйрыққа 34-қосымшаға сәйкес "Патологиялық анатомия" кәсіптік стандарты;
35) осы бұйрыққа 35-қосымшаға сәйкес "Педиатрия, Неонатология" кәсіптік стандарты;
36) осы бұйрыққа 36-қосымшаға сәйкес "Перфузиология" кәсіптік стандарты;
37) осы бұйрыққа 37-қосымшаға сәйкес "Пластикалық хирургия" кәсіптік стандарты;
38) осы бұйрыққа 38-қосымшаға сәйкес "Кәсіби патология" кәсіптік стандарты;
39) осы бұйрыққа 39-қосымшаға сәйкес "Психиатрия (ересектер, балалар)" кәсіптік стандарты;
40) осы бұйрыққа 40-қосымшаға сәйкес "Пульмонология (ересектер, балалар)" кәсіптік стандарты;
41) осы бұйрыққа 41-қосымшаға сәйкес "Радиология" кәсіптік стандарты;
42) осы бұйрыққа 42-қосымшаға сәйкес "Ревматология (ересектер, балалар)" кәсіптік стандарты;
43) осы бұйрыққа 43-қосымшаға сәйкес "Мейіргер ісі" кәсіптік стандарты;
44) осы бұйрыққа 44-қосымшаға сәйкес "Спорт медицинасы" кәсіптік стандарты;
45) осы бұйрыққа 45-қосымшаға сәйкес "Терапия" кәсіптік стандарты;

22) профессиональный стандарт "Медицинская оптика", согласно приложению 22 к настоящему приказу;
23) профессиональный стандарт "Неврология (взрослая, детская)", согласно приложению 23 к настоящему приказу;
24) профессиональный стандарт "Нейрохирургия (взрослая, детская)", согласно приложению 24 к настоящему приказу;
25) профессиональный стандарт "Неотложная медицина (взрослая, детская), скорая помощь", согласно приложению 25 к настоящему приказу;
26) профессиональный стандарт "Нефрология (взрослая, детская)", согласно приложению 26 к настоящему приказу;
27) профессиональный стандарт "Нутрициология", согласно приложению 27 к настоящему приказу;
28) профессиональный стандарт "Общая врачебная практика, семейная медицина (взрослая, детская)", согласно приложению 28 к настоящему приказу;
29) профессиональный стандарт "Общая хирургия", согласно приложению 29 к настоящему приказу;
30) профессиональный стандарт "Онкология (взрослая)", согласно приложению 30 к настоящему приказу;
31) профессиональный стандарт "Онкология и гематология (детская)", согласно приложению 31 к настоящему приказу;
32) профессиональный стандарт "Оториноларингология (взрослая, детская)", согласно приложению 32 к настоящему приказу;
33) профессиональный стандарт "Офтальмология (взрослая, детская)", согласно приложению 33 к настоящему приказу;
34) профессиональный стандарт "Патологическая анатомия", согласно приложению 34 к настоящему приказу;
35) профессиональный стандарт "Педиатрия, неонатология", согласно приложению 35 к настоящему приказу;
36) профессиональный стандарт "Перфузиология", согласно приложению 36 к настоящему приказу;
37) профессиональный стандарт "Пластическая хирургия", согласно приложению 37 к настоящему приказу;
38) профессиональный стандарт "Профессиональная патология", согласно приложению 38 к настоящему приказу;
39) профессиональный стандарт "Психиатрия (взрослая, детская)", согласно приложению 39 к настоящему приказу;
40) профессиональный стандарт "Пульмонология (взрослая, детская)", согласно приложению 40 к настоящему приказу;
41) профессиональный стандарт "Радиология", согласно приложению 41 к настоящему приказу;
42) профессиональный стандарт "Ревматология (взрослая, детская)", согласно приложению 42 к настоящему приказу;
43) профессиональный стандарт "Сестринское дело", согласно приложению 43 к настоящему приказу;
44) профессиональный стандарт "Спортивная медицина", согласно приложению 44 к настоящему приказу;
45) профессиональный стандарт "Терапия", согласно приложению 45 к настоящему приказу;

46) осы бұйрыққа 46-қосымшаға сәйкес "Токсикология (ересектер, балалар)" кәсіптік стандарты;
47) осы бұйрыққа 47-қосымшаға сәйкес "Травматология және ортопедия (ересектер, балалар)" кәсіптік стандарты;
48) осы бұйрыққа 48-қосымшаға сәйкес "Дәстүрлі медицина" кәсіптік стандарты;
49) осы бұйрыққа 49-қосымшаға сәйкес "Трансфузиология" кәсіптік стандарты;
50) осы бұйрыққа 50-қосымшаға сәйкес "Урология және андрология (ересектер, балалар)" кәсіптік стандарты;
51) осы бұйрыққа 51-қосымшаға сәйкес "Физикалық медицина және оңалту (ересектер, балалар)" кәсіптік стандарты;
52) осы бұйрыққа 52-қосымшаға сәйкес "Фтизиатрия (ересектер, балалар)" кәсіптік стандарты;
53) осы бұйрыққа 53-қосымшаға сәйкес "Функционалды диагностика" кәсіптік стандарты;
54) осы бұйрыққа 54-қосымшаға сәйкес "Жақ-бет хирургиясы (ересектер, балалар)" кәсіптік стандарты;
55) осы бұйрыққа 55-қосымшаға сәйкес "Эндокринология (ересектер, балалар)" кәсіптік стандарты;
56) осы бұйрыққа 56-қосымшаға сәйкес "Ядролық медицина" кәсіптік стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық қабылданған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
Қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2024 жылғы 25қаңтардағы
№ 46 бұйрыққа
1-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Акушерия және гинекология (ересектер, балалар)"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: Кәсіптік стандарт кадрларды аттестаттауды, сертификаттауды бағалау және біліктіліктілігін, дайындығын және мамандануын растау үшін негіз ретінде қолданылады және пайдаланушылардың кең ауқымы қолдануға арналған:

46) профессиональный стандарт "Токсикология (взрослая, детская)", согласно приложению 46 к настоящему приказу;
47) профессиональный стандарт "Травматология и ортопедия (взрослая, детская)", согласно приложению 19 к настоящему приказу;
48) профессиональный стандарт "Традиционная медицина", согласно приложению 48 к настоящему приказу;
49) профессиональный стандарт "Трансфузиология", согласно приложению 49 к настоящему приказу;
50) профессиональный стандарт "Урология и андрология (взрослая, детская)", согласно приложению 50 к настоящему приказу;
51) профессиональный стандарт "Физическая медицина и реабилитация (взрослая, детская)", согласно приложению 51 к настоящему приказу;
52) профессиональный стандарт "Фтизиатрия (взрослая, детская)", согласно приложению 52 к настоящему приказу;
53) профессиональный стандарт "Функциональная диагностика", согласно приложению 53 к настоящему приказу;
54) профессиональный стандарт "Челюстно-лицевая хирургия (взрослая, детская)", согласно приложению 54 к настоящему приказу;
55) профессиональный стандарт "Эндокринология (взрослая, детская)", согласно приложению 55 к настоящему приказу;
56) профессиональный стандарт "Ядерная медицина", согласно приложению 56 к настоящему приказу.
2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней со дня принятия настоящего приказа
направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Гиният
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты
Республики Казахстан
приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 25 января 2024 года № 46
Профессиональный стандарт: "Акушерство и гинекология (взрослая, детская)"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт применяется в качестве основы для оценки, аттестации, сертификации и подтверждения квалификации, подготовки и специализации кадров здравоохранения и предназначены для использования широким кругом пользователей:

1) қызметкерлердің – сала бойынша мамандыққа қойылатын талаптарды түсінуі, өз біліктілігін арттыруды және мансаптық ілгерілеуді жоспарлауы үшін;
2) жұмыс берушілердің - қызметкерлерге қойылатын талаптарды, нұсқаулықтарды, міндеттерді әзірлеуі, қызметкерлерді жалдау және аттестаттау кезінде критерийлер құруы, сондай-ақ кадрлардың біліктілігін арттыру, дамыту, жоғарылату және ротациялау бағдарламаларын жасауы үшін;
3) сертификаттау және біліктілік беру бойынша қызмет жасайтын ұйымдардың (органдар) - персоналды сертификаттау кезінде бағалау материалдарын әзірлеуі және қызметкерлердің сәйкестік деңгейі бойынша біліктілік критерийлерін әзірлеуі үшін;
4) мемлекеттік органдардың – еңбек нарығын мониторингілеу және болжау үшін критерийлер ретінде кәсіптік стандартты пайдалануы үшін.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) Бейінді маман – жоғары медициналық білімі, денсаулық сақтау саласында сертификаты бар медицина қызметкері;
2) Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
3) Клиникалық хаттама – пациенттің белгілі бір ауруы немесе жай-күйі кезіндегі профилактика, диагностика, емдеу, медициналық оңалту және паллиативтік медициналық көмек бойынша ғылыми дәлелденген ұсынымдар;
4) Консилиум – кемінде үш дәрігердің қатысуымен диагноз қою, емдеу тактикасын айқындау және ауруды болжау мақсатында адамды зерттеу;
5) Медицина қызметкері – кәсіптік медициналық білімі бар және медициналық қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға;
6) Медициналық көмектің сапасы – көрсетілетін медициналық көмектің медициналық көмек көрсету стандарттарына сәйкестік деңгейі;
7) Пациент – медициналық көмек көрсетуді қажет ететін ауруының немесе жай-күйінің болуына немесе болмауына қарамастан, медициналық көрсетілетін қызметтердің тұтынушысы болып табылатын (болып табылған) жеке тұлға;
8) Профилактика – аурулардың пайда болуының, аурулардың ерте сатыларда өршуінің алдын алуға және өршіп кеткен асқынуларды, ағзалар мен тіндердің зақымдануын бақылауға бағытталған медициналық және медициналық емес іс-шаралар кешені;
9) Резидентура – мақсаты дербес клиникалық практикаға жіберу үшін тиісті мамандық бойынша дәрігердің кәсіптік біліктілігін алу немесе өзгерту болып табылатын жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беру деңгейі;

1) работниками – для понимания предъявляемых требований к профессии в отрасли, планирования повышения своей квалификации и карьерного продвижения;
2) работодателями – для разработки используемых требований, инструкций, обязанностей к работникам, формирования критериев при найме и аттестации персонала, а также составления программ повышения квалификации, развития, продвижения и ротации кадров;
3) организациями (органами), осуществляющими деятельность по сертификации и присвоению квалификации – для разработки оценочных материалов при сертификации персонала и выработки критериев квалификации работников по уровню соответствия;
4) государственными органами – для использования профессионального стандарта в качестве критериев для мониторинга и прогнозирования рынка труда.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат по определенной специальности;
2) уполномоченный орган в области здравоохранения – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
3) клинический протокол – научно доказанные рекомендации по профилактике, диагностике, лечению, медицинской реабилитации и паллиативной медицинской помощи при определенном заболевании или состоянии пациента;
4) консилиум – исследование лица в целях установления диагноза, определения тактики лечения и прогноза заболевания с участием не менее трех врачей;
5) медицинский работник – физическое лицо, имеющее профессиональное медицинское образование и осуществляющее медицинскую деятельность;
6) качество медицинской помощи – уровень соответствия оказываемой медицинской помощи стандартам оказания медицинской помощи;
7) пациент – физическое лицо, являющееся (являвшееся) потребителем медицинских услуг независимо от наличия или отсутствия у него заболевания или состояния, требующего оказания медицинской помощи;
8) профилактика – комплекс медицинских и немедицинских мероприятий, направленных на предупреждение возникновения заболеваний, прогрессирования на ранних стадиях болезней и контролирование уже развившихся осложнений, повреждений органов и тканей;
9) резидентура – уровень послевузовского медицинского образования, целью которого является приобретение или изменение профессиональной квалификации врача по соответствующей специальности для допуска к самостоятельной клинической практике;

10) Тағылымдама – теориялық дайындық нәтижесінде алынған кәсіптік білімді, іскерлік пен дағдыны практикада қалыптастыруға және бекітуге, сондай-ақ одан әрі кәсіптік қызмет үшін жұмыстың өзіндік ерекшелігін, озық тәжірибені зерделеуге бағытталған бейресми білім беру нысаны;
11) Тәлімгер – медициналық білім беру бағдарламалары бойынша білім алушыларға және жас мамандарға кәсіптік бейімделуде практикалық көмек көрсету үшін медициналық ұйымның немесе медициналық білім беру ұйымының басшысы тағайындайтын, кемінде бес жыл өтілі бар, қызметін білім берудің, ғылым мен практиканың үш тұғырлығы негізінде жүзеге асыратын медицина қызметкері;
12) Хабардар етілген келісім – адамның медициналық көмек алуға және (немесе) оның шешім қабылдауы үшін маңызы бар медициналық көмектің және (немесе) зерттеудің барлық аспектісі туралы ақпаратты алғаннан кейін нақты зерттеуге қатысуға өз келісімін жазбаша ерікті түрде растау рәсімі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) АЖХ-10 – Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың 10-шы қайта қараудағы халықаралық статистикалық сыныптамасы;
2) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
3) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі;
4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы;
5) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Акушерия және гинекология (ересектер, балалар)
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86101028
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.2 Дәрігерлік практика және стоматология саласындағы қызмет
86.22 Арнайы дәрігерлік практика
86.22.0 Арнайы дәрігерлік практика
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіптік стандарт Қазақстан Республикасында бедеулігі бар әйелдер мен ерлі-зайыптыларға білікті, мамандандырылған медициналық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету жөніндегі маманның кәсіптік құзыреті саласындағы талаптарды, оның ішінде профилактиканы, диагностиканы, емдеуді, оңалтуды, медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптауды қоса алғанда, иеленуге және сәйкес келуге тиіс Дағдылар мен білімдер бөлігінде белгілейді Акушерлік және гинекология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптары. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.

10) стажировка – форма неформального образования, направленная на формирование и закрепление на практике профессиональных знаний, умений и навыков, полученных в результате теоретической подготовки, а также изучение специфики работы, передового опыта для дальнейшей профессиональной деятельности;
11) наставник – медицинский работник со стажем не менее пяти лет, назначаемый руководителем медицинской организации или организации медицинского образования для оказания практической помощи в профессиональной адаптации обучающихся по программам медицинского образования и молодых специалистов, осуществляющий деятельность на основе триединства образования, науки и практики;
12) информированное согласие – процедура письменного добровольного подтверждения лицом своего согласия на получение медицинской помощи и (или) участие в конкретном исследовании после получения информации обо всех значимых для принятия им решения аспектах медицинской помощи и (или) исследования. Информированное письменное согласие оформляется по форме, утвержденной уполномоченным органом;
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) МКБ-10 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем, десятого пересмотра, единый документ для формирования системы учета заболеваемости и смертности;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
3) МСКО – международная стандартная классификация образования
4) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Акушерство и гинекология (взрослая, детская)
5. Код профессионального стандарта: Q86101028
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.2 Деятельности в области врачебной практики и стоматологии
86.22 Специальная врачебная практика
86.22.0 Специальная врачебная практика
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по организации и оказанию квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг женщинам и супружеским парам с бесплодием в Республике Казахстан, включая профилактику, диагностику, лечение, реабилитацию, экспертизу объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области акушерства и гинекологии. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Акушер-гинеколог дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.2 Дәрігер акушер-гинеколог - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.3 Дәрігер акушер-гинеколог - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.4 Дәрігер акушер-гинеколог - 7 СБШ-нің деңгейі
5) 7.1 Дәрігер онкологиялық гинеколог - 7 СБШ-нің деңгейі
6) 7.2 Дәрігер онкологиялық гинеколог - 7 СБШ-нің деңгейі
7) 7.3 Дәрігер онкологиялық гинеколог - 7 СБШ-нің деңгейі
8) 7.4 Дәрігер онкологиялық гинеколог - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Акушер-гинеколог дәрігер":
Топтың коды:
2214-8
Қызмет атауының коды:
2214-8-001
Кәсіптің атауы:
7.1 Акушер-гинеколог дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер "біліктілігі" Акушерлік және гинекология " мамандығы бойынша резидентурада оқу кезінде. Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен бедеулігі бар әйелдер мен ерлі-зайыптыларға білікті, мамандандырылған медициналық көмек көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жүктіліктен тыс әйелдерде, жүктілік, босану, босанғаннан кейінгі кезеңде және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен балалар мен жасөспірімдер қыздарында диагностика, емдеу, алдын алу және оңалту
2. Акушерлік-гинекологиялық көмек көрсету кезінде алдын алу іс-шараларын жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықты қалыптастырудың, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу

8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач акушер-гинеколог - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач акушер-гинеколог - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач акушер-гинеколог - 7 уровень ОРК;
4) 7.4 Врач акушер-гинеколог - 7 уровень ОРК;
5) 7.1 Врач онкологический гинеколог - 7 уровень ОРК;
6) 7.2 Врач онкологический гинеколог - 7 уровень ОРК;
7) 7.3 Врач онкологический гинеколог - 7 уровень ОРК;
8) 7.4 Врач онкологический гинеколог - 7 уровень ОРК;
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач акушер-гинеколог":
Код группы:
2214-8
Код наименования занятия:
2214-8-001
Наименование профессии:
7.1 Врач акушер-гинеколог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовым квалификационным характеристикам:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
врач-резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Акушерство и гинекология". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи женщинам и супружеским парам с бесплодием под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика, лечение, профилактика и реабилитация у женщин вне беременности, в период беременности, родов, послеродовом периоде и девочкам детского и подросткового возраста под контролем и надзором наставника.
2. Проведение профилактических мероприятий при оказании акушерско-гинекологической помощи, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника.

4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есеп алу-есеп беру медициналық құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен әртүрлі генезді бедеулігі бар әйелдерге консультациялық-диагностикалық, емдеу-профилактикалық және оңалту көмегін жүргізу
2. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Жүктіліктен тыс әйелдерде, жүктілік, босану, босанғаннан кейінгі кезеңде және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен балалар мен жасөспірімдер қыздарында диагностика, емдеу, алдын алу және оңалту
Дағды 1:
Жүктіліктен тыс, жүктілік, босану, босанғаннан кейінгі кезеңдегі әйелдерді, сондай-ақ балалық шақтағы және жасөспірім жастағы қыздарды тексеру және емдеу
Машықтар:
1. Жүктілік, босану, босанғаннан кейінгі кезеңдегі әйелдерді, балалық шақтағы және жасөспірім жастағы қыздарды, гинекологиялық науқастарды зерттеп-қарау жоспарын әзірлей білу (тәлімгердің қадағалауымен).
2. Жүктілік, босану, босанғаннан кейінгі кезеңде жиі кездесетін асқынулар анықталған кезде диагностика жүргізе алу және дифференциалды диагностикалау, диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін тағайындау және түсіндіру, АХЖ-10 сәйкес диагнозды тұжырымдай білу (тәлімгердің қадағалауымен).
3. Әйел өмірінің әртүрлі жас кезеңдерінде жиі кездесетін гинекологиялық ауруларға диагностика жүргізу және дифференциалды диагностикалау қабілеті, оның ішінде диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін тағайындау және түсіндіру, АХЖ-10-ға сәйкес ауру анықталған кезде диагнозды тұжырымдай білу (тәлімгердің қадағалауымен).
4.Жүктілікке диагностика жүргізе білу (тәлімгердің қадағалауымен).
5. Жүктілік пен босануға қарсы көрсетілімдерді анықтай білу (тәлімгердің қадағалауымен).
6. Жүктіліктен тыс, жүктілік, босану, босанғаннан кейінгі кезеңдегі әйелдерді, балалық шақтағы және жасөспірім жастағы қыздарды жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызудың көрсеткіштерін анықтай білу (тәлімгердің қадағалауымен).
7. Жүктіліктен тыс, жүктілік, босану, босанғаннан кейінгі кезеңдегі әйелдерді, сондай-ақ балалық шақтағы және жасөспірім жастағы қыздарды жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызу үшін іс-қағаздарын жүргізе білу (тәлімгердің қадағалауымен).
8. Жүктіліктен тыс, жүктілік, босану, босанғаннан кейінгі кезеңдегі әйелдердегі, сондай-ақ балалық шақтағы және жасөспірім жастағы қыздардағы аурудың негізгі белгілерін анықтай білу (тәлімгердің қадағалауымен).
9. Қазақстан Республикасының акушерия және гинекологиялық қызмет саласындағы заңнамасында көзделген медициналық құжаттаманы рәсімдей білу (тәлімгердің қадағалауымен).

4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение консультативно-диагностической, лечебно-профилактической и реабилитационной помощи женщинам с бесплодием различного генеза под контролем и надзором наставника.
2. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника.
Трудовая функция 1:
Диагностика, лечение, профилактика и реабилитация у женщин вне беременности, в период беременности, родов, послеродовом периоде и девочкам детского и подросткового возраста под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Обследование и лечение женщин вне беременности, в период беременности, родов, послеродовом периоде и девочкам детского и подросткового возраста
Умения:
1. Разрабатывать план обследования женщин в период беременности, родов, послеродовом периоде, девочек детского и подросткового возраста, гинекологических больных.
2. Проводить диагностику и дифференциальную диагностику наиболее распространенных осложнений в периоде беременности, родов, послеродовом периоде, включая назначение и интерпретацию результатов диагностических исследований, формулирование диагноза согласно МКБ-10, при выявлении осложнений.
3. Проводить диагностику и дифференциальную диагностику наиболее распространенных гинекологических заболеваний в различные возрастные периоды жизни женщины, включая назначение и интерпретацию результатов диагностических исследований, формулирование диагноза согласно МКБ-10 при выявлении болезни.
4. Проводить диагностику беременности.
5. Выявлять противопоказания к беременности и родам.
6. Определять показания к плановой и экстренной госпитализации женщин вне беременности, в период беременности, родов, послеродовом периоде и девочек детского и подросткового возраста.
7. Проводить оформление документации для плановой и экстренной госпитализации женщин вне беременности, в период беременности, родов, послеродовом периоде и девочек детского и подросткового возраста
8. Выявлять основных симптомы заболеваний у женщин вне беременности, в период беременности, родов, послеродовом периоде и девочкам детского и подросткового возраста
9. Оформлять медицинскую документацию, предусмотренную законодательством Республики Казахстан, в области акушерско-гинекологической деятельности.

10. Жүктілік кезінде және босанғаннан кейінгі кезеңде пациенттерді қарап-тексеруден өткізе білу (тәлімгердің қадағалауымен).
11. Стетоскоп, қол доплер аппараты арқылы ұрықтың жүрек соғысын тыңдай білу (тәлімгердің қадағалауымен).
12. Бимануальды қынаптық зерттеулер жүргізе білу (тәлімгердің қадағалауымен).
13. Сүт бездерін тексеру және пальпациялай білу (тәлімгердің қадағалауымен).
14. Іштің шеңберін, жатыр түбінің биіктігін өлшей білу (тәлімгердің қадағалауымен).
15. Ұрықтың кардиотокографиясын жүргізу және бағалай білу (тәлімгердің қадағалауымен).
16. Жүктіліктің мерзімін анықтай білу (тәлімгердің қадағалауымен).
17. Жатыр мойнын айналарда қарап тексеруді білу (тәлімгердің қадағалауымен).
18. Бишоп шкаласы бойынша жатыр мойнының жетілу дәрежесін бағалауды білу (тәлімгердің қадағалауымен).
19. Пациенттің жағдайын бағалауды білу (тәлімгердің қадағалауымен).
20. Таннер бойынша сүт бездерінің және жыныстық түктенудің даму дәрежесін бағалай білу (тәлімгердің қадалауымен).
21. Ұрықтың позициясын, түрін, қалпын және орналасқан бөлігін анықтай білу (тәлімгердің қадағалауымен).
22. Қынаптың жағындысын, вульваның қырындысы мен жатыр мойнының қырындысын алуды білу (тәлімгердің қадағалауымен).
23. Аспаптық зерттеу нәтижелерін түсіндіру және талдай білу (тәлімгердің қадағалауымен):
1) амниоскопия;
2) гистеросальпингография;
3) гистероскопия;
4) кольпоскопия/ вагиноскопия/ вульвоскопия;
5) жамбас мүшелерінің компьютерлік томографиясы, оның ішінде контрастпен;
6) контрастты эхогистеросальпингоскопия;
7) ұрықтың КТГ;
8) жамбас мүшелерінің магнитті-резонанстық томографиясы, оның ішінде көктамырішілік контрастпен
9) маммография;
10) жамбас мүшелерінің ультрадыбыстық зерттеуі;
11) құрсақ қуысы мүшелерінің ультрадыбыстық зерттеуі;
12) бүйрек және зәр шығару жолдарының ультрадыбыстық зерттеуі;
13) ұрықтың және плацентаның ультрадыбыстық зерттеуі;
14) ультрадыбыстық цервикометрия;
15) жатыр плацентарлы қан ағымының доплерографиясы.
24. Жүктіліктен тыс, жүктілік, босану, босанғаннан кейінгі кезеңдегі әйелдерді, сондай-ақ балалық шақтағы және жасөспірім жастағы қыздарды мамандандырылған мамандардың кеңесіне жіберу көрсеткіштерін анықтай білу (тәлімгердің қадағалауымен).
25. Жүктіліктен тыс, жүктілік, босану, босанғаннан кейінгі кезеңдегі әйелдерге, сондай-ақ балалық шақтағы және жасөспірім жастағы қыздарға шұғыл медициналық көмек көрсетуге медициналық көрсеткіштерді анықтай білу (тәлімгердің қадағалауымен).
26. Жүктіліктен тыс, жүктілік, босану, босанғаннан кейінгі кезеңдегі әйелдерге, сондай-ақ балалық шақтағы және жасөспірім жастағы қыздарға стационарда мамандандырылған, жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету үшін медициналық көрсеткіштерді анықтай білу (тәлімгердің қадағалауымен).

10. Проводить осмотр пациентов в период беременности, в послеродовом периоде.
11. Выслушивать сердцебиение плода с помощью стетоскопа, ручного допплеровского устройства.
12. Проводить бимануальное влагалищное исследование.
13. Проводить осмотр и пальпацию молочных желез.
14. Измерять окружность живота, высоты дна матки.
15. Проводить и оценить кардиотокографию плода
16. Определять срок беременности.
17. Осматривать шейку матки в зеркалах.
18. Оценивать степень зрелости шейки матки по шкале Бишоп.
19. Оценивать состояние пациентки.
20. Оценивать степень развития молочных желез и полового оволосения по Таннеру.
21. Проводить определение положения, вида, позиции и предлежащей части плода.
22. Брать влагалищный мазок, соскобы вульвы и соскобы с шейки матки.
23. Интерпретировать и анализировать результаты инструментальных исследований:
- амниоскопия;
- гистеросальпингография;
- гистероскопия;
- кольпоскопия или вагиноскопия или вульвоскопия;
- компьютерная томография органов малого таза, в том числе с контрастированием;
- контрастная эхогистеросальпингоскопия;
- КТГ плода;
- магнитно-резонансная томография органов малого таза, в том числе с внутривенным контрастированием;
- маммография;
- УЗИ органов малого таза;
- УЗИ органов брюшной полости;
- УЗИ почек и мочевыводящих путей;
- УЗИ плода и плаценты;
- УЗИ-цервикометрия;
- Допплерография маточно-плацентарного кровотока.
24. Определять показания для направления у женщин вне беременности, в период беременности, родов, послеродовом периоде и девочкам детского и подросткового возраста на консультацию к профильным специалистам.
25. Определять медицинские показания для оказания скорой медицинской помощи у женщин вне беременности, в период беременности, родов, послеродовом периоде и девочкам детского и подросткового возраста.
26. Определять медицинские показания и направлять женщин вне беременности, в период беременности, родов, послеродовом периоде и девочек детского и подросткового возраста для оказания специализированной, высокотехнологической медицинской помощи, в условиях стационара.

47. Балалардың (олардың заңды өкілдерінің) өмірі мен ауруы туралы шағымдарын, анамнез жинау және балалардан (олардың заңды өкілдерінен) алынған ақпаратты түсіндіру және талдай білу (тәлімгердің қадағалауымен).
Білімдер:
1. Жүрек пен қан тамырларының анатомиялық-функционалдық жағдайы қалыпты және жүрек-қан тамырлары ауруларында.
2. Жүрек-тамыр жүйесі ауруларының этиологиясы, патогенезі. Клиникалық көрінісі, жүрек-қан тамырлары патологиясындағы асқынулардың ерекшеліктері.
3. Жүрек-қантамыр жүйесін Зерттеудің физикалық әдістері.
4. Жүрек-қан тамырлары ауруларының синдромдары.
5. Жүрек-қан тамырлары аурулары мен АХЖ-10 заманауи классификациясы.
6. Медициналық көрсеткіштер немесе қарсы көрсеткіштер, жүрек-тамыр жүйесі ауруларында зертханалық және аспаптық зерттеу әдістерін жүргізу алгоритмі.
7. Жүрек-қан тамырлары ауруларын диагностикалау мен емдеудің интервенциялық және хирургиялық әдістеріне арналған медициналық көрсеткіштер немесе қарсы көрсеткіштер.
8. Асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың белгілері мен синдромдары, соның ішінде жүрек-қан тамырлары аурулары бар науқастарда диагностикалық процедуралар кезінде мүмкін болатын ауыр және күтпеген.
9. Тиісті мамандардың жоспарлы және шұғыл консультацияларына көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Әйелдердің әртүрлі жас кезеңдерінде және жүктіліктің, босанудың және босанғаннан кейінгі кезеңнің асқынуларында оңалту іс-шараларын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Әйелдердің әртүрлі жас кезеңдерінде және жүктіліктің, босанудың және босанғаннан кейінгі кезеңнің асқынуларында іс-шараларды психологиялық және физикалық оңалтуды ұйымдастыру дағдылары
2. Әйелдердің әртүрлі жас кезеңдерінде, сондай-ақ жүктілік және босанғаннан кейінгі кезеңде іс-шараларды кәсіби, әлеуметтік-экономикалық оңалтуды ұйымдастыру бойынша кеңес беру дағдылары
Білімдер:
1. Акушер - гинекологтың клиникалық тәжірибесінде дәлелді медицинаны білу.
2. МСАК жағдайында пациенттерді оңалту жөніндегі іс-шараларды білу.
3. Әйелдердің әртүрлі жас кезеңдерінде және босанғаннан кейінгі кезеңде оңалтуға қатысты заманауи зерттеулердің нәтижелерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Акушерлік-гинекологиялық көмек көрсету кезінде алдын алу іс-шараларын жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықты қалыптастырудың, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
Дағды 1:
Акушерлік-гинекологиялық патологияның алдын алуға бағытталған профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу. Инфекцияның алдын алу және инфекцияны бақылау.
Машықтар:

47. Осуществлять сбор жалоб, анамнеза жизни и заболевания у детей (их законных представителей) и интерпретировать и анализировать информацию, полученную от детей (их законных представителей).
Знания:
1. Анатомо-функциональное состояние сердца и сосудов в норме и при заболеваниях сердечно-сосудистой системы.
2. Этиология, патогенез заболеваний сердечно-сосудистой системы. Клиническая картина, особенности течения осложнений при сердечно-сосудистой патологии.
3. Физикальные методы исследования сердечно-сосудистой системы.
4. Синдромы заболеваний сердечно-сосудистой системы.
5. Современные классификации сердечно-сосудистых заболеваний и МКБ-10.
6. Медицинские показания или противопоказания, алгоритм проведения лабораторных и инструментальных методов исследований при заболеваниях сердечно-сосудистой системы.
7. Медицинские показания или противопоказания для интервенционных и хирургических методов диагностики и лечения заболеваний сердечно-сосудистой системы.
8. Симптомы и синдромы осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возможных при проведении диагностических процедур у пациентов с заболеваниями сердечно-сосудистой системы.
9. Показания к плановой и экстренной консультации соответствующих специалистов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация реабилитационных мероприятий в различные возрастные периоды женщин и осложнений беременности, родов и послеродового периода
Умения:
1. Навыки организации психологической и физической реабилитации мероприятий в различные возрастные периоды женщин и осложнений беременности, родов и послеродового периода
2. Навыки консультирования по организации профессиональной, социально-экономической реабилитации мероприятий в различные возрастные периоды женщин, а также во время беременности и послеродовом периоде
Знания:
1. Знание доказательной медицины в клинической практике врача акушер-гинеколога.
2. Знание мероприятий по реабилитации пациентов в условиях ПМСП.
3. Знание результатов современных исследований в отношении реабилитации в различные возрастные периоды женщин и в послеродовом периоде
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение профилактических мероприятий при оказании акушерско-гинекологической помощи, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Организация и проведение профилактических мероприятий, направленных на профилактику акушерско-гинекологической патологии. Предупреждение инфекций и инфекционный контроль.
Умения:

1. Әр түрлі жастағы әйелдерде гинекологиялық аурулардың алдын алуды ұйымдастыру және жүргізу дағдылары.
2. Жүктіліктің, босанудың, босанғаннан кейінгі кезеңнің асқынуларының алдын алуды ұйымдастыру және жүргізу дағдылары.
3. МСАК жағдайында скринингтік бағдарламалардың нәтижелерін жоспарлау, жүргізу және талдау
4. Акушерлік-гинекологиялық патологиясы бар пациенттер үшін "мектепті" ұйымдастыру дағдыларын меңгеру (денсаулық мектебі).
5. Медициналық көмекке байланысты инфекциялардың алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу (хирургиялық аймақтың инфекциясы, қан ағымының катетері, зәр шығару жүйесінің катетері, төменгі тыныс жолдарының инфекциясы, гемоконтактілі инфекциялар (В және С гепатиттері, АИТВ)".
6. Инфекциялардың алдын алу және инфекциялық бақылау, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының алдын алу жөніндегі іс-шараларға қатысу.
Білімдер:
1. Акушерлік-гинекологиялық патологияның алдын алу принциптері мен әдістері.
2. Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтары.
3. Денсаулық мектебінің оқу бағдарламаларын дайындау принциптері мен әдістемелері.
4. Әйел өмірінің әртүрлі жас кезеңдерінде, сондай-ақ жүктілік, босану, босанғаннан кейінгі кезеңде әйелдердегі аурулардың алдын алуға қатысты заманауи зерттеулердің нәтижелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Аурулардың алдын алуға, салауатты өмір салтын қалыптастыруға, денсаулықты сақтауға және нығайтуға бағытталған білім беру, тәрбие және үгіт-насихат іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу.
Машықтар:
1. Акушерлік-гинекологиялық патологияның алдын алу мәселелері бойынша санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізу.
2. Өмірдің әртүрлі салаларында: тамақтану, су, санитарлық жағдайлар, Тұрғын үй жағдайлары, жеке гигиена, сондай-ақ тиісті көрсетілімдерсіз антибиотиктерді қолданумен байланысты қауіптер туралы санитарлық талаптар, ережелер мен ұсынымдар туралы хабардар ету.
3. Пациенттер мен олардың заңды өкілдерін ұлттық, Халықаралық хаттамалар мен ұсынымдарға сәйкес вакциналар, олардың маңыздылығы, артықшылықтары мен ықтимал қауіптері туралы ақпаратпен қамтамасыз ету.
4. Тұрақты медициналық тексерулер мен скринингтік бағдарламалар туралы хабардар ету.
5. Денсаулықты сақтау, нығайту, санитарлық-гигиеналық мәдениетті арттыру мақсатында санитарлық-гигиеналық дағдыларды үйрету: гигиена мен қауіпсіздікті сақтау, оның ішінде стандартты сақтық шаралары (қол гигиенасы, Жөтел этикеті, жеке қорғаныс құралдары, қауіпсіз инъекция тәжірибесі қалдықтарды басқару, дезинфекция және зарарсыздандыру) тамақ қауіпсіздігі, инфекциялардың алдын алу.

1. Навыки организации и проведения профилактики гинекологических заболеваний у женщин в различные возрастные периоды.
2. Навыки организации и проведения профилактики осложнений беременности, родов, послеродового периода.
3. Планировать, проводить и анализировать результаты скрининговых программ в условиях ПМСП
4. Владеть навыками организации "школы" для пациентов с акушерско-гинекологической патологией (школа здоровья).
5. Участвовать в организации и проведении мероприятий, направленных на профилактику инфекций, связанных с медицинской помощью (инфекции области хирургического вмешательства, катетер ассоциированные инфекции кровотока, катетер ассоциированные инфекции мочевыделительной системы, инфекции нижних дыхательных путей, гемоконтактные инфекции (гепатиты В и С, ВИЧ)".
6. Участвовать в мероприятиях по предупреждению инфекций и инфекционного контроля, предупреждению формирования противомикробной устойчивости.
Знания:
1. Принципы и методы профилактики акушерско-гинекологической патологии.
2. Целевые группы лиц, подлежащие скрининговым исследованиям.
3. Принципы подготовки и методики проведения обучающих программ школы здоровья.
4. Знание результатов современных исследований в отношении профилактики заболеваний у женщин в различные возрастные периоды жизни женщины, а также в период беременности, родов, послеродовом периоде.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация и проведение образовательных, воспитательных и агитационных мероприятий, направленных на профилактику заболеваний, формирование здорового образа жизни, сохранение и укрепление здоровья.
Умения:
1. Проводить санитарно-просветительную работу по вопросам профилактики акушерско-гинекологической патологии.
2. Информировать о санитарных требованиях, правилах и рекомендациях для обеспечения безопасности и гигиены в различных сферах жизни: питание, вода, санитарные условия, жилищные условия, личная гигиена, а также о рисках, связанных с применением антибиотиков без должных показаний.
3. Обеспечивать пациентов и их законных представителей информацией о вакцинах, их значимости, преимуществах и возможных рисках в соответствии с национальными, международными протоколами и рекомендациями.
4. Информировать о регулярных медицинских обследованиях и скрининговых программах.
5. Обучать санитарно-гигиеническим навыкам с целью сохранения, укрепления здоровья, повышения санитарно-гигиенической культуры: поддержание гигиены и безопасности, включающее стандартные меры предосторожности (гигиена рук, этикет кашля, средства индивидуальной защиты, практика безопасных инъекций управление отходами, дезинфекция и стерилизация) безопасности пищи, профилактике инфекций.

6. Салауатты өмір салтын, ұтымды және дұрыс тамақтануды, физикалық белсенділіктің маңыздылығын, жаман әдеттерден бас тартуды, психологиялық әл-ауқатты қолдауды насихаттау бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу.
Білімдер:
1. Салауатты өмір салтын, ұтымды және дұрыс тамақтануды, дене белсенділігін насихаттау жөніндегі іс-шаралар.
2. Инфекциялардың алдын алу және жұқпалы аурулардың таралуы әдістері.
3. Жеке гигиена, салауатты өмір салты принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу
Дағды 1:
Пациентпен, оның туыстарымен немесе заңды өкілдерімен өзара әрекеттесу
Машықтар:
1. Науқасқа немесе оның заңды өкіліне аурудың барысы, леч және болжамы, соның ішінде жағымсыз жаңалықтар туралы кеңес беру.
2. Пациентке және (немесе) оның заңды өкілдеріне диагностиканың, емдеудің ұсынылған әдісі, ықтимал асқынулар туралы ақпараттандырылған келісімді ала отырып хабарлау.
3. Пациентті немесе оның заңды өкілін олардың қалауын, құндылықтарын және хабардар болу деңгейін ескере отырып, шешім қабылдау процесіне тарту.
4. Пациент немесе оның заңды өкілі саналы шешім қабылдауы үшін ақпараттың түсінікті және қол жетімді болуын қамтамасыз ету арқылы процедуралар мен технологияларды түсіндіріңіз.
5. Емдеу тиімділігін арттыру және пациенттің дәрігермен ынтымақтастығы үшін пациенттерге жанашырлық пен қолдау көрсету.
Білімдер:
1. Науқаспен, оның туыстарымен немесе заңды өкілдерімен қарым-қатынас принциптері.
2. Пациентке емдеу әдістері мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды таңдау туралы хабарлауға байланысты этникалық, мәдени, діни, құқықтық аспектілер.
3. Науқастың денсаулығының психоәлеуметтік аспектілері.
4. Заңнама талаптарын сақтай отырып, ақпараттандырылған келісімді ресімдеу процесі.
5. Қақтығыс жағдайларындағы өзара әрекеттесу принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Сотрудничество с другими специалистами и службами здравоохранения по вопросам диагностики, лечения, реабилитации, обеспечения комплексного подхода к профилактике распространения инфекций и формированию здорового образа жизни.
Машықтар:
1. Акушерлік және гинекология мәселелері бойынша МСАК дәрігерлеріне және аралас мамандықтарға кеңес беру және олардың біліктілігін арттыруға қатысу.
2. Пациенттерге медициналық көмектің толық спектрін қамтамасыз ету үшін басқа мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен командаларда жұмыс істеу.

6. Организовывать и проводить мероприятия по пропаганде здорового образа жизни, рационального и здорового питания, важности физической активности, отказа от вредных привычек, поддержания психологического благополучия.
Знания:
1. Мероприятия по пропаганде здорового образа жизни, рационального и здорового питания, физической активности.
2. Методы профилактики инфекций и распространения инфекционных заболеваний.
3. Принципы личной гигиены, здорового образа жизни.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Взаимодействие с пациентом, его родственниками или законными представителями
Умения:
1. Консультировать пациента или его законного представителя о течении, лечении и прогнозе заболевания, включая сообщение неприятных новостей.
2. Информировать пациента и (или) его законных представителей о рекомендуемом виде методе диагностики, лечения, возможных осложнениях с получением информированного согласия.
3. Вовлекать пациента или его законного представителя в процесс принятия решений, учитывая их предпочтения, ценности и уровень информированности.
4. Объяснять процедуры и технологии, обеспечивая понятность и доступность информации, чтобы пациент или его законный представитель мог принять осознанное решение.
5. Проявлять эмпатию и поддержку пациентам для повышения эффективности лечения и сотрудничества пациента с врачом.
Знания:
1. Принципы коммуникации с пациентом, его родственниками или законными представителями.
2. Этические, культурные, религиозные, правовые аспекты, связанные с информированием пациента о выборе методов лечения и средствах медицинского назначения.
3. Психосоциальные аспекты здоровья пациента.
4. Процесс оформления информированного согласия с соблюдением требований законодательства.
5. Принципы взаимодействия в конфликтных ситуациях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Сотрудничество с другими специалистами и службами здравоохранения по вопросам диагностики, лечения, реабилитации, обеспечения комплексного подхода к профилактике распространения инфекций и формированию здорового образа жизни.
Умения:
1. Консультирование и участие в повышении квалификации врачей ПМСП и смежных специальностей по вопросам акушерства и гинекологии.
2. Работать в командах с другими специалистами и службами здравоохранения для обеспечения полного спектра медицинской помощи пациентам.

3. Медициналық көмектің үздіксіздігін және қажет болған жағдайда уақтылы араласуды қамтамасыз ету үшін басқа мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен ақпарат алмасу.
4. Көпсалалы топтардың, консилиумдардың, клиникалық айналымдардың жұмысына қатысу.
5. Инфекциялардың таралуын болдырмау, вакцинация жүргізу және төтенше жағдайларға ден қою үшін қоғамдық ұйымдармен және денсаулық сақтау қызметтерімен ынтымақтасу.
6. Пациенттерді әрі қарай диагностикалау және емдеу үшін мамандарға немесе мамандандырылған Денсаулық сақтау қызметтеріне жіберіңіз.
Білімдер:
1. Диагностика, емдеу, оңалту мәселелері бойынша басқа мамандар мен қызметтердің рөлі мен функциялары.
2. Медициналық практиканың технологиялары мен стандарттары.
3. Денсаулық сақтау мамандарымен және қызметтерімен тиімді қарым-қатынас принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есеп алу-есеп беру медициналық құжаттаманы жүргізу
Дағды 1:
Медициналық практикада есепке алу және құжаттау
Машықтар:
1. Уәкілетті орган белгілеген нысандар, түрлер, көлем, тәртіп және мерзімдер бойынша медициналық құжаттаманы ресімдеу.
2. Медициналық құжаттаманы талаптарға сәйкес ұйымдастырыңыз және сақтаңыз.
3. Жеке деректерді қорғауға және медициналық ақпараттың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге байланысты нормалар мен ережелерді сақтай отырып, медициналық ақпаратты құпия түрде өңдеу.
4. Кәсіби қызметте Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық жүйелерді пайдалану.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығы. "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 4 қарашада № 21579 болып тіркелді.)
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығы."Денсаулық сақтау саласындағы есептік құжаттама нысандарын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 23 желтоқсанда № 21879 болып тіркелді.)
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 10 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-244/2020 бұйрығы "Бастапқы медициналық құжаттаманы жүргізу және есептерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 11 желтоқсанда № 21761 болып тіркелді.)
4. Электрондық есепке алу және құжаттау жүйелері.
5. Пациенттердің медициналық ақпаратының құпиялылығы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен әртүрлі генезді бедеулігі бар әйелдерге консультациялық-диагностикалық, емдеу-профилактикалық және оңалту көмегін жүргізу
Дағды 1:
Амбулаториялық жағдайда және АРТ клиникаларында бедеулік ерлі-зайыптыларды және/немесе жеке тұлғаларды тексеру және емдеу.
Машықтар:

3. Обмениваться информацией с другими специалистами и службами здравоохранения для обеспечения непрерывности медицинской помощи и своевременного вмешательства при необходимости.
4. Участвовать в работе мультидисциплинарных группах, консилиумах, клинических обходах.
5. Сотрудничать с общественными организациями и службами здравоохранения для предотвращения распространения инфекций, проведения вакцинации и реагирования на чрезвычайные ситуации.
6. Направлять пациентов к специалистам или в специализированные службы здравоохранения для дальнейшей диагностики и лечения.
Знания:
1. Роль и функции других специалистов и служб по вопросам диагностики, лечения, реабилитации.
2. Технологии и стандарты медицинской практики.
3. Принципы эффективной коммуникации со специалистами и службами здравоохранения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Учет и документирование в медицинской практике
Умения:
1. Оформлять медицинскую документацию по формам, видам, в объеме, порядке и сроки, установленные уполномоченным органом.
2. Организовать и хранить медицинскую документацию в соответствии с требованиями.
3. Обрабатывать медицинскую информацию конфиденциально, соблюдая нормы и правила, связанные с защитой персональных данных и обеспечения безопасности медицинской информации.
4. Использовать в профессиональной деятельности информационные системы в сфере здравоохранения.
Знания:
1. Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 ноября 2020 года № 21579).
2. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-313/2020 "Об утверждении форм отчетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 декабря 2020 года № 21879).
3. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-244/2020 "Об утверждении правил ведения первичной медицинской документации и представление отчетов" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 декабря 2020 года № 21761).
4. Электронные системы учета и документирования.
5. Конфиденциальность медицинской информации пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение консультативно-диагностической, лечебно-профилактической и реабилитационной помощи женщинам с бесплодием различного генеза под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Проведение обследования и лечения бесплодных супружеских пар и/или индивидуумов в амбулаторных условиях и в клиниках ВРТ.
Умения:

1. Зертханалық және аспаптық зерттеу әдістерін жүргізу және/немесе түсіндіре білу (тәлімгердің қадағалауымен):
1) тік ішек температурасын өлшеу немесе 2-3 етеккір циклі ішінде овуляция сынамасын жүргізу;
2) қандағы гормондарды ИФТ (имунноферменттік талдау) әдісімен анықтау: циклдің 21-23-ші күнінде тұрақты етеккірі бар әйелдерде прогестерон. ФҚГ, ЛГ әйелдерде олигоменорея/аменорея кез келген күні немесе гестагандар тудырған етеккірдің 2-4 -ші күні. Циклдің 4-7 күнінде гиперан-дрогенизмнің клиникалық белгілері бар әйелдерде тестостерон. Қалқанша безінің патологиясы бар әйелдерде TТГ, T4бос, Anti TPO (тұрақты етеккірі бар әйелдерде циклдің 4-7-ші күні, олигомеорея/аменореясы бар әйелдерде кез келген күні);
3) онкоцитологияға жағынды (жатыр мойнының эктопиясы болған кезде);
4) кольпоскопия (жатыр мойнының эктопиясы болған кезде).
5) бас сүйегінің КТ немесе МРТ (гиперпролактемиямен, қандағы ФҚГ концентрациясы төмен);
6) сүт безінің УДЗ (сүт бездерінде пальпация кезінде өзгерістер анықталса);
7) қалқанша безінің УДЗ (егер қалқанша безді пальпациялау кезінде өзгерістер анықталса);
8) циклдің 21-23 күндері тұрақты етеккірі бар әйелдерде сары дененің қызметін диагностикалау мақсатында кейіннен гистологиялық зерттеу жүргізе отырып, эндометрияның биопсиясы;
9) циклдің 6-8-ші күнінде гистероскопия (жатыр қуысының және эндометрияның патологиясына күдік болғанда);
2. Бедеулікті емдеудің хирургиялық әдістеріне көрсеткіштер мен қарсы көрсетілімдерді анықтай білу (тәлімгердің қадағалауымен).
3. Қосалқы репродуктивті технологиялар бойынша пациенттерді таңдау және тексере білу (тәлімгердің қадағалауымен):
1) аналық бездің қорын бағалау;
2) фолликулогенезді және эндометрияның дамуын бақылауды қоса, суперовуляцияны индукциялау;
3) аналық без фолликулаларының пункциясы;
4) ооциттерді ұрықтандыру және эмбриондарды in vitro (in vitro) өсіру;
5) эмбриондарды жатыр қуысына орналастыру;
6) ынталандырылған етеккір циклінің лютеальды фазасын қолдау.
4. Ынталандыру схемасын, енгізілген препараттарды, дозаны түзетуді және суперовуляцияны индукциялау хаттамасындағы өзгерістерді таңдай білу (тәлімгердің қадағалауымен).
5. Ультрадыбыстық бақылау жүргізе білу (тәлімгердің қадағалауымен).
6. Гормоналды мониторинг жүргізе білу (тәлімгердің қадағалауымен).
7. Фолликулалардың жетілу дәрежесін анықтай білу (тәлімгердің қадағалауымен).
8. Аналық без фолликулаларын пункциялау және ооциттерді сора білу (тәлімгердің қадағалауымен).
9. Күйеуінің немесе донордың ұрығын дайындай білу (тәлімгердің қадағалауымен).
10. Алынған ооциттердің сапасын бағалай білу (тәлімгердің қадағалауымен).
11. Эмбриондарды жатыр қуысына тасымалдауды жүзеге асыра білу (тәлімгердің қадағалауымен).

1. Проводить и/или интерпретировать лабораторные и инструментальные методы обследования:
- измерение ректальной температуры или проведение теста на овуляцию в течение 2-3 менструальных циклов;
- определение гормонов крови ИФА методом: прогестерон у женщин с регулярными менструациями на 21-23 день цикла. ФСГ, ЛГ у женщин с олигоменореей или аменореей в любой день или на 2-4 день менструации, индуцированной гестаганами. тестостерон у женщин с клиническими признаками гиперандрогении на 4-7 день цикла. ТТГ, Т4св, Анти ТПО у женщин с патологией щитовидной железы (на 4-7 день цикла у женщин с регулярными менструациями, в любой день у женщин с олигомеореей или аменореей);
- мазок на онкоцитологию (при наличии эктопии шейки матки);
- кольпоскопия (при наличии эктопии шейки матки);
- КТ или МРТ черепа и турецкого седла (при гиперпролактиемии, при низкой концентрации ФСГ в крови);
- УЗИ молочной железы (при выявлении изменений при пальпации в молочных железах);
- УЗИ щитовидной железы (при выявлении изменений при пальпации щитовидной железы);
- биопсия эндометрия с последующим гистологическим исследованием в целях диагностики функции желтого тела у женщин с регулярными менструациями на 21-23 день цикла;
- гистероскопия на 6-8 день цикла (при подозрении на патологию полости матки и эндометрия);
2. Определять показания и противопоказания к оперативным методам лечения бесплодия.
3. Проводить отбор и обследование пациентов для проведения вспомогательных репродуктивных технологий:
- умение оценить овариальный резерв;
- индукция суперовуляции, включая мониторинг фолликулогенеза и развития эндометрия;
- пункция фолликулов яичников;
- инсеминация ооцитов и культивирование эмбрионов in vitro (ин витро) (в пробирке);
- перенос эмбрионов в полость матки;
- поддержка лютеиновой фазы стимулированного менструального цикла.
4. Выбирать схему стимуляции, вводимых препаратов, коррекция доз и внесение изменений в протокол индукции суперовуляции.
5. Проводить ультразвуковой мониторинг.
6. Проводить гормональный мониторинг.
7.Определять степень зрелости фолликулов.
8. Проводить пункцию фолликулов яичников и аспирация ооцитов.
9. Проводить подготовку спермы мужа или донора.
10.Оценивать качество полученных ооцитов.
11.Осуществлять перенос эмбрионов в полость матки.

12. ЭКҰ кезінде мүмкін болатын асқынулардың алдын алу және дер кезінде түзетуді жүзеге асыра білуі (тәлімгердің қадағалауымен) мыналар болып табылады:
1) аналық бездердің гиперстимуляция синдромы;
2) суперовуляцияны қоздыратын және ынталандырылған етеккір циклінің лютеальды фазасын қолдайтын препараттарды енгізуге байланысты аллергиялық реакциялар;
3) анестезияға арналған препараттарды енгізуге байланысты аллергиялық реакциялар;
4) сыртқы және ішкі қан кетулер;
5) әйел жыныс мүшелерінің жедел қабынуы немесе созылмалы қабынуының өршуі;
6) жатырдан тыс жүктілік;
7) көп ұрықты және гетеротопты жүктілік.
13. Эмбриондарды редукциялауды жүзеге асыра білу.
14. Эмбриондарға трансвагинальды қолжетімділікті қамтамасыз ете білу.
15. ҚРТ мәселелері бойынша ерлі-зайыптыларға консультациялық-диагностикалық көмек көрсете білу.
16. МӘМС жүйесінде ЭКҰ өткізуге құжаттама дайындай біл.
17. Суррогат ана болуға көрсеткіштер мен қарсы көрсетілімдерді анықтай білу.
18. Жасанды ұрықтандыруды жүргізе біл.
Білімдер:
1. Бедеуліктің жіктелуін және бедеулік ерлі-зайыптыларды тексеру алгоритмін білу
2. ҚРТ бағдарламасына дейін ерлі-зайыптылардың зерттеп қарау көлемін білуге сәйкес бедеуліктің жіктелуі және бедеу ерлі-зайыптыларды зерттеп қарау алгоритмін білуі.
3. ҚРТ бағдарламаларындағы ерлі-зайыптылар үшін емдеуді бастау шарттарын білуі.
4. Ерлі-зайыптылардағы бедеулікті диагностикалау және емдеу әдістерін білуі.
5. Эндокринді бедеулікте овуляцияны индукциялау қағидаттарын білуі.
6. ЭКҰ бағдарламасының тиімділігін арттырудың заманауи жолдарын білуі.
7. Бедеулік кезіндегі жатыр қуысының патологиясын хирургиялық түзету әдістерін білуі.
8. Аналық без қорын қалай сақтау керегін білуі.
9. Эмбриондарды имплантацияға дейінгі диагностика әдісінің мүмкіндіктерін білуі.
10. ҚРТ-дан кейінгі жүктілікті басқаруды білуі.
11. Бедеулік кезіндегі зерттеудің заманауи әдістерін білуі.
12. Жатыр патологиясында жүктілікке дайындық ерекшеліктерін білуі.
13. Эндометриозды және бедеулікті емдеуді білуі.
14. Овуляцияны ынталандыру тәсілдеріне бедеуліктің эндокриндік факторының әсерін білуі.
15. Ерлердің бедеулігін емдеуді білуі.
16. Озық ҚРТ технологияларының мүмкіндіктерін білуі.
17. Эмбриондардың имплантацияға дейінгі генетикалық диагностикасын білуі.
18. Аналық бездер қорын сақтаудың заманауи әдістерін білуі.
19. ҚРТ әдістерін қолдану арқылы бедеулікті емдеуден кейінгі жүктілікті басқару қағидаттарын білуі.
20. Әйел бедеулігін емдеудің консервативті және хирургиялық әдістерін білуі.
21. ҚРТ қолдану көрсеткіштері мен қарсы көрсетілімдерін білуі.

12. Проводить профилактику и своевременную коррекцию возможных осложнений при проведении ЭКО:
- синдром гиперстимуляции яичников;
- аллергические реакции, связанные с введением препаратов для индукции суперовуляции и поддержки лютеиновой фазы стимулированного менструального цикла;
- аллергические реакции, связанные с введением препаратов для анестезиологического пособия;
- наружное и внутреннее кровотечение;
- острое воспаление или обострение хронического воспаления органов женской половой сферы;
- внематочная беременность;
- многоплодная маточная и гетеротопическая беременность.
14. Обеспечивать трансвагинальный доступ к эмбрионам.
15. Предоставлять консультативно-диагностическую помощь супружеским парам по вопросам ВРТ.
16. Подготавливать документацию на проведение ЭКО в системе ОСМС.
17. Определять показания и противопоказания к суррогатному материнству.
18. Проводить искусственную инсеминацию
Знания:
1. Знание классификации бесплодия и алгоритма обследования бесплодных супружеских пар согласно
2. Знание объема обследования супружеской пары перед программой ВРТ.
3. Знание условий начала лечения для супружеских пар в программы ВРТ.
4. Знание методов диагностики и лечения супружеского бесплодия.
5. Знание принципов проведения индукции овуляции при эндокринном бесплодии.
6. Знание современных способов повышения эффективности программы ЭКО.
7. Знание способов хирургической коррекции патологии полости матки при бесплодии.
8. Знание способов сохранения овариального резерва.
9. Знание возможностей метода преимплантационной диагностики эмбрионов.
10. Знание особенностей ведения беременности после ВРТ.
11. Знание современных методов обследования при бесплодии.
12. Знание особенностей подготовки к беременности при патологии матки.
13. Знание тактики лечения эндометриоза и бесплодие.
14. Знание влияния эндокринного фактора бесплодия, подходы к стимуляции овуляции.
15. Знание тактики лечения мужского бесплодия.
16. Знание возможностей передовых технологий ВРТ.
17. Знание проведения преимплантационная генетической диагностики эмбрионов.
18. Знание современных методов сохранения овариального резерва.
19. Знание принципов ведения беременности после лечения бесплодия методами ВРТ
20. Знание консервативных и оперативных методов лечения женского бесплодия
21. Знание показаний и противопоказания для применения ВРТ

22. Ынталандыру режимдерін, енгізілетін препараттарды, дозаны түзетуді және суперовуляцияны индукциялау хаттамасындағы өзгерістерді білу және таңдай білуі.
23. Суррогат ана болуға көрсеткіштер мен қарсы көрсетілімдерді білуі.
24. ҚРТ қолданғаннан кейінгі жүктілік ағымының ерекшеліктерін білуі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Дағды 1:
Зерттеулер мен ғылыми жобаларға қатысу
Машықтар:
1. Зерттеу сұрақтарын тұжырымдау, гипотезаларды әзірлеу, деректерді жинау және талдау, статистикалық талдау жүргізу және зерттеу нәтижелерінен қорытынды шығару.
2. Зерттеуге қатысатын пациенттердің әділдік, ақпараттандырылған келісім, құпиялылық және құқықтары мен әл-ауқатын қорғау принциптерін сақтау.
3. Әдебиеттерді іздеу және талдау, зерттеу деректерін сыни бағалау.
4. Зерттеу жоспары мен дизайнын, әдіснаманы таңдауды, қосу және алып тастау критерийлерін анықтауды, хаттаманы және деректерді жинау схемасын әзірлеуді қоса алғанда, зерттеуді жобалау дағдыларын меңгеру.
5. Зерттеу нәтижелерін жазбаша түрде ұсыну және ғылыми журналдарда мақалалар жариялау.
Білімдер:
1. Ғылыми әдіс және ғылыми зерттеу негіздері.
2. Адам зерттеулеріне қатысты этикалық қағидалар, реттеуші нормалар мен процедуралар.
3. Статистикалық әдістер, деректерді өңдеу әдістері және нәтижелердің статистикалық маңыздылығын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылмайды
Дағды 2:
Кәсіби жетілдіруге ұмтылу
Машықтар:
1. Кәсіби оқыту іс-шараларына қатысу: конференциялар, семинарлар, вебинарлар.
2. Жеке дағдыларды үйрету: көшбасшылық, топтық жұмыс, эмпатия және бейімделу, бастамашылық және мақсаттарға жету жауапкершілігі.
3. Уақыт пен стрессті басқару дағдыларын дамыту.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-303/2020 бұйрығы"Денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қосымша және формальды емес білім беру қағидаларын, денсаулық сақтау саласындағы қосымша және формальды емес білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын, сондай-ақ қосымша және формальды емес білім беру арқылы денсаулық сақтау саласындағы мамандар алған оқудың нәтижелерін тану қағидаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21847 болып тіркелді.)
2. Өзінің кәсіби саласындағы әріптестерімен желілік өзара әрекеттесу және қарым-қатынас мүмкіндіктері.

22. Знание и выбор схем стимуляции, вводимых препаратов, коррекция доз и внесение изменений в протокол индукции суперовуляции
23. Знание показаний и противопоказаний к суррогатному материнству.
24. Знание особенностей течения беременности после применения ВРТ.
Возможность признания навыка:
Признание навыка не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Участие в исследованиях и научных проектах
Умения:
1. Формулировать исследовательские вопросы, разрабатывать гипотезы, собирать и анализировать данные, проводить статистический анализ и извлекать выводы из результатов исследования.
2. Соблюдать принципы справедливости, информированного согласия, конфиденциальности и защиты прав и благополучия пациентов, участвующих в исследованиях.
3. Проводить поиск и анализ литературы, критическую оценку исследовательских данных.
4. Владеть навыками проектирования исследований, включая план и дизайн исследования, выбор методологии, определение критериев включения и исключения, разработку протокола и схемы сбора данных.
5. Представлять результаты исследований в письменной форме и публиковать статьи в научных журналах.
Знания:
1. Основы научного метода и научного исследования.
2. Этические принципы, регуляторные нормы и процедуры, связанных с исследованиями на людях.
3. Статистические методы, способы обработки данных и оценки статистической значимости результатов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка не рекомендуется
Навык 2:
Стремление к профессиональному совершенствованию
Умения:
1. Участвовать в профессиональных обучающих мероприятиях: конференциях, семинарах, вебинарах.
2. Тренировать личностные навыки: лидерство, командная работа, эмпатия и адаптивность, инициативность и ответственность за достижение поставленных целей.
3. Развивать навыки управления временем и стрессом.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-303/2020 "Об утверждении правил дополнительного и неформального образования специалистов в области здравоохранения, квалификационных требований к организациям, реализующим образовательные программы дополнительного и неформального образования в области здравоохранения, а также правил признания результатов обучения, полученных специалистами в области здравоохранения через дополнительное и неформальное образование (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2020 года № 21847).
2. Возможности сетевого взаимодействия и общения с коллегами из своей профессиональной области.

3. Мамандандырылған саладағы ағымдағы тенденциялар, зерттеулер және әзірлемелер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия
Қарым-қатынас
Төзімділік және Құрмет
Адаптивті көшбасшылық және топтық жұмыс
Стресске төзімділік
Рефлексия және интроспекция
Кәсіби этиканы сақтау
Ашықтық және оқуға дайын болу
Белсенділік және бастамашылық
Кәсіби дамуға ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 26 тамыздағы № ҚР ДСМ-92 бұйрығы."Қазақстан Республикасында акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 28 тамызда № 24131 болып тіркелді.)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Дәрігер акушер гинеколог
7
Дәрігер онкологиялық гинеколог
10. Кәсіптің карточкасы "7.2 Дәрігер акушер-гинеколог":
Топтың коды:
2214-8
Қызмет атауының коды:
2214-8-001
Кәсіптің атауы:
7.2 Дәрігер акушер-гинеколог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер акушер-гинеколог" біліктілігі. Бұл біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі қажет емес. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бедеулігі бар әйелдер мен ерлі-зайыптыларға білікті, мамандандырылған медициналық көмек көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жүктіліктен тыс әйелдерде, жүктілік, босану, босанғаннан кейінгі кезеңде және балалар мен Жасөспірімдер жасындағы қыздарда Диагностика, емдеу, алдын алу және оңалту

3. Текущие тенденции, исследования и разработки в специализируемой области.
Возможность признания навыка:
Признание навыка не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Эмпатия
Коммуникабельность
Толерантность и уважение
Сотрудничество и работа в команде
Стрессоустойчивость
Рефлексия и самоанализ
Соблюдение профессиональной этики
Открытость и готовность к обучению
Активность и инициативность
Стремление к профессиональному развитию
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 августа 2021 года № ҚР ДСМ-92 "Об утверждении стандарта организации оказания акушерско-гинекологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2021 года № 24131).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач акушер гинеколог
7
Врач онкологический гинеколог
10. Карточка профессии "7.2 Врач акушер-гинеколог":
Код группы:
2214-8
Код наименования занятия:
2214-8-001
Наименование профессии:
7.2 Врач акушер-гинеколог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач акушер-гинеколог". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи женщинам и супружеским парам с бесплодием
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика, лечение, профилактика и реабилитация у женщин вне беременности, в период беременности, родов, послеродовом периоде и девочкам детского и подросткового возраста

2. Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Шығу тегі әртүрлі бедеу әйелдерге консультациялық, диагностикалық, емдеу, профилактикалық және оңалту көмегін көрсету
2. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Жүктіліктен тыс әйелдерде, жүктілік, босану, босанғаннан кейінгі кезеңде және балалар мен Жасөспірімдер жасындағы қыздарда Диагностика, емдеу, алдын алу және оңалту
Дағды 1:
Амбулаториялық жағдайда эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты аурулардың белгілерін анықтау үшін пациенттерді (ересектер, балалар) тексеру
Машықтар:
1. Жүктілік, босану, босанғаннан кейінгі кезеңдегі әйелдерді, балалық шақтағы және жасөспірім жастағы қыздарды, гинекологиялық науқастарды зерттеп-қарау жоспарын әзірлей білу.
2. Жүктілік, босану, босанғаннан кейінгі кезеңде жиі кездесетін асқынулар анықталған кезде диагностика жүргізе алу және дифференциалды диагностикалау, диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін тағайындау және түсіндіру, АХЖ-10 сәйкес диагнозды тұжырымдай білу.
3. Әйел өмірінің әртүрлі жас кезеңдерінде жиі кездесетін гинекологиялық ауруларға диагностика жүргізу және дифференциалды диагностикалау қабілеті, оның ішінде диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін тағайындау және түсіндіру, АХЖ-10-ға сәйкес ауру анықталған кезде диагнозды тұжырымдай білу.
4.Жүктілікке диагностика жүргізе білу.
5. Жүктілік пен босануға қарсы көрсетілімдерді анықтай білу.
6. Жүктіліктен тыс, жүктілік, босану, босанғаннан кейінгі кезеңдегі әйелдерді, балалық шақтағы және жасөспірім жастағы қыздарды жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызудың көрсеткіштерін анықтай білу.
7. Жүктіліктен тыс, жүктілік, босану, босанғаннан кейінгі кезеңдегі әйелдерді, сондай-ақ балалық шақтағы және жасөспірім жастағы қыздарды жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызу үшін іс-қағаздарын жүргізе білу.
8. Жүктіліктен тыс, жүктілік, босану, босанғаннан кейінгі кезеңдегі әйелдердегі, сондай-ақ балалық шақтағы және жасөспірім жастағы қыздардағы аурудың негізгі белгілерін анықтай білу.
9. Қазақстан Республикасының акушерия және гинекологиялық қызмет саласындағы заңнамасында көзделген медициналық құжаттаманы рәсімдей білу.
10. Жүктілік кезінде және босанғаннан кейінгі кезеңде пациенттерді қарап тексеруден өткізе білу
11. Стетоскоп, қол доплер аппараты арқылы ұрықтың жүрек соғысын тыңдай білу.
12. Бимануальды қынаптық зерттеулер жүргізе білу.
13. Сүт бездерін тексеру және пальпациялауды білу.
14. Іштің шеңберін, жатыр түбінің биіктігін өлшей білу.
15. Ұрықтың кардиотокографиясын жүргізу және бағалай білу.

2. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение консультативно-диагностической, лечебно-профилактической и реабилитационной помощи женщинам с бесплодием различного генеза
2. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Диагностика, лечение, профилактика и реабилитация у женщин вне беременности, в период беременности, родов, послеродовом периоде и девочкам детского и подросткового возраста
Навык 1:
Диагностика и лечение редких патологических состояний у женщин в различные возрастные периоды жизни, в период беременности, родов и послеродовом периоде
Умения:
1. Разрабатывать план обследования женщин в период беременности, родов, послеродовом периоде, девочек детского и подросткового возраста, гинекологических больных.
2. Проводить диагностику и дифференциальную диагностику наиболее распространенных осложнений в периоде беременности, родов, послеродовом периоде, включая назначение и интерпретацию результатов диагностических исследований, формулирование диагноза согласно МКБ-10, при выявлении осложнений.
3. Проводить диагностику и дифференциальную диагностику наиболее распространенных гинекологических заболеваний в различные возрастные периоды жизни женщины, включая назначение и интерпретацию результатов диагностических исследований, формулирование диагноза согласно МКБ-10 при выявлении болезни.
4. Проводить диагностику беременности.
5. Выявлять противопоказания к беременности и родам.
6. Определять показания к плановой и экстренной госпитализации женщин вне беременности, в период беременности, родов, послеродовом периоде и девочек детского и подросткового возраста.
7. Проводить оформление документации для плановой и экстренной госпитализации женщин вне беременности, в период беременности, родов, послеродовом периоде и девочек детского и подросткового возраста
8. Выявлять основных симптомы заболеваний у женщин вне беременности, в период беременности, родов, послеродовом периоде и девочкам детского и подросткового возраста
9. Оформлять медицинскую документацию, предусмотренную законодательством Республики Казахстан, в области акушерско-гинекологической деятельности.
10. Проводить осмотр пациентов в период беременности, в послеродовом периоде.
11. Выслушивать сердцебиение плода с помощью стетоскопа, ручного допплеровского устройства.
12. Проводить бимануальное влагалищное исследование.
13. Проводить осмотр и пальпацию молочных желез.
14. Измерять окружность живота, высоты дна матки.
15. Проводить и оценить кардиотокографию плода

16. Жүктіліктің мерзімін анықтай білу.
17. Жатыр мойнын айналарда қарап тексеруді білу
18. Бишоп шкаласы бойынша жатыр мойнының жетілу дәрежесін бағалауды білу.
19. Пациенттің жағдайын бағалауды білу.
20. Таннер бойынша сүт бездерінің және жыныстық түктенудің даму дәрежесін бағалай білу.
21. Ұрықтың позициясын, түрін, қалпын және орналасқан бөлігін анықтай білу.
22. Қынаптың жағындысын, вульваның қырындысы мен жатыр мойнының қырындысын алуды білу.
23. Аспаптық зерттеу нәтижелерін түсіндіру және талдай білу.
1) амниоскопия;
2) гистеросальпингография;
3) гистероскопия;
4) кольпоскопия/ вагиноскопия/ вульвоскопия;
5) жамбас мүшелерінің компьютерлік томографиясы, оның ішінде контрастпен;
6) контрастты эхогистеросальпингоскопия;
7) ұрықтың КТГ;
8) жамбас мүшелерінің магнитті-резонанстық томографиясы, оның ішінде көктамырішілік контрастпен
9) маммография;
10) жамбас мүшелерінің ультрадыбыстық зерттеуі;
11) құрсақ қуысы мүшелерінің ультрадыбыстық зерттеуі;
12) бүйрек және зәр шығару жолдарының ультрадыбыстық зерттеуі;
13) ұрықтың және плацентаның ультрадыбыстық зерттеуі;
14) ультрадыбыстық цервикометрия;
15) жатыр плацентарлы қан ағымының доплерографиясы.
24. Жүктіліктен тыс, жүктілік, босану, босанғаннан кейінгі кезеңдегі әйелдерді, сондай-ақ балалық шақтағы және жасөспірім жастағы қыздарды мамандандырылған мамандардың кеңесіне жіберу көрсеткіштерін анықтай білу.
25. Жүктіліктен тыс, жүктілік, босану, босанғаннан кейінгі кезеңдегі әйелдерге, сондай-ақ балалық шақтағы және жасөспірім жастағы қыздарға шұғыл медициналық көмек көрсетуге медициналық көрсеткіштерді анықтай білу.
26. Жүктіліктен тыс, жүктілік, босану, босанғаннан кейінгі кезеңдегі әйелдерге, сондай-ақ балалық шақтағы және жасөспірім жастағы қыздарға стационарда мамандандырылған, жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету үшін медициналық көрсеткіштерді анықтай білу.
27. Акушерлік пессарийді енгізу және шығара білу
28. Жатыр мойнының / вульваның / қынаптың биопсиясын жүргізе білу.
29. Эндометриялық биопсияны (трейн, paypel) жүргізе білу.
30. Эндометрияның вакуумдық аспирациясын жүргізе білу.
31. Гистероскопияны жүргізе білу.
32. Жатырды зондтауды жүргізе білу.
33. Кольпоскопия/вагиноскопия/вульвоскопия жүргізе білу.
34. Диагностика және емдеу хаттамаларына және акушерия-гинекологиялық көмек көрсету стандартына сәйкес жүктілік, босану, босанғаннан кейінгі кезеңдегі, сонымен қатар бала және жасөспірім жастағы пациенттерді емдей білу.
35.Жүктіліктен тыс, жүктілік, босану, босанғаннан кейінгі кезеңдегі әйелдерге, сондай-ақ балалық шақтағы және жасөспірім жастағы қыздарға дәрілік заттарды тағайындауға көрсеткіштер мен қарсы көрсетілімдерді анықтай білу.

16. Определять срок беременности.
17. Осматривать шейку матки в зеркалах.
18. Оценивать степень зрелости шейки матки по шкале Бишоп.
19. Оценивать состояние пациентки.
20. Оценивать степень развития молочных желез и полового оволосения по Таннеру.
21. Проводить определение положения, вида, позиции и предлежащей части плода.
22. Брать влагалищный мазок, соскобы вульвы и соскобы с шейки матки.
23. Интерпретировать и анализировать результаты инструментальных исследований:
- амниоскопия;
- гистеросальпингография;
- гистероскопия;
- кольпоскопия или вагиноскопия или вульвоскопия;
- компьютерная томография органов малого таза, в том числе с контрастированием;
- контрастная эхогистеросальпингоскопия;
- КТГ плода;
- магнитно-резонансная томография органов малого таза, в том числе с внутривенным контрастированием;
- маммография;
- УЗИ органов малого таза;
- УЗИ органов брюшной полости;
- УЗИ почек и мочевыводящих путей;
- УЗИ плода и плаценты;
- УЗИ-цервикометрия;
- Допплерография маточно-плацентарного кровотока.
24. Определять показания для направления у женщин вне беременности, в период беременности, родов, послеродовом периоде и девочкам детского и подросткового возраста на консультацию к профильным специалистам.
25. Определять медицинские показания для оказания скорой медицинской помощи у женщин вне беременности, в период беременности, родов, послеродовом периоде и девочкам детского и подросткового возраста.
26. Определять медицинские показания и направлять женщин вне беременности, в период беременности, родов, послеродовом периоде и девочек детского и подросткового возраста для оказания специализированной, высокотехнологической медицинской помощи, в условиях стационара.
27. Извлекать акушерский пессарий (под надзором наставника).
28. Проводить биопсию шейки матки или вульвы или влагалища (под надзором наставника).
29. Проводить биопсию эндометрия (цуг, пайпель) (под надзором наставника).
30. Проводить вакуум-аспирацию эндометрия (под надзором наставника).
31. Проводить гистероскопию (под надзором наставника).
32. Проводить зондирование матки (под надзором наставника).
33. Проводить кольпоскопию или вагиноскопию или вульвоскопию (под надзором наставника).
34. Вести пациентов в период в период беременности, родов, послеродовом периоде и девочкам детского и подросткового возраста согласно протоколов диагностики и лечения и стандарта оказания акушерско-гинекологической помощи (под надзором наставника).
35. Определять показания и противопоказания к назначению лекарственных средств женщин вне беременности, в период беременности, родов, послеродовом периоде и девочкам детского и подросткового возраста.

1. Қалыпты, топографиялық және патологиялық анатомияны, қалыпты және патологиялық физиологияны, биохимиялық және ересек жасты білу.
2. Өмірдің әртүрлі кезеңдеріндегі әйелдердегі негізгі клиникалық және зертханалық белгілер мен синдромдарды білу.
3. Әйел өмірінің әртүрлі жас кезеңдеріндегі ең көп таралған аурулардың этиологиясын, патогенезін, жіктелуін, клиникалық көріністерін, диагностикасын білу.
4. Әйел өмірінің әртүрлі жас кезеңдерінде стандартты сауалнама және физикалық тексеру схемасын білу.
5. Диагноз қою үшін әйел өмірінің әртүрлі жас кезеңдеріндегі тексеру әдістерін білу.
6. Дене сұйықтықтарының зертханалық мәліметтерін білу қалыпты және әйелдерде жиі кездесетін патологияларөмірдің әртүрлі жас кезеңдерінде.
7. Адам ағзасының жас ерекшеліктерін және оның функционалды жүйелерін білу.
8. Жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызу көрсеткіштерін білу.
11. Жүктіліктен тыс әйелдерде, жүктілік, босану, босанғаннан кейінгі кезеңде және балалар мен Жасөспірімдер жасындағы қыздарда қолданылатын аспаптық, зертханалық және функционалдық тексеру әдістерін білу.
12. Пациенттерді жүктілік кезеңінде, босанғаннан кейін және гинекологиялық аурулармен зертханалық және аспаптық бағыттауға арналған көрсеткіштерді білу.
13. Жүктілік кезінде, босанғаннан кейінгі кезеңде және гинекологиялық ауруларда пациенттерді тексеру, зертханалық және аспаптық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіруді білу.
14. Жүктілік кезінде, босанғаннан кейінгі кезеңде және гинекологиялық ауруларда пациенттерді бейінді дәрігерлерге консультацияға жіберу үшін көрсеткіштерді білу.
15. Акушерлік асқынулар мен гинекологиялық аурулардың дифференциалды диагностикасын білу.
16. Жүктілік, босану кезеңінде, босанғаннан кейінгі кезеңде және гинекологиялық ауруларда пациенттерге жедел медициналық көмек көрсету көрсеткіштерін білу.
17. Гинекологиялық ауруларды емдеу әдістерін білу.
18. Көмекші репродуктивті технологияларды қоса алғанда, бедеулікті емдеу әдістерін білу
19. Жүктілікті жасанды түрде тоқтату жолдарын білу.
20. Бедеулікті емдеу әдістерін, соның ішінде art-ны білу.
21. Жүктілікті жасанды түрде тоқтату жолдарын білу.
22. Өздігінен және жедел босану принциптерін, медициналық көрсеткіштерді және өздігінен және жедел босануға қарсы көрсеткіштерді білу.
23. Жүктілікті, босануды және босанғаннан кейінгі кезеңді, оның ішінде соматикалық және жұқпалы аурулары бар пациенттерді басқару принциптерін білу.

1. Знание нормальной, топографической и патологической анатомии, нормальной и патологической физиологии, биохимиидетского и взрослого возраста.
2. Знание основных клинико-лабораторных симптомов и синдромов у женщин в различные возрастные периоды жизни.
3. Знание этиологии, патогенеза, классификации, клинических проявлений, диагностики наиболее распространенных заболеваний в различные возрастные периоды жизни женщины.
4. Знание стандартной схемы опроса и физикального осмотра в различные возрастные периоды жизни женщины.
5. Знание методов обследования обследования в различные возрастные периоды жизни женщины для постановки диагноза.
6. Знание лабораторных данных биологических жидкостей организма в норме и при наиболее распространенных патологиях у женщинв различные возрастные периоды жизни.
7. Знание возрастных особенностей организма человека и его функциональных систем.
8. Знание показаний к плановой и экстренной госпитализации.
11. Знание инструментальных, лабораторных и функциональных методов обследования, используемых у женщин вне беременности, в период беременности, родов, послеродовом периоде и девочкам детского и подросткового возраста.
12. Знание показаний для направления пациентов в период беременности, после родов и гинекологическими заболеваниями на лабораторные и инструментальные.
13. Знание интерпретации результатов осмотров, лабораторных и инструментальных исследований пациентов в период беременности, в послеродовом периоде, и гинекологическими заболеваниями.
14. Знание показаний для направления пациентов в период беременности, в послеродовом периоде и гинекологическими заболеваниями на консультацию к профильным врачам.
15. Знание дифференциальной диагностики акушерских осложнений и гинекологических заболеваний.
16. Знание показаний для оказания скорой медицинской помощи пациентам в период беременности, родов, в послеродовом периоде и гинекологическими заболеваниями.
17. Знание методов лечения гинекологических заболеваний.
18. Знание методов лечения бесплодия, включая вспомогательные репродуктивные технологии
19. Знание способов искусственного прерывания беременности.
20. Знание методов лечения бесплодия, включая ВРТ.
21. Знание способов искусственного прерывания беременности.
22. Знание принципов ведения самопроизвольных и оперативных родов, медицинские показания и противопоказания к самопроизвольному и оперативному родоразрешению.
23. Знание принципов ведения беременности, родов и послеродового периода, в том числе у пациентов с соматическими и инфекционными заболеваниями.

24. Акушерлік асқынуларды, соның ішінде жүктілік, босану және босанғаннан кейінгі кезеңдегі шұғыл жағдайларды емдеу әдістерін білу.
25. Жаңа туған нәрестелер мен әйелдерге реанимациялық көмек көрсетуді білу.
26. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді талап ететін пациенттердің өміріне қауіп төндіретін жағдайларды білу
27. Клиникалық симптоматологияны және дифференциалды-диагностикалық белгілерді білу: жүректің тоқтауы, анафилактикалық шок,асфиксия, естен тану, коллапс, эпилепсиялық ұстама, қан кету, қан кету, ингаляция және бөгде денелерді жұту, гипогликемия, диабеттік кома, гипертониялық окриза.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Әйелдердің әртүрлі жас кезеңдерінде және жүктіліктің, босанудың және босанғаннан кейінгі кезеңнің асқынуларында гинекологиялық аурулардың алдын алуды ұйымдастыру
Машықтар:
1.Әртүрлі жас кезеңдеріндегі әйелдердің гинекологиялық ауруларының профилактикасын ұйымдастыру және жүргізе білу.
2. Жүктілік, босану, босанғаннан кейінгі кезеңдегі асқынулардың профилактикасын ұйымдастыру және жүргізе білу.
3. Пациенттермен өнімді коммуникативті қарым-қатынас орнату және бұл дағдыны консультациялар кезінде қолдана білу.
4. МСАК жағдайында скринингтік бағдарламалардың нәтижелерін жоспарлау, жүргізу және талдай білу.
Білімдер:
1. Акушер-гинеколог дәрігердің клиникалық тәжірибесінде дәлелді медицинаны білуі.
2. Әйел өмірінің әртүрлі жас кезеңдерінде, сондай-ақ жүктілік, босану, босанғаннан кейінгі кезеңдерінде әйелдердегі әртүрлі аурулардың профилактикасына қатысты заманауи зерттеулердің нәтижелерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Әйелдердің әртүрлі жас кезеңдерінде және жүктіліктің, босанудың және босанғаннан кейінгі кезеңнің асқынуларында оңалту іс-шараларын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Әйелдердің әртүрлі жас кезеңдеріндегі оқиғаларды және жүктілік, босану және босанғаннан кейінгі кезеңдегі асқынуларды психологиялық және физикалық сауықтыруды ұйымдастыра білу.
2. Әйелдердің әр түрлі жас кезеңдеріндегі, жүктілік және босанғаннан кейінгі кезеңде, сондай-ақ әйелдердің кәсіби, әлеуметтік-экономикалық сауықтыру шараларын ұйымдастыру бойынша кеңес бере білу.
Білімдер:
1. Акушер-гинеколог дәрігердің клиникалық тәжірибесінде дәлелді медицинаны білуі.
2. МСАК жағдайында пациенттерді оңалту шараларын білуі.
3. Әйелдердің әртүрлі жас кезеңдерінде және босанғаннан кейінгі кезеңде оңалтуға қатысты заманауи зерттеулердің нәтижелерін білуі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Дағды 1:
Облыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес медициналық құжаттаманы жүргізу, медициналық-статистикалық ақпаратты талдау
Машықтар:
1. Жұмысты жоспарлау және өз қызметінің көрсеткіштерін талдай отырып есеп жасау.

24. Знание методов лечения акушерских осложнений, в том числе неотложных состояний в период беременности, родов и в послеродовом периоде.
25. Знание оказания реанимационной помощи новорожденному и женщинам.
26. Знание состояний, представляющих угрозу жизни пациентов, требующих оказания медицинской помощи в экстренном порядке
27. Знание клинической симптоматики и дифференциально-диагностических признаков: остановки сердца, анафилактического шока, асфиксии,обморока, коллапса, эпилептического припадка, кровоизлияния, кровотечения, вдыхании и проглатывании чужеродных тел, гипогликемии, диабетической комы, гипертоническогокриза.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация профилактики гинекологических заболеваний в различные возрастные периоды женщин и осложнений беременности, родов и послеродового периода
Умения:
1. Навыки организации и проведения профилактики гинекологических заболеваний у женщин в различные возрастные периоды.
2. Навыки организации и проведения профилактики осложнений беременности, родов, послеродового периода.
3. Устанавливать продуктивные коммуникативные отношения с пациентами и применение этого умения во время консультаций.
4. Планировать, проводить и анализировать результаты скрининговых программ в условиях ПМСП
Знания:
1. Знание доказательной медицины в клинической практике врача акушер-гинеколога
2. Знание результатов современных исследований в отношении профилактики заболеваний у женщин в различные возрастные периоды жизни женщины, а также в период беременности, родов, послеродовом периоде.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Организация реабилитационных мероприятий в различные возрастные периоды женщин и осложнений беременности, родов и послеродового периода
Умения:
1. Навыки организации психологической и физической реабилитации мероприятий в различные возрастные периоды женщин и осложнений беременности, родов и послеродового периода
2. Навыки консультирования по организации профессиональной, социально-экономической реабилитации мероприятий в различные возрастные периоды женщин, а также во время беременности и послеродовом периоде.
Знания:
1. Знание доказательной медицины в клинической практике врача акушер-гинеколога.
2. Знание мероприятий по реабилитации пациентов в условиях ПМСП.
3. Знание результатов современных исследований в отношении реабилитации в различные возрастные периоды женщин и в послеродовом периоде
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Навык 1:
Ведение медицинской документации, анализ медико-статистической информации, в соответствии с требованиями нормативных правовых актах в области
Умения:
1. Планировать работу и составлять отчет с анализом показателей собственной деятельности.

2214-8-001
Кәсіптің атауы:
7.3 Дәрігер акушер-гинеколог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер акушер-гинеколог" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бедеулігі бар әйелдер мен ерлі-зайыптыларға білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Акушер-гинекологтарға, акушерлерге гинекологиялық ауруларды күрделі диагностикалау және емдеу жағдайларында әйелдің әртүрлі жас кезеңдерінде және жүктілік, босану және босанғаннан кейінгі кезеңде әйелдерге консультациялық қызметтер көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
1. Арт бағдарламаларында күрделі емдеу және диагностикалық процедураларды жүргізу
2. Репродуктолог дәрігерлерге, акушер-гинекологтарға, акушерлерге бедеуліктің әртүрлі нысандарын күрделі диагностикалау және емдеу жағдайларында консультациялық қызметтер көрсету
3. Акушер-гинекологтар көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
4. Акушер-гинекологтардың қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Акушер-гинекологтарға, акушерлерге гинекологиялық ауруларды күрделі диагностикалау және емдеу жағдайларында әйелдің әртүрлі жас кезеңдерінде және жүктілік, босану және босанғаннан кейінгі кезеңде әйелдерге консультациялық қызметтер көрсету
Дағды 1:
Акушер-гинекологтардың қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:

2214-8-001
Наименование профессии:
7.3 Врач акушер-гинеколог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач акушер-гинеколог". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг женщинам и супружеским парам с бесплодием.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание консультационных услуг врачам акушер-гинекологам, акушеркам при случаях сложной диагностике и лечения гинекологических заболеваний в различные возрастные периоды женщины и женщинам в период беременности, родов и послеродовом периоде
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение сложных лечебных и диагностических процедур в программах ВРТ
2. Оказание консультационных услуг врачам репродуктологам, акушерам-гинекологам, акушеркам при случаях сложной диагностике и лечения различных форм бесплодия
3. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами акушер-гинекологами..
4. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей акушер-гинекологов.
Трудовая функция 1:
Оказание консультационных услуг врачам акушер-гинекологам, акушеркам при случаях сложной диагностике и лечения гинекологических заболеваний в различные возрастные периоды женщины и женщинам в период беременности, родов и послеродовом периоде
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей акушер-гинекологов.
Умения:
Умения:

1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында акушер-гинекологтар арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Акушер-гинеколог дәрігерлердің келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Акушерлік және гинекология саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Деректерді талдау және акушерлік практика негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту және
гинекология.
8. Эпидемиологиялық жағдайды және бүйрек ауруларының таралуын бақылау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (ересектер, балалар) акушерлік-гинекологиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз акушер-гинекологтарға консультациялық көмек көрсету.
3. Басқа мамандықтағы дәрігерлерге Акушерлік және гинекология мәселелері бойынша кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.

1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами акушер-гинекологами с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей акушер-гинекологов с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области акушерства и гинекологии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области акушерства и
гинекологии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения заболеваний почек.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании акушерско-гинекологической помощи пациентам (взрослые, дети).
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам акушерам-гинекологам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области акушерства и гинекологии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.

5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Арт бағдарламаларында күрделі емдеу және диагностикалық процедураларды жүргізу
Дағды 1:
Арт бағдарламаларында күрделі емдеу және диагностикалық процедураларды жүргізу
Машықтар:
1. Өткізу қабілеті:
- жатырішілік синехияларды диссекциялау үшін хирургиялық гистерорезектоскопия, миомэктомия, полипэктомия;
- - эндометриялық абляция;
- - гаметалардың жатыр түтіктеріне ауысуы;
- - зиготаны жатыр түтіктеріне тасымалдау;
- - эмбриондар мен ооциттердің, сперматозоидтардың витрификациясы.
- арт бағдарламаларында аналық без гиперстимуляциясының күрделі және ауыр түрлерін емдеу;
- мұздатылған немесе еріген эмбриондарды тасымалдау циклі;
- сперматозоидтарды, ооциттерді, эмбриондарды криоконсервациялау циклі;
- эмбриондардың азаюы.
2. Имплантацияға дейінгі генетикалық диагностиканы жүргізу үшін көрсеткіштерді анықтау мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Арт бағдарламаларында емдеу және диагностикалық процедураларды орындау әдістемесі мен техникасын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Репродуктолог дәрігерлерге, акушер-гинекологтарға, акушерлерге бедеуліктің әртүрлі нысандарын күрделі диагностикалау және емдеу жағдайларында консультациялық қызметтер көрсету
Дағды 1:
Консультациялық қызметтер көрсету
Машықтар:
1. Репродуктивті медицина мәселелерімен байланысты біліктілігі төмен репродуктолог дәрігерлердің, акушер-гинекологтардың, акушерлердің қызметіне ұйымдық-әдістемелік басшылық жасау дағдылары.
2. Репродуктолог дәрігерлерге, акушер-гинекологтарға әйелдер мен муж бедеулігінің әртүрлі нысандарын, әйелдің әртүрлі жас кезеңдерінде гинекологиялық ауруларды кешенді диагностикалау және емдеу жағдайларында консультациялық және емдік көмек көрсету дағдылары.
3. "Акушерия және гинекология" мамандығы бойынша, оның ішінде репродуктивті медицина бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде зерттеу мен емдеудің арнайы әдістерін қолдануды талап ететін адамдарды қалалық, облыстық және Республикалық маңызы бар бейінді бөлімшелерге жіберудің даулы мәселелері бойынша шешім қабылдай білу.

5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение сложных лечебных и диагностических процедур в программах ВРТ
Навык 1:
Проведение сложных лечебных и диагностических процедур в программах ВРТ
Умения:
1. Умение проводить:
- гистерорезектоскопию хирургическую для рассечения синехий внутриматочных, миомэктомию, полипэктомию;
- аблацию эндометрия;
- перенос гамет в фаллопиевые трубы;
- перенос зиготы в фоллопиевые трубы;
- витрификацию эмбрионов и ооцитов, сперматозоидов.
- лечение сложных и тяжелых форм гиперстимуляции яичников в программах ВРТ;
- цикл переноса замороженных или размороженных эмбрионов;
- цикл криоконсервации сперматозоидов, ооцитов, эмбрионов;
- редукцию эмбрионов.
2. Умение определять показания для проведения преимплантационная генетическая диагностика.
Знания:
1. Знание методики и техники выполнения лечебных и диагностических процедур в программах ВРТ.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Оказание консультационных услуг врачам репродуктологам, акушерам-гинекологам, акушеркам при случаях сложной диагностике и лечения различных форм бесплодия
Навык 1:
Оказание консультационных услуг
Умения:
1. Навыки организационно-методического руководства деятельностью менее квалифицированных врачей репродуктологов, акушер-гинекологов, акушерок, связанных с вопросами репродуктивной медицины.
2. Навыки оказания консультативной и лечебной помощи врачам репродуктологам, акушер-гинекологам при случаях сложной диагностики и лечения различных форм женского и мужского бесплодия, гинекологических заболеваний в различные возрастные периоды женщины.
3. Умение принимать решения по спорным вопросам направления в профильные отделения городского, областного и республиканского значения лиц, требующих применения специальных методов исследования и лечения в рамках медицинских услуг по специальности "Акушерство и гинекология", в том числе по репродуктивной медицине.

4. Репродуктолог дәрігерлерге, акушер-гинекологтарға бедеулік асқынуларын кешенді диагностикалау және емдеу жағдайларында, оның ішінде арт бағдарламаларында, жүктілік, босану және босанғаннан кейінгі кезеңде консультациялық және емдік көмек көрсету дағдылары.
5. Жүктілік, босану және босанғаннан кейінгі кезеңде бедеулігі бар әйелдер мен ерлі-зайыптыларды кешенді диагностикалау және емдеу жағдайларында репродуктолог дәрігерлерге, акушер-гинекологтарға консультациялық және емдік көмек көрсету дағдылары.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсыныстарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау әдістері.
2. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 3:
Акушер-гинекологтар көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Акушерлік және гинекология" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Акушерлік және гинекология" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Акушерлік және гинекология"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтау және ұйым басшылығына акушер-гинекологтар көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласындағы туындайтын жүйелік проблемалар туралы уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 4:
Акушер-гинекологтардың қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Машықтар:
1. Ғылыми жарияланымдарды талдау, олардың нәтижелерінің сапасы мен дұрыстығын бағалау

4. Навыки оказания консультативной и лечебной помощи врачам репродуктологам, акушер-гинекологам при случаях сложной диагностики и лечения осложнений бесплодия, в том числе в программах ВРТ, в период беременности, родов и послеродовом периоде.
5. Навыки оказания консультативной и лечебной помощи врачам репродуктологам, акушерам-гинекологам при случаях сложной диагностики и лечения женщин и супружеских пар с бесплодием, в период беременности, родах и послеродовом периоде.
Знания:
1. Техники эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций.
2. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 3:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами акушер-гинекологами..
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Акушерство и гинекология".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Акушерство и гинекология".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Акушерство и гинекология".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами акушер-гинекологами.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 4:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей акушер-гинекологов.
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:
1. Анализировать научные публикации, оценивать качество и достоверность их результатов

2. Өз тәжірибеңізге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйреніңіз және енгізіңіз.
3. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Ағымдағы тенденциялар мен инновациялар, жаңа мамандандырылған саладағы диагностика және емдеу әдістері.
2. Жаңа әдістер мен технологияларды енгізудің этикалық және құқықтық аспектілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қарым-қатынас
эмпатия, эмоционалды интеллект
Көшбасшылық
Тәлімгерлік
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Жүйелік және аналитикалық ойлау
Ұйымдастыру дағдылары
Стрессті басқару
Өзін-өзі ұйымдастыру және уақытты тиімді басқару
Кәсіби этика
Сапаға ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 26 тамыздағы № ҚР ДСМ-92 бұйрығы."Қазақстан Республикасында акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 28 тамызда № 24131 болып тіркелді.)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.1
Дәрігер резидент акушер-гинеколог
7
Дәрігер гинеколог онкологиялық
12. Кәсіптің карточкасы "7.4 Дәрігер акушер-гинеколог":
Топтың коды:
2214-8
Қызмет атауының коды:
2214-8-001
Кәсіптің атауы:
7.4 Дәрігер акушер-гинеколог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер акушер-гинеколог" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бедеулігі бар әйелдер мен ерлі-зайыптыларға білікті, мамандандырылған медициналық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, акушерлік және гинекология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

2. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
3. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
Знания:
1. Текущие тенденции и инновации, новых методы диагностики и лечения в специализируемой области.
2. Этические и правовые аспекты внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникабельность
Эмпатия, эмоциональный интеллект
Лидерство
Наставничество
Сотрудничество и работа в команде
Системное и аналитическое мышление
Организационные навыки
Управление стрессом
Самоорганизация и эффективное управление временем
Профессиональная этика
Стремление к качеству
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 августа 2021 года № ҚР ДСМ-92 "Об утверждении стандарта организации оказания акушерско-гинекологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2021 года № 24131).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.1
Врач резидент акушер-гинеколог
7
Врач гинеколог онкологический
12. Карточка профессии "7.4 Врач акушер-гинеколог":
Код группы:
2214-8
Код наименования занятия:
2214-8-001
Наименование профессии:
7.4 Врач акушер-гинеколог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач акушер-гинеколог". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг женщинам и супружеским парам с бесплодием, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области акушерства и гинекологии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. "Акушерлік және гинекология" мамандығы бойынша медициналық қызметтің сапасын басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Акушерлік және гинекология" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Акушерлік және гинекология" мамандығы бойынша медициналық қызметтің сапасын басқару.
Дағды 1:
"Акушерлік және гинекология" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Акушерлік және гинекология" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Акушерлік және гинекология" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Акушерлік және гинекология"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Анықталған медициналық қателіктерге, олардың себеп-салдарлық байланыстарына, жағымсыз салдарларына және олардың алдын алу мүмкіндіктеріне талдау, ресімделген сипаттама жүргізу.
5. Тәуекел факторларын анықтау және ұйым басшылығына акушер-гинекологтар көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласындағы туындайтын жүйелік проблемалар туралы уақтылы хабарлау.1. "Акушерлік және гинекология" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Акушерлік және гинекология" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Акушерлік және гинекология"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Анықталған медициналық қателіктерге, олардың себеп-салдарлық байланыстарына, жағымсыз салдарларына және олардың алдын алу мүмкіндіктеріне талдау, ресімделген сипаттама жүргізу.
5. Тәуекел факторларын анықтау және ұйым басшылығына акушер-гинекологтар көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласындағы туындайтын жүйелік проблемалар туралы уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін енгізу және сапасын жақсарту бойынша іс-шараларды әзірлеу және өткізу.
Машықтар:
1. Пациенттерге (ересектер, балалар) медициналық көмектің сапасын қамтамасыз ету мақсатында бейінді бөлімшелердің әлеуетін арттыру дағдыларын дамыту.
2. Медициналық қызметтердің сапасы мәселелері бойынша бейінді бөлімшелердің медициналық персоналына әдіснамалық қолдау көрсету.
3. Өз тәжірибеңізге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйреніңіз және енгізу.
4. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
5. Акушерлік және гинекологияның медициналық практикасына жаңа технологиялардың табысты трансфертін қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістері. Медициналық көмектің тиімділігі мен сапасын бағалау көрсеткіштері мен критерийлері
2. Акушерлік және гинекология саласындағы өзекті технологиялар мен зерттеулер.

1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Акушерство и гинекология"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Акушерство и гинекология"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Акушерство и гинекология"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Акушерство и гинекология".
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Акушерство и гинекология".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности " Акушерство и гинекология".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Акушерство и гинекология".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами акушер-гинекологами.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Разработка и проведение мероприятий по улучшению качества и внедрению новых методов диагностики и лечения.
Умения:
1. Развитие навыков повышения потенциала профильных отделений с целью обеспечения качества медицинской помощи пациентам (взрослые, дети).
2. Оказание методологической поддержки медицинскому персоналу профильных отделений по вопросам качества медицинских услуг.
3. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
4. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
5. Владеть навыками обеспечения успешного трансфера новых технологий в медицинскую практику акушерства и гинекологии.
Знания:
1. Количественные методы статистического анализа и прогнозирования. Показатели и критерии оценки эффективности и качества медицинской помощи
2. Актуальные технологии и исследования в области акушерства и гинекологии.

3. Жаңа медициналық технологияларды трансферттеу процесі, оның ішінде олардың әлеуетін бағалау және тәжірибеге интеграциялау.
4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды келісу және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Акушерлік және гинекология" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
Дағды 1:
Халыққа акушерлік-гинекологиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Дәлелдерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде Халыққа акушерлік-гинекологиялық көмекті қамтамасыз ету саласындағы стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтарды және әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
2. Республика және халықаралық ынтымақтастық деңгейінде акушерлік-гинекологиялық қызметті дамыту және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулар мен әдістемелік ұсыныстар.
2. Медициналық көмектің сапасын бағалау әдістері, оның ішінде аудит және диагностика мен емдеудің тиімділігін бағалау, этикалық стандарттар және пациенттердің құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Халыққа акушерлік-гинекологиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Машықтар:
1. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқауларға сараптама/рецензия жүргізу.
2. Стандарттарды, Хаттамаларды және нұсқауларды жақсарту бойынша ұсыныстарды тұжырымдау және оларға өзгерістер немесе толықтырулар ұсыну.
3. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы туралы сараптамалық қорытынды қалыптастыру.
4. Қызметкерлерді оқыту және олардың сәтті орындалуын бақылау арқылы клиникалық тәжірибеге өзгерістер енгізу процесін қолдау.
Білімдер:
1. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқауларды сараптау/рецензиялау ережелері мен әдістері.
2. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы бойынша сараптамалық қорытынды қалыптастыру қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Дағды 1:
Оқытушылық қызметке қатысу
Машықтар:

3. Процесс трансферта новых медицинских технологий, включая оценку их потенциала и интеграцию в практику.
4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Акушерство и гинекология"
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании акушерско-гинекологической помощи населению.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения акушерско-гинекологической помощи населению на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации акушерско-гинекологической службы на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.
2. Методы оценки качества медицинской помощи, включая аудит и оценка эффективности диагностики и лечения, этические стандарты и права пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании акушерско-гинекологической помощи населению.
Умения:
1. Проводить экспертизу/рецензирование стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Формулировать рекомендации по улучшению стандартов, протоколов и инструкций, а также предложить изменения или дополнения к ним.
3. Формировать экспертное заключение о качестве разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
4. Поддерживать процесс внедрения изменений в клиническую практику, обучая персонал и следя за их успешным выполнением.
Знания:
1. Правила и методы экспертизы/рецензирования стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Правила формирования экспертного заключения по качеству разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Академическая деятельность в области здравоохранения
Навык 1:
Участие в преподавательской деятельности
Умения:

1. Медицина қызметкерлерінің біліктілігін арттыру.
2. Бейресми медициналық білім беру іс-шараларын (шеберлік сыныптары, семинарлар) өткізу.
3. Студенттер мен резиденттерді оқытуға қатысу.
4. Білім беру бағдарламаларын, медициналық білім беру материалдары мен стандарттарын әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Білім беру бағдарламаларын әзірлеу және бағалау принциптері.
2. Оқыту нәтижелерін тұжырымдау және оларды бағалау принциптері.
3. Мақсатты аудиторияның қажеттіліктері мен дайындық деңгейі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Зерттеу қызметіне қатысу
Машықтар:
1. Алдын алу мен емдеудің жаңа әдістерін әзірлеу мақсатында Акушерлік және гинекология саласындағы зерттеулерді қолдау және жүргізу.
2. Акушерлік және гинекология саласындағы ғылыми жобаларға жетекшілік ету.
3. Ғылыми комитеттердің жұмысына қатысу.
4. Медициналық әдебиеттерге, зерттеулер мен бағдарламаларға сараптамалық бағалаулар мен шолулар жүргізу.
5. Ғылыми мақалалар мен баяндамалар жариялау.
Білімдер:
1. Зерттеу субъектісі ретінде адамның қатысуымен зерттеулерді жоспарлау мен жүргізудің, сондай-ақ зерттеу нәтижелерін құжаттау мен ұсынудың этикалық және ғылыми стандарты.
2. Ғылыми жобалардың бюджеттерін қаржыландыру және басқару.
3. Күрделі деректерді статистикалық талдау және түсіндіру әдістерін сараптамалық білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Денсаулық пен денсаулық сақтауды насихаттау
Машықтар:
1. Мамандық бейіні бойынша Медициналық білімді тарату және халыққа білім беру үшін бұқаралық ақпарат құралдарында қоғамдық баяндамалар (сұхбаттар, Жарияланымдар).
2. Мамандық бейіні бойынша өңірлік немесе ұлттық деңгейде денсаулық сақтау мәселелері жөніндегі комиссиялар мен жұмыс топтарына қатысу.
3. Пациенттердің денсаулығын жақсартуға және қоғамды мамандық бейіні бойынша оқытуға бағытталған қоғамдық бағдарламалық бастамаларға қатысу.
4. Акушерлік-гинекологиялық патологияның алдын алу және онымен күресу саласындағы бірлескен күш-жігер үшін қоғамдық ұйымдармен, Дәрігерлермен, ғалымдармен, мектептермен және басқа институттармен өзара әрекеттесу.
Білімдер:
1. Денсаулықты ілгерілету принциптері.
2. Қоғамдық денсаулық сақтау негіздері және осы саладағы дәрігерлердің рөлі;
3. Денсаулықтың Әлеуметтік және экологиялық детерминанттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қарым-қатынас
эмпатия, эмоционалды интеллект
Тәлімгерлік
Адаптивті көшбасшылық және топтық жұмыс
Сыни тұрғыдан ойлау
Кәсіби және әлеуметтік жауапкершілік
Өзін-өзі ұйымдастыру және уақытты тиімді басқару
Стрессті басқару
Оқытушылық және зерттеу дағдыларын дамытуға ұмтылу
Кәсіби дамуға ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Повышать квалификацию медицинских работников.
2. Проводить мероприятия неформального медицинского образования (мастер-классы, семинары).
3. Участвовать в обучении студентов и резидентов.
4. Участвовать в разработке образовательных программ, материалов и стандартов медицинского образования.
Знания:
1. Принципы разработки и оценки образовательных программ.
2. Принципы формулирования результатов обучения и их оценки.
3. Потребности и уровень подготовки целевой аудитории.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Участие в исследовательской деятельности
Умения:
1. Поддержка и проведение исследований в области акушерства и гинекологии с целью разработки новых методов профилактики и лечения.
2. Руководить исследовательскими проектами в области акушерства и гинекологии.
3. Участвовать в работе научных комитетов.
4. Проведение экспертных оценок и обзоров медицинской литературы, исследований и программ.
5. Публиковать научные статьи и доклады.
Знания:
1. Этический и научный стандарт планирования и проведения исследований с участием человека в качестве субъекта исследований, а также документального оформления и представления результатов исследований.
2. Финансирование и управление бюджетами исследовательских проектов.
3. Экспертное знание методов статистического анализа и интерпретации сложных данных.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Продвижение здоровья и общественного здравоохранения
Умения:
1. Общественные выступления (интервью, публикации) в средствах массовой информации для распространения медицинских знаний и просвещения общественности по профилю специальности.
2. Участие в комиссиях и рабочих группах по вопросам здравоохранения на региональном или национальном уровне по профилю специальности.
3. Участие в общественных программных инициативах, направленных на улучшение здоровья пациентов и просвещение общества по профилю специальности.
4. Взаимодействие с общественными организациями, врачами, учеными, школами и другими институтами для совместных усилий в сфере профилактики и борьбы с акушерско-гинекологической патологии.
Знания:
1. Принципы продвижения здоровья.
2. Основы общественного здравоохранения и роли врачей в этой области;
3. Социальные и экологические детерминантов здоровья.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникабельность
Эмпатия, эмоциональный интеллект
Менторство и наставничество
Адаптивное лидерство и командная работа
Критическое мышление
Профессиональная и социальная ответственность
Самоорганизация и эффективное управление временем
Управление стрессом
Стремление к развитию преподавательских и исследовательских навыков
Стремление к качеству и безопасности
Список технических регламентов и национальных стандартов:

13. Кәсіптің карточкасы "7.1 Дәрігер онкологиялық гинеколог":
Топтың коды:
2214-8
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
7.1 Дәрігер онкологиялық гинеколог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Тағылымдамашы дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Онкологиялық гинекология" мамандануы бойынша сертификаттау курсында оқу кезінде "дәрігер"біліктілігі. СБШ 7.2 кіші деңгейінде "Акушерлік және гинекология" мамандығы бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
"Акушерлік және гинекология" мамандығы бойынша "онкологиялық гинекология"мамандығы бойынша сертификаттау курсы
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен әйелдердің ұрпақты болу органдарының ісіктері бар пациенттердің профилактикасы, диагностикасы, лечение, медициналық оңалту
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда білікті және мамандандырылған онкогинекологиялық көмек көрсету
2. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен жатыр мойны мен жатыр денесінің ісікке дейінгі ауруларын диагностикалау, емдеу.
3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен жатыр мойны обырын диагностикалау және емдеу
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен жатыр денесінің қатерлі ісігін диагностикалау және емдеу
5. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен аналық без обырын диагностикалау және емдеу
6. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен сыртқы жыныс мүшелерінің қатерлі ісігін диагностикалау және емдеу
7. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен онкогинекологиядағы шұғыл жағдайларда медициналық көмек көрсету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда білікті және мамандандырылған онкогинекологиялық көмек көрсету
Дағды 1:
Анамнезді жинау, гинекологиялық тексеру жүргізу, папа тестін, материалды HPV тестілеуіне алу
Машықтар:

13. Карточка профессии "7.1 Врач онкологический гинеколог":
Код группы:
2214-8
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
7.1 Врач онкологический гинеколог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач-стажер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения на сертификационном курсе по специализации "Онкологическая гинекология". Предшествующий опыт работы по специальности "Акушерство и гинекология" на подуровне ОРК 7.2 не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Онкологическая гинекология" в рамках специальности "Акушерство и гинекология".
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов с опухолями женских репродуктивных органов под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание квалифицированной и специализированной онкогинекологической помощи в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
2. Диагностика, лечение предраковых заболеваний шейки и тела маткипод контролем и надзором наставника.
3. Диагностика и лечение рака шейки матки под контролем и надзором наставника
4. Диагностика и лечение рака тела матки под контролем и надзором наставника
5. Диагностика и лечение рака яичников под контролем и надзором наставника
6. Диагностика и лечение рака наружных половых органов под контролем и надзором наставника
7. Оказание медицинской помощи при неотложных состояниях в онкогинекологии под контролем и надзором наставника.
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Трудовая функция 1:
Оказание квалифицированной и специализированной онкогинекологической помощи в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Сбор анамнеза, проведение гинекологического осмотра, взятие ПАП теста, материала на ВПЧ тестирование
Умения:

1. Сауалнама, анамнезді зерттеу, денсаулық паспорты, зерттеуге жолдама арқылы пациенттің анамнезін жинау және аурулардың анамнездік ерекшеліктерін анықтау.
2. Гинекологиялық тексеру жүргізу
3. Медициналық ақпараттық жүйелерді пайдалану дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Медициналық этика және деонтология
2. Жатыр мойны обырының скринингі
3. Патологиялық жағдайлардың белгілері, гинекологиялық тексеруді қажет ететін аурулар
4. Денсаулық сақтау саласындағы НҚА
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Кольпоскопия жүргізуге көрсеткіштерді анықтау
Машықтар:
1. Кольпоскопияны қажет ететін патологиялық жағдайды бағалау.
Білімдер:
1. Қосымша зерттеулер кезінде тіркелген органдар мен жүйелердегі өзгерістердің патоморфологиялық, содан кейін анатомиялық сипаттамалары
2. Органдар мен жүйелердегі, оның ішінде зертханалық көрсеткіштердегі патологиялық өзгерістер
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Хирургиялық емдеу жүргізу мәселелері бойынша пациенттерді және олардың өкілдерін жедел емдеу жүргізуге ақпараттандырылған келісім ала отырып хабардар ету
Машықтар:
1. Жедел емдеу барысын түсіндіру, пациенттердің, олардың өкілдерінің сұрақтарына жауап беру
2. Пациенттерден және олардың өкілдерінен жедел емдеу жүргізуге ақпараттандырылған келісім алу
Білімдер:
1. Медициналық этика және деонтология.
2. Онкологиялық науқастарды операциядан кейінгі басқару.
3. Операциядан кейінгі асқынулар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Дәлелді бас тартуды медициналық картаға шығара отырып, тәуекелге / пайдаға қатысты тәуекел артқан кезде жедел емдеуден бас тартудың негіздемесі
Машықтар:
1. Жедел емдеуден бас тарту негіздемесі
2. Медициналық құжаттаманы жүргізу, медициналық ақпараттық жүйелерді пайдалану дағдыларын меңгеру
Білімдер:
1. Хирургиялық емдеуге қарсы көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 5:
Әдістемені таңдау, анамнезді, клиникалық деректерді ескере отырып, диагностикалық зерттеу жоспарын құру, зерттеуді орындау
Машықтар:
Әдістемені таңдау, анамнезді, клиникалық деректерді ескере отырып диагностикалық зерттеу жоспарын жасау, зерттеуді орындау 1. Клиникалық тапсырмаға байланысты зерттеу жоспарын анықтау.
2. Гинекологиялық тексеру, бимануальды зерттеу дағдыларын меңгеру
3. Кольпоскопияның бақылауымен мақсатты биопсия алу арқылы кольпоскопия жасау
Білімдер:
1. Визуалды тексеру және бимануальды зерттеу кезінде жатыр мойнының анатомиялық ерекшеліктері

1. Осуществлять сбор анамнеза и выявлять анамнестические особенности заболеваний у пациента посредством опроса, изучения анамнеза, паспорта здоровья, направления на исследование.
2. Проводить гинекологический осмотр
3. Владеть навыками использования медицинских информационных систем.
Знания:
1. Медицинская этика и деонтология
2. Скрининг рака шейки матки
3. Симптомы патологических состояний, заболеваний, требующих гинекологического осмотра
4. НПА в сфере здравоохранения
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Определение показаний к проведению кольпоскопии
Умения:
1. Оценивать патологическое состояние, требующее проведения кольпоскопии.
Знания:
1. Патоморфологические, топоанатомические характеристики изменений в органах и системах, регистрирующихся при дополнительных исследованиях
2. Патологические изменения в органах и системах, в том числе лабораторных показателей
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Информирование пациентов и их представителей по вопросам проведения хирургического лечения, с получением информированного согласия на проведение оперативного лечения
Умения:
1. Объяснять ход проведения оперативного лечения, отвечать на уточняющие вопросы пациентов, их представителей
2. Получать информированное согласие у пациентов и их представителей на проведение оперативного лечения
Знания:
1. Медицинская этика и деонтология.
2. Послеоперационное ведение онкологических больных.
3. Осложнения после операции.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Обоснование отказа от оперативного лечения при превышении риска в отношении риск/польза с внесением мотивированного отказа в медицинскую карту
Умения:
1. Обоснование отказа от оперативного лечения
2. Владеть навыками ведения медицинской документации, использования медицинских информационных систем
Знания:
1. Противопоказания к оперативному лечению.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Выбор методики, составление плана диагностического исследования с учетом анамнеза, клинических данных, выполнение исследования
Умения:
Выбор методики, составление плана диагностического исследования с учетом анамнеза, клинических данных, выполнение исследования 1. Определять план исследований в зависимости от поставленной клинической задачи.
2. Владеть навыками гинекологического осмотра, бимануального исследования
3. Проводить кольпоскопию со взятием прицельной биопсии под контролем кольпоскопии
Знания:
1. Анатомические особенности шейки матки при визуальном осмотре и бимануальном исследовании

2. Ршм-АПВ дамуының этиологиялық факторы
3. Цитологиялық зерттеу жүргізу үшін жатыр мойны мен жатыр мойны каналынан жағынды алу принциптері
4. Пап бояуын қолдана отырып, жатыр мойны жағындыларын цитологиялық зерттеу негіздері
5. ПТР әдісімен HPV ДНҚ зерттеуіне биологиялық материалды алу принциптері
6. 3% сірке қышқылының әсерінен жатыр мойны тінінің өзгеру заңдылықтары және осы өзгерістерді түсіндіру
7. Кольпоскопияны қажет ететін патологиялық жағдайлар
8. Кольпоскопияның бақылауымен зерттеуге биопсиялық материал алу
9. Кольпоскоптың техникалық мүмкіндіктері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 6:
Динамикалық бақылау жоспары туралы емдеуші дәрігерге қорытынды, ұсыныстар жасай отырып, зерттеу нәтижелерін түсіндіру
Машықтар:
1. Қорытынды жасау үшін алынған ақпараттың толықтығын бағалау
2. Зерттеу нәтижелерін түсіндіру
- ПАП тестінің деректері
- HPV тестінің деректері
- кольпоскопия
Білімдер:
1. Цитологиялық зерттеу арқылы жатыр мойнындағы қалыпты және патологиялық өзгерістердің заңдылықтары
2. HPV тестілеу арқылы жатыр мойнындағы қалыпты және патологиялық өзгерістердің заңдылықтары
3. Сірке қышқылының әсерінен жатыр мойны тінінің патологиялық өзгеруінің заңдылықтары мен механизмдері
4. Биопсиялық материалды алу принциптері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 7:
Гинекологиялық зерттеу және кольпоскопия жүргізу кезінде персонал мен пациенттердің радиациялық қауіпсіздігі қағидаларын сақтау
Машықтар:
1. Ережелерді, нормалар мен нормативтерді сақтау бойынша іс-шаралар өткізу.
2. Клиникалық көрсеткіштер бойынша зерттеулер жүргізу.
Білімдер:
1. Гинекологиялық зерттеу негіздері, жатыр мойнынан материал алу, кольпоскопия
2. Гинекологиялық кабинетте қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаттары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 8:
Жатыр мойнының қатерлі ісікке дейінгі патологиясын емдеудің тиімділігін бағалау
Машықтар:
1. Алдыңғы және кейінгі зерттеулердің нәтижелерін түсіндіру, талдау.
2. Анатомиялық жауап критерийлері бойынша емдеу нәтижелерін бағалау
3. Емдеудің тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Емдеу жүргізілгеннен кейін жатыр мойнының қатерлі ісікке дейінгі патологиясындағы өзгерістерді бағалау критерийлері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен жатыр мойны мен жатыр денесінің ісікке дейінгі ауруларын диагностикалау, емдеу.
Дағды 1:
Жатыр мойнының қатерлі ісігі
Машықтар:
1. Аралас және кеңейтілген операциялық араласуларды қоса алғанда, онкопроцестің әртүрлі локализацияларында орындалатын радикалды көлемде операциялар техникасын орындау дағдыларын меңгеру.

2. Этиологический фактор развития РШМ – ВПЧ
3. Принципы взятия мазка из шейки матки и цервикального канала для проведения цитологического исследования
4. Основы цитологического исследования мазков из шейки матки с использованием окраски по Папаниколау
5. Принципы взятия биологического материала на исследование ДНК ВПЧ методом ПЦР
6. Закономерности изменения ткани шейки матки под воздействием 3% уксусной кислоты и интерпретация данных изменений
7. Патологические состояния, требующие проведения кольпоскопии
8. Забор биопсийного материала на исследование под контролем кольпоскопии
9. Технические возможности кольпоскопа
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 6:
Интерпретация результатов исследования с составлением заключения, рекомендаций лечащему врачу о плане динамического контроля
Умения:
1. Оценивать полноту полученной информации для составления заключения
2. Интерпретировать полученные результаты исследования
- данные ПАП теста
- данные ВПЧ теста
- кольпоскопии
Знания:
1. Закономерности нормальных и патологических изменений шейки матки путем цитологического исследования
2. Закономерности нормальных и патологических изменений шейки матки путем ВПЧ тестирования
3. Закономерности и механизмы патологического изменения ткани шейки матки под воздействием уксусной кислоты
4. Принципы забора биопсийного материала
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 7:
Соблюдение правил радиационной безопасности персонала и пациентов при проведении гинекологического исследования и кольпоскопии
Умения:
1. Проведение мероприятий по соблюдению правил, норм и нормативов.
2. Проведение исследований по клиническим показаниям.
Знания:
1. Основы гинекологического исследования, забора материала из шейки матки, кольпоскопии
2. Принципы обеспечения безопасности в гинекологическом кабинете
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 8:
Оценка эффективности лечения предраковой патологии шейки матки
Умения:
1. Интерпретировать, анализировать результаты предыдущих и последующих исследований.
2. Оценивать результаты лечения по анатомическим критериям ответа
3. Оценивать эффективность лечения.
Знания:
1. Критерии оценки изменений при предраковой патологии шейки матки после проведения лечения
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Диагностика, лечение предраковых заболеваний шейки и тела маткипод контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Предраковые заболевания шейки матки
Умения:
1. Владеть навыками выполнения техники операций в радикальных объемах, выполняемых при различных локализациях онкопроцесса, включая комбинированные и расширенные оперативные вмешательства.

2. Онкопроцестің әртүрлі локализацияларында циторедуктивті (паллиативті) және симптоматикалық хирургиялық араласу әдістерін орындау дағдыларын меңгеру.
3. Онкопроцестің әртүрлі локализацияларында операциядан кейінгі асқынулар кезінде хирургиялық араласу техникасын орындау дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Аралас және кеңейтілген хирургиялық араласуды қоса алғанда, онкопроцестің әртүрлі локализацияларында орындалатын радикалды көлемдегі операциялардың хирургиялық хаттамалары.
2. Онкопроцестің әртүрлі локализациясындағы циторедуктивті (паллиативті) және симптоматикалық хирургиялық араласулардың хаттамалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Жатыр денесінің ісікке дейінгі аурулары
Машықтар:
1. Қатерлі ісіктердің әртүрлі нозологиялық формаларында реконструктивті-қалпына келтіру хирургиялық араласуларын орындау дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Қатерлі ісіктердің әртүрлі нозологиялық түрлеріндегі реконструктивті-қалпына келтіру хирургиялық араласуларының хаттамалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен жатыр мойны обырын диагностикалау және емдеу
Дағды 1:
Эпидемиология. Патологиялық анатомия және метастаз. Клиникалық көрінісі, диагностикасы және дифференциалды диагностикасы. Жатыр мойны обырын емдеудің қазіргі әдістері ісіктің таралу сатысы мен морфологиялық дифференциация дәрежесіне байланысты
Машықтар:
1.Жатыр мойны обыры бар пациенттерде (олардың заңды өкілдерінде) шағымдарды, өмір тарихын жинау.
2. Жатыр мойны қатерлі ісігі бар науқастардан (олардың заңды өкілдерінен) алынған ақпаратты түсіндіру және талдау.
3.Жатыр мойны қатерлі ісігі бар науқастарда клиникалық симптомдар мен синдромдарды анықтау
4. Айналарды тексеру және пациенттерді бимануальды тексеру.
5. Жатыр мойнының патологиялық жағдайларын анықтау
6. Кольпоскопия жүргізу, содан кейін цитологиялық жағынды және биопсия алу.
7. Диагностикалық манипуляциялардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету
8.Науқастарда жатыр мойны обырын диагностикалау әдістерін жоспарлау.
9. Қатерлі ісіктердің (бұдан әрі - TNM)сатыларының халықаралық жіктемесіне сәйкес дифференциалды диагностика жүргізу, тұжырымдау, негіздеу және диагноз қою
10. Жатыр мойны онкологиялық аурулары бар пациенттерді медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, клиникалық ұсынымдар негізінде медициналық көмек көрсету тәртібіне сәйкес аспаптық тексеруге және зертханалық зерттеулерге (оның ішінде морфологиялық, иммуногистохимиялық, иммунологиялық, молекулалық-генетикалық зерттеулерге) жіберу.

2. Владеть навыками выполнения техники циторедуктивных (паллиативных) и симптоматических оперативных вмешательств при различных локализациях онкопроцесса.
3. Владеть навыками выполнения техники хирургических вмешательств при интра- и послеоперационных осложнениях при различных локализациях онкопроцесса.
Знания:
1. Хирургические протоколы операций в радикальных объемах, выполняемых при различных локализациях онкопроцесса, включая комбинированные и расширенные оперативные вмешательства.
2. Протоколы циторедуктивных (паллиативных) и симптоматических оперативных вмешательств при различных локализациях онкопроцесса.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Предраковые заболевания тела матки
Умения:
1. Владеть навыками выполнения техники реконструктивно-восстановительных оперативных вмешательств при различных нозологических формах злокачественных новообразований.
Знания:
1. Протоколы реконструктивно-восстановительных оперативных вмешательств при различных нозологических формах злокачественных новообразований.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Диагностика и лечение рака шейки матки под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Эпидемиология. Патологическая анатомия и метастазирование. Клиническая картина, диагностика и дифференциальная диагностика. Современные методы лечения рака шейки матки в зависимости от стадии распространения и степени морфологической дифференцировки опухоли
Умения:
1. Сбор жалоб, анамнеза жизни у пациентов (их законных представителей) с онкологическими заболеваниями шейки матки.
2. Интерпретация и анализ информации, полученной от пациентов (их законных представителей) с онкологическими заболеваниями шейки матки.
3.Выявление клинических симптомов и синдромов у пациентов с онкологическими заболеваниями шейки матки
4. Осмотр в зеркалах и бимануальное обследование пациентов.
5. Выявление патологических состояний шейки матки
6. Проведение кольпоскопии с последующим взятием цитологического мазка и биопсии.
7. Обеспечение безопасности диагностических манипуляций
8. Планирование методов диагностики рака шейки матки у пациентов.
9. Проведение дифференциальной диагностики, формулирование, обоснование и постановка диагноза в соответствии с Международной классификацией стадий злокачественных новообразований (далее - TNM)
10. Направление пациентов с онкологическими заболеваниями шейки матки на инструментальное обследование и лабораторные исследования (в том числе морфологические, иммуногистохимические, иммунологические, молекулярно-генетические исследования) в соответствии с порядками оказания медицинской помощи, на основе клинических рекомендаций, с учетом стандартов медицинской помощи.

11. Жатыр мойны онкологиялық аурулары бар пациенттерді медициналық көмек көрсету тәртібіне сәйкес, клиникалық ұсынымдар негізінде, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, маман дәрігерлерге консультацияға жіберу.
12. Жатыр мойны обыры бар пациенттерді қарау, физикалық тексеру, аспаптық тексеру және зертханалық зерттеулер (оның ішінде морфологиялық, иммуногистохимиялық, иммунологиялық, молекулалық-генетикалық зерттеулер) нәтижелерін түсіндіру және талдау.
13. Жатыр мойны қатерлі ісігі бар науқастарда диагностикалық процедуралардан туындаған асқынулардың белгілері мен синдромдарын, сондай-ақ жанама әсерлер мен жағымсыз реакцияларды анықтау.
14. Медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, клиникалық ұсынымдар негізінде медициналық көмек көрсету тәртібіне сәйкес жатыр мойны обыры бар пациенттерді емдеу тактикасын таңдау.
Білімдер:
1."Онкогинекология" бейіні бойынша пациенттерге медициналық көмек көрсетуді ұйымдастырудың жалпы мәселелері мен тәртібі
2. РШМ бар пациенттерге алғашқы мамандандырылған медициналық-санитариялық көмек, мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық, медициналық көмек стандарттары.
3. Ршм эпидемиологиясы, этиологиясы және патогенезі, оның ішінде клиникалық маңызды молекулалық-генетикалық бұзылулар.
4. Жатыр мойны обыры бар пациенттерде (олардың заңды өкілдерінде) шағымдар мен өмір тарихын жинау әдістемесі.
5. Жатыр мойны обыры бар науқастарды гинекологиялық тексеру және физикалық тексеру әдістемесі.
6. РШМ бар пациенттердің жағдайын бағалау, онкологиялық ауруларды диагностикалау үшін зертханалық және аспаптық тексерулер әдістері; Зертханалық және аспаптық тексерулер жүргізуге медициналық көрсетілімдер мен медициналық қарсы көрсетілімдер, жатыр мойны онкологиялық аурулары бар пациенттерде олардың нәтижелерін түсіндіру қағидалары.
7. Кейінгі цитологиялық және гистологиялық зерттеу мақсатында аспирациялық биопсия мен биопсияны орындау әдістері.
8. Клиникалық ұсынымдар стандарттарын ескере отырып, пациенттерде РШМ диагностикалау әдістері.
9. РШМ бар пациенттерді білікті және жоғары білікті емдеудегі клиникалық ұсыныстар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен жатыр денесінің қатерлі ісігін диагностикалау және емдеу
Дағды 1:
Эпидемиология. Патологиялық анатомия және метастаз. Клиникалық көрінісі, диагностикасы және дифференциалды диагностикасы. Ісіктің таралу сатысы мен морфологиялық дифференциация дәрежесіне байланысты жатыр денесінің қатерлі ісігін емдеудің заманауи әдістері
Машықтар:
1. Жатыр денесінің қатерлі ісігі бар науқастарда (олардың заңды өкілдерінде) шағымдарды, өмір тарихын жинау.

11. Направление пациентов с онкологическими заболеваниями шейки матки на консультацию к врачам-специалистам в соответствии с порядками оказания медицинской помощи, на основе клинических рекомендаций, с учетом стандартов медицинской помощи.
12. Интерпретация и анализ результатов осмотра, физикального обследования, инструментальных обследований и лабораторных исследований (в том числе морфологических, иммуногистохимических, иммунологических, молекулярно-генетических исследований) пациентов с онкологическими заболеваниями шейки матки.
13. Выявление симптомов и синдромов осложнений, а также побочных действий и нежелательных реакций, возникших в результате диагностических процедур у пациентов с онкологическими заболеваниями шейки матки.
14. Выбор тактики лечения пациентов с раком шейки матки в соответствии с порядками оказания медицинской помощи, на основе клинических рекомендаций, с учетом стандартов медицинской помощи.
Знания:
1. Общие вопросы организации и порядок оказания медицинской помощи пациентам по профилю "Онкогинекология"
2. Стандарты первичной специализированной медико-санитарной помощи, специализированной, в том числе высокотехнологичной, медицинской помощи пациентам с РШМ.
3. Эпидемиология, этиология и патогенез РШМ, включая клинически важные молекулярно-генетические нарушения.
4. Методика сбора жалоб и анамнеза жизни у пациентов (их законных представителей) с онкологическими заболеваниями шейки матки.
5. Методика гинекологического осмотра и физикального обследования пациентов с онкологическими заболеваниями шейки матки.
6. Методы лабораторных и инструментальных обследований для оценки состояния пациентов с РШМ, диагностики онкологических заболеваний; медицинские показания и медицинские противопоказания к проведению лабораторных и инструментальных обследований, правила интерпретации их результатов у пациентов с онкологическими заболеваниями шейки матки.
7. Методы выполнения аспирационной биопсии и биопсии с целью последующего цитологического и гистологического исследования.
8. Методы диагностики РШМ у пациентов с учетом стандартов клинических рекомендаций.
9. Клинические рекомендации при квалифицированном и высококвалифицированном лечении пациентов с РШМ
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Диагностика и лечение рака тела матки под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Эпидемиология. Патологическая анатомия и метастазирование. Клиническая картина, диагностика и дифференциальная диагностика. Современные методы лечения рака тела матки в зависимости от стадии распространения и степени морфологической дифференцировки опухоли
Умения:
1. Сбор жалоб, анамнеза жизни у пациентов (их законных представителей) с онкологическими заболеваниями тела матки.

2. Жатыр денесінің қатерлі ісігі бар науқастардан (олардың заңды өкілдерінен) алынған ақпаратты түсіндіру және талдау.
3. Жатыр денесінің қатерлі ісігі бар науқастарда клиникалық симптомдар мен синдромдарды анықтау
4. Айналарды тексеру және пациенттерді бимануальды тексеру.
5. Жатыр денесінің патологиялық жағдайларын анықтау
6. Гистероскопия, жатыр қуысының кюретажын жүргізу, содан кейін биопсия алу.
7. Диагностикалық манипуляциялардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету
8. Науқастарда жатыр денесінің қатерлі ісігін диагностикалау әдістерін жоспарлау.
9. Figo және TNM қатерлі ісік сатыларының халықаралық классификациясына сәйкес дифференциалды диагностика жүргізу, тұжырымдау, негіздеу және диагноз қою
10. Жатыр денесінің онкологиялық аурулары бар пациенттерді медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, клиникалық ұсынымдар негізінде медициналық көмек көрсету тәртібіне сәйкес аспаптық тексеруге және зертханалық зерттеулерге (оның ішінде морфологиялық, иммуногистохимиялық, иммунологиялық, молекулалық-генетикалық зерттеулерге) жіберу.
11. Жатыр денесінің онкологиялық аурулары бар пациенттерді медициналық көмек көрсету тәртібіне сәйкес, клиникалық ұсынымдар негізінде, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, маман дәрігерлерге консультацияға жіберу.
12. Жатыр денесінің онкологиялық аурулары бар пациенттерді қарау, физикалық тексеру, аспаптық тексеру және зертханалық зерттеулер (оның ішінде морфологиялық, иммуногистохимиялық, иммунологиялық, молекулалық-генетикалық зерттеулер) нәтижелерін түсіндіру және талдау.
13.Жатыр денесінің қатерлі ісігі бар науқастарда диагностикалық процедуралардан туындаған асқынулардың белгілері мен синдромдарын, сондай-ақ жанама әсерлер мен жағымсыз реакцияларды анықтау.
14. Медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, клиникалық ұсынымдар негізінде медициналық көмек көрсету тәртібіне сәйкес жатыр денесінің қатерлі ісігі бар пациенттерді емдеу тактикасын таңдау.
Білімдер:
1. "Онкогинекология" бейіні бойынша пациенттерге медициналық көмек көрсетуді ұйымдастырудың жалпы мәселелері мен тәртібі
2. Жатыр денесінің қатерлі ісігі бар науқастарға алғашқы мамандандырылған медициналық-санитарлық көмек, мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек стандарттары.
3. Жатыр денесінің қатерлі ісігінің эпидемиологиясы, этиологиясы және патогенезі, соның ішінде клиникалық маңызды молекулалық-генетикалық бұзылулар.
4. Жатыр денесінің қатерлі ісігі бар науқастарда (олардың заңды өкілдерінде) шағымдар мен өмір тарихын жинау әдістемесі.

2. Интерпретация и анализ информации, полученной от пациентов (их законных представителей) с онкологическими заболеваниями тела матки.
3. Выявление клинических симптомов и синдромов у пациентов с онкологическими заболеваниями тела матки
4. Осмотр в зеркалах и бимануальное обследование пациентов.
5. Выявление патологических состояний тела матки
6. Проведение гистероскопии, кюретажа полости матки с последующим взятием биопсии.
7. Обеспечение безопасности диагностических манипуляций
8. Планирование методов диагностики рака тела матки у пациентов.
9. Проведение дифференциальной диагностики, формулирование, обоснование и постановка диагноза в соответствии с Международной классификацией стадий злокачественных новообразований FIGO и TNM
10. Направление пациентов с онкологическими заболеваниями тела матки на инструментальное обследование и лабораторные исследования (в том числе морфологические, иммуногистохимические, иммунологические, молекулярно-генетические исследования) в соответствии с порядками оказания медицинской помощи, на основе клинических рекомендаций, с учетом стандартов медицинской помощи.
11. Направление пациентов с онкологическими заболеваниями тела матки на консультацию к врачам-специалистам в соответствии с порядками оказания медицинской помощи, на основе клинических рекомендаций, с учетом стандартов медицинской помощи.
12. Интерпретация и анализ результатов осмотра, физикального обследования, инструментальных обследований и лабораторных исследований (в том числе морфологических, иммуногистохимических, иммунологических, молекулярно-генетических исследований) пациентов с онкологическими заболеваниями тела матки.
13.Выявление симптомов и синдромов осложнений, а также побочных действий и нежелательных реакций, возникших в результате диагностических процедур у пациентов с онкологическими заболеваниями тела матки.
14. Выбор тактики лечения пациентов с раком тела матки в соответствии с порядками оказания медицинской помощи, на основе клинических рекомендаций, с учетом стандартов медицинской помощи.
Знания:
1. Общие вопросы организации и порядок оказания медицинской помощи пациентам по профилю "Онкогинекология"
2. Стандарты первичной специализированной медико-санитарной помощи, специализированной, в том числе высокотехнологичной, медицинской помощи пациентам с раком тела матки.
3. Эпидемиология, этиология и патогенез рака тела матки, включая клинически важные молекулярно-генетические нарушения.
4. Методика сбора жалоб и анамнеза жизни у пациентов (их законных представителей) с онкологическими заболеваниями тела матки.

5. Жатыр денесінің қатерлі ісігі бар науқастарды гинекологиялық тексеру және физикалық тексеру әдістемесі.
6. Жатыр денесінің қатерлі ісігі бар пациенттердің жағдайын бағалау, онкологиялық ауруларды диагностикалау үшін зертханалық және аспаптық тексерулердің әдістері; Зертханалық және аспаптық тексерулерді жүргізуге медициналық көрсетілімдер мен медициналық қарсы көрсетілімдер, жатыр денесінің онкологиялық аурулары бар пациенттерде олардың нәтижелерін түсіндіру қағидалары.
7. Кейінгі цитологиялық және гистологиялық зерттеу мақсатында аспирациялық биопсия мен кюретажды, гистероскопияны орындау әдістері.
8. Клиникалық нұсқаулық стандарттарын ескере отырып, пациенттерде жатыр денесінің қатерлі ісігін диагностикалау әдістері.
9. Жатыр денесінің қатерлі ісігі бар науқастарды білікті және жоғары білікті емдеуге арналған клиникалық ұсыныстар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен аналық без обырын диагностикалау және емдеу
Дағды 1:
Эпидемиология. Патологиялық анатомия және метастаз. Клиникалық көрінісі, диагностикасы және дифференциалды диагностикасы. Ісіктің таралу сатысы мен морфологиялық дифференциация дәрежесіне байланысты аналық без обырын емдеудің заманауи әдістері
Машықтар:
1. Аналық без обыры бар пациенттерде (олардың заңды өкілдерінде) шағымдарды, өмір тарихын жинау.
2. Пациенттерден (олардың заңды өкілдерінен) аналық без ЗН алынған ақпаратты түсіндіру және талдау.
3. Аналық без обыры бар науқастарда клиникалық симптомдар мен синдромдарды анықтау
4. Айналарды тексеру және пациенттерді бимануальды тексеру.
5. Аналық бездердің патологиялық жағдайларын анықтау
6. Лапароцентезді жүргізу, содан кейін материалды цитологиялық зерттеуге алу.
7. Диагностикалық манипуляциялардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету
8. Науқастарда аналық без обырын диагностикалау әдістерін жоспарлау.
9. Figo және TNM қатерлі ісік сатыларының халықаралық классификациясына сәйкес дифференциалды диагностика жүргізу, тұжырымдау, негіздеу және диагноз қою
10. Аналық без онкологиялық аурулары бар пациенттерді медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, клиникалық ұсынымдар негізінде медициналық көмек көрсету тәртібіне сәйкес аспаптық тексеруге және зертханалық зерттеулерге (оның ішінде морфологиялық, иммуногистохимиялық, иммунологиялық, молекулалық-генетикалық зерттеулерге) жіберу.
11. Аналық бездің онкологиялық аурулары бар пациенттерді медициналық көмек көрсету тәртібіне сәйкес, клиникалық ұсынымдар негізінде, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, маман дәрігерлерге консультацияға жіберу.

5. Методика гинекологического осмотра и физикального обследования пациентов с онкологическими заболеваниями тела матки.
6. Методы лабораторных и инструментальных обследований для оценки состояния пациентов с раком тела матки, диагностики онкологических заболеваний; медицинские показания и медицинские противопоказания к проведению лабораторных и инструментальных обследований, правила интерпретации их результатов у пациентов с онкологическими заболеваниями тела матки.
7. Методы выполнения аспирационной биопсии и кюретажа, гистероскопии с целью последующего цитологического и гистологического исследования.
8. Методы диагностики рака тела матки у пациентов с учетом стандартов клинических рекомендаций.
9. Клинические рекомендации при квалифицированном и высококвалифицированном лечении пациентов с раком тела матки.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 5:
Диагностика и лечение рака яичников под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Эпидемиология. Патологическая анатомия и метастазирование. Клиническая картина, диагностика и дифференциальная диагностика. Современные методы лечения рака яичников в зависимости от стадии распространения и степени морфологической дифференцировки опухоли
Умения:
1. Сбор жалоб, анамнеза жизни у пациентов (их законных представителей) с раком яичников.
2. Интерпретация и анализ информации, полученной от пациентов (их законных представителей) с ЗН яичников.
3. Выявление клинических симптомов и синдромов у пациентов с раком яичников
4. Осмотр в зеркалах и бимануальное обследование пациентов.
5. Выявление патологических состояний яичников
6. Проведение лапароцентеза с последующим взятием материала на цитологическое исследование.
7. Обеспечение безопасности диагностических манипуляций
8. Планирование методов диагностики рака яичников у пациентов.
9. Проведение дифференциальной диагностики, формулирование, обоснование и постановка диагноза в соответствии с Международной классификацией стадий злокачественных новообразований FIGO и TNM
10. Направление пациентов с онкологическими заболеваниями яичников на инструментальное обследование и лабораторные исследования (в том числе морфологические, иммуногистохимические, иммунологические, молекулярно-генетические исследования) в соответствии с порядками оказания медицинской помощи, на основе клинических рекомендаций, с учетом стандартов медицинской помощи.
11. Направление пациентов с онкологическими заболеваниями яичников на консультацию к врачам-специалистам в соответствии с порядками оказания медицинской помощи, на основе клинических рекомендаций, с учетом стандартов медицинской помощи.

12. Аналық без обыры бар науқастарды қарау, физикалық тексеру, аспаптық тексеру және зертханалық зерттеулер (оның ішінде морфологиялық, иммуногистохимиялық, иммунологиялық, молекулалық-генетикалық зерттеулер) нәтижелерін түсіндіру және талдау.
13. Аналық без обыры бар науқастарда диагностикалық процедуралардан туындаған асқынулардың белгілері мен синдромдарын, сондай-ақ жанама әсерлер мен жағымсыз реакцияларды анықтау
14. Медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, клиникалық ұсынымдар негізінде медициналық көмек көрсету тәртібіне сәйкес аналық без обыры бар пациенттерді емдеу тактикасын таңдау.
Білімдер:
1. "Онкогинекология" бейіні бойынша пациенттерге медициналық көмек көрсетуді ұйымдастырудың жалпы мәселелері мен тәртібі
2. Аналық без обыры бар науқастарға алғашқы мамандандырылған медициналық-санитарлық көмек, мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек стандарттары.
3. Аналық без обырының эпидемиологиясы, этиологиясы және патогенезі, соның ішінде клиникалық маңызды молекулалық-генетикалық бұзылулар туралы түсініктер.
4. Аналық бездің қатерлі ісігі бар науқастарда (олардың заңды өкілдерінде) шағымдар мен өмір тарихын жинау әдістемесі.
5. Аналық без қатерлі ісігі бар науқастарды гинекологиялық тексеру және физикалық тексеру әдістемесі.
6. Аналық без обыры бар пациенттердің жағдайын бағалау, онкологиялық ауруларды диагностикалау үшін зертханалық және аспаптық тексерулердің әдістері; Зертханалық және аспаптық тексерулерді жүргізуге медициналық көрсетілімдер мен медициналық қарсы көрсетілімдер, жатыр денесінің онкологиялық аурулары бар пациенттерде олардың нәтижелерін түсіндіру қағидалары.
7. Кейінгі цитологиялық зерттеу мақсатында лапароцентезді орындау әдістері.
8. Клиникалық нұсқаулық стандарттарын ескере отырып, пациенттерде аналық без обырын диагностикалау әдістері.
9. Аналық без обыры бар науқастарды білікті және жоғары білікті емдеуге арналған клиникалық ұсыныстар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 6:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен сыртқы жыныс мүшелерінің қатерлі ісігін диагностикалау және емдеу
Дағды 1:
Эпидемиология. Патологиялық анатомия және метастаз. Клиникалық көрінісі, диагностикасы және дифференциалды диагностикасы. Ісіктің таралу сатысына және морфологиялық дифференциация дәрежесіне байланысты сыртқы жыныс мүшелерінің қатерлі ісігін емдеудің заманауи әдістері
Машықтар:
1. Сыртқы жыныс мүшелерінің қатерлі ісігі бар науқастарда (олардың заңды өкілдерінде) шағымдарды, өмір тарихын жинау.
2. Сыртқы жыныс мүшелерінің қатерлі ісігі бар науқастардан (олардың заңды өкілдерінен) алынған ақпаратты түсіндіру және талдау.

12. Интерпретация и анализ результатов осмотра, физикального обследования, инструментальных обследований и лабораторных исследований (в том числе морфологических, иммуногистохимических, иммунологических, молекулярно-генетических исследований) пациентов с раком яичников.
13. Выявление симптомов и синдромов осложнений, а также побочных действий и нежелательных реакций, возникших в результате диагностических процедур у пациентов с раком яичников
14. Выбор тактики лечения пациентов с раком яичников в соответствии с порядками оказания медицинской помощи, на основе клинических рекомендаций, с учетом стандартов медицинской помощи.
Знания:
1. Общие вопросы организации и порядок оказания медицинской помощи пациентам по профилю "Онкогинекология"
2. Стандарты первичной специализированной медико-санитарной помощи, специализированной, в том числе высокотехнологичной, медицинской помощи пациентам с раком яичников.
3. Представления об эпидемиологии, этиологии и патогенезе рака яичников, включая клинически важные молекулярно-генетические нарушения.
4. Методика сбора жалоб и анамнеза жизни у пациентов (их законных представителей) с онкологическими заболеваниями яичников.
5. Методика гинекологического осмотра и физикального обследования пациентов с онкологическими заболеваниями яичников.
6. Методы лабораторных и инструментальных обследований для оценки состояния пациентов с раком яичников, диагностики онкологических заболеваний; медицинские показания и медицинские противопоказания к проведению лабораторных и инструментальных обследований, правила интерпретации их результатов у пациентов с онкологическими заболеваниями тела матки.
7. Методы выполнения лапароцентеза с целью последующего цитологического исследования.
8. Методы диагностики рака яичников у пациентов с учетом стандартов клинических рекомендаций.
9. Клинические рекомендации при квалифицированном и высококвалифицированном лечении пациентов с раком яичников.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 6:
Диагностика и лечение рака наружных половых органов под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Эпидемиология. Патологическая анатомия и метастазирование. Клиническая картина, диагностика и дифференциальная диагностика. Современные методы лечения рака наружных половых органов в зависимости от стадии распространения и степени морфологической дифференцировки опухоли
Умения:
1. Сбор жалоб, анамнеза жизни у пациентов (их законных представителей) с раком наружных половых органов.
2. Интерпретация и анализ информации, полученной от пациентов (их законных представителей) с раком наружных половых органов.

3. Сыртқы жыныс мүшелерінің қатерлі ісігі бар науқастарда клиникалық симптомдар мен синдромдарды анықтау.
4. Айналарды тексеру және пациенттерді бимануальды тексеру.
5. Сыртқы жыныс мүшелерінің қатерлі ісігінің патологиялық жағдайларын анықтау.
6. Кольпоскопия жүргізу, содан кейін цитологиялық жағынды және биопсия алу.
7. Диагностикалық манипуляциялардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету
8. Науқастарда сыртқы жыныс мүшелерінің қатерлі ісігін диагностикалау әдістерін жоспарлау.
9. Қатерлі ісік сатыларының халықаралық жіктемесіне (TNM)сәйкес дифференциалды диагностика жүргізу, тұжырымдау, негіздеу және диагноз қою
10. Аруга жыныс мүшелерінің онкологиялық аурулары бар пациенттерді медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, клиникалық ұсынымдар негізінде медициналық көмек көрсету тәртібіне сәйкес аспаптық тексеруге және зертханалық зерттеулерге (оның ішінде морфологиялық, иммуногистохимиялық, иммунологиялық, молекулалық-генетикалық зерттеулерге) жіберу.
11. Сыртқы жыныс мүшелерінің онкологиялық аурулары бар пациенттерді медициналық көмек көрсету тәртібіне сәйкес, клиникалық ұсынымдар негізінде, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, маман дәрігерлерге консультацияға жіберу.
12. Сыртқы жыныс мүшелерінің онкологиялық аурулары бар пациенттерді қарау, физикалық тексеру, аспаптық тексеру және зертханалық зерттеулер (оның ішінде морфологиялық, иммуногистохимиялық, иммунологиялық, молекулалық-генетикалық зерттеулер) нәтижелерін түсіндіру және талдау.
13. Сыртқы жыныс мүшелерінің қатерлі ісігі бар науқастарда диагностикалық процедуралар нәтижесінде туындаған асқынулардың белгілері мен синдромдарын, сондай-ақ жанама әсерлер мен жағымсыз реакцияларды анықтау.
14. Медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, клиникалық ұсынымдар негізінде медициналық көмек көрсету тәртібіне сәйкес сыртқы жыныс мүшелерінің қатерлі ісігі бар пациенттерді емдеу тактикасын таңдау.
Білімдер:
1. "Онкогинекология" бейіні бойынша пациенттерге медициналық көмек көрсетуді ұйымдастырудың жалпы мәселелері мен тәртібі
2. Сыртқы жыныс мүшелерінің қатерлі ісігі бар науқастарға алғашқы мамандандырылған медициналық-санитарлық көмек, мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек стандарттары.
3. Клиникалық маңызды молекулалық-генетикалық бұзылуларды қоса алғанда, сыртқы жыныс мүшелерінің қатерлі ісігінің эпидемиологиясы, этиологиясы және патогенезі туралы түсініктер.
4. Сыртқы жыныс мүшелерінің онкологиялық аурулары бар пациенттерде (олардың заңды өкілдерінде) шағымдар мен өмір тарихын жинау әдістемесі.

3. Выявление клинических симптомов и синдромов у пациентов с с раком наружных половых органов.
4. Осмотр в зеркалах и бимануальное обследование пациентов.
5. Выявление патологических состояний рака наружных половых органов.
6. Проведение кольпоскопии с последующим взятием цитологического мазка и биопсии.
7. Обеспечение безопасности диагностических манипуляций
8. Планирование методов диагностики с раком наружных половых органов у пациентов.
9. Проведение дифференциальной диагностики, формулирование, обоснование и постановка диагноза в соответствии с Международной классификацией стадий злокачественных новообразований (TNM)
10. Направление пациентов с онкологическими заболеваниями аружных половых органов на инструментальное обследование и лабораторные исследования (в том числе морфологические, иммуногистохимические, иммунологические, молекулярно-генетические исследования) в соответствии с порядками оказания медицинской помощи, на основе клинических рекомендаций, с учетом стандартов медицинской помощи.
11. Направление пациентов с онкологическими заболеваниями наружных половых органов на консультацию к врачам-специалистам в соответствии с порядками оказания медицинской помощи, на основе клинических рекомендаций, с учетом стандартов медицинской помощи.
12. Интерпретация и анализ результатов осмотра, физикального обследования, инструментальных обследований и лабораторных исследований (в том числе морфологических, иммуногистохимических, иммунологических, молекулярно-генетических исследований) пациентов с онкологическими заболеваниями наружных половых органов.
13. Выявление симптомов и синдромов осложнений, а также побочных действий и нежелательных реакций, возникших в результате диагностических процедур у пациентов с онкологическими заболеваниями наружных половых органов.
14. Выбор тактики лечения пациентов с раком наружных половых органов в соответствии с порядками оказания медицинской помощи, на основе клинических рекомендаций, с учетом стандартов медицинской помощи.
Знания:
1. Общие вопросы организации и порядок оказания медицинской помощи пациентам по профилю "Онкогинекология"
2. Стандарты первичной специализированной медико-санитарной помощи, специализированной, в том числе высокотехнологичной, медицинской помощи пациентам с рака наружных половых органов.
3. Представления об эпидемиологии, этиологии и патогенезе рака наружных половых органов, включая клинически важные молекулярно-генетические нарушения.
4. Методика сбора жалоб и анамнеза жизни у пациентов (их законных представителей) с онкологическими заболеваниями наружных половых органов.

5. Сыртқы жыныс мүшелерінің қатерлі ісігі бар науқастарды гинекологиялық тексеру және физикалық тексеру әдістемесі.
6. Сыртқы жыныс мүшелерінің қатерлі ісігі бар пациенттердің жағдайын бағалау, онкологиялық ауруларды диагностикалау үшін зертханалық және аспаптық тексерулердің әдістері; Зертханалық және аспаптық тексерулерді жүргізуге медициналық көрсетілімдер мен медициналық қарсы көрсетілімдер, сыртқы жыныс мүшелерінің онкологиялық аурулары бар пациенттерде олардың нәтижелерін түсіндіру қағидалары.
7. Кейінгі цитологиялық және гистологиялық зерттеу мақсатында жағынды-басып шығару және биопсия жасау әдістері.
8. Клиникалық ұсыныстар стандарттарын ескере отырып, пациенттерде сыртқы жыныс мүшелерінің қатерлі ісігін диагностикалау әдістері.
9. Сыртқы жыныс мүшелерінің қатерлі ісігі бар науқастарды білікті және жоғары білікті емдеуге арналған клиникалық ұсыныстар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 7:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен онкогинекологиядағы шұғыл жағдайларда медициналық көмек көрсету.
Дағды 1:
Өмірге қауіп төндіретін жағдайларда онкологиялық науқастарға шұғыл медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Өмірге қауіп төндіретін онкогинекологиядағы шұғыл жағдайларда білікті медициналық көмек көрсету.
2. Жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Шұғыл жағдайларда медициналық көмек көрсету алгоритмдері, стандарттары, хаттамалары (Сафарды үш рет қабылдау, ЖЖЖ, тыныс алу жолдарын тазарту).
3. Сананың бұзылу түрлері, олардың белгілері (саңырау, сопор, кома).
5. Клиникалық өлімнің негізгі белгілері
6. Онкологиядағы шұғыл жағдайларда Этиология, патогенез, клиника, диагностика, медициналық көмек алгоритмі:
- Жедел коронарлық синдром (тұрақсыз стенокардия, миокард инфарктісі)
- Жұлынның қысылуы
- Мидың ісінуі
- Өкпе эмболиясы
- Гиперкальциемия
- Ісіктің ыдырау синдромы
- Жоғарғы Вена кавасының қысылу синдромы
- Өкпеден қан кету
- Тыныс алу жолдарының жедел бітелуі
- Кардиогендік шок
- Гиповолемиялық шок
- Анафилактикалық шок
- Инфекциялық-уытты шок
- Ми қан айналымының жедел бұзылуы
- Кома (гипогликемиялық, кетоацидотикалық, гипотиреоидты)
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Дағды 1:
Кәсіби жетілдіруге ұмтылу
Машықтар:
1. Кәсіби оқыту іс-шараларына қатысу: конференциялар, семинарлар, вебинарлар.

5. Методика гинекологического осмотра и физикального обследования пациентов с онкологическими заболеваниями наружных половых органов.
6. Методы лабораторных и инструментальных обследований для оценки состояния пациентов с раком наружных половых органов, диагностики онкологических заболеваний; медицинские показания и медицинские противопоказания к проведению лабораторных и инструментальных обследований, правила интерпретации их результатов у пациентов с онкологическими заболеваниями наружных половых органов.
7. Методы выполнения мазка-отпечатка и биопсии с целью последующего цитологического и гистологического исследования.
8. Методы диагностики рака наружных половых органов у пациентов с учетом стандартов клинических рекомендаций.
9. Клинические рекомендации при квалифицированном и высококвалифицированном лечении пациентов с раком наружных половых органов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 7:
Оказание медицинской помощи при неотложных состояниях в онкогинекологии под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Оказание неотложной медицинской помощи онкологическим пациентам, при состояниях, угрожающих жизни
Умения:
1. Оказывать квалифицированную медицинскую помощь при неотложных состояниях в онкогинекологии, угрожающих жизни.
2. Владеть навыками проведения сердечно-легочной реанимации.
Знания:
1. Алгоритмы, стандарты, протоколы оказания медицинской помощи при неотложных состояниях (тройной прием Сафара, СЛР, очистка дыхательных путей).
3. Виды нарушения сознания, их признаков (оглушение, сопор, кома).
5. Основные признаки клинической смерти
6. Этиология, патогенез, клиника, диагностика, алгоритм медицинской помощи при неотложных состояниях в онкологии:
- Острый коронарный синдром (нестабильная стенокардия, инфаркт миокарда)
- Компрессия спинного мозга
- Отек головного мозга
- Тромбоэмболия легочной артерии
- Гиперкальциемия
- Синдром распада опухоли
- Синдром сдавления верхней полой вены
- Легочное кровотечение
- Острая обструкция дыхательных путей
- Кардиогенный шок
- Гиповолемический шок
- Анафилактический шок
- Инфекционно-токсический шок
- Острое нарушение мозгового кровообращения
- Кома (гипогликемическая, кетоацидотическая, гипотиреоидная)
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Стремление к профессиональному совершенствованию
Умения:
1. Участвовать в профессиональных обучающих мероприятиях: конференциях, семинарах, вебинарах.

"Дәрігер онкологиялық гинеколог" біліктілігі. "Акушерлік және гинекология" біліктілігі бойынша СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейде кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандану бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
"Акушерлік және гинекология" мамандығы шеңберінде "онкологиялық гинекология" мамандығы бойынша сертификаттау курсы
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әйелдердің ұрпақты болу органдарының ісіктері бар пациенттердің профилактикасы, диагностикасы, лечение, медициналық оңалтуы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Пациенттердегі (ересектер, балалар) жүйке жүйесі ауруларының диагностикасы
2. Жатыр мойны мен денесінің ісікке дейінгі ауруларын диагностикалау, емдеу
3. Жатыр мойны обырын диагностикалау және емдеу.
4. Жатыр денесінің қатерлі ісігін диагностикалау және емдеу
5. Аналық без обырын диагностикалау және емдеу
6. Сыртқы жыныс мүшелерінің қатерлі ісігін диагностикалау және емдеу
7. Онкогинекологиядағы шұғыл жағдайлар кезінде медициналық көмек көрсету
8. Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Әйелдердің ұрпақты болу жүйесінің мүшелерін зерттеу үшін диагностикалық процедураларды жүргізу.
2. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Пациенттердегі (ересектер, балалар) жүйке жүйесі ауруларының диагностикасы
Дағды 1:
Анамнезді жинау, гинекологиялық тексеру жүргізу, пап тестін, материалды HPV тестілеуіне алу
Машықтар:
1. Сауалнама, анамнезді зерттеу, денсаулық паспорты, зерттеуге жолдама арқылы пациенттің анамнезін жинау және аурулардың анамнездік ерекшеліктерін анықтау.
2. Гинекологиялық тексеру жүргізу
3. Медициналық ақпараттық жүйелерді пайдалану дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Медициналық этика және деонтология
2. Жатыр мойны обырының скринингі
3. Патологиялық жағдайлардың белгілері, гинекологиялық тексеруді қажет ететін аурулар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Кольпоскопия жүргізуге көрсеткіштерді анықтау
Машықтар:
1. Кольпоскопияны қажет ететін патологиялық жағдайды бағалау.
Білімдер:
1. Қосымша зерттеулер кезінде тіркелген органдар мен жүйелердегі өзгерістердің патоморфологиялық, содан кейін анатомиялық сипаттамалары
2. Органдар мен жүйелердегі, оның ішінде зертханалық көрсеткіштердегі патологиялық өзгерістер
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Хирургиялық емдеу жүргізу мәселелері бойынша пациенттерді және олардың өкілдерін жедел емдеу жүргізуге ақпараттандырылған келісім ала отырып хабардар ету
Машықтар:

Квалификация "Врач онкологический гинеколог". Предшествующий опыт работы по квалификации "Акушерство и гинекология" на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специализации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Онкологическая гинекология" в рамках специальности "Акушерство и гинекология".
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов с опухолями женских репродуктивных органов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Клинические группы. Медицинская документация. Скрининг рака шейки матки
2. Диагностика, лечение предраковых заболеваний шейки и тела матки
3. Диагностика и лечение рака шейки матки.
4. Диагностика и лечение рака тела матки
5. Диагностика и лечение рака яичников
6. Диагностика и лечение рака наружных половых органов
7. Оказание медицинской помощи при неотложных состояниях в онкогинекологии
8. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение диагностических процедур для исследования органов женской репродуктивной системы.
2. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Клинические группы. Медицинская документация. Скрининг рака шейки матки
Навык 1:
Сбор анамнеза, проведение гинекологического осмотра, взятие ПАП теста, материала на ВПЧ тестирование
Умения:
1. Осуществлять сбор анамнеза и выявлять анамнестические особенности заболеваний у пациента посредством опроса, изучения анамнеза, паспорта здоровья, направления на исследование.
2. Проводить гинекологический осмотр
3. Владеть навыками использования медицинских информационных систем.
Знания:
1. Медицинская этика и деонтология
2. Скрининг рака шейки матки
3. Симптомы патологических состояний, заболеваний, требующих гинекологического осмотра
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Определение показаний к проведению кольпоскопии
Умения:
1. Оценивать патологическое состояние, требующее проведения кольпоскопии.
Знания:
1. Патоморфологические, топоанатомические характеристики изменений в органах и системах, регистрирующихся при дополнительных исследованиях
2. Патологические изменения в органах и системах, в том числе лабораторных показателей
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Информирование пациентов и их представителей по вопросам проведения хирургического лечения, с получением информированного согласия на проведение оперативного лечения
Умения:

2. Медициналық құжаттаманы, оның ішінде электрондық түрде жүргізу және оны жүргізу сапасын бақылау.
3. Бейінді медициналық бөлімше жұмысының Медициналық-статистикалық көрсеткіштеріне талдау жүргізу.
4. Жұмыста пациенттердің дербес деректері мен мәліметтерін заңнамаға сәйкес пайдалану.
5. Ақпараттық жүйелерді белгіленген тәртіпке сәйкес пайдалану.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығы. "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 4 қарашада № 21579 болып тіркелді.)
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығы."Денсаулық сақтау саласындағы есептік құжаттама нысандарын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 23 желтоқсанда № 21879 болып тіркелді.)
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 10 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-244/2020 бұйрығы "Бастапқы медициналық құжаттаманы жүргізу және есептерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 11 желтоқсанда № 21761 болып тіркелді.)
4. Электрондық есепке алу және құжаттау жүйелері.
5. Пациенттердің медициналық ақпаратының құпиялылығы.,
6. Медициналық статистика негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Әйелдердің ұрпақты болу жүйесінің мүшелерін зерттеу үшін диагностикалық процедураларды жүргізу.
Дағды 1:
Диагностикалық кольпоскопия жүргізу
Машықтар:
1. Кольпоскопия үшін көрсеткіштерді анықтаңыз
1. Диагностикалық кольпоскопия жүргізу дағдыларын меңгеру.
2. Жатыр мойны ауруларының кольпоскопиялық белгілерін анықтаңыз және ажыратыңыз.
3. Кольпоскопиялық қорытынды жасаңыз
4. Әрі қарай кольпоскопиялық зерттеу және емдеу тактикасын анықтаңыз
5. Кольпоскопиялық зерттеу кезінде мақсатты цитологиялық жағынды мен биопсияны жүргізу және алу дағдыларын меңгеру, нәтижелерді түсіндіре білу.
6. Ілмекті полипэктомия дағдыларын меңгеру
7. Кольпоскопиялық процедуралардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Кольпоскопия техникасы.
2. Медициналық көрсеткіштер және кольпоскопиялық зерттеуге қарсы көрсеткіштер.
3. Пациенттерді кольпоскопиялық зерттеуге дайындау.
4. Эндоскопиялық зерттеулер кезінде анестезияны жүргізу әдістемесі, көрсеткіштері мен қарсы көрсетілімдері.
5. Эндоскопия кезінде диагноз қойылған аурулардың эндоскопиялық белгілері.

2. Вести медицинскую документацию, в том числе в электронном виде и контролировать качество ее ведения.
3. Проводить анализ медико-статистических показателей работы профильного медицинского отделения.
4. Использовать в работе персональные данные пациентов и сведения, в соответствии с законодательством.
5. Использовать информационные системы в соответствии с установленным порядком.
Знания:
1. Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 ноября 2020 года № 21579).
2. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-313/2020 "Об утверждении форм отчетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 декабря 2020 года № 21879).
3. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-244/2020 "Об утверждении правил ведения первичной медицинской документации и представление отчетов" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 декабря 2020 года № 21761).
4. Электронные системы учета и документирования.
5. Конфиденциальность медицинской информации пациентов.
6. Основы медицинской статистики.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение диагностических процедур для исследования органов женской репродуктивной системы.
Навык 1:
Проведение диагностической кольпоскопии
Умения:
1. Определять показания для проведения кольпоскопии
1. Владеть навыками проведения диагностической кольпоскопии.
2. Выявлять, и дифференцировать кольпоскопические признаки заболеваний шейки матки.
3. Формулировать кольпоскопическое заключение
4. Определять тактику дальнейшего кольпоскопического исследования и лечения
5. Владеть навыками проведения и взятия прицельного цитологического мазка и биопсии при кольпоскопическом исследовании, умение интерпретировать результаты.
6. Владеть навыками проведения петлевой полипэктомии
7. Обеспечивать безопасность кольпоскопических процедур.
Знания:
1. Техника проведения кольпоскопии.
2. Медицинские показания и противопоказания к кольпоскопическому исследованию.
3. Подготовка пациентов к кольпоскопическому исследованию.
4. Методика проведения анестезии при эндоскопических исследованиях, показания и противопоказания.
5. Эндоскопические признаки заболеваний, диагностируемых при эндоскопии.

6. Биопсия, көрсеткіштер, қарсы көрсеткіштер әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Диагностикалық және емдік гистероскопия жүргізу
Машықтар:
1. Гистероскопия үшін көрсеткіштерді анықтаңыз
2. Диагностикалық және емдік гистероскопия жүргізу дағдыларын меңгеру.
3. Жатырдың дене ауруларының гистероскопиялық белгілерін анықтаңыз және ажыратыңыз.
4. Гистероскопиялық қорытынды жасау
5. Әрі қарай гистероскопиялық зерттеу және емдеу тактикасын анықтаңыз
6. Гистероскопиялық зерттеуде биопсия жүргізу дағдыларын меңгеру, нәтижелерді түсіндіре білу.
7. Ілмекті полипэктомия дағдыларын меңгеру
8. Гистероскопиялық процедуралардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Гистероскопия техникасы.
2. Медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер дейін гистероскопиялық зерттеуге.
3. Пациенттерді гистероскопиялық зерттеу әдісіне дайындау.
4. Гистероскопиялық зерттеулер кезінде анестезияны жүргізу әдістері, көрсеткіштері мен қарсы көрсетілімдері.
5. Гистероскопия кезінде диагноз қойылған аурулардың гистероскопиялық белгілері.
6. Эндометриялық биопсияны жүргізу әдістері
7. Қан кету кезіндегі диагностикалық және емдік манипуляциялар.
8. Гистероскопиялық диагностика және қатерсіз субмукозальды ісіктерді басқару тактикасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Диагностикалық лапароскопия жүргізу
Машықтар:
1. Лапароскопия үшін көрсеткіштерді анықтаңыз
2. Диагностикалық лапароскопия жүргізу дағдыларын меңгеру.
3. Лапароскопиялық қол жетімділікпен емдеу және диагностикалық манипуляциялар жүргізу туралы лапароскопия нәтижелерін түсіндіру негізінде шешім қабылдау
4. Аналық бездің қатерлі ісігі кезінде диагностикалық лапароскопиялық операция жасау дағдыларын меңгеру
5. Гинекологиялық қатерлі ісікке диагностикалық жалпы лапароскопиялық гистерэктомия жүргізу дағдыларын меңгеру
6. Гинекологиялық қатерлі ісік кезінде лапароскопиялық жамбас және парааорталық лимфодиссекция жүргізу дағдыларын меңгеру
7. Процедуралардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Лапароскопия техникасы.
2. Медициналық көрсеткіштер және лапароскопиялық операцияға қарсы көрсеткіштер.
3. Пациенттерді операция алдындағы дайындау.
4. Лапароскопиялық операция кезінде анестезия әдістемесі, көрсеткіштері, қарсы көрсеткіштері.
5. Лапароскопия кезінде диагноз қойылған аурулардың белгілері.
6. Лапароскопиялық операцияларды жүргізу әдістері, көрсеткіштері, қарсы көрсеткіштері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Үздіксіз кәсіби даму
Дағды 1:
Кәсіби жетілдіруге ұмтылу
Машықтар:

6. Методики проведения биопсии, показаний, противопоказаний.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение диагностической и лечебной гистероскопии
Умения:
1. Определять показания для проведения гистероскопии
2. Владеть навыками проведения диагностической и лечебной гистероскопии.
3. Выявлять, и дифференцировать гистероскопические признаки заболеваний тело матки.
4. Формулировать гистероскопическое заключение
5. Определять тактику дальнейшего гистероскопического исследования и лечения
6. Владеть навыками проведения биопсии при гистероскопическом исследовании, умение интерпретировать результаты.
7. Владеть навыками проведения петлевой полипэктомии
8. Обеспечивать безопасность гистероскопических процедур.
Знания:
1. Техника проведения гистероскопии.
2. Медицинские показания и противопоказания к к гистероскопическому исследованию.
3. Подготовка пациентов к к гистероскопическому методу исследования.
4. Методики проведения анестезии при гистероскопических исследованиях, показания и противопоказания.
5. Гистероскопические признаки заболеваний, диагностируемых при гистероскопии.
6. Методики проведения биопсии эндометрия
7. Диагностические и лечебные манипуляции при кровотечениях.
8. Гистероскопическая диагностика и тактика ведения при доброкачественных подслизистых опухолях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Проведение диагностической лапароскопии
Умения:
1. Определять показания для проведения лапароскопии
2. Владеть навыками проведения диагностической лапароскопии.
3. Принимать решение на основе интерпретации результатов лапароскопии о проведении лечебных и диагностических манипуляций лапароскопическим доступом
4. Владеть навыками проведения диагностической лапароскопической операции при распространенном раке яичников
5. Владеть навыками проведения диагностической тотальной лапароскопической гистерэктомии при гинекологическом раке
6. Владеть навыками проведения лапароскопической тазовой и парааортальной лимфодиссекции при гинекологическом раке
7. Обеспечивать безопасность процедур.
Знания:
1. Техника проведения лапароскопии.
2. Медицинские показания и противопоказания к лапароскопической операции.
3. Преоперационная подготовка пациентов.
4. Методики проведения анестезии при лапароскопической операции, показаний, противопоказаний.
5. Признаки заболеваний, диагностируемых при лапароскопии.
6. Методики проведения лапароскопических операции, показаний, противопоказаний.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Непрерывное профессиональное развитие
Навык 1:
Стремление к профессиональному совершенствованию
Умения:

"Дәрігер онкологиялық гинеколог" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әйелдердің ұрпақты болу органдарының ісіктері бар пациенттерге білікті, мамандандырылған медициналық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Онкогинекологияда күрделі хирургиялық манипуляциялар жүргізу
2. Онкологиялық гинекологтардың қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Онкологиялық гинекологтар көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Онкологиялық гинекологтардың қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Онкогинекологияда күрделі хирургиялық манипуляциялар жүргізу
Дағды 1:
Онкогинекологиялық аурулар кезінде УДЗ бақылауымен емдік манипуляциялар жүргізу
Машықтар:
1. Ультрадыбыстық бақылаумен кисталарды, абсцесстерді және жамбастағы сұйықтықтың жиналуын дренаждау дағдыларын меңгеру.
2. Ультрадыбыстық бақылаумен трепан - биопсия жасау дағдыларын меңгеру
Білімдер:
1. Ультрадыбыстық бақылаумен кіші жамбаста кисталарды, абсцесстерді және сұйықтықтың жиналуын дренаждау әдістері.
2. Ультрадыбыстық бақылаудағы трепан биопсиясын жүргізу әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Онкологиялық гинекологтардың қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Онкологиялық гинекологтардың қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында онкологиялық гинекологтар арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Онкологиялық гинеколог дәрігерлердің келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Онкогинекология саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.

Квалификация "Врач онкологический гинеколог". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам с опухолями женских репродуктивных органов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение сложных хирургических манипуляций в онкогинекологии
2. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей онкологических гинекологов.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами онкологическими гинекологами.
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей онкологических гинекологов.
Трудовая функция 1:
Проведение сложных хирургических манипуляций в онкогинекологии
Навык 1:
Проведение лечебных манипуляций под контролем УЗИ при онкогинекологических заболеваниях
Умения:
1. Владеть навыками проведения дренирования кист, абсцессов и скоплений жидкости в малом тазу под контролем УЗИ.
2. Владеть навыками проведения трепан-биопсии образований под контролем УЗИ
Знания:
1. Методики проведения дренирования кист, абсцессов и скоплений жидкости в малом тазу под контролем УЗИ.
2. Методики проведения трепан биопсии образований под контролем УЗИ
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей онкологических гинекологов.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей онкологических гинекологов.
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами онкологическими гинекологами с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей онкологических гинекологов с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области онкогинекологии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.

16. Кәсіптің карточкасы "7.4 Дәрігер онкологиялық гинеколог":
Топтың коды:
2214-8
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
7.4 Дәрігер онкологиялық гинеколог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер онкологиялық гинеколог" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әйелдердің ұрпақты болу органдарының ісіктері бар пациенттерге білікті, мамандандырылған медициналық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, онкологиялық гинекология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Онкологиялық гинекология" мамандануы шеңберінде медициналық көмектің сапасын басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Онкологиялық гинекология"мамандануы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету.
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Онкологиялық гинекология" мамандануы шеңберінде медициналық көмектің сапасын басқару.
Дағды 1:
"Онкологиялық гинекология" мамандануы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:

16. Карточка профессии "7.4 Врач онкологический гинеколог":
Код группы:
2214-8
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
7.4 Врач онкологический гинеколог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач онкологический гинеколог". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам с опухолями женских репродуктивных органов, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области онкологической гинекологии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи в рамках специализации "Онкологическая гинекология".
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специализации "Онкологическая гинекология".
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи в рамках специализации "Онкологическая гинекология".
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в в рамках специализации "Онкологическая гинекология".
Умения:

4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды келісу және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Онкологиялық гинекология"мамандануы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету.
Дағды 1:
Халыққа онкогинекологиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Дәлелдемелерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде Халыққа онкогинекологиялық көмекті қамтамасыз ету саласындағы стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтарды және әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
2. Республика және халықаралық ынтымақтастық деңгейінде онкогинекологиялық қызметті дамыту және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулар мен әдістемелік ұсыныстар.
2. Медициналық көмектің сапасын бағалау әдістері, оның ішінде аудит және диагностика мен емдеудің тиімділігін бағалау, этикалық стандарттар және пациенттердің құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Халыққа онкогинекологиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Машықтар:
1. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқауларға сараптама/рецензия жүргізу.
2. Стандарттарды, Хаттамаларды және нұсқауларды жақсарту бойынша ұсыныстарды тұжырымдау және оларға өзгерістер немесе толықтырулар ұсыну.
3. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы туралы сараптамалық қорытынды қалыптастыру.
4. Қызметкерлерді оқыту және олардың сәтті орындалуын бақылау арқылы клиникалық тәжірибеге өзгерістер енгізу процесін қолдау.
Білімдер:
1. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқауларды сараптау/рецензиялау ережелері мен әдістері.
2. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы бойынша сараптамалық қорытынды қалыптастыру қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Дағды 1:
Оқытушылық қызметке қатысу
Машықтар:

4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специализации "Онкологическая гинекология".
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании онкогинекологической помощи населению.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения онкогинекологической помощи населению на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации онкогинекологической службы на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.
2. Методы оценки качества медицинской помощи, включая аудит и оценка эффективности диагностики и лечения, этические стандарты и права пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании онкогинекологической помощи населению.
Умения:
1. Проводить экспертизу/рецензирование стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Формулировать рекомендации по улучшению стандартов, протоколов и инструкций, а также предложить изменения или дополнения к ним.
3. Формировать экспертное заключение о качестве разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
4. Поддерживать процесс внедрения изменений в клиническую практику, обучая персонал и следя за их успешным выполнением.
Знания:
1. Правила и методы экспертизы/рецензирования стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Правила формирования экспертного заключения по качеству разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Академическая деятельность в области здравоохранения
Навык 1:
Участие в преподавательской деятельности
Умения:

17. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Орындаушы:
Халыкова М.Б., +7 (777) 999 94 17, m.khalykova@dsm.gov.kz
18. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Қазақстан Республикасы Жоғары білім және ғылым министрлігі "Денсаулық сақтау" даярлау бағытының оқу-әдістемелік бірлестігі
Басшы:
Сыдыкова С.И.
E-mail: s.sydykova@mail.ru
Телефон нөмірі: +7 (777) 681 29 25
19. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2023 жылғы 25 қарашадағы № 1 хаттама.
20. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 21 қараша
21. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2023 жылғы 27 желтоқсандағы № 17392/24 хатты.
22. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2023 жылы.
23. Бағдарлы қайта қарау күні: 2026 жылы 30 қараша.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2024 жылғы 25қаңтардағы
№ 46 бұйрыққа
2-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Авиациялық және ғарыштық медицина"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: Кәсіби стандарт біліктілікті, дайындықты бағалау, аттестаттау, сертификаттау және растау үшін негіз ретінде қолданылады мамандандыру және пайдаланушылардың кең ауқымы пайдалануға арналған:
1) қызметкерлер-саладағы мамандыққа қойылатын талаптарды түсіну, өз біліктілігін арттыруды және мансаптық ілгерілеуді жоспарлау үшін;
2) жұмыс берушілер-жұмыскерлерге қойылатын пайдаланылатын талаптарды, нұсқаулықтарды, міндеттерді әзірлеу, жалдау кезінде өлшемшарттарды қалыптастыру үшін кадрларды аттестаттау, сондай-ақ кадрлардың біліктілігін арттыру, дамыту, ілгерілету және ротациялау бағдарламаларын жасау;
3) қызметті жүзеге асыратын ұйымдар (органдар) сертификаттау және біліктілік беру бойынша-персоналды сертификаттау кезінде бағалау материалдарын әзірлеу және сәйкестік деңгейі бойынша қызметкерлердің біліктілік критерийлерін әзірлеу үшін;
4) мемлекеттік органдар – еңбек нарығын мониторингілеу және болжау үшін өлшемшарттар ретінде кәсіби стандартты пайдалану үшін.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) Бейінді маман – белгілі бір мамандық бойынша сертификаты бар жоғары медициналық білімі бар медицина қызметкері;
2) Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын қорғау, Медициналық және фармацевтикалық ғылым, Медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек)көрсету сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

17. Наименование государственного органа:
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Исполнитель:
Халыкова М.Б., +7 (777) 999 94 17, m.khalykova@dsm.gov.kz.
18. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Учебно-методическое объединение направления подготовки "Здравоохранение" Республиканского учебно-методического совета Министерства высшего образования и науки Республики Казахстан
Руководитель:
Сыдыкова С.И.
E-mail: s.sydykova@mail.ru.
Номер телефона: +7 (777) 681 29 25
19. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: протокол от 25 ноября 2023 года № 1.
20. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 21ноября 2023 год.
21. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": письмо от 27 декабря 2023 года № 17392/24.
22. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2023 год.
23. Дата ориентировочного пересмотра: 30 ноября 2026 год.
приложение 2 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 25 января 2024 года № 46
Профессиональный стандарт: "Авиационная и космическая медицина"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт применяется в качестве основы для оценки, аттестации, сертификации и подтверждения квалификации, подготовки и специализации кадров и предназначены для использования широким кругом пользователей:
1) работниками – для понимания предъявляемых требований к профессии в отрасли, планирования повышения своей квалификации и карьерного продвижения;
2) работодателями – для разработки используемых требований, инструкций, обязанностей к работникам, формирования критериев при найме и аттестации персонала, а также составления программ повышения квалификации, развития, продвижения и ротации кадров;
3) организациями (органами), осуществляющими деятельность по сертификации и присвоению квалификации – для разработки оценочных материалов при сертификации персонала и выработки критериев квалификации работников по уровню соответствия;
4) государственными органами – для использования профессионального стандарта в качестве критериев для мониторинга и прогнозирования рынка труда.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат по определенной специальности;
2) уполномоченный орган в области здравоохранения – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);

3) Клиникалық хаттама – науқастың белгілі бір ауруы немесе жағдайы кезінде профилактика, диагностика, емдеу, медициналық оңалту және паллиативтік медициналық көмек бойынша ғылыми дәлелденген ұсыныстар;
4) Консилиум – кем дегенде үш дәрігердің қатысуымен диагноз қою, емдеу тактикасын анықтау және ауруды болжау мақсатында адамды зерттеу;
5) Медицина қызметкері – кәсіптік медициналық білімі бар және медициналық қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға;
6) Медициналық көмектің сапасы – көрсетілетін медициналық көмектің медициналық көмек көрсету стандарттарына сәйкестік деңгейі;
7) Науқас – медициналық көмек көрсетуді талап ететін аурудың немесе жағдайдың болуына немесе болмауына қарамастан медициналық қызметтерді тұтынушы болып табылатын (болған) жеке тұлға;
8) Профилактика – аурулардың пайда болуын, аурулардың ерте сатысында дамуын болдырмауға және қазірдің өзінде дамыған асқынуларды, органдар мен тіндердің зақымдануын бақылауға бағытталған медициналық және медициналық Емес шаралар кешені;
9) Резидентура – мақсаты дербес клиникалық практикаға жіберу үшін тиісті мамандық бойынша дәрігердің кәсіби біліктілігін алу немесе өзгерту болып табылатын жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беру деңгейі;
10) Стажировка – теориялық даярлық нәтижесінде алынған кәсіби білімді, іскерлікті және дағдыларды қалыптастыруға және практикада бекітуге, сондай-ақ жұмыстың ерекшелігін, одан әрі кәсіби қызмет үшін озық тәжірибені зерделеуге бағытталған бейресми білім беру нысаны;
11) Тәлімгер – медициналық білім беру бағдарламалары бойынша білім алушыларды және жас мамандарды кәсіптік бейімдеуде практикалық көмек көрсету үшін медициналық ұйымның немесе медициналық білім беру ұйымының басшысы тағайындайтын, білім, ғылым және практиканың үштұғырлығы негізінде қызметті жүзеге асыратын кемінде бес жыл өтілі бар медицина қызметкері;
12) Ақпараттандырылған келісім – медициналық көмектің және (немесе) зерттеудің шешім қабылдау үшін маңызды барлық аспектілері туралы ақпарат алғаннан кейін адамның медициналық көмек алуға және (немесе) нақты зерттеуге қатысуға өзінің келісімін жазбаша ерікті түрде растау рәсімі. Ақпараттандырылған жазбаша келісім уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша ресімделеді.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) АХЖ 10 – аурулар мен денсаулыққа байланысты мәселелердің халықаралық статистикалық сыныптауышы;

3) клинический протокол – научно доказанные рекомендации по профилактике, диагностике, лечению, медицинской реабилитации и паллиативной медицинской помощи при определенном заболевании или состоянии пациента;
4) консилиум – исследование лица в целях установления диагноза, определения тактики лечения и прогноза заболевания с участием не менее трех врачей;
5) медицинский работник – физическое лицо, имеющее профессиональное медицинское образование и осуществляющее медицинскую деятельность;
6) качество медицинской помощи – уровень соответствия оказываемой медицинской помощи стандартам оказания медицинской помощи;
7) пациент – физическое лицо, являющееся (являвшееся) потребителем медицинских услуг независимо от наличия или отсутствия у него заболевания или состояния, требующего оказания медицинской помощи;
8) профилактика – комплекс медицинских и немедицинских мероприятий, направленных на предупреждение возникновения заболеваний, прогрессирования на ранних стадиях болезней и контролирование уже развившихся осложнений, повреждений органов и тканей;
9) резидентура – уровень послевузовского медицинского образования, целью которого является приобретение или изменение профессиональной квалификации врача по соответствующей специальности для допуска к самостоятельной клинической практике;
10) стажировка – форма неформального образования, направленная на формирование и закрепление на практике профессиональных знаний, умений и навыков, полученных в результате теоретической подготовки, а также изучение специфики работы, передового опыта для дальнейшей профессиональной деятельности;
11) наставник – медицинский работник со стажем не менее пяти лет, назначаемый руководителем медицинской организации или организации медицинского образования для оказания практической помощи в профессиональной адаптации обучающихся по программам медицинского образования и молодых специалистов, осуществляющий деятельность на основе триединства образования, науки и практики;
12) информированное согласие – процедура письменного добровольного подтверждения лицом своего согласия на получение медицинской помощи и (или) участие в конкретном исследовании после получения информации обо всех значимых для принятия им решения аспектах медицинской помощи и (или) исследования. Информированное письменное согласие оформляется по форме, утвержденной уполномоченным органом;
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) МКБ-10 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем, десятого пересмотра, единый документ для формирования системы учета заболеваемости и смертности;

2) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
3) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі;
4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы;
5) СБШ – салалық біліктілік шеңбері.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Авиациялық және ғарыштық медицина
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86101045
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіби стандарт авиациялық персонал мен ғарышкерлерге медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету жөніндегі маманның кәсіби құзыреттілігі, авиациялық және ғарыштық медицина саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау саласындағы талаптарды белгілейді. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Авиациялық және ғарыштық медицина дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі;
2) 7.2 Авиациялық және ғарыштық медицина дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі;
3) 7.3 Авиациялық және ғарыштық медицина дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі;
4) 7.4 Авиациялық және ғарыштық медицина дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Авиациялық және ғарыштық медицина дәрігері":
Топтың коды:
2213-7
Қызмет атауының коды:
2213-7-001
Кәсіптің атауы:
7.1 Авиациялық және ғарыштық медицина дәрігері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер-тағылымдамашы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
3) МСКО – международная стандартная классификация образования;
4) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Авиационная и космическая медицина
5. Код профессионального стандарта: Q86101045
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по организации и оказанию медицинских услуг авиационному персоналу и космонавтам, экспертизе объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области авиационной и космической медицины. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач авиационной и космической медицины - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач авиационной и космической медицины - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач авиационной и космической медицины - 7 уровень ОРК;
4) 7.4 Врач авиационной и космической медицины - 7 уровень ОРК;
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач авиационной и космической медицины":
Код группы:
2213-7
Код наименования занятия:
2213-7-001
Наименование профессии:
7.1 Врач авиационной и космической медицины
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач-стажер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

"Авиациялық және ғарыштық медицина" мамандануы бойынша сертификаттау курсында оқу кезінде "дәрігер"біліктілігі. "Ересектер, Балалар шұғыл медицинасы", "Жалпы хирургия", "Педиатрия", "Педиатрия (неонатология)", "Терапия", "терапия (жасөспірімдер терапиясы)" мамандықтары бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі 2014 жылға дейін СБШ 7.2 кіші деңгейінде резидентурада оқусыз жоғары медициналық білімі бар қызметкерлер үшін кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
"Ересектер, Балалар шұғыл медицинасы"," жедел және шұғыл медициналық көмек"," Жалпы хирургия (торакальды хирургия, іш қуысы хирургиясы, трансплантология, колопроктология, онкологиялық хирургия, негізгі мамандық бейіні бойынша Ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия) мамандықтары шеңберінде "авиациялық және ғарыштық медицина" мамандығы бойынша сертификаттау курсы
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
авиациялық персонал мен ғарышкерлерге медициналық қызметтер көрсету, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен авиациялық және ғарыштық медицина саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жасау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен авиация персоналы мен ғарышкерлерге мамандандырылған медициналық көмек көрсету
2. Тәлімгердің бақылауымен салауатты өмір салтын қалыптастыру бойынша профилактикалық іс-шараларды, санитарлық-ағарту жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу
3. Тәлімгердің бақылауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу
4. Тәлімгердің бақылауымен құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен авиация персоналы мен ғарышкерлерге мамандандырылған медициналық көмек көрсету
Дағды 1:
Уәкілетті орган белгілеген тәртіппен, көлемде және мерзімдерде медициналық куәландырулар мен медициналық қарап-тексерулер жүргізу.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау, авиация және космонавтикада қолданылатын нормативтік құқықтық актілерге сәйкес медициналық тексерулер (міндетті және қосымша) жүргізу.
2. Авиациялық персонал мен ғарышкерлерді медициналық куәландыруға (дәрігерлік-ұшу сараптамасына) уақтылы жіберу.
3. Созылмалы инфекциялық емес ауруларды, олардың даму қаупінің негізгі факторларын ерте анықтау мақсатында авиация персоналы мен ғарышкерлерді диспансерлеуді (медициналық динамикалық байқауды) жүргізу.

Квалификация "Врач" во время обучения на сертификационном курсе по специализации "Авиационная и космическая медицина". Предшествующий опыт работы по специальностям "Неотложная медицина взрослая, детская", "Общая хирургия", "Педиатрия", "Педиатрия (неонатология)", "Терапия", "Терапия (терапия подростковая)", для работников имеющих высшее медицинское образование до 2014 года без обучения в резидентуре на подуровне ОРК 7.2 не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Авиационная и космическая медицина" в рамках специальностей "Неотложная медицина взрослая, детская", "Общая хирургия", "Педиатрия", "Педиатрия (неонатология)", "Терапия", "Терапия (терапия подростковая)"
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Оказание медицинских услуг авиационному персоналу и космонавтам, экспертизе объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области авиационной и космической медицины под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание специализированной медицинской помощи авиационному персоналу и космонавтам под контролем и надзором наставника
2. Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику заболеваний, сохранение и укрепление здоровья, повышение трудоспособности людей, продление их активной жизни под контролем
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника.
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Оказание специализированной медицинской помощи авиационному персоналу и космонавтам под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Проведение медицинских освидетельствований и медицинских осмотров в порядке, объеме и сроках, установленных уполномоченным органом.
Умения:
1. Проводить медицинские осмотры (обязательные и дополнительные) в соответствии с нормативными правовыми актами, действующими в здравоохранении, авиации и космонавтике.
2. Своевременно направлять авиационный персонал и космонавтов на медицинское освидетельствование (врачебно-летную экспертизу).
3. Проводить диспансеризацию (медицинское динамическое наблюдение) авиационного персонала и космонавтов с целью раннего выявления хронических неинфекционных заболеваний, основных факторов риска их развития.

4. Дәрігерлік-ұшу сараптамасымен кәсіптік қызметке жіберілген созылмалы инфекциялық емес аурулары анықталған авиация персоналы мен ғарышкерлерге диспансерлік бақылау жүргізу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау саласындағы заңнамасы, санитариялық қағидалар мен нормалар, авиация персоналы мен ғарышкерлердің денсаулығын қорғау және авиациялық және ғарыштық ұшулардың қауіпсіздігін медициналық қамтамасыз ету жөніндегі авиация және космонавтика саласындағы заңнама.
2. Медициналық куәландыруды және дәрігерлік-ұшу сараптамасын, медициналық қарап-тексеруді, диспансерлеуді (медициналық динамикалық байқауды) жүргізу тәртібін регламенттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мен өзге де құжаттары.
3. Нормативтік құқықтық актілерге және өзге де құжаттарға, оның ішінде авиация мен космонавтикада қолданылатын құжаттарға сәйкес инфекциялық емес аурулары бар авиация персоналы мен ғарышкерлерді диспансерлік (медициналық динамикалық) байқау қағидаттары.
4. Қазақстан Республикасының медициналық көмек көрсету жөніндегі қолданыстағы заңнамасына, авиация персоналы мен ғарышкерлердің медициналық динамикалық байқауын регламенттейтін медициналық көмек стандарттары мен нормативтік-құқықтық актілерді ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес диагнозды ескере отырып, профилактикалық іс-шаралар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Авиация персоналы мен ғарышкерлерге амбулаториялық жағдайда жоспарлы және шұғыл тәртіппен мамандандырылған медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді қажет ететін жағдайлардың клиникалық белгілерін анықтаңыз.
2. Шұғыл тәртіппен медициналық көмек көрсету жөніндегі іс-шараларды жүргізу.
3. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді қажет ететін жағдайларды, оның ішінде қан айналымы мен тыныс алудың кенеттен тоқтауының клиникалық белгілерін анықтау.
4. Негізгі жүрек-өкпе реанимациясының іс-шараларын жүргізу.
Білімдер:
1. Авиациялық персонал мен ғарышкерлердің жай-күйін бағалауға арналған зертханалық және аспаптық зерттеулер әдістерінің тізбесі, зерттеулер жүргізуге және нәтижелерді түсіндіруге негізгі медициналық көрсеткіштер.
2. Этиологиясы, патогенезі және патоморфологиясы, клиникалық көрінісі, дифференциалды диагностикасы, ішкі ағзалар ауруларының ағымының ерекшеліктері, асқынулары мен нәтижелері, сондай-ақ авиациялық персонал мен ғарышкерлер қызметінің ерекше кәсіби жағдайларына байланысты аурулар: биіктік ауруы, ауа ауруы, Қозғалыс ауруларының ғарыштық түрі, ортаңғы құлақтың баротравмасы, параназальды мұрын қуыстарының баротравмасы, биіктік метеоризмі, бародонтальгия, биіктіктегі декомпрессиялық ауру, биіктіктегі бу-газ эмфиземасы, діріл ауруы, сенсорлық есту қабілетінің жоғалуы, десинхроноз (биологиялық ритақтардың бұзылуы).

4. Проводить диспансерное наблюдение авиационного персонала и космонавтов с выявленными хроническими неинфекционными заболеваниями, допущенных врачебно-летной экспертизой к профессиональной деятельности.
Знания:
1. Законодательство Республики Казахстан в области здравоохранения, санитарные правила и нормы, законодательство в области авиации и космонавтики по охране здоровья авиационного персонала и космонавтов и медицинскому обеспечению безопасности авиационных и космических полетов.
2. Нормативные правовые акты и иные документы Республики Казахстан, регламентирующие порядки проведения медицинских освидетельствований и врачебно-летной экспертизы, медицинских осмотров, диспансеризации (медицинского динамического наблюдения).
3. Принципы диспансерного (медицинского динамического) наблюдения за авиационным персоналом и космонавтами с неинфекционными заболеваниями и факторами риска в соответствии с нормативными правовыми актами и иными документами, в том числе действующими в авиации и космонавтике.
4. Профилактические мероприятия с учетом диагноза в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан по оказанию медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи с учетом стандартов медицинской помощи и нормативно-правовых актов, регламентирующих медицинское динамическое наблюдение авиационного персонала и космонавтов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание специализированной медицинской помощи авиационному персоналу и космонавтам в амбулаторных условиях в плановом и неотложном порядке
Умения:
1. Выявлять клинические признаки состояний, требующих оказания медицинской помощи в неотложной форме.
2. Проводить мероприятия по оказанию медицинской помощи в неотложном порядке.
3. Выявлять состояния, требующие оказания медицинской помощи в экстренной форме, в том числе клинические признаки внезапного прекращения кровообращения и дыхания.
4. Проводить мероприятия базовой сердечно-легочной реанимации.
Знания:
1. Перечень методов лабораторных и инструментальных исследований для оценки состояния авиационного персонала и космонавтов, основные медицинские показания к проведению исследований и интерпретации результатов.
2. Этиология, патогенез и патоморфология, клиническая картина, дифференциальная диагностика, особенности течения, осложнения и исходы заболеваний внутренних органов, а также заболеваний, обусловленных необычными профессиональными условиями деятельности авиационного персонала и космонавтов: высотная болезнь, воздушная болезнь, космическая форма болезни движения, баротравма среднего уха, баротравма придаточных полостей носа, высотный метеоризм, бародонталгия, высотная декомпрессионная болезнь, высотная парогазовая эмфизема, вибрационная болезнь, нейросенсорная тугоухость, десинхроноз (нарушение биологических ритмов).

3. Авиациялық персонал мен ғарышкерлерді физикалық зерттеу әдістемесі (тексеру, пальпация, перкуссия, аускультация).
4. Қан айналымын және/немесе тыныс алуды кенеттен тоқтатудың клиникалық белгілері
5. Базалық жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу қағидалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Диагноз қою мақсатында авиация персоналы мен ғарышкерлерге тексеру жүргізу
Машықтар:
1. Авиациялық персонал мен ғарышкерлердің шағымдарын, өмір тарихын және ауруларын жинау.
2. Авиация персоналы мен ғарышкерлерге толық физикалық тексеру жүргізу (тексеру, пальпация, перкуссия, аускультация).
3. Алдын ала диагнозды тұжырымдау және құрастыру
авиация персоналы мен ғарышкерлерді зертханалық және аспаптық зерттеу жоспары.
4. Авиация персоналы мен ғарышкерлерді авиация мен космонавтикада қолданылатын медициналық нормативтік-құқықтық актілердің талаптарына сәйкес немесе медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес медициналық көрсетілімдер болған кезде зертханалық тексеруге жіберу.
5. Авиация персоналы мен ғарышкерлерді авиация мен космонавтикада қолданылатын медициналық нормативтік-құқықтық актілердің талаптарына сәйкес немесе медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес медициналық көрсетілімдер болған кезде аспаптық тексеруге жіберу.
6. Авиация персоналы мен ғарышкерлерді авиация мен космонавтикада қолданылатын медициналық нормативтік-құқықтық актілердің талаптарына сәйкес немесе медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес медициналық көрсетілімдер болған кезде маман дәрігерлерге консультацияға жіберу.
7. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес медициналық көрсетілімдер болған кезде стационарлық жағдайларда немесе күндізгі стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін авиация персоналы мен ғарышкерлерді жіберу.
8. Аурулар мен жағдайларға, оның ішінде шұғыл жағдайларға дифференциалды диагностика жүргізу.

3. Методика физикального исследования авиационного персонала и космонавтов (осмотр, пальпация, перкуссия, аускультация).
4. Клинические признаки внезапного прекращения кровообращения и/или дыхания
5. Правила проведения базовой сердечно-легочной реанимации
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Проведение обследования авиационного персонала и космонавтов с целью установления диагноза
Умения:
1. Сбор жалоб, анамнеза жизни и заболевания авиационного персонала и космонавтов.
2. Проведение полного физикального обследования авиационного персонала и космонавтов (осмотр, пальпация, перкуссия, аускультация).
3. Формулирование предварительного диагноза и составление плана лабораторных и инструментальных обследований авиационного персонала и космонавтов.
4. Направление авиационного персонала и космонавтов на лабораторное обследование в соответствии с требованиями медицинских нормативно-правовых актов, действующих в авиации и космонавтике, или при наличии медицинских показаний в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи с учетом стандартов медицинской помощи.
5. Направление авиационного персонала и космонавтов на инструментальное обследование в соответствии с требованиями медицинских нормативно-правовых актов, действующих в авиации и космонавтике, или при наличии медицинских показаний в соответствии с действующим порядком оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи с учетом стандартов медицинской помощи.
6. Направление авиационного персонала и космонавтов на консультацию к врачам-специалистам в соответствии с требованиями медицинских нормативно-правовых актов, действующих в авиации и космонавтике, или при наличии медицинских показаний в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи с учетом стандартов медицинской помощи.
7. Направление авиационного персонала и космонавтов для оказания специализированной медицинской помощи в стационарных условиях или в условиях дневного стационара при наличии медицинских показаний в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи с учетом стандартов медицинской помощи.
8. Проведение дифференциальной диагностики заболеваний и состояний, в том числе неотложных.

9. Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың қолданыстағы халықаралық статистикалық жіктемесін ескере отырып диагноз қою (ICD-10).
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау саласындағы заңнамасы, медициналық ұйымдар мен медицина қызметкерлерінің қызметін айқындайтын нормативтік құқықтық актілер және өзге де құжаттар, авиация және космонавтика саласындағы заңнама, дәрігерлік-ұшу сараптамасын және авиациялық және ғарыштық ұшулардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуді регламенттейтін нормативтік-құқықтық актілер
2. Жұқпалы аурулардың пайда болуы мен таралуының алдын алу мақсатында санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды ұйымдастыру мәселелері.
3. Медициналық көмек көрсету тәртібі, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдар (емдеу хаттамалары), медициналық көмек стандарттары.
4. Дені сау адам ағзасының жұмыс істеу заңдылықтары және функционалдық жүйелер теориясы тұрғысынан денсаулықты қамтамасыз ету механизмдері; патологиялық процестерде адам ағзасының функционалдық жүйелерін реттеу ерекшеліктері.
5. Авиациялық персонал мен ғарышкерлердің денсаулық жағдайын бағалауға арналған зертханалық және аспаптық зерттеу әдістері, арнайы зерттеулер жүргізуге медициналық көрсеткіштер (тредмилде, велоэргометрде, барокамерада, центрифугада және т.б.), олардың нәтижелерін түсіндіру қағидалары.
6. Этиологиясы, патогенезі және патоморфологиясы, клиникалық көрінісі, дифференциалды диагностикасы, ішкі ағзалар ауруларының ағымының ерекшеліктері, асқынулары мен нәтижелері, сондай-ақ авиациялық персонал мен ғарышкерлер қызметінің ерекше кәсіби жағдайларына байланысты аурулар (биіктік ауруы, ауа ауруы, Қозғалыс ауруларының ғарыштық түрі, ортаңғы құлақтың баротравмасы, параназальды мұрын қуыстарының баротравмасы, биіктік метеоризмі, бародонтальгия, биіктіктегі декомпрессиялық ауру, биіктіктегі бу-газ эмфиземасы, діріл ауруы, сенсорлық есту қабілетінің жоғалуы, десинхроноз (биологиялық ритақтардың бұзылуы).
7. Авиациялық персонал мен ғарышкерлердің шағымдарын, өмір тарихы мен ауруларын жинау әдістемесі.
8. Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық жіктелуі (ICD-10).
9. Авиациялық персонал мен ғарышкерлерді толық физикалық зерттеу әдістемесі (тексеру, пальпация, перкуссия, аускультация).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Авиация персоналы мен ғарышкерлерге емдеу тағайындау, оның тиімділігін бақылау
Машықтар:
1. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес диагнозды, жасын және клиникалық көрінісін ескере отырып, ауруды немесе жағдайды емдеу жоспарын әзірлеу.

9. Установление диагноза с учетом действующей международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем (МКБ-10).
Знания:
1. Законодательство Республики Казахстан в области здравоохранения, нормативные правовые акты и иные документы, определяющие деятельность медицинских организаций и медицинских работников, законодательство в области авиации и космонавтики, нормативно-правовые акты, регламентирующие врачебно-летную экспертизу и обеспечение безопасности авиационных и космических полетов
2. Вопросы организации санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий в целях предупреждения возникновения и распространения инфекционных заболеваний.
3. Порядок оказания медицинской помощи, клинические рекомендации (протоколы лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, стандарты медицинской помощи.
4. Закономерности функционирования здорового организма человека и механизмы обеспечения здоровья с позиции теории функциональных систем; особенности регуляции функциональных систем организма человека при патологических процессах.
5. Методы лабораторных и инструментальных исследований для оценки состояния здоровья авиационного персонала и космонавтов, медицинские показания к проведению специальных исследований (на тредмиле, велоэргометре, в барокамере, центрифуге и др.), правила интерпретации их результатов.
6. Этиология, патогенез и патоморфология, клиническая картина, дифференциальная диагностика, особенности течения, осложнения и исходы заболеваний внутренних органов, а также заболеваний, обусловленных необычными профессиональными условиями деятельности авиационного персонала и космонавтов (высотная болезнь, воздушная болезнь, космическая форма болезни движения, баротравма среднего уха, баротравма придаточных полостей носа, высотный метеоризм, бародонталгия, высотная декомпрессионная болезнь, высотная парогазовая эмфизема, вибрационная болезнь, нейросенсорная тугоухость, десинхроноз (нарушение биологических ритмов).
7. Методика сбора жалоб, анамнеза жизни и заболевания авиационного персонала и космонавтов.
8. Международная классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем (МКБ-10).
9. Методика полного физикального исследования авиационного персонала и космонавтов (осмотр, пальпация, перкуссия, аускультация).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Назначение лечения авиационному персоналу и космонавтам, контроль его эффективности
Умения:
1. Разработка плана лечения заболевания или состояния с учетом диагноза, возраста и клинической картины в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи с учетом стандартов медицинской помощи.

2. Аурудың диагнозын, жасын және клиникалық көрінісін ескере отырып және медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес дәрілік препараттарды, медициналық бұйымдарды және емдік тамақтануды тағайындау.
3. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес аурудың диагнозын, жасын және клиникалық көрінісін ескере отырып, дәрілік емес емдеуді тағайындау.
4. Дәрілік препараттарды, медициналық бұйымдарды, емдік тамақтануды және өзге де емдеу әдістерін қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау
Білімдер:
1. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес авиациялық персонал мен ғарышкерлердің аурулары мен жағдайлары кезінде дәрілік препараттарды, медициналық бұйымдарды және емдік тамақтануды қолданудың заманауи әдістері.
2. Дәрілік препараттардың, медициналық бұйымдардың және емдік тамақтанудың әсер ету механизмі, медициналық көрсетілімдер және оларды қолдануға қарсы көрсетілімдер; оларды қолданудан туындаған асқынулар.
3. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес авиация персоналы мен ғарышкерлердегі аурулар мен жай-күйлерді дәрілік емес емдеудің заманауи әдістері.
4. Дәрілік емес емдеудің әсер ету механизмі; медициналық көрсеткіштер және оны тағайындауға қарсы көрсеткіштер; оны қолданудан туындаған жанама әсерлер, асқынулар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 5:
Авиациялық персонал мен ғарышкерлерді медициналық оңалтудың тиімділігін, оның ішінде оңалтудың жеке бағдарламаларын іске асыру кезінде жүргізу және бақылау
Машықтар:
1. Уақытша еңбекке жарамсыздық белгілерін және ауруларға, жарақат салдарына немесе ақауларға байланысты дене функцияларының тұрақты бұзылу белгілерін анықтаңыз.
2. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, авиация персоналы мен ғарышкерлерді оңалтуды реттейтін медициналық көмек стандарттары мен нормативтік-құқықтық актілерді ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес медициналық оңалту іс-шараларын жүргізу үшін, оның ішінде оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде медициналық көрсеткіштерді айқындау.
3. Авиация персоналы мен ғарышкерлерді оңалтуды реттейтін медициналық көмек стандарттары мен нормативтік-құқықтық актілерді ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес авиация персоналы мен ғарышкерлерді медициналық оңалту іс-шараларын орындау.
4. Диагностиканы ескере отырып және медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, авиациялық персонал мен ғарышкерлерді оңалтуды реттейтін медициналық көмек стандарттары мен нормативтік-құқықтық актілерді ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес авиациялық персоналға және медициналық оңалтуға мұқтаж ғарышкерлерге оңалту іс-шараларын жүргізу үшін дәрігер-мамандарды айқындау.
5. Медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша қолданыстағы клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына), авиациялық персоналды оңалтуды реттейтін медициналық көмек стандарттары мен нормативтік-құқықтық актілерді ескере отырып, медициналық көмек көрсету тәртібіне сәйкес медициналық оңалтуға мұқтаж авиация персоналы мен ғарышкерлерге, оның ішінде оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде санаторий-курорттық емдеу тағайындалсын. ғарышкерлер.
6. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, авиациялық персонал мен ғарышкерлерді оңалтуды реттейтін медициналық көмек стандарттары мен нормативтік-құқықтық актілерді ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес диагнозды ескере отырып, оңалту іс-шараларының, оның ішінде оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде орындалуын бақылау және тиімділігін және қауіпсіздігін бағалау.
Білімдер:

2. Назначение лекарственных препаратов, медицинских изделий и лечебного питания с учетом диагноза, возраста и клинической картины болезни и в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи с учетом стандартов медицинской помощи.
3. Назначение немедикаментозного лечения с учетом диагноза, возраста и клинической картины болезни в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи с учетом стандартов медицинской помощи.
4. Оценка эффективности и безопасности применения лекарственных препаратов, медицинских изделий, лечебного питания и иных методов лечения
Знания:
1. Современные методы применения лекарственных препаратов, медицинских изделий и лечебного питания при заболеваниях и состояниях у авиационного персонала и космонавтов в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи с учетом стандартов медицинской помощи.
2. Механизм действия лекарственных препаратов, медицинских изделий и лечебного питания, медицинские показания и противопоказания к их применению; осложнения, вызванные их применением.
3. Современные методы немедикаментозного лечения болезней и состояний у авиационного персонала и космонавтов в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи с учетом стандартов медицинской помощи.
4. Механизм действия немедикаментозного лечения; медицинские показания и противопоказания к его назначению; побочные эффекты, осложнения, вызванные его применением.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Проведение и контроль эффективности медицинской реабилитации авиационного персонала и космонавтов, в том числе при реализации индивидуальных программ реабилитации
Умения:
1. Определять признаки временной нетрудоспособности и признаки стойкого нарушения функций организма, обусловленного заболеваниями, последствиями травм или дефектами.
2. Определять медицинские показания для проведения мероприятий медицинской реабилитации, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации, в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи с учетом стандартов медицинской помощи и нормативно-правовых актов, регулирующих реабилитацию авиационного персонала и космонавтов.
3. Выполнять мероприятия медицинской реабилитации авиационного персонала и космонавтов в соответствии с действующим порядком оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи с учетом стандартов медицинской помощи и нормативно-правовых актов, регулирующих реабилитацию авиационного персонала и космонавтов.
4. Определять врачей-специалистов для проведения реабилитационных мероприятий авиационному персоналу и космонавтам, нуждающимся в медицинской реабилитации, с учетом диагноза и в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи с учетом стандартов медицинской помощи и нормативно-правовых актов, регулирующих реабилитацию авиационного персонала и космонавтов.
5. Назначать санаторно-курортное лечение авиационному персоналу и космонавтам, нуждающимся в медицинской реабилитации, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации, в соответствии с действующими клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, порядками оказания медицинской помощи с учетом стандартов медицинской помощи и нормативно-правовых актов, регулирующих реабилитацию авиационного персонала и космонавтов.
6. Контролировать выполнение и оценивать эффективность и безопасность реабилитационных мероприятий, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации, с учетом диагноза в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи с учетом стандартов медицинской помощи и нормативно-правовых актов, регулирующих реабилитацию авиационного персонала и космонавтов.
Знания:

1. Еңбекке уақытша жарамсыздықты сараптау тәртібі және авиация персоналы мен ғарышкерлердің еңбекке уақытша жарамсыздық белгілері.
2. Авиациялық персонал мен ғарышкерлерді дәрігерлік-ұшу сараптамасына, медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу тәртібі.
3. Ауруларға, жарақаттардың салдарына немесе ақауларға байланысты дене функцияларының тұрақты бұзылуының белгілері.
4. Авиациялық персонал мен ғарышкерлерді санаторий-курорттық емдеуге, дәрігерлік-ұшу сараптамасына, медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу кезінде медициналық құжаттарды ресімдеу және беру қағидалары.
5. Авиациялық персонал мен ғарышкерлерді медициналық оңалту жөніндегі іс-шаралар, авиациялық персонал мен ғарышкерлерді оңалтуды реттейтін медициналық көмек стандарттары мен нормативтік-құқықтық актілерді ескере отырып, медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне сәйкес медициналық көмек көрсетудің клиникалық ұсынымдарына (емдеу хаттамаларына) сәйкес диагнозды ескере отырып, оларды жүргізуге медициналық көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер.
6. Авиациялық персонал мен ғарышкерлерді медициналық оңалту кезеңі ретінде санаторий - курорттық емдеуді тағайындауға медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауымен салауатты өмір салтын қалыптастыру бойынша профилактикалық іс-шараларды, санитарлық-ағарту жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу
Дағды 1:
Салауатты өмір салтын қалыптастыруға, аурулардың алдын алуға, денсаулықты сақтау мен нығайтуға, адамдардың еңбекке қабілеттілігін арттыруға, олардың белсенді өмірін ұзартуға бағытталған білім беру, тәрбие және үгіт-насихат іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу
Машықтар:
1. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес авиациялық персонал мен ғарышкерлерде жұқпалы аурулардың иммунопрофилактикасын ұйымдастыру және жүргізу.
2. Аурулардың, оның ішінде әлеуметтік маңызы бар аурулардың алдын алу және ерте анықтау үшін қауіп факторларын ескере отырып, авиация персоналы мен ғарышкерлерге профилактикалық іс-шаралар тағайындалсын.
3. Дұрыс тамақтану, физикалық белсенділік, жаман әдеттерден бас тарту және психологиялық әл-ауқатты сақтауды қамтитын салауатты өмір салтын насихаттау дағдыларын меңгеру.
4. Салауатты өмір салтын қалыптастыру бағдарламаларын, оның ішінде алкоголь мен темекіні тұтынуды азайту, есірткі құралдары мен психотроптық заттарды медициналық емес тұтынудың алдын алу және оған қарсы күрес бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру.
Білімдер:

1. Порядок экспертизы временной нетрудоспособности и признаки временной нетрудоспособности авиационного персонала и космонавтов.
2. Порядок направления авиационного персонала и космонавтов на врачебно-летную экспертизу, медико-социальную экспертизу.
3. Признаки стойкого нарушения функций организма, обусловленного заболеваниями, последствиями травм или дефектами.
4. Правила оформления и выдачи медицинских документов при направлении авиационного персонала и космонавтов на санаторно-курортное лечение, врачебно-летную экспертизу, медико-социальную экспертизу.
5. Мероприятия по медицинской реабилитации авиационного персонала и космонавтов, медицинские показания и противопоказания к их проведению с учетом диагноза в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи с учетом стандартов медицинской помощи и нормативно-правовых актов, регулирующих реабилитацию авиационного персонала и космонавтов.
6. Медицинские показания и противопоказания к назначению санаторно- курортного лечения в качестве этапа медицинской реабилитации авиационного персонала и космонавтов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику заболеваний, сохранение и укрепление здоровья, повышение трудоспособности людей, продление их активной жизни под контролем
Навык 1:
Организация и проведение образовательных, воспитательных и агитационных мероприятий, направленных на формирование здорового образа жизни, профилактику заболеваний, сохранение и укрепление здоровья, повышение трудоспособности людей, продление их активной жизн
Умения:
1. Организовывать и проводить иммунопрофилактику инфекционных заболеваний у авиационного персонала и космонавтов в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи с учетом стандартов медицинской помощи.
2. Назначать профилактические мероприятия авиационному персоналу и космонавтам с учетом факторов риска для предупреждения и раннего выявления заболеваний, в том числе социально значимых заболеваний.
3. Владеть навыками пропаганды здорового образа жизни, включающей правильное питание, физическую активность, отказ от вредных привычек и поддержание психологического благополучия.
4. Разрабатывать и реализовать программы формирования здорового образа жизни, в том числе программы снижения потребления алкоголя и табака, предупреждения и борьбы с немедицинским потреблением наркотических средств и психотропных веществ.
Знания:

1. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау саласындағы заңнамасы, санитариялық қағидалар мен нормалар, авиация персоналы мен ғарышкерлердің денсаулығын қорғау жөніндегі авиация және космонавтика саласындағы заңнама және авиациялық және ғарыштық ұшулардың қауіпсіздігін медициналық қамтамасыз ету.
2. Жұқпалы аурулардың спецификалық және спецификалық емес профилактикасын қолдану принциптері, Ұлттық профилактикалық егу күнтізбесі және эпидемиялық көрсеткіштер бойынша профилактикалық егу күнтізбесі.
3. Салауатты өмір салты элементтерін, оның ішінде алкоголь мен темекіні тұтынуды азайту, есірткі мен психотроптық заттарды медициналық емес тұтынудың алдын алу және онымен күресу бағдарламаларын қалыптастыру жөніндегі санитарлық-ағарту жұмысының нысандары мен әдістері.
4. Инфекциялардың алдын алу және жұқпалы аурулардың таралуы әдістері.
5. Жеке гигиена, салауатты өмір салты принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Тәлімгердің бақылауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу
Дағды 1:
Пациентпен, оның туыстарымен немесе заңды өкілдерімен сенімді қарым-қатынас орнату
Машықтар:
1. Науқасқа немесе оның заңды өкіліне аурудың барысы, леч және болжамы, соның ішінде жағымсыз жаңалықтар туралы кеңес беру.
2. Емделушіге немесе оның заңды өкіліне емдеу әдістері мен әдістерін, сондай-ақ қолданылатын медициналық құралдар мен бұйымдарды таңдау мүмкіндігі туралы хабарлау.
3. Пациентті және оның айналасын олардың қалауын, құндылықтарын және хабардар болу деңгейін ескере отырып, шешім қабылдау процесіне тарту.
4. Пациент немесе оның заңды өкілі саналы шешім қабылдауы үшін ақпараттың түсінікті және қол жетімді болуын қамтамасыз ету арқылы процедуралар мен технологияларды түсіндіріңіз.
5. Инвазивті және күрделі емдеу-диагностикалық процедураларды жүргізуге ақпараттандырылған келісім алу.
Білімдер:
1. Нарықта қолжетімді медициналық мақсаттағы құралдар мен бұйымдар, олардың қасиеттері, қолданылуы, тиімділігі, қолданылуы және шектеулері туралы білім.
2. Науқаспен тиімді қарым-қатынас принциптері.
3. Пациентті емдеу әдістері мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды таңдау туралы хабардар етумен байланысты этикалық және құқықтық аспектілер, соның ішінде ақпараттандырылған келісім, құпиялылық, пациенттің автономиясын құрметтеу және заңнаманы сақтау принциптерін сақтау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Емдеу, оңалту мәселелері бойынша басқа мамандармен және қызметтермен ынтымақтастық
Машықтар:

1. Законодательство Республики Казахстан в области здравоохранения, санитарные правила и нормы, законодательство в области авиации и космонавтики по охране здоровья авиационного персонала и космонавтов и медицинское обеспечение безопасности авиационных и космических полетов.
2. Принципы применения специфической и неспецифической профилактики инфекционных заболеваний, национальный календарь профилактических прививок и календарь профилактических прививок по эпидемическим показаниям.
3. Формы и методы санитарно-просветительной работы по формированию элементов здорового образа жизни, в том числе программ снижения потребления алкоголя и табака, предупреждения и борьбы с немедицинским потреблением наркотических средств и психотропных веществ.
4. Методы профилактики инфекций и распространения инфекционных заболеваний.
5. Принципы личной гигиены, здорового образа жизни.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Взаимодействие с пациентом, его родственниками или законными представителями
Умения:
1. Консультировать пациента или его законного представителя о течении, лечении и прогнозе заболевания, включая сообщение неприятных новостей.
2. Информировать пациента и (или) его законных представителей о рекомендуемом виде методе диагностики, лечения, возможных осложнениях с получением информированного согласия.
3. Вовлекать пациента или его законного представителя в процесс принятия решений, учитывая их предпочтения, ценности и уровень информированности.
4. Объяснять процедуры и технологии, обеспечивая понятность и доступность информации, чтобы пациент или его законный представитель мог принять осознанное решение.
5. Проявлять эмпатию и поддержку пациентам для повышения эффективности лечения и сотрудничества пациента с врачом.
Знания:
1. Принципы коммуникации с пациентом, его родственниками или законными представителями.
2. Этические, культурные, религиозные, правовые аспекты, связанные с информированием пациента о выборе методов лечения и средствах медицинского назначения.
3. Психосоциальные аспекты здоровья пациента.
4. Процесс оформления информированного согласия с соблюдением требований законодательства.
5. Принципы взаимодействия в конфликтных ситуациях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Сотрудничество с другими специалистами и службами здравоохранения по вопросам диагностики, лечения, реабилитации, обеспечения комплексного подхода к профилактике распространения инфекций и формированию здорового образа жизни.
Умения:

1. Авиация персоналы мен ғарышкерлерге мамандандырылған медициналық көмек көрсету
2. Диагноз қою мақсатында авиация персоналы мен ғарышкерлерге тексеру жүргізу
3. Авиациялық персонал мен ғарышкерлерге емдеу тағайындау, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау
4. Авиациялық персонал мен ғарышкерлерді медициналық оңалтудың тиімділігін, оның ішінде оңалтудың жеке бағдарламаларын іске асыру кезінде жүргізу және бақылау
5. Медициналық куәландыру және медициналық тексерулер жүргізу
6. Авиациялық персонал мен ғарышкерлерді салауатты өмір салтының және санитарлық-гигиеналық ағартудың алдын алу және қалыптастыру жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Авиация персоналы мен ғарышкерлерге мамандандырылған медициналық көмек көрсету
Дағды 1:
Жоспарлы немесе шұғыл тәртіппен мамандандырылған медициналық көмек көрсетуді талап ететін авиация персоналы мен ғарышкерлердің денсаулық жағдайын бағалау
Машықтар:
1. Шұғыл медициналық көмек көрсетуді қажет ететін жағдайлардың клиникалық белгілерін анықтаңыз.
2. Шұғыл медициналық көмек көрсету бойынша іс-шараларды орындау.
3. Шұғыл медициналық көмек көрсетуді қажет ететін жағдайларды, соның ішінде қан айналымы мен тыныс алудың кенеттен тоқтауының клиникалық белгілерін анықтау.
4. Негізгі жүрек-өкпе реанимациясының іс-шараларын орындау
Білімдер:
1. Авиациялық персонал мен ғарышкерлердің жай-күйін бағалау үшін зертханалық және аспаптық зерттеулер әдістерінің тізбесі, зерттеулер жүргізуге және нәтижелерді түсіндіруге негізгі медициналық көрсеткіштер
2. Этиологиясы, патогенезі және патоморфологиясы, клиникалық көрінісі, дифференциалды диагностикасы, ішкі ағзалар ауруларының ағымының ерекшеліктері, асқынулары мен нәтижелері, сондай-ақ авиациялық персонал мен ғарышкерлер қызметінің ерекше кәсіби жағдайларына байланысты аурулар (биіктік ауруы, ауа ауруы, Қозғалыс ауруларының ғарыштық түрі, ортаңғы құлақтың баротравмасы, параназальды мұрын қуыстарының баротравмасы, биіктік метеоризмі, бародонтальгия, биіктіктегі декомпрессиялық ауру, биіктіктегі бу-газ эмфиземасы, діріл ауруы, нейросенсорлық есту қабілетінің жоғалуы, десинхроноз (биологиялық ритақтардың бұзылуы))
3. Авиациялық персонал мен ғарышкерлерді физикалық зерттеу әдістемесі (тексеру, пальпация, перкуссия, аускультация)
4. Қан айналымын және/немесе тыныс алуды кенеттен тоқтатудың клиникалық белгілері
5. Базалық жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу қағидалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Диагноз қою мақсатында авиация персоналы мен ғарышкерлерге тексеру жүргізу
Дағды 1:
Шағымдарды, өмір тарихы мен ауруларды жинау, толық физикалық тексеру жүргізу, алдын ала диагнозды тұжырымдау және авиация персоналы мен ғарышкерлерді зертханалық және аспаптық тексеру жоспарын жасау
Машықтар:

1. Оказание специализированной медицинской помощи авиационному персоналу и космонавтам
2. Проведение обследования авиационного персонала и космонавтов с целью установления диагноза
3. Назначение лечения авиационному персоналу и космонавтам, контроль его эффективности и безопасности
4. Проведение и контроль эффективности медицинской реабилитации авиационного персонала и космонавтов, в том числе при реализации индивидуальных программ реабилитации
5. Проведение медицинских освидетельствований и медицинских осмотров
6. Проведение и контроль эффективности мероприятий по профилактике и формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению авиационного персонала и космонавтов
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Оказание специализированной медицинской помощи авиационному персоналу и космонавтам
Навык 1:
Оценка состояния здоровья авиационного персонала и космонавтов, которым требуется оказание специализированной медицинской помощи в плановом или экстренном порядке
Умения:
1. Выявлять клинические признаки состояний, требующих оказания неотложной медицинской помощи.
2. Выполнять мероприятия по оказанию неотложной медицинской помощи.
3. Выявлять состояния, требующие оказания неотложной медицинской помощи, в том числе клинические признаки внезапного прекращения кровообращения и дыхания.
4. Выполнять мероприятия базовой сердечно-легочной реанимации
Знания:
1. Перечень методов лабораторных и инструментальных исследований для оценки состояния авиационного персонала и космонавтов, основные медицинские показания к проведению исследований и интерпретации результатов
2. Этиология, патогенез и патоморфология, клиническая картина, дифференциальная диагностика, особенности течения, осложнения и исходы заболеваний внутренних органов, а также заболеваний, обусловленных необычными профессиональными условиями деятельности авиационного персонала и космонавтов (высотная болезнь, воздушная болезнь, космическая форма болезни движения, баротравма среднего уха, баротравма придаточных полостей носа, высотный метеоризм, бародонталгия, высотная декомпрессионная болезнь, высотная парогазовая эмфизема, вибрационная болезнь, нейросенсорная тугоухость, десинхроноз (нарушение биологических ритмов))
3. Методика физикального исследования авиационного персонала и космонавтов (осмотр, пальпация, перкуссия, аускультация)
4. Клинические признаки внезапного прекращения кровообращения и/или дыхания
5. Правила проведения базовой сердечно-легочной реанимации
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение обследования авиационного персонала и космонавтов с целью установления диагноза
Навык 1:
Сбор жалоб, анамнеза жизни и заболевания, проведение полного физикального обследования, формулирование предварительного диагноза и составление плана лабораторных и инструментальных обследований авиационного персонала и космонавтов
Умения:

1. Авиациялық персонал мен ғарышкерлердің шағымдарын, өмір тарихын және ауруларын жинау
2. Авиация персоналы мен ғарышкерлерге толық физикалық тексеру жүргізу (тексеру, пальпация, перкуссия, аускультация)
3. Алдын ала диагнозды тұжырымдау және авиациялық персонал мен ғарышкерлерді зертханалық және аспаптық тексеру жоспарын жасау
4. Авиация персоналы мен ғарышкерлерді авиация мен космонавтикада қолданылатын медициналық нормативтік - құқықтық актілердің талаптарына сәйкес немесе медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес медициналық көрсетілімдер болған кезде зертханалық зерттеуге жіберу
5. Авиациялық персонал мен ғарышкерлерді медициналық нормативтік-6 талаптарына сәйкес аспаптық тексеруге жіберу
6. авиация мен космонавтикада қолданылатын немесе медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес медициналық айғақтар болған кезде қолданылатын құқықтық актілер
7. Авиация персоналы мен ғарышкерлерді авиация мен космонавтикада қолданылатын медициналық нормативтік-құқықтық актілердің талаптарына сәйкес немесе медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес медициналық көрсетілімдер болған кезде маман дәрігерлерге консультацияға жіберу
8. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес медициналық көрсетілімдер болған кезде стационарлық жағдайларда немесе күндізгі стационар жағдайында мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін авиация персоналы мен ғарышкерлерді жіберу
9. Аурулардың/жағдайлардың, оның ішінде шұғыл аурулардың дифференциалды диагностикасын жүргізу
10. Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың қолданыстағы халықаралық статистикалық жіктемесін ескере отырып диагноз қою (ICD-10)
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау саласындағы заңнамасы, медициналық ұйымдар мен медицина қызметкерлерінің қызметін айқындайтын нормативтік құқықтық актілер және өзге де құжаттар, авиация және космонавтика саласындағы заңнама, дәрігерлік-ұшу сараптамасын және авиациялық және ғарыштық ұшулардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуді регламенттейтін нормативтік-құқықтық актілер

1. Сбор жалоб, анамнеза жизни и заболевания авиационного персонала и космонавтов
2. Проведение полного физикального обследования авиационного персонала и космонавтов (осмотр, пальпация, перкуссия, аускультация)
3. Формулирование предварительного диагноза и составление плана лабораторных и инструментальных обследований авиационного персонала и космонавтов
4. Направление авиационного персонала и космонавтов на лабораторное обследование в соответствии с требованиями медицинских нормативно- правовых актов, действующих в авиации и космонавтике, или при наличии медицинских показаний в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи с учетом стандартов медицинской помощи
5. Направление авиационного персонала и космонавтов на инструментальное обследование в соответствии с требованиями медицинских нормативно-6
6. правовых актов, действующих в авиации и космонавтике, или при наличии медицинских показаний в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи с учетом стандартов медицинской помощи
7. Направление авиационного персонала и космонавтов на консультацию к врачам-специалистам в соответствии с требованиями медицинских нормативно-правовых актов, действующих в авиации и космонавтике, или при наличии медицинских показаний в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи с учетом стандартов медицинской помощи
8. Направление авиационного персонала и космонавтов для оказания специализированной медицинской помощи в стационарных условиях или в условиях дневного стационара при наличии медицинских показаний в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи с учетом стандартов медицинской помощи
9. Проведение дифференциальной диагностики заболеваниями/состояниями, в том числе неотложными
10. Установление диагноза с учетом действующей международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем (МКБ-10)
Знания:
1. Законодательство Республики Казахстан в области здравоохранения, нормативные правовые акты и иные документы, определяющие деятельность медицинских организаций и медицинских работников, законодательство в области авиации и космонавтики, нормативно-правовые акты, регламентирующие врачебно-летную экспертизу и обеспечение безопасности авиационных и космических полетов

2. Жұқпалы аурулардың пайда болуы мен таралуының алдын алу мақсатында санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды ұйымдастыру мәселелері
3. Медициналық көмек көрсету тәртібі, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдар (емдеу хаттамалары), медициналық көмек стандарттары
4. Дені сау адам ағзасының жұмыс істеу заңдылықтары және функционалдық жүйелер теориясы тұрғысынан денсаулықты қамтамасыз ету механизмдері; патологиялық процестерде адам ағзасының функционалдық жүйелерін реттеу ерекшеліктері
5. Авиациялық персонал мен ғарышкерлердің денсаулық жағдайын бағалауға арналған зертханалық және аспаптық зерттеу әдістері, арнайы зерттеулер жүргізуге медициналық көрсеткіштер (тредмилде, велоэргометрде, барокамерада, центрифугада және т. б.), олардың нәтижелерін түсіндіру қағидалары
6. Этиологиясы, патогенезі және патоморфологиясы, клиникалық көрінісі, дифференциалды диагностикасы, ішкі ағзалар ауруларының ағымының ерекшеліктері, асқынулары мен нәтижелері, сондай-ақ авиациялық персонал мен ғарышкерлер қызметінің ерекше кәсіби жағдайларына байланысты аурулар (биіктік ауруы, ауа ауруы, Қозғалыс ауруларының ғарыштық түрі, ортаңғы құлақтың баротравмасы, параназальды мұрын қуыстарының баротравмасы, биіктік метеоризмі, бародонтальгия, биіктіктегі декомпрессиялық ауру, биіктіктегі бу-газ эмфиземасы, діріл ауруы, сенсорлық есту қабілетінің жоғалуы, десинхроноз (биологиялық ритақтардың бұзылуы)
7. Авиациялық персонал мен ғарышкерлердің шағымдарын, өмір тарихы мен ауруларын жинау әдістемесі
8. Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық жіктелуі (ICD)
9. Авиациялық персонал мен ғарышкерлерді толық физикалық зерттеу әдістемесі (тексеру, пальпация, перкуссия, аускультация)
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Авиациялық персонал мен ғарышкерлерге емдеу тағайындау, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау
Дағды 1:
Диагнозды, жасты және клиникалық көріністі ескере отырып, ауруды немесе жағдайды емдеу жоспарын жасау
Машықтар:
1. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес диагнозды, жасын және клиникалық көрінісін ескере отырып, ауруды немесе жағдайды емдеу жоспарын әзірлеу
2. Аурудың диагнозын, жасын және клиникалық көрінісін ескере отырып және медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес дәрілік препараттарды, медициналық бұйымдарды және емдік тамақтануды тағайындау

2. Вопросы организации санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий в целях предупреждения возникновения и распространения инфекционных заболеваний
3. Порядки оказания медицинской помощи, клинические рекомендации (протоколы лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, стандарты медицинской помощи
4. Закономерности функционирования здорового организма человека и механизмы обеспечения здоровья с позиции теории функциональных систем; особенности регуляции функциональных систем организма человека при патологических процессах
5. Методы лабораторных и инструментальных исследований для оценки состояния здоровья авиационного персонала и космонавтов, медицинские показания к проведению специальных исследований (на тредмиле, велоэргометре, в барокамере, центрифуге и др.), правила интерпретации их результатов
6. Этиология, патогенез и патоморфология, клиническая картина, дифференциальная диагностика, особенности течения, осложнения и исходы заболеваний внутренних органов, а также заболеваний, обусловленных необычными профессиональными условиями деятельности авиационного персонала и космонавтов (высотная болезнь, воздушная болезнь, космическая форма болезни движения, баротравма среднего уха, баротравма придаточных полостей носа, высотный метеоризм, бародонталгия, высотная декомпрессионная болезнь, высотная парогазовая эмфизема, вибрационная болезнь, нейросенсорная тугоухость, десинхроноз (нарушение биологических ритмов)
7. Методика сбора жалоб, анамнеза жизни и заболевания авиационного персонала и космонавтов
8. Международная классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем (МКБ)
9. Методика полного физикального исследования авиационного персонала и космонавтов (осмотр, пальпация, перкуссия, аускультация)
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Назначение лечения авиационному персоналу и космонавтам, контроль его эффективности и безопасности
Навык 1:
Разработка плана лечения заболевания или состояния с учетом диагноза, возраста и клинической картины
Умения:
1. Разработка плана лечения заболевания или состояния с учетом диагноза, возраста и клинической картины в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи с учетом стандартов медицинской помощи
2. Назначение лекарственных препаратов, медицинских изделий и лечебного питания с учетом диагноза, возраста и клинической картины болезни и в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи с учетом стандартов медицинской помощи

3. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес аурудың диагнозын, жасын және клиникалық көрінісін ескере отырып, дәрілік емес емдеуді тағайындау
4. Дәрілік препараттарды, медициналық бұйымдарды, емдік тамақтануды және өзге де емдеу әдістерін қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау
Білімдер:
1. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес авиациялық персонал мен ғарышкерлердің аурулары мен жағдайлары кезінде дәрілік препараттарды, медициналық бұйымдарды және емдік тамақтануды қолданудың заманауи әдістері.
2. Дәрілік препараттардың, медициналық бұйымдардың және емдік тамақтанудың әсер ету механизмі, медициналық көрсетілімдер және оларды қолдануға қарсы көрсетілімдер; оларды қолданудан туындаған асқынулар
3. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес авиация персоналы мен ғарышкерлердегі аурулар мен жағдайларды дәрілік емес емдеудің заманауи әдістері
4. Дәрілік емес емдеудің әсер ету механизмі; медициналық көрсеткіштер және оны тағайындауға қарсы көрсеткіштер; оны қолданудан туындаған жанама әсерлер, асқынулар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Авиациялық персонал мен ғарышкерлерді медициналық оңалтудың тиімділігін, оның ішінде оңалтудың жеке бағдарламаларын іске асыру кезінде жүргізу және бақылау
Дағды 1:
Авиация персоналы мен ғарышкерлерді медициналық оңалту, оның ішінде оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде
Машықтар:
1. Уақытша еңбекке жарамсыздық белгілерін және ауруларға, жарақат салдарына немесе ақауларға байланысты дене функцияларының тұрақты бұзылу белгілерін анықтау
2. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, авиациялық персонал мен ғарышкерлерді оңалтуды реттейтін медициналық көмек стандарттары мен нормативтік-құқықтық актілерді ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес медициналық оңалту іс-шараларын жүргізу үшін, оның ішінде оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде медициналық көрсеткіштерді айқындау
3. Авиация персоналы мен ғарышкерлерді оңалтуды реттейтін медициналық көмек стандарттары мен нормативтік-құқықтық актілерді ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес авиация персоналы мен ғарышкерлерді медициналық оңалту іс-шараларын орындау

3. Назначение немедикаментозного лечения с учетом диагноза, возраста и клинической картины болезни в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи с учетом стандартов медицинской помощи
4. Оценка эффективности и безопасности применения лекарственных препаратов, медицинских изделий, лечебного питания и иных методов лечения
Знания:
1. Современные методы применения лекарственных препаратов, медицинских изделий и лечебного питания при заболеваниях и состояниях у авиационного персонала и космонавтов в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи с учетом стандартов медицинской помощи.
2. Механизм действия лекарственных препаратов, медицинских изделий и лечебного питания, медицинские показания и противопоказания к их применению; осложнения, вызванные их применением
3. Современные методы немедикаментозного лечения болезней и состояний у авиационного персонала и космонавтов в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи с учетом стандартов медицинской помощи
4. Механизм действия немедикаментозного лечения; медицинские показания и противопоказания к его назначению; побочные эффекты, осложнения, вызванные его применением
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Проведение и контроль эффективности медицинской реабилитации авиационного персонала и космонавтов, в том числе при реализации индивидуальных программ реабилитации
Навык 1:
Медицинская реабилитация авиационного персонала и космонавтов, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации
Умения:
1. Определять признаки временной нетрудоспособности и признаки стойкого нарушения функций организма, обусловленного заболеваниями, последствиями травм или дефектами
2. Определять медицинские показания для проведения мероприятий медицинской реабилитации, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации, в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи с учетом стандартов медицинской помощи и нормативно-правовых актов, регулирующих реабилитацию авиационного персонала и космонавтов
3. Выполнять мероприятия медицинской реабилитации авиационного персонала и космонавтов в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи с учетом стандартов медицинской помощи и нормативно-правовых актов, регулирующих реабилитацию авиационного персонала и космонавтов

4. Диагностиканы ескере отырып және медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, авиациялық персонал мен ғарышкерлерді оңалтуды реттейтін медициналық көмек стандарттары мен нормативтік-құқықтық актілерді ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес авиациялық персоналға және медициналық оңалтуға мұқтаж ғарышкерлерге оңалту іс-шараларын жүргізу үшін дәрігер-мамандарды айқындау
5. Медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша қолданыстағы клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына), авиациялық персоналды оңалтуды реттейтін медициналық көмек стандарттары мен нормативтік-құқықтық актілерді ескере отырып, медициналық көмек көрсету тәртібіне сәйкес медициналық оңалтуға мұқтаж авиация персоналы мен ғарышкерлерге, оның ішінде оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде санаторий-курорттық емдеу тағайындалсын. ғарышкерлер
6. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес диагнозды ескере отырып, оңалту іс-шараларының орындалуын бақылау және тиімділігі мен қауіпсіздігін, оның ішінде оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде бағалау
7. және авиациялық персонал мен ғарышкерлерді оңалтуды реттейтін нормативтік-құқықтық актілерді
Білімдер:
1. Еңбекке уақытша жарамсыздықты сараптау тәртібі және авиация персоналы мен ғарышкерлердің еңбекке уақытша жарамсыздық белгілері
2. Авиациялық персонал мен ғарышкерлерді дәрігерлік-ұшу сараптамасына, медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу тәртібі
3. Ауруларға, жарақат салдарына немесе ақауларға байланысты дене функцияларының тұрақты бұзылуының белгілері
4. Авиациялық персонал мен ғарышкерлерді санаторий-курорттық емдеуге жіберу кезінде медициналық құжаттарды ресімдеу және беру қағидалары,
5. дәрігерлік-ұшу сараптамасы, медициналық-әлеуметтік сараптама.
6. Авиациялық персонал мен ғарышкерлерді медициналық оңалту жөніндегі іс-шаралар, авиациялық персонал мен ғарышкерлерді оңалтуды реттейтін медициналық көмек стандарттары мен нормативтік-құқықтық актілерді ескере отырып, медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне сәйкес медициналық көмек көрсетудің клиникалық ұсынымдарына (емдеу хаттамаларына) сәйкес диагнозды ескере отырып, оларды жүргізуге медициналық көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер.
7. Авиациялық персонал мен ғарышкерлерді медициналық оңалту кезеңі ретінде санаторий - курорттық емдеуді тағайындауға медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Медициналық куәландыру және медициналық тексерулер жүргізу
Дағды 1:
Авиациялық персонал мен ғарышкерлерді медициналық куәландыруды және медициналық тексеруді ұйымдастыру және жүргізу
Машықтар:

4. Определять врачей-специалистов для проведения реабилитационных мероприятий авиационному персоналу и космонавтам, нуждающимся в медицинской реабилитации, с учетом диагноза и в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи с учетом стандартов медицинской помощи и нормативно-правовых актов, регулирующих реабилитацию авиационного персонала и космонавтов
5. Назначать санаторно-курортное лечение авиационному персоналу и космонавтам, нуждающимся в медицинской реабилитации, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации, в соответствии с действующими клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, порядками оказания медицинской помощи с учетом стандартов медицинской помощи и нормативно-правовых актов, регулирующих реабилитацию авиационного персонала и космонавтов
6. Контролировать выполнение и оценивать эффективность и безопасность реабилитационных мероприятий, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации, с учетом диагноза в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи с учетом стандартов медицинской помощи
7. и нормативно-правовых актов, регулирующих реабилитацию авиационного персонала и космонавтов
Знания:
1. Порядок экспертизы временной нетрудоспособности и признаки временной нетрудоспособности авиационного персонала и космонавтов
2. Порядок направления авиационного персонала и космонавтов на врачебно-летную экспертизу, медико-социальную экспертизу
3. Признаки стойкого нарушения функций организма, обусловленного заболеваниями, последствиями травм или дефектами
4. Правила оформления и выдачи медицинских документов при направлении авиационного персонала и космонавтов на санаторно-курортное лечение,
5. врачебно-летную экспертизу, медико-социальную экспертизу.
6. Мероприятия по медицинской реабилитации авиационного персонала и космонавтов, медицинские показания и противопоказания к их проведению с учетом диагноза в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи с учетом стандартов медицинской помощи и нормативно-правовых актов, регулирующих реабилитацию авиационного персонала и космонавтов.
7. Медицинские показания и противопоказания к назначению санаторно- курортного лечения в качестве этапа медицинской реабилитации авиационного персонала и космонавтов
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 5:
Проведение медицинских освидетельствований и медицинских осмотров
Навык 1:
Организация и проведение медицинских освидетельствований и медицинских осмотров авиационного персонала и космонавтов
Умения:

1. Денсаулық сақтау, авиация және космонавтикада қолданылатын нормативтік құқықтық актілерге сәйкес медициналық қарап-тексерулер (міндетті және қосымша) жүргізу; авиация персоналы мен ғарышкерлерді медициналық куәландыруға (дәрігерлік-ұшу сараптамасына) уақтылы жіберу.
2. Созылмалы инфекциялық емес ауруларды, олардың даму қаупінің негізгі факторларын ерте анықтау мақсатында авиация персоналы мен ғарышкерлерді диспансерлеуді (медициналық динамикалық байқауды) жүргізу.
3. Кәсіптік қызметтің дәрігерлік-ұшу сараптамасымен жіберілген созылмалы инфекциялық емес аурулары анықталған авиация персоналы мен ғарышкерлерге диспансерлік бақылау жүргізу
Білімдер:
1. Медициналық куәландыру мен дәрігерлік-ұшу сараптамасын, медициналық тексерулерді, диспансерлеуді (медициналық динамикалық байқауды) жүргізу тәртібін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер мен өзге де құжаттар.
2. Нормативтік құқықтық актілерге және өзге де құжаттарға, оның ішінде авиация мен космонавтикада қолданылатын құжаттарға сәйкес инфекциялық емес аурулары бар авиация персоналы мен ғарышкерлерді диспансерлік (медициналық динамикалық) байқау қағидаттары.
3. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау саласындағы заңнамасы, санитариялық қағидалар мен нормалар, авиация персоналы мен ғарышкерлердің денсаулығын қорғау және авиациялық және ғарыштық ұшулардың қауіпсіздігін медициналық қамтамасыз ету жөніндегі авиация және космонавтика саласындағы заңнама.
4. Авиация персоналы мен ғарышкерлердің медициналық динамикалық байқауын регламенттейтін медициналық көмек стандарттары мен нормативтік-құқықтық актілерді ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес диагнозды ескере отырып, профилактикалық іс-шаралар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 6:
Авиациялық персонал мен ғарышкерлерді салауатты өмір салтының және санитарлық-гигиеналық ағартудың алдын алу және қалыптастыру жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу
Дағды 1:
Профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізуді бақылау
Машықтар:
1. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес авиациялық персонал мен ғарышкерлерде жұқпалы аурулардың иммунопрофилактикасын ұйымдастыру және жүргізу
2. Аурулардың, оның ішінде әлеуметтік маңызы бар аурулардың алдын алу және ерте анықтау үшін қауіп факторларын ескере отырып, авиация персоналы мен ғарышкерлерге профилактикалық іс-шаралар тағайындау

1. Проводить медицинские осмотры (обязательные и дополнительные) в соответствии с нормативными правовыми актами, действующими в здравоохранении, авиации и космонавтике; своевременно направлять авиационный персонал и космонавтов на медицинское освидетельствование (врачебно-летную экспертизу).
2. Проводить диспансеризацию (медицинское динамическое наблюдение) авиационного персонала и космонавтов с целью раннего выявления хронических неинфекционных заболеваний, основных факторов риска их развития.
3. Проводить диспансерное наблюдение авиационного персонала и космонавтов с выявленными хроническими неинфекционными заболеваниями, допущенных врачебно-летной экспертизой профессиональной деятельности
Знания:
1. Нормативные правовые акты и иные документы, регламентирующие порядки проведения медицинских освидетельствований и врачебно-летной экспертизы, медицинских осмотров, диспансеризации (медицинского динамического наблюдения).
2. Принципы диспансерного (медицинского динамического) наблюдения за авиационным персоналом и космонавтами с неинфекционными заболеваниями и факторами риска в соответствии с нормативными правовыми актами и иными документами, в том числе действующими в авиации и космонавтике.
3. Законодательство Республики Казахстан в области охраны здоровья, санитарные правила и нормы, законодательство в области авиации и космонавтики по охране здоровья авиационного персонала и космонавтов и медицинскому обеспечению безопасности авиационных и космических полетов.
4. Профилактические мероприятия с учетом диагноза в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи с учетом стандартов медицинской помощи и нормативно-правовых актов, регламентирующих медицинское динамическое наблюдение авиационного персонала и космонавтов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 6:
Проведение и контроль эффективности мероприятий по профилактике и формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению авиационного персонала и космонавтов
Навык 1:
Организация и контроль проведения профилактических мероприятий
Умения:
1. Организовывать и проводить иммунопрофилактику инфекционных заболеваний у авиационного персонала и космонавтов в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи с учетом стандартов медицинской помощи
2. Назначать профилактические мероприятия авиационному персоналу и космонавтам с учетом факторов риска для предупреждения и раннего выявления заболеваний, в том числе социально значимых заболеваний

3. Салауатты өмір салтын қалыптастыру бағдарламаларын, оның ішінде алкоголь мен темекіні тұтынуды азайту, есірткі құралдары мен психотроптық заттарды медициналық емес тұтынудың алдын алу және оған қарсы күрес бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру
Білімдер:
1. Салауатты өмір салты элементтерін, оның ішінде алкоголь мен темекіні тұтынуды азайту, есірткі мен психотроптық заттарды медициналық емес тұтынудың алдын алу және онымен күресу бағдарламаларын қалыптастыру жөніндегі санитарлық-ағарту жұмысының нысандары мен әдістері.
2. Жұқпалы аурулардың спецификалық және спецификалық емес профилактикасын қолдану принциптері, Ұлттық профилактикалық егу күнтізбесі және эпидемиялық көрсеткіштер бойынша профилактикалық егу күнтізбесі.
3. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау саласындағы заңнамасы, санитариялық қағидалар мен нормалар, авиация персоналы мен ғарышкерлердің денсаулығын қорғау жөніндегі авиация және космонавтика саласындағы заңнама және авиациялық және ғарыштық ұшулардың қауіпсіздігін медициналық қамтамасыз ету.
4. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау саласындағы заңнамасы, авиация мен космонавтикада қолданылатын, халықаралық азаматтық авиация ұйымының-ИКАО (ICAO) құжаттарын және медициналық ұйымдар мен медицина қызметкерлерінің қызметін айқындайтын құжаттарды реттейтін нормативтік – құқықтық актілер
5. Авиациялық персонал мен ғарышкерлердің денсаулығын сипаттайтын сырқаттанушылықтың, мүгедектіктің және өлімнің Медициналық-статистикалық көрсеткіштері, оларды есептеу және бағалау тәртібі
6. "Интернет" ақпараттық-талдау жүйелерінде және ақпараттық-телекоммуникациялық желісінде жұмыс істеу қағидалары
7. Амбулаториялық жағдайда медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдарда медициналық құжаттаманы ресімдеу қағидалары.
8. "Авиациялық және ғарыштық медицина" бейіні бойынша медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдардағы медицина қызметкерлерінің лауазымдық міндеттері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Үздіксіз кәсіби даму
Дағды 1:
Кәсіби жетілдіруге ұмтылу
Машықтар:
1. Кәсіби оқыту іс-шараларына қатысу: конференциялар, семинарлар, вебинарлар, біліктілікті арттыру курстары.
2. Академиялық және ғылыми қызметке қатысу.
3. Денсаулық сақтау мәселелерін талқылау, әріптестермен тәжірибе алмасу бойынша кәсіби қауымдастықтардың, комитеттердің және жұмыс топтарының жұмысына қатысу.
Білімдер:
1. "Денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қосымша және бейресми білім беру қағидаларын, Денсаулық сақтау саласындағы қосымша және бейресми білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы мамандардың қосымша және бейресми білім беру арқылы алған оқыту нәтижелерін тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-303/2020 бұйрығы білімі (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21847 болып тіркелген).

3. Разрабатывать и реализовывать программы формирования здорового образа жизни, в том числе программы снижения потребления алкоголя и табака, предупреждения и борьбы с немедицинским потреблением наркотических средств и психотропных веществ
Знания:
1. Формы и методы санитарно-просветительной работы по формированию элементов здорового образа жизни, в том числе программ снижения потребления алкоголя и табака, предупреждения и борьбы с немедицинским потреблением наркотических средств и психотропных веществ.
2. Принципы применения специфической и неспецифической профилактики инфекционных заболеваний, национальный календарь профилактических прививок и календарь профилактических прививок по эпидемическим показаниям.
3. Законодательство Республики Казахстан в области охраны здоровья, санитарные правила и нормы, законодательство в области авиации и космонавтики по охране здоровья авиационного персонала и космонавтов и медицинское обеспечение безопасности авиационных и космических полетов.
4. Законодательство Республики Казахстан в области охраны здоровья, нормативно-правовые акты, действующие в авиации и космонавтике, регламентирующие документы Международной организации гражданской авиации – ИКАО (ICAO) и документы, определяющие деятельность медицинских организаций и медицинских работников
5. Медико-статистические показатели заболеваемости, инвалидности и смертности, характеризующие здоровье авиационного персонала и космонавтов, порядок их вычисления и оценки
6. Правила работы в информационно-аналитических системах и информационно-телекоммуникационной сети "Интернет"
7. Правила оформления медицинской документации в медицинских организациях, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных условиях.
8. Должностные обязанности медицинских работников в медицинских организациях, оказывающих медицинскую помощь по профилю "Авиационная и космическая медицина"
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Непрерывное профессиональное развитие
Навык 1:
Стремление к профессиональному совершенствованию
Умения:
1. Участвовать в профессиональных обучающих мероприятиях: конференциях, семинарах, вебинарах, курсах повышения квалификации.
2. Участвовать в академической и научной деятельности.
3. Принимать участие в работе профессиональных ассоциаций, комитетов и рабочих групп по обсуждению вопросов здравоохранения, обмена опытом с коллегами.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-303/2020 "Об утверждении правил дополнительного и неформального образования специалистов в области здравоохранения, квалификационных требований к организациям, реализующим образовательные программы дополнительного и неформального образования в области здравоохранения, а также правил признания результатов обучения, полученных специалистами в области здравоохранения через дополнительное и неформальное образование" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2020 года № 21847).

1. Авиация персоналы мен ғарышкерлерге мамандандырылған медициналық көмек көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
1. Диагноз қою мақсатында авиация персоналы мен ғарышкерлерге тексеру жүргізу
2. Авиациялық персонал мен ғарышкерлерге емдеу тағайындау, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау
Еңбек функциясы 1:
Авиация персоналы мен ғарышкерлерге мамандандырылған медициналық көмек көрсету
Дағды 1:
Жоспарлы немесе шұғыл тәртіппен мамандандырылған медициналық көмек көрсетуді талап ететін авиация персоналы мен ғарышкерлердің денсаулық жағдайын бағалау
Машықтар:
1. Шұғыл медициналық көмек көрсетуді қажет ететін жағдайлардың клиникалық белгілерін анықтаңыз.
2. Шұғыл медициналық көмек көрсету бойынша іс-шараларды орындау.
3. Шұғыл медициналық көмек көрсетуді қажет ететін жағдайларды, соның ішінде қан айналымы мен тыныс алудың кенеттен тоқтауының клиникалық белгілерін анықтау.
4. Негізгі жүрек-өкпе реанимациясының іс-шараларын орындау
Білімдер:
1. Авиациялық персонал мен ғарышкерлердің жай-күйін бағалау үшін зертханалық және аспаптық зерттеулер әдістерінің тізбесі, зерттеулер жүргізуге және нәтижелерді түсіндіруге негізгі медициналық көрсеткіштер
2. Этиологиясы, патогенезі және патоморфологиясы, клиникалық көрінісі, дифференциалды диагностикасы, ішкі ағзалар ауруларының ағымының ерекшеліктері, асқынулары мен нәтижелері, сондай-ақ авиациялық персонал мен ғарышкерлер қызметінің ерекше кәсіби жағдайларына байланысты аурулар (биіктік ауруы, ауа ауруы, Қозғалыс ауруларының ғарыштық түрі, ортаңғы құлақтың баротравмасы, параназальды мұрын қуыстарының баротравмасы, биіктік метеоризмі, бародонтальгия, биіктіктегі декомпрессиялық ауру, биіктіктегі бу-газ эмфиземасы, діріл ауруы, нейросенсорлық есту қабілетінің жоғалуы, десинхроноз (биологиялық ритақтардың бұзылуы))
3. Авиациялық персонал мен ғарышкерлерді физикалық зерттеу әдістемесі (тексеру, пальпация, перкуссия, аускультация)
4. Қан айналымын және/немесе тыныс алуды кенеттен тоқтатудың клиникалық белгілері
5. Базалық жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу қағидалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Авиациялық және ғарыштық медицина саласында көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.

1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей авиационной и космической медицины.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами авиационной и космической медицины.
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей авиационной и космической медицины.
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей авиационной и космической медицины.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей авиационной и космической медицины.
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами авиационной и космической медицины с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей авиационной и космической медицины с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области авиационной и космической медицины.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области авиационной и космической медицины.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании помощи в области авиационной и космической медицины.
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.

1. Авиация персоналы мен ғарышкерлерге мамандандырылған медициналық көмек көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
1. Диагноз қою мақсатында авиация персоналы мен ғарышкерлерге тексеру жүргізу
2. Авиациялық персонал мен ғарышкерлерге емдеу тағайындау, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау
Еңбек функциясы 1:
Авиация персоналы мен ғарышкерлерге мамандандырылған медициналық көмек көрсету
Дағды 1:
Жоспарлы немесе шұғыл тәртіппен мамандандырылған медициналық көмек көрсетуді талап ететін авиация персоналы мен ғарышкерлердің денсаулық жағдайын бағалау
Машықтар:
1. Шұғыл медициналық көмек көрсетуді қажет ететін жағдайлардың клиникалық белгілерін анықтаңыз.
2. Шұғыл медициналық көмек көрсету бойынша іс-шараларды орындау.
3. Шұғыл медициналық көмек көрсетуді қажет ететін жағдайларды, соның ішінде қан айналымы мен тыныс алудың кенеттен тоқтауының клиникалық белгілерін анықтау.
4. Негізгі жүрек-өкпе реанимациясының іс-шараларын орындау
Білімдер:
1. Авиациялық персонал мен ғарышкерлердің жай-күйін бағалау үшін зертханалық және аспаптық зерттеулер әдістерінің тізбесі, зерттеулер жүргізуге және нәтижелерді түсіндіруге негізгі медициналық көрсеткіштер
2. Этиологиясы, патогенезі және патоморфологиясы, клиникалық көрінісі, дифференциалды диагностикасы, ішкі ағзалар ауруларының ағымының ерекшеліктері, асқынулары мен нәтижелері, сондай-ақ авиациялық персонал мен ғарышкерлер қызметінің ерекше кәсіби жағдайларына байланысты аурулар (биіктік ауруы, ауа ауруы, Қозғалыс ауруларының ғарыштық түрі, ортаңғы құлақтың баротравмасы, параназальды мұрын қуыстарының баротравмасы, биіктік метеоризмі, бародонтальгия, биіктіктегі декомпрессиялық ауру, биіктіктегі бу-газ эмфиземасы, діріл ауруы, нейросенсорлық есту қабілетінің жоғалуы, десинхроноз (биологиялық ритақтардың бұзылуы))
3. Авиациялық персонал мен ғарышкерлерді физикалық зерттеу әдістемесі (тексеру, пальпация, перкуссия, аускультация)
4. Қан айналымын және/немесе тыныс алуды кенеттен тоқтатудың клиникалық белгілері
5. Базалық жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу қағидалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін енгізу және сапасын жақсарту бойынша іс-шараларды әзірлеу және өткізу.
Машықтар:
1. Пациенттерге медициналық көмектің сапасын қамтамасыз ету мақсатында бейінді бөлімшелердің әлеуетін арттыру дағдыларын дамыту.
2. Медициналық қызметтердің сапасы мәселелері бойынша бейінді бөлімшелердің медициналық персоналына әдіснамалық қолдау көрсету.
3. Өз тәжірибеңізге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйреніңіз және енгізіңіз.
4. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
5. Авиациялық және ғарыштық медицинаның медициналық практикасына жаңа технологиялардың табысты трансфертін қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру.
6. Авиациялық және ғарыштық медицина дәрігерінің тәжірибесіне жаңа жоғары технологиялық әдістерді енгізу
Білімдер:

1. Управление качеством медицинской помощи по специализации "Авиационная и космическая медицина".
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специализации "Авиационная и космическая медицина".
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специализации "Авиационная и космическая медицина".
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специализации "Авиационная и космическая медицина".
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специализации "Авиационная и космическая медицина".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специализации "Авиационная и космическая медицина".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специализации "Авиационная и космическая медицина".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами авиационной и космической медицины.
Знания:
1. Виды экспертиз в здравоохранении.
2. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
3. Стандартизация в здравоохранении.
4. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Разработка и проведение мероприятий по улучшению качества и внедрению новых методов диагностики и лечения.
Умения:
1. Развитие навыков повышения потенциала профильных структурных подразделений с целью обеспечения качества медицинской.
2. Оказание методологической поддержки медицинскому персоналу профильных отделений по вопросам качества медицинских услуг.
3. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
4. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
5. Владеть навыками обеспечения успешного трансфера новых технологий в медицинскую практику авиационной и космической медицины.
6. Внедрять новые высокотехнологичные методы в практику авиационной и космической медицины.
Знания:

3) Медицина қызметкері – кәсіптік медициналық білімі бар және медициналық қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға;
4) Медициналық көмектің сапасы – көрсетілетін медициналық көмектің медициналық көмек көрсету стандарттарына сәйкестік деңгейі;
5) Пациент – медициналық көмек көрсетуді қажет ететін ауруының немесе жай-күйінің болуына немесе болмауына қарамастан, медициналық көрсетілетін қызметтердің тұтынушысы болып табылатын (болып табылған) жеке тұлға;
6) Профилактика – аурулардың пайда болуының, аурулардың ерте сатыларда өршуінің алдын алуға және өршіп кеткен асқынуларды, ағзалар мен тіндердің зақымдануын бақылауға бағытталған медициналық және медициналық емес іс-шаралар кешені.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) АХЖ 10 – аурулар мен денсаулыққа байланысты мәселелердің халықаралық статистикалық сыныптауышы;
2) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
3) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі;
4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы;
5) СБШ – салалық біліктілік шеңбері.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Акушериялық іс
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86102003
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.2 Перзентханалардың қызметі
7. Кәсіби стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіби стандарт жүкті әйелдер мен гинекологиялық аурулары бар пациенттерге дәрігерге дейінгі медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету, жүкті әйелдерді, босанған әйелдерді, гинекологиялық аурулары бар пациенттерді ұйымдастыру және емдеу шараларын орындай отырып, диспансерлеуді және патронаждауды жүргізу, дәрігерге дейінгі шұғыл акушерлік және гинекологиялық көмек көрсету, жаңа туған нәрестелерге шұғыл дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету жөніндегі маманның кәсіби құзыреті саласындағы талаптарды белгілейді, акушерлік іс саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.

3) медицинский работник – физическое лицо, имеющее профессиональное медицинское образование и осуществляющее медицинскую деятельность;
4) качество медицинской помощи – уровень соответствия оказываемой медицинской помощи стандартам оказания медицинской помощи;
5) пациент – физическое лицо, являющееся (являвшееся) потребителем медицинских услуг независимо от наличия или отсутствия у него заболевания или состояния, требующего оказания медицинской помощи;
6) профилактика – комплекс медицинских и немедицинских мероприятий, направленных на предупреждение возникновения заболеваний, прогрессирования на ранних стадиях болезней и контролирование уже развившихся осложнений, повреждений органов и тканей;
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) МКБ-10 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем, десятого пересмотра, единый документ для формирования системы учета заболеваемости и смертности;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
3) МСКО – международная стандартная классификация образования;
4) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Акушерское дело
5. Код профессионального стандарта: Q86102003
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.2 Деятельность родильных домов
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по организации и оказанию доврачебной медицинской помощи беременным женщинам и пациентам с гинекологическими заболеваниями, проведения диспансеризации и патронажа беременных, родильниц, пациентов с гинекологическими заболеваниями с выполнением организационных и лечебных мер, оказания экстренной доврачебной акушерской и гинекологической помощи, неотложной доврачебной помощи новорожденным, экспертизе объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области акушерского дела. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.

2) ББХСЖ – Білім берудің халықаралық стандарттық жіктелімі;
3) БТБА – Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
4) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-1) тармақшасына сәйкес, басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
5) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Аллергология және иммунология (ересектер, балалар)
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86101006
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.2 Дәрігерлік практика және стоматология саласындағы қызмет
86.22 Арнайы дәрігерлік практика
86.22.0 Арнайы дәрігерлік практика
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіби стандарт Қазақстан Республикасында аллергиялық реакциялары мен аурулары, ағзаның патофизиологиялық көріністері бар пациенттерге аллергиялық және иммунологиялық көмекті ұйымдастыру және көрсету жөніндегі маманның кәсіби құзыреті саласында пациенттерді диагностикалауды, емдеуді, профилактиканы және оңалтуды, медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптауды, қажетті білім көлемін меңгеруде мамандар даярлауды қоса алғанда, сыртқы және ішкі факторларға қойылатын талаптарды белгілейді және практикалық дағдылар. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Аллерголог және иммунолог дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.2 Аллерголог және иммунолог дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.3 Аллерголог және иммунолог дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.4 Аллерголог және иммунолог дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
5) 7.2 Аллерголог және иммунолог дәрігер (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
6) 7.3 Аллерголог және иммунолог дәрігер (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
7) 7.4 Аллерголог және иммунолог дәрігер (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
8) 7.2 Аллерголог және иммунолог дәрігер (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
9) 7.3 Аллерголог және иммунолог дәрігер (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
10) 7.4 Аллерголог және иммунолог дәрігер (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Аллерголог және иммунолог дәрігер":
Топтың коды:

2) МСКО – Международная стандартная классификация образования
3) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
4) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Аллергология и иммунология (взрослая, детская)
5. Код профессионального стандарта: Q86101006
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения;
86.2 Деятельности в области врачебной практики и стоматологии;
86.22 Специальная врачебная практика;
86.22.0 Специальная врачебная практика.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по организации и оказанию аллергологической и иммунологической помощи в Республике Казахстан пациентам с аллергическими реакциями и заболеваниями, патофизиологическими проявлениями организма на внешние и внутренние факторы, включая диагностику, лечение, профилактику и реабилитацию пациентов, экспертизу объема и качества медицинских услуг, подготовку специалистов в овладении необходимым объемом знаний и практических навыков. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач аллерголог и иммунолог - 7 уровень ОРК;
3) 7.2 Врач аллерголог и иммунолог - 7 уровень ОРК;
4) 7.3 Врач аллерголог и иммунолог - 7 уровень ОРК;
5) 7.4 Врач аллерголог и иммунолог - 7 уровень ОРК;
6) 7.2 Врач аллерголог и иммунолог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
7) 7.3 Врач аллерголог и иммунолог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
9) 7.4 Врач аллерголог и иммунолог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
10) 7.2 Врач аллерголог и иммунолог (детский) - 7 уровень ОРК;
11) 7.3 Врач аллерголог и иммунолог (детский) - 7 уровень ОРК;
12) 7.4 Врач аллерголог и иммунолог (детский) - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач аллерголог и иммунолог":
Код группы:

2211-5
Қызмет атауының коды:
2211-5-001
Кәсіптің атауы:
7.1 Аллерголог және иммунолог дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Аллерголог және иммунолог резидент-дәрігер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аллергиялық аурулардың және (немесе) иммун тапшылығы жағдайларының профилактикасы, диагностикасы, лечение, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен ересек және бала жастағы пациенттерді медициналық оңалту
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, үйде, медициналық ұйымнан тыс жерде, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда білікті және мамандандырылған аллергологиялық және иммунологиялық көмек көрсету.
2. Аллергологиялық және иммунологиялық көмек көрсету кезінде профилактикалық іс-шараларды жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу.
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есептік-есептік медициналық құжаттаманы жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, үйде, медициналық ұйымнан тыс жерде, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда білікті және мамандандырылған аллергологиялық және иммунологиялық көмек көрсету
Дағды 1:
Аллергиялық ауруларды және иммун тапшылығы жағдайларын анықтау мақсатында пациенттерге (ересектер, балалар) тексеру жүргізу
Машықтар:

2211-5
Код наименования занятия:
2211-5-001
Наименование профессии:
7.1 Врач аллерголог и иммунолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
врач-резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Врач резидент аллерголог и иммунолог
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение аллергических заболеваний и (или) иммунодефицитных состояний, медицинская реабилитация пациентов взрослого и детского возраста под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание квалифицированной и специализированной аллергологической и иммунологической помощи в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, на дому, вне медицинской организации, в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
2. Проведение профилактических мероприятий при оказании аллергологической и иммунологической помощи, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Трудовая функция 1:
Оказание квалифицированной и специализированной аллергологической и иммунологической помощи в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, на дому, вне медицинской организации, в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Проведение обследования пациентов (взрослые, дети) в целях выявления аллергических заболеваний и иммунодефицитных состояний
Умения:

1. "Аллергология және иммунология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медициналық қызмет аясында науқасты бастапқы қарап тексеруді дағдылары.
2. Аллергиялық және иммунологиялық анамнезді жинау және талдау дағдылары.
3. Ересектер мен балалардағы аллергиялық аурулар ағымының клиникалық және физиологиялық ерекшеліктерін анықтай білуі. (тәлімгердің қадағалауымен).
4. "Аллергология және иммунология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медициналық қызмет аясында науқасқа диагностикалық (зертханалық-аспаптық, иммунологиялық) зерттеулерді негізді түрде тағайындай білуі.
5. "Аллергология және иммунология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медициналық қызмет аясында емделушінің клиникасы мен жасын ескере отырып, диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін дұрыс түсіндіре білуі.
Білімдер:
1. Пациенттерде (олардың заңды өкілдерінде) анамнез бен шағымдарды жинау.
2. Науқастарды тексеру және физикалық тексеру.
3. Пациент туралы мәліметтерді жинаудың реттілігі мен көлемі.
4. Пациенттердегі (ересектер, балалар) аллергиялық аурулардың барысының ерекшеліктерін анықтай отырып, аллергологиялық анамнезді жинау ерекшеліктері.
5. Пациенттердегі клиникалық иммунология негіздері (ересектер, балалар).
6. Қалыпты, топографиялық және патологиялық анатомияны, қалыпты және патологиялық физиологияны, биохимияны білу.
7. Аллергиялық аурулар мен иммун тапшылығының генетикалық аспектілері.
8. Пациенттердегі (ересектер, балалар) аллергиялық аурулар мен иммунопатологиялық жағдайлардың этиологиялық факторлары, патогенетикалық механизмдері және клиникалық көріністері.
9. Пациенттердегі (ересектер, балалар) аллергиялық аурулар мен иммунопатологиялық жағдайларды диагностикалау әдістері.
10. Ішкі аурулар пропедевтикасының негіздері.
11. Аллергиялық аурулар мен иммун тапшылығы жағдайларының этиологиялық факторлары мен ауырлығын анықтау үшін пациентті тексерудің принциптері мен әдістері.
13. Аллергиялық патологиясы және иммун тапшылығы бар науқастарды тексеру кезінде медициналық көрсеткіштер, қарсы көрсеткіштер, ықтимал жанама әсерлер мен асқынулар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Аллергиялық аурулар мен иммун тапшылығы жағдайларының диагнозын анықтау
Машықтар:
1. "Аллергология және иммунология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медициналық қызмет көрсету аясында АХЖ-10-ға сәйкес диагнозды дұрыс тұжырымдау дағдысы (тәлімгердің қадағалауымен).
2. Ересектер мен балалардағы аллергиялық ауруларды және иммунопатологиялық жай-күйлерді диагностикалау, сараланған диагностика қоя білуі (тәлімгердің қадағалауымен).

1. Проведение первичного осмотра пациента в рамках медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)".
2. Осуществлять сбор и анализ аллергологического и иммунологического анамнеза у пациентов (взрослые, дети).
3. Выявлять клинические и физиологические особенности течения аллергических заболеваний у пациентов (взрослые, дети).
4. Обосновывать назначение диагностических (лабораторно-инструментальных, иммунологических) исследований пациенту в рамках медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)".
5. Интерпретировать результаты диагностических исследований с учетом клинической картины и возраста пациента в рамках медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)".
Знания:
1. Сбор анамнеза и жалоб у пациентов (их законных представителей).
2. Осмотр и физикальное обследование пациентов.
3. Последовательность и объем сбора сведений о пациенте.
4. Особенности сбора аллергологического анамнеза с определением особенностей течения аллергических заболеваний у пациентов (взрослые, дети).
5. Основы клинической иммунологии у пациентов (взрослые, дети).
6. Знание нормальной, топографической и патологической анатомии, нормальной и патологической физиологии, биохимии.
7. Генетические аспекты аллергических заболеваний и иммунодефицитов.
8. Этиологические факторы, патогенетические механизмы и клинические проявления аллергических заболеваний и иммунопатологических состояний у пациентов (взрослые, дети).
9. Методы диагностики аллергических заболеваний и иммунопатологических состояний у пациентов (взрослые, дети).
10. Основы пропедевтики внутренних болезней.
11. Принципы и методы обследования пациента по выявлению этиологических факторов и тяжести течения аллергических заболеваний и иммунодефицитных состояний.
13. Медицинские показания, противопоказания, возможные побочные эффекты и осложнения при обследовании пациентов с аллергической патологией и иммунодефицитным состоянием.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Установление диагноза аллергических заболеваний и иммунодефицитных состояний
Умения:
1. Формулировать диагноз согласно Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем 10 пересмотра (далее - МКБ) в рамках медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)".
2. Проводить диагностику, дифференциальную диагностику аллергических заболеваний и иммунопатологических состояний у пациентов (взрослые, дети).

3. Аллергиялық аурулардың асқынуларын және иммунитет тапшылығы жай-күйін дер кезінде анықтауды, асқынулардың алдын алуды білуі (тәлімгердің қадағалауымен).
Білімдер:
1.Ересектер мен балалардағы аллергиялық аурулардың және иммунопатологиялық жағдайлардың клиникалық ағымының ерекшеліктерін, диагностикалық әдістерін, сараланған диагностикасын, асқынуларын АХЖ-10-ға сәйкес білу: аллергиялық пурпура, аллергиялық эозинофилия, қабақтың аллергиялық дерматозы, атопиялық конъюктивит, тозаңдық аллергиялық ринит (өсімдік тозаңдарының әсерінен болған ринит, демікпелік шөп безгегі), өсімдіктер әсерінен болған, тағамдық аллергиялардан басқа аллергиялық жанаспалы дерматит, басқа да аллергиялық риниттер, аллергиялық ортаңғы құлақ отиті (жедел, созылмалы), жыл бойы болатын аллергиялық ринит, басқа да аллергиялық риниттер, ортаңғы құлақтың аллергиялық риниті (жедел, созылмалы, бронхылық демікпе (аллергиялық компоненті басым демікпе), аралас демікпе, астмалық мәртебе), экзогендік аллергиялық альвеолит, органикалық шаң-тозаңдардан болған гиперсенситивті пневмонит, эозинофилді гастрит немесе гастроэнтроколит, атопиялық дерматит, аллергиялық жанаспалы дерматит, есекжем (аллергиялық есекжем, төменгі және жоғарғы температура әсерінен пайда болған дерматит, холинэнергиялық есекжем, күн есекжемі, күн дерматиті, ангионеврорлогиялық ісік, аллергиялық артрит, аллергиялық түйіршікті ангиит, гиперсезімталды ангиит, диффузды фасциит, басқа рубрикаларда жіктелген гиперсезімталдық реакция кезіндегі артропатия, тағамдық аллергия (аллергиялық гастроэнтерит немесе колит, тағам өнімдерінің терімен жанасу әсерінен болатын аллергиялық жанаспалы дерматит, ішілген тағам әсерінен болған дерматит, тағамға патологиялық реакция әсерінен пайда болған анафилактикалық шок, тағамға патологиялық реакциялардың басқа да көріністері) дәрілік аллергия (дәрілік препараттар әсерінен болған жедел интерстициялдық өкпе бұзылыстары, дәрілік препараттардың теріге жанасуы әсерінен болған созылмалы интерстициялық өкпе бұзылыстары, дәрілік препараттар әсерінен болған аллергиялық жанаспалы дерматит). Ішке қабылдаған дәрінің әсерінен туындаған дерматит, жайылып кеткен және бір жерге шоғырланған көп пішінді эритема, дәрі-дәрмектерге дәрілік фотоаллергиялық реакция. Дәрілік заттарға басқа да анафилактикалық шок, сарысулық аурулар (сарысуды енгізуге байланысты анафилактикалық шок, сарысудағы басқа реакциялар), вакцина препараттарына аллергиялық реакциялар, жәндіктердің және жарғаққанаттылардың шағуына аллергиялық реакциялар (улы емес жәндіктер мен буынаяқтылардың шағуы немесе тістеп алуы, сонымен қатар есекара, сары ара мен бал араның шағуы) анафилактикалық шок, басқа да аллергиялық нозологиялар және аурулардың халықаралық классификациясы 10-да белгіленбеген аллергиялық генезді ауралар ретінде қарау. Мысалы: блефарит, назофарингит, ларингит және тағы басқа.

3. Выявлять осложнения аллергологических заболеваний и иммунодефицитных состояний, проводить профилактику осложнений.
Знания:
1. Особенности клинического течения, методов диагностики, дифференциальной диагностики, осложнений аллергических заболевании и иммунопатологических состоянии у взрослых и детей согласно МКБ: аллергическая пурпура, аллергическая эозинофилия, аллергический дерматоз век, атопический конъюктивит, интермиттирующий аллергический ринит (аллергический ринит, вызванный пыльцой растений. сенная лихорадка с астмой), аллергический контактный дерматит, вызванный растениями, кроме пищевых, аллергический ринит (другие сезонные аллергические риниты, круглогодичный аллергический ринит, другие аллергические риниты, аллергический средний отит (острый. хронический), бронхиальная астма (астма с преобладанием аллергического компонента, смешанная астма, астматический статус), экзогенный аллергический альвеолит, гиперсенситивный пневмонит, вызванный органической пылью, эозинофильная астма или пневмония, эозинофильный гастрит или гастроэнтероколит, атопический дерматит, аллергический контактный дерматит, крапивница (аллергическая крапивница. крапивница, вызванная воздействием низкой или высокой температурой. холинэргическая крапивница. солнечная крапивница, солнечный дерматит, ангионевротический отек, аллергический артрит, аллергический гранулематозный ангиит, гиперчувствительный ангиит, диффузный фасциит, артропатии при реакциях гиперчувствительности, классифицированных в других рубриках, пищевая аллергия (аллергический гастроэнтерит или колит. аллергический контактный дерматит, вызванный пищевыми продуктами при их контакте с кожей. дерматит вызванный съеденной пищей. анафилактический шок, вызванный патологической реакцией на пищу. другие проявления патологической реакции на пищу), лекарственная аллергия (острые интерстициальные легочные нарушения, вызванные лекарственными средствами. хронические интерстициальные легочные нарушения, вызванные лекарственными средствами, аллергический контактный дерматит, вызванные лекарственными средствами, при их контакте с кожей. дерматит, вызванные лекарственными средствами, принятыми внутрь - генерализованный и локальный. эритема многоформная. лекарственная фотоаллергическая реакция. анафилактический шок вызванный лекарственными средствами. другие патологические реакции на лекарственное средство. сывороточная болезнь (анафилактический шок, связанный с введением сыворотки. другие сывороточные реакции). аллергические реакции на вакцинные препараты, аллергические реакции на укусы насекомых и ужаления перепончатокрылых и насекомых (укус или ужаление неядовитым насекомыми и членистоногими, и дополнительно, и ужаление шершнями, осами и пчелами), и дополнительно, анафилактический шок, прочие аллергические нозологии, не отмеченные в МКБ пересмотра как заболевания аллергического генеза, например: блефарит, назофарингит, ларингит и т.д.

2. Иммундық жүйенің генетикалық ақауларына жататын аурулардың негіздерін білу: антидене өндімдерінің тапшылығы ақаулығы басым алғашқы иммундық тапшылықтар. Аралас біріншілік иммун тапшылықтары. Фагоцитоз ақауы бар біріншілік иммундық тапшылықтар. Комплемент жүйесінің біріншілік иммун тапшылықтары. Біріншілік иммун тапшылығының басқа түрлері. Қайталанған ммундық тапшылықтар.
3. Ересектер мен балалардағы аллергиялық аурулардың этиологиясын, патогенезін, жіктелуін және иммун тапшылығы жай-күйін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
"Ересектер, балалар аллергологиясы және иммунологиясы" мамандығы бойынша алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсету, ем тағайындау оның тиімділігін, қауіпсіздігін бақылау (клиникалық тәлімгердің қадағалауымен).
Машықтар:
1. Медициналық көмек көрсету аясында халықаралық клиникалық ұсынымдарға (GINA (джина), GOLD (голд), ARIA (ариа), тағы басқа) және аллергиялық ауруларды емдеу мен диагностикалаудың клиникалық хаттамаларына сәйкес аллергиялық аурулары бар және иммун тапшылықты жай-күйдегі пациенттерге (ересектер, балалар) амбулаториялық ем жасай білуі (тәлімгердің қадағалауымен).
2. "Аллергология және иммунология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша аурудың ағымын бақылауды, терапияның тиімділік критерийлерін анықтауды, клиникалық стандарттар шеңберінде емдеуге өзгерістер енгізуді білуі (тәлімгердің қадағалауымен).
3. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы жай-күйі бар ересектер мен балаларға стационар, емхана, аллергологиялық кабинеттер, иммунологиялық зертханалар арасындағы сабақтастық қағидасы негізінде диспансерлік бақылау жүргізуе білуі (тәлімгердің қадағалауымен).
4. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы жай-күйі бар пациентті (ересектер, балалар) шұғыл және жоспарлы госпиталдау көрсеткіштерін анықтай білуі (тәлімгердің қадағалауымен).
5.Аллергиялық аурулары бар науқастарға (ересектер, балалар) эллиминациялық іс-шаралар жүргізу және ААИТ-ті жоспарлауй білуі (тәлімгердің қадағалауымен).
Білімдер:
1. Аллергиялық аурулардың және иммунопатологиялық жай-күйлердің фармакотерапиясының негіздерін білуі.
2. Ересектер мен балалардағы аллергиялық аурулар мен иммунопатологиялық жай-күйлерді емдеуде дәрілік заттардың негізгі топтарының фармакодинамикасы мен фармакокинетикасын, оларды тағайындауға көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерді, мүмкін болатын асқынулары мен жанама әсерлерді, олардың алдын алуды және түзетуді білуі.
3. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы аурулары мен жай-күйлері бар пациенттерд дәрілік емес терапия және жаттығу терапиясы арқылы емдеу мен курорттық емдеу негіздерін білуі.

2. Заболевания, относящиеся к генетическим дефектам иммунной системы: первичные иммунодефициты с преобладанием дефекта продукции антител. комбинированные первичные иммунодефициты. первичные иммунодефициты с дефектом фагоцитоза. первичные иммунодефициты системы комплемента. другие формы первичных иммунодефицитов. вторичные иммунодефициты.
3. Этиология, патогенез, классификации аллергологических заболеваний и иммунодефицитных состояний у пациентов (взрослые, дети).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Оказание первичной медико-санитарной помощи, назначение лечения по специальности "Аллергология и иммунология взрослая, детская", контроль его эффективности, безопасности
Умения:
1. Проводить амбулаторное лечение пациентов (взрослые, дети) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями в рамках медицинских услуг согласно клиническим протокола диагностики и лечения аллергических заболеваний, составленным в соответствии с международными клиническими рекомендациями (GINA (ДЖИНА), GOLD (ГОЛД), ARIA (АРИЯ) и другие).
2. Проводить мониторинг течения заболевания, определять критерии эффективности проводимой терапии, корректировать лечение в рамках клинических стандартов по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)".
3. Проводить диспансерное наблюдение пациентов (взрослые, дети) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями на основе принципа преемственности между стационаром, поликлиникой, аллергологическими кабинетами, иммунологическими лабораториями.
4. Определять показания к экстренной и плановой госпитализации пациента (взрослые, дети) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями.
5. Проводить элиминационные мероприятия и планирование АСИТ у пациентов (взрослые, дети) с аллергическими заболеваниями.
Знания:
1. Основы фармакотерапии аллергических заболеваний и иммунопатологических состояний.
2. Фармакодинамика и фармакокинетика основных групп лекарственных средств, показания и противопоказания к их назначению, возможные осложнения и побочные действия, их профилактику и коррекцию при лечении аллергических заболеваний и иммунопатологических состояний у пациентов (взрослые, дети).
3. Основы немедикаментозной терапии, лечебной физкультуры, санаторно-курортного лечения пациентов аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными заболеваниями и состояниями.

4. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы бар пациенттердің рационалды тамақтануының және диеталық терапиясының негіздерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Аллергиялық аурулары бар және иммун тапшылықты жай-күйдегі пациенттердің өмірлеріне қауіп төнген кезде шұғыл медициналық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Аллергиялық аурулары бар науқастардың шұғыл жағдайларын дер кезінде диагностикалауды білуі (тәлімгердің қадағалауымен).
2. Жедел аллергиялық жай-күй кезінде шұғыл мамандандырылған медициналық көмек көрсету техникасы мен реблитация бөліміне жіберу дағдыларын меңгеру (қарқынды терапия):
1) бронх демікпесі;
2) демікпелік мәртебе;
3) анафилактикалық шок;
4) Квинке ісігі;
5) ангионевротикалық ісіну;
6) есекжем (ауыр ағымы (өтуі));
7) дәрілік аллергия;
8) жедел токсикалық-аллергиялық реакциялар (булозды дерматит, экссудативті көп формалы эритема, Стивенс-Джонсон синдромы, Лайелл синдромы);
9) тағамдық аллергия, сарысу ауруы және тағы басқа;
10) ми қан айналымының жедел бұзылыстары;
11) бүйректің жедел жеткіліксіздігі;
12) бауыр жеткіліксіздігі;
13) бүйрек үсті безінің жедел жеткіліксіздігі;
14) гипертониялық криз;
15) тамырдың жедел жеткіліксіздігі, шок жағдайлары, коллапс, естен тану;
16) сол қарыншалық және оң жақ қарыншалық жедел жеткіліксіздік, өкпе ісінуі;
17) жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің жедел бұзылыстары;
18) жедел тыныс жетіспеушілігі, тұншығу;
19) өкпе артериясының және басқа органдардың артерияларының тромбоэмболиясы;
20) абдоминальды синдром;
21) қан кету;
22) интоксикация;
23) жүрек тоқтауы;
24) кома (диабеттік, гипогликемиялық, гиперосмолярлық);
25) ауырсыну және геморрагиялық шок, токсикалық-конфекционды шок;
26) - психикалық бұзылулар.
Білімдер:
1. Аллергологиядағы шұғыл медициналық көмекті қажет ететін патологиялық жай-күйді білуі.
2. Жедел аллергиялық жай-күйдегі пациенттерге алғашқы медициналық көмек көрсету ережелерін білуі.
3.Шұғыл көмек көрсету ережелері мен техникаларын білуі.
4. "Аллергология және иммунология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медициналық қызмет көрсету аясында стационардың мамандандырылған бөлімшелерінде науқастарды шұғыл емдеуге жатқызу көрсеткіштерін білуі.
5."Аллергология және иммунология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медициналық қызмет көрсету аясында науқасты стационардың реанимация бөлімшесіне шұғыл жатқызуды қамтамасыз етуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 5:
Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы жағдайлары бар пациенттерді оңалту және диспансерлеу
Машықтар:
1. Аллергиялық аурулары және иммунитет тапшылығы жағдайлары бар пациенттерге диспансеризация жүргізу.
2. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы бар пациенттердің денсаулық жағдайына динамикалық бақылау жүргізу, сондай-ақ осы байқаудың нәтижелері бойынша қажетті медициналық көмек көрсету.
3. Динамикалық бақылау нәтижелері бойынша аллергиялық аурулары бар және иммун тапшылығы бар науқастарды басқару жоспарына түзетулер енгізу.

4. Основы рационального питания и диетотерапии пациентов аллергическими заболеваниями и иммунодефицитами.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Оказание экстренной медицинской помощи пациентам с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями при угрожающих жизни состояниях.
Умения:
1. Диагностировать неотложные состояния у пациентов с аллергическими заболеваниями.
2. Владеть навыками оказания экстренной специализированной медицинской помощи при острых аллергических состояниях, направление в отделение реанимации (интенсивной терапии):
1) бронхиальная астма;
2) астматический статус;
3) анафилактический шок;
4) отек Квинке;
5) ангионевротический отек;
6) крапивница (тяжелое течение);
7) лекарственная аллергия;
8) острые токсико–аллергические реакции (булезный дерматит, многоформная экссудативная эритема, синдром Стивенса–Джонсона, синдром Лайелла);
9) пищевая аллергия, сывороточная болезнь, и другие;
10) острые нарушения кровообращения головного мозга;
11) острая почечная недостаточность;
12) печеночная недостаточность;
13) острая надпочечниковая недостаточность;
14) гипертонический криз;
15) острая сосудистая недостаточность, шоковые состояния, коллапс, обморок;
16) острая левожелудочковая и правожелудочковая недостаточность, отек легких;
17) острые нарушения сердечного ритма и проводимости;
18) острая дыхательная недостаточность, асфиксия;
19) тромбоэмболии легочной артерии и артерий других органов;
20) абдоминальный синдром;
21) кровотечения;
22) интоксикации;
23) остановка сердца;
24) кома (диабетическая, гипогликемическая, гиперосмолярная);
25) болевой и геморрагический шок, токсиконфекционный шок;
26) психические расстройства.
Знания:
1. Патологические состояния в аллергологии, требующих экстренной медицинской помощи.
2. Правила оказания первой медицинской помощи пациентам с острыми аллергическими состояниями.
3. Правила и техники оказания неотложной помощи.
4. Показания к экстренной госпитализации пациентов в профильные подразделения стационара в рамках медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)".
5. Показания к экстренной госпитализации пациента в подразделение реанимации и интенсивной терапии стационара в рамках медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)"
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Реабилитация и диспансеризация пациентов с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями
Умения:
1. Проводить диспансеризацию пациентов с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями.
2. Проводить динамическое наблюдение за состоянием здоровья пациентов с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями, а также оказывать необходимую медицинскую помощь по результатам данного наблюдения.
3. Вносить корректировки в план ведения пациентов с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями по результатам динамического наблюдения.

4. Аллергиялық аурулары және иммунопатологиялық жағдайлары бар пациенттерді (ересектер, балалар) алғашқы оңалту бойынша қызметтер көрсету.
5. "Аллергология және иммунология (ересектер, балалар)"мамандығы шеңберінде пациентке және (немесе олардың заңды өкілдеріне аурудың дамуының ықтимал баламалары, емдеу әдісін таңдау және басқа да мәселелер бойынша консультациялық қызметтер көрсету.
Білімдер:
1. Аллергиялық аурулары бар және иммун тапшылығы бар науқастарды (ересектер, балалар) диспансерлеу принциптері.
2. Ересектер мен балалардағы аллергиялық аурулар мен иммунопатологиялық жағдайларды қалпына келтіру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Аллергологиялық және иммунологиялық көмек көрсету кезінде профилактикалық іс-шараларды жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
Дағды 1:
Нысаналы және профилактикалық медициналық тексерулер (скринингтер) жүргізу
Машықтар:
1. Аллергиялық жағдайлары бар пациенттерге арналған мақсатты және профилактикалық медициналық тексерулер бағдарламаларына қатысу, соның ішінде тексеру кестесін әзірлеу және пациенттердің мақсатты топтарын таңдау.
2. Пациенттерді аллергиялық жағдайлардың болуына және аллергиялық реакциялардың даму қаупіне, соның ішінде тағамға, дәрі-дәрмектерге, тозаңға, Үй жануарларына және басқа аллергендерге аллергиялық реакцияларды анықтауға бағалау жүргізу.
3. Пациенттерді аллергиялық жағдайларды басқару әдістері туралы ақпаратпен қамтамасыз ету, аллергиялық реакциялардың алдын алуға үйретеді.
4. Бағдарламалары бойынша оқыту жүргізу демікпе мектептер.
Білімдер:
1. Ересектер мен балалардағы аллергиялық аурулар мен иммунопатологиялық жағдайлардың алдын алу әдістері.
2. Демікпе мектебінің оқу бағдарламаларын дайындау принциптері мен әдістемелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Инфекциялардың алдын алуға және инфекциялық бақылауға бағытталған профилактикалық іс-шараларды жүргізу.
Машықтар:
1. Медициналық көмекке байланысты инфекциялардың алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу (хирургия саласындағы инфекциялар, қан ағымының катетері, зәр шығару жүйесінің катетері, төменгі тыныс жолдарының инфекциялары, гемоконтактілі инфекциялар (В және С гепатиттері, АИТВ)".
2. Инфекциялардың алдын алу және инфекциялық бақылау, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының алдын алу жөніндегі іс-шараларға қатысу.
Білімдер:
1. Ересектер мен балалардағы аллергиялық аурулар мен иммунопатологиялық жағдайлардың алдын алу әдістері.
2. Демікпе мектебінің оқу бағдарламаларын дайындау принциптері мен әдістемелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Инфекциялардың алдын алуға және инфекциялық бақылауға бағытталған профилактикалық іс-шараларды жүргізу.
Машықтар:
1. Медициналық көмекке байланысты инфекциялардың алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу (хирургия саласындағы инфекциялар, қан ағымының катетері, зәр шығару жүйесінің катетері, төменгі тыныс жолдарының инфекциялары, гемоконтактілі инфекциялар (В және С гепатиттері, АИТВ)".
2. Инфекциялардың алдын алу және инфекциялық бақылау, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының алдын алу жөніндегі іс-шараларға қатысу.
Білімдер:
1. Медициналық көмекке байланысты инфекциялардың клиникалық белгілері, диагностикасы және лечение.
2. Микробқа қарсы тұрақтылықты қалыптастыру.
3. Медициналық көмекке байланысты инфекциялардың алдын алу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Аурулардың алдын алуға, салауатты өмір салтын қалыптастыруға, денсаулықты сақтауға және нығайтуға бағытталған білім беру, тәрбие және үгіт-насихат іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу.
Машықтар:
Дағдылар:
1. Өмірдің әртүрлі салаларында: тамақтану, су, санитарлық жағдайлар, Тұрғын үй жағдайлары, жеке гигиена, сондай-ақ тиісті көрсетілімдерсіз антибиотиктерді қолданумен байланысты қауіптер туралы санитарлық талаптар, ережелер мен ұсынымдар туралы хабардар ету.
2. Пациенттер мен олардың заңды өкілдерін ұлттық, Халықаралық хаттамалар мен ұсынымдарға сәйкес вакциналар, олардың маңыздылығы, артықшылықтары мен ықтимал қауіптері туралы ақпаратпен қамтамасыз ету.
3. Тұрақты медициналық тексерулер мен скринингтік бағдарламалар туралы хабардар ету.

4. Оказывать услуги по первичной реабилитации пациентов (взрослых, детей) с аллергическими заболеваниями и иммунопатологическими состояниями.
5. Оказывать консультативные услуги пациентом и (или их законным представителям по возможным альтернативам развития заболевания, выбора метода лечения и другие вопросам в рамках специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)".
Знания:
1. Принципы диспансеризации пациентов (взрослые, дети) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями.
2. Методы реабилитации аллергических заболеваний и иммунопатологических состояний у взрослых и детей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение профилактических мероприятий при оказании аллергологической и иммунологической помощи, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Проведение целевых и профилактических медицинских осмотров (скрининги)
Умения:
1. Участвовать в программах целевых и профилактических медицинских осмотров для пациентов с аллергическими состояниями, включая разработку графика осмотров и выбор целевых групп пациентов.
2. Проводить оценку пациентов на предмет наличия аллергических состояний и рисков развития аллергических реакций, включая выявление аллергических реакций на пищу, лекарства, пыльцу, домашних животных и другие аллергены.
3. Обеспечивать пациентов информацией о методах управления аллергическими состояниями, обучает профилактике аллергических реакций.
4. Проводить обучение по программам астма школы.
Знания:
1. Методы профилактики аллергических заболеваний и иммунопатологических состояний у взрослых и детей.
2. Принципы подготовки и методики проведения обучающих программ астма-школы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение профилактических мероприятий, направленных на предупреждение инфекций и инфекционный контроль.
Умения:
1. Участвовать в организации и проведении мероприятий, направленных на профилактику инфекций, связанных с медицинской помощью (инфекции области хирургического вмешательства, катетер ассоциированные инфекции кровотока, катетер ассоциированные инфекции мочевыделительной системы, инфекции нижных дыхательных путей, гемоконтактные инфекции (гепатиты В и С, ВИЧ)".
2. Участвовать в мероприятиях по предупреждению инфекций и инфекционного контроля, предупреждению формирования противомикробной устойчивости.
Знания:
1. Клинические симптомы, диагностика и лечение инфекций, связанных с медицинской помощью.
2. Формирование противомикробной устойчивости.
3. Методы профилактики инфекций, связанных с медицинской помощью.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Организация и проведение образовательных, воспитательных и агитационных мероприятий, направленных на профилактику заболеваний, формирование здорового образа жизни, сохранение и укрепление здоровья.
Умения:
1. Информировать о санитарных требованиях, правилах и рекомендациях для обеспечения безопасности и гигиены в различных сферах жизни: питание, вода, санитарные условия, жилищные условия, личная гигиена, а также о рисках, связанных с применением антибиотиков без должных показаний.
2. Обеспечивать пациентов и их законных представителей информацией о вакцинах, их значимости, преимуществах и возможных рисках в соответствии с национальными, международными протоколами и рекомендациями.
3. Информировать о регулярных медицинских обследованиях и скрининговых программах.

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 26 маусымдағы № 446 бұйрығы. "Қазақстан Республикасында аллергологиялық және иммунологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 28 шілдеде № 15397 болып тіркелді.)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Дәрігер аллерголог және иммунолог (ересектер мен балалар)
7
Дәрігер аллерголог және иммунолог (ересектер)
7
Дәрігер аллерголог және иммунолог (балалар)

Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 июня 2017 года № 446 "Об утверждении Стандарта организации оказания аллергологической и иммунологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 июля 2017 года № 15397).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач аллерголог и иммунолог (взрослый и детский)
7
Врач аллерголог и иммунолог (взрослый)
7
Врач аллерголог и иммунолог (детский)

10. Кәсіптің карточкасы "7.2 Аллерголог және иммунолог дәрігер":
Топтың коды:
2211-5
Қызмет атауының коды:
2211-5-001
Кәсіптің атауы:
7.2 Аллерголог және иммунолог дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер аллерголог және иммунолог" біліктілігі. Бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі қажет емес. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аллергиялық аурулардың және (немесе) иммун тапшылығы жағдайларының алдын алу, диагностикасы, емдеу, пациенттерді (ересектер, балалар) медициналық оңалту.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Пациенттердегі (ересектер, балалар) аллергиялық аурулардың аурулардың және иммун тапшылығы жағдайларының диагностикасы.
2. Барлық кезеңдерде сабақтастықты сақтай отырып, пациенттердегі (ересектер, балалар) аллергиялық аурулар мен иммун тапшылығы жағдайларын емдеу
3. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы жағдайлары бар пациенттерге қатысты медициналық сараптамалар жүргізу.
4. Халық арасында аллергиялық аурулар мен иммун тапшылығы жағдайлары мен олардың асқынуларының алдын алуға бағытталған іс-шаралардың тиімділігін ұйымдастыру, жүргізу және бақылау
5. Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Пациенттердегі (ересектер, балалар) аллергиялық аурулардың аурулардың және иммун тапшылығы жағдайларының диагностикасы.
Дағды 1:
Аллергиялық аурулары және иммунитет тапшылығы бар науқасты тексеру
Машықтар:
1. Аллергологиялық және иммунологиялық анамнезге талдау жасау және түсіндіре алу дағдылары.

10. Карточка профессии "7.2 Врач аллерголог и иммунолог":
Код группы:
2211-5
Код наименования занятия:
2211-5-001
Наименование профессии:
7.2 Врач аллерголог и иммунолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач аллерголог и иммунолог (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение , медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) с аллергическими заболеваниями и (или) иммунодефицитными состояниями.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика аллергических заболеваний заболеваний и иммунодефицитных состояний у пациентов (взрослые, дети).
2. Лечение аллергических заболеваний и иммунодефицитных состояний у пациентов (взрослые, дети) с соблюдением преемственности на всех этапах
3. Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов пациентов с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями.
4. Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику аллергических заболеваний и иммунодефицитных состояний и их осложнений среди населения
5. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Диагностика аллергических заболеваний заболеваний и иммунодефицитных состояний у пациентов (взрослые, дети).
Навык 1:
Обследование пациента с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями
Умения:
1. Осуществлять сбор анамнеза, жалоб у пациентов (их законных представителей).

2. Ересектер мен балалардағы аллергиялық аурулар мен иммунологиялық жағдайлардың ағымындағы клиникалық-физиологиялық ерекшеліктерін анықтау дағдысы.
3. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылық жай-күйі бар пациенттерді (ересектер мен балалар) тексерудің клиникалық әдістерін қолдануды және ауруға тән белгілері мен симптомдары анықтауды білуі.
4. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылық жай-күйі бар пациенттерге (ересектер мен балалар) диагностикалық (зертханалық-аспаптық, иммунологиялық) зерттеулерді негізді түрде тағайындай алу дағдылары.
5. Арнайы аллергологиялық және иммунологиялық диагностиканың in vivo техникасын игеру дағдылары: терілік, теріішілік сынамалар, прик-тестілер, Патч-тестілер, скарификациялық сынақтар, апликациялық және провокациялық сынақтар.
6. Нақты аллергологиялық және иммунологиялық диагностикалық сынақтарды in vivo (ин виво) жүргізе білу: ингаляциялық, тіл асты, конъюнктивтік сынақтар.
7. in-vitro (ин - витро) диагностикалық әдістерін қолдану қажеттілігін анықтау дағдылары - ерте балалық шақ, сенсибилизацияның жоғары деңгейі, поливалентті сенсибилизация, аурудың рецидивті ағымы, пациенттерді тексерудің арнайы әдістері, уртикарлық дермографизм, жалған оң немесе жалған теріс тері сынамалары және тағы басқа
8. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылық жай-күйі бар пациенттерді (ересектер мен балалар) тексеру нәтижелерін талдай, түсіндіре және бағалай білуі.
9. Аллергиялық аурудың ықтимал себептерін анықтау, аурудың жалпы және ерекше белгілерін саралау білігі.
9. Аллергиялық аурудың ықтимал себептерін анықтай, аурудың жалпы және ерекше белгілерін саралай білуі.
10. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылық жай-күйі бар пациенттерге (ересектер мен балалар) жасалған диагностикалық шаралар нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың симптомдары мен синдромдарын анықтау дағдылары.
Білімдер:
1. Аллергиялық патологиясы және иммун тапшылығы жай-күйі бар пациенттерді тексерудің клиникалық, зертханалық, иммунологиялық әдістерін, оларды қолдануға қажетті көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерді білуі.
2. Арнайы аллергологиялық және иммунологиялық диагностиканың in vivo техникасын игеру дағдылары: терілік, тері ішілік сынамалар, прик-тестілер, Патч-тестілер, скарификациялық сынақтар, ингаляциялық, тіл асты, конъюнктивтік сынақтар.
3. in vitro диагностикалық әдістерін қолдануға қажетті көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерді білуі.
4. Әртүрлі аллергиялық ауруларда және иммун тапшылығы жай-күйіне, сондай-ақ науқастың жасына байланысты in vivo және in vitro диагностикасы әдістері көрсеткіштерінің өзгеру ерекшеліктерін білуі.

2. Интерпретировать и анализировать информацию, полученную у пациентов (их законных представителей).
3. Выявлять клинические и физиологические особенности в течении аллергических заболевании и иммунологических состояний у пациентов (взрослые, дети).
3. Применять клинические методы обследования пациентов (взрослые, дети) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями, выявление характерных признаков и симптомов заболевания.
4. Обосновывать назначение диагностических (лабораторно-инструментальных, иммунологических) исследований пациентам (взрослые, дети) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями.
5. Владеть навыками специфической аллергологической и иммунологической диагностики in vivo (ин виво): кожные, внутрикожные пробы, прик-тесты, Патч-тесты, скарификационные тесты, аппликационные и провокационные пробы.
6. Проводить специфические аллергологические и иммунологические диагностические пробы in vivo (ин виво): ингаляционные, сублингвальные, конъюнктивальные пробы.
7. Определять необходимость применения диагностических методов in-vitro (ин витро) – ранний детский возраст, высокая степень сенсибилизации, поливалентная сенсибилизация, рецидивирующее течение заболевания специальных методов исследования пациентам, уртикарный дермографизм, ложноположительные или ложноотрицательные кожные пробы и другие
8. Анализировать, интерпретировать и оценивать результаты обследования пациентов (взрослые, дети) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями.
9. Выявлять возможные причины аллергического заболевания, дифференцировать общие и специфические признаки заболевания.
10. Выявлять симптомы и синдромы осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате диагностических процедур у пациентов с аллергическими заболеваниями и (или) иммунодефицитными состояниями.
Знания:
1. Методы клинического, лабораторного, иммунологического обследования пациентов с аллергической патологией и иммунодефицитными состояниями, показаний и противопоказаний к их применению.
2. Техника выполнения специфических аллергологических и иммунологических методов диагностики in vivo (ин виво): кожные, внутрикожные пробы, прик-тесты, Patch-тесты, скарификационные тесты, аппликационные и провокационные пробы, ингаляционные, сублингвальные, конъюнктивальные пробы.
3. Медицинские показания и противопоказания к применению диагностических методов in-vitro (ин витро).
4. Особенности показателей диагностических методов in vivo (ин виво) и in-vitro (ин витро) при различных аллергических заболеваниях и иммунодефицитных состояниях, с учетом возраста пациента.

5. Аллергиялық аурулардың және иммун тапшылығы жай-күйінің дамуының мүмкін себептерін, әртүрлі аллергиялық және иммунологиялық жай-күйлердегі сараланған диагностиканың ерекшеліктерін білуі.
6. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы жай-күйі бар пациенттерді диагностикалау нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, соның ішінде ауыр және күтпеген жағдайлардың белгілерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Аурулардың және соған байланысты денсаулық проблемаларының қолданыстағы халықаралық статистикалық жіктемесі (бұдан әрі – АХЖ) ескере отырып диагностикалау
Машықтар:
1. Ересектер мен балалар аллергологиясы және иммунологиясы мамандығы бойынша медициналық қызметтердің бір бөлігі ретінде АХЖ-10-ға сәйкес диагностикалау дағдылары.
2. Аллергиялық аурулар мен иммун тапшылығы жай-күйін саралап диагностикалау дағдылары.
3. Аллергиялық аурулармен және иммун тапшылығымен ауыратын пациенттердің (ересектер мен балалар) жағдайының ауырлығын бағалау дағдылары.
4. Аллергиялық аурулар мен иммун тапшылығы жай-күйі асқынуларын дер кезінде анықтау дағдылары.
Білімдер:
1. Аллергиялық аурулар және иммун тапшылығы бар пациенттердің (ересектер мен балалар) клиникалық белгілерін, диагностикасын, сараланған диагностикасын, асқынуларын білуі.
2. АХЖ-10-ға және онымен байланысты денсаулық проблемаларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Барлық кезеңдерде сабақтастықты сақтай отырып, пациенттердегі (ересектер, балалар) аллергиялық аурулар мен иммун тапшылығы жағдайларын емдеу
Дағды 1:
Пациенттердегі (ересектер, балалар) аллергиялық аурулар мен иммун тапшылығы жағдайларын емдеуді тағайындау және жүргізу, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау.
Машықтар:
1. Аллергиялық аурулары және (немесе) иммун тапшылығы жағдайлары бар пациенттерге дәрілік емес және дәрі-дәрмекпен емдеуді тағайындау.
2. Осы пациентте (ересектер, балалар) аллергиялық реакциялар тудыратын аллергендерді ескере отырып, қажетті емдеуді тағайындаңыз.
3. Иммунитет тапшылығы бар пациенттерді (ересектер, балалар) басқару жоспарын жасау.
4. Аллергопатологиясы және иммун тапшылығы жағдайлары бар пациенттерді (ересектер, балалар) басқару жоспарын жасау.
5. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы аурулары мен жағдайлары бар пациенттерде қатар жүретін аурулар мен асқынуларды емдеудің фармако-терапиялық әдістерін қолдану.
6. Жалпы факторларды, аурудың сипатын және пациенттің сенсибилизация спектрін ескере отырып, емдік тамақтануды тағайындаңыз.

5. Причины развития аллергических заболеваний и иммунодефицитных состояний, дифференциально-диагностических особенностей при разных аллергических и иммунологических состояниях.
6. Симптомы осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате диагностических процедур у пациентов с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Установление диагноза с учетом действующей Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем (далее - МКБ)
Умения:
1. Осуществлять постановку диагноза согласно МКБ-10 в рамках медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)".
2. Проводить дифференциальную диагностику аллергических заболеваний и иммунодефицитных состояний.
3. Оценивать тяжесть состояния пациентов (взрослые, дети) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитами.
4. Выявлять осложнения аллергических и иммунодефицитных состояний.
Знания:
1. Клиническая симптоматика аллергических заболеваний, иммунодефицитных состояний
2. Диагностика, дифференциальная диагностика, возможные осложнения.
3. Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем (МКБ)
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Лечение аллергических заболеваний и иммунодефицитных состояний у пациентов (взрослые, дети) с соблюдением преемственности на всех этапах
Навык 1:
Назначение и проведение лечения аллергических заболеваний и иммунодефицитных состояний у пациентов (взрослые, дети), контроль его эффективности и безопасности.
Умения:
1. Назначать немедикаментозное и медикаментозное лечение пациентам с аллергическими заболеваниями и (или) иммунодефицитными состояниями.
2. Назначать необходимое лечение с учетом аллергенов, вызывающих аллергические реакции у данного пациента (взрослые, дети).
3. Составлять план ведения пациентов (взрослые, дети) с иммунодефицитами.
4. Составлять план ведения пациентов (взрослые, дети) с аллергопатологией и иммунодефицитными состояниями.
5. Применять фармако-терапевтические методы лечения сопутствующих заболеваний и осложнений у пациентов с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными заболеваниями и состояниями.
6. Назначать лечебное питание с учетом общих факторов, характера заболевания и спектра сенсибилизации пациента.

7. Asit үшін пациенттің емдеу жоспарын жасаңыз және негіздеңіз.
8. Аллергиялық аурулары бар және иммун тапшылығы бар науқастарды ауруханаға жатқызуға іріктеу және жолдау:
1) ТМККК және МӘМС бойынша күндізгі стационарға;
2)ТМККК және МӘМС бойынша стационарлық емдеуге.
9. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы бар пациенттерге (ересектер, балалар) көмек көрсету үшін қажетті іс-шаралардың көлемі мен реттілігін анықтау.
10. Амбулаториялық-емханалық мекемелерде және стационарда аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы бар пациенттерді (ересектер, балалар) басқару жоспарын жасау.
11. Пациенттерге (ересектер, балалар) диспансерлік бақылау жүргізу және аллергиялық аурулар мен иммун тапшылығының алдын алу.
12. Пациенттерді аллергиялық аурулармен және иммун тапшылығы жағдайларымен іріктеуге, ГИБТ препараттарын жіберуге және енгізуге, алмастыру терапиясына қатысу.
Білімдер:
1. Аллергиялық аурулар мен иммун тапшылығы жағдайларын дәрілік емес емдеу әдістері. медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер. ықтимал асқынулар, жанама әсерлер, жағымсыз реакциялар, соның ішінде ауыр және күтпеген.
2. Аллергиялық аурулар мен иммун тапшылығы жағдайларын дәрі-дәрмекпен емдеу әдістері. дәрілік заттардың әсер ету механизмдері, олардың өзара әрекеттесуі, жанама әсерлері.
3. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы жағдайлары бар пациенттерді (ересектер, балалар) жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызуға арналған медициналық көрсеткіштер.
4. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы жағдайлары бар пациенттерге (ересектер, балалар) диеталық терапия, аллергендерді жою принциптері.
аллергологиялық немесе иммунологиялық стационардың немесе бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру негіздері. алғашқы медициналық-санитарлық көмек деңгейіндегі аллергологиялық немесе иммунологиялық кабинет.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Аллергиялық аурулары бар пациенттерге аллергенге тән иммунотерапияны (АСИТ) тағайындау және жүргізу
Машықтар:
1. Ересектер мен балалардағы аллергиялық ауруларға ААИТ жүргізу үшін қажетті көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерді анықтай білуі.
2. АИТ терапиясын жүргізудің схемасын және бақылау жоспарын құра білуі.
3. Аллергенге арнайы иммунотерапия жасау үшін жеке аллергендер дайындай білуі.
4. Аллергенге арнайы иммунотерапия жасау кезінде аллергенді енгізе білуі.
Білімдер:
1. Иммуносупрессивті және биологиялық терапия жсауға қажетті көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерді білуі.
2.Аллергиялық аурулары бар науқастарға аллергенге спецификалық иммунотерапияның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылауды білуі.

7. Составлять и обосновывать плана лечения пациента для АСИТ.
8. Проведить отбор и направлять пациентов с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями на госпитализацию:
1) в дневной стационар по ГОБМП и ОСМС;
2) на стационарное лечение по ГОБМП и ОСМС.
9. Определять объем и последовательность необходимых мероприятий для оказания помощи пациентам (взрослые, дети) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитами.
10. Составлять план ведения пациентов (взрослые, дети) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитами в амбулаторно-поликлинических учреждениях и в стационаре.
11. Проводить диспансерное наблюдение пациентов (взрослые, дети) и профилактика аллергических заболеваний и иммунодефицитов.
12. Участвовать в отборе пациентов аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями, направлении и введении препаратов ГИБТ, заместительной терапии.
Знания:
1. Методы немедикаментозного лечения аллергических заболеваний и иммунодефицитных состояний. медицинские показания и противопоказания. возможные осложнения, побочные действия, нежелательные реакции, в том числе серьезные и непредвиденные.
2. Методы медикаментозного лечения аллергических заболеваний и иммунодефицитных состояний. механизмов действия лекарственных средств, их взаимодействия, побочные эффекты.
3. Медицинские показания для плановой и экстренной госпитализации пациентов (взрослые, дети) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями.
4. Принципы диетотерапии пациентов (взрослые, дети) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями, элиминации аллергенов.
основ организации работы аллергологического или иммунологического стационара или отделения. аллергологического или иммунологического кабинета на уровне первично медико-санитарной помощи.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Назначение и проведение аллерген-специфической иммунотерапии (АСИТ) пациентам с аллергическими заболеваниями
Умения:
1. Определять показания и противопоказания для проведения АСИТ при аллергических заболеваниях у пациентов (взрослые, дети).
2. Составлять схему проведения и план контроля АСИТ-терапии.
3. Готовить разведения индивидуальных аллергенов для проведения аллерген-специфической иммунотерапии.
4. Делать инъекции аллергенов при проведении аллерген-специфической иммунотерапии.
Знания:
1. Медицинские показания и противопоказания для проведения иммуносупрессивной и биологической терапии.
2. Мониторинг эффективности и безопасности аллерген-специфической иммунотерапии для пациентов с аллергическими заболеваниями.

3. ААИТ-тің әсер ету механизмдерін білуі. ААИТ қолданудың медициналық көрсетілімдері мен медициналық қарсы көрсетілімдерін, өткізу әдістерін білуі.
4. Аллергиялық аурулары бар пациенттерге ААИТ жасау нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, соның ішінде ауыр және күтпеген жағдайлардың белгілерін білуі.
5. Аллергендерді стандарттау жүйесін, АИТ жүргізу схемаларын білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы жағдайлары бар пациенттерді (ересектер, балалар) медициналық оңалтудың тиімділігін жоспарлау және бақылау
Машықтар:
1. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы жағдайлары бар пациенттерді медициналық оңалту іс-шараларын жүргізу үшін медициналық көрсеткіштерді айқындау.
2. Медициналық оңалту және санаторий-курорттық емдеу іс-шараларын тағайындау және жүргізу үшін аллергиялық аурулары бар және иммун тапшылығы бар науқастарды маман дәрігерлерге жіберу үшін медициналық көрсеткіштерді анықтау.
3. Аллергиялық аурулары және иммунитет тапшылығы бар науқастарды оңалту жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу.
4. Мүгедектігі бар адамдарды оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламаларын әзірлеу.
5. Медициналық оңалтудың тиімділігін бақылауды жүргізу.
Білімдер:
1. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы бар науқастарды медициналық оңалтудың негіздері мен әдістері.
2. Аллергиялық аурулары және иммунитет тапшылығы жағдайлары бар пациенттерді медициналық оңалту іс-шараларын жүргізуге медициналық көрсетілімдер мен медициналық қарсы көрсетілімдер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы жағдайлары бар пациенттерге (Ересектер, Балалар) шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді талап ететін клиникалық өлім жағдайын (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды) қоса алғанда, өмірге қауіп төндіретін жағдайларды тану.
2. Пациенттердің жағдайының себебі мен ауырлығын бағалау және пациенттерді осы жағдайдан шығару үшін қажетті шараларды қабылдау.
3. Жүрек-өкпе реанимациясының шараларын орындау.
4. Өмірге, оның ішінде клиникалық өлімге қауіп төндіретін жағдайларда (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды тоқтату) шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
5. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолдану.

3. Механизмы действия АСИТ. Медицинские показания и противопоказания к применению АСИТ. Методы проведения.
4. Симптомы и синдромы осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате АСИТ у пациентов с аллергическими заболеваниями.
5. Стандартизация аллергенов, схемы проведения СИТ.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Планирование и контроль эффективности медицинской реабилитации пациентов (взрослые, дети) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями
Умения:
1. Определять медицинские показания для проведения мероприятий медицинской реабилитации пациентов с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями.
2. Определять медицинские показания для направления пациентов с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями к врачам-специалистам для назначения и проведения мероприятий медицинской реабилитации и санаторно-курортного лечения.
3. Разрабатывать план мероприятий по реабилитации пациентов с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями.
4. Разрабатывать индивидуальные программы реабилитации и абилитации лиц с инвалидностью.
5. Проводить контроль эффективности медицинской реабилитации.
Знания:
1. Основы и методы медицинской реабилитации пациентов с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями.
2. Медицинские показания и медицинские противопоказания к проведению мероприятий медицинской реабилитации пациентов с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Оказание медицинской помощи в экстренной форме пациентам (взрослые, дети) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями.
Умения:
1. Распознавать состояния, представляющие угрозу жизни, включая состояние клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания), требующие оказания медицинской помощи в экстренной форме.
2. Оценивать причину и тяжесть состояния пациентов и принимать необходимые меры для выведения пациентов из этого состояния.
3. Выполнять мероприятия сердечно-легочной реанимации.
4. Оказывать медицинскую помощь в экстренной форме при состояниях, представляющих угрозу жизни, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания).
5. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании медицинской помощи в экстренной форме.

6. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалауды жүргізу.
7. Медициналық ұйымнан тыс жағдайларда аллергиялық аурулар мен иммун тапшылығы жағдайлары кезіндегі ауыр жағдайларды анықтау.
Білімдер:
1. Қан айналымының және (немесе) тыныс алудың кенеттен тоқтауының клиникалық белгілері.
2. Жүрек-өкпе реанимациясы
3. Медициналық ұйымнан тыс жағдайларда пациенттердегі ауыр жағдайларды анықтау әдістері.
4. Медициналық ұйымнан тыс жағдайларда аллергиялық аурулар және иммун тапшылығы жағдайлары кезіндегі қарқынды терапия және реанимация әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы жағдайлары бар пациенттерге қатысты медициналық сараптамалар жүргізу.
Дағды 1:
Еңбекке жарамсыздық сараптамасы
Машықтар:
1. Медициналық сараптама нәтижелері бойынша медициналық қорытындылар тұжырымдау.
2. Аллергиялық аурулар мен иммун тапшылығы жағдайларына байланысты уақытша еңбекке жарамсыздық белгілерін және адам ағзасы функциясының тұрақты бұзылу белгілерін және ауру отбасы мүшелеріне күтім жасау үшін аурухана парағын беру кезінде күтім жасау қажеттілігін анықтау.
3. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы бар науқастарды медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу.
4. Медициналық-әлеуметтік сараптамадан өту үшін аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы жағдайлары бар пациенттерге қажетті медициналық құжаттаманы дайындау.
5. Аллергиялық аурулары және иммунитет тапшылығы жағдайлары бар пациенттерге еңбекке жарамсыздық парағын ресімдеу
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 16 қарашадағы № ҚР ДСМ-196/2020 бұйрығы "Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру қағидаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 қарашада № 21660 болып тіркелді.)
2. Медициналық-әлеуметтік сараптаманы жүзеге асыру үшін медициналық құжаттаманы ресімдеу.
3. Медициналық-әлеуметтік сараптамадан өту үшін уланудан және олардың салдарларынан туындаған дене функцияларының тұрақты бұзылуы бар пациенттерді жіберуге арналған медициналық көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Халық арасында аллергиялық аурулар мен иммун тапшылығы жағдайлары мен олардың асқынуларының алдын алуға бағытталған іс-шаралардың тиімділігін ұйымдастыру, жүргізу және бақылау
Дағды 1:
Халық арасында аллергиялық аурулар мен иммун тапшылығы жағдайлары мен олардың асқынуларының алдын алуға бағытталған іс-шаралардың тиімділігін ұйымдастыру, жүргізу және бақылау
Машықтар:

6. Проводить оценку эффективности и безопасности применения лекарственных препаратов и медицинских изделий при оказании медицинской помощи в экстренной форме.
7. Выявлять критические состояния при аллергических заболеваниях и иммунодефицитных состояниях в условиях вне медицинской организации.
Знания:
1. Клинические признаки внезапного прекращения кровообращения и (или) дыхания.
2. Сердечно-легочная реанимациия
3. Методы выявления критических состояний у пациентов в условиях вне медицинской организации.
4. Методы интенсивной терапии и реанимации при аллергических заболеваниях и иммунодефицитных состояниях в условиях вне медицинской организации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов пациентов с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями.
Навык 1:
Экспертиза нетрудоспособности
Умения:
1. Формулировать по результатам медицинской экспертизы медицинские заключения.
2. Определять признаки временной нетрудоспособности и признаки стойкого нарушения функции организма человека, обусловленного аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями и необходимость ухода при выдаче больничного листа по уходу за больными членами семьи.
3. Направлять пациентов с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями на медико-социальную экспертизу.
4. Подготавливать необходимую медицинскую документацию пациентам с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями для прохождения медико-социальной экспертизы.
5. Оформлять листок нетрудоспособности пациентам с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 ноября 2020 года № 21660).
2. Оформление медицинской документации для осуществления медико-социальной экспертизы.
3. Медицинские показания для направления пациентов, имеющих стойкое нарушение функций организма, обусловленное отравлениями и их последствиями, для прохождения медико-социальной экспертизы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику аллергических заболеваний и иммунодефицитных состояний и их осложнений среди населения
Навык 1:
Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику аллергических заболеваний и иммунодефицитных состояний и их осложнений среди населения
Умения:

1. Аллергиялық және иммундық жүйе аурулары бар пациенттерге аллергендермен байланыстың алдын алу (гигиена ережелерін, өмір салтын, диетаны қоса), стрессті басқару стратегияларын үйретуді ұйымдастыру және жүзеге асыру.
2. Бастапқы иммун тапшылығы жағдайлары бар пациенттерде инфекциялық асқынулардың алдын алуды жүргізу.
3. Аллергиялық аурулар мен иммундық жүйенің аурулары туралы көпшілікке ақпараттық кампаниялар жүргізу
4. Аллергиялық және иммун тапшылығы жағдайларын ерте анықтау бойынша Медициналық бағдарламаларды ұйымдастыру.
5. Медициналық персоналды аллергиялық және иммун тапшылығы жағдайларын диагностикалау мен емдеуге үйрету.
Білімдер:
1. Аллергиялық аурулар мен иммун тапшылығы жағдайлары мен олардың асқынуларының алдын-алу принциптері мен ерекшеліктері.
2. Ақпаратты бейімдеу және тыңдаушылардың жасына және қызығушылығына қарай оқытуға көзқарас.
3. Ақпараттық және білім беру жұмысының әдістері мен құралдары (плакаттар, брошюралар, презентациялар, мультимедиялық материалдар).
4. Аллергиялық аурулардың алдын алу әдістері.
5. Медициналық этика принциптері және пациенттердің деректерінің құпиялылығы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы жағдайлары бар пациенттерде (ересектер, балалар) вакцинопрофилактика жүргізу.
Машықтар:
1. Аллергиясы және иммун тапшылығы аурулары мен жағдайлары бар пациенттерге иммунопрофилактиканың жеке кестесін әзірлеу.
2. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы жағдайлары бар пациенттерде вакцинопрофилактикаға көрсеткіштер мен қарсы көрсетілімдерді анықтау.
3. Вакцинация жүргізу мүмкіндігін бағалау үшін аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы бар пациенттердің (ересектер, балалар) жағдайының ауырлығын бағалау.
Білімдер:
1. Аллергиялық аурулары және (немесе) иммун тапшылығы жағдайлары бар пациенттерде вакцинопрофилактика жүргізуге медициналық көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер.
2. Аллергиясы және иммун тапшылығы аурулары мен жағдайлары бар науқастарда тәуекелдерді бағалау және вакцинация стратегиясын әзірлеу.
3. Вакцинацияның жанама әсерлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Дағды 1:
Облыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес медициналық құжаттаманы жүргізу, медициналық-статистикалық ақпаратты талдау
Машықтар:
1. Жұмысты жоспарлау және өз қызметінің көрсеткіштерін талдай отырып есеп жасау.
2. Медициналық құжаттаманы, оның ішінде электрондық түрде жүргізу және оны жүргізу сапасын бақылау.

1. Организовывать и реализовать обучение пациентов с аллергическими заболеваниями и болезнями иммунной системы о предотвращении контактов с аллергенами (включая правила гигиены, образ жизни, диету), стратегии управления стрессом.
2. Проводить профилактику инфекционных осложнений у пациентов с первичными иммунодефицитными состояниям.
3. Проводить информационные кампании для широкой общественности об аллергических заболеваниях и болезнях иммунной системы
4. Организация медицинских программ по раннему выявлению аллергических и иммунодефицитных состояний.
5. Обучение медицинского персонала диагностированию и лечению аллергических и иммунодефицитных состояний.
Знания:
1. Принципы и особенности профилактики аллергических заболеваний и иммунодефицитных состояний и их осложнений.
2. Адаптация информации и подход к обучению в зависимости от возраста и интересов слушателей.
3. Методы и средства информационной и образовательной работы (плакаты, брошюры, презентации, мультимедийные материалы).
4. Методы профилактики аллергических заболеваний.
5. Принципы медицинской этики и конфиденциальности данных пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение вакцинопрофилактики у пациентов (взрослые, дети) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями.
Умения:
1. Разрабатывать индивидуальный график иммунопрофилактики пациентам с аллергией и иммунодефицитными заболеваниями и состояниями.
2. Определение показаний и противопоказаний к вакцинопрофилактике у пациентов с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями.
3. Оценка тяжести состояния пациентов (взрослые, дети) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитами для оценки возможности проведения вакцинации.
Знания:
1. Медицинские показания и противопоказания к проведению вакцинопрофилактики у пациентов с аллергическими заболеваниями и (или) иммунодефицитными состояниями.
2. Оценка рисков и разработки стратегии вакцинации у пациентов с аллергией и иммунодефицитными заболеваниями и состояниями.
3. Побочные эффекты вакцинации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 5:
Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Навык 1:
Ведение медицинской документации, анализ медико-статистической информации, в соответствии с требованиями нормативных правовых актах в области
Умения:
1. Планировать работу и составлять отчет с анализом показателей собственной деятельности.
2. Вести медицинскую документацию, в том числе в электронном виде и контролировать качество ее ведения.

1. "Ересектер, балалар аллергологиясы және иммунологиясы" мамандығы бойынша ауыр және сирек аурулардың диагностикалық қызметтері мен емдеу іс-шаралары шеңберінде жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету.
2. Аллергологтар мен иммунологтардың (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Аллергологтар мен иммунологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Аллергологтар мен иммунологтардың (ересектер мен балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
"Ересектер, балалар аллергологиясы және иммунологиясы" мамандығы бойынша ауыр және сирек аурулардың диагностикалық қызметтері мен емдеу іс-шаралары шеңберінде жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету.
Дағды 1:
Ересектер, балалар аллергологиясы және иммунологиясы мамандығы бойынша медициналық қызмет аясында ауыр және сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау.
Машықтар:
1. Иммундық жүйені зерттеудің негізгі зертханалық және клиникалық әдістерін қолдану дағдылары.
2. Аллергиялық аурулармен ауыратын және иммун тапшылығы бар (ересектер мен балалар) пациенттерге параклиникалық тексеру әдістерінің нәтижелерін талдап, дұрыс түсіндіре білуі.
3. Бронхомоторлы тестілер үшін ерітінділерді, простагландиндерді және басқа да аллергиялық медиаторларды дайындау дағдылары.
4. Сыртқы тыныс алу қызметін зерттей алу, бронхомоторлық сынақтар жүргізу, нәтижелерді бағалау дағдылары.
5. Ацетилхолинмен, гистаминмен бронхомоторлы сынақтар жүргізу дағдылары.
6. Аллергиялық аурулары және (немесе) иммунитет тапшылығы бар пациенттерді тексеру әдістерін жүргізу, оның ішінде:
1) бронходилатациялық сынамамен спирография;
2) бронхопровокациялық сынаманың спирографиясы,
3) -эргоспирометрия.
7. Аллергология және иммунология (оның ішінде балалар) "Аллергология және иммунология" мамандығы бойынша медициналық қызмет көрсету аясында аллергиялық аурулар мен сирек патологиялық жағдайларды диагностикалауда зертханалық диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін талдау дағдылары.
8. Аллергия және иммунология, олардың ішінде балалар аллергиясы мен иммунологиясы мамандықтары бойынша аллергиялық аурулар мен сирек кездесетін патологиялық жай-күйлерге жасалған зертханалық-диагностика нәтижелерін талдай алу дағдылары.
9. Медициналық консилиумды ұйымдастыру дағдысы.
10. Аллергология және иммунология (оның ішінде балалар) мамандығы бойынша медициналық қызмет көрсету аясында сирек кездесетін патологиялық жай-күйлерді диагностикалауда консултациялары қорытындыларындағы ақпараттарды синтездей алу дағдысы.
Білімдер:

1. Оказание высокотехнологичных медицинских услуг в рамках диагностических услуг и лечебных мероприятий тяжелых и редких заболеваний по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)"
2. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей аллергологов и иммунологов (взрослых и детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами аллергологами и иммунологами (взрослыми и детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей аллерголов и иммунологов (взрослых и детских)
Трудовая функция 1:
Оказание высокотехнологичных медицинских услуг в рамках диагностических услуг и лечебных мероприятий тяжелых и редких заболеваний по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)"
Навык 1:
Диагностика тяжелых и редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)".
Умения:
1. Анализировать и интерпретировать результаты параклинических методов обследования пациентов (взрослые, дети) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитами.
2. Приготовления разведений, простагландинов и другие медиаторов аллергии для проведения бронхомоторных тестов.
3. Проведение исследований функции внешнего дыхания, бронхомоторные тесты, оценить полученные результаты.
4. Проведение бронхомоторных тестов с ацетилхолином, гистамином.
5. Проведение методов обследования пациентов с аллергическими заболеваниями и (или) иммунодефицитными состояниями, в числе которых:
1) спирография с броходилятационной пробой,
2) спирография бронхопровокационной пробой,
3) эргоспирометрия.
6. Анализировать результаты лабораторно-диагностических исследований при диагностике аллергических заболеваний и редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)".
7. Анализировать результаты инструментальных методов диагностики внутренних органов при диагностике редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)".
8. Владеть навыками организации врачебных консилиумов.
9. Формировать заключения с учетом результатов обследования и консультаций специалистов при диагностике редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности Аллергология и иммунология (в том числе детская)".
Знания:

1. Аллергология және иммунологиядағы сирек кездесетін патологиялық жай-күйлердің эпидемиологиясын, этиологиясын, патогенезін, патоморфологиясын, клиникасын, диагностикасын білуі.
2. Аурудың ағымының этиологиясы мен ауырлығын анықтау үшін аллергология және иммунологияда пациентті арнайы тексерудің қағидаттары мен әдістерін білуі: бронходилатациялық сынамамен спирография, бронхопровокациялық сынамамен спирография, эргоспирометрия.
3. Кеңестік топтар мен медициналық консультация беруді ұйымдастыру тәртібін реттейтін стандарттарды, нормативтік құқықтық актілерді және басқа да құжаттарды білуі.
4. Аллергология және иммунология (соның ішінде балар аллергологиясы) мамандығы бойынша медициналық қызмет көрсету аясында сирек кездесетін патологиялық жай-күйлерді диагностикалауға қатысты заманауи зерттеулердің соңғы бес жылда аллерголог-иммунологиялық қоғамдастықта танылған нәтижелерінің негіздерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Аллергиялық және иммундық жүйенің аурулары бар пациенттерді жоғары технологиялық медициналық қызметтер аясында емдеу
Машықтар:
1. Аллергология мен иммунологияда сирек кездесетін патологиялық жай-күйлерді консервативті емдеу дағдылары.
2. Аллергология мен иммунологияда сирек кездесетін патологиялық жай-күйлерді емдеуде инвазивті манипуляцияларды қолдану дағдылары.
3. Аллергиялық аурулары және (немесе) иммун тапшылығы жай-күйлері бар пациенттерге иммуносупрессивті препараттарды қолдана алу дағдылары.
4. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы жай-күйлері бар пациенттерді гендік-инженерлік биологиялық терапияға таңдап алу және жіберу дағдылары.
5. Генетикалық диагностика және ГБТЖ үшін иммундық тапшылық жай-күйіне күдікті пациенттерді іріктеу және жіберу білігі.
Білімдер:
1. Аллергология мен иммунологияда сирек кездесетін патологиялық жай-күйлерді емдеуді білуі.
2. "Аллергология және иммунология (соның ішінде балар аллергологиясы)" мамандығы бойынша медициналық қызмет аясында сирек кездесетін патологиялық жай-күйлерді емдеуге қатысты соңғы бес жылда аллергологилық-иммунологиялық қоғамдастықта танылған қазіргі заманғы зерттеулердің нәтижелерін білуі.
3. ГБЖТ-ға иммуносупрессивті, алмастырушы, биологиялық терапия жасауға қажетті көрсетілімідерді, қарсы көрсетілімдерді білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Аллергиялық аурулары және (немесе) иммун тапшылығы жай-күйі бар пациенттердегі мультиморбидті жай-күйлерді анықтау және емдеу, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау
Машықтар:
1. Аллергология және иммунология (оның ішінде балалар) мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету аясында емдік шараларға көрсетілімдер мен қарсы көрсетілдерді бағалау дағдылары.

1. Эпидемиология, этиология, патогенез, патоморфология, клиническая картина, диагностика редких патологических состояний в аллергологии и иммунологии.
2. Принципы и методы специфического обследования пациента в аллергологии и иммунологии по выявлению этиологии и тяжести течения заболевания: спирография с броходилятационной пробой, спирография бронхопровокационной пробой, эргоспирометрия.
3. Результаты современных исследований в отношении диагностики редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)", признанные в сообществе аллергологов-иммунологов за последние пять лет.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Лечение в рамках высокотехнологичных медицинских услуг пациентов (взрослые, дети) с аллергическими заболеваниями и болезнями иммунной системы
Умения:
1. Проведение консервативного лечения редких патологических состояний в аллергологии и иммунологии.
2. Проведение малоинвазивных манипуляций для лечения редких патологических состояний в аллергологии и иммунологии.
3. Применение в лечении пациентов с аллергическими заболеваниями и (или) иммунодефицитными состояниями иммуносупрессивных препаратов.
4. Отбирать и направлять пациентов аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями для применения генно-инженерной биологической терапии.
5. Отбирать и направлять пациентов с подозрением на иммунодефицитные состояния для генетической диагностики и трансплантации гемопоэтических стволовых клеток (ТГСК).
Знания:
1. Лечение редких патологических состояний в аллергологии и иммунологии.
2. Результаты современных исследований в отношении лечения редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)", признанных в сообществе аллергологов-иммунологов в последние пять лет.
3. Медицинские показания и противопоказания для проведения иммуносупрессивной, заместительной, биологической терапии и трансплантации гемопоэтических стволовых клеток (ТГСК).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Выявление и лечение мультиморбидных состояний у пациентов с аллергическими заболеваниями и (или) иммунодефицитными состояниями, контроль его эффективности и безопасности
Умения:
1. Определять медицинские показания и противопоказания к лечебным мероприятиям в рамках высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)".

2. Аллергология және иммунология (оның ішінде балалар) мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету аясында пациентті емдеудің оңтайлы әдісін таңдай алу дағдылары.
3. "Аллергология және иммунология (оның ішінде балалар аллергологисы)" мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету аясында емдік шаралардан кейін пациенттің жағдайын динамикалық бақылау дағдылары.
4. Ағымдағы терапияны дер кезінде түзете алу дағдылары.
5. Аллергиялық аурулармен және иммунитет тапшылығымен ауыратын пациенттерге (ересектер мен балалар) шұғыл жағдайларда кезек күттірмейтін көмек көрсетуді ұйымдастыра алу дағдылары.
6. Емдеу барысында пайда болатын патологиялық процестерді диагностикалау және емдеу дағдылары.
7. Аллергология және иммунология (оның ішінде балалар) мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету аясында жүргізілетін терапиялық шаралардан кейін пациенттерді оңалту дағдылары.
8. Аллергология және иммунология (оның ішінде балалар) мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету аясында жүзеге асырылатын емдік шаралардан кейін пациенттерді ұзақ мерзімді бақылау дағдылары.
Білімдер:
1. Жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету аясында аллергология және иммунологиядағы емдеу негіздері мен қағидаттарын білуі.
2. Жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету аясында емдеудің негізгі әдістерін жүргізу әдістемесін білу, оның ішінде оларды арнайы, иммунотерапиямен (аллергендермен және препараттармен), вакциналаумен, иммуносупрессивті және иммундық препараттармен алмастыру терапиясын білуі.
3. "Аллергология және иммунология (оның ішінде балалар)" мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету аясында жүзеге асырылатын медициналық процедуралардың асқынуларын және олармен жұмыс істеу қағидаттарын білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Аллергологтар мен иммунологтардың (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Аллергологтар мен иммунологтардың (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында аллерголог дәрігерлер мен иммунология (ересектер, балалар) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында аллергологтар мен иммунологтардың (ересектер, балалар) дәрігерлерінің медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.

2. Подбирать оптимальный метод лечения пациенту в рамках высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)".
3. Проводить динамическое наблюдение за состоянием пациента после проведения лечебных мероприятий в рамках высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)".
4. Корректировать проводимую терапию.
5. Организовывать неотложную помощь в экстренных случаях пациентам (взрослые, дети) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитами.
6. Проводить диагностику и лечение патологических процессов, возникающих в процессе проведения высокотехнологичных медицинских услуг.
7. Проведение реабилитации пациентов после лечебных мероприятий в рамках высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)".
8. Проведение долгосрочного мониторинга пациентов после лечебных мероприятий, проведенных в рамках высокотехнологичных медицинских услуг помощи по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)".
Знания:
1. Лечение в аллергологии и иммунологии в рамках высокотехнологичных медицинских услуг.
2. Техники методов лечения в рамках высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе проведение специфической иммунотерапии (аллергенами и лекарственными препаратами), вакцинации, иммуносупрессивной, заместительной терапии иммунопрепаратами.
3. Осложнения лечебных процедур, проводимых в рамках высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)", технического характера и принципы борьбы с ними.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей аллергологов и иммунологов (взрослых и детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей аллергологов и иммунологов (взрослых и детских).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами аллергологами и иммунологии (взрослыми, детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей аллергологов и иммунологов (взрослых, детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.

3. Аллергология және иммунология саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапамының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Аллергология және иммунология саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Эпидемиологиялық жағдайды және аллергиялық және иммун тапшылығы ауруларының таралуын бақылау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (ересектер, балалар) аллергологиялық және иммунологиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз аллергологтарға және иммунологтарға консультациялық көмек көрсету.
3. Басқа мамандықтағы дәрігерлерге Аллергология және иммунология мәселелері бойынша кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.

3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области аллергологии и иммунологии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области аллергологии и иммунологии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения аллергических и иммунодефицитных заболеваний.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании аллергологической и иммунологической помощи пациентам (взрослые, дети).
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам аллергологам и иммунологам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области аллергологии и иммунологии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.

3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Аллергологтар мен иммунологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Аллергология және иммунология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Аллергология және иммунология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Аллергология және иммунология (ересектер, балалар)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтаңыз және аллергологтар мен иммунологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына уақтылы хабарлаңыз.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Аллергологтар мен иммунологтардың (ересектер мен балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Машықтар:
1. Ғылыми жарияланымдарды талдау, олардың нәтижелерінің сапасы мен дұрыстығын бағалау
2. Өз тәжірибеңізге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйреніңіз және енгізіңіз.
3. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Ағымдағы тенденциялар мен инновациялар, жаңа мамандандырылған саладағы диагностика және емдеу әдістері.
2. Жаңа әдістер мен технологияларды енгізудің этикалық және құқықтық аспектілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қарым-қатынас
эмпатия, эмоционалды интеллект
Көшбасшылық
Тәлімгерлік
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Жүйелік және аналитикалық ойлау
Ұйымдастыру дағдылары
Стрессті басқару
Өзін-өзі ұйымдастыру және уақытты тиімді басқару
Кәсіби этика
Сапаға ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами аллергологами и иммунологами (взрослыми и детскими).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами аллергологами и иммунологами (взрослыми и детскими).
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей аллерголов и иммунологов (взрослых и детских)
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:
1. Анализировать научные публикации, оценивать качество и достоверность их результатов
2. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
3. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
Знания:
1. Текущие тенденции и инновации, новых методы диагностики и лечения в специализируемой области.
2. Этические и правовые аспекты внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникабельность
Эмпатия, эмоциональный интеллект
Лидерство
Наставничество
Сотрудничество и работа в команде
Системное и аналитическое мышление
Организационные навыки
Управление стрессом
Самоорганизация и эффективное управление временем
Профессиональная этика
Стремление к качеству
Список технических регламентов и национальных стандартов:

12. Кәсіптің карточкасы "7.4 Аллерголог және иммунолог дәрігер":
Топтың коды:
2211-5
Қызмет атауының коды:
2211-5-001
Кәсіптің атауы:
7.4 Аллерголог және иммунолог дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер аллерголог және иммунолог" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аллергиялық аурулары және/немесе иммунитет тапшылығы жай-күйі бар пациенттерге (ересектер, балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, Аллергология және иммунология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Аллергология және иммунология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша пациенттерге жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету
2. "Аллергология және иммунология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Аллергология және иммунология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің, жоғары технологиялық медициналық қызметтер тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету жаңа технологияларды практикаға енгізу

12. Карточка профессии "7.4 Врач аллерголог и иммунолог":
Код группы:
2211-5
Код наименования занятия:
2211-5-001
Наименование профессии:
7.4 Врач аллерголог и иммунолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач аллерголог и иммунолог (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые, дети) с аллергическими заболеваниями и/или иммунодефицитными состояниями, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области аллергологии и иммунологии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание высокотехнологичной медицинской помощи пациентам по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская"
2. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)"

2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Аллергология және иммунология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша пациенттерге жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету
Дағды 1:
Аллергиялық аурулары және (немесе) иммун тапшылығы жағдайлары бар пациенттерге ауыр және сирек кездесетін патологиялық жағдайларды анықтау, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау
Машықтар:
1. Аллергиялық аурулары және (немесе) иммунитет тапшылығы бар пациенттерді арнайы тексеру әдістерін жүргізу дағдылары:
1) иммунограмма;
2) иммундық ферменттік талдаулар;
3) құрамдас аллергодиагностика.
2. Арнайы иммунологиялық зерттеулер нәтижелерін талдау, түсіндіру және иммундық мәртебесін бағалау.
3. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы жай-күйі бар пациенттерді (ересектер мен балалар) тексерудің аспаптық әдістерін талдау және түсіндіру дағдылары.
4. "Аллергология және иммунология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медициналық қызмет көрсету аясында аллергиялық аурулар мен сирек кездесетін патологиялық жай-күйлерді диагностикалауда зертханалық диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін талдай білуі.
5. Медициналық кеңес беруді ұйымдастыру дағдысы.
6. "Аллергология және иммунология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медициналық қызмет аясында сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде консультанттар берген қорытындылардағы ақпаратты синтездей білуі.
Білімдер:
1. Аллергология және иммунологиядағы сирек кездесетін патологиялық жай-күйлердің эпидемиологиясын, этиологиясын, патогенезін, патоморфологиясын, клиникасын, диагностикасын білуі.
2. Ауру ағымының этиологиясы мен ауырлығын анықтауда пациентті аллергология және иммунология бойынша арнайы тексерудің қағидаттары мен әдістерін білуі:
1) иммунограмма.
2) иммундық ферментті талдау.
3) ағынды цитометрия.
4) генетикалық диагностика.
5) құрамдас аллергодиагностика.
3. Аллергология және иммунологияда сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалауда зертханалық диагностикалық зерттеулерді тағайындау көрсетілімдерін білу.
4. Стандарттарды білу: кеңестік топтар мен дәрігерлік консилиумды ұйымдастыру тәртібін регламенттейтін НҚА-ны, бұйрықтармен басқа да құжаттарды білуі.
5. Аллергология және иммунология (ересектер, балалар) мамандығы бойынша медициналық қызмет көрсету аясында сирек кездесетін патологиялық жай-күйлерді диагностикалауға қатысты аллерголог-иммунологиялық қоғамдастықта мойындалған соңғы бес жылдағы негізгі заманауи зерттеулердің нәтижелерін білуі және қолдана алу дағдысы.
6. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы жай-күйі бар пациенттерге жасалатын клиникалық фармакология мен фармакотерапиясының ерекшеліктерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы жай-күйі бар пациенттерге ауыр және сирек паталогиялық жай-күйде жоғары технологиялық көмек көрсету, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау.
Машықтар:

2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Оказание высокотехнологичной медицинской помощи пациентам по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская"
Навык 1:
Выявление тяжелых и редких патологических состояний пациентам с аллергическими заболеваниями и (или) иммунодефицитными состояниями, контроль его эффективности и безопасности
Умения:
1. Проведение специальных методов обследования пациентам с аллергическими заболеваниями и (или) иммунодефицитными состояниями:
1) иммунограмма;
2) иммуноферментные исследования;
3) компонентная аллергодиагностика.
2. Анализировать и интерпретировать результаты специальных иммунологических исследований и оценка иммунного статуса.
3. Анализировать и интерпретировать результаты инструментальных методов обследования пациентов (взрослые, дети) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями.
4. Анализировать и интерпретировать результаты лабораторно-диагностических исследований при диагностике аллергических заболеваний и редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)".
3. Навыки организации врачебных консилиумов.
4. Умение синтезировать информацию из заключений консультантов при диагностике редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)".
Знания:
1. Эпидемиология, этиология, патогенез, патоморфология, клиническая картина, диагностика редких патологических состояний в аллергологии и иммунологии.
2. Принципы и методы специфического обследования пациента в аллергологии и иммунологии по выявлению этиологии и тяжести течения заболевания:
1) иммунограмма.
2) иммуноферментные исследования.
3) проточная цитометрия.
4) генетическая диагностика.
5) компонентная аллергодиагностика.
3. Медицинские показания и противопоказания к назначению лабораторно-диагностических исследований при диагностике редких патологических состояний в аллергологии и иммунологии.
4. Результаты современных исследований в отношении диагностики редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)", признанные в сообществе аллергологов-иммунологов за последние пять лет.
5. Особенности клинической фармакологии и фармакотерапии у пациентов с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание высокотехнологичной помощи при тяжелых и редких патологических состояний пациентам с аллергическими заболеваниями и (или) иммунодефицитными состояниями, контроль его эффективности и безопасности
Умения:

1. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы жай-күйі бар пациенттерді ауыр және сирек паталогиялық жай-күй кезінде емдеу жоспарын құра алу және жоғары медициналық технологияны қолдана алу дағдысы.
2. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы жай-күйі бар пациенттерді, дәрілік препараттармен, медициналық бұйымдармен емдеу тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалай білуі.
3. Орынбасушы иммунокоррекциялық, биологиялық иммунотерапияны жүргізу дағдысы.
4. Мамандандырылған және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді көрсету бойынша операциялар тізбесіне сәйкес бронх термопластикасына пациенттерді таңдау мүмкіндігі.
4. Мамандандырылған және жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету бойынша операциялар тізбесіне сәйкес ГБЖТ-ға алғашқы иммун тапшылығы бар пациенттерді таңдай білуі.
5. Иммун тапшылығы бар пациенттерге көрсетілетін алмастырушы терапияның тиімділігі мен қауіпсіздігіне мониторинг жасай білуі.
6. Жілік майын, бағана жасушаларын трансплантациялаудан кейін науқастарды иммундық түзету (коррекциялау) және вакцинациналау дағдылары.
7. Аллергиялық аурулары және (немесе) иммун тапшылығы жай-күйі бар пациенттерге ауыр және сирек патологиялық жай-күйлерге жасалған хирургиялық араласудың, терапиялық манипуляциялардың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау дағдылары.
8. Аллергиялық аурулары және (немесе) иммун тапшылығы жай-күйі бар пациенттерге ауыр және сирек патологиялық жағдайлардағы операциядан кейінгі емдеу жоспарын әзірлеуге қатысып, қадағалап-қарау дағдылары.
9. Диагностикалық манипуляциялар, хирургиялық араласулар және терапевтік манипуляциялар нәтижесінде туындайтын күрделі және күтпеген жағдайларды, соның ішінде асқынулардың, жағымсыз реакциялардың алдын алу немесе жою дағдылары.
10. Хирургиялық ауру ағымының кезеңдерін бақылау, аурудың клиникалық көрінісінің ерекшеліктеріне байланысты емдеу жоспарын түзету дағдылары.
Білімдер:
1. Иммун тапшылығы жай-күйлері, ықтимал асқынулары, жанама әсерлері, жағымсыз әсерлері, соның ішінде ауыр және күтпеген жай-күйлері бар пациенттерге алмастыру терапиясын қолданудың медициналық көрсетілімдері мен қарсы көрсетілімдерін білуі.
2. Мамандандырылған және жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету әдістері мен тәсілдерін білуі: алмастырушы және биологиялық иммунотерапия.
3. Алмастырушы және биологиялық иммунотерапия, бронхылық термопластика, ГБЖТ, ағзаларды трансплантациялау кезінде болатын жағымсыз реакциялар көрсетілімдері мен қарсы көрсеткілімдерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
"Аллергология және иммунология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Аллергология және иммунология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:

1. Разрабатывать план лечения при тяжелых и редких патологических состояниях у пациентов с аллергическими заболеваниями и (или) иммунодефицитными состояниями с применением и использованием высокотехнологичной медицинской помощи.
2. Оценивать эффективность и безопасность применения лекарственных препаратов, медицинских изделий у пациентов с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями.
3. Проводить заместительную иммунокоррегирующую, биологическую иммунотерапию.
4. Подбирать пациентов на бронхиальную термопластику в соответствии с перечнем операций по оказанию специализированных и высокотехнологичных медицинских услуг.
5. Подбирать пациентов с первичным иммунодефицитом на ТГСК в соответствии с перечнем операций по оказанию специализированных и высокотехнологичных медицинских услуг.
6. Проводить мониторинг эффективности и безопасности заместительной терапии для пациентов с иммунодефицитными состояниями.
6. Проводить иммунокоррекцию и вакцинацию пациентов после трансплантации органов, костного мозга, стволовых клеток.
7. Оценивать эффективность и безопасность выполнения хирургических вмешательств, лечебных манипуляций при тяжелых и редких патологических состояний пациентам с аллергическими заболеваниями и (или) иммунодефицитными состояниями.
8. Участвовать в разработке плана послеоперационного ведения при тяжелых и редких патологических состояниях у пациентов с аллергическими заболеваниями и (или) иммунодефицитными состояниями.
9. Предотвращать или устранять осложнения, нежелательные реакции, в том числе серьезные и непредвиденные, возникшие в результате диагностических манипуляций, хирургических вмешательств, лечебных манипуляций.
10. Проводить мониторинг этапов течения хирургического заболевания, корректирования плана лечения, в зависимости от особенностей клинических проявлений заболевания.
Знания:
1. Медицинские показания и противопоказания к проведению заместительной терапии пациентам с иммунодефицитными состояниями, возможных осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных.
2. Методы и техники по оказанию специализированных и высокотехнологичных медицинских услуг: заместительной и биологической иммунотерапии.
3. Медицинские показания и противопоказания, возможные осложнения, нежелательные реакции при проведении заместительной и биологической иммунотерапии, бронхиальной термопластики, ТГКС, трансплантации органов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)".
Умения:

4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды келісу және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Аллергология және иммунология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің, жоғары технологиялық медициналық қызметтер тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету жаңа технологияларды практикаға енгізу
Дағды 1:
"Аллергология және иммунология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша аллергология мен иммунология саласында диагностикалау мен емдеудің жаңа әдістерін енгізудің сапасын арттыру бойынша іс-шаралар өткізу және даярлау.
Машықтар:
1. Дәлелдерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде Халыққа аллергологиялық және иммунологиялық көмек көрсету саласындағы стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтарды және әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
2. Республика және халықаралық ынтымақтастық деңгейінде аллергологиялық және иммунологиялық қызметті дамыту және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулар мен әдістемелік ұсыныстар.
2. Медициналық көмектің сапасын бағалау әдістері, оның ішінде аудит және диагностика мен емдеудің тиімділігін бағалау, этикалық стандарттар және пациенттердің құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Халыққа аллергологиялық және иммунологиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Машықтар:
1. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқауларға сараптама/рецензия жүргізу.
2. Стандарттарды, Хаттамаларды және нұсқауларды жақсарту бойынша ұсыныстарды тұжырымдау және оларға өзгерістер немесе толықтырулар ұсыну.
3. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы туралы сараптамалық қорытынды қалыптастыру.
4. Қызметкерлерді оқыту және олардың сәтті орындалуын бақылау арқылы клиникалық тәжірибеге өзгерістер енгізу процесін қолдау.
Білімдер:
1. Стандарттардың, клиникалық хаттамалардың, алгоритмдердің және нұсқаулардың сараптама/рецензиялау ережелері мен әдістері.
2. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы бойынша сараптамалық қорытынды қалыптастыру қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Дағды 1:
Оқытушылық қызметке қатысу
Машықтар:

4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)"
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании аллергологической и иммунологической помощи населению.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения аллергологической и иммунологической помощи населению на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации аллергологической и иммунологической службы на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.
2. Методы оценки качества медицинской помощи, включая аудит и оценка эффективности диагностики и лечения, этические стандарты и права пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании аллергологической и иммунологической помощи населению.
Умения:
1. Проводить экспертизу/рецензирование стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Формулировать рекомендации по улучшению стандартов, протоколов и инструкций, а также предложить изменения или дополнения к ним.
3. Формировать экспертное заключение о качестве разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
4. Поддерживать процесс внедрения изменений в клиническую практику, обучая персонал и следя за их успешным выполнением.
Знания:
1. Правила и методы экспертизы/рецензирования стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Правила формирования экспертного заключения по качеству разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Академическая деятельность в области здравоохранения
Навык 1:
Участие в преподавательской деятельности
Умения:

13. Кәсіптің карточкасы "7.2 Аллерголог және иммунолог дәрігер (ересектер)":
Топтың коды:
2211-5
Қызмет атауының коды:
2211-5-002
Кәсіптің атауы:
7.2 Аллерголог және иммунолог дәрігер (ересектер)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер аллерголог және иммунолог (ересектер)" біліктілігі. Бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі қажет емес. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аллергиялық аурулардың және (немесе) иммун тапшылығы жағдайларының алдын алу, диагностикасы, емдеу, пациенттерді (ересектер) медициналық оңалту.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Пациенттердегі (ересектер) аллергиялық аурулардың аурулардың және иммун тапшылығы жағдайларының диагностикасы.
2. Барлық кезеңдерде сабақтастықты сақтай отырып, пациенттердегі (ересектер) аллергиялық аурулар мен иммун тапшылығы жағдайларын емдеу
3. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы жағдайлары бар пациенттерге қатысты медициналық сараптамалар жүргізу.
4. Халық арасында аллергиялық аурулар мен иммун тапшылығы жағдайлары мен олардың асқынуларының алдын алуға бағытталған іс-шаралардың тиімділігін ұйымдастыру, жүргізу және бақылау
5. Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Пациенттердегі (ересектер) аллергиялық аурулардың аурулардың және иммун тапшылығы жағдайларының диагностикасы.
Дағды 1:
Аллергиялық аурулары және иммунитет тапшылығы бар науқасты тексеру
Машықтар:
1. "Аллергология және иммунология (ересектер)" мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде пациентті алғашқы тексеруді жүргізу.

13. Карточка профессии "7.2 Врач аллерголог и иммунолог (взрослый)":
Код группы:
2211-5
Код наименования занятия:
2211-5-002
Наименование профессии:
7.2 Врач аллерголог и иммунолог (взрослый)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач аллерголог и иммунолог (взрослый)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение , медицинская реабилитация пациентов (взрослые) с аллергическими заболеваниями и (или) иммунодефицитными состояниями.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика аллергических заболеваний заболеваний и иммунодефицитных состояний у пациентов (взрослые)
2. Лечение аллергических заболеваний и иммунодефицитных состояний у пациентов (взрослых) с соблюдением преемственности на всех этапах
3. Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов пациентов с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями.
4. Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику аллергических заболеваний и иммунодефицитных состояний и их осложнений среди населения
5. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Диагностика аллергических заболеваний заболеваний и иммунодефицитных состояний у пациентов (взрослые)
Навык 1:
Обследование пациента с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями
Умения:
1. Проводить первичный осмотр пациента в рамках медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая)".

2. Аллергологиялық және иммунологиялық анамнезді жинау және талдау әдістерін қолданыңыз.
3. Пациенттердегі (ересектердегі) аллергиялық аурулар мен иммунологиялық жағдайлар кезінде клиникалық және физиологиялық ерекшеліктерді анықтау.
4. Ауру туралы ақпарат алу, пациенттерді (ересектерді) тексерудің клиникалық әдістерін қолдану, аллергиялық аурулар мен иммунопатологияға тән белгілерді анықтау.
5. "Аллергология және иммунология (ересектер)" мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде пациентке диагностикалық (зертханалық-аспаптық, иммунологиялық) зерттеулер тағайындауды негіздеу.
6. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы жағдайлары бар пациенттерді (ересектерді) тексерудің зертханалық әдістерінің нәтижелерін талдау және түсіндіру.
7. Аллергиялық аурулары және иммунитет тапшылығы жағдайлары бар пациенттерді (ересектерді) тексерудің иммунологиялық (аллерготесттерді қоса) әдістерінің нәтижелерін талдау және түсіндіру.
8. Аллергиялық аурудың ықтимал себептерін анықтаңыз: науқасты тексерудің объективті әдістерін қолданыңыз, аурудың жалпы және ерекше белгілерін анықтаңыз, әсіресе шұғыл көмек пен қарқынды терапияны қажет ететін жағдайларда.
9. In vivo (ин виво) және IN vitro (ин витро ) арнайы аллергологиялық және иммунологиялық диагностика жүргізу.
10. Аллергиялық аурулары және иммунитет тапшылығы бар пациенттерді (ересектерді) диагностикалаудың иммунологиялық әдістерінің нәтижелерін бағалау.
11. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы бар пациенттерге (ересектерге) арнайы зерттеу әдістерін қолдану қажеттілігін анықтау.
12. Ерекше аллергологиялық және иммунологиялық тексерудің нәтижелерін, оның ішінде жас ерекшеліктерін ескере отырып бағалау.
13. Аллергиялық аурулары және иммунитет тапшылығы бар пациенттерді (ересектерді) диагностикалаудың иммунологиялық әдістерінің нәтижелерін бағалау.
14. Жою диеталары арқылы тағамдық аллергия диагнозын меңгеру.
15. Аллергиялық аурулары және (немесе) иммун тапшылығы жағдайлары бар пациенттерді тексеру:
1) аллергендермен және дәрі-дәрмектермен тері скарификациялық сынамаларын жүргізу;
2) тері ішілік және прик-тесттер аллергендермен және дәрі-дәрмектермен тесттер өткізу;
3) арандатушылық ауызша тест жүргізу.
4) арандатушылық конъюнктивалық тест жүргізу;
5) арандатушылық мұрын сынағын өткізу.
6. "Аллергология және иммунология (ересектер)" мамандығы бойынша медициналық қызметтер шеңберінде клиника мен пациенттің жасын ескере отырып, диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіру.
7. Аллергиялық аурулары және (немесе) иммун тапшылығы жағдайлары бар пациенттерде диагностикалық процедуралар нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың белгілері мен синдромдарын анықтау.
Білімдер:

2. Применять методики сбора и анализа аллергологического и иммунологического анамнеза.
3. Выявлять клинические и физиологические особенности в течении аллергических заболевании и иммунологических состояний у пациентов (взрослые).
4. Получать информацию о заболевании, применять клинические методы обследования пациентов (взрослые), выявлять характерные признаки аллергических заболеваний и иммунопатологии.
5. Обосновывать назначение диагностических (лабораторно-инструментальных, иммунологических) исследований пациенту в рамках медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая)".
6. Анализировать и интерпретировать результаты лабораторных методов обследования пациентов (взрослых) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями.
7. Анализировать и интерпретировать результаты иммунологических (включая аллерготесты) методов обследования пациентов (взрослых) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями.
8. Выявлять возможные причины аллергического заболевания: применять объективные методы обследования больного, выявлять общие и специфические признаки заболевания, особенно в случаях, требующих неотложной помощи и интенсивной терапии.
9. Проводить специфическую аллергологическую и иммунологическую диагностику in vivo (ин виво) и in vitro. (ин витро)
10. Оценивать результаты иммунологических методов диагностики пациентов (взрослых) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитами.
11. Определять необходимости применения специальных методов исследования пациентам (взрослым) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитами.
12. Оценивать результаты специфического аллергологического и иммунологического обследования, в том числе с учетом возрастных особенностей.
13. Оценивать результаты иммунологических методов диагностики пациентов (взрослых) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитами.
14. Владеть диагностикой пищевой аллергии с помощью элиминационных диет.
15. Обследовать пациентов с аллергическими заболеваниями и (или) иммунодефицитными состояниями:
1) проведение кожных скарификационных проб с аллергенами и лекарствами;
2) проведение внутрикожных и прик-тестов тестов с аллергенами и лекарствами;
3) проведение провокационного орального теста.
4) проведение провокационного конъюнктивального теста;
5) проведение провокационного назального теста.
6. Интерпретировать результаты диагностических исследований с учетом клиники и возраста пациента в рамках медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая)".
7. Выявлять симптомы и синдромы осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате диагностических процедур у пациентов с аллергическими заболеваниями и (или) иммунодефицитными состояниями.
Знания:

2. Осы пациентте (ересектер) аллергиялық реакциялар тудыратын аллергендерді ескере отырып, қажетті емдеуді тағайындаңыз.
3. Иммунитет тапшылығы бар пациенттерді (ересектер) басқару жоспарын жасау.
4. Аллергопатологиясы және иммун тапшылығы жағдайлары бар пациенттерді (ересектер) басқару жоспарын жасау.
5. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы аурулары мен жағдайлары бар пациенттерде қатар жүретін аурулар мен асқынуларды емдеудің фармако-терапиялық әдістерін қолдану.
6. Жалпы факторларды, аурудың сипатын және пациенттің сенсибилизация спектрін ескере отырып, емдік тамақтануды тағайындаңыз.
7. Asit үшін пациенттің емдеу жоспарын жасаңыз және негіздеңіз.
8. Аллергиялық аурулары бар және иммун тапшылығы бар науқастарды ауруханаға жатқызуға іріктеу және жолдау:
1) ТМККК және МӘМС бойынша күндізгі стационарға;
2)ТМККК және МӘМС бойынша стационарлық емдеуге.
9. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы бар пациенттерге (ересектер) көмек көрсету үшін қажетті іс-шаралардың көлемі мен реттілігін анықтау.
10. Амбулаториялық-емханалық мекемелерде және стационарда аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы бар пациенттерді (ересектер) басқару жоспарын жасау.
11. Пациенттерге (ересектер) диспансерлік бақылау жүргізу және аллергиялық аурулар мен иммун тапшылығының алдын алу.
12. Пациенттерді аллергиялық аурулармен және иммун тапшылығы жағдайларымен іріктеуге, ГИБТ препараттарын жіберуге және енгізуге, алмастыру терапиясына қатысу.
Білімдер:
1. Аллергиялық аурулар мен иммун тапшылығы жағдайларын дәрілік емес емдеу әдістері. медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер. ықтимал асқынулар, жанама әсерлер, жағымсыз реакциялар, соның ішінде ауыр және күтпеген.
2. Аллергиялық аурулар мен иммун тапшылығы жағдайларын дәрі-дәрмекпен емдеу әдістері. дәрілік заттардың әсер ету механизмдері, олардың өзара әрекеттесуі, жанама әсерлері.
3. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы жағдайлары бар пациенттерді (ересектер) жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызуға арналған медициналық көрсеткіштер.
4. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы жағдайлары бар пациенттерге (ересектер) диеталық терапия, аллергендерді жою принциптері.
аллергологиялық немесе иммунологиялық стационардың немесе бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру негіздері. алғашқы медициналық-санитарлық көмек деңгейіндегі аллергологиялық немесе иммунологиялық кабинет.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Аллергиялық аурулары бар пациенттерге аллергенге тән иммунотерапияны (АСИТ) тағайындау және жүргізу
Машықтар:
1. Ересектердің аллергиялық ауруларға ААИТ жүргізу үшін қажетті көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерді анықтай білуі.
2. АИТ терапиясын жүргізудің схемасын және бақылау жоспарын құра білуі.

2. Назначать необходимое лечение с учетом аллергенов, вызывающих аллергические реакции у данного пациента (взрослого).
3. Составлять план ведения пациентов (взрослых) с иммунодефицитами.
4. Составлять план ведения пациентов (взрослых) с аллергопатологией и иммунодефицитными состояниями.
5. Применять фармако-терапевтические методы лечения сопутствующих заболеваний и осложнений у пациентов с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными заболеваниями и состояниями.
6. Назначать лечебное питание с учетом общих факторов, характера заболевания и спектра сенсибилизации пациента.
7. Составлять и обосновывать плана лечения пациента для АСИТ.
8. Проведить отбор и направлять пациентов с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями на госпитализацию:
1) в дневной стационар по ГОБМП и ОСМС;
2) на стационарное лечение по ГОБМП и ОСМС.
9. Определять объем и последовательность необходимых мероприятий для оказания помощи пациентам (взрослым) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитами.
10. Составлять план ведения пациентов (взрослых) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитами в амбулаторно-поликлинических учреждениях и в стационаре.
11. Проводить диспансерное наблюдение пациентов (взрослых) и профилактика аллергических заболеваний и иммунодефицитов.
12. Участвовать в отборе пациентов аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями, направлении и введении препаратов ГИБТ, заместительной терапии.
Знания:
1. Методы немедикаментозного лечения аллергических заболеваний и иммунодефицитных состояний. медицинские показания и противопоказания. возможные осложнения, побочные действия, нежелательные реакции, в том числе серьезные и непредвиденные.
2. Методы медикаментозного лечения аллергических заболеваний и иммунодефицитных состояний. механизмов действия лекарственных средств, их взаимодействия, побочные эффекты.
3. Медицинские показания для плановой и экстренной госпитализации пациентов (взрослых) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями.
4. Принципы диетотерапии пациентов (взрослых) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями, элиминации аллергенов.
основ организации работы аллергологического или иммунологического стационара или отделения. аллергологического или иммунологического кабинета на уровне первично медико-санитарной помощи.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Назначение и проведение аллерген-специфической иммунотерапии (АСИТ) пациентам с аллергическими заболеваниями
Умения:
1. Проводить специфическую иммунотерапию (СИТ) при аллергических заболеваниях у взрослых. стандартизация аллергенов, схемы проведения СИТ.
2. Определять медицинские показания и противопоказания к проведению аллерген-специфической иммунотерапии

СБШ 7.3 кіші деңгейінің біліктілігін арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аллергиялық аурулары және/немесе иммун тапшылығы жағдайлары бар пациенттерге (ересектер) білікті, мамандандырылған медициналық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Ересектер аллергологиясы және иммунологиясы" мамандығы бойынша ауыр және сирек аурулардың диагностикалық қызметтері мен емдеу іс-шаралары шеңберінде жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету.
2. Аллергологтар мен иммунологтардың (ересектер) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Аллергологтар мен иммунологтар (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Аллергологтар мен иммунологтардың (ересектер) қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
"Ересектер аллергологиясы және иммунологиясы" мамандығы бойынша ауыр және сирек аурулардың диагностикалық қызметтері мен емдеу іс-шаралары шеңберінде жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету.
Дағды 1:
Ересектер аллергологиясы және иммунологиясы мамандығы бойынша медициналық қызмет аясында ауыр және сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау.
Машықтар:
1. Иммундық жүйені зерттеудің негізгі зертханалық және клиникалық әдістерін қолдану дағдылары.
2. Аллергиялық аурулармен ауыратын және иммун тапшылығы бар (ересектер) пациенттерге параклиникалық тексеру әдістерінің нәтижелерін талдап, дұрыс түсіндіре білуі.
3. Бронхомоторлы тестілер үшін ерітінділерді, простагландиндерді және басқа да аллергиялық медиаторларды дайындау дағдылары.
4. Сыртқы тыныс алу қызметін зерттей алу, бронхомоторлық сынақтар жүргізу, нәтижелерді бағалау дағдылары.
5. Ацетилхолинмен, гистаминмен бронхомоторлы сынақтар жүргізу дағдылары.
6. Аллергиялық аурулары және (немесе) иммунитет тапшылығы бар пациенттерді тексеру әдістерін жүргізу, оның ішінде:
1) бронходилатациялық сынамамен спирография;
2) бронхопровокациялық сынаманың спирографиясы,
3) -эргоспирометрия.
7. Аллергология және иммунология (оның ішінде ересектер) "Аллергология және иммунология" мамандығы бойынша медициналық қызмет көрсету аясында аллергиялық аурулар мен сирек патологиялық жағдайларды диагностикалауда зертханалық диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін талдау дағдылары.

Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые) с аллергическими заболеваниями и/или иммунодефицитными состояниями
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание высокотехнологичных медицинских услуг в рамках диагностических услуг и лечебных мероприятий тяжелых и редких заболеваний по специальности Аллергология и иммунология (взрослая)"
2. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей аллергологов и иммунологов (взрослых).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами аллергологами и иммунологами (взрослыми).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей аллерголов и иммунологов (взрослых).
Трудовая функция 1:
Оказание высокотехнологичных медицинских услуг в рамках диагностических услуг и лечебных мероприятий тяжелых и редких заболеваний по специальности Аллергология и иммунология (взрослая)"
Навык 1:
Диагностика тяжелых и редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности Аллергология и иммунология (взрослая)".
Умения:
1. Анализировать и интерпретировать результаты параклинических методов обследования пациентов (взрослые) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитами.
2. Приготовления разведений, простагландинов и другие медиаторов аллергии для проведения бронхомоторных тестов.
3. Проведение исследований функции внешнего дыхания, бронхомоторные тесты, оценить полученные результаты.
4. Проведение бронхомоторных тестов с ацетилхолином, гистамином.
5. Проведение методов обследования пациентов с аллергическими заболеваниями и (или) иммунодефицитными состояниями, в числе которых:
1) спирография с броходилятационной пробой,
2) спирография бронхопровокационной пробой,
3) эргоспирометрия.
6. Анализировать результаты лабораторно-диагностических исследований при диагностике аллергических заболеваний и редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая)".
7. Анализировать результаты инструментальных методов диагностики внутренних органов при диагностике редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая)".

8. Аллергия және иммунология, олардың ішінде ересектер аллергиясы мен иммунологиясы мамандықтары бойынша аллергиялық аурулар мен сирек кездесетін патологиялық жай-күйлерге жасалған зертханалық-диагностика нәтижелерін талдай алу дағдылары.
9. Медициналық консилиумды ұйымдастыру дағдысы.
10. Аллергология және иммунология (оның ішінде ересектер) мамандығы бойынша медициналық қызмет көрсету аясында сирек кездесетін патологиялық жай-күйлерді диагностикалауда консултациялары қорытындыларындағы ақпараттарды синтездей алу дағдысы.
Білімдер:
1. Аллергология және иммунологиядағы сирек кездесетін патологиялық жай-күйлердің эпидемиологиясын, этиологиясын, патогенезін, патоморфологиясын, клиникасын, диагностикасын білуі.
2. Аурудың ағымының этиологиясы мен ауырлығын анықтау үшін аллергология және иммунологияда пациентті арнайы тексерудің қағидаттары мен әдістерін білуі: бронходилатациялық сынамамен спирография, бронхопровокациялық сынамамен спирография, эргоспирометрия.
3. Кеңестік топтар мен медициналық консультация беруді ұйымдастыру тәртібін реттейтін стандарттарды, нормативтік құқықтық актілерді және басқа да құжаттарды білуі.
4. Аллергология және иммунология (соның ішінде балар аллергологиясы) мамандығы бойынша медициналық қызмет көрсету аясында сирек кездесетін патологиялық жай-күйлерді диагностикалауға қатысты заманауи зерттеулердің соңғы бес жылда аллерголог-иммунологиялық қоғамдастықта танылған нәтижелерінің негіздерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Аллергиялық және иммундық жүйенің аурулары бар пациенттерді жоғары технологиялық медициналық қызметтер аясында емдеу
Машықтар:
1. Аллергология мен иммунологияда сирек кездесетін патологиялық жай-күйлерді консервативті емдеу дағдылары.
2. Аллергология мен иммунологияда сирек кездесетін патологиялық жай-күйлерді емдеуде инвазивті манипуляцияларды қолдану дағдылары.
3. Аллергиялық аурулары және (немесе) иммун тапшылығы жай-күйлері бар пациенттерге иммуносупрессивті препараттарды қолдана алу дағдылары.
4. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы жай-күйлері бар пациенттерді гендік-инженерлік биологиялық терапияға таңдап алу және жіберу дағдылары.
5. Генетикалық диагностика және ГБТЖ үшін иммундық тапшылық жай-күйіне күдікті пациенттерді іріктеу және жіберу білігі.
Білімдер:
1. Аллергология мен иммунологияда сирек кездесетін патологиялық жай-күйлерді емдеуді білуі.
2. "Аллергология және иммунология (соның ішінде балар аллергологиясы)" мамандығы бойынша медициналық қызмет аясында сирек кездесетін патологиялық жай-күйлерді емдеуге қатысты соңғы бес жылда аллергологилық-иммунологиялық қоғамдастықта танылған қазіргі заманғы зерттеулердің нәтижелерін білуі.

8. Владеть навыками организации врачебных консилиумов.
9. Формировать заключения с учетом результатов обследования и консультаций специалистов при диагностике редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности Аллергология и иммунология (взрослая)".
Знания:
1. Эпидемиология, этиология, патогенез, патоморфология, клиническая картина, диагностика редких патологических состояний в аллергологии и иммунологии.
2. Принципы и методы специфического обследования пациента в аллергологии и иммунологии по выявлению этиологии и тяжести течения заболевания: спирография с броходилятационной пробой, спирография бронхопровокационной пробой, эргоспирометрия.
3. Результаты современных исследований в отношении диагностики редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая)", признанные в сообществе аллергологов-иммунологов за последние пять лет.
4. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 февраля 2021 года № ҚР ДСМ-12 "Об утверждении правил организации, предоставления и оплаты дистанционных медицинских услуг" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 февраля 2021 года № 22151).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Лечение в рамках высокотехнологичных медицинских услуг пациентов (взрослые) с аллергическими заболеваниями и болезнями иммунной системы
Умения:
1. Проведение консервативного лечения редких патологических состояний в аллергологии и иммунологии.
2. Проведение малоинвазивных манипуляций для лечения редких патологических состояний в аллергологии и иммунологии.
3. Применение в лечении пациентов с аллергическими заболеваниями и (или) иммунодефицитными состояниями иммуносупрессивных препаратов.
4. Отбирать и направлять пациентов аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями для применения генно-инженерной биологической терапии.
5. Отбирать и направлять пациентов с подозрением на иммунодефицитные состояния для генетической диагностики и трансплантации гемопоэтических стволовых клеток (ТГСК).
Знания:
1. Лечение редких патологических состояний в аллергологии и иммунологии.
2. Результаты современных исследований в отношении лечения редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая)", признанных в сообществе аллергологов-иммунологов в последние пять лет.

3. ГБЖТ-ға иммуносупрессивті, алмастырушы, биологиялық терапия жасауға қажетті көрсетілімідерді, қарсы көрсетілімдерді білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Аллергиялық аурулары және (немесе) иммун тапшылығы жай-күйі бар пациенттердегі мультиморбидті жай-күйлерді анықтау және емдеу, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау
Машықтар:
1. Аллергология және иммунология (оның ішінде ересектер) мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету аясында емдік шараларға көрсетілімдер мен қарсы көрсетілдерді бағалау дағдылары.
2. Аллергология және иммунология (оның ішінде ересектер) мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету аясында пациентті емдеудің оңтайлы әдісін таңдай алу дағдылары.
3. "Аллергология және иммунология (оның ішінде ересектер аллергологисы)" мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету аясында емдік шаралардан кейін пациенттің жағдайын динамикалық бақылау дағдылары.
4. Ағымдағы терапияны дер кезінде түзете алу дағдылары.
5. Аллергиялық аурулармен және иммунитет тапшылығымен ауыратын пациенттерге (ересектер) шұғыл жағдайларда кезек күттірмейтін көмек көрсетуді ұйымдастыра алу дағдылары.
6. Емдеу барысында пайда болатын патологиялық процестерді диагностикалау және емдеу дағдылары.
7. Аллергология және иммунология (оның ішінде ересектер) мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету аясында жүргізілетін терапиялық шаралардан кейін пациенттерді оңалту дағдылары.
8. Аллергология және иммунология (оның ішінде ересектер) мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету аясында жүзеге асырылатын емдік шаралардан кейін пациенттерді ұзақ мерзімді бақылау дағдылары.
Білімдер:
1. Жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету аясында аллергология және иммунологиядағы емдеу негіздері мен қағидаттарын білуі.
2. Жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету аясында емдеудің негізгі әдістерін жүргізу әдістемесін білу, оның ішінде оларды арнайы, иммунотерапиямен (аллергендермен және препараттармен), вакциналаумен, иммуносупрессивті және иммундық препараттармен алмастыру терапиясын білуі.
3. "Аллергология және иммунология (оның ішінде ересектер)" мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету аясында жүзеге асырылатын медициналық процедуралардың асқынуларын және олармен жұмыс істеу қағидаттарын білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Аллергологтар мен иммунологтардың (ересектер) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Аллергологтар мен иммунологтардың (ересектер) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:

3. Медицинские показания и противопоказания для проведения иммуносупрессивной, заместительной, биологической терапии и трансплантации гемопоэтических стволовых клеток (ТГСК).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Выявление и лечение мультиморбидных состояний у пациентов с аллергическими заболеваниями и (или) иммунодефицитными состояниями, контроль его эффективности и безопасности
Умения:
1. Определять медицинские показания и противопоказания к лечебным мероприятиям в рамках высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая)".
2. Подбирать оптимальный метод лечения пациенту в рамках высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая)".
3. Проводить динамическое наблюдение за состоянием пациента после проведения лечебных мероприятий в рамках высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая)".
4. Корректировать проводимую терапию.
5. Организовывать неотложную помощь в экстренных случаях пациентам (взрослые) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитами.
6. Проводить диагностику и лечение патологических процессов, возникающих в процессе проведения высокотехнологичных медицинских услуг.
7. Проведение реабилитации пациентов после лечебных мероприятий в рамках высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая)".
8. Проведение долгосрочного мониторинга пациентов после лечебных мероприятий, проведенных в рамках высокотехнологичных медицинских услуг помощи по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая)".
Знания:
1. Лечение в аллергологии и иммунологии в рамках высокотехнологичных медицинских услуг.
2. Техники методов лечения в рамках высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе проведение специфической иммунотерапии (аллергенами и лекарственными препаратами), вакцинации, иммуносупрессивной, заместительной терапии иммунопрепаратами.
3. Осложнения лечебных процедур, проводимых в рамках высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая)", технического характера и принципы борьбы с ними.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей аллергологов и иммунологов (взрослых).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей аллергологов и иммунологов (взрослых).
Умения:

4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Аллергологтар мен иммунологтар (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Аллергология және иммунология (ересектер)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Аллергология және иммунология (ересектер)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Аллергология және иммунология (ересектер)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтаңыз және аллергологтар мен иммунологтар (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді).
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Аллергологтар мен иммунологтардың (ересектер) қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Машықтар:
1. Ғылыми жарияланымдарды талдау, олардың нәтижелерінің сапасы мен дұрыстығын бағалау

4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами аллергологами и иммунологами (взрослыми).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Аллергология и иммунология (взрослая)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Аллергология и иммунология (взрослая)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Аллергология и иммунология (взрослая)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами аллергологами и иммунологами (взрослыми).
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей аллерголов и иммунологов (взрослых).
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:
1. Анализировать научные публикации, оценивать качество и достоверность их результатов

1. "Аллергология және иммунология (ересектер)" мамандығы бойынша пациенттерге жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету
2. "Аллергология және иммунология (ересектер)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Аллергология және иммунология (ересектер)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің, жоғары технологиялық медициналық қызметтер тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету жаңа технологияларды практикаға енгізу.
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет.
Еңбек функциясы 1:
"Аллергология және иммунология (ересектер)" мамандығы бойынша пациенттерге жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету
Дағды 1:
Аллергиялық аурулары және (немесе) иммун тапшылығы жағдайлары бар пациенттерге ауыр және сирек кездесетін патологиялық жағдайларды анықтау, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау
Машықтар:
1. Аллергиялық аурулары және (немесе) иммунитет тапшылығы бар пациенттерді арнайы тексеру әдістерін жүргізу дағдылары:
1) иммунограмма;
2) иммундық ферменттік талдаулар;
3) құрамдас аллергодиагностика.
2. Арнайы иммунологиялық зерттеулер нәтижелерін талдау, түсіндіру және иммундық мәртебесін бағалау.
3. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы жай-күйі бар пациенттерді (ересектер) тексерудің аспаптық әдістерін талдау және түсіндіру дағдылары.
4. "Аллергология және иммунология (ересектер)" мамандығы бойынша медициналық қызмет көрсету аясында аллергиялық аурулар мен сирек кездесетін патологиялық жай-күйлерді диагностикалауда зертханалық диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін талдай білуі.
5. Медициналық кеңес беруді ұйымдастыру дағдысы.
6. "Аллергология және иммунология (ересектер)" мамандығы бойынша медициналық қызмет аясында сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде консультанттар берген қорытындылардағы ақпаратты синтездей білуі.
Білімдер:
1. Аллергология және иммунологиядағы сирек кездесетін патологиялық жай-күйлердің эпидемиологиясын, этиологиясын, патогенезін, патоморфологиясын, клиникасын, диагностикасын білуі.
2. Ауру ағымының этиологиясы мен ауырлығын анықтауда пациентті аллергология және иммунология бойынша арнайы тексерудің қағидаттары мен әдістерін білуі:
1) иммунограмма.
2) иммундық ферментті талдау.
3) ағынды цитометрия.
4) генетикалық диагностика.
5) құрамдас аллергодиагностика.
3. Аллергология және иммунологияда сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалауда зертханалық диагностикалық зерттеулерді тағайындау көрсетілімдерін білу.
4. Стандарттарды білу: кеңестік топтар мен дәрігерлік консилиумды ұйымдастыру тәртібін регламенттейтін НҚА-ны, бұйрықтармен басқа да құжаттарды білуі.

1. Оказание высокотехнологичной медицинской помощи пациентам по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая)"
2. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Оказание высокотехнологичной медицинской помощи пациентам по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая)"
Навык 1:
Выявление тяжелых и редких патологических состояний пациентам с аллергическими заболеваниями и (или) иммунодефицитными состояниями, контроль его эффективности и безопасности
Умения:
1. Проведение специальных методов обследования пациентам с аллергическими заболеваниями и (или) иммунодефицитными состояниями:
1) иммунограмма;
2) иммуноферментные исследования;
3) компонентная аллергодиагностика.
2. Анализировать и интерпретировать результаты специальных иммунологических исследований и оценка иммунного статуса.
3. Анализировать и интерпретировать результаты инструментальных методов обследования пациентов (взрослые) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями.
4. Анализировать и интерпретировать результаты лабораторно-диагностических исследований при диагностике аллергических заболеваний и редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая)".
5. Навыки организации врачебных консилиумов.
6. Умение синтезировать информацию из заключений консультантов при диагностике редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая)".
Знания:
1. Эпидемиология, этиология, патогенез, патоморфология, клиническая картина, диагностика редких патологических состояний в аллергологии и иммунологии.
2. Принципы и методы специфического обследования пациента в аллергологии и иммунологии по выявлению этиологии и тяжести течения заболевания:
1) иммунограмма.
2) иммуноферментные исследования.
3) проточная цитометрия.
4) генетическая диагностика.
5) компонентная аллергодиагностика.
3. Медицинские показания и противопоказания к назначению лабораторно-диагностических исследований при диагностике редких патологических состояний в аллергологии и иммунологии.
4. Результаты современных исследований в отношении диагностики редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (взрослая)", признанные в сообществе аллергологов-иммунологов за последние пять лет.

1. Пациенттердегі (балалар) аллергиялық аурулардың аурулардың және иммун тапшылығы жағдайларының диагностикасы.
2. Барлық кезеңдерде сабақтастықты сақтай отырып, пациенттердегі (балалар) аллергиялық аурулар мен иммун тапшылығы жағдайларын емдеу
3. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы жағдайлары бар пациенттерге қатысты медициналық сараптамалар жүргізу.
4. Халық арасында аллергиялық аурулар мен иммун тапшылығы жағдайлары мен олардың асқынуларының алдын алуға бағытталған іс-шаралардың тиімділігін ұйымдастыру, жүргізу және бақылау
5. Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Пациенттердегі (балалар) аллергиялық аурулардың аурулардың және иммун тапшылығы жағдайларының диагностикасы.
Дағды 1:
Аллергиялық аурулары және иммунитет тапшылығы бар науқасты тексеру
Машықтар:
1. Аллергологиялық және иммунологиялық анамнезге талдау жасау және түсіндіре алу дағдылары.
2. Балалардағы аллергиялық аурулар мен иммунологиялық жағдайлардың ағымындағы клиникалық-физиологиялық ерекшеліктерін анықтау дағдысы.
3. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылық жай-күйі бар пациенттерді (балалар) тексерудің клиникалық әдістерін қолдануды және ауруға тән белгілері мен симптомдары анықтауды білуі.
4. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылық жай-күйі бар пациенттерге (балалар) диагностикалық (зертханалық-аспаптық, иммунологиялық) зерттеулерді негізді түрде тағайындай алу дағдылары.
5. Арнайы аллергологиялық және иммунологиялық диагностиканың in vivo техникасын игеру дағдылары: терілік, теріішілік сынамалар, прик-тестілер, Патч-тестілер, скарификациялық сынақтар, апликациялық және провокациялық сынақтар.
6. Нақты аллергологиялық және иммунологиялық диагностикалық сынақтарды in vivo (ин виво) жүргізе білу: ингаляциялық, тіл асты, конъюнктивтік сынақтар.
7. in-vitro (ин - витро) диагностикалық әдістерін қолдану қажеттілігін анықтау дағдылары - ерте балалық шақ, сенсибилизацияның жоғары деңгейі, поливалентті сенсибилизация, аурудың рецидивті ағымы, пациенттерді тексерудің арнайы әдістері, уртикарлық дермографизм, жалған оң немесе жалған теріс тері сынамалары және тағы басқа
8. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылық жай-күйі бар пациенттерді (балалар) тексеру нәтижелерін талдай, түсіндіре және бағалай білуі.
9. Аллергиялық аурудың ықтимал себептерін анықтау, аурудың жалпы және ерекше белгілерін саралау білігі.
9. Аллергиялық аурудың ықтимал себептерін анықтай, аурудың жалпы және ерекше белгілерін саралай білуі.

1. Диагностика аллергических заболеваний заболеваний и иммунодефицитных состояний у пациентов (дети).
2. Лечение аллергических заболеваний и иммунодефицитных состояний у пациентов (дети) с соблюдением преемственности на всех этапах
3. Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов пациентов с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями.
4. Организация и проведение мероприятий, направленных на профилактику аллергических заболеваний и иммунодефицитных состояний и их осложнений среди населения
5. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Диагностика аллергических заболеваний заболеваний и иммунодефицитных состояний у пациентов (дети).
Навык 1:
Обследование пациента с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями
Умения:
1. Проводить первичный осмотр пациента в рамках медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (детская)".
2. Применять методики сбора и анализа аллергологического и иммунологического анамнеза.
3. Выявлять клинические и физиологические особенности в течении аллергических заболевании и иммунологических состояний у пациентов (дети).
4. Получать информацию о заболевании, применять клинические методы обследования пациентов (дети), выявлять характерные признаки аллергических заболеваний и иммунопатологии.
5. Обосновывать назначение диагностических (лабораторно-инструментальных, иммунологических) исследований пациенту в рамках медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (детская)".
6. Анализировать и интерпретировать результаты лабораторных методов обследования пациентов (дети) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями.
7. Анализировать и интерпретировать результаты иммунологических (включая аллерготесты) методов обследования пациентов (дети) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями.
8. Выявлять возможные причины аллергического заболевания: применять объективные методы обследования больного, выявлять общие и специфические признаки заболевания, особенно в случаях, требующих неотложной помощи и интенсивной терапии.
9. Проводить специфическую аллергологическую и иммунологическую диагностику in vivo (ин виво) и in vitro (ин витро).

10. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылық жай-күйі бар пациенттерге (балалар) жасалған диагностикалық шаралар нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың симптомдары мен синдромдарын анықтау дағдылары.
Білімдер:
1. Аллергиялық патологиясы және иммун тапшылығы жай-күйі бар пациенттерді тексерудің клиникалық, зертханалық, иммунологиялық әдістерін, оларды қолдануға қажетті көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерді білуі.
2. Арнайы аллергологиялық және иммунологиялық диагностиканың in vivo техникасын игеру дағдылары: терілік, тері ішілік сынамалар, прик-тестілер, Патч-тестілер, скарификациялық сынақтар, ингаляциялық, тіл асты, конъюнктивтік сынақтар.
3. in vitro диагностикалық әдістерін қолдануға қажетті көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерді білуі.
4. Әртүрлі аллергиялық ауруларда және иммун тапшылығы жай-күйіне, сондай-ақ науқастың жасына байланысты in vivo және in vitro диагностикасы әдістері көрсеткіштерінің өзгеру ерекшеліктерін білуі.
5. Аллергиялық аурулардың және иммун тапшылығы жай-күйінің дамуының мүмкін себептерін, әртүрлі аллергиялық және иммунологиялық жай-күйлердегі сараланған диагностиканың ерекшеліктерін білуі.
6. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы жай-күйі бар пациенттерді диагностикалау нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, соның ішінде ауыр және күтпеген жағдайлардың белгілерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Аурулардың және соған байланысты денсаулық проблемаларының қолданыстағы халықаралық статистикалық жіктемесі (бұдан әрі – АХЖ) ескере отырып диагностикалау
Машықтар:
1. Балалар аллергологиясы және иммунологиясы мамандығы бойынша медициналық қызметтердің бір бөлігі ретінде АХЖ-10-ға сәйкес диагностикалау дағдылары.
2. Аллергиялық аурулар мен иммун тапшылығы жай-күйін саралап диагностикалау дағдылары.
3. Аллергиялық аурулармен және иммун тапшылығымен ауыратын пациенттердің (балалар) жағдайының ауырлығын бағалау дағдылары.
4. Аллергиялық аурулар мен иммун тапшылығы жай-күйі асқынуларын дер кезінде анықтау дағдылары.
Білімдер:
1. Аллергиялық аурулар және иммун тапшылығы бар пациенттердің (балалар) клиникалық белгілерін, диагностикасын, сараланған диагностикасын, асқынуларын білуі.
2. АХЖ-10-ға және онымен байланысты денсаулық проблемаларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Барлық кезеңдерде сабақтастықты сақтай отырып, пациенттердегі (балалар) аллергиялық аурулар мен иммун тапшылығы жағдайларын емдеу
Дағды 1:
Пациенттердегі (ересектер, балалар) аллергиялық аурулар мен иммун тапшылығы жағдайларын емдеуді тағайындау және жүргізу, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау.
Машықтар:
1. Аллергиялық аурулары және (немесе) иммун тапшылығы жағдайлары бар пациенттерге дәрілік емес және дәрі-дәрмекпен емдеуді тағайындау.
2. Осы пациентте (балалар) аллергиялық реакциялар тудыратын аллергендерді ескере отырып, қажетті емдеуді тағайындаңыз.
3. Иммунитет тапшылығы бар пациенттерді (балалар) басқару жоспарын жасау.
4. Аллергопатологиясы және иммун тапшылығы жағдайлары бар пациенттерді (балалар) басқару жоспарын жасау.
5. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы аурулары мен жағдайлары бар пациенттерде қатар жүретін аурулар мен асқынуларды емдеудің фармако-терапиялық әдістерін қолдану.
6. Жалпы факторларды, аурудың сипатын және пациенттің сенсибилизация спектрін ескере отырып, емдік тамақтануды тағайындаңыз.

10. Оценивать результаты иммунологических методов диагностики пациентов (дети) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитами.
11. Определять необходимости применения специальных методов исследования пациентам (дети) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитами.
12. Оценивать результаты специфического аллергологического и иммунологического обследования, в том числе с учетом возрастных особенностей.
13. Оценивать результаты иммунологических методов диагностики пациентов (дети) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитами.
14. Владеть диагностикой пищевой аллергии с помощью элиминационных диет.
15. Обследовать пациентов с аллергическими заболеваниями и (или) иммунодефицитными состояниями:
1) проведение кожных скарификационных проб с аллергенами и лекарствами;
2) проведение внутрикожных и прик-тестов тестов с аллергенами и лекарствами;
3) проведение провокационного орального теста.
4) проведение провокационного конъюнктивального теста;
5) проведение провокационного назального теста.
6. Интерпретировать результаты диагностических исследований с учетом клиники и возраста пациента (дети) в рамках медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (детская)".
7. Выявлять симптомы и синдромы осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате диагностических процедур у пациентов с аллергическими заболеваниями и (или) иммунодефицитными состояниями.
Знания:
1. Методы клинического, лабораторного, иммунологического обследования пациентов с аллергической патологией и иммунодефицитными состояниями, показаний и противопоказаний к их применению.
2. Техника выполнения специфических аллергологических и иммунологических методов диагностики in vivo (ин виво): кожные, внутрикожные пробы, прик-тесты, Patch-тесты, скарификационные тесты, аппликационные и провокационные пробы, ингаляционные, сублингвальные, конъюнктивальные пробы.
3. Медицинские показания и противопоказания к применению диагностических методов in-vitro (ин витро).
4. Особенности показателей диагностических методов in vivo (ин виво) и in-vitro (ин витро) при различных аллергических заболеваниях и иммунодефицитных состояниях, с учетом возраста пациента.
5. Причины развития аллергических заболеваний и иммунодефицитных состояний, дифференциально-диагностических особенностей при разных аллергических и иммунологических состояниях.
6. Симптомы осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате диагностических процедур у пациентов с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Установление диагноза с учетом действующей Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем (далее - МКБ)
Умения:
1. Осуществлять постановку диагноза согласно МКБ-10 в рамках медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (детская)".
2. Проводить дифференциальную диагностику аллергических заболеваний и иммунодефицитных состояний.
3. Оценивать тяжесть состояния пациентов (дети) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитами.
4. Выявлять осложнения аллергических и иммунодефицитных состояний.
Знания:
1. Клиническая симптоматика аллергических заболеваний, иммунодефицитных состояний
2. Диагностика, дифференциальная диагностика, возможные осложнения.
3. Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем (МКБ)
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Лечение аллергических заболеваний и иммунодефицитных состояний у пациентов (дети) с соблюдением преемственности на всех этапах
Навык 1:
Назначение и проведение лечения аллергических заболеваний и иммунодефицитных состояний у пациентов (дети), контроль его эффективности и безопасности.
Умения:
1. Назначать немедикаментозное и медикаментозное лечение пациентам с аллергическими заболеваниями и (или) иммунодефицитными состояниями.
2. Назначать необходимое лечение с учетом аллергенов, вызывающих аллергические реакции у данного пациента (дети).
3. Составлять план ведения пациентов (дети) с иммунодефицитами.
4. Составлять план ведения пациентов (дети) с аллергопатологией и иммунодефицитными состояниями.
5. Применять фармако-терапевтические методы лечения сопутствующих заболеваний и осложнений у пациентов с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными заболеваниями и состояниями.
6. Назначать лечебное питание с учетом общих факторов, характера заболевания и спектра сенсибилизации пациента.

7. Asit үшін пациенттің емдеу жоспарын жасаңыз және негіздеңіз.
8. Аллергиялық аурулары бар және иммун тапшылығы бар науқастарды ауруханаға жатқызуға іріктеу және жолдау:
1) ТМККК және МӘМС бойынша күндізгі стационарға;
2)ТМККК және МӘМС бойынша стационарлық емдеуге.
9. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы бар пациенттерге (балалар) көмек көрсету үшін қажетті іс-шаралардың көлемі мен реттілігін анықтау.
10. Амбулаториялық-емханалық мекемелерде және стационарда аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы бар пациенттерді (балалар) басқару жоспарын жасау.
11. Пациенттерге (балалар) диспансерлік бақылау жүргізу және аллергиялық аурулар мен иммун тапшылығының алдын алу.
12. Пациенттерді аллергиялық аурулармен және иммун тапшылығы жағдайларымен іріктеуге, ГИБТ препараттарын жіберуге және енгізуге, алмастыру терапиясына қатысу.
Білімдер:
1. Аллергиялық аурулар мен иммун тапшылығы жағдайларын дәрілік емес емдеу әдістері. медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер. ықтимал асқынулар, жанама әсерлер, жағымсыз реакциялар, соның ішінде ауыр және күтпеген.
2. Аллергиялық аурулар мен иммун тапшылығы жағдайларын дәрі-дәрмекпен емдеу әдістері. дәрілік заттардың әсер ету механизмдері, олардың өзара әрекеттесуі, жанама әсерлері.
3. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы жағдайлары бар пациенттерді (балалар) жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызуға арналған медициналық көрсеткіштер.
4. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы жағдайлары бар пациенттерге (балалар) диеталық терапия, аллергендерді жою принциптері.
аллергологиялық немесе иммунологиялық стационардың немесе бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру негіздері. алғашқы медициналық-санитарлық көмек деңгейіндегі аллергологиялық немесе иммунологиялық кабинет.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Аллергиялық аурулары бар пациенттерге аллергенге тән иммунотерапияны (АСИТ) тағайындау және жүргізу
Машықтар:
1. Балалардағы аллергиялық ауруларға ААИТ жүргізу үшін қажетті көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерді анықтай білуі.
2. АИТ терапиясын жүргізудің схемасын және бақылау жоспарын құра білуі.
3. Аллергенге арнайы иммунотерапия жасау үшін жеке аллергендер дайындай білуі.
4. Аллергенге арнайы иммунотерапия жасау кезінде аллергенді енгізе білуі.
Білімдер:
1. Иммуносупрессивті және биологиялық терапия жсауға қажетті көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерді білуі.
2.Аллергиялық аурулары бар науқастарға аллергенге спецификалық иммунотерапияның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылауды білуі.
3. ААИТ-тің әсер ету механизмдерін білуі. ААИТ қолданудың медициналық көрсетілімдері мен медициналық қарсы көрсетілімдерін, өткізу әдістерін білуі.

7. Составлять и обосновывать плана лечения пациента для АСИТ.
8. Проведить отбор и направлять пациентов с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями на госпитализацию:
1) в дневной стационар по ГОБМП и ОСМС;
2) на стационарное лечение по ГОБМП и ОСМС.
9. Определять объем и последовательность необходимых мероприятий для оказания помощи пациентам (дети) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитами.
10. Составлять план ведения пациентов (дети) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитами в амбулаторно-поликлинических учреждениях и в стационаре.
11. Проводить диспансерное наблюдение пациентов (дети) и профилактика аллергических заболеваний и иммунодефицитов.
12. Участвовать в отборе пациентов аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями, направлении и введении препаратов ГИБТ, заместительной терапии.
Знания:
1. Методы немедикаментозного лечения аллергических заболеваний и иммунодефицитных состояний. медицинские показания и противопоказания. возможные осложнения, побочные действия, нежелательные реакции, в том числе серьезные и непредвиденные.
2. Методы медикаментозного лечения аллергических заболеваний и иммунодефицитных состояний. механизмов действия лекарственных средств, их взаимодействия, побочные эффекты.
3. Медицинские показания для плановой и экстренной госпитализации пациентов (дети) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями.
4. Принципы диетотерапии пациентов (дети) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями, элиминации аллергенов, основ организации работы аллергологического или иммунологического стационара или отделения. аллергологического или иммунологического кабинета на уровне первично медико-санитарной помощи.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Назначение и проведение аллерген-специфической иммунотерапии (АСИТ) пациентам с аллергическими заболеваниями
Умения:
1. Определять показания и противопоказания для проведения АСИТ при аллергических заболеваниях у пациентов (дети).
2. Составлять схему проведения и план контроля АСИТ-терапии.
3. Готовить разведения индивидуальных аллергенов для проведения аллерген-специфической иммунотерапии.
4. Делать инъекции аллергенов при проведении аллерген-специфической иммунотерапии.
Знания:
1. Знание показаний и противопоказаний для проведения иммуносупрессивной и биологической терапии.
2. Мониторинг эффективности и безопасности аллерген-специфической иммунотерапии для пациентов с аллергическими заболеваниями.
3. Механизмы действия АСИТ. Медицинские показания и противопоказания к применению АСИТ. Методы проведения.

СБШ 7.3 кіші деңгейінің біліктілігін арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аллергиялық аурулары және/немесе иммун тапшылығы жағдайлары бар пациенттерге (балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Балалар аллергологиясы және иммунологиясы" мамандығы бойынша ауыр және сирек аурулардың диагностикалық қызметтері мен емдеу іс-шаралары шеңберінде жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету
2. Аллергологтар мен иммунологтардың (балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Аллергологтар мен иммунологтар (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Аллергологтар мен иммунологтардың (балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
"Балалар аллергологиясы және иммунологиясы" мамандығы бойынша ауыр және сирек аурулардың диагностикалық қызметтері мен емдеу іс-шаралары шеңберінде жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету
Дағды 1:
Балалар аллергологиясы және иммунологиясы мамандығы бойынша медициналық қызмет аясында ауыр және сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау.
Машықтар:
1. Иммундық жүйені зерттеудің негізгі зертханалық және клиникалық әдістерін қолдану дағдылары.
2. Аллергиялық аурулармен ауыратын және иммун тапшылығы бар (балалар) пациенттерге параклиникалық тексеру әдістерінің нәтижелерін талдап, дұрыс түсіндіре білуі.
3. Бронхомоторлы тестілер үшін ерітінділерді, простагландиндерді және басқа да аллергиялық медиаторларды дайындау дағдылары.
4. Сыртқы тыныс алу қызметін зерттей алу, бронхомоторлық сынақтар жүргізу, нәтижелерді бағалау дағдылары.
5. Ацетилхолинмен, гистаминмен бронхомоторлы сынақтар жүргізу дағдылары.
6. Аллергиялық аурулары және (немесе) иммунитет тапшылығы бар пациенттерді тексеру әдістерін жүргізу, оның ішінде:
1) бронходилатациялық сынамамен спирография;
2) бронхопровокациялық сынаманың спирографиясы,
3) эргоспирометрия.
7. Аллергология және иммунология (оның ішінде балалар) "Аллергология және иммунология" мамандығы бойынша медициналық қызмет көрсету аясында аллергиялық аурулар мен сирек патологиялық жағдайларды диагностикалауда зертханалық диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін талдау дағдылары.

Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (дети) с аллергическими заболеваниями и/или иммунодефицитными состояниями
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание высокотехнологичных медицинских услуг в рамках диагностических услуг и лечебных мероприятий тяжелых и редких заболеваний по специальности Аллергология и иммунология (детская)"
2. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей аллергологов и иммунологов (детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами аллергологами и иммунологами (детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей аллерголов и иммунологов (детских)
Трудовая функция 1:
Оказание высокотехнологичных медицинских услуг в рамках диагностических услуг и лечебных мероприятий тяжелых и редких заболеваний по специальности Аллергология и иммунология (детская)"
Навык 1:
Диагностика тяжелых и редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности Аллергология и иммунология (детская)".
Умения:
1. Анализировать и интерпретировать результаты параклинических методов обследования пациентов (дети) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитами.
2. Приготовления разведений, простагландинов и другие медиаторов аллергии для проведения бронхомоторных тестов.
3. Проведение исследований функции внешнего дыхания, бронхомоторные тесты, оценить полученные результаты.
4. Проведение бронхомоторных тестов с ацетилхолином, гистамином.
5. Проведение методов обследования пациентов с аллергическими заболеваниями и (или) иммунодефицитными состояниями, в числе которых:
1) спирография с броходилятационной пробой,
2) спирография бронхопровокационной пробой,
3) эргоспирометрия.
6. Анализировать результаты лабораторно-диагностических исследований при диагностике аллергических заболеваний и редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (детская)".
7. Анализировать результаты инструментальных методов диагностики внутренних органов при диагностике редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (детская)".

3. ГБЖТ-ға иммуносупрессивті, алмастырушы, биологиялық терапия жасауға қажетті көрсетілімідерді, қарсы көрсетілімдерді білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Аллергиялық аурулары және (немесе) иммун тапшылығы жай-күйі бар пациенттердегі мультиморбидті жай-күйлерді анықтау және емдеу, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау
Машықтар:
1. Аллергология және иммунология (оның ішінде балалар) мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету аясында емдік шараларға көрсетілімдер мен қарсы көрсетілдерді бағалау дағдылары.
2. Аллергология және иммунология (оның ішінде балалар) мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету аясында пациентті емдеудің оңтайлы әдісін таңдай алу дағдылары.
3. "Аллергология және иммунология (оның ішінде балалар аллергологисы)" мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету аясында емдік шаралардан кейін пациенттің жағдайын динамикалық бақылау дағдылары.
4. Ағымдағы терапияны дер кезінде түзете алу дағдылары.
5. Аллергиялық аурулармен және иммунитет тапшылығымен ауыратын пациенттерге (балалар) шұғыл жағдайларда кезек күттірмейтін көмек көрсетуді ұйымдастыра алу дағдылары.
6. Емдеу барысында пайда болатын патологиялық процестерді диагностикалау және емдеу дағдылары.
7. Аллергология және иммунология (оның ішінде балалар) мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету аясында жүргізілетін терапиялық шаралардан кейін пациенттерді оңалту дағдылары.
8. Аллергология және иммунология (оның ішінде балалар) мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету аясында жүзеге асырылатын емдік шаралардан кейін пациенттерді ұзақ мерзімді бақылау дағдылары.
Білімдер:
1. Жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету аясында аллергология және иммунологиядағы емдеу негіздері мен қағидаттарын білуі.
2. Жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету аясында емдеудің негізгі әдістерін жүргізу әдістемесін білу, оның ішінде оларды арнайы, иммунотерапиямен (аллергендермен және препараттармен), вакциналаумен, иммуносупрессивті және иммундық препараттармен алмастыру терапиясын білуі.
3. "Аллергология және иммунология (оның ішінде балалар)" мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету аясында жүзеге асырылатын медициналық процедуралардың асқынуларын және олармен жұмыс істеу қағидаттарын білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Аллергологтар мен иммунологтардың (балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Аллергологтар мен иммунологтардың (балалар) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:

3. Медицинские показания и противопоказания для проведения иммуносупрессивной, заместительной, биологической терапии и трансплантации гемопоэтических стволовых клеток (ТГСК).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Выявление и лечение мультиморбидных состояний у пациентов с аллергическими заболеваниями и (или) иммунодефицитными состояниями, контроль его эффективности и безопасности
Умения:
1. Определять медицинские показания и противопоказания к лечебным мероприятиям в рамках высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (детская)".
2. Подбирать оптимальный метод лечения пациенту в рамках высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (детская)".
3. Проводить динамическое наблюдение за состоянием пациента после проведения лечебных мероприятий в рамках высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (детская)".
4. Корректировать проводимую терапию.
5. Организовывать неотложную помощь в экстренных случаях пациентам (дети) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитами.
6. Проводить диагностику и лечение патологических процессов, возникающих в процессе проведения высокотехнологичных медицинских услуг.
7. Проведение реабилитации пациентов после лечебных мероприятий в рамках высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (детская)".
8. Проведение долгосрочного мониторинга пациентов после лечебных мероприятий, проведенных в рамках высокотехнологичных медицинских услуг помощи по специальности "Аллергология и иммунология (детская)".
Знания:
1. Лечение в аллергологии и иммунологии в рамках высокотехнологичных медицинских услуг.
2. Техники методов лечения в рамках высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе проведение специфической иммунотерапии (аллергенами и лекарственными препаратами), вакцинации, иммуносупрессивной, заместительной терапии иммунопрепаратами.
3. Осложнения лечебных процедур, проводимых в рамках высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (детская)", технического характера и принципы борьбы с ними.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей аллергологов и иммунологов (детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей аллергологов и иммунологов (детских).
Умения:

5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Аллергологтар мен иммунологтар (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Аллергология және иммунология (балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Аллергология және иммунология (балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Аллергология және иммунология (балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтаңыз және аллергологтар мен иммунологтар (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Аллергологтар мен иммунологтардың (балалар) қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Машықтар:
1. Ғылыми жарияланымдарды талдау, олардың нәтижелерінің сапасы мен дұрыстығын бағалау
2. Өз тәжірибеге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйрену және енгізу.
3. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
Білімдер:

5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами аллергологами и иммунологами (детскими).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Аллергология и иммунология (детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Аллергология и иммунология (детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Аллергология и иммунология (детская)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами аллергологами и иммунологами (детскими).
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей аллерголов и иммунологов (детских)
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:
1. Анализировать научные публикации, оценивать качество и достоверность их результатов
2. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
3. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
Знания:

1. "Аллергология және иммунология (балалар)" мамандығы бойынша пациенттерге жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету
2. "Аллергология және иммунология (балалар)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Аллергология және иммунология (балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің, жоғары технологиялық медициналық қызметтер тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету жаңа технологияларды практикаға енгізу
2. Денсаулық сақтау саласындағы Академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Аллергология және иммунология (балалар)" мамандығы бойынша пациенттерге жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету
Дағды 1:
Аллергиялық аурулары және (немесе) иммун тапшылығы жағдайлары бар пациенттерге ауыр және сирек кездесетін патологиялық жағдайларды анықтау, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау
Машықтар:
1. Аллергиялық аурулары және (немесе) иммунитет тапшылығы бар пациенттерді арнайы тексеру әдістерін жүргізу дағдылары:
1) иммунограмма;
2) иммундық ферменттік талдаулар;
3) құрамдас аллергодиагностика.
2. Арнайы иммунологиялық зерттеулер нәтижелерін талдау, түсіндіру және иммундық мәртебесін бағалау.
3. Аллергиялық аурулары және иммун тапшылығы жай-күйі бар пациенттерді (балалар) тексерудің аспаптық әдістерін талдау және түсіндіру дағдылары.
4. "Аллергология және иммунология (балалар)" мамандығы бойынша медициналық қызмет көрсету аясында аллергиялық аурулар мен сирек кездесетін патологиялық жай-күйлерді диагностикалауда зертханалық диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін талдай білуі.
5. Медициналық кеңес беруді ұйымдастыру дағдысы.
6. "Аллергология және иммунология (балалар)" мамандығы бойынша медициналық қызмет аясында сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде консультанттар берген қорытындылардағы ақпаратты синтездей білуі.
Білімдер:
1. Аллергология және иммунологиядағы сирек кездесетін патологиялық жай-күйлердің эпидемиологиясын, этиологиясын, патогенезін, патоморфологиясын, клиникасын, диагностикасын білуі.
2. Ауру ағымының этиологиясы мен ауырлығын анықтауда пациентті аллергология және иммунология бойынша арнайы тексерудің қағидаттары мен әдістерін білуі:
1) иммунограмма.
2) иммундық ферментті талдау.
3) ағынды цитометрия.
4) генетикалық диагностика.
5) құрамдас аллергодиагностика.
3. Аллергология және иммунологияда сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалауда зертханалық диагностикалық зерттеулерді тағайындау көрсетілімдерін білу.
4. Стандарттарды білу: кеңестік топтар мен дәрігерлік консилиумды ұйымдастыру тәртібін регламенттейтін НҚА-ны, бұйрықтармен басқа да құжаттарды білуі.

1. Оказание высокотехнологичной медицинской помощи пациентам по специальности "Аллергология и иммунология (детская"
2. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Аллергология и иммунология (детская)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (детская)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Оказание высокотехнологичной медицинской помощи пациентам по специальности "Аллергология и иммунология (детская"
Навык 1:
Выявление тяжелых и редких патологических состояний пациентам с аллергическими заболеваниями и (или) иммунодефицитными состояниями, контроль его эффективности и безопасности
Умения:
1. Проведение специальных методов обследования пациентам с аллергическими заболеваниями и (или) иммунодефицитными состояниями:
1) иммунограмма;
2) иммуноферментные исследования;
3) компонентная аллергодиагностика.
2. Анализировать и интерпретировать результаты специальных иммунологических исследований и оценка иммунного статуса.
3. Анализировать и интерпретировать результаты инструментальных методов обследования пациентов (дети) с аллергическими заболеваниями и иммунодефицитными состояниями.
4. Анализировать и интерпретировать результаты лабораторно-диагностических исследований при диагностике аллергических заболеваний и редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (детская)".
5. Навыки организации врачебных консилиумов.
6. Умение синтезировать информацию из заключений консультантов при диагностике редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (детская)".
Знания:
1. Эпидемиология, этиология, патогенез, патоморфология, клиническая картина, диагностика редких патологических состояний в аллергологии и иммунологии.
2. Принципы и методы специфического обследования пациента в аллергологии и иммунологии по выявлению этиологии и тяжести течения заболевания:
1) иммунограмма.
2) иммуноферментные исследования.
3) проточная цитометрия.
4) генетическая диагностика.
5) компонентная аллергодиагностика.
3. Медицинские показания и противопоказания к назначению лабораторно-диагностических исследований при диагностике редких патологических состояний в аллергологии и иммунологии.
4. Результаты современных исследований в отношении диагностики редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Аллергология и иммунология (детская)", признанные в сообществе аллергологов-иммунологов за последние пять лет.

86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.2 Дәрігерлік практика және стоматология саласындағы қызмет
86.22 Арнайы дәрігерлік практика
86.22.0 Арнайы дәрігерлік практика
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіптік стандарт Қазақстан Республикасында жүрек-қантамыр жүйесі аурулары бар пациенттерге (ересектер, балалар) ангиохирургиялық көмекті ұйымдастыру және көрсету жөніндегі маманның кәсіптік құзыреті саласындағы талаптарды белгілейді, оның ішінде профилактика, диагностика, емдеу, оңалту, медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу. Ангиохирургия саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілер. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Дәрігер-ангиохирург (ересектер бойынша және балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі;
2) 7.2 Дәрігер-ангиохирург (ересектер бойынша және балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі;
3) 7.3 Дәрігер-ангиохирург (ересектер бойынша және балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі;
4) 7.4 Дәрігер-ангиохирург (ересектер бойынша және балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі;
5) 7.2 Дәрігер-ангиохирург - 7 СБШ-нің деңгейі;
6) 7.3 Дәрігер-ангиохирург - 7 СБШ-нің деңгейі;
7) 7.4 Дәрігер-ангиохирург - 7 СБШ-нің деңгейі;
8) 7.2 Дәрігер-ангиохирург (балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі;
9) 7.3 Дәрігер-ангиохирург (балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі;
10) 7.4 Дәрігер-ангиохирург (балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Дәрігер-ангиохирург (ересектер бойынша және балалар бойынша)":
Топтың коды:
2217-3
Қызмет атауының коды:
2217-3-004
Кәсіптің атауы:
7.1 Дәрігер-ангиохирург (ересектер бойынша және балалар бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Ангиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентурада оқу кезінде "дәрігер"біліктілігі. Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен аорта, қан және лимфа тамырлары аурулары бар пациенттердің (ересектер, балалар) профилактикасы, диагностикасы, емдеу, медициналық оңалтуы
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.2 Деятельности в области врачебной практики и стоматологии
86.22 Специальная врачебная практика
86.22.0 Специальная врачебная практика
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по организации и оказанию ангиохирургической помощи в Республике Казахстан пациентам (взрослые, дети) с заболеваниями сердечно-сосудистой системы, включая профилактику, диагностику, лечение, реабилитацию, экспертизе объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области ангиохирургии. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач-ангиохирург (взрослый и детский) - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач-ангиохирург (взрослый и детский) - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач-ангиохирург (взрослый и детский) - 7 уровень ОРК;
4) 7. 4 Врач-ангиохирург (взрослый и детский)" - 7 уровень ОРК;
5) 7.2 Врач-ангиохирург - 7 уровень ОРК;
6) 7.3 Врач-ангиохирург - 7 уровень ОРК;
7) 7.4 Врач-ангиохирург - 7 уровень ОРК;
8) 7.2 Врач-ангиохирург (детский) - 7 уровень ОРК;
9) 7.3 Врач-ангиохирург (детский) - 7 уровень ОРК;
10) 7.4 Врач-ангиохирург (детский) - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач-ангиохирург (взрослый и детский)":
Код группы:
2217-3
Код наименования занятия:
2217-3-004
Наименование профессии:
7.1 Врач-ангиохирург (взрослый и детский)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
врач-резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Ангиохирургия (взрослая, детская)". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями аорты, кровеносных и лимфатических сосудов под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда аорта, қан және лимфа тамырлары патологиясы бар пациенттерге білікті және мамандандырылған көмек көрсету
2. Ангиохирургиялық көмек көрсету кезінде алдын алу іс-шараларын жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есептік-есептік медициналық құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда аорта, қан және лимфа тамырлары патологиясы бар пациенттерге білікті және мамандандырылған көмек көрсету
Дағды 1:
Тамыр жүйесі патологиясы бар пациенттерді (ересектер, балалар) тексеру
Машықтар:
1. Пациентті қадағалап жүргізу тактикасын, оны тексеру жоспарын анықтай білу.
2.Клиникалық бақылаулар мен зерттеп қарау, анамнез, клиникалық, зертханалық және инструментальных исследований аспаптық құралдар зерттеулер деректері негізінде диагнозды қоя (растау) білу.
3.Емдеуді тағайындау, қажетті диагностикалық, емдік, оңалту және профилактикалық процедуралар мен іс-шараларды жүргізе білу. (тәлімгердің қадағалауымен)
4.Пациентті емдеу әдістері мен тәсілдерін, сондай-ақ қолданылатын медициналық құралдар мен бұйымдарды таңдау туралы мүмкіндігін хабардар ету.
5.Пациентті күнделікті тексеруден өткізе білу.Тәлімгердің қадағалауымен пациенттің жағдайына байланысты емдеу жоспарына өзгерістер енгізіп, қосымша зерттеп қарау әдістерінің қажеттілігін анықтай алуы.
6. Сәулелік диагностика тәсілдерін жүргізуге арналған аппаратураны (УДЗ, аппаратурасы, ангиографтар және тағы басқа) пайдалану дағдылары.
7.УДЗ жүргізу қажеттілігін негіздей білу, пациентті диагностиканың сәулелік әдістерін (тамырларды дуплексті сканерлеу және тағы басқа) жүргізу үшін аппаратураны дайындай білу.
8.Ангиографиялық зерттеудің қажеттілігін негіздей білу, пациентті және аппаратураны ангиографиялық зерттеуге дайындай білу.
9. Тәлімгердің қадағалауымен ангиографиялық зерттеу жүргізу, зерттеу нәтижелерін түсіндіру дағдылары.
Білімдер:
1. "Ангиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша әртүрлі патологиялық жағдайлардағы негізгі шағымдарды және оларға тән белгілерді білу.
2. Қолқа, қан және лимфа тамырлары ауруларында анықталатын негізгі анамнестикалық белгілерді білу.
3. Бұрынғы аурулардың жүрек-қантамыр патологиясының ағымына тигізетін әсерін және ем болмаған кездегі олардың салдарын білу.
4.Қалыпты, топографиялық және патологиялық анатомия, қалыпты және патологиялық физиология, биохимия туралы терең білу.
5. Ішкі аурулар пропедевтикасын терең білу.
6. "Ангиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде қолқаның, қан және лимфа тамырлары ауруларының этиологиясын, патогенезін, жіктелуін, клиникалық көрінісін, диагностикасын және хирургиялық емдеу принциптерін білу.
7. Қанның, зәрдің, сілекейдің, асқазан сөлінің, өттің, қақырықтың, экссудаттың, транссудаттың зертханалық көрсеткіштерін, асқазан сөлін фракциялық зерттеуді, қалыпты және патологиялық жағдайларда скатологиялық зерттеулерді білу.
8.Мамандандырылған медициналық көмек шеңберінде ангиохирургиядағы диагностика мен емдеудің негіздері мен қағидаттарын білу.
9. Мамандандырылған медициналық көмек шеңберінде диагностика мен емдеудің негізгі әдістерін жүргізу әдістемесін білу.
10.Техникалық сипаттағы "Ангиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмек шеңберінде жүзеге асырылатын медициналық процедуралардың асқынуларын және олармен күресу қағидаттарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Аорта, қан және лимфа тамырлары патологиясы бар, аорта, қан және лимфа тамырлары ауруы диагнозы қойылған пациенттерді (ересектер, балалар) амбулаториялық қабылдау.
Машықтар:
1.Қолқаның, қан және лимфа тамырларының патологиясына күдікті пациентті алғашқы тексеру дағдылары.
2.Қолқаның, қанның және лимфа тамырларының патологиясына күдікті пациентке диагностикалық зерттеулерді орынды тағайындау дағдылары.
3. Қолқаның, қанның және лимфа тамырларының патологиясына күдікті пациенттің диагностикалық зерттеулерінің нәтижелерін дұрыс түсіндіру, ультрадыбыстық зерттеу тәсілдерін жүргізу дағдылары.
4.Ангиохирургта диспансерлік есепте тұрғандардан қан тамырларының патологиясын анықтауда АХЖ-10 бойынша диагнозды дұрыс тұжырымдау дағдылары .
5. Тамырлар жүйесінде патологиялық процесс анықталған кезде оның функционалдық жеткіліксіздігінің деңгейін бағалау дағдылары.
6.Қолқаның, қан және лимфа тамырлары ауруларының асқынуларын дер кезінде анықтай білу.
7. Қолқаның, қан және лимфа тамырлары патологиясы бар пациентке амбулаториялық ем тағайындау дағдылары.
8. Қолқаның, қан және лимфа тамырларының созылмалы патологиясы бар пациентерді клиникалық зерттеп – қарау дағдылары.
9. Қан тамырлары патологиясы бар пациентті емдеуге жатқызу көрсеткіштерін анықтай білу.

1. Оказание квалифицированной и специализированной помощи пациентам с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
2. Проведение профилактических мероприятий при оказании ангиохирургической помощи, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Трудовая функция 1:
Оказание квалифицированной и специализированной помощи пациентам с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Обследование пациентов (взрослые, дети) с патологией сосудистой системы
Умения:
1. Определять тактику ведения пациента, план его обследования.
2. Устанавливать (подтверждать) диагноз на основании клинических наблюдений и обследования, сбора анамнеза, данных клинико-лабораторных и инструментальных исследований.
3. Назначать лечение, проводить необходимые диагностические, лечебные, реабилитационные и профилактические процедуры и мероприятия.
4. Проводить ежедневный осмотр пациента.
5. Вносить изменения в план лечения в зависимости от состояния пациента и определять необходимости дополнительных методов обследования.
6. Навыки использования аппаратуры для проведения лучевых методов диагностики (УЗИ аппаратуры, ангиографы и так далее)
7. Обосновывать необходимость проведения УЗИ, подготавливать пациента и аппаратуру для проведения лучевых методов диагностики (дуплексное сканирование сосудов и так далее)
8. Обосновывать необходимость проведения ангиографического исследования, подготавливать пациента и аппаратуру для проведения ангиографического исследования.
9. Навыки проведения ангиографического исследования, интерпретация результатов исследования под надзором к наставника.
Знания:
1. Знание основных жалоб и их характерных особенностей при различных патологических состояниях в рамках специальности "Ангиохирургия (взрослая, детская)".
2. Знание основных анамнестических признаков, выявляемых при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
3. Знание влияния перенесенных заболеваний на течение сердечнососудистой патологии и их последствия при отсутствии лечения.
4. Углубленное знание нормальной, топографической и патологической анатомии, нормальной и патологической физиологии, биохимии.
5. Углубленное знание пропедевтики внутренних болезней.
6. Знание этиологии, патогенеза, классификации, клинических проявлений заболеваний аорты, кровеносных и лимфатических сосудов, диагностика и принципы хирургического лечения в рамках специальности "Ангиохирургия (взрослая, детская)".
7. Знание лабораторных показателей крови, мочи, слюны, желудочного сока, желчи, мокроты, экссудата, транссудата, фракционного исследования желудочного сока, копрологических исследований в норме и патологии.
8. Знание основ и принципов диагностики и лечения в ангиохирургии в рамках специализированной медицинской помощи.
9. Знание техники проведения основных методов диагностики и лечения в рамках специализированной медицинской помощи.

10. Қан және лимфа тамырлары патологиясы бар пациентті жоспарлы емдеуге жатқызуға арналған құжаттаманы ресімдеу дағдылары.
11.Емдеуге жатқызу бюросының порталын, науқастар тіркелімін толтыру дағдылары.
Білімдер:
1. Науқас туралы мәліметті жинаудың реттілігі мен көлемін білу.
2.Қан тамырлары ауруларымен ауыратын науқас психологиясының негіздері мен ерекшеліктерін білу.
3. Ангиологиядағы медициналық этика мен деонтологияның ерекшеліктерін білу.
4.Қалыпты, топографиялық және патологиялық анатомияны, қалыпты және патологиялық физиологияны, биохимияны білу.
5.Тамырлар жүйесінің құрылымы мен қызметін, бағалау тәсілдерін, клиникалық маңызын білу.
6.Ішкі аурулар пропедевтикасын білу.
7. Ангиохирургиядағы зерттеп қарау әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Дағды 3:
Тамыр жүйесі патологиясы бар пациенттерге шұғыл және шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді талап ететін клиникалық өлім жағдайын (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды) қоса алғанда, өмірге қауіп төндіретін жағдайларды тану.
2. Өмірге қауіп төндіретін және шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді талап ететін ангиохирургиядағы шұғыл жағдайларды тану
3. Шұғыл жағдайларда, оның ішінде төтенше жағдайларда пациенттерге шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
4. Өмірге, оның ішінде клиникалық өлімге қауіп төндіретін жағдайларда (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды тоқтату) шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
5. Негізгі жүрек-өкпе реанимациясының іс-шараларын орындау.
6. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолдану.
Білімдер:
1. Ангиохирургиядағы шұғыл жағдайлар: диагностикалық критерийлер; емдеу және алдын алу принциптері.
2. Тамыр жүйесінің патологиясынан туындаған шұғыл жағдайларда, оның ішінде төтенше жағдайларда пациенттерге шұғыл түрде медициналық көмек көрсетудің принциптері мен әдістері.
3. Базалық жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу қағидалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Ангиохирургиялық көмек көрсету кезінде алдын алу іс-шараларын жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
Дағды 1:
Пациенттерде (ересектер, балалар) тамырлы патологияның алдын алуға бағытталған профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу. Инфекцияның алдын алу және инфекцияны бақылау.
Машықтар:
1. Тамыр жүйесі патологиясының алғашқы профилактикасына бағытталған іс-шараларға қатысу.
2. Тамыр жүйесі аурулары бар пациенттер үшін "мектепті" ұйымдастыру дағдыларын меңгеру (денсаулық мектебі).
3. Мерзімді және профилактикалық медициналық тексерулерге қатысу.
4. Кейіннен динамикалық бақылаумен балалардың нысаналы топтарын скринингтік профилактикалық медициналық тексеруге қатысу.
5. Медициналық көмекке байланысты инфекциялардың алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу (хирургиялық аймақтың инфекциясы, қан ағымының катетері, зәр шығару жүйесінің катетері, төменгі тыныс жолдарының инфекциясы, гемоконтактілі инфекциялар (В және С гепатиттері, АИТВ)".
6. Инфекциялардың алдын алу және инфекциялық бақылау, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының алдын алу жөніндегі іс-шараларға қатысу.
Білімдер:
1. Тамыр жүйесі патологиясының алдын алу принциптері.
2. Пациенттерде (ересектер, балалар) тамыр жүйесі патологиясының алдын алу әдістері.
5. Денсаулық мектебінің оқыту бағдарламаларын дайындау принциптері мен жүргізу әдістемелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Аурулардың алдын алуға, салауатты өмір салтын қалыптастыруға, денсаулықты сақтауға және нығайтуға бағытталған білім беру, тәрбие және үгіт-насихат іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу.
Машықтар:
1. Тамыр жүйесі ауруларының алдын алу мәселелері бойынша санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізу.
2. Өмірдің әртүрлі салаларында: тамақтану, су, санитарлық жағдайлар, Тұрғын үй жағдайлары, жеке гигиена, сондай-ақ тиісті көрсетілімдерсіз антибиотиктерді қолданумен байланысты қауіптер туралы санитарлық талаптар, ережелер мен ұсынымдар туралы хабардар ету.
3. Пациенттер мен олардың заңды өкілдерін ұлттық, Халықаралық хаттамалар мен ұсынымдарға сәйкес вакциналар, олардың маңыздылығы, артықшылықтары мен ықтимал қауіптері туралы ақпаратпен қамтамасыз ету.
4. Тұрақты медициналық тексерулер мен скринингтік бағдарламалар туралы хабардар ету.
5. Денсаулықты сақтау, нығайту, санитарлық-гигиеналық мәдениетті арттыру мақсатында санитарлық-гигиеналық дағдыларды үйрету: гигиена мен қауіпсіздікті сақтау, оның ішінде стандартты сақтық шаралары (қол гигиенасы, Жөтел этикеті, жеке қорғаныс құралдары, қауіпсіз инъекция тәжірибесі қалдықтарды басқару, дезинфекция және зарарсыздандыру) тамақ қауіпсіздігі, инфекциялардың алдын алу.
6. Салауатты өмір салтын, ұтымды және дұрыс тамақтануды, физикалық белсенділіктің маңыздылығын, жаман әдеттерден бас тартуды, психологиялық әл-ауқатты қолдауды насихаттау бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу.
Білімдер:
1. Салауатты өмір салтын, ұтымды және дұрыс тамақтануды, дене белсенділігін насихаттау жөніндегі іс-шаралар.
2. Инфекциялардың алдын алу және жұқпалы аурулардың таралуы әдістері.
3. Жеке гигиена, салауатты өмір салты принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу
Дағды 1:
Пациентпен, оның туыстарымен немесе заңды өкілдерімен өзара әрекеттесу
Машықтар:
1. Науқасқа немесе оның заңды өкіліне аурудың барысы, емдеу және болжамы, соның ішінде жағымсыз жаңалықтар туралы кеңес беру.
2. Пациентке және (немесе) оның заңды өкілдеріне диагностиканың, емдеудің ұсынылған әдісі, ықтимал асқынулар туралы ақпараттандырылған келісімді ала отырып хабарлау.
3. Пациентті немесе оның заңды өкілін олардың қалауын, құндылықтарын және хабардар болу деңгейін ескере отырып, шешім қабылдау процесіне тарту.
4. Пациент немесе оның заңды өкілі саналы шешім қабылдауы үшін ақпараттың түсінікті және қол жетімді болуын қамтамасыз ету арқылы процедуралар мен технологияларды түсіндіріңіз.
5. Емдеу тиімділігін арттыру және пациенттің дәрігермен ынтымақтастығы үшін пациенттерге жанашырлық пен қолдау көрсету.
Білімдер:
1. Науқаспен, оның туыстарымен немесе заңды өкілдерімен қарым-қатынас принциптері.
2. Пациентке емдеу әдістері мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды таңдау туралы хабарлауға байланысты этникалық, мәдени, діни, құқықтық аспектілер.
3. Науқастың денсаулығының психоәлеуметтік аспектілері.
4. Заңнама талаптарын сақтай отырып, ақпараттандырылған келісімді ресімдеу процесі.
5. Қақтығыс жағдайларындағы өзара әрекеттесу принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Диагностика, емдеу, оңалту, инфекциялардың таралуының алдын алуға және салауатты өмір салтын қалыптастыруға кешенді тәсілді қамтамасыз ету мәселелері бойынша басқа мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен ынтымақтастық.
Машықтар:
1. Ангиохирургия мәселелері бойынша МСАК дәрігерлеріне және аралас мамандықтарға кеңес беру және олардың біліктілігін арттыруға қатысу.
2. Пациенттерге медициналық көмектің толық спектрін қамтамасыз ету үшін басқа мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен командаларда жұмыс істеу.
3. Медициналық көмектің үздіксіздігін және қажет болған жағдайда уақтылы араласуды қамтамасыз ету үшін басқа мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен ақпарат алмасу.
4. Көпсалалы топтардың, консилиумдардың, клиникалық айналымдардың жұмысына қатысу.
5. Инфекциялардың таралуын болдырмау, вакцинация жүргізу және төтенше жағдайларға ден қою үшін қоғамдық ұйымдармен және денсаулық сақтау қызметтерімен ынтымақтасу.
6. Пациенттерді әрі қарай диагностикалау және емдеу үшін мамандарға немесе мамандандырылған Денсаулық сақтау қызметтеріне жіберу.
Білімдер:
1. Диагностика, емдеу, оңалту мәселелері бойынша басқа мамандар мен қызметтердің рөлі мен функциялары.
2. Медициналық практиканың технологиялары мен стандарттары.
3. Денсаулық сақтау мамандарымен және қызметтерімен тиімді қарым-қатынас принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есептік-есептік медициналық құжаттаманы жүргізу
Дағды 1:
Медициналық практикада есепке алу және құжаттау
Машықтар:
1. Уәкілетті орган белгілеген нысандар, түрлер, көлем, тәртіп және мерзімдер бойынша медициналық құжаттаманы ресімдеу.
2. Медициналық құжаттаманы талаптарға сәйкес ұйымдастыру және сақтау.
3. Жеке деректерді қорғауға және медициналық ақпараттың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге байланысты нормалар мен ережелерді сақтай отырып, медициналық ақпаратты құпия түрде өңдеу.
4. Кәсіби қызметте Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық жүйелерді пайдалану.
Білімдер:

10. Знание осложнений лечебных процедур, проводимых в рамках специализированной медицинской помощи по специальности "Ангиохирургия (взрослая, детская)" технического характера и принципов борьбы с ними.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Амбулаторный прием пациентов (взрослые, дети) с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов, с диагностированным заболеванием аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
Умения:
1. Навыки проведения первичного осмотра пациента с подозрением на патологию аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
2. Навыки обоснованного назначения диагностических исследований пациенту с подозрением на патологию аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
3. Навыки проведения ультразвуковых методов исследований, правильно интерпретировать результаты диагностических исследований пациента при подозрении на патологию аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
4. Навыки правильной формулировки диагноза согласно МКБ-10 при выявлении патологии кровеносных сосудов, состоящих на диспансерном учете у ангиохирурга
5. Навыки оценки уровня функциональной недостаточности сосудистой системы при выявлении в ней патологического процесса.
6. Умение своевременно определять осложнения заболеваний аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
7. Навыки назначения амбулаторного лечения пациенту с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
8. Навыки диспансеризации пациентов с хронической патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
9. Определять показания к госпитализации пациента с патологией кровеносных сосудов.
Знания:
1. Знание основных симптомов и синдромов, характерные для поражения аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
2. Знание последовательности и объема сбора сведений о пациенте.
3. Знание методов обследования в ангиохирургии.
4. Знание особенностей медицинской этики и деонтологии в ангиологии.
5. Знание нормальной, топографической и патологической анатомии, нормальной и патологической физиологии, биохимии.
6. Знание структуры и функций сосудистой системы, методов оценки, клиническое значение.
7. Знание пропедевтики внутренних болезней.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Оказание медицинской помощи в экстренной и неотложной форме пациентам при патологии сосудистой системы.
Умения:
1. Распознавание состояний, представляющих угрозу жизни, включая состояние клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания), требующих оказания медицинской помощи в экстренной форме.
2. Распознавать неотложные состояния в ангиохирургии, представляющие угрозу жизни и требующие оказания медицинской помощи в экстренной форме
3. Оказывать медицинскую помощь в неотложной форме пациентам при неотложных состояниях, в том числе в чрезвычайных ситуациях.
4. Оказывать медицинскую помощь в экстренной форме при состояниях, представляющих угрозу жизни, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания).
5. Выполнять мероприятия базовой сердечно-легочной реанимации.
6. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании медицинской помощи в экстренной форме.
Знания:
1. Неотложные состояния в ангиохирургии: диагностические критерии; принципы лечения и профилактики.
2. Принципы и методы оказания медицинской помощи в неотложной форме пациентам при неотложных состояниях, вызванных патологией сосудистой системы, в том числе в чрезвычайных ситуациях.
3. Правила проведения базовой сердечно-легочной реанимации
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение профилактических мероприятий при оказании ангиохирургической помощи, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Организация и проведение профилактических мероприятий, направленных на профилактику сосудистой патологии у пациентов (взрослые, дети). Предупреждение инфекций и инфекционный контроль.
Умения:
1. Участвовать в мероприятиях, направленных на первичную профилактику патологии сосудистой системы.
2. Владеть навыками организации "школы" для пациентов с заболеваниями сосудистой системы (школа здоровья).
3. Участвовать в периодических и профилактических медицинских осмотрах.
4. Участвовать в скрининговых профилактических медицинских осмотрах целевых групп детского населения с последующим динамическим наблюдением.
5. Участвовать в организации и проведении мероприятий, направленных на профилактику инфекций, связанных с медицинской помощью (инфекции области хирургического вмешательства, катетер ассоциированные инфекции кровотока, катетер ассоциированные инфекции мочевыделительной системы, инфекции нижних дыхательных путей, гемоконтактные инфекции (гепатиты В и С, ВИЧ)".
6. Участвовать в мероприятиях по предупреждению инфекций и инфекционного контроля, предупреждению формирования противомикробной устойчивости.
Знания:
1. Принципы профилактики патологии сосудистой системы.
2. Методы профилактики патологии сосудистой системы у пациентов (взрослые, дети).
5. Принципы подготовки и методики проведения обучающих программ школы здоровья
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация и проведение образовательных, воспитательных и агитационных мероприятий, направленных на профилактику заболеваний, формирование здорового образа жизни, сохранение и укрепление здоровья.
Умения:
1. Проводить санитарно-просветительную работу по вопросам профилактики заболеваний сосудистой системы.
2. Информировать о санитарных требованиях, правилах и рекомендациях для обеспечения безопасности и гигиены в различных сферах жизни: питание, вода, санитарные условия, жилищные условия, личная гигиена, а также о рисках, связанных с применением антибиотиков без должных показаний.
3. Обеспечивать пациентов и их законных представителей информацией о вакцинах, их значимости, преимуществах и возможных рисках в соответствии с национальными, международными протоколами и рекомендациями.
4. Информировать о регулярных медицинских обследованиях и скрининговых программах.
5. Обучать санитарно-гигиеническим навыкам с целью сохранения, укрепления здоровья, повышения санитарно-гигиенической культуры: поддержание гигиены и безопасности, включающее стандартные меры предосторожности (гигиена рук, этикет кашля, средства индивидуальной защиты, практика безопасных инъекций управление отходами, дезинфекция и стерилизация) безопасности пищи, профилактике инфекций.
6. Организовывать и проводить мероприятия по пропаганде здорового образа жизни, рационального и здорового питания, важности физической активности, отказа от вредных привычек, поддержания психологического благополучия.
Знания:
1. Мероприятия по пропаганде здорового образа жизни, рационального и здорового питания, физической активности.
2. Методы профилактики инфекций и распространения инфекционных заболеваний.
3. Принципы личной гигиены, здорового образа жизни.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Взаимодействие с пациентом, его родственниками или законными представителями
Умения:
1. Консультировать пациента или его законного представителя о течении, лечении и прогнозе заболевания, включая сообщение неприятных новостей.
2. Информировать пациента и (или) его законных представителей о рекомендуемом виде методе диагностики, лечения, возможных осложнениях с получением информированного согласия.
3. Вовлекать пациента или его законного представителя в процесс принятия решений, учитывая их предпочтения, ценности и уровень информированности.
4. Объяснять процедуры и технологии, обеспечивая понятность и доступность информации, чтобы пациент или его законный представитель мог принять осознанное решение.
5. Проявлять эмпатию и поддержку пациентам для повышения эффективности лечения и сотрудничества пациента с врачом.
Знания:
1. Принципы коммуникации с пациентом, его родственниками или законными представителями.
2. Этические, культурные, религиозные, правовые аспекты, связанные с информированием пациента о выборе методов лечения и средствах медицинского назначения.
3. Психосоциальные аспекты здоровья пациента.
4. Процесс оформления информированного согласия с соблюдением требований законодательства.
5. Принципы взаимодействия в конфликтных ситуациях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Сотрудничество с другими специалистами и службами здравоохранения по вопросам диагностики, лечения, реабилитации, обеспечения комплексного подхода к профилактике распространения инфекций и формированию здорового образа жизни.
Умения:
1. Консультирование и участие в повышении квалификации врачей ПМСП и смежных специальностей по вопросам ангиохирургии.
2. Работать в командах с другими специалистами и службами здравоохранения для обеспечения полного спектра медицинской помощи пациентам.
3. Обмениваться информацией с другими специалистами и службами здравоохранения для обеспечения непрерывности медицинской помощи и своевременного вмешательства при необходимости.
4. Участвовать в работе мультидисциплинарных группах, консилиумах, клинических обходах.
5. Сотрудничать с общественными организациями и службами здравоохранения для предотвращения распространения инфекций, проведения вакцинации и реагирования на чрезвычайные ситуации.
6. Направлять пациентов к специалистам или в специализированные службы здравоохранения для дальнейшей диагностики и лечения.
Знания:
1. Роль и функции других специалистов и служб по вопросам диагностики, лечения, реабилитации.
2. Технологии и стандарты медицинской практики.
3. Принципы эффективной коммуникации со специалистами и службами здравоохранения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Учет и документирование в медицинской практике
Умения:
1. Оформлять медицинскую документацию по формам, видам, в объеме, порядке и сроки, установленные уполномоченным органом.
2. Организовать и хранить медицинскую документацию в соответствии с требованиями.
3. Обрабатывать медицинскую информацию конфиденциально, соблюдая нормы и правила, связанные с защитой персональных данных и обеспечения безопасности медицинской информации.
4. Использовать в профессиональной деятельности информационные системы в сфере здравоохранения.
Знания:

1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-303/2020 бұйрығы"Денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қосымша және формальды емес білім беру қағидаларын, денсаулық сақтау саласындағы қосымша және формальды емес білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын, сондай-ақ қосымша және формальды емес білім беру арқылы денсаулық сақтау саласындағы мамандар алған оқудың нәтижелерін тану қағидаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21847 болып тіркелді.)
2. Өзінің кәсіби саласындағы әріптестерімен желілік өзара әрекеттесу және қарым-қатынас мүмкіндіктері.
3. Мамандандырылған саладағы ағымдағы тенденциялар, зерттеулер және әзірлемелер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия
Қарым-қатынас
Төзімділік және Құрмет
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Стресске төзімділік
Рефлексия және интроспекция
Кәсіби этиканы сақтау
Ашықтық және оқуға дайын болу
Белсенділік және бастамашылық
Кәсіби дамуға ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-238/2020 бұйрығы."Мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 10 желтоқсанда № 21746 болып тіркелді.)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Дәрігер ангиохирург (ересектер мен балалар)
7
Дәрігер ангиохирург (ересектер)
7
Дәрігер ангиохирург (балалар)
10. Кәсіптің карточкасы "7.2 Дәрігер-ангиохирург (ересектер бойынша және балалар бойынша)":
Топтың коды:
2217-3
Қызмет атауының коды:
2217-3-004
Кәсіптің атауы:
7.2 Дәрігер-ангиохирург (ересектер бойынша және балалар бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер ангиохирург (ересектер, балалар)" біліктілігі. Бұл біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі қажет емес. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қолқа, қан және лимфа тамырлары аурулары бар пациенттердің (ересектер, балалар) профилактикасы, диагностикасы, емдеу, медициналық оңалтуы
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қолқаның, қан және лимфа тамырларының патологиясы бар, қолқаның, қан және лимфа тамырларының аурулары диагнозы қойылған ангиохирургта диспансерлік есепте тұрған пациенттерді амбулаториялық қабылдау
2. Қолқаның, қан және лимфа тамырларының патологиясы бар пациентті медициналық ұйымның тиісті бөлімшесін емдеуге жатқызу
3. Қолқаның, қан және лимфа тамырларының патологиясы бар пациентті қадағалап-қарау мамандандырылған, жоғары технологиялық медициналық қызметтерді көрсету.
4. Қолқаның, қан және лимфа тамырларының патологиялық жағдайлары жөнінде пациентті және оның өкілдерін хабардар ету
5. Қолқаның, қан және лимфа тамырларының патологиясы бойынша басқа дәрігерлерге консультациялық қызмет көрсету
6. Қолқаның, қан және лимфа тамырларының патологиясы бар диспансерлік науқастар мен жалпы дені сау адамдарға профилактикалық және оңалту іс-шараларын ұйымдастыру
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Қолқаның, қан және лимфа тамырларының патологиясы бар, қолқаның, қан және лимфа тамырларының аурулары диагнозы қойылған ангиохирургта диспансерлік есепте тұрған пациенттерді амбулаториялық қабылдау
Дағды 1:
Қолқаның, қан және лимфа тамырларының патологиясы бар ересектер мен балаларды амбулаторлық деңгейде зерттеп-қарау.
Машықтар:
1.Қолқаның, қан және лимфа тамырларының патологиясына күдікті пациентті алғашқы қарап -тексеруді жүргізу дағдылары
2.Қолқаның, қан және лимфа тамырларының патологиясына күдікті пациентті бастапқы қарап-тексеруді жүргізу дағдылары.
3.Ультрадыбыстық зерттеу тәсілдерін жүргізу дағдылары, қолқаның, қан және лимфа тамырларының патологиясына күдікті пациенттің диагностикалық зерттеулерінің нәтижелерін дұрыс түсіндіре білу.
4. Бейінді маманға немесе денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға анықталған инфекциялық аурулар туралы дер кезінде анықтау және ақпарат бере білу (шұғыл хабарлау, ауруханаға кеш жатқызу).
Білімдер:
1.Ішкі аурулар пропедевтикасын білу.
2.Ангиохирургиядағы зерттеп- қарау әдістерін білу.
3.Қолқаның, қан және лимфа тамырларының зақымдалуына тән негізгі симптомдар мен синдромдарды білу.
4.Қолқа, қан және лимфа тамырлары ауруларының этиологиясын, патогенезін, жіктелуін, клиникалық көріністерін, диагностикасын және емдеу қағидаттарын білу.
5. Инфекциялық аурулар мен ауруханаішілік инфекцияны анықтау, жедел хабарламаны жіберу кезінде НҚА талаптарына сәйкес іс-қимыл алгоритмін білу.
6.Жүкті әйелдердің патологиясын қадағалап-қараудың клиникалық хаттамаларын білу.
7.Емдеуге жатқызу бюросы порталының жұмыс қағидаларын білу.
8.Науқастар тіркелімінің жұмыс қағидаларын білу.
9.Уақытша және тұрақты еңбекке жарамсыздық белгілерін білу (патологиялық жағдайлар тізбесі).
10.Медициналық сараптама жүргізу тәртібін білу.
11.Медициналық сараптама жүргізу кезінде медициналық қорытынды ресімдеу тәртібін, медициналық құжаттаманы ресімдеу тәртібін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Амбулаториялық деңгейде тамырлар жүйесінің патологиясы бар ересектер мен балаларға диагноз қоюды және емдеуді жоспарлау
Машықтар:
1.Қолқаның, қанның және лимфа тамырларының патологиясын анықтауда АХЖ-10 сәйкес диагнозды дұрыс тұжырымдау дағдылары.
2. Тамырлар жүйесінде патологиялық процесс анықталған кезде оның функционалдық жеткіліксіздігінің деңгейін бағалау дағдылары.
3.Қолқаның, қан және лимфа тамырлары ауруларының асқынуларын дер кезінде анықтай білу.
4. Қолқаның, қан және лимфа тамырлары патологиясы бар пациентке амбулаториялық ем тағайындау дағдысы.
5.Қолқаның, қан және лимфа тамырларының созылмалы патологиясы бар науқастарды диспансерге жатқызу дағдылары.
6. Қолқаның, қан және лимфа тамырларының патологиясы бар пациентті емдеуге жатқызу көрсеткіштерін анықтай білу.
7. Қолқаның, қан және лимфа тамырларының патологиясы бар пациентті жоспарлы емдеуге жатқызуға арналған құжаттаманы ресімдеу дағдылары.
8. Емдеуге жатқызу бюросының порталын, науқастар тіркелімін толтыру дағдылары.
9.Амбулаториялық қабылдаулар бойынша жылдық есептерді құрастыру дағдылары.
10.Уақытша және тұрақты еңбекке жарамсыздыққа медициналық сараптама жүргізу және медициналық құжаттаманы ресімдеу дағдылары.
11.Пациентті медициналық-әлеуметтік комиссияға жіберу және медициналық құжаттаманы ресімдеу дағдылары.
12.Медициналық-әлеуметтік сараптама комиссиясына медициналық қорытынды бере білу.

1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-303/2020 "Об утверждении правил дополнительного и неформального образования специалистов в области здравоохранения, квалификационных требований к организациям, реализующим образовательные программы дополнительного и неформального образования в области здравоохранения, а также правил признания результатов обучения, полученных специалистами в области здравоохранения через дополнительное и неформальное образование (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2020 года № 21847).
2. Возможности сетевого взаимодействия и общения с коллегами из своей профессиональной области.
3. Текущие тенденции, исследования и разработки в специализируемой области.
Возможность признания навыка:
Признание навыка не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Эмпатия
Коммуникабельность
Толерантность и уважение
Сотрудничество и работа в команде
Стрессоустойчивость
Рефлексия и самоанализ
Соблюдение профессиональной этики
Открытость и готовность к обучению
Активность и инициативность
Стремление к профессиональному развитию
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-238/2020 "Об утверждении правил оказания специализированной, в том числе высокотехнологичной медицинской помощи" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 декабря 2020 года № 21746).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач ангиохирург (взрослый и детский)
7
Врач ангиохирург (взрослый)
7
Врач ангиохирург (детский)
10. Карточка профессии "7.2 Врач-ангиохирург (взрослый и детский)":
Код группы:
2217-3
Код наименования занятия:
2217-3-004
Наименование профессии:
7.2 Врач-ангиохирург (взрослый и детский)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач ангиохирург (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями аорты, кровеносных и лимфатических сосудов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Амбулаторный прием пациентов с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов, с диагностированным заболеванием аорты, кровеносных и лимфатических сосудов, и состоящих на диспансерном учете у ангиохирурга
2. Госпитализация пациента с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов в соответствующее подразделение медицинской организации
3. Ведение пациента с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов, оказание специализированной, высокотехнологичных медицинских услуг.
4. Информирование пациента и его представителей по патологическим состояниям аорты, кровеносных и лимфатических сосудов
5. Оказание консультационных услуг врачам других специальностей по патологии аорты, кровеносных и лимфатических сосудов
6. Организация профилактических и реабилитационных мероприятий у диспансерных пациентов с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов и здоровых людей
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Амбулаторный прием пациентов с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов, с диагностированным заболеванием аорты, кровеносных и лимфатических сосудов, и состоящих на диспансерном учете у ангиохирурга
Навык 1:
Обследование пациентов (взрослые, дети) с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов на амбулаторном уровне.
Умения:
1. Навыки проведения первичного осмотра пациента с подозрением на патологию аорты, кровеносных и лимфатических сосудов
2. Навыки обоснованного назначения диагностических исследований пациенту с подозрением на патологию аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
3. Навыки проведения ультразвуковых методов исследований, умение правильно интерпретировать результаты диагностических исследований пациента при подозрении на патологию аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
4. Своевременно выявлять и предоставлять информацию профильному специалисту или в уполномоченный орган в области здравоохранения о выявленных инфекционных заболеваниях (экстренное извещение, поздняя госпитализация).
Знания:
1. Знание пропедевтики внутренних болезней.
2. Знание последовательности и объема сбора сведений о пациенте.
3. Углубленное знание психологии пациента с патологией кровеносных сосудов.
4. Знание особенностей медицинской этики и деонтологии.
5. Знание нормальной, топографической и патологической анатомии, нормальной и патологической физиологии, биохимии.
6. Знание структуры и функций сосудистой системы, методов оценки, клиническое значение.
7. Знание методов обследования в ангиохирургии.
8. Знание основных симптомов и синдромов, характерных для поражения аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
9. Знание этиологии, патогенеза, классификации, клинических проявлений, диагностики и принципов лечения заболеваний аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
10. Знание правил работы в портале бюро госпитализации.
11. Знание правил работы в регистре пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Постановка диагноза и планирование лечения пациентов (взрослые, дети) с патологией сосудистой системы на амбулаторном уровне
Умения:
1. Навыки правильной формулировки диагноза согласно МКБ-10 при выявлении патологии аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
2. Навыки оценки уровня функциональной недостаточности сосудистой системы при выявлении в ней патологического процесса.
3. Своевременно выявлять осложнения заболеваний аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
4. Навыки назначения амбулаторного лечения пациенту с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
5. Навыки диспансеризации пациентов с хронической патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
6. Определять показания к госпитализации пациента с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
7. Навыки оформления документации для плановой госпитализации пациента с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
8. Навыки заполнения Портала бюро госпитализации, Регистра пациентов.
9. Навыки составления годовой отчетности по амбулаторному приему.
10. Навыки проведения медицинской экспертизы временной и стойкой утраты трудоспособности и оформления медицинской документации.
11. Навыки направления пациента на медико-социальную комиссию и оформления медицинской документации.
12. Оформлять медицинское заключение для медико-социальной экспертной комиссии.

13. Қолқа, қан және лимфа тамырлары патологиясы бар пациенттердің дәрілік заттарға қажеттілігінің жылдық көлемін қалыптастыру дағдылары.
14.Операциядан кейінгі кезеңдегі қауіптер мен алдағы асқынуларды дұрыс және дер кезінде анықтау, сондай-ақ пациентті және оның заңды өкілдерін хабардар ете білу
15.Ауыр, диагностикалық тұрғыдан түсініксіз пациенттердегі, қолқаның, қан және лимфа тамырларының сирек патологиялық жағдайлары туралы мүдделі тараптарды дер кезінде хабардар ете білу.
Білімдер:
1. Қолқа, қан және лимфа тамырлары ауруларының этиологиясын, патогенезін, жіктелуін, клиникалық көріністерін, диагностикасын және емдеу қағидаттарын білу.
2. Инфекциялық аурулар мен ауруханаішілік инфекцияларды анықтау, жедел хабарламаны жіберу кезінде НҚА талаптарына сәйкес іс-қимыл алгоритмін білу.
3.Жүкті әйелдердің патологиясын қадағалап -қараудың клиникалық хаттамаларын білу.
4. Емдеуге жатқызу бюросы порталының жұмыс қағидаларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Қолқаның, қан және лимфа тамырларының патологиясы бар пациентті медициналық ұйымның тиісті бөлімшесін емдеуге жатқызу
Дағды 1:
Қан тамырлар жүйесінің патологиясы бар пациенттерді емдеуге жатқызу көрсеткіштерін анықтау
Машықтар:
1.Стационардың бейінді бөлімшелерінде шұғыл емдеуге жатқызуға көрсеткіштерін бағалау дағдылары.
2.Стационардың бейінді бөлімшелерінде жоспарлы емдеуге жатқызу көрсеткіштерін бағалау дағдылары.
3.Қолқаның, қан және лимфа тамырларының патологиясы бар пациентті күндізгі стационарда жоспарлы емдеуге жатқызуды жүзеге асыру дағдылары.
4.Қан тамырларының патологиясы бар пациентті тәуліктік стационарда жоспарлы емдеуге жатқызуды жүзеге асыру дағдылары.
5. Қолқаның, қан және лимфа тамырларының патологиясы бар пациентті бейінді стационарда шұғыл емдеуге жатқызуды жүзеге асыру дағдылары.
6. Пациентке шұғыл білікті медициналық көмек көрсету дағдылары.
7. Қолқаның, қан және лимфа тамырларының патологиясы бар пациентті стационардың реанимация және қарқынды терапия бөлімшесіне шұғыл емдеуге жатқызу көрсеткіштерін бағалау дағдылары
Білімдер:
1. Емдеуге жатқызу бюросы порталымен жұмыс істеу қағидаларын білу.
2. Қолқаның, қан және лимфа тамырларының патологиясы бар пациентті күндізгі стационарда жоспарлы емдеуге жатқызу көрсеткіштерін білу.
3. Қолқаның, қан және лимфа тамырлары патологиясы бар пациентті тәуліктік стационарда жоспарлы емдеуге жатқызу көрсеткіштерін білу.
4. Қолқаның, қан және лимфа тамырларының патологиясы бар пациентті тәуліктік бойы стационарда шұғыл емдеуге жатқызу көрсеткіштерін білу.
5.Шұғыл медициналық көмекті қажет ететін патологиялық жағдайларды білу.
6.Алғашқы медициналық көмек көрсету ережелерін білу.
7.Шұғыл білікті медициналық көмекті қажет ететін патологиялық жағдайларды білу.
8. Кезек күттірмейтін білікті көмек көрсету қағидаларын білу.
9.Шұғыл мамандандырылған ангиохирургиялық көмекті қажет ететін патологиялық жағдайларды білу.
10. Кезек күттірмейтін мамандандырылған ангиохирургиялық көмек көрсету қағидаларын білу.

13. Навыки формирования годового объема потребности в лекарственных средствах для пациентов с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
14. Своевременно определять риски и предстоящие осложнения в послеоперационном периоде, а также информировать пациента и его законных представителей
15. Своевременно информировать заинтересованные стороны о случаях выявления тяжелых, диагностически неясных пациентов, редких патологических состояний аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
Знания:
1. Знание этиологии, патогенеза, классификации, клинических проявлений, диагностики и принципов лечения заболеваний аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
2. Знание алгоритма действий, согласно требованиям НПА, при выявлении инфекционных заболеваний и внутрибольничной инфекции, передачи экстренного извещения.
3. Знание клинических протоколов ведения патологии беременных.
4. Знание правил работы в портале бюро госпитализации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Госпитализация пациента с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов в соответствующее подразделение медицинской организации
Навык 1:
Определение показаний к госпитализации пациентов (взрослые, дети) с патологией сосудистой системы
Умения:
1. Навыки оценки показаний к экстренной госпитализации в профильные подразделения стационара.
2. Навыки оценки показаний к плановой госпитализации в профильные подразделения стационара.
3. Навыки осуществления плановой госпитализации пациента с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов в дневной стационар.
4. Навыки осуществления плановой госпитализации пациента с патологией кровеносных сосудов в круглосуточный стационар.
5. Навыки осуществления экстренной госпитализации пациента с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов в профильный стационар.
6. Навыки оказания экстренной квалифицированной медицинской помощи пациенту.
7. Навыки оценки показаний к экстренной госпитализации в подразделение реанимации и интенсивной терапии стационара пациента с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов
Знания:
1. Знание правил работы с Порталом бюро госпитализации.
2. Знание показаний к плановой госпитализации пациента с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов в дневной стационар.
3. Знание показаний к плановой госпитализации пациента с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов в круглосуточный стационар.
4. Знание показаний к экстренной госпитализации пациента с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов в круглосуточный стационар
5. Знание патологических состояний, требующих экстренной медицинской помощи.
6. Знание правил оказания первой медицинской помощи.
7. Знание патологических состояний, требующих экстренной квалифицированной медицинской помощи.
8. Знание правил оказания неотложной квалифицированной помощи.
9. Знание патологических состояний, требующих экстренной специализированной ангиохирургической помощи.
10. Знание правил оказания неотложной специализированной ангиохирургической помощи.

11. Қолқаның, қан және лимфа тамырларының патологиясы бар пациентті стационардың жансақтау және қарқынды терапия бөлімшесіне шұғыл емдеуге жатқызу көрсеткіштерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Қолқаның, қан және лимфа тамырларының патологиясы бар пациентті қадағалап-қарау мамандандырылған, жоғары технологиялық медициналық қызметтерді көрсету.
Дағды 1:
Қан тамырлары жүйесінің патологиясы бар ересектер мен балаларға емдеуді жоспарлау
Машықтар:
1. Қолқаның, қан және лимфа тамырларының патологиясы бар пациентті физикалық зерттеп-қарау тәсілдерін қолдана отырып, алғашқы жүргізу дағдылары.
2.Диагностикалық зерттеулерді жүргізу дағдылары (қан тамырларын дуплексті сканерлеу, КТ-ангиографиясы және тағы басқа), сондай-ақ сәулелік диагностика тәсілдерінің мәліметтерін түсіндіре білу.
3.Қан айналым жүйесінің әртүрлі бассейндерінің аортографиясын, ангиографиясын, флебографиясын жүргізу дағдылары
4.Тамырлар патологиясын емдеу үшін хирургиялық араласудың оңтайлы әдісін анықтау дағдылары.
5. Мамандандырылған көмек көрсетуді және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді көрсетуді қоса алғанда, тамыр патологиясы бар пациенттерді дәрі-дәрмекпен және хирургиялық емдеу дағдылары.
6. "Ангиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша пациенттерді операциядан кейінгі қадағалап-қарау дағдылары.
7.Жетекшілік ететін бөлімшенің науқастарын күнделікті қарап-тексеруді жүргізу дағдысы.
8.Науқастардың клиникалық-зертханалық көрсеткіштерін динамикалық бақылау және емдік шараларын жедел түзету дағдылары.
9.Жүргізілген емдеу және диагностикалық шараларды жедел түзету дағдылары.
10.Медициналық құжаттарды, оның ішінде электрондық құжаттарды ресімдеу және жүргізу дағдылары.
11. Пациентті стационардан шығаруды жүргізу және ресімдеу дағдылары.
12. Бейінді маманға немесе денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға анықталған инфекциялық аурулар (жедел хабарлау, емдеуге кеш жатқызу, ауруханаішілік инфекция, диагноздың өзгеруі) туралы дер кезінде анықтау және ақпарат бере білу.
Білімдер:
1. "Ангиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде әртүрлі патологиялық жағдайлардағы негізгі шағымдарды және оларға тән белгілерді білу.
2. Қолқаның, қан және лимфа тамырларының сирек кездесетін ауруларында анықталатын негізгі анамнестикалық белгілерді білу.
3. Жүрек-қан тамыр патологиясының ағымына өткен және қатар жүретін аурулардың әсерін және ем болмаған кездегі олардың салдарын білу.
4.Қалыпты, топографиялық және патологиялық анатомияны, қалыпты және патологиялық физиологияны, биохимияны білу.
5. Ішкі аурулар пропедевтикасын білу.
6."Ангиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша қолқа, қан және лимфа тамырлары ауруларының этиологиясын, патогенезін, жіктелуін, клиникалық көріністерін, диагностикасын және хирургиялық емдеу қағидаттарын білу.
7.Қанның, зәрдің, сілекейдің, асқазан сөлінің, өттің, қақырықтың, экссудаттың, транссудаттың зертханалық көрсеткіштерін білу, асқазан сөлін фракциялық зерттеу, қалыпты және патологиялық жағдайларда копрологиялық зерттеу.
8. Мамандандырылған медициналық көмек шеңберінде ангиохирургиядағы емдеудің негіздері мен қағидаттарын білу.
9. Мамандандырылған медициналық көмек шеңберінде емдеудің негізгі тәсілдерін жүргізу техникасын білу.
10. Техникалық сипаттағы "Ангиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмек шеңберінде жүзеге асырылатын медициналық қағидаттарының асқынуларын және олармен күресу қағидаларын білу.

11. Знание показаний к экстренной госпитализации пациента с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов в подразделение реанимации и интенсивной терапии стационара.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Ведение пациента с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов, оказание специализированной, высокотехнологичных медицинских услуг.
Навык 1:
Планирование лечения пациентов (взрослые, дети) с патологией сосудистой системы
Умения:
1. Навыки проведения первичного осмотра пациента с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов с применением физикальных методов обследования.
2. Навыки проведения диагностических исследований (дуплексное сканирование сосудов, КТ-ангиография, и так далее), а также умение интерпретировать данные методов лучевой диагностики.
3. Навыки проведения аортографии, ангиографии, флебографии различных бассейнов кровеносной системы
4. Навыки определения оптимального метода хирургического вмешательства для лечения сосудистой патологии.
5. Навыки проведения медикаментозного и хирургического лечения пациентов с сосудистой патологией, в том числе оказание специализированной помощи и высокотехнологичных медицинских услуг.
6. Навыки послеоперационного ведения пациентов в рамках специальности "Ангиохирургия (взрослая, детская)".
7. Навыки проведения ежедневных осмотров курируемых пациентов отделения.
8. Навыки динамического контроля клинико-лабораторных показателей пациентов и оперативной корректировки лечебных мероприятий.
9. Оценивать эффективность проведенных лечебно-диагностических воздействий.
10. Навыки оформления и ведения медицинской документации, в том числе электронной.
11. Навыки проведения и оформления выписки пациента из стационара.
12. Своевременно выявлять и предоставлять информацию профильному специалисту или в уполномоченный орган в области здравоохранения о выявленных инфекционных заболеваниях (экстренное извещение, поздняя госпитализация, внутрибольничная инфекция, изменение диагноза).
Знания:
1. Знание основных жалоб и их характерные особенности при различных патологических состояниях в рамках специальности "Ангиохирургия (взрослая, детская)".
2. Знание основных анамнестических признаков, выявляемых при редких заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
3. Знание влияния перенесенных и сопутствующих заболеваний на течение сердечнососудистой патологии и их последствия при отсутствии лечения.
4. Знание нормальной, топографической и патологической анатомия, нормальная и патологическая физиология, биохимия.
5. Знание пропедевтики внутренних болезней.
6. Знание этиологии, патогенеза, классификации, клинических проявлений заболеваний аорты, кровеносных и лимфатических сосудов, диагностики и принципов хирургического лечения в рамках специальности "Ангиохирургия (взрослая, детская)".
7. Знание лабораторных показателей крови, мочи, слюны, желудочного сока, желчи, мокроты, экссудата, транссудата, фракционного исследования желудочного сока, копрологических исследований в норме и патологии.
8. Знание основ и принципов лечения в ангиохирургии в рамках специализированной медицинской помощи.
9. Знание техники проведения основных методов лечения в рамках специализированной медицинской помощи.
10. Знание осложнений лечебных процедур, проводимых в рамках специализированной медицинской помощи по специальности "Ангиохирургия (взрослая, детская)" технического характера и принципы борьбы с ними.

11. Инфекциялық аурулардың ауруханаішілік инфекциялардың клиникалық көріністерін білу.
12. Инфекциялық аурулар мен ауруханаішілік инфекцияларды анықтау, жедел хабарламаны жіберу кезінде НҚА талаптарына сәйкес іс-қимыл алгоритмін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Қолқаның, қан және лимфа тамырларының патологиялық жағдайлары жөнінде пациентті және оның өкілдерін хабардар ету
Дағды 1:
Әртүрлі жағдайларда ересек және балалар пациенттермен және олардың отбасыларымен қарым-қатынас жасау;
Машықтар:
1. Пациентке немесе оның заңды өкіліне қолқа, қан және лимфа тамырлары ауруларының дамуының ықтимал баламалары туралы консультация беру дағдылары.
2. Пациентті немесе оның заңды өкілін профилактика, зерттеп-қарау, емдеу әдістері мен тәсілдерін таңдау туралы хабардар ету, сондай-ақ ықтимал тәуекелдер мен асқынуларды түсіндіру дағдылары.
3.Инвазиялық және күрделі емдеу- диагностикалық және процедураларына ақпараттандырылған келісімді алу дағдылары.
4. Пациентті немесе оның заңды өкіліне қолқа, қан және лимфа тамырлары ауруларын сәтті диагностикалау және емдеу үшін сақтауға тиіс қағидаларды үйрету дағдылары.
5.Бұқаралық ақпарат құралдарында және интернет-ресурстарда медициналық этика талаптарына және пациенттердің құқықтарына сәйкес ақпарат бере білу.
Білімдер:
1. Тиімді қарым-қатынас ережелерін білу.
2. Медициналық этика және деонтология туралы білім.
3. Нозологияға және диагностика мен емдеу әдістеріне байланысты пациенттерге мамандандырылған ұсыныстарды білу.
4. "Ангиохирургия (ересектер, балалар)"мамандығы шеңберінде аурудың этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, барысын, сатыларын және ауруларды диагностикалауды білу.
5. Профильге сәйкес ауруларды кешенді емдеу әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Қолқаның, қан және лимфа тамырларының патологиясы бойынша басқа дәрігерлерге консультациялық қызмет көрсету
Дағды 1:
Басқа мамандық дәрігерлермен қарым-қатынас;
Машықтар:
1."Ангиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде басқа мамандықтағы дәрігерлерге консультация беру дағдылары.
2. Пациенттердің өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жағдайлар туындаған кезде жедел шаралар қабылдай білу.
3."Ангиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша дәрігерге дейінгі көмек және мейіргер ісі бойынша мамандарға консультация беру дағдылары.
4. Дәрігерлік консилиумдарда, клиникалық конференцияларда ұсынылған тактиканы көрсету дағдылары.
5. Жарияланымдарды ресімдеу дағдылары.
Білімдер:
1.Тиімді қарым-қатынас қағидаларын білу.
2.Дәрігерлік этика, деонтология және бағыныстылық ережелерін білу.
3. Қолқаның, қан және лимфа тамырларының патологиясы бар пациенттерді хирургиялық эндоваскулярлық емдеудің негізгі тәсілдерін білу.
4.Соңғы бес жылда ангиохирургтер қауымдастығында танылған заманауи зерттеулердің нәтижелерін білу.
5.Соңғы бес жылда ангиохирургтер қауымдастығында танылған негізгі заманауи зерттеулердің әдістемесін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 6:
Қолқаның, қан және лимфа тамырларының патологиясы бар диспансерлік науқастар мен жалпы дені сау адамдарға профилактикалық және оңалту іс-шараларын ұйымдастыру
Дағды 1:
Қолқаның, қан және лимфа тамырларының патологиясы бар диспансерлік науқастар мен жалпы дені сау адамдарға профилактикалық және оңалту жұмыстары бойынша іс-шаралар ұйымдастыру
Машықтар:
1."Ангиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде сырқаттанушылықты төмендетуге бағытталған жалпы санитариялық-гигиеналық шаралар туралы нұсқама жүргізу дағдылары.
2.Қолқа, қан және лимфа тамырлары ауруларының жеке профилактикасы бойынша нұсқама жүргізу дағдылары.
3.Қолқа, қан және лимфа тамырлары ауруларының профилактикасын ұйымдастыру дағдылары.
4.Қолқаның, қан және лимфа тамырларының патологиясы бар пациенттерді физикалық оңалтуды ұйымдастыру дағдылары.
5.Қолқаның, қан және лимфа тамырларының патологиясы бар пациенттерді психологиялық оңалтуды ұйымдастыру дағдылары.
6.Қан тамырлары патологиясы бар пациенттерді кәсіптік, әлеуметтік-экономикалық оңалтуды ұйымдастыру бойынша ұсынымдар беру дағдылары.
Білімдер:
1.Қолқаның, қан және лимфа тамырлары патологиясының бастапқы профилактикасын білу.
2.Қолқаның, қан және лимфа тамырлары патологиясының екінші профилактикасын білу.
3.Қолқаның, қан және лимфа тамырлары патологиясы бар пациенттерді кәсіптік оңалтуды білу.
4.Қолқаның, қан және лимфа тамырларының патологиясы бар пациенттерді кәсіптік оңалту шараларын білу.
5.Қолқаның, қан және лимфа тамырларының патологиясы бар пациенттердің қоршаған ортаға және қоғамға бейімделу тәсілдерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Үздіксіз кәсіби даму
Дағды 1:
Кәсіби жетілдіруге ұмтылу
Машықтар:
1. Кәсіби оқыту іс-шараларына қатысу: конференциялар, семинарлар, вебинарлар, біліктілікті арттыру курстары.
2. Академиялық және ғылыми қызметке қатысу.
3. Денсаулық сақтау мәселелерін талқылау, әріптестермен тәжірибе алмасу бойынша кәсіби қауымдастықтардың, комитеттердің және жұмыс топтарының жұмысына қатысу.
Білімдер:

11. Знание клинических проявлений инфекционных заболеваний, внутрибольничной инфекции.
12. Знание алгоритма действий, при выявлении инфекционных заболеваний и внутрибольничной инфекции, передачи экстренного извещения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Информирование пациента и его представителей по патологическим состояниям аорты, кровеносных и лимфатических сосудов
Навык 1:
Коммуникация с пациентами (взрослые, дети) и членами их семей в разных ситуациях;
Умения:
1. Навыки консультирования пациента или его законного представителя по возможным альтернативам развития заболеваний аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
2. Навыки информирования пациента или его законного представителя о возможности выбора методов и способов профилактики, обследования, лечения, а также разъяснения возможных рисков и осложнений.
3. Навыки получения информированного согласия на проведение инвазивных и сложных лечебно-диагностических процедур.
4. Навыки обучения пациента или его законного представителя правилам, соблюдение которых необходимо для успешной диагностики и лечения заболеваний аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
5. Предоставлять информацию в средства массовой информации, в соответствии с требованиями врачебной этики и прав пациента.
Знания:
1. Знание правил эффективного общения.
2. Знание медицинской этики и деонтологии.
3. Знание специализированных рекомендаций пациентам в зависимости от нозологии и методов диагностики и лечения.
4. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, течения, стадий заболевания и диагностики заболеваний в рамках специальности "Ангиохирургия (взрослая, детская)".
5. Знание методов комплексного лечения заболеваний согласно профилю.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 5:
Оказание консультационных услуг врачам других специальностей по патологии аорты, кровеносных и лимфатических сосудов
Навык 1:
Коммуникация с врачами других специальностей
Умения:
1. Навыки консультирования врачей других специальностей в рамках специальности "Ангиохирургия (взрослая, детская)".
2. Принимать меры экстренного характера при возникновении ситуаций, угрожающих жизни и здоровью пациентов.
2. Навыки консультирования специалистов доврачебной помощи и сестринского дела в рамках специальности "Ангиохирургия (взрослая, детская)".
3. Навыки проведения разъяснительной работы среди врачей ПМСП по Алгоритмам хронических заболеваний аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
4. Навыки презентации рекомендуемой тактики на врачебных консилиумах, клинических конференциях.
5. Навыки оформления публикаций.
Знания:
1. Знание правил эффективного общения.
2. Знание правил медицинской этики, деонтологии и субординации.
3. Знание основных методов хирургического эндоваскулярного лечения пациентов с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
4. Знание основных результатов современных исследований, признанных в сообществе ангиохирургов в последние пять лет.
5. Знание методологии основных современных исследований, признанных в сообществе ангиохирургов в последние пять лет.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 6:
Организация профилактических и реабилитационных мероприятий у диспансерных пациентов с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов и здоровых людей
Навык 1:
Проведение профилактических и реабилитационных мероприятий у диспансерных пациентов с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов и здоровых людей
Умения:
1. Навыки проведения инструктажа по проведению общих санитарно-гигиенических мероприятий, направленных на снижение заболеваемости в рамках специальности "Ангиохирургия (взрослая, детская)".
2. Навыки проведения инструктажа по личной профилактике заболеваний аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
3. Навыки организации профилактики заболеваний аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
4. Навыки организации физической реабилитации пациентов с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
5. Навыки организации психологической реабилитации пациентов с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
6. Предоставлять рекомендации по организации профессиональной, социально-экономической реабилитации пациентов с патологией кровеносных сосудов.
Знания:
1. Знание первичной профилактики патологии аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
2. Знание вторичной профилактики патологии аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
3. Знание профессиональной реабилитации пациентов с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
4. Знание мероприятий по профессиональной реабилитации пациентов с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
5. Знание методов адаптации в окружающей среде и в обществе пациентов с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Непрерывное профессиональное развитие
Навык 1:
Стремление к профессиональному совершенствованию
Умения:
1. Участвовать в профессиональных обучающих мероприятиях: конференциях, семинарах, вебинарах, курсах повышения квалификации.
2. Участвовать в академической и научной деятельности.
3. Принимать участие в работе профессиональных ассоциаций, комитетов и рабочих групп по обсуждению вопросов здравоохранения, обмена опытом с коллегами.
Знания:

"Дәрігер ангиохирург (ересек, балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ 7.3 кіші деңгейінің біліктілігін арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аорта, қан және лимфа тамырлары аурулары бар пациенттерге (ересектер, балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қолқа, қан және лимфа тамырлары аурулары кезінде сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық диагностикалау және емдеу.
2. "Ангиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша эндоваскулярлық араласуды қоса алғанда , диагностикалық қызметтер мен терапевтік шаралар шеңберінде жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету
3. Ангиохирург дәрігерлерінің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ангиохирург дәрігерлері (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Ангиохирург дәрігерлерінің (ересектер мен балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
Қолқа, қан және лимфа тамырлары аурулары кезінде сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық диагностикалау және емдеу.
Дағды 1:
Қан тамырлары аурулары кезінде сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды диагностикалауды жоспарлау
Машықтар:
1.Зертханалық диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін талдау, қан тамырлары аурулары кезінде сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды алдын ала диагностикалау, ультрадыбыстық зерттеудің күрделі сәулелік тәсілдерін (тамырларды дуплексті сканерлеу), қолқа мен шеткергі тамырларды ангиографиялық зерттеуді талдау дағдылары.
2.Қолқаның, қан және лимфа тамырлары ауруларында сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларда аспаптық диагностикалық әдістердің нәтижелерін талдау дағдылары.
3.Дәрігерлік консилиум ұйымдастыру дағдылары.
4.Қолқаның, қан және лимфа тамырлары ауруларында сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды диагностикалауда консультанттардың қорытындыларынан ақпаратты синтездей білу.
Білімдер:
1. Қолқаның, қан және лимфа тамырлары ауруларының эпидемиологиясын, этиологиясын, патогенезін, патоморфологиясын, клиникасын сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайлардың диагностикасын білу.
2.Қолқаның, қан және лимфа тамырлары ауруларында сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды диагностикалауда зертханалық-диагностикалық зерттеулерді тағайындау көрсеткіштерін білу.
3.Қолқаның, қан және лимфа тамырлары аурулары кезінде сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды диагностикалауда аспаптық зерттеу әдістеріне көрсеткіштерді білу.
4.Соңғы бес жылда ангиохирургтер қауымдастығында танылған қолқаның, қан және лимфа тамырларының аурулары кезіндегі сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды диагностикалауға қатысты заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Қолқаның, қан және лимфа тамырлары ауруларында сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды емдеу тәсілдерін жоспарлау, таңдау
Машықтар:
1.Зертханалық диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін талдау, қолқаның, қан және лимфа тамырлары ауруларында сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды алдын-ала диагностикалау дағдылары.
2.Қолқаның, қан және лимфа тамырлары аурулары кезінде сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларға аспаптық диагностикалық әдістерді жүргізу және нәтижелерін талдау дағдылары.
3.Дәрігерлік консилиум ұйымдастыру дағдылары.
4.Қолқаның, қан және лимфа тамырлары ауруларында сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде консультанттардың қорытындыларынан ақпаратты синтездей білу.
Білімдер:
1.Қолқаның, қан және лимфа тамырлары ауруларында сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды емдеу әдістерін білу.
2.Соңғы бес жылда ангиохирургтер қауымдастығында танылған қан тамырлары ауруларындағы сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды емдеуге қатысты заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
"Ангиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша эндоваскулярлық араласуды қоса алғанда , диагностикалық қызметтер мен терапевтік шаралар шеңберінде жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету
Дағды 1:
"Ангиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша эндоваскулярлық араласуды қоса алғанда диагностикалық қызмет шеңберінде жоғары технологиялық медициналық қызметтерді жоспарлау
Машықтар:
1.Ағымдағы іс-шараларды түзету арқылы, жоғары технологиялық медициналық қызметтердің бөлігі шеңберінде диагностикалық процедураларға дейін, кезінде және одан кейін пациенттерді қарап- тексеру дағдылары.
2.Қолқаның, қан және лимфа тамырлары ауруларында сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды емдеу тәсілдерін таңдау, жоспарлау дағдылары
3. "Ангиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша эндоваскулярлық араласуды қоса алғанда, жоғары технологиялық медициналық қызметтер шеңберінде диагностикалық шараларды, оның ішінде ультрадыбыстық диагностика және ангиографиялық зерттеулер жүргізу дағдылары.
4. "Ангиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша эндоваскулярлық араласуды қоса алғанда, жоғары технологиялық медициналық қызметтердің бөлігі ретінде диагноз қойылған пациенттерде байқалған мәселелерді шеше білу.
5.Медициналық құжаттаманы, оның ішінде электрондық, интервенциялық диагностика процестерін тіркеу, пациенттер тізілімін ресімдеу дағдылары.
6.Жылдық есеп беру дағдылары.
Білімдер:
1. "Ангиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызметтер, оның ішінде
эндоваскулярлық араласулар шеңберінде диагностикалық процедураларға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді білу.
2.Ангиохирургиядағы диагностикалық шаралардың физиологиялық қағидаттарын білу.
3.Ангиохирургиядағы диагностикалық процедураларды жүргізу әдістемесін білу.
4.Ангиохирургиядағы диагностикалық процедураларға арналған медициналық аспаптар мен жабдықтардың жұмыс істеу қағидаттарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Дағды 2:
"Ангиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша эндоваскулярлық араласуды қоса алғанда, терапиялық шаралар шеңберінде жоғары технологиялық медициналық қызметтерді жоспарлау
Машықтар:
1. "Ангиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызметтер, оның ішінде эндоваскулярлық араласу шеңберінде терапиялық шараларға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді бағалау дағдылары.
2."Ангиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету, оның ішінде эндоваскулярлық араласу шеңберінде қолқаның, қан және лимфа тамырларының патологиясы бар пациенттерді емдеудің оңтайлы әдісін таңдай білу.
3."Ангиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызметтер, оның ішінде эндоваскулярлық араласулар шеңберінде емдік шаралардан кейін пациенттің жағдайын динамикалық бақылау дағдылары.
4.Ағымдағы терапияны дер кезінде түзете білу.
5.Емдеу барысында пайда болатын патологиялық процестерді диагностикалау және емдеу дағдылары.
6."Ангиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызметтер, оның ішінде эндоваскулярлық араласулар шеңберінде жүргізіліп жатқан терапиялық шаралардан кейін пациенттерді оңалту дағдылары.
Білімдер:
1.Жоғары технологиялық медициналық қызмет, оның ішінде эндоваскулярлық араласуды қоса алғанда, бөлігі ретінде ангиохирургияда емдеу негіздері мен қағидаттарын білу.
2.Жоғары технологиялық медициналық қызмет, оның ішінде эндоваскулярлық араласу шеңберінде емдеудің негізгі тәсілдерін жүргізу техникасын білу.
3.Техникалық сипаттағы "Ангиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету шеңберінде жүзеге асырылатын медициналық процедуралардың, оның ішінде эндоваскулярлық араласудың асқынуларын және олармен жұмыс істеу қағидаттарын білу.
4.Жоғары технологиялық медициналық қызметтер, оның ішінде "Ангиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша эндоваскулярлық араласулар шеңберінде жүргізілген емдік іс-шаралардан кейін пациенттерді ұзақ мерзімді мониторингтеу принциптері мен әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Ангиохирург дәрігерлерінің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Дағды 1:
Ангиохирург дәрігерлерінің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында Ангиохирург дәрігерлері (ересектер, балалар) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Ангиохирург дәрігерлерінің (ересектер, балалар) келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Ангиохиругия саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.

Квалификация "Врач ангиохирург (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности..
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые, дети) с заболеваниями аорты, кровеносных и лимфатических сосудов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика и лечение редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
2. Оказание высокотехнологичных медицинских услуг в рамках диагностических услуг и лечебных мероприятий, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (взрослая, детская)".
3. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей ангиохиругов (взрослых и детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами ангиохиругами (взрослыми и детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей ангиохиругов (взрослых и детских)
Трудовая функция 1:
Диагностика и лечение редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
Навык 1:
Планирование диагностики редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях кровеносных сосудов
Умения:
1. Навыки анализа результатов лабораторно-диагностических исследований, предиагностике редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях кровеносных сосудов, проведения сложных лучевых методов ультразвуковых исследований (дуплексное сканирование сосудов), ангиографического исследования аорты и периферических сосудов.
2. Навыки анализа результатов инструментальных методов диагностики при редких и конкурирующих патологических состояниях при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
3. Навыки организации врачебных консилиумов.
4. Оформлять заключения по результатам консультаций специалистов при диагностике редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
Знания:
1. Знание эпидемиологии, этиологии, патогенеза, патоморфологии, клинической картины, диагностики редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
2. Знание показаний к назначению лабораторно-диагностических исследований, при диагностике редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
3. Знание показаний к инструментальным методам обследования при диагностике редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
4. Знание основных результатов современных исследований в отношении диагностики редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов, признанные в сообществе ангиохирургов в последние пять лет
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Планирование, выбор методик лечения редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов
Умения:
1. Навыки анализа результатов лабораторно-диагностических исследований, предиагностике редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
2. Навыки проведения и анализа результатов инструментальных методов диагностики при редких и конкурирующих патологических состояниях при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
3. Навыки организации врачебных консилиумов.
4. Оформлять заключения по результатам консультаций специалистов при диагностике редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
Знания:
1. Знание методов лечения редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
2. Знание основных результатов современных исследований в отношении лечения редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях кровеносных сосудов, признанных в сообществе ангиохирургов в последние пять лет.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Оказание высокотехнологичных медицинских услуг в рамках диагностических услуг и лечебных мероприятий, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (взрослая, детская)".
Навык 1:
Планирование высокотехнологичных медицинских услуг в рамках диагностических услуг, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (взрослая, детская)".
Умения:
1. Навыки осмотра пациентов перед, во время и после диагностических процедур в рамках высокотехнологичных медицинских услуг с коррекцией проводимых мероприятий.
2. Навыки планирования, выбора методик лечения редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов
3. Навыки проведения диагностических мероприятий в рамках высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (взрослая, детская)", в том числе проведение ультразвуковой диагностики и ангиографических исследований.
4. Навыки оформления медицинской документации, в том числе электронной, процессов интервенционной диагностики, заполнение Регистра пациентов.
5. Навыки составления годовой отчетности.
Знания:
1. Знание показаний и противопоказаний к диагностическим процедурам в рамках высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (взрослая, детская)".
2. Знание физиологических принципов диагностических процедур в ангиохирургии.
3. Знание методики проведения диагностических процедур в ангиохирургии.
4. Знание принципов работы медицинского инструментария и аппаратуры для диагностических процедур в ангиохирургии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Планирование высокотехнологичных медицинских услуг в рамках лечебных мероприятий, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (взрослая, детская)".
Умения:
1. Навыки оценки показаний и противопоказаний к лечебным мероприятиям в рамках высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (взрослая, детская)".
2. Подбирать оптимальный метод лечения пациенту с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов в рамках высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (взрослая, детская)".
3. Навыки динамического наблюдения за состоянием пациента после проведения лечебных мероприятий в рамках высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (взрослая, детская)".
4. Своевременно корректировать проводимую терапию.
5. Навыки диагностики и лечения патологических процессов, возникающих в процессе проводимого лечения.
6. Навыки реабилитации пациентов после проводимых лечебных мероприятий в рамках высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (взрослая, детская)".
Знания:
1. Знание основ и принципов лечения в ангиохирургии в рамках высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе эндоваскулярных вмешательств.
2. Знание техники проведения основных методов лечения в рамках высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе эндоваскулярных вмешательств.
3. Знание осложнений лечебных процедур, проводимых в рамках высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (взрослая, детская)" технического характера и принципы борьбы с ними.
4. Знание принципов и методов долгосрочного мониторинга пациентов после лечебных мероприятий, проведенных в рамках высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (взрослая, детская)".
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей ангиохиругов (взрослых и детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей ангиохиругов (взрослых и детских).
Умения:
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами ангиохиругами (взрослыми, детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей ангиохиругов (взрослых, детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области ангиохиругии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.

7. Ангиохиругия саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Эпидемиологиялық жағдайды және тамыр жүйесі патологиясының таралуын бақылау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (ересектер, балалар) ангиохирургиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз Ангиохирург дәрігерлерге консультациялық көмек көрсету.
3. Ангиохиругия саласындағы мәселелер бойынша басқа мамандықтардың дәрігерлеріне кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Ангиохирург дәрігерлері (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Ангиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Ангиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.

7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области ангиохиругии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения патологии сосудистой системы.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании ангиохирургической помощи пациентам (взрослые, дети).
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам ангиохиругам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области ангиохиругии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами ангиохиругами (взрослыми и детскими).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Ангиохирургия (взрослая, детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Ангиохирургия (взрослая, детская)".

12. Кәсіптің карточкасы "7.4 Дәрігер-ангиохирург (ересектер бойынша және балалар бойынша)":
Топтың коды:
2217-3
Қызмет атауының коды:
2217-3-004
Кәсіптің атауы:
7.4 Дәрігер-ангиохирург (ересектер бойынша және балалар бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер ангиохирург (ересек, балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аорта, қан және лимфа тамырлары патологиясы бар пациенттерге (ересектер, балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, Ангиохирургия саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс дағдылар, Дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Ангиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Ангиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Ангиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Ангиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1.Ересектер мен балалардағы даму ауытқулары мен тамыр жүйесінің аурулары кезінде білікті, мамандандырылған медициналық көмекті, жоғары технологиялық медициналық қызметтерді жүзеге асыру кезінде пациенттердің сапасын жақсарту және қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы қызметкерлердің пікірін зерделеу және персоналды хабардар ету дағдылары.
2.Медициналық көмектің сапасын қамтамасыз ету мәселелері бойынша ересектер мен балаларда қантамыр жүйесінің даму ауытқулары мен аурулары кезінде білікті, мамандандырылған медициналық көмек, жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсетуді жүзеге асыратын ұйымның әлеуетін арттыру дағдылары.

12. Карточка профессии "7. 4 Врач-ангиохирург (взрослый и детский)"":
Код группы:
2217-3
Код наименования занятия:
2217-3-004
Наименование профессии:
7. 4 Врач-ангиохирург (взрослый и детский)"
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач ангиохирург (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые, дети) с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области ангиохирургии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Ангиохирургия (взрослая, детская)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Ангиохирургия (взрослая, детская)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Ангиохирургия (взрослая, детская)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Ангиохирургия (взрослая, детская)".
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Ангиохирургия (взрослая, детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Ангиохирургия (взрослая, детская)".

4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды келісу және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Ангиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
Дағды 1:
Халыққа ангиохирургиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Дәлелдерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде Халыққа ангиохирургиялық көмек көрсету саласындағы стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтарды және әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
2. Республика және халықаралық ынтымақтастық деңгейінде ангиохирургиялық қызметті дамыту және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулар мен әдістемелік ұсыныстар.
2. Медициналық көмектің сапасын бағалау әдістері, оның ішінде аудит және диагностика мен емдеудің тиімділігін бағалау, этикалық стандарттар және пациенттердің құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Халыққа ангиохирургиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Машықтар:
1. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқауларға сараптама/рецензия жүргізу.
2. Стандарттарды, Хаттамаларды және нұсқауларды жақсарту бойынша ұсыныстарды тұжырымдау және оларға өзгерістер немесе толықтырулар ұсыну.
3. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы туралы сараптамалық қорытынды қалыптастыру.
4. Қызметкерлерді оқыту және олардың сәтті орындалуын бақылау арқылы клиникалық тәжірибеге өзгерістер енгізу процесін қолдау.
Білімдер:
1. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқауларды сараптау/рецензиялау ережелері мен әдістері.
2. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы бойынша сараптамалық қорытынды қалыптастыру қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Дағды 1:
Оқытушылық қызметке қатысу
Машықтар:

4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Ангиохирургия (взрослая, детская)"
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании ангиохирургической помощи населению.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения ангиохирургической помощи населению на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации ангиохирургической службы на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.
2. Методы оценки качества медицинской помощи, включая аудит и оценка эффективности диагностики и лечения, этические стандарты и права пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании ангиохирургической помощи населению.
Умения:
1. Проводить экспертизу/рецензирование стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Формулировать рекомендации по улучшению стандартов, протоколов и инструкций, а также предложить изменения или дополнения к ним.
3. Формировать экспертное заключение о качестве разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
4. Поддерживать процесс внедрения изменений в клиническую практику, обучая персонал и следя за их успешным выполнением.
Знания:
1. Правила и методы экспертизы/рецензирования стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Правила формирования экспертного заключения по качеству разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Академическая деятельность в области здравоохранения
Навык 1:
Участие в преподавательской деятельности
Умения:

"Дәрігер ангиохирург (ересек)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ 7.3 кіші деңгейінің біліктілігін арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аорта, қан және лимфа тамырлары аурулары бар пациенттерге (ересектер) білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қолқа, қан және лимфа тамырлары аурулары кезінде сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық диагностикалау және емдеу.
2. "Ангиохирургия (ересектер)" мамандығы бойынша эндоваскулярлық араласуды қоса алғанда , диагностикалық қызметтер мен терапевтік шаралар шеңберінде жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету
3. Ангиохирург дәрігерлерінің (ересектер) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ангиохирург дәрігерлері (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Ангиохирург дәрігерлерінің (ересектер)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
Қолқа, қан және лимфа тамырлары аурулары кезінде сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық диагностикалау және емдеу.
Дағды 1:
Қан тамырлары аурулары кезінде сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды диагностикалауды жоспарлау
Машықтар:
1.Зертханалық диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін талдау, қан тамырлары аурулары кезінде сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды алдын ала диагностикалау, ультрадыбыстық зерттеудің күрделі сәулелік тәсілдерін (тамырларды дуплексті сканерлеу), қолқа мен шеткергі тамырларды ангиографиялық зерттеуді талдау дағдылары.
2.Қолқаның, қан және лимфа тамырлары ауруларында сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларда аспаптық диагностикалық әдістердің нәтижелерін талдау дағдылары.
3.Дәрігерлік консилиум ұйымдастыру дағдылары.
4.Қолқаның, қан және лимфа тамырлары ауруларында сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды диагностикалауда консультанттардың қорытындыларынан ақпаратты синтездей білу.
Білімдер:
1. Қолқаның, қан және лимфа тамырлары ауруларының эпидемиологиясын, этиологиясын, патогенезін, патоморфологиясын, клиникасын сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайлардың диагностикасын білу.
2.Қолқаның, қан және лимфа тамырлары ауруларында сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды диагностикалауда зертханалық-диагностикалық зерттеулерді тағайындау көрсеткіштерін білу.
3.Қолқаның, қан және лимфа тамырлары аурулары кезінде сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды диагностикалауда аспаптық зерттеу әдістеріне көрсеткіштерді білу.
4.Соңғы бес жылда ангиохирургтер қауымдастығында танылған қолқаның, қан және лимфа тамырларының аурулары кезіндегі сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды диагностикалауға қатысты заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Қолқаның, қан және лимфа тамырлары ауруларында сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды емдеу тәсілдерін жоспарлау, таңдау
Машықтар:
1.Зертханалық диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін талдау, қолқаның, қан және лимфа тамырлары ауруларында сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды алдын-ала диагностикалау дағдылары.
2.Қолқаның, қан және лимфа тамырлары аурулары кезінде сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларға аспаптық диагностикалық әдістерді жүргізу және нәтижелерін талдау дағдылары.
3.Дәрігерлік консилиум ұйымдастыру дағдылары.
4.Қолқаның, қан және лимфа тамырлары ауруларында сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде консультанттардың қорытындыларынан ақпаратты синтездей білу.
Білімдер:
1.Қолқаның, қан және лимфа тамырлары ауруларында сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды емдеу әдістерін білу.
2.Соңғы бес жылда ангиохирургтер қауымдастығында танылған қан тамырлары ауруларындағы сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды емдеуге қатысты заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
"Ангиохирургия (ересектер)" мамандығы бойынша эндоваскулярлық араласуды қоса алғанда , диагностикалық қызметтер мен терапевтік шаралар шеңберінде жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету
Дағды 1:
"Ангиохирургия (ересектер)" мамандығы бойынша эндоваскулярлық араласуды қоса алғанда диагностикалық қызмет шеңберінде жоғары технологиялық медициналық қызметтерді жоспарлау
Машықтар:
1.Ағымдағы іс-шараларды түзету арқылы, жоғары технологиялық медициналық қызметтердің бөлігі шеңберінде диагностикалық процедураларға дейін, кезінде және одан кейін пациенттерді қарап- тексеру дағдылары.
2.Қолқаның, қан және лимфа тамырлары ауруларында сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды емдеу тәсілдерін таңдау, жоспарлау дағдылары
3. "Ангиохирургия (ересектер)" мамандығы бойынша эндоваскулярлық араласуды қоса алғанда, жоғары технологиялық медициналық қызметтер шеңберінде диагностикалық шараларды, оның ішінде ультрадыбыстық диагностика және ангиографиялық зерттеулер жүргізу дағдылары.
4. "Ангиохирургия (ересектер)" мамандығы бойынша эндоваскулярлық араласуды қоса алғанда, жоғары технологиялық медициналық қызметтердің бөлігі ретінде диагноз қойылған пациенттерде байқалған мәселелерді шеше білу.
5.Медициналық құжаттаманы, оның ішінде электрондық, интервенциялық диагностика процестерін тіркеу, пациенттер тізілімін ресімдеу дағдылары.
6.Жылдық есеп беру дағдылары.
Білімдер:
1. "Ангиохирургия (ересектер)" мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызметтер, оның ішінде
эндоваскулярлық араласулар шеңберінде диагностикалық процедураларға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді білу.
2.Ангиохирургиядағы диагностикалық шаралардың физиологиялық қағидаттарын білу.
3.Ангиохирургиядағы диагностикалық процедураларды жүргізу әдістемесін білу.
4.Ангиохирургиядағы диагностикалық процедураларға арналған медициналық аспаптар мен жабдықтардың жұмыс істеу қағидаттарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Дағды 2:
"Ангиохирургия (ересектер)" мамандығы бойынша эндоваскулярлық араласуды қоса алғанда, терапиялық шаралар шеңберінде жоғары технологиялық медициналық қызметтерді жоспарлау
Машықтар:
1. "Ангиохирургия (ересектер)" мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызметтер, оның ішінде эндоваскулярлық араласу шеңберінде терапиялық шараларға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді бағалау дағдылары.
2."Ангиохирургия (ересектер)" мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету, оның ішінде эндоваскулярлық араласу шеңберінде қолқаның, қан және лимфа тамырларының патологиясы бар пациенттерді емдеудің оңтайлы әдісін таңдай білу.
3."Ангиохирургия (ересектер)" мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызметтер, оның ішінде эндоваскулярлық араласулар шеңберінде емдік шаралардан кейін пациенттің жағдайын динамикалық бақылау дағдылары.
4.Ағымдағы терапияны дер кезінде түзете білу.
5.Емдеу барысында пайда болатын патологиялық процестерді диагностикалау және емдеу дағдылары.
6."Ангиохирургия (ересектер)" мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызметтер, оның ішінде эндоваскулярлық араласулар шеңберінде жүргізіліп жатқан терапиялық шаралардан кейін пациенттерді оңалту дағдылары.
Білімдер:
1.Жоғары технологиялық медициналық қызмет, оның ішінде эндоваскулярлық араласуды қоса алғанда, бөлігі ретінде ангиохирургияда емдеу негіздері мен қағидаттарын білу.
2.Жоғары технологиялық медициналық қызмет, оның ішінде эндоваскулярлық араласу шеңберінде емдеудің негізгі тәсілдерін жүргізу техникасын білу.
3.Техникалық сипаттағы "Ангиохирургия (ересектер)" мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету шеңберінде жүзеге асырылатын медициналық процедуралардың, оның ішінде эндоваскулярлық араласудың асқынуларын және олармен жұмыс істеу қағидаттарын білу.
4.Жоғары технологиялық медициналық қызметтер, оның ішінде "Ангиохирургия (ересектер)" мамандығы бойынша эндоваскулярлық араласулар шеңберінде жүргізілген емдік іс-шаралардан кейін пациенттерді ұзақ мерзімді мониторингтеу принциптері мен әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Ангиохирург дәрігерлерінің (ересектер) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Дағды 1:
Ангиохирург дәрігерлерінің (ересектер) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында Ангиохирург дәрігерлері (ересектер) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Ангиохирург дәрігерлерінің (ересектер) келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Ангиохиругия саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.

Квалификация "Врач ангиохирург (взрослый)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые) с заболеваниями аорты, кровеносных и лимфатических сосудов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика и лечение редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
2. Оказание высокотехнологичных медицинских услуг в рамках диагностических услуг и лечебных мероприятий, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (взрослая)".
3. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей ангиохиругов (взрослых).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами ангиохиругами (взрослыми).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей ангиохиругов (взрослых)
Трудовая функция 1:
Диагностика и лечение редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
Навык 1:
Планирование диагностики редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях кровеносных сосудов
Умения:
1. Навыки анализа результатов лабораторно-диагностических исследований, предиагностике редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях кровеносных сосудов, проведения сложных лучевых методов ультразвуковых исследований (дуплексное сканирование сосудов), ангиографического исследования аорты и периферических сосудов.
2. Навыки анализа результатов инструментальных методов диагностики при редких и конкурирующих патологических состояниях при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
3. Навыки организации врачебных консилиумов.
4. Оформлять заключения по результатам консультаций специалистов при диагностике редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
Знания:
1. Знание эпидемиологии, этиологии, патогенеза, патоморфологии, клинической картины, диагностики редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
2. Знание показаний к назначению лабораторно-диагностических исследований, при диагностике редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
3. Знание показаний к инструментальным методам обследования при диагностике редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
4. Знание основных результатов современных исследований в отношении диагностики редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов, признанные в сообществе ангиохирургов в последние пять лет
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Планирование, выбор методик лечения редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов
Умения:
1. Навыки анализа результатов лабораторно-диагностических исследований, предиагностике редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
2. Навыки проведения и анализа результатов инструментальных методов диагностики при редких и конкурирующих патологических состояниях при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
3. Навыки организации врачебных консилиумов.
4. Оформлять заключения по результатам консультаций специалистов при диагностике редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
Знания:
1. Знание методов лечения редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
2. Знание основных результатов современных исследований в отношении лечения редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях кровеносных сосудов, признанных в сообществе ангиохирургов в последние пять лет.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Оказание высокотехнологичных медицинских услуг в рамках диагностических услуг и лечебных мероприятий, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (взрослая)".
Навык 1:
Планирование высокотехнологичных медицинских услуг в рамках диагностических услуг, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (взрослая)".
Умения:
1. Навыки осмотра пациентов перед, во время и после диагностических процедур в рамках высокотехнологичных медицинских услуг с коррекцией проводимых мероприятий.
2. Навыки планирования, выбора методик лечения редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов
3. Навыки проведения диагностических мероприятий в рамках высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (взрослая)", в том числе проведение ультразвуковой диагностики и ангиографических исследований.
4. Навыки оформления медицинской документации, в том числе электронной, процессов интервенционной диагностики, заполнение Регистра пациентов.
5. Навыки составления годовой отчетности.
Знания:
1. Знание показаний и противопоказаний к диагностическим процедурам в рамках высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (взрослая)".
2. Знание физиологических принципов диагностических процедур в ангиохирургии.
3. Знание методики проведения диагностических процедур в ангиохирургии.
4. Знание принципов работы медицинского инструментария и аппаратуры для диагностических процедур в ангиохирургии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Планирование высокотехнологичных медицинских услуг в рамках лечебных мероприятий, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (взрослая)".
Умения:
1. Навыки оценки показаний и противопоказаний к лечебным мероприятиям в рамках высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (взрослая)".
2. Подбирать оптимальный метод лечения пациенту с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов в рамках высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (взрослая)".
3. Навыки динамического наблюдения за состоянием пациента после проведения лечебных мероприятий в рамках высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (взрослая)".
4. Своевременно корректировать проводимую терапию.
5. Навыки диагностики и лечения патологических процессов, возникающих в процессе проводимого лечения.
6. Навыки реабилитации пациентов после проводимых лечебных мероприятий в рамках высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (взрослая)".
Знания:
1. Знание основ и принципов лечения в ангиохирургии в рамках высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе эндоваскулярных вмешательств.
2. Знание техники проведения основных методов лечения в рамках высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе эндоваскулярных вмешательств.
3. Знание осложнений лечебных процедур, проводимых в рамках высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (взрослая)" технического характера и принципы борьбы с ними.
4. Знание принципов и методов долгосрочного мониторинга пациентов после лечебных мероприятий, проведенных в рамках высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (взрослая)".
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей ангиохиругов (взрослых).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей ангиохиругов (взрослых).
Умения:
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами ангиохиругами (взрослыми) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей ангиохиругов (взрослых) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области ангиохиругии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.

15. Кәсіптің карточкасы "7.4 Дәрігер-ангиохирург ":
Топтың коды:
2217-3
Қызмет атауының коды:
2217-3-005
Кәсіптің атауы:
7.4 Дәрігер-ангиохирург
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер ангиохирург (ересек)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аорта, қан және лимфа тамырлары патологиясы бар пациенттерге (ересектер) білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, Ангиохирургия саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс дағдылар, Дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Ангиохирургия (ересектер)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Ангиохирургия (ересектер)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Ангиохирургия (ересектер)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Ангиохирургия (ересектер)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1.Ересектердегі даму ауытқулары мен тамыр жүйесінің аурулары кезінде білікті, мамандандырылған медициналық көмекті, жоғары технологиялық медициналық қызметтерді жүзеге асыру кезінде пациенттердің сапасын жақсарту және қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы қызметкерлердің пікірін зерделеу және персоналды хабардар ету дағдылары.
2.Медициналық көмектің сапасын қамтамасыз ету мәселелері бойынша ересектер қантамыр жүйесінің даму ауытқулары мен аурулары кезінде білікті, мамандандырылған медициналық көмек, жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсетуді жүзеге асыратын ұйымның әлеуетін арттыру дағдылары.

15. Карточка профессии "7.4 Врач-ангиохирург":
Код группы:
2217-3
Код наименования занятия:
2217-3-005
Наименование профессии:
7.4 Врач-ангиохирург
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач ангиохирург (взрослый)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые) с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области ангиохирургии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Ангиохирургия (взрослая)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Ангиохирургия (взрослая)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Ангиохирургия (взрослая)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Ангиохирургия (взрослая)".
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Ангиохирургия (взрослая)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Ангиохирургия (взрослая)".

"Дәрігер ангиохирург (балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ 7.3 кіші деңгейінің біліктілігін арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аорта, қан және лимфа тамырлары аурулары бар пациенттерге (балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қолқа, қан және лимфа тамырлары аурулары кезінде сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық диагностикалау және емдеу.
2. "Ангиохирургия (балалар)" мамандығы бойынша эндоваскулярлық араласуды қоса алғанда , диагностикалық қызметтер мен терапевтік шаралар шеңберінде жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету
3. Ангиохирург дәрігерлерінің (балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ангиохирург дәрігерлері (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Ангиохирург дәрігерлерінің (балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
Қолқа, қан және лимфа тамырлары аурулары кезінде сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық диагностикалау және емдеу.
Дағды 1:
Қан тамырлары аурулары кезінде сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды диагностикалауды жоспарлау
Машықтар:
1.Зертханалық диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін талдау, қан тамырлары аурулары кезінде сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды алдын ала диагностикалау, ультрадыбыстық зерттеудің күрделі сәулелік тәсілдерін (тамырларды дуплексті сканерлеу), қолқа мен шеткергі тамырларды ангиографиялық зерттеуді талдау дағдылары.
2.Қолқаның, қан және лимфа тамырлары ауруларында сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларда аспаптық диагностикалық әдістердің нәтижелерін талдау дағдылары.
3.Дәрігерлік консилиум ұйымдастыру дағдылары.
4.Қолқаның, қан және лимфа тамырлары ауруларында сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды диагностикалауда консультанттардың қорытындыларынан ақпаратты синтездей білу.
Білімдер:
1. Қолқаның, қан және лимфа тамырлары ауруларының эпидемиологиясын, этиологиясын, патогенезін, патоморфологиясын, клиникасын сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайлардың диагностикасын білу.
2.Қолқаның, қан және лимфа тамырлары ауруларында сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды диагностикалауда зертханалық-диагностикалық зерттеулерді тағайындау көрсеткіштерін білу.
3.Қолқаның, қан және лимфа тамырлары аурулары кезінде сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды диагностикалауда аспаптық зерттеу әдістеріне көрсеткіштерді білу.
4.Соңғы бес жылда ангиохирургтер қауымдастығында танылған қолқаның, қан және лимфа тамырларының аурулары кезіндегі сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды диагностикалауға қатысты заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Қолқаның, қан және лимфа тамырлары ауруларында сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды емдеу тәсілдерін жоспарлау, таңдау
Машықтар:
1.Зертханалық диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін талдау, қолқаның, қан және лимфа тамырлары ауруларында сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды алдын-ала диагностикалау дағдылары.
2.Қолқаның, қан және лимфа тамырлары аурулары кезінде сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларға аспаптық диагностикалық әдістерді жүргізу және нәтижелерін талдау дағдылары.
3.Дәрігерлік консилиум ұйымдастыру дағдылары.
4.Қолқаның, қан және лимфа тамырлары ауруларында сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде консультанттардың қорытындыларынан ақпаратты синтездей білу.
Білімдер:
1.Қолқаның, қан және лимфа тамырлары ауруларында сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды емдеу әдістерін білу.
2.Соңғы бес жылда ангиохирургтер қауымдастығында танылған қан тамырлары ауруларындағы сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды емдеуге қатысты заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
"Ангиохирургия (балалар)" мамандығы бойынша эндоваскулярлық араласуды қоса алғанда , диагностикалық қызметтер мен терапевтік шаралар шеңберінде жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету
Дағды 1:
"Ангиохирургия (балалар)" мамандығы бойынша эндоваскулярлық араласуды қоса алғанда диагностикалық қызмет шеңберінде жоғары технологиялық медициналық қызметтерді жоспарлау
Машықтар:
1.Ағымдағы іс-шараларды түзету арқылы, жоғары технологиялық медициналық қызметтердің бөлігі шеңберінде диагностикалық процедураларға дейін, кезінде және одан кейін пациенттерді қарап- тексеру дағдылары.
2.Қолқаның, қан және лимфа тамырлары ауруларында сирек кездесетін және бәсекелес патологиялық жағдайларды емдеу тәсілдерін таңдау, жоспарлау дағдылары
3. "Ангиохирургия (балалар)" мамандығы бойынша эндоваскулярлық араласуды қоса алғанда, жоғары технологиялық медициналық қызметтер шеңберінде диагностикалық шараларды, оның ішінде ультрадыбыстық диагностика және ангиографиялық зерттеулер жүргізу дағдылары.
4. "Ангиохирургия (балалар)" мамандығы бойынша эндоваскулярлық араласуды қоса алғанда, жоғары технологиялық медициналық қызметтердің бөлігі ретінде диагноз қойылған пациенттерде байқалған мәселелерді шеше білу.
5.Медициналық құжаттаманы, оның ішінде электрондық, интервенциялық диагностика процестерін тіркеу, пациенттер тізілімін ресімдеу дағдылары.
6.Жылдық есеп беру дағдылары.
Білімдер:
1. "Ангиохирургия (балалар)" мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызметтер, оның ішінде
эндоваскулярлық араласулар шеңберінде диагностикалық процедураларға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді білу.
2.Ангиохирургиядағы диагностикалық шаралардың физиологиялық қағидаттарын білу.
3.Ангиохирургиядағы диагностикалық процедураларды жүргізу әдістемесін білу.
4.Ангиохирургиядағы диагностикалық процедураларға арналған медициналық аспаптар мен жабдықтардың жұмыс істеу қағидаттарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Дағды 2:
"Ангиохирургия (балалар)" мамандығы бойынша эндоваскулярлық араласуды қоса алғанда, терапиялық шаралар шеңберінде жоғары технологиялық медициналық қызметтерді жоспарлау
Машықтар:
1. "Ангиохирургия (балалар)" мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызметтер, оның ішінде эндоваскулярлық араласу шеңберінде терапиялық шараларға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді бағалау дағдылары.
2."Ангиохирургия (балалар)" мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету, оның ішінде эндоваскулярлық араласу шеңберінде қолқаның, қан және лимфа тамырларының патологиясы бар пациенттерді емдеудің оңтайлы әдісін таңдай білу.
3."Ангиохирургия (балалар)" мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызметтер, оның ішінде эндоваскулярлық араласулар шеңберінде емдік шаралардан кейін пациенттің жағдайын динамикалық бақылау дағдылары.
4.Ағымдағы терапияны дер кезінде түзете білу.
5.Емдеу барысында пайда болатын патологиялық процестерді диагностикалау және емдеу дағдылары.
6."Ангиохирургия (балалар)" мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызметтер, оның ішінде эндоваскулярлық араласулар шеңберінде жүргізіліп жатқан терапиялық шаралардан кейін пациенттерді оңалту дағдылары.
Білімдер:
1.Жоғары технологиялық медициналық қызмет, оның ішінде эндоваскулярлық араласуды қоса алғанда, бөлігі ретінде ангиохирургияда емдеу негіздері мен қағидаттарын білу.
2.Жоғары технологиялық медициналық қызмет, оның ішінде эндоваскулярлық араласу шеңберінде емдеудің негізгі тәсілдерін жүргізу техникасын білу.
3.Техникалық сипаттағы "Ангиохирургия (балалар)" мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету шеңберінде жүзеге асырылатын медициналық процедуралардың, оның ішінде эндоваскулярлық араласудың асқынуларын және олармен жұмыс істеу қағидаттарын білу.
4.Жоғары технологиялық медициналық қызметтер, оның ішінде "Ангиохирургия (балалар)" мамандығы бойынша эндоваскулярлық араласулар шеңберінде жүргізілген емдік іс-шаралардан кейін пациенттерді ұзақ мерзімді мониторингтеу принциптері мен әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Ангиохирург дәрігерлерінің (балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Дағды 1:
Ангиохирург дәрігерлерінің (балалар) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында Ангиохирург дәрігерлері (балалар) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Ангиохирург дәрігерлерінің (балалар) келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Ангиохиругия саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.

Квалификация "Врач ангиохирург (детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (дети) с заболеваниями аорты, кровеносных и лимфатических сосудов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика и лечение редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
2. Оказание высокотехнологичных медицинских услуг в рамках диагностических услуг и лечебных мероприятий, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (детская)".
3. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей ангиохиругов (детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами ангиохиругами (детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей ангиохиругов (детских)
Трудовая функция 1:
Диагностика и лечение редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
Навык 1:
Планирование диагностики редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях кровеносных сосудов
Умения:
1. Навыки анализа результатов лабораторно-диагностических исследований, предиагностике редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях кровеносных сосудов, проведения сложных лучевых методов ультразвуковых исследований (дуплексное сканирование сосудов), ангиографического исследования аорты и периферических сосудов.
2. Навыки анализа результатов инструментальных методов диагностики при редких и конкурирующих патологических состояниях при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
3. Навыки организации врачебных консилиумов.
4. Оформлять заключения по результатам консультаций специалистов при диагностике редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
Знания:
1. Знание эпидемиологии, этиологии, патогенеза, патоморфологии, клинической картины, диагностики редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
2. Знание показаний к назначению лабораторно-диагностических исследований, при диагностике редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
3. Знание показаний к инструментальным методам обследования при диагностике редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
4. Знание основных результатов современных исследований в отношении диагностики редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов, признанные в сообществе ангиохирургов в последние пять лет
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Планирование, выбор методик лечения редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов
Умения:
1. Навыки анализа результатов лабораторно-диагностических исследований, предиагностике редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
2. Навыки проведения и анализа результатов инструментальных методов диагностики при редких и конкурирующих патологических состояниях при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
3. Навыки организации врачебных консилиумов.
4. Оформлять заключения по результатам консультаций специалистов при диагностике редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
Знания:
1. Знание методов лечения редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов.
2. Знание основных результатов современных исследований в отношении лечения редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях кровеносных сосудов, признанных в сообществе ангиохирургов в последние пять лет.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Оказание высокотехнологичных медицинских услуг в рамках диагностических услуг и лечебных мероприятий, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (детская)".
Навык 1:
Планирование высокотехнологичных медицинских услуг в рамках диагностических услуг, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (детская)".
Умения:
1. Навыки осмотра пациентов перед, во время и после диагностических процедур в рамках высокотехнологичных медицинских услуг с коррекцией проводимых мероприятий.
2. Навыки планирования, выбора методик лечения редких и конкурирующих патологических состояний при заболеваниях аорты, кровеносных и лимфатических сосудов
3. Навыки проведения диагностических мероприятий в рамках высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (детская)", в том числе проведение ультразвуковой диагностики и ангиографических исследований.
4. Навыки оформления медицинской документации, в том числе электронной, процессов интервенционной диагностики, заполнение Регистра пациентов.
5. Навыки составления годовой отчетности.
Знания:
1. Знание показаний и противопоказаний к диагностическим процедурам в рамках высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (детская)".
2. Знание физиологических принципов диагностических процедур в ангиохирургии.
3. Знание методики проведения диагностических процедур в ангиохирургии.
4. Знание принципов работы медицинского инструментария и аппаратуры для диагностических процедур в ангиохирургии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Планирование высокотехнологичных медицинских услуг в рамках лечебных мероприятий, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (детская)".
Умения:
1. Навыки оценки показаний и противопоказаний к лечебным мероприятиям в рамках высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (детская)".
2. Подбирать оптимальный метод лечения пациенту с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов в рамках высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (детская)".
3. Навыки динамического наблюдения за состоянием пациента после проведения лечебных мероприятий в рамках высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (детская)".
4. Своевременно корректировать проводимую терапию.
5. Навыки диагностики и лечения патологических процессов, возникающих в процессе проводимого лечения.
6. Навыки реабилитации пациентов после проводимых лечебных мероприятий в рамках высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (детская)".
Знания:
1. Знание основ и принципов лечения в ангиохирургии в рамках высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе эндоваскулярных вмешательств.
2. Знание техники проведения основных методов лечения в рамках высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе эндоваскулярных вмешательств.
3. Знание осложнений лечебных процедур, проводимых в рамках высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (детская)" технического характера и принципы борьбы с ними.
4. Знание принципов и методов долгосрочного мониторинга пациентов после лечебных мероприятий, проведенных в рамках высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе эндоваскулярных вмешательств по специальности "Ангиохирургия (детская)".
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей ангиохиругов (детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей ангиохиругов (детских).
Умения:
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами ангиохиругами (детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей ангиохиругов (детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области ангиохиругии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.

18. Кәсіптің карточкасы "7.4 Дәрігер-ангиохирург (балалар бойынша)":
Топтың коды:
2217-3
Қызмет атауының коды:
2217-3-006
Кәсіптің атауы:
7.4 Дәрігер-ангиохирург (балалар бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер ангиохирург (балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аорта, қан және лимфа тамырлары патологиясы бар пациенттерге (балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, Ангиохирургия саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс дағдылар, Дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Ангиохирургия (балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Ангиохирургия (балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Ангиохирургия (балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Ангиохирургия (балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1.Балалардағы даму ауытқулары мен тамыр жүйесінің аурулары кезінде білікті, мамандандырылған медициналық көмекті, жоғары технологиялық медициналық қызметтерді жүзеге асыру кезінде пациенттердің сапасын жақсарту және қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы қызметкерлердің пікірін зерделеу және персоналды хабардар ету дағдылары.
2.Медициналық көмектің сапасын қамтамасыз ету мәселелері бойынша балаларда қантамыр жүйесінің даму ауытқулары мен аурулары кезінде білікті, мамандандырылған медициналық көмек, жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсетуді жүзеге асыратын ұйымның әлеуетін арттыру дағдылары.

18. Карточка профессии "7.4 Врач-ангиохирург (детский)":
Код группы:
2217-3
Код наименования занятия:
2217-3-006
Наименование профессии:
7.4 Врач-ангиохирург (детский)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач ангиохирург (детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (дети) с патологией аорты, кровеносных и лимфатических сосудов, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области ангиохирургии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Ангиохирургия (детская)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Ангиохирургия (детская)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Ангиохирургия (детская)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Ангиохирургия (детская)".
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Ангиохирургия (детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Ангиохирургия (детская)".

12) Хабардар етілген келісім – адамның медициналық көмек алуға және (немесе) оның шешім қабылдауы үшін маңызы бар медициналық көмектің және (немесе) зерттеудің барлық аспектісі туралы ақпаратты алғаннан кейін нақты зерттеуге қатысуға өз келісімін жазбаша ерікті түрде растау рәсімі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) АХЖ 10 – аурулар мен денсаулыққа байланысты мәселелердің халықаралық статистикалық сыныптауышы;
2) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
3) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі;
4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы;
5) СБШ – салалық біліктілік шеңбері.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Анестезиология және реаниматология (ересектердің, балалардың)
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86101041
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.2 Дәрігерлік практика және стоматология саласындағы қызмет
86.22 Арнайы дәрігерлік практика
86.22.0 Арнайы дәрігерлік практика
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіби стандарт маманның анестезиологиялық қамтамасыз етуді ұйымдастыру және көрсету, ауырсыну синдромын емдеу, сыни жағдайларды диагностикалау, органның жеткіліксіздігі, қарқынды терапия, асқынулардың алдын алу, Анестезиология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс біліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау жөніндегі кәсіби құзыреті саласындағы талаптарды белгілейді және реаниматология.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Дәрігер анестезиолог және реаниматолог - 7 СБШ-нің деңгейі;
2) 7.2 Дәрігер анестезиолог және реаниматолог - 7 СБШ-нің деңгейі;
3) 7.3 Дәрігер анестезиолог және реаниматолог - 7 СБШ-нің деңгейі;

12) информированное согласие – процедура письменного добровольного подтверждения лицом своего согласия на получение медицинской помощи и (или) участие в конкретном исследовании после получения информации обо всех значимых для принятия им решения аспектах медицинской помощи и (или) исследования. Информированное письменное согласие оформляется по форме, утвержденной уполномоченным органом.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) МКБ-10 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем, десятого пересмотра, единый документ для формирования системы учета заболеваемости и смертности;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан
3) МСКО – международная стандартная классификация образования;
4) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)
5. Код профессионального стандарта: Q86101041
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.2 Деятельности в области врачебной практики и стоматологии
86.22 Специальная врачебная практика
86.22.0 Специальная врачебная практика
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по организации и оказанию анестезиологического обеспечения, лечения болевого синдрома, диагностике критических состояний, органной недостаточности, интенсивной терапии, профилактике осложнений, экспертизе объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области анестезиологии и реаниматологии.
8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач анестезиолог и реаниматолог - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач анестезиолог и реаниматолог - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач анестезиолог и реаниматолог - 7 уровень ОРК;

4) 7.4 Дәрігер анестезиолог және реаниматолог - 7 СБШ-нің деңгейі;
5) 7.2 Дәрігер анестезиолог және реаниматолог (ересектер бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі;
6) 7.3 Дәрігер анестезиолог және реаниматолог (ересектер бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі;
7) 7.4 Дәрігер анестезиолог және реаниматолог (ересектер бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі;
8) 7.2 Дәрігер анестезиолог және реаниматолог (балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі;
9) 7.3 Дәрігер анестезиолог және реаниматолог (балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі;
10) 7.4 Дәрігер анестезиолог және реаниматолог (балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Дәрігер анестезиолог және реаниматолог":
Топтың коды:
2212-7
Қызмет атауының коды:
2212-7-001
Кәсіптің атауы:
7.1 Дәрігер анестезиолог және реаниматолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер "біліктілігі резидентурада" Анестезиология және реаниматология (ересектер, балалар) " мамандығы бойынша оқу кезінде. Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Анестезиологиялық қамтамасыз ету, ауырсыну синдромын емдеу, ауыр жағдайларды диагностикалау, органның жеткіліксіздігі, қарқынды терапия, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен асқынулардың алдын алу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, үйде, медициналық ұйымнан тыс жерде, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсету
2. Анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсету кезінде профилактикалық іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықты қалыптастырудың, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.

4) 7.4 Врач анестезиолог и реаниматолог - 7 уровень ОРК;
5) 7.2 Врач анестезиолог и реаниматолог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
6) 7.3 Врач анестезиолог и реаниматолог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
7) 7.4 Врач анестезиолог и реаниматолог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
8) 7.2 Врач анестезиолог и реаниматолог (детский) - 7 уровень ОРК;
9) 7.3 Врач анестезиолог и реаниматолог (детский) - 7 уровень ОРК;
10) 7.4 Врач анестезиолог и реаниматолог (детский) - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач анестезиолог и реаниматолог":
Код группы:
2212-7
Код наименования занятия:
2212-7-001
Наименование профессии:
7.1 Врач анестезиолог и реаниматолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач-резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Оказание анестезиологического обеспечения, лечение болевого синдрома, диагностике критических состояний, органной недостаточности, интенсивной терапии, профилактике осложнений под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание анестезиологической и реаниматологической помощи в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, на дому, вне медицинской организации, в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
2. Проведение и контроль эффективности профилактических мероприятий при оказании анестезиологической и реаниматологической помощи, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.

3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, үйде, медициналық ұйымнан тыс жерде, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсету
Дағды 1:
Пациенттерде (ересектер, балалар) манипуляциялар мен хирургиялық араласулар кезінде анестезиологиялық құралдардың әртүрлі әдістерін жүргізу.
Машықтар:
1. Шағымдарды, ауру тарихын, өмірді жинаңыз және пациенттерді (ересектер, балалар) клиникалық тексеруден өткізіңіз.
2. Клиникалық, зертханалық және аспаптық зерттеулердің деректерін түсіндіру.
3. Пациенттердегі (ересектер, балалар) хирургиялық араласудың жеделдігін ескере отырып, пациенттерді операция алдындағы тексеру көлемін анықтау.
4. ASA бойынша пациенттердің (ересектер, балалар) физикалық жағдайын бағалау.
5. Анестезиологиялық қамтамасыз етудің оңтайлы түрін анықтау.
6. Операция алдындағы, операция ішілік және операциядан кейінгі кезеңдерде пациентті басқару стратегиясын анықтау
7. Анестезиолог-реаниматологтың жұмыс орнын дайындауды жүзеге асыру.
8. Интраоперациялық бақылау дағдыларын меңгеру.
9. Тыныс алу жолдарын (түтік, ларингеальды маска, трахея интубациясы) қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру.
10. Бронхоскоп, коникотомия, трахеостомия көмегімен интубация - "қиын тыныс жолдарының" өтімділігін қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру.
11. Аймақтық анестезияны жүргізу дағдыларын меңгеру.
12. Веноздық қол жетімділікті қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру – перифериялық және Орталық тамырларды катетеризациялау.
13. Орталық тамырларды катетеризациялау кезінде және аймақтық анестезияға қол жеткізу кезінде ультрадыбысты қолдану дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Науқастың жағдайына, операцияның жеделдігіне және оның көлеміне байланысты анестезиологиялық құралдардың әртүрлі түрлеріне көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
2. Негізгі ауруға, операция көлеміне және науқастың жағдайына байланысты пациентті анестезиологиялық жәрдемақыға дайындау ережелері.
3. Анестетиктердің фармакологиялық қасиеттері, оларды біріктіру мүмкіндіктері және жалпы және аймақтық анестезия кезіндегі дозалар.
4. Интраоперациялық инфузиялық және трансфузиялық терапияны жүргізу қағидалары
5. Ықтимал асқынулар, олардың алдын алу және емдеу әдістері.

3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
4. Ведение документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем наставника
Трудовая функция 1:
Оказание анестезиологической и реаниматологической помощи в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, на дому, вне медицинской организации, в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Проведение различных методов анестезиологического пособия при манипуляциях и оперативных вмешательствах у пациентов (взрослые, дети).
Умения:
1. Собирать жалобы, анамнез заболевания, жизни и проводить клиническое обследование пациентов (взрослые, дети).
2. Интерпретировать данные клинических, лабораторных и инструментальных исследований.
3. Определять объем предоперационного обследования пациентов с учетом срочности оперативного вмешательства у пациентов (взрослые, дети).
4. Оценивать физический статус у пациентов (взрослые, дети) по ASA.
5. Определять оптимальный вид анестезиологического обеспечения.
6. Определять стратегию ведения пациента в предоперационном, интраоперационном и послеоперационном периодах
7. Осуществлять подготовку рабочего места анестезиолога-реаниматолога.
8. Владеть навыками интраоперационного мониторинга.
9. Владеть навыками обеспечения проходимости дыхательных путей (воздуховод, ларингеальная маска, интубация трахеи).
10. Владеть навыками обеспечения проходимости "трудных дыхательных путей" - интубация с помощью бронхоскопа, коникотомия, трахеостомия.
11. Владеть навыками проведения регионарной анестезии.
12. Владеть навыками обеспечения венозного доступа – катетеризация периферических и центральных вен.
13. Владеть навыками применения УЗИ локации при катетеризации центральных вен и при доступе для регионарной анестезии.
Знания:
1. Показания и противопоказания к различным видам анестезиологического пособия в зависимости от состояния пациента, срочности операции и ее объема.
2. Правила подготовки пациента к анестезиологическому пособию в зависимости от основного заболевания, объема операции и состояния пациента.
3. Фармакологические свойства анестетиков, возможности их сочетаний и дозы при проведении общей и регионарной анестезии.
4. Правила проведения интраоперационной инфузионной и трансфузионной терапии
5. Возможные осложнения, методы их профилактики и лечения.

6. Жалпы анестезиядан кейінгі ояту ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттердегі (ересектер, балалар) өмірге қауіп төндіретін және ауыр жағдайларда орган жеткіліксіздігінің диагностикасы.
Машықтар:
1. Клиникалық, зертханалық және аспаптық зерттеулердің деректері негізінде орган жеткіліксіздігінің болуын және ауырлығын анықтау.
2. Жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Жүйелер мен мүшелердің физиологиясы және патофизиологиясы.
2. Әр түрлі жас кезеңдеріндегі ағзаның анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктері.
3. Органдар мен органдар жүйелерінің ауруларын диагностикалау әдістері, оларды жүргізуге көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Барлық кезеңдердегі сабақтастықты сақтай отырып, ауыр жағдайларда қарқынды синдромдық терапия
Машықтар:
1. Синдромдық емдеу жоспарын анықтаңыз және тағайындауларды қалыптастырыңыз.
2. Инфузиялық, трансфузиялық терапия, энтеральды және парентеральды тамақтану тактикасын анықтаңыз.
3. Ағзаның өмірлік маңызды функцияларын инвазивті емес және инвазивті бақылау дағдыларын меңгеру.
4. Әр түрлі әдістермен оттегі терапиясын жүргізіңіз.
5. Өкпені емдік инвазивті емес жасанды желдету / өкпені жасанды желдету дағдыларын меңгеру.
6. Диагностикалық және емдік бронхоскопия жүргізу дағдыларын меңгеру.
7. Экстракорпоралды детоксикация әдістерін жүргізу дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Тамақтану жағдайының бұзылуын бағалау әдістері.
2. Жасына және жүкті әйелдерге байланысты органдар мен мүшелер жүйесінің ауруларының ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсету кезінде профилактикалық іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықты қалыптастырудың, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
Дағды 1:
Инфекциялардың алдын алуға және инфекциялық бақылауға бағытталған анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсету кезінде профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу.
Машықтар:
1. Ауырсынудың алдын алуға және емдеуге бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу,
медициналық көмекке байланысты инфекциялар (хирургиялық аймақтың инфекциясы, катетер қан ағымының ассоциацияланған инфекциясы, катетер зәр шығару жүйесінің ассоциацияланған инфекциясы, төменгі тыныс жолдарының инфекциясы, гемоконтактілі инфекциялар (В және С гепатиті, АИТВ)".
2. Үйде паллиативтік медициналық көмекке мұқтаж пациенттерде ауырсыну синдромының алдын алуға, емдеуге және жеңілдетуге қатысу.

6. Правила пробуждения после общей анестезии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Диагностика органной недостаточности при жизнеугрожающих и критических состояниях у пациентов (взрослые, дети).
Умения:
1. Определять наличие и степень тяжести органной недостаточности на основании данных клинических, лабораторных и инструментальных исследований.
2. Владеть навыками проведения сердечно-легочной реанимации.
Знания:
1. . Физиология и патофизиология систем и органов.
5. Анатомо-физиологические особенности организма в разные возрастные периоды.
3. Методы диагностики заболеваний органов и систем органов, показаний и противопоказаний к их проведению.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Интенсивная посиндромная терапия при критических состояниях с соблюдением преемственности на всех этапах
Умения:
1. Определять план посиндромного лечения и сформировать назначения.
2. Определять тактику инфузионной, трансфузионной терапии, энтерального и парентерального питания.
3. Владеть навыками неинвазивного и инвазивного мониторинга жизненно важных функций организма.
4. Проводить оксигенотерапию различными методами.
5. Владеть навыками проведения лечебной неинвазивной искусственной вентиляции легких/искусственной вентиляции легких.
6. Владеть навыками проведения диагностической и лечебной бронхоскопии.
7. Владеть навыками проведения методов экстракорпоральной детоксикации.
Знания:
1. Методы оценки нарушений нутритивного статуса.
2. Особенности заболеваний органов и систем органов в зависимости от возраста и у беременных.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение и контроль эффективности профилактических мероприятий при оказании анестезиологической и реаниматологической помощи, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Организация и проведение профилактических мероприятий при оказании анестезиологической и реаниматологической помощи, направленных на предупреждение инфекций и инфекционный контроль.
Умения:
1. Участвовать в организации и проведении мероприятий, направленных на профилактику и лечение боли, инфекций, связанных с медицинской помощью (инфекции области хирургического вмешательства, катетер ассоциированные инфекции кровотока, катетер ассоциированные инфекции мочевыделительной системы, инфекции нижных дыхательных путей, гемоконтактные инфекции (гепатиты В и С, ВИЧ)".
2. Участвовать в профилактике, лечении и купирования болевого синдрома у пациентов, нуждающихся в паллиативной медицинской помощи, на дому.

2212-7
Қызмет атауының коды:
2212-7-001
Кәсіптің атауы:
7.2 Дәрігер анестезиолог және реаниматолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер анестезиолог және реаниматолог (ересек, балалар)" біліктілігі. Осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Анестезиологиялық қамтамасыз ету, ауырсыну синдромын емдеу, ауыр жағдайларды диагностикалау, орган жеткіліксіздігі, қарқынды терапия, пациенттердің (ересектер, балалар)асқынуларының алдын алу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Пациенттерде (ересектер, балалар) манипуляциялар мен хирургиялық араласулар кезінде анестезияның әртүрлі әдістерін жүргізу.
2. Пациенттердің (ересектер, балалар)өміріне қауіп төндіретін және ауыр жағдайлардағы орган жеткіліксіздігінің диагностикасы
3. Барлық кезеңдерде сабақтастықты сақтай отырып, пациенттердегі (ересектер, балалар) сыни жағдайларға арналған қарқынды синдромдық терапия.
4. Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Пациенттерде (ересектер, балалар) манипуляциялар мен хирургиялық араласулар кезінде анестезияның әртүрлі әдістерін жүргізу.
Дағды 1:
Жоспарланған, шұғыл немесе кешіктірілген операция алдында науқастың жағдайын бағалау. Пациенттерде (ересектер, балалар)анестезияның оңтайлы әдісін таңдау
Машықтар:
1. Шағымдарды, ауру тарихын, өмірді жинаңыз және пациенттерді (ересектер, балалар) клиникалық тексеруден өткізіңіз.
2. Клиникалық, зертханалық және аспаптық зерттеулердің деректерін түсіндіру.

2212-7
Код наименования занятия:
2212-7-001
Наименование профессии:
7.2 Врач анестезиолог и реаниматолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач анестезитолог и реаниматолог (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Оказание анестезиологического обеспечения, лечения болевого синдрома, диагностике критических состояний, органной недостаточности, интенсивной терапии, профилактике осложнений у пациентов (взрослые, дети)
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение различных методов анестезии при манипуляциях и оперативных вмешательствах у пациентов (взрослые, дети).
2. Диагностика органной недостаточности при жизнеугрожающих и критических состояниях у пациентов (взрослые, дети)
3. Интенсивная посиндромная терапия при критических состояниях у пациентов (взрослые, дети), с соблюдением преемственности на всех этапах.
4. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем наставника
Трудовая функция 1:
Проведение различных методов анестезии при манипуляциях и оперативных вмешательствах у пациентов (взрослые, дети).
Навык 1:
Оценка состояния пациента перед плановой, экстренной или отсроченной операцией. Выбор оптимального метода анестезии у пациентов (взрослые, дети)
Умения:
1. Собирать жалобы, анамнез заболевания, жизни и проводить клиническое обследование пациентов (взрослые, дети).
2. Интерпретировать данные клинических, лабораторных и инструментальных исследований.

3. Пациенттердегі (ересектер, балалар) хирургиялық араласудың жеделдігін ескере отырып, пациенттерді операция алдындағы тексеру көлемін анықтау.
4. ASA бойынша пациенттердің (ересектер, балалар) физикалық жағдайын бағалау.
5. Анестезиологиялық қамтамасыз етудің оңтайлы түрін анықтаңыз.
Білімдер:
1. Операцияның жеделдігіне байланысты операция алдындағы тексеру көлемі
2. Хирургияның әртүрлі салаларындағы анестезиологиялық жәрдемақы әдістері, әртүрлі жас топтарындағы, соның ішінде қатар жүретін аурулары мен патологиялық жағдайлары бар пациенттердегі анестезиологиялық жәрдемақының ерекшеліктері,
3. Науқастың жағдайына, операцияның жеделдігіне және оның көлеміне байланысты анестезияның әртүрлі түрлеріне көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерде (ересектер, балалар) манипуляциялар мен хирургиялық араласулар кезінде анестезияның әртүрлі әдістерін жүргізу.
Машықтар:
1. Анестезиялық-тыныс алу аппаратурасын тексеру және онымен жұмыс істеу.
2. Пациенттерде (ересектер, балалар) операция ішілік бақылау дағдыларын меңгеру.
3. Пациенттерде (ересектер, балалар) тыныс алу жолдарының (түтік, ларингеальды маска, трахея интубациясы) өткізгіштігін қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру.
4. Бронхоскоп, коникотомия, трахеостомия көмегімен интубация - "қиын тыныс жолдарының" өтімділігін қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру.
5. Пациенттерде (ересектер, балалар) өңірлік анестезия жүргізу дағдыларын меңгеру.
6. Веноздық қолжетімділікті қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру-пациенттерде (ересектер, балалар) перифериялық және Орталық веналарды катетеризациялау.
7. Орталық тамырларды катетеризациялау кезінде және аймақтық анестезияға қол жеткізу кезінде ультрадыбыстық орынды қолдану дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Анестетиктердің фармакологиялық қасиеттері, оларды біріктіру мүмкіндіктері және жалпы және аймақтық анестезия кезіндегі дозалар.
2. Интраоперациялық инфузиялық және трансфузиялық терапияны жүргізу қағидалары
3. Ықтимал асқынулар, олардың алдын алу және емдеу әдістері.
4. Жалпы анестезиядан кейінгі ояту ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Пациенттердің (ересектер, балалар)өміріне қауіп төндіретін және ауыр жағдайлардағы орган жеткіліксіздігінің диагностикасы
Дағды 1:
Пациенттердің (ересектер, балалар)өміріне қауіп төндіретін және ауыр жағдайлардағы орган жеткіліксіздігінің диагностикасы
Машықтар:
1. Клиникалық, зертханалық және аспаптық зерттеулердің деректері негізінде орган жеткіліксіздігінің болуын және ауырлығын анықтау.

3. Определять объем предоперационного обследования пациентов с учетом срочности оперативного вмешательства у пациентов (взрослые, дети).
4. Оценивать физический статус у пациентов (взрослые, дети) по ASA.
5. Определять оптимальный вид анестезиологического обеспечения.
Знания:
1. Объем предоперационного обследования в зависимости от срочности операции
2. Методы анестезиологического пособия в различных областях хирургии, особенности анестезиологического пособия у пациентов разных возрастных групп, в том числе с сопутствующими заболеваниями и патологическими состояниями,
3. Показания и противопоказания к различным видам анестезии в зависимости от состояния пациента, срочности операции и ее объема.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение различных методов анестезии при манипуляциях и оперативных вмешательствах у пациентов (взрослые, дети).
Умения:
1. Проверять и работать с наркозно-дыхательной аппаратурой.
2. Владеть навыками интраоперационного мониторинга у пациентов (взрослые, дети).
3. Владеть навыками обеспечения проходимости дыхательных путей (воздуховод, ларингеальная маска, интубация трахеи) у пациентов (взрослые, дети).
4. Владеть навыками обеспечения проходимости "трудных дыхательных путей" - интубация с помощью бронхоскопа, коникотомия, трахеостомия.
5. Владеть навыками проведения регионарной анестезии у пациентов (взрослые, дети).
6. Владеть навыками обеспечения венозного доступа – катетеризация периферических и центральных вен у пациентов (взрослые, дети).
7. Владеть навыками применения ультразвуковой локации при катетеризации центральных вен и при доступе для регионарной анестезии.
Знания:
1. Фармакологические свойства анестетиков, возможности их сочетаний и дозы при проведении общей и регионарной анестезии.
2. Правила проведения интраоперационной инфузионной и трансфузионной терапии
3. Возможные осложнения, методы их профилактики и лечения.
4. Правила пробуждения после общей анестезии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Диагностика органной недостаточности при жизнеугрожающих и критических состояниях у пациентов (взрослые, дети)
Навык 1:
Диагностика органной недостаточности при жизнеугрожающих и критических состояниях у пациентов (взрослые, дети).
Умения:
1. Определять наличие и степень тяжести органной недостаточности на основании данных клинических, лабораторных и инструментальных исследований.

2. Алғашқы реанимацияны жүргізу дағдыларын меңгеру.
3. Пациенттерде (ересектер, балалар) жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу дағдыларын меңгеру.
4. Медициналық ұйымның бейінді бөлімшелерінің дәрігерлеріне қарқынды терапия және шұғыл көмек мәселелері бойынша кеңес беру.
Білімдер:
1. Пациенттердегі жүйелер мен органдардың физиологиясы және патофизиологиясы (ересектер, балалар).
2. Органдар мен органдар жүйелерінің ауруларын диагностикалау әдістері, оларды жүргізуге көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
3. Жүкті әйелдердегі физиология мен патологияның ерекшеліктері.
4. Жедел жарақаттың патологиялық физиологиясы, оның ішінде химиялық, термиялық, қан жоғалту, шок, коагулопатия, гипотермия, гипертермия, ауырсыну синдромдары, жедел тыныс алу, жүрек-қан тамырлары, бүйрек, бауыр және көп мүше жеткіліксіздігі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Барлық кезеңдерде сабақтастықты сақтай отырып, пациенттердегі (ересектер, балалар) сыни жағдайларға арналған қарқынды синдромдық терапия.
Дағды 1:
Пациенттердегі (ересектер, балалар) ауыр жағдайларға арналған қарқынды синдромдық терапия.
Машықтар:
1. Синдромдық емдеу жоспарын анықтаңыз және тағайындауларды қалыптастырыңыз.
2. Пациенттерде (ересектер, балалар) инфузиялық, трансфузиялық терапия, энтеральды және парентеральды тамақтану тактикасын анықтау.
3. Пациенттерде (ересектер, балалар) ағзаның өмірлік маңызды функцияларын инвазивті емес және инвазивті бақылау дағдыларын меңгеру.
4. Пациенттерде (ересектер, балалар) оттегі терапиясының әртүрлі әдістерін жүргізу дағдыларын меңгеру.
5. Пациенттерде (ересектер, балалар) өкпені емдік инвазивті емес жасанды желдетуді/өкпені жасанды желдетуді жүргізу дағдыларын меңгеру.
6. Пациенттерде (ересектер, балалар) диагностикалық және емдік бронхоскопия жүргізу дағдыларын меңгеру.
7. Пациенттерде (ересектер, балалар) экстракорпоралды детоксикация әдістерін жүргізу дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Пациенттердегі (ересектер, балалар) тамақтану жағдайының бұзылуын бағалау әдістері.
2. Жүкті әйелдердегі физиология мен патологияның ерекшеліктері.
3. Анестезиологиялық жәрдемақы, реанимация және қарқынды терапия асқынуларының пайда болу және даму ерекшеліктері, оларды диагностикалау және емдеу.
4. Өкпені жасанды желдету (бұдан әрі - ӨЖЖ) әр түрлі типтегі өкпені жасанды желдету аппараттарын, қолмен ӨЖЖ үшін тыныс алу жиынтықтарын пайдалана отырып, өкпені жасанды желдету (бұдан әрі-ӨЖЖ).
5. Вентиляторды режимдерде қолдану-көлемді бақылаумен, қысымды бақылаумен.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Дағды 1:
Денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес медициналық құжаттаманы жүргізу, медициналық-статистикалық ақпаратты талдау
Машықтар:

2. Владеть навыками проведения первичной реанимации.
3. Владеть навыками проведения сердечно-легочной реанимации у пациентов (взрослые, дети).
4. Консультировать врачей профильных отделений медицинской организации по вопросам интенсивной терапии и неотложной помощи.
Знания:
1. Физиология и патофизиология систем и органов у пациентов (взрослые, дети).
2. Методы диагностики заболеваний органов и систем органов, показания и противопоказания к их проведению.
3. Особенности физиологии и патологии у беременных.
4. Патологическая физиология острой травмы, в том числе химической, термической, кровопотери, шока, коагулопатий, гипотермии, гипертермии, болевых синдромов, острой дыхательной, сердечно-сосудистой, почечной, печеночной и полиорганной недостаточности
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Интенсивная посиндромная терапия при критических состояниях у пациентов (взрослые, дети), с соблюдением преемственности на всех этапах.
Навык 1:
Интенсивная посиндромная терапия при критических состояниях у пациентов (взрослые, дети).
Умения:
1. Определять план посиндромного лечения и сформировать назначения.
2. Определять тактику инфузионной, трансфузионной терапии, энтерального и парентерального питания у пациентов (взрослые, дети).
3. Владеть навыками неинвазивного и инвазивного мониторинга жизненно важных функций организма у пациентов (взрослые, дети).
4. Владеть навыками проведения различных методов оксигенотерапии у пациентов (взрослые, дети).
5. Владеть навыками проведения лечебной неинвазивной искусственной вентиляции легких/искусственной вентиляции легких у пациентов (взрослые, дети).
6. Владеть навыками проведения диагностической и лечебной бронхоскопии у пациентов (взрослые, дети).
7. Владеть навыками проведения методов экстракорпоральной детоксикации у пациентов (взрослые, дети).
Знания:
1. Методы оценки нарушений нутритивного статуса у пациентов (взрослые, дети).
2. Особенности физиологии и патологии у беременных.
3. Особенности возникновения и развития осложнений анестезиологического пособия, реанимации и интенсивной терапии, их диагностики и лечения.
4. Искусственная вентиляция легких (далее - ИВЛ) с использованием аппаратов искусственной вентиляции легких различных типов, комплектов дыхательных для ручной ИВЛ.
5. Применение ИВЛ в режимах - с контролем по объему, с контролем по давлению.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Навык 1:
Ведение медицинской документации, анализ медико-статистической информации, в соответствии с требованиями нормативных правовых актах в области
Умения:

Кәсіптік қызметтің тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ 7.3 (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде) кіші деңгейінің біліктілігін арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Анестезиологиялық қамтамасыз етуді, ауырсыну синдромын емдеуді, ауыр жағдайларды диагностикалауды, органның жеткіліксіздігін, қарқынды терапияны ұйымдастыру және көрсету, пациенттерде (ересектер, балалар) асқынулардың алдын алу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Анестезиология және реаниматология (ересектер, балалар)"мамандығы бойынша диагностикалық қызметтер және емдеу іс-шаралары шеңберінде жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету
2. Анестезиолог-реаниматолог дәрігерлердің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Анестезиолог-реаниматологтар (ересектер, балалар) дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Анестезиолог-реаниматолог дәрігерлердің (ересектер, балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
"Анестезиология және реаниматология (ересектер, балалар)"мамандығы бойынша диагностикалық қызметтер және емдеу іс-шаралары шеңберінде жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету
Дағды 1:
Диагностика и лечение в рамках высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)"
Машықтар:
1. "Анестезиология және реаниматология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде Ауыр және сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін талдау.
2. "Анестезиология және реаниматология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде Ауыр және сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде ішкі ағзаларды диагностикалаудың аспаптық әдістерінің нәтижелерін талдау.
3. Дәрігерлік консилиумдарды ұйымдастыру дағдыларын меңгеру.
4. "Анестезиология және реаниматология (ересектер, балалар)"мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде Ауыр және сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде мамандардың тексеру нәтижелері мен консультацияларын ескере отырып қорытындылар қалыптастыру.
5. "Анестезиология және реаниматология (ересектер, балалар)"мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызметтер шеңберінде пациенттерді (ересектер, балалар) іріктеу, негіздеу және емдеуге жіберу

Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание анестезиологического обеспечения, лечения болевого синдрома, диагностике критических состояний, органной недостаточности, интенсивной терапии, профилактике осложнений у взрослых пациентов и детей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание высокотехнологичных медицинских услуг в рамках диагностических услуг и лечебных мероприятий по специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)"
2. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей анестезиологов-реаниматологов (взрослых и детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами анестезиологами-реаниматологами (взрослыми, детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей анестезиологов-реаниматологов (взрослых, детских)
Трудовая функция 1:
Оказание высокотехнологичных медицинских услуг в рамках диагностических услуг и лечебных мероприятий по специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)"
Навык 1:
Диагностика и лечение в рамках высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)"
Умения:
1. Анализировать результаты лабораторно-диагностических исследований при диагностике тяжелых и редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)".
2. Анализировать результаты инструментальных методов диагностики внутренних органов при диагностике тяжелых и редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)".
3. Владеть навыками организации врачебных консилиумов.
4. Формировать заключения с учетом результатов обследования и консультаций специалистов при диагностике тяжелых и редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)".
5. Отбирать, обосновывать и направлять пациентов (взрослые, дети) на лечение в рамках высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)"

6. "Анестезиология және реаниматология (ересектер, балалар)"мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. "Қашықтықтан медициналық қызметтерді ұйымдастыру, ұсыну және төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 1 ақпандағы № ҚР ДСМ-12 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 ақпанда № 22151 болып тіркелген).
2. Соңғы бес жылда анестезиологтар мен реаниматологтар қауымдастығында танылған "Анестезиология және реаниматология (балалар)" мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалауға қатысты қазіргі заманғы зерттеулердің нәтижелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Анестезиолог-реаниматолог дәрігерлердің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Дағды 1:
Анестезиолог-реаниматолог (ересектер мен балалар) дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында анестезиолог-реаниматологтар (ересектер, балалар) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Анестезиолог-реаниматолог дәрігерлердің (ересектер, балалар) келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Анестезиология және реаниматология саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Анестезиология және реаниматология саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.

6. Владеть навыками высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)".
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 февраля 2021 года № ҚР ДСМ-12 "Об утверждении правил организации, предоставления и оплаты дистанционных медицинских услуг" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 февраля 2021 года № 22151).
2. Результаты современных исследований в отношении диагностики редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Анестезиология и реаниматология (детская)", признанные в сообществе анестезиологов и реаниматологов за последние пять лет.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей анестезиологов-реаниматологов (взрослых и детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей анестезиологов-реаниматологов (взрослых и детских).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами анестезиологами-реаниматологами (взрослыми, детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей анестезиологов-реаниматологов (взрослых, детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области анестезиологии и реаниматологии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области анестезиологии и реаниматологии.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.

5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (ересектер, балалар) анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсету кезінде асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз анестезиологтар мен реаниматологтарға консультациялық көмек көрсету.
3. Анестезиология және реаниматология мәселелері бойынша басқа мамандықтағы дәрігерлерге кеңес беру..
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Анестезиолог-реаниматологтар (ересектер, балалар) дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Анестезиология және реаниматология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Анестезиология және реаниматология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингілеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Анестезиология және реаниматология (ересектер, балалар)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Анестезиолог-реаниматологтар (ересектер, балалар) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйымның басшылығын анықтау және уақтылы хабардар ету.
Білімдер:

5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании анестезиологической и реаниматологической помощи пациентам (взрослые, дети).
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам анестезиологам и реаниматологам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам анестезиологии и реаниматологии..
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами анестезиологами-реаниматологами (взрослыми, детскими).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами анестезиологами-реаниматологами (взрослыми, детскими).
Знания:

"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер анестезиолог және реаниматолог (ересек, балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің инновациялық, озық технологияларының тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Анестезиологиялық қамтамасыз етуді, ауырсыну синдромын емдеуді, ауыр жағдайларды диагностикалауды, органның жеткіліксіздігін, қарқынды терапияны ұйымдастыру және көрсету, пациенттерде (ересектер, балалар) асқынулардың алдын алу, Анестезиология және реаниматология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жасау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Анестезиология және реаниматология (ересектер, балалар)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Анестезиология және реаниматология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы Академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Анестезиология және реаниматология (ересектер, балалар)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Анестезиология және реаниматология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:

Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач анестезиолог и реаниматолог (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание анестезиологического обеспечения, лечения болевого синдрома, диагностике критических состояний, органной недостаточности, интенсивной терапии, профилактике осложнений у пациентов (взрослые и дети), экспертизе объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области анестезиологии и реаниматологии
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)".
Умения:

3. Жаңа медициналық технологияларды трансферттеу процесі, оның ішінде олардың әлеуетін бағалау және тәжірибеге интеграциялау.
4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды келісу және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Анестезиология және реаниматология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
Дағды 1:
Халыққа анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Дәлелдемелерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде Халыққа анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсету саласындағы стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтар мен әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
2. Республика және халықаралық ынтымақтастық деңгейінде анестезиологиялық және реаниматологиялық қызметті дамыту және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулар мен әдістемелік ұсыныстар.
2. Диагностика мен емдеудің аудиті мен тиімділігін бағалауды қоса алғанда, медициналық көмектің сапасын бағалау әдістері, пациенттердің (ересектер, балалар) этикалық стандарттары мен құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Халыққа анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Машықтар:
1. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқауларға сараптама/рецензия жүргізу.
2. Стандарттарды, Хаттамаларды және нұсқауларды жақсарту бойынша ұсыныстарды тұжырымдау және оларға өзгерістер немесе толықтырулар ұсыну.
3. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы туралы сараптамалық қорытынды қалыптастыру.
4. Қызметкерлерді оқыту және олардың сәтті орындалуын бақылау арқылы клиникалық тәжірибеге өзгерістер енгізу процесін қолдау.
Білімдер:
1. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқауларды сараптау/рецензиялау ережелері мен әдістері.

3. Процесс трансферта новых медицинских технологий, включая оценку их потенциала и интеграцию в практику.
4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)"
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании анестезиологической и реаниматологической помощи населению.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения анестезиологической и реаниматологической помощи населению на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации анестезиологической и реаниматологической службы на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.
2. Методы оценки качества медицинской помощи, включая аудит и оценка эффективности диагностики и лечения, этические стандарты и права пациентов (взрослые, дети).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании анестезиологической и реаниматологической помощи населению.
Умения:
1. Проводить экспертизу/рецензирование стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Формулировать рекомендации по улучшению стандартов, протоколов и инструкций, а также предложить изменения или дополнения к ним.
3. Формировать экспертное заключение о качестве разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
4. Поддерживать процесс внедрения изменений в клиническую практику, обучая персонал и следя за их успешным выполнением.
Знания:
1. Правила и методы экспертизы/рецензирования стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.

13. Кәсіптің карточкасы "7.2 Дәрігер анестезиолог және реаниматолог (ересектер бойынша)":
Топтың коды:
2212-7
Қызмет атауының коды:
2212-7-002
Кәсіптің атауы:
7.2 Дәрігер анестезиолог және реаниматолог (ересектер бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер анестезиолог және реаниматолог (ересек)" біліктілігі. Осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Анестезиологиялық қамтамасыз ету, ауырсыну синдромын емдеу, ауыр жағдайларды диагностикалау, орган жеткіліксіздігі, қарқынды терапия, пациенттердің (ересектер)асқынуларының алдын алу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Пациенттерде (ересектер) манипуляциялар мен хирургиялық араласулар кезінде анестезияның әртүрлі әдістерін жүргізу.
2. Пациенттердің (ересектер) өміріне қауіп төндіретін және ауыр жағдайлардағы орган жеткіліксіздігінің диагностикасы
3. Барлық кезеңдерде сабақтастықты сақтай отырып, пациенттердегі (ересектер) сыни жағдайларға арналған қарқынды синдромдық терапия.
4. Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Пациенттерде (ересектер) манипуляциялар мен хирургиялық араласулар кезінде анестезияның әртүрлі әдістерін жүргізу.
Дағды 1:
Жоспарланған, шұғыл немесе кешіктірілген операция алдында науқастың жағдайын бағалау. Пациенттерде (ересектер)анестезияның оңтайлы әдісін таңдау
Машықтар:
1. Шағымдарды, ауру тарихын, өмірді жинаңыз және пациенттерді (ересектер) клиникалық тексеруден өткізіңіз.

13. Карточка профессии "7.2 Врач анестезиолог и реаниматолог (взрослый)":
Код группы:
2212-7
Код наименования занятия:
2212-7-002
Наименование профессии:
7.2 Врач анестезиолог и реаниматолог (взрослый)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач анестезиолог и реаниматолог (взрослый)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Оказание анестезиологического обеспечения, лечения болевого синдрома, диагностике критических состояний, органной недостаточности, интенсивной терапии, профилактике осложнений у пациентов (взрослые)
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение различных методов анестезии при манипуляциях и оперативных вмешательствах у пациентов (взрослые).
2. Диагностика органной недостаточности при жизнеугрожающих и критических состояниях у пациентов (взрослые)
3. Интенсивная посиндромная терапия при критических состояниях у пациентов (взрослые), с соблюдением преемственности на всех этапах.
4. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем наставника
Трудовая функция 1:
Проведение различных методов анестезии при манипуляциях и оперативных вмешательствах у пациентов (взрослые).
Навык 1:
Оценка состояния пациента перед плановой, экстренной или отсроченной операцией. Выбор оптимального метода анестезии у пациентов (взрослые)
Умения:
1. Собирать жалобы, анамнез заболевания, жизни и проводить клиническое обследование пациентов (взрослые).

2. Клиникалық, зертханалық және аспаптық зерттеулердің деректерін түсіндіру.
3. Пациенттердегі (ересектер) хирургиялық араласудың жеделдігін ескере отырып, пациенттерді операция алдындағы тексеру көлемін анықтау.
4. ASA бойынша пациенттердің (ересектер) физикалық жағдайын бағалау.
5. Анестезиологиялық қамтамасыз етудің оңтайлы түрін анықтаңыз.
Білімдер:
1. Операцияның жеделдігіне байланысты операция алдындағы тексеру көлемі
2. Хирургияның әртүрлі салаларындағы анестезиологиялық жәрдемақы әдістері, әртүрлі жас топтарындағы, соның ішінде қатар жүретін аурулары мен патологиялық жағдайлары бар пациенттердегі анестезиологиялық жәрдемақының ерекшеліктері,
3. Науқастың жағдайына, операцияның жеделдігіне және оның көлеміне байланысты анестезияның әртүрлі түрлеріне көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерде (ересектер) манипуляциялар мен хирургиялық араласулар кезінде анестезияның әртүрлі әдістерін жүргізу.
Машықтар:
1. Анестезиялық-тыныс алу аппаратурасын тексеру және онымен жұмыс істеу.
2. Пациенттерде (ересектер) операция ішілік бақылау дағдыларын меңгеру.
3. Пациенттерде (ересектер) тыныс алу жолдарының (түтік, ларингеальды маска, трахея интубациясы) өткізгіштігін қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру.
4. Бронхоскоп, коникотомия, трахеостомия көмегімен интубация - "қиын тыныс жолдарының" өтімділігін қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру.
5. Пациенттерде (ересектер) өңірлік анестезия жүргізу дағдыларын меңгеру.
6. Веноздық қолжетімділікті қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру-пациенттерде (ересектер) перифериялық және Орталық веналарды катетеризациялау.
7. Орталық тамырларды катетеризациялау кезінде және аймақтық анестезияға қол жеткізу кезінде ультрадыбыстық орынды қолдану дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Анестетиктердің фармакологиялық қасиеттері, оларды біріктіру мүмкіндіктері және жалпы және аймақтық анестезия кезіндегі дозалар.
2. Интраоперациялық инфузиялық және трансфузиялық терапияны жүргізу қағидалары
3. Ықтимал асқынулар, олардың алдын алу және емдеу әдістері.
4. Жалпы анестезиядан кейінгі ояту ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Пациенттердің (ересектер) өміріне қауіп төндіретін және ауыр жағдайлардағы орган жеткіліксіздігінің диагностикасы
Дағды 1:
Пациенттердің (ересектер) өміріне қауіп төндіретін және ауыр жағдайлардағы орган жеткіліксіздігінің диагностикасы
Машықтар:
1. Клиникалық, зертханалық және аспаптық зерттеулердің деректері негізінде орган жеткіліксіздігінің болуын және ауырлығын анықтау.

2. Интерпретировать данные клинических, лабораторных и инструментальных исследований.
3. Определять объем предоперационного обследования пациентов с учетом срочности оперативного вмешательства у пациентов (взрослые).
4. Оценивать физический статус у пациентов (взрослые) по ASA.
5. Определять оптимальный вид анестезиологического обеспечения.
Знания:
1. Объем предоперационного обследования в зависимости от срочности операции
2. Методы анестезиологического пособия в различных областях хирургии, особенности анестезиологического пособия у пациентов разных возрастных групп, в том числе с сопутствующими заболеваниями и патологическими состояниями,
3. Показания и противопоказания к различным видам анестезии в зависимости от состояния пациента, срочности операции и ее объема.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение различных методов анестезии при манипуляциях и оперативных вмешательствах у пациентов (взрослые).
Умения:
1. Проверять и работать с наркозно-дыхательной аппаратурой.
2. Владеть навыками интраоперационного мониторинга у пациентов (взрослые).
3. Владеть навыками обеспечения проходимости дыхательных путей (воздуховод, ларингеальная маска, интубация трахеи) у пациентов (взрослые).
4. Владеть навыками обеспечения проходимости "трудных дыхательных путей" - интубация с помощью бронхоскопа, коникотомия, трахеостомия.
5. Владеть навыками проведения регионарной анестезии у пациентов (взрослые).
6. Владеть навыками обеспечения венозного доступа – катетеризация периферических и центральных вен у пациентов (взрослые).
7. Владеть навыками применения ультразвуковой локации при катетеризации центральных вен и при доступе для регионарной анестезии.
Знания:
1. Фармакологические свойства анестетиков, возможности их сочетаний и дозы при проведении общей и регионарной анестезии.
2. Правила проведения интраоперационной инфузионной и трансфузионной терапии
3. Возможные осложнения, методы их профилактики и лечения.
4. Правила пробуждения после общей анестезии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Диагностика органной недостаточности при жизнеугрожающих и критических состояниях у пациентов (взрослые)
Навык 1:
Диагностика органной недостаточности при жизнеугрожающих и критических состояниях у пациентов (взрослые).
Умения:
1. Определять наличие и степень тяжести органной недостаточности на основании данных клинических, лабораторных и инструментальных исследований.

2. Алғашқы реанимацияны жүргізу дағдыларын меңгеру.
3. Пациенттерде (ересектер) жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу дағдыларын меңгеру.
4. Медициналық ұйымның бейінді бөлімшелерінің дәрігерлеріне қарқынды терапия және шұғыл көмек мәселелері бойынша кеңес беру.
Білімдер:
1. Пациенттердегі жүйелер мен органдардың физиологиясы және патофизиологиясы (ересектер).
2. Органдар мен органдар жүйелерінің ауруларын диагностикалау әдістері, оларды жүргізуге көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
3. Жүкті әйелдердегі физиология мен патологияның ерекшеліктері.
4. Жедел жарақаттың патологиялық физиологиясы, оның ішінде химиялық, термиялық, қан жоғалту, шок, коагулопатия, гипотермия, гипертермия, ауырсыну синдромдары, жедел тыныс алу, жүрек-қан тамырлары, бүйрек, бауыр және көп мүше жеткіліксіздігі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Барлық кезеңдерде сабақтастықты сақтай отырып, пациенттердегі (ересектер) сыни жағдайларға арналған қарқынды синдромдық терапия.
Дағды 1:
Пациенттердегі (ересектер) ауыр жағдайларға арналған қарқынды синдромдық терапия.
Машықтар:
1. Синдромдық емдеу жоспарын анықтаңыз және тағайындауларды қалыптастырыңыз.
2. Пациенттерде (ересектер) инфузиялық, трансфузиялық терапия, энтеральды және парентеральды тамақтану тактикасын анықтау.
3. Пациенттерде (ересектер) ағзаның өмірлік маңызды функцияларын инвазивті емес және инвазивті бақылау дағдыларын меңгеру.
4. Пациенттерде (ересектер) оттегі терапиясының әртүрлі әдістерін жүргізу дағдыларын меңгеру.
5. Пациенттерде (ересектер) өкпені емдік инвазивті емес жасанды желдетуді/өкпені жасанды желдетуді жүргізу дағдыларын меңгеру.
6. Пациенттерде (ересектер) диагностикалық және емдік бронхоскопия жүргізу дағдыларын меңгеру.
7. Пациенттерде (ересектер) экстракорпоралды детоксикация әдістерін жүргізу дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Пациенттердегі (ересектер) тамақтану жағдайының бұзылуын бағалау әдістері.
2. Жүкті әйелдердегі физиология мен патологияның ерекшеліктері.
3. Анестезиологиялық жәрдемақы, реанимация және қарқынды терапия асқынуларының пайда болу және даму ерекшеліктері, оларды диагностикалау және емдеу.
4. Өкпені жасанды желдету (бұдан әрі - ӨЖЖ) әр түрлі типтегі өкпені жасанды желдету аппараттарын, қолмен ӨЖЖ үшін тыныс алу жиынтықтарын пайдалана отырып, өкпені жасанды желдету (бұдан әрі-ӨЖЖ).
5. Вентиляторды режимдерде қолдану-көлемді бақылаумен, қысымды бақылаумен.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Дағды 1:
Денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес медициналық құжаттаманы жүргізу, медициналық-статистикалық ақпаратты талдау
Машықтар:

2. Владеть навыками проведения первичной реанимации.
3. Владеть навыками проведения сердечно-легочной реанимации у пациентов (взрослые).
4. Консультировать врачей профильных отделений медицинской организации по вопросам интенсивной терапии и неотложной помощи.
Знания:
1. Физиология и патофизиология систем и органов у пациентов (взрослые).
2. Методы диагностики заболеваний органов и систем органов, показания и противопоказания к их проведению.
3. Особенности физиологии и патологии у беременных.
4. Патологическая физиология острой травмы, в том числе химической, термической, кровопотери, шока, коагулопатий, гипотермии, гипертермии, болевых синдромов, острой дыхательной, сердечно-сосудистой, почечной, печеночной и полиорганной недостаточности
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Интенсивная посиндромная терапия при критических состояниях у пациентов (взрослые), с соблюдением преемственности на всех этапах.
Навык 1:
Интенсивная посиндромная терапия при критических состояниях у пациентов (взрослые).
Умения:
1. Определять план посиндромного лечения и сформировать назначения.
2. Определять тактику инфузионной, трансфузионной терапии, энтерального и парентерального питания у пациентов (взрослые).
3. Владеть навыками неинвазивного и инвазивного мониторинга жизненно важных функций организма у пациентов (взрослые).
4. Владеть навыками проведения различных методов оксигенотерапии у пациентов (взрослые).
5. Владеть навыками проведения лечебной неинвазивной искусственной вентиляции легких/искусственной вентиляции легких у пациентов (взрослые).
6. Владеть навыками проведения диагностической и лечебной бронхоскопии у пациентов (взрослые).
7. Владеть навыками проведения методов экстракорпоральной детоксикации у пациентов (взрослые).
Знания:
1. Методы оценки нарушений нутритивного статуса у пациентов (взрослые).
2. Особенности физиологии и патологии у беременных.
3. Особенности возникновения и развития осложнений анестезиологического пособия, реанимации и интенсивной терапии, их диагностики и лечения.
4. Искусственная вентиляция легких (далее - ИВЛ) с использованием аппаратов искусственной вентиляции легких различных типов, комплектов дыхательных для ручной ИВЛ.
5. Применение ИВЛ в режимах - с контролем по объему, с контролем по давлению.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Навык 1:
Ведение медицинской документации, анализ медико-статистической информации, в соответствии с требованиями нормативных правовых актах в области
Умения:

Кәсіптік қызметтің тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ 7.3 (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде) кіші деңгейінің біліктілігін арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Анестезиологиялық қамтамасыз етуді, ауырсыну синдромын емдеуді, ауыр жағдайларды диагностикалауды, органның жеткіліксіздігін, қарқынды терапияны ұйымдастыру және көрсету, пациенттерде (ересектер) асқынулардың алдын алу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Анестезиология және реаниматология (ересектер)"мамандығы бойынша диагностикалық қызметтер және емдеу іс-шаралары шеңберінде жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету
2. Анестезиолог-реаниматолог дәрігерлердің (ересектер) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Анестезиолог-реаниматологтар (ересектер) дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Анестезиолог-реаниматолог дәрігерлердің (ересектер) қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
"Анестезиология және реаниматология (ересектер)"мамандығы бойынша диагностикалық қызметтер және емдеу іс-шаралары шеңберінде жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету
Дағды 1:
Диагностика и лечение в рамках высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)"
Машықтар:
1. "Анестезиология және реаниматология (ересектер)" мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде Ауыр және сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін талдау.
2. "Анестезиология және реаниматология (ересектер)" мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде Ауыр және сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде ішкі ағзаларды диагностикалаудың аспаптық әдістерінің нәтижелерін талдау.
3. Дәрігерлік консилиумдарды ұйымдастыру дағдыларын меңгеру.
4. "Анестезиология және реаниматология (ересектер)"мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде Ауыр және сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде мамандардың тексеру нәтижелері мен консультацияларын ескере отырып қорытындылар қалыптастыру.
5. "Анестезиология және реаниматология (ересектер)"мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызметтер шеңберінде пациенттерді (ересектер) іріктеу, негіздеу және емдеуге жіберу
6. "Анестезиология және реаниматология (ересектер)"мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету дағдыларын меңгеру.
Білімдер:

Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание анестезиологического обеспечения, лечения болевого синдрома, диагностике критических состояний, органной недостаточности, интенсивной терапии, профилактике осложнений у пациентов (взрослые).
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание высокотехнологичных медицинских услуг в рамках диагностических услуг и лечебных мероприятий по специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)"
2. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей анестезиологов-реаниматологов (взрослых и детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами анестезиологами-реаниматологами (взрослыми, детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей анестезиологов-реаниматологов (взрослых, детских)
Трудовая функция 1:
Оказание высокотехнологичных медицинских услуг в рамках диагностических услуг и лечебных мероприятий по специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)"
Навык 1:
Диагностика и лечение в рамках высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)"
Умения:
1. Анализировать результаты лабораторно-диагностических исследований при диагностике тяжелых и редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)".
2. Анализировать результаты инструментальных методов диагностики внутренних органов при диагностике тяжелых и редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)".
3. Владеть навыками организации врачебных консилиумов.
4. Формировать заключения с учетом результатов обследования и консультаций специалистов при диагностике тяжелых и редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)".
5. Отбирать, обосновывать и направлять пациентов (взрослые, дети) на лечение в рамках высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)"
6. Владеть навыками высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)".
Знания:

"Дәрігер анестезиолог және реаниматолог (ересек)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің инновациялық, озық технологияларының тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Анестезиологиялық қамтамасыз етуді, ауырсыну синдромын емдеуді, ауыр жағдайларды диагностикалауды, органның жеткіліксіздігін, қарқынды терапияны ұйымдастыру және көрсету, пациенттерде (ересектер) асқынулардың алдын алу, Анестезиология және реаниматология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жасау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Анестезиология және реаниматология (ересектер)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Анестезиология және реаниматология (ересектер)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы Академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Анестезиология және реаниматология (ересектер)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Анестезиология және реаниматология (ересектер)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Анестезиология және реаниматология (ересектер)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Анестезиология және реаниматология (ересектер)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингілеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Анестезиология және реаниматология (ересектер)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Анықталған медициналық қателіктерге, олардың себеп-салдарлық байланыстарына, жағымсыз салдарларына және олардың алдын алу мүмкіндіктеріне талдау, ресімделген сипаттама жүргізу.

Квалификация "Врач анестезиолог и реаниматолог (взрослый)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание анестезиологического обеспечения, лечения болевого синдрома, диагностике критических состояний, органной недостаточности, интенсивной терапии, профилактике осложнений у пациентов (взрослые), экспертизе объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области анестезиологии и реаниматологии
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая)".
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая)".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.

"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер анестезиолог және реаниматолог (балалар)" біліктілігі. Осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Анестезиологиялық қамтамасыз ету, ауырсыну синдромын емдеу, ауыр жағдайларды диагностикалау, орган жеткіліксіздігі, қарқынды терапия, пациенттердің (балалар) асқынуларының алдын алу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Пациенттерде (балалар) манипуляциялар мен хирургиялық араласулар кезінде анестезияның әртүрлі әдістерін жүргізу.
2. Пациенттердің (балалар)өміріне қауіп төндіретін және ауыр жағдайлардағы орган жеткіліксіздігінің диагностикасы
3. Барлық кезеңдерде сабақтастықты сақтай отырып, пациенттердегі (балалар) сыни жағдайларға арналған қарқынды синдромдық терапия.
4. Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Пациенттерде (балалар) манипуляциялар мен хирургиялық араласулар кезінде анестезияның әртүрлі әдістерін жүргізу.
Дағды 1:
Жоспарланған, шұғыл немесе кешіктірілген операция алдында науқастың жағдайын бағалау. Пациенттерде (балалар)анестезияның оңтайлы әдісін таңдау
Машықтар:
1. Шағымдарды, ауру тарихын, өмірді жинаңыз және пациенттерді (балалар) клиникалық тексеруден өткізіңіз.
2. Клиникалық, зертханалық және аспаптық зерттеулердің деректерін түсіндіру.
3. Пациенттердегі (балалар) хирургиялық араласудың жеделдігін ескере отырып, пациенттерді операция алдындағы тексеру көлемін анықтау.
4. ASA бойынша пациенттердің (балалар) физикалық жағдайын бағалау.
5. Анестезиологиялық қамтамасыз етудің оңтайлы түрін анықтаңыз.
Білімдер:
1. Операцияның жеделдігіне байланысты операция алдындағы тексеру көлемі

Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач анестезитолог и реаниматолог (детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Оказание анестезиологического обеспечения, лечения болевого синдрома, диагностике критических состояний, органной недостаточности, интенсивной терапии, профилактике осложнений у пациентов (дети)
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение различных методов анестезии при манипуляциях и оперативных вмешательствах у пациентов (дети).
2. Диагностика органной недостаточности при жизнеугрожающих и критических состояниях у пациентов (дети)
3. Интенсивная посиндромная терапия при критических состояниях у пациентов (дети), с соблюдением преемственности на всех этапах.
4. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем наставника
Трудовая функция 1:
Проведение различных методов анестезии при манипуляциях и оперативных вмешательствах у пациентов (дети).
Навык 1:
Оценка состояния пациента перед плановой, экстренной или отсроченной операцией. Выбор оптимального метода анестезии у пациентов (дети)
Умения:
1. Собирать жалобы, анамнез заболевания, жизни и проводить клиническое обследование пациентов (дети).
2. Интерпретировать данные клинических, лабораторных и инструментальных исследований.
3. Определять объем предоперационного обследования пациентов с учетом срочности оперативного вмешательства у пациентов (дети).
4. Оценивать физический статус у пациентов (дети) по ASA.
5. Определять оптимальный вид анестезиологического обеспечения.
Знания:
1. Объем предоперационного обследования в зависимости от срочности операции

2. Хирургияның әртүрлі салаларындағы анестезиологиялық жәрдемақы әдістері, әртүрлі жас топтарындағы, соның ішінде қатар жүретін аурулары мен патологиялық жағдайлары бар пациенттердегі анестезиологиялық жәрдемақының ерекшеліктері,
3. Науқастың жағдайына, операцияның жеделдігіне және оның көлеміне байланысты анестезияның әртүрлі түрлеріне көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерде (балалар) манипуляциялар мен хирургиялық араласулар кезінде анестезияның әртүрлі әдістерін жүргізу.
Машықтар:
1. Анестезиялық-тыныс алу аппаратурасын тексеру және онымен жұмыс істеу.
2. Пациенттерде (балалар) операция ішілік бақылау дағдыларын меңгеру.
3. Пациенттерде (балалар) тыныс алу жолдарының (түтік, ларингеальды маска, трахея интубациясы) өткізгіштігін қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру.
4. Бронхоскоп, коникотомия, трахеостомия көмегімен интубация - "қиын тыныс жолдарының" өтімділігін қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру.
5. Пациенттерде (балалар) өңірлік анестезия жүргізу дағдыларын меңгеру.
6. Веноздық қолжетімділікті қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру-пациенттерде (балалар) перифериялық және Орталық веналарды катетеризациялау.
7. Орталық тамырларды катетеризациялау кезінде және аймақтық анестезияға қол жеткізу кезінде ультрадыбыстық орынды қолдану дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Анестетиктердің фармакологиялық қасиеттері, оларды біріктіру мүмкіндіктері және жалпы және аймақтық анестезия кезіндегі дозалар.
2. Интраоперациялық инфузиялық және трансфузиялық терапияны жүргізу қағидалары
3. Ықтимал асқынулар, олардың алдын алу және емдеу әдістері.
4. Жалпы анестезиядан кейінгі ояту ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Пациенттердің (балалар)өміріне қауіп төндіретін және ауыр жағдайлардағы орган жеткіліксіздігінің диагностикасы
Дағды 1:
Пациенттердің (балалар)өміріне қауіп төндіретін және ауыр жағдайлардағы орган жеткіліксіздігінің диагностикасы
Машықтар:
1. Клиникалық, зертханалық және аспаптық зерттеулердің деректері негізінде орган жеткіліксіздігінің болуын және ауырлығын анықтау.
2. Алғашқы реанимацияны жүргізу дағдыларын меңгеру.
3. Пациенттерде (балалар) жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу дағдыларын меңгеру.
4. Медициналық ұйымның бейінді бөлімшелерінің дәрігерлеріне қарқынды терапия және шұғыл көмек мәселелері бойынша кеңес беру.
Білімдер:
1. Пациенттердегі жүйелер мен органдардың физиологиясы және патофизиологиясы (балалар).
2. Органдар мен органдар жүйелерінің ауруларын диагностикалау әдістері, оларды жүргізуге көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.

2. Методы анестезиологического пособия в различных областях хирургии, особенности анестезиологического пособия у пациентов разных возрастных групп, в том числе с сопутствующими заболеваниями и патологическими состояниями,
3. Показания и противопоказания к различным видам анестезии в зависимости от состояния пациента, срочности операции и ее объема.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение различных методов анестезии при манипуляциях и оперативных вмешательствах у пациентов (дети).
Умения:
1. Проверять и работать с наркозно-дыхательной аппаратурой.
2. Владеть навыками интраоперационного мониторинга у пациентов (дети).
3. Владеть навыками обеспечения проходимости дыхательных путей (воздуховод, ларингеальная маска, интубация трахеи) у пациентов (дети).
4. Владеть навыками обеспечения проходимости "трудных дыхательных путей" - интубация с помощью бронхоскопа, коникотомия, трахеостомия.
5. Владеть навыками проведения регионарной анестезии у пациентов (дети).
6. Владеть навыками обеспечения венозного доступа – катетеризация периферических и центральных вен у пациентов (дети).
7. Владеть навыками применения ультразвуковой локации при катетеризации центральных вен и при доступе для регионарной анестезии.
Знания:
1. Фармакологические свойства анестетиков, возможности их сочетаний и дозы при проведении общей и регионарной анестезии.
2. Правила проведения интраоперационной инфузионной и трансфузионной терапии
3. Возможные осложнения, методы их профилактики и лечения.
4. Правила пробуждения после общей анестезии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Диагностика органной недостаточности при жизнеугрожающих и критических состояниях у пациентов (дети)
Навык 1:
Диагностика органной недостаточности при жизнеугрожающих и критических состояниях у пациентов (дети).
Умения:
1. Определять наличие и степень тяжести органной недостаточности на основании данных клинических, лабораторных и инструментальных исследований.
2. Владеть навыками проведения первичной реанимации.
3. Владеть навыками проведения сердечно-легочной реанимации у пациентов (дети).
4. Консультировать врачей профильных отделений медицинской организации по вопросам интенсивной терапии и неотложной помощи.
Знания:
1. Физиология и патофизиология систем и органов у пациентов (дети).
2. Методы диагностики заболеваний органов и систем органов, показания и противопоказания к их проведению.

3. Жүкті әйелдердегі физиология мен патологияның ерекшеліктері.
4. Жедел жарақаттың патологиялық физиологиясы, оның ішінде химиялық, термиялық, қан жоғалту, шок, коагулопатия, гипотермия, гипертермия, ауырсыну синдромдары, жедел тыныс алу, жүрек-қан тамырлары, бүйрек, бауыр және көп мүше жеткіліксіздігі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Барлық кезеңдерде сабақтастықты сақтай отырып, пациенттердегі (балалар) сыни жағдайларға арналған қарқынды синдромдық терапия.
Дағды 1:
Пациенттердегі (балалар) ауыр жағдайларға арналған қарқынды синдромдық терапия.
Машықтар:
1. Синдромдық емдеу жоспарын анықтаңыз және тағайындауларды қалыптастырыңыз.
2. Пациенттерде (балалар) инфузиялық, трансфузиялық терапия, энтеральды және парентеральды тамақтану тактикасын анықтау.
3. Пациенттерде (балалар) ағзаның өмірлік маңызды функцияларын инвазивті емес және инвазивті бақылау дағдыларын меңгеру.
4. Пациенттерде (балалар) оттегі терапиясының әртүрлі әдістерін жүргізу дағдыларын меңгеру.
5. Пациенттерде (балалар) өкпені емдік инвазивті емес жасанды желдетуді/өкпені жасанды желдетуді жүргізу дағдыларын меңгеру.
6. Пациенттерде (балалар) диагностикалық және емдік бронхоскопия жүргізу дағдыларын меңгеру.
7. Пациенттерде (балалар) экстракорпоралды детоксикация әдістерін жүргізу дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Пациенттердегі (балалар) тамақтану жағдайының бұзылуын бағалау әдістері.
2. Жүкті әйелдердегі физиология мен патологияның ерекшеліктері.
3. Анестезиологиялық жәрдемақы, реанимация және қарқынды терапия асқынуларының пайда болу және даму ерекшеліктері, оларды диагностикалау және емдеу.
4. Өкпені жасанды желдету (бұдан әрі - ӨЖЖ) әр түрлі типтегі өкпені жасанды желдету аппараттарын, қолмен ӨЖЖ үшін тыныс алу жиынтықтарын пайдалана отырып, өкпені жасанды желдету (бұдан әрі-ӨЖЖ).
5. Вентиляторды режимдерде қолдану-көлемді бақылаумен, қысымды бақылаумен.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Дағды 1:
Денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес медициналық құжаттаманы жүргізу, медициналық-статистикалық ақпаратты талдау
Машықтар:
1. Жұмысты жоспарлау және өз қызметінің көрсеткіштерін талдай отырып есеп жасау.
2. Медициналық құжаттаманы, оның ішінде электрондық түрде жүргізу және оны жүргізу сапасын бақылау.
3. Бейінді медициналық бөлімше жұмысының Медициналық-статистикалық көрсеткіштеріне талдау жүргізу.
4. Жұмыста пациенттердің дербес деректері мен мәліметтерін заңнамаға сәйкес пайдалану.

3. Особенности физиологии и патологии у беременных.
4. Патологическая физиология острой травмы, в том числе химической, термической, кровопотери, шока, коагулопатий, гипотермии, гипертермии, болевых синдромов, острой дыхательной, сердечно-сосудистой, почечной, печеночной и полиорганной недостаточности
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Интенсивная посиндромная терапия при критических состояниях у пациентов (дети), с соблюдением преемственности на всех этапах.
Навык 1:
Интенсивная посиндромная терапия при критических состояниях у пациентов (дети).
Умения:
1. Определять план посиндромного лечения и сформировать назначения.
2. Определять тактику инфузионной, трансфузионной терапии, энтерального и парентерального питания у пациентов (дети).
3. Владеть навыками неинвазивного и инвазивного мониторинга жизненно важных функций организма у пациентов (дети).
4. Владеть навыками проведения различных методов оксигенотерапии у пациентов (дети).
5. Владеть навыками проведения лечебной неинвазивной искусственной вентиляции легких/искусственной вентиляции легких у пациентов (дети).
6. Владеть навыками проведения диагностической и лечебной бронхоскопии у пациентов (дети).
7. Владеть навыками проведения методов экстракорпоральной детоксикации у пациентов (дети).
Знания:
1. Методы оценки нарушений нутритивного статуса у пациентов (дети).
2. Особенности физиологии и патологии у беременных.
3. Особенности возникновения и развития осложнений анестезиологического пособия, реанимации и интенсивной терапии, их диагностики и лечения.
4. Искусственная вентиляция легких (далее - ИВЛ) с использованием аппаратов искусственной вентиляции легких различных типов, комплектов дыхательных для ручной ИВЛ.
5. Применение ИВЛ в режимах - с контролем по объему, с контролем по давлению.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Навык 1:
Ведение медицинской документации, анализ медико-статистической информации, в соответствии с требованиями нормативных правовых актах в области
Умения:
1. Планировать работу и составлять отчет с анализом показателей собственной деятельности.
2. Вести медицинскую документацию, в том числе в электронном виде и контролировать качество ее ведения.
3. Проводить анализ медико-статистических показателей работы профильного медицинского отделения.
4. Использовать в работе персональные данные пациентов и сведения, в соответствии с законодательством.

1. "Анестезиология және реаниматология (балалар)"мамандығы бойынша диагностикалық қызметтер және емдеу іс-шаралары шеңберінде жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету
2. Анестезиолог-реаниматолог дәрігерлердің (балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Анестезиолог-реаниматологтар (балалар) дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Анестезиолог-реаниматолог дәрігерлердің (балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
"Анестезиология және реаниматология (балалар)"мамандығы бойынша диагностикалық қызметтер және емдеу іс-шаралары шеңберінде жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету
Дағды 1:
"Анестезиология және реаниматология (балалар)" мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызметтер шеңберінде Диагностика және емдеу
Машықтар:
1. "Анестезиология және реаниматология (балалар)" мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде Ауыр және сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін талдау.
2. "Анестезиология және реаниматология (балалар)" мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде Ауыр және сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде ішкі ағзаларды диагностикалаудың аспаптық әдістерінің нәтижелерін талдау.
3. Дәрігерлік консилиумдарды ұйымдастыру дағдыларын меңгеру.
4. "Анестезиология және реаниматология (балалар)"мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде Ауыр және сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде мамандардың тексеру нәтижелері мен консультацияларын ескере отырып қорытындылар қалыптастыру.
5. "Анестезиология және реаниматология (балалар)"мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызметтер шеңберінде пациенттерді (балалар) іріктеу, негіздеу және емдеуге жіберу
6. "Анестезиология және реаниматология (балалар)"мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. "Қашықтықтан медициналық қызметтерді ұйымдастыру, ұсыну және төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 1 ақпандағы № ҚР ДСМ-12 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 ақпанда № 22151 болып тіркелген).
2. Соңғы бес жылда анестезиологтар мен реаниматологтар қауымдастығында танылған "Анестезиология және реаниматология (балалар)" мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалауға қатысты қазіргі заманғы зерттеулердің нәтижелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Анестезиолог-реаниматолог дәрігерлердің (балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Дағды 1:
Анестезиолог-реаниматолог (балалар) дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:

1. Оказание высокотехнологичных медицинских услуг в рамках диагностических услуг и лечебных мероприятий по специальности "Анестезиология и реаниматология (детская)"
2. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей анестезиологов-реаниматологов (детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами анестезиологами-реаниматологами (детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей анестезиологов-реаниматологов (детских)
Трудовая функция 1:
Оказание высокотехнологичных медицинских услуг в рамках диагностических услуг и лечебных мероприятий по специальности "Анестезиология и реаниматология (детская)"
Навык 1:
Диагностика и лечение в рамках высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Анестезиология и реаниматология (детская)".
Умения:
1. Анализировать результаты лабораторно-диагностических исследований при диагностике тяжелых и редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Анестезиология и реаниматология (детская)".
2. Анализировать результаты инструментальных методов диагностики внутренних органов при диагностике тяжелых и редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Анестезиология и реаниматология (детская)".
3. Владеть навыками организации врачебных консилиумов.
4. Формировать заключения с учетом результатов обследования и консультаций специалистов при диагностике тяжелых и редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Анестезиология и реаниматология (детская)".
5. Отбирать, обосновывать и направлять пациентов (дети) на лечение в рамках высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Анестезиология и реаниматология (детская)"
6. Владеть навыками высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Анестезиология и реаниматология (детская)".
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 февраля 2021 года № ҚР ДСМ-12 "Об утверждении правил организации, предоставления и оплаты дистанционных медицинских услуг" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 февраля 2021 года № 22151).
2. Результаты современных исследований в отношении диагностики редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Анестезиология и реаниматология (детская)", признанные в сообществе анестезиологов и реаниматологов за последние пять лет.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей анестезиологов-реаниматологов (детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей анестезиологов-реаниматологов (детских).
Умения:

5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Анестезиолог-реаниматологтар (балалар) дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Анестезиология және реаниматология (балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Анестезиология және реаниматология (балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингілеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Анестезиология және реаниматология (балалар)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Анестезиолог-реаниматологтар (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйымның басшылығын анықтау және уақтылы хабардар ету.
Білімдер:
1. "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелген).
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Анестезиолог-реаниматолог дәрігерлердің (балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Машықтар:
1. Ғылыми жарияланымдарды талдау, олардың нәтижелерінің сапасы мен дұрыстығын бағалау
2. Өз тәжірибеңізге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйреніңіз және енгізіңіз.
3. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
Білімдер:

5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами анестезиологами-реаниматологами (детскими).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Анестезиология и реаниматология (детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Анестезиология и реаниматология (детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Анестезиология и реаниматология (детская)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами анестезиологами-реаниматологами (детскими).
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей анестезиологов-реаниматологов (детских)
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:
1. Анализировать научные публикации, оценивать качество и достоверность их результатов
2. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
3. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
Знания:

10) Тағылымдама – теориялық дайындық нәтижесінде алынған кәсіптік білімді, іскерлік пен дағдыны практикада қалыптастыруға және бекітуге, сондай-ақ одан әрі кәсіптік қызмет үшін жұмыстың өзіндік ерекшелігін, озық тәжірибені зерделеуге бағытталған бейресми білім беру нысаны;
11) Тәлімгер – медициналық білім беру бағдарламалары бойынша білім алушыларға және жас мамандарға кәсіптік бейімделуде практикалық көмек көрсету үшін медициналық ұйымның немесе медициналық білім беру ұйымының басшысы тағайындайтын, кемінде бес жыл өтілі бар, қызметін білім берудің, ғылым мен практиканың үш тұғырлығы негізінде жүзеге асыратын медицина қызметкері;
12) Хабардар етілген келісім – адамның медициналық көмек алуға және (немесе) оның шешім қабылдауы үшін маңызы бар медициналық көмектің және (немесе) зерттеудің барлық аспектісі туралы ақпаратты алғаннан кейін нақты зерттеуге қатысуға өз келісімін жазбаша ерікті түрде растау рәсімі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) АЖХ-10 – Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың 10-шы қайта қараудағы халықаралық статистикалық сыныптамасы
2) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
3) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі
4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы
5) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Гастроэнтерология (ересектер, балалар)
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86101042
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.2 Дәрігерлік практика және стоматология саласындағы қызмет
86.22 Арнайы дәрігерлік практика
86.22.0 Арнайы дәрігерлік практика
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіби стандарт Қазақстан Республикасында гастроэнтерологиялық көмекті ұйымдастыру және көрсету жөніндегі маманның ас қорыту органдары ауруларының аурулары бар пациенттерге (ересектерге, балаларға) кәсіби құзыреттілігі саласындағы талаптарды белгілейді, оның ішінде профилактика, диагностика, емдеу, оңалту, медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу. Гастроэнтерология саласындағы нормативтік құқықтық актілер. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.

10) стажировка – форма неформального образования, направленная на формирование и закрепление на практике профессиональных знаний, умений и навыков, полученных в результате теоретической подготовки, а также изучение специфики работы, передового опыта для дальнейшей профессиональной деятельности;
11) наставник – медицинский работник со стажем не менее пяти лет, назначаемый руководителем медицинской организации или организации медицинского образования для оказания практической помощи в профессиональной адаптации обучающихся по программам медицинского образования и молодых специалистов, осуществляющий деятельность на основе триединства образования, науки и практики;
12) информированное согласие – процедура письменного добровольного подтверждения лицом своего согласия на получение медицинской помощи и (или) участие в конкретном исследовании после получения информации обо всех значимых для принятия им решения аспектах медицинской помощи и (или) исследования. Информированное письменное согласие оформляется по форме, утвержденной уполномоченным органом;
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) МКБ-10 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем, десятого пересмотра, единый документ для формирования системы учета заболеваемости и смертности;
2) МСКО – Международная стандартная классификация образования;
3) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
4) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Гастроэнтерология (взрослая, детская)
5. Код профессионального стандарта: Q86101042
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.2 Деятельности в области врачебной практики и стоматологии
86.22 Специальная врачебная практика
86.22.0 Специальная врачебная практика
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по организации и оказанию гастроэнтерологической помощи в Республике Казахстан пациентам (взрослые, дети) с заболеваниями заболеваний органов пищеварения, включая профилактику, диагностику, лечение, реабилитацию, экспертизу объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области гастроэнтерологии. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 резидент (дәрігер мамандығы бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.1 Дәрігер гепатолог - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.2 Дәрігер-гастроэнтеролог - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.2 Дәрігер гастроэнтеролог (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
5) 7.2 Дәрігер гастроэнтеролог (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
6) 7.3 Дәрігер-гастроэнтеролог - 7 СБШ-нің деңгейі
7) 7.3 Дәрігер-гастроэнтеролог (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
8) 7.3 Дәрігер-гастроэнтеролог (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
9) 7.4 Дәрігер-гастроэнтеролог - 7 СБШ-нің деңгейі
10) 7.4 Дәрігер-гастроэнтеролог (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
11) 7.4 Дәрігер-гастроэнтеролог (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
12) 7.2 Дәрігер гепатолог - 7 СБШ-нің деңгейі
13) 7.3 Дәрігер гепатолог - 7 СБШ-нің деңгейі
14) 7.4 Дәрігер гепатолог - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 резидент (дәрігер мамандығы бойынша)":
Топтың коды:
2211-6
Қызмет атауының коды:
2211-6-001
Кәсіптің атауы:
7.1 резидент (дәрігер мамандығы бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер" біліктілігі" "Гастроэнтерология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентурада оқу кезінде. Бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі қажет емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен ас қорыту органдарының аурулары бар пациенттердің (ересектер, балалар) профилактикасы, диагностикасы, лечение, медициналық оңалтуы
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен ас қорыту органдарының ауруларын диагностикалау
2. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен барлық кезеңдерде сабақтастықты сақтай отырып ас қорыту органдарының ауруларын емдеу

8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач-гастроэнтеролог - 7 уровень ОРК;
2) 7.1 Врач гепатолог - 7 уровень ОРК;
3) 7.2 Врач-гастроэнтеролог - 7 уровень ОРК;
4) 7.2 Врач-гастроэнтеролог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
5) 7.2 Врач-гастроэнтеролог (детский) - 7 уровень ОРК;
6) 7.3 Врач-гастроэнтеролог - 7 уровень ОРК;
7) 7.3 Врач-гастроэнтеролог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
8) 7.3 Врач-гастроэнтеролог (детский) - 7 уровень ОРК;
9) 7.4 Врач-гастроэнтеролог - 7 уровень ОРК;
10) 7.4 Врач-гастроэнтеролог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
11) 7.4 Врач-гастроэнтеролог (детский) - 7 уровень ОРК;
12) 7.2 Врач-гепатолог - 7 уровень ОРК;
13) 7.3 Врач-гепатолог - 7 уровень ОРК;
14) 7.4 Врач-гепатолог - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач-гастроэнтеролог":
Код группы:
2211-6
Код наименования занятия:
2211-6-001
Наименование профессии:
7.1 Врач-гастроэнтеролог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
врач-резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Гастроэнтерология (взрослая, детская)". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями органов пищеварения под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика заболеваний органов пищеварения под контролем и надзором наставника
2. Лечение заболеваний органов пищеварения с соблюдением преемственности на всех этапах под контролем и надзором наставника

3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен ас қорыту ауруларының алдын алу
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен ас қорыту аурулары бар науқастарды қалпына келтіру лечение және медициналық оңалту
5. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу
6. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есептік-есептік медициналық құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен жоғарғы және төменгі асқазан-ішек жолдарының негізгі эндоскопиясы
2. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен ас қорыту органдарының ауруларын диагностикалау
Дағды 1:
Ас қорыту органдарының аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) тексеру
Машықтар:
1. Шағымдарды, ауру тарихын, өмірді жинаңыз және ересектер мен балаларға клиникалық тексеру жүргізіңіз.
2. Ересектер мен балалардағы тамақтану жағдайын бағалау
3. Науқасты тексеру жоспарын жасаңыз.
4. Асқорыту органдарының аурулары бар пациентті басқа мамандықтағы дәрігерлерге жіберу үшін көрсеткіштерді анықтау.
5. Зертханалық, морфологиялық, бейнелеу зерттеулерінің (ультрадыбыстық, радиологиялық: рентгенологиялық, компьютерлік томография, магниттік резонанс және т.б.) және ас қорыту органдарының аурулары мен денсаулығының бұзылуы бар пациенттердің эндоскопиялық зерттеулерінің деректерін түсіндіру.
6. Дене сұйықтықтарын микробиологиялық зерттеу нәтижелерін бағалау.
7. Асқазан-ішек манометриясының және өңештің РН метриясының нәтижелерін түсіндіріңіз.
8. Бауыр трансплантациясы алдында реципиентті тексеріңіз.
9. Биологиялық және иммуносупрессивті терапия жүргізер алдында науқасты тексеру.
10. Диагностикалық зерттеулердің қауіпсіздігі мен мониторингін қамтамасыз ету
11. Дағдылары жүргізу саусақ зерттеу тік ішектің.
Білімдер:
1. Ересектер мен балаларға гастроэнтерологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру принциптерін білу.
2. Гастроэнтерологиялық және гепатологиялық көмек көрсету стандарттарын білу.
3. ҚР ДСМ клиникалық хаттамаларын, ересектер мен балалардағы ас қорыту органдарының ауруларын диагностикалау және емдеу бойынша халықаралық клиникалық ұсынымдарды білу.
4. Анатомия мен физиологияны, ас қорыту жүйесін білу.
5. Әр түрлі жастағы балалардың ас қорыту органдарының анатомиясы мен физиологиясының ерекшеліктері.
6. Этиологиясы мен қауіп факторларын, патологиялық физиологияны, патологиялық морфологияны және иммунопатологияны, клиниканы, ересектер мен балалардағы ас қорыту жүйесінің ауруларын диагностикалау әдістерін білу.

3. Профилактика заболеваний органов пищеварения под контролем и надзором наставника
4. Восстановительное лечение и медицинская реабилитация пациентов с заболеваниями органов пищеварения под контролем и надзором наставника
5. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
6. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Базовая эдоскопия верхних и нижних отделов желудочно-кишечного тракта под контролем и надзором наставника
2. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Диагностика заболеваний органов пищеварения под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Обследование пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями органов пищеварения
Умения:
1. Собирать жалобы, анамнез заболевания, жизни и проводить клиническое обследование взрослых и детей.
2. Оценивать нутритивный статус у взрослых и детей
3. Составлять план обследования пациента.
4. Определять показания для направления пациента с заболеваниями органов пищеварения к врачам других специальностей.
5. Интерпретировать данные лабораторных, морфологических, визуализирующих исследований (ультразвуковых, радиологических: рентгенологическое, компьютерная томография, магнитный резонанс и др.) и эндоскопических исследований пациентов с заболеваниями органов пищеварения и нарушениями здоровья.
6. Оценивать результаты микробиологического исследования биологических жидкостей.
7. Интерпретировать результаты манометрии желудочно-кишечного тракта и pH-метрии пищевода.
8. Обследовать реципиента перед трансплантацией печени.
9. Обследовать пациента перед проведением биологической и иммунносупрессивной терапии.
10. Обеспечивать безопасность и мониторинг диагностических исследований
11. Навыки проведения пальцевого исследование прямой кишки.
Знания:
1. Знание принципов организации гастроэнтерологической помощи взрослому и детскому населению.
2. Знание стандартов оказания гастроэнтерологической и гепатологической помощи.
3. Знание клинических протоколов МЗ РК, международных клинических рекомендаций по диагностике и лечению заболеваний органов пищеварения у взрослых и детей.
4. Знание анатомии и физиологии, пищеварительной системы.
5. Особенности анатомии и физиологии органов пищеварения детей в различные возрастные периоды.
6. Знание этиологии и факторов риска, патологической физиологии, патологической морфологии и иммунопатологии, клиники, методов диагностики заболеваний пищеварительной системы у взрослых и детей.

7. Тамақтану жағдайының бұзылуын бағалау әдістерін білу.
8. Жасына және жүкті әйелдерге байланысты ас қорыту органдарының ауруларының ерекшеліктерін білу.
9. Ас қорыту органдарының ауруларын диагностикалау әдістерін, көрсеткіштерін, қарсы көрсеткіштерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен барлық кезеңдерде сабақтастықты сақтай отырып ас қорыту органдарының ауруларын емдеу
Дағды 1:
Пациенттердің (ересектер, балалар) ас қорыту органдарының ауруларын емдеуде дәрілік емес, дәрілік және арнайы емдеу әдістерін қолдану.
Машықтар:
1. Науқасты емдеу жоспарын жасаңыз және негіздеңіз, интервенциялық емдеудің көрсеткіштерін анықтаңыз.
2. Амбулаториялық және стационарлық кезеңдерде ас қорыту органдарының аурулары бар науқастарды емдеуді жүргізу.
3. Ересектер мен балалардағы аурудың жалпы факторлары мен сипатын, соның ішінде жетім ауруларды ескере отырып, емдік тамақтануды тағайындаңыз.
4. Ас қорыту органдарының аурулары бар пациенттерді күндізгі стационарға жатқызуға, стационарлық емдеуге (хирургиялық көрсетілімдерді қоса алғанда, шұғыл/жоспарлы емдеуге жатқызуға) іріктеу жүргізу және жіберу дағдылары.
5. Ас қорыту органдарының аурулары бар пациенттерді жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету үшін, оның ішінде бауыр трансплантациясына іріктеуге және жіберуге қатысу.
6. Созылмалы вирустық гепатиттердің көрсеткіштерін, қарсы көрсеткіштерін анықтау және вирусқа қарсы терапияны жүргізу.
7. Көрсеткіштерді, қарсы көрсеткіштерді анықтау және иммуносупрессивті және биологиялық терапияны жүргізу.
8. Бауыр трансплантациясынан кейін науқасты емдеу және бақылау.
9. Емдеудің тиімділігін бағалау және оны Клиникалық, зертханалық, рентгенологиялық, морфологиялық және басқа зерттеулер нәтижелерінің динамикалық өзгерістерін ескере отырып түзету.
10. Емдік лапароцентезді орындау дағдылары
11. Гастроэнтерология мен гепатологияда шұғыл және өмірге қауіп төндіретін жағдайларда медициналық көмек көрсету.
12. Емдеу қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
13. Медициналық көмек көрсетуге басымдық беріңіз.
Білімдер:
1. Ас қорыту органдарының ауруларын емдеу әдістерін, көрсеткіштерін, қарсы көрсетілімдері мен асқынуларын білу.
2. Ересектер мен балалардағы ас қорыту аурулары бар науқастардың диеталық, энтеральды және парентеральды тамақтану ерекшеліктерін білу.
3. Дәрілік заттардың әсер ету механизмдерін, олардың өзара әрекеттесуін, көрсеткіштерін, қарсы көрсетілімдерін, жанама әсерлерін, дәлелді медицина принциптерін ескере отырып, жасына байланысты тағайындау ерекшеліктерін білу.

7. Знание методов оценки нарушений нутритивного статуса.
8. Знание особенностей заболеваний органов пищеварения в зависимости от возраста и у беременных.
9. Знание методов диагностики заболеваний органов пищеварения, показаний, противопоказаний.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Лечение заболеваний органов пищеварения с соблюдением преемственности на всех этапах под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Применение не медикаментозных, медикаментозныхи специальных методов лечения в терапии заболеваний органов пищеварения пациентов (взрослые, дети).
Умения:
1. Составить и обосновать план лечения пациента, определить показания к интервенционному лечению.
2. Проводить лечение пациентов с заболеваниями органов пищеварения на амбулаторном и стационарном этапах.
3. Назначать лечебное питание с учетом общих факторов и характера заболевания у взрослых и детей, включая орфанные заболевания.
4. Навыки проведения отбора и направления пациентов с заболеваниями органов пищеварения на госпитализацию в дневной стационар, на стационарное лечение (экстренная/плановая госпитализация, включая хирургические показания).
5. Участвовать в отборе и направлении пациентов с заболеваниями органов пищеварения для оказания высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе на трансплантацию печени.
6. Определять показания, противопоказания и проводить противовирусную терапию хронических вирусных гепатитов.
7. Определять показания, противопоказания и проводить иммуносупрессивную и биологическую терапию.
8. Проводить лечение и наблюдение за пациентом после трансплантации печени.
9. Оценить эффективность лечения и корректировать его с учетом динамических изменений результатов клинических, лабораторных, рентгенологических, морфологических и прочих исследований.
10. Навыки выполнения лечебного лапароцентеза
11. Оказывать медицинскую помощь при неотложных и жизнеугрожающих состояниях в гастроэнтерологии и гепатологии.
12. Обеспечивать безопасность лечения.
13. Расставлять приоритеты в оказании медицинской помощи.
Знания:
1. Знание методов лечения заболеваний органов пищеварения, показаний, противопоказаний и осложнений.
2. Знание принципов диетотерапии, особенностей диетического, энтерального и парентерального питания пациентов с заболеваниями органов пищеварения у взрослых и детей.
3. Знание механизмов действия лекарственных средств, их взаимодействие, показания, противопоказания, побочные эффекты, особенности назначения в зависимости от возраста с учетом принципов доказательной медицины.

4. Стационарлық емдеуге жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызуға арналған көрсеткіштерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Ас қорыту органдарының аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) динамикалық бақылауды жүзеге асыру.
Машықтар:
1. Асқорыту органдарының созылмалы ауруларымен, соның ішінде бауыр трансплантациясын қоса алғанда, хирургиялық араласудан өткендермен динамикалық бақылау жүргізу.
2. Ас қорыту органдарының ауруларын емдеуге мониторинг жүргізу.
3. Медициналық көмек көрсетудің стационарлық және амбулаториялық кезеңі арасындағы бақылау сабақтастығын, оның ішінде педиатриялық бейіндегі пациенттерді ересек буынға беруді жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Асқорыту органдарының созылмалы аурулары бар, оның ішінде бауырдың ТП қоса алғанда, хирургиялық араласудан өткен пациенттерді динамикалық бақылау принциптерін білу.
2. Мониторинг мерзімдерін және емдеу тиімділігінің критерийлерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен ас қорыту ауруларының алдын алу
Дағды 1:
Пациенттердің (ересектер, балалар)ас қорыту органдары ауруларының алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу
Машықтар:
1. Салауатты өмір салтын қалыптастыруға, ас қорыту органдары ауруларының алдын алуға және канцеропревенциясына бағытталған халықты санитарлық-гигиеналық ағарту жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және жүргізу.
2. Ас қорыту органдарының аурулары бар пациенттер үшін "мектептің" жұмысын ұйымдастыру дағдылары.
3. Медициналық көмекке байланысты инфекциялардың алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу (хирургиялық аймақтың инфекциясы, қан ағымының катетері, зәр шығару жүйесінің катетері, төменгі тыныс жолдарының инфекциясы, гемоконтактілі инфекциялар (В және С гепатиттері, АИТВ)".
4. Инфекциялардың алдын алу және инфекциялық бақылау, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының алдын алу жөніндегі іс-шараларға қатысу.
Білімдер:
1. Ас қорыту органдарының ауруларының алдын алу принциптерін білу.
2. Салауатты өмір салтын қалыптастыру бойынша санитарлық-ағарту жұмыстарының нысандары мен әдістерін білу.
3. Дені сау адамның дұрыс тамақтану негіздерін білу.
4. Балалар мен жасөспірімдердің денсаулығын қалыптастыруға әсер ететін қарапайым қауіп факторларын білу.
5. Ас қорыту органдарының ауруларының канцеропревенциясы мәселелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен ас қорыту аурулары бар науқастарды қалпына келтіру лечение және медициналық оңалту
Дағды 1:
Асқорыту органдарының аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) медициналық оңалту жөніндегі іс-шаралардың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау, жоспар құру
Машықтар:

4. Знание показаний для плановой и экстренной госпитализации на стационарное лечение.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Осуществление динамического наблюдения пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями органов пищеварения.
Умения:
1. Проводить динамическое наблюдение с хроническими заболеваниями органов пищеварения, в том числе перенесших оперативные вмешательства, включая трансплантацию печени.
2. Проводить мониторинг лечения заболеваний органов пищеварения.
3. Осуществлять преемственность наблюдения между стационарным и амбулаторным этапом оказания медицинской помощи, в том числе передачу пациентов педиатрического профиля во взрослое звено.
Знания:
1. Знание принципов динамического наблюдения пациентов с хроническими заболеваниями органов пищеварения, в том числе перенесших оперативные вмешательства, включая ТП печени.
2. Знание сроков мониторирования и критериев эффективности лечения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Профилактика заболеваний органов пищеварения под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Организация и проведение мероприятий, направленных на профилактику заболеваний органов пищеварения пациентов (взрослые, дети)
Умения:
1. Разрабатывать и проводить мероприятия по санитарно-гигиеническому просвещению населения, направленные на формирование здорового образа жизни, профилактику и канцеропревенцию заболеваний органов пищеварения.
2. Навыки организации работы "Школы" для пациентов с заболеваниями органов пищеварения.
3. Участвовать в организации и проведении мероприятий, направленных на профилактику инфекций, связанных с медицинской помощью (инфекции области хирургического вмешательства, катетер ассоциированные инфекции кровотока, катетер ассоциированные инфекции мочевыделительной системы, инфекции нижних дыхательных путей, гемоконтактные инфекции (гепатиты В и С, ВИЧ)".
4. Участвовать в мероприятиях по предупреждению инфекций и инфекционного контроля, предупреждению формирования противомикробной устойчивости.
Знания:
1. Знание принципов профилактики заболеваний органов пищеварения.
2. Знание форм и методов санитарно-просветительной работы по формированию здорового образа жизни.
3. Знание основ рационального питания здорового человека.
4. Знание алиментарных факторов риска, влияющих на формирование здоровья детей и подростков.
5. Знание вопросов канцеропревенции заболеваний органов пищеварения
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Восстановительное лечение и медицинская реабилитация пациентов с заболеваниями органов пищеварения под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Составление плана, оценка эффективности и безопасности мероприятий по медицинской реабилитации пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями органов пищеварения
Умения:

1. Медициналық оңалтуды жүргізу үшін медициналық айғақтар мен қарсы айғақтарды айқындау.
2. Ас қорыту органдарының аурулары кезінде, оның ішінде хирургиялық араласудан кейін оңалту диагнозын, әлеуетін және оңалту іс-шараларының дербестендірілген кешенін белгілеу мақсатында пәнаралық комиссияның немесе көпсалалы команданың құрамына қатысу дағдылары.
3. Асқорыту жүйесі аурулары бар пациенттерде оңалту іс-шараларының жоспарын әзірлеу.
4. Оңалту стандарттарына сәйкес қалпына келтіру лечение және медициналық оңалтуды (бірінші кезең), оның ішінде ас қорыту органдарына хирургиялық араласудан өткендерді жүргізу.
5. Асқорыту аурулары бар науқастарды медициналық оңалту шараларының тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Білімдер:
1. Ас қорыту жүйесінің аурулары бар науқастарды медициналық оңалту принциптерін білу.
2. Медициналық оңалту әдістерінің әсер ету механизмдерін білу.
3. Ас қорыту аурулары бар науқастарды медициналық оңалтудың негізгі бағдарламаларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу
Дағды 1:
Пациентпен, оның туыстарымен немесе заңды өкілдерімен өзара әрекеттесу
Машықтар:
1. Науқасқа немесе оның заңды өкіліне аурудың барысы, леч және болжамы, соның ішінде жағымсыз жаңалықтар туралы кеңес беру.
2. Пациентке және (немесе) оның заңды өкілдеріне диагностиканың, емдеудің ұсынылған әдісі, ықтимал асқынулар туралы ақпараттандырылған келісімді ала отырып хабарлау.
3. Пациентті немесе оның заңды өкілін олардың қалауын, құндылықтарын және хабардар болу деңгейін ескере отырып, шешім қабылдау процесіне тарту.
4. Пациент немесе оның заңды өкілі саналы шешім қабылдауы үшін ақпараттың түсінікті және қол жетімді болуын қамтамасыз ету арқылы процедуралар мен технологияларды түсіндіріңіз.
5. Емдеу тиімділігін арттыру және пациенттің дәрігермен ынтымақтастығы үшін пациенттерге жанашырлық пен қолдау көрсету.
Білімдер:
1. Науқаспен, оның туыстарымен немесе заңды өкілдерімен қарым-қатынас принциптері.
2. Пациентке емдеу әдістері мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды таңдау туралы хабарлауға байланысты этникалық, мәдени, діни, құқықтық аспектілер.
3. Науқастың денсаулығының психоәлеуметтік аспектілері.
4. Заңнама талаптарын сақтай отырып, ақпараттандырылған келісімді ресімдеу процесі.
5. Қақтығыс жағдайларындағы өзара әрекеттесу принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылмайды
Дағды 2:
Диагностика, емдеу, оңалту, инфекциялардың таралуының алдын алуға және салауатты өмір салтын қалыптастыруға кешенді тәсілді қамтамасыз ету мәселелері бойынша басқа мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен ынтымақтастық.
Машықтар:

1. Определять медицинские показания и противопоказания для проведения медицинской реабилитации.
2. Навыки участия в составе междисциплинарной комиссии или мультидисциплинарной команды с целью установления реабилитационного диагноза, потенциала и персонифицированного комплекса реабилиационных мероприятий при заболеваниях органов пищеварения, в том числе и после оперативных вмешательств.
3. Разрабатывать план реабилитационных мероприятий у пациентов с заболеваниями пищеварительной системы.
4. Проводить восстановительное лечение и медицинскую реабилитацию (первый этап), в том числе перенесших оперативные вмешательства на органах пищеварения, согласно стандартам реабилитации.
5. Оценивать эффективность и безопасность мероприятий медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями органов пищеварения.
Знания:
1. Знание принципов медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями органов пищеварения.
2. Знание механизмов воздействия методов медицинской реабилитации.
3. Знание основных программ медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями органов пищеварения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 5:
Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Взаимодействие с пациентом, его родственниками или законными представителями
Умения:
1. Консультировать пациента или его законного представителя о течении, лечении и прогнозе заболевания, включая сообщение неприятных новостей.
2. Информировать пациента и (или) его законных представителей о рекомендуемом виде методе диагностики, лечения, возможных осложнениях с получением информированного согласия.
3. Вовлекать пациента или его законного представителя в процесс принятия решений, учитывая их предпочтения, ценности и уровень информированности.
4. Объяснять процедуры и технологии, обеспечивая понятность и доступность информации, чтобы пациент или его законный представитель мог принять осознанное решение.
5. Проявлять эмпатию и поддержку пациентам для повышения эффективности лечения и сотрудничества пациента с врачом.
Знания:
1. Принципы коммуникации с пациентом, его родственниками или законными представителями.
2. Этические, культурные, религиозные, правовые аспекты, связанные с информированием пациента о выборе методов лечения и средствах медицинского назначения.
3. Психосоциальные аспекты здоровья пациента.
4. Процесс оформления информированного согласия с соблюдением требований законодательства.
5. Принципы взаимодействия в конфликтных ситуациях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Сотрудничество с другими специалистами и службами здравоохранения по вопросам диагностики, лечения, реабилитации, обеспечения комплексного подхода к профилактике распространения инфекций и формированию здорового образа жизни.
Умения:

4. Электрондық есепке алу және құжаттау жүйелері.
5. Пациенттердің медициналық ақпаратының құпиялылығы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен жоғарғы және төменгі асқазан-ішек жолдарының негізгі эндоскопиясы
Дағды 1:
Пациенттердің (ересектер, балалар) жоғарғы және төменгі асқазан-ішек жолдарының диагностикалық, базалық емдік эндоскопиясын жүргізу.
Машықтар:
1. Эндоскопиялық зерттеулер жүргізу үшін көрсеткіштерді анықтау және оларды ұйымдастыру.
2. Диагностикалық эзофагогастродуоденоскопия жүргізу дағдылары.
3. Диагностикалық ректоскопия және сигмоидоскопия жүргізу дағдылары.
4. Диагностикалық колоноскопия жүргізу дағдылары.
5. Капсулалық эндоскопия жасаңыз.
6. Аурулардың эндоскопиялық белгілерін анықтау және ажырату.
7. Эндоскопиялық қорытынды жасаңыз.
8. Әрі қарай эндоскопиялық зерттеу және емдеу тактикасын анықтаңыз.
9. Эндоскопиялық зерттеу кезінде биопсия жасау дағдылары.
10. Циклдік полипэктомия дағдылары.
11. Эндоскопиялық гемостазды жүзеге асырыңыз.
12. Алып тастаңыз бөгде заттар асқазан-ішек жолдары.
13. Эндоскопиялық процедуралардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Эзофагогастродуоденоскопия, колоноскопия, ректосигмоидоскопия жүргізу техникасын білу.
2. Эндоскопиялық зерттеуге көрсеткіштерді, қарсы көрсеткіштерді білу.
3. Науқастарды эндоскопиялық зерттеу әдістеріне дайындауды білу.
4. Эндоскопиялық зерттеулер, көрсеткіштер, қарсы көрсеткіштер кезінде анестезия жүргізу әдістемесін білу.
5. Эндоскопия кезінде диагноз қойылған аурулардың эндоскопиялық белгілерін білу.
6. АІЖ биопсиясын жүргізу әдістемесін білу.
7. Капсулалық эндоскопияны жүргізу әдістемесін, көрсеткіштерін, қарсы көрсетілімдерін білу.
8. Асқазан-ішектен қан кету кезіндегі диагностикалық және емдік манипуляцияларды білу.
9. Эндоскопиялық диагностиканы және қатерсіз субмукозальды ісіктерді басқару тактикасын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 2:
Үздіксіз кәсіби даму
Дағды 1:
Зерттеулер мен ғылыми жобаларға қатысу
Машықтар:
1. Зерттеу сұрақтарын тұжырымдау, гипотезаларды әзірлеу, деректерді жинау және талдау, статистикалық талдау жүргізу және зерттеу нәтижелерінен қорытынды шығару.
2. Зерттеуге қатысатын пациенттердің әділдік, ақпараттандырылған келісім, құпиялылық және құқықтары мен әл-ауқатын қорғау принциптерін сақтау.
3. Әдебиеттерді іздеу және талдау, зерттеу деректерін сыни бағалау.

4. Электронные системы учета и документирования.
5. Конфиденциальность медицинской информации пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Базовая эдоскопия верхних и нижних отделов желудочно-кишечного тракта под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Проведение диагностической, базовой лечебной эдоскопии верхних и нижних отделов желудочно-кишечного тракта пациентов (взрослые, дети).
Умения:
1. Определять показания для проведения эндоскопических исследований и организовывать их.
2. Навыки проведения диагностической эзофагогастродуоденоскопии.
3. Навыки проведения диагностической ректоскопии и ректороманоскопии.
4. Навыки проведения диагностической колоноскопии.
5. Проводить капсульную эндоскопию.
6. Выявлять и дифференцировать эндоскопические признаки заболеваний.
7. Формулировать эндоскопическое заключение.
8. Определять тактику дальнейшего эндоскопического исследования и лечения.
9. Навыки проведения биопсии при эндоскопическом исследовании.
10. Навыки проведения петлевой полипэктомии.
11. Осуществлять эндоскопический гемостаз.
12. Удалять инородные тела ЖКТ.
13. Обеспечить безопасность эндоскопических процедур.
Знания:
1. Знание техники проведения эзофагогастродуоденоскопии, колоноскопии, ректосигмоидоскопии.
2. Знание показаний, противопоказаний к эндоскопическому исследованию.
3. Знание подготовки больных к эндоскопическим методам исследования.
4. Знание методики проведения анестезии при эндоскопических исследованиях, показаний, противопоказаний.
5. Знание эндоскопических признаков заболеваний, диагностируемых при эндоскопии.
6. Знание методики проведения биопсии ЖКТ.
7. Знание методики проведения, показаний, противопоказаний к капсульной эндоскопии.
8. Знание диагностических и лечебных манипуляций при желудочно-кишечных кровотечениях.
9. Знание эндоскопической диагностики и тактики ведения при доброкачественных подслизистых опухолях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Непрерывное профессиональное развитие
Навык 1:
Участие в исследованиях и научных проектах
Умения:
1. Формулировать исследовательские вопросы, разрабатывать гипотезы, собирать и анализировать данные, проводить статистический анализ и извлекать выводы из результатов исследования.
2. Соблюдать принципы справедливости, информированного согласия, конфиденциальности и защиты прав и благополучия пациентов, участвующих в исследованиях.
3. Проводить поиск и анализ литературы, критическую оценку исследовательских данных.

10. Кәсіптің карточкасы "7.1 Дәрігер гепатолог":
Топтың коды:
2211-6
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
7.1 Дәрігер гепатолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Тағылымдамашы дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер" біліктілігі "Гепатология" мамандануы бойынша сертификаттау курсында оқу кезінде. "Гастроэнтерология", "Инфекция аурулар" мамандықтары бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі СБШ 7.2 кіші деңгейінде кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
"Гепатология" мамандануы "Гастроэнтерология", "Инфекция аурулар" мамандықтары бойынша сертификаттау курсы
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бауыр және өт жолдары аурулары бар пациенттердің (ересектер, балалар) профилактикасы, диагностикасы, лечение, медициналық оңалтуы, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен бауыр ауруларының диагностикасы
2. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен барлық кезеңдерде сабақтастықты сақтай отырып, бауыр мен өт жолдарының ауруларын емдеу
3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен бауыр мен өт жолдарының ауруларының алдын алу
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен бауыр және өт жолдары аурулары бар пациенттерді қалпына келтіру лечение және медициналық оңалту
5. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен бауыр трансплантациясына дейінгі және кейінгі пациенттерді басқару
6. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу
7. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есептік-есептік медициналық құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен бауыр ауруларының диагностикасы
Дағды 1:
Бауыр және өт жолдары аурулары бар пациенттерді тексеру
Машықтар:

10. Карточка профессии "7.1 Врач гепатолог":
Код группы:
2211-6
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
7.1 Врач гепатолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач-стажер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения на сертификационном курсе по специализации "Гепатология". Предшествующий опыт работы по специальностям "Гастроэнтерология", "Инфекционные болезни" на подуровне 7.2 не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Гепатология" в рамках специальностей "Гастроэнтерология", "Инфекционные болезни".
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями печени и желчевыводящих путей, под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика заболеваний печени под контролем и надзором наставника
2. Лечение заболеваний печени и желчевыводящих путей с соблюдением преемственности на всех этапах под контролем и надзором наставника
3. Профилактика заболеваний печени и желчевыводящих путей под контролем и надзором наставника
4. Восстановительное лечение и медицинская реабилитация пациентов с заболеваниями печени и желчевыводящих путей под контролем и надзором наставника
5. Ведение пациентов до и после трансплантации печени под контролем и надзором наставника
6. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
7. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Диагностика заболеваний печени под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Обследование пациентов с заболеваниями печени и желчевыводящих путей
Умения:

1. Бауыр аурулары бар пациенттің шағымдарын, ауру тарихын, өмірін жинаңыз және клиникалық тексеруден өткізіңіз.
2. Бауыр мен өт жолдарының ауруларына тән белгілер мен синдромдарды анықтаңыз.
3. Пациентті тексеру жоспарын жасаңыз.
4. Зертханалық деректерді түсіндіру: Жалпы клиникалық және биохимиялық, вирусологиялық, генетикалық зерттеулер, гемостаз көрсеткіштері, темір мен мыс алмасу процестері. бауыр ісіктерінің аутоантиденелері мен маркерлерін анықтау.
5. Бауырды морфологиялық зерттеу деректерін түсіндіру.
6. Бауыр аурулары, өт жолдары және денсаулығының бұзылуы бар пациенттерді бейнелеу зерттеулерінің (ультрадыбыстық, радиологиялық: рентгенологиялық, компьютерлік томография, магниттік резонанс және т.б.) және эндоскопиялық зерттеулердің деректерін түсіндіру.
7. Бауыр фиброзының инвазивті емес маркерлерін түсіндіріңіз.
8. Асциттік сұйықтықты зерттеу нәтижелерін бағалау.
9. Бауыр және өт жолдары аурулары бар пациентті басқа мамандықтағы дәрігерлерге жіберу үшін көрсеткіштерді анықтау.
10. Вирусқа қарсы және иммуносупрессивті терапия жүргізер алдында пациентті тексеру.
11. Диагностикалық зерттеулердің қауіпсіздігі мен мониторингін қамтамасыз ету.
Білімдер:
1.Гематологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру принциптері мен стандарттарын білу.
2.ҚР ДСМ клиникалық хаттамаларын, бауыр ауруларын диагностикалау және емдеу бойынша халықаралық клиникалық ұсынымдарды білу.
3.Бауыр патологиясындағы анатомия, морфология, физиология және биохимия, патофизиология және патоморфология, соның ішінде сарғаю, цитолиз, бауыр жеткіліксіздігі, жедел және созылмалы гепатит, бауыр циррозы, метаболикалық бұзылулар, бауырдан тыс холестаз, холангит, бауырдың Тамырлы және уытты аурулары.
4. Жасына және жүкті әйелдерге байланысты бауыр, өт жолдарының ауруларын диагностикалау және емдеу ерекшеліктерін білу.
5. Бауыр ауруларын диагностикалау әдістерін, өт жолдарын, көрсеткіштерді, оларды жүргізуге қарсы көрсеткіштерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Диагностикалық процедураларды жүргізу
Машықтар:
1. Диагностикалық лапароцентезді орындау дағдылары.
2. Бауыр мен көкбауыр тамырларының доплерографиясын жүргізу дағдылары.
3. Бауыр эластографиясын жүргізу дағдылары.
4.Ультрадыбыстық бақылаумен бауыр биопсиясын жүргізу дағдылары.
Білімдер:
1. Диагностикалық лапароцентез жүргізу әдістемесін білу.
2. Ультрадыбыстық физиканы, бауыр мен көкбауыр тамырларының доплерографиясын жүргізу әдістерін білу. бауыр эластографиясы

1. Собирать жалобы, анамнез заболевания, жизни и проводить клиническое обследованин пациента с заболеваниями печени.
2. Выявлять симптомы и синдромы, характерные для заболеваний печени и желчевыводящих путей.
3. Составлять план обследования пациента.
4. Интерпретировать данные лабораторных: общеклинических и биохимических, вирусологических, генетических исследований, показателей гемостаза, обменных процессов железа и меди. определение аутоантител и маркеров опухолей печени.
5. Интерпретировать данные морфологических иследований печени.
6. Интерпретировать данные визуализирующих исследований (ультразвуковых, радиологических: рентгенологическое, компьютерная томография, магнитный резонанс и др.) и эндоскопических исследований пациентов с заболеваниями печени, желчевыводящих путей и нарушениями здоровья.
7. Интерпретировать неинвазивные маркеры фиброза печени.
8. Оценивать результаты исследования асцитической жидкости.
9. Определять показания для направления пациента с заболеваниями печени и желчевыводящих путей к врачам других специальностей.
10. Обследовать пациента перед проведением противовирусной и иммунносупрессивной терапии.
11. Обеспечить безопасность и мониторинг диагностических исследований.
Знания:
1. Знание принципов организации и стандартов оказания гепатологической помощи.
2. Знание клинических протоколов МЗ РК, международных клинических рекомендаций по диагностике и лечению заболеваний печени.
3. Знание анатомии, морфологии, физиологии и биохимии печени, патофизиологии и патоморфологии при патологии печени, включая паттерн нарушений при желтухе, цитолизе, печеночной недостаточности, острых и хронических гепатитах, циррозе печени, метаболических нарушениях, внутри, -и внепеченочном холестазе, холангите, сосудистых и токсических заболеваниях печени.
4. Знание особенностей диагностики и течения заболеваний печени, желчевыводящих путей в зависимости от возраста и у беременных.
5. Знание методов диагностики заболеваний печени, желчевыводящих путей, показаний, противопоказаний для их проведения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение диагностических процедур
Умения:
1. Навыки выполнения диагностического лапароцентеза.
2. Навыки проведения допплерографии сосудов печени и селезенки.
3. Навыки проведения эластографии печени.
4.Навыки проведения биопсии печени под контролем УЗИ.
Знания:
1. Знание методики проведения диагностического лапароцентеза.
2. Знание физики ультразвука, методики проведения допплерографии сосудов печени и селезенки. эластографии печени

3. Асқорыту ауруларының ультрадыбыстық семиотикасын білу.
4. Ультрадыбыстық және асқынулардың бақылауымен бауыр биопсиясының көрсеткіштері мен қарсы көрсеткіштерін, әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 3:
Бауыр, өт жолдары ауруларының диагнозын анықтау
Машықтар:
1.Бауыр мен өт жолдарының аурулары кезінде дифференциалды диагноз қойыңыз.
2. Бауыр мен өт жолдарының ауруларының ауырлығын бағалау.
3. Бауыр ауруларының ауырлығы мен болжамын бағалау үшін шкаланы\индекстерді диагностикалауда қолданыңыз.
4. Бауыр мен өт жолдарының аурулары кезіндегі тамақтану жағдайын бағалау.
5. АХЖ - 10, жалпы қабылданған жіктемелерге сәйкес бауыр мен өт жолдарының ауруларының алдын ала немесе клиникалық диагнозын белгілеу және негіздеу.
6. Бауыр мен өт жолдарының туа біткен ақаулары мен ауытқуларын диагностикалау.
Білімдер:
1.Өт жолдарының әртүрлі этиологиясы мен патологиясының жедел және созылмалы бауыр ауруларының диагностикалық критерийлерін білу.
2.Бауыр мен өт жолдарының зақымдануының негізгі клиникалық-зертханалық синдромдарындағы дифференциалды-диагностикалық іздеу алгоритмдерін білу.
3. Порталдық гипертензияның диагностикалық критерийлері мен даму себептерін білу
Өңештің варикозды тамырларының эндоскопиялық критерийлерін білу.
4. Асциттің себебін, патогенезін, дифференциалды диагнозын білу.
5. Отқа төзімді асциттің диагностикалық критерийлерін білу.
6. Асциттік сұйықтықты зерттеудің диагностикалық құндылығын, соның ішінде өздігінен бактериялық перитонит диагнозын білу.
7. Түріне байланысты гепаторенальды синдромның дифференциалды диагнозы мен диагностикалық критерийлерін білу.
8. Созылмалы бауыр ауруы бар пациенттерде бүйрек жеткіліксіздігінің болжамды мәнін білу.
9. Бауыр энцефалопатиясының себептерін, дифференциалды диагностикасын, диагностикалық критерийлерін білу.
10. Гепатопульмональды синдромның, бауыр гидротораксының диагностикалық критерийлерін білу.
11. Білу қақпа және көкбауыр венасы тромбозының диагностикалық критерийлері.
12. Бауырдың ісік зақымдануының дифференциалды диагнозы мен диагностикалық критерийлерін білу.
13. Жүкті әйелдердегі бауыр мен өт жолдарының ауруларының диагностикалық критерийлерін білу.
14.Бауыр мен өт жолдарының ауруларының жіктелуін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен барлық кезеңдерде сабақтастықты сақтай отырып, бауыр мен өт жолдарының ауруларын емдеу
Дағды 1:
Бауыр, өт жолдарының ауруларын емдеуді жүзеге асыру
Машықтар:
1. Пациентті емдеу жоспарын жасаңыз және негіздеңіз.
2. Бауыр, өт жолдары аурулары бар пациенттерді күндізгі, тәулік бойы стационарға жатқызуға іріктеу жүргізу және жіберу.
3. Амбулаториялық және стационарлық кезеңдерде бауыр, өт жолдары аурулары бар пациенттерді емдеуді жүргізу.
4. Емдік тамақтануды тағайындаңыз, бауыр, өт жолдарының аурулары кезінде тамақтану жағдайын түзетіңіз.
5. Өңеш пен асқазанның варикозды тамырларын эндоскопиялық емдеу көрсеткіштерін анықтаңыз.

3. Знание ультразвуковой семиотики заболеваний органов пищеварения.
4. Знание показаний и противопоказаний, методики проведения биопсии печени под контролем УЗИ и осложнения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Установление диагноза заболеваний печени, желчевыводящих путей
Умения:
1. Проводить дифференциальный диагноз при заболеваниях печени и желчевыводящих путей.
2. Оценивать тяжесть заболевания заболеваниях печени и желчевыводящих путей.
3. Применять в диагностике шкалы\индексы для оценки степени тяжести и прогноза заболеваний печени.
4. Оценивать нутритивный статус при заболеваниях печени и желчевыводящих путей.
5. Устанавливать и обосновывать предварительный или клинический диагноз заболеваний печени и желчевыводящих путей в соответствии с МКБ - 10, общепринятыми классификациями.
6. Диагностировать врожденные пороки и аномалии развития печени и желчевыводящих путей.
Знания:
1. Знание диагностических критерии острых и хронических заболеваний печени различной этиологии и патологии желчевыводящих путей.
2. Знание алгоритмов дифференциально-диагностического поиска при основных клинико-лабораторных синдромах поражения печени и желчевыводящих путей.
3. Знание диагностических критериев и причин развития портальной гипертензии
Знание эндоскопических критериев варикозно-расширенных вен пищевода.
4. Знание причины, патогенез, дифференциальный диагноз асцита.
5. Знание диагностических критериев рефрактерного асцита.
6. Знание диагностической ценности исследования асцитической жидкости, включая диагностику спонтанного бактериального перитонита.
7. Знание дифференциального диагноза и диагностических критериев гепаторенального синдрома в зависимости от типа.
8. Знание прогностического значения почечной недостаточности у пациентов с хроническим заболеванием печени.
9. Знание причин, дифференциальной диагностики, диагностических критерии печеночной энцефалопатии.
10. Знание диагностических критериев гепатопульмонального синдрома, печеночного гидроторакса.
11. Знание диагностические критериев тромбоза воротной и селезеночной вены.
12. Знание дифференциального диагноза и диагностических критериев при опухолевых поражениях печени.
13. Знание диагностических критериев заболеваний печени и желчевыводящих путей у беременных.
14. Знание классификации заболеваний печени и желчевыводящих путей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Лечение заболеваний печени и желчевыводящих путей с соблюдением преемственности на всех этапах под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Осуществлять лечение заболеваний печени, желчевыводящих путей
Умения:
1. Составить и обосновать план лечения пациента.
2. Проводить отбор и направлять пациентов с заболеваниями печени, желчевыводящих путей на госпитализацию в дневной, круглосуточный стационар.
3. Проводить лечение пациентов с заболеваниями печени, желчевыводящих путей на амбулаторном и стационарном этапах.
4. Назначать лечебное питание, проводить коррекцию нутритивного статуса при заболеваниях печени, желчевыводящих путей.
5. Определять показания к эндоскопическому лечению варикозно-расширенных вен пищевода и желудка.

6. Гепацеллюлярлық карциноманы интервенциялық емдеуге көрсеткіштерді анықтаңыз.
7. Жоғары технологиялық медициналық қызметтерді көрсету үшін көрсеткіштерді анықтау.
8. Созылмалы вирустық гепатиттердің көрсеткіштерін, қарсы көрсеткіштерін анықтау және вирусқа қарсы терапияны жүргізу.
9. Көрсеткіштерді, қарсы көрсеткіштерді анықтау және иммуносупрессивті терапия жүргізу.
10. Бауыр мен өт жолдарының патологиясымен жүкті әйелдерді басқару тактикасын анықтаңыз.
11. Жедел бауыр жеткіліксіздігі, созылмалы бауыр жеткіліксіздігі, өңештің варикозды тамырларынан қан кету және гепатологиядағы басқа да шұғыл жағдайлар кезінде қарқынды терапия жүргізу.
12. Лапароцентезді емдеңіз.
13. Емдеудің тиімділігін бағалау және оны түзету.
14. Емдеу қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Білімдер:
1.Бауыр ауруларын, өт жолдарын, көрсеткіштерді, қарсы көрсеткіштерді және асқынуларды емдеу әдістерін білу.
2.Емдік тамақтанудың ерекшеліктерін білу, бауыр, өт жолдары ауруларында нутритивтік жеткіліксіздікті түзету.
3. Дәрілік заттардың әсер ету механизмдерін, олардың өзара әрекеттесуін, көрсеткіштерін, қарсы көрсетілімдерін, жанама әсерлерін, дәлелді медицина принциптерін ескере отырып, жасына байланысты тағайындау ерекшеліктерін білу.
4. Стационарлық емдеуге жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызуға арналған көрсеткіштерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Бауыр, өт жолдары аурулары бар пациенттерді динамикалық бақылауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Бауыр, өт жолдары аурулары бар, оның ішінде хирургиялық араласудан өткен пациенттерге динамикалық бақылау жүргізу.
2. Бауыр, өт жолдарының ауруларын емдеуге мониторинг жүргізу.
3. Медициналық көмек көрсетудің стационарлық және амбулаториялық кезеңі арасындағы бақылау сабақтастығын жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Бауыр және өт жолдары аурулары бар, оның ішінде хирургиялық араласудан өткен пациенттерді динамикалық бақылау принциптерін білу.
2. Мониторинг мерзімдерін және емдеу тиімділігінің критерийлерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен бауыр мен өт жолдарының ауруларының алдын алу
Дағды 1:
Бауыр және өт жолдары ауруларының алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу
Машықтар:
1.Салауатты өмір салтын қалыптастыруға, бауыр мен өт жолдарының ауруларының алдын алуға және канцеропревенциясына бағытталған халықты санитарлық-гигиеналық ағарту жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және жүргізу.
Білімдер:
1.Бауыр мен өт жолдарының ауруларының алдын алу принциптерін білу.
2. Салауатты өмір салтын қалыптастыру бойынша санитарлық-ағарту жұмыстарының нысандары мен әдістерін білу.
3. Бауыр және өт жолдары ауруларының канцеропревенциясы мәселелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен бауыр және өт жолдары аурулары бар пациенттерді қалпына келтіру лечение және медициналық оңалту
Дағды 1:
Бауыр және өт жолдары аурулары бар пациенттерді медициналық оңалту жөніндегі іс-шаралардың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау, жоспар құру
Машықтар:
1.Медициналық оңалтуды жүргізу үшін медициналық айғақтар мен қарсы айғақтарды айқындау.
2.Бауыр және өт жолдары аурулары кезінде, оның ішінде хирургиялық араласудан кейін де оңалту диагнозын, әлеуетін және оңалту іс-шараларының дербестендірілген кешенін белгілеу мақсатында пәнаралық комиссия/ көпсалалы команда құрамына қатысу дағдылары.
3.Бауыр және өт жолдары аурулары бар пациенттерде оңалту іс-шараларының жоспарын әзірлеу.
4. Қалпына келтіру лечение және медициналық оңалтуды (бірінші кезең), оның ішінде бауыр және өт жолдарының аурулары кезінде хирургиялық араласудан өткендерді жүргізу.
5.Бауыр және өт жолдары аурулары бар пациенттерді медициналық оңалту шараларының тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Білімдер:
1.Бауыр және өт жолдары аурулары бар пациенттерді медициналық оңалту принциптерін білу.
2.Медициналық оңалту әдістерінің әсер ету механизмдерін білу.
3.Бауыр және өт жолдары аурулары бар пациенттерді медициналық оңалтудың негізгі бағдарламаларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен бауыр трансплантациясына дейінгі және кейінгі пациенттерді басқару
Дағды 1:
Бауыр трансплантациясына дейін және кейін пациенттерді басқару
Машықтар:
1. Бауыр трансплантациясын жүргізу үшін көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтаңыз.
2. Бауыр трансплантациясы үшін донорды таңдау және тексеру.
3. Бауыр трансплантациясы алдында реципиентті тексеріңіз.
4. Бауыр трансплантациясынан бас тарту дағдарысын диагностикалау және дифференциалды диагностикалау.
5. Бауырдың қайталанатын ауруларын диагностикалау және емдеу.

6. Определить показания к интервенционному лечению гепацеллюлярной карциномы.
7. Определять показания для оказания высокотехнологичных медицинских услуг.
8. Определять показания, противопоказания и проводить противовирусную терапию хронических вирусных гепатитов.
9. Определять показания, противопоказания и проводить иммуносупрессивную терапию.
10. Определять тактику ведения беременных при патологии печени и желчевыводящих путей.
11. Проводить интенсивную терапию при острой печеночной недостаточности, при обострении хронической печеночной недостаточности, кровотечении из варикозно-расширенных вен пищевода и др. неотложных состояний в гепатологии.
12. Проводить лечебный лапароцентез.
13. Оценить эффективность лечения и проводить его коррекцию.
14. Обеспечивать безопасность лечения.
Знания:
1. Знание методов лечения заболеваний печени, желчевыводящих путей, показаний, противопоказаний и осложнений.
2. Знание особенностей лечебного питания, коррекции нутритивной недостаточности при заболеваниях печени, желчевыводящих путей.
3. Знание механизмов действия лекарственных средств, их взаимодействие, показания, противопоказания, побочные эффекты, особенности назначения в зависимости от возраста с учетом принципов доказательной медицины.
4. Знание показаний для плановой и экстренной госпитализации на стационарное лечение.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Осуществлять динамическое наблюдение пациентов с заболеваниями печени, желчевыводящих путей
Умения:
1. Проводить динамическое наблюдение пациентов с заболеваниями печени, желчевыводящих путей, в том числе перенесших оперативные вмешательства.
2. Проводить мониторинг лечения заболеваний печени, желчевыводящих путей.
3. Осуществлять преемственность наблюдения между стационарным и амбулаторным этапом оказания медицинской помощи.
Знания:
1. Знание принципов динамического наблюдения пациентов с заболеваниями печени и желчевыводящих путей, в том числе перенесших оперативные вмешательства.
2. Знание сроков мониторирования и критериев эффективности лечения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Профилактика заболеваний печени и желчевыводящих путей под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Организация и проведения мероприятия, направленные на профилактику заболеваний печени и желчевыводящих путей
Умения:
1.Разрабатывать и проводить мероприятия по санитарно-гигиеническому просвещению населения, направленные на формирование здорового образа жизни, профилактику и канцеропревенцию заболеваний печени и желчевыводящих путей.
Знания:
1.Знание принципов профилактики заболеваний печени и желчевыводящих путей.
2. Знание форм и методов санитарно-просветительной работы по формированию здорового образа жизни.
3. Знание вопросов канцеропревенции заболеваний печени и желчевыводящих путей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Восстановительное лечение и медицинская реабилитация пациентов с заболеваниями печени и желчевыводящих путей под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Составление плана, оценка эффективности и безопасности мероприятий по медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями печени и желчевыводящих путей
Умения:
1. Определять медицинские показания и противопоказания для проведения медицинской реабилитации.
2. Навыки участия в составе междисциплинарной комиссии/ мультидисциплинарной команды с целью установления реабилитационного диагноза, потенциала и персонифицированного комплекса реабилиационных мероприятий при заболеваниях печени и желчевыводящих путей, в том числе и после оперативных вмешательств.
3. Разрабатывать план реабилитационных мероприятий у пациентов с заболеваниями печени и желчевыводящих путей.
4. Проводить восстановительное лечение и медицинскую реабилитацию (первый этап), в том числе перенесших оперативные вмешательства при заболеваниях печени и желчевыводящих путей.
5. Оценивать эффективность и безопасность мероприятий медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями печени и желчевыводящих путей.
Знания:
1. Знание принципов медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями печени и желчевыводящих путей.
2. Знание механизмов воздействия методов медицинской реабилитации.
3. Знание основных программ медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями печени и желчевыводящих путей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 5:
Ведение пациентов до и после трансплантации печени под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Ведение пациентов до и после трансплантации печени
Умения:
1. Определять показания и противопоказания для проведения трансплантации печени.
2. Проводить отбор и обследовать донора для трансплантации печени.
3. Обследовать реципиента перед трансплантацией печени.
4. Проводить диагностику и дифференциальную диагностику криза отторжения печеночного трансплантата.
5. Диагностировать и лечить рекуррентные заболевания печени.

11. Кәсіптің карточкасы "7.2 Дәрігер-гастроэнтеролог":
Топтың коды:
2211-6
Қызмет атауының коды:
2211-6-001
Кәсіптің атауы:
7.2 Дәрігер-гастроэнтеролог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер гастроэнтеролог (ересек, балалар)" біліктілігі. Бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі қажет емес. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ас қорыту органдарының аурулары бар пациенттердің (ересектер, балалар) профилактикасы, диагностикасы, лечение, медициналық оңалтуы
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ас қорыту органдарының ауруларын, оның ішінде сирек және ауыр түрлерін диагностикалау, емдеу
2. Асқорыту органдарының аурулары бар науқастарды қалпына келтіру лечение және медициналық оңалту
3. Ас қорыту органдарының аурулары бар пациенттерге қатысты медициналық сараптамалар жүргізу.
4. Халық арасында ас қорыту органдары ауруларының және олардың асқынуларының алдын алуға бағытталған іс-шаралардың тиімділігін ұйымдастыру, жүргізу және бақылау
5. Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
2. Жоғарғы және төменгі асқазан-ішек жолдарының негізгі эндоскопиясы
Еңбек функциясы 1:
Ас қорыту органдарының ауруларын, оның ішінде сирек және ауыр түрлерін диагностикалау, емдеу
Дағды 1:
Пациенттерде (ересектер, балалар) диагностикалық рәсімдерді жүргізу.
Машықтар:
1. Диагностикалық лапароцентезді орындау дағдылары.
2. Іш қуысы мүшелерінің УДЗ жүргізу дағдылары.
3. Бауыр мен көкбауыр тамырларының доплерографиясын жүргізу дағдылары.
4. Бауыр эластографиясын жүргізу дағдылары.

11. Карточка профессии "7.2 Врач-гастроэнтеролог":
Код группы:
2211-6
Код наименования занятия:
2211-6-001
Наименование профессии:
7.2 Врач-гастроэнтеролог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач гастроэнтеролог (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями органов пищеварения
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика, лечение заболеваний органов пищеварения, в том числе редких и тяжелых форм
2. Восстановительное лечение и медицинская реабилитация пациентов с заболеваниями органов пищеварения
3. Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов с заболеваниями органов пищеварения.
4. Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику заболеваний органов пищеварения и их осложнений среди населения
5. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
2. Базовая эдоскопия верхних и нижних отделов желудочно-кишечного тракта
Трудовая функция 1:
Диагностика, лечение заболеваний органов пищеварения, в том числе редких и тяжелых форм
Навык 1:
Проведение диагностических процедур у пациентов (взрослые, дети).
Умения:
1. Навыки выполнения диагностического лапароцентеза.
2. Навыки проведения УЗИ органов брюшной полости.
3. Навыки проведения допплерографии сосудов печени и селезенки.
4. Навыки проведения эластографии печени.

5. Ультрадыбыстық бақылаумен бауыр биопсиясын жүргізу дағдылары.
Білімдер:
1. Диагностикалық лапароцентез жүргізу әдістемесін білу.
2. Ультрадыбыстық физиканы, іш қуысы мүшелерін ультрадыбыстық зерттеу әдістерін, бауыр мен көкбауыр тамырларының доплерографиясын білу. бауыр эластографиясы
3. Асқорыту ауруларының ультрадыбыстық семиотикасын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерде (ересектерде, балаларда) ас қорыту органдарының ауруларының диагнозын белгілеу.
Машықтар:
1. Ас қорыту жүйесінің аурулары кезінде дифференциалды диагноз қойыңыз.
2. Балалардағы туа біткен және жүре пайда болған ас қорыту аурулары мен тамақтану бұзылыстары кезінде дифференциалды диагноз қойыңыз.
3. Ересектер мен балалардағы ас қорыту жүйесінің ауруының ауырлығын бағалау.
4. Ересектер мен балалардағы тамақтану мәртебесін бағалау, соның ішінде тамақтану мәртебесінің өзгеру себептерін және соған байланысты физикалық дамудың бұзылуын анықтау.
5. Icd - 10, жалпы қабылданған жіктемелерге сәйкес ас қорыту органдарының ауруларының алдын-ала/клиникалық диагнозын белгілеу және негіздеу.
Білімдер:
1. Ересектер мен балалардағы ас қорыту органдары ауруларының диагностикалық критерийлерін білу
2. Ас қорыту органдарының ауруларында дифференциалды-диагностикалық іздеу алгоритмдерін білу
3. Ас қорыту органдарының ауруларының жіктелуін білу
4. Әр түрлі жастағы балалардағы тамақтанудың бұзылуының диагностикалық критерийлерін білу.
5. Ақуыз-энергетикалық жеткіліксіздіктің жіктелуін білу
6. Созылмалы тамақтану бұзылыстарының жіктелуін, балалардағы гипотрофиялардың жіктелуін білу.
7. Балалардың жасына байланысты дене салмағын және бойын бағалау критерийлерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 3:
Пациенттердегі (ересектер, балалар) ас қорыту органдары ауруларының туа біткен, сирек және ауыр түрлерін диагностикалау.
Машықтар:
1. Ас қорыту жүйесінің туа біткен, сирек және ауыр ауруларын диагностикалау.
2. Ас қорыту органдары ауруларының сирек және ауыр түрлерін диагностикалау кезінде аспаптық зерттеу әдістері мен зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін талдау дағдылары.
3. Дәрігерлік консилиумдарды, көпсалалы командаларды ұйымдастыру дағдылары.
Білімдер:
1. Гастроэнтерологиялық тәжірибеде дәлелді медицинаны білу.
2. Ересектер мен балалардағы ас қорыту органдары ауруларының эпидемиологиясын, этиологиясын, патогенезін, патоморфологиясын, клиникалық көрінісін, сирек кездесетін және ауыр түрлерінің диагностикасын білу.
3. Ересектер мен балалардағы ас қорыту органдарының туа біткен, сирек және ауыр түрлерін тексерудің зертханалық-аспаптық әдістерін тағайындауға көрсеткіштерді білу.

5. Навыки проведения биопсии печени под контролем УЗИ.
Знания:
1. Знание методики проведения диагностического лапароцентеза.
2. Знание физики ультразвука, методики проведения ультразвукового обследования органов брюшной полости, допплерографии сосудов печени и селезенки. эластографии печени
3. Знание ультразвуковой семиотики заболеваний органов пищеварения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Установление диагноза заболеваний органов пищеварения у пациентов (взрослые, дети).
Умения:
1. Проводить дифференциальный дигноз при заболеваниях органов пищеварения.
2. Проводить дифференциальный дигноз при врожденных и приобретенных заболеваниях органов пищеварения и нарушений питания у детей.
3. Оценивать тяжесть заболевания пищеварительной системы у взрослых и детей.
4. Оценивать нутритивный статус у взрослых и детей, в том числе устанавливать причины изменений нутритивного статуса и связанных с ними нарушений физического развития.
5. Устанавливать и обосновывать предварительный/клинический диагноз заболеваний органов пищеварения в соответствии с МКБ - 10, общепринятыми классификациями.
Знания:
1. Знание диагностических критериев заболеваний органов пищеварения у взрослых и детей
2. Знание алгоритмов дифференциально-диагностического поиска при заболеваниях органов пищеварения
3. Знание классификации заболеваний органов пищеварения
4. Знание диагностических критериев нарушения питания у детей в разные возрастные периоды.
5. Знание классификации белково-энергетической недостаточности
6. Знание классификации хронических расстройств питания, классификации гипотрофий у детей.
7. Знание критериев оценки массы тела и роста в зависимости от возраста у детей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Диагностика врожденных, редких и тяжелых форм заболеваний органов пищеварения у пациентов (взрослые, дети).
Умения:
1. Диагностировать врожденные, редкие и тяжелые заболевания органов пищеварения.
2. Навыки анализа результатов инструментальных методов обследования и лабораторно-диагностических исследований, при диагностике редких и тяжелых форм заболеваний органов пищеварения.
3. Навыки организации врачебных консилиумов, мультидисциплинарных команд.
Знания:
1. Знание доказательной медицины в гастроэнтерологической практике.
2. Знание эпидемиологии, этиологии, патогенеза, патоморфологии, клинической картины, диагностики редких и тяжелых форм заболеваний органов пищеварения у взрослых и детей.
3. Знание показаний к назначению лабораторно-инструментальных методов обследования врожденных, редких и тяжелых форм заболеваний органов пищеварения у взрослых и детей.

4. Ересектер мен балалардағы ас қорыту жүйесінің туа біткен, сирек және ауыр түрлерін диагностикалаудағы Халықаралық ұсыныстарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Дағды 4:
Пациенттерде (ересектер, балалар)ас қорыту органдарының ауруларын емдеуде дәрілік емес, дәрілік және арнайы емдеу әдістерін қолдану
Машықтар:
1. Пациенттің емдеу жоспарын құру және негіздеу, интервенциялық емнің көрсеткіштерін анықтау.
2. Амбулаториялық және стационарлық кезеңдерде ас қорыту органдарының аурулары бар науқастарды емдеуді жүргізу.
3. Ересектер мен балалардағы аурудың жалпы факторлары мен сипатын, соның ішінде жетім ауруларды ескере отырып, емдік тамақтануды тағайындаңыз.
4. Ас қорыту органдарының аурулары бар пациенттерді күндізгі стационарға жатқызуға, стационарлық емдеуге (хирургиялық көрсетілімдерді қоса алғанда, шұғыл/жоспарлы емдеуге жатқызуға) іріктеу жүргізу және жіберу дағдылары.
5. Ас қорыту органдарының аурулары бар пациенттерді жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету үшін, оның ішінде бауыр трансплантациясына іріктеуге және жіберуге қатысу
6. Созылмалы вирустық гепатиттердің көрсеткіштерін, қарсы көрсеткіштерін анықтау және вирусқа қарсы терапияны жүргізу.
7. Көрсеткіштерді, қарсы көрсеткіштерді анықтау және иммуносупрессивті және биологиялық терапияны жүргізу.
8. Бауыр трансплантациясынан кейін науқасты емдеу және бақылау.
9. Емдеудің тиімділігін бағалау және Клиникалық, зертханалық, рентгенологиялық, морфологиялық және басқа зерттеулер нәтижелерінің динамикалық өзгерістерін ескере отырып түзету.
10. Емдік лапароцентезді орындау дағдылары.
11. Емдеу қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
12. Медициналық көмек көрсетуге басымдық беріңіз.
Білімдер:
1. Ас қорыту органдарының ауруларын емдеу әдістерін, көрсеткіштерін, қарсы көрсетілімдері мен асқынуларын білу.
2. Ересектер мен балалардағы ас қорыту аурулары бар науқастардың диеталық, энтеральды және парентеральды тамақтану ерекшеліктерін білу.
3. Дәрілік заттардың әсер ету механизмдерін, олардың өзара әрекеттесуін, көрсеткіштерін, қарсы көрсетілімдерін, жанама әсерлерін, дәлелді медицина принциптерін ескере отырып, жасына байланысты тағайындау ерекшеліктерін білу.
4. Стационарлық емдеуге жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызуға арналған көрсеткіштерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Дағды 5:
Пациенттерде (ересектер, балалар) ас қорыту органдарының туа біткен, сирек және ауыр түрлерін емдеу
Машықтар:
1. Ас қорыту органдары ауруларының туа біткен, сирек және ауыр түрлерінің сирек кездесетін ауруларын емдеуді жүргізу.

4. Знание Международных рекомендаций в диагностике врожденных, редких и тяжелых форм заболеваний органов пищеварения у взрослых и детей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Применение немедикаментозных, медикаментозных и специальных методов лечения в терапии заболеваний органов пищеварения у пациентов (взрослые, дети)
Умения:
1. Составлять и обосновывать план лечения пациента, определить показания к интервенционному лечению.
2. Проводить лечение пациентов с заболеваниями органов пищеварения на амбулаторном и стационарном этапах.
3. Назначать лечебное питание с учетом общих факторов и характера заболевания у взрослых и детей, включая орфанные заболевания.
4. Навыки проведения отбора и направления пациентов с заболеваниями органов пищеварения на госпитализацию в дневной стационар, на стационарное лечение (экстренная/плановая госпитализация, включая хирургические показания).
5. Участвовать в отборе и направлении пациентов с заболеваниями органов пищеварения для оказания высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе на трансплантацию печени
6. Определять показания, противопоказания и проводить противовирусную терапию хронических вирусных гепатитов.
7. Определять показания, противопоказания и проводить иммуносупрессивную и биологическую терапию.
8. Проводить лечение и наблюдение за пациентом после трансплантации печени.
9. Оценивать эффективность лечения и корректировать его с учетом динамических изменений результатов клинических, лабораторных, рентгенологических, морфологических и прочих исследований.
10. Навыки выполнения лечебного лапароцентеза.
11. Обеспечивать безопасность лечения.
12. Расставлять приоритеты в оказании медицинской помощи.
Знания:
1. Знание методов лечения заболеваний органов пищеварения, показаний, противопоказаний и осложнений.
2. Знание принципов диетотерапии, особенностей диетического, энтерального и парентерального питания пациентов с заболеваниями органов пищеварения у взрослых и детей.
3. Знание механизмов действия лекарственных средств, их взаимодействие, показания, противопоказания, побочные эффекты, особенности назначения в зависимости от возраста с учетом принципов доказательной медицины.
4. Знание показаний для плановой и экстренной госпитализации на стационарное лечение.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Лечение врожденных, редких и тяжелых форм заболеваний органов пищеварения у пациентов (взрослные, дети
Умения:
1. Проводить лечение редких заболеваний врожденных, редких и тяжелых форм заболеваний органов пищеварения.

2. Ас қорыту органдары ауруларының туа біткен, сирек және ауыр түрлерінің сирек кездесетін ауруларының көпсалалы тәсілін пайдалана отырып, пациенттерді басқару дағдылары.
3. Тамақтану жеткіліксіздігін, оның ішінде көпсалалы командалар құрамын түзету.
4. Жаңа туған нәрестелерді қайта тамақтандыру синдромымен емдеу және алдын-алу, оның алдын-алу және емдеу.
5. Ерекше топтағы балаларға ПВТ жүргізу (бүйрек функциясының бұзылуымен, бауыр, бүйрек және басқа органдарды трансплантациялауға дейін және кейін, иммуносупрессивті терапиядағы, дәнекер тінінің жүйелік аурулары және басқа да қатар жүретін жағдайлары бар балалар).
Білімдер:
1. Гастроэнтерологиялық тәжірибеде дәлелді медицинаны білу.
2. Ересектердегі ас қорыту жүйесінің сирек кездесетін және ауыр түрлерін емдеуді білу.
3.Балалардағы туа біткен, ауыр және сирек кездесетін ас қорыту аурулары мен тамақтану бұзылыстарын емдеуді білу.
4. Ересектер мен балалардағы ас қорыту жүйесінің сирек және ауыр түрлерін емдеудегі халықаралық ұсыныстарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Дағды 6:
Ас қорыту органдарының аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) динамикалық бақылауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Асқорыту органдарының созылмалы ауруларымен, соның ішінде бауыр трансплантациясын қоса алғанда, хирургиялық араласудан өткендермен динамикалық бақылау жүргізу.
2. Ас қорыту органдарының ауруларын емдеуге мониторинг жүргізу.
3. Медициналық көмек көрсетудің стационарлық және амбулаториялық кезеңі арасындағы бақылау сабақтастығын, оның ішінде педиатриялық бейіндегі пациенттерді ересек буынға беруді жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Асқорыту органдарының созылмалы аурулары бар, оның ішінде бауырдың ТП қоса алғанда, хирургиялық араласудан өткен пациенттерді динамикалық бақылау принциптерін білу.
2. Мониторинг мерзімдерін және емдеу тиімділігінің критерийлерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Дағды 7:
Ас қорыту органдарының аурулары бар пациенттерге (Ересектер, Балалар) шұғыл түрде медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді талап ететін клиникалық өлім жағдайын (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды) қоса алғанда, өмірге қауіп төндіретін жағдайларды тану.
2. Пациенттердің жағдайының себебі мен ауырлығын бағалау және пациенттерді осы жағдайдан шығару үшін қажетті шараларды қабылдау.
3. Жүрек-өкпе реанимациясының шараларын орындау.
4. Өмірге, оның ішінде клиникалық өлімге қауіп төндіретін жағдайларда (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды тоқтату) шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.

2. Навыки ведения пациентов с использованием мультидисциплинарного подхода редких заболеваний врожденных, редких и тяжелых форм заболеваний органов пищеварения.
3. Корректировать нутритивную недостаточность, в том числе в составе мультидисциплинарных команд.
4. Проводить лечение и профилактику при синдроме повторного вскармливания новорожденных, его профилактике и лечении.
5. Проводить ПВТ детям особых групп (с нарушениями функции почек, до и после трансплантации печени, почек и других органов, детей, находящихся на иммуносупресивной терапии, с системными заболеваниями соединительной ткани и другими коморбидными состояниями).
Знания:
1. Знание доказательной медицины в гастроэнтерологической практике.
2. Знание лечения редких и тяжелых форм заболеваний органов пищеварения у взрослых.
3. Знание лечения врожденных, тяжелых и редких заболеваний органов пищеварения и расстройств питания у детей.
4. Знание Международных рекомендаций в лечении редких и тяжелых форм заболеваний органов пищеварения у взрослых и детей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 6:
Осуществление динамического наблюдения пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями органов пищеварения
Умения:
1. Проводить динамическое наблюдение с хроническими заболеваниями органов пищеварения, в том числе перенесших оперативные вмешательства, включая трансплантацию печени.
2. Проводить мониторинг лечения заболеваний органов пищеварения.
3. Осуществлять преемственность наблюдения между стационарным и амбулаторным этапом оказания медицинской помощи, в том числе передачу пациентов педиатрического профиля во взрослое звено.
Знания:
1. Знание принципов динамического наблюдения пациентов с хроническими заболеваниями органов пищеварения, в том числе перенесших оперативные вмешательства, включая ТП печени.
2. Знание сроков мониторирования и критериев эффективности лечения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 7:
Оказание медицинской помощи в экстренной форме пациентам (взрослые, дети) с заболеваниями органов пищеварения
Умения:
1. Распознавать состояния, представляющие угрозу жизни, включая состояние клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания), требующие оказания медицинской помощи в экстренной форме.
2. Оценивать причину и тяжесть состояния пациентов и принимать необходимые меры для выведения пациентов из этого состояния.
3. Выполнять мероприятия сердечно-легочной реанимации.
4. Оказывать медицинскую помощь в экстренной форме при состояниях, представляющих угрозу жизни, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания).

5. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолдану.
6. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалауды жүргізу.
7. Медициналық ұйымнан тыс жағдайларда ас қорыту органдарының аурулары кезіндегі ауыр жағдайларды анықтаңыз.
Білімдер:
1. Қан айналымының және (немесе) тыныс алудың кенеттен тоқтауының клиникалық белгілері.
2. Жүрек-өкпе реанимациясы.
3. Медициналық ұйымнан тыс жағдайларда пациенттердегі ауыр жағдайларды анықтау әдістері.
4. Медициналық ұйымнан тыс жағдайларда ас қорыту органдарының аурулары кезіндегі қарқынды терапия және реанимация әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Асқорыту органдарының аурулары бар науқастарды қалпына келтіру лечение және медициналық оңалту
Дағды 1:
Асқорыту органдарының аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) медициналық оңалту жөніндегі іс-шаралардың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау, жоспар құру
Машықтар:
1. Медициналық оңалтуды жүргізу үшін медициналық айғақтар мен қарсы айғақтарды айқындау.
2. Ас қорыту органдарының аурулары кезінде, оның ішінде хирургиялық араласудан кейін оңалту диагнозын, әлеуетін және оңалту іс-шараларының дербестендірілген кешенін белгілеу мақсатында пәнаралық комиссия/ көпсалалы команда құрамына қатысу дағдылары.
3. Асқорыту жүйесі аурулары бар пациенттерде оңалту іс-шараларының жоспарын әзірлеу.
4. Оңалту стандарттарына сәйкес қалпына келтіру лечение және медициналық оңалтуды (бірінші кезең), оның ішінде ас қорыту органдарына хирургиялық араласудан өткендерді жүргізу.
5. Асқорыту аурулары бар науқастарды медициналық оңалту шараларының тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Білімдер:
1. Ас қорыту жүйесінің аурулары бар науқастарды медициналық оңалту принциптерін білу.
2. Медициналық оңалту әдістерінің әсер ету механизмдерін білу.
3. Ас қорыту аурулары бар науқастарды медициналық оңалтудың негізгі бағдарламаларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Ас қорыту органдарының аурулары бар пациенттерге қатысты медициналық сараптамалар жүргізу.
Дағды 1:
Еңбекке жарамсыздық сараптамасы
Машықтар:
1. Медициналық сараптама нәтижелері бойынша медициналық қорытындылар тұжырымдау.
2. Ас қорыту органдарының ауруларына байланысты уақытша еңбекке жарамсыздық белгілерін және адам ағзасы функциясының тұрақты бұзылу белгілерін және ауру отбасы мүшелеріне күтім жасау үшін аурухана парағын беру кезінде күтімнің қажеттілігін анықтау.

5. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании медицинской помощи в экстренной форме.
6. Проводить оценку эффективности и безопасности применения лекарственных препаратов и медицинских изделий при оказании медицинской помощи в экстренной форме.
7. Выявлять критические состояния при заболеваниях органов пищеварения в условиях вне медицинской организации.
Знания:
1. Клинические признаки внезапного прекращения кровообращения и (или) дыхания.
2. Сердечно-легочная реанимациия.
3. Методы выявления критических состояний у пациентов в условиях вне медицинской организации.
4. Методы интенсивной терапии и реанимации при заболеваниях органов пищеварения в условиях вне медицинской организации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Восстановительное лечение и медицинская реабилитация пациентов с заболеваниями органов пищеварения
Навык 1:
Составление плана, оценка эффективности и безопасности мероприятий по медицинской реабилитации пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями органов пищеварения
Умения:
1. Определять медицинские показания и противопоказания для проведения медицинской реабилитации.
2. Навыки участия в составе междисциплинарной комиссии/ мультидисциплинарной команды с целью установления реабилитационного диагноза, потенциала и персонифицированного комплекса реабилиационных мероприятий при заболеваниях органов пищеварения, в том числе и после оперативных вмешательств.
3. Разрабатывать план реабилитационных мероприятий у пациентов с заболеваниями пищеварительной системы.
4. Проводить восстановительное лечение и медицинскую реабилитацию (первый этап), в том числе перенесших оперативные вмешательства на органах пищеварения, согласно стандартам реабилитации.
5. Оценивать эффективность и безопасность мероприятий медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями органов пищеварения.
Знания:
1. Знание принципов медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями органов пищеварения.
2. Знание механизмов воздействия методов медицинской реабилитации.
3. Знание основных программ медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями органов пищеварения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов с заболеваниями органов пищеварения.
Навык 1:
Экспертиза нетрудоспособности
Умения:
1. Формулировать по результатам медицинской экспертизы медицинские заключения.
2. Определять признаки временной нетрудоспособности и признаки стойкого нарушения функции организма человека, обусловленного заболеваниями органов пищеварения и необходимость ухода при выдаче больничного листа по уходу за больными членами семьи.

3. Асқорыту органдарының аурулары бар пациенттерді медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу.
4. Ас қорыту органдарының аурулары бар пациенттерге медициналық-әлеуметтік сараптамадан өту үшін қажетті медициналық құжаттаманы дайындау.
5. Асқорыту органдарының аурулары бар пациенттерге еңбекке жарамсыздық парағын ресімдеу
Білімдер:
1. "Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ немесе анықтама беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 қарашадағы № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 қарашада № 21660 болып тіркелген).
2. Медициналық-әлеуметтік сараптаманы жүзеге асыру үшін медициналық құжаттаманы ресімдеу.
3. Медициналық-әлеуметтік сараптамадан өту үшін уланудан және олардың салдарларынан туындаған дене функцияларының тұрақты бұзылуы бар пациенттерді жіберуге арналған медициналық көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Халық арасында ас қорыту органдары ауруларының және олардың асқынуларының алдын алуға бағытталған іс-шаралардың тиімділігін ұйымдастыру, жүргізу және бақылау
Дағды 1:
Халық арасында ас қорыту органдары ауруларының және олардың асқынуларының алдын алуға бағытталған іс-шаралардың тиімділігін ұйымдастыру, жүргізу және бақылау
Машықтар:
1. Салауатты өмір салтын қалыптастыруға және ас қорыту органдары ауруларының алдын алуға бағытталған халықты санитарлық-гигиеналық ағарту жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және өткізу.
2. Асқорыту органдары аурулары бар пациенттер үшін "мектепті" ұйымдастыру және жұмыс істеу дағдыларын меңгеру (денсаулық мектебі).
Білімдер:
1. Ас қорыту органдарының ауруларының бастапқы және қайталама алдын-алу принциптері.
2. Салауатты өмір салтын қалыптастыру бойынша санитарлық-ағарту жұмыстарының нысандары мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Дағды 1:
Облыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес медициналық құжаттаманы жүргізу, медициналық-статистикалық ақпаратты талдау
Машықтар:
1. Жұмысты жоспарлау және өз қызметінің көрсеткіштерін талдай отырып есеп жасау.
2. Медициналық құжаттаманы, оның ішінде электрондық түрде жүргізу және оны жүргізу сапасын бақылау.
3. Бейінді медициналық бөлімше жұмысының Медициналық-статистикалық көрсеткіштеріне талдау жүргізу.
4. Жұмыста пациенттердің дербес деректері мен мәліметтерін заңнамаға сәйкес пайдалану.

3. Направлять пациентов с заболеваниями органов пищеварения на медико-социальную экспертизу.
4. Подготавливать необходимую медицинскую документацию пациентам с заболеваниями органов пищеварения для прохождения медико-социальной экспертизы.
5. Оформлять листок нетрудоспособности пациентам с заболеваниями органов пищеварения
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 ноября 2020 года № 21660).
2. Оформление медицинской документации для осуществления медико-социальной экспертизы.
3. Медицинские показания для направления пациентов, имеющих стойкое нарушение функций организма, обусловленное отравлениями и их последствиями, для прохождения медико-социальной экспертизы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику заболеваний органов пищеварения и их осложнений среди населения
Навык 1:
Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику заболеваний органов пищеварения и их осложнений среди населения
Умения:
1. Разрабатывать и проводить мероприятия по санитарно-гигиенического просвещению населения, направленные на формирование здорового образа жизни и профилактику заболеваний органов пищеварения.
2. Владеть навыками организации и работы "школы" для пациентов с заболеваниями органов пищеварения (школа здоровья).
Знания:
1. Принципы первичной и вторичной профилактики заболеваний органов пищеварения.
2. Формы и методы санитарно-просветительной работы по формированию здорового образа жизни.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 5:
Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Навык 1:
Ведение медицинской документации, анализ медико-статистической информации, в соответствии с требованиями нормативных правовых актах в области
Умения:
1. Планировать работу и составлять отчет с анализом показателей собственной деятельности.
2. Вести медицинскую документацию, в том числе в электронном виде и контролировать качество ее ведения.
3. Проводить анализ медико-статистических показателей работы профильного медицинского отделения.
4. Использовать в работе персональные данные пациентов и сведения, в соответствии с законодательством.

5. Ультрадыбыстық бақылаумен бауыр биопсиясын жүргізу дағдылары.
Білімдер:
1. Диагностикалық лапароцентез жүргізу әдістемесін білу.
2. Ультрадыбыстық физиканы, іш қуысы мүшелерін ультрадыбыстық зерттеу әдістерін, бауыр мен көкбауыр тамырларының доплерографиясын білу. бауыр эластографиясы
3. Асқорыту ауруларының ультрадыбыстық семиотикасын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерде (балалар) ас қорыту органдарының ауруларының диагнозын белгілеу.
Машықтар:
1. Ас қорыту жүйесінің аурулары кезінде дифференциалды диагноз қойыңыз.
2. Балалардағы туа біткен және жүре пайда болған ас қорыту аурулары мен тамақтану бұзылыстары кезінде дифференциалды диагноз қойыңыз.
3. Балалардағы ас қорыту жүйесінің ауруының ауырлығын бағалау.
4. Балалардағы тамақтану мәртебесін бағалау, соның ішінде тамақтану мәртебесінің өзгеру себептерін және олармен байланысты физикалық дамудың бұзылуын анықтау.
5. АЖХ-10, жалпы қабылданған жіктемелерге сәйкес ас қорыту органдарының ауруларының алдын-ала/клиникалық диагнозын белгілеу және негіздеу.
Білімдер:
1. Балалардағы ас қорыту органдары ауруларының диагностикалық критерийлерін білу
2. Ас қорыту органдарының ауруларында дифференциалды-диагностикалық іздеу алгоритмдерін білу
3. Ас қорыту органдарының ауруларының жіктелуін білу
4. Әр түрлі жастағы балалардағы тамақтанудың бұзылуының диагностикалық критерийлерін білу.
5. Ақуыз-энергетикалық жеткіліксіздіктің жіктелуін білу
6. Созылмалы тамақтану бұзылыстарының жіктелуін, балалардағы гипотрофиялардың жіктелуін білу.
7. Балалардың жасына байланысты дене салмағын және бойын бағалау критерийлерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 3:
Пациенттердегі (балалар) ас қорыту органдары ауруларының туа біткен, сирек және ауыр түрлерін диагностикалау.
Машықтар:
1. Ас қорыту жүйесінің туа біткен, сирек және ауыр ауруларын диагностикалау.
2. Ас қорыту органдары ауруларының сирек және ауыр түрлерін диагностикалау кезінде аспаптық зерттеу әдістері мен зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін талдау дағдылары.
3. Дәрігерлік консилиумдарды, көпсалалы командаларды ұйымдастыру дағдылары.
Білімдер:
1. Гастроэнтерологиялық тәжірибеде дәлелді медицинаны білу.
2. Эпидемиологияны, этиологияны, патогенезді, патоморфологияны, клиникалық көріністі, балалардағы ас қорыту органдары ауруларының сирек және ауыр түрлерінің диагностикасын білу.
3. Балалардағы ас қорыту органдары ауруларының туа біткен, сирек және ауыр түрлерін тексерудің зертханалық-аспаптық әдістерін тағайындауға көрсеткіштерді білу.

5. Навыки проведения биопсии печени под контролем УЗИ.
Знания:
1. Знание методики проведения диагностического лапароцентеза.
2. Знание физики ультразвука, методики проведения ультразвукового обследования органов брюшной полости, допплерографии сосудов печени и селезенки. эластографии печени
3. Знание ультразвуковой семиотики заболеваний органов пищеварения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Установление диагноза заболеваний органов пищеварения у пациентов (дети).
Умения:
1. Проводить дифференциальный дигноз при заболеваниях органов пищеварения.
2. Проводить дифференциальный дигноз при врожденных и приобретенных заболеваниях органов пищеварения и нарушений питания у детей.
3. Оценивать тяжесть заболевания пищеварительной системы у детей.
4. Оценивать нутритивный статус у детей, в том числе устанавливать причины изменений нутритивного статуса и связанных с ними нарушений физического развития.
5. Устанавливать и обосновывать предварительный/клинический диагноз заболеваний органов пищеварения в соответствии с МКБ - 10, общепринятыми классификациями.
Знания:
1. Знание диагностических критериев заболеваний органов пищеварения у детей
2. Знание алгоритмов дифференциально-диагностического поиска при заболеваниях органов пищеварения
3. Знание классификации заболеваний органов пищеварения
4. Знание диагностических критериев нарушения питания у детей в разные возрастные периоды.
5. Знание классификации белково-энергетической недостаточности
6. Знание классификации хронических расстройств питания, классификации гипотрофий у детей.
7. Знание критериев оценки массы тела и роста в зависимости от возраста у детей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Диагностика врожденных, редких и тяжелых форм заболеваний органов пищеварения у пациентов (дети).
Умения:
1. Диагностировать врожденные, редкие и тяжелые заболевания органов пищеварения.
2. Навыки анализа результатов инструментальных методов обследования и лабораторно-диагностических исследований, при диагностике редких и тяжелых форм заболеваний органов пищеварения.
3. Навыки организации врачебных консилиумов, мультидисциплинарных команд.
Знания:
1. Знание доказательной медицины в гастроэнтерологической практике.
2. Знание эпидемиологии, этиологии, патогенеза, патоморфологии, клинической картины, диагностики редких и тяжелых форм заболеваний органов пищеварения у детей.
3. Знание показаний к назначению лабораторно-инструментальных методов обследования врожденных, редких и тяжелых форм заболеваний органов пищеварения у детей.

"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер-гастроэнтеролог (ересек, балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ 7.3 (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде) кіші деңгейінің біліктілігін арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ас қорыту органдарының аурулары бар пациенттерге (ересектер, балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Гастроэнтеролог дәрігерлердің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Гастроэнтерологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Гастроэнтеролог дәрігерлердің (ересектер мен балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
3. Гастроэнтерологияда күрделі емдік манипуляциялар жүргізу
Еңбек функциясы 1:
Гастроэнтеролог дәрігерлердің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Гастроэнтеролог дәрігерлердің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында гастроэнтерологтар (ересектер, балалар) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Гастроэнтеролог дәрігерлердің (ересектер, балалар) келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Гастроэнтерология саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.

Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач гастроэнтеролог (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые, дети) с заболеваниями органов пищеварения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей гастроэнтерологов (взрослых и детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами гастроэнтерологами (взрослыми и детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей гастроэнтерологов (взрослых и детских)
3. Проведение сложных лечебных манипуляций в гастроэнтерологии
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей гастроэнтерологов (взрослых и детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей гастроэнтерологов (взрослых и детских).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами гастроэнтерологами (взрослыми, детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей гастроэнтерологов (взрослых, детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области гастроэнтерологии.

4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе cапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Гастроэнтерология саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Эпидемиологиялық жағдай мен аурулардың таралуын бақылау. ас қорыту органдары.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Гастроэнтерологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Гастроэнтерология (ересектер, балалар)"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Гастроэнтерология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Гастроэнтерология (ересектер, балалар)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтау және гастроэнтерологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелген).

4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области гастроэнтерологии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения заболеваний. органов пищеварения.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами гастроэнтерологами (взрослыми и детскими).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Гастроэнтерология (взрослая, детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Гастроэнтерология (взрослая, детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Гастроэнтерология (взрослая, детская)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами гастроэнтерологами (взрослыми и детскими).
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).

2211-6
Қызмет атауының коды:
2211-6-002
Кәсіптің атауы:
7.3 Дәрігер-гастроэнтеролог (ересектер)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер-гастроэнтеролог (ересек)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ 7.3 (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде) кіші деңгейінің біліктілігін арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ас қорыту органдарының аурулары бар пациенттерге (ересектер) білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Гастроэнтеролог дәрігерлердің (ересектер) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Гастроэнтерологтар (ересектер көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Гастроэнтеролог дәрігерлердің (ересектер) қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
3. Гастроэнтерологияда күрделі емдік манипуляциялар жүргізу
Еңбек функциясы 1:
Гастроэнтеролог дәрігерлердің (ересектер) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Гастроэнтеролог дәрігерлердің (ересектер) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында гастроэнтерологтар (ересектер) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Гастроэнтеролог дәрігерлердің (ересектер) келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.

2211-6
Код наименования занятия:
2211-6-002
Наименование профессии:
7.3 Врач-гастроэнтеролог (взрослый)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач гастроэнтеролог (взрослый)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые) с заболеваниями органов пищеварения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей гастроэнтерологов (взрослых).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами гастроэнтерологами (взрослыми).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей гастроэнтерологов (взрослых)
3. Проведение сложных лечебных манипуляций в гастроэнтерологии
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей гастроэнтерологов (взрослых).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей гастроэнтерологов (взрослых).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами гастроэнтерологами (взрослыми) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей гастроэнтерологов (взрослых) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.

3. Гастроэнтерология саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Гастроэнтерология саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Эпидемиологиялық жағдай мен аурулардың таралуын бақылау. ас қорыту органдары.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Гастроэнтерологтар (ересектер көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Гастроэнтерология (ересектер)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Гастроэнтерология (ересектер)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Гастроэнтерология (ересектер)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтау және гастроэнтерологтар (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелген).

3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области гастроэнтерологии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области гастроэнтерологии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения заболеваний. органов пищеварения.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами гастроэнтерологами (взрослыми).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Гастроэнтерология (взрослая)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Гастроэнтерология (взрослая)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Гастроэнтерология (взрослая)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами гастроэнтерологами (взрослыми).
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).

2211-6
Қызмет атауының коды:
2211-6-003
Кәсіптің атауы:
7.3 Дәрігер-гастроэнтеролог (балалар)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Дәрігер-гастроэнтеролог (балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ас қорыту органдарының аурулары бар пациенттерге (балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Гастроэнтеролог дәрігерлердің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Гастроэнтерологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Гастроэнтеролог дәрігерлердің (ересектер мен балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
3. Гастроэнтерологияда күрделі емдік манипуляциялар жүргізу
Еңбек функциясы 1:
Гастроэнтеролог дәрігерлердің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Гастроэнтеролог дәрігерлердің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында гастроэнтерологтар (ересектер, балалар) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Гастроэнтеролог дәрігерлердің (ересектер, балалар) келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.

2211-6
Код наименования занятия:
2211-6-003
Наименование профессии:
7.3 Врач-гастроэнтеролог (детский)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач гастроэнтеролог (детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (дети) с заболеваниями органов пищеварения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей гастроэнтерологов (детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами гастроэнтерологами (детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей гастроэнтерологов (детских)
3. Проведение сложных лечебных манипуляций в гастроэнтерологии
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей гастроэнтерологов (детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей гастроэнтерологов (детских).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами гастроэнтерологами (детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей гастроэнтерологов (детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.

2211-6
Қызмет атауының коды:
2211-6-001
Кәсіптің атауы:
7.4 Дәрігер-гастроэнтеролог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер-гастроэнтеролог (ересек, балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ас қорыту органдарының аурулары бар пациенттерге (ересектер, балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, Гастроэнтерология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жасау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Гастроэнтерология (ересектер, балалар)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Гастроэнтерологтар (ересектер, балалар)"мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Гастроэнтерология (ересектер, балалар)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Гастроэнтерология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:

2211-6
Код наименования занятия:
2211-6-001
Наименование профессии:
7.4 Врач-гастроэнтеролог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач гастроэнтеролог (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые, дети) с заболеваниями органов пищеварения, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области гастроэнтерологии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Гастроэнтерология (взрослая, детская)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Гастроэнтерологои (взрослая, детская)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Гастроэнтерология (взрослая, детская)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Гастроэнтерология (взрослая, детская)".
Умения:

4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды келісу және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Гастроэнтерологтар (ересектер, балалар)"мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
Дағды 1:
Халыққа гастроэнтерологиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Дәлелдерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде Халыққа гастроэнтерологиялық көмек көрсету саласындағы стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтарды және әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
2. Республика және халықаралық ынтымақтастық деңгейінде гастроэнтерологиялық қызметті дамыту және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулар мен әдістемелік ұсыныстар.
2. Медициналық көмектің сапасын бағалау әдістері, оның ішінде аудит және диагностика мен емдеудің тиімділігін бағалау, этикалық стандарттар және пациенттердің құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Халыққа гастроэнтерологиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Машықтар:
1. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқауларға сараптама/рецензия жүргізу.
2. Стандарттарды, Хаттамаларды және нұсқауларды жақсарту бойынша ұсыныстарды тұжырымдау және оларға өзгерістер немесе толықтырулар ұсыну.
3. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы туралы сараптамалық қорытынды қалыптастыру.
4. Қызметкерлерді оқыту және олардың сәтті орындалуын бақылау арқылы клиникалық тәжірибеге өзгерістер енгізу процесін қолдау.
Білімдер:
1. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқауларды сараптау/рецензиялау ережелері мен әдістері.
2. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы бойынша сараптамалық қорытынды қалыптастыру қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Дағды 1:
Оқытушылық қызметке қатысу
Машықтар:

4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Гастроэнтерологои (взрослая, детская)"
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании гастроэнтерологической помощи населению.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения гастроэнтерологической помощи населению на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации гастроэнтерологической службы на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.
2. Методы оценки качества медицинской помощи, включая аудит и оценка эффективности диагностики и лечения, этические стандарты и права пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании гастроэнтерологической помощи населению.
Умения:
1. Проводить экспертизу/рецензирование стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Формулировать рекомендации по улучшению стандартов, протоколов и инструкций, а также предложить изменения или дополнения к ним.
3. Формировать экспертное заключение о качестве разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
4. Поддерживать процесс внедрения изменений в клиническую практику, обучая персонал и следя за их успешным выполнением.
Знания:
1. Правила и методы экспертизы/рецензирования стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Правила формирования экспертного заключения по качеству разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Академическая деятельность в области здравоохранения
Навык 1:
Участие в преподавательской деятельности
Умения:

20. Кәсіптің карточкасы "7.2 Дәрігер гепатолог":
Топтың коды:
2211-6
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
7.2 Дәрігер гепатолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер гепатолог" біліктілігі. Бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі қажет емес. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
"Гепатология" мамандануы "Гастроэнтерология", "Инфекция аурулар" мамандықтары бойынша сертификаттау курсы
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бауыр және өт жолдары аурулары бар пациенттердің (ересектер, балалар) профилактикасы, диагностикасы, емдеу, медициналық оңалтуы
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бауыр мен өт жолдарының ауруларын диагностикалау, емдеу, оның ішінде сирек және аралас формалар
2. Бауыр және өт жолдары аурулары бар науқастарды қалпына келтіру емдеу және медициналық оңалту
3. Бауыр және өт жолдарының аурулары кезінде медициналық сараптама жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
2. Үздіксіз кәсіби даму
3. Бауыр трансплантациясына дейін және кейін науқастарды басқару
Еңбек функциясы 1:
Бауыр мен өт жолдарының ауруларын диагностикалау, емдеу, оның ішінде сирек және аралас формалар
Дағды 1:
Пациенттерде диагностикалық процедураларды жүргізу.
Машықтар:
1. Диагностикалық лапароцентезді орындау дағдылары.
2. Бауыр мен көкбауыр тамырларының доплерографиясын жүргізу дағдылары.
3. Бауыр эластографиясын жүргізу дағдылары.
4.Ультрадыбыстық бақылаумен бауыр биопсиясын жүргізу дағдылары.
Білімдер:
1. Диагностикалық лапароцентез жүргізу әдістемесін білу.
2. Ультрадыбыстық физиканы, бауыр мен көкбауыр тамырларының доплерографиясын, бауыр эластографиясын білу.
3. Асқорыту ауруларының ультрадыбыстық семиотикасын білу.
4. Көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді, ультрадыбыстық бақылаудағы бауыр биопсиясын жүргізу әдістемесін және асқынуларды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Бауыр және өт жолдары ауруларының диагнозын анықтау
Машықтар:
1. Бауыр мен өт жолдарының аурулары кезінде дифференциалды диагноз қойыңыз.
2. Бауыр мен өт жолдарының ауруларындағы аурудың ауырлығын бағалау.
3. Бауыр ауруларының ауырлығы мен болжамын бағалау үшін диагностикада шкалаларды немесе индекстерді қолданыңыз.
4. Бауыр мен өт жолдарының аурулары кезіндегі тамақтану жағдайын бағалау.
5.АХЖ-10, жалпы қабылданған жіктемелерге сәйкес бауыр мен өт жолдарының ауруларының алдын ала/клиникалық диагнозын белгілеу және негіздеу.

20. Карточка профессии "7.2 Врач-гепатолог":
Код группы:
2211-6
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
7.2 Врач-гепатолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач гепатолог". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специализации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Гепатология" в рамках специальностей "Гастроэнтерология", "Инфекционные болезни".
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями печени и желчевыводящих путей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика, лечение заболеваний печени и желчевыводящих путей, в том числе редких и сочетанных форм
2. Восстановительное лечение и медицинская реабилитация пациентов с заболеваниями печени и желчевыводящих путей
3. Проведение медицинской экспертизы при заболеваниях печени и желчевыводящих путей
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
2. Непрерывное профессиональное развитие
3. Ведение пациентов до и после трансплантации печени
Трудовая функция 1:
Диагностика, лечение заболеваний печени и желчевыводящих путей, в том числе редких и сочетанных форм
Навык 1:
Проведение диагностических процедур у пациентов.
Умения:
1. Навыки выполнения диагностического лапароцентеза.
2. Навыки проведения допплерографии сосудов печени и селезенки.
3. Навыки проведения эластографии печени.
4.Навыки проведения биопсии печени под контролем УЗИ.
Знания:
1. Знание методики проведения диагностического лапароцентеза.
2. Знание физики ультразвука, методики проведения допплерографии сосудов печени и селезенки, эластографии печени.
3. Знание ультразвуковой семиотики заболеваний органов пищеварения.
4. Знание показаний и противопоказаний, методики проведения биопсии печени под контролем УЗИ, и осложнения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Установление диагноза заболеваний печени и желчевыводящих путей
Умения:
1. Проводить дифференциальный диагноз при заболеваниях печени и желчевыводящих путей.
2. Оценивать тяжесть заболевания при заболеваниях печени и желчевыводящих путей.
3. Применять в диагностике шкалы или индексы для оценки степени тяжести и прогноза заболеваний печени.
4. Оценивать нутритивный статус при заболеваниях печени и желчевыводящих путей.
5. Устанавливать и обосновывать предварительный/клинический диагноз заболеваний печени и желчевыводящих путей в соответствии с МКБ-10, общепринятыми классификациями.

6. Бауыр мен өт жолдарының туа біткен ақаулары мен ауытқуларын диагностикалау.
Білімдер:
1.Өт жолдарының әртүрлі этиологиясы мен патологиясының жедел және созылмалы бауыр ауруларының диагностикалық критерийлерін білу.
2.Бауыр мен өт жолдарының зақымдануының негізгі клиникалық-зертханалық синдромдарындағы дифференциалды-диагностикалық іздеу алгоритмдерін білу.
3. Порталдық гипертензияның диагностикалық критерийлері мен даму себептерін білу.
Өңештің варикозды тамырларының эндоскопиялық критерийлерін білу.
3. Асциттің себебін, патогенезін, дифференциалды диагнозын білу.
3. Отқа төзімді асциттің диагностикалық критерийлерін білу.
4. Асциттік сұйықтықты зерттеудің диагностикалық құндылығын, соның ішінде өздігінен бактериялық перитонит диагнозын білу.
5. Түріне байланысты гепаторенальды синдромның дифференциалды диагнозы мен диагностикалық критерийлерін білу.
6. Созылмалы бауыр ауруы бар науқастарда бүйрек жеткіліксіздігінің болжамды мәнін білу.
7. Бауыр энцефалопатиясының себептерін, дифференциалды диагностикасын, диагностикалық критерийлерін білу.
8. Гепатопульмональды синдромның, бауыр гидротораксының диагностикалық критерийлерін білу.
9. Білу қақпа және көкбауыр венасы тромбозының диагностикалық критерийлері.
10. Бауырдың ісік зақымдануының дифференциалды диагнозы мен диагностикалық критерийлерін білу.
11. Жүкті әйелдердегі бауыр мен өт жолдарының ауруларының диагностикалық критерийлерін білу.
12.Бауыр мен өт жолдарының ауруларының жіктелуін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 3:
Бауыр және өт жолдары ауруларының сирек және аралас түрлерін диагностикалау
Машықтар:
1. Бауыр мен өт жолдарының ауруларының сирек кездесетін және аралас түрлерін, қатар жүретін жағдайларды диагностикалау.
2. Бауыр мен өт жолдарының ауруларының сирек және аралас түрлерін, қатар жүретін жағдайларды диагностикалау кезінде аспаптық зерттеу әдістері мен зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін талдау дағдылары.
3.Дәрігерлік консилиумдарды, көпсалалы командаларды ұйымдастыру дағдылары.
Білімдер:
1.НҚА талаптарын, стандарттарды, клиникалық хаттамаларды және клиникалық нұсқаулықтарды білу.
2.Гепатологиялық тәжірибеде дәлелді медицинаны білу.
3.Эпидемиологияны, этиологияны, патогенезді, патоморфологияны, клиникалық көріністі, бауыр мен өт жолдары ауруларының сирек кездесетін және аралас түрлерін диагностикалауды, қатар жүретін жағдайларды білу.
4.Бауыр мен өт жолдарының ауруларының сирек кездесетін және аралас түрлерін диагностикалаудағы Халықаралық ұсыныстарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 4:
Бауыр, өт жолдарының ауруларын емдеу
Машықтар:
1. Науқасты емдеу жоспарын жасаңыз және негіздеңіз,
2. Бауыр, өт жолдары аурулары бар пациенттерді күндізгі, тәулік бойы стационарға жатқызуға іріктеу жүргізу және жіберу.
3. Амбулаториялық және стационарлық кезеңдерде бауыр, өт жолдары аурулары бар пациенттерді емдеуді жүргізу.
4. Емдік тамақтануды тағайындаңыз, бауыр, өт жолдарының аурулары кезінде тамақтану жағдайын түзетіңіз.
5. Өңеш пен асқазанның варикозды тамырларын эндоскопиялық емдеу көрсеткіштерін анықтаңыз.

6. Диагностировать врожденные пороки и аномалии развития печени и желчевыводящих путей.
Знания:
1. Знание диагностических критерии острых и хронических заболеваний печени различной этиологии и патологии желчевыводящих путей.
2. Знание алгоритмов дифференциально-диагностического поиска при основных клинико-лабораторных синдромах поражения печени и желчевыводящих путей.
3. Знание диагностических критериев и причин развития портальной гипертензии.
Знание эндоскопических критериев варикозно-расширенных вен пищевода.
3. Знание причины, патогенез, дифференциальный диагноз асцита.
3. Знание диагностических критериев рефрактерного асцита.
4. Знание диагностической ценности исследования асцитической жидкости, включая диагностику спонтанного бактериального перитонита.
5. Знание дифференциального диагноза и диагностических критериев гепаторенального синдрома в зависимости от типа.
6. Знание прогностического значения почечной недостаточности у пациентов с хроническим заболеванием печени.
7. Знание причин, дифференциальной диагностики, диагностических критерии печеночной энцефалопатии.
8. Знание диагностических критериев гепатопульмонального синдрома, печеночного гидроторакса.
9. Знание диагностические критериев тромбоза воротной и селезеночной вены.
10. Знание дифференциального диагноза и диагностических критериев при опухолевых поражениях печени.
11. Знание диагностических критериев заболеваний печени и желчевыводящих путей у беременных.
12. Знание классификации заболеваний печени и желчевыводящих путей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Диагностика редких и сочетанных форм заболеваний печени и желчевыводящих путей
Умения:
1. Диагностировать редкие и сочетанные формы заболеваний печени и желчевыводящих путей, коморбидных состояний.
2. Навыки анализа результатов инструментальных методов обследования и лабораторно-диагностических исследований, при диагностике редких и сочетанных формах заболеваний печени и желчевыводящих путей, коморбидных состояний.
3. Навыки организации врачебных консилиумов, мультидисциплинарных команд.
Знания:
1. Знание требований НПА, стандартов, клинических протоколов и клинических руководств.
2. Знание доказательной медицины в гепатологической практике.
3. Знание эпидемиологии, этиологии, патогенеза, патоморфологии, клинической картины, диагностики редких и сочетанных форм заболеваний заболеваний печени и желчевыводящих путей, коморбидных состояний.
4. Знание Международных рекомендаций в диагностике редких и сочетанных форм заболеваний печени и желчевыводящих путей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Лечение заболеваний печени, желчевыводящих путей
Умения:
1. Составлять и обосновать план лечения пациента,
2. Проводить отбор и направлять пациентов с заболеваниями печени, желчевыводящих путей на госпитализацию в дневной, круглосуточный стационар.
3. Проводить лечение пациентов с заболеваниями печени, желчевыводящих путей на амбулаторном и стационарном этапах.
4. Назначать лечебное питание, проводить коррекцию нутритивного статуса при заболеваниях печени, желчевыводящих путей.
5. Определять показания к эндоскопическому лечению варикозно-расширенных вен пищивода и желудка.

6. Гепацеллюлярлы карциноманы интервенциялық емдеуге көрсеткіштерді анықтаңыз.
7. Жоғары технологиялық медициналық қызметтерді көрсету үшін көрсеткіштерді анықтау.
8. Созылмалы вирустық гепатиттердің көрсеткіштерін, қарсы көрсеткіштерін анықтау және вирусқа қарсы терапияны жүргізу.
9. Көрсеткіштерді, қарсы көрсеткіштерді анықтау және иммуносупрессивті терапия жүргізу.
10. Бауыр мен өт жолдарының патологиясымен жүкті әйелдерді басқару тактикасын анықтаңыз.
11. Жедел бауыр жеткіліксіздігі, созылмалы бауыр жеткіліксіздігі, өңештің варикозды тамырларынан қан кету және гепатологиядағы басқа да шұғыл жағдайлар кезінде қарқынды терапия жүргізу.
12. Лапароцентезді емдеңіз.
13. Емдеудің тиімділігін бағалау және оны түзету.
14. Емдеу қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Білімдер:
1.Бауыр ауруларын, өт жолдарын, көрсеткіштерді, қарсы көрсеткіштерді және асқынуларды емдеу әдістерін білу.
2.Емдік тамақтанудың ерекшеліктерін білу, бауыр, өт жолдары ауруларында нутритивтік жеткіліксіздікті түзету.
3. Дәрілік заттардың әсер ету механизмдерін, олардың өзара әрекеттесуін, көрсеткіштерін, қарсы көрсетілімдерін, жанама әсерлерін, дәлелді медицина принциптерін ескере отырып, жасына байланысты тағайындау ерекшеліктерін білу.
4. Стационарлық емдеуге жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызуға арналған көрсеткіштерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 5:
Бауыр мен өт жолдарының сирек және аралас ауруларын емдеу
Машықтар:
1. Бауыр мен өт жолдарының сирек кездесетін және аралас ауруларын және қатар жүретін ауруларды емдеу.
2. Бауыр мен өт жолдарының сирек кездесетін және аралас аурулары мен қатар жүретін жағдайлардың көпсалалы тәсілін қолдана отырып, пациенттерді басқару дағдылары.
Білімдер:
1. Бауыр мен өт жолдарының сирек кездесетін және аралас ауруларын және қатар жүретін жағдайларды емдеу принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 6:
Бауыр және өт жолдары аурулары бар пациенттерді динамикалық бақылау.
Машықтар:
1. Бауыр, өт жолдары аурулары бар, оның ішінде хирургиялық араласудан өткен пациенттерге динамикалық бақылау жүргізу.
2. Медициналық көмек көрсетудің стационарлық және амбулаториялық кезеңі арасындағы бақылау сабақтастығын жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Бауыр және өт жолдары аурулары бар, оның ішінде хирургиялық араласудан өткен пациенттерді динамикалық бақылау принциптерін білу.
2. Мониторинг мерзімдерін және емдеу тиімділігінің критерийлерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Бауыр және өт жолдары аурулары бар науқастарды қалпына келтіру емдеу және медициналық оңалту
Дағды 1:
Бауыр және өт жолдары аурулары бар пациенттерді медициналық оңалту жөніндегі іс-шаралардың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау, жоспар құру
Машықтар:
1. Медициналық оңалтуды жүргізу үшін медициналық айғақтар мен қарсы айғақтарды айқындау.
2. Бауыр және өт жолдары аурулары кезінде, оның ішінде хирургиялық араласудан кейін де оңалту диагнозын, әлеуетін және оңалту іс-шараларының дербестендірілген кешенін белгілеу мақсатында пәнаралық комиссияның немесе көпсалалы команданың құрамына қатысу дағдылары.

6. Определять показания к интервенционному лечению гепацеллюлярной карциномы.
7. Определять показания для оказания высокотехнологичных медицинских услуг.
8. Определять показания, противопоказания и проводить противовирусную терапию хронических вирусных гепатитов.
9. Определять показания, противопоказания и проводить иммуносупрессивную терапию.
10. Определять тактику ведения беременных при патологии печени и желчевыводящих путей.
11. Проводить интенсивную терапию при острой печеночной недостаточности, при обострении хронической печеночной недостаточности, кровотечении из варикозно-расширенных вен пищевода и др. неотложных состояний в гепатологии.
12. Проводить лечебный лапароцентез.
13. Оценивать эффективность лечения и проводить его коррекцию.
14. Обеспечивать безопасность лечения.
Знания:
1. Знание методов лечения заболеваний печени, желчевыводящих путей, показаний, противопоказаний и осложнений.
2. Знание особенностей лечебного питания, коррекции нутритивной недостаточности при заболеваниях печени, желчевыводящих путей.
3. Знание механизмов действия лекарственных средств, их взаимодействие, показания, противопоказания, побочные эффекты, особенности назначения в зависимости от возраста с учетом принципов доказательной медицины.
4. Знание показаний для плановой и экстренной госпитализации на стационарное лечение.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Лечение редких и сочетанных заболеваний печени и желчевыводящих путей
Умения:
1. Проводить лечение редких и сочетанных заболеваний печени и желчевыводящих путей и коморбидных состояний.
2. Навыки ведения пациентов с использованием мультидисциплинарного подхода редких и сочетанных заболеваний печени и желчевыводящих путей и коморбидных состояний.
Знания:
1. Знание принципов лечения редких и сочетанных заболеваний печени и желчевыводящих путей и коморбидных состояний.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 6:
Динамического наблюдения за пациентами с заболеваниями печени и желчевыводящих путей.
Умения:
1. Проводить динамическое наблюдение пациентов с заболеваниями печени, желчевыводящих путей, в том числе перенесших оперативные вмешательства.
2. Осуществлять преемственность наблюдения между стационарным и амбулаторным этапом оказания медицинской помощи.
Знания:
1. Знание принципов динамического наблюдения пациентов с заболеваниями печени и желчевыводящих путей, в том числе перенесших оперативные вмешательства.
2. Знание сроков мониторирования и критериев эффективности лечения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Восстановительное лечение и медицинская реабилитация пациентов с заболеваниями печени и желчевыводящих путей
Навык 1:
Составление плана, оценка эффективности и безопасности мероприятий по медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями печени и желчевыводящих путей
Умения:
1. Определять медицинские показания и противопоказания для проведения медицинской реабилитации.
2. Навыки участия в составе междисциплинарной комиссии или мультидисциплинарной команды с целью установления реабилитационного диагноза, потенциала и персонифицированного комплекса реабилиационных мероприятий при заболеваниях печени и желчевыводящих путей, в том числе и после оперативных вмешательств.

3. Бауыр және өт жолдары аурулары бар пациенттерде оңалту іс-шараларының жоспарын әзірлеу.
4. Қалпына келтіру лечение және медициналық оңалтуды (бірінші кезең), оның ішінде бауыр және өт жолдарының аурулары кезінде хирургиялық араласудан өткендерді жүргізу.
5. Бауыр және өт жолдары аурулары бар науқастарды медициналық оңалту шараларының тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Білімдер:
1.Бауыр және өт жолдары аурулары бар науқастарды медициналық оңалту принциптерін білу.
2.Медициналық оңалту әдістерінің әсер ету механизмдерін білу.
3.Бауыр және өт жолдары аурулары бар науқастарды медициналық оңалтудың негізгі бағдарламаларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Бауыр және өт жолдарының аурулары кезінде медициналық сараптама жүргізу
Дағды 1:
Еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүргізуді жүзеге асыру және пациентті медициналық-әлеуметтік сараптамаға (МӘС)жіберу
Машықтар:
1. Уақытша еңбекке жарамсыздық белгілерін, оның ішінде пациентке отбасы мүшелеріне күтім жасау қажеттілігінің белгілерін және бауыр және өт жолдары аурулары бар пациенттердің тыныс-тіршілігінің тұрақты бұзылу белгілерін анықтау.
2. МӘС өту үшін дене функцияларының тұрақты бұзылуы бар бауыр және өт жолдары аурулары бар пациенттерді жіберу үшін медициналық көрсеткіштерді анықтау.
3. Медициналық-әлеуметтік сараптаманы жүзеге асыру үшін пациенттерге клиникалық-диагностикалық қорытынды ресімдеу.
Білімдер:
1. "Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ немесе анықтама беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 қарашадағы № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 қарашада № 21660 болып тіркелген).
2. Медициналық-әлеуметтік сараптаманы жүзеге асыру үшін медициналық құжаттаманы ресімдеу.
3. Медициналық-әлеуметтік сараптамадан өту үшін уланудан және олардың салдарларынан туындаған дене функцияларының тұрақты бұзылуы бар пациенттерді жіберуге арналған медициналық көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Дағды 1:
Облыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес медициналық құжаттаманы жүргізу, медициналық-статистикалық ақпаратты талдау
Машықтар:
1. Жұмысты жоспарлау және өз қызметінің көрсеткіштерін талдай отырып есеп жасау.

3. Разрабатывать план реабилитационных мероприятий у пациентов с заболеваниями печени и желчевыводящих путей.
4. Проводить восстановительное лечение и медицинскую реабилитацию (первый этап), в том числе перенесших оперативные вмешательства при заболеваниях печени и желчевыводящих путей.
5. Оценивать эффективность и безопасность мероприятий медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями печени и желчевыводящих путей.
Знания:
1.Знание принципов медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями печени и желчевыводящих путей.
2.Знание механизмов воздействия методов медицинской реабилитации.
3.Знание основных программ медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями печени и желчевыводящих путей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проведение медицинской экспертизы при заболеваниях печени и желчевыводящих путей
Навык 1:
Осуществлять проведение экспертизы временной нетрудоспособности и направлять пациента на медико-социальную экспертизу (МСЭ)
Умения:
1. Определять признаки временной нетрудоспособности, включая признаки необходимости ухода за пациентом членами семьи, и признаки стойкого нарушения жизнедеятельности пациентов с заболеваниями печени и желчевыводящих путей.
2. Определять медицинские показания для направления пациентов с заболеваниями печени и желчевыводящих путей, имеющих стойкое нарушение функций организма, для прохождение МСЭ.
3. Оформлять клинико-диагностическое заключение пациентам для осуществления медико-социальной экспертизы.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 ноября 2020 года № 21660).
2. Оформление медицинской документации для осуществления медико-социальной экспертизы.
3. Медицинские показания для направления пациентов, имеющих стойкое нарушение функций организма, обусловленное отравлениями и их последствиями, для прохождения медико-социальной экспертизы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Навык 1:
Ведение медицинской документации, анализ медико-статистической информации, в соответствии с требованиями нормативных правовых актах в области
Умения:
1. Планировать работу и составлять отчет с анализом показателей собственной деятельности.

2211-6
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
7.3 Дәрігер гепатолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер гепатолог" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ 7.3 (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде) кіші деңгейінің біліктілігін арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бауыр және өт жолдары аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) ұйымдастыру, алдын алу, диагностикалау, емдеу, медициналық оңалту.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Гепатологтардың қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Гепатологтар көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Гепатолог дәрігерлердің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
3. Гепатологияда күрделі емдік манипуляциялар жүргізу
Еңбек функциясы 1:
Гепатологтардың қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Гепатологтардың қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жоспарларды әзірлеуге қатысу және жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында гепатологтар арасында міндеттерді бөлу.
2. Гепатолог дәрігерлердің келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Гепатология саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.

2211-6
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
7.3 Врач-гепатолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач гепатолог". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация, профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями печени и желчевыводящих путей.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей гепатологов.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами гепатологами.
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей гепатологов.
3. Проведение сложных лечебных манипуляций в гепатологии
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей гепатологов.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей гепатологов.
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами гепатологами с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей гепатологов с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области гепатологии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.

1. "Гепатология"мамандануы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Гепатология"мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингілеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Гепатология"мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтау және гепатологтар көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелген).
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Гепатолог дәрігерлердің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Машықтар:
1. Ғылыми жарияланымдарды талдау, олардың нәтижелерінің сапасы мен дұрыстығын бағалау
2. Өз тәжірибеңізге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйреніңіз және енгізіңіз.
3. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Ағымдағы тенденциялар мен инновациялар, жаңа мамандандырылған саладағы диагностика және емдеу әдістері.
2. Жаңа әдістер мен технологияларды енгізудің этикалық және құқықтық аспектілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 3:
Гепатологияда күрделі емдік манипуляциялар жүргізу
Дағды 1:
Пациенттерде (ересектер, балалар) ас қорыту органдарының аурулары кезінде УДЗ бақылауымен емдік манипуляциялар жүргізу.
Машықтар:
1. УДЗ ас қорыту жүйесі мүшелерінің іш қуысында кисталарды, абсцесстерді және сұйықтықтың жиналуын дренаждау дағдылары.
Білімдер:
1. УДЗ ас қорыту жүйесі мүшелерінің іш қуысында кисталарды, абсцесстерді және сұйықтықтың жиналуын дренаждау әдісін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қарым-қатынас
Эмпатия, эмоционалды интеллект
Көшбасшылық
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Жүйелік және аналитикалық ойлау
Ұйымдастыру дағдылары
Стрессті басқару
Өзін-өзі ұйымдастыру және уақытты тиімді басқару
Кәсіби этика
Сапаға ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специализации "Гепатология".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специализации "Гепатология".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специализации "Гепатология".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами гепатологами.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей гепатологов.
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:
1. Анализировать научные публикации, оценивать качество и достоверность их результатов
2. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
3. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
Знания:
1. Текущие тенденции и инновации, новых методы диагностики и лечения в специализируемой области.
2. Этические и правовые аспекты внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 3:
Проведение сложных лечебных манипуляций в гепатологии
Навык 1:
Проведение лечебных манипуляций под контролем УЗИ при заболеваниях органов пищеварения у пациентов (взрослые, дети).
Умения:
1. Навыки проведения дренирования кист, абсцессов и скоплений жидкости в брюшной полости органов пищеварительной системы под контролем УЗИ.
Знания:
1. Знание методики проведения дренирования кист, абсцессов и скоплений жидкости в брюшной полости органов пищеварительной системы под контролем УЗИ.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникабельность
Эмпатия, эмоциональный интеллект
Лидерство
Сотрудничество и работа в команде
Системное и аналитическое мышление
Организационные навыки
Управление стрессом
Самоорганизация и эффективное управление временем
Профессиональная этика
Стремление к качеству
Список технических регламентов и национальных стандартов:

22. Кәсіптің карточкасы "7.4 Дәрігер гепатолог":
Топтың коды:
2211-6
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
7.4 Дәрігер гепатолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер гепатолог" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бауыр және өт жолдары аурулары бар пациенттерге (ересектер, балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, гепатология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Гепатология" мамандануы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Гепатология" мамандануы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету.
2. Денсаулық сақтау саласындағы fкадемиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Гепатология" мамандануы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.
Дағды 1:
"Гепатология"мамандануы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Гепатология"мамандануы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.

22. Карточка профессии "7.4 Врач-гепатолог":
Код группы:
2211-6
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
7.4 Врач-гепатолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач гепатолог". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые, дети) с заболеваниями печени и желчевыводящих путей, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области гепатологии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специализации "Гепатология".
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специализации "Гепатология".
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специализации "Гепатология".
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специализации "Гепатология".
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специализации "Гепатология".

2) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
3) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі;
4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы;
5) СБШ – салалық біліктілік шеңбері.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Гематология (ересектердің)
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86101050
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.2 Дәрігерлік практика және стоматология саласындағы қызмет
86.22 Арнайы дәрігерлік практика
86.22.0 Арнайы дәрігерлік практика
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіби стандарт он сегіз жасқа толған қан және гемопоэтический органдардың аурулары бар пациенттерге, соның ішінде лимфоидты, гемопоэтический және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктерін қоса алғанда, гематологиялық көмекті ұйымдастыру және көрсету жөніндегі маманның кәсіби құзыреттілігі саласындағы талаптарды, қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес болуы және сәйкес келуі тиіс дағдылар, Дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптауды белгілейді. ересек тұрғындарға гематологиялық көмек саласындағы құқықтық актілер. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Дәрігер гематолог - 7 СБШ-нің деңгейі;
2) 7.2 Дәрігер гематолог - 7 СБШ-нің деңгейі;
3) 7.3 Дәрігер гематолог - 7 СБШ-нің деңгейі;
4) 7.4 Дәрігер гематолог - 7 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Дәрігер гематолог":
Топтың коды:
2211-7
Қызмет атауының коды:
2211-7-002
Кәсіптің атауы:
7.1 Дәрігер гематолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Гематология (ересек)" мамандығы бойынша резидентурада оқу кезінде "дәрігер"біліктілігі. Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктерін қоса алғанда, қан және гемопоэтикалық органдардың аурулары бар он сегіз жасқа толған пациенттердің профилактикасы, диагностикасы, лечение, медициналық оңалтуы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
3) МСКО – международная стандартная классификация образования;
4) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Гематология (взрослая)
5. Код профессионального стандарта: Q86101050
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.2 Деятельности в области врачебной практики и стоматологии
86.22 Специальная врачебная практика
86.22.0 Специальная врачебная практика
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по организации и оказанию гематологической помощи пациентам, достигшим восемнадцати лет с заболеваниями крови и кроветворных органов, включая злокачественные новообразования лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей, экспертизе объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области гематологической помощи взрослому населению. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач-гематолог - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач-гематолог - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач-гематолог - 7 уровень ОРК;
4) 7.4 Врач-гематолог - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач-гематолог":
Код группы:
2211-7
Код наименования занятия:
2211-7-002
Наименование профессии:
7.1 Врач-гематолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другие типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
врач-резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Гематология (взрослая)". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов достигших восемнадцати лет с заболеваниями крови и кроветворных органов, включая злокачественные новообразования лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей под контролем и надзором наставника.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен ересектерде қан, қан түзуші органдар аурулары, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктері кезінде мамандандырылған медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету
2. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен қан ауруларының, қан түзуші органдардың, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктерінің алдын алу, микробқа қарсы тұрақтылықтың, санитарлық-гигиеналық ағартудың және халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу және тиімділігін бақылау.
3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есептік-есептік медициналық құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен ересектерде қан, қан түзуші органдар аурулары, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктері кезінде мамандандырылған медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету
Дағды 1:
Патологияны анықтау мақсатында пациенттерді тексеру, диагноз қою
Машықтар:
1. Пациенттердің (олардың заңды өкілдерінің) шағымдарын, өмір тарихын жинау.
2. Пациенттерден (олардың заңды өкілдерінен) алынған ақпаратты түсіндіру және талдау.
3. Ересектерді тексеру әдістерін қолданыңыз, соның ішінде: теріні және шырышты қабықтарды тексеру, перкуссия және паренхималық органдарды, лимфа түйіндерін, тірек-қимыл аппаратын пальпациялау.
4. Пациенттердің анатомиялық-функционалдық жағдайын бағалау.
5. Науқастарда толық медициналық тарихты жинаңыз.
6. Патологияны анықтау үшін пациенттерге қажетті тексеруді тағайындаңыз.
7. Пациенттерді тексерудің зертханалық және аспаптық әдістерінің нәтижелерін түсіндіру және талдау.
8. Жедел мамандандырылған, медициналық көмек көрсетуді талап ететін пациенттерде, оның ішінде медициналық ұйымнан тыс диагностикалық іс-шаралар нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың белгілері мен синдромдарын анықтау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының ересек тұрғындарына гематологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
3. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
4. Пациенттерде (олардың заңды өкілдерінде) өмір тарихы мен шағымдарын жинау, медициналық тарихты жинау, қан аурулары, қан түзетін органдар, лимфоидты, қан түзетін және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар науқастарды тексеру әдістері.

1. Организация и оказание специализированной медицинской помощи при заболеваниях крови, кроветворных органов, злокачественных новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей у взрослых под контролем и надзором наставника
2. Проведение и контроль эффективности профилактики заболеваний крови, кроветворных органов, злокачественных новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Трудовая функция 1:
Организация и оказание специализированной медицинской помощи при заболеваниях крови, кроветворных органов, злокачественных новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей у взрослых под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Обследование пациентов в целях выявления патологии, установление диагноза
Умения:
1. Сбор жалоб, анамнеза жизни у пациентов (их законных представителей).
2. Интерпретировать и анализировать информацию, полученную от пациентов (их законных представителей).
3. Использовать методы осмотра взрослых, в том числе: осмотр кожных покровов и слизистых оболочек, перкуссия и пальпация паренхиматозных органов, лимфатических узлов, опорно-двигательного аппарата.
4. Оценивать анатомо-функциональное состояние пациентов.
5. Собирать полный медицинский анамнез у пациентов.
6. Назначать необходимое обследование пациентов в целях выявления патологии.
7. Интерпретировать и анализировать результаты лабораторных и инструментальных методов обследования пациентов.
8. Выявлять симптомы и синдромы осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате диагностических мероприятий у пациентов, требующих оказания скорой специализированной, медицинской помощи, в том числе вне медицинской организации.
Знания:
1. Стандарт организации оказания гематологической помощи взрослому населению Республики Казахстан.
2. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
3. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
4. Методики сбора анамнеза жизни и жалоб у пациентов (их законных представителей), сбора медицинского анамнеза, осмотра пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественных новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.

5. Қан, қан түзетін органдар, лимфоидты, қан түзетін және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері кезіндегі анатомиялық-функционалдық және жас ерекшеліктері қалыпты және патологиямен.
6. Пациенттерді тексеру әдістері, Зертханалық және аспаптық тексеру әдістерінің нәтижелерін түсіндіру және талдау.
7. Медициналық көрсеткіштер және диагностиканың аспаптық және зертханалық әдістерін қолдануға қарсы көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Диагностика мен емдеудің бекітілген клиникалық хаттамаларына және халықаралық стандарттар негізінде гематология саласындағы стандарттарға сәйкес аурулардың болжамдық тәуекелдерін ескере отырып, аурулардың халықаралық статистикалық жіктемесін (ХҚК), денсаулыққа байланысты проблемаларды ескере отырып диагноз қою.
Машықтар:
1. ICD ескере отырып диагноз қойыңыз, дифференциалды диагностика әдістерін қолданыңыз.
2. Клиникалық диагноз қою үшін заманауи классификацияларды, белгілерді және синдромдарды қолданыңыз.
3. Дифференциалды диагностика жүргізу.
4. Қан, қан түзетін мүшелер ауруларының, лимфоидты, қан түзетін және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктерінің асқынуларын анықтаңыз.
5. Шұғыл көмекті қажет ететін аурулар мен жағдайлардың дифференциалды диагностикасын жүргізу.
6. Қан, гемопоэтический органдар аурулары, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар науқастарды маман дәрігерлермен кеңесуге жіберіңіз.
7. Қанның, гемопоэтикалық органдардың, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктерінің кәсіби ауруларын диагностикалау және дифференциалды диагностикалау.
8. Халықаралық стандарттар бойынша болжамды тәуекелдерді диагностикалау және белгілеу.
Білімдер:
1. ICD ескере отырып диагноз қою алгоритмі, дифференциалды диагностика әдістерін қолдану.
2. Жіктелуі, белгілері мен синдромдары, асқынулары.
3. Қан, қан түзуші органдар ауруларының этиологиясы, патогенезі, лимфоидты, қан түзуші және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері.
4. Пациенттерді маман дәрігерлерге консультацияға жіберуге арналған көрсеткіштер.
5. Диагностика және дифференциалды диагностика әдістері.
6. Халықаралық стандарттар бойынша аурулардың болжамды тәуекелдерінің критерийлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Қан, гемопоэтикалық мүшелер аурулары, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар науқастарға емдеуді тағайындау, олардың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Машықтар:

5. Анатомо-функциональные и возрастные особенности при заболеваниях крови, кроветворных органов, злокачественных новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей в норме и при патологии.
6. Методы обследования пациентов, интерпретация и анализ результатов лабораторных и инструментальных методов обследования.
7. Медицинские показания и противопоказания к использованию инструментальных и лабораторных методов диагностики.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Установление диагноза с учетом Международной статистической классификации болезней (МКБ), проблем, связанных со здоровьем с учетом прогностических рисков заболеваний в соответствии с утвержденными клиническими протоколами диагностики и лечения и стандартами в области гематологии на основе международных стандартов.
Умения:
1. Устанавливать диагноз с учетом МКБ, применять методы дифференциальной диагностики.
2. Использовать современные классификации, симптомы и синдромы для постановки клинического диагноза.
3. Проводить дифференциальную диагностику.
4. Выявлять осложнения заболеваний крови, кроветворных органов, злокачественных новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
5. Проводить дифференциальную диагностику заболеваний и состояний, требующих неотложной помощи.
6. Направлять пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей на консультацию к врачам-специалистам.
7. Проводить диагностику и дифференциальную диагностику профессиональных заболеваний крови, кроветворных органов, злокачественных новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
8. Диагностировать и устанавливать прогностические риски по международным стандартам.
Знания:
1. Алгоритм постановки диагноза с учетом МКБ, применение методов дифференциальной диагностики.
2. Классификации, симптомы и синдромы, осложнения.
3. Этиология, патогенез заболеваний крови, кроветворных органов, злокачественных новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
4. Показания для направления пациентов на консультацию к врачам-специалистам.
5. Методы диагностики и дифференциальной диагностики.
6. Критерии прогностических рисков заболеваний по международным стандартам.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Назначение лечения пациентам с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей, оценка их эффективности и безопасности.
Умения:

1. Қан, қан түзуші органдар аурулары, лимфоидты, қан түзуші және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері кезінде алғашқы мамандандырылған медициналық-санитариялық көмек, мамандандырылған жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету
2. Стандартты, жоғары дозалы, рецидивке қарсы полихимиотерапия және ілеспе терапия жүргізу.
3. Химиопрепараттардың, фактор концентраттары препараттарының, нефакторинх моноклоналды антиденелердің, шунттаушы препараттардың қан ұю факторларының, антикоагулянттардың, антитромботикалық препараттардың (антиагреганттар, фибринолитиктер), фибринолиз ингибиторларының, өсу факторларының, иммуноглобулиндердің, ынталандырушы агенттердің, ілеспе терапияның, Бактерияға қарсы препараттардың, антимикотиктердің, вирусқа қарсы препараттардың дозаларын есептеу препараттар, ГКС, инфузиялық терапия және т. б.
4. Дәрілік препараттарды, медициналық бұйымдарды, дәрілік емес және (немесе) хирургиялық емдеуді таңдауды негіздеу.
5. Арнайы мақсатты, химиотерапия, иммунотерапия тағайындаңыз.
6. Мақсатты, химиотерапия, иммунотерапияның тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
7. Дәрілік терапияның үйлесімділігін бағалау
8. Дәрілік препараттарды ұтымды дәрілік саясат қағидаттарына сәйкес тағайындау.
9 қатар жүретін аурулар мен асқынуларға терапия тағайындаңыз
10. Гемокомпонентті алмастыру терапиясын жүргізу.
11. Гемокомпонентті алмастыру терапиясының тиімділігі мен қауіпсіздігіне мониторинг жүргізу.
12. Гемопоэтикалық дің жасушаларын аллогенді, гаплоидентті және аутологиялық трансплантациялау үшін медициналық көрсеткіштер мен медициналық қарсы көрсеткіштерді анықтаңыз.
13. Пациенттерді кейіннен сүйек кемігін және гемопоэтикалық дің жасушаларын трансплантациялай отырып, кондиционерлеу режимін жүргізуге дайындау.
14. Таңдаңыз жедел және созылмалы трансплантация реакциясының алдын алу режимі иесіне қарсы.
15. Трансплантаттың иесіне қарсы жедел және созылмалы реакциясы дамыған кезде иммуносупрессивті терапияны және басқа терапияны таңдаңыз.
16. Трансплантациядан кейінгі ерте және кеш кезеңде Реципиенттерді басқару.
17. Химиотерапия, сүйек кемігін трансплантациялау курстарын өткізгеннен кейін ауыр инфекциялық асқынулардың дамуы кезінде гемобластозы бар пациенттерге қарқынды терапия жүргізу.
18. Реаниматолог дәрігерлермен бірлесіп гемодиализ, ультрафильтрация, плазмаферез, ӨЖЖ жүргізуге көрсеткіштерді айқындау
19. Клиникалық хаттамаларға сәйкес трансплантациядан кейінгі мониторинг жүргізу.
20. Дәрілік емес терапияның және (немесе) дәрілік препараттарды және (немесе) хирургиялық араласуды қолданудың оңтайлы реттілігін анықтау.

1. Оказывать первичную специализированную медико-санитарную помощь, специализированную высокотехнологичную медицинскую помощь при заболеваниях крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей
2. Проводить стандартную, высокодозную, противорецидивную полихимиотерапию и сопроводительную терапию.
3. Расчитывать дозировки химиопрепаратов, препаратов концентратов факторов, нефакторынх моноклональных антител, шунтирующих препаратов факторов свертывания крови, антикоагулянтов, антитромботических препаратов (антиагрегантов, фибринолитиков), ингибиторов фибринолиза, факторов роста, иммуноглобулинов, стимулирующих агентов, сопроводительной терапии, антибактериальных препаратов, антимикотиков, противовирусных препаратов, ГКС, инфузионной терапии, и т.д.
4. Обосновывать выбор лекарственных препаратов, медицинских изделий, немедикаментозного и (или) хирургического лечения.
5. Назначать специфическую таргетную, химио-, иммунотерапию.
6. Оценивать эффективность и безопасность таргетной, химио-, иммунотерапии.
7. Оценивать совместимость лекарственной терапии
8. Назначать лекарственные препараты в соответствии с принципами рациональной лекарственной политикой.
9 Назначать терапию сопутствующих заболеваний и осложнений
10. Проводить заместительную гемокомпонентную терапию.
11. Проводить мониторинг эффективности и безопасности заместительной гемокомпонентной терапии.
12. Определять медицинские показания и медицинские противопоказания для аллогенной, гаплоидентичной и аутологичной трансплантации гемопоэтических стволовых клеток.
13. Готовить пациентов к проведению режима кондиционирования с последующей трансплантацией костного мозга и гемопоэтических стволовых клеток.
14. Выбирать режим профилактики острой и хронической реакции трансплантат против хозяина.
15. Подбирать иммуносупрессивнуюй терапию и иной терапии при развитии острой и хронической реакции трансплантат против хозяина.
16. Ведение реципиентов в раннем и позднем посттрансплантационном периоде.
17. Проведение интенсивной терапии пациентов с гемобластозами при развитии тяжелых инфекционных осложнений после проведения курсов химиотерапии, трансплантации костного мозга.
18. Определение совместно с врачами реаниматологами показаний к проведению гемодиализа, ультрафильтрации, плазмафереза, ИВЛ
19. Проводить посттрансплантационный мониторинг в соответствии с клиническими протоколами.
20. Определять оптимальную последовательность немедикаментозной терапии и (или) применения лекарственных препаратов и (или) хирургического вмешательства.

21. Қанның, қан түзуші органдардың ауруларына, лимфоидты, қан түзуші және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктеріне мониторинг жүргізу, ағымның ерекшеліктеріне қарай емдеу жоспарын түзету
Білімдер:
1. Айғақтар мен қарсы көрсеткіштер, нақты нысаналы, химио-, иммунотерапияның тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау әдістері.
2. Көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер, гемокомпонентті алмастыру терапиясының тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
3. Гемопоэтикалық дің жасушаларын аллогенді, гаплоидентті және аутологиялық трансплантациялауға арналған медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
4. Пациенттерді кейіннен сүйек кемігін және гемопоэтикалық бағаналы жасушаларды трансплантациялай отырып, кондиционерлеу режимін жүргізуге дайындау.
5. Трансплантаттың иесіне қарсы жедел және созылмалы реакциясының алдын алу режимін таңдау.
6. Жедел және созылмалы трансплантация иесіне қарсы реакцияны дамытуда иммуносупрессивті терапияны таңдау.
7. Трансплантациядан кейінгі ерте және кеш кезеңде Реципиенттерді басқару.
8. Химиотерапия, сүйек кемігін трансплантациялау курстарын өткізгеннен кейін ауыр инфекциялық асқынулар дамыған кезде гемобластозы бар пациенттерге қарқынды терапия.
9. Препараттардың жанама әсерлері, препараттардың жанама әсерлерінің алдын алу және емдеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Қан, қан түзуші органдар аурулары, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттерге дәрілік препараттарды, дәрілік емес терапияны және медициналық бұйымдарды тағайындау, олардың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Машықтар:
1. Дәрі-дәрмектерді тағайындаңыз.
2. Дәрілік емес терапияны және медициналық өнімдерді, соның ішінде эфферентологиялық емдеуді, сәулелік терапияны тағайындаңыз.
3. Дәрілік емес терапия мен медициналық бұйымдарды пайдаланудың тиімділігі мен қауіпсіздігіне мониторинг жүргізу.
Білімдер:
1. Гематологияда қолданылатын дәрілік заттардың әсер ету әдістері мен механизмдері, медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер, ықтимал асқынулар мен жанама әсерлер, жағымсыз реакциялар, соның ішінде ауыр және күтпеген реакциялар.
2. Дәрілік емес терапия әдістері (соның ішінде эфферентологиялық көмек, сәулелік терапия), медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер, ықтимал асқынулар мен жанама әсерлер, жағымсыз реакциялар, соның ішінде ауыр және күтпеген.
3. Пациенттерге медициналық бұйымдарды іріктеу және (немесе) тағайындау әдістері, медициналық көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер, ықтимал асқынулар мен жанама әсерлер, жағымсыз реакциялар, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 5:
Қан аурулары, қан түзетін органдар, лимфоидты, қан түзетін және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар науқасқа манипуляциялар мен хирургиялық араласулар жасау. Жүргізілген манипуляциялар мен хирургиялық араласулардың нәтижелерін бағалау.
Машықтар:

21. Проводить мониторинг заболеваний крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей, корректировать план лечения в зависимости от особенностей течения
Знания:
1. Показания и противопоказания, методы оценки эффективности и безопасности специфической таргетной, химио-, иммунотерапии.
2. Показания и противопоказания, оценка эффективности и безопасности заместительной гемокомпонентной терапии.
3. Медицинские показания и противопоказания для аллогенной, гаплоидентичной и аутологичной трансплантации гемопоэтических стволовых клеток.
4. Подготовка пациентов к проведению режима кондиционирования с последующей трансплантацией костного мозга и гемопоэтических стволовых клеток.
5. Выбор режима профилактики острой и хронической реакции трансплантат против хозяина.
6. Подбор иммуносупрессивной терапии при развитии острой и хронической реакции трансплантат против хозяина.
7. Ведение реципиентов в раннем и позднем посттрансплантационном периоде.
8. Интенсивная терапия пациентов с гемобластозами при развитии тяжелых инфекционных осложнений после проведения курсов химиотерапии, трансплантации костного мозга.
9. Побочные эффекты препаратов, профилактики и лечения побочных эффектов лекарственных препаратов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Назначение лекарственных препаратов, немедикаментозной терапии и медицинских изделий пациентам с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей, оценка их эффективности и безопасности.
Умения:
1. Назначать лекарственные препараты.
2. Назначать немедикаментозную терапию и медицинские изделия, в том числе эфферентологическое лечение, лучевая терапия.
3. Проводить мониторинг эффективности и безопасности использования немедикаментозной терапии и медицинских изделий.
Знания:
1. Методы и механизмы действия лекарственных препаратов, применяемых в гематологии, медицинские показания и противопоказания, возможные осложнения и побочные действия, нежелательные реакции, в том числе серьезные и непредвиденные.
2. Методы немедикаментозной терапии (в том числе эфферентологическая помощь, лучевая терапия), медицинские показания и противопоказания, возможные осложнения и побочные действия, нежелательные реакции, в том числе серьезные и непредвиденные.
3. Методы подбора и (или) назначения медицинских изделий пациентам, медицинские показания и противопоказания, возможные осложнения и побочные действия, нежелательные реакции, в том числе серьезные и непредвиденные.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Выполнение манипуляций и оперативных вмешательств пациенту с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей. Оценка результатов проведенных манипуляций и оперативных вмешательств.
Умения:

1. Науқасқа хирургиялық араласулар мен манипуляциялар үшін медициналық көрсеткіштер мен медициналық қарсы көрсеткіштерді анықтаңыз.
2. Науқастарды дайындау жоспарын әзірлеу операциялар мен манипуляциялар үшін.
3. Манипуляцияларды орындаңыз:
- сүйек кемігін пункциялау;
- сүйек кемігінің трепанобиопсиясын жүргізу;
- бел пункциясын жүргізу (стандартталған жағдайларда);
- перифериялық дің жасушаларын жинау;
- миелоэксфузия жүргізу;
- перифериялық дің жасушалары мен сүйек кемігін трансплантациялау.
4. Пациенттерді манипуляциялау және хирургиялық емдеу нәтижелерін бағалау.
5. Манипуляциядан болатын асқынулардың мониторингін жүргізу.
Білімдер:
1. Операциялық емдеу мен манипуляцияларды жүргізу принциптері мен әдістері, оның ішінде медициналық көрсетілімдер, медициналық қарсы көрсетілімдер, ықтимал асқынулар мен жанама әсерлер, жағымсыз реакциялар, соның ішінде ауыр және күтпеген реакциялар.
2. Операцияға дейінгі дайындық және пациенттерді операциядан кейінгі басқару принциптері.
3. Манипуляцияларды жүргізу ережелері мен әдістері:
- сүйек кемігін пункциялау;
- бел пункциясын жүргізу;
- трепанобиопсия жүргізу;
- перифериялық дің жасушалары мен сүйек кемігін жинау;
- перифериялық дің жасушалары мен сүйек кемігін трансплантациялау.
4. Қан жүйесінің аурулары кезінде манипуляция жасау әдістері.
5. Қан жүйесі ауруларында манипуляция жүргізгеннен кейінгі асқынуларды анықтау және алдын алу.
6. Қан жүйесінің аурулары кезінде манипуляциялардан кейінгі асқынуларды емдеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 6:
Қан, гемопоэтикалық мүшелер аурулары, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар науқастарға емдік тамақтануды тағайындау.
Машықтар:
1. Пациенттерге емдік тамақтануды тағайындаңыз.
2. Теңдестірілген тамақтану бойынша ұсыныстар беріңіз.
3. Белгіленген емдік тамақтанудың тиімділігіне мониторинг жүргізу, қажет болған жағдайда түзету.
4. Қажет болса, мамандандырылған ұсыныстар алу және пациентке арналған жеке тамақтану жоспарын жасау үшін диетологпен кеңесіңіз
Білімдер:
1. Қан, гемопоэтический органдар аурулары, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар науқастарға емдік тамақтануды таңдау принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 7:
Қан, гемопоэтикалық органдар, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар науқастарға шұғыл және шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
Машықтар:

1. Определять медицинские показания и медицинские противопоказания для оперативных вмешательств и манипуляций пациенту.
2. Разрабатывать план подготовки пациентов с для оперативных вмешательств и манипуляций.
3. Выполнять манипуляции:
- проведение костномозговой̆ пункции;
- проведение трепанобиопсии костного мозга;
-проведение люмбальной пункции (в стандартизированных условиях);
- сбор периферических стволовых клеток;
- проведение миелоэксфузии;
- пересадка периферических стволовых клеток и костного мозга.
4. Оценивать результаты манипуляций и оперативного лечения пациентов.
5. Проводить мониторинг осложнений от манипуляций.
Знания:
1. Принципы и методы проведения оперативного лечения и манипуляций, в том числе медицинские показания, медицинские противопоказания, возможные осложнения и побочные действия, нежелательные реакции, в том числе серьезные и непредвиденные.
2. Принципы предоперационной подготовки и послеоперационного ведения пациентов.
3. Правила и техники проведения манипуляций:
- проведение костномозговой пункции;
- проведение люмбальной пункции;
- проведение трепанобиопсии;
- сбор периферических стволовых клеток и костного мозга;
- пересадка периферических стволовых клеток и костного мозга.
4. Методики проведения манипуляций при заболеваниях системы крови.
5. Обнаружение и предотвращение осложнений после проведения манипуляций при заболеваниях системы крови.
6. Лечение осложнений после проведения манипуляций при заболеваниях системы крови.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 6:
Назначение лечебного питания пациентам с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
Умения:
1. Назначать лечебное питание пациентам.
2. Предоставлять рекомендации по сбалансированному питанию.
3. Проводить мониторинг эффективности предписанного лечебного питания, а при необходимости корректировать.
4. При необходимости, консультироваться с диетологом для получения специализированных рекомендаций и разработки индивидуального плана питания для пациента
Знания:
1. Принципы подбора лечебного питания пациентам с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 7:
Оказание медицинской помощи в экстренной и неотложной форме пациентам при заболеваниях крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
Умения:

1. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді талап ететін клиникалық өлім жағдайын (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды) қоса алғанда, өмірге қауіп төндіретін жағдайларды тану.
2. Өмірге қауіп төндіретін және шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді қажет ететін гематологиядағы шұғыл жағдайларды тану
3. Қан, қан түзуші органдар ауруларынан, лимфоидты, қан түзуші және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктерінен туындаған шұғыл жағдайларда, оның ішінде төтенше жағдайларда: ауырсыну синдромын, гипертермияны, геморрагиялық синдромды, ісік лизис синдромын және т. б. жеңілдету мақсатында пациенттерге шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
4. Өмірге, оның ішінде клиникалық өлімге қауіп төндіретін жағдайларда (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды тоқтату) шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
5. Негізгі жүрек-өкпе реанимациясының іс-шараларын орындау.
6. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолдану.
Білімдер:
1. Гематологиядағы шұғыл жағдайлар:
диагностикалық критерийлер;
емдеу және алдын алу принциптері.
2. Қан, қан түзуші органдар ауруларынан, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктерінен туындаған шұғыл жағдайларда, оның ішінде төтенше жағдайларда пациенттерге шұғыл түрде медициналық көмек көрсетудің қағидаттары мен әдістері.
3. Базалық жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу қағидалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 8:
Қан, қан түзуші органдар аурулары, лимфоидты, қан түзуші және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттерге паллиативтік медициналық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Қан, гемопоэтический органдар аурулары, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері үшін паллиативтік көмек тағайындау және көрсету.
Білімдер:
1. Қан аурулары, қан түзуші органдар, лимфоидты, қан түзуші және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері кезінде паллиативтік көмек көрсету әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен қан ауруларының, қан түзуші органдардың, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктерінің алдын алу, микробқа қарсы тұрақтылықтың, санитарлық-гигиеналық ағартудың және халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу және тиімділігін бақылау.
Дағды 1:
Қан ауруларының, қан түзуші органдардың, лимфоидты, қан түзуші және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктерінің алдын алу мен диспансерлеуді ұйымдастыру және жүргізу. Инфекцияның алдын алу және инфекцияны бақылау.
Машықтар:

1. Распознавание состояний, представляющих угрозу жизни, включая состояние клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания), требующих оказания медицинской помощи в экстренной форме.
2. Распознавать неотложные состояния в гематологии, представляющие угрозу жизни и требующие оказания медицинской помощи в экстренной форме
3. Оказывать медицинскую помощь в неотложной форме пациентам при неотложных состояниях, вызванных заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей, в том числе в чрезвычайных ситуациях: с целью купирования болевого синдрома, гипертермии, геморрагического синдрома, синдрома лизиса опухоли и др.
4. Оказывать медицинскую помощь в экстренной форме при состояниях, представляющих угрозу жизни, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания).
5. Выполнять мероприятия базовой сердечно-легочной реанимации.
6. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании медицинской помощи в экстренной форме.
Знания:
1. Неотложные состояния в гематологии: диагностические критерии; принципы лечения и профилактики.
2. Принципы и методы оказания медицинской помощи в неотложной форме пациентам при неотложных состояниях, вызванных заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей, в том числе в чрезвычайных ситуациях.
3. Правила проведения базовой сердечно-легочной реанимации
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 8:
Оказание паллиативной медицинской помощи пациентам с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
Умения:
1. Назначать и оказывать паллиативную помощь при заболеваниях крови, кроветворных органов, злокачественных новообразованиях лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
Знания:
1. Методы оказания паллиативной помощи при заболеваниях крови, кроветворных органов, злокачественных новообразованиях лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение и контроль эффективности профилактики заболеваний крови, кроветворных органов, злокачественных новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Организация и проведение профилактики и диспансеризации заболеваний крови, кроветворных органов, злокачественных новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей. Предупреждение инфекций и инфекционный контроль.
Умения:

1. Қан, гемопоэтикалық мүшелер ауруларының, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктерінің пайда болуы мен өршуінің алдын алуды ұйымдастыру және жүргізу.
2. Қанның, қан түзуші органдардың созылмалы аурулары, лимфоидты, қан түзуші және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері анықталған пациенттерге диспансерлік (динамикалық) бақылау жүргізу.
3. Қан ауруларының, қан түзетін органдардың, лимфоидты, қан түзетін және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктерінің алдын алу әдістерін қолданудың медициналық көрсеткіштері мен қарсы көрсеткіштерін анықтаңыз.
4. Профилактикаға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу медициналық көмекке байланысты инфекциялар (катетермен байланысты қан ағымының инфекциясы, гемоконтактілі инфекциялар (В және С гепатиттері, АИТВ)".
5. Инфекциялардың алдын алу және инфекциялық бақылау, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының алдын алу жөніндегі іс-шараларға қатысу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының ересек тұрғындарына гематологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
3. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
4. Қан, гемопоэтический органдар, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктерінің пайда болуы мен дамуының алдын-алу принциптері мен ерекшеліктері.
6. Қан, қан түзуші органдар аурулары, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктері кезінде пациенттерді диспансерлік (динамикалық) бақылау тәртібі мен қағидаттары.
7. Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
8. Медициналық көмек көрсетуге байланысты инфекциялардың алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар.
9. Аса қауіпті жұқпалы аурулардың алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
10. Инфекциялардың алдын алу және жұқпалы аурулардың таралуы әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Аурулардың алдын алуға, салауатты өмір салтын қалыптастыруға, денсаулықты сақтауға және нығайтуға бағытталған білім беру, тәрбие және үгіт-насихат іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу.
Машықтар:
1. Өмірдің әртүрлі салаларында: тамақтану, су, санитарлық жағдайлар, Тұрғын үй жағдайлары, жеке гигиена, сондай-ақ тиісті көрсетілімдерсіз антибиотиктерді қолданумен байланысты қауіптер туралы санитарлық талаптар, ережелер мен ұсынымдар туралы хабардар ету.

1. Организовывать и проводить профилактику возникновения и прогрессирования заболеваний крови, кроветворных органов, злокачественных новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
2. Проводить диспансерное (динамическое) наблюдение за пациентами с выявленными хроническими заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
3. Определять медицинские показания и противопоказания к применению методов профилактики заболеваний крови, кроветворных органов, злокачественных новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
4. Участвовать в организации и проведении мероприятий, направленных на профилактику инфекций, связанных с медицинской помощью (катетер ассоциированные инфекции кровотока, гемоконтактные инфекции (гепатиты В и С, ВИЧ)".
5. Участвовать в мероприятиях по предупреждению инфекций и инфекционного контроля, предупреждению формирования противомикробной устойчивости.
Знания:
1. Стандарт организации оказания гематологической помощи взрослому населению Республики Казахстан.
2. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
3. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
4. Принципы и особенности профилактики возникновения и прогрессирования заболеваний крови, кроветворных органов, злокачественных новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
6. Порядок и принципы диспансерного (динамического) наблюдения за пациентами при заболеваниях крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
7. Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения
8. Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению инфекций, связанных с оказанием медицинской помощи.
9. Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению особо опасных инфекционных заболеваний
10. Методы профилактики инфекций и распространения инфекционных заболеваний.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация и проведение образовательных, воспитательных и агитационных мероприятий, направленных на профилактику заболеваний, формирование здорового образа жизни, сохранение и укрепление здоровья.
Умения:
1. Информировать о санитарных требованиях, правилах и рекомендациях для обеспечения безопасности и гигиены в различных сферах жизни: питание, вода, санитарные условия, жилищные условия, личная гигиена, а также о рисках, связанных с применением антибиотиков без должных показаний.

1. Қанның, қан түзуші органдардың ауруларын, лимфоидты, қан түзуші және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктерін анықтау мақсатында пациенттерді тексеру, диагноз қою
2. Қан, гемопоэтикалық органдар аурулары, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттерге емдеуді тағайындау, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау
3. Қан аурулары, қан түзуші органдар, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттердің еңбекке уақытша жарамсыздығына сараптама жүргізу
4. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету
5. Қан, қан түзуші органдар аурулары, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттерді медициналық оңалтудың тиімділігін жүргізу және бақылау, оның ішінде мүгедектерді оңалту немесе абилитациялаудың жеке бағдарламаларын іске асыру
6. Салауатты өмір салтының алдын алу және қалыптастыру және пациенттерді санитарлық-гигиеналық ағарту және оқыту жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу.
7. Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Қанның, қан түзуші органдардың ауруларын, лимфоидты, қан түзуші және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктерін анықтау мақсатында пациенттерді тексеру, диагноз қою
Дағды 1:
Шағымдарды, өмір тарихын жинау, пациенттерге (олардың заңды өкілдеріне) қан, гемопоэтикалық органдар аурулары, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар сауалнама жүргізу.
Машықтар:
1. Қан аурулары, қан түзуші органдар, лимфоидты, қан түзуші және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттерде (олардың заңды өкілдерінде) шағымдарды, өмір тарихын жинауды жүзеге асыру.
2. Қан аурулары, қан түзуші органдар, лимфоидты, қан түзуші және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттерден (олардың заңды өкілдерінен) алынған ақпаратты түсіндіру және талдау.
Білімдер:
1. Қан, гемопоэтический органдар аурулары, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттерде (олардың заңды өкілдерінде) өмір тарихы мен шағымдарын жинау әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Қан, гемопоэтический органдар аурулары, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар науқастарды тексеру, алынған мәліметтерді түсіндіру және талдау.
Машықтар:

1. Обследование пациентов в целях выявления заболеваний крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей, установление диагноза
2. Назначение лечения пациентам с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей, контроль его эффективности и безопасности
3. Проведение экспертизы временной нетрудоспособности пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей
4. Оказание медицинской помощи в экстренной форме
5. Проведение и контроль эффективности медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей, в том числе реализация индивидуальных программ реабилитации или абилитации лиц с инвалидностью.
6. Проведение и контроль эффективности мероприятий по профилактике и формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению и обучению пациентов.
7. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Обследование пациентов в целях выявления заболеваний крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей, установление диагноза
Навык 1:
Сбор жалоб, анамнеза жизни, анкетирование пациентов (их законных представителей) с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
Умения:
1. Осуществлять сбор жалоб, анамнеза жизни у пациентов (их законных представителей) с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
2. Интерпретировать и анализировать информацию, полученную от пациентов (их законных представителей) с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
Знания:
1. Методика сбора анамнеза жизни и жалоб у пациентов (их законных представителей) с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Осмотр пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей, интерпретация и анализ полученных сведений.
Умения:

1. Қан аурулары, қан түзуші органдар, лимфоидты, қан түзуші және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар ересектерді тексеру әдістерін қолдану, оның ішінде: тері мен шырышты қабықтарды тексеру, паренхималық органдарды, лимфа түйіндерін, тірек-қимыл аппаратын перкуссиялау және пальпациялау.
2. Қан, қан түзетін мүшелер, лимфоидты, қан түзетін және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар науқастардың анатомиялық-функционалдық жағдайын бағалау.
Білімдер:
1. Қан аурулары, қан түзетін органдар, лимфоидты, қан түзетін және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар науқастарды тексеру әдістемесі.
2. Қан, гемопоэтический органдар, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты ересек тіндердің қатерлі ісіктері бар анатомиялық-Функционалды және жас ерекшеліктері қалыпты және патологиямен.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Диагностика мен емдеудің бекітілген клиникалық хаттамаларына және халықаралық стандарттар негізінде гематология саласында көмек көрсету стандарттарына сәйкес қан, қан түзуші органдар аурулары, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты аурулардың қатерлі ісіктері бар пациенттерді зертханалық және аспаптық тексеру көлемінің негіздемесі.
Машықтар:
1. Қан, гемопоэтический органдар аурулары, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар науқастарда толық медициналық тарихты жинау.
2. Зерттеудің негізгі және қосымша әдістерін қолдана отырып, қанның, қан түзуші органдардың патологиясын, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктерін анықтау мақсатында пациенттерді қажетті тексеруді тағайындау.
3. Қан аурулары, қан түзуші органдар, лимфоидты, қан түзуші және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттерді тексерудің зертханалық және аспаптық әдістерінің нәтижелерін түсіндіру және талдау.
4. Медициналық құжаттаманы рәсімдеу.
Білімдер:
1. Қан аурулары, қан түзетін органдар, лимфоидты, қан түзетін және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар ересектерді тексеру алгоритмі мен әдістері.
2. Қан аурулары, қан түзуші органдар, лимфоидты, қан түзуші және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттерді тексерудің зертханалық және аспаптық әдістерінің нәтижелерін талдау:
Жалпы клиникалық зерттеу, гемограмма, миелограмма, сүйек кемігін иммунофенотиптеу, цитогенетикалық зерттеу, цитохимиялық зерттеу, иммунохимиялық зерттеу, сүйек кемігін гистологиялық және иммуногистохимиялық зерттеу, биоптата лимфа түйіні, көкбауыр, ақуыздардың иммунофиксациясы қан және зәр сарысулары, реципиенттер мен әлеуетті донорлардың HLA-үйлесімділігін анықтау, трансплантаттың иесіне қарсы реакциясының болуына арнайы зерттеулер, донорлық химеризмді анықтау, ПЭТ/КТ, КТ, ЯМРТ нәтижелерін бағалау және т. б.
3. Медициналық құжаттаманы ресімдеу ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Диагностикалық манипуляциялардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Машықтар:

1. Использовать методы осмотра взрослых с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей, в том числе: осмотр кожных покровов и слизистых оболочек, перкуссия и пальпация паренхиматозных органов, лимфатических узлов, опорно-двигательного аппарата.
2. Оценивать анатомо-функциональное состояние пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественных новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
Знания:
1. Методика осмотра пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
2. Анатомо-функциональные и возрастные особенности при заболеваниях крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей взрослых в норме и при патологии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Обоснование объема лабораторного и инструментального обследований пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественных новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей заболеваний в соответствии с утвержденными клиническими протоколами диагностики и лечения и стандартами оказания помощи в области гематологии на основе международных стандартов.
Умения:
1. Осуществлять сбор полного медицинского анамнеза у пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
2. Назначить необходимое обследование пациентов в целях выявления патологии крови, кроветворных органов, злокачественных новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей с применением основных и дополнительных методов исследования.
3. Интерпретировать и анализировать результаты лабораторных и инструментальных методов обследования пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественных новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
4. Оформлять медицинскую документацию.
Знания:
1. Алгоритм и методы обследования взрослых с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
2. Анализ результатов лабораторных и инструментальных методов обследования пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей: общеклиническое исследование, гемограмма, миелограмма, иммунофенотипирование костного мозга, цитогенетическое исследование, цитохимическое исследование, иммунохимическое исследование, гистологическое и иммуногистохимичсекое исследование костного мозга, биоптата лимфатического узла, селезенки, иммунофиксация белков сыворотки крови и мочи, определение HLA-совместимости реципиентов и потенциальных доноров, специфические исследования на наличие реакции трансплантат против хозяина, определение донорского химеризма, оценка результатов ПЭТ/КТ, КТ, ЯМРТ и т.д.
3. Правила оформления медицинской документации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Обеспечение безопасности диагностических манипуляций
Умения:

1. Жедел мамандандырылған, медициналық көмек көрсетуді талап ететін, оның ішінде медициналық ұйымнан тыс, қан, қан түзуші органдар аурулары, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттерде диагностикалық іс-шаралар нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың белгілері мен синдромдарын анықтау.
Білімдер:
1. Қанның, гемопоэтикалық органдардың, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктерін диагностикалаудың аспаптық және зертханалық әдістерін қолданудың медициналық көрсеткіштері мен қарсы көрсеткіштері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 5:
Диагностика мен емдеудің бекітілген клиникалық хаттамаларына және халықаралық стандарттар негізінде пульмонология саласында көмек көрсету стандарттарына сәйкес аурулардың болжамдық тәуекелдерін ескере отырып, аурулардың қолданыстағы халықаралық статистикалық жіктемесін (ХҚК) және денсаулыққа байланысты проблемаларды ескере отырып диагноз қою.
Машықтар:
1. АЖХ ескере отырып диагноз қойыңыз, қан аурулары, қан түзетін органдар, лимфоидты, қан түзетін және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар науқастарды дифференциалды диагностикалау әдістерін қолданыңыз.
2. Клиникалық диагноз қою үшін қан ауруларының, қан түзуші органдардың, лимфоидты, қан түзуші және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктерінің заманауи жіктемелерін, белгілері мен синдромдарын қолданыңыз.
3. Қан, гемопоэтический органдар, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері кезіндегі этиология, патогенез және клиникалық деректер туралы білімді қолдана отырып, дифференциалды диагностика жүргізу.
4. Қан, қан түзетін мүшелер ауруларының, лимфоидты, қан түзетін және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктерінің асқынуларын анықтаңыз.
5. Шұғыл көмекті қажет ететін аурулар мен жағдайлардың дифференциалды диагностикасын жүргізу.
6. Қан, гемопоэтический органдар аурулары, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар науқастарды маман дәрігерлермен кеңесуге жіберіңіз.
7. Қанның, гемопоэтикалық органдардың, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктерінің кәсіби ауруларын диагностикалау және дифференциалды диагностикалау.
8. Халықаралық стандарттар бойынша болжамды тәуекелдерді диагностикалау және белгілеу.
Білімдер:
1. АЖХ ескере отырып диагноз қою алгоритмі, қан аурулары, қан түзетін органдар, лимфоидты, қан түзетін және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар науқастарды дифференциалды диагностикалау әдістерін қолдану.
2. Қан, қан түзуші органдар ауруларының этиологиясы, патогенезі, лимфоидты, қан түзуші және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері.
3. Қан, гемопоэтикалық органдар аурулары бар, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар науқастарды маман дәрігерлердің кеңесіне жіберуге арналған көрсеткіштер.
4. Қанның, қан түзуші органдардың кәсіптік ауруларын, лимфоидты, қан түзуші және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктерін диагностикалау және дифференциалды диагностикалау әдістері.

1. Выявлять симптомы и синдромы осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате диагностических мероприятий у пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей, требующих оказания скорой специализированной, медицинской помощи, в том числе вне медицинской организации.
Знания:
1. Медицинские показания и противопоказания к использованию инструментальных и лабораторных методов диагностики заболеваний крови, кроветворных органов, злокачественных новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Установление диагноза с учетом действующей Международной статистической классификации болезней (МКБ) и проблем, связанных со здоровьем с учетом прогностических рисков заболеваний заболеваний в соответствии с утвержденными клиническими протоколами диагностики и лечения и стандартами оказания помощи в области пульмонологии на основе международных стандартов.
Умения:
1. Устанавливать диагноз с учетом МКБ, применять методы дифференциальной диагностики пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественных новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
2. Использовать современные классификации, симптомы и синдромы заболеваний крови, кроветворных органов, злокачественных новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей для постановки клинического диагноза.
3. Проводить дифференциальную диагностику используя знания этиологии, патогенеза и клинических данных при заболеваниях крови, кроветворных органов, злокачественных новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
4. Выявлять осложнения заболеваний крови, кроветворных органов, злокачественных новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
5. Проводить дифференциальную диагностику заболеваний и состояний, требующих неотложной помощи.
6. Направлять пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей на консультацию к врачам-специалистам.
7. Проводить диагностику и дифференциальную диагностику профессиональных заболеваний крови, кроветворных органов, злокачественных новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
8. Диагностировать и устанавливать прогностические риски по международным стандартам.
Знания:
1. Алгоритм постановки диагноза с учетом МКБ, применение методов дифференциальной диагностики пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
2. Этиология, патогенез заболеваний крови, кроветворных органов, злокачественных новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
3. Показания для направления пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, со злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей на консультацию к врачам-специалистам.
4. Методы диагностики и дифференциальной диагностики профессиональных заболеваний крови, кроветворных органов, злокачественных новообразованиях лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.

5. Халықаралық стандарттар бойынша аурулардың болжамды тәуекелдерінің критерийлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 6:
Халыққа медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру мен көрсетудің жалпы мәселелері
Машықтар:
1. Жұқпалы аурулардың пайда болуы мен таралуының алдын алу мақсатында санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шаралар жүргізу.
2. Бекітілген Стандарттарға сәйкес "Гематология (ересектер)" бейіні бойынша ересектерге медициналық көмек көрсету тәртібін ұйымдастыру.
3. Қан, қан түзуші органдар аурулары, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттерге жедел, оның ішінде жедел мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін медициналық айғақтар айқындалсын.
4. Шұғыл және жоспарлы стационарлық медициналық көмек, стационарды алмастыратын көмек, амбулаториялық консультациялық-диагностикалық көмек (оның ішінде динамикалық бақылау үшін), қан аурулары, қан түзуші органдар, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттерге арналған паллиативтік көмек нысанында емдеуді ұйымдастыру үшін көрсеткіштерді айқындау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының ересек тұрғындарына гематологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты. 2. Қазақстан Республикасында алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты. 3. Қазақстан Республикасында стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету стандарты. 4. Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсету стандарты.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Қан, гемопоэтикалық органдар аурулары, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттерге емдеуді тағайындау, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау
Дағды 1:
Халықаралық стандарттар негізінде бекітілген диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына және пульмонология саласындағы көмек көрсету стандарттарына сәйкес аурулардың белгілері мен синдромдарын ескере отырып, қан, қан түзуші органдар аурулары, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттерді емдеу жоспарын әзірлеу.
Машықтар:
1. Емдеу тактикасын әзірлеу, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар қан, гемопоэтикалық органдар аурулары бар науқастарға стандартты, жоғары дозалы, рецидивке қарсы химиотерапия және ілеспе терапия жүргізу.
3. Химиопрепараттардың, фактор концентраты препараттарының, факторлық емес моноклоналды антиденелердің, шунттаушы препараттардың қан ұю факторларының, антикоагулянттардың, антитромботикалық препараттардың (антиагреганттар, фибринолитиктер), фибринолиз ингибиторларының, өсу факторларының, иммуноглобулиндердің, ынталандырушы агенттердің дозаларын есептеу.
3. Ілеспе терапияны, Бактерияға қарсы препараттарды, антимикотиктерді, вирусқа қарсы препараттарды, ГКС, инфузиялық терапияны және т. б. тағайындау көрсеткіштерін есептеу және анықтау.
4. Лимфоидты, гемопоэтикалық және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар қан, қан түзуші органдар аурулары бар пациенттерді дәрілік препараттарды, медициналық бұйымдарды, дәрілік емес және (немесе) хирургиялық емдеуді таңдауды негіздеу.

5. Критерии прогностических рисков заболеваний по международным стандартам.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 6:
Общие вопросы организации и оказания медицинской помощи населению
Умения:
1. Проводить санитарно-противоэпидемические (профилактические) мероприятия в целях предупреждения возникновения и распространения инфекционных заболеваний.
2. Организовывать порядок оказания медицинской помощи взрослому населению по профилю "Гематология (взрослая)" в соответствии с утвержденными стандартами.
3. Определять медицинские показания для оказания скорой, в том числе скорой специализированной, медицинской помощи пациентам с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
4. Определять показания для организации лечения в форме экстренной и плановой стационарной медицинской помощи, стационарозамещающей помощи, амбулаторной консультативно-диагностической помощи (в том числе для динамического наблюдения), паллиативной помощи для пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
Знания:
1. Стандарт организации оказания гематологической помощи взрослому населению Республики Казахстан.
2. Стандарт организации оказания первичной медико-санитарной помощи в Республике Казахстан.
3. Стандарт оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях в Республике Казахстан.
4. Стандарт оказания медицинской помощи в стационарных условиях в Республике Казахстан.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Назначение лечения пациентам с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей, контроль его эффективности и безопасности
Навык 1:
Разработка плана лечения пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей с учетом симптомов и синдромов заболеваний в соответствии с утвержденными клиническими протоколами диагностики и лечения и стандартами оказания помощи в области пульмонологии на основе международных стандартов.
Умения:
1. Разрабатывать тактику лечения, проводить стандартную, высокодозную, противорецидивную химиотерапию и сопроводительную терапию пациентам с заболеваниями крови, кроветворных органов, со злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
3. Рассчитывать дозировки химиопрепаратов, препаратов концентратов факторов, нефакторных моноклональных антител, шунтирующих препаратов факторов свертывания крови, антикоагулянтов, антитромботических препаратов (антиагрегантов, фибринолитиков), ингибиторов фибринолиза, факторов роста, иммуноглобулинов, стимулирующих агентов.
3. Рассчитывать и определять показания к назначению сопроводительной терапии, антибактериальных препаратов, антимикотиков, противовирусных препаратов, ГКС, инфузионной терапии, и т.д.
4. Обосновывать выбор лекарственных препаратов, медицинских изделий, немедикаментозного и (или) хирургического лечения пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, со злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.

5. Қан, қан түзуші органдар аурулары, лимфоидты, қан түзуші және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттерге арнайы мақсатты, химио-иммунотерапия тағайындау
6. Лимфоидты, гемопоэтикалық және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар қан, қан түзуші органдар аурулары бар пациенттерде мақсатты, химио -, иммунотерапияның тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
7. Дәрілік терапияның үйлесімділігін бағалау.
8. Дәрілік препараттарды ұтымды дәрілік саясат қағидаттарына сәйкес тағайындау.
9. Қатар жүретін аурулар мен асқынуларды емдеу үшін терапияны тағайындаңыз.
10. Қан, гемопоэтикалық мүшелер аурулары, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері үшін гемокомпонентті терапияны жүргізу.
11. Қан аурулары, гемопоэтикалық органдар, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері кезінде гемокомпонентті алмастыру терапиясының тиімділігі мен қауіпсіздігіне мониторинг жүргізу.
12. Қан аурулары, гемопоэтикалық мүшелер, лимфоидты, гемопоэтикалық және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар науқастарда гемопоэтикалық дің жасушаларын аллогенді, гаплоидентті және аутологиялық трансплантациялау үшін медициналық көрсеткіштер мен медициналық қарсы көрсеткіштерді анықтау.
13. Пациенттерді кейіннен сүйек кемігін және гемопоэтикалық бағаналы жасушаларды транспланттаумен (гемопоэтикалық бағаналы жасушалар мен сүйек кемігін транспланттау жөніндегі қызметтерді іске асыратын мамандандырылған орталықтарда жұмыс істейтін дәрігерлер үшін) кондиционерлеу режимін жүргізуге дайындау.
14. Хостқа қарсы жедел және созылмалы трансплантация реакциясының алдын алу режимдерін таңдаңыз.
15. Клиникалық хаттамаларға сәйкес трансплантаттың иесіне қарсы жедел және созылмалы реакциясы дамыған кезде иммуносупрессивті және басқа терапияны таңдаңыз.
16. Трансплантациядан кейінгі ерте және кеш кезеңде Реципиенттерді басқарыңыз.
17. Гемопоэтикалық дің жасушаларын трансплантациялау, трансплантатты жинау және сақтау процедурасын жүргізу. (гемопоэтикалық дің жасушалары мен сүйек кемігін трансплантациялау қызметтерін жүзеге асыратын мамандандырылған орталықтарда жұмыс істейтін дәрігерлер үшін).
18. Химиотерапия, сүйек кемігін трансплантациялау курстарынан кейін ауыр инфекциялық асқынулар дамыған кезде гемобластозбен ауыратын науқастарға қарқынды терапия жүргізу.
19. Реаниматолог дәрігерлермен бірлесіп гемодиализ, ультрафильтрация, плазмаферез, ӨЖЖ жүргізуге көрсеткіштерді айқындау.
20. Клиникалық хаттамаларға сәйкес трансплантациядан кейінгі мониторинг жүргізу.

5. Назначать специфическую таргетную, химио- иммунотерапии пациентам с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей
6. Оценивать эффективность и безопасность таргетной, химио-, иммунотерапии у пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, со злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
7. Оценивать совместимость лекарственной терапии.
8. Назначать лекарственные препараты в соответствии с принципами рациональной лекарственной политики.
9. Назначать терапию для лечения сопутствующих заболеваний и осложнений.
10. Проводить заместительную гемокомпонентную терапию при заболеваниях крови, кроветворных органов, злокачественных новообразованиях лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
11. Проводить мониторинг эффективности и безопасности заместительной гемокомпонентной терапии при заболеваниях крови, кроветворных органов, злокачественных новообразованиях лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
12. Определять медицинские показания и медицинские противопоказания для аллогенной, гаплоидентичной и аутологичной трансплантации гемопоэтических стволовых клеток у пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, со злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
13. Готовить пациентов к проведению режима кондиционирования с последующей трансплантацией костного мозга и гемопоэтических стволовых клеток (для врачей, работающих в специализированных центрах, реализующих услуги по трансплантации гемопоэтических стволовых клеток и костного мозга).
14. Выбирать режимы профилактики острой и хронической реакции трансплантат против хозяина.
15. Подбирать иммуносупрессивную и иную терапию при развитии острой и хронической реакции трансплантат против хозяина в соответствии с клиническими протоколами.
16. Вести реципиентов в раннем и позднем посттрансплантационном периоде.
17. Проводить процедуру трансплантации гемопоэтических стволовых клеток, сбора и хранения трансплантата. (для врачей, работающих в специализированных центрах, реализующих услуги по трансплантации гемопоэтических стволовых клеток и костного мозга).
18. Проводить интенсивную терапию пациентов с гемобластозами при развитии тяжелых инфекционных осложнений после проведения курсов химиотерапии, трансплантации костного мозга.
19. Определить совместно с врачами реаниматологами показания к проведению гемодиализа, ультрафильтрации, плазмафереза, ИВЛ.
20. Проводить посттрансплантационный мониторинг в соответствии с клиническими протоколами.

21. Дәрілік емес терапияның (оның ішінде эфферентерологиялық емдеу әдістері, сәулелік терапия және т.б.) және (немесе) лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар қан, гемопоэтикалық органдар аурулары бар пациентте дәрілік препараттарды және (немесе) хирургиялық араласуды қолданудың оңтайлы реттілігін анықтау.
22. Қанның, қан түзуші органдардың ауруларына, лимфоидты, қан түзуші және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктеріне мониторинг жүргізу, терапияға жауаптарды бағалау, ағымның ерекшеліктеріне және алынған жауаптарға байланысты емдеу жоспарын түзету.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының ересек тұрғындарына гематологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Халыққа трансфузиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты
3. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
4. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
5. Көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер, қан, гемопоэтикалық органдар аурулары, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар науқастарға арнайы мақсатты, химиотерапия, иммунотерапияның тиімділігін бағалау.
6. Көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер, қан, гемопоэтикалық органдар аурулары, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері кезіндегі гемокомпонентті терапияның тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
7. Қан аурулары, гемопоэтикалық органдар, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар науқастарда гемопоэтикалық дің жасушаларын аллогенді, гаплоидентті және аутологиялық трансплантациялауға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
8. Препараттардың жанама әсерлері, препараттардың жанама әсерлерінің алдын алу және емдеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша қолданыстағы клиникалық ұсынымдарға (клиникалық хаттамаларға), медициналық көмек көрсету стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету тәртібіне сәйкес қан, қан түзуші органдар аурулары, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациентке манипуляциялар мен хирургиялық араласуларды орындау
Машықтар:
1. Қан, қан түзетін мүшелер аурулары, лимфоидты, қан түзетін және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар науқасқа хирургиялық араласулар мен манипуляциялар үшін медициналық көрсеткіштер мен медициналық қарсы көрсеткіштерді анықтау.

21. Определять оптимальную последовательность немедикаментозной терапии (в том числе эфферентерологические методы лечения, лучевая терапия и пр.) и (или) применения лекарственных препаратов и (или) хирургического вмешательства у пациента с заболеваниями крови, кроветворных органов, со злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
22. Проводить мониторинг заболеваний крови, кроветворных органов, злокачественных новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей, оценивать ответы на терапию, корректировать план лечения в зависимости от особенностей течения и полученных ответов.
Знания:
1. Стандарт организации оказания гематологической помощи взрослому населению Республики Казахстан.
2. Cтандарт организации оказания трансфузионной помощи населению
3. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
4. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
5. Показания и противопоказаний, оценка эффективности специфической таргетной, химио-, иммунотерапии пациентам с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
6. Показания и противопоказания, оценки эффективности и безопасности заместительной гемокомпонентной терапии при заболеваниях крови, кроветворных органов, злокачественных новообразованиях лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
7. Показания и противопоказания для аллогенной, гаплоидентичной и аутологичной трансплантации гемопоэтических стволовых клеток у пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
8. Побочные эффекты препаратов, профилактики и лечения побочных эффектов лекарственных препаратов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Выполнение манипуляций и оперативных вмешательств пациенту с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей в соответствии с действующими клиническими рекомендациями (клиническими протоколами) по вопросам оказания медицинской помощи, порядками оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи
Умения:
1. Определять медицинские показания и медицинские противопоказания для оперативных вмешательств и манипуляций пациенту с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.

2. Қан, қан түзетін мүшелер аурулары, лимфоидты, қан түзетін және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар науқастарды хирургиялық араласулар мен манипуляцияларға дайындау жоспарын әзірлеу.
3. Манипуляцияларды орындаңыз:
- сүйек кемігін тесу;
- сүйек кемігінің трепанобиопсиясы;
- перифериялық дің жасушаларын жинау*;
- миелоэксфузия*;
- перифериялық дің жасушалары мен сүйек кемігін трансплантациялау*.
4. Қан аурулары, қан түзуші органдар, лимфоидты, қан түзуші және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттерді операциядан кейінгі басқару жоспарын әзірлеу, операциядан кейінгі асқынулардың алдын алу немесе емдеу.
5. Қосымша инвазиялық шараларды жүргізу:
- белдік пункция**;
- цитостатикалық препараттарды интратекальды енгізу**;
* бұл еңбек функциясы сүйек кемігін трансплантациялаумен айналысатын мамандандырылған орталықтарда жұмыс істейтін дәрігерлерге жүктелген.
** бұл дағды гематологта болуы керек, ол болмаған жағдайда реаниматолог немесе невропатолог шақырылуы мүмкін.
Білімдер:
1. Қан аурулары, қан түзуші органдар, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттерді хирургиялық емдеу және манипуляциялау принциптері мен әдістері, оның ішінде медициналық көрсетілімдерді, медициналық қарсы көрсетілімдерді, ықтимал асқынулар мен жанама әсерлерді, жағымсыз реакцияларды, оның ішінде ауыр және күтпеген реакцияларды білу.
2. Қан, гемопоэтический органдар аурулары, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар науқастарды операцияға дейінгі дайындау және операциядан кейінгі басқару принциптері.
3. Қан аурулары, қан түзуші органдар, лимфоидты, қан түзуші және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттердің операциядан кейінгі асқынуларын операциядан кейінгі басқару, алдын алу немесе емдеу принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, клиникалық ұсынымдарға (клиникалық хаттамаларға) сәйкес қан, қан түзуші органдар аурулары, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттерге дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды тағайындау, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып
Машықтар:
1. Қан, гемопоэтикалық органдар аурулары, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар науқастарға дәрілік препараттарды тағайындау, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың әсерін талдау.

2. Разрабатывать план подготовки пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей для оперативных вмешательств и манипуляций.
3. Выполнять манипуляции:
- пункция костного мозга;
- трепанобиопсия костного мозга;
- сбор периферических стволовых клеток*;
- миелоэксфузия*;
- пересадка периферических стволовых клеток и костного мозга*.
4. Разрабатывать план послеоперационного ведения пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей, проводить профилактику или лечение послеоперационных осложнений.
5. Проводить дополнительные инвазивные мероприятия:
- люмбальная пункция**;
- введение цитостатических препаратов интратекально**;
*данная трудовая функция вменена врачам, работающим в специализированных центрах, занимающихся трансплантацией костного мозга.
**данный навык должен быть у врача-гематолога, в случае его отсутствия может быть приглашен врач-реаниматолог или врач невролог.
Знания:
1. Принципы и методы оперативного лечения и манипуляций пациентам с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей, в том числе знание медицинских показаний, медицинских противопоказаний, возможных осложнений и побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных.
2. Принципы предоперационной подготовки и послеоперационного ведения пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
3. Принципы послеоперационного ведения, профилактики или лечения послеоперационных осложнений пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Назначение лекарственных препаратов и медицинских изделий пациентам с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей в соответствии с действующими порядками оказания медицинской, клиническими рекомендациями (клиническими протоколами) по вопросам оказания медицинской помощи, помощи, с учетом стандартов медицинской пом
Умения:
1. Назначать лекарственные препараты пациентам с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей, анализировать действие лекарственных препаратов и медицинских изделий.

2. Қан аурулары, гемопоэтикалық органдар, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар науқастарда дәрілік препараттарды қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігіне мониторинг жүргізу.
Білімдер:
1. Пациенттердегі қан, гемопоэтический органдар ауруларын, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктерін консервативті емдеу әдістері.
2. Гематологияда қолданылатын дәрілік препараттардың әсер ету механизмдері, медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер, ықтимал асқынулар мен жанама әсерлер, жағымсыз реакциялар, соның ішінде қан аурулары, қан түзетін органдар, лимфоидты, қан түзетін және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар науқастарда ауыр және күтпеген реакциялар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Қолданыстағы клиникалық ұсынымдарға сәйкес қан, қан түзуші органдар аурулары, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттерге дәрілік емес терапия мен медициналық бұйымдарды тағайындау, олардың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау
Машықтар:
1. Қан, гемопоэтикалық органдар аурулары, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар науқастарға дәрілік емес терапия мен медициналық бұйымдарды тағайындаңыз.
2. Қан аурулары, қан түзуші органдар, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттерде дәрілік емес терапия мен медициналық бұйымдарды пайдаланудың тиімділігі мен қауіпсіздігіне мониторинг жүргізу.
Білімдер:
1. Қан, қан түзуші органдар аурулары, лимфоидты, қан түзуші және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері кезіндегі дәрілік емес терапия әдістері (оның ішінде эфферентологиялық көмек, сәулелік терапия).
2. Қан, қан түзуші органдар аурулары, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттерге медициналық бұйымдарды іріктеу және (немесе) тағайындау әдістері.
3. Медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер, ықтимал асқынулар мен жанама әсерлер, жағымсыз реакциялар, соның ішінде ауыр және күтпеген.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 5:
Диагностикалық немесе емдік манипуляциялар, дәрілік препараттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды қолдану, дәрілік емес терапия және хирургиялық араласулар мен манипуляциялар нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың алдын алу және емдеу
Машықтар:

2. Проводить мониторинг эффективности и безопасности использования лекарственных препаратов у пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
Знания:
1. Методы консервативного лечения заболеваний крови, кроветворных органов, злокачественных новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей у пациентов.
2. Механизмы действия лекарственных препаратов, применяемых в гематологии, медицинских показаний и противопоказаний, возможных осложнений и побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных у пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Назначение немедикаментозной терапии и медицинских изделий пациентам с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей в соответствии с действующими клиническими рекомендациями, оценка их эффективности и безопасности
Умения:
1. Назначать немедикаментозную терапию и медицинские изделия пациентам с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
2. Проводить мониторинг эффективности и безопасности использования немедикаментозной терапии и медицинских изделий у пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
Знания:
1. Методы немедикаментозной терапии (в том числе эфферентологиеская помощь, лучевая терапия)при заболеваниях крови, кроветворных органов, злокачественных новообразованиях лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
2. Методы подбора и (или) назначения медицинских изделий пациентам с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
3. Медицинские показания и противопоказания, возможные осложнения и побочные действия, нежелательные реакции, в том числе серьезные и непредвиденные.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Профилактика и лечение осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате диагностических или лечебных манипуляций, применения лекарственных препаратов и (или) медицинских изделий, немедикаментозной терапии и оперативных вмешательств, и манипуляций
Умения:

1. Диагностикалық немесе емдік манипуляциялар, дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолдану, дәрілік емес терапия нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың алдын алу немесе жою.
Білімдер:
1. Диагностикалық немесе емдік манипуляциялар, дәрілік препараттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды қолдану, дәрілік емес терапия және хирургиялық араласулар мен манипуляциялар нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың алдын алу және емдеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 6:
Қан, қан түзуші органдар аурулары, лимфоидты, қан түзуші және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттерге жүргізілген манипуляциялар мен хирургиялық араласулардың нәтижелерін бағалау
Машықтар:
1. Операциялар мен манипуляциялар үшін қан, гемопоэтический органдар аурулары, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар науқастарды манипуляциялау және хирургиялық емдеу нәтижелерін бағалау.
2. Манипуляциядан болатын асқынулардың мониторингін жүргізу.
Білімдер:
1. Қан жүйесінің аурулары кезінде манипуляция жасау әдістері.
2. Қан жүйесі ауруларында манипуляция жүргізгеннен кейінгі асқынуларды анықтау және алдын алу бойынша білім.
3. Қан жүйесінің аурулары кезінде манипуляция жүргізгеннен кейінгі асқынуларды емдеу туралы білім.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 7:
Қан, қан түзуші органдар аурулары, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттерге емдік тамақтануды тағайындау
Машықтар:
1. Қан, гемопоэтикалық мүшелер аурулары, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар науқастарға емдік тамақтану тағайындаңыз.
Білімдер:
1. Қан, гемопоэтический органдар аурулары, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар науқастарға емдік тамақтануды таңдау принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 8:
Қан, қан түзуші органдар аурулары, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттерге шұғыл және шұғыл түрде медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Қан, қан түзуші органдар ауруларынан, лимфоидты, қан түзуші және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктерінен туындаған шұғыл жағдайларда, оның ішінде төтенше жағдайларда: ауырсыну синдромын, гипертермияны, геморрагиялық синдромды, ісік лизис синдромын және т. б. жеңілдету мақсатында пациенттерге шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
Білімдер:

1. Предотвращать или устранять осложнения, побочные действия, нежелательные реакции, в том числе серьезные и непредвиденные, возникшие в результате диагностических или лечебных манипуляций, применения лекарственных препаратов и медицинских изделий, немедикаментозной терапии.
Знания:
1. Методы профилактики и лечения осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате диагностических или лечебных манипуляций, применения лекарственных препаратов и (или) медицинских изделий, немедикаментозной терапии и оперативных вмешательств и манипуляций.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 6:
Оценка результатов проведенных манипуляций и оперативных вмешательств пациентам с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей
Умения:
1. Оценивать результаты манипуляций и оперативного лечения пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей для оперативных вмешательств и манипуляций.
2. Проводить мониторинг осложнений от манипуляций.
Знания:
1. Методики проведения манипуляций при заболеваниях системы крови.
2. Знания по обнаружению и предотвращению осложнений после проведения манипуляций при заболеваниях системы крови.
3. Знания по лечению осложнений после проведения манипуляций при заболеваниях системы крови.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 7:
Назначение лечебного питания пациентам с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей
Умения:
1. Назначать лечебное питание пациентам с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
Знания:
1. Принципы подбора лечебного питания пациентам с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 8:
Оказание медицинской помощи в экстренной и неотложной форме пациентам при заболеваниях крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей
Умения:
1. Оказывать медицинскую помощь в неотложной форме пациентам при неотложных состояниях, вызванных заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей, в том числе в чрезвычайных ситуациях: с целью купирования болевого синдрома, гипертермии, геморрагического синдрома, синдрома лизиса опухоли и др.
Знания:

1. Қан, қан түзуші органдар ауруларынан, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктерінен туындаған шұғыл жағдайларда, оның ішінде төтенше жағдайларда пациенттерге шұғыл түрде медициналық көмек көрсетудің қағидаттары мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 9:
Қан, қан түзуші органдар аурулары, лимфоидты, қан түзуші және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттерге паллиативтік медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Қан, қан түзетін мүшелер, лимфоидты, қан түзетін және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері ауруларына паллиативтік көмек көрсету әдістері.
Білімдер:
1. Паллиативтік медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты
2. Қан, гемопоэтикалық органдар, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері үшін паллиативті көмек әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Қан аурулары, қан түзуші органдар, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттердің еңбекке уақытша жарамсыздығына сараптама жүргізу
Дағды 1:
Қан аурулары, қан түзуші органдар, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттердің еңбекке уақытша жарамсыздығына сараптама жүргізу
Машықтар:
1. Уақытша еңбекке жарамсыздық белгілерін және қанның, қан түзуші органдардың ауруларына, лимфоидты, қан түзуші және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктеріне байланысты еңбекке қабілеттіліктің тұрақты төмендеу белгілерін анықтау.
Білімдер:
1. Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету
Дағды 1:
Клиникалық өлім жағдайын қоса алғанда, өмірге қауіп төндіретін жағдайларды тану (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын тоқтату (қан айналымы және (немесе) тыныс алу), шұғыл медициналық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді талап ететін клиникалық өлім жағдайын (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды) қоса алғанда, өмірге қауіп төндіретін жағдайларды тану.
2. Өмірге, оның ішінде клиникалық өлімге қауіп төндіретін жағдайларда (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды тоқтату) шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.

1. Принципы и методы оказания медицинской помощи в неотложной форме пациентам при неотложных состояниях, вызванных заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей, в том числе в чрезвычайных ситуациях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 9:
Оказание паллиативной медицинской помощи пациентам с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей
Умения:
1. Оказывать методы паллиативной помощи при заболеваниях крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
Знания:
1. Стандарт организации оказания паллиативной медицинской помощи
2. Методы паллиативной помощи при заболеваниях крови, кроветворных органов, злокачественных новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проведение экспертизы временной нетрудоспособности пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей
Навык 1:
Проведение экспертизы временной нетрудоспособности пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей
Умения:
1. Определять признаки временной нетрудоспособности и признаки стойкого снижения трудоспособности, обусловленного заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
Знания:
1. Правила проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Оказание медицинской помощи в экстренной форме
Навык 1:
Распознавание состояний, представляющих угрозу жизни, включая состояние клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания), оказание экстренной медицинской помощи.
Умения:
1. Распознавать состояния, представляющие угрозу жизни, включая состояние клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания), требующие оказания медицинской помощи в экстренной форме.
2. Оказывать медицинскую помощь в экстренной форме при состояниях, представляющих угрозу жизни, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания).

3. Негізгі жүрек-өкпе реанимациясының іс-шараларын орындау.
4. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолдану.
Білімдер:
1. Гематологиядағы шұғыл жағдайлар: диагностикалық критерийлер; емдеу және алдын алу принциптері.
2. Базалық жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Қан, қан түзуші органдар аурулары, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттерді медициналық оңалтудың тиімділігін жүргізу және бақылау, оның ішінде мүгедектерді оңалту немесе абилитациялаудың жеке бағдарламаларын іске асыру
Дағды 1:
Қан, қан түзуші органдар аурулары, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттерді, оның ішінде мүгедектерді оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде медициналық оңалту жөніндегі іс-шараларды жүргізу
Машықтар:
1. Қан, қан түзуші органдар аурулары, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттерді, оның ішінде мүгедектерді оңалту немесе абилитациялаудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде медициналық оңалту жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін медициналық көрсеткіштерді айқындау.
2. Қан аурулары, қан түзуші органдар, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттерді, оның ішінде мүгедектерді оңалту немесе абилитациялаудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде медициналық оңалту жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу.
3. Қан, қан түзуші органдар аурулары, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттерді, оның ішінде мүгедектерді оңалту немесе абилитациялаудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде медициналық оңалту жөніндегі іс-шараларды жүргізу.
Білімдер:
1. Медициналық оңалтуды ұйымдастыру стандарты.
2. Қан, қан түзуші органдар аурулары, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттер мен мүгедектерде, оның ішінде мүгедектерді оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламасында медициналық көрсеткіштер мен оңалту іс-шараларын жүргізуге қарсы көрсеткіштер.
3. Қан аурулары, қан түзуші органдар, лимфоидты, қан түзуші және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттерді оңалту мақсатында, оның ішінде мүгедектерді оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде дәрілік препараттарды тағайындауға арналған медициналық айғақтар мен қарсы айғақтар.

3. Выполнять мероприятия базовой сердечно-легочной реанимации.
4. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании медицинской помощи в экстренной форме.
Знания:
1. Неотложные состояния в гематологии: диагностические критерии; принципы лечения и профилактики.
2. Правила проведения базовой сердечно-легочной реанимации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 5:
Проведение и контроль эффективности медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей, в том числе реализация индивидуальных программ реабилитации или абилитации лиц с инвалидностью
Навык 1:
Проведение мероприятий по медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации и абилитации лиц с инвалидностью
Умения:
1. Определять медицинские показания для проведения мероприятий по медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации или абилитации лиц с инвалидностью.
2. Разрабатывать план мероприятий по медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации или абилитации лиц с инвалидностью.
3. Проводить мероприятия по медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации или абилитации лиц с инвалидностью.
Знания:
1. Стандарт организации оказания медицинской реабилитации.
2. Медицинские показания и противопоказания к проведению реабилитационных мероприятий у пациентов и инвалидов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей, в том числе индивидуальной программы реабилитации и абилитации лиц с инвалидностью.
3. Медицинские показания и противопоказания для назначения лекарственных препаратов с целью реабилитации пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации и абилитации лиц с инвалидностью.

4. Қан, гемопоэтический органдар аурулары, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттерге, оның ішінде мүгедектерді оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде медициналық бұйымдарды тағайындауға арналған медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
5. Қан аурулары, қан түзетін органдар, лимфоидты, қан түзетін және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар науқастарды медициналық оңалту негіздері.
6. Қан, гемопоэтический органдар аурулары, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар науқастарды медициналық оңалту әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 6:
Салауатты өмір салтының алдын алу және қалыптастыру және пациенттерді санитарлық-гигиеналық ағарту және оқыту жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу.
Дағды 1:
Салауатты өмір салтын насихаттау, қан ауруларының, қан түзуші органдардың, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктерінің алдын алу бойынша жұмыс жүргізу
Машықтар:
1. Салауатты өмір салтын қалыптастыру әдістерін әзірлеу және жүзеге асыру.
2. Пациенттер (олардың заңды өкілдері), медицина қызметкерлері арасында қан ауруларының, қан түзуші органдардың, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктерінің алдын алу мәселелері бойынша санитариялық-ағарту жұмыстарын жүргізу.
3. Қан, гемопоэтикалық органдар, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктерінің пайда болуы мен дамуының алдын алу әдістерін енгізу.
Білімдер:
1. Салауатты өмір салтының негіздері және оны қалыптастыру әдістері.
2. Пациенттер (олардың заңды өкілдері), медицина қызметкерлері арасында қан ауруларының, қан түзуші органдардың, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктерінің алдын алу мәселелері бойынша санитарлық-ағарту жұмысының нысандары мен әдістері.
3. Қан, гемопоэтический органдар, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктерінің пайда болуы мен дамуының алдын-алу принциптері мен ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Қанның, қан түзуші органдардың созылмалы аурулары, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттерге және мүгедектерге диспансерлік бақылау (динамикалық) жүргізу
Машықтар:
1. Қанның, қан түзуші органдардың созылмалы аурулары, лимфоидты, қан түзуші және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері анықталған пациенттерге диспансерлік (динамикалық) бақылау жүргізу.
Білімдер:

4. Медицинские показания и противопоказания для назначения медицинских изделий пациентам с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации и абилитации лиц с инвалидностью.
5. Основы медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
6. Методы медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 6:
Проведение и контроль эффективности мероприятий по профилактике и формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению и обучению пациентов.
Навык 1:
Проведение работы по пропаганде здорового образа жизни, профилактики заболеваний крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей
Умения:
1. Разрабатывать и реализовывать методы формирования здорового образа жизни.
2. Проводить санитарно-просветительные работы среди пациентов (их законных представителей), медицинских работников по вопросам профилактики заболеваний крови, кроветворных органов, злокачественных новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
3. Внедрять методы профилактики возникновения и прогрессирования заболеваний крови, кроветворных органов, злокачественных новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
Знания:
1. Основы здорового образа жизни и методов его формирования.
2. Формы и методы санитарно-просветительной работы среди пациентов (их законных представителей), медицинских работников по вопросам профилактики заболеваний крови, кроветворных органов, злокачественных новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
3. Принципы и особенности профилактики возникновения и прогрессирования заболеваний крови, кроветворных органов, злокачественных новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение диспансерного наблюдения (динамического) за пациентами с хроническими заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей и инвалидами
Умения:
1. Проводить диспансерное (динамическое) наблюдение за пациентами с выявленными хроническими заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
Знания:

1. Қан, қан түзуші органдар аурулары, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктері кезінде пациенттерді диспансерлік (динамикалық) бақылау тәртібі.
2. Қан, қан түзуші органдар аурулары, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктері кезінде пациенттерді диспансерлік (динамикалық) бақылау тәртібі мен қағидаттары.
3. Созылмалы қан аурулары, гемопоэтикалық органдар, лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері мен мүгедектері бар науқастар арасындағы сауықтыру шараларының принциптері мен ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (клиникалық хаттамаларға) сәйкес тәуекел факторларын ескере отырып, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, пациенттерге профилактикалық іс-шаралар жүргізу
Машықтар:
1. Қан ауруларының, қан түзетін органдардың, лимфоидты, қан түзетін және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктерінің алдын алу әдістерін қолданудың медициналық көрсеткіштері мен қарсы көрсеткіштерін анықтаңыз.
Білімдер:
1. Қан ауруларының, қан түзуші органдардың, лимфоидты, қан түзуші және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктерінің алдын алу әдістерін қолдануға медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Алкоголь мен темекіні тұтынуды азайту, есірткі және психотроптық заттарды медициналық емес тұтынудың алдын алу және онымен күресу бағдарламаларын қоса алғанда, салауатты өмір салты бағдарламаларын қалыптастыру
Машықтар:
1. Салауатты өмір салтын қалыптастыру, қан ауруларының, қан түзуші органдардың, лимфоидты, қан түзуші және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктерінің алдын алу бойынша санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізу.
2. Салауатты өмір салтын қалыптастыру бағдарламаларын, оның ішінде алкоголь мен темекіні тұтынуды азайту, есірткі құралдары мен психотроптық заттарды медициналық емес тұтынудың алдын алу және оған қарсы күрес бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру.
Білімдер:
1. Салауатты өмір салты элементтерін, оның ішінде алкоголь мен темекіні тұтыну бағдарламаларын қалыптастыру, есірткі мен психотроптық заттарды медициналық емес тұтынудың алдын алу және онымен күресу жөніндегі санитарлық-ағарту жұмысының нысандары мен әдістері.
2. Пациенттер (олардың заңды өкілдері), медицина қызметкерлері арасында қан ауруларының, қан түзуші органдардың, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктерінің алдын алу мәселелері бойынша санитарлық-ағарту жұмысының нысандары мен әдістері.

1. Порядок диспансерного (динамического) наблюдения за пациентами при заболеваниях крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
2. Порядок и принципы диспансерного (динамического) наблюдения за пациентами при заболеваниях крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
3. Принципы и особенности оздоровительных мероприятий среди пациентов с хроническими заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей и инвалидов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Проведение профилактических мероприятий пациентам с учетом факторов риска в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (клиническими протоколами) по вопросам оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи
Умения:
1. Определять медицинские показания и противопоказания к применению методов профилактики заболеваний крови, кроветворных органов, злокачественных новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
Знания:
1. Медицинские показания и противопоказания к применению методов профилактики заболеваний крови, кроветворных органов, злокачественных новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Формирование программ здорового образа жизни, включая программы снижения потребления алкоголя и табака, предупреждения и борьбы с немедицинским потреблением наркотических средств и психотропных веществ
Умения:
1. Проводить санитарно-просветительную работу по формированию здорового образа жизни, профилактике заболеваний крови, кроветворных органов, злокачественных новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
2. Разрабатывать и реализовывать программы формирования здорового образа жизни, в том числе программы снижения потребления алкоголя и табака, предупреждения и борьбы с немедицинским потреблением наркотических средств и психотропных веществ.
Знания:
1. Формы и методы санитарно-просветительной работы по формированию элементов здорового образа жизни, в том числе программ потребления алкоголя и табака, предупреждения и борьбы с немедицинским потреблением наркотических средств и психотропных веществ.
2. Формы и методы санитарно-просветительной работы среди пациентов (их законных представителей), медицинских работников по вопросам профилактики заболеваний крови, кроветворных органов, злокачественных новообразований лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.

1. Гематолог дәрігерлердің (ересектердің) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Гематологтар (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Гематолог дәрігерлердің (ересектердің)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
Гематолог дәрігерлердің (ересектердің) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Гематолог дәрігерлердің (ересектердің) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Амбулаториялық-емханалық, стационарды алмастыратын деңгейлерде халыққа медициналық көмек көрсететін құрылымдық бөлімшелердің жұмысын ұйымдастыру дағдыларын меңгеру.
2. Гематолог дәрігерлердің медициналық көмек көрсетуі кезінде пациенттің бағытын үйлестіру және сабақтастықты қамтамасыз ету.
3. Қан, қан түзуші органдар аурулары, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктері бар пациенттердің өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жағдайлар туындаған кезде жоспарлы және шұғыл сипаттағы шараларды қабылдау.
4. Амбулаториялық-емханалық, стационарды алмастыратын және стационарлық деңгейде халыққа гематологиялық көмек көрсететін құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау және болжау.
5. Пациенттерге арналған шығын материалдарын, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен дәрілік заттарды бақылауды ұйымдастыру.
6. Негізгі статистикалық деректер мен жылдық есептілік бойынша ақпаратты толтыру және жинақтау сапасын бақылау.
7. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға есептілікті уақтылы ұсынуды қамтамасыз ету.
8. "Гематология (ересектер)"мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде зерттеу мен емдеудің арнайы әдістерін қолдануды талап ететін адамдарды қалалық, облыстық және Республикалық маңызы бар бейінді бөлімшелерге жіберу туралы даулы мәселелер бойынша шешімдер қабылдау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.

1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей гематологов (взрослых).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами гематологами (взрослыми).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей гематологов (взрослых)
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей гематологов (взрослых).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей гематологов (взрослых).
Умения:
1. Владеть навыками организации работы структурных подразделений, оказывающих медицинскую помощь населению на амбулаторно-поликлиническом, стационарозамещающем уровнях.
2. Координировать маршрут пациента и обеспечения преемственности при оказании медицинской помощи врачами гематологами.
3. Принимать меры планового и экстренного характера при возникновении ситуаций, угрожающих жизни и здоровью пациентов с заболеваниями крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
4. Планировать и прогнозировать деятельность структурных подразделений, оказывающих гематологическую помощь населению на амбулаторно-поликлиническом, стационарозамещающем и стационарном уровнях.
5. Организовывать контроль за расходными материалами, изделиями медицинского назначения и лекарственными средствами для пациентов.
6. Контролировать качество заполнения и свода информации по основным статистическим данным и годовой отчетности.
7. Обеспечивать своевременное предоставление отчетности в уполномоченный орган в области здравоохранения.
8. Принимать решения по спорным вопросам направления в профильные отделения городского, областного и республиканского значения лиц, требующих применения специальных методов исследования и лечения в рамках медицинских услуг по специальности "Гематология (взрослая)".
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.

7. Гематологиялық дәрігерлер қауымдастығында танылған заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (ересектер) гематологиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Қан, қан түзуші органдардың ауруларын, лимфоидты, қан түзуші және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктерін кешенді диагностикалау мен емдеудің күрделі клиникалық жағдайларында кәсіби тәжірибесі аз гематолог дәрігерлерге (ересектерге) консультациялық көмек көрсету.
3. Гематология саласындағы мәселелер бойынша басқа мамандықтағы дәрігерлерге кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Гематологтар (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама
Машықтар:
1. "Гематология (ересектер)"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Гематология (ересектер)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Гематология (ересектер)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтау және гематологтар (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына уақтылы хабарлау.
Білімдер:

7. Основные результаты современных исследований, признанных в сообществе врачей гематологов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании гематологической помощи пациентам (взрослые, дети).
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам гематологам (взрослым) с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях сложной диагностики и лечения заболеваний крови, кроветворных органов, злокачественными новообразованиями лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области гематологии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
4. Основные результаты современных исследований, признанных в сообществе врачей гематологов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами гематологами (взрослыми).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Гематология (взрослая)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Гематология (взрослая)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Гематология (взрослая)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами гематологами (взрослыми).
Знания:

"Дәрігер гематолог (ересек)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Лимфоидты, гемопоэтикалық және соған байланысты тіндердің қатерлі ісіктерін қоса алғанда, қан және гемопоэтикалық органдар ауруларымен он сегіз жасқа толған пациенттерге білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білімдер бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау. ересек тұрғындарға гематологиялық көмек көрсету салалары. пациенттерге гематологиялық көмек көрсету және ұйымдастыру.талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Гематология (ересектер)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Гематология (ересектер)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы Академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Гематология (ересектер)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Гематология (ересектер)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Гематология (ересектер)"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Гематология (ересектер)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Гематология (ересектер)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Анықталған медициналық қателіктерге, олардың себеп-салдарлық байланыстарына, жағымсыз салдарларына және олардың алдын алу мүмкіндіктеріне талдау, ресімделген сипаттама жүргізу.

Квалификация "Врач гематолог (взрослый)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам, достигшим восемнадцати лет с заболеваниями крови и кроветворных органов, включая злокачественные новообразования лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области гематологической помощи взрослому населению. организации и оказанию гематологической помощи пациентам.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Гематология (взрослая)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Гематологии (взрослой)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Гематология (взрослая)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Гематология (взрослая)".
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Гематология (взрослая)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Гематология (взрослая)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Гематология (взрослая)".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.

2) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
3) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі;
4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы;
5) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Дерматовенерология (ересектердің, балалардың)
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86101059
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.2 Дәрігерлік практика және стоматология саласындағы қызмет
86.22 Арнайы дәрігерлік практика
86.22.0 Арнайы дәрігерлік практика
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіптік стандарт Қазақстан Республикасында тері және венерологиялық аурулары бар пациенттерге дерматовенерологиялық көмекті ұйымдастыру және көрсету жөніндегі маманның кәсіптік құзыреті саласындағы талаптарды белгілейді, оның ішінде профилактика, диагностика, емдеу, оңалту, облыста қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білімдер бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жасау Дерматовенерология.Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Дәрігер дерматовенеролог - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.2 Дәрігер дерматовенеролог - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.3 Дәрігер дерматовенеролог - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.4 Дәрігер-дерматовенеролог - 7 СБШ-нің деңгейі
5) 7.2 Дәрігер дерматовенеролог (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
6) 7.3 Дәрігер дерматовенеролог (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
7) 7.4 Дәрігер-дерматовенеролог (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
8) 7.2 Дәрігер дерматовенеролог (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
9) 7.3 Дәрігер дерматовенеролог (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
10) 7.4 Дәрігер-дерматовенеролог (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Дәрігер дерматовенеролог":
Топтың коды:
2212-5
Қызмет атауының коды:
2212-5-001
Кәсіптің атауы:
7.1 Дәрігер дерматовенеролог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер" біліктілігі "Дерматовенерология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентурада оқу кезінде. Бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі қажет емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен неврологиялық аурулардың алдын алу, диагностикалау, емдеу, пациенттерді (ересектер, балалар) медициналық оңалту
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

2) МСКО – Международная стандартная классификация образования;
3) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
4) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Дерматовенерология (взрослая, детская)
5. Код профессионального стандарта: Q86101059
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.2 Деятельности в области врачебной практики и стоматологии
86.22 Специальная врачебная практика
86.22.0 Специальная врачебная практика
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по организации и оказанию дерматовенерологической помощи в Республике Казахстан пациентам с кожными и венерическими заболеваниями, включая профилактику, диагностику, лечение, реабилитацию, экспертизу объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области дерматовенерологии. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач-дерматовенеролог - 7 уровень ОРК
2) 7.2 Врач-дерматовенеролог - 7 уровень ОРК
3) 7.3 Врач-дерматовенеролог - 7 уровень ОРК
4) 7.4 Врач-дерматовенеролог - 7 уровень ОРК
5) 7.2 Врач-дерматовенеролог (взрослый) - 7 уровень ОРК
6) 7.3 Врач-дерматовенеролог (взрослый) - 7 уровень ОРК
7) 7.4 Врач-дерматовенеролог (взрослый) - 7 уровень ОРК
8) 7.2 Врач-дерматовенеролог (детский) - 7 уровень ОРК
9) 7.3 Врач-дерматовенеролог (детский) - 7 уровень ОРК
10) 7.4 Врач-дерматовенеролог (детский) - 7 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач-дерматовенеролог":
Код группы:
2212-5
Код наименования занятия:
2212-5-001
Наименование профессии:
7.1 Врач-дерматовенеролог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другимтиповых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
врач-резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Дерматовенерология (взрослая, детская)". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети)с кожными и венерическими заболеваниями под контролем и надзором наставника.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, үйде, медициналық ұйымнан тыс жерде, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда білікті және мамандандырылған дерматовенерологиялық көмек көрсету
2. Дерматовенерологиялық көмек көрсету кезінде профилактикалық іс-шараларды жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есептік-есептік медициналық құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, үйде, медициналық ұйымнан тыс жерде, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда білікті және мамандандырылған дерматовенерологиялық көмек көрсету
Дағды 1:
Дерматовенерологиялық аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) тексеру.
Машықтар:
1. Тері аурулары, оның қосымшалары және тері астындағы май тіндері бар әр түрлі жастағы науқастарды тексеру.
2. Дифференциалды диагностикамен жергілікті күйді сипаттаңыз.
3. Тері мен шырышты қабықтарды тексеру кезінде алынған деректерді бағалау.
4. Науқастардың тері жағдайының ауырлығын анықтаңыз.
5. Тері мен шырышты қабықтарды тексеру дағдылары (диаскопия, пальпация, тырнау, дермографизмді, бұлшықет-шаш рефлексін көбейту және бағалау).
6. Ауырсыну, температура және тактильді сезімталдықты анықтаңыз.
7. Кәмелетке толмағандарға, никольскийдің симптомына, псориаздық симптомдардың триадасына сынақ жүргізу.
8. Кебнер құбылысын, Поспелов симптомын, Бенье Мещерский симптомын, Унна симптомын, Брок симптомын, "бал ұясы" симптомын, Асбо – Гансен симптомын анықтау дағдылары.
9. Бальцер сынамасын, Ядассон сынамасын жүргізу дағдылары.
Білімдер:
1. Әр түрлі жас кезеңдеріндегі терінің және оның Қосымшаларының анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктерін білу.
2. Тері және венерологиялық ауруларды зерттеу үшін қажетті көлемде жалпы теориялық пәндердің негіздерін білу.
3. Тері ауруы және ЖЖБИ бар науқасты тексерудің алгоритмдері мен реттілігін білу.
4. Тері процесінің жергілікті күйін сипаттау схемасын білу.
5. Тері бөртпелерінің морфологиялық элементтерін білу (бастапқы және қайталама).
6. Тері және венерологиялық аурулардың этиологиясы, патогенезі, жіктелуі, клиникасы, диагностикасы, дифференциалды диагностикасы туралы заманауи түсініктерді білу.

1. Оказание квалифицированной и специализированной дерматовенерологической помощи в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, на дому, вне медицинской организации, в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
2. Проведение профилактических мероприятий при оказании дерматовенерологической помощи, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Трудовая функция 1:
Оказание квалифицированной и специализированной дерматовенерологической помощи в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, на дому, вне медицинской организации, в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Обследование пациентов (взрослые, дети) с дерматовенерологическими заболеваниями.
Умения:
1. Проводить осмотр пациентов различного возраста с заболеваниями кожи, ее придатков и подкожно - жировой клетчатки.
2. Описывать локальный статус с проведением дифференциальной диагностики.
3. Оценивать данные, полученные при осмотре кожных покровов и слизистых оболочек.
4. Определять тяжесть состояния кожи пациентов.
5. Навыки осмотра кожных покровов и слизистых оболочек (диаскопия, пальпация, поскабливание, воспроизведение и оценка дермографизма, мышечно-волоскового рефлекса).
6. Определять болевую, температурную и тактильную чувствительность.
7. Проводить пробу Минора, симптома Никольского, триады псориатических симптомов.
8. Навыки определения феномена Кебнера, симптома Поспелова, симптома Бенье Мещерского, симптома Унны, симптома Брока, симптома "медовых сот", симптома Асбо – Ганзена.
9. Навыки проведения пробы Бальцера, пробы Ядассона.
Знания:
1. Знание анатомо-физиологических особенностей кожи и ее придатков в различные возрастные периоды.
2. Знание основ общетеоретических дисциплин в объеме, необходимом для изучения кожных и венерических болезней.
3. Знание алгоритмов и последовательности проведения осмотра пациента с кожным заболеванием и ИППП.
4. Знание схемы описания локального статуса кожного процесса.
5. Знание морфологических элементов кожной сыпи (первичные и вторичные).
6. Знание современных представлений об этиологии, патогенезе, классификации, клинике, диагностике, дифференциальной диагностике кожных и венерических болезней.

7. Клиниканың ерекшеліктерін және атипті және созылмалы қайталанатын тері ауруларының дифференциалды диагностикасын білу.
8. Жұқпалы тері аурулары мен жыныстық жолмен берілетін инфекциялардың эпидемиологиясын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттердегі (ересектер, балалар) заманауи аспаптық, зертханалық және функционалдық зерттеу әдістерінің нәтижелерін тағайындау және түсіндіру.
Машықтар:
1. Дерматовенерологиялық бейіндегі науқасты тексеру жоспарын әзірлеу.
2. Ересектер мен балаларға арналған заманауи аспаптық, зертханалық және функционалды зерттеу әдістерін таңдаңыз.
3. Дерматовенерологиядағы ересектер мен әртүрлі жастағы балаларды зерттеудің зертханалық, аспаптық және функционалдық әдістерінің деректерін түсіндіру.
4. Ағаш шамымен флуоресцентті диагностика жүргізу.
5. Микроскопиялық және бактериологиялық зерттеу үшін уретрадан, қынаптан биологиялық материал алу.
6. Терінің диагностикалық аллергиялық сынағын өткізіңіз.
7. Гистологиялық зерттеу үшін биопсиялық материал алу.
Білімдер:
1. Дерматовенерологияда қолданылатын клиникалық және функционалдық зерттеу әдістерін, оларды жүргізуге көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді (микробиологиялық, серологиялық, иммунологиялық, морфологиялық (гистологиялық), аспаптық) білу.
2. Дерматовенерологиялық бейіндегі аурулар кезіндегі жалпы клиникалық, биохимиялық, микроскопиялық, мәдени, цитологиялық, серологиялық, иммунологиялық және аспаптық зерттеу әдістеріндегі патогномоникалық және ықтимал өзгерістерді білу.
3. Тері ауруларындағы патоморфологиялық және патогистологиялық өзгерістерді білу.
4. Дерматовенерологиядағы инвазивті емес диагностикалық әдістерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Дерматовенерологиялық аурулары бар науқастарға (ересектер, балалар) диагноз қою және емдеуді жоспарлау.
Машықтар:
1. Ересектер мен әр түрлі жастағы балаларда дерматовенерологиялық практикадағы негізгі белгілерді, синдромдарды анықтау дағдылары.
2. Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың (ICD-10) қолданыстағы халықаралық статистикалық классификациясына сәйкес диагнозды белгілеу және негіздеу.
3. Науқасты жүргізу тактикасын, оны тексеру жоспарын анықтаңыз.
Білімдер:
1. Тері ауруларының қазіргі жіктелуін, этиологиясын және патогенезін білу.
2. Жыныстық жолмен берілетін аурулардың қазіргі классификациясын, этиологиясын және патогенезін білу.
3. Тері ауруларының клиникасын, диагностикасын және дифференциалды диагностикасын білу.

7. Знание особенностей клиники и дифференциальной диагностики атипичных и хронически рецидивирующих кожных заболеваний.
8. Знание эпидемиологии заразных кожных болезней и инфекций, передающихся преимущественно половым путем.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Назначение и интерпретация результатов современных инструментальных, лабораторных и функциональных методов исследования у пациентов (взрослые, дети).
Умения:
1. Разрабатывать план обследования больного дерматовенерологического профиля.
2. Выбирать современные инструментальные, лабораторные и функциональные методы исследования взрослым и детям.
3. Интерпретировать данные лабораторных, инструментальных и функциональных методов исследования взрослых и детей различного возраста в дерматовенерологии.
4. Проводить люминесцентную диагностику лампой Вуда.
5. Проводить забор биологического материала из уретры, влагалища для микроскопического и бактериологического исследования.
6. Проводить диагностическую кожную аллергопробу.
7. Проводить забор биопсийного материала для гистологического исследования.
Знания:
1. Знание клинических и функциональных методов исследования, применяемых в дерматовенерологии, показаний и противопоказаний к их проведению (микробиологические, серологические, иммунологические, морфологические (гистологические), инструментальные).
2. Знание патогномоничных и возможных изменений в общеклинических, биохимических, микроскопических, культуральных, цитологических, серологических, иммунологических и инструментальных методах исследования при болезнях дерматовенерологического профиля.
3. Знание патоморфологических и патогистологических изменений при кожных болезнях.
4. Знание неинвазивных методов диагностики в дерматовенерологии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Постановка диагноза и планирование лечения для пациентов (взрослые, дети) с дерматовенерологическими заболеваниями.
Умения:
1. Навыки выявления у взрослых и детей различного возраста основных симптомов, синдромов в дерматовенерологической практике.
2. Установить и обосновать диагноз согласно действующей Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем (МКБ-10).
3. Определять тактику ведения больного, план его обследования.
Знания:
1. Знание современной классификации, этиологии и патогенеза кожных заболеваний.
2. Знание современной классификации, этиологии и патогенеза венерических заболеваний.
3. Знание клиники, диагностики и дифференциальной диагностики кожных заболеваний.

4. Жыныстық жолмен берілетін аурулардың клиникасын, диагностикасын және дифференциалды диагностикасын білу.
5. Ересектер мен әртүрлі жастағы балалар үшін шұғыл және жоспарлы госпитализацияға көрсеткіштерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Науқастарда (ересектер, балалар) тері аурулары мен ЖЖБИ емдеу.
Машықтар:
1. Дерматологиялық және жыныстық жолмен берілетін аурулары бар ересектер мен әртүрлі жастағы балаларды емдеу жоспарын негіздеу.
2. Дерматовенерологияда қолданылатын ересектер мен әртүрлі жастағы балаларда дәрі-дәрмектерді қолдану ұтымды.
3. Лосьондар, ылғалды кептіретін таңғыштар, дерматологиялық компресс, шайқалатын суспензиялар, жақпа, кремдер, пасталар, аэрозольдер, ұнтақтар, лактар, патчтарды қолдану дағдылары.
4. Алып тастаңыз жыныс сүйелдері.
5. Тырнақты консервативті түрде алып тастаңыз.
6. Жұқпалы моллюсканы, папилломаларды, сүйелдерді алып тастаңыз.
Білімдер:
1. Дерматовенерологиялық тәжірибеде дәрілік препараттардың фармакотерапиясының негізгі принциптерін білу.
2. Әртүрлі жас кезеңдерінде жалпы және жергілікті қолданылатын дәрілік препараттарды тағайындауға көрсеткіштерді білу.
3. Әртүрлі жас кезеңдерінде жалпы және жергілікті қолданылатын дәрілік препараттарды тағайындауға қарсы көрсетілімдерді білу.
4. Тері және жыныстық жолмен берілетін ауруларды жалпы емдеудің негізгі принциптерін білу.
5. Жергілікті және сыртқы терапияның ерекшеліктерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 5:
Халыққа дерматокосметологиялық көмек.
Машықтар:
1. Беткі қабықты жүргізіңіз.
2. Маскалардың әртүрлі түрлерін қолданыңыз (қатайту, сору, нәрлендіру, балшық, ағарту, кептіру, термоактивті, термодинамикалық, модельдеу).
3. Бет пен денеде физиотерапиялық косметологиялық процедураларды жүргізу (булану, дарсонвализация, ультрадыбыстық).
4. Теріні тазалаңыз (механикалық, вакуумдық).
5. Тері түрлерін анықтау дағдылары.
6. Хроно және фото қартаю белгілерін анықтау дағдылары.
Білімдер:
1. Дерматологиялық науқаста тері мен шашты күтудің заманауи әдістерін білу.
2. Фицпатрик бойынша тері түрлерінің, фототиптердің жіктелуін білу.
3. Терінің күйі мен түрлерін анықтаудың аппараттық әдістерін білу.
4. Терінің қартаюының физиологиясын, терінің жасқа байланысты өзгерістерін білу.
5. Дерматокосметологиялық емдеуді қажет ететін жағдайлардың (фотодерматоздар, кератоздар, тері дистрофиясы, шаш аурулары, пигментацияның бұзылуы, май және тер бездерінің аурулары) патогенезінің қазіргі заманғы жіктелуін, этиологиясын білу.
6. Косметикалық күтімнің жалпы принциптерін білу.

4. Знание клиники, диагностики и дифференциальной диагностики венерических заболеваний.
5. Знание показаний к срочной и плановой госпитализации для взрослых и детей различного возраста.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Лечение кожных заболеваний и ИППП у пациентов (взрослые, дети).
Умения:
1. Обосновать план лечения взрослым и детям различного возраста с дерматологическими и венерическими заболеваниями.
2. Рационально применять лекарственные средства у взрослых и детей различного возраста, применяемые в дерматовенерологии.
3. Навыки наложения примочек, влажно-высыхающих повязок, дерматологического компресса, взбалтываемых взвесей, мазей, кремов, паст, аэрозолей, пудр, лаков, пластырей.
4. Удалять остроконечные кондиломы.
5. Консервативно удалять ноготь.
6. Удалять контагиозный моллюск, папилломы, бородавки.
Знания:
1. Знание основных принципов фармакотерапии лекарственных препаратов в дерматовенерологической практике.
2. Знание показаний к назначению лекарственныхпрепаратов общего и местного применения в различные возрастные периоды.
3. Знание противопоказаний к назначению лекарственных препаратов общего и местного применения в различные возрастные периоды.
4. Знание основных принципов общего лечения кожных и венерических заболеваний.
5. Знание особенностей местной и наружной терапии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Дерматокосметологическая помощь населению.
Умения:
1. Проводить поверхностный пилинг.
2. Наносить различные виды масок (подтягивающие, поросуживающие, питательные, грязевые, отбеливающие, подсушивающие, термоактивные, термодинамические, моделирующие).
3. Проводить физиотерапевтические косметологические процедуры на лице и теле (вапоризация, дарсонвализация, ультразвук).
4. Проводить чистку кожи (механическая, вакуумная).
5. Навыки определения типов кожи.
6. Навыки определения признаков хроно- и фотостарения.
Знания:
1. Знание современных методов уходов за кожей и волосами у дерматологического больного.
2. Знание классификации типов кожи, фототипов по Фицпатрику.
3. Знание аппаратных методов определения состоянияи типов кожи.
4. Знание физиологии старения кожи, возрастных изменений кожи.
5. Знание современной классификации, этиологиопатогенеза состояний, требующих дерматокосметологического лечения (фотодерматозы, кератозы, дистрофии кожи, болезни волос, нарушения пигментации, болезни сальных и потовых желез).
6. Знание общих принципов косметического ухода.

7. Негізгі косметиканы, косметологиялық процедураларды, кәсіби косметиканы білу.
8. Физиотерапия және аппараттық косметология саласындағы білім.
9. Дерматокосметологиядағы психологиялық аспектілерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 6:
Дерматовенерологиялық көмек көрсететін ұйымдарда дерматоздарды, жұқпалы тері ауруларын және ЖЖБИ, оның ішінде пациенттерде (ересектер, балалар) урогенитальды инфекцияларды медициналық оңалту және динамикалық бақылау
Машықтар:
1. Оңалту мерзімдері мен түрлеріне байланысты пациенттерді оңалтуды жүргізу.
2. Әсер болмаған немесе асқынулар дамымаған жағдайда емдеу жоспарына қажетті түзетулер енгізіңіз.
3. Диспансерлік бақылауды ұйымдастыру және жүргізу.
Білімдер:
1. Дәрілік терапияның ықтимал асқынуларын білу.
2. Ересектер мен балалардағы тері патологиясын оңалту шараларын және санаторий-курорттық емдеуді білу.
3. Венерологиялық және тері ауруларымен күресті ұйымдастыруда дерматовенеролог пен жалпы медициналық желі дәрігерлерінің бірлескен қызметінің принциптерін білу.
4. Диспансерлік топтармен жұмыс істеу принциптерін, диспансерлік тексеруді (келулерді), диспансерлік науқастарды тексерудің зертханалық әдістерінің көлемін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 7:
Тері және венерологиялық аурулары бар пациенттерге (Ересектер, Балалар) шұғыл және шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді талап ететін клиникалық өлім жағдайын (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды) қоса алғанда, өмірге қауіп төндіретін жағдайларды тану.
2. Өмірге қауіп төндіретін және шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді қажет ететін дерматовенерологиядағы шұғыл жағдайларды тану (Квинке ісінуі, жедел есекжем, Лайелл синдромы, көп формалы экссудативті эритема, эритродерма).
3. Шұғыл жағдайларда, оның ішінде төтенше жағдайларда пациенттерге шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
4. Өмірге, оның ішінде клиникалық өлімге қауіп төндіретін жағдайларда (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды тоқтату) шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
5. Негізгі жүрек-өкпе реанимациясының іс-шараларын орындау.
6. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолдану.
Білімдер:
1. Өмірге қауіп төндіретін жағдайларда (Квинке ісінуі, жедел есекжем, Лайелл синдромы, көп формалы экссудативті эритема, эритродерма) пациенттерді басқарудың негізгі белгілері мен тактикасын білу.

7. Знание основных косметических средств, косметологических процедур, профессиональной косметики.
8. Знание в области физиотерапии и аппаратной косметологии.
9. Знание психологических аспектов в дерматокосметологии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 6:
Медицинская реабилитация и динамическое наблюдение дерматозов, заразных кожных заболеваний и ИППП, в том числе урогенитальных инфекций у пациентов (взрослые, дети), в организациях, оказывающих дерматовенерологическую помощь
Умения:
1. Проводить реабилитацию пациентов в зависимости от сроков и видов реабилитации.
2. Вносить необходимые коррекции в план лечения при отсутствии эффекта или развития осложнений.
3. Организовывать и проводить диспансерное наблюдение.
Знания:
1. Знание возможных осложнений лекарственной терапии.
2. Знание реабилитационных мероприятий и санаторно-курортного лечения кожной патологии у взрослых и детей.
3. Знание принципов совместной деятельности дерматовенеролога и врачей общемедицинской сети в организации борьбы с венерическими и кожными заболеваниями.
4. Знание принципов работы с диспансерными группами, диспансерного осмотра (явок), объема лабораторных методов обследования диспансерных больных.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 7:
Оказание медицинской помощи в экстренной и неотложной форме пациентам (взрослые, дети) при кожных и венерических заболеваниях.
Умения:
1. Распознавание состояний, представляющих угрозу жизни, включая состояние клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания), требующих оказания медицинской помощи в экстренной форме.
2. Распознавать неотложные состояния в дерматовенерологии, представляющие угрозу жизни и требующие оказания медицинской помощи в экстренной форме (отек Квинке, острая крапивница, синдром Лайелла, многоформная экссудативная эритема, эритродермии).
3. Оказывать медицинскую помощь в неотложной форме пациентам при неотложных состояниях, в том числе в чрезвычайных ситуациях.
4. Оказывать медицинскую помощь в экстренной форме при состояниях, представляющих угрозу жизни, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания).
5. Выполнять мероприятия базовой сердечно-легочной реанимации.
6. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании медицинской помощи в экстренной форме.
Знания:
1. Знание основных симптомов и тактики ведения пациентов при угрожающих жизни состояниях (отек Квинке, острая крапивница, синдром Лайелла, многоформная экссудативная эритема, эритродермии).

2. Тері және венерологиялық аурулардан туындаған шұғыл жағдайларда, оның ішінде төтенше жағдайларда пациенттерге шұғыл түрде медициналық көмек көрсетудің принциптері мен әдістері.
3. Базалық жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу қағидалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Дерматовенерологиялық көмек көрсету кезінде профилактикалық іс-шараларды жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
Дағды 1:
Пациенттерде (ересектер, балалар) тері және венерологиялық аурулардың алдын алуға бағытталған профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу. Инфекцияның алдын алу және инфекцияны бақылау.
Машықтар:
1. Тері және жыныстық жолмен берілетін аурулардың алдын алуға бағытталған іс-шараларға қатысу.
2. Тері және венерологиялық аурулары бар науқастар үшін "мектепті" ұйымдастыру дағдыларын меңгеру (денсаулық мектебі).
3. Мерзімді және профилактикалық медициналық тексерулерге қатысу.
4. Медициналық көмекке байланысты инфекциялардың алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу (хирургиялық аймақтың инфекциясы, қан ағымының катетері, зәр шығару жүйесінің катетері, төменгі тыныс жолдарының инфекциясы, гемоконтактілі инфекциялар (В және С гепатиттері, АИТВ)".
5. Инфекциялардың алдын алу және инфекциялық бақылау, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының алдын алу жөніндегі іс-шараларға қатысу.
Білімдер:
1. Тері және жыныстық жолмен берілетін аурулардың алдын алу принциптері .
2. Тері және жыныстық жолмен берілетін аурулардың алдын алу әдістері.
3. Денсаулық мектебінің оқыту бағдарламаларын дайындау принциптері мен жүргізу әдістемелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Аурулардың алдын алуға, салауатты өмір салтын қалыптастыруға, денсаулықты сақтауға және нығайтуға бағытталған білім беру, тәрбие және үгіт-насихат іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу.
Машықтар:
1. Тері және жыныстық жолмен берілетін аурулардың алдын алу мәселелері бойынша санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізу.
2. Өмірдің әртүрлі салаларында: тамақтану, су, санитарлық жағдайлар, Тұрғын үй жағдайлары, жеке гигиена, сондай-ақ тиісті көрсетілімдерсіз антибиотиктерді қолданумен байланысты қауіптер туралы санитарлық талаптар, ережелер мен ұсынымдар туралы хабардар ету.
3. Пациенттер мен олардың заңды өкілдерін ұлттық, Халықаралық хаттамалар мен ұсынымдарға сәйкес вакциналар, олардың маңыздылығы, артықшылықтары мен ықтимал қауіптері туралы ақпаратпен қамтамасыз ету.

2. Принципы и методы оказания медицинской помощи в неотложной форме пациентам при неотложных состояниях, вызванных кожными и венерическими заболеваниями, в том числе в чрезвычайных ситуациях.
3. Правила проведения базовой сердечно-легочной реанимации
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение профилактических мероприятий при оказании дерматовенерологической помощи, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Организация и проведение профилактических мероприятий, направленных на профилактику кожных и венерических заболеваний у пациентов (взрослые, дети). Предупреждение инфекций и инфекционный контроль.
Умения:
1. Участвовать в мероприятиях, направленных на профилактику кожных и венерических заболеваний.
2. Владеть навыками организации "школы" для пациентов с заболеваниями кожных и венерических заболеваний (школа здоровья).
3. Участвовать в периодических и профилактических медицинских осмотрах.
4. Участвовать в организации и проведении мероприятий, направленных на профилактику инфекций, связанных с медицинской помощью (инфекции области хирургического вмешательства, катетер ассоциированные инфекции кровотока, катетер ассоциированные инфекции мочевыделительной системы, инфекции нижних дыхательных путей, гемоконтактные инфекции (гепатиты В и С, ВИЧ)".
5. Участвовать в мероприятиях по предупреждению инфекций и инфекционного контроля, предупреждению формирования противомикробной устойчивости.
Знания:
1. Принципы профилактики кожных и венерических заболеваний .
2. Методы профилактики кожных и венерических заболеваний.
3. Принципы подготовки и методики проведения обучающих программ школы здоровья
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация и проведение образовательных, воспитательных и агитационных мероприятий, направленных на профилактику заболеваний, формирование здорового образа жизни, сохранение и укрепление здоровья.
Умения:
1. Проводить санитарно-просветительную работу по вопросам профилактики кожных и венерических заболеваний.
2. Информировать о санитарных требованиях, правилах и рекомендациях для обеспечения безопасности и гигиены в различных сферах жизни: питание, вода, санитарные условия, жилищные условия, личная гигиена, а также о рисках, связанных с применением антибиотиков без должных показаний.
3. Обеспечивать пациентов и их законных представителей информацией о вакцинах, их значимости, преимуществах и возможных рисках в соответствии с национальными, международными протоколами и рекомендациями.

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 20 наурыздағы № 43 бұйрығы "Қазақстан Республикасында дерматовенерологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 20 наурызда № 32114 болып тіркелді)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Дәрігер дерматовенеролог (ересектер, балалар)
7
Дәрігер дерматовенеролог (ересектер)
7
Дәрігер дерматовенеролог (балалар)

Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 марта 2023 года № 43 "Об утверждении стандарта организации оказания дерматовенерологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 марта 2023 года № 32114).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач дерматовенеролог (взрослый и детский)
7
Врач дерматовенеролог (взрослый)
7
Врач дерматовенеролог (детский)

10. Кәсіптің карточкасы "7.2 Дәрігер дерматовенеролог":
Топтың коды:
2212-5
Қызмет атауының коды:
2212-5-001
Кәсіптің атауы:
7.2 Дәрігер дерматовенеролог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер дерматовенеролог (ересек, балалар)" біліктілігі. Бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі қажет емес. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тері және жыныстық жолмен берілетін аурулары бар пациенттердің (ересектер, балалар) профилактикасы, диагностикасы, емдеуі, медициналық оңалтуы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Консультациялық-диагностикалық деңгейде пациенттерге мамандандырылған дерматовенерологиялық көмек көрсету.
2. Тәулік бойы бақылауды қажет етпейтін дерматовенерологиялық аурулары бар пациенттерге стационарды алмастыратын дерматовенерологиялық көмек көрсету.
3. Стационарлық деңгейде дерматологиялық және венерологиялық аурулары бар пациенттерге мамандандырылған көмек көрсету.
4. Пациенттерге жалпы және шұғыл медициналық көмек көрсету.
5. Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Халыққа дерматокосметологиялық көмек.
2. Дерматоскопиялық зерттеу және алынған нәтижелерді түсіндіру.
3. Трихологиялық (трихоскопиялық) зерттеу және алынған нәтижелерді түсіндіру.
4. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Консультациялық-диагностикалық деңгейде пациенттерге мамандандырылған дерматовенерологиялық көмек көрсету.
Дағды 1:
Консультациялық-диагностикалық деңгейде дерматовенерологиялық аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) тексеру.
Машықтар:

10. Карточка профессии "7.2 Врач-дерматовенеролог":
Код группы:
2212-5
Код наименования занятия:
2212-5-001
Наименование профессии:
7.2 Врач-дерматовенеролог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другимтиповых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (профильный специалист)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач дерматовенеролог (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети)с кожными и венерическими заболеваниями.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание специализированной дерматовенерологической помощи пациентам на консультативно-диагностическом уровне.
2. Оказание стационарозамещающей дерматовенерологической помощи пациентам с дерматовенерологичес кими заболеваниями, не требующим круглосуточного наблюдения.
3. Оказание специализированной помощи пациентам с дерматологическими и венерическими заболеваниями на стационарном уровне.
4. Оказание общей и экстренной медицинской помощи пациентам.
5. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Дерматокосметологическая помощь населению.
2. Дерматоскопическое исследование и интерпретация полученных результатов.
3. Трихологическое (трихоскопическое) исследование и интерпретация полученных результатов.
4. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Оказание специализированной дерматовенерологической помощи пациентам на консультативно-диагностическом уровне.
Навык 1:
Обследование пациентов (взрослые, дети) с дерматовенерологическими заболеваниями на консультативно-диагностическом уровне.
Умения:

1. Жергілікті мәртебесін сипаттай отырып және дифференциалды диагностика жүргізе отырып, тері аурулары, оның қосымшалары және ПЖК бар әр түрлі жастағы пациенттерді тексеру (диаскопия, пальпация, қыру, дермографизмді, бұлшықет-шаш рефлексін көбейту және бағалау) дағдылары.
2. Ауырсыну, температура және тактильді сезімталдықты анықтау дағдылары.
3. Минор сынамасын, Никольский симптомын, псориаздық симптомдар триадасын жүргізу дағдылары.
4. Кебнер құбылысын, Поспелов симптомын, Бенье Мещерский симптомын, Унна симптомын, Брок симптомын анықтау дағдылары.
5. Бальцер сынамасын, Ядассон сынамасын жүргізу дағдылары.
6. Тері мен шырышты қабықтарды тексеру кезінде алынған деректерді бағалау, пациенттердің тері жағдайының ауырлығын анықтау дағдылары.
Білімдер:
1. Терінің анатомиялық құрылымын, физиологиясын, патофизиологиясын және жас ерекшеліктерін білу.
2. Дерматовенерологиялық бейіндегі ауруға күдікті пациенттерді тексеру алгоритмін білу.
3. Тері және венерологиялық аурулардың этиологиясы, патогенезі, жіктелуі, клиникасы, диагностикасы, дифференциалды диагностикасы туралы заманауи түсініктерді білу.
4. Жұқпалы тері аурулары мен жыныстық жолмен берілетін инфекциялардың эпидемиологиясын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Дерматовенерологиялық аурулары бар пациенттерде (ересектер, балалар) диагноз қою.
Машықтар:
1. Дерматовенерологиялық практикадағы негізгі симптомдар мен синдромдардың әртүрлі жастағы пациенттерде жетекші клиникалық белгілер қағидаты бойынша біріктірілген анықтау дағдылары, алдын ала диагнозды белгілеу және негіздеу.
2. Клиникалық бақылаулар мен тексеру, анамнез жинау, клиникалық-зертханалық және аспаптық зерттеулер деректері негізінде диагнозды анықтау (растау) дағдылары.
3. Қолданыстағы АЖХ-10 ескере отырып диагноз қою дағдылары.
4. Дерматовенерологиядағы әртүрлі жастағы пациенттерді зерттеудің зертханалық, аспаптық немесе функционалдық әдістерін негізделген тағайындау дағдылары.
5. Дерматовенерологияда қолданылатын микроскопиялық, культуралық, цитологиялық, серологиялық, иммунологиялық және зерттеудің басқа түрлеріне биоматериал алу дағдылары.
6. Терінің саңырауқұлақ ауруларын люминесцентті диагностикалау дағдылары.
7. Диагностикалық тері аллергиялық сынамасын жүргізу дағдылары.
8. Гистологиялық зерттеу үшін биопсиялық материал алу.
9. Дерматовенерологиядағы ересектер мен әртүрлі жастағы балаларды зерттеудің зертханалық, аспаптық және функционалдық әдістерінің деректерін түсіндіру.
Білімдер:

1. Навыки проведения осмотра (диаскопия, пальпация, поскабливание, воспроизведение и оценка дермографизма, мышечно-волоскового рефлекса) пациентов различного возраста с заболеваниями кожи, ее придатков и ПЖК с описанием локального статуса и проведением дифференциальной диагностики.
2. Навыки определения болевой, температурной и тактильной чувствительности.
3. Навыки проведения пробы Минора, симптома Никольского, триады псориатических симптомов.
4. Навыки определения феномена Кебнера, симптома Поспелова, симптома Бенье Мещерского, симптома Унны, симптома Брока.
5. Навыки проведения пробы Бальцера, пробы Ядассона.
6. Навыки оценки данных, полученных при осмотре кожных покровов и слизистых, определение тяжести состояния кожи пациентов.
Знания:
1. Знание анатомического строения, физиологии, патофизиологии и функций кожи в возрастном аспекте.
2. Знание алгоритма обследования пациентов с подозрением на заболевание дерматовенерологического профиля.
3. Знание современных представлений об этиологии, патогенезе, классификации, клинике, диагностике, дифференциальной диагностике кожных и венерических болезней.
4. Знание эпидемиологии заразных кожных болезней и инфекций, передающихся преимущественно половым путем.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Установление диагноза у пациентов (взрослые, дети) с дермато венерологическими заболеваниями
Умения:
1. Навыки выявления у пациентов различного возраста основных симптомов и синдромов в дерматовенерологической практике, объединенных по принципу ведущих клинических признаков, установление и обоснование предварительного диагноза.
2. Навыки установления (подтверждения) диагноза на основании клинических наблюдений и обследования, сбора анамнеза, данных клинико-лабораторных и инструментальных исследований.
3. Навыки осуществления постановки диагноза с учетом действующей МКБ-10.
4. Навыки обоснованного назначения лабораторных, инструментальных или функциональных методов исследования пациентов различного возраста в дерматовенерологии.
5. Навыки забора биоматериала для микроскопического, культурального, цитологического, серологического, иммунологического и других видов исследования, применяемых в дерматовенерологии.
6. Навыки проведения люминесцентной диагностики грибковых болезней кожи.
7. Навыки проведения диагностической кожной аллергопробы.
8. Проводить забор биопсийного материала для гистологического исследования.
9. Интерпретировать данные лабораторных, инструментальных и функциональных методов исследования взрослых и детей различного возраста в дерматовенерологии.
Знания:

1. Дерматовенерологияда қолданылатын клиникалық және функционалдық зерттеу әдістерін, оларды жүргізуге көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді (микробиологиялық, серологиялық, иммунологиялық, морфологиялық (гистологиялық), аспаптық) білу.
2. Дерматовенерологиялық бейіндегі аурулар кезіндегі жалпы клиникалық, биохимиялық, микроскопиялық, мәдени, цитологиялық, серологиялық, иммунологиялық және аспаптық зерттеу әдістеріндегі патогномоникалық және ықтимал өзгерістерді білу.
3. Тері ауруларындағы патоморфологиялық және дерматоскопиялық өзгерістерді білу.
4. Терінің және оның Қосымшаларының жағдайын диагностикалаудың инвазивті емес әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Консультациялық-диагностикалық деңгейде дерматовенерологиялық аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) емдеу.
Машықтар:
1. Емделушілердің дерматовенерологиялық бейініндегі науқастарды жалпы және жергілікті емдеу дағдылары емдеудің барлық кезеңдерінде одан әрі жүргізу тактикасын айқындай отырып және сабақтастықты сақтай отырып.
2. Аурудың ауырлық дәрежесі өзгерген кезде аурудың алғашқы диагнозы бар науқастарға немесе созылмалы науқастарға барабар терапияны таңдау дағдылары.
3. Емдеуді тағайындау және бақылау, қажетті диагностикалық, емдік, оңалту және профилактикалық процедуралар мен іс-шараларды ұйымдастыру немесе өз бетінше жүргізу.
4. Лосьондар, ылғалды кептіретін таңғыштар, дерматологиялық компресс, шайқалатын суспензиялар, жақпа, кремдер, пасталар, аэрозольдер, ұнтақтар, лактар, патчтарды қолдану дағдылары.
5. Жыныс мүшелерін алып тастау дағдылары.
6. Консервативті тырнақты кетіру дағдылары.
7. Жұқпалы моллюсканы, папилломаны, сүйелді жою дағдылары.
8. Өмірге қауіпті, оның ішінде жұқпалы аурулары бар науқасты тиісті мамандарға уақтылы жіберу.
9. Тері аурулары мен ЖЖБИ асқынуларының даму қаупін уақтылы анықтаңыз.
10. Науқастың жағдайына байланысты емдеу жоспарына өзгерістер енгізу және қосымша тексеру әдістерінің қажеттілігін анықтау.
11. Диагностикалық және емдеу процедураларының дұрыстығын, құрал-саймандарды, аппаратураларды пайдалануды бақылау.
Білімдер:
1. Дерматовенерологиялық тәжірибеде дәрілік препараттардың фармакотерапия принциптерін білу.
2. Әртүрлі жас кезеңдерінде жалпы және жергілікті қолданылатын дәрілік препараттарды тағайындауға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді білу.
3. Тері және жыныстық жолмен берілетін ауруларды жалпы емдеудің негізгі принциптерін білу.
4. Жергілікті және сыртқы терапияның ерекшеліктерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
ЖЖБИ бар пациенттердің, оның ішінде урогенитальды трактінің емделуін бақылау, диспансерлеу.
Машықтар:

1. Знание клинических и функциональных методов исследования, применяемых в дерматовенерологии, показаний и противопоказаний к их проведению (микробиологические, серологические, иммунологические, морфологические (гистологические), инструментальные).
2. Знание патогномоничных и возможных изменений в общеклинических, биохимических, микроскопических, культуральных, цитологических, серологических, иммунологических и инструментальных методах исследования при болезнях дерматовенерологического профиля.
3. Знание патоморфологических и дерматоскопических изменений при кожных болезнях.
4. Знание неинвазивных методов диагностики состояния кожи и ее придатков.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Лечение пациентов (взрослые, дети) с дерматовенерологическим заболеваниями на консультативно-диагностическом уровне.
Умения:
1. Навыки общего и местного лечения больных дерматовенерологического профиля пациентов с определением дальнейшей тактики ведения и соблюдением преемственности на всех этапах лечения.
2. Навыки подбора адекватной терапии больным с впервые установленным диагнозом заболевания или хроническим больным при изменении степени тяжести заболевании.
3. Назначать и контролировать лечение, организовывать или самостоятельно проводить необходимые диагностические, лечебные, реабилитационные и профилактические процедуры и мероприятия.
4. Навыки наложения примочек, влажно-высыхающих повязок, дерматологического компресса, взбалтываемых взвесей, мазей, кремов, паст, аэрозолей, пудр, лаков, пластырей.
5. Навыки удаления остроконечных кондилом.
6. Навыки консервативного удаления ногтя.
7. Навыки удаления контагиозного моллюска, папилломы, бородавок.
8. Своевременно направлять к соответствующим специалистам пациента с опасными для жизни, в том числе инфекционными заболеваниями.
9. Своевременно определить риски развития осложнений кожных заболеваний и ИППП.
10. Вносить изменения в план лечения в зависимости от состояния пациента и определять необходимость дополнительных методов обследования.
11. Контролировать правильность проведения диагностических и лечебных процедур, эксплуатации инструментария, аппаратуры.
Знания:
1. Знание принципов фармакотерапии лекарственных препаратов в дерматовенерологической практике.
2. Знание показаний и противопоказаний к назначению лекарственных препаратов общего и местного применения в различные возрастные периоды.
3. Знание основных принципов общего лечения кожных и венерических заболеваний.
4. Знание особенностей местной и наружной терапии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Контроль излеченности пациентов с ИППП, в том числе урогенитального тракта, диспансеризация.
Умения:

1. Пациенттің емделуі туралы мәселені шешу кезінде ЖЖБИ-мен ауыратын науқастарға бақылау жүргізу.
2. ПИК-ті бақылаудың бірінші жылы ішінде 3 айда бір рет және диагноз қою кезінде пайдаланылған трепонемалық емес сынақтар қойыла отырып, кейінгі жылдары 6 айда 1 рет жүзеге асырылатын ерекше емдеу аяқталғаннан кейін жүргізу.
3. Емдеуге дейін РМП оң нәтижелері бар және серологиялық трепонемалық емес сынақтар теріс болғанға дейін ПИК-да болған мерездің ерте нысандары бар науқастарда ПИК жүргізу, содан кейін тағы алты-он екі ай ішінде.
4. Емдеу аяқталғаннан кейін клиникалық-зертханалық деректер негізінде гонореяның емделуін бақылауды жүргізу.
5. Емдеу аяқталғаннан кейін және 3 айдан кейін клиникалық және зертханалық көрсеткіштер негізінде урогенитальды тракт инфекцияларының емделуін бақылауды жүргізу.
Білімдер:
1. ЖЖБИ, оның ішінде урогенитальды трактпен емдеу нәтижелерін бақылау тәртібін, мерзімдерін және критерийлерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәулік бойы бақылауды қажет етпейтін дерматовенерологиялық аурулары бар пациенттерге стационарды алмастыратын дерматовенерологиялық көмек көрсету.
Дағды 1:
ТМККК шеңберінде жоспарлы тәртіппен пациенттерге (ересектер, балалар) стационарды алмастыратын көмек көрсету.
Машықтар:
1. Емдеуге жатқызу бюросының порталы арқылы ТМККК шеңберінде жоспарлы стационарды алмастыратын көмекті ұйымдастыру дағдылары.
Білімдер:
1. ТМККК шеңберінде жоспарлы стационарды алмастыратын көмекті ұйымдастыру жөніндегі талаптарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Дерматовенерологиялық пациенттерге (ересектер, балалар), қауіп факторлары бар адамдарға (байланыста болған адамдарға) профилактикалық, диагностикалық, емдеу және оңалту іс-шараларының кешенін жүргізу.
Машықтар:
1. Бейінді стационарға дереу жатқызу мақсатында тәулік бойы бақылауды талап ететін пациенттің жағдайының нашарлауын уақтылы бағалау.
2. Стационарды алмастыратын көмекті қажет етпейтін терапияны жалғастыру қажет болған жағдайда амбулаториялық емдеуге жіберу үшін пациенттің жағдайын жақсартуды бағалау.
3. Науқастың күндізгі стационар картасын толтыру дағдылары.
4. Стационарды алмастыратын көмек алған пациенттің статистикалық картасын толтыру дағдылары.
Білімдер:
1. Дерматовенерологиялық бейіндегі аурулар ағымының клиникалық ерекшеліктерін, стационарды алмастыратын көмек көрсетуге арналған көрсеткіштерді білу, аурудың ауырлығына байланысты пациенттің жай-күйін бағалау, медициналық құжаттаманы жүргізу талаптары мен ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Стационарлық деңгейде дерматологиялық және венерологиялық аурулары бар пациенттерге мамандандырылған көмек көрсету.
Дағды 1:
Дерматологиялық және венерологиялық аурулары бар пациенттерге (ересектер, балалар) ауруханаға жатқызу және білікті, мамандандырылған көмек көрсету
Машықтар:

1. Проводить контрольное наблюдение больных ИППП при решении вопроса об излеченности пациента.
2. Проводить КСК после окончания специфического лечения, осуществляемого один раз в 3 месяца в течение первого года наблюдения и 1 раз в 6 месяцев в последующие годы с постановкой нетрепонемных тестов, использованных при постановке диагноза.
3. Проводить КСК у больных ранними формами сифилиса, имевших до лечения положительные результаты РМП и находящихся на КСК до негативации серологических нетрепонемных тестов, затем еще в течение шесть-двенадцать месяцев.
4. Проводить контроль излеченности гонореи на основании клинико-лабораторных данных после окончания лечения.
5. Проводить контроль излеченности инфекций урогенитального тракта на основании клинических и лабораторных показателей после окончания лечения и повторно через 3 месяца.
Знания:
1. Знание порядка, сроков проведения и критериев контроля результатов лечения ИППП, в том числе урогенитального тракта.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Оказание стационарозамещающей дерматовенерологической помощи пациентам с дерматовенерологичес кими заболеваниями, не требующим круглосуточного наблюдения.
Навык 1:
Оказание стационарозамещающей помощи пациентам (взрослые, дети) в рамках ГОБМП в плановом порядке.
Умения:
1. Навыки организации плановой стационарозамещающей помощи в рамках ГОБМП через Портал бюро госпитализации.
Знания:
1. Знание требований по организации плановой стационарозамещающей помощи в рамках ГОБМП.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение комплекса профилактических, диагностических, лечебных и реабилитационных мероприятий дерматовенерологическим пациентам (взрослые, дети), лицам с факторами риска (контактным).
Умения:
1. Своевременно оценить ухудшение состояния пациента, требующего круглосуточного наблюдения, с целью незамедлительной госпитализации в профильный стационар.
2. Оценивать улучшение состояния пациента для направления на амбулаторное лечение, в случае необходимости продолжения терапии, не требующей стационарозамещающей помощи.
3. Навыки заполнения карты больного дневного стационара.
4. Навыки заполнения статистической карты пациента, получившего стационаро-замещающую помощь.
Знания:
1. Знание клинических особенностей течения заболеваний дерматовенерологического профиля, показаний для оказания стационарозамещающей помощи, оценка состояния пациента в зависимости от тяжести заболевания, требования и правила ведения медицинской документации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Оказание специализированной помощи пациентам с дерматологическими и венерическими заболеваниями на стационарном уровне.
Навык 1:
Госпитализация и оказание квалифицированной, специализированной помощи пациентам (взрослые, дети) с дерматологическими и венерическими заболеваниями на
Умения:

1. Тәулік бойы медициналық бақылаумен мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін жоспарлы тәртіппен дерматовенерологиялық ұйымдарға немесе оның құрамында ауруханаға жатқызу бюросының порталы арқылы ТМККК шеңберінде стационарлық дерматовенерологиялық бөлімшесі бар медициналық ұйымдарға медициналық айғақтар болған кезде уақтылы емдеуге жатқызу дағдылары.
2. Пациенттің денсаулық жағдайын анықтау, алдын ала диагнозды белгілеу және емдеу мен тексеру жоспарын айқындау мақсатында стационардың қабылдау бөлмесін дерматовенеролог дәрігердің келіп түскен сәттен бастап 10 минуттан кешіктірмей қарау дағдылары.
Білімдер:
1. Көрсеткіштерді білу, тексеру, дерматовенерологиялық аурулары бар ересектер мен балаларға стационарлық медициналық көмек көрсету, медициналық құжаттаманы жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 2:
Стационарлық деңгейде дерматологиялық және жыныстық жолмен берілетін аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) тексеру және диагноз қою, емдеуді жоспарлау.
Машықтар:
1. Диагнозды верификациялау мақсатында пациентті Клиникалық-зертханалық және аспаптық тексеруді негізделген тағайындау дағдылары.
2. АЖХ-10 бойынша қорытынды диагноз қою дағдылары.
3. Қолда бар нозологияға және клиникалық хаттамаларға сәйкес емдеуді іріктеу және тағайындау дағдылары.
4. Тексеруді кезекші медициналық персонал жүзеге асыратын демалыс және мереке күндерінен басқа диагностикалық және емдік манипуляцияларды түзету мақсатында (егер басқа кезеңділік көзделмесе) емдеуші дәрігердің күнделікті қарап-тексеру дағдылары.
Білімдер:
1. Стационарлық деңгейде ересектер мен балалар жасындағы дерматовенерологиялық аурулары бар пациенттерде тексеру, клиникалық-зертханалық диагностика, АХЖ-10 сәйкес диагноз қою әдістерін, клиникалық хаттамаларды, медициналық құжаттаманы жүргізуді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 3:
Стационарлық деңгейде дерматологиялық және жыныстық жолмен берілетін аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) басқару және динамикалық бақылау.
Машықтар:
1. Стационарлық науқастың медициналық картасын толтыру дағдылары.
2. Қажет болған жағдайда және аралас мамандардың уақтылы консультацияларының клиникалық хаттамаларына сәйкес ұйымдастыру дағдылары.
3. Науқастардың еңбекке уақытша жарамсыздығына сараптама жүргізу, науқастардың еңбекке уақытша жарамсыздығына негіздеме және еңбекке қабілеттілігінен тұрақты айырылу белгілері бар адамдарға сараптама жүргізу мүмкіндігі.
4. Құжаттама ресімделген және науқасқа стационарлық науқастың медициналық картасынан үзінді көшірме берілген пациенттерді шығару дағдылары.

1. Навыки своевременной госпитализации при наличии медицинских показаний для оказания специализированной медицинской помощи с круглосуточным медицинским наблюдением в плановом порядке в дерматовенерологические организации или в медицинские организации, имеющие в своем составе стационарное дерматовенерологическое отделение в рамках ГОБМП через Портал бюро госпитализации.
2. Навыки осмотра врачом дерматовенерологом приемного покоя стационара не позже 10 минут с момента поступления с целью определения состояния здоровья пациента, установления предварительного диагноза и определения плана лечения и обследования.
Знания:
1. Знание показаний, порядок осмотра, оказания стационарной медицинской помощи взрослым и детям с дерматовенерологическими заболеваниями, ведения медицинской документации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Обследование и постановка диагноза, планирование лечения у пациентов (взрослые, дети) с дерматологическими и венерическими заболеваниями на стационарном уровне.
Умения:
1. Навыки обоснованного назначения клинико-лабораторного и инструментального обследования пациента с целью верификации диагноза.
2. Навыки установления заключительного диагноза по МКБ-10.
3. Навыки подбора и назначения лечения в соответствии с имеющейся нозологией и клиническими протоколами.
4. Навыки ежедневного осмотра лечащим врачом с целью коррекции диагностических и лечебных манипуляций (если не предусмотрена другая периодичность), кроме выходных и праздничных дней, когда осмотр осуществляется дежурным медицинским персоналом.
Знания:
1. Знание методов осмотра, клинико-лабораторной диагностики, установления диагноза согласно МКБ-10, клинических протоколов, ведения медицинской документации у пациентов с дерматовенерологическими заболеваниями взрослого и детского возраста на стационарном уровне.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Ведение и динамическое наблюдение пациентов (взрослые, дети) с дерматологическими и венерическими заболеваниями на стационарном уровне.
Умения:
1. Навыки заполнения медицинской карты стационарного больного.
2. Навыки организации при необходимости и согласно клиническим протоколам своевременных консультаций смежных специалистов.
3. Умение проводить экспертизу временной нетрудоспособности больных, обоснование временной нетрудоспособности больных и экспертизы лиц с признаками стойкой утраты трудоспособности.
4. Навыки выписки пациентов с оформлением документации и выдачей больному выписки из медицинской карты стационарного больного.

5. Дәрігердің баланың денсаулығының жай-күйі туралы толық ақпарат беру және олардың ата-аналары немесе заңды өкілдері болмаған кезде көрсетілген көмек көрсету дағдылары.
6. Медициналық көрсетілімдер болған кезде мамандықтардың біліктілік сипаттамаларына сәйкес келетін басқа мамандықтардың дәрігерлерін емдеуге уақтылы тарту дағдылары.
7. Диагнозды және одан әрі емдеу және медициналық бақылау тактикасын нақтылау мақсатында медициналық көмек көрсету кезінде дерматовенерологиялық науқаста онкологиялық ауру анықталған (күдік) жағдайда онколог маманға уақтылы жіберілсін.
8. Емдеу амбулаториялық жағдайда жүргізілетін ЖЖБИ бар пациенттерді қоспағанда, клиникалық хаттамаларға сәйкес емдеу жүргізу үшін дерматоға венерологиялық стационарлық бөлімшелерге жатқызуға жататын терінің және шырышты қабаттардың қайталама мерезімен пациенттерді емдеу дағдылары.
9. Висцеральды мерезбен ауыратын науқастарды арнайы емдеуді тағайындайтын дерматовенеролог дәрігермен бірге стационар жағдайында ілеспе және симптоматикалық терапияны – зақымданудың ауырлығын ескере отырып, дерматовенерологиялық немесе терапевтік емдеуді ұсынады.
10. Неврологиялық психиатриялық стационар жағдайында нейросифилистің клиникалық манифесттік формалары бар пациенттерде ерекше ем жүргізу.
11. КВД тәулік бойы болатын тері-венерологиялық бөлімшелер жағдайында нейросифилистің асимптоматикалық нысандары бар науқастарды ерекше емдеуді жүргізу.
12.Тиісті мамандандырылған стационарлар жағдайында психикалық науқастарды, оның ішінде нашақорлықпен және созылмалы маскүнемдікпен ауыратын, негізгі психикалық ауруды бір мезгілде емдеуді қажет ететін, жіті инфекциялық аурулармен, туберкулезбен (бацилл бөлгіштер немесе негізгі туберкулез процесінің шиеленісуімен) ауыратын науқастарды венерологиялық аурумен бір мезгілде жұқтырған жағдайда дерматовенеролог дәрігердің ерекше лечение жүргізу.
13. Тері және венерологиялық ауруларды тексеруді және емдеуді қажет ететін жүктіліктің 30 аптасына дейінгі жүкті әйелдерді емдеу дағдылары(егер бұл патология негізгі болса).
14. Кәмелетке толмағандарды уақытша оқшаулау, бейімдеу, оңалту орталығынан жеткізілетін кәмелетке толмағандарды және оларда дерматовенерологиялық ұйымның стационары жағдайында жыныстық жолмен берілетін ауру анықталған кезде белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарды нақты емдеу дағдылары.
15. Дәрігерлік құпияны құрайтын мәліметтерді жұмыс орны, оқу орны бойынша тері аурулары мен тері астындағы тіндердің арнайы кодымен көрсету үшін ЖЖБИ бар науқастарға берілетін еңбекке уақытша жарамсыздық парақтарында және басқа да құжаттамада қорғау мақсатында диагноздарды шифрлау дағдылары АЖХ -10 көмегімен.

5. Навыки предоставления врачом исчерпывающей информации о состоянии здоровья ребенка и оказанной помощи в отсутствие их родителей или законных представителей.
6. Навыки своевременного привлечения к лечению врачей других специальностей, соответствующих квалификационным характеристикам специальностей, при наличии медицинских показаний.
7. Своевременно направить к специалисту онкологу в случае выявления (подозрения) онкологического заболевания у дерматовенерологического больного во время оказания медицинской помощи с целью уточнения диагноза и дальнейшей тактики лечения и медицинского наблюдения.
8. Навыки лечения пациентов вторичным сифилисом кожи и слизистых оболочек, которые подлежат госпитализации в дермато венерологические стационарные отделения для проведения лечения в соответствии с клиническими протоколами, за исключением пациентов с ИППП лечение которых проводится в амбулаторных условиях.
9. Проводить лечение больных с висцеральным сифилисом врачом дерматовенерологом, назначающим специфическое лечение, совместно с терапевтом, рекомендующим сопутствующую и симптоматическую терапию в условиях стационара – дерматовенерологического или терапевтического с учетом тяжести поражения.
10. Проводить специфическое лечение у пациентов с клинически манифестными формами нейросифилиса в условиях неврологического психиатрического стационара.
11. Проводить специфическое лечение больных с асимптомными формами нейросифилиса в условиях кожно-венерологических отделений круглосуточного пребывания КВД.
12.Проводить специфическое лечение врача дерматовенеролога в случае одновременного заражения венерическим заболеванием психических больных, в том числе страдающих наркоманией и хроническим алкоголизмом, нуждающихся одновременно в лечении основного психического заболевания, больных с острыми инфекционными заболеваниями, туберкулезом (бацилловыделители или с обострением основного туберкулезного процесса) в условиях соответствующих специализированных стационарах.
13. Навыки лечения беременных женщин до 30 недель беременности, нуждающихся в обследовании и лечении кожных и венерических болезней (если данная патология является основной).
14. Навыки проведения специфического лечения несовершеннолетних лиц, доставляемых из Центра временной изоляции, адаптации, реабилитации несовершеннолетних, и лиц без определенного места жительства при выявлении у них венерического заболевания в условиях стационара дерматовенерологической организации.
15. Навыки шифрования диагнозов в целях охраны сведений, составляющих врачебную тайну, в листках временной нетрудоспособности и другой документации, выдаваемой больным с ИППП для предъявления по месту работы, учебы специальным кодом болезней кожи и подкожной клетчатки в соответствии
с МКБ -10.

16. Дерматовенерологиялық ауруы бар пациенттің немесе оның заңды өкілінің медициналық көмектен бас тартуы кезіндегі ықтимал асқынулар мен салдарларды көрсете отырып, стационарлық немесе амбулаториялық науқастың медициналық картасында жазбаларды ресімдеу дағдылары.
17. Дерматовенерологиялық ауруы бар науқастар МО-да белгіленген күн тәртібін бұзған және (немесе) емдеу-диагностикалық процеске кедергілер жасаған, МО басшысының немесе оның медициналық бөлім жөніндегі орынбасарының шешімі бойынша тиісті медициналық көмек алуға басқа пациенттердің құқықтарына нұқсан келтірген жағдайда емдеу курсы аяқталғанға дейін (өмірге тікелей қауіп төнген кезде) пациенттерді стационардан шығару дағдылары стационарлық науқастың медициналық картасында және еңбекке уақытша жарамсыздық парағында белгі қойылады.
Білімдер:
1. Ересектер мен балалар жасындағы дерматовенерологиялық аурулары бар науқастарды стационарлық деңгейде жүргізу тәртібін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Пациенттерге жалпы және шұғыл медициналық көмек көрсету.
Дағды 1:
Тексеру және диагноз қою, пациенттерге (ересектер, балалар) жалпы және шұғыл медициналық көмекті жоспарлау.
Машықтар:
1. Дифференциалды диагностика жүргізу дағдылары, клиникалық диагнозды негіздеу, пациенттерге, оның ішінде балаларға тексерудің қажетті аспаптық және зертханалық әдістерін тағайындау, хаттамаларға сәйкес қосымша тексеру әдістерінің нәтижелерін түсіндіру, клиникалық хаттамаларға сәйкес барабар терапияны тағайындау.
2. Денсаулық сақтау заңнамасында көзделген медициналық құжаттаманы ресімдеу; инфекциялық ауру анықталған кезде қажетті эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізу.
3. Ересектер мен әртүрлі жастағы балаларды тексеру, пальпация, перкуссия және аускультация жүргізу дағдылары.
4. Қан импульсі мен қысымды өлшеу дағдылары.
5. Ересектер мен әртүрлі жастағы балалардағы өмірге қауіп төндіретін жағдайларда диагностика және алғашқы және шұғыл көмек көрсету дағдылары.
6. Ересектер мен әртүрлі жастағы балаларда реанимациялық іс-шараларды ("ауыздан ауызға" және "ауыздан мұрынға" жасанды тыныс алуды жүргізу, жүрекке жабық массаж жасау) жүргізу дағдылары.
7. Миокард инфарктісі кезінде ЭКГ-ны оқу.
8. Ересектер мен әртүрлі жастағы балаларда трахеотомия жасау.
9. Сыртқы қан кетуді тоқтату.
10. Жараны алғашқы емдеу және таңу дағдылары.
11. Қан тобын анықтау.
12. Ересектер мен әр түрлі жастағы балаларда асқазанды шаю.
13. Ересектер мен әртүрлі жастағы балалардағы гипертониялық дағдарысты, ауырсыну синдромын, обструктивті синдромды тоқтату.

16. Навыки оформления записей в медицинской карте стационарного или амбулаторного больного с указанием возможных осложнений и последствий при отказе пациента с дерматовенерологическим заболеванием или его законного представителя от медицинской помощи.
17. Навыки выписки пациентов из стационара до завершения курса лечения (при отсутствии непосредственной угрозы жизни) в случае нарушения больным с дерматовенерологическим заболеванием режима дня, установленного МО и (или) создания препятствий для лечебно-диагностического процесса, ущемления прав других пациентов на получение надлежащей медицинской помощи по решению руководителя МО или его заместителя по медицинской части с отметкой в медицинской карте стационарного больного и листке временной нетрудоспособности.
Знания:
1. Знание порядка ведения больных с дерматовенерологическими заболеваниями взрослого и детского возраста на стационарном уровне.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Оказание общей и экстренной медицинской помощи пациентам.
Навык 1:
Обследование и постановка диагноза, планирование общей и экстренной медицинской помощи пациентам (взрослые, дети).
Умения:
1. Навыки проведения дифференциальной диагностики, обоснование клинического диагноза, назначение необходимых инструментальных и лабораторных методов обследования больным, в том числе детям, согласно протоколам, интерпретация результатов дополнительных методов обследований, назначение адекватной терапии, согласно клиническим протоколам.
2. Оформлять медицинскую документацию, предусмотренную законодательством по здравоохранению; проводить необходимые противоэпидемические мероприятия при выявлении инфекционного заболевания.
3. Навыки проведения осмотра, пальпации, перкуссии и аускультации взрослых и детей различного возраста.
4. Навыки измерения артериального пульса и давления.
5. Навыки диагностики и оказания первой и неотложной помощи при угрожающих жизни состояниях у взрослых и детей различного возраста.
6. Навыки проведения реанимационных мероприятий (проведения искусственного дыхания "рот в рот" и "рот в нос", проведения закрытого массажа сердца) у взрослых и детей различного возраста.
7. Проводить расшифровку ЭКГ при инфаркте миокарда.
8. Проводить трахеотомию у взрослых и детей различного возраста.
9. Останавливать наружное кровотечение.
10. Навыки первичной обработки раны и наложение повязки.
11. Определять группу крови.
12. Промывать желудок у взрослых и детей различного возраста.
13. Купировать гипертонический криз, болевой синдром, обструктивный синдром у взрослых и детей различного возраста.

14. Естен тану кезінде көмек көрсету дағдылары.
15. Аяқ-қолды иммобилизациялау дағдылары.
16.Үстірт орналасқан бөгде заттарды жою дағдылары.
17. Ересектер мен әр түрлі жастағы балаларда пикфлоуметрия және нәтижелерді түсіндіру.
18. Ересектер мен әртүрлі жастағы балалардағы спирометрия нәтижелерін түсіндіру.
19. Қан тобын, Rh факторын, донор мен реципиенттің қан үйлесімділігі үлгісін анықтау.
20. Ересектер мен әртүрлі жастағы балаларда медициналық манипуляцияларды (инъекциялардың барлық түрлері, қуықтың катетеризациясы, асқазанды зондтау және шаю, тазарту және сифон клизмалары және т.б.) жүргізу.
Білімдер:
1. Жалпы және физикалық тексеру, Клиникалық-зертханалық, аспаптық диагностика, клиникалық диагнозды және дифференциалды диагнозды белгілеу әдістерін білу, клиникалық хаттамаларға сәйкес жалпы және шұғыл емдеу, ересектер мен әртүрлі жастағы балаларда өмірге қауіп төндіретін жағдайларда алғашқы және шұғыл көмек көрсету және диагностикалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу.
Дағды 1:
Денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес медициналық құжаттаманы жүргізу, медициналық-статистикалық ақпаратты талдау
Машықтар:
1. Жұмысты жоспарлау және өз қызметінің көрсеткіштерін талдай отырып есеп жасау.
2. Медициналық құжаттаманы, оның ішінде электрондық түрде жүргізу және оны жүргізу сапасын бақылау.
3. Бейінді медициналық бөлімше жұмысының Медициналық-статистикалық көрсеткіштеріне талдау жүргізу.
4. Жұмыста пациенттердің дербес деректері мен мәліметтерін заңнамаға сәйкес пайдалану.
5. Ақпараттық жүйелерді белгіленген тәртіпке сәйкес пайдалану.
Білімдер:
1. "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 4 қарашада № 21579 болып тіркелген).
2. "Денсаулық сақтау саласындағы есептік құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 23 желтоқсанда № 21879 болып тіркелген).
3. "Алғашқы медициналық құжаттаманы жүргізу және есептерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 10 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-244/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 11 желтоқсанда № 21761 болып тіркелген).

14. Навыки оказания помощи при обмороке.
15. Навыки иммобилизации конечностей.
16.Навыки удаления поверхностно расположенных инородных тел.
17. Проводить пикфлоуметрию и интерпретацию результатов у взрослых и детей различного возраста.
18. Интерпретировать результаты спирометрии у взрослых и детей различного возраста.
19. Определять группу крови, резус фактор, пробу на совместимость крови донора и реципиента.
20. Проводить медицинские манипуляции (все виды инъекций, катетеризацию мочевого пузыря, зондирование и промывание желудка, очистительные и сифонные клизмы и другие) у взрослых и детей различного возраста.
Знания:
1. Знание методов общего и физикального осмотра, клинико-лабораторной, инструментальной диагностики, установления клинического диагноза и дифференциального диагноза, общее и экстренное лечение в соответствии с клиническими протоколами, диагностика и оказание первой и неотложной помощи при угрожающих жизни состояниях у взрослых и детей различного возраста.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 5:
Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Навык 1:
Ведение медицинской документации, анализ медико-статистической информации, в соответствии с требованиями нормативных правовых актах в области здравоохранения
Умения:
1. Планировать работу и составлять отчет с анализом показателей собственной деятельности.
2. Вести медицинскую документацию, в том числе в электронном виде и контролировать качество ее ведения.
3. Проводить анализ медико-статистических показателей работы профильного медицинского отделения.
4. Использовать в работе персональные данные пациентов и сведения, в соответствии с законодательством.
5. Использовать информационные системы в соответствии с установленным порядком.
Знания:
1. Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 ноября 2020 года № 21579).
2. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-313/2020 "Об утверждении форм отчетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 декабря 2020 года № 21879).
3. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-244/2020 "Об утверждении правил ведения первичной медицинской документации и представление отчетов" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 декабря 2020 года № 21761).

4. Электрондық есепке алу және құжаттау жүйелері.
5. Пациенттердің медициналық ақпаратының құпиялылығы.
6. Медициналық статистика негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Халыққа дерматокосметологиялық көмек.
Дағды 1:
Сыртқы косметикалық құралдарды, манипуляцияларды және косметологиялық аппаратураны пайдалана отырып, ересектер мен балаларға дерматокосметологиялық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Теріні тазарту (механикалық, вакуумдық, ультрадыбыстық).
2. Маскалардың әртүрлі түрлерін қолданыңыз (қатайту, сору, нәрлендіру, балшық, ағарту, кептіру, термоактивті, термодинамикалық, модельдеу).
3. Бет пен мойынға, иық белдеуіне косметикалық және пластикалық массаж, Жакаға емдік массаж жасау.
4. Бет пен денеге физиотерапиялық косметологиялық процедураларды жүргізу.
5. Бет терісін пиллинг, буландыру, д'арсанвализациялау.
6. Мезотерапияның әртүрлі әдістерін қолдану (наппаж, папула, эпидермис, нүктеден нүктеге, мезоперфузия), мезотерапияға арналған шығын материалдарын есептеу.
7. Имплантанттарды енгізу арқылы бетті контурлау процедураларын жүргізу.
8. А типті ботулинум токсинін енгізу рәсімдерін жүргізу.
9. Шаштың түсуін диагностикалау, шаш пен бас терісін аппараттық, дәрі-дәрмекпен, хирургиялық емдеу, андрогенетикалық, ұя салатын, диффузды аллопецияны емдеу.
10. Тері түрлерін анықтау дағдылары.
11. Хроно және фото қартаю белгілерін анықтау дағдылары.
Білімдер:
1. Дерматокосметологиядағы психологиялық аспектілерді білу.
2. Қазіргі емдеу әдістерін білу, тері және оның қосымшалары ауруларын дерматокосметологиялық оңалту.
2. Дерматологиялық науқаста тері мен шашты күтудің заманауи әдістерін білу.
3. Этиологияны, клиниканы, терапияның заманауи принциптерін, дерматокосметологиялық емдеуді қажет ететін жағдайларды (фотодерматоздар, кератоздар, тері дистрофиясы, шаш аурулары, пигментацияның бұзылуы, май және тер бездерінің аурулары) білу.
4. Меланогенездің бұзылуын, кератинизация процестерін білу.
5. Терінің жасқа байланысты өзгерістерін, тері түрлерін, қартаю физиологиясын және терінің Фото қартаюын білу.
6.Семіздік, целлюлит, эстетикалық флебология мәселелерін білу.
7. Заманауи косметика, косметикалық күтім принциптері мен процедураларын білу.
8. Мезотерапия және бет контурын модельдеу үшін қолданылатын препараттарды, қартаюға қарсы терапияның негізгі принциптері мен әдістерін білу.
9. Теріні пилингпен күту принциптерін, беткі және орта пилингтің әртүрлі әдістерін, теріні пилингтен кейінгі күтімді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Дерматоскопиялық зерттеу және алынған нәтижелерді түсіндіру.
Дағды 1:
Дерматоскопты қолдану арқылы тері және оның қосымшалары ауруларының инвазивті емес диагностикасы.
Машықтар:

4. Электронные системы учета и документирования.
5. Конфиденциальность медицинской информации пациентов.
6. Основы медицинской статистики.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Дерматокосметологическая помощь населению.
Навык 1:
Оказание дерматокосметологической помощи взрослому и детскому населению с использованием наружных косметических средств, манипуляций и косметологической аппаратуры.
Умения:
1. Проводить чистки кожи (механическая, вакуумная, ультразвуковая).
2. Наносить различные виды масок (подтягивающие, поросуживающие, питательные, грязевые, отбеливающие, подсушивающие, термоактивные, термодинамические, моделирующие).
3. Проводить косметический и пластический массаж лица и шеи, плечевого пояса, лечебный массаж по Жаке.
4. Проводить физиотерапевтические косметологические процедуры на лице и теле.
5. Проводить пилинг, вапоризацию, д'арсанвализацию кожи лица.
6. Применять различные методики мезотерапии (наппаж, папульный, эпидермический, точка за точкой, мезоперфузии), производить расчет расходных материалов для мезотерапии.
7. Проводить процедуры контурной пластики лица путем введения имплантантов.
8. Проводить процедуры введения ботулинового токсина типа А.
9. Проводить диагностику выпадения волос, проведение аппаратного, медикаментозного, хирургического лечения волос и кожи головы, проведение лечения андрогенетической, гнездной, диффузной аллопеции.
10. Навыки определения типов кожи.
11. Навыки определения признаков хроно- и фотостарения.
Знания:
1. Знание психологических аспектов в дерматокосметологии.
2. Знание современных методов лечения
и дерматокосметологической реабилитации заболеваний кожи и ее придатков.
2. Знание современных методов ухода за кожей и волосами у дерматологического больного.
3. Знание этиологии, клиники, современных принципов терапии, состояний, требующих дерматокосметологического лечения (фотодерматозы, кератозы, дистрофии кожи, болезни волос, нарушения пигментации, болезни сальных и потовых желез).
4. Знание нарушений меланогенеза, процессов кератинизации.
5. Знание возрастных изменений кожи, типов кожи, физиологии старения и фотостарения кожи.
6.Знание проблемы ожирения, целлюлита, эстетической флебологии.
7. Знание современных косметических средств, принципов косметического ухода и процедур.
8. Знание препаратов, используемых для проведения мезотерапии и контурного моделирования лица, основных принципов и методов анти-эйдж терапии.
9. Знание принципов пилингового ухода за кожей, техники проведения различных методик поверхностного и срединного пилингов, постпилингового ухода за кожей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Дерматоскопическое исследование и интерпретация полученных результатов.
Навык 1:
Неинвазивная диагностика заболеваний кожи и ее придатков с использованием дерматоскопа.
Умения:

1. Жұқпалы және жұқпалы емес тері ауруларының дерматоскопиялық диагностикасын жүргізеді.
2. Тері ісіктерінің диагностикасын жүргізу.
3. Қиын (ерекше) локализация жағдайында ауруларды дерматоскопиялық тексеруді жүргізу.
4. Дерматоскопиялық зерттеу нәтижелерін түсіндіру.
5. Алынған дерматоскопиялық белгілерге сәйкес дифференциалды диагностика жүргізу.
6. Дерматоскопиялық зерттеу нәтижелерін ескере отырып, пациентті басқару және емдеу тактикасын анықтау.
Білімдер:
1. Дерматоскопиялық зерттеу жүргізу техникасын, ережелері мен кезеңдерін білу.
2. Терінің неоплазмаларына, инфекциялық және инфекциялық емес дерматоздарға тән негізгі критерийлерді (дерматоскопиялық белгілерді) білу.
3. Арнайы салаларда процесті локализациялау кезінде дерматоскопиялық ерекшеліктерді білу.
4.Әр түрлі дерматоздардың дерматоскопиялық көрінісінің жас ерекшеліктерін білу.
5. Жұқпалы (жұқпалы) дерматоздарды диагностикалаудан кейін аппаратты өңдеу әдістемесін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 3:
Трихологиялық (трихоскопиялық) зерттеу және алынған нәтижелерді түсіндіру.
Дағды 1:
Шаш пен бас терісінің ауруларын диагностикалау, оның ішінде торакоскопиялық жабдықты қолдану.
Машықтар:
1. Шаш және бас терісі аурулары бар науқастарға психологиялық тексеру жүргізу.
2. Бас терісі мен шаштың трихоскопиясын жасау.
3. Трихологиялық және трихоскопиялық зерттеу нәтижелерін түсіндіру.
4. Трихологиялық немесе трихоскопиялық зерттеулердің деректеріне сәйкес дифференциалды диагностика жүргізу.
6. Технологиялық немесе трихоскопиялық зерттеу нәтижелерін ескере отырып, пациентті басқару және емдеу тактикасын анықтау.
Білімдер:
1. Трихологиялық немесе трихоскопиялық зерттеу жүргізу техникасын, ережелерін, кезеңдерін білу.
2. Шаш пен бас терісінің ауруларына тән негізгі критерийлерді (трихоскопиялық белгілерді) білу.
3.Әр түрлі дерматоздардың риноскопиялық көрінісінің жас ерекшеліктерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 4:
Үздіксіз кәсіби даму
Дағды 1:
Кәсіби жетілдіруге ұмтылу
Машықтар:
1. Кәсіби оқыту іс-шараларына қатысу: конференциялар, семинарлар, вебинарлар, біліктілікті арттыру курстары.
2. Академиялық және ғылыми қызметке қатысу.
3. Денсаулық сақтау мәселелерін талқылау, әріптестермен тәжірибе алмасу бойынша кәсіби қауымдастықтардың, комитеттердің және жұмыс топтарының жұмысына қатысу.
Білімдер:

1. Проводить дерматоскопическую диагностику инфекционных и неинфекционных кожных заболеваний.
2. Проводить диагностику новообразований кожи.
3. Проводить дерматоскопическое обследование заболеваний, в случае трудных (особых) локализаций.
4. Интерпретировать результаты дерматоскопического исследования.
5. Проводить дифференциальную диагностику, согласно полученным дерматоскопическим признакам.
6. Оопределять тактику ведения и лечения пациента с учетом результатов дерматоскопического исследования.
Знания:
1. Знание техники, правил и этапов проведения дерматоскопического исследования.
2. Знание основных критериев (дерматоскопических признаков), характерных для новообразований кожи, инфекционных и неинфекционных дерматозов.
3.Знание дерматоскопических особенностей при локализации процесса в особых областях.
4.Знание возрастных особенностей дерматоскопической картины различных дерматозов.
5. Знание методики обработки аппарата после диагностики заразных (инфекционных) дерматозов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 3:
Трихологическое (трихоскопическое) исследование и интерпретация полученных результатов.
Навык 1:
Диагностика заболеваний волос и волосистой части головы, в том числе с использованием трихоскопического оборудования.
Умения:
1. Проводить трихологическое обследование пациентов с заболеваниями волос и волосистой части головы.
2. Проводить трихоскопию кожи волосистой части головы и волос.
3. Интерпретировать результаты трихологического и трихоскопического исследования.
4. Проводить дифференциальную диагностику, согласно данных трихологических или трихоскопических исследований.
6. Определять тактику ведения и лечения пациента с учетом результатов трихологического или трихоскопического исследования.
Знания:
1. Знание техники, правил, этапов проведения трихологического или трихоскопического исследования.
2. Знание основных критериев (трихоскопических признаков), характерных для болезней волос и кожи волосистой части головы.
3.Знание возрастных особенностей трихоскопической картины различных дерматозов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 4:
Непрерывное профессиональное развитие
Навык 1:
Стремление к профессиональному совершенствованию
Умения:
1. Участвовать в профессиональных обучающих мероприятиях: конференциях, семинарах, вебинарах, курсах повышения квалификации.
2. Участвовать в академической и научной деятельности.
3. Принимать участие в работе профессиональных ассоциаций, комитетов и рабочих групп по обсуждению вопросов здравоохранения, обмена опытом с коллегами.
Знания:

"Дәрігер дерматовенеролог (ересектер, балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тері және венерологиялық аурулары бар пациенттерге (ересектер, балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Дерматовенерологиялық бейіндегі пациенттердегі сирек және атипті жағдайларды диагностикалау және емдеу.
2. Дерматовенеролог дәрігерлердің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Дерматовенерологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Дерматовенеролог дәрігерлердің (ересектер мен балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
Дерматовенерологиялық бейіндегі пациенттердегі сирек және атипті жағдайларды диагностикалау және емдеу.
Дағды 1:
Пациенттердегі (ересектер, балалар) сирек және атипті жағдайларды диагностикалау және емдеу.
Машықтар:
1. Орфандық синдромдар мен ауруларды диагностикалау дағдылары.
2. Атипті дерматоздар мен ЖЖБИ белгілерін анықтау дағдылары.
3. Пациенттердегі сирек және атипті патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде зертханалық-диагностикалық және аспаптық зерттеу әдістерінің нәтижелерін түсіндіру дағдылары.
4. Дәрігерлік консилиумдарды ұйымдастыру дағдылары.
5. Пациенттерде дерматовенерологиялық бейіндегі аурулардың сирек және атипті түрлері анықталған кезде емдеуді тағайындау мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Клиниканың ерекшеліктерін және атипті және созылмалы қайталанатын тері ауруларының дифференциалды диагностикасын білу.
2. Эпидемиологияны, этиологияны, патогенезді, патоморфологияны, клиникалық көріністі, ересектер мен балалардағы сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалауды білу.
3. Ересектер мен балалардағы сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде аспаптық зерттеу әдістерінің, зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін тағайындауға және түсіндіруге көрсеткіштерді, қарсы көрсетілімдерді білу.
4. Мемлекеттік және халықаралық алгоритмдерге сәйкес аурулардың сирек және атипті түрлерін емдеудің заманауи әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Дерматовенеролог дәрігерлердің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Дерматовенеролог дәрігерлердің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:

Квалификация "Врач дерматовенеролог (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые, дети) с кожными и венерическими заболеваниями.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика и лечение редких и атипичных состояний у пациентов дерматовенерологического профиля.
2. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей дерматовенерологов (взрослых и детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами дерматовенерологами (взрослыми и детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей дерматовенерологов (взрослых и детских)
Трудовая функция 1:
Диагностика и лечение редких и атипичных состояний у пациентов дерматовенерологического профиля.
Навык 1:
Диагностика и лечение редких и атипичных состояний у пациентов (взрослые, дети).
Умения:
1. Навыки диагностики орфанных синдромов и заболеваний.
2. Навыки выявления признаков атипичного течения дерматозов и ИППП.
3. Навыки интерпретации результатов лабораторно-диагностических и инструментальных методов обследования при диагностике редких и атипичных патологических состояний у пациентов.
4. Навыки организации врачебных консилиумов.
5. Умение назначать лечение при выявленных редких и атипичных формах заболеваний дерматовенерологического профиля у пациентов.
Знания:
1. Знание особенностей клиники и дифференциальной диагностики атипичных и хронически рецидивирующих кожных заболеваний.
2. Знание эпидемиологии, этиологии, патогенеза, патоморфологии, клинической картины, диагностики редких патологических состояний у взрослых и детей.
3. Знание показаний, противопоказаний к назначению и интерпретации результатов инструментальных методов обследования, лабораторно-диагностических исследований, при диагностике редких патологических состояний у взрослых и детей.
4. Знание современных методов терапии редких и атипичных форм заболеваний согласно государственным и международным алгоритмам.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей дерматовенерологов (взрослых и детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей дерматовенерологов (взрослых и детских).
Умения:

1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында дерматовенерологтар (ересектер, балалар) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында дерматовенеролог дәрігерлердің (ересектер, балалар) медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Дерматовенерология саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Дерматовенерология саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Эпидемиологиялық жағдайды және эндокриндік аурулардың таралуын бақылау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (ересектер, балалар) дерматовенерологиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз дерматовенерологтарға консультациялық көмек көрсету.
3. Дерматовенерология саласындағы мәселелер бойынша басқа мамандықтағы дәрігерлерге кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.

1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами дерматовенерологами (взрослыми, детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей дерматовенерологов (взрослых, детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области дерматовенерологии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области дерматовенерологии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения эндокринных заболеваний.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании дерматовенерологической помощи пациентам (взрослые, дети).
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам дерматовенерологам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области дерматовенерологии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.

5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Дерматовенерологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Дерматовенерология (ересектер, балалар)"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Дерматовенерология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Дерматовенерология (ересектер, балалар)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Дерматовенерологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласындағы жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына қауіп факторларын анықтау және уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Дерматовенеролог дәрігерлердің (ересектер мен балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Машықтар:
1. Ғылыми жарияланымдарды талдау, олардың нәтижелерінің сапасы мен дұрыстығын бағалау
2. Өз тәжірибеңізге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйреніңіз және енгізіңіз.
3. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
Білімдер:

5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами дерматовенерологами (взрослыми и детскими).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Дерматовенерология (взрослая, детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Дерматовенерология (взрослая, детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Дерматовенерология (взрослая, детская)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами дерматовенерологами (взрослыми и детскими).
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей дерматовенерологов (взрослых и детских)
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:
1. Анализировать научные публикации, оценивать качество и достоверность их результатов
2. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
3. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
Знания:

3. Өз тәжірибеңізге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйреніңіз және енгізіңіз.
4. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау..
5. Дерматовенерологияның медициналық практикасына жаңа технологиялардың табысты трансфертін қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістері. Медициналық көмектің тиімділігі мен сапасын бағалау көрсеткіштері мен критерийлері
2. Дерматовенерология саласындағы өзекті технологиялар мен зерттеулер.
3. Жаңа медициналық технологияларды трансферттеу процесі, оның ішінде олардың әлеуетін бағалау және тәжірибеге интеграциялау.
4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды келісу және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Дерматовенерология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
Дағды 1:
Халыққа дерматовенерологиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Дәлелдемелерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде Халыққа дерматовенерологиялық көмек көрсету саласындағы стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтарды және әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
2. Республика және халықаралық ынтымақтастық деңгейінде дерматовенерологиялық қызметті дамыту және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулар мен әдістемелік ұсыныстар.
2. Медициналық көмектің сапасын бағалау әдістері, оның ішінде аудит және диагностика мен емдеудің тиімділігін бағалау, этикалық стандарттар және пациенттердің құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Халыққа дерматовенерологиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Машықтар:
1. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқауларға сараптама/рецензия жүргізу.
2. Стандарттарды, Хаттамаларды және нұсқауларды жақсарту бойынша ұсыныстарды тұжырымдау және оларға өзгерістер немесе толықтырулар ұсыну.

3. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
4. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
5. Владеть навыками обеспечения успешного трансфера новых технологий в медицинскую практику дерматовенерологии.
Знания:
1. Количественные методы статистического анализа и прогнозирования. Показатели и критерии оценки эффективности и качества медицинской помощи
2. Актуальные технологии и исследования в области дерматовенерологии.
3. Процесс трансферта новых медицинских технологий, включая оценку их потенциала и интеграцию в практику.
4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Дерматовенерология (взрослая, детская)"
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании дерматовенерологической помощи населению.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения дерматовенерологической помощи населению на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации дерматовенерологической службы на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.
2. Методы оценки качества медицинской помощи, включая аудит и оценка эффективности диагностики и лечения, этические стандарты и права пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании дерматовенерологической помощи населению.
Умения:
1. Проводить экспертизу/рецензирование стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Формулировать рекомендации по улучшению стандартов, протоколов и инструкций, а также предложить изменения или дополнения к ним.

1. Дифференциалды диагностика жүргізу дағдылары, клиникалық диагнозды негіздеу, пациенттерге тексерудің қажетті аспаптық және зертханалық әдістерін тағайындау, хаттамаларға сәйкес қосымша тексеру әдістерінің нәтижелерін түсіндіру, клиникалық хаттамаларға сәйкес барабар терапияны тағайындау.
2. Денсаулық сақтау заңнамасында көзделген медициналық құжаттаманы ресімдеу; инфекциялық ауру анықталған кезде қажетті эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізу.
3. Ересектер тексеру, пальпация, перкуссия және аускультация жүргізу дағдылары.
4. Қан импульсі мен қысымды өлшеу дағдылары.
5. Ересектер өмірге қауіп төндіретін жағдайларда диагностика және алғашқы және шұғыл көмек көрсету дағдылары.
6. Ересектер реанимациялық іс-шараларды ("ауыздан ауызға" және "ауыздан мұрынға" жасанды тыныс алуды жүргізу, жүрекке жабық массаж жасау) жүргізу дағдылары.
7. Миокард инфарктісі кезінде ЭКГ-ны оқу.
8. Ересектер трахеотомия жасау.
9. Сыртқы қан кетуді тоқтату.
10. Жараны алғашқы емдеу және таңу дағдылары.
11. Қан тобын анықтау.
12. Ересектер асқазанды шаю.
13. Ересектер гипертониялық дағдарысты, ауырсыну синдромын, обструктивті синдромды тоқтату.
14. Естен тану кезінде көмек көрсету дағдылары.
15. Аяқ-қолды иммобилизациялау дағдылары.
16.Үстірт орналасқан бөгде заттарды жою дағдылары.
17. Ересектер пикфлоуметрия және нәтижелерді түсіндіру.
18. Ересектер спирометрия нәтижелерін түсіндіру.
19. Қан тобын, Rh факторын, донор мен реципиенттің қан үйлесімділігі үлгісін анықтау.
20. Ересектер медициналық манипуляцияларды (инъекциялардың барлық түрлері, қуықтың катетеризациясы, асқазанды зондтау және шаю, тазарту және сифон клизмалары және т.б.) жүргізу.
Білімдер:
1. Жалпы және физикалық тексеру, клиникалық-зертханалық, аспаптық диагностика, клиникалық диагнозды және дифференциалды диагнозды белгілеу әдістерін білу, клиникалық хаттамаларға сәйкес жалпы және шұғыл емдеу, ересектер өмірге қауіп төндіретін жағдайларда алғашқы және шұғыл көмек көрсету және диагностикалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Дағды 1:
Денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес медициналық құжаттаманы жүргізу, медициналық-статистикалық ақпаратты талдау
Машықтар:

1. Навыки проведения дифференциальной диагностики, обоснование клинического диагноза, назначение необходимых инструментальных и лабораторных методов обследования пациентам, согласно протоколам, интерпретация результатов дополнительных методов обследований, назначение адекватной терапии, согласно клиническим протоколам.
2. Оформлять медицинскую документацию, предусмотренную законодательством по здравоохранению; проводить необходимые противоэпидемические мероприятия при выявлении инфекционного заболевания.
3. Навыки проведения осмотра, пальпации, перкуссии и аускультации пациентов различного возраста.
4. Навыки измерения артериального пульса и давления.
5. Навыки диагностики и оказания первой и неотложной помощи при угрожающих жизни состояниях у пациентов различного возраста.
6. Навыки проведения реанимационных мероприятий (проведения искусственного дыхания "рот в рот" и "рот в нос", проведения закрытого массажа сердца) у пациентов различного возраста.
7. Проводить расшифровку ЭКГ при инфаркте миокарда.
8. Проводить трахеотомию у пациентов различного возраста.
9. Останавливать наружное кровотечение.
10. Навыки первичной обработки раны и наложение повязки.
11. Определять группу крови.
12. Промывать желудок у пациентов различного возраста.
13. Купировать гипертонический криз, болевой синдром, обструктивный синдром у пациентов различного возраста.
14. Навыки оказания помощи при обмороке.
15. Навыки иммобилизации конечностей.
16.Навыки удаления поверхностно расположенных инородных тел.
17. Проводить пикфлоуметрию и интерпретацию результатов у пациентов различного возраста.
18. Интерпретировать результаты спирометрии у пациентов различного возраста.
19. Определять группу крови, резус фактор, пробу на совместимость крови донора и реципиента.
20. Проводить медицинские манипуляции (все виды инъекций, катетеризацию мочевого пузыря, зондирование и промывание желудка, очистительные и сифонные клизмы и другие) у пациентов различного возраста.
Знания:
1. Знание методов общего и физикального осмотра, клинико-лабораторной, инструментальной диагностики, установления клинического диагноза и дифференциального диагноза, общее и экстренное лечение в соответствии с клиническими протоколами, диагностика и оказание первой и неотложной помощи при угрожающих жизни состояниях у пациентов различного возраста.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 5:
Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Навык 1:
Ведение медицинской документации, анализ медико-статистической информации, в соответствии с требованиями нормативных правовых актах в области здравоохранения
Умения:

1. Дерматовенерологиялық бейіндегі пациенттердегі сирек және атипті жағдайларды диагностикалау және емдеу.
2. Дерматовенеролог дәрігерлердің (ересектер) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Дерматовенерологтар (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Дерматовенеролог дәрігерлердің (ересектер)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
Дерматовенерологиялық бейіндегі пациенттердегі сирек және атипті жағдайларды диагностикалау және емдеу.
Дағды 1:
Пациенттердегі (ересектер) сирек және атипті жағдайларды диагностикалау және емдеу.
Машықтар:
1. Орфандық синдромдар мен ауруларды диагностикалау дағдылары.
2. Атипті дерматоздар мен ЖЖБИ белгілерін анықтау дағдылары.
3. Пациенттердегі сирек және атипті патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде зертханалық-диагностикалық және аспаптық зерттеу әдістерінің нәтижелерін түсіндіру дағдылары.
4. Дәрігерлік консилиумдарды ұйымдастыру дағдылары.
5. Пациенттерде дерматовенерологиялық бейіндегі аурулардың сирек және атипті түрлері анықталған кезде емдеуді тағайындау мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Клиниканың ерекшеліктерін және атипті және созылмалы қайталанатын тері ауруларының дифференциалды диагностикасын білу.
2. Эпидемиологияны, этиологияны, патогенезді, патоморфологияны, клиникалық көріністі, ересектер сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалауды білу.
3. Ересектер сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде аспаптық зерттеу әдістерінің, зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін тағайындауға және түсіндіруге көрсеткіштерді, қарсы көрсетілімдерді білу.
4. Мемлекеттік және халықаралық алгоритмдерге сәйкес аурулардың сирек және атипті түрлерін емдеудің заманауи әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Дерматовенеролог дәрігерлердің (ересектер) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Дерматовенеролог дәрігерлердің (ересектер) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында дерматовенерологтар (ересектер) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында дерматовенеролог дәрігерлердің (ересектер) медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Дерматовенерология саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.

1. Диагностика и лечение редких и атипичных состояний у пациентов дерматовенерологического профиля.
2. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей дерматовенерологов (взрослых).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами дерматовенерологами (взрослыми).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей дерматовенерологов (взрослых)
Трудовая функция 1:
Диагностика и лечение редких и атипичных состояний у пациентов дерматовенерологического профиля.
Навык 1:
Диагностика и лечение редких и атипичных состояний у пациентов (взрослые).
Умения:
1. Навыки диагностики орфанных синдромов и заболеваний.
2. Навыки выявления признаков атипичного течения дерматозов и ИППП.
3. Навыки интерпретации результатов лабораторно-диагностических и инструментальных методов обследования при диагностике редких и атипичных патологических состояний у пациентов.
4. Навыки организации врачебных консилиумов.
5. Умение назначать лечение при выявленных редких и атипичных формах заболеваний дерматовенерологического профиля у пациентов.
Знания:
1. Знание особенностей клиники и дифференциальной диагностики атипичных и хронически рецидивирующих кожных заболеваний.
2. Знание эпидемиологии, этиологии, патогенеза, патоморфологии, клинической картины, диагностики редких патологических состояний.
3. Знание показаний, противопоказаний к назначению и интерпретации результатов инструментальных методов обследования, лабораторно-диагностических исследований, при диагностике редких патологических состояний.
4. Знание современных методов терапии редких и атипичных форм заболеваний согласно государственным и международным алгоритмам.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей дерматовенерологов (взрослых).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей дерматовенерологов (взрослых).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами дерматовенерологами (взрослыми) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей дерматовенерологов (взрослых) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области дерматовенерологии.

15. Кәсіптің карточкасы "7.4 Дәрігер-дерматовенеролог (ересектер)":
Топтың коды:
2212-5
Қызмет атауының коды:
2212-5-002
Кәсіптің атауы:
7.4 Дәрігер-дерматовенеролог (ересектер)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер-дерматовенеролог (ересектер)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тері және венерологиялық аурулары бар пациенттерге (ересектер) білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, Дерматовенерология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жасау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Дерматовенерология (ересектер)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Дерматовенерология (ересектер)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы Академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Дерматовенерология (ересектер)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Дерматовенерология (ересектер)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:

15. Карточка профессии "7.4 Врач-дерматовенеролог (взрослый)":
Код группы:
2212-5
Код наименования занятия:
2212-5-002
Наименование профессии:
7.4 Врач-дерматовенеролог (взрослый)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другимтиповых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач дерматовенеролог (взрослый)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые) с кожными и венерическими заболеваниями, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области дерматовенерологии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Дерматовенерология (взрослая)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Дерматовенерология (взрослая)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Дерматовенерология (взрослая)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Дерматовенерология (взрослая)".
Умения:

16. Дерматовенерологиялық ауруы бар пациенттің немесе оның заңды өкілінің медициналық көмектен бас тартуы кезіндегі ықтимал асқынулар мен салдарларды көрсете отырып, стационарлық немесе амбулаториялық науқастың медициналық картасында жазбаларды ресімдеу дағдылары.
17. Дерматовенерологиялық ауруы бар науқастар МО-да белгіленген күн тәртібін бұзған және (немесе) емдеу-диагностикалық процеске кедергілер жасаған, МО басшысының немесе оның медициналық бөлім жөніндегі орынбасарының шешімі бойынша тиісті медициналық көмек алуға басқа пациенттердің құқықтарына нұқсан келтірген жағдайда емдеу курсы аяқталғанға дейін (өмірге тікелей қауіп төнген кезде) пациенттерді стационардан шығару дағдылары стационарлық науқастың медициналық картасында және еңбекке уақытша жарамсыздық парағында белгі қойылады.
Білімдер:
1. Балалар жасындағы дерматовенерологиялық аурулары бар науқастарды стационарлық деңгейде жүргізу тәртібін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Пациенттерге жалпы және шұғыл медициналық көмек көрсету.
Дағды 1:
Тексеру және диагноз қою, пациенттерге (балалар) жалпы және шұғыл медициналық көмекті жоспарлау.
Машықтар:
1. Дифференциалды диагностика жүргізу дағдылары, клиникалық диагнозды негіздеу, пациенттерге, оның ішінде балаларға тексерудің қажетті аспаптық және зертханалық әдістерін тағайындау, хаттамаларға сәйкес қосымша тексеру әдістерінің нәтижелерін түсіндіру, клиникалық хаттамаларға сәйкес барабар терапияны тағайындау.
2. Денсаулық сақтау заңнамасында көзделген медициналық құжаттаманы ресімдеу; инфекциялық ауру анықталған кезде қажетті эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізу.
3. Әртүрлі жастағы балаларды тексеру, пальпация, перкуссия және аускультация жүргізу дағдылары.
4. Қан импульсі мен қысымды өлшеу дағдылары.
5. Әртүрлі жастағы өмірге қауіп төндіретін жағдайларда диагностика және алғашқы және шұғыл көмек көрсету дағдылары.
6. Әртүрлі жастағы балаларда реанимациялық іс-шараларды ("ауыздан ауызға" және "ауыздан мұрынға" жасанды тыныс алуды жүргізу, жүрекке жабық массаж жасау) жүргізу дағдылары.
7. Миокард инфарктісі кезінде ЭКГ-ны оқу.
8. Әртүрлі жастағы балаларда трахеотомия жасау.
9. Сыртқы қан кетуді тоқтату.
10. Жараны алғашқы емдеу және таңу дағдылары.
11. Қан тобын анықтау.
12.Әртүрлі жастағы балаларда асқазанды шаю.
13. Әртүрлі жастағы балалардағы гипертониялық дағдарысты, ауырсыну синдромын, обструктивті синдромды тоқтату.
14. Естен тану кезінде көмек көрсету дағдылары.

16. Навыки оформления записей в медицинской карте стационарного или амбулаторного больного с указанием возможных осложнений и последствий при отказе пациента с дерматовенерологическим заболеванием или его законного представителя от медицинской помощи.
17. Навыки выписки пациентов из стационара до завершения курса лечения (при отсутствии непосредственной угрозы жизни) в случае нарушения больным с дерматовенерологическим заболеванием режима дня, установленного МО и (или) создания препятствий для лечебно-диагностического процесса, ущемления прав других пациентов на получение надлежащей медицинской помощи по решению руководителя МО или его заместителя по медицинской части с отметкой в медицинской карте стационарного больного и листке временной нетрудоспособности.
Знания:
1. Знание порядка ведения пациентов с дерматовенерологическими заболеваниями детского возраста на стационарном уровне.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Оказание общей и экстренной медицинской помощи пациентам.
Навык 1:
Обследование и постановка диагноза, планирование общей и экстренной медицинской помощи пациентам (дети).
Умения:
1. Навыки проведения дифференциальной диагностики, обоснование клинического диагноза, назначение необходимых инструментальных и лабораторных методов обследования больным, в том числе детям, согласно протоколам, интерпретация результатов дополнительных методов обследований, назначение адекватной терапии, согласно клиническим протоколам.
2. Оформлять медицинскую документацию, предусмотренную законодательством по здравоохранению; проводить необходимые противоэпидемические мероприятия при выявлении инфекционного заболевания.
3. Навыки проведения осмотра, пальпации, перкуссии и аускультации детей различного возраста.
4. Навыки измерения артериального пульса и давления.
5. Навыки диагностики и оказания первой и неотложной помощи при угрожающих жизни состояниях у детей различного возраста.
6. Навыки проведения реанимационных мероприятий (проведения искусственного дыхания "рот в рот" и "рот в нос", проведения закрытого массажа сердца) у детей различного возраста.
7. Проводить расшифровку ЭКГ при инфаркте миокарда.
8. Проводить трахеотомию у детей различного возраста.
9. Останавливать наружное кровотечение.
10. Навыки первичной обработки раны и наложение повязки.
11. Определять группу крови.
12. Промывать желудок у детей различного возраста.
13. Купировать гипертонический криз, болевой синдром, обструктивный синдром у детей различного возраста.
14. Навыки оказания помощи при обмороке.

"Дәрігер дерматовенеролог (балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тері және венерологиялық аурулары бар пациенттерге (балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Дерматовенерологиялық бейіндегі пациенттердегі сирек және атипті жағдайларды диагностикалау және емдеу.
2. Пациенттерге (балалар) дерматовенерологиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Дерматовенерологтар (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Дерматовенеролог дәрігерлердің (балалар) қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
Дерматовенерологиялық бейіндегі пациенттердегі сирек және атипті жағдайларды диагностикалау және емдеу.
Дағды 1:
Пациенттердегі (балалар) сирек және атипті жағдайларды диагностикалау және емдеу.
Машықтар:
1. Орфандық синдромдар мен ауруларды диагностикалау дағдылары.
2. Атипті дерматоздар мен ЖЖБИ белгілерін анықтау дағдылары.
3. Пациенттердегі сирек және атипті патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде зертханалық-диагностикалық және аспаптық зерттеу әдістерінің нәтижелерін түсіндіру дағдылары.
4. Дәрігерлік консилиумдарды ұйымдастыру дағдылары.
5. Пациенттерде дерматовенерологиялық бейіндегі аурулардың сирек және атипті түрлері анықталған кезде емдеуді тағайындау мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Клиниканың ерекшеліктерін және атипті және созылмалы қайталанатын тері ауруларының дифференциалды диагностикасын білу.
2. Эпидемиологияны, этиологияны, патогенезді, патоморфологияны, клиникалық көріністі, балалардағы сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалауды білу.
3. Балалардағы сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде аспаптық зерттеу әдістерінің, зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін тағайындауға және түсіндіруге көрсеткіштерді, қарсы көрсетілімдерді білу.
4. Мемлекеттік және халықаралық алгоритмдерге сәйкес аурулардың сирек және атипті түрлерін емдеудің заманауи әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Пациенттерге (балалар) дерматовенерологиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Дағды 1:
Дерматовенеролог дәрігерлердің (балалар) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:

Квалификация "Врач дерматовенеролог (детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (дети) с кожными и венерическими заболеваниями.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика и лечение редких и атипичных состояний у пациентов дерматовенерологического профиля.
2. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей дерматовенерологов (детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами дерматовенерологами (детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей дерматовенерологов (детских)
Трудовая функция 1:
Диагностика и лечение редких и атипичных состояний у пациентов дерматовенерологического профиля.
Навык 1:
Диагностика и лечение редких и атипичных состояний у пациентов (дети).
Умения:
1. Навыки диагностики орфанных синдромов и заболеваний.
2. Навыки выявления признаков атипичного течения дерматозов и ИППП.
3. Навыки интерпретации результатов лабораторно-диагностических и инструментальных методов обследования при диагностике редких и атипичных патологических состояний у пациентов.
4. Навыки организации врачебных консилиумов.
5. Умение назначать лечение при выявленных редких и атипичных формах заболеваний дерматовенерологического профиля у пациентов.
Знания:
1. Знание особенностей клиники и дифференциальной диагностики атипичных и хронически рецидивирующих кожных заболеваний.
2. Знание эпидемиологии, этиологии, патогенеза, патоморфологии, клинической картины, диагностики редких патологических состояний у детей.
3. Знание показаний, противопоказаний к назначению и интерпретации результатов инструментальных методов обследования, лабораторно-диагностических исследований, при диагностике редких патологических состояний у детей.
4. Знание современных методов терапии редких и атипичных форм заболеваний согласно государственным и международным алгоритмам.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей дерматовенерологов (детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей дерматовенерологов (детских).
Умения:

5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Дерматовенерологтар (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Дерматовенерология (балалар)"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Дерматовенерология (балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Дерматовенерология (балалар)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Дерматовенерологтар (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласындағы жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына қауіп факторларын анықтау және уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Дерматовенеролог дәрігерлердің (балалар) қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Машықтар:
1. Ғылыми жарияланымдарды талдау, олардың нәтижелерінің сапасы мен дұрыстығын бағалау
2. Өз тәжірибеңізге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйреніңіз және енгізіңіз.
3. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Ағымдағы тенденциялар мен инновациялар, жаңа мамандандырылған саладағы диагностика және емдеу әдістері.

5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами дерматовенерологами (детскими).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Дерматовенерология (детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Дерматовенерология (детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Дерматовенерология (детская)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами дерматовенерологами (детскими).
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей дерматовенерологов (детских)
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:
1. Анализировать научные публикации, оценивать качество и достоверность их результатов
2. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
3. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
Знания:
1. Текущие тенденции и инновации, новых методы диагностики и лечения в специализируемой области.

12) Хабардар етілген келісім – адамның медициналық көмек алуға және (немесе) оның шешім қабылдауы үшін маңызы бар медициналық көмектің және (немесе) зерттеудің барлық аспектісі туралы ақпаратты алғаннан кейін нақты зерттеуге қатысуға өз келісімін жазбаша ерікті түрде растау рәсімі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) АЖХ-10 – Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың 10-шы қайта қараудағы халықаралық статистикалық сыныптамасы
2) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
3) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі
4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы
5) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Балалар хирургиясы
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86101044
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.2 Дәрігерлік практика және стоматология саласындағы қызмет
86.22 Арнайы дәрігерлік практика
86.22.0 Арнайы дәрігерлік практика
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіптік стандарт Денсаулық сақтау ұйымдарында амбулаториялық, стационарлық, стационарды алмастыратын жағдайларда туғаннан бастап 18 жасқа толғанға дейінгі балаларға медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету жөніндегі маманның кәсіптік құзыреті, асқынулардың алдын алу, қолда бар іскерліктер, дағдылар мен білімдер бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жасау саласындағы талаптарды белгілейді балаларға хирургиялық көмек саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Дәрігер балалар хирургі - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.2 Дәрігер балар хирургі - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.3 Дәрігер балалар хирургі - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.4 Дәрігер балалар хирургі - 7 СБШ-нің деңгейі

12) информированное согласие – процедура письменного добровольного подтверждения лицом своего согласия на получение медицинской помощи и (или) участие в конкретном исследовании после получения информации обо всех значимых для принятия им решения аспектах медицинской помощи и (или) исследования. Информированное письменное согласие оформляется по форме, утвержденной уполномоченным органом.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) МКБ-10 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем, десятого пересмотра, единый документ для формирования системы учета заболеваемости и смертности;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
3) МСКО – международная стандартная классификация образования;
4) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Детская хирургия
5. Код профессионального стандарта: Q86101044
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.2 Деятельности в области врачебной практики и стоматологии
86.22 Специальная врачебная практика
86.22.0 Специальная врачебная практика
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по организации и оказанию медицинской помощи детям от рождения до достижения 18 лет с хирургическими заболеваниями в амбулаторных, стационарных, стационарозамещающих условиях в организациях здравоохранения, профилактике осложнений, экспертизе объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области хирургической помощи детям.
8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач детский хирург - 7 уровень ОРК
2) 7.2 Врач детский хирург - 7 уровень ОРК
3) 7.3 Врач детский хирург - 7 уровень ОРК
4) 7.4 Врач детский хирург - 7 уровень ОРК

5) 7.1 Дәрігер балалар хирургі, неонатальді - 7 СБШ-нің деңгейі
6) 7.2 Дәрігер неонаталды хирургі - 7 СБШ-нің деңгейі
7) 7.3 Дәрігер балалар хирургі, неонатальді - 7 СБШ-нің деңгейі
8) 7.4 Дәрігер балалар хирургі, неонатальді - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Дәрігер балалар хирургі":
Топтың коды:
2217-7
Қызмет атауының коды:
2217-7-001
Кәсіптің атауы:
7.1 Дәрігер балалар хирургі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер" біліктілігі "Балалар хирургиясы" мамандығы бойынша резидентурада оқу кезінде. Бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі қажет емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен Денсаулық сақтау ұйымдарында амбулаториялық, стационарлық, стационарды алмастыратын жағдайларда туғаннан бастап 18 жасқа дейінгі хирургиялық аурулары бар балалардың профилактикасы, диагностикасы, лечение, медициналық оңалтуы
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен балаларға білікті, мамандандырылған хирургиялық көмекті ұйымдастыру және көрсету
2. Балалардағы хирургиялық аурулардың профилактикасын жүргізу және тиімділігін бақылау, микробқа қарсы тұрақтылықтың, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есептік-есептік медициналық құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен балаларға білікті, мамандандырылған хирургиялық көмекті ұйымдастыру және көрсету
Дағды 1:
Проведение медицинского осмотра и обследования детей в целях выявления врожденных пороков развития и хирургических заболеваний, установление диагноза
Машықтар:

5) 7.1 Врач неонатальный хирург - 7 уровень ОРК
6) 7.2 Врач неонатальный хирург - 7 уровень ОРК
7) 7.3 Врач неонатальный хирург - 7 уровень ОРК
8) 7.4 Врач неонатальный хирург - 7 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач детский хирург":
Код группы:
2217-7
Код наименования занятия:
2217-7-001
Наименование профессии:
7.1 Врач детский хирург
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
врач-резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Детская хирургия". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация детей от рождения до достижения 18 лет с хирургическими заболеваниями в амбулаторных, стационарных, стационарозамещающих условиях в организациях здравоохранения под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация и оказание квалифицированной, специализированной хирургической помощи детям под контролем наставника
2. Проведение и контроль эффективности профилактики хирургических заболеваний у детей, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Трудовая функция 1:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной хирургической помощи детям под контролем наставника
Навык 1:
Проведение медицинского осмотра и обследования детей в целях выявления врожденных пороков развития и хирургических заболеваний, установление диагноза
Умения:

1. Хирургиялық аурулары бар балалардағы шағымдарды, өмір тарихын және ауруларды жинау.
2. Хирургиялық аурулары бар балалардағы ағзалар мен дене жүйелерінің анатомиялық-функционалдық жағдайын бағалау.
3. Жас ерекшеліктерін ескере отырып, хирургиялық аурулары бар балаларды тексеру және тексеру дағдылары.
4. Хирургиялық аурулары бар балалардың емтихандары мен зертханалық зерттеулерінің нәтижелерін түсіндіру және талдау.
5. Хирургиялық аурулары бар балалардың аспаптық зерттеулерінің нәтижелерін түсіндіру және талдау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасында балаларға хирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
3. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
4. Халыққа медициналық санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шаралар көрсетуді ұйымдастыру.
5. Балалық шақтың анатомиялық-функционалдық ерекшеліктері, эмбриогенез негіздері, туа біткен ақаулар мен хирургиялық аурулардың патофизиологиясы.
6. Хирургиялық аурулары бар балалардағы клиникалық көріністердің, дифференциалды диагностиканың, ағымның ерекшеліктерінің, асқынулардың және аурудың нәтижелерінің белгілері.
7. Шағымдарды жинау әдістері, балалар жасындағы хирургиялық аурулары бар балалардың өмір тарихы.
8. Хирургиялық аурулары бар балаларды тексеру және тексеру әдістері.
9. Хирургиялық аурулары бар балалардағы зертханалық және аспаптық зерттеу әдістері, жағдайдың ауырлығын бағалау, зерттеу жүргізуге медициналық көрсеткіштер, хирургиялық аурулары бар балалардағы нәтижелерді түсіндіру ережелері.
10. Балалардағы хирургиялық ауруларды клиникалық және параклиникалық диагностикалау әдістері.
11. Клиникалық хаттама стандарттарына сәйкес амбулатория мен стационар жағдайында туа біткен ақаулары мен хирургиялық аурулары бар балаларды диагностикалау және емдеу алгоритмдері.
12. Дәрігерлерге маман жіберуді талап ететін балалардағы хирургиялық аурулар.
13. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді талап ететін балалардағы хирургиялық аурулар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсету, хирургиялық аурулары бар балаларға ем тағайындау, оның тиімділігін, қауіпсіздігін бақылау
Машықтар:
1. Бастапқы медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы ережелері мен тәртібіне, емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес хирургиялық аурулары бар балаларды емдеу жоспарын әзірлеу.
2. Хирургиялық патологиясы бар балаларға хирургиялық араласулар, емдік манипуляциялар жасаңыз.

1. Сбор жалоб, анамнеза жизни и заболевания у детей с хирургическими заболеваниями.
2. Оценивать анатомо-функциональное состояние органов и систем организма у детей с хирургическими заболеваниями.
3. Навыки осмотра и обследования детей с хирургическими заболеваниями с учетом возрастных особенностей.
4. Интерпретировать и анализировать результаты осмотров и лабораторных исследований детей с хирургическими заболеваниями.
5. Интерпретировать и анализировать результаты инструментальных исследований детей с хирургическими заболеваниями.
Знания:
1. Стандарт организации оказания детской хирургической помощи в Республике Казахстан.
2. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
3. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
4. Организация оказания медицинских санитарно-противоэпидемических мероприятий населению.
5. Анатомо-функциональные особенности детского возраста, основы эмбриогенеза, патофизиологии врожденных пороков развития и хирургических заболеваний.
6. Симптомы клинических проявлений, дифференциальной диагностики, особенностей течения, осложнения и исходов заболевания у детей с хирургическими заболеваниями.
7. Методики сбора жалоб, анамнеза жизни у детей с хирургическими заболеваниями детского возраста.
8. Методики осмотров и обследований детей с хирургическими заболеваниями.
9. Методы лабораторных и инструментальных исследований у детей с хирургическими заболеваниями для оценки тяжести состояния, медицинских показаний к проведению исследований, правил интерпретаций результатов у детей с хирургическими заболеваниями.
10. Методы клинической и параклинической диагностики хирургических заболеваний у детей.
11. Алгоритмы диагностики и лечения детей с врожденными пороками развития и хирургическими заболеваниями в условиях амбулатории и стационара в соответствии со стандартами клинических протоколов.
12. Хирургические заболевания у детей, требующие направления к врачам специалистам.
13. Хирургические заболевания у детей, требующие оказания медицинской помощи в неотложном порядке.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание первичной медико-санитарной помощи, назначение лечения детям с хирургическими заболеваниями, контроль его эффективности, безопасности
Умения:
1. Разрабатывать план лечения детей с хирургическими заболеваниями в соответствии с действующими правилами и порядком оказания первичной медицинской помощи, клиническими протоколами лечения.
2. Выполнять хирургические вмешательства, лечебные манипуляции детям с хирургической патологией.

3. Хирургиялық аурулары бар балаларды операциядан кейінгі басқару жоспарын әзірлеу дағдыларын меңгеру.
4. Хирургиялық ауруларды бақылау, хирургиялық аурудың ерекшеліктеріне байланысты емдеу жоспарын түзету дағдыларын меңгеру.
5. Хирургиялық патологиясы бар балаларға хирургиялық араласу, емдік манипуляция дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасында балаларға хирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
3. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
4. Алғашқы медициналық көмек көрсету ережелеріне сәйкес хирургиялық аурулары бар балаларды емдеу әдістері.
5. Хирургиялық аурулары бар балалардағы хирургиялық және емдік манипуляциялардың принциптері мен әдістері.
6. Хирургиялық аурулары бар балаларды тексеру немесе емдеу кезінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің алдын алу немесе жою жолдары.
7. Хирургиялық аурулары бар балаларды операцияға дейінгі дайындау және операциядан кейінгі басқару.
8. Хирургиядағы асептикалық және антисептикалық талаптар.
9. Хирургиялық аурулары бар балаларды анестезиялау әдістері.
10. Медициналық жабдықтар мен хирургиялық мақсаттағы құралдар қауіпсіздігінің ережелері, қағидаттары және техникасы, таңу кабинетінің жарақтандырылуы.
11. Шұғыл және жоспарлы операциялардың барысы мен кезеңдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Өмірге қауіп төндіретін жағдайларда хирургиялық патологиясы бар балаларға шұғыл медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Өмірге қауіп төндіретін жағдайларды, соның ішінде клиникалық өлім жағдайын тану (шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді қажет ететін пациенттің ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымы және/немесе тыныс алу) тоқтату.
2. Өмірге, оның ішінде клиникалық өлімге қауіп төндіретін жағдайларда (баланың ағзасының өмірлік маңызды функциялары – қан айналымы және/немесе тыныс алу тоқтаған кезде) шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
3. Негізгі жүрек-қан тамырлары реанимациясының шараларын орындаңыз.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасында балаларға хирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
3. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
4. Шұғыл медициналық көмекті қажет ететін патологиялық жағдайлар.
5. Науқасты стационардың бейінді бөлімшелеріне шұғыл емдеуге жатқызуға көрсеткіштер.
6. Стационардың реанимация және қарқынды терапия бөлімшесіне пациентті шұғыл емдеуге жатқызуға көрсеткіштер.

3. Владеть навыками разработки плана послеоперационного ведения детей с хирургическими заболеваниями.
4. Владеть навыками мониторинга хирургических заболеваний, коррекции плана лечения в зависимости от особенностей течения хирургического заболевания.
5. Владеть навыками хирургических вмешательств, лечебных манипуляций детям с хирургической патологией.
Знания:
1. Стандарт организации оказания детской хирургической помощи в Республике Казахстан.
2. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
3. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
4. Методы лечения детей с хирургическими заболеваниями в соответствии с правилами оказания первичной медицинской помощи.
5. Принципы и методы хирургических и лечебных манипуляций у детей с хирургическими заболеваниями.
6. Способы предотвращения или устранения осложнений, побочных действий, возникших при обследовании или лечении детей с хирургическими заболеваниями.
7. Предоперационная подготовка и послеоперационное ведение детей с хирургическими заболеваниями.
8. Требования асептики и антисептики в хирургии.
9. Методы обезболивания детей с хирургическими заболеваниями.
10. Правила, принципы работы и техники безопасности медицинского оборудования и инструментария хирургического предназначения, оснащенность перевязочного кабинета.
11. Ход и этапы экстренных и плановых операций.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Оказание экстренной медицинской помощи детям с хирургической патологией при угрожающих жизни состояниях
Умения:
1. Распознавать состояния, представляющие угрозу жизни, включая состояние клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма пациента (кровообращения и/или дыхания), требующие оказания медицинской помощи в экстренной форме.
2. Оказывать медицинскую помощь в экстренной форме при состояниях, представляющих угрозу жизни, в том числе клинической смерти (остановке жизненно важных функций организма ребенка – кровообращения и/или дыхания).
3. Выполнять мероприятия базовой сердечно-сосудистой реанимации.
Знания:
1. Стандарт организации оказания детской хирургической помощи в Республике Казахстан.
2. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
3. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
4. Патологические состояния, требующих экстренной медицинской помощи.
5. Показания к экстренной госпитализации пациента в профильные подразделения стационара.
6. Показания к экстренной госпитализации пациента в подразделение реанимации и интенсивной терапии стационара.

7. Қан айналымын және/немесе тыныс алуды кенеттен тоқтатудың клиникалық белгілері.
8. Базалық жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Балалардағы хирургиялық аурулардың профилактикасын жүргізу және тиімділігін бақылау, микробқа қарсы тұрақтылықтың, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
Дағды 1:
Балалардағы хирургиялық бейіндегі аурулардың, оның ішінде туа біткен ақаулардың алдын алу үшін профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу. Инфекцияның алдын алу және инфекцияны бақылау.
Машықтар:
1. Профилактикалық медициналық тексерулерді (мектепке дейінгі балалар мекемелері, мектептер) ұйымдастыруға және өткізуге қатысу, қолданыстағы нормативтік құқықтық құжаттарға сәйкес диспансерлеуді жүргізу.
2. Балаларға қауіп факторларын (балалардағы хирургиялық бейіндегі іріңді-қабыну ауруларының, жарақаттанудың алдын алу), жәндіктердің шағу қаупімен, жұқпалы аурулардың қоздырғыштарымен жанасумен, сілекеймен, жануарлардың тырналуымен, уланумен байланысты сақтық шараларын ескере отырып, профилактикалық іс-шаралар тағайындау.
3. Профилактикаға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу
медициналық көмекке байланысты инфекциялар (хирургиялық аймақтың инфекциясы, катетер қан ағымының ассоциацияланған инфекциясы, катетер зәр шығару жүйесінің ассоциацияланған инфекциясы, төменгі тыныс жолдарының инфекциясы, гемоконтактілі инфекциялар (В және С гепатиті, АИТВ)".
4. Инфекциялардың алдын алу және инфекциялық бақылау, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының алдын алу жөніндегі іс-шараларға қатысу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасында балаларға хирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Профилактикалық медициналық тексерулерді жүргізу ережесі, көлемі және кезеңділігі.
3. Балалардағы хирургиялық профильдегі іріңді-қабыну ауруларының себептері, анатомиялық-топографиялық ерекшеліктері.
6. Балалардағы хирургиялық профильдегі іріңді-қабыну ауруларының алдын алу үшін гигиена принциптері, құралдары мен әдістері.
7. Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
8. Медициналық көмек көрсетуге байланысты инфекциялардың алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар.
9. Аса қауіпті жұқпалы аурулардың алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар

7. Клинические признаки внезапного прекращения кровообращения и/или дыхания.
8. Правила проведения базовой сердечно-легочной реанимации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение и контроль эффективности профилактики хирургических заболеваний у детей, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Организация и проведение профилактических мероприятий для предупреждения заболеваний хирургического профиля у детей, в том числе и врожденных пороков. Предупреждение инфекций и инфекционный контроль.
Умения:
1. Участвовать в организации и проведении профилактических медицинские осмотры (детских дошкольных учреждений, школ), проводить диспансеризацию в соответствии с действующими нормативными правовыми документами.
2. Назначать профилактические мероприятия детям с учетом факторов риска (профилактика гнойно-воспалительных заболеваний хирургического профиля у детей, травматизма), мер предосторожности, связанные с риском укусов насекомых, контакта с возбудителями инфекционных болезней, ослюнения, оцарапывания животных, отравлений).
3. Участвовать в организации и проведении мероприятий, направленных на профилактику
инфекций, связанных с медицинской помощью (инфекции области хирургического вмешательства, катетер ассоциированные инфекции кровотока, катетер ассоциированные инфекции мочевыделительной системы, инфекции нижных дыхательных путей, гемоконтактные инфекции (гепатиты В и С, ВИЧ)".
4. Участвовать в мероприятиях по предупреждению инфекций и инфекционного контроля, предупреждению формирования противомикробной устойчивости.
Знания:
1. Стандарт организации оказания детской хирургической помощи в Республике Казахстан.
2. Правила, объем и периодичность проведения профилактических медицинских осмотров.
3. Причины, анатомо-топографические особенности гнойно-воспалительных заболеваний хирургического профиля у детей.
6. Принципы, средства и методы гигиены для профилактики гнойно-воспалительных заболеваний хирургического профиля у детей.
7. Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения
8. Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению инфекций, связанных с оказанием медицинской помощи.
9. Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению особо опасных инфекционных заболеваний

10. Инфекциялардың алдын алу және жұқпалы аурулардың таралуы әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Аурулардың алдын алуға, салауатты өмір салтын қалыптастыруға, денсаулықты сақтауға және нығайтуға бағытталған білім беру, тәрбие және үгіт-насихат іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу.
Машықтар:
1. Хирургиялық аурулардың алдын алу және ерте диагностикалау мәселелері бойынша халықпен санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізу.
2. Өмірдің әртүрлі салаларында: тамақтану, су, санитарлық жағдайлар, Тұрғын үй жағдайлары, жеке гигиена, сондай-ақ тиісті көрсеткіштерсіз антибиотиктерді қолданумен байланысты қауіптер туралы санитарлық талаптар, ережелер мен ұсынымдар туралы хабардар ету.
3. Пациенттер мен олардың заңды өкілдерін ұлттық, Халықаралық хаттамалар мен ұсынымдарға сәйкес вакциналар, олардың маңыздылығы, артықшылықтары мен ықтимал қауіптері туралы ақпаратпен қамтамасыз ету.
4. Тұрақты медициналық тексерулер мен скринингтік бағдарламалар туралы хабардар ету.
5. Денсаулықты сақтау, нығайту, санитарлық-гигиеналық мәдениетті арттыру мақсатында санитарлық-гигиеналық дағдыларды үйрету: гигиена мен қауіпсіздікті сақтау, оның ішінде стандартты сақтық шаралары (қол гигиенасы, Жөтел этикеті, жеке қорғаныс құралдары, қауіпсіз инъекция тәжірибесі қалдықтарды басқару, дезинфекция және зарарсыздандыру) тамақ қауіпсіздігі, инфекциялардың алдын алу.
6. Салауатты өмір салтын, ұтымды және дұрыс тамақтануды, физикалық белсенділіктің маңыздылығын, жаман әдеттерден бас тартуды, психологиялық салауаттылықты сақтауды насихаттау бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу
Білімдер:
1. Санитарлық стандарттар және стандартты сақтық шаралары, тұрмыстық және жұмыс ортасындағы қауіпсіздік.
2. Инфекциялардың алдын алу және жұқпалы аурулардың таралуы әдістері.
3. Жеке гигиена, салауатты өмір салты принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу
Дағды 1:
Пациентпен, оның туыстарымен немесе заңды өкілдерімен өзара әрекеттесу
Машықтар:
1. Аурудың барысы, леч және болжамы, соның ішінде жағымсыз жаңалықтар туралы хабарлау туралы заңды өкілдерге кеңес береді.
2. Баланың заңды өкілдеріне хирургиялық араласуды жүргізуге медициналық айғақтар туралы консультациялық қорытынды береді, хирургиялық араласудың жоспарланған көлемі туралы егжей-тегжейлі нұсқау береді.
Пациентке және (немесе) оның заңды өкілдеріне диагностиканың, емдеудің ұсынылған әдісі, ықтимал асқынулар туралы ақпараттандырылған келісімді ала отырып хабарлау.

10. Методы профилактики инфекций и распространения инфекционных заболеваний.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация и проведение образовательных, воспитательных и агитационных мероприятий, направленных на профилактику заболеваний, формирование здорового образа жизни, сохранение и укрепление здоровья.
Умения:
1. Проводить санитарно-просветительную работу с населением по вопросам профилактики и ранней диагностики хирургических заболеваний.
2. Информировать о санитарных требованиях, правилах и рекомендациях для обеспечения безопасности и гигиены в различных сферах жизни: питание, вода, санитарные условия, жилищные условия, личная гигиена, а также о рисках, связанных с применением антибиотоков без должных показаний.
3. Обеспечивать пациентов и их законных представителей информацией о вакцинах, их значимости, преимуществах и возможных рисках в соответствии с национальными, международными протоколами и рекомендациями.
4. Информировать о регулярных медицинских обследованиях и скрининговых программах.
5. Обучать санитарно-гигиеническим навыкам с целью сохранения, укрепления здоровья, повышения санитарно-гигиенической культуры: поддержание гигиены и безопасности, включающее стандартные меры предосторожности (гигиена рук, этикет кашля, средства индивидуальной защиты, практика безопасных инъекций управление отходами, дезинфекция и стерилизация) безопасности пищи, профилактике инфекций.
6. Организовывать и проводить мероприятия по пропаганде здорового образа жизни, рационального и здорового питания, важности физической активности, отказа от вредных привычек, поддержания психологического благополучия.
Знания:
1. Санитарные стандарты и стандартные меры предосторожности, безопасности в быту и рабочей среде.
2. Методы профилактики инфекций и распространения инфекционных заболеваний.
3. Принципы личной гигиены, здорового образа жизни.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Взаимодействие с пациентом, его родственниками или законными представителями
Умения:
1. Консультирует законных представителей о течении, лечении и прогнозе заболевания, включая сообщение неприятных новостей.
2. Предоставляет законным представителям ребенка консультативное заключение о медицинских показаниях к проведению хирургического вмешательства, подробно инструктирует о планируемом объеме хирургического вмешательства.
Информировать пациента и (или) его законных представителей о рекомендуемом виде методе диагности, лечения, возможных осложнениях с получением информированного согласия.

1. Амбулаториялық және стационарлық жағдайларда балалардағы туа біткен ақаулар мен хирургиялық аурулардың диагностикасы
2. Амбулаториялық жағдайда "балалар хирургиясы" бейіні бойынша мамандандырылған медициналық көмек көрсету. Стационарлық жағдайда балалардағы туа біткен ақаулар мен хирургиялық ауруларды емдеу
3. Туа біткен ақаулары және хирургиялық аурулары бар балалар жасындағы Пациенттерге арналған оңалту бағдарламаларын іске асыру, олардың тиімділігін бақылау
4. Туа біткен ақаулары және хирургиялық аурулары бар балалар жасындағы пациенттерде салауатты өмір салтын қалыптастыру бойынша профилактикалық іс-шаралар мен санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізу
5. Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
2. Лапароскопиялық диагностика және емдеу
Еңбек функциясы 1:
Амбулаториялық және стационарлық жағдайларда балалардағы туа біткен ақаулар мен хирургиялық аурулардың диагностикасы
Дағды 1:
Хирургиялық ауруларды, оның ішінде туа біткен даму ақауларын анықтау мақсатында балаларды медициналық қарап-тексеру және тексеру жүргізу, амбулаториялық жағдайларда диагноз қою.
Машықтар:
1. Хирургиялық аурулары бар балалардағы ағзалар мен дене жүйелерінің анатомиялық-функционалдық жағдайын бағалау
2. Амбулаториялық жағдайда хирургиялық аурулар мен ақауларды анықтаңыз.
3. Жас ерекшеліктерін ескере отырып, хирургиялық аурулары бар балаларды тексеру және тексеру әдістерін қолдану:
- органдар мен жүйелерді визуалды зерттеу;
- ауырсыну қарқындылығын бағалау;
- - кеуде қуысын, іш қуысын, сүйектерді, буындарды пальпациялау және перкуссиялау;
- кеуде және іш қуысы мүшелерінің аускультациясы;
- күйік бетінің ауданын анықтау;
- буындағы белсенді және пассивті қозғалыстардың көлемін анықтау;
- буынның диагностикалық аспирациялық пункциясы;
- қуықтың катетеризациясы.
4. Хирургиялық аурулары бар балаларды тексеру және зертханалық зерттеу нәтижелерін, хирургиялық аурулары бар балаларды аспаптық зерттеу нәтижелерін түсіндіру және талдау
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасында балаларға хирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
3. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
4. Балалық шақтың анатомиялық-функционалдық ерекшеліктері, эмбриогенез негіздері, туа біткен ақаулар мен хирургиялық аурулардың патофизиологиясы

1. Диагностика врожденных пороков развития и хирургических заболеваний у детей в амбулаторных и стационарных условиях
2. Оказание специализированной медицинской помощи по профилю "Детская хирургия" в амбулаторных условиях. Лечение врожденных пороков развития и хирургических заболеваний у детей в стационарных условиях
3. Реализация реабилитационных программ для пациентов детского возраста с врожденными пороками развития и хирургическими заболеваниями, контроль их эффективности
4. Проведение профилактических мероприятий и санитарно-просветительной работы по формированию здорового образа жизни у пациентов детского возраста с врожденными пороками развития и хирургическими заболеваниями
5. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
2. Лапароскопическая диагностика и лечение
Трудовая функция 1:
Диагностика врожденных пороков развития и хирургических заболеваний у детей в амбулаторных и стационарных условиях
Навык 1:
Проведение медицинского осмотра и обследования детей в целях выявления хирургических заболеваний, в том числе врожденных пороков развития, установление диагноза в амбулаторных условиях.
Умения:
1. Оценивать анатомо-функциональное состояние органов и систем организма у детей с хирургическими заболеваниями
2. Выявлять хирургические заболевания и пороки развития в амбулаторных условиях.
3. Использовать методы осмотра и обследования детей с хирургическими заболеваниями с учетом возрастных особенностей:
- визуальное исследование органов и систем;
- оценка интенсивности болей;
- пальпация и перкуссия грудной клетки, брюшной полости, костей, составов;
- аускультация органов грудной клетки и брюшной полости;
- определение площади ожоговой поверхности;
- определение объема активных и пассивных движений в суставе;
- диагностическая аспирационная пункция сустава;
- катетеризация мочевого пузыря.
4. Интерпретировать и анализировать результаты осмотров и лабораторных исследований детей с хирургическими заболеваниями, результаты инструментальных исследований детей с хирургическими заболеваниями
Знания:
1. Стандарт организации оказания детской хирургической помощи в Республике Казахстан.
2. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
3. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
4. Анатомо-функциональные особенности детского возраста, основ эмбриогенеза, патофизиологии врожденных пороков развития и хирургических заболеваний

4. Хирургиялық аурулары бар балалардағы клиникалық көріністердің белгілері, дифференциалды диагностика, ағымның ерекшеліктері, асқынулар мен нәтижелер
5. Шағымдарды жинау әдістері, балалар жасындағы хирургиялық аурулары бар балалардың өмір тарихы, хирургиялық аурулары бар балаларды тексеру және тексеру.
7. Жағдайдың ауырлығын бағалау үшін хирургиялық аурулары бар балалардағы зертханалық және аспаптық зерттеу әдістері, зерттеу жүргізуге медициналық көрсеткіштер, хирургиялық аурулары бар балалардағы нәтижелерді түсіндіру ережелері.
8. Балалардағы хирургиялық ауруларды клиникалық және параклиникалық диагностикалау әдістері
9. Амбулаториялық жағдайда туа біткен ақаулары мен хирургиялық аурулары бар балаларды диагностикалау және емдеу алгоритмі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Стационарлық жағдайда туа біткен ақаулары және хирургиялық аурулары бар балаларды тексеру және тексеру.
Машықтар:
1. Хирургиялық аурулары мен ақаулары бар балаларды тексеру жоспарын жасаңыз.
2. Туа біткен ақаулары және хирургиялық аурулары бар балаларда (олардың заңды өкілдерінде) шағымдарды, өмір тарихы мен ауруларды жинауды жүзеге асыру
3. Туа біткен ақаулары және хирургиялық аурулары бар балалардағы ағзалар мен ағза жүйелерінің анатомиялық-функционалдық жай-күйін бағалау
4. Туа біткен ақаулары мен хирургиялық аурулары бар балалардағы клиникалық белгілер мен синдромдарды анықтаңыз
5. Туа біткен ақаулары мен хирургиялық аурулары бар балалардан (олардың заңды өкілдерінен) алынған ақпаратты түсіндіру және талдау
6. Туа біткен ақаулары мен хирургиялық аурулары бар балаларды тексеру және тексеру нәтижелерін түсіндіру және талдау
7. Хирургиялық патологиясы бар, оның ішінде сирек кездесетін хирургиялық аурулары бар балаларға басқа мамандықтардың дәрігерлерімен кеңесу көрсеткіштерін анықтау.
8. Хирургиялық патологиясы бар, оның ішінде сирек хирургиялық аурулары бар балаларға шұғыл медициналық / хирургиялық көмек көрсетуге көрсеткіштерді анықтау.
9. Туа біткен ақаулары мен хирургиялық аурулары бар балалардағы зертханалық және аспаптық зерттеулердің көлемін жоспарлау және негіздеу.
10. Туа біткен ақаулары мен хирургиялық аурулары бар балалардағы зертханалық және аспаптық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіру және талдау:
- кеуде қуысының, іш қуысының және ретроперитонеальді кеңістіктің ультрадыбыстық зерттеуі
- құрсақ қуысы, ретроперитонеальді кеңістік мүшелерінің тамырларының ультрадыбыстық доплерографиясы
- кеуде қуысының, іш қуысының және ретроперитонеальді кеңістіктің рентгенографиясы (жалпы, көктамырішілік / ішілік контрастты қолдану)
- компьютерлік томография, оның ішінде кеуде, іш және ретроперитонеальді кеңістік мүшелерінің көктамырішілік / ішілік контрастын қолдану
- магнитті-резонансты бейнелеу
- радиоизотопты зерттеу
- зәр шығару жүйесінің, тоқ ішектің функционалдық зерттеулері
- эндоскопиялық люменішілік зерттеу (трахея, бронх, өңеш, асқазан, тоқ ішек)
- биопсия

4. Симптомы клинический проявлений, дифференциальной диагностики, особенности течения, осложнения и исходы у детей с хирургическими заболеваниями
5. Методики сбора жалоб, анамнеза жизни у детей с хирургическими заболеваниями детского возраста, осмотра и обследования детей с хирургическими заболеваниями.
7. Методы лабораторных и инструментальных исследований у детей с хирургическими заболеваниями для оценки тяжести состояния, медицинские показания к проведению исследований, правила интерпретаций результатов у детей с хирургическими заболеваниями.
8. Методы клинической и параклинической диагностики хирургических заболеваний у детей
9. Алгоритм диагностики и лечения детей с врожденными пороками развития и хирургическими заболеваниями в амбулаторных условиях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Осмотр и обследование детей с врожденными пороками развития и хирургическими заболеваниями в стационарных условиях.
Умения:
1. Разрабатывать план обследования детей с хирургическими заболеваниями и пороками развития.
2. Осуществлять сбор жалоб, анамнеза жизни и заболевания у детей (их законных представителей) с врожденными пороками развития и хирургическими заболеваниями
3. Оценивать анатомо-функциональное состояние органов и систем организма у детей с врожденными пороками развития и хирургическими заболеваниями
4. Выявлять клинические симптомы и синдромы у детей с врожденными пороками развития и хирургическими заболеваниями
5. Интерпретировать и анализировать информацию, полученную от детей (их законных представителей) с врожденными пороками развития и хирургическими заболеваниями
6. Интерпретировать и анализировать результаты осмотров и обследований детей с врожденными пороками развития и хирургическими заболеваниями
7. Определять показания к консультации врачей других специальностей детям с хирургической патологией, в том числе с редкими хирургическими заболеваниями.
8. Определять показания к оказанию экстренной медицинской / хирургической помощи детям с хирургической патологией, в том числе с редкими хирургическими заболеваниями.
9. Планировать и обосновывать объем лабораторных и инструментальных исследований у детей с врожденными пороками развития и хирургическими заболеваниями.
10. Интерпретировать и анализировать результаты лабораторных и инструментальных исследований у детей с врожденными пороками развития и хирургическими заболеваниями:
- ультразвуковое исследование органов грудной клетки, брюшной полости и забрюшинного пространства
- ультразвуковая доплерография сосудов органов брюшной полости, забрюшинного пространства
- рентгенография (общая, с использованием внутривенного / внутриполостного контрастирования) органов грудной клетки, брюшной полости и забрюшинного пространства
- компьютерная томография, в том числе и использованием внутривенного / внутриполостного контрастирования органов грудной клетки, брюшной полости и забрюшинного пространства
- магнитно-резонансная томография
- радиоизотопное исследование
- функциональные исследования мочевыделительной системы, толстой кишки
- эндоскопическое внутрипросветное исследование (трахеи, бронхов, пищевода, желудка, толстой кишки)
- биопсия

11. Туа біткен даму кемістігі және хирургиялық аурулары бар балаларға жедел, оның ішінде жедел Мамандандырылған жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету үшін медициналық көрсеткіштерді айқындау
12. Туа біткен ақаулары мен хирургиялық аурулары бар балалардағы диагностикалық процедуралар нәтижесінде туындаған асқынулардың, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың белгілері мен синдромдарын анықтау
Білімдер:
1. Клиникалық көріністердің белгілері, дифференциалды диагностика, хирургиялық аурулары бар балалардағы аурулардың барысы, асқынулары мен нәтижелерінің ерекшеліктері
2. Туа біткен ақаулары және хирургиялық аурулары бар балалардағы (олардың заңды өкілдеріндегі) шағымдарды, өмір тарихы мен ауруларды жинау әдістері.
3. Туа біткен ақаулары және хирургиялық аурулары бар балаларды қарау және тексеру әдістері
4. Жағдайдың ауырлығын бағалау үшін хирургиялық аурулары бар балалардағы зертханалық және аспаптық зерттеу әдістері, зерттеу жүргізуге медициналық көрсеткіштер.
5. Туа біткен ақаулары және хирургиялық аурулары бар балаларды клиникалық және параклиникалық диагностикалау әдістері
6. Стационар жағдайында туа біткен ақаулары және хирургиялық аурулары бар балаларды диагностикалау және емдеу алгоритмдері.
7. Асқынулардың белгілері мен синдромдары, жағымсыз реакциялар, соның ішінде туа біткен ақаулары мен хирургиялық аурулары бар балалардағы диагностикалық процедуралардан туындаған ауыр және күтпеген реакциялар.
8. Медициналық көрсеткіштер және тексеру әдістеріне, балаларды емдеудің жедел әдістеріне қарсы көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Амбулаториялық жағдайда "балалар хирургиясы" бейіні бойынша мамандандырылған медициналық көмек көрсету. Стационарлық жағдайда балалардағы туа біткен ақаулар мен хирургиялық ауруларды емдеу
Дағды 1:
Алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсету, амбулаториялық жағдайда хирургиялық аурулары бар балаларға ем тағайындау, алғашқы медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы ережелері мен тәртібіне, амбулаториялық жағдайда емдеудің клиникалық хаттамаларының стандарттарына сәйкес. Тиімділік пен қауіпсіздікті бақылау.
Машықтар:
1. Хирургиялық аурулары бар балаларды емдеу жоспарын әзірлеу
2. Хирургиялық аурулары бар балаларға дәрілік препараттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды, емдік тамақтануды тағайындау.
3. Хирургиялық аурулары бар балаларда дәрілік препараттарды, медициналық бұйымдарды және емдік тамақтануды қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.

11. Определять медицинские показания для оказания скорой, в том числе скорой специализированной высокотехнологичной медицинской помощи детям с врожденными пороками развития и хирургическими заболеваниями
12. Определять симптомы и синдромы осложнений, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате диагностических процедур у детей с врожденными пороками и хирургическими заболеваниями
Знания:
1. Симптомы клинических проявлений, дифференциальная диагностика, особенности течения, осложнений и исходов заболеваний у детей с хирургическими заболеваниями
2. Методики сбора жалоб, анамнеза жизни и заболевания у детей (их законных представителей) с врожденными пороками развития и хирургическими заболеваниями.
3. Методики осмотра и обследования детей с врожденными пороками развития и хирургическими заболеваниями
4. Методы лабораторных и инструментальных исследований у детей с хирургическими заболеваниями для оценки тяжести состояния, медицинские показания к проведению исследований.
5. Методы клинической и параклинической диагностики детей с врожденными пороками развития и хирургическими заболеваниями
6. Алгоритмы диагностики и лечения детей с врожденными пороками развития и хирургическими заболеваниями в условиях стационара.
7. Симптомы и синдромы осложнений, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате диагностических процедур у детей с врожденными пороками и хирургическими заболеваниями.
8. Медицинские показания и противопоказания к методам обследования, оперативным методам лечения детей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Оказание специализированной медицинской помощи по профилю "Детская хирургия" в амбулаторных условиях. Лечение врожденных пороков развития и хирургических заболеваний у детей в стационарных условиях
Навык 1:
Оказание первичной медико-санитарной помощи, назначение лечения детям с хирургическими заболеваниями в амбулаторных условиях, в соответствии с действующими правилами и порядками оказания первичной медицинской помощи, стандартам клинических протоколов лечения в условиях амбулатории. Контроль эффективности и безопасности.
Умения:
1. Разрабатывать план лечения детей с хирургическими заболеваниями
2. Назначать лекарственные препараты и изделия медицинского назначения, лечебное питание детям с хирургическими заболеваниями.
3. Оценивать эффективность и безопасность применения лекарственных препаратов, медицинских изделий и лечебного питания у детей с хирургическими заболеваниями.

4. Хирургиялық аурулары бар балаларды операциядан кейінгі басқару жоспарын әзірлеу.
5. Хирургиялық аурулардың мониторингін жүргізу, хирургиялық аурудың ағымының ерекшеліктеріне қарай емдеу жоспарын түзету.
6. Амбулатория жағдайында хирургиялық араласуларды, хирургиялық патологиясы бар балаларға емдік манипуляцияларды орындау:
- жараларды алғашқы хирургиялық емдеу;
- жұмсақ тіндерден бөгде заттарды алып тастау;
- іріңді ошақтың пункциясы;
- терінің тұтастығы бұзылған кезде таңғышты қолдану;
- тері мен тері астындағы майдың іріңді ауруларына таңғыш салу;
- бұлшықет ауруларына таңу;
- сүйек сынған кезде иммобилизациялық таңғыш салу;
- сүйек сынған кезде сплинт қолдану;
- буындардың шығуы (сублюксациясы) кезінде иммобилизациялық таңғыш салу;
- қан кету кезінде турникетті қолдану;
- қан кетуді тоқтату, жараларды таңу және тампонада;
- операциядан кейінгі жараларға таңғыш салу;
- тері тігістерін салу және алу;
- флегмондарды ашу және ағызу (абсцесс, фурункул, флегмондар, парапроктит);
- аппликациялық, инфильтрациялық жергілікті анестезиялар;
- қуықтың катетеризациясы;
- бірлескен пункция;
- гипс таңғыштарын қолдану;
- барлық дәрежелі термиялық күйіктерді өңдеу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасында алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Амбулаториялық және стационарды алмастыратын жағдайларда балаларға балаларға хирургиялық көмек көрсету тәртібі.
3. Хирургиялық аурулары бар балаларды емдеу әдістері.
4. Дәрілік препараттарды, медициналық бұйымдарды және емдік тамақтануды тағайындауға медициналық көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер (ықтимал асқынулар, жанама әсерлер).
5. Амбулатория жағдайында хирургиялық аурулары бар балалардағы хирургиялық және емдік манипуляциялардың принциптері мен әдістері.
6. Хирургиялық аурулары бар балаларды тексеру немесе емдеу кезінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің алдын алу немесе жою жолдары
7. Хирургиялық аурулары бар балаларды операциядан кейінгі басқару.
8. Амбулаториялық жағдайда хирургиялық аурулары бар балаларда ауырсынуды басу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Туа біткен даму ақаулары мен хирургиялық аурулары бар балаларға мамандандырылған медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы ережелері мен тәртібіне, операциялық процедуралар стандарттарына, балаларға медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық хаттамалардың ұсынымдарына сәйкес емдеуді тағайындау. Стационарлық жағдайларда оның тиімділігін, қауіпсіздігін бақылау.
Машықтар:

4. Разрабатывать план послеоперационного ведения детей с хирургическими заболеваниями.
5. Проводить мониторинг хирургических заболеваний, корректировать план лечения в зависимости от особенностей течения хирургического заболевания.
6. Выполнять в условиях амбулатории хирургические вмешательства, лечебные манипуляции детям с хирургической патологией:
- первичная хирургическая обработка ран;
- удаление инородных тел из мягких тканей;
- пункция гнойного очага;
- наложение повязки при нарушении целостности кожных покровов;
- наложение повязки при гнойных заболеваниях кожи и подкожно- жировой клетчатки;
- наложение повязки при заболеваниях мышц;
- наложение иммобилизационной повязки при переломах костей;
- наложение шины при переломах костей;
- наложение иммобилизационной повязки при вывихах (подвывихах) суставов;
- наложение жгута при кровотечениях;
- остановка кровотечения, перевязка и тампонада ран;
- наложение повязки на послеоперационные раны;
- наложение и снятие кожных швов;
- вскрытие и дренирование флегмоны (абсцесса, фурункула, флегмоны, парапроктита);
- аппликационная, инфильтрационная местные анестезии;
- катетеризация мочевого пузыря;
- пункция суставов;
- наложение гипсовых повязок;
- обработка термических ожогов всех степеней.
Знания:
1. Стандарт организации оказания первичной медико-санитарной помощи в Республике Казахстан.
2. Порядок оказания детской детской хирургической помощи детям в амбулаторных и стационарозамещающих условиях.
3. Методы лечения детей с хирургическими заболеваниями.
4. Медицинские показания и противопоказания к назначению лекарственных препаратов, медицинских изделий и лечебного питания (возможные осложнения, побочные эффекты).
5. Принципы и методы хирургических и лечебных манипуляций у детей с хирургическими заболеваниями в условиях амбулатории.
6. Способы предотвращения или устранения осложнений, побочных действий, возникших при обследовании или лечении детей с хирургическими заболеваниями
7. Послеоперационное ведение детей с хирургическими заболеваниями.
8. Обезболивание у детей с хирургическими заболеваниями в амбулаторных условиях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Назначение лечения детям с врожденными пороками развития и хирургическими заболеваниями, в соответствии с действующими правилами и порядками оказания специализированной медицинской помощи, стандартам операционных процедур, рекомендаций клинических протоколов по вопросам оказания медицинской помощи детям. Контроль его эффективности, безопасности в стационарных условиях.
Умения:

1. Туа біткен ақаулары және хирургиялық аурулары бар балаларды емдеу жоспарын әзірлеу.
2. Хирургиялық аурулары бар балаларға дәрілік препараттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды, емдік тамақтануды тағайындау.
3. Хирургиялық аурулары бар балаларда дәрілік препараттарды, медициналық бұйымдарды және емдік тамақтануды қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
4. Туа біткен ақаулары және хирургиялық аурулары бар балаларды операциядан кейінгі басқару жоспарын әзірлеу.
5. Диагностикалық манипуляциялар, хирургиялық араласулар, емдік манипуляциялар нәтижесінде туындаған асқынулардың, жағымсыз реакциялардың, соның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың алдын алу немесе жою.
6. Туа біткен ақаулары және хирургиялық аурулары бар балаларға хирургиялық араласулар, емдік манипуляциялар жасау.
7. Туа біткен ақаулары мен хирургиялық аурулары бар балаларда хирургиялық араласудың, емдік манипуляциялардың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
8. Балаларды хирургиялық араласуға, емдік манипуляцияларға дайындау жоспарын әзірлеу:
- венесекция;
- трахеотомия, трахеостомия;
- плевра қуысының дренажы;
- ашық пневматороксты тігу;
- жоспарлы және қысылған шап, феморальды немесе кіндік грыжасы бар грыжа;
- аппендэктомия;
- Гастростома, энтеростома, колостомияны қолдану;
- ішектің зақымдануы кезінде ішек жараларын тігу;
- перитонит кезінде іш қуысын тазарту және дренаждау;
- жіңішке/ және тоқ ішектің бітелуін жою;
- эпицистомия.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсету стандарты.
2. Туа біткен ақаулары және хирургиялық аурулары бар балаларды емдеу әдістері.
3. Дәрілік препараттарды, медициналық бұйымдарды және емдік тамақтануды тағайындауға медициналық көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер (ықтимал асқынулар, жанама әсерлер).
4. Хирургиялық араласу принциптері мен әдістері, хирургиялық аурулары бар балалардағы емдік манипуляциялар; медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер; мүмкін асқынулар, жағымсыз реакциялар.
5. Хирургиялық аурулары бар балаларды тексеру немесе емдеу кезінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің алдын алу немесе жою жолдары.
6. Хирургиялық аурулары бар балаларды операцияға дейінгі дайындау және операциядан кейінгі басқару.
7. Хирургиялық аурулары бар балалардағы ауырсынуды басу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Туа біткен ақаулары және хирургиялық аурулары бар балалар жасындағы Пациенттерге арналған оңалту бағдарламаларын іске асыру, олардың тиімділігін бақылау
Дағды 1:
Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы ережелері мен тәртібіне сәйкес хирургиялық аурулары бар балаларды медициналық оңалтудың тиімділігін жоспарлау және бақылау. Балаларға паллиативтік көмек көрсету.
Машықтар:

1. Разрабатывать план лечения детей с врожденными пороками развития и хирургическими заболеваниями.
2. Назначать лекарственные препараты и изделия медицинского назначения, лечебное питание детям с хирургическими заболеваниями.
3. Оценивать эффективность и безопасность применения лекарственных препаратов, медицинских изделий и лечебного питания у детей с хирургическими заболеваниями.
4. Разрабатывать план послеоперационного ведения детей с врожденными пороками развития и хирургическими заболеваниями.
5. Предотвращать или устранять осложнения, нежелательные реакции, в том числе серьезные и непредвиденные, возникшие в результате диагностических манипуляций, хирургических вмешательств, лечебных манипуляций.
6. Выполнять хирургические вмешательства, лечебных манипуляций детям с врожденными пороками развития и хирургическими заболеваниями.
7. Оценивать эффективность и безопасность выполнения хирургических вмешательств, лечебных манипуляций у детей с врожденными пороками развития и хирургическими заболеваниями.
8. Разрабатывать план подготовки детей к хирургическому вмешательству, лечебным манипуляциям:
- венесекция;
- трахеотомия, трахеостомия;
- дренирование плевральной полости;
- ушивание открытого пневматорокса;
- грыжесечение при плановой и ущемленной паховой, бедренной или пупочной грыже;
- аппендэктомия;
- наложение гастростомы, энтеростомы, колостомы;
- ушивание ран кишки при повреждениях кишечника;
- санация и дренирование брюшной полости при перитоните;
- устранение тонко/ и толстокишечной непроходимости;
- эпицистомия.
Знания:
1. Стандарт оказания медицинской помощи в стационарных условиях в Республике Казахстан.
2. Методы лечения детей с врожденными пороками развития и хирургическими заболеваниями.
3. Медицинские показания и противопоказания к назначению лекарственных препаратов, медицинских изделий и лечебного питания (возможные осложнения, побочные эффекты).
4. Принципы и методы хирургических вмешательств, лечебных манипуляций у детей с хирургическими заболеваниями; медицинские показания и противопоказания; возможные осложнения, нежелательные реакции.
5. Способы предотвращения или устранения осложнений, побочных действий, возникших при обследовании или лечении детей с хирургическими заболеваниями.
6. Предоперационная подготовка и послеоперационное ведения детей с хирургическими заболеваниями.
7. Обезболивание у детей с хирургическими заболеваниями.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Реализация реабилитационных программ для пациентов детского возраста с врожденными пороками развития и хирургическими заболеваниями, контроль их эффективности
Навык 1:
Планирование и контроль эффективности медицинской реабилитации детей с хирургическими заболеваниями, в соответствии с действующими правилами и порядками оказания медицинской помощи. Оказание паллиативной помощи детям.
Умения:

1. Хирургиялық аурулары бар балаларға медициналық оңалту шараларын жүргізу үшін медициналық көрсеткіштерді анықтау.
2. Хирургиялық аурулары бар балаларды оңалту іс-шараларының жоспарын әзірлеу.
3. Хирургиялық аурулары бар балаларды оңалту шараларына жіберу үшін медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау.
4. Хирургиялық аурулары бар балаларды медициналық оңалту іс-шараларын жүргізу.
5. Хирургиялық аурулары бар балаларды медициналық оңалту шараларының тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
6. Паллиативтік медициналық көмек алатын хирургиялық аурулары бар балалардың жағдайының ауырлығын бағалау.
7. Хирургиялық аурулары бар балалардағы ауырсынуды бағалау шкалаларын қолдана отырып, ауырсыну синдромының қарқындылығы мен сипатын бағалау.
8. Хирургиялық аурулары бар балаларды халыққа паллиативтік медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдарға жіберу үшін медициналық көрсеткіштерді айқындау.
Білімдер:
1. Хирургиялық патологиясы бар балаларды медициналық оңалту негіздері.
2. Хирургиялық патологиясы бар балаларды медициналық оңалту әдістері.
3. Хирургиялық аурулары бар балаларға оңалту іс-шараларын жүргізуге медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
4. Хирургиялық аурулары бар балалардың денесіне оңалту шараларының әсер ету механизмі.
5. Хирургиялық аурулары бар балаларды хирургиялық аурулары бар балаларға оңалту шараларын тағайындау үшін маман дәрігерлерге жіберуге арналған медициналық көрсеткіштер.
6. Хирургиялық аурулары бар балаларды оңалту шараларынан туындаған асқынуларды, жанама әсерлерді жою немесе алдын алу жолдары.
7. Хирургиялық аурулары бар балаларға паллиативтік медициналық көмек көрсетуге арналған медициналық көрсеткіштер.
11. Хирургиялық аурулары бар балаларға паллиативтік медициналық көмек көрсету, қысым жараларының алдын алу және емдеу, контрактуралардың пайда болуы шеңберінде физиотерапия және емдік дене шынықтыру әдістерін қолдануға медициналық көрсеткіштер.
12. Паллиативтік медициналық көмекті қажет ететін хирургиялық аурулары бар балаларды емдік тамақтандыру принциптері.
13. Паллиативтік медициналық көмек алатын хирургиялық аурулары бар балаларға медициналық-әлеуметтік сараптама ұйымдастыру және жүргізу қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Туа біткен ақаулары және хирургиялық аурулары бар балалар жасындағы пациенттерде салауатты өмір салтын қалыптастыру бойынша профилактикалық іс-шаралар мен санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Қолданыстағы нормативтік құқықтық құжаттарға сәйкес хирургиялық бейіндегі аурулардың, оның ішінде балалардың туа біткен даму ақауларының алдын алу үшін халық арасында профилактикалық іс-шаралар, санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізу.
Машықтар:

1. Определение медицинских показаний для проведения мероприятий по медицинской реабилитации детям с хирургическими заболеваниями.
2. Разработка плана реабилитационных мероприятий детям с хирургическими заболеваниями.
3. Определение медицинских показаний и противопоказаний для направления детей с хирургическими заболеваниями на реабилитационные мероприятия.
4. Проведение мероприятий медицинской реабилитации детей с хирургическими заболеваниями.
5. Оценивать эффективность и безопасность мероприятий по медицинской реабилитации детей с хирургическими заболеваниями.
6. Оценивать тяжесть состояния детей с хирургическими заболеваниями, получающих паллиативную медицинскую помощь.
7. Оценивать интенсивность и характер болевого синдрома с использованием шкал оценки боли у детей с хирургическими заболеваниями.
8. Определять медицинские показания для направления детей с хирургическими заболеваниями в медицинские организации, оказывающие паллиативную медицинскую помощь населению.
Знания:
1. Основы медицинской реабилитации детей с хирургической патологией.
2. Методы медицинской реабилитации детей с хирургической патологией.
3. Медицинские показания и противопоказания к проведению реабилитационных мероприятий детям с хирургическими заболеваниями.
4. Механизм воздействия реабилитационных мероприятий на организм детей с хирургическими заболеваниями.
5. Медицинские показания для направления детей с хирургическими заболеваниями к врачам – специалистам для назначения реабилитационных мероприятий детям с хирургическими заболеваниями.
6. Способы устранения или предотвращения осложнений, побочных действий, возникших в результате реабилитационных мероприятий детей с хирургическими заболеваниями.
7. Медицинские показания к направлению на оказание паллиативной медицинской помощи детям с хирургическими заболеваниями.
11. Медицинские показания к применению методов физиотерапии и лечебной физкультуры в рамках оказания паллиативной медицинской помощи детям с хирургическими заболеваниями, профилактики и лечения пролежней, появления контрактур.
12. Принципы лечебного питания детей с хирургическими заболеваниями, требующих паллиативной медицинской помощи.
13. Принципы организации и проведения медико-социальной экспертизы детей с хирургическими заболеваниями, получающих паллиативную медицинскую помощь.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Проведение профилактических мероприятий и санитарно-просветительной работы по формированию здорового образа жизни у пациентов детского возраста с врожденными пороками развития и хирургическими заболеваниями
Навык 1:
Проведение профилактических мероприятий, санитарно-просветительской работы среди населения для предупреждения заболеваний хирургического профиля, в том числе и врожденных пороков развития у детского населения, в соответствии с действующими нормативными правовыми документами.
Умения:

1. Салауатты өмір салтын, хирургиялық аурулардың алдын алуды насихаттау.
2. Медициналық тексерулер жүргізу (мектепке дейінгі балалар мекемелері, мектептер).
3. Хирургиялық патологиясы бар балаларға диспансеризация жүргізу.
4. Қауіп факторларын ескере отырып, балаларға алдын алу шараларын тағайындау:
- балалардағы хирургиялық бейіндегі іріңді-қабыну ауруларының алдын алу;
- жарақаттанудың алдын алу;
- жәндіктердің шағуымен, жұқпалы аурулардың қоздырғыштарымен, сілекеймен, жануарлардың тырналуымен, улану қаупімен байланысты сақтық шаралары.
Білімдер:
1. Балалардағы хирургиялық профильдегі іріңді-қабыну ауруларының даму себептері.
2. Балалардағы хирургиялық профильдегі іріңді-қабыну ауруларының анатомиялық-топографиялық ерекшеліктері.
3. Балалардағы хирургиялық профильдегі іріңді-қабыну ауруларының алдын алу үшін гигиена принциптері, құралдары мен әдістері.
4. Балалардағы туа біткен ақаулардың қауіп факторлары.
5. Ата-аналарға медициналық-генетикалық кеңес берудің көрсеткіштері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Дағды 1:
Денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес медициналық құжаттаманы жүргізу, медициналық-статистикалық ақпаратты талдау
Машықтар:
1. Жұмысты жоспарлау және өз қызметінің көрсеткіштерін талдай отырып есеп жасау.
2. Медициналық құжаттаманы, оның ішінде электрондық түрде жүргізу және оны жүргізу сапасын бақылау.
3. Бейінді медициналық бөлімше жұмысының Медициналық-статистикалық көрсеткіштеріне талдау жүргізу.
4. Жұмыста пациенттердің дербес деректері мен мәліметтерін заңнамаға сәйкес пайдалану.
5. Ақпараттық жүйелерді белгіленген тәртіпке сәйкес пайдалану.
Білімдер:
1. "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 4 қарашада № 21579 болып тіркелген).
2. "Денсаулық сақтау саласындағы есептік құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 23 желтоқсанда № 21879 болып тіркелген).
3. "Алғашқы медициналық құжаттаманы жүргізу және есептерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 10 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-244/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 11 желтоқсанда № 21761 болып тіркелген).

1. Пропагандировать здоровый образ жизни, профилактику хирургических заболеваний.
2. Проводить медицинские осмотры (детских дошкольных учреждений, школ).
3. Проводить диспансеризацию детей с хирургической патологией.
4. Назначать профилактические мероприятия детям с учетом факторов риска:
- профилактика гнойно-воспалительных заболеваний хирургического профиля у детей;
- профилактика травматизма;
- меры предосторожности, связанные с риском контакта с укусами насекомых, возбудителями инфекционных болезней, ослюнения, оцарапывания животных, отравлений.
Знания:
1. Причины развития гнойно-воспалительных заболеваний хирургического профиля у детей.
2. Анатомо-топографические особенности гнойно-воспалительных заболеваний хирургического профиля у детей.
3. Принципы, средства и методы гигиены для профилактики гнойно-воспалительных заболеваний хирургического профиля у детей.
4. Факторы риска возникновения врожденных пороков у детей.
5. Показания к медико-генетическому консультированию родителей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 5:
Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Навык 1:
Ведение медицинской документации, анализ медико-статистической информации, в соответствии с требованиями нормативных правовых актах в области здравоохранения
Умения:
1. Планировать работу и составлять отчет с анализом показателей собственной деятельности.
2. Вести медицинскую документацию, в том числе в электронном виде и контролировать качество ее ведения.
3. Проводить анализ медико-статистических показателей работы профильного медицинского отделения.
4. Использовать в работе персональные данные пациентов и сведения, в соответствии с законодательством.
5. Использовать информационные системы в соответствии с установленным порядком.
Знания:
1. Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 ноября 2020 года № 21579).
2. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-313/2020 "Об утверждении форм отчетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 декабря 2020 года № 21879).
3. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-244/2020 "Об утверждении правил ведения первичной медицинской документации и представление отчетов" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 декабря 2020 года № 21761).

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 15 мамырдағы № 81 бұйрығы "Республикасында балаларға хирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 18 мамырда № 32524 болып тіркелді)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Резидент дәрігер балалар хирургі
7
Дәрігер балалар хирургі, неонатальді
11. Кәсіптің карточкасы "7.3 Дәрігер балалар хирургі":
Топтың коды:
2217-7
Қызмет атауының коды:
2217-7-001
Кәсіптің атауы:
7.3 Дәрігер балалар хирургі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер балалар хирургі" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Денсаулық сақтау ұйымдарында амбулаториялық, стационарлық, стационарды алмастыратын жағдайларда хирургиялық аурулары бар туғаннан бастап 18 жасқа дейінгі балалардың профилактикасы, диагностикасы, лечение, медициналық оңалтуы
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Балалар хирургтарының қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Балалар хирургтары көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Балалар хирургтары дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Балалар хирургтарының қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Балалар хирургтары дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:

Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 мая 2023 года № 81 "Об утверждении стандарта организации оказания детской хирургической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 мая 2023 года № 32524).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач резидент детский хирург
7
Врач неонатальный хирург
11. Карточка профессии "7.3 Врач детский хирург":
Код группы:
2217-7
Код наименования занятия:
2217-7-001
Наименование профессии:
7.3 Врач детский хирург
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач детский хирург". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация детей от рождения до достижения 18 лет с хирургическими заболеваниями в амбулаторных, стационарных, стационарозамещающих условиях в организациях здравоохранения
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей детских хирургов.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами детскими хирургами.
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей детских хирургов.
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей детских хирургов.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей детских хирургов.
Умения:

1. Жоспарларды әзірлеуге қатысу және жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында балалар хирургтарының дәрігерлері арасында міндеттерді бөлу.
2. Пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру және келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету мақсатында балалар хирургтары дәрігерлерінің медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Балалар хирургиясы саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе САПАСЫНЫҢ жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Балалар хирургиясы саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Эпидемиологиялық жағдайды және балалар жасындағы хирургиялық аурулардың таралуын бақылау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (балаларға) хирургиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз балалар хирургтарына дәрігерлерге консультациялық көмек көрсету.
3. Басқа мамандықтағы дәрігерлерге балалар хирургиясы мәселелері бойынша кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.

1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами детскими хирургами с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей детских хирургов с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области детской хирургии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области детской хирургии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения хирургических заболеваний детского возраста.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании хирургической помощи пациентам (дети).
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам детским хирургам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области детской хирургии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.

5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Балалар хирургтары көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама
Машықтар:
1. "Балалар хирургиясы" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Балалар хирургиясы" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "балалар хирургиясы"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтаңыз және балалар хирургтары көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына уақтылы хабарлаңыз.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Балалар хирургтары дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Машықтар:
1. Ғылыми жарияланымдарды талдау, олардың нәтижелерінің сапасы мен дұрыстығын бағалау
2. Өз тәжірибеңізге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйреніңіз және енгізіңіз.
3. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Ағымдағы тенденциялар мен инновациялар, жаңа мамандандырылған саладағы диагностика және емдеу әдістері.

5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами детскими хирургами.
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Детская хирургия".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Детская хирургия".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Детская хирургия".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами детскими хирургами.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей детских хирургов.
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:
1. Анализировать научные публикации, оценивать качество и достоверность их результатов
2. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
3. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
Знания:
1. Текущие тенденции и инновации, новых методы диагностики и лечения в специализируемой области.

5. Балалар хирургиясының медициналық практикасына жаңа технологиялардың табысты трансфертін қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістері. Медициналық көмектің тиімділігі мен сапасын бағалау көрсеткіштері мен критерийлері
2. Балалар хирургиясы саласындағы өзекті технологиялар мен зерттеулер.
3. Жаңа медициналық технологияларды трансферттеу процесі, оның ішінде олардың әлеуетін бағалау және тәжірибеге интеграциялау.
4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды келісу және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Балалар хирургиясы"мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
Дағды 1:
Балаларға хирургиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Дәлелдерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде балаларға хирургиялық көмек көрсету саласындағы стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтарды және әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
2. Республика және халықаралық ынтымақтастық деңгейінде балалар хирургиялық қызметін дамыту және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулар мен әдістемелік ұсыныстар.
2. Медициналық көмектің сапасын бағалау әдістері, оның ішінде аудит және диагностика мен емдеудің тиімділігін бағалау, этикалық стандарттар және пациенттердің құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Балаларға хирургиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Машықтар:
1. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқауларға сараптама/рецензия жүргізу.
2. Стандарттарды, Хаттамаларды және нұсқауларды жақсарту бойынша ұсыныстарды тұжырымдау және оларға өзгерістер немесе толықтырулар ұсыну.
3. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы туралы сараптамалық қорытынды қалыптастыру.
4. Қызметкерлерді оқыту және олардың сәтті орындалуын бақылау арқылы клиникалық тәжірибеге өзгерістер енгізу процесін қолдау.
Білімдер:

5. Владеть навыками обеспечения успешного трансфера новых технологий в медицинскую практику детской хирургии.
Знания:
1. Количественные методы статистического анализа и прогнозирования. Показатели и критерии оценки эффективности и качества медицинской помощи
2. Актуальные технологии и исследования в области детской хирургии.
3. Процесс трансферта новых медицинских технологий, включая оценку их потенциала и интеграцию в практику.
4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Детская хирургия"
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании хирургической помощи детям.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения хирургической помощи детям на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации детской хирургической службы на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.
2. Методы оценки качества медицинской помощи, включая аудит и оценка эффективности диагностики и лечения, этические стандарты и права пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании хирургической помощи детям.
Умения:
1. Проводить экспертизу/рецензирование стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Формулировать рекомендации по улучшению стандартов, протоколов и инструкций, а также предложить изменения или дополнения к ним.
3. Формировать экспертное заключение о качестве разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
4. Поддерживать процесс внедрения изменений в клиническую практику, обучая персонал и следя за их успешным выполнением.
Знания:

1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда абдоминальды хирургиялық патологиясы бар пациенттерге білікті және мамандандырылған көмек көрсету
2. Тәлімгердің бақылауымен абдоминальды хирургиялық патологияның алдын алу, салауатты өмір салтын қалыптастыру және санитарлық-гигиеналық ағарту және пациенттерді оқыту бойынша іс-шаралар өткізу
3. Тәлімгердің бақылауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу
4. Тәлімгердің бақылауымен есептік-есептілік медициналық құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Дәрігердің үздіксіз кәсіби дамуы
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда абдоминальды хирургиялық патологиясы бар пациенттерге білікті және мамандандырылған көмек көрсету
Дағды 1:
Іштің хирургиялық патологиясы бар науқастарды диагностикалау, емдеу, оңалту
Машықтар:
1. Науқасты жүргізу тактикасын, оны тексеру жоспарын анықтаңыз.
2. Клиникалық бақылаулар мен тексеру, анамнез жинау, Клиникалық-зертханалық және аспаптық зерттеулердің деректері негізінде диагнозды белгілеу (растау)
3. Емдеуді тағайындау және бақылау, қажетті диагностикалық, емдік, оңалту және профилактикалық процедуралар мен іс-шараларды жүргізу
4. Емделушіге емдеу әдістері мен тәсілдерін, сондай-ақ қолданылатын медициналық мақсаттағы құралдар мен бұйымдарды таңдау мүмкіндігі туралы хабарлау
5. Науқастың жағдайына байланысты емдеу жоспарына өзгерістер енгізу және қосымша тексеру әдістерінің қажеттілігін анықтау.
6. Диагностикалық және емдеу процедураларының дұрыстығын, құрал-саймандарды, аппаратураларды пайдалануды бақылау.
7. Емдеу-диагностикалық процедуралар дағдылары:
1) Эзофагогастродуоденофиброскопия;
2) Колонофиброскопия;
3) Холедохоскопия;
4) Оноскопия;
5) шырышты қабаттардан, серозды қабаттардан және іш қуысы мүшелерінен мақсатты биопсия;
6) бөгде денелерді асқазан-ішек жолының жоғарғы бөліктерінен және жуаннан алу;
7) эндоскопиялық зерттеу кезінде ішектер.
8) эзофагастродуоденоскопия кезіндегі жергілікті гемостаз;
9) эндоскопиялық полипэктомия;
10) өңеш пен асқазаннан қатерсіз ісіктерді эндоскопиялық алып тастау;
11) ретроградтық холангио-панкреатоскопия;
12) ретроградтық папиллосфинктеротомия және вирсунготомия және түтіктерден тастарды алу;
13) ЧХГ;
14)тері арқылы-бауырдан тыс холедохостомия, өт жолдарын дренаждау;
15) Лапароскопия;
16) Лапароцентез.
8. Хирургиялық араласуды орындау дағдылары:
1) Аппендэктомия, ретроградтық аппендэктомия, аппендикулярлық абсцесс дренажы;

1. Оказание квалифицированной и специализированной помощи пациентам с абдоминальной хирургической патологией в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
2. Проведение мероприятий по профилактике абдоминальной хирургической патологии, формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению и обучению пациентов под контролем наставника
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие врача
Трудовая функция 1:
Оказание квалифицированной и специализированной помощи пациентам с абдоминальной хирургической патологией в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Диагности, лечение, реабилитация пациентов с абдоминальной хирургической патологией
Умения:
1. Определять тактику ведения больного, план его обследования.
2. Устанавливать (подтверждать) диагноз на основании клинических наблюдений и обследования, сбора анамнеза, данных клинико-лабораторных и инструментальных исследований
3. Назначать и контролировать лечение, проводить необходимые диагностические, лечебные, реабилитационные и профилактические процедуры и мероприятия
4. Информировать пациента о возможности выбора методов и способов лечения, а также используемых средствах и изделиях медицинского назначения
5. Вносить изменения в план лечения в зависимости от состояния пациента и определять необходимость дополнительных методов обследования.
6. Контролировать правильность проведения диагностических и лечебных процедур, эксплуатации инструментария, аппаратуры.
7. Навыки лечебно-дигностических процедур:
1) Эзофагогастродуоденофиброскопия;
2) Колонофиброскопия;
3) Холедохоскопия;
4) Еюноскопия;
5) Прицельная биопсия из слизистых оболочек, серозных покровов и абдоминальных органов;
6) Извлечение инородных тел из верхних отделов желудочно-кишечного тракта и толстой;
7) кишки во время эндоскопического исследования.
8) Местный гемостаз во время эзофагогастродуоденоскопии;
9) Эндоскопическая полипэктомия;
10) Эндоскопическое удаление доброкачественных опухолей из пищевода и желудка;
11) Ретроградная холангио-панкреатоскопия;
12) Ретроградная папиллосфинктеротомия и вирсунготомия и извлечение камней из протоков;
13) ЧЧХГ;
14) Чрескожная-чреспеченочная холедохостомия, дренирование желчных протоков;
15) Лапароскопия;
16) Лапароцентез.
8. Навыки выполнения оперативных вмешательств:
1) Аппендэктомия, ретроградная аппендэктомия, дренирование аппендикулярного абсцесса;

2) тұншықтырылған шап, феморальды, кіндік, операциядан кейінгі вентральды грыжа кезіндегі грыжа операциялары;
3) бұзылған органдардың өміршеңдігін айқындау;
4) тіршілікке қабілетсіздігі кезінде сальниктің, аш ішектің резекциясы;
5) кіндік грыжалары, іштің ақ сызығының Грыжалары кезіндегі кіндік сақинасының пластикасы;
6) қиғаш және түзу шап жарықтары үшін операция әдісін таңдау.
7) феморальды грыжа кезіндегі операциялар;
8) шап каналының алдыңғы және артқы қабырғаларының бір сәттік пластикасы;
9) вентральды грыжаның қайталануы кезіндегі операциялар (созылмайтын пластиктің тәсілдері);
10)диафрагманың өңеш саңылауының операциялары (фундопликация);
11) асқазанның тесілген жарасы мен ҚДП-ны тігу;
12) паллиативтік операциялар: гастротомиялар, ойық жарадағы қан кететін ыдысты тігу, ойық жараның тампонадалары, асқазан қабырғасын P тәрізді тігістермен тігу;
13) жедел ішек өтімсіздігі кезіндегі операциялар, ішектің декомпрессиясын, аш ішектің интубациясын (назоинтестинальды және ретроградтық)жүргізу;
14) перитонит кезінде тактика және жедел емдеу;
15) кіші жамбас қуысының абсцессін, ішекаралық абсцессін ағызу;
16) бауыр, ұйқы безі, асқазан жараларын тігу;
17) Спленэктомия;
18) лапароскопиялық холецистэктомия, аппендэктомия;
19) асқазанның перфорациялық жарасы мен ҚДП-ны лапароскопиялық тігу;
20) аш ішектің резекциясы және ішекаралық анастамоздар;
21) іш хирургиясындағы аз инвазивті операциялар;
22) өңеш пен асқазанның варикозды тамырларының жыпылықтауы;
23) Бильрот 1 және Бильрот бойынша асқазанды резекциялау;
24) операция асқазанның субтотальды резекциясы, гастрэктомия;
25) пилоропластиканың әртүрлі тәсілдері;
26) асқазанның ойық жарасы және ҚДП кезіндегі Ваготомия;
27) энтеростомияны, колостомияны қолдану;
28) меккель дивериткуласындағы операциялар;
29) оң және сол жақ гемиколэктомия, тоқ ішектің көлденең резекциясы;
30) Хартман Операциясы;
31) Сигмопексия, сигмопликация;
32) Холецистэктомия, Холедохотомия, Холедохолитотомия;
33) Билиодигестивті анастамоздар (холедоходуоденоанастомоз, холедохоеюноанастомоз және т. б.);
34) ұйқы безінің кисталары кезіндегі операциялар;
35) Панкреатодуоденальды резекция.
36) Шалимов бойынша және жынысы бойынша панкреонекроз кезінде дренаждауды орындауға міндетті;
37) Перицистэктомия;
38) идеалды эхинококэктомия;
39) бауыр резекциясы.
Білімдер:
1. Медициналық, әлеуметтік, құқықтық көмекті, оның ішінде айыру орындарында, есірткі тұтынушыларға, АИТВ жұқтырған ПИН, ЖИТС, өтірікші науқастарға ұйымдастыру қағидаттары.
2. Республикада хирургиялық көмекті ұйымдастырудың жалпы мәселелерін, ауруханалық-емханалық мекемелердің жұмысын, жедел шұғыл көмек жұмысын ұйымдастыруды білу.

2) Операции грыжесечения при ущемленной паховой, бедренной, пупочной, послеоперационной вентральной грыже;
3) Определение жизнеспособности ущемленных органов;
4) Резекции сальника, тонкой кишки при их нежизнеспособности;
5) Пластика пупочного кольца при пупочных грыжах, грыжах белой линии живота;
6) Выбор метода операции при косых и прямых паховых грыжах.
7) Операции при бедренных грыжах;
8) Одномоментная пластика передней и задней стенок пахового канала;
9) Операции при рецидивных вентральных грыжах (способы ненатяжной пластики);
10) Операции пищеводного отверстия диафрагмы (фундопликации);
11) Ушивание прободной язвы желудка и ДПК;
12) Паллиативные операции: гастротомии, ушивание кровоточащего сосуда в язве, тампонады язвы свободным сальником, прошивание стенки желудка П образными швами;
13) Операции при острой кишечной непроходимости, проводить декомпрессию кишечника, интубацию тонкой кишки (назоинтестинальная и ретроградная);
14) Тактика и оперативное лечение при перитоните;
15) Дренирование абсцессов полости малого таза, межкишечных абсцессов;
16) Ушивание ран печени, ран поджелудочной железы, желудка;
17) Спленэктомия;
18) Лапароскопическая холецистэктомия, аппендэктомия;
19) Лапароскопическое ушивание перфортивной язвы желудка и ДПК;
20) Резекция тонкой кишки и межкишечные анастамозы;
21) Малоинвазивные операции при абдоминальных хирургиях;
22) Прошивание варикозных вен пищевода и желудка;
23) Резекция желудка по Бильрот 1 и Бильрот;
24) Операция субтотальная резекция желудка, гастрэктомия;
25) Различные способы пилоропластики;
26) Ваготомия при язвенной болезни желудка и ДПК;
27) Наложение энтеростомы, колостомы;
28) Операции при дивериткуле Меккеля;
29) Правосторонняя и левосторонняя гемиколэктомия, резекция поперечно ободочной кишки;
30) Операция Гартмана;
31) Сигмопексия, сигмопликация;
32) Холецистэктоми, Холедохотомия, Холедохолитотомия;
33) Билиодигестивные анастамозы (холедоходуоденоанастомоз, холедохоеюноанастомоз и др.);
34) Операции при кистах поджелудочной железы;
35) Панкреатодуоденальная резекция.
36) Выполнять дренирования при панкреонекрозе по Шалимову и по Постолову;
37) Перицистэктомия;
38) Идеальная эхинококэктомия;
39) Резекция печени.
Знания:
1. Принципы организации медицинской, социальной, правовой помощи, в том числе в местах лишения, наркопотребителям, ВИЧ-инфицированным ПИН, больным СПИД, ЛЖВИЧ.
2. Знание общих вопросов организации хирургической помощи в республике, работу больнично-поликлинических учреждений, организацию работы скорой неотложной помощи.

3. Негізгі хирургиялық аурулардың этиологиясын, патогенезін, клиникалық симптоматикасын, олардың профилактикасын, диагностикасы мен емдеу принциптерін, хирургиялық клиникадағы шекаралық жағдайлардың клиникалық симптоматикасын білу.
4. Шұғыл жағдайларда, хирургиялық ауруларда, жарақаттарда диагностика және шұғыл көмек көрсету негіздерін білу.
5. Ең көп таралған аурулар мен жағдайлардың диагностикалық белгілері мен емдеу әдістерін білу:
1) жедел және созылмалы аппендицит;
2) ТКБ. Жедел және созылмалы холецистит;
3) жедел және созылмалы панкреатит;
4) асқазан мен он екі елі ішектің ойық жарасы (қан кетумен, енумен, перфорациямен асқынған);
5) жедел ішек өтімсіздігі;
6) грыжа;
7) мезентериялық қан айналымының жіті бұзылуы;
8) қан кетумен асқынған өңештің ВРВ;
9) эхинококк, бауыр альвиококк;
10) порталдық гипертензия.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Іштің хирургиялық патологиясы бар науқастарды медициналық оңалту.
Машықтар:
1. Пациенттерді медициналық оңалту іс-шараларын жүргізу үшін медициналық көрсеткіштерді айқындау.
2. Медициналық оңалту және санаторий-курорттық емдеу шараларын тағайындау және жүргізу үшін пациенттерді маман дәрігерлерге жіберу үшін медициналық көрсеткіштерді айқындау.
Білімдер:
1. Іштің хирургиялық патологиясы бар науқастарды медициналық оңалтудың негіздері мен әдістері.
2. Іштің хирургиялық патологиясы бар науқастарды медициналық оңалту шараларын жүргізуге медициналық көрсеткіштер мен медициналық қарсы көрсеткіштер.
3. Іштің хирургиялық патологиясы бар науқастарда физиотерапия және физиотерапия әдістерін қолдануға арналған медициналық көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауымен абдоминальды хирургиялық патологияның алдын алу, салауатты өмір салтын қалыптастыру және санитарлық-гигиеналық ағарту және пациенттерді оқыту бойынша іс-шаралар өткізу
Дағды 1:
Іштің хирургиялық патологиясының алдын алуға, инфекциялардың алдын алуға және инфекциялық бақылауға бағытталған профилактикалық іс-шараларды жүргізу.
Машықтар:
1. Іштің хирургиялық патологиясының алдын алуға бағытталған іс-шараларды өткізуге қатысу.
2. Медициналық көмекке байланысты инфекциялардың алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу (хирургиялық аймақтың инфекциясы, қан ағымының катетері, зәр шығару жүйесінің катетері, төменгі тыныс жолдарының инфекциясы, гемоконтактілі инфекциялар (В және С гепатиттері, адамның иммун тапшылығы вирусы).

3. Знание этиологии, патогенеза, клинической симптоматики основных хирургических заболеваний, их профилактику, диагностику и принципы лечения, клиническую симптоматику пограничных состояний в хирургической клинике.
4. Знание основ диагностики и экстренной помощи при неотложных состояниях, при хирургических заболеваниях, травмах.
5. Знание диагностических признаков и методов лечения наиболее распространенных заболеваний и состояний:
1) Острый и хронический аппендицит;
2) ЖКБ. Острый и хронический холецистит;
3) Острый и хронический панкреатит;
4) Язвенная болезнь желудка и двенадцатиперстной кишки (осложненное кровотечением, пенетрацией, перфорацией);
5) Острая кишечная непроходимость;
6) Грыжи;
7) Острое нарушение мезентериального кровообращения;
8) ВРВ пищевода, осложненное кровотечением;
9) Эхинококк, альвиококк печени;
10) Портальная гипертензия.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Медицинская реабилитация пациентов с абдоминальной хирургической патологией.
Умения:
1. Определять медицинские показания для проведения мероприятий медицинской реабилитации пациентов.
2. Определять медицинские показания для направления пациентов к врачам-специалистам для назначения и проведения мероприятий медицинской реабилитации и санаторно-курортного лечения.
Знания:
1. Основы и методы медицинской реабилитации пациентов с абдоминальной хирургической патологией.
2. Медицинские показания и медицинские противопоказания к проведению мероприятий медицинской реабилитации пациентов абдоминальной хирургической патологией.
3. Медицинские показания к применению методов физиотерапии и лечебной физкультуры у пациентов с абдоминальной хирургической патологией.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение мероприятий по профилактике абдоминальной хирургической патологии, формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению и обучению пациентов под контролем наставника
Навык 1:
Проведение профилактических мероприятий направленных на предупреждение абдоминальной хирургической патологией, Предупреждение инфекций и инфекционный контроль.
Умения:
1. Участвовать в проведении мероприятий, направленных на профилактику абдоминальной хирургической патологии.
2. Участвовать в организации и проведении мероприятий, направленных на профилактику инфекций, связанных с медицинской помощью (инфекции области хирургического вмешательства, катетер ассоциированные инфекции кровотока, катетер ассоциированные инфекции мочевыделительной системы, инфекции нижних дыхательных путей, гемоконтактные инфекции (гепатиты В и С, вирус иммунодефицита человека).

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 15 мамырдағы № 81 бұйрығы "Республикасында балаларға хирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 18 мамырда № 32524 болып тіркелді)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Дәрігер балалар хирургі
7
Тағылымдамашы неонаталды хирургі
15. Кәсіптің карточкасы "7.3 Дәрігер балалар хирургі, неонатальді":
Топтың коды:
2217-7
Қызмет атауының коды:
2217-7-002
Кәсіптің атауы:
7.3 Дәрігер балалар хирургі, неонатальді
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер балалар хирургі, неонатальді" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Хирургиялық аурулары бар жаңа туған балаларға білікті, мамандандырылған медициналық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Невропатологтардың (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Неврологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Невролог дәрігерлердің (ересектер мен балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
Невропатологтардың (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Невролог дәрігерлердің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:

Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 мая 2023 года № 81 "Об утверждении стандарта организации оказания детской хирургической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 мая 2023 года № 32524).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач резидент детский хирург
7
Врач стажер неонатальный хирург
15. Карточка профессии "7.3 Врач неонатальный хирург":
Код группы:
2217-7
Код наименования занятия:
2217-7-002
Наименование профессии:
7.3 Врач неонатальный хирург
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач неонатальный хирург". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг новорожденным детям с хирургическими заболеваниями
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей детских хирургов и неонатальных хирургов.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами детскими хирургами и неонатальными хирургами.
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей детских и неонатальных хирургов.
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей детских хирургов и неонатальных хирургов.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей детских хирургов и неонатальных хирургов.
Умения:

1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында невропатологтар (ересектер, балалар) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында невропатолог дәрігерлердің (ересектер, балалар) медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Неврология саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Неврология саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Эпидемиологиялық жағдайды және неврологиялық аурулардың таралуын бақылау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (Ересектер, Балалар) неврологиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз невропатологтарға консультациялық көмек көрсету.
3. Неврология саласындағы мәселелер бойынша басқа мамандықтағы дәрігерлерге кеңес беріңіз.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.

1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами детскими хирургами и неонатальными хирургами с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей детских хирургов с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области детской и неонатальной хирургии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области детской хирургии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения хирургических заболеваний детского возраста.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании хирургической помощи новорожденным детям.
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам детским хирургам и неонатальным хирургам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области детской и неонатальной хирургии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.

5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Неврологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама
Машықтар:
1. "Неврология (ересектер, балалар)"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Неврология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингілеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Неврология (ересектер, балалар)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтау және невропатологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Невролог дәрігерлердің (ересектер мен балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Дағды 1:
Ведение учетно-отчетной медицинской документации
Машықтар:
1. Ғылыми жарияланымдарды талдау, олардың нәтижелерінің сапасы мен дұрыстығын бағалау
2. Өз тәжірибеңізге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйреніңіз және енгізіңіз.
3. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
Білімдер:

5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами детскими хирургами и неонатальными хирургами.
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специализации "Неонатальная хирургия".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специализации "Неонатальная хирургия".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специализации "Неонатальная хирургия".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами детскими хирургами и неонатальными хирургами.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей детских и неонатальных хирургов.
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:
1. Анализировать научные публикации, оценивать качество и достоверность их результатов
2. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
3. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
Знания:

12) Хабардар етілген келісім – адамның медициналық көмек алуға және (немесе) оның шешім қабылдауы үшін маңызы бар медициналық көмектің және (немесе) зерттеудің барлық аспектісі туралы ақпаратты алғаннан кейін нақты зерттеуге қатысуға өз келісімін жазбаша ерікті түрде растау рәсімі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) АЖХ-10 – Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың 10-шы қайта қараудағы халықаралық статистикалық сыныптамасы
2) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
3) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі
4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы
5) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Инфекциялық аурулар (ересектер, балалар)
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86101004
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.2 Дәрігерлік практика және стоматология саласындағы қызмет
86.22 Арнайы дәрігерлік практика
86.22.0 Арнайы дәрігерлік практика
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіптік стандарт Қазақстан Республикасында инфекциялық аурулар кезінде медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету жөніндегі маманның кәсіптік құзыреті саласындағы талаптарды инфекциялық аурулары бар пациенттерге (ересектер, балалар), оның ішінде профилактиканы, диагностиканы, емдеуді, оңалтуды, медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптаманы қоса алғанда, иеленуі және талаптарға сай болуы тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде қойылатын талаптарды белгілейді жұқпалы аурулар саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілер. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:

12) информированное согласие – процедура письменного добровольного подтверждения лицом своего согласия на получение медицинской помощи и (или) участие в конкретном исследовании после получения информации обо всех значимых для принятия им решения аспектах медицинской помощи и (или) исследования. Информированное письменное согласие оформляется по форме, утвержденной уполномоченным органом;
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) МКБ-10 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем, десятого пересмотра, единый документ для формирования системы учета заболеваемости и смертности;
2) МСКО – Международная стандартная классификация образования;
3) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
4) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Инфекционные болезни (взрослые, детские)
5. Код профессионального стандарта: Q86101004
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.2 Деятельности в области врачебной практики и стоматологии
86.22 Специальная врачебная практика
86.22.0 Специальная врачебная практика
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по организации и оказания медицинской помощи при инфекционных заболеваниях в Республике Казахстан пациентам (взрослые, дети) с инфекционными заболеваниями, включая профилактику, диагностику, лечение, реабилитацию, экспертизу объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области инфекционных болезней. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
8. Перечень карточек профессий:

1) 7.1 резидент дәрігер (мамандығы бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.2 инфекционист дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.3 инфекционист дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.4 инфекционист дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
5) 7.2 инфекционист дәрігер (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
6) 7.3 инфекционист дәрігер (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
7) 7.4 инфекционист дәрігер (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
14) 7.2 инфекционист дәрігер (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
15) 7.3 инфекционист дәрігер (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
16) 7.4 инфекционист дәрігер (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 резидент дәрігер (мамандығы бойынша)":
Топтың коды:
2212-4
Қызмет атауының коды:
2212-4-001
Кәсіптің атауы:
7.1 резидент дәрігер (мамандығы бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер" біліктілігі "Инфекциялық аурулар (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентурада оқу кезінде. Бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі қажет емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2215-9-001 Резидент дәрігер (мамандығы бойынша)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен инфекциялық аурулары бар пациенттердің (ересектер, балалар) профилактикасы, диагностикасы, лечение, медициналық оңалтуы
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, үйде, медициналық ұйымнан тыс жерде, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда білікті және мамандандырылған көмек көрсету
2. Инфекция аурулар кезінде медициналық көмек көрсету кезінде профилактикалық іс-шараларды жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.

1) 7.1 Врач инфекционист - 7 уровень ОРК
2) 7.2 Врач инфекционист - 7 уровень ОРК
3) 7.3 Врач инфекционист - 7 уровень ОРК
4) 7.4 Врач инфекционист - 7 уровень ОРК
5) 7.2 Врач инфекционист (взрослый) - 7 уровень ОРК
6) 7.3 Врач инфекционист (взрослый) - 7 уровень ОРК
7) 7.4 Врач инфекционист (взрослый) - 7 уровень ОРК
8) 7.2 Врач инфекционист (детский) - 7 уровень ОРК
9) 7.3 Врач инфекционист (детский) - 7 уровень ОРК
10) 7.4 Врач инфекционист (детский) - 7 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач инфекционист":
Код группы:
2212-4
Код наименования занятия:
2212-4-001
Наименование профессии:
7.1 Врач инфекционист
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другимтиповых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
врач-резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Инфекционные болезни (взрослые, детские)". Опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Врач резидент инфекционист
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) с инфекционными заболеваниями под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание квалифицированной и специализированной помощи в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, на дому, вне медицинской организации, в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
2. Проведение профилактических мероприятий при оказании медицинской помощи при инфекционных заболеваниях, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.

3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есеп алу -есеп беру медициналық құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, үйде, медициналық ұйымнан тыс жерде, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда білікті және мамандандырылған көмек көрсету
Дағды 1:
Ересектер және балалар жасындағы паценттерді инфекциялық бейінді тексеру (тәлімгердің бақылауымен).
Машықтар:
1. Инфекциялық ауруға күдікті пациентті алғашқы қарап-тексеру жүргізе білу.
2. Инфекциялық науқастардан анамнез жинау.
3. Инфекциялық ауруға күдікті пациенттке КХ және НҚА-ға сәйкес диагностикалық зерттеулерді тағайындай білу (тәлімгердің бақылауымен).
4. Инфекциялық ауруға күдікті пациенттің диагностикалық зерттеулерінің нәтижелерін бағалай білу (тәлімгердің бақылауымен).
5. Инфекциялық аурумен науқасты анықтау кезінде АХЖ 10 сәйкес диагнозды тұжырымдай білу (тәлімгердің бақылауымен).
6. Инфекциялық аурудың типтік және атиптік ағымын, аурудың жалпы және ерекше белгілерін анықтау алгоритмін, клиникалық синдромдардың ауырлығын бағалай білу (тәлімгердің бақылауымен).
7. Инфекциялық аурудың жұғу дәрежесін бағалай білу.
8. Төтенше жағдайдың ауырлығын, инфекциялық пациентті емдеуге жатқызу көрсеткіштерін анықтай білу (тәлімгердің бақылауымен).
Білімдер:
1. Қалыпты, топографиялық және патологиялық анатомияны, қалыпты және патологиялық физиологияны, микробиологияны, биохимияны, балалардың ерекшеліктерін ескере отырып, клиникалық фармакологияны және иммунологияны білу.
2. Эпидемиологияның этиологиясын, патогенезін, жіктелуін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, сараланған диагностика, синдромдық диагностикасын және инфекциялық ауруларды емдеу қағидаттарын білу.
3. Ауруханаішілік инфекциялардың клиникалық көрінісін білу.
4. "Инфекциялық аурулар (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша пациентті зерттеп-қарау тексеру әдістерін білу.
5. Инфекциялық аурулар мен ауруханаішілік инфекцияларды анықтау, шұғыл хабарламаны жіберу кезінде нормативтік-құқықтық актілердің талаптарына сәйкес іс-әрекет алгоритмін білу.
6. Инфекциялық патологиясы бар жүкті әйелдерге арналған клиникалық хаттамаларды білу.
7. Инфекциялық және паразиттік аурулардың пайда болуының ерте, жасырын түрлері мен қауіп факторларын диагностикалаудың негізгі әдістерін білу.

3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Трудовая функция 1:
Оказание квалифицированной и специализированной помощи в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, на дому, вне медицинской организации, в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Обследование пациентов (взрослые, дети) инфекционного профиля.
Умения:
1. Проводить первичный осмотр пациента с подозрением на инфекционное заболевание.
2. Осуществлять сбор анамнеза у инфекционных больных.
3. Назначать диагностические исследования пациенту с подозрением на инфекционное заболевание согласно КП и НПА.
4. Оценивать результаты диагностических исследований пациента при подозрении на инфекционное заболевание.
5. Формулировать диагноз согласно МКБ 10 при выявлении инфекционных больных.
6. Оценивать типичное и атипичное протекание инфекционного заболевания, алгоритм выявления общих и специфических признаков заболевания, оценивать выраженность клинических синдромов.
7. Оценивать степень заразности инфекционного заболевания.
8. Определять степень тяжести неотложного состояния, показания для госпитализации инфекционного больного.
Знания:
1. Знание нормальной, топографической и патологической анатомии, нормальной и патологической физиологии, микробиологии, биохимии, клинической фармакологии и иммунологии с учетом особенностей у детей.
2. Знание этиологии эпидемиологии, патогенеза, классификации, клинических проявлений, диагностики, дифференциальной, синдромальной диагностики и принципов лечения инфекционных заболеваний.
3. Знание клинических проявлений внутрибольничных инфекций.
4. Знание методов обследования пациента в рамках специальности "Инфекционные болезни взрослые, детские".
5. Знание алгоритма действий при выявлении инфекционных заболеваний и внутрибольничной инфекции, передачи экстренного извещения.
6. Знание клинических протоколов для беременных с инфекционной патологией.
7. Знание основных способов диагностики ранних, скрытых форм и факторов риска возникновения инфекционных и паразитарных заболеваний.

8. АИТВ инфекциясының ерте, жасырын түрлерін және пайда болу қаупі факторларын диагностикалаудың негізгі әдістерін білу.
9. Пациенттің психологиясын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Қазіргі заманғы аспаптық, зертханалық және функционалдық зерттеу әдістерін тағайындау және нәтижелерін түсіндіру (тәлімгердің бақылауымен).
Машықтар:
1. Науқасты тексеру жоспарын құра білу (тәлімгердің бақылауымен).
2. Ересектер мен балаларға арналған зерттеулер қазіргі заманғы аспаптық (ЭКГ, ЭхоКГ, КТ, МРТ, әртүрлі органдардың УДЗ, ПЭТ), зертханалық (ИФТ, ПТР, әртүрлі биоматериалдардың бактериологиялық дақылдары және тағы басқа) және функционалдық әдістерін таңдай білу (тәлімгердің бақылауымен).
3. Инфекциялық бейінді әртүрлі жастағы ересектер мен балаларды зерттеудің зертханалық, аспаптық және функционалдық әдістерінің мәліметтерін түсіндіре білу қабілеті (тәлімгердің бақылауымен).
4. Балалар мен ересектерге омыртқа пункциясы техникасын қолдана алу және ликворограмма нәтижелерін түсіндіре білу (тәлімгердің бақылауымен).
5. Балалар мен ересектердің өміріне қауіп төндіретін жағдайларда: инфекциялық-токсикалық шок, гиповолемиялық шок, бауыр энцефалопатиясы, церебральды ісіну, тыныс алу жеткіліксіздігі, ДТІҰ синдромы, кеңірдектің стенозы, бронх-обструктивті синдромы жағдайларында диагностикалау және шұғыл көмек көрсете білу қабілеті (тәлімгердің бақылауымен).
6. Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының "Балалар жасындағы ауруларды кешенді жүргізу" бағдарламасына сәйкес туғаннан 5 жасқа дейінгі балаларға күтім жасау тактикасын бағалау, жіктеу және анықтауға қабілетті болу (тәлімгердің бақылауымен).
7. Арнайы зерттеулер үшін инфекциа аурумен науқастанушылардан патологиялық материалды (қан, зәр, құсу, асқазанды шаю, ұлтабарды тексеру, нәжіс, жұтқыншақ және мұрын шырыштары, конъюнктивалық бөліністер, ойық жараның, лимфа түйіндерінің нүктелері) білу қабілеті.
8. Қан препараттарын – жағынды және қою тамшыны дайындау және микроскопиямен қарау мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Инфекционист тәжірибесінде қолданылатын клиникалық және функционалдық зерттеу әдістерін, оларды қолдануға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді білу (микробиологиялық, серологиялық, иммунологиялық, морфологиялық), балалардың жас ерекшеліктеріне қарай зерттеу көрсеткіштерінің параметрлерін білуі.
2. Инфекциялық аурулар кезіндегі жалпы клиникалық, биохимиялық, микроскопиялық, мәдени, цитологиялық, серологиялық, иммунологиялық және аспаптық зерттеу әдістерінің патогномиялық және мүмкін болатын өзгерістерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Инфекциялық аурулары бар ересектер мен балаларды емдеу (тәлімгердің бақылауымен).
Машықтар:

8. Знание основных способов диагностики ранних, скрытых форм и факторов риска возникновения ВИЧ- инфекции.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Назначение и интерпретация результатов современных инструментальных, лабораторных и функциональных методов исследования пациентов (взрослые, дети)
Умения:
1. Разрабатывать план обследования больного.
2. Выбирать современные инструментальные (ЭКГ, ЭхоКГ, КТ, МРТ, УЗИ различных органов, ПЭТ), лабораторные (ИФА, ПЦР, бактериологические посевы различных биоматералов и другие) и функциональные методы исследования.
3. Интерпретировать данные лабораторных, инструментальных и функциональных методов исследования пациентов различного возраста инфекционного профиля.
4. Применять технику проведения спинномозговой пункции пациентов, и интерпретировать результаты ликворограммы.
5. Осуществлять диагностику и оказание неотложной помощи при угрожающих жизни состояниях у пациентов: инфекционно-токсическом шоке, гиповолемическом шоке, печеночной энцефалопатии, отеке головного мозга, дыхательной недостаточности, ДВС синдроме, стенозе гортани, бронхообстуктивном синдроме (под надзором наставника).
6. Оценивать, классифицировать и определять тактику оказания помощи детям с рождения до 5 лет согласно программе ВОЗ "Интегрированное ведение болезней детского возраста".
7. Проводить забор патологического материала от инфекционных больных для специфических исследований (кровь, моча, рвотные массы, промывные воды желудка, дуоденальное содержимое, фекалии, слизь из зева и носа, отделяемое конъюнктив, содержимое язв, пунктаты лимфоузлов.
8. Осуществлять приготовление и микроскопирование препаратов крови-мазка и толстой капли.
Знания:
1. Знание клинических и функциональных методов исследования, применяемых в практике инфекциониста, показаний и противопоказаний к их проведению (микробиологические, серологические, иммунологические, морфологические), параметров показателей исследования у детей с возрастными особенностями.
2. Знание патогномоничных и возможных изменений в общеклинических, биохимических, микроскопических, культуральных, цитологических, серологических, иммунологических и инструментальных методах исследования при болезнях инфекционного профиля.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Назначение лечения пациентов (взрослые, дети) с инфекционными
Умения:

1. Ересектер мен балаларды емдеу жоспарын негіздей білу (тәлімгердің қадағалауымен).
2. Инфекциялық ауру ағымының кезеңдерін анықтай білу.
3. Алдын ала диагноз қоя білу, егжей-тегжейлі клиникалық диагнозды қалыптастыра білу.
4. Төтенше жағдайдың түрі мен ауырлығын клиникалық анықтау, балалар мен ересектердің өміріне қауіп төндіретін жағдайларда шұғыл көмек көрсету, науқасты инфекциялық аурумен стационарға жатқызу көрсеткіштерін анықтай білу (тәлімгердің бақылауымен).
5. Инфекциялық ауруы бар науқасты пациентті емдеуге жатқызу үшін құжаттаманы ресімдей алу.
6. Асқазанды емдік шаюды жүргізе білу (тәлімгердің бақылауымен).
7. Вентолинмен және пульмикортпен ингаляция жүргізе білу.
8. Спецификалық иммуноглобулиндерді, сарысуларды (адами, гетерогенді) енгізуді жүзеге асыра алу (тәлімгердің бақылауымен).
9. Әртүрлі инфекциялы аурулары бар балалар мен ересектерге инфузиялық терапия тағайындап, жүргізе білу (тәлімгердің бақылауымен).
10. Балалар мен ересектерге ауыз арқылы және тамырішілік әдістермен регидратациялық терапия тағайындау және жүргізе білу (тәлімгердің бақылауымен).
Білімдер:
1. Инфекциялық практикадығы дәрілік заттардың фармакотерапиясының негізгі қағидаттарын білуі.
2. Әртүрлі жас кезеңдерінде жалпы және жергілікті қолдануға арналған дәрілік препараттарды тағайындауға көрсеткіштерді білуі.
3. Әртүрлі жас кезеңдерінде жалпы және жергілікті препараттарды тағайындауға қарсы көрсеткіштерді білуі.
4. МСАК және стационар кезеңінде инфекциялық ауруларды емдеудің негізгі қағидаттарын, алгоритмдерін білуі.
5. Өмірге қауіп төндіретін жағдайларда пациенттерді басқарудың негізгі симптомдары мен алгоритмдерін білуі: Квинке ісігі, жіті есекжем, Лайелл синдромы, көп түрлі экссудативті эритема, эритродермия.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Инфекциялық ауруы бар пациентті (ересектер, балалар) емдеуге жатқызу
Машықтар:
1. Инфекциялық пациентке шұғыл білікті көмек көрсету.
2. Стационардың реанимация және қарқынды терапия бөлімшесіне шұғыл госпитализациялау көрсеткіштеріне бағалау жүргізе білу.
3. Инфекциялық пациенттерге арналған бейінді бөлімшесіне шұғыл емдеуге жатқызу көрсетілімдеріне бағалау жүргізе білу.
4. Тәулік бойы стационарға инфекциялық науқастарды жоспарлы емдеуге жатқызуды жүзеге асыра білу (тәлімгердің бақылауымен).
Білімдер:
1. Тиімді қарым-қатынас қағидаларын білуі.
2. Медициналық этика және деонтологияны білуі.
3. Денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді (пациенттің және оның заңды өкілдерінің құқықтарына қатысты) білуі.
4. "Инфекциялық аурулар (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша аурудың этиологиясын, патогенезін, клиникасын, ағымын, аурудың кезеңдерін және аурулардың диагностикасын, пациенттерді басқару тактикасының жұмыс алгоритмдерін білуі.
5. Инфекциялық аурулар бойынша клиникалық хаттамаларды білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 5:
Ересек және балалар жасындағы пациенттерді динамикалық байқау және диспансерлеу (тәлімгердің бақылауымен).
Машықтар:

1. Обосновать план лечения пациентам.
2. Определять периоды протекания инфекционного заболевания.
3. Осуществлять постановку предварительного диагноза, формирования развернутого клинического диагноза.
4. Идентифицировать вид и степень тяжести неотложного состояния, оказать неотложную помощь при угрожающих жизни состояниях у пациентов, определить показания для госпитализации пациентов в стационар с инфекционным заболеванием.
5. Оформлять документацию для плановой госпитализации пациента с инфекционным заболеванием.
6. Проводить лечебное промывание желудка.
7. Осуществлять ингаляцию с вентолином и пульмикортом.
8. О иммуноглобулинов, сывороток (человеческих, гетерогенных).
9. Осуществлять назначение и проведение инфузионной терапии пациентам при различных инфекционных заболеваниях.
10. Назначать и проведение регидратационной терапии пациентам пероральным и внутривенным способом.
Знания:
1. Знание основных принципов фармакотерапии лекарственных препаратов в инфекционной практике.
2. Знание показаний к назначению лекарственных препаратов общего и местного применения в различные возрастные периоды.
3. Знание противопоказаний к назначению лекарственных препаратов общего и местного применения в различные возрастные периоды.
4. Знание основных принципов, алгоритмов лечения инфекционных заболеваний на этапе ПМСП и стационара.
5. Знание основных симптомов и алгоритмов тактики ведения пациентов при угрожающих жизни состояниях: отек Квинке, острая крапивница, синдром Лайелла, многоформная экссудативная эритема, эритродермии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Госпитализация пациентов (взрослые, дети) с инфекционным заболеванием
Умения:
1. Оказывать экстренную квалифицированную помощь инфекционному больному.
2. Проводить оценку показаний к экстренной госпитализации в отделение реанимации и интенсивной терапии стационара.
3. Проводить оценку показаний к экстренной госпитализации в профильное отделение стационара для инфекционных больных.
4. Осуществлять плановую госпитализацию инфекционных больных в круглосуточный стационар.
Знания:
1. Знание правил эффективного общения.
2. Знание медицинской этики и деонтологии.
3. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, течения, стадий заболевания и диагностики заболеваний, рабочих алгоритмов тактики ведения пациентов в рамках специальности "Инфекционные болезни взрослые, детские".
4. Знание клинических протоколов по инфекционным заболеваниям.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Динамическое наблюдение и диспансеризация пациентов (взрослые, дети).
Умения:

1. Инфекциялық пациенттерді оңалту және диспансерлеуді жүзеге асыра білу (тәлімгердің бақылауымен).
2. Инфекциялық аурулардан кейінгі реконвалесценттерді диспансерлік бақылауды жүзеге асыра білу (тәлімгердің бақылауымен).
3. Инфекциялық ауру ағымының кезеңдерін анықтай білу.
4. Инфекциялық ауруы бар пациентті стационарға емдеуге жатқызу үшін көрсеткіштерін айқындай білу (тәлімгердің бақылауымен).
5. Инфекциялық ауруы бар пациентті жоспарлы емдеуге жатқызу үшін құжаттаманы ресімдей білу (тәлімгердің бақылауымен).
6. Емдеуге жатқызу бюросының порталын, инфекциялық ауруы бар пациенттердің тізілімін толтыра білу.
7. Амбулаториялық қабылдаулар бойынша жылдық есеп жасай білу (тәлімгердің бақылауымен).
8. Инфекциялық науқастар, АИТВ жұқтырған науқастар, ЖИТС және вирустық этиологиялы гепатитпен ауыратын науқастар үшін дәрілік заттарға қажеттіліктің жылдық көлемін қалыптастыра білу (тәлімгердің бақылауымен).
9. Аса қауіпті инфекция, тұмау және ЖРВИ ауыр түрлері, диагностикалық түсініксіз инфекциялық ауруы бар науқастарды анықтау жағдайлары туралы мүдделі тараптарды уақтылы хабардар ете білу.
10. Уақытша және тұрақты еңбекке жарамсыздықты медициналық сараптамадан өткізе білу және медициналық құжаттарды дайындай білу (тәлімгердің бақылауымен).
11. Науқасты медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу және медициналық құжаттарды рәсімдей алу.
12. Медициналық-әлеуметтік сараптама комиссиясы үшін медициналық қорытынды бере білу (тәлімгердің бақылауымен).
13. Тіркелген тұрғындар арасында АИТВ-инфекциясының ерте, жасырын нысандарын және қауіп факторларын анықтай білу (тәлімгердің бақылауымен).
14. Иммунопрофилактика бойынша кеңес бере білу.
15. Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау өкілдерімен бірлесіп иммунопрофилактика жүргізе білу (тәлімгердің қадағалауымен).
Білімдер:
1. Ересектер мен балалардағы инфекциялық ауруларды сауықтыру және санаториялық-курорттық емдеу шараларын білуі.
2. Профилактикалық (скринингтік) зерттеулер үшін халықтың нысаналы топтарын қалыптастыру қағидаттарын және оларды жүзеге асыру әдістерін білу.
3. Уақытша және тұрақты еңбекке жарамсыздық белгілерін білуі (патологиялық жағдайлар тізімі).
4. Медициналық сараптама жүргізу тәртібін білуі.
5. Мүгедектік тобын беру және оны алып тастау тәртібін білуі.
6. Медициналық қорытынды рәсімдей отырып, медициналық сараптама кезінде медициналық құжаттаманы рәсімдеу тәртібін білуі.
7. Медициналық статистика көрсеткіштерін есептеу әдістемесін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Инфекция аурулар кезінде медициналық көмек көрсету кезінде профилактикалық іс-шараларды жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
Дағды 1:
Пациенттерде (ересектер, балалар) инфекция аурулардың алдын алуға бағытталған профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу. Инфекцияның алдын алу және инфекцияны бақылау.
Машықтар:

1. Осуществлять реабилитацию и диспансеризацию инфекционных больных.
2. Осуществлять диспансерное наблюдение за реконвалесцентами после инфекционных заболеваний.
3. Определять периоды протекания инфекционного заболевания.
4. Определять показания для госпитализации пациента в стационар с инфекционным заболеванием.
5. Оформлять документацию для плановой госпитализации пациента с инфекционным заболеванием.
6. Заполнять Портал бюро госпитализации, Регистр больных с инфекционным заболеванием.
7. Составлять годовую отчетность по амбулаторному приему.
8. Формировать годовой объем потребности в лекарственных средствах для инфекционных больных, ВИЧ- инфицированных, больных СПИДом и гепатитами вирусной этиологии.
9. Своевременно информировать заинтересованные стороны о случаях выявления больных с особо-опасной инфекцией, тяжелыми формами гриппа и ОРВИ, диагностически неясной инфекционной болезнью.
10. Проводить медицинскую экспертизу временной и стойкой утраты трудоспособности и оформления медицинской документации.
11. Направлять пациента на медико-социальную экспертизу и оформления медицинской документации.
12. Оформлять медицинское заключение для медико-социальной экспертной комиссии.
13. Выявлять ранние, скрытые формы и факторы риска возникновения ВИЧ-инфекции у прикрепленного населения.
14. Оказывать консультативную помощь по вопросам иммунопрофилактики.
15. Проводить иммунопрофилактику совместно с представителями санитарно-эпидемиологического надзора.
Знания:
1. Знание реабилитационных мероприятий и санаторно-курортного лечения инфекционных больных взрослых и детей.
2. Знание принципов формирования целевых групп населения для профилактических (скрининговых) исследований и методов их проведения.
3. Знание признаков временной и стойкой утраты трудоспособности (перечень патологических состояний).
4. Знание порядка проведения медицинской экспертизы.
5. Знание порядка выдачи группы инвалидности и ее снятия.
6. Знание порядка оформления медицинской документации при проведении медицинской экспертизы с оформлением медицинского заключения.
7. Знание методики расчета показателей медицинской статистики.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение профилактических мероприятий при оказании медицинской помощи при инфекционных заболеваниях, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Организация и проведение профилактических мероприятий, направленных на профилактику инфекционных заболеваний у пациентов (взрослые, дети). Предупреждение инфекций и инфекционный контроль.
Умения:

10. Кәсіптің карточкасы "7.2 инфекционист дәрігер":
Топтың коды:
2212-4
Қызмет атауының коды:
2212-4-001
Кәсіптің атауы:
7.2 инфекционист дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер инфекционист" біліктілігі. Бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі қажет емес. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Инфекция аурулары бар пациенттердің (ересектер, балалар) профилактикасы, диагностикасы, емдеу, медициналық оңалтуы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Амбулаториялық деңгейде мамандандырылған инфекциялық көмек көрсету.
2. Инфекциялық аурулары бар ересектерге стационарлық деңгейде мамандандырылған көмек көрсету.
3. Инфекциялық аурулары бар ересек халыққа жалпы және шұғыл медициналық көмек көрсету.
4. Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Амбулаториялық деңгейде мамандандырылған инфекциялық көмек көрсету.
Дағды 1:
Инфекциялық аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) амбулаториялық деңгейде тексеру.
Машықтар:
1. Инфекциялық аурулары немесе жағдайлары бар пациенттердің шағымдарын, ауру тарихы мен аурулар анамнезін, эпидемиологиялық анамнезді жинауды жүзеге асыра білу.
2. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (клиникалық хаттамаларға) сәйкес инфекциялық аурулары бар пациенттерге (қарау, пальпация, перкуссия, аускультация) физикалық зерттеу жүргізу мүмкіндігі.
3. Инфекциялық аурулары немесе белгілі бір жай-күйі бар пациенттерден алынған ақпаратты түсіндіре және талдай білу.

10. Карточка профессии "7.2 Врач инфекционист":
Код группы:
2212-4
Код наименования занятия:
2212-4-001
Наименование профессии:
7.2 Врач инфекционист
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другимтиповых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (профильный специалист)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач инфекционист (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) с инфекционными заболеваниями.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание специализированной инфекционной помощи на амбулаторном уровне.
2. Оказание специализированной помощи пациентам с инфекционными заболеваниями на стационарном уровне
3. Оказание общей и экстренной медицинской помощи населению с инфекционными заболеваниями.
4. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Оказание специализированной инфекционной помощи на амбулаторном уровне.
Навык 1:
Обследование пациентов (взрослые, дети) с инфекционными заболеваниями на амбулаторном уровне.
Умения:
1. Осуществлять сбор жалоб, анамнеза жизни и заболевания, эпидемиологического анамнеза у пациентов (их законных представителей) с инфекционными заболеваниями и (или) состояниями.
2. Проводить физикальное исследование пациентов с инфекционными заболеваниями и(или) состояниями (осмотр, пальпацию, перкуссию, аускультацию).
3. Интерпретировать и анализировать информацию, полученную от пациентов (их законных представителей) с инфекционными заболеваниями и (или) состояниями.

4. Инфекциялық аурулары бар пациенттердегі аурулар мен патологиялық жағдайлар кезінде ағзалар мен жүйелердің анатомиялық-функционалдық жай-күйін қалыпты түрде бағалай білу.
5. Инфекциялық аурулары ауыратын пациенттерді қарап - тексеру және зерттеп-қарау әдістерін қолдана білу.
6. Инфекциялық аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерді қарау және тексеру нәтижелерін түсіндіру және талдау.
7. Инфекциялық аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерді аспаптық тексеру көлемін негіздеу және жоспарлау.
8. Инфекциялық аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерді аспаптық тексеру нәтижелерін түсіндіру және талдау.
9. Инфекциялық аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттердің зертханалық зерттеулер көлемін негіздеу және жоспарлау.
10. Инфекциялық аурулары және(немесе) жағдайлары бар пациенттердің зертханалық зерттеулерінің нәтижелерін түсіндіру және талдау.
11. Балалар мен ересектердегі менингеальды белгілерді анықтаңыз.
12. 5 жасқа дейінгі балалардағы қауіптің жалпы белгілерін анықтаңыз.
Білімдер:
1. Заңды және нормативтік құжаттарды, сондай-ақ ересек тұрғындарға инфекциялық көмекті ұйымдастырудың жалпы қағидаттарын білуі.
2. Инфекциялық аурулары бар пациенттердің шағымдарын, өмірі мен ауру анамнезін, эпидемиологиялық анамнезін жинай білуі.
3. Инфекциялық бейіндегі ауруға күдікті пациенттерді қарап-тексеру алгоритмін білуі.
4. Инфекциялық аурулардың этиологиясы, патогенезі, жіктелуі, клиникасы, диагностикасы, сараланған диагностикасы туралы қазіргі заманғы ұғымдарды білуі.
5. Инфекциялық аурулардың эпидемиологиясын білуі.
6. Инфекциялық аурулар диагностикасының әдістерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Инфекциялық аурулары бар пациенттерде (ересектер, балалар) диагноз қою
Машықтар:
1. Жетекші клиникалық белгілер қағидаты бойынша біріктірілген инфекциялық тәжірибеде ересектердегі негізгі белгілер мен синдромдарды анықтау дағдылары.
2. Клиникалық бақылаулар мен тексеру, анамнез жинау, клиникалық-зертханалық және аспаптық зерттеулер деректері негізінде диагнозды анықтау (растау) дағдылары.
3. АХЖ 10 ескере отырып, диагноз қоюды жүзеге асыру дағдылары.
4. Ересек тұрғындарды амбулаториялық деңгейде зерттеудің зертханалық, аспаптық немесе функционалдық әдістерін негізделген тағайындау дағдылары.

4. Оценивать анатомо-функциональное состояние органов и систем в норме, при заболеваниях и (или) патологических состояниях у пациентов с инфекционными заболеваниями.
5. Пользоваться методами осмотра и обследования пациентов с инфекционными заболеваниями и (или) состояниями с учетом возрастных анатомо-функциональных особенностей.
6. Интерпретировать и анализировать результаты осмотра и обследования пациентов с инфекционными заболеваниями и (или) состояниями.
7. Обосновывать и планировать объем инструментального обследования пациентов с инфекционными заболеваниями и (или) состояниями.
8. Интерпретировать и анализировать результаты инструментального обследования пациентов с инфекционными заболеваниями и (или) состояниями.
9. Обосновывать и планировать объем лабораторных исследований пациентов с инфекционными заболеваниями и (или) состояниями.
10. Интерпретировать и анализировать результаты лабораторных исследований пациентов с инфекционными заболеваниями и(или) состояниями.
11. Определять менингеальные знаки у детей и взрослых.
12. Определять общие признаки опасности у детей до 5 лет.
Знания:
1. Знание номенклатуры медицинских услуг, относящихся к сфере инфекционных болезней.
2. Знание методики сбора жалоб, анамнеза жизни и болезни, эпидемиологического анамнеза у пациентов (их законных представителей) при инфекционных заболеваниях и(или) состояниях.
3. Знание методики физикального исследования пациентов (осмотр, пальпация, перкуссия, аускультация).
4. Знание анатомо-функционального состояния органов и систем организма человека в норме и у пациентов с инфекционными заболеваниями и (или) состояниями.
5. Знание этиологии, эпидемиологии и патогенеза инфекционных заболеваний.
6. Знание методов диагностики инфекционных болезней.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Установление диагноза у пациентов (взрослые, дети) с инфекционными заболеваниями
Умения:
1. Навыки выявления у пациентов различного возраста основных симптомов и синдромов в инфекционной практике, объединенных по принципу ведущих клинических признаков, установление и обоснование предварительного диагноза.
2. Навыки установления (подтверждения) диагноза на основании клинических наблюдений и обследования, сбора анамнеза, данных клинико-лабораторных и инструментальных исследований.
3. Навыки осуществления постановки диагноза с учетом действующей Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем (МКБ 10).
4. Навыки обоснованного назначения лабораторных, инструментальных или функциональных методов исследования пациентов различного возраста в инфектологии.

5. Инфекциялық аурулары бар ересек пациенттерді зертханалық, аспаптық және аспаптық тексеру әдістерінің мәліметтерін түсіндіре білу.
Білімдер:
1. Амбулаториялық деңгейде қолданылатын клиникалық және функционалдық зерттеу әдістерін білуі (иммунологиялық, морфологиялық, гистологиялық және аспаптық).
2. Инфекциялық аурулар кезіндегі жалпы клиникалық, биохимиялық, микроскопиялық мәдени, серологиялық, иммунологиялық және аспаптық зерттеу әдістерінің патогномиялық және мүмкін болатын өзгерістерін білуі.
3. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдар мен клиникалық хаттамаларға сәйкес диагноз қою алгоритмін (негізгі, ілеспе және асқынулар) пайдалана отырып, инфекциялық бейіндегі аурулардың сараланған диагностикасын білуі.
4. Диагноз қою алгоритмін (негізгі, ілеспе және асқынулар) қолдана отырып, инфекциялық профильдегі аурулардың дифференциалды диагностикасын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Амбулаториялық деңгейде инфекциялық аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) емдеу
Машықтар:
1. Дағдылар инфекциялық аурулары және (немесе) жағдайлары бар науқастарды емдеу жоспарын әзірлеу.
2. Инфекциялық аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттер үшін дәрілік препараттарды, дәрілік емес емдеуді қолдануды негіздеу.
3. Инфекциялық аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерге дәрілік емес терапияны тағайындау.
4. Инфекциялық аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерге емдік тамақ тағайындау.
5. Инфекциялық аурулары және(немесе) жағдайлары бар пациенттерге емдеу-сауықтыру режимін тағайындау.
6. Жедел шұғыл жағдайларда алғашқы көмек көрсету (круп синдромы, бронхобструктивті синдром, конвульсиялық синдром, гипертермия).
Білімдер:
1. Инфекциялық аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде пациенттерді емдеу әдістерін білу.
2. Инфекциялық аурулар және (немесе) жай-күйлер кезінде қолданылатын дәрілік препараттардың, медициналық бұйымдардың және емдік тамақтанудың әсер ету тетіктерін; тағайындауға медициналық көрсетілімдер мен медициналық қарсы көрсетілімдерді; ықтимал асқынуларды, жанама әсерлерді, жағымсыз реакцияларды, оның ішінде ауыр және күтпеген реакцияларды білу.
3. Инфекциялық ауруларды дәрілік емес емдеу әдістерін білу; медициналық көрсетілімдер және медициналық қарсы көрсетілімдер; ықтимал асқынулар, жанама әсерлер, жағымсыз реакциялар, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялар.

5. Интерпретировать данные лабораторных инструментальных и функциональных методов исследования пациентов различного возраста в инфектологии.
Знания:
1. Знание клинических и функциональных методов исследования, применяемых в инфектологии, показаний и противопоказаний к их проведению (микробиологические, серологические, иммунологические, морфологические инструментальные).
2. Знание патогномоничных и возможных изменений в общеклинических, биохимических, микроскопических, культуральных, цитологических, серологических, иммунологических и инструментальных методах исследования при болезнях инфекционного профиля.
3. Знание коморбидной патологии у пациентов инфекционного профиля (заболевания нервной, иммунной, сердечно-сосудистой, эндокринной, дыхательной, пищеварительной, урогенитальной систем и крови), ее основные клинические проявления, способные вызвать тяжелые осложнения и (или) летальный исход.
4. Знание дифференциальной диагностики болезней инфекционного профиля, используя алгоритм постановки диагноза (основного, сопутствующего и осложнений).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Лечение пациентов (взрослые, дети) с инфекционными заболеваниями на амбулаторном уровне
Умения:
1. Навыки разрабатывать план лечения пациентов с инфекционными заболеваниями и (или) состояниями.
2. Обосновывать применение лекарственных препаратов, немедикаментозного лечения для пациентов с инфекционными заболеваниями и (или) состояниями.
3. Назначать немедикаментозную терапию пациентам с инфекционными заболеваниями и (или) состояниями.
4. Назначать лечебное питание пациентам с инфекционными заболеваниями и (или) состояниями.
5. Назначать лечебно-оздоровительный режим пациентам с инфекционными заболеваниями и(или) состояниями.
6. Оказывать первую помощь при острых неотложных состояниях (синдром крупа, бронхообструктивный синдром, судорожный синдром, гипертермия).
Знания:
1. Знание методов лечения пациентов при инфекционных заболеваниях и (или) состояниях.
2. Знание механизмов действия лекарственных препаратов, медицинских изделий и лечебного питания, применяемых при инфекционных заболеваниях и (или) состояниях; медицинских показаний и медицинских противопоказаний к назначению; возможных осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных.
3. Знание методов немедикаментозного лечения инфекционных заболеваний; медицинские показания и медицинские противопоказания; возможные осложнения, побочные действия, нежелательные реакции, в том числе серьезные и непредвиденные.

4. Инфекциялық аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге емдік тамақтануды тағайындауға арналған көрсеткіштерді білу.
5. Жедел Төтенше жағдайлар кезінде алғашқы көмек көрсету дағдыларын білу: көмей стенозы, бронхобструктивті, гипертермиялық, конвульсиялық синдромдар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Инфекциялық аурулары бар пациенттерге (ересектерге, балаларға) диспансерлік бақылау жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық парақтарын, медициналық сараптамаларды, медициналық тексерулерді, оның ішінде алдын ала және мерзімді тексерулерді, инфекциялық көмек көрсететін ұйымдарда аурулардың алдын алу шараларын беру.
Машықтар:
1. Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды жүзеге асыратын аумақтық органдарға инфекциялық, паразиттік, кәсіптік және басқа да аурулар, инфекциялық аурулар қоздырғыштарын алып жүру, улану, қолайсыз реакция (иммундау, шағу, сілекейлеу, жануарлардың тырнауы) жағдайы туралы шұғыл хабарламаны толтыру және жолдау дағдылары.
2. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша КХ-ға, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, санитариялық-эпидемиологиялық қағидаларға сәйкес қауіп факторларын ескере отырып, профилактикалық іс-шаралар тағайындай білу.
3. Инфекция ошағы кезінде эпидемияға қарсы іс-шараларды, оның ішінде аса қауіпті (карантиндік) инфекциялық аурулар анықталған кездегі карантиндік іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу дағдылары.
4. Шектеу шараларын (карантин) енгізуге арналған медициналық көрсетілімдерді айқындау дағдылары.
5. Инфекциялық аурулары бар пациенттермен байланыстағы адамдармен түсіндіру жұмыстарын жүргізу дағдылары.
6. Инфекциялық аурулармен күресу бағдарламаларын әзірлеу және оны жүзеге асыру.
7. Салауатты өмір салтын насихаттау, инфекциялық аурулардың профилактикасы дағдылары.
8. Санитариялық-ағарту жұмыстарын және гигиеналық тәрбие беру жұмыстарын ұйымдастыру дағдылары, халықты инфекциялық аурулардың профилактикасының заманауи құралдары туралы ақпараттандыру.
9. Халықпен және инфекциялық аурулары немесе белгілі бір жай-күйі бар пациенттермен профилактикалық жұмыстың тиімділігін бағалау дағдылары.
10. Инфекциялық аурулары немесе белгілі бір жай-күйі бар пациенттердің еңбекке уақытша жарамсыздығына сараптама жүргізе білу және еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүзеге асыратын медициналық ұйымның дәрігерлік комиссиясының құрамында жұмыс істей білу.
11. Статистикалық есепті, есеп-қисап беруді және статистикалық мәліметтерге талдау жүргізе білу.

4. Знание показаний для назначения лечебного питания пациентам с инфекционными заболеваниями и (или) состояниями.
5. Знание навыков оказания первой помощи при остро возникших неотложных состояниях: стенозе гортани, бронхообструктивном, гипертермическом, судорожном синдромах.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Проведение диспансерного наблюдения пациентов (взрослые, дети) с инфекционными заболеваниями, выдача листков временной нетрудоспособности, медицинских экспертиз, медицинских осмотров, в том числе предварительных и периодических, меры профилактики заболеваний в организациях, оказывающих инфекционную помощь.
Умения:
1. Навыки заполнения и направления экстренного извещения о случае инфекционного, паразитарного, профессионального и другого заболевания, носительства возбудителей инфекционных болезней, отравления, неблагоприятной реакции, связанной с иммунизацией, укусом, ослюнением, оцарапыванием животными в территориальные органы, осуществляющими государственный санитарно-эпидемиологический надзор
2. Навыки назначения профилактических мероприятий с учетом факторов риска в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (клиническими протоколами) по вопросам оказания медицинской помощи, санитарно-эпидемиологическими правилами, с учетом стандартов медицинской помощи.
3. Навыки организации и проведения противоэпидемических мероприятий в случае возникновения очага инфекции, в том числе карантинных мероприятий при выявлении особо опасных (карантинных) инфекций.
4. Навыки определения медицинских показаний к введению ограничительных мероприятий (карантина).
5. Навыки проведения разъяснительной работы с контактными лицами пациентов с инфекционными заболеваниями и (или) состояниями.
6. Навыки разработки и выполнения программ борьбы с инфекционными болезнями.
7. Навыки пропаганды здорового образа жизни,
профилактика инфекционных заболеваний
8. Навыки организации санитарно-просветительской работы и гигиенического воспитания, информирование населения о современных средствах профилактики инфекционных заболеваний.
9. Навыки оценки эффективности профилактической работы с населением и пациентами с инфекционными заболеваниями и (или) состояниями.
10. Навыки проведения экспертизы временной нетрудоспособности пациентов с инфекционными заболеваниями и (или) состояниями и работа в составе врачебной комиссии медицинской организации, осуществляющей экспертизу временной нетрудоспособности.
11. Проводить статистический учет, отчетность и анализ статистических данных.

12. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне сәйкес инфекциялық аурулары бар пациенттерді және олардың салдарларынан оңалту, оның ішінде мүгедектерді оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде іс-шаралар жоспарын әзірлей білу.
13. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек көрсету мәселелері жөніндегі клиникалық хаттамаларға, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, инфекциялық аурулары немесе белгілі бір жай-күйі бар және олардың салдары бар пациенттерді, оның ішінде мүгедектерді оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде медициналық оңалту іс-шараларын жүргізе білу.
14. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек көрсету мәселелері жөніндегі клиникалық хаттамаларға сәйкес инфекциялық аурулары немесе белгілі бір жай-күйі бар және олардың салдары бар пациенттерді медициналық оңалту және санаторийлік-курорттық емдеу бойынша іс-шараларды тағайындау және жүргізу үшін, оның ішінде мүгедектерді оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде маман дәрігерлерге жіберу үшін, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көрсетілімдерді айқындай білу.
15. Инфекциялық аурулары немесе белгілі бір жай-күйі және олардың салдары бар пациенттерді медициналық оңалту іс-шараларының, оның ішінде мүгедектерді оңалту бағдарламасын іске асыру кезіндегі тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалай білу.
Білімдер:
1. Статистикалық есеп, есеп-қисап беру және статистикалық мәліметтерді талдау ерекшеліктерін білуі.
2. Инфекциялық немесе кәсіптік ауру кезінде шұғыл хабарламаны рәсімдеу және беру, төтенше жағдайдың туындауы туралы кезектен тыс хабарламаларды беруді білуі.
3. Инфекциялық аурулары немесе белгілі бір жай-күйі және олардың салдары бар пациенттерді медициналық оңалту негіздерін білуі.
4. Инфекциялық немесе кәсіптік ауру анықталған кезде шұғыл хабарламаны ресімдеу және жолдау, төтенше жағдайдың туындағаны туралы кезектен тыс хабарламаны ұсыну тәртібін білу.
5. Медициналық оңалтуды ұйымдастыру тәртібін білу.
6. Инфекциялық аурулары және (немесе) жағдайлары және олардың салдары бар пациенттерді медициналық оңалту негіздерін білу.
7. Созылмалы жұқпалы аурулары бар пациенттер арасындағы сауықтыру іс-шараларының принциптері мен ерекшеліктерін білу.
8. Инфекциялық аурулардың арнайы профилактикасының ерекшеліктерін білуі.

12. Разрабатывать план мероприятий по реабилитации пациентов с инфекционными заболеваниями и (или) состояниями и их последствиями, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации или реабилитации лиц с инвалидностью, в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (клиническими протоколами) по вопросам оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи.
13. Проводить мероприятия медицинской реабилитации пациентов с инфекционными заболеваниями и (или) состояниями и их последствиями, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации или реабилитации лиц с инвалидностью, в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (клиническими протоколами) по вопросам оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи.
14. Определять медицинские показания для направления пациентов с инфекционными заболеваниями и (или) состояниями и их последствиями к врачам-специалистам для назначения и проведения мероприятий по медицинской реабилитациии, санаторно-курортному лечению, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации или реабилитации лиц с инвалидностью, в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (клиническими протоколами).
15. Оценивать эффективность и безопасность мероприятий медицинской реабилитации пациентов с инфекционными заболеваниями и (или) состояниями и их последствиями, в том числе при реализации программы реабилитации или реабилитации лиц с инвалидностью.
Знания:
1. Знание особенностей ведения статистического учета, отчетности и проведения анализа статистических данных.
2. Знание принципов организации работы по профилактике инфекций, связанных с оказанием медицинской помощи.
3. Знание порядка проведения разъяснительной работы с контактными лицами пациентов с инфекционными заболеваниями и (или) состояниями.
4. Знание порядка оформления и направления экстренного извещения при выявлении инфекционного или профессионального заболевания, представления внеочередного донесения о возникновении чрезвычайной ситуации.
5. Знание порядка организации медицинской реабилитации.
6. Знание основ медицинской реабилитации пациентов с инфекционными заболеваниями и (или) состояниями и их последствиями.
7. Знание принципов и особенностей оздоровительных мероприятий среди пациентов с хроническими инфекционными заболеваниями.
8. Знание особенностей специфической профилактики инфекционных заболеваний.

9. Инфекциялық аурулардың вакциналық профилактикасы негіздерін білуі.
10. Профилактикалық екпелердің ұлттық күнтізбесін және эпидемиологиялық көрсеткіштер бойынша екпелер күнтізбесін білуі.
11. Инфекциялық ауруларға немесе жағдайларға және олардың салдарына байланысты ағза функцияларының тұрақты бұзылуы бар пациенттерді медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу үшін медициналық көрсетілімдерді білу, медициналық құжаттаманы ресімдеуге қойылатын талаптарды білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Инфекциялық аурулары бар ересектерге стационарлық деңгейде мамандандырылған көмек көрсету.
Дағды 1:
Инфекциялық аурулары бар ересектерді емдеуге жатқызу және стационарлық деңгейде білікті, мамандандырылған көмек көрсету.
Машықтар:
1. Стационарлық медициналық көмек көрсету үшін медициналық көрсетілімер болған кезде уақтылы емдеуге жатқызу дағдылары.
2. Стационардың қабылдау бөлімшесінің инфекционист дәрігерінің пациенттің түскен кезінен бастап 10 минуттан кешіктірмей, пациенттің денсаулық жағдайын анықтау, алдын ала диагноз қою және емдеу мен тексеру жоспарын анықтау мақсатында қарау дағдылары.
Білімдер:
1. Инфекциялық аурулары бар ересек халыққа стационарлық медициналық көмек көрсетуді, медициналық құжаттарды жүргізуді білуі.
2. Медициналық құжаттаманың ресімделуін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Инфекциялық аурулары бар ересек пациенттерді зерттеп- тексеру, диагноз қою, стационарлық деңгейде емдеуді жоспарлау.
Машықтар:
1. Анамнез жинау және науқасты физикалық тексеру дағдылары.
2. Диагнозды тексеру мақсатында науқастың клиникалық, зертханалық және аспаптық зерттеулерін дәлелді тағайындау дағдылары.
3. Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі АХЖ 10 бойынша қорытынды диагноз қою дағдылары.
4. Қолданыстағы нозология және клиникалық хаттамаларға сәйкес емдеуді таңдау және тағайындау дағдылары.
5. Диагностикалық және емдік манипуляцияларды түзету мақсатында емдеуші дәрігердің күнделікті тексеру дағдылары.
6. Диагностикалық және емдік мақсатта люмбальді пункция жасай білу.
Білімдер:
1. Анамнезді жинау және тексеру, клиникалық-зертханалық диагностика әдістерін білу.
2. АЖХ-10, клиникалық хаттамаларға сәйкес диагноз қою принциптерін білу.
3. Стационарлық деңгейде ересектер мен балалар жасындағы инфекциялық аурулары бар пациенттерде медициналық құжаттаманы жүргізуді білу.
4. Белдік пункцияны жүргізу техникасын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Инфекциялық аурулары бар ересек пациенттерді стационарлық деңгейде басқару және бақылау.
Машықтар:

9. Знание основ вакцинопрофилактики инфекционных болезней.
10. Знание национального календаря профилактических прививок и календаря прививок по эпидемиологическим показаниям.
11. Знание медицинских показаний для направления пациентов, имеющих стойкое нарушение функций организма, обусловленное инфекционными заболеваниями и (или) состояниями и их последствиями, на медико-социальную экспертизу, требований к оформлению медицинской документации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Оказание специализированной помощи пациентам с инфекционными заболеваниями на стационарном уровне
Навык 1:
Госпитализация и оказание квалифицированной, специализированной помощи пациентов (взрослые, дети) с инфекционными заболеваниями на стационарном уровне
Умения:
1. Навыки своевременной госпитализации при наличии медицинских показаний для оказания стационарной медицинской помощи.
2. Навыки осмотра врачом инфекционистом приемного покоя стационара не позже10 минут с момента поступления с целью определения состояния здоровья пациента, установления предварительного диагноза и определения плана лечения и обследования.
Знания:
1. Знание показаний, порядка осмотра, оказания стационарной медицинской помощи взрослым и детям с инфекционными заболеваниями.
2. Знание оформления медицинской документации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Обследование и постановка диагноза, планирование лечения у пациентов (взрослые, дети) с инфекционными заболеваниями на стационарном уровне.
Умения:
1. Навыки сбора анамнеза и физикального осмотра больного.
2. Осуществлять обоснование и назначение клинико-лабораторного и инструментального обследования пациента с целью верификации диагноза.
3. Навыки установления заключительного диагноза по МКБ 10.
4. Назначать лечение в соответствии с имеющейся нозологией и клиническими протоколами.
5. Навыки ежедневного осмотра лечащим врачом с целью коррекции диагностических и лечебных манипуляций.
6. Проводить люмбальную пункцию с диагностической целью и лечебной целью.
Знания:
1. Знание методов сбора анамнеза и осмотра, клинико-лабораторной диагностики.
2. Знание принципов установления диагноза согласно МКБ 10, клинических протоколов.
3. Знание ведения медицинской документации у пациентов с инфекционными заболеваниями взрослого и детского возраста на стационарном уровне.
4. Знание техники проведения люмбальной пункции
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Ведение и динамическое наблюдение пациентов (взрослые, дети) с инфекционными заболеваниями на стационарном уровне.
Умения:

1. Стационарлық науқастың медициналық картасын толтыру дағдылары.
2. Қажет болған жағдайда және аралас мамандардың уақтылы консультацияларының клиникалық хаттамаларына сәйкес ұйымдастыру дағдылары.
3. Пациенттердің еңбекке уақытша жарамсыздығына сараптама жүргізе білу, науқастардың еңбекке уақытша жарамсыздығын және еңбекке тұрақты жарамсыздық белгілері бар тұлғалардың сараптамасын негіздеу.
4. Құжаттама ресімдеумен және науқасқа стационарлық науқастың медициналық картасынан үзінді көшірме беруімен пациенттерді стационардан шығару дағдылары.
5. Дәрігердің пациенттің денсаулық жағдайы туралы жан-жақты ақпарат беру дағдылары.
6. Инфекциялық аурулар кезінде зерттеп-қарау және емдеуді қажет ететін жүктіліктің 30 аптасына дейінгі жүкті әйелдерді емдеу дағдылары.
7. АИТВ-инфекциясы бар науқастарға АХЖ 10 сәйкес жұмыс орнында көрсету үшін берілген уақытша еңбекке жарамсыздық парақтарындағы және басқа құжаттамалардағы медициналық құпия мәліметтерді қорғау мақсатында диагноздарды шифрлау дағдылары.
8. Инфекциялық аурулары бар науқас немесе оның заңды өкілі медициналық көмектен бас тартқан жағдайда мүмкін болатын асқынулар мен салдарларды көрсете отырып, стационарлық науқастың медициналық картасына жазбалар енгізу дағдылары.
9. Пациенттерге стационарлық режимді бұзған және емдеу-диагностикалық процеске кедергілер тудырған, тиісті медициналық көмек алуға басқа пациенттердің құқықтарына нұқсан келтірген жағдайларда стационарлық науқастың медициналық картасында немесе еңбекке уақытша жарамсыздық парағында белгісі бар, МҰ басшысының шешімі бойынша емделу курсы аяқталғанға дейін (өмірге тікелей қауіп төнбеген кезде) пациенттерді стационардан шығару дағдылары.
Білімдер:
1. Инфекциялық аурулары бар ересек науқастарды стационарлық деңгейде қадағалап қарау тәртібін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Инфекциялық аурулары бар ересек халыққа жалпы және шұғыл медициналық көмек көрсету.
Дағды 1:
Пациенттерге (ересектер, балалар) жалпы және шұғыл медициналық көмек көрсетуді тексеру және диагноз қою.
Машықтар:
1. Пациенттерді тексеру дағдылары.
2. Сананы бағалау дағдылары (ересектер мен балалардағы Глазго шкаласы және 5 жасқа дейінгі балаларға арналған АГБО шкаласы).
3. Ауыр және өмірге қауіп төндіретін жағдайларды диагностикалау дағдылары: ЖКС (Жедел коронарлық синдром), анафилактикалық шок, тыныс алуды тоқтату, қан кету, көмей стенозы, бронхобструктивті синдром, конвульсиялық және гипертермиялық синдромдар, естен тану.

1. Навыки заполнения медицинской карты стационарного больного.
2. Навыки организации при необходимости и согласно клиническим протоколам своевременных консультаций смежных специалистов.
3. Проводить экспертизу временной нетрудоспособности больных, обоснование временной нетрудоспособности больных и экспертизы лиц с признаками стойкой утраты трудоспособности.
4. Навыки выписки пациентов с оформлением документации, выдачей выписки из медицинской карты стационарного больного.
5. Навыки предоставления врачом исчерпывающей информации о состоянии здоровья ребенка и оказанной помощи в отсутствие их родителей или законных представителей.
7. Навыки лечения беременных женщин до 30 недель беременности, нуждающихся в обследовании и лечении при инфекционных заболеваниях
8. Навыки проведения специфического лечения несовершеннолетних лиц, доставляемых из Центра временной изоляции, адаптации, реабилитации несовершеннолетних, и лиц без определенного места жительства при выявлении у них инфекционных заболеваний в условиях стационара.
9. Навыки шифрования диагнозов в целях охраны сведений, составляющих врачебную тайну, в листках временной нетрудоспособности и другой документации, выдаваемой больным с ВИЧ-инфекцией для предъявления по месту работы, учебы специальным кодом болезней в соответствии с МКБ X пересмотра.
10. Навыки оформления записей в медицинской карте стационарного больного с указанием возможных осложнений и последствий при отказе пациента с инфекционным заболеванием или его законного представителя от медицинской помощи.
11. Навыки выписки пациентов из стационара до завершения курса лечения (при отсутствии непосредственной угрозы жизни) в случае нарушения больным с инфекционным заболеванием режима дня, установленного МО и (или) создания препятствий для лечебно-диагностического процесса, ущемления прав других пациентов на получение надлежащей медицинской помощи по решению руководителя МО.
Знания:
1. Знание порядка ведения больных с инфекционными заболеваниями взрослого и детского возраста на стационарном уровне.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Оказание общей и экстренной медицинской помощи населению с инфекционными заболеваниями.
Навык 1:
Обследование и постановка диагноза, оказания общей и экстренной медицинской помощи пациентам (взрослые, дети).
Умения:
1. Навыки проведения осмотра пациентов.
2. Навыки оценки сознания (шкала Глазго у взрослых и детей и шкала АГБО для детей в возрасте до 5 лет).
3. Навыки диагностирования тяжелых и угрожающих жизни состояний: ОКС (острый коронарный синдром), анафилактический шок, остановка дыхания, кровотечения, стеноз гортани, бронхообструктивный синдром, судорожный и гипертермический синдромы, обморок.

4. Негізгі СЛР жүргізу.
5. ОКС кезінде шұғыл көмек көрсету.
6. Анафилактикалық шок кезінде көмек көрсету.
7. Қан кетуді тоқтату дағдылары.
8. Көмек көрсету: гипертермиялық синдром, гипертониялық криз, ауырсыну синдромы, бронхобструктивті синдром, көмей стенозы, конвульсиялық синдром.
9. Әр түрлі жастағы пациенттерге тыныс алу жолдарының үстірт орналасқан бөгде денелерін жою дағдылары.
10. Қан тобын, Rh факторын анықтаңыз, донор мен реципиенттің қан үйлесімділігіне және биологиялық сынамаға сынақ жүргізу.
11. Медициналық манипуляцияларды жүргізу (инъекциялар, қуықтың катетеризациясы, асқазанды зондтау және шаю, тазарту клизмалары және басқалар).
12. Ересектер мен әр түрлі жастағы балаларда пикфлоуметрия және нәтижелерді түсіндіру.
13. Ересектер мен әртүрлі жастағы балалардағы спирометрия нәтижелерін түсіндіру.
14. Қан тобын, Rh факторын, донор мен реципиенттің қан үйлесімділігі үлгісін анықтау.
Білімдер:
1. Пациенттерде (олардың заңды өкілдерінде) шағымдар мен анамнезді жинау әдістемесін білу.
2. Пациенттерді физикалық тексеру әдістемесін білу (тексеру, пальпация, перкуссия, аускультация).
3. Сананы бағалау шкаласын білу (Глазго, АГБО).
4. 5 жасқа дейінгі балалардағы қауіптің жалпы белгілерін және шұғыл/басымдық белгілерін білу.
5. Шұғыл жағдайлар клиникасын білу: ОКС, анафилактикалық шок, қан кету, тыныс алуды тоқтату, тыныс алу жолдарының бөтен денесі, көмей стенозы, обструктивті синдром, конвульсиялық синдром, сананың бұзылуы, тыныс алу жеткіліксіздігі, естен тану.
6. Өмірге қауіп төндіретін жағдайларда шұғыл көмек көрсету тактикасын (әдістемесін) білу:
1) ОКС;
2) анафилактикалық шок;
3) негізгі CPR;
4) бронхобструктивті синдромды тоқтату;
5)көмей стенозын тоқтату және жай-күйін мониторингілеу (балаларда);
6) конвульсиялық, гипертермиялық синдромды тоқтату.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Дағды 1:
Облыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес медициналық құжаттаманы жүргізу, медициналық-статистикалық ақпаратты талдау
Машықтар:
1. Уәкілетті орган белгілеген нысандар, түрлер, көлем, тәртіп және мерзімдер бойынша медициналық құжаттаманы ресімдеу.
2. Медициналық құжаттаманы талаптарға сәйкес ұйымдастырыңыз және сақтаңыз.
3. Жеке деректерді қорғауға және медициналық ақпараттың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге байланысты нормалар мен ережелерді сақтай отырып, медициналық ақпаратты құпия түрде өңдеу.
4. Кәсіби қызметте Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық жүйелерді пайдалану.
Білімдер:

4. Проводить базовую СЛР.
5. Оказывать неотложную помощь при ОКС.
6. Оказывать помощь при анафилактическом шоке.
7. Навыки остановки кровотечения.
8. Оказывать помощь при: гипертермическом синдроме, гипертоническом кризе, болевом синдроме, бронхообструктивном синдроме, стенозе гортани, судорожном синдроме.
9. Навыки удаления поверхностно расположенных инородных тел дыхательных путей пациентам различного возраста.
10. Определять группу крови, резус - фактор, проводить пробу на совместимость крови донора и реципиента и биологическую пробу.
11. Проводить медицинские манипуляции (инъекции, катетеризацию мочевого пузыря, зондирование и промывание желудка, очистительные клизмы и другие).
12. Проводить пикфлоуметрию и интерпретацию результатов у взрослых и детей различного возраста.
13. Интерпретировать результаты спирометрии у взрослых и детей различного возраста.
14. Определять группу крови, резус фактор, пробу на совместимость крови донора и реципиента.
Знания:
1. Знание методики сбора жалоб и анамнеза у пациентов (их законных представителей).
2. Знание методики физикального обследования пациентов (осмотр, пальпация, перкуссия, аускультация).
3. Знание шкалы для оценки сознания (Глазго, АГБО).
4. Знание общих признаков опасности и неотложные/приоритетные признаки у детей до 5 лет.
5. Знание клиники неотложных состояний: ОКС, анафилактический шок, кровотечений, остановка дыхания, инородное тело дыхательных путей, стеноз гортани, обструктивный синдром, судорожный синдром, нарушение сознания, дыхательная недостаточность, обморок.
6. Знание тактики (методика) оказания неотложной помощи при угрожающих жизни состояниях:
1) ОКС;
2) анафилактический шок;
3) базовая СЛР;
4) купирование бронхобструктивного синдрома;
5) купирование стеноза гортани и мониторинг состояния (у детей);
6) купирование судорожного, гипертермического синдрома.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Навык 1:
Ведение медицинской документации, анализ медико-статистической информации, в соответствии с требованиями нормативных правовых актах в области
Умения:
1. Планировать работу и составлять отчет с анализом показателей собственной деятельности.
2. Вести медицинскую документацию, в том числе в электронном виде и контролировать качество ее ведения.
3. Проводить анализ медико-статистических показателей работы профильного медицинского отделения.
4. Использовать в работе персональные данные пациентов и сведения, в соответствии с законодательством.
5. Использовать информационные системы в соответствии с установленным порядком.
Знания:

11. Кәсіптің карточкасы "7.3 инфекционист дәрігер":
Топтың коды:
2212-4
Қызмет атауының коды:
2212-4-001
Кәсіптің атауы:
7.3 инфекционист дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Инфекционист дәрігері" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Инфекциялық аурулары бар пациенттерге (ересектер, балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Инфекционист дәрігерлердің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Инфекционист дәрігерлер (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Инфекционист дәрігерлердің (ересектер мен балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
Инфекционист дәрігерлердің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Дағды 1:
Инфекционист дәрігерлердің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Инфекциялық аурулары және (немесе) белгілері бар балалардан (олардың заңды өкілдерінен) шағымдарды, өмір тарихы мен ауруларды, эпидемиологиялық анамнезді жинай білу.
2. Инфекциялық аурулары және (немесе) белгілері бар балалардан (олардың заңды өкілдерінен) алынған ақпаратты түсіндіру және талдай білу.

11. Карточка профессии "7.3 Врач инфекционист":
Код группы:
2212-4
Код наименования занятия:
2212-4-001
Наименование профессии:
7.3 Врач инфекционист
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другимтиповых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач инфекционист (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи пациентам (взрослые, дети) с инфекционными заболеваниями.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей инфекционистов (взрослых и детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами инфекционистами (взрослыми и детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей инфекционистов (взрослых и детских)
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей инфекционистов (взрослых и детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей инфекционистов (взрослых и детских).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами инфекционистами (взрослыми, детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей инфекционистов (взрослых, детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.

3. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек көрсету мәселелері жөніндегі клиникалық хаттамаларға сәйкес, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, инфекциялық аурулары және (немесе) белгілері бар балаларды физикалық зерттеп-қарау (қарау, пальпация, перкуссия, аускультация) өткізу дағдылары.
4. Инфекциялық аурулары бар балалардағы аурулар және (немесе) патологиялық жағдайлар кезінде ағзалар мен жүйелердің қалыпты анатомиялық-функционалдық жай-күйін бағалай білу.
5. Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының "Бала жасындағы ауруларды кешенді басқару" бағдарламасы бойынша 5 жасқа дейінгі баланың жағдайын бағалай білу.
6. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық хаттамаларға сәйкес инфекциялық аурулары және (немесе) белгілері бар балаларды қарау және тексеру нәтижелерін, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, қарап-тексере білу.
7. Инфекциялық аурулары және (немесе) белгілері бар балаларды зертханалық және аспаптық зерттеулердің көлемін медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық хаттамаларға сәйкес, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, негіздей және жоспарлай білу.
8. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық хаттамаларға сәйкес жұқпалы аурулары және (немесе) белгілері бар балаларды зертханалық және аспаптық зерттеулердің нәтижелерін медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, түсіндіре және талдай білу.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (ересектер, балалар) инфекциялық аурулар кезінде медициналық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз жұқпалы аурулар дәрігерлеріне консультациялық көмек көрсету.
3. Басқа мамандықтағы дәрігерлерге инфекция саласындағы мәселелер бойынша кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Инфекционист дәрігерлер (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Инфекциялық аурулар (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Инфекциялық аурулар (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингілеу дағдыларын меңгеру.

3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области инфектологии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области инфектологии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения инфекционных заболеваний.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании медицинской помощи при инфекционных заболеваниях пациентам (взрослые, дети).
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам инфекционистам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области инфектологии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами инфекционистами (взрослыми и детскими).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Инфекционные болезни (взрослые, детские)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Инфекционные болезни (взрослые, детские)".

12. Кәсіптің карточкасы "7.4 инфекционист дәрігер":
Топтың коды:
2212-4
Қызмет атауының коды:
2212-4-001
Кәсіптің атауы:
7.4 инфекционист дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Инфекционист дәрігері" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Инфекциялық аурулары бар пациенттерге (ересектер, балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету, инфекциология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жасау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Эндокриндік аурулары бар Ересектер мен балаларға жоғары технологиялық медициналық қызметтерді көрсету
2. "Инфекциялық аурулар (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Инфекциялық аурулар (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
Эндокриндік аурулары бар Ересектер мен балаларға жоғары технологиялық медициналық қызметтерді көрсету
Дағды 1:
Инсулиндік сорғы терапиясы (PETE)
Машықтар:

12. Карточка профессии "7.4 Врач инфекционист":
Код группы:
2212-4
Код наименования занятия:
2212-4-001
Наименование профессии:
7.4 Врач инфекционист
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другимтиповых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач инфекционист (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи пациентам (взрослые, дети) с инфекционными заболеваниями, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области инфектологии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые, дети) с инфекционными заболеваниями
2. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Инфекционные болезни (взрослые, детские)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Инфекционные болезни (взрослые, детские)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Оказание высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые, дети) с инфекционными заболеваниями
Навык 1:
Помповая инсулинотерапия (далее - ПИТ)
Умения:

1. ЖТҚ үшін пациенттерді таңдау мүмкіндігі.
2. Инсулин сорғысын бағдарламалау параметрлерін есептеу мүмкіндігі:
1) инсулиннің күнделікті сорғы дозасы;
2) күнделікті базальды мөлшерлеме;
3) сағаттық базалық мөлшерлеме;
4) стандартты базальды режим;
5) уақытша базальды режим;
6) базальды профильдер;
7) көмірсулардың қатынасы;
8) сезімталдық факторы;
9) гликемияның мақсатты мәндері;
10) инсулин белсенділігінің уақыты.
3. XE есептеу мүмкіндігі, тағамдағы көмірсулардың граммы.
4. Инсулин сорғысын бағдарламалау дағдылары:
1) базальды режим;
2) уақытша базальды режим;
3) базальды профильдер;
4) көмірсулардың қатынасы;
5) сезімталдық факторы;
6) гликемияның мақсатты мәндері;
7) инсулин белсенділігінің уақыты;
8) болюс түрлері.
5. Пациенттерді СИТ қолдану бойынша оқыту дағдылары
6. Науқастарды нан бірліктерін, тағамдағы көмірсулардың граммдарын есептеуге үйрету дағдылары
7. PIT есептерін қалыптастыру және түсіндіру дағдылары.
8. PIT есептеріне негізделген PIT сәйкесінше түзету мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Инсулин сорғысының параметрлерін есептеу үшін PIT.​ov пайдалану көрсеткіштерін, қарсы көрсетілімдерін, артықшылықтарын білу:
1) инсулиннің күнделікті сорғы дозасы;
2) күнделікті базальды мөлшерлеме;
3) сағаттық базалық мөлшерлеме;
4) стандартты базальды режим;
5) уақытша базальды режим;
6) базальды профильдер;
7) көмірсулардың қатынасы;
8) сезімталдық факторы;
9) гликемияның мақсатты мәндері;
10) инсулин белсенділігінің уақыты;
11) болюс түрлері.
2. PIT есептері негізінде PIT түзету принциптерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Үздіксіз глюкоза мониторингі
Машықтар:
1. LMWH үшін науқастарды таңдау мүмкіндігі.
2. LMWH жүйесін орнату дағдылары.
3. Науқастарды LMWH қолдану бойынша оқыту мүмкіндігі.
4. NMG есептерін құру және түсіндіру дағдылары
5. LMWH есептері негізінде адекватты терапияны түзету мүмкіндігі
Білімдер:
1. LMWH түрлерін білу.
2. LMWH көрсеткіштерін, қарсы көрсетілімдерін және пайдасын білу.
3. ҰМГ жүйесінің жұмыс істеуінің негізгі принциптерін білу.
4. LMWH жүйесінің құрамдас бөліктерін білу.
5. ҰМГ қолдану ережелерін білу.
6. NMG есептерін интерпретациялау ережелерін білу.
7. LMWH есептері негізінде терапияны адекватты түзету ережелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
"Инфекциялық аурулар (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Инфекциялық аурулар (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Инфекциялық аурулар (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.

1. Подбирать пациентов для ПИТ.
2. Рассчитывать параметры для программирования инсулиновой помпы:
1) суточная помповая доза инсулина;
2) суточная базальная доза;
3) часовая базальная доза;
4) стандартный базальный режим;
5) временный базальный режим;
6) базальные профили;
7) углеводный коэффициент;
8) фактор чувствительности;
9) целевые значения гликемии;
10) время активности инсулина.
3. Расчитывать ХЕ, грамм углеводов в пище.
4. Навыки программирования параметров инсулиновой помпы:
1) базальный режим;
2) временный базальный режим;
3) базальные профили;
4) углеводный коэффициент;
5) фактор чувствительности;
6) целевые значения гликемии;
7) время активности инсулина;
8) типы болюсов.
5. Навыки обучения пациентов использованию ПИТ
6. Навыки обучения пациентов расчету Хлебных Единиц, граммов углеводов в пище
7. Навыки формирования и интерпретации отчетов ПИТ.
8. Адекватная коррекция ПИТ на основании отчетов ПИТ.
Знания:
1. Знание показаний, противопоказаний, преимуществ применения ПИТ расчета параметров инсулиновой помпы:
1) суточная помповая доза инсулина;
2) суточная базальная доза;
3) часовая базальная доза;
4) стандартный базальный режим;
5) временный базальный режим;
6) базальные профили;
7) углеводный коэффициент;
8) фактор чувствительности;
9) целевые значения гликемии;
10) время активности инсулина;
11) типы болюсов.
2. Знание принципов коррекции ПИТ на основании отчетов ПИТ
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Непрерывный мониторинг глюкозы (далее - НМГ)
Умения:
1. Отбирать пациентов для НМГ.
2. Навыки установки системы НМГ.
3. Обучать пациентов для использования НМГ.
4. Навыки формирования и интерпретации отчетов НМГ
5. Проводить адекватную коррекцию терапии на основании отчетов НМГ
Знания:
1. Знание видов НМГ.
2. Знание показаний, противопоказаний и преимуществ НМГ.
3. Знание основных принципов работы системы НМГ.
4. Знание компонентов системы НМГ.
5. Знание правил использования НМГ.
6. Знание правил интерпретации отчетов НМГ.
7. Знание правил адекватной коррекции терапии на основании отчетов НМГ.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Инфекционные болезни (взрослые, детские)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Инфекционные болезни (взрослые, детские)".
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Инфекционные болезни (взрослые, детские)".

5. Жаңа әдістер мен технологияларды келісу және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Инфекциялық аурулар (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
Дағды 1:
Инфекциялық аурулар кезінде медициналық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
Машықтар:
Дәлелдерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде жұқпалы аурулар кезінде медициналық көмек көрсетуді қамтамасыз ету саласындағы стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтарды және әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
2. Республика және халықаралық ынтымақтастық деңгейінде инфекциялық қызметті дамыту және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулар мен әдістемелік ұсыныстар.
2. Медициналық көмектің сапасын бағалау әдістері, оның ішінде аудит және диагностика мен емдеудің тиімділігін бағалау, этикалық стандарттар және пациенттердің құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Инфекциялық аурулар кезінде медициналық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Машықтар:
1. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқауларға сараптама/рецензия жүргізу.
2. Стандарттарды, хаттамаларды және нұсқауларды жақсарту бойынша ұсыныстарды тұжырымдау және оларға өзгерістер немесе толықтырулар ұсыну.
3. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы туралы сараптамалық қорытынды қалыптастыру.
4. Қызметкерлерді оқыту және олардың сәтті орындалуын бақылау арқылы клиникалық тәжірибеге өзгерістер енгізу процесін қолдау.
Білімдер:
1. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқауларды сараптау/рецензиялау ережелері мен әдістері.
2. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы бойынша сараптамалық қорытынды қалыптастыру қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Дағды 1:
Оқытушылық қызметке қатысу
Машықтар:
1. Медицина қызметкерлерінің біліктілігін арттыру.

5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Инфекционные болезни (взрослые, детские)"
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании медицинской помощи при инфекционных заболеваниях.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения оказания медицинской помощи при инфекционных заболеваниях на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации инфекционной службы на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.
2. Методы оценки качества медицинской помощи, включая аудит и оценка эффективности диагностики и лечения, этические стандарты и права пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании медицинской помощи при инфекционных заболеваниях.
Умения:
1. Проводить экспертизу/рецензирование стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Формулировать рекомендации по улучшению стандартов, протоколов и инструкций, а также предложить изменения или дополнения к ним.
3. Формировать экспертное заключение о качестве разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
4. Поддерживать процесс внедрения изменений в клиническую практику, обучая персонал и следя за их успешным выполнением.
Знания:
1. Правила и методы экспертизы/рецензирования стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Правила формирования экспертного заключения по качеству разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Академическая деятельность в области здравоохранения
Навык 1:
Участие в преподавательской деятельности
Умения:
1. Повышать квалификацию медицинских работников.

14. Кәсіптің карточкасы "7.3 инфекционист дәрігер (ересектер)":
Топтың коды:
2212-4
Қызмет атауының коды:
2212-4-002
Кәсіптің атауы:
7.3 инфекционист дәрігер (ересектер)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Инфекционист дәрігері (ересектер)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Инфекциялық аурулары бар пациенттерге (ересектер) білікті, мамандандырылған медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Инфекционист дәрігерлердің (ересектер) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Инфекционист дәрігерлер (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Инфекционист дәрігерлердің (ересектер)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
Инфекционист дәрігерлердің (ересектер) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Дағды 1:
Инфекционист дәрігерлердің (ересектер ) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Инфекциялық аурулары және (немесе) белгілері бар ересектердің (олардың заңды өкілдерінен) шағымдарды, өмір тарихы мен ауруларды, эпидемиологиялық анамнезді жинай білу.
2. Инфекциялық аурулары және (немесе) белгілері бар ересектердің (олардың заңды өкілдерінен) алынған ақпаратты түсіндіру және талдай білу.

14. Карточка профессии "7.3 Врач инфекционист (взрослый)":
Код группы:
2212-4
Код наименования занятия:
2212-4-002
Наименование профессии:
7.3 Врач инфекционист (взрослый)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другимтиповых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач инфекционист (взрослый)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи пациентам (взрослые) с инфекционными заболеваниями.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей инфекционистов (взрослых).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами инфекционистами (взрослыми).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей инфекционистов (взрослых)
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей инфекционистов (взрослых).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей инфекционистов (взрослых).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами инфекционистами (взрослыми,) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей инфекционистов (взрослых) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.

3. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек көрсету мәселелері жөніндегі клиникалық хаттамаларға сәйкес, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, инфекциялық аурулары және (немесе) белгілері бар ересектерді физикалық зерттеп-қарау (қарау, пальпация, перкуссия, аускультация) өткізу дағдылары.
4. Инфекциялық аурулары бар ересектердегі аурулар және (немесе) патологиялық жағдайлар кезінде ағзалар мен жүйелердің қалыпты анатомиялық-функционалдық жай-күйін бағалай білу.
5. Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының "Бала жасындағы ауруларды кешенді басқару" бағдарламасы бойынша 5 жасқа дейінгі баланың жағдайын бағалай білу.
6. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық хаттамаларға сәйкес инфекциялық аурулары және (немесе) белгілері бар ересектердегі қарау және тексеру нәтижелерін, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, қарап-тексере білу.
7. Инфекциялық аурулары және (немесе) белгілері бар ересектерді зертханалық және аспаптық зерттеулердің көлемін медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық хаттамаларға сәйкес, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, негіздей және жоспарлай білу.
8. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық хаттамаларға сәйкес жұқпалы аурулары және (немесе) белгілері бар ересектерді зертханалық және аспаптық зерттеулердің нәтижелерін медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, түсіндіре және талдай білу.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (ересектер) инфекциялық аурулар кезінде медициналық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз жұқпалы аурулар дәрігерлеріне консультациялық көмек көрсету.
3. Басқа мамандықтағы дәрігерлерге инфекция саласындағы мәселелер бойынша кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Инфекционист дәрігерлер (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Инфекциялық аурулар (ересектер)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Инфекциялық аурулар (ересектер)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингілеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Инфекциялық аурулар (ересектер)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.

3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области инфектологии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области инфектологии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения инфекционных заболеваний.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании медицинской помощи при инфекционных заболеваниях пациентам (взрослые).
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам инфекционистам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области инфектологии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами инфекционистами (взрослыми).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Инфекционные болезни (взрослые)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Инфекционные болезни (взрослые)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Инфекционные болезни (взрослые)".

"Инфекционист дәрігері (ересектер)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Инфекциялық аурулары бар пациенттерге (ересектер) білікті, мамандандырылған медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету, инфекциология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жасау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Эндокриндік аурулары бар Ересектер жоғары технологиялық медициналық қызметтерді көрсету
2. "Инфекциялық аурулар (ересектер)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Инфекциялық аурулар (ересектер)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
Эндокриндік аурулары бар Ересектер жоғары технологиялық медициналық қызметтерді көрсету
Дағды 1:
Инсулиндік сорғы терапиясы (PETE)
Машықтар:
1. ЖТҚ үшін пациенттерді таңдау мүмкіндігі.
2. Инсулин сорғысын бағдарламалау параметрлерін есептеу мүмкіндігі:
1) инсулиннің күнделікті сорғы дозасы;
2) күнделікті базальды мөлшерлеме;
3) сағаттық базалық мөлшерлеме;
4) стандартты базальды режим;
5) уақытша базальды режим;
6) базальды профильдер;
7) көмірсулардың қатынасы;
8) сезімталдық факторы;
9) гликемияның мақсатты мәндері;
10) инсулин белсенділігінің уақыты.
3. XE есептеу мүмкіндігі, тағамдағы көмірсулардың граммы.
4. Инсулин сорғысын бағдарламалау дағдылары:
1) базальды режим;
2) уақытша базальды режим;
3) базальды профильдер;
4) көмірсулардың қатынасы;
5) сезімталдық факторы;
6) гликемияның мақсатты мәндері;
7) инсулин белсенділігінің уақыты;
8) болюс түрлері.
5. Пациенттерді СИТ қолдану бойынша оқыту дағдылары
6. Науқастарды нан бірліктерін, тағамдағы көмірсулардың граммдарын есептеуге үйрету дағдылары

Квалификация "Врач инфекционист (взрослый)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи пациентам (взрослые) с инфекционными заболеваниями, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области инфектологии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые) с инфекционными заболеваниями
2. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Инфекционные болезни (взрослые)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Инфекционные болезни (взрослые)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Оказание высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые) с инфекционными заболеваниями
Навык 1:
Помповая инсулинотерапия (далее - ПИТ)
Умения:
1. Подбирать пациентов для ПИТ.
2. Рассчитывать параметры для программирования инсулиновой помпы:
1) суточная помповая доза инсулина;
2) суточная базальная доза;
3) часовая базальная доза;
4) стандартный базальный режим;
5) временный базальный режим;
6) базальные профили;
7) углеводный коэффициент;
8) фактор чувствительности;
9) целевые значения гликемии;
10) время активности инсулина.
3. Расчитывать ХЕ, грамм углеводов в пище.
4. Навыки программирования параметров инсулиновой помпы:
1) базальный режим;
2) временный базальный режим;
3) базальные профили;
4) углеводный коэффициент;
5) фактор чувствительности;
6) целевые значения гликемии;
7) время активности инсулина;
8) типы болюсов.
5. Навыки обучения пациентов использованию ПИТ
6. Навыки обучения пациентов расчету Хлебных Единиц, граммов углеводов в пище

"Инфекционист дәрігері (балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Инфекциялық аурулары бар пациенттерге (балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Инфекционист дәрігерлердің (балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Инфекционист дәрігерлер (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Инфекционист дәрігерлердің (балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
Инфекционист дәрігерлердің (балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Дағды 1:
Инфекционист дәрігерлердің (балалара) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Инфекциялық аурулары және (немесе) белгілері бар балалардан (олардың заңды өкілдерінен) шағымдарды, өмір тарихы мен ауруларды, эпидемиологиялық анамнезді жинай білу.
2. Инфекциялық аурулары және (немесе) белгілері бар балалардан (олардың заңды өкілдерінен) алынған ақпаратты түсіндіру және талдай білу.
3. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек көрсету мәселелері жөніндегі клиникалық хаттамаларға сәйкес, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, инфекциялық аурулары және (немесе) белгілері бар балаларды физикалық зерттеп-қарау (қарау, пальпация, перкуссия, аускультация) өткізу дағдылары.
4. Инфекциялық аурулары бар балалардағы аурулар және (немесе) патологиялық жағдайлар кезінде ағзалар мен жүйелердің қалыпты анатомиялық-функционалдық жай-күйін бағалай білу.
5. Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының "Бала жасындағы ауруларды кешенді басқару" бағдарламасы бойынша 5 жасқа дейінгі баланың жағдайын бағалай білу.
6. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық хаттамаларға сәйкес инфекциялық аурулары және (немесе) белгілері бар балаларды қарау және тексеру нәтижелерін, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, қарап-тексере білу.
7. Инфекциялық аурулары және (немесе) белгілері бар балаларды зертханалық және аспаптық зерттеулердің көлемін медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық хаттамаларға сәйкес, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, негіздей және жоспарлай білу.

Квалификация "Врач инфекционист (детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи пациентам (дети) с инфекционными заболеваниями.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей инфекционистов (детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами инфекционистами (детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей инфекционистов (детских)
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей инфекционистов (детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей инфекционистов (детских).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами инфекционистами (детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей инфекционистов (детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области инфектологии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области инфектологии.

2212-4
Қызмет атауының коды:
2212-4-003
Кәсіптің атауы:
7.4 инфекционист дәрігер (балалар)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Инфекционист дәрігері (балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Инфекциялық аурулары бар пациенттерге (балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету, инфекциология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жасау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Эндокриндік аурулары бар балаларға жоғары технологиялық медициналық қызметтерді көрсету
2. "Инфекциялық аурулар (балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Инфекциялық аурулар (балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
Эндокриндік аурулары бар балаларға жоғары технологиялық медициналық қызметтерді көрсету
Дағды 1:
Инсулиндік сорғы терапиясы (PETE)
Машықтар:

2212-4
Код наименования занятия:
2212-4-003
Наименование профессии:
7.4 Врач инфекционист (детский)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другимтиповых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач инфекционист (детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи пациентам (дети) с инфекционными заболеваниями, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области инфектологии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (дети) с инфекционными заболеваниями
2. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Инфекционные болезни (детские)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Инфекционные болезни (детские)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Оказание высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (дети) с инфекционными заболеваниями
Навык 1:
Помповая инсулинотерапия (далее - ПИТ)
Умения:

2) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
3) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі
4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы
5) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Кардиология (ересектер, балалар)
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86101024
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.2 Дәрігерлік практика және стоматология саласындағы қызмет
86.22 Арнайы дәрігерлік практика
86.22.0 Арнайы дәрігерлік практика
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіптік стандарт Қазақстан Республикасында жүрек-қантамыр жүйесі аурулары бар пациенттерге (ересектер, балалар) кардиологиялық көмекті ұйымдастыру және көрсету жөніндегі маманның кәсіптік құзыреті саласындағы талаптарды белгілейді, оның ішінде профилактика, диагностика, емдеу, оңалту, медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу. кардиология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілер. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 дәрігер кардиолог - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.2 дәрігер-кардиолог - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.3 дәрігер-кардиолог - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.4 дәрігер-кардиолог - 7 СБШ-нің деңгейі
5) 7.2 дәрігер-кардиолог (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
6) 7.3 дәрігер-кардиолог (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
7) 7.4 дәрігер-кардиолог (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
9) 7.2 дәрігер-кардиолог (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
10) 7.3 дәрігер-кардиолог (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
11) 7.4 дәрігер-кардиолог (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 дәрігер кардиолог":
Топтың коды:
2211-3
Қызмет атауының коды:
2211-3-003
Кәсіптің атауы:
7.1 дәрігер кардиолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер" біліктілігі "Кардиология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентурада оқу кезінде. Бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі қажет емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен жүрек-қан тамырлары ауруларының алдын алу, диагностикалау, емдеу, пациенттерді (ересектер, балалар) медициналық оңалту
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

2) МСКО – Международная стандартная классификация образования;
3) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
4) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Кардиология (взрослая, детская)
5. Код профессионального стандарта: Q86101024
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.2 Деятельности в области врачебной практики и стоматологии
86.22 Специальная врачебная практика
86.22.0 Специальная врачебная практика
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по организации и оказанию кардиологической помощи в Республике Казахстан пациентам (взрослые, дети) с заболеваниями сердечно-сосудистой системы, включая профилактику, диагностику, лечение, реабилитацию, экспертизу объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области кардиологии. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач-кардиолог - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач-кардиолог - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач-кардиолог - 7 уровень ОРК;
4) 7.4 Врач-кардиолог - 7 уровень ОРК;
5) 7.2 Врач-кардиолог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
6) 7.3 Врач-кардиолог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
7) 7.4 Врач-кардиолог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
8) 7.2 Врач-кардиолог (детский) - 7 уровень ОРК;
9) 7.3 Врач-кардиолог (детский) - 7 уровень ОРК;
10) 7.4 Врач-кардиолог (детский) - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач-кардиолог":
Код группы:
2211-3
Код наименования занятия:
2211-3-003
Наименование профессии:
7.1 Врач-кардиолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другими типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
врач-резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Кардиология (взрослая, детская)". Опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение сердечно-сосудистых заболеваний, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, үйде, медициналық ұйымнан тыс жерде, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда білікті және мамандандырылған кардиологиялық көмек көрсету
2. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен кардиологиялық көмек көрсету кезінде алдын алу іс-шараларын жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықты қалыптастырудың, санитарлық-гигиеналық ағартудың және халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есептік-есептік медициналық құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, үйде, медициналық ұйымнан тыс жерде, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда білікті және мамандандырылған кардиологиялық көмек көрсету
Дағды 1:
Пациенттерде (ересектер, балалар) жүрек-қантамыр жүйесі ауруларының диагностикасын қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Шағымдарды, өмір және ауру анамнезін жинау кезінде алынған ақпаратты талдау және алынған ақпаратты қарап - тексеру нәтижелерімен біріктіре білу.
2. Бекітілген шкалалар мен тәуекелдерді бағалау құралдарын қолдана отырып, жүрек-қан тамырлары қаупін бағалай білу (тәлімгердің қадағалауымен).
3. Дені сау және әртүрлі аурулары бар пациенттердің жүрек-қантамыр жүйесіне ерекше назар аудара отырып, зерттелуші жағдайының клиникалық көрсеткіштерін анықтау және бақылай білу (тәлімгердің бақылауымен).
4. Маңызды клиникалық ақпаратты бөліп көрсете білу.
5. Анықталған кардиологиялық синдромдарды негіздеу және жазу, алдын ала диагнозды тұжырымдай білу (тәлімгердің қадағалауымен).
6. Қолданыстағы клиникалық хаттамалар мен нұсқаулықтарды ескере отырып, жүрек-қан тамырлары патологиясы бар пациентті зерттеп-қараудың жоспарын құра білу (тәлімгердің қадағалауымен).
7. Жүрек-тамыр жүйесі аурулары бар пациенттер үшін дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды пайдаланудың тиімділігі мен қауіпсіздігіне мониторинг жүргізу.
8. Кардиологияда қолданылатын зертханалық, инвазивті емес және инвазивті аспаптық диагностикалық әдістерді жүргізуге қарсы көрсеткіштерді анықтау.
9. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек көрсету мәселелері жөніндегі клиникалық хаттамаларға сәйкес жүрек-қантамыр жүйесі тарапынан аурулары және (немесе) белгілері бар пациенттерді маман дәрігерлерге консультацияға жіберу үшін көрсеткіштерді айқындау.

1. Оказание квалифицированной и специализированной кардиологической помощи в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, на дому, вне медицинской организации, в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
2. Проведение профилактических мероприятий при оказании кардиологической помощи, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Трудовая функция 1:
Оказание квалифицированной и специализированной кардиологической помощи в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, на дому, вне медицинской организации, в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Обеспечение диагностики заболеваний сердечно-сосудистой системы у пациентов (взрослые, дети).
Умения:
1. Анализировать информацию, полученную при сборе жалоб, анамнеза жизни и заболевания и интегрировать полученную информацию с результатами осмотра.
2. Оценивать сердечно-сосудистый риск, используя, утвержденные шкалы и инструменты для оценки рисков.
3. Выявлять и вести мониторинг клинические показатели состояния обследуемого, уделяя особое внимание сердечно-сосудистой системе как у здоровых, так и у пациентов с различными заболеваниями.
4. Выделять важную клиническую информацию.
5. Обосновывать и записывать выявленные кардиологические синдромы и формулировать предварительный диагноз.
6. Составлять план комплексного обследования пациента с сердечно-сосудистой патологией с учетом действующих клинических протоколов и руководств.
7. Определять показания к проведению лабораторных, неинвазивных и инвазивных инструментальных методов диагностики, используемых в кардиологии.
8. Определять противопоказания к проведению лабораторных, неинвазивных и инвазивных инструментальных методов диагностики, используемых в кардиологии.
9. Определять показания для направления пациентов с заболеваниями и (или) симптомами со стороны сердечно-сосудистой системы на консультацию к врачам-специалистам в соответствии с действующим порядком оказания медицинской помощи, клиническими протоколами по вопросам оказания медицинской помощи.

10. Кардиохирургиялық және интервенциялық араласуларды жүргізу үшін көрсеткіштерді немесе қарсы көрсеткіштерді анықтау.
11. Науқасты диагностикалық зерттеуге дайындау.
12. Диагностикалық зерттеулерге дейін және одан кейін пациенттерді басқару тактикасын анықтаңыз.
13. Диагностикалық зерттеулер жүргізу кезінде асқынулардың клиникалық белгілерін анықтаңыз.
14. Кардиологияда қолданылатын зертханалық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіріңіз.
15. Кардиологияда қолданылатын инвазивті емес және инвазивті аспаптық диагностикалық әдістердің нәтижелерін түсіндіріңіз.
16. Жетекші жүрек белгілері мен синдромдары бойынша дифференциалды диагноз қойыңыз.
17. 6. Жүрек-қантамырлары ауруларының синдромдарын білу.
Жүрек-қантамыр ауруларының қазіргі классификацияларын және АХЖ-10 білуі.
18. Ішкі аурулар, хирургия және гинекология клиникасында жетекші синдромдар бойынша дифференциалды диагноз қою.
19. Тиісті мамандардың консультативтік қорытындысын негіздеу және медициналық құжаттамада ресімдеу.
Білімдер:
1. Жүрек пен қан тамырларының анатомиялық-функционалдық жағдайы қалыпты және жүрек-қан тамырлары ауруларында.
2. Жүрек-тамыр жүйесі ауруларының этиологиясы, патогенезі. Клиникалық көрінісі, жүрек-қан тамырлары патологиясындағы асқынулардың ерекшеліктері.
3. Жүрек-қантамыр жүйесін Зерттеудің физикалық әдістері.
4. Жүрек-қан тамырлары ауруларының синдромдары.
5. Жүрек-қан тамырлары аурулары мен АХЖ-10 заманауи классификациясы.
6. Медициналық көрсеткіштер немесе қарсы көрсеткіштер, жүрек-тамыр жүйесі ауруларында зертханалық және аспаптық зерттеу әдістерін жүргізу алгоритмі.
7. Жүрек-қан тамырлары ауруларын диагностикалау мен емдеудің интервенциялық және хирургиялық әдістеріне арналған медициналық көрсеткіштер немесе қарсы көрсеткіштер.
8. Асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың белгілері мен синдромдары, соның ішінде жүрек-қан тамырлары аурулары бар науқастарда диагностикалық процедуралар кезінде мүмкін болатын ауыр және күтпеген.
9. Тиісті мамандардың жоспарлы және шұғыл консультацияларына көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерде (ересектер, балалар)жүрек - қантамыр жүйесі ауруларын емдеуді қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Белгіленген диагнозды, жасты, клиникалық көріністі ескере отырып, науқасты фармакологиялық емес емдеу жоспарын жасау.
2. Аурудың даму қаупі факторларын төмендету үшін дәрілік емес емдеудің тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
3. Белгіленген диагнозды, жасты, клиникалық көріністі ескере отырып, диетаны тағайындау.

10. Определять показания или противопоказания для проведения кардиохирургических и интервенционых вмешательств.
11. Подготавливать пациента к диагностическому исследованию.
12. Определять тактику ведения пациентов до и после диагностических исследований.
13. Выявлять клинические симптомы осложнений при проведении диагностических исследований.
14. Интерпретировать результаты лабораторных исследований, используемых в кардиологии.
15. Интерпретировать результаты неинвазивных и инвазивных инструментальных методов диагностики, используемых в кардиологии.
16. Проводить дифференциальный диагноз по ведущим кардиологическим симптомам и синдромам.
17. Обосновывать клинический диагноз и оформлять в соответствии с действующими классификациями и МКБ-10.
18. Проводить дифференциальный диагноз по ведущим синдромам в клинике внутренних болезней, хирургии и гинекологии.
19. Обосновывать и оформлять в медицинской документации консультативное заключение соответствующих специалистов.
Знания:
1. Анатомо-функциональное состояние сердца и сосудов в норме и при заболеваниях сердечно-сосудистой системы.
2. Этиология, патогенез заболеваний сердечно-сосудистой системы. Клиническая картина, особенности течения осложнений при сердечно-сосудистой патологии.
3. Физикальные методы исследования сердечно-сосудистой системы.
4. Синдромы заболеваний сердечно-сосудистой системы.
5. Современные классификации сердечно-сосудистых заболеваний и МКБ-10.
6. Медицинские показания или противопоказания, алгоритм проведения лабораторных и инструментальных методов исследований при заболеваниях сердечно-сосудистой системы.
7. Медицинские показания или противопоказания для интервенционных и хирургических методов диагностики и лечения заболеваний сердечно-сосудистой системы.
8. Симптомы и синдромы осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возможных при проведении диагностических процедур у пациентов с заболеваниями сердечно-сосудистой системы.
9. Показания к плановой и экстренной консультации соответствующих специалистов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение лечения заболеваний сердечно-сосудистой системы у пациентов (взрослые, дети)
Умения:
1. Разрабатывать план немедикаментозного лечения пациента с учетом установленного диагноза, возраста, клинической картины.
2. Оценивать эффективность и безопасность немедикаментозного лечения на снижение факторов риска развития заболевания.
3. Назначать диету с учетом установленного диагноза, возраста, клинической картины.

4. Белгіленген диагнозды, жасты, клиникалық көріністі ескере отырып, науқасты дәрі-дәрмекпен емдеу жоспарын жасау.
5. Дәрі-дәрмекпен емдеудің тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау және түзету жүргізу.
6. Дәрілік заттардың фармакологиялық әсері мен өзара әрекеттесуін талдау.
7. Жүрек-тамыр жүйесі аурулары бар пациенттер үшін дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды пайдаланудың тиімділігі мен қауіпсіздігіне мониторинг жүргізу.
8. Дәрілік препараттарды енгізу көлемі мен жылдамдығын, оның ішінде инфузоматты пайдалана отырып есептеуді орындау.
9. Жүрек-қан тамырлары аурулары бар науқастарды емдеуді тағайындау және бақылау.
10. Интервенциялық және хирургиялық араласулар үшін көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау, жүрек-қан тамырлары аурулары бар науқастарды араласуға дайындау жоспарын әзірлеу.
11. Жүрек-қантамыр жүйесі аурулары бар науқастарды операциядан кейінгі басқарудың хирург-дәрігерлері әзірлеген жоспарын орындау.
12. Операциядан кейінгі асқынулардың алдын алу және (немесе) емдеу.
13. Паллиативтік медициналық көмек көрсету кезінде ауырсынуды және басқа да ауыр симптомдарды емдеуді жүргізу.
14. Маман дәрігерлермен және өзге де медицина қызметкерлерімен өзара іс-қимыл жасау кезінде паллиативтік медициналық көмек көрсетуге қатысу.
15. Медициналық көмек көрсету үшін жүрек-қантамыр жүйесі аурулары бар пациенттерді стационарларға немесе паллиативтік көмек көрсету үшін күндізгі стационар жағдайында жіберу үшін көрсеткіштерді айқындау.
Білімдер:
1. Жүрек-қантамыр жүйесі ауруларының дәрілік емес терапиясының принциптері мен әдістері, көрсеткіштері мен қарсы көрсетілімдері, ықтимал асқынулар мен жанама әсерлер.
2. Жүрек-қан тамырлары патологиясы бар науқастарды дәрі-дәрмекпен емдеу әдістері.
3. Жүрек-қан тамырлары патологиясы бар науқастарда дәрілік терапияның ықтимал асқынулары мен жанама әсерлері.
4. Жүрек-қантамыр жүйесінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттер үшін дәрілік препараттарды, дәрілік емес терапияны, хирургиялық араласуды қолдану кезектілігі.
5. Фармакокинетика, фармакодинамика, фармакогенетика, көрсеткіштер, қарсы көрсеткіштер, өзара әрекеттесулер, жанама әсерлер және жүрек-қан тамырлары препараттарының уыттылығы.
6. Жасына, пациенттің профиліне, қатар жүретін ауруларға, генетикалық фонға және этникалық тегіне байланысты препаратты немесе препараттардың комбинациясын жеке таңдау принциптері.
7. Кардиоваскулярлық емес препараттардың жүрек-қан тамырлары жанама әсерлері.
8. Дәрілік заттардың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау үшін диагностикалық сынақтарды түсіндіру (зертханалық зерттеулер, ЭКГ, гемодинамикалық мониторинг, эхокардиография).

4. Разрабатывать план медикаментозного лечения пациента с учетом установленного диагноза, возраста, клинической картины.
5. Оценивать эффективность и безопасность медикаментозного лечения и проводить коррекцию.
6. Анализировать фармакологическое действие и взаимодействие лекарственных препаратов.
7. Проводить мониторинг эффективности и безопасности использования лекарственных препаратов и медицинских изделий для пациентов с заболеваниями сердечно-сосудистой системы.
8. Выполнять расчет объема и скорости введения лекарственных препаратов, в том числе с использованием инфузомата.
9. Назначать и контролировать лечение пациентов с заболеваниями сердечно-сосудистой системы.
10. Определять показания и противопоказания для интервенционных и хирургических вмешательств, разрабатывать план подготовки пациентов с заболеваниями сердечно-сосудистой системы к вмешательствам.
11. Выполнять разработанный врачами-хирургами план послеоперационного ведения пациентов с заболеваниями сердечно-сосудистой системы.
12. Проводить профилактику и (или) лечение послеоперационных осложнений.
13. Проводить лечение боли и других тягостных симптомов при оказании паллиативной медицинской помощи.
14. Участвовать в оказании паллиативной медицинской помощи при взаимодействии с врачами-специалистами и иными медицинскими работниками.
15. Определять показания для направления пациентов с заболеваниями сердечно-сосудистой системы для оказания медицинской помощи в стационары или в условиях дневного стационара для оказания паллиативной помощи.
Знания:
1. Принципы и методы немедикаментозной терапии заболеваний сердечно-сосудистой системы, показания и противопоказания, возможные осложнения и побочные действия.
2. Методы медикаментозного лечения пациентов с сердечно-сосудистой патологией.
3. Возможные осложения и побочные эффекты медикаментозной терапии у пациентов с сердечно-сосудистой патологией.
4. Последовательность применения лекарственных препаратов, немедикаментозной терапии, хирургического вмешательства для пациентов с заболеваниями и (или) состояниями сердечно-сосудистой системы.
5. Фармакокинетика, фармакодинамика, фармакогенетика, показания, противопоказания, взаимодействия, побочные эффекты и токсичность сердечно-сосудистых препаратов.
6. Принципы индивидуального выбора препарата или комбинации препаратов в зависимости от возраста, профиля пациента, сопутствующих заболеваний, генетического фона и этнической принадлежности.
7. Сердечно-сосудистые побочные эффекты некардиоваскулярных препаратов.
8. Интерпретация диагностических тестов для оценки эффективности и безопасности лекарств (лабораторные исследования, ЭКГ, гемодинамический мониторинг, эхокардиография).

9. Жүрек-қан тамырлары патологиясының фармакотерапиясының негізі ретінде дәлелді медицинаның принциптері.
10. Кардиологияда қолданылатын дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдардың әсер ету механизмдері, тағайындауға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
11. Ықтимал асқынулар мен жанама әсерлер, соның ішінде жүрек-қан тамырлары аурулары бар науқастарда ауыр және күтпеген.
12. Дәрілік емес және фармакологиялық емдеудің тиімділігі мен қауіпсіздік критерийлері.
13. Жүрек-қан тамырлары аурулары бар науқастарды тексеру немесе емдеу кезінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, соның ішінде ауыр және күтпеген жағдайлардың алдын алу және жою әдістері.
14. Жүрек-қан тамырлары ауруларына интервенциялық және хирургиялық араласуға арналған медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
15. Жүрек-қан тамырлары аурулары бар науқастарды операцияға дейінгі дайындау және операциядан кейінгі басқару.
16. Кардиологиядағы ауырсынуды басудың принциптері мен әдістері.
17. Паллиативті медициналық көмек көрсету үшін жүрек-қан тамырлары аурулары бар науқастарды жіберуге арналған көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Жүрек-тамыр жүйесі аурулары бар пациенттерге шұғыл және шұғыл түрде медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді талап ететін клиникалық өлім жағдайын (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды) қоса алғанда, өмірге қауіп төндіретін жағдайларды тану.
2. Өмірге қауіп төндіретін және шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді қажет ететін кардиологиядағы шұғыл жағдайларды тану
3. Шұғыл жағдайларда, оның ішінде төтенше жағдайларда пациенттерге шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
4. Өмірге, оның ішінде клиникалық өлімге қауіп төндіретін жағдайларда (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды тоқтату) шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
5. Негізгі жүрек-өкпе реанимациясының іс-шараларын орындау.
6. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолдану.
Білімдер:
1. Кардиологиядағы шұғыл жағдайлар: диагностикалық критерийлер; емдеу және алдын алу принциптері.
2. Жүрек-қантамыр жүйесі ауруларынан туындаған шұғыл жағдайларда, оның ішінде төтенше жағдайларда пациенттерге шұғыл түрде медициналық көмек көрсетудің қағидаттары мен әдістері.
3. Базалық жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу қағидалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен кардиологиялық көмек көрсету кезінде алдын алу іс-шараларын жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықты қалыптастырудың, санитарлық-гигиеналық ағартудың және халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
Дағды 1:
Пациенттерде (ересектер, балалар) жүрек-қантамыр жүйесі ауруларының алдын алуға бағытталған профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу. Инфекцияның алдын алу және инфекцияны бақылау.
Машықтар:

9. Принципы доказательной медицины как основы фармакотерапии сердечно-сосудистой патологии.
10. Механизмы действия лекарственных препаратов и медицинских изделий, применяемых в кардиологии, показания и противопоказания к назначению.
11. Возможные осложнения и побочные действия, в том числе серьезные и непредвиденные у пациентов с заболеваниями сердечно-сосудистой системы.
12. Критерии эффективности и безопасности немедикаментозного и фармакологического лечения.
13. Способы предотвращения и устранения осложнений, побочных действий, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших при обследовании или лечении пациентов с заболеваниями сердечно-сосудистой системы.
14. Медицинские показания и противопоказания для интервенционных и хирургических вмешательств при сердечно-сосудистых заболеваниях.
15. Предоперационная подготовка и послеоперационное ведение пациентов с заболеваниями сердечно-сосудистой системы.
16. Принципы и методы обезболивания в кардиологии.
17. Показания для направления пациентов с заболеваниями сердечно-сосудистой системы для оказания паллиативной медицинской помощи.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Оказание медицинской помощи в экстренной и неотложной форме пациентам при заболеваниях ссердечно-сосудистой системы
Умения:
1. Распознавание состояний, представляющих угрозу жизни, включая состояние клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания), требующих оказания медицинской помощи в экстренной форме.
2. Распознавать неотложные состояния в кардиологии, представляющие угрозу жизни и требующие оказания медицинской помощи в экстренной форме
3. Оказывать медицинскую помощь в неотложной форме пациентам при неотложных состояниях, в том числе в чрезвычайных ситуациях.
4. Оказывать медицинскую помощь в экстренной форме при состояниях, представляющих угрозу жизни, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания).
5. Выполнять мероприятия базовой сердечно-легочной реанимации.
6. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании медицинской помощи в экстренной форме.
Знания:
1. Неотложные состояния в кардиологии: диагностические критерии; принципы лечения и профилактики.
2. Принципы и методы оказания медицинской помощи в неотложной форме пациентам при неотложных состояниях, вызванных заболеваниями сердечно-сосудистой системы, в том числе в чрезвычайных ситуациях.
3. Правила проведения базовой сердечно-легочной реанимации
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение профилактических мероприятий при оказании кардиологической помощи, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Организация и проведение профилактических мероприятий, направленных на профилактику заболеваний сердечно-сосудистой системы у пациентов (взрослые, дети). Предупреждение инфекций и инфекционный контроль.
Умения:

1. Бастапқы профилактика үшін кардиваскулярлық асқынулар мен өлім-жітімнің ұсынылған тәуекел шкалаларын қолданыңыз.
2. Скринингтік кабинеттердің, жалпы практика дәрігерлерінің жұмысына қан айналымы жүйесі ауруларының даму қаупі топтарын анықтау мен қалыптастырудың қолданыстағы құралдарын енгізу.
3. Жүрек-қантамыр жүйесі аурулары бар пациенттер үшін "мектепті" ұйымдастыру дағдыларын меңгеру (денсаулық мектебі, коронарлық пациент мектебі).
4. Мерзімді және профилактикалық медициналық тексерулерге қатысу.
5. Медициналық көмекке байланысты инфекциялардың алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу (хирургиялық аймақтың инфекциясы, қан ағымының катетері, зәр шығару жүйесінің катетері, төменгі тыныс жолдарының инфекциясы, гемоконтактілі инфекциялар (В және С гепатиттері, АИТВ)".
6. Инфекциялардың алдын алу және инфекциялық бақылау, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының алдын алу жөніндегі іс-шараларға қатысу.
Білімдер:
1. Скринингті ұйымдастыру ережелері.
2. Жүрек-тамыр жүйесі ауруларының алдын алу принциптері.
3. Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтары.
4. Пациенттерде (ересектер, балалар) жүрек-қан тамырлары ауруларының алдын алу әдістері.
5. Денсаулық мектебінің оқу бағдарламаларын дайындау принциптері мен әдістемелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Аурулардың алдын алуға, салауатты өмір салтын қалыптастыруға, денсаулықты сақтауға және нығайтуға бағытталған білім беру, тәрбие және үгіт-насихат іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу.
Машықтар:
1. Жүрек-тамыр жүйесі ауруларының алдын алу мәселелері бойынша санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізу.
2. Өмірдің әртүрлі салаларында: тамақтану, су, санитарлық жағдайлар, тұрғын үй жағдайлары, жеке гигиена, сондай-ақ тиісті көрсетілімдерсіз антибиотиктерді қолданумен байланысты қауіптер туралы санитарлық талаптар, ережелер мен ұсынымдар туралы хабардар ету.
3. Пациенттер мен олардың заңды өкілдерін ұлттық, Халықаралық хаттамалар мен ұсынымдарға сәйкес вакциналар, олардың маңыздылығы, артықшылықтары мен ықтимал қауіптері туралы ақпаратпен қамтамасыз ету.
4. Тұрақты медициналық тексерулер мен скринингтік бағдарламалар туралы хабардар ету.
5. Денсаулықты сақтау, нығайту, санитарлық-гигиеналық мәдениетті арттыру мақсатында санитарлық-гигиеналық дағдыларды үйрету: гигиена мен қауіпсіздікті сақтау, оның ішінде стандартты сақтық шаралары (қол гигиенасы, Жөтел этикеті, жеке қорғаныс құралдары, қауіпсіз инъекция тәжірибесі қалдықтарды басқару, дезинфекция және зарарсыздандыру) тамақ қауіпсіздігі, инфекциялардың алдын алу.

1. Использовать рекомендуемые шкалы риска развития кардиваскулярных осложнений и смертности для первичной профилактики.
2. Внедрять в работу скрининговых кабинетов, врачей общей практики действующие инструменты выявления и формирования групп риска развития болезней системы кровообращения.
3. Владеть навыками организации "школы" для пациентов с заболеваниями сердечно-сосудистой системы (школа здоровья, школа коронарного пациента).
4. Участвовать в периодических и профилактических медицинских осмотрах.
5. Участвовать в организации и проведении мероприятий, направленных на профилактику инфекций, связанных с медицинской помощью (инфекции области хирургического вмешательства, катетер ассоциированные инфекции кровотока, катетер ассоциированные инфекции мочевыделительной системы, инфекции нижних дыхательных путей, гемоконтактные инфекции (гепатиты В и С, ВИЧ)".
6. Участвовать в мероприятиях по предупреждению инфекций и инфекционного контроля, предупреждению формирования противомикробной устойчивости.
Знания:
1. Правила организации скрининга.
2. Принципы профилактики заболеваний сердечно-сосудистой системы.
3. Целевые группы лиц, подлежащие скрининговым исследованиям.
4. Методы профилактики сердечно-сосудистых заболеваний у пациентов (взрослые, дети).
5. Принципы подготовки и методики проведения обучающих программ школы здоровья.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация и проведение образовательных, воспитательных и агитационных мероприятий, направленных на профилактику заболеваний, формирование здорового образа жизни, сохранение и укрепление здоровья.
Умения:
1. Проводить санитарно-просветительную работу по вопросам профилактики заболеваний сердечно-сосудистой системы.
2. Информировать о санитарных требованиях, правилах и рекомендациях для обеспечения безопасности и гигиены в различных сферах жизни: питание, вода, санитарные условия, жилищные условия, личная гигиена, а также о рисках, связанных с применением антибиотиков без должных показаний.
3. Обеспечивать пациентов и их законных представителей информацией о вакцинах, их значимости, преимуществах и возможных рисках в соответствии с национальными, международными протоколами и рекомендациями.
4. Информировать о регулярных медицинских обследованиях и скрининговых программах.
5. Обучать санитарно-гигиеническим навыкам с целью сохранения, укрепления здоровья, повышения санитарно-гигиенической культуры: поддержание гигиены и безопасности, включающее стандартные меры предосторожности (гигиена рук, этикет кашля, средства индивидуальной защиты, практика безопасных инъекций управление отходами, дезинфекция и стерилизация) безопасности пищи, профилактике инфекций.

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2021 жылғы 31 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-139 бұйрығы"Қазақстан Республикасында кардиологиялық, интервенциялық кардиологиялық, интервенциялық аритмологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 6 қаңтарда № 26401 болып тіркелді.)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Дәрігер кардиолог (ересектер мен балалар)
7
Дәрігер кардиолог (ересектер)
7
Дәрігер кардиолог (балалар)

Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 декабря 2021 года № ҚР ДСМ-139 "Об утверждении стандарта организации оказания кардиологической, интервенционно кардиологической, интервенционно аритмологической и кардиохирургической помощи в Республике Казахстан", (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 января 2022 года № 26401).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач кардиолог (взрослый и детский)
7
Врач кардиолог (взрослый)
7
Врач кардиолог (детский)

10. Кәсіптің карточкасы "7.2 дәрігер-кардиолог ":
Топтың коды:
2211-3
Қызмет атауының коды:
2211-3-003
Кәсіптің атауы:
7.2 дәрігер-кардиолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер кардиолог" біліктілігі. Бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі қажет емес. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жүрек-тамыр жүйесі аурулары бар пациенттердің (ересектер, балалар) профилактикасы, диагностикасы, лечение, медициналық оңалтуы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. ҚР диагностикасы мен емдеудің қолданыстағы хаттамаларына және халықаралық ұсынымдарға сәйкес ересектердегі амбулаториялық және стационарлық жағдайларда жүрек - қантамыр жүйесі ауруларының диагностикасын қамтамасыз ету
2. Пациенттерде (ересектер, балалар) жүрек-қантамыр жүйесі ауруларын емдеуді қамтамасыз ету.
3. Кардиологиялық аурулары бар пациенттерге қатысты медициналық сараптамалар жүргізу.
4. Ересектер мен балалардағы жүрек-қантамыр жүйесі ауруларының алғашқы және қайталама профилактикасын қамтамасыз ету.
5. Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
ҚР диагностикасы мен емдеудің қолданыстағы хаттамаларына және халықаралық ұсынымдарға сәйкес ересектердегі амбулаториялық және стационарлық жағдайларда жүрек - қантамыр жүйесі ауруларының диагностикасын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Пациенттерге сұрақ қою және тексеру кезінде жүрек-қантамыр жүйесі ауруларының белгілерін анықтау, жетекші кардиологиялық синдромдарды оқшаулау және алдын ала диагнозды ресімдеу
Машықтар:

10. Карточка профессии "7.2 Врач-кардиолог":
Код группы:
2211-3
Код наименования занятия:
2211-3-003
Наименование профессии:
7.2 Врач-кардиолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другими типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач кардиолог (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями сердечно-сосудистой системы,
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечение диагностики заболеваний сердечно-сосудистой системы в амбулаторных и стационарных условиях у взрослых в соответствии с действующими протоколами диагностики и лечения РК и международными рекомендациями
2. Обеспечение лечения заболеваний сердечно-сосудистой системы у пациентов (взрослые, дети).
3. Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов с кардиологическими заболеваниями.
4. Обеспечение первичной и вторичной профилактики заболеваний сердечно-сосудистой системы у пациентов (взрослые, дети).
5. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Обеспечение диагностики заболеваний сердечно-сосудистой системы в амбулаторных и стационарных условиях у взрослых в соответствии с действующими протоколами диагностики и лечения РК и международными рекомендациями
Навык 1:
Выявление признаков заболеваний сердечно-сосудистой системы при расспросе и осмотре пациентов, выделение ведущих кардиологических синдромов и оформление предварительного диагноза
Умения:

1. Кардиолог дәрігерлердің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Кардиологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Кардиолог дәрігерлердің (ересектер, балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
3. Кардиологиядағы функционалды диагностика: жүктеме ЭКГ тест, кардиопульмональды тест, Холтер ЭКГ мониторингі, қан қысымының тәуліктік мониторингі.
4. Кардиологиядағы ультрадыбыстық диагностика: (эхокардиография, күйзеліс-эхокардиография, өңеш арқылы жүргізілетін эхокардиография, қан тамырларын зерттеу)
5. Ересектер мен балалардың пациенттердің кардиологиясындағы оңалту.
6. Кардиологиядағы радиологиялық диагностика (КТ, МРТ, ядролық әдістер).
7. Кардиологиядағы қарқынды терапия және реанимация
Еңбек функциясы 1:
Кардиолог дәрігерлердің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Кардиолог дәрігерлердің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында кардиологтар (ересектер, балалар) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында кардиолог дәрігерлердің (ересектер, балалар) медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Кардиология саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Кардиология саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Эпидемиологиялық жағдайды және жүрек-қан тамырлары ауруларының таралуын бақылау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.

1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей кардиологов (взрослых и детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами кардиологами (взрослыми и детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей кардиологов (взрослых и детских)
3. Функциональная диагностика в кардиологии: нагрузочные ЭКГ тесты, кардио-пульмональный тест, холтеровское мониторирование ЭКГ, суточное мониторирование АД
4. Ультразвуковая диагностика в кардиологии (эхокардиография, стресс ЭхоКГ, чреспищеводная эхокардиография, УЗД сосудов)
5. Реабилитация пациентов (взрослые, дети) в кардиологии
6. Радиологическая диагностика в кардиологии (КТ, МРТ, ядерные методы).
7. Интенсивная терапия и реанимация в кардиологии
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей кардиологов (взрослых и детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей кардиологов (взрослых и детских).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами кардиологами (взрослыми, детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей кардиологов (взрослых, детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области кардиологии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области кардиологии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения сердечно-сосудистых заболеваний.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.

4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (ересектер, балалар) кардиологиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз кардиологтарға консультациялық көмек көрсету.
3. Кардиология саласындағы мәселелер бойынша басқа мамандықтағы дәрігерлерге кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Кардиологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Кардиология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Кардиология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "кардиология (ересектер, балалар)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Кардиологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына қауіп факторларын анықтау және уақтылы хабарлау.
Білімдер:

4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании кардиологической помощи пациентам (взрослые, дети).
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам кардиологам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области кардиологии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами кардиологами (взрослыми и детскими).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Кардиология (взрослая, детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Кардиология (взрослая, детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Кардиология (взрослая, детская)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами кардиологами (взрослыми и детскими).
Знания:

1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Кардиолог дәрігерлердің (ересектер, балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Машықтар:
1. Ғылыми жарияланымдарды талдау, олардың нәтижелерінің сапасы мен дұрыстығын бағалау
2. Өз тәжірибеңізге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйреніңіз және енгізіңіз.
3. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Ағымдағы тенденциялар мен инновациялар, жаңа мамандандырылған саладағы диагностика және емдеу әдістері.
2. Жаңа әдістер мен технологияларды енгізудің этикалық және құқықтық аспектілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 3:
Кардиологиядағы функционалды диагностика: жүктеме ЭКГ тест, кардиопульмональды тест, Холтер ЭКГ мониторингі, қан қысымының тәуліктік мониторингі.
Дағды 1:
Функционалдық тест өткізуге көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау.
Машықтар:
1. Пациенттің клиникалық жағдайына сәйкес функционалды диагностика әдістерін таңдай білу.
2. Жүрек-қан тамырлары ауруы бар пациентке көмек көрсету кезінде зерттеу нәтижелерін түсіндіре білу.
3. Жүрек-тамыр аурулары бар пациентті күтуде зерттеу нәтижелерін біріктіруді білу.
Білімдер:
1. Нақты клиникалық жағдайға сәйкес жүрек-қантамыр жүйесінің функционалды диагностикасының әдістерін білуі.
2. Белгілі бір пациентке арналған стресс-тест техникасын білуі.
3. Функционалдық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіруді және олардың болжамдық құндылығын білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Жүрек-тамыр жүйесі қызметінің жағдайын бағалау үшін пациентті аспаптық зерттеулерге дайындау.
Машықтар:
1. Диагностикалық зерттеулерге көрсеткіштерді анықтай білу.
2. Диагностикалық зерттеулерге қарсы көрсеткіштерді анықтай білу.
3. Пациентті диагностикалық зерттеуге дайындай білу.
Білімдер:
1. Функционалдық диагностика әдістерін жүргізу көрсеткіштерін білуі.
2. Функционалды диагностика әдістерін енгізуге қарсы көрсеткіштерді білуі.
3. Жабдық пен шығын материалдарының техникалық сипаттамаларын білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Жүрек-қан тамырлары функционалдық зерттеулерінің нәтижелерін орындау және түсіндіру.
Машықтар:
1. ЭКГ, ұзақ мерзімді амбулаториялық ЭКГ және АҚ мониторингін, кардиопульмональды тест жүргізу дағдыларын білу.
2. Кардиологиядағы функционалдық зерттеулердің нәтижелерін интерпретациялауды білу.
Білімдер:
1. Жүректің электрлік белсенділігінің пайда болу механизмдерін, өткізгіш жүйенің анатомиясы мен физиологиясын, қалыпты және патологиядағы жүректің құрылымы мен қызметін білуі.
2. ЭКГ көрсеткіштерін, ЭКГ және АҚ ұзақ мерзімді амбулаториялық мониторингін, қалыпты жағдайдағы кардиопульмональды тестті білуі.
3. ЭКГ көрсеткіштерін, ЭКГ және АҚ ұзақ мерзімді амбулаториялық мониторингін, патологиядағы кардиопульмональды тестті білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Жүргізілген көмек кезінде туындаған асқынуларды тану.
Машықтар:
1. Кардиологиядағы функционалдық зерттеулер кезінде асқыну белгілерін анықтай білу.
2. Асқынулардың дамуы кезінде шұғыл көмек көрсету дағдылары.
Білімдер:
1. Функционалдық зерттеулер кезінде мүмкін болатын асқынуларды білуі.
2. Асқынулардың дамуы кезінде шұғыл көмек көрсету алгоритмдерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 4:
Кардиологиядағы ультрадыбыстық диагностика: (эхокардиография, күйзеліс-эхокардиография, өңеш арқылы жүргізілетін эхокардиография, қан тамырларын зерттеу)
Дағды 1:
Жүрек және қан тамырларын ультрадыбыстық зерттеуге көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау.
Машықтар:
1. Паценттің клиникалық жағдайына сәйкес ультрадыбыстық диагностика әдісін таңдай білу.
2. Жүрек-қантамырлары ауруы бар пацентке көмек көрсету кезінде зерттеу нәтижелерін түсіндіре білу.
3. Жүрек-қантамырлары ауруы бар пацентке көмек көрсету кезінде зерттеу нәтижелерін біріктіруді білу.
Білімдер:
1. Белгілі бір клиникалық жағдайда қолданылатын жүрек-қантамыр жүйесі ауруларын ультрадыбыстық диагностикалау әдістерін білуі.
2. Белгілі бір пациентке арналған ультрадыбыстық стресс-тест техникасын білуі.
3. Ультрадыбыстық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіруді және олардың болжамды мәнін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациентті жүрек-қантамыр жүйесі функциясының жай-күйін бағалаудың ультрадыбыстық зерттеулеріне дайындау.
Машықтар:
1. Диагностикалық зерттеулер жүргізу үшін көрсеткіштерді анықтауды білу.
2. Диагностикалық зерттеулер жүргізу үшін қарсы көрсеткіштерді анықтауды білу.
3. Пациентті диагностикалық зерттеуге дайындауды білу.
Білімдер:
1. Ультрадыбыстық диагностика әдістерін жүргізу көрсеткіштерін білуі.
2. Ультрадыбыстық диагностика әдістеріне қарсы көрсеткіштерді білуі.
3. Жабдық пен шығын материалдарының техникалық сипаттамаларын білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Жүрек-қан тамырлары ультрадыбыстық зерттеу нәтижелерін орындау және түсіндіру.
Машықтар:
1. Трансторакальды, трансезофагеальді және стресстік - эхокардиографияны, қан тамырларының УДЗ орындауды білу.
2. Кардиологияда ультрадыбыстық зерттеу нәтижелерін түсіндіре білу.
Білімдер:
1. Қалыпты және патологиялық жағдайларда жүректің құрылысы мен қызметін білуі.
2. Қалыпты жаңғдайда жүрек және қан тамырларының ультрадыбыстық зерттеу көрсеткіштерін білуі.
3. Патологиядағы жүрек және қан тамырларының ультрадыбыстық зерттеу көрсеткіштерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
ерттеу барысында пайда болған асқынуларды тану және шұғыл көмек көрсету.
Машықтар:
1.Кардиологияда ультрадыбыстық зерттеу жүргізу кезінде асқыну белгілерін анықтай білу.
2. Асқынулардың дамуына шұғыл көмек көрсетуді білу.
Білімдер:
1. Ультрадыбыстық зерттеу кезінде мүмкін болатын асқынуларды білуі.
2.Асқынулардың дамуына шұғыл көмек көрсету алгоритмдерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 5:
Ересектер мен балалардың пациенттердің кардиологиясындағы оңалту.
Дағды 1:
Жүрек-қантамырлық қауіптерді бағалау және басқару.
Машықтар:
1. Жүрек-тамыр жүйесі аурулары бар пациентті оңалту потенциалын бағалауды білу.
2. Тәуекел стратификациясын жүргіуді білу.
3. Стресс-тесттерді жүргізу және түсіндіруді білу
Білімдер:
1. Реабилитацияның міндеттері мен кезеңдерін білуі.
2. Реабилитациялық потенциалдың классификациясын білуі.
3. Тәуекелді стратификациялау үшін қолданылатын сынақтарды, оларды қолдануға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді білуі.
4. Оңалту бағдарламасының құрамдас бөліктерін және оларды қолдану принциптерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациентке сәйкес оңалту және қайталама профилактика бағдарламасын әзірлеу, қажет болған жағдайда тиісті мамандардың консультациясын қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Оңалту әлеуеті мен жеке тәуекелге байланысты әрбір пациент үшін жеке оңалту бағдарламасын әзірлеуді білу.
2. Басқа мамандармен бірлесе отырып, пациенттың жағдайына сәйкес оңалту бағдарламаларын қолдана білу.
Білімдер:
1. Жүрек-қантамыр ауруларының кешенді алдын алу әдістерін білуі.
2. Жеке оңалту бағдарламаларын білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Жүрек-қантамыр жүйесі аурулары бар пациенттерді медициналық оңалтудың тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау және қажет болған жағдайда оларды түзету.
Машықтар:
1. Оңалту бағдарламаларының тиімділігін бақылау әдістерін қолдана білу.
2. Пациенттің қажеттіліктеріне сәйкес оңалту бағдарламасын түзетуді білу.
Білімдер:
1. Оңалту бағдарламаларының тиімділігін бақылау әдістерін білуі.
2. Пациенттің қажеттілігіне сәйкес оңалту бағдарламасы мен түзету кезеңдерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 6:
Кардиологиядағы радиологиялық диагностика (КТ, МРТ, ядролық әдістер).
Дағды 1:
Жүректі рентгенологиялық бейнелеу әдісіне көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау.
Машықтар:
1. Жүректің рентгенологиялық бейнелеу әдістеріне көрсеткіштерді анықтай білу.
2. Жүректің рентгенологиялық бейнелеу әдістеріне қарсы көрсеткіштерді анықтай білу.
Білімдер:
1. Кардиологиялық бейнелеу техникасының негізгі принциптерін және олардың әдістемесін білуі .
2. Зерттеуге көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Зерттеу жоспарын құру және оны жүзеге асыру.
Машықтар:
1. Зерттеу жоспарын құра білу.
2. Зерттеу жүргізу дағдыларын білу.
Білімдер:
1. Зерттеу әдістемесін білуі.
2. Пациенттің жеке ерекшеліктеріне байланысты зерттеуді түзетуді білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Клиникалық контексте АХЖ сәйкес зерттеу қорытындысын ресімдеу немесе аурулардың немесе жағдайлардың болжамды дифференциалды-диагностикалық шеңберін баяндау.
Машықтар:
1. Зерттеу нәтижелерін түсіндіру және біріктіруді білу.
2. Рентгенологияда, радиологияда және ядролық медицинада синдромдардың дифференциалды диагностикасын жүргізуді білу.
3. Қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердегі нысандарға сәйкес медициналық құжаттаманы ресімдей білу.
Білімдер:
1. Қалыпты және патологиялық жағдайларда жүргізілетін зерттеулердің көрсеткіштерін білуі.
2. Клиникалық контексте көрсеткіштерді түсіндіруді білуі.
3. Жүргізіліп жатқан зерттеулерге қатысты қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерді білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Зерттеулердің қауіпсіздігін, оның ішінде радиациялық қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Контрастты заттардың жанама әсерлерін анықтау және пациент пен қызметкерлерге әсер ету қаупін бағалауды білу.
2. Жүктемелік фармакологиялық стресс-тесттерді бақылауды білу.
Білімдер:
1. Иондаушы агенттердің жанама әсерлерін және пациент пен қызметкерлер үшін сәулелену қаупін білуі.
2. Ашық радиофармацевтикалық көздермен қауіпсіз жұмыс істеуді білуі.
3. Фармакологиялық стресс-тестілерді жүргізу кезінде қауіпсіздікті бақылауды білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 5:
Рентгенологиялық зерттеулер жүргізу кезінде пациент алған рентген сәулесінің дозасын есептеу және оны зерттеу хаттамасында тіркеу.
Машықтар:
1. Рентгенологиялық зерттеулер жүргізу кезінде пациент алған рентген сәулесінің дозаларын есептей білу.
2. Қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердегі нысандарға сәйкес медициналық құжаттаманы ресімдей білу.
Білімдер:
1. Рентгенологиялық зерттеулер жүргізу кезінде пациент алған рентген сәулесінің дозаларын есептеуді білу.
2. Медициналық құжаттаманы ресімдеу ережелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 6:
Зерттеулердің сандық және қатаң көшірмелерін жасау. Автоматтандырылған желілік жүйеде орындалған зерттеулерді мұрағаттау.
Машықтар:
1. Қолданбалы бағдарламалармен жұмыс істей білу.
2. Медициналық ақпараттық жүйелермен және мұрағаттау жүйелерімен жұмыс істей білу.
3. Рентгендік компьютерлік томография саласында жаңартуларды уақтылы енгізе білу
Білімдер:
1. Қолданбалы бағдарламаларды білуі.
2. Медициналық ақпараттық жүйелер мен мұрағаттау жүйелерін білуі
3. Рентгендік компьютерлік зерттеулер саласындағы жаңартуларды білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 7:
Кардиологиядағы қарқынды терапия және реанимация
Дағды 1:
Пациентердің реанимациясын және реанимациядан кейінгі алғашқы емдеуді қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Гемодинамикалық тұрақсыздығы бар пациенттің жағдайын анықтау, басқару және тұрақтандыру үшін құрылымдық тәсілді әзірлеуді білу.
2. Шұғыл мониторинг және гемодинамикалық тұрақсыздық белгілерін уақтылы анықтау үшін жабдықты пайдалануды білу.
Білімдер:
1. Қиын жағдайлардың ерте маркерлерін білуі.
2. Қиын жағдайлардың дамуы үшін тәуекел топтарын және қайтымды себептерді уақтылы түзетуші емдеу қажеттілігін білуі.
3. Жетілдірілген жүрек-өкпе реанимациясының алгоритмдері мен көрсеткіштерін білуі.
4. Бөлімшеден және жансақтау бөліміне және қарқынды терапияға ауыстыру критерийлері мен ережелерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Диагностика және емдеу, соның ішінде инвазивті, ауыр және ауыр жағдайдағы жүрек-қан тамырлары аурулары бар пациенттердегі деректерді бақылау және түсіндіру.
Машықтар:
1.Артериялық, орталық веноздық және өкпе артерияларын катетеризациялау, гемодинамикалық көрсеткіштерді өлшеу және түсіндіруді білу.
2.Тәуелсіз оператор ретінде жедел және пери-реанимацияны қоса, эхокардиографияны орындауды білу.
3.Жедел трансвенозды, трансторакальды кардиостимуляция, перикардиоцентезді білу.
4.Қан айналымының механикалық көмекші құрылғыларымен (ЭКМО, аортаішілік баллонды контрапульсатор және тағы басқа) қолдау жүргізуді білу.

1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей кардиологов (взрослых и детских)
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:
1. Анализировать научные публикации, оценивать качество и достоверность их результатов
2. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
3. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
Знания:
1. Текущие тенденции и инновации, новых методы диагностики и лечения в специализируемой области.
2. Этические и правовые аспекты внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 3:
Функциональная диагностика в кардиологии: нагрузочные ЭКГ тесты, кардио-пульмональный тест, холтеровское мониторирование ЭКГ, суточное мониторирование АД
Навык 1:
Определение показаний и противопоказаний к проведению функциональных тестов
Умения:
1. Выбирать методы функциональной диагностики в соответствии с клиническим состоянием пациента.
2. Интерпретировать результаты исследований при оказании помощи пациенту с сердечно-сосудистым заболеванием.
3. Интегрировать результаты исследований при оказании помощи пациенту с сердечно-сосудистым заболеванием.
Знания:
1. Знание методов функциональной диагностики сердечно-сосудистой системы в соотвествии с конкертной клинической ситуацией.
2. Знание техники стресс теста для конкретного пациента.
3. Знание интепретации результатов функциональных обследований и их прогностической ценности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Подготовка пациента к инструментальным исследованиям оценки состояния функции сердечно-сосудистой системы
Умения:
1. Определять показания для проведения диагностических исследований.
2. Определять противопоказания для проведения диагностических исследований.
3. Подготавливать пациента к диагностическому исследованию.
Знания:
1. Знание показаний к проведению методов функциональной диагностики.
2. Знание противопоказаний к проведению методов функциональной диагностики.
3. Знание технической характеристики оборудования и расходных материалов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Выполнение и интерпретация результатов функциональных исследований сердечно-сосудистой системы.
Умения:
1. Навыки выполнения ЭКГ, длительного амбулаторного мониторирования ЭКГ и АД, кардиопульмонального теста.
2. Интерпретировать результы функциональных исследований в кардиологии.
Знания:
1. Знание механизмов образования электрической деятельности сердца, анатомии и физиология проводящей системы, структура и функции сердца в норме и при патологии.
2. Знание показателей ЭКГ, длительного амбулаторного мониторирования ЭКГ и АД, кардиопульмонального теста в норме.
3. Знание показателей ЭКГ, длительного амбулаторного мониторирования ЭКГ и АД, кардиопульмонального теста при патологии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Распознавание осложнений возникших при проведения исследования и оказать неотложную помощь
Умения:
1. Выявлять признаки осложнений при проведении функциональных исследований в кардиологии.
2. Навыки оказания неотложной помощи при развитии осложнений.
Знания:
1. Знание возможных осложнений при проведении функциональных исследований.
2. Знание алгоритмов оказания экстренной помощи при развитии осложнений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 4:
Ультразвуковая диагностика в кардиологии (эхокардиография, стресс ЭхоКГ, чреспищеводная эхокардиография, УЗД сосудов)
Навык 1:
Определение показаний и противопоказаний к проведению ультразвуковых исследований сердца и сосудов
Умения:
1. Выбирать метод ультразвуковой диагностики в соответствии с клиническим состоянием пациента.
2. Интерпретировать результаты ультразвуковых исследований при оказании помощи пациенту с сердечно-сосудистым заболеванием.
3. Интегрировать результаты исследований при оказании помощи пациенту с сердечно-сосудистым заболеванием.
Знания:
1. Знание методов ультразвуковой визуализации сердечно-сосудистой системы в соотвествии с конкертной клинической ситуацией.
2. Зание техники ультразвуковых стресс тестов для конкретного пациента.
3. Знание интепретации результатов ультразвуковых визуализационных исследований и их прогностической ценности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Подготовка пациента к ультразвуковым исследованиям оценки состояния функции сердечно-сосудистой системы
Умения:
1. Определять показания для проведения ультразвуковых диагностических исследований.
2. Определять противопоказания для проведения ультразвуковых диагностических исследований.
3. Подготавливать пациента к диагностическому исследованию.
Знания:
1. Знание показаний к проведению методов ультразвуковой диагностики.
2. Знание противопоказаний к проведению методов ультразвуковой диагностики.
3. Знание технической характеристики оборудования и расходных материалов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Выполнение и интерпретация результатов ультразвуковых исследований сердечно-сосудистой системы.
Умения:
1. Навыки выполнения трансторкальной, трансэзофагеальной и стресс -эхокардиографии, УЗИ сосудов.
2. Интерпретировать результаты ультразвуковых исследований в кардиологии.
Знания:
1. Знание структуры и функции сердца в норме и при патологии.
2. Знание показателей ультразвуковых исследований сердца и сосудов в норме.
3. Знание показателей ультразвуковых исследований сердца и сосудов при патологии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Распознавание осложнений возникших при проведения исследования и оказание неотложной помощи
Умения:
1. Выявлять признаки осложнений при проведении ультразвуковых исследований в кардиологии.
2. Навыки оказания неотложной помощи при развитии осложнений.
Знания:
1. Знание возможных осложнений при проведении ультразвуковых исследований.
2. Знание алгоритмов оказания экстренной помощи при развитии осложнений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 5:
Реабилитация пациентов (взрослые, дети) в кардиологии
Навык 1:
Оценка и управление сердечно-сосудистыми рисками
Умения:
1. Оценивать реабилитационный потенциал пациента с заболеваниями сердечно-сосудистой системы.
2. Проводить стратификацию риска.
3. Навыки проведения и интерпретации нагрузочных тестов.
Знания:
1. Знание задач и этапов реабилитации.
2. Знание классификации реабилитационного потенциала.
3. Знание тестов, используемых для стратификации рисков, показания и противопоказания к их использованию.
4. Знание компонентов реабилитационной программы и принципы их применения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Разработка соответствующей пациенту программы реабилитации и вторичной профилактики, обеспечение при необходимости консультации соответствующих специалистов
Умения:
1. Разрабатывать индивидуальную программу реабилитации для каждого пациента в зависимости от реабилитационного потенциала и индивидуального риска.
2. Применять программы реабилитации в соответствии с состоянием пациента, в сотрудничестве с другими специалистами.
Знания:
1. Знание методов комплексной профилактики сердечно-сосудистых заболеваний.
2. Знание индивидуальных программ реабилитации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Проведение и контроль эффективности и безопасности медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями сердечно-сосудистой системы и при необходимости их коррекция
Умения:
1. Использовать методы контроля эффективности реабилитационных программ.
2. Проводить коррекцию реабилитационной программы в соответствии с потребностями пациента.
Знания:
Знание
1. Знание методов контроля эффективности реабилитационных программ.
2. Знание этапов реабилитационной программы и коррекции в соответствии с потребностями пациент.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 6:
Радиологическая диагностика в кардиологии (КТ, МРТ, ядерные методы).
Навык 1:
Определить показания и противопоказания к методу радиологиической визуализации сердца и сосудов.
Умения:
1. Определять показания к методам радиологической визуализации сердца и сосудов.
2. Определять противопоказания к методам радиологической визуализации сердца и сосудов.
Знания:
1. Знание основных принципов методов радиологической визуализации сердца и сосудов и их методологию.
2. Знание показаний и противопоказаний к радиологическим исследованиям.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Составление плана исследования и его проведение
Умения:
1. Составлять план исследования.
2. Навыки проведения исследования.
Знания:
1. Знание методологии исследования.
2. Знание проведения коррекции исследования в зависимости от индивидуальных особенностей пациента.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Оформление заключения исследования в соответствии с МКБ в клиническом контексте или изложение предполагаемого дифференциально-диагностического круга заболеваний или состояний
Умения:
1. Интерпретировать и интегрировать результаты исследований.
2. Проводить дифференциальную диагностику синдромов в рентгенологии, радиологии и ядерной медицине.
3. Оформлять медицинскую документацию согласно форм в действующих нормативно-правовых актах.
Знания:
1. Знание показателей проводимых исследований в норме и в патологии.
2. Знание интерпретации показателей в клиническом контексте.
3. Знание действующих нормативно-правовых актов отностельно проводимых исследований.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Обеспечение безопасности исследований, в том числе с соблюдением требований радиационной безопасности
Умения:
1. Выявлять побочные эффекты контрастных веществ и оценить риски облучения для пациента и персонала.
2. Контролировать нагрузочные фармакологические стресс-тесты.
Знания:
1. Знание побочных эффектов ионизирующих агентов и рисков облучения для пациента и персонала.
2. Знание безопасного обращения с открытыми радиофармацевтическими источниками.
3. Знание контроля безопасности при проведении фармакологических стресс-тестов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Расчет дозы рентгеновского излучения, полученной пациентом при проведении рентгенологических исследований и регистрация ее в протоколе исследования
Умения:
1. Расчитывать дозы рентгеновского излучения, полученной пациентом при проведении рентгенологических исследований.
2. Оформлять медицинскую документацию согласно форм, в действующих нормативно-правовых актах.
Знания:
1. Знание расчета доз рентгеновского излучения, полученной пациентом при проведении рентгенологических исследований.
2. Знание правил оформления медицинской документации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 6:
Создание цифровых и жестких копий исследований. Архивирование выполненных исследований в автоматизированной сетевой системе
Умения:
1. Работать с прикладными программами.
2. Работать с медицинскими информационными системами и системами архивирования.
3. Своевременно внедрять обновления в области рентгеновской компьютерной томографии.
Знания:
1. Знание прикладных программ.
2. Знание медицинскими информационных систем и систем архивирования.
3. Знание обновлений в области рентгеновских компьютерных исследований.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 7:
Интенсивная терапия и реанимация в кардиологии
Навык 1:
Обеспечение реанимационных мероприятий и начальное постреанимационное ведение пациентов
Умения:
1. Разработать структурированный подход для выявления, управления и стабилизации сотояния пациента с гемодинамической нестабильностью.
2. Навыки использования оборудования для экстренного мониторинга и своевременного выявления признаков гемодинамической нестабильности.
Знания:
1. Знание ранних маркеров критических состояний.
2. Знание групп риска развития критических состояний и необходимость своевременного корректирующего лечения обратимых причин.
3. Знание алгоритмов и показаний к расширенной сердечно-легочной реанимации.
4. Знание критериев и правил перевода из отделения и в отделение реанимации и интенсивной терапии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Диагностика и лечение, в том числе инвазивная, мониторинг и интерпретация данных у пациентов заболеваниями сердечно-сосудистой системы, находящихся в тяжелом и критическом состоянии
Умения:
1. Выполнять катетеризацию артериальной, центральной венозной и легочной артерий, измерять и интерпретировать гемодинамические показатели.
2. Проводить эхокардиографию включая неотложную и пери-реанимационную в качестве независимого оператора.
3. Навыки экстренной трансвенозной, трансторакальной кардиостимуляции, перикардиоцентеза.
4. Навыки проведения поддержки механическими вспомогательными устройствами кровообращения (ЭКМО, внутриаортальный баллонный контрапульсатор и другие).

5. Респираторлық, метаболикалық, бүйректік қолдауды, асқазан-ішек жолын қолдауды инфекцияның, тромбоэмболиялық асқынулардың алдын алуды қамтамасыз ете білу.
6.Трахеяны жедел интубациялауды білу.
Білімдер:
1. Жедел гемодинамикалық бұзылуларды диагностикалау әдістерін білуі.
2. Көрсеткіштерді, қарсы көрсетілімдерді, асқынуларды, инвазивті емес және инвазивті гемодинамикалық мониторинг жүргізу көрсеткіштері мен әдістемелерін түсіндіруді білуі.
3. Қан айналымының механикалық көмекші құрылғыларына және оларды пайдалану әдістеріне көрсеткіштерді (ЭКМО, IABP және тағы басқа) білуі.
4. Артериялық және орталық веноздық қол жетімділіктің көрсеткіштерін, қарсы көрсеткіштерін және асқынуларын білуі
5.Тыныс алуды қолдау, метаболизм және тағы басқа принциптері мен әдістерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Периоперативті күтімді қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Инфекциялық бақылау шараларын сақтау және сәйкесінше микробқа қарсы дәрілік терапияны жүргізуді білуі.
2. Көлемдік, электролиттік, зат алмасу және гликемиялық бұзылыстарды бағалай білуі.
3. Глазго кома шкаласының көмегімен неврологиялық функцияны бағалауды білуі.
4. Ауырсынуды бағалау және бақылауды білуі.
Білімдер:
1. Хирургиялық араласудан және органның дисфункциясын ерте диагностикалаудан кейінгі өмірдің негізгі көрсеткіштерін қолдау принциптерін білу.
2. Операциядан кейінгі кезеңде ауырсынуды бақылау және седация әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Терминалды пациенттерге тиісті күтімді қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Көмекші қан айналымы құрылғыларын (ЭКМО, IABP және тағы басқа) пайдалана отырып, өмірлік маңызды органдар мен жүйелердің жұмысына тиісті күтімді қамтамасыз етуді білу.
2. Инфекциямен күресу шараларын сақтау және сәйкесінше микробқа қарсы дәрілік терапияны басқаруды білу.
3. Волумикалық, электролиттік, метаболикалық және гликемиялық бұзылуларды бағалауды білу.
4. Глазго кома шкаласы бойынша неврологиялық функцияны бағалауды білу.
5. Ауырсыну синдромын бағалау және бақылауды білу.
Білімдер:
1. Қан айналымын қамтамасыз ететін құралдарды (ЭКМО, IABP және тағы басқа) пайдалана отырып, өмірлік маңызды белгілерді қолдау принциптерін білуі.
2. Ауырсынуды бақылау және тыныштандыру әдістерін білуі.
3. Микробқа қарсы терапияны тағайындау принциптерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қарым-қатынас
эмпатия, эмоционалды интеллект
Көшбасшылық
Тәлімгерлік
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Жүйелік және аналитикалық ойлау
Ұйымдастыру дағдылары
Стрессті басқару
Өзін-өзі ұйымдастыру және уақытты тиімді басқару
Кәсіби этика
Сапаға ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

5. Обеспечивать респираторную, метаболическую, почечную поддержку, поддержку желудочно-кишечного тракта профилактику инфекции, тромбоэмболических осложнений.
6. Навыки проведения экстренной интубации трахеи.
Знания:
1. Знание методов диагностики острых гемодинамических нарушений.
2. Знание показаний, противопоказаний, осложнений, интерпретации показателей и методик проведения неинвазивного и инвазивного гемодинамического мониторинга.
3. Знание показаний к механическим вспомогательным устройствам кровообращения и методикам их использования (ЭКМО, IABP и другие)
4. Знание показаний, противопоказаний и осложнений для артериальных и центральных венозных доступов
Знание принципов и методик респираторной поддержки, метоболической и другие
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Обеспечение периоперационного ухода
Умения:
1. Соблюдать меры по борьбе с инфекцией и соответственно управлять противомикробной лекарственной терапией.
2. Оценивать волюмические, электролитные, метаболические и гликемические расстройства.
3. Оценивать неврологическую функцию по шкале комы Глазго.
4. Оценивать и контролировать болевой синдром.
Знания:
1. Знание принципов поддержки основных показателей жизнедеятельности после оперативных вмешательств и ранней диагностики органных дисфункций.
2. Знание методов контроля боли и седации в постоперационном периоде.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Обеспечение надлежащего ухода за терминальными пациентами
Умения:
1. Обеспечивать надлежащий уход за функционированием жизненно-важных органов и систем, используя вспомогательные устройства кровообращения (ЭКМО, IABP и другие).
2. Соблюдать меры по борьбе с инфекцией и соответственно управлять противомикробной лекарственной терапией.
3. Оценивать волюмические, электролитные, метаболические и гликемические расстройства.
4. Оценивать неврологическую функцию по шкале комы Глазго.
5. Оценивать и контролировать болевой синдром.
Знания:
1. Знание принципов поддержки основных показателей жизнедеятельности, используя вспомогательные устройства кровообращения (ЭКМО, IABP и другие).
2. Знание методов контроля боли и седации.
3. Знание принципов назначения противомикробной терапии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникабельность
Эмпатия, эмоциональный интеллект
Лидерство
Наставничество
Сотрудничество и работа в команде
Системное и аналитическое мышление
Организационные навыки
Управление стрессом
Самоорганизация и эффективное управление временем
Профессиональная этика
Стремление к качеству
Список технических регламентов и национальных стандартов:

12. Кәсіптің карточкасы "7.4 дәрігер-кардиолог":
Топтың коды:
2211-3
Қызмет атауының коды:
2211-3-003
Кәсіптің атауы:
7.4 дәрігер-кардиолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер кардиолог" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жүрек-қантамыр жүйесі аурулары бар пациенттерге (ересектер, балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, кардиология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Кардиология (ересектер, балалар)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Кардиология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
3. Ауыр жүрек жеткіліксіздігі бар, механикалық қолдауды, жүрек трансплантациясын қажет ететін және осы операциялардан өткен пациенттерге (ересектер, балалар) медициналық көмек көрсету

12. Карточка профессии "7.4 Врач-кардиолог":
Код группы:
2211-3
Код наименования занятия:
2211-3-003
Наименование профессии:
7.4 Врач-кардиолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другими типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач кардиолог (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые, дети) с заболеваниями сердечно-сосудистой системы, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области кардиологии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Кардиология (взрослая, детская)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Кардиология (взрослая, детская)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
3. Оказание медицинской помощи пациентам (взрослые, дети) с тяжелой сердечной недостаточностью, нуждающихся в механической поддержке, трансплантации сердца и перенесших эти операции

3. Жаңа медициналық технологияларды трансферттеу процесі, оның ішінде олардың әлеуетін бағалау және тәжірибеге интеграциялау.
4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды келісу және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Кардиология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
Дағды 1:
Халыққа кардиологиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Дәлелдерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде халыққа кардиологиялық көмек көрсету саласындағы стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтарды және әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
2. Республика және халықаралық ынтымақтастық деңгейінде кардиологиялық қызметті дамыту және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулар мен әдістемелік ұсыныстар.
2. Медициналық көмектің сапасын бағалау әдістері, оның ішінде аудит және диагностика мен емдеудің тиімділігін бағалау, этикалық стандарттар және пациенттердің құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Халыққа кардиологиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Машықтар:
1. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқауларға сараптама/рецензия жүргізу.
2. Стандарттарды, хаттамаларды және нұсқауларды жақсарту бойынша ұсыныстарды тұжырымдау және оларға өзгерістер немесе толықтырулар ұсыну.
3. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы туралы сараптамалық қорытынды қалыптастыру.
4. Қызметкерлерді оқыту және олардың сәтті орындалуын бақылау арқылы клиникалық тәжірибеге өзгерістер енгізу процесін қолдау.
Білімдер:
1. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқауларды сараптау/рецензиялау ережелері мен әдістері.
2. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы бойынша сараптамалық қорытынды қалыптастыру қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Дағды 1:
Оқытушылық қызметке қатысу
Машықтар:
1. Медицина қызметкерлерінің біліктілігін арттыру.
2. Бейресми медициналық білім беру іс-шараларын (шеберлік сыныптары, семинарлар) өткізу.

3. Процесс трансферта новых медицинских технологий, включая оценку их потенциала и интеграцию в практику.
4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Кардиология (взрослая, детская)"
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании кардиологической помощи населению.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения кардиологической помощи населению на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации кардиологической службы на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.
2. Методы оценки качества медицинской помощи, включая аудит и оценка эффективности диагностики и лечения, этические стандарты и права пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании кардиологической помощи населению.
Умения:
1. Проводить экспертизу/рецензирование стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Формулировать рекомендации по улучшению стандартов, протоколов и инструкций, а также предложить изменения или дополнения к ним.
3. Формировать экспертное заключение о качестве разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
4. Поддерживать процесс внедрения изменений в клиническую практику, обучая персонал и следя за их успешным выполнением.
Знания:
1. Правила и методы экспертизы/рецензирования стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Правила формирования экспертного заключения по качеству разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Академическая деятельность в области здравоохранения
Навык 1:
Участие в преподавательской деятельности
Умения:
1. Повышать квалификацию медицинских работников.
2. Проводить мероприятия неформального медицинского образования (мастер-классы, семинары).

3. Жүрек жеткіліксіздігіндегі зертханалық және аспаптық зерттеулерді түсіндіру дағдылары.
4. Тәуелсіз оператор ретінде кеңейтілген эхокардиографияны жүргізу дағдылары.
Білімдер:
1. Жүрек жеткіліксіздігіне әкелетін сирек кездесетін аурулардың клиникалық көріністерін білу.
2. Жүрек жеткіліксіздігіне әкелетін сирек кездесетін ауруларды диагностикалаудың зертханалық және аспаптық әдістерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Құрылғы жүрек жеткіліксіздігі терапиясы, құрылғыны имплантациялау
Машықтар:
Тиісті құрылғыға пациенттерді таңдай білу.
2. Әртүрлі тәсілдермен құрылғыны қауіпсіз имплантациялау дағдылары.
3. Периоперативті антикоагулянттық терапияны басқару дағдылары.
4. Асқынулардың дамуында қадағалап - қарау тактикасын анықтай білу.
5. Құрылғыларды бағдарламалауды білу.
6. Құрылғылардың ақауларын және дұрыс емес бағдарламалауын диагностикалауды білу.
7. Перикардиоцентез, плевралық аспирация/кеуде қуысының дренажын жүргізуді білу.
8. Құрылғы терапиясының тиімділігін анықтау үшін эхокардиография дағдыларын білу.
9. Имплантацияланған (кардиовертер-дефибриллятор, ЖСТ,ЖСҚ және тағы басқа) құрылғылары бар пациенттерді қадағалап - қарау тактикасын анықтай білу.
Білімдер:
1. Құрылғыны имплантациялау техникасын білу.
2. Құрылғылық(ерте, орта және ұзақ мерзімді) терапияның асқынуларын білу.
3. Функцияларды бағдарламалау, қашықтан бақылау, қолданылатын құрылғылардың әсер ету механизмін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Қан айналымын механикалық қолдау және жүрек трансплантациясы операциясынан өткен пациенттерді қадағалап -қарау.
Машықтар:
1. Жүрек трансплантациясына және қан айналымын механикалық қолдауға пациенттерді іріктеуді жүргізу біліктері.
2. Операциядан кейінгі асқынуларды басқару біліктері.
3. Жүрек трансплантациясынан кейін кешенді фармакологиялық, оның ішінде иммуносупрессивті терапияны жүргізу біліктері.
4. Жүрек биопсиясын орындау және интерпретациялау дағдылары.
5. Көп салалы топтың бір бөлігі ретінде жұмыс істей білу және оны басқару дағдылары.
Білімдер:
1. Трансплантацияланған жүректің анатомиясы мен патофизиологиясын білуі.
2. Жетілдірілген жүрек жеткіліксіздігінің болжамдық маркерлерін және жүрек трансплантациясы мен қан айналымын механикалық қолдау перспективаларын білуі.
3. Қан айналымын механикалық қолдауға арналған құрылғылардың техникалық сипаттамаларын білуі
4. Жүрек трансплантациясының операциядан кейінгі және ұзақ мерзімді асқынуларын және қан айналымын механикалық қамтамасыз етуді білуі.
5. Трансплантациядан бас тарту белгілерін білуі.

3. Навыки интерпретации лабораторных и инструментальных исследований при сердечной недостаточности.
4. Навыки проведения расширенной эхокардиографии в качестве независимого оператора.
Знания:
1. Знание клинических проявлений редких заболеваний ведущих к сердечной недостаточности.
2. Знание лабораторных и инструметантальных методов диагностики редких заболеваний, приводящих к сердечной недостаочности
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Девайс терапия сердечной недостаточности, имплантация девайсов
Умения:
1. Отбирать пациентов для соотвествующего девайса.
2. Навыки безопасной имплантации девайса различными доступами.
3. Навыки управления периоперационной антикоагулянтной терапией.
4. Определять тактику ведения при развитии осложнений.
5. Программировать девайсы.
6. Проводить диагностику неисправностей и несоответствующего программирования девайсов.
7. Навыки проведения перикардиоцентеза, плевральной аспирации или дренажа грудной клетки.
8. Навыки проведения эхокардиографии для определения эффективности девайс-терапии
9. Определять тактику ведения пациентов с имплантированными девайсами (кардиовертер-дефибриллятор, СРТ, ИЛЖ и другие)
10. Навыки ведения пациентов с установленными девайсами
Знания:
1. Знание методик имплантации девайсов
2. Знание осложнений девайс терапии (ранние, в средне- и долгосрочной перспективе).
3. Знание механизма действия используемых девайсов, программирование функций, удаленный мониторинг.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Ведение пациентов перенесших операции механической поддержки кровообращения и трансплантацию сердца
Умения:
1. Проводить отбор пациентов на трансплантацию сердца и механическую поддержку кровообращения.
2. Управлять послеоперационными осложнениями.
3. Проводить комплексную фармакологическую, в том числе иммуносупрессивную терапию после трансплатации сердца.
4. Навыки выполнения и интерпретации биопсии сердца.
5. Навыки работы составе многопрофильной команды и умение руководить ею.
Знания:
1. Знание анатомии и патофизиологии пересаженного сердца.
2. Знпние прогностических маркеров сердечной недостаточности на поздних стадиях и перспективы для трансплантации сердца и механической поддержки кровообращения.
3. Знание технических характеристик устройств для механической поддержки кровообращения.
4. Знание послеоперационных и отдаленных осложнений трансплантации сердца и механической поддержки кровообращения.
5. Знание признаков отторжения трансплантата

6. Жүрек трансплантациясынан кейінгі операциядан кейінгі күтім және қан айналымын механикалық қолдау әдістерін білуі.
7. Жүрек трансплантациясынан кейін пациенттердің психологиялық бейімделу әдістерін және қан айналымын механикалық қолдауды білуі.
8. Пациенттерді араласудан кейінгі оңалту әдістерін білуі.
9. Кеш сатыдағы жүрек жеткіліксіздігіне паллиативтік көмек көрсету әдістерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 4:
Жүрек тамыр жүйесі аурулары бар пациенттерде (ересектер, балалар) диагностика мен емдеудің интервенциялық әдістерін жүргізу.
Дағды 1:
Пациенттің жеке сипаттамалары мен қарсы көрсеткіштеріне сәйкес дәлелді медицина принциптеріне және ағымдағы нұсқауларға негізделген тері астындағы коронарлық араласулар үшін пациенттерді таңдау.
Машықтар:
1. Зерттеу жоспарын құру үшін емтихан нәтижелерімен біріктіру және шағымдар мен медициналық тарихты зерттеу кезінде алынған ақпаратты талдау біліктері
2. Интервенциялық араласу үшін пациенттерді таңдау біліктері
Білімдер:
1. ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің қолданыстағы диагностика және емдеу хаттамаларына және халықаралық ұсынымдарға сәйкес ересектерде тері арқылы араласу үшін айғақтар мен қарсы көрсеткіштерді білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Тері арқылы араласу процедураларын орындау.
Машықтар:
1. Интервенциялық араласуларды жүргізу кезінде тамырларға қол жеткізудің тиісті әдісін қолдана білу.
2. Интервенциялық зерттеулер кезінде гемодинамикалық және оксиметриялық көрсеткіштерді бағалауды білу.
Білімдер:
1. Флюроскопия, радиация физикасы, сәулелену, қауіпсіздік ережелері қағидаларын білуі.
2. Контрастты заттардың нефротоксикалық әсерін, олардың алдын-алу мен емдеуді білуі.
3. Катетеризация зертханасының жабдықтарын білуі.
4. Жүрек және қан тамырларының рентгенологиялық анатомиясын білуі.
5. Интервенциялық құрылғылардың сипаттамаларын білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Интервенциялық араласулар кезінде пациентті процедураға дейінгі дайындау, перипроцедуралық және процедурадан кейінгі қадағалап- қарау.
Машықтар:
1. Зерттеу жоспарын анықтау және пациентті дайындай білуі.
2. Асқынулардың алдын алуды білуі.

6. Знание методики послеоперационного ухода после трансплантации сердца и механической поддержке кровообращения.
7. Знание методов психологической адаптации пациентов после трансплантации сердца и механической поддержки кровообращения.
8. Знание методов реабилитации пациентов после вмешательств
9. Знание методов паллиативной помощи при сердечной недостаточности на поздних стадиях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 4:
Проведение интервенционных методов диагностики и лечения у пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями сердечной сосудистой системы
Навык 1:
Отбор пациентов для чрескожных коронарных вмешательств основанный на принципах доказательной медицины и текущих руководств в соответствии с индивидуальными характеристиками пациента и противопоказаний
Умения:
1. Анализировать информацию, полученную при опросе жалоб и истории болезни и интегрировать с результатами осмотра, чтобы составить план исследования.
2. Отбирать пациентов для интервенционных вмешательств.
Знания:
1. Знание показаний и противопоказаний для проведения чрескожных вмешательств у взрослых в соответствии с действующими протоколами диагностики и лечения министерства здравоохранения РК и международными рекомендациями.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Выполнение процедур чрескожного вмешательства
Умения:
1. Использовать соответс твующий метод сосудистого доступа при проведении интервенционных вмешательств.
2. Оценивать гемодинамические и оксиметрические показатели при интервенционных исследованиях.
Знания:
1.Знание принципов рентгеноскопии, радиационной физики, облучения, и правила техники безопасности.
2.Знание нефротоксических эффектов контрастных веществ, их профилактики и лечения.
3.Знание оборудования катетеризационных лабораторий.
4.Знание радиологической анатомии сердца и сосудов.
5.Знание характеристик интервенционных устройств.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Предпроцедурная подготовка, перипроцедурное и постпроцедурное ведение пациентам (взрослые, дети) при интервенционных вмешательствах
Умения:
1. Определять план проведения исследования и подготовить пациента.
2. Проводить профилактику осложнений.
3. Определять показания и противопоказания для проведения интервенционных вмешательств.
Знания:
1. Знание показаний и противопоказаний для проведения чрезкожных коронарных вмешательств у взрослых в соответствии с действующими протоколами диагностики и лечения министерства здравоохранения РК и международными рекомендациями
2. Знание технических характеристик оборудования и расходных материалов.

3. Интервенциялық араласуларды жүргізу үшін көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтауды білуі..
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің қолданыстағы диагностикалық және емдеу хаттамаларына және халықаралық ұсыныстарға сәйкес ересектерге тері арқылы коронарлық араласуға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді білуі.
2. Жабдықтың техникалық сипаттамаларын және шығын материалдарын білуі.
3. Жүрек-тамыр жүйесі ауруларымен ауыратын пациенттерге тардағы интервенциялық диагностикалық процедуралар нәтижесіндегі асқынуларды, жанама әсерлерді білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Құрылғыны және оны қадағалап-қарау техникасын таңдауды, бастапқыда таңдалған тәсіл сәтсіз болған жағдайда балама стратегияны әзірлеуді және (немесе) асқынуды дамытуды қамтитын интервенциялық емдеудің оңтайлы стратегиясын таңдау.
Машықтар:
1. Пациент пен персоналдың қауіпсіздігі үшін сәулелену әсерін азайту және нефротоксикалық контрастты азайту үшін жабдықты пайдалануды оңтайландыруды білу.
2. Артериялық және веноздық жолдарды жүргізу және қан тоқтату дағдылары.
Білімдер:
1. Интервенциялық процедураны орындау техникасын білуі.
2. Қалыпты және патологиялық жағдайларда коронарлық ангиография, вентрикулография, аортограмма, өкпе ангиограммасы және т.б көрсеткіштерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 5:
Ритмі мен өткізгіштігі бұзылған пациенттерге диагностика мен емдеудің интервенциялық электрофизиологиялық әдістерін жүргізу.
Дағды 1:
Инвазивті электрофизиологиялық зерттеулер жүргізуге көрсеткіштерді анықтау, алынған нәтижелерді орындау және түсіндіру.
Машықтар:
1. Электрофизиологиялық зерттеулерге пациенттерді таңдау және таңдауды білу.
2. Электрофизиологиялық зерттеулер жүргізу дағдысы.
3. Электрофизиологиялық зерттеулердің нәтижелерін интерпретациялауды білу.
Білімдер:
1. Ритмнің бұзылуының, естен танудың және кенеттен өлімнің нақты механизмдерін білуі.
2. Электрофизиологиялық зерттеулерге арналған зертханалық жабдықтарды білуі.
3. Электрофизиологиялық араласудың асқынулары мен жанама әсерлерін білуі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Ритмі бұзылған пациенттің басқару тактикасын анықтау үшін клиникалық контексте инвазивті электрофизиологиялық зерттеулердің нәтижелерін бағалау.
Машықтар:
1. Анықталған бұзушылықтарға байланысты стратегияны анықтай білу.
2. Электрофизиологиялық зерттеулер жүргізу дағдысы.
3. Электрофизиологиялық зерттеулердің тиімділігі, кемшіліктері, қауіптері мен артықшылықтары туралы пациентке толық ақпарат бере білу.
Білімдер:
1. Жүрек ішілік құрылғыларды орнату тәсілін анықтайтын жүректің анатомиялық құрылымдарын білу.
2. Аритмия механизмдерін және оларды инвазивті жоюды білу.
3.Инвазивті диагностика мен аритмияны емдеуде әртүрлі навигациялық құрылғыларды қолдануды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Ритмі бұзылған пациентті басқару тактикасын анықтау және имплантация процедурасын жүргізу үшін клиникалық контексте электрокардиостимуляторды имплантациялау нәтижелерін бағалау.
Машықтар:
1. Электрокардиостимуляторды имплантациялау үшін пациенттерді таңдауды білу
2. Қауіпсіз имплантация жасай білу.

3. Знание осложнений, побочных действий в результате интервенционных диагностических процедур у пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями сердечно-сосудистой системы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Выбор оптимальной стратегии интервенционного лечения, включающее выбор устройства и технику его введения, разработки альтернативной стратегии в случае неудачи изначально выбранного подхода и (или) развития осложнения.
Умения:
1. Оптимизировать использование оборудования с целью минимизации воздействие радиации для безопасности пациента и персонала и снижение нефротоксического контраста.
2. Навыки артериальных и венозных доступов и гемостаза.
Знания:
1. Знание техники выполнения интервенционной процедуры.
2. Знание показателей коронарографии, вентрикулографии, аортограмм, легочных ангиограмм и другие в норме и в патологии
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 5:
Проведение интервенционных электрофизиологических методов диагностики и лечения у пациентов с нарушениями ритма и проводимости
Навык 1:
Определение показаний к проведению инвазивных электрофизиологических исследований, выполнение и интерпретация полученных результатов
Умения:
1. Отбирать пациентов для проведения электрофизиологических исследований.
2. Навыки проведения электрофизиологических исследований.
3. Интерпретировать результаты электрофизиологических исследований.
Знания:
1. Знание специфических механизмов нарушения ритма, обмороков и внезапной смерти.
2. Знание лабораторного оборудования для электрофизиологических исследований.
3. Знание осложнений и побочных эффектов электрофизиологических вмешательств.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оценка овы инвазивных электрофизиологических исследований в клиническом контексте для определения тактики ведения пациента с нарушениями ритма.
Умения:
1. Определять стратегию в зависимости от выявленных нарушений.
2. Навык проведения электрофизиологических исследований.
3. Предоставлять пациенту полную информацию об эффективности, недостатках, рисках и преимуществах электрофизиологических исследований.
Знания:
1. Знание анатомических структур сердца, определяющие подход к установке внутрисердечных устройств.
2. Знание механизмов аритмии и их инвазивное устранение.
3. Знание использования различных устройств навигации при инвазивной диагностике и лечении аритмий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Оценить результаты имплантации электрокардиостимулятора в клиническом контексте для определения тактики ведения пациента с нарушениями ритма и провести процедуру имплантации
Умения:
1. Отбирать пациентов для имплантации электрокардиостимулятора.
2. Выполнять безопасную имплантацию.

3. Электрокардиостимуляторды орнатумен байланысты периоперациялық асқынуларды анықтау және емдеуді білу.
4. Датчиктерді бағдарламалауды қоса алғанда, электрокардиостимуляторды сауатты бағдарламалауды қамтамасыз ету қабілеті.
5. Электрокардиостимулятордың ақауларын жою дағдылары.
Білімдер:
1. Электрокардиостимуляция принциптерін білу.
2. Электрокардиостимуляторларды имплантациялау бойынша халықаралық және Ұлттық ұсыныстарды білу.
3. Электрокардиостимуляторды қауіпсіз имплантациялау принциптерін білу,
4. Электрокардиостимуляторды имплантациялау кезіндегі асқынулар мен оларды жоюды білу
5. Ақпараттандырылған келісімге келісімге, ақпарат беруге қатысты құқықтық мәселелерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Ритмі мен өткізгіштігі бұзылған пациентті басқару тактикасын анықтау және имплантация жүргізу үшін клиникалық контексте жүрек ресинресинхрондау терапиясы (ЖРТ) құрылғысын имплантациялау нәтижелерін бағалау.
Машықтар:
1. ЖРТ құрылғысын имплантациялау үшін пациенттерді іріктеуді жүргізуді білу.
2. Пациентке ЖРТ тиімділігі, кемшіліктері, қауіптері мен артықшылықтары туралы толық ақпарат бере білу.
3. ЖРТ құрылғысын имплантациялау дағдылары.
4. ЖРТ құрылғысын имплантациялауға байланысты проблемаларды анықтау, оларды жою шараларын анықтай білу.
5. Құрылғыларды дұрыс бағдарламалау және тиімділікті бақылаудың танылған әдістерін қолдануды білу.
6. Имплантацияланған құрылғының бағалау деректерін талдау және дұрыс пайдала білу.
Білімдер:
1. Ритм бұзылыстары бар пациенттерге ты басқару тактикасын анықтау үшін клиникалық контексте ресинхрондау құрылғысын имплантациялауды бағалау әдістерін білуі.
2. ЖРТ имплантациясы бойынша халықаралық және ұлттық ұсыныстарды білуі.
3. ЖРТ имплантациясындағы асқынуларды және оларды емдеу принциптерін білуі.
4. Ақпараттандырылған келісімге қатысты медициналық-құқықтық мәселелерді білу және ЖРТ процедурасы туралы ақпарат беруі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 5:
Ритмнің бұзылуы бар пациентті емдеу тактикасын анықтау және оны имплантациялау үшін кардиовертер-дефибрилляторимплантациялаудың (КДИ) клиникалық контексте нәтижелерін бағалау.
Машықтар:
1. КДИ үшін пациенттерді таңдауды білу.
2. Пациент пен туыстарына процедураны, мүмкін болатын асқынуларды және өмір салтына әсерін түсіндіре білу.

3. Выявить и провести лечение периоперационных осложнений, связанных с установкой электрокардиостимулятора.
4. Обеспечивать грамотное программирование электрокардиостимулятора, включая программирование датчиков.
5. Навыки устранения неисправностей электрокардиостимулятора.
Знания:
1. Знание принципов электрокардиостимуляции.
2. Знание международных и национальных рекомендаций по имплантации электрокардиостимуляторов.
3. Знание принципов безопасной имплантации электрокардиостимулятора.
4. Знание осложнений и их устранений при имплантации электрокардиостимулятора.
5. Знание правовых вопросов касающиеся информированного согласия согласия, предоставления информации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
1. Знание принципов электрокардиостимуляции. 2. Знание международных и национальных рекомендаций по имплантации электрокардиостимуляторов. 3. Знание принципов безопасной имплантации электрокардиостимулятора. 4. Знание осложнений и их устранений при имплантации электрокардиостимулятора. 5. Знание правовых вопросов касающиеся информированного согласия согласия, предоставления информации.
Умения:
1. Оценивать результаты имплантации устройства СРТ в клиническом контексте для определения тактики ведения пациента с нарушениями ритма и проводимости и провести имплантацию.
2. Проводить отбор пациентов для проведения имплантации устройства СРТ.
3. Предоставлять пациенту полную информацию об эффективности, недостатках, рисках и преимуществах СРТ.
4. Навыки проведения имплантации устройства СРТ.
5. Выявлять проблемы, связанные с имплантацией устройства СРТ определить меры для их устранения.
6. Программировать устройства и использовать признанных методы контроля эффективности.
7. Анализировать и правильно использовать данные оценки имплантированного устройства.
Знания:
1. Знание методов оценки имплантации ресинхронизирующего устройства в клиническом контексте для определения тактики ведения пациента с нарушениями ритма.
2. Знание международных и национальные рекомендации по имплантации СРТ.
3. Знание осложнений и принципы их лечения при имплантации СРТ.
4. Знание медико-правовых вопросов, касающиеся информированного согласия и предоставления информации о проведении процедуры СРТ.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Оценка результатов ИКД в клиническом контексте для определения тактики ведения пациента с нарушениями ритма и провести его имплантацию.
Умения:
1. Проводить отбор пациентов для ИКД.
2. Объяснять пациенту и родственникам процедуру, возможные осложнения и влияние на образ жизни.

3. Имплантация процедурасына дейін және оның барысында пациенттің анестезияға немесе седацияға деген қажеттілігін бағалай білу.
4. Құрылғыны имплантациялау және бағдарламалау процедурасын сауатты және қауіпсіз жүргізе білу.
5. КДИ бар пациенттерді үнемі бақылау, ақауларды анықтау және жоюды білу.
Білімдер:
1. Дефибрилляция принциптерін білуі.
2. КДИ имплантациясы бойынша халықаралық және ұлттық ұсыныстарды білуі.
3. КДИ имплантациясы кезіндегі асқынуларды және оларды емдеу принциптерін білуі.
4. Ақпараттандырылған келісімге және КДИ процедурасы туралы ақпарат беруге байланысты медициналық-құқықтық мәселелерді білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қарым-қатынас
эмпатия, эмоционалды интеллект
Тәлімгерлік
Адаптивті көшбасшылық және топтық жұмыс
Сыни тұрғыдан ойлау
Кәсіби және әлеуметтік жауапкершілік
Өзін-өзі ұйымдастыру және уақытты тиімді басқару
Стрессті басқару
Оқытушылық және зерттеу дағдыларын дамытуға ұмтылу
Сапа мен қауіпсіздікке ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2021 жылғы 31 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-139 бұйрығы"Қазақстан Республикасында кардиологиялық, интервенциялық кардиологиялық, интервенциялық аритмологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 6 қаңтарда № 26401 болып тіркелді.)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.1
Дәрігер резидент кардиолог
7
Дәрігер кардиолог (ересектер)
7
Дәрігер кардиолог (балалар)
13. Кәсіптің карточкасы "7.2 дәрігер-кардиолог (ересектер)":
Топтың коды:
2211-3
Қызмет атауының коды:
2211-3-004
Кәсіптің атауы:
7.2 дәрігер-кардиолог (ересектер)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер кардиолог (ересектер)" біліктілігі. Бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі қажет емес. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жүрек-тамыр жүйесі аурулары бар пациенттердің (ересектер) профилактикасы, диагностикасы, лечение, медициналық оңалтуы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

3. Оценивать потребности пациента в анестезии или седативных средствах до и во время процедуры имплантации.
4. Безопасно проводить процедуру имплантации и программирование устройства.
5. Регулярно наблюдать за пациентами с ИКД, выявлять и устранять неисправности.
Знания:
1. Знание принципов дефибрилляции.
2. Знание международных и национальные рекомендации по имплантации ИКД.
3. Знание осложнений и принципы их лечения при имплантации ИКД.
4. Знание медико-правовых вопросов, касающиеся информированного согласия и предоставления информации о проведении процедуры ИКД.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникабельность
Эмпатия, эмоциональный интеллект
Менторство и наставничество
Адаптивное лидерство и командная работа
Критическое мышление
Профессиональная и социальная ответственность
Самоорганизация и эффективное управление временем
Управление стрессом
Стремление к развитию преподавательских и исследовательских навыков
Стремление к качеству и безопасности
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 декабря 2021 года № ҚР ДСМ-139 "Об утверждении стандарта организации оказания кардиологической, интервенционно кардиологической, интервенционно аритмологической и кардиохирургической помощи в Республике Казахстан", (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 января 2022 года № 26401).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.1
Врач резидент кардиолог
7
Врач кардиолог (взрослый)
7
Врач кардиолог (детский)
13. Карточка профессии "7.2 Врач-кардиолог (взрослый)":
Код группы:
2211-3
Код наименования занятия:
2211-3-004
Наименование профессии:
7.2 Врач-кардиолог (взрослый)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другими типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач кардиолог (взрослый)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые) с заболеваниями сердечно-сосудистой системы,
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Кардиолог дәрігерлердің (ересектер) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами кардиологами (взрослыми и детскими).
2. Кардиологиядағы функционалды диагностика: жүктеме ЭКГ тест, кардиопульмональды тест, Холтер ЭКГ мониторингі, қан қысымының тәуліктік мониторингі
3. Кардиологиядағы функционалды диагностика: жүктеме ЭКГ тест, кардиопульмональды тест, Холтер ЭКГ мониторингі, қан қысымының тәуліктік мониторингі.
4. Кардиологиядағы ультрадыбыстық диагностика: (эхокардиография, күйзеліс-эхокардиография, өңеш арқылы жүргізілетін эхокардиография, қан тамырларын зерттеу)
5. Ересектер пациенттердің кардиологиясындағы оңалту
6. Кардиологиядағы радиологиялық диагностика (КТ, МРТ, ядролық әдістер).
7. Кардиологиядағы қарқынды терапия және реанимация
Еңбек функциясы 1:
Кардиолог дәрігерлердің (ересектер) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Кардиолог дәрігерлердің (ересектер) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында кардиологтар (ересектер) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында кардиолог дәрігерлердің (ересектер) медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Кардиология саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Кардиология саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Эпидемиологиялық жағдайды және жүрек-қан тамырлары ауруларының таралуын бақылау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.

1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей кардиологов (взрослых).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами кардиологами (взрослыми).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей кардиологов (взрослых).
3. Функциональная диагностика в кардиологии: нагрузочные ЭКГ тесты, кардио-пульмональный тест, холтеровское мониторирование ЭКГ, суточное мониторирование АД
4. Ультразвуковая диагностика в кардиологии (эхокардиография, стресс ЭхоКГ, чреспищеводная эхокардиография, УЗД сосудов)
5. Реабилитация пациентов (взрослые) в кардиологии.
6. Радиологическая диагностика в кардиологии (КТ, МРТ, ядерные методы).
7. Интенсивная терапия и реанимация в кардиологии
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей кардиологов (взрослых).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей кардиологов (взрослых).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами кардиологами (взрослыми) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей кардиологов (взрослых) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области кардиологии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области кардиологии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения сердечно-сосудистых заболеваний.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.

5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (ересектер) кардиологиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз кардиологтарға консультациялық көмек көрсету.
3. Кардиология саласындағы мәселелер бойынша басқа мамандықтағы дәрігерлерге кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами кардиологами (взрослыми и детскими).
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Кардиология (ересектер)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Кардиология (ересектер)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "кардиология (ересектер)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Кардиологтар (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына қауіп факторларын анықтау және уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.

5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании кардиологической помощи пациентам (взрослые).
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам кардиологам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области кардиологии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами кардиологами (взрослыми).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Кардиология (взрослая)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Кардиология (взрослая)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Кардиология (взрослая)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами кардиологами (взрослыми).
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.

СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жүрек-қантамыр жүйесі аурулары бар пациенттерге (ересектер) білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, кардиология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Кардиология (ересектер)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Кардиология (ересектер)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
3. Ауыр жүрек жеткіліксіздігі бар, механикалық қолдауды, жүрек трансплантациясын қажет ететін және осы операциялардан өткен пациенттерге (ересектер) медициналық көмек көрсету
4. Жүрек тамыр жүйесі аурулары бар пациенттерде (ересектер) диагностика мен емдеудің интервенциялық әдістерін жүргізу.
5. Ритмі мен өткізгіштігі бұзылған пациенттерге диагностика мен емдеудің интервенциялық электрофизиологиялық әдістерін жүргізу.
Еңбек функциясы 1:
"Кардиология (ересектер)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Кардиология (ересектер)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Кардиология (ересектер)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Кардиология (ересектер)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "кардиология (ересектер)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Анықталған медициналық қателіктерге, олардың себеп-салдарлық байланыстарына, жағымсыз салдарларына және олардың алдын алу мүмкіндіктеріне талдау, ресімделген сипаттама жүргізу.

Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые) с заболеваниями сердечно-сосудистой системы, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области кардиологии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Кардиология (взрослая)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Кардиология (взрослая)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
3. Оказание медицинской помощи пациентам (взрослые) с тяжелой сердечной недостаточностью, нуждающихся в механической поддержке, трансплантации сердца и перенесших эти операции
4. Проведение интервенционных методов диагностики и лечения у пациентов (взрослые) с заболеваниями сердечной сосудистой системы
5. Проведение интервенционных электрофизиологических методов диагностики и лечения у пациентов с нарушениями ритма и проводимости
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Кардиология (взрослая)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Кардиология (взрослая)".
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Кардиология (взрослая)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Кардиология (взрослая)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Кардиология (взрослая)".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.

1. Кардиолог дәрігерлердің (балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Кардиологтар (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Кардиолог дәрігерлердің (балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
3. Кардиологиядағы функционалды диагностика: жүктеме ЭКГ тест, кардиопульмональды тест, Холтер ЭКГ мониторингі, қан қысымының тәуліктік мониторингі.
4. Кардиологиядағы ультрадыбыстық диагностика: (эхокардиография, күйзеліс-эхокардиография, өңеш арқылы жүргізілетін эхокардиография, қан тамырларын зерттеу)
5. Балалар пациенттердің кардиологиясындағы оңалту.
6. Кардиологиядағы радиологиялық диагностика (КТ, МРТ, ядролық әдістер).
7. Кардиологиядағы қарқынды терапия және реанимация
Еңбек функциясы 1:
Кардиолог дәрігерлердің (балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Кардиолог дәрігерлердің (балалар) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында кардиологтар (балалар) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында кардиолог дәрігерлердің (балалар) медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Кардиология саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Кардиология саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Эпидемиологиялық жағдайды және жүрек-қан тамырлары ауруларының таралуын бақылау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.

1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей кардиологов (детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами кардиологами (детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей кардиологов (детских)
3. Функциональная диагностика в кардиологии: нагрузочные ЭКГ тесты, кардио-пульмональный тест, холтеровское мониторирование ЭКГ, суточное мониторирование АД
4. Ультразвуковая диагностика в кардиологии (эхокардиография, стресс ЭхоКГ, чреспищеводная эхокардиография, УЗД сосудов)
5. Реабилитация пациентов (дети) в кардиологии
6. Радиологическая диагностика в кардиологии (КТ, МРТ, ядерные методы).
7. Интенсивная терапия и реанимация в кардиологии
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей кардиологов (детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей кардиологов (детских).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами кардиологами (детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей кардиологов (детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области кардиологии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области кардиологии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения сердечно-сосудистых заболеваний.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.

6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (балалар) кардиологиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз кардиологтарға консультациялық көмек көрсету.
3. Кардиология саласындағы мәселелер бойынша басқа мамандықтағы дәрігерлерге кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Кардиологтар (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Кардиология (балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Кардиология (балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "кардиология (балалар)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Кардиологтар (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына қауіп факторларын анықтау және уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.

6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании кардиологической помощи пациентам (дети).
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам кардиологам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области кардиологии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами кардиологами (детскими).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Кардиология (детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Кардиология (детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Кардиология (детская)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами кардиологами (детскими).
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.

7.4 дәрігер-кардиолог (балалар)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер кардиолог (балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жүрек-қантамыр жүйесі аурулары бар пациенттерге (балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, кардиология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Кардиология (балалар)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Кардиология (балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
3. Ауыр жүрек жеткіліксіздігі бар, механикалық қолдауды, жүрек трансплантациясын қажет ететін және осы операциялардан өткен пациенттерге (балалар) медициналық көмек көрсету
4. Жүрек тамыр жүйесі аурулары бар пациенттерде (балалар) диагностика мен емдеудің интервенциялық әдістерін жүргізу.

7.4 Врач-кардиолог (детский)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другими типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач кардиолог (детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (дети) с заболеваниями сердечно-сосудистой системы, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области кардиологии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Кардиология (детская)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Кардиология (детская)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
3. Оказание медицинской помощи пациентам (дети) с тяжелой сердечной недостаточностью, нуждающихся в механической поддержке, трансплантации сердца и перенесших эти операции
4. Проведение интервенционных методов диагностики и лечения у пациентов (дети) с заболеваниями сердечной сосудистой системы

6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.2 Дәрігерлік практика және стоматология саласындағы қызмет
86.22 Арнайы дәрігерлік практика
86.22.0 Арнайы дәрігерлік практика
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіптік стандарт Қазақстан Республикасында жүрек-қантамыр жүйесі аурулары бар пациенттерге кардиохирургиялық көмекті ұйымдастыру және көрсету жөніндегі маманның кәсіптік құзыреті саласындағы талаптарды, оның ішінде профилактиканы, диагностиканы, емдеуді, оңалтуды, медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптауды қоса алғанда, қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білімдер бөлігінде белгілейді. кардиохирургия салалары. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Дәрігер кардиохирург (ересектер бойынша және балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.2 Дәрігер кардиохирург (ересектер бойынша және балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.3 Дәрігер кардиохирург (ересектер бойынша және балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
6) 7.4 Дәрігер кардиохирург (ересектер бойынша және балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
7) 7.2 Дәрігер-кардиохирург - 7 СБШ-нің деңгейі
9) 7.3 Дәрігер-кардиохирург - 7 СБШ-нің деңгейі
10) 7.4 Дәрігер-кардиохирург - 7 СБШ-нің деңгейі
11) 7.2 Дәрігер кардиохирург (балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
12) 7.3 Дәрігер кардиохирург (балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
13) 7.4 Дәрігер кардиохирург (балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Дәрігер кардиохирург (ересектер бойынша және балалар бойынша)":
Топтың коды:
2217-2
Қызмет атауының коды:
2217-2-001
Кәсіптің атауы:
7.1 Дәрігер кардиохирург (ересектер бойынша және балалар бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер "біліктілігі резидентурада" кардиохирургия (ересектер, балалар) " мамандығы бойынша оқу кезінде. Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен кардиохирургиялық патологиясы бар пациенттердің (ересектер, балалар) профилактикасы, диагностикасы, лечение, медициналық оңалтуы
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.2 Деятельности в области врачебной практики и стоматологии
86.22 Специальная врачебная практика
86.22.0 Специальная врачебная практика
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по организации и оказанию кардиохирургической помощи в Республике Казахстан пациентам с заболеваниями сердечно-сосудистой системы, включая профилактику, диагностику, лечение, реабилитацию, экспертизе объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области кардиохирургии. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач-кардиохирург (взрослый и детский) - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач-кардиохирург (взрослый и детский) - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач-кардиохирург (взрослый и детский) - 7 уровень ОРК;
4) 7.4 Врач-кардиохирург (взрослый и детский) - 7 уровень ОРК;
5) 7.2 Врач-кардиохирург - 7 уровень ОРК;
6) 7.3 Врач-кардиохирург - 7 уровень ОРК;
7) 7.4 Врач-кардиохирург - 7 уровень ОРК;
8) 7. 2 Врач-кардиохирург (детский) - 7 уровень ОРК;
9) 7.3 Врач-кардиохирург (детский) - 7 уровень ОРК;
10) 7.4 Врач-кардиохирург (детский) - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач-кардиохирург (взрослый и детский)":
Код группы:
2217-2
Код наименования занятия:
2217-2-001
Наименование профессии:
7.1 Врач-кардиохирург (взрослый и детский)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
врач-резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Кардиохирургия (взрослая, детская)". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) с кардиохирургической патологией под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Кардиохирургиялық патологиясы бар пациенттерде, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда Диагностика, емдеу, оңалту іс-шараларын ұйымдастыру
2. Кардиохирургиялық көмек көрсету кезінде алдын алу іс-шараларын жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықты қалыптастырудың, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
3. Тәлімгердің бақылауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есеп алу-есеп беру медициналық құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Дәрігердің үздіксіз кәсіби дамуы
Еңбек функциясы 1:
Кардиохирургиялық патологиясы бар пациенттерде, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда Диагностика, емдеу, оңалту іс-шараларын ұйымдастыру
Дағды 1:
Кардиохирургиялық патологиясы бар пациенттерді (ересектер, балалар) диагностикалау, емдеу
Машықтар:
1. Шағымдарды, өмір тарихы мен ауруларды жинау және тіркеу.
2. Науқасты жүргізу тактикасын, оны тексеру жоспарын анықтаңыз.
3. Клиникалық хаттамаларға сәйкес диагноз қою үшін тексерулер тізімін анықтау.
4. Клиникалық бақылаулар мен тексеру, анамнез жинау, Клиникалық-зертханалық және аспаптық зерттеулердің деректері негізінде диагнозды белгілеу (растау).
5. Диагнозды клиника, зертханалық және аспаптық зерттеу әдістерінің деректері негізінде тұжырымдау.
6. Емдеу жоспарын жасаңыз (келісіңіз).
7. Емдеуді тағайындау және бақылау, қажетті диагностикалық, емдік, оңалту процедуралары мен іс-шараларын жүргізу.
8. Дәрі-дәрмектерді таңдау және тағайындау.
9. Науқастың жағдайына байланысты емдеу жоспарына өзгерістер енгізу және қосымша тексеру әдістерінің қажеттілігін анықтау.
10. Бақылау емтихандары негізінде емдеу кезеңдерін және аурудың даму динамикасын бақылау және талдау.
11. Емдеу-диагностикалық процедуралар мен хирургиялық араласуларды орындаңыз.
12. Жоспарды әзірлеу және күтілетін нәтижелерді анықтай отырып, хирургиялық араласу кезеңдерін дәлелдеу.
13. Ашық жүрек операцияларына көмек (бірінші және екінші көмекші ретінде).
Білімдер:
1. Хирургиялық көмекті ұйымдастырудың жалпы мәселелерін, Денсаулық сақтау ұйымдарының жұмысын білу.
2. Қан айналымы жүйесінің негізгі ауруларының этиологиясының, патогенезінің, клиникалық симптоматикасының негіздерін білу; жіктелуі, алдын алу әдістері, диагностикасы, емдеу принциптері, консервативті емдеу әдістерін білу, хирургиялық араласу түрлері.

1. Диагностика, лечение, организация реабилитационных мероприятий у пациентов с кардиохирургической патологией, в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
2. Проведение профилактических мероприятий при оказании кардиохирургической помощи, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Трудовая функция 1:
Диагностика, лечение, организация реабилитационных мероприятий у пациентов с кардиохирургической патологией, в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Диагностика, лечение пациентов (взрослые, дети) с кардиохирургической патологией
Умения:
1. Осуществлять сбор и фиксацию жалоб, анамнеза жизни и заболевания.
2. Определять тактику ведения больного, план его обследования.
3. Определять перечень обследований для установки диагноза согласно клиническим протоколам.
4. Устанавливать (подтверждать) диагноз на основании клинических наблюдений и обследования, сбора анамнеза, данных клинико-лабораторных и инструментальных исследований.
5. Формулировать диагноз на основании клиники, данных лабораторных и инструментальных методов исследований.
6. Составлять (согласовать) план лечения.
7. Назначать и контролировать лечение, проводить необходимые диагностические, лечебные, реабилитационные процедуры и мероприятия.
8. Выбирать и проводить назначение лекарственных препаратов.
9. Вносить изменения в план лечения в зависимости от состояния пациента и определять необходимость дополнительных методов обследования.
10. Проводить наблюдение и анализировать этапы лечения и динамику развития заболевания на основании контрольных обследований.
11. Выполнять лечебно-диагностические процедуры и оперативные вмешательства.
12. Разрабатывать план и аргументировать этапы оперативного вмешательства с определением ожидаемых результатов.
13. Ассистировать в операциях на открытом сердце (в качестве первого и второго ассистента).
Знания:
1. Знание общих вопросов организации хирургической помощи, работу организаций здравоохранения.
2. Знание основ этиологии, патогенеза, клинической симптоматики основных заболеваний системы кровообращения; классификации, методы профилактики, диагностики, принципы лечения, знание консервативных методов лечения, виды оперативных вмешательств.

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2021 жылғы 31 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-139 бұйрығы."Қазақстан Республикасында кардиологиялық, интервенциялық кардиологиялық, интервенциялық аритмологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 6 қаңтарда № 26401 болып тіркелді.)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.1
кардиохирург резидент дәрігер
7
Дәрігер кардиохирург (ересек)
7
Дәрігер кардиохирург (балалар)

Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 декабря 2021 года № ҚР ДСМ-139 "Об утверждении стандарта организации оказания кардиологической, интервенционно кардиологической, интервенционно аритмологической и кардиохирургической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 января 2022 года № 26401).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.1
Врач резидент кардиохирург
7
Врач кардиохирург (взрослый, детский)
7
Врач кардиохирург (детский)

6. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалауды жүргізу.
7. Медициналық ұйымнан тыс жағдайларда кардиохирургиялық патологиямен ауыр жағдайларды анықтау.
Білімдер:
1. Қан айналымының және (немесе) тыныс алудың кенеттен тоқтауының клиникалық белгілері.
2. Жүрек-өкпе реанимациясы.
3. Медициналық ұйымнан тыс жағдайларда пациенттердегі ауыр жағдайларды анықтау әдістері.
4. Медициналық ұйымнан тыс жағдайларда кардиохирургиялық патологиясы бар қарқынды терапия және реанимация әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Кардиохирургиялық патологиясы бар пациенттерге (ересектер) қатысты медициналық сараптамалар жүргізу.
Дағды 1:
Еңбекке жарамсыздық сараптамасы
Машықтар:
1. Медициналық сараптама нәтижелері бойынша медициналық қорытындылар тұжырымдау.
2. Кардиохирургиялық патологияға байланысты уақытша еңбекке жарамсыздық белгілерін және адам ағзасы функциясының тұрақты бұзылу белгілерін және ауру отбасы мүшелеріне күтім жасау үшін аурухана парағын беру кезінде күтім жасау қажеттілігін анықтау.
3. Кардиохирургиялық патологиясы бар пациенттерді медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу.
4. Медициналық-әлеуметтік сараптамадан өту үшін кардиохирургиялық патологиясы бар пациенттерге қажетті медициналық құжаттаманы дайындау.
5. Кардиохирургиялық патологиясы бар пациенттерге еңбекке жарамсыздық парағын ресімдеу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 16 қарашадағы № ҚР ДСМ-196/2020 бұйрығы."Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 қарашада № 21660 болып тіркелді.)
2. Медициналық-әлеуметтік сараптаманы жүзеге асыру үшін медициналық құжаттаманы ресімдеу.
3. Медициналық-әлеуметтік сараптамадан өту үшін уланудан және олардың салдарларынан туындаған дене функцияларының тұрақты бұзылуы бар пациенттерді жіберуге арналған медициналық көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Пациенттерде (Ересектер) кардиохирургиялық патологиясы бар пациенттерді қалпына келтіру лечение және медициналық оңалту.
Дағды 1:
Кардиохирургиялық патологиясы бар пациенттерді (ересектер) медициналық оңалту жөніндегі іс-шаралардың жоспарын жасау, тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Машықтар:
1. Кардиохирургиялық патологиясы бар пациенттерді медициналық оңалту жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін медициналық көрсеткіштерді айқындау.

6. Проводить оценку эффективности и безопасности применения лекарственных препаратов и медицинских изделий при оказании медицинской помощи в экстренной форме.
7. Выявлять критические состояния при с кардиохирургической патологией в условиях вне медицинской организации.
Знания:
1. Клинические признаки внезапного прекращения кровообращения и (или) дыхания.
2. Сердечно-легочная реанимациия.
3. Методы выявления критических состояний у пациентов в условиях вне медицинской организации.
4. Методы интенсивной терапии и реанимации при с кардиохирургической патологией в условиях вне медицинской организации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов (дети) с кардиохирургической патологией.
Навык 1:
Экспертиза нетрудоспособности
Умения:
1. Формулировать по результатам медицинской экспертизы медицинские заключения.
2. Определять признаки временной нетрудоспособности и признаки стойкого нарушения функции организма человека, обусловленного кардиохирургической патологией и необходимость ухода при выдаче больничного листа по уходу за больными членами семьи.
3. Направлять пациентов с кардиохирургической патологией на медико-социальную экспертизу.
4. Подготавливать необходимую медицинскую документацию пациентам с кардиохирургической патологией для прохождения медико-социальной экспертизы.
5. Оформлять листок нетрудоспособности пациентам с кардиохирургической патологией.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 ноября 2020 года № 21660).
2. Оформление медицинской документации для осуществления медико-социальной экспертизы.
3. Медицинские показания для направления пациентов, имеющих стойкое нарушение функций организма, обусловленное отравлениями и их последствиями, для прохождения медико-социальной экспертизы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Восстановительное лечение и медицинская реабилитация пациентов с кардиохирургической патологией у пациентов (дети).
Навык 1:
Составление плана, оценка эффективности и безопасности мероприятий по медицинской реабилитации пациентов (дети) с кардиохирургической патологией.
Умения:
1. Определять медицинские показания для проведения мероприятий по медицинской реабилитации пациентов с кардиохирургической патологией.

"Дәрігер кардиохирург (ересек)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кардиохирургиялық патологиясы бар пациенттерге (ересектер) білікті, мамандандырылған медициналық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Кардиохирургиялық практикада операцияға дейінгі және кейінгі кезеңдегі патологиялық жағдайларды диагностикалау және жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Кардиохирург дәрігерлерінің (ересектер) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
2. Кардиохирург дәрігерлері (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
3. Кардиохирург дәрігерлерінің (ересектер) қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
Кардиохирургиялық практикада операцияға дейінгі және кейінгі кезеңдегі патологиялық жағдайларды диагностикалау және жүргізу
Дағды 1:
Пациенттерде (ересектер) жоғары технологиялық медициналық қызметтер шеңберінде диагностикалық іс-шараларды жүргізу.
Машықтар:
1. Жүргізілетін іс-шараларды түзете отырып, жоғары технологиялық медициналық қызметтер шеңберінде диагностикалық рәсімдердің алдында, кезінде және одан кейін пациенттерді (ересектер) қарау дағдылары.
2. Кардиохирургиядағы жоғары технологиялық медициналық қызметтер шеңберінде диагностикалық іс-шараларды жүргізу дағдылары.
3. Медициналық құжаттаманы, оның ішінде электрондық, диагностикалық процестерді ресімдеу, науқастар тіркелімін толтыру дағдылары.
4. Жылдық есеп беру дағдылары
Білімдер:
1. Жоғары технологиялық медициналық қызметтер шеңберінде диагностикалық рәсімдерге көрсеткіштер мен қарсы көрсетілімдерді білу.
2. Кардиохирургиядағы диагностикалық процедуралардың физиологиялық принциптерін білу.
3. Кардиохирургияда диагностикалық процедураларды жүргізу әдістемесін білу.
4. Кардиохирургиядағы диагностикалық процедураларға арналған медициналық құралдар мен мамандандырылған жабдықтардың жұмыс принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерде (ересектер)жүргізілетін емдеу әдістерін түзете отырып, жоғары технологиялық медициналық қызметтер шеңберінде емдеу іс-шараларын жүргізу
Машықтар:

Квалификация "Врач кардиохирург (детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (дети) с кардиохирургической патологией.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание высокотехнологичных медицинских услуг в рамках диагностических и лечебных услуг
Дополнительные трудовые функции:
1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей кардиохирургов (детских).
2. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами кардиохирургами (детскими).
3. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей кардиохирургов (детских)
Трудовая функция 1:
Оказание высокотехнологичных медицинских услуг в рамках диагностических и лечебных услуг
Навык 1:
Проведение диагностических мероприятий в рамках высокотехнологичных медицинских услуг у пациентов (дети).
Умения:
1. Навыки осмотра пациентов (дети) перед, во время и после диагностических процедур в рамках высокотехнологичных медицинских услуг с коррекцией проводимых мероприятий.
2. Навыки проведения диагностических мероприятий в рамках высокотехнологичных медицинских услуг в кардиохирургии.
3. Навыки оформления медицинской документации, в том числе электронной, процессов диагностики, заполнение Регистра больных.
4. Навыки составления годовой отчетности.
Знания:
1. Знание показаний и противопоказаний к диагностическим процедурам в рамках высокотехнологичных медицинских услуг.
2. Знание физиологических принципов диагностических процедур в кардиохирургии.
3. Знание методики проведения диагностических процедур в кардиохирургии.
4. Знание принципов работы медицинского инструментария и специализированного оборудования для диагностических процедур в кардиохирургии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение лечебных мероприятий в рамках высокотехнологичных медицинских услуг с коррекцией проводимых методов лечения у пациентов (дети)
Умения:

1. Жоғары технологиялық медициналық қызметтер шеңберінде емдеу іс-шараларына көрсеткіштер мен қарсы көрсетілімдерді бағалау дағдылары.
2. Жоғары технологиялық медициналық қызметтер шеңберінде пациентке емдеудің оңтайлы әдісін таңдау.
3. Жоғары технологиялық медициналық қызметтер шеңберінде емдеу іс-шараларын жүргізгеннен кейін пациенттердің (ересектер) жай-күйін динамикалық бақылау дағдылары.
4. Жүргізілетін терапияны уақтылы түзету.
5. Жүргізілетін емдеу процесінде туындайтын патологиялық процестерді диагностикалау және емдеу дағдылары.
6. Жоғары технологиялық медициналық қызметтер шеңберінде жүргізілетін емдеу іс-шараларынан кейін пациенттерді (ересектер) оңалту дағдылары.
7. Мамандардың пәнаралық тобы шеңберінде емдеу іс-шараларын жүргізу.
Білімдер:
1. Жоғары технологиялық медициналық қызметтер шеңберінде кардиохирургияда емдеудің негіздері мен принциптерін білу.
2. Жоғары технологиялық медициналық қызметтер шеңберінде емдеудің негізгі әдістерін жүргізу техникасын білу.
3. Жоғары технологиялық медициналық қызметтер шеңберінде жүргізілетін емдеу рәсімдерінің асқынуларын, техникалық сипатын және олармен күрес принциптерін білу.
4. Жоғары технологиялық медициналық қызметтер шеңберінде жүргізілген емдік іс-шаралардан кейін пациенттердің ұзақ мерзімді мониторингін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Кардиохирург дәрігерлерінің (ересектер) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Дағды 1:
Кардиохирург дәрігерлерінің (ересектер) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында кардиохирург дәрігерлер (ересектер) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында кардиохирург дәрігерлерінің (ересектер) медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Кардиохирургия саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Кардиохирургия саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.

1. Навыки оценки показаний и противопоказаний к лечебным мероприятиям в рамках высокотехнологичных медицинских услуг.
2. Подбирать оптимальный метод лечения пациенту в рамках высокотехнологичных медицинских услуг.
3. Навыки динамического наблюдения за состоянием пациентов (дети) после проведения лечебных мероприятий в рамках высокотехнологичных медицинских услуг.
4. Своевременно корректировать проводимую терапию.
5. Навыки диагностики и лечения патологических процессов, возникающих в процессе проводимого лечения.
6. Навыки реабилитации пациентов (дети) после проводимых лечебных мероприятий в рамках высокотехнологичных медицинских услуг.
7. Проводить лечебные мероприятия в рамках междисциплинарной группы специалистов.
Знания:
1. Знание основ и принципов лечения в кардиохирургии в рамках высокотехнологичных медицинских услуг.
2. Знание техники проведения основных методов лечения в рамках в рамках высокотехнологичных медицинских услуг.
3. Знание осложнений лечебных процедур, проводимых в рамках высокотехнологичных медицинских услуг, технического характера и принципы борьбы с ними.
4. Знание долгосрочного мониторинга пациентов после лечебных мероприятий, проведенных в рамках высокотехнологичных медицинских услуг.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей кардиохирургов (детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей кардиохирургов (детских).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами кардиохирургами (детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей кардиохирургов (детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области кардиохирургии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области кардиохирургии.

8. Эпидемиологиялық жағдайды және кардиохирургиялық аурулардың таралуын бақылау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (Ересектер) кардиохирургиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз кардиохирург дәрігерлерге консультациялық көмек көрсету.
3. Кардиохирургия саласындағы мәселелер бойынша басқа мамандықтағы дәрігерлерге кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Кардиохирург дәрігерлері (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Кардиохирургия (ересектер)"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Кардиохирургия (ересектер)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "кардиохирургия (ересектер)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.

8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения кардиохирургических заболеваний.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании кардиохирургической помощи пациентам (дети).
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам кардиохирургам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам в области кардиохирургии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами кардиохирургами (детскими).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Кардиохирургия (детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Кардиохирургия (детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Кардиохирургия (детская)".

7.4 Дәрігер-кардиохирург
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер кардиохирург (ересектер)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кардиохирургиялық патологиясы бар пациенттерге (ересектер) білікті, мамандандырылған медициналық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, кардиохирургия саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жасау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Кардиохирургия (ересектер)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Кардиохирургия (ересектер)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы Академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Кардиохирургия (ересектер)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Кардиохирургия (ересектер)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Кардиохирургия (ересектер)"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.

7.4 Врач-кардиохирург (детский)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач кардиохирург (детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (дети) с кардиохирургической патологией, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области кардиохирургии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Кардиохирургия (детская)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Кардиохирургия (детская)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Кардиохирургия (детская)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Кардиохирургия (детская)".
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Кардиохирургия (детская)".

3) Медицина қызметкері – кәсіптік медициналық білімі бар және медициналық қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға;
4) Медициналық көмектің сапасы – көрсетілетін медициналық көмектің медициналық көмек көрсету стандарттарына сәйкестік деңгейі;
5) Пациент – медициналық көмек көрсетуді қажет ететін ауруының немесе жай-күйінің болуына немесе болмауына қарамастан, медициналық көрсетілетін қызметтердің тұтынушысы болып табылатын (болып табылған) жеке тұлға;
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) АХЖ 10 – аурулар мен денсаулыққа байланысты мәселелердің халықаралық статистикалық сыныптауышы
2) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
3) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі
4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы
5) СБШ – салалық біліктілік шеңбері
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Кинезотерапия. Эрготерапия
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86101034
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.3 Санаториялық-курорттық ұйымдардың қызметі
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Негізгі ауруды емдеу кезінде, сондай-ақ өткір жағдайлардан, хирургиялық араласулардан және жарақаттардан кейін, созылмалы аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, тыныс-тіршілігі шектелген, функциялары мен құрылымдары бұзылған пациенттерге кинезотерапия мен эрготерапияны пайдалана отырып пациенттерге медициналық оңалту жүргізу. Зақымдалған органның не ағза жүйесінің бұзылған және (немесе) жоғалған функцияларын толық немесе ішінара қалпына келтіруге, жедел дамыған патологиялық процесті аяқтау немесе ағзадағы созылмалы патологиялық процестің шиеленісуі процесінде ағза функцияларын қолдауға, сондай-ақ функциялардың ықтимал бұзылуларының алдын алуға, ерте диагностикалауға және түзетуге бағытталған кинезотерапия мен эрготерапияны пайдалана отырып, медициналық сипаттағы іс-шараларды жүргізу зақымдалған органдардың не ағза жүйелерінің алдын алу және ықтимал мүгедектік дәрежесін төмендету, өмір сапасын жақсарту, науқастың жұмысын сақтау және оның қоғамға әлеуметтік интеграциясы.

3) медицинский работник – физическое лицо, имеющее профессиональное медицинское образование и осуществляющее медицинскую деятельность;
4) качество медицинской помощи – уровень соответствия оказываемой медицинской помощи стандартам оказания медицинской помощи;
5) пациент – физическое лицо, являющееся (являвшееся) потребителем медицинских услуг независимо от наличия или отсутствия у него заболевания или состояния, требующего оказания медицинской помощи.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) МКБ-10 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем, десятого пересмотра, единый документ для формирования системы учета заболеваемости и смертности;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
3) МСКО – международная стандартная классификация образования;
4) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Кинезотерапия. Эрготерапия
5. Код профессионального стандарта: Q86101034
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.3 Деятельность санаторно-курортных организаций
7. Краткое описание профессионального стандарта: Проведение медицинской реабилитации пациентам с использованием кинезотерапии и эрготерапии, при лечении основного заболевания, а также после острых состояний, хирургических вмешательств и травм, при хронических заболеваниях и (или) состояниях, пациентам с ограничением жизнедеятельности, нарушением функций и структур. Проведение мероприятий медицинского характера с использованием кинезотерапии и эрготерапии, направленных на полное или частичное восстановление нарушенных и (или) компенсацию утраченных функций пораженного органа либо системы организма, поддержание функций организма в процессе завершения остро развившегося патологического процесса или обострения хронического патологического процесса в организме, а также на предупреждение, раннюю диагностику и коррекцию возможных нарушений функций поврежденных органов либо систем организма, предупреждение и снижение степени возможной инвалидности, улучшение качества жизни, сохранение работоспособности пациента и его социальную интеграцию в общество.

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Кинезиотерапевт - 6 СБШ-нің деңгейі
2) Эрготерапевт - 6 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Кинезиотерапевт":
Топтың коды:
2269-9
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Кинезиотерапевт
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Қоғамдық денсаулық сақтау маманы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Оңалту әлеуетін ескере отырып, тіршілік әрекеті шектелген, функциялары мен құрылымдары бұзылған пациенттерге кинезиотерапияны ұйымдастыру және жүргізу, биомеханикалық бұзылуларды түзету және жоғалған қозғалыс функцияларын қалпына келтіру, өтемақы тетіктерін жаттықтыру және ағзаның физикалық, әлеуметтік-тұрмыстық және өндірістік жүктемелерге бейімделуі, сондай-ақ ықтимал мүгедектіктің алдын алу және дәрежесін төмендету, өмір сүру сапасын жақсарту, жұмыс қабілеттілігін сақтау үшін пациент және оның қоғамға әлеуметтік интеграциясы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Адам ағзасының функциялары мен құрылымдарының бұзылуын және одан кейінгі аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, сондай-ақ өткір жағдайлардан, хирургиялық араласулардан және жарақаттардан кейін тіршілік әрекетінің шектеулерін анықтау мақсатында диагностикалық іс-шараларды жүргізу.
2. Дене функциялары мен құрылымдары бұзылған және жарақаттар, аурулар және (немесе) жай-күйлер салдарынан белсенділігі мен қатысуы шектелген пациенттерге кинезитерапияны қолдана отырып, медициналық оңалтудың жеке бағдарламасын (ИПМР) қалыптастыру және іске асыру, ИПМР шеңберінде іске асырылған оңалту іс-шараларының тиімділігін бағалау
3. Әр түрлі клиникалық жағдайларда пациенттермен және олардың отбасы мүшелерімен, МДГ мүшелерімен байланыс

8. Перечень карточек профессий:
1) Кинезотерапевт - 6 уровень ОРК;
2) Эрготерапевт - 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Кинезотерапевт":
Код группы:
2269-9
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Кинезотерапевт
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
специалист общественного здравоохранения
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и проведение кинезиотерапии пациентам с ограничением жизнедеятельности, нарушением функций и структур с учетом реабилитационного потенциала, для коррекции биомеханических нарушений и восстановления утраченных двигательных функций, тренировки механизмов компенсации и адаптации организма к физическим, социально-бытовым и производственным нагрузкам, а также для предупреждения и снижения степени возможной инвалидности, улучшения качества жизни, сохранения работоспособности пациента и его социальной интеграции в общество.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение диагностических мероприятий с целью выявления нарушений функций и структур организма человека и последовавших за ними ограничений жизнедеятельности при заболеваниях и (или) состояниях, а также после острых состояний, хирургических вмешательств и травм.
2. Формирование и реализация индивидуальной программы медицинской реабилитации (ИПМР) с применением кинезитерапии пациентам с нарушениями функций и структур организма и ограничениями активности и участия вследствие травм, заболеваний и (или) состояний, оценка эффективности реализованных в рамках ИПМР реабилитационных мероприятий
3. Коммуникация с пациентами и членами их семей в различных клинических ситуациях, членами МДГ

4. Есепті-есепті медициналық құжаттаманы жүргізу және ЕДШ бөлімшесінің/кабинетінің қызметін ұйымдастыру, механотерапия, массаж және т. б.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары мен зақымдануларын кешенді емдеуде физиотерапиялық процедураларды жүргізу
2. Шұғыл медициналық көмек көрсету
Еңбек функциясы 1:
Адам ағзасының функциялары мен құрылымдарының бұзылуын және одан кейінгі аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, сондай-ақ өткір жағдайлардан, хирургиялық араласулардан және жарақаттардан кейін тіршілік әрекетінің шектеулерін анықтау мақсатында диагностикалық іс-шараларды жүргізу.
Дағды 1:
Зерттеу әдістерін таңдау және пациенттің физикалық және психомоторлық жағдайын, ұтқырлық деңгейін, функциялары мен құрылымдарының бұзылуын, белсенділігі мен қатысуын жасына және жынысына, Медициналық және әлеуметтік оңалтуды көрсетудің қолданыстағы хаттамалары мен стандарттарына сәйкес бағалау жүргізу.
Машықтар:
1. Шағымдарды жинау дағдылары және науқастың өмір сүру және өмір сүру жағдайлары, жаман әдеттер (темекі шегу, алкоголь, психотроптық құралдар және т.б.), кәсіби зияндар туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсете отырып, өмір мен аурудың толық тарихы.
2. Дағдылар қоршаған ортаны жеңілдететін факторлар мен кедергілерді, сондай-ақ бұзылған функцияларды қалпына келтіру үшін маңызды жеке факторларды анықтау.
3. Халықаралық оңалту шкалаларын негізді таңдау және пайдалану және олардың нәтижелерін түсіндіру дағдылары.
4. Пациентті қарау, мкФ сәйкес пациенттің функционалдық қабілеттерін кешенді бағалау дағдылары, оның ішінде: постуральды функцияларды зерттеу; дене қалпын (позасын) өзгерту мүмкіндігін зерттеу; дене қозғалысы мен жүру функциясын зерттеу; жоғарғы және төменгі аяқтардың қызметі мен құрылымын зерттеу; үйлестіруші функцияны зерттеу; қабылдау функциясын зерттеу; төзімділік функциясын зерттеу; нейрофизиологиялық параметрлерді зерттеу; өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларын және қоршаған ортаның тіршілік әрекетіне әсерін зерттеу.
5. 0-ден 18 жасқа дейінгі балалардың физикалық және психомоторлық даму деңгейін бағалау дағдылары.
Білімдер:
1. Аурулардың бейіні бойынша медициналық оңалту бойынша ҚР диагностикасы мен емдеудің стандарттары мен клиникалық хаттамаларын білу.
2. Адам ағзасының функциялары мен құрылымдарының бұзылуы, аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, сондай-ақ өткір жағдайлардан, хирургиялық араласулардан және жарақаттардан кейін тіршілік әрекетінің шектелуі бар ересектер мен балаларды анамнез жинау және физикалық тексеру ерекшеліктерін білу.
3. Балалардың физикалық және психомоторлық дамуын бағалау әдістерін білу.

4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации и организация деятельности отделения/кабинета ЛФК, механотерапии, массажа и пр.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение физиотерапевтическ их процедур в комплексном лечении травм и повреждений опорно-двигательного аппарата
2. Оказание неотложной медицинской помощи
Трудовая функция 1:
Проведение диагностических мероприятий с целью выявления нарушений функций и структур организма человека и последовавших за ними ограничений жизнедеятельности при заболеваниях и (или) состояниях, а также после острых состояний, хирургических вмешательств и травм.
Навык 1:
Выбор методов исследования и проведение оценки физического и психомоторного состояния пациента, уровня мобильности, нарушений функций и структур, активности и участия в соответствии с возрастом и полом, действующими протоколами и стандартами оказания медицинской и социальной реабилитации.
Умения:
1. Навыки сбора жалоб и полного анамнеза жизни и заболевания, с детализацией информации об условиях деятельности и проживания пациента, вредных привычках (табакокурение, прием алкоголя, психотропных средств и др.), профессиональных вредностях.
2. Навыки выявление средовых облегчаюших факторов и барьеров, а также личностных факторов значимых для восстановления нарушенных функций.
3. Навыки обоснованного выбора и использования международных реабилитационных шкал и интерпретации их результатов.
4. Навыки проведения осмотра пациента, комплексной оценки функциональных способностей пациента в соответствии с МКФ, в том числе: исследование постуральных функций; исследование возможности изменять положение тела (позы); исследование функции перемещения тела и ходьбы; исследование функции и структуры верхней и нижней конечностей; исследование координаторной функции; исследование функции восприятия; исследование функции выносливости; исследование нейрофизиологических параметров; исследование навыков самообслуживания и влияния среды на жизнедеятельность.
5. Навыки оценки уровня физического и психомоторного развития детей от 0 до 18 лет.
Знания:
1. Знание стандартов и клинических протоколов диагностики и лечения РК по медицинской реабилитации по профилям заболеваний.
2. Знание особенностей сбора анамнеза и физикального обследования взрослых и детей, имеющих нарушения функций и структур организма человека, ограничения жизнедеятельности при заболеваниях и (или) состояниях, а также после острых состояний, хирургических вмешательств и травм.
3. Знание методов оценки физического и психомоторного развития детей.

4. Тіршілік пен денсаулықтың жұмыс істеуі мен шектелуінің халықаралық жіктемесін білу (ХКФ).
5. Тыныс-тіршілігі шектелген, функциялары мен құрылымдары бұзылған пациенттер үшін арнайы функционалдық сынамаларды, тесттер мен шкалаларды таңдау әдістемесі мен алгоритмін білу
организм.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Адам ағзасының функциялары мен құрылымдарының бұзылуын және одан кейінгі ауруларда және (немесе) жағдайларда, сондай-ақ өткір жағдайлардан, хирургиялық араласулардан және жарақаттардан кейін тіршілік әрекетінің шектеулерін анықтау.
Машықтар:
1. Пациенттерді тексеру нәтижелерін түсіндіру және талдау дағдысы.
2. Дамудың ауытқулары мен деформацияларын, бұлшықет теңгерімсіздіктерін (тонус, күш), асимметрияны, физикалық шамадан тыс жүктеменің клиникалық белгілерін, аурулардың негізгі патологиялық белгілері мен синдромдарын анықтау, жұмыс істеудің халықаралық жіктелуін ескере отырып, оңалту болжамын анықтау үшін зерттеу нәтижелерін түсіндіру дағдылары.
3. Дене функциялары мен құрылымдары бұзылған балалардың физикалық және психомоторлық дамуындағы ауытқуларды және одан кейінгі өмірлік шектеулерді анықтау дағдылары.
4. Мультидисциплинарлық оңалту тобының жоғары кәсіптік (медициналық емес) білімі бар дәрігерлермен, мамандармен пациентке консультация берудің қолда бар деректерін, патологиясы бар және функциялары бұзылған пациенттерді қосымша зертханалық, аспаптық, функционалдық тексеру деректерін түсіндіру дағдылары, олар бойынша пациент қазіргі уақытта барлық ілеспе ауруларды ескере отырып, емдік дене шынықтыруға жіберілді. пациенттің әртүрлі функцияларының, құрылымдарының, тыныс-тіршілігінің бұзылу дәрежесі (белсенділік, қатысу, қоршаған орта факторларының әсері) және бекітілген көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерге сәйкес емдік дене шынықтыру тағайындау.
5. Тіршілік әрекетінің шектеулерінің, адам ағзасының функциялары мен құрылымдарының бұзылуының ауырлық дәрежесін анықтау дағдылары, жұмысының халықаралық жіктелуіне, тіршілік әрекеті мен денсаулығының шектеулеріне сәйкес.
Білімдер:
1. Адам ағзасының функцияларын, құрылымдарын және тіршілік әрекетінің шектеулерін бұзудың сыныптары мен категорияларын білу.
2. Халықаралық жұмыс классификациясына, тіршілік пен денсаулықты шектеуге сәйкес адам ағзасының функциялары мен құрылымдарының бұзылуының, тіршілік әрекетінің шектеулерінің ауырлық дәрежесін анықтау принциптерін білу.
3. Әр түрлі жас кезеңдеріндегі адам ағзасының даму, өзгеру және жұмыс істеу заңдылықтарын білу; адам ағзасының функционалдық жүйелерін нормада және патологиялық процестердің дамуында реттеу ерекшеліктері.

4. Знание Международной классификации функционирования и ограничения жизнедеятельности и здоровья (МКФ).
5. Знание методики проведения и алгоритма выбора специальных функциональных проб, тестов и шкал для пациентов, имеющих ограничения жизнедеятельности, нарушения функций и структур
организма.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Выявление нарушений функций и структур организма человека и последовавших за ними ограничений жизнедеятельности при заболеваниях и (или) состояниях, а также после острых состояний, хирургических вмешательств и травм.
Умения:
1. Навык интерпретировать и анализировать результаты осмотра пациентов.
2. Навыки выявления аномалий развития и деформаций, мышечных дисбалансов (тонус, сила), асимметрии, клинических симптомов физического перенапряжения, основных патологических симптомов и синдромов заболеваний, интерпретирования результатов обследования для определения реабилитационного прогноза с учетом Международной классификации функционирования.
3. Навыки выявления отклонений в физическом и психомоторном развитии детей с нарушениями функций и структур организма и последовавших за ними ограничениями жизнедеятельности.
4. Навыки интерпретации имеющихся данных консультирования пациента врачами-специалистами, специалистами с высшим профессиональным (немедицинским) образованием мультидисциплинарной реабилитационной группы, данных дополнительного лабораторного, инструментального, функционального обследования пациентов с патологией и нарушениями функций, по поводу которых пациент направлен на лечебную физкультуру, с учетом всех сопутствующих в данный момент заболеваний, с целью получения представления о степени нарушения различных функций, структур, жизнедеятельности пациента (активности, участия, влияния факторов окружающей среды) и назначения лечебной физкультуры в соответствии с утвержденными показаниями и противопоказаниями.
5. Навыки определения степени выраженности ограничений жизнедеятельности, нарушений функций и структур организма человека в соответствии с Международной классификацией функционирования, ограничений жизнедеятельности и здоровья.
Знания:
1. Знание классов и категорий нарушений функций, структур организма человека и ограничений жизнедеятельности.
2. Знание принципов определения степени выраженности ограничений жизнедеятельности, нарушений функций и структур организма человека в соответствии с Международной классификацией функционирования, ограничений жизнедеятельности и здоровья.
3. Знание закономерностей развития, изменения и функционирования организма человека в различные возрастные периоды; особенности регуляции функциональных систем организма человека в норме и при развитии патологических процессов.

4. Функцияның бұзылуының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, адам ағзасының құрылымын, тіршілік әрекетін, қалпына келтіру кезеңінің ерекшеліктерін, асқынуларды және оңалту процесінің ықтимал нәтижелерін білу
аурулар және (немесе) жағдайлар.
5. Бағалау әдістерін білу, мотор функцияларының бұзылуының нұсқаларын, жоғары психикалық функцияларды, психоэмоционалды жағдайды, гигиеналық дағдыларды, тұрмыстық дағдыларды және адам ағзасының жұмысының басқа аспектілерін ICF бойынша жіктеу.
6. Адам ағзасының функциялары, құрылымдары, тіршілік әрекеті бұзылған кезде зертханалық-диагностикалық көрсеткіштердің ерекшеліктерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 3:
Мультидисциплинарлық топ мамандарымен бірлесіп, жұмыс істеу жай-күйін және тіршілік әрекетін шектеуді (ағзаның қызметі мен құрылымын, пациенттің белсенділігі мен қатысуын), жұмыс істеудің халықаралық сыныптамасы, тіршілік әрекеті мен денсаулықты шектеу негізінде қоршаған орта факторлары мен жеке факторлардың әсерін сипаттайтын оңалту диагнозын белгілеу
Машықтар:
1. ХКФ ескере отырып, жан-жақты тексеру деректері бойынша пациенттің бұзылған және сақталған функциялары мен құрылымдарының жай-күйі, оның тыныс-тіршілігінің жай-күйі туралы қорытынды жасау дағдысы.
2. МКФ ескере отырып, оңалту диагнозын қою алгоритмін қолдану дағдылары.
3. МДМ басқа мамандарымен бірлесіп мкФ ескере отырып, оңалту диагнозын зерттеу, тұжырымдау және негіздеу кезінде алынған деректерді жинақтау дағдылары.
4. Оңалту әлеуетін және оның динамикадағы өзгерістерін анықтау дағдылары.
Білімдер:
1. Оңалту диагнозын тұжырымдау әдістемесін білу.
2. Оңалту әлеуеті ұғымын, оңалту әлеуетін анықтау әдістерін, оңалту әлеуеті факторларын білу, оңалту әлеуетін пайдалану.
3. Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының ұсынысы бойынша функциялардың бұзылу дәрежесін бағалаудағы функционалдық сыныптарды, функционалдық сыныптардың градациясын білу.
4. Оңалтудың ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді мақсаттарын айқындау әдістемесін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Дене функциялары мен құрылымдары бұзылған және жарақаттар, аурулар және (немесе) жай-күйлер салдарынан белсенділігі мен қатысуы шектелген пациенттерге кинезитерапияны қолдана отырып, медициналық оңалтудың жеке бағдарламасын (ИПМР) қалыптастыру және іске асыру, ИПМР шеңберінде іске асырылған оңалту іс-шараларының тиімділігін бағалау
Дағды 1:
Ағзаның функциялары мен құрылымдары бұзылған және жасына қарамастан, аурулар және (немесе) жай-күйлер кезінде оңалту әлеуетін ескере отырып, тіршілік әрекетінің одан кейінгі шектеулері бар пациенттерге кинезитерапияны қолдана отырып, медициналық оңалту жоспарын әзірлеу.
Машықтар:

4. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины нарушений функции, структур организма человека, жизнедеятельности, особенностей течения восстановительного периода, осложнений и возможные исходы реабилитационного процесса при заболеваниях и (или) состояниях.
5. Знание методов оценки, классификация вариантов нарушений двигательных функций, высших психических функций, психоэмоционального состояния, гигиенических навыков, бытовых навыков и других аспектов функционирования организма человека по МКФ.
6. Знание особенностей лабораторно-диагностических показателей при нарушении функций, структур организма человека, жизнедеятельности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Установление реабилитационного диагноза, включающего характеристику состояния функционирования и ограничения жизнедеятельности (функции и структуры организма, активности и участия пациента), влияния факторов среды и личностных факторов на основе Международной классификации функционирования, ограничений жизнедеятельности и здоровья совместно со специалистами мультидисциплинарной команды
Умения:
1. Навык составления заключения о состоянии нарушенных и сохранных функций и структур пациента, состоянии его жизнедеятельности по данным всестороннего обследования с учетом МКФ.
2. Навыки использования алгоритма постановки реабилитационного диагноза с учетом МКФ.
3. Навыки обобщения данных, полученных при обследовании, формулирования и обоснования реабилитационного диагноза с учетом МКФ совместно с другими специалистами МДГ.
4. Навыки определения реабилитационного потенциала и его изменения в динамике.
Знания:
1. Знание методики формулирования реабилитационного диагноза.
2. Знание понятия реабилитационный потенциал, методов определения реабилитационного потенциала, факторов реабилитационного потенциала, использование реабилитационного потенциала.
3. Знание функциональных классов в оценке степени нарушения функций по рекомендации Всемирной организации здравоохранения, градации функциональных классов.
4. Знание методики определения долгосрочных и краткосрочных целей реабилитации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Формирование и реализация индивидуальной программы медицинской реабилитации (ИПМР) с применением кинезитерапии пациентам с нарушениями функций и структур организма и ограничениями активности и участия вследствие травм, заболеваний и (или) состояний, оценка эффективности реализованных в рамках ИПМР реабилитационных мероприятий
Навык 1:
Разработка плана медицинской реабилитации с применением кинезитерапии пациентам, имеющим нарушения функций и структур организма и последовавшие за ними ограничения жизнедеятельности с учетом реабилитационного потенциала вне зависимости от возраста, при заболеваниях и (или) состояниях.
Умения:

1. Мақсаттар мен міндеттерді айқындау дағдылары, емдік дене шынықтыруды (кинезиотерапия), гидрокинезитерапияны, механотерапияны, оның ішінде қолдануды негіздеу. оңалту диагнозы және (немесе) оңалту әлеуеті негізінде бір күнге, аптаға, пациенттің бүкіл болу кезеңіне және медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, ҚР диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамаларына, медициналық оңалту бойынша медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша халықаралық ұсынымдарға сәйкес, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып.
2. Оңалту көмегін көрсетудің әртүрлі кезеңдеріндегі медициналық оңалту нәтижесіне байланысты кинезитерапия бөлігіндегі оңалту мақсаттары мен міндеттерін түзету дағдысы.
3. Адам ағзасының функциялары мен құрылымдарының бұзылуы және одан кейінгі тіршілік әрекетінің шектеулері бар пациентке қолданылатын әсерлердің қарқындылығының қозғалыс режимін, жеке шекараларын анықтау дағдылары.
4. Жеке медициналық оңалту бағдарламасын іске асыру бойынша кинезитерапиялық іс-шараларды жүргізуді шектейтін қауіп факторлары мен факторларды анықтау дағдылары.
5. Медициналық оңалтуды көрсетудің қолданыстағы қағидаларына, ҚР диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамаларына және/немесе медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық оңалту жөніндегі халықаралық ұсынымдарға сәйкес кинезитерапия, гидрокинезитерапия, механотерапия әдістері мен құралдарын тағайындау және таңдау, ЕДШ кешендерін жасау, емдік дене шынықтыру мен механотерапияның қауіпсіздігін бағалау дағдылары.
6. Медициналық оңалтуды көрсетудің қолданыстағы қағидаларына, ҚР диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамаларына және/немесе медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық оңалту жөніндегі халықаралық ұсынымдарға сәйкес қол техниктерін тағайындау және олардың қауіпсіздігін бағалау дағдылары.
7. Емдік дене шынықтыруды (кинезиотерапия), гидрокинезитерапияны, механотерапияны, оның ішінде роботтандырылған, қолмен манипуляцияларды тағайындауға медициналық көрсетілімдерді және қарсы көрсетілімдерді айқындау дағдылары.
8. Емдік паравертебральды, буын ішілік және буын маңы манипуляцияларын жүргізуге көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау дағдылары.
9. Оңалту әлеуетін ескере отырып, оның ішінде мүгедектерді оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде тіршілік әрекеті шектелген, дене функциялары мен құрылымдары бұзылған пациенттер үшін кинезитерапияны, гидрокинезитерапияны, механотерапияны, массажды қолдана отырып, оңалту іс-шараларының жоспарын әзірлеу дағдылары.
Білімдер:

1. Навыки определения целей и задач, обоснования применение лечебной физкультуры (кинезиотерапии), гидрокинезитерапии, механотерапии в т.ч. работизированной, мануальных манипуляций при заболеваниях и (или) состояниях на основе реабилитационного диагноза и реабилитационного потенциала на день, на неделю, на весь период пребывания пациента с учетом МКФ и в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими протоколами диагностики и лечения РК, международными рекомендациями по вопросам оказания медицинской помощи по медицинской реабилитации, с учетом стандартов медицинской помощи.
2. Навык корректировать реабилитационные цели и задачи по части кинезитерапии в зависимости от результата медицинской реабилитации на различных этапах оказания реабилитационной помощи.
3. Навыки определения двигательного режима, индивидуальных границ интенсивности применяемых воздействий на пациента, имеющего нарушения функций и структур организма человека и последовавшие за ними ограничения жизнедеятельности.
4. Навыки определения факторов риска и факторов, ограничивающих проведение кинезитерапевтических мероприятий по реализации индивидуальной программы медицинской реабилитации.
5. Навыки назначения и выбора методов и средств кинезитерапии, гидрокинезитерапии, механотерапии, составления комплексов ЛФК, оценки безопасности лечебной физкультуры и механотерапии в соответствии с действующими правилами оказания медицинской реабилитации, клиническими протоколами диагностики и лечения РК и/или международными рекомендациям по медицинской реабилитации, с учетом стандартов медицинской помощи.
6. Навыки назначения и оценки безопасности мануальных техник в соответствии с действующими правилами оказания медицинской реабилитации, клиническими протоколами диагностики и лечения РК и/или международными рекомендациям по медицинской реабилитации, с учетом стандартов медицинской помощи.
7. Навыки определения медицинских показаний и противопоказаний к назначению лечебной физкультуры (кинезиотерапии), гидрокинезитерапии, механотерапии, в том числе роботизированной, мануальных манипуляций.
8. Навыки определения показаний и противопоказаний к проведению лечебных паравертебральных, внутрисуставных и околосуставные манипуляций.
9. Навыки разработки плана реабилитационных мероприятий с применением кинезитерапии, гидрокинезитерапии, механотерапии, массажа для пациентов, имеющих ограничения жизнедеятельности, нарушения функций и структур организма с учетом реабилитационного потенциала, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации инвалидов.
Знания:

1. МкФ, бағалау әдістері, мотор функцияларының бұзылуының нұсқаларын жіктеу, жоғары психикалық функциялар, психоэмоционалды жағдай, гигиеналық дағдылар, тұрмыстық дағдылар және адам ағзасының жұмысының басқа аспектілері туралы білім.
2. Медициналық оңалтудың және кинезитерапияның жалпы негіздерін, медициналық оңалтудың әртүрлі кезеңдерінде оңалту іс-шараларын жүргізудің мақсаттары мен міндеттерін білу.
3. Мүгедектіктің себебі болып табылатын негізгі аурулар, инфекциялық емес аурулар, қатар жүретін аурулар, патологиялық жағдайлар кезіндегі пациенттерді медициналық оңалту және кинезитерапия негіздерін білу.
4. Оңалту іс-шараларының, оның ішінде кинезитерапияның, гидрокинезитерапияның, механотерапияның, қол техникасының мүгедектіктің себебі болып табылатын негізгі аурулар, инфекциялық емес аурулар, қатар жүретін аурулар, патологиялық жағдайлар кезіндегі пациенттердің денесіне әсер ету тетіктерін білу.
5. Емдік дене шынықтыру (кинезитерапия) құралдарын тағайындау принциптерін, әсер ету тетіктерін, медициналық көрсетілімдерді және тағайындауға қарсы көрсетілімдерді білу.
6. Оңалту іс-шараларының аяқталу критерийлерін және адам ағзасының функциялары, құрылымдары бұзылған және тыныс-тіршілігі шектелген пациенттерді кейінгі кезеңдерде медициналық оңалту бойынша көмек көрсету немесе оны аяқтау үшін маршруттау қағидаттарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Дене функциялары мен құрылымдары бұзылған және жарақаттар, аурулар және (немесе) жай-күйлер салдарынан белсенділігі мен қатысуы шектелген пациенттерге кинезитерапияны қолдана отырып, медициналық оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру, ИПМР шеңберінде іске асырылған оңалту іс-шараларының тиімділігін бағалау
Машықтар:
1. Мүгедектерді оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде кинезитерапияны, гидрокинезитерапияны, механотерапияны, оның ішінде роботтандырылған, қол техникасын қолдана отырып, дене функциялары мен құрылымдары бұзылған және одан кейінгі тіршілік әрекетінің шектеулері бар пациенттерге медициналық оңалту жөніндегі іс-шараларды жүргізу дағдылары.
2. Медициналық оңалтуды көрсетудің қолданыстағы қағидаларына, ҚР диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамаларына және/немесе медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық оңалту жөніндегі халықаралық ұсынымдарға сәйкес емдік дене шынықтыру мен механотерапияның тиімділігін мониторингтеу дағдылары.
3. Медициналық оңалтуды көрсетудің қолданыстағы қағидаларына, ҚР диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамаларына және/немесе медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық оңалту жөніндегі халықаралық ұсынымдарға сәйкес қол техникасының тиімділігін мониторингтеу дағдылары.

1. Знание МКФ, методов оценки, классификации вариантов нарушений двигательных функций, высших психических функций, психоэмоционального состояния, гигиенических навыков, бытовых навыков и других аспектов функционирования организма человека.
2. Знание общих основ медицинской реабилитации и кинезитерапии, целей и задач проведения реабилитационных мероприятий на различных этапах медицинской реабилитации.
3. Знание основ медицинской реабилитации и кинезитерапии пациентов при основных заболеваниях, являющихся причиной инвалидности, неинфекционных заболеваниях, сопутствующих заболеваниях, патологических состояниях.
4. Знание механизмов воздействия реабилитационных мероприятий, в том числе кинезитерапии, гидрокинезитерапии, механотерапии, мануальных техник на организм пациентов при основных заболеваниях, являющихся причиной инвалидности, неинфекционных заболеваниях, сопутствующих заболеваниях, патологических состояниях.
5. Знание принципов назначения, механизмов действия, медицинских показаний и противопоказаний к назначению средств лечебной физкультуры (кинезитерапии).
6. Знание критериев завершения реабилитационных мероприятий и принципы маршрутизации пациентов, имеющих нарушения функций, структур организма человека и ограничения жизнедеятельности, для оказания помощи по медицинской реабилитации на последующих этапах или ее завершения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Реализация индивидуальной программы медицинской реабилитации с применением кинезитерапии пациентам с нарушениями функций и структур организма и ограничениями активности и участия вследствие травм, заболеваний и (или) состояний, оценка эффективности реализованных в рамках ИПМР реабилитационных мероприятий
Умения:
1. Навыки проведения мероприятий по медицинской реабилитации с применением кинезитерапии, гидрокинезитерапии, механотерапии, в т.ч. роботизированной, мануальных техник пациентам, имеющим нарушения функций и структур организма и последовавших за ними ограничений жизнедеятельности, при реализации индивидуальной программы реабилитации лиц с инвалидностью.
2. Навыки мониторинга эффективности лечебной физкультуры и механотерапии в соответствии с действующими правилами оказания медицинской реабилитации, клиническими протоколами диагностики и лечения РК и/или международными рекомендациям по медицинской реабилитации, с учетом стандартов медицинской помощи.
3. Навыки мониторинга эффективности мануальных техник в соответствии с действующими правилами оказания медицинской реабилитации, клиническими протоколами диагностики и лечения РК и/или международными рекомендациям по медицинской реабилитации, с учетом стандартов медицинской помощи.

4. Кинезитерапия, механотерапия және қол техникасын жүргізу нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың қайталама профилактикасын жүргізу немесе емдеу дағдылары.
Білімдер:
1. ҚР халқына медициналық оңалту, оның ішінде кинезитерапия көрсету тәртібі мен ережелерін білу. Пациенттерге медициналық оңалту жөніндегі іс-шаралар олардың дамуына байланысты жүргізілетін аурулар және (немесе) жай-күйлер бейіні бойынша медициналық көмек көрсетудің тәртібі мен қағидалары.
2. ҚР диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамаларын және медициналық оңалтуды көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарды білу.
3. Кинезитерапия, механотерапия, қолмен манипуляция және әртүрлі аурулары немесе жағдайлары бар науқастарды медициналық оңалтудың басқа әдістерін білу.
4. Баланың өмірінің алғашқы үш жылындағы қозғалыстың функционалды жүйесінің онтогенезін білу.
5. Медициналық оңалтудағы, медициналық оңалту процесін басқарудағы көпсалалы жұмыс принциптерін білу.
6. Санаторлық-курорттық емдеу, климатотерапия, бальнеотерапия, пелоидотерапия әдістерін, курорттардың түрлерін, курорттық факторлардың жіктелуін білу;
медициналық көрсеткіштер және санаторий-курорттық емдеуге жіберуге қарсы көрсеткіштер.
7. Асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген, кинезитерапия кезінде немесе науқастарды аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде тексеру кезінде туындаған алдын алу немесе жою жолдарын білу.
8. Бөлімшелер, физиотерапия кабинеттері, ЕДШ залдары/кабинеттері (кинезиотерапия) персоналының еңбегін қорғау жөніндегі нұсқаулықтарды білу.
9. Буындар мен жұмсақ тіндердің зақымдануының ультрадыбыстық белгілерін білу.
10. Терапевтік паравертебральды, буын ішілік және периартикулярлық манипуляцияларды жүргізуге көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді білу.
11. Асқынулардың дамуына шұғыл көмек көрсету алгоритмдерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Әр түрлі клиникалық жағдайларда пациенттермен және олардың отбасы мүшелерімен, МДГ мүшелерімен байланыс
Дағды 1:
Пациентпен және оның туыстарымен эмпатия мен сенімге негізделген қарым-қатынас орнату
Машықтар:
1.Сұрау және тексеру жүргізу кезінде пациенттерге, олардың туыстарына мұқият және құрметпен қарау дағдылары.
2. Пациенттердің әлеуметтік-экономикалық, этникалық, мәдени және діни ерекшеліктеріне қарамастан эмпатия мен құрметті көрсету дағдылары.
Білімдер:
1. Қарым-қатынас дағдыларының принциптерін білу.
2. Этика және деонтология принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Есепті-есепті медициналық құжаттаманы жүргізу және ЕДШ бөлімшесінің/кабинетінің қызметін ұйымдастыру, механотерапия, массаж және т. б.
Дағды 1:
Медициналық есепке алу-есеп құжаттамасын ресімдеу
Машықтар:

4. Навыки проведения вторичной профилактики или лечения осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате проведения кинезитерапии, механотерапии и мануальных техник.
Знания:
1. Знание порядка и правил оказания медицинской реабилитации населению РК, в том числе кинезитерапии. Порядок и правила оказания медицинской помощи пациентам по профилям заболеваний и (или) состояний, в связи с развитием которых проводятся мероприятия по медицинской реабилитации.
2. Знание клинические протоколов диагностики и лечения РК и клинических рекомендаций по вопросам оказания медицинской реабилитации.
3. Знание средств и методов кинезитерапии, механотерапии, мануальных манипуляций и других методов медицинской реабилитации пациентов с различными заболеваниями или состояниями.
4. Знание онтогенеза функциональной системы движения первых трех лет жизни ребенка.
5. Знание принципов мультидисциплинарной работы в медицинской реабилитации, управления процессом медицинской реабилитации.
6. Знание методов санаторно-курортного лечения, климатотерапии, бальнеотерапии, пелоидотерапии, виды курортов, классификацию курортных факторов;
медицинские показания и противопоказания к направлению на санаторно-курортное лечение.
7. Знание способов предотвращения или устранения осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших при кинезитерапии или обследовании пациентов при заболеваниях и (или) состояниях.
8. Знание инструкций по охране труда персонала отделений, кабинетов физиотерапии, залов/кабинетов ЛФК (кинезиотерапии).
9. Знание ультразвуковых признаков поражения суставов и мягких тканей.
10. Знание показаний и противопоказаний к проведению лечебных паравертебральных, внутрисуставных и околосуставных манипуляции.
11. Знание алгоритмов оказания экстренной помощи при развитии осложнений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Коммуникация с пациентами и членами их семей в различных клинических ситуациях, членами МДГ
Навык 1:
Установление отношений с пациентом и его родственниками, основанных на эмпатии и доверии
Умения:
1.Навыки внимательного и уважительного отношения к пациентам, их родственникам при проведении расспроса и осмотра.
2. Навыки демонстрации эмпатии и уважения вне зависимости от социально-экономических, этнических, культурных и религиозных принадлежностей пациентов.
Знания:
1. Знание принципов коммуникативных навыков.
2. Знание принципов этики и деонтологии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Ведение учетно-отчетной медицинской документации и организация деятельности отделения/кабинета ЛФК, механотерапии, массажа и пр.
Навык 1:
Оформление медицинской учетно-отчетной документации
Умения:

1. Медициналық есепке алу-есеп құжаттамасын ресімдеу дағдылары.
2. Паспорттық-демографиялық ақпаратты, медициналық мекемелердің қызметі мен құрылымы туралы мәліметтерді, статистикалық-басқарушылық ақпаратты, жоспарлы көрсеткіштерді жинау және талдау қабілеті.
4.Электрондық құжат нысанында медициналық есепке алу-есеп құжаттамасын толтыру дағдылары.
5. ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің ақпараттық жүйелері мен электрондық базаларын пайдалану дағдылары.
Білімдер:
1. Қолданыстағы нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес, оның ішінде электрондық құжат нысанында "медициналық оңалту" бейіні бойынша медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдарда медициналық құжаттаманы ресімдеу қағидаларын білу.
2. ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық ақпараттық жүйелерінде және электрондық базаларында жұмыс істеу қағидаларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
ЕДШ бөлімшесінің/кабинетінің қызметін ұйымдастыру, механотерапия, массаж және т. б
Машықтар:
1. Пациенттердің қауіпсіздік қағидаттарын, кинезитерапия, гидрокинезитерапия, механотерапия, массаж және т. б. өткізу орындарына ҚР санитариялық қағидалары мен нормаларының талаптарын сақтауды бақылау дағдылары.
2. 2. Кинезитерапия, механотерапия, гидрокинезитерапия, массаж және т. б. жүргізу кезінде СОП сақталуын бақылау дағдылары.
3. Қарамағындағы орта және кіші медициналық персоналдың лауазымдық міндеттерін орындауын бақылауды жүзеге асыру дағдылары.
4. Медициналық персоналға лауазымдық нұсқаулықтардағы өзгерістер туралы ақпаратты жеткізе білу.
5. Қарамағындағы медициналық персоналдың лауазымдық міндеттерін атқаруына бақылауды жүзеге асыру дағдылары.
6. Әртүрлі ведомстволық бағыныстағы медициналық ұйымдарда кинезитерапия, гидрокинезитерапия, механотерапия, массаж және т.б. бойынша іс-шараларды жүргізу кезінде пациенттің уақытын басқару дағдылары.
7. Әртүрлі ведомстволық бағыныстағы медициналық ұйымдарда кинезитерапия, гидрокинезитерапия, механотерапия, массаж және т.б. бойынша іс-шараларды жүргізу кезінде ЕДШ нұсқаушысының, МАССАЖИСТТІҢ уақытты басқару дағдылары.
Білімдер:
1. ҚР Еңбек кодексін білу.
2. Еңбекті қорғау талаптарын, жеке қауіпсіздік және конфликтология негіздерін, пациенттердің қауіпсіздік қағидаттарын, кинезитерапия, гидротерапия, механотерапия, массаж және т. б. жүргізу кезіндегі СОП-ны білу.
3. Кинезитерапия, гидротерапия, механотерапия, массаж және т. б. орындарға ҚР санитариялық ережелері мен нормаларының талаптарын білу.
4. "Физикалық медицина және оңалту"бейіні бойынша медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдардағы медицина қызметкерлерінің лауазымдық міндеттерін білу.

1. Навыки оформления медицинской учетно-отчетной документации.
2. Умения собирать и анализировать паспортно-демографическую информацию, сведения о функции и структуре медучреждений, статистико-управленческую информацию, плановые показатели.
4.Навыки заполнения медицинской учетно-отчетной документации в форме электронного документа.
5. Навыки использовать информационные системы и электронные базы Министерства здравоохранения РК.
Знания:
1. Знание правил оформления медицинской документации в медицинских организациях, оказывающих медицинскую помощь по профилю "медицинская реабилитология", согласно действующих нормативно-правовых актов, в том числе в форме электронного документа.
2. Знание правил работы в медицинских информационных системах и электронных базах Министерства здравоохранения РК.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация деятельности отделения/кабинета ЛФК, механотерапии, массажа и пр
Умения:
1. Навыки контроля соблюдения принципов безопасности пациентов, требований санитарных правил и норм РК к местам проведения кинезитерапии, гидрокинезитерапии, механотерапии, массажа и пр.
2. 2. Навыки контроля соблюдения СОП при проведении кинезитерапии, механотерапии, гидрокинезитерапии, массажа и пр.
3. Навыки осуществления контроля выполнения должностных обязанностей находящимся в распоряжении средним и младшим медицинским персоналом.
4. Умение доносить информацию о изменениях в должностных инструкциях медицинскому персоналу.
5. Навыки осуществления контроля за исполнением должностных обязанностей находящимся в распоряжении медицинским персоналом.
6. Навыки управления временем пациента при проведении мероприятий по кинезитерапии, гидрокинезитерапии, механотерапии, массажа и пр. в медицинских организациях различной ведомственной принадлежности.
7. Навыки управления временем инструктора ЛФК, массажиста при проведении мероприятий по кинезитерапии, гидрокинезитерапии, механотерапии, массажа и пр. в медицинских организациях различной ведомственной принадлежности.
Знания:
1. Знание кодекса о труде РК.
2. Знание требований охраны труда, основы личной безопасности и конфликтологии, принципов безопасности пациентов, СОП при проведении кинезитерапии, гидротерапии, механотерапии, массажа и пр.
3. Знание требований санитарных правил и норм РК к местам проведения кинезитерапии, гидротерапии, механотерапии, массажа и пр.
4. Знание должностных обязанностей медицинских работников в медицинских организациях, казывающих медицинскую помощь по профилю "Физическая медицина и реабилитация".

5. Мобильділігі төмен пациенттерді оңалту кезінде қолжетімді ортаны ұйымдастыру жөніндегі талаптарды білу.
6. Медициналық менеджмент принциптерін білу.
7. Процестерді тиімді басқару принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары мен зақымдануларын кешенді емдеуде физиотерапиялық процедураларды жүргізу
Дағды 1:
Физиотерапиялық процедураларды жүргізуге көрсеткіштерді анықтау
Машықтар:
1. Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары мен зақымдануын кешенді емдеуде физикалық факторларды қолдану дағдылары.
2. Физиотерапия жүргізуге көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау дағдылары.
Білімдер:
1. Физикалық факторлардың әсер ету механизмдерін, физикалық факторлардың дененің әртүрлі мүшелері мен жүйелерінің негізгі патологиялық процестері мен функцияларына әсерін білу.
2. Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары мен зақымдануын кешенді емдеуде физикалық факторларды қолдану принциптерін білу.
3. Физиотерапиялық процедураларды қолдануға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Физиотерапиялық процедураларды жүргізу
Машықтар:
1. Белгілі бір аурулар кезінде физикалық факторларға әсер етудің тиісті әдістерін анықтау дағдылары.
2. Жарақаттардың ультрадыбыстық терапиясын жүргізу дағдылары
және буын-байлам және жүйке-бұлшықет аппараттарының зақымдануы.
3. Жарықпен емдеу, жылумен, электрмен емдеу дағдылары-,
тірек - қимыл аппаратының жарақаттары мен зақымдануларын кешенді емдеудегі магниттік және криотерапия.
Білімдер:
1. Сауықтыру әсерінің тетіктерін білу
физикалық факторлар (ультрадыбыстық, жылу, суық,
Жарық) патологиялық процеске.
2.Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары мен зақымдануын кешенді емдеуде физикалық факторларды (ультрадыбыстық, жылу, суық, жарық) қолдану әдістері мен әдістерін білу.
3. Физиотерапиялық жабдықтармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Шұғыл медициналық көмек көрсету
Дағды 1:
Шұғыл медициналық көмек көрсетілетін жағдайларды анықтау
Машықтар:
1. Шұғыл медициналық көмек көрсетілетін жағдайларды анықтау
Білімдер:
1. Шұғыл медициналық көмек көрсетілетін жағдайлардың тізбесін білу.
2. Зақымдану және өмірге қауіп төндіретін жағдайлар кезінде шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Шұғыл медициналық көмек көрсету бойынша іс-шаралар өткізу
Машықтар:

5. Знание требований по организации доступной среды при реабилитации маломобильных пациентов.
6. Знание принципов медицинского менеджмента.
7. Знание принципов эффективного управления процессами.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение физиотерапевтическ их процедур в комплексном лечении травм и повреждений опорно-двигательного аппарата
Навык 1:
Определение показаний к проведению физиотерапевтич еских процедур
Умения:
1. Навыки использования физических факторов в комплексном лечении травм и повреждений опорно-двигательного аппарата.
2. Навыки определения показаний и противопоказаний к проведению физиотерапии.
Знания:
1. Знание механизмов действия физических факторов, влияние физических факторов на основные патологические процессы и функции разных органов и систем организма.
2. Знание принципов использования физических факторов в комплексном лечении травм и повреждений опорно-двигательного аппарата.
3. Знание показаний и противопоказаний к применению физиотерапевтических процедур.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение физиотерапевтических процедур
Умения:
1. Навыки определения целесообразных методов воздействия физическими факторами при определенных заболеваниях.
2. Навыки проведения ультразвуковой терапии травм
и повреждений суставно-связочного и нервномышечного аппарата.
3. Навыки проведения светолечения, тепло-, электро-, магнито- и криотерапии в комплексном лечении травм и повреждений опорно-двигательного аппарата.
Знания:
1. Знание механизмов оздоровительного воздействия физических факторов (ультразвука, тепла, холода, света) на патологический процесс.
2.Знание методов и способов использования физических факторов (ультразвука, тепла, холода, света) в комплексном лечении травм и повреждений опорно-двигательного аппарата.
3. Знание техники безопасности при работе с физиотерапевтическим оборудованием.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Оказание неотложной медицинской помощи
Навык 1:
Определение состояний, при которых оказывается неотложная медицинская помощь
Умения:
1. Определять состояния, при которых оказывается неотложная медицинская помощь
Знания:
1. Знание перечня состояний, при которых оказывается неотложная медицинская помощь.
2. Знание алгоритма оказания неотложной медицинской помощи при повреждениях и угрожающих жизни состояниях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение мероприятий по оказанию неотложной медицинской помощи
Умения:

1. Алғашқы көмек көрсету бойынша іс-шаралар өткізу.
Білімдер:
2. Алғашқы көмек көрсетілетін жағдайлардың себептері, кезеңдері және клиникалық белгілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, жүйелі ойлау, табандылық
Қарым-қатынас, аналитикалық ойлау
Стресске төзімділік
Қарым-қатынас
Тез шешім қабылдай білу
Көшбасшылық қасиеттер
Командада жұмыс істей білу
Этика, деонтология және бағыну ережелерін сақтау дағдылары
Өз қызметін ұйымдастыру, өзін-өзі бақылау және үздіксіз жетілдіру дағдылары
Кәсіби қызметтің міндеттерін орындаудағы дербестік және жауапкершілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Медициналық оңалтуды көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 сәуірдегі № 65 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2023 жылғы 10 сәуірде № 32263 болып тіркелген).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Дәрігер медициналық реабилитолог
10. Кәсіптің карточкасы "Эрготерапевт":
Топтың коды:
2269-9
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Эрготерапевт
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Қоғамдық денсаулық сақтау маманы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі қажет емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Оңалту әлеуетін ескере отырып, тіршілік әрекеті шектелген, функциялары мен құрылымдары бұзылған пациенттерге кинезиотерапияны ұйымдастыру және жүргізу, биомеханикалық бұзылуларды түзету және жоғалған қозғалыс функцияларын қалпына келтіру, өтемақы тетіктерін жаттықтыру және ағзаның физикалық, әлеуметтік-тұрмыстық және өндірістік жүктемелерге бейімделуі, сондай-ақ ықтимал мүгедектіктің алдын алу және дәрежесін төмендету, өмір сүру сапасын жақсарту, жұмыс қабілеттілігін сақтау үшін пациент және оның қоғамға әлеуметтік интеграциясы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Проводить мероприятия по оказанию первой помощи.
Знания:
2. Причины, стадии и клинические признаки состояний, при которых оказывается первая помощь.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, системное мышление, усидчивость
Коммуникабельность, аналитический склад ума
Стрессоустойчивость
Коммуникабельность
Умение быстро принимать решения
Лидерские качества
Умение работать в команде
Навыки соблюдения правил этики, деонтологии и субординации
Навыки организации, самоконтроля и непрерывного совершенствования своей деятельности
Самостоятельность и ответственность в выполнении задач профессиональной деятельности
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2023 года № 65 "Об утверждении стандарта организации оказания медицинской реабилитации" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 апреля 2023 года № 32263).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач медицинский реабилитолог
10. Карточка профессии "Эрготерапевт":
Код группы:
2269-9
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Эрготерапевт
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
специалист общественного здравоохранения
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и проведение эрготерапии пациентам с ограничением жизнедеятельности, нарушением функций и структур с учетом реабилитационного потенциала, для полного или частичного восстановления нарушенных и (или) компенсацию утраченных функций пораженного органа либо системы организма, тренировки механизмов компенсации и адаптации организма к физическим, социально-бытовым и производственным нагрузкам, а также для предупреждения и снижения степени возможной инвалидности, улучшения качества жизни, сохранения работоспособности пациента и его социальной интеграции в общество.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Эрготерапия әдістерін қолдана отырып, медициналық оңалту іс-шараларын жүргізу мақсатында дене функциялары мен құрылымдары бұзылған және жарақаттар, аурулар және (немесе) жай-күйлер салдарынан белсенділігі мен қатысуы шектелген пациенттердің жай-күйін бағалауды (диагностикалауды) жүргізу
2. Дене функциялары мен құрылымдары бұзылған және жарақаттар, аурулар және (немесе) жай-күйлер салдарынан белсенділігі мен қатысуы шектелген пациенттерге эрготерапия әдістерін қолдана отырып, медициналық оңалтудың жеке жоспарын (ИПМР) қалыптастыру және іске асыру, ИПМР шеңберінде іске асырылған оңалту іс-шараларының тиімділігін бағалау
3. Жарақаттар, аурулар және (немесе) жай-күйлер салдарынан құрылымдары, функциялары бұзылған және белсенділігі мен қатысуы шектелген пациенттердің күнделікті қызметінің эргономикасы бойынша ұсынымдарды қоса алғанда, салауатты өмір салтының, санитарлық-гигиеналық ағартудың алдын алу және қалыптастыру жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бағалау және жүргізу
4. Есепті-есепті медициналық құжаттаманы жүргізу және ЕДШ бөлімшесінің/кабинетінің қызметін ұйымдастыру, механотерапия, массаж және т. б.
5. Әр түрлі клиникалық жағдайларда пациенттермен және олардың отбасы мүшелерімен, МДГ мүшелерімен байланыс
Қосымша еңбек функциялары:
1. Шұғыл медициналық көмек көрсету
2. Адам ағзасының тіршілік әрекеті шектелген, функциялары мен құрылымдары бұзылған пациенттер үшін оңалтудың техникалық құралдары мен ассистивтік технологияларды пайдалану
Еңбек функциясы 1:
Эрготерапия әдістерін қолдана отырып, медициналық оңалту іс-шараларын жүргізу мақсатында дене функциялары мен құрылымдары бұзылған және жарақаттар, аурулар және (немесе) жай-күйлер салдарынан белсенділігі мен қатысуы шектелген пациенттердің жай-күйін бағалауды (диагностикалауды) жүргізу
Дағды 1:
Зерттеу әдістерін таңдау және пациенттің физикалық және психомоторлық жағдайын, функциялары мен құрылымдарының бұзылуын, белсенділігі мен қатысуын жасына және жынысына, Медициналық және әлеуметтік оңалтуды көрсетудің қолданыстағы хаттамалары мен стандарттарына сәйкес бағалау жүргізу.
Машықтар:
1. Шағымдарды жинау дағдылары және науқастың өмір сүру және өмір сүру жағдайлары, жаман әдеттер (темекі шегу, алкоголь, психотроптық құралдар және т.б.), кәсіби зияндар туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсете отырып, өмір мен аурудың толық тарихы.
2. Дағдылар қоршаған ортаны жеңілдететін факторлар мен кедергілерді, сондай-ақ бұзылған функцияларды қалпына келтіру үшін маңызды жеке факторларды анықтау.
3. Халықаралық оңалту шкалаларын негізді таңдау және пайдалану және олардың нәтижелерін түсіндіру дағдылары.

1. Проведение оценки (диагностики) состояния пациентов с нарушениями функций и структур организма и ограничениями активности и участия вследствие травм, заболеваний и (или) состояний с целью проведения мероприятий медицинской реабилитации с применением методов эрготерапии
2. Формирование и реализация индивидуального плана медицинской реабилитации (ИПМР) с применением методов эрготерапии пациентам с нарушениями функций и структур организма и ограничениями активности и участия вследствие травм, заболеваний и (или) состояний, оценка эффективности реализованных в рамках ИПМР реабилитационных мероприятий
3. Проведении и оценка эффективности мероприятий по профилактике и формированию здорового образа жизни, санитарно-гигиеническому просвещению включая рекомендации по эргономике повседневной деятельности пациентов с нарушениями структур, функций и ограничениями активности и участия вследствие травм, заболеваний и (или) состояний
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации и организация деятельности кабинета эрготерапии.
5. Коммуникация с пациентами и членами их семей в различных клинических ситуациях, членами МДГ
Дополнительные трудовые функции:
1. Оказание неотложной медицинской помощи
2. Использование технических средств реабилитации и ассистивных технологий для пациентов, имеющих ограничения жизнедеятельности, нарушения функций и структур организма человека
Трудовая функция 1:
Проведение оценки (диагностики) состояния пациентов с нарушениями функций и структур организма и ограничениями активности и участия вследствие травм, заболеваний и (или) состояний с целью проведения мероприятий медицинской реабилитации с применением методов эрготерапии
Навык 1:
Выбор методов исследования и проведение оценки физического и психомоторного состояния пациента, нарушений функций и структур, активности и участия в соответствии с возрастом и полом, действующими протоколами и стандартами оказания медицинской и социальной реабилитации.
Умения:
1. Навыки сбора жалоб и полного анамнеза жизни и заболевания, с детализацией информации об условиях деятельности и проживания пациента, вредных привычках (табакокурение, прием алкоголя, психотропных средств и др.), профессиональных вредностях.
2. Навыки выявление средовых облегчаюших факторов и барьеров, а также личностных факторов значимых для восстановления нарушенных функций.
3. Навыки обоснованного выбора и использования международных реабилитационных шкал и интерпретации их результатов.

4. Оңалту әлеуетін және оның динамикадағы өзгерістерін анықтау дағдылары.
Білімдер:
1. Оңалту диагнозын тұжырымдау әдістемесін білу.
2. Оңалту әлеуеті ұғымын, оңалту әлеуетін анықтау әдістерін, оңалту әлеуеті факторларын білу, оңалту әлеуетін пайдалану.
3. Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының ұсынысы бойынша функциялардың бұзылу дәрежесін бағалаудағы функционалдық сыныптарды, функционалдық сыныптардың градациясын білу.
4. Оңалтудың ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді мақсаттарын айқындау әдістемесін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Дене функциялары мен құрылымдары бұзылған және жарақаттар, аурулар және (немесе) жай-күйлер салдарынан белсенділігі мен қатысуы шектелген пациенттерге эрготерапия әдістерін қолдана отырып, медициналық оңалтудың жеке жоспарын (ИПМР) қалыптастыру және іске асыру, ИПМР шеңберінде іске асырылған оңалту іс-шараларының тиімділігін бағалау
Дағды 1:
Кәсіптік терапияны қолдана отырып медициналық оңалту жоспарын әзірлеу (пациенттің өзіне-өзі қызмет көрсетуін жақсарту мақсатында ортаны тексеру және бейімдеу; күнделікті қызметтің барлық түрлерін жаттықтыру; аппараттық емес (қолмен) сенсорлық ынталандыру, функционалдық ортездеу)
Машықтар:
1. Оңалту диагнозы және оңалту әлеуеті негізінде және медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, ҚР диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамаларына, медициналық оңалту бойынша медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша халықаралық ұсынымдарға сәйкес аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде эрготерапия әдістерін қолданудың мақсаттары мен міндеттерін айқындау, негіздеу дағдылары.
2. Оңалту көмегін көрсетудің әртүрлі кезеңдеріндегі медициналық оңалту нәтижесіне байланысты кәсіптік терапия бөлігіндегі оңалту мақсаттары мен міндеттерін түзету дағдысы.
3. Кәсіптік терапия әдістерін қолдана отырып, оңалту іс-шараларын жүргізуді шектейтін қауіп факторлары мен факторларды анықтау дағдылары.
4. Кәсіптік терапияны тағайындауға медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау дағдылары.
5. Дене функциялары мен құрылымдары бұзылған және жарақаттар, аурулар және (немесе) жай-күйлер салдарынан белсенділігі мен қатысуы шектелген пациенттерге, оның ішінде мүгедектерді оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде эрготерапия әдістерін қолдана отырып, медициналық оңалтудың жеке жоспарын қалыптастыру дағдылары.
Білімдер:

4. Навыки определения реабилитационного потенциала, определяющего уровень максимально возможного восстановления пациента (возвращение к прежней профессиональной или иной трудовой деятельности, сохранение возможности осуществления повседневной деятельности, возвращение способности к самообслуживанию) в намеченный отрезок времени.
Знания:
1. Знание методики формулирования реабилитационного диагноза.
2. Знание понятия реабилитационный потенциал, методов определения реабилитационного потенциала, факторов реабилитационного потенциала, использование реабилитационного потенциала.
3. Знание функциональных классов в оценке степени нарушения функций по рекомендации Всемирной организации здравоохранения, градации функциональных классов.
4. Знание методики определения долгосрочных и краткосрочных целей реабилитации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Формирование и реализация индивидуального плана медицинской реабилитации (ИПМР) с применением методов эрготерапии пациентам с нарушениями функций и структур организма и ограничениями активности и участия вследствие травм, заболеваний и (или) состояний, оценка эффективности реализованных в рамках ИПМР реабилитационных мероприятий
Навык 1:
Разработка плана медицинской реабилитации с применением эрготерапии (обследование и адаптация среды с целью улучшения самообслуживания пациента; тренировки всех видов повседневной деятельности; неаппаратные (мануальные) сенсорные стимуляции, функциональное ортезирование)
Умения:
1. Навыки определения целей и задач, обоснования применения методов эрготерапии при заболеваниях и (или) состояниях на основе реабилитационного диагноза и реабилитационного потенциала с учетом МКФ и в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими протоколами диагностики и лечения РК, международными рекомендациями по вопросам оказания медицинской помощи по медицинской реабилитации.
2. Навык корректировать реабилитационные цели и задачи по части эрготерапии в зависимости от результата медицинской реабилитации на различных этапах оказания реабилитационной помощи.
3. Навыки определения факторов риска и факторов, ограничивающих проведение реабилитационных мероприятий с применением методов эрготерапии.
4. Навыки определения медицинских показаний и противопоказаний к назначению эрготерапии.
5. Навыки формирования индивидуального плана медицинской реабилитации с применением методов эрготерапии пациентам с нарушениями функций и структур организма и ограничениями активности и участия вследствие травм, заболеваний и (или) состояний с учетом реабилитационного потенциала, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации инвалидов.
Знания:

1. МКФ, бағалау әдістері, мотор функцияларының бұзылуының нұсқаларын жіктеу, жоғары психикалық функциялар, психоэмоционалды жағдай, гигиеналық дағдылар, тұрмыстық дағдылар және адам ағзасының жұмысының басқа аспектілері туралы білім.
2. Медициналық оңалтудың және кинезитерапияның жалпы негіздерін, медициналық оңалтудың әртүрлі кезеңдерінде оңалту іс-шараларын жүргізудің мақсаттары мен міндеттерін білу.
3. Мүгедектіктің себебі болып табылатын негізгі аурулар, инфекциялық емес аурулар, қатар жүретін аурулар, патологиялық жағдайлар кезіндегі пациенттерді медициналық оңалту және кинезитерапия негіздерін білу.
4. Оңалту іс-шараларының, оның ішінде кинезитерапияның, гидрокинезитерапияның, механотерапияның, қол техникасының мүгедектіктің себебі болып табылатын негізгі аурулар, инфекциялық емес аурулар, қатар жүретін аурулар, патологиялық жағдайлар кезіндегі пациенттердің денесіне әсер ету тетіктерін білу.
5. Емдік дене шынықтыру (кинезитерапия) құралдарын тағайындау принциптерін, әсер ету тетіктерін, медициналық көрсетілімдерді және тағайындауға қарсы көрсетілімдерді білу.
6. Оңалту іс-шараларының аяқталу критерийлерін және адам ағзасының функциялары, құрылымдары бұзылған және тыныс-тіршілігі шектелген пациенттерді кейінгі кезеңдерде медициналық оңалту бойынша көмек көрсету немесе оны аяқтау үшін маршруттау қағидаттарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Кәсіптік терапия әдістері мен құралдарын қолдана отырып, жұмыс орнын дайындау және медициналық оңалтудың жеке жоспарын іске асыру.
Машықтар:
1. Дене функциялары мен құрылымдары бұзылған және жарақаттар, аурулар және (немесе) жай-күйлер салдарынан белсенділігі мен қатысуы шектелген пациенттерге эрготерапия әдістерін қолдана отырып, медициналық оңалтудың жеке жоспарын іске асыру дағдылары.
2. Жеке медициналық оңалту жоспары шеңберінде іске асырылған медициналық оңалту іс-шараларының тиімділігін бағалау дағдылары.
3. Әртүрлі кәсіптік терапия құралдарын қолдану дағдылары: қоршаған орта факторларын (сәулет және жоспарлау, жабдықтар, тұрмыстық заттар, жиһаз және пациентпен өзара әрекеттесетін адамдар) кедергілер, өзіне-өзі қызмет көрсету, өнімді қызмет және демалыс саласындағы қызметті қолдау немесе ынталандыру тұрғысынан зерттеу.
4. Күнделікті өмір дағдыларын сақтау және жаттықтыру мақсатында қоршаған орта факторларын жеке өзгерту және бейімдеу дағдылары.
5. Күнделікті өмір дағдыларын үйрету дағдылары.
6. Медициналық оңалтудың жеке жоспарын іске асыру кезінде күнделікті өмір сүру дағдыларын оқыту процесінде аппараттық емес (қолмен) сенсорлық ынталандырудың әртүрлі әдістерін (тактильді, температуралық, проприоцептивтік, ольфакторлық, визуалды, аудиалдық, аралас және басқалар) пайдалану дағдылары.

1. Знание МКФ, методов оценки, классификации вариантов нарушений двигательных функций, высших психических функций, психоэмоционального состояния, речевых функций, гигиенических навыков, бытовых навыков и других аспектов функционирования организма человека.
2. Знание общих основ медицинской реабилитации и эрготерапии, целей и задач проведения реабилитационных мероприятий на различных этапах медицинской реабилитации.
3. Знание основ медицинской реабилитации и эрготерапии пациентов при основных заболеваниях, являющихся причиной инвалидности, неинфекционных заболеваниях, сопутствующих заболеваниях, патологических состояниях.
4. Знание механизмов воздействия реабилитационных мероприятий, в том числе эрготерапии на организм пациентов при основных заболеваниях, являющихся причиной инвалидности, неинфекционных заболеваниях, сопутствующих заболеваниях, патологических состояниях.
5. Знание принципов назначения, механизмов действия, медицинских показаний и противопоказаний к назначению средств эрготерапии.
6. Знание критериев завершения реабилитационных мероприятий и принципы маршрутизации пациентов, имеющих нарушения функций, структур организма человека и ограничения жизнедеятельности, для оказания помощи по медицинской реабилитации на последующих этапах или ее завершения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Подготовка рабочего места и реализация индивидуального плана медицинской реабилитации с применением методов и средств эрготерапии.
Умения:
1. Навыки реализации индивидуального плана медицинской реабилитации с применением методов эрготерапии пациентам с нарушениями функций и структур организма и ограничениями активности и участия вследствие травм, заболеваний и (или) состояний.
2. Навыки оценки эффективности реализованных в рамках индивидуального плана медицинской реабилитации мероприятий медицинской реабилитации с применением методов эрготерапии.
3. Навыки применения различных средств эрготерапии: обследования факторов среды (архитектуры и планировки, оборудования, бытовых предметов, мебели и людей, взаимодействующих с пациентом) с точки зрения препятствия, поддержания или стимуляции функционирования в области самообслуживания, продуктивной деятельности и отдыха.
4. Навыки индивидуальной модификации и адаптации факторов среды с целью поддержания и тренировки навыков повседневной жизнедеятельности.
5. Навыки проведения тренировок навыков повседневной жизнедеятельности.
6. Навыки использования различных техник неаппаратных (мануальных) сенсорных стимуляций (тактильных, температурных, проприоцептивных, ольфакторных, визуальных, аудиальных, сочетанных и других) в процессе обучения навыкам повседневной жизнедеятельности при реализации индивидуального плана медицинской реабилитации.

7. Кәсіби терапия әдістерін қолдана отырып, оңалту шараларының оңтайлы жиынтығын анықтау дағдылары.
8. Медициналық оңалтудың барлық кезеңдерінде кәсіптік терапия әдістерін қолдану нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген әсерлердің алдын алуды жүзеге асыру дағдылары.
9. Медициналық оңалтудың жеке жоспарын іске асыру кезінде кәсіптік терапия әдістерін қолдану кезінде қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау талаптарын орындау дағдылары.
Білімдер:
1. ҚР-да медициналық оңалтуды ұйымдастыру тәртібін білу.
2. Биомеханика, Эргономика, адам психологиясының негіздерін білу.
3. Кәсіптік терапия әдістері қолданылатын негізгі аурулардың және (немесе) жағдайлардың этиологиясын, патогенезін және клиникалық көріністерін білу.
4. Медициналық оңалту процесінде қолданылатын әсерлердің қозғалыс режимдерін, сенсорлық жүктемені, қарқындылығының жеке шекараларын білу.
5. Оңалту әлеуетін анықтау әдістерін, оңалту әлеуетінің факторларын, оңалту әлеуетін пайдалануды білу.
6. Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының ұсынысы бойынша дене функцияларының бұзылу дәрежесін бағалаудағы функционалдық сыныптарды білу, функционалдық сыныптардың градациясы.
7. Кәсіптік терапия әдістерін қолдана отырып, медициналық оңалту шараларының тиімділік критерийлерін білу.
8. Жарақаттар, аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде қолданылатын ортездеу және уақытша техникалық оңалту құралдарын таңдау әдістерін білу.
9. Күнделікті өмірді жеңілдету үшін ортездеу және жеке бейімделу құралдарын жасау технологиясын білу.
10. Аппараттық емес (қолмен) сенсорлық ынталандыру әдістерінің сипаттамасы мен әсер ету механизмін білу.
11. Негізгі Еңбек және тұрмыстық процестерді орындау кезінде ағзаға психофизиологиялық жүктеменің сипаттамасын білу.
12. Әртүрлі жарақаттар, аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде физикалық және сенсорлық жүктемені мөлшерлеу тәсілдерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Жарақаттар, аурулар және (немесе) жай-күйлер салдарынан құрылымдары, функциялары бұзылған және белсенділігі мен қатысуы шектелген пациенттердің күнделікті қызметінің эргономикасы бойынша ұсынымдарды қоса алғанда, салауатты өмір салтының, санитарлық-гигиеналық ағартудың алдын алу және қалыптастыру жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бағалау және жүргізу
Дағды 1:
Күнделікті өмірдің эргономикасын оңтайландыру бағдарламаларын қоса алғанда, жарақаттар, аурулар және (немесе) жай-күйлер салдарынан құрылымдары, функциялары бұзылған және белсенділігі мен қатысуы шектелген пациенттердің салауатты өмір салты бағдарламаларын қалыптастыру
Машықтар:

7. Навыки определения оптимального набора реабилитационных мероприятий с применением методов эрготерапии.
8. Навыки осуществления профилактики осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе, серьезных и непредвиденных, эффектов, возникших в результате применения методов эрготерапии на всех этапах медицинской реабилитации.
9. Навыки выполнения требований техники безопасности и охраны труда при применении методов эрготерапии при реализации индивидуального плана медицинской реабилитации.
Знания:
1. Знание порядка организации медицинской реабилитации в РК.
2. Знание основ биомеханики, эргономики, психологии человека.
3. Знание этиологии, патогенеза и клинических проявлений основных заболеваний и (или) состояний, при которых применяются методы эрготерапии.
4. Знание двигательных режимов, сенсорной нагрузки, индивидуальных границ интенсивности применяемых воздействий в процессе медицинской реабилитации.
5. Знание методов определения реабилитационного потенциала, факторов реабилитационного потенциала, использования реабилитационного потенциала.
6. Знание функциональных классов в оценке степени нарушения функций организма по рекомендации Всемирной организации здравоохранения, градации функциональных классов.
7. Знание критериев эффективности мероприятий по медицинской реабилитации с применением методов эрготерапии.
8. Знание методов ортезирования и подбора временных технических средств реабилитации, применяемые при травмах, заболеваниях и (или) состояниях.
9. Знание технологии ортезирования и изготовления индивидуальных средств адаптации для облегчения повседневной жизни.
10. Знание характеристики и механизма действия приемов неаппаратной (мануальной) сенсорной стимуляции.
11. Знание характеристики психофизиологической нагрузки на организм при выполнении основных трудовых и бытовых процессов.
12. Знание способов дозирования физической и сенсорной нагрузки при различных травмах, заболеваниях и (или) состояниях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проведении и оценка эффективности мероприятий по профилактике и формированию здорового образа жизни, санитарно-гигиеническому просвещению включая рекомендации по эргономике повседневной деятельности пациентов с нарушениями структур, функций и ограничениями активности и участия вследствие травм, заболеваний и (или) состояний
Навык 1:
Формирование программ здорового образа жизни пациентов с нарушениями структур, функций и ограничениями активности и участия вследствие травм, заболеваний и (или) состояний, включая программы оптимизации эргономики повседневной жизнедеятельности
Умения:

1. Құрылымдары, функциялары бұзылған және жарақаттар, аурулар және (немесе) кәсіптік терапия әдістерін қолдана отырып, белсенділігі мен қатысуы шектелген пациенттер үшін профилактикалық және сауықтыру іс-шараларын ұйымдастыру және жүргізу дағдылары.
2. Адам денсаулығының жай-күйіне (денсаулық тобына) байланысты эргономиканы оңтайландыру, сондай-ақ денсаулықты сақтау үшін күнделікті өмірде эргономиканы әдістемелік қамтамасыз ету мен түзетуді жүзеге асыру бойынша ұсынымдар мен бағдарламалар жасау дағдылары.
3. Жарақаттар, аурулар және (немесе) жай-күйлер салдарынан құрылымдары, функциялары бұзылған және белсенділігі мен қатысуы шектелген пациенттерді, олардың заңды өкілдерін және күтімді жүзеге асыратын адамдарды сауықтыру тәсілдерінің әдістемелеріне және эрготерапия құралдарын өз бетінше қолдану әдістеріне оқыту дағдылары.
4. Дене функциялары мен құрылымдары бұзылған және жарақаттар, аурулар және (немесе) жай-күйлер салдарынан белсенділігі мен қатысуы шектелген пациенттер, сондай-ақ олардың заңды өкілдері мен күтуші тұлғалар арасында салауатты өмір салтын ілгерілету жөніндегі іс-шараларды жүргізу дағдылары.
5. Іске асырылған профилактикалық және сауықтыру іс-шараларының тиімділігін бағалау дағдылары.
Білімдер:
1. Профилактикалық және сауықтыру мақсатында кәсіптік терапия әдістерін қолдануды білу.
2. Тұрмыстық және еңбек процестерінің эргономикасының теориялық және практикалық негіздерін білу.
3. Күнделікті өмір дағдыларын үйрету кезінде дәрігерлік-педагогикалық Бақылау негіздерін, өзін-өзі Бақылау негіздерін білу.
4. Жалпы және арнайы гигиена негіздерін, салауатты өмір салтын, оны қалыптастыру әдістерін білу,
бастапқы, қайталама және үшінші профилактиканың негіздері.
5. Алдын алу және сауықтыру мәселелері бойынша кеңес беру әдістемелерін, дене функциялары мен құрылымдары бұзылған және жарақаттар, аурулар және (немесе) жай-күйлер салдарынан белсенділігі шектелген пациенттердің профилактикасы мен сауықтыруы бойынша білім беру бағдарламаларын әдістемелік қамтамасыз етуді әзірлеу әдістемесін білу.
6. Дене функциялары мен құрылымдары бұзылған және жарақаттар, аурулар және (немесе) жай-күйлер салдарынан белсенділігі мен қатысуы шектелген пациенттер, сондай-ақ олардың заңды өкілдері арасында санитарлық-ағарту жұмысының нысандары мен әдістерін білу.
7. Қажетті диагностикалық, оңалту аппараттарымен, аспаптармен, құрылғылармен, тренажерлармен, техникалық оңалту құралдарымен және техникалық күтім құралдарымен жұмыс істеу кезінде санитарлық-гигиеналық ережелер мен нормаларды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Есепті-есепті медициналық құжаттаманы жүргізу және ЕДШ бөлімшесінің/кабинетінің қызметін ұйымдастыру, механотерапия, массаж және т. б.
Дағды 1:
Медициналық есепке алу-есеп құжаттамасын ресімдеу
Машықтар:

1. Навыки организации и проведения профилактических и оздоровительных мероприятий для пациентов с нарушениями структур, функций и ограничениями активности и участия вследствие травм, заболеваний и (или) состояний с применением методов эрготерапии.
2. Навыки составления рекомендаций и программы по оптимизации эргономики в зависимости от состояния здоровья человека (группы здоровья), а также осуществления методического обеспечения и коррекции эргономики в повседневной жизнедеятельности для поддержания здоровья.
3. Навыки обучения пациентов с нарушениями структур, функций и ограничениями активности и участия вследствие травм, заболеваний и (или) состояний, их законных представителей и лиц, осуществляющих уход методикам оздоровительных приемов и методам самостоятельного применения средств эрготерапии.
4. Навыки проведения мероприятий по продвижению здорового образа жизни среди пациентов с нарушениями функций и структур организма и ограничениями активности и участия вследствие травм, заболеваний и (или) состояний, а также их законных представителей и лиц, осуществляющих уход.
5. Навыки оценивания эффективности реализованных профилактических и оздоровительных мероприятий.
Знания:
1. Знание использования методов эрготерапии в профилактических и оздоровительных целях.
2. Знание теоретических и практических основ эргономики бытовых и трудовых процессов.
3. Знание основ врачебно-педагогического контроля при тренировке навыков повседневной жизнедеятельности, основ самоконтроля.
4. Знание основ общей и специальной гигиены, здорового образа жизни, методов его формирования,
основ первичной, вторичной и третичной профилактики.
5. Знание методик консультирования по вопросам профилактики и оздоровления, методики разработки методического обеспечения образовательных программ по профилактике и оздоровлению пациентов с нарушениями функций и структур организма и ограничениями активности вследствие травм, заболеваний и (или) состояний.
6. Знание форм и методов санитарно-просветительской работы среди пациентов с нарушениями функций и структур организма и ограничениями активности и участия вследствие травм, заболеваний и (или) состояний, а также их законных представителей.
7. Знание санитарно-гигиенических правил и норм при работе с необходимыми диагностическими, реабилитационными аппаратами, приборами, устройствами, тренажерами, техническими средствами реабилитации и техническими средствами ухода.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Ведение учетно-отчетной медицинской документации и организация деятельности кабинета эрготерапии.
Навык 1:
Оформление медицинской учетно-отчетной документации
Умения:

2. Пациенттердің әлеуметтік-экономикалық, этникалық, мәдени және діни ерекшеліктеріне қарамастан эмпатия мен құрметті көрсету дағдылары.
Білімдер:
1. Қарым-қатынас дағдыларының принциптерін білу.
2. Этика және деонтология принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Шұғыл медициналық көмек көрсету
Дағды 1:
Шұғыл медициналық көмек көрсетілетін жағдайларды анықтау
Машықтар:
1. Шұғыл медициналық көмек көрсетілетін жағдайларды анықтау
Білімдер:
1. Шұғыл медициналық көмек көрсетілетін жағдайлардың тізбесін білу.
2. Зақымдану және өмірге қауіп төндіретін жағдайлар кезінде шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Шұғыл медициналық көмек көрсету бойынша іс-шаралар өткізу
Машықтар:
1. Алғашқы көмек көрсету бойынша іс-шаралар өткізу.
Білімдер:
2. Алғашқы көмек көрсетілетін жағдайлардың себептері, кезеңдері және клиникалық белгілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Адам ағзасының тіршілік әрекеті шектелген, функциялары мен құрылымдары бұзылған пациенттер үшін оңалтудың техникалық құралдары мен ассистивтік технологияларды пайдалану
Дағды 1:
Адам ағзасының тіршілік әрекеті шектелген, функциялары мен құрылымдары бұзылған пациенттер үшін оңалтудың техникалық құралдары мен ассистивтік технологияларды тағайындау және пайдалану қажеттілігін талдау
Машықтар:
1. Адам ағзасының тіршілік әрекеті, функциялары мен құрылымдарының бұзылуы бар пациенттер үшін оңалтудың техникалық құралдары мен ассистивтік технологияларды тағайындау қажеттілігін талдау дағдылары.
2. Медициналық оңалтудың жеке жоспарын іске асыру кезінде күнделікті өмір дағдыларын оқыту процесінде функционалдық ортездеудің әртүрлі әдістерін пайдалану және оңалтудың техникалық құралдарын іріктеу және бейімдеу дағдылары.
Білімдер:
1. Оңалтудың техникалық құралдарын және пациенттер үшін ассистивтік технологияларды тағайындау қажеттілігін талдау әдістемесін білу
тіршілік әрекетінің шектеулері, адам ағзасының функциялары мен құрылымдарының бұзылуы.
2. Жарақаттар, аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде қолданылатын протездеу және уақытша техникалық оңалту құралдарын таңдау әдістерін білу.
3. Күнделікті өмірді жеңілдету үшін протездеу және жеке бейімделу құралдарын жасау технологиясын білу.
4. Техникалық оңалту құралдарымен және техникалық күтім құралдарымен жұмыс істеу кезінде санитарлық-гигиеналық ережелер мен нормаларды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттер мен олардың өкілдерін бейімдеу құрылғыларын, техникалық оңалту және күтім құралдарын пайдалануға үйрету.
Машықтар:

2. Навыки демонстрации эмпатии и уважения вне зависимости от социально-экономических, этнических, культурных и религиозных принадлежностей пациентов.
Знания:
1. Знание принципов коммуникативных навыков.
2. Знание принципов этики и деонтологии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Оказание неотложной медицинской помощи
Навык 1:
Определение состояний, при которых оказывается неотложная медицинская помощь
Умения:
1. Определять состояния, при которых оказывается неотложная медицинская помощь
Знания:
1. Знание перечня состояний, при которых оказывается неотложная медицинская помощь.
2. Знание алгоритма оказания неотложной медицинской помощи при повреждениях и угрожающих жизни состояниях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение мероприятий по оказанию неотложной медицинской помощи
Умения:
1. Проводить мероприятия по оказанию первой помощи.
Знания:
2. Причины, стадии и клинические признаки состояний, при которых оказывается первая помощь.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Использование технических средств реабилитации и ассистивных технологий для пациентов, имеющих ограничения жизнедеятельности, нарушения функций и структур организма человека
Навык 1:
Анализ потребности в назначении и использование технических средств реабилитации и ассистивных технологий для пациентов, имеющих ограничения жизнедеятельности, нарушения функций и структур организма человека
Умения:
1. Навыки анализа потребности в назначении технических средств реабилитации и ассистивных технологий для пациентов, имеющих ограничения жизнедеятельности, нарушения функций и структур организма человека.
2. Навыки использования различных техник функционального ортезирования и подбора технических средств реабилитации и адаптации в процессе обучения навыкам повседневной жизнедеятельности при реализации индивидуального плана медицинской реабилитации.
Знания:
1. Знание методики анализа потребности в назначении технических средств реабилитации и ассистивных технологий для пациентов, имеющих
ограничения жизнедеятельности, нарушения функций и структур организма человека.
2. Знание методов ортезирования и подбора временных технических средств реабилитации, применяемые при травмах, заболеваниях и (или) состояниях.
3. Знание технологии ортезирования и изготовления индивидуальных средств адаптации для облегчения повседневной жизни.
4. Знание санитарно-гигиенических правил и нормы при работе с техническими средствами реабилитации и техническими средствами ухода.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Обучение пациентов и их представителей пользованию адаптивными устройствами, техническими средствами реабилитации и ухода.
Умения:

1) қызметкерлер-саладағы мамандыққа қойылатын талаптарды түсіну, өз біліктілігін арттыруды және мансаптық ілгерілеуді жоспарлау үшін;
2) жұмыс берушілер-жұмыскерлерге қойылатын пайдаланылатын талаптарды, нұсқаулықтарды, міндеттерді әзірлеу, жалдау кезінде өлшемшарттарды қалыптастыру үшін кадрларды аттестаттау, сондай-ақ кадрлардың біліктілігін арттыру, дамыту, ілгерілету және ротациялау бағдарламаларын жасау;
3) қызметті жүзеге асыратын ұйымдар (органдар) сертификаттау және біліктілік беру бойынша-персоналды сертификаттау кезінде бағалау материалдарын әзірлеу және сәйкестік деңгейі бойынша қызметкерлердің біліктілік критерийлерін әзірлеу үшін;
4) мемлекеттік органдар – еңбек нарығын мониторингілеу және болжау үшін өлшемшарттар ретінде кәсіби стандартты пайдалану үшін.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) Бейінді маман – белгілі бір мамандық бойынша сертификаты бар жоғары медициналық білімі бар медицина қызметкері
2) Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын қорғау, Медициналық және фармацевтикалық ғылым, Медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек)көрсету сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган
3) Клиникалық хаттама – науқастың белгілі бір ауруы немесе жағдайы кезінде профилактика, диагностика, емдеу, медициналық оңалту және паллиативтік медициналық көмек бойынша ғылыми дәлелденген ұсыныстар
4) Консилиум – кем дегенде үш дәрігердің қатысуымен диагноз қою, емдеу тактикасын анықтау және ауруды болжау мақсатында адамды зерттеу
5) Медицина қызметкері – кәсіптік медициналық білімі бар және медициналық қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға
6) Медициналық көмектің сапасы – көрсетілетін медициналық көмектің медициналық көмек көрсету стандарттарына сәйкестік деңгейі
7) Науқас – медициналық көмек көрсетуді талап ететін аурудың немесе жағдайдың болуына немесе болмауына қарамастан медициналық қызметтерді тұтынушы болып табылатын (болған) жеке тұлға
8) Профилактика – аурулардың пайда болуын, аурулардың ерте сатысында дамуын болдырмауға және қазірдің өзінде дамыған асқынуларды, органдар мен тіндердің зақымдануын бақылауға бағытталған медициналық және медициналық Емес шаралар кешені
9) Резидентура – мақсаты дербес клиникалық практикаға жіберу үшін тиісті мамандық бойынша дәрігердің кәсіби біліктілігін алу немесе өзгерту болып табылатын жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беру деңгейі

1) работниками – для понимания предъявляемых требований к профессии в отрасли, планирования повышения своей квалификации и карьерного продвижения;
2) работодателями – для разработки используемых требований, инструкций, обязанностей к работникам, формирования критериев при найме и аттестации персонала, а также составления программ повышения квалификации, развития, продвижения и ротации кадров;
3) организациями (органами), осуществляющими деятельность по сертификации и присвоению квалификации – для разработки оценочных материалов при сертификации персонала и выработки критериев квалификации работников по уровню соответствия;
4) государственными органами – для использования профессионального стандарта в качестве критериев для мониторинга и прогнозирования рынка труда.
5. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат по определенной специальности;
2) уполномоченный орган в области здравоохранения – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
3) клинический протокол – научно доказанные рекомендации по профилактике, диагностике, лечению, медицинской реабилитации и паллиативной медицинской помощи при определенном заболевании или состоянии пациента;
4) консилиум – исследование лица в целях установления диагноза, определения тактики лечения и прогноза заболевания с участием не менее трех врачей;
5) медицинский работник – физическое лицо, имеющее профессиональное медицинское образование и осуществляющее медицинскую деятельность;
6) качество медицинской помощи – уровень соответствия оказываемой медицинской помощи стандартам оказания медицинской помощи;
7) пациент – физическое лицо, являющееся (являвшееся) потребителем медицинских услуг независимо от наличия или отсутствия у него заболевания или состояния, требующего оказания медицинской помощи;
8) профилактика – комплекс медицинских и немедицинских мероприятий, направленных на предупреждение возникновения заболеваний, прогрессирования на ранних стадиях болезней и контролирование уже развившихся осложнений, повреждений органов и тканей;
9) резидентура – уровень послевузовского медицинского образования, целью которого является приобретение или изменение профессиональной квалификации врача по соответствующей специальности для допуска к самостоятельной клинической практике;

10) Стажировка – теориялық даярлық нәтижесінде алынған кәсіби білімді, іскерлікті және дағдыларды қалыптастыруға және практикада бекітуге, сондай-ақ жұмыстың ерекшелігін, одан әрі кәсіби қызмет үшін озық тәжірибені зерделеуге бағытталған бейресми білім беру нысаны
11) Тәлімгер – медициналық білім беру бағдарламалары бойынша білім алушыларды және жас мамандарды кәсіптік бейімдеуде практикалық көмек көрсету үшін медициналық ұйымның немесе медициналық білім беру ұйымының басшысы тағайындайтын, білім, ғылым және практиканың үштұғырлығы негізінде қызметті жүзеге асыратын кемінде бес жыл өтілі бар медицина қызметкері
12) Ақпараттандырылған келісім – медициналық көмектің және (немесе) зерттеудің шешім қабылдау үшін маңызды барлық аспектілері туралы ақпарат алғаннан кейін адамның медициналық көмек алуға және (немесе) нақты зерттеуге қатысуға өзінің келісімін жазбаша ерікті түрде растау рәсімі. Ақпараттандырылған жазбаша келісім уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша ресімделеді
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) АХЖ 10 – аурулар мен денсаулыққа байланысты мәселелердің халықаралық статистикалық сыныптауышы
2) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
3) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі
4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы
5) СБШ – салалық біліктілік шеңбері
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Клиникалық диетология
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86101021
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Ішкі ағзалардың әртүрлі аурулары және патологиялық жай-күйлері бар пациенттерді емдеу, алдын алу және оңалту кезеңдерінде емдік тамақтанудың тиімділігін бақылау және сараптау; "клиникалық диетология"мамандау шеңберінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.

10) стажировка – форма неформального образования, направленная на формирование и закрепление на практике профессиональных знаний, умений и навыков, полученных в результате теоретической подготовки, а также изучение специфики работы, передового опыта для дальнейшей профессиональной деятельности;
11) наставник – медицинский работник со стажем не менее пяти лет, назначаемый руководителем медицинской организации или организации медицинского образования для оказания практической помощи в профессиональной адаптации обучающихся по программам медицинского образования и молодых специалистов, осуществляющий деятельность на основе триединства образования, науки и практики;
12) информированное согласие – процедура письменного добровольного подтверждения лицом своего согласия на получение медицинской помощи и (или) участие в конкретном исследовании после получения информации обо всех значимых для принятия им решения аспектах медицинской помощи и (или) исследования. Информированное письменное согласие оформляется по форме, утвержденной уполномоченным органом.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) МКБ-10 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем, десятого пересмотра, единый документ для формирования системы учета заболеваемости и смертности;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
3) МСКО – международная стандартная классификация образования;
4) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Клиническая диетология
5. Код профессионального стандарта: Q86101021
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
7. Краткое описание профессионального стандарта: Оценка нутритивного статуса и нутритивная поддержка, контроль эффективности и экспертиза лечебного питания на этапах лечения, профилактики и реабилитации пациентов с различными заболеваниями внутренних органов и патологическими состояниями; экспертиза объема и качества медицинских услуг в рамках специальности "Клиническая нутрициология". С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Дәрігер-диетолог - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.2 Дәрігер диетолог - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.3 Дәрігер диетолог - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.4 Дәрігер диетолог - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Дәрігер-диетолог":
Топтың коды:
2211-1
Қызмет атауының коды:
2211-1-001
Кәсіптің атауы:
7.1 Дәрігер-диетолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Тағылымдамашы дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Клиникалық диетология" мамандануы бойынша сертификаттау курсында оқу кезінде "дәрігер"біліктілігі. СБШ 7.2 кіші деңгейінде резидентурада оқымай 2014 жылға дейін жоғары медициналық білімі бар қызметкерлер үшін алдыңғы тәжірибе кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Жоғары медициналық білімі бар қызметкерлердің бейіндік мамандануы шеңберінде "клиникалық нутрициология" мамандануы бойынша сертификаттау курсы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2215-9-002 Тағылымдамашы дәрігер диетолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен ішкі ағзалардың әртүрлі аурулары мен патологиялық жағдайлары бар пациенттерді емдеу, алдын алу және оңалту кезеңдерінде тағамдық мәртебені бағалау және тағамдық қолдау, тиімділікті бақылау және емдік тамақтану сараптамасы
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тамақтану мәртебесін бағалау
2. Ішкі ағзалардың аурулары және басқа да патологиялық жағдайлар кезінде пациентті нутритивтік қолдауды жүзеге асыру
3. Медициналық ұйымдарда пациенттерді емдеу, алдын алу және оңалту кезеңдерінде емдік тамақтанудың тиімділігін бақылау және сараптау
4. Пациенттермен, оның айналасымен, Денсаулық сақтау саласындағы мамандармен байланыс

8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач-диетолог - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач-диетолог - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач-диетолог - 7 уровень ОРК;
4) 7.4 Врач-диетолог - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач-диетолог":
Код группы:
2211-1
Код наименования занятия:
2211-1-001
Наименование профессии:
7.1 Врач-диетолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач стажер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения на сертификационном курсе по специализации "Клиническая диетология". Предшествующий опыт для работников имеющих высшее медицинское образование до 2014 года без обучения в резидентуре на подуровне ОРК 7.2 не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Клиническая диетология" в рамках межпрофильной специализации работников с высшим медицинским образованием.
Другие возможные наименования профессии:
2215-9-002 Врач-стажер диетолог
Основная цель деятельности:
Оценка нутритивного статуса и нутритивная поддержка, контроль эффективности и экспертиза лечебного питания на этапах лечения, профилактики и реабилитации пациентов с различными заболеваниями внутренних органов и патологическими состояниями под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оценка нутритивного статуса под контролем и надзором наставника.
2. Осуществление нутритивной поддержки пациента при заболеваниях внутренних органов и других патологических состояниях под контролем и надзором наставника.
3. Контроль эффективности и экспертиза лечебного питания на этапах лечения, профилактики и реабилитации пациентов в медицинских организациях под контролем и надзором наставника.
4. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника

5. Медициналық-статистикалық ақпаратқа талдау жүргізу, медициналық құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Тамақтану мәртебесін бағалау
Дағды 1:
Тәлімгердің қадағалауымен ересектер мен балалардағы тамақтану мәртебесін анықтау
Машықтар:
1. Пациенттердің (олардың заңды өкілдерінің) немесе пациентке күтім жасайтын адамдардың шағымдарын, өмір тарихын жинауды жүзеге асыру мүмкіндігі.
2. Физикалық тексеру, антропометриялық өлшеулер жүргізу қабілеті (тәлімгердің қадағалауымен).
3. Калиперді, дененің компоненттік құрамын (биоимпедансометрия) зерттеуге арналған аппаратты қолдана білу (тәлімгердің қадағалауымен).
4. (Тәлімгердің қадағалауымен) қоректік бағалаудың кешенді әдістерін (қоректік индекстер, тағамдық тәуекел скринингі және т.б.) қолдана білу.
5. (Тәлімгердің қадағалауымен) созылмалы аурулардың дамуының алиментарлық тәуекелдеріне талдау жүргізе білу.
6. Алиментарлық аурулардың даму қаупі бар пациенттерді аспаптық тексерудің қажеттілігі мен көлемін негіздей білу (тәлімгердің қадағалауымен).
7. Алиментарлы-тәуелді аурулары бар немесе олардың даму қаупі бар пациенттерді маман-дәрігерлерге консультацияға жіберу қажеттілігін негіздей білу (тәлімгердің қадағалауымен)
8. Пациенттерді зертханалық зерттеу және аспаптық тексеру нәтижелерін түсіндіре және талдай білу (тәлімгердің қадағалауымен).
9. Диагностикалық зерттеулердің қауіпсіздігі мен мониторингін қамтамасыз ете білу (тәлімгердің қадағалауымен).
10. Нақты тамақтануды бағалаудың компьютерлік бағдарламаларын, тамақтану бұзылыстарын анықтау үшін диагностикалық тестілеуді, жеке емдік диеталарды есептеуді және т. б. қолдана білу (тәлімгердің қадағалауымен).
11. (Тәлімгердің қадағалауымен) тамақтану жеткіліксіздігінің, микро және макронутриенттер тапшылығының ауырлығын анықтау, жіктеу және бағалау қабілеті.
12. Ересектер мен балалардағы нутритивтік мәртебені бағалай білу (тәлімгердің қадағалауымен), оның ішінде нутритивтік мәртебенің өзгеру себептерін және соған байланысты дене дамуының бұзылуын белгілей білу.
Білімдер:
1. Тамақтану мәртебесінің критерийлерін және оны бағалау әдістерін білу.
2. Ақуыз-энергетикалық / тамақтану жеткіліксіздігінің жіктелуін білу
3. Тамақтанудың бұзылуының диагностикалық критерийлерін білу;
4. Қоректік заттардың жетіспеушілігінің клиникалық және зертханалық белгілерін білу.
5. Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың қолданыстағы халықаралық статистикалық жіктемесін (бұдан әрі - ХҚК) ескере отырып, пациенттерге арнайы немесе дербестендірілген емдік тамақтануды тағайындау үшін ауруларды дифференциалды диагностикалау әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Ішкі ағзалардың аурулары және басқа да патологиялық жағдайлар кезінде пациентті нутритивтік қолдауды жүзеге асыру
Дағды 1:
Тәлімгердің қадағалауымен ішкі және басқа да патологиялық жағдайлар аурулары кезіндегі тамақтану жағдайын түзету
Машықтар:

5. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Оценка нутритивного статуса под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Определение нутритивного статуса у взрослых и детей.
Умения:
1. Осуществлять сбор жалоб, анамнеза жизни у пациентов (их законных представителей) или лиц, осуществляющих уход за пациентом.
2. Проводить физикальный осмотр, антропометрические измерения.
3. Использовать калипер, аппарат для исследования компонентного состава тела (биоимпедансометрии).
4. Использовать комплексные методы нутриционной оценки (нутриционные индексы, скрининг нутриционного риска и др.).
5. Проводить анализ алиментарных рисков развития хронических заболеваний.
6. Обосновывать необходимость и объем инструментального обследования пациентов с риском развития алиментарных заболеваний.
7. Обосновывать необходимость направления пациентов с алиментарно-зависимыми заболеваниями или имеющих риск их развития на консультацию к врачам-специалистам
8. Интерпретировать и анализировать результаты лабораторного исследования и инструментального обследования пациентов.
9. Обеспечивать безопасность и мониторинг диагностических исследований.
10. Использовать компьютерные программы оценки фактического питания, диагностического тестирования для выявления нарушений пищевого поведения, расчета индивидуальных лечебных рационов и др.
11. Определять, классифицировать и оценивать степень тяжести нутритивной недостаточности, дефицита микро- и макронутриентов.
12. Оценивать нутритивный статус у взрослых и детей, в том числе устанавливать причины изменений нутритивного статуса и связанных с ними нарушений физического развития.
Знания:
1. Знание критериев нутритивного статуса и методов его оценки.
2. Знание классификации белково-энергетической/ нутритивной недостаточности
3. Знание диагностических критериев нарушения питания;
4. Знание клинических и лабораторных признаков дефицита нутриентов.
5. Знание методов дифференциальной диагностики заболеваний для назначения специального или персонализированного лечебного питания пациентам, с учетом действующей Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем (далее - МКБ), в соответствии с оценкой пищевого статуса.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Осуществление нутритивной поддержки пациента при заболеваниях внутренних органов и других патологических состояниях под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Коррекция нутритивного статуса при заболеваниях внутренних и других патологических состояниях.
Умения:

1. Пациенттің тағамдық заттарына, оның ішінде қосымша тамақтануға деген жеке қажеттілігін анықтай білу (тәлімгердің қадағалауымен).
2. Ішкі ағзалардың аурулары және басқа да патологиялық жағдайлар кезінде нутритивтік жеткіліксіздікті түзете білу (тәлімгердің қадағалауымен).
3. Азық-түлік мәртебесін түзету және емдік рационға енгізу үшін өнімдерді, оның ішінде мамандандырылған өнімдерді, витаминді-минералды кешендерді іріктеу мен тағайындауды (тәлімгердің қадағалауымен) жүргізу мүмкіндігі.
4. Аурулардың жалпы факторлары мен сипатын ескере отырып, оның ішінде паллиативтік медициналық көмек көрсету кезінде емдік тамақтануды тағайындай білу (тәлімгердің қадағалауымен).
5. Емдік диеталар, стандартты, арнайы және жекелендірілген диеталардың жеті күндік мәзірін құра білу (тәлімгердің қадағалауымен).
6. Ішкі және басқа да патологиялық жағдайлардың жіті және созылмалы аурулары бар пациенттерде, оның ішінде паллиативтік медициналық көмек көрсету кезінде аурудың сатысына, фазасына (өршуіне, ремиссиясына) байланысты емдік тамақтанудың оңтайлы реттілігін анықтау мүмкіндігі (тәлімгердің қадағалауымен).
7. (Тәлімгердің қадағалауымен) қарқынды терапия және реанимация бөлімшелеріндегі пациенттерді қоректік қолдау жоспарын әзірлей білу.
8. (Тәлімгердің қадағалауымен) хирургиялық емдеу кезінде пациенттерді қоректік қолдау жоспарын жасай білу.
9. (Тәлімгердің қадағалауымен) пациенттерді операциядан кейінгі басқаруды нутритивті қолдау жоспарын әзірлеу, ақуыз-энергетикалық жеткіліксіздіктің алдын алу және емдеуді жүргізу қабілеті.
10. Онкологиялық аурулары бар және паллиативтік көмекке мұқтаж пациенттерге қоректік қолдау көрсете білу (тәлімгердің қадағалауымен).
11. Салмақ жоғалту және / немесе анорексиямен ауыратын науқастарға қоректік қолдау көрсете білу (тәлімгердің бақылауымен).
12. Семіздік кезінде қоректік қолдау көрсете білу (тәлімгердің қадағалауымен).
13. Ересектер мен орфандық аурулары бар балаларға емдік тамақтануды тағайындау мәселелері бойынша кеңес бере білу (тәлімгердің қадағалауымен).
14. (Тәлімгердің қадағалауымен) емдік тамақтану нәтижесінде туындаған асқынуларды, жанама әсерлерді, жағымсыз реакцияларды, оның ішінде ауыр және күтпеген реакцияларды жою мүмкіндігі.
15. Пациенттерді энтеральды тамақтанудағы тері астындағы эндоскопиялық гастростомия (ЧЭГ) үшін орындылық пен қауіп тұрғысынан бағалау мүмкіндігі (тәлімгердің қадағалауымен).
16. Чэг түтігін қауіпсіз енгізу және бақылауды бақылау мүмкіндігі (тәлімгердің бақылауымен).
Білімдер:
1. Әр түрлі жастағы сау адамдардың дұрыс тамақтану негіздерін білу.

1. Определять индивидуальную потребность в пищевых веществах пациента, в том числе в дополнительном питании.
2. Проводить коррекцию нутритивной недостаточности при заболеваниях внутренних органов и других патологических состояниях.
3. Проводить подбор и назначение продуктов, в том числе специализированных продуктов, витаминно-минеральных комплексов, для коррекции пищевого статуса и включения в лечебные рационы.
4. Назначать лечебное питание с учетом общих факторов и характера заболеваний, в том числе при оказании паллиативной медицинской помощи.
5. Составлять лечебные диеты, семидневные меню стандартных, специальных и персонализированных диет.
6. Определять оптимальную последовательность лечебного питания в зависимости от стадии заболевания, фазы (обострения, ремиссии) у пациентов с острыми и хроническими заболеваниями внутренних и другими патологическими состояниями, в том числе при оказании паллиативной медицинской помощи.
7. Разрабатывать план нутритивной поддержки пациентов, находящихся в отделениях интенсивной терапии и реанимации.
8. Разрабатывать план нутритивной поддержки пациентов при хирургическом лечении.
9. Разрабатывать план нутритивной поддержки послеоперационного ведения пациентов, проводить профилактику и лечение белково-энергетической недостаточности.
10. Оказывать нутриционную поддержку пациентов с онкологическими заболеваниями и нуждающимися в паллиативной помощи.
11. Оказывать нутриционную поддержку пациентов со значительной потерей веса и / или анорексией.
12. Оказывать нутриционную поддержку при ожирении.
13. Консультировать по вопросам назначения лечебного питания взрослым и детям с орфанными заболеваниями.
14. Устранять осложнения, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате лечебного питания.
15. Оценивать пациентов с точки зрения целесообразности и рисков для чрескожной эндоскопической гастростомии (ЧЭГ) в энтеральном питании.
16. Безопасно вводить трубку ЧЭГ и контролировать последующее наблюдение.
Знания:
1. Знание основ рационального питания здоровых лиц различного возраста.

2. Негізгі азық-түлік топтарының тағамдық және биологиялық құндылығын білу.
3. Тамақтану нормаларын, диетаны жекелендірілген түзету принциптері мен әдістерін білу.
4. Емдік тамақтанудың принциптері мен әдістері, оның ішінде паллиативтік медициналық көмек көрсету кезінде.
5. Негізгі емдік және мамандандырылған диеталарды білу.
6. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес ішкі ағзалардың аурулары және (немесе) басқа да патологиялық жағдайлары бар пациенттерді емдік тамақтандыру жоспарын білу.
7. Мальабсорбция мен анемияны емдеу әдістерін білу.
8. Семіздікті емдеу стратегиясын және оның асқынуларын білу.
9. Жасанды тамақтанудың барлық түрлерінің қауіптері мен асқынуларын және оларды азайту әдістерін білу.
10. Энтеральды және парентеральды тамақтанудың көрсеткіштері мен қарсы көрсетілімдерін, оның асқынуларын білу.
11. Энтеральды және парентеральды тамақтанудың әртүрлі түрлерін және олардың әрқайсысын қолдануға арналған көрсеткіштерді білу.
12. Периоперативті тамақтану және сұйықтықты енгізу принциптерін білу.
13. Жасанды тамақтандыруды ұсынудың, тоқтатудың және тоқтата тұрудың этикалық және құқықтық салдарын білу.
14. Тері астындағы эндоскопиялық гастростомияның (ЧЭГ) энтеральды тамақтанудағы рөлін, чэг түтігін енгізудің артықшылықтары, кемшіліктері мен асқынуларын білу.
15. Чэг түтігін енгізудің этикалық негізі мен көрсеткіштерін білу.
16. Тиісті аймақтың анатомиясын және гастростомиялық түтіктің әртүрлі түрлерін білу.
17. Асқазан-ішек жолдарының резекциядан кейінгі бұзылыстарын білу.
18. Пациенттің әртүрлі аурулармен қарқынды терапияда тамақтану қажеттілігін (энергия, ақуыз, су, электролиттер, микроэлементтер және витаминдер) білу.
19. Тамақты байыту принциптерін және қол жетімді ауызша тағамдық қоспалардың түрлерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Емдік тамақтанудың тиімділігін бағалау
Машықтар:
1. Ішкі органдардың созылмалы аурулары және басқа да патологиялық жағдайлары бар, оның ішінде паллиативтік көмекке мұқтаж, хирургиялық араласудан өткен пациенттерге қоректік қолдауды мониторингілеу мүмкіндігі (тәлімгердің қадағалауымен);
2. Емдік тамақтанудың және тамақ мәртебесінің бұзылуын түзетудің, алиментарлы-тәуелді аурулардың алдын алудың тиімділігін бағалай білу (тәлімгердің қадағалауымен).
3. Энтеральды және парентеральды тамақтанудың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалай білу (тәлімгердің қадағалауымен).
Білімдер:

2. Знание пищевой и биологической ценности основных групп продуктов.
3. Знание норм питания, принципов и методов персонализированной коррекции пищевого рациона.
4. Принципы и методы лечебного питания, в том числе при оказании паллиативной медицинской помощи.
5. Знание основных лечебных и специализированных диет.
6. Знание плана лечебного питания пациентов с заболеваниями внутренних органов и (или) другими патологическими состояниями в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи.
7. Знание способов лечения мальабсорбции и анемии.
8. Знание стратегии лечения ожирения и его осложнений.
9. Знание рисков и осложнений всех видов искусственного питания и методов их минимизации.
10. Знание показаний и противопоказаний к применению энтерального и парентерального питания, его осложнения.
11. Знание различных видов энтерального и парентерального питания и показаний для использования каждого из них.
12. Знание принципов периоперационного режима питания и введения жидкости.
13. Знание этических и правовых последствий предоставления, прекращения и приостановления поддержки искусственного питания.
14. Знание роли чрескожной эндоскопической гастростомии (ЧЭГ) в энтеральном питании, преимущества, недостатки и осложнения введения трубки ЧЭГ.
15. Знание этической основы и показаний для введения трубки ЧЭГ.
16. Знание анатомии соответствующей области и различные типы гастростомической трубки.
17. Знание пострезекционных расстройств желудочно-кишечного тракта.
18. Знание потребности пациента в питании (энергия, белок, вода, электролиты, микроэлементы и витамины) в интенсивной терапии с различными заболеваниями.
19. Знание принципов обогащения пищи и типы доступных пероральных пищевых добавок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оценка эффективности лечебного питания
Умения:
1. Проводить мониторинг нутриционной поддержки пациентов с хроническими заболеваниями внутренних органов и другими патологическими состояниями, в том числе перенесших оперативные вмешательства, нуждающихся в паллиативной помощи;
2. Оценивать эффективность лечебного питания и коррекции нарушений пищевого статуса, профилактики алиментарно-зависимых заболеваний.
3. Оценивать эффективность и безопасность энтерального и парентерального питания.
Знания:

1. Ішкі ағзалардың созылмалы аурулары және басқа да патологиялық жағдайлары бар, оның ішінде паллиативтік көмекке мұқтаж хирургиялық араласулардан өткен пациенттерді динамикалық байқау қағидаттарын білу;
2. Пациенттердің тағамдық мәртебесін бақылау әдістерін білу.
3. Мониторинг мерзімдерін және қоректік қолдаудың тиімділік критерийлерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Медициналық ұйымдарда пациенттерді емдеу, алдын алу және оңалту кезеңдерінде емдік тамақтанудың тиімділігін бақылау және сараптау
Дағды 1:
Тәлімгердің қадағалауымен медициналық ұйымдарда пациенттерді емдеу, алдын алу және оңалту кезеңдерінде емдік тамақтануды ұйымдастыруды бақылауды жүзеге асыру.
Машықтар:
1. Медициналық ұйымдарда пациенттерді емдеу, алдын алу және оңалту кезеңдерінде емдік тамақтануды ұйымдастыруды бақылау (тәлімгердің қадағалауымен).
2. Медициналық ұйымда бар өнімдердің, оның ішінде емдік тамақтану нормаларына кіретін мамандандырылған өнімдердің: ақуыз композиттік құрғақ және витаминді-минералды кешендердің қоспаларын бақылау (тәлімгердің қадағалауымен).
3. Өнімдерді, оның ішінде мамандандырылған өнімдерді: ақуыз композиттік құрғақ және витаминді-минералды кешендердің қоспаларын сатып алу көлемін жоспарлауды бақылау (тәлімгердің қадағалауымен).
Білімдер:
1. Медициналық ұйымдарда пациенттерді емдеу, алдын алу және оңалту кезеңдерінде ауруды және (немесе) патологиялық жағдайды ескере отырып, пациенттерді емдік тамақтандыруды ұйымдастыру қағидаттары.
2. Емдік тамақтануды ұйымдастыруды ұйымдастыру және бақылау принциптері.
3. Өнімдерге, оның ішінде емдік тамақтану нормаларының құрамына кіретін мамандандырылған қажеттіліктердің көлемін бақылау әдістері: ақуыз композиттік құрғақ, витаминді-минералды кешендердің қоспалары.
4. Өнімдерді, оның ішінде мамандандырылған тамақ өнімдерін сатып алу көлемін жоспарлауды бақылау әдістері: ақуыз композиттік құрғақ, витаминді-минералды кешендердің қоспалары.
5. Аурулардың клиникалық-статистикалық топтарын ескере отырып, пациенттерге арналған емдік диеталар тізбесін айқындау
6. Емдік тамақтану тағамдарының тізімін, стандартты, арнайы және жеке диеталардың жеті күндік мәзірін құру принциптері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Медициналық ұйымдарда пациенттерді емдеу, алдын алу және оңалту кезеңдеріндегі емдік тамақтану сараптамасы
Машықтар:
1. Тағайындалған диеталар мен емдік тамақтану кезеңділігінің сәйкестігіне медициналық құжаттаманың жүргізілуін бақылауды (тәлімгердің қадағалауымен) жүзеге асыру.
Білімдер:

1. Знание принципы динамического наблюдения пациентов с хроническими заболеваниями внутренних органов и другими патологическими состояниями, в том числе перенесших оперативные вмешательства, нуждающихся в паллиативной помощи;
2. Знание методик мониторинга пищевого статуса пациентов.
3. Знание сроков мониторинга и критерии эффективности нутритивной поддержки.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Контроль эффективности и экспертиза лечебного питания на этапах лечения, профилактики и реабилитации пациентов в медицинских организациях под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Осуществление контроля за организацией лечебного питания на этапах лечения, профилактики и реабилитации пациентов в медицинских организациях.
Умения:
1. Контроль за организацией лечебного питания на этапах лечения, профилактики и реабилитации пациентов в медицинских организациях.
2. Контроль за имеющимся в медицинской организации объемом продуктов, в том числе специализированных продуктов, входящих в нормы лечебного питания: смесей белковых композитных сухих и витаминно-минеральных комплексов.
3. Контроль за планированием объемов закупок продуктов, в том числе специализированных продуктов: смесей белковых композитных сухих и витаминно-минеральных комплексов.
Знания:
1. Принципы организации лечебного питания пациентов с учетом заболевания и (или) патологического состояния на этапах лечения, профилактики и реабилитации пациентов в медицинских организациях.
2. Принципы организации и проведения контроля за организацией лечебного питания.
3. Методы контроля за объемом потребностей в продуктах, в том числе специализированных, входящих в состав норм лечебного питания: смесей белковых композитных сухих, витаминно-минеральных комплексов.
4. Методы контроля за планированием объемов закупок продуктов, в том числе и специализированных пищевых продуктов: смесей белковых композитных сухих, витаминно-минеральных комплексов.
5. Определение перечня лечебных диет для пациентов с учетом клинико-статистических групп заболеваний
6. Принципы составления перечня блюд лечебного питания, семидневного меню стандартных, специальных и персонализированных диет
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза лечебного питания на этапах лечения, профилактики и реабилитации пациентов в медицинских организациях
Умения:
1. Осуществлять контроль за ведением медицинской документации на соответствие назначаемых диет и этапности лечебного питания.
Знания:

1. Тағайындалған диеталар мен емдік тамақтану кезеңділігіне сәйкес медициналық құжаттаманы ресімдеу ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Пациенттермен, оның айналасымен, Денсаулық сақтау саласындағы мамандармен байланыс
Дағды 1:
Пациентпен және оның туыстарымен немесе заңды өкілдерімен барынша сенімді қарым-қатынас орнату
Машықтар:
1. Пациентпен немесе оның заңды өкілдерімен өзара түсіністік орнату мүмкіндігі
2. Науқасқа немесе оның заңды өкіліне аурудың барысы, диеталықении және болжамы туралы кеңес беру дағдылары.
3. Пациенттердің және/немесе оның туыстарының/ заңды өкілдерінің ішкі ағзалардың аурулары және басқа да патологиялық жағдайлар кезіндегі емдік тамақтану принциптерін ұсынуы мен түсінуінің қолжетімділігін қамтамасыз ете білу.
4. Науқасты немесе оның заңды өкілін диеталық емдеу және өзін-өзі бақылау әдістері бойынша ұсыныстарды сақтауға үйрету мүмкіндігі.
5. Салауатты өмір салтын қалыптастыруға бағытталған жас топтарын ескере отырып, халық үшін сауықтыру және санитарлық-ағарту іс-шараларын жүргізу мүмкіндігі.
6. Пациенттер мен дені сау адамдарға салауатты өмір салты, дұрыс тамақтану, аурулардың алдын алу дағдылары бойынша кеңес беру мүмкіндігі.
7. Емдік және профилактикалық тамақтану бағдарламаларын әзірлеу және ұсыну мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Пациенттің және оның заңды өкілдерінің құқықтарына қатысты денсаулық сақтау саласындағы НҚА-ны білу.
2. Пациентпен немесе оның заңды өкілдерімен қарым-қатынас принциптерін білу.
3. Медициналық этика және деонтология негіздерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Әріптестермен және денсаулық сақтау саласындағы басқа қызметкерлермен өзара әрекеттесу
Машықтар:
1. Тамақтануды басқарудың нысаналы топтарын басқара білу (тәлімгердің қадағалауымен) және тамақтануды қолдау тобының клиникалық жетекшісі бола білу.
2. Тамақтануды қолдау тобында тиімді жұмыс істей білу және әртүрлі профильдегі әріптестермен тығыз жұмыс істеу.
3. Әріптестермен қарым-қатынастың деонтологиялық және этикалық принциптерін ұстана білу;
4. Мультидисциплинарлық топ жұмысына, консилиумдарға, айналма жолдарға қатысу дағдылары;
5. Жанжалды жағдайларға жол бермеу мүмкіндігі
Білімдер:

1. Правила оформления медицинской документации на соответствие назначаемых диет и этапности лечебного питания.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Взаимодействие с пациентом, его родственниками или законными представителями
Умения:
1. Консультировать пациента или его законного представителя о течении, лечении и прогнозе заболевания, включая сообщение неприятных новостей.
2. Информировать пациента и (или) его законных представителей о рекомендуемом виде методе диагностики, лечения, возможных осложнениях с получением информированного согласия.
3. Вовлекать пациента или его законного представителя в процесс принятия решений, учитывая их предпочтения, ценности и уровень информированности.
4. Объяснять процедуры и технологии, обеспечивая понятность и доступность информации, чтобы пациент или его законный представитель мог принять осознанное решение.
5. Проявлять эмпатию и поддержку пациентам для повышения эффективности лечения и сотрудничества пациента с врачом.
Знания:
1. Принципы коммуникации с пациентом, его родственниками или законными представителями.
2. Этические, культурные, религиозные, правовые аспекты, связанные с информированием пациента о выборе методов лечения и средствах медицинского назначения.
3. Психосоциальные аспекты здоровья пациента.
4. Процесс оформления информированного согласия с соблюдением требований законодательства.
5. Принципы взаимодействия в конфликтных ситуациях
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Сотрудничество с другими специалистами и службами здравоохранения по вопросам диагностики, лечения, реабилитации, обеспечения комплексного подхода к профилактике распространения инфекций и формированию здорового образа жизни.
Умения:
1. Консультирование и участие в повышении квалификации врачей ПМСП и смежных специальностей по вопросам кардиологии.
2. Работать в командах с другими специалистами и службами здравоохранения для обеспечения полного спектра медицинской помощи пациентам.
3. Обмениваться информацией с другими специалистами и службами здравоохранения для обеспечения непрерывности медицинской помощи и своевременного вмешательства при необходимости.
4. Участвовать в работе мультидисциплинарных группах, консилиумах, клинических обходах.
5. Сотрудничать с общественными организациями и службами здравоохранения для предотвращения распространения инфекций, проведения вакцинации и реагирования на чрезвычайные ситуации.
6. Направлять пациентов к специалистам или в специализированные службы здравоохранения для дальнейшей диагностики и лечения.
Знания:

"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Диетолог дәрігер" біліктілігі. Осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді. Мәлімделген мамандану бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Жоғары медициналық білімі бар қызметкерлердің мамандықтары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ішкі ағзалардың түрлі аурулары және патологиялық жай-күйлері бар пациенттерді емдеу, алдын алу және оңалту кезеңдерінде емдік тамақтанудың тиімділігін бақылау және сараптау; "клиникалық нутрициология" мамандығы шеңберінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тамақтану мәртебесін бағалау
2. Ішкі ағзалардың аурулары және басқа да патологиялық жағдайлар кезінде пациентті нутритивтік қолдауды жүзеге асыру
3. Медициналық ұйымдарда пациенттерді емдеу, алдын алу және оңалту кезеңдерінде емдік тамақтанудың тиімділігін бақылау және сараптау
4. Пациенттермен, оның айналасымен, Денсаулық сақтау саласындағы мамандармен байланыс
Қосымша еңбек функциялары:
1. Медициналық-статистикалық ақпаратқа талдау жүргізу, медициналық құжаттаманы жүргізу
Еңбек функциясы 1:
Тамақтану мәртебесін бағалау
Дағды 1:
Ересектер мен балалардағы тамақтану мәртебесін анықтау
Машықтар:
1. Пациенттердің (олардың заңды өкілдерінің) немесе пациентке күтім жасайтын адамдардың шағымдарын, өмір тарихын жинауды жүзеге асыру мүмкіндігі.
2. Физикалық тексеру, антропометриялық өлшеулер жүргізу мүмкіндігі.
3. Калиперді, дененің компоненттік құрамын (биоимпедансометрия) зерттеуге арналған аппаратты қолдана білу.
4. Нутрициялық бағалаудың кешенді әдістерін қолдана білу (нутрициялық индекстер, нутрициялық тәуекел скринингі және т.б.).
5. Созылмалы аурулардың алиментарлық тәуекелдеріне талдау жүргізу мүмкіндігі.
6. Алиментарлы аурулардың даму қаупі бар пациенттерді аспаптық тексерудің қажеттілігі мен көлемін негіздей білу.
7. Алиментарлы-тәуелді аурулары бар немесе олардың даму қаупі бар пациенттерді маман дәрігерлерге консультацияға жіберу қажеттілігін негіздей білу

Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач диетолог". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специализации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Клиническая диетология" в рамках межпрофильной специализации работников с высшим медицинским образованием.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Оценка нутритивного статуса и нутритивная поддержка, контроль эффективности и экспертиза лечебного питания на этапах лечения, профилактики и реабилитации пациентов с различными заболеваниями внутренних органов и патологическими состояниями.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оценка нутритивного статуса
2. Осуществление нутритивной поддержки пациента при заболеваниях внутренних органов и других патологических состояниях
3. Контроль эффективности и экспертиза лечебного питания на этапах лечения, профилактики и реабилитации пациентов в медицинских организациях
4. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Оценка нутритивного статуса
Навык 1:
Определение нутритивного статуса у взрослых и детей
Умения:
1. Осуществлять сбор жалоб, анамнеза жизни у пациентов (их законных представителей) или лиц, осуществляющих уход за пациентом.
2. Проводить физикальный осмотр, антропометрические измерения.
3. Использовать калипер, аппарат для исследования компонентного состава тела (биоимпедансометрии).
4. Использовать комплексные методы нутриционной оценки (нутриционные индексы, скрининг нутриционного риска и др.).
5. Проводить анализ алиментарных рисков развития хронических заболеваний.
6. Обосновывать необходимость и объем инструментального обследования пациентов с риском развития алиментарных заболеваний.
7. Обосновывать необходимость направления пациентов с алиментарно-зависимыми заболеваниями или имеющих риск их развития на консультацию к врачам-специалистам

8. Зертханалық зерттеу және пациенттерді аспаптық тексеру нәтижелерін түсіндіре және талдай білу.
9. Диагностикалық зерттеулердің қауіпсіздігі мен мониторингін қамтамасыз ете білу.
10. Тамақтанудың бұзылуын анықтау, жеке емдеу рационын есептеу және т. б. үшін нақты тамақтануды бағалаудың, диагностикалық тестілеудің компьютерлік бағдарламаларын қолдана білу.
11. Тамақтану жеткіліксіздігінің, микро және макронутриенттер тапшылығының ауырлығын анықтау, жіктеу және бағалау қабілеті.
12. Ересектер мен балалардағы нутритивтік мәртебені бағалай білу, оның ішінде нутритивтік мәртебенің өзгеру себептерін және соған байланысты дене дамуының бұзылуын анықтау.
Білімдер:
1. Тамақтану мәртебесінің критерийлерін және оны бағалау әдістерін білу.
2. Ақуыз-энергетикалық / тамақтану жеткіліксіздігінің жіктелуін білу
3. Тамақтанудың бұзылуының диагностикалық критерийлерін білу;
4. Қоректік заттардың жетіспеушілігінің клиникалық және зертханалық белгілерін білу.
5. Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың қолданыстағы халықаралық статистикалық жіктемесін (бұдан әрі - ХҚК) ескере отырып, пациенттерге арнайы немесе дербестендірілген емдік тамақтануды тағайындау үшін ауруларды дифференциалды диагностикалау әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Ішкі ағзалардың аурулары және басқа да патологиялық жағдайлар кезінде пациентті нутритивтік қолдауды жүзеге асыру
Дағды 1:
Ішкі және басқа да патологиялық жағдайлар ауруларындағы тамақтану жағдайын түзету
Машықтар:
1. Пациенттің тағамдық заттарына, оның ішінде қосымша тамақтануға жеке қажеттілігін анықтау мүмкіндігі.
2. Ішкі ағзалардың аурулары және басқа да патологиялық жағдайлар кезінде нутритивтік жеткіліксіздікті түзете білу.
3. Азық-түлік мәртебесін түзету және емдік рационға енгізу үшін өнімдерді, оның ішінде мамандандырылған өнімдерді, витаминді-минералды кешендерді іріктеу мен тағайындауды жүргізу мүмкіндігі.
4. Аурулардың жалпы факторлары мен сипатын ескере отырып, оның ішінде паллиативтік медициналық көмек көрсету кезінде емдік тамақтануды тағайындай білу.
5. Емдік диеталар, стандартты, арнайы және жеке диеталардың жеті күндік мәзірін құра білу.
6. Ішкі және басқа да патологиялық жағдайлардың жіті және созылмалы аурулары бар пациенттерде, оның ішінде паллиативтік медициналық көмек көрсету кезінде аурудың сатысына, фазасына (өршуіне, ремиссиясына) байланысты емдік тамақтанудың оңтайлы реттілігін анықтау мүмкіндігі.
7. Қарқынды терапия және реанимация бөлімшелеріндегі пациенттерді нутритивті қолдау жоспарын әзірлей білу.

8. Интерпретировать и анализировать результаты лабораторного исследования и инструментального обследования пациентов.
9. Обеспечивать безопасность и мониторинг диагностических исследований.
10. Использовать компьютерные программы оценки фактического питания, диагностического тестирования для выявления нарушений пищевого поведения, расчета индивидуальных лечебных рационов и др.
11. Определять, классифицировать и оценивать степень тяжести нутритивной недостаточности, дефицита микро- и макронутриентов.
12. Оценивать нутритивный статус у взрослых и детей, в том числе устанавливать причины изменений нутритивного статуса и связанных с ними нарушений физического развития.
Знания:
1. Знание критериев нутритивного статуса и методов его оценки.
2. Знание классификации белково-энергетической/ нутритивной недостаточности
3. Знание диагностических критериев нарушения питания;
4. Знание клинических и лабораторных признаков дефицита нутриентов.
5. Знание методов дифференциальной диагностики заболеваний для назначения специального или персонализированного лечебного питания пациентам, с учетом действующей Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем (далее - МКБ), в соответствии с оценкой пищевого статуса.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Осуществление нутритивной поддержки пациента при заболеваниях внутренних органов и других патологических состояниях
Навык 1:
Коррекция нутритивного статуса при заболеваниях внутренних и других патологических состояниях
Умения:
1. Определять индивидуальную потребность в пищевых веществах пациента, в том числе в дополнительном питании.
2. Проводить коррекцию нутритивной недостаточности при заболеваниях внутренних органов и других патологических состояниях.
3. Проводить подбор и назначение продуктов, в том числе специализированных продуктов, витаминно-минеральных комплексов, для коррекции пищевого статуса и включения в лечебные рационы.
4. Назначать лечебное питание с учетом общих факторов и характера заболеваний, в том числе при оказании паллиативной медицинской помощи.
5. Составлять лечебные диеты, семидневные меню стандартных, специальных и персонализированных диет.
6. Определять оптимальную последовательность лечебного питания в зависимости от стадии заболевания, фазы (обострения, ремиссии) у пациентов с острыми и хроническими заболеваниями внутренних и другими патологическими состояниями, в том числе при оказании паллиативной медицинской помощи.
7. Разрабатывать план нутритивной поддержки пациентов, находящихся в отделениях интенсивной терапии и реанимации.

1. Клиникалық нутрициолог дәрігерлерге, сондай-ақ тамақтануды қолдауды жүзеге асыратын басқа да мамандарға ұйымдастырушылық-әдістемелік көмек көрсете білу.
2. Ересектер мен балалардағы ішкі ағзалардың аурулары және патологиялық жағдайлар кезінде күрделі нутрициологиялық көмек жағдайларында резидент дәрігерлерге/тағылымдамадан өтушілерге, нутрициолог дәрігерлерге, басқа да мамандарға консультациялық көмек пен тәлімгерлікті жүзеге асыру мүмкіндігі.
3. Нутрициологиялық көмектің даулы мәселелері бойынша шешім қабылдай білу.
4. Тамақтануды басқарудың мақсатты топтарын басқара білу және тамақтануды қолдау тобының клиникалық жетекшісі болу.
Білімдер:
1. Клиникалық нутрициолог дәрігерлерге ұйымдастырушылық-әдістемелік көмекті регламенттейтін құжаттарды білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (ересектер, балалар) кардиологиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз кардиологтарға консультациялық көмек көрсету.
3. Кардиология саласындағы мәселелер бойынша басқа мамандықтағы дәрігерлерге кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Клиникалық нутрициолог дәрігерлердің қызметін ұйымдастыру және бақылау
Дағды 1:
Клиникалық нутрициолог дәрігерлердің қызметін ұйымдастыру
Машықтар:
1. Ересектер мен балаларға нутрициологиялық көмек көрсететін барлық деңгейдегі құрылымдық бөлімшелердің жұмысын ұйымдастыра білу
Білімдер:
1. Дәрігерлердің клиникалық нутрициологтардың қызметін ұйымдастыру жөніндегі регламенттеуші құжаттарды білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Клиникалық нутрициолог дәрігерлердің (ересектер мен балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Машықтар:
1. Ғылыми жарияланымдарды талдау, олардың нәтижелерінің сапасы мен дұрыстығын бағалау
2. Өз тәжірибеңізге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйреніңіз және енгізіңіз.
3. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Ағымдағы тенденциялар мен инновациялар, жаңа мамандандырылған саладағы диагностика және емдеу әдістері.
2. Жаңа әдістер мен технологияларды енгізудің этикалық және құқықтық аспектілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қарым-қатынас
Эмпатия, эмоционалды интеллект
Көшбасшылық
Тәлімгерлік
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Жүйелік және аналитикалық ойлау
Ұйымдастыру дағдылары
Стрессті басқару
Өзін-өзі талдау және уақытты тиімді басқару
Кәсіби этика
Сапаға ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами диетологами с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей клинических диетологов с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области клинической диетологии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения пациентов и исходов лечения.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области клинической диетологии.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании нутрициологической помощи пациентам (взрослые, дети).
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам диетологам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области клинической диетологии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами диетологами.
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специализации "Клиническая диетология".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специализации "Клиническая диетология".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специализации "Клиническая диетология".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами диетологами.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей диетологов.
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:
1. Анализировать научные публикации, оценивать качество и достоверность их результатов
2. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
3. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
Знания:
1. Текущие тенденции и инновации, новых методы диагностики и лечения в специализируемой области.
2. Этические и правовые аспекты внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникабельность
Эмпатия, эмоциональный интеллект
Лидерство
Наставничество
Сотрудничество и работа в команде
Системное и аналитическое мышление
Организационные навыки
Управление стрессом
Самоорганизация и эффективное управление временем
Профессиональная этика
Стремление к качеству
Список технических регламентов и национальных стандартов:

12. Кәсіптің карточкасы "7.4 Дәрігер диетолог":
Топтың коды:
2211-1
Қызмет атауының коды:
2211-1-001
Кәсіптің атауы:
7.4 Дәрігер диетолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Диетолог дәрігер" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандану бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Жоғары медициналық білімі бар қызметкерлердің мамандықтары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ішкі ағзалардың түрлі аурулары және патологиялық жай-күйлері бар пациенттерді емдеу, алдын алу және оңалту кезеңдерінде емдік тамақтанудың тиімділігін бақылау және сараптау; "клиникалық нутрициология" мамандығы шеңберінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ішкі ағзалардың аурулары мен патологиялық жағдайлары кезінде ересектер мен балаларға білікті мамандандырылған қоректік көмек көрсетуді әдістемелік қамтамасыз ету. Нутритивтік қолдауды жүзеге асыру үшін жаңа технологияларды енгізу
2. "Клиникалық нутрициология"мамандануы бойынша стандарттарды, клиникалық хаттамаларды және емдеуді, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Денсаулық сақтау саласындағы Академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
Ішкі ағзалардың аурулары мен патологиялық жағдайлары кезінде ересектер мен балаларға білікті мамандандырылған қоректік көмек көрсетуді әдістемелік қамтамасыз ету. Нутритивтік қолдауды жүзеге асыру үшін жаңа технологияларды енгізу
Дағды 1:
Стандарттарды, диагностика және емдеу хаттамаларын, пациенттерді қоректік қолдау алгоритмдері мен нұсқауларын әзірлеу
Машықтар:

12. Карточка профессии "7.4 Врач-диетолог":
Код группы:
2211-1
Код наименования занятия:
2211-1-001
Наименование профессии:
7.4 Врач-диетолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач диетолог". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специализации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оценка нутритивного статуса, нутритивная поддержка, контроль эффективности и экспертиза лечебного питания на этапах лечения, профилактики и реабилитации пациентов с различными заболеваниями внутренних органов и патологическими состояниями; экспертиза объема и качества медицинских услуг в рамках специальности "Клиническая диетология"
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специализации "Клиническая диетология".
2. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специализации "Клиническая диетология".
Дополнительные трудовые функции:
1. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специализации "Клиническая диетология".
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специализации "Клиническая диетология".
Умения:

1. "Клиникалық нутрициология"мамандануы шеңберінде мамандандырылған медициналық көмекті жүзеге асыру кезінде пациенттердің сапасын жақсарту және қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы қызметкерлердің пікірін зерделеу және персоналды хабардар ету дағдылары.
2. Медициналық көмектің сапасын қамтамасыз ету мәселелері бойынша "клиникалық нутрициология" мамандануы шеңберінде мамандандырылған медициналық көмекті жүзеге асыратын ұйымның әлеуетін арттыру дағдылары.
3. "Клиникалық нутрициология"мамандануы шеңберінде мамандандырылған медициналық көмек қызметтерінің сапасы мәселелері бойынша денсаулық сақтау ұйымының медициналық персоналына әдіснамалық қолдау көрсету дағдылары.
4. Мамандық бойынша стандарттарды, хаттамалар мен нұсқаулықтарды әзірлеу қабілеті.
5. Клиникалық нутрициологияға жаңа технологияларды енгізу бойынша әдіснамалық қолдау көрсету дағдылары.
Білімдер:
1. Қолданбалы зерттеулер әдістемесін білу.
2. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістерін білу.
3. Нутрициологияны дамытудың өзекті мәселелерін білу.
4. "Клиникалық нутрициология"мамандануы бойынша стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу жөніндегі нұсқаулықтар мен әдістемелік ұсынымдарды білу.
5. Жүйелік білім, клиникалық нутрициология саласындағы өзекті мәселелерді пайымдау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Клиникалық нутрициологтың практикасына нутрициологияның жаңа жоғары технологиялық әдістерін енгізу
Машықтар:
1. Гастроэнтерологиялық практикаға нутрициологияның жаңа жоғары технологиялық әдістерін енгізу мүмкіндігі
Білімдер:
1. Тамақтану жеткіліксіздігін диагностикалау мен емдеудің жаңа жоғары технологиялық әдістерін және оларды енгізу әдістемесін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
"Клиникалық нутрициология"мамандануы бойынша стандарттарды, клиникалық хаттамаларды және емдеуді, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау
Дағды 1:
"Клиникалық нутрициология"мамандануы бойынша стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды сараптау
Машықтар:
1. "Клиникалық нутрициология"мамандануы бойынша стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқаулықтарға сараптама жүргізу дағдылары.
2. "Клиникалық нутрициология"мамандануы бойынша стандарттарды, клиникалық емдеу хаттамаларын, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды рецензиялау дағдылары.
3. "Клиникалық нутрициология"мамандануы бойынша стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы бойынша сараптамалық қорытынды қалыптастыру дағдылары.
4. Анықталған медициналық қателіктерді, олардың себеп-салдарлық байланыстарын, жағымсыз салдарын және олардың алдын алу мүмкіндіктерін талдау, формальды сипаттау дағдылары.
Білімдер:
1. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқауларды сараптау әдістерін білу.
2. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқауларға шолу жасау ережелерін білу.
Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы бойынша сараптамалық қорытындыны қалыптастыру қағидаларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Халыққа кардиологиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Машықтар:

1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специализации "Клиническая диетология".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специализации "Клиническая диетология".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специализации "Клиническая диетология".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами диетологами.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Разработка и проведение мероприятий по улучшению качества и внедрению новых методов диагностики и лечения
Умения:
1. Развитие навыков повышения потенциала профильных отделений с целью обеспечения качества медицинской помощи пациентам (взрослые, дети).
2. Оказание методологической поддержки медицинскому персоналу профильных отделений по вопросам качества медицинских услуг.
3. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
4. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
5. Владеть навыками обеспечения успешного трансфера новых технологий в медицинскую практику клинической диетологии.
6. Внедрять новые высокотехнологичные методы диетологии в гастроэнтерологическую практику
Знания:
1. Количественные методы статистического анализа и прогнозирования. Показатели и критерии оценки эффективности и качества медицинской помощи
2. Актуальные технологии и исследования в области клинической диетологии.
3. Процесс трансферта новых медицинских технологий, включая оценку их потенциала и интеграцию в практику.
4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
7. Знание новых высокотехнологичных методов диагностики и лечения нутритивной недостаточности и методологии их внедрения
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специализации "Клиническая диетология".
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании нутрициологической помощи населению
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения нутрициологической помощи населению на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации нутрициологической службы на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.
2. Методы оценки качества медицинской помощи, включая аудит и оценка эффективности диагностики и лечения, этические стандарты и права пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании нутрициологической помощи населению.
Умения:

10) Тағылымдама – теориялық дайындық нәтижесінде алынған кәсіптік білімді, іскерлік пен дағдыны практикада қалыптастыруға және бекітуге, сондай-ақ одан әрі кәсіптік қызмет үшін жұмыстың өзіндік ерекшелігін, озық тәжірибені зерделеуге бағытталған бейресми білім беру нысаны;
11) Тәлімгер – медициналық білім беру бағдарламалары бойынша білім алушыларға және жас мамандарға кәсіптік бейімделуде практикалық көмек көрсету үшін медициналық ұйымның немесе медициналық білім беру ұйымының басшысы тағайындайтын, кемінде бес жыл өтілі бар, қызметін білім берудің, ғылым мен практиканың үш тұғырлығы негізінде жүзеге асыратын медицина қызметкері;
12) Хабардар етілген келісім – адамның медициналық көмек алуға және (немесе) оның шешім қабылдауы үшін маңызы бар медициналық көмектің және (немесе) зерттеудің барлық аспектісі туралы ақпаратты алғаннан кейін нақты зерттеуге қатысуға өз келісімін жазбаша ерікті түрде растау рәсімі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) АХЖ 10 – аурулар мен денсаулыққа байланысты мәселелердің халықаралық статистикалық сыныптауышы
2) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
3) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі
4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы
5) СБШ – салалық біліктілік шеңбері
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Клиникалық лабораториялық диагностика
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86900056
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.9 Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызмет
86.90 Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызмет
86.90.0 Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызмет
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Клиникалық зертханалық зерттеулер жүргізу, яғни болжамды патология кезінде зақымдануы мүмкін ағзалардың, тіндердің, дене жүйелерінің жай-күйі мен қызметін құрылымдық немесе функционалдық түрде көрсететін эндогендік немесе экзогендік компоненттерін анықтау және өлшеу міндеті бар пациенттердің биоматериалдарының үлгілерінің құрамын зерделеу; Клиникалық зертханалық диагностиканы жүргізу кезінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жасау; Клиникалық зертханалық диагностиканы жүргізу кезінде- зерттеудің токсикологиялық әдістері; жоғары медициналық емес білімі бар зертхана мамандарын даярлау. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.

10) стажировка – форма неформального образования, направленная на формирование и закрепление на практике профессиональных знаний, умений и навыков, полученных в результате теоретической подготовки, а также изучение специфики работы, передового опыта для дальнейшей профессиональной деятельности;
11) наставник – медицинский работник со стажем не менее пяти лет, назначаемый руководителем медицинской организации или организации медицинского образования для оказания практической помощи в профессиональной адаптации обучающихся по программам медицинского образования и молодых специалистов, осуществляющий деятельность на основе триединства образования, науки и практики;
12) информированное согласие – процедура письменного добровольного подтверждения лицом своего согласия на получение медицинской помощи и (или) участие в конкретном исследовании после получения информации обо всех значимых для принятия им решения аспектах медицинской помощи и (или) исследования. Информированное письменное согласие оформляется по форме, утвержденной уполномоченным органом.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) МКБ-10 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем, десятого пересмотра, единый документ для формирования системы учета заболеваемости и смертности;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
3) МСКО – международная стандартная классификация образования;
4) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Клиническая лабораторная диагностика
5. Код профессионального стандарта: Q86900056
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.9 Прочая деятельность в области здравоохранения
86.90 Прочая деятельность в области здравоохранения
86.90.0 Прочая деятельность в области здравоохранения
7. Краткое описание профессионального стандарта: Проведение клинических лабораторных исследований, то есть изучения состава образцов биоматериалов пациентов с задачей обнаружения и измерения их эндогенных или экзогенных компонентов, структурно или функционально отражающих состояние и деятельность органов, тканей, систем организма, поражение которых возможно при предполагаемой патологии; экспертиза объема и качества медицинских услуг при проведении клинической лабораторной диагностики; проведение цитологических, химико-токсикологических методов исследования; подготовка специалистов лаборатории с высшим немедицинским образованием. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Зертхана маманы - 6 СБШ-нің деңгейі
2) 7.1 Клиникалық зертханалық диагностика дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.2 Клиникалық зертханалық диагностика дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.3 Клиникалық зертханалық диагностика дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
5) 7.4 Клиникалық зертханалық диагностика дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Зертхана маманы":
Топтың коды:
2269-9
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Зертхана маманы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен машықтар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасын және біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Зертхана маманы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Биологиялық және сабақтас ғылымдар
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі "Зертханашы". Бұл біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне қатысты біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 8 кредит (240 сағат) көлемінде)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
"Клиникалық зертханалық диагностика" мамандығы бойынша медициналық қызмет көрсету аясында диагностикалық іс-шараларды жүргізу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Клиникалық зертханалық диагностика" мамандығы бойынша медициналық қызмет көрсету аясында диагностикалық іс-шараларды жүргізу
2. Зертханалық зерттеулер жүргізу
3. Клиникалық зертханалық зерттеулердің сапасын бақылауды жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
1. Скринингтік онкоцитологиялық және цитологиялық зерттеулерді жүргізу кезінде "Клиникалық зертханалық диагностика" мамандығы бойынша медициналық қызмет аясында цитологиялық зерттеу әдістері
2. "Клиникалық зертханалық диагностика" мамандығы бойынша медициналық қызмет аясындағы химиялық-токсикологиялық зерттеу әдістері
3. Ұлттық және халықаралық стандарттар ISO 15189 "Медициналық зертханалар. Сапа мен құзыреттілікке қойылатын талаптар"

8. Перечень карточек профессий:
1) Специалист лаборатории - 6 уровень ОРК;
2) 7.1 Врач клинической лабораторной диагностики - 7 уровень ОРК;
3) 7.2 Врач клинической лабораторной диагностики - 7 уровень ОРК;
4) 7.3 Врач клинической лабораторной диагностики - 7 уровень ОРК;
5) 7.4 Врач клинической лабораторной диагностики - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Специалист лаборатории":
Код группы:
2269-9
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Специалист лаборатории
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Специалист лаборатории
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Биологические и смежные науки
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Специалист лаборатории". Опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности (в объеме не менее 8 кредитов (240 часов) в последние 5 лет)
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Проведение диагностических мероприятий в рамках медицинских услуг по специальности "Клиническая лабораторная диагностика".
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление диагностических мероприятий в рамках медицинских услуг по специальности "Клиническая лабораторная диагностика"
2. Проведение лабораторных исследований
3. Выполнение контроля качества клинических лабораторных исследований
Дополнительные трудовые функции:
1. Цитологические методы исследования в рамках медицинских услуг по специальности "Клиническая лабораторная диагностика" при проведении скрининговых онкоцитологических и цитологических исследований.
2. Химико-токсикологические методы исследования в рамках медицинских услуг по специальности "Клиническая лабораторная диагностика"
3. Внедрение и поддержка системы менеджмента качества, основанной на национальных и международных стандартах ISO 15189 "Лаборатории медицинские. Требования к качеству и компетентности"

4. Зертханада биологиялық қауіпсіздік пен биоқауіпсіздікті басқару жүйесін енгізу.
Еңбек функциясы 1:
"Клиникалық зертханалық диагностика" мамандығы бойынша медициналық қызмет көрсету аясында диагностикалық іс-шараларды жүргізу
Дағды 1:
Диагностикалық қызмет көрсету ережелері мен тәртібін сақтау
Машықтар:
1. Еңбекті қорғау талаптарына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға және биологиялық қауіпсіздік пен биоқауіпсіздік ережелеріне сәйкес зертханалық зерттеулер жүргізу үшін жұмыс орнын ұйымдастыру мүмкіндігі
2. Диагностикалық объектіні ұйымдастыру және дайындау мүмкіндігі
3. Биологиялық материалдар мен қосалқы зерттеу материалдарын жинауды, өңдеуді, тасымалдауды, сақтауды және жоюды ұйымдастыра білу
4. Зертханалық жабдықты пайдалану ережелеріне сәйкес пайдалана білу
5. ICD 10 сәйкес ең қауіпсіз және тиімді зертханалық диагностика әдістерін таңдай отырып, жиі кездесетін аурулар бойынша зерттеулердің зертханалық мониторингінің жоспарын құру мүмкіндігі
6. Заманауи қашықтықтан білім беру технологияларын (білім беру порталы және вебинарлар) пайдалана білу
7. Съездерге, конгрестерге, конференцияларға, шеберлік сабақтарына қатысу
Білімдер:
1. Зертханалық қызметтердің қызметін реттейтін ұлттық және халықаралық ережелерді білу
2. Нормалар мен стандарттарды білу (ISO 9001, 15189, 17025, 17043, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ұлттық аккредиттеу стандарттары)
3. Медициналық зертхананың сапа менеджменті жүйесін білу
4. Жабдықтарды, реактивтерді, шығын материалдарын жоспарлау, таңдау, алуды білу
5. Биоматериалдармен жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік талаптарын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Зертханалық зерттеулер жүргізу
Дағды 1:
Зертханалық зерттеулер жүргізу
Машықтар:
1. Әзірленген ішкі құжаттарға (СОП және т.б.) сәйкес жалпы клиникалық зертханалық зерттеулер жүргізу мүмкіндігі
2. Әзірленген ішкі құжаттарға сәйкес гематологиялық зерттеулер жүргізу мүмкіндігі (СОП және т.б.)
3. Әзірленген ішкі құжаттарға сәйкес биохимиялық зерттеулер жүргізу мүмкіндігі (СОП және т.б.)
4. Жасалған ішкі құжаттарға сәйкес коагулологиялық зерттеулер жүргізу мүмкіндігі (СОП және т.б.)
5. Жасалған ішкі құжаттарға (СОП және т.б.) сәйкес иммунологиялық және иммуногематологиялық зерттеулер жүргізу мүмкіндігі
6. Әзірленген ішкі құжаттарға (СОП және т.б.) сәйкес биологиялық материалды микроскопиялық зерттеуді (вирусология, бактериология, молекулалық биология, микология, паразитология, иммуносерология, иммуногематология) жүргізе білу

4. Внедрение системы управления биологической безопасностью и биозащиты в лаборатории.
Трудовая функция 1:
Осуществление диагностических мероприятий в рамках медицинских услуг по специальности "Клиническая лабораторная диагностика"
Навык 1:
Соблюдение правил и порядка диагностических услуг
Умения:
1. Умение организовать рабочее место для проведения лабораторных исследований в соответствии с требованиями по охране труда, санитарно-эпидемическими требованиями и правилами по биобезопасности и биозащите.
2. Умение организовать и провести подготовку объекта диагностики.
3. Умение организовать сбор, обращение, транспортировку, хранение и утилизацию биологических материалов и подтверждающих материалов исследования.
4. Умение работать на лабораторном оборудовании в соответствии с правилами эксплуатации.
5. Умение разрабатывать план лабораторного мониторинга исследований при наиболее распространенных заболеваниях, выбрав наиболее безопасные и эффективные методы лабораторной диагностики в соответствии с МКБ 10.
6. Умение использовать современных дистанционных образовательных технологий (образовательный портал и вебинары).
7. Участие в съездах, конгрессах, конференциях, мастер-классах.
Знания:
1. Знание Национальных и международных нормативно-правовых актов, регламентирующих деятельность лабораторной службы.
2. Знание Норм и стандартов (ISO 9001, 15189, 17025, 17043, национальных стандартов аккредитации МЗ РК).
3. Знание управления системой менеджмента качества медицинской лаборатории.
4. Знание планирования, выбора, приобретения оборудования, реагентов, расходных материалов.
5. Знание требований биобезопасности при работе с биоматериалами.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение лабораторных исследований
Навык 1:
Проведение лабораторных исследований
Умения:
1. Умение проводить общеклинические лабораторные исследования в соответствии разработанных внутренних документов (СОП и др.).
2. Умение проводить гематологические исследования в соответствии разработанных внутренних документов (СОП и др.).
3. Умение проводить биохимические исследования в соответствии разработанных внутренних документов (СОП и др.).
4. Умение проводить коагулологические исследования в соответствии разработанных внутренних документов (СОП и др.).
5. Умение проводить иммунологические и иммуногематологические исследования в соответствии разработанных внутренних документов (СОП и др.).
6. Умение проводить микроскопические исследования биологического материала (вирусология, бактериология, молекулярная биология, микология, паразитология, иммуносерология, иммуногематология) в соответствии разработанных внутренних документов (СОП и др.).

7. Әзірленген ішкі құжаттарға (СОП және т.б.) сәйкес молекулярлық-генетикалық және молекулалық биологиялық зерттеулерді жүргізу мүмкіндігі.
8. Әзірленген ішкі құжаттарға (СОП және т.б.) сәйкес су-тұз алмасуы мен СБЖ зерттеулерін жүргізу мүмкіндігі
9. Төтенше жағдайларда зерттеу жүргізу қабілеті
10. Клиникалық зертханалық зерттеулерге есепке алу және есеп беру құжаттамасын құрастыра білу
11. Зертханалық процестің барлық кезеңдерінде клиникалық зертханалық зерттеулердің сапасын қамтамасыз ету және СМЖ-ға қатысу үшін СОП әзірлеу мүмкіндігі
12. Кәсіби қызметке қажетті ақпаратты іздеу мақсатында КИИС, сондай-ақ интернет-ресурстар және ақпараттық-телекоммуникациялық желілермен интеграцияланған ЖӨЖ-мен жұмыс істей білу
Білімдер:
1. Зертханалық қызметтердің қызметін реттейтін ұлттық және халықаралық нормативтік құқықтық актілерді білу
2. Нормалар мен стандарттарды білу (ISO 9001, 15189, 17025, 17043, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ұлттық аккредиттеу стандарттары)
3. Медициналық зертхананың сапа менеджменті жүйесін басқаруды білу
4. Биоматериалдармен жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік талаптарын білу
5. Нормативтік талаптарды, стандарттарды, клиникалық хаттамаларды және клиникалық нұсқауларды білу
6. Дәрігердің клиникалық тәжірибесіндегі дәлелді медицинаны білу
7. Қалыпты, топографиялық және патологиялық анатомияны, қалыпты және патологиялық физиологияны, биохимияны білу
8. Жиі кездесетін аурулардың этиологиясын, патогенезін, жіктелуін, клиникалық көрінісін, диагностикасын білу
9. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің АХЖ 10, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес патологиялық жағдайлардың көріністерін, белгілерін, ауру синдромдарын, нозологиялық нысандарын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Клиникалық зертханалық зерттеулердің сапасын бақылауды жүзеге асыру
Дағды 1:
Клиникалық зертханалық зерттеулердің сапасын бақылауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Зерттеу әдістерінің аналитикалық сенімділігін бағалай білу
2. Зертханаішілік сапаны бақылауды ұйымдастыру және жүргізу қабілеті
1) Леви-Дженнингс, Шеухарт және т.б. бақылау диаграммаларын құру
2) орташа арифметикалық шаманы, орташа квадраттық ауытқуды, вариация коэффициентін, салыстырмалы орын ауыстыруды есептеу;
3) аналитикалық жүйені валидациялауды және (немесе) верификацияны жүзеге асыру;
4) аналитикалық жүйені калибрлеуді және өлшемдердің метрологиялық қадағалануын жүзеге асыру;
5) өлшемдердің белгісіздігін есептеу;
6) өлшеу нәтижелерінің дәлдігі мен қайталану мүмкіндігін бағалау

7. Умение проводить молекулярно-генетические и молекулярно-биологические исследования в соответствии разработанных внутренних документов (СОП и др.).
8. Умение проводить исследования водно-солевого обмена и КОС в соответствии разработанных внутренних документов (СОП и др.).
9. Умение проводить исследования при неотложных состояниях.
10. Умение оформлять учетно-отчетную документацию по клиническим лабораторным исследованиям.
11. Умение разработать СОП по обеспечению качества клинических лабораторных исследований на всех этапах лабораторного процесса и участие в СМК.
12. Умение работать с ЛИС в интеграции с КМИС, а также интернет-ресурсов и информационно-телекоммуникационной сети с целью поиска информации, необходимой для профессиональной деятельности.
Знания:
1. Знание Национальных и международных нормативно-правовых актов, регламентирующих деятельность лабораторной службы.
2. Знание Норм и стандартов (ISO 9001, 15189, 17025, 17043, национальных стандартов аккредитации МЗ РК).
3. Знание управления системой менеджмента качества медицинской лаборатории.
4. Знание требований биобезопасности при работе с биоматериалом.
5. Знание требований НПА, стандартов, клинических протоколов и клинических руководств.
6. Знание доказательной медицины в клинической практике врача.
7. Знание нормальной, топографической и патологической анатомии, нормальной и патологической физиологии, биохимии.
8. Знание этиологии, патогенеза, классификации, клинических проявлений, диагностики распространенных заболеваний.
9. Знание проявления патологических состояний, симптомов, синдромов заболеваний, нозологических форм в соответствии с МКБ 10, клиническими протоколами диагностики и лечения МЗ РК.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Выполнение контроля качества клинических лабораторных исследований
Навык 1:
Выполнение контроля качества клинических лабораторных исследований
Умения:
1. Умение оценивать аналитическую надежность методов исследования.
2. Умение организовать и проводить внутрилабораторный контроль качества:
1) строить контрольные карты Леви-Дженингса, Шухарта и др.;
2) рассчитать среднеарифметическое значение, среднеквадратическое отклонение, коэффициент вариации, относительное смещение;
3) проводить валидацию и (или) верификацию аналитической системы;
4) проводить калибровку аналитической системы и метрологической прослеживаемости измерений;
5) проводить расчет неопределенность измерений;
6) проводить оценку прецизионности и воспроизводимости результатов измерений.

3. Сандық зертханалық зерттеу әдістерінің сапасын оперативті бақылауды жүргізу мүмкіндігі
4. Клиникалық зертханалық зерттеулердің зертханааралық салыстырмалы сынақтарын қоса алғанда, сыртқы сапаны бағалауды ұйымдастыру, жүргізу және бағалау мүмкіндігі
5. Сапаны бақылаудың статистикалық емес нысандарын жүргізе білу
6. Сапаны бақылауда бұзушылықтарды жою бойынша түзету және алдын алу шараларын жүргізу мүмкіндігі
7. Ақпараттық жүйелермен (медициналық, зертханалық) және интернет ресурстарымен жұмыс істей білу
Білімдер:
1. Зертханалық қызметтердің қызметін реттейтін ұлттық және халықаралық нормативтік құқықтық актілерді білу
2. Нормалар мен стандарттарды білу (ISO 9001, 15189, 17025, 17043, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ұлттық аккредиттеу стандарттары)
3. Медициналық зертхананың сапа менеджменті жүйесін басқаруды білу
4. Биоматериалдармен жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік талаптарын білу
5. Нормативтік құқықтық актілердің, әдістемелік ұсыныстар мен әдістемелік нұсқаулардың, клиникалық хаттамалар стандарттарының (клиникалық нұсқаулар) талаптарын білу
6. Эталондық интервалдар мен шектерді белгілеу ережелерін білу
7. Әдістердің аналитикалық сипаттамаларын білу
8. Зертханалық диагностикада сапаны аналитикалық бақылауды жүргізу алгоритмін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Скринингтік онкоцитологиялық және цитологиялық зерттеулерді жүргізу кезінде "Клиникалық зертханалық диагностика" мамандығы бойынша медициналық қызмет аясында цитологиялық зерттеу әдістері
Дағды 1:
Цитологиялық зерттеу әдістерін ұйымдастыру және жүзеге асыру
Машықтар:
1. Еңбекті қорғау талаптарына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға және биологиялық қауіпсіздік пен биоқауіпсіздік ережелеріне сәйкес зертханалық зерттеулер жүргізу үшін жұмыс орнын ұйымдастыру мүмкіндігі
2. Диагностикалық объектіні ұйымдастыру және дайындау мүмкіндігі
3. Биологиялық материалды және қосалқы зерттеу материалдарын жинауды, өңдеуді, тасымалдауды, сақтауды және жоюды ұйымдастыра білу.
4. Цитогенетикалық зерттеулер жүргізе білу
5. Цитологиялық зерттеудің әртүрлі әдістерін жүргізе білу
6. Сапа бақылауын жүргізу, цитологиялық зерттеу нәтижелерін бағалау және интерпретациялау қабілеті
7. Ақпараттық жүйелермен (медициналық, зертханалық) және интернет ресурстарымен жұмыс істей білу
Білімдер:
1. Зертханалық қызметтердің қызметін реттейтін ұлттық және халықаралық нормативтік құқықтық актілерді білу.
2. Нормалар мен стандарттарды білу (ISO 9001, 15189, 17025, 17043, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ұлттық аккредиттеу стандарттары).

3. Умение проводить оперативный контроль качества количественных методов лабораторных исследований.
4. Умение организовать, проводить и оценивать внешнюю оценку качества, в том числе межлабораторные сравнительные испытания клинических лабораторных исследований.
5. Умение проводить нестатистические формы контроля качества.
6. Умение проводить корректирующие и предупреждающие мероприятия по устранению нарушений в контроле качества.
7. Умение работать с информационными системами (медицинскими, лабораторными) и интернет-ресурсами.
Знания:
1. Знание Национальных и международных нормативно-правовых актов, регламентирующих деятельность лабораторной службы.
2. Знание Норм и стандартов (ISO 9001, 15189, 17025, 17043, национальных стандартов аккредитации МЗ РК).
3. Знание управления системой менеджмента качества медицинской лаборатории.
4. Знание требований биобезопасности при работе с биоматериалом.
5. Знание требований НПА, методических рекомендаций и методических указаний, стандартов клинических протоколов (клинических руководств).
6. Знание правил установления референтных интервалов и пределов.
7. Знание аналитических характеристик методов.
8. Знание алгоритма проведения контроля аналитического качества в лабораторной диагностике.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Цитологические методы исследования в рамках медицинских услуг по специальности "Клиническая лабораторная диагностика" при проведении скрининговых онкоцитологических и цитологических исследований.
Навык 1:
Организация и проведение цитологических методов исследования
Умения:
1. Умение организовать рабочее место для проведения лабораторных исследований в соответствии с требованиями по охране труда, санитарно-эпидемическими требованиями и правилами по биобезопасности и биозащите.
2. Умение организовать и провести подготовку объекта диагностики.
3. Умение организовать сбор, обращение, транспортировку, хранение и утилизацию биологического материала и подтверждающих материалов исследования.
4. Умение проводить цитогенетические исследования.
5. Умение проводить различные методы цитологических исследований.
6. Умение проводить контроль качества, оценку и интерпретацию результатов цитологических исследований.
7. Умение работать с информационными системами (медицинскими, лабораторными) и интернет-ресурсами.
Знания:
1. Знание Национальных и международных нормативно-правовых актов, регламентирующих деятельность лабораторной службы.
2. Знание Норм и стандартов (ISO 9001, 15189, 17025, 17043, национальных стандартов аккредитации МЗ РК).

3. Медициналық зертхананың сапа менеджменті жүйесін басқаруды білу.
4. Биоматериалдармен жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік талаптарын білу
5. Нормативтік құқықтық актілердің, әдістемелік ұсыныстардың, әдістемелік нұсқаулардың, клиникалық хаттамалар стандарттарының (клиникалық нұсқаулар) талаптарын білу
6. Клиникалық зертханалық диагностика негіздерін білу
7. Патологиялық процестердің этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін білу
8. Сынамаларды іріктеу (сапалы материал алу шарттары) және материалды зерттеуге дайындау принциптерін білу
9. Зертханалық сапаны бақылауды басқаруды білу
10. Тест нәтижелеріне әсер ететін факторларды білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
"Клиникалық зертханалық диагностика" мамандығы бойынша медициналық қызмет аясындағы химиялық-токсикологиялық зерттеу әдістері
Дағды 1:
Дәрілік, есірткілік, психотроптық және басқа да улы заттарды зерттеудің химиялық-токсикологиялық әдістерін ұйымдастыру және енгізу
Машықтар:
1. Еңбекті қорғау талаптарына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға және биологиялық қауіпсіздік пен биоқауіпсіздік ережелеріне сәйкес зертханалық зерттеулер жүргізу үшін жұмыс орнын ұйымдастыру мүмкіндігі
2. Диагностикалық объектіні ұйымдастыру және дайындау мүмкіндігі
3. Биологиялық материалды және қосалқы зерттеу материалдарын жинауды, өңдеуді, тасымалдауды, сақтауды және жоюды ұйымдастыра білу
4. Дәрілік, есірткілік, психотроптық және басқа да улы заттардың химиялық-токсикологиялық зерттеулерін жүргізе білу
5. Сапаны бақылауды, химиялық-токсикологиялық зерттеулердің нәтижелерін бағалауды және интерпретациялауды жүргізе білу
6. Ақпараттық жүйелермен (медициналық, зертханалық) және интернет ресурстарымен жұмыс істей білу
Білімдер:
1. Зертханалық қызметтердің қызметін реттейтін ұлттық және халықаралық нормативтік құқықтық актілерді білу
2. Нормалар мен стандарттарды білу (ISO 9001, 15189, 17025, 17043, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ұлттық аккредиттеу стандарттары)
3. Медициналық зертхананың сапа менеджменті жүйесін басқаруды білу
4. Биоматериалдармен жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік талаптарын білу
5. Нормативтік құқықтық актілердің, әдістемелік ұсыныстардың, әдістемелік нұсқаулардың, клиникалық хаттамалар стандарттарының (клиникалық нұсқаулар) талаптарын білу
6. Сынамаларды іріктеу (сапалы материал алу шарттары) және материалды зерттеуге дайындау принциптерін білу
7. Химиялық-токсикологиялық зерттеулер процесінде арнайы жабдықты қолдануды білу
8. Зертханалық сапаны бақылауды басқаруды білу

3. Знание управления системой менеджмента качества медицинской лаборатории.
4. Знание требований биобезопасности при работе с биоматериалом.
5. Знание требований НПА, методических рекомендаций, методических указаний, стандартов клинических протоколов (клинических руководств).
6. Знание основ клинической лабораторной диагностики.
7. Знание по этиологии, патогенеза, клинического проявления патологических процессов.
8. Знание принципов забора (условия получения качественного материала) и подготовки материала для исследования.
9. Знание управления контролем качества лабораторных исследований
10. Знание факторов, влияющих на результаты анализов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Химико-токсикологические методы исследования в рамках медицинских услуг по специальности "Клиническая лабораторная диагностика"
Навык 1:
Организация и проведение химико-токсикологические методы исследования лекарственных, наркотических, психотропных и других токсических веществ
Умения:
1. Умение организовать рабочее место для проведения лабораторных исследований в соответствии с требованиями по охране труда, санитарно-эпидемическими требованиями и правилами по биобезопасности и биозащите.
2. Умение организовать и провести подготовку объекта диагностики.
3. Умение организовать сбор, обращение, транспортировку, хранение и утилизацию биологического материала и подтверждающих материалов исследования.
4. Умение проводить химико-токсикологические исследования лекарственных, наркотических, психотропных и других токсических веществ.
5. Умение проводить контроль качества, оценку и интерпретацию результатов химико-токсикологических исследований.
6. Умение работать с информационными системами (медицинскими, лабораторными) и интернет-ресурсами.
Знания:
1. Знание Национальных и международных нормативно-правовых актов, регламентирующих деятельность лабораторной службы.
2. Знание Норм и стандартов (ISO 9001, 15189, 17025, 17043, национальных стандартов аккредитации МЗ РК).
3. Знание управления системой менеджмента качества медицинской лаборатории.
4. Знание требований биобезопасности при работе с биоматериалом.
5. Знание требований НПА, методических рекомендаций, методических указаний, стандартов клинических протоколов (клинических руководств).
6. Знание принципов забора (условия получения качественного материала) и подготовки материала для исследования.
7. Знание использования специализированных оборудований в процессе химико-токсикологических исследований.
8. Знание управления контролем качества лабораторных исследований.

9. Тест нәтижелеріне әсер ететін факторларды білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 3:
Ұлттық және халықаралық стандарттар ISO 15189 "Медициналық зертханалар. Сапа мен құзыреттілікке қойылатын талаптар"
Дағды 1:
Ұлттық және халықаралық стандарттар ISO 15189 "Медициналық зертханалар. Сапа мен құзыреттілікке қойылатын талаптар"
Машықтар:
1. Зертханалық процестердің технологиялық карталарын құру және процесті декомпазициялау
2. Зертханалық сынақтар мен қосалқы және көмекші процедуралар үшін стандартты операциялық процедураларды жазу және құрылымдау мүмкіндігі
3. Зертханалық процестердің көрсеткіштерін қалыптастыру, бағалау және бақылау мүмкіндігі
4. Аккредиттеу саласын анықтау мүмкіндігі
5. Аккредиттеу туралы өтінішті құрастыру және беру мүмкіндігі
6. Сапа менеджменті жүйесінің құжаттарын жаңарту мүмкіндігі
7. SWOT, PEST талдауларын жүргізе білу
8. Зертханалық аналитикалық жүйелерді тексеру мүмкіндігі
9. Процестерді жетілдіру, түзету және алдын алу шараларын әзірлеу мүмкіндігі
Білімдер:
1. Зертханалық қызметтердің қызметін реттейтін ұлттық және халықаралық нормативтік құқықтық актілерді білу
2. Нормалар мен стандарттарды білу (ISO 9001, 15189, 17025, 17043, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ұлттық аккредиттеу стандарттары)
3. Медициналық зертхананың сапа менеджменті жүйесін басқаруды білу
4. Биоматериалдармен жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік талаптарын білу
5. Нормативтік құқықтық актілердің, әдістемелік ұсыныстардың, әдістемелік нұсқаулардың, клиникалық хаттамалар стандарттарының (клиникалық нұсқаулар) талаптарын білу
6. Сынамаларды іріктеу (сапалы материал алу шарттары) және материалды зерттеуге дайындау принциптерін білу
7. Химиялық-токсикологиялық зерттеулер процесінде арнайы жабдықты қолдануды білу
8. Зертханалық сапаны бақылауды басқаруды білу
9. Тест нәтижелеріне әсер ететін факторларды білу
10. Lean, Kaizen, 6 Sigma үнемді өндіріс негіздерін білу
11. 5 түбірлік себеп талдауын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 4:
Зертханада биологиялық қауіпсіздік пен биоқауіпсіздікті басқару жүйесін енгізу.
Дағды 1:
Тиімді зертханалық биологиялық қауіпсіздік және биологиялық қауіпсіздік саясатын (бағдарламасын) әзірлеу, енгізу, енгізу және мониторингілеу
Машықтар:
1. Зертханалық биоқауіпсіздік бағдарламасын әзірлеу және басқару

9. Знание факторов, влияющих на результаты анализов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 3:
Внедрение и поддержка системы менеджмента качества, основанной на национальных и международных стандартах ISO 15189 "Лаборатории медицинские. Требования к качеству и компетентности"
Навык 1:
Разработка, внедрение и постоянное улучшение системы менеджмента качества, основанной на национальных и международных стандартах ISO 15189 "Лаборатории медицинские. Требования к качеству и компетентности"
Умения:
1. Умение строить процессные карты лабораторных процессов и декомпозицию процессов.
2. Умение писать и структурировать стандартные операционные процедуры лабораторных исследований и дополнительных и вспомогательных процедур.
3. Умение формировать, оценивать и мониторировать индикаторы процессов лаборатории.
4. Умение определять область аккредитации.
5. Умение составлять и направлять заявку на аккредитацию.
6. Умение обновлять документы системы менеджмента качества.
7. Умение проводить SWOT, PEST анализ.
8. Умение проводить верификацию аналитических системы лаборатории.
9. Умение улучшать процессы, разрабатывать корректирующие и профилактические мероприятия.
Знания:
1. Знание Национальных и международных нормативно-правовых актов, регламентирующих деятельность лабораторной службы.
2. Знание Норм и стандартов (ISO 9001, 15189, 17025, 17043, национальных стандартов аккредитации МЗ РК).
3. Знание управления системой менеджмента качества медицинской лаборатории.
4. Знание требований биобезопасности при работе с биоматериалом.
5. Знание требований НПА, методических рекомендаций, методических указаний, стандартов клинических протоколов (клинических руководств).
6. Знание принципов забора (условия получения качественного материала) и подготовки материала для исследования.
7. Знание использования специализированных оборудований в процессе химико-токсикологических исследований.
8. Знание управления контролем качества лабораторных исследований.
9. Знание факторов, влияющих на результаты анализов.
10. Знание основ бережливого производства Lean, кайдзен, 6 сигм.
11. Знание анализа 5 корневых причин.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 4:
Внедрение системы управления биологической безопасностью и биозащиты в лаборатории.
Навык 1:
Разработка, внедрение, выполнение и мониторинг эффективной политики (программы) биологической безопасности и биологической защиты лаборатории
Умения:
1. Разработка и управление программой биобезопасности в лаборатории.

2. Зертханада биологиялық тәуекелді бағалау және тәуекелді стратификациялау, тәуекелді талдау және биологиялық тәуекелдерді басқару стратегиясын жүргізу мүмкіндігі
3. Зертханалық жобалауды және техникалық қызмет көрсетуді орындау мүмкіндігі
4. Зертханада биоқауіпсіздік бағдарламасының ішкі және сыртқы аудитін ұйымдастыра білу
5. Тәуекелдерді биологиялық басқару зертханасында тәлімгер және тәлімгер болу қабілеті мен дағдысы
6. Зертханалық жағдайда биологиялық агенттермен қауіпсіз жұмыс істеуді ұйымдастыра білу
7. Биологиялық агенттерді сақтау, ластану және қалдықтарды кәдеге жарату процесін жобалау және ұйымдастыру қабілеті
8. Химиялық және зертханадағы токсикалық қауіптермен жұмыс істей алу
9. Бір рет қолданылатын қорғаныс жүйелерін пайдалануды жоспарлау және бақылау мүмкіндігі
10. Персоналдың қолының стерильділігін бақылау мүмкіндігі
Білімдер:
1. Зертханалық қызметтердің қызметін реттейтін ұлттық және халықаралық ережелерді, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды білу
2. Нормалар мен стандарттарды білу (ISO 9001, 15189, 17025, 17043, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ұлттық аккредиттеу стандарттары)
3. Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының зертханалық биоқауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықтарын білу
4. Биоматериалдармен жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік талаптарын білу
5. Биологиялық қауіпсіздік заңын білу
6. Сынамаларды іріктеу (сапалы материал алу шарттары) және материалды зерттеуге дайындау принциптерін білу
7. Биологиялық биологиялық қауіпсіздік кабинеттеріне техникалық қызмет көрсету және бағалау, бақылау және бағалау әдістері туралы білім
8. Зертханалық жағдайда биологиялық қауіптерді бағалау әдістерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия
Қарым-қатынас дағдылары
Толеранттылық пен сыйластық
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Стресске төзімділік
Рефлексия және өзін-өзі талдау
Ұйымдастырушылық дағдылар
Ашықтық және оқуға деген құштарлық
Сапаға деген міндеттеме
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Зертханалық диагностиканы ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-257/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 14 желтоқсанда тіркелді. , 2020 жылғы № 21768).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Клиникалық зертханалық диагностика бойынша резидент дәрігер
7
Клиникалық зертханалық диагностика дәрігері
10. Кәсіптің карточкасы "7.1 Клиникалық зертханалық диагностика дәрігері":
Топтың коды:

2. Умение проводить оценку биологических риска и стратификацию рисков, анализ рисков и стратегию управления биологическими рисками в лаборатории.
3. Умение проводить проектирование и техническое обслуживание лаборатории.
4. Умение организовать внутренний и внешний аудит программы биобезопасности в лаборатории.
5. Умение и навыки наставничества и менторства в лаборатории по управлению биологическими рисками.
6. Умение организовать в лаборатории безопасное обращение с биологическими агентами
7. Умение проектировать и организовать процесс хранения биологических агентов, контаминацию и утилизацию отходов.
8. Умение проводить оценку химических и
9. токсических рисков в лаборатории.
10. Умение проводить планирование и контроль применения одноразовых систем защиты.
11. Умение проводить контроль стерильности рук персонала.
Знания:
1. Знание Национальных и международных нормативно-правовых актов, санитарно-эпидемиологических требований регламентирующих деятельность лабораторной службы.
2. Знание Норм и стандартов (ISO 9001, 15189, 17025, 17043, национальных стандартов аккредитации МЗ РК).
3. Знание Руководств Всемирной организации здравоохранения по биологической безопасности в лабораториях.
4. Знание требований биобезопасности при работе с биоматериалом.
5. Знание закона обиобезопасности.
6. Знание принципов забора (условия получения качественного материала) и подготовки материала для исследования.
7. Зания по обслуживанию и оценке биологических шкафов биобезопасности, методы контроля и оценки.
8. Знания методов оценки биологических рисков в лаборатории.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Эмпатия
Коммуникабельность
Толерантность и уважение
Сотрудничество и работа в команде
Стрессоустойчивость
Рефлексия и самоанализ
Организационные навыки
Открытость и готовность к обучению
Активность и инициативность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-257/2020 "Об утверждении Стандарта организации проведения лабораторной диагностики" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 декабря 2020 года № 21768).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач резидент клинической лабораторной диагностики
7
Врач клинической лабораторной диагностики
10. Карточка профессии "7.1 Врач клинической лабораторной диагностики":
Код группы:

2216-2
Қызмет атауының коды:
2216-2-001
Кәсіптің атауы:
7.1 Клиникалық зертханалық диагностика дәрігері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Клиникалық зертханалық диагностика" мамандығы бойынша резидентурада оқу кезінде "Дәрігер" біліктілігі. Бұл біліктілік үшін бұрынғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Клиникалық зертханалық зерттеулер жүргізу, яғни зақымдалуы мүмкін органдардың, тіндердің, дене жүйелерінің күйі мен белсенділігін құрылымдық немесе функционалды түрде көрсететін олардың эндогендік немесе экзогендік құрамдастарын анықтау және өлшеу міндетімен пациенттің биоматериалдарының үлгілерінің құрамын зерттеу тәлімгердің бақылауы мен қадағалауындағы күдікті патологияға байланысты
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және бақылауымен "Клиникалық зертханалық диагностика" мамандығы бойынша медициналық қызмет аясында диагностикалық іс-шараларды жүргізу
2. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен Денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу
3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен медициналық құжаттар мен құжаттарды жүргізу
4. "Тәлімгердің бақылауы мен қадағалауындағы клиникалық зертханалық диагностика" мамандығы бойынша медициналық қызмет аясындағы цитологиялық зерттеу әдістері.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және бақылауымен "Клиникалық зертханалық диагностика" мамандығы бойынша медициналық қызмет аясында диагностикалық іс-шараларды жүргізу
Дағды 1:
Диагностикалық қызмет көрсету ережелері мен тәртібін сақтау
Машықтар:
1. Еңбекті қорғау талаптарына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға және биологиялық қауіпсіздік пен биоқауіпсіздік ережелеріне сәйкес зертханалық зерттеулер жүргізу үшін жұмыс орнын ұйымдастыру мүмкіндігі.

2216-2
Код наименования занятия:
2216-2-001
Наименование профессии:
7.1 Врач клинической лабораторной диагностики
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
врач резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Клиническая лабораторная диагностика". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Проведение клинических лабораторных исследований, то есть изучения состава образцов биоматериалов пациентов с задачей обнаружения и измерения их эндогенных или экзогенных компонентов, структурно или функционально отражающих состояние и деятельность органов, тканей, систем организма, поражение которых возможно при предполагаемой патологии под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление диагностических мероприятий в рамках медицинских услуг по специальности "Клиническая лабораторная диагностика" под контролем и надзором наставника
2. Взаимодействие с участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
3. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
4. Цитологические методы исследования в рамках медицинских услуг по специальности "Клиническая лабораторная диагностика под контролем и надзором наставника.
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Трудовая функция 1:
Осуществление диагностических мероприятий в рамках медицинских услуг по специальности "Клиническая лабораторная диагностика" под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Соблюдение правил и порядка диагностических услуг
Умения:
1. Умение организовать рабочее место для проведения лабораторных исследований в соответствии с требованиями по охране труда, санитарно-эпидемическими требованиями и правилами по биобезопасности и биозащите.

2. Диагностикалық объектіні ұйымдастыру және дайындау мүмкіндігі.
3. Биологиялық материалдар мен қосалқы зерттеу материалдарын жинауды, өңдеуді, тасымалдауды, сақтауды және жоюды ұйымдастыра білу.
4. Зертханалық жабдықты пайдалану ережелеріне сәйкес пайдалана білу.
5. Зертханалық зерттеулер негізінде сынақ нәтижелерін интерпретациялау және аурудың ықтимал асқынуларын, қауіптерін және болжамын анықтау мүмкіндігі.
6. ICD 10 сәйкес ең қауіпсіз және тиімді зертханалық диагностика әдістерін таңдай отырып, жиі кездесетін аурулар бойынша зерттеулердің зертханалық мониторингінің жоспарын құру мүмкіндігі.
7. Ғылыми-практикалық конференцияларға, форумдарға, конгрестерге, шеберлік сабақтарына қатысу.
Білімдер:
1. Зертханалық қызметтердің қызметін реттейтін ұлттық және халықаралық нормативтік құқықтық актілерді білу.
2. Нормалар мен стандарттарды білу (ISO 9001, 15189, 17025, 17043, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ұлттық аккредиттеу стандарттары).
3. Медициналық зертхананың сапа менеджменті жүйесін басқаруды білу.
4. Биоматериалдармен жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік талаптарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Зертханалық зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу
Машықтар:
1. Жалпы клиникалық зертханалық зерттеулер жүргізу.
2. Гематологиялық зерттеулер жүргізу.
3. Биохимиялық зерттеулер жүргізу.
4. Коагулологиялық зерттеулер жүргізу.
5. Иммунологиялық және изосерологиялық зерттеулер жүргізу.
6. Биологиялық материалды микроскопиялық зерттеу (вирусология, бактериология, молекулалық биология, микология, паразитология, иммуносерология, иммуногематология) жүргізу.
7. Молекулярлық-генетикалық және молекулалық биологиялық зерттеулер жүргізу.
8. Су-тұз алмасуын және СБС зерттеулерін жүргізу.
9. Төтенше жағдайларда зерттеу жүргізу.
10. Зертханалық нәтижелерді интерпретациялау және талдау.
11. Клиникалық зертханалық зерттеулерге есепке алу және есеп беру құжаттамасын дайындау.
12. Ақпараттық жүйелермен (медициналық, зертханалық) және интернет ресурстарымен жұмыс.
Білімдер:
1. Зертханалық қызметтердің қызметін реттейтін ұлттық және халықаралық нормативтік құқықтық актілерді білу.
2. Нормалар мен стандарттарды білу (ISO 9001, 15189, 17025, 17043, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ұлттық аккредиттеу стандарттары).
3. Медициналық зертхананың сапа менеджменті жүйесін басқаруды білу.
4. Биоматериалдармен жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік талаптарын білу.
5. Нормативтік талаптарды, стандарттарды, клиникалық хаттамаларды және клиникалық нұсқауларды білу.

2. Умение организовать и провести подготовку объекта диагностики.
3. Умение организовать сбор, обращение, транспортировку, хранение и утилизацию биологических материалов и подтверждающих материалов исследования.
4. Умение работать на лабораторном оборудовании в соответствии с правилами эксплуатации.
5. Умение интерпретировать результаты анализов на основе лабораторных тестов и выявлять потенциальные осложнения, риски и прогноз заболевания.
6. Умение разрабатывать план лабораторного мониторинга исследований при наиболее распространенных заболеваниях, выбрав наиболее безопасные и эффективные методы лабораторной диагностики в соответствии с МКБ 10.
7. Участие на научно-практических конференциях, форумах, съездах, конгрессах, мастер-классах.
Знания:
1. Знание Национальных и международных нормативно-правовых актов, регламентирующих деятельность лабораторной службы.
2. Знание Норм и стандартов (ISO 9001, 15189, 17025, 17043, национальных стандартов аккредитации МЗ РК).
3. Знание управления системой менеджмента качества медицинской лаборатории.
4. Знание требований биобезопасности при работе с биоматериалами.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация и проведение лабораторных исследований
Умения:
1. Проводить общеклинические лабораторные исследования.
2. Проводить гематологические исследования.
3. Проводить биохимические исследования.
4. Проводить коагулологические исследования.
5. Проводить иммунологические и изосерологические исследования.
6. Проводить микроскопические исследования биологического материала (вирусология, бактериология, молекулярная биология, микология, паразитология, иммуносерология, иммуногематология).
7. Проводить молекулярно-генетические и молекулярно-биологические исследования.
8. Проводить исследования водно-солевого обмена и КОС.
9. Проводить исследования при неотложных состояниях.
10. Интерпретировать и анализировать результаты лабораторных исследований.
11. Оформлять учетно-отчетную документацию по клиническим лабораторным исследованиям.
12. Работать с информационными системами (медицинскими, лабораторными) и интернет-ресурсами.
Знания:
1. Знание Национальных и международных нормативно-правовых актов, регламентирующих деятельность лабораторной службы.
2. Знание Норм и стандартов (ISO 9001, 15189, 17025, 17043, национальных стандартов аккредитации МЗ РК).
3. Знание управления системой менеджмента качества медицинской лаборатории.
4. Знание требований биобезопасности при работе с биоматериалом.
5. Знание требований НПА, стандартов, клинических протоколов и клинических руководств.

6. Дәрігердің клиникалық тәжірибесіндегі дәлелді медицинаны білу.
7. Қалыпты, топографиялық және патологиялық анатомияны, қалыпты және патологиялық физиологияны, биохимияны білу.
8. Жиі кездесетін аурулардың этиологиясын, патогенезін, жіктелуін, клиникалық көрінісін, диагностикасын білу.
9. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің АХҚО 10, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес патологиялық жағдайлардың көріністерін, белгілерін, ауру синдромдарын, нозологиялық нысандарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Клиникалық зертханалық зерттеулердің сапасын қамтамасыз ету және бақылау
Машықтар:
1. Зерттеу әдістерінің аналитикалық сенімділігін бағалау.
2. Зертханаішілік сапаны бақылауды ұйымдастыру және жүргізу:
- Леви-Дженнингс, Шеухарт және т.б. бақылау диаграммаларын құра білу;
- орташа арифметикалық шаманы, стандартты ауытқуды, вариация коэффициентін, салыстырмалы орын ауыстыруды есептей білу;
- аналитикалық жүйені валидациялау және (немесе) тексеру мүмкіндігі;
- аналитикалық жүйені калибрлеу мүмкіндігі және өлшемдердің метрологиялық қадағалануы;
- өлшемнің белгісіздігін есептей білу.
3. Өлшеу нәтижелерінің дәлдігі мен қайталану мүмкіндігін бағалау.
4. Сандық зертханалық зерттеу әдістерінің сапасын жедел бақылауды жүргізу.
5. Клиникалық зертханалық зерттеулердің зертханааралық салыстырмалы сынақтарын қоса алғанда, сыртқы сапаны бағалауды ұйымдастыру, жүргізу және бағалау.
6. Сапаны бақылаудың статистикалық емес нысандарын жүргізу.
7. Сапаны бақылаудағы бұзушылықтарды жою бойынша түзету және алдын алу шараларын жүргізу.
8. Ақпараттық жүйелермен (медициналық, зертханалық) және интернет ресурстарымен жұмыс.
Білімдер:
1. Зертханалық қызметтердің қызметін реттейтін ұлттық және халықаралық нормативтік құқықтық актілерді білу.
2. Нормалар мен стандарттарды білу (ISO 9001, 15189, 17025, 17043, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ұлттық аккредиттеу стандарттары).
3. Медициналық зертхананың сапа менеджменті жүйесін басқаруды білу.
4. Биоматериалдармен жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік талаптарын білу.
5. Нормативтік құқықтық актілердің, әдістемелік ұсыныстар мен әдістемелік нұсқаулардың, клиникалық хаттамалар стандарттарының (клиникалық нұсқаулар) талаптарын білу.
6. Эталондық интервалдар мен шектерді белгілеу ережелерін білу.
7. Әдістердің аналитикалық сипаттамаларын білу.
8. Зертханалық диагностикада сапаны аналитикалық бақылауды жүргізу алгоритмін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен Денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу
Дағды 1:
Басқа мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен диагностика, емдеу, оңалту, инфекциялардың таралуын болдырмау және салауатты өмір салтын насихаттау бойынша кешенді тәсілді қамтамасыз ету бойынша ынтымақтастық.
Машықтар:

6. Знание доказательной медицины в клинической практике врача.
7. Знание нормальной, топографической и патологической анатомии, нормальной и патологической физиологии, биохимии.
8. Знание этиологии, патогенеза, классификации, клинических проявлений, диагностики распространенных заболеваний.
9. Знание проявления патологических состояний, симптомов, синдромов заболеваний, нозологических форм в соответствии с МКБ 10, клиническими протоколами диагностики и лечения МЗ РК.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Обеспечение и контроля качества клинических лабораторных исследований
Умения:
1. Оценивать аналитическую надежность методов исследования.
2. Организовывать и проводить внутрилабораторный контроль качества:
- умение строить контрольные карты Леви-Дженингса, Шухарта и др.;
- умение рассчитать среднеарифметическое значение, среднеквадратическое отклонение, коэффициент вариации, относительное смещение;
- умение проводить валидацию и (или) верификацию аналитической системы;
- умение проводить калибровку аналитической системы и метрологической прослеживаемости измерений;
- умение провести расчет неопределенность измерений.
3. Проводить оценку прецизионности и воспроизводимости результатов измерений.
4. Проводить оперативный контроль качества количественных методов лабораторных исследований.
5. Организовывать, проводить и оценивать внешнюю оценку качества, в том числе межлабораторные сравнительные испытания клинических лабораторных исследований.
6. Проводить нестатистические формы контроля качества.
7. Проводить корректирующие и предупреждающие мероприятия по устранению нарушений в контроле качества.
8. Работать с информационными системами (медицинскими, лабораторными) и интернет-ресурсами.
Знания:
1. Знание Национальных и международных нормативно-правовых актов, регламентирующих деятельность лабораторной службы.
2. Знание Норм и стандартов (ISO 9001, 15189, 17025, 17043, национальных стандартов аккредитации МЗ РК).
3. Знание управления системой менеджмента качества медицинской лаборатории.
4. Знание требований биобезопасности при работе с биоматериалом.
5. Знание требовании НПА, методических рекомендаций и методических указаний, стандартов клинических протоколов (клинических руководств).
6. Знание правил установления референтных интервалов и пределов.
7. Знание аналитических характеристик методов.
8. Знание алгоритма проведения контроля аналитического качества в лабораторной диагностике.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Взаимодействие с участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Сотрудничество с другими специалистами и службами здравоохранения по вопросам диагностики, лечения, реабилитации, обеспечения комплексного подхода к профилактике распространения инфекций и формированию здорового образа жизни.
Умения:

1. Зертханалық диагностика мәселелері бойынша медициналық ұйымның мамандандырылған бөлімшелерінің дәрігерлерімен кеңесу.
2. Пациенттерге толық көмек көрсету үшін басқа медициналық мамандармен және қызметтермен командада жұмыс жасаңыз.
3. Қажет болған жағдайда күтімнің үздіксіздігін және уақтылы араласуды қамтамасыз ету үшін басқа мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен ақпарат алмасу.
4. Көп бейінді топтардың жұмысына, консультацияларға, клиникалық турларға қатысу.
Білімдер:
1. Диагностика, емдеу, реабилитация мәселелері бойынша басқа мамандар мен қызметтердің рөлі мен функциялары.
2. Медициналық тәжірибенің технологиялары мен стандарттары.
3. Мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен тиімді қарым-қатынас принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен медициналық құжаттар мен құжаттарды жүргізу
Дағды 1:
Медициналық тәжірибедегі есеп және құжаттама
Машықтар:
1. Медициналық құжаттаманы уәкiлеттi орган белгiлеген нысандарға, түрлерге, көлемге, тәртiп пен мерзiмдерге сәйкес жасау.
2. Қажет болған жағдайда медициналық құжаттарды ұйымдастырыңыз және жүргізу.
3. Дербес деректерді қорғауға және медициналық ақпараттың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысты ережелер мен ережелерді сақтай отырып, медициналық ақпаратты құпия түрде өңдеу.
4. Кәсіби қызметте денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық жүйелерді пайдалану.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушы 2020 жылғы 30 қазандағы No ҚР ДСМ-175/2020 "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасы нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 4 қарашадағы No 21579 тіркелген)
2. "Денсаулық сақтау саласындағы есептілік құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы No ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 23 желтоқсандағы № 21879 тіркелген )
3. "Бастапқы медициналық құжаттаманы жүргізу және есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 10 желтоқсандағы No ҚР ДСМ-244/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № 21761 тіркелген)
4. Электрондық есеп және құжаттама жүйелері
5. Пациенттің медициналық ақпаратының құпиялылығы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
"Тәлімгердің бақылауы мен қадағалауындағы клиникалық зертханалық диагностика" мамандығы бойынша медициналық қызмет аясындағы цитологиялық зерттеу әдістері.
Дағды 1:
Цитологиялық зерттеу әдістерін ұйымдастыру және жүзеге асыру
Машықтар:

1. Консультировать врачей профильных отделений медицинской организации по вопросам лабораторной диагностики.
2. Работать в командах с другими специалистами и службами здравоохранения для обеспечения полного спектра медицинской помощи пациентам.
3. Обмениваться информацией с другими специалистами и службами здравоохранения для обеспечения непрерывности медицинской помощи и своевременного вмешательства при необходимости.
4. Участвовать в работе мультидисциплинарных группах, консилиумах, клинических обходах.
Знания:
1. Роль и функции других специалистов и служб по вопросам диагностики, лечения, реабилитации.
2. Технологии и стандарты медицинской практики.
3. Принципы эффективной коммуникации со специалистами и службами здравоохранения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Учет и документирование в медицинской практике
Умения:
1. Оформлять медицинскую документацию по формам, видам, в объеме, порядке и сроки, установленные уполномоченным органом.
2. Организовать и хранить медицинскую документацию в соответствии с требованиями.
3. Обрабатывать медицинскую информацию конфиденциально, соблюдая нормы и правила, связанные с защитой персональных данных и обеспечения безопасности медицинской информации.
4. Использовать в профессиональной деятельности информационные системы в сфере здравоохранения.
Знания:
1. Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 ноября 2020 года № 21579).
2. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-313/2020 "Об утверждении форм отчетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 декабря 2020 года № 21879).
3. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-244/2020 "Об утверждении правил ведения первичной медицинской документации и представление отчетов" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 декабря 2020 года № 21761).
4. Электронные системы учета и документирования.
5. Конфиденциальность медицинской информации пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Цитологические методы исследования в рамках медицинских услуг по специальности "Клиническая лабораторная диагностика под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Организация и проведение цитологических методов исследования
Умения:

1. Еңбекті қорғау талаптарына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға және биологиялық қауіпсіздік пен биоқауіпсіздік ережелеріне сәйкес зертханалық зерттеулер жүргізу үшін жұмыс орнын ұйымдастыру.
2. Диагностикалық объектіні ұйымдастыру және дайындау.
3. Биологиялық материалды және қосалқы зерттеу материалдарын жинауды, өңдеуді, тасымалдауды, сақтауды және жоюды ұйымдастыру.
4. Цитогенетикалық зерттеулер жүргізу.
5. Цитологиялық зерттеудің әртүрлі әдістерін жүргізу.
6. Сапаны бақылауды, цитологиялық нәтижелерді бағалауды және интерпретациялауды жүргізу.
7. Ақпараттық жүйелермен (медициналық, зертханалық) және интернет ресурстарымен жұмыс (тәлімгердің бақылауымен).
Білімдер:
1. Зертханалық қызметтердің қызметін реттейтін ұлттық және халықаралық нормативтік құқықтық актілерді білу.
2. Нормалар мен стандарттарды білу (ISO 9001, 15189, 17025, 17043, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ұлттық аккредиттеу стандарттары).
3. Медициналық зертхананың сапа менеджменті жүйесін басқаруды білу.
4. Биоматериалдармен жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік талаптарын білу.
5. Нормативтік құқықтық актілердің, әдістемелік ұсыныстардың, әдістемелік нұсқаулардың, клиникалық хаттамалар стандарттарының (клиникалық нұсқаулар) талаптарын білу.
6. Сынамаларды іріктеу (сапалы материал алу шарттары) және материалды зерттеуге дайындау принциптерін білу.
7. Зертханалық сапаны бақылауды басқаруды білу.
8. Тест нәтижелеріне әсер ететін факторларды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Дағды 1:
Зерттеулер мен ғылыми жобаларға қатысу
Машықтар:
1. Зерттеу сұрақтарын тұжырымдау, гипотезаларды әзірлеу, деректерді жинау және талдау, статистикалық талдау жүргізу және зерттеу нәтижелерінен қорытынды шығару.
2. Зерттеуге қатысатын пациенттердің әділдік, ақпараттандырылған келісім, құпиялылық және құқықтары мен әл-ауқатын қорғау принциптерін сақтау.
3. Әдебиеттерді іздеу және талдау, зерттеу деректерін сыни бағалау.
4. Зерттеу жоспары мен дизайнын, әдіснаманы таңдауды, қосу және алып тастау критерийлерін анықтауды, хаттаманы және деректерді жинау схемасын әзірлеуді қоса алғанда, зерттеуді жобалау дағдыларын меңгеру.
5. Зерттеу нәтижелерін жазбаша түрде ұсыну және ғылыми журналдарда мақалалар жариялау.
Білімдер:
1. Ғылыми әдіс және ғылыми зерттеу негіздері.
2. Адам зерттеулеріне қатысты этикалық қағидалар, реттеуші нормалар мен процедуралар.

1. Организовывать рабочее место для проведения лабораторных исследований в соответствии с требованиями по охране труда, санитарно-эпидемическими требованиями и правилами по биобезопасности и биозащите.
2. Организовывать и провести подготовку объекта диагностики.
3. Организовывать сбор, обращение, транспортировку, хранение и утилизацию биологического материала и подтверждающих материалов исследования.
4. Проводить цитогенетические исследования.
5. Проводить различные методы цитологических исследований.
6. Проводить контроль качества, оценку и интерпретацию результатов цитологических исследований.
7. Работать с информационными системами (медицинскими, лабораторными) и интернет-ресурсами (под надзором наставника).
Знания:
1. Знание Национальных и международных нормативно-правовых актов, регламентирующих деятельность лабораторной службы.
2. Знание Норм и стандартов (ISO 9001, 15189, 17025, 17043, национальных стандартов аккредитации МЗ РК).
3. Знание управления системой менеджмента качества медицинской лаборатории.
4. Знание требований биобезопасности при работе с биоматериалом.
5. Знание требований НПА, методических рекомендаций, методических указаний, стандартов клинических протоколов (клинических руководств).
6. Знание принципов забора (условия получения качественного материала) и подготовки материала для исследования.
7. Знание управления контролем качества лабораторных исследований.
8. Знание факторов, влияющих на результаты анализов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Участие в исследованиях и научных проектах
Умения:
1. Формулировать исследовательские вопросы, разрабатывать гипотезы, собирать и анализировать данные, проводить статистический анализ и извлекать выводы из результатов исследования.
2. Соблюдать принципы справедливости, информированного согласия, конфиденциальности и защиты прав и благополучия пациентов, участвующих в исследованиях.
3. Проводить поиск и анализ литературы, критическую оценку исследовательских данных.
4. Владеть навыками проектирования исследований, включая план и дизайн исследования, выбор методологии, определение критериев включения и исключения, разработку протокола и схемы сбора данных.
5. Представлять результаты исследований в письменной форме и публиковать статьи в научных журналах.
Знания:
1. Основы научного метода и научного исследования.
2. Этические принципы, регуляторные нормы и процедуры, связанных с исследованиями на людях.

1. "Клиникалық зертханалық диагностика" мамандығы бойынша медициналық қызмет көрсету аясында диагностикалық іс-шараларды жүргізу
2. Зертханалық зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу
3. Клиникалық зертханалық зерттеулердің сапасын қамтамасыз ету және бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Клиникалық зертханалық диагностика" мамандығы бойынша медициналық қызмет аясындағы цитологиялық зерттеу әдістері
2. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
"Клиникалық зертханалық диагностика" мамандығы бойынша медициналық қызмет көрсету аясында диагностикалық іс-шараларды жүргізу
Дағды 1:
Диагностикалық қызмет көрсету ережелері мен тәртібін сақтау
Машықтар:
1. Еңбекті қорғау талаптарына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға және биологиялық қауіпсіздік пен биоқауіпсіздік ережелеріне сәйкес зертханалық зерттеулер жүргізу үшін жұмыс орнын ұйымдастыру мүмкіндігі.
2. Диагностикалық объектіні ұйымдастыру және дайындау мүмкіндігі.
3. Биологиялық материалдар мен қосалқы зерттеу материалдарын жинауды, өңдеуді, тасымалдауды, сақтауды және жоюды ұйымдастыра білу.
4. Зертханалық жабдықты пайдалану ережелеріне сәйкес пайдалана білу.
5. Зертханалық зерттеулер негізінде сынақ нәтижелерін интерпретациялау және аурудың ықтимал асқынуларын, қауіптерін және болжамын анықтау мүмкіндігі.
6. ICD 10 сәйкес ең қауіпсіз және тиімді зертханалық диагностика әдістерін таңдай отырып, жиі кездесетін аурулар бойынша зерттеулердің зертханалық мониторингінің жоспарын құру мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Зертханалық қызметтердің қызметін реттейтін ұлттық және халықаралық нормативтік құқықтық актілерді білу.
2. Нормалар мен стандарттарды білу (ISO 9001, 15189, 17025, 17043, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ұлттық аккредиттеу стандарттары).
3. Медициналық зертхананың сапа менеджменті жүйесін басқаруды білу.
4. Жабдықтарды, реагенттерді, шығын материалдарын жоспарлауды, таңдауды, алуды білу.
5. Биоматериалдармен жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік талаптарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Зертханалық зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу
Дағды 1:
Зертханалық зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу
Машықтар:
1. Жалпы клиникалық зертханалық зерттеулерді жүргізе білу.
2. Гематологиялық зерттеулер жүргізу мүмкіндігі.
3. Биохимиялық зерттеулер жүргізе білу.
4. Коагулологиялық зерттеулер жүргізу мүмкіндігі.
5. Иммунологиялық және изосерологиялық зерттеулер жүргізу мүмкіндігі.
6. Биологиялық материалға микроскопиялық зерттеулер жүргізу қабілеті (вирусология, бактериология, молекулалық биология, микология, паразитология, иммуносерология, иммуногематология).

1. Осуществление диагностических мероприятий в рамках медицинских услуг по специальности "Клиническая лабораторная диагностика"
2. Организация и проведение лабораторных исследований
3. Обеспечение и контроля качества клинических лабораторных исследований
Дополнительные трудовые функции:
1. Цитологические методы исследования в рамках медицинских услуг по специальности "Клиническая лабораторная диагностика"
2. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Осуществление диагностических мероприятий в рамках медицинских услуг по специальности "Клиническая лабораторная диагностика"
Навык 1:
Соблюдение правил и порядка диагностических услуг
Умения:
1. Умение организовать рабочее место для проведения лабораторных исследований в соответствии с требованиями по охране труда, санитарно-эпидемическими требованиями и правилами по биобезопасности и биозащите.
2. Умение организовать и провести подготовку объекта диагностики.
3. Умение организовать сбор, обращение, транспортировку, хранение и утилизацию биологических материалов и подтверждающих материалов исследования.
4. Умение работать на лабораторном оборудовании в соответствии с правилами эксплуатации.
5. Умение интерпретировать результаты анализов на основе лабораторных тестов и выявлять потенциальные осложнения, риски и прогноз заболевания.
6. Умение разрабатывать план лабораторного мониторинга исследований при наиболее распространенных заболеваниях, выбрав наиболее безопасные и эффективные методы лабораторной диагностики в соответствии с МКБ 10
Знания:
1. Знание Национальных и международных нормативно-правовых актов, регламентирующих деятельность лабораторной службы.
2. Знание Норм и стандартов (ISO 9001, 15189, 17025, 17043, национальных стандартов аккредитации МЗ РК).
3. Знание управления системой менеджмента качества медицинской лаборатории.
4. Знание планирования, выбора, приобретения оборудования, реагентов, расходных материалов.
5. Знание требований биобезопасности при работе с биоматериалами.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация и проведение лабораторных исследований
Навык 1:
Организация и проведение лабораторных исследований
Умения:
1. Умение проводить общеклинические лабораторные исследования.
2. Умение проводить гематологические исследования.
3. Умение проводить биохимические исследования.
4. Умение проводить коагулологические исследования.
5. Умение проводить иммунологические и изосерологические исследования.
6. Умение проводить микроскопические исследования биологического материала (вирусология, бактериология, молекулярная биология, микология, паразитология, иммуносерология, иммуногематология).

7. Молекулярлық-генетикалық және молекулалық биологиялық зерттеулерді жүргізе білу.
8. Су-тұз алмасуын және СБС зерттеулерін жүргізе білу.
9. Төтенше жағдайларда зерттеу жүргізу қабілеті.
10. Зертханалық нәтижелерді интерпретациялау және талдау қабілеті.
11. Клиникалық зертханалық зерттеулерге есепке алу және есеп беру құжаттамасын құрастыра білу.
12. Ақпараттық жүйелермен (медициналық, зертханалық) және интернет ресурстарымен жұмыс істей білу.
Білімдер:
1. Зертханалық қызметтердің қызметін реттейтін ұлттық және халықаралық нормативтік құқықтық актілерді білу.
1. Нормалар мен стандарттарды білу (ISO 9001, 15189, 17025, 17043, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ұлттық аккредиттеу стандарттары).
2. Медициналық зертхананың сапа менеджменті жүйесін басқаруды білу.
3. Биоматериалдармен жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік талаптарын білу.
4. Нормативтік талаптарды, стандарттарды, клиникалық хаттамаларды және клиникалық нұсқауларды білу.
5. Дәрігердің клиникалық тәжірибесіндегі дәлелді медицинаны білу.
6. Қалыпты, топографиялық және патологиялық анатомияны, қалыпты және патологиялық физиологияны, биохимияны білу.
7. Жиі кездесетін аурулардың этиологиясын, патогенезін, жіктелуін, клиникалық көрінісін, диагностикасын білу.
8. ҚР ДСӘДМ 10 МКҚ, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес патологиялық жағдайлардың көріністерін, симптомдарын, ауру синдромдарын, нозологиялық нысандарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Клиникалық зертханалық зерттеулердің сапасын қамтамасыз ету және бақылау
Дағды 1:
Клиникалық зертханалық зерттеулердің сапасын қамтамасыз ету және бақылау
Машықтар:
1. Зерттеу әдістерінің аналитикалық сенімділігін бағалай білу.
2. Зертханаішілік сапаны бақылауды ұйымдастыру және жүргізу қабілеті:
1) Леви-Дженнингс, Шеухарт және т.б. бақылау диаграммаларын құру мүмкіндігі;
2) орташа арифметикалық шаманы, орташа квадраттық ауытқуды, вариация коэффициентін, салыстырмалы орын ауыстыруды есептей білу;
3) аналитикалық жүйені валидациялау және (немесе) верификациялау мүмкіндігі;
4) аналитикалық жүйені калибрлеу мүмкіндігі және өлшемдердің метрологиялық қадағалануы;
5) өлшемнің белгісіздігін есептеу мүмкіндігі.
3. Өлшеу нәтижелерінің дәлдігі мен қайталану мүмкіндігін бағалау мүмкіндігі.
4. Сандық зертханалық зерттеу әдістерінің сапасын оперативті бақылауды жүргізу мүмкіндігі.
5. Клиникалық зертханалық зерттеулердің зертханааралық салыстырмалы сынақтарын қоса алғанда, сыртқы сапаны бағалауды ұйымдастыру, жүргізу және бағалау мүмкіндігі.

7. Умение проводить молекулярно-генетические и молекулярно-биологические исследования.
8. Умение проводить исследования водно-солевого обмена и КОС.
9. Умение проводить исследования при неотложных состояниях.
10. Умение интерпретировать и анализировать результаты лабораторных исследований.
11. Умение оформлять учетно-отчетную документацию по клиническим лабораторным исследованиям.
12. Умение работать с информационными системами (медицинскими, лабораторными) и интернет-ресурсами.
Знания:
1. Знание Национальных и международных нормативно-правовых актов, регламентирующих деятельность лабораторной службы.
1. Знание Норм и стандартов (ISO 9001, 15189, 17025, 17043, национальных стандартов аккредитации МЗ РК).
2. Знание управления системой менеджмента качества медицинской лаборатории.
3. Знание требований биобезопасности при работе с биоматериалом.
4. Знание требований НПА, стандартов, клинических протоколов и клинических руководств.
5. Знание доказательной медицины в клинической практике врача.
6. Знание нормальной, топографической и патологической анатомии, нормальной и патологической физиологии, биохимии.
7. Знание этиологии, патогенеза, классификации, клинических проявлений, диагностики распространенных заболеваний.
8. Знание проявления патологических состояний, симптомов, синдромов заболеваний, нозологических форм в соответствии с МКБ 10, клиническими протоколами диагностики и лечения МЗ РК.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Обеспечение и контроля качества клинических лабораторных исследований
Навык 1:
Обеспечение и контроля качества клинических лабораторных исследований
Умения:
1. Умение оценивать аналитическую надежность методов исследования.
2. Умение организовать и проводить внутрилабораторный контроль качества:
1) умение строить контрольные карты Леви-Дженингса, Шухарта и др.;
2) умение рассчитать среднеарифметическое значение, среднеквадратическое отклонение, коэффициент вариации, относительное смещение;
3) умение проводить валидацию и (или) верификацию аналитической системы;
4) умение проводить калибровку аналитической системы и метрологической прослеживаемости измерений;
5) умение провести расчет неопределенность измерений.
3. Умение проводить оценку прецизионности и воспроизводимости результатов измерений.
4. Умение проводить оперативный контроль качества количественных методов лабораторных исследований.
5. Умение организовать, проводить и оценивать внешнюю оценку качества, в том числе межлабораторные сравнительные испытания клинических лабораторных исследований.

6. Эталондық интервалдар мен шектерді белгілеу ережелерін білу.
7. Әдістердің аналитикалық сипаттамаларын білу.
8. Зертханалық диагностикада сапаны аналитикалық бақылауды жүргізу алгоритмін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Үздіксіз кәсіби даму
Дағды 1:
Кәсіби жетілдіруге ұмтылу
Машықтар:
1. Кәсіби оқу іс-шараларына қатысу: конференциялар, семинарлар, вебинарлар, біліктілікті арттыру курстары.
2. Оқу және ғылыми қызметке қатысу.
3. Денсаулық сақтау мәселелерін талқылау және әріптестермен тәжірибе алмасу бойынша кәсіптік бірлестіктердің, комитеттердің және жұмыс топтарының жұмысына қатысу.
Білімдер:
1. "Денсаулық сақтау саласындағы мамандардың қосымша және бейресми білім беру қағидаларын, біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы No ҚР ДСМ-303/2020 бұйрығы. Денсаулық сақтау саласындағы қосымша және бейресми білім берудің білім беру бағдарламаларын, сондай-ақ денсаулық сақтау мамандарының қосымша және бейресми білім беру арқылы алған оқу нәтижелерін тану қағидаларын іске асыратын ұйымдар үшін (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 21847 тіркелген)
2. "Денсаулық сақтау қызметкерлерінің біліктілігін үздіксіз арттыру нәтижелерін растау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-283/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет Министрлікте тіркелген) 2020 жылғы 22 желтоқсандағы No 21843)
3. Кәсіби саладағы әріптестермен желі құру және қарым-қатынас жасау мүмкіндіктері.
4. Мамандандырылған саладағы қазіргі тенденциялар, зерттеулер мен әзірлемелер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Этика, деонтология және бағыну ережелерін сақтау
Денсаулық сақтау ұйымының санитарлық-гигиеналық режимі және қоршаған ортаның эпидемиологиялық қауіпсіздігі нормаларын сақтау
Ұйымдастыру, өзін-өзі бақылау және өз қызметін үздіксіз жетілдіру қабілеті
Кәсіби қызмет міндеттерін орындаудағы жауапкершілік
Стресске төзімділік
Қарым-қатынас дағдылары
Жылдам шешім қабылдау қабілеті
Топта жұмыс істеу дағдысы
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Зертханалық диагностиканы ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы No ҚР ДСМ-257/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 14 желтоқсанда №21768 тіркелді)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Зертхана маманы
7
Клиникалық зертханалық диагностика бойынша резидент дәрігер

6. Знание принципов забора (условия получения качественного материала) и подготовки материала для исследования.
7. Знание управления контролем качества лабораторных исследований.
8. Знание факторов, влияющих на результаты анализов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Непрерывное профессиональное развитие
Навык 1:
Стремление к профессиональному совершенствованию
Умения:
1. Участвовать в профессиональных обучающих мероприятиях: конференциях, семинарах, вебинарах, курсах повышения квалификации.
2. Участвовать в академической и научной деятельности.
3. Принимать участие в работе профессиональных ассоциаций, комитетов и рабочих групп по обсуждению вопросов здравоохранения, обмена опытом с коллегами.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-303/2020 "Об утверждении правил дополнительного и неформального образования специалистов в области здравоохранения, квалификационных требований к организациям, реализующим образовательные программы дополнительного и неформального образования в области здравоохранения, а также правил признания результатов обучения, полученных специалистами в области здравоохранения через дополнительное и неформальное образование (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2020 года № 21847).
2. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-283/2020 "Об утверждении правил подтверждения результатов непрерывного профессионального развития работников здравоохранения" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2020 года № 21843).
3. Возможности сетевого взаимодействия и общения с коллегами из своей профессиональной области.
4. Текущие тенденции, исследования и разработки в специализируемой области.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Соблюдение правил этики, деонтологии и субординации
Соблюдение норм санитарно-гигиенического режима организации здравоохранения и эпидемиологической безопасности окружающей среды
Умение организовывать, осуществлять самоконтроль и непрерывно совершенствовать свою деятельность
Ответственность в выполнении задач профессиональной деятельности
Стрессоустойчивость
Коммуникабельность
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-257/2020 "Об утверждении Стандарта организации проведения лабораторной диагностики" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 декабря 2020 года № 21768).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Специалист лаборатории
7
Врач резидент клинической лабораторной диагностики

Кәсіби қызметтің инновациялық, озық технологияларының тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін ОРК 7.4 қосалқы деңгейінде біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде кемінде 4 кредит (120 сағат) ) медициналық қызмет көрсету сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу туралы (анықтама).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Клиникалық зертханалық зерттеулер жүргізу, яғни зақымдалуы мүмкін органдардың, тіндердің, дене жүйелерінің күйі мен белсенділігін құрылымдық немесе функционалды түрде көрсететін олардың эндогендік немесе экзогендік компоненттерін анықтау және өлшеу міндетімен пациенттің биоматериал үлгілерінің құрамын зерттеу. күдікті патологияға; клиникалық зертханалық диагностика кезінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу; цитологиялық, химиялық және токсикологиялық зерттеу әдістерін жүргізу; жоғары медициналық емес білімі бар зертхана мамандарын даярлау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Клиникалық зертханалық диагностика" мамандығы бойынша медициналық қызмет көрсету аясында диагностикалық іс-шараларды жүргізу
2. Зертханалық зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу
3. Клиникалық зертханалық зерттеулердің сапасын қамтамасыз ету және бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Денсаулық сақтауды басқару
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Клиникалық зертханалық диагностика" мамандығы бойынша медициналық қызмет көрсету аясында диагностикалық іс-шараларды жүргізу
Дағды 1:
Диагностикалық қызмет көрсету ережелері мен тәртібін сақтау
Машықтар:
1. Еңбекті қорғау талаптарына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға және биологиялық қауіпсіздік пен биоқауіпсіздік ережелеріне сәйкес зертханалық зерттеулер жүргізу үшін жұмыс орнын ұйымдастыру мүмкіндігі.
2. Диагностикалық объектіні ұйымдастыру және дайындау мүмкіндігі.
3. Биологиялық материалдар мен қосалқы зерттеу материалдарын жинауды, өңдеуді, тасымалдауды, сақтауды және жоюды ұйымдастыра білу.
4. Зертханалық жабдықты пайдалану ережелеріне сәйкес пайдалана білу.
5. Зертханалық зерттеулер негізінде сынақ нәтижелерін интерпретациялау және аурудың ықтимал асқынуларын, қауіптерін және болжамын анықтау мүмкіндігі.
6. ICD 10 сәйкес ең қауіпсіз және тиімді зертханалық диагностика әдістерін таңдай отырып, жиі кездесетін аурулар бойынша зерттеулердің зертханалық мониторингінің жоспарын құру мүмкіндігі.
7. Заманауи қашықтықтан білім беру технологияларын (білім беру порталы және вебинарлар) пайдалана білу.

Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Проведение клинических лабораторных исследований, то есть изучения состава образцов биоматериалов пациентов с задачей обнаружения и измерения их эндогенных или экзогенных компонентов, структурно или функционально отражающих состояние и деятельность органов, тканей, систем организма, поражение которых возможно при предполагаемой патологии; экспертиза объема и качества медицинских услуг при проведении клинической лабораторной диагностики; проведение цитологических, химико-токсикологических методов исследования; подготовка специалистов лаборатории с высшим немедицинским образованием.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление диагностических мероприятий в рамках медицинских услуг по специальности "Клиническая лабораторная диагностика"
2. Организация и проведение лабораторных исследований
3. Обеспечение и контроль качества клинических лабораторных исследований
Дополнительные трудовые функции:
1. Менеджмент в здравоохранении
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Осуществление диагностических мероприятий в рамках медицинских услуг по специальности "Клиническая лабораторная диагностика"
Навык 1:
Соблюдение правил и порядка диагностических услуг
Умения:
1. Умение организовать рабочее место для проведения лабораторных исследований в соответствии с требованиями по охране труда, санитарно-эпидемическими требованиями и правилами по биобезопасности и биозащите.
2. Умение организовать и провести подготовку объекта диагностики.
3. Умение организовать сбор, обращение, транспортировку, хранение и утилизацию биологических материалов и подтверждающих материалов исследования.
4. Умение работать на лабораторном оборудовании в соответствии с правилами эксплуатации.
5. Умение интерпретировать результаты анализов на основе лабораторных тестов и выявлять потенциальные осложнения, риски и прогноз заболевания.
6. Умение разрабатывать план лабораторного мониторинга исследований при наиболее распространенных заболеваниях, выбрав наиболее безопасные и эффективные методы лабораторной диагностики в соответствии с МКБ 10.
7. Умение использовать современных дистанционных образовательных технологий (образовательный портал и вебинары).

2. Ғылыми зерттеулерге тікелей материалдық шығындарды есептеу және есептеу мүмкіндігі.
3. Зертханалық зерттеу нәтижелерін интерпретациялау кезінде пациенттермен және клиницистермен қарым-қатынас дағдылары.
4. Лабораторияда аналитикалық, аналитикалық және постаналитикалық кезеңдердегі операциялық процестерді басқару дағдылары.
5. Көшбасшылық және тәлімгерлік дағдылары.
6. Стратегиялық жоспарлау дағдылары – ішкі және сыртқы ортаны талдау, свот және зиянкестерді талдау.
7. Дағдылар: зертханалық зерттеулерге үнемді талдау жасау.
8. Жанжалдарды шешу дағдылары және персоналды басқару дағдылары, артықшылықтарды қалыптастыру және персонал қызметін бағалау.
9. Жоспарлау дағдылары және зертханалардың штат бірліктерін есептеу.
10. Халықаралық құралдарды қолдану дағдылары: үнемді өндіріс, лабораториялар үшін кайдзен.
11. Зертханалық қызметтерді салыстыру және маркетингтік зерттеулер жүргізу дағдылары.
Білімдер:
1. Зертханалық қызметтердің қызметін реттейтін ұлттық және халықаралық нормативтік құқықтық актілерді білу.
2. Нормалар мен стандарттарды білу (ISO 9001, 15189, 17025, 17043, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ұлттық аккредиттеу стандарттары).
3. Медициналық зертхананың сапа менеджменті жүйесін басқаруды білу.
4. Биоматериалдармен жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік талаптарын білу.
5. Нормативтік құқықтық актілердің, әдістемелік ұсыныстардың, әдістемелік нұсқаулардың, клиникалық хаттамалар стандарттарының (клиникалық нұсқаулар) талаптарын білу.
6. Сынамаларды іріктеу (сапалы материал алу шарттары) және материалды зерттеуге дайындау принциптерін білу.
7. Зертханалық сапаны бақылауды басқаруды білу.
8. Тест нәтижелеріне әсер ететін факторларды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Дағды 1:
Педагогикалық іс-шараларға қатысу
Машықтар:
1. Медицина қызметкерлерінің біліктілігін арттыру.
2. Бейресми медициналық білім беру іс-шараларын өткізу (шеберлік сыныптар, семинарлар).
3. Студенттер мен резиденттерді оқытуға қатысу.
4. Медициналық білім берудің білім беру бағдарламаларын, материалдарын және стандарттарын әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Білім беру бағдарламаларын әзірлеу және бағалау принциптері.
2. Оқыту нәтижелерін тұжырымдау және оларды бағалау принциптері.
3. Мақсатты аудиторияның қажеттіліктері мен дайындық деңгейі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Ғылыми-зерттеу жұмыстарына қатысу
Машықтар:
1. Клиникалық зертханалық диагностика саласындағы зерттеулерді қолдау және жүргізу.

2. Умение проводить расчет и тарификацию прямых материальных затрат на выполнение исследований.
3. Коммуникативные навыки с пациентами и клиническими врачами по интерпретации результатов лабораторных тестов.
4. Навыки управления операционными процессами в лаборатории на преаналитических, аналитических и постаналитических этапах.
5. Навыки лидерства и наставничества.
6. Навыки стратегического планирования - анализ внутренней и внешней среды, swot и pest анализ.
7. Навыки cost effective анализ для лабораторных исследований.
8. Навыки разрешения конфликтов и навыки управления персоналом, формирование привилегий и оценки деятельности персонала.
9. Навыки планирования и расчет штатных единиц для лабораторий.
10. Навыки применения международных инструментов бережливое производство, кайдзен для лабораторий.
11. Навыки бенчмаркинга и маркетинговых исследовании лабораторных услуг.
Знания:
1. Знание Национальных и международных нормативно-правовых актов, регламентирующих деятельность лабораторной службы.
2. Знание Норм и стандартов (ISO 9001, 15189, 17025, 17043, национальных стандартов аккредитации МЗ РК).
3. Знание управления системой менеджмента качества медицинской лаборатории.
4. Знание требований биобезопасности при работе с биоматериалом.
5. Знание требований НПА, методических рекомендаций, методических указаний, стандартов клинических протоколов (клинических руководств).
6. Знание принципов забора (условия получения качественного материала) и подготовки материала для исследования.
7. Знание управления контролем качества лабораторных исследований.
8. Знание факторов, влияющих на результаты анализов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Академическая деятельность в области здравоохранения
Навык 1:
Участие в преподавательской деятельности
Умения:
1. Повышать квалификацию медицинских работников.
2. Проводить мероприятия неформального медицинского образования (мастер-классы, семинары).
3. Участвовать в обучении студентов и резидентов.
4. Участвовать в разработке образовательных программ, материалов и стандартов медицинского образования.
Знания:
1. Принципы разработки и оценки образовательных программ.
2. Принципы формулирования результатов обучения и их оценки.
3. Потребности и уровень подготовки целевой аудитории.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Участие в исследовательской деятельности
Умения:
1. Поддержка и проведение исследований в области клинической лабораторной диагностики.

3) Медицина қызметкері – кәсіптік медициналық білімі бар және медициналық қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға;
4) Медициналық көмектің сапасы – көрсетілетін медициналық көмектің медициналық көмек көрсету стандарттарына сәйкестік деңгейі;
5) Пациент – медициналық көмек көрсетуді қажет ететін ауруының немесе жай-күйінің болуына немесе болмауына қарамастан, медициналық көрсетілетін қызметтердің тұтынушысы болып табылатын (болып табылған) жеке тұлға;
6) Профилактика – аурулардың пайда болуының, аурулардың ерте сатыларда өршуінің алдын алуға және өршіп кеткен асқынуларды, ағзалар мен тіндердің зақымдануын бақылауға бағытталған медициналық және медициналық емес іс-шаралар кешені;
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) АЖХ-10 – Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың 10-шы қайта қараудағы халықаралық статистикалық сыныптамасы
2) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
3) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі
4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы
5) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Клиникалық психология
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86900049
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.9 Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызмет
86.90 Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызмет
86.90.0 Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызмет
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Қазақстан Республикасында медициналық-әлеуметтік көмек көрсету шеңберінде психологиялық көмекті ұйымдастыру және көрсету; "Клиникалық психология" мамандығы шеңберінде пациенттерді психологиялық диагностикалау, психологиялық кеңес беру, психикалық түзету, алдын алу және оңалту, медициналық-әлеуметтік қызмет көрсетудің психологиялық компонентінің көлемі мен сапасына сараптама жасау. Мамандардың біліктілік деңгейінің артуымен әрбір кейінгі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
2) 6.1 Психолог - 6 СБШ-нің деңгейі
3) 6.2 Психолог - 6 СБШ-нің деңгейі

3) медицинский работник – физическое лицо, имеющее профессиональное медицинское образование и осуществляющее медицинскую деятельность;
4) качество медицинской помощи – уровень соответствия оказываемой медицинской помощи стандартам оказания медицинской помощи;
5) пациент – физическое лицо, являющееся (являвшееся) потребителем медицинских услуг независимо от наличия или отсутствия у него заболевания или состояния, требующего оказания медицинской помощи;
6) профилактика – комплекс медицинских и немедицинских мероприятий, направленных на предупреждение возникновения заболеваний, прогрессирования на ранних стадиях болезней и контролирование уже развившихся осложнений, повреждений органов и тканей.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) МКБ-10 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем, десятого пересмотра, единый документ для формирования системы учета заболеваемости и смертности;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
3) МСКО – международная стандартная классификация образования;
4) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Клиническая психология
5. Код профессионального стандарта: Q86900049
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.9 Прочая деятельность в области здравоохранения
86.90 Прочая деятельность в области здравоохранения
86.90.0 Прочая деятельность в области здравоохранения
7. Краткое описание профессионального стандарта: Организация и оказание психологической помощи в рамках медико-социальной помощи в Республике Казахстан; психологическая диагностика, психологическое консультирование, психокоррекция, профилактика и реабилитация пациентов, экспертиза объема и качества психологического компонента медико-социальной помощи услуг в рамках специальности "Клиническая психология". С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
8. Перечень карточек профессий:
1) 6.1 Психолог - 6 уровень ОРК;
2) 6.2 Психолог - 6 уровень ОРК;
3) 6.3 Психолог - 6 уровень ОРК;

4) 6.3 Психолог - 6 СБШ-нің деңгейі
5) 7.1 Психолог - 7 СБШ-нің деңгейі
6) 7.2 Психолог - 7 СБШ-нің деңгейі
7) 7.3 Психолог - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "6.1 Психолог":
Топтың коды:
2634-1
Қызмет атауының коды:
2634-1-004
Кәсіптің атауы:
6.1 Психолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
6.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Медициналық психолог
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Педагогика және психология
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Бакалавриатты 2023 жылға дейін бітірген және 2023 жылға дейін жұмысқа орналастырылған және қазіргі уақытта денсаулық сақтау жүйесінде психолог лауазымында жұмыс істейтін (медициналық ұйымда кемінде 5 жыл үздіксіз еңбек өтілі міндетті болған жағдайда) соңғы 5 жылда міндетті түрде біліктілігін арттыра отырып, кемінде 8 кредит "Психология", "Клиникалық психология" мамандықтары бойынша бакалавр/240 сағат немесе "Педагогика және психология" мамандығы бойынша Бакалавр, сондай-ақ 2023 жылға дейін бакалавриат пен мамандықты бітірген және 2023 жылға дейін жұмысқа орналастырылған және қазіргі уақытта денсаулық сақтау жүйесінде психолог лауазымында жұмыс істейтін (медициналық ұйымда кемінде 5 жыл үздіксіз еңбек өтілі міндетті болған жағдайда) соңғы 5 жылда міндетті түрде біліктілігін арттыра отырып, кемінде 8 кредит жұмыс істейтін адамдар үшін педагогикалық мамандықтар мен әлеуметтік бағыттағы мамандықтар/ 240 сағат немесе медициналық ұйымдарда психолог болып жұмыс істеу үшін көзделген қайта даярлаудың (бастапқы маманданудың) болуы .
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қазақстан Республикасында медициналық-әлеуметтік көмек шеңберінде психологиялық көмек көрсету; тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттерді психологиялық диагностикалау, психологиялық кеңес беру, психокоррекциялау, алдын алу және оңалту.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Психологиялық диагностика.
2. Психологиялық кеңес беру және психологиялық түзету.
3. Психопрофилактика.
4. Сараптамалық клиникалық-психологиялық зерттеу.
5. Есептік құжаттаманы жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Халыққа психологиялық білім беру (психогигиена).
2. Суицидтік мінез-құлықтың алдын алу.
Еңбек функциясы 1:
Психологиялық диагностика.
Дағды 1:
Стационар және МСАК деңгейінде медициналық ұйымдарда білікті көмек көрсету шеңберінде психологиялық зерттеуді жоспарлау, іріктеу және іске асыру
Машықтар:
1. Науқас туралы нозологиялық, синдромдық, әлеуметтік-демографиялық, этномәдени және жеке-психологиялық сипаттамаларды және басқа да анамнестикалық мәліметтерді ескере отырып, психологиялық зерттеуді жоспарлау; зерттеу мақсатына сәйкес келетін психодиагностикалық әдістер мен әдістерді таңдау.
2. Психикалық функцияларды, процестерді, күйлерді; интеллектті; эмоционалды-аффективті, құндылық-мотивациялық, ерікті салаларды; жеке қасиеттерді; психологиялық проблемаларды, психологиялық бейімделу деңгейі мен әдістерін, жеке ресурстарды; психодиагностикалық зерттеу мақсатына және этикалық-деонтологиялық нормаларға сәйкес тұлғааралық қатынастарды психологиялық зерттеуді жүргізу.
3. Психологиялық зерттеу нәтижелерін өңдеуді, сапалық және (немесе) сандық талдауды жүргізу; зерттеу нәтижелерін зерттеудің нақты мақсаты мен міндеттері контекстінде түсіндіру.
4. Психологиялық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібін, ережелерін ескере отырып, құрылымдық қорытынды жасау және ресімдеу.
5. Медициналық персоналды, пациентті (клиентті) және көрсетілетін қызметтердің басқа да тапсырыс берушілерін психологиялық қорытындыны пайдаланушының этикалық-деонтологиялық нормаларын, қажеттіліктері мен жеке ерекшеліктерін ескере отырып, жүргізілген психологиялық диагностиканың нәтижелері туралы ақпаратпен қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Халыққа медициналық және психологиялық көмек көрсетудің ұйымдық-құқықтық негіздерін регламенттейтін заңнамалық актілер мен нормативтік құжаттар.
1. Жалпы психология, клиникалық психология, тұлға психологиясы, жас психологиясы, клиникалық психодиагностика, психологиялық кеңес берудің теориялық және әдіснамалық негіздері.
2. Әр түрлі психикалық аурулардағы психикалық белсенділік пен тұлғаның бұзылуын психодиагностикалық синдромдық талдаудың теориялық негіздері мен принциптері.
3. Пациенттің (клиенттің) психикалық денсаулығының жай-күйін және бейімделу мүмкіндіктерін клиникалық-психологиялық диагностикалау, оның психикалық қызметі мен жеке басының құрылымындағы сақталған және бұзылған буындарды бағалау әдістері мен әдістемелері, сондай-ақ психологиялық деректерді өңдеу әдістері мен принциптері.
4. Психикалық аурулардың, психопатологиялық жағдайлардың, мінез-құлықтың бұзылуының қазіргі клиникалық классификациясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Психологиялық кеңес беру және психологиялық түзету.
Дағды 1:
Медициналық ұйымдарда стационар және МСАК , жеке психогигиена және психологиялық өзін-өзі реттеу деңгейінде білікті көмек көрсету шеңберінде психологиялық кеңес беру мен психологиялық түзетуді ұйымдастыру және жүргізу, тиімді күресу стратегияларын қалыптастыру
Машықтар:
1. Психологиялық көмектің мақсаттарын анықтау үшін қажетті ақпаратты алу және талдау, пациенттердің белгілі бір топтарына нозологиялық, синдромдық және жеке психологиялық сипаттамаларды ескере отырып, жеке психологиялық кеңес беру бағдарламаларын әзірлеу.
2. Аурулардың және (немесе) денсаулыққа байланысты өзге де жағдайлардың алдын алуға қатысты халықтың белгілі бір топтарына (мысалы, халықтың бір-екі санатына - балалар, жасөспірімдер, ересектер) клиникалық - психологиялық көмекті (психологиялық консультация беру, психологиялық түзету) жүзеге асыру.
3. Емдеу, оңалту және дамыту, аурулардың және (немесе) денсаулыққа байланысты өзге де жағдайлардың алдын алу міндеттеріне байланысты халықтың белгілі бір топтарына (мысалы, таңдауға халықтың бір-екі санаты - балалар, жасөспірімдер, ересектер) орындалған клиникалық - психологиялық көмектің процесі мен нәтижелерін талдау және сипаттау, қорытынды мен ұсынымдарды тұжырымдау және ресімдеу олардың нәтижелері.
4. Мамандардың мультидисциплинарлық бригадасының құрамында психологиялық көмекті жүзеге асыру, клиникалық психологтың құзыретіне жатқызылған клиникалық-психологиялық диагностика мәселелері бойынша мультидисциплинарлық бригада мамандарына кеңес беру.
5. Физикалық және психикалық бұзылулардың психологиялық аспектілеріне байланысты мәселелер бойынша пациенттің және оның отбасы мүшелерінің (заңды өкілдерінің) проблемаларына психологиялық кеңес беру және психологиялық түзету жүргізу, пациенттердің сәйкестігіне, тиімді қарым-қатынасқа ықпал ету.
6. Клиенттерге/пациенттерге және олардың отбасы мүшелеріне тиімді сенімді байланыс орнату және қолдау және жанашырлық таныту.
7. Эмоционалды өзін-өзі реттеу дағдыларын меңгеру, рефлексия мен талдау жүргізу, психологиялық дағдыларыңыз бен дағдыларыңызды жетілдіру.
8. Психологиялық көмектің барлық түрлерін көрсетудің этикалық және деонтологиялық принциптерін сақтау.
Білімдер:
1. Халыққа медициналық және психологиялық көмек көрсетудің ұйымдық-құқықтық негіздерін регламенттейтін заңнамалық актілер мен нормативтік құжаттар.
2. Жалпы психологияның, клиникалық психологияның, тұлға психологиясының, жас психологиясының, клиникалық психодиагностиканың, психотерапияның және психологиялық кеңес берудің, психикалық ауруларды психологиялық түзетудің, дезапаптация жағдайларының, мінез-құлықтың бұзылуының теориялық және әдіснамалық негіздері.
3. Нозологиялық, синдромдық және жеке психологиялық сипаттамаларына, сондай-ақ пациенттің (клиенттің) әлеуметтік ұстанымдары мен жасына байланысты клиникалық-психологиялық көмек көрсету ерекшеліктері.
4. Дамудың, емдеудің, оңалтудың, жүйке-психикалық және психосоматикалық аурулардың, химиялық және химиялық емес тәуелділіктің, бейімделу жағдайларының, мінез-құлықтың бұзылуының алдын алудың психологиялық факторлары.
5. Когнитивті және жеке салада пайда болатын психологиялық асқынуларды, жағымсыз реакцияларды, ауытқуларды түзету ерекшеліктері, қауіп факторлары және әдістері.
6. Психологиялық көмек көрсетуді ұйымдастырудың жалпы мәселелері, әртүрлі аурулар, бейімделу жағдайлары, мінез-құлық бұзылыстары, соның ішінде дағдарыстық және экстремалды жағдайларда емдеу және оңалту процесі.
4. Аурулар және (немесе) жағдайлар, оның ішінде дағдарыстық және төтенше жағдайлар кезіндегі емдеу және оңалту процесінің психологиялық аспектілері.
5. Психикалық аурулардың, психопатологиялық жағдайлардың, мінез-құлық бұзылыстарының клиникалық жіктелуі.
6. Әртүрлі аурулар, бейімделу жағдайлары, мінез-құлық бұзылыстары кезінде психологиялық көмекті әзірлеу және іске асыру принциптері.
7. Әртүрлі аурулар, бейімделу жағдайлары, мінез-құлық бұзылыстары кезінде клиникалық-психологиялық көмек көрсетуге көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
8 психологиялық кеңес берудің, психотерапияның және жеке, топтық және отбасылық нысандардағы клиникалық-психологиялық көмектің басқа түрлерінің классикалық және заманауи теорияларының негізгі бағыттарының жалпы, сондай-ақ нақты мақсаттары мен әдістері.

4) 7.1 Психолог - 7 уровень ОРК;
5) 7.2 Психолог - 7 уровень ОРК;
6) 7.3 Психолог - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "6.1 Психолог":
Код группы:
2634-1
Код наименования занятия:
2634-1-004
Наименование профессии:
6.1 Психолог
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
6.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Медицинский психолог
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Педагогика и психология
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Бакалавр по специальностям "Психология", "Клиническая психология" окончивших бакалавриат до 2023 г и трудоустроенные до 2023 года, и в настоящее время работающих в системе здравоохранения в должности психолога (при обязательном условии непрерывного стажа в медицинской организации не менее 5 лет) с обязательным повышением квалификации за последние 5 лет не менее 8 кредитов/240 часов или Бакалавр по специальности "Педагогика и психология", а также педагогические специальности и специальности социального направления для лиц окончивших бакалавриат и специалитет до 2023 г и трудоустроенные до 2023 года, и в настоящее время работающих в системе здравоохранения в должности психолога (при обязательном условии непрерывного стажа в медицинской организации не менее 5 лет) с обязательным повышением квалификации за последние 5 лет не менее 8 кредитов/ 240 часов или наличием переподготовки (первичной специализации) предусмотренной для работы психологом в медицинских организациях .
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Оказание психологической помощи в рамках медико-социальной помощи в Республике Казахстан; психологическая диагностика, психологическое консультирование, психокоррекция, профилактика и реабилитация пациентов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Психологическая диагностика
2. Психологическое консультирование и психологическая коррекция
3. Психопрофилактика
4. Экспертное клинико-психологическое исследование
5. Ведение отчетной документации
Дополнительные трудовые функции:
1. Психологическое просвещение населения (психогигиена)
2. Профилактика суицидальльного поведения
Трудовая функция 1:
Психологическая диагностика
Навык 1:
Планирование, подбор и реализация психологического исследования в рамках оказания квалифицированной помощи в медицинских организациях на уровне стационара и ПМСП
Умения:
1. Планировать психологическое исследование с учетом нозологических, синдромальных, социально-демографических, этнокультуральных и индивидуально-психологических характеристик и других анамнестических сведений о пациенте; подбор комплекса психодиагностических методов и методик, адекватных цели исследования
2. Проводить психологическое исследование психических функций, процессов, состояний; интеллекта; эмоционально-аффективной, ценностно-мотивационной, волевой сфер; свойств личности; психологических проблем, уровня и способов психологической адаптации, личностных ресурсов; межличностных отношений в соответствии с целью психодиагностического исследования и этико-деонтологическими нормами.
3. Проводить обработку, качественный и (или) количественный анализ результатов психологического исследования; интерпретировать результаты исследования в контексте конкретной цели и задач исследования
4. Составлять и оформлять структурированное заключение и психологические рекомендации на его основе с учетом положений, действующих порядков оказания психологической помощи, клинических рекомендаций и с учетом стандартов оказания медицинской помощи в части, касающейся осуществления психологической диагностики и психологической помощи.
5. Обеспечивать медицинский персонал, пациента (клиента) и других заказчиков услуг информацией о результатах проведенной психологической диагностики с учетом этико-деонтологических норм, потребностей и индивидуальных особенностей пользователя психологического заключения
Знания:
1. Законодательные акты и нормативные документы, регламентирующие организационно-правовые основы оказания медицинской и психологической помощи населению.
1. Теоретико-методологические основы общей психологии, клинической психологии, психологии личности, возрастной психологии, клинической психодиагностики, психологического консультирования.
2. Теоретические основы и принципы психодиагностического синдромного анализа нарушений психической деятельности и личности при различных психических заболеваниях.
3. Методы и методики клинико-психологической диагностики состояния психического здоровья и адаптационных возможностей пациента (клиента), оценки сохранных и нарушенных звеньев в структуре его психической деятельности и личности, а также методы и принципы обработки психологических данных
4. Современные клинические классификации психических заболеваний, психопатологических состояний, нарушений поведения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Психологическое консультирование и психологическая коррекция
Навык 1:
Организация и проведение психологического консультирования и психологической коррекции в рамках оказания квалифицированной помощи в медицинских организациях на уровне стационара и ПМСП , личной психогигиены и психологической саморегуляции, формирование эффективных копинг-стратегий
Умения:
1. Получать и анализировать информацию, необходимую для определения целей психологической помощи, разработки индивидуальных и групповых программ психологической помощи с учетом нозологических, синдромальных и индивидуально-психологических характеристик, а также социальных позиций и возраста пациента (клиента)
2. Осуществлять клинико-психологическую помощь (психологическое консультирование, психологическая коррекция) различным группам населения в связи с задачами лечения, реабилитации и развития, профилактики заболеваний и (или) иных связанных со здоровьем состояний.
3. Анализировать и описывать процесс и результаты выполненной клинико-психологической помощи различным группам населения в связи с задачами лечения, реабилитации и развития, профилактики заболеваний и (или) иных связанных со здоровьем состояний, формулирование и оформление заключения и рекомендаций по их результатам
4. Осуществлять психологическую помощь в составе мультидисциплинарной бригады специалистов, консультировать специалистов мультидисциплинарной бригады по отнесенным к компетенции клинического психолога вопросам клинико-психологической диагностики и психологического консультирования, психологической коррекции с учетом нозологических, синдромальных и индивидуально-психологических характеристик, а также социальных позиций и возраста пациентов (клиентов).
5. Проводить психологическое консультирование и психологическую коррекцию пациента и членов его семьи (законных представителей) по вопросам, связанным с психологическими аспектами заболевания / лечением / стрессовой ситуацией; вопросам комплаентного поведения, эффективной коммуникации и иным аспектам психологического информирования
6. Устанавливать и поддерживать эффективный доверительный контакт и проявлять эмпатию к клиентам/пациентам и членами их семей
7. Владеть навыками эмоциональной саморегуляции, проводить рефлексию и анализ, совершенствовать свои психологические навыки и умения
8. Соблюдать этические и деонтологические принципы оказания всех видов психологической помощи
Знания:
1. Законодательные акты и нормативные документы, регламентирующие организационно-правовые основы оказания медицинской и психологической помощи населению
2. Теоретико-методологические основы общей психологии, клинической психологии, психологии личности, возрастной психологии, клинической психодиагностики, психотерапии и психологического консультирования, психологической коррекции психических заболеваний, состояний дезапаптации, нарушений поведения.
3. Особенности оказания клинико-психологической помощи в зависимости от нозологических, синдромальных и индивидуально-психологических характеристик, а также социальных позиций и возраста пациента (клиента).
4. Психологические факторы развития, лечения, реабилитации, профилактики нервно-психических и психосоматических заболеваний, химических и нехимических зависимостей, состояний дезадаптации, нарушений поведения.
5. Специфика, факторы риска и способы коррекции психологических осложнений, нежелательных реакций, отклонений, возникающих в познавательной и личностной сфере.
6. Общие вопросы организации оказания -психологической помощи, лечебного и реабилитационного процесса при различных заболеваниях, состояниях дезадаптации, нарушениях поведения, в том числе, в кризисных и экстремальных ситуациях
4. Психологические аспекты лечебного и реабилитационного процесса при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе в кризисных и экстремальных ситуациях
5. Клинические классификации психических заболеваний, психопатологических состояний, нарушений поведения.
6. Принципы разработки и реализации психологической помощи при различных заболеваниях, состояниях дезадаптации, нарушениях поведения
7. Показания и противопоказания к оказанию клинико-психологической помощи при различных заболеваниях, состояниях дезадаптации, нарушениях поведения
8. Общие, а также специфические цели и методы основных направлений классических и современных теорий психологического консультирования, психотерапии и других видов клинико-психологической помощи в индивидуальной, групповой и семейной формах.

9. Көпсалалы оңалту бригадасы жұмысының негізгі принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Психопрофилактика.
Дағды 1:
Бастапқы және қайталама психопрофилактика (аффективті бұзылуларды, созылмалы стресстік жағдайларды анықтау және түзету)
Машықтар:
1. Психопрофилактикалық іс-шараларды өткізу үшін халықтың негізгі қажеттіліктерін анықтау.
2. Қоршаған ортаның психологиялық қауіпсіздігі мен жайлылығын бақылау нәтижелерін ескере отырып, психологиялық ағарту жоспары мен бағдарламасын әзірлеу.
3. Психологиялық денсаулықтың бұзылуына әкелетін себептердің әсерін болдырмау үшін жеке және топтық форматта өзін-өзі бақылау/күресу стратегияларын жүргізу және оқыту дағдыларын меңгеру.
4. Халық арасында тренингтер өткізу дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Халықты заманауи психологиялық ағартудың пәнін, әсер ету әдістері мен міндеттерін білу (психогигиена).
2. Физикалық және психикалық бұзылулар мен аурулардың психопрофилактикасының деңгейлері мен әдістерін білу.
3. Әр түрлі жас топтарындағы психопрофилактиканың ерекшеліктерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Сараптамалық клиникалық-психологиялық зерттеу.
Дағды 1:
Дәрігерлік-еңбек, психологиялық-педагогикалық, әскери, сот психологиялық-психиатриялық және басқа да сараптама түрлерінің міндеттерін шешуге байланысты психологиялық зерттеу
Машықтар:
1. Дәрігерлік-еңбек, психологиялық-педагогикалық, әскери, сот психологиялық-психиатриялық және басқа да сараптама түрлерінің мақсаттары мен міндеттеріне байланысты клиникалық-психологиялық зерттеудің әдістері мен әдістемелерін қолдану.
2. Сараптама түріне, оның іс жүргізу мәртебесіне, психикалық даму деңгейіне, жынысына, жасына, сараптама жасындағы адамның психикалық жай-күйіне, сараптамаға қатысты оның көзқарастарына байланысты сараптама жасындағы және зерттелетін адамдармен өзара іс-қимыл мен қарым-қатынастың әртүрлі стратегияларын қолдану.
3. ҚР заңнамасының талаптарына сәйкес психологиялық сараптамалық зерттеу жүргізуге және сарапшы немесе маман мәртебесінде қорытынды жасау.
4. Дәрігерлік-еңбек, психологиялық-педагогикалық, әскери, сот психологиялық-психиатриялық және басқа да сараптама түрлерінің міндеттерін шешу үшін сараптамалық-психологиялық зерттеуді тағайындайтын органмен немесе Адаммен және аралас мамандықтардың сарапшыларымен өзара іс-қимыл жасау.
5. Сарапшы немесе маман мәртебесінде қорытынды тұжырымдау және қорытындыларды негіздеу.
6. Психологтың кәсіби этикасы қағидаттарына сәйкес нормативтік-құқықтық актілер, жауапкершілік пен құзыреттілік шекараларын түсіну негізінде сараптамалық шешімдер қабылдау.
7. Қажет болған жағдайда өзінің кәсіби құзыреті шеңберінде сот процесіне және тергеу іс-шараларына (жауап алу кезінде) қатысу.
8. Дәрігерлік-еңбек, психологиялық-педагогикалық, әскери, сот психологиялық-психиатриялық және басқа да сараптама түрлерінің міндеттерін шешуге байланысты психологиялық зерттеу жүргізу рәсімдері мен әдістерін әзірлеу, жетілдіру, бейімдеу және оңтайландыру.
Білімдер:
1. Психологтың қатысуымен сот сараптамаларын жүргізудің заңдық, жас, педагогикалық, дифференциалдық психологиясының негіздерін, теориясы мен әдіснамасын, қылмыстық және азаматтық процестегі сот сараптамаларының пәндік түрлерінің ерекшелігі мен заңды маңызын білу.
2. Міндеттер шеңберінде әскери-дәрігерлік, медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу және сараптамалық психологиялық қорытынды қалыптастыру қағидаларын білу.
3. Қылмыстық және азаматтық процестердегі психологиялық-педагогикалық, әскери, сот психологиялық-психиатриялық және сот сараптамаларының басқа да түрлерінің міндеттерін шешуге байланысты психологиялық сараптамалық зерттеудің негізгі әдістері мен әдістемелері.
4. Қылмыстық және азаматтық процестердегі құқықтық маңызды қабілеттерді, психикалық қасиеттерді, процестерді, жағдайларды анықтаудың сот-психологиялық сараптамалық критерийлері
5. Сараптамалық қызметті жүргізу кезіндегі этикалық қағидаттар.
6. ҚР әртүрлі жүйелеріндегі сараптамалардың әртүрлі түрлерін реттеу бөлігіндегі іс жүргізу заңнамасы
7. Сарапшы (сарапшылар комиссиясы) және маман мәртебесіндегі қорытындының құқықтық салдары бөлігінде қылмыстық, азаматтық, отбасылық құқық, ҚР басқа да заңдары.
8. Дәрігерлік-еңбек, психологиялық-педагогикалық, әскери, сот психологиялық-психиатриялық және басқа да сараптама түрлерінің міндеттерін шешуге байланысты психологиялық зерттеу жүргізудің жаңа және инновациялық әдістері мен рәсімдерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Есептік құжаттаманы жүргізу.
Дағды 1:
Есептік құжаттаманы жүргізу.
Машықтар:
1. Бөлімшенің жеке жұмысы мен қызметін жоспарлау, өз қызметінің көрсеткіштеріне талдау жүргізу.
2. Белгіленген талаптарға сәйкес есептік-есептік құжаттаманы жүргізу.
3. Этика мен ақпараттық қауіпсіздікті сақтай отырып, ақпараттық медициналық жүйелерде құжаттаманы жүргізу.
4. Кәсіби қызмет мәселелері бойынша басқа мамандармен және қызметтермен өзара іс-қимыл жасау.
5. Кәсіби этиканы, ішкі еңбек тәртібінің ережелерін, өртке қарсы қауіпсіздік пен қауіпсіздік техникасын, санитарлық-гигиеналық нормаларды сақтау.
Білімдер:
1. Халыққа психологиялық көмек көрсетудің ұйымдастырушылық-құқықтық негіздерін регламенттейтін заңнамалық актілер мен нормативтік құжаттарды білу.
2. Психологиялық көмекті ұйымдастырудың жалпы мәселелерін білу.
3. Еңбек заңнамасын білу.
4. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын білу.
6. Іскерлік қарым-қатынас, іскерлік хат алмасу этикасы мен психологиясының негіздерін білу.
7. Электрондық құжат айналымын білу.
8. Мемлекеттік тілдің және ұлтаралық қатынас тілінің нормалары мен ережелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Халыққа психологиялық білім беру (психогигиена).
Дағды 1:
Халыққа психологиялық білім беру (психогигиена).
Машықтар:
1. Психологиялық ағарту мәселелері бойынша халықтың, халыққа әлеуметтік қызмет көрсету мекемелерінің өтініштерін талдау.
2. Психологиялық қауіпсіздік пен қоршаған ортаның жайлылығын бақылау нәтижелерін ескере отырып, психологиялық білім беру жоспары мен бағдарламаларын әзірлеу.
3. Халықты психологиялық ағарту мақсатында ақпараттық материалдар жасау.
4. Халықтың психологиялық мәдениетін қалыптастыруға бағытталған іс-шараларды, жобалар мен бағдарламаларды ұйымдастыруды жүзеге асыру.
5. Халық арасында психологиялық ақпараттық-ағарту қызметін жүргізу.
6. Психологиялық ағартудың әртүрлі формалары мен әдістерін, соның ішінде белсенді әдістерді (ойындар, жаттығулар, тренингтер және т.б.) қолдану.
7. Психологиялық білім берудегі коммуникативті, білім беру, этникалық, конфессиялық және басқа кедергілерді жеңу әдістерін қолдану.
8. Психологиялық білім беру және психологиялық қызмет көрсету мүмкіндіктері бойынша жұмыстың нәтижелілігін бағалау үшін құралдарды таңдау және әзірлеу.

9. Основные принципы работы мультидисциплинарной реабилитационной бригады
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Психопрофилактика
Навык 1:
Первичная и вторичная психопрофилактика (выявление и коррекция аффективных расстройств, хронических стрессовых состояий)
Умения:
1. Выявлять основные потребности населения для проведения психопрофилактических мероприятий.
2. Разрабатывать план и программу психологического просвещения с учетом результатов мониторинга психологической безопасности и комфортности среды
3. Владеть навыками проведения и обучения методам самосовладания/ копинг-стратегии в индивидуальном и групповом формате для предотвращения воздействия причин, приводящих к нарушению психологического здоровья
4. Владеть навыком проведения тренингов среди населения
Знания:
1 Знание предмета, методов воздействия и задач современного психологического просвещения населения (психогигиена).
2 Знание уровней и методов психопрофилактики физических и психических расстройств и заболеваний.
3 Знание особенностей психопрофилактики в различных возрастных группах
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Экспертное клинико-психологическое исследование
Навык 1:
психологическое исследование в связи с решением задач врачебно-трудовой, психолого-педагогической, военной, судебной психолого-психиатрической и других видов экспертиз
Умения:
1 Применять методы и методики клинико-психологического исследования в связи с целями и задачами врачебно-трудовой, психолого-педагогической, военной, судебной психолого-психиатрической и других видов экспертиз.
2. Применять различные стратегии взаимодействия и коммуникации с подэкспертными и исследуемыми лицами в зависимости от вида экспертизы, его процессуального статуса, уровня психического развития, пола, возраста, психического состояния подэкспертного лица, его установок по отношению к экспертизе
3 Проводить психологическое экспертное исследование и составлять заключение в статусе эксперта или специалиста в соответствии с требованиями законодательства РК
4 Взаимодействовать с органом или лицом, назначающим экспертно-психологическое исследование, и экспертами смежных специальностей для решения задач врачебно-трудовой, психолого-педагогической, военной, судебной психолого-психиатрической и других видов экспертиз.
5 Формулировать заключение и обосновывать выводы в статусе эксперта или специалиста
6 Принимать экспертные решения на основе нормативно-правовых актов, осознания границ ответственности и компетенций в соответствии с принципами профессиональной этики психолога
7 При необходимости принимать участие в судебном процессе и следственных мероприятиях (при допросе) в рамках своей профессиональной компетенции
8 Разрабатывать, совершенствовать, адаптировать и оптимизировать процедуры и методы проведения психологического исследования в связи с решением задач врачебно-трудовой, психолого-педагогической, военной, судебной психолого-психиатрической и других видов экспертиз
Знания:
1 Знание основ юридической, возрастной, педагогической, дифференциальной психологии, теории и методологии производства судебных экспертиз с участием психолога, специфики и юридического значения предметных видов судебных экспертиз в уголовном и гражданском процесса
2 Знание правил проведения военно-врачебной, медико-социальной экспертизы в рамках задач и формирования экспертного психологического заключения
3 Основные методы и методики психологического экспертного исследования в связи с решением задач психолого-педагогической, военной, судебной психолого-психиатрической и других видов судебных экспертиз в уголовном и гражданском процессах.
4 Судебно-психологические экспертные критерии определения юридически значимых способностей, психических свойств, процессов, состояний в уголовном и гражданском процессах
5 Этические принципы при производстве экспертной деятельности
6 Процессуальное законодательство в части регуляции различных видов экспертиз в различных системах РК
7 Уголовное, гражданское, семейное право, другие законы РК в части правовых последствий заключения в статусе эксперта (комиссии экспертов) и специалиста.
7 Знание новых и инновационных методов и процедур проведения психологического исследования в связи с решением задач врачебно-трудовой, психолого-педагогической, военной, судебной психолого-психиатрической и других видов экспертиз.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 5:
Ведение отчетной документации
Навык 1:
Ведение отчетной документации
Умения:
1. Планировать индивидуальную работу и деятельность подразделения, проводить анализ показателей своей деятельности.
2. Вести учетно-отчетную документацию в соответствии с установленными требованиями
3. Вести документацию в информационных медицинских системах с соблюдением этики и информационной безопасности.
4. Взаимодействовать с другими специалистами и службами по вопросам профессиональной деятельности
5. Соблюдать профессиональную этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-гигиенические нормы
Знания:
1 Знание законодательных актов и нормативных документов, регламентирующих организационно-правовые основы оказания психологической помощи населению.
2. Знание общих вопросов организации психологической помощи.
3. Знание трудового законодательства.
4. Знание правил и норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
6. Знание основ этики и психологии делового общения, деловой переписки,
7. Знание электронного документооборота
8. Знание норм и правил государственного языка и языка межнационального общения
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Психологическое просвещение населения (психогигиена)
Навык 1:
Психологическое просвещение населения (психогигиена)
Умения:
1. Анализировать обращения населения, учреждений социального обслуживания населения по вопросам психологического просвещения
2. Разрабатывать план и программы психологического просвещения с учетом результатов мониторинга психологической безопасности и комфортности среды.
3. Создавать информационные материалы в целях психологического просвещения населения.
4. Осуществлять организацию мероприятий, проектов и программ, ориентированных на формирование психологической культуры населения.
5. Проводить психологическую информационно-просветительскую деятельность среди населения.
6. Использовать разные формы и методы психологического просвещения, в том числе активные методы (игры, упражнения, тренинги и др.).
7. Использовать методы преодоления коммуникативных, образовательных, этнических, конфессиональных и других барьеров в проведении психологического просвещения.
8. Подбирать и разрабатывать инструментарий для оценки результативности работы по психологическому просвещению и возможностям оказания психологических услуг.

9. Этикалық нормалар мен адам құқықтарын бұзбай психологиялық ағартудың тиімділігін бағалау.
10. Ақпаратпен, желілік ресурстармен, ақпараттық жүйелермен және бағдарламалармен жұмыс істеудің заманауи технологияларын қолдану.
Білімдер:
1. Әлеуметтік саланың нақты органдары мен ұйымдары шешетін міндеттер.
2. Әлеуметтік қызмет көрсету тәртібі.
3. Тұлға психологиясы, психодиагностика.
4. Әлеуметтік психология, шағын топтардың психологиясы.
5. Тұрмыстық және отбасылық тәрбиенің ұлттық және аймақтық ерекшеліктері (халықтық дәстүрлер, этномәдени және конфессиялық білім беру ерекшеліктері).
6. Отбасы психологиясы, отбасылық кеңес беру.
7. Жастар қозғалысының заманауи бағыттары.
8. Адам өмірі мен қоршаған орта қауіпсіздігінің негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Суицидтік мінез-құлықтың алдын алу.
Дағды 1:
Суицидтік мінез-құлықтың алдын алу.
Машықтар:
1. Суицидтік тәуекелді бағалау дағдыларын меңгеру, оған суицидтік ойлардың деңгейін, пациенттің жоспары мен ниетін және суицид қаупіне ықпал ететін басқа факторларды бағалау кіреді.
2. Суицидтік мінез-құлық қаупі бар пациенттерді түзетудің тиімді жоспарларын әзірлей және енгізе білу. Бұл когнитивті мінез-құлық терапиясы, диалектикалық мінез-құлық терапиясы және т. б. сияқты әртүрлі араласуларды қамтуы мүмкін.
3. Суицидтік мінез-құлық қаупі бар науқастарға кешенді көмек көрсету үшін басқа медицина қызметкерлерімен, соның ішінде психиатрлармен, алғашқы медициналық көмек дәрігерлерімен және әлеуметтік қызметкерлермен ынтымақтасу.
4. Қажет болса, қауіпсіздікті қамтамасыз ету немесе шұғыл психиатриялық ауруханаға жатқызуды ұйымдастыру жоспарын жасау.
5. Пациенттер мен олардың отбасының суицидтік ойлары мен мінез-құлқын басқарудың дағдыларын, стрессті басқару әдістерін және басқа стратегияларын үйрету.
Білімдер:
1. Суицидтік мінез-құлықтың себептерін, факторларын және қауіп дәрежелерін білу.
2. Суицидтік мінез-құлық қаупі бар науқастарды түзету әдістемесін білу.
3. Қазақстан Республикасы халқының психикалық денсаулығы саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын білу.
4. Жедел суицид дағдарысы жағдайында дағдарысқа араласу әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Этика, деонтология және бағыну ережелерін сақтау.
Денсаулық сақтауды ұйымдастырудың санитариялық-гигиеналық режимінің және қоршаған ортаның эпидемиологиялық қауіпсіздігінің нормаларын сақтау.
Өзін-өзі бақылауды ұйымдастыра білу, жүзеге асыру және өз қызметін үздіксіз жетілдіру.
Кәсіби қызметтің міндеттерін орындаудағы жауапкершілік
Стресске төзімділік.
Эмпатия
Қарым-қатынас
Тиімділік (тез шешім қабылдау мүмкіндігі)
Командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

9. Оценивать результативность психологического просвещения, не нарушая этических норм и прав человека.
10. Применять современные технологии работы с информацией, сетевыми ресурсами, информационными системами и программами
Знания:
1. Задачи, решаемые конкретными органами и организациями социальной сферы.
2. Порядок предоставления социальных услуг.
3. Психология личности, психодиагностика.
4. Социальная психология, психология малых групп.
5. Национальные и региональные особенности быта и семейного воспитания (народные традиции, этнокультурные и конфессиональные особенности воспитания).
6. Психология семьи, консультирования семьи.
7. Современные направления молодежных движений.
8. Основы безопасности жизнедеятельности человека и окружающей среды
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Профилактика суицидальльного поведения
Навык 1:
Профилактика суицидальльного поведения
Умения:
1. Владеть навыками проведения оценки суицидального риска, которые включают оценку уровня суицидальных мыслей, плана и намерения пациента, а также других факторов, которые могут способствовать суицидальному риску.
2. Уметь разрабатывать и внедрять эффективные планы коррекции пациентов с риском суицидального поведения. Это может включать в себя различные вмешательства, такие как когнитивно-поведенческая терапия, диалектическая поведенческая терапия и др.
3. Сотрудничать с другими медицинскими работниками, включая психиатров, врачей первичной медико-санитарной помощи и социальных работников, для оказания комплексной помощи пациентам, подверженным риску суицидального поведения.
4. Разрабатывать план по обеспечению безопасности или организации экстренной психиатрической госпитализации, если это необходимо.
5. Обучать навыкам совладения, методами управления стрессом и другим стратегиям управления суицидальными мыслями и поведением пациентов и их семьи.
Знания:
1. Знать мотивы, факторы и степени риска суицидального поведения
2. Знать методологию коррекции пациентов с риском суицидального поведения.
3. Знать стандарт организации оказания медико-социальной помощи в области психического здоровья населению Республики Казахстан.
4. Знать методы кризисного вмешательства в случае острого суицидального кризиса.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Соблюдение правил этики, деонтологии и субординации.
Соблюдение норм санитарно-гигиенического режима организации здравоохранения и эпидемиологической безопасности окружающей среды.
Умение организовывать, осуществлять самоконтроль и непрерывного совершенствовать свою деятельность.
Ответственность в выполнении задач профессиональной деятельности
Стрессоустойчивость.
Эмпатия
Коммуникабельность
Оперативность (умение быстро принимать решения)
Умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов:

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2023 жылғы 30 наурыздағы № 49 бұйрығы "Қазақстан Республикасында медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 наурызда № 32160 болып тіркелді)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Клиникалық психолог
11. Кәсіптің карточкасы "6.2 Психолог":
Топтың коды:
2634-1
Қызмет атауының коды:
2634-1-004
Кәсіптің атауы:
6.2 Психолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
6.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Медициналық психолог
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Педагогика және психология
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Бакалавриатты 2023 жылға дейін бітірген және 2023 жылға дейін жұмысқа орналастырылған және қазіргі уақытта денсаулық сақтау жүйесінде психолог лауазымында (медициналық ұйымда кемінде 10 жыл үздіксіз еңбек өтілі міндетті болған жағдайда) соңғы 5 жылда міндетті түрде біліктілігін арттыра отырып, кемінде 8 кредит жұмыс істейтін "Психология", "Клиникалық психология" мамандықтары бойынша бакалавр/ 240 сағат және соңғы 10 жыл ішінде біліктілікті арттыру бойынша тиісті сағаттардың болуы, "Педагогика және психология" мамандығы бойынша психолог (кемінде 16 кредит/ 480 сағат) немесе бакалавр, сондай-ақ 2023 жылға дейін бакалавриат пен мамандықты бітірген және 2023 жылға дейін жұмысқа орналасқан адамдар үшін педагогикалық мамандықтар мен әлеуметтік бағыттағы мамандықтар бойынша психолог болып жұмыс істеу үшін көзделген, және қазіргі уақытта денсаулық сақтау жүйесінде психолог лауазымында (медициналық ұйымда кемінде 10 жыл үздіксіз еңбек өтілі міндетті болған жағдайда) және әрбір 5 жыл сайын кемінде 8 кредит/240 сағат міндетті түрде біліктілігін арттыра отырып және психолог болып жұмыс істеу үшін көзделген соңғы 10 жыл ішінде біліктілігін арттыру немесе қайта даярлау бойынша тиісті сағаттардың болуы медициналық ұйымдарда (ДК кемінде 16 кредит/ 480 сағат немесе қайта даярлау /бастапқы мамандандыру).
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:

Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 49 "Об утверждении Стандарта организации оказания первичной медико-санитарной помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2023 года № 32160)
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Психолог
10. Карточка профессии "6.2 Психолог":
Код группы:
2634-1
Код наименования занятия:
2634-1-004
Наименование профессии:
6.2 Психолог
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
6.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Медицинский психолог
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Педагогика и психология
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Бакалавр по специальностям "Психология", "Клиническая психология", окончивших бакалавриат до 2023 г и трудоустроенные до 2023 года, и в настоящее время работающих в системе здравоохранения в должности психолога (при обязательном условии непрерывного стажа в медицинской организации не менее 10 лет) с обязательным повышением квалификации за последние 5 лет не менее 8 кредитов/240 часов и наличием соответствующих часов по повышению квалификации в течение последних 10 лет, предусмотренных для работы психологом в медицинских организациях (не менее 16 кредитов/ 480 часов) или Бакалавр по специальности "Педагогика и психология", а также педагогические специальности и специальности социального направления для лиц окончивших бакалавриат и специалитет до 2023 г и трудоустроенные до 2023 года, и в настоящее время работающих в системе здравоохранения в должности психолога (при обязательном условии непрерывного стажа в медицинской организации не менее 10 лет) и с обязательным повышением квалификации каждые 5 лет не менее 8 кредитов/240 часов и наличием соответствующих часов по повышению квалификации или переподготовке в течение последних 10 лет, предусмотренных для работы психологом в медицинских организациях (ПК не менее 16 кредитов/ 480 часов или переподготовка /первичная специализации).
Связь с неформальным и информальным образованием:

10. Ақпаратпен, желілік ресурстармен, ақпараттық жүйелермен және бағдарламалармен жұмыс істеудің заманауи технологияларын қолдану.
Білімдер:
1. Әлеуметтік саланың нақты органдары мен ұйымдары шешетін міндеттер.
2. Әлеуметтік қызмет көрсету тәртібі.
3. Тұлға психологиясы, психодиагностика.
4. Әлеуметтік психология, шағын топтардың психологиясы.
5. Тұрмыстық және отбасылық тәрбиенің ұлттық және аймақтық ерекшеліктері (халықтық дәстүрлер, этномәдени және конфессиялық білім беру ерекшеліктері).
6. Отбасы психологиясы, отбасылық кеңес беру.
7. Жастар қозғалысының заманауи бағыттары.
8. Адам өмірі мен қоршаған орта қауіпсіздігінің негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Суицидтік мінез-құлықтың алдын алу.
Дағды 1:
Суицидтік мінез-құлықтың алдын алу.
Машықтар:
1. Суицидтік тәуекелді бағалау дағдыларын меңгеру, оған суицидтік ойлардың деңгейін, пациенттің жоспары мен ниетін және суицид қаупіне ықпал ететін басқа факторларды бағалау кіреді.
2. Суицидтік мінез-құлық қаупі бар науқастарды түзетудің тиімді жоспарларын әзірлеу және енгізу. Бұл когнитивті мінез-құлық терапиясы, диалектикалық мінез-құлық терапиясы немесе басқа дәлелді тәсілдер сияқты әртүрлі араласуларды қамтуы мүмкін.
3. Суицидтік мінез-құлық қаупі бар науқастарға кешенді көмек көрсету үшін басқа медицина қызметкерлерімен, соның ішінде психиатрлармен, алғашқы медициналық көмек дәрігерлерімен және әлеуметтік қызметкерлермен ынтымақтасу.
4. Қажет болса, қауіпсіздікті қамтамасыз ету немесе шұғыл психиатриялық ауруханаға жатқызуды ұйымдастыру жоспарын жасау.
5. Пациенттер мен олардың отбасының суицидтік ойлары мен мінез-құлқын басқарудың күресу дағдыларын, стрессті басқару әдістерін және басқа стратегияларын үйрету.
Білімдер:
1. Тәуекел факторларын, сондай-ақ суицидтік мінез-құлықтың суицидтік тәуекел дәрежесін білу.
2. Суицидтік мінез-құлық қаупі бар науқастарды түзету жоспарларын білу.
3. Қазақстан Республикасы халқының психикалық денсаулығы саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын білу.
4. Жедел суицид дағдарысы кезінде қажет болуы мүмкін дағдарысқа араласу әдістерін білу.
5. Суицид қаупі бар науқастарды қолдау әдістері туралы білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 3:
Созылмалы стресстік жағдайлардың алдын алу.
Дағды 1:
Созылмалы стресстік жағдайлардың алдын алу.
Машықтар:
1. Клиентпен / пациентпен және олардың отбасы мүшелерімен тиімді сенімді байланыс орнату және қолдау.

10. Применять современные технологии работы с информацией, сетевыми ресурсами, информационными системами и программами
Знания:
1. Задачи, решаемые конкретными органами и организациями социальной сферы.
2. Порядок предоставления социальных услуг.
3. Психология личности, психодиагностика.
4. Социальная психология, психология малых групп.
5. Национальные и региональные особенности быта и семейного воспитания (народные традиции, этнокультурные и конфессиональные особенности воспитания).
6. Психология семьи, консультирования семьи.
7. Современные направления молодежных движений.
8. Основы безопасности жизнедеятельности человека и окружающей среды
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Профилактика суицидальльного поведения
Навык 1:
Профилактика суицидальльного поведения
Умения:
1. Владеть навыками проведения оценки суицидального риска, которые включают оценку уровня суицидальных мыслей, плана и намерения пациента, а также других факторов, которые могут способствовать суицидальному риску.
2. Разрабатывать и внедрять эффективные планы коррекции пациентов с риском суицидального поведения. Это может включать в себя различные вмешательства, такие как когнитивно-поведенческая терапия, диалектическая поведенческая терапия или другие подходы, основанные на фактических данных.
3. Сотрудничать с другими медицинскими работниками, включая психиатров, врачей первичной медико-санитарной помощи и социальных работников, для оказания комплексной помощи пациентам, подверженным риску суицидального поведения.
4. Разрабатывать план по обеспечению безопасности или организации экстренной психиатрической госпитализации, если это необходимо.
5. Обучать навыкам совладения, методами управления стрессом и другим стратегиям управления суицидальными мыслями и поведением пациентов и их семьи.
Знания:
1. Знать факторы риска, а также степени суицидального риска суицидального поведения.
2. Знать планы коррекции пациентов с риском суицидального поведения.
3. Знать стандарт организации оказания медико-социальной помощи в области психического здоровья населению Республики Казахстан.
4. Знать методы кризисного вмешательства, которые могут потребоваться в случае острого суицидального кризиса.
5. Знать о методах поддержки пациентов с риском самоубийства.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 3:
Профилактика хронических стрессовых состояний
Навык 1:
Профилактика хронических стрессовых состояний
Умения:
1. Устанавливать и поддерживать эффективный доверительный контакт с клиентом/пациентом и членами их семей

Бакалавриатты 2023 жылға дейін бітірген және 2023 жылға дейін жұмысқа орналастырылған және қазіргі уақытта денсаулық сақтау жүйесінде психолог лауазымында (медициналық ұйымда кемінде 15 жыл үздіксіз еңбек өтілі міндетті болған жағдайда) соңғы 5 жылда міндетті түрде біліктілігін арттыра отырып, кемінде 8 кредит жұмыс істейтін "Психология", "Клиникалық психология" мамандықтары бойынша бакалавр/ 240 сағат және соңғы 15 жыл ішінде біліктілікті арттыру бойынша тиісті сағаттардың болуы, "Педагогика және психология" мамандығы бойынша психолог (кемінде 24 кредит/ 720 сағат) немесе бакалавр, сондай-ақ 2023 жылға дейін бакалавриат пен мамандықты бітірген және 2023 жылға дейін жұмысқа орналасқан адамдар үшін педагогикалық мамандықтар мен әлеуметтік бағыттағы мамандықтар бойынша психолог болып жұмыс істеу үшін көзделген, және қазіргі уақытта денсаулық сақтау жүйесінде психолог лауазымында (медициналық ұйымда кемінде 15 жыл үздіксіз еңбек өтілі міндетті болған жағдайда) және әрбір 5 жыл сайын кемінде 8 кредит/240 сағат міндетті түрде біліктілігін арттыра отырып және психолог болып жұмыс істеу үшін көзделген соңғы 15 жыл ішінде біліктілігін арттыру немесе қайта даярлау бойынша тиісті сағаттардың болуы медициналық ұйымдарда (ДК кемінде 24 кредит/ 720 сағат немесе қайта даярлау /бастапқы мамандандыру).
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ 6.3 кіші деңгейінің біліктілігін арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қазақстан Республикасында медициналық-әлеуметтік көмек шеңберінде психологиялық көмекті ұйымдастыру және көрсету; психологиялық диагностика, психологиялық кеңес беру, психокоррекция, пациенттердің профилактикасы және оңалту, "Психология"мамандануы шеңберінде медициналық-әлеуметтік көмектің психологиялық компонентінің көлемі мен сапасына сараптама жасау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Психологиялық диагностика.
2. Психологиялық кеңес беру және психологиялық түзету.
3. Психопрофилактика.
4. Сараптамалық клиникалық-психологиялық зерттеу.
5. Медициналық ұйымның психологиялық қызметінің қызметін ұйымдастыру.
6. Есептік құжаттаманы жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Халыққа психологиялық білім беру (психогигиена).
2. Суицидтік мінез-құлықтың алдын алу.
3. Созылмалы стресстік жағдайлардың алдын алу.
Еңбек функциясы 1:
Психологиялық диагностика.
Дағды 1:
Стационар және МСАК деңгейінде медициналық ұйымдарда білікті көмек көрсету шеңберінде психологиялық зерттеуді жоспарлау, іріктеу және іске асыру
Машықтар:
1. Науқас туралы нозологиялық, синдромдық, әлеуметтік-демографиялық, этномәдени және жеке-психологиялық сипаттамаларды және басқа да анамнестикалық мәліметтерді ескере отырып, психологиялық зерттеуді жоспарлау; зерттеу мақсатына сәйкес келетін психодиагностикалық әдістер мен әдістер кешенін таңдау.
2. Процестерге, күйлерге; интеллектке; эмоционалды-аффективті, құндылық-мотивациялық, ерікті салаларға; жеке қасиеттерге; психологиялық проблемаларға, психологиялық бейімделу деңгейі мен әдістеріне, жеке ресурстарға; психодиагностикалық зерттеу мақсатына және этикалық-деонтологиялық нормаларға сәйкес тұлғааралық қатынастарға психологиялық зерттеу жүргізу.
3. Психологиялық зерттеу нәтижелерін өңдеуді, сапалық және (немесе) сандық талдауды жүргізу; зерттеу нәтижелерін зерттеудің нақты мақсаты мен міндеттері контекстінде түсіндіру.
4. Психологиялық көмек көрсетудің ережелерін, қолданыстағы тәртібін, клиникалық ұсынымдарды ескере отырып және психологиялық диагностика мен психологиялық көмекті жүзеге асыруға қатысты бөлігінде медициналық көмек көрсету стандарттарын ескере отырып, оның негізінде құрылымдық қорытынды мен психологиялық ұсынымдарды жасау және ресімдеу.
5. Медициналық персоналды, пациентті (клиентті) және көрсетілетін қызметтердің басқа да тапсырыс берушілерін психологиялық қорытындыны пайдаланушының этикалық-деонтологиялық нормаларын, қажеттіліктері мен жеке ерекшеліктерін ескере отырып, жүргізілген психологиялық диагностиканың нәтижелері туралы ақпаратпен қамтамасыз ету.
6. Пациенттің нозологиялық, синдромдық, әлеуметтік-демографиялық, этномәдени және жеке-психологиялық сипаттамаларын, сондай-ақ психикалық денсаулық саласындағы өзекті міндеттерді ескере отырып, психологиялық диагностиканың рәсімдері мен әдістерін әзірлеу, аудару, бейімдеу және жетілдіру.
Білімдер:
1. Халыққа медициналық және психологиялық көмек көрсетудің ұйымдық-құқықтық негіздерін регламенттейтін заңнамалық актілер мен нормативтік құжаттар.
2. Жалпы психология, клиникалық психология, тұлға психологиясы, жас психологиясы, клиникалық психодиагностика, психологиялық кеңес берудің теориялық және әдіснамалық негіздері.
3. Әр түрлі психикалық аурулардағы психикалық белсенділік пен тұлғаның бұзылуын психодиагностикалық синдромдық талдаудың теориялық негіздері мен принциптері.
4. Пациенттің (клиенттің) психикалық денсаулығының жай-күйін және бейімделу мүмкіндіктерін клиникалық-психологиялық диагностикалау, оның психикалық қызметі мен жеке басының құрылымындағы сақталған және бұзылған буындарды бағалау әдістері мен әдістемелері, сондай-ақ психологиялық деректерді өңдеу әдістері мен принциптері.
5. Психикалық аурулардың, психопатологиялық жағдайлардың, мінез-құлықтың бұзылуының қазіргі клиникалық классификациясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Психологиялық кеңес беру және психологиялық түзету.
Дағды 1:
Стационар және МСАК деңгейінде медициналық ұйымдарда білікті көмекті ұйымдастыру және жүргізу, әртүрлі жас топтарындағы психикалық және соматоформалық және психосоматикалық бұзылулардың пайда болуының психологиялық тетіктерімен байланысты психологиялық жай-күйді түзету
Машықтар:
1. Психологиялық көмектің мақсаттарын айқындау, психологиялық көмектің жеке және топтық бағдарламаларын әзірлеу және нозологиялық, синдромдық және жеке-психологиялық сипаттамаларды, сондай-ақ пациенттің (клиенттің)әлеуметтік ұстанымдары мен жасын ескере отырып, жергілікті, облыстық, республикалық деңгейлерде халықтың әртүрлі топтарына психологиялық көмекті ұйымдастыру үшін қажетті ақпаратты алу және талдау.
2. Психикалық денсаулық саласындағы жергілікті, облыстық, республикалық бағдарламалар шеңберінде ауруларды және (немесе) денсаулыққа байланысты өзге де жағдайларды емдеу, оңалту және дамыту, алдын алу міндеттеріне байланысты халықтың әртүрлі топтарына жеке және топтық форматтарда клиникалық-психологиялық көмекті (психологиялық консультация беру, психологиялық түзету) жүзеге асыру.
3. Психикалық денсаулық саласындағы жергілікті, облыстық, республикалық бағдарламалар шеңберінде ауруларды және (немесе) денсаулыққа байланысты өзге де жағдайларды емдеу, оңалту және дамыту, алдын алу міндеттеріне байланысты орындалған клиникалық-психологиялық көмектің, оның ішінде бөлімше қызметкерлерінің (басқа психологтардың) халықтың әртүрлі топтарына жүргізген процесі мен нәтижелерін талдау және сипаттау.
4. Мамандардың мультидисциплинарлық бригадасы құрамында психологиялық көмекті жүзеге асыру, мультидисциплинарлық бригада мамандарына клиникалық психологтың құзыретіне жатқызылған клиникалық-психологиялық диагностика және нозологиялық, синдромдық және жеке-психологиялық сипаттамаларын, сондай-ақ әлеуметтік ұстанымдары мен жасын ескере отырып, пациенттерге клиникалық-психологиялық көмек көрсету мәселелері бойынша консультация беру.
5. Науқастың және оның отбасы мүшелерінің (заңды өкілдерінің) аурудың / емдеудің / стресстік жағдайдың психологиялық аспектілеріне; комплаенс мінез-құлқына, тиімді қарым-қатынасына және психологиялық ақпараттандырудың өзге де аспектілеріне байланысты мәселелер бойынша психологиялық кеңес беру және психологиялық түзету, жергілікті, облыстық, республикалық деңгейде психологиялық көмек бағдарламаларын (консультация беру, психологиялық түзету) әзірлеу, бағалау және мониторингілеу.
6. Клиенттерге/пациенттерге және олардың отбасы мүшелеріне тиімді сенімді байланыс орнату және қолдау және жанашырлық таныту.

Бакалавр по специальностям "Психология", "Клиническая психология", окончивших бакалавриат до 2023 г и трудоустроенные до 2023 года, и в настоящее время работающих в системе здравоохранения в должности психолога (при обязательном условии непрерывного стажа в медицинской организации не менее 15 лет) с обязательным повышением квалификации за последние 5 лет не менее 8 кредитов/240 часов и наличием соответствующих часов по повышению квалификации в течение последних 15 лет, предусмотренных для работы психологом в медицинских организациях (не менее 24 кредитов/ 720 часов) или Бакалавр по специальности "Педагогика и психология", а также педагогические специальности и специальности социального направления для лиц окончивших бакалавриат и специалитет до 2023 г и трудоустроенные до 2023 года, и в настоящее время работающих в системе здравоохранения в должности психолога (при обязательном условии непрерывного стажа в медицинской организации не менее 15 лет) и с обязательным повышением квалификации каждые 5 лет не менее 8 кредитов/240 часов и наличием соответствующих часов по повышению квалификации или переподготовке в течение последних 15 лет, предусмотренных для работы психологом в медицинских организациях (ПК не менее 24 кредитов/ 720 часов или переподготовка /первичная специализации).
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 6.3 ОРК соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание психологической помощи в рамках медико-социальной помощи в Республике Казахстан; психологическая диагностика, психологическое консультирование, психокоррекция, профилактика и реабилитация пациентов, экспертиза объема и качества психологического компонента медико-социальной помощи услуг в рамках специализации "Психология".
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Психологическая диагностика
2. Психологическое консультирование и психологическая коррекция
3. Психопрофилактика
4. Экспертное клинико-психологическое исследование
5. Организация деятельности психологической службы медицинской организации
6. Ведение отчетной документации
Дополнительные трудовые функции:
1. Психологическое просвещение населения (психогигиена)
2. Профилактика суицидальльного поведения
3. Профилактика хронических стрессовых состояний
Трудовая функция 1:
Психологическая диагностика
Навык 1:
Планирование, подбор и реализация психологического исследования в рамках оказания квалифицированной помощи в медицинских организациях на уровне стационара и ПМСП
Умения:
1. Планировать психологическое исследование с учетом нозологических, синдромальных, социально-демографических, этнокультуральных и индивидуально-психологических характеристик и других анамнестических сведений о пациенте; подбор комплекса психодиагностических методов и методик, адекватных цели исследования
2. Проводить психологическое исследование процессов, состояний; интеллекта; эмоционально-аффективной, ценностно-мотивационной, волевой сфер; свойств личности; психологических проблем, уровня и способов психологической адаптации, личностных ресурсов; межличностных отношений соответствии с целью психодиагностического исследования и этико-деонтологическими нормами.
3. Проводить обработку, качественный и (или) количественный анализ результатов психологического исследования; интерпретировать результаты исследования в контексте конкретной цели и задач исследования
4 Составлять и оформлять структурированное заключение и психологические рекомендации на его основе с учетом положений, действующих порядков оказания психологической помощи, клинических рекомендаций и с учетом стандартов оказания медицинской помощи в части, касающейся осуществления психологической диагностики и психологической помощи.
5 Обеспечивать медицинский персонал, пациента (клиента) и других заказчиков услуг информацией о результатах проведенной психологической диагностики с учетом этико-деонтологических норм, потребностей и индивидуальных особенностей пользователя психологического заключения
6 Разрабатывать, переводить, адаптировать и совершенствовать процедуры и методы психологической диагностики с учетом нозологических, синдромальных, социально-демографических, этнокультуральных и индивидуально-психологических характеристик пациента, а также актуальных задач в области психического здоровья
Знания:
1. Законодательные акты и нормативные документы, регламентирующие организационно-правовые основы оказания медицинской и психологической помощи населению.
2. Теоретико-методологические основы общей психологии, клинической психологии, психологии личности, возрастной психологии, клинической психодиагностики, психологического консультирования.
3. Теоретические основы и принципы психодиагностического синдромного анализа нарушений психической деятельности и личности при различных психических заболеваниях.
4. Методы и методики клинико-психологической диагностики состояния психического здоровья и адаптационных возможностей пациента (клиента), оценки сохранных и нарушенных звеньев в структуре его психической деятельности и личности, а также методы и принципы обработки психологических данных
5. Современные клинические классификации психических заболеваний, психопатологических состояний, нарушений поведения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Психологическое консультирование и психологическая коррекция
Навык 1:
Организация и проведение квалифицированной помощи в медицинских организациях на уровне стационара и ПМСП, Коррекция психологических состояний, связанных с психологическими механизмами возникновения психических и соматоформных и психосоматических расстройств разных возрастных групп
Умения:
1. Получать и анализировать информацию, необходимую для определения целей психологической помощи, разработки индивидуальных и групповых программ психологической помощи и организации психологической помощи различным группам населения на местном, областном, республиканском уровнях учетом нозологических, синдромальных и индивидуально-психологических характеристик, а также социальных позиций и возраста пациента (клиента)
2. Осуществлять клинико-психологическую помощь (психологическое консультирование, психологическая коррекция) различным группам населения в индивидуальном и групповом форматах в связи с задачами лечения, реабилитации и развития, профилактики заболеваний и (или) иных связанных со здоровьем состояний в рамках местных, областных, республиканских программ в области психического здоровья
3. Анализировать и описывать процесс и результаты выполненной клинико-психологической помощи, в том числе проведенной сотрудниками подразделения (другими психологами) различным группам населения в связи с задачами лечения, реабилитации и развития, профилактики заболеваний и (или) иных связанных со здоровьем состояний в рамках местных, областных, республиканских программ в области психического здоровья
4. Осуществлять психологическую помощь в составе мультидисциплинарной бригады специалистов, консультировать специалистов мультидисциплинарной бригады по отнесенным к компетенции клинического психолога вопросам клинико-психологической диагностики и клинико-психологической помощи пациентам с учетом нозологических, синдромальных и индивидуально-психологических характеристик, а также социальных позиций и возраста.
5. Психологическое консультирование и психологическая коррекция пациента и членов его семьи (законных представителей) по вопросам, связанным с психологическими аспектами заболевания / лечением / стрессовой ситуациии; комплаентного поведения, эффективной коммуникации и иных аспектов психологического информирования, разработка, оценка и мониторинг программ психологической помощи (консультирование, психологическая коррекция) на местном, областном, республиканском уровне
6. Устанавливать и поддерживать эффективный доверительный контакт и проявлять эмпатию к клиентам/пациентам и членам их семей

7. Эмоционалды өзін-өзі реттеу дағдыларын меңгеру, рефлексия мен талдау жүргізу, психологиялық дағдыларыңыз бен дағдыларыңызды жетілдіру.
8. Психологиялық көмектің барлық түрлерін көрсетудің этикалық және деонтологиялық принциптерін сақтау.
9. Халықтың әртүрлі топтары үшін психологиялық көмек көрсету (психологиялық кеңес беру, психологиялық түзету) бағдарламаларын әзірлеу, жетілдіру, бейімдеу және жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Халыққа медициналық және психологиялық көмек көрсетудің ұйымдық-құқықтық негіздерін регламенттейтін заңнамалық актілер мен нормативтік құжаттар.
2. Жалпы психологияның, клиникалық психологияның, тұлға психологиясының, жас психологиясының, клиникалық психодиагностиканың, психотерапияның және психологиялық кеңес берудің, психикалық ауруларды психологиялық түзетудің, дезапаптация жағдайларының, мінез-құлықтың бұзылуының теориялық және әдіснамалық негіздері.
3. Нозологиялық, синдромдық және жеке психологиялық сипаттамаларына, сондай-ақ пациенттің (клиенттің) әлеуметтік ұстанымдары мен жасына байланысты клиникалық-психологиялық көмек көрсету ерекшеліктері.
4. Дамудың, емдеудің, оңалтудың, жүйке-психикалық және психосоматикалық аурулардың, химиялық және химиялық емес тәуелділіктің, бейімделу жағдайларының, мінез-құлықтың бұзылуының алдын алудың психологиялық факторлары.
5. Когнитивті және жеке салада пайда болатын психологиялық асқынуларды, жағымсыз реакцияларды, ауытқуларды түзету ерекшеліктері, қауіп факторлары және әдістері.
6. Психологиялық көмек көрсетуді ұйымдастырудың жалпы мәселелері, әртүрлі аурулар, бейімделу жағдайлары, мінез-құлық бұзылыстары, соның ішінде дағдарыстық және экстремалды жағдайларда емдеу және оңалту процесі.
4. Аурулар және (немесе) жағдайлар, оның ішінде дағдарыстық және төтенше жағдайлар кезіндегі емдеу және оңалту процесінің психологиялық аспектілері.
5. Психикалық аурулардың, психопатологиялық жағдайлардың, мінез-құлық бұзылыстарының клиникалық жіктелуі.
6. Әртүрлі аурулар, бейімделу жағдайлары, мінез-құлық бұзылыстары кезінде психологиялық көмекті әзірлеу және іске асыру принциптері.
7. Әртүрлі аурулар, бейімделу жағдайлары, мінез-құлық бұзылыстары кезінде клиникалық-психологиялық көмек көрсетуге көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
8 психологиялық кеңес берудің, психотерапияның және жеке, топтық және отбасылық нысандардағы клиникалық-психологиялық көмектің басқа түрлерінің классикалық және заманауи теорияларының негізгі бағыттарының Жалпы, сондай-ақ нақты мақсаттары мен әдістері.
9. Көпсалалы оңалту бригадасы жұмысының негізгі принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Психопрофилактика.
Дағды 1:
Бастапқы, екінші және үшінші психопрофилактика.
Машықтар:
1. Психопрофилактикалық іс-шараларды өткізу үшін халықтың негізгі қажеттіліктерін анықтау.
2. Қоршаған ортаның психологиялық қауіпсіздігі мен жайлылығын бақылау нәтижелерін ескере отырып, психологиялық ағарту жоспары мен бағдарламасын әзірлеу.
3. Психосоматикалық, психикалық бұзылулар мен созылмалы стресстік жағдайлардың психопрофилактикасы (бастапқы, қайталама) мақсатында жеке және топтық форматта өзін-өзі игеру/ күресу стратегиясын жүргізу және оқыту дағдыларын меңгеру.
4. Халық пен медициналық персонал арасында тренингтер өткізу дағдысын меңгеру.
Білімдер:
1. Халықты заманауи психологиялық ағартудың пәнін, әсер ету әдістері мен міндеттерін білу (психогигиена).
2. Физикалық және психикалық бұзылулар мен аурулардың психопрофилактикасының деңгейлері мен әдістерін білу.
3. Әр түрлі жас топтарындағы психопрофилактиканың ерекшеліктерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Сараптамалық клиникалық-психологиялық зерттеу.
Дағды 1:
Дәрігерлік-еңбек, психологиялық-педагогикалық, әскери, сот психологиялық-психиатриялық және басқа да сараптама түрлерінің міндеттерін шешуге байланысты психологиялық зерттеу
Машықтар:
1. Дәрігерлік-еңбек, психологиялық-педагогикалық, әскери, сот психологиялық-психиатриялық және басқа да сараптама түрлерінің мақсаттары мен міндеттеріне байланысты клиникалық-психологиялық зерттеудің әдістері мен әдістемелерін қолдану.
2. Сараптама түріне, оның іс жүргізу мәртебесіне, психикалық даму деңгейіне, жынысына, жасына, сараптама жасындағы адамның психикалық жай-күйіне, сараптамаға қатысты оның көзқарастарына байланысты сараптама жасындағы және зерттелетін адамдармен өзара іс-қимыл мен қарым-қатынастың әртүрлі стратегияларын қолдану.
3. ҚР заңнамасының талаптарына сәйкес сарапшы немесе маман мәртебесінде психологиялық сараптамалық зерттеу жүргізу және қорытынды жасау.
4. Дәрігерлік-еңбек, психологиялық-педагогикалық, әскери, сот психологиялық-психиатриялық және басқа да сараптама түрлерінің міндеттерін шешу үшін сараптамалық-психологиялық зерттеуді тағайындайтын органмен немесе адаммен және аралас мамандықтардың сарапшыларымен өзара іс-қимыл жасау.
5. Сарапшы немесе маман мәртебесінде қорытынды тұжырымдау және қорытындыларды негіздеу.
6. Психологтың кәсіби этикасы қағидаттарына сәйкес нормативтік-құқықтық актілер, жауапкершілік пен құзыреттілік шекараларын түсіну негізінде сараптамалық шешімдер қабылдау.

7. Владеть навыками эмоциональной саморегуляции, проводить рефлексию и анализ, совершенствовать свои психологические навыки и умения
8. Соблюдать этические и деонтологические принципы оказания всех видов психологической помощи
9. Разрабатывать, совершенствовать, адаптировать и осуществлять программы оказания психологической помощи (психологическое консультирование, психологическая коррекция) для разных групп населения
Знания:
1. Законодательные акты и нормативные документы, регламентирующие организационно-правовые основы оказания медицинской и психологической помощи населению
2. Теоретико-методологические основы общей психологии, клинической психологии, психологии личности, возрастной психологии, клинической психодиагностики, психотерапии и психологического консультирования, психологической коррекции психических заболеваний, состояний дезадаптации, нарушений поведения.
3. Особенности оказания клинико-психологической помощи в зависимости от нозологических, синдромальных и индивидуально-психологических характеристик, а также социальных позиций и возраста пациента (клиента).
4. Психологические факторы развития, лечения, реабилитации, профилактики нервно-психических и психосоматических заболеваний, химических и нехимических зависимостей, состояний дезадаптации, нарушений поведения.
5. Специфика, факторы риска и способы коррекции психологических осложнений, нежелательных реакций, отклонений, возникающих в познавательной и личностной сфере.
6. Общие вопросы организации оказания психологической помощи, лечебного и реабилитационного процесса при различных заболеваниях, состояниях дезадаптации, нарушениях поведения, в том числе, в кризисных и экстремальных ситуациях
4. Психологические аспекты лечебного и реабилитационного процесса при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе в кризисных и экстремальных ситуациях
5. Клинические классификации психических заболеваний, психопатологических состояний, нарушений поведения.
6. Принципы разработки и реализации психологической помощи при различных заболеваниях, состояниях дезадаптации, нарушениях поведения
7. Показания и противопоказания к оказанию клинико-психологической помощи при различных заболеваниях, состояниях дезадаптации, нарушениях поведения
8. Общие, а также специфические цели и методы основных направлений классических и современных теорий психологического консультирования, психотерапии и других видов клинико-психологической помощи в индивидуальной, групповой и семейной формах.
9. Основные принципы работы мультидисциплинарной реабилитационной бригады
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Психопрофилактика
Навык 1:
Первичная, вторичная и третичная психопрофилактика
Умения:
1. Выявлять основные потребности населения для проведения психопрофилактических мероприятий.
2. Разрабатывать план и программу психологического просвещения с учетом результатов мониторинга психологической безопасности и комфортности среды
3. Владеть навыками проведения и обучения метода самосовладания/ копинг-стратегии в индивидуальном и групповом формате в целях психопрофилактики (первичная, вторичная) психосоматических, психических расстройств и хронических стрессовых состояний.
4. Владеть навыком проведения тренингов среди населения и медицинского персонала
Знания:
1 Знание предмета, методов воздействия и задач современного психологического просвещения населения (психогигиена).
2 Знание уровней и методов психопрофилактики физических и психических расстройств и заболеваний.
3 Знание особенностей психопрофилактики в различных возрастных группах.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Экспертное клинико-психологическое исследование
Навык 1:
Психологическое исследование в связи с решением задач врачебно-трудовой, психолого-педагогической, военной, судебной психолого-психиатрической и других видов экспертиз
Умения:
1. Применять методы и методики клинико-психологического исследования в связи с целями и задачами врачебно-трудовой, психолого-педагогической, военной, судебной психолого-психиатрической и других видов экспертиз.
2. Применять различные стратегии взаимодействия и коммуникации с подэкспертными и исследуемыми лицами в зависимости от вида экспертизы, его процессуального статуса, уровня психического развития, пола, возраста, психического состояния подэкспертного лица, его установок по отношению к экспертизе
3. Проводить психологическое экспертное исследование и составлять заключение в статусе эксперта или специалиста в соответствии с требованиями законодательства РК
4. Взаимодействовать с органом или лицом, назначающим экспертно-психологическое исследование, и экспертами смежных специальностей для решения задач врачебно-трудовой, психолого-педагогической, военной, судебной психолого-психиатрической и других видов экспертиз.
5. Формулировать заключение и обосновывать выводы в статусе эксперта или специалиста
6. Принимать экспертные решения на основе нормативно-правовых актов, осознания границ ответственности и компетенций в соответствии с принципами профессиональной этики психолога

7. Қажет болған жағдайда өзінің кәсіби құзыреті шеңберінде сот процесіне және тергеу іс-шараларына (жауап алу кезінде) қатысуға.
8. Дәрігерлік-еңбек, психологиялық-педагогикалық, әскери, сот психологиялық-психиатриялық және басқа да сараптама түрлерінің міндеттерін шешуге байланысты психологиялық зерттеу жүргізу рәсімдері мен әдістерін әзірлеу, жетілдіру, бейімдеу және оңтайландыру.
Білімдер:
1. Психологтың қатысуымен сот сараптамаларын жүргізудің заңдық, жас, педагогикалық, дифференциалдық психологиясының негіздерін, теориясы мен әдіснамасын, қылмыстық және азаматтық процестегі сот сараптамаларының пәндік түрлерінің ерекшелігі мен заңды маңызын білу.
2. Міндеттер шеңберінде әскери-дәрігерлік, медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу және сараптамалық психологиялық қорытынды қалыптастыру қағидаларын білу.
3. Қылмыстық және азаматтық процестердегі психологиялық-педагогикалық, әскери, сот-психологиялық-психиатриялық және сот сараптамаларының басқа да түрлерінің міндеттерін шешуге байланысты психологиялық сараптамалық зерттеудің негізгі әдістері мен әдістемелері.
4. Қылмыстық және азаматтық процестердегі құқықтық маңызды қабілеттерді, психикалық қасиеттерді, процестерді, жағдайларды анықтаудың сот-психологиялық сараптамалық критерийлері.
5. Сараптамалық қызметті жүргізудегі этикалық қағидаттар.
6. ҚР түрлі жүйелеріндегі сараптамалардың әртүрлі түрлерін реттеу бөлігіндегі іс жүргізу заңнамасы.
7. Сарапшы (сарапшылар комиссиясы) және маман мәртебесіндегі қорытындының құқықтық салдары бөлігінде қылмыстық, азаматтық, отбасылық құқық, ҚР басқа да заңдары.
8. Дәрігерлік-еңбек, психологиялық-педагогикалық, әскери, сот психологиялық-психиатриялық және басқа да сараптама түрлерінің міндеттерін шешуге байланысты психологиялық зерттеу жүргізудің жаңа және инновациялық әдістері мен рәсімдерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Медициналық ұйымның психологиялық қызметінің қызметін ұйымдастыру.
Дағды 1:
Медициналық ұйымның психологиялық қызметінің қызметін ұйымдастыру, басқарушылық және кадрлық шешімдерін қабылдау және халықтың психикалық денсаулығы саласында психологиялық бағдарламалар мен ұсынымдар әзірлеу
Машықтар:
1. Өз жұмысын жоспарлау және өз қызметінің көрсеткіштерін талдау, жұмыс бағдарламаларын жасау, басқа мекемелермен (ұйымдармен) бірлесіп орындау кезінде бірлесіп орындаушылардың қызметін үйлестіру, алынған нәтижелерді қорытындылау.
2. Пациенттерді емдеу, оңалту мәселелері бойынша басқа мамандармен және қызметтермен ынтымақтастықты жүзеге асыру.
3. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібінің, өртке қарсы қауіпсіздік пен қауіпсіздік техникасының ережелерін, санитарлық-эпидемиологиялық режимді сақтау.
4. Үздік мекемелердің озық тәжірибесін пайдалана отырып, еңбекті ғылыми ұйымдастыру элементтерін енгізу арқылы мамандардың еңбегін ұтымды ұйымдастыру.
5. Бөлімшенің барлық қызметкерлерінің ішкі еңбек тәртібінің ережелерін сақтауын бақылау.
6. Қызметкерлерде кәсіби білім мен дағдыларды жетілдіруге деген ұмтылысты, алқалылықты, өзара көмекті, мінез-құлық этикасы нормаларын және медициналық деонтология қағидаттарын сақтауды дамыта отырып, бөлімше ұжымында ұйымдастыру-ағарту жұмыстарын жүргізу.

7. При необходимости принимать участие в судебном процессе и следственных мероприятиях (при допросе) в рамках своей профессиональной компетенции
8. Разрабатывать, совершенствовать, адаптировать и оптимизировать процедуры и методы проведения психологического исследования в связи с решением задач врачебно-трудовой, психолого-педагогической, военной, судебной психолого-психиатрической и других видов экспертиз
Знания:
1. Знание основ юридической, возрастной, педагогической, дифференциальной психологии, теории и методологии производства судебных экспертиз с участием психолога, специфики и юридического значения предметных видов судебных экспертиз в уголовном и гражданском процесса
2. Знание правил проведения военно-врачебной, медико-социальной экспертизы в рамках задач и формирования экспертного психологического заключения
3. Основные методы и методики психологического экспертного исследования в связи с решением задач психолого-педагогической, военной, судебной психолого-психиатрической и других видов судебных экспертиз в уголовном и гражданском процессах.
4. Судебно-психологические экспертные критерии определения юридически значимых способностей, психических свойств, процессов, состояний в уголовном и гражданском процессах
5. Этические принципы при производстве экспертной деятельности
6. Процессуальное законодательство в части регуляции различных видов экспертиз в различных системах РК
7. Уголовное, гражданское, семейное право, другие законы РК в части правовых последствий заключения в статусе эксперта (комиссии экспертов) и специалиста.
8. Знание новых и инновационных методов и процедур проведения психологического исследования в связи с решением задач врачебно-трудовой, психолого-педагогической, военной, судебной психолого-психиатрической и других видов экспертиз.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 5:
Организация деятельности психологической службы медицинской организации
Навык 1:
Организация деятельности, принятие управленческих и кадровых решений психологической службы медицинской организации и разработка психологических программ и рекомендаций в области психического здоровья населения
Умения:
1. Планировать свою работу и анализировать показатели своей деятельности, составлять программы работ, координировать деятельность соисполнителей при совместном их выполнении с другими учреждениями (организациями), обобщать полученные результаты.
2. Осуществлять сотрудничество с другими специалистами и службами по вопросам лечения, реабилитации пациентов
3. Соблюдать медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
4. Рационально организовывать труд специалистов, внедряя элементы научной организации труда, используя передовой опыт лучших учреждений
5. Контролировать соблюдение всеми сотрудниками отделения правил внутреннего трудового распорядка.
6. Проводить организационно-просветительскую работу в коллективе отделения, развивая в сотрудниках стремление к совершенствованию профессиональных знаний и навыков, коллегиальность, взаимопомощь, соблюдение норм этики поведения и принципов медицинской деонтологии.

7. Психологиялық ғылым мен практиканың уақтылы жетістіктері деңгейінде пациенттерді уақтылы психодиагностикалық тексеруді және әлеуметтік сүйемелдеуді ұйымдастыру және қамтамасыз ету.
8. Медициналық қызметкерлермен психологиялық іс-шаралар өткізу (күйіп қалуды диагностикалау және түзету).
9. Кәсіби біліктілікті жүйелі түрде арттыру.
10. Сабақтар, клиникалық талдаулар (интервизиялар) және т. б. өткізу арқылы персоналдың біліктілігін арттыру бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу.
11. Психодиагностика мен әлеуметтік сүйемелдеуде (қадағалауда) қиындықтар туғызатын барлық жағдайларға талдау жүргізу.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді білу.
2. Психологиялық қызметті ұйымдастырудың жалпы мәселелерін білу.
3. Еңбек заңнамасын, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын білу.
4. Жалпы психологияның, клиникалық психологияның, тұлға психологиясының, жас психологиясының, клиникалық психодиагностиканың, нейропсихологияның, психотерапияның және психологиялық кеңес берудің, клиникалық-психологиялық оңалту мен оңалтудың, психикалық аурулардың, дезапаптация жағдайларының, мінез-құлық бұзылыстарының психологиялық түзету мен алдын алудың теориялық-әдіснамалық негіздерін білу.
5. Клиникалық-психологиялық көмек көрсетуді ұйымдастырудың жалпы мәселелерін, әртүрлі аурулар, бейімделу жағдайлары, мінез-құлық бұзылыстары, оның ішінде дағдарыстық және экстремалды жағдайларда клиникалық-психологиялық көмек көрсетілетін барлық негізгі проблемалық жағдайлар/жағдайлар неғұрлым толық ескерілетін емдеу және оңалту процесін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 6:
Есептік құжаттаманы жүргізу.
Дағды 1:
Есептік құжаттаманы жүргізу.
Машықтар:
1. Бөлімшенің жеке жұмысы мен қызметін жоспарлау, өз қызметінің көрсеткіштерін талдау.
2. Белгіленген талаптарға сәйкес есептік-есептік құжаттаманы жүргізу.
3. Ақпараттық медициналық жүйелерде құжаттаманы жүргізу.
4. Кәсіби қызмет мәселелері бойынша басқа мамандармен және қызметтермен өзара іс-қимыл жасау.
5. Кәсіби этиканы, ішкі еңбек тәртібінің ережелерін, өртке қарсы қауіпсіздік пен қауіпсіздік техникасын, санитарлық-гигиеналық нормаларды сақтау.
Білімдер:
1. Халыққа психологиялық көмек көрсетудің ұйымдастырушылық-құқықтық негіздерін регламенттейтін заңнамалық актілер мен нормативтік құжаттарды білу.
2. Психологиялық көмекті ұйымдастырудың жалпы мәселелерін білу.

7. Организовывать и обеспечивать своевременное психодиагностическое обследование и социальное сопровождение пациентов на уровне своевременных достижений психологической науки и практики.
8. Проводить психологических мероприятий с медицинским персоналом (диагностика и коррекция эмоционального выгорания)
9. Систематически повышать профессиональную квалификацию.
10. Организовывать и проводить мероприятия по повышению квалификации персонала путем проведения занятий, клинических разборов (интервизии) и т.д.
11. Проводить разборы всех случаев, представляющих затруднения в психодиагностике и социального сопровождения (супервизии).
Знания:
1. Знание нормативных правовых актов в области здравоохранения
2. Знание общих вопросов организации психологической службы
3. Знание трудового законодательства, правил и норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности
4. Знание теоретико-методологических основ общей психологии, клинической психологии, психологии личности, возрастной психологии, клинической психодиагностики, нейропсихологии, психотерапии и психологического консультирования, клинико-психологической реабилитологии и реабилитации, психологической коррекции и профилактики психических заболеваний, состояний дезапаптации, нарушений поведения
5. Знание общих вопросов организации оказания клинико-психологической помощи, лечебного и реабилитационного процесса при различных заболеваниях, состояниях дезадаптации, нарушениях поведения, в том числе, в кризисных и экстремальных ситуациях в которой более полно учитываются все основные проблемные ситуации/состояния, при которых оказывается клинико-психологическая помощь.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 6:
Ведение отчетной документации
Навык 1:
Ведение отчетной документации
Умения:
1. Планировать индивидуальную работу и деятельность подразделения, анализировать показатели своей деятельности.
2. Вести учетно-отчетную документацию в соответствии с установленными требованиями
3. Вести документацию в информационных медицинских системах.
4. Взаимодействовать с другими специалистами и службами по вопросам профессиональной деятельности
5. Соблюдать профессиональную этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-гигиенические нормы.
Знания:
1 Знание законодательных актов и нормативных документов, регламентирующих организационно-правовые основы оказания психологической помощи населению.
2. Знание общих вопросов организации психологической помощи.

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2023 жылғы 30 наурыздағы № 49 бұйрығы "Қазақстан Республикасында медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 наурызда № 32160 болып тіркелді)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Психолог
13. Кәсіптің карточкасы "7.1 Психолог":
Топтың коды:
2634-1
Қызмет атауының коды:
2634-1-004
Кәсіптің атауы:
7.1 Психолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Медициналық психолог
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
2023 жылдан бастап "Клиникалық психология" мамандығы бойынша магистр немесе "Клиникалық психология" таңдау компоненті бар "Медицина" мамандығы бойынша магистр. Психология, педагогика-психология, педагогика, қоғамдық денсаулық сақтау мамандықтары бойынша магистр 5 жылдан астам үздіксіз еңбек өтілі болған жағдайда 2023 жылға дейін медициналық ұйымдарға жұмысқа орналастырылған адамдар үшін.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қазақстан Республикасында медициналық-әлеуметтік көмек шеңберінде психологиялық көмек көрсету; психологиялық диагностика, психологиялық кеңес беру, психокоррекция, пациенттердің профилактикасы және оңалту, "Психология" мамандануы шеңберінде медициналық-әлеуметтік көмектің психологиялық компонентінің көлемі мен сапасына сараптама жасау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Психологиялық диагностика.
2. Психологиялық кеңес беру және психологиялық түзету.
3. Психопрофилактика.
4. Сараптамалық клиникалық-психологиялық зерттеу.
5. Есептік құжаттаманы жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Халыққа психологиялық білім беру (психогигиена).
2. Суицидтік мінез-құлықтың алдын алу.
Еңбек функциясы 1:
Психологиялық диагностика.
Дағды 1:
Стационар және МСАК деңгейінде медициналық ұйымдарда білікті көмек көрсету шеңберінде психологиялық зерттеуді жоспарлау, іріктеу және іске асыру
Машықтар:
1. Науқас туралы нозологиялық, синдромдық, әлеуметтік-демографиялық, этномәдени және жеке-психологиялық сипаттамаларды және басқа да анамнестикалық мәліметтерді ескере отырып, психологиялық зерттеуді жоспарлау; зерттеу мақсатына сәйкес келетін психодиагностикалық әдістер мен әдістер кешенін таңдау.
2. Психикалық функциялар, процестер, күйлер; интеллект; эмоционалды-аффективті, құндылық-мотивациялық, ерікті салалар; жеке қасиеттер; психологиялық проблемалар, психологиялық бейімделу деңгейі мен әдістері, жеке ресурстар; психодиагностикалық зерттеу мақсатына және этикалық-деонтологиялық нормаларға сәйкес тұлғааралық қатынастар бойынша психологиялық зерттеулер жүргізу.
3. Психологиялық зерттеу нәтижелерін өңдеуді, сапалық және (немесе) сандық талдауды жүргізу; зерттеу нәтижелерін зерттеудің нақты мақсаты мен міндеттері контекстінде түсіндіру.
4. Психологиялық көмек көрсетудің ережелерін, қолданыстағы тәртібін, клиникалық ұсынымдарды ескере отырып және психологиялық диагностика мен психологиялық көмекті жүзеге асыруға қатысты бөлігінде медициналық көмек көрсету стандарттарын ескере отырып, оның негізінде құрылымдық қорытынды мен психологиялық ұсынымдарды жасау және ресімдеу.
5. Медициналық персоналды, пациентті (клиентті) және көрсетілетін қызметтердің басқа да тапсырыс берушілерін психологиялық қорытындыны пайдаланушының этикалық-деонтологиялық нормаларын, қажеттіліктері мен жеке ерекшеліктерін ескере отырып, жүргізілген психологиялық диагностиканың нәтижелері туралы ақпаратпен қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Халыққа медициналық және психологиялық көмек көрсетудің ұйымдық-құқықтық негіздерін регламенттейтін заңнамалық актілер мен нормативтік құжаттар.
2. Жалпы психология, клиникалық психология, тұлға психологиясы, жас психологиясы, клиникалық психодиагностика, психологиялық кеңес берудің теориялық және әдіснамалық негіздері.
3. Әр түрлі психикалық аурулардағы психикалық белсенділік пен тұлғаның бұзылуын психодиагностикалық синдромдық талдаудың теориялық негіздері мен принциптері.
4. Пациенттің (клиенттің) психикалық денсаулығының жай-күйін және бейімделу мүмкіндіктерін клиникалық-психологиялық диагностикалау, оның психикалық қызметі мен жеке басының құрылымындағы сақталған және бұзылған буындарды бағалау әдістері мен әдістемелері, сондай-ақ психологиялық деректерді өңдеу әдістері мен принциптері.
5. Психикалық аурулардың, психопатологиялық жағдайлардың, мінез-құлықтың бұзылуының қазіргі клиникалық классификациясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Психологиялық кеңес беру және психологиялық түзету.
Дағды 1:
Стационар және МСАК деңгейінде медициналық ұйымдарда білікті көмекті ұйымдастыру және жүргізу, әртүрлі жас топтарындағы психикалық және соматоформалық және психосоматикалық бұзылулардың пайда болуының психологиялық тетіктерімен байланысты психологиялық жай-күйді түзету
Машықтар:
1. Психологиялық көмектің мақсаттарын анықтау үшін қажетті ақпаратты алу және талдау, нозологиялық, синдромдық және жеке психологиялық сипаттамаларды, сондай-ақ пациенттің (клиенттің) әлеуметтік ұстанымдары мен жасын ескере отырып, психологиялық көмектің жеке және топтық бағдарламаларын әзірлеу.
2. Емдеу, оңалту және дамыту, аурулардың және (немесе) денсаулыққа байланысты өзге де жағдайлардың алдын алу міндеттеріне байланысты халықтың әртүрлі топтарына клиникалық-психологиялық көмекті (психологиялық консультация беру, психологиялық түзету) жүзеге асыру.
3. Емдеу, оңалту және дамыту, аурулардың және (немесе) денсаулыққа байланысты өзге де жағдайлардың алдын алу міндеттеріне байланысты халықтың әртүрлі топтарына орындалған клиникалық-психологиялық көмектің процесі мен нәтижелерін талдау және сипаттау, олардың нәтижелері бойынша қорытындылар мен ұсынымдарды тұжырымдау және ресімдеу.
4. Мамандардың мультидисциплинарлық бригадасы құрамында психологиялық көмекті жүзеге асыру, мультидисциплинарлық бригада мамандарына клиникалық психологтың құзыретіне жатқызылған клиникалық-психологиялық диагностика және психологиялық кеңес беру, нозологиялық, синдромдық және жеке-психологиялық сипаттамаларын, сондай-ақ әлеуметтік ұстанымдары мен жасын ескере отырып, пациенттерге психологиялық түзету мәселелері бойынша консультация беру.
5. Науқастың және оның отбасы мүшелерінің (заңды өкілдерінің) аурудың/емдеудің/стресстік жағдайдың психологиялық аспектілеріне; комплаенс мінез-құлқына, тиімді қарым-қатынасына және психологиялық ақпараттандырудың өзге де аспектілеріне байланысты мәселелер бойынша психологиялық кеңес беру және психологиялық түзету жүргізу.
6. Клиенттерге/пациенттерге және олардың отбасы мүшелеріне тиімді сенімді байланыс орнату және қолдау және жанашырлық таныту.

Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 49 "Об утверждении Стандарта организации оказания первичной медико-санитарной помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2023 года № 32160)
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Психолог
12. Карточка профессии "7.1 Психолог":
Код группы:
2634-1
Код наименования занятия:
2634-1-004
Наименование профессии:
7.1 Психолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Медицинский психолог
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Для лиц с 2023 года магистр по специальности "Клиническая психология" или магистр по специальности "Медицина" с компонентом по выбору "Клиническая психология". Магистр по специальностям психология, педагогика-психология, педагогика, общественное здравоохранение для лиц трудоустроенных в медицинские организации до 2023 при условии непрерывного стажа более 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Оказание психологической помощи в рамках медико-социальной помощи в Республике Казахстан; психологическая диагностика, психологическое консультирование, психокоррекция, профилактика и реабилитация пациентов, экспертиза объема и качества психологического компонента медико-социальной помощи услуг в рамках специализации "Психология".
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Психологическая диагностика
2. Психологическое консультирование и психологическая коррекция
3. Психопрофилактика
4. Экспертное клинико-психологическое исследование
5. Ведение отчетной документации
Дополнительные трудовые функции:
1. Психологическое просвещение населения (психогигиена)
2. Профилактика суицидальльного поведения
Трудовая функция 1:
Психологическая диагностика
Навык 1:
Планирование, подбор и реализация психологического исследования в рамках оказания квалифицированной помощи в медицинских организациях на уровне стационара и ПМСП
Умения:
1. Планировать психологическое исследование с учетом нозологических, синдромальных, социально-демографических, этнокультуральных и индивидуально-психологических характеристик и других анамнестических сведений о пациенте; подбор комплекса психодиагностических методов и методик, адекватных цели исследования
2. Проводить психологические исследования психических функций, процессов, состояний; интеллекта; эмоционально-аффективной, ценностно-мотивационной, волевой сфер; свойств личности; психологических проблем, уровня и способов психологической адаптации, личностных ресурсов; межличностных отношений соответствии с целью психодиагностического исследования и этико-деонтологическими нормами.
3. Проводить обработку, качественный и (или) количественный анализ результатов психологического исследования; интерпретировать результаты исследования в контексте конкретной цели и задач исследования
4. Составлять и оформлять структурированное заключение и психологические рекомендации на его основе с учетом положений, действующих порядков оказания психологической помощи, клинических рекомендаций и с учетом стандартов оказания медицинской помощи в части, касающейся осуществления психологической диагностики и психологической помощи.
5. Обеспечивать медицинский персонал, пациента (клиента) и других заказчиков услуг информацией о результатах проведенной психологической диагностики с учетом этико-деонтологических норм, потребностей и индивидуальных особенностей пользователя психологического заключения
Знания:
1. Законодательные акты и нормативные документы, регламентирующие организационно-правовые основы оказания медицинской и психологической помощи населению.
2. Теоретико-методологические основы общей психологии, клинической психологии, психологии личности, возрастной психологии, клинической психодиагностики, психологического консультирования.
3. Теоретические основы и принципы психодиагностического синдромного анализа нарушений психической деятельности и личности при различных психических заболеваниях.
4. Методы и методики клинико-психологической диагностики состояния психического здоровья и адаптационных возможностей пациента (клиента), оценки сохранных и нарушенных звеньев в структуре его психической деятельности и личности, а также методы и принципы обработки психологических данных
5. Современные клинические классификации психических заболеваний, психопатологических состояний, нарушений поведения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Психологическое консультирование и психологическая коррекция
Навык 1:
Организация и проведение квалифицированной помощи в медицинских организациях на уровне стационара и ПМСП, Коррекция психологических состояний, связанных с психологическими механизмами возникновения психических и соматоформных и психосоматических расстройств разных возрастных групп
Умения:
1. Получать и анализировать информацию, необходимую для определения целей психологической помощи, разработка программ индивидуальных и групповых программ психологической помощи с учетом нозологических, синдромальных и индивидуально-психологических характеристик, а также социальных позиций и возраста пациента (клиента)
2. Осуществлять клинико-психологическую помощь (психологическое консультирование, психологическая коррекция) различным группам населения в связи с задачами лечения, реабилитации и развития, профилактики заболеваний и (или) иных связанных со здоровьем состояниях.
3. Анализировать и описывать процесс и результаты выполненной клинико-психологической помощи различным группам населения в связи с задачами лечения, реабилитации и развития, профилактики заболеваний и (или) иных связанных со здоровьем состояниях, формулирование и оформление заключения и рекомендаций по их результатам
4. Осуществлять психологическую помощь в составе мультидисциплинарной бригады специалистов, консультировать специалистов мультидисциплинарной бригады по отнесенным к компетенции клинического психолога вопросам клинико-психологической диагностики и психологического консультирования , психологической коррекции пациентам с учетом нозологических, синдромальных и индивидуально-психологических характеристик, а также социальных позиций и возраста.
5. Проводить психологическое консультирование и психологическую коррекцию пациента и членов его семьи (законных представителей) по вопросам, связанным психологическими аспектами заболевания / лечением / стрессовой ситуациии; комплаентного поведения, эффективной коммуникации и иных аспектов психологического информирования
6. Устанавливать и поддерживать эффективный доверительный контакт и проявлять эмпатию к клиентам/пациентам и членами их семей

3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) АХЖ 10 – аурулар мен денсаулыққа байланысты мәселелердің халықаралық статистикалық сыныптауышы
2) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы.
3) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі.
4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы
5) СБШ – салалық біліктілік шеңбері
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Клиникалық фармакология
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86101011
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.2 Дәрігерлік практика және стоматология саласындағы қызмет
86.22 Арнайы дәрігерлік практика
86.22.0 Арнайы дәрігерлік практика
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Клиникалық фармакология" кәсіптік стандарты (бұдан әрі-кәсіптік стандарт) "кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерін сертификаттауға және персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Дәрігер клиникалық фармаколог - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.2 Дәрігер клиникалық фармаколог - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.3 Дәрігер клиникалық фармаколог - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.4 Дәрігер клиникалық фармаколог - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Дәрігер клиникалық фармаколог":
Топтың коды:
2213-6
Қызмет атауының коды:
2213-6-001
Кәсіптің атауы:
7.1 Дәрігер клиникалық фармаколог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген) (бұдан әрі- № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы)
Резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер" біліктілігі "Клиникалық фармакология" мамандығы бойынша резидентурада оқу кезінде. Бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі қажет емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кәсіптік қызметтің мазмұны мен сапасына, "клиникалық фармакология"мамандығы шеңберінде медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету жөніндегі мамандарға қойылатын біліктілік талаптарын айқындауға қойылатын бірыңғай талаптарды біріздендіру, белгілеу және қолдау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) МКБ-10 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем, десятого пересмотра, единый документ для формирования системы учета заболеваемости и смертности;
2) КС – Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
3) МСКО – международная стандартная классификация образования;
4) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Клиническая фармакология
5. Код профессионального стандарта: Q86101011
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.2 Деятельности в области врачебной практики и стоматологии
86.22 Специальная врачебная практика
86.22.0 Специальная врачебная практика
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Клиническая фармакология" разработан в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, сертификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом.
8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач клинический фармаколог - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач клинический фармаколог - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач клинический фармаколог - 7 уровень ОРК;
4) 7.4 Врач клинический фармаколог - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач клинический фармаколог":
Код группы:
2213-6
Код наименования занятия:
2213-6-001
Наименование профессии:
7.1 Врач клинический фармаколог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-305/2020)
Врач резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Клиническая фармакология". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Оказание медицинской помощи пациентам с различными заболеваниями в организациях здравоохранения различного уровня и специализации, консультирование врачей с целью рационального использования лекарственных средств под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Медициналық ұйымдарда дәрілік заттарды ұтымды пайдалану бойынша медицина қызметкерлеріне консультациялық көмек көрсету.
2. Медициналық ұйымда Формулярлық жүйенің жұмыс істеуіне және оны қолдауға қатысу.
3. Медициналық ұйымда дәрілік заттарды ұтымды және қауіпсіз пайдалану жөніндегі іс-шараларды өткізуге қатысу.
4. Диагностика, емдеу, оңалту мәселелері бойынша басқа мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен ынтымақтастық.
5. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен құжаттаманы жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Пациенттер мен олардың заңды өкілдеріне тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен дәрілік заттарды ұтымды пайдалану бойынша қабылдау және кеңес беру.
2. Тәлімгердің бақылауымен үздіксіз кәсіби даму.
Еңбек функциясы 1:
Медициналық ұйымдарда дәрілік заттарды ұтымды пайдалану бойынша медицина қызметкерлеріне консультациялық көмек көрсету.
Дағды 1:
Дәлелді медицина тұрғысынан дәрі - дәрмектерді қолдану бойынша дәрігерлерге кеңес беру.
Машықтар:
1. Дәрілік заттар мен электрондық дәлелді медицина туралы сенімді дереккөздерден ақпарат іздеуді жүргізу.
2. Ғылыми жарияланымдарға, клиникалық зерттеулердің нәтижелеріне, клиникалық ұсынымдарға сыни талдау жүргізу.
3. Дәрігерлерге дәрі-дәрмектерді таңдау және ұтымды қолдану бойынша кеңес беру.
4. Дәрілік заттардың және олардың комбинацияларының қауіпсіздігі мен тиімділігін бағалаудың Клиникалық, зертханалық және аспаптық әдістерінің нәтижелерін түсіндіру.
Білімдер:
1. Ғылыми негізделген медициналық практика тұрғысынан ұтымды фармакотерапия принциптері.
2. Дәрілік заттардың анатомиялық-терапиялық-химиялық жіктелу принциптері.
3. Медициналық көмек көрсету тәртібі, емдеудің клиникалық хаттамалары және медициналық ұйым қызметінің бейіні бойынша клиникалық ұсынымдар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Дағды 2:
Дәрігерлерге дәрілік заттардың басқа дәрілік заттармен, биологиялық белсенді қоспалармен және тамақ өнімдерімен өзара әрекеттесуі бойынша кеңес беру.
Машықтар:
1. Дәрілік заттарды ұтымды қолдану мәселелері бойынша дәрігерлерге кеңес беру;

1. Оказание консультативной помощи медицинским работникам по рациональному использованию лекарственных средств в медицинских организациях под контролем и надзором наставника.
2. Участие в организации, функционировании и поддержании формулярной системы в медицинской организации под контролем и надзором наставника.
3. Участие в проведении мероприятий по рациональному и безопасному использованию лекарственных средств в медицинской организации под контролем и надзором наставника.
4. Сотрудничество с другими специалистами и службами здравоохранения по вопросам диагностики, лечения, реабилитации под контролем и надзором наставника.
5. Ведение документации под контролем и надзором наставника.
Дополнительные трудовые функции:
1. Прием и консультирование пациентов и их законных представителей по рациональному использованию лекарственных средств под контролем и надзором наставника.
2. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника.
Трудовая функция 1:
Оказание консультативной помощи медицинским работникам по рациональному использованию лекарственных средств в медицинских организациях под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Консультирование врачей по применению лекарственных средств с позиций доказательной медицины.
Умения:
1. Проводить поиск информации в достоверных источниках о лекарственных средствах и базах данных доказательной медицины.
2. Проводить критический анализ научных публикаций, результатов клинических исследований, клинических рекомендации.
3. Консультировать врачей по вопросам.
выбора и рационального применения лекарственных средств.
4. Интерпретировать клинические, лабораторные и инструментальные методы оценки безопасности и эффективности лекарственных средств и их комбинаций.
Знания:
1. Стандарт организации оказания медицинской помощи по клинической фармакологии Республики Казахстан.
2. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
3. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
4. Принципы рациональной фармакотерапии с позиции научно обоснованной медицинской практики.
5. Принципы анатомо-терапевтическо-химической классификации лекарственных средств.
6. Принципы отнесения лекарственных средств к медикаментам высокого риска.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Консультирование врачей по взаимодействию лекарственных средств с другими лекарственными средствами, биологически активными добавками и пищевыми продуктами.
Умения:
1. Консультировать врачей по вопросам рационального применения лекарственных средств.

2. Дәрілік заттардың фармацевтикалық, фармакокинетикалық және фармакодинамикалық өзара әрекеттесуін анықтау бойынша дәрігерлерге кеңес беру;
3. Дәрілік заттардың және олардың комбинацияларының қауіпсіздігі мен тиімділігін бағалаудың Клиникалық, зертханалық және аспаптық әдістерін түсіндіру.
4. Пациенттерде дәрілік анамнезді жинауды жүргізу.
Білімдер:
1. Дәрілік өзара әрекеттесу түрлері.
2. Дәрілік заттардың бір-бірімен, басқа дәрілік заттармен, тамақ өнімдерімен, алкогольмен өзара әрекеттесу механизмдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Дағды 3:
Полипрагмазия және дәрілік заттарды негізсіз тағайындау жағдайларында дәрігерлерге кеңес беру.
Машықтар:
1. Полипрагмазияны және дәрілік заттардың негізсіз тағайындалуын анықтау.
2. Дәрілік заттарды, комбинацияларды және дозалау режимдерін олардың өзара әрекеттесуін және пациенттің клиникалық қажеттіліктерін ескере отырып таңдаңыз.
3. Дәрігерлерге олардың өзара әрекеттесуін және пациенттің клиникалық қажеттіліктерін ескере отырып, дәрі-дәрмектерді, комбинацияларды және дозалау режимдерін таңдау бойынша кеңес беру.
Білімдер:
1. Ғылыми негізделген клиникалық практика тұрғысынан ұтымды фармакотерапия принциптері.
2. Дәрілік заттардың анатомиялық-терапиялық-химиялық жіктелу принциптері.
3. Медициналық көмек көрсету тәртібі, емдеудің клиникалық хаттамалары және медициналық ұйым қызметінің бейіні бойынша клиникалық ұсынымдар.
4. Дәрілік заттарды жоғары қауіпті дәрілерге жатқызу принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Дағды 4:
Пациенттердің ерекше санаттарында дәрілік заттарды таңдау және мөлшерлеу режимі бойынша дәрігерлерге кеңес беру..
Машықтар:
1. Жағымсыз реакциялардың белгілерін, белгілерін, болжамды себептерін және дәрілік заттарды, оның ішінде балаларда, егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерде, бауыр және бүйрек функциялары бұзылған пациенттерде, жүктілік кезінде және емшек сүтімен емізу кезеңінде әйелдерде қолданудың тиімсіздігін анықтау.
2. Пациенттердің ерекше топтарында дәрілік заттарды, олардың комбинациясын және дозалау режимдерін таңдау (жүкті әйелдер, көрсетілімдердің, қарсы көрсетілімдердің, гестация, лактация мерзімдерінің, ұрық пен Ана үшін пайда / қауіп арақатынасының, балалар және т.б. ескеріле отырып).
Білімдер:
1. Пациенттердің ерекше санаттарындағы ғылыми негізделген клиникалық практика тұрғысынан ұтымды фармакотерапия принциптері.
2. Балалардағы, егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттердегі, бауыр немесе бүйрек функциялары бұзылған пациенттердегі, жүкті және бала емізетін әйелдердегі дәрілік заттардың фармакокинетикасы мен фармакодинамикасының ерекшеліктері, соның ішінде дәрілік заттардың плацентарлы тосқауыл мен емшек сүті арқылы ену механизмдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Дағды 5:
Дәрілік заттарды медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықта ("off label") сипатталмаған көрсеткіштер бойынша, сондай-ақ тиімділігі дәлелденбеген дәрілік заттарды тағайындау жағдайларын анықтау.
Машықтар:

2. Консультировать врачей по выявлению фармацевтических, фармакокинетических и фармакодинамических взаимодействий лекарственных средств.
3. Интерпретировать клинические, лабораторные и инструментальные методы оценки безопасности и эффективности лекарственных средств и их комбинаций.
4. Проводить сбор лекарственного анамнеза у пациентов.
Знания:
1. Виды лекарственных взаимодействий.
2. Механизмы взаимодействия лекарственных средств между собой, с другими лекарственными средствами, биологически активными добавками, пищевыми продуктами, алкоголем.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 3:
Консультирование врачей в случаях полипрагмазии и необоснованного назначения лекарственных средств.
Умения:
1. Выявлять полипрагмазию и необоснованные назначения лекарственных средств.
2. Подбирать лекарственные средства, комбинации и режимы дозирования с учетом их взаимодействий и клинических потребностей пациента.
3. Консультировать врачей по вопросам подбора лекарственных средств, комбинаций и режимов дозирования с учетом их взаимодействий и клинических потребностей пациента.
Знания:
1. Принципы рациональной фармакотерапии с позиции научно обоснованной клинической практики.
2. Принципы анатомо-терапевтическо-химической классификации лекарственных средств
3. Принципы отнесения лекарственных средств к медикаментам высокого риска.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 4:
Консультирование врачей по выбору и режиму дозирования лекарственных средств у особых категорий пациентов.
Умения:
1. Выявлять признаки, симптомы, предполагаемые причины нежелательных реакций и неэффективности применения лекарственных средств, в том числе у детей, пациентов пожилого и старческого возраста, пациентов с нарушением функций печени и почек, женщин в период беременности и в период грудного вскармливания.
2. Подбирать лекарственные средства, их комбинацию и режимы дозирования у особых групп пациентов (беременные женщины с учетом наличия показаний, противопоказаний, сроков гестации, лактации, соотношения польза / риск для плода и матери, дети и пр.)
Знания:
1. Принципы рациональной фармакотерапии с позиции научно обоснованной клинической практики у особых категорий пациентов.
2. Особенности фармакокинетики и фармакодинамики лекарственных средств у детей, пациентов пожилого и старческого возраста, пациентов с нарушениями функций печени или почек, беременных и кормящих грудью женщин, включая механизмы проникновения лекарственных средств через плацентарный барьер и грудное молоко.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 5:
Выявление случаев назначения лекарственных средств по показаниям, не описанным в инструкции по медицин-скому применению препаратов ("off label"), а также лекар-ственных средств с недоказанной эффективностью.
Умения:

1. Дәрілік заттар туралы Ұлттық сенімді дереккөздерден ақпарат іздеуді жүргізу: ҰТО, ҚҰФ.
2. Дәрілік заттардың тағайындалуын дәрілік заттарды медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықта сипатталмаған көрсеткіштер бойынша анықтау ("off label").
Білімдер:
1. Фармакокинетикасының, фармакодинамикасының, фармакологиялық топ ішіндегі дәрілік заттардың тиімділігі мен қауіпсіздігінің ерекшеліктері.
2. Дәрілік заттардың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Дағды 6:
Инфекцияға қарсы препараттарды ұтымды таңдау бойынша дәрігерлерге кеңес беру.
Машықтар:
1. Медициналық ұйымда инфекцияға қарсы препараттардың қолданылуын бағалауды жүргізу.
2. Микробиологиялық зерттеу нәтижелерін, инфекциялар қоздырғыштарының инфекцияға қарсы препараттарға төзімділігі туралы деректерді талдау және түсіндіру.
3. Инфекцияға қарсы дәрілік заттарды қолдану кезінде жағымсыз дәрілік реакцияларды бақылау (анамнезді жинау, қажетті зертханалық-аспаптық зерттеулерді тағайындау).
Білімдер:
1. Балалардағы, ересектердегі, егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттердегі, бауыр немесе бүйрек қызметі бұзылған пациенттердегі, жүкті және бала емізетін әйелдердегі инфекцияға қарсы препараттардың фармакокинетикасы мен фармакодинамикасының ерекшеліктері.
2. Ғылыми негізделген медициналық практика тұрғысынан ұтымды антибиотикалық терапия принциптері (халықаралық нұсқаулықтар мен ұсыныстар).
3. Инфекцияға қарсы препараттарға инфекциялар қоздырғыштарының тұрақты нысандарының тұрақтылығы мен таралуына әсер ететін механизмдер мен факторлар туралы ұғымдар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Еңбек функциясы 2:
Медициналық ұйымда Формулярлық жүйенің жұмыс істеуіне және оны қолдауға қатысу.
Дағды 1:
Медициналық ұйымның дәрілік формулярын қалыптастыруға қатысу.
Машықтар:
1. Медициналық ұйымның бейініне сәйкес дәрілік формулярға дәрілік заттарды іріктеуді жүргізу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Формулярлық жүйесінің жұмыс істеу қағидаттары.
2. Медициналық ұйымда дәрілік заттарды тағайындау және ұтымды қолдану мәселелерін реттейтін Қазақстан Республикасының НҚА.
3. Медициналық технологияларды бағалау принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Дағды 2:
Медициналық ұйымның дәрілік формулярына дәрілік заттарды қосу немесе алып тастау жөніндегі ұсыныстарға бағалау жүргізу.
Машықтар:
1. Медициналық ұйымда қолдануға ұсынылатын дәрілік заттардың тізбесін қалыптастыру бойынша ұсыныстарды талдау.

1. Проводить поиск информации в национальных достоверных источниках о лекарственных средствах: НЦЭЛС, КНФ.
2. Выявлять назначения лекарственных средств по показаниям не описанным в инструкции по медицинскому применению препаратов ("off label").
Знания:
1. Особенности фармакокинетики, фармакодинамики, эффективности и безопасности лекарственных средств внутри фармакологической группы.
2. Методы оценки эффективности и безопасности лекарственных средств.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 6:
Консультирование врачей по рациональному выбору противоинфекционных препаратов.
Умения:
1. Проводить оценку использования противоинфекционных препаратов в медицинской организации.
2. Анализировать и интерпретировать результаты микробиологического исследования, данные об устойчивости возбудителей инфекций к противоинфекционным лекарственным средствам.
3. Контролировать нежелательные лекарственные реакции при применении противоинфекционных лекарственных средств (сбор анамнеза, назначение необходимых лабораторно-инструментальных исследований).
Знания:
1. Особенности фармакокинетики и фармакодинамики противоинфекционных средств у детей, взрослых, пациентов пожилого и старческого возраста, пациентов с нарушениями функций печени или почек, беременных и кормящих грудью женщин.
2. Принципы рациональной антибактериальной терапии с позиции научно обоснованной медицинской практики (международные руководства и рекомендации).
3. Понятия о механизмах и факторах, влияющих на формирование устойчивости и распространения устойчивых форм возбудителей инфекций к противоинфекционным препаратам.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 2:
Участие в организации, функционировании и поддержании формулярной системы в медицинской организации под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Участие в формировании лекарственного формуляра медицинской организации.
Умения:
1. Проводить отбор лекарственных средств в лекарственный формуляр в соответствии с профилем медицинской организации.
Знания:
1. Принципы функционирования формулярной системы Республики Казахстан.
2. НПА Республики Казахстан регламентирующих вопросы назначения и рационального применения лекарственных средств в медицинской организации.
3. Принципы оценки медицинских технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Проведение оценки предложений по включению/ исключению лекарственных средств в лекарственный формуляр медицинской организации.
Умения:
1. Анализировать предложения по формированию перечня рекомендованных для применения в медицинской организации лекарственных средств.

2. Дәрілік заттарды қолдану саласындағы медициналық технологияларды бағалау.
Білімдер:
1. ҚҰФ-дәлелді база негізінде медициналық қолдануға арналған аса маңызды дәрілік заттардың тізбесі.
2. Азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік қолдау шараларын ұсыну мақсатында қалыптастырылатын медициналық қолдануға арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесі.
3. Әр түрлі фармакологиялық топтардың фармакокинетикасының, фармакодинамикасының, дәрілік заттардың тиімділігі мен қауіпсіздігінің ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Еңбек функциясы 3:
Медициналық ұйымда дәрілік заттарды ұтымды және қауіпсіз пайдалану жөніндегі іс-шараларды өткізуге қатысу.
Дағды 1:
Дәрілік заттардың тағайындалуына клиникалық-фармакологиялық сараптама жүргізу.
Машықтар:
1. Негізгі (Формулярлық) дәрілік заттарды тағайындау, диагностикалау мен емдеудің (медициналық көмек көрсету деңгейіне байланысты) бекітілген клиникалық хаттамалары (стандарттары) бойынша дәрілік терапияның сәйкестігін бағалау.
2. Негізгі ауру бойынша және науқастың ілеспе патологиясы мен физиологиялық жағдайын (жас, жүктілік және т.б.) ескере отырып, дәрі-дәрмектерді таңдауды бағалау.
3. Дәрілік заттарды дозалау және енгізу жолдарын таңдау режимін бағалау.
4. Дәрілік заттардың өзара әрекеттесуін, ЖДР даму қаупін немесе болуын бағалау), полипрагмазия жағдайлары.
5. Клиникалық тиімділікті бағалау (дәрілік терапия мақсатына қол жеткізу) және қажетті клиникалық, зертханалық-аспаптық зерттеулер кешенін жүргізу негізінде дәрілік терапияға бақылау жүргізу.
6. Дәрілік қателіктерді анықтаңыз.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
2. Әртүрлі аурулардың дамуының негізгі этиологиялық және патогенетикалық механизмдері.
3. Пациенттердің ерекше топтарында дәрілік заттарды қолдану ерекшеліктері.
4. Дозалау режимдері және дәрілік заттардың өзара әрекеттесуі.
5. Дәрілік қателіктерді анықтау түрлері мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Дағды 2:
Медициналық ұйымда дәрілік заттарды қолданудың ұтымдылығын талдау.
Машықтар:
1. Медициналық ұйымда дәрілік заттарды тағайындау бөлігінде дәрілік заттарды ұтымды пайдалануды бағалауды жүргізу индикаторларын пайдалану.
2. Медициналық ұйымда дәрілік заттарды қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау әдістерін қолдану.
3. Медициналық ұйымдарда ABC/ven дәрілік заттарға талдау жүргізу.
Білімдер:

2. Оценивать медицинские технологии в области использования лекарственных средств.
Знания:
1. КНФ – перечень важнейших лекарственных средств для медицинского применения на основе доказательной базы.
2. Перечень лекарственных средств для медицинского применения и медицинских изделий, формируемых в целях предоставления мер социальной поддержки отдельным категориям граждан.
3. Особенности фармакокинетики, фармакодинамики, эффективности и безопасности лекарственных средств различных фармакологических групп.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 3:
Участие в проведении мероприятий по рациональному и безопасному использованию лекарственных средств в медицинской организации под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Проведение клинико-фармакологической экспертизы назначений лекарственных средств.
Умения:
1. Оценивать соответствие лекарственной терапии по утвержденным клиническим протоколам (стандартам) диагностики и лечения (в зависимости от уровня оказания медицинской помощи), назначения основных (формулярных) лекарственных средств.
2. Оценивать выбор лекарственных средств по основному заболеванию и с учетом сопутствующей патологии и физиологического состояния пациента (возраст, беременность и др.).
3. Оценивать режим дозирования и выбора путей введения лекарственных средств.
4. Оценивать взаимодействия лекарственных средств, риска развития или наличия нежелательных НЛР, случаев полипрагмазии.
5. Оценивать клиническую эффективность (достижение цели лекарственной терапии) и проводить контроль лекарственной терапии на основе проведения необходимого комплекса клинических, лабораторно-инструментальных исследований.
6. Выявлять медикаментозные ошибки.
Знания:
1. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан.
2. Основные этиологические и патогенетические механизмы развития различных заболеваний.
3. Особенности применения лекарственных средств у особых групп пациентов.
4. Режимы дозирования и взаимодействие лекарственных средств.
5. Типы и методы выявления медикаментозных ошибок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Анализ рациональности использования лекарственных средств в медицинской организации.
Умения:
1. Использовать индикаторы проведения оценки рационального использования лекарственных средств в части назначения лекарственных средств в медицинской организации.
2. Применять методы оценки эффективности и безопасности применения лекарственных средств в медицинской организации.
3. Проводить ABC/VEN анализ использования лекарственных средств в медицинских организациях.
Знания:

1. Медициналық ұйымда дәрілік заттарды ұтымды пайдалануды бағалау индикаторлары.
2. Медициналық ұйымдарда ABC/ven дәрілік заттарға талдау жүргізу әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Дағды 3:
Фармакологиялық қадағалауды ұйымдастыруға қатысу және медициналық ұйымда дәрілік заттарды қолдану қауіпсіздігіне мониторинг жүргізу.
Машықтар:
1. Дәрі-дәрмектерді қолдану кезінде NPD белгілерін, белгілерін және болжамды себептерін анықтаңыз.
2. Дәрілік терапияның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау әдістерін (Клиникалық, зертханалық, аспаптық) анықтау.
Білімдер:
1. Дәрілік заттарды қолдану кезіндегі ҰКД механизмдері мен жіктелуі.
2. NPR анықтау әдістері және NPR-дің дәрілік заттармен себеп-салдарлық байланысы.
3. NPR түзету.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Еңбек функциясы 4:
Диагностика, емдеу, оңалту мәселелері бойынша басқа мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен ынтымақтастық.
Дағды 1:
ДЗТҚ мәселелері бойынша басқа мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен өзара әрекеттесу.
Машықтар:
1. Пациенттерге медициналық көмектің толық спектрін қамтамасыз ету үшін басқа мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен командаларда жұмыс істеу.
2. Медициналық көмектің үздіксіздігін және қажет болған жағдайда уақтылы араласуды қамтамасыз ету үшін басқа мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен ақпарат алмасу.
3. Көпсалалы топтардың, консилиумдардың, клиникалық айналымдардың жұмысына қатысу.
4. Инфекциялардың таралуын болдырмау, вакцинация жүргізу және төтенше жағдайларға ден қою үшін қоғамдық ұйымдармен және денсаулық сақтау қызметтерімен ынтымақтасу.
Білімдер:
1. Диагностика, емдеу, оңалту мәселелері бойынша басқа мамандар мен қызметтердің рөлі мен функциялары.
2. Медициналық практиканың технологиялары мен стандарттары.
3. Денсаулық сақтау мамандарымен және қызметтерімен тиімді қарым-қатынас принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Еңбек функциясы 5:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен құжаттаманы жүргізу.
Дағды 1:
Есептік-есептік медициналық құжаттаманы жүргізу
Машықтар:
1. Уәкілетті орган белгілеген нысандар, түрлер, көлем, тәртіп және мерзімдер бойынша медициналық құжаттаманы ресімдеу.
2. Медициналық құжаттаманы талаптарға сәйкес ұйымдастырыңыз және сақтаңыз.
3. Жеке деректерді қорғауға және медициналық ақпараттың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге байланысты нормалар мен ережелерді сақтай отырып, медициналық ақпаратты құпия түрде өңдеу.

1. Индикаторы оценки рационального использования лекарственных средств в медицинской организации.
2. Методология проведения ABC/VEN анализа использования лекарственных средств в медицинских организациях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 3:
Участие в организации фармаконадзора и проведение мониторинга безопасности применения лекарственных средств в медицинской организации.
Умения:
1. Выявлять признаки, симптомы и предполагаемые причины НПР при применении лекарственных средств.
2. Определять методы (клинические, лабораторные, инструментальные) мониторинга эффективности и безопасности лекарственной терапии.
Знания:
1. Механизмы и классификация НПР при применении лекарственных средств.
2. Методы выявления НПР и причинно-следственной связи НПР с лекарственными средствами.
3. Коррекция НПР.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 4:
Сотрудничество с другими специалистами и службами здравоохранения по вопросам диагностики, лечения, реабилитации под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Взаимодействие с другими специалистами и службами здравоохраненияпо вопросам РИЛС.
Умения:
1. Работать в командах с другими специалистами и службами здравоохранения для обеспечения полного спектра медицинской помощи пациентам.
2. Обмениваться информацией с другими специалистами и службами здравоохранения для обеспечения непрерывности медицинской помощи и своевременного вмешательства при необходимости.
3. Участвовать в работе мультидисциплинарных группах, консилиумах, клинических обходах.
4. Сотрудничать с общественными организациями и службами здравоохранения для предотвращения распространения инфекций, проведения вакцинации и реагирования на чрезвычайные ситуации.
Знания:
1. Роль и функции других специалистов и служб по вопросам диагностики, лечения, реабилитации.
2. Технологии и стандарты медицинской практики.
3. Принципы эффективной коммуникации со специалистами и службами здравоохранения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 5:
Ведение документации под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Ведение учетно-отчетной медицинской документации
Умения:
1. Оформлять медицинскую документацию по формам, видам, в объеме, порядке и сроки, установленные уполномоченным органом.
2. Организовать и хранить медицинскую документацию в соответствии с требованиями.
3. Обрабатывать медицинскую информацию конфиденциально, соблюдая нормы и правила, связанные с защитой персональных данных и обеспечения безопасности медицинской информации.

4. Кәсіби қызметте Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық жүйелерді пайдалану.
Білімдер:
1. "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы"Қазақстан Республикасының Заңы.
2. Қазақстан Республикасының клиникалық фармакологиясы бойынша медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
3. Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандары, оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтар.
4. Бастапқы медициналық құжаттаманы жүргізу және есептерді ұсыну қағидалары
5. Мамандық бейіні бойынша медициналық құжаттаманы ресімдеу.
6. Медициналық сақтандырудың принциптері мен түрлері.
7. Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық жүйелердегі жұмыс ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Қосымша еңбек функциясы 1:
Пациенттер мен олардың заңды өкілдеріне тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен дәрілік заттарды ұтымды пайдалану бойынша қабылдау және кеңес беру.
Дағды 1:
ДЗҰҚ мәселелері бойынша пациенттермен олардың заңды өкілдерімен өзара әрекеттесу.
Машықтар:
1. Пациенттерге дәрілік затты ұтымды қолдану бойынша кеңес беру (дозалау режимі, дәрілік заттың өзара әрекеттесуі, тамақ қабылдаумен байланысы, ауру ағымының ерекшеліктері, аллергологиялық анамнез).
2. Пациентті немесе оның заңды өкілін олардың қалауын, құндылықтарын және хабардар болу деңгейін ескере отырып, шешім қабылдау процесіне тарту.
3. Пациент немесе оның заңды өкілі саналы шешім қабылдауы үшін ақпараттың түсінікті және қол жетімді болуын қамтамасыз ету арқылы процедуралар мен технологияларды түсіндіріңіз.
4. Емдеу тиімділігін арттыру және пациенттің дәрігермен ынтымақтастығы үшін пациенттерге жанашырлық пен қолдау көрсету.
Білімдер:
1. Науқаспен, оның туыстарымен немесе заңды өкілдерімен қарым-қатынас принциптері.
2. Пациентке емдеу әдістері мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды таңдау туралы хабарлауға байланысты этникалық, мәдени, діни, құқықтық аспектілер.
3. Науқастың денсаулығының психоәлеуметтік аспектілері.
4. Қақтығыс жағдайларындағы өзара әрекеттесу принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Қосымша еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауымен үздіксіз кәсіби даму.
Дағды 1:
Зерттеулер мен ғылыми жобаларға қатысу.
Машықтар:
1. Зерттеу сұрақтарын тұжырымдау, гипотезаларды әзірлеу, деректерді жинау және талдау, статистикалық талдау жүргізу және зерттеу нәтижелерінен қорытынды шығару.
2. Зерттеуге қатысатын пациенттердің әділдік, ақпараттандырылған келісім, құпиялылық және құқықтары мен әл-ауқатын қорғау принциптерін сақтау.
3. Әдебиеттерді іздеу және талдау, зерттеу деректерін сыни бағалау.

4. Использовать в профессиональной деятельности информационные системы в сфере здравоохранения.
Знания:
1. Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан".
2. Стандарт организации оказания медицинской помощи по клинической фармакологии Республики Казахстан.
3. Формы учетной документации в области здравоохранения, инструкции по их заполнению.
4. Правила ведения первичной медицинской документации и представления отчетов
5. Оформление медицинской документации по профилю специальности.
6. Принципы и виды медицинского страхования.
7. Правила работы в информационных системах в сфере здравоохранения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Дополнительная трудовая функция 1:
Прием и консультирование пациентов и их законных представителей по рациональному использованию лекарственных средств под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Взаимодействие с пациентами их законными представителями по вопросам РИЛС.
Умения:
1. Консультировать пациентов по рациональному применению лекарственного средства (режиму дозирования, взаимодействию лекарственного средства, связи с приемом пищи, особенностями течения заболевания, аллергологического анамнеза).
2. Вовлекать пациента или его законного представителя в процесс принятия решений, учитывая их предпочтения, ценности и уровень информированности.
3. Объяснять процедуры и технологии, обеспечивая понятность и доступность информации, чтобы пациент или его законный представитель мог принять осознанное решение.
4. Проявлять эмпатию и поддержку пациентам для повышения эффективности лечения и сотрудничества пациента с врачом.
Знания:
1. Принципы коммуникации с пациентом, его родственниками или законными представителями.
2. Этические, культурные, религиозные, правовые аспекты, связанные с информированием пациента о выборе методов лечения и средствах медицинского назначения.
3. Психосоциальные аспекты здоровья пациента.
4. Принципы взаимодействия в конфликтных ситуациях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Дополнительная трудовая функция 2:
Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Участие в исследованиях и научных проектах.
Умения:
1. Формулировать исследовательские вопросы, разрабатывать гипотезы, собирать и анализировать данные, проводить статистический анализ и извлекать выводы из результатов исследования.
2. Соблюдать принципы справедливости, информированного согласия, конфиденциальности и защиты прав и благополучия пациентов, участвующих в исследованиях.
3. Проводить поиск и анализ литературы, критическую оценку исследовательских данных.

1. Медициналық ұйымдарда дәрілік заттарды ұтымды пайдалану бойынша медицина қызметкерлеріне консультациялық көмек көрсету.
2. Медициналық ұйымда Формулярлық жүйенің жұмыс істеуіне және оны қолдауға қатысу.
3. Медициналық ұйымда дәрілік заттарды ұтымды және қауіпсіз пайдалану жөніндегі іс-шараларды өткізуге қатысу.
4. Диагностика, емдеу, оңалту мәселелері бойынша басқа мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен ынтымақтастық.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Пациенттер мен олардың заңды өкілдеріне дәрілік заттарды ұтымды пайдалану бойынша қабылдау және кеңес беру.
2. Үздіксіз кәсіби даму.
Еңбек функциясы 1:
Медициналық ұйымдарда дәрілік заттарды ұтымды пайдалану бойынша медицина қызметкерлеріне консультациялық көмек көрсету.
Дағды 1:
Дәлелді медицина тұрғысынан дәрі - дәрмектерді қолдану бойынша дәрігерлерге кеңес беру.
Машықтар:
1. Дәрілік заттар мен электрондық дәлелді медицина туралы сенімді дереккөздерден ақпарат іздеуді жүргізу.
2. Ғылыми жарияланымдарға, клиникалық зерттеулердің нәтижелеріне, клиникалық ұсынымдарға сыни талдау жүргізу.
3. Дәрігерлерге дәрі-дәрмектерді таңдау және ұтымды қолдану бойынша кеңес беру.
4. Дәрілік заттардың және олардың комбинацияларының қауіпсіздігі мен тиімділігін бағалаудың Клиникалық, зертханалық және аспаптық әдістерінің нәтижелерін түсіндіру.
Білімдер:
1. Ғылыми негізделген медициналық практика тұрғысынан ұтымды фармакотерапия принциптері.
2. Дәрілік заттардың анатомиялық-терапиялық-химиялық жіктелу принциптері.
3. Медициналық көмек көрсету тәртібі, емдеудің клиникалық хаттамалары және медициналық ұйым қызметінің бейіні бойынша клиникалық ұсынымдар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Дағды 2:
Дәрігерлерге дәрілік заттардың басқа дәрілік заттармен, биологиялық белсенді қоспалармен және тамақ өнімдерімен өзара әрекеттесуі бойынша кеңес беру.
Машықтар:
1. Дәрілік заттарды ұтымды қолдану мәселелері бойынша дәрігерлерге кеңес беру;
2. Дәрілік заттардың фармацевтикалық, фармакокинетикалық және фармакодинамикалық өзара әрекеттесуін анықтау бойынша дәрігерлерге кеңес беру;
3. Дәрілік заттардың және олардың комбинацияларының қауіпсіздігі мен тиімділігін бағалаудың Клиникалық, зертханалық және аспаптық әдістерін түсіндіру.
4. Пациенттерде дәрілік анамнезді жинауды жүргізу.
Білімдер:
1. Дәрілік өзара әрекеттесу түрлері.
2. Дәрілік заттардың бір-бірімен, басқа дәрілік заттармен, тамақ өнімдерімен, алкогольмен өзара әрекеттесу механизмдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Полипрагмазия және дәрілік заттарды негізсіз тағайындау жағдайларында дәрігерлерге кеңес беру.
Машықтар:

1. Оказание консультативной помощи медицинским работникам по рациональному использованию лекарственных средств в медицинских организациях.
2. Участие в функционировании и поддержании формулярной системы в медицинской организации.
3. Участие в проведении мероприятий по рациональному и безопасному использованию лекарственных средств в медицинской организации.
4. Сотрудничество с другими специалистами и службами здравоохранения по вопросам диагностики, лечения, реабилитации.
Дополнительные трудовые функции:
1. Прием и консультирование пациентов и их законных представителей по рациональному использованию лекарственных средств.
2. Непрерывное профессиональное развитие.
Трудовая функция 1:
Оказание консультативной помощи медицинским работникам по рациональному использованию лекарственных средств в медицинских организациях.
Навык 1:
Консультирование врачей по применению лекарственных средств с позиций доказательной медицины.
Умения:
1. Проведение поиска информации в достоверных источниках о лекарственных средствах и электронных доказательной медицины.
2. Проведение критического анализа научных публикаций, результатов клинических исследований, клинических рекомендации.
3. Консультирование врачей по вопросам выбора и рационального применения лекарственных средств.
4. Интерпретация результатов клинических, лабораторных и инструментальных методов оценки безопасности и эффективности лекарственных средств и их комбинаций.
Знания:
1. Принципы рациональной фармакотерапии с позиции научно обоснованной медицинской практики.
2. Принципы анатомо-терапевтическо-химической классификации лекарственных средств.
3. Порядок оказания медицинской помощи, клинические протоколы лечения и клинические рекомендации по профилю деятельности медицинской организации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Консультирование врачей по взаимодействию лекарственных средств с другими лекарственными средствами, биологически активными добавками и пищевыми продуктами.
Умения:
1. Консультирование врачей по вопросам рационального применения лекарственных средств;
2. Консультирование врачей по выявлению фармацевтических, фармакокинетических и фармакодинамических взаимодействий лекарственных средств;
3. Интерпретировать клинические, лабораторные и инструментальные методы оценки безопасности и эффективности лекарственных средств и их комбинаций.
4. Проводить сбор лекарственного анамнеза у пациентов.
Знания:
1. Виды лекарственных взаимодействий.
2. Механизмы взаимодействия лекарственных средств между собой, с другими лекарственными средствами, пищевыми продуктами, алкоголем.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Консультирование врачей в случаях полипрагмазии и необоснованного назначения лекарственных средств.
Умения:

"Дәрігер клиникалық фармаколог" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ 7.3 (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде) кіші деңгейінің біліктілігін арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кәсіптік қызметтің мазмұны мен сапасына, "клиникалық фармакология"мамандығы шеңберінде медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету жөніндегі мамандарға қойылатын біліктілік талаптарын айқындауға қойылатын бірыңғай талаптарды біріздендіру, белгілеу және қолдау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Дербестендірілген медицина тәсілдері негізінде консультациялық көмек көрсету.
2. Медициналық ұйымда Формулярлық жүйенің жұмыс істеуін және сақталуын ұйымдастыру.
3. Медицина қызметкерлерін дәрілік заттарды ұтымды және қауіпсіз пайдалануға үйрету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Медициналық ұйымда клиникалық зерттеулер жүргізуге қатысу.
2. Пациенттерге дәрі-дәрмектерді ұтымды пайдалану бойынша қабылдау және кеңес беру.
Еңбек функциясы 1:
Дербестендірілген медицина тәсілдері негізінде консультациялық көмек көрсету.
Дағды 1:
Емдік дәрілік мониторинг және фармакогенетикалық тестілеу жүргізу алгоритмдерін әзірлеу және енгізу.
Машықтар:
1. Емдік дәрілік мониторинг және фармакогенетикалық тестілеу алгоритмдерін әзірлеу және қолдану.
2. Емдік дәрілік мониторинг пен фармакогенетикалық тестілеудің бақылауымен қолданылуы тиіс дәрілік заттарды анықтау.
3. Емдік дәрілік мониторинг және фармакогенетикалық тестілеу нәтижелерін кейіннен тиісті ұсыныстармен түсіндіру.
4. Фармакогенетикалық тестілеу және емдік дәрілік мониторинг нәтижелері негізінде дәрілік терапияны түзетуді жүргізу (дозалау режимін өзгерту, дәрілік заттарды жою, ауыстыру).
Білімдер:
1. Дәрілік заттардың генотипі мен фенотипі, фенокопиясы, фармакокинетикасы мен фармакодинамикасына әсер ететін генетикалық және генетикалық емес факторлар.
2. Нуклеотидтік гендік полиморфизм туралы ұғымдар, дәрілік заттардың фармакокинетикасының немесе фармакодинамикасының өзгеруіне әкелетін гендердің мутациясы.
3. Клиникалық фармакогенетика және фармакогеномика принциптері.

Квалификация "Врач клинический фармаколог". Предшествующий опыт работы по данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание медицинской помощи пациентам с различными заболеваниями в организациях здравоохранения различного уровня и специализации, консультирование врачей с целью рационального использования лекарственных средств
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание консультативной помощи на основе подходов персонализированной медицины.
2. Организация функционирования и поддержания формулярной системы в медицинской организации.
3. Обучение медицинских работников рациональному и безопасному использованию лекарственных средств.
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в проведении клинических исследований в медицинской организации.
2. Прием и консультирование пациентов по рациональному использованию лекарственных средств.
Трудовая функция 1:
Оказание консультативной помощи на основе подходов персонализированной медицины.
Навык 1:
Разработка и внедрение алгоритмов проведения терапевтического лекарственного мониторинга и фармакогенетического тестирования.
Умения:
1. Разрабатывать и примененять алгоритмы терапевтического лекарственного мониторинга и фармакогенетического тестирования.
2. Выявлять лекарственные средств, которые должны применяться под контролем терапевтического лекарственного мониторинга и фармакогенетического тестирования.
3. Интерпретировать результаты терапевтического лекарственного мониторинга и фармакогенетического тестирования с последующими соответствующими рекомендациями.
4. Проводить коррекцию лекарственной терапии на основе результатов фармакогенетического тестирования и терапевтического лекарственного мониторинга (изменение режима дозирования, отмена, замена лекарственных средств).
Знания:
1. Генотип и фенотип, фенокопии, генетические и негенетические факторы, влияющие на фармакокинетику и фармакодинамику лекарственных средств.
2. Понятия об нуклеотидных полиморфизмах генов, мутациях генов, приводящих к изменениям фармакокинетики или фармакодинамики лекарственных средств.
3. Принципы клинической фармакогенетики и фармакогеномики.

4. Биологиялық материалды алу қағидаларын қоса алғанда, емдік дәрілік мониторинг және (немесе) фармакогенетикалық тестілеу жүргізудің көрсеткіштері мен алгоритмдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Дағды 2:
Фармакогенетикалық тестілеуді және емдік дәрілік мониторингті жүргізуге медициналық көрсеткіштер туралы дәрігер-мамандарды хабардар ету.
Машықтар:
1. Фармакогенетикалық тестілеу және емдік дәрілік мониторинг нәтижелерін клиникалық түсіндіру үшін компьютерлік бағдарламалар мен Интернет-сервистерді пайдалану.
2. Фармакогенетикалық тестілеу және емдік дәрілік мониторинг мәселелері бойынша өзекті ғылыми ақпаратты іздестіруді жүзеге асыру.
3. Медицина қызметкерлерімен және денсаулық сақтау мамандарымен кәсіби қарым-қатынас және өзара іс-қимыл дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Қарым-қатынас дағдыларының принциптері және кәсіби өзара әрекеттесу принциптері.
2. Фармакогенетикалық тестілеуді қолданудың этикалық мәселелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Медициналық ұйымда Формулярлық жүйенің жұмыс істеуін және сақталуын ұйымдастыру.
Дағды 1:
Медициналық ұйымның дәрілік формулярын қалыптастыру.
Машықтар:
1. Медициналық ұйымның бейініне сәйкес дәрілік формулярға дәрілік заттарды іріктеуді жүргізу.
2. Медициналық ұйымда қолдануға ұсынылатын дәрілік заттардың тізбесін қалыптастыру бойынша ұсыныстарды талдау.
3. Дәрілік заттарды қолдану саласындағы медициналық технологияларды бағалау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Формулярлық жүйесінің жұмыс істеу қағидаттары
2. Медициналық ұйымда дәрілік заттарды тағайындау және ұтымды қолдану мәселелерін реттейтін Қазақстан Республикасының НҚА.
3. Медициналық технологияларды бағалау принциптері.
4. Ұлттық клиникалық хаттамалар және халықаралық ұсыныстар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Фармакотерапияға сараптама жүргізу және дәрілік қателіктердің алдын алу және дәрілік заттарды пайдалануды оңтайландыру жөніндегі іс-шараларға қатысу.
Машықтар:
1. Медициналық ұйымда дәрілік заттарды қолданудың ұтымдылығын талдау.
2. Жүйелік қателіктерді анықтаңыз, дәрілік заттарды қолданудың ұтымдылығын талдау нәтижелері туралы алынған мәліметтерді ұсыныңыз.
3. Медицина қызметкерлерімен және денсаулық сақтау мамандарымен дәрілік терапияның тиімділігі мен қауіпсіздігі мәселелері бойынша ынтымақтасу.
Білімдер:

4. Показания и алгоритмы проведения терапевтического лекарственного мониторинга и (или) фармакогенетического тестирования, включая правила взятия биологического материала.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Информирование врачей-специалистов о медицинских показаниях к проведению фармакогенетического тестирования и терапевтического лекарственного мониторинга.
Умения:
1. Использование компьютерных программ и Интернет-сервисов для клинической интерпретации результатов фармакогенетического тестирования и терапевтического лекарственного мониторинга.
2. Осуществление поиска актуальной научной информации по вопросам фармакогенетического тестирования и терапевтического лекарственного мониторинга.
3. Владеть навыками профессиональной коммуникации и взаимодействия с медицинскими работниками и специалистами здравоохранения.
Знания:
1. Принципы коммуникативных навыков и принципов межпрофессионального взаимодействия.
2. Этические вопросы применения фармакогенетического тестирования.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация функционирования и поддержания формулярной системы в медицинской организации.
Навык 1:
Формирование лекарственного формуляра медицинской организации.
Умения:
1. Проводить отбор лекарственных средств в лекарственный формуляр в соответствии с профилем медицинской организации.
2. Анализировать предложения по формированию перечня рекомендованных для применения в медицинской организации лекарственных средств.
3. Оценивать медицинские технологии в области использования лекарственных средств.
Знания:
1. Принципы функционирования формулярной системы Республики Казахстан
2. НПА Республики Казахстан регламентирующих вопросы назначения и рационального применения лекарственных средств в медицинской организации.
3. Принципы оценки медицинских технологий.
4. Национальные клинические протоколы и международные рекомендации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение экспертизы фармакотерапии и участие в мероприятиях по профилактике медикаментозных ошибок и оптимизации использования лекарственных средств.
Умения:
1. Анализировать рациональность использования лекарственных средств в медицинской организации.
2. Выявлять системные ошибки, представлять полученные данные о результатах анализа рациональности использования лекарственных средств.
3. Сотрудничать с медицинскими работниками и специалистами здравоохранения по вопросам эффективности и безопасности лекарственной терапии.
Знания:

1. Дәлелді медицина әдістемесі.
2. Ұлттық клиникалық хаттамалар және халықаралық ұсыныстар.
3. Дәрілік заттарды ұтымды пайдалану, оның ішінде анықтау, түзету және алдын алу принциптері дәрілік заттарды қолдану кезінде ҰКД, дәрілік өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Жоғары қауіпті дәрілік заттардың және аналогты алмастырудың тізбелерін қалыптастыру.
Машықтар:
1. Жоғары қауіпті дәрілік заттарды анықтау және іріктеу.
2. Жоғары қауіпті дәрілік заттарды аналогтық ауыстыруды жүргізу.
Білімдер:
1. ҚҰФ-дәлелді база негізінде медициналық қолдануға арналған аса маңызды дәрілік заттардың тізбесі.
2. Жоғары қауіпті дәрілік заттардың тізімі және оларды аналогтық ауыстыру.
3. Әр түрлі фармакологиялық топтардың фармакокинетикасының, фармакодинамикасының, дәрілік заттардың тиімділігі мен қауіпсіздігінің ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Медицина қызметкерлерін дәрілік заттарды ұтымды және қауіпсіз пайдалануға үйрету.
Дағды 1:
Дәрілік заттарды ұтымды пайдалану бойынша білім беру іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу.
Машықтар:
1. Білім беру іс-шараларының бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру.
2. Белсенді оқыту әдістерін қолдану, кері байланыс жүргізу.
Білімдер:
1. Медицина қызметкерлерін белсенді оқытуды ынталандыратын әдістер: пікірталастар, сауалнамалар, тренингтер, симуляциялық технологиялар, интерактивті дәрістер, науқастарды клиникалық талдау және т. б..
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Медициналық ұйымда клиникалық зерттеулер жүргізуге қатысу.
Дағды 1:
Клиникалық зерттеулер жүргізуге қатысу.
Машықтар:
1. Клиникалық зерттеулерді жүргізу және ұйымдастыру (менеджмент) дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Клиникалық зерттеулерді жобалау және басқару.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Пациенттерге дәрі-дәрмектерді ұтымды пайдалану бойынша қабылдау және кеңес беру.
Дағды 1:
Пациенттерге дәрі-дәрмектерді ұтымды пайдалану бойынша қабылдау және кеңес беру.
Машықтар:
1. Дәрілік заттарды тағайындаудың/пайдаланудың ұтымдылығы тұрғысынан дәрілік мақсаттарға талдау жасау.
2. Пациенттерді қабылдау дағдыларын меңгеру.
3. ДЗТҚ бойынша пациенттерге кеңес беру дағдыларын меңгеру.
4. Қарым-қатынас дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Пациенттерді қабылдау және кеңес беру әдістері.
2. ДЗТҚ принциптері.
3. Ұлттық клиникалық хаттамалар және халықаралық ұсыныстар.

1. Методология доказательной медицины.
2. Национальные клинические протоколы и международные рекомендации.
3. Принципы рационального использования лекарственных средств, в том числе выявления, коррекции и профилактики НПР при применении лекарственных средств, лекарственные взаимодействия.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Формирование перечней лекарственных средств высокого риска и аналоговой замены.
Умения:
1. Определять и проводить отбор лекарственных средств высокого риска.
2. Проводить аналоговую замену лекарственных средств высокого риска.
Знания:
1. КНФ – перечень важнейших лекарственных средств для медицинского применения на основе доказательной базы.
2. Перечень лекарственных средств высокго риска и их аналогвой замены.
3. Особенности фармакокинетики, фармакодинамики, эффективности и безопасности лекарственных средств различных фармакологических групп.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 3:
Обучение медицинских работников рациональному и безопасному использованию лекарственных средств.
Навык 1:
Организация и проведение образовательных мероприятий по рациональному использованию лекарственных средств.
Умения:
1. Разрабатывать и реализовывать программы образовательных мероприятий.
2. Использовать методы активного обучения, проведение обратной связи.
Знания:
1. Методы, стимулирующие активное обучение медицинских работников: дискуссии, опросы, тренинги, симуляционные технологии, интерактивные лекции, клинические разборы больных и т.п..
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Участие в проведении клинических исследований в медицинской организации.
Навык 1:
Участие в проведении клинических исследований.
Умения:
1. Владеть навыками проведения и организации (менеджмент) клинических исследований.
Знания:
1. Дизайн и менеджмент клинических исследований.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Прием и консультирование пациентов по рациональному использованию лекарственных средств.
Навык 1:
Прием и консультирование пациентов по рациональному использованию лекарственных средств.
Умения:
1. Анализировать лекарственные назначения на предмет рациональности назначения/использования лекарственных средств.
2. Владеть навыками ведения приема пациентов.
3. Владеть навыками консультирования пациентов по РИЛС.
4. Владеть коммуникативными навыками.
Знания:
1. Методы приема и консультирования пациентов.
2. Принципы РИЛС.
3. Национальные клинические протоколы и международные рекомендации.

1. Медициналық ұйымда дәрілік заттарды ұтымды және қауіпсіз қолдануды әдіснамалық қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Денсаулық сақтау саласындағы Академиялық қызмет.
Еңбек функциясы 1:
Медициналық ұйымда дәрілік заттарды ұтымды және қауіпсіз қолдануды әдіснамалық қамтамасыз ету.
Дағды 1:
Медициналық ұйымда дәрілік заттарды ұтымды қолдануды әдіснамалық қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. "Клиникалық фармакология"мамандығы шеңберінде фармакотерапия сапасы мәселелері бойынша медицина қызметкерлеріне әдіснамалық қолдау дағдыларын меңгеру.
2. "Клиникалық фармакология" мамандығы шеңберінде фармакотерапия бойынша стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, нұсқаулықтарды, әдістемелік ұсынымдарды әзірлеу дағдыларын меңгеру.
3. "Клиникалық фармакология" мамандығы шеңберінде медициналық практикаға жаңа технологияларды беру дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Клиникалық фармакологияның өзекті мәселелері.
2. "Клиникалық фармакология" мамандығы шеңберіндегі қолданбалы зерттеулер әдістемесі.
3. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді әзірлеу бойынша нұсқаулықтар мен әдістемелік ұсыныстар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Дағды 2:
Дәрілік заттарды ұтымды қолдану мәселелері бойынша Медициналық ұйымның ақпараттық жүйелерін қолдауға қатысу.
Машықтар:
1. Дәрілік заттарды ұтымды қолдану бөлігінде ақпараттық жүйені жетілдіру үшін ұсыныстар енгізу.
2. Ақпараттық жүйенің ұсынылған деректерінен талдау жүргізу және есептер қалыптастыру.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасындағы дәрілік заттардың НҚА және дәрілік заттар туралы ақпарат көздері.
2. Дәрілік заттарды қолдану жөніндегі ақпараттық базалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Денсаулық сақтау саласындағы Академиялық қызмет.
Дағды 1:
Оқытушылық қызметке қатысу.
Машықтар:
1. Медицина қызметкерлерінің біліктілігін арттыру.
2. Бейресми медициналық білім беру іс-шараларын (шеберлік сыныптары, семинарлар және т.б.) өткізу.
3. Студенттер мен резиденттерді оқытуға қатысу.
4. Білім беру бағдарламаларын, медициналық білім беру материалдары мен стандарттарын әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Білім беру бағдарламаларын әзірлеу және бағалау принциптері.
2. Оқыту нәтижелерін тұжырымдау және оларды бағалау принциптері.
3. Мақсатты аудиторияның қажеттіліктері мен дайындық деңгейі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Зерттеу қызметіне қатысу.
Машықтар:

1. Методологическое обеспечение рационального и безопасного применения лекарственных средств в медицинской организации.
Дополнительные трудовые функции:
1. Академическая деятельность в области здравоохранения.
Трудовая функция 1:
Методологическое обеспечение рационального и безопасного применения лекарственных средств в медицинской организации.
Навык 1:
Методологическое обеспечение рационального применения лекарственных средств в медицинской организации.
Умения:
1. Владеть навыками методологической поддержки медицинским работникам по вопросам качества фармакотерапии в рамках специальности "Клиническая фармакология".
2. Владеть навыками разработки стандартов, клинических протоколов, руководств, методических рекомендаций по фармакотерапии в рамках специальности "Клиническая фармакология".
3. Владеть навыками трансферта новых технологий в медицинскую практику в рамках специальности "Клиническая фармакология".
Знания:
1. Актуальные вопросы клинической фармакологии.
2. Методология прикладных исследований в рамках специальности "Клиническая фармакология".
3. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Участие в поддержке информационных систем медицинской организации по вопросам рационального применения лекарственных средств.
Умения:
1. Вносить предложения для совершенствования информационной системы в части рационального применения лекарственных средств.
2. Проводить анализ и формировать отчеты из представленных данных информационной системы.
Знания:
1. НПА лекарственных средств в Республике Казахстан и источников информации о лекарственных средствах.
2. Информационные базы по применению лекарственных средств.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Академическая деятельность в области здравоохранения.
Навык 1:
Участие в преподавательской деятельности.
Умения:
1. Повышать квалификацию медицинских работников.
2. Проводить мероприятия неформального медицинского образования (мастер-классы, семинары и др.).
3. Участвовать в обучении студентов и резидентов.
4. Участвовать в разработке образовательных программ, материалов и стандартов медицинского образования.
Знания:
1. Принципы разработки и оценки образовательных программ.
2. Принципы формулирования результатов обучения и их оценки.
3. Потребности и уровень подготовки целевой аудитории.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Участие в исследовательской деятельности.
Умения:

2. Шұғыл жағдайларда алғашқы көмек көрсету
3. Медициналық қызметтер көрсетудің құжаттамасын (оның ішінде электрондық) қамтамасыз ету
4. Науқасты алғашқы тексеруден өткізу
5. Жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету
6. Ең жиі кездесетін аурулардың типтік жағдайларын диагностикалау
7. Диагностикалық манипуляцияларды орындау
8. Тиісті емдеуді тағайындау, анықтамалық әдебиеттерді пайдалана отырып, дәрілік препараттарға рецепт жазып беру
9. Денсаулық сақтауды ұйымдастырудың санитариялық-гигиеналық режимінің және қоршаған ортаның эпидемиологиялық қауіпсіздігінің нормаларын сақтауды қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
1. Денсаулық сақтау ұйымдарында еңбек қауіпсіздігі нормаларын қамтамасыз ету
Еңбек функциясы 1:
Алғашқы көмек көрсетуді қажет ететін шұғыл жағдайларды анықтау
Дағды 1:
Зардап шеккен адамның санасын бағалау
Машықтар:
1. Жәбірленушінің сыртқы ынталандыруға реакциясын анықтау дағдылары
Білімдер:
1. Айқын сананың сипаттамаларын білу.
2. Саңырау күйдің сипаттамаларын білу.
3. Сопорозды жағдайдың сипаттамаларын білу.
4. Команың сипаттамаларын және оның дәрежесін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Жәбірленушінің өмір белгілерін және клиникалық өлім белгілерін анықтау
Машықтар:
1. Жүрек соғуын анықтау дағдылары.
2. Жүрек соғу жиілігін анықтау дағдылары.
3. Тыныс алуды анықтау дағдылары.
4. Оқушылардың жарыққа реакциясын анықтау дағдылары
Білімдер:
1. Өмір белгілерін білу.
2. Клиникалық өлім белгілерін білу.
3. Биологиялық өлімнің белгілерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 3:
Жәбірленушіні Үстірт тексеруді жүзеге асыру
Машықтар:
1. Бірнеше минут ішінде өлімге әкелетін өмірге қауіп төндіретін жағдайлардың белгілерін анықтау дағдылары.
2. Көмек көрсету мағынасыз болған кезде биологиялық өлімнің белгілерін анықтау дағдылары
Білімдер:
1. Клиникалық өлім белгілерін білу.
2. Кома белгілерін білу.
3. Сыртқы қан кету белгілерін білу.
4. Мойын мен кеуде қуысының ену белгілерін білу.
5. Өмірге сәйкес келмейтін зақымдану белгілерін білу.
6. Биологиялық өлімнің белгілерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 4:
Жәбірленушіні егжей-тегжейлі тексеруді жүзеге асыру
Машықтар:
1. Жәбірленушіге сауалнама жүргізу дағдылары.
2. Зардап шеккен адамды "басынан аяғына дейін"Сұрау дағдылары.
3. Сүйектің (аяқ-қолдың, жамбастың, омыртқаның, кеуде қуысының) зақымдану ықтималдығын анықтау дағдылары.
4. Енетін жарақаттардың ықтималдығын анықтау дағдылары.
5. Жаралар мен абразияларды анықтау дағдылары.
6. Күйік пен аязды анықтау дағдылары.

2. Оказание первой помощи при неотложных состояниях
3. Обеспечение документирования (в том числе, электронного) процессов оказания медицинских услуг
4. Проведение первичного осмотра пациента
5. Оказание скорой и неотложной медицинской помощи
6. Диагностика типичных случаев наиболее часто встречающихся заболеваний
7. Выполнение диагностических манипуляций
8. Назначение соответствующего лечения, выписывание рецептов на лекарственные препараты с использованием справочной литературы
9. Обеспечение соблюдения норм санитарно-гигиенического режима организации здравоохранения и эпидемиологической безопасности окружающей среды
Дополнительные трудовые функции:
1. Обеспечение норм безопасности труда в организации здравоохранения
Трудовая функция 1:
Определение неотложных состояний, требующих оказания первой помощи
Навык 1:
Оценивание сознания у пострадавшего
Умения:
1. Навыки определения реакции пострадавшего на внешние раздражители
Знания:
1. Знание характеристик ясного сознания.
2. Знание характеристик оглушенного состояния.
3. Знание характеристик сопорозного состояния.
4. Знание характеристик комы и ее степени
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Определение признаков жизни и признаков клинической смерти у пострадавшего
Умения:
1. Навыки определения сердцебиения.
2. Навыки определения пульса.
3. Навыки определения дыхания.
4. Навыки определения реакции зрачков на свет
Знания:
1. Знание признаков жизни.
2. Знание признаков клинической смерти.
3. Знание признаков биологической смерти
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Осуществление поверхностного осмотра пострадавшего
Умения:
1. Навыки определения признаков угрожающих жизни состояний, приводящих к смерти в течение нескольких минут.
2. Навыки определения признаков биологической смерти, когда оказание помощи бессмысленно
Знания:
1. Знание признаков клинической смерти.
2. Знание признаков комы.
3. Знание признаков наружного кровотечения.
4. Знание признаков проникающего ранения шеи и грудной клетки.
5. Знание признаков несовместимых с жизнью повреждений.
6. Знание признаков биологической смерти
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Осуществление подробного осмотра пострадавшего
Умения:
1. Навыки опроса пострадавшего.
2. Навыки опроса пострадавшего "с головы до пят".
3. Навыки определения вероятности повреждения костей (конечностей, таза, позвоночника, грудной клетки).
4. Навыки определения вероятности проникающих ранений.
5. Навыки определения ран и ссадин.
6. Навыки определения ожогов и отморожений.

7. Ауыздан шыққан иісті анықтау дағдылары
Білімдер:
1. Сүйектің сыну белгілерін білу.
2. Енетін жаралардың белгілерін білу.
3. Күйік пен аяздың белгілерін білу.
4. Қан кету белгілерін білу (Сыртқы және ішкі).
5. Улану белгілерін білу.
6. Тұншығу белгілерін білу.
7. Электр жарақатының белгілерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 5:
Шұғыл емдеуді қажет ететін синдромды/ ауруды анықтау
Машықтар:
1. Жедел жүрек-қан тамырлары жеткіліксіздігін анықтау дағдылары.
2. Жедел тыныс жетіспеушілігін анықтау дағдылары.
3. Жедел аллергиялық реакцияны анықтау дағдылары.
4. "Өткір ішті" анықтау дағдылары.
5. Жедел улануды (эндогендік және экзогендік) анықтау мүмкіндігі.
6. Ми қан айналымының жедел бұзылуын анықтау дағдылары
Білімдер:
1. Жедел жүрек-қан тамырлары жеткіліксіздігінің белгілерін білу.
2. Жедел тыныс жетіспеушілігінің белгілерін білу.
3. Жедел аллергиялық реакцияның белгілерін білу.
4. "Жедел іштің" белгілерін білу.
5. Жедел улану белгілерін білу (эндогендік және экзогендік).
6. Жедел ми а бұзылуының белгілерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Шұғыл жағдайларда алғашқы көмек көрсету
Дағды 1:
Алғашқы медициналық көмек көрсету үшін жағдайдың қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Оқиға орнын тексеру/ жәбірленушіні анықтау дағдылары.
2. Қоршаған ортаның қауіпсіздік деңгейін бағалау дағдылары.
3. Жәбірленушіні қоршаған ортаның қауіпсіз аймағына жеткізу дағдылары.
4. Зардап шеккен адамға зиянды факторлардың әсерін жою дағдылары
Білімдер:
1. Адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін қоршаған орта факторларын білу.
2. Жәбірленушіні жеткізу тәсілдерін білу.
3. Төтенше жағдайлар кезінде алғашқы медициналық көмек көрсету үшін қауіпсіз аймақтың шарттарын білу.
4. Зардап шеккен адамға зиян келтіретін факторларды жою жолдарын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациентаенттік жағдай бейініне сәйкес пациенттің шұғыл жеткізілуін қамтамасыз ету немесе жедел және шұғыл медициналық көмекті қамтамасыз ету үшін мамандарды шақыру
Машықтар:
1. Пациентті Епу-ға жеткізу және оның жолдағы жай-күйін бақылау дағдылары.
2. Ргентті күй профилін анықтау дағдылары.
3. Пациентке білікті көмек қажет мамандарды шақыру мүмкіндігі.
4. Білікті мамандарға пациент туралы ақпарат беру қабілеті
Білімдер:
1. Жәбірленушіні жеткізу тәсілдерін білу.
2. Науқастың жағдайын бақылаудың негізгі көрсеткіштерін білу.

7. Навыки определения запаха изо рта
Знания:
1. Знание признаков переломов костей.
2. Знание признаков проникающих ранений.
3. Знание признаков ожогов и отморожений.
4. Знание признаков кровотечений (внешних и внутренних).
5. Знание признаков отравлений.
6. Знание признаков удушений.
7. Знание признаков электротравм
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Определение синдрома/ заболевания, требующего неотложной помощи
Умения:
1. Навыки определения острой сердечно - сосудистой недостаточности.
2. Навыки определения острой дыхательной недостаточности.
3. Навыки определения острой аллергической реакции.
4. Навыки определения "острого живота".
5. Умение определения острого отравления (эндогенного и экзогенного).
6. Навыки определения острого нарушения мозгового кровообращения
Знания:
1. Знание симптомов острой сердечно-сосудистой недостаточности.
2. Знание симптомов острой дыхательной недостаточности.
3. Знание симптомов острой аллергической реакции.
4. Знание симптомов "острого живота".
5. Знание симптомов острого отравления (эндогенного и экзогенного).
6. Знание симптомов острого нарушения мозгового кровообращения
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Оказание первой помощи при неотложных состояниях
Навык 1:
Обеспечение безопасности условий для оказания первой медицинской помощи
Умения:
1. Навыки осмотра места происшествия/ обнаружения пострадавшего.
2. Навыки оценить уровень безопасности окружающей среды.
3. Навыки доставить пострадавшего в безопасную зону окружающей среды.
4. Навыки устранить воздействия повреждающих факторов на пострадавшего
Знания:
1. Знание факторов среды, предоставляющие опасность жизни и здоровью людей.
2. Знание способов доставки пострадавшего.
3. Знание условий безопасной зоны для предоставления первой помощи при неотложных состояниях.
4. Знание способов устранения повреждающих факторов на пострадавшего
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение экстренной доставки пациента или приглашение специалистов для обеспечения скорой и неотложной медицинской помощи согласно профилю ургентного состояния
Умения:
1. Навыки доставки пациента в ЛПО и мониторинга его состояния в пути.
2. Навыки определения профиля ургентного состояния.
3. Умение приглашения специалистов, в квалифицированной помощи которых нуждается пациент.
4. Умение передачи квалифицированным специалистам информации о пациенте
Знания:
1. Знание способов доставки пострадавшего.
2. Знание основных показателей мониторинга состояния пациента.

3. Профильге байланыстыргентті күйлердің сипаттамаларын білу.
4. Медициналық қызмет көрсету бейініне сәйкес білікті медицина қызметкерлерінің функцияларын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 3:
Тыныс алу жолдарын қалпына келтіру және қолдау
Машықтар:
1. Жүзеге асыру дағдылары басын артқа лақтыру, төменгі жақ сүйегін ұзарту және ауызды ашу (Сафарды үш рет қабылдау).
2. Тыныс алу жолдарын бөгде заттардан тазарту дағдылары.
3. Тыныс алу жолдарын бөгде заттар мен сұйықтықтардан тазарту кезінде сорғышты қолдану мүмкіндігі.
4. Тыныс алу жолдарының өткізгіштігін сақтау қабілеті
Білімдер:
1. Тыныс алу жолдарының бітелуінің себептерін білу.
2. Тыныс алу жолдарының бітелу белгілерін білу.
3. Сафарды үш рет қабылдау техникасын білу.
4. Тыныс алу жолдарын бөгде заттардан тазарту техникасын білу.
5. Тыныс алу жолдарының өткізгіштігін сақтау техникасын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 4:
Жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Өкпені жасанды желдетуді жүргізу дағдылары (ауыздан мұрынға, ауыздан ауызға).
2. Жабық жанама жүрек массажын жасау дағдылары
Білімдер:
1. Өкпені жасанды желдету техникасын білу.
2. Техниканы білу жүрекке жанама массаж жасау
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 5:
Сыртқы қан кетуді уақытша тоқтату жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Қан кететін тамырды басу арқылы қан кетуді уақытша тоқтату дағдылары.
2. Қысымды таңғышпен қан кетуді уақытша тоқтату дағдылары.
3. Тампонадамен қан кетуді уақытша тоқтату дағдылары.
4. Гемостатикалық турникетті қолдану арқылы қан кетуді уақытша тоқтату дағдылары
Білімдер:
1. Қан кететін ыдысты басу арқылы қан кетуді уақытша тоқтату техникасын білу.
2. Қысымды таңу арқылы қан кетуді уақытша тоқтату техникасын білу.
3. Тампонада көмегімен қан кетуді уақытша тоқтату техникасын білу.
4. Гемостатикалық турникетті қолдану арқылы қан кетуді уақытша тоқтату техникасын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 6:
Дененің әртүрлі аймақтарының жарақаттары кезінде, соның ішінде кеуде қуысының жаралануы кезінде окклюзиялық (герметикалық) таңғыш салу
Машықтар:
1. Әр түрлі локализациядағы жараларға асептикалық таңу дағдылары.
2. Іштің енетін жаралары мен іш қуысы мүшелерінің пролапсы кезінде асептикалық таңу дағдылары.
3. Кеуде қуысының ену жарақаты кезінде окклюзиялық таңғыштарды (тығыздағыштарды) қолдану дағдылары.

3. Знание характеристик ургентных состояний в зависимости от профиля.
4. Знание функций квалифицированных медицинских работников с соответствии с профилем оказания медицинских услуг
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Восстановление и поддержка проходимости дыхательных путей
Умения:
1. Навыки осуществления запрокидывания головы, выдвижения нижней челюсти и открытия рта (тройной прием Сафара).
2. Навыки очистки дыхательных путей от инородных тел.
3. Умение применения отсоса при очистке дыхательных путей от инородных тел и жидкостей.
4. Умение поддержания проходимости дыхательных путей
Знания:
1. Знание причин обтурации дыхательных путей.
2. Знание признаков обтурации дыхательных путей.
3. Знание техники проведения тройного приема Сафара.
4. Знание техники очистки дыхательных путей от инородных тел.
5. Знание техники поддержания проходимости дыхательных путей
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Осуществление мероприятий по проведению сердечно-легочной реанимации
Умения:
1. Навыки проведения искусственной вентиляции легких (рот в нос, рот в рот).
2. Навыки проведения закрытого непрямого массажа сердца
Знания:
1. Знание техники проведения искусственной вентиляции легких.
2. Знание техники проведение непрямого массажа сердца
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Осуществление мероприятий по временной остановке наружного кровотечения
Умения:
1. Навыки временной остановки кровотечения прижатием кровоточащего сосуда.
2. Навыки временной остановки кровотечения наложением давящей повязки.
3. Навыки временной остановки кровотечения с помощью тампонады.
4. Навыки временной остановки кровотечения наложением кровоостанавливающего жгута
Знания:
1. Знание техники временной остановки кровотечения прижатием кровоточащего сосуда.
2. Знание техники временной остановки кровотечения наложением давящей повязки.
3. Знание техники временной остановки кровотечения с помощью тампонады.
4. Знание техники временной остановки кровотечения наложением кровоостанавливающего жгута
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 6:
Накладывание повязки при травмах различных областей тела, в том числе окклюзионной (герметизирующей) при ранении грудной клетки
Умения:
1. Навыки наложения асептических повязок на раны различной локализации.
2. Навыки наложения асептических повязок при проникающих ранениях живота и выпадении органов брюшной полости.
3. Навыки наложения окклюзионных повязок (герметизирующих) при проникающем ранении грудной клетки.

4. Таңу дағдылары және күйік кезінде салқындату.
5. Зақымдану аймағын таңу дағдылары
Білімдер:
1. Асептикалық таңу техникасын білу.
2. Іштің енетін жаралары мен пролапс кезінде асептикалық таңғыштарды қолдану техникасын білу
3. іш қуысының мүшелері.
4. Кеуде қуысының ену жарақаты кезінде окклюзиялық таңғыштарды (герметикалық) қолдану техникасын білу.
5. Таңу техникасын білу және күйік кезінде салқындату.
6. Десмургия негіздерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 7:
Зақымдалған аяқ-қолды иммобилизациялауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Мамандандырылған шиналарды қолдану арқылы аяқ-қолды иммобилизациялау дағдылары.
2. Қолда бар құралдармен аяқ-қолды иммобилизациялау дағдылары.
3. Сау аяққа немесе қолды денеге байлау арқылы иммобилизация жасау дағдылары.
4. Ашық сынықтарды иммобилизациялау дағдылары
Білімдер:
1. Мамандандырылған шиналарды қолдану арқылы аяқ-қолды иммобилизациялау техникасын білу.
2. Импровизацияланған құралдармен аяқ-қолды иммобилизациялау техникасын білу.
3. Дені сау аяққа немесе қолды денеге байлау тәсілімен техниканы білу.
4. Ашық сыну техникасын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 8:
Қауіпті химиялық заттардың жәбірленушіге әсерін тоқтату жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Асқазанды шаю дағдылары.
2. Зақымдалған бетті зақымдайтын агенттерден тазарту дағдылары.
3. Антидот енгізу мүмкіндігі
Білімдер:
1. Асқазанды жуу техникасын білу.
2. Зақымдалған бетті зақымдайтын агенттерден тазарту техникасын білу.
3. Антидоттардың әсер ету механизмін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 9:
Күйік және үсік кезінде алғашқы көмек көрсету іс-шараларын жүзеге асыру
Машықтар:
1. Зақымдалған күйік бетін киімнен босату дағдылары.
2. Күйік бетіне асептикалық таңу дағдылары.
3. Зақымдалған күйік бетін салқындатуды қамтамасыз ету дағдылары.
4. Аязды орау және біртіндеп жылыту дағдылары.
5. Жәбірленушіні мол ішумен қамтамасыз ету дағдылары
Білімдер:
1. Күйік пен аязға алғашқы көмек туралы білім
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 10:
Негізгі өмірлік маңызды көрсеткіштердің мониторингі және психологиялық қолдау көрсету
Машықтар:
1. Қан қысымын бақылау дағдылары.
2. Жүрек соғу жиілігін немесе минутына жүрек соғу жиілігін бақылау дағдылары.
3. Тыныс алу қозғалысының жиілігін бақылау дағдылары.
4. Термометрияны бақылау дағдылары.

4. Навыки наложения повязок и охлаждение при ожогах.
5. Навыки бинтования области повреждения
Знания:
1. Знание техники наложения асептических повязок.
2. Знание техники наложения асептических повязок при проникающих ранениях живота и выпадении
3. органов брюшной полости.
4. Знание техники наложения окклюзионных повязок (герметизирующих) при проникающем ранении грудной клетки.
5. Знание техники наложения повязок и охлаждение при ожогах.
6. Знание основ десмургии
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 7:
Осуществление иммобилизации поврежденной конечности
Умения:
1. Навыки осуществлять иммобилизацию конечностей наложением специализированных шин.
2. Навыки осуществлять иммобилизацию конечностей подручными средствами.
3. Навыки осуществлять иммобилизацию способом бинтования к здоровой ноге или руки к туловищу.
4. Навыки осуществлять иммобилизацию открытых переломов
Знания:
1. Знание техники иммобилизации конечностей наложением специализированных шин.
2. Знание техники иммобилизации конечностей подручными средствами.
3. Знание техники способом бинтования к здоровой ноге или руки к туловищу.
4. Знание техники открытых переломов
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 8:
Осуществление мероприятий по прекращению воздействия опасных химических веществ на пострадавшего
Умения:
1. Навыки промывания желудка.
2. Навыки очищения от повреждающих агентов поврежденной поверхности.
3. Умение ввести антидот
Знания:
1. Знание техники промывания желудка.
2. Знание техники очистки поврежденной поверхности от повреждающих агентов.
3. Знание механизма действия антидотов
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 9:
Осуществление мероприятий первой помощи при ожогах и отморожениях
Умения:
1. Навыки освобождать пораженную ожоговую поверхность от одежды.
2. Навыки наложения асептической повязки на ожоговую поверхность.
3. Навыки обеспечить охлаждение пораженной ожоговой поверхности.
4. Навыки укутывания и постепенного согревания при отморожениях.
5. Навыки обеспечить обильным питьем пострадавшего
Знания:
1. Знание первой помощи при ожогах и отморожениях
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 10:
Мониторинг основных жизненно-важных показателей и оказание психологической поддержки
Умения:
1. Навыки осуществлять мониторинг артериального давления.
2. Навыки осуществлять мониторинг частоты сердечных сокращений или количества пульсовых ударов в минуту.
3. Навыки осуществлять мониторинг частоты дыхательных движений.
4. Навыки осуществлять мониторинг термометрии.

5. Науқастың санасына мониторинг жүргізу дағдылары
Білімдер:
1. Қан қысымын өлшеу техникасын білу.
2. Жүрек соғу жиілігін немесе минутына импульстік соққылардың санын есептеу техникасын білу.
3. Тыныс алу қозғалысының жиілігін есептеу техникасын білу.
4. Термометрия техникасын білу.
5. Науқастың санасын бақылау техникасын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Медициналық қызметтер көрсетудің құжаттамасын (оның ішінде электрондық) қамтамасыз ету
Дағды 1:
Медициналық құжаттаманың стандартты нысандарын жүргізу
Машықтар:
1. Медициналық құжаттаманың стандартты нысандарын жүргізу дағдылары.
2. Барлық қажетті жазбаларды дұрыс рәсімдеу мүмкіндігі.
3. Дағдылар жазбалар мен олардың шығарылу уақыты туралы белгілердің түсінікті болуын қамтамасыз ету.
4. Дағдылар медициналық құжаттаманың стандартты нысандарының сақталуын қамтамасыз ету.
5. Денсаулық сақтау ұйымының тіркеушісіне және мұрағатына медициналық құжаттаманы уақтылы беру дағдылары
Білімдер:
1. Медициналық құжат айналымын реттеу бойынша НҚА-ны білу.
2. Медициналық есепке алу-есеп құжаттамасының стандартты нысандарын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Электрондық медициналық құжаттаманы жүргізу
Машықтар:
1. Дербес компьютерді қолдану дағдылары.
2. Электрондық медициналық құжаттаманың стандартты нысандарын жүргізу білігі.
3. Электрондық деректер базасына ақпаратты дұрыс және уақтылы енгізу мүмкіндігі.
4. Ақпараттық қауіпсіздіктің сақталуын қамтамасыз ете білу.
5. Электрондық медициналық құжаттаманың сақталуын қамтамасыз ете білу
Білімдер:
1. Дербес компьютермен жұмыс істеу туралы негізгі мәліметтерді білу.
2. Негізгі компьютерлік бағдарламалардың қолданылуын білу.
3. Денсаулық сақтауды ақпараттандыру негіздерін білу.
4. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету негіздерін білу.
5. Электрондық және медициналық құжат айналымын реттеу бойынша НҚА-ны білу.
6. Электрондық медициналық есепке алу-есеп құжаттамасының стандартты нысандарын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Науқасты алғашқы тексеруден өткізу
Дағды 1:
Науқас туралы жалпы ақпарат алу
Машықтар:
1. Пациенттен ақпарат алу дағдылары.
2. Науқастарға сұрақ қою және науқастың психологиялық жағдайы мен ақыл-ойына қарамастан қажетті ақпарат алу дағдылары.
3. Тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
Білімдер:
1. НҚА, әдістемелік ұсынымдар мен әдістемелік нұсқауларды, клиникалық хаттамалардың (клиникалық нұсқаулықтардың) стандарттарын білу.
2. Науқас туралы мәліметтер жинаудың реттілігі мен көлемін білу.

5. Навыки осуществлять мониторинг за сознанием больного
Знания:
1. Знание техники измерения артериального давления.
2. Знание техники подсчета частоты сердечных сокращений или количества пульсовых ударов в минуту.
3. Знание техники подсчета частоты дыхательных движений.
4. Знание техники термометрии.
5. Знание техники мониторинга за сознанием больного
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Обеспечение документирования (в том числе, электронного) процессов оказания медицинских услуг
Навык 1:
Ведение стандартных форм медицинской документации
Умения:
1. Навыки ведения стандартных форм медицинской документации.
2. Умение правильного оформления всех необходимых записей.
3. Навыки обеспечить разборчивость записей и отметок о времени их произведения.
4. Навыки обеспечить сохранность стандартных форм медицинской документации.
5. Навыки своевременной передачи медицинской документации в регистратуру и архив организации здравоохранения
Знания:
1. Знание НПА по регламентации медицинского документооборота.
2. Знание стандартных форм медицинской учетно-отчетной документации
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Ведение электронной медицинской документации
Умения:
1. Навыки применения персонального компьютера.
2. Умение ведения стандартных форм электронной медицинской документации.
3. Умение правильного и своевременного введения информации в электронные базы данных.
4. Умение обеспечить соблюдение информационной безопасности.
5. Умение обеспечить сохранность электронной медицинской документации
Знания:
1. Знание основных сведений о работе с персональным компьютером.
2. Знание применения основных компьютерных программ.
3. Знание Основ информатизации здравоохранения.
4. Знание Основ обеспечения информационной безопасности.
5. Знание НПА по регламентации электронного и медицинского документооборота.
6. Знание стандартных форм электронной медицинской учетно-отчетной документации
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Проведение первичного осмотра пациента
Навык 1:
Получение общих сведений о пациенте
Умения:
1. Навыки получить информацию от пациента.
2. Навыки провести расспрос больных и получить необходимые сведения вне зависимости от психологического состояния и интеллекта больного.
3. Навыки вести эффективное общение
Знания:
1. Знание НПА, методических рекомендаций и методических указаний, стандарты клинических протоколов (клинических руководств).
2. Знание последовательности и объема сбора сведений о больном.

3. Облыстағы науқастың психологиясын білу.
4. Медициналық этика мен деонтологияның ерекшеліктерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Науқастың шағымдарын анықтау және нақтылау
Машықтар:
1. Науқасқа сауалнама жүргізу дағдылары.
2. Сұрақ қою арқылы науқастың негізгі шағымдарын анықтау дағдылары.
3. Сұрақ қою арқылы науқастың қосымша шағымдарын бөлу дағдылары.
4. Шағымды бағалау дағдылары: қарқындылығы, локализациясы, сәулеленуі, ұзақтығы, пайда болу себептері және осы патологиялық процестің белгілі бір факторларымен байланысы
Білімдер:
1. Ішкі аурулардың пропедевтикасының негіздерін білу.
2. Патологиялық процестердің этиологиясын, патогенезін, клиникалық көріністерін білу.
3. НҚА талаптарын, әдістемелік ұсынымдар мен әдістемелік нұсқауларды, клиникалық хаттамалардың (клиникалық нұсқаулықтардың) стандарттарын білу.
4. Негізгі шағымдарды және олардың әртүрлі патологиялық жағдайлар мен ауруларға тән ерекшеліктерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 3:
Науқастың ауру тарихы туралы мәліметтерді анықтау
Машықтар:
1. Науқастың сұрақ қою дағдылары.
2. Патологиялық процестің бастапқы көрінісі мен барысы туралы толық ақпарат алу дағдылары
Білімдер:
1. Ішкі аурулардың пропедевтикасының негіздерін білу.
2. Патологиялық процестердің этиологиясын, патогенезін, клиникалық көріністерін білу.
3. НҚА талаптарын, әдістемелік ұсынымдар мен әдістемелік нұсқауларды, клиникалық хаттамалардың (клиникалық нұсқаулықтардың) стандарттарын білу.
4. Аурулар кезінде анықталатын негізгі анамнестикалық белгілерді білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 4:
Науқастың өмір тарихы туралы мәліметтерді анықтау
Машықтар:
1. Өткен аурулар туралы толық ақпарат алу дағдылары.
2. Аллергиялық реакциялар, тұқым қуалаушылық туралы толық ақпарат алу дағдылары.
3. Кәсіби зияндар, өмір салты туралы толық ақпарат алу дағдылары.
Білімдер:
1. Ішкі аурулардың пропедевтикасының негіздерін білу.
2. Патологиялық процестердің этиологиясын, патогенезін, клиникалық көріністерін білу.
3. НҚА талаптарын, әдістемелік ұсынымдар мен әдістемелік нұсқауларды, клиникалық хаттамалардың (клиникалық нұсқаулықтардың) стандарттарын білу.
4. Аурулар кезінде анықталатын негізгі анамнестикалық белгілерді білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 5:
Науқастың жалпы жағдайын бағалау
Машықтар:
1. Объективті тексеру жүргізу дағдылары.
2. Объективті зерттеу әдістерін қолдану дағдылары.
3. Ағзалар мен жүйелер ауруларының жалпы және ерекше белгілерін анықтау дағдылары.

3. Знание психологии больного в области.
4. Знание особенностей медицинской этики и деонтологии
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Определение и детализация жалоб пациента
Умения:
1. Навыки проведения опроса больного.
2. Навыки выделения основных жалоб больного с помощью расспроса.
3. Навыки выделения дополнительных жалоб больного с помощью расспроса.
4. Навыки оценки жалобы на предмет: интенсивности, локализации, иррадиации, продолжительности, причины появления и связи с определенными факторами данного патологического процесса
Знания:
1. Знание основ пропедевтики внутренних болезней.
2. Знание этиологии, патогенеза, клинических проявлений патологических процессов.
3. Знание требований НПА, методических рекомендаций и методических указаний, стандартов клинических протоколов (клинических руководств).
4. Знание основных жалоб и их характерные особенности при различных патологических состояниях и болезнях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Определение сведений об анамнезе заболевания пациента
Умения:
1. Навыки расспроса больного.
2. Навыки получения подробной информации о первичном проявлении и течении патологического процесса
Знания:
1. Знание основ пропедевтики внутренних болезней.
2. Знание этиологии, патогенеза, клинических проявлений патологических процессов.
3. Знание требований НПА, методических рекомендаций и методических указаний, стандартов клинических протоколов (клинических руководств).
4. Знание основных анамнестических признаков, выявляемых при заболеваниях
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Определение сведений об анамнезе жизни пациента
Умения:
1. Навыки получения подробной информации о перенесенных заболеваниях.
2. Навыки получения подробной информации об аллергических реакциях, наследственности.
3. Навыки получения подробной информации о профессиональных вредностях, образе жизни.
Знания:
1. Знание основ пропедевтики внутренних болезней.
2. Знание этиологии, патогенеза, клинических проявлений патологических процессов.
3. Знание требований НПА, методических рекомендаций и методических указаний, стандартов клинических протоколов (клинических руководств).
4. Знание основных анамнестических признаков, выявляемых при заболеваниях
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Оценивание общего состояния больного
Умения:
1. Навыки проведения объективного осмотра.
2. Навыки применения объективных методов обследования.
3. Навыки выявления общих и специфических признаков заболеваний органов и систем.

4. Науқастың жалпы жағдайын бағалау дағдылары.
Білімдер:
1. НҚА талаптарын, әдістемелік ұсынымдар мен әдістемелік нұсқауларды, клиникалық хаттамалардың (клиникалық нұсқаулықтардың)стандарттарын білу
2. Патологиялық процестердің этиологиясын, патогенезін, клиникалық көріністерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ғылымның жалпы жағдайын бағалауым
Дағды 6:
Пациентті объективті (физикалық) зерттеу жүргізу
Машықтар:
1. Науқасты тексеру дағдылары.
2. Науқастың санасын бағалау дағдылары.
3. Науқастың жағдайын бағалау дағдылары.
4. Науқастың дене бітімін бағалау дағдылары.
5. Науқасты пальпациялау дағдылары.
6. Науқасты перкуссиялау дағдылары.
7. Науқасты аускультациялау дағдылары.
8. Қан қысымын өлшеу дағдылары.
9. Жүрек соғу жиілігін өлшеу дағдылары, PDD.
10. Термометрияны жүргізу дағдылары.
11. Дене салмағын, бойын, бетінің ауданын өлшеу дағдылары.
Білімдер:
1. НҚА талаптарын, әдістемелік ұсынымдар мен әдістемелік нұсқауларды, клиникалық хаттамалардың (клиникалық нұсқаулықтардың)стандарттарын білу
2. Қалыпты және патологиялық анатомияның негіздерін білу.
3. Қалыпты және патологиялық физиологияның негіздерін білу.
4. Топографиялық анатомия негіздерін білу.
5. Биохимия негіздерін білу.
6. Пальпация техникасын білу
7. Перкуссияның техникасы мен ережелерін білу
8. Аускультация техникасы мен ережелерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 7:
Алдын ала дифференциалды диагностика жүргізу
Машықтар:
1. Науқастың қолда бар сауалнама деректерін саралау, талдау және жүйелеу дағдылары,
2. Науқасты алғашқы тексеру дағдылары.
3. Науқасты объективті зерттеу дағдылары
Білімдер:
1. НҚА талаптарын, әдістемелік ұсынымдар мен әдістемелік нұсқауларды, клиникалық хаттамалардың (клиникалық нұсқаулықтардың)стандарттарын білу
2. Қалыпты және патологиялық анатомияның негіздерін білу.
3. Қалыпты және патологиялық физиологияның негіздерін білу.
4. Топографиялық анатомия негіздерін білу.
5. Биохимия негіздерін білу.
6. Ағзалар мен жүйелер ауруларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық симптоматикасын және тән ерекшеліктерін білу (айрықша белгілері)
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 8:
1. НҚА талаптарын, әдістемелік ұсынымдар мен әдістемелік нұсқауларды, клиникалық хаттамалардың (клиникалық нұсқаулықтардың)стандарттарын білу 2.қалыпты және патологиялық анатомияның негіздерін білу. 3.Қалыпты және патологиялық физиологияның негіздерін білу. 4. топографиялық анатомия негіздерін білу. 5. Биохимия негіздерін білу. 6. ағзалар мен жүйелер ауруларының этиологиясын, патогенезін, клин
Машықтар:
1. Негізгі ауруды оқшаулау дағдылары.

4. Навыки оценки общего состояния больного.
Знания:
1. Знание требований НПА, методических рекомендаций и методических указаний, стандартов клинических протоколов (клинических руководств)
2. Знание этиологии, патогенеза, клинических проявлений патологических процессов
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 6:
Проведение объективного (физического) исследования пациента
Умения:
1. Навыки проведения осмотра больного.
2. Навыки оценки сознания больного.
3. Навыки оценки положения больного.
4. Навыки оценки телосложения больного.
5. Навыки проведения пальпации больного.
6. Навыки проведения перкуссии больного.
7. Навыки проведения аускультации больного.
8. Навыки измерения АД.
9. Навыки измерения ЧСС, ЧДД.
10. Навыки проведения термометрии.
11. Навыки измерения веса, роста, площади поверхности тела.
Знания:
1. Знание требований НПА, методических рекомендаций и методических указаний, стандартов клинических протоколов (клинических руководств)
2. Знание основ нормальной и патологической анатомии.
3. Знание основ нормальной и патологической физиологии.
4. Знание основ топографической анатомии.
5. Знание основ биохимии.
6. Знание техники пальпации
7. Знание техники и правил перкуссии
8. Знание техники и правил аускультации
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 7:
Проведение предварительной дифференциальной диагностики
Умения:
1. Навыки проведения дифференциации, анализа и систематизации имеющихся данных опроса больного,
2. Навыки проведения первичного осмотра больного.
3. Навыки проведения объективного исследования больного
Знания:
1. Знание требований НПА, методических рекомендаций и методических указаний, стандартов клинических протоколов (клинических руководств)
2. Знание основ нормальной и патологической анатомии.
3. Знание основ нормальной и патологической физиологии.
4. Знание основ топографической анатомии.
5. Знание основ биохимии.
6. Знание этиологии, патогенеза, клинической симптоматики и характерных особенностей болезней органов и систем (отличительные признаки)
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 8:
Формулирование предварительного диагноза
Умения:
1. Навыки выделения основного заболевания.

2. Осы аурудың асқынуларының бар екендігін көрсететін деректерді талдау дағдылары.
3. Ілеспе ауруды бөлу дағдылары.
4. Диагнозды және ілеспе патологияны тұжырымдау дағдылары.
5. Алдын ала диагнозды негіздеу дағдылары
Білімдер:
1. НҚА талаптарын, әдістемелік ұсынымдар мен әдістемелік нұсқауларды, клиникалық хаттамалардың (клиникалық нұсқаулықтардың)стандарттарын білу
2. Ағзалар мен жүйелер ауруларының жіктелуін, этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету
Дағды 1:
Шұғыл және шұғыл медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Жедел коронарлық синдромға жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
2. Миокард инфарктісіне диагноз қою және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
3. Аритмия кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
4. Өкпе ісінуіне диагноз қою және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
5. Инфекциялық эндокардит кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
6. Терең тамыр тромбозына диагноз қою және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
7. Өкпе эмболиясы кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
8. Қан қысымының жоғарылауы, дағдарыс кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
9. Аортаның қабыршақтайтын аневризмасын диагностикалау және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
10. Жедел перикардит кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
11. Жүрек тампонадасына диагноз қою және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Жедел коронарлық синдром кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
2. Миокард инфарктісі кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
3. Аритмия кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
4. Өкпе ісінуі кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
5. Инфекциялық эндокардит кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
6. Терең тамыр тромбозының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, шұғыл емдеу шараларының техникасын білу.

2. Навыки проведения анализа данных, свидетельствующих о наличии осложнений данного заболевания.
3. Навыки выделения сопутствующего заболевания.
4. Навыки формулирования диагноза и сопутствующей патологии.
5. Навыки проведения обоснования предварительного диагноза
Знания:
1. Знание требований НПА, методических рекомендаций и методических указаний, стандартов клинических протоколов (клинических руководств)
2. Знание классификации, этиологии, патогенеза, клинической картины болезней органов и систем
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 5:
Оказание скорой и неотложной медицинской помощи
Навык 1:
Оказание скорой и неотложной медицинской помощи при неотложных состояниях в кардиологии
Умения:
1. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при остром коронарном синдроме.
2. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при инфаркте миокарда.
3. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при аритмиях.
4. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при отеке легких.
5. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при инфекционном эндокардите.
6. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при тромбозе глубоких вен.
7. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при тромбоэмболии легочной артерии.
8. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при повышении артериального давления, кризе.
9. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при расслаивающей аневризмы аорты.
10. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при остром перикардите.
11. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при тампонаде сердца.
Знания:
1. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при остром коронарном синдроме.
2. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при инфаркте миокарда.
3. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при аритмиях.
4. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при отеке легких.
5. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при инфекционном эндокардите.
6. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при тромбозе глубоких вен.

7. Өкпе эмболиясы кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
8. Қан қысымының жоғарылауы, дағдарыс кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
9. Аорта аневризмасының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, жедел емдеу шараларының техникасын білу.
10. Жедел перикардит кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
11. Жүрек тампонадасының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, шұғыл емдеу шараларының техникасын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Тыныс алу жүйесінің аурулары кезінде шұғыл жағдайларда жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Жедел пневмония кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
2. Бронх демікпесінің шабуылына диагноз қою және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
3. Жедел тыныс жетіспеушілігі кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
4. Респираторлық дистресс-синдром кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
5. Пневмоторакс кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
6. Гемоптиз кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
7. Плевра эффузиясына диагноз қою және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
8. Ересектер мен балаларда тыныс алу жолдарының жіті обструкциясы кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу білігі
Білімдер:
1. Этиологияны, патогенезді, клиникалық көріністі, диагностиканы, шұғыл емдеу шараларының техникасын, жедел пневмония кезіндегі тактиканы білу.
2. Этиологияны, патогенезді, клиникалық көріністі, диагностиканы, шұғыл емдеу шараларының техникасын, бронх демікпесінің шабуылындағы тактиканы білу.
3. Этиологияны, патогенезді, клиникалық көріністі, диагностиканы, шұғыл емдеу шараларының техникасын, жедел тыныс жетіспеушілігі кезіндегі тактиканы білу.
4. Этиологияны, патогенезді, клиникалық көріністі, диагностиканы, шұғыл емдеу шараларының техникасын, респираторлық дистресс синдромындағы тактиканы білу.
5. Этиологияны, патогенезді, клиникалық көріністі, диагностиканы, шұғыл емдеу шараларының техникасын, пневмоторакс кезіндегі тактиканы білу.
6. Этиологияны, патогенезді, клиникалық көріністі, диагностиканы, шұғыл емдеу шараларының техникасын, гемоптиз тактикасын білу.

7. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при тромбоэмболии легочной артерии.
8. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при повышении артериального давления, кризе.
9. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при расслаивающей аневризмы аорты.
10. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при остром перикардите.
11. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при тампонаде сердца.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание скорой и неотложной медицинской помощи в неотложных состояниях при заболеваниях дыхательной системы
Умения:
1. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при острой пневмонии.
2. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при приступе бронхиальной астмы.
3. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при острой дыхательной недостаточности.
4. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при респираторном дистресс-синдроме.
5. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при пневмотораксе.
6. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при кровохарканье.
7. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при плевральном выпоте.
8. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при острой обструкции дыхательных путей у взрослых и детей
Знания:
1. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий, тактики при острой пневмонии.
2. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий, тактики при приступе бронхиальной астмы.
3. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий, тактики при острой дыхательной недостаточности.
4. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий, тактики при респираторном дистресс-синдроме.
5. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий, тактики при пневмотораксе.
6. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий, тактики при кровохарканье.

7. Этиологияны, патогенезді, клиникалық көріністі, диагностиканы, шұғыл емдеу шараларының техникасын, плевра эффузиясының тактикасын білу.
8. Ересектер мен балалардағы тыныс алу жолдарының жедел обструкциясының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, шұғыл емдеу шараларының техникасын, тактикасын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 3:
Шок кезінде шұғыл жағдайларда жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Кардиогенді шок кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
2. Гиповолемиялық шок кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
3. Анафилактикалық шок кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
4. Септикалық шок кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
5. Инфекциялық-уытты шок кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
6. Геморрагиялық шок кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
7. Травматикалық шок кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
8. Лактат-ацидоз кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Кардиогендік шок кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
2. Гиповолемиялық шок кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
3. Анафилактикалық шок кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
4. Септикалық шок кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
5. Инфекциялық-уытты шок кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
6. Геморрагиялық шок кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
7. Травматикалық шок кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу
8. Лактат-ацидоз кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 4:
Жұқпалы аурулар кезінде шұғыл жағдайларда жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Қызба мен бөртпемен көрінетін жұқпалы аурулар кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.

7. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий, тактики при плевральном выпоте.
8. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий, тактики при острой обструкции дыхательных путей у взрослых и детей
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Оказание скорой и неотложной медицинской помощи в неотложных состояниях при шоке
Умения:
1. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при кардиогенном шоке.
2. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при гиповолемическом шоке.
3. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при анафилактическом шоке.
4. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при септическом шоке.
5. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при инфекционно-токсическом шоке.
6. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при геморрагическом шоке.
7. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при травматическом шоке.
8. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при лактат-ацидозе.
Знания:
1. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при кардиогенном шоке.
2. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при гиповолемическом шоке.
3. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при анафилактическом шоке.
4. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при септическом шоке.
5. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при инфекционно-токсическом шоке.
6. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при геморрагическом шоке.
7. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при травматическом шоке
8. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при лактат-ацидозе
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Оказание скорой и неотложной медицинской помощи в неотложных состояниях при инфекционных заболеваниях
Умения:
1. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при инфекционных заболеваниях, проявляющихся лихорадкой и сыпью.

2. Менингококк инфекциясы кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
3. Вирустық геморрагиялық қызба кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
4. Жедел ішек инфекциясы кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету (ауызша регидратация жүргізу) диагностикасын жүргізу мүмкіндігі.
5. Ауыр жіті респираторлық синдром кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
6. Балалардағы фебрильді құрысулар кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
7. Ботулизмге диагноз қою және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
8. Сіреспе кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, қызба мен бөртпемен көрінетін жұқпалы аурулар кезіндегі шұғыл емдеу шараларының техникасын білу.
2. Менингококк инфекциясы кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
3. Вирустық геморрагиялық қызба кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
4. Жедел ішек инфекциясы кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу (ауызша регидратация жүргізу).
5. Ауыр жіті респираторлық синдром кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу
6. Балалардағы фебрильді құрысулар кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
7. Ботулизм кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
8. Сіреспе кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 5:
АИТВ жұқтырған науқастарда шұғыл жағдайларда жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. АИТВ жұқтырған адамдарда шұғыл неврологиялық жағдайлар кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
2. АИТВ жұқтырған адамдарда жедел респираторлық жағдайлар кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
3. АИТВ-инфекциясының асқазан-ішек көріністеріне диагностика жүргізу және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
Білімдер:
1. АИТВ-жұқтырғандардағы шұғыл неврологиялық жағдайлар кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.

2. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при менингококковой инфекции.
3. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при вирусных геморрагических лихорадках.
4. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при острой кишечной инфекции (проведение оральной регидратации).
5. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при тяжелом остром респираторном синдроме.
6. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при фебрильных судорогах у детей.
7. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при ботулизме.
8. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при столбняке.
Знания:
1. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при инфекционных заболеваниях, проявляющихся лихорадкой и сыпью.
2. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при менингококковой инфекции.
3. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при вирусных геморрагических лихорадках.
4. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при острой кишечной инфекции (проведение оральной регидратации).
5. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при тяжелом остром респираторном синдроме
6. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при фебрильных судорогах у детей.
7. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при ботулизме.
8. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при столбняке
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Оказание скорой и неотложной медицинской помощи в неотложных состояниях у ВИЧ инфицированных пациентов
Умения:
1. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при неотложных неврологических состояниях у ВИЧ - инфицированных.
2. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при неотложных респираторных состояниях у ВИЧ - инфицированных.
3. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при желудочно-кишечных проявлениях ВИЧ-инфекции.
Знания:
1. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при неотложных неврологических состояниях у ВИЧ -инфицированных.

2. АИТВ-жұқтырғандардағы шұғыл респираторлық жағдайлар кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
3. АИТВ-инфекциясының асқазан-ішек көріністеріндегі этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, шұғыл емдеу шараларының техникасын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 6:
Бүйрек аурулары кезінде шұғыл жағдайларда жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Жедел бүйрек жеткіліксіздігі кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
2. Анурия кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
3. Жедел интерстициальды нефритке диагноз қою және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
4. Рабдомиолиз кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
5. Гепаторенальды синдромға диагноз қою және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
6. Бүйрек коликіне диагноз қою және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
7. Гематурия кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі
Білімдер:
1. Жедел бүйрек жеткіліксіздігі кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
2. Анурия кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
3. Жедел интерстициальды нефрит кезінде этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, шұғыл емдеу шараларының техникасын білу.
4. Рабдомиолиз кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
5. Гепаторенальды синдром кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
6. Бүйрек коликінің этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, шұғыл емдеу шараларының техникасын білу.
7. Гематурия кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 7:
Шұғыл неврологиялық жағдайларда жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Комаға диагноз қою және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
2. Жедел менингит кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
3. Жедел энцефалит кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
4. Бас миының жарақаты кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.

2. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при неотложных респираторных состояниях у ВИЧ -инфицированных.
3. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при желудочно-кишечных проявлениях ВИЧ-инфекции.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 6:
Оказание скорой и неотложной медицинской помощи в неотложных состояниях при заболеваниях почек
Умения:
1. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при острой почечной недостаточности.
2. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при анурии.
3. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при остром интерстициальном нефрите.
4. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при рабдомиолизе.
5. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при гепаторенальном синдроме.
6. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при почечной колике.
7. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при гематурии
Знания:
1. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при острой почечной недостаточности.
2. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при анурии.
3. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при остром интерстициальном нефрите.
4. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при рабдомиолизе.
5. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при гепаторенальном синдроме.
6. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при почечной колике.
7. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при гематурии
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 7:
Оказание скорой и неотложной медицинской помощи при неотложных неврологических состояниях
Умения:
1. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при коме.
2. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при остром менингите.
3. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при остром энцефалите.
4. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при черепно-мозговой травме.

5. Интракраниальды қан кету кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
6. Эпилепсиялық жағдайда жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
7. Инсульт кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
8. Миастениялық дағдарыс кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
9. Жұлынның қысылуына диагноз қою және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Кома кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
2. Жедел менингит кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
3. Жедел энцефалит кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
4. Бас миының жарақаты кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
5. Интракраниальды қан кетудің этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, шұғыл емдеу әдістерін білу.
6. Эпилепсиялық жағдайдағы шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
7. Инсульт кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
8. Миастениялық дағдарыс кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
9. Жұлынның қысылуындағы шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 8:
Психиатриядағы шұғыл жағдайлар кезінде жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Сананың жіті қараңғылануы кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
2. Алкогольді асыра пайдалану кезінде абстиненция синдромына диагноз қою және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
3. Суицид кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Этиологияны, патогенезді, клиникалық көріністі, диагностиканы, сананың жедел қараңғылануындағы шұғыл емдеу шараларының техникасын білу.
2. Алкогольді асыра пайдаланудан бас тарту синдромы кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
3. Суицид кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 9:
Эндокринологиядағы шұғыл жағдайлар кезінде жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Диабеттік кетоацидозға диагноз қою және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.

5. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при внутричерепном кровоизлиянии.
6. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при эпилептическом статусе.
7. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при инсульте.
8. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при миастеническом кризе.
9. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при компрессии спинного мозга.
Знания:
1. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при коме.
2. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при остром менингите.
3. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при остром энцефалите.
4. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при черепно-мозговой травме.
5. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при внутричерепном кровоизлиянии.
6. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при эпилептическом статусе.
7. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при инсульте.
8. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при миастеническом кризе.
9. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при компрессии спинного мозга.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 8:
Оказание скорой и неотложной медицинской помощи при неотложных состояниях в психиатрии
Умения:
1. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при остром помрачении сознания.
2. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при синдроме отмены при злоупотреблении алкоголем.
3. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при суициде.
Знания:
1. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при остром помрачении сознания.
2. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при синдроме отмены при злоупотреблении алкоголем.
3. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при суициде
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 9:
Оказание скорой и неотложной медицинской помощи при неотложных состояниях в эндокринологии
Умения:
1. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при диабетическом кетоацидозе.

2. Гипоосмолярлы кетоацидотикалық емес комаға диагноз қою және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
3. Гипогликемиялық комаға диагноз қою және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
4. Гипонатриемия кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
5. Гипернатриемия кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
6. Жедел гипокальциемия кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
7. Гиперкальциемия кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
8. Гипофосфатемия кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
9. Аддисониялық дағдарыс кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
10. Гипотиреоидты комаға диагноз қою және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
11. Тиреотоксикалық дағдарыс кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Диабеттік кетоацидоздың этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, шұғыл емдеу шараларының техникасын білу.
2. Гипоосмолярлы кетоацидотикалық емес кома кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
3. Гипогликемиялық кома кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
4. Гипонатриемия кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
5. Гипернатриемия кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
6. Гипокальцемия кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
7. Гиперкальцемия кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
8. Гипофосфатемия кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
9. Аддисониялық дағдарыс кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
10. Гипотиреоидты кома кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
11. Тиреотоксикалық дағдарыс кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 10:
Гастроэнтерологиядағы шұғыл жағдайлар кезінде жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Асқазан-ішек жолдарының Жоғарғы бөліктерінен жедел қан кету кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.

2. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при гипоосмолярной некетоацидотической коме.
3. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при гипогликемической коме.
4. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при гипонатриемии.
5. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при гипернатриемии.
6. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при острой гипокальциемии.
7. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при гиперкальциемии.
8. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при гипофосфатемии.
9. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при Аддисоническом кризе.
10. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при гипотиреоидной коме.
11. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при тиреотоксическом кризе.
Знания:
1. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при диабетическом кетоацидозе.
2. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при гипоосмолярной некетоацидотической коме.
3. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при гипогликемической коме.
4. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при гипонатриемии.
5. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при гипернатриемии.
6. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при гипокальцемии.
7. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при гиперкальцемии.
8. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при гипофосфатемии.
9. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при Аддисоническом кризе.
10. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при гипотиреоидной коме.
11. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при тиреотоксическом кризе.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 10:
Оказание скорой и неотложной медицинской помощи при неотложных состояниях в гастроэнтерологии
Умения:
1. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при остром кровотечении из верхних отделов желудочно-кишечного тракта.

2. Жедел гастроэнтерит кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
3. Қанмен диареяға диагноз қою және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
4. Сарғаю кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
5. Өт тасты коликке диагноз қою және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
6. Жедел бауыр жеткіліксіздігі кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
7. Жедел панкреатит кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Асқазан-ішек жолының жоғарғы бөлігінен жедел қан кету кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
2. Жедел гастроэнтерит кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
3. Қан диареясының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, шұғыл емдеу әдістерін білу.
4. Сарғаю кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
5. Өт тас коликінің этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, шұғыл емдеу шараларының техникасын білу.
6. Жедел бауыр жеткіліксіздігі кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
7. Жедел панкреатит кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 11:
Хирургиядағы шұғыл жағдайлар кезінде жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Өт тасты коликке диагноз қою және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
2. Жедел панкреатит кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
3. Жедел холециститке диагноз қою және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
4. Жедел аппендицит кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
5. Жедел ішек өтімсіздігі кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
6. Ішектің инвагинациясы кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
7. Мезентериялық қан тамырларының тромбозы кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
8. Асқазанның ойық жара ауруы кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету, асқынулар: перфорация, перфорация және т. б..

2. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при остром гастроэнтерите.
3. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при диарее с кровью.
4. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при желтухе.
5. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при желчнокаменной колике.
6. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при острой печеночной недостаточности.
7. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при остром панкреатите.
Знания:
1. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при остром кровотечении из верхних отделов желудочно-кишечного тракта.
2. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при остром гастроэнтерите.
3. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при диарее с кровью.
4. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при желтухе.
5. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при желчнокаменной колике.
6. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при острой печеночной недостаточности.
7. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при остром панкреатите
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 11:
Оказание скорой и неотложной медицинской помощи при неотложных состояниях в хирургии
Умения:
1. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при желчнокаменной колике.
2. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при остром панкреатите.
3. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при остром холецистите.
4. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при остром аппендиците.
5. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при острой кишечной непроходимости.
6. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при инвагинации кишечника.
7. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при тромбозе мезентериальных сосудов.
8. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при язвенной болезни желудка, осложнения: прободение, перфорация и т.д..

9. Грыжа қысылған кезде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Өт тас коликінің этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, шұғыл емдеу шараларының техникасын білу.
2. Жедел панкреатит кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
3. Жедел холецистит кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
4. Жедел аппендицит кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
5. Жедел ішек өтімсіздігі кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
6. Ішек инвагинациясы кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
7. Тромбоз кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
8. Асқазан жарасының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, жедел емдеу шараларының техникасын, асқынуларын білу: тесу, перфорация және т. б.
9. Грыжа қысылған кезде этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, шұғыл емдеу шараларының техникасын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 12:
Гематологиядағы шұғыл жағдайлар кезінде жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Трансфузиялық реакциялар кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
2. ІЖС синдромы кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
3. Жедел лейкемия кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
4. Гемофилия кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Трансфузиялық реакциялар кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
2. Этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, Дик кезіндегі шұғыл емдеу шараларының техникасын білу.
3. Жедел лейкемия кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
4. Гемофилия кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 13:
Ревматологиядағы шұғыл жағдайлар кезінде жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Жедел моноартрит кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.

9. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при ущемлении грыжи.
Знания:
1. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при желчнокаменной колике.
2. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при остром панкреатите.
3. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при остром холецистите.
4. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при остром аппендиците.
5. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при острой кишечной непроходимости.
6. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при инвагинации кишечника.
7. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при тромбозе.
8. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при язвенной болезни желудка, осложнения: прободение, перфорация и т.д.
9. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при ущемлении грыжи.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 12:
Оказание скорой и неотложной медицинской помощи при неотложных состояниях в гематологии
Умения:
1. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при трансфузионных реакциях.
2. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при ДВС -синдроме.
3. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при остром лейкозе.
4. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при гемофилии.
Знания:
1. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при трансфузионных реакциях.
2. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при ДВС - синдроме.
3. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при остром лейкозе.
4. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при гемофилии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 13:
Оказание скорой и неотложной медицинской помощи при неотложных состояниях в ревматологии
Умения:
1. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при остром моноартрите.

2. Жедел полиартрит кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
3. ЕАВ кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
4. Васкулитке диагноз қою және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Жедел моноартрит кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
2. Жедел полиартрит кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
3. ЕАВ кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
4. Васкулитпен шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 14:
Дерматологиядағы шұғыл жағдайлар кезінде жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Тері дәрілік реакцияларында жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
2. Аутоиммунды буллездік аурулар кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
3. Жалпыланған пустулярлы псориазға диагноз қою және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
4. Уытты эпидермальды некролиз кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, терінің дәрілік реакцияларындағы шұғыл емдеу шараларының техникасын білу.
2. Аутоиммунды буллездік аурулар кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
3. Жалпыланған пустулярлы псориаздың этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, шұғыл емдеу шараларының техникасын білу.
4. Уытты эпидермальды некролиз кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 15:
Улану кезінде жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Дәрілік заттармен улану кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
2. Көміртегі тотығымен улану кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
3. Этанолмен жедел интоксикация кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
4. Есірткі құралдарымен улану кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.

2. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при остром полиартрите.
3. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при СКВ.
4. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при васкулитах.
Знания:
1. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при остром моноартрите.
2. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при остром полиартрите.
3. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при СКВ.
4. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при васкулитах.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 14:
Оказание скорой и неотложной медицинской помощи при неотложных состояниях в дерматологии
Умения:
1. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при кожных лекарственных реакциях.
2. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при аутоиммунных буллезных заболеваниях.
3. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при генерализованном пустулезном псориазе.
4. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при токсическом эпидермальном некролизе.
Знания:
1. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при кожных лекарственных реакциях.
2. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при аутоиммунных буллезных заболеваниях.
3. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при генерализованном пустулезном псориазе.
4. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при токсическом эпидермальном некролизе.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 15:
Оказание скорой и неотложной медицинской помощи при отравлениях
Умения:
1. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при отравлении лекарственными средствами.
2. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при отравлении угарным газом.
3. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при острой интоксикации этанолом.
4. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при отравлении наркотическими средствами.

5. Цианидтермен улану кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
6. Химиялық және сілтілі заттармен улану кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
7. Фосфорорганикалық қосылыстармен улану кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
8. Саңырауқұлақтармен улану кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Дәрілік заттармен улану кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
2. Көміртегі тотығымен улану кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
3. Этанолмен жедел улану кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
4. Есірткімен улану кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
5. Цианидтермен улану кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
6. Химиялық және сілтілі заттармен улану кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
7. Фосфорорганикалық қосылыстармен улану кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
8. Саңырауқұлақтармен улану кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 16:
Қоршаған орта факторларының әсерінен туындаған шұғыл жағдайлар кезінде жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Жылу соққысы кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
2. Гипотермия кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
3. Тереңдікке батыруға байланысты жағдайларда жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
4. Электр тогының зақымдануы кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
5. Жәндіктердің шағуына диагноз қою және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
6. Жылан шағу кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Жылу соққысының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, шұғыл емдеу шараларының техникасын білу.
2. Гипотермия кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.

5. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при отравлении цианидами.
6. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при отравлении химическими и щелочными веществами.
7. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при отравлении фосфорорганическими соединениями.
8. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при отравлении грибами.
Знания:
1. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при отравлении лекарственными средствами.
2. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при отравлении угарным газом.
3. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при острой интоксикации этанолом.
4. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при отравлении наркотическими средствами.
5. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при отравлении цианидами.
6. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при отравлении химическими и щелочными веществами.
7. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при отравлении фосфорорганическими соединениями.
8. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при отравлении грибами.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 16:
Оказание скорой и неотложной медицинской помощи при неотложных состояниях, возникших при воздействии факторов окружающей среды
Умения:
1. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при тепловом ударе.
2. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при переохлаждении.
3. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при состояниях связанных с погружением на глубину.
4. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при повреждениях электрическим током.
5. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при укусах насекомых.
6. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при укусах змей.
Знания:
1. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при тепловом ударе.
2. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при переохлаждении.

3. Этиологияны, патогенезді, клиникалық көріністі, диагностиканы, тереңдікке батыруға байланысты жағдайларда шұғыл емдеу шараларының техникасын білу.
4. Электр тогының зақымдануы кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
5. Жәндіктердің шағуы кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
6. Жылан шағу кезіндегі шұғыл емдеу шараларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, техникасын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 17:
Акушерлік және гинекологиядағы шұғыл жағдайлар кезінде жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Босану кезінде диагностика жүргізу және жедел және шұғыл көмек көрсету (үйде, жолда босану).
2. Плацента превенциясы кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
3. Қалыпты орналасқан плацентаның мерзімінен бұрын бөлінуіне диагноз қою және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
4. Жатырдан тыс жүктілік кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
5. Гинекологиялық қан кету кезінде диагностика жүргізу және жедел және шұғыл көмек көрсету (қауіпті түсік, басталған түсік, "жүріп жатқан" түсік, толық емес түсік, толық түсік).
6. Аналық без апоплексиясы кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
7. Аналық без кистомасының аяқтарын бұрау кезінде диагноз қою және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
8. Пельвиоперитонитке диагноз қою және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
9. Преэклампсия, эклампсия кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Этиологияны, патогенезді, клиникалық көріністі, диагностиканы, шұғыл емдеу шараларының техникасын, босану кезіндегі тактиканы (үйде босану, жол жүру) білу.
2. Этиологияны, патогенезді, клиникалық көріністі, диагностиканы, шұғыл емдеу шараларының техникасын, плацента алдындағы тактиканы білу.
3. Этиологияны, патогенезді, клиникалық көріністі, диагностиканы, шұғыл емдеу шараларының техникасын, қалыпты орналасқан плацентаның мерзімінен бұрын бөліну тактикасын білу.
4. Этиологияны, патогенезді, клиникалық көріністі, диагностиканы, шұғыл емдеу шараларының техникасын, жатырдан тыс жүктілік кезіндегі тактиканы білу.
5. Этиологияны, патогенезді, клиникалық көріністі, диагностиканы, шұғыл емдеу шараларының техникасын, гинекологиялық қан кетулер кезіндегі тактиканы білу (Қауіпті түсік, басталған түсік, "жолда"түсік,толық емес түсік, толық түсік).

3. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при состояниях, связанных с погружением на глубину.
4. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при повреждениях электрическим током.
5. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при укусах насекомых.
6. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий при укусах змей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 17:
Оказание скорой и неотложной медицинской помощи при неотложных состояниях в акушерстве и гинекологии
Умения:
1. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при родовспоможении (роды на дому, в пути следования).
2. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при предлежании плаценты.
3. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при преждевременной отслойке нормально расположенной плаценты.
4. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при внематочной беременности.
5. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при гинекологических кровотечениях (угрожающий аборт, начавшийся аборт, аборт "в ходу", неполный аборт, полный аборт).
6. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при апоплексии яичника.
7. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при перекруте ножки кистомы яичника.
8. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при пельвиоперитоните.
9. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при преэклампсии, эклампсии.
Знания:
1. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий, тактики при родовспоможении (роды на дому, в пути следования).
2. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий, тактики при предлежании плаценты.
3. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий, тактики при преждевременной отслойке нормально расположенной плаценты.
4. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий, тактики при внематочной беременности.
5. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий, тактики при гинекологических кровотечениях (угрожающий аборт, начавшийся аборт, аборт "в ходу",неполный аборт, полный аборт).

6. Этиологияны, патогенезді, клиникалық көріністі, диагностиканы, шұғыл емдеу шараларының техникасын, аналық без апоплексиясындағы тактиканы білу.
7. Этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, шұғыл емдеу шараларының техникасын, аналық без кистомасының аяқтарының бұралу тактикасын білу.
8. Этиологияны, патогенезді, клиникалық көріністі, диагностиканы, шұғыл емдеу шараларының техникасын, пельвиоперитонит тактикасын білу.
9. Этиологияны, патогенезді, клиникалық көріністі, диагностиканы, шұғыл емдеу шараларының техникасын, преэклампсия, эклампсия кезіндегі тактиканы білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 18:
Оториноларингологиядағы шұғыл жағдайлар кезінде жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Мұрыннан қан кету кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
2. Лор органдарының жарақаты кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
3. Жоғарғы тыныс жолдарының, құлақтың және өңештің бөгде денелеріне диагностика жүргізу және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
4. Көмейдің стенозына диагноз қою және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
5. Өмірге қауіп төндіретін асқынулары бар Лор органдарының қабыну аурулары кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Этиологияны, патогенезді, клиникалық көріністі, диагностиканы, шұғыл емдеу шараларының техникасын, мұрыннан қан кету тактикасын білу.
2. Этиологияны, патогенезді, клиникалық көріністі, диагностиканы, шұғыл емдеу шараларының техникасын, ЛОР мүшелерінің жарақаттану тактикасын білу.
3. Этиологияны, патогенезді, клиникалық көріністі, диагностиканы, шұғыл емдеу шараларының техникасын, жоғарғы тыныс жолдарының, құлақтың және өңештің бөгде денелеріндегі тактиканы білу.
4. Этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін, диагностикасын, шұғыл емдеу шараларының техникасын, көмей стенозының тактикасын білу.
5. Этиологияны, патогенезді, клиникалық көріністі, диагностиканы, шұғыл емдеу шараларының техникасын, өмірге қауіп төндіретін асқынулары бар ЛОР мүшелерінің қабыну ауруларындағы тактиканы білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 6:
Ең жиі кездесетін аурулардың типтік жағдайларын диагностикалау
Дағды 1:
Бекітілген учаскедегі статистикалық есептілік үшін Мониторинг
Машықтар:
1. Аурудың негізгі көрсеткіштерін анықтай білу.
2. Таралудың негізгі көрсеткіштерін анықтай білу.
3. Өлімнің негізгі көрсеткіштерін анықтай білу.
Білімдер:
1. НҚА, әдістемелік ұсынымдар мен әдістемелік нұсқауларды, клиникалық хаттамалардың (клиникалық нұсқаулықтардың)стандарттарын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Аурудың негізгі белгілерін анықтау және түсіндіру
Машықтар:
1. Аурудың негізгі белгілерін анықтай білу.

6. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий, тактики при апоплексии яичника.
7. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий, тактики при перекруте ножки кистомы яичника.
8. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий, тактики при пельвиоперитоните.
9. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий, тактики при преэклампсии, эклампсии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 18:
Оказание скорой и неотложной медицинской помощи при неотложных состояниях в оториноларингологии
Умения:
1. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при носовых кровотечениях.
2. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при травме ЛОР - органов.
3. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при инородных телах верхних дыхательных путей, уха и пищевода.
4. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при стенозах гортани.
5. Умение провести диагностику и оказание скорой и неотложной помощи при воспалительных заболеваниях ЛОР-органов с угрожающими жизни осложнениях.
Знания:
1. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий, тактики при носовых кровотечениях.
2. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий, тактики при травме ЛОР- органов.
3. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий, тактики при инородных телах верхних дыхательных путей, уха и пищевода.
4. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий, тактики при стенозах гортани.
5. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики, техники неотложных лечебных мероприятий, тактики при воспалительных заболеваниях ЛОР - органов с угрожающими жизни осложнениях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 6:
Диагностика типичных случаев наиболее часто встречающихся заболеваний
Навык 1:
Мониторинг для статистической отчетности на закрепленном участке
Умения:
1. Умение определить основные показатели заболеваемости.
2. Умение определить основные показатели распространенности.
3. Умение определить основные показатели смертности.
Знания:
1. Знание НПА, методических рекомендаций и методических указаний, стандартов клинических протоколов (клинических руководств)
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Выявление и интерпретация основных симптомов заболевания
Умения:
1. Умение определить основных симптомов заболевания.

2. Оларды дифференциалды диагностика үшін қолдана білу
Білімдер:
1. НҚА, әдістемелік ұсынымдар мен әдістемелік нұсқауларды, клиникалық хаттамалардың (клиникалық нұсқаулықтардың) стандарттарын білу.
2. Аурудың патологиялық процестері мен ағымының заңдылықтарын, аурудың этиологиясы мен патогенезін, аурулардың клиникалық көрінісін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 3:
Пациенттің алғашқы емтихан нәтижелерін түсіндіру: сұрақ қою, физикалық деректер
Машықтар:
1. Пациентті алғашқы тексеруді жүргізу дағдылары: сұрау, физикалық деректер: тексеру, пальпация, перкуссия, аускультация.
2. Пациенттің алғашқы тексеру нәтижелерін дұрыс түсіндіру дағдылары: сұрақ қою, физикалық деректер.
3. Сараланған диагноз қою дағдылары.
Білімдер:
1. НҚА, әдістемелік ұсынымдар мен әдістемелік нұсқауларды, клиникалық хаттамалардың (клиникалық нұсқаулықтардың) стандарттарын білу.
2. Аурудың патологиялық процестері мен ағымының заңдылықтарын, аурудың этиологиясы мен патогенезін, аурулардың клиникалық көрінісін білу.
3. Пациентті алғашқы тексеру нәтижелерін түсіндіру әдістемесін білу: сұрау, физикалық деректер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 4:
Зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіру, консультанттардың қорытындысын салыстыру және клиникалық диагноз қою
Машықтар:
1. Мамандар мен сарапшылардың зертханалық-диагностикалық зерттеулері мен консультацияларын қолдану қажеттілігін анықтай білу.
2. Зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелеріне және консультанттардың қорытындыларына интеграцияланған талдау жүргізе білу.
3. Фельдшердің құзыреті шегінде зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін және консультанттардың қорытындыларын дұрыс түсіндіре білу.
4. Клиникалық диагнозды дұрыс қою мүмкіндігі.
Білімдер:
1. НҚА, әдістемелік ұсынымдар мен әдістемелік нұсқауларды, клиникалық хаттамалардың (клиникалық нұсқаулықтардың) стандарттарын білу.
2. Фельдшердің құзыреті шегінде аурудың патологиялық процестері мен ағымының заңдылықтарын, аурудың этиологиясы мен патогенезін, аурулардың клиникалық көрінісін білу.
3. Осы нозологияда қажетті зертханалық-диагностикалық зерттеулер, мамандар мен сарапшылардың кеңестері туралы білім.
4. Фельдшердің құзыреті шегінде дифференциалды диагноз қою және клиникалық диагноз қою әдістемесін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 5:
Физиологиялық жүктілікті, босануды және босанғаннан кейінгі кезеңді басқару
Машықтар:
1. Сауалнама жүргізу мүмкіндігі.

2. Умение использовать их для дифференциальной диагностики
Знания:
1. Знание НПА, методических рекомендаций и методических указаний, стандартов клинических протоколов (клинических руководств).
2. Знание закономерностей патологических процессов и течения болезни, этиологии и патогенеза заболевания, клинической картины заболеваний
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Интерпретация результатов первичного осмотра пациента: расспрос, физикальные данные
Умения:
1. Навыки проведения первичного осмотра пациента: расспроса, физикальных данных: осмотра, пальпации, перкуссии, аускультации.
2. Навыки правильного интерпретирования результатов первичного осмотра пациента: расспроса, физикальных данных.
3. Навыки проведения дифференцированного диагноза.
Знания:
1. Знание НПА, методических рекомендаций и методических указаний, стандартов клинических протоколов (клинических руководств).
2. Знание закономерностей патологических процессов и течения болезни, этиологии и патогенеза заболевания, клинической картины заболеваний.
3. Знание методики интерпретации результатов первичного осмотра пациента: расспроса, физикальных данных.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Интерпретация результатов лабораторно-диагностических исследований, сопоставление заключения консультантов и выставление клинического диагноза
Умения:
1. Умение определить необходимость применения лабораторно-диагностических исследований и консультаций специалистов и экспертов.
2. Умение провести интегрированный анализ результатов лабораторно-диагностических исследований и заключений консультантов.
3. Умение правильно интерпретировать результаты лабораторно-диагностических исследований и заключений консультантов в пределах компетенции фельдшера.
4. Умение правильно поставить клинический диагноз.
Знания:
1. Знание НПА, методических рекомендаций и методических указаний, стандартов клинических протоколов (клинических руководств).
2. Знание закономерностей патологических процессов и течения болезни, этиологии и патогенеза заболевания, клинической картины заболеваний в пределах компетенции фельдшера.
3. Знание о необходимых при данной нозологии лабораторно-диагностических исследованиях, консультации специалистов и экспертов.
4. Знание методики проведения дифференциального диагноза и постановка клинического диагноза в пределах компетенции фельдшера.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Ведение физиологической беременности, родов и послеродового периода
Умения:
1. Умение провести опрос.

2. Тексеру жүргізу мүмкіндігі.
3. Антропометрия, термометрия жүргізу қабілеті.
4. Жүкті әйелде пельвиометрия жүргізу мүмкіндігі.
5. Сыртқы акушерлік зерттеу әдістерімен ұрықтың жатырда орналасуын анықтау мүмкіндігі.
6. Жүкті әйелде іштің шеңберін және жатыр түбінің биіктігін өлшеу мүмкіндігі.
7. Ұрықтың жүрек соғысын тыңдай білу.
8. Босанған әйелдегі толғақтарды санау мүмкіндігі.
9. Зерттеудің қосымша (зертханалық, аспаптық) әдістерінің нәтижелерін бағалай білу.
10. Алдын ала акушерлік диагноз қою мүмкіндігі\ жүктілік мерзімі.
11. 1, 2, 3 босану кезеңдерін басқара білу.
12. Жүкті әйелдің\ босанатын әйелдің\ босанатын әйелдің, ұрықтың жай-күйіне мониторинг жүргізу мүмкіндігі.
13. Жаңа туған нәрестені алғашқы өңдеуді жүргізу мүмкіндігі.
14. Апгар шкаласы бойынша ұрықтың жағдайын бағалау мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Клиниканы білу, жүктіліктің диагностикасы.
2. Клиниканы білу, акушерлік-гинекологиялық аурулардың диагностикасы.
3. Бала тууды орындау әдістемесін білу.
4. Жаңа туған нәрестені бастапқы өңдеуді орындау әдістемесін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 7:
Диагностикалық манипуляцияларды орындау
Дағды 1:
Пациентке зертханалық, аспаптық және аппараттық зерттеулерге дайындық тәсілдері мен тәртібін түсіндіру
Машықтар:
1. Пациенттерге зертханалық, аспаптық және аппараттық зерттеулерге (қан, зәр анализі, іш қуысы мүшелерінің УДЗ, электрокардиография және т. б.) дайындық тәсілдері мен тәртібін түсіндіру дағдылары
Білімдер:
1. Зертханалық, аспаптық және аппараттық зерттеулерге дайындық әдістемесін білу (қан, зәр анализі, іш қуысы мүшелерінің ультрадыбыстық зерттеуі, электрокардиография және т. б.)
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Бактериологиялық зерттеулер үшін материалды іріктеуді жүргізу
Машықтар:
1. Зәрді, нәжісті және басқа да зерттеу материалдарын алу дағдылары.
2. Бактериологиялық зерттеулер үшін құсу массаларын іріктеу мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Жүргізу әдістемесін білу: зерттеу үшін зәрді алу және т.б.
2. Асқазанды зондпен жуу әдісін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 3:
Қан мен зәрді зерттеу (экспресс-әдістермен) жүргізу, нәтижелерді түсіндіру
Машықтар:
1. Қан мен зәрді зерттеуді (экспресс-әдістермен) дұрыс жүргізе білу.
2. Ең жиі кездесетін аурулары бар науқастарда жалпы қан анализін және биохимиялық қан анализін дұрыс түсіндіру дағдылары.
3. Ең жиі кездесетін аурулары бар науқастардың зәрінің Жалпы клиникалық талдауын дұрыс түсіндіру дағдылары.
Білімдер:

2. Умение провести осмотр.
3. Умение провести антропометрию, термометрию.
4. Умение провести пельвиометрию у беременной.
5. Умение определить расположение плода в матке приемами наружного акушерского исследования.
6. Умение измерить окружность живота и высоту стояния дна матки у беременной.
7. Умение выслушать сердцебиение плода.
8. Умение провести подсчет схваток у роженицы.
9. Умение оценить результаты дополнительных (лабораторных, инструментальных) методов исследования.
10. Умение поставить предварительный акушерский диагноз\ срок беременности.
11. Умение вести 1, 2, 3 периоды родов.
12. Умение провести мониторинг состояния беременной\ роженицы\ родильницы, плода.
13. Умение провести первичную обработку новорожденного.
14. Умение оценить состояние плода по шкале Апгар.
Знания:
1. Знание клиники, диагностики беременности.
2. Знание клиники, диагностики акушерско-гинекологических заболеваний.
3. Знание методики выполнения принятия родов.
4. Знание методики выполнения первичной обработки новорожденного.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 7:
Выполнение диагностических манипуляций
Навык 1:
Разъяснение пациенту способов и порядка подготовки к лабораторным, инструментальным и аппаратным исследованиям
Умения:
1. Навыки разъяснения пациентам способов и порядка подготовки к лабораторным, инструментальным и аппаратным исследованиям (анализы крови, мочи, УЗИ органов брюшной полости, электрокардиография и др.)
Знания:
1. Знание методики подготовки к лабораторным, инструментальным и аппаратным исследованиям (анализы крови, мочи, УЗИ органов брюшной полости, электрокардиография и др.)
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение отбора материала для бактериологических исследований
Умения:
1. Навыки проведения забора мочи, кала и других материалов для исследований.
2. Умение провести отбор рвотных масс для бактериологических исследований.
Знания:
1. Знание методики проведения: забора мочи и др. для исследования.
2. Знание методики проведения зондового промывания желудка.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Проведение исследования (экспресс-методами) крови и мочи, интерпретация результатов
Умения:
1. Умение правильного проведения исследования (экспресс-методами) крови и мочи.
2. Навыки правильного интерпретирования общего анализа крови и биохимического исследования крови у больных с наиболее часто встречающимися заболеваниями.
3. Навыки правильного интерпретирования общего клинического анализа мочи больных с наиболее часто встречающимися заболеваниями.
Знания:

1. Экспресс-әдістермен қан мен зәрге қарапайым зертханалық зерттеулер жүргізу әдістемесін білу.
2. Қанның, зәрдің зертханалық көрсеткіштерін білу
3. Патологиядағы қанның, зәрдің зертханалық көрсеткіштерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 4:
Көзішілік қысымды, көру өткірлігін өлшеу
Машықтар:
1. Көзішілік қысымды өлшеу мүмкіндігі
2. Көру өткірлігін өлшеу қабілеті
Білімдер:
1. Көзішілік қысымды өлшеу әдістемесін білу,
2. Көру өткірлігін өлшеу әдістемесін білу
3. Нәтижелерді түсіндіруді білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 5:
Диагностикалық іс-шараларды жүргізу кезінде науқас үшін тәуекелді бағалау.
Машықтар:
1. Диагностикалық іс-шараларды жүргізу кезінде науқас үшін тәуекелдерді анықтау мүмкіндігі.
2. Фельдшердің құзыреті шегінде диагностикалық зерттеулер жүргізу кезінде науқас үшін тәуекелдерді дұрыс бағалай білу.
3. Диагностиканың аспаптық әдістерін жүргізу кезінде науқастың жағдайы үшін тәуекел дәрежесін анықтай білу.
Білімдер:
1. Диагностикалық зерттеулер жүргізудің көрсеткіштерін, қарсы көрсетілімдерін, артықшылықтарын, қауіпсіздігін және тәуекелдерін білу.
2. Диагностиканың аспаптық әдістерін, көрсеткіштерін, қарсы көрсетілімдерін, асқынуларын білу.
3. Медициналық қызмет көрсету сапасын сараптау бойынша НҚА-ны, әдістемелік ұсынымдар мен әдістемелік нұсқауларды, клиникалық хаттамалардың (клиникалық нұсқаулықтардың) стандарттарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 8:
Тиісті емдеуді тағайындау, анықтамалық әдебиеттерді пайдалана отырып, дәрілік препараттарға рецепт жазып беру
Дағды 1:
Ең жиі кездесетін ауруларға тиісті емдеуді тағайындау
Машықтар:
1. Өз құзыреті шегінде жиі кездесетін аурулар кезінде тиісті емдеуді тағайындау дағдылары.
Білімдер:
1. Ең жиі кездесетін ауруларды емдеу стандарттары мен хаттамаларын білу.
2. Фармакология негіздерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Анықтамалық әдебиеттерді пайдалана отырып, дәрілік препараттарға рецепт жазып беру
Машықтар:
1. Өз құзыреті шегінде анықтамалық әдебиеттерді пайдалана отырып, дәрілік препараттарға рецепт жазу дағдылары.
Білімдер:
1. Дәрілік препараттарға рецептілерді ресімдеу әдістемесін білу.
2. Фармакология негіздерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 9:
Денсаулық сақтауды ұйымдастырудың санитариялық-гигиеналық режимінің және қоршаған ортаның эпидемиологиялық қауіпсіздігінің нормаларын сақтауды қамтамасыз ету
Дағды 1:
Қорғаныс киімін пайдалану ережелерін сақтау
Машықтар:

1. Знание методики проведения простейших лабораторных исследований крови и мочи экспресс-методами.
2. Знание лабораторных показателей крови, мочи в норме
3. Знание лабораторных показателей крови, мочи при патологии
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Проведение измерений внутриглазного давления, остроты зрения
Умения:
1. Умение измерить внутриглазное давление
2. Умение измерить остроту зрения
Знания:
1. Знание методики измерения внутриглазного давления,
2. Знание методики измерения остроты зрения
3. Знание интерпретации результатов
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Оценивание риска для больного при проведении диагностических мероприятий.
Умения:
1. Умение определения рисков для больного при проведении диагностических мероприятий.
2. Умение правильно оценивать риски для больного при проведении диагностических исследований в пределах компетенции фельдшера.
3. Умение определить степени риска для состояния больного при проведении инструментальных методов диагностики.
Знания:
1. Знание показаний, противопоказаний, преимуществ, безопасности и рисков проведения диагностических исследований.
2. Знание инструментальных методов диагностики, показаний, противопоказаний, осложнений.
3. Знание НПА по экспертизе качества оказания медицинских услуг, методических рекомендаций и методических указаний, стандартов клинических протоколов (клинических руководств).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 8:
Назначение соответствующего лечения, выписывание рецептов на лекарственные препараты с использованием справочной литературы
Навык 1:
Назначение соответствующего лечения при наиболее часто встречающихся заболеваниях
Умения:
1. Навыки назначения соответствующего лечения при наиболее часто встречающихся заболеваниях в пределах своей компетенции.
Знания:
1. Знание стандартов\ протоколов лечения наиболее часто встречающихся заболеваний.
2. Знание основ фармакологии
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Выписывание рецептов на лекарственные препараты с использованием справочной литературы
Умения:
1. Навыки выписывания рецепта на лекарственные препараты с использованием справочной литературы в пределах своей компетенции.
Знания:
1. Знание методики оформления рецептов на лекарственные препараты.
2. Знание основ фармакологии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 9:
Обеспечение соблюдения норм санитарно-гигиенического режима организации здравоохранения и эпидемиологической безопасности окружающей среды
Навык 1:
Соблюдение правил пользования защитной одеждой
Умения:

1. Сыртқы келбетке қойылатын негізгі талаптарды сақтау дағдылары.
2. Арнайы медициналық киімдерді, аяқ киімдерді және бас киімдерді пайдалану дағдылары.
3. Маскаларды, қорғаныш көзілдіріктерді, қалқандарды қолдану дағдылары.
4. Медициналық қолғапты қолдану дағдылары
Білімдер:
1. Қорғаныш медициналық киімді пайдалану қағидаларын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Қолды әлеуметтік, гигиеналық және хирургиялық деңгейде өңдеу
Машықтар:
1. Механикалық әдіспен қолдың бетінен кір мен жартылай өтпелі микрофлораны кетіру дағдылары
2. Жартылай өтпелі микрофлораны (антисептикалық сабынмен) жою немесе өтпелі микрофлораны толығымен жою дағдылары (қосымша антисептикалық өңдеумен)
3. Қолдың стерильділігіне қол жеткізу дағдылары
Білімдер:
1. Қолды өңдеудің әлеуметтік, гигиеналық, хирургиялық деңгейлерінің мақсатын білу.
2. Қолды өңдеудің әлеуметтік, гигиеналық, хирургиялық деңгейлерінің көрсеткіштерін білу.
3. Қолды өңдеудің әлеуметтік, гигиеналық, хирургиялық деңгейлерін жабдықтауды білу.
4. Қолды өңдеудің әлеуметтік, гигиеналық, хирургиялық деңгейлерінің міндетті шарттарын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 3:
ЕПҰ үй-жайларын гигиеналық тазалауды жүргізу
Машықтар:
1. Жалпы тазалауды жүргізу мүмкіндігі.
2. Ауа ортасын дезинфекциялау мүмкіндігі.
3. Палаталар мен басқа да үй-жайларды желдету мүмкіндігі.
4. Санитарлық тораптарды тазалауды жүргізу мүмкіндігі.
5. Ауа ортасының температурасын, ылғалдылығын, ластануын бақылау мүмкіндігі.
6. Епу қоқыстары мен қалдықтарын жинай білу.
7. Ас блогы мен буфет бөлімшелерін тазалай білу.
8. Асхана, ас үй және шыны ыдыстарды жуу мүмкіндігі
Білімдер:
1. Жалпы жинауды жүргізу схемасын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 4:
Стационардың киім-кешек режимін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Талаптарға сәйкес іш киіммен қамтамасыз ету мүмкіндігі.
2. Ластану кезінде іш киімді үнемі ауыстыру мүмкіндігі.
3. Лас кірді жинау мүмкіндігі.
4. Лас кірді уақытша сақтау мүмкіндігі.
5. Таза кірді сақтау мүмкіндігі.
6. Кір жуу қабілеті.
7. Таза іш киімді жеткізу мүмкіндігі
Білімдер:
1. Стационардың киім-кешек режимін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 5:
ЕПҰ-да ағымдағы және қорытынды дезинфекцияны қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Епу-да профилактикалық дезинфекциялау қабілеті.
2. Ағымдағы дезинфекция сапасын бақылауды жүргізу мүмкіндігі
3. Қорытынды дезинфекция сапасына бақылау жүргізу мүмкіндігі
Білімдер:
1. ВБИ кезінде дезинфекция жүргізу схемасын білу.

1. Навыки соблюдения основных требований к внешнему виду.
2. Навыки использования специальной медицинской одежды, обуви и головных уборов.
3. Навыки использования масок, защитных очков, щитков.
4. Навыки использования медицинских перчаток
Знания:
1. Знание правил пользования защитной медицинской одежды
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение обработки рук на социальном, гигиеническом и хирургическом уровнях
Умения:
1. Навыки удаления грязи и частично-транзиторной микрофлоры с поверхности рук механическим методом
2. Навыки удаления частично транзиторной микрофлоры (антисептическим мылом) или полностью уничтожить транзиторную микрофлору (с дополнительной обработкой антисептиком)
3. Навыки достижения стерильности рук
Знания:
1. Знание цели социального, гигиенического, хирургического уровней обработки рук.
2. Знание показаний социального, гигиенического, хирургического уровней обработки рук.
3. Знание оснащения социального, гигиенического, хирургического уровней обработки рук.
4. Знание обязательного условия социального, гигиенического, хирургического уровней обработки рук
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Проведение гигиенической уборки помещений ЛПО
Умения:
1. Умение провести генеральную уборку.
2. Умение провести обеззараживание воздушной среды.
3. Умение провести проветривание палат и других помещений.
4. Умение провести уборку санитарных узлов.
5. Умение провести контроль за температурой, влажностью, загрязненностью воздушной среды.
6. Умение провести сбор мусора и отходов ЛПУ.
7. Умение провести уборку пищеблока и буфетных отделений.
8. Умение провести мытье столовой, кухонной и стеклянной посуды
Знания:
1. Знание схемы проведения генеральной уборки
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Обеспечение бельевого режима стационара
Умения:
1. Умение обеспечить бельем в соответствии с требованиями.
2. Умение регулярной смены белья по мере загрязнения.
3. Умение провести сбор грязного белья.
4. Умение провести временного хранения грязного белья.
5. Умение провести хранения чистого белья.
6. Умение стирки белья.
7. Умение провести доставку чистого белья
Знания:
1. Знание бельевого режима стационара
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Обеспечение текущей и заключительной дезинфекции в ЛПО
Умения:
1. Умение профилактической дезинфекции в ЛПУ.
2. Умение провести контроль качества текущей дезинфекции
3. Умение провести контроль качества заключительной дезинфекции
Знания:
1. Знание схемы проведения дезинфекции при ВБИ.

2. Дезинфекция түрлерін білу.
3. Дезинфекция әдістерін білу.
4. Дезинфекция деңгейлерін білу.
5. Дезинфекциялау құралдарын білу.
6. Дезинфекциялау құралдары мен режимдерін білу.
7. Дезинфекциялау құралдарының жарамдылығын бақылау түрлерін білу.
8. Дезинфекциялау құралдарымен жұмыс істеу кезінде еңбек қауіпсіздігі ережелерін білу.
9. Дезинфекциялау құралдарымен улану кезіндегі алғашқы көмекті білу.
10. Дезинфекциялау құралдарын дайындау және сақтау техникасын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 6:
Пациенттерге күтім жасау заттарын дезинфекциялауды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Пациенттерге күтім жасау заттарын дезинфекциялау рәсіміне дайындай білу.
2. Пациенттерге күтім жасау заттарын дезинфекциялау рәсімдерін орындай білу.
3. Пациенттерге күтім жасау заттарын дезинфекциялау рәсімдерін аяқтай білу.
4. Екі рет сүрту тәсілімен пациенттерге күтім жасау заттарын дезинфекциялауды жүргізу мүмкіндігі
Білімдер:
1. Пациенттерге күтім жасау заттарын дезинфекциялау процесін жарақтандыруды білу.
2. Пациенттерге күтім жасау заттарын дезинфекциялау процесінің міндетті шарттарын білу.
3. Пациенттерге күтім жасау заттарын дезинфекциялау процесінің кезеңдерін білу.
4. Пациенттерге күтім жасау заттарын дезинфекциялау процесіне қажетті құралдарды білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 7:
Процедуралық кабинетте кәсіби инфекцияның алдын алуды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Парентеральді жолмен берілетін инфекциялардың, оның ішінде АИТВ-инфекциясының процедуралық кабинетінде кәсіптік инфекцияның алдын алуды қамтамасыз ете білу.
2. Медициналық қолғаптардың жыртылуы мен тесілуі кезінде жұқтыру ықтималдығын азайту үшін ұсыныстарды орындау мүмкіндігі.
3. Алғашқы медициналық көмек қобдишасының болуын қамтамасыз ету мүмкіндігі.
4. Қолданылған шприцтермен жұмыс істеу кезінде жарақат алған жағдайда шұғыл алдын алу шараларын жүзеге асыра білу
Білімдер:
1. Процедуралық кабинетте жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 8:
ЕПҚ қалдықтарын жинауды, сақтауды және жоюды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. А класындағы қалдықтарды (қауіпті емес қалдықтарды) жинау, сақтау және жою іскерлігі.
2. Б класындағы қалдықтарды (қауіпті/ қауіпті қалдықтар) жинау, сақтау және жою іскерлігі.
3. В класындағы қалдықтарды жинау, сақтау және жою мүмкіндігі (өте қауіпті қалдықтар).
4. С класындағы қалдықтарды (құрамы бойынша өнеркәсіпке жақын қалдықтарды) жинау, сақтау және жою іскерлігі.
5. Д класындағы қалдықтарды (радиоактивті қалдықтар)жинау, сақтау және жою іскерлігі
Білімдер:

2. Знание видов дезинфекции.
3. Знание методов дезинфекции.
4. Знание уровней дезинфекции.
5. Знание дезинфицирующих средств.
6. Знание средств и режимов дезинфекции.
7. Знание видов контроля пригодности дезинфицирующих средств.
8. Знание правил безопасности труда при работе с дезинфицирующими средствами.
9. Знание первой помощи при отравлениях дезинфицирующими средствами.
10. Знание техники приготовления и хранения дезинфицирующих средств.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 6:
Обеспечение дезинфекции предметов ухода за пациентами
Умения:
1. Умение подготовить к процедуре дезинфекции предметов ухода за пациентами.
2. Умение выполнить процедуры дезинфекции предметов ухода за пациентами.
3. Умение окончить процедуры дезинфекции предметов ухода за пациентами.
4. Умение провести дезинфекцию предметов ухода за пациентами способом двукратного протирания
Знания:
1. Знание оснащения процесса дезинфекции предметов ухода за пациентами.
2. Знание обязательных условий процесса дезинфекции предметов ухода за пациентами.
3. Знание этапов процесса дезинфекции предметов ухода за пациентами.
4. Знание средств, необходимых для процесса дезинфекции предметов ухода за пациентами
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 7:
Обеспечение профилактики профессионального заражения в процедурном кабинете
Умения:
1. Умение обеспечить профилактику профессионального заражения в процедурном кабинете инфекций, передающихся парентеральным путем, в том числе ВИЧ-инфекцией.
2. Умение выполнять рекомендации для снижения вероятности заражения при разрывах и проколах медицинских перчаток.
3. Умение обеспечить наличие аптечки первой помощи.
4. Умение осуществлять меры экстренной профилактики в случае получения травм при работе с использованными шприцами
Знания:
1. Знание техники безопасности при работе в процедурном кабинете
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 8:
Обеспечение сбора, хранения и удаления отходов ЛПО
Умения:
1. Умение произвести сбор, хранение и удаление отходов класса А (неопасные отходы).
2. Умение произвести сбор, хранение и удаление отходов класса Б (опасные/ рискованные отходы).
3. Умение произвести сбор, хранение и удаление отходов класса В (чрезвычайно опасные отходы).
4. Умение произвести сбор, хранение и удаление отходов класса С (отходы, по составу близкие к промышленным).
5. Умение произвести сбор, хранение и удаление отходов класса Д (радиоактивные отходы)
Знания:

1. Епу медициналық қалдықтарын жинау, сақтау, тасымалдау және кәдеге жарату жүйесін білу.
2. Медициналық қалдықтарды жинауға және сақтауға арналған полиэтилен пакетін пайдалану ережелерін білу.
3. Өткір бір реттік құралдарды жинауға арналған контейнер-сыйымдылықты пайдалану ережелерін білу.
4. Мақта, бинт және басқа да жылайтын шығын материалдарын жинауға арналған сыйымдылық-контейнерді пайдалану ережелерін білу.
5. Органикалық және микробиологиялық қалдықтарды жинауға арналған сыйымдылық-контейнерді пайдалану ережелерін білу.
6. Қалдықтарды сақтау және тасымалдау туралы білім.
7. Қалдықтарды кәдеге жарату туралы білім
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 9:
Медициналық мақсаттағы бұйымдарды өңдеу және зарарсыздандыруды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Медициналық мақсаттағы бұйымдарды дезинфекциялауды жүзеге асыра білу.
2. Медициналық мақсаттағы құралдарды дезинфекциялауды жүзеге асыру мүмкіндігі.
3. Бір рет қолданылатын шприцтерді дезинфекциялауды жүзеге асыру мүмкіндігі.
4. Құралдарды зарарсыздандыру алдындағы тазалауды жүзеге асыру мүмкіндігі.
5. Аспаптарды аппараттық дезинфекциялауды және зарарсыздандыруды жүзеге асыра білу.
6. Зарарсыздандыру алдындағы тазалау сапасын бақылауды жүзеге асыру мүмкіндігі.
7. Стерилизацияны жүзеге асыру мүмкіндігі.
8. Автоклавтауды жүзеге асыру мүмкіндігі.
9. Стерильділікті бақылауды жүзеге асыру мүмкіндігі.
10. Зарарсыздандыру үшін таңу материалын дайындауды жүзеге асыру мүмкіндігі.
11. Таңғыш материалды зарарсыздандыру қораптарына салуды жүзеге асыру мүмкіндігі.
12. Стерильді үстелді жабу үшін мақсатты сәндеуді жүзеге асыру мүмкіндігі
Білімдер:
1. Медициналық мақсаттағы бұйымдарды дезинфекциялауды білу.
2. Медициналық құралдарды дезинфекциялауды білу.
3. Бір рет қолданылатын шприцтерді дезинфекциялау алгоритмін білу.
4. Зарарсыздандыру алдындағы өңдеу үшін қолданылатын жуғыш заттарды білу
5. Стерилизация ұғымын, зарарсыздандыру әдістері мен әдістерін білу.
6. Автоклавтау ұғымын білу.
7. Зарарсыздандыру режимдерін білу.
8. Ауа стерилизаторларында (құрғақ өрт шкафтарында) жұмыс істеу тәртібін білу.
9. Химиялық заттардың ерітінділерімен зарарсыздандыруды білу.
10. Газбен зарарсыздандыруды білу.
11. Стерилизацияны бақылау әдістерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 10:
Ерекше стерильділік аймақтарында жұмыс нормаларын сақтау
Машықтар:
1. Стерильді халат кию дағдылары.
2. Стерильді қолғап кию дағдылары.
3. Стерильді үстелді жабу дағдылары.
4. Стерильді үстелмен жұмыс істеу үшін стерильді науаға дайындық дағдылары
Білімдер:
1. Ерекше стерильділік аймақтарында жұмыс істеу ережелерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Денсаулық сақтау ұйымдарында еңбек қауіпсіздігі нормаларын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Денсаулыққа ықтимал қауіпті жабдықтармен және заттармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік нормаларын сақтау
Машықтар:

1. Знание системы сбора, хранения, транспортировки и утилизации медицинских отходов ЛПУ.
2. Знание правил пользования полиэтиленовым пакетом для сбора и хранения медицинских отходов.
3. Знание правил пользования емкостью-контейнером для сбора острого одноразового инструментария.
4. Знание правил пользования емкостью-контейнером для сбора ваты, бинтов и прочих мокнущих расходных материалов.
5. Знание правил пользования емкостью-контейнером для сбора органических и микробиологических отходов.
6. Знание о хранении и транспортировке отходов.
7. Знание об утилизации отходов
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 9:
Обработка изделий медицинского назначения и осуществление стерилизации
Умения:
1. Умение осуществлять дезинфекцию изделий медицинского назначения.
2. Умение осуществлять дезинфекцию инструментария медицинского назначения.
3. Умение осуществлять дезинфекцию шприцов однократного применения.
4. Умение осуществлять предстерилизационную очистку инструментов.
5. Умение осуществлять аппаратную дезинфекцию и стерилизацию инструментов.
6. Умение осуществлять контроль качества предстерилизационной очистки.
7. Умение осуществлять стерилизацию.
8. Умение осуществлять автоклавирование.
9. Умение осуществлять контроль стерильности.
10. Умение осуществлять подготовку перевязочного материала для стерилизации.
11. Умение осуществлять укладку перевязочного материала в стерилизационные коробки.
12. Умение осуществлять целевую укладку для накрытия стерильного стола
Знания:
1. Знание дезинфекции изделий медицинского назначения.
2. Знание дезинфекции медицинского инструментария.
3. Знание алгоритма выполнения дезинфекции шприцов однократного применения.
4. Знание моющих средств, применяемых для предстерилизационной обработки
5. Знание понятия о стерилизации, методы и способы стерилизации.
6. Знание понятия об автоклавировании.
7. Знание режимов стерилизации.
8. Знание порядка работы на воздушных стерилизаторах (сухожаровые шкафы).
9. Знание стерилизации растворами химических веществ.
10. Знание стерилизации газами.
11. Знание методов контроля стерилизации
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 10:
Соблюдение норм работы в зонах особой стерильности
Умения:
1. Навыки надевания стерильного халата.
2. Навыки надевания стерильных перчаток.
3. Навыки накрытия стерильного стола.
4. Навыки подготовки к работе стерильного лотка, для работы со стерильным столом
Знания:
1. Знание правил работы в зонах особой стерильности
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Обеспечение норм безопасности труда в организации здравоохранения
Навык 1:
Соблюдение норм безопасности при работе с оборудованием и веществами, потенциально опасными для здоровья
Умения:

1. Электр жабдықтарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтай білу
2. Медициналық техникамен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтай білу.
3. Пышақпен кесетін медициналық құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтай білу.
4. Радиоактивті сәуле шығаратын жабдықпен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтай білу.
5. Денсаулыққа ықтимал қауіпті заттармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтай білу
Білімдер:
1. Электр жабдықтарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын білу.
2. Медициналық техникамен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын білу.
3. Пышақпен кесетін медициналық құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын білу.
4. Радиоактивті сәуле шығаратын жабдықпен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын білу.
5. Денсаулыққа ықтимал қауіпті заттармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Өртке қарсы қауіпсіздік нормаларын сақтау
Машықтар:
1. Өртке қарсы қауіпсіздік ережелерін сақтай білу
Білімдер:
1. Өрт қауіпсіздігі ережелерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Логикалық және сыни ойлау дағдылары, шешімдерді сендіру және дәлелдеу, өз ойларын ауызша және жазбаша түрде дұрыс және логикалық жобалау.
Ұжымдарда жұмыс істей білу
Ақпарат пен білімді жүйелеу қабілеті
Ақпаратты талдау және синтездеу дағдылары
Кәсіби қызметте өз бетінше шешім қабылдай білу
Мінез-құлықтың ішкі мәдениетінің принциптерін сақтай білу
Мінез-құлықтың сыртқы мәдениетінің принциптерін сақтай білу
Медициналық этика және деонтология принциптерін сақтай білу
Бағынуды сақтау қабілеті
Денсаулық сақтау ұйымының беделінің сақталуын сақтай білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Қазақстан Республикасында алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м. а. 2023 жылғы 30 наурыздағы № 49 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 наурызда № 32160 болып тіркелген)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Санитарлық-эпидемиологиялық қызмет зертханашысы
4
Дәрігер-эпидемиолог көмекшісі
4
Дәрігер-эпидемиолог-энтомолог көмекшісі
4
Санитарлық дәрігердің көмекшісі
4
Санитарлық фельдшер
10. Кәсіптің карточкасы "Фельдшер":
Топтың коды:
3212-0
Қызмет атауының коды:
3212-0-006
Кәсіптің атауы:
Фельдшер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
4.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Фельдшер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Емдеу ісі
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Біліктілік деңгейіне сәйкес жіті аурулар мен жазатайым оқиғалар кезінде емдеу-профилактикалық және санитариялық-профилактикалық, жедел медициналық көмек көрсетуді жүзеге асыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Умение соблюдать правила техники безопасности при работе с электрооборудованием
2. Умение соблюдать правила техники безопасности при работе с медицинской техникой.
3. Умение соблюдать правила техники безопасности при работе с колющережущим медицинским инструментарием.
4. Умение соблюдать правила техники безопасности при работе с оборудованием излучающим радиоактивное излучение.
5. Умение соблюдать правила техники безопасности при работе с веществами потенциально опасными для здоровья
Знания:
1. Знание техники безопасности при работе с электрооборудованием.
2. Знание техники безопасности при работе с медицинской техникой.
3. Знание техники безопасности при работе с колюще режущим медицинским инструментарием.
4. Знание техники безопасности при работе с оборудованием излучающим радиоактивное излучение.
5. Знание техники безопасности при работе с веществами потенциально опасными для здоровья
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Соблюдение норм противопожарной безопасности
Умения:
1. Умение соблюдать правила противопожарной безопасности
Знания:
1. Знание правил противопожарной безопасности
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Навыки логического и критического мышления, убеждения и аргументации решений, правильного и логичного оформления своих мыслей в устной и письменной форме.
Умение работать в коллективах
Умение систематизировать информацию и знания
Навыки анализа и синтеза информации
Умение принимать самостоятельные решения в профессиональной деятельности
Умение соблюдать принципы внутренней культуры поведения
Умение соблюдать принципы внешней культуры поведения
Умение соблюдать принципы медицинской этики и деонтологии
Умение соблюдать субординацию
Умение соблюдать сохранность репутации организации здравоохранения
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 49 "Об утверждении Стандарта организации оказания первичной медико-санитарной помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2023 года № 32160)
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Лаборант санитарно-эпидемиологической службы
4
Помощник врача-эпидемиолога
4
Помощник врача-эпидемиолога-энтомолога
4
Помощник санитарного врача
4
Санитарный фельдшер
10. Карточка профессии "4.2 Фельдшер":
Код группы:
3212-0
Код наименования занятия:
3212-0-006
Наименование профессии:
4.2 Фельдшер
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
4.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Фельдшер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Лечебное дело
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Квалификация "Фельдшер". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 4.2 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Осуществление оказания лечебно-профилактической и санитарно-профилактической, скорой медицинской помощи при острых заболеваниях и несчастных случаях согласно уровню квалификации
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Алғашқы көмек көрсетуді қажет ететін шұғыл жағдайларды анықтау
2. Шұғыл жағдайларда алғашқы көмек көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
1. Медициналық қызметтер көрсетудің құжаттамасын (оның ішінде электрондық) қамтамасыз ету
2. Науқасты алғашқы тексеруден өткізу
3. Жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету
4. Ең жиі кездесетін аурулардың типтік жағдайларын диагностикалау
Еңбек функциясы 1:
Алғашқы көмек көрсетуді қажет ететін шұғыл жағдайларды анықтау
Дағды 1:
Зардап шеккен адамның санасын бағалау
Машықтар:
1. Жәбірленушінің сыртқы ынталандыруға реакциясын анықтау дағдылары
Білімдер:
1. Айқын сананың сипаттамаларын білу.
2. Саңырау күйдің сипаттамаларын білу.
3. Сопорозды жағдайдың сипаттамаларын білу.
4. Команың сипаттамаларын және оның дәрежесін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Жәбірленушінің өмір белгілерін және клиникалық өлім белгілерін анықтау
Машықтар:
1. Жүрек соғуын анықтау дағдылары.
2. Жүрек соғу жиілігін анықтау дағдылары.
3. Тыныс алуды анықтау дағдылары.
4. Оқушылардың жарыққа реакциясын анықтау дағдылары
Білімдер:
1. Өмір белгілерін білу.
2. Клиникалық өлім белгілерін білу.
3. Биологиялық өлімнің белгілерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 3:
Жәбірленушіні Үстірт тексеруді жүзеге асыру
Машықтар:
1. Бірнеше минут ішінде өлімге әкелетін өмірге қауіп төндіретін жағдайлардың белгілерін анықтау дағдылары.
2. Көмек көрсету мағынасыз болған кезде биологиялық өлімнің белгілерін анықтау дағдылары
Білімдер:
1. Клиникалық өлім белгілерін білу.
2. Кома белгілерін білу.
3. Сыртқы қан кету белгілерін білу.
4. Мойын мен кеуде қуысының ену белгілерін білу.
5. Өмірге сәйкес келмейтін зақымдану белгілерін білу.
6. Биологиялық өлімнің белгілерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 4:
Жәбірленушіні егжей-тегжейлі тексеруді жүзеге асыру
Машықтар:
1. Жәбірленушіге сауалнама жүргізу дағдылары.
2. Зардап шеккен адамды "басынан аяғына дейін"Сұрау дағдылары.
3. Сүйектің (аяқ-қолдың, жамбастың, омыртқаның, кеуде қуысының) зақымдану ықтималдығын анықтау дағдылары.
4. Енетін жарақаттардың ықтималдығын анықтау дағдылары.
5. Жаралар мен абразияларды анықтау дағдылары.
6. Күйік пен аязды анықтау дағдылары.
7. Ауыздан шыққан иісті анықтау дағдылары
Білімдер:
1. Сүйектің сыну белгілерін білу.
2. Енетін жаралардың белгілерін білу.
3. Күйік пен аяздың белгілерін білу.
4. Қан кету белгілерін білу (Сыртқы және ішкі).
5. Улану белгілерін білу.
6. Тұншығу белгілерін білу.
7. Электр жарақатының белгілерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 5:

1. Постановка синдромального диагноза
2. Динамическое наблюдение
Дополнительные трудовые функции:
1. Организация, самоконтроль и непрерывное совершенствование своей деятельности
2. Наставничество и консультативно-информационная поддержка пациентов и коллег
3. Методическая и исследовательская медицинская деятельность
4. Проведение медицинской экспертизы
Трудовая функция 1:
Постановка синдромального диагноза
Навык 1:
Проведение дифференциального диагноза
Умения:
1. Навыки выделения ведущего синдрома.
2. Умение дать детальную характеристику выделенного синдрома, описание полной картины заболеваний, с указанием всех симптомов, выявленных при диагностике.
3. Навыки последовательного сравнения заболевания, включенного в предположительный диагноз, со всеми заболеваниями из предполагаемого перечня.
4. Навыки анализа и синтеза информации.
5. Умение исключить все наименее вероятные заболевания.
Знания:
1. Знание стандартной схемы опроса, физикального осмотра и методов обследования пациентов детского и взрослого возраста для постановки диагноза.
2. Знание лабораторных данных биологических жидкостей организма в норме и при наиболее распространенных патологиях у взрослых и детей.
3. Знание возрастных особенностей организма человека и его функциональных систем.
4. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностика заболеваний согласно профилю.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Определение стадии заболевания
Умения:
1. Навыки определения сердцебиения.
2. Навыки определения пульса.
3. Навыки определения дыхания.
4. Навыки определения реакции зрачков на свет
1. Навыки детальной характеристики анамнестических данных.
2. Умение последовательного сопоставления проявлений заболевания с типичным течением развития данного заболевания.
3. Навыки анализа и синтеза информации.
4. Навыки определения стадии заболевания.
Знания:
1. Знание стандартной схемы опроса, физикального осмотра и методов обследования пациентов детского и взрослого возраста для постановки диагноза.
2. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики заболеваний согласно профилю.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Оценивание функциональной недостаточности пораженной системы или органа.
Умения:
1. Навыки определения функциональных показателей пораженной системы или органа.
2. Навыки определения функциональной недостаточности.
3. Навыки оценки уровня функциональной недостаточности.
Знания:
1. Знание анатомо - физиологических , патологических особенностей и биохимических процессов организма.
2. Знание методов функциональной диагностики.
3. Знание стандартной схемы опроса, физикального осмотра и методов обследования пациентов детского и взрослого возраста для постановки диагноза.
4. Знание лабораторных данных биологических жидкостей организма в норме и при наиболее распространенных патологиях у взрослых и детей.
5. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики заболеваний согласно профилю.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Своевременное определение осложнения
Умения:
1. Навыки своевременного определения осложнений основного или сопутствующего заболевания.
2. Умение последовательного сопоставления проявлений заболевания с типичным течением развития данного заболевания.
3. Навыки анализа и синтеза информации.
Знания:

1. Сүйектің сыну белгілерін білу. 2. Енетін жаралардың белгілерін білу. 3. Күйік пен аяздың белгілерін білу. 4. Қан кету белгілерін білу (Сыртқы және ішкі). 5. Улану белгілерін білу. 6. Тұншығу белгілерін білу. 7. Электр жарақатының белгілерін білу
Машықтар:
1. Жедел жүрек-қан тамырлары жеткіліксіздігін анықтау дағдылары.
2. Жедел тыныс жетіспеушілігін анықтау дағдылары.
3. Жедел аллергиялық реакцияны анықтау дағдылары.
4. "Өткір ішті" анықтау дағдылары.
5. Жедел улануды (эндогендік және экзогендік) анықтау мүмкіндігі.
6. Ми қан айналымының жедел бұзылуын анықтау дағдылары
Білімдер:
1. Жедел жүрек-қан тамырлары жеткіліксіздігінің белгілерін білу.
2. Жедел тыныс жетіспеушілігінің белгілерін білу.
3. Жедел аллергиялық реакцияның белгілерін білу.
4. "Жедел іштің" белгілерін білу.
5. Жедел улану белгілерін білу (эндогендік және экзогендік).
6. Жедел цереброваскулярлық бұзылыстың белгілерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Шұғыл жағдайларда алғашқы көмек көрсету
Дағды 1:
Алғашқы медициналық көмек көрсету үшін жағдайдың қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Оқиға орнын тексеру/ жәбірленушіні анықтау дағдылары.
2. Қоршаған ортаның қауіпсіздік деңгейін бағалау дағдылары.
3. Жәбірленушіні қоршаған ортаның қауіпсіз аймағына жеткізу дағдылары.
4. Зардап шеккен адамға зиянды факторлардың әсерін жою дағдылары
Білімдер:
1. Адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін қоршаған орта факторларын білу.
2. Жәбірленушіні жеткізу тәсілдерін білу.
3. Төтенше жағдайлар кезінде алғашқы медициналық көмек көрсету үшін қауіпсіз аймақтың шарттарын білу.
4. Зардап шеккен адамға зиян келтіретін факторларды жою жолдарын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациентаенттік жағдай бейініне сәйкес пациенттің шұғыл жеткізілуін қамтамасыз ету немесе жедел және шұғыл медициналық көмекті қамтамасыз ету үшін мамандарды шақыру
Машықтар:
1. Пациентті Епу-ға жеткізу және оның жолдағы жай-күйін бақылау дағдылары.
2. Ргентті күй профилін анықтау дағдылары.
3. Пациентке білікті көмек қажет мамандарды шақыру мүмкіндігі.
4. Білікті мамандарға пациент туралы ақпарат беру қабілеті
Білімдер:

1. Знание анатомо - физиологических , патологических особенностей и биохимических процессов организма.
2. Навыки методов функциональной диагностики.
3. Знание стандартной схемы опроса, физикального осмотра и методов обследования пациентов детского и взрослого возраста для постановки диагноза.
4. Знание лабораторных данных биологических жидкостей организма в норме и при наиболее распространенных патологиях у взрослых и детей.
5. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики заболеваний согласно профилю.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Своевременное определение сопутствующих патологических процессов
Умения:
1. Умение своевременного определения сопутствующих патологических процессов.
2. Навыки последовательного сопоставления проявлений заболевания с типичным течением развития данного заболевания.
3. Навыки анализа и синтеза информации.
Знания:
1. Знание анатомо - физиологических , патологических особенностей и биохимических процессов организма.
2. Навыки методов функциональной диагностики.
3. Знание стандартной схемы опроса, физикального осмотра и методов обследования пациентов детского и взрослого возраста для постановки диагноза.
4. Знание лабораторных данных биологических жидкостей организма в норме и при наиболее распространенных патологиях у взрослых и детей.
5. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики заболеваний согласно профилю.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Динамическое наблюдение
Навык 1:
Оценивание динамики активности патологического процесса
Умения:
1. Навыки осуществления ежедневных осмотров пациента.
2. Умение определения динамических изменений клинической картины.
3. Умение оценки динамики активности патологического процесса
Знания:
1. Знание анатомо - физиологических, патологических особенностей и биохимических процессов организма.
2. Навыки методов функциональной диагностики.
3. Знание стандартной схемы опроса, физикального осмотра и методов обследования пациентов детского и взрослого возраста для постановки диагноза.
4. Знание лабораторных данных биологических жидкостей организма в норме и при наиболее распространенных патологиях у взрослых и детей.
5. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики заболеваний согласно профилю.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оценивание эффективности проведенных лечебно-диагностических воздействий
Умения:
1. Навыки проведения ежедневных осмотров пациента.
2. Умение определить динамические изменения клинической картины.
3. Умение сопоставить динамические изменения с проводимыми лечебно-диагностическими мероприятиями.
4. Умение своевременно определить осложнения лечебно-диагностических мероприятий.
5. Умение оценить эффективность проводимых лечебно-диагностических воздействий.
Знания:

1. Жәбірленушіні жеткізу тәсілдерін білу.
2. Науқастың жағдайын бақылаудың негізгі көрсеткіштерін білу.
3. Профильге байланыстыргентті күйлердің сипаттамаларын білу.
4. Медициналық қызмет көрсету бейініне сәйкес білікті медицина қызметкерлерінің функцияларын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Медициналық қызметтер көрсетудің құжаттамасын (оның ішінде электрондық) қамтамасыз ету
Дағды 1:
Медициналық құжаттаманың стандартты нысандарын жүргізу
Машықтар:
1. Медициналық құжаттаманың стандартты нысандарын жүргізу дағдылары.
2. Барлық қажетті жазбаларды дұрыс рәсімдеу мүмкіндігі.
3. Дағдылар жазбалар мен олардың шығарылу уақыты туралы белгілердің түсінікті болуын қамтамасыз ету.
4. Дағдылар медициналық құжаттаманың стандартты нысандарының сақталуын қамтамасыз ету.
5. Денсаулық сақтау ұйымының тіркеушісіне және мұрағатына медициналық құжаттаманы уақтылы беру дағдылары
Білімдер:
1. Медициналық құжат айналымын реттеу бойынша НҚА-ны білу.
2. Медициналық есепке алу-есеп құжаттамасының стандартты нысандарын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Электрондық медициналық құжаттаманы жүргізу
Машықтар:
1. Дербес компьютерді қолдану дағдылары.
2. Электрондық медициналық құжаттаманың стандартты нысандарын жүргізу білігі.
3. Электрондық деректер базасына ақпаратты дұрыс және уақтылы енгізу мүмкіндігі.
4. Ақпараттық қауіпсіздіктің сақталуын қамтамасыз ете білу.
5. Электрондық медициналық құжаттаманың сақталуын қамтамасыз ете білу
Білімдер:
1. Дербес компьютермен жұмыс істеу туралы негізгі мәліметтерді білу.
2. Негізгі компьютерлік бағдарламалардың қолданылуын білу.
3. Денсаулық сақтауды ақпараттандыру негіздерін білу.
4. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету негіздерін білу.
5. Электрондық және медициналық құжат айналымын реттеу бойынша НҚА-ны білу.
6. Электрондық медициналық есепке алу-есеп құжаттамасының стандартты нысандарын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 3:
Жұмыс нәтижелерін талдау
Машықтар:
1. Жұмыс тиімділігінің, сапасының, тиімділігінің көрсеткіштерін талдай білу.
Білімдер:
1. Кезекшіліктің салыстырмалылық белгісі.
2. Cachestva жұмысының мәні.
3. Кезекшілік әсерінің маңыздылығы.
4. Медициналық статистиканың белгісі.
5. Үнемді тиімділіктің белгісі.
6. Медициналық тиімділіктің белгісі.
7. Әлеуметтік тиімділіктің белгісі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Қызмет нәтижелерін жетілдіретін іс-шараларды әзірлеу
Машықтар:
1. Қызметтің нәтижелілігін шектейтін проблемаларды анықтау мүмкіндігі.
2. Қызмет нәтижелерін жетілдіретін іс-шараларды жоспарлау қабілеті.
3. Қызмет нәтижелерін жетілдіретін іс-шараларды жүзеге асыру мүмкіндігі.
4. Қызмет нәтижелерін жетілдіретін іс-шараларды талдау мүмкіндігі.
Білімдер:

1. Знание анатомо - физиологических , патологических особенностей и биохимических процессов организма.
2. Навыки методов функциональной диагностики.
3. Знание стандартной схемы опроса, физикального осмотра и методов обследования пациентов детского и взрослого возраста для постановки диагноза.
4. Знание лабораторных данных биологических жидкостей организма в норме и при наиболее распространенных патологиях у взрослых и детей.
5. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики заболеваний согласно профилю.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Организация, самоконтроль и непрерывное совершенствование своей деятельности
Навык 1:
Планирование своей деятельности
Умения:
1. Умение определения целей деятельности.
2. Умение определения задач.
3. Умение определения мероприятий, способствующих оптимальному решению задач деятельности.
4. Умение определения сроков выполнения мероприятий.
5. Умение определения ключевых показателей эффективности, указывающих на достижение целей деятельности.
Знания:
1. Знание положения о деятельности.
2. Знание должностных инструкций.
3. Знаний стандартов операционных процедур.
4. Знание нормативов.
5. Знание алгоритмов и инструкций качественного выполнения деятельности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Соблюдение стандартов, инструкции, алгоритмов и протоколов при осуществление работ
Умения:
1. Навыки следования стандартам, инструкциям, алгоритмам, протоколам.
Знания:
1. Знание положений о деятельности.
2. Знание должностных инструкций.
3. Знание стандартов операционных процедур.
4. Знание нормативов.
5. Знание алгоритмов и инструкций качественного выполнения деятельности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Анализ результатов работ
Умения:
1. Умение анализировать показатели результативности, качества, эффективности работ.
Знания:
1. Знание результативности деятельности.
2. Знание качества работ.
3. Знание эффективности деятельности.
4. Знание медицинской статистики.
5. Знание экономической эффективности.
6. Знание медицинской эффективности.
7. Знание социальной эффективности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Разработка мероприятий, совершенствующих результаты деятельности
Умения:
1. Умение выявления проблем, ограничивающих результативность деятельности.
2. Умение планирования мероприятий, совершенствующих результаты деятельности.
3. Умение осуществления мероприятий, совершенствующих результаты деятельности.
4. Умение анализа мероприятий, совершенствующих результаты деятельности.
Знания:

1. Өнімділік көрсеткіштерін білу.
2. Сапа менеджментін білу.
3. Енгізуді ұйымдастыруды білу.
4. Жұмыс бейіні бойынша ғылымның заманауи жетістіктерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 5:
Төмен тұрған медициналық персоналдың жұмысын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Төмен тұрған персоналға жұмыстағы кемшіліктерді немесе жұмыс тиімділігінің жеткіліксіздігін көрсету дағдылары.
2. Төмен тұрған персоналмен бірлесіп жұмыстағы кемшіліктерді жою тетіктерін әзірлеу және мінсіз және жоғары тиімді іс-қимылдар алгоритмдерінің немесе нұсқаулықтарының тиімділігін арттыру дағдылары.
3. Мінсіз және жоғары тиімді әрекеттердің мысалын қолдана отырып көрсету дағдылары.
4. Төмен тұрған персоналдың алгоритмдер мен нұсқаулықтарды орындауын бақылау дағдылары.
Білімдер:
1. Төмен тұрған персонал жұмысының мақсаттарын білу.
2. Төмен тұрған персоналдың міндеттерін білу.
3. Төмен тұрған персоналдың лауазымдық функцияларын білу.
4. Төмен тұрған персоналдың жұмысын реттейтін стандарттар мен НҚА-ны білу.
5. Персоналды басқару туралы білім.
6. Сапа менеджментін білу.
7. Операциялық менеджментті білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 6:
Медициналық қызмет нәтижелерінің негізгі көрсеткіштерінің мониторингі
Машықтар:
1. Өз қызметінің тиімділігінің негізгі көрсеткіштерін анықтау мүмкіндігі.
2. Қызмет нәтижелеріне ай сайынғы мониторинг жүргізе білу.
3. Тиісті құрылымдарға ақпарат беру дағдылары.
Білімдер:
1. Өнімділік көрсеткіштерін білу.
2. Сапа менеджментін білу.
3. Енгізуді ұйымдастыруды білу.
4. Жұмыс бейіні бойынша ғылымның заманауи жетістіктерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 7:
Тәжірибеге жаңа әдістемелерді енгізу
Машықтар:
1. Қызмет бейіні бойынша халықаралық тәжірибені зерделеу қабілеті.
2. Қызмет саласындағы жаңа ғылыми жетістіктерді зерделеу қабілеті.
3. Тәжірибеге жаңа әдістемені енгізу мүмкіндігі.
4. Тәжірибеге жаңа әдістемені енгізу нәтижелерін талдау мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Қызмет саласындағы заманауи жетістіктерді білу.
2. Қызмет саласындағы халықаралық тәжірибені білу.
3. Енгізу процесін реттейтін НҚА-ны білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 2:
Науқасты алғашқы тексеруден өткізу
Дағды 1:
Науқас туралы жалпы ақпарат алу
Машықтар:
1. Пациенттен ақпарат алу дағдылары.
2. Науқастарға сұрақ қою және науқастың психологиялық жағдайы мен ақыл-ойына қарамастан қажетті ақпарат алу дағдылары.
3. Тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
Білімдер:
1. НҚА, әдістемелік ұсынымдар мен әдістемелік нұсқауларды, клиникалық хаттамалардың (клиникалық нұсқаулықтардың) стандарттарын білу.
2. Науқас туралы мәліметтер жинаудың реттілігі мен көлемін білу.
3. Облыстағы науқастың психологиясын білу.
4. Медициналық этика мен деонтологияның ерекшеліктерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Науқастың шағымдарын анықтау және нақтылау
Машықтар:

1. Знание показателей результативности.
2. Знание менеджмента качества.
3. Знание организации внедрения.
4. Знание современных достижений науки по профилю работы.
Возможность признания навыка:
-
Навык 5:
Организация работы нижестоящего медицинского персонала
Умения:
1. Навыки указания нижестоящему персоналу на недостатки в работе или недостаточную эффективность работы.
2. Навыки разработки совместно с нижестоящим персоналом механизмов устранения недостатков в работе и повышения эффективности алгоритмов или инструкций безупречных и высокоэффективных действий.
3. Навыки демонстрации на собственном примере безупречных и высокоэффективных действий.
4. Навыки контроля выполнения нижестоящим персоналом алгоритмов и инструкций.
Знания:
1. Знание целей работ нижестоящего персонала.
2. Знание задач нижестоящего персонала.
3. Знание должностных функций нижестоящего персонала.
4. Знание стандартов и НПА, регламентирующих работу нижестоящего персонала.
5. Знание управления персоналом.
6. Знание менеджмента качества.
7. Знание операционного менеджмента.
Возможность признания навыка:
-
Навык 6:
Мониторинг ключевых показателей результатов медицинской деятельности
Умения:
1. Умение определения ключевых показателей эффективности своей деятельности.
2. Умение ведения ежемесячного мониторинга результатов деятельности.
3. Навыки предоставления информации в соответствующие структуры.
Знания:
1. Знание показателей результативности.
2. Знание менеджмента качества.
3. Знание организации внедрения.
4. Знание современных достижений науки по профилю работы.
Возможность признания навыка:
-
Навык 7:
Внедрение новых методик в практику
Умения:
1. Умение изучения международного опыта по профилю деятельности.
2. Умение изучения новых научных достижений в области деятельности.
3. Умение внедрения новой методики в практику.
4. Умение анализа результатов внедрения новой методики в практику.
Знания:
1. Знание современных достижений в области деятельности.
2. Знание международного опыта в области деятельности.
3. Знание НПА, регламентирующих процесс внедрения.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 2:
Наставничество и консультативно-информационная поддержка пациентов и коллег
Навык 1:
Консультация пациентов
Умения:
1. Навыки выслушивания больного.
2. Навыки анализа полученных сведений.
3. Навыки предоставления рекомендаций.
4. Навыки предоставления ответов, на интересующие вопросы пациентов, в пределах своей компетенции.
Знания:
1. Знание правил эффективного общения.
2. Знание медицинской этики и деонтологии.
3. Знание профильных специализированных рекомендаций пациентам в пределах своей компетенции.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Информирование пациента или его законного представителя о возможности выбора методов и способов профилактики, обследования, лечения
Умения:

1. Науқасқа сауалнама жүргізу дағдылары.
2. Сұрақ қою арқылы науқастың негізгі шағымдарын анықтау дағдылары.
3. Сұрақ қою арқылы науқастың қосымша шағымдарын бөлу дағдылары.
4. Шағымды бағалау дағдылары: қарқындылығы, локализациясы, сәулеленуі, ұзақтығы, пайда болу себептері және осы патологиялық процестің белгілі бір факторларымен байланысы
Білімдер:
1. Ішкі аурулардың пропедевтикасының негіздерін білу.
2. Патологиялық процестердің этиологиясын, патогенезін, клиникалық көріністерін білу.
3. НҚА талаптарын, әдістемелік ұсынымдар мен әдістемелік нұсқауларды, клиникалық хаттамалардың (клиникалық нұсқаулықтардың) стандарттарын білу.
4. Негізгі шағымдарды және олардың әртүрлі патологиялық жағдайлар мен ауруларға тән ерекшеліктерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 3:
Науқастың ауру тарихы туралы мәліметтерді анықтау
Машықтар:
1. Науқастың сұрақ қою дағдылары.
2. Патологиялық процестің бастапқы көрінісі мен барысы туралы толық ақпарат алу дағдылары
Білімдер:
1. Ішкі аурулардың пропедевтикасының негіздерін білу.
2. Патологиялық процестердің этиологиясын, патогенезін, клиникалық көріністерін білу.
3. НҚА талаптарын, әдістемелік ұсынымдар мен әдістемелік нұсқауларды, клиникалық хаттамалардың (клиникалық нұсқаулықтардың) стандарттарын білу.
4. Аурулар кезінде анықталатын негізгі анамнестикалық белгілерді білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 4:
Науқастың өмір тарихы туралы мәліметтерді анықтау
Машықтар:
1. Өткен аурулар туралы толық ақпарат алу дағдылары.
2. Аллергиялық реакциялар, тұқым қуалаушылық туралы толық ақпарат алу дағдылары.
3. Кәсіби зияндар, өмір салты туралы толық ақпарат алу дағдылары.
Білімдер:
1. Ішкі аурулардың пропедевтикасының негіздерін білу.
2. Патологиялық процестердің этиологиясын, патогенезін, клиникалық көріністерін білу.
3. НҚА талаптарын, әдістемелік ұсынымдар мен әдістемелік нұсқауларды, клиникалық хаттамалардың (клиникалық нұсқаулықтардың) стандарттарын білу.
4. Аурулар кезінде анықталатын негізгі анамнестикалық белгілерді білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 5:
Науқастың жалпы жағдайын бағалау
Машықтар:
1. Объективті тексеру жүргізу дағдылары.
2. Объективті зерттеу әдістерін қолдану дағдылары.
3. Ағзалар мен жүйелер ауруларының жалпы және ерекше белгілерін анықтау дағдылары.
4. Науқастың жалпы жағдайын бағалау дағдылары.
Білімдер:
1. НҚА талаптарын, әдістемелік ұсынымдар мен әдістемелік нұсқауларды, клиникалық хаттамалардың (клиникалық нұсқаулықтардың)стандарттарын білу
2. Патологиялық процестердің этиологиясын, патогенезін, клиникалық көріністерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 6:
Пациентті объективті (физикалық) зерттеу жүргізу
Машықтар:

1. Навыки информирования пациента или его законного представителя о гарантированном объеме бесплатной медицинской помощи.
2. Навыки информирования пациента или его законного представителя о возможности выбора методов и способов профилактики.
3. Навыки информирования пациента или его законного представителя о возможности выбора методов и способов обследования.
4. Навыки информирования пациента или его законного представителя о возможности выбора методов и способов лечения.
5. Навыки получения информированного согласия на выполнение определенных методов и способов профилактики, обследования и лечения.
Знания:
1. Знание показаний, противопоказаний, возможных рисков и осложнений при выборе определенных методов и способов профилактики, обследования и лечения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Констатация результатов проведенных лечебно-диагностических мероприятий
Умения:
1. Умение формирования консультативно-диагностического заключения.
2. Умение формирования этапного эпикриза.
3. Умение формирования выписного эпикриза.
4. Умение формирования переводного эпикриза.
5. Умение формирования посмертного эпикриза.
6. Умение формирования справки о проведенных лечебно-диагностических мероприятиях.
Знания:
1. Знание содержания консультативно-диагностического заключения.
2. Знание содержания этапного эпикриза.
3. Знание содержания выписного эпикриза.
4. Знание содержания переводного эпикриза.
5. Знание содержания посмертного эпикриза.
6. Знание содержания справки о проведенных лечебно-диагностических мероприятиях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Осуществление экстренного оповещения при выявлении особо опасного инфекционного заболевания
Умения:
1. Умение осуществления мероприятий согласно типовой схеме экстренного оповещения о подозрении или заболевании особо опасной инфекцией.
2. Умение проведения мероприятий по локализации и распространению особо опасных инфекций.
Знания:
1. Знание типовой схемы экстренного оповещения о подозрении или заболевании особо опасной инфекцией.
2. Знание алгоритма действий при выявлении особо опасной инфекции.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Обеспечение преемственности на всех этапах медицинской помощи
Умения:
1. Навыки обмена необходимой информацией с медицинскими работниками, оказывавшим медицинскую помощь пациенту "до" обращения.
2. Навыки обмена необходимой информацией с медицинскими работниками, осуществляющими медицинскую помощь "после" обращения.
Знания:
1. Знание правил эффективного общения.
2. Знание медицинской этики и деонтологии.
3. Знание профильных специализированных рекомендаций пациентам в пределах своей компетенции.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 6:
Организация консилиума с привлечением необходимых специалистов.
Умения:

1. Науқасты тексеру дағдылары.
2. Науқастың санасын бағалау дағдылары.
3. Науқастың жағдайын бағалау дағдылары.
4. Науқастың дене бітімін бағалау дағдылары.
5. Науқасты пальпациялау дағдылары.
6. Науқасты перкуссиялау дағдылары.
7. Науқасты аускультациялау дағдылары.
8. Қан қысымын өлшеу дағдылары.
9. Жүрек соғу жиілігін өлшеу дағдылары, PDD.
10. Термометрияны жүргізу дағдылары.
11. Дене салмағын, бойын, бетінің ауданын өлшеу дағдылары.
Білімдер:
1. НҚА талаптарын, әдістемелік ұсынымдар мен әдістемелік нұсқауларды, клиникалық хаттамалардың (клиникалық нұсқаулықтардың)стандарттарын білу
2. Қалыпты және патологиялық анатомияның негіздерін білу.
3. Қалыпты және патологиялық физиологияның негіздерін білу.
4. Топографиялық анатомия негіздерін білу.
5. Биохимия негіздерін білу.
6. Пальпация техникасын білу
7. Перкуссияның техникасы мен ережелерін білу
8. Аускультация техникасы мен ережелерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 7:
Алдын ала дифференциалды диагностика жүргізу
Машықтар:
1. Науқастың қолда бар сауалнама деректерін саралау, талдау және жүйелеу дағдылары,
2. Науқасты алғашқы тексеру дағдылары.
3. Науқасты объективті зерттеу дағдылары
Білімдер:
1. НҚА талаптарын, әдістемелік ұсынымдар мен әдістемелік нұсқауларды, клиникалық хаттамалардың (клиникалық нұсқаулықтардың)стандарттарын білу
2. Қалыпты және патологиялық анатомияның негіздерін білу.
3. Қалыпты және патологиялық физиологияның негіздерін білу.
4. Топографиялық анатомия негіздерін білу.
5. Биохимия негіздерін білу.
6. Ағзалар мен жүйелер ауруларының этиологиясын, патогенезін, клиникалық симптоматикасын және тән ерекшеліктерін білу (айрықша белгілері)
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 8:
Алдын ала диагнозды тұжырымдау
Машықтар:
1. Негізгі ауруды оқшаулау дағдылары.
2. Осы аурудың асқынуларының бар екендігін көрсететін деректерді талдау дағдылары.
3. Ілеспе ауруды бөлу дағдылары.
4. Диагнозды және ілеспе патологияны тұжырымдау дағдылары.
5. Алдын ала диагнозды негіздеу дағдылары
Білімдер:
1. НҚА талаптарын, әдістемелік ұсынымдар мен әдістемелік нұсқауларды, клиникалық хаттамалардың (клиникалық нұсқаулықтардың)стандарттарын білу
2. Ағзалар мен жүйелер ауруларының жіктелуін, этиологиясын, патогенезін, клиникалық көрінісін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 9:
Кәсіби қызмет процесінде жеке әлеуетті арттыру
Машықтар:
1. Кәсіби қызмет процесінде Өзін-өзі оқыту және дағдыларды бекіту қабілеті.
2. Оқу-әдістемелік әдебиеттер бойынша мерзімді өзін-өзі оқыту қабілеті.
3. Кәсіби оқыту іс-шараларына үнемі қатысу дағдылары.
4. Кәсіби ақпарат алмасу іс-шараларына қатысу дағдылары.
Білімдер:

1. Умение определения цели консилиума и времени проведения.
2. Умение подготовки материалов к консилиуму.
3. Умение определения профильных специалистов, чье присутствие на консилиуме необходимо.
4. Умение приглашения профильных специалистов в соответствующее время.
5. Умение проведения консилиума.
6. Умение формирования заключения консилиума.
Знания:
1. Знание целей проведения врачебных консилиумов.
2. Знание правил оформления заключения консилиума.
3. Знание правил эффективного общения.
4. Знание медицинской этики и деонтологии.
5. Знание профильных специализированных рекомендаций пациентам в пределах своей компетенции.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 7:
Информирование руководства о рисках и возникающих проблемах.
Умения:
1. Умение прогнозирования рисков и проблем.
2. Умение устного информирования руководства о возникших проблемах и рисках.
3. Умение письменного информирования руководства о возникших проблемах и рисках.
Знания:
1. Знание правил эффективного общения.
2. Знание медицинской этики и деонтологии.
3. Знание профильных специализированных рекомендаций пациентам в пределах своей компетенции.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 8:
Предоставление статистической информации по результатам деятельности
Умения:
1. Навыки своевременного и качественного заполнения статистических карт.
2. Навыки обеспечения сохранности носителей статистической информации.
3. Навыки предоставления достоверной статистической информации по результатам деятельности.
Знания:
1. Знание НПА, стандартов, инструкций по предоставлению статистической информации.
2. Знание основ медицинской статистики.
3. Знание показателей общественного здоровья.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 9:
Повышение личного потенциала в процессе профессиональной деятельности
Умения:
1. Умение самообучения и закрепления умений и навыков в процессе профессиональной деятельности.
2. Умение периодического самообучения по учебно-методической литературе.
3. Навыки регулярного участия в профессиональных обучающих мероприятиях.
4. Навыки участия в мероприятиях профессионального информационного обмена.
Знания:

1. Кәсіби қызмет процесінде Өзін-өзі оқыту және жеке әлеуетті арттыру технологиясын білу.
2. Кәсіби оқу-әдістемелік ақпарат көздерін білу.
3. Ақпаратты игеру жолдарын білу.
4. Кәсіби біліктілікті арттыру саласындағы НҚА және регламенттеуші құжаттарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 10:
Бөлімшенің әлеуетін арттыруға қатысу
Машықтар:
1. Бөлімшені жетілдіру стратегиясын қалыптастыруға қатысу қабілеті.
2. Тәжірибесі аз әріптестерге қатысты тәлімгерлік дағдылары.
3. Бөлімшенің орта медициналық персоналына қатысты тәлімгерлік дағдылары.
4. Кіші медициналық персоналға қатысты тәлімгерлік дағдылары.
Білімдер:
1. Бөлімше қызметінің мақсаттарын, міндеттерін, функциялары мен нәтижелерін білу.
2. Дәрігерлік консилиумдарды өткізу мақсаттарын білу.
3. Консилиум қорытындысын ресімдеу ережелерін білу.
4. Тиімді қарым-қатынас ережелерін білу.
5. Медициналық этика және деонтология туралы білім.
6. Өз құзыреті шегінде пациенттерге бейінді мамандандырылған ұсынымдарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 11:
Кәсіби ақпарат алмасу іс-шараларына қатысу.
Машықтар:
1. Кәсіби ақпарат алмасу іс-шараларында суреттерді, бейнематериалдарды, емдеу туралы деректерді көрсетумен және пациентті басқарудың одан әрі тактикасы туралы шешім қабылдаумен талқылауға қатысу мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Нормативтік құқықтық актілердің талаптарын, әдістемелік ұсынымдар мен әдістемелік нұсқауларды, клиникалық хаттамалардың (клиникалық нұсқаулықтардың) стандарттарын білу.
2. Пациентті диагностикалау мен емдеудің одан әрі тактикасы туралы мәселе шығара отырып, бөлімшедегі пациенттер туралы ақпаратпен презентациялар дайындауды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 12:
Кәсіби тақырыпқа мақала жазу баспа немесе электронды кәсіби басылымдар
Машықтар:
1. Жариялау үшін материалды таңдау мүмкіндігі.
2. Жариялау үшін материалды статистикалық және аналитикалық өңдеу қабілеті.
3. Басылымның мәтінін жаза білу.
4. Жарияланымға түйіндеме жаза білу.
Білімдер:
1. Ғылыми және ғылыми-практикалық баспа немесе электрондық басылымдарға Жарияланымдар жазу ережелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 13:
Пациенттерге немесе оның заңды өкілдеріне науқас режимі бойынша нұсқама жүргізу
Машықтар:
1. Науқастың қатаң төсек режимі бойынша нұсқама жүргізу дағдылары.
2. Науқастың төсек режимі бойынша нұсқама жүргізу дағдылары.
3. Науқастың палаталық режимі бойынша нұсқама жүргізу дағдылары.
4. Науқастың жалпы режимі бойынша нұсқама жүргізу дағдылары.
Білімдер:

1. Знание технологии самообучения и повышения личного потенциала в процессе профессиональной деятельности.
2. Знание источников профессиональной учебно-методической информации.
3. Знание способов усвоения информации.
4. Знание НПА и регламентирующих документов в области повышения профессиональной квалификации.
Возможность признания навыка:
-
Навык 10:
Участие в повышении потенциала подразделения
Умения:
1. Умение участия в формировании стратегии совершенствования подразделения.
2. Навыки наставничества в отношении менее опытных коллег.
3. Навыки наставничества в отношении среднего медицинского персонала подразделения.
4. Навыки наставничества в отношении младшего медицинского персонала.
Знания:
1. Знание целей, задач, функций и результатов деятельности подразделения.
2. Знание целей проведения врачебных консилиумов.
3. Знание правил оформления заключения консилиума.
4. Знание правил эффективного общения.
5. Знание медицинской этики и деонтологии.
6. Знание профильных специализированных рекомендаций пациентам в пределах своей компетенции.
Возможность признания навыка:
-
Навык 11:
Участие в мероприятиях профессионального информационного обмена.
Умения:
1. Умение участвовать в обсуждении на мероприятиях профессионального информационного обмена с демонстрацией снимков, видео материалов, данных о лечении и принятием решения о дальнейшей тактике ведения пациента.
Знания:
1. Знание требований нормативно правовых актов, методических рекомендаций и методических указаний, стандартов клинических протоколов (клинических руководств).
2. Знание подготовки презентаций с информацией о пациентах, находящихся в отделении с вынесением вопроса о дальнейшей тактике диагностики и лечения пациента.
Возможность признания навыка:
-
Навык 12:
Написание статьи на профессиональную тему в печатные или электронные профессиональные издания
Умения:
1. Умение подобрать материал для публикации.
2. Умение статистической и аналитической обработки материала для публикации.
3. Умение написать текст публикации.
4. Умение написать резюме к публикации.
Знания:
1. Знание правил написания публикаций в научные и научно-практические печатные или электронные издания.
Возможность признания навыка:
-
Навык 13:
Проведение инструктажа пациентов или его законных представителей по режиму больного
Умения:
1. Навыки проведения инструктажа по строгому постельному режиму больного.
2. Навыки проведения инструктажа по постельному режиму больного.
3. Навыки проведения инструктажа по палатному режиму больного.
4. Навыки проведения инструктажа по общему режиму больного.
Знания:

1. Науқастың қатаң төсек демалысының мақсаты мен ерекшеліктерін білу.
2. Науқастың төсек демалысының мақсаты мен ерекшеліктерін білу.
3. Науқастың жалпы режимінің мақсаты мен ерекшеліктерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 14:
Пациенттерге немесе оның заңды өкілдеріне науқастың диетасы бойынша нұсқама жүргізу
Машықтар:
1. №1 диета бойынша науқасқа нұсқама жүргізу мүмкіндігі.
2. № 2 диета бойынша науқасқа нұсқама жүргізу мүмкіндігі.
3. № 3 диета бойынша науқасқа нұсқама жүргізу мүмкіндігі.
4. №4 диета бойынша науқасқа нұсқама жүргізу мүмкіндігі.
5. №5 диета бойынша науқасқа нұсқама жүргізу мүмкіндігі.
6. №6 диета бойынша науқасқа нұсқама жүргізу мүмкіндігі.
7. №7 диета бойынша науқасқа нұсқама жүргізу мүмкіндігі.
8. №8 диета бойынша науқасқа нұсқама жүргізу мүмкіндігі.
9. №9 диета бойынша науқасқа нұсқама жүргізу мүмкіндігі.
10. №10 диета бойынша науқасқа нұсқама жүргізу мүмкіндігі.
11. №11 диета бойынша науқасқа нұсқама жүргізу мүмкіндігі.
12. №12 диета бойынша науқасқа нұсқама жүргізу мүмкіндігі.
13. №13 диета бойынша науқасқа нұсқама жүргізу мүмкіндігі.
14. №14 диета бойынша науқасқа нұсқама жүргізу мүмкіндігі.
15. №15 диета бойынша науқасқа нұсқама жүргізу мүмкіндігі.
Білімдер:
1. № 1 диетаның мақсаты мен ерекшеліктерін білу.
2. № 2 диетаның мақсаты мен ерекшеліктерін білу.
3. № 3 диетаның мақсаты мен ерекшеліктерін білу.
4. № 4 диетаның мақсаты мен ерекшеліктерін білу.
5. № 5 диетаның мақсаты мен ерекшеліктерін білу.
6. № 6 диетаның мақсаты мен ерекшеліктерін білу.
7. № 7 диетаның мақсаты мен ерекшеліктерін білу.
8. № 8 диетаның мақсаты мен ерекшеліктерін білу.
9. № 9 диетаның мақсаты мен ерекшеліктерін білу.
10. № 10 диетаның мақсаты мен ерекшеліктерін білу.
11. № 11 диетаның мақсаты мен ерекшеліктерін білу.
12. № 12 диетаның мақсаты мен ерекшеліктерін білу.
13. № 13 диетаның мақсаты мен ерекшеліктерін білу.
14. № 14 диетаның мақсаты мен ерекшеліктерін білу.
15. № 15 диетаның мақсаты мен ерекшеліктерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 15:
Тәжірибесі аз әріптестерге қатысты тәлімгерлік жүргізу
Машықтар:
1. Бөлімшенің жаңа қызметкерлерін әлеуметтік психологиялық бейімдеуді қолдау мүмкіндігі.
2. Денсаулық сақтау ұйымының жаңа қызметкерлерін және тәжірибесі аз әріптестерін кәсіби бейімдеуді қолдау мүмкіндігі.
3. Кәсіби дағдылар бойынша жеке әңгімелер мен консультациялар өткізудің коммуникативтік дағдылары.
4. Жаңа қызметкерлер мен тәжірибесі аз әріптестердің білімі мен дағдылары бойынша емтихан өткізу кезінде және сынақ мерзімін мерзімінен бұрын аяқтау кезінде кәсіби бейімделу қағидаттарын сақтай білу.
Білімдер:

1. Знание предназначения и особенностей строгого постельного режима больного.
2. Знание предназначения и особенностей постельного режима больного.
3. Знание предназначения и особенностей общего режима больного.
Возможность признания навыка:
-
Навык 14:
Проведение инструктажа пациентам или его законным представителям по диете больного
Умения:
1. Умение проведения инструктажа больному по диете №1.
2. Умение проведения инструктажа больному по диете №2.
3. Умение проведения инструктажа больному по диете №3.
4. Умение проведения инструктажа больному по диете №4.
5. Умение проведения инструктажа больному по диете №5.
6. Умение проведения инструктажа больному по диете №6.
7. Умение проведения инструктажа больному по диете №7.
8. Умение проведения инструктажа больному по диете №8.
9. Умение проведения инструктажа больному по диете №9.
10. Умение проведения инструктажа больному по диете №10.
11. Умение проведения инструктажа больному по диете №11.
12. Умение проведения инструктажа больному по диете №12.
13. Умение проведения инструктажа больному по диете №13.
14. Умение проведения инструктажа больному по диете №14.
15. Умение проведения инструктажа больному по диете №15.
Знания:
1. Знание предназначения и особенностей диеты № 1.
2. Знание предназначения и особенностей диеты № 2.
3. Знание предназначения и особенностей диеты № 3.
4. Знание предназначения и особенностей диеты № 4.
5. Знание предназначения и особенностей диеты № 5.
6. Знание предназначения и особенностей диеты № 6.
7. Знание предназначения и особенностей диеты № 7.
8. Знание предназначения и особенностей диеты № 8.
9. Знание предназначения и особенностей диеты № 9.
10. Знание предназначения и особенностей диеты № 10.
11. Знание предназначения и особенностей диеты № 11.
12. Знание предназначения и особенностей диеты № 12.
13. Знание предназначения и особенностей диеты № 13.
14. Знание предназначения и особенностей диеты № 14.
15. Знание предназначения и особенностей диеты № 15.
Возможность признания навыка:
-
Навык 15:
Проведение наставничества в отношение менее опытных коллег
Умения:
1. Умение поддержки социально психологической адаптации новых сотрудников отделения.
2. Умение поддержки профессиональной адаптации новых сотрудников организации здравоохранения и менее опытных коллег.
3. Коммуникативные навыки проведения индивидуальных бесед и консультаций по профессиональным навыкам.
4. Умение соблюдения принципов профессиональной адаптации при проведении экзамена по знаниям и навыкам новых сотрудников и менее опытных коллег и досрочном завершении испытательного срока.
Знания:

1. Нормативтік құқықтық актілердің, әдістемелік ұсынымдардың, әдістемелік нұсқаулықтардың, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларының стандарттарының (клиникалық нұсқаулықтардың) және лауазымдық нұсқаулықтардың талаптарын білу.
2. Медициналық этика және деонтология туралы білім.
3. Әріптестермен және пациенттермен қарым-қатынастың педагогикалық және психологиялық элементтерін білу.
4. Кәсіби қызметпен байланысты мамандандырылған Білім.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 16:
Орта медициналық персоналға қатысты тәлімгерлік жүргізу.
Машықтар:
1. Орта медициналық персоналды лауазымдық нұсқаулықпен, қызмет стандарттарымен, жұмыс үшін қажетті нұсқаулық әдістемелік материалдармен және нормативтік құжаттармен таныстыру мүмкіндігі.
2. Жеке әңгімелесу және кәсіби дағдылар бойынша кеңес беру дағдылары.
3. Жұмыс кезінде этика және деонтология негіздерін оқыту дағдылары.
Білімдер:
1. Нормативтік-құқықтық актілердің, әдістемелік ұсынымдардың, әдістемелік нұсқаулықтардың, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларының стандарттарының (клиникалық нұсқаулықтардың) және лауазымдық нұсқаулықтардың талаптарын білу.
2. Медициналық этика және деонтология туралы білім.
3. Әріптестермен және пациенттермен қарым-қатынастың педагогикалық және психологиялық элементтерін білу.
4. Кәсіби қызметпен байланысты мамандандырылған Білім.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 17:
Кіші медициналық персоналға қатысты тәлімгерлік жүргізу
Машықтар:
1. Кіші персоналға қатысты әлеуметтік психологиялық қолдау көрсете білу.
2. Кіші персоналға қатысты кәсіби қолдау көрсете білу.
Білімдер:
1. Нормативтік - құқықтық актілердің талаптарын, әдістемелік ұсынымдар мен әдістемелік нұсқауларды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларының стандарттарын (клиникалық нұсқаулықтарды) білу.
2. Кіші персоналға қатысты әлеуметтік-психологиялық қолдау принциптерін білу.
3. Кіші персоналға қатысты кәсіби қолдау принциптерін білу.
4. Медициналық этика және деонтология туралы білім.
5. Әріптестермен және пациенттермен қарым-қатынастың педагогикалық және психологиялық элементтерін білу.
6. Кәсіби қызметпен байланысты мамандандырылған Білім.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 3:
Жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету
Дағды 1:
Кардиологиядағы шұғыл жағдайлар кезінде жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Жедел коронарлық синдромға жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
2. Миокард инфарктісіне диагноз қою және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
3. Аритмия кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
4. Өкпе ісінуіне диагноз қою және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
5. Инфекциялық эндокардит кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
6. Терең тамыр тромбозына диагноз қою және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
7. Өкпе эмболиясы кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
8. Қан қысымының жоғарылауы, дағдарыс кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
9. Аортаның қабыршақтайтын аневризмасын диагностикалау және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
10. Жедел перикардит кезінде жедел және шұғыл көмек көрсету және диагностика жүргізу мүмкіндігі.
11. Жүрек тампонадасына диагноз қою және жедел және шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
Білімдер:

1. Знание требований нормативно правовых актов, методических рекомендаций, методических указаний, стандартов клинических протоколов диагностики и лечения (клинических руководств) и должностных инструкций.
2. Знание медицинской этики и деонтологии.
3. Знание педагогических и психологических элементов общения с коллегами и пациентами.
4. Специализированные знания, сопряженные с профессиональной деятельностью.
Возможность признания навыка:
-
Навык 16:
Проведение наставничества в отношение среднего медицинского персонала.
Умения:
1. Умение ознакомления среднего медицинского персонала с должностной инструкцией, стандартами деятельности, инструктивно методическими материалами и нормативными документами, необходимыми для работы.
2. Навыки проведения индивидуальных бесед и консультаций по профессиональным навыкам.
3. Навыки обучения основам этики и деонтологии при работе.
Знания:
1. Знание требований нормативно-правовых актов, методических рекомендаций, методических указаний, стандартов клинических протоколов диагностики и лечения (клинических руководств) и должностных инструкций.
2. Знание медицинской этики и деонтологии.
3. Знание педагогических и психологических элементов общения с коллегами и пациентами.
4. Специализированные знания, сопряженные с профессиональной деятельностью.
Возможность признания навыка:
-
Навык 17:
Проведение наставничества в отношение младшего медицинского персонала
Умения:
1. Умение оказания социально психологической поддержки в отношении младшего персонала.
2. Умение оказания профессиональной поддержки в отношении младшего персонала.
Знания:
1. Знание требований нормативно - правовых актов, методических рекомендаций и методических указаний, стандартов клинических протоколов диагностики и лечения (клинических руководств).
2. Знание принципов социально - психологической поддержки в отношении младшего персонала.
3. Знание принципов профессиональной поддержки в отношении младшего персонала.
4. Знание медицинской этики и деонтологии.
5. Знание педагогических и психологических элементов общения с коллегами и пациентами.
6. Специализированные знания, сопряженные с профессиональной деятельностью.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 3:
Методическая и исследовательская медицинская деятельность
Навык 1:
Организация работы школ для пациентов
Умения:
1. Умение планирования работы школ для пациентов.
2. Умение разработки методических материалов для школ для пациентов.
3. Умение проведения занятий с пациентами.
4. Умение анализа результатов и совершенствования работы школ для пациентов.
Знания:

1. Адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін қоршаған орта факторларын білу.
2. Жәбірленушіні жеткізу тәсілдерін білу.
3. Төтенше жағдайлар кезінде алғашқы медициналық көмек көрсету үшін қауіпсіз аймақтың шарттарын білу.
4. Зардап шеккен адамға зиян келтіретін факторларды жою жолдарын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациентаенттік жағдай бейініне сәйкес пациенттің шұғыл жеткізілуін қамтамасыз ету немесе жедел және шұғыл медициналық көмекті қамтамасыз ету үшін мамандарды шақыру
Машықтар:
1. Пациентті Епу-ға жеткізу және оның жолдағы жай-күйін бақылау дағдылары.
2. Ргентті күй профилін анықтау дағдылары.
3. Пациентке білікті көмек қажет мамандарды шақыру мүмкіндігі.
4. Білікті мамандарға пациент туралы ақпарат беру қабілеті
Білімдер:
1. Жәбірленушіні жеткізу тәсілдерін білу.
2. Науқастың жағдайын бақылаудың негізгі көрсеткіштерін білу.
3. Профильге байланыстыргентті күйлердің сипаттамаларын білу.
4. Медициналық қызмет көрсету бейініне сәйкес білікті медицина қызметкерлерінің функцияларын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 3:
Иммунитетті нығайту бойынша іс-шаралар өткізу
Машықтар:
1. Ағзаны қатайтуды, дене шынықтыру және туризммен айналысуды, дұрыс тамақтануды, инфекция ошақтарын санациялауды қамтитын аурулардың жеке профилактикасы бойынша нұсқама жүргізу дағдылары
Білімдер:
1. Дене шынықтыруды, дене шынықтыруды қамтитын аурулардың алдын алу туралы білім. Спорт және туризм, дұрыс тамақтану, инфекция ошақтарын санациялау
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Туберкулезге қарсы жұмысты ұйымдастыру бойынша іс-шаралар өткізу
Машықтар:
1. Туберкулезге қарсы іс-шараларды басқару дағдылары.
2. Туберкулезге қарсы диспансерлермен жұмыс істеу дағдылары.
3. Науқастың маршрутын құру дағдылары.
4. Диспансерлік топтастыру дағдылары.
5. 18 жасқа дейінгі балалар мен жасөспірімдерді диспансерлік топтастыру дағдылары
Білімдер:
1. НҚА, әдістемелік ұсынымдар мен әдістемелік нұсқауларды, туберкулезге қарсы жұмысты ұйымдастыру бойынша фтизиатр – дәрігердің қызметін реттейтін клиникалық хаттамалардың (клиникалық нұсқаулықтардың) стандарттарын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 5:
Профилактикалық егулерді ұйымдастыру және жүргізу бойынша іс-шаралар өткізу
Машықтар:
1. Бекітілген егу күнтізбесіне сәйкес ересек пациенттерге және өмірдің бірінші жылындағы балаларға профилактикалық егулерді ұйымдастыру дағдылары
2. Егу іс-шараларын жүргізер алдында алдын ала қарау дағдылары
3. Профилактикалық егулерді жүргізу дағдылары
Білімдер:
1. Профилактикалық егулер туралы білім: жүргізу күнтізбесі, орындау әдістемесі, қарсы көрсеткіштер, асқынулар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Логикалық және сыни ойлау дағдылары, шешімдерді сендіру және дәлелдеу, өз ойларын ауызша және жазбаша түрде дұрыс және логикалық жобалау.
Ұжымдарда жұмыс істей білу
Ақпарат пен білімді жүйелеу қабілеті
Ақпаратты талдау және синтездеу дағдылары
Кәсіби қызметте өз бетінше шешім қабылдай білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Кәсіби қызметте өз бетінше шешім қабылдай білу
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Санитарлық-эпидемиологиялық қызмет зертханашысы
4
Дәрігер-эпидемиолог көмекшісі
4
Дәрігер-эпидемиолог-энтомолог көмекшісі
4
Санитарлық дәрігердің көмекшісі
4
Санитарлық фельдшер
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
10. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Орындаушы:

1. Знание стандартов, НПА и других регламентирующих документов.
2. Знание профилактических санитарно-гигиенических мероприятий
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение инструктажа по профилактике заболеваний, в т.ч. инфекционных
Умения:
1. Навыки проведения инструктажа по профилактике заболеваний, включающей закаливание организма, занятия физкультурой, спортом и туризмом, полноценное питание, санацию очагов инфекции
Знания:
1. Знание о профилактике заболеваний, включающей закаливание организма, занятия физкультурой. спортом и туризмом, полноценное питание, санацию очагов инфекции
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Проведение мероприятия по укреплению иммунитета
Умения:
1. Навыки проведения инструктажа по личной профилактике заболеваний, включающей закаливание организма, занятия физкультурой и туризмом, полноценное питание, санацию очагов инфекции
Знания:
1. Знание о профилактике заболеваний, включающей закаливание организма, занятия физкультурой. спортом и туризмом, полноценное питание, санацию очагов инфекции
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Проведение мероприятия по организации противотуберкулезной работы
Умения:
1. Навыки управления противотуберкулезными мероприятиями.
2. Навыки работы с противотуберкулезными диспансерами.
3. Навыки прокладывания маршрута пациента.
4. Навыки диспансерной группировки.
5. Навыки диспансерной группировки детей и подростков до 18 лет
Знания:
1. Знание НПА, методических рекомендаций и методических указаний, стандартов клинических протоколов (клинических руководств), регулирующих деятельность врача – фтизиатра по организации противотуберкулезной работы
Возможность признания навыка:
-
Навык 5:
Проведение мероприятия по организации и проведению профилактических прививок
Умения:
1. Навыки организации профилактических прививок взрослым пациентам и детям первого года жизни в соответствии с утвержденным календарем прививок
2. Навыки предварительного осмотра перед проведением прививочных мероприятий
3. Навыки проведения профилактических прививок
Знания:
1. Знания о профилактических прививках: календарь проведения, методика выполнения, противопоказания, осложнения
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Навыки логического и критического мышления, убеждения и аргументации решений, правильного и логичного оформления своих мыслей в устной и письменной форме
Навыки работы в коллективах
Навыки систематизации информации и знаний
Навыки анализа и синтеза информации
Навыки принятия самостоятельного решения в профессиональной деятельности
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 49 "Об утверждении Стандарта организации оказания первичной медико-санитарной помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2023 года № 32160)
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Лаборант санитарно-эпидемиологической службы
4
Помощник врача-эпидемиолога
4
Помощник врача-эпидемиолога-энтомолога
4
Помощник санитарного врача
4
Санитарный фельдшер
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
12. Наименование государственного органа:
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Исполнитель:

2) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
3) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі
4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы
5) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Төтенше жағдайлар мен апаттар медицинасы
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86900009
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.9 Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызмет
86.90 Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызмет
86.90.0 Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызмет
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіптік стандарт табиғи, техногендік және әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайларда зардап шеккендерге медициналық көмекті жоспарлау, ұйымдастыру және көрсету жөніндегі маманның кәсіптік құзыреті саласындағы, төтенше жағдай режимін енгізу кезінде, облыста қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білімдер бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жасау кезіндегі талаптарды белгілейді Төтенше жағдайлар мен Апаттар медицинасы. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Төтенше жағдайлар және апаттық дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.2 Төтенше жағдайлар және апаттық дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.3 Төтенше жағдайлар және апаттық дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.4 Төтенше жағдайлар және апаттық дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Төтенше жағдайлар және апаттық дәрігер":
Топтың коды:
2213-8
Қызмет атауының коды:
2213-8-001
Кәсіптің атауы:
7.1 Төтенше жағдайлар және апаттық дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Төтенше жағдайлар мен апаттар медицинасы" мамандығы бойынша резидентурада оқу кезінде "дәрігер"біліктілігі. Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен төтенше жағдай режимін енгізу кезінде табиғи, техногендік және әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайларда зардап шеккендерге медициналық көмек көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
3) МСКО – международная стандартная классификация образования;
4) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф
5. Код профессионального стандарта: Q86900009
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.9 Прочая деятельность в области здравоохранения
86.90 Прочая деятельность в области здравоохранения
86.90.0 Прочая деятельность в области здравоохранения
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по планированию, организации и оказанию медицинской помощи пострадавшим в чрезвычайных ситуациях природного, техногенного и социального характера, при введении режима чрезвычайного положения, экспертизе объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области медицины чрезвычайных ситуаций и катастроф. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач медицины чрезвычайных ситуаций и катастроф - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач медицины чрезвычайных ситуаций и катастроф - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач медицины чрезвычайных ситуаций и катастроф - 7 уровень ОРК;
4) 7.4 Врач медицины чрезвычайных ситуаций и катастроф - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач медицины чрезвычайных ситуаций и катастроф":
Код группы:
2213-8
Код наименования занятия:
2213-8-001
Наименование профессии:
7.1 Врач медицины чрезвычайных ситуаций и катастроф
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
врач-резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Оказание медицинской помощи пострадавшим в чрезвычайных ситуациях природного, техногенного и социального характера, при введении режима чрезвычайного положения под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен төтенше жағдайларда зардап шеккендерге шұғыл медициналық көмек көрсету
2. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен микробқа қарсы тұрақтылықты қалыптастырудың, санитарлық-гигиеналық ағартудың және халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алуға бағытталған санитарлық-эпидемияға қарсы және санитарлық-профилактикалық іс-шаралардың тиімділігін жүргізу және бақылау.
3. Пациенттермен, олардың айналасындағылармен, медицина қызметкерлерімен байланыс.
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есеп-есеп беру медициналық құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен төтенше жағдайларда зардап шеккендерге шұғыл медициналық көмек көрсету
Дағды 1:
Төтенше жағдай ошағында медициналық-тактикалық барлау, зардап шеккендерді медициналық сұрыптау, емдеу-диагностикалық іс-шаралардың ауруханаға дейінгі кешенін жүргізу
Машықтар:
1. Төтенше жағдай ошағындағы медициналық-тактикалық жағдайды бағалау тәсілдерін басшылыққа алу.
2. Жәбірленушіні алғашқы тексеруден өткізіңіз.
3. Қарапайым клиникалық-аспаптық тексеру әдістерін пайдалана отырып, төтенше жағдайларда зардап шеккендерді медициналық сұрыптау тәсілдерін қолдану.
4. Зардап шеккен адамда зақымданудың басым белгілерін және негізделген диагностикалық зерттеулердің мақсатын анықтаңыз.
5. Жәбірленушінің диагностикалық зерттеулерінің нәтижелерін түсіндіру.
6. Жәбірленушінің ағзаларының және (немесе) жүйелерінің функционалдық жеткіліксіздігінің деңгейін бағалау.
7. Қысқа мерзімде зардап шеккендердің көпшілігіне тексеру және медициналық көмек көрсету.
8. Патологияның белгіленген және ықтимал белгілері негізінде зақымданудың дифференциалды диагностикасын жүргізу.
9. Өмірлік көрсеткіштер бойынша, оның ішінде тасымалдау кезінде шұғыл іс-шараларды жүзеге асыру.
10. Емдеу-диагностикалық іс-шаралардың ауруханаға дейінгі кешенін жүргізу: жәбірленушінің жай-күйін және оның алған зақымдануларын тез, мүмкіндігінше дәл бағалау, сыртқы қан кетуді тоқтату, тыныс алу жолдары мен тыныс алу жолдарын қалпына келтіру, жүрек қызметін қалпына келтіру, шокқа қарсы іс-шаралар, сүйек сынықтарын иммобилизациялау.
Білімдер:
1. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
2. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
3. Клиникалық тәжірибедегі дәлелді медицина принциптері.

1. Оказание экстренной медицинской помощи пострадавшим в чрезвычайных ситуациях под контролем и надзором наставника
2. Проведение и контроль эффективности санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий, направленных на предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Трудовая функция 1:
Оказание экстренной медицинской помощи пострадавшим в чрезвычайных ситуациях под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Проведение медико-тактической разведки в очаге чрезвычайной ситуации, медицинской сортировки пострадавших, догоспитального комплекса лечебно-диагоностических мероприятий
Умения:
1. Ориентироваться в способах оценки медико-тактической обстановки в очаге чрезвычайной ситуации.
2. Проводить первичный осмотр пострадавшего.
3. Применять приемы медицинской сортировки пострадавших в чрезвычайных ситуациях с использованием простых клинико-инструментальных методов обследования.
4. Определять у пострадавшего превалирующих симптомов повреждений и назначение обоснованных диагностических исследований.
5. Интерпретировать результаты диагностических исследований пострадавшего.
6. Оценивать уровень функциональной недостаточности органов и (или) систем организма пострадавшего.
7. Проводить обследование и оказание медицинской помощи большому количеству пострадавших в сжатые сроки.
8. Проводить дифференциальную диагностику поражения на основании установленных и вероятных признаков патологии.
9. Осуществлять неотложные мероприятия по жизненным показаниям, в том числе при транспортировке.
10. Проводить догоспитальный комплекс лечебно-диагностических мероприятий: быстрая, по возможности точная оценка состояния пострадавшего и полученных им повреждений, остановка наружного кровотечения, восстановление проходимости дыхательных путей и дыхания, восстановление сердечной деятельности, противошоковые мероприятия, иммобилизация костных переломов.
Знания:
1. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
2. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
3. Принципы доказательной медицины в клинической практике.

3. Апаттар эпидемиологиясының негіздері.
4. Апаттар медицинасындағы шұғыл терапия, педиатрия, шұғыл хирургия, шұғыл травматология, Анестезиология және реаниматология негіздері.
5. Апаттар медицинасы қызметін ұйымдастыру және қызмет ету принциптері.
6. Төтенше жағдайлар кезінде халықты азаматтық қорғау және медициналық көмекті ұйымдастыру негіздері.
7. Токсикология және радиобиология негіздері.
8. Төтенше жағдайлар кезінде жедел жәрдемді ұйымдастыру және көрсету негіздері.
9. Әскери медицина негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Төтенше жағдайда зардап шеккендерге төтенше жағдай аймағында дәрігерге дейінгі және мамандандырылған медициналық көмек элементтерін көрсету
Машықтар:
1. Жәбірленушіге алғашқы тексеру жүргізу.
2. Патологияның белгіленген белгілері негізінде зақымданудың бастапқы диагностикасын жүргізу, зардап шеккен адамның негізгі диагнозын белгілеу.
3. Жәбірленушінің негізгі зақымдану сипатын бағалау, қажетті диагностикалық зерттеулерді тағайындау.
4. Жәбірленушінің диагностикалық зерттеулерінің нәтижелерін түсіндіру.
5. Жәбірленушінің ағзаларының және (немесе) жүйелерінің функционалдық жеткіліксіздігінің деңгейін бағалау.
6. Өмірлік көрсеткіштер бойынша, оның ішінде тасымалдау кезінде шұғыл іс-шараларды жүргізу.
7. Емдеу-диагностикалық іс-шаралардың ауруханаға дейінгі кешенін жүргізу: жәбірленушінің жағдайын және оның алған зақымдануын тез, бірақ мүмкіндігінше дәл бағалау, сыртқы қан кетуді тоқтату, тыныс алу жолдары мен тыныс алу жолдарын қалпына келтіру, жүрек қызметін қалпына келтіру, шокқа қарсы іс-шаралар, сүйек сынықтарын иммобилизациялау.
8. Динамикалық бақылау жүргізу және патологиялық процестің асқынуларын уақтылы анықтау.
9. Жарақаттар; қан кетулер; жаралар; ұзақ ұсақтау синдромы; тыныс алудың бұзылуы (асфиксия); улану; термиялық зақымданулар және электротравма; жіті инфекциялық аурулар кезінде алғашқы медициналық көмек көрсету.
10. Төтенше жағдайларда зардап шеккендерге шұғыл медициналық көмек көрсету.
11. Зардап шеккендерге шұғыл мамандандырылған медициналық көмек көрсету.
Білімдер:
1. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
2. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
3. Клиникалық тәжірибедегі дәлелді медицина принциптері.
3. Апаттар эпидемиологиясының негіздері.
4. Апаттар медицинасындағы шұғыл терапия, педиатрия, шұғыл хирургия, шұғыл травматология, Анестезиология және реаниматология негіздері.

3. Основы эпидемиологии катастроф.
4. Основы неотложной терапии, педиатрии, неотложной хирургии, неотложной травматологии, анестезиологии и реаниматологии в медицине катастроф.
5. Принципы организации и деятельности службы медицины катастроф.
6. Основы гражданской защиты населения и организации медицинской помощи при чрезвычайных ситуациях.
7. Основы токсикологии и радиобиологии.
8. Основы организации и оказания скорой неотложной помощи при чрезвычайных ситуациях.
9. Основы военной медицины.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание пострадавшим в чрезвычайной ситуации доврачебной и элементов специализированной медицинской помощи в зоне чрезвычайной ситуации
Умения:
1. Проведение первичного осмотра пострадавшего.
2. Проведение первичной диагностики поражения на основании установленных признаков патологии, устанавливать основной диагноз пострадавшего.
3. Оценивать характер основных повреждений у пострадавшего, назначать необходимые диагностические исследования.
4. Интерпретировать результаты диагностических исследований пострадавшего.
5. Оценивать уровень функциональной недостаточности органов и (или) систем организма пострадавшего.
6. Проводить неотложные мероприятия по жизненным показаниям, в том числе при транспортировке.
7. Проводить догоспитальный комплекс лечебно-диагностических мероприятий: быстрая, но по возможности точная оценка состояния пострадавшего и полученных им повреждений, остановка наружного кровотечения, восстановление проходимости дыхательных путей и дыхания, восстановление сердечной деятельности, противошоковые мероприятия, иммобилизация костных переломов.
8. Проводить динамическое наблюдение и своевременно определять осложнения патологического процесса.
9. Оказывать первичную медицинскую помощь при: травмах; кровотечениях; ранениях; синдроме длительного раздавливания; нарушении дыхания (асфиксия); отравлениях; термических поражениях и электротравме; острых инфекционных заболеваниях.
10. Оказывать экстренную медицинскую помощь пострадавшим в чрезвычайных ситуациях.
11. Оказывать элементы экстренной специализированной медицинской помощи пострадавшим.
Знания:
1. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
2. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
3. Принципы доказательной медицины в клинической практике.
3. Основы эпидемиологии катастроф.
4. Основы неотложной терапии, педиатрии, неотложной хирургии, неотложной травматологии, анестезиологии и реаниматологии в медицине катастроф.

5. Апаттар медицинасы қызметін ұйымдастыру және қызмет ету принциптері.
6. Төтенше жағдайлар кезінде халықты азаматтық қорғау және медициналық көмекті ұйымдастыру негіздері.
7. Токсикология және радиобиология негіздері.
8. Төтенше жағдайлар кезінде жедел жәрдемді ұйымдастыру және көрсету негіздері.
9. Әскери медицина негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Төтенше жағдай аймағынан зардап шеккендерді бейінді медициналық мекемелерге медициналық эвакуациялауды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Өмірлік көрсеткіштер бойынша, оның ішінде тасымалдау кезінде шұғыл іс-шараларды жүргізу.
2. Динамикалық бақылау жүргізу және патологиялық процестің асқынуларын уақтылы анықтау.
3. Жәбірленушіні амбулаториялық емдеу және ауруханаға жатқызу үшін көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау.
4. Медициналық мекеменің бейінді бөлімшелеріне шұғыл емдеуге жатқызу көрсеткіштерін айқындау.
5. Стационардың реанимация және қарқынды терапия бөлімшесіне жәбірленушіні шұғыл емдеуге жатқызу көрсеткіштерін анықтау.
6. Төтенше жағдай ошағында сұрыптау және эвакуациялық-көлік алаңын ұйымдастыру дағдыларын меңгеру.
7. Эвакуациялық белгілерді және зардап шеккендерді эвакуациялау кезектілігін анықтау.
8. Тасымалдау тәсілін, көлік түрін және эвакуация бағыты бойынша медициналық эвакуация кезеңін анықтау.
9. Жәбірленушіні мақсаты бойынша эвакуациялау үшін бейінді медициналық ұйымдарды айқындау.
Білімдер:
1. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
2. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
3. Клиникалық тәжірибедегі дәлелді медицина принциптері.
3. Апаттар эпидемиологиясының негіздері.
4. Апаттар медицинасындағы шұғыл терапия, педиатрия, шұғыл хирургия, шұғыл травматология, Анестезиология және реаниматология негіздері.
5. Апаттар медицинасы қызметін ұйымдастыру және қызмет ету принциптері.
6. Төтенше жағдайлар кезінде халықты азаматтық қорғау және медициналық көмекті ұйымдастыру негіздері.
7. Токсикология және радиобиология негіздері.
8. Төтенше жағдайлар кезінде жедел жәрдемді ұйымдастыру және көрсету негіздері.
9. Әскери медицина негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Төтенше жағдай аймағынан, төтенше жағдай режимі енгізілген аумақтан зардап шеккендерді (науқастарды) қабылдауды ұйымдастыру, Денсаулық сақтау ұйымдарында зардап шеккендерді (науқастарды) одан әрі медициналық көмек көрсету, емдеу және медициналық оңалту
Машықтар:
1. Патологияның белгіленген және ықтимал белгілерінің жиынтығы негізінде зақымдануды диагностикалау дағдылары.

5. Принципы организации и деятельности службы медицины катастроф.
6. Основы гражданской защиты населения и организации медицинской помощи при чрезвычайных ситуациях.
7. Основы токсикологии и радиобиологии.
8. Основы организации и оказания скорой неотложной помощи при чрезвычайных ситуациях.
9. Основы военной медицины.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Организация медицинской эвакуации пострадавших из зоны чрезвычайной ситуации в профильные медицинские учреждения
Умения:
1. Проводить неотложные мероприятия по жизненным показаниям, в том числе при транспортировке.
2. Проводить динамическое наблюдение и своевременно определять осложнения патологического процесса.
3. Определять показания и противопоказания для амбулаторного лечения и госпитализации пострадавшего.
4. Определять показания к экстренной госпитализации в профильные подразделения медицинского учреждения.
5. Определять показания к экстренной госпитализации пострадавшего в подразделение реанимации и интенсивной терапии стационара.
6. Владеть навыками организации сортировочной и эвако-транспортной площадки в очаге чрезвычайной ситуации.
7. Определять эвакуационные признаки и очередность эвакуации пострадавших.
8. Определять способ транспортировки, вид транспорта и этап медицинской эвакуации по направлению эвакуации.
9. Определять профильные медицинские организации для эвакуации пострадавшего по назначению.
Знания:
1. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
2. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
3. Принципы доказательной медицины в клинической практике.
3. Основы эпидемиологии катастроф.
4. Основы неотложной терапии, педиатрии, неотложной хирургии, неотложной травматологии, анестезиологии и реаниматологии в медицине катастроф.
5. Принципы организации и деятельности службы медицины катастроф.
6. Основы гражданской защиты населения и организации медицинской помощи при чрезвычайных ситуациях.
7. Основы токсикологии и радиобиологии.
8. Основы организации и оказания скорой неотложной помощи при чрезвычайных ситуациях.
9. Основы военной медицины.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Организация приема пострадавших (больных) из зоны чрезвычайной ситуации, территории, где введен режим чрезвычайного положения, дальнейшее оказание медицинской помощи, лечение и медицинская реабилитация пораженных (больных) в организациях здравоохранения
Умения:
1. Навыки диагностирования поражения на основании сочетания установленных и вероятных признаков патологии.

2. Зардап шеккен адамның диагностикалық зерттеулерінің нәтижелерін дұрыс түсіндіре білу.
3. Өмірлік көрсеткіштер бойынша, оның ішінде тасымалдау кезінде шұғыл іс-шараларды жүзеге асыру дағдылары.
4. ICD-10 сәйкес диагнозды дұрыс тұжырымдау дағдылары.
5. Патологиялық процестің асқынуларын уақтылы анықтай білу.
6. Төтенше жағдайларда зардап шеккендерге шұғыл мамандандырылған медициналық көмек көрсету дағдылары.
7. Жәбірленушіні амбулаториялық емдеу және ауруханаға жатқызу үшін көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау мүмкіндігі.
8. Медициналық мекеменің бейінді бөлімшелеріне шұғыл емдеуге жатқызу көрсеткіштерін бағалау дағдылары.
9. Стационардың реанимация және қарқынды терапия бөлімшесіне жәбірленушіні шұғыл емдеуге жатқызуға көрсеткіштерді бағалау дағдылары.
10. Медициналық мекеменің бейінді бөлімшелеріне жоспарлы емдеуге жатқызуға көрсеткіштерді бағалау дағдылары.
11. Айғақтар мен бейін бойынша зардап шегушіні емдеуге жатқызу үшін бейінді медициналық ұйымдарды айқындай білу.
12. Инфекциялық науқастарды, ауыр, диагностикалық түсініксіз пациенттерді, сирек кездесетін патологиялық жағдайларды анықтау жағдайлары туралы мүдделі тараптарды жедел хабардар ету мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтау ұйымдарының номенклатурасы
2. Қазақстан Республикасында алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты
3. Қазақстан Республикасында стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету стандарты
4. Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсету стандарты
5. Клиникалық тәжірибедегі дәлелді медицина принциптері.
6. Апаттар медицинасындағы шұғыл терапия, педиатрия, шұғыл хирургия, шұғыл травматология, Анестезиология және реаниматология негіздері.
7. Апаттар медицинасы қызметін ұйымдастыру және қызмет ету принциптері.
8. Токсикология және радиобиология негіздері.
9. Төтенше жағдайлар кезінде жедел жәрдемді ұйымдастыру және көрсету негіздері.
10. Әскери медицина негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен микробқа қарсы тұрақтылықты қалыптастырудың, санитарлық-гигиеналық ағартудың және халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алуға бағытталған санитарлық-эпидемияға қарсы және санитарлық-профилактикалық іс-шаралардың тиімділігін жүргізу және бақылау.
Дағды 1:
Инфекциялардың алдын алуға және инфекциялық бақылауға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу
Машықтар:
1. Ауырсынудың алдын алуға және емдеуге бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу, медициналық көмекке байланысты инфекциялар (хирургиялық аймақтың инфекциясы, катетер қан ағымының ассоциацияланған инфекциясы, катетер зәр шығару жүйесінің ассоциацияланған инфекциясы, төменгі тыныс жолдарының инфекциясы, гемоконтактілі инфекциялар (В және С гепатиті, АИТВ)".

2. Умение правильно интерпретировать результаты диагностических исследований пострадавшего.
3. Навыки осуществления неотложных мероприятий по жизненным показаниям, в том числе при транспортировке.
4. Навыки правильной формулировки диагноза согласно МКБ-10.
5. Умение своевременно определить осложнения патологического процесса.
6. Навыки оказания экстренной специализированной медицинской помощи пострадавшим в чрезвычайных ситуациях.
7. Умение определить показания и противопоказания для амбулаторного лечения и госпитализации пострадавшего.
8. Навыки оценки показаний к экстренной госпитализации в профильные подразделения медицинского учреждения.
9. Навыки оценки показаний к экстренной госпитализации пострадавшего в подразделение реанимации и интенсивной терапии стационара.
10. Навыки оценки показаний к плановой госпитализации в профильные подразделения медицинского учреждения.
11. Умение определять профильные медицинские организации для госпитализации пострадавшего по показаниям и профилю.
12. Умение оперативно информировать заинтересованные стороны о случаях выявления инфекционных больных, тяжелых, диагностически неясных пациентов, редких патологических состояний.
Знания:
1. Номенклатура организаций здравоохранения
2. Стандарт организации оказания первичной медико-санитарной помощи в Республике Казахстан
3. Стандарт оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях в Республике Казахстан
4. Стандарт оказания медицинской помощи в стационарных условиях в Республике Казахстан
5. Принципы доказательной медицины в клинической практике.
6. Основы неотложной терапии, педиатрии, неотложной хирургии, неотложной травматологии, анестезиологии и реаниматологии в медицине катастроф.
7. Принципы организации и деятельности службы медицины катастроф.
8. Основы токсикологии и радиобиологии.
9. Основы организации и оказания скорой неотложной помощи при чрезвычайных ситуациях.
10. Основы военной медицины.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение и контроль эффективности санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий, направленных на предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Организация и проведение мероприятий, направленных на предупреждение инфекций и инфекционный контроль
Умения:
1. Участвовать в организации и проведении мероприятий, направленных на профилактику инфекций, связанных с медицинской помощью (инфекции области хирургического вмешательства, катетер ассоциированные инфекции кровотока, катетер ассоциированные инфекции мочевыделительной системы, инфекции нижных дыхательных путей, гемоконтактные инфекции (гепатиты В и С, ВИЧ)".

1. Төтенше жағдайларда зардап шеккендерге шұғыл мамандандырылған медициналық көмек көрсету
2. Авариялық-құтқару және басқа да шұғыл қалпына келтіру жұмыстарын медициналық қамтамасыз ету
3. Жол-көлік оқиғаларынан зардап шеккен адамдарға жедел ден қою және уақтылы кешенді көмек көрсету
4. Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Төтенше жағдайларда зардап шеккендерге шұғыл мамандандырылған медициналық көмек көрсету
Дағды 1:
Төтенше жағдай ошағында медициналық-тактикалық барлау жүргізу, зардап шеккендерге медициналық сұрыптау жүргізу, емдеу-диагностикалық іс-шаралардың ауруханаға дейінгі кешенін жүргізу
Машықтар:
1. Төтенше жағдай ошағындағы медициналық-тактикалық жағдайды бағалау.
2. Жәбірленушіні алғашқы тексеруден өткізіңіз.
3. Қарапайым клиникалық-аспаптық тексеру әдістерін пайдалана отырып, төтенше жағдайларда зардап шеккендерге медициналық сұрыптау жүргізу.
4. Зардап шеккен адамға диагностикалық зерттеулерді тағайындауды негіздеу.
5. Жәбірленушінің диагностикалық зерттеулерінің нәтижелерін түсіндіру.
6. Патологиялық процестер анықталған кезде зардап шеккен ағзалардың және (немесе) дене жүйелерінің функционалдық жеткіліксіздігінің деңгейін бағалау.
7. Бір мезгілде зардап шеккендердің көпшілігіне қысқа мерзімде тексеру және медициналық көмек көрсету.
8. Патологияның белгіленген және ықтимал белгілерінің жиынтығы негізінде зақымдануды диагностикалау дағдыларын меңгеру.
9. Өмірлік көрсеткіштер бойынша, оның ішінде зардап шеккендерді тасымалдау кезінде шұғыл іс-шараларды жүзеге асыру.
10. Емдеу-диагностикалық іс-шаралардың ауруханаға дейінгі кешенін жүргізу: жәбірленушінің жағдайын және оның алған зақымдануын тез, бірақ мүмкіндігінше дәл бағалау, сыртқы қан кетуді тоқтату, тыныс алу жолдары мен тыныс алу жолдарын қалпына келтіру, жүрек қызметін қалпына келтіру, шокқа қарсы іс-шаралар, сүйек сынықтарын иммобилизациялау.
11. Төтенше жағдай ошағында сұрыптау және эвакуациялық-көлік алаңын ұйымдастыру дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
2. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
3 апаттардың эпидемиологиясы.
4. Жедел терапия және педиатрия негіздері.
5. Жедел хирургия негіздері.
6. Жедел травматология негіздері.
7. Апаттар медицинасындағы Анестезиология және реаниматология негіздері.

1. Оказание экстренной специализированной медицинской помощи пострадавшим в чрезвычайных ситуациях
2. Медицинское обеспечение аварийно-спасательных и других неотложных восстановительных работ
3. Оперативное реагирование и оказание своевременной комплексной помощи лицам, пострадавшим в дорожно-транспортных происшествиях
4. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Оказание экстренной специализированной медицинской помощи пострадавшим в чрезвычайных ситуациях
Навык 1:
Проведение медико-тактической разведки в очаге чрезвычайной ситуации, проведение медицинской сортировки пострадавших, проведение догоспитального комплекса лечебно-диагоностических мероприятий
Умения:
1. Оценивать медико-тактическую обстановку в очаге чрезвычайной ситуации.
2. Проводить первичный осмотр пострадавшего.
3. Проводить медицинскую сортировку пострадавших в чрезвычайных ситуациях с использованием простых клинико-инструментальных методов обследования.
4. Обосновывать назначение диагностических исследований пострадавшему.
5. Интерпретировать результаты диагностических исследований пострадавшего.
6. Оценивать уровень функциональной недостаточности органов и (или) систем организма пострадавшего при выявлении в них патологических процессов.
7. Проводить в сжатые сроки обследование и оказание медицинской помощи одновременно большому количеству пострадавших.
8. Владеть навыками диагностирования поражения на основании сочетания установленных и вероятных признаков патологии.
9. Осуществлять неотложные мероприятия по жизненным показаниям, в том числе при транспортировке пострадавших.
10. Проводить догоспитальный комплекс лечебно-диагностических мероприятий: быстрая, но по возможности точная оценка состояния пострадавшего и полученных им повреждений, остановка наружного кровотечения, восстановление проходимости дыхательных путей и дыхания, восстановление сердечной деятельности, противошоковые мероприятия, иммобилизация костных переломов.
11. Владеть навыками организации сортировочной и эвако-транспортной площадки в очаге чрезвычайной ситуации.
Знания:
1. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
2. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
3 Эпидемиология катастроф.
4. Основы неотложной терапии и педиатрии.
5. Основы неотложной хирургии.
6. Основы неотложной травматологии.
7. Основы анестезиологии и реаниматологии в медицине катастроф.

8. Апаттар медицинасы қызметін ұйымдастыру және қызметінің негіздері.
9. Төтенше жағдайлар кезінде халықты азаматтық қорғау және медициналық көмекті ұйымдастыру негіздері.
10. Токсикология және радиобиология негіздері.
11. Төтенше жағдайлар кезінде жедел жәрдемді ұйымдастыру және көрсету негіздері.
12. Әскери медицина негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Төтенше жағдайда зардап шеккендерге төтенше жағдай аймағында дәрігерге дейінгі және мамандандырылған медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Жәбірленушіні алғашқы тексеруден өткізіңіз.
2. Патологияның белгіленген және ықтимал белгілерінің жиынтығы негізінде зақымдануды диагностикалау.
3. Диагностикалық зерттеулердің мақсатын негіздеу.
4. Жәбірленушінің диагностикалық зерттеулерінің нәтижелерін түсіндіру.
5. Патологиялық процестер анықталған кезде зардап шеккен ағзалардың және (немесе) дене жүйелерінің функционалдық жеткіліксіздігінің деңгейін бағалау.
6. Өмірлік көрсеткіштер бойынша, оның ішінде зардап шеккендерді тасымалдау кезінде шұғыл іс-шараларды жүзеге асыру.
7. Емдеу-диагностикалық іс-шаралардың ауруханаға дейінгі кешенін жүргізу: жәбірленушінің жағдайын және оның алған зақымдануын тез, мүмкіндігінше дәл бағалау, сыртқы қан кетуді тоқтату, тыныс алу жолдары мен тыныс алу жолдарын қалпына келтіру, жүрек қызметін қалпына келтіру, шокқа қарсы іс-шаралар, сүйек сынықтарын иммобилизациялау.
8. ICD-10 сәйкес диагнозды тұжырымдау.
9. Төтенше жағдайларда зардап шеккендерге шұғыл дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
10. Патологиялық процестің асқынуын уақтылы анықтаңыз.
11. Мыналар: жарақаттар; қан кетулер; жаралар; ұзақ ұсақтау синдромы; тыныс алудың бұзылуы (асфиксия); улану; термиялық зақымданулар және электротравма; жіті инфекциялық аурулар кезінде медициналық көмек көрсету.
12. Төтенше жағдайларда зардап шеккендерге шұғыл мамандандырылған медициналық көмек көрсету.
13. Жәбірленушіні амбулаториялық емдеу және ауруханаға жатқызу үшін көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау.
14. Медициналық мекеменің бейінді бөлімшелеріне шұғыл емдеуге жатқызу көрсеткіштерін бағалау.
15. Стационардың реанимация және қарқынды терапия бөлімшесіне жәбірленушіні шұғыл емдеуге жатқызу көрсеткіштерін бағалау.
16. Зардап шеккендерге медициналық көмектің түрлері мен көлемін олардың санына, зақымдану сипатына, төтенше жағдай ауқымына және медициналық көмек көрсету мүмкіндіктеріне қарай анықтау.
17. Бейінді мамандарға емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізу және төтенше жағдайларда зардап шеккендерге медициналық көмек көлемін анықтау мәселелері бойынша консультациялық қызметтер көрсету.

8. Основы организации и деятельности службы медицины катастроф.
9. Основы гражданской защиты населения и организации медицинской помощи при чрезвычайных ситуациях.
10. Основы токсикологии и радиобиологии.
11. Основы организации и оказания скорой неотложной помощи при чрезвычайных ситуациях.
12. Основы военной медицины.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание пострадавшим в чрезвычайной ситуации доврачебной и специализированной медицинской помощи в зоне чрезвычайной ситуации
Умения:
1. Проводить первичный осмотр пострадавшего.
2. Проводить диагностику поражения на основании сочетания установленных и вероятных признаков патологии.
3. Обосновывать назначение диагностических исследований.
4. Интерпретировать результаты диагностических исследований пострадавшего.
5. Оценивать уровень функциональной недостаточности органов и (или) систем организма пострадавшего при выявлении в них патологических процессов.
6. Осуществлять неотложные мероприятия по жизненным показаниям, в том числе при транспортировке пострадавших.
7. Проводить догоспитальный комплекс лечебно-диагностических мероприятий: быстрая, по возможности точно оценивания состояние пострадавшего и полученных им повреждений, остановка наружного кровотечения, восстановление проходимости дыхательных путей и дыхания, восстановление сердечной деятельности, противошоковые мероприятия, иммобилизация костных переломов.
8. Формулирование диагноза согласно МКБ-10.
9. Оказание экстренной доврачебной медицинской помощи пострадавшим в чрезвычайных ситуациях.
10. Своевременно определять осложнения патологического процесса.
11. Оказывать медицинскую помощь при: травмах; кровотечениях; ранениях; синдроме длительного раздавливания; нарушении дыхания (асфиксия); отравлениях; термических поражениях и электротравме; острых инфекционных заболеваниях.
12. Оказывать экстренную специализированную медицинскую помощь пострадавшим в чрезвычайных ситуациях.
13. Определять показания и противопоказания для амбулаторного лечения и госпитализации пострадавшего.
14. Оценивать показания к экстренной госпитализации в профильные подразделения медицинского учреждения.
15. Оценивать показания к экстренной госпитализации пострадавшего в подразделение реанимации и интенсивной терапии стационара.
16. Определять виды и объем медицинской помощи пострадавшим в зависимости от их количества, характера повреждений, масштаба чрезвычайной ситуации и возможностей оказания медицинской помощи.
17. Оказывать консультационные услуги профильным специалистам по вопросам проведения лечебно-диагностических мероприятий и определения объема медицинской помощи пострадавшим в чрезвычайных ситуациях.

18. Пациенттің ақпараттандырылған келісімін алуды, эвакуациялауды талап ететін медициналық көмек көрсету, емдеу-диагностикалық рәсімдерді жүргізу мәселелері бойынша зардап шеккендермен қарым-қатынас дағдыларын меңгеру.
19. Төтенше жағдай салдарын жоюдың басқа қатысушыларымен медициналық көмекті ұйымдастыру және зардап шеккендерді эвакуациялау мәселелері бойынша коммуникация дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
2. Клиникалық дәрігерлік практикадағы дәлелді медицина принциптері.
3. Апаттардың эпидемиологиясы.
4. Жедел терапия және педиатрия негіздері.
5. Жедел хирургия негіздері.
6. Жедел травматология негіздері.
7. Апаттар медицинасындағы Анестезиология және реаниматология негіздері.
8. Апаттар медицинасы қызметін ұйымдастыру және қызметінің негіздері.
9. Төтенше жағдайлар кезінде халықты азаматтық қорғау және медициналық көмекті ұйымдастыру негіздері.
10. Токсикология және радиобиология негіздері.
11. Төтенше жағдайлар кезінде жедел жәрдемді ұйымдастыру және көрсету негіздері.
12. Әскери медицина негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Төтенше жағдай аймағынан зардап шеккендерді бейінді медициналық мекемелерге медициналық эвакуациялауды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Өмірлік көрсеткіштер бойынша, оның ішінде зардап шеккендерді тасымалдау кезінде шұғыл іс-шараларды жүзеге асыру.
2. Патологиялық процестің асқынуын уақтылы анықтаңыз.
3. Жәбірленушіні амбулаториялық емдеу және ауруханаға жатқызу үшін көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау.
4. Медициналық мекеменің бейінді бөлімшелеріне шұғыл емдеуге жатқызу көрсеткіштерін бағалау.
5. Стационардың реанимация және қарқынды терапия бөлімшесіне жәбірленушіні шұғыл емдеуге жатқызу көрсеткіштерін бағалау.
6. Төтенше жағдай ошағында сұрыптау және эвакуациялық көлік алаңын ұйымдастыру дағдыларын меңгеру.
7. Эвакуациялық белгілерді және зардап шеккендерді эвакуациялау кезектілігін анықтау.
8. Тасымалдау тәсілін, көлік түрін және эвакуация бағыты бойынша медициналық эвакуация кезеңін анықтау.
9. Жәбірленушіні мақсаты бойынша эвакуациялау үшін бейінді медициналық ұйымдарды айқындау.
10. Мүдделі тараптарды инфекциялық науқастарды, ауыр, диагностикалық түсініксіз пациенттерді, сирек кездесетін патологиялық жағдайларды анықтау жағдайлары туралы жедел хабардар ету.
Білімдер:
1. Диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
2. Клиникалық дәрігерлік практикадағы дәлелді медицина принциптері.
3. Апаттардың эпидемиологиясы.
4. Жедел терапия және педиатрия негіздері.
5. Жедел хирургия негіздері.

18. Владеть навыками коммуникации с пострадавшими по вопросам оказания медицинской помощи, проведения лечебно-диагностических процедур, требующих получения информированного согласия пациента, эвакуации.
19. Владеть навыками коммуникации с другими участниками ликвидации последствий чрезвычайной ситуации по вопросам организации медицинской помощи и эвакуации пострадавших.
Знания:
1. Клинические протоколы диагностики и лечения.
2. Принципы доказательной медицины в клинической врачебной практике.
3. Эпидемиология катастроф.
4. Основы неотложной терапии и педиатрии.
5. Основы неотложной хирургии.
6. Основы неотложной травматологии.
7. Основы анестезиологии и реаниматологии в медицине катастроф.
8. Основы организации и деятельности службы медицины катастроф.
9. Основы гражданской защиты населения и организации медицинской помощи при чрезвычайных ситуациях.
10. Основы токсикологии и радиобиологии.
11. Основы организации и оказания скорой неотложной помощи при чрезвычайных ситуациях.
12. Основы военной медицины.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Организация медицинской эвакуации пострадавших из зоны чрезвычайной ситуации в профильные медицинские учреждения
Умения:
1. Осуществлять неотложные мероприятия по жизненным показаниям, в том числе при транспортировке пострадавших.
2. Своевременно определять осложнения патологического процесса.
3. Определять показания и противопоказания для амбулаторного лечения и госпитализации пострадавшего.
4. Оценивать показания к экстренной госпитализации в профильные подразделения медицинского учреждения.
5. Оценивать показания к экстренной госпитализации пострадавшего в подразделение реанимации и интенсивной терапии стационара.
6. Владеть навыками организации сортировочной и эвакотранспортной площадки в очаге чрезвычайной ситуации.
7. Определять эвакуационные признаки и очередность эвакуации пострадавших.
8. Определять способ транспортировки, вид транспорта и этап медицинской эвакуации по направлению эвакуации.
9. Определять профильные медицинские организации для эвакуации пострадавшего по назначению.
10. Оперативно информировать заинтересованные стороны о случаях выявления инфекционных больных, тяжелых, диагностически неясных пациентов, редких патологических состояний.
Знания:
1. Клинические протоколы диагностики и лечения.
2. Принципы доказательной медицины в клинической врачебной практике.
3. Эпидемиология катастроф.
4. Основы неотложной терапии и педиатрии.
5. Основы неотложной хирургии.

6. Жедел травматология негіздері.
7. Апаттар медицинасындағы Анестезиология және реаниматология негіздері.
8. Апаттар медицинасы қызметін ұйымдастыру және қызметінің негіздері.
9. Төтенше жағдайлар кезінде халықты азаматтық қорғау және медициналық көмекті ұйымдастыру негіздері.
10. Токсикология және радиобиология негіздері.
11. Төтенше жағдайлар кезінде жедел жәрдемді ұйымдастыру және көрсету негіздері.
12. Әскери медицина негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Төтенше жағдай аймағынан, төтенше жағдай режимі енгізілген аумақтан зардап шеккендерді (науқастарды) қабылдауды ұйымдастыру, Денсаулық сақтау ұйымдарында зардап шеккендерді (науқастарды) одан әрі медициналық көмек көрсету, емдеу және медициналық оңалту
Машықтар:
1. Патологияның белгіленген және ықтимал белгілерінің жиынтығы негізінде зақымдануды диагностикалау.
2. Жәбірленушінің диагностикалық зерттеулерінің нәтижелерін түсіндіру.
3. Өмірлік көрсеткіштер бойынша, оның ішінде тасымалдау кезінде шұғыл іс-шараларды жүзеге асыру.
4. ICD-10 бойынша диагнозды тұжырымдау.
5. Патологиялық процестің асқынуын уақтылы анықтаңыз.
6. Төтенше жағдайларда зардап шеккендерге шұғыл мамандандырылған медициналық көмек көрсету.
7. Жәбірленушіні амбулаториялық емдеу және ауруханаға жатқызу үшін көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерге бағалау жүргізу.
8. Медициналық мекеменің бейінді бөлімшелеріне шұғыл емдеуге жатқызу көрсеткіштерін айқындау.
9. Стационардың реанимация және қарқынды терапия бөлімшесіне жәбірленушіні шұғыл емдеуге жатқызу көрсеткіштерін бағалауды жүргізу.
10. Медициналық мекеменің бейінді бөлімшелеріне жоспарлы емдеуге жатқызуға көрсеткіштерге бағалау жүргізу.
11. Көрсетілімдер мен бейін бойынша зардап шегушіні емдеуге жатқызу үшін бейінді медициналық ұйымдарды айқындау.
12. Мүдделі тараптарды инфекциялық науқастарды, ауыр, диагностикалық түсініксіз пациенттерді, сирек кездесетін патологиялық жағдайларды анықтау жағдайлары туралы жедел хабардар ету.
Білімдер:
1. Клиникалық дәрігерлік практикадағы дәлелді медицина негіздері.
2. Апаттар медицинасы қызметін ұйымдастыру және қызметінің негіздері.
3. ҚР-да стационарлық көмек көрсету ережесі.
4. ТМККК қағидаттары.
5. ҚР-дағы халыққа стационарлық медициналық көмектің құрылымдары мен ұйымдары.
6. ҚР Денсаулық сақтау ұйымдарының номенклатурасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Авариялық-құтқару және басқа да шұғыл қалпына келтіру жұмыстарын медициналық қамтамасыз ету
Дағды 1:
Авариялық-құтқару және басқа да шұғыл қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу кезінде медициналық сүйемелдеу және шұғыл мамандандырылған медициналық көмек көрсету
Машықтар:

6. Основы неотложной травматологии.
7. Основы анестезиологии и реаниматологии в медицине катастроф.
8. Основы организации и деятельности службы медицины катастроф.
9. Основы гражданской защиты населения и организации медицинской помощи при чрезвычайных ситуациях.
10. Основы токсикологии и радиобиологии.
11. Основы организации и оказания скорой неотложнойпомощи при чрезвычайных ситуациях.
12. Основы военной медицины.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Организация приема пострадавших (больных) из зоны чрезвычайной ситуации, территории, где введен режим чрезвычайного положения, дальнейшее оказание медицинской помощи, лечение и медицинская реабилитация пораженных (больных) в организациях здравоохранения
Умения:
1. Проводить диагностику поражения на основании сочетания установленных и вероятных признаков патологии.
2. Интерпретировать результаты диагностических исследований пострадавшего.
3. Осуществлять неотложные мероприятия по жизненным показаниям, в том числе при транспортировке.
4. Формулировать диагноз согласно МКБ-10.
5. Своевременно определять осложнения патологического процесса.
6. Оказывать экстренную специализированную медицинскую помощь пострадавшим в чрезвычайных ситуациях.
7. Проводить оценку показаний и противопоказаний для амбулаторного лечения и госпитализации пострадавшего.
8. Определять показания к экстренной госпитализации в профильные подразделения медицинского учреждения.
9. Проводить оценку показаний к экстренной госпитализации пострадавшего в подразделение реанимации и интенсивной терапии стационара.
10. Проводить оценку показаний к плановой госпитализации в профильные подразделения медицинского учреждения.
11. Определять профильные медицинские организации для госпитализации пострадавшего по показаниям и профилю.
12. Оперативно информировать заинтересованные стороны о случаях выявления инфекционных больных, тяжелых, диагностически неясных пациентов, редких патологических состояний.
Знания:
1. Основы доказательной медицины в клинической врачебной практике.
2. Основы организации и деятельности службы медицины катастроф.
3. Правила оказания стационарной помощи в РК.
4. Принципы ГОБМП.
5. Структуры и организации стационарной медицинской помощи населению в РК.
6. Номенклатура организаций здравоохранения РК.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Медицинское обеспечение аварийно-спасательных и других неотложных восстановительных работ
Навык 1:
Медицинское сопровождение и оказание экстренной специализированной медицинской помощи при проведении аварийно-спасательных и других неотложных восстановительных работ
Умения:

1. Жәбірленушіге алғашқы тексеру жүргізу.
2. Патологиялық процестер анықталған кезде зардап шеккен ағзалардың және (немесе) дене жүйелерінің функционалдық жеткіліксіздігінің деңгейін бағалау.
3. Өмірлік көрсеткіштер бойынша, оның ішінде тасымалдау кезінде шұғыл іс-шараларды жүзеге асыру.
4. Емдеу-диагностикалық іс-шаралардың ауруханаға дейінгі кешенін жүргізу: жәбірленушінің жағдайын және оның алған зақымдануын тез, бірақ мүмкіндігінше дәл бағалау, сыртқы қан кетуді тоқтату, тыныс алу жолдары мен тыныс алу жолдарын қалпына келтіру, жүрек қызметін қалпына келтіру, шокқа қарсы іс-шаралар, сүйек сынықтарын иммобилизациялау.
5. Төтенше жағдайларда зардап шеккендерге шұғыл дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
6. : Жарақаттар; қан кетулер; жаралар; ұзақ ұсақтау синдромы; тыныс алудың бұзылуы (асфиксия); улану; термиялық зақымданулар және электротравма; жіті инфекциялық аурулар кезінде медициналық көмек көрсету.
7. Төтенше жағдайларда зардап шеккендерге шұғыл мамандандырылған медициналық көмек көрсету.
8. Медициналық мекеменің бейінді бөлімшелеріне шұғыл емдеуге жатқызу көрсеткіштерін бағалау.
9. Стационардың реанимация және қарқынды терапия бөлімшесіне жәбірленушіні шұғыл емдеуге жатқызу көрсеткіштерін бағалау.
10. Халықты және құтқарушыларды медициналық қорғау құралдарын пайдалану.
11. Жеке медициналық қорғау құралдарын қолдану.
12. Төтенше жағдай салдарын жоюға қатысушылармен коммуникация дағдыларын меңгеру.
13. Төтенше жағдай ошағында авариялық-құтқару және шұғыл қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу үшін тартылатын контингентті медициналық қамтамасыз етуді ұйымдастыру дағдыларын (өрт сөндіруді медициналық қамтамасыз ету дағдылары, минадан тазарту жөніндегі жұмыстар, радиациялық, химиялық, биологиялық аварияларды жою жөніндегі жұмыстар, құтқарушылар мен бейбіт тұрғындардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін авариялық-құтқару жұмыстарының басқа да түрлері)меңгеру
14. Төтенше жағдайларда халықты және құтқарушыларды медициналық-психологиялық қорғауды ұйымдастыру дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Клиникалық хаттамалар және клиникалық нұсқаулар.
2. Клиникалық дәрігерлік практикадағы дәлелді медицина негіздері.
3. Апаттардың эпидемиологиясы.
4. Жедел терапия және педиатрия негіздері.
5. Жедел хирургиядағы негіздер.
6. Жедел травматология негіздері.
7. Апаттар медицинасындағы Анестезиология және реаниматология негіздері.
8. Апаттар медицинасы қызметін ұйымдастыру және қызметінің негіздері.
9. Төтенше жағдайлар кезінде халықты азаматтық қорғау және медициналық көмекті ұйымдастыру негіздері.

1. Проведение первичного осмотра пострадавшего.
2. Оценка уровня функциональной недостаточности органов и (или) систем организма пострадавшего при выявлении в них патологических процессов.
3. Осуществление неотложных мероприятий по жизненным показаниям, в том числе при транспортировке.
4. Проводить догоспитальный комплекс лечебно-диагностических мероприятий: быстрая, но по возможности точная оценка состояния пострадавшего и полученных им повреждений, остановка наружного кровотечения, восстановление проходимости дыхательных путей и дыхания, восстановление сердечной деятельности, противошоковые мероприятия, иммобилизация костных переломов.
5. Оказывать экстренную доврачебную медицинскую помощь пострадавшим в чрезвычайных ситуациях.
6. Оказание медицинской помощи при: травмах; кровотечениях; ранениях; синдроме длительного раздавливания; нарушении дыхания (асфиксия); отравлениях; термических поражениях и электротравме; острых инфекционных заболеваниях.
7. Оказание экстренной специализированной медицинской помощи пострадавшим в чрезвычайных ситуациях.
8. Оценивать показания к экстренной госпитализации в профильные подразделения медицинского учреждения.
9. Оценивать показания к экстренной госпитализации пострадавшего в подразделение реанимации и интенсивной терапии стационара.
10. Использовать средства медицинской защиты населения и спасателей.
11. Применять средства индивидуальной медицинской защиты.
12. Владеть навыками коммуникаций с участниками ликвидации последствий чрезвычайной ситуации.
13. Владеть навыками организации медицинского обеспечения контингента, привлекаемого для ведения аварийно-спасательных и неотложных восстановительных работ в очаге чрезвычайной ситуации (навыки медицинского обеспечения пожаротушения, работ по разминированию, работ по ликвидации радиационной, химической, биологической аварии, других видов аварийно-спасательных работ, связанных с риском для жизни и здоровья спасателей и гражданского населения)
14. Владеть навыками организации медико-психологической защиты населения и спасателей в чрезвычайных ситуациях.
Знания:
1. Клинические протоколы и клинические руководства.
2. Основы доказательной медицины в клинической врачебной практике.
3. Эпидемиология катастроф.
4. Основы неотложной терапии и педиатрии.
5. Основы в неотложной хирургии.
6. Основы неотложной травматологии.
7. Основы анестезиологии и реаниматологии в медицине катастроф.
8. Основы организация и деятельности службы медицины катастроф.
9. Основы гражданской защиты населения и организации медицинской помощи при чрезвычайных ситуациях.

10. Токсикология және радиобиология негіздері.
11. Төтенше жағдайлар кезінде жедел жәрдемді ұйымдастыру және көрсету негіздері.
12. Әскери медицина негіздері.
13. Төтенше жағдайларда халықты және құтқарушыларды медициналық қорғау негіздері.
14. Төтенше жағдайларда халықты және құтқарушыларды қорғау қағидаттары мен тәсілдері.
15. Төтенше жағдайларда халықты және құтқарушыларды медициналық қорғау жөніндегі негізгі іс-шаралар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Жол-көлік оқиғаларынан зардап шеккен адамдарға жедел ден қою және уақтылы кешенді көмек көрсету
Дағды 1:
ЖКО орнында және медициналық ұйымға бару жолында алғашқы сағат ішінде дәрігерге дейінгі және мамандандырылған медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. ЖКО аймағындағы медициналық-тактикалық жағдайды бағалау.
2. Жәбірленушіні алғашқы тексеруден өткізіңіз.
3. Қарапайым клиникалық-аспаптық тексеру әдістерін пайдалана отырып, ЖКО орнында зардап шеккендерге медициналық сұрыптау жүргізу.
4. Зардап шеккен адамға диагностикалық зерттеулерді тағайындауды негіздеу.
5. Жәбірленушінің диагностикалық зерттеулерінің нәтижелерін түсіндіру.
6. Патологиялық процестер анықталған кезде зардап шеккен ағзалардың және (немесе) дене жүйелерінің функционалдық жеткіліксіздігінің деңгейін бағалау.
7. Қысқа мерзімде ЖКО-да зардап шеккендердің көпшілігіне тексеру және медициналық көмек көрсету.
8. Патологияның белгіленген және ықтимал белгілерінің жиынтығы негізінде зақымдануды диагностикалау.
9. Өмірлік көрсеткіштер бойынша, оның ішінде тасымалдау кезінде шұғыл іс-шараларды жүзеге асыру.
10. Емдеу-диагностикалық іс-шаралардың ауруханаға дейінгі кешенін жүргізу: жәбірленушінің жағдайын және оның алған зақымдануын тез, бірақ мүмкіндігінше дәл бағалау, сыртқы қан кетуді тоқтату, тыныс алу жолдары мен тыныс алу жолдарын қалпына келтіру, жүрек қызметін қалпына келтіру, шокқа қарсы іс-шаралар, сүйек сынықтарын иммобилизациялау.
11. Дәрігерге дейінгі шұғыл медициналық көмек көрсету.
12. Шұғыл мамандандырылған медициналық көмек көрсету.
13. ЖКО орнында сұрыптау және эвакуациялық-көлік алаңын ұйымдастыру дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Төтенше жағдайлар кезінде жедел жәрдемді ұйымдастыру және көрсету негіздері.
2. Клиникалық дәрігерлік практикадағы дәлелді медицина негіздері.
3. Негіздері апаттар эпидемиологиясы.
4. Жедел терапия және педиатрия негіздері.
5. Жедел хирургия негіздері.
6. Жедел травматология негіздері.
7. Анестезиология және реаниматология негіздері.

10. Основы токсикологии и радиобиологии.
11. Основы организации и оказания скорой неотложнойпомощи при чрезвычайных ситуациях.
12. Основы военной медицины.
13. Основы медицинской защиты населения и спасателей в чрезвычайных ситуациях.
14. Принципы и способы защиты населения и спасателей в чрезвычайных ситуациях.
15. Основные мероприятия по медицинской защите населения и спасателей в чрезвычайных ситуациях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Оперативное реагирование и оказание своевременной комплексной помощи лицам, пострадавшим в дорожно-транспортных происшествиях
Навык 1:
Оказание доврачебной и специализированной медицинской помощи на месте ДТП и в пути следования в медицинскую организацию в течение первого часа
Умения:
1. Оценивать медико-тактическую обстановку в зоне ДТП.
2. Проводить первичный осмотр пострадавшего.
3. Проводить медицинскую сортировку пострадавших на месте ДТП с использованием простых клинико-инструментальных методов обследования.
4. Обосновывать назначение диагностических исследований пострадавшему.
5. Интерпретировать результаты диагностических исследований пострадавшего.
6. Оценивать уровень функциональной недостаточности органов и (или) систем организма пострадавшего при выявлении в них патологических процессов.
7. В сжатые сроки проводить обследование и оказание медицинской помощи большому количеству пострадавших в ДТП.
8. Проводить диагностику поражения на основании сочетания установленных и вероятных признаков патологии.
9. Осуществлять неотложные мероприятия по жизненным показаниям, в том числе при транспортировке.
10. Проводить догоспитальный комплекс лечебно-диагностических мероприятий: быстрая, но по возможности точная оценка состояния пострадавшего и полученных им повреждений, остановка наружного кровотечения, восстановление проходимости дыхательных путей и дыхания, восстановление сердечной деятельности, противошоковые мероприятия, иммобилизация костных переломов.
11. Оказывать экстренную доврачебную медицинскую помощь.
12. Оказывать экстренную специализированную медицинскую помощь.
13. Владеть навыками организации сортировочной и эвако-транспортной площадки на месте ДТП.
Знания:
1. Основы организации и оказания скорой неотложной помощи при чрезвычайных ситуациях.
2. Основы доказательной медицины в клинической врачебной практике.
3. Основы эпидемиология катастроф.
4. Основы неотложной терапии и педиатрии.
5. Основы неотложной хирургии.
6. Основы неотложной травматологии.
7. Основы анестезиологии и реаниматологии.

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 31 шiлдедегi № 139 бұйрығы "Төтенше жағдайдар, төтенше жағдай режимін енгізу кезінде халыққа медициналық көмек көрсету тәртібін, түрлері мен көлемін бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 2 тамызда № 33217 болып тіркелді)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Резидент төтенше жағдайлар және апаттық дәрігер
11. Кәсіптің карточкасы "7.3 Төтенше жағдайлар және апаттық дәрігер":
Топтың коды:
2213-8
Қызмет атауының коды:
2213-8-001
Кәсіптің атауы:
7.3 Төтенше жағдайлар және апаттық дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Төтенше жағдайлар және апаттық дәрігер" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ 7.3 кіші деңгейінің біліктілігін арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Төтенше жағдай режимін енгізу кезінде табиғи, техногендік және әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайларда зардап шеккендерге медициналық көмекті жоспарлау, ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Төтенше жағдайлар мен Апаттар медицинасы дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Төтенше жағдайлар мен Апаттар медицинасының дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Төтенше жағдайлар мен Апаттар медицинасы дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Төтенше жағдайлар мен Апаттар медицинасы дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Дағды 1:
Төтенше жағдайлар мен Апаттар медицинасы дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:

Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 июля 2023 года № 139 "Об утверждении порядка, видов и объема медицинской помощи населению при чрезвычайных ситуациях, введении режима чрезвычайного положения" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 августа 2023 года № 33217).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач резидент медицины чрезвычайных ситуаций и катастроф
11. Карточка профессии "7.3 Врач медицины чрезвычайных ситуаций и катастроф":
Код группы:
2213-8
Код наименования занятия:
2213-8-001
Наименование профессии:
7.3 Врач медицины чрезвычайных ситуаций и катастроф
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач медицины чрезвычайных ситуаций и катастроф". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Планирование, организация и оказание медицинской помощи пострадавшим в чрезвычайных ситуациях природного, техногенного и социального характера, при введении режима чрезвычайного положения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей медицины чрезвычайных ситуаций и катастроф.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами медицины чрезвычайных ситуаций и катастроф.
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей медицины чрезвычайных ситуаций и катастроф.
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей медицины чрезвычайных ситуаций и катастроф.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей медицины чрезвычайных ситуаций и катастроф.
Умения:

1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында Төтенше жағдайлар мен Апаттар медицинасының дәрігерлері арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Төтенше жағдайлар және Апаттар медицинасы дәрігерлерінің келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Төтенше жағдайлар мен Апаттар медицинасы саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестеріне мониторингті ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе САПАСЫНЫҢ жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Төтенше жағдайлар мен Апаттар медицинасы саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Төтенше жағдайлар кезінде халыққа медициналық көмек көрсету кезінде асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу, төтенше жағдай режимін енгізу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз Төтенше жағдайлар мен Апаттар медицинасы дәрігерлеріне консультациялық көмек көрсету.
3. Төтенше жағдайлар мен Апаттар медицинасы бойынша басқа мамандықтардың дәрігерлеріне кеңес беріңіз.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.

1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами медицины чрезвычайных ситуаций и катастроф с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей медицины чрезвычайных ситуаций и катастроф с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области медицины чрезвычайных ситуаций и катастроф.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области медицины чрезвычайных ситуаций и катастроф.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании медицинской помощи населению при чрезвычайных ситуациях, введении режима чрезвычайного положения.
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам медицины чрезвычайных ситуаций и катастроф с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области медицины чрезвычайных ситуаций и катастроф.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.

5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Төтенше жағдайлар мен Апаттар медицинасының дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Төтенше жағдайлар және Апаттар медицинасы"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Төтенше жағдайлар және Апаттар медицинасы"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингілеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "төтенше жағдайлар мен Апаттар медицинасы"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтау және төтенше жағдайлар мен Апаттар медицинасының дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласындағы туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Төтенше жағдайлар мен Апаттар медицинасы дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Машықтар:
1. Ғылыми жарияланымдарды талдау, олардың нәтижелерінің сапасы мен дұрыстығын бағалау
2. Өз тәжірибеңізге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйреніңіз және енгізіңіз.
3. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
Білімдер:

5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами медицины чрезвычайных ситуаций и катастроф.
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами медицины чрезвычайных ситуаций и катастроф.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей медицины чрезвычайных ситуаций и катастроф.
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:
1. Анализировать научные публикации, оценивать качество и достоверность их результатов
2. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
3. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
Знания:

1. "Төтенше жағдайлар және Апаттар медицинасы"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Төтенше жағдайлар және Апаттар медицинасы" мамандығы бойынша медициналық көмек көрсетудің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы Академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Төтенше жағдайлар және Апаттар медицинасы"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Төтенше жағдайлар және Апаттар медицинасы" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Төтенше жағдайлар және Апаттар медицинасы"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Төтенше жағдайлар және Апаттар медицинасы"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингілеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "төтенше жағдайлар мен Апаттар медицинасы"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Анықталған медициналық қателіктерге, олардың себеп-салдарлық байланыстарына, жағымсыз салдарларына және олардың алдын алу мүмкіндіктеріне талдау, ресімделген сипаттама жүргізу.
5. Тәуекел факторларын анықтау және төтенше жағдайлар мен Апаттар медицинасының дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласындағы туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелген).
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
"Төтенше жағдайлар және Апаттар медицинасы"мамандығы шеңберінде диагностика мен емдеудің сапасын жақсарту және жаңа әдістерін енгізу жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және өткізу.
Машықтар:
1. Пациенттерге (ересектер, балалар) медициналық көмектің сапасын қамтамасыз ету мақсатында құрылымдық бөлімшелердің әлеуетін арттыру дағдыларын дамыту.

1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества оказания медицинской помощи по специальности "Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф".
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами медицины чрезвычайных ситуаций и катастроф.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Разработка и проведение мероприятий по улучшению качества и внедрению новых методов диагностики и лечения в рамках специальности "Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф".
Умения:
1. Развитие навыков повышения потенциала структурных подразделений с целью обеспечения качества медицинской помощи пациентам (взрослые, дети).

2. Медициналық қызметтердің сапасы мәселелері бойынша бейінді бөлімшелердің медициналық персоналына әдіснамалық қолдау көрсету.
3. Өз тәжірибеңізге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйреніңіз және енгізіңіз.
4. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
5. Төтенше жағдайлар мен Апаттар медицинасының медициналық практикасына жаңа технологиялардың табысты трансфертін қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістері. Медициналық көмектің тиімділігі мен сапасын бағалау көрсеткіштері мен критерийлері
2. Төтенше жағдайлар мен Апаттар медицинасы саласындағы өзекті технологиялар мен зерттеулер.
3. Жаңа медициналық технологияларды трансферттеу процесі, оның ішінде олардың әлеуетін бағалау және тәжірибеге интеграциялау.
4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды келісу және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Төтенше жағдайлар және Апаттар медицинасы" мамандығы бойынша медициналық көмек көрсетудің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
Дағды 1:
Төтенше жағдайлар кезінде халыққа медициналық көмек көрсету, төтенше жағдай режимін енгізу кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Төтенше жағдайлар кезінде халыққа медициналық көмек көрсету, дәлелдемелерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде төтенше жағдай режимін енгізу кезінде стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтар мен әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
2. Республика және халықаралық ынтымақтастық деңгейінде қызметті дамыту және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулар мен әдістемелік ұсыныстар.
2. Медициналық көмектің сапасын бағалау әдістері, оның ішінде аудит және диагностика мен емдеудің тиімділігін бағалау, этикалық стандарттар және пациенттердің құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Төтенше жағдайлар кезінде халыққа медициналық көмек көрсету, төтенше жағдай режимін енгізу кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Машықтар:

2. Оказание методологической поддержки медицинскому персоналу профильных отделений по вопросам качества медицинских услуг.
3. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
4. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
5. Владеть навыками обеспечения успешного трансфера новых технологий в медицинскую практику медицины чрезвычайных ситуаций и катастроф.
Знания:
1. Количественные методы статистического анализа и прогнозирования. Показатели и критерии оценки эффективности и качества медицинской помощи
2. Актуальные технологии и исследования в области медицины чрезвычайных ситуаций и катастроф.
3. Процесс трансферта новых медицинских технологий, включая оценку их потенциала и интеграцию в практику.
4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества оказания медицинской помощи по специальности "Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф"
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании медицинской помощи населению при чрезвычайных ситуациях, введении режима чрезвычайного положения.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок при оказании медицинской помощи населению при чрезвычайных ситуациях, введении режима чрезвычайного положения на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации службы на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.
2. Методы оценки качества медицинской помощи, включая аудит и оценка эффективности диагностики и лечения, этические стандарты и права пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании медицинской помощи населению при чрезвычайных ситуациях, введении режима чрезвычайного положения..
Умения:

1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: Кәсіптік стандарт Денсаулық сақтау кадрларын бағалау, аттестаттау, сертификаттау және біліктілігін растау, даярлау және мамандандыру үшін негіз ретінде қолданылады және пайдаланушылардың кең ауқымы:
1) қызметкерлер – саладағы мамандыққа қойылатын талаптарды түсіну, өз біліктілігін арттыруды жоспарлау және мансаптық ілгерілету үшін пайдалануға арналған;
2) жұмыс берушілер – қызметкерлерге қойылатын пайдаланылатын талаптарды, нұсқаулықтарды, міндеттерді әзірлеу, персоналды жалдау және аттестаттау кезінде өлшемшарттарды қалыптастыру, сондай-ақ кадрлардың біліктілігін арттыру, дамыту, ілгерілету және ротациялау бағдарламаларын жасау үшін;
3) сертификаттау және біліктілік беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар (органдар) - персоналды сертификаттау кезінде бағалау материалдарын әзірлеу үшін және сәйкестік деңгейі бойынша қызметкерлердің біліктілік критерийлерін әзірлеу;
4) мемлекеттік органдар – еңбек нарығын мониторингілеу және болжау үшін өлшемшарттар ретінде кәсіби стандартты пайдалану үшін.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) Бейінді маман – жоғары медициналық білімі, денсаулық сақтау саласында сертификаты бар медицина қызметкері.
2) Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
3) Клиникалық хаттама – пациенттің белгілі бір ауруы немесе жай-күйі кезіндегі профилактика, диагностика, емдеу, медициналық оңалту және паллиативтік медициналық көмек бойынша ғылыми дәлелденген ұсынымдар.
4) Консилиум – кемінде үш дәрігердің қатысуымен диагноз қою, емдеу тактикасын айқындау және ауруды болжау мақсатында адамды зерттеу.
5) Медицина қызметкері – кәсіптік медициналық білімі бар және медициналық қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға.
6) Медициналық көмектің сапасы – көрсетілетін медициналық көмектің медициналық көмек көрсету стандарттарына сәйкестік деңгейі.
7) Пациент – медициналық көмек көрсетуді қажет ететін ауруының немесе жай-күйінің болуына немесе болмауына қарамастан, медициналық көрсетілетін қызметтердің тұтынушысы болып табылатын (болып табылған) жеке тұлға.

1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт применяется в качестве основы для оценки, аттестации, сертификации и подтверждения квалификации, подготовки и специализации кадров здравоохранения и предназначены для использования широким кругом пользователей:
1) работниками – для понимания предъявляемых требований к профессии в отрасли, планирования повышения своей квалификации и карьерного продвижения;
2) работодателями – для разработки используемых требований, инструкций, обязанностей к работникам, формирования критериев при найме и аттестации персонала, а также составления программ повышения квалификации, развития, продвижения и ротации кадров;
3) организациями (органами), осуществляющими деятельность по сертификации и присвоению квалификации – для разработки оценочных материалов при сертификации персонала и выработки критериев квалификации работников по уровню соответствия;
4) государственными органами – для использования профессионального стандарта в качестве критериев для мониторинга и прогнозирования рынка труда.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат по определенной специальности;
2) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
3) клинический протокол – научно доказанные рекомендации по профилактике, диагностике, лечению, медицинской реабилитации и паллиативной медицинской помощи при определенном заболевании или состоянии пациента;
4) консилиум – исследование лица в целях установления диагноза, определения тактики лечения и прогноза заболевания с участием не менее трех врачей;
5) медицинский работник – физическое лицо, имеющее профессиональное медицинское образование и осуществляющее медицинскую деятельность;
6) качество медицинской помощи – уровень соответствия оказываемой медицинской помощи стандартам оказания медицинской помощи;
7) пациент – физическое лицо, являющееся (являвшееся) потребителем медицинских услуг независимо от наличия или отсутствия у него заболевания или состояния, требующего оказания медицинской помощи;

86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Медициналық генетика" кәсіптік стандарты (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерін сертификаттауға және персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге қойылатын талаптарды белгілейді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Медициналық генетик дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.2 Медициналық генетик дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.3 Медициналық генетик дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.4 Медициналық генетик дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Медициналық генетик дәрігері":
Топтың коды:
2215-3
Қызмет атауының коды:
2215-3-001
Кәсіптің атауы:
7.1 Медициналық генетик дәрігері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Резидент –дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Медициналық генетика" мамандығы бойынша резидентурада оқу кезінде "дәрігер"біліктілігі. Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Дені сау ұрпақты болжау, туа біткен ақаулары мен тұқым қуалайтын аурулары бар баланың тууы, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен тұқым қуалайтын және туа біткен патологияны диагностикалау және алдын алу мәселелері бойынша медициналық-генетикалық кеңес беру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по организации и оказанию медико-генетической помощи в Республике Казахстан, включая медико-генетическое консультирование по вопросам прогноза здорового потомства, рождения ребенка с врожденными пороками развития и наследственными заболеваниями; диагностика и профилактика наследственной и врожденной патологии, экспертизу объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области медицинской генетики. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач медицинский генетик - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач медицинский генетик - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач медицинский генетик - 7 уровень ОРК;
4) 7.4 Врач медицинский генетик - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач медицинский генетик":
Код группы:
2215-3
Код наименования занятия:
2215-3-001
Наименование профессии:
7.1 Врач медицинский генетик
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач-резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Медицинская генетика". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Медико-генетическое консультирование по вопросам прогноза здорового потомства, рождения ребенка с врожденными пороками развития и наследственными заболеваниями, диагностика и профилактика наследственной и врожденной патологии под контролем и надзором наставника.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Ұрықтағы патологияны ерте диагностикалау және ауыр түзетілмеген туа біткен және тұқым қуалайтын аурулары бар балалардың туылуының алдын алу. Болашақ баланың денсаулығының болжамын анықтау.
2. Тұқым қуалайтын, хромосомалық және туа біткен патологиясы бар балалар мен ересек пациенттерге медициналық-генетикалық кеңес беру және басқару .
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ұрықтағы патологияны ерте диагностикалау және ауыр түзетілмеген туа біткен және тұқым қуалайтын аурулары бар балалардың туылуының алдын алу. Болашақ баланың денсаулығының болжамын анықтау.
Дағды 1:
Медициналық-генетикалық кеңес беру, ұрықтағы генетикалық патологияны (тұқым қуалайтын, хромосомалық) және туа біткен ақауларды диагностикалау, тәлімгердің бақылауымен туылмаған баланың денсаулығының болжамын анықтау.
Машықтар:
1. Жүктілікті жоспарлайтын отбасыларға кешенді медициналық-генетикалық кеңес беру мүмкіндігі (тәлімгердің бақылауымен).
2. Қауіп тобындағы жүкті әйелдерге кешенді медициналық-генетикалық кеңес беру мүмкіндігі (тәлімгердің бақылауымен).
3. Тератологиялық кеңес беру қабілеті (тәлімгердің бақылауымен).
4. Пренаталдық , селективті, преимплантация нәтижелерін бағалау мүмкіндігі (тәлімгердің бақылауымен) скринингтік.
5. 1-ші және 2-ші триместрдегі жүкті әйелдерді ультрадыбыстық зерттеу деректерін бағалау мүмкіндігі (тәлімгердің бақылауымен).
6. Биохимиялық сарысу және ультрадыбыстық маркерлерге сәйкес тәуекел топтарын құру мүмкіндігі (тәлімгердің бақылауымен).
7. пренаталдық диагностикаға жіберу мүмкіндігі (тәлімгердің бақылауымен).
8. Цитогенетикалық, молекулалық цитогенетикалық (фиш) және молекулалық-генетикалық зерттеулердің нәтижелерін интерпретациялау қабілеті (тәлімгердің бақылауымен).
9. Тұқым қуалайтын немесе туа біткен патологияға күдік немесе диагноз қойылған жағдайда пациенттерге және олардың отбасыларына медициналық-генетикалық кеңес беру мүмкіндігі (тәлімгердің бақылауымен).
10. Тұқым қуалайтын немесе туа біткен патологиясы бар отбасының тұқымын графикалық бейнелеуді және кейінгі талдауды жүзеге асыру мүмкіндігі (тәлімгердің бақылауымен).
11. Ересектер мен балаларда сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалауда аспаптық зерттеу әдістерінің және зертханалық диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін интерпретациялау қабілеті (тәлімгердің бақылауымен).
12. Хромосомалық, туа біткен және тұқым қуалайтын аурулардың қаупін есептеу қабілеті (тәлімгердің бақылауымен).
13. факторлы аурулардың қаупін есептеу мүмкіндігі (тәлімгердің бақылауымен).
14. Тұқым қуалайтын және туа біткен патологияларды анықтауда АХЖ - 10 сәйкес диагнозды тұжырымдау қабілеті (тәлімгердің бақылауымен).

1. Ранняя диагностика патологии у плода и предупреждение рождения детей с тяжелыми некорригуруемыми врожденными и наследственными заболеваниями, определение прогноза здоровья будущего ребенка под контролем и надзором наставника.
2. Медико-генетическое консультирование и ведение пациентов детского и взрослого возраста с наследственной, хромосомной и врожденной патологией под контролем и надзором наставника.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Ранняя диагностика патологии у плода и предупреждение рождения детей с тяжелыми некорригуруемыми врожденными и наследственными заболеваниями, определение прогноза здоровья будущего ребенка под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Медико-генетическое консультирование, диагностика генетической патологии (наследственной, хромосомной) и врожденных пороков развития у плода, определение прогноза здоровья будущего ребенка.
Умения:
1. Умение осуществлять комплексное медико-генетическое консультирование семей, планирующих беременность.
2. Умение осуществлять комплексное медико-генетическое консультирование беременных группы риска.
3. Умение осуществлять тератологическое консультирование.
4. Умение оценивать результаты неонатального, пренатального, селективного, преимплантационного скрининга.
5. Умение оценивать данные ультразвукового исследования беременных в 1 и 2 триместрах.
6. Умение формировать группы риска по биохимическим сывороточным и ультразвуковым маркерам.
7. Умение направлять беременную на инвазивную пренатальную диагностику.
8. Умение интерпретировать результаты цитогенетических, ФИШ и молекулярно-генетических исследований.
9. Умение осуществлять медико-генетическое консультирование пациентов и членов их семей при подозрении или установленном диагнозе наследственной или врожденной патологии.
10. Умение осуществлять графическое изображение и последующий анализ родословной семьи с наследственной или врожденной патологией.
11. Умение интерпретировать результаты инструментальных методов обследования и лабораторно-диагностических исследований, при диагностике редких патологических состояний у взрослых и детей.
12. Умение рассчитывать риск при хромосомных, врожденных и наследственных заболеваниях.
13. Умение рассчитывать риск при мультифакториальных заболеваниях.
14. Умение формулировать диагноз согласно МКБ-10 при выявлении наследственной и врожденной патологии.

15. Генетикалық патологияның дифференциалды диагностикасын жүргізу қабілеті (тәлімгердің бақылауымен).
16. Тұқым қуалайтын аурулар мен туа біткен даму ақауларының, адам геномының ДНҚ тізбегінің қалыпты және патологиялық нұсқаларының іздестіру-диагностикалық бағдарламаларымен және мәліметтер базасымен (тәлімгердің бақылауымен) жұмыс істей білу.
17. Тұқым қуалайтын ауруларды тексеру процесінде белгілі бір симптомдық кешендерді бағалау мүмкіндігі (тәлімгердің бақылауымен).
18. Пациенттермен өнімді қарым-қатынас орнату және бұл дағдыны консультациялар кезінде қолдану мүмкіндігі.
19. Ағымдағы және жылдық есептерді дайындау мүмкіндігі (тәлімгердің бақылауымен).
Білімдер:
1. Медициналық генетика саласындағы НҚА, нұсқаулықтар мен нұсқаулар, салалық стандарттар және клиникалық хаттамалар (клиникалық нұсқаулар) туралы білім
2. Пренатальды диагностика аспектілерін , адамның эмбрионға дейінгі және эмбриональды дамуының негіздерін білу.
3. Пренатальды және неонатальды скрининг принциптерін білу .
4. Пренаталдық диагностикадағы скринингтік бағдарламаларды білу.
5. Хромосомалық ауруларды пренатальды диагностикалау көрсеткіштерін білу.
6. Пренаталдық диагностикасының негізгі принциптерін білу .
7. Пренатальды диагностиканың арнайы әдістері мен жаңа тәсілдерін білу .
8. Пренатальды диагностикадағы этикалық мәселелерді білу .
9. Тұқым қуалайтын және хромосомалық патологияның периконцептуалды алдын алу мәселелерін білу.
10. Ұрықты бағалаудың негізгі әдістерін білу.
11. Пренатальды диагностикадағы генетикалық ауруларды диагностикалаудың заманауи әдістерін (цитогенетикалық, молекулалық цитогенетикалық, молекулалық генетикалық) білу.
12. Адам тератологиясының негіздерін білу.
13. Тератологиялық кеңес беру принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Болашақ ата-аналарға тәлімгердің бақылауымен науқас бала туу қаупі туралы ақпарат беру.
Машықтар:
1. Болашақ ата -аналарға зерттеу нәтижелерін және дені сау баланың туылуының болжамын түсіндіру мүмкіндігі (тәлімгердің бақылауымен).
2. Тұқым қуалайтын патологияның алдын алу, тексеру, емдеу әдістері мен әдістерін таңдау туралы пациентке немесе оның заңды өкіліне хабарлау мүмкіндігі (тәлімгердің бақылауымен).
3. Тұқым қуалайтын патологияға инвазивті және медициналық диагностикалық процедураларды жүргізуге негізделген келісімді алу мүмкіндігі (тәлімгердің бақылауымен).
4. Науқасты немесе оның заңды өкілін сақтау тұқым қуалайтын патологияны сәтті диагностикалау және емдеу үшін қажетті ережелерді үйрету қабілеті (тәлімгердің бақылауымен).
5. Науқастың тілдік, әлеуметтік, діни және мәдени ерекшеліктерін ескере отырып, ақпаратты қолжетімді түрде ұсыну қабілеті (тәлімгердің бақылауымен).

15. Умение проводить дифференциальную диагностику генетической патологии.
16. Умение работать с поисково-диагностическими программами и базами данных наследственных заболеваний и врожденных пороков развития, нормальных и патологических вариантов последовательности ДНК генома человека.
17. Умение оценивать специфические симптомокомплексы в процессе верификации наследственных заболеваний.
18. Умение устанавливать продуктивные коммуникативные отношения с пациентами и применять это умение во время консультаций.
19. Умение составлять текущую и годовую отчетность.
Знания:
1. Знание аспектов пренатальной диагностики, основ преэмбрионального и эмбрионального развития человека.
2. Знание принципов пренатального и неонатального скрининга.
3. Знание скринирующих программ в пренатальной диагностике.
4. Знание показаний для пренатальной диагностики хромосомных болезней.
6.Знание основных принципов пренатальной диагностики генных болезней.
6. Знание специальных методов и новых подходов пренатальной диагностике.
7. Знание проблем этики в пренатальной диагностике.
8. Знание вопросов периконцепционной профилактики наследственной и хромосомной патологии.
9. Знание базовых методов оценки плода.
10. Знание современных методов диагностики генетических заболеваний (цитогенетические, молекулярно-цитогенетические, молекулярно-генетические) в пренатальной диагностике.
11. Знание основ тератологии человека.
12. Знание принципов тератологического консультирования.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Предоставление будущим родителям информации о степени риска рождения больного ребенка.
Умения:
1. Умение объяснять будущим родителям результаты проведенных исследований и прогноз рождения здорового ребенка.
2. Умение информировать пациента или его законного представителя о возможности выбора методов и способов профилактики, обследования, лечения при наследственной патологии.
3. Умение получать информированное согласие на проведение инвазивных и лечебно-диагностических процедур при наследственной патологии.
4. Умение обучать пациента или его законного представителя правилам, соблюдение которых необходимо для успешной диагностики и лечения наследственной патологии.
5. Умение преподносить информацию в доступной форме с учетом языковых, социальных, религиозных и культурных особенностей пациента.

6. Отбасының, қамқоршылардың, достардың және көп салалы топ мүшелерінің баламалы және қарама-қайшы көзқарастарын басқару қабілеті (тәлімгердің бақылауымен).
Білімдер:
1. Пренатальды диагностика әдістерін , адамның эмбрионға дейінгі және эмбриональды дамуының негіздерін білу.
2. Пренатальды және неонатальды скрининг негіздерін білу.
3. Тұқым қуалайтын және хромосомалық патологияның периконцептуалды алдын алу әдістерін білу .
4. Геномдық браузерлер мен мәліметтер қорын білу.
5. Медициналық генетикадағы этикалық аспектілерді білу.
6. Медициналық-генетикалық кеңес беру принциптерін білу.
7. Тиімділік ережелерін білу байланыс.
8. Медициналық этиканы білу және деонтология.
9. Науқастарға арналған арнайы ұсыныстарды білу тұқым қуалайтын нозологияға және диагностикалық әдістерге байланысты және емдеу.
10. Денсаулық сақтау саласындағы заңнамалық актілердің талаптарын білу ( пациенттің құқықтарына және оның заңды өкілдері).
11. Бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы негізгі құқықтық актілерді білу ақпарат.
12. " Медициналық " мамандығы бойынша аурулардың этиологиясын , патогенезін, жіктелуін, клиникалық көрінісін, диагностикасын және емдеу принциптерін білу. генетика".
13. Сәйкес ауруларды емдеу әдістерін білу профиль.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тұқым қуалайтын, хромосомалық және туа біткен патологиясы бар балалар мен ересек пациенттерге медициналық-генетикалық кеңес беру және басқару .
Дағды 1:
Тәлімгердің бақылауымен тұқым қуалайтын, хромосомалық және туа біткен патологиясы бар науқастарға медициналық-генетикалық кеңес беру және басқару.
Машықтар:
1. Туа біткен және тұқым қуалайтын патологиясы бар балаларға медициналық-генетикалық кеңес беруді (тәлімгердің бақылауымен) жүргізу мүмкіндігі.
2. Генетикалық патологиясы бар науқасқа фенотиптік зерттеу жүргізу мүмкіндігі (тәлімгердің бақылауымен).
3. Тұқым қуалайтын немесе туа біткен патологиясы бар отбасының тектілігін графикалық бейнелеуді және кейіннен талдауды жүзеге асыру қабілеті (тәлімгердің бақылауымен) .
4. Тұқым қуалайтын аурулары және туа біткен даму ақаулары бар науқастарды биохимиялық, цитогенетикалық, молекулалық цитогенетикалық, молекулалық-генетикалық, геномдық әдістерге, тандемдік масс-спектрометрияға нақтылау мүмкіндігі (тәлімгердің бақылауымен) .
5. Тұқым қуалайтын аурулары және туа біткен ақаулары бар науқастарды зертханалық және аспаптық зерттеулерге жіберу мүмкіндігі (тәлімгердің бақылауымен) : ультрадыбыстық, электрофизиологиялық, рентгендік зерттеулер, компьютерлік томография, магнитті-резонансты томография және басқа әдістер;

6. Умение управлять альтернативными и противоречивыми взглядами семьи, опекунов, друзей и членами многопрофильной команды.
Знания:
1. Знание методов пренатальной диагностики, основ преэмбрионального и эмбрионального развития человека.
2. Знание основ пренатального и неонатального скрининга.
3. Знание методов периконцепционной профилактики наследственной и хромосомной патологии.
4. Знание геномных обозревателей и баз данных.
5. Знание этических аспектов в медицинской генетике.
6. Знание принципов медико-генетического консультирования.
7. Знание правил эффективного общения.
8. Знание медицинской этики и деонтологии.
9. Знание специализированных рекомендаций пациентам в зависимости от наследственной нозологии и методов диагностики и лечения.
10. Знание этиологии, патогенеза, классификаций, клинических проявлений, диагностики и принципов лечения заболеваний в рамках специальности "Медицинская генетика".
11. Знание методов лечения заболеваний согласно профилю.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Медико-генетическое консультирование и ведение пациентов детского и взрослого возраста с наследственной, хромосомной и врожденной патологией под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Медико-генетическое консультирование и ведение пациентов с наследственной, хромосомной и врожденной патологией.
Умения:
1. Умение проводить медико-генетическое консультирование детей с врожденной и наследственной патологией.
2. Умение проводить фенотипический осмотр пациента с генетической патологией.
3. Умение осуществлять графическое изображение и последующий анализ родословной семьи с наследственной или врожденной патологией.
4. Умение направлять пациентов с наследственными заболеваниями и врожденными пороками развития для уточнения диагноза на биохимические, цитогенетические, молекулярно-цитогенетические, молекулярно-генетические, геномные методы, на тандемную масс-спектрометрию.
5. Умение направлять пациентов с наследственными заболеваниями и врожденными пороками развития на лабораторные и инструментальные исследования: ультразвуковые, электрофизиологические, рентгенологические исследования, компьютерную томографию, магнитно-резонансную томографию и другие методы.

6. Тұқым қуалайтын аурулары және туа біткен ақаулары бар науқастарды зертханалық және аспаптық зерттеу нәтижелерін , биохимиялық, цитогенетикалық, молекулалық цитогенетикалық, молекулалық-генетикалық, геномдық диагностикалық әдістерді және талдау нәтижелерін түсіндіру және талдау қабілеті (тәлімгердің бақылауымен) тандемдік масс-спектрометрия арқылы .
7. (тәлімгердің бақылауымен) ауру тарихын, өмірін өзекті, қысқа және қисынды түрде жинақтап, талдай білу.
8. Тұқым қуалайтын және туа біткен патологияны анықтауда АХЖ-10 бойынша диагнозды тұжырымдау қабілеті (тәлімгердің бақылауымен).
9. Генетикалық патологияның дифференциалды диагностикасын жүргізу қабілеті (тәлімгердің бақылауымен) .
10 . Тұқым қуалайтын ауруларды диагностикалау үшін компьютерлік бағдарламаларды қолдана білу (тәлімгердің бақылауымен) .
11. Дисморфологиялық мәліметтер қорымен жұмыс істей білу (тәлімгердің бақылауымен) .
12 . Шеберлік (тәлімгердің бақылауымен) туа біткен және тұқым қуалайтын патологияның атластарын пайдалану.
13 . Тұқым қуалайтын ауруларды тексеру процесінде белгілі бір симптомдық кешендерді бағалау қабілеті (тәлімгердің бақылауымен)
14 . Морфогенетикалық нұсқаларды (даму микроаномалиялары, дисембриогенез стигмалары) талдау қабілеті (тәлімгердің бақылауымен ) .
Тұқым қуалайтын аурулары және туа біткен даму ақаулары бар науқастарға патогенетикалық терапияның әртүрлі түрлеріне медициналық көрсеткіштерді анықтау мүмкіндігі (тәлімгердің бақылауымен) .
16. Тұқым қуалайтын аурулары және туа біткен ақаулары бар науқастарға патогенетикалық ем тағайындау және оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау мүмкіндігі (тәлімгердің бақылауымен).
17. Тұқым қуалайтын зат алмасу аурулары кезінде диеталық терапияны есептеу қабілеті (тәлімгердің бақылауымен) .
18. Шеберлік (тәлімгердің бақылауымен) жиі кездесетін тұқым қуалайтын метаболикалық аурулардағы биохимиялық-генетикалық зерттеулердің мәліметтерін түсіндіру.
19. Шеберлік (тәлімгердің бақылауымен) тұқым қуалайтын метаболикалық ауруларда диеталық терапияның тиімділігін бағалау.
20. Шеберлік (тәлімгердің бақылауымен) тұқым қуалайтын патологияның әртүрлі түрлері үшін ағалар мен ұрпақтар үшін генетикалық тәуекелді есептеу
21. Шеберлік (тәлімгердің бақылауымен) тұқым қуалайтын, хромосомалық және туа біткен патологиясы бар науқастарға клиникалық тексеру жүргізу.
22 . Дағды (тәлімгердің бақылауымен) медициналық - әлеуметтік сараптама комиссиясына қорытынды жасау .
23. Шеберлік (тәлімгердің бақылауымен) медициналық-генетикалық қорытынды жасаңыз.
24. Ағымдағы жұмыстар бойынша ағымдағы және жылдық есептерді құрастыра білу.

6. Умение интерпретировать и анализировать результаты лабораторных и инструментальных исследований пациентов с наследственными заболеваниями и врожденными пороками развития, биохимических, цитогенетических, молекулярно-цитогенетических, молекулярно-генетических, геномных методов диагностики и результатов анализом методом тандемной масс-спектрометрии.
7. Умение собирать и анализировать историю болезни, жизни в актуальной, сжатой и логичной манере.
8. Умение формулировать диагноз согласно МКБ-10 при выявлении наследственной и врожденной патологии.
9. Умение проводить дифференциальную диагностику генетической патологии.
10. Умение использовать компьютерные программы диагностики наследственных заболеваний.
11. Умение работать с дизморфологическими базами данных.
12. Умение пользоваться атласами врожденной и наследственной патологии.
13. Умение оценивать специфические симптомокомплексы в процессе верификации наследственных заболеваний.
14. Умение анализировать морфогенетические варианты (микроанаомалии развития, стигмы дизэмбриогенеза).
15. Умение определять медицинские показания к различным видам патогенетической терапии больных с наследственными заболеваниями и врожденными пороками развития.
16. Умение назначать патогенетическое лечение и осуществлять контроль его эффективности и безопасности у пациентов с наследственными заболеваниями и врожденными пороками развития.
17. Умение рассчитать диетотерапию при наследственных болезнях обмена веществ.
18. Умение интерпретировать данные биохимических генетических исследований при наиболее распространенных наследственных болезнях обмена веществ.
19. Умение оценивать эффективность диетотерапии при наследственных болезнях обмена веществ.
20. Умение рассчитывать генетический риск для сибсов и потомства при различных типах наследственной патологии.
21. Умение проводить диспансеризацию пациентов с наследственной, хромосомной и врожденной патологией.
22. Умение оформлять заключение для медико - социальной экспертной комиссии.
23. Умение оформлять медико-генетическое заключение.
24. Умение составлять текущую и годовую отчетность по текущей работе.

25. Шеберлік (тәлімгердің бақылауымен) перинаталдық аурушаңдық пен генетикалық бұзылулардан болатын өлім көрсеткіштерін есептеу және талдау.
туа біткен ақаулары және (немесе) туа біткен аурулары бар науқастар туралы мәліметтер базасы
26. Тұқым қуалайтын аурулары және туа біткен ақаулары бар науқастардың деректер қорын жүргізу мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Медициналық генетика саласындағы НҚА, нұсқаулықтар мен нұсқаулар, салалық стандарттар және клиникалық хаттамалар (клиникалық нұсқаулықтар) туралы білім.
2. Іргелі генетиканың негіздерін білу.
3. Тұқым қуалайтын аурулардың классификациясын, клиникалық диагностикасын білу.
4. Синдромдық генетикалық ауруларды білу.
5. Генетикалық аурулардың фенотиптік көріністерін білу.
6. Моногенді тұқым қуалайтын ауруларды білу.
7. Тандем қайталауларының кеңеюінен болатын ауруларды білу.
8. Митохондриялық тұқымқуалаушылық және митохондриялық аурулардың негіздерін білу.
9. Хромосомалардың саны мен құрылымының бұзылуынан болатын клиникалық синдромдарды білу.
10. Тұқым қуалайтын зат алмасу аурулары (жіктелуі, диагностикасы, емі, жалпы принциптері), олигогендік ауруларды білу.
11. Ақыл-ой кемістігінің генетикалық себептерін білу (статикалық және прогрессивті).
12. Аутизм және аутизм спектрінің бұзылыстарындағы генетикалық үлесті білу.
13. Нейрогенетика негіздерін білу.
14. Жалпы генетикалық жүйке-бұлшықет ауруларының жіктелуі мен молекулалық негіздерін білу.
15. Психикалық аурулардың дамуына генетикалық үлес қосу мәселелерін білу.
16. Тұқым қуалайтын жүрек-қан тамырлары ауруларының синдромдарының клиникалық ерекшеліктерін білу.
17. Хондродисплазия және остеоартикулярлық жүйе ауруларының жіктелуі мен молекулалық негіздерін білу.
18. Ересек адамның кенеттен қайтыс болуының генетикалық себептерін білу.
19. Офтальмологиядағы генетикалық ауруларды білу.
20. Асқазан-ішек жолдары ауруларының дамуындағы генетикалық себептерді білу.
21. Эндокринологиядағы генетикалық аспектілерді білу.
22. Несеп-жыныс жүйесінің генетикасын білу.
23. Көп факторлы ауруларды білу.
24. Тұқым қуалайтын ауруларды диагностикалаудың заманауи биохимиялық және молекулалық-генетикалық әдістерін білу.
25. Адам тератологиясының негіздерін, онтогенез кезеңдерін, эмбриональды дисморфогенездің белгілерін, адам ағзасының мүшелері мен бөліктерінің дамуындағы ауытқуларды білу.
26. Туа біткен ақаулар, тератогендік синдромдар туралы білім. Дисморфологиялық синдромдарды, олардың этиологиясын және патогенезін білу.
27. Адам ағзасының және оның функционалдық жүйелерінің жас ерекшеліктерін білу.
28. Ересектер мен балалардағы қалыпты және генетикалық патология кезіндегі дене сұйықтықтарының зертханалық мәліметтерін білу.
29. Тұқым қуалайтын зат алмасу аурулары кезіндегі диеталық терапияның тиімділігін және есептеу принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Науқастарды тәлімгердің бақылауымен отбасында медициналық-генетикалық болжам және мүмкін болатын алдын алу әдістері туралы ақпараттандыру.
Машықтар:

25. Умение рассчитывать и анализировать показатели перинатальной заболеваемости и смертности от генетических нарушений.
баз данных по пациентам с ВПР и (или) ВНЗ.
26. Умение вести базы данных по пациентам с наследственными заболеваниями и врожденными пороками развития.
Знания:
1. Знание возрастных особенностей организма человека и его функциональных систем.
2. Знание основ фундаментальной генетики.
3. Знание классификации, клинической диагностики наследственных болезней.
4. Знание синдромологии генетических заболеваний.
5. Знание фенотипических проявлений генетических заболеваний.
6. Знание моногенных наследственных болезней.
7. Знание заболеваний, обусловленных экспансией тандемных повторов.
8. Знание основ митохондриального наследования и митохондриальные болезни.
9. Знание клинических синдромов, обусловленных нарушениями числа и структуры хромосом.
10. Знание наследственных болезней обмена веществ (классификация, диагностика, лечение, общие принципы), олигогенных болезней.
11. Знание генетических причин умственной отсталости (статические и прогрессирующие).
12. Знание генетического вклада при аутизме и расстройствах аутистического спектра.
13. Знание основ нейрогенетики.
14. Знание классификации и молекулярных основы общих генетических нервно-мышечных заболеваний.
15. Знание вопросов генетического вклада в развитие психических заболеваний.
16. Знание клинических особенностей синдромов наследственных сердечно-сосудистых заболеваний.
17. Знание классификации и молекулярных основы хондродисплазии и заболеваний костно-суставной системы.
18. Знание генетических причин внезапной смерти взрослого человека.
19. Знание генетических заболеваний в офтальмологии.
20. Знание генетических причин в развитии заболеваний желудочно-кишечного тракта.
21. Знание генетических аспектов в эндокринологии.
22. Знание генетики мочеполовой системы.
23. Знание многофакторных заболеваний.
24. Знание современных биохимических и молекулярно-генетических методов диагностики наследственных болезней.
25. Знание основ тератологии человека, стадии онтогенеза, признаков эмбрионального дизморфогенеза, аномалий развития органов и частей тела человека.
26. Знание врожденных пороков развития, тератогенных синдромов. Знание дисморфологических синдромов, их этиологии и патогенеза.
27. Знание лабораторных данных биологических жидкостей организма в норме и при генетической патологии у взрослых и детей.
28. Знание принципов расчета и эффективности диетотерапии при наследственных болезнях обмена веществ.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Информирование пациентов о медико-генетическом прогнозе и возможных методов профилактики в семье.
Умения:

1. Шеберлік (тәлімгердің бақылауымен) пациентке немесе оның заңды өкіліне тұқым қуалайтын және патологияның алдын алу, тексеру, емдеу әдістері мен әдістерін таңдау туралы хабарлауға.
2. Шеберлік (тәлімгердің бақылауымен) тұқым қуалайтын патологияға инвазиялық және емдеу-диагностикалық процедураларды жүргізуге ақпараттандырылған келісім алу.
3. Шеберлік (тәлімгердің бақылауымен) пациентке немесе оның заңды өкіліне тұқым қуалайтын патологияны сәтті диагностикалау және емдеу үшін қажетті ережелерді үйрету
4. Шеберлік (тәлімгердің бақылауымен) пациенттің тілдік, әлеуметтік, діни және мәдени ерекшеліктерін ескере отырып, ақпаратты қолжетімді түрде ұсыну.
5. Шеберлік (тәлімгердің бақылауымен) отбасының, қамқоршылардың, достардың және көп салалы топ мүшелерінің балама және қарама-қайшы көзқарастарын басқару.
Білімдер:
1. Медициналық генетика саласындағы НҚА, нұсқаулықтар мен нұсқаулар, салалық стандарттар және клиникалық хаттамалар (клиникалық нұсқаулар) туралы білім
2. Тұқым қуалайтын және хромосомалық патологияның периконцептуалды алдын алу мәселелерін білу.
3. Медициналық генетикадағы этика және деонтология мәселелерін білу.
4. Медициналық-генетикалық кеңес беру принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия
Қарым-қатынас
Төзімділік және Құрмет
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Стресске төзімділік
Рефлексия және интроспекция
Кәсіби этиканы сақтау
Ашықтық және оқуға дайын болу
Белсенділік және бастамашылық
Кәсіби дамуға ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 14 қыркүйектегі № 149 бұйрығы "Қазақстан Республикасында медициналық-генетикалық көмек көрсетуді ұйымдастыру cтандартын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 18 қыркүйекте № 33421 болып тіркелді)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Медициналық генетик дәрігері
10. Кәсіптің карточкасы "7.2 Медициналық генетик дәрігері":
Топтың коды:
2215-3
Қызмет атауының коды:
2215-3-001
Кәсіптің атауы:
7.2 Медициналық генетик дәрігері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Медициналық генетика" біліктілігі. Осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Медициналық генетика
Қызметтің негізгі мақсаты:
Дені сау ұрпақты болжау, туа біткен ақаулары мен тұқым қуалайтын аурулары бар баланың тууы, тұқым қуалайтын және туа біткен патологияны диагностикалау және алдын алу мәселелері бойынша медициналық-генетикалық кеңес беру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Умение информировать пациента или его законного представителя о возможности выбора методов и способов профилактики, обследования, лечения при наследственной и патологии.
2. Умение получать информированное согласие на проведение инвазивных и лечебно-диагностических процедур при наследственной патологии.
3. Умение обучать пациента или его законного представителя правилам, соблюдение которых необходимо для успешной диагностики и лечения наследственной патологии.
4. Умение преподносить информацию в доступной форме с учетом языковых, социальных, религиозных и культурных особенностей пациента.
5. Умение управлять альтернативными и противоречивыми взглядами семьи, опекунов, друзей и членами многопрофильной команды.
Знания:
1. Знание вопросов периконцепционной профилактики наследственной и хромосомной патологии.
2. Знание вопросов этики и деонтологии в медицинской генетике.
3. Знание принципов медико-генетического консультирования.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Эмпатия
Коммуникабельность
Толерантность и уважение
Сотрудничество и работа в команде
Стрессоустойчивость
Рефлексия и самоанализ
Соблюдение профессиональной этики
Открытость и готовность к обучению
Активность и инициативность
Стремление к профессиональному развитию
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 сентября 2023 года № 149 "Об утверждении Стандарта организации оказания медико-генетической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 сентября 2023 года № 33421)
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач медицинский генетик
10. Карточка профессии "7.2 Врач медицинский генетик":
Код группы:
2215-3
Код наименования занятия:
2215-3-001
Наименование профессии:
7.2 Врач медицинский генетик
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач медицинский генетик". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности. Сертификационный курс по специализации "Медицинская генетика" в рамках специальностей "Аллергология и иммунология (взрослая, детская)"
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Медико-генетическое консультирование по вопросам прогноза здорового потомства, рождения ребенка с врожденными пороками развития и наследственными заболеваниями, диагностика и профилактика наследственной и врожденной патологии
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Ұрықтағы патологияны ерте диагностикалау және ауыр түзетілмеген туа біткен және тұқым қуалайтын аурулары бар балалардың туылуының алдын алу. Дені сау баланың туылуына болжамды анықтау.
2. Тұқым қуалайтын, хромосомалық және туа біткен патологиясы бар балалар мен ересек пациенттерге медициналық-генетикалық кеңес беру және басқару .
3. "Медициналық генетика" мамандығы бойынша басқа мамандықтағы дәрігерлерге консультациялық қызмет көрсету.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ұрықтағы патологияны ерте диагностикалау және ауыр түзетілмеген туа біткен және тұқым қуалайтын аурулары бар балалардың туылуының алдын алу. Дені сау баланың туылуына болжамды анықтау.
Дағды 1:
Медициналық-генетикалық кеңес беру, ұрықтың генетикалық патологиясын (тұқым қуалайтын, хромосомалық) және туа біткен ақауларды диагностикалау, туылмаған баланың денсаулығының болжамын анықтау.
Машықтар:
1. Жүктілікті жоспарлайтын отбасыларға кешенді медициналық-генетикалық кеңес беру мүмкіндігі.
2. Тәуекел тобындағы жүкті әйелдерге кешенді медициналық-генетикалық кеңес беру мүмкіндігі.
3. Тератологиялық кеңес беру мүмкіндігі.
4. Пренаталдық , селективті, преимплантация нәтижелерін бағалау мүмкіндігі скринингтік.
5. 1 және 2 триместрдегі жүкті әйелдерді ультрадыбыстық зерттеу деректерін бағалау мүмкіндігі.
6. Биохимиялық сарысу және ультрадыбыстық маркерлерге сәйкес тәуекел топтарын құру мүмкіндігі.
7. Жүкті әйелді инвазивті пренатальды диагностикаға жіберу мүмкіндігі.
8. Цитогенетикалық, молекулярлық цитогенетикалық және молекулалық-генетикалық зерттеулердің нәтижелерін интерпретациялау мүмкіндігі.
9. Тұқым қуалайтын немесе туа біткен патологияға күдік немесе диагноз қойылған жағдайда пациенттерге және олардың отбасыларына медициналық-генетикалық кеңес беру мүмкіндігі.
10. Тұқым қуалайтын немесе туа біткен патологиясы бар отбасының тегінің графикалық бейнесін және кейінгі талдауын жүзеге асыру мүмкіндігі.
11. Ересектер мен балаларда сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалауда аспаптық тексеру және зертханалық диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін интерпретациялау мүмкіндігі.
12. Хромосомалық, туа біткен және тұқым қуалайтын аурулардың қаупін есептей білу.
13. Мультифакторлы аурулардағы қауіп-қатерді есептей білу .
14. Тұқым қуалайтын және туа біткен патологияларды анықтауда АХЖ 10 сәйкес диагнозды тұжырымдау қабілеті (тәлімгердің бақылауымен).
15. Генетикалық патологияның дифференциалды диагностикасын жүргізу қабілеті (тәлімгердің бақылауымен).
16. Істей білу тұқым қуалайтын аурулар мен туа біткен ақаулардың, адам геномының ДНК тізбегінің қалыпты және патологиялық нұсқаларының іздеу-диагностикалық бағдарламалары мен мәліметтер базасы .

1. Ранняя диагностика патологии у плода и предупреждение рождения детей с тяжелыми некорригуруемыми врожденными и наследственными заболеваниями. Определение прогноза рождения здорового ребенка.
2. Медико-генетическое консультирование и ведение пациентов детского и взрослого возраста с наследственной, хромосомной и врожденной патологией.
3. Оказание консультационных услуг врачам других специальностей в рамках специальности "Медицинская генетика".
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Ранняя диагностика патологии у плода и предупреждение рождения детей с тяжелыми некорригуруемыми врожденными и наследственными заболеваниями. Определение прогноза рождения здорового ребенка.
Навык 1:
Медико-генетическое консультирование, диагностика генетической патологии (наследственной, хромосомной) и врожденных пороков развития у плода, определение прогноза здоровья будущего ребенка.
Умения:
1. Умение осуществлять комплексное медико-генетическое консультирование семей, планирующих беременность.
2. Умение осуществлять комплексное медико-генетическое консультирование беременных группы риска.
3. Умение осуществлять тератологическое консультирование.
4. Умение оценивать результаты неонатального, пренатального, селективного, преимплантационного скрининга.
5. Умение оценивать данные ультразвукового исследования беременных в 1 и 2 триместрах.
6. Умение формировать группы риска по биохимическим сывороточным и ультразвуковым маркерам.
7. Умение направлять беременную на инвазивную пренатальную диагностику.
8. Умение интерпретировать результаты цитогенетических, ФИШ и молекулярно-генетических исследований.
9. Умение осуществлять медико-генетическое консультирование пациентов и членов их семей при подозрении или установленном диагнозе наследственной или врожденной патологии.
10. Умение осуществлять графическое изображение и последующий анализ родословной семьи с наследственной или врожденной патологией.
11. Умение интерпретировать результаты инструментальных методов обследования и лабораторно-диагностических исследований, при диагностике редких патологических состояний у взрослых и детей.
12. Умение рассчитывать риск при хромосомных, врожденных и наследственных заболеваниях.
13. Умение рассчитывать риск при мультифакториальных заболеваниях.
14. Умение формулировать диагноз согласно МКБ-10 при выявлении наследственной и врожденной патологии.
15. Умение проводить дифференциальную диагностику генетической патологии.
16. Умение работать с поисково-диагностическими программами и базами данных наследственных заболеваний и врожденных пороков развития, нормальных и патологических вариантов последовательности ДНК генома человека.

4. Геномдық браузерлер мен мәліметтер қорын білу.
5. Медициналық генетикадағы этикалық аспектілерді білу.
6. Медициналық-генетикалық кеңес беру принциптерін білу.
7. Тиімділік ережелерін білу байланыс.
8. Медициналық этиканы білу және деонтология.
9. Науқастарға арналған арнайы ұсыныстарды білу тұқым қуалайтын нозологияға және диагностикалық әдістерге байланысты және емдеу.
10. Денсаулық сақтау саласындағы заңнамалық актілердің талаптарын білу ( пациенттің құқықтарына және оның заңды өкілдері).
11. Бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы негізгі құқықтық актілерді білу ақпарат.
12. " Медициналық " мамандығы бойынша аурулардың этиологиясын , патогенезін, жіктелуін, клиникалық көрінісін, диагностикасын және емдеу принциптерін білу. генетика".
13. Сәйкес ауруларды емдеу әдістерін білу профиль.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тұқым қуалайтын, хромосомалық және туа біткен патологиясы бар балалар мен ересек пациенттерге медициналық-генетикалық кеңес беру және басқару .
Дағды 1:
Тұқым қуалайтын, хромосомалық және туа біткен патологиясы бар науқастарға медициналық-генетикалық кеңес беру және басқару.
Машықтар:
1. Туа біткен және тұқым қуалайтын патологиясы бар балаларға медициналық-генетикалық кеңес беруді жүргізу мүмкіндігі.
2. Генетикалық патологиясы бар науқасқа фенотиптік зерттеу жүргізу мүмкіндігі.
3. Тұқым қуалайтын немесе туа біткен патологиясы бар отбасының тектілігін графикалық бейнелеуді және кейінгі талдауды жүзеге асыру мүмкіндігі.
4. Тұқым қуалайтын аурулары және туа біткен даму ақаулары бар науқастарды диагнозды нақтылау үшін биохимиялық, цитогенетикалық, молекулалық цитогенетикалық, молекулалық-генетикалық, геномдық әдістерге, тандемдік масс-спектрометрияға жіберу мүмкіндігі.
5. Тұқым қуалайтын аурулары және туа біткен даму кемістігі бар пациенттерді зертханалық және аспаптық зерттеулерге: ультрадыбыстық, электрофизиологиялық, рентгенологиялық зерттеулерге, компьютерлік томографияға, магниттік-резонанстық томографияға және басқа әдістерді қолдана отырып зерттеуге жөнелте білу ісіне машықтану (тәлімгердің қадағалауымен) ;
6. Тұқым қуалайтын аурулары және туа біткен даму ақаулары бар науқастарды зертханалық және аспаптық зерттеу нәтижелерін , биохимиялық, цитогенетикалық, молекулалық цитогенетикалық, молекулалық-генетикалық, геномдық диагностикалық әдістерді және тандемдік масс-спектрометрия арқылы талдау нәтижелерін интерпретациялау және талдау қабілеті .
7. Ауру тарихын, өмірін өзекті, қысқа және қисынды түрде жинақтап, талдай білу.
8. Тұқым қуалайтын және туа біткен патологияны анықтауда АХЖ - 10 бойынша диагнозды тұжырымдау мүмкіндігі.
Генетикалық патологияның дифференциалды диагностикасын жүргізе білу .
10 . Тұқым қуалайтын ауруларды диагностикалау үшін компьютерлік бағдарламаларды қолдана білу .

4. Знание геномных обозревателей и баз данных.
5. Знание этических аспектов в медицинской генетике.
6. Знание принципов медико-генетического консультирования.
7. Знание правил эффективного общения.
8. Знание медицинской этики и деонтологии.
9. Знание специализированных рекомендаций пациентам в зависимости от наследственной нозологии и методов диагностики и лечения.
10. Знание этиологии, патогенеза, классификаций, клинических проявлений, диагностики и принципов лечения заболеваний в рамках специальности "Медицинская генетика".
11. Знание методов лечения заболеваний согласно профилю.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Медико-генетическое консультирование и ведение пациентов детского и взрослого возраста с наследственной, хромосомной и врожденной патологией.
Навык 1:
Медико-генетическое консультирование и ведение пациентов с наследственной, хромосомной и врожденной патологией.
Умения:
1. Умение проводить медико-генетическое консультирование детей с врожденной и наследственной патологией.
2. Умение проводить фенотипический осмотр пациента с генетической патологией.
3. Умение осуществлять графическое изображение и последующий анализ родословной семьи с наследственной или врожденной патологией.
4. Умение направлять пациентов с наследственными заболеваниями и врожденными пороками развития для уточнения диагноза на биохимические, цитогенетические, молекулярно-цитогенетические, молекулярно-генетические, геномные методы, на тандемную масс-спектрометрию.
5. Умение направлять пациентов с наследственными заболеваниями и врожденными пороками развития на лабораторные и инструментальные исследования: ультразвуковые, электрофизиологические, рентгенологические исследования, компьютерную томографию, магнитно-резонансную томографию и другие методы;
6. Умение интерпретировать и анализировать результаты лабораторных и инструментальных исследований пациентов с наследственными заболеваниями и врожденными пороками развития, биохимических, цитогенетических, молекулярно-цитогенетических, молекулярно-генетических, геномных методов диагностики и результатов анализом методом тандемной масс-спектрометрии.
7. Умение собирать и анализировать историю болезни, жизни в актуальной, сжатой и логичной манере.
8. Умение формулировать диагноз согласно МКБ-10 при выявлении наследственной и врожденной патологии.
9. Умение проводить дифференциальную диагностику генетической патологии.
10. Умение использовать компьютерные программы диагностики наследственных заболеваний.

11. Дисморфологиялық мәліметтер қорымен жұмыс істей білу .
12 . Туа біткен және тұқым қуалайтын патологияның атластарын қолдана білу .
13 . Тұқым қуалайтын ауруларды тексеру процесінде спецификалық симптомдық кешендерді бағалау мүмкіндігі
14 . Морфогенетикалық нұсқаларды талдай білу (даму микроанаомалиялары, дисембриогенез стигмалары) .
15. Тұқым қуалайтын аурулары және туа біткен даму ақаулары бар науқастарға патогенетикалық терапияның әртүрлі түрлеріне медициналық көрсеткіштерді анықтай білу .
16. Тұқым қуалайтын аурулары және туа біткен даму ақаулары бар науқастарға патогенетикалық ем тағайындай білу және оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау.
17. Тұқым қуалайтын зат алмасу ауруларының диеталық терапиясын есептей білу.
18. Жиі кездесетін тұқым қуалайтын зат алмасу аурулары кезіндегі биохимиялық-генетикалық зерттеулердің мәліметтерін түсіндіре білу.
19. Тұқым қуалайтын зат алмасу аурулары кезінде диета терапиясының тиімділігін бағалай білу.
20. Тұқым қуалайтын патологияның әртүрлі түрлерінде бауырлар мен ұрпақтар үшін генетикалық қауіпті есептей білу.
21. Тұқым қуалайтын, хромосомалық және туа біткен патологиясы бар науқастарды клиникалық тексеруді жүргізу мүмкіндігі.
22 . Медициналық -әлеуметтік сараптама комиссиясына қорытынды жасау мүмкіндігі .
23. Медициналық-генетикалық қорытындыны құра білу.
24. Ағымдағы жұмыстар бойынша ағымдағы және жылдық есептерді құрастыра білу.
25. Генетикалық бұзылулардан болатын перинаталдық сырқаттанушылық пен өлім көрсеткіштерін есептеп, талдай білу.
26. Тұқым қуалайтын аурулары және туа біткен ақаулары бар науқастардың деректер қорын жүргізу мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Медициналық генетика саласындағы НҚА, нұсқаулықтар мен нұсқаулар, салалық стандарттар және клиникалық хаттамалар (клиникалық нұсқаулықтар) туралы білім.
2. Іргелі генетиканың негіздерін білу.
3. Тұқым қуалайтын аурулардың классификациясын, клиникалық диагностикасын білу.
4. Синдромдық генетикалық ауруларды білу.
5. Генетикалық аурулардың фенотиптік көріністерін білу.
6. Моногенді тұқым қуалайтын ауруларды білу.
7. Тандем қайталауларының кеңеюінен болатын ауруларды білу.
8. Митохондриялық тұқымқуалаушылық және митохондриялық аурулардың негіздерін білу.
9. Хромосомалардың саны мен құрылымының бұзылуынан болатын клиникалық синдромдарды білу.
10. Тұқым қуалайтын зат алмасу аурулары (жіктелуі, диагностикасы, емі, жалпы принциптері), олигогендік ауруларды білу.
11. Ақыл-ой кемістігінің генетикалық себептерін білу (статикалық және прогрессивті).
12. Аутизм және аутизм спектрінің бұзылыстарындағы генетикалық үлесті білу.

11. Умение работать с дизморфологическими базами данных.
12. Умение пользоваться атласами врожденной и наследственной патологии.
13. Умение оценивать специфические симптомокомплексы в процессе верификации наследственных заболеваний
14. Умение анализировать морфогенетические варианты (микроанаомалии развития, стигмы дизэмбриогенеза).
15. Умение определять медицинские показания к различным видам патогенетической терапии больных с наследственными заболеваниями и врожденными пороками развития.
16. Умение назначать патогенетическое лечение и осуществлять контроль его эффективности и безопасности у пациентов с наследственными заболеваниями и врожденными пороками развития.
17. Умение рассчитать диетотерапию при наследственных болезнях обмена веществ.
18. Умение интерпретировать данные биохимических генетических исследований при наиболее распространенных наследственных болезнях обмена веществ.
19. Умение оценивать эффективность диетотерапии при наследственных болезнях обмена веществ.
20. Умение рассчитывать генетический риск для сибсов и потомства при различных типах наследственной патологии
21. Умение проводить диспансеризацию пациентов с наследственной, хромосомной и врожденной патологией.
22. Умение оформлять заключение для медико - социальной экспертной комиссии.
23. Умение оформлять медико-генетическое заключение.
24. Умение составлять текущую и годовую отчетность по текущей работе.
25. Умение рассчитывать и анализировать показатели перинатальной заболеваемости и смертности от генетических нарушений.
26. Умение вести базы данных по пациентам с наследственными заболеваниями и врожденными пороками развития.
Знания:
1. Знание возрастных особенностей организма человека и его функциональных систем.
2. Знание основ фундаментальной генетики.
3. Знание классификации, клинической диагностики наследственных болезней.
4. Знание синдромологии генетических заболеваний.
5. Знание фенотипических проявлений генетических заболеваний.
6. Знание моногенных наследственных болезней.
7. Знание заболеваний, обусловленных экспансией тандемных повторов.
8. Знание основ митохондриального наследования и митохондриальные болезни.
9. Знание клинических синдромов, обусловленных нарушениями числа и структуры хромосом.
10. Знание наследственных болезней обмена веществ (классификация, диагностика, лечение, общие принципы), олигогенных болезней.
11. Знание генетических причин умственной отсталости (статические и прогрессирующие).
12. Знание генетического вклада при аутизме и расстройствах аутистического спектра.

3. Медициналық генетикадағы этика және деонтология мәселелерін білу.
4. Медициналық-генетикалық кеңес беру принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
"Медициналық генетика" мамандығы бойынша басқа мамандықтағы дәрігерлерге консультациялық қызмет көрсету.
Дағды 1:
"Медициналық генетика" мамандығы бойынша басқа мамандықтағы дәрігерлерге консультациялық қызмет көрсету.
Машықтар:
1. "Медициналық генетика" мамандығы бойынша басқа мамандықтағы дәрігерлерге кеңес беру мүмкіндігі.
2. "Медициналық генетика" мамандығы бойынша дәрігерге дейінгі көмек көрсету және мейірбике ісі бойынша мамандарға кеңес беру мүмкіндігі.
3. МСАК дәрігерлері арасында пренаталдық және неонатальды скрининг алгоритмдері бойынша түсіндірме жұмыстарын жүргізе білу.
Білімдер:
1. Тиімді қарым-қатынас ережелері.
2. Медициналық этика, деонтология және бағыну ережелері.
3. Соңғы бес жылдағы генетиктер қауымында танылған заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия
Қарым-қатынас
Төзімділік және Құрмет
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Стресске төзімділік
Рефлексия және интроспекция
Кәсіби этиканы сақтау
Ашықтық және оқуға дайын болу
Белсенділік және бастамашылық
Кәсіби дамуға ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 14 қыркүйектегі № 149 бұйрығы "Қазақстан Республикасында медициналық-генетикалық көмек көрсетуді ұйымдастыру cтандартын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 18 қыркүйекте № 33421 болып тіркелді)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Медициналық генетик резидент-дәрігері
11. Кәсіптің карточкасы "7.3 Медициналық генетик дәрігері":
Топтың коды:
2215-3
Қызмет атауының коды:
2215-3-001
Кәсіптің атауы:
7.3 Медициналық генетик дәрігері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

3. Знание принципов медико-генетического консультирования.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Оказание консультационных услуг врачам других специальностей в рамках специальности "Медицинская генетика".
Навык 1:
Оказание консультационных услуг врачам других специальностей в рамках специальности "Медицинская генетика".
Умения:
1. Умение консультировать врачей других специальностей в рамках специальности "Медицинская генетика".
2. Умение консультировать специалистов доврачебной помощи и сестринского дела в рамках специальности "Медицинская генетика".
3. Умение проводить разъяснительную работу среди врачей ПМСП по алгоритмам проведения пренатального и неонатального скрининга.
Знания:
1. Правила эффективного общения.
2. Правила медицинской этики, деонтологии и субординации.
3. Основные результаты современных исследований, признанных в сообществе врачей-генетиков в последние пять лет.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Требования к личностным компетенциям:
Эмпатия
Коммуникабельность
Толерантность и уважение
Сотрудничество и работа в команде
Стрессоустойчивость
Рефлексия и самоанализ
Соблюдение профессиональной этики
Открытость и готовность к обучению
Активность и инициативность
Стремление к профессиональному развитию
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 сентября 2023 года № 149 "Об утверждении Стандарта организации оказания медико-генетической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 сентября 2023 года № 33421)
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач-резидент медицинский генетик
11. Карточка профессии "7.3 Врач медицинский генетик":
Код группы:
2215-3
Код наименования занятия:
2215-3-001
Наименование профессии:
7.3 Врач медицинский генетик
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

"Медициналық генетика" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ 7.3 (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде) кіші деңгейінің біліктілігін арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Дені сау ұрпақты болжау, туа біткен ақаулары мен тұқым қуалайтын аурулары бар баланың тууы, тұқым қуалайтын және туа біткен патологияны диагностикалау және алдын алу мәселелері бойынша медициналық-генетикалық кеңес беру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сирек кездесетін хромосомалық синдромдар мен тұқым қуалайтын ауруларды диагностикалау бойынша кешенді медициналық-генетикалық кеңес беру.
2. Тұқым қуалайтын, хромосомалық және туа біткен патологияларды диагностикалау мен емдеуде жоғары технологиялық медициналық қызметтерді пайдалану.
3. Медициналық генетиктерге кеңес беру қызметін ұйымдастыру.
4. Медициналық генетиктердің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Медициналық генетиктер көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу..
Еңбек функциясы 1:
Сирек кездесетін хромосомалық синдромдар мен тұқым қуалайтын ауруларды диагностикалау бойынша кешенді медициналық-генетикалық кеңес беру.
Дағды 1:
Сирек кездесетін хромосомалық синдромдарды диагностикалау үшін кешенді медициналық-генетикалық кеңес беру.
Машықтар:
1. Тұқым қуалайтын патологияда синдромды диагностикалау дағдылары .
2. Сирек хромосомалық диагностикада цитогенетикалық зерттеулердің нәтижелерін талдау дағдылары синдромдар.
3. Молекулярлық цитогенетикалық зерттеулер жүргізу дағдысы .
4. Медициналық консультациялар құрамындағы жұмыс дағдылары , оның ішінде пренатальды кеңес.
5. Сирек кездесетін хромосомалық диагностикада консультанттардың қорытындыларынан ақпаратты синтездеу мүмкіндігі аурулар.
6. Генетикалық бұзылулардан болатын перинаталдық сырқаттанушылық пен өлім көрсеткіштерін есептеу және талдау дағдылары.
Білімдер:
1. Сирек кездесетін хромосомалардың эпидемиологиясын, этиологиясын, клиникасын, диагностикасын білу синдромдар.
2. Сирек тұқым қуалайтын ауруларды диагностикалау үшін цитогенетикалық және молекулалық цитогенетикалық зерттеулерді тағайындау көрсеткіштерін білу аурулар.
3. Консультативтік-кеңесші топтарды және медициналық ұйымдарды ұйымдастыруды реттейтін стандарттарды, құқықтық актілерді және басқа да құжаттарды білу кеңестер.
4. Цитогенетикалық дәрігерлер қауымдастығында танылған сирек хромосомалық синдромдардың диагностикасына қатысты заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу . соңғы бес жыл.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Тұқым қуалайтын ауруларды диагностикалау бойынша кешенді медициналық-генетикалық кеңес беру.
Машықтар:

Квалификация "Врач медицинский генетик". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Медико-генетическое консультирование по вопросам прогноза здорового потомства, рождения ребенка с врожденными пороками развития и наследственными заболеваниями; организация, диагностика и профилактика наследственной и врожденной патологии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Комплексное медико-генетическое консультирование по вопросам диагностики редких хромосомных синдромов и наследственных заболеваний.
2. Применение высокотехнологичных медицинских услуг при диагностике и лечении наследственной, хромосомной и врожденной патологии.
3. Организация консультативных услуг врачам медицинским генетикам.
4. Организация и контроль деятельности врачей медицинских генетиков.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами медицинскими генетиками.
Трудовая функция 1:
Комплексное медико-генетическое консультирование по вопросам диагностики редких хромосомных синдромов и наследственных заболеваний.
Навык 1:
Комплексное медико-генетическое консультирование по вопросам диагностики редких хромосомных синдромов
Умения:
1. Навыки проведения синдромальной диагностики при наследственной патологии.
2. Навыки анализа результатов цитогенетических исследований при диагностике редких хромосомных синдромов.
3. Навыки проведения молекулярно-цитогенетических исследований.
4. Навыки работы в составе врачебных консилиумов, в том числе пренатального консилиума.
5. Умение синтезировать информацию из заключений консультантов при диагностике редких хромосомных болезней.
6. Навыки расчета и анализа показателей перинатальной заболеваемости и смертности от генетических нарушений.
Знания:
1. Знание эпидемиологии, этиологии, клинической картины, диагностики редких хромосомных синдромов.
2. Знание показаний к назначению цитогенетических и молекулярно- цитогенетических исследований для диагностики редких наследственных заболеваний.
3. Знание основных результатов современных исследований в отношении диагностики редких хромосомных синдромов, признанные в сообществе врачей-цитогенетиков в последние пять лет.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Комплексное медико-генетическое консультирование по вопросам диагностики наследственных заболеваний.
Умения:

1. Дағдылар сирек тұқым қуалайтын ауруларды диагностикалауда кешенді медициналық - генетикалық кеңес беру және зертханалық диагностикалық зерттеулер нәтижелерін талдау аурулар.
2. Сирек тұқым қуалаушылықты аспаптық диагностикалау әдістерінің нәтижелерін талдау дағдылары аурулар.
3. Хромосомалық аберрацияларды жүзеге асыру үшін тәуекел тобын қалыптастыру үшін микронуклеус сынағының нәтижелерін интерпретациялау мүмкіндігі .
4. Нәтижелерді интерпретациялау қабілеті сирек моногендіктерге арналған молекулалық-генетикалық зерттеу аурулар.
5. Медициналық консультацияларды ұйымдастыру дағдылары , оның ішінде пренатальды кеңес.
6. Диагностикада консультанттардың қорытындыларынан ақпаратты синтездеу мүмкіндігі сирек тұқым қуалайтын аурулар.
Білімдер:
1. Сирек тұқым қуалаушылықтың эпидемиологиясын, этиологиясын, клиникасын, диагностикасын білу аурулар.
2. Сирек тұқым қуалайтын ауруларды диагностикалауда зертханалық диагностикалық зерттеулерді және аспаптық әдістерді тағайындау көрсеткіштерін білу аурулар.
3. Консультативтік-кеңесші топтарды және медициналық ұйымдарды ұйымдастыруды реттейтін стандарттарды, құқықтық актілерді және басқа да құжаттарды білу кеңестер.
4. көпфакторлылықты жүзеге асыру үшін хромосомалық аберрациялардың мәндерін білу. патология адам.
5. кейбір мутациялардың молекулалық негіздерін және клиникалық маңызын білу аурулар.
6. Қазіргі заманғы зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу соңғы бес жылда генетиктер қауымында танылған сирек тұқым қуалайтын аурулардың диагностикасына қатысты.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тұқым қуалайтын, хромосомалық және туа біткен патологияларды диагностикалау мен емдеуде жоғары технологиялық медициналық қызметтерді пайдалану.
Дағды 1:
Тұқым қуалайтын, хромосомалық және туа біткен патологияларды диагностикалау және емдеу үшін жоғары технологиялық медициналық қызметтерді пайдалану.
Машықтар:
1. Жоғары технологиялық молекулярлық-генетикалық әдістерді қолдана отырып, диагностикалық шараларға дейін, кезінде және одан кейін науқастарды тексеру дағдылары . оқиғалар.
2. Жоғары технологиялық молекулярлық-генетикалық әдістерді қолдану арқылы диагностикалық шараларды жүргізу дағдысы .
3. қабылдау қабілеті жоғары технологиялық молекулярлық-генетикалық әдістерді қолдану арқылы диагноз қойылған науқастарда байқалатын мәселелер .
4. "Медициналық генетика" мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету аясында емдік шараларға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді бағалау дағдылары.
5. Жоғары технологиялық медициналық қызметтер аясында тұқым қуалайтын патологиясы бар науқасты емдеудің оңтайлы әдісін таңдау мүмкіндігі
Білімдер:

1. Навыки анализа результатов комплексного медико-генетического консультирования и лабораторно-диагностических исследований при диагностике редких наследственных заболеваний.
2. Навыки анализа результатов инструментальных методов диагностики при редких наследственных заболеваниях.
3. Умение интерпретировать результаты микроядерного теста для формирования группы риска по реализации хромосомных аберраций.
4. Умение интерпретировать результаты молекулярно- генетического исследования при редких моногенных болезнях.
5. Навыки организации врачебных консилиумов, в том числе пренатального консилиума.
6. Умение синтезировать информацию из заключений консультантов при диагностике редких наследственных заболеваниях.
Знания:
1. Знание эпидемиологии, этиологии, клинической картины, диагностики редких наследственных заболеваний.
2. Знание показаний к назначению лабораторно-диагностических исследований и инструментальных методов при диагностике редких наследственных заболеваний.
3. Знание значений хромосомных аберраций для реализации наследственной и мультифакториальной патологии человека.
4. Знание молекулярных основ и клиническое значение определенных мутаций при моногенных болезнях.
5. Знание основных результаты современных исследований в отношении диагностики редких наследственных заболеваний, признанные в сообществе врачей-генетиков в последние пять лет.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Применение высокотехнологичных медицинских услуг при диагностике и лечении наследственной, хромосомной и врожденной патологии.
Навык 1:
Применение высокотехнологичных медицинских услуг диагностике и лечении наследственной, хромосомной и врожденной патологии.
Умения:
1. Навыки осмотра пациентов перед, во время и после проведения диагностических мероприятий с использованием высокотехнологичных молекулярно-генетических методов с коррекцией проводимых мероприятий.
2. Навыки проведения диагностических мероприятий с использованием высокотехнологичных молекулярно-генетических методов.
3. Умение решать проблемы, наблюдающиеся у пациентов, прошедших диагностику с использованием высокотехнологичных молекулярно-генетических методов.
4. Навыки оценки показаний и противопоказаний к лечебным мероприятиям в рамках высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Медицинская генетика".
5. Умение подбирать оптимальный метод лечения пациенту с наследственной патологией в рамках высокотехнологичных медицинских услуг.
Знания:

1. "Медициналық генетика" мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету аясында диагностикалық процедураларға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді білу .
2. Жоғары технологиялық молекулярлық-генетикалық әдістерді білу.
3. Жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету шеңберінде тұқым қуалайтын патологияны емдеудің негіздері мен принциптерін білу.
4. Жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету шеңберінде емдеудің негізгі әдістерін жүргізу әдістемесін білу.
5. Техникалық сипаттағы "Медициналық генетика" мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету шеңберінде жүзеге асырылатын медициналық процедуралардың асқынуларын және олармен жұмыс істеу принциптерін білу.
6. "Медициналық генетика" мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету шеңберінде жүргізілетін емдік шаралардан кейін науқастарды ұзақ мерзімді бақылау принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Медициналық генетиктерге кеңес беру қызметін ұйымдастыру.
Дағды 1:
Медициналық генетиктерге кеңес беру қызметтерін көрсету.
Машықтар:
1. Біліктілігі төмен медициналық генетиктердің қызметін ұйымдастырушылық және әдістемелік басқару дағдылары .
2. Диагностика және емдеу мәселелері бойынша генетикалық қауіп тобындағы жүкті әйелдерге немесе тұқым қуалайтын патологиясы бар отбасыларға медициналық- генетикалық кеңес берудің күрделі жағдайларында медициналық генетиктерге консультациялық көмек көрсету дағдылары .
3. " Медициналық генетика " мамандығы бойынша медициналық қызмет көрсету шеңберінде арнайы зерттеу және емдеу әдістерін қолдануды қажет ететін тұлғаларды қалалық, облыстық және республикалық маңызы бар мамандандырылған бөлімдерге жіберудің даулы мәселелері бойынша шешім қабылдау мүмкіндігі
Білімдер:
1. МСАК ұйымдары мен медициналық генетиктерге арналған стандарттарды, құқықтық актілерді және басқа да нормативтік құжаттарды білу.
2. Медициналық генетика қоғамдастығында танылған заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу.
3. Генетикалық диагностиканы білу, тұқым қуалайтын және туа біткен патологияның синдромдық диагностикасы бойынша мәліметтер қорын білу.
4. Диагноз қою үшін балалар мен ересектерді зерттеудің молекулалық-генетикалық әдістерін білу.
5. Ересектер мен балалардағы қалыпты және генетикалық патологиялардағы дене сұйықтықтарының зертханалық мәліметтерін білу.
6. Адам ағзасының және оның функционалдық жүйелерінің жас ерекшеліктерін білу.
7. Адам геномы, құрылымы және геномының өзгергіштігі туралы білім.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Медициналық генетиктердің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Дағды 1:
Медициналық генетиктердің қызметін ұйымдастыру және бақылау
Машықтар:

1. Знание показаний и противопоказаний к диагностическим процедурам в рамках высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Медицинская генетика".
2. Знание методик проведения высокотехнологичных молекулярно-генетических методов.
3. Знание основ и принципов лечения наследственной патологии в рамках высокотехнологичных медицинских услуг.
4. Знание техники проведения основных методов лечения в рамках в рамках высокотехнологичных медицинских услуг.
5. Знание осложнений лечебных процедур, проводимых в рамках высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Медицинская генетика", технического характера и принципы борьбы с ними.
6. Знание принципов долгосрочного мониторинга пациентов после лечебных мероприятий, проведенных в рамках высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Медицинская генетика".
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Организация консультативных услуг врачам медицинским генетикам.
Навык 1:
Оказание консультационных услуг врачам медицинским генетикам.
Умения:
1. Навыки организационно-методического руководства деятельностью менее квалифицированных врачей медицинских генетиков.
2. Навыки оказания консультативной помощи врачам медицинским генетикам при сложных случаях медикогенетического консультирования беременных группы генетического риска или семей с наследственной патологией в вопросах диагностики и лечения.
3. Умение принимать решения по спорным вопросам направления в профильные отделения городского, областного и республиканского значения лиц, требующих применения специальных методов исследования и лечения в рамках медицинских услуг по специальности "Медицинская генетика".
Знания:
1. Знание генома человека, структуры и изменчивости генома.
2. Знание основных результатов современных исследований, признанных в сообществе врачей медицинской генетики.
3. Знание генетической диагностики, знание баз данных по синдромальной диагностике наследственной и врожденной патологии.
4. Знание молекулярно-генетических методов обследования пациентов детского и взрослого возраста для постановки диагноза.
5. Знание лабораторных данных биологических жидкостей организма в норме и при генетических патологиях у взрослых и детей.
6. Знание возрастных особенностей организма человека и его функциональных систем.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 4:
Организация и контроль деятельности врачей медицинских генетиков.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей медицинских генетиков.
Умения:

1. Стационарлық деңгейде халыққа медициналық көмек көрсететін құрылымдық бөлімшелердің жұмысын ұйымдастыру дағдылары .
2. Медициналық генетиктердің медициналық көмек көрсетудегі сабақтастықты қамтамасыз ету және науқастың қозғалыс бағытын үйлестіру дағдылары .
3. Генетикалық аурулары, тұқым қуалайтын синдромдары бар науқастардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жағдайлар туындаған кезде жоспарлы және шұғыл шараларды қабылдау мүмкіндігі.
4. Стационарлық деңгейде халыққа медициналық көмек көрсететін құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау және болжау мүмкіндігі.
Білімдер:
1. МСАК ұйымдары мен медициналық генетиктерге арналған стандарттарды, құқықтық актілерді және басқа да нормативтік құжаттарды білу.
2. Медициналық генетика қоғамдастығында танылған заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу.
3. Адам геномы, геномның құрылымы мен өзгергіштігі туралы білім
4. Тұқым қуалайтын бейімділігі бар аурулардағы генетикалық нұсқалар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Дағды 2:
Медициналық генетиктердің қызметін бақылау
Машықтар:
1. Пациенттерге арналған шығыс материалдарына, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен дәрі-дәрмектерге бақылауды ұйымдастыру мүмкіндігі.
2. Тізілім және жылдық есептілік бойынша ақпаратты толтыру және құрастыру сапасын бақылау дағдылары.
3. Есеп беру нысандары бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға уақтылы есеп беру дағдысы.
Білімдер:
1. МСАК ұйымдары мен медициналық генетиктер үшін стандарттарды, құқықтық актілерді және басқа да нормативтік құжаттарды білу).
2. Медициналық генетиктер қауымында танылған қазіргі заманғы зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Қосымша еңбек функциясы 1:
Медициналық генетиктер көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу..
Дағды 1:
Медициналық генетиктер көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау.
Машықтар:
1. Медициналық генетиктер көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау дағдылары.
2. "Медициналық генетика" мамандығы бойынша медициналық көмектің негізгі көрсеткіштерін бақылау дағдылары .
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Медициналық генетика" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасы және медициналық құжаттарды жүргізу мәселелері бойынша консультациялық көмек көрсету дағдылары.
4. Медициналық генетиктер көрсететін медициналық қызметтерді көрсететін денсаулық сақтау субъектісінің бухгалтерлік және есеп беру құжаттамасын талдау мүмкіндігі.

1. Навыки организации работы структурных подразделений, оказывающих медицинскую помощь населению на амбулаторно-поликлиническом, стационарозамещающем уровнях.
2. Навыки координации маршрута движения пациента и обеспечения преемственности при оказании медицинской помощи врачами медицинскими генетиками.
3. Умение принимать меры планового и экстренного характера при возникновении ситуаций, угрожающих жизни и здоровью пациентов с генетическими заболеваниями, наследственными синдромами.
4. Умение планировать и прогнозировать деятельность структурных подразделений, оказывающих медицинскую помощь населению на амбулаторно-поликлиническом, стационарозамещающем уровнях.
Знания:
1. Знание стандартов, НПА и других регламентирующих документов для организаций ПМСП и врачей медицинских генетиков.
2. Знание основных результатов современных исследований, признанные в сообществе врачей медицинских генетиков.
3. Знание генома человека, структуры и изменчивости генома.
4. Генетические варианты при заболеваниях с наследственной предрасположенностью.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Контроль деятельности врачей медицинских генетиков.
Умения:
1. Умение организовывать контроль за расходными материалами, изделиями медицинского назначения и лекарственными средствами для пациентов
2. Навыки контроля качества заполнения и свода информации по Регистру и годовой отчетности.
3. Навыки своевременного предоставления отчетности в уполномоченный орган в области здравоохранения по отчетным формам.
Знания:
1. Знание основных результатов современных исследований, признанных в сообществе врачей медицинских генетиков.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами медицинскими генетиками.
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами медицинскими генетиками.
Умения:
1. Навыки контроля объемов и качества медицинских услуг, оказываемых врачами медицинскими генетиками.
2. Навыки проведения мониторинга ключевых показателей медицинской помощи в рамках специальности "Медицинская генетика".
3. Навыки предоставления консультативной помощи работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации по специальности "Медицинская генетика".
4. Умение проводить анализ учетной и отчетной документации субъекта здравоохранения, предоставляющего медицинские услуги, оказываемые врачами медицинскими генетиками.

5. Тәуекел факторларын анықтау және медициналық генетиктер көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласындағы туындайтын жүйелі проблемалар туралы ұйым басшылығын жедел хабардар ету мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Халық денсаулығын қорғау, медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жасау саласындағы қоғамдық қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасын білу.
2. Қоғамдық денсаулық көрсеткіштерін білу.
3. Популяцияның аурушаңдығын білу, оны зерттеу және талдау әдістері.
4. Медициналық статистиканың қалыптасу принциптері мен негізгі көрсеткіштерін білу.
5. Денсаулық сақтау саласындағы лицензиялау, аттестациялау, сертификаттау негіздерін білу.
6. Денсаулық сақтау саласындағы сараптаманың барлық түрлерін білу.
7. Медициналық қызмет көрсету сапасына сараптамалық бағалау жүргізу және мемлекеттік бақылау негіздерін білу.
8. Медициналық қызмет пен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау негіздерін білу.
9. Денсаулық сақтаудағы стандарттау негіздерін білу.
10. Медициналық ұйымдарды аккредиттеу негіздерін білу.
11. Аккредиттеу стандарттарын білу.
12. Дәлелді медицинаның принциптерін білу.
13. Негізгі медициналық қателерді білу.
14. Емтихан мәселелері бойынша басқа органдармен және ұйымдармен өзара әрекеттесу ережелері мен принциптерін білу.
15. Медициналық көмек көрсету сапасына сараптама жүргізу әдістемесін білу (әдістер, технология, талдау, бағалау, мониторинг).
16. Бағдарламалық жүйелердің деректері негізінде денсаулық сақтау ұйымдарының жұмыс сапасын сараптамалық бағалау тәртібін білу.
17. Тәуелсіз сарапшының жұмысын ақпараттық қамтамасыз ету принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Признание навыка рекомендуется.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия
Қарым-қатынас
Төзімділік және Құрмет
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Стресске төзімділік
Рефлексия және интроспекция
Кәсіби этиканы сақтау
Ашықтық және оқуға дайын болу
Белсенділік және бастамашылық
Кәсіби дамуға ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 14 қыркүйектегі № 149 бұйрығы "Қазақстан Республикасында медициналық-генетикалық көмек көрсетуді ұйымдастыру cтандартын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 18 қыркүйекте № 33421 болып тіркелді)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Медициналық генетик резидент-дәрігері
12. Кәсіптің карточкасы "7.4 Медициналық генетик дәрігері":
Топтың коды:
2215-3
Қызмет атауының коды:

5. Умение определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами медицинскими генетиками.
Знания:
1. Знание принципов информационного обеспечения работы независимого эксперта.
2. Знание показателей здоровья населения.
3. Знание заболеваемости населения, методов ее изучения и анализа.
4. Знание принципов формирования и основных показателей медицинской статистики.
5. Знание основ лицензирования, аттестации, сертификации в области здравоохранения.
6. Знание всех видов экспертиз в здравоохранении.
7. Знание основ проведения экспертной оценки качества медицинских услуг и государственного контроля.
8. Знание основ экспертной оценки качества медицинских услуг и службе внутреннего аудита.
9. Знание основ стандартизации в здравоохранении.
10. Знание основ аккредитации медицинских организаций.
11. Знание стандартов аккредитации.
12. Знание принципов доказательной медицины.
13. Знание основных медицинских ошибок.
14. Знание правил и принципов взаимодействия с другими органами и организациями по вопросам экспертизы.
15. Знание методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
16. Знание порядка экспертной оценки качества работы организаций здравоохранения на основе данных программных комплексов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Требования к личностным компетенциям:
Эмпатия
Коммуникабельность
Толерантность и уважение
Сотрудничество и работа в команде
Стрессоустойчивость
Рефлексия и самоанализ
Соблюдение профессиональной этики
Открытость и готовность к обучению
Активность и инициативность
Стремление к профессиональному развитию
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 сентября 2023 года № 149 "Об утверждении Стандарта организации оказания медико-генетической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 сентября 2023 года № 33421)
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач-резидент медицинский генетик
12. Карточка профессии "7.4 Врач медицинский генетик":
Код группы:
2215-3
Код наименования занятия:

2215-3-001
Кәсіптің атауы:
7.4 Медициналық генетик дәрігері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Медициналық генетика" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің инновациялық, озық технологияларының тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Дені сау ұрпақты болжау, туа біткен ақаулары және тұқым қуалайтын аурулары бар баланың тууы мәселелері бойынша медициналық-генетикалық кеңес беру; тұқым қуалайтын және туа біткен патологияны ұйымдастыру, диагностикалау және алдын алу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Медициналық генетика" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету және жаңа технологияларды тәжірибеге көшіруді қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Медициналық генетика" мамандығы бойынша стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқауларды сараптау.
Еңбек функциясы 1:
"Медициналық генетика" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету және жаңа технологияларды тәжірибеге көшіруді қамтамасыз ету.
Дағды 1:
"Медициналық генетика" мамандығы бойынша диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін енгізу және сапасын арттыру бойынша іс-шараларды әзірлеу және жүзеге асыру.
Машықтар:

2215-3-001
Наименование профессии:
7.4 Врач медицинский генетик
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач медицинский генетик". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Медико-генетическое консультирование по вопросам прогноза здорового потомства, рождения ребенка с врожденными пороками развития и наследственными заболеваниями; организация, диагностика и профилактика наследственной и врожденной патологии; экспертиза объема и качества медицинских услуг в области медицинской генетики.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Медицинская генетика" и обеспечение трансферта новых технологий в практику.
Дополнительные трудовые функции:
1. Экспертиза стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций по специальности "Медицинская генетика".
Трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Медицинская генетика" и обеспечение трансферта новых технологий в практику.
Навык 1:
Разработка и проведение мероприятий по улучшению качества и внедрению новых методов диагностики и лечения по специальности "Медицинская генетика".
Умения:

1. "Медициналық генетика" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмекті, жоғары технологиялық медициналық қызметтерді жүзеге асыру кезінде пациенттердің сапасын арттыру және қауіпсіздігін қамтамасыз ету шаралары туралы қызметкерлердің пікірлерін зерделеу және қызметкерлерді ақпараттандыру дағдылары .
2. Көмектің сапасын қамтамасыз ету мәселелері бойынша "Медициналық генетика" мамандығы шеңберінде мамандандырылған медициналық көмек, жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсететін ұйымның әлеуетін арттыру дағдылары .
3. "Медициналық генетика" мамандығы шеңберінде мамандандырылған медициналық көмектің, жоғары технологиялық медициналық қызметтердің сапасы бойынша денсаулық сақтау ұйымының медицина қызметкерлеріне әдістемелік қолдау көрсету дағдылары .
4. Дәлелдемелерді жүйелі іздеу, алынған ақпаратты сыни талдау және "Медициналық генетика" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмек, жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсетуге арналған стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды, әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу мүмкіндіг, олардың кәсіби қызметінің нәтижелері.
5. Жаңа технологияларды тәжірибеге көшіруді қамтамасыз ету дағдылары .
6. Медициналық қызметтердің сапасын, тиімділігін және қауіпсіздігін арттыратын жаңа технологияларды іздеу дағдылары медициналық генетика саласы.
7. Медицинада жоғары мамандандырылған технологияларды беру мүмкіндігі генетика.
8. Тұқым қуалайтын ауруларды диагностикалау мен емдеудің жаңа жоғары мамандандырылған әдістерін енгізуді тіркеу дағдылары аурулар.
9. Тұқым қуалайтын ауруларды диагностикалау мен емдеудің жоғары мамандандырылған жаңа әдістерін енгізуді бақылау және бақылау дағдылары аурулар.
10. Талдау және бағалау қабілеті медициналық генетика саласындағы медициналық қызметтердің сапасы, тиімділігі және қауіпсіздігі.
Білімдер:
1. Қолданбалы зерттеу әдістемесін білу.
2. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістерін білу.
3. Медициналық генетика дамуының өзекті мәселелерін білу.
4. Медициналық генетика " мамандығы бойынша стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқауларды әзірлеу бойынша нұсқаулықтар мен нұсқауларды білу .
5. Жүйелік білім, медициналық генетика саласындағы өзекті мәселелерді көру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Медициналық генетика" мамандығы бойынша стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқауларды сараптау.
Дағды 1:
Сараптамалық қызметті жүзеге асыру.
Машықтар:
1. "Медициналық генетика" мамандығы бойынша стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқауларға сараптама жүргізу дағдысы .

1. Навыки изучения мнения сотрудников и информирования персонала о мерах по улучшению качества и обеспечению безопасности пациентов при осуществлении специализированной медицинской помощи, высокотехнологичных медицинских услуг в рамках специальности "Медицинская генетика".
2. Навыки повышения потенциала организации, осуществляющей специализированную медицинскую помощь, высокотехнологичные медицинские услуги в рамках специальности "Медицинская генетика" по вопросам обеспечения качества медицинской помощи.
3. Навыки оказания методологической поддержки медицинскому персоналу организации здравоохранения по вопросам качества услуг специализированной медицинской помощи, высокотехнологичных медицинских услуг в рамках специальности "Медицинская генетика".
4. Умение разрабатывать стандарты, клинические протокола, алгоритмы и инструкции, методические разработки по специализированной медицинской помощи, высокотехнологичным медицинским услугам в рамках специальности "Медицинская генетика" на основе систематического поиска доказательств, критического анализа полученной информации и результатов своей профессиональной деятельности.
5. Навыки обеспечения трансферта новых технологий в практику.
6. Навыки поиска новых технологий, повышающих качество, эффективность и безопасность медицинских услуг в области медицинской генетики.
7. Умение осуществлять трансферт высокоспециализированных технологий в медицинской генетике.
8. Навыки оформления внедрения новых высокоспециализированных методов диагностики и лечения наследственных заболеваний.
9. Навыки мониторинга и контроля за внедрением новых высокоспециализированных методов диагностики и лечения наследственных заболеваний.
10. Умение анализировать и давать оценку качеству, эффективности и безопасности медицинских услуг в области медицинской генетики.
Знания:
1. Знание методологии прикладных исследований.
2. Знание количественных методов статистического анализа и прогнозирования.
3. Знание актуальных вопросов развития медицинской генетики.
4. Знание инструкций и методических рекомендаций по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций по специальности "Медицинская генетика".
5. Системные знания, видение актуальных проблем в области медицинской генетики.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций по специальности "Медицинская генетика".
Навык 1:
Осуществление экспертной деятельности.
Умения:
1. Навыки проведения экспертизы стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций по специальности "Медицинская генетика".

2. "Медициналық генетика" мамандығы бойынша стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқауларды қарастыру дағдылары .
3. "Медициналық генетика" мамандығы бойынша стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы бойынша сараптамалық қорытындыны қалыптастыру дағдылары.
Білімдер:
1. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқауларға сараптама жүргізу әдістерін білу .
2. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқауларды қарау ережелерін білу .
3. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқауларды әзірлеу сапасы бойынша сараптамалық қорытындыны қалыптастыру ережелерін білу .
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия
Қарым-қатынас
Төзімділік және Құрмет
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Стресске төзімділік
Рефлексия және интроспекция
Кәсіби этиканы сақтау
Ашықтық және оқуға дайын болу
Белсенділік және бастамашылық
Кәсіби дамуға ұмтылу
Инновация
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 14 қыркүйектегі № 149 бұйрығы "Қазақстан Республикасында медициналық-генетикалық көмек көрсетуді ұйымдастыру cтандартын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 18 қыркүйекте № 33421 болып тіркелді)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Медициналық генетик резидент-дәрігері
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
13. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Орындаушы:
Халыкова М.Б., +7 (777) 999 94 17, m.khalykova@dsm.gov.kz
14. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Қазақстан Республикасы Жоғары білім және ғылым министрлігінің Республикалық оқу-әдістемелік кеңесінің" Денсаулық сақтау " даярлау бағытының оқу-әдістемелік бірлестігі
Басшы: Сыдыкова С.И.
E-mail: s.sydykova@mail.ru
Телефон нөмірі: +7 (777) 681 29 25
15. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2023 жылғы 27 қарашадағы №1 хаттама.
16. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 21 қараша.
17. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2023 жылғы 27 желтоқсандағы № 17392/24.
18. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2023 жылы.
19. Бағдарлы қайта қарау күні: 2026 жылғы 30 қараша.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2024 жылғы 25 қаңтардағы № 46 бұйрыққа
22-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Медициналық оптика"
1-ші тарау. Жалпы ережелер

2. Навыки рецензирования стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций по специальности "Медицинская генетика".
3. Навыки формирования экспертного заключения по качеству разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций по специальности "Медицинская генетика".
Знания:
1. Знание методов проведения экспертизы стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Знание правил рецензирования стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
3. Знание правил формирования экспертного заключения по качеству разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Эмпатия
Коммуникабельность
Толерантность и уважение
Сотрудничество и работа в команде
Стрессоустойчивость
Рефлексия и самоанализ
Соблюдение профессиональной этики
Открытость и готовность к обучению
Активность и инициативность
Стремление к профессиональному развитию
Инновация
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 сентября 2023 года № 149 "Об утверждении Стандарта организации оказания медико-генетической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 сентября 2023 года № 33421)
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач-резидент медицинский генетик
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
13. Наименование государственного органа:
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Исполнитель:
Халыкова М.Б., +7 (777) 999 94 17, m.khalykova@dsm.gov.kz
14. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Учебно-методическое объединение направления подготовки "Здравоохранение" Республиканского учебно-методического совета Министерства высшего образования и науки Республики Казахстан
Руководитель:
Сыдыкова С.И.
E-mail: s.sydykova@mail.ru
Номер телефона: +7 (777) 681 29 25
15. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: протокол от 27 ноября 2023 года № 1.
16. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 21 ноября 2023 года.
17. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 27 декабря 2023 года № 17392/24.
18. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2023 год.
19. Дата ориентировочного пересмотра: 30 ноября 2026 года.
приложение 2 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 25 января 2024 года № 46
Профессиональный стандарт: "Медицинская оптика"
Глава 1. Общие положения

4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы
5) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Медициналық оптика
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86900029
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.9 Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызмет
86.90 Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызмет
86.90.0 Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызмет
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Медициналық оптика" кәсіптік стандарты (бұдан әрі – Кәсіптік стандарт) "Кәсіптік біліктіліктер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабымен сәйкес әзірленді, бұл кәсіптік стандарт білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерін сертификаттауға және персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 4.1 Оптикометрист - 4 СБШ-нің деңгейі
2) 4.2 Оптикометрист - 4 СБШ-нің деңгейі
3) 4.3 Оптикометрист - 4 СБШ-нің деңгейі
4) 4.1. Медициналық оптик - 4 СБШ-нің деңгейі
5) 4.2 Медициналық оптик - 4 СБШ-нің деңгейі
6) 4.3 Медициналық оптик - 4 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "4.1 Оптикометрист":
Топтың коды:
3254-0
Қызмет атауының коды:
3254-0-001
Кәсіптің атауы:
4.1 Оптикометрист
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
4.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Оптикометрист және Оптик
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Медицициналық оптика
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Оптикометрист" біліктілігі. Осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Оптометрия саласындағы халыққа көмекті іске асыруға бағытталған кәсіби қызмет (ересек тұрғындардың көру қабілетін түзету құралдарын іріктеу және іске асыру кезінде алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсету, сондай – ақ көру қабілетін түзетудің жеке құралдарымен қамтамасыз ету) және алғашқы медициналық көмек мекемелерінде-стационарлардың амбулаториялық-емханалық бөлімшелерінде, емханаларда, медициналық-санитарлық-эпидемиологиялық орталықтарда медициналық процедуралар мен іс-шаралар кешенін жүзеге асыруды көздейді.- санитарлық бөлімдерде, оптикалық салондарда.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

4) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Медицинская оптика
5. Код профессионального стандарта: Q86900029
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.9 Прочая деятельность в области здравоохранения
86.90 Прочая деятельность в области здравоохранения
86.90.0 Прочая деятельность в области здравоохранения
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по организации и оказанию помощи населению в области оптометрии (оказание первичной доврачебной помощи при подборе и реализации средств коррекции зрения для взрослого населения, а также обеспечению индивидуальными средствами коррекции зрения) и предполагает осуществление комплекса медицинских процедур и мероприятий в учреждениях первичной медицинской помощи – в амбулаторно-поликлинических отделениях стационаров, в поликлиниках, медико-санитарных частях, оптических салонах. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
8. Перечень карточек профессий:
1) 4.1 Оптикометрист - 4 уровень ОРК;
2) 4.2 Оптикометрист - 4 уровень ОРК;
3) 4.3 Оптикометрист - 4 уровень ОРК;
4) 4.1 Оптик медицинский - 4 уровень ОРК;
5) 4.2 Оптик медицинский - 4 уровень ОРК;
6) 4.3 Оптик медицинский - 4 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "4.1 Оптикометрист":
Код группы:
3254-0
Код наименования занятия:
3254-0-001
Наименование профессии:
4.1 Оптикометрист
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
4.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Оптик и оптикометрист
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Медицинская оптика
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Квалификация "Оптикометрист". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профессиональная деятельность, направленная на реализацию помощи населению в области оптометрии (оказание первичной доврачебной помощи при подборе и реализации средств коррекции зрения для взрослого населения, а также обеспечению индивидуальными средствами коррекции зрения) и предполагает осуществление комплекса медицинских процедур и мероприятий в учреждениях первичной медицинской помощи – в амбулаторно-поликлинических отделениях стационаров, в поликлиниках, медико-санитарных частях, оптических салонах.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Ересек пациенттерге көздің көруін түзеуге арналған көзілдірік таңдау.
2. Халық арасында гигиеналық тәрбие мен салауатты өмір салтын насихаттауға қатысу.
3. Медициналық, оның ішінде электрондық құжат формасындағы құжатнамаларды қадағалап-қарау.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Қазіргі заманғы оптикалық сән, көздің көруін түзететін және көзді күннен қорғайтын көзілдіріктердің көмегімен визуалды бейнені қалыптастыру және түзеу мәселелері бойынша кеңес беру.
2. Кәсіпорынның маркетингтік қызметіне қатысу.
3. Қалыптастыру көзілдірігін жөндеу.
Еңбек функциясы 1:
Ересек пациенттерге көздің көруін түзеуге арналған көзілдірік таңдау.
Дағды 1:
Ересек пациенттерге көздің көруін түзеуге арналған көзілдіріктіктің қарапайым түрін таңдау (алыстан көргіштік, жақыннан көргіштік және астигматизм диагностикасы).
Машықтар:
1. Науқастың бетінің, басының антропометриялық параметрлерін өлшей білу.
2. Визометрияны жүргізе білу.
3. Клиникалық рефракцияны объективті және субъективті зерттеуді жүргізе білу.
4. Көздің рефракциясын анықтау кезінде аккомодацияны бақылауды жүзеге асыра білу.
5. Аккомодацияны зерттеуді жүргізе білу.
6. Көздің конвергенциясы мен қозғалғыштығын зерттеуді жүргізе білу.
7. Бинокулярлық функцияларды, фузиялық резервтерді және вергенцияның икемділігін зерттеуді жүргізе білу.
8. Тропия, фория, кеңістікті көру, ретиналық корреспонденция зерттеулерін жүргізе білу.
9. Жетекші (доминантты) көздің болуын анықтай білу.
10. Көз қарашығының жарыққа реакциясын, енін, пішінін бағалауды жүзеге асыра білу.
11. Түсті қабылдау мен контраст сезімталдығына зерттеу жүргізе білу.
12. Жарықты қабылдауға зерттеу жүргізе білу.
13. Түзеу көзілдірігіне рецепт ресімдеу және бере білу.
14. Көру өткірлігін анықтау үшін және сынама жиынтығының көмегімен көзілдірік таңдау үшін офтальмологиялық диагностикалық құрылғыларда жұмыс істей білу.
15. Астигматизм кезінде аметропияның түрі мен дәрежесін анықтай білу.
16. Науқастың түзеу көзілдірігіне төзімсіздігі туралы шағымдарын анықтау және жоя білу.
Білімдер:
1. Көру қабілетін түзету үшін медициналық бұйымдарды таңдау кезінде нашар көретін пациентті тексеру алгоритмін білуі.
2. Көзілдірікті көруді түзету параметрлерін анықтау үшін медициналық бұйымдардың принциптері мен әдістемесін білуі.
3. Клиникалық рефракция және көру функцияларын зерттеу әдістерін білу.
4. Науқастың беті мен басының антропометриялық параметрлерін өлшеу әдістерін білуі.
5. Визометрия әдістерін білуі.
6. Көздің рефракциясын (сынуын) зерттеу кезінде аккомодацияны бақылау әдістерін білуі.
7. Аккомодацияны зерттеу әдістерін білу.

1. Подбор простой очковой коррекции зрения (диагностика близорукости, дальнозоркости и астигматизма) взрослым пациентам.
2. Участие в гигиеническом воспитании и пропаганде здорового образа жизни среди населения.
3. Ведение медицинской документации, в том числе в форме электронного документа.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение консультаций по вопросам современной оптической моды, формирования и коррекции визуального имиджа с помощью корригирующих и солнцезащитных очков.
2. Участие в маркетинговой деятельности предприятия.
3. Ремонт корригирующих очков.
Трудовая функция 1:
Подбор простой очковой коррекции зрения (диагностика близорукости, дальнозоркости и астигматизма) взрослым пациентам.
Навык 1:
Подбор простой очковой коррекции зрения (диагностика близорукости, дальнозоркости и астигматизма) взрослым пациентам.
Умения:
1. Умение измерять антропометрические параметры лица, головы пациента.
2. Умение проводить визометрию.
3. Умение проводить объективное и субъективное исследование клинической рефракции.
4. Умение осуществлять контроль аккомодации при определении рефракции глаза.
5. Умение проводить исследование аккомодации.
6. Умение проводить исследование конвергенции и подвижности глаз.
7. Умение проводить исследование бинокулярных функций, фузионных резервов и гибкости вергенции.
8. Умение проводить исследование тропии, фории, стереозрения, ретинальной корреспонденции.
9. Умение определять наличие ведущего (доминантного) глаза.
10. Умение осуществлять оценку ширины, формы и реакции зрачков на свет.
11. Умение проводить исследование цветоощущения и контрастной чувствительности.
12. Умение проводить исследование светоощущения.
13. Умение оформлять и выдавать рецепт на очки корригирующие.
14. Умение работать на офтальмологических диагностических приборах, для определения остроты зрения, подбора очков с помощью пробного набора.
15. Умение определить вид и степень аметропии, наличие астигматизма.
16. Умение выявлять и устранять жалобы пациента на непереносимость корригирующих очков.
Знания:
1. Знание алгоритма обследования слабовидящего пациента при подборе медицинских изделий для коррекции зрения.
2. Знание принципов и методики работы медицинских изделий для определения параметров очковой коррекции зрения.
3. Знание методов исследования клинической рефракции и зрительных функций.
4. Знание методов измерения антропометрических параметров лица и головы пациента.
5. Знание методов проведения визометрии.
6. Знание методов контроля аккомодации при исследовании рефракции глаза.
7. Знание методов исследования аккомодации.

8. Көздің конвергенциясы мен қозғалғыштығын зерттеу әдістерін білуі.
9. Бинокулярлық функцияларды, фузиялық резервтерді және вергенцияның икемділігін зерттеу әдістерін білуі.
10. Тропия, фория, кеңістікті көру, ретиналық корреспонденция зерттеулерін жүргізе білуі.
11.Жетекші (доминантты) көзді анықтау әдістерін білуі.
12. Көз қарашығының енін, пішінін және жарыққа реакциясын анықтау әдістерін білуі.
13.Түсті сезіну және контраст сезімталдығын зерттеу әдістерін білуі.
14. Түзеу көзілдірігіне рецепт бланкісін толтыру ережелерін білуі.
15. Түзеу көзілдірігін пайдалану ережелерін білу.
16. Көзілдірік линзалары мен жабындарының қасиеттерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Халық арасында гигиеналық тәрбие мен салауатты өмір салтын насихаттауға қатысу.
Дағды 1:
Халық арасында гигиеналық тәрбие мен салауатты өмір салтын насихаттауға қатысу.
Машықтар:
1. Халықты салмақ жоғалту, алкоголь мен темекіні тұтыну, есірткі және психотроптық заттарды медициналық емес тұтынудың алдын алу және онымен күресу бағдарламалары туралы хабардар ете білу.
2. Жасын, денсаулығының жай-күйін, кәсібін ескере отырып, медициналық тексерулердің әртүрлі түрлерін жүргізе білу.
3. Профилактикалық тексеру жүргізе білу.
4. Халықты диспансерлеуді жүргізе білу, диспансерлеудің скрининг-бағдарламасы бойынша халықты дәрігерге дейінгі қарап-тексеру және зерттеп-қарау тәртібін білу.
Білімдер:
1. Салауатты өмір салты бағдарламаларын, соның ішінде салмақ жоғалтуға, алкоголь мен темекіні тұтынуды азайтуға, есірткі мен психотроптық заттарды медициналық емес тұтынудың алдын алуға және онымен күресуге бағытталған бағдарламаларды білуі.
2. Ересектерге алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсетуді ұйымдастыру туралы ережелерді білуі.
3. Ақпараттық технологияларды, халықты санитарлық оқытудың ұйымдастырушылық нысандарын, әдістері мен құралдарын білуі.
4. Жеке және топтық профилактикалық кеңес беру ережелерін, жеке гигиена, дұрыс тамақтану, отбасын жоспарлау, салауатты өмір салты, денсаулыққа қауіп факторлары, адамның өмір салтына байланысты аурулар бойынша ұсыныстарды білуі.
5. Салауатты өмір салты принциптерін, денсаулықты сақтау және нығайту негіздерін, денсаулықты сақтауға ықпал ететін факторларды, салауатты өмір салтын қалыптастыру бойынша жұмыс формалары мен әдістерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Медициналық, оның ішінде электрондық құжат формасындағы құжатнамаларды қадағалап-қарау.
Дағды 1:
Медициналық, оның ішінде электрондық құжат формасындағы құжатнамаларды қадағалап-қара.
Машықтар:
1. Заңнамада белгіленген тәртіппен пациенттердің дербес деректерімен жұмыс істей білу.

8. Знание методов исследования конвергенции и подвижности глаз.
9. Знание методов исследования бинокулярных функций, фузионных резервов и гибкости вергенции.
10. Знание методов исследования тропии и фории, стерео зрения, ретинальной корреспонденции.
11.Знание методов определения ведущего (доминантного) глаза.
12. Знание методов определения ширины, формы и реакции зрачков на свет.
13.Знание методов исследования цветоощущения и контрастной чувствительности.
14. Знание правил заполнения рецептурного бланка на очки корригирующие.
15. Знание правил пользования очков корригирующих.
16. Знание свойств очковых линз и покрытий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 2:
Участие в гигиеническом воспитании и пропаганде здорового образа жизни среди населения.
Навык 1:
Участие в гигиеническом воспитании и пропаганде здорового образа жизни среди населения.
Умения:
1. Умение информировать население о программах снижения веса, потребления алкоголя и табака, предупреждения и борьбы с немедицинским потреблением наркотических средств, и психотропных веществ.
2. Умение проводить различные виды медицинских осмотров с учетом возраста, состояния здоровья, профессии.
3. Умение проводить профилактический осмотр.
4. Умение проводить диспансеризацию населения, знать порядок доврачебного осмотра и обследования населения по скрининг-программе диспансеризации.
Знания:
1. Знание программ здорового образа жизни, в том числе программ, направленные на снижение веса, снижение потребления алкоголя и табака, предупреждение и борьбу с немедицинским потреблением наркотических средств и психотропных веществ.
2. Знание положений об организации оказания первичной медико-санитарной помощи взрослому населению.
3. Знание информационных технологий, организационные формы, методы и средства санитарного просвещения населения.
4. Знание правил проведения индивидуального и группового профилактического консультирования, рекомендаций по вопросам личной гигиены, рационального питания, планирования семьи, здорового образа жизни, факторы риска для здоровья, заболевания, обусловленные образом жизни человека.
5. Знание принципов здорового образа жизни, основы сохранения и укрепления здоровья, факторы, способствующие сохранению здоровья, формы и методы работы по формированию здорового образа жизни.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 3:
Ведение медицинской документации, в том числе в форме электронного документа.
Навык 1:
Ведение медицинской документации, в том числе в форме электронного документа.
Умения:
1. Умение работать с персональными данными пациентов в установленном законодательством порядке.

2. Қарамағындағы персоналдың лауазымдық міндеттерінің орындалуын бақылай білу.
3. Медициналық ұйымдарда, оның ішінде электрондық құжат формасында медициналық және өзге де құжаттаманы ресімдей білу.
Білімдер:
1. Пациенттердің дербес деректерін және дәрігерлік құпияны құрайтын мәліметтерді қорғау туралы заңнаманың негіздерін білуі.
2. Медициналық қызметтің сапасы мен қауіпсіздігін ішкі бақылауды қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды білуі.
3. Қарамағындағы қызметкерлердің лауазымдық міндеттерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Қазіргі заманғы оптикалық сән, көздің көруін түзететін және көзді күннен қорғайтын көзілдіріктердің көмегімен визуалды бейнені қалыптастыру және түзеу мәселелері бойынша кеңес беру.
Дағды 1:
Қазіргі заманғы оптикалық сән, көздің көруін түзететін және көзді күннен қорғайтын көзілдіріктердің көмегімен визуалды бейнені қалыптастыру және түзеу мәселелері бойынша кеңес беру.
Машықтар:
1.Тапсырыс берушінің басының антропологиялық параметрлерін өлшей білу.
2. Тапсырыс берушінің бет пішіні мен бейініне сәйкес жиектемелердің (оправа) оңтайлы нысанын анықтай білу.
Білімдер:
1. Линзалар мен оптикалық жабындардың түрлерін білуі (фотохромды линзалар мен жабындар, линзалардың түсі мен күңгірттену дәрежесі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Қосымша еңбек функциясы 2:
Кәсіпорынның маркетингтік қызметіне қатысу.
Дағды 1:
Кәсіпорынның маркетингтік қызметіне қатысу.
Машықтар:
1. Көзілдіріктік оптика бұйымдарына өтінімдерді анықтай білу.
Білімдер:
1. Медициналық ұйымдарда медициналық және өзге де құжаттаманы, оның ішінде электрондық құжат формаларын ресімдеу қағидалары мен тәртібін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Қосымша еңбек функциясы 3:
Қалыптастыру көзілдірігін жөндеу.
Дағды 1:
Қалыптастыру көзілдірігін жөндеу.
Машықтар:
1. Қалыптастыру көзілдіріктерінің жиектемелерін жөндеу кезінде тиісті құралдарды, құрылғыларды және шығын материалдарын қолдана білу.
2. Қалыптастыру көзілдірігі жиектемелерінің жекелеген бөлшектерін ауыстыра білу.
3. Қалыптастыру көзілдірігі жиектемелеріндегі көзілдірік линзаларын ауыстыра білу.
4. Қалыптастыру көзілдірігінің жиектемелерін түзете білу.
Білімдер:
1. Қалыптастыру көзілдірігінің жақтауларын жөндеудің технологиялары мен әдістерін білуі.
2. Қалыптастыру көзілдіріктерінің жиектемелерін жөндеуге арналған құрылғыларды, құрылғыларды, құралдарды және шығын материалдарын білуі.
3. Қалыптастыру көзілдіріктерінің жиектемелерін жөндеу кезінде орындалатын жұмыс түрлерін білуі.
4. Қолданылатын заманауи конструкциялар мен қалыптастыру көзілдірігі жиектемелерінің бөлшектерін (құлақ арты ілгіші, мұрын тірек, сәндік төсемдер, жеке бекіту элементтері) білуі.
5. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптарын білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия
Қарым-қатынас
Төзімділік және Құрмет
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Стресске төзімділік
Рефлексия және интроспекция
Кәсіби этиканы сақтау
Ашықтық және оқуға дайын болу
Белсенділік және бастамашылық
Кәсіби дамуға ұмтылу
Инновация
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

2. Умение контролировать выполнение должностных обязанностей находящегося в распоряжении персонала.
3. Умение оформлять медицинскую и иную документацию в медицинских организациях, в том числе в форме электронного документа.
Знания:
1. Знание основ законодательства о защите персональных данных пациентов и сведений, составляющих врачебную тайну.
2. Знание требований к обеспечению внутреннего контроля качества и безопасности медицинской деятельности.
3. Знание должностных обязанностей работников, находящихся в распоряжении.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение консультаций по вопросам современной оптической моды, формирования и коррекции визуального имиджа с помощью корригирующих и солнцезащитных очков.
Навык 1:
Проведение консультации по вопросам современной оптической моды, формирования и коррекции визуального имиджа с помощью корригирующих и солнцезащитных очков .
Умения:
1. Умение измерять антропологические параметры головы заказчика.
2. Умение определять оптимальную форму оправ в соответствии с формой и профилем лица заказчика.
Знания:
1. Знание видов линз и оптических покрытий (фотохромные линзы и покрытия, окраска и степень затемнения линз).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Дополнительная трудовая функция 2:
Участие в маркетинговой деятельности предприятия.
Навык 1:
Участие в маркетинговой деятельности предприятия.
Умения:
1. Умение определять заявки на изделия очковой оптики.
Знания:
1. Знание правил и порядка оформления медицинской и иной документации в медицинских организациях, в том числе в форме электронного документа.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Дополнительная трудовая функция 3:
Ремонт корригирующих очков.
Навык 1:
Ремонт корригирующих очков.
Умения:
1. Умение применять соответствующие инструменты, приспособления и расходные материалы при ремонте оправ корригирующих очков.
2. Умение производить замену отдельных деталей оправ корригирующих очков.
3. Умение производить замену очковых линз в оправах корригирующих очков.
4. Умение производить выправку оправы корригирующих очков.
Знания:
1. Знание технологий и методов ремонта оправ корригирующих очков.
2. Знание устройств, приспособлений, инструментов и расходных материалов для ремонта оправ корригирующих очков.
3. Знание видов работ, выполняемых при ремонте оправ корригирующих очков.
6. Знание используемых современных конструкций и деталей оправ корригирующих очков (заушники, носовые упоры, декоративные накладки, индивидуальные элементы крепления).
7. Знание требований охраны труда и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Требования к личностным компетенциям:
Эмпатия
Коммуникабельность
Толерантность и уважение
Сотрудничество и работа в команде
Стрессоустойчивость
Рефлексия и самоанализ
Соблюдение профессиональной этики
Открытость и готовность к обучению
Активность и инициативность
Стремление к профессиональному развитию
Инновации
Список технических регламентов и национальных стандартов:

4. Кәсіби қызметтегі жанжалды жағдайларды реттеу және шешу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ересек пациенттерге көздің көруін қалыптастыру көзілдіріктердің күрделі түрін таңдау (бифокальды және прогрессивті көзілдірік линзалары).
Дағды 1:
Ересек пациенттерге көздің көруін қалыптастыру көзілдіріктердің күрделі түрін таңдау (бифокальды және прогрессивті көзілдірік линзалары ).
Машықтар:
1. Көру мүшелерін зерттеу дағдылары.
2. Көру қабілетін түзеу үшін медициналық бұйымдарды таңдау кезінде нашар көретін пациентті тексеру дағдылары.
3. Көздің көруін көзілдіріктік түзету параметрлерін анықтау үшін медициналық бұйымдарды тағайындау дағдылары, жұмыс принципі мен әдістемесі.
4. Клиникалық рефракция және көру функцияларын зерттеу дағдылары.
5. Науқастың беті мен басының антропометриялық параметрлерін өлшеу дағдылары.
6. Изометриядағы дағдылар.
7. Көздің рефракциясын зерттеу кезінде аккомодацияны бақылау дағдылары.
8. Аккомодацияны зерттеу дағдылары.
9. Көздің конвергенциясы мен қозғалғыштығын зерттеу дағдылары.
10. Бинокулярлық функцияларды, фузиялық резервтерді және вергенция икемділігін зерттеу дағдылары.
11. Тропия, форияны зерттеу дағдылары, кеңістікті көру, ретиналық корреспонденцияның зерттеу әдістерін білу дағдылары.
12. Жетекші (доминантты) көзді анықтау дағдылары.
13. Көз қарашығының енін, пішінін және жарыққа реакциясын анықтау дағдылары.
14. Түсті сезіну және контраст сезімталдығын зерттеу дағдылары.
15. Аддидацияны анықтау дағдылары.
16. Бинокулярлық көруді оның бұзылуымен қалпына келтірудің консервативті әдістерінің дағдылары.
17. Қалыптастыру көзілдірігіне рецепт бланкісін толтыру дағдылары.
18. Нашар көретін пациенттер үшін көруді түзету құралдарына рецепт ресімдеу дағдылары.
19. Қалыптастыру көзілдірігін пайдалану дағдылары.
20. Көру қабілеті нашар науқастар үшін көруді түзету құралдарын қолдану дағдылары.
Білімдер:
1. Науқастың бетінің, басының антропометриялық параметрлерін өлшеу әдісін білуі.
2. Визометрия әдісін жүргізе білуі.
3. Клиникалық рефракцияны объективті және субъективті зерттеу әдісін жүргізе білуі.
4. Көздің рефракциясын анықтау кезінде аккомодацияны бақылау әдісін білуі.
5. Аккомодацияның зерттеу әдісін жүргізе білуі.
6. Көздің конвергенциясы мен қозғалғыштығын зерттеу әдісін білуі.
7. Бинокулярлық функцияларды, фузиялық резервтерді және вергенцияның икемділігін зерттеу әдістерін білуі.
8. Тропия, фория, кеңістікті көрудің, ретиналық корреспонденцияның зерттеу әдістерін білуі.
9. Жетекші (доминантты) көздің болуын анықтау әдістерін білуі.
10. Көз қарашығының жарыққа реакциясын, енін, пішінін бағалау әдістерін білуі.

4. Урегулировать и разрешать конфликтные ситуации в профессиональной деятельности.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подбор сложной очковой коррекции зрения (бифокальных и прогрессивных очковых линз) взрослым пациентам.
Навык 1:
Подбор сложной очковой коррекции зрения (бифокальных и прогрессивных очковых линз) взрослым пациентам.
Умения:
1. Навыки исследования органов зрения.
2. Навыки обследования слабовидящего пациента при подборе медицинских изделий для коррекции зрения.
3. Навыки назначения, принцип и методику работы медицинских изделий для определения параметров очковой коррекции зрения.
4. Навыки исследования клинической рефракции и зрительных функций.
5. Навыки измерения антропометрических параметров лица и головы пациента.
6. Навыки визометрии.
7. Навыки контроля аккомодации при исследовании рефракции глаза.
8. Навыки исследования аккомодации.
9. Навыки исследования конвергенции и подвижности глаз.
10. Навыки исследования бинокулярных функций, фузионных резервов и гибкости вергенции.
11. Навыки исследования тропии и фории, стерео зрения, ретинальной корреспонденции.
12. Навыки определения ведущего (доминантного) глаза.
13. Навыки определения ширины, формы и реакции зрачков на свет.
14. Навыки исследования цветоощущения и контрастной чувствительности.
15. Навыки определения аддидации.
16. Навыки консервативных методов для восстановления бинокулярного зрения при его нарушениях.
17. Навыки заполнения рецептурного бланка на очки корригирующие.
18. Навыки оформления рецепта на средства коррекции зрения для слабовидящих пациентов.
19. Навыки пользования очков корригирующих.
20. Навыки пользования средствами коррекции зрения для слабовидящих пациентов.
Знания:
1. Знание методов измерения антропометрических параметров лица, головы пациента.
2. Знание методов проведения визометрии.
3. Знание методов проведения объективного и субъективного исследования клинической рефракции.
4. Знание методов контроля аккомодации при определении рефракции глаза.
5. Знание методов проведения исследования аккомодации.
6. Знание методов проведения исследования конвергенции и подвижности глаз.
7. Знание методов проведения исследования бинокулярных функций, фузионных резервов и гибкости вергенции.
8. Знание методов проведения исследования тропии, фории, стерео зрения, ретинальной корреспонденции.
9. Знание методов определения наличия ведущего (доминантного) глаза.
10. Знание методов оценки ширины, формы и реакции зрачков на свет.

11. Түсті қабылдау мен контраст сезімталдығына зерттеу әдістерін білуі.
12. Түс сезімін зерттеу әдістерін білуі.
13. Центрлік қашықтықты, Вертекс қашықтығын, пантоскопиялық бұрышты анықтау әдістерін білуі.
14. Аддидацияны анықтау әдістерін білуі.
15. Бинокулярлық көруді оның бұзылуымен қалпына келтірудің консервативті әдістерін білуі.
16. Түзеу көзілдіріктеріне рецепт ресімдеу және беру ережелері мен тәртібін білуі.
17. Көру өткірлігін анықтау, сынақ жиынтығы мен фороптердің көмегімен көзілдірікті таңдау үшін офтальмологиялық диагностикалық құрылғыларда жұмыс істеу ережелерін білуі.
18. Астигматизм кезінде аметропияның түрі мен дәрежесін анықтау әдістерін білуі.
19. Пациенттің түзеу көзілдірігіне төзбеушілік туралы шағымдарын анықтау және жою әдістерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Ересектерге арналған сериялық өндірістегі жұмсақ контактілі линзаларды таңдау.
Дағды 1:
Көру функцияларын, табиғи жағдайда клиникалық рефракцияны (циклоплегиялық препараттарды қолданбай) және аккомодацияны зерттеу, қабықтың параметрлерін анықтау, көз бетінің биомикроскопиясы, жұмсақ контактілі линзасы бар биомикроскопия.
Машықтар:
1. Визометрия өткізу дағдылары.
2. Клиникалық рефракцияны объективті және субъективті зерттеу дағдылары.
3. Көздің рефракциясын анықтауда аккомодацияны бақылау дағдылары.
4. Аккомодацияны зерттеу дағдылары.
5. Көздің конвергенциясы мен қозғалғыштығын зерттеу дағдылары.
6. Бинокулярлық функцияларды, фузиялық резервтерді және вергенцияның икемділігін зерттеу дағдылары.
7. Жұмсақ контактілі линзаларда визометрия жүргізе білу.
8. Биомикроскопияны жүзеге асыру дағдылары.
9. Тропия, форияны зерттеу дағдылары, кеңістікті көру, ретиналық корреспонденцияның зерттеу дағдылары.
10. Жетекші (доминантты) көздің болуын анықтау дағдылары.
11. Көз қарашығының жарыққа реакциясын, енін, пішінін бағалау дағдылары.
12. Контрастты сезімталдықты зерттеу дағдылары.
13. Жарыққа сезімін зерттеу дағдылары.
Білімдер:
1. Рефракцияны анықтаудың объективті және субъективті әдістерін білуі.
2. Клиникалық рефракциясын және көру функцияларын зерттеуге арналған тесттерді білуі.
3. Визометрия әдістерін білуі.
4. Көздің рефракциясын анықтауда аккомодацияны бақылау әдістерін білу.
5. Аккомодацияны зерттеу әдістерін білуі.
6. Көздің конвергенциясы мен қозғалғыштығын зерттеу әдістерін білуі.
7. Бинокулярлық көруді, фузиялық резервтерді және вергенцияның икемділігін зерттеу әдістерін білуі.
8. Тропия, форияны зерттеу дағдылары, кеңістікті көру, ретиналық корреспонденцияның зерттеу әдістерін білуі.

11. Знание методов проведения исследования цветоощущения и контрастной чувствительности.
12. Знание методов проведения исследования светоощущения.
13. Знание методов определения центровочного расстояния, вертексного расстояния, пантоскопического угла.
14. Знание методов определения аддидации.
15. Знание консервативных методов для восстановления бинокулярного зрения при его нарушениях.
16. Знание правил и порядка оформления и выдачи рецепта на очки корригирующие.
17. Знание правил работы на офтальмологических диагностических приборах, для определения остроты зрения, подбора очков с помощью пробного набора и фороптера.
18. Знание методов определения вида и степени аметропии, наличие астигматизма.
19. Знание методов выявления и устранения жалоб пациента на непереносимость корригирующих очков.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 2:
Подбор мягких контактных линз серийного производства взрослым.
Навык 1:
Исследование зрительных функций, клинической рефракции в естественных условиях (без применения циклоплегических средств) и аккомодации, определение параметров роговицы, биомикроскопия поверхности глаза, биомикроскопия с мягкой контактной линзой.
Умения:
1. Навыки проведения визометрии.
2. Навыки проведения объективного и субъективного исследования клинической рефракции.
3. Навыки осуществления контроля аккомодации при определении рефракции глаза.
4. Навыки проведения исследования аккомодации.
5. Навыки проведения исследования конвергенции и подвижности глаз.
6. Навыки проведения исследования бинокулярных функций, фузионных резервов и гибкости вергенции.
7. Умение проводения визометрии в мягких контактных линзах.
8. Навыки осуществления биомикроскопии.
9. Навыки проведения исследования тропии, фории, стерео зрения, ретинальной корреспонденции.
10. Навыки определения наличия ведущего (доминантного) глаза.
11. Навыки осуществления оценки ширины, формы и реакции зрачков на свет.
12. Навыки проведения исследования контрастной чувствительности.
13. Навыки проведения исследования светоощущения.
Знания:
1. Знание методов объективного и субъективного определения рефракции.
2. Знание тестов для исследования клинической рефракции и зрительных функций.
3. Знание методов визометрии.
4. Знание методов контроля аккомодации при определении рефракции глаза.
5. Знание методов исследования аккомодации.
6. Знание методов исследования конвергенции и подвижности глаз.
7. Знание методов исследования бинокулярного зрения, фузионных резервов и гибкости вергенции.
8. Знание методов исследования тропии, стерео зрения, ретинальной корреспонденции.

9. Жетекші (доминантты) көзді анықтау әдістерін білуі.
10. Көз қарашығының жарыққа реакциясын, енін, пішінін бағалау әдістерін білуі.
11. Аддидацияны анықтау әдістерін білуі.
12. Көздің алдыңғы бөлігінің биомикроскопиясының ережелері мен әдістерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Контактілі линзаларды таңдау үшін қарсы көрсеткіштерді анықтау, жұмсақ контактілі линзаларды таңдау үшін анықталған қарсы көрсеткіштері бар пациенттерді офтальмолог-дәрігерге жіберу.
Машықтар:
1. Көру мүшелерін сыртқы тексеруді жүргізу дағдылары.
2. Көздің алдыңғы сегментінің биомикроскопиясын жасау дағдылары.
3. Жұмсақ контактілі линзаларды қолдануға рұқсат беру туралы шешім қабылдай білу.
4. Пациенттерді офтальмолог-дәрігерге және (немесе) маман-дәрігерге консультацияға жіберуді ресімдей білу.
Білімдер:
1. Көз ауруларының негізінде жатқан патологиялық процестердің себептерін, даму механизмдерін және көріністерін білуі.
2. Көздің алдыңғы бөлігінің биомикроскопиясының ережелері мен әдістерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Жұмсақ контактілі линзаларды қолданудан туындаған көздің патологиялық өзгерістерін анықтау, анықталған өзгерістері бар пациенттерді офтальмолог-дәрігерге жіберу.
Машықтар:
1. Көру мүшелерін сыртқы тексеруді жүргізу дағдылары.
2. Көздің алдыңғы сегментінің биомикроскопиясын жасау дағдылары.
3. Көру қабілетін контактілі түзетудің асқынуларының алдын алу мақсатында сериялық өндірістегі жұмсақ контактілі линзаларды пайдалану кезінде пациенттің шағымдарын анықтай білу.
4. Көздің алдыңғы бөлігінің жағдайын бағалау және оның патологиялық өзгерістерінің белгілерін анықтау үшін витальді бояғыштарды қолдана білу.
5. Пациенттерді офтальмолог-дәрігерге және (немесе) маман-дәрігерге консультацияға жіберуді ресімдей білу.
Білімдер:
1. Көздің алдыңғы бөлігінің биомикроскопиясының ережелері мен әдістерін білуі.
2. Бояу жағдайында көздің алдыңғы бөлігіне өмірлік маңызды бояғыштарды қолдану ережелерін білуі.
3. Жұмсақ контактілі линзаларды қолдану нәтижесінде көздің мүмкін болатын патологиялық өзгерістерін білуі.
4. Пациентті офтальмолог-дәрігерге және (немесе) маман-дәрігерге консультацияға жіберу үшін құжаттаманы ресімдеу қағидаларын білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Сериялық өндірістегі жұмсақ контактілі линзаларын таңдау, сериялық өндірістегі жұмсақ контактілі линзаларының параметрлерін анықтау.
Машықтар:
1. Вертекс қашықтығын ескере отырып, сериялық өндірістегі жұмсақ контактілі линзалардың рефракциялық мәнін есептей білу.
Білімдер:
1. Әр түрлі жастағы науқастарға жұмсақ контактілі линзаларды таңдау ерекшеліктерін білуі.

9. Знание методов определения ведущего (доминантного) глаза.
10. Знание методов оценки ширины, формы, и реакции зрачков на свет.
11. Знание методов определения аддидации.
12. Знание правил и способов проведения биомикроскопии переднего отрезка глаза.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Выявление противопоказаний для подбора контактных линз, направление пациентов с выявленными противопоказаниями для подбора мягких контактных линз к врачу-офтальмологу.
Умения:
1. Навыки проведения наружного осмотра органов зрения.
2. Навыки проведения биомикроскопии переднего отрезка глаза.
3. Умение принимать решение о допустимости применения мягких контактных линз.
4. Умение оформлять направление пациентов на консультацию к врачу-офтальмологу и(или) врачу-специалисту.
Знания:
1. Знание причин, механизмов развития и проявления патологических процессов, лежащих в основе глазных болезней.
2. Знание правил и способов проведения биомикроскопии переднего отрезка глаза.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 3:
Выявление патологических изменений глаза индуцированных использованием мягких контактных линз, направление пациентов с выявленными изменениями к врачу-офтальмологу.
Умения:
1. Навыки проведения наружного осмотра органов зрения.
2. Навыки проведения биомикроскопии переднего отрезка глаза.
3. Умение выявлять жалобы пациента при использовании мягких контактных линз серийного производства с целью профилактики осложнений контактной коррекции зрения.
4. Умение использовать витальные красители для оценки состояния переднего отрезка глаза и выявление признаков его патологических изменений.
5. Умение оформлять направление пациентов на консультацию к врачу-офтальмологу и(или) врачу-специалисту.
Знания:
1. Знание правил и способов проведения биомикроскопии переднего отрезка глаза.
2. Знание правил применения витальных красителей для переднего отрезка глаза в условиях окрашивания.
3. Знание возможных патологических изменений глаза в результате использования мягких контактных линз.
4. Знание правил оформления документации для направления пациента на консультацию к врачу-офтальмологу и(или) врачу-специалисту.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 4:
Подбор мягких контактных линз серийного производства, определение параметров мягких контактных линз серийного производства.
Умения:
1. Умение рассчитывать значение рефракции мягких контактных линз серийного производства с учетом вертексного расстояния.
Знания:
1. Знание особенности подбора мягких контактных линз пациентам разных возрастных групп.

2. Жұмсақ контактілі линзаларды таңдау кезінде пациентті тексеру алгоритмін білуі.
3. Жұмсақ контактілі линзаларды таңдауға арналған құрылғылардың жұмыс принципін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Дағды 5:
Сериялық өндірістегі жұмсақ контактілі линзаларға рецепт ресімдеу және беру.
Машықтар:
1. Сериялық өндірістегі жұмсақ контактілі линзаларға рецепт бланкісін толтыра білу.
Білімдер:
1. Сериялық өндірістегі жұмсақ контактілі линзаларға арналған рецепт бланкісін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Дағды 6:
Пациенттерге (олардың заңды өкілдеріне) сериялық өндірістегі жұмсақ контактілі линзаларды және оларға күтім жасау құралдарын пайдалану қағидалары бойынша консультация беру.
Машықтар:
1. Жас ерекшеліктерін ескере отырып, сериялық өндірістегі жұмсақ контактілі линзаларды қолдану ережелері бойынша ұсыныстар бере білу.
Білімдер:
1. Жұмсақ контактілі линзаларды өңдеу және дезинфекциялау ережелерін білуі.
2. Контактілі линзаларды сақтау, дезинфекциялау, тазалау және шаю құралдарын білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Дағды 7:
Пациенттерді (олардың заңды өкілдерін) сериялық өндірістегі жұмсақ контактілі линзаларды қолдануға және оларға күтім жасауға үйрету.
Машықтар:
1. Жұмсақ контактілі линзаларды таныстыра білу.
2. Науқасты (оның заңды өкілін) жұмсақ контактілі линзаларды қолдануға және оларға күтім жасауға үйрете білу.
3. Науқастың көзіне жұмсақ контактілі линзаларды киіп, шешіп көре білу.
Білімдер:
1. Жұмсақ контактілі линзаларды таңдау ережелерін білуі.
2. Жұмсақ контактілі линзаларды кию және алу ережелері мен тәсілдерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Дағды 8:
Қайта пайдалануға болатын сынамалық жұмсақ контактілі линзаларды және диагностикалық контактілі линзаларды есепке алу, дезинфекциялау және жарамдылық мерзімдерін бақылау.
Машықтар:
1. Диагностикалық жұмсақ контактілі линзалардың жарамдылық мерзімдерін есепке алу және бақылай білу.
Білімдер:
1. Диагностикалық жұмсақ контактілі линзалардың жарамдылық мерзімін есепке алу мен бақылауды жүргізуді және қамтамасыз етуді білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Еңбек функциясы 3:
Көз ауруларының белгілерін анықтау.
Дағды 1:
Көз ауруларының белгілерін анықтау.
Машықтар:
1. Көру мүшесі ауруларының негізгі белгілерін анықтай білу.
2. Офтальмолог-дәрігерге рефракциялық бұзылулары бар ересектер мен балаларды тексеруде және визуалды дезадаптация белгілерінде көмек көрсете білу.
3. Науқасты офтальмолог-дәрігерге және (немесе) маман дәрігерге консультацияға жібере білу.

2. Знание алгоритма обследования пациента при подборе мягких контактных линз.
3. Знание принципа работы приборов для подбора мягких контактных линз.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 5:
Оформление и выдача рецепта на мягкие контактные линзы серийного производства.
Умения:
1. Умение заполнять рецептурный бланк на мягкие контактные линзы серийного производства.
Знания:
1. Знание выписки рецептурного бланка на мягкие контактные линзы серийного производства.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 6:
Консультация пациентов (их законных представителей) по правилам пользования мягкими контактными линзами серийного производства и средствами по уходу за ними.
Умения:
1. Умение давать рекомендации по правилам использования мягких контактных линз серийного производства с учетом возрастной группы.
Знания:
1. Знание правил обработки и дезинфекции мягких контактных линз.
2. Знание средства для хранения, дезинфекции, очистки и промывания контактных линз.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 7:
Обучение пациентов (их законных представителей) использованию мягких контактных линз серийного производства и уходу за ними.
Умения:
1. Умение осуществлять презентацию мягких контактных линз.
2. Умение обучать пациента (его законного представителя) использованию мягких контактных линз и уходу за ними.
3. Умение надевать мягкие контактные линзы на глаз пациента и снимать их.
Знания:
1. Знание правил выбора мягких контактных линз.
2. Знание правил и способы надевания и снятия мягких контактных линз.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 8:
Учет, дезинфекция и контроль сроков годности пробных мягких контактных линз многоразового использования и диагностических контактных линз.
Умения:
1. Умение вести учет и контроль сроков годности диагностических мягких контактных линз.
Знания:
1.Знание проведения и обеспечения учета и контроля сроков годности диагностических мягких контактных линз.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 3:
Выявление признаков заболеваний глаз.
Навык 1:
Выявление признаков заболеваний глаз.
Умения:
1. Умение выявлять основные признаки заболеваний органа зрения.
2. Умение оказывать помощь врачу-офтальмологу в обследовании взрослых и детей с рефракционными нарушениями и признаками зрительной дезадаптации.
3. Умение направлять пациента на консультацию к врачу-офтальмологу и(или) врачу специалисту.

4. Шағымдарды, өмір тарихы мен ауруларды жинай білу, пациенттерден (олардың заңды өкілдерінен) алынған ақпаратты түсіндіру және талдай білу.
Білімдер:
1. Көру мүшелері мен оның бағынышты аппараттарының аурулары мен зақымдануының негізгі белгілерін білуі.
2. Пациентті тексеруге арналған диагностикалық офтальмологиялық жабдықта жұмыс істеудің мақсаттарын, принциптері мен әдістемелерін білуі.
3. Амблиопия мен страбизмді, бинокулярлық көруді қалпына келтірудің аппараттық әдістерін білуі.
4. Көруді зерттеу әдістері мен әдістерін білуі.
5. Пациентті офтальмолог-дәрігерге және (немесе) маман-дәрігерге консультацияға жіберу үшін құжаттаманы ресімдеу қағидаларын білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Кәсіби қызметтегі жанжалды жағдайларды реттеу және шешу.
Дағды 1:
Кәсіби қызметтегі жанжалды жағдайларды реттеу және шешу.
Машықтар:
1.Науқастың қажеттіліктерін анықтай білу.
2. Кәсіби қызметтегі жанжалды жағдайларды шеше білу.
3. Науқаспен конструктивті қарым-қатынас орната білу.
Білімдер:
1. Жұмсақ контактілі линзаларға төзбеушілік себептерін жою жолдарын білуі.
2. Түзеу көзілдіріктеріне төзбеушілік туралы пациенттердің шағымдарын анықтау және жоя білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия
Қарым-қатынас
Төзімділік және Құрмет
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Стресске төзімділік
Рефлексия және интроспекция
Кәсіби этиканы сақтау
Ашықтық және оқуға дайын болу
Белсенділік және бастамашылық
Кәсіби дамуға ұмтылу
Инновация
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2023 жылғы 30 наурыздағы № 49 бұйрығы "Қазақстан Республикасында медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 наурызда № 32160 болып тіркелді)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Медициналық оптик
11. Кәсіптің карточкасы "4.3 Оптикометрист":
Топтың коды:
3254-0
Қызмет атауының коды:
3254-0-001
Кәсіптің атауы:
4.3 Оптикометрист
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
4.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Оптикометрист және оптик
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Медицициналық оптика
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

4. Умение осуществлять сбор жалоб, анамнеза жизни и заболевания, интерпретировать и анализировать информацию полученную у пациентов (их законных представителей).
Знания:
1. Знание основных признаков заболеваний и повреждений органов зрения и его придаточного аппарата.
2. Знание назначений, принципов и методик работы на диагностическом офтальмологическом оборудовании, предназначенное для обследования пациента.
3. Знание аппаратных методов лечения амблиопии и косоглазия, восстановления бинокуляргого зрения.
4. Знание способов и методов исследования зрения.
5. Знание правил оформления документации для направления пациента на консультацию к врачу-офтальмологу и(или) врачу-специалисту.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 4:
Урегулировать и разрешать конфликтные ситуации в профессиональной деятельности.
Навык 1:
Урегулировать и разрешать конфликтные ситуации в профессиональной деятельности.
Умения:
1.Умение выявлять потребности пациента.
2. Умение разрешать конфликтные ситуации в профессиональной деятельности.
3. Умение устанавливать конструктивные отношения с пациентом.
Знания:
1. Знание способов устранения причин непереносимости мягких контактных линз.
2. Знание выявления и устранение жалоб пациента на непереносимость корригирующих очков.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Требования к личностным компетенциям:
Эмпатия
Коммуникабельность
Толерантность и уважение
Сотрудничество и работа в команде
Стрессоустойчивость
Рефлексия и самоанализ
Соблюдение профессиональной этики
Открытость и готовность к обучению
Активность и инициативность
Стремление к профессиональному развитию
Инновации
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 49 "Об утверждении Стандарта организации оказания первичной медико-санитарной помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2023 года № 32160);
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Оптик медицинский
11. Карточка профессии "4.3 Оптикометрист":
Код группы:
3254-0
Код наименования занятия:
3254-0-001
Наименование профессии:
4.3 Оптикометрист
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
4.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Оптик и оптикометрист
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Медицинская оптика
Квалификация:
Требования к опыту работы:

"Оптикометрист" біліктілігі. СБШ бойынша 4.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Біліктілікті арттыру (5 жылда 1 рет кемінде 120 сағат). "Отбасылық медицина" мамандығы шеңберінде "медициналық оптика", "Оптометрист"мамандығы бойынша сертификаттау курсы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Медициналық оптика
Қызметтің негізгі мақсаты:
Оптометрия саласындағы халыққа көмекті іске асыруға бағытталған кәсіби қызмет (ересек тұрғындардың көру қабілетін түзету құралдарын іріктеу және іске асыру кезінде алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсету, сондай – ақ көру қабілетін түзетудің жеке құралдарымен қамтамасыз ету) және алғашқы медициналық көмек мекемелерінде-стационарлардың амбулаториялық-емханалық бөлімшелерінде, емханаларда, медициналық-санитарлық-эпидемиологиялық орталықтарда медициналық процедуралар мен іс-шаралар кешенін жүзеге асыруды көздейді.- санитарлық бөлімдерде, оптикалық салондарда.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Көру мүшелерінің жедел аурулары мен зақымдануларын анықтау (оның ішінде көздің конъюнктивасының бетінен бөгде денелерді алып тастау).
2. Көру қабілеті бұзылған ересек пациенттерге оңалту іс-шараларын жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Көру мүшелерінің жедел аурулары мен зақымдануларын анықтау (оның ішінде көздің конъюнктивасының бетінен бөгде денелерді алып тастау).
Дағды 1:
Шағымдарды, өмір тарихы мен ауруларды жинауды жүзеге асыру, пациенттерден (олардың заңды өкілдерінен)алынған ақпаратты түсіндіру және талдау.
Машықтар:
1. Көру мүшелерін сыртқы тексеруді жүргізу дағдылары.
2. Көру өрісін анықтау дағдылары.
3. Көзішілік қысымды өлшеу дағдылары.
4. "Офтальмология" бейінді бойынша медициналық көмек көрсету дағдылары.
5. Конъюнктивадан бөгде заттарды алып тастау дағдылары.
Білімдер:
1. Көру мүшелері мен оның бағынышты аппараттарының аурулары мен зақымдануының негізгі белгілерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Көру мүшелерінің зақымдануы мен едел аурулары кезінде дәрігерге дейінгі шұғыл көмек көрсету.
Машықтар:
1. Науқасты тексеруге арналған диагностикалық офтальмологиялық жабдықта жұмыс істеу дағдылары.
2. Көру мүшелерінің жедел аурулары мен зақымданулары кезінде жедел медициналық көмек көрсету дағдылары.
3. Көзге таңғыш байлау дағдылары.
Білімдер:
1. Көру мүшесінің анатомиясы мен физиологиясын, функцияларын зерттеу ерекшеліктерін білуі.

Квалификация "Оптикометрист". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 4.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профессиональная деятельность, направленная на реализацию помощи населению в области оптометрии (оказание первичной доврачебной помощи при подборе и реализации средств коррекции зрения для взрослого населения, а также обеспечению индивидуальными средствами коррекции зрения) и предполагает осуществление комплекса медицинских процедур и мероприятий в учреждениях первичной медицинской помощи – в амбулаторно-поликлинических отделениях стационаров, в поликлиниках, медико-санитарных частях, оптических салонах.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выявление острых заболеваний и повреждений органа зрения (в том числе удаление инородных тел с поверхности конъюнктивы глаза).
2. Проведение реабилитационных мероприятий взрослым пациентам с нарушениями зрения.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выявление острых заболеваний и повреждений органа зрения (в том числе удаление инородных тел с поверхности конъюнктивы глаза).
Навык 1:
Осуществление сбора жалоб, анамнеза жизни и заболевания, интерпретация и анализ информации полученной у пациентов (их законных представителей).
Умения:
1. Навыки проведения наружного осмотра органов зрения.
2. Навыки определения поля зрения.
3. Навыки измерения внутриглазного давления.
4. Навыки оказания медицинской помощи по профилю "Офтальмология".
5. Навыки удаления инородных тел с конъюнктивы.
Знания:
1. Знание основных признаков заболеваний и повреждений органов зрения и его придаточного аппарата.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Оказание неотложной доврачебной помощи при острых заболеваниях и повреждениях органа зрения.
Умения:
1. Навыки работы на диагностическом офтальмологическом оборудовании, предназначенном для обследования пациента.
2. Навыки оказания неотложной медицинской помощи при острых заболеваниях и повреждениях органов зрения.
3. Навыки наложения повязки на глаза.
Знания:
1. Знание анатомии и физиологии органа зрения, особенности исследования функций органа зрения.

2. Көру мүшелерінің аурулары мен зақымдануларын білуі.
3. "Офтальмология" бейінді бойынша медициналық көмек көрсету тәртібін, медициналық көмек стандарттарын білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Дағды 3:
Пациентті офтальмолог-дәрігерге және (немесе) маман дәрігерге консультацияға және емдеуге жіберу.
Машықтар:
1. Пациентті офтальмолог-дәрігерге және (немесе) маман-дәрігерге консультацияға жіберу үшін құжаттаманы ресімдеу дағдылары.
Білімдер:
1. Пациенттерді офтальмолог-дәрігерге және(немесе) маман-дәрігерге консультацияға жіберуді ресімдеуді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Еңбек функциясы 2:
Көру қабілеті бұзылған ересек пациенттерге оңалту іс-шараларын жүргізу.
Дағды 1:
Көру қабілеті нашар науқастарды көру қабілетінің төмендеуіне бейімдеу және көру қабілетінің төмендеуіне әлеуметтік бейімделу жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру, оларды көру қабілеті нашар адамдарға көмек көрсету құралдарын пайдалануға үйрету.
Машықтар:
1. Көру қабілеті бұзылған науқастармен қарым-қатынастың тиімді әдістерін қолдану дағдылары.
2. Отбасын тұрғын үй-жайды көру мүшелерінің аурулары бар адамның қажеттіліктеріне бейімдеуге үйрету дағдылары.
3. Пациентті оңалту құралдарын қолдануға үйрету дағдылары.
Білімдер:
1. Медициналық оңалтуды ұйымдастыру тәртібіне сәйкес диагнозды ескере отырып, пациентті медициналық оңалту жөніндегі іс-шараларды, медициналық айғақтар мен оларды жүргізуге қарсы айғақтарды білуі.
2. Пациенттің оңалту әлеуетін анықтау әдістерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Көру қабілеті нашар пациенттерді оңалтудың техникалық құралдарын алу мүмкіндіктері және берілетін жеңілдіктер туралы хабардар ету.
Машықтар:
1. Көру қабілеті бұзылған науқастармен қарым-қатынастың тиімді әдістерін қолдану дағдылары.
2. Пациентті оңалту құралдарын қолдануға үйрету дағдылары.
Білімдер:
1. Көру қабілеті нашар болған кезде оңалтудың техникалық құралдарын алу үшін негіздер белгілей білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Дағды 3:
Көру мүшелерінің аурулары кезінде еңбекке қабілеттілігінен тұрақты айырылу сараптамасы үшін медициналық құжаттаманы ресімдеу.
Машықтар:
1. Көру мүшелерінің ауруларына байланысты пациенттің күнделікті өмірінде тұрмыстық және(немесе) әлеуметтік дербестігін жоғалту дәрежесін айқындау дағдылары.
Білімдер:
1. Медициналық оңалту іс-шараларының тиімділігі мен қауіпсіздігіне бағалау жүргізуді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Дағды 4:
Медициналық оңалту іс-шараларының тиімділігі мен қауіпсіздігіне бағалау жүргізу.
Машықтар:

2. Знание заболеваний и повреждений органа зрения.
3. Знание порядка оказания медицинской помощи, стандарты медицинской помощи по профилю "Офтальмология".
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 3:
Направление пациента на консультацию и лечение к врачу-офтальмологу и(или) врачу специалисту.
Умения:
1. Навыки оформления документации для направления пациента на консультацию к врачу-офтальмологу и(или) врачу-специалисту.
Знания:
1. Знание оформления направления пациентов на консультацию к врачу-офтальмологу и(или) врачу-специалисту.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 2:
Проведение реабилитационных мероприятий взрослым пациентам с нарушениями зрения.
Навык 1:
Осуществление мероприятий по адаптации слабовидящих пациентов к сниженному зрению и социальной адаптации к сниженному зрению, обучение их использованию средств помощи при слабовидении.
Умения:
1. Навыки использования эффективных приемов коммуникации с пациентами с нарушением зрения.
2. Навыки обучения семьи адаптации жилого помещения к потребностям лица, имеющего заболевания органов зрения.
3. Навыки обучения пациента использованию средств реабилитации.
Знания:
1. Знание мероприятий по медицинской реабилитации пациента, медицинские показания и противопоказания к их проведению с учетом диагноза, в соответствии с порядком организации медицинской реабилитации.
2. Знание методов определения реабилитационного потенциала пациент.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Информирование слабовидящих пациентов о возможностях получения технических средств реабилитации и предоставляемых льготах.
Умения:
1. Навыки использования эффективных приемов коммуникации с пациентами с нарушением зрения.
2. Навыки обучения пациента использованию средств реабилитации.
Знания:
1. Умение устанавливать основания для получения технических средств реабилитации при слабовидении.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 3:
Оформление медицинской документации для экспертизы стойкой утраты трудоспособности при заболеваниях органов зрения.
Умения:
1. Навыки определения степени утраты пациентом бытовой и(или) социальной самостоятельности в повседневной жизнедеятельности в связи с заболеваниями органов зрения.
Знания:
1. Знание проведения оценки эффективности и безопасности мероприятий медицинской реабилитации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 4:
Проведение оценки эффективности и безопасности мероприятий медицинской реабилитации.
Умения:

1. Көз ауруы бойынша пациент пен мүгедекті, оның бағынышты аппаратын оңалтудың техникалық құралдарын пайдалануға үйрету дағдылары.
Білімдер:
1. Халықаралық жұмыс классификациясын білуі.
2. Көру қабілеті нашалаған кезде кәсіби медициналық оңалту және абилитация әдістерін білуі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Дағды 5:
Пациентті оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес рефракциялық бұзылулары бар ересектер мен балаларды медициналық оңалту және функционалдық емдеу бойынша офтальмолог-дәрігердің тағайындауларын орындау.
Машықтар:
1. Офтальмолог-дәрігер әзірлеген оңалтудың және(немесе) функционалдық емдеудің жеке бағдарламаларына сәйкес рефракциялық бұзылулары бар ересектер мен балаларды медициналық оңалту және функционалдық емдеу әдістері мен құралдарын қолдану дағдылары.
2. Көру қабілеті нашар болған кезде кәсіби медициналық оңалту және абилитация дағдылары.
Білімдер:
1. Оңалтудың жеке бағдарламаларын жасау, ресімдеу және іске асыру ережесін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия
Қарым-қатынас
Төзімділік және Құрмет
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Стресске төзімділік
Рефлексия және интроспекция
Кәсіби этиканы сақтау
Ашықтық және оқуға дайын болу
Белсенділік және бастамашылық
Кәсіби дамуға ұмтылу
Инновации
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2023 жылғы 30 наурыздағы № 49 бұйрығы "Қазақстан Республикасында медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 наурызда № 32160 болып тіркелді)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Оптикометрист
12. Кәсіптің карточкасы "4.1. Медициналық оптик":
Топтың коды:
7320-3
Қызмет атауының коды:
7320-3-010
Кәсіптің атауы:
4.1. Медициналық оптик
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
4.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Медициналық оптик
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Медицициналық оптика
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Медициналық оптик" біліктілігі. Осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Оптометрия саласындағы халыққа көмекті іске асыруға бағытталған кәсіби қызмет (ересек тұрғындардың көру қабілетін түзету құралдарын іріктеу және іске асыру кезінде алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсету, сондай – ақ көру қабілетін түзетудің жеке құралдарымен қамтамасыз ету) және алғашқы медициналық көмек мекемелерінде-стационарлардың амбулаториялық-емханалық бөлімшелерінде, емханаларда, медициналық-санитарлық-эпидемиологиялық орталықтарда медициналық процедуралар мен іс-шаралар кешенін жүзеге асыруды көздейді.- санитарлық бөлімдерде, оптикалық салондарда.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Навыки обучения пациента и лица с инвалидностью по заболеванию глаз, его придаточного аппарата пользованию техническими средствами реабилитации.
Знания:
1. Знание международной классификации функционирования.
2. Знание методов профессиональной медицинской реабилитации и абилитации при слабовидении.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 5:
Выполнение назначений врача-офтальмолога по медицинской реабилитации и функциональному лечению взрослых и детей с рефракционными нарушениями и признаками зрительной дезадаптации в соответствии с индивидуальной программой реабилитации пациента.
Умения:
1. Навыки применения методов и средств медицинской реабилитации и функционального лечения взрослых и детей с рефракционными нарушениями и признаками зрительной дезадаптации в соответствии с индивидуальными программами реабилитации и(или) функционального лечения, разработанными врачом-офтальмологом.
2. Навыки профессиональной медицинской реабилитации и абилитации при слабовидения.
Знания:
1. Знание правила составления, оформления и реализации индивидуальных программ реабилитации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Требования к личностным компетенциям:
Эмпатия
Коммуникабельность
Толерантность и уважение
Сотрудничество и работа в команде
Стрессоустойчивость
Рефлексия и самоанализ
Соблюдение профессиональной этики
Открытость и готовность к обучению
Активность и инициативность
Стремление к профессиональному развитию
Инновации
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 49 "Об утверждении Стандарта организации оказания первичной медико-санитарной помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2023 года № 32160);
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Оптик медицинский
12. Карточка профессии "4.1 Оптик медицинский":
Код группы:
7320-3
Код наименования занятия:
7320-3-010
Наименование профессии:
4.1 Оптик медицинский
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
4.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Оптик и оптикометрист
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Медицинская оптика
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Квалификация "Оптик медицинский". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профессиональная деятельность, направленная на реализацию помощи населению в области оптометрии (оказание первичной доврачебной помощи при подборе и реализации средств коррекции зрения для взрослого населения, а также обеспечению индивидуальными средствами коррекции зрения) и предполагает осуществление комплекса медицинских процедур и мероприятий в учреждениях первичной медицинской помощи – в амбулаторно-поликлинических отделениях стационаров, в поликлиниках, медико-санитарных частях, оптических салонах.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Қалыптастыру көзілдіріктерінжөндеу.
2. Жеке (индивидуальный) қалыптастыру көзілдіріктерін жасау,
3. Қажетті құжаттаманы электрондық және жазбаша түрде ресімдеу.
4. Қалыптастыру көзілдірігін жасауға арналған технологиялық жабдыққа ағымдағы қызмет көрсету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Техникалық, технологиялық және медициналық аспектілер тұрғысынан көруді түзету құралдарын таңдау және іске асыру кезінде пациентке консультациялық көмек көрсету.
Еңбек функциясы 1:
Қалыптастыру көзілдіріктерінжөндеу.
Дағды 1:
Қалыптастыру көзілдіріктерінің нің жиектемелерін жөндеу.
Машықтар:
1. Қалыптастыру көзілдіріктерінің жиектемелерін жөндеу кезінде тиісті құралдарды, құрылғыларды және шығын материалдарын қолдана білу.
2. Қалыптастыру көзілдірігі жиектемелерінің жекелеген бөлшектерін ауыстыра білу.
3. Қалыптастыру көзілдіріктерінің жиектемелерінде көзілдірік линзаларын ауыстыра білу.
4. Қалыптастыру көзілдіріктерінің жиектемелерін түзете білу.
Білімдер:
1. Қалыптастыру көзілдіріктерінің жиектемелерін жөндеудің технологиялары мен әдістерін білу.
2. Қалыптастыру көзілдіріктерінің жиектемелерін жөндеуге арналған құрылғыларды, құрылғыларды, құралдарды және шығын материалдарын білуі.
3. Қалыптастыру көзілдіріктерінің жиектемелерін жөндеу кезінде орындалатын жұмыс түрлерін білуі.
4. Қолданылатын заманауи конструкциялар мен Қалыптастыру көзілдіріктерінің жиектемелерінің бөлшектерін (ілдірік (заушник), мұрын тірек (носовые упоры), сәндік төсемдер, жеке бекіту элементтері) білуі.
5. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптарын білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Жеке (индивидуальный) қалыптастыру көзілдіріктерін жасау,
Дағды 1:
Жеке (индивидуальный) қалыптастыру көзілдіріктерін жасау.
Машықтар:
1. Оптикалық бөлшектерді өңдеу бойынша дайындық жұмыстарын орындай білу.
2. Қалыптастыру көзілдірігін жасау үшін станоктарда жұмыс істей білу.
3. Барлық параметрлерді сақтай отырып, дайындалған түзеу көзілдіріктерін құрастыра білу.
4. Диоптриметрді қолдана білу.
5. Рецепт бойынша Қалыптастыру көзілдіріктерінің сәйкестігін тексере білу.
6. Көру қабілетін түзетуге арналған рецептілерді оқи білу.
7. Қалыптастыру көзілдіріктерінің сапасын бақылау үшін аспаптар мен құрылғыларда жұмыс істей білу.
8. Тапсырыс берушінің басының антропометриялық параметрлеріне сәйкес түзеу көзілдіріктерін түзете білу.
Білімдер:
1. Көзілдірік линзаларын белгілеу технологиясын білуі.
2. Көзілдірік линзаларын өңдеу технологиясын білуі.
3. Көшірме жасауға арналған жабдықтың құрылғысын білуі.
4. Көзілдірік линзаларының шетін өңдеуге арналған жабдықтың құрылғысын білуі.

1. Ремонт корригирующих очков (закрытых).
2. Изготовление индивидуальных корригирующих очков.
3. Оформление необходимой документации в электронном и письменном видах.
4. Текущее обслуживание технологического оборудования для изготовления корригирующих очков.
Дополнительные трудовые функции:
1. Оказывать консультативную помощь пациенту при подборе и реализации средств коррекции зрения с точки зрения технических, технологических и медицинских аспектов.
Трудовая функция 1:
Ремонт корригирующих очков (закрытых).
Навык 1:
Ремонт оправ корригирующих очков.
Умения:
1. Умение применять соответствующие инструменты, приспособления и расходные материалы при ремонте оправ корригирующих очков.
2. Умение производить замену отдельных деталей оправ корригирующих очков.
3. Умение производить замену очковых линз в оправах корригирующих очков.
4. Умение производить выправку оправы корригирующих очков.
Знания:
1. Знание технологий и методов ремонта оправ корригирующих очков.
2. Знание устройств, приспособлений, инструментов и расходных материалов для ремонта оправ корригирующих очков.
3. Знание видов работ, выполняемых при ремонте оправ корригирующих очков.
4. Знание используемых современных конструкций и деталей оправ корригирующих очков (заушники, носовые упоры, декоративные накладки, индивидуальные элементы крепления).
5. Знание требования охраны труда и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 2:
Изготовление индивидуальных корригирующих очков.
Навык 1:
Изготовление индивидуальных корригирующих очков.
Умения:
1. Умение выполнять подготовительные работы по обработке оптических деталей.
2. Умение работать на станках для изготовления корригирующих очков.
3. Умение выполнять сборку изготовленных корригирующих очков с соблюдением всех параметров.
4. Умение пользоваться диоптриметром.
5. Умение проверять соответствие корригирующих очков прописи рецепта.
6. Умение читать прописи рецептов для коррекции зрения.
7. Умение работать на приборах и приспособлениях для контроля качества корригирующих очков.
8. Умение проводить выправку корригирующих очков в соответствии с антропометрическими параметрами головы заказчика.
Знания:
1. Знание технологии разметки очковых линз.
2. Знание технологии обработки очковых линз.
3. Знание устройства оборудования для изготовления копиров.
4. Знание устройства оборудования для обработки края очковых линз.

5. Көзілдірік линзаларын өңдеуге арналған жабдықта жұмыс істеу ережелері мен ерекшеліктерін білуі.
6. Көзілдірік линзаларын қайрау технологиясын білуі.
7. Көзілдірік линзаларын фасеттеу технологиясын білуі.
8. Көзілдірік линзаларын киіп сызық бойымен ойық кесіп шығу технологиясын білуі.
9. Көзілдірік линзаларында тесіктерді бұрғылау технологиясын білуі.
10. Қол машинасында көзілдірік линзаларын өңдеу технологиясын білуі.
11. Қалыптастыру көзілдірігін құрастыру технологиясын білуі.
12. Қалыптастыру көзілдірігін жинауға қойылатын талаптарды білуі.
13. Қалыптастыру көзілдірігі жиектемелерінің әртүрлі түрлеріне көзілдірік линзаларын салу ережелері мен тәсілдерін білуі.
14. Қалыптастыру көзілдірігі жиектемесінің жарық саңылауы сәйкес келмеген кезде көзілдірік линзаларын сәйкестендіру тәсілдерін білуі.
15. Дайын түзеу көзілдірігін түзету тәсілдерін білуі.
16. Қалыптастыру көзілдірігін дайындауға арналған өлшеу құралын, аспаптар мен құрылғыларды жұмысқа дайындау тәртібін білуі.
17. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптарын білуі.
18. Диоптриметрмен жұмыс істеу тәсілдерін білуі.
19. Қалыптастыру көзілдіріктерінің рефракциясының берілген шамаларын бақылау әдістерін білуі.
20. Көзілдірік линзаларының негізгі қималарының орнын анықтау әдістерін білуі.
21. Көзілдірік линзаларының оптикалық орталықтарының орнын анықтау әдістерін білуі.
22. Қалыптастыру көзілдірігін түзетуді бақылау әдістерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Қажетті құжаттаманы электрондық және жазбаша түрде ресімдеу.
Дағды 1:
Қажетті құжаттаманы электрондық және жазбаша түрде ресімдеу.
Машықтар:
1. Заңнамада белгіленген тәртіппен пациенттердің дербес деректерімен жұмыс істей білу.
2. Қарамағындағы персоналдың лауазымдық міндеттерінің орындалуын бақылай білу.
Білімдер:
1. Пациенттердің дербес деректерін және дәрігерлік құпияны құрайтын мәліметтерді қорғау туралы заңнаманың негіздерін білуі.
2. Медициналық қызметтің сапасы мен қауіпсіздігін ішкі бақылауды қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды білуі.
3. Қарамағындағы қызметкерлердің лауазымдық міндеттерін білуі.
4. Медициналық ұйымдарда, оның ішінде электрондық құжат нысанында медициналық және өзге де құжаттаманы ресімдеу ережесі мен тәртібін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Еңбек функциясы 4:
Қалыптастыру көзілдірігін жасауға арналған технологиялық жабдыққа ағымдағы қызмет көрсету.
Дағды 1:
Қалыптастыру көзілдірігін жасауға арналған технологиялық жабдыққа ағымдағы қызмет көрсету.
Машықтар:
1. Қалыптастыру көзілдірігін дайындауға арналған технологиялық жабдықты пайдалануға дайындау бойынша технологиялық жұмыстарды орындай білу.

5. Знание правил и особенностей работы на оборудовании для обработки очковых линз.
6. Знание технологии обточки очковых линз.
7. Знание технологии фацетировки очковых линз.
8. Знание технологии нарезания канавки под леску в очковых линзах.
9. Знание технологии сверления отверстия в очковых линзах.
10. Знание технологии обработки очковых линз на ручном станке.
11. Знание технологии сборки корригирующих очков.
12. Знание требования, предъявляемых к сборке корригирующих очков.
13. Знание правил и приемов вставления очковых линз в различные типы оправ корригирующих очков.
14. Знание способов подгонки очковых линз при несоответствии светового проема оправы корригирующих очков.
15. Знание способов правки готовых корригирующих очков.
16. Знание порядка подготовки к работе измерительного инструмента, приборов и приспособлений для изготовления корригирующих очков.
17. Знание требования охраны труда и пожарной безопасности.
18. Знание приемов работы с диоптриметром.
19. Знание методов контроля заданных величин рефракции корригирующих очков.
20. Знание методов определения положения главных сечений очковых линз.
21. Знания методов определения положения оптических центров очковых линз.
22. Знание методов контроля выправки корригирующих очков.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 3:
Оформление необходимой документации в электронном и письменном видах.
Навык 1:
Оформлять необходимую документацию в электронном и письменном видах.
Умения:
1. Умение работать с персональными данными пациентов в установленном законодательством порядке.
2. Умение контролировать выполнение должностных обязанностей находящегося в распоряжении персонала.
Знания:
1. Знание основ законодательства о защите персональных данных пациентов и сведений, составляющих врачебную тайну.
2. Знание требований к обеспечению внутреннего контроля качества и безопасности медицинской деятельности.
3. Знание должностных обязанностей работников, находящихся в распоряжении.
4. Знание правила и порядок оформления медицинской и иной документации в медицинских организациях, в том числе в форме электронного документа.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 4:
Текущее обслуживание технологического оборудования для изготовления корригирующих очков.
Навык 1:
Текущее обслуживание технологического оборудования для изготовления корригирующих очков.
Умения:
1. Умение выполнять технологические работы по подготовке к эксплуатации технологического оборудования для изготовления корригирующих очков.

2. Қалыптастыру көзілдіріктерін дайындау және бақылау үшін технологиялық жабдықтар мен аспаптардың үздіксіз пайдаланылуын қамтамасыз ете білу.
Білімдер:
1. Қалыптастыру көзілдірігін жасауға арналған жабдықтардың, құралдар мен құрылғылардың құрылымын білуі.
2. Қалыптастыру көзілдірігін жасауға арналған құралдармен және құрылғылармен жұмыс істеу технологиясын білуі.
3. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптарын білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Қосымша еңбек функциясы 1:
Техникалық, технологиялық және медициналық аспектілер тұрғысынан көруді түзету құралдарын таңдау және іске асыру кезінде пациентке консультациялық көмек көрсету.
Дағды 1:
Техникалық, технологиялық және медициналық аспектілер тұрғысынан көруді түзету құралдарын таңдау және іске асыру кезінде пациентке консультациялық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Тапсырыс берушінің басының антропологиялық параметрлерін өлшей білу.
2. Сатып алушының бет пішіні мен профиліне сәйкес жиектемелердің оңтайлы формасын анықтай білу.
Білімдер:
1. Тапсырыс берушінің басының антропологиялық параметрлерін өлшеу әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия
Қарым-қатынас
Төзімділік және Құрмет
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Стресске төзімділік
Рефлексия және интроспекция
Кәсіби этиканы сақтау
Ашықтық және оқуға дайын болу
Белсенділік және бастамашылық
Кәсіби дамуға ұмтылу
Инновация
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2023 жылғы 30 наурыздағы № 49 бұйрығы "Қазақстан Республикасында медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 наурызда № 32160 болып тіркелді)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Оптикометрист
13. Кәсіптің карточкасы "4.2 Медициналық оптик":
Топтың коды:
7320-3
Қызмет атауының коды:
7320-3-010
Кәсіптің атауы:
4.2 Медициналық оптик
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
4.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Медициналық оптик
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Медицициналық оптика
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Медициналық оптик" біліктілігі. СБШ бойынша 4.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ 4.3 кіші деңгейінің біліктілігін арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Оптометрия саласындағы халыққа көмекті іске асыруға бағытталған кәсіби қызмет (ересек тұрғындардың көру қабілетін түзету құралдарын іріктеу және іске асыру кезінде алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсету, сондай – ақ көру қабілетін түзетудің жеке құралдарымен қамтамасыз ету) және алғашқы медициналық көмек мекемелерінде-стационарлардың амбулаториялық-емханалық бөлімшелерінде, емханаларда, медициналық-санитарлық-эпидемиологиялық орталықтарда медициналық процедуралар мен іс-шаралар кешенін жүзеге асыруды көздейді.- санитарлық бөлімдерде, оптикалық салондарда.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

2. Умение обеспечивать бесперебойную эксплуатацию технологического оборудования и приборов для изготовления и контроля корригирующих очков.
Знания:
1. Знание устройство оборудования, инструментов и приспособлений для изготовления корригирующих очков.
2. Знание технологии работы на оборудовании, с инструментами и приспособлениями для изготовления корригирующих очков.
3. Знание требования охраны труда и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Дополнительная трудовая функция 1:
Оказывать консультативную помощь пациенту при подборе и реализации средств коррекции зрения с точки зрения технических, технологических и медицинских аспектов.
Навык 1:
Оказание консультативной помощи пациенту при подборе и реализации средств коррекции зрения с точки зрения технических, технологических и медицинских аспектов.
Умения:
1. Умение измерять антропологические параметры головы заказчика.
2. Умение определять оптимальную форму оправ в соответствии с формой и профилем лица покупателя.
Знания:
1. Знание методов измерения антропологических параметров головы заказчика.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Требования к личностным компетенциям:
Эмпатия
Коммуникабельность
Толерантность и уважение
Сотрудничество и работа в команде
Стрессоустойчивость
Рефлексия и самоанализ
Соблюдение профессиональной этики
Открытость и готовность к обучению
Активность и инициативность
Стремление к профессиональному развитию
НПР
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 49 "Об утверждении Стандарта организации оказания первичной медико-санитарной помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2023 года № 32160);
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Оптикометрист
13. Карточка профессии "4.2 Оптик медицинский":
Код группы:
7320-3
Код наименования занятия:
7320-3-010
Наименование профессии:
4.2 Оптик медицинский
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
4.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Оптик и оптикометрист
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Медицинская оптика
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Квалификация "Оптик медицинский". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 4.1 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профессиональная деятельность, направленная на реализацию помощи населению в области оптометрии (оказание первичной доврачебной помощи при подборе и реализации средств коррекции зрения для взрослого населения, а также обеспечению индивидуальными средствами коррекции зрения) и предполагает осуществление комплекса медицинских процедур и мероприятий в учреждениях первичной медицинской помощи – в амбулаторно-поликлинических отделениях стационаров, в поликлиниках, медико-санитарных частях, оптических салонах.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Қалыптастыру көзілдірігін күрделі жөндеу.
2. Полимерлі көзілдірік линзаларын бояу.
3. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Қалыптастыру көзілдірігінің жиектемелерін құрастыру.
Еңбек функциясы 1:
Қалыптастыру көзілдірігін күрделі жөндеу.
Дағды 1:
Қалыптастыру көзілдірігін күрделі жөндеу.
Машықтар:
1. Қалыптастыру көзілдірігін күрделі жөндеу көзілдірігі жиектемелерінің тұтастығын визуалды тексеру дағдылары.
2. Қалыптастыру көзілдірігі жиектемесінің толықтығын визуалды тексеру дағдылары.
3. Қалыптастыру көзілдірігі жиектемесінің құрылымындағы жасырын бұзылуларды анықтау дағдылары.
4. Қалыптастыру көзілдірігінің жиектемесін толық әзірлеу дағдылары.
5. Деформацияланған түзеу көзілдірігі нің жиектеме элементтерін түзету дағдылары.
6. Қалыптастыру көзілдірігі жиектемесінің қалпына келмейтін элементтерін жою дағдылары.
7. Қалыптастыру көзілдірігінің ілдірік (құлақ артындағы икемді бөлігі) компенсаторының жұмысын тексеру дағдылары.
8. Қалыптастыру көзілдірігінің жиектеме компенсаторының механизмін ауыстыру дағдылары.
9. Жаңа Қалыптастыру көзілдірігінің ілдірігін (құлақ артындағы икемді бөлігі) орнату дағдылары.
10. Қалыптастыру көзілдірігінің жиектемесіндегі топсалы қосылымды ауыстыру дағдылары.
11. Қалыптастыру көзілдірігі жиектемесінің бұрандалы қосылыстарындағы зақымдалған жіптерді түзету дағдылары.
12. Қалыптастыру көзілдірігі жиектемесінің бұрандалы қосылыстарында жаңа жіптерді кесу дағдылары.
13. Мұрын тіреулерін, тығындарын (втулка), бұрандаларын, бекіту элементтерін, түзету көзілдіріктерінің жиектемесін безендіру дағдылары.
14. Қалыптастыру көзілдірігі жиектемесінің металл бөліктерін дәнекерлеу дағдылары.
15. Қалыптастыру көзілдірігінің металл жиектемелерінің жабындарын қалпына келтіру дағдылары.
16. Қалыптастыру көзілдірігінің жиектемесінің бекітпелерін орнату дағдылары.
17. Қалыптастыру көзілдіргі жиектемесінің бұрандалы қосылыстарын өңдеу дағдылары.
18. Бөлшектелген түрде ультрадыбыстық ваннада түзеу көзілдіргі жиектемесін тазалау дағдылары.
19. Қалыптастыру көзілдіргі жиектемесіне нүктелі линзаларды орнату дағдылары.
20. Қалыптастыру көзілдірігін сүрту дағдылары.
21 Қалыптастыру көзілдірігін түзету дағдылары.
Білімдер:
1. Қалыптастыру көзілдірігінің жиектемесін жөндеудің технологиялары мен әдістерін білуі.
2. Қалыптастыру көзілдіріктерінің жиектемелерін жөндеуге арналған құрылғыларды, құралдарды және шығын материалдарын білуі.
3. Қалыптастыру көзілдіріктерінің жиектемелерін жөндеу кезінде орындалатын жұмыс түрлерін білуі.
4. Қолданылатын заманауи конструкциялар мен Қалыптастыру көзілдірік жиектемелерінің бөлшектерін (ілдірік, мұрын тірек, сәндік төсемдер, жеке бекіту элементтерін) білуі.

1. Сложный ремонт корригирующих очков.
2. Окраска полимерных очковых линз.
3. Оказание медицинской помощи в экстренной форме.
Дополнительные трудовые функции:
1. Сборка оправ корригирующих очков.
Трудовая функция 1:
Сложный ремонт корригирующих очков.
Навык 1:
Сложный ремонт корригирующих очков.
Умения:
1. Навыки визуального осмотра целостности оправы корригирующих очков.
2. Навыки визуального осмотра комплектности оправы корригирующих очков.
3. Навыки выявления скрытых поломок в конструкции оправы корригирующих очков.
4. Навыки полной разработки оправы корригирующих очков.
5. Навыки выправки деформированных элементов оправы корригирующих очков.
6. Навыки удаления невосстановимых элементов оправы корригирующих очков.
7. Навыки проверки работы компенсатора заушника оправы корригирующих очков.
8. Навыки замены механизма компенсатора оправы корригирующих очков.
9. Навыки установки нового заушника оправы корригирующих очков.
10. Навыки замены шарнирного соединения в оправе корригирующих очков.
11. Навыки правки поврежденной резьбы в винтовых соединениях оправы корригирующих очков.
12. Навыки нарезки новой резьбы в винтовых соединениях оправы корригирующих очков.
13. Навыки замены носоупоров, втулок, винтов, элементов крепления, декора оправы корригирующих очков.
14. Навыки пайки/сварки металлических частей оправы корригирующих очков.
15. Навыки восстановления покрытий металлических оправ корригирующих очков.
16. Навыки установки креплений оправы корригирующих очков.
17. Навыки обработки винтовых соединений оправы корригирующих очков.
18. Навыки очистки оправы корригирующих очков в ультразвуковой ванне в разобранном виде.
19. Навыки установки доточенных линз в оправу корригирующих очков.
20. Навыки протирки корригирующих очков.
21. Навыки выправки корригирующих очков.
Знания:
1. Знание технологий и методов ремонта оправ корригирующих очков.
2. Знание устройств, приспособлений, инструментов и расходных материалов для ремонта оправ корригирующих очков.
3. Знание видов работ, выполняемых при ремонте оправ корригирующих очков.
4. Знание используемых современных конструкций и деталей оправ корригирующих очков (заушники, носовые упоры, декоративные накладки, индивидуальные элементы крепления).

5. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптарын білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Полимерлі көзілдірік линзаларын бояу.
Дағды 1:
Полимерлі көзілдірік линзаларын бояу.
Машықтар:
1. Диффузды бояу әдісімен полимерлі көзілдірік линзаларын бояу дағдылары.
2. Көзілдірік линзаларын бояуға арналған ерітінділердің күйін бақылау және оларды уақтылы ауыстыру дағдылары.
Білімдер:
1. Түрлі полимерлі материалдардан жасалған көзілдірік линзаларын бояудың технологиялық процесін білуі.
2. Көзілдірік линзаларын бояудың әртүрлі түрлеріндегі температуралық режимдерді білуі.
3. Көзілдірік линзаларын бояуға арналған ерітінділерді дайындау әдістері мен пропорцияларын білуі.
4. Көзілдірік линзаларын бояуға арналған бояу қондырғыларының жұмысына дайындық технологиясын, жұмысын және күнделікті қызмет көрсету тәртібін білуі.
5. Боялған көзілдірік линзаларының реңктерін жасау технологиясын білуі.
6. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі талаптарын білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
Дағды 1:
Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Өзіне және зардап шегушіге қауіп төндіретін факторларды анықтай білу.
2. Зардап шегушіге қауіп төндіретін факторларды жоя білу.
3. Зардап шегушіні алып шығару (оның ішінде көліктен), жылжыту және тасымалдай білу.
4. Зардап шегушінің есінің болуын анықтай білу.
5. Қан айналымы мен тыныс алудың болуын анықтай білу.
6. Негізгі артерияларда импульстің болуын анықтай білу.
7. Тыныс алу жолдарының өткізгіштігін сақтау бойынша іс-шаралар өткізе білу.
8. Негізгі жүрек-өкпе реанимациясын жүргізе білу.
9. Жарақат, улану белгілерін және оның өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін басқа да жай-күйлерді анықтау мақсатында зардап шегушіні егжей-тегжейлі қарап-тексеру және аталған жай-күйлер анықталған жағдайда алғашқы көмек көрсету жөніндегі іс-шараларды жүргізе білу.
10. Тыныс алу жолдарының өткізгіштігін қамтамасыз ете білу.
11. Артерияны саусақпен басу, буындағы аяқ-қолды максималды бүгу, турникет (турникет) қолдану, қысымды таңу әдістерімен қан кетуді уақытша тоқтата білу.
12. Дененің әртүрлі аймақтарының жарақаттарына, соның ішінде кеуде қуысының жаралануына окклюзиялық (герметикалық) тана білу.
13. Көліктік иммобилизацияны жүзеге асыра білу.
14. Медициналық мақсаттағы бұйымдарды пайдалана отырып, мойын омыртқасын қолмен, импровизацияланған құралдармен бекіте білу.
15. Төмен температураның әсерінен үсік шалғанда және басқа да жағдайларда жылу оқшаулауды жүргізе білу.

5. Знание требования охраны труда и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 2:
Окраска полимерных очковых линз.
Навык 1:
Окраска полимерных очковых линз.
Умения:
1. Навыки проведения окраски полимерных очковых линз методом диффузного окрашивания.
2. Навыки отслеживания состояния растворов для окраски очковых линз и производить их своевременную замену.
Знания:
1. Знание технологического процесса окраски очковых линз из различных полимерных материалов.
2. Знание температурных режимов при различных видах окраски очковых линз.
3. Знание способов и пропорции приготовления растворов для окраски очковых линз.
4. Знание технологии подготовки к работе, работы и порядок ежедневного обслуживания красильных установок для окраски очковых линз.
5. Знание технологии создания оттенков окрашенных очковых линз.
6. Знание требования охраны труда и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 3:
Оказание медицинской помощи в экстренной форме.
Навык 1:
Оказание медицинской помощи в экстренной форме.
Умения:
1. Умение определять угрожающие факторы для себя и пострадавшего.
2. Умение устранять угрожающие факторы для пострадавшего.
3. Умение извлекать (в том числе из транспортного средства), перемещать и транспортировать пострадавшего.
4. Умение определять наличие сознания у пострадавшего.
5. Умение определять наличие кровообращения и дыхания.
6. Умение определять наличие пульса на магистральных артериях.
7. Умение проводить мероприятия по поддержанию проходимости дыхательных путей.
8. Умение проводить базовую сердечно-легочную реанимацию.
9. Умение проводить мероприятия по подробному осмотру пострадавшего в целях выявления признаков травм, отравлений и других состояниях, угрожающих его жизни и здоровью, и по оказанию первой помощи в случае выявления указанных состояний.
10. Умение обеспечивать проходимость дыхательных путей.
11. Умение проводить временную остановку кровотечений методами пальцевого прижатия артерии, максимального сгибания конечности в суставе, наложении жгута (турникета), наложения давящей повязки.
12. Умение накладывать повязки при травмах различных областей тела, в том числе окклюзионную (герметизирующую) при ранении грудной клетки.
13. Умение осуществлять транспортную иммобилизацию.
14. Умение проводить фиксацию шейного отдела позвоночника вручную, подручными средствами, с использованием изделий медицинского назначения.
15. Умение проводить термоизоляцию при отморожениях и других последствиях воздействия низких температур.

16. Жарақаттар мен термиялық зақымданулар кезінде жергілікті салқындатуды қолдана білу.
17. Зардап шеккен адамға оңтайлы дене қалпын бере білу.
18. Зардап шеккен адамның жағдайын (сана, тыныс алу, қан айналымы) бақылау және психологиялық қолдау көрсете білу.
19. Зардап шегушіні қызметкерлері алғашқы медициналық көмек көрсетуге міндетті арнайы қызметтерге бере білу.
Білімдер:
1. Алғашқы көмек көрсетілетін жағдайлардың тізбесін және алғашқы көмек көрсету іс-шараларының көлемін білуі.
2. Жазатайым оқиғалар мен төтенше жағдайлар кезінде қауіп төндіретін факторларды жою әдістерін білуі.
3. Төтенше жағдайлардың белгілерін білуі.
4. Алғашқы көмек көрсетуге арналған алғашқы көмек қобдишасының жиынтығын және оған кіретін медициналық мақсаттағы бұйымдарды пайдалану ережесін білуі.
5. Қолында, зембілінде, қалқанында және арнайы құралдарды қолдана отырып, зардап шеккендерді шығару, жылжыту және тасымалдау ережелері мен тәсілдерін білуі.
6. Ес деңгейін анықтау әдістерін білуі, Глазго шкаласы.
7. Тыныс алу жолдарының өткізгіштігін қамтамасыз ету әдістерін білуі.
8. Негізгі жүрек-өкпе реанимациясының белгілерін білуі.
9. Зардап шегушіні қарап-тексерудің бастапқы және қайталама алгоритмін білуі.
10. Ауа өткізгіштерді пайдалану ережелерін, жасанды тыныс алу үшін тыныс алу қапшықтары мен қалта маскаларын қолдану ережелерін білуі.
11. Сафарды үш рет қабылдау ережелерін білу. Геймлихті қабылдау алгоритмі. жәбірленушіні тұрақты бүйірлік күйде орналастыра білуі.
12. Жарақат алған кезде таңу ережелері мен тәсілдерін, соның ішінде окклюзиялық таңғышты білуі.
13. Қан кетуді уақытша тоқтату әдістерін білуі, гемостатикалық турникетті қолдану ережелері.
14. Көліктік иммобилизация қағидалары мен әдістерін. аутоиммобилизация қағидаларын. дененің әртүрлі бөліктері зақымданған кезде көлік шиналарын салу қағидаларын білуі.
15. Мойын омыртқасын иммобилизациялау ережелері мен әдістерін білуі. Шанц жағасын пайдалану алгоритмі.
16. Мұздату және гипотермия белгілерін білуі. суық жарақатқа көмек алгоритмдері. зардап шеккен адамды жылыту әдістері. жылу оқшаулау әдістері. құтқарушының көрпесін пайдалану ережелерін білуі.
17. Дененің әртүрлі бөліктеріне зақым келген кезде зардап шеккен адамның дене қалпының түрлерін білуі.
18. Термиялық күйік белгілерін білу. суықты жергілікті пайдалану ережелері. салқындатқыш пакеттерді, сұйықтықтар мен аэрозольдерді пайдалана білуі.
19. Зардап шеккендерге және басқаларға психологиялық көмек көрсету әдістерін білуі.
20. Зардап шеккендердің жағдайын бақылау принциптерін білуі.
21. Жедел жәрдем қызметімен және құтқару құралымдарымен өзара іс-қимыл ережелерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Қосымша еңбек функциясы 1:
Қалыптастыру көзілдірігінің жиектемелерін құрастыру.
Дағды 1:
Қалыптастыру көзілдірігінің жиектемелерін құрастыру.
Машықтар:

16. Умение использовать местное охлаждение при травмах и термических поражениях
17. Умение придавать пострадавшему оптимальное положение тела.
18. Умение контролировать состояние пострадавшего (сознание, дыхание, кровообращение) и оказывать психологическую поддержку.
19. Умение передавать пострадавшего специальным службам, сотрудники которых обязаны оказывать первую помощь.
Знания:
1. Знание перечня состояний, при которых оказывается первая помощь и объем мероприятий первой помощи.
2. Знание методов устранения угрожающих факторов при несчастных случаях и чрезвычайных ситуациях.
3. Знание признаков неотложных состояний.
4. Знание комплектации аптечки для оказания первой помощи и правила использования изделий медицинского назначения, входящих в нее.
5. Знание правил и способов извлечения, перемещения и транспортировки, пострадавших на руках, на носилках, на щите и с применением специальных средств.
6. Знание методов определения уровня сознания; шкалы Глазго.
7. Знание методов обеспечения проходимости дыхательных путей.
8. Знание признаков проведения базовой сердечно-легочной реанимации.
9. Знание алгоритма проведения первичного и вторичного осмотров пострадавшего.
10. Знание правил использования воздуховодов; правила использования дыхательных мешков и карманных масок для проведения искусственного дыхания.
11. Знание правил проведения тройного приема Сафара; алгоритм приема Геймлиха; правила размещения пострадавшего в устойчивом боковом положении.
12. Знание правил и способов наложения повязок при травмах, в том числе окклюзионной повязки.
13. Знание методов временной остановки кровотечений; правила использования кровоостанавливающего жгута.
14. Знание правил и методов транспортной иммобилизации; правил аутоиммобилизации; правил наложения транспортных шин при повреждениях различных частей тела.
15. Знание правил и методов иммобилизации шейного отдела позвоночника; алгоритм использования воротника Шанца.
16. Знание признаков отморожения и переохлаждения; алгоритмы помощи при холодовой травме; методы согревания пострадавшего; методы термоизоляции; правила использования одеяла спасателя.
17. Знание видов положений тела пострадавшего при повреждениях различных частей тела.
18. Знание признаков термических ожогов; правила местного использования холода; правила использования охлаждающих пакетов, жидкостей и аэрозолей.
19. Знание методов психологической помощи пострадавшим и окружающим.
20. Знание принципов контроля состояния пострадавших.
21. Знание правил взаимодействия со службой скорой помощи и спасательными формированиями.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Дополнительная трудовая функция 1:
Сборка оправ корригирующих очков.
Навык 1:
Сборка оправ корригирующих очков.
Умения:

1. Пішіндеу станогында болат және целлулоидты жолақтардан түзеу көзілдіріктерінің жиектемелеріне арналған қарапайым пішіндердің профильдерін жасай білу.
2. Қалыптастыру көзілдірігінің жиектемелерін құрастыру көзілдіріктерінің жиектемелерінің жартылай жақтауларын құрастыра білу.
3. Қалыптастыру көзілдірігінің жиектемелерін құрастыру көзілдіріктерінің жиектемелерінің жапырақшаларын тойтара білу.
4. Қалыптастыру көзілдірігінің жиектемелерін құрастыру көзілдірігінің жиектемелеріндегі бұрандаларды бұрай білу.
5. Қалыптастыру көзілдірігінің жиектемелерін құрастыру көзілдіріктерінің жиектемелерінің жиектеу бойынша дайындық жұмыстарын орындай білу.
6. Қалыптастыру көзілдірігінің жиектемелерін құрастыру
көзілдіріктерінің жиектемелерін жасау үшін орау станогын баптау және реттей білу.
Білімдер:
1. Қалыптастыру көзілдірігінің жиектемелерін құрастыру
көзілдірігінің жиектемелерінің өлшемдерін белгілеу стандарттарын білуі.
2. Қалыптастыру көзілдірігінің жиектемелерін құрастыруға қойылатын техникалық талаптарды білуі.
3. Қалыптастыру көзілдірігінің жиектемелерін реттеу ережелерін білуі.
4. Қалыптастыру көзілдірігінің жиектемелерінің өлшемдік параметрлерін білуі.
5. Қалыптастыру көзілдірігінің жиектемелерін дайындау кезінде қолданылатын жабдықты баптау тәсілдерін білуі.
6. Қалыптастыру көзілдірігінің жиектемелерін құрастыру технологиясын білуі.
7. Қалыптастыру көзілдірігінің жиектемелерінің бетін өңдеудің дәлдігі мен жиілігі кластарын білуі.
8. Қалыптастыру көзілдірігінің құлақ сыртындағы икемді бөліктерінің серпімді бөлігіне қойылатын техникалық талаптарды білуі.
9. Қалыптастыру көзілдірігінің жиектемелерін дайындауда қолданылатын материалдардың қасиеттерін білуі.
10. Қалыптастыру көзілдірігінің жиектемелерін жиектеу тәсілдерін білуі.
11. Қалыптастыру көзілдірігінің жиектемелерімен жұмыс істеу кезінде бақылау-өлшеу жабдығының, құралдың мақсатын білуі.
12. Қалыптастыру көзілдірігінің жиектемелерімен жұмыс істеу кезінде бақылау-өлшеу жабдығын, құрал-сайманды пайдалану қағидаларын білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия
Қарым-қатынас
Төзімділік және Құрмет
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Стресске төзімділік
Рефлексия және интроспекция
Кәсіби этиканы сақтау
Ашықтық және оқуға дайын болу
Белсенділік және бастамашылық
Кәсіби дамуға ұмтылу
Инновация
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2023 жылғы 30 наурыздағы № 49 бұйрығы "Қазақстан Республикасында медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 наурызда № 32160 болып тіркелді)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Оптикометрист

1. Умение изготавливать из стальных и целлулоидных полос на профилировочном станке профилей простейших форм для ободков оправ корригирующих очков.
2. Умение производить сборку полурамок оправ корригирующих очков.
3. Умение производить клепку лепестков оправ корригирующих очков.
4. Умение ввертывать винты в оправу корригирующих очков.
5. Умение выполнять подготовительные работы по окантовке оправ корригирующих очков.
6. Умение производить накладку и регулировку навивочного станка для изготовления оправ корригирующих очков.
Знания:
1. Знание стандартов обозначения размеров оправ корригирующих очков.
2. Знание технических требований предъявляемых к сборке оправ корригирующих очков.
3. Знание правил регулировки оправ корригирующих очков.
4. Знание размерных параметров оправ корригирующих очков.
5. Знание приемов наладки оборудования, применяемого при изготовлении оправ корригирующих очков.
6. Знание технологии сборки оправ корригирующих очков.
7. Знание классов точности и частоты обработки поверхности оправ корригирующих очков.
8. Знание технических требований к эластичной части заушника оправ корригирующих очков.
9. Знание свойств материалов, применяемых при изготовлении оправ корригирующих очков.
10. Знание способов окантовки оправ корригирующих очков.
11. Знание назначения контрольно-измерительного оборудования, инструмента при работе с оправами корригирующих очков.
12. Знания правил пользования контрольно-измерительным оборудованием, инструментом при работе с оправами корригирующих очков.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Требования к личностным компетенциям:
Эмпатия
Коммуникабельность
Толерантность и уважение
Сотрудничество и работа в команде
Стрессоустойчивость
Рефлексия и самоанализ
Соблюдение профессиональной этики
Открытость и готовность к обучению
Активность и инициативность
Стремление к профессиональному развитию
Инновации
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 49 "Об утверждении Стандарта организации оказания первичной медико-санитарной помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2023 года № 32160);
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Оптикометрист

4. Көзілдірік линзасының негізгі қисаюын және түзеу көзілдірігінің жиектемелерін өлшеу дағдылары.
5. Көзілдірік линзасының қалыңдығын жиек аймағы бойынша өлшеу дағдылары.
6. Қалыптастыру көзілдірігінің жиектемелерін ескере отырып, көзілдірік линзасын бекіту мүмкіндігін тексеру дағдылары.
7. Көзілдірік линзаларының және қалыптастыру көзілдірігі жиектемелерінің техникалық және оптикалық сипаттамаларының рецепт талаптарына сәйкестігін тексеру дағдылары.
8. Қалыптастыру көзілдірігі жиектемелерінің стандартты емес бекітпелерінің болуын тексеру дағдылары.
9. Қалыптастыру көзілдіріктеріне арналған жиектемелердің стандартты емес бекітпелерінің толықтығын тексеру дағдылары.
10. Асфералық көзілдірік линзаларын таңбалау дағдылары.
11. Бифокальды көзілдірік линзаларын таңбалау дағдылары.
12. Призмалық көзілдірік линзаларын таңбалау дағдылары.
13. Прогрессивті көзілдірік линзаларын таңбалау дағдылары.
14. Қалыптастыру көзілдіріктерін дайындау үшін жиектемелерді сканерлеу дағдылары.
15. Қалыптастыру көзілдіріктерін дайындауға тапсырысқа сәйкес көзілдірік линзаларын децентрациялау дағдылары.
16. Қалыптастыру көзілдірігінің таңдалған жақтауында прогрессивті, кеңселік, бифокалды көзілдірік линзаларын орнатуды тексеру дағдылары.
Білімдер:
. Аметропия түрлерін білуі.
2. Көзілдірік линзаларының негізгі параметрлерін анықтау тәсілдерін білуі.
3. Қалыптастыру көзілдірігі жиектемелерін таңбалауды білуі.
4. Көзілдірік линзаларын таңбалауын білуі.
5. Рецептті жеке қаптамада көрсетілген көзілдірік линзасындағы ақпаратпен сәйкестендіру үшін транспозиция техникасын білуі.
6. Рецепт талаптарына және тапсырыс берушінің қалауына сәйкес көзілдірік линзасының қосымша оптикалық параметрлерін білуі.
7. Прогрессивті көзілдірік линзаларының қасиеттерін және олардың ерекшеліктерін білуі.
8. Прогрессивті көзілдірік линзаларын тағайындау туралы білуі.
9. Прогрессивті конструкциядағы көзілдірік линзаларын дайындаудың технологиялық процесін білуі.
10. Прогрессивті көзілдірік линзаларын таңбалаудың түрлері мен мақсаттарын білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Ересек пациенттерге қарапайым көзілдірікті таңдай білу (жақыннан көргіштік, алыстан көргіштік, және астигматизм диагностикасы).
Дағды 1:
Ересек пациенттерге қарапайым көзілдірікті таңдай білу (жақыннан көргіштік, алыстан көргіштік, және астигматизм диагностикасы).
Машықтар:
1. Науқастың бетінің, басының антропометриялық параметрлерін өлшеу дағдысы.
2. Визометрия әдісін жүргізе білу.
3. Клиникалық рефракцияны объективті және субъективті зерттеуді жүргізе білу.

4. Навыки измерения базовой кривизны очковой линзы и оправы корригирующих очков.
5. Навыки измерения толщины очковой линзы по краевой зоне.
6. Навыки проверки возможности крепления очковой линзы с учетом оправы корригирующих очков.
7. Навыки проверки соответствия технических и оптических характеристик очковых линз и оправы корригирующих очков требованиям рецепта.
8. Навыки проверки наличия нестандартных креплений оправ корригирующих очков.
9. Навыки проверки комплектности нестандартных креплений оправ корригирующих очков.
10. Навыки разметки асферических очковых линз.
11. Навыки разметки бифокальных очковых линз.
12. Навыки разметки призматических очковых линз.
13. Навыки разметки прогрессивных очковых линз.
14. Навыки сканирования оправы для изготовления корригирующих очков.
15. Навыки децентрации очковых линз в соответствии с заказом на изготовление корригирующих очков.
16. Навыки проверки установки прогрессивных, офисных, бифокальных очковых линз в выбранную оправу корригирующих очков.
Знания:
1. Знание видов аметропий.
2. Знание способов определения основных параметров очковых линз.
3. Знание маркировки оправ корригирующих очков.
4. Знание маркировки очковых линз.
5. Знание методики транспозиции для получения соответствия рецептурной прописи с информацией по очковой линзе, указанной на индивидуальной упаковке.
6. Знание дополнительных оптических параметров очковой линзы согласно требованиям рецепта и пожеланиям заказчика.
7. Знание свойств прогрессивных очковых линз и их особенности.
8. Знание назначение прогрессивных очковых линз.
9. Знание технологического процесса изготовления очковых линз прогрессивного дизайна.
10. Знание типы и назначений разметки прогрессивных очковых линз.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Дополнительная трудовая функция 1:
Подбор простой очковой коррекции зрения (диагностика близорукости, дальнозоркости и астигматизма) взрослым пациентам.
Навык 1:
Подбор простой очковой коррекции зрения (диагностика близорукости, дальнозоркости и астигматизма) взрослым пациентам.
Умения:
1. Навыки измерения антропометрических параметров лица, головы пациента.
2. Умение проводить визометрию.
3. Умение проводить объективное и субъективное исследование клинической рефракции.

4. Көздің рефракциясын анықтау кезінде аккомодацияны бақылауды жүзеге асыра білу.
5. Аккомодацияның зерттеуді жүргізе білу.
6. Көздің конвергенциясы мен қозғалғыштығын зерттеуді жүргізе білу.
7. Бинокулярлық функцияларды, фузиялық резервтерді және вергенцияның икемділігін зерттеуді жүргізе білу.
8. Тропия, форияны зерттеу дағдылары, кеңістікті көру, ретиналық корреспонденция бойынша зерттеу жүргізе білу.
9. Жетекші (доминантты) көздің болуын анықтай білу.
10. Көз қарашығының жарыққа реакциясын, енін, пішінін бағалай білу.
11. Түсті қабылдау мен контраст сезімталдығына зерттеу жүргізе білу.
12. Жарықты сезуге зерттеу жүргізе білу.
13. Түзеу көзілдірігінің рецептін құрастыру және бере білу.
14. Офтальмологиялық диагностикалық құрылғыларда жұмыс істей білу, көру өткірлігін анықтау, сынамалық жинақ арқылы көзілдірікті таңдай білу.
15. Аметропияның түрі мен дәрежесін, астигматизмнің болуын анықтай білу.
16. Түзеу көзілдіріктеріне төзбеушілік туралы пациенттердің шағымдарын анықтау және жоя білу.
Білімдер:
1. Көру мүшелерінің зерттеу әдістерін білуі.
2. Көру қабілетін түзету үшін медициналық бұйымдарды таңдау кезінде нашар көретін пациентті тексеру алгоритмін білу.
3. Көру қабілетін түзету параметрлерін анықтау үшін медициналық бұйымдардың мақсаты, принципі және жұмыс әдістемесін білуі.
4. Клиникалық рефракция және көру функцияларын әдістерін білуі.
5. Науқастың беті мен басының антропометриялық параметрлерін өлшеу әдістерін білуі.
6. Изометрия әдістерін білуі.
7. Көздің рефракциясын зерттеу кезінде аккомодацияны бақылау әдістерін білуі.
8. Аккомодацияны зерттеу әдістерін білуі.
9. Көздің конвергенциясы мен қозғалғыштығын зерттеу әдістерін білуі.
10. Бинокулярлық функцияларды, фузиялық резервтерді және вергенция икемділігін зерттеу әдістерін білуі.
11. Тропия, форияны зерттеу дағдылары, кеңістікті көру, ретиналық корреспонденция бойынша зерттеу әдістерін білуі.
12. Жетекші (доминантты) көзді анықтау әдістерін білуі.
13. Көз қарашығының енін, пішінін және жарыққа реакциясын анықтау әдістерін білуі.
14. Түсті сезіну және контраст сезімталдығын зерттеу әдістерін білуі.
15. Қалыптастыру көзілдірігіне рецепт бланкісін толтыру әдістерін білуі.
16. Қалыптастыру көзілдірігін қолдану ережелерін білу.
17. Көзілдірік линзалары мен жабындарының қасиеттерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия
Қарым-қатынас
Төзімділік және Құрмет
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Стресске төзімділік
Рефлексия және интроспекция
Кәсіби этиканы сақтау
Ашықтық және оқуға дайын болу
Белсенділік және бастамашылық
Кәсіби дамуға ұмтылу
Инновация
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

4. Умение осуществлять контроль аккомодации при определении рефракции глаза.
5. Умение проводить исследование аккомодации.
6. Умение проводить исследование конвергенции и подвижности глаз.
7. Умение проводить исследование бинокулярных функций, фузионных резервов и гибкости вергенции.
8. Умение проводить исследование тропии, фории, стерео зрения, ретинальной корреспонденции.
9. Умение определять наличие ведущего (доминантного) глаза.
10. Умение осуществлять оценку ширины, формы и реакции зрачков на свет.
11. Умение проводить исследование цветоощущения и контрастной чувствительности.
12. Умение проводить исследование светоощущения.
13. Умение оформлять и выдавать рецепт на очки корригирующие.
14. Умение работать на офтальмологических диагностических приборах, для определения остроты зрения, подбора очков с помощью пробного набора.
15. Умение определить вид и степень аметропии, наличие астигматизма.
16. Умение выявлять и устранять жалобы пациента на непереносимость корригирующих очков.
Знания:
1. Знание способов и методов исследования органов зрения.
2. Знание алгоритма обследования слабовидящего пациента при подборе медицинских изделий для коррекции зрения.
3. Знание назначение, принцип и методику работы медицинских изделий для определения параметров очковой коррекции зрения.
4. Знание методов исследования клинической рефракции и зрительных функций.
5. Знание методов измерения антропометрических параметров лица и головы пациента.
6. Знание методов проведения визометрии.
7. Знание методов контроля аккомодации при исследовании рефракции глаза.
8. Знание методов исследования аккомодации.
9. Знание методов исследования конвергенции и подвижности глаз.
10. Знание методов исследования бинокулярных функций, фузионных резервов и гибкости вергенции.
11. Знание методов исследования тропии и фории, стерео зрения, ретинальной корреспонденции.
12. Знание методов определения ведущего (доминантного) глаза.
13. Знание методов определения ширины, формы и реакции зрачков на свет.
14. Знание методов исследования цветоощущения и контрастной чувствительности.
15. Знание правила заполнения рецептурного бланка на очки корригирующие.
16. Знание правила пользования очков корригирующих
17. Знание свойств очковых линз и покрытий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Требования к личностным компетенциям:
Эмпатия
Коммуникабельность
Толерантность и уважение
Сотрудничество и работа в команде
Стрессоустойчивость
Рефлексия и самоанализ
Соблюдение профессиональной этики
Открытость и готовность к обучению
Активность и инициативность
Стремление к профессиональному развитию
Инновации
Список технических регламентов и национальных стандартов:

12) Хабардар етілген келісім – адамның медициналық көмек алуға және (немесе) оның шешім қабылдауы үшін маңызы бар медициналық көмектің және (немесе) зерттеудің барлық аспектісі туралы ақпаратты алғаннан кейін нақты зерттеуге қатысуға өз келісімін жазбаша ерікті түрде растау рәсімі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) АХЖ 10 – аурулар мен денсаулыққа байланысты мәселелердің халықаралық статистикалық сыныптауышы
2) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-1) тармақшасына сәйкес, басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
3) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі
4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы
5) СБШ – салалық біліктілік шеңбері
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Неврология (ересектер, балалар)
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86101040
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.2 Дәрігерлік практика және стоматология саласындағы қызмет
86.22 Арнайы дәрігерлік практика
86.22.0 Арнайы дәрігерлік практика
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіптік стандарт неврология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасының профилактикасын, диагностикасын, емдеу, оңалтуды, сараптамасын қоса алғанда, жүйке жүйесі аурулары бар пациенттерге Қазақстан Республикасында неврологиялық көмекті ұйымдастыру және көрсету жөніндегі маманның кәсіптік құзыреті саласындағы талаптарды белгілейді. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Дәрігер невролог - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.2 Дәрігер-невролог - 7 СБШ-нің деңгейі

12) информированное согласие – процедура письменного добровольного подтверждения лицом своего согласия на получение медицинской помощи и (или) участие в конкретном исследовании после получения информации обо всех значимых для принятия им решения аспектах медицинской помощи и (или) исследования. Информированное письменное согласие оформляется по форме, утвержденной уполномоченным органом.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) МКБ-10 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем, десятого пересмотра, единый документ для формирования системы учета заболеваемости и смертности;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
3) МСКО – международная стандартная классификация образования;
4) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Неврология (взрослая, детская)
5. Код профессионального стандарта: Q86101040
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.2 Деятельности в области врачебной практики и стоматологии
86.22 Специальная врачебная практика
86.22.0 Специальная врачебная практика
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по организации и оказанию неврологической помощи в Республике Казахстан пациентам с заболеваниями нервной системы, включая профилактику, диагностику, лечение, реабилитацию, экспертизе объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области неврологии. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач-невролог - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач-невролог - 7 уровень ОРК;

3) 7.3 Дәрігер-невролог - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.4 Дәрігер-невролог - 7 СБШ-нің деңгейі
5) 7.2 Дәрігер невролог (ересектер бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
6) 7.3 Дәрігер-невролог (ересектер бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
7) 7.4 Дәрігер-невролог (ересектер бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
8) 7.2 Дәрігер-невролог (балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
9) 7.3 Дәрігер-невролог (балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
10) 7.4 Дәрігер-невролог (балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
11) 7.3 Дәрігер клиникалық нейрофизиолог - 7 СБШ-нің деңгейі
12) 7.4 Дәрігер клиникалық нейрофизиолог - 7 СБШ-нің деңгейі
13) 7.3 Дәрігер эпилептолог - 7 СБШ-нің деңгейі
14) 7.4 Дәрігер эпилептолог - 7 СБШ-нің деңгейі
15) 7.2 Дәрігер эпилептолог - 7 СБШ-нің деңгейі
16) 7.1 Дәрігер эпилептолог - 7 СБШ-нің деңгейі
17) 7.2 Дәрігер клиникалық нейрофизиолог - 7 СБШ-нің деңгейі
18) 7.1 Дәрігер клиникалық нейрофизиолог - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Дәрігер невролог":
Топтың коды:
2212-6
Қызмет атауының коды:
2212-6-001
Кәсіптің атауы:
7.1 Дәрігер невролог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Неврология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентурада оқу кезінде "дәрігер"біліктілігі. Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен неврологиялық аурулардың алдын алу, диагностикалау, емдеу, пациенттерді (ересектер, балалар) медициналық оңалту
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, үйде, медициналық ұйымнан тыс жерде, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда білікті және мамандандырылған неврологиялық көмек көрсету

3) 7.3 Врач-невролог - 7 уровень ОРК;
4) 7.4 Врач-невролог - 7 уровень ОРК;
5) 7.2 Врач-невролог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
6) 7.3 Врач-невролог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
7) 7.4 Врач-невролог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
8) 7.2 Врач-невролог (детский) - 7 уровень ОРК;
9) 7.3 Врач-невролог (детский) - 7 уровень ОРК;
10) 7.4 Врач-невролог (детский) - 7 уровень ОРК;
11) 7.3 Врач клинический нейрофизиолог - 7 уровень ОРК;
12) 7.4 Врач клинический нейрофизиолог - 7 уровень ОРК;
13) 7.3 Врач эпилептолог - 7 уровень ОРК;
14) 7.4 Врач эпилептолог - 7 уровень ОРК;
15) 7.2 Врач эпилептолог - 7 уровень ОРК;
16) 7.1 Врач эпилептолог - 7 уровень ОРК;
17) 7.2 Врач клинический нейрофизиолог - 7 уровень ОРК;
18) 7.1 Врач клинический нейрофизиолог - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач-невролог":
Код группы:
2212-6
Код наименования занятия:
2212-6-001
Наименование профессии:
7.1 Врач-невролог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
врач-резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Неврология (взрослая, детская)". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) с неврологическими заболеваниями под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание квалифицированной и специализированной неврологической помощи в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, на дому, вне медицинской организации, в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника

2. Неврологиялық көмек көрсету кезінде алдын алу іс-шараларын жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есептік-есептік медициналық құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, үйде, медициналық ұйымнан тыс жерде, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда білікті және мамандандырылған неврологиялық көмек көрсету
Дағды 1:
Жүйке жүйесінің аурулары бар науқасты тексеру
Машықтар:
1. Шағымдарды жинау, ауру тарихы, өмірі, пациенттерді клиникалық тексеру (ересектер, балалар).
2. Пациенттердегі (Ересектер, Балалар) неврологиялық жағдайды бағалау.
3. Жүйке жүйесінің зақымдануының жергілікті деңгейін анықтаңыз.
4. Науқасты тексеру жоспарын жасаңыз.
5. Жүйке жүйесі аурулары бар пациентті басқа мамандықтағы дәрігерлерге жіберу үшін көрсеткіштерді анықтау.
6. Жүйке жүйесі аурулары және денсаулығы бұзылған пациенттерде зертханалық, аспаптық, бейнелеу зерттеулерін (электроэнцефалограмма, электромиография, ультрадыбыстық, радиологиялық: рентгенологиялық, компьютерлік томография, магниттік резонанс және т.б.) жүргізу үшін көрсеткіштерді анықтау.
7. Дене сұйықтықтарын микробиологиялық зерттеу нәтижелерін бағалау (жұлын сұйықтығы, көрінетін шырышты қабаттар мен ауыз қуысын бактериалогиялық зерттеу).
8. Жүйке жүйесінің аутоиммунды аурулары кезінде биологиялық және иммуносупрессивті терапия жүргізер алдында пациентті тексеру.
9. Диагностикалық зерттеулердің қауіпсіздігі мен мониторингін қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Жүйке жүйесінің анатомиясы және физиологиясы
2. Әр түрлі жастағы балалардағы жүйке жүйесінің анатомиясы мен физиологиясының ерекшеліктері.
3. Этиологиясы мен қауіп факторлары, патологиялық физиология, патологиялық морфология және иммунопатология, клиника, пациенттердегі (ересектер, балалар) жүйке жүйесі ауруларын диагностикалау әдістері.
4. Диагностиканың заманауи шкалаларын қолдана отырып, неврологиялық жағдайдың бұзылуын объективті бағалау әдістері.
5. Пациенттердің әртүрлі топтарындағы жүйке жүйесі ауруларының ерекшеліктері (балалар, ересектер, қарттар және жүкті әйелдер).

2. Проведение профилактических мероприятий при оказании неврологической помощи, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Трудовая функция 1:
Оказание квалифицированной и специализированной неврологической помощи в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, на дому, вне медицинской организации, в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Обследование пациента с заболеваниями нервной системы
Умения:
1. Осуществлять сбор жалоб, анамнез заболевания, жизни, клиническое обследование пациентов (взрослые, дети).
2. Оценивать неврологический статус у пациентов (взрослые, дети).
3. Выявлять топический уровень поражения нервной системы.
4. Составлять план обследования пациента.
5. Определять показания для направления пациента с заболеваниями нервной системы к врачам других специальностей.
6. Определять показания для проведения лабораторных, инструментальных, визуализирующих исследований (электроэнцефалограмма, электромиография, ультразвуковые, радиологические: рентгенологическое, компьютерная томография, магнитный резонанс) у пациентов с заболеваниями нервной системы и нарушениями здоровья.
7. Оценивать результаты микробиологического исследования биологических жидкостей (спиномозговая жидкость, бактериалогическое исследование видимых слизистых и ротовой полости).
8. Обследовать пациента перед проведением биологической и иммунносупрессивной терапии при аутоиммунных заболеваниях неврвной системы.
9. Обеспечивать безопасность и мониторинг диагностических исследований.
Знания:
1. Анатомия и физиология нервной системы
2. Особенности анатомии и физиологии нервной системы у детей в различные возрастные периоды.
3. Этиология и факторы риска, патологическая физиология, патологическая морфология и иммунопатология, клиника, методы диагностики заболеваний нервной системы у пациентов (взрослые, дети).
4. Методы объективной оценки нарушений неврологического статуса с применением современных шкал диагностики.
5. Особенности заболеваний нервной системы у разных групп пациентов (детей, взрослых, пожилых и беременных).

6. Жүйке жүйесінің ауруларын диагностикалау әдістері, көрсеткіштері, қарсы көрсеткіштері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерде (ересектер, балалар)диагностикалық рәсімдерді жүргізу
Машықтар:
1. Диагностикалық белдік пункцияны орындау дағдылары.
2. ЭЭГ жүргізу дағдылары.
3. Брахиоцефалдық тамырлардың УДДГ жүргізу дағдылары.
4. ЭНМГ өткізу дағдылары
5. Көз түбін тексеру дағдылары, периметрия.
Білімдер:
1. Белдік пункция, брахиоцефалиялық тамырларды ультрадыбыстық зерттеу, ЭНМГ, ЭЭГ жүргізу әдістері.
2. Көз түбін және периметрияны тексеру әдісі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Пациенттерде (ересектер, балалар)жүйке жүйесі ауруларының диагнозын белгілеу
Машықтар:
1. Жүйке жүйесінің аурулары кезінде дифференциалды диагноз қою.
2. Балалардағы жүйке жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған аурулары кезінде дифференциалды диагноз қою.
3. Пациенттердегі (Ересектер, Балалар) неврологиялық жағдайды бағалау, жүйке жүйесінің зақымдану белгілері мен синдромдарын анықтау және осы өзгерістердің себептерін анықтау.
4. АХЖ, жалпы қабылданған жіктемелерге сәйкес жүйке жүйесі ауруларының алдын ала немесе клиникалық диагнозын белгілеу және негіздеу.
Білімдер:
1. Пациенттердегі (ересектер, балалар) жүйке жүйесі ауруларының диагностикалық критерийлері.
2. Жүйке жүйесінің ауруларын дифференциалды диагностикалық іздеу алгоритмдері.
3. Жүйке жүйесі ауруларының жіктелуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Ересектер мен балалардағы жүйке жүйесінің ауруларын емдеуде дәрілік және дәрілік емес емдеу әдістерін қолдану
Машықтар:
1. Науқасты емдеу жоспарын құру және негіздеу.
2. Амбулаториялық және стационарлық кезеңдерде,соның ішінде жетім ауруларда жүйке жүйесі аурулары бар пациенттерді емдеуді жүргізу.
3. Жүйке жүйесі аурулары бар пациенттерді күндізгі стационарға жатқызуға, стационарлық емдеуге іріктеу және жолдау жүргізу.
4. Жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету үшін жүйке жүйесі аурулары бар пациенттерді іріктеуге және жіберуге қатысу.
5. Жүйке жүйесінің аутоиммунды аурулары мен орфандық аурулар кезінде көрсеткіштерді, қарсы көрсеткіштерді анықтау және иммуносупрессивті және биологиялық терапияны жүргізу.
6. Клиникалық, зертханалық, рентгенологиялық, аспаптық және т.б. зерттеулердің нәтижелеріндегі динамикалық өзгерістерді ескере отырып, емдеудің тиімділігін бағалау және оны түзету.
7. Шұғыл және өмірге қауіп төндіретін жағдайларда медициналық көмек көрсету.

6. Методы диагностики заболеваний нервной системы, показания, противопоказания.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение диагностических процедур у пациентов (взрослые, дети)
Умения:
1. Навыки выполнения диагностической люмбальной пункции.
2. Навыки проведения ЭЭГ.
3. Навыки проведения УЗДГ брахиоцефальных сосудов.
4. Навыки проведения ЭНМГ.
5. Навыки лсмотра глазного дна, периметрии.
Знания:
1. Методики проведения люмбальной пункции, ультразвукового обследования брахиоцефальных сосудов, ЭНМГ, ЭЭГ.
2. Методика осмотра глазного дна и периметрии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Установление диагноза заболеваний нервной системы у пациентов (взрослые, дети)
Умения:
1. Проведение дифференциального диагноза при заболеваниях нервной системы.
2. Проведение дифференциального диагноза при врожденных и приобретенных заболеваниях нервной системы у детей.
3. Оценка неврологического статуса у пациентов (взрослые, дети), выявить симптомы и синдромы поражения нервной системы и установить причины этих изменений.
4. Устанавливать и обосновывать предварительный или клинический диагноз заболеваний нервной системы в соответствии с МКБ, общепринятыми классификациями.
Знания:
1. Диагностические критерии заболеваний нервной системы у пациентов (взрослые, дети).
2. Алгоритмы дифференциально-диагностического поиска при заболеваниях нервной системы.
3. Классификация заболеваний нервной системы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Применение медикаментозных и не медикаментозных методов лечения в терапии заболеваний нервной системы у взрослых и детей
Умения:
1. Составление и обоснование плана лечения пациента.
2. Проводить лечение пациентов с заболеваниями нервной системы на амбулаторном и стационарном этапах,включая орфанные заболевания.
3. Проводить отбор и направления пациентов с заболеваниями нервной системы на госпитализацию в дневной стационар, на стационарное лечение.
4. Участвовать в отборе и направлении пациентов с заболеваниями нервной системы для оказания высокотехнологичных медицинских услуг.
5. Определять показания, противопоказания и проводить иммуносупрессивную и биологическую терапию при аутоиммунных заболеваниях нервной системы и орфанных заболеваниях.
6. Оценивать эффективность лечения и корректировать его с учетом динамических изменений результатов клинических, лабораторных, рентгенологических, инструментальных и пр. исследований.
7. Оказывать медицинскую помощь при неотложных и жизнеугрожающих состояниях.

8. Емдеу қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
9. Медициналық көмек көрсетуге басымдық беріңіз.
Білімдер:
1. Пациенттердегі (ересектер, балалар) жүйке жүйесі ауруларының диагностикалық критерийлері.
2. Жүйке жүйесінің ауруларын дифференциалды диагностикалық іздеу алгоритмдері.
3. Жүйке жүйесі ауруларының жіктелуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 5:
Жүйке жүйесі аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) динамикалық бақылау
Машықтар:
1. Жүйке жүйесінің созылмалы ауруларымен динамикалық бақылау жүргізу.
2. Жүйке жүйесінің ауруларын емдеуге мониторинг жүргізу.
3. Медициналық көмек көрсетудің стационарлық және амбулаториялық кезеңі арасындағы бақылау сабақтастығын жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Жүйке жүйесінің созылмалы аурулары бар, оның ішінде хирургиялық нейрохирургиялық араласулардан өткен пациенттерді динамикалық бақылау принциптері.
2. Бақылау мерзімдері және емдеу тиімділігінің критерийлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 6:
Жүйке жүйесі аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) медициналық оңалту жөніндегі іс-шаралардың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау, жоспар құру
Машықтар:
1. Медициналық оңалтуды жүргізу үшін медициналық айғақтар мен қарсы айғақтарды айқындау.
2. Жүйке жүйесінің аурулары кезінде оңалту іс-шараларының оңалту диагнозын, әлеуетін және дербестендірілген кешенін белгілеу мақсатында пәнаралық комиссияның немесе көпсалалы команданың құрамына қатысу.
3. Жүйке жүйесі аурулары бар пациенттерде оңалту іс-шараларының жоспарын әзірлеу.
4. Клиникалық хаттамаларға сәйкес қалпына келтіру лечение және медициналық оңалтуды (бірінші кезең) жүргізу.
5. Жүйке жүйесі аурулары бар науқастарды медициналық оңалту шараларының тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Білімдер:
1. Жүйке жүйесі аурулары бар науқастарды медициналық оңалту принциптері.
2. Медициналық оңалту әдістерінің әсер ету механизмдері.
3. Жүйке жүйесі аурулары бар науқастарды медициналық оңалтудың негізгі бағдарламалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 7:
Жүйке жүйесі аурулары бар пациенттерге шұғыл түрде медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді талап ететін клиникалық өлім жағдайын (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды) қоса алғанда, өмірге қауіп төндіретін жағдайларды тану.
2. Өмірге қауіп төндіретін және шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді қажет ететін неврологиядағы шұғыл жағдайларды тану

8. Обеспечивать безопасность лечения.
9. Расставлять приоритеты в оказании медицинской помощи.
Знания:
1. Диагностические критерии заболеваний нервной системы у пациентов (взрослые, дети).
2. Алгоритмы дифференциально-диагностического поиска при заболеваниях нервной системы.
3. Классификация заболеваний нервной системы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Динамическое наблюдение пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями нервной системы
Умения:
1. Проводить динамическое наблюдение с хроническими заболеваниями нервной системы.
2. Проводить мониторинг лечения заболеваний нервной системы.
3. Осуществлять преемственность наблюдения между стационарным и амбулаторным этапом оказания медицинской помощи.
Знания:
1. Принципы динамического наблюдения пациентов с хроническими заболеваниями нервной системы, в том числе перенесших оперативные нейрохирургические вмешательства.
2. Сроки мониторинга и критерии эффективности лечения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 6:
Составление плана, оценка эффективности и безопасности мероприятий по медицинской реабилитации пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями нервной системы
Умения:
1. Определять медицинские показания и противопоказания для проведения медицинской реабилитации.
2. Участвовать в составе междисциплинарной комиссии или мультидисциплинарной команды с целью установления реабилитационного диагноза, потенциала и персонифицированного комплекса реабилитационных мероприятий при заболеваниях нервной системы.
3. Разрабатывать план реабилитационных мероприятий у пациентов с заболеваниями нервной системы.
4. Проводить воссановительное лечение и медицинскую реабилитацию (первый этап) согласно клиническим протоколам.
5. Оценивать эффективность и безопасность мероприятий медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями нервной системы.
Знания:
1. Принципы медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями нервной системы.
2. Механизмы действия методов медицинской реабилитации.
3. Основные программы медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями нервной системы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 7:
Оказание медицинской помощи в экстренной и неотложной форме пациентам при заболеваниях нервной системы
Умения:
1. Распознавание состояний, представляющих угрозу жизни, включая состояние клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания), требующих оказания медицинской помощи в экстренной форме.
2. Распознавать неотложные состояния в неврологии, представляющие угрозу жизни и требующие оказания медицинской помощи в экстренной форме

3. Шұғыл жағдайларда, оның ішінде төтенше жағдайларда пациенттерге шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
4. Өмірге, оның ішінде клиникалық өлімге қауіп төндіретін жағдайларда (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды тоқтату) шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
5. Негізгі жүрек-өкпе реанимациясының іс-шараларын орындау.
6. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолдану.
Білімдер:
1. Неврологиядағы шұғыл жағдайлар: диагностикалық критерийлер; емдеу және алдын алу принциптері.
2. Жүйке жүйесі ауруларынан туындаған шұғыл жағдайларда, оның ішінде төтенше жағдайларда пациенттерге шұғыл түрде медициналық көмек көрсетудің принциптері мен әдістері.
3. Базалық жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу қағидалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Неврологиялық көмек көрсету кезінде алдын алу іс-шараларын жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
Дағды 1:
Пациенттерде (ересектер, балалар) жүйке жүйесі ауруларының алдын алуға бағытталған профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу. Инфекцияның алдын алу және инфекцияны бақылау.
Машықтар:
1. Жүйке жүйесі ауруларының алғашқы алдын алуға бағытталған іс-шараларға қатысу.
2. Жүйке жүйесі аурулары бар пациенттер үшін "мектепті" ұйымдастыру дағдыларын меңгеру (Инсульт мектебі және т.б.).
3. Мерзімді және профилактикалық медициналық тексерулерге қатысу.
4. Кейіннен динамикалық бақылаумен балалардың нысаналы топтарын скринингтік профилактикалық медициналық тексеруге қатысу.
5. Медициналық көмекке байланысты инфекциялардың алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу (хирургиялық аймақтың инфекциясы, қан ағымының катетері, зәр шығару жүйесінің катетері, төменгі тыныс жолдарының инфекциясы, гемоконтактілі инфекциялар (В және С гепатиттері, АИТВ)".
6. Инфекциялардың алдын алу және инфекциялық бақылау, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының алдын алу жөніндегі іс-шараларға қатысу.
Білімдер:
1. Скринингті ұйымдастыру ережелері.
2. Жүйке жүйесі ауруларының бастапқы және қайталама алдын-алу принциптері.
3. Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтары.
4. Пациенттердегі (Ересектер, Балалар) неврологиялық аурулардың алдын алу әдістері.

3. Оказывать медицинскую помощь в неотложной форме пациентам при неотложных состояниях, в том числе в чрезвычайных ситуациях.
4. Оказывать медицинскую помощь в экстренной форме при состояниях, представляющих угрозу жизни, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания).
5. Выполнять мероприятия базовой сердечно-легочной реанимации.
6. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании медицинской помощи в экстренной форме.
Знания:
1. Неотложные состояния в неврологии: диагностические критерии; принципы лечения и профилактики.
2. Принципы и методы оказания медицинской помощи в неотложной форме пациентам при неотложных состояниях, вызванных заболеваниями нервной системы, в том числе в чрезвычайных ситуациях.
3. Правила проведения базовой сердечно-легочной реанимации
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение профилактических мероприятий при оказании неврологической помощи, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Организация и проведение профилактических мероприятий, направленных на профилактику заболеваний нервной системы у пациентов (взрослые, дети). Предупреждение инфекций и инфекционный контроль.
Умения:
1. Участвовать в мероприятиях, направленных на первичную профилактику заболеваний нервной системы.
2. Владеть навыками организации "школы" для пациентов с заболеваниями нервной системы (школа инсульта).
3. Участвовать в периодических и профилактических медицинских осмотрах.
4. Участвовать в скрининговых профилактических медицинских осмотрах целевых групп детского населения с последующим динамическим наблюдением.
5. Участвовать в организации и проведении мероприятий, направленных на профилактику инфекций, связанных с медицинской помощью (инфекции области хирургического вмешательства, катетер ассоциированные инфекции кровотока, катетер ассоциированные инфекции мочевыделительной системы, инфекции нижних дыхательных путей, гемоконтактные инфекции (гепатиты В и С, ВИЧ)".
6. Участвовать в мероприятиях по предупреждению инфекций и инфекционного контроля, предупреждению формирования противомикробной устойчивости.
Знания:
1. Правила организации скрининга.
2. Принципы первичной и вторичной профилактики заболеваний нервной системы.
3. Целевые группы лиц, подлежащие скрининговым исследованиям.
4. Методы профилактики неврологических заболеваний у пациентов (взрослые, дети).

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 19 қазандағы № 809 бұйрығы."Қазақстан Республикасында неврологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 20 қарашада № 12311 болып тіркелді.)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Невропатолог дәрігер (ересектер мен балалар)
7
Невропатолог дәрігер (ересектер)
7
Невропатолог дәрігер (балалар)
7
Дәрігер клиникалық нейрофизиолог
7
Дәрігер эпилептолог

Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 19 октября 2015 года № 809 "Об утверждении Стандарта организации оказания неврологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 ноября 2015 года № 12311).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач невролог (взрослый и детский)
7
Врач невролог (взрослый)
7
Врач невролог (детский)
7
Врач клинический нейрофизиолог
7
Врач эпилептолог

10. Кәсіптің карточкасы "7.2 Дәрігер-невролог":
Топтың коды:
2212-6
Қызмет атауының коды:
2212-6-001
Кәсіптің атауы:
7.2 Дәрігер-невролог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер невропатолог (ересек, балалар)" біліктілігі. Осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Неврологиялық аурулардың алдын алу, диагностикалау, емдеу, пациенттерді медициналық оңалту (ересектер, балалар).
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Пациенттердегі (ересектер, балалар) жүйке жүйесі ауруларының диагностикасы
2. Барлық кезеңдерде сабақтастықты сақтай отырып, пациенттердегі (ересектер, балалар) жүйке жүйесінің ауруларын емдеу
3. Неврологиялық аурулармен ауыратын науқастарға медициналық сараптама жүргізу
4. Халық арасында неврологиялық аурулар мен олардың асқынуларының алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру, жүргізу және олардың тиімділігін бақылау
5. Пациенттерде (ересектер, балалар) жүйке жүйесі аурулары бар пациенттерді қалпына келтіру лечение және медициналық оңалту.
6. Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Пациенттердегі (ересектер, балалар) жүйке жүйесінің ауруларын диагностикалаудың аспаптық әдістері.
2. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Пациенттердегі (ересектер, балалар) жүйке жүйесі ауруларының диагностикасы
Дағды 1:
Жүйке жүйесінің аурулары бар науқасты тексеру
Машықтар:
1. Шағымдарды, ауру тарихын, өмірді жинауды жүзеге асыру және пациенттерге (ересектер, балалар) клиникалық тексеру жүргізу.

10. Карточка профессии "7.2 Врач-невролог":
Код группы:
2212-6
Код наименования занятия:
2212-6-001
Наименование профессии:
7.2 Врач-невролог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач невролог (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение неврологических заболеваний, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети).
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика заболеваний нервной системы у пациентов (взрослые, дети).
2. Лечение заболеваний нервной системы у пациентов (взрослые, дети), с соблюдением преемственности на всех этапах
3. Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов неврологическими заболеваниями.
4. Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику неврологических заболеваний и их осложнений среди населения
5. Восстановительное лечение и медицинская реабилитация пациентов с заболеваниями нервной системы у пациентов (взрослые, дети).
6. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Инструментальные методы диагностики при заболеваниях нервной системы у пациентов (взрослые, дети).
2. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Диагностика заболеваний нервной системы у пациентов (взрослые, дети).
Навык 1:
Обследование пациента с заболеваниями нервной системы
Умения:
1. Осуществлять сбор жалоб, анамнеза заболевания, жизни и проводить клиническое обследование пациентов (взрослые, дети).

2. Пациенттердегі (Ересектер, Балалар) неврологиялық жағдайды бағалау.
3. Жүйке жүйесінің зақымдануының жергілікті деңгейін анықтаңыз.
4. Науқасты тексеру жоспарын жасаңыз.
5. Жүйке жүйесі аурулары бар пациентті басқа мамандықтағы дәрігерлерге жіберу үшін көрсеткіштерді анықтау.
6. Жүйке жүйесі аурулары және денсаулығы бұзылған пациенттерде зертханалық, аспаптық, бейнелеу зерттеулерін (электроэнцефалограмма, электромиография, ультрадыбыстық, радиологиялық: рентгенологиялық, компьютерлік томография, магниттік резонанс және т.б.) жүргізу үшін көрсеткіштерді анықтау.
7. Дене сұйықтықтарын микробиологиялық зерттеу нәтижелерін бағалау (жұлын сұйықтығы, көрінетін шырышты қабаттар мен ауыз қуысын бактериалогиялық зерттеу).
8. Жүйке жүйесінің аутоиммунды аурулары кезінде биологиялық және иммуносупрессивті терапия жүргізер алдында пациентті тексеру.
9. Диагностикалық зерттеулердің қауіпсіздігі мен мониторингін қамтамасыз ету.
10. Белдік пункция жасау дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Жүйке жүйесінің анатомиясы мен физиологиясы, әртүрлі жас кезеңдеріндегі жүйке жүйесінің анатомиясы мен физиологиясының ерекшеліктері.
2. Этиологиясы мен қауіп факторлары, патологиялық физиология, патологиялық морфология және иммунопатология, клиника, пациенттердегі (ересектер, балалар) жүйке жүйесі ауруларын диагностикалау әдістері.
3. Неврологиялық жағдайдың бұзылуын бағалау әдістері.
4. Жасына және жүкті әйелдерге байланысты жүйке жүйесі ауруларының ерекшеліктері.
5. Жүйке жүйесінің ауруларын диагностикалау әдістері: медициналық көрсеткіштер және қарсы көрсеткіштер
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерде (ересектер, балалар) диагностикалық рәсімдерді жүргізу.
Машықтар:
1. Орындау дағдыларын меңгеру:
- диагностикалық бел пункциясы;
- ЭЭГ;
- Брахиоцефалиялық тамырлардың УДДГ;
- ЭНМГ.
2. Көз түбін, периметрияны тексеру дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Белдік пункция, УДДГ, ЭНМГ, ЭЭГ жүргізу, көз түбін және периметрияны тексеру әдістемелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Пациенттерде (ересектер, балалар) жүйке жүйесі ауруларының диагнозын белгілеу.
Машықтар:
1. Жүйке жүйесінде дифференциалды диагноз қойыңыз.
2. Пациенттердегі (Ересектер, Балалар) неврологиялық жағдайды бағалау, жүйке жүйесінің зақымдану белгілері мен синдромдарын анықтау және осы өзгерістердің себептерін анықтау.
3. АХЖ, жалпы қабылданған жіктемелерге сәйкес жүйке жүйесі ауруларының алдын ала немесе клиникалық диагнозын белгілеу және негіздеу.
Білімдер:
1. Пациенттердегі (ересектер, балалар) жүйке жүйесі ауруларының диагностикалық критерийлері.

2. Оценивать неврологический статус у пациентов (взрослые, дети).
3. Выявлять топический уровень поражения нервной системы.
4. Составлять план обследования пациента.
5. Определять показания для направления пациента с заболеваниями нервной системы к врачам других специальностей.
6. Определять показания для проведения лабораторных, инструментальных, визуализирующих исследований (электроэнцефалограмма, электромиография, ультразвуковые, радиологические: рентгенологическое, компьютерная томография, магнитный резонанс) у пациентов с заболеваниями нервной системы и нарушениями здоровья.
7. Оценивать результаты микробиологического исследования биологических жидкостей (спиномозговая жидкость, бактериалогическое исследование видимых слизистых и ротовой полости).
8. Обследовать пациента перед проведением биологической и иммунносупрессивной терапии при аутоиммунных заболеваниях неврвной системы.
9. Обеспечивать безопасность и мониторинг диагностических исследований.
10. Владеть навыками проведения люмбальной пункции.
Знания:
1. Анатомия и физиология нервной системы, особенности анатомии и физиологии нервной системы в различные возрастные периоды.
2. Этиология и факторы риска, патологическая физиология, патологическая морфология и иммунопатология, клиника, методы диагностики заболеваний нервной системы у пациентов (взрослые, дети).
3. Методы оценки нарушений неврологического статуса.
4. Особенности заболеваний нервной системы в зависимости от возраста и у беременных.
5. Методы диагностики заболеваний нервной системы: медицинские показания и противопоказания
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение диагностических процедур у пациентов (взрослые, дети).
Умения:
1. Владеть навыками выполнения:
- диагностической люмбальной пункции;
- ЭЭГ;
- УЗДГ брахиоцефальных сосудов;
- ЭНМГ.
2. Владеть навыками осмотра глазного дна, периметрии.
Знания:
1. Методики проведения люмбальной пункции, УЗДГ, ЭНМГ, ЭЭГ, осмотра глазного дна и периметрии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Установление диагноза заболеваний нервной системы у пациентов (взрослые, дети).
Умения:
1. Проводить дифференциальный дигноз при нервной системы.
2. Оценить неврологический статус у пациентов (взрослые, дети), выявить симптомы и синдромы поражения нервной системы и установить причины этих изменений.
3. Устанавливать и обосновывать предварительный или клинический диагноз заболеваний нервной системы в соответствии с МКБ, общепринятыми классификациями.
Знания:
1. Диагностические критерии заболеваний нервной системы у пациентов (взрослые, дети).

2. Жүйке жүйесінің ауруларын дифференциалды диагностикалық іздеу алгоритмдері.
3. Жүйке жүйесі ауруларының жіктелуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Барлық кезеңдерде сабақтастықты сақтай отырып, пациенттердегі (ересектер, балалар) жүйке жүйесінің ауруларын емдеу
Дағды 1:
Пациенттерде (ересектер, балалар) жүйке жүйесінің ауруларын емдеуде дәрілік және дәрілік емес емдеу әдістерін қолдану.
Машықтар:
1. Науқасты емдеу жоспарын жасаңыз және негіздеңіз.
2. Амбулаториялық және стационарлық кезеңдерде, соның ішінде жетім ауруларда жүйке жүйесі органдарының аурулары бар пациенттерді емдеуді жүргізу.
3. Жүйке жүйесі аурулары бар пациенттерді күндізгі стационарға жатқызуға, стационарлық емдеуге іріктеуді және жіберуді жүргізу.
4. Жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету үшін жүйке жүйесі органдарының аурулары бар пациенттерді іріктеуге және жіберуге қатысу.
5. Жүйке жүйесінің аутоиммунды аурулары мен орфандық аурулар кезінде көрсеткіштерді, қарсы көрсеткіштерді анықтау және иммуносупрессивті және биологиялық терапияны жүргізу.
6. Клиникалық, зертханалық, рентгенологиялық, морфологиялық және басқа зерттеулердің нәтижелеріндегі динамикалық өзгерістерді ескере отырып, емдеудің тиімділігін бағалау және түзету.
7. Емдеу қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
8. Медициналық көмек көрсетуге басымдық беріңіз.
Білімдер:
1. Жүйке жүйесінің ауруларын, көрсеткіштерін, қарсы көрсеткіштерін және асқынуларын емдеу әдістері.
2. Пациенттерде (ересектер, балалар)жүйке жүйесі аурулары бар пациенттердің диеталық, энтеральды және парентеральды тамақтану ерекшеліктері.
3. Дәрілік заттардың әсер ету механизмдері, олардың өзара әрекеттесуі, көрсеткіштері, қарсы көрсетілімдері, жанама әсерлері, дәлелді медицина принциптерін ескере отырып, жасына байланысты тағайындау ерекшеліктері.
4. Стационарлық емдеуге жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызуға арналған көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Жүйке жүйесі аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) динамикалық бақылауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Жүйке жүйесінің созылмалы ауруларымен динамикалық бақылау жүргізу.
2. Жүйке жүйесінің ауруларын емдеуге мониторинг жүргізу.
3. Медициналық көмек көрсетудің стационарлық және амбулаториялық кезеңі арасындағы бақылау сабақтастығын жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Жүйке жүйесінің созылмалы аурулары бар, оның ішінде хирургиялық нейрохирургиялық араласулардан өткен пациенттерді динамикалық бақылау принциптері.

2. Алгоритмы дифференциально-диагностического поиска при заболеваниях нервной системы.
3. Классификации заболеваний нервной системы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Лечение заболеваний нервной системы у пациентов (взрослые, дети), с соблюдением преемственности на всех этапах
Навык 1:
Применение медикаментозных и не медикаментозных методов лечения в терапии заболеваний нервной системы у пациентов (взрослые, дети).
Умения:
1. Составлять и обосновывать план лечения пациента.
2. Проводить лечение пациентов с заболеваниями органов нервной системы на амбулаторном и стационарном этапах, включая орфанные заболевания.
3. Проводить отбор и направление пациентов с заболеваниями нервной системы на госпитализацию в дневной стационар, на стационарное лечение.
4. Участвовать в отборе и направлении пациентов с заболеваниями органов нервной системы для оказания высокотехнологичных медицинских услуг.
5. Определять показания, противопоказания и проводить иммуносупрессивную и биологическую терапию при аутоиммунных заболеваниях нервной системы и орфанных заболеваниях.
6. Оценивать эффективность лечения и корректировать его с учетом динамических изменений результатов клинических, лабораторных, рентгенологических, морфологических и других исследований.
7. Обеспечивать безопасность лечения.
8. Расставлять приоритеты в оказании медицинской помощи.
Знания:
1. Методы лечения заболеваний нервной системы, показаний, противопоказаний и осложнений.
2. Принципы диетотерапии, особенностей диетического, энтерального и парентерального питания пациентов с заболеваниями нервной системы у пациентов (взрослые, дети).
3. Механизмы действия лекарственных средств, их взаимодействие, показания, противопоказания, побочные эффекты, особенности назначения в зависимости от возраста с учетом принципов доказательной медицины.
4. Показания для плановой и экстренной госпитализации на стационарное лечение.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Осуществление динамического наблюдения пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями нервной системы
Умения:
1. Проводить динамическое наблюдение с хроническими заболеваниями нервной системы.
2. Проводить мониторинг лечения заболеваний нервной системы.
3. Осуществлять преемственность наблюдения между стационарным и амбулаторным этапом оказания медицинской помощи.
Знания:
1. Принципы динамического наблюдения пациентов с хроническими заболеваниями нервной системы, в том числе перенесших оперативные нейрохирургические вмешательства.

2. Мониторлау мерзімдері және емдеу тиімділігінің критерийлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Неврологиялық аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) медициналық оңалтудың тиімділігін жоспарлау және бақылау
Машықтар:
1. Неврологиялық аурулары бар науқастарды медициналық оңалту шараларын жүргізу үшін медициналық көрсеткіштерді анықтаңыз.
2. Неврологиялық аурулары бар пациенттерді медициналық оңалту және санаторий-курорттық емдеу іс-шараларын тағайындау және жүргізу үшін маман дәрігерлерге жіберу үшін медициналық көрсеткіштерді айқындау.
3. Неврологиялық аурулары бар науқастарды оңалту жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу.
4. Мүгедектігі бар адамдарды оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламаларын әзірлеу.
5. Медициналық оңалтудың тиімділігін бақылауды жүргізу.
Білімдер:
1. Неврологиялық аурулары бар науқастарды медициналық оңалтудың негіздері мен әдістері.
2. Неврологиялық аурулары бар пациенттерді медициналық оңалту іс-шараларын жүргізуге медициналық көрсетілімдер мен медициналық қарсы көрсетілімдер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Неврологиялық аурулары бар пациенттерге (Ересектер, Балалар) шұғыл түрде медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді талап ететін клиникалық өлім жағдайын (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды) қоса алғанда, өмірге қауіп төндіретін жағдайларды тану.
2. Пациенттердің жағдайының себебі мен ауырлығын бағалау және пациенттерді осы жағдайдан шығару үшін қажетті шараларды қабылдау.
3. Жүрек-өкпе реанимациясының шараларын орындау.
4. Өмірге, оның ішінде клиникалық өлімге қауіп төндіретін жағдайларда (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды тоқтату) шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
5. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолдану.
6. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалауды жүргізу.
7. Медициналық ұйымнан тыс жағдайларда неврологиялық аурулармен ауыр жағдайларды анықтаңыз.
Білімдер:
1. Қан айналымының және (немесе) тыныс алудың кенеттен тоқтауының клиникалық белгілері.
2. Жүрек-өкпе реанимациясы.
3. Медициналық ұйымнан тыс жағдайларда пациенттердегі ауыр жағдайларды анықтау әдістері.
4. Медициналық ұйымнан тыс жағдайларда неврологиялық аурулар кезіндегі қарқынды терапия және реанимация әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Неврологиялық аурулармен ауыратын науқастарға медициналық сараптама жүргізу
Дағды 1:
Еңбекке жарамсыздық сараптамасы
Машықтар:
1. Медициналық сараптама нәтижелері бойынша медициналық қорытындылар тұжырымдау.
2. Неврологиялық ауруларға байланысты уақытша еңбекке жарамсыздық белгілерін және адам ағзасы функциясының тұрақты бұзылу белгілерін және ауру отбасы мүшелеріне күтім жасау үшін аурухана парағын беру кезінде күтім жасау қажеттілігін анықтау.

2. Сроки мониторирования и критериев эффективности лечения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Планирование и контроль эффективности медицинской реабилитации пациентов (взрослые, дети) с неврологическими заболеваниями
Умения:
1. Определять медицинские показания для проведения мероприятий медицинской реабилитации пациентов с неврологическими заболеваниями.
2. Определять медицинские показания для направления пациентов с неврологическими заболеваниями к врачам-специалистам для назначения и проведения мероприятий медицинской реабилитации и санаторно-курортного лечения.
3. Разрабатывать план мероприятий по реабилитации пациентов с неврологическими заболеваниями.
4. Разрабатывать индивидуальные программы реабилитации и абилитации лиц с инвалидностью.
5. Проводить контроль эффективности медицинской реабилитации.
Знания:
1. Основы и методы медицинской реабилитации пациентов с неврологическими заболеваниями.
2. Медицинские показания и медицинские противопоказания к проведению мероприятий медицинской реабилитации пациентов с неврологическими заболеваниями.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Оказание медицинской помощи в экстренной форме пациентам (взрослые, дети) с неврологическими заболеваниями
Умения:
1. Распознавать состояния, представляющие угрозу жизни, включая состояние клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания), требующие оказания медицинской помощи в экстренной форме.
2. Оценивать причину и тяжесть состояния пациентов и принимать необходимые меры для выведения пациентов из этого состояния.
3. Выполнять мероприятия сердечно-легочной реанимации.
4. Оказывать медицинскую помощь в экстренной форме при состояниях, представляющих угрозу жизни, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания).
5. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании медицинской помощи в экстренной форме.
6. Проводить оценку эффективности и безопасности применения лекарственных препаратов и медицинских изделий при оказании медицинской помощи в экстренной форме.
7. Выявлять критические состояния при неврологическими заболеваниями в условиях вне медицинской организации.
Знания:
1. Клинические признаки внезапного прекращения кровообращения и (или) дыхания.
2. Сердечно-легочная реанимациия.
3. Методы выявления критических состояний у пациентов в условиях вне медицинской организации.
4. Методы интенсивной терапии и реанимации при неврологическими заболеваниями в условиях вне медицинской организации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов неврологическими заболеваниями.
Навык 1:
Экспертиза нетрудоспособности
Умения:
1. Формулировать по результатам медицинской экспертизы медицинские заключения.
2. Определять признаки временной нетрудоспособности и признаки стойкого нарушения функции организма человека, обусловленного неврологическими заболеваниями и необходимость ухода при выдаче больничного листа по уходу за больными членами семьи.

3. Неврологиялық аурулары бар пациенттерді медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу.
4. Медициналық-әлеуметтік сараптамадан өту үшін неврологиялық аурулары бар пациенттерге қажетті медициналық құжаттаманы дайындау.
5. Неврологиялық аурулары бар науқастарға еңбекке жарамсыздық парағын жасаңыз.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 16 қарашадағы № ҚР ДСМ-196/2020 бұйрығы."Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 қарашада № 21660 болып тіркелді.)
2. Медициналық-әлеуметтік сараптаманы жүзеге асыру үшін медициналық құжаттаманы ресімдеу.
3. Медициналық-әлеуметтік сараптамадан өту үшін уланудан және олардың салдарларынан туындаған дене функцияларының тұрақты бұзылуы бар пациенттерді жіберуге арналған медициналық көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Халық арасында неврологиялық аурулар мен олардың асқынуларының алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру, жүргізу және олардың тиімділігін бақылау
Дағды 1:
Халық арасында неврологиялық аурулар мен олардың асқынуларының алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру, жүргізу және олардың тиімділігін бақылау
Машықтар:
1. Салауатты өмір салтын қалыптастыруға және жүйке жүйесі ауруларының алдын алуға бағытталған халықты санитарлық-гигиеналық ағарту жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және жүргізу.
2. Жүйке жүйесі аурулары бар пациенттер үшін "мектепті" ұйымдастыру және жұмыс істеу дағдыларын меңгеру (Инсульт мектебі және т.б.).
Білімдер:
1. Жүйке жүйесі ауруларының бастапқы және қайталама алдын-алу принциптері.
2. Салауатты өмір салтын қалыптастыру бойынша санитарлық-ағарту жұмыстарының нысандары мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Пациенттерде (ересектер, балалар) жүйке жүйесі аурулары бар пациенттерді қалпына келтіру лечение және медициналық оңалту.
Дағды 1:
Жүйке жүйесі аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) медициналық оңалту жөніндегі іс-шаралардың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау, жоспар құру
Машықтар:
1. Жүйке жүйесі аурулары бар пациенттерді медициналық оңалту жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін медициналық көрсеткіштерді айқындау.
2. Жүйке жүйесі аурулары бар пациенттерді медициналық оңалту жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу.
3. Жүйке жүйесіндегі науқастарды қалпына келтіру лечение және медициналық оңалтуды жүргізу.
Білімдер:
Жүйке жүйесі аурулары бар науқастарды медициналық оңалту принциптері.
1. Медициналық оңалту әдістерінің әсер ету механизмдері.
2. Жүйке жүйесі аурулары бар науқастарды медициналық оңалтудың негізгі бағдарламалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 6:
Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Дағды 1:
Облыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес медициналық құжаттаманы жүргізу, медициналық-статистикалық ақпаратты талдау
Машықтар:
1. Жұмысты жоспарлау және өз қызметінің көрсеткіштерін талдай отырып есеп жасау.
2. Медициналық құжаттаманы, оның ішінде электрондық түрде жүргізу және оны жүргізу сапасын бақылау.

3. Направлять пациентов с неврологическими заболеваниями на медико-социальную экспертизу.
4. Подготавливать необходимую медицинскую документацию пациентам с неврологическими заболеваниями для прохождения медико-социальной экспертизы.
5. Оформлять листок нетрудоспособности пациентам с неврологическими заболеваниями.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 ноября 2020 года № 21660).
2. Оформление медицинской документации для осуществления медико-социальной экспертизы.
3. Медицинские показания для направления пациентов, имеющих стойкое нарушение функций организма, обусловленное отравлениями и их последствиями, для прохождения медико-социальной экспертизы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику неврологических заболеваний и их осложнений среди населения
Навык 1:
Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику неврологических заболеваний и их осложнений среди населения
Умения:
1. Разрабатывать и проводить мероприятия по саниптарно-гигиенического просвещению населения, направленные на формирование здорового образа жизни и профилактику заболеваний нервной системы.
2. Владеть навыками организации и работы "школы" для пациентов с заболеваниями нервной системы (школа инсульта).
Знания:
1. Принципы первичной и вторичной профилактики заболеваний нервной системы.
2. Формы и методы санитарно-просветительной работы по формированию здорового образа жизни.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 5:
Восстановительное лечение и медицинская реабилитация пациентов с заболеваниями нервной системы у пациентов (взрослые, дети).
Навык 1:
Составление плана, оценка эффективности и безопасности мероприятий по медицинской реабилитации пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями нервной системы
Умения:
1. Определять медицинские показания для проведения мероприятий по медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями нервной системы.
2. Разрабатывать план мероприятий по медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями нервной системы.
3. Проводить восстановительное лечение и медицинскую реабилитацию пациентов с нервной системы.
Знания:
Принципы медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями нервной системы.
4. Механизмы воздействия методов медицинской реабилитации.
5. Основные программы медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями нервной системы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 6:
Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Навык 1:
Ведение медицинской документации, анализ медико-статистической информации, в соответствии с требованиями нормативных правовых актах в области
Умения:
1. Планировать работу и составлять отчет с анализом показателей собственной деятельности.
2. Вести медицинскую документацию, в том числе в электронном виде и контролировать качество ее ведения.

9. ЭЭГ бұзушылықтарының халықаралық классификациясы. ЭЭГ үлгілерінің локализациясын анықтау және оларды жүйелеу.
10. Әр түрлі аурулардағы ЭЭГ өзгерістері. Эпилептиформды белсенділік. Анықтамасы, жіктелуі.
11. ЭЭГ-дегі Фармако-индукцияланған өзгерістер.
12. Ұзақ ЭЭГ мониторингі: бейне-ЭЭГ мониторингі, амбулаториялық ЭЭГ (холтер-ЭЭГ). Алынған деректерді талдау және интерпретациялау принциптері.
13. Қазіргі нейрофизиологиялық зерттеулер-эпилепсияны диагностикалаудағы "алтын стандарт". Қазіргі компьютерлік цифрлық электроэнцефалографтар.
14. Мидың өлімі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Жүйке жүйесінің зақымдануын диагностикалауда электроневромиография (ENMG) әдісін қолдану.
Машықтар:
1. Белгілі бір клиникалық жағдайда клиникалық нейрофизиологияның нақты әдісін қолдану қажеттілігін бағалау.
2. Электроневромиографиялық зерттеу жүргізу және алынған деректерді интерпретациялау дағдыларын меңгеру.
3. Неврологиялық тәжірибеде арнайы зерттеу әдістерін қолданудың даулы мәселелері бойынша шешімдер қабылдау.
4. Электроневромиография (ЭНМГ) әдісін қолдана отырып, ересектер мен балалардағы жүйке жүйесінің зақымдануын күрделі диагностикалау жағдайында резидент дәрігерлерге, невропатолог дәрігерлерге және басқа да бейінді мамандарға консультациялық көмек пен тәлімгерлікті жүзеге асыру.
5. Невропатологтарға және басқа да бейінді мамандарға ұйымдастырушылық-әдістемелік көмек көрсету.
Білімдер:
1. Жүйке-бұлшықет жүйесінің құрылымдық ұйымы. Қозғалтқыш бірлігі туралы түсінік.
2. Әдіс ретінде электроневромиография ұғымы. ЭНМГ мәні мен физиологиялық негіздері, Әртүрлі ЭНМГ әдістерінің клиникалық маңызы.
3. ЭНМГ перифериялық жүйке патологиясын диагностикалауда. Перифериялық нервтердің аксональды және демиелинизациялық зақымдануы туралы түсінік.
4. ЭНМГ жүйке-бұлшықет синапсының патологиясын диагностикалауда. Жүйке-бұлшықет синапсының жұмыс істеу түсінігі мен принциптері.
5. Ритақты ынталандыру алгоритмдерін жүргізу әдістемесі. Алынған нәтижелерді түсіндіру.
6. Ине миографиясы. Әдістеменің нейрофизиологиялық негіздері. Ине миографиясын жүргізудің негізгі көрсеткіштері.
7. Ине миографиясын жүргізу әдістемесі. Миограммаларды визуалды және клиникалық талдау. Алынған деректерді талдау және түсіндіру.
8. Моторлы нейрондық патологиядағы ЭНМГ көрсеткіштерінің өзгеруі. Моторлы нейрондық патологиядағы ине миографиясының көрсеткіштерінің өзгеруі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Жүйке жүйесінің зақымдануын диагностикалауда туындаған потенциалдарды (ТП) зерттеу.
Машықтар:

9. Международная классификация нарушений ЭЭГ. Определение локализации ЭЭГ- паттернов и их систематизация.
10. Изменения на ЭЭГ при различных заболеваниях. Эпилептиформная активность. Определение, классификация.
11. Фармако-индуцированные изменения на ЭЭГ.
12. Длительный ЭЭГ-мониторинг: видео-ЭЭГ-мониторирование, амбулаторная ЭЭГ (холтер-ЭЭГ). Показания, методика проведения, принципы анализа и интерпретации полученных данных.
13. Современные нейрофизиологические исследования – "золотой стандарт" в диагностике эпилепсии. Современные компьютерные цифровые электроэнцефалографы.
14. Смерть мозга.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Использование метода электронейромиографии (ЭНМГ) в диагностике поражений нервной системы.
Умения:
1. Оценивать необходимость применения конкретного метода клинической нейрофизиологии в конкретной клинической ситуации.
2. Владеть навыками проведения электронейромиографического исследования и интерпретацией полученных данных.
3. Принимать решения по спорным вопросам применения специальных методов исследования в неврологической практике.
4. Осуществлять консультативную помощь и наставничество врачам резидентам, врачам неврологам и другим профильным специалистам в случаях сложной диагностики поражений нервной системы у взрослых и детей с использованием метода электронейромиографии (ЭНМГ).
5. Оказывать организационно-методическую помощь врачам неврологам и другим профильным специалистам.
Знания:
1. Структурная организация нервно-мышечной системы. Понятие двигательной единицы.
2. Понятие электронейромиографии как метода. Сущность и физиологические основы ЭНМГ, клиническое значение различных ЭНМГ-методик.
3. ЭНМГ в диагностике патологии периферических нервов. Понятие аксонального и демиелинизирующего повреждения периферических нервов.
4. ЭНМГ в диагностике патологии нервно-мышечного синапса. Понятие и принципы функционирования нервно-мышечного синапса.
5. Методика проведения алгоритмов ритмической стимуляции. Интерпретация полученных результатов.
6. Игольчатая миография. Нейрофизиологические основы методики. Основные показания к проведению игольчатой миографии.
7. Методика проведения игольчатой миографии. Визуальный и клинический анализ миограмм. Анализ и интерпретация полученных данных.
8. Изменение показателей ЭНМГ при патологии мотонейронов. Изменение показателей игольчатой миографии при мотонейрональной патологии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Исследование вызванных потенциалов (ВП) в диагностике поражений нервной системы.
Умения:

1. Белгілі бір клиникалық жағдайда клиникалық нейрофизиологияның нақты әдісін қолдану қажеттілігін бағалау.
2. ТП зерттеу дағдыларын және алынған мәліметтерді түсіндіруді меңгеру.
3. Неврологиялық тәжірибеде арнайы зерттеу әдістерін қолданудың даулы мәселелері бойынша шешімдер қабылдау.
4. ТП зерттеу әдісін қолдана отырып, ересектер мен балалардағы жүйке жүйесінің зақымдануын күрделі диагностикалау жағдайында резидент дәрігерлерге, невропатолог дәрігерлерге және басқа да бейінді мамандарға консультациялық көмек пен тәлімгерлікті жүзеге асыру.
5. Невропатологтарға және басқа да бейінді мамандарға ұйымдастырушылық-әдістемелік көмек көрсету.
Білімдер:
1. Неврологиялық тәжірибеде туындаған потенциалды зерттеу (ТП). ТП: анықтамасы, әдістің мәні, көрсеткіштері және қолдануға қарсы көрсеткіштері.
2. ТП классификациясы. ТП интерпретациясы. ТП зерттеуге арналған аппаратура. ТП бөлумен байланысты артефактілер мен қателіктер.
3. Визуалды индукцияланған потенциалдар (ВИП). Көру жүйесінің анатомиясының негіздері. Электроретинограмма. ВИП (ЖВИП) үшін ЖВИП. ЖВИП зерттеу нәтижелерін талдау. Клиникалық маңызды ауытқулардың критерийлері.
4. Кері шахмат үлгісіндегі ВИП (ЖВИП). ПВИП зерттеу нәтижелерін талдау. ПВИП -дағы клиникалық маңызды ауытқулардың критерийлері. Клиникалық тәжірибеде қолдану.
5. Есту ТП (ЕТП). Есту анализаторының анатомиясының негіздері. Ұзын жасырын есту ТП (ҰЕТП).
6. Орташа жасырын акустикалық ТП (ОЖАТП). Акустикалық бағаналы ТП (АБТП). Нәтижелерді талдау, нормадан клиникалық маңызды ауытқуларды бағалау критерийлері. Клиникалық тәжірибеде қолдану.
7. Соматосенсорлық ТП (ССТП).
Соматосенсорлық анализатор анатомиясының негіздері.
Жоғарғы аяқтарды ынталандыру кезінде қысқа жасырын ССТП.
Төменгі аяқтарды ынталандыру кезінде қысқа жасырын ССТП.
8. Нәтижелерді талдау, нормадан клиникалық маңызды ауытқуларды бағалау критерийлері. Клиникалық тәжірибеде қолдану.
9. Эндогендік ТП.
Танымдық VP, P300 әдісі, маңызды танылатын оқиғаларға VP бөлу. P300 нормативтік көрсеткіштері және әртүрлі факторлардың әсері. P300 зерттеу нәтижелерін талдау. P300 клиникалық маңызды ауытқу критерийлері. Клиникалық тәжірибеде P300 қолдану.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Жүйке жүйесінің зақымдануын диагностикалауда полисомнография әдісін қолдану.
Машықтар:
1. Белгілі бір клиникалық жағдайда клиникалық нейрофизиологияның нақты әдісін қолдану қажеттілігін бағалау.
2. Ұйқының бұзылуын зерттеу және алынған мәліметтерді түсіндіру дағдыларын меңгеру.

1. Оценивать необходимость применения конкретного метода клинической нейрофизиологии в конкретной клинической ситуации.
2. Владеть навыками исследования ВП и интерпретацией полученных данных.
3. Принимать решения по спорным вопросам применения специальных методов исследования в неврологической практике.
4. Осуществлять консультативную помощь и наставничество врачам резидентам, врачам неврологам и другим профильным специалистам в случаях сложной диагностики поражений нервной системы у взрослых и детей с использованием метода исследования ВП.
5. Оказывать организационно-методическую помощь врачам неврологам и другим профильным специалистам.
Знания:
1. Исследования вызванных потенциалов (ВП) в неврологической практике. ВП: определение, сущность метода, показания и противопоказания к применению.
2. Классификация ВП. Интерпретация ВП. Аппаратура для исследования ВП. Артефакты и погрешности, связанные с выделением ВП.
3. Зрительные вызванные потенциалы (ЗВП). Основы анатомии зрительной системы. Электроретинограмма. ЗВП на вспышечный стимул (ВЗВП). Анализ результатов исследования ВЗВП. Критерии клинически значимых отклонений.
4. ЗВП на реверсивный шахматный паттерн (ПЗВП). Анализ результатов исследования ПЗВП. Критерии для клинически значимых отклонений в ПЗВП. Применение в клинической практике.
5. Слуховые ВП (СВП). Основы анатомии слухового анализатора. Длинно латентные слуховые ВП (ДСВП).
6. Средне латентные акустические ВП (САВП). Акустические стволовые ВП (АСВП). Анализ результатов, критерии для оценки клинически значимых отклонений от нормы. Применение в клинической практике.
7. Соматосенсорные ВП (ССВП).
Основы анатомии соматосенсорного анализатора.
Коротко латентные ССВП при стимуляции верхних конечностей.
Коротко латентные ССВП при стимуляции нижних конечностей.
8. Анализ результатов, критерии для оценки клинически значимых отклонений от нормы. Применение в клинической практике.
9. Эндогенные ВП.
Когнитивные ВП, методика P300, выделение ВП на значимые опознаваемые события. Нормативные показатели P300 и влияние различных факторов. Анализ результатов обследования P300. Критерии клинически значимых отклонений P300. Применение P300 в клинической практике.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Использование метода полисомнографии в диагностике поражений нервной системы.
Умения:
1. Оценивать необходимость применения конкретного метода клинической нейрофизиологии в конкретной клинической ситуации.
2. Владеть навыками проведения исследования нарушений сна и интерпретацией полученных данных.

22. Кәсіптің карточкасы "7.4 Дәрігер эпилептолог":
Топтың коды:
2212-6
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
7.4 Дәрігер эпилептолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер эпилептолог" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандану бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің инновациялық, озық технологияларының тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Эпилепсиямен ауыратын пациенттерге (ересектер, балалар) мамандандырылған медициналық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, амбулаториялық және стационарлық жағдайларда неврология және эпилептология саласындағы дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Амбулаториялық және стационарлық жағдайларда пациенттерде (ересектер, балалар) неврология және эпилептология саласындағы мамандандырылған медициналық көмекті, жоғары технологиялық медициналық қызметтерді жүзеге асыру кезінде медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. Неврология және эпилептология саласындағы мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету.

22. Карточка профессии "7.4 Врач клинический нейрофизиолог":
Код группы:
2212-6
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
7.4 Врач клинический нейрофизиолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач клинический нейрофизиолог". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специализации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые, дети) с неврологическими заболеваниями, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний в области неврологии и клинической нейрофизиологии с применением методов клинической нейрофизиологии в амбулаторных и стационарных условиях.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи при осуществлении специализированной медицинской помощи, высокотехнологичных медицинских услуг в области неврологии и клинической нейрофизиологии с применением методов клинической нейрофизиологии у пациентов (взрослые, дети) в амбулаторных и стационарных условиях
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг в области неврологии и клинической нейрофизиологии.

2. Денсаулық сақтау саласындағы Академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
Амбулаториялық және стационарлық жағдайларда пациенттерде (ересектер, балалар) неврология және эпилептология саласындағы мамандандырылған медициналық көмекті, жоғары технологиялық медициналық қызметтерді жүзеге асыру кезінде медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Неврология (ересектер, балалар)" мамандығы, "Эпилептология"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Неврология (ересектер, балалар)" мамандығы, "Эпилептология"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Неврология (ересектер, балалар)" мамандығы, "Эпилептология"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Неврология (ересектер, балалар) "мамандығы,"Эпилептология" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Анықталған медициналық қателіктерге, олардың себеп-салдарлық байланыстарына, жағымсыз салдарларына және олардың алдын алу мүмкіндіктеріне талдау, ресімделген сипаттама жүргізу.
5. Тәуекел факторларын анықтаңыз және ұйым басшылығына эпилепсиядағы медициналық қызметтердің сапасында туындайтын жүйелік проблемалар туралы уақтылы хабарлаңыз.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін енгізу және сапасын жақсарту бойынша іс-шараларды әзірлеу және өткізу.
Машықтар:
1. Пациенттерге (ересектер, балалар) медициналық көмектің сапасын қамтамасыз ету мақсатында бейінді бөлімшелердің әлеуетін арттыру дағдыларын дамыту.
2. Медициналық қызметтердің сапасы мәселелері бойынша бейінді бөлімшелердің медициналық персоналына әдіснамалық қолдау көрсету.

2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи при осуществлении специализированной медицинской помощи, высокотехнологичных медицинских услуг в области неврологии и клинической нейрофизиологии с применением методов клинической нейрофизиологии у пациентов (взрослые, дети) в амбулаторных и стационарных условиях
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Неврология (взрослая, детская)", специализации "Клиническая нейрофизиология".
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Неврология (взрослая, детская)", специализации "Клиническая нейрофизиология".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Неврология (взрослая, детская)", специализации "Клиническая нейрофизиология".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Неврология (взрослая, детская), специализации "Клиническая нейрофизиология".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг при применении методов клинической нейрофизиологии.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Разработка и проведение мероприятий по улучшению качества и внедрению новых методов диагностики и лечения.
Умения:
1. Развитие навыков повышения потенциала профильных отделений с целью обеспечения качества медицинской помощи пациентам (взрослые, дети).
2. Оказание методологической поддержки медицинскому персоналу профильных отделений по вопросам качества медицинских услуг.

3. Өз тәжірибеңізге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйреніңіз және енгізіңіз.
4. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау..
5. Неврология және эпилептологияның медициналық практикасына жаңа технологиялардың табысты трансфертін қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістері. Медициналық көмектің тиімділігі мен сапасын бағалау көрсеткіштері мен критерийлері
2. Неврология саласындағы өзекті технологиялар мен зерттеулер.
3. Жаңа медициналық технологияларды трансферттеу процесі, оның ішінде олардың әлеуетін бағалау және тәжірибеге интеграциялау.
4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды келісу және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Неврология және эпилептология саласындағы мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету.
Дағды 1:
"Ересектер, балалар неврологиясы" Мамандығы және "Эпилептология"мамандығы бойынша стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Дәлелдерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде Халыққа неврологиялық көмек көрсету саласындағы стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтарды және әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
2. Республика және халықаралық ынтымақтастық деңгейінде неврологиялық қызметті дамыту және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулар мен әдістемелік ұсыныстар.
2. Медициналық көмектің сапасын бағалау әдістері, оның ішінде аудит және диагностика мен емдеудің тиімділігін бағалау, этикалық стандарттар және пациенттердің құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, "ересектер, балалар неврологиясы" Мамандығы және "Эпилептология"мамандығы бойынша алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Машықтар:
1. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқауларға сараптама/рецензия жүргізу.
2. Стандарттарды, Хаттамаларды және нұсқауларды жақсарту бойынша ұсыныстарды тұжырымдау және оларға өзгерістер немесе толықтырулар ұсыну.

3. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
4. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике..
5. Владеть навыками обеспечения успешного трансфера новых технологий в медицинскую практику неврологии.
Знания:
1. Количественные методы статистического анализа и прогнозирования. Показатели и критерии оценки эффективности и качества медицинской помощи
2. Актуальные технологии и исследования в области неврологии.
3. Процесс трансферта новых медицинских технологий, включая оценку их потенциала и интеграцию в практику.
4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг в области неврологии и клинической нейрофизиологии.
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций по специальности "Неврология взрослая, детская" и специализации "Клиническая нейрофизиология".
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения неврологической помощи населению на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации неврологической службы на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.
2. Методы оценки качества медицинской помощи, включая аудит и оценка эффективности диагностики и лечения, этические стандарты и права пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций по специальности "Неврология взрослая, детская" и специализации "Клиническая нейрофизиология".
Умения:
1. Проводить экспертизу/рецензирование стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Формулировать рекомендации по улучшению стандартов, протоколов и инструкций, а также предложить изменения или дополнения к ним.

1. Белгілі бір клиникалық жағдайда клиникалық нейрофизиологияның нақты әдісін қолдану қажеттілігін бағалау.
2. VP зерттеу дағдыларын және алынған мәліметтерді түсіндіруді меңгеру.
Білімдер:
1. Неврологиялық тәжірибеде туындаған потенциалды зерттеу (VP). VP: анықтамасы, әдістің мәні, көрсеткіштері және қолдануға қарсы көрсеткіштері.
2. VP классификациясы. VP интерпретациясы. VP зерттеуге арналған Аппаратура. VP бөлумен байланысты артефактілер мен қателіктер.
3. Визуалды индукцияланған потенциалдар (BMD). Көру жүйесінің анатомиясының негіздері. Электроретинограмма. ЖРВИ (ЖРВИ) үшін ЖРВИ. ЖІӨ зерттеу нәтижелерін талдау. Клиникалық маңызды ауытқулардың критерийлері.
4. Кері шахмат үлгісіндегі ЗВП (звпп). PZZVP зерттеу нәтижелерін талдау. ПЗВП-дағы клиникалық маңызды ауытқулардың критерийлері. Клиникалық тәжірибеде қолдану.
5. Есту VP (SVP). Есту анализаторының анатомиясының негіздері. Ұзын жасырын есту VP (DSVP).
6. Орташа жасырын акустикалық VP (SAVP). Акустикалық бағаналы VP (ASVP). Нәтижелерді талдау, нормадан клиникалық маңызды ауытқуларды бағалау критерийлері. Клиникалық тәжірибеде қолдану.
7. Somatosensor VP (SSVP).
Соматосенсорлық анализатор анатомиясының негіздері.
Жоғарғы аяқтарды ынталандыру кезінде қысқа жасырын SSVP.
Төменгі аяқтарды ынталандыру кезінде қысқа жасырын SSVP.
8. Нәтижелерді талдау, нормадан клиникалық маңызды ауытқуларды бағалау критерийлері. Клиникалық тәжірибеде қолдану.
9. Эндогендік VP.
Танымдық VP, P300 әдісі, маңызды танылатын оқиғаларға VP бөлу. P300 нормативтік көрсеткіштері және әртүрлі факторлардың әсері. P300 зерттеу нәтижелерін талдау. P300 клиникалық маңызды ауытқу критерийлері. Клиникалық тәжірибеде P300 қолдану.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Жүйке жүйесінің зақымдануын диагностикалауда полисомнография әдісін қолдану.
Машықтар:
1. Белгілі бір клиникалық жағдайда клиникалық нейрофизиологияның нақты әдісін қолдану қажеттілігін бағалау.
2. Ұйқының бұзылуын зерттеу және алынған мәліметтерді түсіндіру дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Сомнология клиникалық пән ретінде.
2. Ұйқы ауруларының халықаралық жіктелуі (ICSD) және оның ICD-10 сәйкестігі.
3. Ұйқыдағы тыныс алудың бұзылуының негізгі түрлерінің жіктелуі. Бұзылуларды диагностикалау әдістері.
4. Ұйқының обструктивті апноэы: этиологиясы, патогенезі, клиникалық көрінісі, жүрек-қан тамырлары және метаболикалық бұзылулармен байланысы.
5. Диагностика және бақылау әдістері.
Орталық ұйқы апноэі. Кәдімгі храп.

1. Оценивать необходимость применения конкретного метода клинической нейрофизиологии в конкретной клинической ситуации.
2. Владеть навыками исследования ВП и интерпретацией полученных данных.
Знания:
1. Исследования вызванных потенциалов (ВП) в неврологической практике. ВП: определение, сущность метода, показания и противопоказания к применению.
2. Классификация ВП. Интерпретация ВП. Аппаратура для исследования ВП. Артефакты и погрешности, связанные с выделением ВП.
3. Зрительные вызванные потенциалы (ЗВП). Основы анатомии зрительной системы. Электроретинограмма. ЗВП на вспышечный стимул (ВЗВП). Анализ результатов исследования ВЗВП. Критерии клинически значимых отклонений.
4. ЗВП на реверсивный шахматный паттерн (ПЗВП). Анализ результатов исследования ПЗВП. Критерии для клинически значимых отклонений в ПЗВП. Применение в клинической практике.
5. Слуховые ВП (СВП). Основы анатомии слухового анализатора. Длинно латентные слуховые ВП (ДСВП).
6. Средне латентные акустические ВП (САВП). Акустические стволовые ВП (АСВП). Анализ результатов, критерии для оценки клинически значимых отклонений от нормы. Применение в клинической практике.
7. Соматосенсорные ВП (ССВП).
Основы анатомии соматосенсорного анализатора.
Коротко латентные ССВП при стимуляции верхних конечностей.
Коротко латентные ССВП при стимуляции нижних конечностей.
8. Анализ результатов, критерии для оценки клинически значимых отклонений от нормы. Применение в клинической практике.
9. Эндогенные ВП.
Когнитивные ВП, методика P300, выделение ВП на значимые опознаваемые события. Нормативные показатели P300 и влияние различных факторов. Анализ результатов обследования P300. Критерии клинически значимых отклонений P300. Применение P300 в клинической практике.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Использование метода полисомнографии в диагностике поражений нервной системы.
Умения:
1. Оценивать необходимость применения конкретного метода клинической нейрофизиологии в конкретной клинической ситуации.
2. Владеть навыками проведения исследования нарушений сна и интерпретацией полученных данных.
Знания:
1. Сомнология как клиническая дисциплина.
2. Международная классификация болезней сна (ICSD) и ее соответствие МКБ-10.
3. Классификация основных видов нарушения дыхания во сне. Методы диагностики расстройств.
4. Обструктивное апноэ сна: этиология, патогенез, клиническая картина, ассоциация с сердечно-сосудистыми и метаболическими нарушениями.
5. Методы диагностики и мониторинга.
Центральное апноэ сна. Привычный храп.

6. Кардио-респираторлық мониторинг (КРМ) және ұйқының респираторлық мониторингі (РМ). Аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз ету. Көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер, зерттеу әдістемесі.
7. Ұйқыдағы тыныс алу бұзылыстарын анықтаудың негізгі әдістері: полисомнография. Зерттеу жүргізу үшін әдіс принциптері, көрсеткіштер. Аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз ету.
8. Науқасты зерттеуге дайындау. Алынған деректерді талдау және түсіндіру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Амбулаториялық және стационарлық жағдайларда ересек пациенттер мен балаларда клиникалық нейрофизиология әдістерін қолдана отырып, терапияны, оның ішінде хирургиялық терапияны бақылау.
Дағды 1:
Клиникалық нейрофизиология әдістерін қолдана отырып, терапияны, оның ішінде хирургиялық терапияны бақылау.
Машықтар:
1. Белгілі бір клиникалық жағдайда клиникалық нейрофизиологияның нақты әдісін қолдану қажеттілігін бағалау.
2. Пациенттер терапиясының нейрофизиологиялық мониторингін жүргізу дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Эпилепсияға қарсы препараттарды қолдану арқылы емдеу кезінде ЭЭГ өзгерістерін талдау, сондай-ақ жүйке жүйесінің әртүрлі аурулары мен жағдайларында хирургиялық дайындықты және кейінгі бақылауды қоса алғанда, хирургиялық емдеу.
2. Жүйке жүйесінің әртүрлі аурулары мен жағдайларын емдеу динамикасындағы ENMG өзгерістерін талдау.
3. Жүйке жүйесінің әртүрлі аурулары мен жағдайларын емдеу динамикасындағы VP өзгерістерін талдау.
4. Жүйке жүйесінің әртүрлі аурулары мен жағдайларын емдеу динамикасында ұйқының кардио-респираторлық және респираторлық мониторингін жүргізудегі өзгерістерді талдау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Интраоперациялық нейрофизиологиялық мониторинг
Машықтар:
1. Белгілі бір клиникалық жағдайда клиникалық нейрофизиологияның нақты әдісін қолдану қажеттілігін бағалау.
2. Пациенттерге операция ішілік мониторинг жүргізу дағдыларын меңгеру
Білімдер:
1. Белгілі бір клиникалық жағдайда клиникалық нейрофизиологияның нақты әдісін қолдану қажеттілігін бағалау.
2. Пациенттерге операция ішілік мониторинг жүргізу дағдыларын меңгеру.
3. Неврологиялық тәжірибеде арнайы зерттеу әдістерін қолданудың даулы мәселелері бойынша шешімдер қабылдау.
4. Клиникалық нейрофизиология әдістерін қолдана отырып, ересектер мен балалардағы жүйке жүйесінің зақымдануын күрделі диагностикалау жағдайында резидент дәрігерлерге, невропатолог дәрігерлерге және басқа да бейінді мамандарға консультациялық көмек пен тәлімгерлікті жүзеге асыру.
5. Невропатологтарға және басқа да бейінді мамандарға ұйымдастырушылық-әдістемелік көмек көрсету.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Үздіксіз кәсіби даму
Дағды 1:
Кәсіби жетілдіруге ұмтылу
Машықтар:

6. Кардио-респираторный мониторинг (КРМ) и респираторный мониторинг (РМ) сна. Аппаратное и программное обеспечение. Показания и противопоказания, методика проведения исследования.
7. Основные методы для выявления нарушений дыхания во сне: полисомнография. Принципы метода, показания для проведения исследования. Аппаратное и программное обеспечение.
8. Подготовка пациента к исследованию. Анализ и интерпретация полученных данных.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Мониторинг терапии, в том числе хирургической, с применением методов клинической нейрофизиологии у взрослых пациентов и детей в амбулаторных и стационарных условиях.
Навык 1:
Мониторинг терапии, в том числе хирургической, с применением методов клинической нейрофизиологии.
Умения:
1. Оценивать необходимость применения конкретного метода клинической нейрофизиологии в конкретной клинической ситуации.
2. Владеть навыками проведения нейрофизиологического мониторинга терапии пациентов.
Знания:
1. Анализ изменений на ЭЭГ при лечении с применением антиэпилептических препаратов, а также хирургическом лечении, включая прехирургическую подготовку и последующий мониторинг при различных заболеваниях нервной системы и состояниях.
2. Анализ изменений ЭНМГ в динамике лечения различных заболеваний нервной системы и состояний.
3. Анализ изменений ВП динамике лечения различных заболеваний нервной системы и состояний.
4. Анализ изменений при проведении кардио-респираторного и респираторного мониторинга сна в динамике лечения различных заболеваний нервной системы и состояний.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Интраоперационный нейрофизиологический мониторинг
Умения:
1. Оценивать необходимость применения конкретного метода клинической нейрофизиологии в конкретной клинической ситуации.
2. Владеть навыками проведения интраоперационного мониторинга пациентов
Знания:
1. Оценивать необходимость применения конкретного метода клинической нейрофизиологии в конкретной клинической ситуации.
2. Владеть навыками проведения интраоперационного мониторинга пациентов.
3. Принимать решения по спорным вопросам применения специальных методов исследования в неврологической практике.
4. Осуществлять консультативную помощь и наставничество врачам резидентам, врачам неврологам и другим профильным специалистам в случаях сложной диагностики поражений нервной системы у взрослых и детей с использованием методов клинической нейрофизиологии.
5. Оказывать организационно-методическую помощь врачам неврологам и другим профильным специалистам.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Непрерывное профессиональное развитие
Навык 1:
Стремление к профессиональному совершенствованию
Умения:

2) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
3) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі
4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы
5) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Нейрохирургия (ересектер, балалар)
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86101017
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.2 Дәрігерлік практика және стоматология саласындағы қызмет
86.22 Арнайы дәрігерлік практика
86.22.0 Арнайы дәрігерлік практика
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіптік стандарт орталық және перифериялық жүйке жүйесі аурулары бар пациенттерге Қазақстан Республикасында нейрохирургиялық көмекті ұйымдастыру және көрсету жөніндегі маманның кәсіптік құзыреті саласындағы талаптарды белгілейді, оның ішінде профилактика, диагностика, емдеу, оңалту, қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жасау нейрохирургия саласында. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 дәрігер нейрохирург - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.2 дәрігер-нейрохирург - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.3 дәрігер-нейрохирург - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.4 дәрігер-нейрохирург - 7 СБШ-нің деңгейі
5) 7.2 дәрігер-нейрохирург (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
6) 7.3 дәрігер-нейрохирург (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
7) 7.4 дәрігер-нейрохирург (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
8) 7.2 дәрігер-нейрохирург (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
9) 7.3 дәрігер-нейрохирург (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
10) 7.4 дәрігер-нейрохирург (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 дәрігер нейрохирург":
Топтың коды:
2217-4
Қызмет атауының коды:
2217-4-001
Кәсіптің атауы:
7.1 дәрігер нейрохирург
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Нейрохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентурада оқу кезінде "дәрігер"біліктілігі. Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен орталық және перифериялық жүйке жүйесі аурулары бар пациенттердің профилактикасы, диагностикасы, емдеу, медициналық оңалту
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
3) МСКО – международная стандартная классификация образования;
4) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Нейрохирургия (взрослая, детская)
5. Код профессионального стандарта: Q86101017
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.2 Деятельности в области врачебной практики и стоматологии
86.22 Специальная врачебная практика
86.22.0 Специальная врачебная практика
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по организации и оказанию нейрохирургической помощи в Республике Казахстан пациентам с заболеваниями центральной и периферической нервной системы, включая профилактику, диагностику, лечение, реабилитацию, экспертизе объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области нейрохирургии. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач-нейрохирург - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач-нейрохирург - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач-нейрохирург - 7 уровень ОРК;
4) 7.4 Врач-нейрохирург - 7 уровень ОРК;
5) 7.2 Врач-нейрохирург (взрослый) - 7 уровень ОРК;
6) 7.3 Врач-нейрохирург (взрослый) - 7 уровень ОРК;
7) 7.4 Врач-нейрохирург (взрослый) - 7 уровень ОРК;
8) 7.2 Врач-нейрохирург (детский) - 7 уровень ОРК;
9) 7.3 Врач-нейрохирург (детский) - 7 уровень ОРК;
10) 7.4 Врач-нейрохирург (детский) - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач-нейрохирург":
Код группы:
2217-4
Код наименования занятия:
2217-4-001
Наименование профессии:
7.1 Врач-нейрохирург
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
врач-резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Нейрохирургия (взрослая, детская)". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов с заболеваниями центральной и периферической нервной системы под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен орталық және перифериялық жүйке жүйесінің аурулары кезінде білікті және мамандандырылған нейрохирургиялық көмек көрсету
2. Нейрохирургиялық көмек көрсету кезінде алдын алу іс-шараларын жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықты қалыптастырудың, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есептік-есептік медициналық құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен орталық және перифериялық жүйке жүйесінің аурулары кезінде білікті және мамандандырылған нейрохирургиялық көмек көрсету
Дағды 1:
Амбулаториялық және стационарлық деңгейде пациенттердегі (ересектер, балалар) орталық және перифериялық жүйке жүйесі ауруларының диагностикасы
Машықтар:
1. Неврологиялық және нейрохирургиялық патологияға баса назар аудара отырып, анамнез алу және объективті тексеру, мәліметтерді талдау, неврологиялық жағдайды бағалау дағдылары.
2. Зерттеудің рентгендік әдістерін (КТ, МРТ) тағайындау көрсеткіштерін анықтау дағдылары.
3. Зерттеудің рентгендік әдістерінің нәтижелерін интерпретациялау дағдылары (КТ, МРТ).
4. Шұғыл және жоспарлы нейрохирургиялық көмек көрсетуге көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау дағдылары.
5. Науқасты емдеу тактикасын анықтау, науқасты диагностикалау және емдеу жоспарын құру дағдысы.
Білімдер:
1. Нормативтік құқықтық актілерді, стандарттарды, клиникалық хаттамаларды және клиникалық нұсқауларды білу.
2. "Нейрохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша клиникалық тәжірибедегі дәлелді медицинаны білу.
3. Қалыпты және патологиялық физиологияның қалыпты, топографиялық және патологиялық анатомиясын, балалық және ересек жастағы орталық және перифериялық жүйке жүйесінің биохимиясын білу.
4. Балалар мен ересектердегі негізгі клиникалық-зертханалық симптомдар мен синдромдарды білу .
5. Ересектер мен балалардағы орталық және перифериялық жүйке жүйесінің жиі кездесетін ауруларының этиологиясын, патогенезін, жіктелуін, клиникасын, диагностикасын білу .
6. Ересек пациент пен баланы сұрау және физикалық тексерудің типтік схемасын, неврологиялық жағдайды бағалаудың типтік схемасын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Мамандандырылған нейрохирургиялық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді көрсетуге қатысу
Машықтар:

1. Оказание квалифицированной и специализированной нейрохирургической помощи при заболеваниях центральной и периферической нервной системы под контролем и надзором наставника
2. Проведение профилактических мероприятий при оказании нейрохирургической помощи, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Трудовая функция 1:
Оказание квалифицированной и специализированной нейрохирургической помощи при заболеваниях центральной и периферической нервной системы под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Диагностика заболеваний центральной и периферической нервной системы у пациентов (взрослые, дети) на амбулаторном и стационарном уровнях
Умения:
1. Осуществлять сбор анамнеза и объективного осмотра с уклоном на неврологическую и нейрохирургическую патологию, анализ данных, оценка неврологического статуса.
2. Определять показания к проведению аппаратных методов исследований (КТ, МРТ).
4. Интерпретировать результаты аппаратных методов исследований (КТ, МРТ).
5. Определять показания и противопоказания к экстренной и плановой нейрохирургической помощи.
6. Определять тактику ведения, план диагностики и лечения пациента.
Знания:
1. Основы доказательной медицины в клинической практике по специальности "Нейрохирургия (взрослая, детская)".
3. Знание нормальной, топографической и патологической анатомии нормальной и патологической физиологии, биохимии центральной и периферической нервной системы детского и взрослого возраста.
4. Знание основных клинико-лабораторных симптомов и синдромов у детей и взрослых.
5. Знание этиологии, патогенеза, классификации, клинических проявлений, диагностики наиболее распространенных заболеваний центральной и периферической нервной систем у взрослых и детей.
6. Знание стандартной схемы опроса и физикального осмотра взрослого больного и ребенка, стандартной схемы оценки неврологического статуса.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Участие в оказании специализированной нейрохирургической помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые, дети)
Умения:

1. Тәлімгердің қадағалауымен нейрохирургиялық операциялар кезінде науқасты позициялау және жатқызу дағдылары.
2. Нейронавигациялық жүйемен, операциялық микроскоппен, ангиографиялық қондырғымен жұмыс істеу дағдысы .
3. Тәлімгердің бақылауымен теріні, тері астындағы тіндерді тігу, алғашқы хирургиялық емдеуді жүргізу мүмкіндігі.
4. Краниотомия кезеңдерін орындау мүмкіндігі, тәлімгердің бақылауымен омыртқаның құрылымдарына қол жеткізу.
5. Тәлімгердің бақылауымен ұзаққа созылған матаны тігу мүмкіндігі.
6. Бас сүйегінің сынуы/сүйек ақауының пластикасы, тәлімгердің бақылауымен гемостаз кезінде нейрохирургиялық ем жүргізу мүмкіндігі.
7. Тәлімгердің бақылауымен белдік пункцияны орындау мүмкіндігі .
8. Тәлімгердің бақылауымен белдік дренажды орналастыру дағдылары .
9. Клиникалық тәлімгердің бақылауымен CSF фистуласының ревизиясын орындау мүмкіндігі
10. трефинационды тесікті салу мүмкіндігі .
11. Тәлімгердің бақылауымен бас сүйегінің остеопластикалық трепанациясын жүргізу мүмкіндігі.
12. Тәлімгердің бақылауымен супратенторлық аймақтардың бас сүйегінің резекциялық трепанациясын жүргізу мүмкіндігі.
13. Бифронтальді қолжетімділікті орындау мүмкіндігі .
14. Птерионалды қолжетімділікті орындау мүмкіндігі .
15. Трансназальды орындау мүмкіндігі тәлімгердің бақылауымен транссфеноидтық тәсіл .
16. Тәлімгердің бақылауымен жедел субдуральды гематоманы жою мүмкіндігі .
17. Тәлімгердің бақылауымен созылмалы субдуральды гематоманы жою мүмкіндігі .
18. Тәлімгердің бақылауымен эпидуральды гематоманы жою мүмкіндігі .
19. Тәлімгердің бақылауымен церебральды гематоманы жою дағдылары.
20. Тәлімгердің жетекшілігімен бассүйекішілік қысымды бақылау жүйелерін имплантациялау дағдылары.
21. Тәлімгердің бақылауымен мидың қарыншаларын дренаждау дағдылары.
22. Тәлімгердің жетекшілігімен бас миының ісіктері (бастапқы, метастатикалық), аневризмалар, бас миының ақаулары , омыртқа мен жұлынның дегенеративті-дистрофиялық зақымдануы, гидроцефалия мен бас миының ісіктері кезіндегі маневрлік операцияларға көмек көрсету мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Төтенше және элективті операциялар кезінде науқастарды операция алдындағы дайындау негіздерін, нейрохирургиялық араласулардың уақытын білу.
2. Нейрохирургиялық процедуралардан немесе емдеуден кейінгі асқынуларды білу.
3. Нейрохирургиялық патологияның патофизиологиясын білу, оның ішінде:
1) ИКД мониторингі
2) бас және омыртқа жарақаттары.
3) интракраниальды көлемді түзілістер.
4) жұлын дисрафизмі.
4. Рентгенография, КТ, МРТ, миелография және ангиографияны тағайындау көрсеткіштерін білу.
5. Нейрохирургиялық аурулардың этиологиясын, патогенезін білу, оның ішінде: бассүйекішілік қан кетулер, жарақаттар, ісіктер, гидроцефалия және инфекция.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Орталық және перифериялық жүйке жүйесінің аурулары мен жарақаттары бар пациенттерді (ересектер, балалар) медициналық оңалту жөніндегі іс-шаралардың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау, жоспар құру
Машықтар:

1. Навыки расположения и укладки пациента при нейрохирургических операциях.
2. Навыки работы с системой нейронавигации, операционным микроскопом, ангиографической установкой.
3. Проводить первичную хирургическую обработку, наложение швов на кожу, подкожную клетчатку.
4. Выполнять этапы трепанации черепа, доступа к структурам позвоночника.
5. Накладывать шов твердой мозговой оболочки.
6. Выполнять нейрохирургическую обработку при переломах костей черепа или пластика дефекта кости, гемостаз под надзором наставника.
7. Выполнять люмбальную пункцию под надзором наставника.
8. Навыки по установке люмбального дренажа под надзором наставника.
9. Выполнять ревизию ликворного свища под контролем клинического наставника
10. Накладывать трефинационного отверстия под надзором наставника.
11. Выполнять костнопластическую трепанацию черепа под надзором наставника.
12. Выполнять резекционную трепанацию черепа супратенториальных отделов под надзором наставника.
13. Выполнять бифронтальный доступ под надзором наставника.
14. Выполнять птериональный доступ под надзором наставника.
15. Выполнять трансназальный транссфеноидальный доступ под надзором наставника.
16. Удалять острую субдуральную гематому под надзором наставника.
17. Удалять хроническую субдуральную гематому под надзором наставника.
18. Удалять эпидуральную гематому под надзором наставника.
19. Навыки по удалению внутримозговой гематомы под надзором наставника.
20. Навыки по имплантации систем мониторинга внутричерепного давления под надзором наставника.
21. Навыки по дренированию желудочков головного мозга под надзором наставника.
22. Ассистировать при операциях по поводу опухоли головного мозга (первичные, метастатические), аневризмах, мальформациях головного мозга, дегенеративно-дистрофических поражениях позвоночника и спинного мозга, ликворошунтирующих операциях при гидроцефалиях и опухолях головного мозга под надзором наставника.
Знания:
1. Знание основ предоперационной подготовки пациентов при экстренных и плановых операциях, сроки выполнения нейрохирургических вмешательств.
2. Знание осложнений после нейрохирургических процедур или методов лечения.
3. Знание патофизиологии нейрохирургической патологии, включая:
1) мониторинг ВЧД;
2) травмы головы и позвоночника;
3) внутричерепные объемные образования;
4) спинальный дизрафизм.
4. Знание показаний к назначениям рентгенографии, КТ, МРТ, миелографии и ангиографии.
5. Знание этиологии, патогенеза нейрохирургических заболеваний, включая: внутричерепное кровоизлияние, травма, опухоли, гидроцефалия и инфекция.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Составление плана, оценка эффективности и безопасности мероприятий по медицинской реабилитации пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями и травмами центральной и периферической нервной системы
Умения:

1. Медициналық оңалтуды жүргізу үшін медициналық айғақтар мен қарсы айғақтарды айқындау.
2. Оңалту диагнозын, әлеуетін және оңалту іс-шараларының дербестендірілген кешенін белгілеу мақсатында пәнаралық комиссияның немесе көпсалалы команданың құрамына қатысу.
3. Пациенттерде оңалту іс-шараларының жоспарын әзірлеу.
4. Клиникалық хаттамаларға сәйкес қалпына келтіру лечение және медициналық оңалтуды (бірінші кезең) жүргізу.
5. Орталық және перифериялық жүйке жүйесінің аурулары мен жарақаттары бар пациенттерді медициналық оңалту іс-шараларының тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Білімдер:
1. Орталық және перифериялық жүйке жүйесінің аурулары мен жарақаттары бар науқастарды медициналық оңалту принциптері.
2. Медициналық оңалту әдістерінің әсер ету механизмдері.
3. Орталық және перифериялық жүйке жүйесінің аурулары мен жарақаттары бар науқастарды медициналық оңалтудың негізгі бағдарламалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Нейрохирургиялық патологиясы бар пациенттерге шұғыл және шұғыл түрде медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді талап ететін клиникалық өлім жағдайын (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды) қоса алғанда, өмірге қауіп төндіретін жағдайларды тану.
2. Өмірге қауіп төндіретін және шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді қажет ететін нейрохирургиядағы шұғыл жағдайларды тану
3. Шұғыл жағдайларда, оның ішінде төтенше жағдайларда пациенттерге шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
4. Өмірге, оның ішінде клиникалық өлімге қауіп төндіретін жағдайларда (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды тоқтату) шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
5. Негізгі жүрек-өкпе реанимациясының іс-шараларын орындау.
6. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолдану.
Білімдер:
1. Нейрохирургиядағы шұғыл жағдайлар, диагностикалық критерийлер, емдеу принциптері.
2. Жүйке жүйесі ауруларынан туындаған шұғыл жағдайларда, оның ішінде төтенше жағдайларда пациенттерге шұғыл түрде медициналық көмек көрсетудің принциптері мен әдістері.
3. Жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу қағидалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Нейрохирургиялық көмек көрсету кезінде алдын алу іс-шараларын жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықты қалыптастырудың, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
Дағды 1:
Пациенттерде (ересектер, балалар) жүйке жүйесі ауруларының алдын алуға бағытталған профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу. Инфекцияның алдын алу және инфекцияны бақылау.
Машықтар:

1. Определять медицинские показания и противопоказания для проведения медицинской реабилитации.
2. Участвовать в составе междисциплинарной комиссии или мультидисциплинарной команды с целью установления реабилитационного диагноза, потенциала и персонифицированного комплекса реабилитационных мероприятий.
3. Разрабатывать план реабилитационных мероприятий у пациентов.
4. Проводить восстановительное лечение и медицинскую реабилитацию (первый этап) согласно клиническим протоколам.
5. Оценивать эффективность и безопасность мероприятий медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями и травмами центральной и периферической нервной системы.
Знания:
1. Принципы медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями и травмами центральной и периферической нервной системы.
2. Механизмы действия методов медицинской реабилитации.
3. Основные программы медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями и травмами центральной и периферической нервной системы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Оказание медицинской помощи в экстренной и неотложной форме пациентам с нейрохирургической патологией
Умения:
1. Распознавание состояний, представляющих угрозу жизни, включая состояние клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания), требующих оказания медицинской помощи в экстренной форме.
2. Распознавать неотложные состояния в нейрохирургии, представляющие угрозу жизни и требующие оказания медицинской помощи в экстренной форме
3. Оказывать медицинскую помощь в неотложной форме пациентам при неотложных состояниях, в том числе в чрезвычайных ситуациях.
4. Оказывать медицинскую помощь в экстренной форме при состояниях, представляющих угрозу жизни, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания).
5. Выполнять мероприятия базовой сердечно-легочной реанимации.
6. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании медицинской помощи в экстренной форме.
Знания:
1. Неотложные состояния в нейрохирургии, диагностические критерии, принципы лечения.
2. Принципы и методы оказания медицинской помощи в неотложной форме пациентам при неотложных состояниях, вызванных заболеваниями нервной системы, в том числе в чрезвычайных ситуациях.
3. Правила проведения сердечно-легочной реанимации
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение профилактических мероприятий при оказании нейрохирургической помощи, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Организация и проведение профилактических мероприятий, направленных на профилактику заболеваний нервной системы у пациентов (взрослые, дети). Предупреждение инфекций и инфекционный контроль.
Умения:

10. Кәсіптің карточкасы "7.2 дәрігер-нейрохирург":
Топтың коды:
2217-4
Қызмет атауының коды:
2217-4-001
Кәсіптің атауы:
7.2 дәрігер-нейрохирург
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер нейрохирург (ересек, балалар)" біліктілігі. Бұл біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі қажет емес. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Орталық және перифериялық жүйке жүйесінің аурулары мен жарақаттары бар пациенттердің (ересектер, балалар) профилактикасы, диагностикасы, емдеу, медициналық оңалтуы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Барлық кезеңдерде сабақтастықты сақтай отырып, нейрохирургиялық аурулары мен жарақаттары бар пациенттерге (ересектер, балалар) мамандандырылған медициналық көмек, жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету
2. Барлық кезеңдерде сабақтастықты сақтай отырып, пациенттердегі (ересектер, балалар) жүйке жүйесінің ауруларын емдеу
3. Неврологиялық аурулармен ауыратын науқастарға медициналық сараптама жүргізу.
4. Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Барлық кезеңдерде сабақтастықты сақтай отырып, нейрохирургиялық аурулары мен жарақаттары бар пациенттерге (ересектер, балалар) мамандандырылған медициналық көмек, жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету
Дағды 1:
Жедел және жоспарлы нейрохирургиялық көмек көрсету
Машықтар:
1. Неврологиялық және нейрохирургиялық патологияға баса назар аудара отырып, анамнез жинау және объективті тексеру, мәліметтерді талдау, сана деңгейін бағалау (неврологиялық статус)

10. Карточка профессии "7.2 Врач-нейрохирург":
Код группы:
2217-4
Код наименования занятия:
2217-4-001
Наименование профессии:
7.2 Врач-нейрохирург
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач нейрохирург (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями и травмами центральной и периферической нервной системы.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание специализированной медицинской помощи, высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые, дети) с нейрохирургическими заболеваниями и травмами с соблюдением преемственности на всех этапах
2. Лечение заболеваний нервной системы у пациентов (взрослые, дети), с соблюдением преемственности на всех этапах
3. Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов неврологическими заболеваниями.
4. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Оказание специализированной медицинской помощи, высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые, дети) с нейрохирургическими заболеваниями и травмами с соблюдением преемственности на всех этапах
Навык 1:
Оказание специализированной нейрохиругической помощи
Умения:
1. Осуществлять сбор анамнеза и объективного осмотра с уклоном на неврологическую и нейрохирургическую патологию, анализ данных, оценка уровня сознания (неврологический статус).

2. Операция алдында пациенттермен және олардың туыстарымен ақпараттандырылған келісімді алу мүмкіндігі.
3. Нейрохирургиялық операциялар кезінде науқасты орналастыру және орналастыру мүмкіндігі
4. Нейронавигациялық жүйемен , операциялық микроскоппен, ангиографиялық қондырғымен жұмыс істей білу
5. Теріні, тері астындағы тіндерді тігу, біріншілік хирургиялық емдеуді жүргізу мүмкіндігі.
6. Тұрақты затты тігу мүмкіндігі
7. Бас сүйегінің сынықтарын нейрохирургиялық емдеуді/сүйек ақауының пластикасын, гемостазды орындау мүмкіндігі.
8. Белдік пункцияны орындау мүмкіндігі .
9. Белдік дренажды орнату мүмкіндігі .
10. Цереброспинальды сұйықтық фистуласының аудитін жүргізу мүмкіндігі .
11. Трефинационды тесікті енгізуді жүзеге асыру мүмкіндігі .
12. Остеопластикалық трепанацияны орындау мүмкіндігі.
13. Бифронтальді қол жеткізуді жүргізу мүмкіндігі.
14. Птерионалды қатынасты орындау мүмкіндігі.
15. Трансназальды жүргізу мүмкіндігі транссфеноидтық кіру.
16. субдуральды гематоманы жоюды орындау мүмкіндігі
17. Эпидуральды гематоманы жоюды орындау мүмкіндігі .
18. Церебральды гематоманы жоюды орындау мүмкіндігі.
19. Интракраниальды қысымды бақылау жүйесін имплантациялау, вентрикулостомияны орындау мүмкіндігі .
20. субдуральды гематоманы жоюды орындау мүмкіндігі .
21. Бас сүйегінің негізінің, мидың артқы бассүйек шұңқырының ісіктерін жоюға көмектесу мүмкіндігі.
22. Мидың ортаңғы ми артериясының аневризмаларын микрохирургиялық емдеу мүмкіндігі.
23. Мидың алдыңғы ми артериясының аневризмаларын микрохирургиялық емдеу.
24. Мидың ішкі каротидті және базилярлы артерияларының аневризмаларын микрохирургиялық емдеуге көмектесу мүмкіндігі.
25. ақауларды , ми қыртысындағы ми тамырларының фистулаларын микрохирургиялық емдеуді орындау мүмкіндігі .
26. Артериовенозды ақауларды , ми тамырларының терең бөліктерінің фистулаларын микрохирургиялық емдеуге көмектесу мүмкіндігі
27. Аневризмаларды, артериовенозды ақауларды және мидың артериовенозды фистулаларын эндоваскулярлық емдеу дағдылары
28. Интракраниальды микроваскулярлы анастомоз жасау дағдылары
29. Үшкіл невралгияда радиожиілік термиялық деструкцияны орындау дағдылары
30. Селективті церебральды және жұлын ангиографиясын жүргізу мүмкіндігі
31. Вентрикулоперитонеостомия жасау мүмкіндігі
32. Мидың супратенториальды қатерсіз ісіктерін микрохирургиялық жолмен алып тастау дағдылары
33. Мидың супратенторлық бөліктерінің кавернозды ангиомаларын микрохирургиялық жолмен алып тастау дағдылары.
34. Стереотактикалық ми биопсиясы дағдылары
35. Қозғалыс бұзылған жағдайда мидың терең бөліктеріне электродтарды стереотаксикалық имплантациялауға көмектесу мүмкіндігі

2. Получать информированное согласие, проводить беседу с пациентами и его родственниками перед операцией.
3. Проводить расположение и укладку пациента при нейрохирургических операциях
4. Работать с системой нейронавигации, операционным микроскопом, ангиографической установкой.
5. Осуществлять первичную хирургическую обработку, наложение швов на кожу, подкожную клетчатку.
6. Осуществлять наложение шва твердой мозговой оболочки.
7. Проводить нейрохирургическую обработку при переломах костей черепа или пластика дефекта кости, гемостаз.
8. Проводить люмбальную пункцию.
9. Проводить установку люмбального дренажа.
10. Проводить ревизию ликворного свища.
11. Проводить наложение трефинационного отверстия.
12. Проводить костнопластическую трепанацию.
13. Проводить бифронтальный доступ.
14. Проводить птериональный доступ.
15. Проводить трансназальный транссфеноидальный доступ.
16. Проводить удаление острой субдуральной гематомы.
17. Проводить удаление эпидуральной гематомы.
18. Проводить удаление внутримозговой гематомы.
19. Проводить имплантацию системы мониторинга внутричерепного давления, вентрикулостомия.
20. Проводить удаление хронической субдуральной гематомы.
21. Ассистировать при удалении опухолей основания черепа, задней черепной ямки головного мозга.
22. Проводить микрохирургическое лечение аневризм средней мозговой артерии головного мозга.
23. Навыки микрохирургического лечения аневризм передней мозговой артерии головного мозга.
24. Ассистировать при микрохирургическом лечение аневризм внутренней сонной и основной артерий головного мозга.
25. Проводить микрохирургическое лечение артериовенозных мальформаций, фистул сосудов головного мозга на коре головного мозга.
26. Ассистировать при микрохирургическом леченим артериовенозных мальформаций, фистул глубинных отделов сосудов головного мозга.
27. Навыки эндоваскулярного лечения аневризм, артериовенозных мальформаций и артериовенозных соустий головного мозга.
28. Навыки наложения экстра-интракраниальный микрососудистого анастомоза.
29. Навыки выполнения радиочастотной термодеструкции при невралгии тройничного нерва.
30. Выполнять селективную церебральную и спинальную ангиографии.
31. Выполнять вентрикулоперитонеостомию.
32. Навыки микрохирургического удаления супратенториальных доброкачественных опухолей головного мозга.
33. Навыки микрохирургического удаления кавернозных ангиом супратенториальных отделов головного мозга.
34. Навыки стереотаксической биопсии головного мозга.
35. Ассистировать при стереотаксической имплантации электродов в глубинные отделы головного мозга при двигательных расстройствах.

36. Бел омыртқасының грыжа аралық дискілерін микрохирургиялық жолмен алып тастау дағдылары
37. дисрафиясының операциялық дағдылары
38. Киари аномалиясындағы краниовертебральды қосылыс құрылымдарының декомпрессиялық дағдылары
39. Жұлынның қатерсіз ісіктерін микрохирургиялық жолмен алып тастау
40. Сирингомиелиялық кисталарды дренаждау дағдылары
41. Балалар мен ересектердегі бас сүйегінің ақауларын краниопластикалау дағдылары
Білімдер:
1. Нейрохирургия мамандығы бойынша клиникалық тәжірибеде дәлелді медицинаны білу. Нейрохирург дәрігер (ересектер, балалар)
2. Балалық және ересек жастағы орталық және перифериялық жүйке жүйесінің қалыпты, топографиялық және патологиялық анатомиясын, қалыпты және патологиялық физиологиясын, биохимиясын білу .
3. Балалар мен ересектердегі негізгі клиникалық-зертханалық симптомдар мен синдромдарды білу .
4. Ересектер мен балалардағы орталық және перифериялық жүйке жүйесінің жиі кездесетін ауруларының этиологиясын, патогенезін, жіктелуін, клиникасын, диагностикасын білу .
5. Ересек пациент пен баланы сұрау және физикалық тексерудің типтік схемасын білу . Неврологиялық жағдайды бағалаудың стандартты схемасы.
6. Нейрохирургиялық процедуралардан немесе емдеуден кейінгі асқынуларды, алдын алу және бақылау шараларын білу
7. Шұғыл және элективті операциялар кезінде пациенттерді операцияға дейінгі дайындық негіздерін, нейрохирургиялық араласулардың уақытын білу.
8. Нейрохирургиялық патологияның патофизиологиясын білу, оның ішінде:
1) ИКҚ мониторингі;
2) бас және омыртқа жарақаттары;
3) интракраниальды көлемді түзілістер;
4) жұлын дисрафизмі.
9. Рентгенография, КТ, МРТ, миелография және ангиографияны тағайындау көрсеткіштерін білу.
10. Нейрохирургиялық аурулардың этиологиясын, патогенезін білу, оның ішінде: бассүйекішілік қан кетулер, жарақаттар, ісіктер, гидроцефалия және инфекция.
11. Нейрохирургиядағы шұғыл медициналық көмекті қажет ететін патологиялық жағдайларды білу.
12. БСМЖ ОМЖЗ бассүйекішілік қан кетулер, бассүйекішілік кеңістікті алып жатқан зақымданулар, даму ақаулары бар науқастарды емдеуде дәлелді медицина негізінде заманауи медициналық әдебиеттерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерде (ересектер, балалар) диагностикалық рәсімдерді жүргізу.
Машықтар:
1. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді талап ететін клиникалық өлім жағдайын (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды) қоса алғанда, өмірге қауіп төндіретін жағдайларды тану.

36. Навыки микрохирургического удаления грыжи межпозвоночных дисков поясничного отдела.
37. Навыки проведения операций при врожденных спинальных дизрафиях.
38. Навыки декомпрессии структур краниовертебрального перехода при аномалии Арнольда-Киари.
39. Навыки микрохирургического удаления доброкачественных опухолей спинного мозга.
40. Навыки дренирования сирингомиелических кист.
41. Навыки краниопластики дефектов черепа у детей и взрослых.
Знания:
1. Знание доказательной медицины в клинической практике в рамках специальности "Нейрохирургия (взрослая, детская)".
2. Знание нормальной, топографической и патологической анатомии, нормальной и патологической физиологии, биохимии центральной и периферической нервной системы детского и взрослого возраста.
3. Знание основных клинико-лабораторных симптомы и синдромы у детей и взрослых.
4. Знание этиологии, патогенеза, классификация, клинические проявления, диагностика наиболее распространенных заболеваний центральной и периферической нервной системы у взрослых и детей.
5. Знание стандартной схемы опроса и физикального осмотра взрослого больного и ребенка. Стандартная схема оценки неврологического статуса.
6. Знание осложнений после нейрохирургических процедур или методов лечения, меры профилактики и борьбы.
7. Знание основ предоперационной подготовки пациентов при экстренных и плановых операциях, сроки выполнения нейрохирургических вмешательств.
8. Знание патофизиологии нейрохирургической патологии, включая:
1) мониторинг ВЧД;
2) травмы головы и позвоночника;
3) внутричерепные объемные образования;
4) - спинальный дизрафизм.
9. Знание показаний к назначениям рентгенографии, КТ, МРТ, миелографии и ангиографии.
10. Знание этиологии, патогенеза нейрохирургических заболеваний, включая: внутричерепное кровоизлияние, травма, опухоли, гидроцефалия и инфекция.
11. Знание патологических состояний в нейрохирургии, требующих экстренной медицинской помощи.
12. Знание современной медицинской литературы на основах доказательной медицины в лечении пациентов с ЧМТ, ПСМТ, внутричерепных кровоизлияниях, внутричерепных объемных образованиях, пороках развития.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание медицинской помощи в экстренной форме пациентам (взрослые, дети) с заболеваниями и травмами центральной и периферической нервной системы.
Умения:
1. Распознавать состояния, представляющие угрозу жизни, включая состояние клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания), требующие оказания медицинской помощи в экстренной форме.

2. Пациенттерде (ересектер, балалар)жүйке жүйесі аурулары бар пациенттердің диеталық, энтеральды және парентеральды тамақтану ерекшеліктері.
3. Дәрілік заттардың әсер ету механизмдері, олардың өзара әрекеттесуі, көрсеткіштері, қарсы көрсетілімдері, жанама әсерлері, дәлелді медицина принциптерін ескере отырып, жасына байланысты тағайындау ерекшеліктері.
4. Стационарлық емдеуге жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызуға арналған көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Орталық және перифериялық жүйке жүйесінің аурулары мен жарақаттары бар пациенттерді (ересектер, балалар) медициналық оңалтудың тиімділігін жоспарлау және бақылау
Машықтар:
1. Орталық және перифериялық жүйке жүйесінің аурулары мен жарақаттары бар пациенттерді медициналық оңалту іс-шараларын жүргізу үшін медициналық көрсеткіштерді айқындау.
2. Орталық және перифериялық жүйке жүйесінің аурулары мен жарақаттары бар пациенттерді медициналық оңалту және санаторий-курорттық емдеу іс-шараларын тағайындау және жүргізу үшін маман дәрігерлерге жіберу үшін медициналық көрсеткіштерді айқындау.
3. Орталық және перифериялық жүйке жүйесінің аурулары мен жарақаттары бар пациенттерді оңалту жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу.
4. Мүгедектігі бар адамдарды оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламаларын әзірлеу.
5. Медициналық оңалтудың тиімділігін бақылауды жүргізу.
Білімдер:
1. Орталық және перифериялық жүйке жүйесінің аурулары мен жарақаттары бар пациенттерді медициналық оңалтудың негіздері мен әдістері.
2. Орталық және перифериялық жүйке жүйесінің аурулары мен жарақаттары бар пациенттерді медициналық оңалту іс-шараларын жүргізуге медициналық көрсеткіштер мен медициналық қарсы көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Неврологиялық аурулармен ауыратын науқастарға медициналық сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Еңбекке жарамсыздық сараптамасы
Машықтар:
1. Медициналық сараптама нәтижелері бойынша медициналық қорытындылар тұжырымдау.
2. Неврологиялық ауруларға байланысты уақытша еңбекке жарамсыздық белгілерін және адам ағзасы функциясының тұрақты бұзылу белгілерін және ауру отбасы мүшелеріне күтім жасау үшін аурухана парағын беру кезінде күтім жасау қажеттілігін анықтау.
3. Неврологиялық аурулары бар пациенттерді медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу.
4. Медициналық-әлеуметтік сараптамадан өту үшін неврологиялық аурулары бар пациенттерге қажетті медициналық құжаттаманы дайындау.
5. Неврологиялық аурулары бар науқастарға еңбекке жарамсыздық парағын жасаңыз.
Білімдер:

2. Принципы диетотерапии, особенностей диетического, энтерального и парентерального питания пациентов с заболеваниями нервной системы у пациентов (взрослые, дети).
3. Механизмы действия лекарственных средств, их взаимодействие, показания, противопоказания, побочные эффекты, особенности назначения в зависимости от возраста с учетом принципов доказательной медицины.
4. Показания для плановой и экстренной госпитализации на стационарное лечение.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Планирование и контроль эффективности медицинской реабилитации пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями и травмами центральной и периферической нервной системы
Умения:
1. Определять медицинские показания для проведения мероприятий медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями и травмами центральной и периферической нервной системы.
2. Определять медицинские показания для направления пациентов с заболеваниями и травмами центральной и периферической нервной системы к врачам-специалистам для назначения и проведения мероприятий медицинской реабилитации и санаторно-курортного лечения.
3. Разрабатывать план мероприятий по реабилитации пациентов с заболеваниями и травмами центральной и периферической нервной системы.
4. Разрабатывать индивидуальные программы реабилитации и абилитации лиц с инвалидностью.
5. Проводить контроль эффективности медицинской реабилитации.
Знания:
1. Основы и методы медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями и травмами центральной и периферической нервной системы.
2. Медицинские показания и медицинские противопоказания к проведению мероприятий медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями и травмами центральной и периферической нервной системы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов неврологическими заболеваниями.
Навык 1:
Экспертиза нетрудоспособности
Умения:
1. Формулировать по результатам медицинской экспертизы медицинские заключения.
2. Определять признаки временной нетрудоспособности и признаки стойкого нарушения функции организма человека, обусловленного неврологическими заболеваниями и необходимость ухода при выдаче больничного листа по уходу за больными членами семьи.
3. Направлять пациентов с неврологическими заболеваниями на медико-социальную экспертизу.
4. Подготавливать необходимую медицинскую документацию пациентам с неврологическими заболеваниями для прохождения медико-социальной экспертизы.
5. Оформлять листок нетрудоспособности пациентам с неврологическими заболеваниями.
Знания:

"Дәрігер нейрохирург (ересек, балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Нейрохирургиялық аурулары мен жарақаттары бар пациенттерге (ересектер, балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Нейрохирургиялық аурулары мен жарақаттары бар пациенттерге (ересектер, балалар) мамандандырылған медициналық көмек және жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету
2. Нейрохирургтардың қызметін ұйымдастыру және бақылау (ересектер мен балалар)
Қосымша еңбек функциялары:
1. Нейрохирург дәрігерлерінің (ересектер мен балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
Нейрохирургиялық аурулары мен жарақаттары бар пациенттерге (ересектер, балалар) мамандандырылған медициналық көмек және жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету
Дағды 1:
Жедел және жоспарлы нейрохирургиялық көмек көрсету (ересектер, балалар)
Машықтар:
1. Неврологиялық және нейрохирургиялық патологияға баса назар аудара отырып, анамнез алу және объективті тексеру, мәліметтерді талдау, сана деңгейін (неврологиялық статус) бағалау дағдылары.
2. Операция алдында пациенттермен және олардың туыстарымен ақпараттандырылған келісімді алу дағдылары.
3. Нейрохирургиялық операциялар кезінде науқасты позициялау және жатқызу дағдылары.
4. Нейронавигациялық жүйемен , операциялық микроскоппен, ангиографиялық қондырғымен жұмыс істеу дағдысы .
5. Алғашқы хирургиялық өңдеу, теріні, тері астындағы тіндерді тігу дағдылары.
6. Тұрақты затты тігу дағдылары.
7. Бас сүйегінің сынықтарын/сүйек ақауының пластикасын, гемостазды нейрохирургиялық емдеу дағдылары.
8. Белдік пункция дағдылары .
9. Белдік дренажды орналастыру дағдылары .
10. Ликер фистуласын қайта қарау дағдылары .
11. Трефинационды саңылауды салу дағдылары .
12. Остеопластикалық трепанация дағдылары.
13. Дағдылар _ бифронтальді қол жеткізу.
14. Қосымша қол жеткізу дағдылары .
15. Трансназальды дағдылар транссфеноидтық кіру.
16. Жедел субдуральды гематоманы жою дағдылары.
17. Эпидуральды гематоманы жою .
18. Церебральды гематоманы жою.

Квалификация "Врач нейрохирург (взрослый, детский)". Опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые, дети) с нейрохирургическими заболеваниями и травмами.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые, дети) с нейрохирургическими заболеваниями и травмами
2. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей нейрохирургов (взрослых и детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей нейрохирургов (взрослых и детских)
Трудовая функция 1:
Оказание специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые, дети) с нейрохирургическими заболеваниями и травмами
Навык 1:
Оказание экстренной и плановой нейрохирургической помощи пациентам (взрослые, дети).
Умения:
1. Навыки сбора анамнеза и объективного осмотра с уклоном на неврологическую и нейрохирургическую патологию, анализ данных, оценка уровня сознания (неврологический статус).
2. Навыки получения информированного согласия, беседа с пациентов и его родственниками перед операцией.
3. Навыки расположения и укладки пациента при нейрохирургических операциях.
4. Навыки работы с системой нейронавигации, операционным микроскопом, ангиографической установкой.
5. Навыки первичной хирургической обработки, наложения швов на кожу, подкожную клетчатку.
6. Навыки наложения шва твердой мозговой оболочки.
7. Навыки нейрохирургической обработки при переломах костей черепа или пластика дефекта кости, гемостаз.
8. Навыки люмбальной пункции.
9. Навыки установки люмбального дренажа.
10. Навыки в ревизии ликворного свища.
11. Навыки в наложения трефинационного отверстия.
12. Навыки костнопластической трепанации.
13. Навыки бифронтального доступа.
14. Навыки птерионального доступа.
15. Навыки трансназального транссфеноидального доступа.
16. Навыки удаления острой субдуральной гематомы.
17. Навыки удаления эпидуральной гематомы.
18. Навыки удаления внутримозговой гематомы.

19. Интракраниальды қысымды бақылау жүйесінің имплантация дағдылары, вентрикулостомия .
20. Созылмалы субдуральды гематоманы жою дағдылары .
21. Бас сүйегінің негізінің, мидың артқы бассүйек шұңқырының ісіктерін жоюға көмектесетін дағдылар.
22. Мидың ортаңғы ми артериясының аневризмаларын микрохирургиялық емдеу
23. Мидың алдыңғы ми артериясының аневризмаларын микрохирургиялық емдеу
24. Мидың ішкі ұйқы және базиллярлы артерияларының аневризмаларын микрохирургиялық емдеуде көмек көрсету дағдылары
25. ақауларды, ми қыртысындағы ми тамырларының фистулаларын микрохирургиялық емдеу дағдылары.
26. ақауларды, ми тамырларының терең бөліктерінің фистулаларын микрохирургиялық емдеуде көмек көрсету дағдылары
27. Аневризмаларды, артериовенозды ақауларды және мидың артериовенозды фистулаларын эндоваскулярлық емдеу дағдылары
28. Интракраниальды микроваскулярлы анастомоз жасау дағдылары
29. Үшкіл невралгияда радиожиілік термиялық деструкцияны орындау дағдылары
30. Селективті церебральды және жұлын ангиографиясын жүргізу дағдылары
31. Вентрикулоперитонеостомияны орындау дағдысы
32. Мидың супратенториальды қатерсіз ісіктерін микрохирургиялық жолмен алып тастау дағдылары
33. Мидың супратенторлық бөліктерінің кавернозды ангиомаларын микрохирургиялық жолмен алып тастау дағдылары.
34. Стереотактикалық ми биопсиясы дағдылары
35. Қозғалыс бұзылыстарында мидың терең бөліктеріне электродтарды стереотаксикалық имплантациялауға көмек көрсету дағдылары
36. Бел омыртқасының грыжа аралық дискілерін микрохирургиялық жолмен алып тастау дағдылары
37. дисрафиясының операциялық дағдылары
38. Киари аномалиясындағы краниовертебральды қосылыс құрылымдарының декомпрессиялық дағдылары
39. Жұлынның қатерсіз ісіктерін микрохирургиялық жолмен алып тастау
40. Сирингомиелиялық кисталарды дренаждау дағдылары
41. Балалар мен ересектердегі бас сүйегінің ақауларын краниопластикалау дағдылары
Білімдер:
1. Ересектер және балалар нейрохирургиясы" мамандығы бойынша клиникалық тәжірибеде дәлелді медицинаны білу.
2. Балалық және ересек жастағы орталық және перифериялық жүйке жүйесінің қалыпты, топографиялық және патологиялық анатомиясын, қалыпты және патологиялық физиологиясын, биохимиясын білу .
3. Балалар мен ересектердегі негізгі клиникалық-зертханалық симптомдар мен синдромдарды білу .
4. Ересектер мен балалардағы орталық және перифериялық жүйке жүйесінің жиі кездесетін ауруларының этиологиясын, патогенезін, жіктелуін, клиникасын, диагностикасын білу .

19. Навыки имплантации системы мониторинга внутричерепного давления, вентрикулостомия.
20. Навыки и удаления хронической субдуральной гематомы.
21. Навыки ассистировать при удалении опухолей основания черепа, задней черепной ямки головного мозга.
22. Навыки микрохирургического лечения аневризм средней мозговой артерии головного мозга.
23. Навыки микрохирургического лечения аневризм передней мозговой артерии головного мозга.
24. Навыки ассистирования при микрохирургическом лечение аневризм внутренней сонной и основной артерий головного мозга.
25. Навыки микрохирургического лечения артериовенозных мальформаций, фистул сосудов головного мозга на коре головного мозга.
26. Навыки ассистирования при микрохирургическом лечение артериовенозных мальформаций, фистул глубинных отделов сосудов головного мозга.
27. Навыки эндоваскулярного лечения аневризм, артериовенозных мальформаций и артериовенозных соустий головного мозга.
28. Навыки наложения экстра-интракраниальный микрососудистого анастомоза.
29. Навыки выполнения радиочастотной термодеструкции при невралгии тройничного нерва.
30. Навыки выполнения селективной церебральной и спинальную ангиографии.
31. Навыки выполнять вентрикулоперитонеостомию.
32. Навыки микрохирургического удаления супратенториальных доброкачественных опухолей головного мозга.
33. Навыки микрохирургического удаления кавернозных ангиом супратенториальных отделов головного мозга.
34. Навыки стереотаксической биопсии головного мозга.
35. Навыки ассистирования при стереотаксической имплантации электродов в глубинные отделы головного мозга при двигательных расстройствах.
36. Навыки микрохирургического удаления грыжи межпозвоночных дисков поясничного отдела.
37. Навыки операций при врожденных спинальных дизрафиях.
38. Навыки декомпрессии структур краниовертебрального перехода при аномалии Арнольда-Киари.
39. Навыки микрохирургического удаления доброкачественных опухолей спинного мозга.
40. Навыки дренирования сирингомиелических кист.
41. Навыки краниопластики дефектов черепа у детей и взрослых.
Знания:
1. Знание доказательной медицины в клинической практике в рамках специальности "Нейрохирургия (взрослая, детская)".
2. Знание нормальной, топографической и патологической анатомии, нормальной и патологической физиологии, биохимии центральной и периферической нервной системы детского и взрослого возраста.
3. Знание основных клинико-лабораторных симптомы и синдромы у детей и взрослых.
4. Знание этиологии, патогенеза, классификация, клинические проявления, диагностика наиболее распространенных заболеваний центральной и периферической нервной системы у взрослых и детей.

5. Ересек пациент пен баланы сұрау және физикалық тексерудің типтік схемасын білу . Неврологиялық жағдайды бағалаудың стандартты схемасы.
6. Нейрохирургиялық процедуралардан немесе емдеуден кейінгі асқынуларды, алдын алу және бақылау шараларын білу
7. Шұғыл және элективті операциялар кезінде пациенттерді операцияға дейінгі дайындық негіздерін, нейрохирургиялық араласулардың уақытын білу.
8. Нейрохирургиялық патологияның патофизиологиясын білу, оның ішінде:
1) ИКҚ мониторингі;
2) бас және омыртқа жарақаттары;
3) интракраниальды көлемді түзілістер;
4) жұлын дисрафизмі.
9. Рентгенография, КТ, МРТ, миелография және ангиографияны тағайындау көрсеткіштерін білу.
10. Нейрохирургиялық аурулардың этиологиясын, патогенезін білу, оның ішінде: бассүйекішілік қан кетулер, жарақаттар, ісіктер, гидроцефалия және инфекция.
11. Нейрохирургиядағы шұғыл медициналық көмекті қажет ететін патологиялық жағдайларды білу.
12. БСМЖ, ОМЖЗ, бассүйекішілік қан кетулер, бассүйекішілік кеңістікті алып жатқан зақымданулар, даму ақаулары бар науқастарды емдеуде дәлелді медицина негізінде заманауи медициналық әдебиеттерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Нейрохирургтардың қызметін ұйымдастыру және бақылау (ересектер мен балалар)
Дағды 1:
Нейрохирургтардың қызметін ұйымдастыру (ересектер мен балалар)
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында нейрохирург дәрігерлер (ересектер, балалар) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Нейрохирург дәрігерлерінің (ересектер, балалар) пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру және келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Нейрохирургия саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Нейрохирургия саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Эпидемиологиялық жағдайды және нейрохирургиялық аурулардың таралуын бақылау.
Білімдер:

5. Знание стандартной схемы опроса и физикального осмотра взрослого больного и ребенка. Стандартная схема оценки неврологического статуса.
6. Знание осложнений после нейрохирургических процедур или методов лечения, меры профилактики и борьбы.
7. Знание основ предоперационной подготовки пациентов при экстренных и плановых операциях, сроки выполнения нейрохирургических вмешательств.
8. Знание патофизиологии нейрохирургической патологии, включая:
1) мониторинг ВЧД.
2) травмы головы и позвоночника.
3) внутричерепные объемные образования.
4) спинальный дизрафизм.
9. Знание показаний к назначениям рентгенографии, КТ, МРТ, миелографии и ангиографии.
10. Знание этиологии, патогенеза нейрохирургических заболеваний, включая: внутричерепное кровоизлияние, травма, опухоли, гидроцефалия и инфекция.
11. Знание патологических состояний в нейрохирургии, требующих экстренной медицинской помощи.
12. Знание правил оказания первой медицинской помощи.
13. Знание правил оказания неотложной квалифицированной помощи.
14. Знание современной медицинской литературы на основах доказательной медицины в лечении пациентов с ЧМТ, ПСМТ, внутричерепных кровоизлияниях, внутричерепных объемных образованиях, пороках развития.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей нейрохирургов (взрослых и детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей нейрохирургов (взрослых и детских).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами нейрохирургами (взрослыми, детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей нейрохирургов (взрослых, детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области нейрохирургии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области нейрохирургии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения нейрохирургических заболеваний.
Знания:

1. "Нейрохирургия (ересектер, балалар)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Нейрохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Нейрохирургия (ересектер, балалар)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Нейрохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Нейрохирургия (ересектер, балалар)"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Нейрохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Нейрохирургия (ересектер, балалар)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Анықталған медициналық қателіктерге, олардың себеп-салдарлық байланыстарына, жағымсыз салдарларына және олардың алдын алу мүмкіндіктеріне талдау, ресімделген сипаттама жүргізу.
5. Нейрохирург дәрігерлері (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына қауіп факторларын анықтау және уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін енгізу және сапасын жақсарту бойынша іс-шараларды әзірлеу және өткізу.
Машықтар:
1. Пациенттерге (ересектер, балалар) медициналық көмектің сапасын қамтамасыз ету мақсатында бейінді бөлімшелердің әлеуетін арттыру дағдыларын дамыту.
2. Медициналық қызметтердің сапасы мәселелері бойынша бейінді бөлімшелердің медициналық персоналына әдіснамалық қолдау көрсету.

1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Нейрохирургия (взрослая, детская)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Нейрохирургия (взрослая, детская)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Нейрохирургия (взрослая, детская)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Нейрохирургия (взрослая, детская)".
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Нейрохирургия (взрослая, детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Нейрохирургия (взрослая, детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Нейрохирургия (взрослая, детская)".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами нейрохирургами (взрослыми и детскими).
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Разработка и проведение мероприятий по улучшению качества и внедрению новых методов диагностики и лечения.
Умения:
1. Развитие навыков повышения потенциала профильных отделений с целью обеспечения качества медицинской помощи пациентам (взрослые, дети).
2. Оказание методологической поддержки медицинскому персоналу профильных отделений по вопросам качества медицинских услуг.

3. Өз тәжірибеңізге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйреніңіз және енгізіңіз.
4. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау..
5. Нейрохирургияның медициналық практикасына жаңа технологиялардың табысты трансфертін қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістері. Медициналық көмектің тиімділігі мен сапасын бағалау көрсеткіштері мен критерийлері
2. Нейрохирургия саласындағы өзекті технологиялар мен зерттеулер.
3. Жаңа медициналық технологияларды трансферттеу процесі, оның ішінде олардың әлеуетін бағалау және тәжірибеге интеграциялау.
4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды келісу және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Нейрохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
Дағды 1:
Халыққа нейрохирургиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Дәлелдерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде Халыққа нейрохирургиялық көмек көрсету саласындағы стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтарды және әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
2. Республика және халықаралық ынтымақтастық деңгейінде нейрохирургиялық қызметті дамыту және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулар мен әдістемелік ұсыныстар.
2. Медициналық көмектің сапасын бағалау әдістері, оның ішінде аудит және диагностика мен емдеудің тиімділігін бағалау, этикалық стандарттар және пациенттердің құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Халыққа нейрохирургиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Машықтар:
1. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқауларға сараптама/рецензия жүргізу.
2. Стандарттарды, Хаттамаларды және нұсқауларды жақсарту бойынша ұсыныстарды тұжырымдау және оларға өзгерістер немесе толықтырулар ұсыну.

3. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
4. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике..
5. Владеть навыками обеспечения успешного трансфера новых технологий в медицинскую практику нейрохирургии.
Знания:
1. Количественные методы статистического анализа и прогнозирования. Показатели и критерии оценки эффективности и качества медицинской помощи
2. Актуальные технологии и исследования в области нейрохирургии.
3. Процесс трансферта новых медицинских технологий, включая оценку их потенциала и интеграцию в практику.
4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Нейрохирургия (взрослая, детская)"
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании нейрохирургической помощи населению.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения нейрохирургической помощи населению на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации нейрохирургической службы на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.
2. Методы оценки качества медицинской помощи, включая аудит и оценка эффективности диагностики и лечения, этические стандарты и права пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании нейрохирургической помощи населению.
Умения:
1. Проводить экспертизу/рецензирование стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Формулировать рекомендации по улучшению стандартов, протоколов и инструкций, а также предложить изменения или дополнения к ним.

14. Кәсіптің карточкасы "7.3 дәрігер-нейрохирург (ересектер)":
Топтың коды:
2217-4
Қызмет атауының коды:
2217-4-002
Кәсіптің атауы:
7.3 дәрігер-нейрохирург (ересектер)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер нейрохирург (ересек)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Нейрохирургиялық аурулары мен жарақаттары бар пациенттерге (ересектер) білікті, мамандандырылған медициналық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Нейрохирургиялық аурулары мен жарақаттары бар пациенттерге (ересектер) мамандандырылған медициналық көмек және жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету
2. Нейрохирургтардың қызметін ұйымдастыру және бақылау (ересектер)
Қосымша еңбек функциялары:
1. Нейрохирург дәрігерлерінің (ересектер)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
Нейрохирургиялық аурулары мен жарақаттары бар пациенттерге (ересектер) мамандандырылған медициналық көмек және жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету
Дағды 1:
Жедел және жоспарлы нейрохирургиялық көмек көрсету (ересектер)
Машықтар:
1. Неврологиялық және нейрохирургиялық патологияға баса назар аудара отырып, анамнез алу және объективті тексеру, мәліметтерді талдау, сана деңгейін (неврологиялық статус) бағалау дағдылары.
2. Операция алдында пациенттермен және олардың туыстарымен ақпараттандырылған келісімді алу дағдылары.
3. Нейрохирургиялық операциялар кезінде науқасты позициялау және жатқызу дағдылары.

14. Карточка профессии "7.3 Врач-нейрохирург (взрослый)":
Код группы:
2217-4
Код наименования занятия:
2217-4-002
Наименование профессии:
7.3 Врач-нейрохирург (взрослый)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач нейрохирург (взрослый)". Опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые) с нейрохирургическими заболеваниями и травмами.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые) с нейрохирургическими заболеваниями и травмами
2. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей нейрохирургов (взрослых).
Дополнительные трудовые функции:
1. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей нейрохирургов (взрослых)
Трудовая функция 1:
Оказание специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые) с нейрохирургическими заболеваниями и травмами
Навык 1:
Оказание экстренной и плановой нейрохирургической помощи пациентам (взрослые).
Умения:
1. Навыки сбора анамнеза и объективного осмотра с уклоном на неврологическую и нейрохирургическую патологию, анализ данных, оценка уровня сознания (неврологический статус).
2. Навыки получения информированного согласия, беседа с пациентов и его родственниками перед операцией.
3. Навыки расположения и укладки пациента при нейрохирургических операциях.

38. Киари аномалиясындағы краниовертебральды қосылыс құрылымдарының декомпрессиялық дағдылары
39. Жұлынның қатерсіз ісіктерін микрохирургиялық жолмен алып тастау
40. Сирингомиелиялық кисталарды дренаждау дағдылары
41. Ересектердегі бас сүйегінің ақауларын краниопластикалау дағдылары
Білімдер:
1. Ересектер нейрохирургиясы" мамандығы бойынша клиникалық тәжірибеде дәлелді медицинаны білу.
2. Ересек жастағы орталық және перифериялық жүйке жүйесінің қалыпты, топографиялық және патологиялық анатомиясын, қалыпты және патологиялық физиологиясын, биохимиясын білу .
3. Ересектердегі негізгі клиникалық-зертханалық симптомдар мен синдромдарды білу .
4. Ересектер орталық және перифериялық жүйке жүйесінің жиі кездесетін ауруларының этиологиясын, патогенезін, жіктелуін, клиникасын, диагностикасын білу .
5. Ересек пациент пен баланы сұрау және физикалық тексерудің типтік схемасын білу . Неврологиялық жағдайды бағалаудың стандартты схемасы.
6. Нейрохирургиялық процедуралардан немесе емдеуден кейінгі асқынуларды, алдын алу және бақылау шараларын білу
7. Шұғыл және элективті операциялар кезінде пациенттерді операцияға дейінгі дайындық негіздерін, нейрохирургиялық араласулардың уақытын білу.
8. Нейрохирургиялық патологияның патофизиологиясын білу, оның ішінде:
1) ИКҚ мониторингі;
2) бас және омыртқа жарақаттары;
3) интракраниальды көлемді түзілістер;
4) жұлын дисрафизмі.
9. Рентгенография, КТ, МРТ, миелография және ангиографияны тағайындау көрсеткіштерін білу.
10. Нейрохирургиялық аурулардың этиологиясын, патогенезін білу, оның ішінде: бассүйекішілік қан кетулер, жарақаттар, ісіктер, гидроцефалия және инфекция.
11. Нейрохирургиядағы шұғыл медициналық көмекті қажет ететін патологиялық жағдайларды білу.
12. БСМЖ, ОМЖЗ, бассүйекішілік қан кетулер, бассүйекішілік кеңістікті алып жатқан зақымданулар, даму ақаулары бар науқастарды емдеуде дәлелді медицина негізінде заманауи медициналық әдебиеттерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Нейрохирургтардың қызметін ұйымдастыру және бақылау (ересектер)
Дағды 1:
Нейрохирургтардың қызметін ұйымдастыру (ересектер)
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында нейрохирург дәрігерлер (ересектер) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Нейрохирург дәрігерлерінің (ересектер) пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру және келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.

38. Навыки микрохирургического удаления доброкачественных опухолей спинного мозга.
39. Навыки дренирования сирингомиелических кист.
40. Навыки краниопластики дефектов черепа у пациентов (взрослые).
Знания:
1. Знание доказательной медицины в клинической практике в рамках специальности "Нейрохирургия (взрослая)".
2. Знание нормальной, топографической и патологической анатомии, нормальной и патологической физиологии, биохимии центральной и периферической нервной системы пациентов (взрослые)
3. Знание основных клинико-лабораторных симптомы и синдромы пациентов (взрослые)
4. Знание этиологии, патогенеза, классификация, клинические проявления, диагностика наиболее распространенных заболеваний центральной и периферической нервной системы пациентов (взрослые)
5. Знание стандартной схемы опроса и физикального осмотра у пациентов (взрослые). Стандартная схема оценки неврологического статуса.
6. Знание осложнений после нейрохирургических процедур или методов лечения, меры профилактики и борьбы.
7. Знание основ предоперационной подготовки пациентов при экстренных и плановых операциях, сроки выполнения нейрохирургических вмешательств.
8. Знание патофизиологии нейрохирургической патологии, включая:
1) мониторинг ВЧД.
2) травмы головы и позвоночника.
3) внутричерепные объемные образования.
4) спинальный дизрафизм.
9. Знание показаний к назначениям рентгенографии, КТ, МРТ, миелографии и ангиографии.
10. Знание этиологии, патогенеза нейрохирургических заболеваний, включая: внутричерепное кровоизлияние, травма, опухоли, гидроцефалия и инфекция.
11. Знание патологических состояний в нейрохирургии, требующих экстренной медицинской помощи.
12. Знание правил оказания первой медицинской помощи.
13. Знание правил оказания неотложной квалифицированной помощи.
14. Знание современной медицинской литературы на основах доказательной медицины в лечении пациентов с ЧМТ, ПСМТ, внутричерепных кровоизлияниях, внутричерепных объемных образованиях, пороках развития.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей нейрохирургов (взрослых).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей нейрохирургов (взрослых).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами нейрохирургами (взрослыми) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей нейрохирургов (взрослых) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.

1. "Нейрохирургия (ересектер)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Нейрохирургия (ересектер)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Нейрохирургия (ересектер)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Нейрохирургия (ересектер)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Нейрохирургия (ересектер)"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Нейрохирургия (ересектер)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Нейрохирургия (ересектер)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Анықталған медициналық қателіктерге, олардың себеп-салдарлық байланыстарына, жағымсыз салдарларына және олардың алдын алу мүмкіндіктеріне талдау, ресімделген сипаттама жүргізу.
5. Нейрохирург дәрігерлері (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына қауіп факторларын анықтау және уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін енгізу және сапасын жақсарту бойынша іс-шараларды әзірлеу және өткізу.
Машықтар:
1. Пациенттерге (ересектер) медициналық көмектің сапасын қамтамасыз ету мақсатында бейінді бөлімшелердің әлеуетін арттыру дағдыларын дамыту.
2. Медициналық қызметтердің сапасы мәселелері бойынша бейінді бөлімшелердің медициналық персоналына әдіснамалық қолдау көрсету.
3. Өз тәжірибеңізге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйреніңіз және енгізіңіз.

1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Нейрохирургия (взрослая)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Нейрохирургия (взрослая)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Нейрохирургия (взрослая)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Нейрохирургия (взрослая)".
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Нейрохирургия (взрослая)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Нейрохирургия (взрослая)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Нейрохирургия (взрослая)".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами нейрохирургами (взрослыми).
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Разработка и проведение мероприятий по улучшению качества и внедрению новых методов диагностики и лечения.
Умения:
1. Развитие навыков повышения потенциала профильных отделений с целью обеспечения качества медицинской помощи пациентам (взрослые).
2. Оказание методологической поддержки медицинскому персоналу профильных отделений по вопросам качества медицинских услуг.
3. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.

24. Мидың ішкі каротидті және базилярлы артерияларының аневризмаларын микрохирургиялық емдеуге көмектесу мүмкіндігі.
25. ақауларды , ми қыртысындағы ми тамырларының фистулаларын микрохирургиялық емдеуді орындау мүмкіндігі .
26. Артериовенозды ақауларды , ми тамырларының терең бөліктерінің фистулаларын микрохирургиялық емдеуге көмектесу мүмкіндігі
27. Аневризмаларды, артериовенозды ақауларды және мидың артериовенозды фистулаларын эндоваскулярлық емдеу дағдылары
28. Интракраниальды микроваскулярлы анастомоз жасау дағдылары
29. Үшкіл невралгияда радиожиілік термиялық деструкцияны орындау дағдылары
30. Селективті церебральды және жұлын ангиографиясын жүргізу мүмкіндігі
31. Вентрикулоперитонеостомия жасау мүмкіндігі
32. Мидың супратенториальды қатерсіз ісіктерін микрохирургиялық жолмен алып тастау дағдылары
33. Мидың супратенторлық бөліктерінің кавернозды ангиомаларын микрохирургиялық жолмен алып тастау дағдылары.
34. Стереотактикалық ми биопсиясы дағдылары
35. Қозғалыс бұзылған жағдайда мидың терең бөліктеріне электродтарды стереотаксикалық имплантациялауға көмектесу мүмкіндігі
36. Бел омыртқасының грыжа аралық дискілерін микрохирургиялық жолмен алып тастау дағдылары
37. дисрафиясының операциялық дағдылары
38. Киари аномалиясындағы краниовертебральды қосылыс құрылымдарының декомпрессиялық дағдылары
39. Жұлынның қатерсіз ісіктерін микрохирургиялық жолмен алып тастау
40. Сирингомиелиялық кисталарды дренаждау дағдылары
41. Балалардағы бас сүйегінің ақауларын краниопластикалау дағдылары
Білімдер:
1. Нейрохирургия мамандығы бойынша клиникалық тәжірибеде дәлелді медицинаны білу. Нейрохирург дәрігер (балалар)
2. Балалық жастағы орталық және перифериялық жүйке жүйесінің қалыпты, топографиялық және патологиялық анатомиясын, қалыпты және патологиялық физиологиясын, биохимиясын білу .
3. Балалардағы негізгі клиникалық-зертханалық симптомдар мен синдромдарды білу .
4. Балалардағы орталық және перифериялық жүйке жүйесінің жиі кездесетін ауруларының этиологиясын, патогенезін, жіктелуін, клиникасын, диагностикасын білу .
5. Балалардан сұрау және физикалық тексерудің типтік схемасын білу . Неврологиялық жағдайды бағалаудың стандартты схемасы.
6. Нейрохирургиялық процедуралардан немесе емдеуден кейінгі асқынуларды, алдын алу және бақылау шараларын білу
7. Шұғыл және элективті операциялар кезінде пациенттерді операцияға дейінгі дайындық негіздерін, нейрохирургиялық араласулардың уақытын білу.

24. Ассистировать при микрохирургическом лечение аневризм внутренней сонной и основной артерий головного мозга.
25. Проводить микрохирургическое лечение артериовенозных мальформаций, фистул сосудов головного мозга на коре головного мозга.
26. Ассистировать при микрохирургическом леченим артериовенозных мальформаций, фистул глубинных отделов сосудов головного мозга.
27. Навыки эндоваскулярного лечения аневризм, артериовенозных мальформаций и артериовенозных соустий головного мозга.
28. Навыки наложения экстра-интракраниальный микрососудистого анастомоза.
29. Навыки выполнения радиочастотной термодеструкции при невралгии тройничного нерва.
30. Выполнять селективную церебральную и спинальную ангиографии.
31. Выполнять вентрикулоперитонеостомию.
32. Навыки микрохирургического удаления супратенториальных доброкачественных опухолей головного мозга.
33. Навыки микрохирургического удаления кавернозных ангиом супратенториальных отделов головного мозга.
34. Навыки стереотаксической биопсии головного мозга.
35. Ассистировать при стереотаксической имплантации электродов в глубинные отделы головного мозга при двигательных расстройствах.
36. Навыки микрохирургического удаления грыжи межпозвоночных дисков поясничного отдела.
37. Навыки проведения декомпрессии структур краниовертебрального перехода при аномалии Арнольда-Киари.
38. Навыки микрохирургического удаления доброкачественных опухолей спинного мозга.
39. Навыки дренирования сирингомиелических кист.
40. Навыки краниопластики дефектов черепа у детей.
41. Навыки проведения реконструктивных операций при краниостенозах.
42. Навыки иссечения врожденных спинного мозговых грыж.
Знания:
1. Знание доказательной медицины в клинической практике в рамках специальности "Нейрохирургия (детская)".
2. Знание нормальной, топографической и патологической анатомии, нормальной и патологической физиологии, биохимии центральной и периферической нервной системы у пациентов (дети).
3. Знание основных клинико-лабораторных симптомы и синдромы у пациентов (дети).
4. Знание этиологии, патогенеза, классификация, клинические проявления, диагностика наиболее распространенных заболеваний центральной и периферической нервной системы у пациентов (дети)..
5. Знание стандартной схемы опроса и физикального осмотра ребенка. Стандартная схема оценки неврологического статуса.
6. Знание осложнений после нейрохирургических процедур или методов лечения, меры профилактики и борьбы.
7. Знание основ предоперационной подготовки пациентов при экстренных и плановых операциях, сроки выполнения нейрохирургических вмешательств.

17. Кәсіптің карточкасы "7.3 дәрігер-нейрохирург (балалар)":
Топтың коды:
2217-4
Қызмет атауының коды:
2217-4-003
Кәсіптің атауы:
7.3 дәрігер-нейрохирург (балалар)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер нейрохирург (балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Нейрохирургиялық аурулары мен жарақаттары бар пациенттерге (балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Нейрохирургиялық аурулары мен жарақаттары бар пациенттерге (балалар) мамандандырылған медициналық көмек және жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету
2. Нейрохирургтардың қызметін ұйымдастыру және бақылау (балалар)
Қосымша еңбек функциялары:
1. Нейрохирург дәрігерлерінің (балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
Нейрохирургиялық аурулары мен жарақаттары бар пациенттерге (балалар) мамандандырылған медициналық көмек және жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету
Дағды 1:
Жедел және жоспарлы нейрохирургиялық көмек көрсету (балалар)
Машықтар:
1. Неврологиялық және нейрохирургиялық патологияға баса назар аудара отырып, анамнез алу және объективті тексеру, мәліметтерді талдау, сана деңгейін (неврологиялық статус) бағалау дағдылары.
2. Операция алдында пациенттермен және олардың туыстарымен ақпараттандырылған келісімді алу дағдылары.
3. Нейрохирургиялық операциялар кезінде науқасты позициялау және жатқызу дағдылары.

17. Карточка профессии "7.3 Врач-нейрохирург (детский)":
Код группы:
2217-4
Код наименования занятия:
2217-4-003
Наименование профессии:
7.3 Врач-нейрохирург (детский)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач нейрохирург (детский)". Опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (дети) с нейрохирургическими заболеваниями и травмами.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (дети) с нейрохирургическими заболеваниями и травмами
2. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей нейрохирургов (детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей нейрохирургов (детских)
Трудовая функция 1:
Оказание специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (дети) с нейрохирургическими заболеваниями и травмами
Навык 1:
Оказание экстренной и плановой нейрохирургической помощи пациентам (дети).
Умения:
1. Навыки сбора анамнеза и объективного осмотра с уклоном на неврологическую и нейрохирургическую патологию, анализ данных, оценка уровня сознания (неврологический статус).
2. Навыки получения информированного согласия, беседа с пациентов и его родственниками перед операцией.
3. Навыки расположения и укладки пациента при нейрохирургических операциях.

38. Киари аномалиясындағы краниовертебральды қосылыс құрылымдарының декомпрессиялық дағдылары
39. Жұлынның қатерсіз ісіктерін микрохирургиялық жолмен алып тастау
40. Сирингомиелиялық кисталарды дренаждау дағдылары
41. Балалар бас сүйегінің ақауларын краниопластикалау дағдылары
Білімдер:
1. Балалар нейрохирургиясы" мамандығы бойынша клиникалық тәжірибеде дәлелді медицинаны білу.
2. Балалық жастағы орталық және перифериялық жүйке жүйесінің қалыпты, топографиялық және патологиялық анатомиясын, қалыпты және патологиялық физиологиясын, биохимиясын білу .
3. Балалардағы негізгі клиникалық-зертханалық симптомдар мен синдромдарды білу .
4. Балалардағы орталық және перифериялық жүйке жүйесінің жиі кездесетін ауруларының этиологиясын, патогенезін, жіктелуін, клиникасын, диагностикасын білу .
5. Балалардағы сұрау және физикалық тексерудің типтік схемасын білу . Неврологиялық жағдайды бағалаудың стандартты схемасы.
6. Нейрохирургиялық процедуралардан немесе емдеуден кейінгі асқынуларды, алдын алу және бақылау шараларын білу
7. Шұғыл және элективті операциялар кезінде пациенттерді операцияға дейінгі дайындық негіздерін, нейрохирургиялық араласулардың уақытын білу.
8. Нейрохирургиялық патологияның патофизиологиясын білу, оның ішінде:
1) ИКҚ мониторингі;
2) бас және омыртқа жарақаттары;
3) интракраниальды көлемді түзілістер;
4) жұлын дисрафизмі.
9. Рентгенография, КТ, МРТ, миелография және ангиографияны тағайындау көрсеткіштерін білу.
10. Нейрохирургиялық аурулардың этиологиясын, патогенезін білу, оның ішінде: бассүйекішілік қан кетулер, жарақаттар, ісіктер, гидроцефалия және инфекция.
11. Нейрохирургиядағы шұғыл медициналық көмекті қажет ететін патологиялық жағдайларды білу.
12. БСМЖ, ОМЖЗ, бассүйекішілік қан кетулер, бассүйекішілік кеңістікті алып жатқан зақымданулар, даму ақаулары бар науқастарды емдеуде дәлелді медицина негізінде заманауи медициналық әдебиеттерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Нейрохирургтардың қызметін ұйымдастыру және бақылау (балалар)
Дағды 1:
Нейрохирургтардың қызметін ұйымдастыру (балалар)
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында нейрохирург дәрігерлер ( балалар) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Нейрохирург дәрігерлерінің (балалар) пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру және келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.

38. Навыки декомпрессии структур краниовертебрального перехода при аномалии Арнольда-Киари.
39. Навыки микрохирургического удаления доброкачественных опухолей спинного мозга.
40. Навыки дренирования сирингомиелических кист.
41. Навыки краниопластики дефектов черепа у пациентов (дети).
Знания:
1. Знание доказательной медицины в клинической практике в рамках специальности "Нейрохирургия (детская)".
2. Знание нормальной, топографической и патологической анатомии, нормальной и патологической физиологии, биохимии центральной и периферической нервной системы у пациентов (дети).
3. Знание основных клинико-лабораторных симптомы и синдромы у пациентов (дети).
4. Знание этиологии, патогенеза, классификация, клинические проявления, диагностика наиболее распространенных заболеваний центральной и периферической нервной системы у пациентов (дети).
5. Знание стандартной схемы опроса и физикального осмотра ребенка. Стандартная схема оценки неврологического статуса.
6. Знание осложнений после нейрохирургических процедур или методов лечения, меры профилактики и борьбы.
7. Знание основ предоперационной подготовки пациентов при экстренных и плановых операциях, сроки выполнения нейрохирургических вмешательств.
8. Знание патофизиологии нейрохирургической патологии, включая:
1) мониторинг ВЧД.
2) травмы головы и позвоночника.
3) внутричерепные объемные образования.
4) спинальный дизрафизм.
9. Знание показаний к назначениям рентгенографии, КТ, МРТ, миелографии и ангиографии.
10. Знание этиологии, патогенеза нейрохирургических заболеваний, включая: внутричерепное кровоизлияние, травма, опухоли, гидроцефалия и инфекция.
11. Знание патологических состояний в нейрохирургии, требующих экстренной медицинской помощи.
12. Знание правил оказания первой медицинской помощи.
13. Знание правил оказания неотложной квалифицированной помощи.
14. Знание современной медицинской литературы на основах доказательной медицины в лечении пациентов с ЧМТ, ПСМТ, внутричерепных кровоизлияниях, внутричерепных объемных образованиях, пороках развития.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей нейрохирургов (детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей нейрохирургов (детских).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами нейрохирургами (детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей нейрохирургов (детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.

4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы
5) СБШ – салалық біліктілік шеңбері
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Кезек күттірмейтін медицина (ересектер, балалар). Жедел және кезек күттірмейтін медициналық көмек
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86101047
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.2 Дәрігерлік практика және стоматология саласындағы қызмет
86.22 Арнайы дәрігерлік практика
86.22.0 Арнайы дәрігерлік практика
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіби стандарт маманның медициналық сұрыптауды, диагностиканы ұйымдастыру және жүргізу, шұғыл көмек көрсету, пациенттерді тасымалдау және госпитализациялау, медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау, консультациялық көмек, Дағдылар мен білім саласындағы кәсіби құзыреттілігі саласындағы талаптарды белгілейді, олар шұғыл медицина және жедел жәрдем саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес болуы керек. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Кезек күттірмейтін медицина дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.2 Кезек күттірмейтін медицина дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.3 Кезек күттірмейтін медицина дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.4 Кезек күттірмейтін медицина дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
6) 7.2 Жедел жәрдем дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
7) 7.3 Жедел жәрдем дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
8) 7.4 Жедел жәрдем дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
9) 7.2 Санитарлық авиация дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
10) 7.3 Санитарлық авиация дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
11) 7.4 Санитарлық авиация дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Кезек күттірмейтін медицина дәрігері":
Топтың коды:
2215-9
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
7.1 Кезек күттірмейтін медицина дәрігері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
дәрігер резидент
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Кезек күттірмейтін медицина дәрігері (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентурада оқу кезінде "дәрігер" біліктілігі. Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен ересектер мен балаларға жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

4) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Неотложная медицина (взрослая, детская). Скорая и неотложная медицинская помощь;
5. Код профессионального стандарта: Q86101047
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.2 Деятельности в области врачебной практики и стоматологии
86.22 Специальная врачебная практика
86.22.0 Специальная врачебная практика
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по организации и проведению медицинской сортировки, диагностики, оказанию неотложной помощи, транспортировки и госпитализации пациентов, экспертизе объема и качества медицинских услуг, консультативной помощи, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области неотложной медицины и скорой помощи. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач неотложной медицины - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач неотложной медицины - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач неотложной медицины - 7 уровень ОРК;
4) 7.4 Врач неотложной медицины - 7 уровень ОРК;
5) 7.2 Врач скорой помощи - 7 уровень ОРК;
6) 7.3 Врач скорой помощи - 7 уровень ОРК;
7) 7.4 Врач скорой помощи - 7 уровень ОРК;
8) 7.2 Врач санитарной авиации - 7 уровень ОРК;
9) 7.3 Врач санитарной авиации - 7 уровень ОРК;
10) 7.4 Врач санитарной авиации - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач неотложной медицины":
Код группы:
2215-9
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
7.1 Врач неотложной медицины
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
врач-резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Неотложная медицина (взрослая, детская)". Опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Оказание скорой и экстренной медицинской помощи взрослым и детям под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен ересектер мен балаларға жедел және шұғыл медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету.
2. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен микробқа қарсы тұрақтылықтың, санитарлық-гигиеналық ағартудың және халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алуға бағытталған іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу.
3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есептік-есептік медициналық құжаттаманы жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен ересектер мен балаларға жедел және шұғыл медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету.
Дағды 1:
Пациенттердің (ересектер, балалар) жағдайының ауырлығына және жағдайдың төтенше жағдайына байланысты триаж жүйесі бойынша топтарға бөлу
Машықтар:
1. Тексеру жүргізу, аурудың жалпы және ерекше белгілерін анықтау, дифференциалды диагностика.
2. Хаттамаларға сәйкес науқастарды тексерудің қажетті аспаптық және зертханалық әдістерін тағайындау және нәтижелерді түсіндіру.
3. Науқастың жағдайының ауырлығына және жағдайдың төтенше жағдайына байланысты Триаж жүйесі бойынша топтарға бөлуді жүзеге асыру:
- пациентті бірінші топқа (қызыл аймақ) анықтаған кезде ҚТП немесе операциялық бөлме жағдайында шұғыл медициналық көмек;
- екінші топтағы пациентті (сары аймақ) диагностикалық палатаға жатқызу;
-үшінші топтағы пациентті (жасыл аймақ) қабылдау бөлімшесінің қарау кабинетіне жіберу, емдеу тактикасын одан әрі айқындай отырып, диагноз қойылғанға дейін емдеу-диагностикалық іс-шаралардың қажетті көлемін жүргізу.
4. Физикалық, жыныстық және психологиялық зорлық-зомбылық белгілерін тану; зорлық-зомбылықтан аман қалған адамдарға кеңес беру және медициналық көмек көрсету; Ішкі істер органдарын хабардар ету.
Білімдер:
1. Ересектер мен балаларға жедел жәрдем жұмысын ұйымдастырудың жалпы мәселелері.
2. Негізгі аурулардың клиникалық белгілері, диагностика әдістері.
3. Апаттар кезінде халықты қорғау принциптері мен тәсілдері, инфекция ошағы пайда болған жағдайда эпидемияға қарсы іс-шаралар.
4. Гендерлік зорлық-зомбылықтың түрлері мен белгілері, зорлық-зомбылықтан аман қалған адамдарға кеңес беру және медициналық көмек көрсету принциптері мен ерекшеліктері; зорлық-зомбылықтан аман қалған адамдарды құқықтық қорғау, Әлеуметтік және психологиялық қолдау тетіктері мен шаралары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерді (ересектер, балалар) емдеуге жатқызу: жоспарлы тәртіппен-МСАК немесе басқа денсаулық сақтау ұйымы мамандарының жолдамасы бойынша, шұғыл көрсетілімдер бойынша тәулік бойы
Машықтар:

1. Организация и оказание скорой и экстренной медицинской помощи взрослым и детям под контролем и надзором наставника
2. Проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем наставника
Трудовая функция 1:
Организация и оказание скорой и экстренной медицинской помощи взрослым и детям под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Распределение по Триаж системе на группы в зависимости от степени тяжести состояния пациентов (взрослые, дети) и экстренности ситуации
Умения:
1. Проводить обследование, выявление общих и специфических признаков заболевания, дифференциальной диагностики.
2. Назначать необходимые инструментальные и лабораторные методы обследования больных, согласно протоколам и интерпретировать результаты.
3. Осуществлять распределение по Триаж системе на группы в зависимости от степени тяжести состояния пациента и экстренности ситуации:
- при определении пациента в первую группу (красная зона) экстренная медицинская помощь в условиях ПИТ или операционной;
- госпитализация пациента второй группы (желтая зона) в диагностическую палату;
- направление пациента третьей группы (зеленая зона) в смотровой кабинет приемного отделения, проведение необходимого объема лечебно-диагностических мероприятий до установления диагноза с дальнейшим определением тактики лечения.
4. Распознавать признаки физического, сексуального и психологического насилия; консультирование и оказание медицинской помощи лицам, пережившим насилие; оповещение органов внутренних дел.
Знания:
1. Общие вопросы организации работы скорой неотложной помощи взрослому и детскому населению.
2. Клиническая симптоматика основных заболеваний, методы диагностики.
3. Принципы и способы защиты населения при катастрофах, противоэпидемические мероприятия в случае возникновения очага инфекции.
4. Виды и признаки гендерного насилия, принципы и особенностей консультирования, и оказания медицинской помощи лицам, пережившим насилие; механизмов и мер правовой защиты, социальной и психологической поддержки лиц, переживших насилие.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Госпитализация пациентов (взрослые, дети): в плановом порядке – по направлению специалистов ПМСП или другой организации здравоохранения, по экстренным показаниям круглосуточно
Умения:

1. МСАК ұйымының тіркеліміне ауру жағдайы туралы хабарламалар жіберу және учаскелік дәрігерге сигнал парағын ресімдеу.
2. МСАК жағдайында қарау, консультациялар, диагностикалық зерттеулер және одан әрі емдеу туралы ұсынымдар нәтижелерін көрсете отырып, пациентке оның қабылдау бөлімшесінде болғаны туралы қорытынды беру (стационарға жатқызу үшін айғақтар болмаған кезде).
3. Балалар мен ересек жастағы пациенттерді шұғыл емдеуге жатқызу көрсеткіштерін анықтау.
Білімдер:
1. Ересектер мен балаларға жедел жәрдем жұмысын ұйымдастырудың жалпы мәселелері.
2. Негізгі аурулардың клиникалық белгілері, диагностика әдістері.
3. Еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасының және медициналық-әлеуметтік сараптаманың негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 3:
Стационарға түскен күні пациенттерді (ересектер, балалар) қарау, диагностикалық зерттеулер жүргізу, оған қажетті ем тағайындау, тағайындалған емдеу-диагностикалық іс-шаралар туралы хабардар ету
Машықтар:
1. Хаттамаларға сәйкес науқастарды тексерудің қажетті аспаптық және зертханалық әдістерін тағайындау және олардың нәтижелерін түсіндіру.
2. Дифференциалды диагноз қойыңыз, алдын-ала диагнозды негіздеңіз.
3. Қан қысымын және импульсті анықтауды өлшеңіз.
4. ЭКГ-ны жазу және оқу.
5. Шұғыл көмек көрсету шеңберінде ЭХОКГ жүргізу және түсіндіру.
6. Пикфлоуметрия және нәтижелерді түсіндіру.
7. Спирометрия нәтижелерін түсіндіру.
8. Жүктілікті, жүкті әйелдердегі экстрагенитальды патологияны диагностикалау.
9. Жедел көмек көрсету жағдайында Ультрадыбыстық диагностика жүргізу.
10. Кеуде қуысының рентгенографиясының нәтижелерін, кеуде қуысының, іш қуысының және сүйектердің компьютерлік томографиясын түсіндіу.
11. Фиброгастродуоденоскопия нәтижелерін түсіндіру.
12. Дене температурасын өлшеу.
13. Нәтижелерді түсіндіре отырып, импульстік оксиметрияны жүргізу.
14. Қуықтың катетеризациясын жасау.
15. Диагностикалық зерттеулер үшін веноздық және капиллярлық қан алу.
16. Назогастралды түтікті орнату.
17. Акушерлік және гинекологиядағы зорлық-зомбылық белгілерін бағалау.
18. Көзішілік қысымды өлшеу.
19. Дәрілік заттармен, тамақ өнімдерімен, органикалық және бейорганикалық заттармен улануды диагностикалау.
Білімдер:
1. Балалар мен ересектердегі негізгі клиникалық және зертханалық белгілер мен синдромдар.
2. Ересектер мен балалардағы ең көп таралған ішкі ағзалар ауруларының этиологиясы, патогенезі, жіктелуі, клиникалық көріністері, диагностикасы, емдеу және оңалту принциптері.

1. Направлять сообщения в регистратуру организации ПМСП о случае заболевания и оформление сигнального листа участковому врачу.
2. Выдавать пациенту заключение о его пребывании в приемном отделении (при отсутствии показаний для госпитализации в стационар) с указанием результатов осмотров, консультаций, диагностических исследований и рекомендаций о дальнейшем лечении в условиях ПМСП.
3. Определять показания к неотложной госпитализации пациентов детского и взрослого возраста.
Знания:
1. Общие вопросы организации работы скорой неотложной помощи взрослому и детскому населению.
2. Клиническая симптоматика основных заболеваний, методы диагностики.
3. Основы экспертизы временной нетрудоспособности и медико-социальной экспертизы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Осмотр пациентов (взрослые, дети) в день поступления в стационар, проведение диагностических исследований, назначение ему необходимого лечения, осведомление о назначенных лечебно-диагностических мероприятиях
Умения:
1. Назначать необходимые инструментальные и лабораторные методы обследования больных, согласно протоколам, и интерпретация их результатов.
2. Проводить дифференциальную диагностику, обосновать предварительный диагноз.
3. Измерять артериальное давление и определение пульса.
4. Проводить запись и расшифровку ЭКГ.
5. Проводить и интерпретировать ЭХОКГ в рамках оказания неотложной помощи.
6. Проводить пикфлоуметрию и интерпретацию результатов.
7. Интерпретировать результаты спирометрии.
8. Диагностировать беременность, экстрагенитальную патологию у беременных.
9. Проводить УЗИ диагностику в условиях оказании неотложной помощи.
10. Интерпретировать результаты рентгенографии ОГК, КТ грудной клетки, абдоминальной полости и костей
11. Интерпретировать результаты ФГДС
12. Измерять температуру тела.
13. Проводить пульсоксиметрию с интерпретацией результатов.
14. Проводить катетеризацию мочевого пузыря.
15. Проводить забор венозной и капиллярной крови для диагностических исследований.
16. Устанавливать назогастральную трубку.
17. Проводить оценку признаков насилия в акушерстве и гинекологии.
18. Измерять внутриглазное давление.
19. Диагностировать отравления лекарственными веществами, пищевыми продуктами, органическими и неорганическими веществами.
Знания:
1. Основные клинико-лабораторные симптомы и синдромы у детей и взрослых.
2. Этиология, патогенез, классификации, клинические проявления, диагностики, принципы лечения и реабилитации наиболее распространенных заболеваний внутренних органов у взрослых и детей.

3. Ересектер мен балалардағы ең көп таралған жұқпалы аурулар мен уланулардың клиникалық көріністері, диагностикасы, емдеу принциптері және алдын алу.
4. Диагноз қою үшін балалар мен ересектер пациенттерін тексеру әдістері.
5. Дене сұйықтықтарын зертханалық зерттеу деректері қалыпты және ересектер мен балаларда жиі кездесетін патология мен улану кезінде.
6. Адам ағзасының және оның функционалды жүйелерінің жас ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 4:
Пациенттерде (ересектер, балалар) ауыр жағдайларда шұғыл көмек көрсету. Шұғыл медицина бөлімшесінің қызыл аймағының шұғыл жағдайы бар науқастар үшін реаниматология негіздерін практикада қолдану
Машықтар:
1. Жүкті әйелдерге, оның ішінде экстрагенитальды патология, преэклампсия, эклампсияға шұғыл көмек көрсету.
2. Негізгі және жетілдірілген BLS (негізгі өмірді қолдау) қамтамасыз ету.
3. Тыныс алу жолдарының өткізгіштігін негізгі және білікті қалпына келтіруді жүргізу.
4. Ауыз қуысы мен жұтқыншақ, мұрын-жұтқыншақ, коникотомия деңгейінде тыныс алу жолдарының өтімділігін жетілдірілген қалпына келтіруді қамтамасыз ету.
5. Практикалық дағдыларды меңгеру:
- Тыныс алу жолдарын механикалық әдіспен санациялау.
- Белсенді оттегі терапиясы немесе тыныс алуды қолдау, соның ішінде респираторды қолдану.
- Эндотрахеалды интубация.
- Жүрек тоқтаған кезде инвазивті емес желдету немесе оттегімен механикалық желдету.
- Науқастың тыныс алу функциясын бақылау.
- Перифериялық тамырлар мен сыртқы мойын тамырларының кануляциясы.
- Жергілікті анестезия.
- Ине торакоцентезі арқылы кернеулі пневмотораксты декомпрессиялау.
- Плевра пункциясы.
- АНД қолдану арқылы Дефибриляция.
- Кардиоверсия.
- Сыртқы қан кетуді тоқтату.
- Мұрын тампонадасы.
- Құлақтан, тамақтан, мұрыннан бөгде заттарды алып тастау.
- Асқазанды шаю.
- Ауыртпалықсыз грыжаны түзету.
- Сынықтарды, дислокацияларды және созылуларды иммобилизациялау.
- Гипсті таңу.
- Жараларды таңу.
- Омыртқаның, оның ішінде мойын омыртқасының иммобилизациясы.
- Абсцесс пен дренажды ашу.
- Жұмсақ тіндердің зақымдануы мен жараларын емдеу.
- Жараны емдеу және күту.
- Жараға тігіс салу
- Жарадан бөгде заттарды алып тастау.
- Крикотиреотомия.
- Офтальмологиялық процедуралар кезінде бөтен денені алып тастау.
6. Улану кезінде жедел жәрдем дағдыларын меңгеру.
7. Экстрагенитальды патология, преэклампсия, эклампсия сияқты жүкті әйелдерге шұғыл көмек көрсету дағдыларын меңгеру.
8. Жүргізу қынаптық тексеру.
9. Асқынбаған босануды қабылдау.

3. Клинические проявления, диагностика, принципы лечения и профилактика наиболее распространенных инфекционных заболеваний и отравлений у взрослых и детей.
4. Методы обследования пациентов детского и взрослого возраста для постановки диагноза.
5. Данные лабораторных исследований биологических жидкостей организма в норме и при наиболее распространенной патологии и отравлениях у взрослых и детей.
6. Возрастные особенности организма человека и его функциональных системах.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Оказание неотложной помощи при критических состояниях у пациентов (взрослые, дети). Применение на практике основ реаниматологии для больных с экстренными состояниями красной зоны отделения неотложной медицины
Умения:
1. Оказывать экстренную помощь беременным, в том числе при экстрагенитальной патологии, преэклампсии, эклампсии.
2. Проводить базовое и расширенное BLS (Basic Life Support).
3. Проводить базовое и квалифицированное восстановление проходимости дыхательных путей.
4. Оказывать продвинутое восстановление проходимости дыхательных путей на уровне ротовой полости и глотки, носоглотки, коникотомия.
5. Владеть практическими навыками:
- Санация дыхательных путей механическим способом.
- Активная кислородная терапия или респираторная поддержка, в том числе с использованием респиратора.
- Эндотрахеальная интубация.
- Неинвазивная вентиляция при остановке сердца или искусственной вентиляции легких с использованием кислорода.
- Мониторинг дыхательной функции пациента.
- Канюлирование периферических вен и наружных яремных вен.
- Местная анестезия.
- Декомпрессия напряженного пневмоторакса игольным торакоцентезом.
- Плевральная пункция.
- Дефибриляция с применением АНД.
- Кардиоверсия.
- Остановка наружного кровотечения.
- Назальная тампонада.
- Удаление инородных тел из уха, горла, носа.
- Промывание желудка.
- Вправление неущемленной грыжи.
- Иммобилизация переломов, вывихов и растяжений.
- Наложение гипсовой повязки.
- Перевязка ран.
- Иммобилизация позвоночника, в том числе шейного отдела позвоночника.
- Вскрытие абсцесса и дренажа.
- Лечение повреждений мягких тканей и рваных ран.
- Обработка и уход за раной.
- Наложение швов на рану
- Удаление инородных тел из раны.
- Крикотиреотомия.
- Удаление инородного тела при офтальмологических процедурах.
6. Владеть навыками неотложной помощи при отравлениях
7. Владеть навыками неотложной помощи беременным, в том числе при экстрагенитальной патологии, преэклампсии, эклампсии.
8. Проводить вагинальный осмотр.
9. Прием неосложненных родов.

10. Қынаптық босануды қабылдау.
11. Дәрілік заттардың белгілі бір тізімін тағайындау.
12. Пациенттерді Реанимациялау немесе өмірді жасанды түрде сақтау үшін клиникалық араласу дағдыларын меңгеру:
- ACLS (жүректің тіршілігін қамтамасыз етудің кеңейтілген жүйесі).
- PALS(педиатриялық өмірді қолдау).
- ATLS (жарақат алған кезде өмірді қолдаудың кеңейтілген жүйесі).
- BTLS (жарақат алған кездегі тіршілікті қамтамасыз етудің негізгі жүйесі).
- ABLS (күйікке арналған өмірді қолдаудың кеңейтілген жүйесі).
Білімдер:
1. Ересектер мен балалардағы ауыр жағдайларда шұғыл көмек көрсету принциптері мен алгоритмдері.
2. Вакцинаның алдын алу ережелері.
3. Физиологиялық жүктілікті басқару принциптері мен алгоритмдері.
4. Адамның жалпы ауруларын емдеудің дәрілік және дәрілік емес әдістерінің теориялық негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 5:
Шұғыл медицина бөлімшесінің сары аймағының шұғыл жағдайлары бар пациенттерге/зардап шеккендерге (ересектер, балалар) емдеуді тағайындау. Жасыл аймақтың шұғыл емес жағдайлары бар науқастарды/зардап шеккендерді емдеуді жүргізу, амбулаториялық емдеу бойынша ұсынымдар.
Машықтар:
1. Ауруларды емдеу мен алдын алудың заманауи әдістерін қолдану.
2. Тиісті терапияны тағайындаңыз, реанимациялық шаралардың көлемі мен реттілігін анықтау.
3. Қажетті шұғыл көмек көрсету.
4. Қынаптық босануды қабылдану.
Білімдер:
1. Вакцинаның алдын алу ережелері.
2. Физиологиялық жүктілікті басқарудың принциптері мен әдістері.
3. Адамның жалпы ауруларын емдеудің дәрілік және дәрілік емес әдістерінің теориялық негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен микробқа қарсы тұрақтылықтың, санитарлық-гигиеналық ағартудың және халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алуға бағытталған іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу.
Дағды 1:
Инфекциялардың алдын алуға және инфекциялық бақылауға бағытталған профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу.
Машықтар:
1. Медициналық көмекке байланысты инфекциялардың алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу (хирургия саласындағы инфекциялар, қан ағымының катетері, зәр шығару жүйесінің катетері, төменгі тыныс жолдарының инфекциялары, гемоконтактілі инфекциялар (В және С гепатиттері, АИТВ).
2. Инфекциялардың алдын алу және инфекциялық бақылау, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының алдын алу жөніндегі іс-шараларға қатысу.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар.

10. Прием вагинальных родов.
11. Назначение определенного списка лекарственных препаратов.
12. Владеть навыками клинических вмешательств для реанимации пациентов или искусственного поддержания жизни:
- ACLS (Advanced Cardiac Life Support).
- PALS (Pediatric Advanced Life Support).
- ATLS (Advanced Trauma Life Support).
- BTLS (Basic Trauma Life Support).
- ABLS (Advanced Burn Life Support).
Знания:
1. Принципы и алгоритмы оказания неотложной помощи при критических состояниях у взрослых и детей
2. Правила вакцинопрофилактики.
3. Принципы и алгоритмы ведения физиологической беременности.
4. Теоретические основы лекарственных и нелекарственных методов лечения распространенных заболеваний человека.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Назначение лечения пациентам/пострадавшим (взрослые, дети) с неотложными состояниями желтой зоны отделения неотложной медицины. Проведение лечения больных/пострадавших с несрочными состояниями зеленой зоны, рекомендации по амбулаторному лечению.
Умения:
1. Применять современные методы лечения и профилактики заболеваний.
2. Назначать адекватную терапию, определять объем и последовательность реанимационных мероприятий.
3. Оказывать необходимую экстренную помощь.
4. Принимать вагинальные роды.
Знания:
1. Правила вакцинопрофилактики.
2. Принципы и методы ведения физиологической беременности.
3. Теоретические основы лекарственных и нелекарственных методов лечения распространенных заболеваний человека.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Организация и проведение профилактических мероприятий, направленных на предупреждение инфекций и инфекционный контроль.
Умения:
1. Участвовать в организации и проведении мероприятий, направленных на профилактику инфекций, связанных с медицинской помощью (инфекции области хирургического вмешательства, катетер ассоциированные инфекции кровотока, катетер ассоциированные инфекции мочевыделительной системы, инфекции нижных дыхательных путей, гемоконтактные инфекции (гепатиты В и С, ВИЧ)".
2. Участвовать в мероприятиях по предупреждению инфекций и инфекционного контроля, предупреждению формирования противомикробной устойчивости.
Знания:
1. Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения

1. Науқастың жағдайының ауырлығына және жағдайдың төтенше жағдайына байланысты триаж жүйесі бойынша пациенттерді/зардап шеккендерді топтарға бөлу
2. Пациенттерді емдеуге жатқызу: жоспарлы тәртіппен-МСАК немесе басқа денсаулық сақтау ұйымы мамандарының жолдамасы бойынша, шұғыл көрсетілімдер бойынша тәулік бойы.
3. Науқасты стационарға түскен күні қарау, диагностикалық зерттеулер жүргізу, оған қажетті ем тағайындау және тағайындалған емдеу-диагностикалық іс-шаралар туралы хабардар ету.
4. Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Науқастың жағдайының ауырлығына және жағдайдың төтенше жағдайына байланысты триаж жүйесі бойынша пациенттерді/зардап шеккендерді топтарға бөлу
Дағды 1:
Пациенттердің/зардап шеккендердің жағдайын бағалау (ересектер, балалар).
Машықтар:
1. Тексеру, аурудың жалпы және ерекше белгілерін анықтау, дифференциалды диагностика жүргізу.
2. Хаттамаларға және нәтижелерді түсіндіруге сәйкес пациенттерді тексерудің аспаптық және зертханалық әдістерін жүргізу.
3. Науқастың жағдайының ауырлығына және жағдайдың төтенше жағдайына байланысты триаж жүйесі бойынша топтарға бөлу:
- пациентті бірінші топқа (қызыл аймақ) анықтау кезінде ПИТ немесе операциялық бөлме жағдайында шұғыл медициналық көмек;
- екінші топтағы пациентті (сары аймақ) диагностикалық палатаға жатқызу;
-үшінші топтағы пациентті (жасыл аймақ) қабылдау бөлімшесінің қарау кабинетіне жіберу, емдеу тактикасын одан әрі айқындай отырып, диагноз қойылғанға дейін емдеу-диагностикалық іс-шаралардың қажетті көлемін жүргізу.
4. Физикалық, жыныстық және психологиялық зорлық-зомбылық белгілерін тану; зорлық-зомбылықтан аман қалған адамдарға кеңес беру және медициналық көмек көрсету; Ішкі істер органдарын хабардар ету.
Білімдер:
1. Негізгі аурулардың клиникалық белгілері, алдын-алу, диагностика.
2. Апаттар кезінде халықты қорғау принциптері мен тәсілдері, инфекция ошағы пайда болған жағдайда эпидемияға қарсы іс-шаралар.
3. Гендерлік зорлық-зомбылықтың түрлері мен белгілері, зорлық-зомбылықтан аман қалған адамдарға кеңес беру және медициналық көмек көрсету принциптері мен ерекшеліктері; зорлық-зомбылықтан аман қалған адамдарға құқықтық қорғау, әлеуметтік және психологиялық қолдау тетіктері мен шаралары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Пациенттерді емдеуге жатқызу: жоспарлы тәртіппен-МСАК немесе басқа денсаулық сақтау ұйымы мамандарының жолдамасы бойынша, шұғыл көрсетілімдер бойынша тәулік бойы.
Дағды 1:
Санитариялық авиацияның мобильді бригадасы жеткізген пациенттерді (ересектер, балалар) денсаулық сақтау ұйымы басшылығының алдын ала хабарламасы бойынша бейінді бөлімшеге жатқызу.
Машықтар:

1. Распределение пациентов/пострадавших по Триаж системе на группы в зависимости от степени тяжести состояния пациента и экстренности ситуации
2. Госпитализация пациентов: в плановом порядке – по направлению специалистов ПМСП или другой организации здравоохранения. по экстренным показаниям круглосуточно.
3. Осмотр пациента в день поступления в стационар, проведение диагностических исследований, назначение ему необходимого лечения и осведомление о назначенных лечебно-диагностических мероприятиях.
4. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Распределение пациентов/пострадавших по Триаж системе на группы в зависимости от степени тяжести состояния пациента и экстренности ситуации
Навык 1:
Оценка состояния пациентов/ пострадавших (взрослые, дети).
Умения:
1. Обследование, выявление общих и специфических признаков заболевания, проведение дифференциальной диагностики.
2. Проведение инструментальных и лабораторных методов обследования пациентов, согласно протоколам и интерпретации результатов.
3. Распределение по Триаж системе на группы в зависимости от степени тяжести состояния пациента и экстренности ситуации:
- при определении пациента в первую группу (красная зона) экстренная медицинская помощь в условиях ПИТ или операционной;
- госпитализация пациента второй группы (желтая зона) в диагностическую палату;
- направление пациента третьей группы (зеленая зона) в смотровой кабинет приемного отделения, проведение необходимого объема лечебно-диагностических мероприятий до установления диагноза с дальнейшим определением тактики лечения.
4. Распознавать признаки физического, сексуального и психологического насилия; консультировать и оказывать медицинскую помощь лицам, пережившим насилие; оповещение органов внутренних дел.
Знания:
1. Клиническая симптоматика основных заболеваний, профилактика, диагностика.
2. Принципы и способы защиты населения при катастрофах, противоэпидемические мероприятия в случае возникновения очага инфекции.
3. Виды и признаки гендерного насилия, принципы и особенностей консультирования, и оказания медицинской помощи лицам, пережившим насилие;
механизмов и мер правовой защиты, социальной и психологической поддержки лиц, переживших насилие
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Госпитализация пациентов: в плановом порядке – по направлению специалистов ПМСП или другой организации здравоохранения. по экстренным показаниям круглосуточно.
Навык 1:
Госпитализация пациентов (взрослые, дети), доставленных мобильной бригадой санитарной авиации, в профильное отделение по предварительному уведомлению руководства организации здравоохранения
Умения:

1. МСАК ұйымының тіркеліміне ауру жағдайы туралы хабарламалар жіберу және учаскелік дәрігерге сигнал парағын ресімдеу.
2. Емделушіге оның қабылдау бөлімшесінде болғаны туралы (стационарға жатқызу үшін көрсетілімдер болмаған кезде) тексеру, консультациялар, диагностикалық зерттеулер нәтижелері және МСАК жағдайында одан әрі емдеу туралы ұсынымдар көрсетіле отырып қорытынды беруге.
3. Науқастарды шұғыл ауруханаға жатқызу көрсеткіштерін анықтау.
Білімдер:
1. Жедел медициналық көмек және жедел медициналық көмек негіздері.
2. Еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасының және медициналық-әлеуметтік сараптаманың негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Науқасты стационарға түскен күні қарау, диагностикалық зерттеулер жүргізу, оған қажетті ем тағайындау және тағайындалған емдеу-диагностикалық іс-шаралар туралы хабардар ету.
Дағды 1:
Ішкі аурулар клиникасында, жарақаттар, акушерлік-гинекологиялық және хирургиялық патология, психикалық аурулар кезінде пациенттердегі (ересектер, балалар) шұғыл жағдайларды диагностикалау. Қол жетімді жабдықты қолдана отырып, науқастың жағдайының маңызды параметрлерін анықтау.
Машықтар:
1. Хаттамаларға сәйкес науқастарды тексерудің аспаптық және зертханалық әдістерін тағайындау және олардың нәтижелерін түсіндіру.
2. Дифференциалды диагностика жүргізу, алдын ала диагнозды негіздеу.
3. Дағдыларды меңгеру:
- қан қысымын өлшеу және импульсті анықтау;
- ЭКГ жазбалары және оқу;
- шұғыл көмек көрсету шеңберінде ЭХОКГ жүргізу және түсіндіру;
- пикфлоуметрия жүргізу және нәтижелерді түсіндіру;
- спирометрия нәтижелерін түсіндіру;
- жүктіліктің диагностикасы, жүкті әйелдердегі экстрагениталды патология;
- шұғыл көмек көрсету жағдайында ультрадыбыстық диагностика жүргізу;
- ОГК, кеуде қуысының, іш қуысының және сүйектердің КТ рентгенографиясының нәтижелерін түсіндіру;
- ФГДС нәтижелерін түсіндіру;
- дене температурасын өлшеу;
- нәтижелерді түсіндірумен импульстік оксиметрия жүргізу;
- қуықтың катетеризациясы;
- диагностикалық зерттеулер үшін веноздық және капиллярлық қан алу;
- назогастралды түтік қондырғылары;
- акушерлік және гинекологиядағы зорлық-зомбылық белгілерін бағалау;
- көз қысымын өлшеу;
- дәрілік заттармен, тамақ өнімдерімен, органикалық және бейорганикалық заттармен улану диагностикасы.
Білімдер:
1. Ересектер мен балалардағы шұғыл клиникалық және зертханалық белгілер мен синдромдар.
2. Ересектер мен балалардағы ішкі ағзалардың жиі кездесетін ауруларының этиологиясы, патогенезі, жіктелуі, клиникалық көріністері, диагностикасы, емдеу және оңалту принциптері.

1. Направлять сообщения в регистратуру организации ПМСП о случае заболевания и оформление сигнального листа участковому врачу.
2. Выдавать пациенту заключение о его пребывании в приемном отделении (при отсутствии показаний для госпитализации в стационар) с указанием результатов осмотров, консультаций, диагностических исследований и рекомендаций о дальнейшем лечении в условиях ПМСП.
3. Определять показания к неотложной госпитализации пациентов.
Знания:
1. Основы неотложной медицины и скорой медицинской помощи.
2. Основы экспертизы временной нетрудоспособности и медико-социальной экспертизы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Осмотр пациента в день поступления в стационар, проведение диагностических исследований, назначение ему необходимого лечения и осведомление о назначенных лечебно-диагностических мероприятиях.
Навык 1:
Диагностика неотложных состояний у пациентов (взрослые, дети) в клинике внутренних болезней, при травмах, акушерско-гинекологической и хирургической патологии, психических заболеваниях. Определение критических параметров состояния пациента с использованием доступного оборудования.
Умения:
1. Назначение инструментальных и лабораторных методов обследования больных, согласно протоколам, и интерпретация их результатов.
2. Проведение дифференциальной диагностики, обоснования предварительного диагноза.
3. Владеть навыками:
- измерения артериального давления и определение пульса;
- записи и расшифровки ЭКГ;
- проведения и интерпретации ЭХОКГ в рамках оказания неотложной помощи;
- проведения пикфлоуметрии и интерпретации результатов;
- интерпретации результатов спирометрии;
- диагностики беременности, экстрагенитальной патологии у беременных;
- проведения УЗИ диагностики в условиях оказании неотложной помощи;
- интерпретации результатов рентгенографии ОГК, КТ грудной клетки, абдоминальной полости и костей;
- интерпретации результатов ФГДС;
- измерения температуры тела;
- проведения пульсоксиметрии с интерпретацией результатов;
- катетеризации мочевого пузыря;
- проведения забора венозной и капиллярной крови для диагностических исследований;
- установки назогастральной трубки;
- оценки признаков насилия в акушерстве и гинекологии;
- измерения глазного давления;
- диагностики отравления лекарственными веществами, пищевыми продуктами, органическими и неорганическими веществами.
Знания:
1. Основные клинико-лабораторные симптомы и синдромы неотложный состояний у взрослых и детей.
2. Этиология, патогенез, классификации, клинических проявлений, диагностики, принципов лечения и реабилитации наиболее распространенных заболеваний внутренних органов у взрослых и детей.

3. Ересектер мен балаларда жиі кездесетін жұқпалы аурулардың клиникалық көріністері, диагностикасы, емдеу және алдын алу принциптері.
4. Диагноз қою үшін ересек пациенттерді тексеру әдістері.
5. Дене сұйықтықтарының деректері қалыпты және ересектер мен балаларда жиі кездесетін патологиямен.
6. Адам ағзасының және оның функционалды жүйелерінің жас ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерде (ересектер, балалар) ауыр жағдайларда шұғыл көмек көрсету. Шұғыл медицина бөлімшесінің қызыл аймағының шұғыл жағдайы бар науқастар үшін реаниматология негіздерін практикада қолдану.
Машықтар:
1. Жүкті әйелдерге, оның ішінде экстрагенитальды патология, преэклампсия, эклампсияға шұғыл көмек көрсету.
2. Көмек көрсету стандарттарымен бірлесе отырып, негізгі және кеңейтілген BLS (негізгі өмірді қолдау) қамтамасыз ету.
3. Тыныс алу жолдарының өткізгіштігін қалпына келтіру дағдыларын меңгеру.
4. Дағдыларды меңгеру:
- ауыз қуысы мен жұтқыншақ, мұрын жұтқыншақ, коникотомия деңгейінде тыныс алу жолдарының өтімділігін жетілдірілген қалпына келтіру;
- тыныс алу жолдарынан шырышты механикалық жолмен сору;
- белсенді оттегі терапиясы немесе тыныс алуды қолдау, оның ішінде респираторды қолдану;
- эндотрахеалды интубацияны орындау және жүректің тоқтауы кезінде инвазивті емес желдетуді немесе оттегінің көмегімен негізгі және жетілдірілген әдістерді қолдана отырып, өкпені жасанды желдетуді жүргізу;
- науқастың тыныс алу функциясын бақылау;
- перифериялық тамырлар мен сыртқы мойын тамырларының кануляциясы;
- жергілікті анестезия;
- ине торакоцентезімен кернеулі пневмотораксты декомпрессиялау;
- плевра пункциясын жүргізу;
- АНД қолдану арқылы дефибриляция жүргізу;
- кардиоверсия жүргізу;
- сыртқы қан кетуді тоқтату;
- мұрын тампонадасын өткізу;
- ЛОР мүшелерінің бөгде денелерін жою;
- асқазанды жуу;
- басылмаған жарықтар түзетулері;
- сынықтарды, дислокацияларды және созылуларды иммобилизациялауды жүргізу;
- гипс қою;
- жараларды таңу;
- омыртқаның иммобилизациясын жүргізу;
- асқынбаған босануды қабылдау;
- абсцесс ашу және дренаждау;
- жұмсақ тіндердің зақымдануы мен жараларды емдеу;
- жараны емдеу және күту;
- жараларды тігу әдістері;
- жарадан бөгде заттарды алып тастау;
- крикотиреотомия жүргізу;
- қынаптық тексеру жүргізу;
- офтальмологиялық процедуралар кезінде бөтен денені алып тастау;
- жүкті әйелдерге, оның ішінде экстрагенитальды патология, преэклампсия, эклампсия кезінде шұғыл көмек көрсету;
- қынаптық босануды жүргізу;
- улану кезінде шұғыл көмек көрсету;
- шұғыл көмек көрсету үшін дәрілік препараттардың белгілі бір тізімін тағайындау.

3. Клинические проявления, диагностика, принципы лечения и профилактики наиболее распространенных инфекционных заболеваний у взрослых и детей.
4. Методы обследования пациентов взрослого возраста для постановки диагноза.
5. Данные биологических жидкостей организма в норме и при наиболее распространенной патологии у взрослых и детей.
6. Возрастные особенности организма человека и его функциональных систем.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание неотложной помощи при критических состояниях у пациентов (взрослые, дети). Применение на практике основ реаниматологии для больных с экстренными состояниями красной зоны отделения неотложной медицины
Умения:
1. Оказывать экстренную помощь беременным, в том числе при экстрагенитальной патологии, преэклампсии, эклампсии.
2. Проводить базовый и расширенный BLS (Basic Life Support) в соответствии со стандартами оказания помощи..
3. Владеть навыками базового восстановления проходимости дыхательных путей.
4. Владеть навыками;
- продвинутого восстановления проходимости дыхательных путей на уровне ротовой полости и глотки, носоглотки, коникотомии;
- отсасывания слизи из дыхательных путей механическим способом;
- активной кислородной терапии или респираторной поддержки, в том числе с использованием респиратора;
- выполнения эндотрахеальной интубации и проведения неинвазивной вентиляции при остановке сердца или искусственной вентиляции легких с использованием основных и продвинутых методов с использованием кислорода;
- мониторинга дыхательной функции пациента;
- канюлирования периферических вен и наружных яремных вен;
- местной анестезии;
- декомпрессии напряженного пневмоторакса игольным торакоцентезом;
- проведения плевральной пункции;
- проведения дефибриляции с применением АНД;
- проведения кардиоверсии;
- остановки наружного кровотечения;
- проведения назальной тампонады;
- удаления инородных тел ЛОР органов;
- промывания желудка;
- вправления неущемленной грыжи;
- проведения иммобилизации переломов, вывихов и растяжений;
- наложения гипса;
- перевязки ран;
- проведения иммобилизации позвоночника;
- принятия неосложненных родов;
- вскрытия абсцесса и дренаж;
- лечения повреждений мягких тканей и рваных ран;
- обработки и ухода за раной;
- техники зашивания ран;
- удаления инородных тел из раны;
- проведения крикотиреотомии;
- проведения вагинального осмотра;
- удаления инородного тела при офтальмологических процедурах;
- оказания неотложной помощи беременным, в том числе при экстрагенитальной патологии, преэклампсии, эклампсии;
- проведения вагинальных родов;
- оказания неотложной помощи при отравлениях.
- назначения определенного списка лекарственных препаратов для оказания неотложной помощи.

5. Стандартталған халықаралық нұсқаулықтарға сәйкес реанимациялық іс-шараларды өткізу дағдыларын меңгеру:
- ACLS (жүректің тіршілігін қамтамасыз етудің кеңейтілген жүйесі).
- PALS(педиатриялық өмірді қолдау).
- ATLS (жарақат алған кезде өмірді қолдаудың кеңейтілген жүйесі).
- BTLS (жарақат алған кездегі тіршілікті қамтамасыз етудің негізгі жүйесі).
- ABLS (күйікке арналған өмірді қолдаудың кеңейтілген жүйесі).
Білімдер:
1. Ересектер мен балалардағы ауыр жағдайларда шұғыл көмек көрсету ережелері.
2. Вакцинаның алдын алу.
3. Физиологиялық жүктілікті басқару.
4. Адамның жалпы ауруларының алдын алу және емдеудің дәрілік және дәрілік емес әдістерінің теориялық негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 3:
Шұғыл медицина бөлімшесінің сары аймағының шұғыл жағдайлары бар пациенттерге/зардап шеккендерге (ересектер, балалар) емдеуді тағайындау. Жасыл аймақтың шұғыл емес жағдайлары бар пациенттерді/зардап шеккендерді (ересектер, балалар) емдеуді жүргізу, амбулаториялық емдеу бойынша ұсынымдар.
Машықтар:
1. Хаттамаларға сәйкес шұғыл жағдайлар терапиясын тағайындау, реанимациялық іс-шаралардың көлемі мен реттілігін анықтау, қажетті шұғыл көмек көрсету.
2. Емдеу, оңалту, сақтандыру мәселелері бойынша басқа мамандармен және қызметтермен өзара іс-қимыл жасау.
4. Мүдделі тараптарды ауыр, диагностикалық түсініксіз пациенттерді, сирек кездесетін патологиялық жағдайларды анықтау жағдайлары туралы уақтылы хабардар ету.
5. Науқасқа немесе оның заңды өкіліне ауруларды дамытудың ықтимал баламалары, тексеру, емдеу әдістері мен әдістерін таңдау мүмкіндігі туралы кеңес беру.
6. Халыққа санитарлық білім беруді ұйымдастыру және жүргізу және салауатты өмір салтын насихаттау дағдыларын меңгеру.
7. Вагинальды босану дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Ауруларды диагностикалау және емдеу хаттамаларына сәйкес ересектер мен балаларда шұғыл жағдайларда медициналық көмек көрсету қағидалары.
2. Вакцинопрофилактика жүргізу тәртібі.
3. Физиологиялық жүктілікті жүргізу тәртібі.
4. Адамның жалпы ауруларының алдын алу және емдеудің дәрілік және дәрілік емес әдістерінің теориялық негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу.
Дағды 1:
Денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес медициналық құжаттаманы жүргізу, медициналық-статистикалық ақпаратты талдау
Машықтар:
1. Жұмысты жоспарлау және өз қызметінің көрсеткіштерін талдай отырып есеп жасау.
2. Медициналық құжаттаманы, оның ішінде электрондық түрде жүргізу және оны жүргізу сапасын бақылау.

5. Владеть навыками проведения реанимационных мероприятий в соответствии со стандартизированными международными руководствами:
- ACLS (Advanced Cardiac Life Support).
- PALS (Pediatric Advanced Life Support).
- ATLS (Advanced Trauma Life Support).
- BTLS (Basic Trauma Life Support).
- ABLS (Advanced Burn Life Support).
Знания:
1. Правила оказания неотложной помощи при критических состояниях у взрослых и детей.
2. Вакцинопрофилактика.
3. Ведение физиологической беременности.
4. Теоретические основы лекарственных и нелекарственных методов профилактики и лечения распространенных заболеваний человека.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Назначение лечения пациентам/пострадавшим (взрослые, дети) с неотложными состояниями желтой зоны отделения неотложной медицины. Проведение лечения пациентов/пострадавших (взрослые, дети) с несрочными состояниями зеленой зоны, рекомендации по амбулаторному лечению.
Умения:
1. Назначение терапии неотложных состояний согласно протоколам, определение объема и последовательности реанимационных мероприятий, оказание необходимой экстренной помощи.
2. Взаимодействие с другими специалистами и службами по вопросам лечения, реабилитации, страхования.
4. Своевременно информировать заинтересованные стороны о случаях выявления тяжелых, диагностически неясных пациентов, редких патологических состояний.
5. Консультировать пациента или его законного представителя по возможным альтернативам развития заболеваний, возможности выбора методов и способов обследования, лечения.
6. Владеть навыками организации и проведения санитарного просвещения населения и пропаганды здорового образа жизни
7. Владеть навыками приема вагинальных родов.
Знания:
1. Правила оказания медицинской помощи при неотложных состояниях у взрослых и детей согласно протоколам диагностики и лечения заболеваний.
2. Порядок проведения вакцинопрофилактики.
3. Порядок ведения физиологической беременности.
4. Теоретические основы лекарственных и нелекарственных методов профилактики и лечения распространенных заболеваний человека.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Навык 1:
Ведение медицинской документации, анализ медико-статистической информации, в соответствии с требованиями нормативных правовых актах в области здравоохранения
Умения:
1. Планировать работу и составлять отчет с анализом показателей собственной деятельности.
2. Вести медицинскую документацию, в том числе в электронном виде и контролировать качество ее ведения.

1. Шұғыл медицина дәрігерлерінің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Шұғыл медицина дәрігерлері (ересектер, балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Кезек күттірмейтін медицина дәрігерлерінің (ересектер, балалар) қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Шұғыл медицина дәрігерлерінің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Дағды 1:
Шұғыл медицина дәрігерлерінің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында шұғыл медицина дәрігерлері (ересектер, балалар) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Шұғыл медицина дәрігерлерінің (ересектер, балалар) келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Шұғыл медицина саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Шұғыл медицина саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары.
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (ересектер, балалар) шұғыл медициналық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:

1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей неотложной медицины (взрослых и детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами неотложной медицины (взрослыми, детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей неотложной медицины (взрослых, детских)
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей неотложной медицины (взрослых и детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей неотложной медицины (взрослых и детских).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами неотложной медицины (взрослыми, детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей неотложной медицины (взрослых, детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области неотложной медицины.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области неотложной медицины.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании экстренной медицинской помощи пациентам (взрослые, дети).
Умения:

1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен дәрігерлердің, резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз шұғыл медицина дәрігерлеріне консультациялық көмек көрсету.
3. Шұғыл медицина мәселелері бойынша басқа мамандықтағы дәрігерлерге кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Шұғыл медицина дәрігерлері (ересектер, балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Кезек күттірмейтін медицина (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Кезек күттірмейтін медицина (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингілеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Кезек күттірмейтін медицина (ересектер, балалар)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Кезек күттірмейтін медицина дәрігерлері (ересектер, балалар) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйымның басшылығына қауіп факторларын анықтау және уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелген).
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Кезек күттірмейтін медицина дәрігерлерінің (ересектер, балалар) қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Машықтар:

1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам неотложной медицины с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам неотложной медицины.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами неотложной медицины (взрослыми, детскими).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Неотложная медицина (взрослая, детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Неотложная медицина (взрослая, детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Неотложная медицина (взрослая, детская)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами неотложной медицины (взрослыми, детскими).
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей неотложной медицины (взрослых, детских)
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:

Кәсіби қызметтің инновациялық, озық технологияларының тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың қабылдау бөлімшелерінде пациенттерге (ересектерге, балаларға) шұғыл медициналық көмек көрсету, шұғыл медицина саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жасау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Кезек күттірмейтін медицина (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Кезек күттірмейтін медицина (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету.
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет.
Еңбек функциясы 1:
"Кезек күттірмейтін медицина (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.
Дағды 1:
"Кезек күттірмейтін медицина (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама жасау.
Машықтар:
1. "Кезек күттірмейтін медицина (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Кезек күттірмейтін медицина (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингілеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Кезек күттірмейтін медицина (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Анықталған медициналық қателіктерге, олардың себеп-салдарлық байланыстарына, жағымсыз салдарларына және олардың алдын алу мүмкіндіктеріне талдау, ресімделген сипаттама жүргізу.
5. Тәуекел факторларын анықтау және кезек күттірмейтін медицина дәрігерлері (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына уақтылы хабарлау.
Білімдер:

Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Оказание экстренной медицинской помощи пациентам (взрослые, дети) в приемных отделениях медицинских организаций, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях в Республике Казахстан, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области неотложной медицины.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Неотложная медицина (взрослая, детская)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Неотложная медицина (взрослая, детская)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Неотложная медицина (взрослая, детская)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Неотложная медицина (взрослая, детская)".
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Неотложная медицина (взрослая, детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Неотложная медицина (взрослая, детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Неотложная медицина (взрослая, детская)".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами неотложной медицины (взрослыми и детскими).
Знания:

1. "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелген).
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 2:
Диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін енгізу және сапасын жақсарту бойынша іс-шараларды әзірлеу және өткізу.
Машықтар:
1. Пациенттерге (ересектер, балалар) медициналық көмектің сапасын қамтамасыз ету мақсатында бейінді бөлімшелердің әлеуетін арттыру дағдыларын дамыту.
2. Медициналық қызметтердің сапасы мәселелері бойынша бейінді бөлімшелердің медициналық персоналына әдіснамалық қолдау көрсету.
3. Өз тәжірибеге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйрену және енгізу.
4. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
5. Шұғыл медицинаның медициналық практикасына жаңа технологиялардың табысты трансфертін қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістері. Медициналық көмектің тиімділігі мен сапасын бағалау көрсеткіштері мен критерийлері.
2. Шұғыл медицина саласындағы өзекті технологиялар мен зерттеулер.
3. Жаңа медициналық технологияларды трансферттеу процесі, оның ішінде олардың әлеуетін бағалау және тәжірибеге интеграциялау.
4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды келісу және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Кезек күттірмейтін медицина (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету.
Дағды 1:
Халыққа шұғыл медициналық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Дәлелдемелерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде халыққа шұғыл медициналық көмек көрсету саласындағы стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтарды және әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.

1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Разработка и проведение мероприятий по улучшению качества и внедрению новых методов диагностики и лечения.
Умения:
1. Развитие навыков повышения потенциала профильных отделений с целью обеспечения качества медицинской помощи пациентам (взрослые, дети).
2. Оказание методологической поддержки медицинскому персоналу профильных отделений по вопросам качества медицинских услуг.
3. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
4. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике..
5. Владеть навыками обеспечения успешного трансфера новых технологий в медицинскую практику неотложной медицины.
Знания:
1. Количественные методы статистического анализа и прогнозирования. Показатели и критерии оценки эффективности и качества медицинской помощи
2. Актуальные технологии и исследования в области неотложной медицины.
3. Процесс трансферта новых медицинских технологий, включая оценку их потенциала и интеграцию в практику.
4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Неотложная медицина (взрослая, детская)"
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании экстренной медицинской помощи населению.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения экстренной медицинской помощи населению на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.

1. 3 және одан да көп адам зардап шеккен төтенше жағдай кезінде ауруханаға дейінгі медициналық сұрыптауды жүзеге асыру.
2. Шұғыл және шұғыл медициналық көмек көрсету. Дәрігерлік бригада құрамында бекітілген халыққа медициналық көмек көрсету.
3. Пациентті жақын маңдағы көпсалалы стационардың жедел медицина бөлімшесіне тасымалдау.
4. Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
3 және одан да көп адам зардап шеккен төтенше жағдай кезінде ауруханаға дейінгі медициналық сұрыптауды жүзеге асыру.
Дағды 1:
Пациенттердің/зардап шеккендердің (ересектер, балалар) жағдайын бағалау.
Машықтар:
1. Тексеру, аурудың жалпы және ерекше белгілерін анықтау, дифференциалды диагностика жүргізу.
2. Хаттамаларға және нәтижелерді түсіндіруге сәйкес пациенттерді тексерудің аспаптық және зертханалық әдістерін жүргізу.
3. Науқастың жағдайының ауырлығына және жағдайдың төтенше жағдайына байланысты триаж жүйесі бойынша топтарға бөлу:
- пациентті бірінші топқа (қызыл аймақ) анықтау кезінде ПИТ немесе операциялық бөлме жағдайында шұғыл медициналық көмек;
- екінші топтағы пациентті (сары аймақ) диагностикалық палатаға жатқызу;
-үшінші топтағы пациентті (жасыл аймақ) қабылдау бөлімшесінің қарау кабинетіне жіберу, емдеу тактикасын одан әрі айқындай отырып, диагноз қойылғанға дейін емдеу-диагностикалық іс-шаралардың қажетті көлемін жүргізу.
Білімдер:
1. Негізгі аурулардың клиникалық белгілері, алдын-алу, диагностика.
2. Апаттар кезінде халықты қорғау принциптері мен тәсілдері, инфекция ошағы пайда болған жағдайда эпидемияға қарсы іс-шаралар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Шұғыл және шұғыл медициналық көмек көрсету. Дәрігерлік бригада құрамында бекітілген халыққа медициналық көмек көрсету.
Дағды 1:
Диагноздың негіздемесі. Пациенттерді (ересектер, балалар) емдеу жоспарының негіздемесі және қойылған диагноз негізінде, емдеуге жатқызуға көрсетілімдер.
Машықтар:
1. Өмірге қауіп төндіретін жағдайларды ерте диагностикалау, олардың алдын алу дағдылары.
3. Реанимациялық іс-шараларды жүргізу дағдылары ("ауыздан ауызға" және "ауыздан мұрынға" жасанды тыныс алу, жүрекке жабық массаж жасау).
4. Трахеотомия жүргізу дағдылары.
5. Сыртқы қан кетуді тоқтату дағдылары.
6. Жараны алғашқы емдеу және таңу дағдылары.
7. Тері астына, бұлшықет ішіне және көктамыр ішіне инъекция жүргізу дағдылары.

1. Осуществление догоспитальной медицинской сортировки при чрезвычайном происшествии, с числом пострадавших 3 и более человек
2. Оказание экстренной и неотложной медицинской помощи. Оказание медицинской помощи прикрепленному населению в составе врачебной бригады.
3. Транспортировка пациента в отделение неотложной медицины ближайшего многопрофильного стационара
4. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Осуществление догоспитальной медицинской сортировки при чрезвычайном происшествии, с числом пострадавших 3 и более человек
Навык 1:
Оценка состояния пациентов/ пострадавших (взрослые, дети).
Умения:
1. Обследование, выявление общих и специфических признаков заболевания, проведение дифференциальной диагностики.
2. Проведение инструментальных и лабораторных методов обследования пациентов, согласно протоколам и интерпретации результатов.
3. Распределение по Триаж системе на группы в зависимости от степени тяжести состояния пациента и экстренности ситуации:
- при определении пациента в первую группу (красная зона) экстренная медицинская помощь в условиях ПИТ или операционной;
- госпитализация пациента второй группы (желтая зона) в диагностическую палату;
- направление пациента третьей группы (зеленая зона) в смотровой кабинет приемного отделения, проведение необходимого объема лечебно-диагностических мероприятий до установления диагноза с дальнейшим определением тактики лечения.
Знания:
1. Клиническая симптоматика основных заболеваний, профилактика, диагностика.
2. Принципы и способы защиты населения при катастрофах, противоэпидемические мероприятия в случае возникновения очага инфекции.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Оказание экстренной и неотложной медицинской помощи. Оказание медицинской помощи прикрепленному населению в составе врачебной бригады.
Навык 1:
Обоснование поставленного диагноза. Обоснование плана лечения пациентов (взрослые, дети) и на основании выставленного диагноза, показания к госпитализации
Умения:
1. Навыки владения ранней диагностики угрожающих жизни состояний, их профилактики.
3. Навыки проведения реанимационных мероприятий (искусственное дыхание "рот в рот" и "рот в нос", закрытый массаж сердца).
4. Навыки проведения трахеотомии.
5. Навыки остановки наружного кровотечения.
6. Навыки проведения первичной обработки раны и накладывание повязки.
7. Навыки проведения подкожных, внутримышечных и внутривенных инъекций.

8. Асқазанды зондты және зондсыз жууды жүргізу дағдылары.
9. Гипертониялық дағдарысты, ауырсыну синдромын, обструктивті синдромды тоқтату дағдылары.
10. Естен тану кезінде көмек көрсету дағдылары.
11. Аяқ-қолды иммобилизациялау дағдылары. Үстірт орналасқан бөгде затты алып тастау.
12. Дағдылар дифференциалды диагностика жүргізу, синдромдық диагнозды негіздеу, хаттамаларға сәйкес барабар терапияны тағайындау, реанимациялық іс-шаралардың көлемі мен реттілігін анықтау, қажетті шұғыл көмек көрсету.
13. Халыққа санитарлық білім беруді ұйымдастыру және жүргізу және салауатты өмір салтын насихаттау.
15. Дағдыларды меңгеру:
- қан қысымы мен импульсті өлшеу;
- ЭКГ-ны алып тастау және оқу;
- пикфлоуметрия жүргізу және нәтижелерді түсіндіру;
- спирометрия нәтижелерін түсіндіру.
19. Медициналық манипуляциялар жүргізуді жүзеге асыру:
- инъекцияның барлық түрлері;
- қуықтың катетеризациясы;
- асқазанды зондтау және шаю.
20. Өмірге қауіп төндіретін жағдайларда диагностиканы және алғашқы және шұғыл көмек көрсетуді жүзеге асыру:
- кардиогендік шок;
- бронхоспастикалық синдром;
- пневмоторакс;
- гипертониялық дағдарыс;
- қарыншалық фибрилляция;
- жүрек нарушенияағының бұзылуы;
- ангиналық мәртебе;
- инфекциялық-уытты шок;
- өткір іш;
- эклампсия;
- коматозды жағдайлар: гипергликемиялық, гипогликемиялық, гиперосмолярлық;
- жедел бүйрек жеткіліксіздігі;
- бүйрек коликасы;
- бауыр коликасы;
- жедел бауыр жеткіліксіздігі;
- жедел тамыр жеткіліксіздігі;
- жедел тыныс жетіспеушілігі;
- өкпе эмболиясы;
- өкпеден қан кету;
- улану;
- BLS (Basic Life Support);
- PHTLS (Prehospital Trauma Life Support);
- ACLS (Advanced Cardiac Life Support);
- PALS (Pediatric Advanced Life Support).
21. Диагностикалық және емдеу рәсімдерінің, құрал-саймандардың, аппаратуралардың дұрыс жүргізілуіне бақылау жүргізу.
22. Өз мамандығы шеңберінде басқа бөлімшелердің дәрігерлеріне консультациялық көмек көрсету.
Білімдер:
1. Жедел медициналық көмек және жедел медициналық көмек негіздері.
2. Еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасының және медициналық-әлеуметтік сараптаманың негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Пациентті жақын маңдағы көпсалалы стационардың жедел медицина бөлімшесіне тасымалдау.
Дағды 1:
Пациенттерді (ересектер, балалар) стационарға тасымалдау бойынша шешімдер қабылдау. МСАК ұйымына одан әрі жүгіну үшін медициналық ұсынымдар беру.
Машықтар:
1. Хаттамаларға сәйкес науқастарды тексерудің аспаптық және зертханалық әдістерін тағайындау және олардың нәтижелерін түсіндіру.

8. Навыки проведения зондового и беззондового промывания желудка.
9. Навыки купирования гипертонического криза, болевого синдрома, обструктивного синдрома.
10. Навыки оказания помощи при обмороке.
11. Навыки проведение иммобилизации конечностей. удаление поверхностно расположенного инородного тела
12. Навыки проведение дифференциальной диагностики, обоснование синдромального диагноза, назначение адекватной терапии согласно протоколам, определение объема и последовательности реанимационных мероприятий, оказание необходимой экстренной помощи.
13. Организовывать и проводить санитарное просвещение населения и пропагандировать здоровый образ жизни.
15. Владеть навыками:
- измерения артериального давления и пульса;
- снятия и расшифровки ЭКГ.;
- проведения пикфлоуметрии и интерпретации результатов;
- интерпретации результатов спирометрии.
19. Осуществлять проведение медицинских манипуляций:
- все виды инъекций;
- катетеризация мочевого пузыря;
- зондирование и промывание желудка.
20. Осуществлять диагностику и оказание первой и неотложной помощи при угрожающих жизни состояниях:
- кардиогенный шок;
- бронхоспастический синдром;
- пневмоторакс;
- гипертонический криз;
- фибрилляция желудочков;
- нарушения ритма сердца;
- ангинозный статус;
- инфекционно-токсический шок;
- острый живот;
- эклампсия;
- коматозных состояниях: гипергликемической, гипогликемической, гиперосмолярной;
- острая почечная недостаточность;
- почечная колика;
- печеночная колика;
- острая печеночная недостаточность;
- острая сосудистая недостаточность;
- острая дыхательная недостаточность;
- тромбоэмболия легочной артерии;
- легочное кровотечение;
- отравления;
- BLS (Basic Life Support);
- PHTLS (Prehospital Trauma Life Support);
- ACLS (Advanced Cardiac Life Support);
- PALS (Pediatric Advanced Life Support).
21. Проводить контроль правильности проведения диагностических и лечебных процедур, эксплуатации инструментария, аппаратуры.
22. Оказывать консультативную помощь врачам других подразделений в рамках своей специальности.
Знания:
1. Основы неотложной медицины и скорой медицинской помощи.
2. Основы экспертизы временной нетрудоспособности и медико-социальной экспертизы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Транспортировка пациента в отделение неотложной медицины ближайшего многопрофильного стационара
Навык 1:
Принятие решений по транспортировке пациентов (взрослые, дети) в стационар. Предоставлению медицинских рекомендаций для дальнейшего обращения в организацию ПМСП.
Умения:
1. Назначение инструментальных и лабораторных методов обследования больных, согласно протоколам, и интерпретация их результатов.

1. Жедел және шұғыл медициналық көмек дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Жедел және шұғыл медициналық көмек дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Жедел және шұғыл медициналық көмек дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Дағды 1:
Жедел және шұғыл медициналық көмек дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында жедел және шұғыл медициналық көмек дәрігерлері арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Жедел және шұғыл медициналық көмек дәрігерлерінің келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Жедел және шұғыл медициналық көмек саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Жедел және шұғыл медициналық көмек саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары.
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттер/зардап шеккендер (ересектер, балалар) көп болатын күрделі және төтенше жағдайларда медициналық сұрыптау мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.

1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами скорой и неотложной медицинской помощи.
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей скорой и неотложной медицинской помощи.
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей скорой и неотложной медицинской помощи.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей скорой и неотложной медицинской помощи.
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами скорой и неотложной медицинской помощи с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей скорой и неотложной медицинской помощи с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области скорой и неотложной медицинской помощи.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области скорой и неотложной медицинской помощи.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах медицинской сортировки в сложных и экстренных ситуациях с большим количеством пациентов/пострадавших (взрослые, дети)
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.

2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз жедел және шұғыл медициналық көмек дәрігерлеріне консультациялық көмек көрсету.
3. Жаппай қабылдау кезінде науқастарды/зардап шеккендерді күрделі медициналық сұрыптау жағдайында басқа мамандықтардың дәрігерлеріне кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Жедел және шұғыл медициналық көмек дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Жедел және шұғыл медициналық көмек" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Жедел және шұғыл медициналық көмек" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингілеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Жедел және шұғыл медициналық көмек" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтау және жедел және шұғыл медициналық көмек дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелген).
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Жедел және шұғыл медициналық көмек дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Машықтар:

2. Осуществлять консультативную помощь врачам скорой и неотложной медицинской помощи с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей в случаях сложной медицинской сортировки больных/пострадавших при массовых поступлениях.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами скорой и неотложной медицинской помощи.
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Скорая и неотложная медицинская помощь".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Скорая и неотложная медицинская помощь".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Скорая и неотложная медицинская помощь".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами скорой и неотложной медицинской помощи.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей скорой и неотложной медицинской помощи.
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:

"Жедел медициналық көмек көрсету, оның ішінде медициналық авиацияны тарта отырып, оның қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-225/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 2 желтоқсанда № 21713 болып тіркелген).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Санитарлық авиация дәрігері
17. Кәсіптің карточкасы "7.2 Санитарлық авиация дәрігері":
Топтың коды:
2215-9
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
7.2 Санитарлық авиация дәрігері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Санитарлық авиация дәрігері" біліктілігі. Осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Санитариялық авиацияны тарта отырып, пациенттерге (ересектер, балалар) жедел медициналық көмек көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Науқасты (тарды) тұрақты негізде тасымалдау кезінде диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес пациенттің (тердің) жай-күйін бағалауды және емдеуді жүргізу. Ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) және тіндерді кейіннен трансплантациялау үшін тасымалдау.
2. Ауқымы ЖМК-тің көшпелі бригадаларына көліктің жер үсті және су түрлерімен медициналық эвакуациялауды жүзеге асыруға мүмкіндік бермейтін оқиғалар кезінде медициналық көмек көрсету.
3. Телемедицинаны пайдалана отырып консультация беру, кейіннен телеконсультация қорытындысын беру, пациентті (терді) тасымалдау, күндізгі консультация және (немесе) жергілікті жерде операция жасау.
4. Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу.
Қосымша еңбек функциялары:

Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-225/2020 "Об утверждении правил оказания скорой медицинской помощи, в том числе с привлечением медицинской авиации" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 декабря 2020 года № 21713).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач санитарной авиации
16. Карточка профессии "7.2 Врач санитарной авиации":
Код группы:
2215-9
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
7.2 Врач санитарной авиации
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач санитарной авиации". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Оказание скорой медицинской помощи пациентам (взрослые, дети) с привлечением санитарной авиации
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение оценки состояния и лечение пациента (ов) в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения при транспортировке пациента (ов) на постоянной основе. Транспортировка органов (части органов) и тканей для последующей трансплантации.
2. Оказание медицинской помощи при происшествиях, масштаб которых не позволяет выездным бригадам СМП осуществить медицинскую эвакуацию наземными и водными видами транспорта.
3. Консультации с использованием телемедицины с последующим предоставлением заключения телеконсультации, транспортировку пациента (ов), транспортировку, очная консультация и (или) операция на месте.
4. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:

1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Науқасты (тарды) тұрақты негізде тасымалдау кезінде диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес пациенттің (тердің) жай-күйін бағалауды және емдеуді жүргізу. Ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) және тіндерді кейіннен трансплантациялау үшін тасымалдау.
Дағды 1:
Науқас/зардап шеккен адамның денсаулық жағдайын бағалау және білікті мамандарды тағайындалған жерге жеткізу не пациенттерді (терді) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және Астананың медициналық ұйымдарына тасымалдау арқылы санитариялық авиация нысанында медициналық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Тексеру, аурудың жалпы және ерекше белгілерін анықтау, дифференциалды диагностика жүргізу.
2. Хаттамаларға және нәтижелерді түсіндіруге сәйкес пациенттерді тексерудің аспаптық және зертханалық әдістерін жүргізу.
3. Инфекциялық ауру анықталған кезде эпидемияға қарсы іс-шаралар жүргізу.
4. Кейіннен тиісті медициналық ұйымға әуе арқылы транспланттау үшін ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) және тіндерді тасымалдауды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың қабылдау бөлімшелерінде шұғыл медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Жедел медициналық көмек, оның ішінде медициналық авиацияны тарта отырып көрсету қағидалары.
3. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
4. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
5. Негізгі аурулардың клиникалық белгілері, алдын-алу, диагностика.
6. Апаттар кезінде халықты қорғау принциптері мен тәсілдері, инфекция ошағы пайда болған жағдайда эпидемияға қарсы іс-шаралар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Ауқымы ЖМК-тің көшпелі бригадаларына көліктің жер үсті және су түрлерімен медициналық эвакуациялауды жүзеге асыруға мүмкіндік бермейтін оқиғалар кезінде медициналық көмек көрсету.
Дағды 1:
Қойылған диагноздың, қойылған диагноздың негізінде пациентті жүргізу жоспары мен тактикасының негіздемесі, емдеуге жатқызуға арналған көрсеткіштер.
Машықтар:
1. Өмірге қауіп төндіретін жағдайларды ерте диагностикалау, олардың алдын алу дағдылары.
3. Реанимациялық іс-шараларды жүргізу дағдылары ("ауыздан ауызға" және "ауыздан мұрынға" жасанды тыныс алу, жүрекке жабық массаж жасау).
4. Трахеотомия жүргізу дағдылары.
5. Сыртқы қан кетуді тоқтату дағдылары.
6. Жараны алғашқы емдеу және таңу дағдылары.
7. Тері астына, бұлшықет ішіне және көктамыр ішіне инъекция жүргізу дағдылары.

1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Проведение оценки состояния и лечение пациента (ов) в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения при транспортировке пациента (ов) на постоянной основе. Транспортировка органов (части органов) и тканей для последующей трансплантации.
Навык 1:
Оценка состояния здоровья больного/ пострадавшего и предоставление медицинской помощи в форме санитарной авиации путем доставки квалифицированных специалистов к месту назначения либо транспортировки пациента (ов) в медицинские организации областей, городов республиканского значения и столицы
Умения:
1. Обследование, выявление общих и специфических признаков заболевания, проведение дифференциальной диагностики.
2. Проведение инструментальных и лабораторных методов обследования пациентов, согласно протоколам и интерпретации результатов.
3. Проведение противоэпидемических мероприятий при выявлении инфекционного заболевания.
5. Осуществлять транспортировку органов (части органов) и тканей для последующей трансплантации в соответствующую медицинскую организацию воздушным
Знания:
1. Стандарт организации оказания экстренной медицинской помощи в приемных отделениях медицинских организаций, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях в Республике Казахстан.
2. Правила оказания скорой медицинской помощи, в том числе с привлечением медицинской авиации.
3. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
4. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
5. Клиническая симптоматика основных заболеваний, профилактика, диагностика.
4. Принципы и способы защиты населения при катастрофах, противоэпидемические мероприятия в случае возникновения очага инфекции.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Оказание медицинской помощи при происшествиях, масштаб которых не позволяет выездным бригадам СМП осуществить медицинскую эвакуацию наземными и водными видами транспорта.
Навык 1:
Обоснование поставленного диагноза, плана и тактики ведения пациента на основании выставленного диагноза, показания к госпитализации
Умения:
1. Навыки владения ранней диагностики угрожающих жизни состояний, их профилактики.
3. Навыки проведения реанимационных мероприятий (искусственное дыхание "рот в рот" и "рот в нос", закрытый массаж сердца).
4. Навыки проведения трахеотомии.
5. Навыки остановки наружного кровотечения.
6. Навыки проведения первичной обработки раны и накладывание повязки.
7. Навыки проведения подкожных, внутримышечных и внутривенных инъекций.

4. Ауруханаға дейінгі кезеңде қолданылатын жалпы анестезияның негіздері.
5. Жедел аурулар мен іш қуысы мүшелерінің, тірек-қимыл аппаратының, жүйке жүйесінің жарақаттары, құлақтың, тамақтың және мұрынның, көздің өткір аурулары мен жарақаттары, термиялық зақымданулар, жедел экзогендік уланулар, жұқпалы аурулар, жедел аурулар мен урологиядағы жарақаттар кезіндегі диагностика және шұғыл көмек негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Телемедицинаны пайдалана отырып консультация беру, кейіннен телеконсультация қорытындысын беру, пациентті (терді) тасымалдау, күндізгі консультация және (немесе) жергілікті жерде операция жасау.
Дағды 1:
Кейіннен телеконсультация қорытындысын бере отырып, телемедицинаны пайдалана отырып консультация жүргізу. Күндізгі консультация және (немесе) сол жерде операция жүргізу мақсатында білікті маманды (дарды) тасымалдауды (сонда/кері) жүргізу.
Машықтар:
1. Хаттамаларға сәйкес науқастарды тексерудің аспаптық және зертханалық әдістерін тағайындау және олардың нәтижелерін түсіндіру.
2. Дифференциалды диагностика жүргізу, алдын ала диагнозды негіздеу.
3. Дағдыларды меңгеру:
- қан қысымын өлшеу және импульсті анықтау;
- ЭКГ жазбалары және оқу;
- шұғыл көмек көрсету шеңберінде ЭХОКГ жүргізу және түсіндіру;
- пикфлоуметрия жүргізу және нәтижелерді түсіндіру;
- спирометрия нәтижелерін түсіндіру;
- жүктіліктің диагностикасы, жүкті әйелдердегі экстрагениталды патология;
- шұғыл көмек көрсету жағдайында ультрадыбыстық диагностика жүргізу;
- ОГК, кеуде қуысының, іш қуысының және сүйектердің КТ рентгенографиясының нәтижелерін түсіндіру;
- ФГДС нәтижелерін түсіндіру;
- дене температурасын өлшеу;
- нәтижелерді түсіндірумен импульстік оксиметрия жүргізу;
- қуықтың катетеризациясы;
- диагностикалық зерттеулер үшін веноздық және капиллярлық қан алу;
- назогастральды түтік қондырғылары;
- акушерлік және гинекологиядағы зорлық-зомбылық белгілерін бағалау;
- көз қысымын өлшеу;
- дәрілік заттармен, тамақ өнімдерімен, органикалық және бейорганикалық заттармен улану диагностикасы.
Білімдер:
1. Ересектер мен балалардағы шұғыл клиникалық және зертханалық белгілер мен синдромдар.
2. Ересектер мен балалардағы ішкі ағзалардың жиі кездесетін ауруларының этиологиясы, патогенезі, жіктелуі, клиникалық көріністері, диагностикасы, емдеу және оңалту принциптері.
3. Ересектер мен балаларда жиі кездесетін жұқпалы аурулардың клиникалық көріністері, диагностикасы, емдеу және алдын алу принциптері.

4. Основы общей анестезии, применяемой на догоспитальном этапе.
5. Основы диагностики и неотложной помощи при острых заболеваниях и травмах органов брюшной полости, опорно-двигательного аппарата, нервной системы, при острых заболеваниях и травмах уха, горла и носа, глаза, термических поражениях, острых экзогенных отравлениях, инфекционных заболеваниях, острых заболеваниях и травмах в урологии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Консультации с использованием телемедицины с последующим предоставлением заключения телеконсультации, транспортировку пациента (ов), транспортировку, очная консультация и (или) операция на месте.
Навык 1:
Проведение консультации с использованием телемедицины с последующим предоставлением заключения телеконсультации. Проведение транспортировки (туда/обратно) квалифицированного специалиста (ов) с целью проведения очной консультации и (или) операции на месте.
Умения:
1. Назначение инструментальных и лабораторных методов обследования больных, согласно протоколам, и интерпретация их результатов.
2. Проведение дифференциальной диагностики, обоснования предварительного диагноза.
3. Владеть навыками:
- измерения артериального давления и определение пульса;
- записи и расшифровки ЭКГ;
- проведения и интерпретации ЭХОКГ в рамках оказания неотложной помощи;
- проведения пикфлоуметрии и интерпретации результатов;
- интерпретации результатов спирометрии;
- диагностики беременности, экстрагенитальной патологии у беременных;
- проведения УЗИ диагностики в условиях оказании неотложной помощи;
- интерпретации результатов рентгенографии ОГК, КТ грудной клетки, абдоминальной полости и костей;
- интерпретации результатов ФГДС;
- измерения температуры тела;
- проведения пульсоксиметрии с интерпретацией результатов;
- катетеризации мочевого пузыря;
- проведения забора венозной и капиллярной крови для диагностических исследований;
- установки назогастральной трубки;
- оценки признаков насилия в акушерстве и гинекологии;
- измерения глазного давления;
- диагностики отравления лекарственными веществами, пищевыми продуктами, органическими и неорганическими веществами.
Знания:
1. Основные клинико-лабораторные симптомы и синдромы неотложный состояний у взрослых и детей.
2. Этиология, патогенез, классификации, клинических проявлений, диагностики, принципов лечения и реабилитации наиболее распространенных заболеваний внутренних органов у взрослых и детей.
3. Клинические проявления, диагностика, принципы лечения и профилактики наиболее распространенных инфекционных заболеваний у взрослых и детей.

1. Санитариялық авиация дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Санитарлық авиация дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Санитарлық авиация дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Дағды 1:
Санитарлық авиация дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында санитарлық авиация дәрігерлері арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында санитарлық авиация дәрігерлерінің медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Санитариялық авиация саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Санитарлық авиация саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары.
2. Санитарлық авиация бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Санитариялық авиацияның құрылымдық бөлімшелерінің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттер/зардап шеккендер (ересектер, балалар) көп болатын күрделі және төтенше жағдайларда медициналық сұрыптау мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Санитариялық авиацияда кәсіби қызметке алғаш кіріскен дәрігерлерге, резидент дәрігерлерге, тағылымдамадан өтуші дәрігерлерге, тәлімгерлік етуді жүзеге асыру.

1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами санитарной авиации.
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей санитарной авиации.
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей санитарной авиации.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей санитарной авиации.
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами санитарной авиации с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей санитарной авиации с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области санитарной авиации.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области санитарной авиации.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений санитарной авиации.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений санитарной авиации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах медицинской сортировки в сложных и экстренных ситуациях с большим количеством пациентов/пострадавших (взрослые, дети)
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в санитарной авиации.

12) Хабардар етілген келісім – адамның медициналық көмек алуға және (немесе) оның шешім қабылдауы үшін маңызы бар медициналық көмектің және (немесе) зерттеудің барлық аспектісі туралы ақпаратты алғаннан кейін нақты зерттеуге қатысуға өз келісімін жазбаша ерікті түрде растау рәсімі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) АЖХ-10 – Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың 10-шы қайта қараудағы халықаралық статистикалық сыныптамасы
2) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
3) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі
4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы
5) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Нефрология (ересектер, балалар)
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86101051
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.2 Дәрігерлік практика және стоматология саласындағы қызмет
86.22 Арнайы дәрігерлік практика
86.22.0 Арнайы дәрігерлік практика
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіптік стандарт Қазақстан Республикасында бүйрек аурулары бар, бүйрек функциясы бұзылған немесе бұзылмаған пациенттерге нефрологиялық көмекті ұйымдастыру және көрсету жөніндегі маманның кәсіптік құзыреті саласындағы талаптарды белгілейді, оның ішінде профилактика, диагностика, емдеу, оңалту, медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу. Нефрология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілер. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:

12) информированное согласие – процедура письменного добровольного подтверждения лицом своего согласия на получение медицинской помощи и (или) участие в конкретном исследовании после получения информации обо всех значимых для принятия им решения аспектах медицинской помощи и (или) исследования. Информированное письменное согласие оформляется по форме, утвержденной уполномоченным органом.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) МКБ-10 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем, десятого пересмотра, единый документ для формирования системы учета заболеваемости и смертности;
2) МСКО – Международная стандартная классификация образования;
3) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
4) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Нефрология (взрослая, детская)
5. Код профессионального стандарта: Q86101051
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.2 Деятельности в области врачебной практики и стоматологии
86.22 Специальная врачебная практика
86.22.0 Специальная врачебная практика
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по организации и оказанию нефрологической помощи в Республике Казахстан пациентам с заболеваниями почек, с нарушением или без нарушения функции почек, включая профилактику, диагностику, лечение, реабилитацию, экспертизу объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области нефрологии. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач-нефролог - 7 уровень ОРК;

2) 7.1 Дәрігер нефролог - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.2 Дәрігер нефролог - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.3 Дәрігер-нефролог (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
5) 7.4 Дәрігер-нефролог - 7 СБШ-нің деңгейі
6) 7.2 Дәрігер-нефролог - 7 СБШ-нің деңгейі
11) 7.3 Дәрігер-нефролог - 7 СБШ-нің деңгейі
13) 7.4 Дәрігер-нефролог (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
15) 7.2 дәрігер нефролог (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
17) 7.3 Дәрігер-нефролог (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
18) 7.4 Дәрігер-нефролог (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Дәрігер нефролог":
Топтың коды:
2212-2
Қызмет атауының коды:
2212-2-001
Кәсіптің атауы:
7.1 Дәрігер нефролог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер" біліктілігі "Нефрология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентурада оқу кезінде. Бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі қажет емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бүйрек аурулары бар, бүйрек қызметі бұзылған немесе бұзылмаған, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттердің (ересектер, балалар) профилактикасы, диагностикасы, лечение, медициналық оңалтуы
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Балалар мен ересектерді амбулаториялық қабылдау және динамикалық бақылау. Тәлімгердің бақылауымен балалар мен ересек жастағы нефрологиялық науқастарды стационарда қадағалау.
2. Нефрологиялық көмек көрсету кезінде алдын алу іс-шараларын жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу

2) 7.2 Врач-нефролог - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач-нефролог - 7 уровень ОРК;
4) 7.4 Врач-нефролог - 7 уровень ОРК;
5) 7.2 Врач-нефролог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
6) 7.3 Врач-нефролог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
7) 7.4 Врач-нефролог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
8) 7.2 Врач-нефролог (детский) - 7 уровень ОРК;
9) 7.3 Врач-нефролог (детский) - 7 уровень ОРК;
10) 7.4 Врач-нефролог (детский) - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач-нефролог":
Код группы:
2212-2
Код наименования занятия:
2212-2-001
Наименование профессии:
7.1 Врач-нефролог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим угим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
врач-резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Нефрология (взрослая, детская)". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями почек, с нарушением или без нарушения функции почек, под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание квалифицированной и специализированной нефрологической помощи в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, на дому, вне медицинской организации, в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
2. Проведение профилактических мероприятий при оказании нефрологической помощи, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника

4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есеп алу-есеп беру медициналық құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Балалар мен ересектерді амбулаториялық қабылдау және динамикалық бақылау. Тәлімгердің бақылауымен балалар мен ересек жастағы нефрологиялық науқастарды стационарда қадағалау.
Дағды 1:
Тәлімгердің бақылауымен бүйрек функциясының бұзылуы бар немесе бүйрек аурулары бар науқастарды тексеру
Машықтар:
1. Пациенттерді тексеру жоспарын құру, ауруларды және (немесе) бүйрек функциясының бұзылуын анықтау және диагноз қою мақсатында пациенттерге тексеру жүргізе білуі.
2. Бүйрек қызметі бұзылған және (немесе) аурулары бар пациенттердің (олардың заңды өкілдерінің) шағымдарын, анамнезін жинау дағдылары.
3. Бүйрек қызметі бұзылған және (немесе) аурулары бар пациенттерді қарау, пальпациялау, перкуссиялау, аускультациялау дағдылары.
4. Бүйрек қызметі бұзылған және (немесе) аурулары бар пациенттерден алынған ақпаратты түсіндіру және талдай білуі.
5. Зертханалық зерттеулердің көлемін жоспарлау дағдылары, оның ішінде аутоиммундық аурулардың маркерлерін анықтау, онкомаркерлер және т.б.
6. Аурулары және (немесе) бүйрек қызметі бұзылған емделушілерде зертханалық нәтижелерді түсіндіру және талдау дағдылары.
7. Зәр анализін, тәуліктік протеинурияны, альбумин немесе креатинин арақатынасын түсіндіру дағдылары.
8. Қан мен зәрдің электролиттік құрамының бұзылуын түсіндіре білуі.
9. Қанның жан-жақты биохимиялық көрсеткіштерін түсіндіру дағдылары.
10. Тәлімгердің бақылауымен бүйрек қызметі бұзылған және (немесе) аурулары бар науқастарда аспаптық зерттеулердің көлемін негіздеу және жоспарлау мүмкіндігі: ультрадыбыстық, бүйрек тамырларының ультрадыбыстық зерттеуі, РИР –радиоизотоптық ренография, нефроцинтиграфия, компьютерлік томография, магнитті-резонансты томография, экскреторлық урография, цистоскопия және цистография, донор-реципиенттің HLA (ЭЧЭЛА) жүйесі бойынша тіндердің типтік талдауларын түсіндіре білуі.
11. Тәлімгердің бақылауымен ересектер мен балаларда бүйрек аурулары және (немесе) бүйрек қызметі бұзылған науқастарды көру және функционалдық тексеру нәтижелерін талдай білуі.
12. Тәлімгердің бақылауымен иммуносупрессивті терапияны таңдау және түзету үшін бүйрек биопсиясының морфологиялық зерттеу нәтижесін түсіндіре білуі.
13. Дифференциалды диагностикамен ауыратын және (немесе) бүйрек қызметі бұзылған пациенттерде клиникалық симптомдар мен синдромдарды анықтай білуі. Ересектер мен балаларда.
14. Тәлімгердің бақылауымен алдын ала диагнозды және соңғы клиникалық диагнозды қоя білуі.

4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Трудовая функция 1:
Оказание квалифицированной и специализированной нефрологической помощи в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, на дому, вне медицинской организации, в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Обследование пациентов (взрослые, дети) диагностика заболеваний почек с нарушением или без нарушения функции почек
Умения:
1. Разрабатывать план обследования пациента, проводить обследование пациентов, в целях выявления заболеваний и (или) нарушений функции почек и постановки диагноза.
2. Навыки сбора жалоб, анамнеза у пациентов (их законных представителей) с заболеваниями и(или) нарушениями функции почек.
3. Навыки осмотра, пальпации, перкуссии, аускультации пациентов с заболеваниями и(или) нарушениями функций почек.
4. Интерпретировать и анализировать информацию, полученную от пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек.
5. Навыки планирования объема лабораторных исследований, в том числе определение маркеров аутоиммунных заболеваний, онкомаркеров и другие.
6. Навыки интерпретирования и анализа результатов лабораторных исследований пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек, в том числе.
7. Навыки интерпретации анализов мочи, суточной протеинурии, альбумин или креатинин соотношения.
8. Интерпретировать нарушения КОС и электролитного состава крови и мочи.
9. Навыки интерпретации развернутых биохимических показателей крови.
10. Обосновывать и планировать объем инструментальных исследований у пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек: УЗИ, УЗДГ почечных сосудов, РРГ, нефросцинтиграфия, КТ, МРТ, экскреторная урография, цистоскопия и цистография, интерпретация анализов тканевого типирования по системе HLA (эчэлэй) донора-реципиента.
11. Проводить анализ результатов визуализирующих и функциональных методов обследования пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек взрослого и детского возраста.
12. Интерпретировать результат морфологического исследования биоптата почки, для выбора и коррекции иммуносупрессивной терапии.
13. Выявлять клинические симптомы и синдромы у пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек с проведением дифференциальной диагностики.
14. Выставлять предварительный диагноз и окончательный клинический диагноз.

15. Тәлімгердің бақылауымен клиникалық жіктеулер мен АХЖ 10 талаптарына сәйкес клиникалық диагнозды тұжырымдай білуі
16. Ересектер мен балаларда бүйректің шумақтық фильтрация жылдамдығын есептеу, бүйректің зақымдану сатысын анықтау дағдылары (Cockcroft Gault (коккрофт гаулт) формулаларын, MDRD (ЭМДИЭРДИ), CKD-EPI (СИКЕЙДИ-ЕПИ) және балаларда Шварц формуласын пайдаланып GFR (ДЖИЭФЭР) калькуляторын пайдалану дағдылары).
17. Жоғарғы және төменгі аяқ-қол белдеулеріндегі артериялық қысымын өлшеу дағдылары.
18. Тәлімгердің бақылауымен АҚТМ нәтижесін түсіндіру, бақылауы қиын, қайталама артериялық гипертензияны диагностика қоя білуі.
19. Тәлімгердің қадағалауымен гломерулярлы және гломерулярлы емес гематурияны дифференциалды диагностика қою үшін зәр шығару тұнбасының микроскопиясын жүргізе білуі.
20. Тәлімгер мен УДЗ маманының бақылауымен ересектер мен балаларда бүйрек пен қуықтың ультрадыбыстық зерттеуін жүргізе білуі.
21. Бүйрек қызметі бұзылған және (немесе) аурулары бар науқастарда және трансплантатталған донорлық бүйрек реципиенттерінде бүйрек тамырларының доплерографиялық ультрадыбыстық зерттеуін түсіндіре білуі.
22. Тәлімгердің бақылауымен жүкті немесе босанған әйелдерде бүйрек ауруына диагноз қоя білуі.
23. 23. Бүйректің генетикалық немесе тұқым қуалайтын аурулары бар балалардағы тубулопатияға диагноз қоя білуі.
24. Бүйрек ауруы және (немесе) бүйрек қызметі бұзылған ересектер мен балалар пациенттерін әртүрлі профильдегі маман дәрігерлермен кеңесу үшін жіберу қажеттілігін негіздей білуі.
25. Тәлімгердің бақылауымен диагностикалық шаралар мен емдік іс-шаралардың көлемін анықтау, осы жағдайларды жеңілдету арқылы жедел және кеш трансплантаттан бас тарту дағдарыстарына диагноз қоя білуі.
26. Тәлімгердің бақылауымен диагностикалық манипуляциялар нәтижесінде ересектер мен балаларда пайда болған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың алдын алу немесе жоя білуі.
27. Тәлімгердің бақылауымен бүйрек аурулары бар және (немесе) бүйрек қызметі бұзылған балалар мен ересек пациенттерді жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызу көрсеткіштерін анықтай білуі.
28. Тәлімгердің бақылауымен ересектер мен балаларда БАТ (гемодиализ және перитонеальді диализ) таңдау көрсеткіштерін анықтай білуі.
29. Ересектер мен балалардағы донорлық бүйрек трансплантаттауға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау мүмкіндігі.
30. Тәлімгердің бақылауымен қан тобы мен резус факторын анықтай білуі.
31. Тәлімгердің қадағалауымен ересектер мен балалардағы I және II кластар үшін HLA (ЭЧЭЛА) (негізгі гистосәйкестік кешені) тіндік типтеу нәтижелерін талдай білуі.
32. Тәлімгердің қадағалауымен ересектер мен балалардағы қан компоненттерін трансфузиялау көрсеткіштерін анықтай білуі.
33. Қан компоненттерімен трансфузия жүргізу және ересектер мен балаларда тәлімгердің қадағалауымен барлық талаптарды орындай білуі.
Білімдер:
1. "Ересектер және балалар нефрологиясы" бейіні бойынша халыққа медициналық көмек көрсету бойынша нормативтік-құқықтық актілерді, стандарттарды, клиникалық хаттамаларды және клиникалық ұсыныстарды білуі.
2. "Ересектер және балалар нефрологиясы" бейіні бойынша ересектер мен балаларға медициналық көмек көрсету және ұйымдастыру стандартын білуі.
3. "Ересектер мен балалар нефрологиясы" бейіні бойынша халыққа медициналық көмек көрсету тәртібін білуі.
4. "Ересектер және балалар нефрологиясы" бейіні бойынша ересектерге медициналық көмек көрсету бойынша клиникалық нұсқауларды (клиникалық хаттамаларды) білуі.
5. Ересектер мен балалардағы аурулары және (немесе) бүйрек қызметі бұзылған науқастарды емдеудің клиникалық хаттамалары мен қазіргі заманғы әдістерін білуі.
6. Клиникалық фармакология мәселелерін білуі: бүйрек ауруларына препараттарды тағайындау, бастапқы және қайталама нефропатиялар, гломерулярлық аурулар, бүйрек зақымдануымен жүретін жүйелі және ревматикалық аурулар, бүйрек трансплантациясы, жүктілік және лактация кезіндегі, сондай-ақ егде жастағы адамдарда негізгі иммуносупрессивті терапия және оны түзету, нефрологияда қолданылатын препараттардың әсер ету механизмі.
7. Клиникалық нефрологиядағы дәлелді медицинаны білуі.
8. Бүйректің қалыпты, топографиялық және патологиялық анатомиясын, гистологиясын, бүйректің қалыпты және патологиялық физиологиясын білуі.
9. Балалар мен ересектер қанының негізгі биохимиялық көрсеткіштерін білуі.
10. Бүйректің жас ерекшеліктерін, ересектер мен балалардағы несеп-жыныс жүйесінің ерекшеліктерін және олардың функционалдық ерекшеліктерін білуі.
11. Балалар мен ересектердегі бүйрек ауруларының негізгі клиникалық белгілері мен синдромдарын білуі.
12. Ересектер мен балалардың ішкі ағзалары ауруларының этиологиясын, патогенезін, жіктелуін, клиникасын, диагностикасын білуі.
13. Ересектер мен балаларға сауалнама жүргізу және физикалық тексерудің стандартты схемасын білуі.
14. Диагноз қою үшін бүйрек ауруы бар балалар мен ересек пациенттерді тексеру әдістерін білуі
15. Ересектер мен балалардағы бүйректің қалыпты және патологиялық жағдайындағы негізгі биологиялық организмдердің зертханалық мәліметтерін білуі.
16. Нефрологиядағы функционалдық және клиникалық зерттеу әдістерін білуі.

15. Формулировать клинический диагноз согласно клиническим классификациям и требованиям МКБ-10.
16. Навыки расчета скорости клубочковой фильтрации почек, для определения стадии поражения почек (навыки использования калькулятора СКФ по формулам Кокрофта Голта, MDRD (эмдиэрди), CKD-EPI (сикайди-епиай) и формуле Шварца у детей.
17. Навыки измерения АД на верхних и нижних конечностях.
18. Интерпретировать результат СМАД, диагностировать трудно контролируемую, вторичную артериальную гипертензию.
19. Проводить микроскопию мочевого осадка для дифференциальной диагностики гломерулярной и негломерулярной гематурии.
20. Проводить УЗИ почек и мочевого пузыря, под контролем специалиста УЗИ.
21. Интерпретировать УЗДГ сосудов почек пациентам с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек, и реципиентам трансплантированной донорской почки.
22. Диагностировать заболевания почек у беременных или рожениц.
23. Диагностировать генетические или наследственные заболевания почек, тубулопатии у детей.
24. Обосновывать необходимость направления пациентов с заболеваниями почек и (или) нарушениями функции почек на консультацию к врачам-специалистам различного профиля.
25. Диагностировать острые и поздние кризы отторжения трансплантата с определением объема диагностических мероприятий и лечебных мероприятий, купирования этих состояний.
26. Предотвращать или устранять осложнения, побочные действия, нежелательные реакции, возникшие у пациентов в результате диагностических манипуляций.
27. Определять показания к плановой и экстренной госпитализации пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек.
28. Определять показания для выбора ЗПТ (Гемодиализ и перитонеальныйдиализ).
29. Определять показания и противопоказаний к трансплантации донорской почки.
30. Определять группу крови и резус-фактор.
31. Анализировать результаты тканевого типирования по HLA (эчэлэй) (основного комплекса гистосовместимости) по I и II классам.
32. Определять показания для трансфузии компонентов крови.
33. Проводить трансфузию компонентами крови и соблюдать всех требований.
Знания:
1. Знание инфекционных заболеваний почек у взрослых и детей.
2. Знание особенности заболеваний почек при беременности и в послеродовом периоде.
3. Знание патогенеза и методов коррекции ренальной анемии.
4. Знание образований почек у взрослых и детей.
5. Знание нефрологических аспектов трансплантации почки у взрослых и детей.
6. Знание вопросов клинической фармакологии: назначение лекарственных средств при заболеваниях почек, базовая иммуносупрессивная терапия и ее коррекция при первичных и вторичных нефропатиях, при гломерулярных заболеваниях, системных и ревматических заболеваниях с поражением почек, трансплантации почек, при беременности и кормлении грудью, а также пожилым, механизм действия лекарственных препаратов, применяемых в нефрологии.
7. Знание доказательной медицины в клинической нефрологии.
8. Знание нормальной, топографической и патологической анатомии, гистологии почек, нормальная и патологическая физиология почек.
9. Знание основных биохимических параметров крови детского и взрослого возраста.
10. Знание возрастных особенностей почек, мочеполовой системы у взрослых и детей, и их функциональных особенностей.
11. Знание основных клинических симптомов и синдромов заболеваний почек у детей и взрослых.
12. Знание этиологии, патогенеза, классификаций, клинических проявлений, диагностика заболеваний внутренних органов у взрослых и детей.
13. Знание стандартной схемы опроса и физикального осмотра взрослых и детей.
14. Знание методов обследования пациентов детского и взрослого возраста с заболеваниями почек для постановки диагноза.
15. Знание лабораторных данных основных биологических организма в норме и при патологиях почек у взрослых и детей.
16. Знание функциональных и клинических методов исследования в нефрологии.

17. Ересектер мен балалардағы бүйрек функциясының бұзылуы бар немесе бүйрек бұзылуы жоқ шұғыл және жоспарлы емдеуге жатқызу көрсеткіштерін білуі.
18. Неонаталдық және гериатриялық нефрология негіздерін білуі.
19. Ересектер мен балалардағы генетикалық және жүйелік аурулардың бүйрекке әсерін білуі.
20. Ересектер мен балалардағы бүйрек зақымдануының иммунологиялық механизмдерін білуі.
21. Ересектер мен балалардағы бүйректің жұқпалы ауруларын білуі.
22. Жүктілік кезіндегі және босанғаннан кейінгі кезеңдегі бүйрек ауруларының ерекшеліктерін білуі.
23. Бүйрек анемиясының патогенезі мен түзету әдістерін білуі.
24. Ересектер мен балалардағы бүйрек түзілістерін білуі.
25. Ересектер мен балалардағы бүйрек трансплантациясының нефрологиялық аспектілерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Ересектер мен балалардағы бүйрек қызметі бұзылған немесе бүйрек ауруы бар пациенттерді басқару және бақылау.
Машықтар:
1. Балалық және ересек жастағы науқастарды басқару тактикасын анықтай білуі.
2. Тәлімгердің бақылауымен диспансерлік есепте тұрған ересектер мен бала жастағы пациенттерді басқара білуі.
3. Тәлімгердің бақылауымен балалар мен ересектердің динамикалық байқауын жүзеге асыра білуі.
4. Тәлімгердің қадағалауымен жүктілік барысын, босануға психопрофилактикалық дайындықты, босанғаннан кейінгі кезеңде және жүктілікті тоқтатқаннан кейін әйелдерді оңалту, бүйрек функциясы бұзылған немесе бүйрек ауруы бар әйелдерді бақылай білуі.
5. Тәлімгердің қадағалауымен бүйрек аурулары анықталған, диагностикалық тұрғыдан анық емес пациенттерді, орфандық аурулары туралы дер кезінде хабардар ете білуі.
Білімдер:
1. Нормативтік құқықтық актілерді, стандарттарды, клиникалық хаттамаларды және клиникалық нұсқауларды білуі.
2. "Нефрология" бейіні бойынша ересектер мен балаларға медициналық көмек көрсету және ұйымдастыру стандартын білуі.
3. "Ересектер мен балалар нефрологиясы" бейіні бойынша халыққа медициналық көмек көрсету тәртібін білуі.
4. "Ересектер мен балалар нефрологиясы" бейіні бойынша ересектерге медициналық көмек көрсету бойынша клиникалық нұсқауларды (клиникалық хаттамаларды) білуі.
5. Ересектер мен балалардағы бүйректің негізгі анатомиясы мен физиологиясын білуі.
6. Ересектер мен балалардағы бүйректің патологиялық анатомиясы мен патологиялық физиологиясының негіздерін білуі.
7. Нефрологиялық аурулардың этиологиясы мен патогенезін, патоморфологиясын, клиникасын, жіктелуін, дифференциалды диагностикасын, ағымы мен нәтижелерінің ерекшеліктерін және жас ерекшеліктерін, аурудың болжамын ескере отырып, олардың асқынуларын білуі.
8. Су-электролит алмасуының негіздерін, сілтілік-негіздік тепе-теңдікті, олардың бұзылуының ықтимал түрлерін және бүйрек функциясы бұзылған және (немесе) аурулары бар пациенттердің жас ерекшеліктеріндегі гомеостаз көрсеткіштері ескере отырып, ем қағидаттарын білуі.

17. Знание показаний к плановой и экстренной госпитализации с заболеваниями почек с нарушением или без нарушения функции почек у взрослых и детей.
18. Знания основ неонатальной и гериатрической нефрологии.
19. Знание влияния генетических и системных заболеваний на почки у взрослых и детей.
20. Знание иммунологических механизмов поражения почек у взрослых и детей.
21. Знание инфекционных заболеваний почек у взрослых и детей.
22. Знание особенности заболеваний почек при беременности и в послеродовом периоде.
23. Знание патогенеза и методов коррекции ренальной анемии.
24. Знание образований почек у взрослых и детей.
25. Знание нефрологических аспектов трансплантации почки у взрослых и детей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Ведение и динамическое наблюдение пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями почек с нарушением или без нарушения функции почек
Умения:
1. Определять тактику ведения пациентов.
2. Вести пациентов, состоящих на диспансерном учете.
3. Осуществлять динамическое наблюдение пациентов.
4. Осуществлять наблюдение за течением беременности, психопрофилактической подготовки к родам, проведения реабилитации женщин в послеродовом периоде и после прерывания беременности, женщин с заболеваниями почек с нарушением или без нарушения функции почек.
5. Своевременно информировать заинтересованные стороны о случаях выявления заболеваний почек, диагностически неясных пациентов, орфанных заболеванием почек.
Знания:
1. Знание принципов лечения и реабилитации наиболее распространенных заболеваний внутренних органов у взрослых и детей.
2. Знание теоретических основ лекарственных и нелекарственных методов профилактики и лечения заболевания почек.
3. Знание оказания медико-санитарной помощи, ориентированной на потребности людей
4. Знание юридической медицинской грамотности.
5. Знание основ анатомии и физиологии почки у взрослых и детей.
6. Знание основ патологической анатомии и патологической физиологии почки у взрослых и детей.
7. Знание этиологии и патогенеза, патоморфологии, клинической картины, классификации, дифференциальной диагностики, особенности течения и исходы нефрологических заболеваний и их осложнений с учетом возрастных особенностей, прогноз заболевания.
8. Знание основ водно-электролитного обмена, кислотно-основного баланса, возможные типы их нарушения и принципы терапии у пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек. показатели гомеостаза с учетом возрастных особенностей.

9. Нефрологиядағы функционалдық және клиникалық зерттеу әдістерін білуі.
10. Бүйрек зақымдануымен аутоиммунды аурулардың ағымдық ерекшеліктерін білуі.
11. Трансплантацияланған бүйрек реципиенттерін қоса алғанда, ауру және (немесе) бүйрек функциясы бұзылған ересектер мен балаларда анамнез алу ерекшеліктерін білуі
12. Бүйрек функциясы бұзылған және (немесе) аурулары бар ересектер мен балаларды тексеру алгоритмін білуі.
13. Бүйрек функциясы бұзылған және (немесе) аурулары бар пациенттерде аспаптық диагностика әдістерін қолдануға медициналық көрсеткіштер мен медициналық қарсы көрсеткіштерді білуі.
14. Бүйрек функциясы бұзылған және (немесе) аурулары бар пациенттерді емдеудің клиникалық хаттамаларын, қазіргі заманғы әдістерін білуі.
15. Клиникалық фармакология мәселелерін: бүйрек ауруларына арналған дәрі-дәрмектерді тағайындауды, бастапқы және қайталама нефропатияларда, гломерулярлы ауруларда, бүйректің жүйелі және ревматикалық зақымдалған ауруларда, бүйрек трансплантантында, жүктілік және лактация кезінде, сондай-ақ егде жастағы адамдарда негізгі иммуносупрессивті терапияны, нефрологияда қолданылатын дәрілік заттардың әсер ету механизмін білуі.
16. Клиникалық жалпы дәрігерлік практикада дәлелді медицинаны білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Ересектер мен балалардағы бүйрек қызметі бұзылған немесе бүйрек ауруы бар пациенттерді амбулаторлық емдеу.
Машықтар:
1. Тәлімгердің қадағалауымен ересектер мен балалардағы бүйрек функциясы бұзылған немесе бұзылмаған пациенттерге амбулаторлық ем тағайындай білуі.
2. Тәлімгердің қадағалауымен ересектер мен балалардағы гломерулярлы бүйрек аурулары бар пациенттерде, бүйрек биопсиясының нәтижелері болған кезде, патогенетикалық-гормондық терапияны түзету және жою мүмкіндігін білуі.
3. Тәлімгердің қадағалауымен балалар мен ересек жастағы бүйрек аурулары бар пациенттерде жүргізілген емдеу-диагностикалық әсерлердің тиімділігін бағалай білуі.
4. Тәлімгердің қадағалауымен жүкті немесе босанған әйелдердегі бүйрек ауруларын анықтау және емдей білуі.
5. Тәлімгердің қадағалауымен бүйрек функциясы бұзылған немесе бүйрек ауруы бар балалар мен ересек жастағы пациенттерге паллиативтік көмек көрсете білуі.
6. Тәлімгердің қадағалауымен емдеу, оңалту, сақтандыру мәселелері бойынша басқа мамандармен және қызметтермен өзара іс-қимыл жасай білуі.
7. Амбулаторлық қабылдауда алғашқы медициналық көмек көрсету дағдылары.
8. Тәлімгердің қадағалауымен бүйрек аурулары және (немесе) бүйрек функциясының бұзылуы бар пациенттерде, оның ішінде трансплантатталған бүйрек реципиенттерінде БСА, инфекциялық және инфекциялық емес асқынулардың профилактикасын білуі.

9. Знание функциональных и клинических методов исследования в нефрологии.
10. Знание особенностей течения аутоиммунных заболеваний с поражением почек.
11. Знание особенностей сбора анамнеза у взрослых и детей с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек, в том числе реципиентов трансплантированной почки.
12. Знание алгоритма обследования взрослых и детей с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек.
13. Знание медицинских показаний и медицинских противопоказаний к использованию методов инструментальной диагностики у пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции.
14. Знание клинических протоколов, современных методов лечения пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек.
15. Знание вопросов клинической фармакологии: назначение лекарственных средств при заболеваниях почек, базовая иммуносупрессивная терапия и ее коррекция при первичных и вторичных нефропатиях, при гломерулярных заболеваниях, системных и ревматических заболеваниях с поражением почек, трансплантации почек, при беременности и кормлении грудью, а также пожилым. механизм действия лекарственных препаратов, применяемых в нефрологии.
16. Знание доказательной медицины в клинической общей врачебной практике.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Амбулаторное лечение пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями почек с нарушением или без нарушения функции поче
Умения:
1. Назначение амбулаторного лечения пациентам с нарушением или без нарушения функции почек.
2. Навыки коррекции и отмены патогенетической-гормональной терапии у пациентов с гломерулярными заболеваниями почек, при наличии результатов биопсии почек.
3. Оценивать эффективность проведенных лечебно-диагностических воздействий у пациентов с заболеваниями почек.
4. Выявлять и лечить заболевания почек у беременных или рожениц.
5. Оказывать паллиативную помощь пациентам с заболеваниями почек с нарушением или без нарушения функции почек.
6. Осуществлять профилактику ХБП, инфекционных и неинфекционных осложнений у пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек, в том числе реципиентов трансплантированной почки.

9. Тәлімгердің қадағалауымен бүйрек аурулары бар және (немесе) бүйрек функциясы бұзылған ересектер мен балалардың, оның ішінде трансплантатталған бүйрек реципиенттерінің жай-күйіне динамикалық мониторинг жүргізе білуі.
10. Тәлімгердің қадағалауымен бүйрек қызметінің бұзылулары және (немесе) аурулары бар пациенттерге, оның ішінде трансплантатталған бүйрек реципиенттеріне белсенді диспансерлей білуі.
11. Тәлімгердің қадағалауымен созылмалы бүйрек ауруын ерте анықтау үшін скринингтік зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу, нефропротективті терапияны бастау үшін оның кезеңін анықтай білуі.
12. Молекулярлы-генетикалық зерттеулерге бағыттау дағдылары.
Білімдер:
1. Клиникалық фармакология мәселелерін: бүйрек ауруларына арналған дәрі-дәрмектерді тағайындауды, бастапқы және қайталама нефропатияларда, гломерулярлы ауруларда, бүйректің жүйелі және ревматикалық зақымдалған ауруларда, бүйрек трансплантантында, жүктілік және лактация кезінде, сондай-ақ егде жастағы адамдарда негізгі иммуносупрессивті терапияны, нефрологияда қолданылатын дәрілік заттардың әсер ету механизмін білуі.
2.Клиникалық жалпы дәрігерлік практикада дәлелді медицинаны білуі.
3. Ересектер мен балаларда жиі кездесетін бүйрек ауруларын емдеу және оңалту принциптерін білуі.
4.Амбулаторлық сатыдағы шұғыл медициналық көмекті қажет ететін патологиялық жағдайларды білуі.
5.Алғашқы медициналық көмек көрсету шараларын білуі.
6. Бүйрек ауруларының алдын алу және емдеудің дәрілік және дәрілік емес әдістерінің теориялық негіздерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Мамандандырылған емдеу әдістерімен бүйрек алмастыру терапиясы (диализ), жедел бүйрек жеткіліксіздігі кезінде (бүйректің жедел зақымдануы), жас ерекшеліктерін ескере отырып, олардың тиімділігі мен пациенттердің қауіпсіздігін бақылау, созылмалы бүйрек жеткіліксіздігінің соңғы сатысы (бүйректің 5-ші сатысының созылмалы ауруы )
Машықтар:
1. Тәлімгердің қадағалауымен бүйрек функциясының бұзылулары және (немесе) аурулары бар ересектер мен балаларға бағдарламалық емдеу жоспарын БАТ әзірлеу білуі.
2. Тәлімгердің қадағалауымен көрсеткіштерді/қарсы көрсеткіштерді анықтау мүмкіндігі, уақтылы бастау және бүйрек алмастырушы терапия әдісін таңдау бойынша пациенттерге кеңес бере білуі.
3. Тәлімгердің қадағалауымен бүйрек қызметі бұзылған науқастардың клиникалық жағдайына негізделген БАТ қолжетімділігін бағалай білуі.
4. Тәлімгердің қадағалауымен құрсақ қуысының қалыптасуы үшін уақытша (бұғана асты/жамбас катетер) перитонеальді диализдік катетерге күтім жасай білуі.
5. Тәлімгердің қадағалауымен артериовенозды фистуланың функционалды жағдайын бағалау білуі.
6. Тәлімгердің қадағалауымен стационар және стационарды алмастыратын мекемелер жағдайында бүйрек функциясының жіті бұзылуы, БСА терминалдық сатысы бар пациенттерге бүйректі алмастыру терапиясын (гемодиализ, ПД, ұзартылған әдістер) жүргізе білуі.
7. Тәлімгердің қадағалауымен БЖЗ-мен ауыратын науқастарды емдеу жоспарын әзірлей білуі.
8. Тәлімгердің қадағалауымен БЖЗ және басқа да жіті айғақтары бар пациенттерге арналған БАТ анықтай білуі.

9. Проводить динамический мониторинг за состоянием пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функций почек, в том числе реципиентов трансплантированной почки.
10. Проводить активную диспансеризацию пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек, в том числе реципиентов трансплантированной почки.
11. Организовывать и проводить скрининговые исследования для раннего выявления ХБП и определение ее стадии для начала проведения нефропротективной терапии.
12. Навыки направления на молекулярно-генетическое исследование.
Знания:
1. Знание вопросов клинической фармакологии: назначение лекарственных средств при заболеваниях почек, базовая иммуносупрессивная терапия и ее коррекция при первичных и вторичных нефропатиях, при гломерулярных заболеваниях, системных и ревматических заболеваниях с поражением почек, трансплантации почек, при беременности и кормлении грудью, а также пожилым. механизм действия лекарственных препаратов, применяемых в нефрологии.
2. Знание доказательной медицины в клинической общей врачебной практике.
3. Знание принципов лечения и реабилитации наиболее распространенных заболеваний почек у взрослых и детей.
4. Знание патологические состояний, требующие экстренной медицинской помощи на амбулаторном этапе.
5. Знание теоретических основ лекарственных и нелекарственных методов профилактики и лечения заболевания почек.
6. Знание основ диетотерапии при почечной патологии с нарушением и без нарушения функции почек.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Заместительная почечная терапия специализированными методами лечения (диализ), контроль их эффективности и безопасности пациентов (взрослые. дети) с учетом возрастных особенностей при острой почечной недостаточности (остром почечном повреждении, далее – ОПП). терминальной стадии хронической почечной недостаточности (хронической болезни почек 5-й стадии – далее ХБП 5-й стадии)
Умения:
1. Разрабатывать план лечения, программного ЗПТ пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функций почек.
2. Определять показания/ противопоказания, своевременное начало и консультации пациентов на предмет выбора метода заместительной почечной терапии.
3. Оценивать доступ для ЗПТ на основании клинического состояния пациентов с нарушениями функции почек.
4. Осуществлять уход за катетером для проведения диализа: временные (подключичные/ бедренные катетеры), для перитониального диализа. формирование брюшной полости.
5. Оценивать функционального состояния артериовенозной фистулы.
6. Проводить заместительную почечную терапию (гемодиализ, ПД, продленные методы) пациентам с острым нарушением функции почек, терминальной стадией ХБП в условиях стационара и стационарозамещающих учреждений.
7. Разрабатывать плана лечения пациентов с ОПП.
8. Определять показания для пациентов с ОПП и другими острыми неотложными показаниями к ЗПТ.

9. Тәлімгердің қадағалауымен БЖЗ терминальді сатысы бар пациенттердің ҚБТ жүргізудің кешенді жоспарын әзірлей білуі.
10. Тәлімгердің қадағалауымен БСА терминалдық сатысы бар пациенттердің бүйрегін трансплантаттау үшін көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтай білуі.
11.Тәлімгердің қадағалауымен бүйрек трансплантаттаудан кейінгі асқынуларды ескере отырып, иммуносупрессивті терапия алатын пациенттерде иммуносупрессивті препараттардың конверсиясын байқай білуі.
12. Негізгі иммуносупрессанттардың шоғырлануын мониторингілей білуі.
13. Тәлімгердің қадағалауымен БАТ, олардың профилактикасы және емдеу кезінде болатын асқынуларды бағалай білуі.
1. Тәлімгердің қадағалауымен жүргізілетін БАТ сапасын бақылауды қамтамасыз ету үшін зертханалық және аспаптық зерттеулердің көлемін тағайындау және жоспарлай білуі.
2. Тәлімгердің қадағалауымен клиникалық ұсынымдарға (клиникалық хаттамаларға) сәйкес БАТ алатын пациенттерге дәрілік препараттарды, емдік тамақтануды тағайындай білуі.
3. Тәлімгердің қадағалауымен БАТ алатын пациенттерді динамикалық бақылауды ұйымдастыру, антропометрия мониторингін, АҚ өлшеу, импульсті, дене температурасын өлшеу, диализге қол жеткізу функциясын бақылау, гидратация күйі немесе "құрғақ салмақ" шамасын верификациялау, диализ дозасын, диализдің тиімді уақытын және т. б білуі.
4. Тәлімгердің қадағалауымен БАТ жүргізу кезінде бүйрек функциясының бұзылуы және (немесе) аурулары бар пациенттерде диализдің тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалай білуі.
5. Тәлімгердің қадағалауымен БАТ жүргізу кезінде пациенттерде инфекциялық және инфекциялық емес асқынулардың профилактикасын білуі.
6. Тәлімгердің қадағалауымен диагностикалық немесе емдік манипуляциялар, БАТ жүргізу кезінде дәрілік препараттарды қолдану нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың алдын алуды немесе жоюды үйрене білуі.
7. Тәлімгердің қадағалауымен плазмаферез жүргізу үшін көрсеткіштерді/қарсы көрсеткіштерді анықтау мүмкіндігі.
21.Тәлімгердің қадағалауымен пациенттерді олардың туыстарын немесе пациенттерге іс жүзінде күтім жасайтын адамдарды артериовенозды фистуланың жай-күйін бақылау және өзін-өзі бақылау әдістеріне үйрете білуі.
22. Тәлімгердің қадағалауымен БАТ жүргізу үшін тамырлық жетімділік түріін анықтай білуі.
Білімдер:
1. Бүйректі алмастыру терапиясының әдістерін, медициналық көрсеткіштерді және ықтимал асқынулар, жанама әсерлер, жағымсыз реакцияларды, тағайындауға қарсы көрсеткіштерді білуі.
2. Жас ерекшеліктерін ескере отырып, диализ аппараттарының жұмыс принциптерін білуі.

9. Разрабатывать комплексный план ведения ЗПТ пациентов с терминальной стадией ХБП.
10. Определять показания и противопоказания для трансплантации почки пациентов с терминальной стадией ХБП.
11. Наблюдать за пациентами после трансплантации почки, получающих иммуносупрессивную терапию, конверсию иммуносупрессивных препаратов с учетом возникших осложнений.
12. Проводить мониторинг концентрации основных иммуносупрессантов.
13. Оценивать возможные осложнения при проведении ЗПТ их профилактика и лечение.
14. Назначать и планировать объем лабораторных и инструментальных исследований для обеспечения контроля качества проводимой.
15. Назначать лекарственные препараты, лечебного питания пациентам, получающим ЗПТ в соответствии с клиническими рекомендациями (клиническими протоколами).
16. Организовывать динамическое наблюдение пациентов, получающих ЗПТ: мониторинг антропометрии. измерение АД, пульса, температуры тела. контроль функции доступа для диализа, состояния гидратации или верификация величины "сухого веса", дозы диализа, эффективного времени диализа.
17. Оценивать эффективность и безопасность диализа у пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек при проведении ЗПТ.
18. Осуществлять профилактику инфекционных и неинфекционных осложнений у пациентов при проведении ЗПТ.
19. Предотвращать или устранять осложнения, побочные действия, нежелательные реакции, возникшие в результате диагностических или лечебных манипуляций, применения лекарственных препаратов при проведении ЗПТ.
20. Определять показания/противопоказания для проведения плазмафереза.
21. Обучать пациентов их родственников или лиц, фактически осуществляющих уход за пациентами, методам контроля и самоконтроля состояния артериовенозной фистулы.
22. Определять тип сосудистого доступа для проведения ЗПТ.
Знания:
1. Знание методов заместительной почечной терапии, медицинские показания и противопоказания к к назначению. возможные осложнения, побочные действия, нежелательные реакции.
2. Знание принципов работы диализных аппаратов с учетом возрастных особенностей.

3. Бүйрек алмастыру терапиясын алатын науқастарға медициналық көмек көрсету бойынша клиникалық нұсқауларды ( клиникалық хаттамаларды) білуі.
4. Бүйрек алмастыру терапиясы кезінде тромб түзілуінің алдын алу әдістерін білуі.
5. Бүйрек алмастыру терапиясын алатын науқастардағы инфекциялық және инфекциялық емес асқынулардың, жанама әсерлерінің алдын алу немесе жою жолдарын білуі.
6. Бүйрек алмастыру терапиясы кезінде асептика және антисептика талаптарын білуі.
7. Қан тамырларының анатомиясын, топографиялық анатомиясын білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 5:
Бүйрек аурулары бар пациенттерге шұғыл түрде медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді талап ететін клиникалық өлім жағдайын (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды) қоса алғанда, өмірге қауіп төндіретін жағдайларды тану.
2. Өмірге қауіп төндіретін және шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді қажет ететін нефрологиядағы шұғыл жағдайларды тану
3. Шұғыл жағдайларда, оның ішінде төтенше жағдайларда пациенттерге шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
4. Өмірге, оның ішінде клиникалық өлімге қауіп төндіретін жағдайларда (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды тоқтату) шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
5. Негізгі жүрек-өкпе реанимациясының іс-шараларын орындау.
6. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолдану.
Білімдер:
1. Нефрологиядағы шұғыл жағдайлар: диагностикалық критерийлер; емдеу және алдын алу принциптері.
2. Бүйрек ауруларынан туындаған шұғыл жағдайларда, оның ішінде төтенше жағдайларда пациенттерге шұғыл түрде медициналық көмек көрсетудің принциптері мен әдістері.
3. Базалық жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу қағидалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Нефрологиялық көмек көрсету кезінде алдын алу іс-шараларын жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
Дағды 1:
Пациенттерде (ересектер, балалар) нефрологиялық патологияның алдын алуға бағытталған профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу. Инфекцияның алдын алу және инфекцияны бақылау.
Машықтар:
1. Бастапқы профилактика үшін кардиваскулярлық асқынулар мен өлім-жітімнің ұсынылған тәуекел шкалаларын қолданыңыз.

3. Знание методов медикаментозного лечения, медицинские показания к применению медицинских изделий, лечебного питания у взрослых и детей с нарушениями функции почек.
4. Знание методов предотвращения тромбообразования при проведении заместительной почечной терапии.
5. Знание способов предотвращения или устранения инфекционных и неинфекционных осложнений, побочных действий у пациентов, получающих заместительную почечную терапию.
6. Знание требований асептики и антисептики при проведении заместительной почечной терапии.
7. Знание анатомии, топографическую анатомию сосудов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Оказание медицинской помощи в экстренной и неотложной форме пациентам при заболеваниях почек.
Умения:
1. Распознавание состояний, представляющих угрозу жизни, включая состояние клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания), требующих оказания медицинской помощи в экстренной форме.
2. Распознавать неотложные состояния в нефрологии, представляющие угрозу жизни и требующие оказания медицинской помощи в экстренной форме
3. Оказывать медицинскую помощь в неотложной форме пациентам при неотложных состояниях, в том числе в чрезвычайных ситуациях.
4. Оказывать медицинскую помощь в экстренной форме при состояниях, представляющих угрозу жизни, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания).
5. Выполнять мероприятия базовой сердечно-легочной реанимации.
6. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании медицинской помощи в экстренной форме.
Знания:
1. Неотложные состояния в нефрологии: диагностические критерии; принципы лечения и профилактики.
2. Принципы и методы оказания медицинской помощи в неотложной форме пациентам при неотложных состояниях, вызванных заболеваниями почек, в том числе в чрезвычайных ситуациях.
3. Правила проведения базовой сердечно-легочной реанимации
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение профилактических мероприятий при оказании нефрологической помощи, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Организация и проведение профилактических мероприятий, направленных на профилактику нефрологической патологии у пациентов (взрослые, дети). Предупреждение инфекций и инфекционный контроль.
Умения:
1. Навыки применения профилактических методов ранней диагностики и лечения заболеваний почек у взрослых и детей.

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 14 қазандағы № ҚР ДСМ-114 бұйрығы."Қазақстан Республикасында нефрологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы"( Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 17 қазанда № 30187 болып тіркелді)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Дәрігер нефролог (ересектер мен балалар)
7
Дәрігер нефролог (ересектер)
7
Дәрігер нефролог (балалар)

Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 октября 2022 года № ҚР ДСМ-114 "Об утверждении Стандарта организации оказания нефрологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 октября 2022 года № 30187).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач нефролог (взрослый и детский)
7
Врач нефролог (взрослый)
7
Врач нефролог (детский)

10. Кәсіптің карточкасы "7.2 Дәрігер нефролог":
Топтың коды:
2212-2
Қызмет атауының коды:
2212-2-001
Кәсіптің атауы:
7.2 Дәрігер нефролог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер нефролог (ересектер, балалар)" біліктілігі. Бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі қажет емес. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Дағдыларын тану ұсынылады
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бүйрек аурулары бар, бүйрек қызметі бұзылған немесе бұзылмаған пациенттердің (ересектер, балалар) профилактикасы, диагностикасы, лечение, медициналық оңалтуы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бүйрек функциясы бұзылған немесе бүйрек аурулары бар ересектер мен балаларда, оның ішінде трансплантатталған бүйректі емдеу, профилактикалық және оңалту іс-шараларын ұйымдастыру.
2. Бүйрек аурулары бар пациенттерге қатысты медициналық сараптама жүргізу.
3. Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Бүйрек функциясы бұзылған немесе бүйрек аурулары бар ересектер мен балаларда, оның ішінде трансплантатталған бүйректі емдеу, профилактикалық және оңалту іс-шараларын ұйымдастыру.
Дағды 1:
Бүйрек функциясы бұзылған немесе бұзылмаған бүйрек аурулары бар ересектер мен балаларды диагностикалау және емдеу
Машықтар:
1. Бүйрек ауруы мен бүйрек функциясының бұзылуын анықтау және диагноз қою мақсатында пациентті тексеру жоспарын әзірлеу, пациенттерді тексеру жүргізу дағдылары.
2. Бүйрек қызметі бұзылған және (немесе) аурулары бар пациенттердің (олардың заңды өкілдерінің) шағымдарын, анамнезін жинау дағдылары.

10. Карточка профессии "7.2 Врач-нефролог":
Код группы:
2212-2
Код наименования занятия:
2212-2-001
Наименование профессии:
7.2 Врач-нефролог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим угим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач нефролог". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями почек, с нарушением или без нарушения функции почек.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика, лечение, организация профилактических и реабилитационных мероприятий у пациентов с заболеваниями почек с нарушением или без нарушения функции почек, в том числе и трансплантированной почки.
2. Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов с заболеваниями почек..
3. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Диагностика, лечение, организация профилактических и реабилитационных мероприятий у пациентов с заболеваниями почек с нарушением или без нарушения функции почек, в том числе и трансплантированной почки.
Навык 1:
Диагностика и лечение пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями почек с нарушением или без нарушения функции почек.
Умения:
1. Навыки разработки плана обследования пациента, проведение обследования пациентов, в целях выявления заболеваний и (или) нарушений функции почек и постановки диагноза.
2. Навыки сбора жалоб, анамнеза у пациентов (их законных представителей) с заболеваниями и(или) нарушениями функции почек.

3. Бүйрек қызметі бұзылған және (немесе) аурулары бар пациенттерді қарау, пальпациялау, перкуссиялау, аускультациялау дағдылары
4. Бүйрек қызметі бұзылған және (немесе) аурулары бар пациенттерден алынған ақпаратты түсіндіру және талдай білуі.
5. Зертханалық зерттеулердің көлемін жоспарлау дағдылары, оның ішінде аутоиммундық аурулардың маркерлерін анықтау, онкомаркерлер және т.б. дағдысы.
6. Бүйрек функциясының бұзылуы және (немесе) аурулары бар пациенттердің зертханалық зерттеулерінің нәтижелерін түсіндіру және талдау дағдылары.
7. Зәр анализін, тәуліктік протеинурияны, альбумин немесе креатинин арақатынасын түсіндіру дағдылары
8. Бүйрек функциясының бұзылуы және (немесе) аурулары бар ересектер мен балаларда, пациенттерде аспаптық диагностика әдістерін қолдану дағдылары.
9. Қан мен зәрдің электролиттік құрамының бұзылуын және СНЖ түсіндіру дағдысы.
10.Қанның жан-жақты биохимиялық көрсеткіштерін түсіндіру дағдылары.
11. Бүйрек қызметі бұзылған және (немесе) аурулары бар пациенттерде аспаптық зерттеулер көлемін негіздеу және жоспарлау дағдылары: ультрадыбыстық зерттеу , бүйрек тамырларының УДГ, радиоизотоптық анизография , КТ нефросцинтиграфиясы, МРТ, экскреторлық урография, цистоскопия және цистография, донордың HLA (ЭЧЭЛА) жүйесі бойынша тіндерді типтеу талдауларын түсіндіру.
12. Ересектер мен балаларда бүйрек аурулары бар және (немесе) бүйрек қызметі бұзылған науқастарды көру және функционалдық әдістер арқылы тексеру нәтижелерін талдау дағдысы.
13. Иммуносупрессивті терапияны таңдау және түзету үшін бүйрек биопсиясы морфологиялық зерттеу нәтижелерін түсіндіру дағдылары.
14. Ересектер мен балаларда дифференциалды диагностика жүргізе отырып, бүйрек функциясының бұзылулары және (немесе) аурулары бар пациенттерде клиникалық симптомдар мен синдромдарды анықтау дағдылары.
15.Алдын ала және соңғы клиникалық диагноз қою дағдылары.
16. АХЖ 10 талаптарына және клиникалық жіктемелерге сәйкес клиникалық диагнозды тұжырымдау дағдысы.
17. Ересектер мен балаларда бүйректің гломерулярлық сүзу жылдамдығын есептеу, бүйректің зақымдану сатысын анықтау дағдылары (Cockcroft Gault (коккрофт гаулт)формулаларын, MDRD (ЭМДИЭРДИ), CKD-EPI (СИКЕЙДИ-ЕПИ) және балаларда Шварц формуласын пайдаланып GFR (ДЖИЭФЭР) калькуляторын пайдалану дағдылары.
18. Жоғарғы және төменгі аяқ-қол белдеулеріндегі артериялық қысымын өлшеу дағдылары.
19. АҚТМ нәтижесін түсіндіру, бақылауы қиын, қайталама артериялық гипертензияны диагностикалау дағдысы.
20. Тәлімгердің қадағалауымен гломерулярлы және гломерулярлы емес гематурияны дифференциалды диагностика қою үшін зәр шығару тұнбасының микроскопиясын жүргізе білуі.
21. УДЗ маманы мен клиникалық тәлімгердің қадағалауымен ересектер мен балаларда бүйрек пен қуықтың ультрадыбыстық зерттеуін жүргізе білуі.

3. Навыки осмотра, пальпации, перкуссии, аускультации пациентов с заболеваниями и(или) нарушениями функций почек.
4. Навыки иинтерпретации и анализа информации, полученной от пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек.
5. Навыки планирования объема лабораторных исследований, в том числе определение маркеров аутоиммунных заболеваний, онкомаркеров.
6. Навыки интерпретации и анализа результатов лабораторных исследований пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек.
7. Навыки интерпретации анализов мочи, суточной протеинурии. альбумин или креатинин соотношения.
8. Навыки использования методов инструментальной диагностики у пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек.
9. Навыки интерпретации нарушения КОС и электролитного состава крови и мочи.
10. Навыки интерпретации развернутых биохимических показателей крови.
11. Навыки обоснования и планирования объема инструментальных исследований у пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек: ультразвуковое исследование (далее – УЗИ), УЗДГ почечных сосудов, радиоизотопная ренография (далее – РРГ), нефросцинтиграфия КТ, МРТ, экскреторная урография, цистоскопия и цистография, интерпретация анализов тканевого типирования по системе HLA (эчэлэй) донора-реципиента.
12. Навыки анализа результатов визуализирующих и функциональных методов обследования пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек.
13. Навыки интерпретации результатов морфологического исследования биоптата почки, для выбора и коррекции иммуносупрессивной терапии.
14. Навыки выявления клинических симптомов и синдромов у пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек с проведением дифференциальной диагностики.
15. Навыки постановки предварительного диагноза и окончательного клинического диагноза.
16. Навыки формулирования клинического диагноза согласно клиническим классификациям и требованиям МКБ 10.
17. Навыки расчета скорости клубочковой фильтрации почек у взрослых и детей, для определения стадии поражения почек (Навыки использования калькулятора СКФ по формулам Кокрофта Голта, MDRD (эмдиэрди), CKD-EPI (сикайди-епиай), и формуле Шварца у детей.
18. Навыки измерения АД на верхних и нижних конечностях.
19. Навыки интерпретации результата СМАД, диагностировать трудно контролируемую, вторичную артериальную гипертензию.
20. Проводить микроскопию мочевого осадка для дифференциальной диагностики гломерулярной и негломерулярной гематурии.
21. Проводить УЗИ почек и мочевого пузыря взрослым и детям, под контролем специалиста УЗИ.

22. Бүйрек аурулары және (немесе) бүйрек функциясының бұзылуы бар пациенттерге және трансплантатталған донорлық бүйрек реципиенттеріне бүйрек УДЗ-ны түсіндіру дағдылары.
23. Жүкті және босанған әйелдердегі бүйрек ауруларын диагностикалау дағдылары.
24. Бүйректің генетикалық немесе тұқым қуалайтын аурулары бар балалардағы тубулопатияға диагноз қою дағдылары.
25. Бүйрек ауруы бар және (немесе) бүйрек қызметі бұзылған ересектер мен балалар пациенттерін әртүрлі профильдегі маман дәрігерлермен кеңесу үшін жіберу қажеттілігін негіздеу дағдысы.
26. Диагностикалық іс-шаралар мен емдеу іс-шараларының көлемін анықтай отырып, трансплантациядан бас тартудың өткір және кеш дағдарыстарын диагностикалау, осы жағдайларды жеңілдету дағдылары.
27.Диагностикалық манипуляциялар нәтижесінде ересектер және бала жастағы пациенттерде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың алдын алу немесе жоюды білуі.
28. Ересектер мен бала жастағы пациенттерді бүйрек аурулары мен (немесе) бүйрек функциясының бұзылуымен жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызу көрсеткіштерін анықтай білуі.
29. Ересектер мен балаларда БАТ (гемодиализ және перитонеальді диализ ПД) таңдау көрсеткіштерін анықтау дағдылары.
30. Ересектер мен балалардағы донорлық бүйрек трансплантаттауға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау дағдылары.
31. Қан тобын және Rh факторы анықтау дағдылары.
32. Ересектер мен балалардағы I және II кластар үшін HLA (ЭЧЭЛА) бойынша (негізгі гистосәйкестік кешені) тіндерді типтеу нәтижелерін талдау дағдылары.
33. Ересектер мен балалардағы қан компоненттерін трансфузиялау үшін көрсеткіштерді анықтау дағдылары.
34. Қан компоненттерімен трансфузия жүргізу дағдылары және ересектер мен балаларда барлық талаптарды жүргізу
Білімдер:
1. Жүктілік кезіндегі және босанғаннан кейінгі бүйрек ауруларының ерекшеліктерін білу.
2. Атиальды анемияның патогенезі мен түзету әдістерін білу.
3. Ересектер мен балалардағы бүйрек түзілімдерін білу.
4. Ересектер мен балалардағы бүйрек трансплантациясының нефрологиялық аспектілерін білу.
5. Ересектер мен балалардағы бүйрек анатомиясы мен физиологиясының негіздерін білу.
6. Ересектер мен балалардағы бүйректің патологиялық анатомиясы мен патологиялық физиологиясының негіздерін білу.
7. Этиологиясы мен патогенезін, патоморфологиясын, клиникалық көрінісін, жіктелуін, дифференциалды диагностикасын, нефрологиялық аурулардың барысы мен нәтижелерін және жас ерекшеліктерін ескере отырып, олардың асқынуларын, аурудың болжамын білу.
8. Су-электролит алмасуының негіздерін, сілтілік-негіздік тепе-теңдікті, олардың бұзылуының ықтимал түрлерін және бүйрек функциясы бұзылған және (немесе) аурулары бар пациенттердегі жас ерекшеліктерін ескере отырып, гомеостаз көрсеткіштерін білуі.
9. Нефрологиядағы Функционалды және клиникалық зерттеу әдістерін білу.
10. Бүйректің зақымдануымен аутоиммунды аурулардың ерекшеліктерін білу.
11. Ересектер мен бүйрек функциясының бұзылуы және (немесе) бұзылуы бар балаларда, оның ішінде трансплантацияланған бүйрек реципиенттерінде анамнезді жинау ерекшеліктерін білу.
12. Бүйрек функциясының бұзылуы және (немесе) аурулары бар ересектер мен балаларды тексеру алгоритмін білу.

22. Навыки интерпретация УЗДГ почек пациентам с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек, и реципиентам трансплантированной донорской почки.
23. Навыки диагностики заболевания почек у беременных или рожениц
24. Навыки диагностики генетические или наследственные заболевания почек, тубулопатии у детей.
25. Навыки обоснования необходимости направления пациентов с заболеваниями почек и (или) нарушениями функции почек на консультацию к врачам-специалистам различного профиля.
26. Навыки диагностирования острых и поздних кризов отторжения трансплантата с определением объема диагностических мероприятий и лечебных мероприятий, купирования этих состояний.
27. Предотвращать или устранять осложнения, побочные действия, нежелательные реакции, возникшие у пациентов в результате диагностических манипуляций.
28. Определять показания к плановой и экстренной госпитализации пациентов с заболеваниями и (или нарушениями функции почек.
29. Навыки определения показаний для выбора ЗПТ (Гемодиализ и ПД).
30. Навыки определения показаний и противопоказаний к трансплантации донорской почки.
31. Навыки определения группы крови и резус-фактор.
32. Навыки анализа результаты тканевого типирования по HLA (эчэлэй) (основного комплекса гистосовместимости) по I и II классам.
33. Навыки определения показаний для трансфузии компонентов крови.
34. Навыки проведения трансфузии компонентами крови и проведение всех требований.
Знания:
1. Знание особенности заболеваний почек при беременности и в послеродовом периоде.
2. Знание патогенеза и методов коррекции ренальной анемии.
3. Знание образований почек у взрослых и детей.
4. Знание нефрологических аспектов трансплантации почки у взрослых и детей.
5. Знание основ анатомии и физиологии почки у взрослых и детей.
6. Знание основ патологической анатомии и патологической физиологии почки у взрослых и детей.
7. Знание этиологии и патогенеза, патоморфологии, клинической картины, классификации, дифференциальной диагностики, особенности течения и исходы нефрологических заболеваний и их осложнений с учетом возрастных особенностей, прогноз заболевания.
8. Знание основ водно-электролитного обмена, кислотно-основного баланса, возможные типы их нарушения и принципы терапии у пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек. показатели гомеостаза с учетом возрастных особенностей.
9. Знание функциональных и клинических методов исследования в нефрологии.
10. Знание особенности течения аутоиммунных заболеваний с поражением почек.
11. Знание особенностей сбора анамнеза у взрослых и детей с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек, в том числе реципиентов трансплантированной почки.
12. Знание алгоритма обследования взрослых и детей с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек.

13. Ересектер мен балаларда бүйрек функциясының бұзылуы және (немесе) аурулары бар пациенттерде аспаптық диагностика әдістерін қолдануға медициналық көрсетілімдерді және медициналық қарсы көрсетілімдерді білу.
14. Ересектер мен балалардағы дисметаболикалық нефропатиялардың ерекшеліктерін білу.
15. Ересектер мен балаларда бүйрек функциясының бұзылулары және (немесе) аурулары бар емделушілерде бүйрек биопсиясына медициналық айғақтар мен қарсы айғақтарды білу.
16. Неонаталдық және гериатриялық Нефрология негіздерін білу.
17. Генетикалық және жүйелік аурулардың бүйрекке әсерін білу.
18. Бүйректің зақымдануының иммунологиялық механизмдерін білу.
19. Бүйректің жұқпалы ауруларын білу
20. Жүктілік кезіндегі және босанғаннан кейінгі бүйрек ауруларының ерекшеліктерін білу.
21. Бүйрек ісігін білу.
22. Бүйрек трансплантациясының нефрологиялық аспектілерін білу
23. Нефрологиядағы дәлелді медицина принциптерін білу.
24. Ересектер мен балалардағы бүйрек функциясының бұзылуы және (немесе) аурулары бар пациенттерді емдеудің клиникалық хаттамаларын, қазіргі заманғы әдістерін білу.
25. Клиникалық фармакология мәселелерін білу: бүйрек ауруларына арналған дәрі-дәрмектерді тағайындау, негізгі иммуносупрессивті терапия және оны бастапқы және қайталама нефропатияларда, гломерулярлық ауруларда, бүйректің зақымдануымен жүйелі және ревматикалық ауруларда, бүйрек трансплантациясында, жүктілік кезінде, емшек сүтімен, сондай-ақ егде жастағы адамдарда түзету. нефрологияда қолданылатын дәрілік заттардың әсер ету механизмі.
26. Клиникалық нефрологиядағы дәлелді медицина туралы білім.
27. Қалыпты, топографиялық және патологиялық анатомияны, бүйрек гистологиясын, бүйректің қалыпты және патологиялық физиологиясын білу.
28. Балалық және ересек жастағы қанның негізгі биохимиялық параметрлерін білу.
29. Ересектер мен балалардағы бүйректің, несеп-жыныс жүйесінің жас ерекшеліктерін және олардың функционалдық ерекшеліктерін білу.
30. Балалар мен ересектердегі бүйрек ауруларының негізгі клиникалық белгілері мен синдромдарын білу.
31. Ересектер мен балалардағы ішкі ағзалар ауруларының этиологиясын, патогенезін, жіктелуін, клиникалық көріністерін, диагностикасын білу.
32. Ересектер мен балаларды стандартты сауалнама және физикалық тексеру схемасын білу.
33. Диагноз қою үшін бүйрек аурулары бар балалар мен ересектер пациенттерін тексеру әдістерін білу.
34. Ересектер мен балалардағы бүйрек патологиялары кезінде негізгі биологиялық организмдердің зертханалық деректерін білу.
35. Нефрологиядағы Функционалды және клиникалық зерттеу әдістерін білу.

13. Знание медицинских показаний и медицинские противопоказания к использованию методов инструментальной диагностики у пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек у взрослых и детей.
14. Знание особенностей дисметаболических нефропатий у взрослых и детей.
15. Знаний медицинских показаний и противопоказаний к биопсии почки у пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек у взрослых и детей.
16. Знаний основ неонатальной и гериатрической нефрологии.
17. Знание влияния генетических и системных заболеваний на почки.
18. Знание иммунологических механизмы поражения почек.
19. Знание инфекционных заболеваний почек
20. Знание особенности заболеваний почек при беременности и в послеродовом периоде.
21. Знание опухоли почек.
22. Знание нефрологических аспектов трансплантации почки
23. Знание принципов доказательной медицины в нефрологии.
24. Знание клинических протоколов, современных методов лечения пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек у взрослых и детей.
25. Знание вопросов клинической фармакологии: назначение лекарственных средств при заболеваниях почек, базовая иммуносупрессивная терапия и ее коррекция при первичных и вторичных нефропатиях, при гломерулярных заболеваниях, системных и ревматических заболеваниях с поражением почек, трансплантации почек, при беременностии кормлении грудью, а также пожилым. механизм действия лекарственных препаратов, применяемых в нефрологии.
26. Знание доказательной медицины в клинической нефрологии.
27. Знание нормальной, топографической и патологической анатомии, гистологии почек, нормальная и патологическая физиология почек.
28. Знание основных биохимических параметров крови детского и взрослого возраста.
29. Знание возрастных особенностей почек, мочеполовой системы у взрослых и детей, и их функциональных особенностей.
30. Знание основных клинических симптомов и синдромов заболеваний почек у детей и взрослых.
31. Знание этиологии, патогенеза, классификаций, клинических проявлений, диагностика заболеваний внутренних органов у взрослых и детей.
32. Знание стандартной схемы опроса и физикального осмотра взрослых и детей.
33. Знание методов обследования пациентов детского и взрослого возраста с заболеваниями почек для постановки диагноза.
34. Знание лабораторных данных основных биологических организма в норме и при патологиях почек у взрослых и детей.
35. Знание функциональных и клинических методов исследования в нефрологии.

36. Ересектер мен балалардағы бүйрек функциясы бұзылған немесе бұзылмаған бүйрек ауруларымен жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызу көрсеткіштерін білу.
37. Неонатальды және гериатриялық Нефрология негіздерін білу.
38. Ересектер мен балалардағы генетикалық және жүйелік аурулардың бүйрекке әсерін білу.
39. Ересектер мен балалардағы бүйректің зақымдануының иммунологиялық механизмдерін білу.
40. Ересектер мен балалардағы бүйректің жұқпалы ауруларын білу.
41. Аурулардың халықаралық және отандық классификациясының негіздерін білу, еуропалық және американдық Нефрологтар қауымдастығының клиникалық ұсыныстары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Ересектер мен балаларда бүйрек функциясы бұзылған немесе бұзылмаған пациенттерде профилактикалық және оңалту іс-шараларын ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Ересектер мен балалардағы бүйрек ауруларын ерте диагностикалау мен емдеудің профилактикалық әдістерін қолдану дағдылары.
2. Бүйрек қызметі бұзылған және (немесе) аурулары бар науқастар арасында санитарлық ағарту жұмыстарын жүргізу дағдылары.
3. Нормативтік құқықтық актілерге сәйкес ересектер мен балалардағы аурулары және (немесе) бүйрек қызметі бұзылған науқастарды медициналық тексеруді, клиникалық тексеруді, диспансерлік бақылауды жүргізу дағдылары.
4. Ауруларды және (немесе) бүйрек функциясының бұзылуын, олардың дамуының негізгі қауіп факторларын ерте анықтау мақсатында халықты медициналық тексеруден өткізу дағдылары.
5. Ересектер мен балалардағы БСА сатысына байланысты емдік тамақтануды тағайындау дағдылары.
6. Ересектер мен балалардағы азот алмасуын жақсарту мақсатында төмен ақуызды диетада кетон аминқышқылдарын тағайындау дағдылары.
7. Бүйрек патологиясы бар науқастарда, ересектер мен балаларда қажетті оңалту және профилактикалық процедуралар мен іс-шараларды жүргізу дағдылары.
8. Халықтың сауықтыру тәрбиесін ұйымдастыру және жүргізу, салауатты өмір салтын насихаттау дағдылары.
9. Бүйрек аурулары бар науқастарды, оның ішінде тасымалданатын бүйрек аурулары бар пациенттерді диспансерлік бақылау дағдылары.
10.Гломерулярлы және тасымалданған науқастарда негізгі иммуносупрессанттардың концентрациясын бақылау дағдылары.
11. Бүйрек қызметі бұзылған және (немесе) ауыратын пациенттерде, оның ішінде тасымалданған реципиенттерде БСА, инфекциялық және инфекциялық емес асқынулардың алдын алу дағдылары.
12. Тасымалданған бүйрек реципиенттерін қоса алғанда, аурулары және (немесе) бүйрек қызметі бұзылған ересектер мен балалардың жағдайын динамикалық бақылау дағдылары.
13. Бүйректің созылмалы ауруын (БСА) ерте анықтау үшін скринингтік зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу нефропротективті терапияны бастау үшін оның кезеңін анықтау дағдылары.

36. Знание показаний к плановой и экстренной госпитализации с заболеваниями почек с нарушением или без нарушения функции почек у взрослых и детей.
37. Знания основ неонатальной и гериатрической нефрологии.
38. Знание влияния генетических и системных заболеваний на почки у взрослых и детей.
39. Знание иммунологических механизмов поражения почек у взрослых и детей.
40. Знание инфекционных заболеваний почек у взрослых и детей.
41. Знание основ международной и отечественной классификации болезней, клинические рекомендации Европейской и Американской Ассоциации нефрологов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация профилактических и реабилитационных мероприятий у пациентов (взрослые, дети) с нарушением или без нарушения функции почек
Умения:
1. Навыки применения профилактических методов ранней диагностики и лечения заболеваний почек.
2. Навыки проведения санитарно-просветительских работ среди пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек.
3. Навыки проведения медицинских осмотров, диспансеризации, диспансерного наблюдения за пациентами с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек в соответствии с нормативными правовыми актами.
4. Навыки осуществления диспансеризации населения с целью раннего выявления заболеваний и (или) нарушений функции почек, основных факторов риска их развития.
5. Навыки назначения лечебного питания, в зависимости от стадии ХБП.
6. Навыки назначения кетоновых аминокислот при низкобелковой диеты с целью улучшения азотистого обмена.
7. Навыки проведения необходимых реабилитационных и профилактических процедур и мероприятий среди пациентов с почечной патологии.
8. Навыки организации и проведения санитарного просвещения населения и пропагандирование здорового образа жизни.
9. Навыки диспансерного наблюдения пациентов с заболеваниями почек, в том числе и транспортированной почки.
10. Навыки мониторинга концентрации основных иммуносупрессантов, у гломерулярных и трансплантированных пациентов.
11. Навыки осуществления профилактики ХБП, инфекционных и неинфекционных осложнений у пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек, в том числе реципиентов трансплантированной почки.
12. Навыки динамического мониторинга за состоянием пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функций почек, в том числе реципиентов трансплантированной почки.
13. Навыки организации и проведения скрининговых исследований для раннего выявления ХБП и определение ее стадии для начала проведения нефропротективной терапии.

14. Инфекция ошағы пайда болған жағдайда санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шараларды, санағарту жұмыстарын жүргізу дағдылары.
15.Аурулардың және (немесе) бүйрек функциясының бұзылуының алдын алу мәселелері бойынша маман дәрігерлермен ынтымақтастық дағдылары.
16. Атиальды анемияны емдеу және оны одан әрі түзету дағдылары.
17. Бүйрек ауруларының және (немесе) функциясының бұзылуының скринингін ұйымдастыру және жүргізу, оның ішінде бүйректің созылмалы аурулары анықталған пациенттердің және артериялық гипертониямен, кең таралған атеросклерозбен, дәнекер тінінің жүйелік ауруларымен, қант диабетімен, подаграмен, тұқым қуалайтын немесе генетикалық аурулармен ауыратын науқастардың туыстарын тексеру дағдылары.
18. Стационарларда және емханалық қызметте БСА бар пациенттер үшін оқыту, оның ішінде бүйрек трансплантатталған даярлау мақсатында "Нефролог мектебін" ұйымдастыру және өткізу, коморбидтік жай-күйлердің асқынуларының бастапқы және қайталама профилактикасын білуі.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтау саласындағы, нефрология бейіні бойынша нормативтік құқықтық актілерді білуі.
2. Халық денсаулығының статистикасын білуі.
3. Нефрология саласындағы денсаулық сақтау критерийлері мен көрсеткіштерін білуі.
4. СӨС-ті білуі және насихаттау, темекі шегуден, алкогольден, диеталық қоспалардан бас тарта білуі.
5. Салауатты өмір салтының негіздерін, оны қалыптастыру әдістерін білуі.
6. Балалар (олардың ата-аналары мен заңды өкілдері), медицина қызметкерлері арасында бүйрек функциясы бұзылуының және (немесе) бүйрек ауруларының профилактикасы бойынша санитарлық-ағарту жұмысының нысандары мен әдістерін білуі.
7. Нормативтік құқықтық актілерге сәйкес аурулары және (немесе) бүйрек қызметі бұзылған науқастарды медициналық куәландыру, медициналық тексеру, диспансерлік бақылау жүргізу тәртібін білуі.
8. Ересектер мен балаларда бүйрек функциясының бұзылуын және (немесе) ауруларын, олардың дамуының негізгі қауіп факторларын ерте анықтау мақсатында халықты диспансерлеуді жүзеге асыру қағидаттарын білуі
9. Бүйрек ауруларына және (немесе) бұзылуына, оның ішінде созылмалы бүйрек аурулары бар науқастардың туыстарын тексеру және артериялық гипертониямен ауыратындар, кең таралған атеросклерозбен, дәнекер тінінің жүйелі ауруларымен, қант диабетімен, подаграмен, тұқым қуалайтын және генетикалық аурулар, бүйрек және зәр шығару жолдарының туа біткен ауытқуларына скринингті дұрыс ұйымдастыру және жүргізе білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Нефрологиялық аурулар бойынша басқа мамандықтардың дәрігерлерімен консультациялық қызметтер көрсету
Машықтар:

14. Навыки проведения санитарно-противоэпидемических мероприятий в случае возникновения очага инфекции, сан-просвет работы.
15. Навыки сотрудничества с врачами-специалистами по вопросам профилактики заболеваний и (или) нарушений функции почек.
16. Навыки лечения ренальной анемии и ее дальнейшей коррекции.
17. Навыки организации и проведения скрининга заболеваний и (или) нарушений функции почек, в том числе обследование родственников больных с установленными хроническими болезнями почек и больных, страдающих артериальной гипертонией, распространенным атеросклерозом, системными заболеваниями соединительной ткани, сахарным диабетом, подагрой, наследственными или генетическими.
18. Умение организовывать и проводить "Школы нефролога" для пациентов с ХБП в стационарах и в поликлинической службе, с целью обучения пациентов ХБП, подготовки к ЗПТ, в том числе к трансплантации почки, первичная и вторичная профилактика осложнений коморбидных состояний.
Знания:
1. Знание профилактических мероприятий пациентам с учетом факторов риска в соответствии с клиническими рекомендациями (клиническими протоколами), у взрослых и детей.
2. Знание статистики здоровья населения,
3. Знание критериев и показателей здравоохранения в области нефрологии.
4. Знание и пропаганда ЗОЖ, отказ от курения, алкоголя, БАДов.
5. Знание основ здорового образа жизни, методы его формирования.
6. Знание форм и методов санитарно-просветительной работы среди детей (их родителей и законных представителей), медицинских работников по вопросам профилактики заболеваний и (или) нарушений функции почек.
7. Знание порядка проведения медицинских осмотров, диспансеризации, диспансерного наблюдения за пациентами с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек в соответствии с нормативными правовыми актами.
8. Знание принципов осуществления диспансеризации населения с целью раннего выявления заболеваний и (или) нарушений функции почек, основных факторов риска их развития, у взрослых и детей.
9. Знание правильной организации и проведения скрининга заболеваний и (или) нарушений функции почек, в том числе обследование родственников больных с установленными хроническими болезнями почек и больных, страдающих артериальной гипертонией, распространенным атеросклерозом, системными заболеваниями соединительной ткани, сахарным диабетом, подагрой, наследственными или генетическими, заболеваниями, врожденными аномалиями почек и мочевых путей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Оказание консультативных услуг врачам других специальностей по нефрологическим болезням
Умения:

1. Нефрология саласындағы мәселелер бойынша басқа мамандықтағы дәрігерлерге кеңес беру дағдылары.
2. Нефрология саласындағы мәселелер бойынша дәрігерге дейінгі көмек және мейірбике мамандарына кеңес беру дағдылары.
3. БСА алгоритмі бойынша МСАК дәрігерлері арасында түсіндіру жұмыстарын жүргізу дағдылары.
4. Дәрігерлік консилиумдарда, клиникалық конференцияларда ұсынылатын тактиканы таныстыру дағдылары.
5. Жарияланымдарды ресімдеу дағдылары.
6. Кәсіптік ақпарат алмасу алаңдарында өз бақылауларының материалдарын баяндай білуі.
Білімдер:
1. Тиімді қарым-қатынас ережелерін білуі.
2. Медициналық этика, деонтология және субординация (бағыну) ережелерін білуі.
3. Соңғы бес жылда нефрологтар қауымдастығында мойындалған қазіргі заманғы зерттеулердің негізгі нәтижелерін білуі.
4. Соңғы бес жылда нефрологтар қауымдастығында мойындалған негізгі қазіргі заманғы зерттеулердің әдіснамасын білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Пациентті және оның өкілдерін бүйректің патологиялық жай-күйі бойынша хабардар ету
Машықтар:
1. Бүйрек ауруларын дамытудың ықтимал баламалары бойынша пациентке немесе оның заңды өкіліне кеңес беру дағдылары.
2. Науқасты немесе оның заңды өкілін профилактика, тексеру, емдеу әдістері мен тәсілдерін таңдау мүмкіндігі туралы хабардар ету дағдылары.
3. Инвазивті және күрделі емдеу-диагностикалық рәсімдерді жүргізуге ақпараттандырылған келісім алу дағдылары.
4. Пациентті немесе оның заңды өкілін бүйрек ауруларын сәтті диагностикалау және емдеу үшін сақталуы қажет ережелерге үйрету дағдылары.
5. Дәрігерлік этика мен пациенттің құқықтарының талаптарына сәйкес БАҚ-та және интернет-ресурстарда ақпарат бере білуі.
Білімдер:
1. Тиімді қарым-қатынас ережелерін білуі.
2. Медициналық этика, деонтология және субординация (бағыну) ережелерін білуі.
3. Соңғы бес жылда нефрологтар қауымдастығында мойындалған қазіргі заманғы зерттеулердің негізгі нәтижелерін білуі.
4. Нозологияға және диагностика мен емдеу әдістеріне байланысты пациенттерге мамандандырылған ұсыныстарды білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Бүйрек аурулары бар пациенттерге қатысты медициналық сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Еңбекке жарамсыздық сараптамасы
Машықтар:
1. Нефрологиялық ауруларға байланысты уақытша еңбекке жарамсыздық белгілерін және адам ағзасы функциясының тұрақты бұзылу белгілерін және ауру отбасы мүшелеріне күтім жасау үшін аурухана парағын беру кезінде күтім жасау қажеттілігін анықтау.
2. Медициналық сараптама нәтижелері бойынша медициналық қорытындылар тұжырымдау.

1. Навыки консультирования врачей других специальностей по вопросам в области нефрологии.
2. Навыки консультирования специалистов доврачебной помощи и сестринского дела по вопросам в области нефрологии.
3. Навыки проведения разъяснительной работы среди врачей ПМСП по алгоритму ХБП.
4. Навыки презентации рекомендуемой тактики на врачебных консилиумах, клинических конференциях.
5. Навыки оформления публикаций.
6. Умение докладывать материалы собственных наблюдений на профессиональных площадках информационного обмена.
Знания:
1. Знание правил эффективного общения.
2. Знание правил медицинской этики, деонтологии и субординации.
3. Знание основных результатов современных исследований, признанных в сообществе нефрологов в последние пять лет.
4. Знание методологии основных современных исследований, признанных в сообществе нефрологов в последние пять лет.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Информирование пациента и его представителей по патологическим состояниям почек
Умения:
1. Навыки консультирования пациента или его законного представителя по возможным альтернативам развития заболеваний почек.
2. Навыки информирования пациента или его законного представителя о возможности выбора методов и способов профилактики, обследования, лечения.
3. Навыки получения информированного согласия на проведение инвазивных и сложных лечебно-диагностических процедур.
4. Навыки обучения пациента или его законного представителя правилам, соблюдение которых необходимо для успешной диагностики и лечения заболеваний почек.
5. Умение подавать информацию в СМИ и интернет ресурсах, в соответствии с требованиями врачебной этики и прав пациента
Знания:
1. Знание правил эффективного общения.
2. Знание правил медицинской этики, деонтологии и субординации.
3. Знание основных результатов современных исследований, признанных в сообществе нефрологов в последние пять лет.
4. Знание специализированных рекомендаций пациентам в зависимости от нозологии и методов диагностики и лечения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов с заболеваниями почек..
Навык 1:
Экспертиза нетрудоспособности
Умения:
1. Определять признаки временной нетрудоспособности и признаки стойкого нарушения функции организма человека, обусловленного нефрологическими заболеваниями и необходимость ухода при выдаче больничного листа по уходу за больными членами семьи.
2. Формулировать по результатам медицинской экспертизы медицинские заключения.

1. Бүйрек функциясы бұзылған немесе бұзылмаған бүйрек аурулары бар пациенттерді диагностикалау, емдеу, алдын алу және оңалту
2. Невропатологтардың (ересектердің) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Нефрологтар (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Нефролог дәрігерлердің (ересектердің)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
Бүйрек функциясы бұзылған немесе бұзылмаған бүйрек аурулары бар пациенттерді диагностикалау, емдеу, алдын алу және оңалту
Дағды 1:
Бүйрек функциясының бұзылуы және (немесе) бұзылуы бар пациенттердегі (ересектердегі), оның ішінде трансплантацияланған бүйрек реципиенттеріндегі шұғыл жағдайларды диагностикалау және емдеу.
Машықтар:
1. Шұғыл медициналық көмекті қажет ететін пациенттердің жағдайын бағалау дағдылары.
2. Пациенттердің өміріне қауіп төндіретін жағдайларда, оның ішінде клиникалық өлімді (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын-қан айналымын және (немесе) тыныс алуды тоқтату) тану және шұғыл көмек көрсету дағдылары.
3. Шұғыл медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолдану дағдылары
4. Шұғыл медициналық көмек көрсетуді қажет ететін жағдайларды, оның ішінде шұғыл медициналық көмек көрсетуді қажет ететін қан айналымы мен тыныс алудың кенеттен тоқтауының клиникалық белгілерін тану қабілеті.
5. Электроимпульсиялық терапиямен (дефибрилляция) ұштастыра отырып, негізгі жүрек-өкпе реанимациясының іс-шараларын орындай білу.
6. Бүйрек аурулары және (немесе) бүйрек функциясының бұзылуы бар адамдарға, оның ішінде ОПП, су-электролиттік бұзылулар кезінде, сондай-ақ бас тарту дағдарысы кезінде трансплантацияланған бүйрек реципиенттеріне өмірге қауіп төндіретін белгілері бар кенеттен аурулар мен жағдайлар кезінде шұғыл медициналық көмек көрсету мүмкіндігі.
7. Шұғыл медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолдана білу.
8. Қуықтың катетеризациясын жедел жағдайларда, қуықтың гипо - және атониясында жүргізу дағдылары.
9. Гипертониялық дағдарыстар кезінде шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Эпидемиологияны, этиологияны, патогенезді, патоморфологияны, клиникалық көріністі, сирек кездесетін бүйрек ауруларын диагностикалауды және емдеуді білу.
2. Сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде аспаптық зерттеу әдістерін, зертханалық-диагностикалық зерттеулерді тағайындау көрсеткіштерін білу.
3. Нефрологияда қолданылатын дәрілік заттардың әсер ету механизмін білу.

1. Диагностика, лечение, профилактика и реабилитация пациентов с заболеваниями почек, с нарушением или без нарушения функции почек
2. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей нефрологов (взрослых и детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами нефрологами (взрослыми и детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей нефрологов (взрослых и детских)
Трудовая функция 1:
Диагностика, лечение, профилактика и реабилитация пациентов с заболеваниями почек, с нарушением или без нарушения функции почек
Навык 1:
Диагностика и лечение неотложных состояний у пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек, в том числе реципиентов трансплантированной почки.
Умения:
1. Навыки оценки состояния пациентов, требующего оказания неотложной медицинской помощи.
2. Навыки распознавания и оказания неотложной помощи при состояниях, представляющих угрозу жизни пациентов, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека -кровообращения и (или) дыхания).
3. Навыки применения лекарственных препаратов и медицинских изделий при оказании неотложной медицинской помощи
4. Умение распознать состояния, требующие оказания неотложной медицинской помощи, в том числе клинические признаки внезапного прекращения кровообращения и дыхания, требующие оказания неотложной медицинской помощи.
5. Умение выполнять мероприятия базовой сердечно-легочной реанимации в сочетании с электроимпульсной терапией (дефибрилляцией).
6. Умение оказывать экстренную медицинскую помощь при внезапных заболеваниях и состояниях с признаками угрозами жизни лицам с болезнями почек и (или) нарушениями функции почек, в том числе при ОПП, водно-электролитных нарушениях, а также реципиентам трансплантированной почки при кризах отторжения.
7. Умение применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании неотложной медицинской помощи.
8. Навыки проведения катетеризации мочевого пузыря при острых состояниях, гипо- и атонии мочевого пузыря.
9. Умение оказать неотложную помощь при гипертонических кризах.
Знания:
1. Знание эпидемиологии, этиологии, патогенеза, патоморфологии, клинической картины, диагностики и лечение редких заболеваний почек у взрослых и детей.
2. Знание показаний к назначению инструментальных методов обследования, лабораторно-диагностических исследований, при диагностике редких патологических состояний у взрослых и детей.
3. Знание механизм действия лекарственных препаратов, применяемых в нефрологии.

4. Сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалауға қатысты заманауи зерттеулердің нәтижелерін білу.
5. Бүйрек функциясының бұзылуы және (немесе) аурулары бар пациенттерді емдеудің негізгі клиникалық хаттамаларын, қазіргі заманғы әдістерін білу.
6. Клиникалық фармакологияның негіздерін білу: бүйрек ауруларына арналған дәрі-дәрмектерді тағайындау, негізгі иммуносупрессивті терапия және оны бастапқы және қайталама нефропатияларда, гломерулярлы ауруларда, бүйректің зақымдануымен жүйелі және ревматикалық ауруларда, бүйрек трансплантациясында, жүктілік және лактация кезінде, сондай-ақ егде жастағы адамдарда түзету.
7. Медициналық сақтандыру негіздерін білу.
8. Клиникалық Жалпы дәрігерлік практикадағы дәлелді медицина негіздерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттердің бүйрек ауруларының алдын алуды ұйымдастыру (ересектер)
Машықтар:
1. Денсаулық орталықтарымен бірлесіп салауатты өмір салтын насихаттауды, ұтымды тамақтануды жүргізуді қоса алғанда, аурулардың алдын алуды ұйымдастыру дағдылары.
2. Сырқаттанушылықты төмендетуге бағытталған жалпы санитарлық-гигиеналық іс-шараларды өткізу бойынша нұсқама жүргізу дағдылары.
3. Аурулардың жеке профилактикасы бойынша нұсқама жүргізу дағдылары.
4. Пациенттермен өнімді қарым-қатынас орнату және кеңес беру кезінде осы дағдыларды қолдану дағдылары.
5. Нефропротективті терапияны жүргізу және тағайындау дағдылары.
6. Бүйрек ауруларына арналған диеталық терапия дағдылары.
7. Рифальды Генезис анемиясын емдеу және түзету дағдылары.
Білімдер:
1. Денсаулық орталықтарымен бірлесіп салауатты өмір салтын насихаттауды, ұтымды тамақтануды жүргізуді қоса алғанда, аурулардың алдын алуды ұйымдастыру дағдылары.
2. Сырқаттанушылықты төмендетуге бағытталған жалпы санитарлық-гигиеналық іс-шараларды өткізу бойынша нұсқама жүргізу дағдылары.
3. Аурулардың жеке профилактикасы бойынша нұсқама жүргізу дағдылары.
4. Пациенттермен өнімді қарым-қатынас орнату және кеңес беру кезінде осы дағдыларды қолдану дағдылары.
5. Нефропротективті терапияны жүргізу және тағайындау дағдылары.
6. Бүйрек ауруларына арналған диеталық терапия дағдылары.
7. Рифальды Генезис анемиясын емдеу және түзету дағдылары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Пациенттерді оңалту іс-шараларын ұйымдастыру (ересектер)
Машықтар:

4. Знание результатов современных исследований в отношении диагностики редких патологических состояний.
5. Знание основных клинических протоколов, современных методов околов лечения пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек.
6. Знание основ клинической фармакологии: назначение лекарственных средств при заболеваниях почек, базовая иммуносупрессивная терапия и ее коррекция при первичных и вторичных нефропатиях, при гломерулярных заболеваниях, системных и ревматических заболеваниях с поражением почек, трансплантации почек, при беременности и кормлении грудью, а также пожилым.
7. Знание основ медицинского страхования.
8. Знание основ доказательной медицины в клинической общей врачебной практике.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация профилактики заболеваний почек пациентов (взрослые, дети)
Умения:
1. Навыки организации профилактики заболеваний у взрослых и детей, включая проведение совместно с центрами здоровья пропаганды здорового образа жизни, рационального питания.
2. Навыки проведения инструктажа по проведению общих санитарно-гигиенических мероприятий, направленных на снижение заболеваемости у взрослых и детей.
3. Навыки проведения инструктажа по личной профилактике заболеваний.
4. Навыки установления продуктивных коммуникативных отношений с пациентами и применения этого умения во время консультаций.
5. Навыки проведени и назначения нефропротективной терапии.
6. Навыки проведения диетотерапии при заболеваниях почек.
7. Навыки лечения и коррекции анемии ренального генеза.
Знания:
1. Знание основ клинической фармакологии: назначение лекарственных средств при заболеваниях почек, базовая иммуносупрессивная терапия и ее коррекция при первичных и вторичных нефропатиях, при гломерулярных заболеваниях, системных и ревматических заболеваниях с поражением почек, трансплантации почек, при беременности и кормлении грудью, а также пожилым.
механизм действия лекарственных препаратов, применяемых в нефрологии.
2. Знание основ медицинского страхования.
3. Знание основ доказательной медицины в клинической общей врачебной практике.
4. Знание эпидемиологии, этиологии, патогенеза, патоморфологии, клинической картины, диагностики и лечение редких заболеваний почек у взрослых и детей.
5. Знание показаний к назначению инструментальных методов обследования, лабораторно-диагностических исследований, при диагностике редких патологических состояний у взрослых и детей.
6. Знание документации, регламентирующие организацию совещательных групп и врачебных консилиумов.
7. Знание результатов современных исследований в отношении диагностики редких патологических состояний.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Организация реабилитационных мероприятий пациентов (взрослые, дети)
Умения:

1. Пациенттерді психологиялық және физикалық оңалтуды ұйымдастыру дағдылары.
2. Пациенттерді кәсіби, әлеуметтік-экономикалық оңалтуды ұйымдастыру бойынша кеңес беру дағдылары.
3. Пациенттерге паллиативтік көмек көрсету дағдылары.
Білімдер:
1. Клиникалық фармакология мәселелерін білу: бүйрек ауруларына арналған дәрі-дәрмектерді тағайындау, негізгі иммуносупрессивті терапия және оны бастапқы және қайталама нефропатияларда, гломерулярлы ауруларда, бүйректің зақымдануымен жүйелі және ревматикалық ауруларда, бүйрек трансплантациясында, жүктілік және лактация кезінде, сондай-ақ егде жастағы адамдарда түзету. нефрологияда қолданылатын дәрілік заттардың әсер ету механизмі.
2. Клиникалық Жалпы дәрігерлік тәжірибеде дәлелді медицинаны білу.
3. МСАК жағдайында пациенттерді кәсіби оңалту жөніндегі іс-шараларды білу.
4. Қоршаған ортаға және пациенттер қоғамына бейімделуді білу.
5. Пациенттерді оңалтуға қатысты заманауи зерттеулердің нәтижелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Невропатологтардың (ересектердің) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Невропатолог дәрігерлердің (ересектердің) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында нефрологиялық дәрігерлер (ересектер) арасында жоспарларды әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру және келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету мақсатында нефролог дәрігерлердің (ересектердің) медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Нефрология саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе САПАСЫНЫҢ жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Нефрология саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Эпидемиологиялық жағдайды және бүйрек ауруларының таралуын бақылау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.

1. Навыки организации психологической и физической реабилитации пациентов.
2. Навыки консультирования по организации профессиональной, социально-экономической реабилитации пациентов.
3. Навыки оказания паллиативной помощи пациентам.
Знания:
1. Знание вопросов клинической фармакологии: назначение лекарственных средств при заболеваниях почек, базовая иммуносупрессивная терапия и ее коррекция при первичных и вторичных нефропатиях, при гломерулярных заболеваниях, системных и ревматических заболеваниях с поражением почек, трансплантации почек, при беременности и кормлении грудью, а также пожилым. механизм действия лекарственных препаратов, применяемых в нефрологии.
2. Знание доказательной медицины в клинической общей врачебной практике.
3. Знание мероприятий по профессиональной реабилитации пациентов в условиях ПМСП.
4. Знание адаптации в окружающей среде и в обществе пациентов детского и взрослого возраста.
5. Знание результатов современных исследований в отношении реабилитации пациентов детского и взрослого возраста.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей нефрологов (взрослых и детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей нефрологов (взрослых и детских).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами нефрологами (взрослыми, детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей нефрологов (взрослых, детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области нефрологии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области нефрологии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения заболеваний почек.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.

3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (ересектерге) нефрологиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз нефролог дәрігерлеріне консультациялық көмек көрсету.
3. Нефрология саласындағы мәселелер бойынша басқа мамандықтардың дәрігерлеріне кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Нефрологтар (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама
Машықтар:
1. "Нефрология (ересектер)"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Нефрология (ересектер)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингілеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Нефрология (ересектер)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Нефрологтар (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына қауіп факторларын анықтау және уақтылы хабарлау.
Білімдер:

3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании нефрологической помощи пациентам (взрослые, дети).
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам нефрологов с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области нефрологии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами нефрологами (взрослыми и детскими).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Нефрология (взрослая, детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Нефрология (взрослая, детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Нефрология (взрослая, детская)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами нефрологами (взрослыми и детскими).
Знания:

1. "Нефрология (ересектер, балалар)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Нефрология (ересектер, балалар)"мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы Академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Нефрология (ересектер, балалар)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Нефрология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Нефрология (ересектер, балалар)"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Нефрология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингілеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Нефрология (ересектер, балалар)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Анықталған медициналық қателіктерге, олардың себеп-салдарлық байланыстарына, жағымсыз салдарларына және олардың алдын алу мүмкіндіктеріне талдау, ресімделген сипаттама жүргізу.
5. Нефролог дәрігерлер (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйымның басшылығын анықтау және уақтылы хабардар ету.
Білімдер:
1. "Нефрология (ересектер, балалар)"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Нефрология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингілеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Нефрология (ересектер, балалар)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Анықталған медициналық қателіктерге, олардың себеп-салдарлық байланыстарына, жағымсыз салдарларына және олардың алдын алу мүмкіндіктеріне талдау, ресімделген сипаттама жүргізу.
5. Нефролог дәрігерлер (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйымның басшылығын анықтау және уақтылы хабардар ету.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін енгізу және сапасын жақсарту бойынша іс-шараларды әзірлеу және өткізу.
Машықтар:

1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Нефрология (взрослая, детская)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Нефрология (взрослая, детская)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Нефрология (взрослая, детская)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Нефрология (взрослая, детская)".
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Нефрология (взрослая, детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Нефрология (взрослая, детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Нефрология (взрослая, детская)".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами нефрологами (взрослыми и детскими).
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Разработка и проведение мероприятий по улучшению качества и внедрению новых методов диагностики и лечения.
Умения:

1. Пациенттерге (ересектер, балалар) медициналық көмектің сапасын қамтамасыз ету мақсатында бейінді бөлімшелердің әлеуетін арттыру дағдыларын дамыту.
2. Медициналық қызметтердің сапасы мәселелері бойынша бейінді бөлімшелердің медициналық персоналына әдіснамалық қолдау көрсету.
3. Өз тәжірибеңізге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйреніңіз және енгізіңіз.
4. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау..
5. Нефрологияның медициналық практикасына жаңа технологиялардың табысты трансфертін қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістері. Медициналық көмектің тиімділігі мен сапасын бағалау көрсеткіштері мен критерийлері
2. Нефрология саласындағы өзекті технологиялар мен зерттеулер.
3. Жаңа медициналық технологияларды трансферттеу процесі, оның ішінде олардың әлеуетін бағалау және тәжірибеге интеграциялау.
4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды келісу және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Нефрология (ересектер, балалар)"мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
Дағды 1:
Халыққа нефрологиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Дәлелдерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде Халыққа нефрологиялық көмек көрсетуді қамтамасыз ету саласындағы стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтарды және әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
2. Республика және халықаралық ынтымақтастық деңгейінде нефрологиялық қызметті дамыту және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулар мен әдістемелік ұсыныстар.
2. Медициналық көмектің сапасын бағалау әдістері, оның ішінде аудит және диагностика мен емдеудің тиімділігін бағалау, этикалық стандарттар және пациенттердің құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылмайды
Дағды 2:
Халыққа нефрологиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Машықтар:

1. Развитие навыков повышения потенциала профильных отделений с целью обеспечения качества медицинской помощи пациентам (взрослые, дети).
2. Оказание методологической поддержки медицинскому персоналу профильных отделений по вопросам качества медицинских услуг.
3. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
4. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике..
5. Владеть навыками обеспечения успешного трансфера новых технологий в медицинскую практику нефрологии.
Знания:
1. Количественные методы статистического анализа и прогнозирования. Показатели и критерии оценки эффективности и качества медицинской помощи
2. Актуальные технологии и исследования в области нефрологии.
3. Процесс трансферта новых медицинских технологий, включая оценку их потенциала и интеграцию в практику.
4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Нефрология (взрослая, детская)"
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании нефрологической помощи населению.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения нефрологической помощи населению на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации нефрологической службы на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.
2. Методы оценки качества медицинской помощи, включая аудит и оценка эффективности диагностики и лечения, этические стандарты и права пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании нефрологической помощи населению.
Умения:

16. АХЖ 10 талаптарына және клиникалық жіктемелерге сәйкес клиникалық диагнозды тұжырымдау дағдысы.
17. Ересектер бүйректің гломерулярлық сүзу жылдамдығын есептеу, бүйректің зақымдану сатысын анықтау дағдылары (Cockcroft Gault (коккрофт гаулт)формулаларын, MDRD (ЭМДИЭРДИ), CKD-EPI (СИКЕЙДИ-ЕПИ).
18. Жоғарғы және төменгі аяқ-қол белдеулеріндегі артериялық қысымын өлшеу дағдылары.
19. АҚТМ нәтижесін түсіндіру, бақылауы қиын, қайталама артериялық гипертензияны диагностикалау дағдысы.
20. Тәлімгердің қадағалауымен гломерулярлы және гломерулярлы емес гематурияны дифференциалды диагностика қою үшін зәр шығару тұнбасының микроскопиясын жүргізе білуі.
21. УДЗ маманы мен клиникалық тәлімгердің қадағалауымен ересектер бүйрек пен қуықтың ультрадыбыстық зерттеуін жүргізе білуі.
22. Бүйрек аурулары және (немесе) бүйрек функциясының бұзылуы бар пациенттерге және трансплантатталған донорлық бүйрек реципиенттеріне бүйрек УДЗ-ны түсіндіру дағдылары.
23. Жүкті және босанған әйелдердегі бүйрек ауруларын диагностикалау дағдылары.
24. Бүйректің генетикалық немесе тұқым қуалайтын аурулары тубулопатияға диагноз қою дағдылары.
25. Бүйрек ауруы бар және (немесе) бүйрек қызметі бұзылған ересектер пациенттерін әртүрлі профильдегі маман дәрігерлермен кеңесу үшін жіберу қажеттілігін негіздеу дағдысы.
26. Диагностикалық іс-шаралар мен емдеу іс-шараларының көлемін анықтай отырып, трансплантациядан бас тартудың өткір және кеш дағдарыстарын диагностикалау, осы жағдайларды жеңілдету дағдылары.
27. Диагностикалық манипуляциялар нәтижесінде ересектер пациенттерде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың алдын алу немесе жоюды білуі.
28. Ересектер пациенттерді бүйрек аурулары мен (немесе) бүйрек функциясының бұзылуымен жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызу көрсеткіштерін анықтай білуі.
29. Ересектер БАТ (гемодиализ және перитонеальді диализ ПД) таңдау көрсеткіштерін анықтау дағдылары.
30. Ересектер донорлық бүйрек трансплантаттауға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау дағдылары.
31. Қан тобын және Rh факторы анықтау дағдылары.
32. ЕресектерI және II кластар үшін HLA (ЭЧЭЛА) бойынша (негізгі гистосәйкестік кешені) тіндерді типтеу нәтижелерін талдау дағдылары.
33. Ересектер қан компоненттерін трансфузиялау үшін көрсеткіштерді анықтау дағдылары.
34. Қан компоненттерімен трансфузия жүргізу дағдылары және ересектер барлық талаптарды жүргізу
Білімдер:
1. Жүктілік кезіндегі және босанғаннан кейінгі бүйрек ауруларының ерекшеліктерін білу.
2. Атиальды анемияның патогенезі мен түзету әдістерін білу.

16. Навыки формулирования клинического диагноза согласно клиническим классификациям и требованиям МКБ 10.
17. Навыки расчета скорости клубочковой фильтрации почек , для определения стадии поражения почек (Навыки использования калькулятора СКФ по формулам Кокрофта Голта, MDRD (эмдиэрди), CKD-EPI (сикайди-епиай).
18. Навыки измерения АД на верхних и нижних конечностях.
19. Навыки интерпретации результата СМАД, диагностировать трудно контролируемую, вторичную артериальную гипертензию.
20. Проводить микроскопию мочевого осадка для дифференциальной диагностики гломерулярной и негломерулярной гематурии.
21. Проводить УЗИ почек и мочевого пузыря, под контролем специалиста УЗИ.
22. Навыки интерпретация УЗДГ почек пациентам с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек, и реципиентам трансплантированной донорской почки.
23. Навыки диагностики заболевания почек у беременных или рожениц
24. Навыки обоснования необходимости направления пациентов с заболеваниями почек и (или) нарушениями функции почек на консультацию к врачам-специалистам различного профиля.
25. Навыки диагностирования острых и поздних кризов отторжения трансплантата с определением объема диагностических мероприятий и лечебных мероприятий, купирования этих состояний.
26. Предотвращать или устранять осложнения, побочные действия, нежелательные реакции, возникшие у пациентов в результате диагностических манипуляций.
27. Определять показания к плановой и экстренной госпитализации пациентов с заболеваниями и (или нарушениями функции почек.
28. Навыки определения показаний для выбора ЗПТ (Гемодиализ и ПД).
29. Навыки определения показаний и противопоказаний к трансплантации донорской почки.
30. Навыки определения группы крови и резус-фактор.
31. Навыки анализа результаты тканевого типирования по HLA (эчэлэй) (основного комплекса гистосовместимости) по I и II классам.
33. Навыки определения показаний для трансфузии компонентов крови.
33. Навыки проведения трансфузии компонентами крови и проведение всех требований.
Знания:
1. Знание особенности заболеваний почек при беременности и в послеродовом периоде.
2. Знание патогенеза и методов коррекции ренальной анемии.

3. Ересектер бүйрек түзілімдерін білу.
4. Ересектер бүйрек трансплантациясының нефрологиялық аспектілерін білу.
5. Ересектер бүйрек анатомиясы мен физиологиясының негіздерін білу.
6. Ересектер бүйректің патологиялық анатомиясы мен патологиялық физиологиясының негіздерін білу.
7. Этиологиясы мен патогенезін, патоморфологиясын, клиникалық көрінісін, жіктелуін, дифференциалды диагностикасын, нефрологиялық аурулардың барысы мен нәтижелерін және жас ерекшеліктерін ескере отырып, олардың асқынуларын, аурудың болжамын білу.
8.Су-электролит алмасуының негіздерін, сілтілік-негіздік тепе-теңдікті, олардың бұзылуының ықтимал түрлерін және бүйрек функциясы бұзылған және (немесе) аурулары бар пациенттердегі жас ерекшеліктерін ескере отырып, гомеостаз көрсеткіштерін білуі.
9. Нефрологиядағы Функционалды және клиникалық зерттеу әдістерін білу.
10. Бүйректің зақымдануымен аутоиммунды аурулардың ерекшеліктерін білу.
11. Ересектер мен бүйрек функциясының бұзылуы және (немесе) бұзылуы бар, оның ішінде трансплантацияланған бүйрек реципиенттерінде анамнезді жинау ерекшеліктерін білу.
12. Бүйрек функциясының бұзылуы және (немесе) аурулары бар ересектер тексеру алгоритмін білу.
13. Ересектер бүйрек функциясының бұзылуы және (немесе) аурулары бар пациенттерде аспаптық диагностика әдістерін қолдануға медициналық көрсетілімдерді және медициналық қарсы көрсетілімдерді білу.
14. Ересектер дисметаболикалық нефропатиялардың ерекшеліктерін білу.
15. Ересектер бүйрек функциясының бұзылулары және (немесе) аурулары бар емделушілерде бүйрек биопсиясына медициналық айғақтар мен қарсы айғақтарды білу.
16. Неонаталдық және гериатриялық Нефрология негіздерін білу.
17. Генетикалық және жүйелік аурулардың бүйрекке әсерін білу.
18. Бүйректің зақымдануының иммунологиялық механизмдерін білу.
19. Бүйректің жұқпалы ауруларын білу
20. Жүктілік кезіндегі және босанғаннан кейінгі бүйрек ауруларының ерекшеліктерін білу.
21. Бүйрек ісігін білу.
22. Бүйрек трансплантациясының нефрологиялық аспектілерін білу
23. Нефрологиядағы дәлелді медицина принциптерін білу.
24. Ересектер бүйрек функциясының бұзылуы және (немесе) аурулары бар пациенттерді емдеудің клиникалық хаттамаларын, қазіргі заманғы әдістерін білу.
25. Клиникалық фармакология мәселелерін білу: бүйрек ауруларына арналған дәрі-дәрмектерді тағайындау, негізгі иммуносупрессивті терапия және оны бастапқы және қайталама нефропатияларда, гломерулярлық ауруларда, бүйректің зақымдануымен жүйелі және ревматикалық ауруларда, бүйрек трансплантациясында, жүктілік кезінде, емшек сүтімен, сондай-ақ егде жастағы адамдарда түзету. нефрологияда қолданылатын дәрілік заттардың әсер ету механизмі.

3. Знание образований почек.
4. Знание нефрологических аспектов трансплантации почки.
5. Знание основ анатомии и физиологии почки.
6. Знание основ патологической анатомии и патологической физиологии почки.
7. Знание этиологии и патогенеза, патоморфологии, клинической картины, классификации, дифференциальной диагностики, особенности течения и исходы нефрологических заболеваний и их осложнений с учетом возрастных особенностей, прогноз заболевания.
8. Знание основ водно-электролитного обмена, кислотно-основного баланса, возможные типы их нарушения и принципы терапии у пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек. показатели гомеостаза с учетом возрастных особенностей.
9. Знание функциональных и клинических методов исследования в нефрологии.
10. Знание особенности течения аутоиммунных заболеваний с поражением почек.
11. Знание особенностей сбора анамнеза с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек, в том числе реципиентов трансплантированной почки.
12. Знание алгоритма обследования с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек.
13. Знание медицинских показаний и медицинские противопоказания к использованию методов инструментальной диагностики у пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек.
14. Знание особенностей дисметаболических нефропатий.
15. Знаний медицинских показаний и противопоказаний к биопсии почки у пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек.
16. Знаний основ гериатрической нефрологии.
17. Знание влияния генетических и системных заболеваний на почки.
18. Знание иммунологических механизмы поражения почек.
19. Знание инфекционных заболеваний почек
20. Знание особенности заболеваний почек при беременности и в послеродовом периоде.
21. Знание опухоли почек.
22. Знание нефрологических аспектов трансплантации почки
23. Знание принципов доказательной медицины в нефрологии.
24. Знание клинических протоколов, современных методов лечения пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек.
25. Знание вопросов клинической фармакологии: назначение лекарственных средств при заболеваниях почек, базовая иммуносупрессивная терапия и ее коррекция при первичных и вторичных нефропатиях, при гломерулярных заболеваниях, системных и ревматических заболеваниях с поражением почек, трансплантации почек, при беременностии кормлении грудью, а также пожилым. механизм действия лекарственных препаратов, применяемых в нефрологии.

26. Клиникалық нефрологиядағы дәлелді медицина туралы білім.
27. Қалыпты, топографиялық және патологиялық анатомияны, бүйрек гистологиясын, бүйректің қалыпты және патологиялық физиологиясын білу.
28.Ересек жастағы қанның негізгі биохимиялық параметрлерін білу.
29. Ересектер бүйректің, несеп-жыныс жүйесінің жас ерекшеліктерін және олардың функционалдық ерекшеліктерін білу.
30.Ересектердегі бүйрек ауруларының негізгі клиникалық белгілері мен синдромдарын білу.
31. Ересектер ішкі ағзалар ауруларының этиологиясын, патогенезін, жіктелуін, клиникалық көріністерін, диагностикасын білу.
32. Ересектер стандартты сауалнама және физикалық тексеру схемасын білу.
33. Диагноз қою үшін бүйрек аурулары бар ересектер пациенттерін тексеру әдістерін білу.
34. Ересектер бүйрек патологиялары кезінде негізгі биологиялық организмдердің зертханалық деректерін білу.
35. Нефрологиядағы Функционалды және клиникалық зерттеу әдістерін білу.
36. Ересектер бүйрек функциясы бұзылған немесе бұзылмаған бүйрек ауруларымен жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызу көрсеткіштерін білу.
37. Гериатриялық нефрология негіздерін білу.
38. Ересектер генетикалық және жүйелік аурулардың бүйрекке әсерін білу.
39. Ересектер бүйректің зақымдануының иммунологиялық механизмдерін білу.
40. Ересектер бүйректің жұқпалы ауруларын білу.
41. Аурулардың халықаралық және отандық классификациясының негіздерін білу, еуропалық және американдық Нефрологтар қауымдастығының клиникалық ұсыныстары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Ересектер бүйрек функциясы бұзылған немесе бұзылмаған пациенттерде профилактикалық және оңалту іс-шараларын ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Ересектер бүйрек ауруларын ерте диагностикалау мен емдеудің профилактикалық әдістерін қолдану дағдылары.
2. Бүйрек қызметі бұзылған және (немесе) аурулары бар науқастар арасында санитарлық ағарту жұмыстарын жүргізу дағдылары.
3. Нормативтік құқықтық актілерге сәйкес ересектер аурулары және (немесе) бүйрек қызметі бұзылған науқастарды медициналық тексеруді, клиникалық тексеруді, диспансерлік бақылауды жүргізу дағдылары.
4. Ауруларды және (немесе) бүйрек функциясының бұзылуын, олардың дамуының негізгі қауіп факторларын ерте анықтау мақсатында халықты медициналық тексеруден өткізу дағдылары.
5. Ересектер БСА сатысына байланысты емдік тамақтануды тағайындау дағдылары.
6. Ересектер азот алмасуын жақсарту мақсатында төмен ақуызды диетада кетон аминқышқылдарын тағайындау дағдылары.
7. Бүйрек патологиясы бар науқастарда, ересектер қажетті оңалту және профилактикалық процедуралар мен іс-шараларды жүргізу дағдылары.
8. Халықтың сауықтыру тәрбиесін ұйымдастыру және жүргізу, салауатты өмір салтын насихаттау дағдылары.
9. Бүйрек аурулары бар науқастарды, оның ішінде тасымалданатын бүйрек аурулары бар пациенттерді диспансерлік бақылау дағдылары.
10.Гломерулярлы және тасымалданған науқастарда негізгі иммуносупрессанттардың концентрациясын бақылау дағдылары.
11. Бүйрек қызметі бұзылған және (немесе) ауыратын пациенттерде, оның ішінде тасымалданған реципиенттерде БСА, инфекциялық және инфекциялық емес асқынулардың алдын алу дағдылары.
12. Тасымалданған бүйрек реципиенттерін қоса алғанда, аурулары және (немесе) бүйрек қызметі бұзылған ересектер жағдайын динамикалық бақылау дағдылары.

26. Знание доказательной медицины в клинической нефрологии.
27. Знание нормальной, топографической и патологической анатомии, гистологии почек, нормальная и патологическая физиология почек.
28. Знание основных биохимических параметров крови.
29. Знание возрастных особенностей почек, мочеполовой системы, и их функциональных особенностей.
30. Знание основных клинических симптомов и синдромов заболеваний почек.
31. Знание этиологии, патогенеза, классификаций, клинических проявлений, диагностика заболеваний внутренних органов.
32. Знание стандартной схемы опроса и физикального осмотра.
33. Знание методов обследования пациентов с заболеваниями почек для постановки диагноза.
34. Знание лабораторных данных основных биологических организма в норме и при патологиях почек.
35. Знание функциональных и клинических методов исследования в нефрологии.
36. Знание показаний к плановой и экстренной госпитализации с заболеваниями почек с нарушением или без нарушения функции почек.
37. Знания основ гериатрической нефрологии.
38. Знание влияния генетических и системных заболеваний на почки.
39. Знание иммунологических механизмов поражения почек.
40. Знание инфекционных заболеваний почек.
41. Знание основ международной и отечественной классификации болезней, клинические рекомендации Европейской и Американской Ассоциации нефрологов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация профилактических и реабилитационных мероприятий у пациентов (взрослые) с нарушением или без нарушения функции почек
Умения:
1. Навыки применения профилактических методов ранней диагностики и лечения заболеваний почек.
2. Навыки проведения санитарно-просветительских работ среди пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек.
3. Навыки проведения медицинских осмотров, диспансеризации, диспансерного наблюдения за пациентами с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек в соответствии с нормативными правовыми актами.
4. Навыки осуществления диспансеризации населения с целью раннего выявления заболеваний и (или) нарушений функции почек, основных факторов риска их развития.
5. Навыки назначения лечебного питания, в зависимости от стадии ХБП.
6. Навыки назначения кетоновых аминокислот при низкобелковой диеты с целью улучшения азотистого обмена.
7. Навыки проведения необходимых реабилитационных и профилактических процедур и мероприятий среди пациентов с почечной патологии.
8. Навыки организации и проведения санитарного просвещения населения и пропагандирование здорового образа жизни.
9. Навыки диспансерного наблюдения пациентов с заболеваниями почек, в том числе и транспортированной почки.
10. Навыки мониторинга концентрации основных иммуносупрессантов, у гломерулярных и трансплантированных пациентов.
11. Навыки осуществления профилактики ХБП, инфекционных и неинфекционных осложнений у пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек, в том числе реципиентов трансплантированной почки.
12. Навыки динамического мониторинга за состоянием пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функций почек, в том числе реципиентов трансплантированной почки.

1. Эндокринологтарға, кардиологтарға, реаниматологтарға, акушер-гинекологтарға, ЖПД дәрігерлеріне /отбасылық дәрігерлерге балалар мен ересектердегі эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты ауруларды диагностикалау және емдеу жағдайларында консультациялық қызметтер көрсету.
2. Эндокринологтар көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Эндокринологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Эндокринолог дәрігерлердің (ересектер мен балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
Эндокринологтарға, кардиологтарға, реаниматологтарға, акушер-гинекологтарға, ЖПД дәрігерлеріне /отбасылық дәрігерлерге балалар мен ересектердегі эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты ауруларды диагностикалау және емдеу жағдайларында консультациялық қызметтер көрсету.
Дағды 1:
Эндокринологтарға, кардиологтарға, реаниматологтарға, акушер-гинекологтарға, ЖПД дәрігерлеріне эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты аурулардың белгілерімен ересектерді, балаларды және жүкті әйелдерді тексеру мен емдеуді ұйымдастыру бойынша, оның ішінде қашықтан режимде консультациялық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Жалпы медицинада, қарқынды терапия палатасында эндокринологтың консультациялық көмек көрсету дағдылары.
2. Қатар жүретін патологиясы бар науқасты емдеуде ең тиімді және үнемді стратегияны таңдау мүмкіндігі.
3. Медициналық ұйым деңгейінде эндокриндік патологиясы бар науқастарға көмек көрсету бойынша тиімді құрылым құру дағдылары.
4. Біліктілігі төмен эндокринолог дәрігерлердің қызметіне ұйымдастырушылық-әдістемелік басшылық жасау дағдылары
5. Балалар мен ересектердің эндокриндік ауруларын кешенді диагностикалау және емдеу жағдайларында мультидисциплинарлық топ құрамында эндокринолог дәрігерлерге және басқа да мамандықтардың дәрігерлеріне консультациялық көмек көрсету дағдылары
6. "Ересек, балалар эндокринологиясы"мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде зерттеу мен емдеудің арнайы әдістерін қолдануды талап ететін адамдарды қалалық, облыстық және Республикалық маңызы бар бейінді бөлімшелерге жіберудің даулы мәселелері бойынша шешім қабылдай білу.
Білімдер:
1. Диагностика, емдеу, оңалту мәселелері бойынша басқа мамандар мен қызметтердің рөлі мен функциялары.
2. Медициналық практиканың технологиялары мен стандарттары.
3. Денсаулық сақтау мамандарымен және қызметтерімен тиімді қарым-қатынас принциптері.

1. Диагностика, лечение, профилактика и реабилитация пациентов с заболеваниями почек, с нарушением или без нарушения функции почек
2. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей нефрологов (взрослых).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами нефрологами (взрослыми).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей нефрологов (взрослых)
Трудовая функция 1:
Диагностика, лечение, профилактика и реабилитация пациентов с заболеваниями почек, с нарушением или без нарушения функции почек
Навык 1:
Диагностика и лечение неотложных состояний у пациентов (взрослые) с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек, в том числе реципиентов трансплантированной почки.
Умения:
1. Навыки оценки состояния пациентов, требующего оказания неотложной медицинской помощи.
2. Навыки распознавания и оказания неотложной помощи при состояниях, представляющих угрозу жизни пациентов, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека -кровообращения и (или) дыхания).
3. Навыки применения лекарственных препаратов и медицинских изделий при оказании неотложной медицинской помощи
4. Умение распознать состояния, требующие оказания неотложной медицинской помощи, в том числе клинические признаки внезапного прекращения кровообращения и дыхания, требующие оказания неотложной медицинской помощи.
5. Умение выполнять мероприятия базовой сердечно-легочной реанимации в сочетании с электроимпульсной терапией (дефибрилляцией).
6. Умение оказывать экстренную медицинскую помощь при внезапных заболеваниях и состояниях с признаками угрозами жизни лицам с болезнями почек и (или) нарушениями функции почек, в том числе при ОПП, водно-электролитных нарушениях, а также реципиентам трансплантированной почки при кризах отторжения.
7. Умение применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании неотложной медицинской помощи.
8. Навыки проведения катетеризации мочевого пузыря при острых состояниях, гипо- и атонии мочевого пузыря.
9. Умение оказать неотложную помощь при гипертонических кризах.
Знания:
1. Знание эпидемиологии, этиологии, патогенеза, патоморфологии, клинической картины, диагностики и лечение редких заболеваний почек.
2. Знание показаний к назначению инструментальных методов обследования, лабораторно-диагностических исследований, при диагностике редких патологических состояний.
3. Знание механизм действия лекарственных препаратов, применяемых в нефрологии.

4. Эндокринологиялық дәрігерлер қауымдастығында мойындалған заманауи рандомизацияланған клиникалық зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (ересектер, балалар) эндокринологиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында эндокринологтар (ересектер, балалар) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Эндокринолог дәрігерлердің (ересектер, балалар) келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Эндокринология саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе санасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Эндокринология саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Эпидемиологиялық жағдайды және эндокриндік аурулардың таралуын бақылау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Пациенттерді оңалту іс-шараларын ұйымдастыру (ересектер мен балалар)
Машықтар:

4. Знание результатов современных исследований в отношении диагностики редких патологических состояний.
5. Знание основных клинических протоколов, современных методов околов лечения пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек.
6. Знание основ клинической фармакологии: назначение лекарственных средств при заболеваниях почек, базовая иммуносупрессивная терапия и ее коррекция при первичных и вторичных нефропатиях, при гломерулярных заболеваниях, системных и ревматических заболеваниях с поражением почек, трансплантации почек, при беременности и кормлении грудью, а также пожилым.
7. Знание основ медицинского страхования.
8. Знание основ доказательной медицины в клинической общей врачебной практике.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация профилактики заболеваний почек пациентов (взрослые)
Умения:
1. Навыки организации профилактики заболеваний, включая проведение совместно с центрами здоровья пропаганды здорового образа жизни, рационального питания.
2. Навыки проведения инструктажа по проведению общих санитарно-гигиенических мероприятий, направленных на снижение заболеваемости.
3. Навыки проведения инструктажа по личной профилактике заболеваний.
4. Навыки установления продуктивных коммуникативных отношений с пациентами и применения этого умения во время консультаций.
5. Навыки проведени и назначения нефропротективной терапии.
6. Навыки проведения диетотерапии при заболеваниях почек.
7. Навыки лечения и коррекции анемии ренального генеза.
Знания:
1. Знание основ клинической фармакологии: назначение лекарственных средств при заболеваниях почек, базовая иммуносупрессивная терапия и ее коррекция при первичных и вторичных нефропатиях, при гломерулярных заболеваниях, системных и ревматических заболеваниях с поражением почек, трансплантации почек, при беременности и кормлении грудью, а также пожилым. механизм действия лекарственных препаратов, применяемых в нефрологии.
2. Знание основ медицинского страхования.
3. Знание основ доказательной медицины в клинической общей врачебной практике.
4. Знание эпидемиологии, этиологии, патогенеза, патоморфологии, клинической картины, диагностики и лечение редких заболеваний почек.
5. Знание показаний к назначению инструментальных методов обследования, лабораторно-диагностических исследований, при диагностике редких патологических состояний.
6. Знание документации, регламентирующие организацию совещательных групп и врачебных консилиумов.
7. Знание результатов современных исследований в отношении диагностики редких патологических состояний.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Организация реабилитационных мероприятий пациентов (взрослые)
Умения:

3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (ересектер, балалар) эндокринологиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз эндокринолог дәрігерлерге консультациялық көмек көрсету.
3. Басқа мамандықтағы дәрігерлерге Эндокринология мәселелері бойынша кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Эндокринологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Эндокринология (ересектер, балалар)"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Эндокринология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Эндокринология (ересектер, балалар)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.

3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании нефрологической помощи пациентам (взрослые).
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам нефрологов с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области нефрологии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами нефрологами (взрослыми).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Нефрология (взрослая)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Нефрология (взрослая)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Нефрология (взрослая)".

1. Бүйрек функциясы бұзылған немесе бұзылмаған бүйрек аурулары бар пациенттерде, оның ішінде трансплантацияланған бүйректе диагностика, емдеу, профилактикалық және оңалту іс-шараларын ұйымдастыру.
2. Бүйрек аурулары бар пациенттерге қатысты медициналық сараптама жүргізу..
3. Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Бүйрек функциясы бұзылған немесе бұзылмаған бүйрек аурулары бар пациенттерде, оның ішінде трансплантацияланған бүйректе диагностика, емдеу, профилактикалық және оңалту іс-шараларын ұйымдастыру.
Дағды 1:
Бүйрек функциясы бұзылған немесе бұзылмаған бүйрек аурулары бар науқастарды (балаларды) диагностикалау және емдеу.
Машықтар:
1. Бүйрек функциясының бұзылуын және (немесе) бұзылуын анықтау және диагноз қою мақсатында пациентті тексеру жоспарын әзірлеу, пациенттерді тексеру жүргізу дағдылары.
2. Бүйрек функциясының бұзылуы және (немесе) бұзылуы бар пациенттерде(олардың заңды өкілдерінде) шағымдарды, анамнезді жинау дағдылары.
3. Бүйрек аурулары және(немесе) функциялары бұзылған пациенттерді қарау, пальпациялау, перкуссиялау, аускультациялау дағдылары.
4. Бүйрек қызметі бұзылған және (немесе) аурулары бар пациенттерден алынған ақпаратты түсіндіру және талдау дағдылары.
5. Зертханалық зерттеулер көлемін жоспарлау дағдылары, оның ішінде аутоиммунды аурулардың маркерлерін, ісік маркерлерін анықтау.
6. Бүйрек функциясының бұзылуы және (немесе) бұзылуы бар пациенттердің зертханалық зерттеулерінің нәтижелерін түсіндіру және талдау дағдылары.
7. Зәр анализін, күнделікті протеинурияны түсіндіру дағдылары. альбумин немесе креатинин қатынасы.
8. Бүйрек қызметі бұзылған және (немесе) аурулары бар пациенттерде аспаптық диагностика әдістерін қолдану дағдылары.
9. Кос бұзылуын және қан мен зәрдің электролиттік құрамын түсіндіру дағдылары.
10. Қанның биохимиялық көрсеткіштерін түсіндіру дағдылары.
11. Бүйрек қызметі бұзылған және (немесе) аурулары бар пациенттерде аспаптық зерттеулер көлемін негіздеу және жоспарлау дағдылары: ультрадыбыстық зерттеу (бұдан әрі – УДЗ), бүйрек тамырларының УДГ, радиоизотоптық анизография (бұдан әрі – РРГ), КТ нефросцинтиграфиясы, МРТ, экскреторлық урография, цистоскопия және цистография, HLA (эчелэй) жүйесі бойынша тіндерді типтеу талдауларын интерпретациялау) донор-реципиент.
12. Бүйрек функциясының бұзылуы және (немесе) бұзылуы бар пациенттерді тексерудің бейнелеу және функционалдық әдістерінің нәтижелерін талдау дағдылары.
13. Иммуносупрессивті терапияны таңдау және түзету үшін бүйрек биопсиясының морфологиялық зерттеу нәтижелерін түсіндіру дағдылары.

1. Диагностика, лечение, организация профилактических и реабилитационных мероприятий у пациентов с заболеваниями почек с нарушением или без нарушения функции почек, в том числе и трансплантированной почки.
2. Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов с заболеваниями почек..
3. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Диагностика, лечение, организация профилактических и реабилитационных мероприятий у пациентов с заболеваниями почек с нарушением или без нарушения функции почек, в том числе и трансплантированной почки.
Навык 1:
Диагностика и лечение пациентов (дети) с заболеваниями почек с нарушением или без нарушения функции почек.
Умения:
1. Навыки разработки плана обследования пациента, проведение обследования пациентов, в целях выявления заболеваний и (или) нарушений функции почек и постановки диагноза.
2. Навыки сбора жалоб, анамнеза у пациентов (их законных представителей) с заболеваниями и(или) нарушениями функции почек.
3. Навыки осмотра, пальпации, перкуссии, аускультации пациентов с заболеваниями и(или) нарушениями функций почек.
4. Навыки иинтерпретации и анализа информации, полученной от пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек.
5. Навыки планирования объема лабораторных исследований, в том числе определение маркеров аутоиммунных заболеваний, онкомаркеров.
6. Навыки интерпретации и анализа результатов лабораторных исследований пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек.
7. Навыки интерпретации анализов мочи, суточной протеинурии. альбумин или креатинин соотношения.
8. Навыки использования методов инструментальной диагностики у пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек.
9. Навыки интерпретации нарушения КОС и электролитного состава крови и мочи.
10. Навыки интерпретации развернутых биохимических показателей крови.
11. Навыки обоснования и планирования объема инструментальных исследований у пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек: ультразвуковое исследование (далее – УЗИ), УЗДГ почечных сосудов, радиоизотопная ренография (далее – РРГ), нефросцинтиграфия КТ, МРТ, экскреторная урография, цистоскопия и цистография, интерпретация анализов тканевого типирования по системе HLA (эчэлэй) донора-реципиента.
12. Навыки анализа результатов визуализирующих и функциональных методов обследования пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек.
13. Навыки интерпретации результатов морфологического исследования биоптата почки, для выбора и коррекции иммуносупрессивной терапии.

14. Дифференциалды диагностика жүргізе отырып, бүйрек функциясының бұзылуы және (немесе) аурулары бар пациенттерде клиникалық симптомдар мен синдромдарды анықтау дағдылары.
15. Алдын ала диагноз қою және нақты клиникалық диагноз қою дағдылары.
16. Клиникалық жіктемелерге және ICD талаптарына сәйкес клиникалық диагнозды тұжырымдау дағдылары 10.
17. Бүйректің зақымдану сатысын анықтау үшін бүйректің шумақтық сүзілу жылдамдығын есептеу дағдылары (Кокрофт Голт формулалары бойынша GFR калькуляторын қолдану дағдылары, Mdrd (эмдиэрди), CKD-EPI (сикайди-епиай), және балалардағы Шварц формуласы.
18. Жоғарғы және төменгі аяқтардағы қан қысымын өлшеу дағдылары.
19. SMAD нәтижесін түсіндіру дағдылары, бақыланбайтын, қайталама артериялық гипертензияны диагностикалау.
20. Гломерулярлы және гломерулярлы емес гематурияны дифференциалды диагностикалау үшін зәр шығару тұнбасының микроскопиясын жасаңыз.
21. Науқастарға бүйрек пен қуықтың ультрадыбыстық зерттеуін ультрадыбыстық маманның бақылауымен жүргізіңіз.
22. Дағдылар бүйрек функциясының бұзылуы және (немесе) бұзылуы бар пациенттерге және трансплантацияланған донорлық бүйрек реципиенттеріне бүйрек УДГ-ны интерпретациялау.
23. Жасөспірімдердегі бүйрек ауруларын диагностикалау дағдылары.
24. Диагностика дағдылары генетикалық немесе тұқым қуалайтын бүйрек аурулары, балалардағы тубулопатиялар.
25. Бүйрек аурулары және (немесе) бүйрек функциясының бұзылуы бар пациенттерді әртүрлі бейіндегі дәрігер-мамандарға консультацияға жіберу қажеттілігін негіздеу дағдылары.
26. Диагностикалық іс-шаралар мен емдеу іс-шараларының көлемін анықтай отырып, трансплантациядан бас тартудың өткір және кеш дағдарыстарын диагностикалау, осы жағдайларды жеңілдету дағдылары.
27. Диагностикалық манипуляциялар нәтижесінде пациенттерде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың алдын алу немесе жою.
28. Аурулармен және (немесе бүйрек функциясының бұзылуымен ауыратын науқастарды жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызу көрсеткіштерін анықтау.
29. ЗТТ (Гемодиализ және ПД) таңдау үшін көрсеткіштерді анықтау дағдылары.
30. Донорлық бүйрек трансплантациясының көрсеткіштері мен қарсы көрсеткіштерін анықтау дағдылары.
31. Қан тобын анықтау дағдылары және Rh факторы.
32. Талдау дағдылары I және II сыныптар бойынша HLA (echelay) (негізгі гистосәйкестік кешені) бойынша тіндерді теру нәтижелері.
33. Қан компоненттерін трансфузиялау үшін көрсеткіштерді анықтау дағдылары.
34. Қан компоненттерімен трансфузия жүргізу дағдылары және барлық талаптарды орындау.
Білімдер:
1. Аурулардың халықаралық және отандық классификациясының негіздерін білу, еуропалық және американдық Нефрологтар қауымдастығының клиникалық ұсыныстары.

14. Навыки выявления клинических симптомов и синдромов у пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек с проведением дифференциальной диагностики.
15. Навыки постановки предварительного диагноза и окончательного клинического диагноза.
16. Навыки формулирования клинического диагноза согласно клиническим классификациям и требованиям МКБ 10.
17. Навыки расчета скорости клубочковой фильтрации почек, для определения стадии поражения почек (Навыки использования калькулятора СКФ по формулам Кокрофта Голта, MDRD (эмдиэрди), CKD-EPI (сикайди-епиай), и формуле Шварца у детей.
18. Навыки измерения АД на верхних и нижних конечностях.
19. Навыки интерпретации результата СМАД, диагностировать трудно контролируемую, вторичную артериальную гипертензию.
20. Проводить микроскопию мочевого осадка для дифференциальной диагностики гломерулярной и негломерулярной гематурии.
21. Проводить УЗИ почек и мочевого пузыря пациентам, под контролем специалиста УЗИ.
22. Навыки интерпретация УЗДГ почек пациентам с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек, и реципиентам трансплантированной донорской почки.
23. Навыки диагностики заболевания почек у подростков.
24. Навыки диагностики генетические или наследственные заболевания почек, тубулопатии у детей.
25. Навыки обоснования необходимости направления пациентов с заболеваниями почек и (или) нарушениями функции почек на консультацию к врачам-специалистам различного профиля.
26. Навыки диагностирования острых и поздних кризов отторжения трансплантата с определением объема диагностических мероприятий и лечебных мероприятий, купирования этих состояний.
27. Предотвращать или устранять осложнения, побочные действия, нежелательные реакции, возникшие у пациентов в результате диагностических манипуляций.
28. Определять показания к плановой и экстренной госпитализации пациентов с заболеваниями и (или нарушениями функции почек.
29. Навыки определения показаний для выбора ЗПТ (Гемодиализ и ПД).
30. Навыки определения показаний и противопоказаний к трансплантации донорской почки.
31. Навыки определения группы крови и резус-фактор.
32. Навыки анализа результаты тканевого типирования по HLA (эчэлэй) (основного комплекса гистосовместимости) по I и II классам.
33. Навыки определения показаний для трансфузии компонентов крови.
34. Навыки проведения трансфузии компонентами крови и проведение всех требований.
Знания:
1. Знание основ международной и отечественной классификации болезней, клинические рекомендации Европейской и Американской Ассоциации нефрологов.

2. Атиальды анемияның патогенезі мен түзету әдістерін білу.
3. Бүйрек түзілімдерін білу.
4. Бүйрек трансплантациясының нефрологиялық аспектілерін білу.
5. Бүйрек анатомиясы мен физиологиясының негіздерін білу.
6. Бүйректің патологиялық анатомиясы мен патологиялық физиологиясының негіздерін білу.
7. Этиологиясы мен патогенезін, патоморфологиясын, клиникалық көрінісін, жіктелуін, дифференциалды диагностикасын, нефрологиялық аурулардың барысы мен нәтижелерін және жас ерекшеліктерін ескере отырып, олардың асқынуларын, аурудың болжамын білу.
8. Су-электролит алмасуының негіздерін, қышқыл-негіз балансын, олардың бұзылуының ықтимал түрлерін және бүйрек қызметі бұзылған және (немесе) аурулары бар пациенттердегі терапия принциптерін білу. жас ерекшеліктерін ескере отырып, гомеостаз көрсеткіштері.
9. Нефрологиядағы Функционалды және клиникалық зерттеу әдістерін білу.
10. Бүйректің зақымдануымен аутоиммунды аурулардың ерекшеліктерін білу.
11. Бүйрек функциясының бұзылуы және (немесе) бұзылуы бар пациенттерде, оның ішінде трансплантацияланған бүйрек реципиенттерінде анамнезді жинау ерекшеліктерін білу.
12. Бүйрек функциясының бұзылуы және (немесе) бұзылуы бар пациенттерді тексеру алгоритмін білу.
13. Бүйрек қызметі бұзылған және (немесе) аурулары бар пациенттерде аспаптық диагностика әдістерін қолдануға медициналық айғақтар мен медициналық қарсы айғақтарды білу.
14. Дисметаболикалық нефропатиялардың ерекшеліктерін білу.
15. Бүйрек функциясының бұзылулары және (немесе) бұзылулары бар емделушілерде бүйрек биопсиясына медициналық айғақтар мен қарсы айғақтарды білу.
16. Неонаталдық және гериатриялық Нефрология негіздерін білу.
17. Генетикалық және жүйелік аурулардың бүйрекке әсерін білу.
18. Бүйректің зақымдануының иммунологиялық механизмдерін білу.
19. Бүйректің жұқпалы ауруларын білу.
20. Нефрологияда қолданылатын дәрілік заттардың әсер ету механизмін білу..
21. Бүйрек ісігін білу.
22. Бүйрек трансплантациясының нефрологиялық аспектілерін білу
23. Нефрологиядағы дәлелді медицина принциптерін білу.
24. Бүйрек функциясының бұзылуы және (немесе) аурулары бар пациенттерді емдеудің клиникалық хаттамаларын, қазіргі заманғы әдістерін білу.
25. Клиникалық фармакология мәселелерін білу: бүйрек ауруларына арналған дәрі-дәрмектерді тағайындау, негізгі иммуносупрессивті терапия және оны бастапқы және қайталама нефропатияларда, гломерулярлы ауруларда, бүйректің зақымдануымен жүйелі және ревматикалық ауруларда, бүйрек трансплантациясында, емшек сүтімен емдеу кезінде түзету.
26. Клиникалық нефрологиядағы дәлелді медицина туралы білім.
27. Қалыпты, топографиялық және патологиялық анатомияны, бүйрек гистологиясын, бүйректің қалыпты және патологиялық физиологиясын білу.
28. Қанның негізгі биохимиялық параметрлерін білу.

2. Знание патогенеза и методов коррекции ренальной анемии.
3. Знание образований почек.
4. Знание нефрологических аспектов трансплантации почки.
5. Знание основ анатомии и физиологии почки.
6. Знание основ патологической анатомии и патологической физиологии почки.
7. Знание этиологии и патогенеза, патоморфологии, клинической картины, классификации, дифференциальной диагностики, особенности течения и исходы нефрологических заболеваний и их осложнений с учетом возрастных особенностей, прогноз заболевания.
8. Знание основ водно-электролитного обмена, кислотно-основного баланса, возможные типы их нарушения и принципы терапии у пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек. показатели гомеостаза с учетом возрастных особенностей.
9. Знание функциональных и клинических методов исследования в нефрологии.
10. Знание особенности течения аутоиммунных заболеваний с поражением почек.
11. Знание особенностей сбора анамнеза у пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек, в том числе реципиентов трансплантированной почки.
12. Знание алгоритма обследования пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек.
13. Знание медицинских показаний и медицинские противопоказания к использованию методов инструментальной диагностики у пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек.
14. Знание особенностей дисметаболических нефропатий.
15. Знаний медицинских показаний и противопоказаний к биопсии почки у пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек.
16. Знаний основ неонатальной и гериатрической нефрологии.
17. Знание влияния генетических и системных заболеваний на почки.
18. Знание иммунологических механизмы поражения почек.
19. Знание инфекционных заболеваний почек.
20. Знание механизм действия лекарственных препаратов, применяемых в нефрологии..
21. Знание опухоли почек.
22. Знание нефрологических аспектов трансплантации почки
23. Знание принципов доказательной медицины в нефрологии.
24. Знание клинических протоколов, современных методов лечения пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек.
25. Знание вопросов клинической фармакологии: назначение лекарственных средств при заболеваниях почек, базовая иммуносупрессивная терапия и ее коррекция при первичных и вторичных нефропатиях, при гломерулярных заболеваниях, системных и ревматических заболеваниях с поражением почек, трансплантации почек, при кормлении грудью.
26. Знание доказательной медицины в клинической нефрологии.
27. Знание нормальной, топографической и патологической анатомии, гистологии почек, нормальная и патологическая физиология почек.
28. Знание основных биохимических параметров крови.

29. Пациенттердегі бүйректің, несеп-жыныс жүйесінің жас ерекшеліктерін және олардың функционалдық ерекшеліктерін білу.
30. Бүйрек ауруларының негізгі клиникалық белгілері мен синдромдарын білу.
31. Ішкі ағзалар ауруларының этиологиясын, патогенезін, жіктелуін, клиникалық көріністерін, диагностикасын білу
32. Стандартты сауалнама және физикалық тексеру схемасын білу.
33. Диагноз қою үшін бүйрек ауруы бар науқастарды тексеру әдістерін білу.
34. Негізгі биологиялық организмдердің зертханалық деректерін қалыпты және бүйрек патологиясымен білу.
35. Нефрологиядағы Функционалды және клиникалық зерттеу әдістерін білу.
36. Бүйрек функциясы бұзылған немесе бұзылмаған бүйрек ауруларымен жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызу көрсеткіштерін білу.
37. Неонатальды Нефрология негіздерін білу.
38. Генетикалық және жүйелік аурулардың бүйрекке әсерін білу.
39. Бүйректің зақымдануының иммунологиялық механизмдерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Бүйрек функциясы бұзылған немесе бұзылмаған пациенттерде (балаларда) профилактикалық және оңалту іс-шараларын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Бүйрек ауруларын ерте диагностикалау мен емдеудің профилактикалық әдістерін қолдану дағдылары.
2. Бүйрек қызметі бұзылған және (немесе) аурулары бар пациенттер арасында санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізу дағдылары.
3. Нормативтік құқықтық актілерге сәйкес Бүйрек функциясының бұзылуы және (немесе) аурулары бар пациенттерді медициналық қарап-тексеруді, диспансерлеуді, диспансерлік байқауды жүргізу дағдылары.
4. Бүйрек функциясының бұзылуын және (немесе) бұзылуын, олардың дамуының негізгі қауіп факторларын ерте анықтау мақсатында халықты диспансерлеуді жүзеге асыру дағдылары.
5. ҚҚСД сатысына байланысты емдік тамақтануды тағайындау дағдылары.
6. Азот алмасуын жақсарту мақсатында төмен ақуызды диетада кетон аминқышқылдарын тағайындау дағдылары.
7. Бүйрек патологиясы бар пациенттер арасында қажетті оңалту және профилактикалық рәсімдер мен іс-шараларды жүргізу дағдылары.
8. Халыққа санитарлық білім беруді ұйымдастыру және жүргізу және салауатты өмір салтын насихаттау дағдылары.
9. Бүйрек аурулары бар пациенттерді, оның ішінде тасымалданған бүйректі диспансерлік бақылау дағдылары.
10. Гломерулярлы және трансплантацияланған науқастарда негізгі иммуносупрессанттардың концентрациясын бақылау дағдылары.
11. Бүйрек функциясының аурулары және (немесе) бұзылулары бар пациенттерде, оның ішінде трансплантацияланған бүйрек реципиенттерінде ҚҚСД, инфекциялық және инфекциялық емес асқынулардың алдын алуды жүзеге асыру дағдылары.
12. Бүйрек аурулары және (немесе) функциялары бұзылған пациенттердің, оның ішінде трансплантацияланған бүйрек реципиенттерінің жай-күйін динамикалық мониторингтеу дағдылары.

29. Знание возрастных особенностей почек, мочеполовой системы у пациентов, и их функциональных особенностей.
30. Знание основных клинических симптомов и синдромов заболеваний почек.
31. Знание этиологии, патогенеза, классификаций, клинических проявлений, диагностика заболеваний внутренних органов
32. Знание стандартной схемы опроса и физикального осмотра.
33. Знание методов обследования пациентов с заболеваниями почек для постановки диагноза.
34. Знание лабораторных данных основных биологических организма в норме и при патологиях почек.
35. Знание функциональных и клинических методов исследования в нефрологии.
36. Знание показаний к плановой и экстренной госпитализации с заболеваниями почек с нарушением или без нарушения функции почек.
37. Знания основ неонатальной нефрологии.
38. Знание влияния генетических и системных заболеваний на почки.
39. Знание иммунологических механизмов поражения почек.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация профилактических и реабилитационных мероприятий у пациентов (дети) с нарушением или без нарушения функции почек
Умения:
1. Навыки применения профилактических методов ранней диагностики и лечения заболеваний почек.
2. Навыки проведения санитарно-просветительских работ среди пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек.
3. Навыки проведения медицинских осмотров, диспансеризации, диспансерного наблюдения за пациентами с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек в соответствии с нормативными правовыми актами.
4. Навыки осуществления диспансеризации населения с целью раннего выявления заболеваний и (или) нарушений функции почек, основных факторов риска их развития.
5. Навыки назначения лечебного питания, в зависимости от стадии ХБП.
6. Навыки назначения кетоновых аминокислот при низкобелковой диеты с целью улучшения азотистого обмена.
7. Навыки проведения необходимых реабилитационных и профилактических процедур и мероприятий среди пациентов с почечной патологии.
8. Навыки организации и проведения санитарного просвещения населения и пропагандирование здорового образа жизни.
9. Навыки диспансерного наблюдения пациентов с заболеваниями почек, в том числе и транспортированной почки.
10. Навыки мониторинга концентрации основных иммуносупрессантов, у гломерулярных и трансплантированных пациентов.
11. Навыки осуществления профилактики ХБП, инфекционных и неинфекционных осложнений у пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек, в том числе реципиентов трансплантированной почки.
12. Навыки динамического мониторинга за состоянием пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функций почек, в том числе реципиентов трансплантированной почки.

13. ҚҚСД ерте анықтау үшін скринингтік зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу және нефропротективті терапия жүргізуді бастау үшін оның кезеңін анықтау дағдылары.
14. Инфекция ошағы пайда болған жағдайда санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізу дағдылары, сан-люмен жұмысы.
15. Аурулардың және (немесе) бүйрек функциясының бұзылуының алдын алу мәселелері бойынша маман дәрігерлермен ынтымақтастық дағдылары.
16. Атиальды анемияны емдеу және оны одан әрі түзету дағдылары.
17. Бүйрек ауруларының және (немесе) функциясының бұзылуының скринингін ұйымдастыру және жүргізу дағдылары, оның ішінде созылмалы бүйрек аурулары бар науқастардың және артериялық гипертониямен, кең таралған атеросклерозбен, дәнекер тінінің жүйелік ауруларымен, қант диабетімен, подаграмен, тұқым қуалайтын немесе генетикалық аурулармен ауыратын науқастардың туыстарын тексеру.
18. ҚҚСД пациенттерін оқыту, ҚҚСД-ға дайындық, оның ішінде бүйрек трансплантациясына дайындық мақсатында стационарларда және емханалық қызметте ҚҚСД бар пациенттер үшін "Нефролог мектептерін" ұйымдастыру және өткізу, коморбидті жағдайлардың асқынуларының бастапқы және қайталама профилактикасы.
Білімдер:
1. Клиникалық ұсынымдарға (клиникалық хаттамаларға) сәйкес тәуекел факторларын ескере отырып, пациенттердің профилактикалық іс-шараларын білу.
2. Халық денсаулығы статистикасын білу,
3. Нефрология саласындағы Денсаулық сақтау критерийлері мен көрсеткіштерін білу.
4. СӨС-ті білу және насихаттау, темекі шегуден, алкогольден, диеталық қоспалардан бас тарту.
5. Салауатты өмір салтының негіздерін, оны қалыптастыру әдістерін білу.
6. Бүйрек функциясының бұзылуының және (немесе) ауруларының алдын алу мәселелері бойынша пациенттер мен заңды өкілдердің, медицина қызметкерлерінің санитарлық-ағарту жұмысының нысандары мен әдістерін білу.
7. Нормативтік құқықтық актілерге сәйкес Бүйрек функциясының бұзылуы және (немесе) аурулары бар пациенттерді медициналық қарап-тексеруді, диспансерлеуді, диспансерлік байқауды жүргізу тәртібін білу.
8. Бүйрек функциясының бұзылуын және (немесе) ауруларын, олардың дамуының негізгі қауіп факторларын ерте анықтау мақсатында халықты диспансерлеуді жүзеге асыру қағидаттарын білу.
9. Бүйрек ауруларының және (немесе) функциясының бұзылуының дұрыс ұйымдастырылуын және скринингін жүргізу, оның ішінде созылмалы бүйрек аурулары бар науқастардың және артериялық гипертониямен, жалпы атеросклерозбен, дәнекер тінінің жүйелі ауруларымен, қант диабетімен, подаграмен, тұқым қуалайтын немесе генетикалық аурулармен, бүйрек пен зәр шығару жолдарының туа біткен ауытқуларымен ауыратын науқастардың туыстарын тексеру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Нефрологиялық аурулар бойынша басқа мамандықтардың дәрігерлерімен консультациялық қызметтер көрсету
Машықтар:

13. Навыки организации и проведения скрининговых исследований для раннего выявления ХБП и определение ее стадии для начала проведения нефропротективной терапии.
14. Навыки проведения санитарно-противоэпидемических мероприятий в случае возникновения очага инфекции, сан-просвет работы.
15. Навыки сотрудничества с врачами-специалистами по вопросам профилактики заболеваний и (или) нарушений функции почек.
16. Навыки лечения ренальной анемии и ее дальнейшей коррекции.
17. Навыки организации и проведения скрининга заболеваний и (или) нарушений функции почек, в том числе обследование родственников больных с установленными хроническими болезнями почек и больных, страдающих артериальной гипертонией, распространенным атеросклерозом, системными заболеваниями соединительной ткани, сахарным диабетом, подагрой, наследственными или генетическими.
18. Умение организовывать и проводить "Школы нефролога" для пациентов с ХБП в стационарах и в поликлинической службе, с целью обучения пациентов ХБП, подготовки к ЗПТ, в том числе к трансплантации почки, первичная и вторичная профилактика осложнений коморбидных состояний.
Знания:
1. Знание профилактических мероприятий пациентам с учетом факторов риска в соответствии с клиническими рекомендациями (клиническими протоколами).
2. Знание статистики здоровья населения,
3. Знание критериев и показателей здравоохранения в области нефрологии.
4. Знание и пропаганда ЗОЖ, отказ от курения, алкоголя, БАДов.
5. Знание основ здорового образа жизни, методы его формирования.
6. Знание форм и методов санитарно-просветительной работы пациентов и законных представителей, медицинских работников по вопросам профилактики заболеваний и (или) нарушений функции почек.
7. Знание порядка проведения медицинских осмотров, диспансеризации, диспансерного наблюдения за пациентами с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек в соответствии с нормативными правовыми актами.
8. Знание принципов осуществления диспансеризации населения с целью раннего выявления заболеваний и (или) нарушений функции почек, основных факторов риска их развития.
9. Знание правильной организации и проведения скрининга заболеваний и (или) нарушений функции почек, в том числе обследование родственников больных с установленными хроническими болезнями почек и больных, страдающих артериальной гипертонией, распространенным атеросклерозом, системными заболеваниями соединительной ткани, сахарным диабетом, подагрой, наследственными или генетическими, заболеваниями, врожденными аномалиями почек и мочевых путей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Оказание консультативных услуг врачам других специальностей по нефрологическим болезням
Умения:

4. Сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалауға қатысты заманауи зерттеулердің нәтижелерін білу.
5. Бүйрек функциясының бұзылуы және (немесе) аурулары бар пациенттерді емдеудің негізгі клиникалық хаттамаларын, қазіргі заманғы әдістерін білу.
6. Клиникалық фармакологияның негіздерін білу: бүйрек ауруларына арналған дәрі-дәрмектерді тағайындау, негізгі иммуносупрессивті терапия және оны бастапқы және қайталама нефропатияларда, гломерулярлы ауруларда, бүйректің зақымдануымен жүйелі және ревматикалық ауруларда, бүйрек трансплантациясында, жүктілік және лактация кезінде, сондай-ақ егде жастағы адамдарда түзету.
7. Медициналық сақтандыру негіздерін білу.
8. Клиникалық Жалпы дәрігерлік практикадағы дәлелді медицина негіздерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттердің бүйрек ауруларының алдын алуды ұйымдастыру (балалар)
Машықтар:
1. Денсаулық орталықтарымен бірлесіп салауатты өмір салтын насихаттауды, ұтымды тамақтануды жүргізуді қоса алғанда, балалардағы аурулардың алдын алуды ұйымдастыру дағдылары.
2. Балалардың аурушаңдығын төмендетуге бағытталған жалпы санитарлық-гигиеналық іс-шараларды өткізу бойынша нұсқама жүргізу дағдылары.
3. Аурулардың жеке профилактикасы бойынша нұсқама жүргізу дағдылары.
4. Пациенттермен өнімді қарым-қатынас орнату және кеңес беру кезінде осы дағдыларды қолдану дағдылары.
5. Нефропротективті терапияны жүргізу және тағайындау дағдылары.
6. Бүйрек ауруларына арналған диеталық терапия дағдылары.
7. Рифальды Генезис анемиясын емдеу және түзету дағдылары.
Білімдер:
1. Клиникалық фармакологияның негіздерін білу: бүйрек ауруларына арналған дәрі-дәрмектерді тағайындау, негізгі иммуносупрессивті терапия және оны бастапқы және қайталама нефропатияларда, гломерулярлы ауруларда, бүйректің зақымдануымен жүйелі және ревматикалық ауруларда, бүйрек трансплантациясында, жүктілік және лактация кезінде, сондай-ақ егде жастағы адамдарда түзету. нефрологияда қолданылатын дәрілік заттардың әсер ету механизмі.
2. Медициналық сақтандыру негіздерін білу.
3. Клиникалық Жалпы дәрігерлік практикадағы дәлелді медицина негіздерін білу.
4. Балалардағы сирек кездесетін бүйрек ауруларының эпидемиологиясын, этиологиясын, патогенезін, патоморфологиясын, клиникалық көрінісін, диагностикасын және лечение білу.
5. Балалардағы сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде аспаптық зерттеу әдістерін, зертханалық-диагностикалық зерттеулерді тағайындау көрсеткіштерін білу.
6. Кеңесші топтар мен дәрігерлік консилиумдарды ұйымдастыруды реттейтін құжаттаманы білу.
7. Сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалауға қатысты заманауи зерттеулердің нәтижелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Пациенттерді оңалту іс-шараларын ұйымдастыру (балалар)
Машықтар:

4. Знание результатов современных исследований в отношении диагностики редких патологических состояний.
5. Знание основных клинических протоколов, современных методов околов лечения пациентов с заболеваниями и (или) нарушениями функции почек.
6. Знание основ клинической фармакологии: назначение лекарственных средств при заболеваниях почек, базовая иммуносупрессивная терапия и ее коррекция при первичных и вторичных нефропатиях, при гломерулярных заболеваниях, системных и ревматических заболеваниях с поражением почек, трансплантации почек, при беременности и кормлении грудью, а также пожилым.
7. Знание основ медицинского страхования.
8. Знание основ доказательной медицины в клинической общей врачебной практике.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация профилактики заболеваний почек пациентов (дети)
Умения:
1. Навыки организации профилактики заболеваний у детей, включая проведение совместно с центрами здоровья пропаганды здорового образа жизни, рационального питания.
2. Навыки проведения инструктажа по проведению общих санитарно-гигиенических мероприятий, направленных на снижение заболеваемости у детей.
3. Навыки проведения инструктажа по личной профилактике заболеваний.
4. Навыки установления продуктивных коммуникативных отношений с пациентами и применения этого умения во время консультаций.
5. Навыки проведени и назначения нефропротективной терапии.
6. Навыки проведения диетотерапии при заболеваниях почек.
7. Навыки лечения и коррекции анемии ренального генеза.
Знания:
1. Знание основ клинической фармакологии: назначение лекарственных средств при заболеваниях почек, базовая иммуносупрессивная терапия и ее коррекция при первичных и вторичных нефропатиях, при гломерулярных заболеваниях, системных и ревматических заболеваниях с поражением почек, трансплантации почек, при беременности и кормлении грудью, а также пожилым. механизм действия лекарственных препаратов, применяемых в нефрологии.
2. Знание основ медицинского страхования.
3. Знание основ доказательной медицины в клинической общей врачебной практике.
4. Знание эпидемиологии, этиологии, патогенеза, патоморфологии, клинической картины, диагностики и лечение редких заболеваний почек у детей.
5. Знание показаний к назначению инструментальных методов обследования, лабораторно-диагностических исследований, при диагностике редких патологических состояний у детей.
6. Знание документации, регламентирующие организацию совещательных групп и врачебных консилиумов.
7. Знание результатов современных исследований в отношении диагностики редких патологических состояний.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Организация реабилитационных мероприятий пациентов (дети)
Умения:

4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (балаларға) нефрологиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз нефролог дәрігерлеріне консультациялық көмек көрсету.
3. Нефрология саласындағы мәселелер бойынша басқа мамандықтардың дәрігерлеріне кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Неврологтар (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Нефрология (балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Нефрология (балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингілеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Нефрология (балалар)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Нефролог (балалар) дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйымның басшылығына қауіп факторларын анықтау және уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)

4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании нефрологической помощи пациентам (дети).
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам нефрологов с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области нефрологии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами нефрологами (детскими).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Нефрология (детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Нефрология (детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Нефрология (детская)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами нефрологами (детскими).
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).

1. "Нефрология (балалар)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Нефрология (балалар)"мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы Академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Нефрология (балалар)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Нефрология (балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Нефрология (балалар)"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Нефрология (балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингілеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Нефрология (балалар)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Анықталған медициналық қателіктерге, олардың себеп-салдарлық байланыстарына, жағымсыз салдарларына және олардың алдын алу мүмкіндіктеріне талдау, ресімделген сипаттама жүргізу.
5. Нефролог дәрігерлер (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйымның басшылығын анықтау және уақтылы хабардар ету.
Білімдер:
1. "Нефрология (балалар)"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Нефрология (балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингілеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Нефрология (балалар)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Анықталған медициналық қателіктерге, олардың себеп-салдарлық байланыстарына, жағымсыз салдарларына және олардың алдын алу мүмкіндіктеріне талдау, ресімделген сипаттама жүргізу.
5. Нефролог дәрігерлер (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйымның басшылығын анықтау және уақтылы хабардар ету.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін енгізу және сапасын жақсарту бойынша іс-шараларды әзірлеу және өткізу.
Машықтар:
1. Пациенттерге (балалар) медициналық көмектің сапасын қамтамасыз ету мақсатында бейінді бөлімшелердің әлеуетін арттыру дағдыларын дамыту.

1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Нефрология (детская)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Нефрология (детская)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Нефрология (детская)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Нефрология (детская)".
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Нефрология (детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Нефрология (детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Нефрология (детская)".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами нефрологами (детскими).
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Разработка и проведение мероприятий по улучшению качества и внедрению новых методов диагностики и лечения.
Умения:
1. Развитие навыков повышения потенциала профильных отделений с целью обеспечения качества медицинской помощи пациентам (дети).

3) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі
4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы
5) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Нутрициология
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86900026
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.9 Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызмет
86.90 Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызмет
86.90.0 Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызмет
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Пациенттің / клиенттің / халықтың өмір салты мен денсаулық мақсаттарын ескере отырып, тамақтану қажеттіліктеріне, тамақтану проблемаларын диагностикалауға, тамақтану саласындағы араласулардың тиімділігін тағайындауға және кейіннен мониторингтеуге және бағалауға, тамақтану бойынша жеке ұсыныстар беруге, пациентті әртүрлі аурулар мен басқа да патологиялық жағдайлар кезінде қоректік қолдауға және профилактикаға бағытталған тамақтану маманының кәсіби қызметі тамақтанудың бұзылуы. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Тамақтану жөніндегі маман - 6 СБШ-нің деңгейі
2) 7.1 Нутрициолог - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.2 Нутрициолог - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.3 Нутрициолог - 7 СБШ-нің деңгейі
5) Нутрициолог - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Тамақтану жөніндегі маман":
Топтың коды:
2269-9
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Тамақтану жөніндегі маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Қоғамдық денсаулық сақтау маманы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Тамақтану жөніндегі маман" біліктілігі. Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Медициналық, жаратылыстану-ғылыми мамандықтар бойынша жоғары кәсіптік білім беру мамандықтары шеңберінде "Нутрициология" сертификаттау курсы
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Клиенттің / халықтың өмір салты мен денсаулық мақсаттарын ескере отырып, тамақтану қажеттілігін бағалау, тамақтану проблемаларын диагностикалау, тамақтану саласындағы араласулардың тиімділігін бақылау және бағалау, тамақтану бойынша жеке ұсыныстар беру жөніндегі қызметті жүзеге асыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

3) МСКО – международная стандартная классификация образования;
4) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Нутрициология
5. Код профессионального стандарта: Q86900026
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.9 Прочая деятельность в области здравоохранения
86.90 Прочая деятельность в области здравоохранения
86.90.0 Прочая деятельность в области здравоохранения
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональная деятельность специалиста нутрициолога, направленная на потребности пациента или клиента или населения в питании с учетом их образа жизни и целей в отношении здоровья, диагностики проблем питания, назначения и последующего мониторинга и оценки эффективности вмешательств в области питания, предоставление индивидуальных рекомендаций по питанию, нутритивную поддержку пациента при различных заболеваниях и других патологических состояниях и профилактику расстройств пищевого поведения. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
8. Перечень карточек профессий:
1) Специалист по питанию - 6 уровень ОРК;
2) 7.1 Нутрициолог - 7 уровень ОРК;
3) 7.2 Нутрициолог - 7 уровень ОРК;
4) 7.3 Нутрициолог - 7 уровень ОРК;
5) 7.4 Нутрициолог - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Специалист по питанию":
Код группы:
2269-9
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Специалист по питанию
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Специалист общественного здравоохранения
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Специалист по питанию". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется. Добровольная сертификация.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс "Нутрициология" в рамках специальностей высшего профессионального образования по медицинским, естественно-научным специальностям
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Осуществление деятельности по оценке потребности клиента / населения в питании с учетом их образа жизни и целей в отношении здоровья, диагностики проблем питания, назначения и последующего мониторинга и оценки эффективности вмешательств в области питания, предоставление индивидуальных рекомендаций по питанию
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Клиенттің / халықтың тамақтануын бағалау
2. Тамақтану проблемаларын диагностикалау
3. Тамақтануға байланысты араласуды жоспарлау және жүзеге асыру
4. Тамақтануды бақылау және бағалау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Салауатты тамақтану бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру негізінде қоғамдық денсаулықты нығайту
2. Үздік спорттық нәтижелерге қол жеткізу үшін спортшылардың тамақтану бағдарламаларын әзірлеу және іске асыруды қолдау
Еңбек функциясы 1:
Клиенттің / халықтың тамақтануын бағалау
Дағды 1:
Тамақтануға байланысты мәселелерді анықтау үшін нақты және өзекті деректер мен ақпаратты жинау және бағалау
Машықтар:
1. Жеке, медициналық, отбасылық және психоәлеуметтік / әлеуметтік тарихқа қатысты ағымдағы және өткен ақпаратты жинау мүмкіндігі.
2. Ағымдағы өткір және созылмалы аурулармен байланысты жеке, отбасылық және генетикалық факторларды (мысалы, қант диабеті, жүрек-қан тамырлары аурулары, неврологиялық бұзылулар, психикалық немесе мінез-құлық бұзылыстары, заттарды қолданудың бұзылуы), алдыңғы оқиғаларды (алдыңғы оқиғаларды), триггерлерді (оқиғаны тудырады) және медиаторларды (ықпал етеді реакциялар) денсаулық және ауру
3. Антропометриялық көрсеткіштерді (мысалы, бой, салмақ, дене салмағының индексі, бел және қол шеңбері) бағалау, анықтамалық мәліметтермен салыстыру, сондай-ақ жеке заңдылықтарды анықтау мүмкіндігі.
3. Зертханалық профильдерді бағалау мүмкіндігі (мысалы, қышқыл-негіз балансы, бүйрек қызметі, эндокриндік функция, қабыну реакциясы, витамин-минералды профиль, липидті профиль,
метаболизм жылдамдығы.
4. Тамақтануға бағытталған физикалық тексерудің нәтижелерін (соның ішінде витаминдер / минералдардың жетіспеушілігі / уыттылығы, ісіну, бұлшықеттердің сарқылуы, тері астындағы майдың жоғалуы, дене құрамының өзгеруі, ауыз қуысының денсаулығы, тамақтану қабілеті [сору / жұту / тыныс алу) алу және бағалау мүмкіндігі.
5. Тамақтану тарихын бағалай білу, оның ішінде бағалау:
* азық-түлік пен қоректік заттарды тұтыну, оның құрамы мен жеткіліктілігі, тамақтану және тамақтану режимі, тамақ аллергиясы мен төзімсіздік талаптарына сәйкестігі;
* тамақтану мен қоректік заттарды, соның ішінде қазіргі және бұрынғы диеталар мен диетаның құрамын, тағамның модификациясын реттеу;
* диеталық қоспаларды, сондай-ақ функционалды тағамдарды пайдалану;
* білім, сенім және көзқарас (мысалы, тамақтануға байланысты ұғымдарды түсіну, тамақтану / тамақтану / денсаулық туралы эмоциялар, сіздің денеңіз, тамақтану және / немесе салмақ туралы алаңдаушылық, тамақтану немесе денсаулыққа байланысты мінез-құлықты өзгертуге дайын болу және тамақтануға байланысты мақсаттарға жетуге әсер ететін әрекеттер);
* қауіпсіз және пайдалы тамақ пен судың жеткілікті мөлшеріне қол жеткізуге әсер ететін факторлар;
* физикалық белсенділік, когнитивтік қабілет және дамуға сәйкес тамақтануға байланысты тапсырмаларды орындау қабілеті (мысалы, өзін-өзі тамақтандыру және басқа күнделікті әрекеттер, сауда жасау, тамақ дайындау, емізу);
* тамақтану мен денсаулыққа әсер ететін басқа факторлар(мысалы, мәдени, этникалық, діни факторлар, өмір салтына әсер ететін факторлар, денсаулықтың психоәлеуметтік және әлеуметтік детерминанттары).

1. Оценка питания клиента / населения
2. Диагностика проблем питания
3. Планирование и реализация вмешательств, связанных с питанием
4. Мониторинг и оценка питания
Дополнительные трудовые функции:
1. Укрепление общественного здоровья на основе разработки и реализации программ здорового питания
2. Разработка и поддержка реализации программ питания спортсменов для достижения лучших спортивных результатов
Трудовая функция 1:
Оценка питания клиента / населения
Навык 1:
Сбор и оценка точных и актуальных данных и информации для выявления проблем, связанных с питанием
Умения:
1. Умение собирать текущую и прошлую информацию, связанную с личным, медицинским, семейным и психосоциальным / социальным анамнезом.
2. Оценивает личные, семейные и генетические факторы, связанные с текущими острыми и хроническими заболеваниями (например, диабет, сердечно-сосудистые заболевания, неврологические расстройства, психическое или поведенческое расстройство, расстройство, вызванное употреблением психоактивных веществ), с учетом предшествующих событий (предшествующих событий), триггеров (вызывает событие), и медиаторов (способствует реакции) здоровья и болезни
3. Умение проводить оценку антропометрических показателей (например, рост, вес, индекс массы тела, окружность талии и руки), сравнение со справочными данными, а также определять индивидуальные закономерности.
3. Умение оценивать лабораторные профили (например, кислотно-щелочной баланс, функцию почек, эндокринную функцию, воспалительную реакцию, витаминно-минеральный профиль, липидный профиль,
скорость метаболизма.
4. Умение получать и оценивать результаты физикального обследования, ориентированного на питание (включая, признаки дефицита / токсичности витаминов / минералов, отеков, мышечного истощения, потери подкожного жира, изменения состава тела, здоровья полости рта, способности к кормлению [сосать / глотать / дышать).
5. Умение оценивать анамнез питания, в том числе оценивать:
• потребление пищи и питательных веществ, включая состав и достаточность, схему приема пищи и перекусов, а также соответствие требованиям пищевой аллергии и непереносимости;
• регулирование приема пищи и питательных веществ, включая текущие и предыдущие диеты и состав диеты, модификации пищевых продуктов;
• использование БАДов, а также функциональных продуктов питания;
• знания, убеждения и отношение (например, понимание концепций, связанных с питанием, эмоции по поводу еды / питания / здоровья, своего тела, озабоченность едой и / или весом, готовность изменить поведение, связанное с питанием или здоровьем, и действия, влияющие на достижение целей, связанных с питанием);
• факторы, влияющие на доступ к достаточному количеству безопасных и полезных для здоровья продуктов питания и воды;
• физическую активность, когнитивные способности и физическую способность выполнять соответствующие с точки зрения развития задачи, связанные с питанием (например, самостоятельное кормление и другие повседневные действия, покупки, приготовление пищи, кормление грудью);
• другие факторы, влияющие на питание и состояние здоровья (например, культурные, этнические, религиозные факторы, факторы, влияющие на образ жизни, психосоциальные и социальные детерминанты здоровья).

6. Қоректік заттарға қажеттілікті және ұсынылған дене салмағын, дене салмағының индексін және қажетті өсу үлгілерін бағалау үшін анықтамалық деректер мен стандарттарды пайдалана білу.
7. Физикалық белсенділікті, физикалық белсенділік тарихын және физикалық белсенділікті бағалай білу.
8. Басқа тамақтану және диетология мамандары, тәжірибеші дәрігер (лар), пациент / клиент немесе персонал жинаған және / немесе құжаттаған деректерді тамақтану мен денсаулық жағдайына әсер ететін факторларға жинау және талдау мүмкіндігі.
9. Тамақтанудың қоректік күйін бағалау үшін ықтимал проблемалық аймақтарды анықтау үшін жиналған деректерді пайдалану мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Тамақтану физиологиясы мен биохимиясын білу.
2. Тағамның тағамдық және биологиялық құндылығын білу.
3. Халықтың жұқпалы емес ауруларының дамуындағы тамақтану проблемаларының рөлін білу.
4. Тамақтану тарихын жинау әдістерін білу.
5. Халықтың тамақтануын зерттеудің заманауи әдістерін білу.
6. Салауатты диетаны дайындаудың заманауи тәсілдерін білу.
7. Тамақтану және қоректік заттардың мазмұны, тағамның тағамдық және биологиялық құндылығы, қоректік заттардың қажеттіліктері, ұсынылған дене салмағы, дене салмағының индексі, даму заңдылықтары бойынша стандарттар мен анықтамалық мәліметтерді білу.
8. Витаминдер / минералдардың жетіспеушілігі / уыттылығы, ісіну, бұлшықеттердің сарқылуы, тері астындағы майдың жоғалуы, дене құрамының өзгеруі, ауыз қуысының денсаулығы, тамақтану қабілеті, тәбет белгілерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тамақтану проблемаларын диагностикалау
Дағды 1:
Тамақтанудың нақты мәселелерін анықтау және белгілеу
Машықтар:
1. Тамақтануды бағалау нәтижелеріне негізделген тамақтану проблемаларын диагностикалау және қолдау тұжырымдамаларын анықтау мүмкіндігі (мысалы, этиологиясы, белгілері мен белгілері).
2. Тамақтану проблемаларына / диагноздарына олардың ауырлығын, қауіпсіздігін, клиенттің қажеттіліктері мен қалауын, этикалық ойларын, тамақтануға байланысты араласу / көмек жоспарының проблемаға әсер ету ықтималдығын ескере отырып басымдық беру мүмкіндігі.
3. Стандартталған терминологияны және нақты, қысылған жазбаша мәлімдемелерді қолдана отырып, тамақтану диагнозын(ларын) құжаттай білу.
Білімдер:
1. Тамақтануды диагностикалау әдістері мен құралдарын, пациенттің / клиенттің және / немесе қоғамдастықтың тамақтану мәселелерін дәл, нақты және қысқаша сипаттау принциптерін білу.
2. Тамақтану диагнозын құжаттау тәртібін білу.
3. Антиалиментарлы тамақтану факторларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Тамақтануға байланысты араласуды жоспарлау және жүзеге асыру
Дағды 1:
Тамақтануға байланысты нақты араласу стратегиясын анықтау
Машықтар:

6. Умение использовать справочные данные и стандарты для оценки потребностей в питательных веществах и рекомендуемой массы тела, индекса массы тела и желаемых моделей роста.
7. Умение оценивать физическую активность, историю физической активности и тренировку физической активности.
8. Умение собирать данные и анализировать данные, собранные и / или задокументированные другими специалистами по питанию и диетологии, практикующим (-и) врачом (-ами), пациентом / клиентом или персоналом на предмет факторов, влияющих на питание и состояние здоровья.
9. Умение использовать собранные данные для выявления возможных проблемных областей для оценки нутритивного статуса питания.
Знания:
1. Знание физиологии и биохимии питания.
2. Знание пищевой и биологической ценности пищевых продуктов.
3. Знание роли проблем питания в развитии неинфекционных заболеваний населения.
4. Знание методов сбора анамнеза питания.
5. Знание современных методов исследования питания населения.
6. Знание современных подходов приготовления здоровых рационов питания.
7. Знание стандартов и референсных данных в области питания и содержания питательных веществ, пищевой и биологической ценности продуктов, потребностей в питательных веществах, рекомендуемой массы тела, индекса массы тела, моделей развития.
8. Знание признаков дефицита / токсичности витаминов / минералов, отеков, мышечного истощения, потери подкожного жира, изменения состава тела, здоровья полости рта, способности к кормлению, аппетита.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Диагностика проблем питания
Навык 1:
Идентифицирование и маркировка конкретных проблем питания
Умения:
1. Умение проводить диагностику проблем питания на основе результатов оценки питания и определять поддерживающие концепции (например, этиологию, признаки и симптомы).
2. Умение определять приоритетность проблем / диагнозов питания с учетом их серьезности, безопасности, потребностей и предпочтений клиента, этическими соображениями, вероятностью того, что связанное с питанием вмешательство / план оказания помощи повлияет на проблему.
3. Умение документировать диагноз(ы) питания, используя стандартизированную терминологию и четкие, сжатые письменные утверждения.
Знания:
1. Знание методов и инструментов диагностики питания, принципов точного, ясного и краткого описания проблем питания пациента / клиента и / или сообщества.
2. Знание порядка документирования диагноза (ов) питания.
3. Знание антиалиментарных факторов питания.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Планирование и реализация вмешательств, связанных с питанием
Навык 1:
Определение конкретной стратегии вмешательства, связанного с питанием
Умения:

1. Көмек көрсету жоспарында тиісті араласуларды анықтау және басымдық беру қабілеті.
2. Ең жақсы қол жетімді зерттеу деректері / нақты деректер және дәлелдерге, нұсқауларға және озық тәжірибелерге негізделген ақпарат негізінде араласуды / көмек көрсету жоспарын негіздей білу.
3. Клиентпен / олардың мүдделерін білдіретін тұлғалармен / Халықпен, көмек көрсетуді қамтамасыз ететін тұлғалармен, кәсіпқойаралық командамен және денсаулық сақтау саласындағы басқа да мамандармен ынтымақтаса білу.
4. Мақсаттарды, артықшылықтарды, көмек көрсету қажеттіліктерін және күтілетін нәтижелерді анықтау үшін клиентпен/ олардың мүдделерін білдіретін адамдармен / халықпен және қамқоршылармен жұмыс істей білу.
5. Тамақтануға араласуды тағайындай білу және қол жеткізуге болатын тұтынушыға бағытталған өлшенетін мақсаттар қою.
6. Қарқындылығын, ұзақтығын және кейінгі бақылауды қоса алғанда, көмек көрсету уақыты мен жиілігін анықтай білу.
7. Араласуды сипаттау үшін стандартты терминологияны қолдана білу.
8. Араласуды жүзеге асыру үшін қажетті ресурстар мен бағыттарды анықтай білу.
Білімдер:
1. Нутрициологияның қазіргі аспектілерін білу.
2. Тамақтануға байланысты араласуларды, жеке араласуды таңдау критерийлері мен шарттарын білу.
3. Тамақтануға байланысты араласуды сипаттайтын стандартты терминологияны білу.
4. Мамандандырылған және функционалды тағамдарды білу.
5. Ана мен баланың тамақтану ерекшеліктерін білу.
6. Спорттық тамақтану туралы білім.
7. Қартаюға қарсы тамақтану туралы білім.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Тамақтануға байланысты араласуды орындау
Машықтар:
1. Тамақтануға байланысты араласуды / көмек жоспарын бастау мүмкіндігі.
2. Әріптестермен, кәсіпқойаралық командамен және денсаулық сақтау саласындағы басқа да мамандармен ынтымақтаса білу.
Білімдер:
1. Тамақтануға байланысты араласуларды, жеке араласуды таңдау критерийлері мен шарттарын білу.
2. Тамақтануға байланысты араласуды сипаттайтын стандартты терминологияны білу.
3. Тамақтануға байланысты араласуды жүзеге асыру үшін қажетті ресурстарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Тамақтануды бақылау және бағалау
Дағды 1:
Тамақтану диагнозына, мақсаттарға, артықшылықтарға және тамақтануға байланысты араласу стратегияларына тікелей байланысты көрсеткіштер мен нәтижелер деректерін қадағалау және бағалау
Машықтар:
1. Клиенттің / олардың мүдделерін білдіретін тұлғалардың / халықтың түсінуін және олардың тамақтануға байланысты араласу шараларын / көмек көрсету жоспарын сақтауын бағалауды жүргізу мүмкіндігі.

1. Умение определять и приоритезировать соответствующие вмешательства в плане оказания помощи.
2. Умение обосновывать вмешательство / план оказания помощи на основе наилучших доступных данных исследований / фактических данных и информации, основанных на фактических данных, рекомендациях и передовой практике.
3. Умение сотрудничать с клиентом/ лицами, представляющими их интересы / населением, лицами, обеспечивающими оказание помощи, межпрофессиональной командой и другими специалистами в области здравоохранения.
4. Умение работать с клиентом/ лицами, представляющими их интересы / населением и опекунами для определения целей, предпочтений, потребностей в оказании помощи и ожидаемых результатов.
5. Умение назначать вмешательства в области питания и ставить измеримые цели, ориентированные на клиента, которые необходимо достичь.
6. Умение определять время и частоту оказания помощи, включая интенсивность, продолжительность и последующее наблюдение.
7. Умение использовать стандартную терминологию для описания вмешательств.
8. Умение определять необходимые ресурсы и направления для осуществления вмешательств.
Знания:
1. Знание современных аспектов нутрициологии.
2. Знание вмешательств, связанных с питанием, критериев и условий выбора отдельных вмешательств.
3. Знание стандартной терминологии для описания вмешательств, связанных с питанием.
4. Знание специализированных и функциональных продуктов питания.
5. Знание особенностей питания матери и ребенка.
6. Знание спортивной нутрициологии.
7. Знание антиэйджингового питания.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Выполнение вмешательства, связанного с питанием
Умения:
1. Умение инициировать связанное с питанием вмешательство / план оказания помощи.
2. Умение сотрудничать с коллегами, межпрофессиональной командой и другими специалистами в области здравоохранения.
Знания:
1. Знание вмешательств, связанных с питанием, критериев и условий выбора отдельных вмешательств.
2. Знание стандартной терминологии для описания вмешательств, связанных с питанием.
3. Знание необходимых ресурсов для осуществления вмешательств, связанных с питанием.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Мониторинг и оценка питания
Навык 1:
Отслеживание и оценка показателей и данных о результатах, непосредственно связанные с диагнозом питания, целями, предпочтениями и стратегиями вмешательств, связанными с питанием
Умения:
1. Умение проводить оценку понимания клиентом / лицами, представляющими их интересы / населением и соблюдения ими мер связанного с питанием вмешательства / плана оказания помощи.

2. Тамақтануға байланысты араласудың / көмек көрсету жоспарының нұсқауларға сәйкес орындалатынын анықтау мүмкіндігі.
3. Тамақтануға байланысты көмектің өлшенетін нәтижелерінің стандартталған индикаторларын таңдай білу.
4. Тамақтануға байланысты көмек көрсетудің ықтимал қажеттіліктеріне әсерін қоса алғанда, оң немесе теріс нәтижелерді анықтау мүмкіндігі.
5. Мониторинг деректерін тамақтану жөніндегі нұсқамалармен және белгіленген мақсаттармен немесе эталондық стандарттармен салыстыра білу.
6. Барлық араласулар сомасының пациенттің / клиенттің / халықтың денсаулығына қатысты жалпы нәтижелер мен мақсаттарға әсерін бағалау мүмкіндігі.
7. Қиындықтар мен араласуларға байланысты прогресті немесе прогрестің болмау себептерін бағалау мүмкіндігі.
8. Тамақтану араласуы / көмек жоспары клиенттің / халықтың мінез-құлқындағы немесе мәртебесіндегі қалаған өзгерісті қолдайтынын немесе әсер ететінін дәлелдеуді бағалау мүмкіндігі
9. Пациентпен / клиентпен / Халықпен ынтымақтастықта тамақтану саласындағы араласу шараларын / көмек көрсету жоспарын түзету мүмкіндігі (қажет болған жағдайда) /
олардың мүдделерін білдіретін тұлғалар / қамқоршы және кәсіпқойаралық топ.
10. Зерттеу нәтижелері, заманауи тенденциялар, озық тәжірибелер және салыстырмалы стандарттар туралы мәліметтер негізінде араласу шараларын / көмек жоспарын жақсарту немесе түзету мүмкіндігі.
11. Алиментарлы-тәуелді ауруларға мониторинг жүргізу мүмкіндігі.
12. Алынған материалды статистикалық өңдеуді жүргізу, оны талдау және дұрыс шешім қабылдау, тамақтану мәселелері бойынша қорытынды жасау мүмкіндігі.
13. Халықтың денсаулығын жақсарту және нығайту жөніндегі санитарлық-сауықтыру іс-шараларының кешенді жоспарына ұсыныстар бере білу.
Білімдер:
1. Тамақтану араласуларына / көмек көрсетуге ықпал ететін немесе кедергі келтіретін факторларды білу.
2. Тамақтану диагнозына, мақсаттарға, артықшылықтарға және тамақтануға байланысты араласу стратегияларына тікелей байланысты көрсеткіштер мен нәтижелер деректерін бағалау әдістерін білу.
3. Тамақтану гигиенасы және нутрициология мәселелері бойынша директивалық және заңнамалық құжаттарды білу.
4. Маман нутрициологтың жұмысын ұйымдастыру бойынша нұсқаулық-әдістемелік құжаттарды білу.
5. Рационалды және емдік-профилактикалық тамақтанудың заманауи аспектілерін білу.
6. Тамақтан уланудың алдын алу принциптері мен тергеу әдістемесін білу.
7. Халықтың тамақтануын зерттеудің заманауи әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Салауатты тамақтану бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру негізінде қоғамдық денсаулықты нығайту
Дағды 1:
Салауатты тамақтану бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру
Машықтар:

2. Умение определять выполняется ли связанное с питанием вмешательство / план оказания помощи в соответствии с предписаниями.
3. Умение выбирать стандартизованные индикаторы измеряемых результатов связанной с питанием помощи.
4. Умение определять положительные или отрицательные результаты, включая влияние на потенциальные потребности в оказании помощи, связанной с питанием.
5. Умение сравнивать данные мониторинга с предписаниями по питанию и установленными целями или эталонными стандартами.
6. Умение оценивать влияние суммы всех вмешательств на общие результаты и цели в отношении здоровья пациента / клиента / населения.
7. Умение оценивать прогресс или причины отсутствия прогресса, связанные с проблемами и вмешательствами.
8. Умение оценивать доказательства того, что вмешательство / план оказания помощи в области питания поддерживает или влияет на желаемое изменение в поведении или статусе клиента / населения
9. Умение (при необходимости) корректировать меры вмешательств / план оказания помощи в области питания в сотрудничестве с пациентом / клиентом / населением /
лицами, представляющими их интересы / опекуном и межпрофессиональной командой.
10. Умение улучшать или корректировать меры вмешательств / план оказания помощи на основе данных о результатах исследований, современных тенденциях, передовой практике и сравнительных стандартах.
11. Умение проводить мониторинг алиментарно-зависимых заболеваний.
12. Умение проводить статистическую обработку полученного материала, анализировать его и принимать правильное решение, делать выводы по проблемам нутрициологии.
13. Умение давать предложения в комплексный план санитарно-оздоровительных мероприятий по улучшению и укреплению здоровья населения.
Знания:
1. Знание факторов, способствующих или препятствующих прогрессу вмешательств / оказания помощи в области питания.
2. Знание методов оценки показателей и данных о результатах, непосредственно связанные с диагнозом питания, целями, предпочтениями и стратегиями вмешательств, связанными с питанием.
3. Знание директивных и законодательных документов по вопросам гигиены питания и нутрициологии.
4. Знание инструктивно-методических документов по организации работы специалиста нутрициолога.
5. Знание современных аспектов рационального и лечебно-профилактического питания.
6. Знание методики расследования и принципов профилактики пищевых отравлений.
7. Знание современных методов исследования питания населения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Укрепление общественного здоровья на основе разработки и реализации программ здорового питания
Навык 1:
Разработка и реализация программ здорового питания
Умения:

1. Мәдени дәстүрлер мен қолда бар ресурстарды ескере отырып, халық топтарындағы тамақтану қажеттіліктерін анықтай білу.
2. Халық топтарындағы тамақтану әдеттерін, азық-түлік сатып алу әдістерін және азық-түлік ресурстарын бағалай білу, сондай-ақ тамақтану саласындағы практикалық қызметтерді жоспарлау кезінде тиісті нәтижелерді пайдалану.
3. Анықталған тамақтану қажеттіліктері, мәдени дәстүрлер мен қолда бар ресурстар негізінде халық топтары үшін дұрыс тамақтану бағдарламаларын әзірлеу мүмкіндігі.
4. Денсаулық сақтау ұйымдарымен, бағдарламаларымен және қызметтерімен өзара іс-қимыл жасай отырып, салауатты тамақтану бағдарламаларын іске асыруды үйлестіре білу.
5. Жыныстық-жас және әлеуметтік-демографиялық топтарға сәйкес Азық-түлік себетін әзірлеу және қалыптастыру бойынша кеңес беру мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Дұрыс тамақтанудың принциптері мен әдістерін білу
2. Халықтың әртүрлі топтары үшін азық-түліктің тағамдық және биологиялық құндылығын білу.
3. Қоғамдық тамақтануды басқарудың принциптері мен әдістерін білу.
4. Халықты тамақтандыру мәселелерін реттейтін нормативтік-құқықтық актілерді, ұлттық басшылықтарды және тамақтану саласындағы стандарттарды білу.
5. Балалардан қарттарға және науқастардан сау адамдарға дейінгі әртүрлі популяциялардың тамақтануының нақты мәселелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Үздік спорттық нәтижелерге қол жеткізу үшін спортшылардың тамақтану бағдарламаларын әзірлеу және іске асыруды қолдау
Дағды 1:
Спортшылардың тамақтану бағдарламаларын әзірлеу және іске асыруды қолдау
Машықтар:
1. Дене шынықтырумен және спортпен шұғылданатын адамдардың нутритивтік мәртебесін бағалай білу, нутритивтік-метаболикалық қолдау көрсету.
2. Спортшының су, май және бұлшықет қатынасын анықтау үшін дене құрамын сынау мүмкіндігі.
3. Спортшы ағзасының метаболикалық тиімділігін анықтау үшін метаболизм жылдамдығын сынау және егер ол тым төмен болса, метаболикалық тиімділікті арттыру немесе тым жоғары болса, оны төмендету жоспарын жасау мүмкіндігі.
4. Дене түрін, жаттығу режимін, метаболизмді және спорттық мақсаттарды ескере отырып, спортшыларға арналған бағдарламалар мен жеке тамақтану жоспарларын жасай білу.
5. Жаттығуға, жаттығудан кейін қалпына келтіруге, ылғалдануға, жарыстарға, салмақты бақылауға және иммунитетке қойылатын талаптарды анықтай білу.
6. Спортшыларға спорттық тамақтану мәселелері бойынша кеңес беру және спортшыларға (сонымен қатар спортшылардың отбасыларына, дәрігерлерге және жаттықтырушыларға) жеке және командалық спорт түрлері мен жаттығулардың талаптарына негізделген нақты ұсыныстар беру мүмкіндігі.

1. Умение выявлять потребности в питании в группах населения с учетом культурных традиций и имеющихся ресурсов.
2. Умение оценивать пищевые привычки, методы закупки продуктов питания и пищевые ресурсы в группах населения, а также использовать соответствующие результаты при планировании практических услуг в области питания.
3. Умение разрабатывать программы здорового питания для групп населения на основе выявленных потребностей в питании, культурных традиций и имеющихся ресурсов.
4. Умение координировать реализацию программ здорового питания во взаимодействии с другими организациями, программами и службами здравоохранения.
5. Умение консультировать по разработке и формированию продовольственной корзины согласно поло-возрастным и социально-демографическим группам.
Знания:
1. Знание принципов и методов здорового питания
2. Знание пищевой и биологической ценности продуктов питания для различных групп населения.
3. Знание принципов и методов управления общественным питанием.
4. Знание нормативно-правовых актов, регулирующих вопросы питания населения, национальных руководств и стандартов в сфере питания.
5. Знание конкретных проблем питания различных групп населения, начиная от детей к пожилым людям, и от больных к здоровым.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Разработка и поддержка реализации программ питания спортсменов для достижения лучших спортивных результатов
Навык 1:
Разработка и поддержка реализации программ питания спортсменов
Умения:
1. Умение оценивать нутритивный статус лиц, занимающихся физической активностью и спортом, оказывать нутритивно-метаболическую поддержку.
2. Умение тестировать состава тела для определения соотношения воды, жира и мышц у спортсмена.
3. Умение тестировать скорость метаболизма для определения метаболической эффективности организма спортсмена и разрабатывть план повышения метаболической эффективности, если она слишком низкая, или снижения ее, если она слишком высока.
4. Умение разрабатывать программы и индивидуальные планы питания для спортсменов с учетом типа телосложения, режима тренировок, метаболизма и спортивных целей.
5. Умение определять требования к питанию для тренировок, восстановления после упражнений, гидратации, соревнований, контроля веса и иммунитета.
6. Умение консультировать спортсменов по вопросам спортивного питания и давать конкретные рекомендации спортсменам (а также семьям спортсменов, врачам и тренерам), основанные на требованиях индивидуальных и командных видов спорта и тренировок.

7. Тамақтану бұзылыстары, қоспаларды дұрыс қабылдау туралы спортшыларға кеңес беру мүмкіндігі.
8. Азық-түлік аллергиясы, витаминдер мен минералдардың жетіспеушілігі сияқты тамақтану мәселелерін шеше білу.
9. Жарақаттанудан немесе аурудан зардап шегетін спортшыларға тамақтану бойынша ұсыныстар бере білу
10. Үздік спорттық нәтижелерге қол жеткізу мақсатында дене шынықтырумен айналысатын адамдармен, спортшылармен, жаттықтырушылармен, нұсқаушылармен, Денсаулық сақтау мамандарымен тиімді қарым-қатынас жасай білу.
11. Денсаулықты нығайту саясатын жүзеге асыру үшін кәсіби командалар құрамында жұмыс істей білу.
12. Кәсіби қызметте халықаралық деректер базасын тиімді пайдалана білу, зерттеу тобының жұмысына қатысу.
Білімдер:
1. Спорттық тамақтанудың негізгі тұжырымдамалары мен принциптерін білу.
2. Спорттық нутрициология бойынша нормативтік-құқықтық актілерді білу.
3. Әр түрлі спорт түрлерінде спортшыларды даярлау үшін спорттық тамақтану ерекшеліктерін білу.
4. Спортшылар мен фитнес-спортшылардың емдік-қалпына келтіру тамақтануын білу.
5. Эргогендік диетаны білу.
6. Спорттық тамақтану қоспаларын қолдану принциптері мен ерекшеліктерін білу.
7. Спортшылар ойын және жаттығу күндерінде тұтынуы керек өнімдер мен сұйықтықтардың дұрыс мөлшерін анықтаудың принциптері мен әдістерін білу.
8. Спортшылардың өнімділігі мен жалпы денсаулығын жақсарту үшін қоректік заттардың өзгеру тенденцияларын білу.
9. Әр түрлі жаттығулар кезінде диетаны оңтайландыру үшін қолданылатын мамандандырылған тағамдарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Өз қызметінің тиімділігін жүйелі және ұдайы бағалай білу және ұдайы жақсартуды жүзеге асыру.
Өзінің кәсіби қызметінде ақылға қонымды іскерлік және этикалық нормаларды сақтай білу
Құзыреттілікті көрсете білу және қауіпсіз, сапалы тәжірибе мен қызметтерді қамтамасыз ету үшін жауапкершілікті өз мойнына алу
Клиентке бағдарланған қауіпсіз және сапалы қызметтерді ұсыну кезінде үнемі білім, Дағдылар, тәжірибе және пайымдаулар алу мүмкіндігі.
Әр түрлі аудиторияға бағытталған коммуникация әдістерін (мысалы, ауызша, баспа, жеке, топтық, визуалды, электронды және әлеуметтік желілер) қолдана білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Тамақ өнімдерін тұтынудың ғылыми негізделген физиологиялық нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 9 желтоқсандағы № 503 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 13 қаңтарда № 14674 болып тіркелген).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Нутрициолог

7. Умение консультировать спортсменов по поводу расстройств пищевого поведения, правильного приема добавок.
8. Умение решать проблемы с питанием, такие как пищевая аллергия, а также дефицит витаминов и минералов.
9. Умение давать рекомендации по питанию спортсменам, страдающим от травм или болезней
10. Умение эффективно взаимодействовать с лицами, занимающимися физической активностью, спортсменами, тренерами, инструкторами, специалистами здравоохранения с целью достижения лучших спортивных результатов.
11. Умение работать в составе межпрофессиональных команд для осуществления политики укрепления здоровья.
12. Умение эффективно использовать международные базы данных в профессиональной деятельности, участвовать в работе исследовательской команды.
Знания:
1. Знание основных концепций и принципов спортивного питания.
2. Знание нормативно-правовых актов по спортивной нутрициологии.
3. Знание особенностей спортивного питания для подготовки спортсменов при различных видах спорта.
4. Знание лечебно-восстановительного питания спортсменов и фитнес–спортсменов.
5. Знание эргогенной диететики.
6. Знание принципов и обобенностей применения добавок к спортивному питанию.
7. Знание принципов и методов определения правильного количества продуктов и жидкостей, которые следует употреблять спортсменам в игровые и тренировочные дни.
8. Знание тенденций изменения потребления питательных веществ спортсменами для повышения производительности и общего состояния здоровья.
9. Знание специализированных продуктов питания, используемых для оптимизации рациона питания при различных видах физической нагрузки.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Умение систематически и регулярно оценивать эффективность своей деятельности и осуществлять постоянное улучшение.
Умение соблюдать разумные деловые и этические нормы в своей профессиональной деятельности
Умение демонстрировать компетентность и принимать на себя ответственность за обеспечение безопасной, качественной практики и услуг
Умение постоянно приобретать знания, навыки, опыт и суждения при предоставлении безопасных и качественных услуг, ориентированных на клиента.
Умение использовать методы коммуникации (например, устные, печатные, индивидуальные, групповые, визуальные, электронные и социальные сети), нацеленные на различные аудитории
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 9 декабря 2016 года № 503 "Об утверждении научно обоснованных физиологических норм потребления продуктов питания" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 января 2017 года № 14674).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Нутрициолог

10. Кәсіптің карточкасы "7.1 Нутрициолог":
Топтың коды:
2269-9
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
7.1 Нутрициолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Қоғамдық денсаулық сақтау маманы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Нутрициолог" біліктілігі". Бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі қажет емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
"Қоғамдық денсаулық", "Қоғамдық денсаулық сақтау", Медициналық-профилактикалық іс"," Гигиена-эпидемиология" мамандықтары шеңберінде "Нутрициология"сертификаттау курсы
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Пациенттің/клиенттің/халықтың өмір сүру салты мен денсаулығының мақсаттарын ескере отырып, олардың тамақтану қажеттіліктерін бағалау жөніндегі іс-шараларды жоспарлау, ұйымдастыру және бақылау, тамақтану проблемаларын диагностикалау, мәселені шешу үшін жүргізілетін іс-шараларды тағайындау, оны әрі қарай бақылау және тиімділігін бағалау, тамақтану бойынша жеке ұсынымдар беру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Клиенттің/ халықтың тамақтануын бағалау (құзыреттіліктің кеңейтілген деңгейі)
2. Тамақтану мәселелерін диагностикалау (құзыреттіліктің кеңейтілген деңгейі)
3. Тамақтануға байланысты іс-шараларды жоспарлау және іске асыру (құзыреттіліктің кеңейтілген деңгейі)
4. Тамақтануды бағалау және мониторинг жүргізу (құзыреттіліктің кеңейтілген деңгейі)
Қосымша еңбек функциялары:
1. Салауатты тамақтану бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру арқылы қоғамдық денсаулықты нығайту (құзыреттіліктің кеңейтілген деңгейі)
2. Үздік спорттық нәтижелерге қол жеткізу үшін спортшыларды тамақтандыру бағдарламаларын әзірлеу және іске асыруды қолдау (құзыреттің кеңейтілген деңгейі )
Еңбек функциясы 1:
Клиенттің/ халықтың тамақтануын бағалау (құзыреттіліктің кеңейтілген деңгейі)
Дағды 1:
Тамақтанумен байланысты мәселелерді анықтау үшін нақты және өзекті деректер мен ақпаратты бағалау
Машықтар:

10. Карточка профессии "7.1 Нутрициолог":
Код группы:
2269-9
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
7.1 Нутрициолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Специалист общественного здравоохранения
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Нутрициолог". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс "Нутрициология" в рамках специальностей "Общественное здоровье", "Общественное здравоохранение", Медико-профилактическое дело", "Гигиена-эпидемиология"
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Планирование, организация и контроль деятельности по оценке потребности пациента / клиента / населения в питании с учетом их образа жизни и целей в отношении здоровья, диагностики проблем питания, назначения и последующего мониторинга и оценки эффективности вмешательств в области питания, предоставление индивидуальных рекомендаций по питанию
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оценка питания клиента / населения (с расширенным уровнем компетенций)
2. Диагностика проблем питания (с расширенным уровнем компетенций)
3. Планирование и реализация вмешательств, связанных с питанием (с расширенным уровнем компетенций)
4. Мониторинг и оценка питания (с расширенным уровнем компетенций)
Дополнительные трудовые функции:
1. Укрепление общественного здоровья на основе разработки и реализации программ здорового питания (с расширенным уровнем компетенций)
2. Разработка и поддержка реализации программ питания спортсменов для достижения лучших спортивных результатов (с расширенным уровнем компетенций)
Трудовая функция 1:
Оценка питания клиента / населения (с расширенным уровнем компетенций)
Навык 1:
Проведение оценки точных и актуальных данных и информации для выявления проблем, связанных с питанием
Умения:

1. Құрылымдық тұтастықтың (жасушалық, тірек-қимыл аппараты) ас қорыту, ассимиляция және микробиом/асқазан-ішек жолы; биотрансформация және экскреция; энергия метаболизмі (мысалы, жасушалық тыныс алу, митохондриопатия, семіздік); қорғау және сауығу (иммунитет, қабыну, инфекция); тамақтану статусының теңгерімсіздігіне байланысты симптомдарды немесе проблемаларды бағалай білу;
2. Тамақтанудың жетіспеушілігімен/тапшылығымен және/немесе теңгерімсіздігімен байланысты (мысалы, минералдық статус, амин қышқылының профилі, тотығу күйзелісі мен антиоксиданттық статус, асқазан-ішек жолының жағдайы мен ас қорытуды талдау, гормондық көрсеткіштер, қабыну маркерлері және уытты жүктеме), бір нуклеотидті полиморфизмдер сияқты геномдық биомаркерлердің (мысалы, D дәруменінің рецепторы, метилентетрагидрофолатредуктаза) стандартты және функционалдық зертханалық мәліметтерін бағалау.
3. Тамақтанумен байланысты биохимиялық үрдістерді, сондай-ақ функциялар мен дисфункциялардың жасушалық, молекулярлық және физикалық аспектілерін бағалау әдістерін, диагностикалық тесттерін, іс әрекеттерін бағалай білу.
4. Тағамдық метаболизмді жақсартуға қоректік заттектер қажеттілігі мен өмір салтын қалыптастыруға ықпал ететін эпигенетикалық әсерлерді анықтау үшін нутригеномдық/генетикалық бағалау нәтижелерін бағалау.
5. Денсаулық сақтау саласындағы басқа мамандарға жолдау арқылы одан әрі диагностикалық тексерулерді жүргізу қажеттілігін/әлеуетті пайдасын айқындау.
6. Жеткіліксіз тамақтанудың және тамақтану әдеті бұзылыстарының клиникалық белгілерін (мысалы, бұлшық еттің әлсіреуі; шаш пен тырнақтың құрғауы, сынғыштығы немесе жұқаруы; саркопения және кахексия) анықтай білу.
7. Клиенттің ұстанған өмір сүру салты мен диетасын (мысалы, жоғары нәруызды, веган/вегетариандық, макробиотиктер, аюрведа, тамақты шектеу емдәмдері, биотрансформация және жою [мысалы, детоксикация] схемалары/хаттамалары, ашығу, дене белсенділігі, ұйқы) бағалау;
8. Клиенттің қосымша қосылған емдәмдік компоненттерді (мысалы, талшықты, май қышқылдарын, фитонутриенттерді, функционалдық тамақ ингредиенттерін, шайды, эликсирлерді, тұнбаларды, дәрілік эфир майларын) дұрыс пайдалануын бағалау.
9. Қабыну метаболиттері (мысалы, простагландиндер, тромбоксандар және лейкотриендер) сияқты қабынуды бақылау механизмдері мен иммуномодуляторлардың (мысалы, D дәрумені) жеткіліктілігі мен орындылығын бағалау.
10. Халықтың нақты топтарында жас көрсеткішін, әлеуетті шектеулерді (мысалы, спортшыларды, әскери қызметкер) ескере отырып, биологиялық белсенді қоспаларды (мысалы, N-ацетилцистеин, В тобы дәрумендері, майда еритін дәрумендер, бауырдың қызметін қолдау өнімдері) тиісті тұтынуды және оларды денсаулық жағдайын немесе ауруын түзету үшін пайдалануды бағалау.

1. Умение оценивать симптомы или проблемы, связанные с, дисбалансом структурной целостности (клеточная, мышечно-скелетная); пищеварения, ассимиляции и микробиома / желудочно-кишечного тракта; биотрансформации и выведения; энергетического метаболизма (например, клеточное дыхание, митохондриопатии, ожирение); защиты и восстановления (иммунитет, воспаление, инфекция); статуса питания.
2. Умение оценивать стандартные и функциональные лабораторные данные, связанные с недостаточностью, дефицитом и / или дисбалансом питания (например, минеральный статус, аминокислотный профиль, окислительный стресс и антиоксидантный статус, состояние желудочно-кишечного тракта, гормональные индикаторы, маркеры воспаления и токсическая нагрузка), геномные биомаркеры, такие как однонуклеотидные полиморфизмы (например, рецептор витамина D, метилентетрагидрофолатредуктаза).
3. Умение оценивать диагностические тесты, процедуры и другие методы оценки биохимических процессов, а также клеточных, молекулярных и физических аспектов функций и дисфункций, связанных с питанием.
4. Умение оценивать результаты нутригеномной / генетической оценки для выявления эпигенетических эффектов, вносящих вклад в уникальные потребности в питательных веществах и образе жизни для улучшения пищевого метаболизма.
5. Умение определять необходимости / потенциальную выгоду от инициирования дальнейших диагностических обследований посредством направления к другим специалистам в области здравоохранения.
6. Умение выявлять клинические признаки недоедания и расстройств пищевого поведения (например, истощение мышц; сухие, ломкие или истонченные волосы и ногти; саркопения и кахексия).
7. Умение оценивать подходы к диете и образу жизни клиента (например, с высоким содержанием белка, веган / вегетарианец, макробиотики, аюрведа, диеты исключения пищи, биотрансформация и устранение [например, детоксикация] схемы / протоколы, голодание, физическая активность, сон);
8. Умение оценивать надлежащее использование клиентом добавленных диетических компонентов (например, клетчатки, жирных кислот, фитонутриентов, ингредиентов функционального питания, чаев, эликсиров, настоек, лечебных эфирных масел).
9. Умение оценивает адекватность и целесообразность в отношении механизмов контроля воспаления, таких как метаболиты эйкозаноидов (например, простагландины, тромбоксаны и лейкотриены) и иммуномодуляторы (например, витамин D).
10. Умение оценивать надлежащее использование биологически активных добавок (например, N-ацетилцистеин, витамины группы B, жирорастворимые витамины, продукты для поддержки печени) с учетом возраста, потенциальных ограничений в конкретных группах населения (например, спортсменов, военнослужащих) и их применения для коррекции состояния здоровья или заболевания.

11. Биологиялық белсенді қоспалар мен дәрі-дәрмектерді қабылдаудың артықшылықтары мен жанама әсерлерін (мысалы, сұйықтықты байланыстыру, асқазан-ішек жолдарының бұзылыстары, аллергия) бағалау.
12. Биологиялық белсенді қоспаларды мақсаттық пайдалануға қатысты зертханалық нәтижелерін бағалау;
13. Мәдени, этникалық және өмір сүру салты факторларын ескеретін даму, функционалдық және психикалық статусын бағалаудың дәлелденген немесе жалпы қабылданған құралдарын пайдалана білу.
14. Тамақтану статусына ұйқы мен циркадтық ырғақтың (мысалы, дене салмағы, гормондық реттелуі, иммундық күйі) әсерін бағалау.
15. Тамақ өнімдеріндегі, сусындардағы, сондай-ақ тамаққа арналған орап-қаптау материалдарындағы, тұрмыстық тазалау құралдарындағы түрлі контаминаттардың (мысалы, пестицидтер, фталаттар, ауыр металдар, патогенді қоздырғыштар сияқты токсиндер) әсерін бағалау.
16. Тамақтануға, қан биохимиясына және функционалдық зертханалық биомаркерлерге бағдарланған физикалық тексерудің негізінде тамақтану бойынша ұсынымдарды және олардың адам үшін салдарын бағалау.
17. Физикалық белсенділікке байланысты зат алмасу қажеттіліктерін бағалау (мысалы, гидратацияны, қоректік заттардың жеткілікті түсуін және осы заттардың қажеттіліктеріне қабынудың/тотығу күйзелісінің әсерін бағалау).
18. Жеке метаболизмдік функцияларға нутриенттердің, сұйықтықтардың, биологиялық белсенді қоспалардың, дене белсенділігінің және өмір сүру салтының сәйкестігін анықтау.
19. Экзогенді токсиндердің, оның ішінде ауыр металдардың, тұрақты органикалық қосылыстардың (мысалы, инсектицидтер, пестицидтер, гербицидтер, фталаттар), электромагниттік өрістердің әсер ету қаупін анықтау.
20. Тамақтануға байланысты жіті және созылмалы асқынулардың (мысалы, асқазан-ішек, зат алмасу, инфекциялық, тірек-қимыл аппараты, гормондық бұзылыстар, ұйқының бұзылуы) қаупін бағалау.
Білімдер:
1. Тамақтану физиологиясы мен биохимиясы туралы жүйелі білім.
2. Интегралдық және функционалдық медицинаның жүйелі білімі.
3. Халықта аурулардың дамуында тамақтану проблемалары туралы жүйелі білімі.
4. Халықтың тамақтануын зерттеудің заманауи әдістерін білу.
5. Тамақтану саласындағы және қоректік заттардың мөлшері, өнімнің тағамдық және биологиялық құндылығы, қоректік заттардың қажеттілігі, ұсынылатын дене салмағы, дене салмағының индексі, даму модельдерінің стандарттары мен анықтамалық деректерін білу.
6. Жеткіліксіз және/немесе үйлесімсіз тамақтанудың белгілерін, аурулар мен түрлі бұзылыстардың биомаркерлерін, метаболизмге әсер ететін құрылымдық тұтастық ауытқуларының және/немесе тамақтану әдеті бұзылыстарының клиникалық белгілерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тамақтану мәселелерін диагностикалау (құзыреттіліктің кеңейтілген деңгейі)
Дағды 1:
Тамақтанудың нақты мәселелерін анықтау және таңбалау
Машықтар:

11. Умение оценивать связанные с питанием преимущества и побочные эффекты биологически активных добавок и приема лекарств (например, задержка жидкости, желудочно-кишечные расстройства, аллергия).
12. Умение оценивать результаты лабораторных исследований в отношении целевого использования биологически активных добавок;
13. Умение использовать проверенные или общепринятые инструменты оценки развития, функционального и психического статуса, которые учитывают культурные, этнические факторы и факторы образа жизни.
14. Умение оценивать состояние сна и циркадный ритм для влияния на статус питания (например, вес, гормональная регуляция, иммунный статус).
15. Умение оценивать влияние контаминантов в пищевых продуктах, напитках, а также в пищевых упаковочных материалах и бытовых чистящих средствах (например, токсины, такие как пестициды, фталаты, тяжелые металлы, патогены).
16. Умение оценивать рекомендации по питанию и их
последствия для человека, основанные на физикальном обследовании, ориентированном на питание, биохимии крови и функциональных лабораторных биомаркерах.
17. Умение оценивать метаболические потребности, связанные с физической активностью (например, оценка состояния гидратации, адекватности потребления питательных веществ и влияния воспаления / окислительного стресса на потребности в питательных веществах).
18. Умение определять соответствие нутриентов, жидкостей, биологически активных добавок, физической активности и образа жизни индивидуальным метаболическим функциям.
19. Умение определять риск воздействия экзогенных токсинов, включая тяжелые металлы, стойкие органические соединения (например, инсектициды, пестициды, гербициды, фталаты), электромагнитные поля.
20. Умение оценивать риск хронических и острых осложнений, связанных с питанием (например, желудочно-кишечные, метаболические, инфекционные, скелетно-мышечные, гормональные нарушения, нарушения сна).
Знания:
1. Системные знания физиологии и биохимии питания.
2. Системные знания интегративной и функциональной медицины.
3. Системные знания проблем питания в развитии болезней населения.
4. Знание современных методов исследования питания населения.
5. Знание стандартов и референсных данных в области питания и содержания питательных веществ, пищевой и биологической ценности продуктов, потребностей в питательных веществах, рекомендуемой массы тела, индекса массы тела, моделей развития.
6. Знание признаков недостаточности и / или дисбаланса питания и биомаркеров заболеваний и расстройств, связанных с нарушением питания, клинических признаков недоедания и / или аномали структурной целостности, влияющие на метаболизм, клинических признаков расстройств пищевого поведения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Диагностика проблем питания (с расширенным уровнем компетенций)
Навык 1:
Идентифицирование и маркировка конкретных проблем питания
Умения:

1. Тамақтану бұзылыстарының дифференциалды диагнозын тұжырымдауда нәтижелерді, қарама-қайшылықты жүйелі түрде салыстыра білу.
2. Медициналық жағдайлардың, сондай-ақ негізгі жүйелердің, жолдардың және негізгі клиникалық теңгерімсіздіктердің болуын анықтау.
3. Уақытша зорығу, өсу өзгерістері және тері серпімділігінің төмендеуі сияқты аномальды маңызды клиникалық көрсеткіштерді анықтай білу.
4. Тағам жақпаушылық және ұйқының бұзылуы сияқты күтпеген салдарды болжай білу.
5. Маңыздылығына байланысты тамақтану диагнозын саралауда биохимиялық даралықты, геномдық тестілеу деректерін және олардың қоректік заттардың мұқтаждығына әсерін білу.
6. Тамақтануға байланысты диагноз қоюда, биологиялық белсенді қоспалардың ингредиенттерін қолдану мен жүйелі биология саласындағы тәжірибе мен дәлелді деректерді пайдалана білу.
7. Маңыздылығына байланысты тамақтану диагнозын (дарын) саралаудың негізгі факторы ретінде клиенттің/жеке тұлғалардың тілектерін/мақсаттарын қарастырудың маңыздылығын түсіну.
Білімдер:
1. Тамақтануды диагностикалау әдістері мен құралдарын, клиенттің және /немесе қоғамдастықтың тамақтану проблемаларын дәл, анық және қысқа сипаттау принциптерін білу.
2. Тамақтануға диагноз қоюды құжаттау тәртібін білу.
3. Тамақтанудың антиалиментарлық факторларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Тамақтануға байланысты іс-шараларды жоспарлау және іске асыру (құзыреттіліктің кеңейтілген деңгейі)
Дағды 1:
Тамақтануға байланысты іс-шараның нақты стратегиясын таңдау және қолдану
Машықтар:
1. Көмек көрсету бойынша болжанған нәтижелерге қол жеткізу үшін тиісті іс-шараларды жаңа емдеу әдістерін немесе дәстүрлі емес араласуды пайдалана отырып анықтау және басымдылыққа ие болу (мысалы, функционалдық, тағамдық және жүйелі зертханалық маркерлерді бағалау, тамақтану метаболизмін оңтайландыруды қолдау үшін омыртқа мен буындардың мамандандырылған емдеу әдістерін және (немесе) емдеу әдістерін алу үшін кәсіпаралық функционалдық мамандарға жіберу).
2. Тамақтануға қатысты ұсынымдар мен белгіленген нормалардан орынды және қауіпсіз ауытқуға болатынын анықтай білу.
3. Пациентпен/клиентпен, күтім жасаушы тұлғамен, сондай-ақ өзара кәсіби командамен ынтымақтастықта көмек көрсетуді ұйымдастыра білу.
4. Өзіне-өзі қызмет көрсету немесе мінез-құлықтағы кемшіліктерді жою стратегиясын, сондай-ақ бірлескен шешімдер қабылдау арқылы қалпына келтіру нұсқаларын анықтау.
5. Негізгі мәселенің этиологиясына баса назар аударатын және алдыңғы практика мен кәсіби тәжірибені басшылыққа алатын, анықталған басымдықтардың әрқайсысы бойынша нақты араласу мен мониторинг стратегиясын таңдай білу.

1. Умение систематически сравнивать и противопоставлять результаты при формулировании дифференциального диагноза (ов) питания.
2. Умение определять наличие медицинских состояний, а также и лежащих в их основе систем, путей и основных клинических дисбалансов.
3. Умение определять аномальные значимые клинические показатели, такие как временное истощение, изменение роста и снижение эластичности кожи.
4. Умение прогнозировать непредвиденных последствия, такие как пищевая непереносимость и нарушение сна.
5. Умение учитывать биохимическую индивидуальность, данные геномного тестирования и влияние на потребность в питательных веществах при ранжировании диагнозов питания в порядке важности.
6. Умение использовать опыт и доказательные данные в области системной биологии и применения ингредиентов биологически активных добавок для ранжирования диагноза (ов) питания.
7. Умение понимать важность учета пожеланий / целей клиента / лиц, представляющих их интересы, в качестве ключевого фактора при ранжировании диагноза (ов) питания в порядке важности.
Знания:
1. Знание методов и инструментов диагностики питания, принципов точного, ясного и краткого описания проблем питания клиента и / или сообщества.
2. Знание порядка документирования диагноза (ов) питания.
3. Знание антиалиментарных факторов питания.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Планирование и реализация вмешательств, связанных с питанием (с расширенным уровнем компетенций)
Навык 1:
Выбор и примение конкретной стратегии вмешательства, связанного с питанием
Умения:
1. Умение определять и приоритезировать соответствующие вмешательства в плане оказания помощи с использованием новых методов лечения или нетрадиционных вмешательств для достижения намеченных результатов (например, оценка функциональных, пищевых и системных лабораторных маркеров, направление к межпрофессиональным функциональным специалистам для получения специализированных методов лечения и / или лечения позвоночника и суставов для поддержки оптимизация пищевого метаболизма).
2. Умение определять, когда уместно и безопасно отклоняться от установленных стандартов и рекомендаций по питанию.
3. Умение организовывать оказание помощи в сотрудничестве с пациентом / клиентом, лицом, осуществляющим уход, а также с межпрофессиональной командой.
4. Умение определять стратегии устранения недостатков в самообслуживании или поведении, а также варианты восстановления посредством совместного принятия решений.
5. Умение выбирать конкретные стратегии вмешательства и мониторинга для каждого из выявленных приоритетов, которые сосредоточены на этиологии основной проблемы и руководствоваться предшествующей практикой и профессиональным опытом.

6. Қолданыстағы әдістемелік нұсқауларға сәйкес биологиялық белсенді қоспаларды қолдану мәселесін қарастыру (мысалы, ұсынылатын тамақтану рационы, қауіпсіздік, халықтың кейбір топтары [мысалы, спортшылар] үшін ережелер мен нұсқаулықтар).
7. Клиенттің қажеттілігі, бекітілген мақсаттар мен нәтижелердің негізінде зертханалық зерттеулер жүргізу, сонымен қатар ұйымның/бағдарламаның саясатын және/немесе ережелерін сипаттайтын диагностикалық сынақтардың немесе шаралардың нәтижелерін қадағалау, оларды жүргізу жиілігі мен уақытын, сондай-ақ көрсетілетін араласудан күтілетін нәтиженің кезеңділігін анықтай білу.
Білімдер:
1. Интегралдық және функционалдық медицинадағы түрлі пәндерді білу.
2. Тамақтануға байланысты іс-шараларды, жекелеген араласуларды іріктеу критерийлері мен шарттары туралы жүйелі білім.
3. Тамақтануға байланысты іс-шараларды сипаттау үшін стандартты терминологияның жүйелі білімі.
4. Тамақтануға байланысты іс-шараларды іске асыру үшін қажетті ресурстар туралы жүйелі білім.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Тамақтануды бағалау және мониторинг жүргізу (құзыреттіліктің кеңейтілген деңгейі)
Дағды 1:
Тамақтануға қатысты диагноздың, іс-шараның мақсаты мен стратегияларын, нақтамалау көрсеткіштері мен нәтижелерін бағалау және қадағалау
Машықтар:
1. Пациенттің/клиенттің тамақтану бағдарламасын/көмек көрсету жоспарын сақтауға қандай да бір кедергілердің болуын анықтау.
2. Клиенттің тамақтануға қатысты мақсаттарын, әлеуметтік, физикалық және экологиялық факторларын сипаттайтын және іс-шараларға қатысуды қолдайтын қажетті нәтижелерді қамтамасыз ету үшін құралдар мен әдістерді таңдай білу.
3. Ұсынылған тұтас тамақ өнімдеріне, функционалдық өнімдерге, биологиялық белсенді қоспаларға, гликемиялық индексі төмен тамақ өнімдеріне және (немесе) қабынуға қарсы тамақ өнімдеріне клиенттің физиологиялық реакциясын бағалау және бақылау.
4. Клиенттің мақсатқа жету үшін орынсыз әдістерді қолдануын (мысалы, дәрі-дәрмектер және/немесе қоспаларды *тәртіпсіз пайдалану/тәртіп сақтамау, тамақтанудан ерікті түрде бас тарту, түрлі шектеулер мен жеке наным-сенімдері) анықтау.
5. Геномдық тестілеу нәтижелерін, функционалдық зертханалық мәліметтерді тамақтану мақсатымен/тағайындалу көрсеткіштерімен немесе эталонды стандарттармен салыстыра білу.
6. Жиналған биомаркерлерге араласудың әсерін ескеру қабілеті (мысалы, зертханалық көрсеткіштер, дене құрамының өзгеруі, суреттер [мысалы, сүйек тығыздығы]).

6. Умение рассматривать использование диетических добавок, в соответствии с действующими руководящими принципами (например, рекомендуемая диета, безопасность, правила и положения для определенных групп населения [например, спортсменов]).
7. Умение определять время и частоту для проведения и мониторинга результатов диагностических тестов или процедур, а также лабораторных тестов на основе потребностей клиента, установленных целей и результатов, а также ожидаемой реакции на вмешательство (а), отражающих политику и / или правила организации / программы, когда это применимо.
Знания:
1. Знание различных дисциплин в интегративной и функциональной медицине.
2. Системные знания вмешательств, связанных с питанием, критериев и условий выбора отдельных вмешательств.
3. Системные знания стандартной терминологии для описания вмешательств, связанных с питанием.
4. Системные знания необходимых ресурсов для осуществления вмешательств, связанных с питанием.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Мониторинг и оценка питания (с расширенным уровнем компетенций)
Навык 1:
Отслеживание и оценка показателей и данных о результатах, непосредственно связанные с диагнозом питания, целями, предпочтениями и стратегиями вмешательств, связанными с питанием
Умения:
1. Умение определять существуют ли препятствия для понимания и влияют ли они на соблюдение пациентом / клиентом программы питания / плана оказания помощи.
2. Умение подбирать инструменты и методы для обеспечения желаемых результатов, отражающих социальные, физические и экологические факторы клиента, цели в области питания, и поддерживающих участие во вмешательствах.
3. Умение проводить мониторинг и оценку физиологической реакции клиента на рекомендуемые цельные продукты, функциональные продукты, диетические добавки, продукты с низким гликемическим индексом и / или противовоспалительные продукты.
4. Умение определять непредвиденные последствия (например, чрезмерную скорость потери веса, вариабельность уровня сахара в крови) или использование клиентом несоответствующих методов достижения целей (например, лекарств и / или пищевых добавок * беспорядочное использование / несоблюдение, добровольный отказ от питания, ограничения и личные убеждения).
5. Умение сравнивать результаты геномного тестирования, функциональные лабораторные данные с назначениями / целями питания или эталонными стандартами.
6. Умение учитывать влияние вмешательства на собранные биомаркеры (например, лабораторные показатели, изменения состава тела, изображения [например, плотность кости]).

7. Көмек көрсету жоспарының тиімділігіне қатысты прогресті бағалау үшін бірнеше ресурстарды (мысалы, зертханалық және басқа клиникалық мәліметтер, дене салмағының/дене құрамының өзгеруі, тиісті дәрі-дәрмектер/биологиялық белсенді қоспалар*) пайдалану.
8. Алғашқы клиникалық баланстағы өзгерістерді диагностикалық тесттер, белгілер және симптомдар арқылы қадағалай білу, араласуда стратегияны өзгерту қажеттілігін қадағалау.
9. Араласу барысында жүргізілетін іс-шаралардың келесі қадамдарын анықтау мақсатында, мониторинг мәліметтері мен іс-шаралардың нәтижелерін талдау үшін, өзара кәсіби топ құруға бастамашылық ету немесе тәжірибелі маман кеңесін ұйымдастыру.
10. Клиенттің қажеттіліктерін, жаңа/пайда болған жағдайларды (мысалы, аурудың қосарлануы мен асқынуы), сондай-ақ кез келген одан әрі функционалдық немесе басқа да тесттердің нәтижелерін қанағаттандыру үшін қажеттілігіне қарай стратегияларды өзгерте білу.
11. Қосымша интегралдық және функционалдық ресурстарды ұйымдастыра білу.
Білімдер:
1. Тамақтануға қатысты іс-шаралардың/көмектің іске асырылу барысына ықпал ететін немесе кедергі келтіретін факторлар туралы жүйелі білімі.
2. Тамақтануға қатысты диагноздың, іс-шараның мақсаты мен стратегияларын, нақтамалау көрсеткіштері мен нәтижелерін бағалау әдістері бойынша жүйелі білімі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Салауатты тамақтану бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру арқылы қоғамдық денсаулықты нығайту (құзыреттіліктің кеңейтілген деңгейі)
Дағды 1:
Салауатты тамақтану бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру
Машықтар:
1. Анықталған тамақтану қажеттіліктерін, мәдени дәстүрлерді және қолда бар ресурстарды ескере отырып, халықтың топтары үшін әзірленген салауатты тамақтану бағдарламаларының тиімділігін бағалау.
2. Халықтың топтарында тамақтану проблемаларын анықтау, қысқа және ұзақ мерзімге мақсат қою, маңыздылығын айқындау, қолданыстағы әдістерді жоспарлау және жетістікті бағалау.
3. Тамақтану бағдарламасының бюджетін құрастыра білу.
4. Медициналық ұйымдардың, мектептердің қызметкерлері, отбасының мүшелері және басқа да тұлғалар үшін тамақтануы бойынша кеңестік қызмет көрсете білу.
Білімдер:
1. Емдік тамақтанудың қағидалары мен әдістері туралы жүйелі білімі.
2. Қоғамдық тамақтандыруды басқарудың қағидалары мен әдістері туралы жүйелі білімі.
3. Халықтың тамақтануын реттейтін нормативті-құқықтық актілер, тамақтану саласындағы ұлттық нұсқаулықтар мен стандарттар туралы жүйелі білімі.
4. Балалардан бастап егде жастағы адамдарға дейінгі және аурудан бастап дені сауларға дейінгі халықтың әртүрлі топтарының тамақтануының нақты проблемаларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
ҚР территориясында таратылатын биологиялық белсенді қоспаларға мониторинг жүргізу
Машықтар:
1. Биологиялық белсенді қоспаларға сәйкестендіруді жүргізе білу.

7. Умение использовать несколько ресурсов для оценки прогресса (например, лабораторные и другие клинические данные, изменения массы тела / состава тела, соответствующие лекарства /биологически активные добавки*) относительно эффективности плана оказания помощи.
8. Умение отслеживать изменения в основном клиническом балансе с помощью диагностических тестов, признаков и симптомов для отслеживания необходимости изменений в стратегиях вмешательства.
9. Умение инициировать создание межпрофессиональной группы или организовать консультацию практикующего специалиста для анализа данных мониторинга и результатов вмешательств, чтобы определить следующие шаги для вмешательств.
10. Умение при необходимости изменять стратегии вмешательства для удовлетворения потребностей клиента, новых / возникающих ситуаций (например, сопутствующих заболеваний и осложнений) и результатов любых дальнейших функциональных или других тестов.
11. Умение организовывать дополнительные интегративные и функциональные ресурсы.
Знания:
1. Системные знания факторов, способствующих или препятствующих прогрессу вмешательств / оказания помощи в области питания.
2. Системные знания методов оценки показателей и данных о результатах, непосредственно связанные с диагнозом питания, целями, предпочтениями и стратегиями вмешательств, связанными с питанием.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Укрепление общественного здоровья на основе разработки и реализации программ здорового питания (с расширенным уровнем компетенций)
Навык 1:
Разработка и реализация программ здорового питания.
Умения:
1. Умение оценивать эффективность программ здорового питания для групп населения на основе выявленных потребностей в питании, культурных традиций и имеющихся ресурсов.
2. Умение выявлять проблемы с питанием в группах населения, ставить краткосрочные и долгосрочные цели, устанавливать приоритеты, планировать используемые методы и оценивать прогресс.
3. Умение составлять бюджет программы питания в сервисной части.
4. Умение предоставлять консультационные услуги по питанию для персонала медицинских организаций, семей, школ и иных лиц.
Знания:
1. Системные знания принципов и методов лечебного питания
2. Системные знания принципов и методов управления общественным питанием.
3. Системные знания нормативно-правовых актов, регулирующих вопросы питания населения, национальных руководств и стандартов в сфере питания.
4. Знание конкретных проблем питания различных групп населения, начиная от детей к пожилым людям, и от больных к здоровым.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение мониторинга за биологически активными добавками, реализуемыми на территории РК.
Умения:
1.Умение проводить идентификацию биологически активных добавок.

2. ҚР территориясында таратылатын биологиялық белсенді қоспаларға бақылау жүргізе білу.
3. Биологиялық белсенді қоспаларды қолдануы бойынша кеңес беру.
Білімдер:
1. Биологиялық белсенді қоспалардың қауіпсіздігі бойынша нормативтік құжаттаманы білу.
2. Биологиялық белсенді қоспалардың қауіпсіздігіне қойылатын гигиеналық талаптарды білу.
3. Тамаққа биологиялық белсенді қоспалардың айналымы қағидаларын білу.
4. Биологиялық белсенді қоспаларды қолдану бойынша коммуникациялық әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 3:
Қартаюға қарсы тамақтану саласында кеңес беру.
Машықтар:
1. Жас ұлғаюына қарай болатын өзгерістерге байланысты, аурулардың даму қаупінің дәрежесін бағалау.
2. Қартаюға қарсы бағытта тағамдық қолдау көрсету.
3. Жасушалардың қартаю тетiгiн ескеріп, тамақтануды қайта құрастыру жолымен организмде биохимиялық түзетуді жүргiзу.
4. Қартаюға қарсы бағыттағы биологиялық белсенді заттарды таңдап, iрiктей білу.
Білімдер:
1. Қартайған және жасы егде тартқан организмнің бейімделуі мен компенсаторлық мүмкіндіктерінің, зат алмасу ерекшеліктерін білу.
2. Геродиетиканың негізгі қағидаларын білу.
3. Тағамдық заттектің жетіспеушілігіне байланысты қартаю механизмдерін білу.
4. Қартаю үрдісіне тағамның эпигенетикалық әсерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Үздік спорттық нәтижелерге қол жеткізу үшін спортшыларды тамақтандыру бағдарламаларын әзірлеу және іске асыруды қолдау (құзыреттің кеңейтілген деңгейі )
Дағды 1:
Спортшыларды тамақтандыру бағдарламаларын әзірлеу және қолдау
Машықтар:
1. Қол жеткізілген спорттық нәтижелерді ескере отырып, спортшылардың тамақтану бағдарламаларының тиімділігін бағалау.
2. Спортшылардың проблемаларын анықтау, қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді мақсаттар қою, басымдықтарды белгілеу, қолданылатын әдістерді жоспарлау және прогресті бағалау.
3. Спорт командасының мүшелерін және спортшылардың отбасын спорттық тамақтануға үйрету.
Білімдер:
1. Спорттық тамақтанудың негізгі тұжырымдамасы мен қағидалары бойынша жүйелі білім.
2. Спорттық тамақтануға арналған қоспаларды қолдану қағидалары мен ерекшеліктерін білу.
3. Жарыс ойыны және жаттығу күндері спортшылар тұтынатын тамақ өнімдері мен сұйықтықтардың дұрыс мөлшерін анықтау принциптері мен әдістерін білу.
4. Спортшылардың жұмыс қабілеттілігін және жалпы денсаулығын жақсарту үшін, тағамдық заттекті тұтынудағы өзгерістер үрдісін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Өз қызметінің тиімділігін жүйелі және тұрақты бағалау мен үздіксіз жетілдіруді жүзеге асыру дағдылары.
Кәсіби қызметте іскерлік және этикалық нормаларды сақтау дағдылары
Қауіпсіз, сапалы тәжірибе мен қызмет көрсету үшін жауапкершілікті өз мойнына алу дағдысы.
Клиенттерге бағдарланған қауіпсіз және сапалы қызмет көрсету кезінде білімді, дағдыны, тәжірибені және пайымдауды үздіксіз меңгеру дағдылары.
Басқалармен қарым-қатынас жасау кезінде сыни ойлау мен туындаған мәселелерді шешу дағдыларын көрсетеді.
Кәсiби қызметтiң мiндеттерiн орындаудағы тәуелсiздiгi мен жауапкершiлiгi.
Ұйымдастырушылық қабілеті.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

2. Умение проводить контроль за биологически активными добавками к пище, реализуемыми на территории РК.
3. Умение осуществлять консалтинг по применению биологически активных добавок.
Знания:
1. Знание нормативной документации по безопасности биологически активных добавок к пище.
2. Знание гигиенических требований к безопасности БАД.
3. Знание правил оборота БАД к пище.
4. Знание коммуникационных методов по применению БАД.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Консалтинг в области anti-age питании
Умения:
1. Умение оценивать степень риска развития заболеваний, ассоциированных с возрастными изменениями.
2. Умение оказывать нутриционную поддержку антивозрастной направленности.
3. Умение проводить биохимическую коррекцию в организме путем перестройки питания, учитывая механизм старения клеток.
4. Умение подбирать биологически активные вещества антиэйдженговой направленности.
Знания:
1. Знание особенностей обмена веществ, адаптационных и компенсаторных возможностей организма в пожилом и старческом возрасте.
2. Знание основных принципов геродиетики.
3. Знание механизмов старения, связанных с дефицитом нутриентов.
4. Знание эпигенетического влияния пищи на процессы старения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Разработка и поддержка реализации программ питания спортсменов для достижения лучших спортивных результатов (с расширенным уровнем компетенций)
Навык 1:
Разработка и поддержка реализации программ питания спортсменов
Умения:
1. Умение оценивать эффективность программ питания спортсменов с учетом достигаемых спортивных результатов.
2. Умение выявлять проблемы спортсменов, ставить краткосрочные и долгосрочные цели, устанавливать приоритеты, планировать используемые методы и оценивать прогресс.
3. Умение обучать членов спортивной команды и семьи спортсменов по спортивному питанию.
Знания:
1. Системные знания основных концепций и принципов спортивного питания.
2. Знание принципов и особенностей применения добавок к спортивному питанию.
3. Знание принципов и методов определения правильного количества продуктов и жидкостей, которые следует употреблять спортсменам в игровые и тренировочные дни.
4. Знание тенденций изменения потребления питательных веществ спортсменами для повышения производительности и общего состояния здоровья.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Навыки систематической и регулярной оценки эффективности своей деятельности и осуществление постоянного улучшения.
Навыки соблюдения деловых и этических норм в своей профессиональной деятельности.
Навыки принятия на себя ответственности за обеспечение безопасной, качественной практики и услуг
Навыки постоянного приобретения знаний, навыков, опыта и суждений при предоставлении безопасных и качественных услуг, ориентированных на клиента.
Умение демонстрирует критическое мышление и навыки решения проблем при общении с другими.
Самостоятельность и ответственность в выполнении задач профессиональной деятельности.
Организаторские способности.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 9 желтоқсандағы № 503 бұйрығы "Тамақ өнімдерін тұтынудың ғылыми негізделген физиологиялық нормаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 13 қаңтарда № 14674 болып тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Тамақтану жөніндегі маман
11. Кәсіптің карточкасы "7.2 Нутрициолог":
Топтың коды:
2269-9
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
7.2 Нутрициолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Қоғамдық денсаулық сақтау маманы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Нутрициолог"Біліктілігі. СБШ бойынша 7.1 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Пациенттің / клиенттің / халықтың өмір салты мен денсаулық мақсаттарын ескере отырып, тамақтану қажеттілігін бағалау, тамақтану проблемаларын диагностикалау, тамақтану араласуларының тиімділігі мен мониторингі мен бағалауын жоспарлау, ұйымдастыру және бақылау, тамақтану бойынша жеке ұсыныстар беру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Клиенттің / халықтың тамақтануын бағалау (құзыреттіліктің кеңейтілген деңгейімен)
2. Тамақтану проблемаларын диагностикалау (құзыреттіліктің кеңейтілген деңгейімен)
3. Тамақтануға байланысты араласуды жоспарлау және жүзеге асыру (кеңейтілген құзыреттілік деңгейімен)
4. Тамақтануды бақылау және бағалау (құзыреттіліктің кеңейтілген деңгейімен)
5. Нутрициологиялық көмек мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету (құзыреттіліктің кеңейтілген деңгейімен)
6. Нутрициологтардың қызметін ұйымдастыру және бақылау
Қосымша еңбек функциялары:

Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 9 декабря 2016 года № 503 "Об утверждении научно обоснованных физиологических норм потребления продуктов питания" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 января 2017 года № 14674).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Специалист по питанию
11. Карточка профессии "7.2 Нутрициолог":
Код группы:
2269-9
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
7.2 Нутрициолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Специалист общественного здравоохранения
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Нутрициолог". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.1 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.2 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Планирование, организация и контроль деятельности по оценке потребности пациента / клиента / населения в питании с учетом их образа жизни и целей в отношении здоровья, диагностики проблем питания, назначения и последующего мониторинга и оценки эффективности вмешательств в области питания, предоставление индивидуальных рекомендаций по питанию
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оценка питания клиента / населения (с расширенным уровнем компетенций)
2. Диагностика проблем питания (с расширенным уровнем компетенций)
3. Планирование и реализация вмешательств, связанных с питанием (с расширенным уровнем компетенций)
4. Мониторинг и оценка питания (с расширенным уровнем компетенций)
5. Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах нутрициологической помощи (с расширенным уровнем компетенций)
6. Организация и контроль деятельности нутрициологов
Дополнительные трудовые функции:

1. Салауатты тамақтану бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру негізінде қоғамдық денсаулықты нығайту (құзыреттіліктің кеңейтілген деңгейімен)
2. Үздік спорттық нәтижелерге қол жеткізу үшін спортшыларды тамақтандыру бағдарламаларын әзірлеу және іске асыруды қолдау (құзыреттіліктің кеңейтілген деңгейімен)
Еңбек функциясы 1:
Клиенттің / халықтың тамақтануын бағалау (құзыреттіліктің кеңейтілген деңгейімен)
Дағды 1:
Тамақтануға байланысты мәселелерді анықтау үшін нақты және өзекті деректер мен ақпаратты бағалауды жүргізу
Машықтар:
1. Құрылымдық тұтастықтың (жасушалық, бұлшықет-қаңқа) теңгерімсіздігімен байланысты белгілерді немесе проблемаларды бағалау мүмкіндігі; ас қорыту, ассимиляция және микробиома / асқазан-ішек жолдары; биотрансформация және жою; энергия алмасуы (мысалы, жасушалық тыныс алу, митохондриопатия, семіздік); қорғау және қалпына келтіру (иммунитет, қабыну, инфекция); тамақтану жағдайы.
2. Тамақтанудың жеткіліксіздігімен, жетіспеушілігімен және / немесе теңгерімсіздігімен байланысты стандартты және функционалды зертханалық деректерді бағалау мүмкіндігі (мысалы, минералды күй, аминқышқылдарының профилі, тотығу стрессі және антиоксиданттық күй, асқазан-ішек жолдарының жағдайы және ас қорыту нәжісін талдау, гормоналды көрсеткіштер, қабыну маркерлері және токсикалық жүктеме), бір нуклеотидті полиморфизмдер сияқты геномдық биомаркерлер (мысалы, D дәрумені рецепторы, метилентетрагидрофолат редуктаза).
3. Диагностикалық сынақтарды, процедураларды және биохимиялық процестерді, сондай-ақ тамақтануға байланысты функциялар мен дисфункциялардың жасушалық, молекулалық және физикалық аспектілерін бағалаудың басқа әдістерін бағалау мүмкіндігі.
4. Тамақтану метаболизмін жақсарту үшін қоректік заттар мен өмір салтына ерекше қажеттіліктерге ықпал ететін эпигенетикалық әсерлерді анықтау үшін нутригеномиялық / генетикалық бағалау нәтижелерін бағалайды.
5. Денсаулық сақтау саласындағы басқа мамандарға Жолдау арқылы одан әрі диагностикалық тексерулерді бастау қажеттілігін / ықтимал пайдасын анықтайды.
6. Дұрыс тамақтанбаудың және тамақтанудың бұзылуының клиникалық белгілерін анықтай білу (мысалы: дистрофия, құрғақ, сынғыш немесе жұқарған шаш пен тырнақ; саркопения және кахексия).
7. Клиенттің диетасы мен өмір салтын бағалай білу (мысалы, ақуызы жоғары, вегетариандық / вегетариандық, макробиотиктер, аюрведа, диетаны алып тастау, биотрансформация және жою [мысалы, детоксикация] схемалар / хаттамалар, ораза, физикалық белсенділік, ұйқы);
8. Клиенттің қосылған диеталық компоненттерді (мысалы, талшықтар, май қышқылдары, фитонутриенттер, Функционалды тамақтану ингредиенттері, шай, эликсирлер, тұнбалар, емдік эфир майлары) дұрыс пайдалануын бағалау мүмкіндігі.

1. Укрепление общественного здоровья на основе разработки и реализации программ здорового питания (с расширенным уровнем компетенций)
2. Разработка и поддержка реализации программ питания спортсменов для достижения лучших спортивных результатов (с расширенным уровнем компетенций)
Трудовая функция 1:
Оценка питания клиента / населения (с расширенным уровнем компетенций)
Навык 1:
Проведение оценки точных и актуальных данных и информации для выявления проблем, связанных с питанием
Умения:
1. Умение оценивать симптомы или проблемы, связанные с дисбалансом структурной целостности (клеточная, мышечно-скелетная); пищеварения, ассимиляции и микробиома / желудочно-кишечного тракта; биотрансформации и выведения; энергетического метаболизма (например, клеточное дыхание, митохондриопатии, ожирение); защиты и восстановления (иммунитет, воспаление, инфекция); статуса питания.
2. Умение оценивать стандартные и функциональные лабораторные данные, связанные с недостаточностью, дефицитом и / или дисбалансом питания (например, минеральный статус, аминокислотный профиль, окислительный стресс и антиоксидантный статус, состояние желудочно-кишечного тракта и анализ пищеварительного стула, гормональные индикаторы, маркеры воспаления и токсическая нагрузка), геномные биомаркеры, такие как однонуклеотидные полиморфизмы (например, рецептор витамина D, метилентетрагидрофолатредуктаза).
3. Умение оценивать диагностические тесты, процедуры и другие методы оценки биохимических процессов, а также клеточных, молекулярных и физических аспектов функций и дисфункций, связанных с питанием.
4. Оценивает результаты нутригеномной / генетической оценки для выявления эпигенетических эффектов, вносящих вклад в уникальные потребности в питательных веществах и образе жизни для улучшения пищевого метаболизма.
5. Определяет необходимость / потенциальную выгоду от инициирования дальнейших диагностических обследований посредством направления к другим специалистам в области здравоохранения.
6. Умение выявлять клинические признаки недоедания и расстройств пищевого поведения (например: дистрофия, сухие, ломкие или истонченные волосы и ногти; саркопения и кахексия).
7. Умение оценивать подходы к диете и образу жизни клиента (например, с высоким содержанием белка, веган / вегетарианец, макробиотики, аюрведа, диеты исключения пищи, биотрансформация и устранение [например, детоксикация] схемы / протоколы, голодание, физическая активность, сон);
8. Умение оценивать надлежащее использование клиентом добавленных диетических компонентов (например, клетчатки, жирных кислот, фитонутриентов, ингредиентов функционального питания, чаев, эликсиров, настоек, лечебных эфирных масел).

9. Шеберлік эйкозаноидты метаболиттер (мысалы, простагландиндер, тромбоксандар және лейкотриендер) және иммуномодуляторлар (мысалы, D дәрумені) сияқты қабынуды бақылау механизмдерінің барабарлығы мен орындылығын бағалайды.
10. Жас ерекшеліктерін, белгілі бір популяциялардағы ықтимал шектеулерді (мысалы, спортшылар, әскери қызметкерлер) және оларды денсаулық жағдайын немесе ауруды түзету үшін қолдануды ескере отырып, тағамдық қоспаларды (мысалы, N-ацетилцистеин, В дәрумендері, майда еритін витаминдер, бауырды қолдау өнімдері) дұрыс пайдалануды бағалау мүмкіндігі.
11. Диеталық қоспалар мен дәрі-дәрмектердің тамақтануға байланысты артықшылықтары мен жанама әсерлерін бағалау мүмкіндігі (мысалы, сұйықтықтың сақталуы, асқазан-ішек жолдарының бұзылуы, аллергия).
12. Биологиялық белсенді қоспаларды мақсатты пайдалануға қатысты зертханалық зерттеулердің нәтижелерін бағалай білу;
13. Мәдени, этникалық және өмір салты факторларын ескеретін дамуды, функционалдық және психикалық мәртебені (мысалы, Карновский шкаласы және т.б.) бағалаудың дәлелденген немесе жалпы қабылданған құралдарын қолдана білу.
14. Тамақтану күйіне әсер ету үшін ұйқы күйін және тәуліктікмақты бағалау мүмкіндігі (мысалы, салмақ, гормоналды реттеу, иммундық күй).
15. Тамақ өнімдеріндегі, сусындардағы, сондай-ақ тамақ контейнерлеріндегі және тұрмыстық тазартқыштардағы (мысалы, пестицидтер, фталаттар, ауыр металдар, патогендер сияқты токсиндер) қоршаған ортаға әсерін бағалау мүмкіндігі.
16. Тамақтану бойынша ұсыныстарды және оларды бағалай білу
тамақтануға, қан биохимиясына және функционалды зертханалық биомаркерлерге бағытталған физикалық тексеруге негізделген адамның салдары.
17. Физикалық белсенділікке байланысты метаболикалық қажеттіліктерді бағалай білу (мысалы, ылғалдану күйін, қоректік заттарды қабылдаудың жеткіліктілігін және қабыну / тотығу стрессінің қоректік заттарға әсерін бағалау).
18. Азық-түліктің, сұйықтықтардың, диеталық қоспалардың, физикалық белсенділіктің және өмір салтының жеке метаболикалық функцияларға сәйкестігін анықтау мүмкіндігі.
19. Ауыр металдарды, тұрақты органикалық қосылыстарды (мысалы, Инсектицидтер, пестицидтер, гербицидтер, фталаттар), электромагниттік өрістерді қоса алғанда, экзогендік токсиндердің әсер ету қаупін анықтау мүмкіндігі.
20. Тамақтануға байланысты созылмалы және өткір асқынулардың қаупін бағалау мүмкіндігі (мысалы, асқазан-ішек, метаболикалық, инфекциялық, тірек-қимыл аппараты, гормоналды бұзылулар, ұйқының бұзылуы).
Білімдер:

9. Умение оценивает адекватность и целесообразность в отношении механизмов контроля воспаления, таких как метаболиты эйкозаноидов (например, простагландины, тромбоксаны и лейкотриены) и иммуномодуляторы (например, витамин D).
10. Умение оценивать надлежащее использование пищевых добавок (например, N-ацетилцистеин, витамины группы B, жирорастворимые витамины, продукты для поддержки печени) с учетом возраста, потенциальных ограничений в конкретных группах населения (например, спортсменов, военнослужащих) и их применения для коррекции состояния здоровья или заболевания.
11. Умение оценивать связанные с питанием преимущества и побочные эффекты биологически активных добавок и приема лекарств (например, задержка жидкости, желудочно-кишечные расстройства, аллергия).
12. Умение оценивать результаты лабораторных исследований в отношении целевого использования биологически активных добавок;
13. Умение использовать проверенные или общепринятые инструменты оценки развития, функционального и психического статуса (например, шкалу Карновского и др.), которые учитывают культурные, этнические факторы и факторы образа жизни.
14. Умение оценивать состояние сна и циркадный ритм для влияния на статус питания (например, вес, гормональная регуляция, иммунный статус).
15. Умение оценивать текущее воздействие на окружающую среду в пищевых продуктах, напитках, а также воздействие в пищевых контейнерах и бытовых чистящих средствах (например, токсины, такие как пестициды, фталаты, тяжелые металлы, патогены).
16. Умение оценивать рекомендации по питанию и их
последствия для человека, основанные на физикальном обследовании, ориентированном на питание, биохимии крови и функциональных лабораторных биомаркерах.
17. Умение оценивать метаболические потребности, связанные с физической активностью (например, оценка состояния гидратации, адекватности потребления питательных веществ и влияния воспаления / окислительного стресса на потребности в питательных веществах).
18. Умение определять соответствие продуктов питания, жидкостей, биологически активных добавок, физической активности и образа жизни индивидуальным метаболическим функциям.
19. Умение определять риск воздействия экзогенных токсинов, включая тяжелые металлы, стойкие органические соединения (например, инсектициды, пестициды, гербициды, фталаты), электромагнитные поля.
20. Умение оценивать риск хронических и острых осложнений, связанных с питанием (например, желудочно-кишечные, метаболические, инфекционные, скелетно-мышечные, гормональные нарушения, нарушения сна).
Знания:

1. Тамақтану физиологиясы мен биохимиясы туралы жүйелік білім.
2. 2. Интегративті және функционалды медицинаның жүйелік білімі.
3. Халық ауруларының дамуындағы тамақтану мәселелерін жүйелі түрде білу.
4. Халықтың тамақтануын зерттеудің заманауи әдістерін білу.
5. Тамақтану және қоректік заттардың мазмұны, тағамның тағамдық және биологиялық құндылығы, қоректік заттардың қажеттіліктері, ұсынылған дене салмағы, дене салмағының индексі, даму заңдылықтары бойынша стандарттар мен анықтамалық мәліметтерді білу.
6. Тамақтанудың жеткіліксіздігінің және / немесе теңгерімсіздігінің белгілерін және тамақтанудың бұзылуымен байланысты аурулар мен бұзылулардың биомаркерлерін, дұрыс тамақтанбаудың клиникалық белгілерін және / немесе метаболизмге әсер ететін құрылымдық тұтастықтың ауытқуларын, тамақтанудың бұзылуының клиникалық белгілерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тамақтану проблемаларын диагностикалау (құзыреттіліктің кеңейтілген деңгейімен)
Дағды 1:
Тамақтанудың нақты мәселелерін анықтау және белгілеу
Машықтар:
1. Тамақтанудың дифференциалды диагнозын (ларын) тұжырымдау кезінде нәтижелерді жүйелі түрде салыстыру және түсіндіру мүмкіндігі.
2. Медициналық жағдайлардың, сондай-ақ олардың негізінде жатқан жүйелердің, жолдардың және негізгі клиникалық теңгерімсіздіктердің болуын анықтау мүмкіндігі.
3. Уақытша сарқылу, өсудің өзгеруі және терінің серпімділігінің төмендеуі сияқты патологиялық маңызды клиникалық көрсеткіштерді анықтай білу.
4. Азық-түлікке төзбеушілік және ұйқының бұзылуы сияқты күтпеген салдарды болжай білу.
5. Биохимиялық даралықты, геномдық тестілеу деректерін және тамақтану диагноздарын маңыздылық ретімен саралау кезінде қоректік заттардың қажеттілігіне әсерін ескеру мүмкіндігі.
6. Тамақтану диагнозын (ларын) саралау үшін жүйелік биология және биологиялық белсенді қоспалар ингредиенттерін қолдану саласындағы тәжірибе мен дәлелді деректерді пайдалана білу.
7. Клиенттің / олардың мүдделерін білдіретін адамдардың тілектерін / мақсаттарын есепке алудың маңыздылығын маңыздылығы бойынша тамақтану диагнозын (ларын) саралаудың негізгі факторы ретінде түсіну қабілеті.
Білімдер:
1. Тамақтануды диагностикалау әдістері мен құралдарын, клиенттің және / немесе қоғамдастықтың тамақтану мәселелерін дәл, нақты және қысқаша сипаттау принциптерін білу.
2. Тамақтану диагнозын құжаттау тәртібін білу.
3. Антиалиментарлы тамақтану факторларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Тамақтануға байланысты араласуды жоспарлау және жүзеге асыру (кеңейтілген құзыреттілік деңгейімен)
Дағды 1:
Тамақтануға байланысты нақты араласу стратегиясын таңдау және қолдану
Машықтар:

1. Системные знания физиологии и биохимии питания.
2. 2. Системные знания интегративной и функциональной медицины.
3. Системные знания проблем питания в развитии болезней населения.
4. Знание современных методов исследования питания населения.
5. Знание стандартов и референсных данных в области питания и содержания питательных веществ, пищевой и биологической ценности продуктов, потребностей в питательных веществах, рекомендуемой массы тела, индекса массы тела, моделей развития.
6. Знание признаков недостаточности и / или дисбаланса питания и биомаркеров заболеваний и расстройств, связанных с нарушением питания, клинических признаков недоедания и / или аномали структурной целостности, влияющие на метаболизм, клинических признаков расстройств пищевого поведения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Диагностика проблем питания (с расширенным уровнем компетенций)
Навык 1:
Идентифицирование и маркировка конкретных проблем питания
Умения:
1. Умение систематически сравнивать и интерпретировать результаты при формулировании дифференциального диагноза (ов) питания.
2. Умение определять наличие медицинских состояний, а также и лежащих в их основе систем, путей и основных клинических дисбалансов.
3. Умение определять патологически значимые клинические показатели, такие как временное истощение, изменение роста и снижение эластичности кожи.
4. Умение прогнозировать непредвиденных последствия, такие как пищевая непереносимость и нарушение сна.
5. Умение учитывать биохимическую индивидуальность, данные геномного тестирования и влияние на потребность в питательных веществах при ранжировании диагнозов питания в порядке важности.
6. Умение использовать опыт и доказательные данные в области системной биологии и применения ингредиентов биологически активных добавок для ранжирования диагноза (ов) питания.
7. Умение понимать важность учета пожеланий / целей клиента / лиц, представляющих их интересы, в качестве ключевого фактора при ранжировании диагноза (ов) питания в порядке важности.
Знания:
1. Знание методов и инструментов диагностики питания, принципов точного, ясного и краткого описания проблем питания клиента и / или сообщества.
2. Знание порядка документирования диагноза (ов) питания.
3. Знание антиалиментарных факторов питания.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Планирование и реализация вмешательств, связанных с питанием (с расширенным уровнем компетенций)
Навык 1:
Выбор и примение конкретной стратегии вмешательства, связанного с питанием
Умения:

1. Белгіленген нәтижелерге қол жеткізу үшін жаңа емдеу әдістерін немесе дәстүрлі емес араласуларды қолдана отырып, көмек көрсету жоспарындағы тиісті араласуларды анықтау және басымдық беру мүмкіндігі (мысалы, функционалды, тамақ және жүйелік зертханалық маркерлерді бағалау, омыртқа мен буындарды емдеудің және / немесе емдеудің мамандандырылған әдістерін алу үшін кәсіби функционалды мамандарға жолдама).тамақ метаболизмін оңтайландыру).
2. Белгіленген тамақтану стандарттары мен ұсыныстарынан қашан орынды және қауіпсіз ауытқу керектігін анықтай білу.
3. Пациентпен / клиентпен, қамқоршымен, сондай-ақ кәсіпқойаралық командамен ынтымақтастықта көмек көрсетуді ұйымдастыра білу.
4. Өзіне-өзі қызмет көрсетудегі немесе мінез-құлықтағы кемшіліктерді жою стратегияларын, сондай-ақ бірлескен шешім қабылдау арқылы қалпына келтіру нұсқаларын анықтай білу.
5. Негізгі мәселенің этиологиясына бағытталған және алдыңғы тәжірибе мен кәсіби тәжірибені басшылыққа алатын анықталған басымдықтардың әрқайсысы үшін нақты араласу және бақылау стратегияларын таңдау мүмкіндігі.
6. Қолданыстағы нұсқауларға сәйкес диеталық қоспаларды қолдануды қарастыра білу (мысалы, ұсынылған диета, қауіпсіздік, белгілі бір популяциялар үшін ережелер мен ережелер [мысалы, спортшылар]).
7. Диагностикалық сынақтардың немесе процедуралардың нәтижелерін, сондай-ақ клиенттің қажеттіліктеріне, белгіленген мақсаттар мен нәтижелерге негізделген зертханалық сынақтарды, сондай-ақ қажет болған жағдайда ұйымның / бағдарламаның саясатын және / немесе ережелерін көрсететін күтілетін араласу реакциясын (ларын) жүргізу және бақылау үшін уақыт пен жиілікті анықтау мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Интегративті және функционалды медицинадағы әртүрлі пәндерді білу.
2. Тамақтануға байланысты араласулар, жеке араласуды таңдау критерийлері мен шарттары туралы жүйелі білім.
3. Тамақтануға байланысты араласуды сипаттайтын стандартты терминологияның жүйелік білімі.
4. Тамақтануға байланысты араласуды жүзеге асыру үшін қажетті ресурстарды жүйелі түрде білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Тамақтануды бақылау және бағалау (құзыреттіліктің кеңейтілген деңгейімен)
Дағды 1:
Тамақтану диагнозына, мақсаттарға, артықшылықтарға және тамақтануға байланысты араласу стратегияларына тікелей байланысты көрсеткіштер мен нәтижелер деректерін қадағалау және бағалау
Машықтар:
1. Түсіну үшін кедергілердің бар-жоғын және олардың пациенттің / клиенттің тамақтану бағдарламасын / күтім жоспарын орындауына әсер ететіндігін анықтай білу.

1. Умение определять и приоритезировать соответствующие вмешательства в плане оказания помощи с использованием новых методов лечения или нетрадиционных вмешательства для достижения намеченных результатов (например, оценка функциональных, пищевых и системных лабораторных маркеров, направление к межпрофессиональным функциональным специалистам для получения специализированных методов лечения и / или лечения позвоночника и суставов для поддержки оптимизация пищевого метаболизма).
2. Умение определять, когда уместно и безопасно отклоняться от установленных стандартов и рекомендаций по питанию.
3. Умение организовывать оказание помощи в сотрудничестве с пациентом / клиентом, лицом, осуществляющим уход, а также с межпрофессиональной командой.
4. Умение определять стратегии устранения недостатков в самообслуживании или поведении, а также варианты восстановления посредством совместного принятия решений.
5. Умение выбирать конкретные стратегии вмешательства и мониторинга для каждого из выявленных приоритетов, которые сосредоточены на этиологии основной проблемы и руководствоваться предшествующей практикой и профессиональным опытом.
6. Умение рассматривать использование диетических добавок, в соответствии с действующими руководящими принципами (например, рекомендуемая диета, безопасность, правила и положения для определенных групп населения [например, спортсменов]).
7. Умение определять время и частоту для проведения и мониторинга результатов диагностических тестов или процедур, а также лабораторных тестов на основе потребностей клиента, установленных целей и результатов, а также ожидаемой реакции на вмешательство (я), отражающих политику и / или правила организации / программы, когда это применимо.
Знания:
1. Знание различных дисциплин в интегративной и функциональной медицине.
2. Системные знания вмешательств, связанных с питанием, критериев и условий выбора отдельных вмешательств.
3. Системные знания стандартной терминологии для описания вмешательств, связанных с питанием.
4. Системные знания необходимых ресурсов для осуществления вмешательств, связанных с питанием.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Мониторинг и оценка питания (с расширенным уровнем компетенций)
Навык 1:
Отслеживание и оценка показателей и данных о результатах, непосредственно связанные с диагнозом питания, целями, предпочтениями и стратегиями вмешательств, связанными с питанием
Умения:
1. Умение определять существуют ли препятствия для понимания и влияют ли они на соблюдение пациентом / клиентом программы питания / плана оказания помощи.

2. Клиенттің әлеуметтік, физикалық және экологиялық факторларын, тамақтану мақсаттарын көрсететін және араласуға қатысуды қолдайтын қажетті нәтижелерді қамтамасыз ету үшін құралдар мен әдістерді таңдау мүмкіндігі.
3. Клиенттің ұсынылған тұтас тағамдарға, функционалды тағамдарға, диеталық қоспаларға, гликемиялық индексі төмен тағамдарға және / немесе қабынуға қарсы тағамдарға физиологиялық реакциясын бақылау және бағалау мүмкіндігі.
4. Күтпеген салдарды азайту мүмкіндігі (мысалы, артық салмақ жоғалту жылдамдығы, қандағы қанттың өзгергіштігі) немесе клиенттің мақсатқа жетудің сәйкес емес әдістерін қолдануы (мысалы, дәрі-дәрмектер және / немесе диеталық қоспалар * тұрақсыз пайдалану / сақтамау, тамақтанудан өз еркімен бас тарту, шектеулер және жеке сенімдер).
5. Геномдық тестілеу нәтижелерін, функционалды зертханалық деректерді тамақтану мақсаттарымен / мақсаттарымен немесе анықтамалық стандарттармен салыстыру мүмкіндігі.
6. Жиналған биомаркерлерге араласудың әсерін ескеру мүмкіндігі(мысалы, зертханалық көрсеткіштер, дене құрамының өзгеруі, кескіндер [мысалы, сүйек тығыздығы]).
7. Күтім жоспарының тиімділігіне қатысты прогресті бағалау үшін бірнеше ресурстарды қолдана білу (мысалы, зертханалық және басқа клиникалық мәліметтер, дене салмағының / дене құрамының өзгеруі, тиісті дәрі-дәрмектер / тағамдық қоспалар*).
8. Араласу стратегияларындағы өзгерістердің қажеттілігін бақылау үшін диагностикалық сынақтар, белгілер мен белгілер арқылы негізгі клиникалық баланстағы өзгерістерді бақылау мүмкіндігі.
9. Интервенциялар үшін келесі қадамдарды анықтау үшін мониторинг деректері мен араласу нәтижелерін талдау үшін кәсіби топ құруды бастау немесе тәжірибешімен кеңесу мүмкіндігі.
10. Қажет болған жағдайда клиенттің қажеттіліктерін, жаңа / туындаған жағдайларды (мысалы, қатар жүретін аурулар мен асқынулар) және кез-келген функционалды немесе басқа сынақтардың нәтижелерін қанағаттандыру үшін араласу стратегияларын өзгерту мүмкіндігі.
11. Қосымша интегративті және функционалды ресурстарды ұйымдастыра білу.
Білімдер:
1. Тамақтану араласуларына / көмек көрсетуге ықпал ететін немесе кедергі келтіретін факторларды жүйелі түрде білу.
2. Тамақтану диагнозына, мақсаттарға, артықшылықтарға және тамақтануға байланысты араласу стратегияларына тікелей байланысты көрсеткіштер мен нәтижелер деректерін бағалау әдістері туралы жүйелі білім.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Нутрициологиялық көмек мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету (құзыреттіліктің кеңейтілген деңгейімен)
Дағды 1:
Нутрициолог пен денсаулық сақтаудың өзге де мамандарына тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету
Машықтар:

2. Умение подбирать инструменты и методы для обеспечения желаемых результатов, отражающих социальные, физические и экологические факторы клиента, цели в области питания, и поддерживающих участие во вмешательствах.
3. Умение проводить мониторинг и оценку физиологической реакции клиента на рекомендуемые цельные продукты, функциональные продукты, диетические добавки, продукты с низким гликемическим индексом и / или противовоспалительные продукты.
4. Умение минимизировать непредвиденные последствия (например, чрезмерную скорость потери веса, вариабельность уровня сахара в крови) или использование клиентом несоответствующих методов достижения целей (например, лекарств и / или биологически активных добавок * беспорядочное использование / несоблюдение, добровольный отказ от питания, ограничения и личные убеждения).
5. Умение сравнивать результаты геномного тестирования, функциональные лабораторные данные с назначениями / целями питания или эталонными стандартами.
6. Умение учитывать влияние вмешательства на собранные биомаркеры (например, лабораторные показатели, изменения состава тела, изображения [например, плотность кости]).
7. Умение использовать несколько ресурсов для оценки прогресса (например, лабораторные и другие клинические данные, изменения массы тела / состава тела, соответствующие лекарства / пищевые добавки *) относительно эффективности плана ухода.
8. Умение отслеживать изменения в основном клиническом балансе с помощью диагностических тестов, признаков и симптомов для отслеживания необходимости изменений в стратегиях вмешательства.
9. Умение инициировать создание межпрофессиональной группы или организовать консультацию практикующего специалиста для анализа данных мониторинга и результатов вмешательств, чтобы определить следующие шаги для вмешательств.
10. Умение при необходимости изменять стратегии вмешательства для удовлетворения потребностей клиента, новых / возникающих ситуаций (например, сопутствующих заболеваний и осложнений) и результатов любых дальнейших функциональных или других тестов.
11. Умение организовывать дополнительные интегративные и функциональные ресурсы.
Знания:
1. Системные знания факторов, способствующих или препятствующих прогрессу вмешательств / оказания помощи в области питания.
2. Системные знания методов оценки показателей и данных о результатах, непосредственно связанные с диагнозом питания, целями, предпочтениями и стратегиями вмешательств, связанными с питанием.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 5:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах нутрициологической помощи (с расширенным уровнем компетенций)
Навык 1:
Предоставление наставнических и консультационных услуг нутрициологам и иным специалистам здравоохранения
Умения:

1. Нутрициолог пен денсаулық сақтаудың өзге де мамандарына ұйымдастырушылық-әдістемелік көмек көрсете білу.
2. Ересектер мен балалардағы күрделі нутрициологиялық көмек жағдайларында нутрициолог пен денсаулық сақтаудың өзге де мамандарына консультациялық көмек пен тәлімгерлікті жүзеге асыра білу.
3. Нутрициологиялық көмектің даулы мәселелері бойынша шешім қабылдай білу.
4. Тамақтануды басқарудың мақсатты топтарын басқара білу.
Білімдер:
1. Нутрициологтың ұйымдастырушылық-әдістемелік көмегін реттейтін құжаттарды білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Салауатты тамақтану саласында жеке нутрициологиялық консалтингті ұйымдастыру және өткізу.
Машықтар:
1. Дұрыс тамақтану бойынша жеке кеңес беру мүмкіндігі.
2. Food-коучинг дағдыларын қолдана білу.
3. Тамақтану мәселелерінде мүдделі тұлғалардың жұмысын үйлестіре білу.
Білімдер:
1. ДДҰ-ның тамақтануды, физикалық белсенділікті және денсаулықты оңтайландыру бойынша жаһандық стратегияларын білу.
2. ХНИЗДІҢ алдын алуға бағытталған заманауи тамақтану тәсілдері мен диеталарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 3:
Тамақтану саласындағы медиа құрылымдармен (БАҚ) Интеграция және консалтинг.
Машықтар:
1. БАҚ өкілдеріне салауатты және қауіпсіз тамақтану мәселелері бойынша консультациялық көмек көрсете білу.
2. Тамақтану гигиенасы және нутрициология мәселелері бойынша БАҚ өкілдерімен кездесулер, консультациялар ұйымдастыру және өткізу қабілеті.
3. Теле және радиоэфирлер үшін тамақтану бойынша өзекті тақырыптарды таңдауда көмек көрсете білу.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтау және нутрициология саласындағы нормативтік-құқықтық актілерді білу.
2. Салауатты өмір салты, дұрыс тамақтану принциптерін білу.
3. Тағамның тағамдық және биологиялық құндылығын білу.
4. Азық-түлік өндірісінің инновациялық технологияларын білу және дұрыс тамақтану рационын таңдау.
5. Тамақтану әдеттерін өзгертудің заманауи тәсілдерін білу.
6. Тамақтану гигиенасы мен нутрициология бойынша өзекті мәселелерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 6:
Нутрициологтардың қызметін ұйымдастыру және бақылау
Дағды 1:
Нутрициологтардың қызметін ұйымдастыру
Машықтар:
1. Ересектер мен балаларға нутрициологиялық көмек көрсететін құрылымдық бөлімшелер мен мамандардың жұмысын ұйымдастыра білу
Білімдер:
1. Нутрициологтардың қызметін ұйымдастыру жөніндегі регламенттеуші құжаттарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Нутрициологтардың қызметін бақылау
Машықтар:
1. Жылдық есептілік бойынша ақпаратты толтыру және жинақтау сапасын бақылау мүмкіндігі.

1. Умение оказывать организационно-методическую помощь нутрициологам и иным специалистам здравоохранения.
2. Умение осуществлять консультативную помощь и наставничество нутрициологам и иным специалистам здравоохранения при случаях сложной нутрициологической помощи у взрослых и детей.
3. Умение принимать решения по спорным вопросам нутрициологической помощи.
4. Умение возглавлять целевые группы управления питанием.
Знания:
1. Знание документов регламентирующих организационно-методическую помощь нутрициолога
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация и проведение индивидуального нутрициологического консалтинга в области здорового питания.
Умения:
1. Умение проводить персонализированные консультации по здоровому питанию.
2. Умение применять навыки food-коучинга.
3. Умение координировать работу заинтересованных лиц в вопросах питания.
Знания:
1. Знание глобальных стратегий ВОЗ в области оптимизации питания, физической активности и здоровья.
2. Знание современных нутрициологических подходов и диет, направленных на профилактику ХНИЗ.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Интеграция и консалтинг с медийными структурами (СМИ) в области питания.
Умения:
1. Умение осуществлять консультативную помощь представителям СМИ по вопросам здорового и безопасного питания.
2. Умение организовывать и проводить встречи, консультации с представителями СМИ по проблемам гигиены питания и нутрициологии.
3. Умение оказывать содействие в выборе актуальных тем по питанию для теле и радиоэфиров.
Знания:
1. Знание нормативно-правовых актов в области здравоохранения и нутрициологии.
2. Знание принципов здорового образа жизни, правильного питания.
3. Знание пищевой и биологической ценности пищевых продуктов.
4. Знание инновационных технологий производства пищевых продуков и подбора здоровых рационов питания.
5. Знание современных подходов по изменению пищевых привычек.
6. Знание актуальных вопросов по гигиене питания и нутрициологии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 6:
Организация и контроль деятельности нутрициологов
Навык 1:
Организация деятельности нутрициологов
Умения:
1. Умение организовывать работу структурных подразделений и специалистов, оказывающих нутрициологическую помощь взрослому и детскому населению
Знания:
1. Знание регламентирующих документов по организации деятельности нутрициологов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Контроль деятельности нутрициологов
Умения:
1. Умение контролировать качество заполнения и свода информации по годовой отчетности.

2. Есепті нысандар бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға есептілікті уақтылы ұсыну дағдылары.
Білімдер:
1. Нутрициологиялық көмек қызметін бақылау жөніндегі регламенттеуші құжаттарды білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Салауатты тамақтану бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру негізінде қоғамдық денсаулықты нығайту (құзыреттіліктің кеңейтілген деңгейімен)
Дағды 1:
Салауатты тамақтану бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру
Машықтар:
1. Анықталған тамақтану қажеттіліктері, мәдени дәстүрлер мен қолда бар ресурстар негізінде халық топтары үшін салауатты тамақтану бағдарламаларының тиімділігін бағалай білу.
2. Халық топтарындағы тамақтану проблемаларын анықтай білу, қысқа және ұзақ мерзімді мақсаттар қою, басымдықтарды белгілеу, қолданылатын әдістерді жоспарлау және прогресті бағалау.
3. Сервистік бөлімде тамақтану бағдарламасының бюджетін құра білу.
4. Медициналық ұйымдардың, отбасылардың, мектептердің және өзге де тұлғалардың персоналы үшін тамақтану бойынша консультациялық қызметтер көрсете білу.
Білімдер:
1. Емдік-профилактикалық тамақтану принциптері мен әдістерін жүйелі білу
2. Қоғамдық тамақтануды басқару принциптері мен әдістері туралы жүйелі білім.
3. Халықты тамақтандыру мәселелерін реттейтін нормативтік-құқықтық актілерді, ұлттық басшылықтарды және тамақтану саласындағы стандарттарды жүйелі түрде білу.
4. Балалардан қарттарға және науқастардан сау адамдарға дейінгі әртүрлі популяциялардың тамақтануының нақты мәселелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
ҚР аумағында сатылатын биологиялық белсенді қоспаларға мониторинг жүргізу.
Машықтар:
1. Биологиялық белсенді қоспаларды сәйкестендіру мүмкіндігі.
2. ҚР аумағында сатылатын тағамға биологиялық белсенді қоспаларды бақылауды жүргізу мүмкіндігі.
3. Биологиялық белсенді қоспаларды қолдану бойынша консалтингті жүзеге асыру мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Тағамға биологиялық белсенді қоспалардың қауіпсіздігі жөніндегі нормативтік құжаттаманы білу.
2. Диеталық қоспалардың қауіпсіздігіне қойылатын гигиеналық талаптарды білу.
3. Диеталық қоспалардың тағамға айналу ережелерін білу.
4. Диеталық қоспаларды қолданудың коммуникациялық әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 3:
Қартаюға қарсы тамақтану бойынша кеңес беру.
Машықтар:
1. Жасқа байланысты өзгерістермен байланысты аурулардың даму қаупінің дәрежесін бағалай білу.
2. Қартаюға қарсы бағытта қоректік қолдау көрсете білу.
3. Жасушалардың қартаю механизмін ескере отырып, тамақтануды қайта құру арқылы организмде биохимиялық түзету жүргізу мүмкіндігі.

2. Навыки своевременного предоставления отчетности в уполномоченный орган в области здравоохранения по отчетным формам.
Знания:
1. Знание регламентирующих документов по контролю деятельности нутрициологической помощи
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Укрепление общественного здоровья на основе разработки и реализации программ здорового питания (с расширенным уровнем компетенций)
Навык 1:
Разработка и реализация программ здорового питания
Умения:
1. Умение оценивать эффективность программ здорового питания для групп населения на основе выявленных потребностей в питании, культурных традиций и имеющихся ресурсов.
2. Умение выявлять проблемы с питанием в группах населения, ставить краткосрочные и долгосрочные цели, устанавливать приоритеты, планировать используемые методы и оценивать прогресс.
3. Умение составлять бюджет программы питания в сервисной части.
4. Умение предоставлять консультационные услуги по питанию для персонала медицинских организаций, семей, школ и иных лиц.
Знания:
1. Системные знания принципов и методов лечебно- профилактического питания
2. Системные знания принципов и методов управления общественным питанием.
3. Системные знания нормативно-правовых актов, регулирующих вопросы питания населения, национальных руководств и стандартов в сфере питания.
4. Знание конкретных проблем питания различных групп населения, начиная от детей к пожилым людям, и от больных к здоровым.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение мониторинга за биологически активными добавками, реализуемыми на территории РК.
Умения:
1. Умение проводить идентификацию биологически активных добавок.
2. Умение проводить контроль за биологически активными добавками к пище, реализуемыми на территории РК.
3. Умение осуществлять консалтинг по применению биологически активных добавок.
Знания:
1. Знание нормативной документации по безопасности биологически активных добавок к пище.
2. Знание гигиенических требований к безопасности БАД.
3. Знание правил оборота БАД к пище.
4. Знание коммуникационных методов по применению БАД.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Консалтинг в области anti-age питании.
Умения:
1. Умение оценивать степень риска развития заболеваний, ассоциированных с возрастными изменениями.
2. Умение оказывать нутриционную поддержку антивозрастной направленности.
3. Умение проводить биохимическую коррекцию в организме путем перестройки питания, учитывая механизм старения клеток.

4. Эйджингке қарсы бағыттағы биологиялық белсенді заттарды таңдай білу.
Білімдер:
1. Метаболизмнің ерекшеліктерін, қартайған және қартайған кездегі ағзаның бейімделу және компенсаторлық мүмкіндіктерін білу.
2. Геродиетиканың негізгі принциптерін білу.
3. Қоректік заттардың жетіспеушілігімен байланысты қартаю механизмдерін білу.
4. Тағамның қартаю процестеріне эпигенетикалық әсерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қартаюға қарсы тамақтану бойынша кеңес беру.
Қосымша еңбек функциясы 2:
Үздік спорттық нәтижелерге қол жеткізу үшін спортшыларды тамақтандыру бағдарламаларын әзірлеу және іске асыруды қолдау (құзыреттіліктің кеңейтілген деңгейімен)
Дағды 1:
Спортшылардың тамақтану бағдарламаларын әзірлеу және іске асыруды қолдау
Машықтар:
1. Қол жеткізілген спорттық нәтижелерді ескере отырып, спортшылардың тамақтану бағдарламаларының тиімділігін бағалай білу.
2. Спортшылардың проблемаларын анықтай білу, қысқа және ұзақ мерзімді мақсаттар қою, басымдықтарды белгілеу, қолданылатын әдістерді жоспарлау және прогресті бағалау.
3. Спорт командасының мүшелерін және спортшылар отбасын спорттық тамақтану бойынша оқыта білу.
Білімдер:
1. Спорттық тамақтанудың негізгі тұжырымдамалары мен принциптері туралы жүйелі білім.
2. Спорттық тамақтану қоспаларын қолдану принциптері мен ерекшеліктерін білу.
3. Спортшылар ойын және жаттығу күндерінде тұтынуы керек өнімдер мен сұйықтықтардың дұрыс мөлшерін анықтаудың принциптері мен әдістерін білу.
4. Спортшылардың өнімділігі мен жалпы денсаулығын жақсарту үшін қоректік заттардың өзгеру тенденцияларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Өз қызметінің тиімділігін жүйелі және тұрақты бағалау дағдылары және үнемі жетілдіруді жүзеге асыру.
Кәсіби қызметінде ақылға қонымды іскерлік және этикалық нормаларды сақтау дағдылары.
Қауіпсіз, сапалы тәжірибе мен қызметтерді қамтамасыз ету үшін жауапкершілікті өз мойнына алу дағдылары
Клиентке бағытталған қауіпсіз және сапалы қызметтерді ұсыну кезінде үнемі білім, Дағдылар, тәжірибе және пайымдау дағдылары.
Шеберлік сыни ойлауды және басқалармен қарым-қатынас кезінде проблемаларды шешу дағдыларын көрсетеді.
Кәсіби қызметтің міндеттерін орындаудағы дербестік және жауапкершілік.
Ұйымдастырушылық қабілеттер.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Тамақ өнімдерін тұтынудың ғылыми негізделген физиологиялық нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 9 желтоқсандағы № 503 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 13 қаңтарда № 14674 болып тіркелген).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Тамақтану жөніндегі маман

4. Умение подбирать биологически активные вещества антиэйдженговой направленности.
Знания:
1. Знание особенностей обмена веществ, адаптационных и компенсаторных возможностей организма в пожилом и старческом возрасте.
2. Знание основных принципов геродиетики.
3. Знание механизмов старения, связанных с дефицитом нутриентов.
4. Знание эпигенетического влияния пищи на процессы старения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Разработка и поддержка реализации программ питания спортсменов для достижения лучших спортивных результатов (с расширенным уровнем компетенций)
Навык 1:
Разработка и поддержка реализации программ питания спортсменов
Умения:
1. Умение оценивать эффективность программ питания спортсменов с учетом достигаемых спортивных результатов.
2. Умение выявлять проблемы спортсменов, ставить краткосрочные и долгосрочные цели, устанавливать приоритеты, планировать используемые методы и оценивать прогресс.
3. Умение обучать членов спортивной команды и семьи спортсменов по спортивному питанию.
Знания:
1. Системные знания основных концепций и принципов спортивного питания.
2. Знание принципов и обобенностей применения добавок к спортивному питанию.
3. Знание принципов и методов определения правильного количества продуктов и жидкостей, которые следует употреблять спортсменам в игровые и тренировочные дни.
4. Знание тенденций изменения потребления питательных веществ спортсменами для повышения производительности и общего состояния здоровья.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Навыки систематической и регулярной оценки эффективности своей деятельности и осуществлять постоянное улучшение.
Навыки соблюдения разумных деловых и этических норм в своей профессиональной деятельности.
Навыки принятия на себя ответственности за обеспечение безопасной, качественной практики и услуг
Навыки постоянного приобретения знаний, навыков, опыта и суждений при предоставлении безопасных и качественных услуг, ориентированных на клиента.
Умение демонстрирует критическое мышление и навыки решения проблем при общении с другими.
Самостоятельность и ответственность в выполнении задач профессиональной деятельности.
Организаторские способности.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 9 декабря 2016 года № 503 "Об утверждении научно обоснованных физиологических норм потребления продуктов питания" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 января 2017 года № 14674).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Специалист по питанию

"Нутрициолог"Біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қызмет көрсетудің сараптамалық деңгейі және клиенттің / халықтың өмір салты мен денсаулыққа қатысты мақсаттарын ескере отырып, тамақтануға деген қажеттілігін бағалау, тамақтану проблемаларын диагностикалау, тамақтану саласындағы араласулардың тиімділігі мен мониторингі және одан әрі бағалау мәселелерінде нутрициологтардың қызметін әдістемелік қамтамасыз ету. Нутрициологтардың қызметіне жаңа технологияларды енгізу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тамақтану қажеттілігін бағалау, тамақтану проблемаларын диагностикалау, тағайындау, тамақтану саласындағы араласулардың тиімділігін бақылау және бағалау (сараптамалық құзыреттілік деңгейімен)
2. Тамақтану саласындағы тәжірибе мен қызметтердің қауіпсіздігі мен сапасын арттыруға ықпал ететін зерттеу нәтижелерін жүргізу және практикада қолдану
Қосымша еңбек функциялары:
1. Салауатты тамақтану бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру негізінде қоғамдық денсаулықты нығайту (құзыреттіліктің сараптамалық деңгейімен)
2. Үздік спорттық нәтижелерге қол жеткізу үшін спортшыларды тамақтандыру бағдарламаларын әзірлеу және іске асыруды қолдау (құзыреттіліктің сараптамалық деңгейімен)
Еңбек функциясы 1:
Тамақтану қажеттілігін бағалау, тамақтану проблемаларын диагностикалау, тағайындау, тамақтану саласындағы араласулардың тиімділігін бақылау және бағалау (сараптамалық құзыреттілік деңгейімен)
Дағды 1:
Стандартты, дәстүрлі, интегративті және функционалдық медицинаны интеграциялау негізінде нутрициологиялық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Тәжірибенің басқа салаларындағы нұсқауларды тану және енгізу негізінде тұтынушының/ халықтың тамақтану қажеттілігін бағалау дағдылары.
2. Тамақтану диагнозын (ларын) тұжырымдау кезінде тамақтану, биохимиялық деректер, диагностикалық сынақтар, клиникалық асқынулар және оларды кәсіби ортада және басқа медициналық қызмет көрсетушілермен кеңесу арқылы жою туралы күрделі ақпаратты біріктіру дағдылары.
3. Сарапшылардың дәлелдерін табу және пайдалану және әдебиеттерді, сондай-ақ дәлелді хаттамаларды толық түсіну дағдылары.

Квалификация "Нутрициолог". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет), из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Экспертный уровень оказания услуг и методическое обеспечение деятельности нутрициологов в вопросах оценки потребности клиента / населения в питании с учетом их образа жизни и целей в отношении здоровья, диагностики проблем питания, назначения и последующего мониторинга и оценки эффективности вмешательств в области питания. Внедрение новых технологий в деятельность нутрициологов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оценка потребности в питании, диагностика проблем питания, назначение, последующий мониторинга и оценки эффективности вмешательств в области питания (с экспертным уровнем компетенций)
2. Проведение и применение на практике результатов исследований, способствующих повышению безопасности и качества практики и услуг в области питания
Дополнительные трудовые функции:
1. Укрепление общественного здоровья на основе разработки и реализации программ здорового питания (с экспертным уровнем компетенций)
2. Разработка и поддержка реализации программ питания спортсменов для достижения лучших спортивных результатов (с экспертным уровнем компетенций)
Трудовая функция 1:
Оценка потребности в питании, диагностика проблем питания, назначение, последующий мониторинга и оценки эффективности вмешательств в области питания (с экспертным уровнем компетенций)
Навык 1:
Оказание нутрициологической помощи на основе интеграции стандартной, традиционной, интегративной и функциональной медицины.
Умения:
1. Навыки оценки потребности клиента/ населения в питании на основе признания и включения руководящих принципов из других областей практики.
2. Навыки объединения сложной информации, касающейся питания, биохимических данных, диагностических тестов, клинических осложнений и их устранения в межпрофессиональной среде и через консультации с другими поставщиками медицинских услуг при формулировании диагноза (ов) питания.
3. Навыки поиска и использования аргументов экспертов и полного понимания литературы, а также протоколов, основанных на доказательствах.

4. Басқа тәжірибешілер мен кәсіпқой аралық топ үшін ресурстық қолдау дағдылары.
Білімдер:
1. Тамақтану физиологиясы мен биохимиясы туралы терең білім.
2. Жұқпалы емес аурулардың дамуындағы тамақтанудың рөлін терең білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тамақтану саласындағы тәжірибе мен қызметтердің қауіпсіздігі мен сапасын арттыруға ықпал ететін зерттеу нәтижелерін жүргізу және практикада қолдану
Дағды 1:
Тамақтанудың жаңа білімдерін құру және (немесе) практикада қолдануға болатын ең жақсы зерттеулер / дәлелдер мен ақпараттарға шолу
Машықтар:
1. Тәжірибені жақсарту үшін қатысу және / немесе зерттеу жүргізу мүмкіндігі.
2. Дәлелді тәжірибенің негізі ретінде қол жетімді ең жақсы зерттеулерді / деректер мен ақпаратты пайдалану және біріктіру мүмкіндігі.
3. Тамақтану саласындағы жаңа білім мен зерттеулерді дамытуға ықпал ету мүмкіндігі.
4. Нутрициологиялық практикаға жаңа технологияларды енгізе білу, зерттеу нәтижелерін альянстар немесе тамақтану саласындағы басқа кәсіпқойлармен және ұйымдармен ынтымақтастық арқылы практикада қолдана білу.
5. Шеберлік әр түрлі аудиториямен ағымдағы, фактілерге негізделген білім мен ақпаратпен бөліседі.
6. Ағымдағы білім мен дәлелдерге негізделген ақпаратты беру және қолдану мүмкіндігі.
7. Жарияланымдар мен презентациялардағы зерттеу нәтижелері негізінде нутрициологтар қызметінің өнімділігін арттыру бойынша ұсыныстар бере білу.
Білімдер:
1. Тамақтану саласындағы зерттеулердің дизайны мен әдістемесін білу.
2. Тамақтану саласындағы зерттеу / дәлелдеу нәтижелері мен ақпараттың практикада қолданылуын іздеу және бағалау әдістерін білу.
3. Жаңа білім мен ақпаратты беру әдістері мен құралдарын білу.
4. Нутрициологиялық практикадағы жаңа технологияларды және оларды енгізу әдіснамасын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Азық-түлік қауіпсіздігін ұйымдастыру
Машықтар:
1. Тамақ өнімдерінің сапасы мен қауіпсіздігін реттейтін заңнамалық-нормативтік құжаттарды білу.
2. Азық-түлік қауіпсіздігін анықтаудың инновациялық әдістерін білу.
3. Тамақ өнімдерін өндіруде тамақ ингредиенттерінің қауіпсіздігін қолдануға қойылатын гигиеналық талаптарды білу.
4. Тамақ өнімдерінің сапасын бақылаудың қазіргі заманғы әлемдік және отандық жүйелерін білу.
5. Азық-түлік шикізаты мен тамақ өнімдерінің ксенобиотиктермен ластануының қауіп факторларын білу
6. Тағамдық қоспаларды қолдануға қойылатын гигиеналық талаптарды білу.
Білімдер:
1. Тамақ өнімдерінің сапасы мен қауіпсіздігін реттейтін заңнамалық-нормативтік құжаттарды білу.

4. Навыки ресурсной поддержки для других практикующих специалистов и межпрофессиональной группы.
Знания:
1. Глубокие знания физиологии и биохимии питания.
2. Глубокие знания роли питания в развитии неинфекционных заболеваний.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение и применение на практике результатов исследований, способствующих повышению безопасности и качества практики и услуг в области питания
Навык 1:
Создание новых знаний в области питания и (или) обзор лучших доступных исследований / доказательств и информации для применения на практике
Умения:
1. Умение участвовать и / или проводить исследования для улучшения практики.
2. Умение использовать и интегрировать наилучшие доступные исследования / данные и информацию в качестве основы для практики, основанной на фактических данных.
3. Умение способствовать развитию новых знаний и исследований в области питания.
4. Умение внедрять новые технологии в нутрициологическую практику, применять результаты исследований на практике через альянсы или сотрудничество с другими профессионалами и организациями в области питания.
5. Умение делится текущими, основанными на фактах знаниями и информацией с различными аудиториями.
6. Умение передавать и применять текущие знания и информацию, основанную на доказательствах.
7. Умение давать рекомендации по повышению производительности деятельности нутрициологов на основе результатов исследований в публикациях и презентациях.
Знания:
1. Знание дизайна и методологии исследований в области питания.
2. Знание методов поиска и оценки применимости на практике результатов исследований / доказательств и информации в области питания.
3. Знание методов и интструментов передачи новых знаний и информации.
4. Знание новых технологий в нутрициологической практике и методологии их внедрения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация пищевой безопасности
Умения:
1. Знание законодательно-нормативных документов, регламентирующих качество и безопасность пищевых продуктов.
2. Знание инновационных методов определения безопасности пищевых продуктов.
3. Знание гигиенических требований к применению безопасности пищевых ингредиентов в производстве пищевых продуктов.
4. Знание современных мировых и отечественных систем контроля качества пищевой продукции.
5. Знание факторов риска загрязнения продовольственного сырья и продуктов питания ксенобиотиками
6. Знание гигиенических требований к применению пищевых добавок.
Знания:
1. Знание законодательно-нормативных документов, регламентирующих качество и безопасность пищевых продуктов.

2. Азық-түлік қауіпсіздігін анықтаудың инновациялық әдістерін білу.
3. Тамақ өнімдерін өндіруде тамақ ингредиенттерінің қауіпсіздігін қолдануға қойылатын гигиеналық талаптарды білу.
4. Тамақ өнімдерінің сапасын бақылаудың қазіргі заманғы әлемдік және отандық жүйелерін білу.
5. Азық-түлік шикізаты мен тамақ өнімдерінің ксенобиотиктермен ластануының қауіп факторларын білу
6. Тағамдық қоспаларды қолдануға қойылатын гигиеналық талаптарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 3:
Мамандандырылған тамақ өнімдерінің жаңа түрлерінің рецептурасын әзірлеу және тағамның функционалдық қасиеттерін бағалау.
Машықтар:
1. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында мамандандырылған бағыттағы өнімдердің жаңа түрлерінің рецептураларын әзірлеуде консультациялық көмек көрсете білу.
2. Жаңа азық-түлік өнімдерін әзірлеу үшін функционалды тағамдық ингредиенттерді пайдалану мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Азық-түліктің тағамдық және биологиялық құндылығы туралы жүйелі білім.
2. Мамандандырылған және функционалды тағамдар мен ингредиенттерді білу.
3. Мамандандырылған және функционалды тамақ өнімдерін әзірлеу принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Салауатты тамақтану бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру негізінде қоғамдық денсаулықты нығайту (құзыреттіліктің сараптамалық деңгейімен)
Дағды 1:
Аймақтық немесе ұлттық деңгейде тамақтану саясатын қалыптастыру
Машықтар:
1. Аймақ деңгейінде немесе бүкіл ел бойынша дұрыс тамақтану бағдарламаларын әзірлеу және басқару дағдылары.
2. Тамақтану саласындағы операциялық стандарттар мен саясаттарды тұжырымдай білу.
3. Аймақ/ел деңгейінде тамақтану саласындағы зерттеу қызметінің жоспарларын әзірлей білу және зерттеу нәтижелерін практикалық қолдану тұрғысынан түсіндіре білу.
4. Нұсқаулықтарды әзірлеуді, саясат пен рәсімдерді түсіндіруді, жоспарлар мен бағдарламаларды рецензиялауды, дұрыс тамақтану мәселелері бойынша кеңес беруді қоса алғанда, әртүрлі бейіндегі Денсаулық сақтау мамандарына әдістемелік көмек көрсете білу.
5. Өңір немесе ел деңгейінде салауатты тамақтану саласындағы бағдарламалар мен іс-шараларды іске асырудың тиімділігін бағалай білу.
6. Салауатты тамақтану бағдарламаларының қажеттіліктері мен мәселелерін анықтау және жақсартуларды ұсыну үшін тенденциялар мен ең жақсы тәжірибелерді үйрену мүмкіндігі.
7. Денсаулық сақтау әкімшілері, Денсаулық сақтау жүйесіндегі жобалар басшылары, мемлекеттік және жергілікті денсаулық сақтау органдарының, мемлекеттік басқару органдарының, кәсіптік бірлестіктердің лауазымды адамдары және өзге де стейкхолдерлер үшін салауатты тамақтану саласындағы бағдарламалар бойынша консультациялар мен әдістемелік қолдау көрсете білу.
Білімдер:

2. Знание инновационных методов определения безопасности пищевых продуктов.
3. Знание гигиенических требований к применению безопасности пищевых ингредиентов в производстве пищевых продуктов.
4. Знание современных мировых и отечественных систем контроля качества пищевой продукции.
5. Знание факторов риска загрязнения продовольственного сырья и продуктов питания ксенобиотиками
6. Знание гигиенических требований к применению пищевых добавок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Разработка рецептуры новых видов специализированных пищевых продуктов и оценка функциональных свойств продуктов питания.
Умения:
1. Умение оказывать консультативную помощь в разработке рецептур новых видов продукции специализированной направленности на предприятиях общественного питания.
2. Умение использовать функциональные пищевые ингредиенты для разработки новой продукции общественного питания.
Знания:
1. Системные знания пищевой и биологической ценности продуктов питания.
2. Знание специализированных и функциональных пищевых продуктов и ингредиентов.
3. Знание принципов разработки специализированных и функциональных пищевых продуктов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Укрепление общественного здоровья на основе разработки и реализации программ здорового питания (с экспертным уровнем компетенций)
Навык 1:
Формирование политики в области питания на региональном или национальном уровне
Умения:
1. Навыки разработки и администрирования программ здорового питания на уровне региона или по всей стране.
2. Умение формулировать операционные стандарты и политики в области питания.
3. Умение разрабатывать планы исследовательской деятельности в области питания на уровне региона/страны и интерпретировать результаты исследований с точки зрения практического применения.
4. Умение предоставлять методическую помощь специалистам здравоохранения разных профилей, включая разработку руководств, интерпретацию политик и процедур, рецензирование планов и программ, консультирование по вопросам здорового питания.
5. Умение оценивать эффективность реализации программ и мероприятий в области здорового питания на уровне региона или страны.
6. Умение изучать тенденции и наилучшие практики, чтобы определить потребности и проблемы программ здорового питания и рекомендовать улучшения.
7. Умение предоставлять консультации и методическую поддержку по программам в области здорового питания для администраторов здравоохранения, руководителей проектов в системе здравоохранения, должностных лиц государственных и местных органов здравоохранения, органов государственного управления, профессиональных объединений и иных стейкхолдеров.
Знания:

1. Қоғамдық тамақтануды басқарудың принциптері мен әдістерін терең білу.
2. Мақсатты топтардың мәдени, әлеуметтік және экономикалық сипаттамаларын, ресурстары мен қажеттіліктерін және тамақтану принциптерін осы модельдерге бейімдеу әдістерін білу.
3. Халықты тамақтандыру мәселелерін реттейтін нормативтік-құқықтық актілерді, ұлттық басшылықтарды және тамақтану саласындағы стандарттарды білу.
4. Балалардан қарттарға және науқастардан сау адамдарға дейінгі әртүрлі популяциялардың тамақтануының нақты мәселелерін білу.
5. Мемлекеттік және жергілікті деңгейде қоғамдық денсаулық сақтауды басқару принциптерін білу.
6. Нутрициологиядағы ең жаңа жетістіктерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Үздік спорттық нәтижелерге қол жеткізу үшін спортшыларды тамақтандыру бағдарламаларын әзірлеу және іске асыруды қолдау (құзыреттіліктің сараптамалық деңгейімен)
Дағды 1:
Спортшылардың тамақтану бағдарламаларын әзірлеу және іске асыруды қолдау
Машықтар:
1. Нұсқаулықтарды әзірлеуді, спорттық тамақтану жоспарлары мен бағдарламаларын сараптамалық бағалауды, спорттық тамақтану мәселелері бойынша кеңес беруді қоса алғанда, спорттық нутрициологқа әдістемелік көмек көрсете білу.
2. Спорттық тамақтану бағдарламаларының қажеттіліктері мен мәселелерін анықтау және жақсартуларды ұсыну үшін тенденциялар мен ең жақсы тәжірибелерді үйрену мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Спорттық нутрициологияның негізгі тұжырымдамалары мен принциптерін терең білу.
2. Халықты тамақтандыру мәселелерін реттейтін нормативтік-құқықтық актілерді, ұлттық басшылықтарды және тамақтану саласындағы стандарттарды білу.
3. Нутрициологиядағы ең жаңа жетістіктерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Уақытты, қаржыны, жабдықты, шығын материалдарын, технологияларды, табиғи және адами ресурстарды стратегиялық басқару арқылы көшбасшылықты көрсете білу
Ұйымдастыру, өзін-өзі бақылау және өз қызметін үздіксіз жетілдіру дағдылары.
Кәсіби қызметтің міндеттерін орындаудағы дербестік және жауапкершілік.
Нутрициологтардың республикалық және (немесе) халықаралық кәсіптік медициналық ұйымдарына немесе аралас мамандықтар бойынша республикалық және (немесе) халықаралық кәсіптік медициналық ұйымдарға мүшелік.
Семинарларға, мастер-кластарға, оқу модульдеріне қатысу (тыңдаушылар, баяндамалар), нутрициология және сабақтас мамандықтар бойынша конференция.
Заманауи қашықтықтан білім беру технологияларын қолдана білу.
Тез шешім қабылдай білу.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Глубокие знания принципов и методов управления общественным питанием.
2. Знание культурных, социальных и экономических характеристик, ресурсов и потребностей целевых групп и методов адаптации принципов питания к этим моделям.
3. Знания нормативно-правовых актов, регулирующих вопросы питания населения, национальных руководств и стандартов в сфере питания.
4. Знание конкретных проблем питания различных групп населения, начиная от детей к пожилым людям, и от больных к здоровым.
5. Знание принципов управления общественным здравоохранением на государственном и местном уровнях.
6. Знание новейших достижений в нутрициологии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Разработка и поддержка реализации программ питания спортсменов для достижения лучших спортивных результатов (с экспертным уровнем компетенций)
Навык 1:
Разработка и поддержка реализации программ питания спортсменов
Умения:
1. Умение предоставлять методическую помощь спортивным нутрициологам, включая разработку руководств, экспертную оценку планов и программ спортивного питания, консультирование по вопросам спортивного питания.
2. Умение изучать тенденции и наилучшие практики, чтобы определить потребности и проблемы программ спортивного питания и рекомендовать улучшения.
Знания:
1. Глубокие знания основных концепций и принципов спортивной нутрициологии.
2. Знания нормативно-правовых актов, регулирующих вопросы питания населения, национальных руководств и стандартов в сфере питания.
3. Знание новейших достижений в нутрициологии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Умение демонстрировать лидерство посредством стратегического управления временем, финансами, оборудованием, расходными материалами, технологиями, природными и человеческими ресурсами
Навыки организации, самоконтроля и непрерывного совершенствования своей деятельности.
Самостоятельность и ответственность в выполнении задач профессиональной деятельности.
Членство в республиканских и (или) международных профессиональных медицинских организациях нутрициологов или в республиканских и (или) международных профессиональных медицинских организациях по смежным специальностям.
Участие (слушатели, выступления с докладами) в семинарах, мастер-классах, учебных модулях, конференциях по нутрициологии и смежным специальностям.
Умение использовать современные дистанционные образовательные технологии.
Умение быстро принимать решения.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

"Тамақ өнімдерін тұтынудың ғылыми негізделген физиологиялық нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 9 желтоқсандағы № 503 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 13 қаңтарда № 14674 болып тіркелген).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Тамақтану жөніндегі маман
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
14. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Орындаушы: Халыкова М.Б., +7 (777) 941 7, m.khalykova@dsm.gov.kz
15. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Профилактикалық медицина академиясы" ҚБ
Басшы: "Профилактикалық медицина академиясы" ҚБ Президенті, Шарман А.Т.
E-mail: asharman@academypm.org
Телефон нөмірі: +7 (777) 111 42 02
Орындаушылар:
"Нутрициология" кафедрасының доценті, Ушанская Е.Ю., +7 (701) 366 58 78, lenaushanski@mail.ru
Басшы: "Нутрициология" кафедрасының меңгерушісі Кайнарбаева М.С.
E-mail: kaynarbaeva.m@kaznmu.kz
Телефон нөмірі: +7 (777) 356 29 07
Орындаушылар:
"Ұлттық салауатты тамақтану орталығы" ҚБ қызметкері, Салханова А.Б., +7 (701) 888 55 80, asalkhanova@zdrav.kz
"Нутрициология" кафедрасының доценті, Кожахметова А.Б. , +7 (777) 234 37 78, kafedra.nutrition@mail.ru
"Нутрициология" кафедрасының доценті, Бықыбаева С.А, +7 (702) 431 97 03, bykybaeva.s@kaznmu.kz
"Нутрициология" кафедрасының доценті, Беисбекова А.К., +7 (707) 203 78 23, beisbekova.a@kaznmu.kz
"Нутрициология" кафедрасының доценті, Бердыгалиев А.Б., +7 (701) 357 03 02, berdygaliev.a@kaznmu.kz
"Нутрициология" кафедрасының доценті, Чуенбекова А.Б., +7 (701) 764 70 53, kafedra.nutrition@mail.ru
"Нутрициология" кафедрасының доценті, Хасенова Г.Х., +7 (707) 303 86 72, kafedra.nutrition@mail.ru
"Нутрициология" кафедрасының лекторы, Ергешбаева Р.Б., +7 (778) 379 69 33, ergeshbaeva.r@kaznmu.kz
16. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2023 жылғы 27 қарашадағы №1 хаттама.
17. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 21 қараша.
18. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2023 жылғы 27 желтоқсандағы № 17392/24.
19. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2023 жылы.
20. Бағдарлы қайта қарау күні: 2026 жылғы 30 қараша.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2024 жылғы 25 қаңтардағы № 46 бұйрыққа
28-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Жалпы дәрігерлік практика/ Отбасылық медицина"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: Кәсіптік стандарт кадрларды аттестаттауды, сертификаттауды бағалау және біліктіліктілігін, дайындығын және мамандануын растау үшін негіз ретінде қолданылады және пайдаланушылардың кең ауқымы қолдануға арналған:

Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 9 декабря 2016 года № 503 "Об утверждении научно обоснованных физиологических норм потребления продуктов питания" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 января 2017 года № 14674).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Специалист по питанию
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
14. Наименование государственного органа:
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Исполнитель:
Халыкова М.Б., +7 (777) 941 7, m.khalykova@dsm.gov.kz
15. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
АО "Академия профилактической медицины"
Руководитель:
АО "Академия профилактической медицины" президент, Шарман А.Т.
E-mail: asharman@academypm.org
Номер телефона: +7 (777) 111 42 02
Исполнители:
доцент кафедры "Нутрициология", Ушанская Е.Ю., +7 (701) 366 58 78, lenaushanski@mail.ru
Руководитель:
заведующий кафедрой "Нутрициология"Кайнарбаева М.С.
E-mail: kaynarbaeva.m@kaznmu.kz
Номер телефона: +7 (777) 356 29 07
Исполнители:
"Национальный центр здорового питания" ҚБ қызметкері, Салханова А.Б., +7 (701) 888 55 80, asalkhanova@zdrav.kz
доцент кафедры "Нутрициология", Кожахметова А.Б. , +7 (777) 234 37 78, kafedra.nutrition@mail.ru
доцент кафедры "Нутрициология", Бықыбаева С.А, +7 (702) 431 97 03, bykybaeva.s@kaznmu.kz
доцент кафедры "Нутрициология", Беисбекова А.К., +7 (707) 203 78 23, beisbekova.a@kaznmu.kz
доцент кафедры "Нутрициология", Бердыгалиев А.Б., +7 (701) 357 03 02, berdygaliev.a@kaznmu.kz
доцент кафедры "Нутрициология"Чуенбекова А.Б., +7 (701) 764 70 53, kafedra.nutrition@mail.ru
доцент кафедры "Нутрициология", Хасенова Г.Х., +7 (707) 303 86 72, kafedra.nutrition@mail.ru
лектор кафедры "Нутрициология", Ергешбаева Р.Б., +7 (778) 379 69 33, ergeshbaeva.r@kaznmu.kz
16. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: протокол от 27 ноября 2023 года № 1.
17. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 21 ноября 2023 года.
18. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 27 декабря 2023 года № 17392/24.
19. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2023 г год.
20. Дата ориентировочного пересмотра: 30 ноября 2026 года.
приложение 28 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 25 января 2024 года № 46
Профессиональный стандарт: "Общая врачебная практика/ Семейная медицина"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт применяется в качестве основы для оценки, аттестации, сертификации и подтверждения квалификации, подготовки и специализации кадров здравоохранения и предназначены для использования широким кругом пользователей:

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Жалпы практика дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі;
2) 7.2 Жалпы практика дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі;
3) 7.3 Жалпы практика дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі;
4) 7.1 Отбасылық медицина дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі;
5) 7.2 Отбасылық медицина дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі;
6) 7.3 Отбасылық медицина дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі;
7) 7.4 Отбасылық медицина дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Жалпы практика дәрігері":
Топтың коды:
2211-2
Қызмет атауының коды:
2211-2-001
Кәсіптің атауы:
7.1 Жалпы практика дәрігері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы практика дәрігері
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Жалпы практика дәрігері" біліктілігі. Осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Алғашқы медициналық-әлеуметтік көмек кезеңінде медициналық көмек көрсету кезінде пациенттердің (ересектер, балалар) профилактикасы, диагностикасы, лечение, медициналық оңалтуы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бала және ересек жастағы пациенттерді амбулаториялық қабылдау, жүргізу және динамикалық бақылау, аурулардың алдын алу және ерте анықтау, уақытша және тұрақты еңбекке жарамсыздықты сараптау
2. Учаскелік жұмысты жүргізу
3. Шұғыл және шұғыл түрде медициналық көмек көрсету
4. Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Бала және ересек жастағы пациенттерді амбулаториялық қабылдау, жүргізу және динамикалық бақылау, аурулардың алдын алу және ерте анықтау, уақытша және тұрақты еңбекке жарамсыздықты сараптау
Дағды 1:
Клиникалық хаттамаларға және медициналық көмек көрсету стандарттарына сәйкес профилактикалық жұмыс.
Машықтар:

8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач общей практики - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач общей практики - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач общей практики - 7 уровень ОРК;
4) 7.1 Врач семейной медицины - 7 уровень ОРК;
5) 7.2 Врач семейной медицины - 7 уровень ОРК;
6) 7.3 Врач семейной медицины - 7 уровень ОРК;
7) 7.4 Врач семейной медицины - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач общей практики":
Код группы:
2211-2
Код наименования занятия:
2211-2-001
Наименование профессии:
7.1 Врач общей практики
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач участковый и (или) врач общей практики
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач общей практики". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) при оказании медицинской помощи на этапе первичной медико-социальной помощи.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Амбулаторный прием, ведение и динамическое наблюдение пациентов детского и взрослого возраста, профилактика и раннее выявление заболеваний, экспертиза временной и стойкой нетрудоспособности
2. Ведение участковой работы
3. Оказание медицинской помощи в экстренной и неотложной форме
4. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Амбулаторный прием, ведение и динамическое наблюдение пациентов детского и взрослого возраста, профилактика и раннее выявление заболеваний, экспертиза временной и стойкой нетрудоспособности
Навык 1:
Профилактическая работа в соответствии с клиническими протоколами и стандартами оказания медицинской помощи.
Умения:

1. Салауатты өмір салтын үйрету, денсаулық мәселелерінде халықтың сауаттылығын арттыру үшін ақпараттық материалдардың баспа немесе басқа түрлерін пайдалану
2. Вакциналар туралы хабардар ету, Ұлттық егу күнтізбесін, ҚР ДСМ бұйрықтарын және халықты иммундау жөніндегі жергілікті шешімдерді қолдану
3. ҚР ДСМ бұйрықтарына сәйкес профилактикалық және скринингтік бағдарламалар туралы хабардар ету; скринингтік зерттеулерге жататын тіркелген тұрғындардың тізімін жасау.
4. Сайтта жүкті әйелдер мен балаларға патронаж жүргізу.
5. Бір жылға дейінгі балаларды профилактикалық тексеруді ұйымдастырыңыз.
6. Лактация, қосымша тамақтандыру бойынша кеңес беру және оқыту.
7. Отбасын жоспарлау, контрацепция мәселелері бойынша кеңес беру.
8. Фертильді жастағы әйелдер тобын қалыптастыру, фертильді жастағы әйелдерді гравидаралды дайындау, жүкті әйелдерді уақтылы ерте есепке алу бойынша жұмыс жүргізу.
9. Туберкулезге және неоплазмаға күдікті науқасты тексеру кезінде фтизио - және онконастрия бойынша жұмыс жүргізу және диагностикалық алгоритм қағидаттарын сақтау.
10. Пациенттерді диспансерлік бақылау бойынша, оның ішінде ауруларды басқару бағдарламасы (АБЖ) бойынша жұмыс жүргізу, пациенттерді оқыту.
Білімдер:
1. МСАК-тағы СӨС кабинетінің, халыққа арналған мектептердің жұмыс принциптері.
2. Иммунопрофилактика, Ұлттық вакцинация күнтізбесі. Халыққа профилактикалық егулерді жүргізу бойынша санитариялық-эпидемиологиялық талаптар, егу кабинетіне қойылатын талаптар (міндетті жабдық), профилактикалық егулерді жүргізуге, есептік егу нысандарын жүргізуге ерікті ақпараттандырылған келісім немесе бас тарту алу.
3. Скринингке жататын адамдардың нысаналы топтарымен дәрігерге дейінгі кабинетте жұмыс істеу қағидаттары, скринингтік зерттеулердің қағидалары, көлемі мен кезеңділігі.
4. Жүкті әйелдер мен жас балаларға Патронажды ұйымдастыру және өткізу қағидаттары, ДДҰ бағдарламалары (патронаждың әмбебап және прогрессивті модельдері);
5. ДДҰ-ның IBDV бағдарламалары (балалар жасындағы ауруларды интеграцияланған басқару)
6. Отбасын жоспарлау кабинетінің жұмысын ұйымдастыру принциптері, контрацепция әдістері
7. Пациенттермен, тұрғындармен, әріптестермен қарым-қатынас ережелері
8. Онкологиялық ауруларды анықтау бойынша жұмыс принциптері.
9. Ауруларды басқару бағдарламасы (АБЖ).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Ересектер мен балалардың жалпы ауруларын диагностикалау, амбулаториялық емдеу және басқару, пациенттерді динамикалық бақылау, клиникалық хаттамалар мен медициналық көмек көрсету стандарттарына сәйкес уақытша және тұрақты еңбекке жарамсыздық сараптамасы.
Машықтар:

1. Обучать здоровому образу жизни, использовать печатные или другие виды информационных материалов для повышения грамотности населения в вопросах здоровья
2. Информировать о вакцинах, применять Национальный календарь прививок, приказы МЗ РК и местные решения по иммунизации населения
3. Информировать о профилактических и скрининговых программах в соответствии с приказами МЗ РК; составлять списки лиц из прикрепленного населения, подлежащих скрининговым исследованиям.
4. Проводить патронаж беременных и детей на участке.
5. Организовать профилактический осмотр детей до года.
6. Проводить консультирование и обучение по грудному вскармливанию, прикорму.
7. Консультировать по вопросам планирования семьи, контрацепции.
8. Формировать группы женщин фертильного возраста, проводить предгравидарную подготовку женщин фертильного возраста, работу по своевременной ранней постановке на учет беременных.
9. Проводить работу по фтизио- и онконастороженности и соблюдать принципы диагностического алгоритма при обследовании больного с подозрением на туберкулез и новообразования.
10. Проводить работу по диспансерному наблюдению за пациентами, в том числе по программе управления заболеваниями (ПУЗ), обучать пациентов.
Знания:
1. Принципы работы кабинета ЗОЖ в ПМСП, школ для населения.
2. Иммунопрофилактика, Национальный календарь вакцинации. Санитарно-эпидемиологические требования по проведению профилактических прививок населению, требования к прививочному кабинету (обязательное оборудование), получение добровольного информированного согласия или отказа на проведение профилактических прививок, ведения учетных прививочных форм.
3. Принципы работы в доврачебном кабинете, с целевыми группами лиц, подлежащих скринингу, правил, объема и периодичности скрининговых исследований.
4. Принципы организации и проведения патронажа беременных и детей раннего возраста, программы ВОЗ УПМП (универсальная и прогрессивная модели патронажа);
5. Программы ВОЗ по ИВБДВ (Интегрированное ведение болезней детского возраста)
6. Принципы организации работы кабинета планирования семьи, методов контрацепции
7. Правила общения с пациентами, населением, коллегами
8. Принципы работы по выявлению онкозаболеваний.
9. Программа управления заболеваниями (ПУЗ).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Диагностика, амбулаторное лечение и ведение распространенных заболеваний взрослых и детей, динамическое наблюдение пациентов, экспертиза временной и стойкой нетрудоспособности в соответствии с клиническими протоколами и стандартами оказания медицинской помощи.
Умения:

1. Балалар мен ересектердің пациенттерін тексеру
2. Ересектер мен балалардың жиі кездесетін синдромдары мен ауруларын және олардың асқынуларын, соның ішінде диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін тағайындау мен түсіндіруді, ауруды анықтаған кезде ICD-10 сәйкес диагнозды тұжырымдауды анықтау, диагностикалау және дифференциалды диагностикалау.
3. Дені сау баланы басқару дағдыларын меңгеру: денсаулық топтары, балалардың жүйке-психикалық дамуы. Ерте жасанды және аралас тамақтандыру: көрсеткіштер, бейімделген емшек сүтін алмастырғыштар, қосымша тамақ.
4. Жаңа туған нәрестелердің сарғаюы бар балаларды амбулаториялық емдеуді және бақылауды, жүктілікке дейін және жүктілік кезінде рахиттің алдын алуды, балада рахитті емдеуді жүргізу
5. Жоғарғы және төменгі тыныс жолдарының жіті респираторлық аурулары бар ересектер мен балаларды, оның ішінде бронх обструктивті синдромы, артериялық гипертония (АГ), гастроэзофагеальді рефлюкс (Герд), асқазан және 12-елі ішектің ойық жара ауруы (ЯБЖДПК), созылмалы гастрит, дуоденит, холециститпен амбулаториялық емдеуді және басқаруды жүргізу, панкреатит, функционалды гастроинтестинальды бауырдың алкогольсіз майлы ауруы, зәр шығару жолдарының инфекциясы (ЖЖЖИ), остеоартрит, реактивті артрит, темір -, В12, фолий тапшылығы анемиясы.
6. Жаңа туған кезеңнің іріңді-септикалық аурулары, бронх демікпесінің және ӨСОА-ның орташа ауыр және ауыр түрлері, қайталама және төзімді АГ, жүректің ритағы мен өткізгіштігінің бұзылуы, жүрек ақаулары, жүректің ишемиялық ауруы (АЖЖ), созылмалы жүрек жеткіліксіздігі (ЖЖЖ), миокардит, эндокардит бар тар маманмен бірге амбулаториялық емдеу және пациенттерді басқаруды жүргізу, кардиомиопатиялар, бауыр, өт қабы, ұйқы безі, ішек, бүйрек аурулары, соның ішінде созылмалы бүйрек ауруы (ҚҚСД), дәнекер тінінің аурулары, қан мен гемопоэтический органдардың аурулары, эндокриндік жүйе, тамақтанудың бұзылуы және метаболизмнің бұзылуы, аллергиялық ринит, дерматит.
7. Тар мамандардың консультацияларына, пациенттерді жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызуға көрсеткіштерді анықтау.
8. Балалар мен ересек жастағы пациенттерді жоспарлы емдеуге жатқызу үшін құжаттама ресімдеу.
9. Мүгедектік белгілерін анықтау және медициналық – әлеуметтік сараптамаға, педагогикалық – медициналық – психологиялық кеңес беруге (МӘС және ПМПК) жолдаманы толтыру.
10. Пациенттермен өнімді қарым-қатынас орнату және консультациялар кезінде осы дағдыларды қолдану.

1. Осматривать пациентов детского возраста и взрослых
2. Выявлять, проводить диагностику и дифференциальную диагностику наиболее распространенных синдромов и заболеваний взрослых и детей, и их осложнений, включая назначение и интерпретацию результатов диагностических исследований, формулирование диагноза согласно МКБ-10 при выявлении болезни.
3. Владеть навыками ведения здорового ребенка: группы здоровья, нервно-психическое развитие детей. Раннее искусственное и смешанное вскармливание: показания, адаптированные заменители грудного молока, прикорм.
4. Проводить амбулаторное лечение и наблюдение детей с желтухами новорожденных, профилактики рахита до и во время беременности, у ребенка, лечения рахита
5. Проводить амбулаторное лечение и ведение взрослых и детей с острыми респираторными заболеваниями верхних и нижних дыхательных путей, в том числе с бронхообструктивным синдромом, артериальной гипертонией (АГ), гастроэзофагеальным рефлюксом (ГЭРБ), язвенной болезнью желудка и 12-перстной кишки (ЯБЖДПК), хроническими гастритами, дуоденитами, холециститами, панкреатитами, функциональными гастроинтестинальными расстройствами, гастроэнтеритами, неалкогольной жировой болезнью печени, инфекциями мочевыводящих путей (ИМВП), остеоартрозами, реактивными артритами, железо-, В12, фолиеводефицитными анемиями.
6. Проводить амбулаторное лечение и ведение пациентов совместно с узким специалистом с гнойно-септическими заболеваниями периода новорожденности, средне-тяжелыми и тяжелыми формами бронхиальной астмы и ХОБЛ, вторичной и резистентной АГ, нарушениями ритма и проводимости сердца, пороками сердца, ишемической болезнью сердца (ИБС), хронической сердечной недостаточностью (ХСН), миокардитами, эндокардитами, кардиомиопатиями, заболеваниями печени, желчного пузыря, поджелудочной железы, кишечника, почек, в том числе хронической болезнью почек (ХБП), заболеваниями соединительной ткани, болезнями крови и кроветворных органов, эндокринной системы, расстройствами питания и нарушениями обмена веществ, аллергическими ринитами, дерматитами.
7. Определять показания к консультациям узких специалистов, к плановой и экстренной госпитализации пациентов.
8. Оформлять документацию для плановой госпитализации пациентов детского и взрослого возраста.
9. Определять признаки инвалидности и заполнения направления на медико – социальную экспертизу, педагогико – медико – психологическое консультирование (МСЭ и ПМПК).
10. Устанавливать продуктивные коммуникативные отношения с пациентами и применение этого умения во время консультаций.

11. Еңбекке жарамсыздық парақтарын, рецепт жазуды ресімдеу.
12. Жұмысты ұйымдастыру, күтімнің сабақтастығы мен берілуі, емделу, оңалту, пациенттерді сақтандыру мәселелері бойынша басқа мамандармен және қызметтермен өзара іс-қимыл жасау.
13. Жүктілікті диагностикалау, жүктілік пен босануға қарсы көрсеткіштерді анықтау.
14. Ересектер мен балалардағы хирургиялық ауруларды, соның ішінде көзді, Лор мүшелерін, алғашқы медициналық көмек көрсетуді және тар маманға жолдаманы тану
15. Педикулездің, қышыманың амбулаториялық жағдайында диагностика мен емдеуді жүргізу; ересектер мен балалардағы басқа тері ауруларын тану, алғашқы көмек көрсету және тар маманға жолдау.
16. Ересектер мен балалардағы жұқпалы аурулардың: көмей стенозының жеңіл түрлерінің, ауа-тамшы инфекцияларының (қызылша, қызамық, желшешек, паротит инфекциясы, көкжөтел, коронавирус инфекциясы, скарлатина), жіті ішек инфекцияларының (ротавирустық, энтеровирустық)диагностикасы мен лечение амбулаториялық жағдайларда жүргізу; дифтерия, полиомиелит, сальмонеллез, тамақ токсико-инфекциясы, инфекциялық мононуклеоз, паразитоз, вирустық гепатит, менингококк инфекциясы, менингит, АИТВ-инфекциясы кезінде бейінді маманға, бейінді медициналық ұйымға Жолдау, алғашқы көмек көрсету және тану.
17. Туберкулездің амбулаториялық жағдайында диагностика мен емдеуді жүргізу: анықтау, диагностика алгоритмі, фтизиатрмен бірге бақылау.
18. Психикалық және мінез-құлық бұзылыстарының амбулаториялық жағдайында диагностика мен емдеуді жүргізу: тану және бейінді маманға жолдау.
19. Жүйке жүйесінің ауруларын амбулаториялық жағдайда диагностикалау және емдеу: тану, шұғыл көмек көрсету және бейінді маманға жолдау
20. Онкологияның амбулаториялық жағдайында диагностика мен емдеуді жүргізу: бейінді маманды тану және жолдау, опиоидтарды тағайындау, онкологпен және басқа да тар мамандармен бірлесіп ауыр симптомдарды басу
Білімдер:
1. Ересектер мен балалардағы ішкі ағзалардың жиі кездесетін ауруларын емдеу және оңалту принциптері.
2. Клиникалық Жалпы дәрігерлік практикадағы дәлелді медицина.
3. Балалар мен ересектердегі клиникалық және зертханалық белгілер мен синдромдар.
4. Ересектер мен балалардағы ең көп таралған ішкі ағзалар ауруларының этиологиясы, патогенезі, жіктелуі, клиникалық көріністері, диагностикасы және дифференциалды диагностикасы.
5. Клиникалық хаттамаларға сәйкес диагноз қою үшін балалық және ересек жастағы пациенттерді тексеру әдістері

11. Оформлять листки нетрудоспособности, выписывания рецептов.
12. Взаимодействовать с другими специалистами и службами по вопросам организации работы, преемственности и передачи ухода, лечения, реабилитации, страхования пациентов.
13. Проводить диагностику беременности, выявления противопоказаний к беременности и родам.
14. Распознавать хирургические болезни, в том числе глаз, лор-органов, у взрослых и детей, оказания первой помощи и направления к узкому специалисту
15. Проводить диагностику и лечение в амбулаторных условиях педикулеза, чесотки; распознавания других кожных болезней у взрослых и детей, оказания первой помощи и направления к узкому специалисту.
16. Проводить диагностику и лечение в амбулаторных условиях инфекционных заболеваний у взрослых и детей: легких форм стеноза гортани, воздушно-капельных инфекций (корь, краснуха, ветряная оспа, паротитная инфекция, коклюш, коронавирусная инфекция, скарлатина), острых кишечных инфекций (ротавирусная, энтеровирусная); распознавания, оказания первой помощи и направления к профильному специалисту, в профильную медицинскую организацию при дифтерии, полиомиелите, сальмонеллезе, пищевой токсико-инфекции, инфекционном мононуклеозе, паразитозах, вирусных гепатитах, менингококковой инфекции, менингитах, ВИЧ-инфекции.
17. Проводить диагностику и лечение в амбулаторных условиях туберкулеза: выявление, алгоритм диагностики, наблюдение совместно с фтизиатром.
18. Проводить диагностику и лечение в амбулаторных условиях психических и поведенческих расстройств: распознавание и направление к профильному специалисту.
19. Проводить диагностику и лечение в амбулаторных условиях болезней нервной системы: распознавание, оказание неотложной помощи и направление к профильному специалисту
20. Проводить диагностику и лечение в амбулаторных условиях онкологии: распознавание и направление к профильному специалисту, выписывание опиоидов, купирование тягостных симптомов совместно с онкологом и другими узкими специалистами
Знания:
1. Принципы лечения и реабилитации наиболее распространенных заболеваний внутренних органов у взрослых и детей.
2. Доказательная медицина в клинической общей врачебной практике.
3. Клинико-лабораторные симптомы и синдромы у детей и взрослых.
4. Этиология, патогенез, классификация, клинические проявления, диагностика и дифференциальная диагностика наиболее распространенных заболеваний внутренних органов у взрослых и детей.
5. Методы обследования пациентов детского и взрослого возраста для постановки диагноза согласно клиническим протоколам

6. Дене сұйықтықтарының зертханалық деректері қалыпты және ересектер мен балаларда жиі кездесетін патологияларда.
7. Адам ағзасының және оның функционалды жүйелерінің жас ерекшеліктері.
8. Тар мамандарға жіберу үшін жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызуға көрсеткіштер
9. Тиімді қарым-қатынас ережелері, медициналық этика және деонтология
10. Шұғыл медициналық көмекті қажет ететін патологиялық жағдайлар.
11. Уақытша және тұрақты еңбекке жарамсыздық және МӘС-ке жолдама құжаттарының тізбесі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Учаскелік жұмысты жүргізу
Дағды 1:
Клиникалық хаттамаларға және медициналық көмек көрсету стандарттарына сәйкес учаскелік жұмысты ұйымдастыру және орындау жөніндегі ережелер мен талаптарды сақтау.
Машықтар:
1. Сайтта жұмысты ұйымдастыру, көмекті үйлестіру, бекітілген тұрғындармен жұмыс істеу, пациенттердің құқықтарын сақтау және олардың мүдделерін қорғау.
2. БМСК деңгейінде ақпараттық бағдарламаларда жұмыс істеу (КМИС, РПН, ЭРЕБ, ЭРЕБ, ДКПН, РДБ, саны, РБиЖВ, НРС, ХПН, ПУЗ).
Білімдер:
1. МСАК ұйымының құрылымы мен жұмыс принциптері, учаскелік жұмыс, жалпы практика дәрігерінің лауазымдық міндеттері, операциялық рәсімдер стандарттары (СОП), МСАК ішкі индикаторлары
2. Дәрігердің құқықтары, пациенттің құқықтары
3. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің (ТМККК) және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінің (МӘМС) пакеттері мен тізбесі.
4. Тәуекел тобындағы пациенттерге / отбасыларға көмек көрсетуді ұйымдастыру принциптері.
5. ТЖ кезіндегі іс-қимыл алгоритмдері, қорғаншылық органдарымен, полициямен және басқа да денсаулық сақтау қызметтерімен өзара іс-қимыл.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Шұғыл және шұғыл түрде медициналық көмек көрсету
Дағды 1:
Медициналық көмек көрсетудің клиникалық хаттамалары мен стандарттарына сәйкес шұғыл және шұғыл нысанда медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді талап ететін клиникалық өлім жағдайын (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды) қоса алғанда, өмірге қауіп төндіретін жағдайларды тану.
2. Өмірге, оның ішінде клиникалық өлімге қауіп төндіретін жағдайларда (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды тоқтату) шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
3. Негізгі жүрек-өкпе реанимациясының іс-шараларын орындау.
4. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолдану.
Білімдер:

6. Лабораторные данные биологических жидкостей организма в норме и при наиболее распространенных патологиях у взрослых и детей.
7. Возрастные особенности организма человека и его функциональных систем.
8. Показания к плановой и экстренной госпитализации, для направления к узким специалистам
9. Правила эффективного общения, медицинская этика и деонтология
10. Патологические состояния, требующие экстренной медицинской помощи.
11. Временная и стойкая нетрудоспособность и перечень направительных документов на МСЭ
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ведение участковой работы
Навык 1:
Соблюдение правил и требований по организации и выполнению участковой работы в соответствии с клиническими протоколами и стандартами оказания медицинской помощи.
Умения:
1. Организовать работу на участке, координировать помощь, работать с прикрепленным населением, соблюдать права пациентов и защищать его интересы.
2. Работать в информационных программах на уровне ПМСП (КМИС, РПН, ЭРОБ, ЭРСБ, ДКПН, РДБ, ИСЛО, РБиЖВ, НРСД, ХПН, ПУЗ).
Знания:
1. Структура и принципы работы организации ПМСП, участковой работы, должностных обязанностей врача общей практики, стандартов операционных процедур (СОП), внутренних индикаторов ПМСП
2. Права врача, права пациента
3. Пакеты и перечни гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (ГОБМП) и системы обязательного социального медицинского страхования (ОСМС).
4. Принципы организации помощи пациентам/семьям из групп риска.
5. Алгоритмы действия при ЧС, взаимодействия с органами опеки, полицией, и другими службами здравоохранения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Оказание медицинской помощи в экстренной и неотложной форме
Навык 1:
Оказание медицинской помощи в экстренной и неотложной форме в соответствии с клиническими протоколами и стандартами оказания медицинской помощи
Умения:
1. Распознавать состояния, представляющие угрозу жизни, включая состояние клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания), требующие оказания медицинской помощи в экстренной форме.
2. Оказывать медицинскую помощь в экстренной форме при состояниях, представляющих угрозу жизни, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания).
3. Выполнять мероприятия базовой сердечно-легочной реанимации.
4. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании медицинской помощи в экстренной форме.
Знания:

"Жалпы практика дәрігері" біліктілігі. СБШ бойынша 7.1 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Алғашқы медициналық-әлеуметтік көмек кезеңінде медициналық көмек көрсету кезінде пациенттерді (ересектер, балалар) ұйымдастыру, алдын алу, диагностикалау, емдеу, медициналық оңалту.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Пациенттерді, оның ішінде МСАК деңгейінде орфандық аурулары бар пациенттерді диагностикалау және жүргізу тактикасы
2. МСАК деңгейінде ересектер мен балаларда профилактикалық және оңалту іс-шараларын, скринингтік бағдарламаларды, динамикалық байқауды ұйымдастыру.
3. МСАК деңгейінде балалар мен ересектер арасында пациенттерге консультациялық қызметтер көрсету, ауруларды диагностикалау және емдеу
4. Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. МСАК деңгейінде отбасылық дәрігерлердің қызметін ұйымдастыру және бағалау
2. Жалпы практика дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу
Еңбек функциясы 1:
Пациенттерді, оның ішінде МСАК деңгейінде орфандық аурулары бар пациенттерді диагностикалау және жүргізу тактикасы
Дағды 1:
Ересектер мен балалардағы МСАК деңгейіндегі аурулардың, оның ішінде орфандардың диагностикасы және оларды клиникалық хаттамалар мен медициналық көмек көрсету стандарттарына сәйкес жүргізу тактикасы.
Машықтар:
1. МСАК деңгейінде жиі кездесетін аурулардың ерте диагностикасын жүргізу
2. МСАК деңгейінде жиі кездесетін созылмалы аурулары бар пациенттерді басқару және емдеу тактикасын анықтау.
3. Ересектер мен балалардағы жетім ауруларды зерттеу жоспарын жасаңыз.
4. Диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін тағайындау мен түсіндіруді, ауру мен асқынулар анықталған кезде ICD-10 сәйкес диагнозды тұжырымдауды қоса алғанда, ересектер мен балалардағы орфандық аурулардың асқынуларын қоса алғанда, ең көп таралған аурулардың диагностикасын және дифференциалды диагностикасын жүргізу.
5. Ересектер мен балаларды, оның ішінде орфандық аурулары бар балаларды жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызуға көрсеткіштерді айқындау.
6. Ересектер мен балаларды, оның ішінде орфандық аурулары бар балаларды жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызу үшін құжаттама ресімдеу

Квалификация "Врач общей практики". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.1 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.2 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет)
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация, профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) при оказании медицинской помощи на этапе первичной медико-социальной помощи.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика и тактика ведения пациентов, в том числе с орфанными заболеваниями на уровне ПМСП
2. Организация профилактических и реабилитационных мероприятий, скрининговых программ, динамического наблюдения у взрослых и детей на уровне ПМСП.
3. Оказание консультационных услуг пациентам, диагностика и лечение заболеваний среди детского и взрослого населения на уровне ПМСП
4. Проведение медико-социальной экспертизы
Дополнительные трудовые функции:
1. Организация и оценка деятельности семейных врачей на уровне ПМСП
2. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами общей практики
Трудовая функция 1:
Диагностика и тактика ведения пациентов, в том числе с орфанными заболеваниями на уровне ПМСП
Навык 1:
Диагностика заболеваний, в т.ч. орфанных у взрослых и детей на уровне ПМСП и тактика их ведения в соответствии с клиническими протоколами и стандартами оказания медицинской помощи.
Умения:
1. Проводить раннюю диагностику наиболее часто встречающихся заболеваний на уровне ПМСП
2. Определять тактику ведения и лечения пациентов с наиболее часто встречающимися хроническими заболеваниями на уровне ПМСП.
3. Разрабатывать план обследования орфанных заболеваний у взрослых и детей.
4. Проводить диагностику и дифференциальную диагностику наиболее распространенных заболеваний, в том числе осложнений орфанных заболеваний у взрослых и детей, включая назначение и интерпретацию результатов диагностических исследований, формулирование диагноза согласно МКБ-10, при выявлении болезни и осложнений.
5. Определять показания к плановой и экстренной госпитализации взрослых и детей, в том числе с орфанными заболеваниями.
6. Оформлять документацию для плановой и экстренной госпитализации взрослых и детей, в том числе с орфанными заболеваниями

7. ҚР заңнамасында көзделген медициналық құжаттаманы ресімдеу
8. Ересектер мен балалардағы ауруларды диагностикалау кезінде аспаптық зерттеу әдістерінің және зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелеріне талдау жүргізу.
9. Ересектер мен балалардағы ауруларды, оның ішінде жетім ауруларды диагностикалау кезінде жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету үшін медициналық көрсеткіштерді анықтау.
10. Мамандандырылған, жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету үшін ересектер мен балаларда анықталған орфандық ауруларды стационарға жіберуге медициналық көрсеткіштерді айқындау
11. Емдеу жоспарын жасаңыз
12. Ересектер мен балалардағы ауруларды, оның ішінде орфандық ауруларды диагностикалау кезінде пациенттерге дәрілік препараттардың, медициналық бұйымдардың және дәрілік емес терапияның тиімділігі мен қауіпсіздігін тағайындау, бағалау.
13. Ересектер мен балалардағы жетім аурулары бар науқастарға емдік және диеталық тамақтануды тағайындаңыз.
14. Пациенттердің, оның ішінде орфандық аурулары бар науқастардың бейінді мамандарына жолдама көрсеткіштерін анықтау.
15. Көмек көрсетудің қолданыстағы стандарттарына сәйкес жас ерекшелік-анатомиялық-функционалдық ерекшеліктерін ескере отырып, ересектер мен балалардағы ауруларды, оның ішінде орфандық ауруларды диагностикалау кезінде қарап-тексеру және тексеру жүргізу.
16. Мамандардың консилиумдарын ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Эпидемиология, қауіп факторлары, этиология, патогенез, патоморфология, клиникалық көрініс, диагностика, аурудың дифференциалды диагностикасы, оның ішінде ересектер мен балалардағы жетім аурулар
2. Ересектер мен балалардағы ауруларды, оның ішінде орфандық ауруларды диагностикалау кезінде аспаптық тексеру әдістерін, зертханалық-диагностикалық зерттеулерді тағайындауға медициналық көрсеткіштер.
3. Ауруларды, оның ішінде жетім ауруларды диагностикалауға қатысты заманауи зерттеулердің нәтижелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
МСАК деңгейінде ересектер мен балаларда профилактикалық және оңалту іс-шараларын, скринингтік бағдарламаларды, динамикалық байқауды ұйымдастыру.
Дағды 1:
МСАК деңгейінде ересектер мен балалардың ауруларының профилактикасын және скринингтік бағдарламаларын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Денсаулық орталықтарымен бірлесіп салауатты өмір салтын, ұтымды тамақтануды насихаттауды қоса алғанда, ересектер мен балалардағы аурулардың алдын алуды ұйымдастыру
2. Ересектер мен балаларда сырқаттанушылықты төмендетуге бағытталған санитарлық-гигиеналық іс-шаралар бойынша нұсқама жүргізу.

7. Оформлять медицинскую документацию, предусмотренную законодательством РК
8. Проводить анализ результатов инструментальных методов обследования и лабораторно-диагностических исследований, при диагностике заболеваний у взрослых и детей.
9. Определять медицинские показания для оказания скорой и неотложной медицинской помощи при диагностике заболеваний, в том числе орфанных заболеваний у взрослых и детей.
10. Определять медицинские показания к направлению в стационар выявленных орфанных заболеваний у взрослых и детей для оказания специализированной, высокотехнологической медицинской помощи
11. Разрабатывать план лечения
12. Назначать, оценивать эффективность и безопасность лекарственных препаратов, медицинских изделий и немедикаментозной терапии пациентам при диагностике заболеваний, в том числе орфанных заболеваний у взрослых и детей.
13. Назначать лечебное и диетическое питание пациентам с орфанными заболеваниями у взрослых и детей.
14. Определять показания к направлению к профильным специалистам пациентов, в том числе с орфанными заболеваниями.
15. Проводить осмотр и обследование при диагностике заболеваний, в том числе орфанных заболеваний у взрослых и детей с учетом возрастных анатомо-функциональных особенностей в соответствии с действующими стандартами оказания помощи.
16. Организовывать консилиумы специалистов.
Знания:
1. Эпидемиология, факторы риска, этиология, патогенез, патоморфология, клиническая картина, диагностика, дифференциальная диагностика заболевании, в том числе орфанных заболеваний у взрослых и детей
2. Медицинские показания к назначению инструментальных методов обследования, лабораторно-диагностических исследований, при диагностике заболеваний, в том числе орфанных заболеваний у взрослых и детей.
3. Результаты современных исследований в отношении диагностики заболеваний, в том числе орфанных заболеваний
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация профилактических и реабилитационных мероприятий, скрининговых программ, динамического наблюдения у взрослых и детей на уровне ПМСП.
Навык 1:
Организация профилактики заболеваний и скрининговых программ взрослых и детей на уровне ПМСП
Умения:
1. Организовывать профилактику заболеваний у взрослых и детей, включая проведение совместно с центрами здоровья пропаганды здорового образа жизни, рационального питания
2. Проводить инструктаж по санитарно-гигиенических мероприятиям, направленным на снижение заболеваемости у взрослых и детей.

3. Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын бөліп көрсету
4. Скринингтік зерттеулер уақыты бойынша қозғалыс бағыты туралы халыққа түсіндіру
5. Скринингтік зерттеулердің нәтижелері туралы хабарлау кезінде пациенттермен өнімді қарым-қатынас орнату.
6. Скринингтік зерттеулер жүргізу үшін бейінді медициналық ұйымдармен сабақтастықты қамтамасыз ету.
7. Дәрігерге дейінгі кабинеттерде скринингтік бағдарламалардың орындалуына және құжаттаманың толтырылуына және МАЖ-ға деректерді енгізуге бақылау жүргізу.
8. МСАК жағдайында скринингтік бағдарламалардың нәтижелерін ашып көрсету және одан кейінгі жүргізу тактикасы мен алдын алу шараларын анықтау
9. Скринингтік зерттеулер барысында анықталған созылмалы аурулары бар пациенттердің есебін және динамикалық бақылауды жүргізу.
10. Скринингтік зерттеулердің соңғы кезеңінен кейін скринингтің аяқталуын негіздеу
11. Учаскеде вакцинопрофилактика бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және іске асыру, оның нәтижелерін бағалау, иммундық жеткіліксіздіктің даму қаупі топтарын бөлу, балалар арасында тәуекел топтарын бөлу
12. Ұлттық егу күнтізбесін қолданыңыз
13. Вакцинопрофилактика жүргізуді бақылауды және профилактикалық әсер ету нәтижелерін бағалауды жүргізу.
14. Бағдарламаларды таңдап, ұйымдасқан ұжымдарда және жеке тұлғаларда профилактикалық иммунокоррекция жүргізу, профилактикалық әсердің нәтижелерін бағалау.
15. Вакцинаға жағымсыз реакция анықталған кезде ауруханаға дейінгі кезеңде шұғыл көмек көрсету
Білімдер:
1. Ересектер мен балалардағы аурулардың бастапқы және қайталама алдын-алу.
2. МСАК жағдайындағы скринингтік бағдарламалар.
3. Скринингтік зерттеулер жүргізу ережесі, көлемі және кезеңділігі.
4. Скрининг барысында алынған зерттеулер нәтижелерінің көрсеткіштері
5. Қазақстан Республикасының профилактикалық егулерінің ұлттық күнтізбесі
6. Егу кабинетінің жұмыс ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
МСАК жағдайында созылмалы аурулары бар ересектер мен балаларды динамикалық бақылауды ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Науқастың динамикалық бақылау қажеттілігін анықтаңыз.
2. Мультидисциплинарлық командаға кіретін мамандарды тарта отырып, денсаулық жағдайын жүйелі бақылауды, сондай-ақ осы байқаудың нәтижелері бойынша қажетті медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру
3. ҚМЖ, бейінді мамандарды, зертханалық және аспаптық зерттеулерді тексеру тізбесін, көлемін, кезеңділігін, бақылау мерзімдерін, есептен шығару өлшемшарттарын айқындау.
4. Аурудың өршуі мен өршу белгілерін анықтау, стационарды алмастыратын және (немесе) стационарлық емдеуге немесе оңалтуға жіберу көрсеткіштерін анықтау.

3. Выделять целевые группы лиц, подлежащих скрининговым исследованиям
4. Объяснять населению о маршруте движений по время скрининговых исследований
5. Устанавливать продуктивные коммуникативные отношения с пациентами во время информирования о результатах скрининговых исследований.
6. Обеспечивать преемственность с профильными медицинскими организациями для проведения скрининговых исследований.
7. Проводить контроль за исполнением скрининговых программ и заполнения документации в доврачебных кабинетах и занесением данных в МИС.
8. Расшифровывать результаты скрининговых программ в условиях ПМСП и определять последующую тактику ведения и мер профилактики
9. Вести учет и динамическое наблюдение пациентов с хроническими заболеваниями, выявленных в ходе скрининговых исследований.
10. Обосновывать завершение скрининга после заключительного этапа скрининговых исследований
11. Организовывать и реализовывать мероприятия по вакцинопрофилактике на участке, оценка его результатов, выделение групп риска развития иммунной недостаточности, выделение групп риска среди детского населения
12. Применять Национальный календарь прививок
13. Вести контроль за проведением вакцинопрофилактики и оценка результатов профилактического воздействия.
14. Подбирать программы и проводить профилактическую иммунокоррекцию в организованных коллективах и у индивидуумов, оценка результатов профилактического воздействия.
15. Оказывать экстренную помощь на догоспитальном этапе при выявлении побочной реакции на вакцину
Знания:
1. Первичная и вторичная профилактика заболеваний у взрослых и детей.
2. Скрининговые программы в условиях ПМСП.
3. Правила, объем и периодичность проведения скрининговых исследований.
4. Показатели результатов исследований, полученных в ходе скрининга
5. Национальный календарь профилактических прививок Республики Казахстан
6. Правила работы прививочного кабинета.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация динамического наблюдения взрослых и детей с хроническими заболеваниями в условиях ПМСП.
Умения:
1. Определять потребность пациента в динамическом наблюдении.
2. Организовывать систематическое наблюдение за состоянием здоровья, а также оказание необходимой медицинской помощи по результатам данного наблюдения, с привлечением специалистов, входящих в мультидисциплинарную команду
3. Определять перечень, объемы, периодичность проведения осмотров СМР, профильных специалистов, лабораторных и инструментальных исследований, сроки наблюдения, критерии снятия с учета.
4. Выявлять признаки обострения и прогрессирования заболевания, определять показания направления на стационарозамещающее и (или) стационарное лечение или на реабилитацию.

5. Науқасты ауруларды басқару бағдарламасы (АБЖ) шеңберінде бақылау.
6. АБЖ-ға қатысатын пациенттің бақылау картасын толтырыңыз.
7. Балалар мен ересектер пациенттеріне психологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру.
8. Өзін-өзі басқару, дәрі-дәрмексіз және дәрі-дәрмекпен емдеу, балалар мен ересектердегі пациенттердің психокоррециясы мәселелері бойынша кеңес беру.
9. Балалық және ересек жастағы пациенттерге паллиативтік көмек көрсету.
Білімдер:
1. Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру қағидалары, бақылау кезеңділігі мен мерзімдері, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі
2. Созылмалы ауруы бар адамды динамикалық байқау есебіне қоюға арналған құжаттар тізбесі
3. ТМККК шеңберінде алғашқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарында динамикалық байқауға жататын аурулардың тізбесі
4. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде консультациялық-диагностикалық көмек деңгейінде бейінді мамандардың байқауына жататын созылмалы аурулардың тізбесі
5. Ауруларды басқару бағдарламасы (АБЖ) және АБЖ-ға қатысатын пациенттерді іріктеу критерийлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
МСАК жағдайында ересектер мен балаларды медициналық оңалтуды ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Оңалту дәрігерімен бірге амбулаториялық медициналық оңалтуды ұйымдастырудың тәртібін, мақсаттары мен міндеттерін анықтау.
2. Пациенттің клиникалық жай-күйін, тәуекел факторларын және оңалту іс-шараларын жүргізуді шектейтін факторларды, психо-эмоционалдық саланың жай-күйін; тұрмыстық және кәсіптік дағдылардың бұзылуын; оңалту процесінің нәтижесіне әсер ететін белсенділікті шектеуді бағалау.
3. Медициналық оңалтуды көрсету үшін пациентті жоспарлы емдеуге жатқызуға жіберу үшін емдеуге жатқызу бюросымен жұмыс істеу.
4. Әр түрлі аурулары бар пациенттерге (ересектер, балалар) МКФ критерийлері негізінде оңалту маршруттау шкаласын толтыру үшін МКФ критерий кодын анықтау.
5. ШРМ сәйкес мдг мамандарының қатысуымен мкФ критерийлері негізінде нозологияға, пациенттің жағдайының ауырлығына және бсф бұзылуларына байланысты медициналық оңалту деңгейін анықтау
6. Пациентке медициналық оңалтудың жеке бағдарламасын толтыру
7. Балалар мен ересектердегі пациенттерді психологиялық және физикалық оңалтуды ұйымдастыру.
8. Балалар мен ересектердегі пациенттерді кәсіби, Әлеуметтік оңалтуды ұйымдастыру бойынша кеңес беру.
9. Балалық және ересек жастағы пациенттерге паллиативтік көмек көрсету.
Білімдер:

5. Наблюдать пациента в рамках программы управления заболеваниями (ПУЗ).
6. Заполнять карту наблюдения за пациентом, участвующим в ПУЗ.
7. Организовывать психологическую помощь пациентам детского и взрослого возраста.
8. Консультировать по вопросам самоменеджмента, немедикаментозного и медикаментозного лечения, психокорреции пациентов детского и взрослого возраста.
9. Оказывать паллиативную помощь пациентам детского и взрослого возраста.
Знания:
1. Правила организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований
2. Перечень документов для постановки лица с хроническим заболеванием на учет динамического наблюдения
3. Перечень заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению в организациях первичной медико-санитарной помощи в рамках ГОБМП
4. Перечень хронических заболеваний, подлежащих наблюдению профильными специалистами на уровне консультативно-диагностической помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС
5. Программа управления заболеваниями (ПУЗ) и критерии отбора пациентов, участвующих в ПУЗ.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Организация медицинской реабилитации взрослых и детей в условиях ПМСП.
Умения:
1. Определять порядок, цели и задачи организации оказания амбулаторной медицинской реабилитации в команде с врачом-реабилитологом.
2. Оценивать клиническое состояние пациента, факторы риска и факторы, ограничивающих проведение реабилитационных мероприятий, состояние психо-эмоциональной сферы; нарушений бытовых и профессиональных навыков; ограничение активности, влияющих на исход реабилитационного процесса.
3. Работать с Бюро госпитализации для направления пациента в плановую госпитализацию для оказания медицинской реабилитации.
4. Определять код критерия МКФ для заполнения шкалы реабилитационной маршрутизации на основе критериев МКФ пациентам (взрослые, дети) с различными заболеваниями.
5. Определять уровень оказания медицинской реабилитации в зависимости от нозологии, степени тяжести состояния пациента и нарушений БСФ на основе критериев МКФ с участием специалистов МДГ согласно ШРМ
6. Заполнять индивидуальную программу медицинской реабилитации пациенту
7. Организовывать психологическую и физическую реабилитацию пациентов детского и взрослого возраста.
8. Консультировать по организации профессиональной, социальной реабилитации пациентов детского и взрослого возраста.
9. Оказывать паллиативную помощь пациентам детского и взрослого возраста.
Знания:

1. МКФ критерий кодын анықтау үшін халықаралық жұмыс классификациясы
2. Медициналық оңалтуды көрсету қағидалары мен тәртібі
3. Негізгі ауру бойынша медициналық оңалтуды жүргізу үшін медициналық қарсы көрсетілімдер
4. Әр түрлі жас кезеңдеріндегі оңалтуға қатысты заманауи зерттеулердің нәтижелері.
5. Қоршаған ортада және балалар мен ересектер пациенттерінің қоғамында бейімделуді ұйымдастыру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
МСАК деңгейінде балалар мен ересектер арасында пациенттерге консультациялық қызметтер көрсету, ауруларды диагностикалау және емдеу
Дағды 1:
Пациенттерге консультациялық қызметтер көрсету және МСАК деңгейінде ауруларды диагностикалау және емдеу
Машықтар:
1. Жалпы практика дәрігерінің құзыреті шеңберінде халыққа акушерлік-гинекологиялық көмек көрсету.
2. Физиологиялық жүктілікті жүргізу, пренатальды дайындықты жүргізу, преэклампсия мен эклампсияны диагностикалау
3. Экстрагенитальды патологиясы бар жүкті әйелдерді бақылау,
4. Жүктіліктің алдын алу және олардың себебін анықтау,
5. Жатыр мойны обырына онкоскрининг жүргізу.
6. Ұрпақты болу денсаулығын нығайту және отбасын жоспарлау бойынша іс-шаралар өткізу.
7. Жүктілікке Медициналық және әлеуметтік қарсы көрсеткіштерді анықтау
8. Құнарлы жастағы әйелдерді гравидаралды даярлауды жүргізу
9. Жүкті әйелдерді уақтылы ерте есепке алу бойынша жұмыс жүргізу
10. Жүкті әйелдерге шұғыл көмек көрсету және преэклампсия, эклампсия, акушерлік қан кету, анафилактикалық шок үшін төсемдерді қолдану
11. Туберкулезге күдікті пациенттерді анықтау алгоритмі бойынша фтизионастрия бойынша жұмыс жүргізу
12. АИТВ/ЖИТС анықтау бойынша жұмыс жүргізу
13. Гендерлік зорлық-зомбылықтан аман қалған адамдарда шұғыл контрацепцияны, АИТВ мен ЖЖБИ-нің жанасудан кейінгі профилактикасын, сондай-ақ сіреспенің вакцинопрофилактикасын іріктеуді жүргізу
14. Гендерлік зорлық-зомбылықтан аман қалған адамдарға және олардың отбасы мүшелеріне немесе жақын ортасына кеңес беру
15. Көрнекі локализация онкологиялық ауруларды анықтау алгоритмі бойынша жұмыс істеу.
16. Вакцинамен басқарылатын жұқпалы аурулармен жұмыс істеу.
17. Біліктілігі төмен отбасылық дәрігерлердің қызметіне ұйымдастырушылық-әдістемелік басшылық жүргізу.
18. Балалар мен ересектер ауруларын диагностикалау және емдеу қиын болған жағдайда әріптестерге/ЖПД және отбасылық дәрігерлерге консультациялық көмек көрсету.
19. "Жалпы дәрігерлік практика" мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде зерттеу мен емдеудің арнайы әдістерін қолдануды талап ететін адамдарды қалалық, облыстық және Республикалық маңызы бар бейінді бөлімшелерге жіберу туралы даулы мәселелер бойынша шешімдер қабылдау .
Білімдер:

1. Международная классификация функционирования для определения кода критерия МКФ
2. Правил и порядок оказания медицинской реабилитации
3. Медицинские противопоказания для проведения медицинской реабилитации по основному заболеванию
4. Результаты современных исследований в отношении реабилитации в различные возрастные периоды.
5. Организация адаптации в окружающей среде и в обществе пациентов детского и взрослого возраста.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Оказание консультационных услуг пациентам, диагностика и лечение заболеваний среди детского и взрослого населения на уровне ПМСП
Навык 1:
Оказание консультационных услуг пациентам и диагностика и лечение заболеваний на уровне ПМСП
Умения:
1. Оказывать акушерско–гинекологическую помощь населению в рамках компетенции врача общей практики.
2. Вести физиологическую беременность, проводить пренатальную подготовку, диагностику преэклампсии и эклампсии
3. Наблюдать беременных с экстрагенитальной патологией,
4. Проводить профилактику невынашивания беременности и выявлять их причину,
5. Проводить онкоскриниг на рак шейки матки.
6. Проводить мероприятия по укреплению репродуктивного здоровья и планированию семьи.
7. Определять медицинские и социальные противопоказания к беременности
8. Проводить предгравидарную подготовку женщин фертильного возраста
9. Проводить работу по своевременной ранней постановке на учет беременных
10. Оказывать экстренную помощь беременным и применять укладки при преэклампсии, эклампсии, акушерских кровотечениях, анафилактическом шоке
11. Проводить работу по фтизионастороженности, по алгоритму выявлять пациентов с подозрением на туберкулез
12. Проводить работу по выявлению ВИЧ/СПИД
13. Проводить подбор экстренной контрацепции, назначения постконтактной профилактики ВИЧ и ИППП, а также вакцинопрофилактики столбняка у лиц, переживших гендерное насилие
14. Проводить консультирование лиц, переживших гендерное насилие и членов их семей или близкого окружения
15. Работать по алгоритму выявления онкозаболеваний визуальной локализации.
16. Работать с вакционоуправляемыми инфекционными заболеваниями.
17. Вести организационно-методическое руководство деятельностью менее квалифицированных семейных врачей.
18. Оказывать консультативную помощь коллегам/ВОП и семейным врачам при случаях сложной диагностики и лечения заболеваний детского и взрослого возраста.
19. Принимать решения по спорным вопросам направления в профильные отделения городского, областного и республиканского значения лиц, требующих применения специальных методов исследования и лечения в рамках медицинских услуг по специальности "Общая врачебная практика" .
Знания:

1. Отбасын жоспарлау принциптері және контрацепция әдістері.
2. Физиологиялық жүктілікті, пренатальды дайындықты жүргізу.
3. Преэклампсия мен эклампсияны диагностикалаудың алғашқы белгілері мен әдістері.
4. Экстрагенитальды патологиясы бар жүкті әйелдерді динамикалық бақылау бойынша НҚА.
5. Туберкулезге науқастарды анықтау алгоритмі.
6. Көрнекі локализация онкологиялық ауруларды анықтау алгоритмі
7. Вакцинамен басқарылатын жұқпалы аурулар.
8. Гендерлік зорлық-зомбылықтан аман қалған адамдарға және олардың отбасы мүшелеріне немесе жақын ортасына кеңес берудің принциптері мен ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу
Дағды 1:
Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу
Машықтар:
1. Науқастарды ауруларға, жарақаттар мен ақауларға байланысты тіршілік әрекетінің шектелуіне әкеп соқтыратын ағза функцияларының тұрақты бұзылуын растайтын диагностикалық, емдік және оңалту іс-шараларының кешенін жүргізгеннен кейін МӘС-ке жіберу.
2. Тіршілік әрекетін шектеудің бұзылу дәрежесін анықтау
3. МӘС-ке жолдама құжаттарын толтыру.
4. Жеке оңалту бағдарламасын толтырыңыз
Білімдер:
1. Пациенттерді МӘС-ке жіберу тәртібі.
2. Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидалары
3. Дене функциясының бұзылуы және тіршілік әрекетінің шектеулері туралы түсініктер
4. Проактивті сырттай медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізуге жолдама құжаттарын қалыптастыру.
5. МӘС-ке жолдама құжаттарының тізбесі, уақытша және тұрақты еңбекке жарамсыздық мәселелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
МСАК деңгейінде отбасылық дәрігерлердің қызметін ұйымдастыру және бағалау
Дағды 1:
МСАК деңгейінде отбасылық дәрігерлердің қызметін ұйымдастыру және бағалау
Машықтар:
1. Дәрігерлік учаскедегі жұмысты ұйымдастыру және қызметті бағалауды жүргізу.
2. Халыққа амбулаториялық-емханалық деңгейде медициналық көмек көрсететін құрылымдық бөлімшелердің, оның ішінде стационарды алмастыратын көмектің жұмысын ұйымдастыру.
3. МСАК деңгейінде отбасылық дәрігерлердің медициналық көмек көрсетуі кезінде пациенттің қозғалыс бағытын және сабақтастықты қамтамасыз етуді үйлестіру.
4. МСАК деңгейінде өмірдің барлық жас кезеңдерінде аурулары бар пациенттердің өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жағдайлар туындаған кезде жоспарлы және шұғыл сипаттағы шараларды қабылдау.
5. МСАК деңгейінде халыққа медициналық көмек көрсететін құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау және болжау.
6. Ақпараттық жүйелерде (МАЖ) және басқа сандық жүйелерде (телемедицина, смарт медицина) жұмыс істеу.

1. Принципы планирования семьи и методов контрацепции.
2. Ведение физиологической беременности, пренатальной подготовки.
3. Первые признаки и методы диагностики преэклампсии и эклампсии.
4. НПА по динамическому наблюдению беременных с экстрагенитальной патологией.
5. Алгоритм выявления пациентов на туберкулез.
6. Алгоритм выявления онкозаболеваний визуальной локализации
7. Вакцино-управляемые инфекционные заболевания.
8. Принципы и особенности консультирования лиц, переживших гендерное насилие и членов их семей или близкого окружения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Проведение медико-социальной экспертизы
Навык 1:
Проведение медико-социальной экспертизы
Умения:
1. Направлять пациента на МСЭ после проведения комплекса диагностических, лечебных и реабилитационных мероприятий, подтверждающих стойкое нарушение функций организма, приводящее к ограничению жизнедеятельности, обусловленное заболеваниями, последствиями травм и дефектами.
2. Определять степень нарушения ограничения жизнедеятельности
3. Заполнять направительные документы на МСЭ.
4. Заполнять индивидуальную программу реабилитации
Знания:
1. Порядок направления пациентов на МСЭ.
2. Правила проведения медико-социальной экспертизы
3. Понятия о нарушении функции организма и ограничений жизнедеятельности
4. Формирование направительных документов на проактивное заочное проведение медико-социальной экспертизы.
5. Перечень направительных документов на МСЭ, вопросы временной и стойкой нетрудоспособности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Организация и оценка деятельности семейных врачей на уровне ПМСП
Навык 1:
Организация и оценка деятельности семейных врачей на уровне ПМСП
Умения:
1. Организовывать работу и проводить оценку деятельности на врачебном участке.
2. Организовывать работу структурных подразделений, оказывающих медицинскую помощь населению на амбулаторно-поликлиническом уровне, в том числе стационарозамещающей помощи.
3. Координировать маршрут движения пациента и обеспечения преемственности при оказании медицинской помощи семейными врачами на уровне ПМСП.
4. Принимать меры планового и экстренного характера при возникновении ситуаций, угрожающих жизни и здоровью пациентов с заболеваниями во все возрастные периоды жизни на уровне ПМСП.
5. Планировать и прогнозировать деятельность структурных подразделений, оказывающих медицинскую помощь населению на уровне ПМСП.
6. Работать в информационных системах (МИС) и других цифровых системах (телемедицина, смарт медицина).

7. НҚА сәйкес статистикалық есеп пен есептілікті, оның ішінде электрондық форматта, сондай-ақ статистикалық деректерді талдауды жүргізу.
8. Еңбекке жарамсыздық парақтарын беру және ұзарту көрсеткіштерін анықтау.
Білімдер:
1. МСАК деңгейінде отбасылық дәрігердің жұмысын ұйымдастыру.
2. МСАК деңгейінде медициналық көмек көрсету сапасының индикаторлары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Жалпы практика дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу
Дағды 1:
Жалпы практика дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. Жалпы практика дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Жалпы дәрігерлік практика"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "жалпы дәрігерлік практика"мамандығы бойынша медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтау және жалпы практика дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелген).
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қарым-қатынас
эмпатия, эмоционалды интеллект
Көшбасшылық
Тәлімгерлік
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Кәсіби және әлеуметтік жауапкершілік
Стрессті басқару
Стрессті басқару
Өзін-өзі ұйымдастыру және уақытты тиімді басқару
Кәсіби этика
Сапаға ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) "Қазақстан Республикасында алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м. а. 2023 жылғы 30 наурыздағы № 49 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 наурызда № 32160 болып тіркелген);

7. Вести статистический учет и отчетность в соответствии НПА, в том числе в электронном формате, а также анализ статистических данных.
8. Определять показания к выдаче и продлению листов нетрудоспособности.
Знания:
1. Организация работы семейного врача на уровне ПМСП.
2. Индикаторы качества оказания медицинской помощи на уровне ПМСП.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами общей практики
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами общей практики.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых врачами врачами общей практики.
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Общая врачебная практика".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации по специальности "Общая врачебная практика".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами общей практики.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникабельность
Эмпатия, эмоциональный интеллект
Лидерство
Наставничество
Сотрудничество и работа в команде
Системное и аналитическое мышление
Организационные навыки
Управление стрессом
Самоорганизация и эффективное управление временем
Профессиональная этика
Стремление к качеству
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 49 "Об утверждении Стандарта организации оказания первичной медико-санитарной помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2023 года № 32160);

2. Жалпы дәрігерлік практика саласындағы өзекті технологиялар мен зерттеулер.
3. Жаңа медициналық технологияларды трансферттеу процесі, оның ішінде олардың әлеуетін бағалау және тәжірибеге интеграциялау.
4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды келісу және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Жалпы дәрігерлік практика" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
Дағды 1:
МСАК деңгейінде халыққа медициналық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Дәлелдерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде МСАК деңгейінде халыққа медициналық көмекті қамтамасыз ету саласындағы стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтар мен әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
2. Республика және халықаралық ынтымақтастық деңгейінде жалпы дәрігерлік практиканы дамыту және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулар мен әдістемелік ұсыныстар.
2. Медициналық көмектің сапасын бағалау әдістері, оның ішінде аудит және диагностика мен емдеудің тиімділігін бағалау, этикалық стандарттар және пациенттердің құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Стандартқа, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына, халыққа медициналық көмек көрсету кезіндегі алгоритмдер мен нұсқаулықтарға ПСМС деңгейінде сараптама жасау.
Машықтар:
1. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқауларға сараптама/рецензия жүргізу.
2. Стандарттарды, Хаттамаларды және нұсқауларды жақсарту бойынша ұсыныстарды тұжырымдау және оларға өзгерістер немесе толықтырулар ұсыну.
3. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы туралы сараптамалық қорытынды қалыптастыру.
4. Қызметкерлерді оқыту және олардың сәтті орындалуын бақылау арқылы клиникалық тәжірибеге өзгерістер енгізу процесін қолдау.
Білімдер:
1. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқауларды сараптау/рецензиялау ережелері мен әдістері.
2. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы бойынша сараптамалық қорытынды қалыптастыру қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Денсаулық сақтау саласындағы Академиялық қызмет
Дағды 1:
Оқытушылық қызметке қатысу
Машықтар:

2. Актуальные технологии и исследования в области общей врачебной практики.
3. Процесс трансферта новых медицинских технологий, включая оценку их потенциала и интеграцию в практику.
4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Общая врачебная практика"
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании медицинской помощи населению на уровне ПМСП.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения медицинской помощи населению на уровне ПМСП на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации общей врачебной практики на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.
2. Методы оценки качества медицинской помощи, включая аудит и оценка эффективности диагностики и лечения, этические стандарты и права пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании медицинской помощи населению на уровне ПСМС.
Умения:
1. Проводить экспертизу/рецензирование стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Формулировать рекомендации по улучшению стандартов, протоколов и инструкций, а также предложить изменения или дополнения к ним.
3. Формировать экспертное заключение о качестве разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
4. Поддерживать процесс внедрения изменений в клиническую практику, обучая персонал и следя за их успешным выполнением.
Знания:
1. Правила и методы экспертизы/рецензирования стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Правила формирования экспертного заключения по качеству разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Академическая деятельность в области здравоохранения
Навык 1:
Участие в преподавательской деятельности
Умения:

3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есептік-есептік медициналық құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Денсаулықты сақтау мен нығайтудан, аурулардың алдын-алудан бастап, Жедел және созылмалы ауруларды емдеуге, оңалтуға, паллиативті көмекке және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен өмірдің соңына дейін күтімнің кең спектрін шешуді қамтитын адамға бағытталған үздіксіз күтімді қамтамасыз ету.
Дағды 1:
Денсаулықты сақтау және нығайту, аурулардың алдын алу
Машықтар:
1. Салауатты өмір салты, дұрыс тамақтану бойынша санитарлық ағарту, оқыту, кеңес беру жұмыстарын жүргізу.
2. Балалар мен ересектерге иммундау, оның ішінде профилактикалық егулерге қарсы көрсетілімдер, вакцинацияның "қуып жететін" схемалары, вакцинацияларды жоспарлау, вакцинациядан кейінгі патронажға рұқсат беру және кеңес беру.
3. Ұлттық егу күнтізбесін қолданыңыз.
4. ҚР ДСМ бұйрықтарына сәйкес профилактикалық және скринингтік бағдарламалар туралы хабардар ету; скринингтік зерттеулерге жататын тіркелген тұрғындардың тізімін жасау: артериялық гипертонияны, жүректің ишемиялық ауруын, қант диабетін, глаукоманы, мінез-құлық қауіп факторларын, жатыр мойны обырын, сүт безі обырын, колоректальды обырды, В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтауға, ҚР ДСМ немесе жергілікті органдар жаңа бағдарламаларды қосқан кезде басқа да.
5. Учаскедегі жүкті әйелдер мен балалардың патронажын үйлестіру (патронаждың әмбебап және прогрессивті модельдері): ұйымдастыру, бақылау, медбикелерді оқыту, кейс-менеджмент, учаскедегі патронаждың тиімділігін талдау.
6. Бір жылға дейінгі балаларды профилактикалық тексеруді ұйымдастырыңыз.
7. Емшек сүтімен, қосымша тамақтандыруға кеңес беру және үйрету.
8. Отбасын жоспарлау бойынша кеңес беру, контрацепция әдісін таңдауға, ақпараттық жүйелерде тіркеуге көмек көрсету немесе үйлестіру.
9. Фертильді жастағы әйелдер тобын қалыптастыру, фертильді жастағы әйелдерді гравидаралды дайындау, жүкті әйелдерді уақтылы ерте есепке алу бойынша жұмыс жүргізу.
10. Туберкулезге күдікті науқасты тексеру кезінде фтизионастрия бойынша жұмыс жүргізу және диагностикалық алгоритм қағидаттарын сақтау
11. АИТВ/ЖИТС анықтау.
12. Темекі шегуді азайту бойынша жұмыс жүргізу: емдік ағарту ("5А" алгоритмі және басқа стратегиялар), мінез-құлықты қолдау дәрі-дәрмек және психотерапия бойынша кеңес беру.
13. Психоактивті заттарға тәуелділікті анықтаңыз.

3. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Трудовая функция 1:
Предоставление непрерывного ухода, ориентированного на человека, включающего решение широкого спектра проблем со здоровьем, от сохранения и укрепления здоровья, профилактики заболеваний до лечения распространенных острых и хронических заболеваний, реабилитации, паллиативной помощи и ухода в конце жизни под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Сохранение и укрепление здоровья, профилактика заболеваний
Умения:
1. Проводить санитарное просвещение, обучение, консультирование по здоровому образу жизни, здоровому питанию.
2. Консультировать по детской и взрослой иммунизации, в том числе по противопоказаниям к проведению профилактических прививок, "догоняющим" схемам вакцинации, планирование прививок, допуску и поствакцинальному патронажу.
3. Применять Национальный календарь прививок.
4. Информировать о профилактических и скрининговых программах в соответствии с приказами МЗ РК; составлять списки лиц из прикрепленного населения, подлежащих скрининговым исследованиям: на раннее выявление артериальной гипертонии, ишемической болезни сердца, сахарного диабета, глаукомы, поведенческих факторов риска, рака шейки матки, рака молочной железы, колоректального рака, вирусных гепатитов В и С, и других при добавлении МЗ РК или местными органами новых программ.
5. Координировать патронаж беременных и детей (универсальная и прогрессивная модели патронажа) на участке: организация, контроль, обучение медсестер, кейс-менеджмент, анализ эффективности патронажа на участке.
6. Организовать профилактический осмотр детей до года.
7. Консультировать и обучать грудному вскармливанию, прикорму.
8. Консультировать по планированию семьи, оказывать или координировать помощь в выборе метода контрацепции, регистрацию в информационных системах.
9. Формировать группы женщин фертильного возраста, проводить предгравидарную подготовку женщин фертильного возраста, работу по своевременной ранней постановке на учет беременных.
10. Проводить работу по фтизионастороженности и соблюдать принципы диагностического алгоритма при обследовании больного с подозрением на туберкулез
11. Выявлять ВИЧ/СПИД.
12. Проводить работу по снижению табакокурения: лечебное просвещение (алгоритм "5А" и другие стратегии), поведенческая поддержка консультирование по медикаментозной и психотерапии.
13. Выявлять зависимость от психоактивных веществ.

14. Гендерлік зорлық-зомбылыққа жол бермеу туралы, сондай-ақ зорлық-зомбылықтан аман қалған адамдарды құқықтық қорғаудың, әлеуметтік және психологиялық қолдаудың қолданыстағы тетіктері мен шаралары туралы хабардар ету.
Білімдер:
1. Отбасылық медицинаның принциптері.
2. Иммунопрофилактика, Ұлттық вакцинация күнтізбесі. Халыққа профилактикалық егулерді жүргізу бойынша санитариялық-эпидемиологиялық талаптар, егу кабинетіне қойылатын талаптар (міндетті жабдық), профилактикалық егулерді жүргізуге, есептік егу нысандарын жүргізуге ерікті ақпараттандырылған келісім немесе бас тарту алу.
3. Скринингке жататын адамдардың нысаналы топтарымен дәрігерге дейінгі кабинетте жұмыс істеу қағидаттары, скринингтік зерттеулердің қағидалары, көлемі мен кезеңділігі.
4. Жүкті әйелдер мен жас балаларға Патронажды ұйымдастыру және өткізу қағидаттары, ДДҰ бағдарламалары (патронаждың әмбебап және прогрессивті модельдері);
5. ДДҰ-ның IBDV бағдарламалары (балалар жасындағы ауруларды интеграцияланған басқару)
6. Отбасын жоспарлау кабинетінің жұмысын ұйымдастыру принциптері, контрацепция әдістері
7. Пациенттермен, тұрғындармен, әріптестермен қарым-қатынас ережелері
8. МСАК-тағы СӨС кабинетінің, халыққа арналған мектептердің жұмыс принциптері.
9. Онкологиялық ауруларды анықтау бойынша жұмыс принциптері.
10. Ауруларды басқару бағдарламасы (АБЖ).
11. МСАК-тағы СӨС кабинетінің, халыққа арналған мектептердің жұмыс принциптері.
12. Онкологиялық ауруларды анықтау бойынша жұмыс принциптері.
13. Гендерлік зорлық-зомбылықтың түрлері мен белгілері, қолданыстағы тетіктер мен құқықтық қорғау шаралары, зорлық-зомбылықтан аман қалған адамдарды әлеуметтік және психологиялық қолдау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Микробқа қарсы тұрақтылықтың, санитарлық-гигиеналық ағартудың және халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алуға бағытталған профилактикалық іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу.
Машықтар:
1. Медициналық көмекке байланысты инфекциялардың алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу (хирургия саласындағы инфекциялар, қан ағымының катетері, зәр шығару жүйесінің катетері, төменгі тыныс жолдарының инфекциялары, гемоконтактілі инфекциялар (В және С гепатиттері, АИТВ)".
2. Инфекциялардың алдын алу және инфекциялық бақылау, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының алдын алу жөніндегі іс-шараларға қатысу.
Өмірдің әртүрлі салаларында: тамақтану, су, санитарлық жағдайлар, Тұрғын үй жағдайлары, жеке гигиена, сондай-ақ тиісті көрсетілімдерсіз антибиотиктерді қолданумен байланысты қауіптер туралы санитарлық талаптар, ережелер мен ұсынымдар туралы хабардар ету.

14. Информировать о недопустимости гендерного насилия, а также о существующих механизмах и мерах правовой защиты, социальной и психологической поддержки лиц, переживших насилие.
Знания:
1. Принципы семейной медицины.
2. Иммунопрофилактика, Национальный календарь вакцинации. Санитарно-эпидемиологические требования по проведению профилактических прививок населению, требования к прививочному кабинету (обязательное оборудование), получение добровольного информированного согласия или отказа на проведение профилактических прививок, ведения учетных прививочных форм.
3. Принципы работы в доврачебном кабинете, с целевыми группами лиц, подлежащих скринингу, правил, объема и периодичности скрининговых исследований.
4. Принципы организации и проведения патронажа беременных и детей раннего возраста, программы ВОЗ УПМП (универсальная и прогрессивная модели патронажа);
5. Программы ВОЗ по ИВБДВ (Интегрированное ведение болезней детского возраста)
6. Принципы организации работы кабинета планирования семьи, методов контрацепции
7. Правила общения с пациентами, населением, коллегами
8. Принципы работы кабинета ЗОЖ в ПМСП, школ для населения.
9. Принципы работы по выявлению онкозаболеваний.
10. Программа управления заболеваниями (ПУЗ).
11. Принципы работы кабинета ЗОЖ в ПМСП, школ для населения.
12. Принципы работы по выявлению онкозаболеваний.
13. Виды и признаки гендерного насилия, существующих механизмов и мер правовой защиты, социальной и психологической поддержки лиц, переживших насилие.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение и контроль эффективности профилактических мероприятий, направленных на предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения.
Умения:
1. Участвовать в организации и проведении мероприятий, направленных на профилактику инфекций, связанных с медицинской помощью (инфекции области хирургического вмешательства, катетер ассоциированные инфекции кровотока, катетер ассоциированные инфекции мочевыделительной системы, инфекции нижных дыхательных путей, гемоконтактные инфекции (гепатиты В и С, ВИЧ)".
2. Участвовать в мероприятиях по предупреждению инфекций и инфекционного контроля, предупреждению формирования противомикробной устойчивости.
Информировать о санитарных требованиях, правилах и рекомендациях для обеспечения безопасности и гигиены в различных сферах жизни: питание, вода, санитарные условия, жилищные условия, личная гигиена, а также о рисках, связанных с применением антибиотиков без должных показаний.

3. Денсаулықты сақтау, нығайту, санитарлық-гигиеналық мәдениетті арттыру мақсатында санитарлық-гигиеналық дағдыларды үйрету: гигиена мен қауіпсіздікті сақтау, оның ішінде стандартты сақтық шаралары (қол гигиенасы, Жөтел этикеті, жеке қорғаныс құралдары, қауіпсіз инъекция тәжірибесі қалдықтарды басқару, дезинфекция және зарарсыздандыру) тамақ қауіпсіздігі, инфекциялардың алдын алу.
4. Салауатты өмір салтын, ұтымды және дұрыс тамақтануды, физикалық белсенділіктің маңыздылығын, жаман әдеттерден бас тартуды, психологиялық әл-ауқатты қолдауды насихаттау бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
2. Медициналық көмек көрсетуге байланысты инфекциялардың алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар.
3. Аса қауіпті жұқпалы аурулардың алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
4. Инфекциялардың алдын алу және жұқпалы аурулардың таралуы әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Диагностика, емдеу, шұғыл көмек, ересектер мен балалардың жалпы жіті және созылмалы ауруларын басқару, тар мамандарға жіберу және ауруханаға жатқызу көрсеткіштері, дифференциалды диагностика, клиникалық хаттамалар мен медициналық көмек көрсету стандарттарына сәйкес уақытша және тұрақты еңбекке жарамсыздық сараптамасы.
Машықтар:
1. Шағымдарды, аурудың, өмірдің тарихын жинауды жүзеге асыру, ересектер мен балаларға клиникалық тексеру жүргізу, қажет болған жағдайда пациентті зертханалық-аспаптық тексеру жоспарын жасау және олардың нәтижелерін түсіндіру, пациентті басқа мамандықтардың дәрігерлеріне, стационарлық емдеуге және медициналық-психологиялық-әлеуметтік қызметтердің басқа түрлеріне, уақытша және тұрақты еңбекке жарамсыздыққа жіберу үшін көрсеткіштерді анықтау, МӘСК-ке жіберу үшін тыныс-тіршілікті шектеу және медициналық құжаттаманы ресімдеу, науқастың келесі жалпы аурулары мен жағдайлары үшін амбулаториялық емдеу жоспарын жасаңыз:
- Ересектердегі ішкі аурулар (ЖРВИ және синусит, ауруханадан тыс пневмония, ӨСОА, астма, жөтел синдромы, өкпе тінінің қатаю синдромы; артериялық гипертензия, АЖЖ, созылмалы жүрек жеткіліксіздігі, аритмия, миокардит, эндокардит; Функционалдық асқазан және ішек диспепсиясы, Герд және өңештің басқа аурулары, гастрит, ойық жара ауруы, панкреатит, холецистит, холецистэктомиядан кейінгі синдром, IBS, гепатиттер, цирроздар, бауырдың алкогольсіз майлы ауруы, ішек ауруларын диагностикалау алгоритмі; зәр шығару жолдарының инфекциясы, пиелонефрит, гломерулонефрит, созылмалы бүйрек ауруы; қант диабеті, қалқанша безінің функциясының бұзылуы, семіздік; буын синдромы, остеоартрит, ревматоидты артрит, жүйелі қызыл жегі; маусымдық поллиноз; темір тапшылығы анемиясы,
- Балалар аурулары: ЖРВИ және синусит, бронх обструктивті синдром, пневмония, жөтел синдромы; маусымдық полинноз, аллергиялық ринит, вирустық миокардит, балалардағы қан ауруларын диагностикалау алгоритмі, анемиялық синдром, ерте және егде жастағы балалардағы асқазан-ішек жолдарының дисфункциясы, диспепсиялық және іш синдромы, іш қату; буын синдромы, васкулиттер, ДПС, артериялық гипертензия, ЖЖБИ, нефрологиядағы синдромдар (зәр шығару синдромы, ісіну, гипертензия, бүйрек жеткіліксіздігі), балалардағы қант диабеті, семіздік, қалқанша безінің функциясының бұзылуы, өсудің бұзылу синдромы, жыныстық жетілудің бұзылуы;.

3. Обучать санитарно-гигиеническим навыкам с целью сохранения, укрепления здоровья, повышения санитарно-гигиенической культуры: поддержание гигиены и безопасности, включающее стандартные меры предосторожности (гигиена рук, этикет кашля, средства индивидуальной защиты, практика безопасных инъекций управление отходами, дезинфекция и стерилизация) безопасности пищи, профилактике инфекций.
4. Организовывать и проводить мероприятия по пропаганде здорового образа жизни, рационального и здорового питания, важности физической активности, отказа от вредных привычек, поддержания психологического благополучия.
Знания:
1. Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения
2. Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению инфекций, связанных с оказанием медицинской помощи.
3. Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению особо опасных инфекционных заболеваний
4. Методы профилактики инфекций и распространения инфекционных заболеваний.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Диагностика, лечение, неотложная помощь, менеджмент распространенных острых и хронических заболеваний взрослых и детей, показания для направления к узким специалистам и госпитализации, дифференциальная диагностика, экспертиза временной и стойкой нетрудоспособности в соответствии с клиническими протоколами и стандартами оказания медицинской помощи.
Умения:
1. Осуществлять сбор жалоб, анамнеза заболевания, жизни, проводить клиническое обследование взрослых и детей, составлять план лабораторно-инструментального обследования пациента при необходимости и интерпретировать их результаты, определять показания для направления пациента к врачам других специальностей, на стационарное лечение и другие виды медико-психолого-социальных услуг, временной и стойкой нетрудоспособности, определять степень ограничения жизнедеятельности и оформление медицинской документации для направления на МСЭК, составлять план амбулаторного ведения при следующих распространенных заболеваниях и состояниях пациента:
- Внутренние болезни у взрослых (ОРЗ и синуситы, внебольничная пневмония, ХОБЛ, астма, синдром кашля, синдром уплотнения легочной ткани; артериальная гипертензия, ИБС, хроническая сердечная недостаточность, аритмии, миокардит, эндокардит; функциональная желудочная и кишечная диспепсия, ГЭРБ и другие заболевания пищевода, гастриты, язвенная болезнь, панкреатиты, холециститы, постхолецистэктомический синдром, СРК, гепатиты, циррозы, неалкогольная жировая болезнь печени, алгоритм диагностики заболеваний кишечника; инфекции мочевыводящих путей, пиелонефрит, гломерулонефрит, хроническая болезнь почек; сахарный диабет, нарушения функций щитовидной железы, ожирение; суставной синдром, остеоартроз, ревматоидные артрит, системная красная волчанка; сезонный поллиноз; железодефицитная анемия,
- Детские болезни: ОРЗ и синуситы, бронхообструктивный синдром, пневмония, синдром кашля; сезонный полинноз, аллергические риниты, вирусные миокардиты, алгоритм диагностики болезней крови у детей, анемический синдром, дисфункция желудочно-кишечного тракта у детей раннего и старшего возраста, диспепсический и абдоминальный синдром, запоры; суставной синдром, васкулиты, ВПС, артериальная гипертензия, ИМВП, синдромы в нефрологии (мочевой синдром, отечный, гипертензионный, почечной недостаточности), сахарный диабет у детей, ожирение, нарушение функции щитовидной железы, синдром нарушения роста, нарушение полового созревания;.

-Дені сау баланы тексеру, оның ішінде жаңа туған нәрестелердің физиологиялық рефлекстерін бағалау: бет аймағынан (супраорбитальды, іздеу (Куссмал), сору, жұту, пробоскопиялық, аяқ-қолдардан (ұстағыш, рото-алақан-ауыз (Бабкин), Моро құшағы (стихиялы, I, II фаза), Бабинский), денеден (Галанта, Перес, Автоматты жүрісті қолдау рефлексі, Бауэрдің жорғалауы). Конституцияның ауытқулары. Дені сау баланы басқару: денсаулық топтары, балалардың жүйке-психикалық дамуы. Балалардағы қанның зертханалық көрсеткіштері, өмірлік маңызды көрсеткіштер (ЖЖЖ, ЖЖЖ, ақ): жас нормалары. Ерте жасанды және аралас тамақтандыру: көрсеткіштер, бейімделген емшек сүтін алмастырғыштар. Жаңа туған кезеңнің іріңді-септикалық аурулары. Туа біткен ақаулар. Жаңа туылған нәрестелердің сарғаюы. Жүктілікке дейін және жүктілік кезінде, балада рахиттің алдын алу, рахитті емдеу. 2 айға дейінгі, 2 айдан 5 жасқа дейінгі балалар ауруларын кешенді басқару.
- Жасөспірімді, егде жастағы науқасты тексеру. Балаларға, қарттарға қатыгездік. Кешенді гериатриялық бағалау.
-Хирургиялық аурулар, соның ішінде көз, Лор мүшелері, ересектер мен балалардағы жарақаттар. Тік ішектің және перианальды аймақтың аурулары (анустың жарықтары, геморрой, анальды қышу). Ауырсыну, сүт бездерінің көлемді түзілуі, мастит. Қызыл ауырсыну синдромы. Патологиялық ұлғаю синдромы, қабақтың ауыруы. Көру қабілетінің кенеттен және біртіндеп төмендеу синдромы. Синусит, тонзиллит, отит. Есту қабілетінің жоғалуы. Терінің және оның Қосымшаларының іріңді аурулары. Варикозды тамырлар, тромбофлебиттер, эндартерит. Пятки шпорлары, вальгус деформациясы, остеохондропатиялар.
- Акушерлік және гинекология: отбасын жоспарлау. Жүктіліктің диагностикасы. Жүктілік мерзімін анықтау. Физиологиялық жүктілікті басқару. Босанғаннан кейінгі кезең. Пренатальды скрининг. Жүкті әйелдердің құсуы. Әйелдердегі экстрагенитальды аурулар. Іштің төменгі бөлігіндегі ауырсыну. Климактериялық кезең. Вагинальды разряд.
- Ересектер мен балалардағы тері аурулары: вирустық дерматоздар. Пиодерма. Дерматит. Қотыр. Педикулез. Псориаз. Жас жыланбалықтар. Пиодерма. Онихомикоз, қыналар, микроспория, трихофитоз. Терінің қышуы. Тері синдромы.
- Ересектер мен балалардағы жұқпалы аурулар: көмей стенозы. Ересектердегі балалардың ауа-тамшылы инфекциясы (қызылша, қызамық, желшешек, паротит инфекциясы, көкжөтел). Скарлатина. Дифтерия. Полиомиелит. Инфекциялық мононуклеоз. Жедел ішек инфекциялары (ротавирустық, энтеровирустық, сальмонеллез, тағамдық токсикалық инфекциялар). Паразитоздар. Вирустық гепатиттер. Коронавирустық инфекция. Менингококк инфекциясы. Менингит. Саяхатшылардың диареясы. АИТВ-инфекциясы.
- Туберкулез: анықтау, диагностика алгоритмі, фтизиатрмен бірге бақылау
- Балалық және жасөспірімдік кезеңдегі психикалық және мінез-құлық бұзылыстары, органикалық эмоционалды тұрақсыз (астениялық) бұзылыс, жеңіл депрессия, бейімделу бұзылысы, соматоформалық бұзылыс, деменция, аралас мазасыздық пен депрессиялық бұзылыс және фобиялық бұзылулар, дүрбелең шабуылдары. Теріс пайдалану беттік белсенді емес тәуелділіктер. Темекіні зиянды пайдалану.
- Жүйке жүйесінің аурулары. Бас ауруы. Бас айналу. Арқадағы ауырсыну. Нейропатиялар. Жедел цереброваскулярлық бұзылулардан кейін науқастарды басқару. Жоғары жүйке-рефлекторлық қозғыштық синдромы. Гипертензия-гидроцефалиялық синдром. БЦП. Эпилепсия.
- Онкология. Химио-және сәулелік терапия алатын пациенттерді емдеу және күту принциптері, шұғыл онкологиялық жағдайлар. Болжамды анықтау үшін диагностикалық құралдарды түсіну және пайдалану. Жүйелік терапия мен сәулелік терапияның асқынуларының алдын алу және емдеу, симптомдарды емдеу (анорексия, жүрек айну/құсу, ентігу, ауырсыну, шаршау, мазасыздық, делирий).
- Гендерлік зорлық-зомбылық: физикалық, жыныстық және психологиялық зорлық-зомбылық белгілерін тану; зорлық-зомбылықтан аман қалған адамдарға кеңес беру және медициналық көмек көрсету; психологқа, әлеуметтік қызметкерге Жолдау, ішкі істер органдарын хабардар ету.
Келесі манипуляцияларға ие болыңыз:
- ЭКГ нәтижелерін жүргізу және түсіндіру
- Рентгенография нәтижелерін түсіндіру
- Спирометрия нәтижелерін жүргізу және түсіндіру
- Мұрын-жұтқыншақ жағындыларын алу
- Жергілікті анестезияны жүргізу
- Операциялық жарадан тігістерді алу
- Жараларды емдеу
- Жұмсақ таңғышты қолдану
- Түтікшелі сүйектердің, клавикуланың, омыртқаның сынуы кезіндегі көліктік иммобилизация
- Тік ішектің саусақ сынағы
- Отоскоптың көмегімен ЛОР мүшелерін тексеру
- Мұрыннан қан кетуді тоқтату (мұрынның алдыңғы тампонадасы)
- Сыбырлап және ауызекі сөйлеу арқылы есту қабілетін зерттеу
- Көру өткірлігін анықтау,
- Көзішілік қысымды өлшеу
- Көз түбін тексеру
- Үстірт орналасқан бөтен денеде қабықтың дәнекер тінін жансыздандыру
- Конъюнктивитке Диагностика және алғашқы көмек
- Ұрықтың жүрек соғуын тыңдау
- Бимануальды, қынаптық зерттеу
- Гинекологиялық айналармен тексеру
- Үш нүктеден соққылар алу
- Онкоцитологияға жағынды алу
- Жаңа туған нәрестенің алғашқы патронажы
- Ересек пен баланы неврологиялық тексеру
- Сүт безін пальпациялау
- Әртүрлі аурулардағы зертханалық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіру
- Теріні алғашқы тексеру
- Психикалық жағдайды бағалау және психиатриялық анамнезді сұрау
- Стомаларды күту, қысым жараларын емдеу
- Қуықтың катетеризациясы
- Оттегі концентраторын пайдалану
- Жүрек-өкпе реанимациясы
Келесі жағдайларда шұғыл көмек көрсетіңіз:
ПЭ, Жедел коронарлық синдром. Гипертониялық дағдарыстар. Жүректің жизнағы мен өткізгіштігінің өмірге қауіп төндіретін бұзылыстары. ҰМК. Естен тану. Бронх демікпесінің ұстамасы, астматикалық статус. Бронх обструкциясы. Колик (бауыр, бүйрек). Гипертермиялық синдром. Конвульсиялық синдром. Асфиксия, анафилактикалық шок, Синкопальды жағдайлар. Шоктар. Бауыр энцефалопатиясы, мидың ісінуі және ісінуі, гиповолемиялық (гидратациялық шок). Улану. Ес-түссіз науқас. Жатырдан қан кету. Үзіліс қаупі. Преэклампсия. Жедел психоздар, делирий, суицид. Есекжем. Квинке Ісінуі. Жарақаттар. Қан кету. Іштің жедел хирургиялық аурулары. Офтальмологиядағы шұғыл жағдайлар команың оториноларингологиясындағы шұғыл жағдайлар.
Білімдер:

- Обследование здорового ребенка, в том числе оценка физиологических рефлексов новорожденных: с области лица (супраорбитальный, поисковый (Куссмаля), сосания, глотания, хоботковый, с конечностей (хватательный, рото-ладонно-ротовой (Бабкина), объятия Моро (спонтанный, I, II фаза), Бабинского), с туловища (Галанта, Переса, рефлекс опоры автоматической походки, ползания Бауэра). Аномалии конституции. Ведение здорового ребенка: группы здоровья, нервно-психическое развитие детей. Лабораторные показатели крови у детей, жизненно-важные показатели (ЧСС, ЧДД, АД): возрастные нормы. Раннее искусственное и смешанное вскармливание: показания, адаптированные заменители грудного молока. Гнойно-септические заболевания периода новорожденности. Врожденные пороки. Желтухи новорожденных. Профилактика рахита до и во время беременности, у ребенка, лечение рахита. Интегрированное Ведение болезней детского возраста до 2 месяцев, с 2-х месяцев до 5 лет.
- Обследование подростка, пожилого пациента. Жестокое обращение с детьми, пожилыми. Комплексная гериатрическая оценка.
- Хирургические болезни, в том числе глаз, лор-органов, травмы у взрослых и детей. Болезни прямой кишки и перианальной области (трещины заднего прохода, геморой, анальный зуд). Боль, объемные образования молочных желез, маститы. Синдром красного болезненного глаза. Синдром патологического увеличения, болезненности век. Синдром внезапного и постепенного снижения зрения. Синуситы, тонзиллиты, отиты. Тугоухость. Нагноительные заболевания кожи и ее придатков. Варикозная болезнь сосудов, тромбофлебиты, эндартериит. Пяточные шпоры, вальгусная деформация, остеохондропатии.
- Акушерство и гинекология: Планирование семьи. Диагностика беременности. Определение срока беременности. Ведение физиологической беременности. Послеродовый период. Пренатальный скрининг. Рвота беременных. Экстрагенитальные заболевания у женщин. Боль внизу живота. Климактерический период. Выделения из влагалища.
- Кожные заболевания у взрослых и детей: Вирусные дерматозы. Пиодермия. Дерматиты. Чесотка. Педикулез. Псориаз. Юношеские угри. Пиодермии. Онихомикоз, отрубевидный лишай, микроспория, трихофития. Зуд кожи. Кожный синдром.
- Инфекционные заболевания у взрослых и детей: Стеноз гортани. Детские воздушно-капельные инфекции у взрослых (корь, краснуха, ветряная оспа, паротитная инфекция, коклюш). Скарлатина. Дифтерия. Полиомиелит. Инфекционный мононуклеоз. Острые кишечные инфекции (ротавирусная, энтеровирусная, сальмонеллез, пищевая токсико-инфекции). Паразитозы. Вирусные гепатиты. Коронавирусная инфекция. Менингококковая инфекция. Менингиты. Диарея путешественников. ВИЧ-инфекция.
- Туберкулез: выявление, алгоритм диагностики, наблюдение совместно с фтизиатром
- Психические и поведенческие расстройства в детском и подростковом возрасте, органическое эмоционально лабильное (астеническое) расстройство, легкая депрессия, расстройство адаптации, соматоформное расстройство, деменция, смешанное тревожное и депрессивное расстройство, и фобические расстройства, панические атаки. Злоупотребление ПАВ не вызывающие зависимости. Пагубное употребление табака.
- Болезни нервной системы. Головная боль. Головокружение. Боль в спине. Нейропатии. Ведение пациентов после острых нарушений мозгового кровообращения. Синдром повышенной нервно-рефлекторной возбудимости. Гипертензионно-гидроцефальный синдром. ДЦП. Эпилепсия.
- Онкология. Принципы лечения и ухода за пациентами, получающими химио- и лучевую терапию, неотложные онкологические состояния. Понимание и использование диагностических инструментов для определения прогноза. Профилактика и лечение осложнений системной терапии и лучевой терапии, Лечение симптомов (анорексия, тошнота/рвота, одышка, боли, утомляемость, тревога, делирий).
- Гендерное насилие: распознавание признаков физического, сексуального и психологического насилия; консультирование и оказание медицинской помощи лицам, пережившим насилие; направление к психологу, социальному работнику, оповещение органов внутренних дел.
Владеть следующими манипуляциями:
- Проведение и интерпретация результатов ЭКГ
- Интерпретация результатов рентгенографии
- Проведение и интерпретации результатов спирометрии
- Взятия мазков из носоглотки
- Проведение местной анестезии
- Снятие швов с операционной раны
- Обработка ран
- Наложение мягкой повязки
- Транспортная иммобилизация при переломах трубчатых костей, ключицы, позвоночника
- Пальцевое исследование прямой кишки
- Осмотр ЛОР-органов при помощи отоскопа
- Остановка носового кровотечения (передняя тампонада носа)
- Исследование слуха шепотной и разговорной речью
- Определение остроты зрения,
- Измерение внутриглазного давления
- Осмотр глазного дна
- Обезболивание соединительной ткани роговицы при поверхностно расположенном инородном теле
- Диагностика и первая помощь при коньюктивитах
- Выслушивание сердцебиения плода
- Бимануальное, влагалищное исследование
- Осмотр с помощью гинекологических зеркал
- Взятие мазков из трех точек
- Взятие мазков на онкоцитологию
- Первичный патронаж новорожденного ребенка
- Неврологический осмотр взрослого и ребенка
- Пальпация молочной железы
- Интерпретация результатов лабораторных исследований при различных заболеваниях
- Первичный осмотр кожи
- Оценка психического статуса и опроса психиатрического анамнеза
- Уход за стомами, обработка пролежней
- Катетеризация мочевого пузыря
- Использование кислородного концентратора
- Сердечно-легочная реанимация
Оказывать неотложную помощь при следующих состояниях:
ТЭЛА, Острый коронарный синдром. Гипертонические кризы. Жизнеугрожающие нарушения ритма и проводимости сердца. ОНМК. Обмороки. Приступ бронхиальной астмы, астматический статус. Бронхообструкция. Колики (печеночная, почечная). Гипертермический синдром. Судорожный синдром. Асфиксия, анафилактический шок, Синкопальные состояния. Шоки. Печеночная энцефалопатия, Отек и набухание головного мозга, гиповолемический (гидратационный шок). Отравления. Больной без сознания. Маточные кровотечения. Угроза прерывания. Преэклампсия. Острые психозы, делирий, самоубийство. Крапивница. Отек Квинке. Травмы. Кровотечения. Острые хирургические заболевания органов брюшной полости. Неотложные состояния в офтальмологии Неотложные состояния в оториноларингологии Комы.
Знания:

1. Халыққа дәрігерге дейінгі, білікті және мамандандырылған медициналық көмек көрсету қағидаттары; созылмалы аурулардан зардап шегетін адамдарды динамикалық бақылауды жүзеге асыру; профилактика, диагностика, емдеу және оңалтудың жаңа технологияларын енгізу және қызметін жетілдіру.
2. Клиникалық Жалпы дәрігерлік практикадағы дәлелді медицина.
3. Балалар мен ересектердегі клиникалық және зертханалық белгілер мен синдромдар.
4. Ересектер мен балалардағы ең көп таралған ішкі ағзалар ауруларының этиологиясы, патогенезі, жіктелуі, клиникалық көріністері, диагностикасы және дифференциалды диагностикасы.
5. Клиникалық хаттамаларға сәйкес диагноз қою үшін балалар мен ересектер пациенттерін тексеру әдістері.
6. Дене сұйықтықтарының зертханалық деректері қалыпты және ересектер мен балаларда жиі кездесетін патологияларда.
7. Адам ағзасының және оның функционалды жүйелерінің жас ерекшеліктері.
8. Тар мамандарға жіберу үшін жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызуға көрсеткіштер.
9. Тиімді қарым-қатынас ережелері, медициналық этика және деонтология.
10. Гендерлік зорлық-зомбылықтың түрлері мен белгілері, зорлық-зомбылықтан аман қалған адамдарға кеңес беру және медициналық көмек көрсету принциптері мен ерекшеліктері; зорлық-зомбылықтан аман қалған адамдарды құқықтық қорғау, Әлеуметтік және психологиялық қолдау тетіктері мен шаралары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Оңалту, паллиативті көмек және өмірдің соңындағы күтім
Машықтар:
1. Оңалту, паллиативтік көмек көрсету үшін көрсеткіштерді анықтау.
2. Бейінді маманмен бірлесіп оңалту әлеуетін бағалау.
3. Ауырсынуды және аурудың басқа да ауыр көріністерін басудың дәрілік және дәрілік емес әдістерін қолданыңыз.
4. Пациентті немесе оның заңды өкілдерін дәрі-дәрмектердің атауын, тағайындауға арналған көрсеткіштерді, дозаны, сақтау шарттарын, жанама әсерлер анықталған кездегі әрекеттерді, дәрі-дәрмектерді қабылдау тәртібі мен режимін сақтауды қоса алғанда, жүргізілетін емдеу туралы хабардар ету.
5. Пациентті жүргізудің жеке жоспарын жасау және науқастың жай-күйіне, оның ішінде қашықтықтан медициналық қызметтерді қолдана отырып және/немесе бейінді маманмен бірлесіп мониторинг жүргізу.
6. Отбасы мүшелері мен қамқоршыларды үйде айықпас науқастарға мейірбикелік күтім жасау негіздеріне оқытуды жүргізу.
7. Созылмалы ауырсыну синдромын диагностикалау және жеңілдету.
8. Паллиативті көмек кезінде ауыр симптомдарды (құсу, диарея, қысым жарасы, икырық және т.б.) диагностикалау және емдеу.
9. Қайғылы жаңалықтарды хабарлаңыз.
Білімдер:

1. Принципы оказания доврачебной, квалифицированной и специализированной медицинской помощи населению; осуществления динамического наблюдения за лицами, страдающими хроническими заболеваниями; совершенствования деятельности и внедрение новых технологий профилактики, диагностики, лечения и реабилитации.
2. Доказательная медицина в клинической общей врачебной практике.
3. Клинико-лабораторные симптомы и синдромы у детей и взрослых.
4. Этиология, патогенез, классификация, клинические проявления, диагностика и дифференциальная диагностика наиболее распространенных заболеваний внутренних органов у взрослых и детей.
5. Методы обследования пациентов детского и взрослого возраста для постановки диагноза согласно клиническим протоколам.
6. Лабораторные данные биологических жидкостей организма в норме и при наиболее распространенных патологиях у взрослых и детей.
7. Возрастные особенности организма человека и его функциональных систем.
8. Показания к плановой и экстренной госпитализации, для направления к узким специалистам.
9. Правила эффективного общения, медицинская этика и деонтология.
10. Виды и признаки гендерного насилия, принципов и особенностей консультирования, и оказания медицинской помощи лицам, пережившим насилие; механизмов и мер правовой защиты, социальной и психологической поддержки лиц, переживших насилие.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Реабилитация, паллиативная помощь и уход в конце жизни
Умения:
1. Определять показания для реабилитации, паллиативной помощи.
2. Оценивать реабилитационный потенциал совместно с профильным специалистом.
3. Использовать медикаментозные и немедикаментозные методы купирования боли и других тяжелых проявлений заболевания.
4. Информировать пациента или его законных представителей о проводимом лечении, включая название медикаментов, показаний для назначения, дозировки, условий хранения, действий при обнаружении побочных эффектов, по соблюдению порядка и режима приема препаратов.
5. Составлять индивидуальный план ведения пациента и осуществлять мониторинг за состоянием больного, в том числе с применением дистанционных медицинских услуг и/или совместно с профильным специалистом.
6. Проводить обучение членов семей и ухаживающих лиц основам сестринского ухода за неизлечимо больными пациентами на дому.
7. Проводить диагностику и купирование хронического болевого синдрома.
8. Проводить диагностику и лечение тягостных симптомов (рвота, диарея, пролежни, икота и др.) в паллиативной помощи.
9. Сообщать печальные новости.
Знания:

14. Кәсіптің карточкасы "7.3 Отбасылық медицина дәрігері":
Топтың коды:
2211-2
Қызмет атауының коды:
2211-2-002
Кәсіптің атауы:
7.3 Отбасылық медицина дәрігері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Отбасылық медицина дәрігері" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ 7.3 (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде) кіші деңгейінің біліктілігін арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
МСАК деңгейінде отбасылар мен жеке тұлғалардың әртүрлі медициналық қажеттіліктерін қоса алғанда, барлық жастағы пациенттерге жан-жақты медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру және ұсыну.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Отбасылық медицина дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Отбасылық медицина дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Отбасылық медицина дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Отбасылық медицина дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Отбасылық медицина дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жоспарларды әзірлеуге қатысу және жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында отбасылық медицина дәрігерлері арасында тапсырмаларды бөлу.
2. Келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында отбасылық медицина дәрігерлерінің медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.

14. Карточка профессии "7.3 Врач семейной медицины":
Код группы:
2211-2
Код наименования занятия:
2211-2-002
Наименование профессии:
7.3 Врач семейной медицины
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач семейной медицины". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и предоставление всесторонней медицинской помощи пациентам всех возрастов, включая разнообразные медицинские потребности семей и отдельных лиц на уровне ПМСП.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей семейной медицины.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами семейной медицины.
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей семейной медицины.
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей семейной медицины.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей семейной медицины.
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами семейной медицины с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей семейной медицины с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Жалпы хирург дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.2 Жалпы хирург дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.3 Жалпы хирург дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.4 Жалпы хирург дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
5) 7.1 Абдоминалды хирург дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
6) 7.2 Абдоминалды хирург дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
7) 7.3 Абдоминалды хирург дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
8) 7.4 Абдоминалды хирург дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
9) 7.1 Торакалды хирург дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
10) 7.2 Торакалды хирург дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
11) 7.3 Торакалды хирург дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
12) 7.4 Торакалды хирург дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
13) 7.1 Колопроктолог хирург дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
14) 7.2 Колопроктолог хирург дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
15) 7.3 Колопроктолог хирург дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
16) 7.4 Колопроктолог хирург дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
17) 7.1 Бариатриялық және метаболикалық хирург дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
18) 7.2 Бариатриялық және метаболикалық хирург дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
19) 7.3 Бариатриялық және метаболикалық хирург дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
20) 7.4 Бариатриялық және метаболикалық хирург дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
22) 7.1 Онкологиялық хирург дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
23) 7.2 Онкологиялық хирург дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
24) 7.3 Онкологиялық хирург дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
25) 7.4 Онкологиялық хирург дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Жалпы хирург дәрігер":
Топтың коды:
2217-1
Қызмет атауының коды:
2217-1-002
Кәсіптің атауы:
7.1 Жалпы хирург дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Жалпы хирургия" мамандығы бойынша резидентурада оқу кезінде "Дәрігер" біліктілігі. Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен жедел емдеу әдісін қажет ететін жіті және созылмалы аурулары бар пациенттердің профилактикасы, диагностикасы, емдеуі, медициналық оңалтуы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач общий хирург - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач общий хирург - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач общий хирург - 7 уровень ОРК;
4) 7.4 Врач общий хирург - 7 уровень ОРК;
5) 7.1 Врач абдоминальный хирург - 7 уровень ОРК;
6) 7.2 Врач абдоминальный хирург - 7 уровень ОРК;
7) 7.3 Врач абдоминальный хирург - 7 уровень ОРК;
8) 7.4 Врач абдоминальный хирург - 7 уровень ОРК;
9) 7.1 Врач торакальный хирург - 7 уровень ОРК;
10) 7.2 Врач торакальный хирург - 7 уровень ОРК;
11) 7.3 Врач торакальный хирург - 7 уровень ОРК;
12) 7.4 Врач торакальный хирург - 7 уровень ОРК;
13) 7.1 Врач-хирург колопроктолог - 7 уровень ОРК;
14) 7.2 Врач-хирург колопроктолог - 7 уровень ОРК;
15) 7.3 Врач-хирург колопроктолог - 7 уровень ОРК;
16) 7.4 Врач-хирург колопроктолог - 7 уровень ОРК;
17) 7.1 Врач бариатрический и метаболический хирург - 7 уровень ОРК;
18) 7.2 Врач бариатрический и метаболический хирург - 7 уровень ОРК;
19) 7.3 Врач бариатрический и метаболический хирург - 7 уровень ОРК;
20) 7.4 Врач бариатрический и метаболический хирург - 7 уровень ОРК;
22) 7.1 Врач онкологический хирург - 7 уровень ОРК;
23) 7.2 Врач онкологический хирург - 7 уровень ОРК;
24) 7.3 Врач онкологический хирург - 7 уровень ОРК;
25) 7.4 Врач онкологический хирург - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач общий хирург":
Код группы:
2217-1
Код наименования занятия:
2217-1-002
Наименование профессии:
7.1 Врач общий хирург
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
врач-резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Общая хирургия". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов с острыми и хроническими заболеваниями, требующими оперативного метода лечения под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, үйде, медициналық ұйымнан тыс жерде, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда білікті және мамандандырылған хирургиялық көмек көрсету
2. Хирургиялық көмек көрсету кезінде профилактикалық іс-шараларды жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу.
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есептік-есептік медициналық құжаттаманы жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму.
Еңбек функциясы 1:
Амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, үйде, медициналық ұйымнан тыс жерде, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда білікті және мамандандырылған хирургиялық көмек көрсету
Дағды 1:
Хирургиялық патологиясы бар пациенттерде диагностика, емдеу, профилактикалық және оңалту іс-шараларын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Науқасты басқару тактикасын, оны тексеру жоспарын анықтау.
2. Клиникалық бақылаулар мен тексеру, анамнез жинау, клиникалық-зертханалық және аспаптық зерттеулердің деректері негізінде диагнозды белгілеу (растау).
3. Емдеуді тағайындау және бақылау, қажетті диагностикалық, емдік, оңалту және профилактикалық процедуралар мен іс-шараларды жүргізу.
4. Науқастың жағдайына байланысты емдеу жоспарына өзгерістер енгізу және қосымша тексеру әдістерінің қажеттілігін анықтау.
5. Диагностикалық және емдеу процедураларының дұрыстығын, құрал-саймандарды, аппаратураларды пайдалануды бақылау.
6. Тәлімгердің қадағалауымен емдеу-диагностикалық рәсімдер мен хирургиялық араласу дағдылары:
1) таңу кезінде іріңді жаралар мен қуыстарды санациялау;
2) трофикалық жараларды жергілікті емдеу;
3) қайталама тігістер салу;
4) жараларды микробиологиялық және цитологиялық зерттеу үшін материал алу;
5) жұмсақ тіндердің іріңдерін ашу;
6) тері астындағы және сіңір панарициясын ашу;
7) тырнақ пластинасын алып тастау;
8) тампондарды, іш қуысының дренаждарын орнату және жою;
9) үстірт орналасқан қатерсіз ісіктерді жою;
10) реанимациялық іс-шараларды жүргізу ("ауыздан ауызға" және "ауыздан мұрынға" жасанды тыныс алуды жүргізу, жүрекке жабық массаж жүргізу сыртқы қан кетуді тоқтату. бастапқы жараны емдеу және таңу. қан тобын анықтау;

1. Оказание квалифицированной и специализированной хирургической помощи в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, на дому, вне медицинской организации, в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
2. Проведение профилактических мероприятий при оказании хирургической помощи, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Трудовая функция 1:
Оказание квалифицированной и специализированной хирургической помощи в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, на дому, вне медицинской организации, в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Диагностика, лечение, организация профилактических и реабилитационных мероприятий у пациентов с хирургической патологией
Умения:
1. Определять тактику ведения пациента, план его обследования.
2. Устанавливать (подтверждать) диагноз на основании клинических наблюдений и обследования, сбора анамнеза, данных клинико-лабораторных и инструментальных исследований
3. Назначать и контролировать лечение, проводить необходимые диагностические, лечебные, реабилитационные и профилактические процедуры и мероприятия
4. Вносить изменения в план лечения в зависимости от состояния пациента и определять необходимость дополнительных методов обследования.
5. Контролировать правильность проведения диагностических и лечебных процедур, эксплуатации инструментария, аппаратуры.
6. Навыки лечебно-диагностических процедур и оперативных вмешательств под надзором наставника:
1) Санация гнойных ран и полостей во время перевязок;
2) Местное лечение трофических язв;
3) Наложение вторичных швов;
4) Взятие материала для микробиологического и цитологического исследования ран;
5) Вскрытие гнойников мягких тканей;
6) Вскрытие подкожного и сухожильного панариция;
7) Удаления ногтевой пластинки;
8) Установки и удаления тампонов, дренажей брюшной полости;
9) Удаления поверхностно расположенных доброкачественных новообразований;
10) Проведение реанимационных мероприятий (проведения искусственного дыхания "рот в рот" и "рот в нос", проведения закрытого массажа сердца остановка наружного кровотечения. первичная обработки раны и наложение повязки. определение группы крови;

11) аяқ-қолдардың ампутациясы;
12) аппендэктомия;
13) жарықты кесіп алу, гернеопластика;
14) геморроидэктомия;
15) новокаиндік блокадалар (паравертебральды, вагосимпатикалық, паранефральды, қабырғааралық және т. б.);
16) жараларды бастапқы хирургиялық өңдеу;
17) плевра пункциясы және плевра қуысының дренажы;
18) ФГДС, биопсия алу;
19) сигмоидоскопия;
20) травматикалық және операциядан кейінгі жараларды хирургиялық өңдеу;
21) қалқанша безінің аурулары кезіндегі операция (субтоталды және жалпы тиреоидэктомия);
22) вентралды жарықтардың қайталануы кезіндегі операциялар (созылмайтын пластиктің тәсілдері);
23) диафрагманың өңеш саңылауының операциялары (фундопликация);
24) іштің қысылған сыртқы жарықтары кезіндегі операциялар;
25) асқазан жарасын тігу;
26) созылмалы парапроктит кезінде фистуланы кесу;
27) жіті парапроктит кезінде ашу және дренаждау;
28) жұмсақ тіндердің қатерсіз түзілуін жою;
29) ірі тамырлар зақымданған кезде қан кетуді уақытша тоқтату;
30) аппендэктомия операциясы;
31) ретроградтық аппендэктомия;
32) аппендикулярлық абсцесс дренажын орындау;
33) аппендикулярлық инфильтрат кезінде консервативті терапия жүргізу;
34) іш қуысын дренаждау техникасымен;
35) аш ішектің интубациясы (назоинтестиналды және ретроградтық);
36) асқазанның тесілген жарасын және ҚДП тігу;
37) жараны тігу;
38) паллиативтік операциялар: гастротомиялар, ойық жарадағы қан кететін ыдысты тігу, ойық жараның тампонадалары, асқазан қабырғасын П тәрізді тігістермен тігу;
39) тіршілікке қабілетсіздігі кезінде сальникті резекциялау;
40) өміршеңдік болмаған кезде аш ішектің резекциясы;
41) жедел ішек өтімсіздігі кезіндегі операция;
42) ішектің декомпрессиясын жүргізу;
43) жамбас қуысының абсцессін ағызу;
44) ішекаралық абсцесстерді ағызу;
45) бауыр жараларын тігу;
46) ұйқы безінің жараларын тігу;
47) спленэктомия;
48) эзофагогастродуоденофиброскопия;
49) колонофиброскопия;
50) холедохоскопия;
51) еюноскопия;
52) шырышты қабаттардан, серозды жабындардан және іш қуысы мүшелерінен нысаналы биопсия;
53) эндоскопиялық зерттеу кезінде асқазан-ішек жолдары мен тоқ ішектің жоғарғы бөліктерінен бөгде денелерді алу;
54) эзофагогастродуоденоскопия кезінде жергілікті гемостаз;
55) эндоскопиялық полипэктомия;
56) өңеш пен асқазаннан қатерсіз ісіктерді эндоскопиялық алып тастау;
57) өңештің тыртықты және операциядан кейінгі тарылуының кеңеюі және бөлінуі;
58) папиллосфинктеротомия және вирсунготомия және арналардан тастарды алу;
59) қуат зондын орнату;
60) күйік кезінде өңешті ерте бугирлеу техникасы;

11) Ампутация конечностей;
12) Аппендэктомия;
13) Грыжесечение, гернеопластика;
14) Геморроидэктомия;
15) Новокаиновые блокады (паравертебральные, вагосимпатическая, паранефральная, межреберная и т.д.);
16) Первичная хирургическая обработка ран;
17) Плевральная пункция и дренирование плевральной полости;
18) ФГДС, взятие биопсии;
19) Ректороманоскопия;
20) Хирургическая обработка траматических и послеоперационных ран;
21) Операция при заболеваниях щитовидной железы (субтотальная и тотальная тиреоидэктомия);
22) Операции при рецидивных вентральных грыжах (способы ненатяжной пластики);
23) Операции пищеводного отверстия диафрагмы (фундопликации);
24) Операции при ущемленных наружных грыжах живота;
25) Ушивание раны желудка;
26) Иссечение свища при хроническом парапроктите;
27) Вскрытие и дренирование при остром парапроктите;
28) Удаление доброкачественных образовании мягких тканей;
29) Временной остановки кровотечения при повреждении крупных сосудов;
30) Операция аппендэктомия;
31) Ретроградную аппендэктомию;
32) Выполнять дренирование аппендикулярного абсцесса;
33) Проводить консервативную терапию при аппендикулярном инфильтрате;
34) Техникой дренирования брюшной полости;
35) Интубация тонкой кишки (назоинтестинальная и ретроградная);
36) Ушивание прободной язвы желудка и ДПК;
37) Ушивание язвы;
38) Паллиативные операции: гастротомии, ушивание кровоточащего сосуда в язве, тампонады язвы свободным сальником, прошивание стенки желудка П образными швами;
39) Резекция сальника при нежизнеспособности;
40) Резекция тонкой кишки при нежизнеспособности;
41) Операция при острой кишечной непроходжимости;
42) Проведение декомпрессии кишечника;
43) Дренирование абсцессов полости малого таза;
44) Дренирование межкишечных абсцессов;
45) Ушивание ран печени;
46) Ушивание ран поджелудочной железы;
47) Спленэктомия;
48) Эзофагогастродуоденофиброскопия;
49) Колонофиброскопия;
50) Холедохоскопия;
51) Еюноскопия;
52) Прицельная биопсия из слизистых оболочек, серозных покровов и абдоминальных органов;
53) Извлечение инородных тел из верхних отделов желудочно-кишечного тракта и толстой кишки во время эндоскопического исследования;
54) Местный гемостаз вовремя эзофагогастродуоденоскопии;
55) Эндоскопическая полипэктомия;
56) Эндоскопическое удаление доброкачественных опухолей из пищевода и желудка;
57) Расширение и рассечение рубцовых и послеоперационных сужений пищевода;
58) Папиллосфинктеротомия и вирсунготомия и извлечение камней из протоков;
59) Установление зонда для питания;
60) Техника раннего бужирование пищевода при ожогах;

61) ойық жараны эндоскопиялық емдеу әдістері;
62) зертханалық аспаптық зерттеулердің деректерін түсіндіру;
63) лапароскопиялық холецистэктомия;
64) лапароскопиялық аппендэктомия;
65) асқазанның перфорациялық ойық жарасын және ҚДП-ны лапароскопиялық тігу;
66) перитонит кезінде тактика және жедел емдеу;
67) аш ішектің резекциясы және ішекаралық анастамоздар;
68) абдоминалдық хирургиясындағы аз инвазивті операциялар;
69) аппендэктомия операциясы;
70) өңеш пен асқазанның варикозды тамырларының жыпылықтауы;
71) Блэкмор зондын орнату;
72) шап, феморальды, кіндік, операциядан кейінгі вентралды жарық кезіндегі жарық операциялары;
73) бұзылған органдардың өміршеңдігін айқындау;
74) сальникті, жіңішке ішекті олардың қабілетсіздігі кезінде резекциялау;
75) кіндік жарықтары, іштің ақ сызығының жарықтары кезіндегі кіндік сақинасының пластикасы;
76) қиғаш және түзу шап жарығы кезінде операция әдісін таңдау;
77) жамбас жарығы кезіндегі операциялар;
78) шап каналының алдыңғы және артқы қабырғаларының бір сәттік пластикасы;
79) Бильрот 1 және Бильрот бойынша асқазанды резекциялау;
80) асқазанның субтотальды резекция операциясы, гастрэктомия;
81) пилоропластиканың әртүрлі тәсілдері;
82) асқазанның ойық жарасы және ҚДП кезіндегі ваготомия;
83) энтеростомияны қолдану;
84) Меккель дивериткуласындағы операциялар;
85) оң жақты гемиколэктомия;
86) сол жақ гемиколэктомия;
87) тоқ ішектің көлденең резекциясы;
88) Гартман операциясы;
89) сигмопексия, сигмопликация;
90) колостомияны қолдану;
91) тері арқылы бауырдан тыс холангиография;
92) холедохотомия, холедохолитотомия;
93) Билиодигестивті анастамоздар (холедоходуоденоанастомоз, холедохоеюноанастомоз және т. б.);
94) ұйқы безінің кисталары кезіндегі операциялар;
95) панкреатодуоденальды резекция;
96) холецистостомия;
97) Шалимов бойынша және Постолов бойынша панкреонекроз кезінде дренаждау;
98) сүт безін кесудің әртүрлі түрлерімен дренаждау;
99) Каншин бойынша сүт безінің абсцессін емдеу;
100) перицистэктомия;
101) идеалды эхинококэктомия;
102) тері арқылы-бауырдан тыс холедохостомия;
103) лапароцентез;
104) бауыр мен ұйқы безінің жараларын тігу;
105) қуыс мүшелердің жараларын тігу;
106) пневмо-және гидроторакс кезінде плевра қуысының пункциясы;
107) пневмо - және пиоторакс кезінде Бюлау жүйесін қолдану;
108) өкпе жарасын тігу;
109) жүрек жарасы мен перикардты тігу;
110) перикард пункциясы.
Білімдер:
1. Республикада хирургиялық көмекті ұйымдастырудың жалпы мәселелерін, ауруханалық-емханалық мекемелердің жұмысын, жедел шұғыл көмек жұмысын ұйымдастыруды білу.
2. Негізгі хирургиялық аурулардың этиологиясын, патогенезін, клиникалық симптоматикасын, олардың профилактикасын, диагностикасы мен емдеу принциптерін, хирургиялық клиникадағы шекаралық жағдайлардың клиникалық симптоматикасын білу.

61) Методы эндоскопического лечения язвы;
62) Интерпретация данных лабораторно инструментальных обследований;
63) Лапароскопическая холецистэктомия;
64) Лапароскопическая аппендэктомия;
65) Лапароскопическое ушивание перфортивной язвы желудка и ДПК;
66) Тактика и оперативное лечение при перитоните;
67) Резекция тонкой кишки и межкишечные анастамозы;
68) Малоинвазивные операции при абдоминальных хирургиях;
69) Операция аппендэктомия;
70) Прошивание варикозных вен пищевода и желудка;
71) Установка зонда Блекмора;
72) Операции грыжесечения при ущемленной паховой, бедренной, пупочной, послеоперационной вентральной грыже;
73) Определение жизнеспособности ущемленных органов;
74) Резекция сальника, тонкой кишки при их нежизнеспособности;
75) Пластика пупочного кольца при пупочных грыжах, грыжах белой линии живота;
76) Выбор метода операции при косых и прямых паховых грыжах;
77) Операции при бедренных грыжах;
78) Одномоментная пластика передней и задней стенок пахового канала;
79) Резекция желудка по Бильрот 1 и Бильрот;
80) Операция субтотальная резекция желудка, гастрэктомия;
81) Различные способы пилоропластики;
82) Ваготомия при язвенной болезни желудка и ДПК;
83) Наложение энтеростомы;
84) Операции при дивериткуле Меккеля;
85) Правосторонняя гемиколэктомия;
86) Левосторонняя гемиколэктомия;
87) Резекция поперечно ободочной кишки;
88) Операция Гартмана;
89) Сигмопексия, сигмопликация;
90) Наложение колостомы;
91) Чрескожная чреспеченочная холангиография;
92) Холедохотомия, Холедохолитотомия;
93) Билиодигестивные анастамозы (холедоходуоденоанастомоз, холедохоеюноанастомоз и др.);
94) Операций при кистах поджелудочной железы;
95) Панкреатодуоденальная резекция;
96) Холецистостомия;
97) Дренирование при панкреонекрозе по Шалимову и по Постолову;
98) Дренирование молочной железы различными видами разрезов;
99) Лечение абсцессов молочной железы по Каншину;
100) Перицистэктомия;
101) Идеальная эхинококэктомия;
102) Чрескожная-чреспеченочная холедохостомия;
103) Лапароцентез;
104) Ушивание ран печени и поджелудочной железы;
105) Ушивание ран полых органов;
106) Пункция плевральной полости при пневмо- и гидротораксе;
107) Наложение системы Бюлау при пневмо- и пиотораксе;
108) Ушивание раны легкого;
109) Ушивание раны сердца и перикарда;
110) Пункция перикарда.
Знания:
1. Знание общих вопросов организации хирургической помощи в республике, работу больнично-поликлинических учреждений, организацию работы скорой неотложной помощи.
2. Знание этиологии, патогенеза, клинической симптоматики основных хирургических заболеваний, их профилактику, диагностику и принципы лечения, клиническую симптоматику пограничных состояний в хирургической клинике.

3. Ең көп таралған аурулар мен жағдайлардың диагностикалық белгілері мен емдеу әдістерін білу:
1) жедел аппендицит;
2) жедел холецистит;
3) жедел панкреатит;
4) асқазан мен он екі елі ішектің жедел жарасы (қан кетумен, енумен, перфорациямен асқынған);
5) жедел ішек өтімсіздігі;
6) жарықтар;
7) мезентериялық қан айналымының жіті бұзылуы;
8) плеврит, гемо - және пневмоторакс;
9) қан кетумен асқынған өңештің ВРВ;
10) торакоабдоминальды жаралар;
11) диффузды уытты зоб;
12) медиастенит;
13) өкпе кисталары;
14) қайнау;
15) фурункулез;
16) карбункул;
17) қызылша;
18) панариция;
19) эризипилоид;
20) диабеттік аяқ;
21) үсік;
22) геморрой, парапроктит;
23) спецификалық емес ойық жаралы колит, Крон ауруы;
24) бауыр мен өкпенің эхинококктары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 2:
Хирургиялық аурулары бар пациенттерді медициналық оңалту жөніндегі іс-шаралардың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау, жоспар құру
Машықтар:
1. Медициналық оңалтуды жүргізу үшін медициналық айғақтар мен қарсы айғақтарды айқындау.
2. Оңалту диагнозын, әлеуетін және хирургиялық аурулар кезінде оңалту іс-шараларының дербестендірілген кешенін белгілеу мақсатында пәнаралық комиссияның немесе көпсалалы команданың құрамына қатысу.
3. Хирургиялық аурулары бар науқастарда оңалту іс-шараларының жоспарын әзірлеу.
4. Клиникалық хаттамаларға сәйкес қалпына келтіру лечение және медициналық оңалтуды (бірінші кезең) жүргізу.
5. Хирургиялық аурулары бар науқастарды медициналық оңалту шараларының тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Білімдер:
1. Хирургиялық аурулары бар науқастарды медициналық оңалту принциптері.
2. Медициналық оңалту әдістерінің әсер ету механизмдері.
3. Хирургиялық аурулары бар науқастарды медициналық оңалтудың негізгі бағдарламалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 3:
Хирургиялық аурулар кезінде пациенттерге шұғыл және шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді талап ететін клиникалық өлім жағдайын (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды) қоса алғанда, өмірге қауіп төндіретін жағдайларды тану.
2. Өмірге қауіп төндіретін және шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді қажет ететін жалпы хирургиядағы шұғыл жағдайларды тану.
3. Шұғыл жағдайларда, оның ішінде төтенше жағдайларда пациенттерге шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.

3. Знание диагностических признаков и методов лечения наиболее распространенных заболеваний и состояний:
1) Острый аппендицит;
2) Острый холецистит;
3) Острый панкреатит;
4) Острая язва желудка и двенадцатиперстной кишки (осложненное кровотечением, пенетрацией, перфорацией);
5) Острая кишечная непроходимость;
6) Грыжи;
7) Острое нарушение мезентериального кровообращения;
8) Плевриты, гемо- и пневмотораксы;
9) ВРВ пищевода, осложненное кровотечением;
10) Торакоабдоминальные ранения;
11) Диффузный токсический зоб;
12) Медиастенит;
13) Кисты легкого;
14) Фурункул;
15) Фурункулез;
16) Карбункул;
17) Рожа;
18) Панариции;
19) Эризипилоид;
20) Диабетическая стопа;
21) Отморожения;
22) Геморрой, парапроктит;
23) Неспецифический язвенный колит, болезнь Крона;
24) Эхинококк печени и легкого.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Составление плана, оценка эффективности и безопасности мероприятий по медицинской реабилитации пациентов с хирургическими заболеваниями
Умения:
1. Определять медицинские показания и противопоказания для проведения медицинской реабилитации.
2. Участвовать в составе междисциплинарной комиссии или мультидисциплинарной команды с целью установления реабилитационного диагноза, потенциала и персонифицированного комплекса реабилитационных мероприятий при хирургических заболеваниях.
3. Разрабатывать план реабилитационных мероприятий у пациентов с хирургическими заболеваниями.
4. Проводить восстановительное лечение и медицинскую реабилитацию (первый этап) согласно клиническим протоколам.
5. Оценивать эффективность и безопасность мероприятий медицинской реабилитации пациентов с хирургическими заболеваниями.
Знания:
1. Принципы медицинской реабилитации пациентов с хирургическими заболеваниями.
2. Механизмы действия методов медицинской реабилитации.
3. Основные программы медицинской реабилитации пациентов с хирургическими заболеваниями.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Оказание медицинской помощи в экстренной и неотложной форме пациентам при хирургических заболеваниях.
Умения:
1. Распознавание состояний, представляющих угрозу жизни, включая состояние клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания), требующих оказания медицинской помощи в экстренной форме.
2. Распознавать неотложные состояния в общей хирургии, представляющие угрозу жизни и требующие оказания медицинской помощи в экстренной форме
3. Оказывать медицинскую помощь в неотложной форме пациентам при неотложных состояниях, в том числе в чрезвычайных ситуациях.

4. Өмірге, оның ішінде клиникалық өлімге қауіп төндіретін жағдайларда (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды тоқтату) шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
5. Негізгі жүрек-өкпе реанимациясының іс-шараларын орындау.
6. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолдану.
Білімдер:
1. Жалпы хирургиядағы шұғыл жағдайлар: диагностикалық критерийлер, емдеу және алдын алу принциптері.
2. Хирургиялық аурулардан туындаған шұғыл жағдайларда, оның ішінде төтенше жағдайларда пациенттерге шұғыл түрде медициналық көмек көрсетудің принциптері мен әдістері.
3. Базалық жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Хирургиялық көмек көрсету кезінде профилактикалық іс-шараларды жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
Дағды 1:
Пациенттердің хирургиялық ауруларының алдын алуға бағытталған профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу. Инфекцияның алдын алу және инфекцияны бақылау.
Машықтар:
1. Хирургиялық аурулардың, кеуде және іш қуысы мүшелерінің жарақаттарының алдын алуға және ерте диагностикалауға, мүгедектік пен олардан болатын өлім-жітімнің алдын алуға бағытталған іс-шараларға қатысу.
2. Хирургиялық аурулары бар науқастар үшін "мектепті" ұйымдастыру дағдыларын меңгеру (денсаулық мектебі).
3. Кейіннен динамикалық бақылаумен мерзімді және профилактикалық медициналық тексерулерге қатысу.
4. Медициналық көмекке байланысты инфекциялардың алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу (хирургиялық аймақтың инфекциясы, қан ағымының катетері, зәр шығару жүйесінің катетері, төменгі тыныс жолдарының инфекциясы, гемоконтактілі инфекциялар (В және С гепатиттері, АИТВ)".
5. Инфекциялардың алдын алу және инфекциялық бақылау, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының алдын алу жөніндегі іс-шараларға қатысу.
Білімдер:
1. Хирургиялық аурулардың алдын алу принциптері.
2. Пациенттердегі хирургиялық аурулардың алдын алу әдістері.
3. Денсаулық мектебінің оқыту бағдарламаларын дайындау принциптері мен жүргізу әдістемелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 2:
Аурулардың алдын алуға, салауатты өмір салтын қалыптастыруға, денсаулықты сақтауға және нығайтуға бағытталған білім беру, тәрбие және үгіт-насихат іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу.
Машықтар:

4. Оказывать медицинскую помощь в экстренной форме при состояниях, представляющих угрозу жизни, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания).
5. Выполнять мероприятия базовой сердечно-легочной реанимации.
6. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании медицинской помощи в экстренной форме.
Знания:
1. Неотложные состояния в общей хирургии: диагностические критерии, принципы лечения и профилактики.
2. Принципы и методы оказания медицинской помощи в неотложной форме пациентам при неотложных состояниях, вызванных хирургическими заболеваниями, в том числе в чрезвычайных ситуациях.
3. Правила проведения базовой сердечно-легочной реанимации
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение профилактических мероприятий при оказании хирургической помощи, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Организация и проведение профилактических мероприятий, направленных на профилактику хирургических заболеваний пациентов. Предупреждение инфекций и инфекционный контроль.
Умения:
1. Участвовать в мероприятиях, направленных на профилактику и раннюю диагностику хирургических заболеваний, травм органов грудной клетки и брюшной полости, профилактику инвалидизации и смертности от них.
2. Владеть навыками организации "школы" для пациентов с хирургическими заболеваниями (школа здоровья).
3. Участвовать в периодических и профилактических медицинских осмотрах с последующим динамическим наблюдением.
4. Участвовать в организации и проведении мероприятий, направленных на профилактику инфекций, связанных с медицинской помощью (инфекции области хирургического вмешательства, катетер ассоциированные инфекции кровотока, катетер ассоциированные инфекции мочевыделительной системы, инфекции нижних дыхательных путей, гемоконтактные инфекции (гепатиты В и С, ВИЧ)".
5. Участвовать в мероприятиях по предупреждению инфекций и инфекционного контроля, предупреждению формирования противомикробной устойчивости.
Знания:
1. Принципы профилактики хирургических заболеваний.
2. Методы профилактики хирургических заболеваний у пациентов.
3. Принципы подготовки и методики проведения обучающих программ школы здоровья
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация и проведение образовательных, воспитательных и агитационных мероприятий, направленных на профилактику заболеваний, формирование здорового образа жизни, сохранение и укрепление здоровья.
Умения:

"Қазақстан Республикасында хирургиялық (абдоминалдық, торакалдық, колопроктологиялық) көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 20 наурыздағы № 41 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 20 наурызда № 32111 болып тіркелген).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Жалпы хирург дәрігер
7
Абдоминалды хирург дәрігер
7
Торакалды хирург дәрігер
7
Колопроктолог хирург дәрігер
7
Бариатриялық және метаболикалық хирург дәрігер
7
Онкологиялық хирург дәрігер

Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 марта 2023 года № 41 "Об утверждении стандарта организации оказания хирургической (абдоминальной, торакальной, колопроктологической) помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 марта 2023 года № 32111).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач общий хирург
7
Врач абдоминальный хирург
7
Врач торакальный хирург
7
Врач хирург колопроктолог
7
Врач бариатрический и метаболический хирург
7
Врач онкохирург

10. Кәсіптің карточкасы "7.2 Жалпы хирург дәрігер":
Топтың коды:
2217-1
Қызмет атауының коды:
2217-1-002
Кәсіптің атауы:
7.2 Жалпы хирург дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Жалпы хирург дәрігер" біліктілігі. Осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне қатысты біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Хирургиялық емдеуді қажет ететін жедел және созылмалы аурулары бар науқастардың алдын алу, диагностикалау, емдеу, медициналық оңалту.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Хирургиялық патология диагнозы қойылған және диспансерлік хирургта есепте тұрған науқастарды амбулаторлық емдеу
2. Хирургиялық патологиясы бар пациентті медициналық ұйымның тиісті бөлімшесіне жатқызу.
3. Хирургиялық аурулары бар пациенттерге қатысты медициналық сараптама жүргізу.
4. Хирургиялық аурулардың алдын алуға бағытталған іс-шаралардың тиімділігін ұйымдастыру, жүргізу және бақылау.
5. Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Хирургиялық патология диагнозы қойылған және диспансерлік хирургта есепте тұрған науқастарды амбулаторлық емдеу
Дағды 1:
Амбулаториялық негізде хирургиялық патологиясы бар науқастарды тексеру.
Машықтар:
1. Хирургиялық патологияға күдікті науқасты бастапқы тексеруді жүргізу дағдысы.
2. Хирургиялық патологияға күдікті науқастың диагностикалық зерттеулерін негіздеу дағдылары.
3. Хирургиялық патологияға күдікті науқастың диагностикалық зерттеулерінің нәтижелерін дұрыс түсіндіре білу.

10. Карточка профессии "7.2 Врач общий хирург":
Код группы:
2217-1
Код наименования занятия:
2217-1-002
Наименование профессии:
7.2 Врач общий хирург
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач общий хирург". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов с острыми и хроническими заболеваниями, требующими оперативного метода лечения
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Амбулаторный прием пациентов, с диагностированной хирургической патологией, и состоящих на диспансерном учете у хирурга
2. Госпитализация пациента с хирургической патологией в соответствующее подразделение медицинской организации
3. Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов с хирургическими заболеваниями.
4. Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику хирургических заболеваний.
5. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Амбулаторный прием пациентов, с диагностированной хирургической патологией, и состоящих на диспансерном учете у хирурга
Навык 1:
Обследование пациентов с хирургической патологией на амбулаторном уровне.
Умения:
1. Навыки проведения первичного осмотра пациента с подозрением на хирургическую патологию.
2. Навыки обоснованного назначения диагностических исследований пациенту с подозрением на хирургическую патологию.
3. Умение правильно интерпретировать результаты диагностических исследований пациента при подозрении на хирургическую патологию.

4. Хирургиялық патологияны анықтау кезінде ХАЖ-10 бойынша диагнозды дұрыс тұжырымдау дағдылары.
5. Оларда патологиялық процесс анықталған кезде органның немесе жүйенің функционалдық жеткіліксіздік деңгейін бағалау дағдылары.
Білімдер:
1. Пациент туралы мәліметтер жинаудың реттілігі мен көлемін білу.
2. Қалыпты, топографиялық және патологиялық анатомияны, қалыпты және патологиялық физиологияны, биохимияны білу.
3. Органдар мен жүйелердің құрылымы мен функцияларын, бағалау әдістерін, клиникалық маңыздылығын білу.
4. Науқасты тексеру әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Амбулаториялық деңгейде хирургиялық патологиясы бар науқастарда ауруларды диагностикалау, емдеу және алдын алу.
Машықтар:
1. Хирургиялық тәжірибеде асқынуларды уақтылы анықтау.
2. Хирургиялық патологиясы бар науқасты амбулаториялық емдеуді тағайындау дағдылары.
3. Хирургиялық патологиясы бар науқастарды диспансерлеу дағдылары.
4. Хирургиялық патологиясы бар науқасты ауруханаға жатқызу көрсеткіштерін анықтау.
5. Мүдделі тараптарды ауыр, диагностикалық түсініксіз пациенттерді, сирек кездесетін патологиялық жағдайларды анықтау жағдайлары туралы уақтылы хабардар ету.
6. Анықталған жұқпалы аурулар (шұғыл хабарлама, кеш ауруханаға жатқызу) туралы бейінді маманға немесе денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға ақпаратты уақтылы анықтау және ұсыну.
Білімдер:
1. Хирургиядағы негізгі клиникалық белгілер мен синдромдарды білу.
2. Этиологияны, патогенезді, жіктеуді, клиникалық көріністерді, диагностиканы және емдеу принциптерін білу.
3. Жүкті әйелдерді диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларын білу.
4. Ауруханаға жатқызу бюросының порталын білу.
5. Пациенттер тізілімін білу.
6. Жұқпалы аурулардың, ауруханаішілік инфекцияның клиникалық көріністерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Хирургиялық патологиясы бар пациентті медициналық ұйымның тиісті бөлімшесіне жатқызу.
Дағды 1:
Хирургиялық патологиясы бар пациенттерді жоспарлы емдеуге жатқызуға көрсеткіштерді анықтау.
Машықтар:
1. Пациентті күндізгі стационарға жоспарлы түрде жатқызуды жүзеге асыру дағдылары.
2. Пациентті тәулік бойы стационарға жоспарлы түрде жатқызуды жүзеге асыру дағдылары.
Білімдер:
1. Емдеуге жатқызу бюросының порталымен жұмыс істеу қағидаларын білу.
2. Пациентті күндізгі стационарға жоспарлы жатқызуға көрсеткіштерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Хирургиялық аурулары бар пациенттерді динамикалық бақылауды жүзеге асыру.
Машықтар:
1. Хирургиялық аурулары бар науқастарға динамикалық бақылау жүргізу.

4. Навыки правильной формулировки диагноза согласно МКБ-10 при выявлении хирургической патологии.
5. Навыки оценки уровня функциональной недостаточности органа или системы при выявлении в них патологического процесса
Знания:
1. Знание последовательности и объема сбора сведений о пациента.
2. Знание нормальной, топографической и патологической анатомии, нормальной и патологической физиологии, биохимии.
3. Знание структуры и функций органов и систем, методов оценки, клинического значения.
4. Знание методов обследования пациента
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Диагностика, лечение и профилактика заболеваний у пациентов с хирургической патологией на амбулаторном уровне.
Умения:
1. Своевременно выявлять осложнения в хирургической практике.
2. Навыки назначения амбулаторного лечения пациенту с хирургической патологией.
3. Навыки диспансеризации пациентов с хирургической патологией.
4. Определять показания к госпитализации пациента с хирургической патологией.
5. Своевременно информировать заинтересованные стороны о случаях выявления тяжелых, диагностически неясных пациентов, редких патологических состояний.
6. Своевременно выявлять и предоставлять информацию профильному специалисту или в уполномоченный орган в области здравоохранения о выявленных инфекционных заболеваниях (экстренное извещение, поздняя госпитализация).
Знания:
1. Знание основных клинических симптомов и синдромов в хирургии.
2. Знание этиологии, патогенеза, классификации, клинических проявлений, диагностики и принципов лечения.
3. Знание клинических протоколов диагностики и лечения беременных.
4. Знание портала бюро госпитализации.
5. Знание регистра пациентов.
6. Знание клинических проявлений инфекционных заболеваний, внутрибольничной инфекции.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Госпитализация пациента с хирургической патологией в соответствующее подразделение медицинской организации
Навык 1:
Определение показаний к плановой госпитализации пациентов с хирургической патологией
Умения:
1. Навыки осуществления плановой госпитализации пациента в дневной стационар.
2. Навыки осуществления плановой госпитализации пациента в круглосуточный стационар.
Знания:
1. Знание правил работы с Порталом бюро госпитализации.
2. Знание показаний к плановой госпитализации пациента в дневной стационар.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Осуществление динамического наблюдения пациентов с хирургическими заболеваниями.
Умения:
1. Проводить динамическое наблюдение пациентов с хирургическими заболеваниями.

2. Хирургиялық аурулары бар науқастарды емдеуге мониторинг жүргізу.
3. Медициналық көмек көрсетудің стационарлық және амбулаториялық кезеңі арасындағы бақылау сабақтастығын жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Хирургиялық аурулары бар пациенттерді, оның ішінде хирургиялық араласуды бастан өткергендерді динамикалық бақылау принциптері.
2. Емдеу тиімділігінің мониторингі мен критерийлерінің мерзімдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Хирургиялық аурулары бар науқастарды медициналық оңалтудың тиімділігін жоспарлау және бақылау.
Машықтар:
1. Хирургиялық аурулары бар науқастарды медициналық оңалту шараларын жүргізу үшін медициналық көрсеткіштерді анықтау.
2. Хирургиялық аурулары бар науқастарды медициналық оңалту шараларын тағайындау және жүргізу үшін маман дәрігерлерге жіберу үшін медициналық көрсеткіштерді анықтау.
3. Хирургиялық аурулары бар науқастарды оңалту жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу.
4. Мүгедектігі бар адамдарды оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламаларын әзірлеу.
5. Медициналық оңалтудың тиімділігін бақылауды жүргізу.
Білімдер:
1. Хирургиялық аурулары бар науқастарды медициналық оңалтудың негіздері мен әдістері.
2. Хирургиялық аурулары бар пациенттерді медициналық оңалту іс-шараларын жүргізуге медициналық көрсетілімдер мен медициналық қарсы көрсетілімдер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Хирургиялық аурулары бар науқастарға шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді талап ететін клиникалық өлім жағдайын (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды) қоса алғанда, өмірге қауіп төндіретін жағдайларды тану.
2. Пациенттердің жағдайының себебі мен ауырлығын бағалау және пациенттерді осы жағдайдан шығару үшін қажетті шараларды қабылдау.
3. Жүрек-өкпе реанимациясының шараларын орындау.
4. Өмірге, оның ішінде клиникалық өлімге қауіп төндіретін жағдайларда (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды тоқтату) шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
5. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолдану.
6. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалауды жүргізу.
7. Медициналық ұйымнан тыс жағдайларда хирургиялық аурулар кезіндегі ауыр жағдайларды анықтау.
Білімдер:

2. Проводить мониторинг лечения пациентов с хирургическими заболеваниями.
3. Осуществлять преемственность наблюдения между стационарным и амбулаторным этапом оказания медицинской помощи.
Знания:
1. Принципы динамического наблюдения пациентов пациентов с хирургическими заболеваниями, в том числе перенесших оперативные вмешательства.
2. Сроки мониторинга и критериев эффективности лечения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Планирование и контроль эффективности медицинской реабилитации пациентов с хирургическими заболеваниями.
Умения:
1. Определять медицинские показания для проведения мероприятий медицинской реабилитации пациентов с хирургическими заболеваниями.
2. Определять медицинские показания для направления пациентов с хирургическими заболеваниями к врачам-специалистам для назначения и проведения мероприятий медицинской реабилитации.
3. Разрабатывать план мероприятий по реабилитации пациентов с хирургическими заболеваниями.
4. Разрабатывать индивидуальные программы реабилитации и абилитации лиц с инвалидностью.
5. Проводить контроль эффективности медицинской реабилитации.
Знания:
1. Основы и методы медицинской реабилитации пациентов с хирургическими заболеваниями.
2. Медицинские показания и медицинские противопоказания к проведению мероприятий медицинской реабилитации пациентов с хирургическими заболеваниями.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Оказание медицинской помощи в экстренной форме пациентам с хирургическими заболеваниями.
Умения:
1. Распознавать состояния, представляющие угрозу жизни, включая состояние клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания), требующие оказания медицинской помощи в экстренной форме.
2. Оценивать причину и тяжесть состояния пациентов и принимать необходимые меры для выведения пациентов из этого состояния.
3. Выполнять мероприятия сердечно-легочной реанимации.
4. Оказывать медицинскую помощь в экстренной форме при состояниях, представляющих угрозу жизни, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания).
5. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании медицинской помощи в экстренной форме.
6. Проводить оценку эффективности и безопасности применения лекарственных препаратов и медицинских изделий при оказании медицинской помощи в экстренной форме.
7. Выявлять критические состояния при хирургических заболеваниях в условиях вне медицинской организации.
Знания:

1. Қан айналымының және (немесе) тыныс алудың кенеттен тоқтауының клиникалық белгілері.
2. Жүрек-өкпе реанимациясы.
3. Медициналық ұйымнан тыс жағдайларда пациенттердегі ауыр жағдайларды анықтау әдістері.
4. Медициналық ұйымнан тыс жағдайларда хирургиялық аурулар кезіндегі қарқынды терапия және реанимация әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Хирургиялық аурулары бар пациенттерге қатысты медициналық сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Еңбекке жарамсыздық сараптамасы
Машықтар:
1. Медициналық сараптама нәтижелері бойынша медициналық қорытындылар тұжырымдау.
2. Хирургиялық ауруларға байланысты уақытша еңбекке жарамсыздық белгілерін және адам ағзасы функциясының тұрақты бұзылу белгілерін және ауру отбасы мүшелеріне күтім жасау үшін аурухана парағын беру кезінде күтім жасау қажеттілігін анықтау.
3. Хирургиялық аурулары бар науқастарды медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу.
4. Медициналық-әлеуметтік сараптамадан өту үшін хирургиялық аурулары бар пациенттерге қажетті медициналық құжаттаманы дайындау.
5. Хирургиялық аурулары бар науқастарға еңбекке жарамсыздық парағын жасау.
Білімдер:
1. "Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ немесе анықтама беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 қарашадағы № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 қарашада № 21660 болып тіркелген).
2. Медициналық-әлеуметтік сараптаманы жүзеге асыру үшін медициналық құжаттаманы ресімдеу.
3. Медициналық-әлеуметтік сараптамадан өту үшін уланудан және олардың салдарларынан туындаған дене функцияларының тұрақты бұзылуы бар пациенттерді жіберуге арналған медициналық көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Хирургиялық аурулардың алдын алуға бағытталған іс-шаралардың тиімділігін ұйымдастыру, жүргізу және бақылау.
Дағды 1:
Хирургиялық аурулардың алдын алуға бағытталған іс-шаралардың тиімділігін ұйымдастыру, жүргізу және бақылау.
Машықтар:
1. Хирургиялық аурулардың, кеуде қуысы мен іш қуысы мүшелерінің жарақаттарының алдын алуға және ерте диагностикалауға, мүгедектік пен олардан болатын өлім-жітімнің алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу.
2. Салауатты өмір салтын қалыптастыруға және хирургиялық аурулардың алдын алуға бағытталған халықты санитарлық-гигиеналық ағарту жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және жүргізу.

1. Клинические признаки внезапного прекращения кровообращения и (или) дыхания.
2. Сердечно-легочная реанимациия.
3. Методы выявления критических состояний у пациентов в условиях вне медицинской организации.
4. Методы интенсивной терапии и реанимации при хирургических заболеваниях в условиях вне медицинской организации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов с хирургическими заболеваниями.
Навык 1:
Экспертиза нетрудоспособности
Умения:
1. Формулировать по результатам медицинской экспертизы медицинские заключения.
2. Определять признаки временной нетрудоспособности и признаки стойкого нарушения функции организма человека, обусловленного хирургическими заболеваниями и необходимость ухода при выдаче больничного листа по уходу за больными членами семьи.
3. Направлять пациентов с хирургическими заболеваниями на медико-социальную экспертизу.
4. Подготавливать необходимую медицинскую документацию пациентам с хирургическими заболеваниями для прохождения медико-социальной экспертизы.
5. Оформлять листок нетрудоспособности пациентам с хирургическими заболеваниями.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 ноября 2020 года № 21660).
2. Оформление медицинской документации для осуществления медико-социальной экспертизы.
3. Медицинские показания для направления пациентов, имеющих стойкое нарушение функций организма, обусловленное отравлениями и их последствиями, для прохождения медико-социальной экспертизы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику хирургических заболеваний.
Навык 1:
Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику хирургических заболеваний.
Умения:
1. Участвовать в организации и проведении мероприятий, направленных на профилактику и раннюю диагностику хирургических заболеваний, травм органов грудной клетки и брюшной полости, профилактику инвалидизации и смертности от них.
2. Разрабатывать и проводить мероприятия по саниптарно-гигиенического просвещению населения, направленные на формирование здорового образа жизни и профилактику хирургических заболеваний.

11. Кәсіптің карточкасы "7.3 Жалпы хирург дәрігер ":
Топтың коды:
2217-1
Қызмет атауының коды:
2217-1-002
Кәсіптің атауы:
7.3 Жалпы хирург дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Жалпы хирург дәрігер" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ 7.3 (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде) кіші деңгейінің біліктілігін арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жедел емдеу әдісін талап ететін жіті және созылмалы аурулары бар пациенттерге білікті, мамандандырылған медициналық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тәулік бойы стационар жағдайында амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау және емдеу.
2. Диагностикалық және емдеу қызметтері шеңберінде жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету.
3. Жалпы хирург дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Жалпы хирургтар дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Жалпы хирургтар дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Тәулік бойы стационар жағдайында амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау және емдеу.
Дағды 1:
Амбулаториялық жағдайда сирек хирургиялық патологиясы бар пациенттерді тексеру.
Машықтар:
1. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде сирек патологиялық жағдайларда зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін талдау дағдылары.

11. Карточка профессии "7.3 Врач общий хирург":
Код группы:
2217-1
Код наименования занятия:
2217-1-002
Наименование профессии:
7.3 Врач общий хирург
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач общий хирург". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам с острыми и хроническими заболеваниями, требующими оперативного метода лечения
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика и лечение редких патологических состояний в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне, в условиях круглосуточного стационара
2. Оказание высокотехнологичных медицинских услуг в рамках диагностических и лечебных услуг.
3. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей общих хирургов.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами общими хирургами.
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей общих хирургов.
Трудовая функция 1:
Диагностика и лечение редких патологических состояний в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне, в условиях круглосуточного стационара
Навык 1:
Обследование пациентов с редкой хирургической патологией в амбулаторных условиях
Умения:
1. Навыки анализа результатов лабораторно-диагностических исследований при редких патологических состояниях в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне.

2. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде сирек патологиялық жағдайларда диагностиканың аспаптық әдістерінің нәтижелерін талдау дағдылары.
3. Дәрігерлік консилиумдарды ұйымдастыру дағдылары.
4. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық практикада сирек патологиялық жағдайлар кезінде мамандардың консультацияларының нәтижелері бойынша қорытынды ресімдеу.
Білімдер:
1. Эпидемиологияны, этиологияны, патогенезді, патоморфологияны, клиникалық көріністі, хирургиядағы сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалауды білу.
2. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургияда сирек кездесетін патологиялық жағдайлар кезінде зертханалық-диагностикалық зерттеулерді тағайындауға көрсеткіштерді білу.
3. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиядағы сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде тексерудің аспаптық әдістеріне көрсеткіштерді білу.
4. Соңғы бес жылда хирургтар қауымдастығында танылған хирургиядағы сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалауға қатысты заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 2:
Амбулаториялық жағдайда сирек хирургиялық патологиясы бар науқастарды емдеу.
Машықтар:
1. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде сирек кездесетін патологиялық жағдайларды консервативті емдеу дағдылары.
2. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде хирургиялық емдеуге көрсеткіштерді анықтау дағдылары.
3. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде хирургиялық емдеу дағдылары.
4. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде сирек кездесетін патологиялық жағдайларды емдеу үшін аз инвазивті манипуляцияларды жүргізу дағдылары.
Білімдер:
1. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиядағы сирек кездесетін патологиялық жағдайларды консервативті емдеудің көрсеткіштерін, принциптерін білу.
2. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиядағы сирек кездесетін патологиялық жағдайларды хирургиялық емдеудің көрсеткіштерін, принциптері мен әдістерін білу.
3. Соңғы бес жылда хирургтар қауымдастығында мойындалған хирургиядағы сирек кездесетін патологиялық жағдайларды емдеуге қатысты заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 3:
Стационар жағдайында сирек хирургиялық патологиясы бар пациенттерді тексеру.
Машықтар:
1. Тәулік бойы стационар жағдайында хирургиялық практикада сирек патологиялық жағдайларда нәтижелерді талдау және жекелеген зертханалық-диагностикалық зерттеулер жүргізу дағдылары.

2. Навыки анализа результатов инструментальных методов диагностики при редких патологических состояниях в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне.
3. Навыки организации врачебных консилиумов.
4. Оформлять заключение по результатам консультаций специалистов при редких патологических состояниях в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне
Знания:
1. Знание эпидемиологии, этиологии, патогенеза, патоморфологии, клинической картины, диагностики редких патологических состояний в хирургии.
2. Знание показаний к назначению лабораторно-диагностических исследований при редких патологических состояниях в хирургии на амбулаторно-поликлиническом уровне.
3. Знание показаний к инструментальным методам обследования при диагностике редких патологических состояний в хирургии на амбулаторно-поликлиническом уровне.
4. Знание основных результатов современных исследований в отношении диагностики редких патологических состояний в хирургии, признанные в сообществе хирургов в последние пять лет.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Лечение пациентов с редкой хирургической патологией в амбулаторных условиях
Умения:
1. Навыки консервативного лечения редких патологических состояний в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне.
2. Навыки определения показаний к хирургическому лечению в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне.
3. Навыки хирургического лечения в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне.
4. Навыки ведения малоинвазивных манипуляций для лечения редких патологических состояний в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне.
Знания:
1. Знание показаний, принципов консервативного лечения редких патологических состояний в хирургии на амбулаторно-поликлиническом уровне.
2. Знание показаний, принципов и техники хирургического лечения редких патологических состояний в хирургии на амбулаторно-поликлиническом уровне
3. Знание основных результатов современных исследований в отношении лечения редких патологических состояний в хирургии, признанных в сообществе хирургов в последние пять лет.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Обследование пациентов с редкой хирургической патологией в условиях стационара
Умения:
1. Навыки анализа результатов и проведения отдельных лабораторно-диагностических исследований при редких патологических состояниях в хирургической практике в условиях круглосуточного стационара.

2. Тәулік бойы стационар жағдайында хирургиялық практикада сирек патологиялық жағдайларда диагностиканың нәтижелерін талдау және аспаптық әдістерін жүргізу дағдылары.
3. Дәрігерлік консилиумдарды ұйымдастыру дағдылары.
4. Тәулік бойы стационар жағдайында хирургиялық тәжірибеде сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде консультанттардың қорытындыларынан ақпаратты синтездей білу.
Білімдер:
1. Хирургиядағы сирек патологиялық жағдайлардың эпидемиологиясын, этиологиясын, патогенезін, патоморфологиясын, клиникалық көрінісін, диагностикалауды білу.
2. Тәулік бойы стационар жағдайында хирургияда сирек патологиялық жағдайлар кезінде зертханалық-диагностикалық зерттеулер жүргізудің мақсаты мен техникасына көрсеткіштерді білу.
3. Тәулік бойы стационар жағдайында хирургияда сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде аспаптық тексеру әдістерін жүргізу көрсеткіштері мен техникасын білу.
4. Кеңесші топтар мен дәрігерлік консилиумдарды ұйымдастыруды реттейтін стандарттарды, НҚА және басқа құжаттарды білу.
5. Соңғы бес жылда хирургтар қауымдастығында танылған хирургиядағы сирек патологиялық жағдайларды диагностикалауға қатысты заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 4:
Стационар жағдайында сирек хирургиялық патологиясы бар пациенттерді емдеу.
Машықтар:
1. Тәулік бойы стационар жағдайында хирургиядағы сирек патологиялық жағдайларды консервативті емдеу дағдылары.
2. Тәулік бойы стационар жағдайында хирургияда сирек патологиялық жағдайларды хирургиялық емдеуге көрсеткіштерді анықтау дағдылары.
3. Тәулік бойғы стационар жағдайында хирургиядағы сирек патологиялық жағдайларды хирургиялық емдеу дағдылары.
4. Тәулік бойы стационар жағдайында хирургияда сирек патологиялық жағдайларды емдеу үшін аз инвазивті манипуляцияларды жүргізу дағдылары.
Білімдер:
1. Тәулік бойы стационар жағдайында хирургиядағы жағдайларды консервативті емдеудің көрсеткіштерін, принциптерін білу.
2. Тәулік бойы стационар жағдайында хирургияда сирек патологиялық жағдайларды хирургиялық емдеудің көрсеткіштерін, принциптері мен техникасын білу.
3. Соңғы бес жылда хирургтар қауымдастығында мойындалған хирургиядағы сирек патологиялық жағдайларды емдеуге қатысты заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Диагностикалық және емдеу қызметтері шеңберінде жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету.
Дағды 1:
Жүргізілетін түзетулермен жоғары технологиялық медициналық қызметтер шеңберінде диагностикалық іс-шараларды жүргізу.
Машықтар:

2. Навыки анализа результатов и проведения инструментальных методов диагностики при редких патологических состояниях в хирургической практике в условиях круглосуточного стационара.
3. Навыки организации врачебных консилиумов.
4. Оформлять заключение по результатам консультаций специалистов при диагностике редких патологических состояний в хирургической практике в условиях круглосуточного стационара.
Знания:
1. Знание эпидемиологии, этиологии, патогенеза, патоморфологии, клинической картины, диагностики редких патологических состояний в хирургии.
2. Знание показаний к назначению и технике проведения лабораторно-диагностических исследований, при редких патологических состояниях в хирургии в условиях круглосуточного стационара.
3. Знание показаний и техники проведения инструментальных методов обследования при диагностике редких патологических состояний в хирургии в условиях круглосуточного стационара.
4. Знание основных результатов современных исследований в отношении диагностики редких патологических состояний в хирургии, признанные в сообществе хирургов в последние пять лет.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Лечение пациентов с редкой хирургической патологией в условиях стационара
Умения:
1. Навыки консервативного лечения редких патологических состояний в хирургии в условиях круглосуточного стационара.
2. Навыки определения показаний к хирургическому лечению редких патологических состояний в хирургии в условиях круглосуточного стационара.
3. Навыки хирургического лечения редких патологических состояний в хирургии в условиях круглосуточного стационара.
4. Навыки ведения малоинвазивных манипуляций для лечения редких патологических состояний в хирургии в условиях круглосуточного стационара
Знания:
1. Знание показаний, принципов консервативного лечения состояний в хирургии в условиях круглосуточного стационара.
2. Знание показаний, принципов и техники проведения хирургического лечения редких патологических состояний в хирургии в условиях круглосуточного стационара.
3. Знание основных результатов современных исследований в отношении лечения редких патологических состояний в хирургии, признанных в сообществе хирургов в последние пять лет.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Оказание высокотехнологичных медицинских услуг в рамках диагностических и лечебных услуг.
Навык 1:
Проведение диагностических мероприятий в рамках высокотехнологичных медицинских услуг с коррекцией проводимых.
Умения:

1. Жүргізілетін іс-шараларды түзете отырып, жоғары технологиялық медициналық қызметтер шеңберінде диагностикалық рәсімдердің алдында, кезінде және одан кейін пациенттерді қарау дағдылары.
2. Хирургиядағы жоғары технологиялық медициналық қызметтер шеңберінде диагностикалық іс-шараларды жүргізу дағдылары.
3. Медициналық құжаттаманы, оның ішінде электрондық, диагностикалық процестерді ресімдеу, науқастар тіркелімін толтыру дағдылары.
4. Жылдық есеп беру дағдылары.
Білімдер:
1. Жоғары технологиялық медициналық қызметтер шеңберінде диагностикалық рәсімдерге көрсеткіштер мен қарсы көрсетілімдерді білу.
2. Хирургиядағы диагностикалық процедуралардың физиологиялық принциптерін білу.
3. Хирургияда диагностикалық процедураларды жүргізу әдістемесін білу.
4. Хирургиядағы диагностикалық процедураларға арналған медициналық құралдар мен жабдықтардың жұмыс принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 2:
Жүргізілетін емдеу әдістерін түзете отырып, жоғары технологиялық медициналық қызметтер шеңберінде емдеу іс-шараларын жүргізу.асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде.
Машықтар:
1. Жоғары технологиялық медициналық қызметтер шеңберінде емдеу іс-шараларына көрсеткіштер мен қарсы көрсетілімдерді бағалау дағдылары.
2. Жоғары технологиялық медициналық қызметтер шеңберінде пациентке емдеудің оңтайлы әдісін таңдау.
3. Жоғары технологиялық медициналық қызметтер шеңберінде емдеу іс-шараларын жүргізгеннен кейін пациенттің жай-күйін динамикалық бақылау дағдылары.
4. Жүргізілетін терапияны уақтылы түзету.
5. Жүргізілетін емдеу процесінде туындайтын патологиялық процестерді диагностикалау және емдеу дағдылары.
6. Жоғары технологиялық медициналық қызметтер шеңберінде жүргізілетін емдеу іс-шараларынан кейін пациенттерді оңалту дағдылары.
Білімдер:
1. Жоғары технологиялық медициналық қызметтер шеңберінде хирургиядағы емдеудің негіздері мен принциптерін білу.
2. Жоғары технологиялық медициналық қызметтер шеңберінде емдеудің негізгі әдістерін жүргізу техникасын білу.
3. Жоғары технологиялық медициналық қызметтер шеңберінде жүргізілетін емдеу рәсімдерінің асқынуларын, техникалық сипатын және олармен күрес принциптерін білу.
4. Жоғары технологиялық медициналық қызметтер шеңберінде жүргізілген емдік іс-шаралардан кейін пациенттердің ұзақ мерзімді мониторингін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Жалпы хирург дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Жалпы хирург дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:

1. Навыки осмотра пациентов перед, во время и после диагностических процедур в рамках высокотехнологичных медицинских услуг с коррекцией проводимых мероприятий.
2. Навыки проведения диагностических мероприятий в рамках высокотехнологичных медицинских услуг в хирургии.
3. Навыки оформления медицинской документации, в том числе электронной, процессов диагностики, заполнение Регистра больных.
4. Навыки составления годовой отчетности.
Знания:
1. Знание показаний и противопоказаний к диагностическим процедурам в рамках высокотехнологичных медицинских услуг.
2. Знание физиологических принципов диагностических процедур в хирургии.
3. Знание методики проведения диагностических процедур в хирургии.
4. Знание принципов работы медицинского инструментария и аппаратуры для диагностических процедур в хирургии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение лечебных мероприятий в рамках высокотехнологичных медицинских услуг с коррекцией проводимых методов лечения.
Умения:
1. Навыки оценки показаний и противопоказаний к лечебным мероприятиям в рамках высокотехнологичных медицинских услуг.
2. Подбирать оптимальный метод лечения пациенту в рамках высокотехнологичных медицинских услуг.
3. Навыки динамического наблюдения за состоянием пациента после проведения лечебных мероприятий в рамках высокотехнологичных медицинских услуг.
4. Своевременно корректировать проводимую терапию.
5. Навыки диагностики и лечения патологических процессов, возникающих в процессе проводимого лечения.
6. Навыки реабилитации пациентов после проводимых лечебных мероприятий в рамках высокотехнологичных медицинских услуг.
Знания:
1. Знание основ и принципов лечения в хирургии в рамках высокотехнологичных медицинских услуг.
2. Знание техники проведения основных методов лечения в рамках в рамках высокотехнологичных медицинских услуг.
3. Знание осложнений лечебных процедур, проводимых в рамках высокотехнологичных медицинских услуг, технического характера и принципы борьбы с ними.
4. Знание долгосрочного мониторинга пациентов после лечебных мероприятий, проведенных в рамках высокотехнологичных медицинских услуг.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей общих хирургов.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей общих хирургов.
Умения:
Умения:

1. Жоспарларды әзірлеуге қатысу және жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында жалпы хирургтардың дәрігерлері арасында тапсырмаларды бөлу.
2. Пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру және келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету мақсатында жалпы хирург дәрігерлерінің медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Жалпы хирургия саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Жалпы хирургия саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Эпидемиологиялық жағдайды және хирургиялық патологияның таралуын бақылау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары.
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге хирургиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз жалпы хирургтардың дәрігерлеріне консультациялық көмек көрсету.
3. Басқа мамандықтағы дәрігерлерге Жалпы хирургия мәселелері бойынша кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.

1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами общих хирургов с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей общих хирургов с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области общей хиругии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области общей хирургии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения хирургической патологии.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании хирургической помощи пациентам.
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам общих хирургов с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам в области общей хирургии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.

5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Жалпы хирургтар дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Жалпы хирургия" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Жалпы хирургия" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Жалпы хирургия"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтау және ұйым басшылығына жалпы хирургтар көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласындағы туындайтын жүйелік проблемалар туралы уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелген).
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Жалпы хирургтар дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Машықтар:
1. Ғылыми жарияланымдарды талдау, олардың нәтижелерінің сапасы мен дұрыстығын бағалау.
2. Өз тәжірибеге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйрену және енгізу.
3. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Ағымдағы тенденциялар мен инновациялар, жаңа мамандандырылған саладағы диагностика және емдеу әдістері.

5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами общими хирургами.
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Общая хирургия".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Общая хирургия".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Общая хирургия".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами общими хирургами.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей общих хирургов.
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:
1. Анализировать научные публикации, оценивать качество и достоверность их результатов
2. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
3. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
Знания:
1. Текущие тенденции и инновации, новых методы диагностики и лечения в специализируемой области.

5. Жалпы хирургияның медициналық практикасына жаңа технологиялардың табысты трансфертін қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістері. Медициналық көмектің тиімділігі мен сапасын бағалау көрсеткіштері мен критерийлері
2. Жалпы хирургиядағы өзекті технологиялар мен зерттеулер.
3. Жаңа медициналық технологияларды трансферттеу процесі, оның ішінде олардың әлеуетін бағалау және тәжірибеге интеграциялау.
4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды келісу және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Жалпы хирургия" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету.
Дағды 1:
Халыққа хирургиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Дәлелдерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде халыққа хирургиялық көмек көрсетуді қамтамасыз ету саласындағы стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтарды және әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
2. Республика және халықаралық ынтымақтастық деңгейінде хирургиялық қызметті дамыту және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулар мен әдістемелік ұсыныстар.
2. Медициналық көмектің сапасын бағалау әдістері, оның ішінде аудит және диагностика мен емдеудің тиімділігін бағалау, этикалық стандарттар және пациенттердің құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылмайды
Дағды 2:
Халыққа хирургиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Машықтар:
1. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқауларға сараптама/рецензия жүргізу.
2. Стандарттарды, Хаттамаларды және нұсқауларды жақсарту бойынша ұсыныстарды тұжырымдау және оларға өзгерістер немесе толықтырулар ұсыну.
3. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы туралы сараптамалық қорытынды қалыптастыру.
4. Қызметкерлерді оқыту және олардың сәтті орындалуын бақылау арқылы клиникалық тәжірибеге өзгерістер енгізу процесін қолдау.
Білімдер:

5. Владеть навыками обеспечения успешного трансфера новых технологий в медицинскую практику общей хирургии.
Знания:
1. Количественные методы статистического анализа и прогнозирования. Показатели и критерии оценки эффективности и качества медицинской помощи
2. Актуальные технологии и исследования в области общей хирургии.
3. Процесс трансферта новых медицинских технологий, включая оценку их потенциала и интеграцию в практику.
4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Общая хирургия"."
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании хирургической помощи населению.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения хирургической помощи населению на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации хирургической службы на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.
2. Методы оценки качества медицинской помощи, включая аудит и оценка эффективности диагностики и лечения, этические стандарты и права пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании хирургической помощи населению.
Умения:
1. Проводить экспертизу/рецензирование стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Формулировать рекомендации по улучшению стандартов, протоколов и инструкций, а также предложить изменения или дополнения к ним.
3. Формировать экспертное заключение о качестве разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
4. Поддерживать процесс внедрения изменений в клиническую практику, обучая персонал и следя за их успешным выполнением.
Знания:

13. Кәсіптің карточкасы "7.1 Абдоминалды хирург дәрігер":
Топтың коды:
2217-1
Қызмет атауының коды:
2217-1-001
Кәсіптің атауы:
7.1 Абдоминалды хирург дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Тағылымдамашы дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Абдоминалды хирургия" мамандануы бойынша сертификаттау курсында оқу кезінде "Дәрігер" біліктілігі. "Жалпы хирургия" мамандығы бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі 7.2 кіші деңгейде кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
"Жалпы хирургия" мамандығы шеңберінде "Абдоминалды хирургия"мамандығы бойынша сертификаттау курсы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен абдоминалды хирургиялық патологиясы бар пациенттердің профилактикасы, диагностикасы, емдеуі, медициналық оңалтуы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда абдоминалды хирургиялық патологиясы бар пациенттерге білікті және мамандандырылған көмек көрсету
2. Тәлімгердің бақылауымен абдоминалды хирургиялық патологияның алдын алу, салауатты өмір салтын қалыптастыру және санитарлық-гигиеналық ағарту және пациенттерді оқыту бойынша іс-шаралар өткізу
3. Тәлімгердің бақылауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу
4. Тәлімгердің бақылауымен есептік-есептілік медициналық құжаттаманы жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Дәрігердің үздіксіз кәсіби дамуы
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда абдоминалды хирургиялық патологиясы бар пациенттерге білікті және мамандандырылған көмек көрсету
Дағды 1:
Абдоминалды хирургиялық патологиясы бар науқастарды диагностикалау, емдеу, оңалту.
Машықтар:

13. Карточка профессии "7.1 Врач абдоминальный хирург":
Код группы:
2217-1
Код наименования занятия:
2217-1-001
Наименование профессии:
7.1 Врач абдоминальный хирург
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач-стажер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения на сертификационном курсе по специализации "Абдоминальная хирургия". Предшествующий опыт работы по специальности "Общая хирургия" на подуровне 7.2 не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Абдоминальная хирургия" в рамках специальности "Общая хирургия".
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов с абдоминальной хирургической патологией под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание квалифицированной и специализированной помощи пациентам с абдоминальной хирургической патологией в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
2. Проведение мероприятий по профилактике абдоминальной хирургической патологии, формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению и обучению пациентов под контролем наставника
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие врача
Трудовая функция 1:
Оказание квалифицированной и специализированной помощи пациентам с абдоминальной хирургической патологией в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Диагности, лечение, реабилитация пациентов с абдоминальной хирургической патологией
Умения:

14. Кәсіптің карточкасы "7.2 Абдоминалды хирург дәрігер":
Топтың коды:
2217-1
Қызмет атауының коды:
2217-1-001
Кәсіптің атауы:
7.2 Абдоминалды хирург дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Абдоминалды хирург дәрігер" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі "Жалпы хирург дәрігер" біліктілігі бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл). Мәлімделген мамандану бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
"Жалпы хирургия" мамандығы шеңберінде "Абдоминалды хирургия" мамандығы бойынша сертификаттау курсы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Абдоминалды хирургиялық патологиясы бар пациенттердің профилактикасы, диагностикасы, емдеуі, медициналық оңалтуы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Абдоминалды хирургиялық патологиясы бар науқастарды диагностикалау, емдеу, оңалту.
2. Абдоминалды хирургиялық патологиясы бар пациенттерге қатысты медициналық сараптама жүргізу.
3. Абдоминалды хирургиялық патологиясымен профилактикаға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру, жүргізу және олардың тиімділігін бақылау.
4. Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму.
Еңбек функциясы 1:
Абдоминалды хирургиялық патологиясы бар науқастарды диагностикалау, емдеу, оңалту.
Дағды 1:
Абдоминалды хирургиялық патологиясы бар науқастарды диагностикалау, емдеу, оңалту.
Машықтар:
1. Науқасты жүргізу тактикасын, оны тексеру жоспарын анықтау.
2. Клиникалық бақылаулар мен тексеру, анамнез жинау, клиникалық-зертханалық және аспаптық зерттеулердің деректері негізінде диагнозды белгілеу (растау).
3. Емдеуді тағайындау және бақылау, қажетті диагностикалық, емдік, оңалту және профилактикалық процедуралар мен іс-шараларды жүргізу.

14. Карточка профессии "7.2 Врач абдоминальный хирург":
Код группы:
2217-1
Код наименования занятия:
2217-1-001
Наименование профессии:
7.2 Врач абдоминальный хирург
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач хирург абдоминальный". Предшествующий опыт работы по квалификации "Врач общий хирург" на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет). Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специализации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Абдоминальная хирургия" в рамках специальности "Общая хирургия".
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов с абдоминальной хирургической патологией.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика, лечение, реабилитация пациентов с абдоминальной хирургической патологией.
2. Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов с абдоминальной хирургической патологией.
3. Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику с абдоминальной хирургической патологией.
4. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Диагностика, лечение, реабилитация пациентов с абдоминальной хирургической патологией.
Навык 1:
Диагностика, лечение, реабилитация пациентов с абдоминальной хирургической патологией.
Умения:
1. Определять тактику ведения больного, план его обследования.
2. Устанавливать (подтверждать) диагноз на основании клинических наблюдений и обследования, сбора анамнеза, данных клинико-лабораторных и инструментальных исследований
3. Назначать и контролировать лечение, проводить необходимые диагностические, лечебные, реабилитационные и профилактические процедуры и мероприятия

2. Пациенттердің жағдайының себебі мен ауырлығын бағалау және пациенттерді осы жағдайдан шығару үшін қажетті шараларды қабылдау.
3. Жүрек-өкпе реанимациясының шараларын орындау.
4. Өмірге, оның ішінде клиникалық өлімге қауіп төндіретін жағдайларда (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды тоқтату) шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
5. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолдану.
6. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалауды жүргізу.
7. Медициналық ұйымнан тыс жағдайларда абдоминальды хирургиялық патологиямен ауыр жағдайларды анықтау.
Білімдер:
1. Қан айналымының және (немесе) тыныс алудың кенеттен тоқтауының клиникалық белгілері.
2. Жүрек-өкпе реанимациясы.
3. Медициналық ұйымнан тыс жағдайларда пациенттердегі ауыр жағдайларды анықтау әдістері.
4. Медициналық ұйымнан тыс жағдайларда іштің хирургиялық патологиясы кезіндегі қарқынды терапия және реанимация әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Абдоминалды хирургиялық патологиясы бар науқастарды оңалту.
Машықтар:
1. Абдоминалды хирургиялық патологиясы бар науқастарды медициналық оңалту шараларын жүргізу үшін медициналық көрсеткіштерді анықтау.
2. Абдоминалды хирургиялық патологиясы бар пациенттерді медициналық оңалту және санаторий-курорттық емдеу шараларын тағайындау және жүргізу үшін маман дәрігерлерге жіберу үшін медициналық көрсеткіштерді анықтау.
3. Абдоминалды хирургиялық патологиясы бар науқастарды оңалту жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу.
4. Мүгедектігі бар адамдарды оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламаларын әзірлеу.
5. Медициналық оңалтудың тиімділігін бақылауды жүргізу.
Білімдер:
1.Абдоминалды хирургиялық патологиясы бар науқастарды медициналық оңалтудың негіздері мен әдістері.
2. Абдоминалды хирургиялық патологиясы бар пациенттерді медициналық оңалту іс-шараларын жүргізуге медициналық көрсетілімдер мен медициналық қарсы көрсетілімдер.
3. Абдоминалды хирургиялық патологиясы бар науқастарды медициналық оңалту принциптері.
4. Медициналық оңалту әдістерінің әсер ету механизмдері.
5. Абдоминалды хирургиялық патологиясы бар науқастарды медициналық оңалтудың негізгі бағдарламалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Абдоминалды хирургиялық патологиясы бар пациенттерге қатысты медициналық сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Еңбекке жарамсыздық сараптамасы.
Машықтар:
1. Медициналық сараптама нәтижелері бойынша медициналық қорытындылар тұжырымдау.

2. Оценивать причину и тяжесть состояния пациентов и принимать необходимые меры для выведения пациентов из этого состояния.
3. Выполнять мероприятия сердечно-легочной реанимации.
4. Оказывать медицинскую помощь в экстренной форме при состояниях, представляющих угрозу жизни, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания).
5. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании медицинской помощи в экстренной форме.
6. Проводить оценку эффективности и безопасности применения лекарственных препаратов и медицинских изделий при оказании медицинской помощи в экстренной форме.
7. Выявлять критические состояния при абдоминальной хирургической патологией в условиях вне медицинской организации.
Знания:
1. Клинические признаки внезапного прекращения кровообращения и (или) дыхания.
2. Сердечно-легочная реанимациия.
3. Методы выявления критических состояний у пациентов в условиях вне медицинской организации.
4. Методы интенсивной терапии и реанимации при абдоминальной хирургической патологии в условиях вне медицинской организации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Реабилитация пациентов с абдоминальной хирургической патологией.
Умения:
1. Определять медицинские показания для проведения мероприятий медицинской реабилитации пациентов с абдоминальной хирургической патологией.
2. Определять медицинские показания для направления пациентов с абдоминальной хирургической патологией к врачам-специалистам для назначения и проведения мероприятий медицинской реабилитации и санаторно-курортного лечения.
3. Разрабатывать план мероприятий по реабилитации пациентов с абдоминальной хирургической патологией.
4. Разрабатывать индивидуальные программы реабилитации и абилитации лиц с инвалидностью.
5. Проводить контроль эффективности медицинской реабилитации.
Знания:
1. Основы и методы медицинской реабилитации пациентов с абдоминальной хирургической патологией.
2. Медицинские показания и медицинские противопоказания к проведению мероприятий медицинской реабилитации пациентов с абдоминальной хирургической патологией.
3. Принципы медицинской реабилитации пациентов с абдоминальной хирургической патологией.
4. Механизмы воздействия методов медицинской реабилитации.
5. Основные программы медицинской реабилитации пациентов с абдоминальной хирургической патологией.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов с абдоминальной хирургической патологией.
Навык 1:
Экспертиза нетрудоспособности
Умения:
1. Формулировать по результатам медицинской экспертизы медицинские заключения.

2. Абдоминалды хирургиялық патологиясына байланысты уақытша еңбекке жарамсыздық белгілерін және адам ағзасының тұрақты бұзылу белгілерін анықтау. ауру отбасы мүшелеріне күтім жасау үшін аурухана парағын беру кезінде күтім жасау қажеттілігі.
3. Абдоминалды хирургиялық патологиясы бар пациенттерді медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу.
4. Абдоминалды хирургиялық патологиясы бар науқастарға медициналық-әлеуметтік сараптамадан өту үшін қажетті медициналық құжаттарды дайындау.
5. Абдоминалды хирургиялық патологиясы бар науқастарға еңбекке жарамсыздық парағын жасау.
Білімдер:
1. "Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ немесе анықтама беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 қарашадағы № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 қарашада № 21660 болып тіркелген).
2. Медициналық-әлеуметтік сараптаманы жүзеге асыру үшін медициналық құжаттаманы ресімдеу.
3. Медициналық-әлеуметтік сараптамадан өту үшін іштің хирургиялық патологиясына байланысты дене функцияларының тұрақты бұзылуы бар пациенттерді жіберуге арналған медициналық көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Абдоминалды хирургиялық патологиясымен профилактикаға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру, жүргізу және олардың тиімділігін бақылау.
Дағды 1:
Абдоминалды хирургиялық патологиясымен профилактикаға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру, жүргізу және олардың тиімділігін бақылау.
Машықтар:
1. Абдоминалды хирургиялық патологиясы бар алдын алу және ерте диагностикаға, мүгедектік пен олардан болатын өлім-жітімнің алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу.
2. Салауатты өмір салтын қалыптастыруға және іштің хирургиялық патологиясымен алдын алуға бағытталған халықты санитарлық-гигиеналық ағарту бойынша іс-шараларды әзірлеу және жүргізу.
3. Абдоминалды хирургиялық патологиясы бар науқастар үшін "мектепті" ұйымдастыру және жұмыс істеу дағдыларын меңгеру. (денсаулық мектебі).
Білімдер:
1.Абдоминалды хирургиялық патологиясымен алдын-алу принциптері.
2. Салауатты өмір салтын қалыптастыру бойынша санитарлық-ағарту жұмыстарының нысандары мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу.
Дағды 1:
Хирургия саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес медициналық құжаттаманы жүргізу, медициналық-статистикалық ақпаратты талдау.
Машықтар:
1. Жұмысты жоспарлау және өз қызметінің көрсеткіштерін талдай отырып есеп жасау.

2. Определять признаки временной нетрудоспособности и признаки стойкого нарушения функции организма человека, обусловленного абдоминальной хирургической патологией. и необходимость ухода при выдаче больничного листа по уходу за больными членами семьи.
3. Направлять пациентов с абдоминальной хирургической патологией на медико-социальную экспертизу.
4. Подготавливать необходимую медицинскую документацию пациентам с абдоминальной хирургической патологией. для прохождения медико-социальной экспертизы.
5. Оформлять листок нетрудоспособности пациентам с абдоминальной хирургической патологией.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 ноября 2020 года № 21660).
2. Оформление медицинской документации для осуществления медико-социальной экспертизы.
3. Медицинские показания для направления пациентов, имеющих стойкое нарушение функций организма, обусловленное абдоминальной хирургической патологией, для прохождения медико-социальной экспертизы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику с абдоминальной хирургической патологией.
Навык 1:
Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику с абдоминальной хирургической патологией.
Умения:
1. Участвовать в организации и проведении мероприятий, направленных на профилактику и раннюю диагностику с абдоминальной хирургической патологией, профилактику инвалидизации и смертности от них.
2. Разрабатывать и проводить мероприятия по санитарно-гигиенического просвещению населения, направленные на формирование здорового образа жизни и профилактику с абдоминальной хирургической патологией.
3. Владеть навыками организации и работы "школы" для пациентов с абдоминальной хирургической патологией. (школа здоровья).
Знания:
1. Принципы профилактики с абдоминальной хирургической патологией.
2. Формы и методы санитарно-просветительной работы по формированию здорового образа жизни.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Навык 1:
Ведение медицинской документации, анализ медико-статистической информации, в соответствии с требованиями нормативных правовых актах в области хирургии.
Умения:
1. Планировать работу и составлять отчет с анализом показателей собственной деятельности.

15. Кәсіптің карточкасы "7.3 Абдоминалды хирург дәрігер":
Топтың коды:
2217-1
Қызмет атауының коды:
2217-1-001
Кәсіптің атауы:
7.3 Абдоминалды хирург дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Абдоминалды хирург дәрігер" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ 7.3 (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде) кіші деңгейінің біліктілігін арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Абдоминалды хирургиялық патологиясы бар пациенттерге білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Амбулаториялық-емханалық деңгейде абдоминалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау және емдеу
2. Тәулік бойы стационар жағдайында абдоминалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау және емдеу.
3. Абдоминалды хирург дәрігерлердің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Абдоминалды хирургтары көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Абдоминалды хирургтар дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Амбулаториялық-емханалық деңгейде абдоминалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау және емдеу
Дағды 1:
Амбулаториялық жағдайда абдоминалды хирургиядағы сирек патологиясы бар пациенттерді тексеру
Машықтар:
1. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде сирек патологиялық жағдайларда зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін талдау дағдылары.

15. Карточка профессии "7.3 Врач абдоминальный хирург":
Код группы:
2217-1
Код наименования занятия:
2217-1-001
Наименование профессии:
7.3 Врач абдоминальный хирург
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач абдоминальный хирург". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам с абдоминальной хирургической патологией.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика и лечение редких патологических состояний в абдоминальной хирургии на амбулаторно-поликлиническом уровне
2. Диагностика и лечение редких патологических состояний в абдоминальной хирургии в условиях круглосуточного стационара
3. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей абдоминальных хирургов.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами абдоминальными хирургами.
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей абдоминальных хирургов.
Трудовая функция 1:
Диагностика и лечение редких патологических состояний в абдоминальной хирургии на амбулаторно-поликлиническом уровне
Навык 1:
Обследование пациентов с редкой абдоминальной хирургической патологией в амбулаторных условиях
Умения:
1. Навыки анализа результатов лабораторно-диагностических исследований при редких патологических состояниях в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне.

2. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде сирек патологиялық жағдайларда диагностиканың аспаптық әдістерінің нәтижелерін талдау дағдылары.
3. Дәрігерлік консилиумдарды ұйымдастыру дағдылары.
4. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық практикада сирек патологиялық жағдайлар кезінде мамандардың консультацияларының нәтижелері бойынша қорытынды ресімдеу.
Білімдер:
1. Эпидемиологияны, этиологияны, патогенезді, патоморфологияны, клиникалық көріністі, абдоминалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды диагностикалауды білу.
2. Амбулаториялық-емханалық деңгейде абдоминалды хирургиядағы сирек патологиялық жағдайлар кезінде зертханалық-диагностикалық зерттеулерді тағайындауға көрсеткіштерді білу.
3. Амбулаториялық-емханалық деңгейде абдоминалды хирургиядағы сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде тексерудің аспаптық әдістеріне көрсеткіштерді білу.
4. Соңғы бес жылда хирургтар қауымдастығында мойындалған абдоминалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды диагностикалауға қатысты заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 2:
Амбулаториялық жағдайда абдоминалды хирургиялық сирек патологиясы бар науқастарды емдеу.
Машықтар:
1. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде сирек патологиялық жағдайларды консервативті емдеу дағдылары.
2. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде хирургиялық емдеуге көрсеткіштерді анықтау дағдылары.
3. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде хирургиялық емдеу дағдылары.
4. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде сирек патологиялық жағдайларды емдеу үшін аз инвазивті манипуляцияларды жүргізу дағдылары.
Білімдер:
1. Амбулаториялық-емханалық деңгейде абдоминалды хирургиядағы сирек патологиялық жағдайларды консервативті емдеудің көрсеткіштерін, принциптерін білу.
2. Амбулаториялық-емханалық деңгейде абдоминалды хирургиядағы сирек патологиялық жағдайларды хирургиялық емдеудің көрсеткіштерін, принциптері мен әдістерін білу.
3. Соңғы бес жылда хирургтар қауымдастығында мойындалған абдоминалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды емдеуге қатысты заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәулік бойы стационар жағдайында абдоминалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау және емдеу.
Дағды 1:
Стационар жағдайында абдоминалды хирургиялық сирек патологиясы бар пациенттерді тексеру.
Машықтар:

2. Навыки анализа результатов инструментальных методов диагностики при редких патологических состояниях в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне.
3. Навыки организации врачебных консилиумов.
4. Оформлять заключение по результатам консультаций специалистов при редких патологических состояниях в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне
Знания:
1. Знание эпидемиологии, этиологии, патогенеза, патоморфологии, клинической картины, диагностики редких патологических состояний в абдоминальной хирургии.
2. Знание показаний к назначению лабораторно-диагностических исследований при редких патологических состояниях в абдоминальной хирургии на амбулаторно-поликлиническом уровне.
3. Знание показаний к инструментальным методам обследования при диагностике редких патологических состояний в абдоминальной хирургии на амбулаторно-поликлиническом уровне.
4. Знание основных результатов современных исследований в отношении диагностики редких патологических состояний в абдоминальной хирургии, признанные в сообществе хирургов в последние пять лет.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Лечение пациентов с редкой абдоминальной хирургической патологией в амбулаторных условиях
Умения:
1. Навыки консервативного лечения редких патологических состояний в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне.
2. Навыки определения показаний к хирургическому лечению в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне.
3. Навыки хирургического лечения в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне.
4. Навыки ведения малоинвазивных манипуляций для лечения редких патологических состояний в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне.
Знания:
1. Знание показаний, принципов консервативного лечения редких патологических состояний в абдоминальной хирургии на амбулаторно-поликлиническом уровне.
2. Знание показаний, принципов и техники хирургического лечения редких патологических состояний в абдоминальной хирургии на амбулаторно-поликлиническом уровне
3. Знание основных результатов современных исследований в отношении лечения редких патологических состояний в абдоминальной хирургии , признанных в сообществе хирургов в последние пять лет.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Диагностика и лечение редких патологических состояний в абдоминальной хирургии в условиях круглосуточного стационара
Навык 1:
Обследование пациентов с редкой абдоминальной хирургической патологией в условиях стационара
Умения:

1. Тәулік бойы стационар жағдайында абдоминалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларда жекелеген зертханалық-диагностикалық зерттеулер жүргізу және нәтижелерді талдау дағдылары.
2. Тәулік бойы стационар жағдайында абдоминалды хирургияда сирек патологиялық жағдайларда диагностиканың нәтижелерін талдау және аспаптық әдістерін жүргізу дағдылары.
3. Дәрігерлік консилиумдарды ұйымдастыру дағдылары.
4. Тәулік бойы стационар жағдайында абдоминалды хирургияда сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде мамандардың консультацияларының нәтижелері бойынша қорытынды ресімдеу.
Білімдер:
1. Абдоминалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларда эпидемиологияны, этиологияны, патогенезді, патоморфологияны, клиникалық көріністі, диагностикалауды білу.
2. Тәулік бойы стационар жағдайында абдоминалды хирургияда сирек патологиялық жағдайлар кезінде зертханалық-диагностикалық зерттеулерді тағайындау көрсеткіштерін және жүргізу техникасын білу.
3. Тәулік бойы стационар жағдайында абдоминалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде аспаптық зерттеу әдістерін жүргізу көрсеткіштері мен техникасын білу.
4. Соңғы бес жылда хирургтар қауымдастығында мойындалған абдоминалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды диагностикалауға қатысты заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 2:
Амбулаториялық жағдайда абдоминалды хирургиялық сирек патологиясы бар науқастарды емдеу.
Машықтар:
1. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде сирек патологиялық жағдайларды консервативті емдеу дағдылары.
2. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде хирургиялық емдеуге көрсеткіштерді анықтау дағдылары.
3. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде хирургиялық емдеу дағдылары.
4. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде сирек патологиялық жағдайларды емдеу үшін аз инвазивті манипуляцияларды жүргізу дағдылары.
Білімдер:
1. Амбулаториялық-емханалық деңгейде абдоминалды хирургиядағы сирек патологиялық жағдайларды консервативті емдеудің көрсеткіштерін, принциптерін білу.
2. Амбулаториялық-емханалық деңгейде абдоминалды хирургиядағы сирек патологиялық жағдайларды хирургиялық емдеудің көрсеткіштерін, принциптері мен әдістерін білу.
3. Соңғы бес жылда хирургтар қауымдастығында мойындалған абдоминалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды емдеуге қатысты заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Абдоминалды хирург дәрігерлердің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Абдоминалды хирургтар дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:

1. Навыки анализа результатов и проведения отдельных лабораторно-диагностических исследований при редких
патологических состояниях в абдоминальной хирургии в условиях круглосуточного стационара.
2. Навыки анализа результатов и проведения инструментальных методов диагностики при редких патологических состояниях в абдоминальной хирургии в условиях круглосуточного стационара.
3. Навыки организации врачебных консилиумов.
4. Оформлять заключение по результатам консультаций специалистов при диагностике редких патологических состояний в абдоминальной хирургии в условиях круглосуточного стационара.
Знания:
1. Знание эпидемиологии, этиологии, патогенеза, патоморфологии, клинической картины, диагностики редких патологических состояний в абдоминальной хирургии.
2. Знание показаний к назначению и техника проведения лабораторно-диагностических исследований, при редких патологических состояниях в абдоминальной хирургии в условиях круглосуточного стационара.
3. Знание показаний и техники проведения инструментальных методов обследования при диагностике редких патологических состояний в абдоминальной хирургии в условиях круглосуточного стационара.
4. Знание основных результатов современных исследований в отношении диагностики редких патологических состояний в абдоминальной хирургии, признанные в сообществе хирургов в последние пять лет
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Лечение пациентов с редкой абдоминальной хирургической патологией в амбулаторных условиях
Умения:
1. Навыки консервативного лечения редких патологических состояний в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне.
2. Навыки определения показаний к хирургическому лечению в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне.
3. Навыки хирургического лечения в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне.
4. Навыки ведения малоинвазивных манипуляций для лечения редких патологических состояний в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне
Знания:
1. Знание показаний, принципов консервативного лечения редких патологических состояний в абдоминальной хирургии на амбулаторно-поликлиническом уровне.
2. Знание показаний, принципов и техники хирургического лечения редких патологических состояний в абдоминальной хирургии на амбулаторно-поликлиническом уровне
3. Знание основных результатов современных исследований в отношении лечения редких патологических состояний в абдоминальной хирургии, признанных в сообществе хирургов в последние пять лет.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей абдоминальных хирургов.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей абдоминальных хирургов.
Умения:
Умения:

1. Тиімді жұмысты қамтамасыз ету және жұмыс уақытын оңтайландыру мақсатында абдоминалды хирург дәрігерлердің арасында тапсырмаларды бөлу және жоспарларды әзірлеуге қатысу.
2. Пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру және келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету мақсатында абдоминалды хирург дәрігерлерінің медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Абдоминалды хирургия саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Абдоминалды хирургия саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Эпидемиологиялық жағдайды және хирургиялық патологияның таралуын бақылау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары.
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге абдоминальды хирургиялық көмек көрсету кезінде асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен дәрігерлердің, резидент дәрігерлердің, тағылымдамашы дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз абдоминалды хирург дәрігерлеріне консультациялық көмек көрсету.
3. Басқа мамандықтағы дәрігерлерге абдоминалды хирургия мәселелері бойынша кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.

1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами абдоминальными хирургами с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей абдоминальных хирургов с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области абдоминальной хирургии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области абдоминальной хирургии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения хирургической патологии.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании абдоминальной хирургической помощи пациентам.
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам абдоминальных хирургов с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области абдоминальной хирургии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.

5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Абдоминалды хирургтары көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Абдоминалды хирургия" мамандануы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Абдоминалды хирургия" мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингілеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Абдоминалды хирургия" мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтау және ұйым басшылығына абдоминалды хирургтар көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласындағы туындайтын жүйелік проблемалар туралы уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелген).
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Абдоминалды хирургтар дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Машықтар:
1. Ғылыми жарияланымдарды талдау, олардың нәтижелерінің сапасы мен дұрыстығын бағалау
2. Тәжірибеге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйрену және енгізу.
3. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Ағымдағы тенденциялар мен инновациялар, жаңа мамандандырылған саладағы диагностика және емдеу әдістері.

5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами абдоминальными хирургами.
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специализации "Абдоминальная хирургия".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специализации "Абдоминальная хирургия".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специализации "Абдоминальная хирургия".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами абдоминальными хирургами.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей абдоминальных хирургов.
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:
1. Анализировать научные публикации, оценивать качество и достоверность их результатов
2. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
3. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
Знания:
1. Текущие тенденции и инновации, новых методы диагностики и лечения в специализируемой области.

16. Кәсіптің карточкасы "7.4 Абдоминалды хирург дәрігер":
Топтың коды:
2217-1
Қызмет атауының коды:
2217-1-001
Кәсіптің атауы:
7.4 Абдоминалды хирург дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Абдоминалды хирург дәрігер" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің инновациялық, озық технологияларының тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Абдоминалды хирургиялық патологиясы бар пациенттерге (ересектерге) білікті, мамандандырылған медициналық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, абдоминалды хирургия саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс біліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Абдоминалды хирургия" мамандануы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Абдоминалды хирургия" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет.
Еңбек функциясы 1:
"Абдоминалды хирургия" мамандануы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.
Дағды 1:
"Абдоминалды хирургия" мамандануы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:

16. Карточка профессии "7.4 Врач абдоминальный хирург":
Код группы:
2217-1
Код наименования занятия:
2217-1-001
Наименование профессии:
7.4 Врач абдоминальный хирург
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач абдоминальный хирург". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые) с абдоминальной хирургической патологией, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области абдоминальной хирургии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специализации "Абдоминальная хирургия".
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специализации "Абдоминальная хирургия".
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специализации "Абдоминальная хирургия".
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специализации "Абдоминальная хирургия".
Умения:

17. Кәсіптің карточкасы "7.1 Торакалды хирург дәрігер":
Топтың коды:
2217-1
Қызмет атауының коды:
2217-1-003
Кәсіптің атауы:
7.1 Торакалды хирург дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Тағылымдамашы дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер" біліктілігі "Торакалды хирургия" мамандануы бойынша сертификаттау курсында оқу кезінде. "Жалпы хирургия" мамандығы бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі 7.2 кіші деңгейде кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
"Жалпы хирургия" мамандығы бойынша "Торакалды хирургия" мамандығы бойынша сертификаттау курсы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен торакалды хирургиялық патологиясы бар пациенттердің профилактикасы, диагностикасы, емдеуі, медициналық оңалтуы
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда торакалды хирургиялық патологиясы бар пациенттерге білікті және мамандандырылған көмек көрсету
2. Тәлімгердің бақылауымен торакалды хирургиялық патологияның алдын алу, салауатты өмір салтын қалыптастыру және санитарлық-гигиеналық ағарту және пациенттерді оқыту бойынша іс-шаралар өткізу
3. Тәлімгердің бақылауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу
4. Тәлімгердің бақылауымен есептік-есептілік медициналық құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Дәрігердің үздіксіз кәсіби дамуы
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда торакалды хирургиялық патологиясы бар пациенттерге білікті және мамандандырылған көмек көрсету
Дағды 1:
Торакалды хирургиялық патологиясы бар науқастарды диагностикалау, емдеу, оңалту
Машықтар:
1. Науқасты жүргізу тактикасын, оны тексеру жоспарын анықтау.

17. Карточка профессии "7.1 Врач торакальный хирург":
Код группы:
2217-1
Код наименования занятия:
2217-1-003
Наименование профессии:
7.1 Врач торакальный хирург
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач-стажер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения на сертификационном курсе по специализации "Торакальная хирургия". Предшествующий опыт работы по специальности "Общая хирургия" на подуровне 7.2 не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Торакальная хирургия" в рамках специальности "Общая хирургия".
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов с торакальной хирургической патологией под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание квалифицированной и специализированной помощи пациентам с торакальной хирургической патологией в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
2. Проведение мероприятий по профилактике торакальной хирургической патологии, формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению и обучению пациентов под контролем наставника
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие врача
Трудовая функция 1:
Оказание квалифицированной и специализированной помощи пациентам с торакальной хирургической патологией в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Диагности, лечение, реабилитация пациентов с торакальной хирургической патологией
Умения:
1. Определять тактику ведения больного, план его обследования.

2. Клиникалық бақылаулар мен тексеру, анамнез жинау, клиникалық-зертханалық және аспаптық зерттеулердің деректері негізінде диагнозды белгілеу (растау).
3. Емдеуді тағайындау және бақылау, қажетті диагностикалық, емдік, оңалту және профилактикалық процедуралар мен іс-шараларды жүргізу.
4. Науқастың жағдайына байланысты емдеу жоспарына өзгерістер енгізу және қосымша тексеру әдістерінің қажеттілігін анықтау.
5. Диагностикалық және емдеу процедураларының дұрыстығын, құрал-саймандарды, аппаратураларды пайдалануды бақылау.
6. Кеуде қуысына емдеу-диагностикалық процедуралар мен хирургиялық араласу дағдылары.
Білімдер:
1. Республикада хирургиялық көмекті ұйымдастырудың жалпы мәселелерін, ауруханалық-емханалық мекемелердің жұмысын, жедел шұғыл көмек жұмысын ұйымдастыруды білу.
негізгі хирургиялық аурулардың этиологиясы, патогенезі, клиникалық симптоматикасы, олардың профилактикасы, диагностикасы және емдеу принциптері, хирургиялық клиникадағы шекаралық жағдайлардың клиникалық симптоматикасы.
2. Шұғыл жағдайларда, хирургиялық ауруларда, жарақаттарда диагностика және шұғыл көмек көрсету негіздерін білу.
3. Торакалды хирургиясындағы ең көп таралған аурулар мен жағдайлардың диагностикалық белгілері мен емдеу әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Торакалды хирургиялық патологиясы бар науқастарды медициналық оңалту.
Машықтар:
1. Пациенттерді медициналық оңалту іс-шараларын жүргізу үшін медициналық көрсеткіштерді айқындау.
2. Медициналық оңалту және санаторий-курорттық емдеу шараларын тағайындау және жүргізу үшін пациенттерді маман дәрігерлерге жіберу үшін медициналық көрсеткіштерді айқындау.
Білімдер:
1. Торакалды хирургиялық патологиясы бар науқастарды медициналық оңалтудың негіздері мен әдістері.
2. Торакалды хирургиялық патологиясы бар науқастарды медициналық оңалту шараларын жүргізуге медициналық көрсеткіштер мен медициналық қарсы көрсеткіштер.
3. Торакалды хирургиялық патологиясы бар пациенттерде физиотерапия және емдік дене шынықтыру әдістерін қолданудың медициналық көрсеткіштері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауымен торакалды хирургиялық патологияның алдын алу, салауатты өмір салтын қалыптастыру және санитарлық-гигиеналық ағарту және пациенттерді оқыту бойынша іс-шаралар өткізу
Дағды 1:
Торакалды хирургиялық патологияның алдын алуға, инфекциялардың алдын алуға және инфекциялық бақылауға бағытталған профилактикалық іс-шараларды жүргізу.
Машықтар:

2. Устанавливать (подтверждать) диагноз на основании клинических наблюдений и обследования, сбора анамнеза, данных клинико-лабораторных и инструментальных исследований
3. Назначать и контролировать лечение, проводить необходимые диагностические, лечебные, реабилитационные и профилактические процедуры и мероприятия
4. Вносить изменения в план лечения в зависимости от состояния пациента и определять необходимость дополнительных методов обследования.
5. Контролировать правильность проведения диагностических и лечебных процедур, эксплуатации инструментария, аппаратуры.
6. Навыки лечебно-диагностических процедур и оперативных вмешательств на грудной полости.
Знания:
1. Знание общих вопросов организации хирургической помощи в республике, работу больнично-поликлинических учреждений, организацию работы скорой неотложной помощи.
этиологии, патогенеза, клинической симптоматики основных хирургических заболеваний, их профилактику, диагностику и принципы лечения, клиническую симптоматику пограничных состояний в хирургической клинике.
2. Знание основ диагностики и экстренной помощи при неотложных состояниях, при хирургических заболеваниях, травмах.
3. Знание диагностических признаков и методов лечения наиболее распространенных заболеваний и состояний в торакальной хирургии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Медицинская реабилитация пациентов с торакальной хирургической патологией.
Умения:
1. Определять медицинские показания для проведения мероприятий медицинской реабилитации пациентов.
2. Определять медицинские показания для направления пациентов к врачам-специалистам для назначения и проведения мероприятий медицинской реабилитации и санаторно-курортного лечения.
Знания:
1. Основы и методы медицинской реабилитации пациентов с торакальной хирургической патологией.
2. Медицинские показания и медицинские противопоказания к проведению мероприятий медицинской реабилитации пациентов торакальной хирургической патологией.
3. Медицинские показания к применению методов физиотерапии и лечебной физкультуры у пациентов с торакальной хирургической патологией.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение мероприятий по профилактике торакальной хирургической патологии, формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению и обучению пациентов под контролем наставника
Навык 1:
Проведение профилактических мероприятий направленных на предупреждение торакальной хирургической патологией, Предупреждение инфекций и инфекционный контроль.
Умения:

1. Торакалды хирургиялық патологиясы бар науқастарды медициналық оңалту шараларын жүргізу үшін медициналық көрсеткіштерді анықтау.
2. Торакалды хирургиялық патологиясы бар пациенттерді медициналық оңалту және санаторий-курорттық емдеу шараларын тағайындау және жүргізу үшін маман дәрігерлерге жіберу үшін медициналық көрсеткіштерді анықтау.
3. Торакалды хирургиялық патологиясы бар науқастарды оңалту жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу.
4. Мүгедектігі бар адамдарды оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламаларын әзірлеу.
5. Медициналық оңалтудың тиімділігін бақылауды жүргізу.
Білімдер:
1. Торакалды хирургиялық патологиясы бар науқастарды медициналық оңалтудың негіздері мен әдістері.
2. Торакалды хирургиялық патологиясы бар пациенттерді медициналық оңалту іс-шараларын жүргізуге медициналық көрсетілімдер мен медициналық қарсы көрсетілімдер.
3.Торакалды хирургиялық патологиясы бар науқастарды медициналық оңалту принциптері.
4. Медициналық оңалту әдістерінің әсер ету механизмдері.
5. Торакалды хирургиялық патологиясы бар науқастарды медициналық оңалтудың негізгі бағдарламалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Торакалды хирургиялық аурулармен ауыратын науқастарға медициналық сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Еңбекке жарамсыздық сараптамасы
Машықтар:
1. Медициналық сараптама нәтижелері бойынша медициналық қорытындылар тұжырымдау.
2. Хирургиялық ауруларға байланысты уақытша еңбекке жарамсыздық белгілерін және адам ағзасы функциясының тұрақты бұзылу белгілерін және ауру отбасы мүшелеріне күтім жасау үшін аурухана парағын беру кезінде күтім жасау қажеттілігін анықтау.
3. Хирургиялық аурулары бар пациенттерді медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу.
4. Медициналық-әлеуметтік сараптамадан өту үшін хирургиялық аурулары бар пациенттерге қажетті медициналық құжаттаманы дайындау.
5. Торакалды хирургиялық аурулары бар науқастарға еңбекке жарамсыздық парағын жасау.
Білімдер:
1. "Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ немесе анықтама беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 қарашадағы № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 қарашада № 21660 болып тіркелген).
2. Медициналық-әлеуметтік сараптаманы жүзеге асыру үшін медициналық құжаттаманы ресімдеу.
3. Медициналық-әлеуметтік сараптамадан өту үшін торакалды хирургиялық патологиясына байланысты дене функцияларының тұрақты бұзылуы бар пациенттерді жіберуге арналған медициналық көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Халық арасында торакалды хирургиялық аурулар мен олардың асқынуларының алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру, жүргізу және олардың тиімділігін бақылау
Дағды 1:
Халық арасында торакалды хирургиялық аурулар мен олардың асқынуларының алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру, жүргізу және олардың тиімділігін бақылау
Машықтар:

1. Определять медицинские показания для проведения мероприятий медицинской реабилитации пациентов с торакальной хирургической патологией.
2. Определять медицинские показания для направления пациентов с торакальной хирургической патологией к врачам-специалистам для назначения и проведения мероприятий медицинской реабилитации и санаторно-курортного лечения.
3. Разрабатывать план мероприятий по реабилитации пациентов с торакальной хирургической патологией.
4. Разрабатывать индивидуальные программы реабилитации и абилитации лиц с инвалидностью.
5. Проводить контроль эффективности медицинской реабилитации.
Знания:
1. Основы и методы медицинской реабилитации пациентов с торакальной хирургической патологией.
2. Медицинские показания и медицинские противопоказания к проведению мероприятий медицинской реабилитации пациентов с торакальной хирургической патологией.
3. Принципы медицинской реабилитации пациентов с торакальной хирургической патологией.
4. Механизмы воздействия методов медицинской реабилитации.
5. Основные программы медицинской реабилитации пациентов с торакальной хирургической патологией.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов с торакальной хирургической патологией.
Навык 1:
Экспертиза нетрудоспособности
Умения:
1. Формулировать по результатам медицинской экспертизы медицинские заключения.
2. Определять признаки временной нетрудоспособности и признаки стойкого нарушения функции организма человека, обусловленного торакальной хирургической патологией. и необходимость ухода при выдаче больничного листа по уходу за больными членами семьи.
3. Направлять пациентов с торакальной хирургической патологией на медико-социальную экспертизу.
4. Подготавливать необходимую медицинскую документацию пациентам с торакальной хирургической патологией. для прохождения медико-социальной экспертизы.
5. Оформлять листок нетрудоспособности пациентам с торакальной хирургической патологией.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 ноября 2020 года № 21660).
2. Оформление медицинской документации для осуществления медико-социальной экспертизы.
3. Медицинские показания для направления пациентов, имеющих стойкое нарушение функций организма, обусловленное торакальной хирургической патологией, для прохождения медико-социальной экспертизы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику с торакальной хирургической патологией.
Навык 1:
Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику с торакальной хирургической патологией.
Умения:

19. Кәсіптің карточкасы "7.3 Торакалды хирург дәрігер":
Топтың коды:
2217-1
Қызмет атауының коды:
2217-1-003
Кәсіптің атауы:
7.3 Торакалды хирург дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Торакалды хирург дәрігер" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ 7.3 (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде) кіші деңгейінің біліктілігін арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Торакалды хирургиялық патологиясы бар пациенттерге (ересектерге) білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Амбулаториялық-емханалық деңгейде торакалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау және емдеу
2. Тәулік бойы стационар жағдайында торакалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау және емдеу.
3. Торакалды хирург дәрігерлердің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Торакалды хирургтары көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Торакалды хирургтар дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Амбулаториялық-емханалық деңгейде торакалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау және емдеу
Дағды 1:
Амбулаториялық жағдайда торакалды хирургиялық сирек патологиясы бар пациенттерді тексеру.
Машықтар:
1. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде сирек патологиялық жағдайларда зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін талдау дағдылары.

19. Карточка профессии "7.3 Врач торакальный хирург":
Код группы:
2217-1
Код наименования занятия:
2217-1-003
Наименование профессии:
7.3 Врач торакальный хирург
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач торакальный хирург". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентов (взрослые) торакальной хирургической патологией.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика и лечение редких патологических состояний в торакальной хирургии на амбулаторно-поликлиническом уровне
2. Диагностика и лечение редких патологических состояний в торакальной хирургии в условиях круглосуточного стационара
3. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей торакальных хирургов.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами торакальными хирургами.
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей торакальных хирургов.
Трудовая функция 1:
Диагностика и лечение редких патологических состояний в торакальной хирургии на амбулаторно-поликлиническом уровне
Навык 1:
Обследование пациентов с редкой торакальной хирургической патологией в амбулаторных условиях
Умения:
1. Навыки анализа результатов лабораторно-диагностических исследований при редких патологических состояниях в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне.

2. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде сирек патологиялық жағдайларда диагностиканың аспаптық әдістерінің нәтижелерін талдау дағдылары.
3. Дәрігерлік консилиумдарды ұйымдастыру дағдылары.
4. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық практикада сирек патологиялық жағдайлар кезінде мамандардың консультацияларының нәтижелері бойынша қорытынды ресімдеу.
Білімдер:
1. Торакалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды диагностикалауды, эпидемиологияны, этиологияны, патогенезді, патоморфологияны, клиникалық көріністі білу.
2. Амбулаториялық-емханалық деңгейде торакалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайлар кезінде зертханалық-диагностикалық зерттеулерді тағайындауға көрсеткіштерді білу.
3. Амбулаториялық-емханалық деңгейде торакалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде аспаптық тексеру әдістеріне көрсеткіштерді білу.
4. Соңғы бес жылда хирургтар қауымдастығында мойындалған торакалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды диагностикалауға қатысты заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 2:
Амбулаториялық жағдайда торакалды хирургиялық сирек патологиясы бар науқастарды емдеу.
Машықтар:
1. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде сирек патологиялық жағдайларды консервативті емдеу дағдылары.
2. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде хирургиялық емдеуге көрсеткіштерді анықтау дағдылары.
3. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде хирургиялық емдеу дағдылары.
4. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде сирек патологиялық жағдайларды емдеу үшін аз инвазивті манипуляцияларды жүргізу дағдылары.
Білімдер:
1. Амбулаториялық-емханалық деңгейде торакалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды консервативті емдеудің көрсеткіштерін, принциптерін білу.
2. Амбулаториялық-емханалық деңгейде торакалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды хирургиялық емдеудің көрсеткіштерін, принциптері мен әдістерін білу.
3. Соңғы бес жылда хирургтар қауымдастығында мойындалған торакалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды емдеуге қатысты заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәулік бойы стационар жағдайында торакалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау және емдеу.
Дағды 1:
Стационар жағдайында торакалды хирургиялық сирек патологиясы бар пациенттерді тексеру.
Машықтар:

2. Навыки анализа результатов инструментальных методов диагностики при редких патологических состояниях в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне.
3. Навыки организации врачебных консилиумов.
4. Оформлять заключение по результатам консультаций специалистов при редких патологических состояниях в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне
Знания:
1. Знание эпидемиологии, этиологии, патогенеза, патоморфологии, клинической картины, диагностики редких патологических состояний в торакальной хирургии.
2. Знание показаний к назначению лабораторно-диагностических исследований при редких патологических состояниях в торакальной хирургии на амбулаторно-поликлиническом уровне.
3. Знание показаний к инструментальным методам обследования при диагностике редких патологических состояний в торакальной хирургии на амбулаторно-поликлиническом уровне.
4. Знание основных результатов современных исследований в отношении диагностики редких патологических состояний в торакальной хирургии, признанные в сообществе хирургов в последние пять лет.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Лечение пациентов с редкой торакальной хирургической патологией в амбулаторных условиях
Умения:
1. Навыки консервативного лечения редких патологических состояний в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне.
2. Навыки определения показаний к хирургическому лечению в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне.
3. Навыки хирургического лечения в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне.
4. Навыки ведения малоинвазивных манипуляций для лечения редких патологических состояний в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне.
Знания:
1. Знание показаний, принципов консервативного лечения редких патологических состояний в торакальной хирургии на амбулаторно-поликлиническом уровне.
2. Знание показаний, принципов и техники хирургического лечения редких патологических состояний в торакальной хирургии на амбулаторно-поликлиническом уровне
3. Знание основных результатов современных исследований в отношении лечения редких патологических состояний в торакальной хирургии , признанных в сообществе хирургов в последние пять лет.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Диагностика и лечение редких патологических состояний в торакальной хирургии в условиях круглосуточного стационара
Навык 1:
Обследование пациентов с редкой торакальной хирургической патологией в условиях стационара
Умения:

1. Тәулік бойы стационар жағдайында торакалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларда жекелеген зертханалық-диагностикалық зерттеулер жүргізу және нәтижелерді талдау дағдылары.
2. Тәулік бойы стационар жағдайында торакалды хирургияда сирек патологиялық жағдайларда диагностиканың нәтижелерін талдау және аспаптық әдістерін жүргізу дағдылары.
3. Дәрігерлік консилиумдарды ұйымдастыру дағдылары.
4. Тәулік бойы стационар жағдайында торакалды хирургияда сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде мамандардың консультацияларының нәтижелері бойынша қорытынды ресімдеу.
Білімдер:
1. Торакалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларда эпидемиологияны, этиологияны, патогенезді, патоморфологияны, клиникалық көріністі,
диагностикалауды білу.
2. Тәулік бойы стационар жағдайында торакалды хирургияда сирек патологиялық жағдайлар кезінде зертханалық-диагностикалық зерттеулерді тағайындау көрсеткіштерін және жүргізу техникасын білу.
3. Тәулік бойы стационар жағдайында торакалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде аспаптық зерттеу әдістерін жүргізу көрсеткіштері мен техникасын білу.
4. Соңғы бес жылда хирургтар қауымдастығында мойындалған торакалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды диагностикалауға қатысты заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 2:
Амбулаториялық жағдайда торакалды хирургиялық сирек патологиясы бар науқастарды емдеу.
Машықтар:
1. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде сирек патологиялық жағдайларды консервативті емдеу дағдылары.
2. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде хирургиялық емдеуге көрсеткіштерді анықтау дағдылары.
3. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде хирургиялық емдеу дағдылары.
4. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде сирек патологиялық жағдайларды емдеу үшін аз инвазивті манипуляцияларды жүргізу дағдылары.
Білімдер:
1. Амбулаториялық-емханалық деңгейде торакалды хирургиядағы сирек патологиялық жағдайларды консервативті емдеудің көрсеткіштерін, принциптерін білу.
2. Амбулаториялық-емханалық деңгейде торакалды хирургиядағы сирек патологиялық жағдайларды хирургиялық емдеудің көрсеткіштерін, принциптері мен әдістерін білу.
3. Соңғы бес жылда хирургтар қауымдастығында мойындалған торакалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды емдеуге қатысты заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Торакалды хирург дәрігерлердің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Торакалды хирургтар дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:

1. Навыки анализа результатов и проведения отдельных лабораторно-диагностических исследований при редких
патологических состояниях в торакальной хирургии в условиях круглосуточного стационара.
2. Навыки анализа результатов и проведения инструментальных методов диагностики при редких патологических состояниях в торакальной хирургии в условиях круглосуточного стационара.
3. Навыки организации врачебных консилиумов.
4. Оформлять заключение по результатам консультаций специалистов при диагностике редких патологических состояний в торакальной хирургии в условиях круглосуточного стационара.
Знания:
1. Знание эпидемиологии, этиологии, патогенеза, патоморфологии, клинической картины, диагностики редких патологических состояний в торакальной хирургии.
2. Знание показаний к назначению и техника проведения лабораторно-диагностических исследований, при редких патологических состояниях в торакальной в условиях круглосуточного стационара.
3. Знание показаний и техники проведения инструментальных методов обследования при диагностике редких патологических состояний в торакальной хирургии в условиях круглосуточного стационара.
4. Знание основных результатов современных исследований в отношении диагностики редких патологических состояний в торакальной хирургии, признанные в сообществе хирургов в последние пять лет
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Лечение пациентов с редкой торакальной хирургической патологией в амбулаторных условиях
Умения:
1. Навыки консервативного лечения редких патологических состояний в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне.
2. Навыки определения показаний к хирургическому лечению в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне.
3. Навыки хирургического лечения в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне.
4. Навыки ведения малоинвазивных манипуляций для лечения редких патологических состояний в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне
Знания:
1. Знание показаний, принципов консервативного лечения редких патологических состояний в торакальной хирургии на амбулаторно-поликлиническом уровне.
2. Знание показаний, принципов и техники хирургического лечения редких патологических состояний в торакальной хирургии на амбулаторно-поликлиническом уровне
3. Знание основных результатов современных исследований в отношении лечения редких патологических состояний в торакальной хирургии, признанных в сообществе хирургов в последние пять лет.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей торакальных хирургов.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей торакальных хирургов.
Умения:
Умения:

1. Тиімді жұмысты қамтамасыз ету және жұмыс уақытын оңтайландыру мақсатында торакалды хирург дәрігерлердің арасында тапсырмаларды бөлу және жоспарларды әзірлеуге қатысу.
2. Пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру және келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету мақсатында торакалды хирург дәрігерлерінің медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Торакалды хирургия саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Торакалды хирургия саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Эпидемиологиялық жағдайды және хирургиялық патологияның таралуын бақылау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары.
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге торакады хирургиялық көмек көрсету кезінде асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен дәрігерлердің, резидент дәрігерлердің, тағылымдамашы дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз торакалды хирург дәрігерлеріне консультациялық көмек көрсету.
3. Басқа мамандықтағы дәрігерлерге торакалды хирургия мәселелері бойынша кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.

1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами торакальными хирургами с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей торакальных хирургов с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области торакальной хирургии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области торакальной хирургии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения хирургической патологии.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании торакальной хирургической помощи пациентам.
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам торакальных хирургов с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области торакальной хирургии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.

5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Торакалды хирургтары көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Торакалды хирургия" мамандануы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Торакалды хирургия" мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингілеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Торакалды хирургия" мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтау және ұйым басшылығына торакалды хирургтар көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласындағы туындайтын жүйелік проблемалар туралы уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелген).
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Торакалды хирургтар дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Машықтар:
1. Ғылыми жарияланымдарды талдау, олардың нәтижелерінің сапасы мен дұрыстығын бағалау
2. Тәжірибеге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйрену және енгізу.
3. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Мамандандырылған саладағы ағымдағы тенденциялар мен жаңа инновациялар, диагностика және емдеу әдістері.

5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами торакальными хирургами.
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специализации "Торакальная хирургия".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специализации "Торакальная хирургия".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специализации "Торакальная хирургия".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами торакальными хирургами.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей торакальных хирургов.
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:
1. Анализировать научные публикации, оценивать качество и достоверность их результатов
2. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
3. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
Знания:
1. Текущие тенденции и инновации, новых методы диагностики и лечения в специализируемой области.

21. Кәсіптің карточкасы "7.1 Колопроктолог хирург дәрігер":
Топтың коды:
2217-1
Қызмет атауының коды:
2217-1-006
Кәсіптің атауы:
7.1 Колопроктолог хирург дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Тағылымдамашы дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Колопроктология" мамандануы бойынша сертификаттау курсында оқу кезінде "Дәрігер" біліктілігі. "Жалпы хирургия" мамандығы бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі 7.2 кіші деңгейде кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
"Жалпы хирургия" мамандығы шеңберінде "Колопроктология" мамандығы бойынша сертификаттау курсы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен колоректалды хирургиялық патологиясы бар науқастардың профилактикасы, диагностикасы, емдеуі, медициналық оңалтуы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда колоректалды хирургиялық патологиясы бар пациенттерге білікті және мамандандырылған көмек көрсету
2. Тәлімгердің бақылауымен колоректалды хирургиялық патологияның алдын алу, салауатты өмір салтын қалыптастыру және санитарлық-гигиеналық ағарту және пациенттерді оқыту бойынша іс-шаралар өткізу.
3. Тәлімгердің бақылауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу
4. Тәлімгердің бақылауымен есептік-есептік медициналық құжаттаманы жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Дәрігердің үздіксіз кәсіби дамуы.
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда колоректалды хирургиялық патологиясы бар пациенттерге білікті және мамандандырылған көмек көрсету
Дағды 1:
Колоректалды хирургиялық патологиясы бар науқастарды диагностикалау, емдеу, оңалту.
Машықтар:

21. Карточка профессии "7.1 Врач-хирург колопроктолог":
Код группы:
2217-1
Код наименования занятия:
2217-1-006
Наименование профессии:
7.1 Врач-хирург колопроктолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач-стажер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения на сертификационном курсе по специализации "Колопроктология". Предшествующий опыт работы по специальности "Общая хирургия" на подуровне 7.2 не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Колопроктология" в рамках специальности "Общая хирургия".
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов с колоректальной хирургической патологией под контролем и надзором наставника.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание квалифицированной и специализированной помощи пациентам с колоректальной хирургической патологией в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
2. Проведение мероприятий по профилактике колоректальной хирургической патологии, формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению и обучению пациентов под контролем наставника
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие врача
Трудовая функция 1:
Оказание квалифицированной и специализированной помощи пациентам с колоректальной хирургической патологией в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Диагности, лечение, реабилитация пациентов с колоректальной хирургической патологией
Умения:

1. Науқасты жүргізу тактикасын, оны тексеру жоспарын анықтау.
2. Клиникалық бақылаулар мен тексеру, анамнез жинау, клиникалық-зертханалық және аспаптық зерттеулердің деректері негізінде диагнозды белгілеу (растау).
3. Емдеуді тағайындау және бақылау, қажетті диагностикалық, емдік, оңалту және профилактикалық процедуралар мен іс-шараларды жүргізу.
4. Науқастың жағдайына байланысты емдеу жоспарына өзгерістер енгізу және қосымша тексеру әдістерінің қажеттілігін анықтау.
5. Диагностикалық және емдеу процедураларының дұрыстығын, құрал-саймандарды, аппаратураларды пайдалануды бақылау.
6. Колоректалды қуыста емдеу-диагностикалық процедуралар мен хирургиялық араласу дағдылары.
Білімдер:
1. Республикада хирургиялық көмекті ұйымдастырудың жалпы мәселелерін, ауруханалық-емханалық мекемелердің жұмысын, жедел шұғыл көмек жұмысын ұйымдастыруды білу.
негізгі хирургиялық аурулардың этиологиясы, патогенезі, клиникалық симптоматикасы, олардың профилактикасы, диагностикасы және емдеу принциптері, хирургиялық клиникадағы шекаралық жағдайлардың клиникалық симптоматикасы.
2. Шұғыл жағдайларда, хирургиялық ауруларда, жарақаттарда диагностика және шұғыл көмек көрсету негіздерін білу.
3. Колоректалды хирургиядағы ең көп таралған аурулар мен жағдайлардың диагностикалық белгілері мен емдеу әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Колоректалды хирургиялық патологиясы бар науқастарды медициналық оңалту.
Машықтар:
1. Пациенттерді медициналық оңалту іс-шараларын жүргізу үшін медициналық көрсеткіштерді айқындау.
2. Медициналық оңалту және санаторий-курорттық емдеу шараларын тағайындау және жүргізу үшін пациенттерді маман дәрігерлерге жіберу үшін медициналық көрсеткіштерді айқындау.
Білімдер:
1. Колоректалды хирургиялық патологиясы бар науқастарды медициналық оңалтудың негіздері мен әдістері.
2. Колоректалды хирургиялық патологиямен науқастарды медициналық оңалту шараларын жүргізуге медициналық көрсеткіштер мен медициналық қарсы көрсеткіштер.
3. Колоректалды хирургиялық патологиясы бар науқастарда физиотерапия және физиотерапия әдістерін қолдануға арналған медициналық көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауымен колоректалды хирургиялық патологияның алдын алу, салауатты өмір салтын қалыптастыру және санитарлық-гигиеналық ағарту және пациенттерді оқыту бойынша іс-шаралар өткізу.
Дағды 1:
Колоректалды хирургиялық патологияның алдын алуға, инфекциялардың алдын алуға және инфекциялық бақылауға бағытталған профилактикалық іс-шараларды жүргізу.
Машықтар:

1. Определять тактику ведения больного, план его обследования.
2. Устанавливать (подтверждать) диагноз на основании клинических наблюдений и обследования, сбора анамнеза, данных клинико-лабораторных и инструментальных исследований
3. Назначать и контролировать лечение, проводить необходимые диагностические, лечебные, реабилитационные и профилактические процедуры и мероприятия
4. Вносить изменения в план лечения в зависимости от состояния пациента и определять необходимость дополнительных методов обследования.
5. Контролировать правильность проведения диагностических и лечебных процедур, эксплуатации инструментария, аппаратуры.
6. Навыки лечебно-диагностических процедур и оперативных вмешательств в колоректальной полости.
Знания:
1. Знание общих вопросов организации хирургической помощи в республике, работу больнично-поликлинических учреждений, организацию работы скорой неотложной помощи.
этиологии, патогенеза, клинической симптоматики основных хирургических заболеваний, их профилактику, диагностику и принципы лечения, клиническую симптоматику пограничных состояний в хирургической клинике.
2. Знание основ диагностики и экстренной помощи при неотложных состояниях, при хирургических заболеваниях, травмах.
3. Знание диагностических признаков и методов лечения наиболее распространенных заболеваний и состояний в колоректальной хирургии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Медицинская реабилитация пациентов с колоректальной хирургической патологией.
Умения:
1. Определять медицинские показания для проведения мероприятий медицинской реабилитации пациентов.
2. Определять медицинские показания для направления пациентов к врачам-специалистам для назначения и проведения мероприятий медицинской реабилитации и санаторно-курортного лечения.
Знания:
1. Основы и методы медицинской реабилитации пациентов с колоректальной хирургической патологией.
2. Медицинские показания и медицинские противопоказания к проведению мероприятий медицинской реабилитации пациентов колоректальной хирургической патологией.
3. Медицинские показания к применению методов физиотерапии и лечебной физкультуры у пациентов с колоректальной хирургической патологией.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение мероприятий по профилактике колоректальной хирургической патологии, формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению и обучению пациентов под контролем наставника
Навык 1:
Проведение профилактических мероприятий направленных на предупреждение колоректальной хирургической патологией, Предупреждение инфекций и инфекционный контроль.
Умения:

22. Кәсіптің карточкасы "7.2 Колопроктолог хирург дәрігер":
Топтың коды:
2217-1
Қызмет атауының коды:
2217-1-006
Кәсіптің атауы:
7.2 Колопроктолог хирург дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Колопроктолог хирург дәрігер" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі "Жалпы хирург дәрігер" біліктілігі бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл). Мәлімделген мамандану бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
"Жалпы хирургия" мамандығы шеңберінде "Колопроктология"мамандығы бойынша сертификаттау курсы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Колоректалды хирургиялық патологиясы бар пациенттердің (ересектердің) профилактикасы, диагностикасы, емдеуі, медициналық оңалтуы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Колоректалды хирургиялық патологиясы бар науқастарды диагностикалау, емдеу, оңалту.
2. Колоректалды хирургиялық аурулармен ауыратын науқастарға медициналық сараптама жүргізу.
3. Халық арасында колоректалды хирургиялық аурулар мен олардың асқынуларының алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру, жүргізу және олардың тиімділігін бақылау
4. Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму.
Еңбек функциясы 1:
Колоректалды хирургиялық патологиясы бар науқастарды диагностикалау, емдеу, оңалту.
Дағды 1:
Колоректалды хирургиялық патологиясы бар науқастарды диагностикалау, емдеу, оңалту.
Машықтар:
1. Науқасты жүргізу тактикасын, оны тексеру жоспарын анықтау.
2. Клиникалық бақылаулар мен тексеру, анамнез жинау, клиникалық-зертханалық және аспаптық зерттеулердің деректері негізінде диагнозды белгілеу (растау).
3. Емдеуді тағайындау және бақылау, қажетті диагностикалық, емдік, оңалту және профилактикалық процедуралар мен іс-шараларды жүргізу.

22. Карточка профессии "7.2 Врач-хирург колопроктолог":
Код группы:
2217-1
Код наименования занятия:
2217-1-006
Наименование профессии:
7.2 Врач-хирург колопроктолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач хирург колопроктолог". Предшествующий опыт работы по квалификации "Врач общий хирург" на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет). Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специализации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Колопроктология" в рамках специальности "Общая хирургия".
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые) с колоректальной хирургической патологией.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика, лечение, реабилитация пациентов с колоректальной хирургической патологией.
2. Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов с колоректальной хирургической патологией.
3. Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику с колоректальной хирургической патологией.
4. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Диагностика, лечение, реабилитация пациентов с колоректальной хирургической патологией.
Навык 1:
Диагностика, лечение, реабилитация пациентов с колоректальной хирургической патологией.
Умения:
1. Определять тактику ведения больного, план его обследования.
2. Устанавливать (подтверждать) диагноз на основании клинических наблюдений и обследования, сбора анамнеза, данных клинико-лабораторных и инструментальных исследований
3. Назначать и контролировать лечение, проводить необходимые диагностические, лечебные, реабилитационные и профилактические процедуры и мероприятия

1. Колоректалды хирургиялық патологиясы бар науқастарды медициналық оңалту шараларын жүргізу үшін медициналық көрсеткіштерді анықтау.
2. Колоректалды хирургиялық патологиясы бар пациенттерді медициналық оңалту және санаторий-курорттық емдеу шараларын тағайындау және жүргізу үшін маман дәрігерлерге жіберу үшін медициналық көрсеткіштерді анықтау.
3. Колоректалды хирургиялық патологиясы бар науқастарды оңалту жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу.
4. Мүгедектігі бар адамдарды оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламаларын әзірлеу.
5. Медициналық оңалтудың тиімділігін бақылауды жүргізу.
Білімдер:
1. Колоректалды хирургиялық патологиясы бар науқастарды медициналық оңалтудың негіздері мен әдістері.
2. Колоректалды хирургиялық патологиясы бар пациенттерді медициналық оңалту іс-шараларын жүргізуге медициналық көрсетілімдер мен медициналық қарсы көрсетілімдер.
3.Колоректалды хирургиялық патологиясы бар науқастарды медициналық оңалту принциптері.
4. Медициналық оңалту әдістерінің әсер ету механизмдері.
5. Колоректалды хирургиялық патологиясы бар науқастарды медициналық оңалтудың негізгі бағдарламалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Колоректалды хирургиялық аурулармен ауыратын науқастарға медициналық сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Еңбекке жарамсыздық сараптамасы
Машықтар:
1. Медициналық сараптама нәтижелері бойынша медициналық қорытындылар тұжырымдау.
2. Колоректалды хирургиялық ауруларға байланысты уақытша еңбекке жарамсыздық белгілерін және адам ағзасы функциясының тұрақты бұзылу белгілерін және ауру отбасы мүшелеріне күтім жасау үшін аурухана парағын беру кезінде күтім жасау қажеттілігін анықтау.
3. Колоректалды хирургиялық аурулары бар пациенттерді медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу.
4. Медициналық-әлеуметтік сараптамадан өту үшін колоректалды хирургиялық аурулары бар пациенттерге қажетті медициналық құжаттаманы дайындау.
5. Колоректалды хирургиялық аурулары бар науқастарға еңбекке жарамсыздық парағын жасау.
Білімдер:
1. "Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ немесе анықтама беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 қарашадағы № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 қарашада № 21660 болып тіркелген).
2. Медициналық-әлеуметтік сараптаманы жүзеге асыру үшін медициналық құжаттаманы ресімдеу.
3. Медициналық-әлеуметтік сараптамадан өту үшін колоректалды хирургиялық патологиясына байланысты дене функцияларының тұрақты бұзылуы бар пациенттерді жіберуге арналған медициналық көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Халық арасында колоректалды хирургиялық аурулар мен олардың асқынуларының алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру, жүргізу және олардың тиімділігін бақылау
Дағды 1:
Халық арасында колоректалды хирургиялық аурулар мен олардың асқынуларының алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру, жүргізу және олардың тиімділігін бақылау.
Машықтар:

1. Определять медицинские показания для проведения мероприятий медицинской реабилитации пациентов с колоректальной хирургической патологией.
2. Определять медицинские показания для направления пациентов с колоректальной хирургической патологией к врачам-специалистам для назначения и проведения мероприятий медицинской реабилитации и санаторно-курортного лечения.
3. Разрабатывать план мероприятий по реабилитации пациентов с колоректальной хирургической патологией.
4. Разрабатывать индивидуальные программы реабилитации и абилитации лиц с инвалидностью.
5. Проводить контроль эффективности медицинской реабилитации.
Знания:
1. Основы и методы медицинской реабилитации пациентов с колоректальной хирургической патологией.
2. Медицинские показания и медицинские противопоказания к проведению мероприятий медицинской реабилитации пациентов с колоректальной хирургической патологией.
3. Принципы медицинской реабилитации пациентов с колоректальной хирургической патологией.
4. Механизмы воздействия методов медицинской реабилитации.
5. Основные программы медицинской реабилитации пациентов с колоректальной хирургической патологией.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов с колоректальной хирургической патологией.
Навык 1:
Экспертиза нетрудоспособности
Умения:
1. Формулировать по результатам медицинской экспертизы медицинские заключения.
2. Определять признаки временной нетрудоспособности и признаки стойкого нарушения функции организма человека, обусловленного колоректальной хирургической патологией. и необходимость ухода при выдаче больничного листа по уходу за больными членами семьи.
3. Направлять пациентов с колоректальной хирургической патологией на медико-социальную экспертизу.
4. Подготавливать необходимую медицинскую документацию пациентам с колоректальной хирургической патологией. для прохождения медико-социальной экспертизы.
5. Оформлять листок нетрудоспособности пациентам с колоректальной хирургической патологией.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 ноября 2020 года № 21660).
2. Оформление медицинской документации для осуществления медико-социальной экспертизы.
3. Медицинские показания для направления пациентов, имеющих стойкое нарушение функций организма, обусловленное колоректальной хирургической патологией, для прохождения медико-социальной экспертизы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику с колоректальной хирургической патологией.
Навык 1:
Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику с колоректальной хирургической патологией.
Умения:

23. Кәсіптің карточкасы "7.3 Колопроктолог хирург дәрігер":
Топтың коды:
2217-1
Қызмет атауының коды:
2217-1-006
Кәсіптің атауы:
7.3 Колопроктолог хирург дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Колопроктолог хирург дәрігер" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ 7.3 (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде) кіші деңгейінің біліктілігін арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Колоректалды хирургиялық патологиясы бар пациенттерге (ересектерге) білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Амбулаториялық-емханалық деңгейде колоректалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау және емдеу
2. Тәулік бойы стационар жағдайында колоректалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау және емдеу.
3. Колоректалды хирург дәрігерлердің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Колоректалды хирургтары көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Колоректалды хирургтар дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Амбулаториялық-емханалық деңгейде колоректалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау және емдеу
Дағды 1:
Амбулаториялық жағдайда колоректалды хирургиялық сирек патологиясы бар пациенттерді тексеру.
Машықтар:
1. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде сирек патологиялық жағдайларда зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін талдау дағдылары.

23. Карточка профессии "7.3 Врач-хирург колопроктолог":
Код группы:
2217-1
Код наименования занятия:
2217-1-006
Наименование профессии:
7.3 Врач-хирург колопроктолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач хирург колопроктолог". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентов (взрослые) колоректальной хирургической патологией.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика и лечение редких патологических состояний в колоректальной хирургии на амбулаторно-поликлиническом уровне
2. Диагностика и лечение редких патологических состояний в колоректальной хирургии в условиях круглосуточного стационара
3. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей хирургов колопроктологов.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами хирургами колопроктологами.
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей хирургов колопроктологов.
Трудовая функция 1:
Диагностика и лечение редких патологических состояний в колоректальной хирургии на амбулаторно-поликлиническом уровне
Навык 1:
Обследование пациентов с редкой колоректальной хирургической патологией в амбулаторных условиях
Умения:
1. Навыки анализа результатов лабораторно-диагностических исследований при редких патологических состояниях в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне.

2. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде сирек патологиялық жағдайларда диагностиканың аспаптық әдістерінің нәтижелерін талдау дағдылары.
3. Дәрігерлік консилиумдарды ұйымдастыру дағдылары.
4. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық практикада сирек патологиялық жағдайлар кезінде мамандардың консультацияларының нәтижелері бойынша қорытынды ресімдеу.
Білімдер:
1. Колоректалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды диагностикалауды, эпидемиологияны, этиологияны, патогенезді, патоморфологияны, клиникалық көріністі білу.
2. Амбулаториялық-емханалық деңгейде колоректалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайлар кезінде зертханалық-диагностикалық зерттеулерді тағайындауға көрсеткіштерді білу.
3. Амбулаториялық-емханалық деңгейде колоректалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде аспаптық тексеру әдістеріне көрсеткіштерді білу.
4. Соңғы бес жылда хирургтар қауымдастығында мойындалған колоректалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды диагностикалауға қатысты заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 2:
Амбулаториялық жағдайда колоректалды хирургиялық сирек патологиясы бар науқастарды емдеу.
Машықтар:
1. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде сирек патологиялық жағдайларды консервативті емдеу дағдылары.
2. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде хирургиялық емдеуге көрсеткіштерді анықтау дағдылары.
3. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде хирургиялық емдеу дағдылары.
4. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде сирек патологиялық жағдайларды емдеу үшін аз инвазивті манипуляцияларды жүргізу дағдылары.
Білімдер:
1. Амбулаториялық-емханалық деңгейде колоректалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды консервативті емдеудің көрсеткіштерін, принциптерін білу.
2. Амбулаториялық-емханалық деңгейде колоректалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды хирургиялық емдеудің көрсеткіштерін, принциптері мен әдістерін білу.
3. Соңғы бес жылда хирургтар қауымдастығында мойындалған колоректалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды емдеуге қатысты заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәулік бойы стационар жағдайында колоректалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау және емдеу.
Дағды 1:
Стационар жағдайында колоректалды хирургиялық сирек патологиясы бар пациенттерді тексеру.
Машықтар:

2. Навыки анализа результатов инструментальных методов диагностики при редких патологических состояниях в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне.
3. Навыки организации врачебных консилиумов.
4. Оформлять заключение по результатам консультаций специалистов при редких патологических состояниях в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне
Знания:
1. Знание эпидемиологии, этиологии, патогенеза, патоморфологии, клинической картины, диагностики редких патологических состояний в колоректальной хирургии.
2. Знание показаний к назначению лабораторно-диагностических исследований при редких патологических состояниях в колоректальной хирургии на амбулаторно-поликлиническом уровне.
3. Знание показаний к инструментальным методам обследования при диагностике редких патологических состояний в колоректальной хирургии на амбулаторно-поликлиническом уровне.
4. Знание основных результатов современных исследований в отношении диагностики редких патологических состояний в колоректальной хирургии, признанные в сообществе хирургов колопроктологов в последние пять лет.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Лечение пациентов с редкой колоректальной хирургической патологией в амбулаторных условиях
Умения:
1. Навыки консервативного лечения редких патологических состояний в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне.
2. Навыки определения показаний к хирургическому лечению в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне.
3. Навыки хирургического лечения в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне.
4. Навыки ведения малоинвазивных манипуляций для лечения редких патологических состояний в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне.
Знания:
1. Знание показаний, принципов консервативного лечения редких патологических состояний в колоректальной хирургии на амбулаторно-поликлиническом уровне.
2. Знание показаний, принципов и техники хирургического лечения редких патологических состояний в колоректальной хирургии на амбулаторно-поликлиническом уровне
3. Знание основных результатов современных исследований в отношении лечения редких патологических состояний в колоректальной хирургии , признанных в сообществе хирургов колопроктологов за последние пять лет.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Диагностика и лечение редких патологических состояний в колоректальной хирургии в условиях круглосуточного стационара
Навык 1:
Обследование пациентов с редкой колоректальной хирургической патологией в условиях стационара
Умения:

1. Тәулік бойы стационар жағдайында колоректалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларда жекелеген зертханалық-диагностикалық зерттеулер жүргізу және нәтижелерді талдау дағдылары.
2. Тәулік бойы стационар жағдайында колоректалды хирургияда сирек патологиялық жағдайларда диагностиканың нәтижелерін талдау және аспаптық әдістерін жүргізу дағдылары.
3. Дәрігерлік консилиумдарды ұйымдастыру дағдылары.
4. Тәулік бойы стационар жағдайында колоректалды хирургияда сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде мамандардың консультацияларының нәтижелері бойынша қорытынды ресімдеу.
Білімдер:
1. Колоректалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларда эпидемиологияны, этиологияны, патогенезді, патоморфологияны, клиникалық көріністі, диагностикалауды білу.
2. Тәулік бойы стационар жағдайында колоректалды хирургияда сирек патологиялық жағдайлар кезінде зертханалық-диагностикалық зерттеулерді тағайындау көрсеткіштерін және жүргізу техникасын білу.
3. Тәулік бойы стационар жағдайында колоректалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде аспаптық зерттеу әдістерін жүргізу көрсеткіштері мен техникасын білу.
4. Соңғы бес жылда хирургтар қауымдастығында мойындалған колоректалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды диагностикалауға қатысты заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 2:
Амбулаториялық жағдайда колоректалды хирургиялық сирек патологиясы бар науқастарды емдеу.
Машықтар:
1. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде сирек патологиялық жағдайларды консервативті емдеу дағдылары.
2. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде хирургиялық емдеуге көрсеткіштерді анықтау дағдылары.
3. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде хирургиялық емдеу дағдылары.
4. Амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық тәжірибеде сирек патологиялық жағдайларды емдеу үшін аз инвазивті манипуляцияларды жүргізу дағдылары.
Білімдер:
1. Амбулаториялық-емханалық деңгейде колоректалды хирургиядағы сирек патологиялық жағдайларды консервативті емдеудің көрсеткіштерін, принциптерін білу.
2. Амбулаториялық-емханалық деңгейде колоректалды хирургиядағы сирек патологиялық жағдайларды хирургиялық емдеудің көрсеткіштерін, принциптері мен әдістерін білу.
3. Соңғы бес жылда хирургтар қауымдастығында мойындалған колоректалды хирургиясындағы сирек патологиялық жағдайларды емдеуге қатысты заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Колоректалды хирург дәрігерлердің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Колоректалды хирургтар дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:

1. Навыки анализа результатов и проведения отдельных лабораторно-диагностических исследований при редких
патологических состояниях в колоректальной хирургии в условиях круглосуточного стационара.
2. Навыки анализа результатов и проведения инструментальных методов диагностики при редких патологических состояниях в колоректальной хирургии в условиях круглосуточного стационара.
3. Навыки организации врачебных консилиумов.
4. Оформлять заключение по результатам консультаций специалистов при диагностике редких патологических состояний в колоректальной хирургии в условиях круглосуточного стационара.
Знания:
1. Знание эпидемиологии, этиологии, патогенеза, патоморфологии, клинической картины, диагностики редких патологических состояний в колоректальной хирургии.
2. Знание показаний к назначению и техника проведения лабораторно-диагностических исследований, при редких патологических состояниях в колоректальной в условиях круглосуточного стационара.
3. Знание показаний и техники проведения инструментальных методов обследования при диагностике редких патологических состояний в колоректальной хирургии в условиях круглосуточного стационара.
4. Знание основных результатов современных исследований в отношении диагностики редких патологических состояний в колоректальной хирургии, признанные в сообществе хирургов колопроктологов за последние пять лет
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Лечение пациентов с редкой колоректальной хирургической патологией в амбулаторных условиях
Умения:
1. Навыки консервативного лечения редких патологических состояний в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне.
2. Навыки определения показаний к хирургическому лечению в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне.
3. Навыки хирургического лечения в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне.
4. Навыки ведения малоинвазивных манипуляций для лечения редких патологических состояний в хирургической практике на амбулаторно-поликлиническом уровне
Знания:
1. Знание показаний, принципов консервативного лечения редких патологических состояний в колоректальной хирургии на амбулаторно-поликлиническом уровне.
2. Знание показаний, принципов и техники хирургического лечения редких патологических состояний в колоректальной хирургии на амбулаторно-поликлиническом уровне
3. Знание основных результатов современных исследований в отношении лечения редких патологических состояний в колоректальной хирургии, признанных в сообществе хирургов колопроктологов за последние пять лет.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей хирургов колопроктологов.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей хирургов колопроктологов.
Умения:
Умения:

1. Тиімді жұмысты қамтамасыз ету және жұмыс уақытын оңтайландыру мақсатында колоректалды хирург дәрігерлердің арасында тапсырмаларды бөлу және жоспарларды әзірлеуге қатысу.
2. Пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру және келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету мақсатында колорекалды хирург дәрігерлерінің медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Колоректалды хирургия саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Колоректалды хирургия саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Эпидемиологиялық жағдайды және хирургиялық патологияның таралуын бақылау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары.
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге колоректалды хирургиялық көмек көрсету кезінде асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен дәрігерлердің, резидент дәрігерлердің, тағылымдамашы дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз колоректалды хирург дәрігерлеріне консультациялық көмек көрсету.
3. Басқа мамандықтағы дәрігерлерге колоректалды хирургия мәселелері бойынша кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.

1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами хирургами колопроктологами с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей хирургов колопроктологов с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области колоректальной хирургии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области колоректальной хирургии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения хирургической патологии.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании колоректальной хирургической помощи пациентам.
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам хирургам колопроктологам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области колоректальной хирургии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.

5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Колоректалды хирургтары көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Колоректалды хирургия" мамандануы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Колоректалды хирургия" мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингілеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Колоректалды хирургия" мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтау және ұйым басшылығына колоректалды хирургтар көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласындағы туындайтын жүйелік проблемалар туралы уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелген).
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Колоректалды хирургтар дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Машықтар:
1. Ғылыми жарияланымдарды талдау, олардың нәтижелерінің сапасы мен дұрыстығын бағалау.
2. Тәжірибеге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйрену және енгізу.
3. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Мамандандырылған саладағы ағымдағы тенденциялар мен жаңа инновациялар, диагностика және емдеу әдістері.

5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами хирургами колопроктологами.
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специализации "Колопроктология".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специализации "Колопроктология".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специализации "Колопроктология".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами хирургами колопроктологами.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей хирургов колопроктологов.
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:
1. Анализировать научные публикации, оценивать качество и достоверность их результатов
2. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
3. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
Знания:
1. Текущие тенденции и инновации, новых методы диагностики и лечения в специализируемой области.

24. Кәсіптің карточкасы "7.4 Колопроктолог хирург дәрігер":
Топтың коды:
2217-1
Қызмет атауының коды:
2217-1-006
Кәсіптің атауы:
7.4 Колопроктолог хирург дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Колопроктолог хирург дәрігер" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейінде осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің инновациялық, озық технологияларының тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Колоректалды хирургиялық патологиясы бар пациенттерге (ересектерге) білікті, мамандандырылған медициналық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, колопроктология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс біліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Колопроктология" мамандануы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Колопроктология" мамандануы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету.
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет.
Еңбек функциясы 1:
"Колопроктология" мамандануы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.
Дағды 1:
"Колопроктология" мамандануы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:

24. Карточка профессии "7.4 Врач-хирург колопроктолог":
Код группы:
2217-1
Код наименования занятия:
2217-1-006
Наименование профессии:
7.4 Врач-хирург колопроктолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач хирург колопроктолог". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам с колоректальной хирургической патологией, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области колопроктологии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специализации "Колопроктология".
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специализации "Колопроктология".
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специализации "Колопроктология".
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специализации "Колопроктология".
Умения:

25. Кәсіптің карточкасы "7.1 Бариатриялық және метаболикалық хирург дәрігер":
Топтың коды:
2217 -6
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
7.1 Бариатриялық және метаболикалық хирург дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Тағылымдамашы дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер" біліктілігі "Бариатриялық және метаболикалық хирургия" мамандығы бойынша сертификаттау курсында оқу кезінде. "Жалпы хирургия" мамандығы бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі 7.2 кіші деңгейде кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
"Жалпы хирургия" мамандығы бойынша "Бариатриялық және метаболикалық хирургия" мамандығы бойынша сертификаттау курсы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен семіздік пен метаболикалық бұзылулары бар науқастардың алдын алу, диагностикасы, емдеуі, медициналық оңалтуы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Диагностика, емдеу, профилактикалық, жедел бариатриялық және метаболикалық араласуларды және семіздік пен метаболикалық бұзылулары бар пациенттерді оңалту іс-шараларын ұйымдастыру тәлімгердің бақылауы мен қадағалауы.
2. Тәлімгердің бақылауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысу.шылармен өзара әрекеттесу
3. Тәлімгердің бақылауымен есептік-есептілік медициналық құжаттаманы жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Дәрігердің үздіксіз кәсіби дамуы.
Еңбек функциясы 1:
Диагностика, емдеу, профилактикалық, жедел бариатриялық және метаболикалық араласуларды және семіздік пен метаболикалық бұзылулары бар пациенттерді оңалту іс-шараларын ұйымдастыру тәлімгердің бақылауы мен қадағалауы.
Дағды 1:
Семіздік пен метаболикалық бұзылулары бар науқастарды диагностикалау және емдеу.
Машықтар:
1. Семіздік және метаболикалық синдромы бар амбулаториялық және стационарлық науқастың анамнезін жинау және медициналық картасын ресімдеу дағдылары.

25. Карточка профессии "7.1 Врач бариатрический и метаболический хирург":
Код группы:
2217 -6
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
7.1 Врач бариатрический и метаболический хирург
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач-стажер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения на сертификационном курсе по специализации "Бариатрическая и метаболическая хирургия". Предшествующий опыт работы по специальности "Общая хирургия" на подуровне 7.2 не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Бариатрическая и метаболическая хирургия" в рамках специальности "Общая хирургия".
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов с ожирением и метаболическими нарушениями под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика, лечение, организация профилактических, оперативных бариатрических и метаболических вмешательств, и реабилитационных мероприятий пациентов с ожирением и метаболическими нарушениями контролем и надзором наставника
2. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем наставника
3. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие врача
Трудовая функция 1:
Диагностика, лечение, организация профилактических, оперативных бариатрических и метаболических вмешательств, и реабилитационных мероприятий пациентов с ожирением и метаболическими нарушениями контролем и надзором наставника
Навык 1:
Диагностика и лечение пациентов с ожирением и метаболическими нарушениями.
Умения:
1. Навыки сбора анамнеза и оформления медицинской карты амбулаторного и стационарного больного с ожирением и метаболическим синдромом.

2. Науқасты жүргізу тактикасын, оны тексеру жоспарын анықтау дағдылары.
3. Клиникалық бақылаулар мен тексеру, анамнез жинау, клиникалық-зертханалық және аспаптық зерттеулердің деректері негізінде диагнозды белгілеу (растау).
4. Операция алдындағы және хирургиялық емдеуді тағайындау және бақылау, қажетті диагностикалық, емдік шараларды жүргізу.
5. Науқастың жағдайына байланысты емдеу жоспарына өзгерістер енгізу және қосымша тексеру әдістерінің қажеттілігін анықтау.
6. Диагностикалық және емдеу процедураларының дұрыстығын, құрал-саймандарды, аппаратураларды пайдалануды бақылау.
7. Морбидті семіздікті немесе метаболикалық бұзылуларды ерте диагностикалау үшін зерттеу нәтижелерін түсіндіру.
8. Операциялық блоктың негізгі хирургиялық жабдықтарын басқару және хирургиялық лапароскопиялық құралдармен және тігу аппараттарымен жұмыс істеу дағдыларына ие болу.
9. Хирургиялық операцияларда, соның ішінде лапароскоппен операциялық бейнекамераны басқаратын көмекші ретінде көмек көрсету дағдылары.
10. Метаболикалық бұзылулары және семіздігі бар пациенттерге жедел жәрдем, оның ішінде жедел мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін медициналық көрсеткіштерді айқындау.
11. Науқастарда диагностикалық процедуралар нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың белгілері мен синдромдарын анықтау.
12. Диагностикалық манипуляцияның қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
13. Семіздік пен метаболикалық бұзылулары бар науқастарды емдеу жоспарын жасау.
14. Науқастың жасын және ілеспе патологиясын ескере отырып, ауырсынуды басу әдісін анықтау.
15. Жергілікті (аппликациялық, инфильтрациялық, өткізгіш) анестезияны орындау.
16. Семіздікке шалдыққан науқастарға мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша алғашқы хирургиялық араласулар мен манипуляцияларды орындау:
1) асқазан баллонын эндоскопиялық орнату;
2) эндобарьерді эндоскопиялық орнату;
3) асқазанды лапароскопиялық байлау;
4) асқазанның үлкен қисаюының лапароскопиялық гастропликациясы;
5) асқазанның лапароскопиялық бойлық (жең, ағызу) резекциясы.
Білімдер:
1. Семіздік диагностикасының негіздерін және онымен байланысты патологияларды білу.
2. Инсулинге төзімділік пен дисгликемия диагнозын білу.
3. Липидті спектрді және дислипидемияны диагностикалауды және кардиоваскулярлық қауіп дәрежесін анықтауды білу.
4. Метаболикалық синдромның басқа негізгі көріністерін бағалауды білу (гипертония, бауырдың алкогольсіз майлы ауруы, түнгі апноэ, бедеулік).

2. Навыки определения тактики ведения больного, плана его обследования.
3. Устанавливать (подтверждать) диагноз на основании клинических наблюдений и обследования, сбора анамнеза, данных клинико-лабораторных и инструментальных исследований
4. Назначать и контролировать предоперационное и хирургическое лечение, проводить необходимые диагностические, лечебные мероприятия.
5. Вносить изменения в план лечения в зависимости от состояния пациента и определять необходимость дополнительных методов обследования.
6. Контролировать правильность проведения диагностических и лечебных процедур, эксплуатации инструментария, аппаратуры.
7. Интерпретировать результаты обследования для ранней диагностики морбидного ожирения или метаболических нарушениях.
8. Управлять основным хирургическим оборудованием операционного блока и иметь навыки работы с хирургическим лапароскопическим инструментарием и сшивающим аппаратом.
9. Навыки ассистирования на хирургических операциях, в том числе в качестве ассистента, управляющего операционной видеокамерой с лапароскопом.
10. Определять медицинские показания для оказания скорой, в том числе скорой специализированной, медицинской помощи пациентам с метаболическими нарушениями и ожирением.
11. Выявлять симптомы и синдромы осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате диагностических процедур у пациентов.
12. Обеспечивать безопасность диагностических манипуляции.
13. Разрабатывать план лечения пациентов с ожирением и метаболическими нарушениями.
14. Определять метод обезболивания, принимая во внимание возраст и сопутствующую патологию пациента.
15. Выполнять местную (аппликационную, инфильтрационную, проводниковую) анестезию.
16. Выполнять первичные хирургические вмешательства и манипуляции по оказанию специализированной медицинской помощи пациентам при ожирении:
1) эндоскопическая установка желудочного баллона;
2) эндоскопическая установка эндобарьера;
3) лапароскопическое бандажирование желудка;
4) лапароскопическая гастропликация большой кривизны желудка;
5) лапароскопическая продольная (рукавная, слив) резекция желудка.
Знания:
1. Знание основ диагностики ожирения и связанных с ним патологий.
2. Знание диагностики инсулинорезистентности и дисгликемии.
3. Знание липидного спектра и диагностики дислипидемии и определения степени кардиоваскулярного риска.
4. Знание оценки других основных проявлений метаболического синдрома (гипертоническая болезнь, неалкогольная жировая болезнь печени, ночное апноэ, бесплодие).

5. Бариатриялық және метаболикалық хирургияның операциядан кейінгі тиімділігін бағалау критерийлерін білу.
6. Шектеу және мальабсорбтивті бариатриялық және метаболикалық операцияларды жүргізудің принциптері мен негізгі кезеңдерін білу.
7. Бариатриялық және метаболикалық хирургияның негізгі түрлерін және мамандық бейіні бойынша операциядан кейінгі емдеу негіздерін білу.
8. Жұмыс принциптерін, хирургиялық лапароскопиялық жабдықтың негізгі модульдерін, бариатриялық хирургияға арналған құралдар мен қосалқы жабдықтарды тағайындауды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Семіздік пен метаболикалық бұзылулары бар науқастардың профилактикасы мен медициналық оңалтуын ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Пациенттерді медициналық оңалту іс-шараларын жүргізу үшін медициналық көрсеткіштерді айқындау.
2. Медициналық оңалту іс-шараларын тағайындау және жүргізу үшін пациенттерді маман дәрігерлерге жіберу үшін медициналық көрсеткіштерді айқындау.
3. Семіздік пен метаболикалық бұзылулардың алдын алуға бағытталған іс-шараларды өткізуге қатысу.
Білімдер:
1. Пациенттерді медициналық оңалтудың негіздері мен әдістері.
2. Медициналық көрсетілімдер және медициналық оңалту іс-шараларын жүргізуге қарсы көрсетілімдер.
3. Физиотерапия және физиотерапия әдістерін қолдануға арналған медициналық көрсеткіштер.
4. Алдын алу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысу.шылармен өзара әрекеттесу
Дағды 1:
Пациентпен, оның туыстарымен немесе заңды өкілдерімен өзара әрекеттесу.
Машықтар:
1. Науқасқа немесе оның заңды өкіліне аурудың барысы, емдеуі және болжамы, соның ішінде жағымсыз жаңалықтар туралы кеңес беру.
2. Пациентке және (немесе) оның заңды өкілдеріне диагностиканың, емдеудің ұсынылған әдісі, ықтимал асқынулар туралы ақпараттандырылған келісімді ала отырып хабарлау.
3. Пациентті немесе оның заңды өкілін олардың қалауын, құндылықтарын және хабардар болу деңгейін ескере отырып, шешім қабылдау процесіне тарту.
4. Пациент немесе оның заңды өкілі саналы шешім қабылдауы үшін ақпараттың түсінікті және қол жетімді болуын қамтамасыз ету арқылы процедуралар мен технологияларды түсіндіру.
5. Емдеу тиімділігін арттыру және пациенттің дәрігермен ынтымақтастығы үшін пациенттерге жанашырлық пен қолдау көрсету.
Білімдер:
1. Науқаспен, оның туыстарымен немесе заңды өкілдерімен қарым-қатынас принциптері.
2. Пациентке емдеу әдістері мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды таңдау туралы хабарлауға байланысты этникалық, мәдени, діни, құқықтық аспектілер.

5. Знание критериев оценки послеоперационной эффективности бариатрических и метаболических оперативных вмешательств.
6. Знание принципов и основных этапов проведения рестриктивных и мальабсорбтивных бариатрических и метаболических операций.
7. Знание основных типов бариатрических и метаболических хирургических вмешательств и основ послеоперационного лечения по профилю специальности.
8. Знание принципов работы, назначения основных модулей хирургического лапароскопического оборудования, инструментов и вспомогательного оборудования для бариатрической хирургии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация профилактики и медицинской реабилитации пациентов с ожирением и метаболическими нарушениями.
Умения:
1. Определять медицинские показания для проведения мероприятий медицинской реабилитации пациентов.
2. Определять медицинские показания для направления пациентов к врачам-специалистам для назначения и проведения мероприятий медицинской реабилитации.
3. Участвовать в проведении мероприятий, направленных на профилактику ожирения и метаболических нарушений.
Знания:
1. Основы и методы медицинской реабилитации пациентов.
2. Медицинские показания и противопоказания к проведению мероприятий медицинской реабилитации.
3. Медицинские показания к применению методов физиотерапии и лечебной физкультуры.
4. Методы профилактики.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем наставника
Навык 1:
Взаимодействие с пациентом, его родственниками или законными представителями
Умения:
1. Консультировать пациента или его законного представителя о течении, лечении и прогнозе заболевания, включая сообщение неприятных новостей.
2. Информировать пациента и (или) его законных представителей о рекомендуемом виде методе диагности, лечения, возможных осложнениях с получением информированного согласия.
3. Вовлекать пациента или его законного представителя в процесс принятия решений, учитывая их предпочтения, ценности и уровень информированности.
4. Объяснять процедуры и технологии, обеспечивая понятность и доступность информации, чтобы пациент или его законный представитель мог принять осознанное решение.
5. Проявлять эмпатию и поддержку пациентам для повышения эффективности лечения и сотрудничества пациента с врачом.
Знания:
1. Принципы коммуникации с пациентом, его родственниками или законными представителями.
2. Этические, культурные, религиозные, правовые аспекты, связанные с информированием пациента о выборе методов лечения и средствах медицинского назначения.

26. Кәсіптің карточкасы "7.2 Бариатриялық және метаболикалық хирург дәрігер":
Топтың коды:
2217-6
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
7.2 Бариатриялық және метаболикалық хирург дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Бариатриялық және метаболикалық хирург дәрігер" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі "Жалпы хирург дәрігер" біліктілігі бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл). Мәлімделген мамандану бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
"Жалпы хирургия" мамандығы бойынша "Бариатриялық және метаболикалық хирургия" мамандығы бойынша сертификаттау курсы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2217-6-002 Бариатриялық және метаболикалық хирург
Қызметтің негізгі мақсаты:
Семіздік және метаболикалық бұзылулары бар науқастардың профилактикасы, диагностикасы, емдеуі, медициналық оңалтуы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Семіздік және метаболикалық бұзылулары бар науқастарды диагностикалау, емдеу, оңалту.
2. Семіздік және метаболикалық бұзылулары бар пациенттерге қатысты медициналық сараптамалар жүргізу.
3. Семіздік пен метаболикалық бұзылулардың алдын алуға бағытталған іс-шаралардың тиімділігін ұйымдастыру, жүргізу және бақылау.
4. Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму.
Еңбек функциясы 1:
Семіздік және метаболикалық бұзылулары бар науқастарды диагностикалау, емдеу, оңалту.
Дағды 1:
Семіздік және метаболикалық бұзылулары бар науқастарды диагностикалау, емдеу, оңалту.
Машықтар:
1. Семіздік пен метаболикалық синдромды диагностикалау дағдылары.
2. Дәрігерлік консилиумдарды ұйымдастыру дағдылары.
3. Семіздікке шалдыққан науқастарды аспаптық тексерудің нәтижелерін түсіндіру және талдау.

26. Карточка профессии "7.2 Врач бариатрический и метаболический хирург":
Код группы:
2217-6
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
7.2 Врач бариатрический и метаболический хирург
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач бариатрический и метаболический хирург". Предшествующий опыт работы по квалификации "Врач общий хирург" на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет). Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специализации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Бариатрическая и метаболическая хирургия" в рамках специальности "Общая хирургия".
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов с ожирением и метаболическими нарушениями.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика, лечение, реабилитация пациентов с ожирением и метаболическими нарушениями.
2. Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов с ожирением и метаболическими нарушениями.
3. Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику с ожирением и метаболическими нарушениями.
4. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Диагностика, лечение, реабилитация пациентов с ожирением и метаболическими нарушениями.
Навык 1:
Диагностика, лечение, реабилитация пациентов с ожирением и метаболическим синдромом.
Умения:
1. Навыки диагностики ожирения и метаболического синдрома.
2. Навыки организации врачебных консилиумов.
3. Интерпретировать и анализировать результаты инструментального обследования пациентов с ожирением.

4. ХАЖ ескере отырып диагноз қою алгоритмін қолдау, семіздіктен туындаған метаболикалық бұзылулары бар науқастарда дифференциалды диагностика әдістерін қолдау.
5. Семіздікке шалдыққан науқастарды зертханалық тексеру көлемін негіздеу және жоспарлау.
6. Семіздікке шалдыққан науқастарды зертханалық тексерудің нәтижелерін түсіндіру және талдау.
7. Семіздік, қант диабеті және басқа метаболикалық бұзылулары бар науқастарды маман дәрігерлерге жіберу қажеттілігін негіздеу.
8. Пациенттердің маман дәрігерлерінің тексеру нәтижелерін түсіндіру және талдау.
Білімдер:
1. Бариатриялық және метаболикалық хирургиядағы дәлелді медицинаны білу.
2. Семіздік және метаболикалық бұзылулардың эпидемиологиясын, этиологиясын, патогенезін, патоморфологиясын, клиникалық көрінісін, диагностикасын білу.
3. Аспаптық зерттеу әдістерін, зертханалық-диагностикалық зерттеулерді тағайындау көрсеткіштерін білу.
4. Семіздікті және метаболикалық синдромды диагностикалауға, хирургиялық емдеуге қатысты заманауи зерттеулердің нәтижелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Рестриктивті түріндегі бастапқы бариатриялық операцияларды жүргізу.
Машықтар:
1. Медициналық өнімдерді қолдану.
2. Метаболикалық бұзылулары және семіздігі бар пациенттерге жедел жәрдем, оның ішінде жедел мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін медициналық көрсеткіштерді айқындау.
3. Науқастарда диагностикалық процедуралар нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың белгілері мен синдромдарын анықтау.
4. Диагностикалық манипуляцияның қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
5. Семіздік пен метаболикалық бұзылулары бар науқастарды емдеу жоспарын жасау.
6. Хирургиялық араласулар, емдік манипуляциялар үшін медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау.
7. Науқастың жасын және ілеспе патологиясын ескере отырып, анальгезия әдісін анықтау.
8. Жергілікті (аппликациялық, инфильтрациялық, өткізгіш) анестезияны орындау.
9. Семіздікке шалдыққан науқастарға мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша алғашқы хирургиялық араласулар мен манипуляцияларды орындау:
1) асқазан баллонын эндоскопиялық орнату;
2) эндобарьерді эндоскопиялық орнату;
3) асқазанды лапароскопиялық байлау;
4) асқазанның үлкен қисаюының лапароскопиялық гастропликациясы;
5) асқазанның лапароскопиялық бойлық (жең, ағызу) резекциясы.
10. Морбидті семіздік және метаболикалық бұзылулар кезінде ҚР-да рұқсат етілген барлық басқа бастапқы рестриктивті бариатриялық операцияларды орындау.
Білімдер:

4. Использовать алгоритм постановки диагноза с учетом МКБ, применять методы дифференциальной диагностики у пациентов с метаболическими нарушениями, вызванными ожирением.
5. Обосновывать и планировать объем лабораторного обследования пациентов с ожирением.
6. Интерпретировать и анализировать результаты лабораторного обследования пациентов с ожирением.
7. Обосновывать необходимость направления к врачам-специалистам пациентов с ожирением, сахарным диабетом и другими метаболическими нарушениями.
8. Интерпретировать и анализировать результаты осмотра врачами-специалистами пациентов.
Знания:
1. Знание доказательной медицины в бариатрической и метаболической хирургии.
2. Знание эпидемиологии, этиологии, патогенеза, патоморфологии, клинической картины, диагностики ожирения и метаболических нарушений.
3. Знание показаний к назначению инструментальных методов обследования, лабораторно-диагностических исследований.
4. Знание результатов современных исследований в отношении диагностики, хирургического лечения ожирения и метаболического синдрома.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение первичных бариатрических операций рестриктивного типа
Умения:
1. Применять медицинские изделия.
2. Определять медицинские показания для оказания скорой, в том числе скорой специализированной, медицинской помощи пациентам с метаболическими нарушениями и ожирением.
3. Выявлять симптомы и синдромы осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате диагностических процедур у пациентов.
4. Обеспечивать безопасность диагностических манипуляции.
5. Разрабатывать план лечения пациентов с ожирением и метаболическими нарушениями.
6. Определять медицинские показания и противопоказания для хирургических вмешательств, лечебных манипуляций.
7. Определять метод обезболивания, принимая во внимание возраст и сопутствующую патологию пациента.
8. Выполнять местную (аппликационную, инфильтрационную, проводниковую) анестезию.
9. Выполнять первичные хирургические вмешательства и манипуляции по оказанию специализированной медицинской помощи пациентам при ожирении:
1) эндоскопическая установка желудочного баллона;
2) эндоскопическая установка эндобарьера;
3) лапароскопическое бандажирование желудка;
4) лапароскопическая гастропликация большой кривизны желудка;
5) лапароскопическая продольная (рукавная, слив) резекция желудка.
10. Выполнять все другие разрешенные в РК первичные рестриктивные бариатрические операции при морбидном ожирении и метаболических нарушениях.
Знания:

1. Бариатриялық және метаболикалық хирургияның негізгі түрлерін және мамандық бейіні бойынша операциядан кейінгі емдеу негіздерін білу.
2. Клиникалық дәрігерлік практикадағы дәлелді медицина негіздерін білу.
3. Қалыпты, топографиялық, патологиялық анатомия, қалыпты және патологиялық физиология, ересектердегі биохимия негіздерін білу.
4. Ересектердегі негізгі клиникалық және зертханалық белгілер мен синдромдарды білу.
5. Семіздіктен туындаған ең көп таралған патологиялардың этиологиясын, патогенезін, жіктелуін, клиникалық көріністерін, диагностикасын білу.
6. Стандартты білу сауалнама схемасы және ересек науқасты физикалық тексеру.
7. Семіздік пен метаболикалық синдромы бар науқастарды тексеру, хирургиялық емдеу әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Семіздік пен метаболикалық бұзылулардың алдын алуды ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Денсаулық орталықтарымен бірлесіп салауатты өмір салтын насихаттауды, ұтымды тамақтануды жүргізуді қоса алғанда, аурулардың алдын алуды ұйымдастыру дағдылары.
2. Семіздікпен сырқаттанушылықты төмендетуге бағытталған жалпы санитариялық-гигиеналық іс-шараларды өткізу бойынша нұсқама жүргізу дағдылары.
3. Аурулардың жеке профилактикасы бойынша нұсқама жүргізу дағдылары.
4. Пациенттермен өнімді қарым-қатынас орнату және консультациялар кезінде осы дағдыларды қолдану.
5. МСАК жағдайында скринингтік бағдарламалардың нәтижелерін жүргізу және талдау.
Білімдер:
1. Операцияларға негізгі көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді, сондай-ақ бейінді пациенттерді емдеу тактикасын білу.
2. Бариатриялық және метаболикалық хирургияның негізгі түрлерін және мамандық бейіні бойынша операциядан кейінгі емдеу негіздерін білу.
3. Клиникалық дәрігерлік практикадағы дәлелді медицина негіздерін білу.
4. Қалыпты, топографиялық, патологиялық анатомия, қалыпты және патологиялық физиология, ересектердегі биохимия негіздерін білу.
5. Ересектердегі негізгі клиникалық және зертханалық белгілер мен синдромдарды білу.
6. Семіздіктен туындаған ең көп таралған патологиялардың этиологиясын, патогенезін, жіктелуін, клиникалық көріністерін, диагностикасын білу.
7. Стандартты білу сауалнама схемасы және ересек науқасты физикалық тексеру.
8. Семіздік пен метаболикалық синдромы бар науқастарды тексеру әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Бариатриялық және метаболикалық операциялардан кейін оңалту шараларын ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Бариатриялық және метаболикалық операциялардан кейін пациенттерді психологиялық және физикалық оңалтуды ұйымдастыру дағдылары.
2. Бариатриялық және метаболикалық операциялардан кейін пациенттерді кәсіби, әлеуметтік-экономикалық оңалтуды ұйымдастыру бойынша кеңес беру дағдылары.

1. Знание основных типов бариатрических и метаболических хирургических вмешательств и основ послеоперационного лечения по профилю специальности.
2. Знание основ доказательной медицина в клинической врачебной практике.
3. Знание основ нормальной, топографической, патологической анатомии, нормальной и патологической физиологии, биохимии взрослого возраста.
4. Знание основных клинико-лабораторных симптомов и синдромов у взрослых.
5. Знание этиология, патогенеза, классификации, клинических проявлении, диагностики наиболее распространенных патологий, вызываемых ожирением.
6. Знание стандартной схема опроса и физикального осмотра взрослого больного.
7. Знание методов обследования, хирургического лечения пациентов с ожирением и метаболическим синдромом.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Организация профилактики заболеваемости ожирением и метаболическими нарушениями.
Умения:
1. Навыки организации профилактики заболеваний, включая проведение совместно с центрами здоровья пропаганды здорового образа жизни, рационального питания.
2. Навыки проведения инструктажа по проведению общих санитарно-гигиенических мероприятий, направленных на снижение заболеваемости ожирением.
3. Навыки проведения инструктажа по личной профилактике заболеваний.
4. Устанавливать продуктивные коммуникативные отношения с пациентами и применение этого умения во время консультаций.
5. Проводить и анализировать результаты скрининговых программ в условиях ПМСП.
Знания:
1. Знание основных показаний и противопоказаний к операциям, а также тактики лечения профильных пациентов.
2. Знание основных типов бариатрических и метаболических хирургических вмешательств и основ послеоперационного лечения по профилю специальности.
3. Знание основ доказательной медицина в клинической врачебной практике.
4. Знание основ нормальной, топографической, патологической анатомии, нормальной и патологической физиологии, биохимии взрослого возраста.
5. Знание основных клинико-лабораторных симптомов и синдромов у взрослых.
6. Знание этиологии, патогенеза, классификации, клинических проявлении, диагностики наиболее распространенных патологий, вызываемых ожирением.
7. Знание стандартной схема опроса и физикального осмотра взрослого больного.
8. Знание методов обследования пациентов с ожирением и метаболическим синдромом.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Организация реабилитационных мероприятий после бариатрических и метаболических операций.
Умения:
1. Навыки организации психологической и физической реабилитации пациентов после бариатрических и метаболических операций.
2. Навыки консультирования по организации профессиональной, социально-экономической реабилитации пациентов после бариатрических и метаболических операций.

3. Ұсыныстарды жариялай отырып, бариатриялық және метаболикалық операциялардан кейін пациенттерді оңалтуға қатысты өз нәтижелерін және заманауи зерттеулердің нәтижелерін талдау дағдылары.
Білімдер:
1. Клиникалық дәрігерлік практикадағы дәлелді медицина негіздерін білу.
2. МСАК және ЖҚТБ жағдайында пациенттерді кәсіби оңалту жөніндегі іс-шараларды білу.
3. Қоршаған ортада және пациенттер қоғамында жұмыс істейтін бейімделу принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Семіздік және метаболикалық бұзылулары бар пациенттерге қатысты медициналық сараптамалар жүргізу.
Дағды 1:
Еңбекке жарамсыздық сараптамасы.
Машықтар:
1. Медициналық сараптама нәтижелері бойынша медициналық қорытындылар тұжырымдау.
2. Семіздік пен метаболикалық бұзылуларға байланысты уақытша еңбекке жарамсыздық белгілерін және адам ағзасы функциясының тұрақты бұзылу белгілерін және ауру отбасы мүшелеріне күтім жасау үшін аурухана парағын беру кезінде күтімнің қажеттілігін анықтау.
3. Семіз және метаболикалық бұзылулары бар пациенттерді медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу.
4. Медициналық-әлеуметтік сараптамадан өту үшін семіз және метаболикалық бұзылулары бар пациенттерге қажетті медициналық құжаттаманы дайындау.
5. Семіздік пен метаболикалық бұзылулары бар науқастарға еңбекке жарамсыздық парағын рәсімдеу.
Білімдер:
1. "Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ немесе анықтама беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 қарашадағы № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 қарашада № 21660 болып тіркелген).
2. Медициналық-әлеуметтік сараптаманы жүзеге асыру үшін медициналық құжаттаманы ресімдеу.
3. Медициналық-әлеуметтік сараптамадан өту үшін семіздік пен метаболикалық бұзылуларға байланысты дене функцияларының тұрақты бұзылуы бар пациенттерді жіберуге арналған медициналық көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Семіздік пен метаболикалық бұзылулардың алдын алуға бағытталған іс-шаралардың тиімділігін ұйымдастыру, жүргізу және бақылау.
Дағды 1:
Семіздік пен метаболикалық бұзылулардың алдын алуға бағытталған іс-шаралардың тиімділігін ұйымдастыру, жүргізу және бақылау.
Машықтар:
1. Семіздік пен метаболикалық бұзылулардың, мүгедектіктің және олардан болатын өлімнің алдын алуға және ерте диагностикалауға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу.
2. Салауатты өмір салтын қалыптастыруға және семіздік пен метаболикалық бұзылулармен алдын алуға бағытталған халықты санитарлық-гигиеналық ағарту жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және жүргізу.

3. Навыки анализа собственных результатов и результатов современных исследований в отношении реабилитации пациентов после бариатрических и метаболических операций с публикацией рекомендаций.
Знания:
1. Знание основ доказательной медицины в клинической врачебной практике.
3. Знание мероприятий по профессиональной реабилитации пациентов в условиях ПМСП и ВТМУ.
4. Знание принципов адаптации, оперированных в окружающей среде и обществе пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов с ожирением и метаболическими нарушениями.
Навык 1:
Экспертиза нетрудоспособности
Умения:
1. Формулировать по результатам медицинской экспертизы медицинские заключения.
2. Определять признаки временной нетрудоспособности и признаки стойкого нарушения функции организма человека, обусловленного ожирением и метаболическими нарушениями и необходимость ухода при выдаче больничного листа по уходу за больными членами семьи.
3. Направлять пациентов с ожирением и метаболическими нарушениями на медико-социальную экспертизу.
4. Подготавливать необходимую медицинскую документацию пациентам с ожирением и метаболическими нарушениями для прохождения медико-социальной экспертизы.
5. Оформлять листок нетрудоспособности пациентам с ожирением и метаболическими нарушениями.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 ноября 2020 года № 21660).
2. Оформление медицинской документации для осуществления медико-социальной экспертизы.
3. Медицинские показания для направления пациентов, имеющих стойкое нарушение функций организма, обусловленное ожирением и метаболическими нарушениями, для прохождения медико-социальной экспертизы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику с ожирением и метаболическими нарушениями.
Навык 1:
Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику с ожирением и метаболическими нарушениями.
Умения:
1. Участвовать в организации и проведении мероприятий, направленных на профилактику и раннюю диагностику с ожирением и метаболическими нарушениями, инвалидизации и смертности от них.
2. Разрабатывать и проводить мероприятия по санитарно-гигиенического просвещению населения, направленные на формирование здорового образа жизни и профилактику с ожирением и метаболическими нарушениями.

27. Кәсіптің карточкасы "7.3 Бариатриялық және метаболикалық хирург дәрігер":
Топтың коды:
2217-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
7.3 Бариатриялық және метаболикалық хирург дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Бариатриялық және метаболикалық хирург дәрігер" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ 7.3 (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде) кіші деңгейінің біліктілігін арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Метаболикалық бұзылулары бар семіздікпен ауыратын науқастарға білікті, мамандандырылған медициналық көмек және жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету үшін жедел бариатриялық және метаболикалық араласуларды, оңалту және профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Күрделі бастапқы аралас (рестриктивті-мальабсорбтивті) және стандартты қайталама бариатриялық және метаболикалық араласуларды жүргізу.
2. Бариатриялық және метаболикалық хирургтардың қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Бариатриялық және метаболикалық хирургтар көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Бариатриялық және метаболикалық хирург дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Күрделі бастапқы аралас (рестриктивті-мальабсорбтивті) және стандартты қайталама бариатриялық және метаболикалық араласуларды жүргізу.
Дағды 1:
Рестриктивті және асқазанды айналып өткеннен кейін біріктірілген бастапқы және стандартты қайталама (ревизиялық, конверсиялық және реверсиялық операцияларды) орындау.
Машықтар:

27. Карточка профессии "7.3 Врач бариатрический и метаболический хирург":
Код группы:
2217-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
7.3 Врач бариатрический и метаболический хирург
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач бариатрический и метаболический хирург". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация оперативных бариатрических и метаболических вмешательств, реабилитационных и профилактических мероприятий для оказания квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам с ожирением метаболическими нарушениями.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение сложных первичных комбинированных (рестриктивно-мальабсорбтивных) и стандартных повторных бариатрических и метаболических вмешательств.
2. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей бариатрических и метаболических хирургов.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами бариатрическими и метаболическими хирургами.
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей бариатрических и метаболических хирургов.
Трудовая функция 1:
Проведение сложных первичных комбинированных (рестриктивно-мальабсорбтивных) и стандартных повторных бариатрических и метаболических вмешательств.
Навык 1:
Выполнение комбинированных первичных и стандартных повторных (ревизионных, конверсионных и реверсионных операций) после рестриктивного и желудочного шунтирования
Умения:

1. Дене салмағының индексі 60 кг/м2 дейінгі аса семіздікте бариатриялық операцияларды орындау дағдылары.
2. Асқазанды степлерсіз бір анастомозды шунттауды орындау дағдылары.
3. Билиопанкреатикалық шунттауды орындау дағдылары (Скопинаро, Хес-Марсе).
4. Операциядан кейінгі асқынуларды және(немесе) жүргізілген операциялардың тиімділігінің жеткіліксіздігін бағалау дағдылары.
5. Гастрошунттау кезінде таңу үшін кіші қарыншаға (өрмекшіге) силикон сақинасын (таңғыш) қоюды орындау мүмкіндігі.
6. Асқазанның бойлық (ағызу) резекциясына ауыстыра отырып, асқазан жолағын алып тастау әдісін меңгеру.
7. Асқазанның бойлық (жеңдік, ағызу) резекциясын лапароскопиялық жолмен Ру бойынша гастрошунттауға немесе шағын гастрошунттауға аудару мүмкіндігі.
8. Лапароскопиялық жолмен мини-гастрошунтингті Ру бойынша гастрошунтингке ауыстыру мүмкіндігі.
9. Жіңішке ішектің жалпы циклінің дистализациясымен (қысқаруымен) проксимальды гастрошунтингті аудару мүмкіндігі.
10. SADI’S-ке асқазанның бойлық жең резекциясын қолмен бір анастомозды гастродуоденоанастомозбен лапароскопиялық аудару дағдылары.
Білімдер:
1. Қайталанатын бариатриялық және метаболикалық операциялардың жіктелуін білу.
2. Тексеру операцияларын білу.
3. Конверсиялық операцияларды білу.
4. Кері операцияларды білу.
5. Қайта операциядан кейін операциядан кейінгі емдеу әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Бариатриялық және метаболикалық хирургтардың қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Бариатриялық және метаболикалық хирургтардың қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Тиімді жұмысты қамтамасыз ету және жұмыс уақытын оңтайландыру мақсатында бариатриялық және метаболикалық хирург дәрігерлердің арасында тапсырмаларды бөлу және жоспарларды әзірлеуге қатысу.
2. Бариатриялық және метаболикалық хирургтар дәрігерлерінің пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру және үйлесімді және тиімді қызметті қамтамасыз ету мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Бариатриялық және метаболикалық хирургия саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.

1. Навыки выполнения бариатрических операций при сверхожирении с индексом массы тела до 60 кг/м2.
2. Навыки выполнения бесстеплерного одноанастомозного шунтирования желудка.
3. Навыки выполнения билиопанкреатического шунтирования (Скопинаро, Хес-Марсе).
4. Навыки оценки послеоперационных осложнений и(или) недостаточной эффективности проведенных операций.
5. Умение выполнить наложение силиконового кольца (бандажа) на малый желудочек (пауч) для бандажирования при гастрошунтировании.
6. Владеть методом удаления желудочного бандажа с переводом в продольную (слив) резекцию желудка.
7. Умение лапароскопически перевести продольную (рукавную, слив) резекцию желудка в мини-гастрошунтирование или гастрошунтирование по Ру.
8. Умение лапароскопически перевести мини-гастрошунтирование в гастрошунтирование по Ру.
9. Умение перевести проксимальное гастрошунтирование с дистализацией (укорочением) общей петли тонкой кишки.
10. Навыки лапароскопического перевода продольной рукавной резекции желудка в SADI’S c ручным одно-анастомозным гастродуоденоанастомозом.
Знания:
1. Знание классификации повторных бариатрических и метаболических операций.
2. Знание ревизионных операций.
3. Знание конверсионных операций.
4. Знание реверсионных операций.
5. Знание методов послеоперационного ведения после повторных операций.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей бариатрических и метаболических хирургов.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей бариатрических и метаболических хирургов.
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами бариатрическими и метаболическими хирургами с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей бариатрических и метаболических хирургов с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области бариатрической и метаболической хирургии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.

7. Бариатриялық және метаболикалық хирургия саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Эпидемиологиялық жағдайды және хирургиялық патологияның таралуын бақылау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары.
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге бариатриялық және метаболикалық хирургиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен дәрігерлердің, резидент дәрігерлердің, тағылымдамашы дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз бариатриялық және метаболикалық хирург дәрігерлерге консультациялық көмек көрсету.
3. Басқа мамандықтағы дәрігерлерге бариатриялық және метаболикалық хирургия мәселелері бойынша кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Бариатриялық және метаболикалық хирургтар көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Бариатриялық және метаболикалық хирургия" мамандануы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.

7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области бариатрической и метаболической хирургии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения хирургической патологии.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании бариатрической и метаболической хирургической помощи пациентам.
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам бариатрическим и метаболическим хирургам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области бариатрической и метаболической хирургии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами бариатрическими и метаболическими хирургами.
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специализации "Бариатрическая и метаболическая хирургия".

2. "Бариатриялық және метаболикалық хирургия" мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. "Бариатриялық және метаболикалық хирургия" мамандануы шеңберінде ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне медициналық көмек көрсету сапасы және медициналық құжаттаманы жүргізу мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Бариатриялық және метаболикалық хирург дәрігерлер көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына уақтылы хабарлау және тәуекел факторларын анықтау.
Білімдер:
1. "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелген).
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Бариатриялық және метаболикалық хирург дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Машықтар:
1. Ғылыми жарияланымдарды талдау, олардың нәтижелерінің сапасы мен дұрыстығын бағалау.
2. Өз тәжірибеге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйрену және енгізу.
3. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Мамандандырылған саладағы ағымдағы тенденциялар мен жаңа инновациялар, диагностика және емдеу әдістері.
2. Жаңа әдістер мен технологияларды енгізудің этикалық және құқықтық аспектілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қарым-қатынас
Эмпатия, эмоционалды интеллект
Көшбасшылық
Тәлімгерлік
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Жүйелік және аналитикалық ойлау
Ұйымдастыру дағдылары
Стрессті басқару
Өзін-өзі ұйымдастыру және уақытты тиімді басқару
Кәсіби этика
Сапаға ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специализации "Бариатрическая и метаболическая хирургия".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специализации "Бариатрическая и метаболическая хирургия".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами бариатрическими и метаболическими хирургами.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей бариатрических и метаболических хирургов.
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:
1. Анализировать научные публикации, оценивать качество и достоверность их результатов
2. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
3. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
Знания:
1. Текущие тенденции и инновации, новых методы диагностики и лечения в специализируемой области.
2. Этические и правовые аспекты внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникабельность
Эмпатия, эмоциональный интеллект
Лидерство
Наставничество
Сотрудничество и работа в команде
Системное и аналитическое мышление
Организационные навыки
Управление стрессом
Самоорганизация и эффективное управление временем
Профессиональная этика
Стремление к качеству
Список технических регламентов и национальных стандартов:

28. Кәсіптің карточкасы "7.4 Бариатриялық және метаболикалық хирург дәрігер":
Топтың коды:
2217-6
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
7.4 Бариатриялық және метаболикалық хирург дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Бариатриялық және метаболикалық хирург дәрігер" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің инновациялық, озық технологияларының тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Семіздік және метаболикалық патологиясы бар пациенттерге білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, бариатриялық және метаболикалық хирургия саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс дағдылар, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Бариатриялық және метаболикалық хирургия" мамандануы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Бариатриялық және метаболикалық хирургия" мамандануы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету.
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет.
Еңбек функциясы 1:
"Бариатриялық және метаболикалық хирургия" мамандануы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.
Дағды 1:
"Бариатриялық және метаболикалық хирургия" мамандануы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:

28. Карточка профессии "7.4 Врач бариатрический и метаболический хирург":
Код группы:
2217-6
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
7.4 Врач бариатрический и метаболический хирург
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач бариатрический и метаболический хирург". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам с ожирением и метаболической патологией, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области бариатрической и метаболической хирургии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специализации "Бариатрическая и метаболическая хирургия".
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специализации "Бариатрическая и метаболическая хирургия".".
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специализации "Бариатрическая и метаболическая хирургия".
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специализации "Бариатрическая и метаболическая хирургия".".
Умения:

2217-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
7.1 Онкологиялық хирург дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Тағылымдамашы дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Онкологиялық хирургия" мамандануы бойынша сертификаттау курсында оқу кезінде "Дәрігер" біліктілігі. "Жалпы хирургия" мамандығы бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі 7.2 кіші деңгейде кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
"Жалпы хирургия" мамандығы шеңберінде "Онкологиялық хирургия " мамандығы бойынша сертификаттау курсы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен онкологиялық аурулары бар науқастардың профилактикасы, диагностикасы, хирургиялық емдеуі, медициналық оңалтуы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен онкологиялық аурулары бар пациенттерге мамандандырылған медициналық көмек көрсету
2. Тәлімгердің бақылауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысу.шылармен өзара әрекеттесу
3. Тәлімгердің бақылауымен есептік-есептілік медициналық құжаттаманы жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Дәрігердің үздіксіз кәсіби дамуы.
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен онкологиялық аурулары бар пациенттерге мамандандырылған медициналық көмек көрсету
Дағды 1:
Анамнез жинау, медициналық тексеру жүргізу
Машықтар:
1. Сауалнама, ауру тарихын зерттеу, денсаулық паспорты, зерттеуге жолдама арқылы пациенттің және оның өкілдерінің анамнезін жинау және аурулардың анамнездік ерекшеліктерін анықтау.
2. Медициналық ақпараттық жүйелерді пайдалану дағдыларын меңгеру
Білімдер:
1. Ісіктердің морфологиялық иммуногистохимиялық, иммунологиялық, молекулалық-генетикалық диагностикасының клиникалық маңызды ерекшеліктері.

2217-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
7.1 Врач онкологический хирург
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач-стажер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения на сертификационном курсе по специализации "Онкологическая хирургия". Предшествующий опыт работы по специальности "Общая хирургия" на подуровне 7.2 не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Онкологическая хирургия" в рамках специальности "Общая хирургия"
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, хирургическое лечение, медицинская реабилитация пациентов с онкологическими заболеваниями под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание специализированной медицинской помощи пациентам с онкологическими заболеваниями под контролем и надзором наставника
2. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем наставника
3. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие врача
Трудовая функция 1:
Оказание специализированной медицинской помощи пациентам с онкологическими заболеваниями под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Сбор анамнеза, проведение медицинского осмотра
Умения:
1. Осуществлять сбор анамнеза и выявлять анамнестические особенности заболеваний у пациента и его представителей посредством опроса, изучения истории болезни, паспорта здоровья, направления на исследование.
2. Владеть навыками использования медицинских информационных систем
Знания:
1. Клинически значимые особенности морфологической иммуногистохимической, иммунологической, молекулярно-генетической диагностики новообразований.

2. Онкологиялық аурулардың этиологиясы мен патогенезі, оның ішінде клиникалық маңызды молекулалық-генетикалық бұзылулар.
3. Онкологиялық аурулары бар науқастарды молекулярлық диагностикалаудың заманауи әдістерін қолдануға медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
4. Моноклоналды антиденелер мен басқа да мақсатты препараттарды қолданатын мақсатты молекулалық терапия принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Диагностикалық зерттеу жүргізуге көрсеткіштерді анықтау
Машықтар:
1. Қосымша зерттеуді қажет ететін патологиялық жағдайды бағалау
Білімдер:
1. Қосымша зерттеулер кезінде тіркелген органдар мен жүйелердегі өзгерістердің патоморфологиялық, содан кейін анатомиялық сипаттамалары
2. Органдар мен жүйелердегі, оның ішінде зертханалық көрсеткіштердегі патологиялық өзгерістер
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Хирургиялық араласу алдында диагностикалық шараларды жүргізу
Машықтар:
1. Операция алдында онкологиялық науқастарды тексеру жоспарын жасау.
2. Науқасты жалпы тексеруден өткізіңіз.
3. Онкоцитологияға жағынды алу дағдыларын меңгеру.
4. Ультрадыбыстық бақылаумен сүт, қалқанша, простата, бауыр, жұмсақ тіндер, лимфа түйіндері және т.б. диагностикалық ине биопсиясын жасау дағдыларын меңгеру.
5. Ультрадыбыстық бақылаумен сүт, қалқанша, простата, бауыр, жұмсақ тіндер, лимфа түйіндері және т.б. диагностикалық пункциялық трепанобиопсияны орындау дағдыларын меңгеру.
6. Диагностикалық торакоцентез, лапароцентез, саусақ ректалды тексеру дағдыларын меңгеру.
7. Тіндердің инцизиялық және экзизиялық биопсиясын жүргізу дағдыларын меңгеру.
8. Рентгенологиялық, эндоскопиялық және зертханалық зерттеу әдістерінің деректерін түсіндіру
9. Биопсиялық материалды морфологиялық зерттеу нәтижелерін түсіндіру
Білімдер:
1. Әртүрлі локализациядағы қатерлі ісіктерді диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
2. Онкологиядағы жалпы және арнайы зерттеу әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Онкологиялық ауруларды хирургиялық емдеуді жүргізу
Машықтар:
1. Аралас және кеңейтілген операциялық араласуларды қоса алғанда, онкопроцестің әртүрлі локализацияларында орындалатын радикалды көлемде операциялар техникасын орындау дағдыларын меңгеру.
2. Онкопроцестің әртүрлі локализацияларында циторедуктивті (паллиативті) және симптоматикалық хирургиялық араласу әдістерін орындау дағдыларын меңгеру.

2. Этиология и патогенез онкологических заболеваний, включая клинически важные молекулярно-генетические нарушения.
3. Медицинские показания и противопоказания к использованию современных методов молекулярной диагностики пациентов с онкологическими заболеваниями.
4. Принципы целенаправленной молекулярной терапии с использованием моноклональных антител и других таргетных препаратов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Определение показаний к проведению диагностического исследования
Умения:
1. Оценивать патологическое состояние, требующее проведения дополнительного исследования
Знания:
1. Патоморфологические, топоанатомические характеристики изменений в органах и системах, регистрирующихся при дополнительных исследованиях
2. Патологические изменения в органах и системах, в том числе лабораторных показателей
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Проведение диагностических мероприятий перед хирургическим вмешательством
Умения:
1. Составление плана обследования онкологических больных перед операцией.
2. Осуществлять общий осмотр пциента.
3. Владеть навыками взятия мазков на онкоцитологию.
4. Владеть навыками выполнения диагностической пункционной тонкоигольной биопсии молочной, щитовидной, предстательной желез, печени, мягких тканей, лимфатических узлов и др. под контролем УЗИ.
5. Владеть навыками выполнения диагностической пункционной трепанобиопсии молочной, щитовидной, предстательной желез, печени, мягких тканей, лимфатических узлов и др. под контролем УЗИ.
6. Владеть навыками выполнения диагностического торакоцентеза, лапароцентеза, пльцевого ректального осмотр.
7. Владеть навыками проведения инцизионной и эксцизионной биопсии тканей.
8. Интерпретировать данные рентгенологических, эндоскопических и лабораторных методов обследования
9. Интерпретировть результаты морфологического исследования биопсийного материала
Знания:
1. Клинические протоколы диагностики и лечения злокачественных новообразований различной локализации.
2. Общие и специальные методы исследования в онкологии
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Проведение хирургического лечения онкологических заболеваний
Умения:
1. Владеть навыками выполнения техники операций в радикальных объемах, выполняемых при различных локализациях онкопроцесса, включая комбинированные и расширенные оперативные вмешательства.
2. Владеть навыками выполнения техники циторедуктивных (паллиативных) и симптоматических оперативных вмешательств при различных локализациях онкопроцесса.

2217-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
7.2 Онкологиялық хирург дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Онкологиялық хирург дәрігер" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі "Жалпы хирург дәрігері" біліктілігі бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл). Мәлімделген мамандану бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
"Жалпы хирургия" мамандығы шеңберінде "Онкологиялық хирургия" мамандығы бойынша сертификаттау курсы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Онкологиялық аурулармен науқастардың профилактикасы, диагностикасы, хирургиялық лечение, медициналық оңалтуы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Зерттеу нәтижелерін түсіндіре отырып диагностикалық зерттеулер жүргізу
2. Онкологиялық ауруларды хирургиялық емдеуді жүргізу
3. Химиотерапия процесіндегі қатерлі ісіктері бар пациенттерге медициналық сараптама жүргізу.
4. Онкологиядағы шұғыл жағдайлар кезінде медициналық көмек көрсету
5. Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Зерттеу нәтижелерін түсіндіре отырып диагностикалық зерттеулер жүргізу
Дағды 1:
Анамнез жинау, медициналық тексеру жүргізу
Машықтар:
1. Сауалнама, ауру тарихын зерттеу, денсаулық паспорты, зерттеуге жолдама арқылы пациенттің және оның өкілдерінің анамнезін жинау және аурулардың анамнездік ерекшеліктерін анықтау.
2. Медициналық ақпараттық жүйелерді пайдалану дағдыларын меңгеру
Білімдер:
1. Ісіктердің морфологиялық иммуногистохимиялық, иммунологиялық, молекулалық-генетикалық диагностикасының клиникалық маңызды ерекшеліктері.

2217-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
7.2 Врач онкологический хирург
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач онкологический хирург". Предшествующий опыт работы по квалификации "Врач общий хирург" на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет). Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специализации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Онкологическая хирургия" в рамках специальности "Общая хирургия".
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, хирургическое лечение, медицинская реабилитация пациентов онкологическими заболеваниями.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение диагностических исследований с интерпретацией результатов исследования
2. Проведение хирургического лечения онкологических заболеваний
3. Проведение медицинской экспертизы пациентам со злокачественными новообразованиями, находящимся в процессе химиотерапии.
4. Оказание медицинской помощи при неотложных состояниях в онкологии
5. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Проведение диагностических исследований с интерпретацией результатов исследования
Навык 1:
Сбор анамнеза, проведение медицинского осмотра
Умения:
1. Осуществлять сбор анамнеза и выявлять анамнестические особенности заболеваний у пациента и его представителей посредством опроса, изучения истории болезни, паспорта здоровья, направления на исследование.
2. Владеть навыками использования медицинских информационных систем
Знания:
1. Клинически значимые особенности морфологической иммуногистохимической, иммунологической, молекулярно-генетической диагностики новообразований.

1) "Қазақстан Республикасында хирургиялық (абдоминалдық, торакалдық, колопроктологиялық) көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 20 наурыздағы № 41 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 20 наурызда № 32111 болып тіркелген). 2) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 12 қарашадағы № ҚР ДСМ-112 бұйрығы "Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 15 қарашада № 25167 болып тіркелді.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Дәрігер резидент жалпы хирург
7
Дәрігер абдоминалды хирург
7
Торакалды хирург дәрігер
7
Колопроктолог хирург дәрігер
7
Бариатриялық және метаболикалық хирург дәрігер
7
Онкологиялық хирург дәрігер
7
Дәрігер жалпы хирург
32. Кәсіптің карточкасы "7.3 Онкологиялық хирург дәрігер":
Топтың коды:

1) Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 марта 2023 года № 41 "Об утверждении стандарта организации оказания хирургической (абдоминальной, торакальной, колопроктологической) помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 марта 2023 года № 32111). 2) Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 ноября 2021 года № ҚР ДСМ-112 "Об утверждении стандарта организации оказания онкологической помощи населению Республики Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 ноября 2021 года № 25167).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач резидент общий хирург
7
Врач общей хирургии
7
Врач хирург торакальный
7
Врач абдоминальный хирург
7
Врач торакальный хирург
7
Врач хирург колопроктолог
7
Врач бариатрический и метаболический хирург
31. Карточка профессии "7.3 Врач онкологический хирург":
Код группы:

2217-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
7.3 Онкологиялық хирург дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Онкологиялық хирург дәрігер" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ 7.3 (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде) кіші деңгейінің біліктілігін арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Онкологиялық аурулары бар пациенттерге білікті, мамандандырылған хирургиялық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Онкологияда күрделі хирургиялық араласулар жүргізу.
2. Онкологиялық хирургтардың қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Онкологиялық хирургтар көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Онкологиялық хирургтар дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Онкологияда күрделі хирургиялық араласулар жүргізу.
Дағды 1:
Онкологиялық науқастарды емдеуде хирургиялық араласудың, химиотерапияның жоғары технологиялық әдістерін жүргізу.
Машықтар:
1. Видеоторакоскопиялық, эндовидеохирургиялық (лапароскопиялық), реконструктивті-пластикалық, интервенциялық (ТАХЭ, РЧА, ЧЧХС) операциялар жүргізу, HIPEC - терапия жүргізу дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Видеоторакоскопиялық, эндовидеохирургиялық (лапароскопиялық), реконструктивтік-пластикалық, интервенциялық (ТАХЭ, РЧА, ЧЧХС) операциялар жүргізу, HIPEC - терапия жүргізу әдістемелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Онкологиялық хирургтардың қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Онкологиялық хирургтар дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:

2217-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
7.3 Врач онкологический хирург
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач онкологический хирург". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной хирургической помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам с онкологическими заболеваниями.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение сложных хирургических вмешательств в онкологии.
2. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей онкологических хирургов.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами онкологическими хирургами.
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей онкологических хирургов.
Трудовая функция 1:
Проведение сложных хирургических вмешательств в онкологии.
Навык 1:
Проведение высокотехнологичных методик оперативных вмешательств, химиотерапии при лечении онкологических пациентов.
Умения:
1. Владеть навыками проведения видеоторакоскопических, эндовидеохирургических (лапароскопических), реконструктивно-пластических, интервенционных (ТАХЭ, РЧА, ЧЧХС) оперативных вмешательств, проведения HIPEC- терапии
Знания:
1. Методики проведения видеоторакоскопических, эндовидеохирургических (лапароскопических), реконструктивно-пластических, интервенционных (ТАХЭ, РЧА, ЧЧХС) оперативных вмешательств, проведения HIPEC- терапии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей онкологических хирургов.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей онкологических хирургов.ов.
Умения:
Умения:

1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында онкологиялық хирургтар арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Онкологиялық хирург дәрігерлерінің келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Онкологиялық хирургия саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Онкологиялық хирургия саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Онкологиялық хирургиялық патологияның эпидемиологиялық жағдайды және таралуын бақылау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары.
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге онкологиялық хирургиялық көмек көрсету кезінде асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен дәрігерлердің, резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз онкологиялық хирургтарға консультациялық көмек көрсету.
3. Онкологиялық хирургия саласындағы мәселелер бойынша басқа мамандықтағы дәрігерлерге кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.

1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами онкологическими хирургами с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей онкологических хирургов с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области онкологической хирургии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области онкологической хирургии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения онкологической хирургической патологии.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании онкологической хирургической помощи пациентам.
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам онкологическим хирургам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам в области онкологической хирургии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.

5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Онкологиялық хирургтар көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Онкологиялық хирургия"мамандануы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Онкологиялық хирургия"мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Онкологиялық хирургия"мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтау және онкологиялық хирургтар көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласындағы туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелген).
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Онкологиялық хирургтар дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Машықтар:
1. Ғылыми жарияланымдарды талдау, олардың нәтижелерінің сапасы мен дұрыстығын бағалау.
2. Өз тәжірибеге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйрену және енгізу.
3. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Мамандандырылған саладағы ағымдағы тенденциялар мен инновациялар, жаңа диагностика және емдеу әдістері.

5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами онкологическими хирургами.
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специализации "Онкологическая хирургия".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специализации "Онкологическая хирургия".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специализации "Онкологическая хирургия".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами онкологическими хирургами.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей онкологических хирургов.
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:
1. Анализировать научные публикации, оценивать качество и достоверность их результатов
2. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
3. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
Знания:
1. Текущие тенденции и инновации, новых методы диагностики и лечения в специализируемой области.

1. "Онкологиялық хирургия" мамандануы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Онкологиялық хирургия"мамандануы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету.
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет.
Еңбек функциясы 1:
"Онкологиялық хирургия" мамандануы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.
Дағды 1:
"Онкологиялық хирургия" мамандануы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Онкологиялық хирургия" мамандануы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Онкологиялық хирургия" мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Онкологиялық хирургия" мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Анықталған медициналық қателіктерге, олардың себеп-салдарлық байланыстарына, жағымсыз салдарларына және олардың алдын алу мүмкіндіктеріне талдау, ресімделген сипаттама жүргізу.
5. Онкологиялық хирургтар көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласындағы туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына уақтылы хабарлау және тәуекел факторларын анықтау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін енгізу және сапасын жақсарту бойынша іс-шараларды әзірлеу және өткізу.
Машықтар:
1. Пациенттерге медициналық көмектің сапасын қамтамасыз ету мақсатында бейінді бөлімшелердің әлеуетін арттыру дағдыларын дамыту.
2. Медициналық қызметтердің сапасы мәселелері бойынша бейінді бөлімшелердің медициналық персоналына әдіснамалық қолдау көрсету.
3. Өз тәжірибеге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйрену және енгізу.

1. Управление качеством медицинской помощи по специализации "Онкологическая хирургия".
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специализации "Онкологическая хирургия".
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специализации "Онкологическая хирургия".
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специализации "Онкологическая хирургия".
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специализации "Онкологическая хирургия".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специализации "Онкологическая хирургия".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специализации "Онкологическая хирургия".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами онкологическими хирургами.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Разработка и проведение мероприятий по улучшению качества и внедрению новых методов диагностики и лечения.
Умения:
1. Развитие навыков повышения потенциала профильных отделений с целью обеспечения качества медицинской помощи пациентам.
2. Оказание методологической поддержки медицинскому персоналу профильных отделений по вопросам качества медицинских услуг.
3. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 резидент дәрігер (мамандығы бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.2 Дәрігер-онколог - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.3 Дәрігер-онколог - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.4 Дәрігер-онколог - 7 СБШ-нің деңгейі
5) 7.1 Дәрігер-маммолог - 7 СБШ-нің деңгейі
6) 7.2 Дәрігер-маммолог - 7 СБШ-нің деңгейі
7) 7.3 Дәрігер-маммолог - 7 СБШ-нің деңгейі
8) 7.4 Дәрігер-маммолог - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 резидент дәрігер (мамандығы бойынша)":
Топтың коды:
2211-7
Қызмет атауының коды:
2211-7-004
Кәсіптің атауы:
7.1 резидент дәрігер (мамандығы бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер" біліктілігі "Онкология (ересек)" мамандығы бойынша резидентурада оқу кезінде. Бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі қажет емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2215-9-001 Резидент дәрігер (мамандығы бойынша)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және бақылауымен он сегіз жасқа толған онкологиялық науқастардың профилактикасы, диагностикасы, лечение, медициналық оңалту
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен ісікпен ауыратын науқастарға мамандандырылған медициналық көмек көрсету
2. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен онкологиялық аурулардың алдын алу шараларын жүргізу және тиімділігін бақылау, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуына жол бермеу, санитарлық-гигиеналық ағарту және халықтың салауатты өмір салтын қалыптастыру.
3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласындағы мүдделі тараптармен өзара әрекеттесу
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен медициналық құжаттар мен құжаттарды жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:

8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач-онколог - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач-онколог - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач-онколог - 7 уровень ОРК;
4) 7.4 Врач-онколог - 7 уровень ОРК;
5) 7.1 Врач-маммолог - 7 уровень ОРК;
6) 7.2 Врач-маммолог - 7 уровень ОРК;
7) 7.3 Врач-маммолог - 7 уровень ОРК;
8) 7.4 Врач-маммолог - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач-онколог":
Код группы:
2211-7
Код наименования занятия:
2211-7-004
Наименование профессии:
7.1 Врач-онколог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
врач-резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Онкология (взрослая)". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов, достигших восемнадцати лет с онкологическими заболеваниями под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание специализированной медицинской помощи пациентам с онкологическими заболеваниями под контролем и надзором наставника
2. Проведение и контроль эффективности профилактических мероприятий онкологических заболеваний, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:

1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен ісікпен ауыратын науқастарға мамандандырылған медициналық көмек көрсету
Дағды 1:
Қатерлі ісікпен ауыратын науқастарды тексеру.
Машықтар:
1. Пациенттерден немесе олардың заңды өкілдерінен шағымдарды, өмір тарихы мен ауруын жинау.
2. Пациенттерден немесе олардың заңды өкілдерінен алынған ақпаратты түсіндіру және талдау.
3. Науқасты тексеру жоспарын жасау.
4. МН бар науқасты басқа мамандықтағы дәрігерлерге жіберу көрсеткіштерін анықтау.
5. Клиникалық диагнозды қою үшін MDH немесе MDC қатысу.
6. Зертханалық, морфологиялық, иммуногистохимиялық, визуалды зерттеулердің (УДЗ, радиологиялық: рентген, компьютерлік томография, магнитті резонанс және т.б.) және эндоскопиялық зерттеулердің МН және денсаулығында проблемалары бар науқастардың мәліметтерін интерпретациялау.
7. Жасушаларды және биологиялық сұйықтықтарды цитологиялық зерттеу нәтижелерін бағалаңыз.
8. Ұлпаларды гистологиялық зерттеу нәтижелерін түсіндіріңіз.
9. Иммуногистохимиялық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіріңіз.
10. Молекулярлық-генетикалық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіріңіз.
11. Көру локализациясы органдарын (тері, перифериялық лимфа түйіндері, сүт бездері, қалқанша безі, ауыз қуысы, сыртқы жыныс мүшелері, тік ішек) визуалды және қолмен тексеруді жүргізу.
12. Жағынды алу, пункция, кесу, кесу, трефиндік және экспресс-биопсия жасау дағдыларын меңгеру
13. Диагностикалық зерттеулердің қауіпсіздігін және мониторингін қамтамасыз ету.
14. Қатерлі ісікпен ауыратын науқастарды күндізгі стационарға жатқызу және стационарлық емдеу үшін таңдау және жіберу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеуінің клиникалық хаттамалары.
3. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
4. Ересектердегі ас қорыту, тыныс алу, жүйке, эндокриндік, несеп-жыныс жүйесінің және тірек-қимыл аппаратының анатомиясы мен физиологиясы.
5. Ересектердегі ас қорыту, тыныс алу, жүйке, эндокриндік, несеп-жыныс және тірек-қимыл аппаратының онкологиялық патологияларындағы этиопатогенезі, патофизиологиясы, патоморфологиясы, генетикалық мутациялардың негізі, клиникалық белгілері.
6. Онкологиядағы радиациялық, эндоскопиялық, морфологиялық және зертханалық диагностиканың принциптері.

1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Трудовая функция 1:
Оказание специализированной медицинской помощи пациентам с онкологическими заболеваниями под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Обследование пациентов с онкологическими заболеваниями.
Умения:
1. Осуществлять сбор жалоб, анамнеза жизни и заболевания у пациентов или их законных представителей.
2. Интерпретировать и анализировать информацию, полученную от пациентов или их законных представителей.
3. Составлять план обследования пациента.
4. Определять показания для направления пациента с ЗН к врачам других специальностей.
5. Участвовать в составе МДГ или МДК с целью установления клинического диагноза.
6. Интерпретировать данные лабораторных, морфологических, иммуногистохимических, визуализирующих исследований (ультразвуковых, радиологических: рентгенологическое, компьютерная томография, магнитный резонанс и др.) и эндоскопических исследований пациентов с ЗН и нарушениями здоровья.
7. Оценивать результаты цитологического исследования клеток, биологических жидкостей.
8. Интерпретировать результаты гистологического исследования тканей.
9. Интерпретировать результаты иммуногистохимических исследований.
10. Интерпретировать результаты молекулярно-генетических исследований.
11. Проводить визуальное и мануальное исследования органов визуальной локализации (кожа, периферические лимфатические узлы, молочные железы, щитовидная железа, полость рта, наружные половые органы, прямая кишка).
12. Владеть навыками взятия мазка, проведение пункционной, инцизионной, экзцизионной, трепан и экспресс биопсии
13. Обеспечивать безопасность и мониторинг диагностических исследований.
14. Проводить отбор и направление пациентов с онкологическими заболеваниями на госпитализацию в дневной стационар, на стационарное лечение.
Знания:
1. Стандарт организации оказания онкологической помощи населению Республики Казахстан.
2. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
3. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
4. Анатомия и физиология пищеварительной, дыхательной, нервной, эндокринной, мочеполовой систем и опорно-двигательного аппарата у взрослых.
5. Этиопатогенез, патофизиологогия, патоморфология, основы генетических мутаций, клинических симптомов при онкологической патологии пищеварительной, дыхательной, нервной, эндокринной, мочеполовой системы и опорно-двигательного аппарата у взрослых.
6. Принципы лучевой, эндоскопической, морфологической и лабораторной диагностики в онкологии.

7. Жүкті әйелдердегі қатерлі ісік ағымының ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Қатерлі ісік патологиясы бар ересек науқастарға диагностикалық процедураларды жүргізу
Машықтар:
1. Онкоцитологияға жағындыларды алу.
2. Ультрадыбыстық бақылаумен сүт безінің, қалқанша бездің, қуық асты безінің, бауырдың, жұмсақ тіндердің, лимфа түйіндерінің және т.б. диагностикалық жұқа ине биопсиясын жүргізу.
3. Ультрадыбыстық бақылаумен сүт безінің, қалқанша безінің, қуық асты безінің, бауырдың, жұмсақ тіндердің, лимфа түйіндерінің және т.б. диагностикалық пункциялық трепанобиопсияны орындау.
4. Диагностикалық торацентез, лапароцентез, тік ішекті сандық тексеру жүргізу.
5. Тіндердің кесілген және кесілген биопсияларын орындау дағдылары.
6. Рентгендік, эндоскопиялық және зертханалық зерттеу әдістерінен алынған мәліметтерді интерпретациялау
7. Биопсия материалын морфологиялық зерттеу нәтижелерін түсіндіру
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеуінің клиникалық хаттамалары.
3. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
4. Диагностикалық процедураларды орындау техникасы.
5. Диагностикалық процедураларды тағайындауға медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
6. Диагностикалық процедуралардың мүмкін асқынулары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Қатерлі ісіктердің диагнозын қою
Машықтар:
1. ICD және жалпы қабылданған жіктеулерге сәйкес онкологиялық аурулардың алдын ала немесе клиникалық диагнозын белгілеу және негіздеу.
2. Қатерлі ісіктерді анықтау кезінде дифференциалды диагностика жүргізу.
3. Факультативті, облигациялық ісік алды ауруларға және онкологиялық патологияға дифференциалды диагностика жүргізу.
4. Карнофский шкаласы бойынша онкологиялық науқастардың жағдайының ауырлығын және халықаралық классификациялар бойынша (TNM, FIGO және т.б.) аурудың кезеңдерін бағалау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеуінің клиникалық хаттамалары.
3. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
4. Облигатты ісік алды және онкологиялық аурулардың диагностикалық критерийлері.
5. Қатерлі ісіктерді дифференциалды диагностикалық іздеу алгоритмдері.
6. Онкологиялық аурулардың халықаралық классификациясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Ересек пациенттерде онкологияда хирургиялық, сәулелік және дәрілік, аралас және кешенді емдеу әдістерін қолдану
Машықтар:

7. Особенности течения ЗН у беременных.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение диагностических процедур у взрослых пациентов с онкологической патологией
Умения:
1. Взятие мазков на онкоцитологию.
2. Выполнение диагностической пункционной тонкоигольной биопсии молочной, щитовидной, предстательной желез, печени, мягких тканей, лимфатических узлов и др. под контролем УЗИ.
3. Выполнение диагностической пункционной трепанобиопсии молочной, щитовидной, предстательной желез, печени, мягких тканей, лимфатических узлов и др. под контролем УЗИ.
4. Выполнение диагностического торакоцентеза, лапароцентеза, пальцевого ректального осмотр.
5. Навыки проведения инцизионной и эксцизионной биопсии тканей.
6. Интерпретировать данные рентгенологических, эндоскопических и лабораторных методов обследования
7. Интерпретировть результаты морфологического исследования биопсийного материала
Знания:
1. Стандарт организации оказания онкологической помощи населению Республики Казахстан.
2. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
3. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
4. Техника выполнения диагностических процедур.
5. Медицинские показания и противопоказания к назначению диагностических процедур.
6. Возможные осложнения диагностических процедур.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Установление диагноза злокачественных новообразований
Умения:
1. Устанавливать и обосновывать предварительный или клинический диагноз онкологических заболеваний в соответствии с МКБ, общепринятыми классификациями.
2. Проводить дифференциальный диагноз при постановке диагноза онкологического заболевания.
3. Проводить дифференциальный диагноз при факультативных, облигатных предраковых заболеваниях и онкологической патологии.
4. Оценивать тяжесть состояния онкологических больных по шкале Карновского и стадий заболевания согласно международных классификаций (TNM, FIGO, др.).
Знания:
1. Стандарт организации оказания онкологической помощи населению Республики Казахстан.
2. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
3. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
4. Диагностические критерии облигатных предраковых и онкологических заболеваний.
5. Алгоритмы дифференциально-диагностического поиска при злокачественных новообразованиях.
6. Международные классификации онкологических заболеваний.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Применение хирургических, лучевых и медикаментозных, комбинированных и комплексных методов лечения в онкологии у взрослых пациентов
Умения:

1. Көпсалалы бригадалардың: онколог, химиотерапия, рентгенолог жұмысын ескере отырып, науқасты емдеу жоспарын құру және негіздеу.
2. Пациенттер мен олардың өкілдерінен арнайы емдеуге ақпараттандырылған келісімді алу.
3. Қатерлі ісіктері бар науқастарды амбулаторлық және стационарлық кезеңде емдеу.
4. Аурудың сатысын, гистологиясын, иммуногистохимиясын, қатар жүретін ауруларды, науқастың жасын және басқа факторларды ескере отырып, әртүрлі локализациядағы қатерлі ісіктерге адъювантты және неоадъювантты химиотерапияны тағайындау және жүргізу.
5. Гистологияны, иммуногистохимияны, көрсеткіштерін, қарсы көрсеткіштерін ескере отырып, әртүрлі локализациялық қатерлі ісіктері бар науқастарға мақсатты терапияны тағайындау және жүргізу.
6. Гистологияны, иммуногистохимияны, көрсеткіштерін, қарсы көрсеткіштерін ескере отырып, әртүрлі локализациялық қатерлі ісіктері бар науқастарға гормондық терапияны тағайындаңыз.
7. Гистологияны, иммуногистохимияны, көрсеткіштерін, қарсы көрсеткіштерін ескере отырып, әртүрлі локализациялық қатерлі ісіктері бар науқастарға иммунотерапияны тағайындаңыз.
8. Диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес әртүрлі нозологиялардағы қатерлі ісіктері бар науқастарға хирургиялық емдеуді тағайындау және жүргізу, соның ішінде. - онкологиядағы реконструктивтік пластикалық хирургия.
9. Қатерлі ісікпен ауыратын науқастарға паллиативтік және симптоматикалық терапияны қамтамасыз ету.
10. Емнің тиімділігін бағалау және оны клиникалық, зертханалық, рентгенологиялық, морфологиялық және басқа зерттеулер нәтижелерінің динамикалық өзгерістерін ескере отырып түзету.
11. Онкологиядағы шұғыл және өмірге қауіпті жағдайларда медициналық көмек көрсету.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеуінің клиникалық хаттамалары.
3. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
4. Диетотерапия принциптері, қатерлі ісіктері бар науқастардың диеталық, энтеральды және парентеральды тамақтану ерекшеліктері.
5. Дәлелді медицина принциптерін ескере отырып, дәрілік заттардың әсер ету механизмдері, олардың өзара әрекеттесуі, көрсеткіштері, қарсы көрсетілімдері, жанама әсерлері, жас ерекшеліктеріне байланысты тағайындау ерекшеліктері.
6. Стационарлық емдеуге жоспарлы және шұғыл госпитализацияға көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 5:
Қатерлі ісіктері бар науқастарды динамикалық бақылау
Машықтар:
1. Арнайы (радикал) емнен өткен қатерлі ісіктері бар науқастарға динамикалық бақылау жүргізу.

1. Составлять и обосновывать план лечения пациента с учетом работы мультидисциплинарных групп: онколога, химиотерапевта, радиолога.
2. Получать информированное согласие у пациентов и их представителей на проведение специального лечения.
3. Проводить лечение пациентов со злокачественными новообразованиями на амбулаторном и стационарном этапах.
4. Назначать и проводить адьювантную и неоадьювантную химиотерапию злокачественных новообразований различных локализаций с учетом стадии заболевания, гистологии, иммуногистохимии, сопутствующих заболеваний, возраста пациента и других факторов.
5. Назначать и проводить таргетную терапию пациентам со злокачественными новобразованиями различных локализаций с учетом гистологии, иммуногистохимии, показаний, противопоказаний.
6. Назначать гормонотерапию пациентам со злокачественными новобразованиями различных локализаций с учетом гистологии, иммуногистохимии, показаний, противопоказаний.
7. Назначать иммунотерапию пациентам со злокачественными новобразованиями различных локализаций с учетом гистологии, иммуногистохимии, показаний, противопоказаний.
8. Назначать и выполнять хирургическое лечение пациентам со злокачественными новобразованиями различных нозологий в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения, в т.ч. - реконструктивно-пластические операции в онкологии.
9. Оказывать паллиативную и симптоматическую терапию онкологическим пациентам.
10. Оценивать эффективность лечения и корректировать его с учетом динамических изменений результатов клинических, лабораторных, рентгенологических, морфологических и пр. исследований.
11. Оказывать медицинскую помощь при неотложных и жизнеугрожающих состояниях в онкологии.
Знания:
1. Стандарт организации оказания онкологической помощи населению Республики Казахстан.
2. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
3. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
4. Принципы диетотерапии, особенностей диетического, энтерального и парентерального питания пациентов со злокачественными новообразованиями
5. Механизмы действия лекарственных средств, их взаимодействие, показания, противопоказания, побочные эффекты, особенности назначения в зависимости от возраста с учетом принципов доказательной медицины.
6. Показания для плановой и экстренной госпитализации на стационарное лечение.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Динамическое наблюдение за пациентами со злокачественными новообразованиями
Умения:
1. Проводить динамическое наблюдение за пациентами со злокачественными новообразованиями, прошедшими специальное (радикальное) лечение.

2. Паллиативтік немесе симптоматикалық емге ұшыраған науқастарды паллиативтік көмек көрсету орталықтарына, хоспистерге жіберу
3. Медициналық көмектің стационарлық және амбулаторлық кезеңдері арасындағы бақылаудың үздіксіздігін жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Онкологиядағы клиникалық топтар, бір топтан екінші топқа ауысу принципі
2. Қатерлі ісіктері бар науқастарды динамикалық бақылау (диспансерлік тексеру).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 6:
Қатерлі ісіктері бар науқастарды медициналық-әлеуметтік оңалту шараларының тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау, жоспар құру
Машықтар:
1. Қатерлі ісікпен ауыратын науқастарды оңалтудың түрлерін және оларды жүзеге асыру принциптерін анықтау.
2. Онкологиялық науқастарды медициналық оңалтудың мақсаттары мен кезеңдерін әзірлеу.
3. Ауруханаға дейінгі, стационарлық және ауруханадан кейінгі кезеңде медициналық оңалтуды жүргізу.
4. Қатерлі ісіктері бар науқастарға психологиялық-әлеуметтік реабилитацияны жүргізу.
5. Қатерлі ісіктері бар науқастарды санаториялық-курорттық емдеумен қамтамасыз ету.
6. Уақытша еңбекке жарамсыздық сараптамасын жүргізу және науқасты медициналық-әлеуметтік сараптамаға (МСБ) жіберу.
Білімдер:
1. Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы анықтаған онкологиялық науқастарды оңалту түрлері (медициналық, кәсіптік, әлеуметтік).
2. Медициналық реабилитацияның мақсаттары (қалпына келтіретін, қолдаушы, паллиативтік) және кезеңдері (дәрігерге дейінгі, стационар, ауруханадан кейінгі).
3. Қатерлі ісіктері бар науқастарды әлеуметтік-психологиялық реабилитациялау аспектілері.
4. Қатерлі ісікпен ауыратындарға арналған курорттық емдеу түрлерінің медициналық көрсеткіштері мен қарсы көрсеткіштері.
5. Қатерлі ісіктері бар науқастарға жаттығу терапиясы, протездеу, қалпына келтіру операциялары, дәрілік терапияның медициналық көрсеткіштері мен қарсы көрсеткіштері.
6. Медициналық тексерулер жүргізу және уақытша еңбекке жарамсыздық парақтарын беру тәртібін реттейтін құқықтық актілер.
7. Ағза функцияларының тұрақты бұзылуы бар қатерлі ісіктері бар науқастарды МСБ өтуге жіберу үшін медициналық құжаттаманы дайындау тәртібі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Дағды 7:
Өміріне қауіпті жағдайлары бар онкологиялық науқастарға шұғыл медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Өмірге қауіп төндіретін онкологиядағы төтенше жағдайлар кезінде білікті медициналық көмек көрсету
2. Жүрек-өкпе реанимациясын орындау дағдыларына ие болу

2. Направлять пациентов, подлежащих паллиативному или симптоматическому лечению в Центры паллиативной помощи, хосписы
3. Осуществлять преемственность наблюдения между стационарным и амбулаторным этапом оказания медицинской помощи.
Знания:
1. Клинические группы в онкологии, принцип перевода из одной группы в другую
2. Динамическое наблюдение пациентов со злокачественными новообразованиями (диспансеризация).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 6:
Составление плана, оценка эффективности и безопасности мероприятий по медицинской и социальной реабилитации пациентов со злокачественными новообразованиями
Умения:
1. Определять виды реабилитации онкологическим пациентам и принципы их осуществления.
2. Разрабатывать цели и этапы медицинской реабилитации онкологических пациентов.
3. Проводить медицинскую реабилитацию на догоспитальном, госпитальном и послегоспитальном этапах.
4. Осуществлять психологическую и социальную реабилитацию пациентов со злокачественными новообразованиями.
5. Осуществлять санаторно-курортное лечение пациентам со злокачественными новообразованиями.
6. Проводить экспертизу временной нетрудоспособности и направлять пациента на медико-социальную экспертизу (МСЭ).
Знания:
1. Виды реабилитации онкологическим пациентам по определению ВОЗ (медицинская, профессиональная, социальная).
2. Цели медицинской реабилитации (восстановительная, поддерживающая, паллиативная) и этапов (догоспитальный, госпитальный, послегоспитальный).
3. Аспекты социальной и психологической реабилитации пациентов со злокачественными новообразованиями.
4. Медицинские показания и противопоказания к проведению видов санаторно-курортного лечения онкологическим пациентам.
5. Медицинские показания и противопоказания к проведению ЛФК, протезирования, реконструктивных операций, медикаментозной терапии пациентам со злокачественными новообразованиями.
6. Нормативно-правовые акты, регламентирующие порядки проведения медицинских экспертиз, выдача листков временной нетрудоспособности.
7. Порядок оформления медицинской документации для направления пациентов со злокачественными новообразованиями, имеющих стойкое нарушение функций организма, на прохождение МСЭ
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 7:
Оказание неотложной медицинской помощи онкологическим пациентам, при состояниях, угрожающих жизни
Умения:
1. Оказывать квалифицированную медицинскую помощь при неотложных состояниях в онкологии, угрожающих жизни
2. Владеть навыками проведения сердечно-легочной реанимации

3. Трахеостомия дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Төтенше жағдайларда медициналық көмек көрсету алгоритмдері, стандарттары, хаттамалары (Сафардың үш еселік дозасы, ЖПР, тыныс жолдарының клиренсі).
2. Сана бұзылыстарының түрлері, олардың белгілері (таңқаларлық, ессіздік, кома)
3. Клиникалық өлімнің негізгі белгілері
4. Этиологиясы, патогенезі, клиникасы, диагностикасы, онкологиядағы шұғыл жағдайларда медициналық көмек көрсету алгоритмі:
- жедел коронарлық синдром (тұрақсыз стенокардия, миокард инфарктісі)
- Жұлынның қысылуы
- Мидың ісінуі
- өкпе эмболиясы
- Гиперкальциемия
- ісік коллапс синдромы
- Жоғарғы қуыс венаның қысылуы синдромы
- Өкпеден қан кету
- тыныс алу жолдарының жедел обструкциясы
- Кардиогенді шок
- гиповолемиялық шок
- анафилактикалық шок
- инфекциялық-токсикалық шок
- ми қан айналымының жедел бұзылуы
- кома (гипогликемиялық, кетоацидоздық, гипотиреоз)
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен онкологиялық аурулардың алдын алу шараларын жүргізу және тиімділігін бақылау, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуына жол бермеу, санитарлық-гигиеналық ағарту және халықтың салауатты өмір салтын қалыптастыру.
Дағды 1:
Онкологиялық аурулардың алдын алуды ұйымдастыру және жүзеге асыру. Инфекцияның алдын алу және бақылау.
Машықтар:
1. Медициналық көмек және міндетті медициналық сақтандырудың мемлекеттік қоры шеңберінде профилактикалық скринингтік тексерулерге және қатерлі ісікке күдік туындаған жағдайда қатысу.
2. Қатерлі ісік алды және онкологиялық аурулардың алдын алу және ерте анықтау жөніндегі іс-шаралар кешеніне қатысу.
3. МН және мінез-құлық факторларын ерте анықтау үшін ересек халықтың мақсатты топтарын скринингтік зерттеулерге қатысу.
4. Науқасты динамикалық (диспансерлік) бақылау.
5. Алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу
медициналық көмек көрсетумен байланысты инфекциялар (хирургиялық жердегі инфекциялар, катетермен байланысты қан ағымының инфекциялары, катетермен байланысты зәр шығару жүйесінің инфекциялары, төменгі тыныс жолдарының инфекциялары, қан арқылы берілетін инфекциялар (В және С гепатиті, АИТВ)."
6. Микробқа қарсы төзімділіктің қалыптасуына жол бермей, инфекцияның алдын алу және бақылау іс-шараларына қатысу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың мақсатты топтары
3. Бастапқы медициналық-санитарлық көмек және консультативтік-диагностикалық көмек медициналық ұйымдарында онкологиялық аурулардың жоғары қаупі бар топтарға мониторинг жүргізу тәртібі.

3. Владеть навыками трахеостомии.
Знания:
1. Алгоритмы, стандарты, протоколы оказания медицинской помощи при неотложных состояниях (тройной прием Сафара, СЛР, очистка дыхательных путей).
2. Виды нарушения сознания, их признаков (оглушение, сопор, кома)
3. Основные признаки клинической смерти
4. Этиология, патогенез, клиника, диагностика, алгоритм медицинской помощи при неотложных состояниях в онкологии:
-Острый коронарный синдром (нестабильная стенокардия, инфаркт миокарда)
- Компрессия спинного мозга
- Отек головного мозга
- Тромбоэмболия легочной артерии
- Гиперкальциемия
- Синдром распада опухоли
- Синдром сдавления верхней полой вены
- Легочное кровотечение
- Острая обструкция дыхательных путей
- Кардиогенный шок
- Гиповолемический шок
- Анафилактический шок
- Инфекционно-токсический шок
- Острое нарушение мозгового кровообращения
- Кома (гипогликемическая, кетоацидотическая, гипотиреоидная)
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение и контроль эффективности профилактических мероприятий онкологических заболеваний, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Организация и проведение профилактики онкологических заболеваний. Предупреждение инфекций и инфекционный контроль.
Умения:
1. Участвовать в профилактических скрининговых обследованиях и при подозрении на ЗН в рамках ГОБМП и ОСМС.
2. Участвовать в проведении комплекса мероприятий по профилактике и раннему выявлению предраковых и онкологических заболеваний.
3. Участвовать в скрининговых исследований целевых групп взрослого населения для раннего выявления ЗН и поведенческих факторов.
4. Динамическое (диспансерное) наблюдение пациента.
5. Участвовать в организации и проведении мероприятий, направленных на профилактику
инфекций, связанных с медицинской помощью (инфекции области хирургического вмешательства, катетер ассоциированные инфекции кровотока, катетер ассоциированные инфекции мочевыделительной системы, инфекции нижных дыхательных путей, гемоконтактные инфекции (гепатиты В и С, ВИЧ)".
6. Участвовать в мероприятиях по предупреждению инфекций и инфекционного контроля, предупреждению формирования противомикробной устойчивости.
Знания:
1. Стандарт организации оказания онкологической помощи населению Республики Казахстан.
2. Целевые группы лиц, подлежащие скрининговым исследованиям
3. Порядок наблюдения групп повышенного онкологического риска в медицинских организациях первичной медико-санитарной помощи и консультативно-диагностической помощи.

4. Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
5. Медициналық көмек көрсетуге байланысты инфекциялардың алдын алу бойынша санитарлық-эпидемияға қарсы, санитарлық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар.
6. Аса қауiптi жұқпалы аурулардың алдын алу жөнiндегi санитариялық-эпидемияға қарсы, санитарлық-профилактикалық iс-шараларды ұйымдастыру мен жүзеге асыруға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
7. Жұқпалы аурулардың және жұқпалы аурулардың таралуының алдын алу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Аурулардың алдын алуға, салауатты өмір салтын қалыптастыруға, денсаулықты сақтауға және нығайтуға бағытталған тәрбиелік, тәрбиелік және насихаттық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу.
Машықтар:
1. Қатерлі ісікпен күресу мәселелері бойынша халық арасында ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу.
2. Өмірдің әртүрлі салаларында қауіпсіздік пен гигиенаны қамтамасыз ету бойынша санитарлық талаптар, ережелер мен ұсынымдар: тамақ, су, санитария, тұрғын үй жағдайлары, жеке гигиена, сондай-ақ антибиотиктерді тиісті көрсетілімдерсіз қолданумен байланысты қауіптер туралы хабардар ету.
3. Пациенттерді және олардың заңды өкілдерін ұлттық, халықаралық хаттамалар мен ұсыныстарға сәйкес вакциналар, олардың маңыздылығы, пайдасы және ықтимал қауіптері туралы ақпаратпен қамтамасыз ету.
4. Тұрақты медициналық тексерулер мен скринингтік бағдарламалар туралы хабарлау.
5. Денсаулықты сақтау, нығайту, санитарлық мәдениетті жақсарту үшін гигиеналық дағдыларды үйрету: гигиена мен қауіпсіздікті сақтау, оның ішінде стандартты сақтық шаралары (қол гигиенасы, жөтел этикеті, жеке қорғаныс құралдары, инъекцияның қауіпсіз әдістері, қалдықтарды басқару, дезинфекция және зарарсыздандыру) тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі, инфекциялардың алдын алу .
6. Салауатты өмір салтын, ұтымды және салауатты тамақтануды, дене шынықтырумен айналысудың маңыздылығын, зиянды әдеттерден бас тартуды, психологиялық салауаттылықты сақтауды насихаттау бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу.
Білімдер:
1. Санитарлық нормалар мен стандартты сақтық шаралары, үйдегі және жұмыс ортасындағы қауіпсіздік.
2. Жұқпалы аурулардың және жұқпалы аурулардың таралуының алдын алу әдістері.
3. Жеке бас гигиенасы, салауатты өмір салты принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласындағы мүдделі тараптармен өзара әрекеттесу
Дағды 1:
Пациентпен, оның туыстарымен немесе заңды өкілдерімен өзара әрекеттесу
Машықтар:
1. Науқасқа немесе оның заңды өкіліне аурудың барысы, емі және болжамы туралы, оның ішінде жағымсыз жаңалықтарды хабарлау туралы кеңес беру.

4. Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения
5. Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению инфекций, связанных с оказанием медицинской помощи.
6. Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению особо опасных инфекционных заболеваний
7. Методы профилактики инфекций и распространения инфекционных заболеваний.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация и проведение образовательных, воспитательных и агитационных мероприятий, направленных на профилактику заболеваний, формирование здорового образа жизни, сохранение и укрепление здоровья.
Умения:
1. Проводить информационно-разъяснительную работу среди населения по вопросам онкологической настороженности.
2. Информировать о санитарных требованиях, правилах и рекомендациях для обеспечения безопасности и гигиены в различных сферах жизни: питание, вода, санитарные условия, жилищные условия, личная гигиена, а также о рисках, связанных с применением антибиотоков без должных показаний.
3. Обеспечивать пациентов и их законных представителей информацией о вакцинах, их значимости, преимуществах и возможных рисках в соответствии с национальными, международными протоколами и рекомендациями.
4. Информировать о регулярных медицинских обследованиях и скрининговых программах.
5. Обучать санитарно-гигиеническим навыкам с целью сохранения, укрепления здоровья, повышения санитарно-гигиенической культуры: поддержание гигиены и безопасности, включающее стандартные меры предосторожности (гигиена рук, этикет кашля, средства индивидуальной защиты, практика безопасных инъекций управление отходами, дезинфекция и стерилизация) безопасности пищи, профилактике инфекций.
6. Организовывать и проводить мероприятия по пропаганде здорового образа жизни, рационального и здорового питания, важности физической активности, отказа от вредных привычек, поддержания психологического благополучия.
Знания:
1. Санитарные стандарты и стандартные меры предосторожности, безопасности в быту и рабочей среде.
2. Методы профилактики инфекций и распространения инфекционных заболеваний.
3. Принципы личной гигиены, здорового образа жизни.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Взаимодействие с пациентом, его родственниками или законными представителями
Умения:
1. Консультировать пациента или его законного представителя о течении, лечении и прогнозе заболевания, включая сообщение неприятных новостей.

2. Пациентке және (немесе) оның заңды өкілдеріне ұсынылған диагностика, емдеу әдісі, ақпараттандырылған келісімді ала отырып, ықтимал асқынулар туралы хабарлау.
3. Пациентті немесе оның заңды өкілін олардың қалауларын, құндылықтарын және ақпарат деңгейін ескере отырып, шешім қабылдау процесіне тарту.
4. Пациент немесе заңды өкіл негізделген шешім қабылдауы үшін ақпараттың анық және қолжетімді болуын қамтамасыз ететін процедуралар мен технологияларды түсіндіру.
5. Емдеу тиімділігін арттыру және пациент пен дәрігер арасындағы ынтымақтастықты арттыру үшін пациенттерге эмпатия және қолдау көрсету.
Білімдер:
1. Пациентпен, оның туыстарымен немесе заңды өкілдерімен қарым-қатынас жасау принциптері.
2. Науқасты емдеу әдістері мен медициналық бұйымдарды таңдау туралы ақпараттандыруға байланысты этикалық, мәдени, діни, құқықтық аспектілер.
3. Науқас денсаулығының психоәлеуметтік аспектілері.
4. Заң талаптарын сақтай отырып, негізделген келісімді алу процесі.
5. Қақтығыс жағдайларындағы өзара әрекеттесу принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Басқа мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен диагностика, емдеу, оңалту, инфекциялардың таралуын болдырмау және салауатты өмір салтын насихаттау бойынша кешенді тәсілді қамтамасыз ету бойынша ынтымақтастық.
Машықтар:
1. Ересектердегі онкологиялық мәселелер бойынша БМСК дәрігерлерінің және олармен байланысты мамандықтардың біліктілігін арттыруға кеңес беру және қатысу.
2. Пациенттерге толық көмек көрсету үшін басқа медициналық мамандармен және қызметтермен командада жұмыс жасау.
3. Қажет болған жағдайда күтімнің үздіксіздігін және уақтылы араласуды қамтамасыз ету үшін басқа мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен ақпарат алмасу.
4. Көп бейінді топтардың жұмысына, консультацияларға, клиникалық турларға қатысу.
5. Жұқпалы аурулардың таралуын болдырмау, вакцинациялау және төтенше жағдайларға әрекет ету үшін қоғамдық ұйымдармен және денсаулық сақтау қызметтерімен бірлесіп жұмыс жасау.
6. Науқастарды одан әрі диагностикалау және емдеу үшін мамандарға немесе мамандандырылған денсаулық сақтау қызметтеріне жіберу.
Білімдер:
1. Диагностика, емдеу, реабилитация мәселелері бойынша басқа мамандар мен қызметтердің рөлі мен функциялары.
2. Медициналық тәжірибенің технологиялары мен стандарттары.
3. Мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен тиімді қарым-қатынас принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен медициналық құжаттар мен құжаттарды жүргізу
Дағды 1:
Медициналық тәжірибедегі есеп және құжаттама
Машықтар:
1. Медициналық құжаттаманы уәкiлеттi орган белгiлеген нысандарға, түрлерге, көлемге, тәртiп пен мерзiмдерге сәйкес ресiмдеу.

2. Информировать пациента и (или) его законных представителей о рекомендуемом виде методе диагностики, лечения, возможных осложнениях с получением информированного согласия.
3. Вовлекать пациента или его законного представителя в процесс принятия решений, учитывая их предпочтения, ценности и уровень информированности.
4. Объяснять процедуры и технологии, обеспечивая понятность и доступность информации, чтобы пациент или его законный представитель мог принять осознанное решение.
5. Проявлять эмпатию и поддержку пациентам для повышения эффективности лечения и сотрудничества пациента с врачом.
Знания:
1. Принципы коммуникации с пациентом, его родственниками или законными представителями.
2. Этические, культурные, религиозные, правовые аспекты, связанные с информированием пациента о выборе методов лечения и средствах медицинского назначения.
3. Психосоциальные аспекты здоровья пациента.
4. Процесс оформления информированного согласия с соблюдением требований законодательства.
5. Принципы взаимодействия в конфликтных ситуациях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Сотрудничество с другими специалистами и службами здравоохранения по вопросам диагностики, лечения, реабилитации, обеспечения комплексного подхода к профилактике распространения инфекций и формированию здорового образа жизни.
Умения:
1.Консультирование и участие в повышении квалификации врачей ПМСП и смежных специальностей по вопросам онкологических заболевай у взрослых.
2. Работать в командах с другими специалистами и службами здравоохранения для обеспечения полного спектра медицинской помощи пациентам.
3. Обмениваться информацией с другими специалистами и службами здравоохранения для обеспечения непрерывности медицинской помощи и своевременного вмешательства при необходимости.
4. Участвовать в работе мультидисциплинарных группах, консилиумах, клинических обходах.
5. Сотрудничать с общественными организациями и службами здравоохранения для предотвращения распространения инфекций, проведения вакцинации и реагирования на чрезвычайные ситуации.
6. Направлять пациентов к специалистам или в специализированные службы здравоохранения для дальнейшей диагностики и лечения.
Знания:
1. Роль и функции других специалистов и служб по вопросам диагностики, лечения, реабилитации.
2. Технологии и стандарты медицинской практики.
3. Принципы эффективной коммуникации со специалистами и службами здравоохранения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Учет и документирование в медицинской практике
Умения:
1. Оформлять медицинскую документацию по формам, видам, в объеме, порядке и сроки, установленные уполномоченным органом.

1. Қатерлі ісіктерді диагностикалау және емдеу
2. Қатерлі ісіктері бар науқастарды қалпына келтіретін емдеу және оңалту
3. Қатерлі ісіктері бар науқастарды медициналық тексеруден өткізу
4. Онкологиядағы шұғыл жағдайларда медициналық көмек көрсету
5. Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Қатерлі ісіктерді диагностикалау және емдеу
Дағды 1:
Диагностикалық процедураларды жүргізу
Машықтар:
1. Сүт безінің, бауырдың, ұйқы безінің, лимфа түйіндерінің ісіктеріне жұқа ине биопсиясын жүргізу дағдылары
Сүт безінің, өкпенің, бауырдың және қуық асты безінің ісіктеріне трефин биопсиясы жүргізу дағдылары.
2. Радиациялық диагностика әдістерін (рентген, КТ, МРТ, УДЗ, НМ әдістері) интерпретациялау дағдылары.
Эндоскопиялық диагностикалық әдістерді (бронхоскопия, эзофагогастродуоденоскопия, колоноскопия, сигмоидоскопия, лапароскопия, торакоскопия, медиастиноскопия) түсіндіру дағдылары.
5. Тері зақымдануының кесінділік биопсиясын жүргізу дағдысы.
Білімдер:
1. Медициналық көрсеткіштер, қарсы көрсетілімдер, ісіктердің жұқа инелі биопсиясын жүргізу техникасы, ісіктердің трепанобиопсиясын жүргізу әдістері, рентгенография, КТ, МРТ, УДЗ, ядролық медицина әдістері.
2. Медициналық көрсеткіштер, бронхоскопияға, эзофагогастродуоденоскопияға, колоноскопияға, сигмоидоскопияға, лапароскопияға, торакоскопияға, медиастиноскопияға қарсы көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Қатерлі ісіктердің диагнозын қою
Машықтар:
1. ICD, қатерлі ісіктерді диагностикалау және емдеу хаттамалары және жалпы қабылданған жіктеулерге сәйкес қатерлі ісіктердің алдын ала/клиникалық диагнозын орнату және негіздеу.
2. Қатерлі ісіктердің дифференциалды диагностикасын жүргізу.
3. Ересектердегі қатерлі ісіктің ауырлық дәрежесін бағалау
Білімдер:
1. Қатерлі ісіктердің диагностикалық критерийлері.
2. Онкологиялық ауруларды дифференциалды диагностикалық іздеу алгоритмдері.
3. Қатерлі ісіктердің жіктелуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Хирургиялық, сәулелік және дәрілік, аралас және кешенді емдеу әдістерін қолдану
Машықтар:
1. Көпсалалы бригадалардың: онколог, химиотерапия, рентгенолог жұмысын ескере отырып, науқасты емдеу жоспарын құру және негіздеу
2. Қатерлі ісіктері бар науқастарды амбулаторлық және стационарлық кезеңде емдеу.

1. Диагностика и лечение злокаче ственных новообразований
2. Восстановительное лечение и реабилитация пациентов со злокачественными новообразованиями
3. Проведение медицинской экспертизы пациентам со злокачественными новообразованиям
4. Оказание медицинской помощи при неотложных состояниях в онкологии
5. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Диагностика и лечение злокаче ственных новообразований
Навык 1:
Проведение диагности-ческих процедур
Умения:
1. Навыки выполнения тонкоигольной биопсии при опухолях молочной железы, печени, поджелудочной железы, лимфоузлов
Навыки проведения трепанобиопсии при опухолях молочной железы, легких, печени, предстательной железы.
2. Навыки интерпретации лучевых методов диагностики (рентген, КТ, МРТ, УЗИ, методы ЯМ).
Навыки интерпретации эндоскопических методов диагностики (бронхоскопия, эзофагогастродуоденоскопия, колоноскопия, ректороманоскопия, лапароскопия, торакоскопия, медиастиноскопия).
5. Навыки проведения инсцизионной биопсии с образований кожи.
Знания:
1. Медицинские показания, противопоказания, методики проведения тонкоигольной биопсии опухолей, методики проведения трепанобиопсии опухолей, рентгенографии, КТ, МРТ, УЗИ, методов ядерной медицины.
2. Медицинские показания, противопоказания к проведению бронхоскопии, эзофагогастродуоденоскопии, колоноскопии, ректороманоскопии, лапароскопии, торакоскопии, медиастиноскопии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Установление диагноза злокачественных новообразований
Умения:
1. Устанавливать и обосновывать предварительный/клинический диагноз злокачественных новообразований в соответствии с МКБ, протоколами диагностики и лечения злокачественных новообразований, общепринятыми классификациями.
2. Проводить дифференциальный дигноз при злокачественных новообразованиях.
3. Оценивать тяжесть онкологического заболевания у взрослых
Знания:
1. Диагностические критерии злокачественных новообразований.
2. Алгоритмы дифференциально-диагностического поиска при онкологических заболеваниях.
3. Классификации злокачественных новообразований.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Применение хирургических, лучевых и медикаментозных, комбинированных и комплексных методов лечения
Умения:
1. Составлять и обосновывать план лечения пациента с учетом работы мультидисциплинарных групп: онколога, химиотерапевта, радиолога.
2. Проводить лечение пациентов со злокачественными новообразованиями на амбулаторном и стационарном этапах.

3. Медициналық көмектің стационарлық және амбулаторлық кезеңдері арасындағы бақылаудың үздіксіздігін жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Онкологиядағы клиникалық топтар, бір топтан екінші топқа ауысу принципі.
2. Қатерлі ісіктері бар науқастарды динамикалық бақылау (диспансерлік тексеру).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Қатерлі ісіктері бар науқастарды қалпына келтіретін емдеу және оңалту
Дағды 1:
Қатерлі ісіктері бар науқастарды медициналық-әлеуметтік оңалту шараларының тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау, жоспар құру
Машықтар:
1. Қатерлі ісікпен ауыратын науқастарды оңалтудың түрлерін және оларды жүзеге асыру принциптерін анықтау
2. Онкологиялық науқастарды медициналық оңалтудың мақсаттары мен кезеңдерін әзірлеу.
3. Ауруханаға дейінгі, стационарлық және ауруханадан кейінгі кезеңде медициналық оңалтуды жүргізу.
4. Қатерлі ісіктері бар науқастарға психологиялық-әлеуметтік реабилитацияны жүргізу.
5. Қатерлі ісіктері бар науқастарды санаториялық-курорттық емдеумен қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы анықтаған онкологиялық науқастарды оңалту түрлері (медициналық, кәсіптік, әлеуметтік).
2. Медициналық реабилитацияның мақсаттары (қалпына келтіруші, қолдаушы, паллиативтік) және кезеңдері (ауруханаға дейінгі, стационар, ауруханадан кейінгі).
3. Қатерлі ісіктері бар науқастарды әлеуметтік-психологиялық реабилитациялау аспектілері.
4. Қатерлі ісікпен ауыратындарға арналған курорттық емдеу түрлерінің медициналық көрсеткіштері мен қарсы көрсеткіштері.
4. Қатерлі ісіктері бар науқастарға жаттығу терапиясы, протездеу, реконструкциялық операциялар, дәрілік терапияның медициналық көрсеткіштері мен қарсы көрсеткіштері.
5. Онкологиялық науқастармен қарым-қатынас жасаудағы этика және деонтология.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Қатерлі ісіктері бар науқастарды медициналық тексеруден өткізу
Дағды 1:
Еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүргізу және науқасты медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу
Машықтар:
1. Уақытша еңбекке жарамсыздық белгілерін, оның ішінде отбасы мүшелерінің науқасқа күтім жасау қажеттілігінің белгілерін және қатерлі ісіктері бар науқастардың қызметінің тұрақты бұзылуының белгілерін анықтаңыз.
2. Дәрігерлік-консультациялық комиссияның жұмысына қатысу.
3. Қатерлі ісіктері бар, дене функцияларының тұрақты бұзылуы бар науқастарды МСЖ өтуге жіберуге медициналық көрсеткіштерді анықтау.

3. Осуществлять преемственность наблюдения между стационарным и амбулаторным этапом оказания медицинской помощи.
Знания:
1. Клинические группы в онкологии, принцип перевода из одной группы в другую.
2. Динамическое наблюдение пациентов со злокачественными новообразованиями (диспансеризация).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Восстановительное лечение и реабилитация пациентов со злокачественными новообразованиями
Навык 1:
Составление плана, оценка эффективности и безопасности мероприятий по медицинской и социальной реабилитации пациентов со злокачественными новообразованиями
Умения:
1. Определять виды реабилитации онкологическим пациентам и принципы их осуществления.
2. Разрабатывать цели и этапы медицинской реабилитации онкологических пациентов.
3. Проводить медицинскую реабилитацию на догоспитальном, госпитальном и послегоспитальном этапах.
4. Осуществлять психологическую и социальную реабилитацию пациентов со злокачественными новообразованиями.
5. Осуществлять санаторно-курортное лечение пациентам со злокачественными новообразованиями.
Знания:
1. Виды реабилитации онкологическим пациентам по определению ВОЗ (медицинская, профессиональная, социальная).
2. Цели (восстановительная, поддерживающая, паллиативная) и этапы (догоспитальный, госпитальный, послегоспитальный) медицинской реабилитации.
3. Аспекты социальной и психологической реабилитации пациентов со злокачественными новообразованиями.
4. Медицинские показания и противопоказания к проведению видов санаторно-курортного лечения онкологическим пациентам.
4. Медицинские показания и противопоказания к проведению ЛФК, протезирования, реконструктивных операций, медикаментозной терапии пациентам со злокачественными новообразованиями.
5. Этика и деонтология при общении с онкологическими пациентами.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проведение медицинской экспертизы пациентам со злокачественными новообразованиям
Навык 1:
Проведение экспертизы временной нетрудоспособности и направление пациента на медико-социальную экспертизу
Умения:
1. Определять признаки временной нетрудоспособности, включая признаки необходимости ухода за пациентом членами семьи, и признаки стойкого нарушения жизнедеятельности пациентов со злокачественными новообразованиями.
2. Принимать участие в работе врачебно-консультативной комиссии.
3. Определять медицинские показания для направления пациентов со злокачественными новообразованиями., имеющих стойкое нарушение функций организма, для прохождение МСЭ

1. Онкологтардың қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Онкологтар көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Онкологтардың қызметінде жаңа әдістер мен технологияларды әзірлеу және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Онкологтардың қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Онкологтардың қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында онкологтар арасында жоспарларды әзірлеуге және тапсырмаларды бөлуге қатысу.
2. Үйлестірілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында дәрігерлік практиканы ұйымдастырумен байланысты онкологтардың басқа мамандармен ынтымақтастығын үйлестіру.
3. Онкология саласындағы науқастарды диагностикалау және емдеу процестеріне мониторинг және бағалауды ұйымдастыру.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалау.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын бақылау шеңберінде медициналық көмектің асқыну немесе жеткіліксіз сапасы жағдайларын анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттердің нәтижелерін талдау.
7. Онкология саласындағы деректерді талдау және тәжірибе негізінде медициналық қызмет көрсету сапасын арттыру.
8. Эпидемиологиялық жағдайды және онкологиялық аурулардың таралуын бақылау.
Білімдер:
1. Мониторинг нәтижелері мен ұсыныстарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымының бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Денсаулық сақтаудағы басқарудың принциптері мен әдістері, оның ішінде бөлімшелердің қызметін ұйымдастыру, жоспарлау, бақылау және үйлестіру.
4. Құрылымдық бөлімшелердің қызметін ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде сапаны және пациенттердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (ересектерге) онкологиялық көмек көрсету кезінде асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу салаларында тәлімгерлік және кеңес беру қызметтерін көрсету.
Машықтар:
1. Дәрігер-резиденттерге, стажер-дәрігерлерге және денсаулық сақтау ұйымында кәсіби жұмысын алғаш рет бастаған дәрігерлерге тәлімгерлікпен қамтамасыз ету.

1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей онкологов.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами онкологами.
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей онкологов.
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей онкологов.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей онкологов.
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами онкологами с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей онкологов с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области онкологии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области онкологии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения онкологических заболеваний.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании онкологической помощи пациентам (взрослые).
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.

2. Кәсіби тәжірибесі аз онкологтарға күрделі клиникалық жағдайларда консультациялық көмек көрсету.
3. Онкология саласындағы мәселелер бойынша басқа мамандықтағы дәрігерлермен кеңесу.
4. Тәжірибесі мен біліміне сүйене отырып, клиникалық жағдайды бағалау, диагностикалау, емдеу және асқынулардың алдын алу бойынша ұсыныстар бойынша сараптамалық қорытындылар беру.
5. Сарапшылардың ұсыныстарын орындағаннан кейін кері байланысты қамтамасыз ету, нәтижелерді талдауға көмектесу.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту әдістері, имитациялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану.
2. Медициналық қызметкерлермен тиімді қарым-қатынас, соның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау.
3. Оқытудың тиімділігі мен түзетулер енгізу қажеттілігін анықтау үшін студенттердің білімдері мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Онкологтар көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Машықтар:
1. "Онкология (ересектер)" мамандығы бойынша көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Онкология (ересек)" мамандығы бойынша медициналық көмек көрсету көрсеткіштерін бақылау дағдыларын меңгеру.
3. "Онкология (ересектер)" мамандығы бойынша ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне медициналық көмектің сапасы және медициналық құжаттарды жүргізу мәселелері бойынша консультациялық көмек көрсету.
4. Қауіп факторларын анықтау және онкологтар көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелі проблемалар туралы ұйым басшылығын жедел хабардар ету.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Онкологтардың қызметінде жаңа әдістер мен технологияларды әзірлеу және енгізу.
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды әзірлеу және енгізу
Машықтар:
1. Ғылыми жарияланымдарды талдау, олардың нәтижелерінің сапасы мен дұрыстығын бағалау

2. Осуществлять консультативную помощь врачам онкологам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области онкологии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами онкологами.
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Онкология (взрослая)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Онкология (взрослая)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Онкология (взрослая)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами онкологами.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей онкологов.
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:
1. Анализировать научные публикации, оценивать качество и достоверность их результатов

1. "Онкология (ересектер)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Онкология (ересектер)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы Академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Онкология (ересектер)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Онкология (ересектер)" мамандығы бойынша көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама
Машықтар:
1. "Онкология (ересектер)" мамандығы бойынша көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Онкология (ересек)" мамандығы бойынша медициналық көмек көрсету көрсеткіштерін бақылау дағдыларын меңгеру.
3. "Онкология (ересектер)" мамандығы бойынша ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне медициналық көмектің сапасы және медициналық құжаттарды жүргізу мәселелері бойынша консультациялық көмек көрсету.
4. Анықталған медициналық қателіктердің, олардың себеп-салдарлық байланыстарының, жағымсыз салдарлардың және олардың алдын алу мүмкіндіктерінің формальды сипаттамасына талдау жүргізу.
5. Тәуекел факторларын анықтау және онкологтар көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелі проблемалар туралы ұйым басшылығын жедел хабардар ету.
Білімдер:
1. "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы (Республиканың Әділет министрлігінде ҚР 2020 жылғы 30 қазандағы № 21561 болып тіркелген).
2. Денсаулық сақтаудағы тексеру түрлері.
3. Медициналық қызмет пен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмек көрсету сапасына сараптама жүргізу әдістері (әдістер, технология, талдау, бағалау, мониторинг).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Сапаны арттыру және диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін енгізу бойынша шараларды әзірлеу және енгізу.
Машықтар:
1. Пациенттерге (ересектерге, балаларға) медициналық көмек көрсету сапасын қамтамасыз ету мақсатында мамандандырылған бөлімшелердің әлеуетін арттыру дағдыларын дамыту.
2. Медициналық қызметтердің сапасы мәселелері бойынша мамандандырылған бөлімдердің медицина қызметкерлеріне әдістемелік қолдау көрсету.
3. Жаңа диагностикалық және емдеу әдістерін зерттеп, тәжірибеңізге енгізу.

1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Онкология (взрослая)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Онкология (взрослая)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Онкология (взрослая)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Онкология (взрослая)".
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Онкология (взрослая)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Онкология (взрослая)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Онкология (взрослая)".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами онкологами.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Разработка и проведение мероприятий по улучшению качества и внедрению новых методов диагностики и лечения.
Умения:
1. Развитие навыков повышения потенциала профильных отделений с целью обеспечения качества медицинской помощи пациентам (взрослые, дети).
2. Оказание методологической поддержки медицинскому персоналу профильных отделений по вопросам качества медицинских услуг.
3. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.

4. Клиникалық тәжірибеде жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалай отырып, клиникалық зерттеулерге қатысу.
5. Онкологияның медициналық тәжірибесіне жаңа технологияларды табысты енгізуді қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістері. Медициналық көмектің тиімділігі мен сапасын бағалау көрсеткіштері мен критерийлері
2. Онкология саласындағы қазіргі технологиялар мен зерттеулер.
3. Жаңа медициналық технологияларды трансферттеу процесі, оның ішінде олардың әлеуетін бағалау және тәжірибеге біріктіру.
4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды үйлестіру және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Онкология (ересектер)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
Дағды 1:
Стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, халыққа онкологиялық көмек көрсетудің алгоритмдері мен нұсқауларын әзірлеу.
Машықтар:
1. Дәлелдерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде Халыққа аллергологиялық және иммунологиялық көмек көрсету саласындағы стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтарды және әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
2. Республика және халықаралық ынтымақтастық деңгейінде аллергологиялық және иммунологиялық қызметті дамыту және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулар мен әдістемелік ұсыныстар.
2. Медициналық көмектің сапасын бағалау әдістері, оның ішінде аудит және диагностика мен емдеудің тиімділігін бағалау, этикалық стандарттар және пациенттердің құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Стандарттардың, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларының, халыққа онкологиялық көмек көрсету алгоритмдері мен нұсқауларының сараптамасы
Машықтар:
1. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқауларға сараптама/рецензия жүргізу.
2. Стандарттарды, Хаттамаларды және нұсқауларды жақсарту бойынша ұсыныстарды тұжырымдау және оларға өзгерістер немесе толықтырулар ұсыну.
3. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы туралы сараптамалық қорытынды қалыптастыру.

4. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
5. Владеть навыками обеспечения успешного трансфера новых технологий в медицинскую практику онкологии.
Знания:
1. Количественные методы статистического анализа и прогнозирования. Показатели и критерии оценки эффективности и качества медицинской помощи
2. Актуальные технологии и исследования в области онкологии.
3. Процесс трансферта новых медицинских технологий, включая оценку их потенциала и интеграцию в практику.
4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Онкология (взрослая)"
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании онкологической помощи населению.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения онкологической помощи населению на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации онкологической службы на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.
2. Методы оценки качества медицинской помощи, включая аудит и оценка эффективности диагностики и лечения, этические стандарты и права пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании онкологической помощи населению.
Умения:
1. Проводить экспертизу/рецензирование стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Формулировать рекомендации по улучшению стандартов, протоколов и инструкций, а также предложить изменения или дополнения к ним.
3. Формировать экспертное заключение о качестве разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.

1. Қатерлі ісік алды аурулары, сүт бездерінің (сүт бездерінің) қатерсіз және қатерлі ісіктері бар науқастарға тәлімгердің бақылауымен және бақылауымен білікті және мамандандырылған көмек көрсету
2. Тәлімгердің бақылауымен сүт бездерінің қатерлі ісіктері бар науқастарды қалпына келтіретін емдеу және оңалту
3. Тәлімгердің бақылауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу
4. Тәлімгердің бақылауымен есептік-есептілік медициналық құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Дәрігердің үздіксіз кәсіби дамуы
Еңбек функциясы 1:
Қатерлі ісік алды аурулары, сүт бездерінің (сүт бездерінің) қатерсіз және қатерлі ісіктері бар науқастарға тәлімгердің бақылауымен және бақылауымен білікті және мамандандырылған көмек көрсету
Дағды 1:
Диагностикалық процедураларды жүргізу
Машықтар:
1. Сүт бездерін клиникалық тексеру (анамнез, тексеру, пальпация).
2. Сүт безі қатерлі ісігінің қауіп тобын қалыптастыру бойынша скринингтік шараларды өткізу.
3. Сүт безі және аймақтық лимфа түйіндерінің диагностикалық биопсиясын жүргізу дағдыларын меңгеру.
4. Кейінгі цитологиялық зерттеу мақсатында саусақ іздері жағындыларын алу дағдыларын меңгеру.
5. Сәулелік диагностика әдістерін (УДЗ, маммография, томосинтез, МРТ, НМ әдістері) интерпретациялау дағдыларын меңгеру.
6. Диагноз қою (растау) арқылы клиникалық, зертханалық және аспаптық зерттеулердің мәліметтерін интерпретациялау дағдыларын меңгеру.
7. Науқастарды медициналық мамандардың кеңесіне жіберу қажеттілігін негіздеу.
Білімдер:
1. Сүт бездері және аймақтық лимфа түйіндерінің диагностикалық биопсиясын жүргізудің медициналық көрсеткіштері мен қарсы көрсеткіштері және әдістері.
2. Рентгенологиялық диагностика әдістеріне медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер (УДЗ, маммография, томосинтез, МРТ, НМ әдістері)
3. Клиникалық хаттамаларға және халықаралық ұсыныстарға сәйкес маммологиялық ауруларды диагностикалау алгоритмдері, оның ішінде сүт безі обыры скринингі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Сүт безінің қатерлі ісік алды ауруларының және қатерлі ісіктерінің диагностикасын белгілеу
Машықтар:
1. Сүт бездерінің патологиясының дифференциалды диагностикасын жүргізу.
2. Сүт бездерінің қатерлі ісіктері бар науқастарда ісік процесінің таралуын бағалаңыз.
3. Сүт бездерінің (сүт бездерінің) қатерлі ісіктерінің алдын ала/клиникалық диагностикасын АХЖ, қатерлі ісіктерді диагностикалау және емдеу хаттамаларына, жалпы қабылданған жіктеулерге сәйкес белгілеу және негіздеу.

1. Оказание квалифицированной и специализированной помощи пациентам с с предопухолевыми заболеваниями, доброкачественными и злокачественными новообразованиями молочных (грудных) желез под контролем и надзором наставника
2. Восстановительное лечение и реабилитация пациентов со злокачественными новообразованиями молочных (грудных) желез под контролем наставника
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие врача
Трудовая функция 1:
Оказание квалифицированной и специализированной помощи пациентам с с предопухолевыми заболеваниями, доброкачественными и злокачественными новообразованиями молочных (грудных) желез под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Проведение диагностических процедур
Умения:
1. Клиническое обследование молочных (грудных) желез (анамнез, осмотр, пальпация).
2. Проводить скрининговые мероприятия с формированием групп риска РМЖ.
3. Владеть навыками проведения диагностической биопсии молочной (грудной) железы и регионарных лимфатических узлов.
4. Владеть навыками взятия мазков-отпечатков с целью последующего цитологического исследования.
5. Владеть навыками интерпретации лучевых методов диагностики (УЗИ, маммография, томосинтез, МРТ, методы ЯМ)
6. Владеть навыками интерпретации данных клинико-лабораторных и инструментальных исследований с устанавлением (подтверждением) диагноза.
7. Обосновывать необходимость направления пациентов на консультацию к врачам-специалистам.
Знания:
1. Медицинские показания и противопоказания и методы проведения диагностической биопсии молочной (грудной) железы и регионарных лимфатических узлов.
2. Медицинские показания и противопоказания к проведению лучевых методов диагностики (УЗИ, маммография, томосинтез, МРТ, методы ЯМ)
3. Алгоритмы диагностики при маммологических заболеваниях согласно клинических протоколов и международных рекомендаций, включая скрининг РМЖ.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Установление диагноза предопухолевых заболеваний и злокачественных новообразований молочной (грудной) железы
Умения:
1. Проводить дифференциальную диагностику патологии молочных (грудных) желез.
2. Оценивать распространенность опухолевого процесса у пациентов со злокачественными новообразованиями молочных (грудных) желез.
3. Устанавливать и обосновывать предварительный/клинический диагноз злокачественных новообразований молочных (грудных) желез в соответствии с МКБ, протоколами диагностики и лечения злокачественных новообразований, общепринятыми классификациями.

4. Медициналық кеңестерге, МДМ-ға қатысу.
Білімдер:
1. Ісіктің молекулалық-генетикалық ерекшеліктерін ескере отырып, сүт бездерінің (сүт бездерінің) қатерлі ісіктерінің диагностикалық критерийлері.
2. Сүт бездерінің патологиясын дифференциалды диагностикалық іздеу алгоритмдері.
3. Сүт бездерінің ісік алды аурулары мен қатерлі ісіктерінің жіктелуі.
4. Регламент, стандарттар, клиникалық хаттамалар және клиникалық нұсқаулар.
5. Маммолог тәжірибесіндегі дәлелді медицинаның принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Сүт бездерінің ісік алды ауруларын және қатерсіз ісіктерін емдеу
Машықтар:
1. Сүт бездерінің ісік алды ауруларын және бұзылыстарды емдеу.
2. Сүт бездерінің ісік алды аурулары және қатерсіз ісіктері болған кезде патогенетикалық жүргізу.
3. Сүт бездерінің ісік алды аурулары және ісік алды ісіктері бар науқастарда оңалту шараларын жүргізу дағдылары.
Білімдер:
2. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеуінің клиникалық хаттамалары.
3. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
4. Маммологиялық науқастарды клиникалық тексеру принциптері.
2. Клиникалық зерттеулер шжүргізу мерзімі және тексеру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 4:
Сүт бездерінің қатерлі ісіктерін емдеу
Машықтар:
1. Көпсалалы бригадалардың: онколог, онколог, химиотерапевт, рентгенолог жұмысын ескере отырып, науқасты емдеу жоспарын құру және негіздеу.
2. Қатерлі ісіктері бар науқастарды амбулаторлық және стационарлық кезеңде емдеу.
3. Аурудың сатысын, гистологиясын, иммуногистохимиясын, қатар жүретін ауруларды, науқастың жасын және басқа факторларды ескере отырып, әртүрлі локализациялық қатерлі ісіктерге ісікке қарсы дәрілік терапияны тағайындаңыз.
4. Сүт безі обыры (жүрек айнуы мен құсу, цитопения, фебрильді нейтропения, шырышты қабыну, диарея, дерматологиялық уыттылық және т.
5. Сүт безінің қатерлі ісіктері бар науқастарға диагностика мен емдеудің, оның ішінде реконструктивтік пластикалық хирургияның клиникалық хаттамаларына сәйкес хирургиялық араласулар жасау.
1. 6. Сүт безі обыры бар науқастарда сәулелік терапияның тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.

4. Участвовать при проведении врачебных консилиумов, МДГ.
Знания:
1. Диагностические критерии злокачественных новообразований молочных (грудных) желез с учетом молекулярно-генетических особенностей опухоли.
2. Алгоритмы дифференциально-диагностического поиска при патологии молочных (грудных) желез.
3. Классификации предопухолевых заболеваний и злокачественных новообразований молочных (грудных) желез.
4. НПА, стандарты, клинические протоколы и клинические руководства.
5. Приницпы доказательной медицины в практике врача маммолога.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Лечение предопухолевых заболеваний и дорокачественных новообразований молочных (грудных) желез
Умения:
1. Лечения дисгормональных нарушений.
2. Проводить патогенетическое лечение при наличии предопухолевых заболеваний и дорокачественных новообразованиях молочных (грудных) желез.
3. Навыки проведения реабилитационных мероприятий у пациентов с предопухолевыми заболеваниями и дорокачественными новообразованиями молочных (грудных) желез.
Знания:
1. Стандарт организации оказания онкологической помощи населению Республики Казахстан.
2. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
3. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
4. Принципы диспансеризации маммологических больных.
2. Сроки диспансерных осмотров и методов обследования.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Лечение злокачественных новообразований молочных (грудных) желез
Умения:
1. Составлять и обосновывать план лечения пациента с учетом работы мультидисциплинарных групп: онколога, онкохирурга, химиотерапевта, радиолога.
2. Проводить лечение пациентов со злокачественными новообразованиями на амбулаторном и стационарном этапах.
3. Назначать медикаментозную противоопухолевую терапию злокачественных новообразований различных локализаций с учетом стадии заболевания, гистологии, иммуногистохимии, сопутствующих заболеваний, возраста пациента и других факторов.
4. Владеть навыками профилактики и коррекции осложнений проводимого противоопухолевого медикаментозного лечения у пациентов с РМЖ (тошнота и рвота, цитопении, фебрильная нейтропения, мукозит, диарея, дерматологическая токсичность и т.д.)
5. Выполнять хирургические вмешательства пациентам со злокачественными новобразованиями молочной железы в соответствие с клиническими протоколами диагностики и лечения, включая реконструктивно-пластические операции.
1. 6. Оценивать эффективность и безопасность лучевой терапии у пациентов с РМЖ.

7. Сүт безі обыры бар науқастарға паллиативтік және симптоматикалық терапияны қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Сүт безінің қатерсіз, безгормональды аурулары мен қатерлі ісіктерін диагностикалау және емдеудің клиникалық хаттамалары.
2. Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
3. Дәлелді медицина принциптерін ескере отырып, дәрілік заттардың әсер ету механизмі, олардың өзара әрекеттесуі, көрсеткіштері, қарсы көрсетілімдері, жанама әсерлері, жасына байланысты тағайындау ерекшеліктері.
4. Сүт безі обырына хирургиялық араласуға, оның ішінде реконструктивтік пластикалық хирургияға арналған хирургиялық нұсқаулықтар.
5. Стационарлық емдеуге жоспарлы және шұғыл госпитализацияға көрсеткіштер.
6. Паллиативтік көмек қызметі мен хоспистердің жұмыс принципі
7. Онкологиядағы медициналық құжаттама
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 5:
Сүт бездерінің қатерлі ісік алды аурулары, қатерсіз және қатерлі ісіктері бар науқастарға динамикалық мониторинг жүргізу.
Машықтар:
1. Дигормональды аурулары, сүт (сүт) бездерінің қатерсіз және қатерлі ісіктері бар науқастарға динамикалық мониторинг жүргізу.
2. Паллиативтік немесе симптоматикалық емге ұшыраған науқастарды паллиативтік көмек көрсету орталықтарына, хоспистерге жіберу
3. Медициналық көмектің стационарлық және амбулаторлық кезеңдері арасындағы бақылаудың үздіксіздігін жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Маммологиялық науқастарды медициналық тексеру және бақылау принциптері.
2. Онкологиядағы клиникалық топтар, бір топтан екінші топқа ауысу принципі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауымен сүт бездерінің қатерлі ісіктері бар науқастарды қалпына келтіретін емдеу және оңалту
Дағды 1:
Сүт бездерінің қатерлі ісіктері бар науқастарды медициналық-әлеуметтік оңалту шараларының тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау жоспарын құру.
Машықтар:
1. Оңалту түрлерін және оларды жүзеге асыру принциптерін анықтау.
2. Медициналық реабилитацияның мақсаттары мен кезеңдерін әзірлеу.
3. Ауруханаға дейінгі, стационарлық және ауруханадан кейінгі кезеңде медициналық оңалтуды жүргізу.
4. Науқастарды психологиялық және әлеуметтік реабилитациялауды жүргізу.
5. Санаторлық-курорттық емдеуді қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы анықтаған онкологиялық науқастарды оңалту түрлері (медициналық, кәсіптік, әлеуметтік).
2. Медициналық реабилитацияның мақсаттары (қалпына келтіруші, қолдаушы, паллиативтік) және кезеңдері (ауруханаға дейінгі, стационар, ауруханадан кейінгі).

7. Оказывать паллиативную и симптоматическую терапию больным РМЖ.
Знания:
1. Клинические протоколы диагностики и лечения доброкачественных, дисгормональных заболеваний и злокачественных новобразований молочной железы.
2. Стандарт организации оказания онкологической помощи населению РК.
3. Механизм действия лекарственных средств, их взаимодействие, показания, противопоказания, побочные эффекты, особенности назначения в зависимости от возраста с учетом принципов доказательной медицины.
4. Хирургические пособия при оперативных вмешательствах при РМЖ, включая реконструктивно-пластические операции.
5. Показания для плановой и экстренной госпитализации на стационарное лечение.
6. Принцип работы службы паллиативной помощи, хосписов
7. Медицинская документация в онкологии
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Осуществление динамического наблюдения за пациентами с предопухолевыми заболеваниями, доброкачественными и злокачественными новообразованиями молочных (грудных) желез.
Умения:
1. 1. Вести динамическое наблюдение за пациентами с дисгормональными заболеваниями, доброкачественными и злокачественными новобразованями молочных (грудных) желез.
2. Направлять пациентов, подлежащих паллиативному или симптоматическому лечению в Центры паллиативной помощи, хосписы
3. Осуществлять преемственность наблюдения между стационарным и амбулаторным этапом оказания медицинской помощи.
Знания:
1. Принципы диспансеризации и диспансерного наблюдения маммологических больных.
2. Клинические группы в онкологии, принципа перевода из одной группы в другую.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Восстановительное лечение и реабилитация пациентов со злокачественными новообразованиями молочных (грудных) желез под контролем наставника
Навык 1:
Составление плана, оценка эффективности и безопасности мероприятий по медицинской и социальной реабилитации пациентов со злокачественными новообразованиями молочных (грудных) желез.
Умения:
1. Определять виды реабилитации и принципы их осуществления.
2. Разрабатывать цели и этапы медицинской реабилитации.
3. Проводить медицинскую реабилитацию на догоспитальном, госпитальном и послегоспитальном этапах.
4. Осуществлять психологическую и социальную реабилитацию пациентов.
5. Осуществлять санаторно-курортное лечение.
Знания:
1. Виды реабилитации онкологическим пациентам по определению ВОЗ (медицинская, профессиональная, социальная).
2. Цели (восстановительная, поддерживающая, паллиативная) и этапы (догоспитальный, госпитальный, послегоспитальный) медицинской реабилитации.

2. Сүт (кеуде безі) бездерінің қатерлі ісіктері бар науқастарды қалпына келтіретін емдеу және реабилитациялау.
3. Сүт (кеуде безі) бездерінің қатерлі ісіктері бар науқастарды медициналық тексеруден өткізу.
4. Сүт бездерінің қатерлі ісіктері бар науқастарға шұғыл жағдайларда медициналық көмек көрсету
5. Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Сүт (кеуде) бездерінің ісік алды ауруларын, қатерсіз және қатерлі ісіктерін диагностикалау және емдеу
Дағды 1:
Диагностикалық процедураларды жүргізу
Машықтар:
1. Сүт (кеуде) бездерін клиникалық тексеру (анамнез, тексеру, пальпация).
2. Сүт безі қатерлі ісігінің қауіп тобын қалыптастыру бойынша скринингтік шараларды өткізу.
3. Сүт (кеуде) және аймақтық лимфа түйіндерінің диагностикалық биопсиясын жүргізу дағдыларын меңгеру.
4. Кейінгі цитологиялық зерттеу мақсатында саусақ іздері жағындыларын алу дағдыларын меңгеру.
5. Сәулелік диагностика әдістерін (УДЗ, маммография, томосинтез, МРТ, НМ әдістері) интерпретациялау дағдыларын меңгеру.
6. Диагноз қою (растау) арқылы клиникалық, зертханалық және аспаптық зерттеулердің мәліметтерін интерпретациялау дағдыларын меңгеру.
7. Науқастарды медициналық мамандардың кеңесіне жіберу қажеттілігін негіздеңіз.
Білімдер:
1. Сүт (кеуде) безі және аймақтық лимфа түйіндерінің диагностикалық биопсиясын жүргізудің медициналық көрсеткіштері мен қарсы көрсеткіштері және әдістері.
2. Рентгенологиялық диагностика әдістеріне медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер (УДЗ, маммография, томосинтез, МРТ, НМ әдістері)
3. Клиникалық хаттамаларға және халықаралық ұсыныстарға сәйкес маммологиялық ауруларды диагностикалау алгоритмдері, оның ішінде сүт безі обыры скринингі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Сүт безінің қатерлі ісік алды ауруларының және қатерлі ісіктерінің диагностикасын белгілеу
Машықтар:
1. Сүт (кеуде) бездерінің патологиясының дифференциалды диагностикасын жүргізу.
2. Сүт (кеуде) бездерінің қатерлі ісіктері бар науқастарда ісік процесінің таралуын бағалау.
3. Сүт бездерінің (кеуде бездерінің) қатерлі ісіктерінің алдын ала/клиникалық диагностикасын АХЖ, қатерлі ісіктерді диагностикалау және емдеу хаттамаларына, жалпы қабылданған жіктеулерге сәйкес белгілеу және негіздеу.
4. Медициналық кеңестерге, МДМ-ға қатысу.
Білімдер:
1. Ісіктің молекулалық-генетикалық ерекшеліктерін ескере отырып, сүт бездерінің (кеуде бездерінің) қатерлі ісіктерінің диагностикалық критерийлері.

2. Восстановительное лечение и реабилитация пациентов со злокачественными новообразованиями молочных (грудных) желез.
3. Проведение медицинской экспертизы пациентам со злокачественными новообразованиями молочных (грудных) желез.
4. Оказание медицинской помощи при неотложных состояниях у пациентов со злокачественными новообразованиями молочных (грудных) желез
5. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Диагностика и лечение предопухолевых заболеваний, доброкачественных и злокачественных новообразований молочных (грудных) желез
Навык 1:
Проведение диагностических процедур
Умения:
1. Клиническое обследование молочных (грудных) желез (анамнез, осмотр, пальпация).
2. Проводить скрининговые мероприятия с формированием групп риска РМЖ.
3. Владеть навыками проведения диагностической биопсии молочной (грудной) железы и регионарных лимфатических узлов.
4. Владеть навыками взятия мазков-отпечатков с целью последующего цитологического исследования.
5. Владеть навыками интерпретации лучевых методов диагностики (УЗИ, маммография, томосинтез, МРТ, методы ЯМ)
6. Владеть навыками интерпретации данных клинико-лабораторных и инструментальных исследований с устанавлением (подтверждением) диагноза.
7. Обосновывать необходимость направления пациентов на консультацию к врачам-специалистам.
Знания:
1. Медицинские показания и противопоказания и методы проведения диагностической биопсии молочной (грудной) железы и регионарных лимфатических узлов.
2. Медицинские показания и противопоказания к проведению лучевых методов диагностики (УЗИ, маммография, томосинтез, МРТ, методы ЯМ)
3. Алгоритмы диагностики при маммологических заболеваниях согласно клинических протоколов и международных рекомендаций, включая скрининг РМЖ.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Установление диагноза предопухолевых заболеваний и злокачественных новообразований молочной (грудной) железы
Умения:
1. Проводить дифференциальную диагностику патологии молочных (грудных) желез.
2. Оценивать распространенность опухолевого процесса у пациентов со злокачественными новообразованиями молочных (грудных) желез.
3. Устанавливать и обосновывать предварительный/клинический диагноз злокачественных новообразований молочных (грудных) желез в соответствии с МКБ, протоколами диагностики и лечения злокачественных новообразований, общепринятыми классификациями.
4. Участвовать при проведении врачебных консилиумов, МДГ.
Знания:
1. Диагностические критерии злокачественных новообразований молочных (грудных) желез с учетом молекулярно-генетических особенностей опухоли.

1. Маммологтардың қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Маммологтар көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Маммологтардың қызметінде жаңа әдістер мен технологияларды әзірлеу және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Маммологтардың қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Дағды 1:
Маммологтардың қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында маммологтар арасында жоспарларды әзірлеуге және тапсырмаларды бөлуге қатысу.
2. Үйлестірілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында маммологтардың медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Маммология саласындағы науқастарды диагностикалау және емдеу процестеріне мониторинг және бағалауды ұйымдастыру.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалау.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын бақылау шеңберінде медициналық көмектің асқыну немесе жеткіліксіз сапасы жағдайларын анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттердің нәтижелерін талдау.
7. Маммология саласындағы деректерді талдау және тәжірибе негізінде медициналық қызмет көрсету сапасын арттыру.
8. Сүт (кеуде) бездерінің ісік алды ауруларының, қатерсіз және қатерлі ісіктерінің эпидемиологиялық жағдайын және таралуын бақылау.
Білімдер:
1. Мониторинг нәтижелері мен ұсыныстарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымының бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Денсаулық сақтаудағы басқарудың принциптері мен әдістері, оның ішінде бөлімшелердің қызметін ұйымдастыру, жоспарлау, бақылау және үйлестіру.
4. Құрылымдық бөлімшелердің қызметін ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде сапаны және пациенттердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Сүт (кеуде) бездерінің қатерлі ісік алды аурулары, қатерсіз және қатерлі ісіктері бар науқастарға көмек көрсету кезінде диагностика, емдеу және асқынулардың алдын алу саласында тәлімгерлік және кеңес беру қызметтерін көрсету.
Машықтар:
1. Дәрігер-резиденттерге, стажер-дәрігерлерге және денсаулық сақтау ұйымында кәсіби жұмысын алғаш рет бастаған дәрігерлерге тәлімгерлікпен қамтамасыз ету.

1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей маммологов.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами маммологами.
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей маммологов.
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей маммологов.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей маммологов.
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами маммологами с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей маммологов с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области маммологии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области маммологии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения предопухолевых заболеваний, доброкачественных и злокачественных новообразований молочных (грудных) желез .
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании пациентам с предопухолевыми заболеваниями, доброкачественными и злокачественными новообразованиями молочных (грудных) желез.
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.

2. Кәсіби тәжірибесі аз маммологтарға күрделі клиникалық жағдайларда консультативтік көмек көрсету.
3. Маммология саласындағы мәселелер бойынша басқа мамандықтардың дәрігерлерінен кеңес алу.
4. Тәжірибесі мен біліміне сүйене отырып, клиникалық жағдайды бағалау, диагностикалау, емдеу және асқынулардың алдын алу бойынша ұсыныстар бойынша сараптамалық қорытындылар беру.
5. Сарапшылардың ұсыныстарын орындағаннан кейін кері байланысты қамтамасыз ету, нәтижелерді талдауға көмектесу.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту әдістері, имитациялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану.
2. Медициналық қызметкерлермен тиімді қарым-қатынас, соның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау.
3. Оқытудың тиімділігі мен түзетулер енгізу қажеттілігін анықтау үшін студенттердің білімдері мен дағдыларын бағалау
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Маммологтар көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Машықтар:
1. "Маммология" мамандығы бойынша көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Маммология" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету көрсеткіштеріне мониторинг жүргізу дағдыларын меңгеру".
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Маммология" мамандығы шеңберінде медициналық көмектің сапасы және медициналық құжаттарды жүргізу мәселелері бойынша консультациялық көмек көрсету.".
4. Тәуекел факторларын анықтау және маммологтар көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелі проблемалар туралы ұйым басшылығын жедел хабардар ету.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Маммологтардың қызметінде жаңа әдістер мен технологияларды әзірлеу және енгізу.
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды әзірлеу және енгізу
Машықтар:
1. Ғылыми жарияланымдарды талдау, олардың нәтижелерінің сапасы мен дұрыстығын бағалау

2. Осуществлять консультативную помощь врачам маммологам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области маммологии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами маммологами.
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специализации "Маммология".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специализации "Маммология"".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специализации "Маммология"".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами маммологами.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей маммологов.
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:
1. Анализировать научные публикации, оценивать качество и достоверность их результатов

1. "Маммология" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Маммология" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы Академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Маммология" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Маммология" мамандығы бойынша көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Машықтар:
1. "Маммология" мамандығы бойынша көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Маммология" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету көрсеткіштерін бақылау дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Маммология" мамандығы шеңберінде медициналық көмектің сапасы және медициналық құжаттарды жүргізу мәселелері бойынша консультациялық көмек көрсету.
4. Анықталған медициналық қателіктердің, олардың себеп-салдарлық байланыстарының, жағымсыз салдарлардың және олардың алдын алу мүмкіндіктерінің формальды сипаттамасына талдау жүргізу.
5. Тәуекел факторларын анықтау және маммологтар көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелі проблемалар туралы ұйым басшылығын жедел хабардар ету.
Білімдер:
1. "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы (Республиканың Әділет министрлігінде ҚР 2020 жылғы 30 қазандағы № 21561 болып тіркелген).
2. Денсаулық сақтаудағы тексеру түрлері.
3. Медициналық қызмет пен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмек көрсету сапасына сараптама жүргізу әдістері (әдістер, технология, талдау, бағалау, мониторинг).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Сапаны арттыру және диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін енгізу бойынша шараларды әзірлеу және енгізу.
Машықтар:
1. Пациенттерге (ересектерге, балаларға) медициналық көмек көрсету сапасын қамтамасыз ету мақсатында мамандандырылған бөлімшелердің әлеуетін арттыру дағдыларын дамыту.
2. Медициналық қызметтердің сапасы мәселелері бойынша мамандандырылған бөлімдердің медицина қызметкерлеріне әдістемелік қолдау көрсету.
3. Жаңа диагностикалық және емдеу әдістерін зерттеп, тәжірибеңізге енгізіңіз.
4. Клиникалық тәжірибеде жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалай отырып, клиникалық сынақтарға қатысу..

1. Управление качеством медицинской помощи по специализации "Маммология"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специализации "Маммология"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специализации "Маммология"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специализации "Маммология".
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специализации "Маммология".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специализации "Маммология".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специализации "Маммология".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами маммологами.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Разработка и проведение мероприятий по улучшению качества и внедрению новых методов диагностики и лечения.
Умения:
1. Развитие навыков повышения потенциала профильных отделений с целью обеспечения качества медицинской помощи пациентам (взрослые, дети).
2. Оказание методологической поддержки медицинскому персоналу профильных отделений по вопросам качества медицинских услуг.
3. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
4. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике..

5. Маммологияның медициналық тәжірибесіне жаңа технологияларды табысты енгізуді қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістері. Медициналық көмектің тиімділігі мен сапасын бағалау көрсеткіштері мен критерийлері
2. Маммология саласындағы қазіргі технологиялар мен зерттеулер.
3. Жаңа медициналық технологияларды трансферттеу процесі, оның ішінде олардың әлеуетін бағалау және тәжірибеге біріктіру.
4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды үйлестіру және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Маммология" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
Дағды 1:
Қатерлі ісік алды аурулары, сүт (кеуде) бездерінің қатерсіз және қатерлі ісіктері бар халыққа көмек көрсету бойынша стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдері мен нұсқауларын әзірлеу. .
Машықтар:
1. Дәлелдерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде Халыққа аллергологиялық және иммунологиялық көмек көрсету саласындағы стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтарды және әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
2. Республика және халықаралық ынтымақтастық деңгейінде аллергологиялық және иммунологиялық қызметті дамыту және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулар мен әдістемелік ұсыныстар.
2. Медициналық көмектің сапасын бағалау әдістері, оның ішінде аудит және диагностика мен емдеудің тиімділігін бағалау, этикалық стандарттар және пациенттердің құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Сүт (кеуде) бездерінің қатерлі ісік алды аурулары, қатерсіз және қатерлі ісіктері бар науқастарға халыққа көмек көрсету бойынша стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдері мен нұсқауларын сараптау.
Машықтар:
1. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқауларға сараптама/рецензия жүргізу.
2. Стандарттарды, Хаттамаларды және нұсқауларды жақсарту бойынша ұсыныстарды тұжырымдау және оларға өзгерістер немесе толықтырулар ұсыну.
3. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы туралы сараптамалық қорытынды қалыптастыру.

5. Владеть навыками обеспечения успешного трансфера новых технологий в медицинскую практику маммологии.
Знания:
1. Количественные методы статистического анализа и прогнозирования. Показатели и критерии оценки эффективности и качества медицинской помощи
2. Актуальные технологии и исследования в области маммологии.
3. Процесс трансферта новых медицинских технологий, включая оценку их потенциала и интеграцию в практику.
4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специализации "Маммология"
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании помощи населению с предопухолевыми заболеваниями, доброкачественными и злокачественными новообразованиями молочных (грудных) желез. .
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения помощи населению с предопухолевыми заболеваниями, доброкачественными и злокачественными новообразованиями молочных (грудных) желез.на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации службы на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.
2. Методы оценки качества медицинской помощи, включая аудит и оценка эффективности диагностики и лечения, этические стандарты и права пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании помощи населению пациентам с предопухолевыми заболеваниями, доброкачественными и злокачественными новообразованиями молочных (грудных) желез..
Умения:
1. Проводить экспертизу/рецензирование стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Формулировать рекомендации по улучшению стандартов, протоколов и инструкций, а также предложить изменения или дополнения к ним.
3. Формировать экспертное заключение о качестве разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.4 Онколог және гематолог дәрігер (балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.3 Онколог және гематолог дәрігер (балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.2 Онколог және гематолог дәрігер (балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.1 Онколог және гематолог дәрігер (балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.4 Онколог және гематолог дәрігер (балалар бойынша)":
Топтың коды:
2211-7
Қызмет атауының коды:
2211-7-001
Кәсіптің атауы:
7.4 Онколог және гематолог дәрігер (балалар бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер онколог және гематолог (балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Туғаннан бастап онкологиялық және гематологиялық патологиясы бар 18 жасқа дейінгі балаларға білікті, мамандандырылған медициналық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, онкология және гематология (балалар) саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Онкология және гематология (балалар)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:

8. Перечень карточек профессий:
1) 7.4 Врач онколог и гематолог (детский) - 7 уровень ОРК;
2) 7.3 Врач онколог и гематолог (детский) - 7 уровень ОРК;
3) 7.2 Врач онколог и гематолог (детский) - 7 уровень ОРК;
4) 7.1 Врач онколог и гематолог (детский) - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.4 Врач онколог и гематолог (детский)":
Код группы:
2211-7
Код наименования занятия:
2211-7-001
Наименование профессии:
7.4 Врач онколог и гематолог (детский)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач онколог и гематолог (детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг детям от рождения до достижения 18 лет с онкологической и гематологической патологией, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области онкологии и гематологии (детской).
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Онкология и гематология (детская)"
Дополнительные трудовые функции:

1. "Онкология және гематология (балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы Академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Онкология және гематология (балалар)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Онкология және гематология (балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Онкология және гематология (балалар)"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Онкология және гематология (балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Онкология және гематология (балалар)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Анықталған медициналық қателіктерге, олардың себеп-салдарлық байланыстарына, жағымсыз салдарларына және олардың алдын алу мүмкіндіктеріне талдау, ресімделген сипаттама жүргізу.
5. Онкологтар мен гематологтар (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына қауіп факторларын анықтау және уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелген).
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін енгізу және сапасын жақсарту бойынша іс-шараларды әзірлеу және өткізу.
Машықтар:
1. Пациенттерге (ересектер, балалар) медициналық көмектің сапасын қамтамасыз ету мақсатында бейінді бөлімшелердің әлеуетін арттыру дағдыларын дамыту.
2. Медициналық қызметтердің сапасы мәселелері бойынша бейінді бөлімшелердің медициналық персоналына әдіснамалық қолдау көрсету.
3. Өз тәжірибеңізге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйреніңіз және енгізіңіз.

1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Онкология и гематология (детская)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Онкология и гематология (детская)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Онкология и гематология (детская)".
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Онкология и гематология (детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Онкология и гематология (детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Онкология и гематология (детская)".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами онкологами и гематологами (детскими).
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Разработка и проведение мероприятий по улучшению качества и внедрению новых методов диагностики и лечения.
Умения:
1. Развитие навыков повышения потенциала профильных отделений с целью обеспечения качества медицинской помощи пациентам (взрослые, дети).
2. Оказание методологической поддержки медицинскому персоналу профильных отделений по вопросам качества медицинских услуг.
3. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.

4. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
5. Онкология және гематология (балалар) медициналық практикасына жаңа технологиялардың табысты трансфертін қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістері. Медициналық көмектің тиімділігі мен сапасын бағалау көрсеткіштері мен критерийлері
2. Онкология және гематология саласындағы өзекті технологиялар мен зерттеулер (балалар 0.
3. Жаңа медициналық технологияларды трансферттеу процесі, оның ішінде олардың әлеуетін бағалау және тәжірибеге интеграциялау.
4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды келісу және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Онкология және гематология (балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
Дағды 1:
Балаларға онкологиялық және гематологиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Дәлелдерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде балаларға онкологиялық және гематологиялық көмек көрсету саласындағы стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтарды және әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
2. Республика және халықаралық ынтымақтастық деңгейінде балалар онкологиялық және гематологиялық қызметін дамыту және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулар мен әдістемелік ұсыныстар.
2. Медициналық көмектің сапасын бағалау әдістері, оның ішінде аудит және диагностика мен емдеудің тиімділігін бағалау, этикалық стандарттар және пациенттердің құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Балаларға онкологиялық және гематологиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау
Машықтар:
1. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқауларға сараптама/рецензия жүргізу.
2. Стандарттарды, Хаттамаларды және нұсқауларды жақсарту бойынша ұсыныстарды тұжырымдау және оларға өзгерістер немесе толықтырулар ұсыну.

4. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
5. Владеть навыками обеспечения успешного трансфера новых технологий в медицинскую практику онкологии и гематологии (детской).
Знания:
1. Количественные методы статистического анализа и прогнозирования. Показатели и критерии оценки эффективности и качества медицинской помощи
2. Актуальные технологии и исследования в области онкологии и гематологии (детской0.
3. Процесс трансферта новых медицинских технологий, включая оценку их потенциала и интеграцию в практику.
4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Онкология и гематология (детская)"
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании онкологической и гематологической помощи детскому населению.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения онкологической и гематологической помощи детскому населению на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации детской онкологической и гематологической службы на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.
2. Методы оценки качества медицинской помощи, включая аудит и оценка эффективности диагностики и лечения, этические стандарты и права пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании онкологической и гематологической помощи детскому населению.
Умения:
1. Проводить экспертизу/рецензирование стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Формулировать рекомендации по улучшению стандартов, протоколов и инструкций, а также предложить изменения или дополнения к ним.

1. Онкологтар мен гематологтардың (балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Онкологтар мен гематологтар (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Онкологтар мен гематологтардың (балалар) қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Онкологтар мен гематологтардың (балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Онкологтар мен гематологтардың (балалар) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында онкологтар мен гематологтар (балалар) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында онкологтар мен гематологтардың (балалар) медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Онкология және гематология (балалар) саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе САПАСЫНЫҢ жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Онкология және гематология (балалар) саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Балалардағы эпидемиологиялық жағдайды және онкологиялық және гематологиялық аурулардың таралуын бақылау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Балаларға онкологиялық және гематологиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:

1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей онкологов и гематологов (детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами онкологами и гематологами (детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей онкологов и гематологов (детских).
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей онкологов и гематологов (детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей онкологов и гематологов (детских).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами онкологами и гематологами (детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей онкологов и гематологов (детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области онкологии и гематологии (детской).
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области онкологии и гематологии (детской).
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения онкологических и гематологическими заболеваниями у детей.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании онкологической и гематологической помощи детскому населению.
Умения:

1. Онкологиялық және гематологиялық патологиясы бар балаларды амбулаториялық қабылдау, жүргізу және динамикалық бақылау
2. Онкологиялық және гематологиялық аурулары бар балаларда диагностика, емдеу, профилактикалық және оңалту іс-шараларын ұйымдастыру
3. Онкология және гематологиядағы (Балалар) шұғыл жағдайларда медициналық көмек көрсету.
4. Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Онкологиялық және гематологиялық патологиясы бар балаларды амбулаториялық қабылдау, жүргізу және динамикалық бақылау
Дағды 1:
Балалардағы онкологиялық және диагностикалық ауруларды тексеру және диагностикалау
Машықтар:
1. Науқасты тексеру жоспарын әзірлеу, науқас балаларды алғашқы тексеруден өткізу дағдылары.
2. Балалардағы ең көп таралған онкологиялық және гематологиялық ауруларды диагностикалау және дифференциалды диагностикалау дағдылары, соның ішінде диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін тағайындау және түсіндіру, ауру анықталған кезде ICD-10 сәйкес диагнозды тұжырымдау.
3. Онда патологиялық процесс анықталған кезде органның функционалдық жеткіліксіздігінің деңгейін бағалау дағдылары.
Балалардағы аурулардың асқынуын уақтылы анықтай білу.
4. Балалардағы анемияны диагностикалау дағдылары.
5. Балалардағы туа біткен онкологиялық және гематологиялық ауруларды анықтау мүмкіндігі.
6. Балалар жасындағы пациенттерді жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызу көрсеткіштерін анықтау мүмкіндігі.
7. Бала жастағы пациенттерді жоспарлы емдеуге жатқызу үшін құжаттаманы ресімдеу дағдылары.
8. Мүгедектік белгілерін анықтау және медициналық – әлеуметтік сараптамаға, педагогикалық – медициналық – психологиялық кеңес беруге (МӘС және ПМПК) жолдаманы толтыру дағдылары.
Білімдер:
1. Стандарттар мен клиникалық хаттамалар мен клиникалық нұсқаулықтардың талаптарын білу.
2. Балалар онкологиясы мен гематологиясындағы дәлелді медицинаны білу.
3. Қалыпты, топографиялық және патологиялық анатомияны, қалыпты және патологиялық физиологияны, балалар биохимиясын білу.
4. Балалардағы негізгі клиникалық және зертханалық белгілер мен синдромдарды білу.
5. Балалардағы ең көп таралған онкологиялық және гематологиялық аурулардың этиологиясын, патогенезін, жіктелуін, клиникалық көріністерін, диагностикасын білу.
6. Науқас баланы сұраудың және физикалық тексерудің стандартты схемасын білу
7. Диагноз қою үшін онкологиялық және гематологиялық аурулары бар балаларды тексеру әдістерін білу.
8. Дене сұйықтықтарының зертханалық мәліметтерін білу қалыпты және балаларда жиі кездесетін патологияларда.

1. Амбулаторный прием, ведение и динамическое наблюдение детей с онкологической и гематологической патологией
2. Диагностика, лечение, организация профилактических и реабилитационных мероприятий у детей с онклогическими и гематологическими заболеваниями
3. Оказание медицинской помощи при неотложных состояниях в онкологии и гематологии (детской).
4. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Амбулаторный прием, ведение и динамическое наблюдение детей с онкологической и гематологической патологией
Навык 1:
Обследование и диагностика онкологических и диагностических заболеваний у детей
Умения:
1. Навыки разработки плана обследования больного, проведения первичного осмотра больных детей.
2. Навыки диагностики и дифференциальной диагностики наиболее распространенных онкологических и гематологических заболеваний у детей, включая назначение и интерпретацию результатов диагностических исследований, формулирование диагноза согласно МКБ-10 при выявлении болезни.
3. Навыки оценки уровня функциональной недостаточности органа при выявлении в нем патологического процесса.
Умение своевременно определить осложнения заболеваний у детей.
4. Навыки проведения диагностики анемий у детей.
5. Умение выявлять врожденные онкологические и гематологические заболевания у детей.
6. Умение определять показания к плановой и экстренной госпитализации пациентов детского возраста.
7. Навыки оформления документации для плановой госпитализации пациентов детского возраста.
8. Навыки определения признаков инвалидности и заполнения направления на медико – социальную экспертизу, педагогико – медико – психологическое консультирование (МСЭ и ПМПК).
Знания:
1. Знание требований стандартов и клинических протоколов и клинических руководств.
2. Знание доказательной медицины в онкологии и гематологии детской.
3. Знание нормальной, топографической и патологической анатомии, нормальной и патологической физиологии, биохимии детского возраста.
4. Знание основных клинико-лабораторных симптомов и синдромов у детей.
5. Знание этиологии, патогенеза, классификации, клинических проявлений, диагностики наиболее распространенных онкологических и гематологических заболеваний у детей.
6. Знание стандартной схемы опроса и физикального осмотра больного ребенка
7. Знание методов обследования детей с онкологическими и гематологическими заболеваниями для постановки диагноза.
8. Знание лабораторных данных биологических жидкостей организма в норме и при наиболее распространенных патологиях у детей.

9. Адам ағзасының жас ерекшеліктерін және оның функционалды жүйелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Онкологиялық және гематологиялық аурулары бар балалар жасындағы пациенттерді жүргізу және динамикалық бақылау.
Машықтар:
1. Науқас балаларды басқару тактикасын анықтау дағдылары.
2. Диспансерлік есепте тұрған пациенттерді жүргізу дағдылары.
3. Балалар жасындағы ауруларды интеграцияланған басқару дағдылары (бұдан әрі – ИВБДВ).
4. Балалық шақтағы пациенттерді динамикалық бақылау дағдылары.
5. Мүдделі тараптарды ауыр, диагностикалық түсініксіз пациенттерді, сирек кездесетін патологиялық жағдайларды анықтау жағдайлары туралы уақтылы хабардар ете білу.
6. Науқасқа және олардың ата-аналарына аурудың ауырлығы және оның ықтимал нәтижелері туралы кеңес беру дағдылары.
7. Науқасты және оның ата-анасын алдын алу, тексеру, емдеу әдістері мен әдістерін таңдау мүмкіндігі туралы хабардар ету дағдылары.
8. Науқасты және оның ата-анасын ауруларды сәтті диагностикалау, емдеу және алдын алу үшін сақталуы қажет ережелерге үйрету дағдылары.
9. Онкологиялық және гематологиялық аурулары бар пациенттердің ата-аналарына балаларды тамақтандыру, қатайту, мектепке дейінгі мекемелерге, мектепке, иммунопрофилактикаға дайындау мәселелері бойынша кеңес беру дағдылары.
10. Пациенттермен өнімді қарым-қатынас орната білу және кеңес беру кезінде осы дағдыларды қолдану.
11. МСАК, стационар деңгейінде қолданылатын автоматтандырылған ақпараттық жүйелерді толтыру дағдылары, дәрілік қамтамасыз етудің ақпараттық жүйесі порталында, қазақстандық ұлттық формуляр порталында, емдеуге жатқызу бюросы порталында жұмыс істеу дағдылары.
12. Есепті-есептік құжаттаманы, еңбекке жарамсыздық парақтарын толтыру, рецепт жазу дағдылары.
13. Амбулаториялық қабылдау бойынша жылдық есептілікті жасау дағдылары.
14. Басқа мамандардың, оның ішінде алғашқы медициналық көмек жүйесі жағдайында қызметін үйлестіре білу.
Білімдер:
1. Стандарттардың, клиникалық хаттамалардың және клиникалық нұсқаулықтардың талаптарын білу.
2. Балалар онкологиясы мен гематологиясындағы дәлелді медицинаны білу.
3. Балалық шақтағы науқастардың психологиясын білу.
4. Тиімді қарым-қатынас ережелерін білу.
5. Медициналық этика мен деонтологияның ерекшеліктерін білу.
6. МСАК және стационар деңгейінде қолданылатын автоматтандырылған ақпараттық жүйелермен жұмыс істеу қағидаларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Онкологиялық және гематологиялық аурулары бар балаларды амбулаториялық емдеу.
Машықтар:
1. Балалық шақтағы пациенттерге амбулаториялық ем тағайындау дағдылары.

9. Знание возрастных особенностей организма человека и его функциональных систем.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Ведение и динамическое наблюдение пациентов детского возраста с онкологическими и гематологическими заболеваниями.
Умения:
1. Навыки определения тактики ведения больных детей.
2. Навыки ведения пациентов, состоящих на диспансерном учете.
3. Навыки интегрированного ведения болезней детского возраста (далее – ИВБДВ).
4. Навыки динамического наблюдения пациентов детского возраста.
5. Умение своевременно информировать заинтересованные стороны о случаях выявления тяжелых, диагностически неясных пациентов, редких патологических состояний.
6. Навыки консультирования пациента и их родителей о тяжести заболевания и его возможных исходах.
7. Навыки информирования пациента и его родителей о возможности выбора методов и способов профилактики, обследования, лечения.
8. Навыки обучения пациента и его родителей правилам, соблюдение которых необходимо для успешной диагностики, лечения и профилактики заболеваний.
9. Навыки консультирования родителей пациентов с онкологическими и гематологическими заболеваниями по вопросам вскармливания, закаливания, подготовки детей к детским дошкольным учреждениям, школе, иммунопрофилактике.
10. Умение устанавливать продуктивные коммуникативные отношения с пациентами и применение этого умения во время консультаций.
11. Навыки заполнения автоматизированных информационных систем, применяемых на уровне ПМСП, стационара, навыки работы в Портале информационной системы лекарственного обеспечения, портале Казахстанского национального формуляра, портале Бюро госпитализации.
12. Навыки заполнения отчетно-учетной документации, листков нетрудоспособности, выписывания рецептов.
13. Навыки составления годовой отчетности по амбулаторному приему.
14. Умение координировать деятельность других специалистов, в том числе в условиях системы первичной медицинской помощи.
Знания:
1. Знание требований стандартов, клинических протоколов и клинических руководств.
2. Знание доказательной медицины в онкологии и гематологии детской.
3. Знание психологии больных детского возраста.
4. Знание правил эффективного общения.
5. Знание особенностей медицинской этики и деонтологии.
6. Знание правил работы с автоматизированными информационными системами, применяемыми на уровне ПМСП и стационара.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Амбулаторное лечение детей с онкологическими и гематологическими заболеваниями.
Умения:
1. Навыки назначения амбулаторного лечения пациентам детского возраста.

2. Онкологиялық және гематологиялық аурулары бар балаларға иммунопрофилактика жүргізуге рұқсат беруді айқындау дағдылары.
3. Демеуші химиотерапияға арналған препараттардың дозаларын есептей білу, сондай-ақ бақылау зерттеулерін жүргізу.
4. Амбулаториялық жағдайда балалардағы гематологиялық аурулардың алдын алу және емдеуді жүргізу мүмкіндігі.
5. Балалар жасындағы пациенттерге паллиативтік көмек көрсету дағдылары.
6. Емдеу, оңалту, сақтандыру мәселелері бойынша басқа мамандармен және қызметтермен өзара іс-қимыл жасау дағдылары.
Білімдер:
1. Стандарттардың, клиникалық хаттамалардың және клиникалық нұсқаулықтардың талаптарын білу.
2. Балалар онкологиясы мен гематологиясын білу.
3. Балалардағы ең көп таралған онкологиялық және гематологиялық ауруларды емдеу және оңалту принциптерін білу.
4. Вакцина профилактикасын білу.
5. Шұғыл медициналық көмекті қажет ететін патологиялық жағдайларды білу.
6. Алғашқы медициналық көмек көрсету ережелерін білу.
7. Балалардағы жалпы онкогематологиялық аурулардың алдын алу және емдеудің дәрілік және дәрілік емес әдістерінің теориялық негіздерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Онкологиялық және гематологиялық аурулары бар балаларда диагностика, емдеу, профилактикалық және оңалту іс-шараларын ұйымдастыру
Дағды 1:
Онкологиялық және гематологиялық аурулары бар балалар жасындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу
Машықтар:
1. Науқасты жүргізу тактикасын, оны тексеру жоспарын анықтау дағдылары.
2. Клиникалық бақылаулар мен тексеру, анамнез жинау, Клиникалық-зертханалық және аспаптық зерттеулердің деректері негізінде диагнозды белгілеу (растау) мүмкіндігі
3. Емдеуді тағайындау және бақылау, қажетті диагностикалық, емдік, оңалту және профилактикалық рәсімдер мен іс-шараларды жүргізу мүмкіндігі
4. Емделушіге емдеу әдістері мен әдістерін, сондай-ақ қолданылатын медициналық мақсаттағы құралдар мен бұйымдарды таңдау мүмкіндігі туралы хабарлау мүмкіндігі
5. Науқастың жағдайына байланысты емдеу жоспарына өзгерістер енгізу және қосымша тексеру әдістерінің қажеттілігін анықтау мүмкіндігі.
6. Диагностикалық және емдеу процедураларының, құрал-саймандардың, аппаратуралардың дұрыс жүргізілуін бақылау мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді білу.
2. Еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасының және медициналық-әлеуметтік сараптаманың негіздерін білу.,
3. Бейін бойынша қызметтерді ұйымдастырудың жалпы мәселелерін білу.
4. Аурулардың халықаралық және отандық жіктелуінің негіздерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Балаларда профилактикалық, оңалту және қолдау химиотерапиясын ұйымдастыру
Машықтар:

2. Навыки определения допуска к проведению иммунопрофилактики детям с онкологическими и гематологическими заболеваниями.
3. Умение расчета дозировок препаратов для поддерживающей химиотерапии, а также проводить контрольные исследования.
4. Умение проводить профилактику и лечение гематологических заболеваний у детей в амбулаторных условиях.
5. Навыки оказания паллиативной помощи пациентам детского возраста.
6. Навыки взаимодействия с другими специалистами и службами по вопросам лечения, реабилитации, страхования.
Знания:
1. Знание требований стандартов, клинических протоколов и клинических руководств.
2. Знание доказательной онкологии и гематологии детской.
3. Знание принципов лечения и реабилитации наиболее распространенных онкологических и гематологических заболеваний у детей.
4. Знание вакцинопрофилактики.
5. Знание патологических состояний, требующих экстренной медицинской помощи.
6. Знание правил оказания первой медицинской помощи.
7. Знание теоретических основ лекарственных и нелекарственных методов профилактики и лечения распространенных онкогематологических заболеваний у детей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Диагностика, лечение, организация профилактических и реабилитационных мероприятий у детей с онклогическими и гематологическими заболеваниями
Навык 1:
Диагностика и лечение пациентов детского возраста с онклогическими и гематологическими заболеваниями
Умения:
1. Навыки определения тактики ведения больного, плана его обследования.
2. Умение устанавливать (подтверждать) диагноз на основании клинических наблюдений и обследования, сбора анамнеза, данных клинико-лабораторных и инструментальных исследований
3. Умение назначать и контролировать лечение, проводить необходимые диагностические, лечебные, реабилитационные и профилактические процедуры и мероприятия
4. Умение информировать пациента о возможности выбора методов и способов лечения, а также используемых средствах и изделиях медицинского назначения
5. Умение вносить изменения в план лечения в зависимости от состояния пациента и определять необходимость дополнительных методов обследования.
6. Умение контролировать правильность проведения диагностических и лечебных процедур, эксплуатации инструментария, аппаратуры.
Знания:
1. Знание нормативных правовых актов в области здравоохранения.
2. Знание основ экспертизы временной нетрудоспособности и медико-социальной экспертизы.,
3. Знание общих вопросов организации служб по профилю.
4. Знание основ международной и отечественной классификации болезней.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация профилактических, реабилитационных и поддерживающей химиотерапии у детей
Умения:

1. Қажетті оңалту және профилактикалық рәсімдер мен іс-шараларды жүргізе білу.
2. Халыққа санитарлық білім беруді ұйымдастыру және жүргізу және салауатты өмір салтын насихаттау дағдылары.
Білімдер:
1. Онкология және гематологиядағы (балалар) оңалту және алдын алу рәсімдері мен іс-шараларын білу.
2. Халыққа санитарлық білім беруді ұйымдастыру және өткізу және салауатты өмір салтын насихаттау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Онкология және гематологиядағы (Балалар) шұғыл жағдайларда медициналық көмек көрсету.
Дағды 1:
Өмірге қауіп төндіретін жағдайлар кезінде балалар жасындағы онкологиялық және гематологиялық пациенттерге шұғыл медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Өмірге қауіп төндіретін онкология мен гематологиядағы (балалар) шұғыл жағдайларда білікті медициналық көмек көрсету.
2. Жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Шұғыл жағдайларда медициналық көмек көрсету алгоритмдері, стандарттары, хаттамалары.
2. Сананың бұзылу түрлері, олардың белгілері (саңырау, сопор, кома).
3. Клиникалық өлімнің негізгі белгілері
4. Этиология, патогенез, клиника, диагностика, онкология және гематологиядағы (балалар) шұғыл медициналық көмек алгоритмі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Дағды 1:
Денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес медициналық құжаттаманы жүргізу, медициналық-статистикалық ақпаратты талдау
Машықтар:
1. Жұмысты жоспарлау және өз қызметінің көрсеткіштерін талдай отырып есеп жасау.
2. Медициналық құжаттаманы, оның ішінде электрондық түрде жүргізу және оны жүргізу сапасын бақылау.
3. Бейінді медициналық бөлімше жұмысының Медициналық-статистикалық көрсеткіштеріне талдау жүргізу.
4. Жұмыста пациенттердің дербес деректері мен мәліметтерін заңнамаға сәйкес пайдалану.
5. Ақпараттық жүйелерді белгіленген тәртіпке сәйкес пайдалану.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығы. "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 4 қарашада № 21579 болып тіркелді.)
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығы."Денсаулық сақтау саласындағы есептік құжаттама нысандарын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 23 желтоқсанда № 21879 болып тіркелді.)

1. Умение проводить необходимые реабилитационные и профилактические процедуры и мероприятия.
2. Навыки организации и проведения санитарного просвещения населения и пропагандирования здорового образа жизни.
Знания:
1. Знание реабилитационных и профилактических процедур и мероприятий в онкологии и гематологии (детской).
2. Знание организации и проведения санитарного просвещения населения и пропагандирования здорового образа жизни.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Оказание медицинской помощи при неотложных состояниях в онкологии и гематологии (детской).
Навык 1:
Оказание неотложной медицинской помощи онкологическим и гематологическим пациентам детского вохраста, при состояниях, угрожающих жизни
Умения:
1. Оказывать квалифицированную медицинскую помощь при неотложных состояниях в онкологии и гематологии (детской), угрожающих жизни.
2. Владеть навыками проведения сердечно-легочной реанимации.
Знания:
1. Алгоритмы, стандарты, протоколы оказания медицинской помощи при неотложных состояниях.
2. Виды нарушения сознания, их признаков (оглушение, сопор, кома).
3. Основные признаки клинической смерти
4. Этиология, патогенез, клиника, диагностика, алгоритм медицинской помощи при неотложных состояниях в онкологии и гематологии (детской).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Навык 1:
Ведение медицинской документации, анализ медико-статистической информации, в соответствии с требованиями нормативных правовых актах в области
Умения:
1. Планировать работу и составлять отчет с анализом показателей собственной деятельности.
2. Вести медицинскую документацию, в том числе в электронном виде и контролировать качество ее ведения.
3. Проводить анализ медико-статистических показателей работы профильного медицинского отделения.
4. Использовать в работе персональные данные пациентов и сведения, в соответствии с законодательством.
5. Использовать информационные системы в соответствии с установленным порядком.
Знания:
1. Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 ноября 2020 года № 21579).
2. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-313/2020 "Об утверждении форм отчетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 декабря 2020 года № 21879).

12. Кәсіптің карточкасы "7.1 Онколог және гематолог дәрігер (балалар бойынша)":
Топтың коды:
2211-7
Қызмет атауының коды:
2211-7-001
Кәсіптің атауы:
7.1 Онколог және гематолог дәрігер (балалар бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер "біліктілігі резидентурада" Онкология және гематология (балалар) " мамандығы бойынша оқу кезінде. Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен туғаннан бастап онкологиялық және гематологиялық патологиясы бар 18 жасқа дейінгі балаларға білікті, мамандандырылған медициналық көмек көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен балаларға білікті және мамандандырылған онкологиялық және гематологиялық көмек көрсету
2. Балаларға онкологиялық және гематологиялық көмек көрсету кезінде алдын алу іс-шараларын жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықты қалыптастырудың, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
3. Пациенттермен, олардың айналасындағылармен, медицина қызметкерлерімен байланыс.
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есеп-есеп беру медициналық құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен балаларға білікті және мамандандырылған онкологиялық және гематологиялық көмек көрсету
Дағды 1:
Балалардағы онкологиялық және диагностикалық ауруларды тексеру және диагностикалау
Машықтар:
1. Пациентті тексеру жоспарын әзірлеу, алғашқы тексеруді жүргізу дағдылары.

12. Карточка профессии "7.1 Врач онколог и гематолог (детский)":
Код группы:
2211-7
Код наименования занятия:
2211-7-001
Наименование профессии:
7.1 Врач онколог и гематолог (детский)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
врач-резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Онкология и гематологи (детская)". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи детям от рождения до достижения 18 лет с онкологической и гематологической патологией под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание квалифицированной и специализированной онкологической и гематологической помощи детям под контролем и надзором наставника
2. Проведение профилактических мероприятий при оказании онкологической и гематологической помощи детскому населению, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Трудовая функция 1:
Оказание квалифицированной и специализированной онкологической и гематологической помощи детям под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Обследование и диагностика онкологических и диагностических заболеваний у детей
Умения:
1. Навыки разработки плана обследования пациента, проведения первичного осмотра.

1. Балалық шақтағы пациенттерге амбулаториялық ем тағайындау дағдылары.
2. Онкологиялық және гематологиялық аурулары бар балаларға иммунопрофилактика жүргізуге рұқсат беруді айқындау дағдылары.
3. Демеуші химиотерапияға арналған препараттардың дозаларын есептей білу, сондай-ақ бақылау зерттеулерін жүргізу.
4. Амбулаториялық жағдайда балалардағы гематологиялық аурулардың алдын алу және емдеуді жүргізу мүмкіндігі.
5. Балалар жасындағы пациенттерге паллиативтік көмек көрсету дағдылары.
Білімдер:
1. Стандарттардың, клиникалық хаттамалардың және клиникалық нұсқаулықтардың талаптарын білу.
2. Балалар онкологиясы мен гематологиясын білу.
3. Балалардағы ең көп таралған онкологиялық және гематологиялық ауруларды емдеу және оңалту принциптерін білу.
4. Вакцина профилактикасын білу.
5. Балалардағы жалпы онкогематологиялық аурулардың алдын алу және емдеудің дәрілік және дәрілік емес әдістерінің теориялық негіздерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Өмірге қауіп төндіретін жағдайлар кезінде балалар жасындағы онкологиялық және гематологиялық пациенттерге шұғыл медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Өмірге қауіп төндіретін онкология мен гематологиядағы (Балалар) шұғыл жағдайларда білікті медициналық көмек көрсету.
2. Жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Шұғыл жағдайларда медициналық көмек көрсету алгоритмдері, стандарттары, хаттамалары.
2. Сананың бұзылу түрлері, олардың белгілері (саңырау, сопор, кома).
3. Клиникалық өлімнің негізгі белгілері
4. Этиология, патогенез, клиника, диагностика, онкология және гематологиядағы (Балалар) шұғыл медициналық көмек алгоритмі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 5:
Балаларда оңалту іс-шараларын және қолдау химиотерапиясын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Емдеу аяқталғаннан кейін балалардың оңалту қажеттіліктерін бағалаңыз және оңалту жоспарларын жасаңыз.
2. Балалардағы химиотерапияның жанама әсерлерін басқару.
Білімдер:
1. Онкология және гематологиядағы (балалар) оңалту рәсімдері мен іс-шараларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Балаларға онкологиялық және гематологиялық көмек көрсету кезінде алдын алу іс-шараларын жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықты қалыптастырудың, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
Дағды 1:
Нысаналы және профилактикалық медициналық тексерулер (скринингтер)жүргізу
Машықтар:

1. Навыки назначения амбулаторного лечения пациентам детского возраста.
2. Навыки определения допуска к проведению иммунопрофилактики детям с онкологическими и гематологическими заболеваниями.
3. Умение расчета дозировок препаратов для поддерживающей химиотерапии, а также проводить контрольные исследования.
4. Умение проводить профилактику и лечение гематологических заболеваний у детей в амбулаторных условиях.
5. Навыки оказания паллиативной помощи пациентам детского возраста.
Знания:
1. Знание требований стандартов, клинических протоколов и клинических руководств.
2. Знание доказательной онкологии и гематологии детской.
3. Знание принципов лечения и реабилитации наиболее распространенных онкологических и гематологических заболеваний у детей.
4. Знание вакцинопрофилактики.
5. Знание теоретических основ лекарственных и нелекарственных методов профилактики и лечения распространенных онкогематологических заболеваний у детей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Оказание неотложной медицинской помощи онкологическим и гематологическим пациентам детского вохраста, при состояниях, угрожающих жизни
Умения:
1. Оказывать квалифицированную медицинскую помощь при неотложных состояниях в онкологии и гематологии (детской), угрожающих жизни.
2. Владеть навыками проведения сердечно-легочной реанимации.
Знания:
1. Алгоритмы, стандарты, протоколы оказания медицинской помощи при неотложных состояниях.
2. Виды нарушения сознания, их признаков (оглушение, сопор, кома).
3. Основные признаки клинической смерти
4. Этиология, патогенез, клиника, диагностика, алгоритм медицинской помощи при неотложных состояниях в онкологии и гематологии (детской).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Организация реабилитационных мероприятий и поддерживающей химиотерапии у детей
Умения:
1. Оценивать потребности в реабилитации у детей после завершения лечения, и разрабатывать планы реабилитации.
2. Управление побочными эффектами химиотерапии у детей.
Знания:
1. Знание реабилитационных процедур и мероприятий в онкологии и гематологии (детской).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение профилактических мероприятий при оказании онкологической и гематологической помощи детскому населению, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Проведение профилактических мероприятий, направленных на предупреждение инфекций и инфекционный контроль.
Умения:

2) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
3) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі
4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы
5) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Оториноларингология (ересектердің, балалардың)
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86101032
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.2 Дәрігерлік практика және стоматология саласындағы қызмет
86.22 Арнайы дәрігерлік практика
86.22.0 Арнайы дәрігерлік практика
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіби стандарт Қазақстан Республикасында құлақ, тамақ, мұрын аурулары бар пациенттерге оториноларингологиялық көмекті ұйымдастыру және көрсету жөніндегі маманның кәсіби құзыреті саласындағы талаптарды белгілейді, оның ішінде профилактика, диагностика, емдеу, оңалту, қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білімдер бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау Оториноларингология саласында. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Оториноларинголог дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.2 Оториноларинголог дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.3 Оториноларинголог дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.4 Оториноларинголог дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
5) 7.2 Оториноларинголог дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
6) 7.3 Оториноларинголог дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
7) 7.4 Оториноларинголог дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
8) 7.2 Оториноларинголог дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
9) 7.3 Оториноларинголог дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
10) 7.4 Оториноларинголог дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Оториноларинголог дәрігер":
Топтың коды:
2214-4
Қызмет атауының коды:
2214-4-001
Кәсіптің атауы:

2) МСКО – Международная стандартная классификация образования;
3) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
4) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Оториноларингология (взрослая, детская)
5. Код профессионального стандарта: Q86101032
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.2 Деятельности в области врачебной практики и стоматологии
86.22 Специальная врачебная практика
86.22.0 Специальная врачебная практика
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по организации и оказанию оториноларингологической помощи в Республике Казахстан пациентам с заболеваниями уха, горла, носа, включая профилактику, диагностику, лечение, реабилитацию, экспертизе объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области оториноларингологии. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач оториноларинголог - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач-оториноларинголог - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач-оториноларинголог - 7 уровень ОРК;
4) 7.4 Врач-оториноларинголог - 7 уровень ОРК;
5) 7.2 Врач-оториноларинголог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
6) 7.3 Врач-оториноларинголог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
7) 7.4 Врач-оториноларинголог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
8) 7.2 Врач-оториноларинголог (детский) - 7 уровень ОРК;
9) 7.3 Врач-оториноларинголог (детский) - 7 уровень ОРК;
10) 7.4 Врач-оториноларинголог (детский) - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач оториноларинголог":
Код группы:
2214-4
Код наименования занятия:
2214-4-001
Наименование профессии:

7.1 Оториноларинголог дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Резидентурада "Оториноларингология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша оқу кезінде "Дәрігер" біліктілігі. Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен оториноларингологиялық аурулардың алдын алу, диагностикалау, емдеу, пациенттерді (ересектер, балалар) медициналық оңалту
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, үйде, медициналық ұйымнан тыс жерде, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда білікті және мамандандырылған оториноларингологиялық көмек көрсету
2. Оториноларингологиялық және сурдологиялық көмек көрсету кезінде профилактикалық іс-шараларды жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есептік-есептік медициналық құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, үйде, медициналық ұйымнан тыс жерде, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда білікті және мамандандырылған оториноларингологиялық көмек көрсету
Дағды 1:
Құлақ, тамақ, мұрын аурулары бар науқастарды (ересектер мен балалар) диагностикалау, емдеу, алдын алу және оңалту
Машықтар:

7.1 Врач оториноларинголог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
врач-резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Оториноларингология (взрослая, детская)". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями уха, горла, носа под контролем и надзором наставника.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание квалифицированной и специализированной оториноларингологической помощи в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, на дому, вне медицинской организации, в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
2. Проведение профилактических мероприятий при оказании оказания оториноларингологической и сурдологической помощи, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Трудовая функция 1:
Оказание квалифицированной и специализированной оториноларингологической помощи в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, на дому, вне медицинской организации, в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Диагностика, лечение, профилактика и реабилитация пациентов (взрослые и дети) с заболеваниями уха, горла, носа
Умения:

1. Құлақ, тамақ, мұрын аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерде (олардың заңды өкілдерінде) шағымдарды, өмір тарихын жинауды жүзеге асыру.
2. Құлақ, тамақ, мұрын аурулары және (немесе) аурулары бар науқастарды тексеру.
3. Алдын ала диагнозды тұжырымдау және құлақ, тамақ, мұрын аурулары және (немесе) аурулары бар науқастарды зертханалық және аспаптық тексеру жоспарын жасау.
4. Құлақ, тамақ, мұрын аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерді аспаптық тексеруге жіберу .
5. Құлақ, тамақ, мұрын аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерді зертханалық тексеруге жіберу .
6. Құлақ, тамақ, мұрын аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерді маман дәрігерлердің кеңесіне жіберу.
7. Қолданыстағы ХАЖ 10 ескере отырып диагноз қойыңыз.
8. Диагностикалық манипуляциялардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
9. Құлақ, тамақ, мұрын аурулары және (немесе) жағдайлары кезінде пациенттерде (олардың заңды өкілдерінде) шағымдарды, өмір тарихын жинауды жүзеге асыру.
10. Тәлімгердің қадағалауымен құлақ, тамақ, мұрын аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерден (олардың заңды өкілдерінен) алынған ақпаратты түсіндіру және талдау.
11. Құлақтың, тамақтың, мұрынның анатомиялық-функционалдық жағдайын қалыпты, аурулар және (немесе) патологиялық жағдайлар кезінде бағалау.
12. Жасқа байланысты анатомиялық-функционалдық ерекшеліктерін ескере отырып, құлақтың, тамақтың, мұрынның аурулары және (немесе) жағдайлары кезінде зерттеу әдістерін қолдану.
13. Құлақты зерттеу:
1) сау құлақты тексеру (жүрекшені, құлақ каналының сыртқы саңылауын, құлақ аймағын, құлақ каналының алдында тексеру және пальпациялау);
2) отоскопия;
3) есту түтігінің желдету функциясын зерттеу;
4) сәулелік диагностика;
5) есту анализаторын зерттеу.
6) вестибулярлық анализатордың функцияларын зерттеу:
7) бас айналуға тән шағымдарды жинау;
14. Тәлімгердің қадағалауымен мұрын және ММҚ зерттеу жүргізу мүмкіндігі:
1) Сыртқы мұрынды және беттегі параназальды синустардың проекциялау орындарын тексеру;
2) сыртқы мұрынды, фронтальды синустардың алдыңғы және төменгі қабырғаларын, тригеминальды нервтің бірінші тармақтарының шығу нүктелерін, жоғарғы жақ синустарының алдыңғы қабырғаларын, субмандибулярлық және мойын лимфа түйіндерін пальпациялау;
3) алдыңғы және артқы риноскопия;
4) мұрынның тыныс алу және иіс сезу функциялары;
5) рентгенография;
6) мұрын және параназальды синус эндомикроскопиясы.
15. Жұтқыншақты зерттеу әдістері:
1) сыртқы тексеру және пальпация;
2) жұтқыншақ эндоскопиясы, ороскопия;
3) мезофарингоскопия;
4) эпифарингоскопия (артқы риноскопия);

1. Осуществлять сбор жалоб, анамнеза жизни у пациентов (их законных представителей) с заболеваниями и (или) состояниями уха, горла, носа.
2. Проводить осмотр пациентов с заболеваниями и (или) состояниями уха, горла, носа.
3. Формулировать предварительный диагноз и составлять план лабораторных и инструментальных обследований пациентов с заболеваниями и (или) состояниями уха, горла, носа.
4. Направлять пациентов с заболеваниями и (или) состояниями уха, горла, носа на инструментальное обследование .
5. Направлять пациентов с заболеваниями и (или) состояниями уха, горла, носа на лабораторное обследование .
6. Направлять пациентов с заболеваниями и (или) состояниями уха, горла, носа на консультацию к врачам-специалистам.
7. Устанавливать диагноз с учетом действующей МКБ 10.
8. Обеспечивать безопасность диагностических манипуляций.
9. Осуществлять сбор жалоб, анамнеза жизни у пациентов (их законных представителей) при заболеваниях и (или) состояниях уха, горла, носа.
10. Интерпретировать и анализировать информацию, полученную от пациентов (их законных представителей) с заболеваниями и (или) состояниями уха, горла, носа под надзором наставника.
11. Оценивать анатомо-функциональное состояние уха, горла, носа в норме, при заболеваниях и (или) патологических состояниях.
12. Применять методы исследования при заболеваниях и (или) состояниях уха, горла, носа с учетом возрастных анатомо-функциональных особенностей.
13. Проводить исследование уха:
1) осмотр здорового уха (осмотр и пальпацию ушной раковины, наружного отверстия слухового прохода, заушной области, впереди слухового прохода);
2) отоскопия;
3) исследование вентиляционной функции слуховой трубы;
4) лучевой диагностики;
5) исследование слухового анализатора.
6) исследование функций вестибулярного анализатора:
7) сбор характерных жалоб на головокружение;
14. Умение под надзором наставника проводить исследование носа и ОНП:
1) осмотр наружного носа и мест проекции околоносовых пазух на лице;
2) пальпация наружного носа, передних и нижних стенок лобных пазух, точек выхода первых ветвей тройничного нерва, передних стенок верхнечелюстных пазух, подчелюстных и шейных лимфатических узлов;
3) передней и задней риноскопии;
4) дыхательной и обонятельной функций носа;
5) рентгенография;
6) эндомикроскопия носа и околоносовых пазух.
15. Методик исследований глотки:
1) наружный осмотр и пальпация;
2) эндоскопия глотки, ороскопия;
3) мезофарингоскопия;
4) эпифарингоскопия (задняя риноскопия);

5) мұрын-жұтқыншақты саусақ зерттеу;
16. Көмейді зерттеу әдістері:
1) сыртқы тексеру және пальпация;
2)жанама ларингоскопия (гипофарингоскопия);
3) икемді эндоскоппен тікелей ларингоскопия (мұрын қуысын, мұрын-жұтқыншақ пен параназальды синустарды эндоскопиялық тексеру, құлақ эндоскопиясы, құлақ, тамақ, мұрын микроскопиясы, стробоскопия).
17. Құлақ, тамақ, мұрын аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерді аспаптық тексеру көлемін негіздеу және жоспарлау.
18. Құлақ, тамақ, мұрын аурулары және (немесе) аурулары бар пациенттерді тексеру, аспаптық зерттеулер және тексеру нәтижелерін түсіндіру және талдау.
19. Құлақ, тамақ, мұрын аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерді аспаптық тексеру көлемін негіздеу және жоспарлау.
20. Құлақ, тамақ, мұрын аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерді зертханалық тексеру көлемін негіздеу және жоспарлау.
21. Құлақ, тамақ, мұрын аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерді зертханалық тексеру нәтижелерін түсіндіру және талдау.
22. Құлақ, тамақ, мұрын аурулары және (немесе) аурулары бар пациенттерді маман дәрігерлерге жіберу қажеттілігін негіздеу.
23. Құлақ, тамақ, мұрын аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттердің маман дәрігерлерінің тексеру нәтижелерін түсіндіру және талдау.
24. Құлақ, тамақ, мұрын аурулары және (немесе) аурулары бар науқастарда клиникалық симптомдар мен синдромдарды анықтаңыз.
25. Пациенттерді тексеру кезінде медициналық бұйымдарды қолдану, диагностикалық манипуляциялардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
26. Диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін тағайындау мен түсіндіруді, ауруды анықтау кезінде ICD-10 сәйкес диагнозды тұжырымдауды қоса алғанда, ЛОР мүшелерінің ең көп таралған ауруларын диагностикалау және дифференциалды диагностикалау дағдылары.
27. ЛОР мүшелерінің ауруларының асқынуын анықтаңыз.
28. Құлақ, тамақ, мұрын аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерде диагностикалық процедуралар нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың белгілері мен синдромдарын анықтау.
29. ЛОР-аурулары бар пациенттерді жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызу үшін құжаттаманы ресімдеу дағдылары.
30. Мүгедектік белгілерін анықтау және МӘС және ПМПК-ға жолдаманы толтыру дағдылары.
31. Құлақ, тамақ, мұрын аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге жедел, оның ішінде жедел мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін медициналық көрсеткіштерді айқындау.
32. Лор органдарының аурулары бар пациенттерде дәрілік заттарды тағайындауға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау.

5) пальцевое исследование носоглотки;
16. Методик исследования гортани:
1) наружный осмотр и пальпация;
2) непрямая ларингоскопия (гипофарингоскопия);
3) прямая ларингоскопия гибким эндоскопом (эндоскопическая ревизия полости носа, носоглотки и околоносовых пазух, эндоскопия уха, микроскопия уха, горла, носа, стробоскопия).
17. Обосновывать и планировать объем инструментального обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями уха, горла, носа.
18. Интерпретировать и анализировать результаты осмотра, инструментальных исследований и обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями уха, горла, носа.
19. Обосновывать и планировать объем инструментального обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями уха, горла, носа.
20. Обосновывать и планировать объем лабораторного обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями уха, горла, носа.
21. Интерпретировать и анализировать результаты лабораторного обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями уха, горла, носа.
22. Обосновывать необходимость направления к врачам-специалистам пациентов с заболеваниями и (или) состояниями уха, горла, носа.
23. Интерпретировать и анализировать результаты осмотра врачами- специалистами пациентов с заболеваниями и (или) состояниями уха, горла, носа.
24. Выявлять клинические симптомы и синдромы у пациентов с заболеваниями и (или) состояниями уха, горла, носа.
25. Применять при обследовании пациентов медицинские изделия, обеспечивать безопасность диагностических манипуляций.
26. Навыки диагностики и дифференциальной диагностики наиболее распространенных заболеваний ЛОР-органов, включая назначение и интерпретацию результатов диагностических исследований, формулирование диагноза согласно МКБ-10 при выявлении болезни.
27. Определять осложнения заболеваний ЛОР-органов.
28. Выявлять симптомы и синдромы осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате диагностических процедур у пациентов с заболеваниями и (или) состояниями уха, горла, носа.
29. Навыки оформления документации для плановой и экстренной госпитализации пациентов с ЛОР-заболеваниями.
30. Навыки определения признаков инвалидности и заполнения направления на МСЭ и ПМПК.
31. Определять медицинские показания для оказания скорой, в том числе скорой специализированной, медицинской помощи пациентам с заболеваниями и (или) состояниями уха, горла, носа.
32. Определить показания и противопоказания к назначению лекарственных средств у пациентов с заболеваниями ЛОР-органов.

33. ЛОР аурулары бар науқастарға дәрілік препараттардың, медициналық бұйымдардың және дәрілік емес терапияның тиімділігі мен қауіпсіздігін тағайындау, бағалау.
34. ЛОР мүшелерінің патологиясы бар науқастарға амбулаториялық емдеуді әзірлеу және тағайындау.
35. Науқасты емдеу жоспарын жасаңыз, операцияға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтаңыз.
36. Құлақ және жоғарғы тыныс жолдарының аурулары бар емделушілерге жүргізілген емдеу-диагностикалық іс-шаралардың тиімділігін бағалау.
37. Реанимация және қарқынды терапия жөніндегі іс-шараларды жүргізуді талап ететін жағдайлар мен аурулар кезінде шұғыл нысандағы пациенттерге, ЛОР-аурулары бар пациенттерге (тәлімгердің қадағалауымен) медициналық көмек көрсету.
38. Құлақ, тамақ, мұрын аурулары бар науқастарға емдік манипуляциялар мен хирургиялық араласуларды тағайындау және орындау.
39. ЛОР аурулары бар пациенттерге паллиативтік көмек көрсету дағдылары (тәлімгердің қадағалауымен).
40. Емдеу, оңалту, сақтандыру мәселелері бойынша басқа мамандармен және қызметтермен өзара іс-қимыл жасау дағдылары.
Білімдер:
1. ЛОР аурулары бар науқастарды тексеру алгоритмін білу.
2. Оториноларингологиядағы дәлелді медицина туралы білім.
3. Қалыпты, топографиялық анатомия, мұрын және параназальды синустың клиникалық анатомиясы, жұтқыншақ, көмей және трахеяның клиникалық анатомиясы, құлақтың клиникалық анатомиясы, бас және мойын тамырларының топографиясы, құлақ физиологиясы, мұрын қуысы және параназальды синус физиологиясы, жұтқыншақ физиологиясы, көмей физиологиясы.
4. Патологиялық жағдайларда ЛОР мүшелерін тексеру алгоритмін білу.
5. Лор мүшелерін зерттеуге арналған құралдар мен жабдықтарды білу.
6. Құлақты зерттеу әдістерін білу.
7. Мұрын және параназальды синус әдістерін білу.
8. Жұтқыншақты зерттеу әдістерін білу.
9. Көмейді, трахеяны және өңешті зерттеу әдістерін білу.
10. Лор мүшелерін зерттеудің қосымша әдістерін білу.
11. Лор патологиясының негізгі клиникалық және зертханалық белгілері мен синдромдарын білу.
12. Этиологиясын, патогенезін, жіктелуін, клиникалық көріністерін, жоғарғы тыныс жолдарының және құлақтың жиі кездесетін ауруларының диагностикасын білу.
13. ЛОР органдарын тексеру мен тексерудің стандартты схемасын білу.
14. Диагноз қою үшін ЛОР мүшелерін тексеру әдістерін білу.
15. Дене сұйықтықтарының зертханалық мәліметтерін білу қалыпты және ЛОР мүшелерінің ең көп таралған патологиялары.
16. Жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызу көрсеткіштерін білу.
17. Мұрын ауруларына хирургиялық ЛОР көмегін білу.
18. Параназальды синус ауруларына хирургиялық Лор көмегін білу. Хирургиялық ЛОР-жұтқыншақ ауруларына көмек.

33. Назначать, оценивать эффективность и безопасность лекарственных препаратов, медицинских изделий и немедикаментозной терапии пациентам с ЛОР - заболеваниями.
34. Разрабатывать и назначать амбулаторное лечение пациентам с патологией ЛОР-органов.
35. Сставить план лечения пациента, определить показания и противопоказания к операции.
36. Оценивать эффективность проведенных лечебно-диагностических мероприятий пациентам с заболеваниями уха и верхних дыхательных путей.
37. Оказывать медицинскую помощь пациентам в неотложной форме при состояниях и заболеваниях, требующих проведения мероприятий по реанимации и интенсивной терапии, пациентам с ЛОР-заболеваниями (под надзором наставника).
38. Назначать и выполнять лечебные манипуляции и оперативные вмешательства пациентам с заболеваниями уха, горла, носа.
39. Навыки оказания паллиативной помощи пациентам с ЛОР-заболеваниями (под надзором наставника).
40. Навыки взаимодействия с другими специалистами и службами по вопросам лечения, реабилитации, страхования.
Знания:
1. Знание алгоритма осмотра пациентов с ЛОР заболеваниями.
2. Знание доказательной медицины в оториноларингологии.
3. Знание нормальной, топографической анатомии, клинической анатомии носа и околоносовых пазух, клинической анатомии глотки, гортани и трахеи, клинической анатомии уха, топографии сосудов головы и шеи, физиологии уха, физиологии полости носа и околоносовых пазух, физиологии глотки, физиология гортани.
4. Знание алгоритма обследования ЛОР-органов при патологических состояниях.
5. Знание инструментов и аппаратуры для исследования ЛОР-органов.
6. Знание методов исследования уха.
7. Знание методов носа и околоносовых пазух.
8. Знание методов исследования глотки.
9. Знание методов исследования гортани, трахеи и пищевода.
10. Знание дополнительных методов исследования ЛОР-органов.
11. Знание основных клинико-лабораторных симптомов и синдромов ЛОР патологии.
12. Знание этиологии, патогенеза, классификации, клинических проявлений, диагностики наиболее распространенных заболеваний верхних дыхательных путей и уха.
13. Знание стандартной схемы опроса и осмотра ЛОР-органов.
14. Знание методов обследования ЛОР-органов для постановки диагноза.
15. Знание лабораторных данных биологических жидкостей организма в норме и при наиболее распространенных патологиях ЛОР-органов.
16. Знание показаний к плановой и экстренной госпитализации.
17. Знание хирургической ЛОР-помощи при заболеваниях носа.
18. Знание хирургической ЛОР-помощи при заболеваниях околоносовых пазух. Хирургическая ЛОР-помощь при заболеваниях глотки.

19. Көмей ауруларына хирургиялық Лор көмегін білу.
20. Құлақ ауруларына хирургиялық ЛОР көмегін білу.
21. Ортаңғы құлақтың өткір және созылмалы ауруларындағы бас сүйектен тыс асқынуларды білу.
22. Риногенді интракраниальды асқынуларды білу.
23. Жоғарғы тыныс жолдарының және құлақтың ісіктерін білу.
24. ЛОР мүшелерінің қатерлі ісікке дейінгі жағдайларын білу.
25. Көмей мен трахеяның қатерсіз ісіктерін білу.
26. Көмей мен трахеяның қатерлі ісіктерін білу.
27. Мұрын мен параназальды синустың қатерсіз ісіктерін, мұрын мен параназальды синустың қатерлі ісіктерін, жұтқыншақтың қатерсіз ісіктерін білу.
28. Жұтқыншақтың қатерлі ісіктерін, құлақтың қатерсіз ісіктерін, құлақтың қатерлі ісіктерін, мойын ісіктерін білу.
29. ЛОР мүшелерінің жарақаттарын, бөгде денелерін және оториноларингологиядағы шұғыл көмекті білу және оларға шұғыл көмек көрсету.
30. Жарақаттарды, құлақтың бөгде денелерін, жарақаттарды, мұрынның бөгде денелерін, жарақаттарды, жұтқыншақтың бөгде денелерін, жарақаттарды, көмей мен өңештің бөгде денелерін білу.
31. ЛОР мүшелерінің жарақаттары мен бөгде денелеріндегі Анестезиология және реаниматология мәселелерін білу.
32. Ересектердегі ЛОР мүшелерінің даму ауытқулары мен жүре пайда болған ақауларын білу.
33. Мұрын мен параназальды синустың даму ауытқулары мен жүре пайда болған ақаулары туралы білім.
34. Даму ауытқулары мен жүре пайда болған құлақ ақаулары, даму ауытқулары, жұтқыншақ, көмей, трахея және өңештің жүре пайда болған ақаулары мен деформациялары туралы білім.
35. Аудиология және сурдология негіздерін білу.
36. Дыбыстық анализаторды зерттеу әдістерін білу.
37. Вестибулярлық анализаторды, клиниканы, диагностиканы, есту мүшесінің зақымдануының әртүрлі формаларын дифференциалды диагностиканы, асқынуларды зерттеу әдістерін білу.
38. Есту қабілетін оңалту мәселелерін, аудиологиялық тексерудің ерекшеліктерін білу.
39. Жедел сенсорлық есту қабілетінің жоғалуын білу.
40. Есту қабілеті нашар және саңырау адамдарды басқару мәселелерін білу.
41. Фониатрияның жалпы мәселелерін, вокалды сөйлеуді акустикалық талдауды білу.
42. Дауыс аппаратын зерттеу әдістерін білу.
43. Фониатриядағы дауыстық аппарат, физио - және аэрозольтерапой ауруларын білу.
44. Дауыс мамандарының еңбекке қабілеттілігін диспансерлік бақылау мен сараптаманы білу.
45. Кәсіби құлақ ауруларын білу.
46. Жоғарғы тыныс жолдарының кәсіби ауруларын, ЛОР мүшелерінің өндірістік жарақаттарын білу.
47. Лор органдарының өндірістік жарақаты кезіндегі еңбекке қабілеттілікті сараптау принциптерін білу.
48. Амбулаториялық-емханалық жағдайларда хирургиялық Лор-көмекті білу.

19. Знание хирургической ЛОР-помощи при заболеваниях гортани.
20. Знание хирургической ЛОР-помощи при заболеваниях уха.
21. Знание внечерепных осложнений при острых и хронических заболеваниях среднего уха.
22. Знание риногенных внутричерепных осложнений.
23. Знание опухолей верхних дыхательных путей и уха.
24. Знание предраковых состояний ЛОР-органов.
25. Знание доброкачественных опухолей гортани и трахеи.
26. Знание злокачественных опухолей гортани и трахеи.
27. Знание доброкачественных опухолей носа и околоносовых пазух, злокачественных опухолей носа и околоносовых пазух, доброкачественных опухолей глотки.
28. Знание злокачественных опухолей глотки, доброкачественных опухолей уха, злокачественных опухолей уха, опухолей шеи.
29. Знание травм, инородных тел ЛОР-органов и неотложной помощи в оториноларингологии и неотложная помощь при них.
30. Знание травм, инородных тела уха, травм, инородных тел носа, травм, инородных тел глотки, травм, инородных тел гортани и пищевода.
31. Знание вопросов анестезиологии и реаниматологии при травмах и инородных телах ЛОР-органов.
32. Знание аномалий развития и приобретенных дефектов ЛОР-органов у взрослых.
33. Знание аномалий развития и приобретенных дефектов носа и околоносовых пазух.
34. Знание аномалий развития и приобретенные дефекты уха, аномалий развития, приобретенные дефекты и деформации глотки, гортани, трахеи и пищевода.
35. Знание основ аудиологии и сурдологии.
36. Знание методов исследования звукового анализатора.
37. Знание методов исследования вестибулярного анализатора, клиники, диагностики, дифференциальной диагностики различных форм поражения органа слуха, осложнения.
38. Знание вопросов реабилитации слуха, особенностей аудиологического обследования.
39. Знание острой сенсоневральной тугоухости.
40. Знание вопросов ведения тугоухих и глухих.
41. Знание общих вопросов фониатрии, акустического анализа вокальной речи.
42. Знание методов исследования голосового аппарата.
43. Знание заболеваний голосового аппарата, физио- и аэрозольтерапой в фониатрии.
44. Знание диспансерного наблюдения и экспертизы трудоспособности профессионалов голоса.
45. Знание профессиональных заболеваний уха.
46. Знание профессиональных заболеваний верхних дыхательных путей, производственного травматизма ЛОР-органов.
47. Знание принципов экспертизы трудоспособности при производственной травме ЛОР-органов.
48. Знание хирургической ЛОР-помощи в амбулаторно-поликлинических условиях.

49. Амбулаториялық хирургия орталықтарының рөлін білу.
50. Микроорганизм мен микроорганизм арасындағы қатынастардың заңдылықтарын және жоғарғы тыныс жолдары мен құлақтың инфекциялық патологиясының дамуын білу.
51. Жоғарғы және төменгі тыныс жолдарының негізгі ауруларының морфологиясы мен патоморфологиясын білу.
52. Жас ерекшеліктерін ескере отырып, жоғарғы тыныс жолдары мен құлақтың топографиялық және клиникалық анатомиясын білу.
53. ЛОР мүшелерінің физиологиясын, ағзаның функционалдық жүйелерінің өзара байланысын және оларды реттеу деңгейлерін білу.
54. ЛОР мүшелерінің патологиялық процестерінің (қабыну, инфекция, ісіктер) пайда болу себептерін, олардың даму механизмдерін және жас аспектісіндегі клиникалық көріністерін білу.
55. Жоғарғы тыныс жолдарының және құлақтың ісіктерін білу. ЛОР мүшелерінің қатерлі ісікке дейінгі жағдайлары.
56. Көмей мен трахеяның қатерсіз ісіктерін білу.
57. Көмей мен трахеяның қатерлі ісіктерін білу.
58. Мұрын мен параназальды синустың қатерсіз ісіктерін білу.
59. Мұрын мен параназальды синустың қатерлі ісіктерін білу.
60. Жұтқыншақтың қатерсіз ісіктерін, жұтқыншақтың қатерлі ісіктерін, құлақтың қатерсіз ісіктерін, құлақтың қатерлі ісіктерін, мойынның мүшесіз ісіктерін білу.
61. Лор ауруларының интерпретациясын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Төтенше жағдайларда, құлақ, тамақ, мұрын аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге шұғыл және шұғыл нысанда медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді талап ететін клиникалық өлім жағдайын (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды) қоса алғанда, өмірге қауіп төндіретін жағдайларды тану.
2. Құлақ, тамақ, мұрын аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттердегі, оның ішінде төтенше жағдайларда шұғыл жағдайларды тану:
- құлақтан, тамақтан, мұрыннан қан кетуді тоқтату;
- жоғарғы тыныс жолдары (орофаринс, көмей)арқылы тыныс алудың өмірге қауіп төндіретін бұзылулары кезінде пациенттің тыныс алуын қалпына келтіру;
- құлақтан, тамақтан, мұрыннан бөгде затты алып тастау;
- құлақ, тамақ, мұрын жарақаттарына шұғыл көмек көрсету;
- құлақтың, тамақтың, мұрынның күйіп қалуы мен үсік шалуына шұғыл көмек көрсету;
-іріңді-қабыну процестерінде, оның ішінде құлақтың, тамақтың, мұрынның абсцессі, флегмондары кезінде шұғыл көмек көрсету;
- құлақ, тамақ, мұрын ауруларының және (немесе) жағдайларының интракраниальды және орбиталық асқынуларының дамуы кезінде шұғыл көмек көрсету
3. Өмірге, оның ішінде клиникалық өлімге қауіп төндіретін жағдайларда (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды тоқтату) шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.

49. Знание роли центров амбулаторной хирургии.
50. Знание закономерностей взаимоотношений микро- и микроорганизма и развития инфекционной патологии верхних дыхательных путей и уха.
51. Знание морфологии и патоморфологии основных заболеваний верхних и нижних дыхательных путей.
52. Знание топографической и клинической анатомии верхних дыхательных путей и уха с учетом возрастных особенностей.
53. Знание физиологии ЛОР-органов, взаимосвязи функциональных систем организма и уровни их регуляции.
54. Знание причин возникновения патологических процессов ЛОР-органов (воспаление, инфекция, опухоли), механизмы их развития и клинические проявления в возрастном аспекте.
55. Знание опухолей верхних дыхательных путей и уха. Предраковые состояния ЛОР-органов.
56. Знание доброкачественных опухолей гортани и трахеи.
57. Знание злокачественных опухолей гортани и трахеи.
58. Знание доброкачественных опухолей носа и околоносовых пазух.
59. Знание злокачественных опухолей носа и околоносовых пазух.
60. Знание доброкачественных опухолей глотки, злокачественных опухолей глотки, доброкачественных опухолей уха, злокачественных опухолей уха, внеорганных опухолей шеи.
61. Знание интерпретации ЛОР заболеваний.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание медицинской помощи в экстренной и неотложной форме пациентам в чрезвычайных ситуациях, с заболеваниями и (или) состояниями уха, горла, носа
Умения:
1. Распознавание состояний, представляющих угрозу жизни, включая состояние клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания), требующих оказания медицинской помощи в экстренной форме.
2. Распознавать неотложные состояния у пациентов с заболеваниями и (или) состояниями уха, горла, носа, в том числе в чрезвычайных ситуациях:
- остановка кровотечения из уха, горла, носа;
- восстановление дыхания пациента при угрожающих жизни нарушениях дыхания через верхние дыхательные пути (ротоглотка, гортань);
- удаление инородного тела из уха, горла, носа;
- оказание неотложной помощи при травмах уха, горла, носа;
- оказание неотложной помощи при ожогах и обморожениях уха, горла, носа;
- оказание неотложной помощи при гнойно-воспалительных процессах, в том числе при абсцессах, флегмонах уха, горла, носа;
- оказание неотложной помощи при развитии внутричерепных и орбитальных осложнений заболеваний и (или) состояний уха, горла, носа
3. Оказывать медицинскую помощь в экстренной форме при состояниях, представляющих угрозу жизни, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания).

4. Негізгі жүрек-өкпе реанимациясының іс-шараларын орындау.
6. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолдану.
Білімдер:
1. Оториноларингологиядағы шұғыл жағдайлар: диагностикалық критерийлер; емдеу және алдын алу принциптері.
2. Құлақ, тамақ, мұрын ауруларынан туындаған шұғыл жағдайларда, оның ішінде төтенше жағдайларда пациенттерге шұғыл түрде медициналық көмек көрсетудің принциптері мен әдістері.
3. Базалық жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Оториноларингологиялық және сурдологиялық көмек көрсету кезінде профилактикалық іс-шараларды жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
Дағды 1:
Пациенттерде (ересектер, балалар) құлақтың, тамақтың, мұрынның аурулары мен жағдайларының алдын алуға бағытталған профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу. Инфекцияның алдын алу және инфекцияны бақылау.
Машықтар:
1. Құлақ, тамақ, мұрын ауруларының алдын алуға бағытталған іс-шараларға қатысу.
2. Құлақ, тамақ, мұрын аурулары мен жағдайлары бар науқастар үшін "мектепті" ұйымдастыру дағдыларын меңгеру (денсаулық мектебі).
3. Мерзімді және профилактикалық медициналық тексерулерге қатысу.
4. Медициналық көмекке байланысты инфекциялардың алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу (хирургия саласындағы инфекциялар, катетер қан ағымының байланысты инфекциялары, катетер байланысты инфекциялар, төменгі тыныс жолдарының инфекциялары, гемоконтактілі инфекциялар (В және С гепатиттері, АИТВ)".
5. Инфекциялардың алдын алу және инфекциялық бақылау, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының алдын алу жөніндегі іс-шараларға қатысу.
Білімдер:
1. Скринингті ұйымдастыру ережелері.
2. Құлақ, тамақ, мұрын ауруларының алдын алу принциптері мен әдістері.
3. Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтары.
4. Денсаулық мектебінің оқыту бағдарламаларын дайындау принциптері мен жүргізу әдістемелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Аурулардың алдын алуға, салауатты өмір салтын қалыптастыруға, денсаулықты сақтауға және нығайтуға бағытталған білім беру, тәрбие және үгіт-насихат іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу.
Машықтар:
1. Құлақ, тамақ, мұрын ауруларының алдын алу мәселелері бойынша санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізу.

4. Выполнять мероприятия базовой сердечно-легочной реанимации.
6. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании медицинской помощи в экстренной форме.
Знания:
1. Неотложные состояния в оториноларингологии: диагностические критерии; принципы лечения и профилактики.
2. Принципы и методы оказания медицинской помощи в неотложной форме пациентам при неотложных состояниях, вызванных заболеваниями уха, горла, носа, в том числе в чрезвычайных ситуациях.
3. Правила проведения базовой сердечно-легочной реанимации
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение профилактических мероприятий при оказании оказания оториноларингологической и сурдологической помощи, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Организация и проведение профилактических мероприятий, направленных на профилактику заболеваний и состояний уха, горла, носа у пациентов (взрослые, дети). Предупреждение инфекций и инфекционный контроль.
Умения:
1. Участвовать в мероприятиях, направленных на профилактику заболеваний уха, горла, носа.
2. Владеть навыками организации "школы" для пациентов с заболеваниями и состояниями уха, горла, носа (школа здоровья).
3. Участвовать в периодических и профилактических медицинских осмотрах.
4. Участвовать в организации и проведении мероприятий, направленных на профилактику инфекций, связанных с медицинской помощью (инфекции области хирургического вмешательства, катетер ассоциированные инфекции кровотока, катетер ассоциированные инфекции, инфекции нижних дыхательных путей, гемоконтактные инфекции (гепатиты В и С, ВИЧ)".
5. Участвовать в мероприятиях по предупреждению инфекций и инфекционного контроля, предупреждению формирования противомикробной устойчивости.
Знания:
1. Правила организации скрининга.
2. Принципы и методы профилактики заболеваний уха, горла, носа.
3. Целевые группы лиц, подлежащие скрининговым исследованиям.
4. Принципы подготовки и методики проведения обучающих программ школы здоровья
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация и проведение образовательных, воспитательных и агитационных мероприятий, направленных на профилактику заболеваний, формирование здорового образа жизни, сохранение и укрепление здоровья.
Умения:
1. Проводить санитарно-просветительную работу по вопросам профилактики заболеваний и состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.

1. Жоғарғы тыныс жолдары мен құлақ аурулары бар науқастарды стационарлық басқару және динамикалық бақылау.
2. Құлақ және жоғарғы тыныс жолдарының аурулары бар науқастарды амбулаториялық емдеу.
3. Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Жоғарғы тыныс жолдары мен құлақ аурулары бар науқастарды стационарлық басқару және динамикалық бақылау.
Дағды 1:
Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (клиникалық хаттамаларға) сәйкес пациенттерді (ересектер, балалар) тексеру және жоғарғы тыныс жолдары мен құлақтың неғұрлым кең таралған ауруларын диагностикалау.
Машықтар:
1. ЛОР мүшелерінің патологиясының толық медициналық тарихын жинаңыз.
2. Науқасты тексеру жоспарын әзірлеу, ересектер мен балалар жасындағы пациенттерді алғашқы тексеруден өткізу дағдылары.
3. Медициналық құжаттаманы рәсімдеу.
4. Арнайы зерттеу әдістерінің қажеттілігін анықтаңыз.
5. Құлақты зерттеудің келесі әдістерін қолданыңыз:
1) сау құлақты тексеру;
2) құлаққапты, құлақ арнасының сыртқы саңылауын, құлақ аймағын, құлақ арнасының алдынан тексеру және пальпациялау;
3) отоскопия;
4) есту түтігінің желдету функциясын зерттеу;
5) бос жұтқыншақ сынағы;
6) Тойнби әдісі;
7) Вальсальва әдісі;
8) Политцердің тәсілі;
9) есту түтіктерін құлақ катетері арқылы үрлеу;
10) сәулелік диагностика әдістері;
11) Шюллер бойынша уақытша сүйектердің бүйірлік шолу рентгенографиясы;
12) Майер бойынша осьтік проекция;
13) Стенверс бойынша қиғаш проекция;
14) КТ;
15) МРТ;
16) есту анализаторын зерттеу;
17) сыбырлап және ауызекі сөйлеу арқылы қабылдау;
18) баптауыштармен есту қабілетін зерттеу;
19) Федериченің тәжірибесі;
20) Ринненің тәжірибесі;
21) Вебер тәжірибесі;
22) тональды шекті аудиометрия;
23) әуеден өткізу бойынша шекті дыбыстық аудиометрия;
24) сүйек дыбыс өткізгіштігі бойынша шекті дыбыстық аудиометрия;
25) шекті аудиометрия;
26) 8181-Люшер бойынша дыбыс күшінің дифференциалдық немесе айырмалық шегінің сынамасы-тест;
27) дыбыс деңгейін теңестіру сынағы (Э. Фаулер);
28) ПД анықтау тесті;
29) сөйлеу аудиометриясы;
30) акустикалық импедансометрия;
31) тимпанометрия;
32) акустикалық рефлексометрия;
33) вестибулярлық анализатордың функцияларын зерттеу;
34) бас айналуға тән шағымдарға шолу;
35) стихиялық нистагм;
36) қолдың ауытқуының тоникалық реакциялары;
37) көрсеткіштік сынамалар;
38) саусақ-саусақ сынағы;
39) Фишер-Водак сынамасы;

1. Стационарное ведение и динамическое наблюдение пациентов с заболеваниями верхних дыхательных путей и уха.
2. Амбулаторное лечение пациентов с заболеваниями уха и верхних дыхательных путей.
3. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Стационарное ведение и динамическое наблюдение пациентов с заболеваниями верхних дыхательных путей и уха.
Навык 1:
Обследование пациентов (взрослые, дети) и диагностика наиболее распространенных заболеваний верхних дыхательных путей и уха в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (клиническими протоколами) по вопросам оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи.
Умения:
1. Собрать полный медицинский анамнез патологией ЛОР-органов.
2. Навыки разработки плана обследования больного, проведения первичного осмотра пациентов взрослого и детского возраста.
3. Оформлять медицинскую документацию.
4. Определять необходимость специальных методов исследования.
5. Применять следующие методы исследования уха:
1) осмотр здорового уха;
2) осмотр и пальпацию ушной раковины, наружного отверстия слухового прохода, заушной области, впереди слухового прохода;
3) отоскопия;
4) исследование вентиляционной функции слуховой трубы;
5) проба с пустым глотком;
6) способ Тойнби;
7) способ Вальсальва;
8) способ Политцера;
9) продувание слуховых труб через ушной катетер;
10) методы лучевой диагностики;
11) боковая обзорная рентгенография височных костей по Шюллеру;
12) аксиальная проекция по Майеру;
13) косая проекция по Стенверсу;
14) КТ;
15) МРТ;
16) исследование слухового анализатора;
17) восприятия шепотной и разговорной речью;
18) исследование слуха камертонами;
19) опыт Федериче;
20) опыт Ринне;
21) опыт Вебера;
22) тональная пороговая аудиометрия;
23) пороговая тональная аудиометрия по воздушному проведению;
24) пороговая тональная аудиометрия по костному звукопроведению;
25) надпороговая аудиометрия;
26) проба дифференциального или разностного порога силы звука по Люшеру 8181-тест;
27) тест выравнивания громкости (Э. Фаулер);
28) тест на определение ПД;
29) речевая аудиометрия;
30) акустическая импедансометрия;
31) тимпанометрия;
32) акустическая рефлексометрия;
33) исследование функций вестибулярного анализатора;
34) обзор характерных жалоб на головокружение;
35) спонтанный нистагм;
36) тонические реакции отклонения рук;
37) указательные пробы;
38) пальце-пальцевая проба;
39) проба Фишера-Водака;

40) ромберг позасындағы тұрақтылықты зерттеу;
41) түзу сызықпен және қапталмен жүру;
42) церебральды және вестибулярлық зақымдануды дифференциалды диагностикалау үшін адиадохокинезге сынама;
43) мұрын және мұрын жанындағы қойнаулардың зерттеулері;
44) сыртқы мұрынды және беттегі параназальды синустардың проекциялау орындарын тексеру;
45) сыртқы мұрынды пальпациялау;
46) маңдай қуысының алдыңғы және төменгі қабырғаларын пальпациялау;
47) тригеминальды нервтің алғашқы тармақтарының шығу нүктесін пальпациялау;
48) жоғарғы жақ сүйектерінің алдыңғы қабырғаларын пальпациялау;
49) жақ асты және мойын лимфа түйіндерін пальпациялау;
50) алдыңғы және артқы риноскопия;
51) мұрынның тыныс алу және иіс сезу функцияларын зерттеу;
52) рентгенография;
53) мұрын және параназальды синус эндомикроскопиясы.
54) жұтқыншақты зерттеу әдістемесі;
55) сыртқы тексеру және пальпация;
56) жұтқыншақтың эндоскопиясы.
57) ороскопия;
58) мезофарингоскопия;
59) эпифарингоскопия (артқы риноскопия);
60) мұрын-жұтқыншақты саусақ зерттеу;
61) көмейді зерттеу әдістемесі;
62) сыртқы тексеру және пальпация;
63) жанама ларингоскопия (гипофарингоскопия);
64) икемді эндоскоппен тікелей ларингоскопия.
6. Құлақ, тамақ, мұрын аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерді аспаптық тексеру көлемін негіздеу және жоспарлау.
7. Құлақ, тамақ, мұрын аурулары және (немесе) жағдайлары бар ересектер мен балалар жасындағы пациенттерді тексеру, аспаптық зерттеу және тексеру нәтижелерін түсіндіру және талдау.
8. Құлақ, тамақ, мұрын аурулары және (немесе) жағдайлары бар ересектер мен балалар жасындағы пациенттерді аспаптық тексерудің көлемін негіздеу және жоспарлау.
9. Құлақ, тамақ, мұрын аурулары және (немесе) жағдайлары бар ересек және бала жастағы пациенттерді зертханалық тексеру көлемін негіздеу және жоспарлау.
10. Құлақ, тамақ, мұрын аурулары және (немесе) жағдайлары бар ересек және бала жастағы пациенттерді зертханалық тексеру нәтижелерін түсіндіру және талдау.
11. Құлақ, тамақ, мұрын аурулары және (немесе) аурулары бар пациенттерді маман дәрігерлерге жіберу қажеттілігін негіздеу.
12. Құлақ, тамақ, мұрын аурулары және (немесе) жағдайлары бар ересек және балалар жасындағы пациенттерді маман-дәрігерлердің тексеру нәтижелерін түсіндіру және талдау.
13. Құлақ, тамақ, мұрын аурулары және (немесе) жағдайлары бар ересек және бала жастағы пациенттерде клиникалық симптомдар мен синдромдарды анықтау.
14. Пациенттерді тексеру кезінде медициналық бұйымдарды қолдану.
15. Диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін тағайындау мен түсіндіруді, ауруды анықтау кезінде ICD-10 сәйкес диагнозды тұжырымдауды қоса алғанда, ЛОР мүшелерінің ең көп таралған ауруларын диагностикалау және дифференциалды диагностикалау дағдылары.

40) исследование устойчивости в позе Ромберга;
41) походка по прямой линии и фланговая;
42) проба на адиадохокинез для дифференциальной диагностики мозжечкового и вестибулярного поражения;
43) исследования носа и ОНП;
44) осмотр наружного носа и мест проекции околоносовых пазух на лице;
45) пальпация наружного носа;
46) пальпация передних и нижних стенок лобных пазух;
47) пальпация точки выходов первых ветвей тройничного нерва;
48) пальпация передних стенок верхнечелюстных пазух;
49) пальпация подчелюстных и шейных лимфатических узлов;
50) передняя и задняя риноскопия;
51) исследование дыхательной и обонятельной функций носа;
52) рентгенография;
53) эндомикроскопия носа и околоносовых пазух.
54) методика исследования глотки;
55) наружный осмотр и пальпация;
56) эндоскопия глотки.
57) ороскопия;
58) мезофарингоскопия;
59) эпифарингоскопия (задняя риноскопия);
60) пальцевое исследование носоглотки;
61) методика исследования гортани;
62) наружный осмотр и пальпация;
63) непрямая ларингоскопия (гипофарингоскопия);
64) прямая ларингоскопия гибким эндоскопом.
6. Обосновывать и планировать объем инструментального обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями уха, горла, носа.
7. Интерпретировать и анализировать результаты осмотра, инструментальных исследований и обследования пациентов взрослого и детского возраста с заболеваниями и (или) состояниями уха, горла, носа.
8. Обосновывать и планировать объем инструментального обследования пациентов взрослого и детского возраста с заболеваниями и (или) состояниями уха, горла, носа.
9. Обосновывать и планировать объем лабораторного обследования пациентов взрослого и детского возраста с заболеваниями и (или) состояниями уха, горла, носа.
10. Интерпретировать и анализировать результаты лабораторного обследования пациентов взрослого и детского возраста с заболеваниями и (или) состояниями уха, горла, носа.
11. Обосновывать необходимость направления к врачам-специалистам пациентов с заболеваниями и (или) состояниями уха, горла, носа.
12. Интерпретировать и анализировать результаты осмотра врачами-специалистами пациентов взрослого и детского возраста с заболеваниями и (или) состояниями уха, горла, носа.
13. Выявлять клинические симптомы и синдромы у пациентов взрослого и детского возраста с заболеваниями и (или) состояниями уха, горла, носа.
14. Применять при обследовании пациентов медицинские изделия.
15. Навыки диагностики и дифференциальной диагностики наиболее распространенных заболеваний ЛОР-органов, включая назначение и интерпретацию результатов диагностических исследований, формулирование диагноза согласно МКБ-10 при выявлении болезни.

16. Лор органдарының ауруларының асқынуын уақтылы анықтаңыз.
17. Құлақ, тамақ, мұрын аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерде диагностикалық процедуралар нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген симптомдары мен синдромдарын анықтау.
18. ЛОР аурулары бар ересектер мен балалар жасындағы пациенттерді жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызу үшін құжаттаманы ресімдеу дағдылары.
19. Мүгедектік белгілерін анықтау және МӘС және ПМПК-ға жолдаманы толтыру дағдылары.
20. Лор органдарының аурулары бар пациенттерде дәрілік заттарды тағайындауға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау.
21. ЛОР аурулары бар ересектер мен балалар жасындағы пациенттерге дәрілік препараттардың, медициналық бұйымдардың және дәрілік емес терапияның тиімділігі мен қауіпсіздігін тағайындау, бағалау.
22. ЛОР мүшелерінің патологиясы бар ересектер мен балалар пациенттеріне амбулаториялық емдеуді әзірлеу және тағайындау.
23. Науқасты емдеу жоспарын жасаңыз, операцияға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтаңыз.
24. Құлақ және жоғарғы тыныс жолдарының аурулары бар ересектер мен балалар жасындағы пациенттерге жүргізілген емдеу-диагностикалық іс-шаралардың тиімділігін бағалау.
25. Медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, клиникалық ұсынымдар негізінде медициналық көмек көрсету тәртібіне сәйкес шұғыл нысандағы пациенттерге – реанимация және қарқынды терапия жөніндегі іс-шараларды жүргізуді талап ететін жағдайлар мен аурулар кезінде, ЛОР-аурулары бар ересек және бала жастағы пациенттерге медициналық көмек көрсету.
26. Құлақ, тамақ, мұрын аурулары бар ересектер мен балалар пациенттеріне емдік манипуляциялар мен хирургиялық араласуларды тағайындау және орындау:
1) күйіктері, Лор-органдарының жарақаттары бар науқастарға оториноларингологиялық көмек; ·
2) тыныс алу жолдарының өтімділігін қалпына келтіру;
3) Лор-органдарынан қан кетуді тоқтату;
4) ЛОР-органдардың жараларын бастапқы хирургиялық өңдеу; ·
5) ЛОР-органдардың бөгде денелерін алып тастау;
6) есту және вестибулярлық паспорт жасау; ·
7) хирургиялық араласудан кейін анемизация, мұрын дәретханасы; ·
8) Проиц бойынша мұрын қуысын жуу,
9) вакуум-дренаж;
10) жоғарғы және маңдай қуыстарының пункциясы;
11) таңдай бадамша бездерінің лакундарын, оның ішінде мамандандырылған медициналық жабдықты пайдалана отырып шаю (бар болса);
12) дәрілік заты бар турунды енгізе отырып, құлақ дәретханасы;
13) Лор-органдардың бөгде денесін алып тастау;
14)Лор-органдардың қайнатпаларын, абсцессін ашу (асқынбаған);

16. Своевременно определить осложнения заболеваний ЛОР-органов.
17. Выявлять симптомы и синдромы осложнений, побочных действия, нежелательных реакций, в том числе серьезные и непредвиденные, возникшие в результате диагностических процедур у пациентов с заболеваниями и (или) состояниями уха, горла, носа.
18. Навыки оформления документации для плановой и экстренной госпитализации пациентов взрослого и детского возраста с ЛОР-заболеваниями.
19. Навыки определения признаков инвалидности и заполнения направления на МСЭ и ПМПК.
20. Определять показания и противопоказания к назначению лекарственных средств у пациентов с заболеваниями ЛОР-органов.
21. Назначать, оценивать эффективность и безопасность лекарственных препаратов, медицинских изделий и немедикаментозной терапии пациентам взрослого и детского возраста с ЛОР заболеваниями.
22. Разрабатывать и назначать амбулаторное лечение пациентам взрослого и детского возраста с патологией ЛОР-органов.
23. Составлять план лечения пациента, определить показания и противопоказания к операции.
24. Оценивать эффективность проведенных лечебно-диагностических мероприятий пациентам взрослого и детского возраста с заболеваниями уха и верхних дыхательных путей.
25. Оказывать медицинскую помощь пациентам в неотложной форме в соответствии с порядками оказания медицинской помощи, на основе клинических рекомендаций, с учетом стандартов медицинской помощи – при состояниях и заболеваниях, требующих проведения мероприятий по реанимации и интенсивной терапии, пациентам взрослого и детского возраста с ЛОР-заболеваниями.
26. Назначать и выполнять лечебные манипуляции и оперативные вмешательства пациентам взрослого и детского возраста с заболеваниями уха, горла, носа:
1) оториноларингологическая помощь больным с ожогами, травмами ЛОР-органов; ·
2) восстановление проходимости дыхательных путей;
3) остановку кровотечения из ЛОР-органов;
4) первичная хирургическая обработка ранений ЛОР-органов; ·
5) удаление инородных тел ЛОР-органов;
6) составление слухового и вестибулярного паспорта; ·
7) анемизация, туалет носа после оперативного вмешательства; ·
8) промывание полости носа по Проитцу,
9) вакуум-дренаж;
10) пункция гайморовых и лобных пазух;
11) промывание лакун небных миндалин, в том числе с использованием специализированного медицинского оборудования (при наличии);
12) туалет уха с введением турунды с лекарственным вещество;
13) удаление инородного тела ЛОР-органов;
14) вскрытие фурункулов, абсцессов ЛОР-органов (неосложненных);

15) Лор-органдардың новокаиндік блокадалары;
16) дәрілік препараттарды инстилляциялау (оның ішінде транстимпанальды енгізу, ішілік құю және басқалар);
17) асептикалық таңғышты қолдану;
18) есту түтігінің катетеризациясы;
19) бактериологиялық себуге және гистологиялық талдауға Лор-органдардың жағындысы мен материалын алу;
20) Лор-органдардың асқынбаған абсцессін ашу;
21) тимпаникалық мембрананың парацентезі және тимпаникалық қуысты айналып өту;
22) мұрын фурункулын ашу;
23) мұрын сүйектерінің репозициясы;
24) вазотомия;
25) конхотомия;
26) мұрын қуысының полипотомиясы;
27) мұрын қуысына жасалатын операциялар;
28) мирингопластика;
29) тимпанопластика;
30) паротит фистуласын кесу;
31) аденотомия (жергілікті және жалпы анестезиямен);
32) тонзиллотомия;
33) тонзиллэктомия (жергілікті және жалпы анестезиямен);
34) паратонзиллярлы абсцессті ашу;
35) трахеостомия.
27. ЛОР аурулары бар ересектер мен балалар жасындағы пациенттерге паллиативтік көмек көрсету дағдылары.
28. Емдеу, оңалту, сақтандыру мәселелері бойынша басқа мамандармен және қызметтермен өзара іс-қимыл жасау дағдылары.
29. Стационарлық хирургиялық көмек көрсету дағдылары, операциялар жүргізу:
1) антромастоидотомия;
2) құлаққа радикалды операция;
3) мұрын қуысына операция жасау;
4) мұрын жанындағы қойнаулардың сынуы кезіндегі операциялар;
5) мұрын қуысының полипотомиясы;
6) эндоскопиялық эндоназальды дакриоцисториностомия;
7) мирингопластика;
8) ішкі құлақты кесу, кесу және жою;
9) стапедопластика;
10) кохлеарлық имплантация;
11) паротит фистуласын кесу;
12) ЛОР-органдардың қатерсіз ісіктерін жою;
13) конхотомия;
14) көмей стенозы кезіндегі операциялар;
15) атрезия кезінде сыртқы және ішкі құлақтың пластикасы;
16) сыртқы есту жолының экзостозы кезіндегі операциялар;
17) хоанопластика;
18) увулопластика;
19) эзофагоскопия.
30. Диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін тағайындау мен түсіндіруді, ауруды анықтау кезінде ICD-10 сәйкес диагнозды тұжырымдауды қоса алғанда, ЛОР мүшелерінің ең көп таралған ауруларын диагностикалау және дифференциалды диагностикалау дағдылары.
31. Лор органдарының ауруларының асқынуын уақтылы анықтаңыз.
32. Пациенттерді жоспарлы емдеуге жатқызу үшін құжаттаманы ресімдеу дағдылары.
33. Мүгедектік белгілерін анықтау және МӘС және ПМПК-ға жолдаманы толтыру дағдылары.
Білімдер:
1. Оториноларинголог дәрігердің клиникалық тәжірибесінде дәлелді медицинаны білу.
2. Сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалауға қатысты заманауи зерттеулердің нәтижелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Жоғарғы тыныс жолдары мен құлақ аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) басқару және динамикалық бақылау
Машықтар:

15) новокаиновые блокады ЛОР-органов;
16) инстилляция лекарственных препаратов (в том числе транстимпанальное введение, внутригортанные вливания и другое);
17) наложение асептической повязки;
18) катетеризация слуховой трубы;
19) взятие мазка и материла ЛОР-органов на бактериологический посев и гистологический анализ;
20) вскрытие неосложненных абсцессов ЛОР-органов;
21) парацентез барабанной перепонки и шунтирование барабанной полости;
22) вскрытие фурункула носа;
23) репозиция костей носа;
24) вазотомия;
25) конхотомия;
26) полипотомия полости носа;
27) операции на пазухах носа;
28) мирингопластика;
29) тимпанопластика;
30) иссечение околоушного свища;
31) аденотомия (под местной и общей анестезией);
32) тонзиллотомия;
33) тонзиллэктомия (под местной и общей анестезией);
34) вскрытие паратонзиллярного абсцесса;
35) трахеостомия.
27. Навыки оказания паллиативной помощи пациентам взрослого и детского возраста с ЛОР-заболеваниями.
28. Навыки взаимодействия с другими специалистами и службами по вопросам лечения, реабилитации, страхования.
29. Навыки оказания стационарной хирургической помощи, проведение операций:
1) антромастоидотомия;
2) радикальная операция на ухе;
3) операции на пазухах носа;
4) операции при переломах ОНП;
5) полипотомия полости носа;
6) эндоскопическая эндоназальная дакриоцисториностомия;
7) мирингопластика;
8) рассечение, иссечение и деструкция внутреннего уха;
9) стапедопластика;
10) кохлеарная имплантация;
11) иссечение околоушного свища;
12) удаление доброкачественных новообразований ЛОР-органов;
13) конхотомия;
14) операции при стенозах гортани;
15) пластика наружного и внутреннего уха при их атрезиях;
16) операции при экзостозе наружного слухового прохода;
17) хоанопластика;
18) увулопластика;
19) эзофагоскопия.
30. Навыки диагностики и дифференциальной диагностики наиболее распространенных заболеваний ЛОР-органов, включая назначение и интерпретацию результатов диагностических исследований, формулирование диагноза согласно МКБ-10 при выявлении болезни.
31. Своевременно определять осложнения заболеваний ЛОР-органов.
32. Навыки оформления документации для плановой госпитализации пациентов.
33. Навыки определения признаков инвалидности и заполнения направления на МСЭ и ПМПК.
Знания:
1. Знание доказательной медицины в клинической практике врача оториноларинголога.
2. Знание результатов современных исследований в отношении диагностики редких патологических состояний.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Ведение и динамическое наблюдение пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями верхних дыхательных путей и уха
Умения:

1. Құлақ және жоғарғы тыныс жолдарының аурулары бар ересек және бала жастағы науқастарды басқару дағдылары.
2. Диспансерлік есепте тұрған ересек және бала жастағы пациенттерді жүргізу дағдылары.
3. Жоғарғы тыныс жолдары мен құлақ аурулары бар ересектер мен балалар жасындағы пациенттерді динамикалық бақылау дағдылары.
4. Ересек және бала жастағы пациентті немесе оның заңды өкілін Лор-ағзалар ауруларының алдын алу, тексеру және емдеу әдістері мен тәсілдерін таңдау мүмкіндігі туралы хабардар ету дағдылары.
5. Пациенттермен өнімді қарым-қатынас орнату және консультациялар кезінде осы дағдыларды қолдану.
6. МСАК деңгейінде қолданылатын автоматтандырылған ақпараттық жүйелерді толтыру дағдылары, дәрілік қамтамасыз етудің ақпараттық жүйесінің порталында, қазақстандық ұлттық формуляр порталында жұмыс істеу дағдылары.
7. Есепті-есептік құжаттаманы толтыру, рецепт жазу дағдылары.
8. Амбулаториялық қабылдау бойынша жылдық есептілікті жасау дағдылары.
9. Басқа мамандардың, оның ішінде МСАК жағдайында Алғашқы медициналық көмек жүйесі жағдайында қызметін үйлестіру.
Білімдер:
1. Оториноларинголог дәрігердің клиникалық тәжірибесінде дәлелді медицинаны білу.
2. Аурулардың алдын алуға қатысты заманауи зерттеулердің нәтижелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Құлақ және жоғарғы тыныс жолдарының аурулары бар науқастарды амбулаториялық емдеу.
Дағды 1:
Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (клиникалық хаттамаларға) сәйкес, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, құлақ және жоғарғы тыныс жолдарының аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) амбулаториялық емдеу.
Машықтар:
1. ЛОР мүшелерінің патологиясының толық медициналық тарихын жинаңыз.
2. Науқасты тексеру жоспарын әзірлеу, ересектер мен балалар жасындағы пациенттерді алғашқы тексеруден өткізу дағдылары.
3. Медициналық құжаттаманы рәсімдеу.
4. Арнайы зерттеу әдістерінің қажеттілігін анықтаңыз.
5. Құлақты зерттеудің келесі әдістерін қолданыңыз:
1) сау құлақты тексеру;
2) құлаққапты, құлақ арнасының сыртқы саңылауын, құлақ аймағын, құлақ арнасының алдынан тексеру және пальпациялау;
3) отоскопия;
4) есту түтігінің желдету функциясын зерттеу;
5) бос жұтқыншақ сынағы;
6) Тойнби әдісі;
7) Вальсальва әдісі;
8) Политцердің тәсілі;
9) есту түтіктерін құлақ катетері арқылы үрлеу;
10) сәулелік диагностика әдістері;
11) Шюллер бойынша уақытша сүйектердің бүйірлік шолу рентгенографиясы;

1. Навыки ведения больных взрослого и детского возраста с заболеваниями уха и верхних дыхательных путей.
2. Навыки ведения пациентов взрослого и детского возраста, состоящих на диспансерном учете.
3. Навыки динамического наблюдения пациентов взрослого и детского возраста с заболеваниями верхних дыхательных путей и уха.
4. Навыки информирования пациента взрослого и детского возраста или его законного представителя о возможности выбора методов и способов профилактики, обследования и лечения заболеваний ЛОР-органов.
5. Устанавливать продуктивные коммуникативные отношения с пациентами и применение этого умения во время консультаций.
6. Навыки заполнения автоматизированных информационных систем, применяемых на уровне ПМСП, навыки работы в Портале информационной системы лекарственного обеспечения, портале Казахстанского национального формуляра.
7. Навыки заполнения отчетно-учетной документации, выписывания рецептов.
8. Навыки составления годовой отчетности по амбулаторному приему.
9. Координировать деятельность других специалистов, в том числе в условиях системы первичной медицинской помощи в условиях ПМСП.
Знания:
1. Знание доказательной медицины в клинической практике врача оториноларинголога.
2. Знание результатов современных исследований в отношении профилактики заболеваний.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Амбулаторное лечение пациентов с заболеваниями уха и верхних дыхательных путей.
Навык 1:
Амбулаторное лечение пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями уха и верхних дыхательных путей, в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (клиническими протоколами) по вопросам оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи.
Умения:
1. Собрать полный медицинский анамнез патологией ЛОР-органов.
2. Навыки разработки плана обследования больного, проведения первичного осмотра пациентов взрослого и детского возраста.
3. Оформлять медицинскую документацию.
4. Определять необходимость специальных методов исследования.
5. Применять следующие методы исследования уха:
1) осмотр здорового уха;
2) осмотр и пальпацию ушной раковины, наружного отверстия слухового прохода, заушной области, впереди слухового прохода;
3) отоскопия;
4) исследование вентиляционной функции слуховой трубы;
5) проба с пустым глотком;
6) способ Тойнби;
7) способ Вальсальва;
8) способ Политцера;
9) продувание слуховых труб через ушной катетер;
10) методы лучевой диагностики;
11) боковая обзорная рентгенография височных костей по Шюллеру;

15) атрезия кезінде сыртқы және ішкі құлақтың пластикасы;
16) сыртқы есту жолының экзостозы кезіндегі операциялар;
17) хоанопластика;
18) увулопластика;
19) эзофагоскопия.
30. Диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін тағайындау мен түсіндіруді, ауруды анықтау кезінде ХАЖ-10 сәйкес диагнозды тұжырымдауды қоса алғанда, ЛОР мүшелерінің ең көп таралған ауруларын диагностикалау және дифференциалды диагностикалау дағдылары.
31. Лор органдарының ауруларының асқынуын уақтылы анықтаңыз.
32. Пациенттерді жоспарлы емдеуге жатқызу үшін құжаттаманы ресімдеу дағдылары.
33. Мүгедектік белгілерін анықтау және МӘС және ПМПК-ға жолдаманы толтыру дағдылары.
Білімдер:
1. Оториноларинголог дәрігердің клиникалық тәжірибесінде дәлелді медицинаны білу.
2. Сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалауға қатысты заманауи зерттеулердің нәтижелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттердегі (ересектер, балалар) ЛОР мүшелерінің сирек кездесетін патологиялық жағдайларын диагностикалау.
Машықтар:
1. ЛОР мүшелерінің сирек кездесетін патологиялық жағдайларын диагностикалау дағдылары.
2. Ересектер мен балалардағы ЛОР мүшелерінің сирек кездесетін патологиялық жағдайларын диагностикалау кезінде аспаптық зерттеу әдістері мен зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін талдау дағдылары.
3. Дәрігерлік консилиумдарды ұйымдастыру дағдылары.
Білімдер:
1. Оториноларингологиядағы дәлелді медицина туралы білім.
2. Ересектер мен балалардағы ЛОР мүшелерінің сирек кездесетін патологиялық жағдайларының эпидемиологиясын, этиологиясын, патогенезін, патоморфологиясын, клиникалық көрінісін, диагностикасын білу.
3. Ересектер мен балалардағы ЛОР мүшелерінің сирек кездесетін патологиялық жағдайларын диагностикалау кезінде аспаптық зерттеу әдістерін, зертханалық-диагностикалық зерттеулерді тағайындау көрсеткіштерін білу.
4. Ересектер мен балалардағы ЛОР мүшелерінің сирек кездесетін патологиялық жағдайларын диагностикалауға қатысты заманауи зерттеулердің нәтижелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Дағды 1:
Облыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес медициналық құжаттаманы жүргізу, медициналық-статистикалық ақпаратты талдау
Машықтар:
1. Жұмысты жоспарлау және өз қызметінің көрсеткіштерін талдай отырып есеп жасау.
2. Медициналық құжаттаманы, оның ішінде электрондық түрде жүргізу және оны жүргізу сапасын бақылау.
3. Бейінді медициналық бөлімше жұмысының Медициналық-статистикалық көрсеткіштеріне талдау жүргізу.

15) пластика наружного и внутреннего уха при их атрезиях;
16) операции при экзостозе наружного слухового прохода;
17) хоанопластика;
18) увулопластика;
19) эзофагоскопия.
30. Навыки диагностики и дифференциальной диагностики наиболее распространенных заболеваний ЛОР-органов, включая назначение и интерпретацию результатов диагностических исследований, формулирование диагноза согласно МКБ-10 при выявлении болезни.
31. Своевременно определять осложнения заболеваний ЛОР-органов.
32. Навыки оформления документации для плановой госпитализации пациентов.
33. Навыки определения признаков инвалидности и заполнения направления на МСЭ и ПМПК.
Знания:
1. Знание доказательной медицины в клинической практике врача оториноларинголога.
2. Знание результатов современных исследований в отношении диагностики редких патологических состояний.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Диагностика редких патологических состояний ЛОР –органов у пациентов (взрослые, дети).
Умения:
1. Навыки диагностики редких патологических состояний ЛОР-органов.
2. Навыки анализа результатов инструментальных методов обследования и лабораторно-диагностических исследований, при диагностике редких патологических состояний ЛОР-органов у взрослых и детей.
3. Навыки организации врачебных консилиумов.
Знания:
1. Знание доказательной медицины в оториноларингологии.
2. Знание эпидемиологии, этиологии, патогенеза, патоморфологии, клинической картины, диагностики редких патологических состояний ЛОР-органов у взрослых и детей.
3. Знание показанийй к назначению инструментальных методов обследования, лабораторно-диагностических исследований, при диагностике редких патологических состояний ЛОР-органов у взрослых и детей.
4. Знание результатов современных исследований в отношении диагностики редких патологических состояний ЛОР-органов у взрослых и детей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Навык 1:
Ведение медицинской документации, анализ медико-статистической информации, в соответствии с требованиями нормативных правовых актах в области
Умения:
1. Планировать работу и составлять отчет с анализом показателей собственной деятельности.
2. Вести медицинскую документацию, в том числе в электронном виде и контролировать качество ее ведения.
3. Проводить анализ медико-статистических показателей работы профильного медицинского отделения.

1. Оториноларинголог дәрігерлердің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Оториноларингологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Оториноларинголог дәрігерлердің (ересектер мен балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
Оториноларинголог дәрігерлердің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Дағды 1:
Оториноларинголог дәрігерлердің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында оториноларингологтар (ересектер, балалар) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында оториноларинголог дәрігерлердің (ересектер, балалар) медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Оториноларингология саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Оториноларингология саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Эпидемиологиялық жағдайды және оториноларингологиялық аурулардың таралуын бақылау.
Білімдер:
Білім:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары.
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (ересектер, балалар) оториноларингологиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:

1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей оториноларингологов (взрослых и детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами оториноларингологами (взрослыми и детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей оториноларингологов (взрослых и детских)
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей оториноларингологов (взрослых и детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей оториноларингологов (взрослых и детских).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами оториноларингологами (взрослыми, детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей оториноларингологов (взрослых, детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области оториноларингологии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области оториноларингологии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения оториноларингологических заболеваний.
Знания:
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании оториноларингологической помощи пациентам (взрослые, дети).
Умения:

1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, резидент дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз оториноларингологтарға консультациялық көмек көрсету.
3. Оториноларингология саласындағы мәселелер бойынша басқа мамандықтардың дәрігерлеріне кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Оториноларингологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Оториноларингология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Оториноларингология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Оториноларингология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Оториноларингологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына қауіп факторларын анықтау және уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Оториноларинголог дәрігерлердің (ересектер мен балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Машықтар:

1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам оториноларингологам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области оториноларингологии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами оториноларингологами (взрослыми и детскими).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Оториноларингология (взрослая, детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Оториноларингология (взрослая, детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Оториноларингология (взрослая, детская)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами оториноларингологами (взрослыми и детскими).
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей оториноларингологов (взрослых и детских)
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:

1. Оториноларингологиялық аурулары бар ересектер мен балаларға жоғары технологиялық медициналық қызметтерді көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Оториноларингология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
Оториноларингологиялық аурулары бар ересектер мен балаларға жоғары технологиялық медициналық қызметтерді көрсету
Дағды 1:
"Оториноларингология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Оториноларингология (ересектер, балалар)"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Оториноларингология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Оториноларингология (ересектер, балалар)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Анықталған медициналық қателіктерге, олардың себеп-салдарлық байланыстарына, жағымсыз салдарларына және олардың алдын алу мүмкіндіктеріне талдау, ресімделген сипаттама жүргізу.
5. Оториноларингологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына қауіп факторларын анықтау және уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелген).
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін енгізу және сапасын жақсарту бойынша іс-шараларды әзірлеу және өткізу.
Машықтар:
1. Пациенттерге (ересектер, балалар) медициналық көмектің сапасын қамтамасыз ету мақсатында бейінді бөлімшелердің әлеуетін арттыру дағдыларын дамыту.

1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Оториноларингология (взрослая, детская)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Оториноларингология (взрослая, детская)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Оториноларингология (взрослая, детская)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Оториноларингология (взрослая, детская)".
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Оториноларингология (взрослая, детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Оториноларингология (взрослая, детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Оториноларингология (взрослая, детская)".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами оториноларингологами (взрослыми и детскими).
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Разработка и проведение мероприятий по улучшению качества и внедрению новых методов диагностики и лечения.
Умения:
1. Развитие навыков повышения потенциала профильных отделений с целью обеспечения качества медицинской помощи пациентам (взрослые, дети).

2. Медициналық қызметтердің сапасы мәселелері бойынша бейінді бөлімшелердің медициналық персоналына әдіснамалық қолдау көрсету.
3. Өз тәжірибеңізге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйреніңіз және енгізіңіз.
4. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
5. Оториноларингологияның медициналық практикасына жаңа технологиялардың табысты трансфертін қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістері. Медициналық көмектің тиімділігі мен сапасын бағалау көрсеткіштері мен критерийлері
2. Оториноларингология саласындағы өзекті технологиялар мен зерттеулер.
3. Жаңа медициналық технологияларды трансферттеу процесі, оның ішінде олардың әлеуетін бағалау және тәжірибеге интеграциялау.
4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды келісу және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Оториноларингология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
Дағды 1:
Халыққа оториноларингологиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Дәлелдемелерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде халыққа оториноларингологиялық көмек көрсету саласындағы стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтарды және әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
2. Республика және халықаралық ынтымақтастық деңгейінде оториноларингологиялық қызметті дамыту және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулар мен әдістемелік ұсыныстар.
2. Медициналық көмектің сапасын бағалау әдістері, оның ішінде аудит және диагностика мен емдеудің тиімділігін бағалау, этикалық стандарттар және пациенттердің құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Халыққа оториноларингологиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Машықтар:
1. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқауларға сараптама/рецензия жүргізу.

2. Оказание методологической поддержки медицинскому персоналу профильных отделений по вопросам качества медицинских услуг.
3. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
4. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
5. Владеть навыками обеспечения успешного трансфера новых технологий в медицинскую практику оториноларингологии.
Знания:
1. Количественные методы статистического анализа и прогнозирования. Показатели и критерии оценки эффективности и качества медицинской помощи
2. Актуальные технологии и исследования в области оториноларингологии.
3. Процесс трансферта новых медицинских технологий, включая оценку их потенциала и интеграцию в практику.
4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Оториноларингология (взрослая, детская)"
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании оториноларингологической помощи населению.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения оториноларингологической помощи населению на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации оториноларингологической службы на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.
2. Методы оценки качества медицинской помощи, включая аудит и оценка эффективности диагностики и лечения, этические стандарты и права пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании оториноларингологической помощи населению.
Умения:
1. Проводить экспертизу/рецензирование стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.

СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Оториноларинголог дәрігер (ересек, балалар)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құлақ, тамақ, мұрын аурулары бар пациенттерге (ересектерге) білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Оториноларинголог дәрігерлердің (ересектердің) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Оториноларингологтар (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Оториноларинголог дәрігерлердің (ересектердің) қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
Оториноларинголог дәрігерлердің (ересектердің) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Оториноларинголог дәрігерлердің (ересектердің) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында оториноларингологтар (ересектер) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында оториноларинголог дәрігерлердің (ересектердің) медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Оториноларингология саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Оториноларингология саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Эпидемиологиялық жағдайды және оториноларингологиялық аурулардың таралуын бақылау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.

Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые) с заболеваниями уха, горла, носа.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей оториноларингологов (взрослых).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами оториноларингологами (взрослыми).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей оториноларингологов (взрослых)
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей оториноларингологов (взрослых).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей оториноларингологов (взрослых).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами оториноларингологами (взрослыми) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей оториноларингологов (взрослых) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области оториноларингологии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области оториноларингологии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения оториноларингологических заболеваний.
Знания:
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.

5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (ересектер) оториноларингологиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз оториноларингологтарға консультациялық көмек көрсету.
3. Оториноларингология саласындағы мәселелер бойынша басқа мамандықтардың дәрігерлеріне кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Оториноларингологтар (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Оториноларингология (ересектер)"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Оториноларингология (ересектер)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Оториноларингология (ересектер)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтау және оториноларингологтар (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)

5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании оториноларингологической помощи пациентам (взрослые).
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам оториноларингологам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области оториноларингологии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами оториноларингологами (взрослыми).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Оториноларингология (взрослая)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Оториноларингология (взрослая)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Оториноларингология (взрослая)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами оториноларингологами (взрослыми).
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).

СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Оториноларинголог дәрігер (ересек, балалар)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құлақ, тамақ, мұрын аурулары бар пациенттерге (ересектерге) білікті, мамандандырылған медициналық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, оториноларингология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес болуы және сәйкес келуі тиіс дағдылар, Дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Оториноларингология (ересектер)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Оториноларингология (ересектер)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Оториноларингология (ересектер)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Оториноларингология (ересектер)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Оториноларингология (ересектер)"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Оториноларингология (ересектер)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Оториноларингология (ересектер)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Анықталған медициналық қателіктерге, олардың себеп-салдарлық байланыстарына, жағымсыз салдарларына және олардың алдын алу мүмкіндіктеріне талдау, ресімделген сипаттама жүргізу.
5. Тәуекел факторларын анықтау және оториноларингологтар (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелген).

Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые) с заболеваниями уха, горла, носа, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области оториноларингологии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Оториноларингология (взрослая)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Оториноларингология (взрослая)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Оториноларингология (взрослая)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Оториноларингология (взрослая)".
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Оториноларингология (взрослая)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Оториноларингология (взрослая)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Оториноларингология (взрослая)".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами оториноларингологами (взрослыми).
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).

17. Кәсіптің карточкасы "7.3 Оториноларинголог дәрігер":
Топтың коды:
2214-4
Қызмет атауының коды:
2214-4-003
Кәсіптің атауы:
7.3 Оториноларинголог дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Оториноларинголог дәрігер (ересек, балалар)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құлақ, тамақ, мұрын аурулары бар пациенттерге (балаларға) білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Оториноларинголог (балалар) дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Оториноларингологтар (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Оториноларинголог дәрігерлердің (балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
Оториноларинголог (балалар) дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Дағды 1:
Оториноларингологтар (балалар) дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында оториноларингологтар (балалар) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында оториноларингологтар (балалар) дәрігерлерінің медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.

17. Карточка профессии "7.3 Врач-оториноларинголог (детский)":
Код группы:
2214-4
Код наименования занятия:
2214-4-003
Наименование профессии:
7.3 Врач-оториноларинголог (детский)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач оториноларинголог (детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (дети) с заболеваниями уха, горла, носа.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей оториноларингологов (детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами оториноларингологами (детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей оториноларингологов (детских)
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей оториноларингологов (детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей оториноларингологов (детских).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами оториноларингологами (детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей оториноларингологов (детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.

3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Оториноларингологтар (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Оториноларингология (балалар)"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Оториноларингология (балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Оториноларингология (балалар)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Оториноларингологтар (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына қауіп факторларын анықтау және уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Оториноларинголог дәрігерлердің (балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Машықтар:
1. Ғылыми жарияланымдарды талдау, олардың нәтижелерінің сапасы мен дұрыстығын бағалау
2. Өз тәжірибеңізге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйреніңіз және енгізіңіз.
3. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Ағымдағы тенденциялар мен инновациялар, жаңа мамандандырылған саладағы диагностика және емдеу әдістері.
2. Жаңа әдістер мен технологияларды енгізудің этикалық және құқықтық аспектілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қарым-қатынас
эмпатия, эмоционалды интеллект
Көшбасшылық
Тәлімгерлік
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Жүйелік және аналитикалық ойлау
Ұйымдастыру дағдылары
Стрессті басқару
Өзін-өзі ұйымдастыру және уақытты тиімді басқару
Кәсіби этика
Сапаға ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами оториноларингологами (детскими).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Оториноларингология (детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Оториноларингология (детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Оториноларингология (детская)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами оториноларингологами (детскими).
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей оториноларингологов (детских)
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:
1. Анализировать научные публикации, оценивать качество и достоверность их результатов
2. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
3. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
Знания:
1. Текущие тенденции и инновации, новых методы диагностики и лечения в специализируемой области.
2. Этические и правовые аспекты внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникабельность
Эмпатия, эмоциональный интеллект
Лидерство
Наставничество
Сотрудничество и работа в команде
Системное и аналитическое мышление
Организационные навыки
Управление стрессом
Самоорганизация и эффективное управление временем
Профессиональная этика
Стремление к качеству
Список технических регламентов и национальных стандартов:

18. Кәсіптің карточкасы "7.4 Оториноларинголог дәрігер":
Топтың коды:
2214-4
Қызмет атауының коды:
2214-4-003
Кәсіптің атауы:
7.4 Оториноларинголог дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Оториноларинголог дәрігер (ересек, балалар)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құлақ, тамақ, мұрын аурулары бар пациенттерге (балаларға) білікті, мамандандырылған медициналық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, оториноларингология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Оториноларингология (балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Оториноларингология (балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Оториноларингология (балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Оториноларингология (балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:

18. Карточка профессии "7.4 Врач-оториноларинголог (детский)":
Код группы:
2214-4
Код наименования занятия:
2214-4-003
Наименование профессии:
7.4 Врач-оториноларинголог (детский)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач оториноларинголог (детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (дети) с заболеваниями уха, горла, носа, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области оториноларингологии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Оториноларингология (детская)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Оториноларингология (детская)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Оториноларингология (детская)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Оториноларингология (детская)".
Умения:

12) Хабардар етілген келісім – адамның медициналық көмек алуға және (немесе) оның шешім қабылдауы үшін маңызы бар медициналық көмектің және (немесе) зерттеудің барлық аспектісі туралы ақпаратты алғаннан кейін нақты зерттеуге қатысуға өз келісімін жазбаша ерікті түрде растау рәсімі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) АЖХ-10 – аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың 10-шы қайта қараудағы халықаралық статистикалық сыныптамасы;
2) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
3) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі;
4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы;
5) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Офтальмология (ересектер, балалар)
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86101012
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.2 Дәрігерлік практика және стоматология саласындағы қызмет
86.22 Арнайы дәрігерлік практика
86.22.0 Арнайы дәрігерлік практика
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіби стандарт көз аурулары кезінде пациенттерге офтальмологиялық көмекті ұйымдастыру және көрсету жөніндегі маманның кәсіби құзыреті саласындағы талаптарды белгілейді, оның ішінде профилактика, диагностика, емдеу, оңалту, Офтальмология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Дәрігер офтальмолог - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.2 Дәрігер офтальмолог - 7 СБШ-нің деңгейі

12) информированное согласие – процедура письменного добровольного подтверждения лицом своего согласия на получение медицинской помощи и (или) участие в конкретном исследовании после получения информации обо всех значимых для принятия им решения аспектах медицинской помощи и (или) исследования. Информированное письменное согласие оформляется по форме, утвержденной уполномоченным органом.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) МКБ-10 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем, десятого пересмотра, единый документ для формирования системы учета заболеваемости и смертности;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
3) МСКО – международная стандартная классификация образования;
4) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Офтальмология (взрослая, детская)
5. Код профессионального стандарта: Q86101012
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.2 Деятельности в области врачебной практики и стоматологии
86.22 Специальная врачебная практика
86.22.0 Специальная врачебная практика
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по организации и оказанию офтальмологической помощи в Республике Казахстан пациентам при заболеваниях глаз, включая профилактику, диагностику, лечение, реабилитацию, экспертизе объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области офтальмологии. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач-офтальмолог - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач-офтальмолог - 7 уровень ОРК;

3) 7.3 Дәрігер-офтальмолог - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.4 Дәрігер-офтальмолог - 7 СБШ-нің деңгейі
5) 7.2 Дәрігер офтальмолог (ересектер бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
6) 7.3 Дәрігер офтальмолог (ересектер бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
7) 7.4 Дәрігер офтальмолог (ересектер бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
8) 7.2 Дәрігер офтальмолог (балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
9) 7.3 Дәрігер офтальмолог (балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
10) 7.4 Дәрігер офтальмолог (балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Дәрігер офтальмолог":
Топтың коды:
2214-3
Қызмет атауының коды:
2214-3-001
Кәсіптің атауы:
7.1 Дәрігер офтальмолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Офтальмология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентурада оқу кезінде "дәрігер"біліктілігі. Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен көз аурулары бар пациенттердің (ересектер, балалар) профилактикасы, диагностикасы, лечение, медициналық оңалтуы
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, үйде, медициналық ұйымнан тыс жерде, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда білікті және мамандандырылған офтальмологиялық көмек көрсету
2. Офтальмологиялық көмек көрсету кезінде профилактикалық іс-шараларды жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу

3) 7.3 Врач-офтальмолог - 7 уровень ОРК;
4) 7.4 Врач-офтальмолог - 7 уровень ОРК;
5) 7.2 Врач-офтальмолог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
6) 7.3 Врач-офтальмолог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
7) 7.4 Врач-офтальмолог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
8) 7.2 Врач-офтальмолог (детский) - 7 уровень ОРК;
9) 7.3 Врач-офтальмолог (детский) - 7 уровень ОРК;
10) 7.4 Врач-офтальмолог (детский) - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач-офтальмолог":
Код группы:
2214-3
Код наименования занятия:
2214-3-001
Наименование профессии:
7.1 Врач-офтальмолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
врач-резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Офтальмология (взрослая, детская)". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) пациентам с заболеваниями глаз контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание квалифицированной и специализированной офтальмологической помощи в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, на дому, вне медицинской организации, в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
2. Проведение профилактических мероприятий при оказании офтальмологической помощи, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника

4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есеп алу -есеп беру медициналық құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, үйде, медициналық ұйымнан тыс жерде, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда білікті және мамандандырылған офтальмологиялық көмек көрсету
Дағды 1:
Пациенттерді тексеру (ересектер, балалар) және көздің жиі кездесетін ауруларын диагностикалау
Машықтар:
1. Шағымдар мен анамнезді жинау.
2. Көз патологиясының офтальмологиялық диагностикасын жүргізу.
3. Көздің алдыңғы бөлігін, көз ортасын және көз түбін тексеру
4. Емтихандар мен дәрі-дәрмектерді тағайындаңыз.
5. Денсаулық сақтау заңнамасында көзделген медициналық құжаттаманы ресімдеу.
6. Жұқпалы ауру анықталған кезде қажетті эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізу.
Білімдер:
1. Инфекция ошағы пайда болған жағдайда эпидемияға қарсы іс-шараларды білу.
2. Офтальмология мамандығы шеңберіндегі теориялық курстың негізгі ережелерін білу
3. Денсаулық сақтау мәселелерін шешудегі офтальмологиялық қызметтің рөлін білу.
4. Офтальмологиялық қызметтің қызметін реттейтін құжаттамада көрсетілген негізгі ережелерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Көру органының аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) жүргізу және динамикалық бақылау
Машықтар:
1. Зерттеп-қараулар мен дәрілік препараттарды тағайындай білу.
3. Қабақ птеригиумы, халязионы, птозы, лагофтальмы сияқты амбулаториялық операцияларды жүргізе білу.
3. Офтальмологиялық пациенттердің жай-күйін мониторингілей білу.
Білімдер:
1. Инфекция ошағы пайда болған жағдайда эпидемияға қарсы іс-шараларды білу.
2. Офтальмология мамандығы шеңберіндегі теориялық курстың негізгі ережелерін білу
3. Денсаулық сақтау мәселелерін шешудегі офтальмологиялық қызметтің рөлін білу.
4. Офтальмологиялық қызметтің қызметін реттейтін құжаттамада көрсетілген негізгі ережелерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Көру органының аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) жүргізу және динамикалық бақылау.
Машықтар:
1. Шағымдар мен анамнезді жинай білу.
2. Көз патологиясының офтальмологиялық диагностикасын жүргізе білу.
3. Көздің алдыңғы, көз ортасының және көз түбінің тілігін зерттеп-қарауды жүргізе білу.

4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Трудовая функция 1:
Оказание квалифицированной и специализированной офтальмологической помощи в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, на дому, вне медицинской организации, в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Обследование пациентов (взрослые, дети) и диагностика наиболее распространенных заболеваний глаза
Умения:
1. Осуществлять сбор жалоб и анамнеза.
2. Проводить офтальмологическую диагностику патологий глаз.
3. Проводить обследование переднего отрезка глаз, сред глаз и глазного дна
4. Назначать обследования и лекарственные препараты.
5. Оформлять медицинскую документацию, предусмотренную законодательством по здравоохранению.
6. Проводить необходимые противоэпидемические мероприятия при выявлении инфекционного заболевания.
Знания:
1. Знание противоэпидемических мероприятий в случае возникновения очага инфекции.
2. Знание основных положений теоретического курса в рамках специальности офтальмология
3. Знание роли офтальмологической службы в решении задач здравоохранения.
4. Знание основных положений, отраженных в документации, регламентирующей деятельность офтальмологической службы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Ведение и динамическое наблюдение пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями органа зрения
Умения:
1. Ведение и динамическое наблюдение пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями органа зрения 1. Назначать обследования и лекарственные препараты.
2. Проводить амбулаторные операции, такие как: птеригиум, халязион, птоз, лагофтальм век.
3. Мониторировать состояние офтальмологических пациентов.
Знания:
1. Знание противоэпидемических мероприятий в случае возникновения очага инфекции.
2. Знание основных положений теоретического курса в рамках специальности офтальмология
3. Знание роли офтальмологической службы в решении задач здравоохранения.
4. Знание основных положений, отраженных в документации, регламентирующей деятельность офтальмологической службы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Ведение и динамическое наблюдение пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями органа зрения.
Умения:
Ведение и динамическое наблюдение пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями органа зрения. 1. Осуществлять сбор жалоб и анамнеза.
2. Умение (под надзором наставника) проводить офтальмологическую диагностику патологий глаз.
3. Проводить обследование переднего отрезка глаз, сред глаз и глазного дна

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 1023 бұйрығы"Қазақстан Республикасында офтальмологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 26 қаңтарда № 12923 болып тіркелді)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Офтальмолог дәрігер (ересектер мен балалар)
7
Офтальмолог дәрігер (ересектер)
7
Офтальмолог дәрігер (балалар)

Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 1023 "Об утверждении Стандарта организации оказания офтальмологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 января 2016 года № 12923).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач офтальмолог (взрослый и детский)
7
Врач офтальмолог (взрослый)
7
Врач офтальмолог (детский)

10. Кәсіптің карточкасы "7.2 Дәрігер офтальмолог":
Топтың коды:
2214-3
Қызмет атауының коды:
2214-3-001
Кәсіптің атауы:
7.2 Дәрігер офтальмолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Офтальмолог дәрігер (ересек, балалар)" біліктілігі. Бұл біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі қажет емес. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Көз аурулары бар пациенттердің (ересектер, балалар) профилактикасы, диагностикасы, лечение, медициналық оңалтуы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Көз аурулары бар пациенттерді амбулаториялық қабылдау, қадағалап-қарау және динамикалық байқау
2. Барлық кезеңдерде сабақтастықты сақтай отырып, пациенттердегі (ересектер, балалар) жүйке жүйесінің ауруларын емдеу
3. Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Көз аурулары бар пациенттерді амбулаториялық қабылдау, қадағалап-қарау және динамикалық байқау
Дағды 1:
Пациенттерді (ересек, балалар) зерттеп-қарау және ең көп таралған көз ауруларын диагностикалау
Машықтар:
1. Көру мүшесінің патологиясы бар пациенттердің толық медициналық анамнезін жинай білу.
2. Науқастарды зерттеп-қарау жоспарын әзірлеу, пациенттерді алғашқы қарап-тексеруден өткізу дағдылары.
3. Медициналық құжаттаманы рәсімдей білу.
4. Арнайы зерттеу әдістерінің (зертханалық, рентгенологиялық, функционалдық және тығы басқа) қажеттілігін анықтай білу, олардың нәтижелерін түсіндіре білу.
5. Диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін тағайындау мен түсіндіруді, ауруды анықтау кезінде АХЖ-10 сәйкес диагнозды тұжырымдауды қоса алғанда, көру мүшесінің ең көп таралған ауруларын диагностикалау және сараланған диагностикалау дағдылары.

10. Карточка профессии "7.2 Врач-офтальмолог":
Код группы:
2214-3
Код наименования занятия:
2214-3-001
Наименование профессии:
7.2 Врач-офтальмолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач офтальмолог (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями глаз.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Амбулаторный прием, ведение и динамическое наблюдение пациентов с заболеваниями глаз
2. Ведение больных взрослого и детского возраста с заболеваниями глаз в условиях стационара
3. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Амбулаторный прием, ведение и динамическое наблюдение пациентов с заболеваниями глаз
Навык 1:
Обследование пациентов (взрослые, дети) и диагностика наиболее распространенных заболеваний глаза
Умения:
1. Собирать полный медицинский анамнез пациентов с патологией органа зрения.
2. Навыки разработки плана обследования больного, проведения первичного осмотра пациентов.
3. Оформлять медицинскую документацию.
4. Определять необходимость специальных методов исследования (лабораторных, рентгенологических, функциональных и др.), умение интерпретировать их результаты.
5. Навыки диагностики и дифференциальной диагностики наиболее распространенных заболеваний органа зрения, включая назначение и интерпретацию результатов диагностических исследований, формулирование диагноза согласно МКБ-10 при выявлении болезни.

6. Көру мүшесі ауруларының асқынуларын уақтылы анықтай білу.
7. Пациенттерді жоспарлы емдеуге жатқызу үшін құжаттаманы ресімдеу дағдылары.
8. Мүгедектік белгілерін анықтау және МӘС және МСӘК жолдаманы толтыру дағдылары.
Білімдер:
1. Жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызу көрсеткіштерін білу.
2. Дәлелді медицина принциптерін білуі.
3. Қалыпты, топографиялық және патологиялық анатомияны, көздің қалыпты және патологиялық физиологиясын жас аспектісінде білуі.
4. Көз патологиясы бар пациенттерді тексеру алгоритмін білуі.
5. Негізгі клиникалық және зертханалық белгілер мен синдромдарды білуі.
6. Көздің кең таралған ауруларының этиологиясын, патогенезін, жіктелуін, клиникалық көріністерін, диагностикасын білуі.
7. Көз патологиясындағы стандартты сауалнама мен қарап-тексеру схемасын білуі.
8. Диагноз қою үшін көру мүшесін зерттеп-қарау әдістерін білуі.
9. Қалыпты жағдайдағы және көру мүшесінің жиі кездесетін патологиялары кезіндегі биологиялық дене сұйықтықтарының зертханалық мәліметтерін білуі.
10. Жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызу көрсеткіштерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Көру мүшесі аурулары бар пациенттерді қадағалап-қарау және динамикалық байқау.
Машықтар:
1. Көру мүшесі аурулары бар пациенттерді қадағалап-қарау тактикасын анықтай білу.
2. Диспансерлік есепте тұрған пациенттерді қадағалап-қарау дағдылары.
3. Көру мүшесі аурулары бар пациенттерді динамикалық байқау дағдылары.
4. Пациентті немесе оның заңды өкілін көру мүшесі ауруларының алдын алу, тексеру және емдеу әдістері мен тәсілдерін таңдау мүмкіндігі туралы хабардар ету дағдылары.
5. Пациенттермен өнімді қарым-қатынас орната білу және консультация кезінде осы дағдыларды қолдана білу.
6. МСАК деңгейінде қолданылатын автоматтандырылған ақпараттық жүйелерді толтыру дағдылары, дәрілік қамтамасыз етудің ақпараттық жүйесінің порталында, Қазақстандық ұлттық формуляр порталында жұмыс істеу дағдылары
8. Есеп беру-есепке алу құжаттаманы толтыру, рецепт жазу дағдылары.
9. Амбулаториялық қабылдау бойынша жылдық есептілікті жасау дағдылары.
10. Басқа мамандардың қызметін, оның ішінде алғашқы медициналық көмек жүйесі жағдайында қызметін үйлестіре білу.
Білімдер:
1. Офтальмологиядағы дәлелді медицинаны білуі.
2. Көру мүшесінің патологиясы бар науқастардың психологиясын білуі.
3. Пациенттермен тиімді қарым-қатынас қағидаларын білуі.
4. Медициналық этика мен деонтологияның ерекшеліктерін білуі.
5. МСАК деңгейінде қолданылатын автоматтандырылған ақпараттық жүйелермен жұмыс істеу қағидаларын білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Көру органының аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) амбулаториялық емдеу
Машықтар:

6. Своевременно определять осложнения заболеваний органа зрения.
7. Навыки оформления документации для плановой госпитализации пациентов.
8. Навыки определения признаков инвалидности и заполнения направления на МСЭ и ПМПК.
Знания:
1. Знание показаний к плановой и экстренной госпитализации.
2. Знание принципов доказательной медицины.
3. Знание нормальной, топографической и патологической анатомии, нормальной и патологической физиологии глаза в возрастном аспекте.
4. Знание алгоритма обследования пациентов с патологией глаза.
5. Знание основных клинико-лабораторных симптомов и синдромов.
6. Знание этиологии, патогенеза, классификации, клинических проявлений, диагностикиа наиболее распространенных заболеваний глаза.
7. Знание стандартной схемы опроса и осмотра с патологией глаза.
8. Знание методов обследования органа зрения для постановки диагноза.
9. Знание лабораторных данных биологических жидкостей организма в норме и при наиболее распространенных патологиях органа зрения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Ведение и динамическое наблюдение пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями органа зрения
Умения:
1. Определять тактику ведения пациентов с заболеваниями органа зрения.
2. Навыки ведения пациентов, состоящих на диспансерном учете.
3. Навыки динамического наблюдения пациентов с заболеваниями органа зрения.
4. Навыки информирования пациента или его законного представителя о возможности выбора методов и способов профилактики, обследования и лечения заболеваний органа зрения.
5. Устанавливать продуктивные коммуникативные отношения с пациентами и применение этого умения во время консультаций.
6. Навыки заполнения автоматизированных информационных систем, применяемых на уровне ПМСП, навыки работы в Портале информационной системы лекарственного обеспечения, портале Казахстанского национального формуляра
8. Навыки заполнения отчетно-учетной документации, выписывания рецептов.
9. Навыки составления годовой отчетности по амбулаторному приему.
10. Координировать деятельность других специалистов, в том числе в условиях системы первичной медицинской помощи.
Знания:
1. Знание доказательной медицины в офтальмологии.
2. Знание психологии больных с патологией органа зрения.
3. Знание правил эффективного общения с пациентами
4. Знание особенностей медицинской этики и деонтологии
5. Знание правил работы с автоматизированными информационными системами, применяемыми на уровне ПМСП.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Амбулаторное лечение пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями органа зрения
Умения:

1. Көру мүшесі патологиясы бар пациенттерге амбулаториялық емдеу тағайындай білу.
2. Науқасты емдеу жоспарын құра білу, хирургиялық емдеуге/протездеуге көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерді анықтай білу.
3. Қабақ птеригиумы, халязионы, птозы, лагофтальмы сияқты амбулаториялық операцияларды жүргізе білу.
4. Көру мүшесі аурулары бар пациенттерге жүргізілген емдеу-диагностикалық іс-шаралардың тиімділігін бағалай білу.
5. Бала жастағы пациенттерге паллиативтік көмек көрсету дағдылары.
6. Емдеу, оңалту, сақтандыру мәселелері бойынша басқа мамандармен және қызметтермен өзара іс-қимыл жасау дағдылары
Білімдер:
1. Офтальмологиядағы дәлелді медицинаны білу.
2. Көру органының ең көп таралған ауруларын емдеу және оңалту принциптерін білу.
3. Көру органы аурулары бар пациенттерге алғашқы медициналық көмек көрсету қағидаларын білу.
4. Көру органы аурулары бар амбулаториялық жағдайларда пациенттерге шұғыл, білікті көмек көрсету қағидаларын білу.
5. Пациенттердегі көру органының жалпы ауруларының алдын алу және емдеудің дәрілік және дәрілік емес әдістерінің теориялық негіздерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Барлық кезеңдерде сабақтастықты сақтай отырып, пациенттердегі (ересектер, балалар) жүйке жүйесінің ауруларын емдеу
Дағды 1:
Көру мүшесі аурулары бар пациенттерді қадағалап-қарау және динамикалық байқау.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау заңнамасында көзделген медициналық құжаттаманы ресімдей білу.
2. Шағымдар мен анамнезді жинай білу.
3. Көз патологиясының офтальмологиялық диагностикасын жүргізе білу.
4. Көздің алдыңғы тілігін, көз ортасын және көз түбін тексере білу
5. Зерттеп-қараулар мен дәрілік препараттарды тағайындай білу.
6. Офтальмологиялық пациенттердің жай-күйін мониторингілей білу.
7. Өз бетінше катаракта, глаукома, ТҚЛК және т. б. сияқты операциялар жасай білу.
Білімдер:
1. Инфекция ошағы пайда болған жағдайда эпидемияға қарсы іс-шараларды білуі.
2. Офтальмология мамандығы шеңберіндегі теориялық курстың негізгі ережелерін білуі.
3. Денсаулық сақтау мәселелерін шешудегі офтальмологиялық қызметтің рөлін білуі.
4. Офтальмологиялық қызметтің қызметін регламенттеуші құжаттамада көрсетілген негізгі ережелерді білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Дағды 1:
Облыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес медициналық құжаттаманы жүргізу, медициналық-статистикалық ақпаратты талдау
Машықтар:
1. Жұмысты жоспарлау және өз қызметінің көрсеткіштерін талдай отырып есеп жасау.

1. Назначить амбулаторное лечение пациентам с патологией органа зрения.
2. Составлять план лечения больного, определить показания и противопоказания к оперативному лечению/протезированию.
3. Проводить амбулаторные операции, такие как: птеригиум, халязион, птоз, лагофтальм век.
4. Оценивать эффективность проведенных лечебно-диагностических мероприятий пациентам с заболеваниями органа зрения.
5. Навыки оказания паллиативной помощи пациентам детского возраста.
6. Навыки взаимодействия с другими специалистами и службами по вопросам лечения, реабилитации, страхования
Знания:
1. Знание доказательной медицины в офтальмологии.
2. Знание принципов лечения и реабилитации наиболее распространенных заболеваний органа зрения.
3. Знание правил оказания первой медицинской помощи пациентам с заболеваниями органа зрения.
4. Знание правил оказания неотложной, квалифицированной помощи пациентам в амбулаторных условиях с заболеваниями органа зрения.
5. Знание теоретических основ лекарственных и нелекарственных методов профилактики и лечения распространенных заболеваний органа зрения у пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ведение больных взрослого и детского возраста с заболеваниями глаз в условиях стационара
Навык 1:
Ведение и динамическое наблюдение пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями органа зрения
Умения:
1. Оформлять медицинскую документации, предусмотренной законодательством по здравоохранению.
2. Осуществлять сбор жалоб и анамнеза.
3. Проводить офтальмологическую диагностику патологий глаз.
4. Проводить обследование переднего отрезка глаз, сред глаз и глазного дна
5. Назначать обследования и лекарственные препараты.
6. Проводить мониторинг состояние офтальмологических пациентов.
7. Проводить операции такие как: катаракта, глаукома, ЛКС.
Знания:
1. Знание противоэпидемических мероприятий в случае возникновения очага инфекции.
2. Знание основных положений теоретического курса в рамках специальности офтальмология
3. Знание роли офтальмологической службы в решении задач здравоохранения.
4. Знание основных положений, отраженных в документации, регламентирующей деятельность офтальмологической службы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Навык 1:
Ведение медицинской документации, анализ медико-статистической информации, в соответствии с требованиями нормативных правовых актах в области
Умения:
1. Планировать работу и составлять отчет с анализом показателей собственной деятельности.

1. Сирек кездесетін патологиялық жағдайларды немесе күрделі жағдайларды диагностикалау, көру мүшесі аурулары бар пациенттерде профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру
2. Сирек кездесетін патологиялық жағдайларды немесе күрделі жағдайларды емдеу, көру органдарының аурулары бар науқастарда оңалту шараларын ұйымдастыру
3. Офтальмолог дәрігерлердің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Офтальмологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Офтальмолог дәрігерлердің (ересектер мен балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
Сирек кездесетін патологиялық жағдайларды немесе күрделі жағдайларды диагностикалау, көру мүшесі аурулары бар пациенттерде профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру
Дағды 1:
Пациенттердегі (ересектер, балалар) көру мүшесінің сирек кездесетін патологиялық жағдайларын диагностикалау
Машықтар:
1. Пациенттердегі көру мүшесінің сирек кездесетін патологиялық жағдайларын диагностикалау дағдылары.
2. Пациенттердегі көру мүшесінің сирек кездесетін патологиялық жағдайларын диагностикалау кезінде аспаптық зерттеу әдістері мен зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін талдау дағдылары.
3. Дәрігерлік консилиумдарды ұйымдастыру дағдылары.
Білімдер:
1. Офтальмологиядағы дәлелді медицинаны білуі.
2. Пациенттердегі көру мүшесінің сирек кездесетін патологиялық жағдайларының эпидемиологиясын, этиологиясын, патогенезін, патоморфологиясын, клиникалық көрінісін, диагностикасын білуі.
3. Пациенттердегі көру мүшесінің сирек кездесетін патологиялық жағдайларын диагностикалау кезінде аспаптық зерттеу әдістерін, зертханалық-диагностикалық зерттеулерді тағайындауға көрсеткіштерді білуі.
4.Пациенттердегі көру мүшесінің сирек кездесетін патологиялық жағдайларын диагностикалауға қатысты заманауи зерттеулердің нәтижелерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерде көру мүшесі ауруларының алдын алуды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Салауатты өмір салтын насихаттау денсаулық орталықтарымен бірлесіп жүргізуді қоса алғанда, пациенттердің көру мүшесі ауруларының алдын алуды ұйымдастыру дағдылары.
2. Ересек пациенттерде көру мүшесінің сырқаттанушылығын төмендетуге бағытталған жалпы санитариялық-гигиеналық іс-шараларды өткізу бойынша нұсқама жүргізу дағдылары.
3. Аурулардың жеке профилактикасы бойынша нұсқама жүргізу дағдылары.
4. Пациенттермен өнімді қарым-қатынас орната білу және консультация кезінде осы дағдыларды қолдана білу.

1. Диагностика редких патологических состояний или сложных случаев, организация профилактических мероприятий у пациентов с заболеваниями органа зрения
2. Лечение редких патологических состояний или сложных случаев, организация реабилитационных мероприятий у пациентов с заболеваниями органа зрения
3. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей офтальмологов (взрослых и детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами офтальмологами (взрослыми и детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей офтальмологов (взрослых и детских)
Трудовая функция 1:
Диагностика редких патологических состояний или сложных случаев, организация профилактических мероприятий у пациентов с заболеваниями органа зрения
Навык 1:
Диагностика редких патологических состояний органа зрения у пациентов (взрослые, дети)
Умения:
1. Навыки диагностики редких патологических состояний органа зрения у пациентов.
2. Навыки анализа результатов инструментальных методов обследования и лабораторно-диагностических исследований, при диагностике редких патологических состояний органа зрения у пациентов.
3. Навыки организации врачебных консилиумов.
Знания:
1. Знание доказательной медицины в офтальмологии.
2. Знание эпидемиологии, этиологии, патогенеза, патоморфологии, клинической картины, диагностики редких патологических состояний органа зрения у пациентов.
3. Знание показаний к назначению инструментальных методов обследования, лабораторно-диагностических исследований, при диагностике редких патологических состояний органа зрения у пациентов.
4. Знание результатов современных исследований в отношении диагностики редких патологических состояний органа зрения у пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация профилактики заболеваний органа зрения у пациентов (взрослые, дети)
Умения:
1. Навыки организации профилактики заболеваний органа зрения у пациентов, включая проведение совместно с центрами здоровья пропаганды здорового образа жизни.
2. Навыки проведения инструктажа по проведению общих санитарно-гигиенических мероприятий, направленных на снижение заболеваемости органа зрения у взрослых пациентов.
3. Навыки проведения инструктажа по личной профилактике заболеваний.
4. Устанавливать продуктивные коммуникативные отношения с пациентами и применение этого умения во время консультаций.

5. МСАК жағдайында скринингтік бағдарламалардың нәтижелерін жүргізе және талдай білу.
Білімдер:
1. Офтальмологиядағы дәлелді медицинаны білу.
2. Пациенттердегі көру органы ауруларының алдын алуға қатысты заманауи зерттеулердің нәтижелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Сирек кездесетін патологиялық жағдайларды немесе күрделі жағдайларды емдеу, көру органдарының аурулары бар науқастарда оңалту шараларын ұйымдастыру
Дағды 1:
Пациенттердегі (ересектер, балалар)көру органының сирек патологиялық жағдайларын емдеу
Машықтар:
1. Пациенттердегі көру мүшесінің сирек кездесетін патологиялық жағдайларын емдеу дағдылары.
2. Көру мүшесінің сирек патологиясы бар пациенттің жай-күйін мониторингілеу кезінде аспаптық зерттеу әдістерінің және динамикадағы зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін талдау дағдылары.
3. Көру мүшесінің күрделі патологиясы бар пациенттің жай-күйін мониторингілеу кезінде аспаптық зерттеу әдістерінің және динамикадағы зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін талдау дағдылары.
4. Дәрігерлік консилиумдарды ұйымдастыру дағдылары.
Білімдер:
1. Офтальмологиядағы дәлелді медицинаны білуі.
2. Пациенттердегі көру мүшесінің сирек кездесетін патологиялық жағдайларының эпидемиологиясын, этиологиясын, патогенезін, патоморфологиясын, клиникалық көрінісін, диагностикасын білуі.
3. Пациенттердегі көру мүшесінің сирек немесе күрделі іпатологиялық жағдайлары кезінде емдеу шараларын тағайындау көрсеткіштерін білуі.
4. Пациенттердегі көру мүшесінің сирек кездесетін патологиялық жағдайларын диагностикалауға қатысты заманауи зерттеулердің нәтижелерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Организация реабилитации редких или сложных заболеваний органа зрения у пациентов
Машықтар:
1. Пациенттердегі көру мүшесінің сирек немесе күрделі ауруларын оңалтуды ұйымдастыру дағдылары.
2. Пациенттердегі көру мүшесінің күрделі немесе сирек аурулары кезінде өмір сүру сапасын арттыруға бағытталған оқыту іс-шараларын жүргізу дағдылары.
3. Көру мүшесінің сирек немесе күрделі ауруы бар пациенттерге күтім жасау бойынша персоналға нұсқау беру дағдылары.
4. Көру мүшесінің сирек немесе күрделі ауруы бар пациенттермен өнімді қарым-қатынас орната білу және консультация беру кезінде осы дағдыларды қолдана білу.
5. Скринингтік бағдарламалардың нәтижелерін жүргізе және талдай білу.
6. Сирек немесе күрделі клиникалық жағдайы бар пациенттерді психологиялық және физикалық оңалтуды ұйымдастыру дағдылары.
7. Сирек немесе күрделі клиникалық жағдайы бар пациенттерді кәсіби, әлеуметтік-экономикалық оңалтуды ұйымдастыру бойынша кеңес беру дағдылары.

5. Проводить и анализировать результаты скрининговых программ в условиях ПМСП.
Знания:
1. Знание доказательной медицины в офтальмологии.
2. Знание результатов современных исследований в отношении профилактики заболеваний органа зрения у пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Лечение редких патологических состояний или сложных случаев, организация реабилитационных мероприятий у пациентов с заболеваниями органа зрения
Навык 1:
Лечение редких патологических состояний органа зрения у пациентов (взрослые, дети)
Умения:
1. Навыки лечения редких патологических состояний органа зрения у пациентов.
2. Навыки анализа результатов инструментальных методов обследования и лабораторно-диагностических исследований в динамике при мониторинга состояния пациента с редким патологическим состоянием органа зрения.
3. Навыки анализа результатов инструментальных методов обследования и лабораторно-диагностических исследований в динамике при мониторинга состояния пациента со сложным патологическим состоянием органа зрения.
4. Навыки организации врачебных консилиумов.
Знания:
1. Знание доказательной медицины в офтальмологии.
2. Знание эпидемиологии, этиологии, патогенеза, патоморфологии, клинической картины, диагностики редких патологических состояний органа зрения у пациентов.
3. Знание показаний к назначению лечебных мероприятий при редких или сложных патологических состояний органа зрения у пациентов.
4. Знание результатов современных исследований в отношении диагностики редких патологических состояний органа зрения у пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация реабилитации редких или сложных заболеваний органа зрения у пациентов (взрослые, дети)
Умения:
1. Навыки организации реабилитации редких или сложных заболеваний органа зрения у пациентов.
2. Навыки проведения обучающих мероприятий, направленных на повышение качества жизни при сложных или редких заболеваниях органа зрения у пациентов.
3. Навыки проведения инструктажа персонала по уходу за пациентами с редким или сложным заболеванием органа зрения.
4. Устанавливать продуктивные коммуникативные отношения с пациентами с редким или сложным заболеванием органа зрения и применение этого умения во время консультаций.
5. Проводить и анализировать результаты скрининговых программ.
6. Навыки организации психологической и физической реабилитации пациентов с редкой или сложной клинической ситуацией.
7. Навыки консультирования по организации профессиональной, социально-экономической реабилитации пациентов с редкой или сложной клинической ситуацией.

8. Сирек немесе күрделі клиникалық жағдайы бар пациенттерге паллиативтік көмек көрсету дағдылары.
Білімдер:
1. Офтальмологиядағы дәлелді медицинаны білуі.
2. Пациенттердегі көру мүшесі ауруларының алдын алуға қатысты заманауи зерттеулердің нәтижелерін білуі.
3. МСАК жағдайында пациенттерді кәсіби оңалту жөніндегі іс-шараларды білу.
4. Ересек және балалар жасындағы пациенттердің қоршаған ортаға және қоғамға бейімделуін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Офтальмолог дәрігерлердің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Офтальмолог дәрігерлердің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында офтальмологтар (ересектер, балалар) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында офтальмолог дәрігерлердің (ересектер, балалар) медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Офтальмология саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Офтальмология саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Эпидемиологиялық жағдайды және көз ауруларының таралуын бақылау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (ересектер, балалар) офтальмологиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:

8. Навыки оказания паллиативной помощи пациентам с редкой или сложной клинической ситуацией.
Знания:
1. Знание доказательной медицины в офтальмологии.
2. Знание результатов современных исследований в отношении профилактики заболеваний органа зрения у пациентов.
3. Знание мероприятий по профессиональной реабилитации пациентов в условиях ПМСП.
4. Знание адаптации в окружающей среде и в обществе пациентов взрослого и детского возраста.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей офтальмологов (взрослых и детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей офтальмологов (взрослых и детских).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами офтальмологами (взрослыми, детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей офтальмологов (взрослых, детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области офтальмологии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области офтальмологии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения заболеваний глаз.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании офтальмологической помощи пациентам (взрослые, дети).
Умения:

1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз офтальмологтарға консультациялық көмек көрсету.
3. Басқа мамандықтағы дәрігерлерге Офтальмология мәселелері бойынша кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Офтальмологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Офтальмология (ересектер, балалар)"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Офтальмология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Офтальмология (ересектер, балалар)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтау және ұйым басшылығына офтальмологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласындағы туындайтын жүйелік проблемалар туралы уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Қосымша еңбек функциясы 2:
Офтальмолог дәрігерлердің (ересектер мен балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Машықтар:

1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам офтальмологам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области офтальмологии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами офтальмологами (взрослыми и детскими).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Офтальмология (взрослая, детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Офтальмология (взрослая, детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Офтальмология (взрослая, детская)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами офтальмологами (взрослыми и детскими).
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей офтальмологов (взрослых и детских)
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:

3. Өз тәжірибеңізге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйреніңіз және енгу.
4. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау..
5. Офтальмологияның медициналық практикасына жаңа технологиялардың табысты трансфертін қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістері. Медициналық көмектің тиімділігі мен сапасын бағалау көрсеткіштері мен критерийлері
2. Офтальмология саласындағы өзекті технологиялар мен зерттеулер.
3. Жаңа медициналық технологияларды трансферттеу процесі, оның ішінде олардың әлеуетін бағалау және тәжірибеге интеграциялау.
4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды келісу және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Офтальмология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
Дағды 1:
Халыққа офтальмологиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Дәлелдемелерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде Халыққа офтальмологиялық көмек көрсету саласындағы стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтарды және әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
2. Республика және халықаралық ынтымақтастық деңгейінде офтальмологиялық қызметті дамыту және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулар мен әдістемелік ұсыныстар.
2. Медициналық көмектің сапасын бағалау әдістері, оның ішінде аудит және диагностика мен емдеудің тиімділігін бағалау, этикалық стандарттар және пациенттердің құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Халыққа офтальмологиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Машықтар:
1. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқауларға сараптама/рецензия жүргізу.
2. Стандарттарды, Хаттамаларды және нұсқауларды жақсарту бойынша ұсыныстарды тұжырымдау және оларға өзгерістер немесе толықтырулар ұсыну.

3. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
4. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике..
5. Владеть навыками обеспечения успешного трансфера новых технологий в медицинскую практику офтальмологии.
Знания:
1. Количественные методы статистического анализа и прогнозирования. Показатели и критерии оценки эффективности и качества медицинской помощи
2. Актуальные технологии и исследования в области офтальмологии.
3. Процесс трансферта новых медицинских технологий, включая оценку их потенциала и интеграцию в практику.
4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Офтальмология (взрослая, детская)"
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании офтальмологической помощи населению.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения офтальмологической помощи населению на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации офтальмологической службы на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.
2. Методы оценки качества медицинской помощи, включая аудит и оценка эффективности диагностики и лечения, этические стандарты и права пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка не рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании офтальмологической помощи населению.
Умения:
1. Проводить экспертизу/рецензирование стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Формулировать рекомендации по улучшению стандартов, протоколов и инструкций, а также предложить изменения или дополнения к ним.

14. Кәсіптің карточкасы "7.3 Дәрігер офтальмолог (ересектер бойынша)":
Топтың коды:
2214-3
Қызмет атауының коды:
2214-3-002
Кәсіптің атауы:
7.3 Дәрігер офтальмолог (ересектер бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА және тағы басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Офтальмолог дәрігер (ересек адам)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ 7.3 кіші деңгейінің біліктілігін арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Офтальмолог дәрігер (ересектер)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Көз аурулары бар пациенттерге (ересектер) білікті, мамандандырылған медициналық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сирек кездесетін патологиялық жағдайларды немесе күрделі жағдайларды диагностикалау, көру мүшесі аурулары бар пациенттерде профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру
2. Сирек кездесетін патологиялық жағдайларды немесе күрделі жағдайларды емдеу, көру органдарының аурулары бар науқастарда оңалту шараларын ұйымдастыру
3. Офтальмолог дәрігерлердің (ересектер) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Офтальмологтар (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Офтальмолог дәрігерлердің (ересектер)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
Сирек кездесетін патологиялық жағдайларды немесе күрделі жағдайларды диагностикалау, көру мүшесі аурулары бар пациенттерде профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру
Дағды 1:
Пациенттердегі (ересектер) көру мүшесінің сирек кездесетін патологиялық жағдайларын диагностикалау
Машықтар:

14. Карточка профессии "7.3 Врач-офтальмолог (взрослый)":
Код группы:
2214-3
Код наименования занятия:
2214-3-002
Наименование профессии:
7.3 Врач-офтальмолог (взрослый)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач офтальмолог (взрослый)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые) с заболеваниями глаз.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика редких патологических состояний или сложных случаев, организация профилактических мероприятий у пациентов с заболеваниями органа зрения
2. Лечение редких патологических состояний или сложных случаев, организация реабилитационных мероприятий у пациентов с заболеваниями органа зрения
3. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей офтальмологов (взрослых).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами офтальмологами (взрослыми).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей офтальмологов (взрослых).
Трудовая функция 1:
Диагностика редких патологических состояний или сложных случаев, организация профилактических мероприятий у пациентов с заболеваниями органа зрения
Навык 1:
Диагностика редких патологических состояний органа зрения у пациентов (взрослые)
Умения:

5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (балалар) офтальмологиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз офтальмологтарға консультациялық көмек көрсету.
3. Басқа мамандықтағы дәрігерлерге Офтальмология мәселелері бойынша кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Біліктілікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Офтальмологтар (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Офтальмология (балалар)"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Офтальмология (балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Офтальмология (балалар)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтау және ұйым басшылығына офтальмологтар (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласындағы туындайтын жүйелік проблемалар туралы уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)

5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании офтальмологической помощи пациентам (дети).
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам офтальмологам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области офтальмологии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами офтальмологами (детскими).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Офтальмология (детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Офтальмология (детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Офтальмология (детская)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами офтальмологами (детскими).
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).

"Офтальмолог дәрігер (балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Көз аурулары бар пациенттерге (балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, Офтальмология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Офтальмология (балалар)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Офтальмология (балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Офтальмология (балалар)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Офтальмология (балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Офтальмология (балалар)"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Офтальмология (балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Офтальмология (балалар)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Анықталған медициналық қателіктерге, олардың себеп-салдарлық байланыстарына, жағымсыз салдарларына және олардың алдын алу мүмкіндіктеріне талдау, ресімделген сипаттама жүргізу.
5. Тәуекел факторларын анықтау және ұйым басшылығына офтальмологтар (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласындағы туындайтын жүйелік проблемалар туралы уақтылы хабарлау.
Білімдер:

Квалификация "Врач офтальмолог (детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (дети) с заболеваниями глаз, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области офтальмологии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Офтальмология (детская)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Офтальмология (детская)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Офтальмология (детская)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Офтальмология (детская)".
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Офтальмология (детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Офтальмология (детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Офтальмология (детская)".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами офтальмологами (детскими).
Знания:

3) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі
4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы
5) СБШ – салалық біліктілік шеңбері
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Патологиялық анатомия
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86101048
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.2 Дәрігерлік практика және стоматология саласындағы қызмет
86.22 Арнайы дәрігерлік практика
86.22.0 Арнайы дәрігерлік практика
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіби стандарт аурудың диагнозын белгілеу және өлімнің себебі туралы деректерді алу, патологиялық анатомия саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс дағдылар, Дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау мақсатында өмір бойы және өлімнен кейінгі патологиялық-анатомиялық зерттеулер жүргізу жөніндегі маманның кәсіби құзыреттілігі саласындағы талаптарды белгілейді. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Патологоанатом дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.4 Патологоанатом дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.3 Патологоанатом дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.2 Патологоанатом дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
5) 7.4 Патологоанатом дәрігер (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
6) 7.4 Патологоанатом дәрігер (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
7) 7.3 Патологоанатом дәрігер (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
8) 7.3 Патологоанатом дәрігер (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
9) 7.2 Патологоанатом дәрігер (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
10) 7.2 Патологоанатом дәрігер (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Патологоанатом дәрігер":
Топтың коды:
2216-4
Қызмет атауының коды:
2216-4-001
Кәсіптің атауы:
7.1 Патологоанатом дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Патологиялық анатомия" мамандығы бойынша резидентурада оқу кезінде "дәрігер" біліктілігі. Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аурудың диагнозын анықтау және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен өлімнің себебі туралы мәліметтер алу мақсатында өмір бойы және өлімнен кейінгі патологиялық зерттеулер жүргізу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

3) МСКО – международная стандартная классификация образования;
4) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Патологическая анатомия
5. Код профессионального стандарта: Q86101048
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.2 Деятельности в области врачебной практики и стоматологии
86.22 Специальная врачебная практика
86.22.0 Специальная врачебная практика
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по проведению прижизненных и посмертных патологоанатомических исследований с целью установления диагноза заболевания и получения данных о причине смерти, экспертизе объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области патологической анатомии. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач-патологоанатом - 7 уровень ОРК;
2) 7.4 Врач-патологоанатом - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач-патологоанатом - 7 уровень ОРК;
4) 7.2 Врач-патологоанатом - 7 уровень ОРК;
5) 7.4 Врач-патологоанатом (взрослый) - 7 уровень ОРК;
6) 7.4 Врач-патологоанатом (детский) - 7 уровень ОРК;
7) 7.3 Врач-патологоанатом (взрослый) - 7 уровень ОРК;
8) 7.3 Врач-патологоанатом (детский) - 7 уровень ОРК;
9) 7.2 Врач-патологоанатом (взрослый) - 7 уровень ОРК;
10) 7.2 Врач-патологоанатом (детский) - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач-патологоанатом":
Код группы:
2216-4
Код наименования занятия:
2216-4-001
Наименование профессии:
7.1 Врач-патологоанатом
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Патологическая анатомия". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Проведение прижизненных и посмертных патологоанатомических исследований с целью установления диагноза заболевания и получения данных о причине смерти под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Хирургиялық операция және (немесе) биопсия (операциялық-биопсиялық материал) жолымен немесе тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен патологиялық-анатомиялық ашу барысында алынған пациенттердің ағзаларындағы (ағза фрагменттеріндегі), тіндеріндегі және жасушаларындағы өзгерістер жиынтығын талдау жолымен диагноз қою.
2. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу.
3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есеп-есеп беру медициналық құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Хирургиялық операция және (немесе) биопсия (операциялық-биопсиялық материал) жолымен немесе тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен патологиялық-анатомиялық ашу барысында алынған пациенттердің ағзаларындағы (ағза фрагменттеріндегі), тіндеріндегі және жасушаларындағы өзгерістер жиынтығын талдау жолымен диагноз қою.
Дағды 1:
Биопсиялық және операциялық материалды патологиялық зерттеу арқылы ауруларды диагностикалау
Машықтар:
1. Операциялық және биопсиялық материалдың макро - және микроскопиялық сипаттамасын жүзеге асыру.
2. Күрделілігі I-II санатты операциялық материал бойынша морфологиялық диагностика жүргізу.
3. Операциялық және биопсиялық материалдың блок-препараттарына патологиялық-анатомиялық зерттеулер жүргізу.
6. Патологиялық зерттеу үшін операциялық материалды алу.
4. Аурудың диагнозын нақтылау үшін қажет болған жағдайда микропрепараттарды зерттеудің қосымша әдістерін тағайындау.
5. Жұқпалы ауру анықталған кезде қажетті эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізу.
6. Пациенттің медициналық құжаттамасынан үзінді көшірмелерді зерделеу, пациентті тексеруге және емдеуге қатысқан мамандардан түсініктеме алу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасында патологиялық-анатомиялық диагностика көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Жалпы және жеке патологиялық анатомияның теориялық курсы.
3. Диагностикалық маңызы бар патологиялық жағдайлар мен аурулардың морфологиялық көріністері, ұқсас патологиялық процестерді дифференциалды диагностикалау критерийлері.
4. Патологиялық диагноздың түрлері, құрылымы және құрылыс ережелері.
5. Биопсиялық материалды гистологиялық өңдеу және морфологиялық талдау принциптері.
6. Онкологиялық материалды патоморфологиялық зерттеу принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Ағзалар мен тіндерді макроскопиялық және микроскопиялық зерттеумен қайтыс болған пациенттердің аутопсиясын жүргізу.
Машықтар:

1. Установление диагноза путем анализа совокупности изменений в органах (фрагментах органов), тканях и клетках пациентов, изъятых путем хирургической операции и (или) биопсии (операционно-биопсийного материала) или в ходе патологоанатомического вскрытия под контролем и надзором наставника
2. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
3. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Трудовая функция 1:
Установление диагноза путем анализа совокупности изменений в органах (фрагментах органов), тканях и клетках пациентов, изъятых путем хирургической операции и (или) биопсии (операционно-биопсийного материала) или в ходе патологоанатомического вскрытия под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Диагностика заболеваний с помощью патологоанатомического исследования биопсийного и операционного материала
Умения:
1. Осуществлять макро- и микроскопическое описание операционного и биопсийного материала.
2. Проводить морфологическую диагностику по операционному материалу I-II категории сложности.
3. Проводить патологоанатомическоие исследования блок-препаратов операционного и биопсийного материала.
6. Брать операционный материал для патологоанатомического исследования.
4. Назначать при необходимости дополнительные методы исследования микропрепаратов в целях уточнения диагноза заболевания.
5. Проводить необходимые противоэпидемические мероприятия при выявлении инфекционного заболевания.
6. Изучать выписки из медицинской документации пациента, получать разъяснения у специалистов, принимавших участие в обследовании и лечении пациента.
Знания:
1. Стандарт организации оказания патологоанатомической диагностики в Республике Казахстан.
2. Теоретический курс общей и частной патологической анатомии.
3. Морфологические проявления патологических состояний и болезней, имеющих диагностическое значение, критериев дифференциальной диагностики сходных патологических процессов.
4. Виды, структура и правила построения патологоанатомического диагноза.
5. Принципы гистологической обработки и морфологического анализа биопсийного материала.
6. Принципы патоморфологического исследования онкологического материала
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение вскрытий умерших пациентов с макроскопическим и микроскопическим исследованием органов и тканей
Умения:

1. Жұқпалы ауру анықталған кезде қажетті эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізу.
3. Өлімнің тікелей себебін анықтай отырып, патологиялық-анатомиялық диагнозды құра отырып, зерттеу хаттамасын ресімдеу. Клиникалық-анатомиялық эпикриздегі танатогенезді түсіндіру.
4. Клиникалық және патологиялық диагноздарды салыстыру, сәйкессіздіктің категориясы мен себептерін көрсете отырып, клиникалық және патологиялық диагноздардың сәйкес келуін немесе сәйкессіздігін анықтау.
5. Ятрогендік патология жағдайларын ятрогенияның категориясы мен себебін анықтай отырып тексеру.
6. Аутопсиялық материалдың макро - және микроскопиялық сипаттамасын жүзеге асыру.
7. Бактериологиялық, вирусологиялық және биохимиялық зерттеулер үшін аутопсиялық материал алуды жүзеге асыру.
8. Патологиялық диагноздың құрылымында негізгі ауруды және оның асқынуларын, қатар жүретін ауруларды және өлімнің тікелей себебін ажырату.
9. Ересек адамның патологиялық аутопсиясын жүргізу.
10. Перинаталдық кезеңде қайтыс болғандарды патологиялық-анатомиялық ашуды жүргізу.
11. Қайтыс болған балаларды (1 жастан 15 жасқа дейін) патологиялық-анатомиялық ашуды жүргізу.
12. Ашу хаттамасын ресімдеу.
13. Клиникалық-патологиялық эпикризді рәсімду.
14. Өлім туралы дәрігерлік куәліктерді, перинаталдық өлім туралы куәліктерді толтыру.
15. Клиникалық және патологиялық диагнозды диагноздардың сәйкессіздігінің категориясы мен себебін анықтаумен салыстыру.
Білімдер:
1. Аутопсиялық материалды гистологиялық өңдеу және морфологиялық талдау принциптері.
2. Өлі туылғандар мен жаңа туған нәрестелерді, сондай-ақ салмағы аз тірі туылғандар мен өлі туылған ұрықтарды патологиялық зерттеудің ерекшеліктері.
3. Карантиндік инфекциялардан болатын өлім жағдайларын патологиялық-анатомиялық зерттеу жүргізу ерекшеліктері.
4. Клиникалық және патологиялық-анатомиялық диагноздарды, клиникалық диагностика сапасын бағалау критерийлерін салыстыру және сәйкессіздік категорияларының принциптері.
5. Ятрогений санатының жіктелуі және бағалау принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Бактериологиялық, вирусологиялық және басқа да қосымша зерттеу әдістері үшін өлгендердің мәйіттерінен тіндердің үлгілерін алу және жіберу.
Машықтар:
1. Жұқпалы ауру анықталған кезде қажетті эпидемияға қарсы іс-шаралар жүргізу.
2. Аурудың диагнозын нақтылау үшін қажет болған жағдайда қосымша зерттеу әдістерін тағайындау.
3. Қосымша зерттеу әдістері үшін материал алу.
4. Аутопсиялық материалдың макро - және микроскопиялық сипаттамасын жүзеге асыру.

1. Проводить необходимые противоэпидемические мероприятия при выявлении инфекционного заболевания.
3. Оформлять протокол исследования с построением патологоанатомического диагноза с установлением непосредственной причины смерти. Объяснять танатогенез в клинико-анатомическом эпикризе.
4. Сопоставлять клинический и патологоанатомический диагнозы, определить совпадение или расхождение клинического и патологоанатомического диагнозов с указанием категории и причин расхождения.
5. Верифицировать случаи ятрогенной патологии с выделением категории и причины ятрогении.
6. Осуществлять макро- и микроскопическое описание аутопсийного материала.
7. Осуществлять забор аутопсийного материала для бактериологических, вирусологических и биохимических исследований.
8. Выделять в структуре патологоанатомического диагноза основное заболевание и его осложнения, сопутствующие заболевания и непосредственную причину смерти.
9. Проводить патологоанатомическое вскрытие взрослого.
10. Проводить патологоанатомическое вскрытие умерших в перинатальном периоде.
11. Проводить патологоанатомическое вскрытие умерших детей (от 1 года до 15 лет).
12. Оформлять протокол вскрытия.
13. Оформлять клинико-патологоанатомического эпикриза.
14. Заполнять врачебные свидетельства о смерти, свидетельств о перинатальной смерти.
15. Сопоставлять клинический и патологоанатомический диагноз с определением категории и причины расхождения диагнозов.
Знания:
1. Принципы гистологической обработки и морфологического анализа аутопсийного материала.
2. Особенности патологоанатомического исследования мертворожденных и новорожденных, а также маловесных живорожденных и мертворожденных плодов.
3. Особенности проведения патологоанатомического исследования случаев смерти от карантинных инфекций.
4. Принципы сопоставления и категорий расхождения клинического и патологоанатомического диагнозов, критериев оценки качества клинической диагностики.
5. Классификация и принципы оценки категории ятрогений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Взятие и направление образцов тканей от трупов умерших для бактериологических, вирусологических и других дополнительных методов исследования
Умения:
1. Проводить необходимые противоэпидемические мероприятия при выявлении инфекционного заболевания
2. Назначать при необходимости дополнительные методы исследования в целях уточнения диагноза заболевания.
3. Проводить забор материала для дополнительных методов исследования.
4. Осуществлять макро- и микроскопическое описание аутопсийного материала.

"Қазақстан Республикасында патологиялық-анатомиялық диагностика көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 14 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-259/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 15 желтоқсанда № 21790 болып тіркелген).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Патологоанатом дәрігер (ересектер мен балалар)
7
Патологоанатом дәрігер (ересектер)
7
Патологоанатом дәрігер (балалар)

Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-259/2020 "Об утверждении стандарта организации оказания патологоанатомической диагностики в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 декабря 2020 года № 21790).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач патологоанатом (взрослый и детский)
7
Врач патологоанатом (взрослый)
7
Врач патологоанатом (детский)

10. Кәсіптің карточкасы "7.4 Патологоанатом дәрігер":
Топтың коды:
2216-4
Қызмет атауының коды:
2216-4-001
Кәсіптің атауы:
7.4 Патологоанатом дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Патологоанатом дәрігер" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аурудың диагнозын белгілеу және өлімнің себебі туралы деректерді алу, патологиялық анатомия саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жасау мақсатында өмір бойы және өлімнен кейінгі патологиялық-анатомиялық зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Патологиялық анатомия" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Патологиялық анатомия" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету.
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Патологиялық анатомия" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Патологиялық анатомия" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:

10. Карточка профессии "7.4 Врач-патологоанатом":
Код группы:
2216-4
Код наименования занятия:
2216-4-001
Наименование профессии:
7.4 Врач-патологоанатом
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач-патологоанатом". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и проведение прижизненных и посмертных патологоанатомических исследований с целью установления диагноза заболевания и получения данных о причине смерти, экспертизе объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области патологической анатомии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Патологическая анатомия"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Патологическая анатомия"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Патологическая анатомия"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Патологическая анатомия".
Умения:

1. "Патологиялық анатомия"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Патологиялық анатомия"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингілеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Патологиялық анатомия" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Анықталған медициналық қателіктерге, олардың себеп-салдарлық байланыстарына, жағымсыз салдарларына және олардың алдын алу мүмкіндіктеріне талдау, ресімделген сипаттама жүргізу.
5. Тәуекел факторларын анықтау және патологоанатом дәрігерлер көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелген).
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін енгізу және сапасын жақсарту бойынша іс-шараларды әзірлеу және өткізу.
Машықтар:
1. Пациенттерге (ересектер, балалар) медициналық көмектің сапасын қамтамасыз ету мақсатында бейінді бөлімшелердің әлеуетін арттыру дағдыларын дамыту.
2. Медициналық қызметтердің сапасы мәселелері бойынша бейінді бөлімшелердің медициналық персоналына әдіснамалық қолдау көрсету.
3. Өз тәжірибеңізге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйреніңіз және енгізу.
4. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
5. Патологиялық анатомияның медициналық практикасына жаңа технологиялардың табысты трансфертін қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістері. Медициналық көмектің тиімділігі мен сапасын бағалау көрсеткіштері мен критерийлері
2. Патологиялық анатомия саласындағы өзекті технологиялар мен зерттеулер.
3. Жаңа медициналық технологияларды трансферттеу процесі, оның ішінде олардың әлеуетін бағалау және тәжірибеге интеграциялау.

1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Патологическая анатомия".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Патологическая анатомия".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Патологическая анатомия".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами патологоанатомами.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Разработка и проведение мероприятий по улучшению качества и внедрению новых методов диагностики и лечения.
Умения:
1. Развитие навыков повышения потенциала профильных отделений с целью обеспечения качества медицинской помощи пациентам (взрослые, дети).
2. Оказание методологической поддержки медицинскому персоналу профильных отделений по вопросам качества медицинских услуг.
3. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
4. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
5. Владеть навыками обеспечения успешного трансфера новых технологий в медицинскую практику патологической анатомии.
Знания:
1. Количественные методы статистического анализа и прогнозирования. Показатели и критерии оценки эффективности и качества медицинской помощи
2. Актуальные технологии и исследования в области патологической анатомии.
3. Процесс трансферта новых медицинских технологий, включая оценку их потенциала и интеграцию в практику.

4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды келісу және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Патологиялық анатомия" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету.
Дағды 1:
Патологоанатомиялық диагностиканы көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Дәлелдерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде патологиялық диагностиканы қамтамасыз ету саласындағы стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтарды және әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
2. Республика және халықаралық ынтымақтастық деңгейінде патологиялық-анатомиялық диагностика қызметін дамыту және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулар мен әдістемелік ұсыныстар.
2. Медициналық көмектің сапасын бағалау әдістері, оның ішінде аудит және диагностика мен емдеудің тиімділігін бағалау, этикалық стандарттар және пациенттердің құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Патологиялық-анатомиялық диагностиканы көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Машықтар:
1. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқауларға сараптама/рецензия жүргізу.
2. Стандарттарды, хаттамаларды және нұсқауларды жақсарту бойынша ұсыныстарды тұжырымдау және оларға өзгерістер немесе толықтырулар ұсыну.
3. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы туралы сараптамалық қорытынды қалыптастыру.
4. Қызметкерлерді оқыту және олардың сәтті орындалуын бақылау арқылы клиникалық тәжірибеге өзгерістер енгізу процесін қолдау.
Білімдер:
1. Стандарттардың, клиникалық хаттамалардың, алгоритмдердің және нұсқаулардың сараптама/рецензиялау ережелері мен әдістері.
2. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы бойынша сараптамалық қорытынды қалыптастыру қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Дағды 1:
Оқытушылық қызметке қатысу
Машықтар:

4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Патологическая анатомия"
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании патологоанатомической диагностики.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения патологоанатомической диагностики на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации службы патологоанатомической диагностики на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.
2. Методы оценки качества медицинской помощи, включая аудит и оценка эффективности диагностики и лечения, этические стандарты и права пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании патологоанатомической диагностики.
Умения:
1. Проводить экспертизу/рецензирование стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Формулировать рекомендации по улучшению стандартов, протоколов и инструкций, а также предложить изменения или дополнения к ним.
3. Формировать экспертное заключение о качестве разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
4. Поддерживать процесс внедрения изменений в клиническую практику, обучая персонал и следя за их успешным выполнением.
Знания:
1. Правила и методы экспертизы/рецензирования стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Правила формирования экспертного заключения по качеству разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Академическая деятельность в области здравоохранения
Навык 1:
Участие в преподавательской деятельности
Умения:

"Қазақстан Республикасында патологиялық-анатомиялық диагностика көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 14 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-259/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 15 желтоқсанда № 21790 болып тіркелген).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.1
Резидент дәрігер патологоанатом
11. Кәсіптің карточкасы "7.3 Патологоанатом дәрігер":
Топтың коды:
2216-4
Қызмет атауының коды:
2216-4-001
Кәсіптің атауы:
7.3 Патологоанатом дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Патологоанатом дәрігер" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ 7.3 (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде) кіші деңгейінің біліктілігін арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аурудың диагнозын анықтау және өлімнің себебі туралы мәліметтер алу мақсатында өмір бойы және өлімнен кейінгі патологиялық зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Хирургиялық операция және (немесе) биопсия (операциялық-биопсиялық материал) жолымен алынған пациенттердің ағзаларындағы (ағза фрагменттеріндегі), тіндеріндегі және жасушаларындағы өзгерістер жиынтығын талдау жолымен диагнозды белгілеу.
2. Патологоанатом дәрігерлерінің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Патологоанатом дәрігерлері (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.

Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-259/2020 "Об утверждении стандарта организации оказания патологоанатомической диагностики в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 декабря 2020 года № 21790).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.1
Врач резидент патологоанатом
11. Карточка профессии "7.3 Врач-патологоанатом":
Код группы:
2216-4
Код наименования занятия:
2216-4-001
Наименование профессии:
7.3 Врач-патологоанатом
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач патологоанатом". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и проведение прижизненных и посмертных патологоанатомических исследований с целью установления диагноза заболевания и получения данных о причине смерти.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Установление диагноза путем анализа совокупности изменений в органах (фрагментах органов), тканях и клетках пациентов, изъятых путем хирургической операции и (или) биопсии (операционно-биопсийного материала)
2. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей патологоанатомов (взрослых и детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами патологоанатомами (взрослыми и детскими).

2. Патологоанатом дәрігерлерінің (ересектер мен балалар) қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Хирургиялық операция және (немесе) биопсия (операциялық-биопсиялық материал) жолымен алынған пациенттердің ағзаларындағы (ағза фрагменттеріндегі), тіндеріндегі және жасушаларындағы өзгерістер жиынтығын талдау жолымен диагнозды белгілеу.
Дағды 1:
Биопсиялық және операциялық материалды патологиялық зерттеу арқылы ауруларды диагностикалау.
Машықтар:
1. Күрделілігі I-III санаттағы операциялық материал бойынша морфологиялық диагностика жүргізу.
2. Қатерсіз ісіктерге морфологиялық диагностика жүргізу.
3. Күрделілігі III санаттағы қатерлі ісіктерге морфологиялық диагностика жүргізу.
Білімдер:
1. Қатерсіз ісіктердің қазіргі классификациясы.
2. Қатерлі ісіктердің қазіргі классификациясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Биопсиялық және операциялық материалды зерттеу нәтижелерін клиник-дәрігерлермен бірлесіп талқылау.
Машықтар:
1. Ісікке дейінгі процестерді және қатерлі ісікпен шекаралас морфологиялық өзгерістерді верификациялау.
Білімдер:
1. Ісік алдындағы процестердің қазіргі жіктелуі және морфологиялық сипаттамалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Патологиялық анатомия мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Даулы / күрделі диагноз кезінде аутопсиялық материалға патоморфологиялық зерттеу жүргізу.
2. Патоморфологиялық зерттеу және клиникалық-анатомиялық салыстыру деректеріне талдау және интерпретация жүргізу.
Білімдер:
1. Күрделілігі III-IV санаттағы операциялық-биопсиялық материалды патоморфологиялық зерттеу принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Патологоанатом дәрігерлерінің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Дағды 1:
Патологоанатом дәрігерлерінің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында патологоанатомдар дәрігерлері (ересектер, балалар) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында патологоанатом дәрігерлерінің (ересектер, балалар) медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Патологиялық анатомия саласындағы диагностикалық процестердің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Патологиялық анатомия саласында қолданылатын диагностика әдістерінің тиімділігін бағалауды жүргізу.

2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей патологоанатомов (взрослых и детских)
Трудовая функция 1:
Установление диагноза путем анализа совокупности изменений в органах (фрагментах органов), тканях и клетках пациентов, изъятых путем хирургической операции и (или) биопсии (операционно-биопсийного материала)
Навык 1:
Диагностика заболеваний с помощью патологоанатомического исследования биопсийного и операционного материала
Умения:
1. Проводить морфологическую диагностику по операционному материалу I-III категории сложности
2. Проводить морфологическую диагностику доброкачественных опухолей.
3. Проводить морфологическую диагностику злокачественных опухолей III категории сложности.
Знания:
1. Современные классификации доброкачественных опухолей.
2. Современные классификации злокачественных опухолей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Совместное обсуждение с врачами-клиницистами результатов исследований биопсийного и операционного материала
Умения:
1. Верифицирование предопухолевых процессов и пограничных со злокачественным новообразованием морфологических изменений.
Знания:
1. Современные классификации и морфологические характеристики предопухолевых процессов
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Оказание консультативной помощи в вопросах патологической анатомии
Умения:
1. Проведение патоморфологического исследования аутопсийного материала при спорном/сложном диагнозе.
2. Проведение анализа и интерпретации данных патоморфологического исследования и клинико-анатомического сопоставления.
Знания:
1. Принципы патоморфологического исследования операционно-биопсийного материала III-IV категории сложности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей патологоанатомов (взрослых и детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей патологоанатомов (взрослых и детских).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами патологоанатомами (взрослыми, детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей патологоанатомов (взрослых, детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики в области патологической анатомии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов диагностики в области патологической анатомии.

5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және диагностика мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Патологиялық анатомия саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.алуын бақылау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары.
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Патологиялық-анатомиялық диагностика көрсету кезінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз патологоанатомдарға (ересектерге, балаларға) консультациялық көмек көрсету.
3. Басқа мамандықтағы дәрігерлерге патологиялық анатомия мәселелері бойынша кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау бойынша сараптамалық пікірлер, өз тәжірибесі мен білімі негізінде диагностика бойынша ұсыныстар беру.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Патологоанатом дәрігерлері (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:

5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ диагностики и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области патологической анатомии.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг при оказании патологоанатомической диагностики.
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам патологоанатомам (взрослым, детским) с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области патологической анатомии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами патологоанатомами (взрослыми и детскими).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:

12. Кәсіптің карточкасы "7.2 Патологоанатом дәрігер":
Топтың коды:
2216-4
Қызмет атауының коды:
2216-4-001
Кәсіптің атауы:
7.2 Патологоанатом дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Патологоанатом дәрігер" біліктілігі. Осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аурудың диагнозын анықтау және өлімнің себебі туралы мәліметтер алу мақсатында өмір бойы және өлімнен кейінгі патологиялық зерттеулер жүргізу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Хирургиялық операция және (немесе) биопсия (операциялық-биопсиялық материал) жолымен алынған пациенттердің ағзаларындағы (ағза фрагменттеріндегі), тіндеріндегі және жасушаларындағы өзгерістер жиынтығын талдау жолымен диагнозды белгілеу
2. Патологиялық аутопсия кезінде мәйіттің тіндеріндегі, мүшелеріндегі және жасушаларындағы өзгерістер жиынтығын талдау арқылы диагноз қою.
3. Өлімнің себебі және аурудың диагнозы туралы патологиялық қорытынды жасау.
4. Салмағы 500 грамнан аз ұрыққа антропометриялық зерттеу жүргізу.
5. Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Хирургиялық операция және (немесе) биопсия (операциялық-биопсиялық материал) жолымен алынған пациенттердің ағзаларындағы (ағза фрагменттеріндегі), тіндеріндегі және жасушаларындағы өзгерістер жиынтығын талдау жолымен диагнозды белгілеу
Дағды 1:
Биопсиялық және операциялық материалды патологиялық зерттеу арқылы ауруларды диагностикалау.
Машықтар:
1. Жұқпалы ауру анықталған кезде қажетті эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізу.

12. Карточка профессии "7.2 Врач-патологоанатом":
Код группы:
2216-4
Код наименования занятия:
2216-4-001
Наименование профессии:
7.2 Врач-патологоанатом
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач-патологоанатом". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Проведение прижизненных и посмертных патологоанатомических исследований с целью установления диагноза заболевания и получения данных о причине смерти
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Установление диагноза путем анализа совокупности изменений в органах (фрагментах органов), тканях и клетках пациентов, изъятых путем хирургической операции и (или) биопсии (операционно-биопсийного материала)
2. Установление диагноза путем анализа совокупности изменений в тканях, органах и клетках трупа в ходе патологоанатомического вскрытия.
3. Оформление патологоанатомического заключения о причине смерти и диагнозе заболевания
4. Проведение антропометрического исследования плодов массой менее 500 граммов
5. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Установление диагноза путем анализа совокупности изменений в органах (фрагментах органов), тканях и клетках пациентов, изъятых путем хирургической операции и (или) биопсии (операционно-биопсийного материала)
Навык 1:
Диагностика заболеваний с помощью патологоанатомического исследования биопсийного и операционного материала
Умения:
1. Проведение необходимых противоэпидемических мероприятий при выявлении инфекционного заболевания.

2. Операциялық және биопсиялық материалдың макро - және микроскопиялық сипаттамасын жүзеге асыру.
3. Күрделілігі I-II санатты операциялық материал бойынша морфологиялық диагностика жүргізу.
4. Қатерсіз мезенхималық ісіктерге морфологиялық диагностика жүргізу.
5. Операциялық және биопсиялық материалдың блок-препараттарын патологиялық-анатомиялық зерттеу жүргізу.
6. Патологиялық зерттеу үшін операциялық материалды алу.
7. Аурудың диагнозын нақтылау үшін микропрепараттарды зерттеудің қосымша әдістерін тағайындау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасында патологиялық-анатомиялық диагностика көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Инфекция ошағы пайда болған жағдайда эпидемияға қарсы іс-шаралар.
3. Жалпы және жеке патологиялық анатомияның теориялық курсы.
4. Диагностикалық маңызы бар патологиялық жағдайлар мен аурулардың негізгі морфологиялық көріністері, ұқсас патологиялық процестерді дифференциалды диагностикалау критерийлері.
5. Патологиялық диагноздың түрлері, құрылымы және құрылыс ережелері.
6. Биопсиялық материалды гистологиялық өңдеу және морфологиялық талдау принциптері7
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Биопсиялық және операциялық материалды зерттеу нәтижелерін клиник-дәрігерлермен бірлесіп талқылау.
Машықтар:
1. Операциялық және биопсиялық материалдың макро - және микроскопиялық сипаттамасын жүзеге асыру.
2. Операциялық және биопсиялық материалдың блок-препараттарын патологиялық-анатомиялық зерттеу жүргізу.
3. Патологиялық зерттеу үшін операциялық материалды алу.
4. Пациенттің медициналық құжаттамасынан үзінді көшірмелерді зерделеу, пациентті тексеруге және емдеуге қатысатын дәрігер-мамандардан түсініктеме алу.
5. Дәрігер-клиницистің құзыреттерін ескере отырып, патологиялық-анатомиялық зерттеу нәтижелерін талқылау тактикасын әзірлеу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасындағы денсаулық сақтау органдары мен жекелеген медициналық ұйымдардың қызметін реттейтін денсаулық сақтау туралы заңнаманың және нормативтік құқықтық актілердің негіздері.
2. Диагностикалық маңызы бар патологиялық жағдайлар мен аурулардың морфологиялық көріністері, ұқсас патологиялық процестерді дифференциалды диагностикалау критерийлері.
3. Патологиялық диагноздың түрлері, құрылымы және құрылыс ережелері.
4. Биопсиялық материалды гистологиялық өңдеу және морфологиялық талдау принциптері.
5. Онкологиялық материалды патоморфологиялық зерттеу принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Патологиялық анатомия мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
Машықтар:

2. Осуществление макро- и микроскопического описания операционного и биопсийного материала.
3. Проведение морфологической диагностики по операционному материалу I-II категории сложности.
4. Проведение морфологической диагностики доброкачественных мезенхимальных опухолей.
5. Проведение патологоанатомического исследования блок-препаратов операционного и биопсийного материала.
6. Взятие операционного материала для патологоанатомического исследования.
7. Назначение дополнительных методов исследования микропрепаратов в целях уточнения диагноза заболевания.
Знания:
1. Стандарт организации оказания патологоанатомической диагностики в Республике Казахстан.
2. Противоэпидемические мероприятия в случае возникновения очага инфекции.
3. Теоретический курс общей и частной патологической анатомии.
4. Основные морфологические проявления патологических состояний и болезней, имеющих диагностическое значение, критериев дифференциальной диагностики сходных патологических процессов.
5. Виды, структура и правила построения патологоанатомического диагноза.
6. Принципы гистологической обработки и морфологического анализа биопсийного материала
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Совместное обсуждение с врачами-клиницистами результатов исследований биопсийного и операционного материала
Умения:
1. Осуществление макро- и микроскопического описания операционного и биопсийного материала.
2. Проведение патологоанатомического исследования блок-препаратов операционного и биопсийного материала.
3. Взятие операционного материала для патолого-анатомического исследования.
4. Изучать выписки из медицинской документации пациента, получение разъяснений у врачей-специалистов, принимающих участие в обследовании и лечении пациента.
5. Разрабатывать тактику проведения обсуждения результатов патолого-анатомического исследования с учетом компетенций врача-клинициста.
Знания:
1. Основы законодательства о здравоохранении и нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность органов здравоохранения и отдельных медицинских организаций в Республике Казахстан.
2. Морфологические проявления патологических состояний и болезней, имеющих диагностическое значение, критериев дифференциальной диагностики сходных патологических процессов.
3. Виды, структура и правила построения патологоанатомического диагноза.
4. Принципы гистологической обработки и морфологического анализа биопсийного материала.
5. Принципы патоморфологического исследования онкологического материала
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Оказание консультативной помощи в вопросах патологической анатомии
Умения:

1. Күрделілігі I-II санатты биопсиялық (операциялық) материалды өмір бойы патологиялық-анатомиялық зерттеу материалдары бойынша консультация жүргізу.
2. Пациенттің медициналық құжаттамасынан үзінді көшірмелерді зерделеу, пациентті тексеруге және емдеуге қатысатын дәрігер-мамандардан түсініктеме алу.
Білімдер:
1. Диагностикалық маңызы бар патологиялық жағдайлар мен аурулардың морфологиялық көріністері, ұқсас патологиялық процестерді дифференциалды диагностикалау критерийлері.
2. Патологиялық диагноздың түрлері, құрылымы және құрылыс ережелері.
3. Биопсиялық материалды гистологиялық өңдеу және морфологиялық талдау принциптері..
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Патологиялық аутопсия кезінде мәйіттің тіндеріндегі, мүшелеріндегі және жасушаларындағы өзгерістер жиынтығын талдау арқылы диагноз қою.
Дағды 1:
Ағзалар мен тіндерді макроскопиялық және микроскопиялық зерттеумен қайтыс болған науқастарды ашуды жүргізу.
Машықтар:
1. Инфекциялық ауру анықталған кезде эпидемияға қарсы іс-шаралар жүргізу.
2. Өлімнің тікелей себебін анықтай отырып, патологиялық-анатомиялық диагнозды құра отырып, зерттеу хаттамасын ресімдеу. Клиникалық-анатомиялық эпикриздегі танатогенезді түсіндіру.
3. Клиникалық және патологиялық диагноздарды салыстыру, сәйкессіздік категориясын көрсете отырып, клиникалық және патологиялық диагноздардың сәйкес келуін немесе сәйкессіздігін анықтау.
4. Ятрогендік патология жағдайларын ятрогенияның категориясы мен себебін анықтай отырып тексеру.
5. Аутопсиялық материалдың макро - және микроскопиялық сипаттамасын жүзеге асыру.
6. Бактериологиялық, вирусологиялық және биохимиялық зерттеулер үшін аутопсиялық материал алу дағдыларын меңгеру.
7. Негізгі аурудың патологиялық-анатомиялық диагнозының құрылымында және оның асқынуларында, қатар жүретін ауруларда және өлімнің тікелей себебінде оқшаулау дағдыларын меңгеру.
8. Перинаталдық кезеңде қайтыс болған, қайтыс болған балаларды (1 жастан 15 жасқа дейін) патологиялық-анатомиялық ашу жүргізу дағдыларын меңгеру.
9. Ашу хаттамасын ресімдеу дағдыларын меңгеру.
10. Клиникалық-патологиялық эпикризді рәсімдеу дағдыларын меңгеру.
11. Дәрігерлік өлім туралы куәліктерді, перинаталдық өлім туралы куәліктерді толтыру дағдыларын меңгеру.
12. Клиникалық және патологиялық диагнозды диагноздардың сәйкессіздігінің категориясы мен себебін анықтаумен салыстыру.
Білімдер:
1. Инфекция ошағындағы эпидемияға қарсы іс-шаралар.
2. Патологиялық диагноздың түрлері, құрылымы және құрылыс ережелері.

1. Проводить консультирование по материалам прижизненного патологоанатомического исследования биопсийнаго (операционного) материала I-II категории сложности.
2. Изучать выписки из медицинской документации пациента, получение разъяснений у врачей-специалистов, принимающих участие в обследовании и лечении пациента.
Знания:
1. Морфологические проявления патологических состояний и болезней, имеющих диагностическое значение, критериев дифференциальной диагностики сходных патологических процессов.
2. Виды, структура и правила построения патологоанатомического диагноза.
3. Принципы гистологической обработки и морфологического анализа биопсийного материала.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Установление диагноза путем анализа совокупности изменений в тканях, органах и клетках трупа в ходе патологоанатомического вскрытия.
Навык 1:
Проведение вскрытий умерших больных с макроскопическим и микроскопическим исследованием органов и тканей
Умения:
1. Проведение противоэпидемических мероприятий при выявлении инфекционного заболевания.
2. Оформление протокола исследования с построением патологоанатомического диагноза с установлением непосредственной причины смерти. Объяснить танатогенез в клинико-анатомическом эпикризе.
3. Сопоставлять клинический и патологоанатомический диагнозы, определить совпадение или расхождение клинического и патологоанатомического диагнозов с указанием категории расхождения.
4. Верифицировать случаи ятрогенной патологии с выделением категории и причины ятрогении.
5. Осуществлять макро- и микроскопическое описание аутопсийного материала.
6. Владеть навыками забора аутопсийного материала для бактериологических, вирусологических и биохимических исследований.
7. Владеть навыками выделения в структуре патологоанатомического диагноза основного заболевания и его осложнений, сопутствующих заболевания и непосредственной причины смерти.
8. Владеть навыками проведения патологоанатомического вскрытия взрослого, умерших в перинатальном периоде, умерших детей (от 1 года до 15 лет).
9. Владеть навыками оформления протокола вскрытия.
10. Владеть навыками оформления клинико-патологоанатомического эпикриза.
11. Владеть навыками заполнения врачебных свидетельств о смерти, свидетельств о перинатальной смерти.
12. Сопоставление клинического и патологоанатомического диагноза с определением категории и причины расхождения диагнозов.
Знания:
1. Противоэпидемические мероприятия в очаге инфекции.
2. Виды, структура и правила построения патологоанатомического диагноза.

3. Аутопсиялық материалды гистологиялық өңдеу және морфологиялық талдау принциптері.
4. Өлі туылғандар мен жаңа туған нәрестелерді, сондай-ақ салмағы аз тірі туылғандар мен өлі туылған ұрықтарды патологиялық зерттеудің ерекшеліктері.
5. Карантиндік инфекциялардан болатын өлім жағдайларын патологиялық-анатомиялық зерттеу жүргізу ерекшеліктері.
6. Клиникалық және патологиялық-анатомиялық диагноздарды, клиникалық диагностика сапасын бағалау критерийлерін салыстыру және сәйкессіздік категорияларының принциптері.
7. Ятрогения санатының жіктелуі және бағалау принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Бактериологиялық, вирусологиялық және басқа да қосымша зерттеу әдістері үшін өлгендердің мәйіттерінен тіндердің үлгілерін алу және жіберу (қажет болған жағдайда).
Машықтар:
1. Инфекциялық ауру анықталған кезде эпидемияға қарсы іс-шаралар жүргізу.
2. Аурудың диагнозын нақтылау үшін қажет болған жағдайда қосымша зерттеу әдістерін тағайындау.
3. Қосымша зерттеу әдістері үшін материал алу дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Инфекция ошағы пайда болған жағдайда эпидемияға қарсы іс-шаралар.
2. Карантиндік инфекциялардан болатын өлім жағдайларын патологиялық-анатомиялық зерттеу жүргізу ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Аутопсия нәтижелерін клиник-дәрігерлермен бірлесіп талқылау.
Машықтар:
1. Аутопсиялық материалдың макро - және микроскопиялық сипаттамасын жүзеге асыру.
2. Пациенттің медициналық құжаттамасынан үзінді көшірмені зерделеу, пациентті тексеруге және емдеуге қатысқан дәрігер-мамандардан түсініктеме алу.
Білімдер:
1. Диагностикалық маңызы бар патологиялық жағдайлар мен аурулардың морфологиялық көріністері, ұқсас патологиялық процестерді дифференциалды диагностикалау критерийлері.
2. Патологиялық диагноздың түрлері, құрылымы және құрылыс ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Клиникалық және патологиялық деректер мен диагноздарды салыстыру арқылы емдеуші дәрігерлермен бірлесіп диагностикалық және емдеу жұмыстарының сапасын талдау.
Машықтар:
1. Өлімнің тікелей себебін анықтай отырып, патологиялық-анатомиялық диагнозды құра отырып, зерттеу хаттамасын ресімдеу. Клиникалық-анатомиялық эпикриздегі танатогенезді түсіндіре білу.
2. Клиникалық және патологиялық диагноздарды салыстыру, сәйкессіздік категориясын көрсете отырып, клиникалық және патологиялық диагноздардың сәйкес келуін немесе сәйкессіздігін анықтау.
3. Ятрогендік патология жағдайларын ятрогенияның категориясы мен себебін бөліп көрсете отырып верификациялау.

3. Принципы гистологической обработки и морфологического анализа аутопсийного материала.
4. Особенности патологоанатомического исследования мертворожденных и новорожденных, а также маловесных живорожденных и мертворожденных плодов.
5. Особенности проведения патологоанатомического исследования случаев смерти от карантинных инфекций.
6. Принципы сопоставления и категорий расхождения клинического и патологоанатомического диагнозов, критериев оценки качества клинической диагностики.
7. Классификации и принципы оценки категории ятрогений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Взятие и направление образцов тканей от трупов умерших для бактериологических, вирусологических и других дополнительных методов исследования (при необходимости)
Умения:
1. Проведение противоэпидемических мероприятий при выявлении инфекционного заболевания
2. Назначать, при необходимости, дополнительных методов исследования в целях уточнения диагноза заболевания.
3. Владеть навыками проведения забора материала для дополнительных методов исследования.
Знания:
1. Противоэпидемические мероприятия в случае возникновения очага инфекции.
2. Особенности проведения патологоанатомического исследования случаев смерти от карантинных инфекций
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Совместное обсуждение с врачами-клиницистами результатов вскрытий
Умения:
1. Осуществление макро- и микроскопического описания аутопсийного материала.
2. Изучение выписки из медицинской документации пациента, получение разъяснений у врачей-специалистов, принимавших участие в обследовании и лечении пациента.
Знания:
1. Морфологические проявления патологических состояний и болезней, имеющих диагностическое значение, критериев дифференциальной диагностики сходных патологических процессов.
2. Виды, структура и правила построения патологоанатомического диагноза.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Анализ качества диагностической и лечебной работы совместно с лечащими врачами посредством сопоставления клинических и патологоанатомических данных и диагнозов
Умения:
1. Оформление протокола исследования с построением патологоанатомического диагноза с установлением непосредственной причины смерти. Умение объяснить танатогенез в клинико-анатомическом эпикризе.
2. Сопоставление клинического и патологоанатомического диагнозов, определить совпадение или расхождение клинического и патологоанатомического диагнозов с указанием категории расхождения.
3. Верифицирование случаев ятрогенной патологии с выделением категории и причины ятрогении.

4. Негізгі аурудың патологиялық-анатомиялық диагнозының құрылымында және оның асқынуларында, қатар жүретін ауруларда және өлімнің тікелей себебінде оқшаулау.
5. Ашу хаттамасын ресімдеу.
6. Клиникалық-патологиялық эпикризді ресімдеу.
7. Өлім туралы дәрігерлік куәліктерді, перинаталдық өлім туралы куәліктерді толтыру.
Білімдер:
1. Патологиялық диагноздың түрлері, құрылымы және құрылыс ережелері.
2. Клиникалық және патологиялық-анатомиялық диагноздарды салыстыру принциптері мен сәйкессіздік категориялары, клиникалық диагностиканың сапасын бағалау критерийлері.
3. Ятрогения санатының жіктелуі және бағалау принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 5:
Клиникалық және патологиялық диагноздардың, ятрогендік патологияның, түсініксіз және диагностикалау қиын аурулардың, профилактикалық, хирургиялық, диагностикалық және терапевтік араласулар кезінде немесе одан кейін науқастардың өлімінің, жіті жұқпалы аурулардан болатын өлімнің алшақтық жағдайларын талқылау. кеш диагностика, клиникалық-патологиялық конференцияға қатысу.
Машықтар:
1. Өлімнің тікелей себебін анықтай отырып, патологиялық-анатомиялық диагнозды құра отырып, зерттеу хаттамасын ресімдеу. Клиникалық-анатомиялық эпикриздегі танатогенезді түсіндіре білу.
2. Клиникалық және патологиялық диагноздарды салыстыру, сәйкессіздіктің категориясы мен себебін көрсете отырып, клиникалық және патологиялық диагноздардың сәйкес келуін немесе сәйкессіздігін анықтау.
3. Ятрогендік патология жағдайларын ятрогенияның категориясы мен себебін анықтай отырып тексеру.
4. Патологиялық диагноздың құрылымында негізгі ауруды және оның асқынуларын, қатар жүретін ауруларды және өлімнің тікелей себебін ажырату.
5. Патологиялық зерттеулердің нәтижелерін клиникалық-анатомиялық конференцияларда баяндау.
6. Клиникалық және патологиялық диагнозды диагноздардың сәйкессіздігінің категориясы мен себебін анықтаумен салыстыру.
7. Клиникалық-анатомиялық конференцияға баяндама (презентация) дайындау.
Білімдер:
1. Диагностикалық маңызы бар патологиялық жағдайлар мен аурулардың морфологиялық көріністері, ұқсас патологиялық процестерді дифференциалды диагностикалау критерийлері.
2. Патологиялық диагноздың түрлері, құрылымы және құрылыс ережелері.
3. Клиникалық және патологиялық-анатомиялық диагноздарды салыстыру принциптері мен сәйкессіздік категориялары, клиникалық диагностиканың сапасын бағалау критерийлері.
4. Ятрогения санатының жіктелуі және бағалау принциптері.
5. Клиникалық-анатомиялық конференция, өлім-жітімді зерттеу жөніндегі комиссия және дәрігерлік-консультациялық комиссиялардың міндеттері мен функциялары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 6:
Патологиялық анатомия мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
Машықтар:

4. Выделение в структуре патологоанатомического диагноза основного заболевания и его осложнений, сопутствующих заболеваний и непосредственной причины смерти.
5. Оформление протокола вскрытия.
6. Оформление клинико-патологоанатомического эпикриза.
7. Заполнение врачебных свидетельств о смерти, свидетельств о перинатальной смерти.
Знания:
1. Виды, структура и правила построения патологоанатомического диагноза.
2. Принципы сопоставления и категории расхождения клинического и патологоанатомического диагнозов, критерии оценки качества клинической диагностики.
3. Классификация и принципы оценки категории ятрогений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Обсуждение случаев расхождения клинического и патологоанатомического диагнозов, ятрогенной патологии, неясных и трудных для диагностики заболеваний, смерти больных во время или после профилактических, хирургических, диагностических и терапевтических вмешательств, смерти от острых инфекционных заболеваний. запоздалой диагностики, участие на клинико-патологоанатомической конференции
Умения:
1. Оформление протокола исследования с построением патологоанатомического диагноза с установлением непосредственной причины смерти. Умение объяснить танатогенез в клинико-анатомическом эпикризе.
2. Сопоставление клинического и патологоанатомического диагнозов, определить совпадение или расхождение клинического и патологоанатомического диагнозов с указанием категории и причины расхождения.
3. Верифицировать случаи ятрогенной патологии с выделением категории и причины ятрогении.
4. Выделять в структуре патологоанатомического диагноза основное заболевание и его осложнения, сопутствующие заболевания и непосредственную причину смерти.
5. Докладывать результаты патологоанатомических исследований на клинико-анатомических конференциях.
6. Сопоставлять клинический и патологоанатомический диагноз с определением категории и причины расхождения диагнозов.
7. Готовить доклад (презентацию) на клинико-анатомическую конференцию.
Знания:
1. Морфологические проявления патологических состояний и болезней, имеющих диагностическое значение, критериев дифференциальной диагностики сходных патологических процессов.
2. Виды, структура и правила построения патологоанатомического диагноза.
3. Принципы сопоставления и категории расхождения клинического и патологоанатомического диагнозов, критерии оценки качества клинической диагностики.
4. Классификация и принципы оценки категории ятрогений.
5. Задачи и функции клинико-анатомических конференций, КИЛИ и ВКК.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 6:
Оказание консультативной помощи в вопросах патологической анатомии
Умения:

1. Күрделілігі I санаттағы аутопсиялық материалды патологиялық-анатомиялық зерттеу материалдарына консультациялар жүргізу.
2. Пациенттің медициналық құжаттамасын зерделеу, пациентті тексеруге және емдеуге қатысқан дәрігер-мамандардан түсініктеме алу.
Білімдер:
1. Диагностикалық маңызы бар патологиялық жағдайлар мен аурулардың морфологиялық көріністері, ұқсас патологиялық процестерді дифференциалды диагностикалау критерийлері.
2. Патологиялық диагноздың түрлері, құрылымы және құрылыс ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Өлімнің себебі және аурудың диагнозы туралы патологиялық қорытынды жасау.
Дағды 1:
Науқастың өлімінің себебі мен механизмін анықтау.
Машықтар:
1. Өлімнің тікелей себебін анықтай отырып, патологиялық-анатомиялық диагнозды құра отырып, зерттеу хаттамасын ресімдеу. Клиникалық-анатомиялық эпикриздегі танатогенезді түсіндіру.
2. Клиникалық және патологиялық диагноздарды салыстырыңыз, сәйкессіздіктің категориясы мен себебін көрсете отырып, клиникалық және патологиялық диагноздардың сәйкес келуін немесе сәйкессіздігін анықтау.
3. Ятрогендік патология жағдайларын ятрогенияның категориясы мен себебін анықтай отырып тексеру.
4. Аутопсиялық материалдың макро - және микроскопиялық сипаттамасын жүзеге асыру.
5. Негізгі аурудың патологиялық-анатомиялық диагнозының құрылымында және оның асқынуларында, қатар жүретін ауруларда және өлімнің тікелей себебінде оқшаулау.
6. Патологиялық зерттеулердің нәтижелерін клиникалық-анатомиялық конференцияларда баяндау.
7. Ашу хаттамасын ресімдеу.
8. Клиникалық-патологиялық эпикризді рәсімдеу.
9. Клиникалық және патологиялық диагнозды диагноздардың сәйкессіздігінің категориясы мен себебін анықтаумен салыстыру.
Білімдер:
1. Диагностикалық маңызы бар патологиялық жағдайлар мен аурулардың морфологиялық көріністері, ұқсас патологиялық процестерді дифференциалды диагностикалау критерийлері.
2. Патологиялық диагноздың түрлері, құрылымы және құрылыс ережелері.
3. Клиникалық және патологиялық-анатомиялық диагноздарды салыстыру принциптері мен сәйкессіздік категориялары, клиникалық диагностиканың сапасын бағалау критерийлері.
4. Ятрогения санатының жіктелуі және бағалау принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Салмағы 500 грамнан аз ұрыққа антропометриялық зерттеу жүргізу.
Дағды 1:
Антропометриялық зерттеу нәтижелерін ресімдеу
Машықтар:
1. Антропометриялық зерттеуді жүзеге асыру.
2. Антропометриялық зерттеу нәтижелерін ресімдеу.
Білімдер:

1. Проведение консультаций материалов патологоанатомического исследования аутопсийного материала I категории сложности.
2. Изучение медицинской документации пациента, получения разъяснений у врачей-специалистов, принимавших участие в обследовании и лечении пациента.
Знания:
1. Морфологические проявления патологических состояний и болезней, имеющих диагностическое значение, критериев дифференциальной диагностики сходных патологических процессов.
2. Виды, структура и правила построения патологоанатомического диагноза.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Оформление патологоанатомического заключения о причине смерти и диагнозе заболевания
Навык 1:
Установление причины и механизма смерти больного
Умения:
1. Оформление протокола исследования с построением патологоанатомического диагноза с установлением непосредственной причины смерти. Объяснить танатогенез в клинико-анатомическом эпикризе.
2. Сопоставлять клинический и патологоанатомический диагнозы, определить совпадение или расхождение клинического и патологоанатомического диагнозов с указанием категории и причины расхождения.
3. Верифицировать случаи ятрогенной патологии с выделением категории и причины ятрогении.
4. Осуществление макро- и микроскопического описания аутопсийного материала.
5. Выделение в структуре патологоанатомического диагноза основного заболевания и его осложнений, сопутствующих заболеваний и непосредственной причины смерти.
6. Докладывать результаты патологоанатомических исследований на клинико-анатомических конференциях.
7. Оформлять протокол вскрытия.
8. Оформлять клинико-патологоанатомический эпикриз.
9. Сопоставлять клинический и патологоанатомический диагноз с определением категории и причины расхождения диагнозов
Знания:
1. Морфологические проявления патологических состояний и болезней, имеющих диагностическое значение, критериев дифференциальной диагностики сходных патологических процессов.
2. Виды, структура и правила построения патологоанатомического диагноза.
3. Принципы сопоставления и категории расхождения клинического и патологоанатомического диагнозов, критерии оценки качества клинической диагностики.
4. Классификация и принципы оценки категории ятрогений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Проведение антропометрического исследования плодов массой менее 500 граммов
Навык 1:
Оформление результатов антропометрического исследования
Умения:
1. Осуществление антропометрического исследования.
2. Оформление результатов антропометрического исследования
Знания:

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Дәрігер педиатр - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.2 Дәрігер педиатр - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.3 Дәрігер педиатр - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.4 Дәрігер педиатр - 7 СБШ-нің деңгейі
5) 7.1 Дәрігер неонатолог - 7 СБШ-нің деңгейі
6) 7.2 Дәрігер неонатолог - 7 СБШ-нің деңгейі
7) 7.3 Дәрігер неонатолог - 7 СБШ-нің деңгейі
8) 7.4 Дәрігер неонатолог - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Дәрігер педиатр":
Топтың коды:
2215-1
Қызмет атауының коды:
2215-1-001
Кәсіптің атауы:
7.1 Дәрігер педиатр
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Педиатрия" мамандығы бойынша резидентурада оқу кезінде "дәрігер"біліктілігі. Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
"Педиатрия" мамандығы шеңберінде тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен балалардың денсаулығын сақтау және нығайту бойынша Медициналық қызметтер көрсету кезінде балалар жасындағы пациенттердің профилактикасы, диагностикасы, лечение, медициналық оңалтуы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және тәлімгердің қадағалауымен балаларға білікті, мамандандырылған педиатриялық көмек көрсету
2. Жас топтары мен денсаулық жағдайы бойынша балаларға арналған профилактикалық іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықты қалыптастырудың, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу

8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач-педиатр - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач-педиатр - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач-педиатр - 7 уровень ОРК;
4) 7.4 Врач-педиатр - 7 уровень ОРК;
5) 7.1 Врач-неонатолог - 7 уровень ОРК;
6) 7.2 Врач-неонатолог - 7 уровень ОРК;
7) 7.3 Врач-неонатолог - 7 уровень ОРК;
8) 7.4 Врач-неонатолог - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач-педиатр":
Код группы:
2215-1
Код наименования занятия:
2215-1-001
Наименование профессии:
7.1 Врач-педиатр
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
врач-резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Педиатрия". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов детского возраста при оказании медицинских услуг по сохранению и укреплению здоровья детей в рамках специальности "Педиатрия" под контролем и надзором наставника.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание квалифицированной, специализированной педиатрической помощи детям под контролем наставника и надзором наставника
2. Проведение и контроль эффективности профилактических мероприятий для детей по возрастным группам и состоянию здоровья, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника

4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есептік-есептік медициналық құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және тәлімгердің қадағалауымен балаларға білікті, мамандандырылған педиатриялық көмек көрсету
Дағды 1:
Балалар мен жасөспірімдерге алғашқы тексеру және диагностикалық іс-шаралар жүргізу
Машықтар:
1. Қарым-қатынас жасау, баладан, ата-анадан/заңды өкілдерден сұрау және қажетті мәліметтерді алу дағдыларын меңгеру
2. Ағзалар мен жүйелердің жай-күйін, баланың жалпы жай-күйін объективті тексеру және бағалау жүргізу.
3. Жас балалардағы қауіп белгілерін, органдар мен жүйелер ауруларының жалпы және ерекше белгілерін анықтаңыз
4. Балалардағы гендерлік зорлық-зомбылық белгілерін анықтаңыз
5. Физикалық жағдайдағы нормадан ауытқуларды немесе осы ауруды болжауға мүмкіндік беретін кез-келген белгілерді анықтаған объективті зерттеу деректерін талдаңыз.
6. Көрсетілімдер болған жағдайда балаларды бейінді мамандарға консультацияларға жіберу.
7. Бұрын жүргізілген зерттеулердің, басқа бейіндегі мамандардың консультацияларының деректерін талдау және жүйелеу.
8. Балалардың жас-жыныс топтары бойынша зертханалық тексеру нәтижелерін түсіндіру.
9. Физикалық күйдегі нормадан ауытқуларды немесе осы ауруды болжауға мүмкіндік беретін кез-келген белгілерді анықтаған объективті зерттеу деректерін талдаңыз.
10. Аурудың сатысы мен формасын, фазасын, белсенділік дәрежесін, функционалдық бұзылулар дәрежесін көрсете отырып, диагнозды нақтылау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасында педиатриялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Қазақстан Республикасында неонаталдық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
3. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
4. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
5. Ұйымдастыру ережелері скрининг.
6. Бала туралы мәліметтерді жинаудың реттілігі мен көлемі, төлқұжат деректері, түскен күндері, диагноз қою, диагноздар (түскен кезде, клиникалық, ілеспе, асқынулар), аллергологиялық анамнез, эпидемиологиялық анамнез,
тұқым қуалаушылық, байланысқан тұлғалар туралы деректер, ата-аналардың (қамқоршылардың) мекен-жайы, жұмыс орны, Балалар үшін-ұйымдасқан ұжымдарға бару;
7. Негізгі аурулардың клиникалық белгілері.
8. Ағзалар мен жүйелер ауруларының диагностикалық белгілері.
9. Пальпация, перкуссия, аускультация техникасы.
10. Ағзалар мен жүйелер ауруларының жіктелуі, этиологиясы, патогенезі, клиникалық симптоматикасы және олардың тән белгілері (айрықша белгілері).

4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Трудовая функция 1:
Оказание квалифицированной, специализированной педиатрической помощи детям под контролем наставника и надзором наставника
Навык 1:
Проведение первичного осмотра и диагностических мероприятий детям и подросткам
Умения:
1. Владеть навыками коммуникативного общения, расспроса ребенка, родителей/законных представителей и получения необходимых сведений
2. Проводить объективный осмотр и оценку состояния органов и систем, общего состояния ребенка.
3. Выявлять признаки опасности у детей раннего возраста, общие и специфические признаки заболеваний органов и систем
4. Выявлять признаки гендерного насилия у детей
5. Анализировать данные объективного исследования, выявивших отклонения от нормы в физикальном статусе или какие-либо симптомы, позволяющие предположить данное заболевание.
6. Направлять детей на консультации к профильным специалистам при наличии показаний.
7. Анализировать и систематизировать данные ранее проведенных обследований, консультаций специалистов другого профиля.
8. Интерпретировать результаты лабораторного обследования детей по возрастно-половым группам.
9. Анализировать данные объективного исследования, выявивших отклонения от нормы в физикальном статусе или какие-либо симптомы, позволяющих предположить данное заболевание.
10. Конкретизировать диагноз с указанием стадии и формы течения болезни, фазы, степени активности, степени функциональных нарушений.
Знания:
1. Стандарт организации оказания педиатрической помощи в Республике Казахстан.
2. Стандарт организации оказания неонатальной помощи в Республике Казахстан.
3. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
4. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
5. Правила организации скринига.
6. Последовательность и объем сбора сведений о ребенке, паспортные данные, даты поступления, постановки диагноза, диагнозы (при поступлении, клинический, сопутствующие, осложнения), аллергологический анамнез, эпидемиологический анамнез,
наследственность, данные о контактных лицах, адрес, место работы родителей (опекунов), для детей – посещение организованных коллективов;
7. Клиническая симптоматика основных заболеваний.
8. Диагностические признаки болезней органов и систем.
9. Техника пальпации, перкуссии, аускультации.
10. Классификация, этиология, патогенез, клиническая симптоматика и их характерные особенности (отличительные признаки) болезней органов и систем.

11. Жедел госпитализацияны немесе қарқынды терапия әдістерін қолдануды қажет ететін жағдайлардың белгілері.
12. Балалардағы гендерлік зорлық-зомбылық белгілері
13. Ағзалар мен жүйелер ауруларының көрінісі кезіндегі клиникалық-зертханалық зерттеулердің деректері
14. Емдеу әдістерін таңдаудағы патогенетикалық, этиотропты, симптоматикалық тәсілдің негіздері.
15. Педиатриядағы клиникалық фармакология негіздері (дәрілік заттардың әсер ету механизмі, көрсеткіштері мен қарсы көрсетілімдері, асқынулары).
16. Балалар үшін қауіпсіз орта принциптері.
17. Скринингтік зерттеулер жүргізу мерзімдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Балаларға ем тағайындау және оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау
Машықтар:
1. Клиникалық хаттамалар мен нұсқаулықтарға, ДДҰ-ның педиатрия нұсқауларына сәйкес пациенттерді басқару, диагностикалау және емдеу дағдыларын меңгеру.
2. Балалардың Жасын және аурудың клиникалық көрінісін ескере отырып, дәрі-дәрмек терапиясын тағайындаңыз.
3. Балалардың Жасын және аурудың клиникалық көрінісін ескере отырып, дәрілік емес терапияны тағайындаңыз.
4. Шұғыл жағдайларда балаларға қажетті медициналық көмек көрсету.
5. Дәрілік заттардың әсерін олардың балалар ағзасына фармакологиялық әсерінің жиынтығы бойынша талдаңыз.
6. Балалардағы дәрілік терапияның тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
7. Балалардағы дәрілік емес емдеу әдістерінің тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
8. Балалардың Жасын және аурудың клиникалық көрінісін ескере отырып, диеталық тамақтануды тағайындаңыз.
Білімдер:
1. Балалардағы негізгі соматикалық және жұқпалы аурулар мен патологиялық жағдайларды емдеу әдістері.
2. Дәрілік препараттардың негізгі топтарының әсер ету механизмі, медициналық көрсеткіштер және оларды қолдануға қарсы көрсеткіштер, оларды қолданудан туындаған асқынулар.
3. Балалардың жасына және ауруына байланысты емдік тамақтануды ұйымдастыру және жүзеге асыру.
4. IVBDV принциптері.
5. Балаларға реанимациялық шараларды орындау әдістемесі.
6. Стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету кезінде қарқынды терапия мен реанимацияны ұйымдастыру және жүргізу қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Балаларға арналған жеке оңалту бағдарламаларының тиімділігін іске асыру және бақылау
Машықтар:
1. Балалар мен жасөспірімдерде оңалту іс-шараларын ұйымдастыру
2. Мүмкіндігі шектеулі балаларды оңалтудың жеке бағдарламаларын әзірлеуге және орындауға қатысу
3. Балалардың жасына және денсаулық жағдайына сәйкес оңалту іс-шараларын жүргізу үшін медицина қызметкерлері мен өзге де мамандарды айқындау.

11. Симптоматика состояний, требующих неотложной госпитализации или применения методов интенсивной терапии.
12. Признаки гендерного насилияи у детей
13. Данные клинико-лабораторных исследований при проявлении болезней органов и систем
14. Основы патогенетического, этиотропного, симптоматического подхода при выборе методов лечения.
15. Основы клинической фармакологии в педиатрии (механизм действия лекарственных препаратов, показания и противопоказания, осложнения).
16. Принципы безопасной среды для детей.
17. Сроки проведения скрининговых исследований.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Назначение лечения детям и контроль его эффективности и безопасности
Умения:
1. Владеть навыками ведения, диагностики и лечения пациентов в соответствии с клиническими протоколами и руководствами, рекомендациями ВОЗ в области педиатрии.
2. Назначать медикаментозную терапию с учетом возраста детей и клинической картины заболевания.
3. Назначать немедикаментозную терапию с учетом возраста детей и клинической картины заболевания.
4. Оказывать необходимую медицинскую помощь детям при неотложных состояниях.
5. Анализировать действие лекарственных препаратов по совокупности их фармакологического воздействия на организм детей.
6. Оценивать эффективность и безопасность медикаментозной терапии у детей.
7. Оценивать эффективность и безопасность немедикаментозных методов лечения у детей.
8. Назначать диетическое питание с учетом возраста детей и клинической картины заболевания.
Знания:
1. Методы терапии основных соматических и инфекционных заболеваний и патологических состояний у детей.
2. Механизм действия основных групп лекарственных препаратов, медицинские показания и противопоказания к их применению, осложнения, вызванные их применением.
3. Организация и реализация лечебного питания детей в зависимости от возраста и заболевания.
4. Принципы ИВБДВ.
5. Методика выполнения реанимационных мероприятий детям.
6. Принципы организации и проведения интенсивной терапии и реанимации при оказании медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Реализация и контроль эффективности индивидуальных реабилитационных программ для детей
Умения:
1. Организация реабилитационных мероприятий у детей и подростков
2. Участвовать в разработке и выполнении индивидуальных программ реабилитации детей с ограниченными возможностями
3. Определять медицинских работников и иных специалистов для проведения реабилитационных мероприятий в соответствии с возрастом и состоянием здоровья детей.

4. Балалардағы оңалту іс-шараларының тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Білімдер:
1. Медициналық оңалтуды көрсету қағидалары
2. Санаторий-курорттық емдеуге арналған медициналық көрсеткіштер.
3. Балаларды медициналық оңалту принциптері мен әдістері, соның ішінде физикалық терапия, сөйлеу терапиясы, кәсіптік терапия және басқа терапия түрлері.
4. Оңалтудың жеке бағдарламаларын бағалау мен жоспарлауды қоса алғанда, оңалтудың әдістемелері мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Жас топтары мен денсаулық жағдайы бойынша балаларға арналған профилактикалық іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықты қалыптастырудың, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
Дағды 1:
Жас топтары мен денсаулық жағдайы бойынша балаларға профилактикалық іс-шаралар өткізу. Инфекцияның алдын алу және инфекцияны бақылау
Машықтар:
1. Алдын алу шараларын ұйымдастырудың көлемі мен реттілігін анықтаңыз.
2. Балалардағы жұқпалы аурулардың спецификалық және спецификалық емес алдын алу қағидаттарын, баланың жасын және оның денсаулық жағдайын ескере отырып, профилактикалық егулердің ұлттық күнтізбесін қолдану.
3. Вакциналарды қолданудың медициналық көрсеткіштері мен қарсы көрсетілімдерін, вакциналарды қолданудың ықтимал реакциялары мен асқынуларын анықтау.
4. Баланың денсаулық тобын, оның ішінде білім беру ұйымдарында дене шынықтырумен айналысу үшін белгілеу.
5. Созылмалы ауруларды анықтау, диспансерлік бақылау жоспарын жасау, сауықтыру іс-шараларының тиімділігіне мониторинг жүргізу
6. Балалардағы паллиативтік көмектің көрсеткіштерін анықтау
7. Патронаж қызметінің әмбебап-прогрессивті моделіне сәйкес профилактикалық медициналық тексерулерді жүзеге асыру, жаңа туған нәрестелер мен жас балаларға патронаждар мен белсенді баруларды ұйымдастыру.
8. Жаңа туған нәрестелер мен жас балаларға скрининг жүргізу.
9. Диспансерлік есепте тұрған созылмалы аурулары бар балаларға динамикалық бақылау жүргізу, емдеу және сауықтыру.
10. Әлеуметтік маңызы бар аурулардың, оның ішінде онкологиялық, гематологиялық, В және С гепатиттерінің, АИТВ-инфекциясының және Туберкулездің ерте нысандарын анықтау, сырқаттанушылықтың алдын алу және азайту жөніндегі іс-шараларды жүргізу.
11. Профилактикаға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу
медициналық көмекке байланысты инфекциялар (хирургиялық аймақтың инфекциясы, катетер қан ағымының ассоциацияланған инфекциясы, катетер зәр шығару жүйесінің ассоциацияланған инфекциясы, төменгі тыныс жолдарының инфекциясы, гемоконтактілі инфекциялар (В және С гепатиті, АИТВ)".

4. Оценивать эффективность и безопасность проведения реабилитационных мероприятий у детей.
Знания:
1. Правила оказания медицинской реабилитации
2. Медицинские показания для санаторно-курортного лечения.
3. Принципы и методы медицинской реабилитации детей, включая физическую терапию, речевую терапию, эрготерапию и другие виды терапии.
4. Методики и техники реабилитации, включая оценку и планирование индивидуальных программ реабилитации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение и контроль эффективности профилактических мероприятий для детей по возрастным группам и состоянию здоровья, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Проведение профилактических мероприятий для детей по возрастным группам и состоянию здоровья. Предупреждение инфекций и инфекционный контроль
Умения:
1. Определять объем и последовательность организации профилактических мероприятий.
2. Применять принципы специфической и неспецифической профилактики инфекционных заболеваний у детей, национальный календарь профилактических прививок с учетом возраста ребенка и состояния его здоровья.
3. Определять медицинские показания и противопоказания к применению вакцин, возможные реакции и осложнения при применении вакцин.
4. Устанавливать группу здоровья ребенка, в том числе для занятия физической культурой в образовательных организациях.
5. Выявлять хронические заболевания, составлять план диспансерного наблюдения, проводить мониторинг эффективности оздоровительных мероприятий
6. Определять показания к паллиативной помощи у детей
7. Осуществлять профилактические медицинские осмотры, организовывать патронажи и активные посещения новорожденных и детей раннего возраста в соответствии с универсально-прогрессивной моделью патронажной службы.
8. Проводить скрининг новорожденных и детей раннего возраста.
9. Проводить динамическое наблюдение за детьми с хроническими заболеваниями, состоящими на диспансерном учете, лечение и оздоровление.
10. Проводить мероприятия по предупреждению и снижению заболеваемости, выявлению ранних форм социально значимых заболеваний, в том числе онкологических, гематологических, гепатитов B и C, ВИЧ-инфекции и туберкулеза.
11. Участвовать в организации и проведении мероприятий, направленных на профилактику
инфекций, связанных с медицинской помощью (инфекции области хирургического вмешательства, катетер ассоциированные инфекции кровотока, катетер ассоциированные инфекции мочевыделительной системы, инфекции нижных дыхательных путей, гемоконтактные инфекции (гепатиты В и С, ВИЧ)".

12. Инфекциялардың алдын алу және инфекциялық бақылау, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының алдын алу жөніндегі іс-шараларға қатысу.
13. Ата-аналарды гендерлік зорлық-зомбылыққа жол бермеу туралы, сондай-ақ зорлық-зомбылықтан аман қалған адамдарды құқықтық қорғаудың, әлеуметтік және психологиялық қолдаудың қолданыстағы тетіктері мен шаралары туралы хабардар ету
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасында педиатриялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Қазақстан Республикасында неонаталдық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
3. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
4. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
5. Балалардың регламенттелген профилактикалық және скринингтік тексерулерін жүргізу қағидалары.
6. Ерте жастағы балалардың дамуындағы бұзылуларды ерте анықтау принциптері.
7. Балалардың денсаулық жағдайын, денсаулық топтарын кешенді бағалау критерийлері.
8. Ұлттық профилактикалық егу күнтізбесі және эпидемиялық көрсеткіштер бойынша профилактикалық егу күнтізбесі.
9. Емшекпен емізу принциптері мен ережелері, емшек сүтінің құрамы.
10. Емшек сүтін алмастыратын қоспалардың түрлері мен құрамы, баланың жасына және жағдайына байланысты қолдану көрсеткіштері мен ережелері.
11. Баланың жасына және жағдайына байланысты қосымша тағамдарды енгізу ережелері, мерзімдері мен тәртібі.
12. Әмбебап прогрессивті патронаж моделінің негіздері.
13. Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
14. Медициналық көмек көрсетуге байланысты инфекциялардың алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар..
15. Аса қауіпті жұқпалы аурулардың алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар.
16. Инфекциялардың алдын алу және жұқпалы аурулардың таралуы әдістері.
17. Зорлық-зомбылықтан аман қалған адамдарды құқықтық қорғаудың, әлеуметтік және психологиялық қолдаудың тетіктері мен шаралары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Аурулардың алдын алуға, салауатты өмір салтын қалыптастыруға, денсаулықты сақтауға және нығайтуға бағытталған білім беру, тәрбие және үгіт-насихат іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу.
Машықтар:
1. Ата-аналармен және отбасы мүшелерімен немесе заңды өкілдерімен дұрыс тамақтану, балалар ауруларының алдын алу және салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері бойынша ақпараттық жұмыс жүргізу.

12. Участвовать в мероприятиях по предупреждению инфекций и инфекционного контроля, предупреждению формирования противомикробной устойчивости.
13. Информировать родителей о недопустимости гендерного насилия, а также о существующих механизмах и мерах правовой защиты, социальной и психологической поддержки лиц, переживших насилие
Знания:
1. Стандарт организации оказания педиатрической помощи в Республике Казахстан.
2. Стандарт организации оказания неонатальной помощи в Республике Казахстан.
3. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
4. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
5. Правила проведения регламентированных профилактических и скрининговых осмотров детей.
6. Принципы раннего выявления нарушений в развитии детей раннего возраста.
7. Критерии комплексной оценки состояния здоровья детей, группы здоровья.
8. Национальный календарь профилактических прививок и календарь профилактических прививок по эпидемическим показаниям.
9. Принципы и правила грудного вскармливания, состав грудного молока.
10. Виды и состав смесей – заменителей грудного молока, показания и правила применения в зависимости от возраста и состояния ребенка.
11. Правила, сроки и порядок введения прикорма в зависимости от возраста и состояния ребенка.
12. Основы универсально-прогрессивной модели патронажа.
13. Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения
14. Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению инфекций, связанных с оказанием медицинской помощи..
15. Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению особо опасных инфекционных заболеваний.
16. Методы профилактики инфекций и распространения инфекционных заболеваний.
17. Механизмы и меры правовой защиты, социальной и психологической поддержки лиц, переживших насилие.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация и проведение образовательных, воспитательных и агитационных мероприятий, направленных на профилактику заболеваний, формирование здорового образа жизни, сохранение и укрепление здоровья.
Умения:
1. Проводить информационную работу с родителями и членами семей или с законными представителями по вопросам рационального питания, профилактики детских болезней и формирования здорового образа жизни.

1. Балалар мен жасөспірімдерге алғашқы тексеру және диагностикалық іс-шаралар жүргізу. Диагноз қою және емдеу манипуляцияларын жүргізу.
2. Регламенттелген профилактикалық іс-шараларды, оның ішінде созылмалы аурулар кезінде жүргізу. Балалар мен жасөспірімдерде оңалту іс-шараларын ұйымдастыру.
3. Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Балалар мен жасөспірімдерге алғашқы тексеру және диагностикалық іс-шаралар жүргізу. Диагноз қою және емдеу манипуляцияларын жүргізу.
Дағды 1:
Жалпы жағдайды бағалау, баланы тексеру, клиникалық хаттамалар мен нұсқаулықтарға сәйкес емдеу шараларын жүргізу.
Машықтар:
1. Баланың өмір тарихы туралы ақпарат алыңыз: жүктілік және босану, баланың туу кезіндегі және жаңа туған кездегі жағдайы, тамақтандыру, вакцинация.
2. Шағымдар, аурудың басталу мерзімі, бірінші және қайта жүгіну мерзімі, жүргізілген терапия туралы ақпарат алыңыз.
3. Емдеу жүргізуге ата-аналардың (заңды өкілдердің) және 15 жастан асқан балалардың ерікті ақпараттандырылған келісімін алу.
4. Баланың жағдайы мен әл-ауқатын бағалау, органдар мен жүйелерді тексеру және бағалау, балалардың физикалық, психомоторлық және когнитивті дамуының паспорттық жасына сәйкестігі, дене салмағы мен бойын, әр түрлі жастағы баланың дене салмағының индексін анықтау, баланың даму салалары бойынша бағалау.
5. Бұрын жүргізілген зерттеулердің, басқа бейіндегі мамандардың консультацияларының қолда бар деректерін талдау және жүйелеу
6. Балалық шақтағы науқастарды диагностикалау және емдеу дағдыларын меңгеру.
7. Баланың жасын, диагнозын және аурудың клиникалық көрінісін ескере отырып, оның аурулары мен жағдайларын емдеу жоспарын жасаңыз.
8. Балалардағы аурулар мен жағдайларды дәрілік және дәрілік емес емдеу әдістерін қолданыңыз.
9. Балалардағы дәрілік және дәрілік емес терапияның тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
10. Баланың жасын, диагнозын және аурудың клиникалық көрінісін және жағдайын ескере отырып, емдік тамақтануды тағайындаңыз.
11. Балалар мен жасөспірімдерге шұғыл және шұғыл көмек көрсетуді қажет ететін аурулар мен жағдайлардың клиникалық көрінісін бағалау.
12. Балаларды зертханалық және аспаптық тексерудің қажеттілігі мен көлемін негіздеу және олардың нәтижелерін жас топтары бойынша түсіндіру
13. Пациентті жүргізу кезінде туындаған қиындықтарға байланысты консультациялар мен консилиумдар өткізуге қатысу, балаларды маман дәрігерлерге консультацияға жіберу қажеттілігі, балаларды емдеуге жатқызуға жіберу қажеттілігі мен уақтылығын негіздеу.

1. Проведение первичного осмотра и диагностических мероприятий детям и подросткам. Постановка диагноза и проведение лечебных манипуляций.
2. Проведение регламентированных профилактических мероприятий, в том числе при хронических заболеваниях. Организация реабилитационных мероприятий у детей и подростков.
3. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Проведение первичного осмотра и диагностических мероприятий детям и подросткам. Постановка диагноза и проведение лечебных манипуляций.
Навык 1:
Оценка общего состояния, обследование ребенка, проведение лечебных мероприятий в соответствии с клиническими протоколами и руководствами.
Умения:
1. Получать информацию об анамнезе жизни ребенка: беременностях и родах, состоянии ребенка при рождении и в период новорожденности, вскармливании, вакцинации.
2. Получать информацию о жалобах, сроках начала заболевания, сроках первого и повторного обращения, проведенной терапии.
3. Получать добровольное информированноое согласие родителей (законных представителей) и детей старше 15 лет на проведение лечения.
4. Оценивать состояние и самочувствие ребенка, осматривать и оценивать органы и системы, соответствие паспортному возрасту физического, психомоторного и когнитивного развития детей, определять массу тела и рост, индекс массы тела ребенка различного возраста, оценивать по областям развития ребенка.
5. Анализировать и систематизировать имеющиеся данные ранее проведенных обследований, консультаций специалистов другого профиля
6. Владеть навыками ведения диагностики и лечения пациентов детского возраста.
7. Составлять план лечения болезней и состояний ребенка с учетом его возраста, диагноза и клинической картины заболевания.
8. Использовать методы медикаментозной и немедикаментозной терапии болезней и состояний у детей.
9. Оценивать эффективность и безопасность медикаментозной и немедикаментозной терапии у детей.
10. Назначать лечебное питание с учетом возраста ребенка, диагноза и клинической картины болезни и состояния.
11. Оценивать клиническую картину болезней и состояний, требующих оказания экстренной и неотложной помощи детям и подросткам.
12. Обосновывать необходимость и объем лабораторного и инструментального обследования детей и интерпретировать их результаты по возрастным группам
13. Участвовать в проведении консультаций и консилиумов в связи со сложившимся трудностями при ведении пациента, необходимость направления детей на консультацию к врачам-специалистам, обосновывать необходимость и своевременность направления детей на госпитализацию.

14. Балалармен, олардың ата-аналарымен (заңды өкілдерімен) және бала күтімін жүзеге асыратын адамдармен, оның ішінде дәрілік және дәрілік емес терапияны қолдану мәселелері бойынша санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізу.
15. Науқастың өміріне қауіп төндіретін айқын белгілері бар кенеттен өткір аурулар, жағдайлар, созылмалы аурулардың өршуі кезінде балалар мен жасөспірімдерге медициналық көмек көрсету дағдыларын меңгеру (тыныс алу және жүрек қызметін қалпына келтіру үшін іс-шаралар жүргізу).
16. Науқастың өміріне қауіп төндіретін айқын белгілерсіз кенеттен өткір аурулар, жағдайлар, созылмалы аурулардың өршуі кезінде балаларға медициналық көмек көрсету.
17. Балаларға паллиативтік медициналық көмек көрсету.
18. Гендерлік зорлық-зомбылықтан аман қалған балаларға кеңес беру (әңгімелесу) және медициналық көмек көрсету.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасында педиатриялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Қазақстан Республикасында неонаталдық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
3. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
4. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
5. Балалардың анатомиялық-физиологиялық және жас-жыныстық ерекшеліктері
6. Балалардың ағзасының функционалды жүйелерін жас топтары бойынша реттеу және өзін-өзі реттеу ерекшеліктері қалыпты және патологиялық процестерде .
7. Балалардағы аурулар мен жағдайлардың этиологиясы мен патогенезі, баланың жасын және бастапқы денсаулық жағдайын ескере отырып, аурулар мен жағдайлардың клиникалық симптоматологиясы
8. Аурулар мен денсаулыққа байланысты мәселелердің халықаралық статистикалық жіктелуі.
9. Курорттық емдеудің тиімділігі, ұзақтығы және оның беріктігі.
10. Ерте жастағы балалардың дамуын бақылау принциптері (MRDRV)
11. Бала үшін қауіпсіз орта принциптері.
12. Этика және деонтология негіздері
13. Балаларға паллиативті медициналық көмек көрсетудің принциптері мен ережелері.
14. Зорлық-зомбылықтан аман қалған балаларға кеңес беру (әңгімелесу) және медициналық көмек көрсету принциптері мен ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Регламенттелген профилактикалық іс-шараларды, оның ішінде созылмалы аурулар кезінде жүргізу. Балалар мен жасөспірімдерде оңалту іс-шараларын ұйымдастыру.
Дағды 1:
Регламенттелген профилактикалық іс-шараларды, оның ішінде созылмалы аурулар кезінде жүргізу. Балалар мен жасөспірімдерде оңалту іс-шараларын ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Балалардағы профилактикалық шаралардың көлемі мен реттілігін анықтаңыз.

14. Проводить санитарно-просветительную работу с детьми, их родителями (законным представителям) и лицами, осуществляющими уход за ребенком, в том числе по вопросам использования медикаментозной и немедикаментозной терапии.
15. Владеть навыками оказания медицинской помощи детям и подросткам при внезапных острых заболеваниях, состояниях, обострении хронических заболеваний с явными признаков угрозы жизни пациента (проведение мероприятий для восстановления дыхания и сердечной деятельности).
16. Оказывать медицинскую помощь детям при внезапных острых заболеваниях, состояниях, обострении хронических заболеваний без явных признаков угрозы жизни пациента.
17. Оказывать паллиативную медицинскую помощь детям.
18. Проводить консультирование (беседы) и оказывать медицинскую помощь детям, пережившим гендерное насилие.
Знания:
1. Стандарт организации оказания педиатрической помощи в Республике Казахстан.
2. Стандарт организации оказания неонатальной помощи в Республике Казахстан.
3. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
4. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
5. Анатомо-физиологические и возрастно-половые особенности детей
6. Особенности регуляции и саморегуляции функциональных систем организма детей по возрастным группам в норме и при патологических процессах .
7. Этиология и патогенез болезней и состояний у детей, клиническая симптоматика болезней и состояний с учетом возраста ребенка и исходного состояния здоровья
8. Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем.
9. Эффективность санаторно-курортного лечения, длительность и его стойкость.
10. Принципы мониторинга развития детей раннего возраста (МРДРВ)
11. Принципы безопасной среды для ребенка.
12. Основы этики и деонтологии
13. Принципы и правила оказания паллиативной медицинской помощи детям.
14. Принципы и особенности консультирования (беседы), и оказания медицинской помощи детям, пережившим насилие.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение регламентированных профилактических мероприятий, в том числе при хронических заболеваниях. Организация реабилитационных мероприятий у детей и подростков.
Навык 1:
Проведение регламентированных профилактических мероприятий, в том числе при хронических заболеваниях. Организация реабилитационных мероприятий у детей и подростков.
Умения:
1. Определять объем и последовательность профилактических мероприятий у детей.

2. Ерте жастағы балалардың дамуына мониторинг жүргізу, балалардың психофизикалық және эмоционалдық дамуына скрининг жүргізу.
3. Балалардағы жұқпалы аурулардың иммунопрофилактикасын жүргізу.
4. Созылмалы ауруларды анықтау және баланың диспансерлік есебін жүргізу
5. Балалар мен жасөспірімдер, ата-аналар/заңды өкілдер мен тұрғындар арасында санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізу
6. Аналарға екі жасқа дейін емізудің пайдасы туралы кеңес беру, оның ішінде алғашқы 6 айда тек емшек сүтімен емізу және қосымша тағамдарды енгізу ережелері.
7. Ата-аналарға (заңды өкілдерге) және бала күтімін жүзеге асыратын адамдарға балалардың ұтымды теңгерімді тамақтануы ережелеріне кеңес беру.
8. Диспансерлік бақылау және емдеу-сауықтыру іс-шараларын ұзақ және жиі ауыратындарға, созылмалы аурулары бар балаларға, денсаулық жағдайындағы ауытқуларға және ерекше қажеттіліктері бар балаларға жүргізу.
9. Балаға оңтайлы физиотерапиялық емдеу әдісін тағайындаңыз, аурудың барысы үшін физикалық факторлардың тиімділігін бағалаңыз.
10. Оңалту кезеңін және мекемені (амбулаториялық, стационарлық, стационарды алмастыратын немесе санаторий-курорттық мекеме)анықтау
11. Санаторий-курорттық емдеу үшін медициналық көрсеткіштерді анықтау..
12. Пациенттің клиникалық ағымы мен оңалтуы, олардың жүргізілуін сіңіру туралы жақын шеңберді ақпараттандырудың коммуникативтік дағдыларын меңгеру.
13. Жаңа туған нәрестелерді , оның ішінде перинаталдық патологиясы бар шала туылған нәрестелерді катамнез кабинеттеріне жіберу.
Білімдер:
1. Дене шынықтырумен және спортпен шұғылдануға, диспансерлеуден, диспансерлік бақылаудан, медициналық оңалтудан, медициналық көмек көрсетуден өтуге байланысты, оның ішінде білім беру ұйымдарында оқыту және тәрбиелеу кезеңінде кәмелетке толмағандарды медициналық қарап-тексерулерді, оның ішінде профилактикалық медициналық қарап-тексерулерді жүргізу тәртібі
2. Балалар денсаулығының статистикасы.
3. Диагнозды, функционалдық тексеру нәтижелерін, жыл ішінде өткен аурулардың еселігін ескере отырып, балаларды Денсаулық топтарына бөлу критерийлері
4. Әр түрлі жастағы балалардың жүйке-психикалық және физикалық дамуының ерекшеліктері мен заңдылықтары
5. Диагнозды және өткен ауруды ескере отырып, балаларды білім беру ұйымдарында (мектепке дейінгі және мектеп) дене шынықтырумен айналысу үшін денсаулық топтарына бөлу критерийлері.
6. Денсаулық тобын, баланың жасын, диагнозын ескере отырып, балалар арасындағы емдеу-сауықтыру іс-шаралары.
7. Денеге әсер ету нәтижелері, физиотерапиялық процедуралар әдістері, науқас баланы оңалту принциптері.

2. Проводить мониторинг развития детей раннего возраста, скрининг психофизического и эмоционального развития детей.
3. Проводить иммунопрофилактику инфекционных заболеваний у детей.
4. Выявлять хронические заболевания и вести диспансерный учет ребенка
5. Проводить санитарно-просветительную работу среди детей и подростков, родителей/законных представителей и населения
6. Проводить консультацию матерям о пользе грудного вскармливания до двух лет, в том числе исключительно грудного вскармливания в течение первых 6 месяцев, и правила введения прикорма.
7. Консультировать родителей (законных представителей) и лиц, осуществляющих уход за ребенком, правилам рационального сбалансированного питания детей.
8. Проводить диспансерное наблюдение и лечебно-оздоровительные мероприятия длительно и часто болеющим, детям с хроническими заболеваниями, отклонениями в состоянии здоровья и детей с особыми потребностями.
9. Назначать оптимальный для ребенка физиотерапевтический метод лечения , оценить эффективность физических факторов на течение заболевания.
10. Определять этап реабилитации и учреждение (амбулаторное, стационарное, стационарзамещающее или санаторно-курортное учреждение)
11. Определять медицинские показания для санаторно-курортного лечения..
12. Владеть коммуникативными навыками информирования близкого кружения о клиническом течении и реабилитации пациента, привития их проведения.
13. Направлять новорожденных , в том числе недоношенных с перинатальной патологией в кабинеты катамнеза.
Знания:
1. Порядок проведения медицинских осмотров несовершеннолетних, в том числе профилактических медицинских осмотров, в связи с занятиями физической культурой и спортом, прохождения диспансеризации, диспансерного наблюдения, медицинской реабилитации, оказания медицинской помощи, в том числе в период обучения и воспитания в образовательных организациях
2. Статистика здоровья детского населения.
3. Критерии распределения детей на группы здоровья с учетом диагноза, результатов функционального обследования, кратности перенесенных заболеваний в течение года
4. Особенности и закономерности нервно-психического и физического развития детей различного возраста
5. Критерии распределения детей на группы здоровья для занятия физической культурой в образовательных организациях (дошкольного и школьного) с учетом диагноза и перенесенного заболевания.
6. Лечебно-оздоровительные мероприятия среди детей с учетом группы здоровья, возраста ребенка, диагноза.
7. Результаты воздействия на организм, методы физиотерапевтических процедур, принципы реабилитации больного ребенка.

8. Санаторий-курорттық емдеуге арналған медициналық көрсеткіштер, олардың тиімділігі мен төзімділігі.
9. Әр түрлі жастағы балалар үшін ұтымды теңдестірілген тамақтану принциптері.
10. Баланың жасын, диагнозын ескере отырып, ұзақ және жиі ауыратын балалар мен созылмалы аурулары бар балаларды, мүгедек балаларды диспансерлік бақылау принциптері.
11. Балалардың, олардың ата-аналарының (заңды өкілдерінің), бала күтімін жүзеге асыратын адамдардың арасында баланың жасын және денсаулық тобын ескере отырып, салауатты өмір салты элементтерін қалыптастыру, оның ішінде дәрілік және дәрілік емес терапияны қолдану мәселелері бойынша санитарлық-ағарту жұмысының нысандары мен әдістері.
12. Курабельді емес балаларды паллиативті емдеуге ауыстыруға арналған медициналық көрсеткіштер.
13. Мультидисциплинарлық тәсіл, күтім, курабельдік емес бала мен оның отбасын психологиялық қолдау принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Дағды 1:
Денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес медициналық құжаттаманы жүргізу, медициналық-статистикалық ақпаратты талдау
Машықтар:
1. Жұмысты жоспарлау және өз қызметінің көрсеткіштерін талдай отырып есеп жасау.
2. Медициналық құжаттаманы, оның ішінде электрондық түрде жүргізу және оны жүргізу сапасын бақылау.
3. Бейінді медициналық бөлімше жұмысының Медициналық-статистикалық көрсеткіштеріне талдау жүргізу.
4. Жұмыста пациенттердің дербес деректері мен мәліметтерін заңнамаға сәйкес пайдалану.
5. Ақпараттық жүйелерді белгіленген тәртіпке сәйкес пайдалану.
Білімдер:
1. "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 4 қарашада № 21579 болып тіркелген).
2. "Денсаулық сақтау саласындағы есептік құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 23 желтоқсанда № 21879 болып тіркелген).
3. "Алғашқы медициналық құжаттаманы жүргізу және есептерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 10 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-244/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 11 желтоқсанда № 21761 болып тіркелген).

8. Медицинские показания для санаторно-курортного лечения , их эффективность и стойкость.
9. Принципы рационального сбалансированного питания детей различных возрастных групп.
10. Принципы диспансерного наблюдения длительно и часто болеющих детей и детей с хроническими заболеваниями, детей с инвалидностью с учетом возраста ребенка, диагноза.
11. Формы и методы санитарно-просветительной работы среди детей, их родителей (законных представителей), лиц, осуществляющих уход за ребенком, по формированию элементов здорового образа жизни с учетом возраста ребенка и группы здоровья, в том числе по вопросам использования медикаментозной и немедикаментозной терапии.
12. Медицинские показания для перевода некурабельных детей на паллиативное лечение.
13. Принципы мультидисциплинарного подхода, ухода, психологической поддержки некурабельного ребенка и его семьи.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Навык 1:
Ведение медицинской документации, анализ медико-статистической информации, в соответствии с требованиями нормативных правовых актах в области
Умения:
1. Планировать работу и составлять отчет с анализом показателей собственной деятельности.
2. Вести медицинскую документацию, в том числе в электронном виде и контролировать качество ее ведения.
3. Проводить анализ медико-статистических показателей работы профильного медицинского отделения.
4. Использовать в работе персональные данные пациентов и сведения, в соответствии с законодательством.
5. Использовать информационные системы в соответствии с установленным порядком.
Знания:
1. Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 ноября 2020 года № 21579).
2. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-313/2020 "Об утверждении форм отчетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 декабря 2020 года № 21879).
3. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-244/2020 "Об утверждении правил ведения первичной медицинской документации и представление отчетов" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 декабря 2020 года № 21761).

11. Кәсіптің карточкасы "7.3 Дәрігер педиатр":
Топтың коды:
2215-1
Қызмет атауының коды:
2215-1-001
Кәсіптің атауы:
7.3 Дәрігер педиатр
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер педиатр" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
"Педиатрия"мамандығы шеңберінде балалардың денсаулығын сақтау және нығайту бойынша Медициналық қызметтер көрсету кезінде балалар жасындағы пациенттерге білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсетуді ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Педиатр дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Педиатр дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Педиатрлардың дәрігерлердің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Педиатр дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Педиатр дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында педиатрлар арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру және келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету мақсатында педиатр дәрігерлерінің медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Педиатрия саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.

11. Карточка профессии "7.3 Врач-педиатр":
Код группы:
2215-1
Код наименования занятия:
2215-1-001
Наименование профессии:
7.3 Врач-педиатр
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач педиатр". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам детского возраста при оказании медицинских услуг по сохранению и укреплению здоровья детей в рамках специальности "Педиатрия".
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей педиатров.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами педиатрами.
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей педиатрами.
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей педиатров.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей педиатров.
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами педиатрами с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей педиатров с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области педиатрии.

12. Кәсіптің карточкасы "7.4 Дәрігер педиатр":
Топтың коды:
2215-1
Қызмет атауының коды:
2215-1-001
Кәсіптің атауы:
7.4 Дәрігер педиатр
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер педиатр" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
"Педиатрия" мамандығы шеңберінде балалардың денсаулығын сақтау және нығайту бойынша Медициналық қызметтер көрсету кезінде балалар жасындағы пациенттерге білікті, мамандандырылған медициналық көмек және жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсетуді ұйымдастыру және көрсету, педиатрия саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жасау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Педиатрия" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Педиатрия"мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету.
2. Денсаулық сақтау саласындағы Академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Педиатрия" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Педиатрия"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:

12. Карточка профессии "7.4 Врач-педиатр":
Код группы:
2215-1
Код наименования занятия:
2215-1-001
Наименование профессии:
7.4 Врач-педиатр
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач педиатр". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам пациентов детского возраста при оказании медицинских услуг по сохранению и укреплению здоровья детей в рамках специальности "Педиатрия", экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области педиатрии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Педиатрия"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Педиатрия".
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Педиатрия"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Педиатрия".
Умения:

2215-2-002
Кәсіптің атауы:
7.1 Дәрігер неонатолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Неонатология" мамандығы бойынша резидентурада оқу кезінде "дәрігер"біліктілігі. Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен жаңа туған нәрестелердегі өмірге қауіп төндіретін жағдайларда ағзаның өмірлік маңызды функцияларын профилактикалауға, ерте диагностикалауға, емдеуге, қолдауға және қалпына келтіруге бағытталған неонаталдық көмек көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және тәлімгердің қадағалауымен балаларға білікті, мамандандырылған медициналық көмек көрсету
2. Жас топтары мен денсаулық жағдайы бойынша балаларға арналған профилактикалық іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықты қалыптастырудың, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
3. Пациенттермен, олардың айналасындағылармен, медицина қызметкерлерімен байланыс.
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есеп-есеп беру медициналық құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және тәлімгердің қадағалауымен балаларға білікті, мамандандырылған медициналық көмек көрсету
Дағды 1:
Жаңа туған нәрестенің туған кездегі жалпы жағдайын бағалау. Перзентханада жаңа туған балаларға білікті алғашқы реанимациялық көмек көрсету (тұрақтандыру). Төтенше жағдайларды бағалау. Клиникалық-диагностикалық іс-шаралардың нәтижелерін түсіндіру. Емдеу шараларын өткізу.
Машықтар:

2215-2-002
Наименование профессии:
7.1 Врач-неонатолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
врач-резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Неонатология". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Оказание неонатальной помощи, направленной на профилактику, раннюю диагностику, лечение, поддержание и восстановление жизненно важных функций организма при угрожающих жизни состояниях у новорожденных под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи детям под контролем наставника и надзором наставника
2. Проведение и контроль эффективности профилактических мероприятий для детей по возрастным группам и состоянию здоровья, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Трудовая функция 1:
Оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи детям под контролем наставника и надзором наставника
Навык 1:
Оценка общего состояния новорожденного ребенка при рождении. Оказание квалифицированной первичной реанимационной помощи (стабилизация) новорожденным детям в родильном блоке. Оценка неотложных состояний. Интерпретация результатов клинико-диагностических мероприятий. Проведение лечебных мероприятий.
Умения:

1. Баланың анасының денсаулығы, Жүктілік пен босанудың барысы мен нәтижелері туралы ақпарат жинаңыз.
3. Босану процесінде және бала туылғаннан кейін бірден пайда болуы мүмкін жаңа туған нәресте мен шала туылған нәрестеде патологияның даму қаупінің факторларын анықтаңыз.
4. Тірі туу белгілерін бағалау.
5. Дені сау және патологиясы бар нәрестенің жағдайын стандартты тексеру және бағалау.
6. Босану блогындағы жаңа туған нәрестенің жағдайын клиникалық тексеру және бағалау, оның ішінде Апгар шкаласы бойынша жағдайды бағалау; Сильверман және Даунс шкалалары бойынша тыныс алу бұзылыстарын бағалау; физикалық дамуды бағалау; жетілу дәрежесін бағалау (Баллард шкаласы), гестациялық жасты анықтау.
7. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес босану блогында жаңа туған балаларға алғашқы реанимациялық көмек, тұрақтандыру, респираторлық қолдау жүргізу.
8. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелердің жағдайын диагностикалауға және емдеуге арналған медициналық бұйымдарды пайдалануға дайындықты ұйымдастыру.
9. Медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша қолданыстағы клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелердегі өмірге қауіп төндіретін жағдайларда ағзаның өмірлік маңызды функцияларын қолдауды және қалпына келтіруді жүргізу, оның ішінде: жаңа туған нәрестенің гестациялық жасына және дене салмағына байланысты жылу үнемдейтін технологияларды қолдану; жаңа туған нәрестенің дене салмағының тыныс алу жолдары; оттегі терапиясын жүргізу; респираторлық қолдау (СРАР, ӨЖЖ, ЖЖЖ), Lisa INSURE ("Түлкі" "инсуре") әдістерімен беттік-белсенді затты енгізу, трахея интубациясын жүзеге асыру; кіндік венасын пункциялау және катетеризациялау; дәрілік препараттарды енгізу, жүрекке жанама массаж, терапевтік гипотермия жүргізу, гемодинамика параметрлеріне мониторинг жүргізу, термобақылау.
10. Кез келген ГВ-ның жаңа туған балаларына медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша ХҚК, клиникалық ұсынымдарды (емдеу хаттамаларын) ескере отырып, алдын ала диагнозды тұжырымдау.
11. Диагностикалық манипуляцияларды жүргізу дағдыларын меңгеру: кіндік тамырынан қан алу; қан тобын және резус-факторды анықтау; жаңа туған нәрестеде импульстік оксиметрия мен ЭКГ жүргізу.
12. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес шұғыл нысанда медициналық көмек көрсетуді талап ететін жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелердегі хирургиялық ауруларды диагностикалау.

1. Собирать информацию о состоянии здоровья матери ребенка, течении и исходах беременностей и родов.
3. Выявлять факторы риска развития патологии у новорожденного и недоношенного ребенка, которые могут возникнуть в процессе родов и сразу после рождения ребенка.
4. Проводить оценку признаков живорождения.
5. Проводить стандартный осмотр и оценку состояния здорового новорожденного и с патологией.
6. Проводить клинический осмотр и оценку состояния новорожденного ребенка в родильном блоке, в том числе оценку состояния по шкале Апгар; оценку дыхательных расстройств по шкалам Сильверман и Даунса; оценку физического развития; оценку степени зрелости (шкала Балларда), определять гестационный возраст.
7. Проводить первичную реанимационную помощь, стабилизацию, респираторную поддержку новорожденным детям в родильном блоке в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения).
8. Организовывать подготовку к эксплуатации медицинских изделий, предназначенных для диагностики состояния и лечения новорожденных и недоношенных детей.
9. Проводить поддержание и восстановление жизненно важных функций организма при угрожающих жизни состояниях у новорожденных и недоношенных детей в соответствии с действующими клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи, в том числе: применять теплосберегающие технологии в зависимости от гестационного возраста и массы тела новорожденного ребенка; обеспечивать проходимость верхних дыхательных путей; проводить оксигенотерапию; респираторную поддержку (СРАР, ИВЛ, ВЧИВЛ), введение сурфактанта методами LISA INSURE ("лиса" "инсурэ"), осуществлять интубацию трахеи; пунктировать и катетеризировать пупочную вену; введение лекарственных препаратов, проводить непрямой массаж сердца, терапевтическую гипотермию, мониторинг за параметрами гемодинамики, термоконтроль.
10. Формулировать предварительный диагноз с учетом МКБ, клинических рекомендаций (протоколов лечения) по вопросам оказания медицинской помощи новорожденным детям любого ГВ.
11. Владеть навыками проведения диагностических манипуляций: взятие крови из пупочной вены; определение группы крови и резус-фактора; проведения пульсоксиметрии и ЭКГ у новорожденного ребенка.
12. Диагностировать хирургические заболевания у новорожденных и недоношенных, требующие оказания медицинской помощи в неотложной форме, в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи.

13. Өмірдің алғашқы сағаттарында алынған жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелердегі зертханалық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіру.
14. Жаңа туған нәрестені және шала туылған нәрестені оның жағдайына сәйкес перзентханадан тасымалдау дағдыларын меңгеру, оның ішінде: тасымалдау кезінде жаңа туған нәресте мен шала туылған нәрестенің дене температурасын ұстап тұруды жүзеге асыру; тасымалдау кезінде өмірлік маңызды органдар мен жүйелердің функцияларын мониторингілеу мен қолдауды жүзеге асыру.
15. Стандартты іс-шараларды жүргізу: К1 витаминін енгізу, бленореяның алдын алу, неонатальды скрининг, вакцинация, емшек сүтімен емдеу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасында неонаталдық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
3. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
4. Балалардың регламенттелген профилактикалық және скринингтік тексерулерін жүргізу қағидалары.
5. Антенатальды, перинаталдық және неонаталдық кезеңдерді сипаттайтын негізгі анықтамалар мен статистикалық ұғымдар.
6. Ұрықтың физиологиясы мен патологиясы, даму кезеңдері.
7. Тірі туылу белгілері.
8. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелердің жағдайын бағалау үшін (Апгар шкаласы) және клиникалық симптомдардың ауырлығын бағалауды стандарттау үшін қолданылатын неонатологияда қабылданған формальды шкалалар, сынақтар.
9. Жаңа туған нәресте мен шала туылған нәрестенің физикалық дамуын бағалау әдістері.
10. Өмірдің алғашқы минуттары мен сағаттарында жаңа туған нәресте мен шала туылған нәрестенің бейімделу физиологиясы.
11. Толық және шала туылған нәрестелердегі терморегуляцияның ерекшеліктері.
12. Перзентханада жаңа туған нәрестеге реанимациялық көмек көрсету және тұрақтандыру әдістері, шала туылған нәрестеге реанимация көрсету ерекшеліктері.
13. Медициналық көмекті қажет ететін жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелердегі туу асфиксиясының клиникалық көрінісі және диагностикасы.
14. Терапиялық гипотермияны жүргізудің медициналық процедурасының ХАТТАМАСЫ.
15. Хирургиялық емдеуді қажет ететін жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелердегі жағдайлардың клиникалық көрінісі мен диагностикасы.
16. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелердің жағдайын диагностикалауға және емдеуге арналған медициналық бұйымдарды жұмысқа дайындау және пайдалану принциптері.
17. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелердің жағдайын диагностикалауға және емдеуге арналған медициналық бұйымдармен жұмыс істеу кезіндегі еңбекті қорғау талаптары.

13. Интерпретировать результаты лабораторных исследований у новорожденных и недоношенных детей, полученные в первые часы жизни.
14. Владеть навыками транспортировки новорожденного и недоношенного ребенка из родильного блока в соответствии с его состоянием, в том числе: осуществлять поддержание температуры тела новорожденного и недоношенного ребенка при транспортировке; осуществлять мониторинг и поддержание функций жизненно важных органов и систем при транспортировке.
15. Проводить стандартные мероприятия: введения витамина К1, профилактика бленореи, неонатальный скрининг, вакцинация, грудное вскармливание.
Знания:
1. Стандарт организации оказания неонатальной помощи в Республике Казахстан.
2. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
3. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
4. Правила проведения регламентированных профилактических и скрининговых осмотров детей.
5. Основные определения и статистические понятия, характеризующие антенатальный, перинатальный и неонатальный периоды.
6. Физиологию и патологию развития плода, периоды развития.
7. Признаки живорождения.
8. Формализованные шкалы, тесты, принятые в неонатологии, которые используются для оценки состояния новорожденных и недоношенных детей (шкала Апгар) и для стандартизации оценки выраженности клинических симптомов.
9. Методики оценки физического развития новорожденного и недоношенного ребенка.
10. Физиология адаптации новорожденного и недоношенного ребенка в первые минуты и часы жизни.
11. Особенности терморегуляции у доношенных и недоношенных новорожденных.
12. Методы проведения реанимационной помощи и стабилизации новорожденному ребенку в родильном зале, особенности оказания реанимации недоношенному ребенку.
13. Клиническая картина и диагностика асфиксии при рождении у новорожденных и недоношенных детей, требующих оказания медицинской помощи.
14. Протокол медицинской процедуры проведения терапевтической гипотермии.
15. Клиническая картина и диагностика состояний у новорожденных и недоношенных детей, требующих хирургического лечения.
16. Принципы подготовки к работе и эксплуатации медицинских изделий, предназначенных для диагностики состояния и лечения новорожденных и недоношенных детей.
17. Требования охраны труда при работе с медицинскими изделиями, предназначенными для диагностики состояния и лечения новорожденных и недоношенных детей.

18. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерге медициналық көмек көрсетумен байланысты инфекциялардың эпидемиологиясы және алдын алу.
19. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерді тасымалдау принциптері.
20. Тыныс алуды қолдау әдістері.
21. Беттік-белсенді затты енгізу әдістері.
22. Емшекпен емізу принциптері.
23. Ұлттық вакцинация күнтізбесі.
24. ДДҰ және БҰҰ Балалар Қоры ұсынған тиімді перинаталдық және неонаталдық көмек принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Диагноз қою мақсатында жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерге медициналық тексеру жүргізу
Машықтар:
1. Баланың анасының денсаулық жағдайы, алдыңғы жүктілік пен босанудың барысы мен нәтижелері, нақты жүктілік пен босанудың барысы, туылғаннан кейінгі баланың жағдайының динамикасы, баланың ауру тарихы туралы ақпарат жинау.
2. Жаңа туған нәрестеге стандартты күтім жасаңыз.
3. Жаңа туған нәрестені стандартты тексеруден өткізіңіз.
4. Жаңа туған нәрестені неврологиялық тексеруден өткізіңіз.
5. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес жаңа туған және шала туылған балаларға зертханалық және аспаптық зерттеулер тағайындау.
6. Icd 10, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсыныстарды (емдеу хаттамаларын) ескере отырып, диагнозды тұжырымдау, алынған ақпаратты түсіндіру және талдау.
7. Жаңа туған нәресте мен шала туылған нәрестені клиникалық тексеру деректерін түсіндіру: жалпы жағдайды бағалау; өмірлік маңызды функцияларды бағалау; неврологиялық жағдайды бағалау; физикалық дамуды бағалау; жетілу дәрежесін бағалау; органдар мен жүйелердің анатомиялық-физиологиялық жағдайын бағалау; патологиялық жағдайлардың ауырлығын және өмірлік маңызды функциялардың бұзылуын бағалау.
8. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелердегі зертханалық зерттеулер көлемін негіздеу және жоспарлау.
9. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелердегі аспаптық зерттеулер көлемін негіздеу және жоспарлау.
10. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған балаларға медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, дәрігер-мамандардың консультацияларын жүргізуді негіздеу.

18. Эпидемиология и профилактика инфекций, связанных с оказанием медицинской помощи новорожденным и недоношенным детям.
19. Принципы транспортировки новорожденных и недоношенных детей.
20. Методы респираторной поддержки.
21. Методики введения сурфактанта.
22. Принципы грудного вскармливания.
23. Национальный календарь вакцинации.
24. Принципы эффективной перинатальной и неонатальной помощи, рекомендованных ВОЗ и Детским фондом ООН.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение медицинского обследования новорожденных и недоношенных детей с целью установления диагноза
Умения:
1. Собирать информацию о состоянии здоровья матери ребенка, течении и исходах предыдущих беременностей и родов, течении настоящих беременности и родов, динамике состояния ребенка после рождения, анамнезе заболевания ребенка.
2. Проводить стандартный уход за новорожденным ребенком.
3. Проводить стандартный осмотр новорожденного ребенка.
4. Проводить неврологический осмотр новорожденного ребенка.
5. Назначать лабораторные и инструментальные исследования новорожденным и недоношенным детям в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи.
6. Формулировать диагноз с учетом МКБ 10, клинических рекомендаций (протоколов лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, интерпретировать и анализировать, полученную информацию.
7. Интерпретировать данные клинического осмотра новорожденного и недоношенного ребенка: оценивать общее состояние; оценивать жизненно важные функции; оценивать неврологический статус; оценивать физическое развитие; оценивать степень зрелости; оценивать анатомо-физиологическое состояние органов и систем; оценивать степень тяжести патологических состояний и нарушений жизненно важных функций.
8. Обосновывать и планировать объем лабораторных исследований у новорожденных и недоношенных детей в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи.
9. Обосновывать и планировать объем инструментальных исследований у новорожденных и недоношенных детей в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи.
10. Обосновывать проведение новорожденным и недоношенным детям консультаций врачей-специалистов в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи.

11. Маман дәрігерлердің жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерді тексеру нәтижелерін талдаңыз.
12. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерде неонатальды кезеңнің өтпелі жағдайларын анықтаңыз.
13. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерде клиникалық симптомдар мен синдромдарды, патологиялық жай-күйлер мен ауруларды (оның ішінде медициналық көрсетілімдер бойынша дәрігер-мамандарды тарта отырып) анықтау: қарқынды терапия мен реанимациялық іс-шараларды жүргізуді талап ететін өмірге қауіп төндіретін жай-күйлер; ағзалар мен жүйелердің туа біткен даму ақаулары; жүйке, тыныс алу, жүрек-қан тамырлары, ас қорыту, несеп-жыныс, эндокриндік, иммундық, сүйек-буын, гемопоэтикалық және лимфа жүйелерінің, сондай-ақ терінің, оның Қосымшаларының, кіндік қалдықтарының, тері астындағы майдың, сезім мүшелерінің, құлақтың, тамақтың, мұрынның аурулары мен патологиялық жағдайлары; инфекциялық-қабыну аурулары; терморегуляцияның бұзылуы; тамақтану жағдайының бұзылуы; су және электролиттік бұзылулар; көмірсулар алмасуының бұзылуы; қанның қышқыл-негіз және газ күйінің бұзылуы; билирубин алмасуының бұзылуы; гемостаздың бұзылуы; генетикалық аурулар, оның ішінде тұқым қуалайтын және туа біткен метаболикалық бұзылулар; онкологиялық аурулар; хирургиялық емдеуді қажет ететін аурулар.
14. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелердің аурулары мен патологиялық жағдайларын дифференциалды диагностикалау әдістерін қолдану.
15. Диагнозды ICD 10, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсыныстарды (емдеу хаттамаларын) ескере отырып тұжырымдау.
Білімдер:
1. Балалардың регламенттелген профилактикалық және скринингтік тексерулерін жүргізу қағидалары.
2. Неонатальды, нәресте, ана өлімінің статистикасы.
3. Дамытушылық күтім тұжырымдамасы.
4. Тиімді перинаталдық күтім бағдарламасы.
5. Баланың анасының денсаулығы, Жүктілік және босану барысы, өмір тарихы және баланың ауру тарихы туралы ақпарат жинау әдісі.
6. Жаңа туған нәрестенің өтпелі (шекаралық) жай-күйі.
7. Жаңа туған нәресте мен шала туылған нәрестенің физикалық дамуын бағалау әдістері.
8. Жаңа туған нәрестеге стандартты күтім.
9. Жаңа туған нәрестені стандартты тексеру.
10. Дамытушылық күтім тұжырымдамасы.
11. ҚР Ұлттық вакцинация күнтізбесі.
12. Жаңа туған нәрестеге аудиологиялық және офтальмологиялық скрининг жүргізу әдістемесі.

11. Анализировать результаты осмотров новорожденных и недоношенных детей врачами специалистами.
12. Выявлять у новорожденных и недоношенных детей транзиторные состояния неонатального периода.
13. Выявлять у новорожденных и недоношенных детей клинические симптомы и синдромы, патологические состояния и заболевания (в том числе с привлечением врачей-специалистов по медицинским показаниям): угрожающие жизни состояния, требующие проведения интенсивной терапии и реанимационных мероприятий; врожденные пороки развития органов и систем; заболевания и патологические состояния нервной, дыхательной, сердечно-сосудистой, пищеварительной, мочеполовой, эндокринной, иммунной, костно-суставной, кроветворной и лимфатической систем, а также кожи, ее придатков, пуповинного остатка, подкожно-жировой клетчатки, органов чувств, уха, горла, носа; инфекционно-воспалительные заболевания; нарушения терморегуляции; нарушения нутритивного статуса; водные и электролитные расстройства; расстройства углеводного обмена; нарушения кислотно-основного и газового состояния крови; нарушения обмена билирубина; расстройства гемостаза; генетические заболевания, в том числе наследственные и врожденные нарушения обмена веществ; онкологические заболевания; заболевания, требующие хирургического лечения.
14. Применять методы дифференциальной диагностики заболеваний и патологических состояний новорожденных и недоношенных детей в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи.
15. Формулировать диагноз с учетом МКБ 10, клинических рекомендаций (протоколов лечения) по вопросам оказания медицинской помощи.
Знания:
1. Правила проведения регламентированных профилактических и скрининговых осмотров детей.
2. Статистика неонатальной, младенческой, материнской смертности.
3. Концепция развивающего ухода.
4. Программа эффективного перинатального ухода.
5. Методика сбора информации о состоянии здоровья, течении беременности и родов у матери ребенка, анамнезе жизни и анамнезе заболевания ребенка.
6. Транзиторные (пограничные) состояния новорожденного ребенка.
7. Методики оценки физического развития новорожденного и недоношенного ребенка.
8. Стандартный уход за новорожденным ребенком.
9. Стандартный осмотр новорожденного ребенка.
10. Концепция развивающего ухода.
11. Национальный календарь вакцинации РК.
12. Методика проведения аудиологического и офтальмологического скрининга новорожденного ребенка.

13. Толық және шала туылған нәрестенің патологиялық жағдайлары мен ауруларының этиологиясы мен патогенезі.
14. Маман дәрігерлердің кеңесін қажет ететін жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелердегі аурулар мен патологиялық жағдайлар.
15. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелердегі қарқынды терапия мен реанимациялық көмекті қажет ететін жағдайлардың клиникалық көрінісі.
16. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерге хирургиялық емдеуді қажет ететін жағдайлардың клиникалық көрінісі.
17. Неонатальды кезеңнің клиникалық фармакологиясы.
18. Дәлелді медицина негіздері.
19. Паллиативті көмек мәселелері.
20. Неонатологиядағы ауырсынуды емдеу принциптері.
21. Ауыр науқас баланы паллиативтік емдеуге ауыстыруға арналған көрсеткіштер, көпсалалы тәсіл, күтім, бала мен оның отбасын психологиялық қолдау принциптері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерді тамақтандыруды, күтуді және емдеуді жүргізу
Машықтар:
1. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес жаңа туған нәрестелер мен шала туылған балаларға тамақ тағайындау.
2. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, аурулары мен патологиялық жағдайлары бар жаңа туған нәрестелер мен шала туылған балаларға емдік тамақ тағайындау.
3. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, жаңа туған нәрестелер мен шала туылған балаларды күту шарттары мен оларға күтім жасау әдістерін ұйымдастыру.
4. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерді тамақтандырудың тиімділігін бағалау дағдыларын меңгеру.
5. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерді емдеу жоспарын айқындау.
6. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес жаңа туған және шала туылған балаларға дәрілік препараттарды тағайындау.
7. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес медициналық бұйымдарды қолдана отырып, жаңа туған нәрестелер мен шала туылған балаларға емдеу тағайындалсын.

13. Этиология и патогенез патологических состояний и заболеваний доношенного и недоношенного новорожденного ребенка.
14. Заболевания и патологические состояния у новорожденных и недоношенных детей, требующие консультаций врачей-специалистов.
15. Клиническая картина состояний, требующих проведения интенсивной терапии и реанимационной помощи, у новорожденных и недоношенных детей.
16. Клиническая картина состояний, требующих проведения хирургического лечения новорожденным и недоношенным детям.
17. Клиническая фармакология неонатального периода.
18. Основы доказательной медицины.
19. Вопросы паллиативной помощи.
20. Принципы лечения боли в неонатологии.
21. Показания для перевода тяжелобольного ребенка на паллиативное лечение, принципы мультидисциплинарного подхода, ухода, психологической поддержки ребенка и его семьи
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Проведение вскармливания, выхаживания и лечения новорожденных и недоношенных детей
Умения:
1. Назначать питание новорожденным и недоношенным детям в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской.
2. Назначать лечебное питание новорожденным и недоношенным детям с заболеваниями и патологическими состояниями в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи.
3. Организовывать условия выхаживания и методов ухода за новорожденными и недоношенными детьми в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи.
4. Владеть навыками оценки эффективности вскармливания новорожденных и недоношенных детей.
5. Определять план лечения новорожденных и недоношенных детей в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи.
6. Назначать лекарственные препараты новорожденным и недоношенным детям в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи.
7. Назначать лечение новорожденным и недоношенным детям с применением медицинских изделий в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи.

8. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерді емдеудің тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
9. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерге назогастральды және орогастральды зондтарды орнату дағдыларын меңгеру.
10 емшек сүтімен емізу дағдыларын және балама емізу әдістерін меңгеру.
11. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес жаңа туған нәрестелер мен шала туылған балаларды күту және күту, оның ішінде дамытушы әдістерді тағайындау және қолдану.
12. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерді емдеу жоспарын жасау.
13. Медициналық көмек көрсетуге байланысты жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелердегі инфекциялардың алдын алуды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерді тамақтандыру және емдік тамақтану принциптері.
2. Неонатологиядағы емдеу-қорғау режимінің принциптері.
3. Шала туылған нәрестелер мен аурулары мен патологиялық жағдайлары бар жаңа туған нәрестелерді күту және күту, оның ішінде дамыту әдістері туралы заманауи идеялар.
4. Неонатологияда қолданылатын дәрілік препараттардың әсер ету механизмдері; медициналық көрсетілімдер және оларды тағайындауға медициналық қарсы көрсетілімдер; ықтимал асқынулар мен жанама әсерлер.
5. Неонатальды жастағы клиникалық фармакология.
6. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерге дәрі-дәрмектерді енгізу ерекшеліктері.
7. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерге арналған дәрілік емес терапияның принциптері мен әдістері (фототерапия, төсеу, жарақат алған кезде иммобилизация, терінің зақымдануы кезінде таңғыштар (патчтар, пленкалар), қалпына келтіру лечения; медициналық көрсеткіштер және медициналық қарсы көрсеткіштер; ықтимал асқынулар мен жанама әсерлер.
8. Инфекциялық бақылаудың принциптері мен әдістері.
9. Медициналық көмекке байланысты жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелердегі инфекциялардың алдын алу принциптері.
10. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелердің жағдайын диагностикалауға және емдеуге арналған медициналық бұйымдармен жұмыс істеу кезіндегі еңбекті қорғау талаптары.
11. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерге реанимациялық көмек көрсетудің принциптері мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Жас топтары мен денсаулық жағдайы бойынша балаларға арналған профилактикалық іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықты қалыптастырудың, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
Дағды 1:
Жас топтары мен денсаулық жағдайы бойынша балаларға профилактикалық іс-шаралар жүргізу, ата-аналар мен балалар арасында салауатты өмір салтын қалыптастыру бойынша санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізу және олардың тиімділігін бақылау
Машықтар:

8. Оценивать эффективность и безопасность проводимого лечения новорожденных и недоношенных детей.
9. Владеть навыками установки назогастрального и орогастрального зондов новорожденным и недоношенным детям.
10 Владеть навыками грудного вскармливания и альтернативными методами вскармливания.
11. Назначать и применять методы выхаживания и ухода, в том числе развивающего, за новорожденными и недоношенными детьми в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи.
12. Составлять план лечения новорожденных и недоношенных детей в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи.
13. Осуществлять профилактику инфекций у новорожденных и недоношенных детей, связанных с оказанием медицинской помощи.
Знания:
1. Принципы вскармливания и лечебного питания новорожденных и недоношенных детей.
2. Принципы лечебно-охранительного режима в неонатологии.
3. Современные представления о методах выхаживания и ухода, в том числе развивающего, за недоношенными детьми и новорожденными детьми с заболеваниями и патологическими состояниями.
4. Механизмы действия лекарственных препаратов, применяемых в неонатологии; медицинские показания и медицинские противопоказания к их назначению; возможные осложнения и побочные действия.
5. Клиническая фармакология неонатального возраста.
6. Особенности введения лекарственных препаратов новорожденным и недоношенным детям.
7. Принципы и методы немедикаментозной терапии новорожденных и недоношенных детей (фототерапия, укладки, иммобилизация при травмах, повязки (пластыри, пленки) при повреждениях кожи, восстановительного лечения; медицинские показания и медицинские противопоказания; возможные осложнения и побочные действия.
8. Принципы и методы инфекционного контроля.
9. Принципы профилактики инфекций у новорожденных и недоношенных детей, связанных с оказанием медицинской помощи.
10. Требования охраны труда при работе с медицинскими изделиями, предназначенными для диагностики состояния и лечения новорожденных и недоношенных детей.
11. Принципы и методы оказания реанимационной помощи новорожденным и недоношенным детям.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение и контроль эффективности профилактических мероприятий для детей по возрастным группам и состоянию здоровья, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Проведение профилактических мероприятий для детей по возрастным группам и состоянию здоровья, проведение санитарно-просветительной работы по формированию здорового образа жизни среди родителей и детей и контроль их эффективности
Умения:

1. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелердің денсаулығын сақтау бойынша ағарту жұмыстарын жүргізу.
2. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелердің денсаулығын сақтау бойынша профилактикалық медициналық іс-шараларды жүргізу.
3. Баланың заңды өкілдерін және күтушілерді жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерге физиологиялық күтім жасау және аурулардың алдын алу дағдыларына үйрету дағдыларын меңгеру.
4. Емшекпен емізуді қолдау бойынша іс-шаралар мен кеңестер өткізу.
5. Аналарға күтім жасау және тамақтандыру, гипотермияның алдын алу, аурулардың қауіптілік белгілері және вакцинацияның пайдасы туралы кеңес беру
6. Тұқым қуалайтын және туа біткен ауруларға неонаталдық скринингтерді ұйымдастыру және жүргізу.
7. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелердегі жұқпалы аурулардың вакцинопрофилактикасын ұйымдастыру және жүргізу.
8. Неонатологиялық бейіндегі бөлімшелерде (дәрігер-эпидемиологпен бірлесіп) инфекция ошағы пайда болған жағдайда эпидемияға қарсы іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу.
Білімдер:
1. Балалардың регламенттелген профилактикалық және скринингтік тексерулерін жүргізу қағидалары.
2. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелердің денсаулығын сақтау бойынша ағарту жұмысының принциптері.
3. Емшекпен емізуді қолдау шаралары.
4. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелердегі жұқпалы аурулардың вакцинопрофилактикасының принциптері.
5. Неонатологиялық бейіндегі бөлімшелерде инфекция ошағы пайда болған жағдайда эпидемияға қарсы іс-шаралар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Аурулардың алдын алуға, салауатты өмір салтын қалыптастыруға, денсаулықты сақтауға және нығайтуға бағытталған білім беру, тәрбие және үгіт-насихат іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу.
Машықтар:
1. Ата-аналармен және отбасы мүшелерімен немесе заңды өкілдерімен дұрыс тамақтану, балалар ауруларының алдын алу және салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері бойынша ақпараттық жұмыс жүргізу.
2. Емшекпен емізуді қолдау мәселелері бойынша кеңес беру.
3. Өмірдің әртүрлі салаларында: тамақтану, су, санитарлық жағдайлар, Тұрғын үй жағдайлары, жеке гигиена, сондай-ақ тиісті көрсеткіштерсіз антибиотиктерді қолданумен байланысты қауіптер туралы санитарлық талаптар, ережелер мен ұсынымдар туралы хабардар ету.
4. Пациенттер мен олардың заңды өкілдерін ұлттық, Халықаралық хаттамалар мен ұсынымдарға сәйкес вакциналар, олардың маңыздылығы, артықшылықтары мен ықтимал қауіптері туралы ақпаратпен қамтамасыз ету.
5. Тұрақты медициналық тексерулер мен скринингтік бағдарламалар туралы хабардар ету.

1. Проводить просветительную работу по сохранению здоровья новорожденных и недоношенных детей.
2. Проводить профилактические медицинские мероприятия по охране здоровья новорожденных и недоношенных детей.
3. Владеть навыками обучения законных представителей ребенка и ухаживающих лиц навыкам физиологического ухода за новорожденными и недоношенными детьми и профилактики заболеваний.
4. Проводить мероприятия и консультации по поддержке грудного вскармливания.
5. Консультировать матерей по вопросам ухода и вскармливания, профилактики гипотермии, признакам опасности заболеваний и пользе вакцинации
6. Организовывать и проводить неонатальные скрининги на наследственные и врожденные заболевания.
7. Организовывать и проводить вакцино-профилактику инфекционных заболеваний у новорожденных и недоношенных детей.
8. Организовывать и проводить противоэпидемические мероприятия в случае возникновения очага инфекции в отделениях неонатологического профиля (совместно с врачом-эпидемиологом).
Знания:
1. Правила проведения регламентированных профилактических и скрининговых осмотров детей.
2. Принципы просветительной работы по сохранению здоровья новорожденных и недоношенных детей.
3. Мероприятия по поддержке грудного вскармливания.
4. Принципы вакцинопрофилактики инфекционных заболеваний у новорожденных и недоношенных детей.
5. Противоэпидемические мероприятия в случае возникновения очага инфекции в отделениях неонатологического профиля.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация и проведение образовательных, воспитательных и агитационных мероприятий, направленных на профилактику заболеваний, формирование здорового образа жизни, сохранение и укрепление здоровья.
Умения:
1. Проводить информационную работу с родителями и членами семей или с законными представителями по вопросам рационального питания, профилактики детских болезней и формирования здорового образа жизни.
2. Консультировать по вопросам поддержки грудного вскармливания.
3. Информировать о санитарных требованиях, правилах и рекомендациях для обеспечения безопасности и гигиены в различных сферах жизни: питание, вода, санитарные условия, жилищные условия, личная гигиена, а также о рисках, связанных с применением антибиотоков без должных показаний.
4. Обеспечивать пациентов и их законных представителей информацией о вакцинах, их значимости, преимуществах и возможных рисках в соответствии с национальными, международными протоколами и рекомендациями.
5. Информировать о регулярных медицинских обследованиях и скрининговых программах.

1. Кез келген гестациялық жастағы (ГВ) жаңа туған балаларға тексеру және медициналық тексеру жүргізу. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелердегі аурулардың және (немесе) патологиялық жағдайлардың алдын алу, диагностикалау және емдеу.
2. Салауатты өмір салтының алдын алу және қалыптастыру, халықты санитарлық-гигиеналық ағарту жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу
3. Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Кез келген гестациялық жастағы (ГВ) жаңа туған балаларға тексеру және медициналық тексеру жүргізу. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелердегі аурулардың және (немесе) патологиялық жағдайлардың алдын алу, диагностикалау және емдеу.
Дағды 1:
Жаңа туған нәрестенің туған кездегі жалпы жағдайын бағалау. Босану блогында жаңа туған балаларға білікті алғашқы реанимациялық көмек көрсету (тұрақтандыру), медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес емдеу іс-шараларын жүргізу.
Машықтар:
1. Баланың анасының денсаулығы, Жүктілік пен босанудың барысы мен нәтижелері туралы ақпарат алыңыз.
2. Босану процесінде және бала туылғаннан кейін бірден пайда болуы мүмкін жаңа туған нәресте мен шала туылған нәрестеде патологияның даму қаупінің факторларын анықтаңыз.
3. Тірі туу белгілерін бағалау.
4. Дені сау және патологиясы бар нәрестенің жағдайын стандартты тексеру және бағалау.
5. Босану блогында жаңа туған нәрестені клиникалық тексеру және оның жағдайын бағалау дағдыларын меңгеру, оның ішінде: Апгар шкаласы бойынша жағдайды бағалау; Сильверман және Даунс шкаласы бойынша тыныс алу бұзылыстарын бағалау; физикалық дамуды бағалау; жетілу дәрежесін бағалау (Баллард шкаласы), гестациялық жасты анықтау.
6. Перзентханада жаңа туған нәрестелерге алғашқы реанимациялық көмек көрсету, тұрақтандыру, тыныс алуды қолдау дағдыларын меңгеру.
7. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелердің жағдайын диагностикалауға және емдеуге арналған медициналық бұйымдарды пайдалануға дайындықты ұйымдастыру.
8. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелердегі өмірге қауіп төндіретін жағдайларда ағзаның өмірлік маңызды функцияларын сақтау және қалпына келтіру дағдыларын меңгеру: жаңа туған нәрестенің гестациялық жасына және дене салмағына байланысты жылу үнемдеу технологияларын қолдану; жоғарғы тыныс жолдарының өткізгіштігін қамтамасыз ету; оттегі терапиясын жүргізу; тыныс алуды қолдау (СРАР, ӨЖЖ, ЖЖЖЖ), Lisa INSURE әдістерімен беттік-белсенді затты енгізу, трахея интубациясы; кіндік тамырын тесу және катетеризациялау; дәрі-дәрмектерді енгізу, жүрекке жанама массаж, терапиялық гипотермия, гемодинамика параметрлерін бақылау, термиялық бақылау.

1. Проведение осмотра и медицинского обследования новорожденным детям любого гестационного возраста (ГВ). Профилактика, диагностика и лечение заболеваний и (или) патологических состояний у новорожденных и недоношенных детей.
2. Проведение и контроль эффективности мероприятий по профилактике и формированию здорового образа жизни, санитарно-гигиеническому просвещению населения
3. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Проведение осмотра и медицинского обследования новорожденным детям любого гестационного возраста (ГВ). Профилактика, диагностика и лечение заболеваний и (или) патологических состояний у новорожденных и недоношенных детей.
Навык 1:
Оценка общего состояния новорожденного ребенка при рождении. Оказание квалифицированной первичной реанимационной помощи (стабилизация) новорожденным детям в родильном блоке, проведение лечебных мероприятий в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения).
Умения:
1. Получать информацию о состоянии здоровья матери ребенка, течении и исходах беременностей и родов.
2. Выявлять факторы риска развития патологии у новорожденного и недоношенного ребенка, которые могут возникнуть в процессе родов и сразу после рождения ребенка.
3. Проводить оценку признаков живорождения.
4. Проводить стандартный осмотр и оценку состояния здорового новорожденного и с патологией.
5. Владеть навыками проведения клинического осмотра и оценки состояния новорожденного ребенка в родильном блоке, в том числе применяя: оценку состояния по шкале Апгар; оценку дыхательных расстройств по шкалам Сильверман и Даунса; оценку физического развития; оценку степени зрелости (шкала Балларда), определять гестационный возраст.
6. Владеть навыками оказания первичной реанимационной помощи, стабилизации, респираторной поддержки новорожденным детям в родильном блоке.
7. Организовывать подготовку к эксплуатации медицинских изделий, предназначенных для диагностики состояния и лечения новорожденных и недоношенных детей.
8. Владеть навыками проводить поддержание и восстановление жизненно важных функций организма при угрожающих жизни состояниях у новорожденных и недоношенных детей: применять теплосберегающие технологии в зависимости от гестационного возраста и массы тела новорожденного ребенка; обеспечивать проходимость верхних дыхательных путей; проводить оксигенотерапию; респираторную поддержку (СРАР, ИВЛ, ВЧИВЛ), введение сурфактанта методами LISA INSURE, осуществлять интубацию трахеи; пунктировать и катетеризировать пупочную вену; введение лекарственных препаратов, проводить непрямой массаж сердца, терапевтическую гипотермию, мониторинг за параметрами гемодинамики, термоконтроль.

9. ICD ескере отырып, алдын ала диагнозды тұжырымдау.
10. Диагностикалық манипуляцияларды жүргізу дағдыларын меңгеру: кіндік тамырынан қан алу; қан тобын және резус-факторды анықтау; жаңа туған нәрестеде импульстік оксиметрия мен ЭКГ жүргізу.
11. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді қажет ететін жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелердегі хирургиялық ауруларды диагностикалау.
12. Өмірдің алғашқы сағаттарында алынған жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелердегі зертханалық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіру.
13. Жаңа туған нәрестені және шала туылған нәрестені оның жағдайына сәйкес перзентханадан тасымалдауды жүзеге асыру дағдыларын меңгеру, оның ішінде: тасымалдау кезінде жаңа туған нәресте мен шала туылған нәрестенің дене температурасын ұстап тұруды жүзеге асыру; тасымалдау кезінде өмірлік маңызды органдар мен жүйелердің функцияларын мониторингілеу мен қолдауды жүзеге асыру.
14. Стандартты іс-шараларды жүргізу: К1 витаминін енгізу, бленореяның алдын алу, неонатальды скрининг, вакцинация, емшек сүтімен емдеу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасында неонаталдық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
3. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
4. Антенатальды, перинаталдық және неонаталдық кезеңдерді сипаттайтын анықтамалар мен статистикалық ұғымдар.
5. Ұрық дамуының физиологиясы мен патологиясы, даму кезеңдері.
6. Тірі туылу белгілері.
7. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелердің жағдайын бағалау үшін (Апгар шкаласы) және клиникалық симптомдардың ауырлығын бағалауды стандарттау үшін қолданылатын неонатологияда қабылданған формальды шкалалар, сынақтар.
8. Жаңа туған нәресте мен шала туылған нәрестенің физикалық дамуын бағалау әдістері.
9. Перзентханада жаңа туған нәрестеге реанимациялық көмек көрсету және тұрақтандыру әдістері, шала туылған нәрестеге реанимация көрсету ерекшеліктері.
10. Медициналық көмекті қажет ететін жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелердегі туу асфиксиясының клиникалық көрінісі және диагностикасы.
11. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерге медициналық көмек көрсетумен байланысты инфекциялардың эпидемиологиясы және алдын алу.
12. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерді тасымалдау принциптері.
13. Тыныс алуды қолдау әдістері.
14. Беттік-белсенді затты енгізу әдістері.
15. Емшекпен емізу принциптері.
16. Неонатальды скрининг.
17. Ұлттық вакцинация күнтізбесі.
18. Этика және деонтология негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес диагноз қою мақсатында жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерге медициналық тексеру жүргізу.
Машықтар:

9. Формулировать предварительный диагноз с учетом МКБ.
10. Владеть навыками проведения диагностических манипуляций: взятие крови из пупочной вены; определение группы крови и резус-фактора; проведения пульсоксиметрии и ЭКГ у новорожденного ребенка.
11. Диагностировать хирургические заболевания у новорожденных и недоношенных, требующие оказания медицинской помощи в неотложной форме.
12. Интерпретировать результаты лабораторных исследований у новорожденных и недоношенных детей, полученные в первые часы жизни.
13. Владеть навыками осуществлять транспортировку новорожденного и недоношенного ребенка из родильного блока в соответствии с его состоянием, в том числе: осуществлять поддержание температуры тела новорожденного и недоношенного ребенка при транспортировке; осуществлять мониторинг и поддержание функций жизненно важных органов и систем при транспортировке.
14. Проводить стандартные мероприятия: введения витамина К1, профилактика бленореи, неонатальный скрининг, вакцинация, грудное вскармливание.
Знания:
1. Стандарт организации оказания неонатальной помощи в Республике Казахстан.
2. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
3. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
4. Определения и статистические понятия, характеризующие антенатальный, перинатальный и неонатальный периоды.
5. Физиология и патология развития плода, периоды развития.
6. Признаки живорождения.
7. Формализованные шкалы, тесты, принятые в неонатологии, которые используются для оценки состояния новорожденных и недоношенных детей (шкала Апгар) и для стандартизации оценки выраженности клинических симптомов.
8. Методики оценки физического развития новорожденного и недоношенного ребенка.
9. Методы проведения реанимационной помощи и стабилизации новорожденному ребенку в родильном зале, особенности оказания реанимации недоношенному ребенку.
10. Клиническая картина и диагностика асфиксии при рождении у новорожденных и недоношенных детей, требующих оказания медицинской помощи.
11. Эпидемиология и профилактика инфекций, связанных с оказанием медицинской помощи новорожденным и недоношенным детям.
12. Принципы транспортировки новорожденных и недоношенных детей.
13. Методы респираторной поддержки.
14. Методики введения сурфактанта.
15. Принципы грудного вскармливания.
16. Неонатальный скрининг.
17. Национальный календарь вакцинации.
18. Основы этики и деонтологии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение медицинского обследования новорожденных и недоношенных детей с целью установления диагноза в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи.
Умения:

14. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелердің аурулары мен патологиялық жағдайларына дифференциалды диагностика жүргізу.
15. ICD, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсыныстарды (емдеу хаттамаларын) ескере отырып, диагнозды тұжырымдау, алынған ақпаратты түсіндіру және талдау.
16. Санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
1. Толық және шала туылған нәрестенің патологиялық жағдайлары мен ауруларының этиологиясы, патогенезі, клиникалық көрінісі.
2. Неонатальды, нәресте, ана өлімінің статистикасы.
3. Дамытушылық күтім тұжырымдамасы.
4. Тиімді перинаталдық күтім бағдарламасы.
5. Баланың анасының денсаулығы, Жүктілік және босану барысы, өмір тарихы және баланың ауру тарихы туралы ақпарат жинау әдісі.
6. Жаңа туған нәрестенің өтпелі (шекаралық) жай-күйі.
7. Жаңа туған нәресте мен шала туылған нәрестенің физикалық дамуын бағалау әдістері.
8. ҚР Ұлттық вакцинация күнтізбесі.
9. Жаңа туған нәрестені аудиологиялық және офтальмологиялық скрининг әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес жаңа туған нәрестелер мен шала туылған балаларды тамақтандыруды, күтіп-бағуды және емдеуді жүргізу.
Машықтар:
1. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерге тамақ тағайындаңыз.
2. Аурулары бар және патологиялық жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерге емдік тамақ тағайындаңыз.
3. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерді күту және күту әдістерін ұйымдастыру.
4. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерді тамақтандырудың тиімділігін бағалау дағдыларын меңгеру.
5. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерді емдеу жоспарын анықтаңыз.
6. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерге дәрі тағайындаңыз.
7. Медициналық өнімдерді қолдана отырып, жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерге ем тағайындаңыз.
8. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерді емдеудің тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
9. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерге назогастральды және орогастральды зондтарды орнату дағдыларын меңгеру.
10 емшек сүтімен емізу дағдыларын, балама тамақтандыру әдістерін меңгеру.
11. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерге күтім жасау және күтім жасау, соның ішінде дамыту әдістерін тағайындау және қолдану.
12. Медициналық көмек көрсетуге байланысты жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелердегі инфекциялардың алдын алуды жүзеге асыру.
13. Лактация бойынша жеке әңгімелер мен кеңестер өткізіңіз.
Білімдер:

14. Проводить дифференциальную диагностику заболеваний и патологических состояний новорожденных и недоношенных детей.
15. Формулировать диагноз с учетом МКБ, клинических рекомендаций (протоколов лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, интерпретировать и анализировать, полученную информацию.
16. Проводить санитарно-просветительную работу.
Знания:
1. Этиология, патогенез, клиническая картина патологических состояний и заболеваний доношенного и недоношенного новорожденного ребенка.
2. Статистика неонатальной, младенческой, материнской смертности.
3. Концепция развивающего ухода.
4. Программа эффективного перинатального ухода.
5. Методика сбора информации о состоянии здоровья, течении беременности и родов у матери ребенка, анамнезе жизни и анамнезе заболевания ребенка.
6. Транзиторные (пограничные) состояния новорожденного ребенка.
7. Методики оценки физического развития новорожденного и недоношенного ребенка.
8. Национальный календарь вакцинации РК.
9. Методика аудиологического и офтальмологического скрининга новорожденного ребенка.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Проведение вскармливания, выхаживания и лечения новорожденных и недоношенных детей в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения).
Умения:
1. Назначать питание новорожденным и недоношенным детям.
2. Назначать лечебное питание новорожденным и недоношенным детям с заболеваниями и патологическими.
3. Организовывать условия выхаживания и методов ухода за новорожденными и недоношенными детьми.
4. Владеть навыками оценки эффективности вскармливания новорожденных и недоношенных детей.
5. Определять план лечения новорожденных и недоношенных детей.
6. Назначать лекарственные препараты новорожденным и недоношенным детям.
7. Назначать лечение новорожденным и недоношенным детям с применением медицинских изделий.
8. Оценивать эффективность и безопасность проводимого лечения новорожденных и недоношенных детей.
9. Владеть навыками установки назогастрального и орогастрального зондов новорожденным и недоношенным детям.
10 Владеть навыками грудного вскармливания, альтернативными методами вскармливания.
11. Назначать и применять методы выхаживания и ухода, в том числе развивающего, за новорожденными и недоношенными детьми.
12. Осуществлять профилактику инфекций у новорожденных и недоношенных детей, связанных с оказанием медицинской помощи.
13. Проводить индивидуальные беседы и консультации по грудному вскармливанию.
Знания:

1. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерге реанимациялық көмек көрсетудің принциптері мен әдістері.
2. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерді тамақтандыру және емдік тамақтану принциптері.
3. Неонатологиядағы емдеу-қорғау режимінің принциптері.
4. Неонатологияда қолданылатын дәрілік препараттардың әсер ету механизмдері; медициналық көрсетілімдер және оларды тағайындауға медициналық қарсы көрсетілімдер; ықтимал асқынулар мен жанама әсерлер.
5. Неонатальды жастағы клиникалық фармакология.
6. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерге дәрі-дәрмектерді енгізу ерекшеліктері.
7. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерге арналған дәрілік емес терапияның принциптері мен әдістері (фототерапия, төсеу, жарақат алған кезде иммобилизация, терінің зақымдануы кезінде таңғыштар (патчтар, пленкалар), қалпына келтіру лечения; медициналық көрсеткіштер және медициналық қарсы көрсеткіштер; ықтимал асқынулар мен жанама әсерлер.
8. Инфекциялық бақылаудың принциптері мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Салауатты өмір салтының алдын алу және қалыптастыру, халықты санитарлық-гигиеналық ағарту жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу
Дағды 1:
Салауатты өмір салтының алдын алу және қалыптастыру, халықты санитарлық-гигиеналық ағарту жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу
Машықтар:
1. Жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелердің денсаулығын сақтау бойынша ағарту жұмыстарын жүргізу.
2. Профилактикалық медициналық
жаңа туған нәрестелердің денсаулығын сақтау және
шала туылған нәрестелер.
3. Заңды оқыту дағдыларын меңгеру
баланың және қамқоршылардың өкілдері
жаңа туған нәрестелерге физиологиялық күтім жасау дағдыларына
шала туылған нәрестелер мен аурулардың алдын алу.
4. Қолдау бойынша іс-шаралар өткізу
емшекпен емізу.
5. Неонаталды ұйымдастыру және өткізу
тұқым қуалайтын және туа біткен ауруларға скрининг.
6. Ұйымдастыру және өткізу
жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелердегі жұқпалы аурулардың вакцинопрофилактикасы.
7. Ұйымдастыру және өткізу
неонатологиялық бейіндегі бөлімшелерде инфекция ошағы пайда болған жағдайда эпидемияға қарсы іс-шаралар (дәрігер-эпидемиологпен бірлесіп).
Білімдер:
1. Медициналық қарап-тексерулерді, оның ішінде профилактикалық медициналық қарап-тексерулерді жүргізу тәртібі.
2. Толық мерзімді күтімнің физиологиялық және дамытушылық негіздері
және шала туылған нәресте.
3. Неонаталдық скринингтерді жүргізу принциптері.
4. Жұқпалы аурулардың вакциналық профилактикасына медициналық көрсеткіштер мен медициналық қарсы көрсеткіштер
жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелердегі аурулар.

1. Принципы и методы оказания реанимационной помощи новорожденным и недоношенным детям.
2. Принципы вскармливания и лечебного питания новорожденных и недоношенных детей.
3. Принципы лечебно-охранительного режима в неонатологии.
4. Механизмы действия лекарственных препаратов, применяемых в неонатологии; медицинские показания и медицинские противопоказания к их назначению; возможные осложнения и побочные действия.
5. Клиническая фармакология неонатального возраста.
6. Особенности введения лекарственных препаратов новорожденным и недоношенным детям.
7. Принципы и методы немедикаментозной терапии новорожденных и недоношенных детей (фототерапия, укладки, иммобилизация при травмах, повязки (пластыри, пленки) при повреждениях кожи, восстановительного лечения; медицинские показания и медицинские противопоказания; возможные осложнения и побочные действия.
8. Принципы и методы инфекционного контроля.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение и контроль эффективности мероприятий по профилактике и формированию здорового образа жизни, санитарно-гигиеническому просвещению населения
Навык 1:
Проведение и контроль эффективности мероприятий по профилактике и формированию здорового образа жизни, санитарно-гигиеническому просвещению населения
Умения:
1. Проводить просветительную работу по сохранению здоровья новорожденных и недоношенных детей.
2. Проводить профилактические медицинские
мероприятия по охране здоровья новорожденных и
недоношенных детей.
3. Владеть навыками обучения законных
представителей ребенка и ухаживающих
лиц навыкам физиологического ухода за новорожденными
и недоношенными детьми и профилактики заболеваний.
4. Проводить мероприятия по поддержке
грудного вскармливания.
5. Организовывать и проводить неонатальные
скрининги на наследственные и врожденные заболевания.
6. Организовывать и проводить
вакцинопрофилактику инфекционных заболеваний у новорожденных и недоношенных детей.
7. Организовывать и проводить
противоэпидемические мероприятия в случае возникновения очага инфекции в отделениях неонатологического профиля (совместно с врачом-эпидемиологом).
Знания:
1. Порядок проведения медицинских осмотров, в том числе профилактических медицинских осмотров.
2. Основы физиологического и развивающего ухода за доношенным
и недоношенным новорожденным ребенком.
3. Принципы проведения неонатальных скринингов.
4. Медицинские показания и медицинские противопоказания к вакцинопрофилактике инфекционных
заболеваний у новорожденных и недоношенных детей.

"Дәрігер неонатолог" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
"Неонатология"мамандығы шеңберінде балалардың денсаулығын сақтау және нығайту бойынша Медициналық қызметтер көрсету кезінде жаңа туған нәрестелерге білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсетуді ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Неонатологтардың қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Неонатологтар көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Неонатолог дәрігерлердің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Неонатологтардың қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Неонатологтардың қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында неонатологтар арасында жоспарларды әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Неонатолог дәрігерлердің келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Неонатология саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе САПАСЫНЫҢ жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Неонатология саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Жаңа туған нәрестелердегі эпидемиологиялық жағдай мен аурулардың таралуын бақылау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.

Квалификация "Врач неонатолог". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг новорожденным при оказании медицинских услуг по сохранению и укреплению здоровья детей в рамках специальности "Неонатология".
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей неонатологов.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами неонатологами.
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей неонатологов.
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей неонатологов.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей неонатологов.
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами неонатологами с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей неонатологов с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области неонатологии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области неонатологии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения заболеваний у новорожденных.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.

4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Жаңа туған нәрестелерге неонаталдық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз неонатологтарға консультациялық көмек көрсету.
3. Неонатология саласындағы мәселелер бойынша басқа мамандықтағы дәрігерлерге кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Неонатологтар көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама
Машықтар:
1. "Неонатология" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Неонатология" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингілеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Неонатология"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтау және ұйым басшылығына неонатологтар көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласындағы туындайтын жүйелік проблемалар туралы уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)

4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании неонатальной помощи новорожденным.
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам неонатологам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области неонатологии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами неонатологами.
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Неонатология".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Неонатология".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Неонатология".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами неонатологами.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).

1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін енгізу және сапасын жақсарту бойынша іс-шараларды әзірлеу және өткізу.
Машықтар:
1. Пациенттерге медициналық көмектің сапасын қамтамасыз ету мақсатында бейінді бөлімшелердің әлеуетін арттыру дағдыларын дамыту.
2. Медициналық қызметтердің сапасы мәселелері бойынша бейінді бөлімшелердің медициналық персоналына әдіснамалық қолдау көрсету.
3. Өз тәжірибеңізге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйреніңіз және енгізіңіз.
4. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау..
5. Неврологияның медициналық практикасына жаңа технологиялардың табысты трансфертін қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістері. Медициналық көмектің тиімділігі мен сапасын бағалау көрсеткіштері мен критерийлері
2. Неврология саласындағы өзекті технологиялар мен зерттеулер.
3. Жаңа медициналық технологияларды трансферттеу процесі, оның ішінде олардың әлеуетін бағалау және тәжірибеге интеграциялау.
4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды келісу және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Неонатология"мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету.
Дағды 1:
Халыққа неонаталдық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Дәлелдерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде Халыққа неонаталдық көмекті қамтамасыз ету саласындағы стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтарды және әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
2. Республика және халықаралық ынтымақтастық деңгейінде неонаталдық қызметті дамыту және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге қатысу.
Білімдер:

1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Разработка и проведение мероприятий по улучшению качества и внедрению новых методов диагностики и лечения.
Умения:
1. Развитие навыков повышения потенциала профильных отделений с целью обеспечения качества медицинской помощи пациентам.
2. Оказание методологической поддержки медицинскому персоналу профильных отделений по вопросам качества медицинских услуг.
3. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
4. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике..
5. Владеть навыками обеспечения успешного трансфера новых технологий в медицинскую практику неонатологии.
Знания:
1. Количественные методы статистического анализа и прогнозирования. Показатели и критерии оценки эффективности и качества медицинской помощи
2. Актуальные технологии и исследования в области неонатологии.
3. Процесс трансферта новых медицинских технологий, включая оценку их потенциала и интеграцию в практику.
4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Неонатология".
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании неонатальной помощи населению.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения неонатальной помощи населению на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации неонатальной службы на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:

4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы
5) СБШ – салалық біліктілік шеңбері
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Перфузиология
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86101030
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.2 Дәрігерлік практика және стоматология саласындағы қызмет
86.22 Арнайы дәрігерлік практика
86.22.0 Арнайы дәрігерлік практика
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіби стандарт ашық жүрек пен қан тамырларына операциялар жасау кезінде жүрек-өкпе айналымын ұйымдастыру және жүргізу, медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жасау, қажетті білім мен практикалық дағдыларды игеруде мамандарды даярлау бойынша маманның кәсіби құзыреттілігі саласындағы талаптарды белгілейді. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Дәрігер-перфузиолог - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.2 Дәрігер перфузиолог - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.3 Дәрігер перфузиолог - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.4 Дәрігер перфузиолог - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Дәрігер-перфузиолог":
Топтың коды:
2214-6
Қызмет атауының коды:
2214-6-001
Кәсіптің атауы:
7.1 Дәрігер-перфузиолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Тағылымдамашы дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Перфузиология" мамандануы бойынша сертификаттау курсында оқу кезінде "дәрігер"біліктілігі. СБШ 7.2 кіші деңгейінде "Ангиохирургия", "Кардиохирургия", "Анестезиология және реаниматология", "пульмонология" мамандықтары бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
"Ангиохирургия", "Кардиохирургия", "Анестезиология және реаниматология", "пульмонология"мамандықтары шеңберінде "Перфузиология" мамандығы бойынша сертификаттау курсы
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен жүрек-өкпе айналымын қажет ететін ашық жүрек және қан тамырлары операциялары кезінде жүрек-өкпе айналымын жүргізу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

4) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Перфузиология
5. Код профессионального стандарта: Q86101030
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.2 Деятельности в области врачебной практики и стоматологии
86.22 Специальная врачебная практика
86.22.0 Специальная врачебная практика
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по организации и проведению искусственного кровообращения при операциях на открытом сердце и кровеносных сосудах, для которых необходим сердечно-легочный обход, экспертизе объема и качества медицинских услуг, подготовке специалистов в овладении необходимым объемом знаний и практических навыков. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач-перфузиолог - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач-перфузиолог - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач-перфузиолог - 7 уровень ОРК;
4) 7.4 Врач-перфузиолог - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач-перфузиолог":
Код группы:
2214-6
Код наименования занятия:
2214-6-001
Наименование профессии:
7.1 Врач-перфузиолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач стажер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения на сертификационном курсе по специализации "Перфузиология" . Предшествующий опыт работы по специальностям "Ангиохирургия", "Кардиохирургия", "Анестезиология и реаниматология", "Пульмонология" на подуровне 7.2 ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Перфузиология" в рамках специальностей "Ангиохирургия", "Кардиохирургия", "Анестезиология и реаниматология", "Пульмонология"
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Проведение искусственного кровообращения при операциях на открытом сердце и кровеносных сосудах, для которых необходим сердечно-легочный обход под контролем и надзором наставника.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Науқастың жағдайын бағалау
2. Кеңес беру және ынтымақтастық
3. Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Дәрігердің үздіксіз кәсіби дамуы
Еңбек функциясы 1:
Науқастың жағдайын бағалау
Дағды 1:
Науқастың жағдайын бағалау
Машықтар:
1. Науқастың жағдайын, оның ішінде физикалық және психоэмоционалды жағдайын, сондай-ақ олардың ауру тарихын бағалайды.
Білімдер:
1. Қалыпты, топографиялық және патологиялық анатомия, қалыпты және патологиялық физиология, биохимия.
2. Гемопоэз, гемостаз жүйесінің анатомиясы және физиологиясы, тыныс алу, қан айналымы, зәр шығару.
3. ИҚ патофизиологиясы.
4. ИҚ жүргізу әдістемесі.
5. Кардиоплегия әдістері.
6. Қазіргі заманғы АИК құрылғысы, соның ішінде ТРУ.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Инфузиялық терапияны тағайындау және жүргізу
Машықтар:
1. Перфузиялық терапия әдісін таңдайды.
2. Инфузиялық терапия жүргізу,
3. Перифериялық және Орталық тамырлар арқылы Сұйықтықтар мен дәрі-дәрмектерді бақылайды және инфузиялайды.
Білімдер:
1. Қалыпты, топографиялық және патологиялық анатомия, қалыпты және патологиялық физиология, биохимия.
2. Гемопоэз, гемостаз жүйесінің анатомиясы және физиологиясы, тыныс алу, қан айналымы, зәр шығару.
3. ИҚ патофизиологиясы.
4. ИҚ жүргізу әдістемесі.
5. Кардиоплегия әдістері.
6. Қазіргі заманғы АИК құрылғысы, соның ішінде ТРУ.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Перфузиялық терапияны бақылау
Машықтар:
1. Перфузиялық терапия кезінде науқастың жағдайын бақылайды.
2. Олардың өмірлік маңызды белгілерін, соның ішінде қысымды, импульсті, тыныс алуды және қандағы оттегінің деңгейін бақылайды.
Білімдер:
1. Қалыпты, топографиялық және патологиялық анатомия, қалыпты және патологиялық физиология, биохимия.
2. Гемопоэз, гемостаз жүйесінің анатомиясы және физиологиясы, тыныс алу, қан айналымы, зәр шығару.
3. ИҚ патофизиологиясы.
4. ИҚ жүргізу әдістемесі.
5. Кардиоплегия әдістері.
6. Қазіргі заманғы АИК құрылғысы, соның ішінде ТРУ.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Перфузиялық терапия кезінде шұғыл шаралар туралы шешім қабылдау.
Машықтар:
1. Науқаста ықтимал асқынулар немесе шұғыл жағдайлар туындаған жағдайда шұғыл шаралар туралы шешім қабылдайды.
2. Науқастың ықтимал асқынуларын немесе шұғыл жағдайларын дереу емдеу үшін әрекет етеді.
Білімдер:
1. Инфузиялық терапия кезінде мүмкін болатын асқынулар.
2. Перфузиялық терапия кезінде мүмкін болатын асқынуларды диагностикалау және емдеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Кеңес беру және ынтымақтастық
Дағды 1:
Диагностика, емдеу, оңалту, инфекциялардың таралуының алдын алуға және салауатты өмір салтын қалыптастыруға кешенді тәсілді қамтамасыз ету мәселелері бойынша басқа мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен ынтымақтастық.
Машықтар:

1. Оценка состояния пациента
2. Консультация и сотрудничество
3. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие врача
Трудовая функция 1:
Оценка состояния пациента
Навык 1:
Проведение искусственного кровообращения
Умения:
1. Оценивает состояние пациента, включая физическое и психоэмоциональное состояние, а также их историю заболевания.
Знания:
1. Нормальная, топографическая и патологическая анатомия, нормальная и патологическая физиология, биохимия.
2. Анатомия и физиология системы кроветворения, гемостаза, дыхания, кровообращения, мочевыделения.
3. Патофизиология ИК.
4. Методики проведения ИК.
5. Методики кардиоплегии.
6. Устройство современных АИК, включая,ТРУ.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Назначение и проведение перфузионной терапии:
Умения:
1. Выбирает метод перфузионной терапии.
2. Проводит перфузионную терапию,
3. Контролирует и инфузирует жидкости и лекарственные средства через периферические и центральные вены.
Знания:
1. Нормальная, топографическая и патологическая анатомия, нормальная и патологическая физиология, биохимия.
2. Анатомия и физиология системы кроветворения, гемостаза, дыхания, кровообращения, мочевыделения.
3. Патофизиология ИК.
4. Методики проведения ИК.
5. Методики кардиоплегии.
6. Устройство современных АИК, включая,ТРУ.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Мониторинг перфузионной терапии
Умения:
1. Наблюдает за состоянием пациента во время проведения перфузионной терапии.
2. Контролирует их витальные показатели, включая давление, пульс, дыхание и уровень кислорода в крови.
Знания:
1. Нормальная, топографическая и патологическая анатомия, нормальная и патологическая физиология, биохимия.
2. Анатомия и физиология системы кроветворения, гемостаза, дыхания, кровообращения, мочевыделения.
3. Патофизиология ИК.
4. Методики проведения ИК.
5. Методики кардиоплегии.
6. Устройство современных АИК, включая,ТРУ.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Принятие решения о неотложных мерах в ходе перфузионной терапии.
Умения:
1. Принимает решение о неотложных мерах в случае возникновения возможных осложнений или неотложных состояний у пациента.
2. Предпринимает действия для немедленного лечения возможных осложнений или неотложных состояний у пациента.
Знания:
1. Возможные осложнения при проведении перфузионной терапии.
2. Методы диагностики и лечения возможных осложнений при проведении перфузионной терапии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Консультация и сотрудничество
Навык 1:
Сотрудничество с другими специалистами и службами здравоохранения по вопросам диагностики, лечения, реабилитации, обеспечения комплексного подхода к профилактике распространения инфекций и формированию здорового образа жизни.
Умения:

11. Кәсіптің карточкасы "7.3 Дәрігер перфузиолог":
Топтың коды:
2214-6
Қызмет атауының коды:
2214-6-001
Кәсіптің атауы:
7.3 Дәрігер перфузиолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер перфузиолог" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ 7.3 кіші деңгейінің біліктілігін арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жүрек-өкпе айналымын қажет ететін ашық жүрек және қан тамырлары операциялары кезінде жүрек-өкпе айналымын ұйымдастыру және жүргізу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Перфузиолог дәрігерлердің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Перфузиологтар көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Перфузиолог дәрігерлердің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Перфузиолог дәрігерлердің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Перфузиолог дәрігерлердің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында перфузиологтар арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру және келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету мақсатында перфузиолог дәрігерлердің медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Перфузиология саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.

11. Карточка профессии "7.3 Врач-перфузиолог":
Код группы:
2214-6
Код наименования занятия:
2214-6-001
Наименование профессии:
7.3 Врач-перфузиолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач перфузиолог". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и проведение искусственного кровообращения при операциях на открытом сердце и кровеносных сосудах, для которых необходим сердечно-легочный обход
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей перфузиологов.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами перфузиологами.
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей перфузиологов.
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей перфузиологов.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей перфузиологов.
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами перфузиологами с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей перфузиологов с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области перфузиологии.

12. Кәсіптің карточкасы "7.4 Дәрігер перфузиолог":
Топтың коды:
2214-6
Қызмет атауының коды:
2214-6-001
Кәсіптің атауы:
7.4 Дәрігер перфузиолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер перфузиолог" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жүрек-өкпе айналымын қажет ететін ашық жүрек және қан тамырлары операциялары кезінде жүрек-өкпе айналымын ұйымдастыру және жүргізу., перфузиология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес болуы және сәйкес келуі керек біліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Перфузиология" мамандануы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Перфузиология"мамандануы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету.
2. Денсаулық сақтау саласындағы Академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Перфузиология" мамандануы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.
Дағды 1:
"Перфузиология" мамандануы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Перфузиология"мамандануы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.

12. Карточка профессии "7.4 Врач-перфузиолог":
Код группы:
2214-6
Код наименования занятия:
2214-6-001
Наименование профессии:
7.4 Врач-перфузиолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач перфузиолог". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и проведение искусственного кровообращения при операциях на открытом сердце и кровеносных сосудах, для которых необходим сердечно-легочный обход., экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области перфузиологии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специализации "Перфузиология" .
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специализации "Перфузиология" .
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специализации "Перфузиология" .
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специализации "Перфузиология" .
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специализации "Перфузиология" .

2) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
3) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі
4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы
5) СБШ – салалық біліктілік шеңбері
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Пластикалық хирургия
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86101025
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.2 Дәрігерлік практика және стоматология саласындағы қызмет
86.22 Арнайы дәрігерлік практика
86.22.0 Арнайы дәрігерлік практика
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіби стандарт маманның кәсіби құзыреттілігі саласындағы талаптарды белгілейді, реконструктивті пластикалық хирургия әдістерімен жабындық және бағынысты тіндердің анатомиялық және/немесе) функционалдық ақауларын жою, жас ерекшеліктеріне байланысты өзгерістерді түзетуді, медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптауды қоса алғанда, адам түрінің анатомиялық құрылымдарының сыртқы түрін, пішінін және өзара байланысын өзгерту, іскерліктер, дағдылар бөлігінде және білім, Пластикалық хирургия саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес болуы керек. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Пластикалық хирург-дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.2 Пластикалық хирург-дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.3 Пластикалық хирург-дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.4 Пластикалық хирург-дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Пластикалық хирург-дәрігер":
Топтың коды:
2217-6
Қызмет атауының коды:
2217-6-001
Кәсіптің атауы:
7.1 Пластикалық хирург-дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Пластикалық хирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентурада оқу кезінде "Дәрігер" біліктілігі. Бұл біліктілік үшін бұрынғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне қатысты біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2215-9-001 Дәрігер-резидент (мамандығы бойынша)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен реконструкциялық пластикалық хирургиялық әдістерді қолдана отырып, ішкі және астыңғы тіндердің анатомиялық және/немесе функционалдық ақауларын жою, адам түрінің анатомиялық құрылымдарының сыртқы түрін, пішіні мен өзара байланысын өзгерту, оның ішінде бақылаудағы жасқа байланысты өзгерістерді түзету бойынша мамандандырылған медициналық көмек көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
3) МСКО – международная стандартная классификация образования;
4) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Пластическая хирургия
5. Код профессионального стандарта: Q86101025
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.2 Деятельности в области врачебной практики и стоматологии
86.22 Специальная врачебная практика
86.22.0 Специальная врачебная практика
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по оказанию специализированной медицинской помощи по устранению анатомических и/или) функциональных дефектов покровных и подлежащих тканей методами реконструктивной пластической хирургии, изменению внешнего вида, формы и взаимосвязей анатомических структур человеческого вида, включая коррекцию возрастных изменений, экспертизе объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области пластической хирургии. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач хирург пластический - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач-хирург пластический - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач-хирург пластический - 7 уровень ОРК;
4) 7.4 Врач-хирург пластический - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач хирург пластический":
Код группы:
2217-6
Код наименования занятия:
2217-6-001
Наименование профессии:
7.1 Врач хирург пластический
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
врач резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Пластическая хирургия (взрослая, детская)". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Оказание специализированной медицинской помощи по устранению анатомических и/или) функциональных дефектов покровных и подлежащих тканей методами реконструктивной пластической хирургии, изменению внешнего вида, формы и взаимосвязей анатомических структур человеческого вида, включая коррекцию возрастных изменений под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен реконструкциялық пластикалық хирургиялық әдістерді қолдана отырып, ішкі және астыңғы тіндердің анатомиялық және/немесе функционалдық ақауларын жою, адам түрінің анатомиялық құрылымдарының сыртқы түрін, пішіні мен өзара байланысын өзгерту, оның ішінде бақылаудағы жасқа байланысты өзгерістерді түзету бойынша мамандандырылған медициналық көмек көрсету
2. Туа біткен және жүре пайда болған ақаулар мен деформациялармен жүретін жарақаттардың, аурулардың және (немесе) жай-күйлердің алдын алу, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуына жол бермеу, санитарлық-гигиеналық ағарту және халықты салауатты өмір салтын қалыптастыруды жүзеге асыру және олардың тиімділігін бақылау. тәлімгерді бақылау және қадағалау
3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласындағы мүдделі тараптармен өзара әрекеттесу
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есеп-есеп беру медициналық құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен реконструкциялық пластикалық хирургиялық әдістерді қолдана отырып, ішкі және астыңғы тіндердің анатомиялық және/немесе функционалдық ақауларын жою, адам түрінің анатомиялық құрылымдарының сыртқы түрін, пішіні мен өзара байланысын өзгерту, оның ішінде бақылаудағы жасқа байланысты өзгерістерді түзету бойынша мамандандырылған медициналық көмек көрсету
Дағды 1:
Жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған ақаулары мен деформациялары және (немесе) жағдайы бар науқастардағы жарақаттардың, туа біткен және жүре пайда болған ақаулардың және деформациялардың және (немесе) жағдайлардың диагностикасы.
Машықтар:
1. Пациенттерден немесе олардың заңды өкілдерінен шағымдарды, өмір тарихы мен ауруын жинау.
2. Пациенттерден немесе олардың заңды өкілдерінен алынған ақпаратты түсіндіру және талдау.
3. Зақымданған, туа біткен және жүре пайда болған кемістіктері мен деформациялары және (немесе) жағдайлары бар организмнің, оның жүйелерінің, қабық тіндерінің анатомиялық және функционалдық жай-күйін қалыпты түрде бағалау.
4. Науқастарды тексеру және физикалық тексеру нәтижелерін түсіндіру және талдау.
5. Алдын ала диагнозды тұжырымдау, жағдайын және науқастарды тексеру алгоритмін анықтау.
6. Науқастарды зертханалық және аспаптық тексерулердің көлемін негіздеу және жоспарлау.
7. Науқастарды зертханалық және аспаптық зерттеу нәтижелерін интерпретациялау.
8. Науқастарды медициналық мамандардың кеңесіне жіберуді негіздеу және жоспарлау.

1. Организация и оказание медицинской помощи при анатомических и функциональных дефектах организма методами реконструктивной, восстановительной и пластической хирургии, изменение внешнего вида, формы и взаимосвязей анатомических структур человеческого тела, включая коррекцию возрастных изменений, а также морбидного ожирения и негативных метаболических последствий под контролем и надзором наставника
2. Проведение и контроль эффективности профилактики повреждений, заболеваний и (или) состояний, сопровождающихся врожденными и приобретенными дефектами и деформациями, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Трудовая функция 1:
Организация и оказание медицинской помощи при анатомических и функциональных дефектах организма методами реконструктивной, восстановительной и пластической хирургии, изменение внешнего вида, формы и взаимосвязей анатомических структур человеческого тела, включая коррекцию возрастных изменений, а также морбидного ожирения и негативных метаболических последствий под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Диагностика повреждений, врожденных и приобретенных дефектов и деформаций и (или) состояний у пациентов с повреждениями, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями.
Умения:
1. Осуществлять сбор жалоб, анамнеза жизни и заболевания у пациентов или их законных представителей.
2. Интерпретировать и анализировать информацию, полученную от пациентов или их законных представителей.
3. Оценивать анатомо-функциональное состояние организма, его систем, покровных тканей в норме, при повреждениях, врожденных и приобретенных дефектах и деформациях и (или) состояниях.
4. Интерпретировать и анализировать результаты осмотра и физикального обследования пациентов.
5. Формулировать предварительный диагноз, определять состояние и алгоритм обследования пациентов.
6. Обосновывать и планировать объем лабораторных и инструментальных обследований пациентов.
7. Интерпретировать результаты лабораторных и инструментальных обследований пациентов.
8. Обосновывать и планировать направление пациентов на консультацию к врачам-специалистам.

9. Медициналық мамандардың пациенттерді тексеру нәтижелерін түсіндіру.
10. АЖХ ескере отырып диагнозды орнату
11. Науқастарды тексеру кезінде диагностикалық шараларды жүргізу:
- тіндердің биопсиясы: тері, тері астындағы май, бұлшықеттер, сүйектер, соның ішінде жергілікті қолданбалы анестезия кезінде;
- жұмсақ тіндердің түзілістерінің диагностикалық пункциясы: гематома, абсцесс, киста, қабыну инфильтраты, оның ішінде жергілікті қолданбалы анестезия кезінде;
- сүт бездерін ультрадыбыстық зерттеу;
- жұмсақ тіндердің ультрадыбыстық зерттеуі
12. Пациенттерді қарау кезінде диагностикалық процедуралар үшін медициналық құралдарды пайдаланыңыз.
13. Диагностикалық процедуралардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
14. Туа біткен және жүре пайда болған ақаулар мен деформациялар мен жағдайлардың белгілерін, синдромдарын, нозологиялық формалары мен топтарын анықтау, анықтау және талдау.
15. Науқастардағы диагностикалық шаралардың нәтижесінде пайда болған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде күтпеген реакциялардың симптомдары мен синдромдарын анықтау.
Білімдер:
1. Халыққа медициналық көмек көрсетуді ұйымдастырудың жалпы мәселелері.
2. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасы, медициналық ұйымдар мен медицина қызметкерлерінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
3. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеуінің клиникалық хаттамалары.
4. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
5. "Пластикалық хирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмек көрсету тәртібі.
6. Өмір тарихы мен шағымдарын жинау әдістемесі.
7. Тексеру және физикалық тексеру әдісі.
8. Зертханалық және аспаптық зерттеу әдістері.
9. Классификациялар:
- зақымдану;
- жаралардың түрлері, дене жарақаттары;
- тыртықтар мен цикатриялық деформациялар;
- беттік ақаулар мен деформациялар;
- бас және мойын аймағындағы ақаулар мен деформациялар (туа біткен, жарақаттан кейінгі, жасқа байланысты, онкологиялық операциялардан кейінгі);
- құлақтың ақаулары, ақаулары және деформациялары;
- сүт бездерінің ақаулары мен деформациялары;
- іштің алдыңғы қабырғасының ақаулары мен деформациялары;
- ерлер мен әйелдердегі урогенитальды аймақтың ақаулары мен деформациялары;
- аяқ-қолдардың туа біткен және жүре пайда болған ақаулары мен деформациялары;
- жоғарғы және төменгі аяқ-қолдардың травматикалық ампутациялары
10. Жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған кемістіктері, деформациялары және (немесе) жай-күйі бар науқастарда диагностикалық іс-шаралар нәтижесінде туындайтын асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде күтпегендердің симптомдары мен синдромдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған ақаулары мен деформациялары және (немесе) жағдайы бар науқастарға емдеуді тағайындау және жүргізу, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау
Машықтар:

9. Интерпретировать результаты осмотров врачами-специалистами пациентов.
10. Устанавливать диагноз с учетом МКБ
11. Проводить диагностические манипуляции при обследовании пациентов:
- биопсию тканей: кожи, подкожной жировой клетчатки, мышц, костей, в том числе под местной аппликационной анестезией;
- диагностическую пункцию образований мягких тканей: гематомы, абсцесса, кисты, воспалительного инфильтрата, в том числе под местной аппликационной анестезией;
- ультразвуковое исследование молочных желез;
- ультразвуковое исследование мягких тканей
12. Применять для диагностических манипуляций при обследовании пациентов медицинские изделия.
13. Обеспечивать безопасность диагностических манипуляций.
14. Выявлять, определять и анализировать симптомы, синдромы, нозологические формы и группы врожденных и приобретенных дефектов и деформаций и состояний.
15. Выявлять симптомы и синдромы осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе непредвиденных, возникших в результате диагностических процедур у пациентов.
Знания:
1. Общие вопросы организации медицинской помощи населению.
2. Законодательство Республики Казахстан в области здравоохранения, нормативные правовые акты, определяющие деятельность медицинских организаций и медицинских работников.
3. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
4. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
5. Порядок оказания медицинской помощи по специальности "Пластическая хирургия (взрослая, детская)".
6. Методика сбора анамнеза жизни и жалоб.
7. Методика осмотра и физикального обследования.
8. Методы лабораторных и инструментальных исследований.
9. Классификации:
- повреждений;
типов ран, травматических повреждений организма;
рубцов и рубцовых деформаций;
поверхностных дефектов и деформаций;
дефектов и деформаций в области головы и шеи (врожденных, посттравматических, возрастных, после онкологических операций);
пороков развития, дефектов и деформаций ушных раковин;
дефектов и деформаций молочных желез;
дефектов и деформаций передней брюшной стенки;
дефектов и деформаций урогенитальной области у мужчин и женщин;
врожденных и приобретенных дефектов и деформаций конечностей;
травматических ампутаций верхних и нижних конечностей
10. Симптомы и синдромы осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе непредвиденных, возникших в результате диагностических процедур у пациентов с повреждениями, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Назначение и проведение лечения пациентов с повреждениями, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями, контроль его эффективности и безопасности
Умения:

1. Науқастың жағдайының ауырлығын бағалау.
2. Науқасты емдеу жоспарын құрастыру.
3. Емдеуді, оның ішінде хирургиялық емдеуді, дәрілік емес емдеуді (физиотерапевтік әдістер, жаттығу терапиясы және терапияның басқа әдістері), дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды, тамақтану терапиясын тағайындау.
4. Медициналық көмектің тиімділігі мен қауіпсіздігін, оның ішінде хирургиялық емдеуді, дәрілік емес емдеуді (физиотерапевтік әдістер, емдік дене шынықтыру және терапияның басқа әдістері), дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және тамақтану терапиясын қолдануды бағалау.
5. Медициналық көмек көрсету нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде күтпеген жағдайлардың алдын алу және емдеу, оның ішінде хирургиялық емдеу, дәрілік емес емдеу (физиотерапевтік әдістер, жаттығу терапиясы және терапияның басқа әдістері), дәрілік препараттарды тағайындау. , медициналық бұйымдар, медициналық тамақтану.
6. Жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған кемістіктері мен деформациялары және (немесе) жағдайлары бар науқастардың жағдайын байқауды және бақылауды жүзеге асырады.
7. Емдеу әдістерін, оның ішінде хирургиялық емдеуді, дәрілік емес емдеуді (физиотерапевтік әдістер, емдік дене шынықтыру және терапияның басқа әдістері), дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды, тамақтану терапиясын тағайындау үшін медициналық көрсеткіштер мен медициналық қарсы көрсеткіштерді анықтау.
8. Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медициналық тамақтануды қолдану, дәрілік емес емдеу бойынша медициналық мамандардың ұсыныстарын орындау.
9. Жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған ақаулары мен деформациялары бар науқастарды және (немесе) стационарлық жағдайда медициналық көмек көрсетуге арналған жағдайларды жіберуге арналған медициналық көрсеткіштерді айқындайды.
10. Операциядан кейінгі таңғыштарды орындау.
11. Жергілікті жансыздандыруды орындау.
12. Хирургиялық араласулардың нәтижелерін бағалау.
13. Науқастарды операциядан кейінгі емдеу жоспарын құру.
14. Науқастарға дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және диетотерапияны, дәрілік емес емдеуді қолдану.
15. Жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған ақаулары мен деформациясы және (немесе) жағдайы бар науқастарға медициналық, оның ішінде хирургиялық араласуларды жүргізу кезінде дәрігерге көмек көрсету.
Білімдер:
1. Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және емдік тамақтануды, хирургиялық емдеуді, дәрілік емес емдеуді (физиотерапевтік әдістер, емдік дене шынықтыру және терапияның басқа әдістері) емдеу принциптері, емдеу әдістері, әсер ету механизмі, медициналық көрсеткіштер мен медициналық қарсы көрсетілімдер. пластикалық хирургия.

1. Оценивать тяжесть состояния пациента.
2. Разрабатывать план лечения пациентов .
3. Назначать лечение, в том числе хирургическое лечение, немедикаментозное лечение (физиотерапевтические методы, лечебную физкультуру и иные методы терапии), лекарственные препараты, медицинские изделия, лечебное питание.
4. Оценивать эффективность и безопасность медицинской помощи, в том числе хирургического лечения, немедикаментозного лечения (физиотерапевтических методов, лечебной физкультуры и иных методов терапии), применения лекарственных препаратов, медицинских изделий, лечебного питания.
5. Профилактика и лечение осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе непредвиденных, возникших в результате оказания медицинской помощи, в том числе проведения хирургического лечения, немедикаментозного лечения (физиотерапевтических методов, лечебной физкультуры и иных методов терапии), назначения лекарственных препаратов, медицинских изделий, лечебного питания.
6. Наблюдать, контролировать состояние пациентов с повреждениями, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями.
7. Определять медицинские показания и медицинские противопоказания к назначению методов лечения, в том числе проведения хирургического лечения, немедикаментозного лечения (физиотерапевтических методов, лечебной физкультуры и иных методов терапии), назначению лекарственных препаратов, медицинских изделий, лечебного питания.
8. Выполнять рекомендации врачей-специалистов по применению лекарственных препаратов, медицинских изделий и лечебного питания, немедикаментозного лечения.
9. Определять медицинские показания для направления пациентов с повреждениями, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями для оказания медицинской помощи в стационарных условиях.
10. Выполнять послеоперационные перевязки.
11. Выполнять аппликационную анестезию.
12. Оценивать результаты хирургических вмешательств.
13. Разрабатывать план послеоперационного ведения пациентов.
14. Применять лекарственные препараты, медицинские изделия и лечебное питание, немедикаментозное лечение у пациентов.
15. Ассистировать врачу при выполнении медицинских вмешательств, в том числе хирургических, у пациентов с повреждениями, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями.
Знания:
1. Принципы, методы лечения, механизм действия, медицинские показания и медицинские противопоказания к назначению лекарственных препаратов, медицинских изделий и лечебного питания, хирургического лечения, немедикаментозного лечения (физиотерапевтических методов, лечебной физкультуры и иных методов терапии), применяемых в пластической хирургии.

2. Медициналық көмек көрсету, оның ішінде хирургиялық емдеу, дәрілік емес емдеу (физиотерапевтік әдістер, емдік дене шынықтыру және басқа да терапия әдістері), дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды тағайындау кезінде мүмкін болатын асқынулар, жанама әсерлер, жағымсыз реакциялар, оның ішінде күтпеген реакциялар, жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған кемістіктері мен деформациялары және (немесе) жай-күйі бар науқастарға емдік тамақтану.
3. Медициналық көмек көрсету кезінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, соның ішінде күтпеген реакциялардың алдын алу немесе жою жолдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған кемістіктері мен деформациялары және (немесе) жағдайы, олардың салдары бар науқастарды медициналық оңалтудың тиімділігін, оның ішінде мүгедектерді оңалтудың немесе оңалтудың жеке бағдарламаларын іске асыруды жүзеге асыру және бақылау
Машықтар:
1. Науқастарды медициналық оңалту шараларын жүргізуге медициналық көрсеткіштерді анықтау.
2. Жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған кемістіктері мен деформациялары және (немесе) жағдайы және олардың салдары бар науқастарды, оның ішінде оңалтудың жеке бағдарламасын немесе мүгедектерді оңалтуды жүзеге асыру кезінде медициналық оңалту іс-шараларын жүргізу.
3. Медициналық оңалтуды және санаториялық-курорттық емдеуді ұйымдастыру рәсімдеріне сәйкес жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған кемістіктері мен деформациялары және (немесе) жағдайы және олардың салдары бар науқастарды оңалту іс-шараларының жоспарын әзірлейді.
4. Жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған кемістіктері мен деформациялары және (немесе) жай-күйі және олардың салдары бар науқастарды медициналық оңалту және санаториялық-курорттық емдеуді ұйымдастыру тәртібіне сәйкес медициналық оңалту іс-шараларын тағайындау және жүргізу үшін дәрігерлерге жіберуге арналған медициналық көрсеткіштерді айқындайды. емдеу.
5. Жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған ақаулары мен деформациялары және (немесе) жағдайы және олардың салдары бар науқастарды медициналық оңалту шараларының тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
6. Жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған ақаулары мен деформациялары және (немесе) жағдайлары және олардың зардаптары бар науқастарды медициналық оңалту үшін қажетті техникалық оңалту құралдарын тағайындайды.
7. Жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған кемістіктері мен деформациялары және (немесе) жағдайы және олардың салдары бар науқастарды медициналық оңалтуды немесе оңалтуды ұйымдастыру бойынша жұмыстарды жүргізу.
Білімдер:

2. Возможные осложнения, побочные действия, нежелательные реакции, в том числе непредвиденные, при оказании медицинской помощи, в том числе проведении хирургического лечения, немедикаментозного лечения (физиотерапевтических методов, лечебной физкультуры и иных методов терапии), назначении лекарственных препаратов, медицинских изделий, лечебного питания пациентам с повреждениями, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями.
3. Способы предотвращения или устранения осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе непредвиденных, возникших при оказании медицинской помощи.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Проведение и контроль эффективности медицинской реабилитации пациентов с повреждениями, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями, их последствиями, в том числе при реализации индивидуальных программ реабилитации или абилитации лиц с инвалидностью
Умения:
1. Определять медицинские показания для проведения мероприятий медицинской реабилитации пациентов.
2. Проводить мероприятия медицинской реабилитации пациентов с повреждениями, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями и их последствиями, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации или абилитации лиц с инвалидностью.
3. Разрабатывать план реабилитационных мероприятий у пациентов с повреждениями, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями и их последствиями в соответствии с порядками организации медицинской реабилитации и санаторно-курортного лечения.
4. Определять медицинские показания для направления пациентов с повреждениями, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями и их последствиями к врачам-специалистам для назначения и проведения мероприятий по медицинской реабилитации в соответствии с порядками организации медицинской реабилитации и санаторно-курортного лечения.
5. Оценивать эффективность и безопасность мероприятий медицинской реабилитации пациентов с повреждениями, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями и их последствиями.
6. Назначать технические средства реабилитации, необходимые для медицинской реабилитации пациентов с повреждениями, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями и их последствиями.
7. Выполнять работы по организации медицинской реабилитации или абилитации пациентов с повреждениями, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями и их последствиями.
Знания:

1. Науқастарды медициналық оңалтуды және санаториялық-курорттық емдеуді ұйымдастыру тәртібі.
2. Жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған ақаулары мен деформациялары және (немесе) жағдайлары және олардың зардаптары бар науқастарды медициналық оңалту әдістері.
3. Жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған кемістіктері мен деформациялары және (немесе) жағдайлары және олардың салдары бар науқастарды медициналық оңалтуға арналған медициналық көрсеткіштер мен медициналық қарсы көрсетілімдер.
4. Жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған кемістіктері мен деформациялары және (немесе) жағдайлары және олардың салдары бар науқастардың ағзасына оңалту шараларының әсер ету механизмі.
5. Жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған ақаулары мен деформациялары және (немесе) жай-күйі және олардың салдары бар науқастарды медициналық оңалту іс-шараларын жүргізу үшін дәрігерлерге жіберуге арналған медициналық көрсеткіштер.
6. Жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған ақаулары мен деформациялары және (немесе) жағдайлары және олардың салдары бар науқастарды оңалту үшін қажетті оңалтудың техникалық құралдарын қолдануға медициналық көрсеткіштер мен медициналық қарсы көрсетілімдер, оларға күтім жасау әдістері.
7. Жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған ақаулары мен деформациялары және (немесе) жағдайы және олардың салдары бар науқастарды медициналық оңалтудың немесе оңалтудың негізгі бағдарламалары.
8. Жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған кемістіктері мен деформациялары және (немесе) жай-күйлері және олардың зардаптары бар науқастарды оңалту шаралары нәтижесінде туындайтын асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде күтпеген жағдайлардың алдын алу немесе жою әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Науқастарға шұғыл медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Жедел медициналық көмекті қажет ететін жағдайларды, оның ішінде қан айналымы мен тыныс алудың кенеттен тоқтауының клиникалық белгілерін, шұғыл медициналық көмекті қажет ететін жағдайларды тану.
2. Пациенттердің өміріне қауіп төндіретін, оның ішінде клиникалық өлім (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларының (қан айналымы және/немесе тыныс алу) тоқтауы) жағдайында науқастарға шұғыл медициналық көмек көрсету.
3. Жедел медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды қолдану.
4. Негізгі жүрек-өкпе реанимациясын электрлік импульстік терапиямен (дефибрилляция) біріктіріп орындау.
Білімдер:
1. Пациенттерден (олардың заңды өкілдерінен) шағымдарды, өмір тарихын және ауру тарихын жинау әдістемесі.

1. Порядок организации медицинской реабилитации пациентов и санаторно-курортного лечения.
2. Методы медицинской реабилитации пациентов с повреждениями, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями и их последствиями.
3. Медицинские показания и медицинские противопоказания к проведению медицинской реабилитации пациентов с повреждениями, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями и их последствиями.
4. Механизм воздействия реабилитационных мероприятий на организм пациентов с повреждениями, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями и их последствиями.
5. Медицинские показания для направления пациентов с повреждениями, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями и их последствиями к врачам-специалистам для проведения мероприятий медицинской реабилитации.
6. Медицинские показания и медицинские противопоказания для применения технических средств реабилитации, необходимых для реабилитации пациентов с повреждениями, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями и их последствиями, методы ухода за ними.
7. Основные программы медицинской реабилитации или абилитации пациентов с повреждениями, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями и их последствиями.
8. Способы предотвращения или устранения осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе непредвиденных, возникших в результате мероприятий реабилитации пациентов с повреждениями, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями и их последствиями.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Оказание экстренной медицинской помощи пациентам
Умения:
1. Распознавать состояния, требующие оказания медицинской помощи в экстренной форме, в том числе клинические признаки внезапного прекращения кровообращения и дыхания, требующие оказания медицинской помощи в экстренной форме.
2. Оказывать медицинскую помощь в экстренной форме пациентам при состояниях, представляющих угрозу жизни пациентов, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и/или дыхания)).
3. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании медицинской помощи в экстренной форме.
4. Выполнять мероприятия базовой сердечно-легочной реанимации в сочетании с электроимпульсной терапией (дефибрилляцией).
Знания:
1. Методика сбора жалоб, анамнеза жизни и анамнеза заболевания у пациентов (их законных представителей).

2. Науқастарды физикалық тексеру әдістері (қарау, пальпация, перкуссия, аускультация).
3. Қан айналымының және (немесе) тыныс алудың кенеттен тоқтауының клиникалық белгілері.
4. Негізгі жүрек-өкпе реанимациясының ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Туа біткен және жүре пайда болған ақаулар мен деформациялармен жүретін жарақаттардың, аурулардың және (немесе) жай-күйлердің алдын алу, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуына жол бермеу, санитарлық-гигиеналық ағарту және халықты салауатты өмір салтын қалыптастыруды жүзеге асыру және олардың тиімділігін бақылау. тәлімгерді бақылау және қадағалау
Дағды 1:
Жарақаттардың, аурулардың және (немесе) туа біткен және жүре пайда болған кемістіктер мен деформациялармен қатар жүретін жағдайлардың алдын алу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және жүзеге асыру. Инфекцияның алдын алу және бақылау.
Машықтар:
1. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек көрсету стандарттарын ескере отырып, клиникалық ұсыныстарға сәйкес қауіп факторларын ескере отырып, науқастармен профилактикалық іс-шараларға қатысу.
2. Медициналық көмек көрсетумен байланысты инфекциялардың алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу (хирургиялық жердегі инфекциялар, катетермен байланысты қан ағымының инфекциялары, катетермен байланысты зәр шығару жүйесінің инфекциялары, төменгі тыныс жолдарының инфекциялары, қан арқылы берілетін инфекциялар (В және С гепатиті, АИТВ).
3. Микробқа қарсы төзімділіктің қалыптасуына жол бермей, инфекцияның алдын алу және бақылау іс-шараларына қатысу.
Білімдер:
1. "Пластикалық хирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмек көрсету тәртібі.
2. Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
3. Медициналық көмек көрсетуге байланысты инфекциялардың алдын алу бойынша санитарлық-эпидемияға қарсы, санитарлық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар.
4. Аса қауiптi жұқпалы аурулардың алдын алу жөнiндегi санитариялық-эпидемияға қарсы, санитарлық-профилактикалық iс-шараларды ұйымдастыру мен жүзеге асыруға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
5. Жұқпалы аурулардың және жұқпалы аурулардың таралуының алдын алу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Аурулардың алдын алуға, салауатты өмір салтын қалыптастыруға, денсаулықты сақтауға және нығайтуға бағытталған тәрбиелік, тәрбиелік және насихаттық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу.
Машықтар:

2. Методика физикального исследования пациентов (осмотр, пальпация, перкуссия, аускультация).
3. Клинические признаки внезапного прекращения кровообращения и (или) дыхания.
4. Правила проведения базовой сердечно-легочной реанимации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение и контроль эффективности профилактики повреждений, заболеваний и (или) состояний, сопровождающихся врожденными и приобретенными дефектами и деформациями, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Организация и проведение мероприятий по вопросам профилактики повреждений, заболеваний и (или) состояний, сопровождающихся врожденными и приобретенными дефектами и деформациями. Предупреждение инфекций и инфекционный контроль.
Умения:
1. Участвовать в профилактических мероприятиях с пациентам с учетом факторов риска в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями, с учетом стандартов медицинской помощи.
2. Участвовать в организации и проведении мероприятий, направленных на профилактику инфекций, связанных с медицинской помощью (инфекции области хирургического вмешательства, катетер ассоциированные инфекции кровотока, катетер ассоциированные инфекции мочевыделительной системы, инфекции нижных дыхательных путей, гемоконтактные инфекции (гепатиты В и С, ВИЧ)".
3. Участвовать в мероприятиях по предупреждению инфекций и инфекционного контроля, предупреждению формирования противомикробной устойчивости.
Знания:
1. Порядок оказания медицинской помощи по специальности "Пластическая хирургия (взрослая, детская)".
2. Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения
3. Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению инфекций, связанных с оказанием медицинской помощи.
4. Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению особо опасных инфекционных заболеваний
5. Методы профилактики инфекций и распространения инфекционных заболеваний.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация и проведение образовательных, воспитательных и агитационных мероприятий, направленных на профилактику заболеваний, формирование здорового образа жизни, сохранение и укрепление здоровья.
Умения:

1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-303/2020 бұйрығы"Денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қосымша және формальды емес білім беру қағидаларын, денсаулық сақтау саласындағы қосымша және формальды емес білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын, сондай-ақ қосымша және формальды емес білім беру арқылы денсаулық сақтау саласындағы мамандар алған оқудың нәтижелерін тану қағидаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21847 болып тіркелді.)
2. Өзінің кәсіби саласындағы әріптестерімен желілік өзара әрекеттесу және қарым-қатынас мүмкіндіктері.
3. Мамандандырылған саладағы ағымдағы тенденциялар, зерттеулер және әзірлемелер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия
Қарым-қатынас
Төзімділік және Құрмет
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Стресске төзімділік
Рефлексия және интроспекция
Кәсіби этиканы сақтау
Ашықтық және оқуға дайын болу
Белсенділік және бастамашылық
Кәсіби дамуға ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2023 жылғы 30 наурыздағы № 49 бұйрығы "Қазақстан Республикасында медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 наурызда № 32160 болып тіркелді) 2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 24 наурыздағы № ҚР- ДСМ-27 бұйрығы "Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсету стандартын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 25 наурызда № 27218 болып тіркелді). 3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 маусымдағы № 106 бұйрығы "Қазақстан Республикасында стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету стандартын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 8 маусымда № 32740 болып тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Дәрігер пластикалық хирургі
10. Кәсіптің карточкасы "7.2 Пластикалық хирург-дәрігер":
Топтың коды:
2217-6
Қызмет атауының коды:
2217-6-001
Кәсіптің атауы:
7.2 Пластикалық хирург-дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер пластикалық хирург" біліктілігі. Осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне қатысты біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жасқа байланысты өзгерістерді түзетуді қоса алғанда, адам түрінің анатомиялық құрылымдарының сыртқы түрін, пішінін және қарым-қатынасын өзгерту, қалпына келтіру пластикалық хирургия әдістерін қолдана отырып, қабық және астыңғы тіндердің анатомиялық және/немесе функционалдық ақауларын жою үшін мамандандырылған медициналық көмек көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-303/2020 "Об утверждении правил дополнительного и неформального образования специалистов в области здравоохранения, квалификационных требований к организациям, реализующим образовательные программы дополнительного и неформального образования в области здравоохранения, а также правил признания результатов обучения, полученных специалистами в области здравоохранения через дополнительное и неформальное образование (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2020 года № 21847).
2. Возможности сетевого взаимодействия и общения с коллегами из своей профессиональной области.
3. Текущие тенденции, исследования и разработки в специализируемой области.
Возможность признания навыка:
Признание навыка не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Эмпатия
Коммуникабельность
Толерантность и уважение
Сотрудничество и работа в команде
Стрессоустойчивость
Рефлексия и самоанализ
Соблюдение профессиональной этики
Открытость и готовность к обучению
Активность и инициативность
Стремление к профессиональному развитию
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 49 "Об утверждении Стандарта организации оказания первичной медико-санитарной помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2023 года № 32160); 2. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 марта 2022 года № ҚР- ДСМ-27 "Об утверждении Стандарта оказания медицинской помощи в стационарных условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 марта 2022 года № 27218). 3. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 июня 2023 года № 106 "Об утверждении стандарта оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 июня 2023 года № 32740).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
врач хирург пластический
10. Карточка профессии "7.2 Врач-хирург пластический":
Код группы:
2217-6
Код наименования занятия:
2217-6-001
Наименование профессии:
7.2 Врач-хирург пластический
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач хирург пластический". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Оказание специализированной медицинской помощи по устранению анатомических и/или) функциональных дефектов покровных и подлежащих тканей методами реконструктивной пластической хирургии, изменению внешнего вида, формы и взаимосвязей анатомических структур человеческого вида, включая коррекцию возрастных изменений
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Реконструкциялық, қалпына келтіретін және пластикалық хирургиялық әдістерді қолдана отырып, адам ағзасының анатомиялық құрылымдарының сыртқы түрін, пішінін және өзара байланысын өзгерту, оның ішінде жасқа байланысты өзгерістерді түзету, сондай-ақ дененің анатомиялық және функционалдық ақауларына медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру
2. Ересектер мен балалардағы жарақаттардың, туа біткен және жүре пайда болған ақаулардың және деформациялардың және (немесе) әртүрлі локализациялық және этиологиялы жағдайлардың алдын алу
3. Төтенше жағдайларда медициналық көмек көрсету
4. Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Реконструкциялық, қалпына келтіретін және пластикалық хирургиялық әдістерді қолдана отырып, адам ағзасының анатомиялық құрылымдарының сыртқы түрін, пішінін және өзара байланысын өзгерту, оның ішінде жасқа байланысты өзгерістерді түзету, сондай-ақ дененің анатомиялық және функционалдық ақауларына медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру
Дағды 1:
Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, клиникалық ұсынымдарға (клиникалық ұсынымдарға) сәйкес жарақаттар, туа біткен және жүре пайда болған ақаулар мен деформациялар және (немесе) жарақаттар, туа біткен және жүре пайда болған ақаулар мен деформациялар және (немесе) жағдайлары бар ересектер мен балалардағы жағдайларды диагностикалау хаттамалар).
Машықтар:
1. Жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған ақаулары мен деформациялары және (немесе) әртүрлі локализациясы мен этиологиясы бар науқастарды зертханалық зерттеу көлемін негіздеу және жоспарлау.
2. Диагностикалық процедуралардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
3. Жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған кемістіктері мен деформациялары (немесе) әртүрлі орналасуы мен этиологиясы бар науқастарды зертханалық тексеру нәтижелерін түсіндіру және талдау.
4. Ересектер мен балалардағы сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау және хирургиялық емдеуде аспаптық зерттеу әдістері мен зертханалық диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін талдау.
5. Медициналық кеңес беруді ұйымдастыру дағдыларын меңгеру.
6. АЖХ ескере отырып диагностикалық алгоритмді қолдану, жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған ақаулары мен деформациялары және (немесе) әртүрлі орналасуы мен этиологиясы бар науқастарда дифференциалды диагностика әдістерін қолдану.
7. Жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған ақаулары мен деформациялары және (немесе) әртүрлі локализациясы мен этиологиясы бар науқастарды медициналық мамандарға жіберу қажеттілігін негіздеу.

1. Организация и оказание медицинской помощи при анатомических и функциональных дефектах организма методами реконструктивной, восстановительной и пластической хирургии, изменение внешнего вида, формы и взаимосвязей анатомических структур человеческого тела, включая коррекцию возрастных изменений, а также морбидного и негативных метаболических последствий ожирения
2. Профилактика травм, врожденных и приобретенных дефектов и деформациями и (или) состояниями различной локализации и этиологии у взрослых и детей
3. Оказание медицинской помощи при неотложных состояниях
4. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Организация и оказание медицинской помощи при анатомических и функциональных дефектах организма методами реконструктивной, восстановительной и пластической хирургии, изменение внешнего вида, формы и взаимосвязей анатомических структур человеческого тела, включая коррекцию возрастных изменений, а также морбидного и негативных метаболических последствий ожирения
Навык 1:
Диагностика повреждений, врожденных и приобретенных дефектов и деформаций и (или) состояний у взрослых и детей с повреждениями, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (клиническими протоколами).
Умения:
1. Обосновывать и планировать объем лабораторного обследования пациентов с травмами, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями различной локализации и этиологии.
2. Обеспечивать безопасность диагностических манипуляции.
3. Интерпретировать и анализировать результаты лабораторного обследования пациентов с травмами, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями (или) состояниями различной локализации и этиологии.
4. Анализировать результаты инструментальных методов обследования и лабораторно-диагностических исследований, при диагностике и хирургическом лечении редких патологических состояний у взрослых и детей.
5.Владеть навыками организации врачебных консилиумов.
6. Использовать алгоритм постановки диагноза с учетом МКБ, применять методы дифференциальной диагностики у пациентов с травмами, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями различной локализации и этиологии.
7. Обосновывать необходимость направления к врачам-специалистам пациентов с травмами, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями различной локализации и этиологии.

8. Жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған кемістіктері мен деформациялары және (немесе) әртүрлі орналасуы мен этиологиясы бар науқастарды медициналық мамандардың тексеру нәтижелерін түсіндіру және талдау.
Білімдер:
1. Стандарттар, клиникалық хаттамалар және клиникалық нұсқаулар.
2. Ересектер мен балалардағы сирек кездесетін патологиялық жағдайлардың эпидемиологиясы, этиологиясы, патогенезі, патоморфологиясы, клиникасы, диагностикасы.
4. Ересектер мен балалардағы сирек патологиялық жағдайларды диагностикалауда аспаптық зерттеу әдістерін, зертханалық диагностикалық зерттеулерді тағайындауға медициналық көрсеткіштер.
5. Сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау және хирургиялық емдеудегі заманауи зерттеулердің нәтижелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Ересектер мен балаларға медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, клиникалық ұсыныстарға (клиникалық хаттамаларға) сәйкес емдеу, профилактикалық, реконструкциялық, пластикалық және эстетикалық хирургиялық және оңалту шараларын ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған кемістіктері мен деформациялары және (немесе) әртүрлі орналасуы мен этиологиясы бар науқастарға шұғыл, оның ішінде мамандандырылған шұғыл медициналық көмек көрсетуге арналған медициналық көрсеткіштерді айқындау.
2. Жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған кемістіктері мен деформациялары және (немесе) әртүрлі локализациясы мен этиологиясы бар науқастарда диагностикалық шаралар нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың симптомдары мен синдромдарын анықтау.
3. Жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған ақаулары мен деформациялары және (немесе) әртүрлі орналасуы мен этиологиясы бар науқастарды емдеу жоспарын әзірлеу.
4. Хирургиялық араласулар мен медициналық процедуралардың медициналық көрсеткіштері мен қарсы көрсеткіштерін анықтау.
5. Науқастың жасын және қатар жүретін патологиясын ескере отырып, ақауы/деформация аймағының (бас, мойын, дене және аяқ-қол) жарақаттары, аурулары және (немесе) жағдайы бар науқастарда ауырсынуды басу әдісін анықтаңыз.
6. Әртүрлі локализациядағы ақаулар мен деформациялар аймағында жергілікті (қолдану, инфильтрация, өткізгіштік) жансыздандыруды орындау.
7. Туа біткен кемістіктері мен әртүрлі локализациялық деформациялары бар науқастарға мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін хирургиялық араласулар мен манипуляцияларды орындау:
- шығыңқы құлақтарды хирургиялық түзету.
- макротияны хирургиялық түзету.
- жүрекшенің қосымша туберкулезін хирургиялық түзету.
- бүктелген құлақты хирургиялық түзету.
- қабақтың птозын хирургиялық түзету.
- синдактилияны хирургиялық түзету.
- полидактилияны хирургиялық түзету.
- эписпадияларды қалпына келтіру.
- гипоспадияларды қалпына келтіру.
- гемангиоманы хирургиялық емдеу.
- лимфангеоманы хирургиялық емдеу.
- гемангиоманың склерозды терапиясы.
- Польша синдромы үшін реконструкция.

8. Интерпретировать и анализировать результаты осмотра врачами-специалистами пациентов с травмами, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями различной локализации и этиологии.
Знания:
1. Стандарты, клинические протоколы и клинические руководства.
2. Эпидемиология, этиология, патогенез, патоморфология, клиническая картина, диагностика редких патологических состояний у взрослых и детей
4. Медицинские показания к назначению инструментальных методов обследования, лабораторно-диагностических исследований, при диагностике редких патологических состояний у взрослых и детей.
5. Результаты современных исследований в диагностике и хирургическом лечении редких патологических состояний.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Лечение, организация профилактических, реконструктивных, пластических и эстетических хирургических, и реабилитационных мероприятий у взрослых и детей в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (клиническими протоколами).
Умения:
1. Определять медицинские показания для оказания скорой, в том числе скорой специализированной, медицинской помощи пациентам с травмами, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями различной локализации и этиологии.
2. Выявлять симптомы и синдромы осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате диагностических процедур у пациентов с травмами, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и(или) состояниями различной локализации и этиологии.
3. Разрабатывать план лечения пациентов с травмами, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями различной локализации и этиологии.
4. Определять медицинские показания и противопоказания для хирургических вмешательств, лечебных манипуляций.
5. Определять метод обезболивания у пациентов с травмами, заболеваниями и (или) состояниями области дефекта/деформации (области головы, шеи, тела и конечностей) с учетом возраста и сопутствующей патологии пациента.
6. Выполнять местную (аппликационную, инфильтрационную, проводниковую) анестезию в области дефектов и деформаций различной локализации.
7. Выполнять хирургические вмешательства и манипуляции по оказанию специализированной медицинской помощи пациентам при врожденных дефектах и деформациях различной локализации:
- хирургическая коррекция выступающих ушных раковин.
- хирургическая коррекция макротии.
- хирургическая коррекция дополнительных бугорков ушной раковины.
- хирургическая коррекция сложенной ушной раковины.
- хирургическая коррекция птоза век.
- хирургическая коррекция синдактилии.
- хирургическая коррекция полидактилии.
- реконструкция при эписпадии.
- реконструкция при гипоспадии.
- хирургическое лечение гемангиомы.
- хирургическое лечение лимфангеомы.
- склерозирующая терапия гемангиомы.
- реконструкция при синдроме Поланда.

8. Түрлі локализация мен этиологияның жүре пайда болған тін ақауларына/деформацияларына (травматикалық/жарақаттан кейінгі, күйіктен кейінгі, операциядан кейінгі, онкологиялық операциялардан кейін, созылмалы және күрделі жаралар нәтижесінде) орындаңыз:
- беттің зақымдалған жұмсақ тіндерін бастапқы қалпына келтіру.
- бет сүйегінің сынуы үшін бастапқы қалпына келтіру/репозиция.
- бет аймағындағы жергілікті тіндерді пайдалана отырып, тыртықтар мен цикатриялық деформацияларға пластикалық операция жасау.
- тамырдағы жергілікті тіндерді қолдану арқылы сыртқы мұрынды қалпына келтіру
аяқ.
- бет сүйектерінің сынуын хирургиялық редукциялау.
- импланттарды қолдану арқылы беттің жоғарғы, ортаңғы және төменгі аймақтарының жарақаттан кейінгі ақаулары мен деформацияларына арналған контурлық пластикалық хирургия.
- бет нервінің зақымдалуына статикалық түзету
- қол аймағындағы жараларды біріншілік хирургиялық өңдеу.
- бос теріні қолға еркін егу.
- қол аймағындағы ақауларды, деформацияларды, тыртық контрактураларын жергілікті тіндермен/жергілікті қақпақтармен пластикалық хирургиялық араласу.
- қол аймағындағы ақаулар мен деформацияларға қашықтағы қақпақшаларды қолдану арқылы пластикалық операция жасау.
- иілгіш сіңірлерді реконструкциялау және/немесе протездеу.
- созылатын сіңірлерді реконструкциялау және/немесе протездеу.
- тенолиз.
- тенодез.
- сіңірді трансплантациялау.
- сынықтар мен дислокациялар үшін остеосинтез.
- дененің жұмсақ тіндерінің және аяқ-қолдардың жараларын біріншілік хирургиялық емдеу.
- еркін бөлінген тері аутотрансплантациясы арқылы тері егу.
- толық қалыңдықтағы тері аутотрансплантациясы арқылы тері егу.
- жергілікті клапандар арқылы тері егу (қарсы орналасқан үшбұрышты қақпақтар/айналмалы қақпақтар/кеңейтілген қақпақтар/Z-пластика/W-пластика/V-Y-пластика/педикул қақпақтары/интерполяцияланған қақпақтар/).
- алыстағы қақпақтарды пайдаланып тері егу.
- бөлінген аутотрансплантаттарды ерте тангенциалды кесу және трансплантациялау.
- кешіктірілген хирургиялық тазарту және терінің бөлінген автотрансплантаттарын трансплантациялау.
- жергілікті тіндермен күйіктен кейінгі тыртықтарға пластикалық операция жасау/жергілікті қақпақтарды қолдану.
- алыстағы қақпақтары бар күйіктен кейінгі тыртықтарға пластикалық операция жасау.
- жеке май тінін трансплантациялау/липофилинг/липотрансфер әдісін қолдана отырып, әртүрлі локализация мен этиологияның тыртықтары мен цикатриялық деформацияларын түзету.
- пластикалық хирургия/төсек жараларындағы жұмсақ тін ақауларын жабу/күрделі/созылмалы жаралар/жарылған тері аутотрансплантатымен тыртық ақаулары.
- пластикалық хирургия/төсек жараларындағы жұмсақ тіндердің ақауларын жабу/күрделі/созылмалы жаралар/жергілікті тіндермен тыртық ақаулары/жергілікті қақпақшалармен.
- пластикалық хирургия/төсек жаралары/күрделі/созылмалы жаралар/алыс қақпақтары бар тыртық ақаулары үшін жұмсақ тін ақауларын жабу.
- бет нервінің зақымдануын статикалық түзету.
- бет нерві зақымданған кезде қабақтарды хирургиялық түзету.
- мастэктомиядан кейін сүт бездерін қалпына келтіру.
тіндердің кеңеюі және эндопротездері.
- эндопротездерді және BMS клапанын қолдану арқылы тері астындағы мастэктомиядан кейін сүт безін қалпына келтіру.
- емізік-ареолярлы кешеннің реконструкциясы.
- ұлпаларды кеңейткіштерді орналастыру.
- экспандерді алып тастағаннан кейін жұмсақ тіндердің ақауларын ауыстыру және қайта құру.
Терінің және тері астындағы тіндердің қатерсіз ісіктері үшін:
- терінің қатерсіз ісіктерін жою
- терінің қатерсіз ісіктерін кесу/электрокоагуляция/криохирургиялық алып тастау/лазерлік абляция.
- тері мен тері астындағы тіндердің қатерсіз ісіктерін тері егу арқылы кесу.
- жергілікті клапандарды қолдана отырып, жергілікті тіндерді қолданып, пластикалық хирургия арқылы қатерсіз тері ісігін кесу.
- алыстағы қақпақшаларды қолданып пластикалық операциямен қатерсіз тері ісігін кесу.

8. Выполнять при приобретенных тканевых дефектах/деформациях различной локализации и этиологии (травматических/посттравматических, послеожоговых, послеоперационных, после онкологических операций, в результате хронических и сложных ран):
- первичное восстановление поврежденных мягких тканей лица.
- первичное восстановление/репозиция при переломах костей лица.
- пластика рубцов и рубцовых деформаций местными тканями в области лица.
- реконструкция наружного носа местными тканями на сосудистой
ножке.
- оперативная репозиция при переломах костей лица.
- контурная пластика при посттравматических дефектах и деформациях верхней, средней и нижней зон лица имплантатами.
- статическая коррекция при травме лицевого нерва
- первичная хирургическая обработка ран в области кисти.
- свободная пересадка свободной кожи на кисть.
- пластика дефектов, деформаций, рубцовых контрактур в области кисти местными тканями/локальными лоскутами.
- пластика дефектов, деформаций в области кисти с помощью дистантных лоскутов.
- реконструкция и/или протезирование сухожилий сгибателей.
- реконструкция и/или протезирование сухожилий разгибателей.
- тенолиз.
- тенодез.
- пересадка сухожилий.
- остеосинтез при переломах и вывихах.
- первичная хирургическая обработка ран мягких тканей тела и конечностей.
- кожная пластика с помощью свободных расщепленных кожных аутотрансплантатов.
- кожная пластика с помощью полнослойных кожных аутотрансплантатов.
- кожная пластика с помощью местных лоскутов (встречных треугольные лоскуты/ ротационные лоскуты/выдвижные лоскуты/Z-пластика/W-пластика/V-Y-пластика/лоскуты на ножке/интерполированные лоскуты/).
- кожная пластика с помощью дистантных лоскутов.
- раннее тангенциальное иссечение, и пересадка расщепленных аутотрансплантатов.
- отсроченная хирургическая обработка и пересадка расщепленных кожных аутотрансплантатов.
- пластика послеожоговых рубцов местными тканями/ с помощью местных лоскутов.
- пластика послеожоговых рубцов дистантными лоскутами.
- коррекция рубцов и рубцовых деформаций различной локализации и этиологии методом пересадки собственной жировой ткани/липофилинг/липотрансфер.
- пластика/закрытие дефектов мягких тканей при пролежнях/сложных/хронических ранах/рубцовых дефектах расщепленным кожным аутотрансплантатом.
- пластика/закрытие дефектов мягких тканей при пролежнях/сложных/хронических ранах/рубцовых дефектах местными тканями/локальными лоскутами.
- пластика/закрытие дефектов мягких тканей при пролежнях/сложных/хронических ранах/рубцовых дефектах дистантными лоскутами.
- статическая коррекция при поражении лицевого нерва.
- хирургическая коррекция век при поражении лицевого нерва.
- реконструкция молочной железы после мастэктомии при помощи.
тканевой экспансии и эндопротезов.
- реконструкция молочной железы после подкожной мастэктомии при помощи эндопротезов и лоскута ШМС.
- реконструкция сосково-ареолярного комплекса.
- постановка тканевых экспандеров.
- перемещение и реконструкция дефектов мягких тканей после удаления экспандера.
При доброкачественных новообразованиях кожи и подкожной клетчатки:
- удаление доброкачественных опухолей кожи и подкожной клетчатки с первичным закрытием дефекта.
- иссечение/электрокоагуляция/ криохирургическое удаление/лазерная абляция доброкачественных новообразований кожи.
- иссечение доброкачественного новообразования кожи и подкожной клетчатки со свободной кожной пластикой.
- иссечение доброкачественного новообразования кожи с пластикой местными тканями с помощью локальных лоскутов.
- иссечение доброкачественного новообразования кожи с пластикой дистантными лоскутами.

9. Бет пен дененің эстетикалық ақауларына орындаңыз:
- эндопротездерді/импланттарды пайдалана отырып, сүт бездерін үлкейту маммопластика/эндопротездеу.
- өз майлы тіндерді трансплантациялау/липофилинг көмегімен сүт бездерінің көлемі мен пішінін хирургиялық түзету.
- редукциялық маммопластика/редукциялық маммопластика.
- сүт бездерінің птозын/мастопексиясын хирургиялық түзету.
- жіп/лигатураны көтеру арқылы сүт бездерінің птозын аз инвазивті түзету.
- эндопротездерді қолданумен/эндопротездерді қолданбай/өзінің майлы тінін трансплантациялау әдісімен құбырлы сүт бездерін хирургиялық түзету.
- жоғарғы қабақтың эстетикалық пластикалық хирургиясы/жоғарғы блефаропластика.
- төменгі қабақтың эстетикалық пластикалық хирургиясы/төменгі блефаропластика.
- төменгі қабақтың эстетикалық пластикалық хирургиясы – майлы қапшықтарды қайта бөлу арқылы кеңейтілген.
- трансконъюнктивальды қолжетімділікті пайдалана отырып, төменгі қабақтың эстетикалық пластикалық хирургиясы.
- медиальды кантопластика.
- бүйірлік кантопластика.
- эктропионды жою.
- интропионды жою.
- төменгі блефаропластиканың асқынуларын спасерлерді қолдану арқылы хирургиялық түзету.
- жергілікті тіндердің көмегімен төменгі блефаропластиканың асқынуларын хирургиялық түзету.
- шығыс типті жоғарғы қабақтың хирургиялық коррекциясы/Еуропациализация вверхную глазки.
- эпикантопластика.
- ашық қолжетімділік/бропексия көмегімен қас птозын хирургиялық түзету.
- жіп имплантаты арқылы қас птозын аз инвазивті хирургиялық түзету.
- ашық әдісті қолдану арқылы уақытша аймақтардағы птозды/жасқа байланысты өзгерістерді хирургиялық түзету.
- бейнекөмекпен/көмексіз мини-қолдану арқылы уақытша аймақтардағы птозды/жасқа байланысты өзгерістерді хирургиялық түзету.
- корональды тәсілді қолдана отырып, беттің жоғарғы бөлігінің жұмсақ тіндеріндегі птозды/жасқа байланысты өзгерістерді хирургиялық түзету.
- бейне көмегімен шағын тәсілдер арқылы беттің жоғарғы аймағының жұмсақ тіндеріндегі птозды/жасқа байланысты өзгерістерді хирургиялық түзету.
- ортаңғы беттің жұмсақ тіндеріндегі птозды/жасқа байланысты өзгерістерді уақытша, ауызішілік, субцилиарлы әдістермен хирургиялық түзету.
- жіп имплантаты арқылы ортаңғы беттің жұмсақ тіндеріндегі птоз/жасқа байланысты өзгерістерді аз инвазивті хирургиялық түзету.
- тері/ритидектомия аясында беттің төменгі аймағының жұмсақ тіндеріндегі (жақ мойын аймағы) жасқа байланысты өзгерістерді хирургиялық түзету.
- беткейлік бұлшықет-фасциальді жүйе (БМЖ) шеңберінде төменгі жақтың жұмсақ тіндеріндегі (жақ-жатыр мойны аймағы) жасқа байланысты өзгерістерді ТМФЖ мобилизациясын/пликациясынсыз хирургиялық түзету.
- жұмылдыру арқылы беткейлік бұлшықет-фасциалды жүйе шегінде беттің төменгі аймағының жұмсақ тіндеріндегі (жақ-мойын аймағы) жасқа байланысты өзгерістерді хирургиялық түзету.
- мойынның жұмсақ тіндеріндегі жасқа байланысты өзгерістерді хирургиялық түзету: бүйірлік платисмопластика. алдыңғы платизмопластика.
- жіпті импланттарды қолдану арқылы беттің төменгі аймағының жұмсақ тіндеріндегі жасқа байланысты өзгерістерді аз инвазивті хирургиялық түзету.
- щек майлы қабатының көлемін хирургиялық түзету/Бичат кесектерін резекциялау.
- бет импланттары бар контурлық пластикалық хирургия: гениопластика, орбитаның шеттеріне пластикалық хирургия, зигоматикалық аймақтарға пластикалық хирургия, мұрын арқасына пластикалық хирургия, пириформа саңылауының шеттеріне пластикалық хирургия.
- жеке май тінін трансплантациялау/липофилинг/липотрансфер әдісімен беттің жұмсақ тіндерінің контурлық ақауларын хирургиялық түзету.
- периоральды аймақты эстетикалық хирургиялық түзету: бұрыштық көтеру. жоғарғы еріннің хирургиялық қысқаруы. қызыл шекараны түзету.
- абляциялық және абляциялық емес әдістерді қолдану арқылы жасқа байланысты, контурлық және шрамдық ақаулар мен деформацияларды лазерлік түзету.
- мұрынның шеміршекті бөлігінің біріншілік ринопластикасы.
- мұрынның сүйек бөлігінің бастапқы ринопластикасы.
- мұрынның остеохондральды бөлігінің бастапқы ринопластикасы/мұрынның толық реконструкциясы/риносеппластика.
- сыртқы қол жеткізу арқылы мұрын қанаттарын хирургиялық түзету.
- мұрынның шеміршекті бөлігінің екіншілік ринопластикасы.
- мұрынның сүйек бөлігінің қайталама ринопластикасы.
- мұрынның остеохондральды бөлігінің қайталама ринопластикасы.
- импланттарды қолдану арқылы ершік тәрізді деформациясы бар мұрын арқасының контурлық пластикалық хирургиясы. сүйек пен шеміршек аутотрансплантаттары. аллогрансплантат.
- эстетикалық отопластика
- кіндік сақинасының транспозициясымен классикалық/стандартты абдоминопластика
- кіші абдоминопластика/мини абдоминопластика.
- модификацияланған абдоминопластика
- эндоскопиялық көмекпен модификацияланған абдоминопластика.
- липосакциямен абдоминопластика
- кіндік пластикасы.
- массивті салмақ жоғалту және бариатриялық хирургиядан кейін дене контурын түзету: жоғарғы торсопластика.
- массивті салмақ жоғалту және бариатриялық хирургиядан кейін дене контурын түзету: төменгі торсопластика.
- массивті салмақ жоғалту және бариатриялық хирургиядан кейін дене контурын түзету: төменгі торсопластика.
- жоғарғы аяқ-қолдарда хирургиялық түзету/дермолипластика/брахиопластика.
- жамбастың ішкі бөлігін хирургиялық түзету/дермолипластика.
- хирургиялық түзету/бөксе аймағының дермолипластикасы/жоғарғы және төменгі глютеопластика.
- импланттарды пайдалана отырып, бөксе аймағын кеңейту глютеопластика/эндопростетика.
- жеке май тінін трансплантациялау/липофилинг/липотрансфер әдісін қолдана отырып, бөксе аймағының көлемі мен пішінін хирургиялық түзету.
- жіп имплантаттарын қолдану арқылы бөксе аймағының контурын аз инвазивті хирургиялық түзету.
- импланттармен/круропластикамен аяқтың контурлық пластикалық хирургиясы.
- төменгі аяқтың контурлық ақауларын хирургиялық түзету/өзінің май тінін трансплантациялау/липофилинг/липотрансферді қолдану арқылы көлем мен пішінді түзету.
- импланттармен ішкі жамбастың контурлық пластикалық хирургиясы.
- липосакция/липоаспирация көмегімен дене контурын түзету.
- ұзарту кезінде кіші еріндерді хирургиялық түзету/интимдік пластикалық хирургия: шекті қысқарту. орталық сынаның қысқаруы.
- жергілікті тіндік пластикалық хирургияны қолдана отырып, жүре пайда болған деформацияларға (босанғаннан кейінгі, жарақаттан кейінгі, ятрогенді) екіншілік кіші еріндерді хирургиялық түзету.
- жасқа байланысты және дисгормональды өзгерістермен үлкен жыныс еріндерін хирургиялық түзету.
- вагинальды көлемді түзету: алдыңғы және артқы колпоррафия.
- гиалурон қышқылы негізіндегі толтырғыштарды қолдану арқылы жасқа байланысты және гормоналды емес өзгерістерге сыртқы жыныс мүшелерін аз инвазивті түзету.
- жеке май тінін трансплантациялау/липофилинг/липотрансфер әдісін қолдана отырып, жасқа байланысты және гормоналды емес өзгерістерге сыртқы жыныс мүшелерін аз инвазивті түзету.
- жергілікті тіндердің/жергілікті қақпақтардың көмегімен тыртық ақаулары мен деформацияларды хирургиялық түзету.
- аутодермопластика көмегімен тыртық ақаулары мен деформацияларды хирургиялық түзету.
- тыртық ақаулары мен деформацияларды қашық қақпақтарды қолдану арқылы хирургиялық түзету.
- жеке майлы тіндерді трансплантациялау/липофилинг/липотрансфер арқылы тыртық ақаулары мен деформацияларын аз инвазивті хирургиялық түзету.
- татуировканы алып тастау/эксизиялау.
- серомалардың пункциясы, гематомалар.
- толтырғыштарды қолдана отырып, тері ақауларына аз инвазивті контурлық пластикалық хирургия.
- тыртықтардың, цикатриялық деформациялардың, жара ақауларының, бет пен дененің терісінің инъекциялық аутоплазмотерапиясы.

9. Выполнять при эстетических дефектах лица и тела:
- увеличивающая маммопластика/ эндопротезирование молочных желез при помощи эндопротезов / имплантатов.
- хирургическая коррекция объема и формы молочных желез при помощи пересадки собственной жировой ткани/липофилинга.
- уменьшающая маммопластика / редукционная маммопластика.
- хирургическая коррекция птоза молочных желез/мастопексия.
- малоинвазивная коррекция птоза молочных желез методом нитевого/лигатурного лифтинга.
- хирургическая коррекция тубулярных молочных желез с использованием эндопротезов/без использования эндопротезов/методом пересадки собственной жировой ткани.
- эстетическая пластика верхних век/верхняя блефаропластика.
- эстетическая пластика нижних век/нижняя блефаропластика.
- эстетическая пластика нижних век – расширенная с перераспределением жировых пакетов.
- эстетическая пластика нижних век трансконъюнктивальным доступом.
- кантопластика медиальная.
- кантопластика латеральная.
- устранение эктропиона.
- устранение интропиона.
- хирургическая коррекция осложнений нижней блефаропластики с использованием спейсеров.
- хирургическая коррекция осложнений нижней блефаропластики местными тканями.
- хирургическая коррекция верхних век ориентального типа/европеизация верхних век.
- эпикантопластика.
- хирургическая коррекция птоза бровей открытым доступом/бровпексия.
- хирургическая коррекция птоза бровей малоинвазивная при помощи нитевых имплантатов.
- хирургическая коррекция птоза/возрастных изменений височных областей открытым способом.
- хирургическая коррекция птоза/возрастных изменений височных областей минидоступом с видиоассистенцией/без видиоассистенции.
- хирургическая коррекция птоза/возрастных изменений мягких тканей верхней зоны лица венечным доступом.
- хирургическая коррекция птоза/возрастных изменений мягких тканей верхней зоны лица минидоступами с видиоассистенцией.
- хирургическая коррекция птоза/возрастных изменений мягких тканей средней зоны лица височным, внутриротовым, субцилиарным доступами.
- хирургическая коррекция птоза/возрастных изменений мягких тканей средней зоны лица малоинвазивная при помощи нитевых имплантатов.
- хирургическая коррекция возрастных изменений мягких тканей нижней зоны лица (щечно-шейной области) в пределах кожи/ритидектомия.
- хирургическая коррекция возрастных изменений мягких тканей нижней зоны лица (щечно-шейной области) в пределах поверхностной мышечно-фасциальной системы (ПМФС) без мобилизации/пликация ПМФС.
- хирургическая коррекция возрастных изменений мягких тканей нижней зоны лица (щечно-шейной области) в пределах поверхностной мышечно-фасциальной системы с мобилизацией.
- хирургическая коррекция возрастных изменений мягких тканей шеи: боковая платизмопластика. передняя платизмопластика.
- хирургическая коррекция возрастных изменений мягких тканей нижней зоны лица малоинвазивная при помощи нитевых имплантатов.
- хирургическая коррекция объема жирового тела щеки/резекция комков Биша.
- контурная пластика лицевыми имплантатами: гениопластика, пластика орбитальных краев, пластика скуловых областей, пластика спинки носа, пластика краев грушевидного отверстия.
- хирургическая коррекция контурных дефектов мягких тканей лица методом пересадки собственной жировой ткани/липофилинг/липотрансфер.
- эстетическая хирургическая коррекция периоральной области: корнерлифт. хирургическое укорочение верхней губы. коррекция красной каймы.
- лазерная коррекция возрастных, контурных и рубцовых дефектов и деформаций абляционными и неабляционными методами.
- ринопластика первичная хрящевого отдела носа.
- ринопластика первичная костного отдела носа.
- ринопластика первичная костно-хрящевого отдела носа/полная реконструкция носа/риносептопластика.
- хирургическая коррекция крыльев носа наружным доступом.
- ринопластика вторичная хрящевого отдела носа.
- ринопластика вторичная костного отдела носа.
- ринопластика вторичная костно-хрящевого отдела носа.
- контурная пластика спинки носа при седловидной деформации имплантатами. аутотрансплантатами костными, хрящевыми. аллотрансплантатами.
- отопластика эстетическая
- абдоминопластика классическая/стандартная с транспозицией пупочного кольца
- абдоминопластика малая/миниабдоминопластика.
- абдоминопластика модифицированная
- абдоминопластика модифицированная с эндоскопической ассистенцией.
- абдоминопластика с липосакцией
- умбиликопластика.
- коррекция контуров тела после массивного снижения массы и бариатрических операций: торсопластика верхняя.
- коррекция контуров тела после массивного снижения массы и бариатрических операций: торсопластика нижняя.
- хирургическая коррекция/дермолипопластика в области верхних конечностей/брахиопластика.
- хирургическая коррекция/дермолипопластика внутренней поверхности бедер.
- хирургическая коррекция/дермолипопластика ягодичных областей/глютеопластика верхняя и нижняя.
- увеличивающая глютеопластика/эндопротезирования ягодичных областей при помощи имплантатов.
- хирургическая коррекция объема и формы ягодичных областей методом пересадки собственной жировой ткани/липофилинг/липотрансфер.
- малоинвазивная хирургическая коррекция контуров ягодичных областей нитевыми имплантатами.
- контурная пластика голеней имплантатами/круропластика.
- хирургическая коррекция контурных дефектов голени/коррекция объемов и формы методом пересадки собственной жировой ткани/липофилинг/липотрансфер.
- контурная пластика внутренней поверхности бедер имплантатами.
- коррекция контуров тела методом липосакции/липоаспирации.
- хирургическая коррекция малых половых губ/интимная пластика при элонгации: краевая редукция. центральная клиновидная редукция.
- хирургическая коррекция малых половых губ вторичная при приобретенных деформациях (послеродовых, посттравматических, ятрогенных) методом пластики местными тканями.
- хирургическая коррекция больших половых губ при возрастных и дисгормональных изменениях.
- коррекция объема влагалища: передняя и задняя кольпоррафия.
- малоинвазивная коррекция наружных половых органов при возрастных и дисгормональных изменениях с помощью филлеров на основе гиалуроновой кислоты.
- малоинвазивная коррекция наружных половых органов при возрастных и дисгормональных изменениях методом пересадки собственной жировой ткани/липофилинг/липотрансфер.
- хирургическая коррекция рубцовых дефектов и деформаций местными тканями/локальными лоскутами.
- хирургическая коррекция рубцовых дефектов и деформаций методом аутодермопластики.
- хирургическая коррекция рубцовых дефектов и деформаций дистантными лоскутами.
- малоинвазивная хирургическая коррекция рубцовых дефектов и деформаций методом пересадки собственной жировой ткани/липофилинг/липотрансфер.
- удаление/иссечение татуировок.
- пункция сером, гематом.
- малоинвазивная контурная пластика дефектов кожи филлерами.
- инъекционная аутоплазмотерапия рубцов, рубцовых деформаций, раневых дефектов, кожных покровов лица, тела.

10. Аурулы семіздікке бариатриялық хирургияның барлық түрін жасау.
11. Медициналық құралдарды пайдалану.
12. Медициналық куәландырудың, алдын ала және кезеңді медициналық тексерулердің нәтижелері бойынша әртүрлі локализацияның ақаулары мен деформациялары аймағында дисфункцияның болуы және (немесе) болмауы туралы медициналық қорытындылар беру.
Білімдер:
1. Стандарттар, клиникалық хаттамалар және клиникалық нұсқаулар.
2. Операцияларға медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер, мамандандырылған науқастарды емдеу тактикасы.
3. Мамандық профилі бойынша реконструктивтік, пластикалық, эстетикалық және бариатриялық хирургиялық араласу түрлері және операциядан кейінгі емдеу негіздері.
4. Қалыпты, топографиялық, патологиялық анатомия, қалыпты және патологиялық физиология, балалық және ересек шақ биохимиясы негіздері.
5. Балалар мен ересектердегі клиникалық-лабораториялық симптомдар мен синдромдар.
6. Ересектер мен балаларда жиі кездесетін туа біткен және жүре пайда болған аурулардың этиологиясы, патогенезі, жіктелуі, клиникалық көрінісі, диагностикасы.
7. Ересек пациент пен баланы әңгімелесу мен физикалық тексерудің типтік схемасы.
8. Мамандық профилі бойынша реконструктивтік, пластикалық, эстетикалық және бариатриялық хирургиялық араласу түрлері және операциядан кейінгі емдеу негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Ересектер мен балаларда жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған ақаулары мен деформациялары және (немесе) әртүрлі орналасуы мен этиологиясы бар науқастарды оңалту іс-шараларын ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған ақаулары мен деформациясы және (немесе) әртүрлі локализациясы мен этиологиясы бар науқастарды медициналық оңалту іс-шараларын жүргізу.
2. Балалар мен ересектердің психологиялық және физикалық реабилитациясын ұйымдастыру дағдыларын меңгеру.
3. Педиатриялық және ересек пациенттерді кәсіби, әлеуметтік-экономикалық оңалтуды ұйымдастыру мәселелері бойынша кеңес беру.
4. Жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған кемістіктері мен деформациялары және (немесе) әртүрлі орналасуы мен этиологиясы бар науқастарды оңалту іс-шараларының жоспарын әзірлеу.
5. Жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған кемістіктері мен деформациялары және (немесе) әртүрлі орналасуы мен этиологиясы бар науқастарды медициналық оңалту іс-шараларын тағайындау және жүргізу үшін мамандарға жіберуге медициналық көрсеткіштерді айқындау.
Білімдер:
1. БМСК және үшінші сатыдағы медициналық мекемелердегі науқастарды кәсіби оңалту бойынша іс-шаралар.

10. Выполнять все виды бариатрических операции при морбидном ожирении.
11. Применять медицинские изделия.
12. Выносить медицинские заключения по результатам медицинского освидетельствования, предварительных и периодических медицинских осмотров в части наличия и (или) отсутствия нарушения функции в области дефекта и деформации различной локализации.
Знания:
1. Стандарты, клинические протоколы и клинические руководства.
2. Медицинские показания и противопоказания к операциям, тактике лечения профильных пациентов.
3. Типы реконструктивных, пластических, эстетических и бариатрических хирургических вмешательств и основ послеоперационного лечения по профилю специальности.
4. Основы нормальной, топографической, патологической анатомии, нормальной и патологической физиологии, биохимии детского и взрослого возраста.
5. Клинико-лабораторные симптомы и синдромы у детей и взрослых.
6. Этиология, патогенез, классификация, клинические проявления, диагностика наиболее распространенных врожденных и приобретенных заболеваний у взрослых и детей.
7. Стандартная схема опроса и физикального осмотра взрослого больного и ребенка.
8. Типы реконструктивных, пластических, эстетических и бариатрических хирургических вмешательств и основ послеоперационного лечения по профилю специальности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Организация реабилитационных мероприятий пациентов с травмами, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями различной локализации и этиологии у взрослых и детей.
Умения:
1. Проводить мероприятия медицинской реабилитации пациентов с травмами, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями различной локализации и этиологии.
2. Владеть навыками организации психологической и физической реабилитации пациентов детского и взрослого возраста.
3. Консультировать по организации профессиональной, социально-экономической реабилитации пациентов детского и взрослого возраста.
4. Разрабатывать план реабилитационных мероприятий у пациентов с травмами, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями различной локализации и этиологии.
5. Определять медицинские показания для направления пациентов с травмами, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями различной локализации и этиологии к врачам-специалистам для назначения и проведения мероприятий по медицинской реабилитации.
Знания:
1. Мероприятия по профессиональной реабилитации пациентов в условиях ПМСП и ВТМУ.

2. Балалар мен ересектердің қоршаған ортаға және қоғамға бейімделу әдістері.
3. Педиатриялық және ересек пациенттерді оңалту бойынша заманауи зерттеулердің нәтижелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Ересектер мен балалардағы жарақаттардың, туа біткен және жүре пайда болған ақаулардың және деформациялардың және (немесе) әртүрлі локализациялық және этиологиялы жағдайлардың алдын алу
Дағды 1:
Ересектер мен балалардағы жарақаттардың, туа біткен және жүре пайда болған ақаулар мен деформациялардың және (немесе) әртүрлі локализация мен этиологияның жағдайларының алдын алуды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Ересектер мен балалардағы жарақаттардың, туа біткен және жүре пайда болған кемістіктердің және деформациялардың және (немесе) әртүрлі локализациялық және этиологиялы жағдайлардың алдын алуды ұйымдастыру, оның ішінде сауықтыру орталықтарымен бірлесе салауатты өмір салтын насихаттау және ұтымды шараларды жүргізу дағдыларын меңгеру; тамақтану
2. Ересектер мен балалардың аурушаңдығын төмендетуге бағытталған жалпы санитарлық-гигиеналық шаралар бойынша нұсқаулықтар жүргізу.
3. БМСК мекемелерінде скринингтік бағдарламалардың нәтижелерін жүргізу және талдау.
4. Ересектер мен балалар ауруларының алдын алуды ұйымдастыру, оның ішінде сауықтыру орталықтарымен бірлесіп салауатты өмір салтын және ұтымды тамақтануды насихаттауды жүргізу дағдыларын меңгеру
5. Ересектер мен балалардың аурушаңдығын төмендетуге бағытталған жалпы санитарлық-гигиеналық шаралар бойынша нұсқаулықтар жүргізу.
6. БМСК мекемелерінде скринингтік бағдарламалардың нәтижелерін жүргізу және талдау.
Білімдер:
1. Науқастарды медициналық оңалтуды және санаториялық-курорттық емдеуді ұйымдастыру тәртібі.
2. Жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған ақаулары мен деформациялары және (немесе) жағдайлары және олардың зардаптары бар науқастарды медициналық оңалту әдістері.
3. Жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған кемістіктері мен деформациялары және (немесе) жағдайлары және олардың салдары бар науқастарды медициналық оңалтуға арналған медициналық көрсеткіштер мен медициналық қарсы көрсетілімдер.
4. Жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған кемістіктері мен деформациялары және (немесе) жағдайлары және олардың салдары бар науқастардың ағзасына оңалту шараларының әсер ету механизмі.
5. Жарақаттары, туа біткен және жүре пайда болған ақаулары мен деформациялары және (немесе) жай-күйі және олардың салдары бар науқастарды медициналық оңалту іс-шараларын жүргізу үшін дәрігерлерге жіберуге арналған медициналық көрсеткіштер.

2. Методы адаптации в окружающей среде и обществе пациентов детского и взрослого возраста.
3. Результаты современных исследований по реабилитации пациентов детского и взрослого возраста.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Профилактика травм, врожденных и приобретенных дефектов и деформациями и (или) состояниями различной локализации и этиологии у взрослых и детей
Навык 1:
Организация профилактики травм, врожденных и приобретенных дефектов и деформациями и (или) состояниями различной локализации и этиологии у взрослых и детей
Умения:
1. Владеть навыками организации профилактики травм, врожденных и приобретенных дефектов и деформациями и (или) состояниями различной локализации и этиологии у взрослых и детей, включая проведение совместно с центрами здоровья пропаганды здорового образа жизни, рационального питания
2. Проведение инструктажа по проведению общих санитарно-гигиенических мероприятий, направленных на снижение заболеваемости у взрослых и детей.
3. Проводить и анализировать результаты скрининговых программ в условиях ПМСП.
4. Владеть навыками организации профилактики заболеваний у взрослых и детей, включая проведение совместно с центрами здоровья пропаганды здорового образа жизни, рационального питания
5. Проведение инструктажа по проведению общих санитарно-гигиенических мероприятий, направленных на снижение заболеваемости у взрослых и детей.
6. Проводить и анализировать результаты скрининговых программ в условиях ПМСП.
Знания:
1. Порядок организации медицинской реабилитации пациентов и санаторно-курортного лечения.
2. Методы медицинской реабилитации пациентов с повреждениями, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями и их последствиями.
3. Медицинские показания и медицинские противопоказания к проведению медицинской реабилитации пациентов с повреждениями, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями и их последствиями.
4. Механизм воздействия реабилитационных мероприятий на организм пациентов с повреждениями, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями и их последствиями.
5. Медицинские показания для направления пациентов с повреждениями, врожденными и приобретенными дефектами и деформациями и (или) состояниями и их последствиями к врачам-специалистам для проведения мероприятий медицинской реабилитации.

1. Сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау, хирургиялық емдеу, ересектер мен балалардағы туа біткен және жүре пайда болған аурулардың профилактикалық, реконструктивтік, пластикалық, эстетикалық, хирургиялық және оңалту шараларын ұйымдастыру және жүргізу.
2. Пластикалық хирургтардың қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Пластикалық хирургия дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Пластикалық хирургия дәрігерлерінің қызметінде жаңа әдістер мен технологияларды әзірлеу және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау, хирургиялық емдеу, ересектер мен балалардағы туа біткен және жүре пайда болған аурулардың профилактикалық, реконструктивтік, пластикалық, эстетикалық, хирургиялық және оңалту шараларын ұйымдастыру және жүргізу.
Дағды 1:
Ересектер мен балалардағы сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау, хирургиялық емдеу.
Машықтар:
1. Ересектер мен балалардағы сирек кездесетін ауруларды диагностикалау, реконструкциялық, пластикалық және эстетикалық хирургиялық емдеу дағдылары.
2. Ересектер мен балалардағы сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау және хирургиялық емдеуде аспаптық зерттеу әдістері мен зертханалық диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін талдау дағдылары.
3. Медициналық кеңес беруді ұйымдастыру дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Ересектер мен балалардың сирек кездесетін ауруларын реконструктивті, пластикалық және эстетикалық хирургиялық емдеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Пластикалық хирургтардың қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Пластикалық хирургтардың қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында пластикалық хирургтар арасында жоспарларды әзірлеуге және тапсырмаларды бөлуге қатысу.
2. Үйлестірілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында пластикалық хирургтардың медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен ынтымақтастығын үйлестіру.
3. Пластикалық хирургия саласындағы науқастарды диагностикалау және емдеу процестеріне мониторинг және бағалауды ұйымдастыру.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалау.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын бақылау шеңберінде медициналық көмектің асқыну немесе жеткіліксіз сапасы жағдайларын анықтау және талдау.

1. Диагностика, хирургическое лечение редких патологических состояний, организация и проведение профилактических, реконструктивных, пластических, эстетических, хирургических и реабилитационных мероприятий при врожденных и приобретенных заболеваниях у взрослых и детей
2. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей пластических хирургов.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами пластической хирургии.
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей пластической хирургии.
Трудовая функция 1:
Диагностика, хирургическое лечение редких патологических состояний, организация и проведение профилактических, реконструктивных, пластических, эстетических, хирургических и реабилитационных мероприятий при врожденных и приобретенных заболеваниях у взрослых и детей
Навык 1:
Диагностика, хирургическое лечение редких патологических состояний у взрослых и детей.
Умения:
1. Навыки диагностики, проведения реконструктивного, пластического и эстетического хирургического лечения редких заболеваний взрослых и детей.
2. Навыки анализа результатов инструментальных методов обследования и лабораторно-диагностических исследований, при диагностике и хирургическим лечении редких патологических состояний у взрослых и детей.
3. Владеть навыками организации врачебных консилиумов.
Знания:
1. Методы реконструктивного, пластического и эстетического хирургического лечения редких заболеваний взрослых и детей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей пластических хирургов.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей пластических хирургов.
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами пластическими хирургами с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей пластических хирургов с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области пластической хирургии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.

6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттердің нәтижелерін талдау.
7. Пластикалық хирургия саласындағы деректерді талдау және тәжірибе негізінде медициналық қызметтердің сапасын арттыру.
Білімдер:
1. Мониторинг нәтижелері мен ұсыныстарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымының бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Денсаулық сақтаудағы басқарудың принциптері мен әдістері, оның ішінде бөлімшелердің қызметін ұйымдастыру, жоспарлау, бақылау және үйлестіру.
4. Құрылымдық бөлімшелердің қызметін ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде сапаны және пациенттердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
"Пластикалық хирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша көрсетілетін медициналық қызметтерді диагностикалау, емдеу және асқынулардың алдын алу саласында тәлімгерлік және кеңес беру қызметтерін көрсету.
Машықтар:
1. Дәрігер-резиденттерге, стажер-дәрігерлерге және денсаулық сақтау ұйымында кәсіби жұмысын алғаш рет бастаған дәрігерлерге тәлімгерлікпен қамтамасыз ету.
2. Кәсіби тәжірибесі аз пластикалық хирургтарға күрделі клиникалық жағдайларда консультативтік көмек көрсету.
3. Пластикалық хирургия саласындағы мәселелер бойынша басқа мамандықтағы дәрігерлермен кеңесу.
4. Тәжірибесі мен біліміне сүйене отырып, клиникалық жағдайды бағалау, диагностикалау, емдеу және асқынулардың алдын алу бойынша ұсыныстар бойынша сараптамалық қорытындылар беру.
5. Сарапшылардың ұсыныстарын орындағаннан кейін кері байланысты қамтамасыз ету, нәтижелерді талдауға көмектесу.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту әдістері, имитациялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану.
2. Медициналық қызметкерлермен тиімді қарым-қатынас, соның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау.
3. Оқытудың тиімділігі мен түзетулер енгізу қажеттілігін анықтау үшін студенттердің білімдері мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Пластикалық хирургия дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Машықтар:
1. "Пластикалық хирургия (ересек, балалар)" мамандығы бойынша көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.

6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области пластической хирургии.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Пластическая хирургия (взрослая, детская)".
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам пластическим хирургам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области пластической хирургии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами пластической хирургии.
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Пластическая хирургия (взрослая, детская)".

12. Кәсіптің карточкасы "7.4 Пластикалық хирург-дәрігер":
Топтың коды:
2217-6
Қызмет атауының коды:
2217-6-001
Кәсіптің атауы:
7.4 Пластикалық хирург-дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер пластикалық хирург" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жасқа байланысты өзгерістерді түзетуді қоса алғанда, адам түрінің анатомиялық құрылымдарының сыртқы түрін, пішінін және қарым-қатынасын өзгерту, қалпына келтіру пластикалық хирургия әдістерін пайдалана отырып, қабық және астыңғы тіндердің анатомиялық және/немесе функционалдық ақауларын жою бойынша мамандандырылған медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету; пластикалық хирургия саласындағы қолданыстағы нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес болуы тиіс дағдылар, дағдылар және білімдер тұрғысынан медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ересектер мен балаларға арналған күрделі реконструкциялық, пластикалық, эстетикалық, бариатриялық операцияларды, ВТМУ барлық түрлерін ұйымдастыру және орындау.
2. "Пластикалық хирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Пластикалық хирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету

12. Карточка профессии "7.4 Врач-хирург пластический":
Код группы:
2217-6
Код наименования занятия:
2217-6-001
Наименование профессии:
7.4 Врач-хирург пластический
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач хирург пластический". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание специализированной медицинской помощи по устранению анатомических и/или) функциональных дефектов покровных и подлежащих тканей методами реконструктивной пластической хирургии, изменению внешнего вида, формы и взаимосвязей анатомических структур человеческого вида, включая коррекцию возрастных изменений, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области пластической хирургии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация и проведение сложных реконструктивных, пластических, эстетических, бариатрических операции, всех видов ВТМУ взрослым и детям.
2. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Пластическая хирургия (взрослая, детская)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Пластическая хирургия (взрослая, детская)"

2. Денсаулық сақтау саласындағы Академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
Ересектер мен балаларға арналған күрделі реконструкциялық, пластикалық, эстетикалық, бариатриялық операцияларды, ВТМУ барлық түрлерін ұйымдастыру және орындау.
Дағды 1:
Ересектер мен балаларға арналған күрделі реконструкциялық, пластикалық, эстетикалық, бариатриялық операцияларға, ВТМУ барлық түрлеріне мамандандырылған медициналық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Ересектер мен балалардағы анатомиялық және функционалдық ақауларға аса күрделі реконструкциялық, пластикалық, эстетикалық, бариатриялық операцияларды, ВТМУ барлық түрлерін көрсету дағдылары.
2. Адам ағзасының анатомиялық құрылымдарының сыртқы түрін, пішінін және қарым-қатынасын өзгерту, оның ішінде жасқа байланысты өзгерістерді, сондай-ақ аурушаңдық семіздік пен оның метаболизмнің теріс салдарын өзгерту.
Білімдер:
1. Ересектер мен балалардағы реконструктивтік, пластикалық, эстетикалық, бариатриялық хирургия әдістері, ВТМУ барлық түрлері.
2. Адам ағзасының анатомиялық құрылымдарының сыртқы түрін, пішінін және қарым-қатынасын өзгертуге арналған хирургиялық араласулар, оның ішінде жасқа байланысты өзгерістерді түзету, сонымен қатар ауру семіздік және оның метаболикалық теріс салдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
"Пластикалық хирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Пластикалық хирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау.
Машықтар:
1. "Пластикалық хирургия (ересек, балалар)" мамандығы бойынша көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Пластикалық хирургия (ересек, балалар) мамандығы бойынша медициналық көмек көрсету көрсеткіштерін бақылау дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Пластикалық хирургия (ересек, балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасы және медициналық құжаттарды жүргізу мәселелері бойынша консультациялық көмек көрсету.
4. Анықталған медициналық қателіктердің, олардың себеп-салдарлық байланыстарының, жағымсыз салдарлардың және олардың алдын алу мүмкіндіктерінің формальды сипаттамасына талдау жүргізу.
5. Тәуекел факторларын анықтау және пластикалық хирургтар көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелі проблемалар туралы ұйым басшылығын жедел хабардар ету.
Білімдер:
1. "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы (Қазақстан Республиканың Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазандағы № 21561 болып тіркелген).

2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Организация и проведение сложных реконструктивных, пластических, эстетических, бариатрических операции, всех видов ВТМУ взрослым и детям.
Навык 1:
Оказание специализированной медицинской помощи при сложных реконструктивных, пластических, эстетических, бариатрических операциях, всех видов ВТМУ взрослым и детям.
Умения:
1. Навыки оказания наиболее сложных реконструктивных, пластических, эстетических, бариатрических операции, всех видов ВТМУ при анатомических и функциональных дефектах у взрослых и детей.
2. Навыки выполнения хирургических вмешательства и манипуляции по оказанию высокотехнологичных медицинских услуг пациентам по изменению внешнего вида, формы и взаимосвязей анатомических структур человеческого тела, включая коррекцию возрастных изменений, а также морбидного ожирения и его негативных метаболических последствий.
Знания:
1. Методы реконструктивных, пластических, эстетических, бариатрических операции, всех видов ВТМУ у взрослых и детей.
2. Хирургические вмешательства по изменению внешнего вида, формы и взаимосвязей анатомических структур человеческого тела, включая коррекцию возрастных изменений, а также морбидного ожирения и его негативных метаболических последствий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Пластическая хирургия (взрослая, детская)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Пластическая хирургия (взрослая, детская)".
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Пластическая хирургия (взрослая, детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Пластическая хирургия (взрослая, детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Пластическая хирургия (взрослая, детская)".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами пластическими хирургами.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).

2. Денсаулық сақтаудағы тексеру түрлері.
3. Медициналық қызмет пен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмек көрсету сапасына сараптама жүргізу әдістері (әдістер, технология, талдау, бағалау, мониторинг).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Сапаны арттыру және диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін енгізу бойынша шараларды әзірлеу және енгізу.
Машықтар:
1. Пациенттерге (ересектерге, балаларға) медициналық көмек көрсету сапасын қамтамасыз ету мақсатында мамандандырылған бөлімшелердің әлеуетін арттыру дағдыларын дамыту.
2. Медициналық қызметтердің сапасы мәселелері бойынша мамандандырылған бөлімдердің медицина қызметкерлеріне әдістемелік қолдау көрсету.
3. Жаңа диагностикалық және емдеу әдістерін зерттеп, тәжірибеңізге енгізіңіз.
4. Клиникалық тәжірибеде жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалай отырып, клиникалық сынақтарға қатысу..
5. Пластикалық хирургияның медициналық тәжірибесіне жаңа технологияларды сәтті көшіруді қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістері. Медициналық көмектің тиімділігі мен сапасын бағалау көрсеткіштері мен критерийлері
2. Пластикалық хирургия саласындағы қазіргі технологиялар мен зерттеулер.
3. Жаңа медициналық технологияларды трансферттеу процесі, оның ішінде олардың әлеуетін бағалау және тәжірибеге біріктіру.
4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды үйлестіру және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Пластикалық хирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
Дағды 1:
"Пластикалық хирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша диагностика мен емдеудің стандарттарын, клиникалық хаттамаларын, медициналық қызметтерді көрсету алгоритмдері мен нұсқауларын әзірлеу.
Машықтар:
1. Дәлелдемелерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде "Пластикалық хирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша көрсетілетін медициналық қызметтерді көрсету саласында стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтарды және әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
2. Республикалық деңгейде пластикалық хирургия қызметін дамыту және жаңғырту бойынша нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге және халықаралық ынтымақтастыққа қатысу.
Білімдер:

2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Разработка и проведение мероприятий по улучшению качества и внедрению новых методов диагностики и лечения.
Умения:
1. Развитие навыков повышения потенциала профильных отделений с целью обеспечения качества медицинской помощи пациентам (взрослые, дети).
2. Оказание методологической поддержки медицинскому персоналу профильных отделений по вопросам качества медицинских услуг.
3. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
4. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике..
5. Владеть навыками обеспечения успешного трансфера новых технологий в медицинскую практику пластической хирургии.
Знания:
1. Количественные методы статистического анализа и прогнозирования. Показатели и критерии оценки эффективности и качества медицинской помощи
2. Актуальные технологии и исследования в области пластической хирургии.
3. Процесс трансферта новых медицинских технологий, включая оценку их потенциала и интеграцию в практику.
4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Пластическая хирургия (взрослая, детская)"
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций для оказания медицинских услуг в рамках специальности "Пластическая хирургия (взрослая, детская)".
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Пластическая хирургия (взрослая, детская)" на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации службы пластической хирургии на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:

3. Зиянды еңбек жағдайларында жұмыс істейтін адамдарды міндетті медициналық тексеруден өткізу қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 5 данада қорытынды актілерді жасауды білу.
4. Диагнозды және зиянды өндірістік факторларды көрсете отырып, ұсынылатын тұлғалардың аты-жөні көрсетілген актіге өтінішті толтыра білуі:
1) басқа жұмысқа уақытша ауыстыру;
2) басқа жұмысқа тұрақты ауыстыру;
3) тұрғылықты жері бойынша медициналық ұйымда немесе кәсіпорынға қызмет көрсететін медициналық ұйымда диспансерлік бақылау;
4) стационарлық емдеуге жіберу;
5) аурудың кәсіппен және емдеумен байланысын тексеру мақсатында кәсіптік патология орталығына жіберу;
6) курорттық емдеу,
7) диеталық.
5. Міндетті мерзімдік медициналық тексеруден өткеннен кейін күнтізбелік 30 күн ішінде халықтың санитариялық - эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелеріне (оның ішінде көлікте) қорытынды актілерді ұсыну дағдылары.
6. Қорытынды актілерді қол қойылғаннан кейін ұйымның әкімшілігіне, кәсіподақ комитетіне, халықтың санитариялық - эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік орган департаментінің аумақтық бөлімшелеріне орындауға беру дағдылары (оның ішінде көлік) бақылау үшін жұмыс берушінің орналасқан жері бойынша аумақтық медициналық ұйымдарға және жұмысқа міндетті мерзімдік медициналық тексеруден өткен медициналық ұйымға жіберу дағдылары.
7. Халықтың санитариялық - эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне (оның ішінде көлікте) өткізілген мерзімдік медициналық тексеріп-қарау туралы тоқсан сайынғы жиынтық есепті ұсыну дағдылары.
Білімдер:
1. Зиянды және/немесе қауіпті еңбек жағдайларында жұмыс істейтін медицина қызметкерлерін жүргізу ережелерін білуі.
2. Зиянды өндірістік факторларды, міндетті медициналық тексерулер жүргізілетін кәсіптерді және олардың жұмысшылардың ағзасына әсерін білуі.
3. Зиянды және/немесе қауіпті еңбек жағдайларында жұмыс істейтін қызметкерлерді медициналық тексеруден өткізу кезінде талап етілетін есепке алу және есеп беру құжаттамасын білуі.
4. Кәсіптік ауруларды диагностикалау әдістерін білуі.
5. Кәсіптік аурулардың клиникалық-зертханалық белгілері мен синдромдарын білуі.
6. Зиянды және/немесе қауіпті еңбек жағдайлары бар жұмысқа жіберуге медициналық қарсы көрсеткіштерді білуі.
7. Ауруханаға, санаторийге жіберу көрсеткіштерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Еңбек функциясы 2:
Кәсіпорын қызметкерлерін клиникалық тексеру, кәсіптік аурумен ауыратын адамдарды медициналық тексеру және медициналық оңалту.
Дағды 1:
Диспансерлік топтар қызметкерлерінің денсаулығын жақсарту және еңбекке оңалту, профилактикалық емдеу және диагностикалау шараларын жүргізу бойынша шараларды жүзеге асыру.
Машықтар:

3. Умение составлять заключительные акты в 5-ти экземплярах по форме согласно приложению 2 к правилам проведения обязательных медицинских осмотров лиц, работающих во вредных условиях труда.
4. Умение заполнять приложение к акту с поименным списком лиц, с указанием диагноза и вредных производственных факторов, которым рекомендовано:
1) временный перевод на другую работу;
2) постоянный перевод на другую работу;
3) диспансерное наблюдение в медицинской организации по месту жительства или медицинской организации, обслуживающей предприятие;
4) направление на стационарное лечение;
5) направление в центр профессиональной патологии с целью экспертизы связи заболевания с профессией и лечения;
6) санаторно-курортное лечение, – диетическое.
5. Навыки предоставления заключительных актов в территориальные подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (в том числе и на транспорте), в течение 30 календарных дней после проведенного обязательного периодического медицинского осмотра.
6. Навыки передачи заключительных актов после подписания для исполнения администрации, профсоюзному комитету организации, в территориальные подразделения ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (в том числе и на транспорте) для контроля, в территориальные медицинские организации по месту нахождения работодателя и медицинской организации, проводившей обязательный периодический медицинский осмотр для работы.
7. Навыки предоставления ежеквартального сводного отчета о проведенном периодическом медицинском осмотре в территориальные подразделения ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (в том числе и на транспорте).
Знания:
1. Знание правил проведения медицинских работников, занятых во вредных и(или) опасных условиях труда.
2. Знание вредных производственных факторов, профессий, при которых проводятся обязательные медицинские осмотры и их влияние на организм работающих.
3. Знание учетно-отчетной документации, необходимой при проведении медицинских осмотров работников, занятых во вредных и (или) опасных условиях труда.
4. Знание методов диагностики профессиональных болезней.
5. Знание клинико-лабораторных симптомов и синдромов профессиональных болезней.
6. Знание медицинских противопоказаний к допуску на работу с вредными и (или) опасными условиями труда.
7. Знание показаний к направлению в стационар, санаторий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 2:
Диспансеризация работников предприятий, диспансеризация и медицинская реабилитация лиц с профзаболеваниями.
Навык 1:
Осуществление мероприятий по оздоровлению работников диспансерных групп и проведению реабилитационных, профилактических лечебно-диагностических мероприятий труда.
Умения:

1. Қызметкерлерді мерзімді медициналық тексеру нәтижелерін бақылауды білу.
2. Жұмыс берушілермен бірлесіп еңбек жағдайларын жақсарту бойынша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшесімен (оның ішінде көлікте) келісілген мерзімді медициналық қарап-тексеру нәтижесінде анықталған пациенттерді сауықтыру жөніндегі жыл сайынғы іс-шаралар жоспарын әзірлеу дағдылары.
3. Құрылған диспансерлік бақылау топтарындағы адамдарды бағыттауды білу:
1) кәсіпте жұмысты жалғастыру үшін қарсы көрсетілім болып табылатын және болып табылмайтын жалпы аурулардың бастапқы және айқын нысандары бар қызметкерлерді одан әрі диспансерлік бақылау үшін кәсіпорынға немесе жұмыскерлердің тұрғылықты жері бойынша қызмет көрсететін медициналық ұйымдарға;
2) жалпы аурулардың айқын түрлері бар жұмыскерлердің емдеу-сауықтыру бейіндегі медициналық ұйымдарға оңалту бойынша кәсіп бойынша жұмысын жалғастыруға қарсы көрсетілім болып табылатын және жоқ, содан кейін оларға қатысты кәсіптік жарамдылығы сараптамасы жүргізіледі;
3) организмге зиянды өндірістік факторлардың әсер ету белгілері және кәсіптік аурулардың белгілері бар қызметкерлерді ауру мен кәсіптің байланысын орнату жөніндегі қызметті жүзеге асыратын медициналық ұйымға ;
4) мерзімді медициналық тексеру жүргізу кезінде немесе қызметкер кәсіптік патология орталығына белсенді жүгінген кезде анықталған кәсіптік аурулардың белгілері бар қызметкерді жіберу.
4. Міндетті мерзімдік медициналық тексерулердің нәтижелері бойынша қызметкерлерді медициналық куәландыру кезінде кезеңді оңалту қағидаттарын қамтамасыз ету дағдылары:
1) бірінші кезең: өнеркәсіптік кәсіпорындардағы сауықтыру пункттеріндегі, санаториялық-диспансердегі іс жүзінде дені сау жұмыскерлердің ауруларының алдын алу шаралары;
2) екінші кезең: "тәуекел тобындағы" адамдарды медициналық оңалту: жиі және ұзақ уақыт суық тиюмен ауыратындарды, әртүрлі функционалдық бұзылулары бар адамдарды, жалпы аурулардың бастапқы нысандарын, кәсіптік аурулардың клиникаға дейінгі белгілерін диспансерлік бақылауды ұйымдастыру және санаторий-курорттық сауықтыру кезеңін міндетті түрде қоса отырып, амбулаториялық және стационарлық жағдайларда тұрақты профилактикалық емдеуді ұйымдастыру;
3) үшінші кезең: кәсіптік аурулары бар пациенттерді, оның ішінде осы ауруларға байланысты мүгедектерді ауру мен кәсіптің байланысын орнату жөніндегі қызметті жүзеге асыратын медициналық ұйым, қызметтің осы түріне лицензиясы бар санаториялық-курорттық базаның сауықтыру-сауықтыру орындары жағдайында оңалту.
Білімдер:

1. Умение проводить мониторинг результатов периодических медицинских осмотров работающих.
2. Навыки разработки ежегодного плана мероприятий по оздоровлению выявленных в результате периодического медицинского осмотра больных, согласованный с территориальным подразделением ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (в том числе на транспорте) по улучшению условий труда совместно с работодателями.
3. Умение направлять лиц из сформированных групп диспансерного наблюдения:
1) в медицинские организации, обслуживающие предприятие или по месту жительства работников для дальнейшего диспансерного наблюдения работников, имеющих начальные и выраженные формы общих заболеваний, как являющиеся, так и не являющиеся противопоказанием для продолжения работы в профессии;
2) медицинские организации лечебно-реабилитационного профиля работников, имеющие выраженные формы общих заболеваний, как являющиеся, так и не являющиеся противопоказанием для продолжения работы в профессии на реабилитацию, после чего в их отношении осуществляется экспертиза профессиональной пригодности;
3) в медицинскую организацию, осуществляющую деятельность по установлению связи заболевания с профессией – работников, имеющих признаки воздействия на организм вредных производственных факторов и признаки профессиональных заболеваний;
4) направление работника, имеющего признаки профессиональных заболеваний, выявленные при проведении периодического медицинского осмотра или при активном обращении работника в центр профпатологии.
4. Навыки обеспечения принципов этапной реабилитации при диспансеризации работников по результатам обязательных периодических медицинских осмотров:
1) первый этап: мероприятия по профилактике заболеваний у практически здоровых работников на здравпунктах при промышленных предприятиях, в санатории-профилактории;
2) второй этап: медицинская реабилитация лиц из "группы риска": часто и длительно болеющих простудными заболеваниями, лиц с различными функциональными нарушениями, начальными формами общих заболеваний, доклиническими признаками профессиональных заболеваний путем организации диспансерного наблюдения и регулярного профилактического лечения в амбулаторных и стационарных условиях с обязательным включением санаторно-курортного этапа оздоровления;
3) третий этап: реабилитация больных с профессиональными заболеваниями, в том числе инвалидов вследствие этих заболеваний в условиях медицинскую организацию, осуществляющую деятельность по установлению связи заболевания с профессией, здравниц санаторно-курортной базы, имеющих лицензию на данный вид деятельности.
Знания:

1. Зиянды және/немесе қауіпті еңбек жағдайларында жұмыс істейтін медицина қызметкерлерін жүргізу ережелерін білуі.
2. Зиянды өндірістік факторларды, міндетті медициналық тексерулер жүргізілетін кәсіптерді және олардың жұмысшылардың ағзасына әсерін білуі.
3. Зиянды және/немесе қауіпті еңбек жағдайларында жұмыс істейтін қызметкерлерді медициналық тексеруден өткізу кезінде талап етілетін есепке алу және есеп беру құжаттамасын білуі.
4. Кәсіптік ауруларды диагностикалау әдістерін білуі.
5. Кәсіптік аурулардың клиникалық-зертханалық белгілері мен синдромдарын білуі.
6. Зиянды және/немесе қауіпті еңбек жағдайлары бар жұмысқа жіберуге медициналық қарсы көрсеткіштерді білуі.
7. Ауруханаға, санаторийге жіберу көрсеткіштерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Өндірісте кәсіптік аурулар мен улану жағдайларын тергеуге қатысу.
Дағды 1:
Кәсіптік ауру немесе улану белгілері бар Пациентті ауру мен кәсіптің байланысын орнату жөніндегі қызметті жүзеге асыратын медициналық ұйымға тіркеу.
Машықтар:
1. Пациентерді кәсіптік патологиялық орталықтарға жіберу үшін қажетті құжаттарды жинау дағдылары.
3. Кәсіптік ауруға күдікті жұмыскерлерді қосымша медициналық тексеруге көрсеткіштерді анықтауды білу.
4. Кейіннен кәсіптік патология орталығына жөнелту мақсатында Қазақстан Республикасы халқының санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне еңбек жағдайларының санитарлық-эпидемиологиялық сипааттамасына сауалнама құрастыру дағдысы.
5. Қазақстан Республикасы халқының санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері берген еңбек жағдайларының санитарлық- эпидемиологиялық сипаттамаларына талдау жасай білу.
6. Қазақстан Республикасының халқына кәсіптік патология бойынша медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымына еңбекке уақытша жарамсыздық туралы параққа белгі қоя отырып еңбекке уақытша жарамсыздықты тудырған созылмалы кәсіптік аурудың (уланудың) алдын ала диагнозын белгілеген медициналық ұйымның дәрігерлік-консультативтік комиссиясының қорытындысын ресімдей білу.
7. Мерзімді медициналық тексеріп-қарау кезінде немесе белсенді түрде өтініш жасау барысында анықталған кәсіптік ауру белгілері бар қызметкерді ауру мен кәсіп арасындағы байланысты орнатумен айналысатын медициналық ұйымға жіберуді білу.

1. Знание правил проведения медицинских работников, занятых во вредных и(или) опасных условиях труда.
2. Знание вредных производственных факторов, профессий, при которых проводятся обязательные медицинские осмотры и их влияние на организм работающих.
3. Знание учетно-отчетной документации, необходимой при проведении медицинских осмотров работников, занятых во вредных и (или) опасных условиях труда.
4. Знание методов диагностики профессиональных болезней
5. Знание клинико-лабораторных симптомов и синдромов профессиональных болезней.
6. Знание медицинских противопоказаний к допуску на работу с вредными и (или) опасными условиями труда.
7. Знание показаний к направлению в стационар, санаторий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Участие в расследовании случаев профессиональных заболеваний и отравлений на производстве.
Навык 1:
Оформление пациента с признаками профессионального заболевания или отравления в медицинскую организацию, осуществляющую деятельность по установлению связи заболевания с профессией.
Умения:
1. Навыки сбора документов, необходимых для направления пациентов в центры профпатологии.
2. Умение определять показания к дополнительному медицинскому обследованию работников с подозрением на профессиональное заболевание.
3. Навыки составления запроса санитарно-эпидемиологической характеристики условий труда в территориальные подразделения ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения Республики Казахстан для последующего предоставления его в центр профпатологии.
4. Умение проводить анализ санитарно-эпидемиологической характеристики условий труда выданной территориальными подразделениями ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения Республики Казахстан.
5. Умение оформлять заключение врачебно-консультативной комиссии медицинской организации, установившей предварительный диагноз хронического профессионального заболевания (отравления), вызвавшего временную нетрудоспособность, с отметкой в листе о временной нетрудоспособности в организацию здравоохранения, оказывающую медицинскую помощь по профессиональной патологии населению Республики Казахстан.
6. Умение направлять работника, имеющего признаки профессиональных заболеваний, выявленные при проведении периодического медицинского осмотра или при активном обращении работника в медицинскую организацию, осуществляющую деятельность по установлению связи заболевания с профессией.
7. Умение оформлять медицинские документы пациента с хроническим профессиональным заболеванием (отравлением)для направления на медико-социальную экспертизу.

8. Созылмалы кәсіптік ауруы (улануы) бар пациентке медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу үшін медициналық құжаттарды ресімдей білу.
9. Жедел немесе созылмалы кәсіптік ауру жағдайларында жұмысқа байланысты іс бойынша қызмет бабындағы жазатайым оқиға туралы актіні әзірлеуге (даулы істер бойынша) қатысу.
Білімдер:
1. Кәсіптік ауруларды зерттеу, тіркеу, есепке алу және хабарлау ережелерін білуі.
2. Кәсіптік ауруларды диагностикалау әдістерін білуі.
3. Кәсіптік аурулардың клиникалық-зертханалық симптомдары мен синдромдарын білуі.
4. Аурудың кәсіппен байланысын белгілеу үшін қажетті құжаттар тізбесін білуі.
5. Қазақстан Республикасы мен ХЕҰ кәсіптік аурулар мен уланулар тізбесін білуі.
6. Өндірістегі гигиеналық реттеу негіздерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Стационарлық жағдайда кәсіптік аурумен ауыратын пациенттерді диагностикалау, емдеу және аурудың кәсіппен себептік байланысын зерттеу..
Дағды 1:
Пациенттің кәсіптік бағыты, еңбек жағдайларының санитарлық-эпидемиологиялық сипаттамасында, ауру анамнезінде, клиникалық деректерде, тексеру нәтижелерінде көрсетілген зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары негізінде кәсіптік аурудың клиникалық диагностикасын (оны орындайтын жұмыспен байланыстыру) белгілеу.
Машықтар:
1. Клиникалық хаттамаларды басшылыққа ала отырып, сауықтыру және сауықтыру шараларының кешенін ұйымдастыра білу.
2. Пациенттің еңбекке қабілеттілігін тексеру дағдылары.
3. Кәсіптік аурулармен ауыратын пациенттерді медициналық-әлеуметтік оңалту бойынша ұсыныстар әзірлеуді білу.
4. Пациентті кәсіптік патология бойынша сараптама комиссиясына көрсету дағдысы.
5. Өзіне бағынысты орта және кіші медициналық персоналдың жұмысын ұйымдастыру және бақылау дағдылары.
Білімдер:
1. Фармакотерапияның принциптерін, қолдану көрсеткіштері мен қарсы көрсеткіштерін білу: кәсіптік ауруларды емдеуде қолданылатын препараттар, жанама әсерлер. емдеудің дәрілік емес әдістерін білуі. (диетотерапия, физиотерапия).
2. Кәсіптік аурулар кезіндегі медициналық-әлеуметтік сараптаманың принциптерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Дәрігердің үздіксіз кәсіби дамуы
Дағды 1:
Кәсіби жетілдіруге ұмтылу
Машықтар:
1. Кәсіби оқыту іс-шараларына қатысу: конференциялар, семинарлар, вебинарлар.
2. Жеке дағдыларды үйрету: көшбасшылық, топтық жұмыс, эмпатия және бейімделу, бастамашылық және мақсаттарға жету жауапкершілігі.
3. Уақыт пен стрессті басқару дағдыларын дамыту.
Білімдер:

8. Участвовать (в спорных случаях) в составлении Акта о несчастном случае, связанном с трудовой деятельностью по форме, согласно случае, связанном с трудовой деятельностью в случаях острого или хронического профессионального заболевания.
Знания:
1. Знание правил расследования, регистрации, учета и ведения отчетности профессиональных заболеваний.
2. Знание методов диагностики профессиональных болезней.
3. Знание клинико-лабораторных симптомов и синдромов профессиональных болезней.
4. Знание перечня документов, необходимых для установления связи заболевания с профессией.
5. Знание перечня профессиональных заболеваний и отравлений РК и МОТ.
6. Знание основ гигиенического нормирования на производстве.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Диагностика, лечение пациентов с профессиональными заболеваниями в стационарных условиях и экспертиза причинно-следственной связи заболевания с профессией.
Навык 1:
Установление клинического диагноза профзаболевания (связь его с выполняемой работой) на основании профессионального маршрута пациента, вредных и опасных условий труда, отраженных в санитарно-эпидемиологической характеристики условий труда, анамнеза заболевания, клинических данных, результатов обследования.
Умения:
1. Умение руководствуясь клиническими протоколами организовать комплекс лечебно-оздоровительных и реабилитационных мероприятий.
2. Навыки экспертизы трудоспособности пациентов.
3. Умение разрабатывать рекомендации по медико-социальной реабилитации больных с профзаболеваниями.
4. Навыки представления пациента на экспертную комиссию по профпатологии.
5. Навыки организации и контроля работы подчиненного ему среднего и младшего медицинского персонала.
Знания:
1. Знание принципов фармакотерапии, показания и противопоказания к применению: лекарственных препаратов, используемых при лечении профессиональных заболеваний, побочные эффекты. немедикаментозных методов лечения (диетотерапия, физиолечение).
2. Знание принципов медико-социальной экспертизы при профессиональных заболеваниях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Непрерывное профессиональное развитие
Навык 1:
Стремление к профессиональному совершенствованию
Умения:
1. Участвовать в профессиональных обучающих мероприятиях: конференциях, семинарах, вебинарах, курсах повышения квалификации.
2. Участвовать в академической и научной деятельности.
3. Принимать участие в работе профессиональных ассоциаций, комитетов и рабочих групп по обсуждению вопросов здравоохранения, обмена опытом с коллегами.
Знания:

"Кәсіби патология дәрігері" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ 7.3 кіші деңгейінің біліктілігін арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кәсіптер бойынша еңбек функцияларының жүйелі және құрылымдық сипаттамасын, қызметкерлердің біліміне, білігіне, дағдысына және жеке құзыретіне қойылатын тиісті талаптарды қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Зиянды және/немесе қауіпті еңбек жағдайларында жұмыс істейтін қызметкерлерді алдын ала және мерзімдік медициналық тексеруден өткізетін дәрігерлік-медициналық комиссияның қызметін ұйымдастыру.
2. Стационарлық және стационарды алмастыратын деңгейде кәсіптік патологиялық көмек көрсететін құрылымдық бөлімшелердің қызметін ұйымдастыру.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Кәсіптік патологтар көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Еңбек функциясы 1:
Зиянды және/немесе қауіпті еңбек жағдайларында жұмыс істейтін қызметкерлерді алдын ала және мерзімдік медициналық тексеруден өткізетін дәрігерлік-медициналық комиссияның қызметін ұйымдастыру.
Дағды 1:
Зиянды және/немесе қауіпті еңбек жағдайларында жұмыс істейтін қызметкерлерді алдын ала және мерзімдік медициналық тексеруден өткізу үшін дәрігерлік-медициналық комиссия құру, бекіту және оған басшылық ету.
Машықтар:
1. Жұмыс істеп тұрған зиянды өндірістік факторлардың ерекшелігін ескере отырып, зиянды және(немесе) қауіпті еңбек жағдайларында жұмыс істейтін қызметкерлерге, медициналық тексеруден өтіп жатқан қызметкерлерге алдын ала және мерзімді медициналық тексерулер жүргізу үшін өз мамандығы шеңберінде кәсіби патология бойынша даярлықтан өткен терапевт, хирург, невропатолог, отоларинголог, окулист, дерматовенеролог, гинеколог, рентгенолог, функционалдық диагностика дәрігері, лаборант, қажет болған жағдайда – өз мамандығы бойынша кәсіптік патология бойынша оқудан өткен тіс дәрігері, кардиолог, аллерголог, эндокринолог, фтизиатр, гематологтан тұратын дәрігерлік-медициналық комиссияның құрамын анықтау дағдылары.
2. Дәрігерлік-медициналық комиссия мүшелерінің зиянды және/немесе қауіпті еңбек жағдайларында жұмыс істейтін жұмыскерлерді алдын ала және мерзімдік медициналық тексерулер кезінде есепке алу-есептік құжаттаманы (уәкілетті орган бекіткен 025/у нысаны бойынша амбулаториялық Пациенттің медициналық картасы және 086/медициналық қорытынды) жүргізуін (тексерудің толықтығы, диагноздың негізділігі, диспансерлік топты анықтау, кәсіби жарамдылығын анықтау үшін) бақылау дағдылары.

Квалификация "Врач профессиональной патологии". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специализации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной и специализированной медицинской помощи пациентам с профессиональными заболеваниями в рамках специальности "Медицина труда (Профессиональная патология)".
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация деятельности врачебно-медицинской комиссии, проводящей предварительные и периодические медосмотры лиц, работающих во вредных и (или) опасных условиях труда.
2. Организация деятельности структурных подразделений, оказывающих профпатологическую помощь на стационарном и стационарозамещающем уровнях.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами-профпатологами.
Трудовая функция 1:
Организация деятельности врачебно-медицинской комиссии, проводящей предварительные и периодические медосмотры лиц, работающих во вредных и (или) опасных условиях труда.
Навык 1:
Создание, утверждение и руководство врачебно-медицинской комиссией для проведения предварительных и периодических медицинских осмотров работнков, занятых во вредных и(или) опасных условиях труда.
Умения:
1. Навыки определения состава врачебно-медицинской комиссии в составе: терапевт, хирург, невропатолог, отоларинголог, офтальмолог, дерматовенеролог, гинеколог, рентгенолог, врач по функциональной диагностике, врач-лаборант, прошедшие в рамках своей специальности подготовку по профессиональной патологии, при необходимости - стоматолог, кардиолог, аллерголог, эндокринолог, фтизиатр, гематолог, прошедшие в рамках своей специальности подготовку по профессиональной патологии, для проведения предварительных и периодических медицинских осмотров работников, занятых во вредных и(или) опасных условиях труда с учетом специфики действующих вредных производственных факторов, работников, проходящих медицинский осмотр.
2. Навыки проведения контроля за ведением учетно-отчетной документации (медицинская карта амбулаторного пациента и медицинская справка членами врачебно-медицинской комиссии при проведении предварительных и периодических медицинских осмотров работников, занятых во вредных и (или) опасных условиях труда (за полнотой осмотра, обоснованностью диагноза, определением диспансерной группы, определением профессиональной пригодности) .

3. Зиянды және/немесе қауіпті еңбек жағдайларында жұмыс істейтін қызметкерлерді алдын ала және мерзімдік медициналық тексеруден өткізу жөніндегі дәрігерлік-медициналық комиссия мүшелерін алдын ала немесе медициналық тексеруден өтуге жататын қызметкерлердің кәсіптік қызметінің ерекшеліктерімен және еңбек жағдайларымен таныстыруды білу.
4. Зиянды және/немесе қауіпті еңбек жағдайларында жұмыс істейтін жұмыскерлерді алдын ала және мерзімдік медициналық тексеруден өткізу үшін дәрігерлік-медициналық комиссия мүшелерін кәсіптік патология саласындағы жаңа нормативтік құқықтық актілермен толықтыру және олардың сақталуын бақылау дағдылары.
Білімдер:
1. Зиянды және/немесе қауіпті еңбек жағдайларында жұмыс істейтін жұмыскерлерді медициналық тексеруден өткізу ережелерін білуі.
2. Зиянды өндірістік факторларды, міндетті медициналық тексерулер жүргізілетін кәсіптерді және олардың жұмысшылардың ағзасына әсерін білуі.
3. Зиянды және/немесе қауіпті еңбек жағдайларында жұмыс істейтін жұмыскерлерді медициналық тексеруден өткізу кезінде қажетті құжаттаманың негізгі нысандарын білуі.
4.Кәсіптік патология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерді білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Стационарлық және стационарды алмастыратын деңгейде кәсіптік патологиялық көмек көрсететін құрылымдық бөлімшелердің қызметін ұйымдастыру.
Дағды 1:
Кәсіптік патология бөлімшесінің қызметін ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Стационарлық және стационарды алмастыратын деңгейлерде кәсіптік патологиялық көмек көрсететін құрылымдық бөлімшелердің жұмысын ұйымдастыру дағдылары.
2. Пациенттің қозғалыс бағытын үйлестіру және медициналық көмек көрсетуде сабақтастықты қамтамасыз ету дағдылары.
3. Кәсіптік аурулармен ауыратын пациентерді өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жағдайлар туындаған кезде жоспарлы және шұғыл шараларды қабылдауды білу.
4. Сараптамалық кәсіптік патологиялық комиссияның қызметін ұйымдастыра білу.
5. Стационарлық және стационарлық деңгейде кәсіптік патологиялық көмек көрсететін құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау және болжау дағдылары.
6. Пациенттерге арналған шығыс материалдарын, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен дәрілік заттарды бақылауды ұйымдастыру дағдылары.
7. Стационарлық пациенттердің электрондық тізілімін жүргізу сапасын бақылау дағдылары.
8. Есеп беру нысандары бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға уақтылы есеп беру дағдысы.
9. Денсаулық сақтауды ұйымдастырудың санитарлық-гигиеналық режимінің нормаларын және қоршаған ортаның эпидемиологиялық қауіпсіздігін сақтау дағдысы.
Білімдер:

3. Умение знакомить членов врачебно-медицинской комиссии для проведения предварительных и периодических медицинских осмотров работников, занятых во вредных и (или) опасных условиях труда, с характеристикой профессиональной деятельности и условиями труда работников, которым предстоит прохождение предварительного или периодического медицинского осмотра.
4. Навыки по актуализации членов врачебно-медицинской комиссии для проведения предварительных и периодических медицинских осмотров работников, занятых во вредных и(или) опасных условиях труда новым нормативно-правовым актам в области проф. патологии и по мониторингу за их соблюдением.
Знания:
1. Знание правил проведения медицинских осмотров работников, занятых во вредных и (или) опасных условиях труда.
2. Знание вредных производственных факторов, профессий, при которых проводятся обязательные медицинские осмотры и их влияние на организм работающих.
3. Знание основных форм документации, необходимой при проведении медицинских осмотров работников, занятых во вредных и(или) опасных условиях труда.
4. Знание актуальных нормативно-правовых актов в области профпатологии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация деятельности структурных подразделений, оказывающих профпатологическую помощь на стационарном и стационарозамещающем уровнях.
Навык 1:
Организация деятельности отделения профпатологии.
Умения:
1. Навыки организации работы структурных подразделений, оказывающих профпатологическую помощь на стационарном и стационарозамещающем уровнях.
2. Навыки координации маршрута движения пациента и обеспечения преемственности при оказании медицинской помощи.
3. Умение принимать меры планового и экстренного характера при возникновении ситуаций, угрожающих жизни и здоровью пациентов с профессиональными заболеваниями.
4. Умение организовать деятельность экспертной профпатологической комиссии.
5. Навыки планирования и прогнозирования деятельности структурных подразделений, оказывающих профпатологическую помощь на стационарном и стационарозамещающем уровнях.
6. Навыки организации контроля за расходными материалами, изделиями медицинского назначения и лекарственными средствами для пациентов.
7. Навыки контроля качества ведения электронного регистра стационарных больных.
8. Навыки своевременного предоставления отчетности в уполномоченный орган в области здравоохранения по отчетным формам.
9. Навыки соблюдения норм санитарно-гигиенического режима организации здравоохранения и эпидемиологической безопасности окружающей среды.
Знания:

1. Стационарлық және стационарлық көмек көрсететін ұйымдар үшін стандарттарды, санитарлық ережелер мен нормаларды және басқа да нормативтік құжаттарды білуі.
2. Кәсіптік патология саласындағы жоғары дәлелді базасы бар заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Кәсіптік патологтар көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Кәсіптік патологтар көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау.
Машықтар:
1. Кәсіптік патологтар көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау дағдылары.
2. "Кәсіптік патология" мамандығы бойынша медициналық көмектің негізгі көрсеткіштерін бақылау дағдылары .
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Кәсіптік патология" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасы және медициналық құжаттарды жүргізу мәселелері бойынша консультациялық көмек көрсету дағдылары.
4. Құрылымдық бөлімшенің есепке алу және есеп беру құжаттамасын талдай білу.
5. Тәуекел факторларын анықтау және кәсіптік патологтар көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласындағы туындайтын жүйелі проблемалар туралы ұйым басшылығын жедел хабардар етуді білу.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтау саласындағы қоғамдық қатынастарды, медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жасауды реттейтін Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасын білуі.
2. Медициналық статистиканы білуі.
3. Денсаулық сақтау саласындағы лицензиялау, аттестациялау, аккредиттеу, сертификаттау ережелерін білуі.
4. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлерін білуі.
5. Ішкі аудит ережелерін білу.
6. Медициналық көмек көрсету сапасына сараптама жүргізу әдістемесін білуі (әдістер, технология, талдау, бағалау, мониторинг).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия
Қарым-қатынас
Төзімділік және Құрмет
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Стресске төзімділік
Рефлексия және интроспекция
Кәсіби этиканы сақтау
Ашықтық және оқуға дайын болу
Белсенділік және бастамашылық
Кәсіби дамуға ұмтылу
Инновация
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2022 жылғы 30 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-106 бұйрығы "Қазақстан Республикасында кәсіптік патология кезінде медициналық көмекті ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 30 қыркүйекте № 29912 болып тіркелді)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Кәсіби патологияның тағылымдамашы дәрігер

1. Знание стандартов, санитарные правила и нормы и других регламентирующих документов для организаций, оказывающих стационарную и стационарзамещающую помощь.
2. Знание основных результатов современных исследований с высокой доказательной базой в области профессиональной патологии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами-профпатологами.
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами-профпатологами.
Умения:
1. Навыки контроля объемов и качества медицинских услуг, оказываемых врачами -профпатологам.
2. Навыки проведения мониторинга ключевых показателей медицинской помощи в рамках специализации "Профессиональная патология".
3. Навыки предоставления консультативной помощи работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации по специализации "Профессиональная патология".
4. Умение проводить анализ учетной и отчетной документации структурного подразделения.
5. Умение определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами-профпатологами.
Знания:
1. Знание законодательства РК в области здравоохранения, регулирующее общественные отношения в области охраны здоровья населения, экспертизы объемов и качества медицинских услуг.
2. Знание медицинской статистики.
3. Знание правил лицензирования, аттестации, аккредитации, сертификации в области здравоохранения.
4. Знание видов экспертиз в здравоохранении.
5. Знание положений о службе внутреннего аудита.
6. Знание методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Эмпатия
Коммуникабельность
Толерантность и уважение
Сотрудничество и работа в команде
Стрессоустойчивость
Рефлексия и самоанализ
Соблюдение профессиональной этики
Открытость и готовность к обучению
Активность и инициативность
Стремление к профессиональному развитию
Инновации
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 сентября 2022 года № ҚР ДСМ-106 "Об утверждении cтандарта организации медицинской помощи при профессиональной патологии в Республике Казахстан (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2022 года № 29912).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач-резидент профессиональной патологии

12. Кәсіптің карточкасы "7.4 Кәсіби патология дәрігері":
Топтың коды:
2212-3
Қызмет атауының коды:
2212-3-001
Кәсіптің атауы:
7.4 Кәсіби патология дәрігері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Кәсіби патология дәрігері" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кәсіптер бойынша еңбек функцияларының жүйелі және құрылымдық сипаттамасын, қызметкерлердің біліміне, білігіне, дағдысына және жеке құзыретіне қойылатын тиісті талаптарды қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Кәсіптік патология саласындағы нормативтік құқықтық актілерді және ғылыми-техникалық және нормативтік құжаттарды әзірлеуге және жетілдіруге қатысу.
2. Жетекшілік ететін аймақтағы кәсіптік патология қызметінің тиімділігін арттыру бойынша іс-шараларды үйлестіру..
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Еңбек медицинасы (кәсіби патология)" мамандығы бойынша стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды сараптау.
2. Кәсіби патология қызметі саласында жаңа технологияларды ұйымдастыру және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Кәсіптік патология саласындағы нормативтік құқықтық актілерді және ғылыми-техникалық және нормативтік құжаттарды әзірлеуге және жетілдіруге қатысу.
Дағды 1:
Кәсіптік аурулармен ауыратын пациенттерді диагностикалау және емдеу бойынша клиникалық хаттамаларды және "Еңбек медицинасы (кәсіптік патология)" мамандығы бойынша кәсіби стандарттарды әзірлеуге және жетілдіруге қатысу..
Машықтар:
1. Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, кәсіптік аурулары бар пациенттердің клиникалық хаттамаларын және "Еңбек медицинасы" (Кәсіби патология)" мамандығы бойынша кәсіптік стандарттарды әзірлеу және жетілдіру кезінде денсаулық сақтау мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді басшылыққа ала білу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексін, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, денсаулық сақтау мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді білуі.

12. Карточка профессии "7.4 Врач профессиональной патологии":
Код группы:
2212-3
Код наименования занятия:
2212-3-001
Наименование профессии:
7.4 Врач профессиональной патологии
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач профессиональной патологии". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специализации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Диагностика, лечение, профилактика и реабилитация пациентов, экспертиза объема и качества медицинских услуг, подготовка специалистов и проведение исследований в рамках специальности "Медицина труда (Профессиональная патология)".
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Участие в разработке и совершенствовании нормативных правовых актов и научно-технических и регламентирующих документов в области профпатологии.
2. Координационная деятельность по повышению эффективности профпатологической службы в курируемом регионе.
Дополнительные трудовые функции:
1. Экспертиза стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций по специальности "Медицина труда (Профессиональная патология)".
2. Организация и внедрение новых технологий в сферу деятельности врача-профпатолога.
Трудовая функция 1:
Участие в разработке и совершенствовании нормативных правовых актов и научно-технических и регламентирующих документов в области профпатологии.
Навык 1:
Участие в разработке и совершенствовании клинических протоколов для диагностики и лечения больных с профессиональными заболеваниями и профессиональных стандартов по специальности "Медицина труда (Профессиональная патология)".
Умения:
Умение руководствоваться знаниями Конституции Республики Казахстан, Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты по вопросам здравоохранения при разработке и совершенствовании клинических протоколов больных с профессиональными заболеваниями и профессиональных стандартов по специальности "Медицина труда (Профессиональная патология)".
Знания:
1.Знание Конституции Республики Казахстан, Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты по вопросам здравоохранения.

2. Еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасы және медициналық-әлеуметтік сараптама негіздерін білуі.
3. Аурулардың халықаралық және отандық жіктелуінің негіздерін білуі.
4. Медициналық сақтандыру негіздерін, халық денсаулығы статистикасын, денсаулық критерийлері мен көрсеткіштерін білуі.
5. Еңбек заңнамасын, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелері мен нормаларын білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Жетекшілік ететін аймақтағы кәсіптік патология қызметінің тиімділігін арттыру бойынша іс-шараларды үйлестіру..
Дағды 1:
Денсаулық сақтау ұйымдарына, кәсіптік аурулармен ауыратын пациенттерге және кәсіптік патологиялық аурулардың даму қаупі жоғары тұлғаларға кәсіптік патология (Еңбек медицинасы) мәселелері бойынша әдістемелік және консультативтік көмек көрсетуді ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Медициналық көмектің барлық деңгейінде дәлелді тәжірибе негізінде кәсіптік аурулары бар пациенттерді емдеу жоспарының тиімділігін бағалау дағдылары.
2. Тәуекелдерді бағалау және медициналық көмектің қауіпсіздігі мен сапасын жоғары деңгейде қамтамасыз ету үшін ең тиімді әдістерді қолдану дағдылары.
3. Денсаулық сақтау ұйымдарының кәсіби патологиялық кабинеттерінің қызметін үйлестіру дағдылары.
4. Кәсіби жарамдылықтың күрделі және қарама-қайшы істеріне сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу, сот органдарының талабы бойынша сараптама жұмыстарына қатысу дағдылары.
5. Аумақтық денсаулық сақтау ұйымдарын тарта отырып, жетекшілік ететін аймақта кәсіптік патологиясы бар пациенттерді медициналық оңалту мониторингін жүргізу дағдылары.
6. Кәсіптік патология кабинеті жұмысының көрсеткіштерін жүйелі талдау дағдылары, есепті нысандар бойынша аймақ бойынша кәсіптік сырқаттанушылық туралы ақпаратты тоқсан сайын және жыл сайын денсаулық сақтау басқармасының облыстық штаттан тыс кәсіптік патологына және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің бас штаттан тыс кәсіптік патологына ұсыну.
7. Жетекшілік ететіндердің жүргізілген мерзімдік медициналық тексерулердің қорытынды актілері бойынша есептерді жыл сайынғы талдау дағдылары.
8. Бекітілген аумақтың медициналық ұйымдарының зиянды, ерекше зиянды және қауіпті еңбек жағдайларында жұмыс істейтін адамдарды медициналық тексеру сапасын бақылау дағдылары.
9. Санэпидстанцияның санитарлық дәрiгерлерiмен бiрлесiп, алдын ала және мерзiмдi тексерулердiң нәтижелерiн талдау және өндiрiстiк аурушаңдық пен жарақаттануды төмендету бойынша қажеттi емдiк-профилактикалық шараларды әзiрлеу дағдылары.

2. Знание основ экспертизы временной нетрудоспособности и медико-социальной экспертизы.
3. Знание основ международной и отечественной классификации болезней.
4. Знание основы медицинского страхования, статистики здоровья населения, критериев и показателей здравоохранения.
5. Знание трудового законодательства, правил и норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Координационная деятельность по повышению эффективности профпатологической службы в курируемом регионе.
Навык 1:
Организация методической и консультативной помощи по вопросам профпатологии (медицины труда) организациям здравоохранения, больным с профзаболеваниями и лицам, имеющим высокие факторы риска развития заболеваний профпатологии.
Умения:
1. Навыки оценки эффективности плана лечения пациентов с профессиональными заболеваниями на основе доказательной практики на всех уровнях оказания медицинской помощи.
2. Навыки оценки рисков и использования наиболее эффективные методы для обеспечения высокого уровня безопасности и качества медицинской помощи.
3. Навыки координация деятельности кабинетов профессиональной патологии организаций здравоохранения.
4. Навыки организация и проведения экспертизы сложных и конфликтных случаев профессиональной пригодности, участие в экспертной работе по запросу судебных органов.
5. Навыки осуществление мониторинга за медицинской реабилитацией больных профпатологией курируемого региона с привлечением территориальных организаций здравоохранения.
6. Навыки систематического анализа показателей работы кабинета профпатологии, представление информации о профессиональной заболеваемости по региону по отчетным формам ежеквартально и ежегодно областному внештатному профпатологу управления здравоохранения, и главному внештатному профпатологу Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
7. Навыки ежегодного анализа отчетов по заключительным актам проведенных периодических медицинских осмотров курируемого.
8. Навыки мониторинга качества проведения медицинских осмотров лиц, работающих во вредных, особо вредных и опасных условиях труда, медицинскими организациями прикрепленной территории.
9. Навыки совместно с санитарными врачами санэпидстанции анализа результатов предварительных и периодических осмотров и разработка необходимых лечебно-профилактических мероприятий по снижению профессиональной заболеваемости и травматизма.

10. Еңбек патологиясы (еңбек медицинасы), еңбек гигиенасы және медициналық экология мәселелері мен мәселелері бойынша конгресстерді, конференцияларды, симпозиумдарды және кеңестерді ұйымдастыруға және өткізуге қатысу дағдылары.
Білімдер:
1. Кәсіптік патологияның өзекті мәселелерін көру, жүйелі білімі.
2. Кәсіби қызмет саласындағы қолданбалы сипаттағы прогрессивті білімі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Еңбек медицинасы (кәсіби патология)" мамандығы бойынша стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды сараптау.
Дағды 1:
Сараптамалық қызметті жүзеге асыру.
Машықтар:
1. "Еңбек медицинасы (кәсіби патология)" мамандығы бойынша стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқауларға сараптама жүргізу дағдылары .
2. "Еңбек медицинасы (кәсіи патология)" мамандығы бойынша стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқауларды қарастыру дағдылары .
3. "Еңбек медицинасы (кәсіби патология)" мамандығы бойынша стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы бойынша сараптамалық қорытындыны қалыптастыру дағдылары .
Білімдер:
1. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқауларға сараптама жүргізу әдістерін білуі .
2. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқауларды қарау ережелерін білуі .
3. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқауларды әзірлеу сапасы бойынша сараптамалық қорытындыны қалыптастыру ережелерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Кәсіби патология қызметі саласында жаңа технологияларды ұйымдастыру және енгізу.
Дағды 1:
Жаңа технологияларды қолдану арқылы кәсіби патология дәрігерлердің жұмыс жағдайын ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Жаңа технологияларды ақпараттық іздеу дағдысы.
2. Денсаулық сақтау технологияларының артықшылықтарын SWOT талдау дағдысы.
3. Денсаулық сақтау технологиясын бағалауды жүргізуді білуі.
4. Денсаулық сақтау технологияларын практикалық қолдану дәлелдерін табу дағдысы
5. Жаңа технологияларды қолдана отырып, дәрігер іс-әрекетіне процесстік көзқарасты ұйымдастыру дағдысы.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаны білуі.
2. Денсаулық сақтау технологиясын бағалауды білуі.
3. Инновациялық техника мен технологияларды ұйымдастырудың ғылыми тәсілдерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Кәсіби патология дәрігерлерінің жұмысына жаңа технологияларды енгізу
Машықтар:
1. Технологияларды енгізу шарттарын талдау дағдылары

10. Навыки участия в организации и проведении съездов, конгрессов, конференций, симпозиумов и совещаний по проблемам и вопросам профпатологии (медицины труда), гигиены труда и медицинской экологии.
Знания:
1. Системные знания, видение актуальных проблем в области профессиональной патологии.
2.Прогрессивные знания прикладного характера в области профессиональной деятельности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций по специальности "Медицина труда (Профессиональная патология)".
Навык 1:
Осуществление экспертной деятельности.
Умения:
1. Навыки проведения экспертизы стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций по специальности "Медицина труда (Профессиональная патология)".
2. Навыки рецензирования стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций по специальности "Медицина труда (Профессиональная патология)".
3. Навыки формирования экспертного заключения по качеству разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций по специальности "Медицина труда (Профессиональная патология)".
Знания:
1. Знание методов проведения экспертизы стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Знание правил рецензирования стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
3. Знание правил формирования экспертного заключения по качеству разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Организация и внедрение новых технологий в сферу деятельности врача-профпатолога.
Навык 1:
Организация условий работы врача профпатолога с применением новых технологий.
Умения:
1. Навыки информационного поиска новых технологий.
2. Навыки SWOT (своот) - анализа преимуществ технологий здравоохранения
3. Умение проводить оценку технологии здравоохранения.
4. Навыки поиска доказательств практического использования технологий здравоохранения.
5. Навыки организации процессного подхода деятельности врача с применением новых технологий.
Знания:
1. Знание основ доказательной медицины.
2. Знание оценки технологий здравоохранения.
3. Знание научных подходов по организации инновационных техник и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Внедрение новых технологий в работу врача профпатолога.
Умения:
1. Навыки анализа условий по внедрению технологий.

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Дәрігер психиатр - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.1 Дәрігер нарколог - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.1 Балалар психиатры дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.1 Дәрігер психотерапевт - 7 СБШ-нің деңгейі
5) 7.1 Дәрігер сексопатолог - 7 СБШ-нің деңгейі
6) 7.2 Дәрігер психиатр - 7 СБШ-нің деңгейі
7) 7.2 Дәрігер нарколог - 7 СБШ-нің деңгейі
8) 7.2 Балалар психиатр дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
9) 7.2 Дәрігер психотерапевт - 7 СБШ-нің деңгейі
10) 7.3 Дәрігер-психиатр - 7 СБШ-нің деңгейі
11) 7.3 Дәрігер нарколог - 7 СБШ-нің деңгейі
12) 7.3 Балалар психиатр дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
13) 7.3 Дәрігер психотерапевт - 7 СБШ-нің деңгейі
14) 7.4 Дәрігер сексопатолог - 7 СБШ-нің деңгейі
15) 7.4 Дәрігер психиатр - 7 СБШ-нің деңгейі
16) 7.4 Дәрігер нарколог - 7 СБШ-нің деңгейі
17) 7.4 Балалар психиатр дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
18) 7.4 Дәрігер психотерапевт ересектердің, балалардың - 7 СБШ-нің деңгейі
19) 7.2 Дәрігер сексопатолог - 7 СБШ-нің деңгейі
20) 7.3 Дәрігер сексопатолог - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Дәрігер психиатр":
Топтың коды:
2212-8
Қызмет атауының коды:
2212-8-011
Кәсіптің атауы:
7.1 Дәрігер психиатр
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Психиатрия" мамандығы бойынша резидентурада оқу кезінде "дәрігер"біліктілігі. Осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен психикалық және мінез-құлық бұзылыстары кезінде пациенттердің (ересектер, балалар) профилактикасы, диагностикасы, емдеу, медициналық оңалтуы жұмыстарын жұргізеді.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің қадағалауымен амбулаториялық және стационарлық жағдайда ересек және бала жастағы пациенттердегі психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының диагностикасы.

8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач-психиатр - 7 уровень ОРК;
2) 7.1 Врач-нарколог - 7 уровень ОРК;
3) 7.1 Врач детский психиатр - 7 уровень ОРК;
4) 7.1 Врач-психотерапевт - 7 уровень ОРК;
5) 7.1 Врач-сексопатолог - 7 уровень ОРК;
6) 7.2 Врач-психиатр - 7 уровень ОРК;
7) 7.2 Врач нарколог - 7 уровень ОРК;
8) 7.2 Врач детский психиатр - 7 уровень ОРК;
9) 7.2 Врач-психотерапевт - 7 уровень ОРК;
10) 7.3 Врач психиатр - 7 уровень ОРК;
11) 7.3 Врач нарколог - 7 уровень ОРК;
12) 7.3 Врач детский психиатр - 7 уровень ОРК;
13) 7.3 Врач-психотерапевт - 7 уровень ОРК;
14) 7.4 Врач-сексопатолог - 7 уровень ОРК;
15) 7.4 Врач психиатр - 7 уровень ОРК;
16) 7.4 Врач нарколог - 7 уровень ОРК;
17) 7.4 Врач детский психиатр - 7 уровень ОРК;
18) 7.4 Врач-психотерапевт - 7 уровень ОРК;
19) 7.2 Врач-сексопатолог - 7 уровень ОРК;
20) 7.3 Врач-сексопатолог - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач-психиатр":
Код группы:
2212-8
Код наименования занятия:
2212-8-011
Наименование профессии:
7.1 Врач-психиатр
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Психиатрия". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) при психических и поведенческих расстройствах под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика психических и поведенческих расстройств у пациентов (взрослые, дети) в амбулаторных и стационарных условиях под контролем и надзором наставника.

2. Тәлімгердің қадағалауымен амбулаториялық және стационарлық жағдайларда психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар ересек және бала жастағы пациенттерді емдеу.
3. Тәлімгердің қадағалауымен ересектер мен балалар арасында психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының алдын алу.
4. Тәлімгердің қадағалауымен психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар ересектер мен бала жастағы пациенттерді медициналық-әлеуметтік оңалту.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің қадағалауымен амбулаториялық және стационарлық жағдайда ересек және бала жастағы пациенттердегі психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының диагностикасы.
Дағды 1:
Пациенттің психикалық және соматикалық жай-күйін бағалау, шағымдарды, анамнестикалық мәліметтерді жинау, психопатологиялық, неврологиялық және физикалық тексеру жүргізу, қолда бар медициналық құжаттаманы зерделеу, қосымша тексерулер мен бейінді мамандардың консультацияларын тағайындау.
Машықтар:
1. Тәлімгердің қадағалауымен психиатриялық сұхбат жүргізе білу.
2. Тәлімгердің қадағалауымен психопатологиялық клиникалық көріністерді анықтай білу.
3. Тәлімгердің қадағалауымен психикалық мәртебені бағалау және сипаттай білу.
4. Тәлімгердің қадағалауымен соматикалық және неврологиялық жағдайды бағалай білу.
5. Тәлімгердің қадағалауымен қосымша тексерулер мен бейінді мамандардың консультацияларын тағайындай білу.
6. Тәлімгердің қадағалауымен пациентті тексеру жоспарын анықтай білу.
7. Тәлімгердің қадағалауымен қажетті диагностикалық іс-шараларды жүргізе білу.
Білімдер:
1. Психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының белгілері мен синдромдарын, оның ішінде жас ерекшеліктері белгілеріне және бала жастағы синдромдарына арналған "спецификалық" белгілерді білу.
2. Психиатриялық сұхбаттасу, психикалық мәртебені сипаттау және бағалау ерекшеліктерін білу.
3. Мидың функционалдық жағдайын зерттеудің аспаптық әдістерін (электроэнцефалография, реоэнцефалография, эхоэнцефалография, краниография, пневмоэнцефалография, ангиография, компьютерлік томография және тағы басқа), зерттеудің зертханалық және эксперименттік-психологиялық әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Алынған нәтижелерді түсіндіру, синдромдық және нозологиялық диагноздарды қою, қажетті медициналық құжаттаманы ресімдеу, ақпараттық жүйелерге деректерді енгізу.
Машықтар:
1. Тәлімгердің қадағалауымен зертханалық, аспаптық және эксперименттік-психологиялық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіре білу.
2. Тәлімгердің қадағалауымен психикалық жағдайды синдромдық түрде анықтай білу.

2. Лечение пациентов (взрослые, дети) с психическими и поведенческими расстройствами в амбулаторных и стационарных условиях под контролем и надзором наставника.
3. Профилактика психических и поведенческих расстройств среди пациентов (взрослые, дети) под контролем и надзором наставника
4. Медико-социальная реабилитация пациентов (взрослые, дети) с психическими и поведенческими расстройствами под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Диагностика психических и поведенческих расстройств у пациентов (взрослые, дети) в амбулаторных и стационарных условиях под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Оценка психического и соматического состояния пациента, сбор жалоб, анамнестических сведений, проведение психопатологического, неврологического и физикального обследования, изучение имеющейся медицинской документации, назначение дополнительных обследований и консультаций профильных специалистов.
Умения:
1. Умение проводить психиатрическое интервьюирование.
2. Умение выявлять психопатологические клинические проявления.
3. Умение оценивать и описывать психический статус.
4. Умение оценивать соматическое и неврологическое состояние.
5. Умение назначать дополнительные обследования и консультации профильных специалистов.
6. Умение определять план обследования пациента.
7. Умение проводить необходимые диагностические мероприятия.
Знания:
1. Знание симптомов и синдромов психических и поведенческих расстройств в т.ч. "специфических" для возраста симптомов и синдромов детского возраста.
2. Знание особенностей проведения психиатрического интервьюирования, описания и оценки психического статуса.
3. Знание инструментальных методов исследования функционального состояния мозга (электроэнцефалография, реоэнцефалография, эхоэнцефалография, краниография, пневмоэнцефалография, ангиография, компьютерная томография и другие), лабораторных и экспериментально-психологических методов исследования.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Интерпретация полученных результатов, постановка синдромального и нозологического диагнозов, оформление необходимой медицинской документации, введение данных в информационные системы.
Умения:
1. Умение интерпретировать результаты лабораторных, инструментальных и экспериментально-психологических исследований.
2. Умение синдромально квалифицировать психическое состояние.

3. Тәлімгердің қадағалауымен алдын-ала нозологиялық диагноз қоя білу.
4. Тәлімгердің қадағалауымен ҚР аумағында қолданылатын аурулардың халықаралық жіктемесінің өлшемшарттарына, клиникалық хаттамаларға сәйкес психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларын диагностикалай білу.
5. Тәлімгердің қадағалауымен түпкілікті клиникалық диагнозды негіздей отырып, сараланған диагностика жүргізе білу.
6. Тәлімгердің қадағалауымен медициналық құжаттаманы, оның ішінде ақпараттық жүйелерде ресімдей білу.
7. Тәлімгердің қадағалауымен диагноз қою (растау).
Білімдер:
1. Психикалық жағдайдың алдын-ала синдромдық біліктілігін білу.
2. Органикалық, оның ішінде симптоматикалық, психикалық ауытқулардың клиникасын, этиологиясы мен патогенезін, диагностикалық өлшемшарттарын, сараланған диагностикасын білу.
3. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының клиникалық көрінісін, этиологиясы мен патогенезін, диагностикалық өлшемшарттарын, сараланған диагностикасын білу.
4. Шизофренияның, шизотиптік және сандырақ ауытқуларының клиникалық көрінісін, этиологиясы мен патогенезін, диагностикалық өлшемшарттарын, сараланған диагностикасын білу.
5. Аффективті көңіл-күй ауытқуларының клиникалық көрінісін, этиологиясы мен патогенезін, диагностикалық өлшемшарттарын, сараланған диагностикасын білу.
6. Стресске байланысты және соматоформалық ауытқулардың клиникалық көрінісін, этиологиясы мен патогенезін, диагностикалық өлшемшарттарын, сараланған диагностикасын білу.
7. Физиологиялық ауытқулармен және физикалық факторлармен байланысты мінез-құлық синдромдарының клиникалық көрінісін, этиологиясы мен патогенезін, диагностикалық өлшемшарттарын, сараланған диагностикасын білу.
8. Ересектердегі жетілген тұлға мен мінез-құлықтық ауытқуларының клиникалық көрінісін, этиологиясы мен патогенезін, диагностикалық өлшемшарттарын, сараланған диагностикасын білу.
9. Ақыл-ой кемістігінің клиникалық көрінісін, этиологиясы мен патогенезін, диагностикалық өлшемшарттарын, сараланған диагностикасын білу.
10. Психологиялық дамудың бұзылуының клиникалық көрінісін, этиологиясы мен патогенезін, диагностикалық өлшемшарттарын, сараланған диагностикасын білу, әдетте балалар мен жасөспірім жаста басталатын мінез-құлық және эмоционалдық ауытқуларды білу.
11. Аурулардың 10-шы қайта қараудағы халықаралық статистикалық жіктемесін, клиникалық хаттамаларды, нормативтік-құқықтық актілерді және психикалық денсаулық саласындағы басқа да регламенттеуші құжаттарды білу.
12. Медициналық құжаттаманы ресімдеу ерекшеліктерін, оның ішінде ақпараттық жүйелерде ресімдеуді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің қадағалауымен амбулаториялық және стационарлық жағдайларда психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар ересек және бала жастағы пациенттерді емдеу.
Дағды 1:
Клиникалық хаттамаларға сәйкес аурудың клиникалық көрінісіне, пациенттің жеке ерекшеліктеріне, жағдайдың ауырлығына сәйкес емдеуді тағайындау.
Машықтар:

3. Умение выставлять предварительный нозологический диагноз.
4. Умение диагностировать психические и поведенческие расстройства в соответствии с критериями международного классификатора болезней действующего на территории РК, клинических протоколов.
5. Умение проводить дифференциальную диагностику с обоснованием окончательного клинического диагноза.
6. Умение оформлять медицинскую документацию, в том числе в информационных системах.
7. Умение устанавливать (подтверждать) диагноз.
Знания:
1. Знание предварительной синдромальной квалификации психического состояния.
2. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики органических, включая симптоматические, психических расстройств.
3. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики психических и поведенческих расстройств вследствие употребления психоактивных веществ.
4. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики шизофрении, шизотипических и бредовых расстройств.
5. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики аффективных расстройств настроения.
6. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики невротических, связанных со стрессом и соматоформных расстройств.
7. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики поведенческих синдромов, связанных с физиологическими нарушениями и физическими факторами.
8. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики расстройств зрелой личности и поведения у взрослых.
9. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики умственной отсталости.
10. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики нарушений психологического развития, поведенческих и эмоциональных расстройств, начинающихся обычно в детском и подростковом возрасте.
11. Знание Международной классификации болезней 10-го пересмотра, клинических протоколов, нормативно-правовых актов и других регламентирующих документов в сфере охраны психического здоровья.
12. Знание особенностей оформления медицинской документации, в том числе в информационных системах.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 2:
Лечение пациентов (взрослые, дети) с психическими и поведенческими расстройствами в амбулаторных и стационарных условиях под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Назначение лечения в соответствии с клинической картиной заболевания, индивидуальными особенностями пациента, тяжестью состояния, согласно клиническим протоколам.
Умения:

1. Тәлімгердің қадағалауымен келесі психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларын емдеуді тағайындау және бақылай білу: органикалық, оның ішінде симптоматикалық, психикалық ауытқулар, психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулар, шизофрения, шизотиптік және сандырақтық ауытқулар, көңіл-күйдің аффективті ауытқулары, невротикалық, стресске байланысты және соматоформалық ауытқулар, физиологиялық ауытқулармен байланысты мінез-құлықтық синдромдары және физикалық факторлар, ересектердегі жетілген тұлға мен мінез-құлықтық ауытқу, ақыл-ой кемістігі, психологиялық дамудың ауытқуы, әдетте балалар мен жасөспірім жаста басталатын мінез-құлықтық және эмоционалдық ауытқулар.
2. Тәлімгердің қадағалауымен пациенттің жағдайына байланысты емдеу жоспарына өзгерістер енгізе білу.
Білімдер:
1. Бала жастағы органикалық, оның ішінде симптоматикалық, психикалық ауытқулардың клиникалық көрінісін, этиологиясы мен патогенезін, диагностикалық өлшемшарттарын, сараланған диагностикасын білу. Балалар мен жасөспірімдерде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулар. Шизофрения және жасөспірімдердің шизофрениясы, шизотиптік және сандырақтық ауытқулар. Балалар мен жасөспірімдерге тән көңіл-күйдің аффективті ауытқулары. Балалар мен жасөспірімдердегі невротикалық, стресске байланысты және соматоформалық ауытқулар. ТЖ аймағындағы балалардағы (оның ішінде мүмкіндігі шектеулі балалардағы) психикалық ауытқулардың ерекшеліктері. Балалар мен жасөспірімдердегі жыныстық идентификацияның ауытқулары. Әдетте балалар мен жасөспірім жастан басталатын эмоционалдық ауытқулар мен мінез-құлықтық ауытқулар. Балалардағы психологиялық (психикалық) дамудың ауытқуы. Ақыл-ой кемістігі, дамудың кешігуі. Бала жастағы физиологиялық ауытқулармен және физикалық факторлармен байланысты мінез-құлықтық синдромдар.
2. Балалардың психикалық денсаулығын қорғау саласындағы аурулардың қолданыстағы халықаралық жіктемесін, клиникалық хаттамаларды, нормативтік-құқықтық актілерді және басқа да регламенттеуші құжаттарды білу.
3. Психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациенттерді емдеудің қағидаттары мен әдістерін білу.
4. Психофармакотерапияның қағидаттары мен әдістерін білу.
5. Психиатриялық практикада қолданылатын дәрілік препараттардың негізгі кластарын, қолдануға көрсетілімдері мен қарсы көрсетілімдерін, ықтимал жанама әсерлерін білу.
6. Психотерапияның қағидаттары мен әдістерін және психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларын емдеудің басқа дәрілік емес әдістерін білу.

1. Умение назначать и контролировать лечение при следующих психических и поведенческих расстройствах: органические, включая симптоматические, психические расстройства, психические и поведенческие расстройства вследствие употребления психоактивных веществ, шизофрения, шизотипические и бредовые расстройства, аффективные расстройства настроения, невротические, связанные со стрессом и соматоформные расстройства, поведенческие синдромы, связанные с физиологическими нарушениями и физическими факторами, расстройства зрелой личности и поведения у взрослых, умственная отсталость, нарушения психологического развития, поведенческие и эмоциональные расстройства, начинающиеся обычно в детском и подростковом возрасте.
2. Умение вносить изменения в план лечения в зависимости от состояния пациента.
Знания:
1. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики органических, включая симптоматические, психических расстройств детского возраста. Психических и поведенческих расстройств вследствие употребления психоактивных веществ у детей и подростков. Детского типа шизофрении и подростковой шизофрении, шизотипических и бредовых расстройств. Аффективных расстройств настроения, специфичных для детского и подросткового возраста. Невротических, связанных со стрессом и соматоформных расстройств у детей и подростков. особенности психических расстройств (в т.ч. у детей с ограниченными возможностями) у детей в зоне ЧС. Расстройства половой идентификации у детей и подростков. Эмоциональных расстройств и расстройства поведения, начинающихся обычно в детском и подростковом возрасте. Расстройств психологического (психического) развития у детей. Умственной отсталости, задержек развития. поведенческих синдромов, связанных с физиологическими нарушениями и физическими факторами в детском возрасте.
2. Знание действующей Международной классификации болезней, клинических протоколов, нормативно-правовых актов и других регламентирующих документов в сфере охраны психического здоровья детского населения.
3. Знание принципов и методов лечения больных с психическими и поведенческими расстройствами.
4. Знание принципов и методов психофармакотерапии.
5. Знание основных классов лекарственных препаратов, применяющихся в психиатрической практике, показания и противопоказания к применению, возможные побочные эффекты.
6. Знание принципов и методов психотерапии и других немедикаментозных методов лечения психических и поведенческих расстройств.

7. Клиникалық хаттамаларды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Динамикалық байқау процесінде емдеудің тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Машықтар:
1. Тәлімгердің қадағалауымен емдеу процедураларының дұрыстығын қадағалай білу.
2. Тәлімгердің қадағалауымен пациентті емдеу тәсілдері мен әдістерін, сондай-ақ қолданылатын медициналық құралдар мен бұйымдарды таңдау мүмкіндігі туралы хабардар ете білу.
3. Тәлімгердің қадағалауымен құрал-саймандар мен аппаратураның дұрыс жұмыс істеуін бақылай білу.
Білімдер:
1. Психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациенттерді емдеудің қағидаттары мен әдістерін білу.
2. Психофармакотерапияның қағидаттары мен әдістерін, оның ішінде бала жастағы қағидаттары мен әдістерін білу.
3. Психотроптық препараттардың негізгі топтарының әсер ету механизмін, оларды қолдануға медициналық көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер, оларды тұтынудан болған асқынуларды білу.
4. Клиникалық хаттамаларды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар ересек пациенттерге кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Тәлімгердің қадағалауымен кезек күттірмейтін психиатриялық көмек көрсетуді талап ететін жағдайларды анықтай білу.
2. Тәлімгердің қадағалауымен психиатриядағы келесі жағдайларда кезек күттірмейтін көмек көрсете білу: эпилепсиялық мәртебе, фебрильді шизофрения, психотроптық препараттарды қолданудың жанама әсерлері мен асқынулары (нейролептикалық және қатерлі нейролептикалық синдромдар), ауыр алкогольдік делирий, жедел дәрілік интоксикация, айқын агрессиямен галлюцинаторлық-сандырақ және маниакальды күйлер, өмірлік агрессияның, атап айтқанда атипті, ступор күйі көрінісі.
3. Тәлімгердің қадағалауымен балалар психиатриясындағы келесі жағдайларда кезек күттірмейтін көмек көрсете білу: эпилепсиялық мәртебе. фебрильді шизофрения. психотроптық препараттарды қолданудың жанама әсерлері мен асқынулары (нейролептикалық және қатерлі нейролептикалық синдромдар). жедел дәрілік интоксикация. айқын агрессиямен галлюцинаторлық-сандырақ және маниакальды күйлер. гебоидофрения, суицидтік мінез-құлық, үзілген суицид әрекеті, ауто-және гетероагрессия, ступор жағдайы (кез келген этиология), ПБЗ қолданған кезде жедел интоксикация, оппозициялық дефицит ауытқуы. анаклитикалық депрессия. анорексия (кахектикалық кезең), соның ішінде нәресте жасындағы анорексия, жедел аффективті (психогендік) реакциялар.
Білімдер:
1. Психиатриядағы келесі жағдайларда кезек күттірмейтін көмек көрсетудің қағидаттары мен әдістерін білу: эпилепсиялық мәртебе. фебрильді шизофрения. психотроптық препараттарды қолданудың жанама әсерлері мен асқынулары (нейролептикалық және қатерлі нейролептикалық синдромдар). ауыр алкогольдік делирий. жедел дәрілік интоксикация. айқын агрессиямен галлюцинаторлық-сандырақ және маниакальды күйлер. өмірлік агрессияның көрінісі, атап айтқанда атипті, ступор күйі.

7. Знание клинических протоколов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Оценка эффективности и безопасности лечения в процессе динамического наблюдения.
Умения:
1. Умение контролировать правильность проведения лечебных процедур.
2. Умение информировать пациента о возможности выбора методов и способов лечения, а также используемых средствах и изделиях медицинского назначения.
3. Умение контролировать правильность эксплуатации инструментария и аппаратуры.
Знания:
1. Знание принципов и методов лечения больных с психическими и поведенческими расстройствами.
2. Знание принципов и методов психофармакотерапии в т.ч. в детском возрасте.
3. Знание механизма действия основных групп психотропных препаратов, медицинских показаний и противопоказаний к их применению, осложнений, вызванных их применением.
4. Знание клинических протоколов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 3:
Оказание неотложной медицинской помощи взрослым пациентам с психическими и поведенческими расстройствами.
Умения:
1. Умение выявлять состояния, требующие оказания психиатрической помощи в экстренной форме.
2. Умение оказывать неотложную помощь при следующих состояниях в психиатрии: эпилептический статус. Фебрильная шизофрения. Побочные действия и осложнения при применении психотропных препаратов (нейролептический и злокачественный нейролептический синдромы). Тяжелый алкогольный делирий. Острая лекарственная интоксикация. Галлюцинаторно-бредовые и маниакальные состояния с выраженной агрессией. Проявление витальной агрессии, в частности атипичные, состояние ступора.
3. Умение оказывать неотложную помощь при следующих состояниях в детской психиатрии: эпилептический статус. Фебрильная шизофрения. побочные действия и осложнения при применении психотропных препаратов (нейролептический и злокачественный нейролептический синдромы). Острая лекарственная интоксикация. Галлюцинаторно-бредовые и маниакальные состояния с выраженной агрессией. Гебоидофрения, суицидальное поведение, прерванный суицид, ауто-и гетероагрессия, состояние ступора (любой этиологии), острая интоксикация при употреблении ПАВ, оппозиционно-вызывающее расстройство. Анаклитическая депрессия. анорексия (кахектический этап), в т.ч. младенческая анорексия, острые аффективные (психогенные) реакции.
Знания:
1. Знание принципов и методов оказания неотложной помощи при следующих состояниях в психиатрии: эпилептический статус. Фебрильная шизофрения. Побочные действия и осложнения при применении психотропных препаратов (нейролептический и злокачественный нейролептический синдромы). Тяжелый алкогольный делирий. Острая лекарственная интоксикация. галлюцинаторно-бредовые и маниакальные состояния с выраженной агрессией. проявление витальной агрессии, в частности атипичные, состояние ступора.

2. Клиникалық хаттамаларды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Тәлімгердің қадағалауымен ересектер мен балалар арасында психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының алдын алу.
Дағды 1:
Алғашқы психопрофилактика, халық арасында санитарлық-ағарту жұмыстары бойынша іс-шаралар өткізу, салауатты өмір салтын насихаттау.
Машықтар:
1. Тәлімгердің қадағалауымен халық арасында психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының бастапқы психопрофилактикасы бойынша іс-шаралар жүргізе білу.
2. Тәлімгердің қадағалауымен халыққа санитарлық білім беруді және салауатты өмір салтын насихаттауды ұйымдастыра және жүргізе білу.
Білімдер:
1. Халық арасындағы психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының бастапқы психопрофилактикасының қағидаттары мен әдістерін білу.
2. Халыққа санитарлық білім беруді ұйымдастыру және жүргізу және салауатты өмір салтын насихаттау қағидаттарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Екінші және үшінші психопрофилактика шеңберінде психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар ересек пациенттерді динамикалық байқауды ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Тәлімгердің қадағалауымен аумақтық бекіту бойынша динамикалық байқау топтарындағы адамдарды динамикалық байқауды жүзеге асыра білу.
2. Тәлімгердің қадағалауымен кәмелетке толмаған пациенттердің заңды өкілдерін хабардар ете отырып, пациенттің ауруын, ауырлығын, ағымының түрін және жеке ерекшеліктерін ескере отырып, профилактикалық іс-шараларды таңдай білу.
Білімдер:
1. Психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының , оның ішінде бала жастағы екінші және үшінші психопрофилактикасының қағидаттары мен әдістерін білу.
2. Психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациентттерді, оның ішінде бала жастағы пациенттерді динамикалық байқаудың қағидаттары мен ерекшеліктерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Еңбек функциясы 4:
Тәлімгердің қадағалауымен психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар ересектер мен бала жастағы пациенттерді медициналық-әлеуметтік оңалту.
Дағды 1:
Психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациентті жеке оңалту жоспарын жасау.
Машықтар:
1. Тәлімгердің қадағалауымен жеңілдетілген еңбек жағдайларына, санаторий-курорттық емдеуге көшуге көрсетілімдерді анықтай білу.
2. Тәлімгердің қадағалауымен психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациенттерге еңбекті оңалту және әлеуметтік бейімдеу әдістерін таңдай білу.
3. Тәлімгердің қадағалауымен мүмкіндігі шектеулі балалардың ерекше білім беру қажеттіліктері үшін көрсетілімдерді анықтай білу, девиантты мінез-құлқы бар балаларға арналған арнайы білім беру ұйымдарына тіркеу, үйде/мектепте оқуға арналған көрсетілімдерді анықтау, тьютордың қажеттілігі, медициналық оңалту, медициналық-әлеуметтік оңалту шаралары, балаларға психологиялық-педагогикалық түзету қолдауын ұйымдастыру, МӘМ-ге жолдаманы негіздеу.

2. Знание клинических протоколов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 3:
Профилактика психических и поведенческих расстройств среди пациентов (взрослые, дети) под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Проведение мероприятий по первичной психопрофилактике, санитарно-просветительской работы среди населения, пропаганда здорового образа жизни.
Умения:
1. Умение проводить мероприятия по первичной психопрофилактике психических и поведенческих расстройств среди населения.
2. Умение организовывать и проводить санитарное просвещение населения и пропаганду здорового образа жизни.
Знания:
1. Знание принципов и методов первичной психопрофилактики психических и поведенческих расстройств среди населения.
2. Знание принципов организации и проведения санитарного просвещения населения и пропаганды здорового образа жизни.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Организация динамического наблюдения за взрослыми пациентами с психическими и поведенческими расстройствами в рамках вторичной и третичной психопрофилактики.
Умения:
1. Умение осуществлять динамическое наблюдение за лицами, находящимися в группах динамического наблюдения, по территориальному прикреплению.
2. Умение выбирать профилактические мероприятия с учетом заболевания, степени тяжести, типа течения и индивидуальных особенностей пациента с информированием законных представителей несовершеннолетних пациентов.
Знания:
1. Знание принципов и методов вторичной и третичной психопрофилактики психических и поведенческих расстройств в том числе в детском возрасте.
2. Знание принципов и особенностей динамического наблюдения за пациентами с психическими и поведенческими расстройствами в т.ч. детского возраста.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 4:
Медико-социальная реабилитация пациентов (взрослые, дети) с психическими и поведенческими расстройствами под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Разработка плана индивидуальной реабилитации пациента с психическими и поведенческими расстройствами.
Умения:
1. Умение определять показания к переводу на облегченные условия труда, санаторно-курортному лечению.
2. Умение подбирать методы трудовой реабилитации и социальной адаптации пациентам с психическими и поведенческими расстройствами.
3. Умение определять показания для особых образовательных потребностей у детей с ограниченными возможностями, оформления в специальные организации образования для детей с девиантным поведением, определять показания для обучения на дому /в школе, необходимость тьютора, меры медицинской реабилитации, медико-социальной реабилитации, организация психолого-педагогической коррекционной поддержки для детей, обоснование направления в МСУ.

4. Тәлімгердің қадағалауымен медициналық-психологиялық, медициналық-әлеуметтік бейімделу әдістерін таңдап, психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар бала жастағы пациенттерге психологиялық-педагогикалық және түзету көмегіне бағыттай білу.
5. Тәлімгердің қадағалауымен қажетті медициналық құжаттаманы, оның ішінде ақпараттық жүйелерде толтыра білу.
Білімдер:
1. Жеңілдетілген еңбек жағдайларына, санаториялық-курорттық емдеуге ауыстыру көрсетілімдерін білу.
2. Психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациенттерді еңбекті оңалту және әлеуметтік бейімдеу әдістерін білу.
3. Психикалық денсаулық саласындағы тиісті НҚА және басқа да регламенттеуші құжаттарды білу.
4. Арнайы білім беру бағдарламаларына, үйде оқытуға, тьютордың қажеттілігіне, девиантты мінез-құлқы бар балаларға арналған арнайы білім беру ұйымдарына жіберуге, МӘМ-ге арналған көрсетілімдерді білу.
5. Психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар бала жастағы пациенттерді түзету, оңалту және әлеуметтік бейімдеу әдістерін білу.
6. Психикалық денсаулық саласындағы тиісті НҚА және басқа да регламенттеуші құжаттарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Дағды 2:
Жоспарға сәйкес қажетті оңалту іс-шараларын жүргізу, олардың тиімділігін бақылау.
Машықтар:
1. Тәлімгердің қадағалауымен психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациентті оңалту жоспарын әзірлей білу.
2. Тәлімгердің қадағалауымен психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар адамдарды әлеуметтік-медициналық еңбек ұйымдарына (бөлімшелеріне) жіберуді ресімдей білу. клиникалық тәлімгердің жетекшілігімен пациенттің медициналық оңалту жоспарының орындалуын бақылау және оның тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациентті оңалту жоспарының алгоритмін білу.
2. Психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар бала жастағы адамдарды психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар балаларға оңалту және түзету көмегінің барлық түрлеріне жіберу үшін көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерді білу.
3. Психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар адамдарды әлеуметтік-медициналық еңбек ұйымдарына (бөлімшелеріне) жіберу үшін көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия
Қарым-қатынас
Төзімділік және Құрмет
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Стресске төзімділік
Рефлексия және интроспекция
Кәсіби этиканы сақтау
Ашықтық және оқуға дайын болу
Белсенділік және бастамашылық
Кәсіби дамуға ұмтылу
үздіксіз кәсіби даму
Клиентке бағдарлану
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

4. Умение подбирать методы медико-психологической, медико-социальной адаптации и направлять на психолого-педагогическую и коррекционную помощь пациентам детского возраста с психическими и поведенческими расстройствами.
5. Умение заполнять необходимую медицинскую документацию, в том числе в информационных системах.
Знания:
1. Знание показаний к переводу на облегченные условия труда, санаторно-курортному лечению.
2. Знание методов трудовой реабилитации и социальной адаптации пациентов с психическими и поведенческими расстройствами.
3. Знание регламентирующих документов в сфере охраны психического здоровья.
4. Знание показаний к переводу на специальные программы образования, обучения на дому, необходимости тьютора, направления в специальные организации образования для детей с девиантным поведением, показания для МСУ.
5. Знание методов коррекционной, реабилитационной и социальной адаптации пациентов детского возраста с психическими и поведенческими расстройствами.
6. Знание регламентирующих документов в сфере охраны психического здоровья.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Проведение необходимых реабилитационных мероприятий согласно плану, контроль их эффективности.
Умения:
1. Умение разрабатывать план реабилитации пациента с психическими и поведенческими расстройствами.
2. Умение оформлять направление лиц с психическими и поведенческими расстройствами в социально-медицинские трудовые организации (подразделения).
3. Умение контролировать выполнение плана медицинской реабилитации пациента и оценивать его эффективность.
Знания:
1. Знание алгоритма плана реабилитации пациента с психическими и поведенческими расстройствами.
2. Знание показаний и противопоказаний для направления лиц детского возраста с психическими и поведенческими расстройствами на все виды реабилитационной и коррекционной помощи детям с психическими и поведенческими расстройствами.
3. Знание показаний и противопоказаний для направления лиц с психическими и поведенческими расстройствами в социально-медицинские трудовые организации (подразделения).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Требования к личностным компетенциям:
Эмпатия
Коммуникабельность
Толерантность и уважение
Сотрудничество и работа в команде
Стрессоустойчивость
Рефлексия и самоанализ
Соблюдение профессиональной этики
Открытость и готовность к обучению
Активность и инициативность
Стремление к профессиональному развитию
НПР
Клиент-ориентированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 24 қаңтардағы № 12 бұйрығы "Он жастан он сегіз жасқа дейінгі кәмелетке толмағандар мен жастардың репродуктивтік және психикалық денсаулықты сақтау бойынша медициналық көмекті ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 25 қаңтарда № 31762 болып тіркелді)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Дәрігер-нарколог
7
Балалар психиатр-дәрігері
7
Дәрігер психотерапевт
7
Дәрігер сексопатолог

Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 января 2023 года № 12 "Об утверждении стандарта организации оказания медицинской помощи по охране репродуктивного и психического здоровья несовершеннолетних в возрасте от десяти до восемнадцати лет и молодежи" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 января 2023 года № 31762).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач нарколог
7
Врач психиатр (детский)
7
Врач психотерапевт
7
Врач сексопатолог

10. Кәсіптің карточкасы "7.1 Дәрігер нарколог":
Топтың коды:
2212-8
Қызмет атауының коды:
2212-8-010
Кәсіптің атауы:
7.1 Дәрігер нарколог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Тағылымдамашы дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер "біліктілігі" Наркология " мамандануы бойынша сертификаттау курсында оқу кезінде. "Психиатрия" мамандығы шеңберінде 7.2 кіші деңгейде алдыңғы жұмыс тәжірибесі 5 жылдан кем емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
"Психиатрия" мамандығы шеңберінде "Наркология"мамандығы бойынша сертификаттау курсы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен заттарды қолданумен байланысты психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар пациенттердің (ересектер, балалар) профилактикасы, диагностикасы, лечение, медициналық оңалтуы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің қадағалауымен амбулаториялық және стационарлық жағдайда пациенттерде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының диагностикасы.
2. Тәлімгердің қадағалауымен амбулаториялық және стационарлық жағдайларда психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациенттерді емдеу.
3. Тәлімгердің қадағалауымен ересектер арасында психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының алдын алу.
4. Тәлімгердің қадағалауымен психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациенттерді медициналық-әлеуметтік оңалту.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің қадағалауымен амбулаториялық және стационарлық жағдайда пациенттерде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының диагностикасы.
Дағды 1:
Пациенттің психикалық және соматикалық жай-күйін бағалау, шағымдарды, анамнестикалық мәліметтерді жинау, психопатологиялық, анамнестикалық мәліметтерді жинау, психопатологиялық, неврологиялық және физикалық тексеру жүргізу, қолда бар медициналық құжаттаманы зерделеу, қосымша тексерулер тағайындау және бейінді мамандардың консультациялары.
Машықтар:

10. Карточка профессии "7.1 Врач-нарколог":
Код группы:
2212-8
Код наименования занятия:
2212-8-010
Наименование профессии:
7.1 Врач-нарколог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач-стажер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения на сертификационном курсе по специализации "Наркология". Предшествующий опыт работы в рамках специальности "Психиатрия" на подуровне ОРК 7.2 не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Наркология" в рамках специальности "Психиатрия взрослая, детская".
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентам (взрослые, дети) с психическими и поведенческими расстройствами, связанными с употреблением психоактивных веществ под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика психических и поведенческих расстройств, связанными с употреблением психоактивных веществ у пациентов в амбулаторных и стационарных условиях под контролем и надзором наставника
2. Лечение пациентов с психическими и поведенческими расстройствами, связанными с употреблением психоактивных веществ в амбулаторных и стационарных условиях под контролем и надзором наставника
3. Профилактика психических и поведенческих расстройств, связанных с употреблением психоактивных веществ среди взрослого населения под контролем и надзором наставника
4. Медико-социальная реабилитация пациентов с психическими и поведенческими расстройствами, связанными с употреблением психоактивных веществ под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Диагностика психических и поведенческих расстройств, связанными с употреблением психоактивных веществ у пациентов в амбулаторных и стационарных условиях под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Оценка психического и соматического состояния пациента, сбор жалоб, анамнестических сведений, проведение психопатологического, неврологического и физикального обследования, изучение имеющейся медицинской документации, назначение дополнительных обследований и консультаций профильных специалистов.
Умения:

1. Тәлімгердің қадағалауымен психиатриялық сұхбат жүргізу, есірткі анамнезін жинай білу.
2. Тәлімгердің қадағалауымен психопатологиялық клиникалық көріністерді анықтай білу.
3. Тәлімгердің қадағалауымен психикалық мәртебені бағалау және сипаттай алу.
4. Тәлімгердің қадағалауымен соматикалық және неврологиялық жағдайды бағалай білу.
5. Тәлімгердің қадағалауымен қосымша тексерулер мен бейінді мамандардың консультацияларын тағайындай білу.
6. Тәлімгердің қадағалауымен пациентті тексеру жоспарын анықтай білу.
7. Тәлімгердің қадағалауымен қажетті диагностикалық іс-шараларды жүргізе білу.
Білімдер:
1. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының белгілері мен синдромдарын білу.
2. Психиатриялық сұхбаттасу, психикалық мәртебені сипаттау және бағалау ерекшеліктерін білу.
3. Мидың функционалдық жағдайын зерттеудің аспаптық әдістерін (электроэнцефалография, реоэнцефалография, эхоэнцефалография, краниография, пневмоэнцефалография, ангиография, компьютерлік томография және тағы басқа), зерттеудің зертханалық және эксперименттік-психологиялық әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Алынған нәтижелерді түсіндіру, синдромдық және нозологиялық диагноздарды қою, қажетті медициналық құжаттаманы ресімдеу, ақпараттық жүйелерге деректерді енгізу.
Машықтар:
1. Тәлімгердің қадағалауымен зертханалық, аспаптық және эксперименттік-психологиялық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіре білу.
2. Тәлімгердің қадағалауымен психикалық жағдайды синдромдық түрде анықтай білу.
3. Тәлімгердің қадағалауымен алдын-ала нозологиялық диагноз қоя білу.
4. Тәлімгердің қадағалауымен ҚР аумағында қолданылатын аурулардың халықаралық жіктеуішінің өлшемшарттарына, клиникалық хаттамаларға сәйкес психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларын диагностикалай білу.
5. Тәлімгердің қадағалауымен түпкілікті клиникалық диагнозды негіздей отырып, сараланған диагностика жүргізе білу.
6. Клиникалық тәлімгердің басшылығымен медициналық құжаттаманы, оның ішінде ақпараттық жүйелерде ресімдей білу.
7. Тәлімгердің қадағалауымен диагноз қою (растау).
Білімдер:
1. Психикалық жағдайдың алдын-ала синдромдық біліктілігін білу.
2. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық ауытқулардың клиникалық көрінісін, этиологиясы мен патогенезін, диагностикалық өлшемшарттарын, сараланған диагностикасын білу.
3. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының клиникалық көрінісін, этиологиясы мен патогенезін, диагностикалық өлшемшарттарын, сараланған диагностикасын білу.

1. Умение проводить психиатрическое интервьюирование, сбор наркоанамнеза.
2. Умение выявлять психопатологические клинические проявления.
3. Умение оценивать и описывать психический статус.
4. Умение оценивать соматическое и неврологическое состояние.
5. Умение назначать дополнительные обследования и консультации профильных специалистов.
6. Умение определять план обследования пациента.
7. Умение проводить необходимые диагностические мероприятия.
Знания:
1. Знание симптомов и синдромов психических и поведенческих расстройств, связанных с употреблением психоактивных веществ.
2. Знание особенностей проведения психиатрического интервьюирования, описания и оценки психического статуса.
3. Знание инструментальных методов исследования функционального состояния мозга (электроэнцефалография, реоэнцефалография, эхоэнцефалография, краниография, пневмоэнцефалография, ангиография, компьютерная томография и другие), лабораторных и экспериментально-психологических методов исследования.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Интерпретация полученных результатов, постановка синдромального и нозологического диагнозов, оформление необходимой медицинской документации, введение данных в информационные системы.
Умения:
1. Умение интерпретировать результаты лабораторных, инструментальных и экспериментально-психологических исследований.
2. Умение синдромально квалифицировать психическое состояние.
3. Умение выставлять предварительный нозологический диагноз.
4. Умение диагностировать психические и поведенческие расстройства, связанные с употреблением психоактивных веществ, в соответствии с критериями международного классификатора болезней действующего на территории РК, клинических протоколов.
5. Умение проводить дифференциальную диагностику с обоснованием окончательного клинического диагноза.
6. Умение оформлять медицинскую документацию, в том числе в информационных системах.
7. Умение устанавливать (подтверждать) диагноз.
Знания:
1. Знание предварительной синдромальной квалификации психического состояния.
2. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики психических расстройств, связанных с употреблением психоактивных веществ
3. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики психических и поведенческих расстройств, связанных с употреблением психоактивных веществ.

4. Шизотиптік және сандырақтық ауытқулардың клиникалық көрінісін, этиологиясы мен патогенезін, диагностикалық өлшемшарттарын, сараланған диагностикасын білу.
5. Афективті көңіл-күй ауытқуларының клиникалық көрінісін, этиологиясы мен патогенезін, диагностикалық өлшемшарттарын, сараланған диагностикасын білу.
6. Невротикалық, стресске байланысты және соматоформалық ауытқулардың клиникалық көрінісін, этиологиясы мен патогенезін, диагностикалық өлшемшарттарын, сараланған диагностикасын білу.
7. Физиологиялық ауытқулармен және физикалық факторлармен байланысты мінез-құлық синдромдарының клиникалық көрінісін, этиологиясы мен патогенезін, диагностикалық өлшемшарттарын, сараланған диагностикасын білу.
8. Ересектердегі жетілген тұлға мен мінез-құлықтық ауытқуларының клиникалық көрінісін, этиологиясы мен патогенезін, диагностикалық өлшемшарттарын, сараланған диагностикасын білу.
9. Ақыл-ой кемістігінің клиникалық көрінісін, этиологиясы мен патогенезін, диагностикалық өлшемшарттарын, сараланған диагностикасын білу.
10. Балалар мен жасөспірімдерде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының клиникалық көрінісін, этиологиясы мен патогенезін, диагностикалық өлшемшарттарын, сараланған диагностикасын білу.
11. 10-шы қайта қарау ауруларының халықаралық жіктемесін, клиникалық хаттамаларды, нормативтік-құқықтық актілерді және психикалық денсаулық саласындағы басқа да регламенттеуші құжаттарды білу.
12. Медициналық құжаттаманы ресімдеу, оның ішінде ақпараттық жүйелерде ресімдеу ерекшеліктерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің қадағалауымен амбулаториялық және стационарлық жағдайларда психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациенттерді емдеу.
Дағды 1:
Клиникалық хаттамаларға сәйкес аурудың клиникалық көрінісіне, пациенттің жеке ерекшеліктеріне, жағдайдың ауырлығына сәйкес емдеуді тағайындау .
Машықтар:
1. Тәлімгердің қадағалауымен алкогольді, опиоидтарды, каннабиноидтарды, кофеин мен ЖПЗ, галлюциногендер, темекі, ұшпалы еріткіштерді қоса алғандағы басқа да стимуляторларды қолданумен байланысты жедел интоксикация, тоқтату және тәуелділік синдромы кезіндегі, сондай-ақ есірткіні және басқа психикаға белсенді әсер ететін заттарды бірге тұтыну нәтижесіндегі емдеуді тағайындау және бақылау.
2. Тәлімгердің қадағалауымен алкогольді, опиоидтарды, каннабиноидтарды, кофеин мен ЖПЗ, галлюциногендер, темекі, ұшпалы еріткіштерді қоса алғандағы басқа да стимуляторларды тұтынудан болған жедел интоксикация, тоқтату және тәуелділік синдромы кезіндегі, сондай-ақ есірткіні және басқа психикаға белсенді әсер ететін заттарды бірге тұтыну нәтижесіндегі емдеуді тағайындау және бақылау.

4. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики шизофрении, шизотипических и бредовых расстройств.
5. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики аффективных расстройств настроения.
6. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики невротических, связанных со стрессом и соматоформных расстройств.
7. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики поведенческих синдромов, связанных с физиологическими нарушениями и физическими факторами.
8. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики расстройств зрелой личности и поведения у взрослых.
9. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики умственной отсталости.
10. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики психических и поведенческих расстройств, связанных с употреблением психоактивных веществ в детском и подростковом возрасте.
11. Знание Международной классификации болезней 10-го пересмотра, клинических протоколов, нормативно-правовых актов и других регламентирующих документов в сфере охраны психического здоровья.
12. Знание особенностей оформления медицинской документации, в том числе в информационных системах.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 2:
Лечение пациентов с психическими и поведенческими расстройствами, связанными с употреблением психоактивных веществ в амбулаторных и стационарных условиях под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Назначение лечения в соответствии с клинической картиной заболевания, индивидуальными особенностями пациента, тяжестью состояния, согласно клиническим протоколам.
Умения:
1. Умение назначать и контролировать лечение при острой интоксикации, абстинентном синдроме и синдроме зависимости, связанными с употреблением алкоголя, опиоидов, каннабиноидов, седативных или снотворных веществ, кокаина, других стимуляторов, включая кофеин и НПВ, галлюциногенов, табака, летучих растворителей, а также в результате сочетанного употребления наркотиков и использования других психоактивных веществ.
2. Умение назначать и контролировать лечение при острой интоксикации, абстинентном синдроме и синдроме зависимости, связанными с употреблением алкоголя, опиоидов, каннабиноидов, седативных или снотворных веществ, кокаина, других стимуляторов, включая кофеин и НПВ, галлюциногенов, табака, летучих растворителей, а также в результате сочетанного употребления наркотиков и использования других психоактивных веществ в детском и подростковом возрасте.

3. Тәлімгердің қадағалауымен пациенттің жағдайына байланысты емдеу жоспарына өзгерістер енгізе білу.
Білімдер:
1. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациенттерді емдеудің қағидаттары мен әдістерін білу
2. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының психофармакотерапиясының қағидаттары мен әдістерін білу
3. Наркологиялық практикада қолданылатын дәрілік препараттардың негізгі кластарын, қолдануға көрсетілімдері мен қарсы көрсетілімдерін, ықтимал жанама әсерлерін білу.
4. Психотерапияның қағидаттары мен әдістерін және психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларын емдеудің басқа дәрілік емес әдістерін білу
5. Клиникалық хаттамаларды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Динамикалық байқау процесінде емдеудің тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Машықтар:
1. Тәлімгердің қадағалауымен емдеу процедураларының дұрыстығын бақылай білу.
2. Тәлімгердің қадағалауымен пациентті емдеу тәсілдері мен әдістерін, сондай-ақ қолданылатын медициналық құралдар мен бұйымдарды таңдау мүмкіндігі туралы хабардар ете білу.
3. Тәлімгердің қадағалауымен құрал-саймандар мен аппаратураның дұрыс жұмыс істеуін бақылай білу.
Білімдер:
1. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациенттерді емдеудің қағидаттары мен әдістерін білу
2. Психофармакотерапияның қағидаттары мен әдістерін білу.
3. Психотроптық препараттардың негізгі топтарының әсер ету механизмін, оларды қолдануға медициналық көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер, оларды тұтынудан болған асқынуларды білу.
4. Клиникалық хаттамаларды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар ересек пациенттерге кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Тәлімгердің қадағалауымен наркологиялық пациенттерге кезек күттірмейтін көмек көрсетуді талап ететін жағдайларды анықтай білу
2. Тәлімгердің қадағалауымен наркологиядағы келесі жағдайларда кезек күттірмейтін көмек көрсете білу: жедел интоксикация, улану және психоактивті заттардың артық дозалануы, эпилептикалық мәртебе. психотроптық препараттарды қолданудың жанама әсерлері мен асқынулары (нейролептикалық және қатерлі нейролептикалық синдромдар). ауыр алкогольдік делирий. жедел дәрілік интоксикация. айқын агрессиямен галлюцинаторлық-сандырақ және маниакальды күйлер.
Білімдер:

3. Умение вносить изменения в план лечения в зависимости от состояния пациента.
Знания:
1. Знание принципов и методов лечения пациентов с психическими и поведенческими расстройствами, связанными с употреблением психоактивных веществ
2. Знание принципов и методов психофармакотерапии психических и поведенческих расстройств, связанными с употреблением психоактивных веществ
3. Знание основных классов лекарственных препаратов, применяющихся в наркологической практике, показания и противопоказания к применению, возможные побочные эффекты.
4. Знание принципов и методов психотерапии и других немедикаментозных методов лечения психических и поведенческих расстройств, связанных с употреблением психоактивных веществ
5. Знание клинических протоколов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Оценка эффективности и безопасности лечения в процессе динамического наблюдения.
Умения:
1. Умение контролировать правильность проведения лечебных процедур.
2. Умение информировать пациента о возможности выбора методов и способов лечения, а также используемых средствах и изделиях медицинского назначения.
3. Умение контролировать правильность эксплуатации инструментария и аппаратуры.
Знания:
1. Знание принципов и методов лечения больных с психическими и поведенческими расстройствами, связанными с употреблением психоактивных веществ
2. Знание принципов и методов психофармакотерапии.
3. Знание механизма действия основных групп психотропных препаратов, медицинских показаний и противопоказаний к их применению, осложнений, вызванных их применением.
4. Знание клинических протоколов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 3:
Оказание неотложной медицинской помощи взрослым пациентам с психическими и поведенческими расстройствами, связанными с употреблением психоактивных веществ.
Умения:
1. Умение выявлять состояния, требующие оказания экстренной помощи для наркологических пациентов
2. Умение оказывать неотложную помощь при следующих состояниях в наркологии: острая интоксикация, отравление и передозировка психоактивных веществ, эпилептический статус. побочные действия и осложнения при применении психотропных препаратов (нейролептический и злокачественный нейролептический синдромы), тяжелый алкогольный делирий. острая лекарственная интоксикация. галлюцинаторно-бредовые и маниакальные состояния с выраженной агрессией.
Знания:

1. Наркологиядағы келесі жағдайларда кезек күттірмейтін көмек көрсетудің қағидаттары мен әдістерін білу: жедел интоксикация, улану және психоактивті заттардың артық дозалануы, эпилептикалық мәртебе. психотроптық препараттарды қолданудың жанама әсерлері мен асқынулары (нейролептикалық және қатерлі нейролептикалық синдромдар). ауыр алкогольдік делирий. жедел дәрілік интоксикация. айқын агрессиямен галлюцинаторлық-сандырақ және маниакальды күйлер.
2. Клиникалық хаттамаларды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Еңбек функциясы 3:
Тәлімгердің қадағалауымен ересектер арасында психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының алдын алу.
Дағды 1:
Алғашқы психопрофилактика, халық арасында санитарлық-ағарту жұмыстары бойынша іс-шаралар өткізу, салауатты өмір салтын насихаттау.
Машықтар:
1. Тәлімгердің қадағалауымен халық арасында психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының бастапқы психопрофилактикасы бойынша іс-шаралар жүргізе білу.
2. Тәлімгердің қадағалауымен халыққа санитарлық білім беруді және салауатты өмір салтын насихаттауды ұйымдастыра және жүргізе білу.
Білімдер:
1. Халық арасында психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының бастапқы психопрофилактикасының қағидаттары мен әдістерін білу.
2. Халыққа санитарлық білім беруді ұйымдастыру және жүргізу және салауатты өмір салтын насихаттау қағидаттарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Екінші және үшінші психопрофилактика шеңберінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар ересек пациенттерге динамикалық байқауды ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Тәлімгердің қадағалауымен аумақтық бекіту бойынша динамикалық байқау топтарындағы адамдарды динамикалық байқауды жүзеге асыра білу.
2. Тәлімгердің қадағалауымен пациенттің ауруын, ауырлығын, ағымының түрін және жеке ерекшеліктерін ескере отырып, профилактикалық шараларды таңдай білу.
Білімдер:
1. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының екінші және үшінші психопрофилактикасының қағидаттары мен әдістерін білу.
2. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациенттерді динамикалық байқаудың қағидаттары мен ерекшеліктерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Тәлімгердің қадағалауымен психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациенттерді медициналық-әлеуметтік оңалту.
Дағды 1:
Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациентті жеке оңалту жоспарын әзірлеу.
Машықтар:

1. Знание принципов и методов оказания неотложной помощи при следующих состояниях в наркологии: острая интоксикация, отравление и передозировка психоактивных веществ, эпилептический статус. побочные действия и осложнения при применении психотропных препаратов (нейролептический и злокачественный нейролептический синдромы). тяжелый алкогольный делирий. острая лекарственная интоксикация. галлюцинаторно-бредовые и маниакальные состояния с выраженной агрессией.
2. Знание клинических протоколов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 3:
Профилактика психических и поведенческих расстройств, связанных с употреблением психоактивных веществ среди взрослого населения под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Проведение мероприятий по первичной психопрофилактике, санитарно-просветительской работы среди населения, пропаганда здорового образа жизни.
Умения:
1. Умение проводить мероприятия по первичной психопрофилактике психических и поведенческих расстройств, связанных с употреблением психоактивных веществ среди населения.
2. Умение организовывать и проводить санитарное просвещение населения и пропаганду здорового образа жизни.
Знания:
1. Знание принципов и методов первичной психопрофилактики психических и поведенческих расстройств, связанных с употреблением психоактивных веществ среди населения.
2. Знание принципов организации и проведения санитарного просвещения населения и пропаганды здорового образа жизни.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Организация динамического наблюдения за взрослыми пациентами с психическими и поведенческими расстройствами, связанными с употреблением психоактивных веществ в рамках вторичной и третичной психопрофилактики.
Умения:
1. Умение осуществлять динамическое наблюдение за лицами, находящимися в группах динамического наблюдения, по территориальному прикреплению.
2. Умение выбирать профилактические мероприятия с учетом заболевания, степени тяжести, типа течения и индивидуальных особенностей пациента.
Знания:
1. Знание принципов и методов вторичной и третичной психопрофилактики психических и поведенческих расстройств, связанных с употреблением психоактивных веществ
2. Знание принципов и особенностей динамического наблюдения за пациентами с психическими и поведенческими расстройствами, связанными с употреблением психоактивных веществ
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 4:
Медико-социальная реабилитация пациентов с психическими и поведенческими расстройствами, связанными с употреблением психоактивных веществ под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Разработка плана индивидуальной реабилитации пациента с психическими и поведенческими расстройствами, связанными с употреблением психоактивных веществ.
Умения:

1. Тәлімгердің қадағалауымен психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған.
2. Психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациенттерге медициналық-әлеуметтік және еңбекті оңалту әдістерін таңдай білу
3. Тәлімгердің қадағалауымен қажетті медициналық құжаттаманы, оның ішінде ақпараттық жүйелерде толтыра білу.
Білімдер:
1. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациенттерді медициналық-әлеуметтік және еңбекпен оңалту әдістерін білу
2. Психикалық денсаулық саласындағы тиісті НҚА және басқа да регламенттеуші құжаттарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Жоспарға сәйкес қажетті оңалту іс-шараларын жүргізу, олардың тиімділігін бақылау.
Машықтар:
1. Тәлімгердің қадағалауымен психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациентті оңалту жоспарын әзірлей білу.
2. Тәлімгердің қадағалауымен психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар адамдарды медициналық-әлеуметтік оңалтудан өтуге жіберуді ресімдей білу.
3. Тәлімгердің қадағалауымен пациентті медициналық-әлеуметтік оңалту жоспарының орындалуын бақылау және оның тиімділігін бағалай білу.
Білімдер:
1. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациентті оңалту жоспарының алгоритмін білу
2. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар адамдарды медициналық-әлеуметтік оңалту бағдарламасына жіберу үшін көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия
Қарым-қатынас
Төзімділік және Құрмет
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Стресске төзімділік
Рефлексия және интроспекция
Кәсіби этиканы сақтау
Ашықтық және оқуға дайын болу
Белсенділік және бастамашылық
Кәсіби дамуға ұмтылу
клиентке бағдарлану
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 24 қаңтардағы № 12 бұйрығы "Он жастан он сегіз жасқа дейінгі кәмелетке толмағандар мен жастардың репродуктивтік және психикалық денсаулықты сақтау бойынша медициналық көмекті ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 25 қаңтарда № 31762 болып тіркелді)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Дәрігер психиатр
7
Балалар психиатр дәрігері
7
Дәрігер психотерапевт
7
Дәрігер нарколог

1. Умение подбирать методы медико-социальной и трудовой реабилитации пациентам с психическими и поведенческими расстройствами, связанными с употреблением психоактивных веществ
3. Умение заполнять необходимую медицинскую документацию, в том числе в информационных системах.
Знания:
1. Знание методов медико-социальной и трудовой реабилитации пациентов с психическими и поведенческими расстройствами, связанными с употреблением психоактивных веществ
2. Знание регламентирующих документов в сфере охраны психического здоровья.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Проведение необходимых реабилитационных мероприятий согласно плану, контроль их эффективности.
Умения:
1. Умение разрабатывать план реабилитации пациента с психическими и поведенческими расстройствами, связанными с употреблением психоактивных веществ
2. Умение оформлять направление лиц с психическими и поведенческими расстройствами, связанными с употреблением психоактивных веществ на прохождение медико-социальной реабилитации.
2. Умение контролировать выполнение плана медико-социальной реабилитации пациента и оценивать его эффективность.
Знания:
1. Знание алгоритма плана реабилитации пациента с психическими и поведенческими расстройствами, связанными с употреблением психоактивных веществ
2. Знание показаний и противопоказаний для направления лиц с психическими и поведенческими расстройствами, связанными с употреблением психоактивных веществ в программу медико-социальной реабилитации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Требования к личностным компетенциям:
Эмпатия
Коммуникабельность
Толерантность и уважение
Сотрудничество и работа в команде
Стрессоустойчивость
Рефлексия и самоанализ
Соблюдение профессиональной этики
Открытость и готовность к обучению
Активность и инициативность
Стремление к профессиональному развитию
Клиент-ориентированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 января 2023 года № 12 "Об утверждении стандарта организации оказания медицинской помощи по охране репродуктивного и психического здоровья несовершеннолетних в возрасте от десяти до восемнадцати лет и молодежи" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 января 2023 года № 31762).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач психиатр
7
врач психиатр (детский)
7
врач психотерапевт
7
врач сексопатолог

11. Кәсіптің карточкасы "7.1 Балалар психиатры дәрігері":
Топтың коды:
2212-8
Қызмет атауының коды:
2212-8-003
Кәсіптің атауы:
7.1 Балалар психиатры дәрігері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Тағылымдамашы дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер" біліктілігі "Балалар психиатриясы" мамандануы бойынша сертификаттау курсында оқу кезінде. "Психиатрия (ересектер)" мамандық бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі СБШ 7.2 кіші деңгейінде кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
"Балалар психиатриясы" мамандығы "Ересектер психиатриясы" мамандығы бойынша "Балалар психиатрия" сертификаттау курсы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Дәлелді медицина қағидаттарына негізделген халықтың психикалық денсаулығын қорғау саласында білікті медициналық көмек көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. АТәлімгердің қадағалауымен амбулаториялық және стационарлық жағдайда бала жастағы пациенттердегі психикалық және мінез- құлықтық ауытқуларының диагностикасы.
2. Тәлімгердің қадағалауымен амбулаториялық және стационарлық жағдайларда психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар бала жастағы пациенттерді емдеу.
3. Тәлімгердің қадағалауымен балалар арасында психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының алдын алу.
4. Тәлімгердің қадағалауымен психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар бала жастағы пациенттерді медициналық-әлеуметтік оңалту.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
АТәлімгердің қадағалауымен амбулаториялық және стационарлық жағдайда бала жастағы пациенттердегі психикалық және мінез- құлықтық ауытқуларының диагностикасы.
Дағды 1:
Пациенттің психикалық және соматикалық жағдайын бағалау. Шағымдарды, анамнестикалық мәліметтерді жинау, клиникалық-психопатологиялық, неврологиялық және соматикалық тексеру әдістерін жүргізу. қолда бар медициналық құжаттаманы зерделеу.
Машықтар:

11. Карточка профессии "7.1 Врач детский психиатр":
Код группы:
2212-8
Код наименования занятия:
2212-8-003
Наименование профессии:
7.1 Врач детский психиатр
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач-стажер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения на сертификационном курсе по специализации "Психиатрия (детская)". Предшествующий опыт работы в рамках специальности "Психиатрия" на подуровне ОРК 7.2 не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Детская психиатрия" в рамках специальности "Психиатрия (взрослая)".
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (дети) при психических и поведенческих расстройствах под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика психических и поведенческих расстройств у детей и подростков в амбулаторных и стационарных условиях под контролем и надзором наставника.
2. Лечение пациентов детского возраста с психическими и поведенческими расстройствами в амбулаторных и стационарных условиях под контролем и надзором наставника.
3. Профилактика психических и поведенческих расстройств среди детского населения под контролем и надзором наставника.
4. Медико-социальная реабилитация, медицинская реабилитация, организация психолого-педагогической и коррекционной помощи детям с ограниченными возможностями под контролем и надзором наставника.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Диагностика психических и поведенческих расстройств у детей и подростков в амбулаторных и стационарных условиях под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Оценка психического и соматического состояния пациента. Сбор жалоб, анамнестических сведений, проведение клинико-психопатологического, неврологического и соматического методов обследования. изучение имеющейся медицинской документации .
Умения:

1. Тәлімгердің қадағалауымен психиатриялық сұхбат (психиатриялық әңгіме) жүргізе білу.
2. Тәлімгердің қадағалауымен мәліметтер жинай білу (объективті және субъективті анамнез, катамнез), кәмелетке толмаған адамның заңды өкілдерімен әңгімелесу жүргізу.
3. Балалар мен жасөспірімдерге тән клиникалық-психопатологиялық "жас ерекшеліктеріне тән" кешендерді оқшаулай білу.
4. Тәлімгердің қадағалауымен психикалық мәртебені бағалау және сипаттай білу.
5. Тәлімгердің қадағалауымен соматикалық және неврологиялық жағдайды бағалау және сипаттай білу.
6. Тәлімгердің қадағалауымен тәлімгердің бақылауымен бейінді мамандарға қосымша тексерулер мен консультациялар тағайындай білу.
7. Логопед және дефектолог, медициналық психолог, медициналық генетик қорытындысының мәнін түсіне білу.
8. Тәлімгердің қадағалауымен пациентті тексеру жоспарын анықтай білу.
9. Тәлімгердің қадағалауымен қажетті диагностикалық шараларды анықтау және тағайындай білу.
Білімдер:
1. Психикалық функциялардың онтогенезі мен дисонтогенезін баланың жасына және жасына байланысты дағдарыстарға кезеңдеу тұрғысынан білу.
2. Бала жастағы психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының жасына байланысты "спецификалық" белгілері мен синдромдарын білу.
3. Психиатриялық сұхбат (психиатриялық әңгіме) жүргізудің ерекшеліктерін, бала жастағыпсихикалық мәртебені сипаттау мен бағалауды білу.
4. Мидың құрылымы мен функционалдық жағдайын зерттеудің негізгі әдістерін білу – Эхо ЭЭГ, УДДГ, РЭГ, МРТ, МРА, ЭЭГ, ЭНМГ, НСГ, краниография, КТ. зертханалық (оның ішінде генетикалық) зерттеу әдістері. неонатальды және постнатальды скринингтерді ұйымдастыру және бала жастағы ерте араласу ережелері.
5. Клиникалық -патопсихологиялық, логопедиялық және дефектологиялық зерттеу әдістерінің, медициналық-генетикалық кеңес берудің негіздерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Алынған нәтижелерді түсіндіру, синдромдық және нозологиялық диагноздарды қою, қажетті медициналық құжаттаманы ресімдеу, ақпараттық жүйелерге деректерді енгізу. бейінді мамандардың қосымша тексерулері мен консультациялары.
Машықтар:
1. Тәлімгердің қадағалауымен зертханалық, аспаптық және клиникалық-патопсихологиялық зерттеулердің нәтижелерін, логопедтің, дефектологтың, медициналық генетиктің қорытындыларын түсіндіре білу.
2. Психикалық ауытқулардың (аурулардың) синдромдық біліктілігін беру, балалар мен жасөспірімдердегі психикалық ауытқулардың жасына "спецификалық" белгілері мен синдромдарын оқшаулай білу.
3. Алдын ала диагноз қоя білу.
4. Тәлімгердің қадағалауымен ҚР аумағында әрекет ететін АХЖ 10 өлшемшарттарына және клиникалық хаттамаларға сәйкес психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларын диагностикалай білу.

1. Умение проводить психиатрическое интервьюирование (психиатрическую беседу).
2. Умение собирать сведения (объективный и субъективный анамнез, катамнез), проводить беседу с законными представителями несовершеннолетнего лица.
3. Умение вычленять клинико-психопатологические "специфические для возраста" комплексы свойственные детскому и подростковому возрасту.
4. Умение оценивать и описывать психический статус.
5. Умение оценивать и описывать соматический и неврологический статус.
6. Умение назначать дополнительные обследования и консультации профильных специалистов.
7. Умение понимать суть заключения логопеда и дефектолога, медицинского психолога, медицинского генетика.
8. Умение определять план обследования пациента.
9. Умение определять и назначать необходимые диагностические мероприятия.
Знания:
1. Знание онтогенеза и дизонтогенеза психических функций с позиции периодизации возраста и возрастных кризов ребенка.
2. Знание "специфических" для возраста симптомов и синдромов психических и поведенческих расстройств детского возраста.
3. Знание особенностей проведения психиатрического интервьюирования (психиатрическая беседа), описания и оценки психического статуса в детском возрасте.
4. Знание основных методов исследования структуры и функционального состояния головного мозга – Эхо ЭЭГ, УЗДГ, РЭГ, МРТ, МРА, ЭЭГ, ЭНМГ, НСГ, краниография, КТ. лабораторных методов исследования (в том числе генетических). правила организации неонатального и постнатального скринингов и раннего вмешательства в детском возрасте.
5. Знание основ клинико-патопсихологического, логопедического и дефектологического методов исследования, медико-генетического консультирования.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Интерпретация полученных результатов, постановка синдромального и нозологического диагнозов, оформление необходимой медицинской документации, введение данных в информационные системы. дополнительных обследований и консультаций профильных специалистов.
Умения:
1. Умение интерпретировать результаты лабораторных, инструментальных и клинико-патопсихологических исследований, заключений логопеда, дефектолога, медицинского генетика.
2. Умение давать синдромальную квалификацию психического расстройства (заболевания), вычленять "специфические" для возраста симптомы и синдромы психических расстройств у детей и подростков.
3. Умение выставлять предварительный диагноз.
4. Умение диагностировать психические и поведенческие расстройства в соответствии с критериями действующего на территории РК МКБ - 10 и клинических протоколов.

5. Тәлімгердің қадағалауымен түпкілікті клиникалық диагнозды негіздей отырып, сараланған диагностика жүргізе білу.
6. Тәлімгердің қадағалауымен медициналық құжаттаманы ресімдей білу, оның ішінде ақпараттық жүйелерде ресімдей білу.
7. Тәлімгердің қадағалауымен қойылған диагнозды негіздеу және растай (верификациялау) білу.
8. Қойылған диагноз негізінде тәлімгердің қадағалауымен ДКК үшін қорытынды ресімдеу мүмкіндігі (арнайы білім беру бағдарламасы бойынша ұсынымдар. оқу кезіндегі мазмұн түрі туралы. тьюторды тағайындау бойынша ұсыныстар, ПМПК-ға жолдама. медициналық-әлеуметтік сараптама, девиантты мінез-құлқы бар балаларға арналған арнаулы білім беру ұйымдарына жолдау, МӘМ-ге жолдау, ДКК үшін ұсынымдар және тағы басқа).
9. Тәлімгердің қадағалауымен қойылған диагноз негізінде қолданыстағы НҚА-ға сәйкес ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларды, оның ішінде мүмкіндігі шектеулі балаларды оқытуды ұйымдастыру бөлігінде ҚР Білім және еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрліктерімен ведомствоаралық өзара іс-қимылды жүзеге асыра білу.
Білімдер:
1. Жас кезеңдері мен дамудың дағдарыстық кезеңдерін, психикалық функциялардың онтогенезі мен дисонтогенезін ескере отырып, балалар мен жасөспірімдердегі психикалық жағдайдың алдын-ала синдромдық біліктілігін білу.
2. Бала жастағы симптоматикалық, психикалық ауытқуларын қоса алғанда клиникалық көрінісін, этиологиясы мен патогенезін, диагностикалық өлшемшарттарын, органикалық сараланған диагностикасын білу. балалар мен жасөспірімдерде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулар. шизофрения және жасөспірімдердің шизофрениясы, шизотиптік және сандырақтық ауытқулар. балалар мен жасөспірімдерге тән көңіл-күйдің аффективті ауытқулары. балалар мен жасөспірімдердегі невротикалық, стресске байланысты және соматоформалық ауытқулар. ТЖ аймағындағы балалардағы психикалық ауытқулардың ерекшеліктері (оның ішінде мүмкіндігі шектеулі балаларда), балалар мен жасөспірімдердегі жыныстық сәйкестендіру ауытқулары. әдетте балалар мен жасөспірімдерден басталатын эмоционалдық ауытқулар мен мінез-құлықтық ауытқулар. балалардағы психологиялық (психикалық) дамудың ауытқуы. ақыл-ой кемістігі, дамудың кешігуі. бала жастағы физиологиялық ауытқулармен және физикалық факторлармен байланысты мінез-құлықтық синдромдар.
3. Балалардың психикалық денсаулығын қорғау саласындағы аурулардың қолданыстағы халықаралық жіктемесін, клиникалық хаттамаларды, нормативтік-құқықтық актілерді және басқа да регламенттеуші құжаттарды білу.

5. Умение проводить дифференциальную диагностику с обоснованием окончательного клинического диагноза.
6. Умение оформлять медицинскую документацию, в том числе в информационных системах.
7. Умение обосновывать и подтверждать (верифицировать) выставленный диагноз.
8. Умение на основании выставленного диагноза оформлять заключение для ВКК (рекомендации по специальной программе образования. о виде содержания при обучении. рекомендации по назначению тьютора, направление в ПМПК. медико-социальную экспертизу, направление в специальные организации образования для детей с девиантным поведением, направление в МСУ, рекомендации для ВВК и др.).
9. Умение на основании выставленного диагноза в соответствии с действующими НПА осуществлять межведомственное взаимодействие с Министерствами просвещения и труда и социальной защиты населения РК в части организации обучения детей с особыми образовательными потребностями, в том числе детей с ограниченными возможностями.
Знания:
1. Знание предварительной синдромальной квалификации психического состояния у детей и подростков с учетом периодизации возрастов и кризовых периодов развития, онтогенеза и дизонтогенеза психических функций.
2. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики органических, включая симптоматические, психических расстройств детского возраста. Психических и поведенческих расстройств вследствие употребления психоактивных веществ у детей и подростков. детского типа шизофрении и подростковой шизофрении, шизотипических и бредовых расстройств. аффективных расстройств настроения, специфичных для детского и подросткового возраста. Невротических, связанных со стрессом и соматоформных расстройств у детей и подростков. Особенности психических расстройств (в том числе у детей с ограниченными возможностями) у детей в зоне ЧС, расстройства половой идентификации у детей и подростков. эмоциональных расстройств и расстройства поведения, начинающихся обычно в детском и подростковом возрасте. Расстройств психологического (психического) развития у детей. умственной отсталости, задержек развития. поведенческих синдромов, связанных с физиологическими нарушениями и физическими факторами в детском возрасте.
3. Знание действующей Международной классификации болезней, клинических протоколов, нормативно-правовых актов и других регламентирующих документов в сфере охраны психического здоровья детского населения.

4. Медициналық құжаттаманы ресімдеу ерекшеліктерін, оның ішінде ақпараттық жүйелерде білу.
5. Балаларға мамандандырылған психиатриялық көмек көрсетуді ұйымдастыру үшін НҚА мен нұсқаулық хаттарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің қадағалауымен амбулаториялық және стационарлық жағдайларда психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар бала жастағы пациенттерді емдеу.
Дағды 1:
Аурудың клиникалық көрінісіне, бала жастағы пациенттің жеке (жас) ерекшеліктеріне, жағдайдың ауырлығына сәйкес емдеуді тағайындау. Клиникалық тәлімгердің басшылығымен.
Машықтар:
1. Тәлімгердің қадағалауымен бала жастағы психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларында емдеуді тағайындау және бақылау мүмкіндігі: органикалық, оның ішінде симптоматикалық, психикалық ауытқулар. заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулар. шизофренияның балалар түрі, жасөспірімдердегі шизофрения. шизотиптік және сандырақтық ауытқулар. балалар және жасөспірім жастағы аффективті көңіл-күйдің бұзылуы. патологиялық жыныстық жетілу дағдарысы, невротикалық, стресске байланысты және бала жастағыларға "тән" соматоформалық ауытқулар, психологиялық (психикалық даму) ауытқулары. әдетте бала және жасөспірім жастан басталатын эмоционалды және мінез-құлықтық ауытқулар. ақыл-ойдың артта қалуы. психикалық және сөйлеу дамуының кешігу нұсқалары. инфантилизм. балалардағы жыныстық идентификацияның бұзылуы.
2. Тәлімгердің қадағалауымен пациенттің жағдайына байланысты емдеу жоспарына өзгерістер енгізе білу.
3. Тәлімгердің қадағалауымен пациентті динамикалық бақылау, қолдау терапиясы және оңалту шаралары кезінде балалар психиатриялық қызметінің амбулаториялық және стационарлық буынының сабақтастығын ұйымдастыра білу.
Білімдер:
1. Психиатриялық және мінез-құлықтық ауытқулары бар бала жастағы пациенттер үшін емдеу қағидаттары мен әдістерін, дозаларды жеке таңдауды білу.
2.Балалар психофармакотерапиясының қағидаттары мен әдістерін білу.
3. Бала жастағы психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларына көмек көрсетудің клиникалық хаттамалары мен стандарттарын білу.
4. Балалардың психиатриялық практикасында қолданылатын дәрілік препараттардың негізгі кластарын, қолдануға көрсетілімдері мен қарсы көрсетілімдерін, бала жастағы қолданғанда ықтимал жанама әсерлерін білу.
5. Психотерапияның қағидаттары мен әдістерін және балалар және жасөспірім жастағы психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларын емдеудің басқа дәрілік емес әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Динамикалық байқау процесінде емдеудің тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Машықтар:

4. Знание особенностей оформления медицинской документации, в том числе в информационных системах.
5. Знание НПА и инструктивных писем для организации специализированной психиатрической помощи детскому населению.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 2:
Лечение пациентов детского возраста с психическими и поведенческими расстройствами в амбулаторных и стационарных условиях под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Назначение лечения в соответствии с клинической картиной заболевания, индивидуальными (возрастными) особенностями пациента детского возраста, тяжестью состояния.
Умения:
1. Умение назначать и контролировать лечение при психических и поведенческих расстройствах детского возраста: органические, включая симптоматические, психические расстройства. Психические и поведенческие расстройства вследствие употребления психоактивных веществ. Детский тип шизофрении, шизофрения у подростков. Шизотипические и бредовые расстройства. аффективные расстройства настроения в детском и подростковом возрасте. Патологический пубертатный криз, невротические, связанные со стрессом и соматоформные расстройства, "специфичные" для детского возраста. Расстройствах психологического (психического развития). Эмоциональные расстройства и расстройства поведения, начинающихся обычно в детском и подростковом возрасте. Умственная отсталость. Варианты задержек психического и речевого развития. Инфантилизм. Расстройства половой идентификации у детей.
2. Умение вносить изменения в план лечения в зависимости от состояния пациента.
3. Умение организовать преемственность амбулаторного и стационарного звена детской психиатрической службы при динамическом наблюдении пациента, поддерживающей терапии и реабилитационных мероприятий.
Знания:
1. Знание принципов и методов лечения, индивидуального подбора доз для пациентов детского возраста с психическими и поведенческими расстройствами.
2.Знание принципов и методов психофармакотерапии детского возраста.
3. Знание клинических протоколов и стандартов оказания помощи при психических и поведенческих расстройствах детского возраста.
4. Знание основных классов лекарственных препаратов, применяющихся в детской психиатрической практике, показания и противопоказания к применению, возможные побочные эффекты, при применении в детском возрасте.
5. Знание принципов и методов психотерапии и других немедикаментозных методов лечения психических и поведенческих расстройств в детском и подростковом возрасте.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Оценка эффективности и безопасности лечения в процессе динамического наблюдения.
Умения:

1. Тәлімгердің қадағалауымен динамикалық байқау кезеңінде емдеу процедураларының дұрыстығын бақылай білу.
2. Тәлімгердің қадағалауымен кәмелетке толмаған пациенттің заңды өкіліне емдеудің әдістері мен тәсілдерін, сондай-ақ комплаенс жасау мақсатында пайдаланылатын медициналық мақсаттағы құралдар мен бұйымдарды таңдау мүмкіндігі туралы хабарлай білу.
3. Тәлімгердің қадағалауымен құрал-саймандар мен аппаратураның дұрыс жұмыс істеуін бақылай білу.
Білімдер:
1. Психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар бала жастағы пациенттерді емдеудің қағидаттары мен әдістерін білу.
2. Бала жастағы психофармакотерапия, фармакогенетика қағидаттары мен әдістерін білу.
3. Психотроптық препараттардың негізгі топтарының әсер ету механизмін, оларды қолдануға медициналық көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер, оларды тұтынудан болған асқынуларды, балалар психиатриясындағы жеке терапия негіздерін білу.
4. Бала жастағы психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының клиникалық хаттамаларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Клиникалық тәлімгердің басшылығымен психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар балаларға кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Тәлімгердің қадағалауымен кезек күттірмейтін түрде психиатриялық көмек көрсетуді талап ететін жағдайларды анықтай білу.
2. Тәлімгердің қадағалауымен клиникалық хаттамаларға, балалар психиатриясындағы клиникалық нұсқаулықтарға сәйкес бірқатар психикалық жағдайларға кезек күттірмейтін көмек көрсете білу: эпилепсиялық мәртебе. фебрильді шизофрения. психотроптық препараттарды қолданудың жанама әсерлері мен асқынулары (нейролептикалық және қатерлі нейролептикалық синдромдар). жедел дәрілік интоксикация. айқын агрессиямен галлюцинаторлық-сандырақ және маниакальды күйлер. гебоидофрения, суицидтік мінез-құлық, үзілген суицид әрекеті, ауто-және гетероагрессия, ступор жағдайы (кез келген этиология), ПБЗ қолданған кезде жедел интоксикация, оппозициялық дефицит ауытқулары. анаклитикалық депрессия. анорексия (кахектикалық кезең), соның ішінде нәрестелік анорексия, жедел аффективті (психогендік) реакциялар.
Білімдер:
1. Балалар психиатриясында кезек күттірмейтін көмек көрсетудің, ұйымдастырудың қағидаттары мен әдістерін білу: эпилепсиялық мәртебе. фебрильді шизофрения. психотроптық препараттарды қолданудың жанама әсерлері мен асқынулары (нейролептикалық және қатерлі нейролептикалық синдромдар). жедел дәрілік интоксикация. айқын агрессиямен галлюцинаторлық-сандырақ және маниакальды күйлер. депрессиялық ауытқу, суицидтік мінез - құлықтың қалыптасу кезеңдері, ступор жағдайы, тамақтанудың бұзылуы-анорексия (оның ішінде нәрестелерде).

1. Умение контролировать правильность проведения лечебных процедур на этапе динамического наблюдения.
2. Умение информировать законного представителя несовершеннолетнего пациента о возможности выбора методов и способов лечения, а также используемых средствах и изделиях медицинского назначения в целях достижения комплаенса.
3. Умение контролировать правильность эксплуатации инструментария и аппаратуры.
Знания:
1. Знание принципов и методов лечения пациентов детского возраста с психическими и поведенческими расстройствами.
2. Знание принципов и методов психофармакотерапии, фармакогенетики в детском возрасте.
3. Знание механизма действия основных групп психотропных препаратов, медицинских показаний и противопоказаний к их применению, осложнений, вызванных их применением, основы персонифицированной терапии в детской психиатрии.
4. Знание клинических протоколов психических и поведенческих расстройств детского возраста.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 3:
Оказание неотложной медицинской помощи детскому населению с психическими и поведенческими расстройствами под контролем и надзором наставника.
Умения:
1. Умение выявлять состояния, требующие оказания психиатрической помощи в экстренной форме.
2. Умение оказывать неотложную помощь при ряде психических состояний в соответствии с клиническими протоколами, клиническими руководствами в детской психиатрии: эпилептический статус. Фебрильная шизофрения. Побочные действия и осложнения при применении психотропных препаратов (нейролептический и злокачественный нейролептический синдромы). Острая лекарственная интоксикация. Галлюцинаторно-бредовые и маниакальные состояния с выраженной агрессией. Гебоидофрения, суицидальное поведение, прерванный суицид, ауто-и гетероагрессия, состояние ступора (любой этиологии), острая интоксикация при употреблении ПАВ, оппозиционно-вызывающее расстройство. Анаклитическая депрессия. Анорексия (кахектический этап), в том числе младенческая анорексия, острые аффективные (психогенные) реакции.
Знания:
1. Знание принципов и методов оказания, организации неотложной помощи в детской психиатрии: эпилептический статус. Фебрильная шизофрения. Побочные действия и осложнения при применении психотропных препаратов (нейролептический и злокачественный нейролептический синдромы). Острая лекарственная интоксикация. Галлюцинаторно-бредовые и маниакальные состояния с выраженной агрессией. Депрессивное расстройство, стадии формирования суицидального поведения, состояние ступора, расстройства пищевого поведения - анорексия (в т.ч. младенческая).

2. Бала жастағы психикалық ауытқуларға арналған клиникалық хаттамаларды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Тәлімгердің қадағалауымен балалар арасында психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының алдын алу.
Дағды 1:
Клиникалық тәлімгердің басшылығымен бастапқы психопрофилактика, балалар арасында санитарлық-ағарту жұмыстары, кәмелетке толмағандардың заңды өкілдері бойынша іс-шаралар өткізу.
Машықтар:
1. Тәлімгердің қадағалауымен балалар арасында психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының бастапқы психопрофилактикасы бойынша іс-шаралар жүргізе білу.
2. Тәлімгердің қадағалауымен балалар арасында санитарлық ағартуды және салауатты өмір салтын насихаттауды ұйымдастыра және жүргізе (кәмелетке толмағандардың заңды өкілдерімен, білім беру мекемелерінде қарым-қатынас жасау арқылы) білу.
Білімдер:
1. Балалар мен кәмелетке толмағандардың заңды өкілдері арасындағы психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының бастапқы психопрофилактикасының қағидаттары мен әдістерін білу.
2. Бала жастағылардың (заңды өкілдерінің) санитарлық ағартуын ұйымдастыру және жүргізу және салауатты өмір салтын насихаттау қағидаттарын білу.
3. Білім беру, әлеуметтік қызмет ұйымдарымен ведомствоаралық өзара іс-қимылды ұйымдастыру қағидаттарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Клиникалық тәлімгердің басшылығымен екінші және үшінші психопрофилактика шеңберінде психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар бала жастағы пациенттерді динамикалық байқауды ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Тәлімгердің қадағалауымен аумақтық бекіту бойынша Динамикалық байқау топтарындағы бала жастағы адамдарды динамикалық байқауды жүзеге асыра білу.
2. Тәлімгердің қадағалауымен ауруын, ауырлығын, ағымының түрін және бала жастағыпациенттің жеке ерекшеліктерін ескере отырып, профилактикалық іс-шараларды таңдау және жүргізе білу.
Білімдер:
1. Психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының екінші және үшінші психопрофилактикасының қағидаттары мен әдістерін білу.
2. Қолдау терапиясының кезеңдерінде психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар бала жастағы пациенттерді динамикалық байқаудың қағидаттары мен ерекшеліктерін білу, ауруханаға жатқызу санының төмендеуі, ремиссия мерзімінің ұзаруы және ұстама аралық кезеңдерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Тәлімгердің қадағалауымен психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар бала жастағы пациенттерді медициналық-әлеуметтік оңалту.
Дағды 1:
Клиникалық тәлімгердің басшылығымен психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар бала жастағы пациентке арналған жеке оңалту жоспарын әзірлеу.
Машықтар:

2. Знание клинических протоколов, посвященных психическим расстройствам детского возраста.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 3:
Профилактика психических и поведенческих расстройств среди детского населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Проведение мероприятий по первичной психопрофилактике, санитарно-просветительской работы среди детского населения, законных представите-лей несовершеннолетних.
Умения:
1. Умение проводить мероприятия по первичной психопрофилактике психических и поведенческих расстройств среди детского населения.
2. Умение организовывать и проводить санитарное просвещение и пропаганду здорового образа жизни среди детского населения (посредством общения с законными представителями несовершеннолетних, в учреждениях образования).
Знания:
1. Знание принципов и методов первичной психопрофилактики психических и поведенческих расстройств среди детского населения и законных представителей несовершеннолетних.
2. Знание принципов организации и проведения санитарного просвещения детского населения (законных представителей) населения и пропаганды здорового образа жизни.
3. Знание принципов организации межведомственного взаимодействия с организациями образования, социальной службы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Организация динамического наблюдения за пациентами детского возраста с психическими и поведен-ческими расстройства-ми в рамках вторичной и третичной психопрофилактики.
Умения:
1. Умение осуществлять динамическое наблюдение за лицами детского возраста, находящихся в группах динамического наблюдения по территориальному прикреплению.
2. Умение выбирать и проводить профилактические мероприятия с учетом заболевания, степени тяжести, типа течения и индивидуальных особенностей пациента детского возраста.
Знания:
1. Знание принципов и методов вторичной и третичной психопрофилактики психических и поведенческих расстройств.
2. Знание принципов и особенностей динамического наблюдения за пациентами детского возраста с психическими и поведенческими расстройствами на этапах поддерживающей терапии, снижения количества регоспитализаций, удлинение срока ремиссии и межприступных периодов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Медико-социальная реабилитация, медицинская реабилитация, организация психолого-педагогической и коррекционной помощи детям с ограниченными возможностями под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Разработка плана индивидуаль-ной реабилитации для пациента детского возраста с психическими и поведенческими расстройствами.
Умения:

1. Тәлімгердің қадағалауымен мүмкіндігі шектеулі балалардың ерекше білім беру қажеттіліктері үшін көрсетілімдерді анықтай білу, девиантты мінез-құлқы бар балаларға арналған арнайы білім беру ұйымдарына тіркеу, үйде /мектепте оқуға арналған көрсетілімдерді анықтау, тьютордың қажеттілігі, медициналық оңалту, медициналық-әлеуметтік оңалту шаралары, балаларға психологиялық-педагогикалық түзету қолдауын ұйымдастыру, МӘМ-ге жолдаманы негіздеуді білу.
2. Тәлімгердің қадағалауымен медициналық-психологиялық, медициналық-әлеуметтік оңалту әдістерін таңдай білу және психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар бала жастағы пациенттерге психологиялық-педагогикалық және түзету көмегіне бағыттай білу.
3.Тәлімгердің қадағалауымен қажетті медициналық құжаттаманы, оның ішінде ақпараттық жүйелерде толтыра білу.
Білімдер:
1. Арнайы білім беру бағдарламаларына, үйде оқытуға, тьютордың қажеттілігіне, девиантты мінез-құлқы бар балаларға арналған арнайы білім беру ұйымдарына жіберуге, МӘМ-ге арналған көрсетілімдерді білу.
2. Психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар бала жастағы пациенттерді түзету, оңалту және әлеуметтік бейімдеу әдістерін білу.
3. Психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар балаларға медициналық-әлеуметтік, психологиялық-педагогикалық, түзету, оңалту көмегін көрсету саласындағы тиісті НҚА және өзге де регламенттеуші құжаттарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Жоспарға сәйкес қажетті оңалту іс-шараларын жүргізу, клиникалық тәлімгердің басшылығымен олардың тиімділігін бақылау.
Машықтар:
1. Тәлімгердің қадағалауымен психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар бала жастағы пациентті медициналық-әлеуметтік және медициналық оңалту жоспарын әзірлей білу.
2. Тәлімгердің қадағалауымен психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар бала жастағы адамның оңалту және түзету іс-шараларына жолдамасын ресімдей білу.
3. Тәлімгердің қадағалауымен бала жастағы пациентті медициналық оңалту жоспарының орындалуын бақылау және оның тиімділігін бағалай білу.
Білімдер:
1. Бақылау, оңалту, медициналық-әлеуметтік және психологиялық-педагогикалық түзету алгоритмін, психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар бала жастағы пациентті білу.
2. Психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар бала жастағы адамдарды психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар балаларға оңалту және түзету көмегінің барлық түрлеріне жіберу үшін көрсеткіштер мен қарсы көрсетілімдерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия
Қарым-қатынас
Төзімділік және Құрмет
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Стресске төзімділік
Рефлексия және интроспекция
Кәсіби этиканы сақтау
Ашықтық және оқуға дайын болу
Белсенділік және бастамашылық
Кәсіби дамуға ұмтылу
Инновация
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Умение определять показания для особых образовательных потребностей у детей с ограниченными возможностями, оформления в специальные организации образования для детей с девиантным поведением, определять показания для обучения на дому или в школьной среде, необходимость тьютора, меры медицинской реабилитации, медико-социальной реабилитации, направление для психолого-педагогической коррекционной поддержки для детей, обоснование направления в МСУ.
2. Умение подбирать методы медико-психологической, медико-социальной реабилитации и направлять на психолого-педагогическую и коррекционную помощь пациентов детского возраста с психическими и поведенческими расстройствами.
3.Умение заполнять необходимую медицинскую документацию, в том числе в информационных системах.
Знания:
1. Знание показаний к переводу на специальные программы образования, обучения на дому, необходимости тьютора, направления в специальные организации образования для детей с девиантным поведением, показания для МСУ.
2. Знание методов коррекционной, реабилитационной и социальной адаптации пациентов детского возраста с психическими и поведенческими расстройствами.
3. Знание соответствующих НПА и иных регламентирующих документов в области оказания медико-социальной, психолого-педагогической, коррекционной, реабилитационной помощи детскому населению с психическими и поведенческими расстройствами.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Проведение необходимых реабилитационных мероприятий согласно плану, контроль их эффективности.
Умения:
1. Умение разрабатывать план медико-социальной и медицинской реабилитации пациента детского возраста с психическими и поведенческими расстройствами.
2. Умение оформлять направление лица детского возраста с психическими и поведенческими расстройствами на реабилитационные и коррекционные мероприятия.
3. Умение контролировать выполнение плана медицинской реабилитации пациента детского возраста и оценивать его эффективность.
Знания:
1. Знание алгоритма наблюдения, реабилитации, медико-социальной и психолого-педагогической коррекции, пациента детского возраста с психическими и поведенческими расстройствами.
2. Знание показаний и противопоказаний для направления лиц детского возраста с психическими и поведенческими расстройствами на все виды реабилитационной и коррекционной помощи детям с психическими и поведенческими расстройствами.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Требования к личностным компетенциям:
Эмпатия
Коммуникабельность
Толерантность и уважение
Сотрудничество и работа в команде
Стрессоустойчивость
Рефлексия и самоанализ
Соблюдение профессиональной этики
Открытость и готовность к обучению
Активность и инициативность
Стремление к профессиональному развитию
Инновации
Список технических регламентов и национальных стандартов:

12. Кәсіптің карточкасы "7.1 Дәрігер психотерапевт":
Топтың коды:
2212-8
Қызмет атауының коды:
2212-8-012
Кәсіптің атауы:
7.1 Дәрігер психотерапевт
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
дәрігер-тағылымдамашы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер" біліктілігі "Психотерапия" мамандануы бойынша сертификаттау курсында оқу кезінде. "Психиатрия" мамандық бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі СБШ 7.2 кіші деңгейінде кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Біліктілікті арттыру. Мәлімделген мамандық бойынша маман сертификаты.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Дәлелді медицина қағидаттарына негізделген халықтың психикалық денсаулығын қорғау саласында білікті медициналық көмек көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің қадағалауымен амбулаториялық және стационарлық жағдайда ересек және бала жастағы пациенттердегі психикалық және мінез құлық бұзылыстарының диагностикасы.
2. Тәлімгердің қадағалауымен амбулаториялық және стационарлық жағдайларда психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар ересек және бала жастағы пациенттерді психотерапиялық емдеу.
3. Тәлімгердің қадағалауымен ересектер мен балалар арасында психикалық және мінез-құлық бұзылыстарының алдын алу.
4. Тәлімгердің қадағалауымен психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар ересектер мен балалар жасындағы пациенттерді медициналық-әлеуметтік оңалту.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің қадағалауымен амбулаториялық және стационарлық жағдайда ересек және бала жастағы пациенттердегі психикалық және мінез құлық бұзылыстарының диагностикасы.
Дағды 1:
Пациенттің психикалық және соматикалық жай-күйін бағалау, шағымдарды, анамнестикалық мәліметтерді жинау, психопатологиялық, неврологиялық және физикалық тексеру жүргізу, қолда бар медициналық құжаттаманы зерделеу, қосымша тексерулер мен бейінді мамандардың консультацияларын тағайындау.
Машықтар:

12. Карточка профессии "7.1 Врач-психотерапевт":
Код группы:
2212-8
Код наименования занятия:
2212-8-012
Наименование профессии:
7.1 Врач-психотерапевт
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач-стажер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения на сертификационном курсе по специализации "Психотерапия". Предшествующий опыт работы в рамках специальности "Психиатрия" на подуровне ОРК 7.2 не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Психотерапия" в рамках специальности "Психиатрия (взрослая, детская)".
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) при психических и поведенческих расстройствах под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика психических и поведенческих расстройств у пациентов взрослого и детского возраста в амбулаторных и стационарных условиях под контролем и надзором наставника.
2. Психотерапевтическое лечение пациентов взрослого и детского возраста с психическими и поведенческими расстройствами в амбулаторных и стационарных условиях под контролем и надзором наставника.
3. Психотерапевтическая профилактика психических и поведенческих расстройств среди взрослого и детского населения под контролем и надзором наставника.
4. Медико-социальная реабилитация пациентов взрослого и детского возраста с психическими и поведенческими расстройствами с применением психотерапевтических методик под контролем и надзором наставника..
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Диагностика психических и поведенческих расстройств у пациентов взрослого и детского возраста в амбулаторных и стационарных условиях под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Оценка психического и соматического состояния пациента, сбор жалоб, анамнестических сведений, проведение психопатологического, неврологического и физикального обследования, изучение имеющейся медицинской документации, назначение дополнительных обследований и консультаций профильных специалистов.
Умения:

1. Тәлімгердің қадағалауымен психотерапиялық сұхбат жүргізу мүмкіндігі.
2. Тәлімгердің қадағалауымен психопатологиялық клиникалық көріністерді анықтай білу.
3. Тәлімгер ставниктің қадағалауымен психикалық мәртебені бағалау және сипаттау мүмкіндігі.
4. Тәлімгердің қадағалауымен соматикалық және неврологиялық жағдайды бағалау мүмкіндігі.
5. Тәлімгердің қадағалауымен қосымша тексерулер мен бейінді мамандардың консультацияларын тағайындау мүмкіндігі.
6. Тәлімгердің қадағалауымен пациентті тексеру жоспарын анықтай білу.
7. Тәлімгердің қадағалауымен қажетті диагностикалық іс-шараларды жүргізе білу.
Білімдер:
1. Психикалық және мінез-құлық бұзылыстарының белгілері мен синдромдарын жас ерекшеліктеріне және балалық шақ синдромдарына дәл "спецификалық" білу.
2. Психиатриялық сұхбаттасу, психикалық мәртебені сипаттау және бағалау ерекшеліктерін білу.
3. Мидың функционалдық жағдайын зерттеудің аспаптық әдістерін (электроэнцефалография, реоэнцефалография, эхоэнцефалография, краниография, пневмоэнцефалография, ангиография, компьютерлік томография және т.б.), зерттеудің зертханалық және эксперименттік-психологиялық әдістерін білу.
4. Психотерапиядағы негізгі бағыттар мен әдіснаманы білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Алынған нәтижелерді түсіндіру, синдромдық және нозологиялық диагноздарды қою, қажетті медициналық құжаттаманы ресімдеу, ақпараттық жүйелерге деректерді енгізу.
Машықтар:
1. Тәлімгердің қадағалауымен зертханалық, аспаптық және эксперименттік-психологиялық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіре білу.
2. Тәлімгердің қадағалауымен психикалық жағдайды синдромдық түрде анықтай білу.
3. Тәлімгердің қадағалауымен алдын-ала нозологиялық диагноз қою мүмкіндігі.
4. Тәлімгердің қадағалауымен ҚР аумағында қолданылатын аурулардың халықаралық жіктеуішінің критерийлеріне, клиникалық хаттамаларға сәйкес психикалық және мінез-құлық бұзылыстарын диагностикалау мүмкіндігі.
5. Тәлімгердің қадағалауымен түпкілікті клиникалық диагнозды негіздей отырып, дифференциалды диагностика жүргізу мүмкіндігі.
6. Тәлімгердің қадағалауымен медициналық құжаттаманы, оның ішінде ақпараттық жүйелерде ресімдей білу.
7. Тәлімгердің қадағалауымен диагноз қою (растау) мүмкіндігі.
8. Тәлімгердің қадағалауымен әртүрлі психикалық және мінез құлық бұзылыстарында психотерапиялық мақсаттарды анықтау мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Психикалық жағдайдың алдын-ала синдромдық біліктілігін білу.
2. Клиникалық көріністі, этиологияны және патогенезді, диагностикалық критерийлерді, органикалық, оның ішінде симптоматикалық, психикалық бұзылулардың дифференциалды диагностикасын білу.

1. Умение проводить психотерапевтическое интервьюирование.
2. Умение выявлять психопатологические клинические проявления.
3. Умение оценивать и описывать психический статус.
4. Умение оценивать соматическое и неврологическое состояние.
5. Умение назначать дополнительные обследования и консультации профильных специалистов.
6. Умение определять план обследования пациента.
7. Умение проводить необходимые диагностические мероприятия.
Знания:
1. Знание симптомов и синдромов психических и поведенческих расстройств в т.ч. "специфических" для возраста симптомов и синдромов детского возраста.
2. Знание особенностей проведения психиатрического интервьюирования, описания и оценки психического статуса.
3. Знание инструментальных методов исследования функционального состояния мозга (электроэнцефалография, реоэнцефалография, эхоэнцефалография, краниография, пневмоэнцефалография, ангиография, компьютерная томография и другие), лабораторных и экспериментально-психологических методов исследования.
4. Знание основных направлений и методологии в психотерапии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Интерпретация полученных результатов, постановка синдромального и нозологического диагнозов, оформление необходимой медицинской документации, введение данных в информационные системы.
Умения:
1. Умение интерпретировать результаты лабораторных, инструментальных и экспериментально-психологических исследований.
2. Умение синдромально квалифицировать психическое состояние.
3. Умение выставлять предварительный нозологический диагноз.
4. Умение диагностировать психические и поведенческие расстройства в соответствии с критериями международного классификатора болезней действующего на территории РК, клинических протоколов.
5. Умение проводить дифференциальную диагностику с обоснованием окончательного клинического диагноза.
6. Умение оформлять медицинскую документацию, в том числе в информационных системах.
7. Умение устанавливать (подтверждать) диагноз.
8. Умение выявлять психотерапевтические мишени при различных психических и поведенческих расстройствах.
Знания:
1. Знание предварительной синдромальной квалификации психического состояния.
2. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики органических, включая симптоматические, психических расстройств.

3. Клиникалық көріністі, этиологияны және патогенезді, диагностикалық критерийлерді, заттарды қолдану салдарынан психикалық және мінез-құлық бұзылыстарының дифференциалды диагностикасын білу.
4. Клиникалық көріністі, этиология мен патогенезді, диагностикалық критерийлерді, шизофренияның дифференциалды диагностикасын, шизотиптік және сандырақтық бұзылуларды білу.
5. Клиникалық көріністі, этиологияны және патогенезді, диагностикалық критерийлерді, аффективті көңіл-күй бұзылыстарының дифференциалды диагностикасын білу.
6. Клиникалық көріністі, этиологияны және патогенезді, диагностикалық критерийлерді, невротикалық, стресске байланысты және соматоформалық бұзылулардың дифференциалды диагностикасын білу.
7. Физиологиялық бұзылулармен және физикалық факторлармен байланысты мінез-құлық синдромдарының клиникалық көрінісін, этиологиясы мен патогенезін, диагностикалық критерийлерін, дифференциалды диагностикасын білу.
8. Клиникалық көріністі, этиологияны және патогенезді, диагностикалық критерийлерді, ересектердегі жетілген тұлға мен мінез-құлық бұзылыстарының дифференциалды диагностикасын білу.
9. Клиникалық көріністі, этиологияны және патогенезді, диагностикалық критерийлерді, ақыл-ой кемістігінің дифференциалды диагностикасын білу.
10. Клиникалық көріністі, этиологияны және патогенезді, диагностикалық критерийлерді, психологиялық дамудың бұзылуының дифференциалды диагностикасын, әдетте балалар мен жасөспірімдерден басталатын мінез-құлық және эмоционалдық бұзылуларды білу.
11. 10-шы қайта қарау ауруларының халықаралық жіктемесін, клиникалық хаттамаларды, нормативтік-құқықтық актілерді және психикалық денсаулық саласындағы басқа да регламенттеуші құжаттарды білу.
12. Медициналық құжаттаманы ресімдеу ерекшеліктерін, оның ішінде ақпараттық жүйелерде білу.
13. Әртүрлі психикалық және мінез-құлық бұзылыстарындағы психотерапиялық араласудың ерекшеліктерін білу.
14. Клиникадағы психотерапия негіздерін білу;
15. Психотерапия түрлерін білу;
16. Рационалды психотерапияны білу, оны қолдану саласы;
17. Топтық психотерапияның ерекшелігі мен формасын білу;
18. Гипноздық күйге, гипноздық күйдің кезеңдеріне, олардың объективті және субъективті критерийлеріне кіріспе әдістерін білу;
19. Балалар мен жасөспірімдер психотерапиясының жалпы принциптері мен ерекшеліктерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің қадағалауымен амбулаториялық және стационарлық жағдайларда психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар ересек және бала жастағы пациенттерді психотерапиялық емдеу.
Дағды 1:
Клиникалық хаттамаларға сәйкес аурудың клиникалық көрінісіне, пациенттің жеке ерекшеліктеріне, жағдайдың ауырлығына сәйкес емдеуді тағайындау.
Машықтар:

3. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики психических и поведенческих расстройств вследствие употребления психоактивных веществ.
4. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики шизофрении, шизотипических и бредовых расстройств.
5. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики аффективных расстройств настроения.
6. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики невротических, связанных со стрессом и соматоформных расстройств.
7. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики поведенческих синдромов, связанных с физиологическими нарушениями и физическими факторами.
8. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики расстройств зрелой личности и поведения у взрослых.
9. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики умственной отсталости.
10. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики нарушений психологического развития, поведенческих и эмоциональных расстройств, начинающихся обычно в детском и подростковом возрасте.
11. Знание Международной классификации болезней 10-го пересмотра, клинических протоколов, нормативно-правовых актов и других регламентирующих документов в сфере охраны психического здоровья.
12. Знание особенностей оформления медицинской документации, в том числе в информационных системах.
13. Знание особенностей психотерапевтического вмешательства при различных психических и поведенческих расстройствах.
14. Знание основ психотерапии в клинике.
15. Знание видов психотерапии.
16. Знание рациональной психотерапии, область ее применения.
17. Знание специфики и формы групповой психотерапии.
18. Знание способов введения в гипнотическое состояние, стадии гипнотического состояния, их объективные и субъективные критерии.
19. Знание общих принципов и особенностей психотерапии детей и подростков.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 2:
Психотерапевтическое лечение пациентов взрослого и детского возраста с психическими и поведенческими расстройствами в амбулаторных и стационарных условиях под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Назначение лечения в соответствии с клинической картиной заболевания, индивидуальными особенностями пациента, тяжестью состояния, согласно клиническим протоколам.
Умения:

1. Тәлімгердің қадағалауымен келесі психикалық және мінез-құлық бұзылыстарында емдеуді тағайындау және бақылау мүмкіндігі: органикалық, оның ішінде симптоматикалық, психикалық бұзылулар, заттарды қолдану салдарынан болатын психикалық және мінез-құлық бұзылыстары, шизофрения, шизотиптік және сандырақтық бұзылулар, көңіл-күйдің аффективті бұзылыстары, невротикалық, стресске байланысты және соматоформалық бұзылулар, физиологиялық бұзылулармен байланысты мінез-құлық синдромдары және физикалық факторлар, ересектердегі жетілген тұлғаның және мінез-құлықтың бұзылуы, ақыл-ой кемістігі, психологиялық дамудың бұзылуы, мінез-құлық және эмоционалдық бұзылулар, әдетте балалар мен жасөспірімдерде басталады.
2. Тәлімгердің қадағалауымен науқастың жағдайына байланысты емдеу жоспарына өзгерістер енгізу мүмкіндігі.
3. Тәлімгердің қадағалауымен психикалық денсаулықтың әртүрлі бұзылуларында психотерапиялық мақсаттарды анықтау.
4. Тәлімгердің қадағалауымен психотерапиялық араласу жүргізу.
Білімдер:
1. Клиникалық көріністі, этиологияны және патогенезді, диагностикалық критерийлерді, органикалық дифференциалды диагностиканы, соның ішінде Балалық шақтың симптоматикалық, психикалық бұзылыстарын білу. балалар мен жасөспірімдерде психоактивті заттарды қолдануға байланысты психикалық және мінез-құлық бұзылыстары. шизофрения және жасөспірімдердің шизофрениясы, шизотиптік және сандырақтық бұзылыстары. балалар мен жасөспірімдерге тән көңіл-күйдің аффективті бұзылыстары. балалар мен жасөспірімдердегі невротикалық, стресске байланысты және соматоформалық бұзылулар. ТЖ аймағындағы балалардағы психикалық бұзылулардың ерекшеліктері (оның ішінде мүмкіндігі шектеулі балаларда). балалар мен жасөспірімдердегі жыныстық сәйкестендірудің бұзылуы. әдетте балалар мен жасөспірімдерден басталатын эмоционалдық бұзылулар мен мінез-құлық бұзылыстары. балалардағы психологиялық (психикалық) дамудың бұзылуы. ақыл-ой кемістігі, дамудың кешігуі. балалық шақтағы физиологиялық бұзылулармен және физикалық факторлармен байланысты мінез-құлық синдромдары.
2. Балалардың психикалық денсаулығын қорғау саласындағы аурулардың қолданыстағы халықаралық жіктемесін, клиникалық хаттамаларды, нормативтік-құқықтық актілерді және басқа да регламенттеуші құжаттарды білу
3. Психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар науқастарды емдеудің принциптері мен әдістерін білу.
4. Психотерапия мен психофармакотерапияның принциптері мен әдістерін білу.
5. Психиатриялық практикада қолданылатын дәрілік препараттардың негізгі кластарын, қолдануға көрсеткіштері мен қарсы көрсетілімдерін, ықтимал жанама әсерлерін білу.

1. Умение назначать и контролировать лечение при следующих психических и поведенческих расстройствах: органические, включая симптоматические, психические расстройства, психические и поведенческие расстройства вследствие употребления психоактивных веществ, шизофрения, шизотипические и бредовые расстройства, аффективные расстройства настроения, невротические, связанные со стрессом и соматоформные расстройства, поведенческие синдромы, связанные с физиологическими нарушениями и физическими факторами, расстройства зрелой личности и поведения у взрослых, умственная отсталость, нарушения психологического развития, поведенческие и эмоциональные расстройства, начинающиеся обычно в детском и подростковом возрасте.
2. Умение вносить изменения в план лечения в зависимости от состояния пациента.
3. Выявление психотерапевтических мишеней при различных нарушениях психического здоровья.
4. Проведение психотерапевтического вмешательства.
Знания:
1. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики органических, включая симптоматические, психических расстройств детского возраста. Психических и поведенческих расстройств вследствие употребления психоактивных веществ у детей и подростков. Детского типа шизофрении и подростковой шизофрении, шизотипических и бредовых расстройств. Аффективных расстройств настроения, специфичных для детского и подросткового возраста. Невротических, связанных со стрессом и соматоформных расстройств у детей и подростков. Особенности психических расстройств (в т.ч. у детей с ограниченными возможностями) у детей в зоне ЧС. Расстройства половой идентификации у детей и подростков. эмоциональных расстройств и расстройства поведения, начинающихся обычно в детском и подростковом возрасте. Расстройств психологического (психического) развития у детей. умственной отсталости, задержек развития. поведенческих синдромов, связанных с физиологическими нарушениями и физическими факторами в детском возрасте.
2. Знание действующей Международной классификации болезней, клинических протоколов, нормативно-правовых актов и других регламентирующих документов в сфере охраны психического здоровья детского населения.
3. Знание принципов и методов лечения больных с психическими и поведенческими расстройствами.
4. Знание принципов и методов психотерапии и психофармакотерапии.
5. Знание основных классов лекарственных препаратов, применяющихся в психиатрической практике, показания и противопоказания к применению, возможные побочные эффекты.

6. Психотерапияның принциптері мен әдістерін және психикалық және мінез-құлық бұзылыстарын емдеудің басқа дәрілік емес әдістерін білу.
7. Клиникалық хаттамаларды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Дағды 2:
Динамикалық бақылау процесінде емдеудің тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Машықтар:
1. Тәлімгердің қадағалауымен психотерапиялық араласулардың дұрыстығын бақылау мүмкіндігі.
2. Тәлімгердің қадағалауымен пациентті емдеу әдістері мен әдістерін таңдау мүмкіндігі туралы хабардар ету мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар науқастарды емдеудің принциптері мен әдістерін білу.
2. Психофармакотерапияның принциптері мен әдістерін, оның ішінде балалық шақта білу.
3. Психотроптық препараттардың негізгі топтарының әсер ету механизмін, оларды қолдануға медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді, оларды қолданудан туындаған асқынуларды білу.
4. Психотерапияның негізгі әдістерін білу
5. Клиникалық хаттамаларды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Тәлімгердің қадағалауымен ересектер мен балалар арасында психикалық және мінез-құлық бұзылыстарының алдын алу.
Дағды 1:
Алғашқы психопрофилактика, халық арасында санитарлық-ағарту жұмыстары бойынша іс-шаралар өткізу, салауатты өмір салтын насихаттау..
Машықтар:
1. Тәлімгердің қадағалауымен халық арасында психикалық және мінез-құлық бұзылыстарының бастапқы психопрофилактикасы бойынша іс-шаралар жүргізе білу.
2. Тәлімгердің қадағалауымен халыққа санитарлық білім беруді және салауатты өмір салтын насихаттауды ұйымдастыра және жүргізе білу.
Білімдер:
1. Халық арасындағы психикалық және мінез-құлық бұзылыстарының бастапқы психопрофилактикасының принциптері мен әдістерін білу.
2. Халыққа санитарлық білім беруді ұйымдастыру және жүргізу және салауатты өмір салтын насихаттау қағидаттарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Тәлімгердің қадағалауымен психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар ересектер мен балалар жасындағы пациенттерді медициналық-әлеуметтік оңалту.
Дағды 1:
Психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар науқасты жеке оңалту жоспарын жасау.
Машықтар:
1. Тәлімгердің қадағалауымен жеңілдетілген еңбек жағдайларына, санаторий-курорттық емдеуге көшуге көрсеткіштерді анықтау мүмкіндігі.
2. Тәлімгердің қадағалауымен психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар пациенттерге еңбекті оңалту және әлеуметтік бейімдеу әдістерін таңдай білу.
3. Тәлімгердің қадағалауымен медициналық-психологиялық, медициналық-әлеуметтік бейімделу әдістерін таңдап, психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар балалар жасындағы пациенттерге психологиялық-педагогикалық және түзету көмегіне бағыттай білу.

6. Знание принципов и методов психотерапии и других немедикаментозных методов лечения психических и поведенческих расстройств.
7. Знание клинических протоколов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Оценка эффективности и безопасности лечения в процессе динамического наблюдения.
Умения:
1. Умение контролировать правильность проведения психотерапевтических вмешательств.
2. Умение информировать пациента о возможности выбора методов и способов лечения.
Знания:
1. Знание принципов и методов лечения больных с психическими и поведенческими расстройствами.
2. Знание принципов и методов психофармакотерапии в т.ч. в детском возрасте.
3. Знание механизма действия основных групп психотропных препаратов, медицинских показаний и противопоказаний к их применению, осложнений, вызванных их применением.
4. Знание основных методов психотерапии.
5. Знание клинических протоколов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Психотерапевтическая профилактика психических и поведенческих расстройств среди взрослого и детского населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Проведение мероприятий по первичной психопрофилактике, санитарно-просветительской работы среди населения, пропаганда здорового образа жизни.
Умения:
1. Умение проводить мероприятия по первичной психопрофилактике психических и поведенческих расстройств среди населения.
2. Умение организовывать и проводить санитарное просвещение населения и пропаганду здорового образа жизни.
Знания:
1. Знание принципов и методов первичной психопрофилактики психических и поведенческих расстройств среди населения.
2. Знание принципов организации и проведения санитарного просвещения населения и пропаганды здорового образа жизни.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 4:
Медико-социальная реабилитация пациентов взрослого и детского возраста с психическими и поведенческими расстройствами с применением психотерапевтических методик под контролем и надзором наставника..
Навык 1:
Разработка плана индивидуальной реабилитации пациента с психическими и поведенческими расстройствами.
Умения:
1. Умение определять показания к переводу на облегченные условия труда, санаторно-курортному лечению.
2. Умение подбирать методы трудовой реабилитации и социальной адаптации пациентам с психическими и поведенческими расстройствами.
3. Умение подбирать методы медико-психологической, медико-социальной адаптации и направлять на психолого-педагогическую и коррекционную помощь пациентам детского возраста с психическими и поведенческими расстройствами.

1. Тәлімгердің басшылығымен амбулаториялық және стационарлық жағдайда пациенттердегі жыныстық бұзылулардың диагностикасы.
2. Тәлімгердің басшылығымен амбулаториялық және стационарлық жағдайда жыныстық бұзылулары бар науқастарды емдеу.
3. Тәлімгердің басшылығымен халық арасында жыныстық бұзылулардың алдын алу.
4. Тәлімгердің басшылығымен жыныстық бұзылулары бар науқастарды медициналық-әлеуметтік оңалту.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің басшылығымен амбулаториялық және стационарлық жағдайда пациенттердегі жыныстық бұзылулардың диагностикасы.
Дағды 1:
Пациенттің психикалық және соматоневрологиялық жай-күйін бағалау, шағымдарды, анамнестикалық мәліметтерді жинау, сексологиялық тексеру жүргізу, бар медициналық құжаттаманы зерделеу, қосымша тексерулер мен бейінді мамандардың консультацияларын тағайындау.
Машықтар:
1. Тәлімгердің басшылығымен сексологиялық тексеру жүргізу мүмкіндігі.
2. Тәлімгердің басшылығымен психопатологиялық клиникалық көріністерді анықтай білу.
3. Тәлімгер ставниктің басшылығымен психикалық мәртебені бағалау және сипаттау мүмкіндігі.
4. Тәлімгердің басшылығымен соматикалық және неврологиялық жағдайды бағалау мүмкіндігі.
5. Тәлімгердің басшылығымен бейінді мамандардың қосымша тексерулері мен консультацияларын тағайындай білу.
6. Тәлімгердің жетекшілігімен пациентті тексеру жоспарын анықтай білу.
Білімдер:
1. Психикалық және мінез-құлық бұзылыстарының белгілері мен синдромдарын білу.
2. Психиатриялық сұхбаттасу, психикалық мәртебені сипаттау және бағалау ерекшеліктерін білу.
3. Сексологиялық зерттеу әдісін білу.
4. Мидың функционалдық жағдайын зерттеудің аспаптық әдістерін, зерттеудің зертханалық және эксперименттік-психологиялық әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Алынған нәтижелерді интерпретациялау, синдромдық және нозологиялық диагноздарды, оның ішінде жыныстық бұзылуды қою, қажетті медициналық құжаттарды ресімдеу, ақпараттық жүйелерге деректерді енгізу.
Машықтар:
1. Тәлімгердің жетекшілігімен зертханалық, аспаптық және эксперименттік-психологиялық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіре білу.
2. Тәлімгердің жетекшілігімен психикалық жағдайды синдромдық түрде анықтай білу.
3. Тәлімгердің жетекшілігімен жыныстық бұзылыстың алдын-ала нозологиялық диагнозын қазіргі АЖХ сәйкес қою мүмкіндігі.
4. Тәлімгердің жетекшілігімен түпкілікті клиникалық диагнозды негіздей отырып, дифференциалды диагностика жүргізе білу.

1. Диагностика сексуальных расстройств у пациентов в амбулаторных и стационарных условиях под руководством наставника.
2. Лечение пациентов с сексуальными расстройствами в амбулаторных и стационарных условиях под руководством наставника.
3. Профилактика сексуальных расстройств среди населения под руководством наставника.
4. Медико-социальная реабилитация пациентов сексуальными расстройствами под руководством наставника.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Диагностика сексуальных расстройств у пациентов в амбулаторных и стационарных условиях под руководством наставника.
Навык 1:
Оценка психического и сомато-неврологического состояния пациента, сбор жалоб, анамнестических сведений, проведение сексологического обследования, изучение имеющейся медицинской документации, назначение дополнительных обследований и консультаций профильных специалистов.
Умения:
1. Умение проводить сексологическое обследование под руководством наставника.
2. Умение выявлять психопатологические клинические проявления под руководством наставника.
3. Умение оценивать и описывать психический статус под руководством наставника ставника.
4. Умение оценивать соматическое и неврологическое состояние под руководством наставника.
5. Умение под руководством наставника назначать дополнительные обследования и консультации профильных специалистов.
6. Умение под руководством наставника определять план обследования пациента.
Знания:
1. Знание симптомов и синдромов психических и поведенческих расстройств.
2. Знание особенностей проведения психиатрического интервьюирования, описания и оценки психического статуса.
3. Знание метода сексологического исследования.
4. Знание инструментальных методов исследования функционального состояния мозга, лабораторных и экспериментально-психологических методов исследования.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Интерпретация полученных результатов, постановка синдромального и нозологического диагнозов, в том числе сексуального расстройства, оформление необходимой медицинской документации, введение данных в информационные системы.
Умения:
1. Умение под руководством наставника интерпретировать результаты лабораторных, инструментальных и экспериментально-психологических исследований.
2. Умение под руководством наставника синдромально квалифицировать психическое состояние.
3. Умение под руководством наставника выставлять предварительный нозологический диагноз сексуального расстройства в соответствии с существующей МКБ.
4. Умение под руководством наставника проводить дифференциальную диагностику с обоснованием окончательного клинического диагноза.

5. Тәлімгердің басшылығымен медициналық құжаттаманы, оның ішінде ақпараттық жүйелерде ресімдей білу.
Білімдер:
1. Жыныстық бұзылулары бар науқастардағы психикалық жағдайдың синдромдық біліктілігін білу.
2. Клиникалық көріністі, этиологияны және патогенезді, диагностикалық критерийлерді, психикалық бұзылулардың дифференциалды диагностикасын 10-шы қайта қарау ауруларының халықаралық жіктемесін, клиникалық хаттамаларды, нормативтік-құқықтық актілерді және психикалық денсаулықты қорғау саласындағы басқа да регламенттеуші құжаттарды білу.
3.Әртүрлі психикалық және мінез-құлық бұзылыстарындағы жыныстық бұзылулардың ерекшеліктерін білу.
4.Медициналық құжаттаманы ресімдеу ерекшеліктерін, оның ішінде ақпараттық жүйелерде білу.
5. Клиникадағы психотерапия негіздері мен түрлерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің басшылығымен амбулаториялық және стационарлық жағдайда жыныстық бұзылулары бар науқастарды емдеу.
Дағды 1:
Клиникалық хаттамаларға сәйкес аурудың клиникалық көрінісіне, пациенттің жеке ерекшеліктеріне, жағдайдың ауырлығына сәйкес емдеуді тағайындау.
Машықтар:
1. Тәлімгердің жетекшілігімен келесі жыныстық бұзылулармен емдеуді тағайындау және бақылау мүмкіндігі: жыныстық құмарлықтың болмауы немесе тершеңдігі, жыныстық реакцияның болмауы, оргазмдық дисфункция, ерте эякуляция, Бейорганикалық босанудың вагинизмі, Бейорганикалық сипаттағы диспареуния, жыныстық құмарлықтың жоғарылауы.
2. Тәлімгердің басшылығымен науқастың жағдайына байланысты емдеу жоспарына өзгерістер енгізу мүмкіндігі.
3. Тәлімгердің басшылығымен жыныстық бұзылулар кезінде психотерапиялық мақсаттарды анықтау.
4. Тәлімгердің басшылығымен дәрілік және психотерапиялық араласуды жүргізу.
Білімдер:
1. Клиникалық көріністі, этиологияны және патогенезді, диагностикалық критерийлерді, келесі жыныстық құрылымдардың дифференциалды диагностикасын білу: жыныстық құмарлықтың болмауы немесе жоғалуы, генетикалық реакцияның болмауы, оргазмдық дисфункция, ерте эякуляция, Бейорганикалық вагинизм, Бейорганикалық диспаруния, жыныстық құмарлықтың жоғарылауы.
2. Психикалық денсаулық саласындағы аурулардың қолданыстағы халықаралық жіктемесін, клиникалық хаттамаларды, нормативтік-құқықтық актілерді және басқа да регламенттелген құжаттарды білу
3. Жыныстық бұзылулары бар науқастарды емдеудің принциптері мен әдістерін білу.
4. Психотерапия мен психофармакотерапияның принциптері мен әдістерін білу.
5. Психиатриялық практикада қолданылатын дәрілік препараттардың негізгі кластарын, қолдануға көрсеткіштері мен қарсы көрсетілімдерін, ықтимал жанама әсерлерін білу.

5. Умение под руководством наставника оформлять медицинскую документацию, в том числе в информационных системах.
Знания:
1. Знание синдромальной квалификации психического состояния у пациентов с сексуальными расстройствами.
2. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики психических расстройств Международной классификации болезней 10-го пересмотра, клинических протоколов, нормативно-правовых актов и других регламентирующих документов в сфере охраны психического здоровья.
3.Знание особенностей сексуальных расстройств при различных психических и поведенческих расстройствах.
4.Знание особенностей оформления медицинской документации, в том числе в информационных системах.
5. Знание основ психотерапии и видов в клинике.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 2:
Лечение пациентов с сексуальными расстройствами в амбулаторных и стационарных условиях под руководством наставника.
Навык 1:
Назначение лечения в соответствии с клинической картиной заболевания, индивидуальными особенностями пациента, тяжестью состояния, согласно клиническим протоколам.
Умения:
1. Умение под руководством наставника назначать и контролировать лечение при следующих сексуальных расстройствах: отсутствие или потеря полового влечения, отсутствие генитальной реакции, оргазмическая дисфункция, преждевременная эякуляция, вагинизм неорганической природы, диспареуния неорганической природы, повышенное половое влечение.
2. Умение под руководством наставника вносить изменения в план лечения в зависимости от состояния пациента.
3. Выявление психотерапевтических мишеней при сексуальных нарушениях под руководством наставника.
4. Проведение медикаментозного и психотерапевтического вмешательства под руководством наставника.
Знания:
1. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики следующих сексуальных расстройствах: отсутствие или потеря полового влечения, отсутствие генитальной реакции, оргазмическая дисфункция, преждевременная эякуляция, вагинизм неорганической природы, диспареуния неорганической природы, повышенное половое влечение.
2. Знание действующей Международной классификации болезней, клинических протоколов, нормативно-правовых актов и других регламентирующих документов в сфере охраны психического здоровья
3. Знание принципов и методов лечения больных с сексуальными расстройствами.
4. Знание принципов и методов психотерапии и психофармакотерапии.
5. Знание основных классов лекарственных препаратов, применяющихся в психиатрической практике, показания и противопоказания к применению, возможные побочные эффекты.

6. Психотерапияның принциптері мен әдістерін және жыныстық бұзылуларды емдеудің басқа дәрілік емес әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Дағды 2:
Динамикалық бақылау процесінде емдеудің тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Машықтар:
1. Тәлімгердің жетекшілігімен психофармакологиялық және психотерапиялық араласудың дұрыстығын бақылау мүмкіндігі.
2. Тәлімгердің жетекшілігімен пациентті емдеу әдістері мен әдістерін таңдау мүмкіндігі туралы хабардар ете білу.
Білімдер:
1. Жыныстық бұзылулары бар науқастарды емдеудің принциптері мен әдістерін білу.
2. Психофармакотерапияның принциптері мен әдістерін білу.
3. Психотроптық препараттардың негізгі топтарының әсер ету механизмін, оларды қолдануға медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді, оларды қолданудан туындаған асқынуларды білу.
4. Психотерапияның негізгі әдістерін білу
5. Клиникалық хаттамаларды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Тәлімгердің басшылығымен халық арасында жыныстық бұзылулардың алдын алу.
Дағды 1:
Алғашқы психопрофилактика, халық арасында санитарлық-ағарту жұмыстары, салауатты өмір салтын насихаттау бойынша іс-шаралар өткізу.
Машықтар:
1. Тәлімгердің жетекшілігімен халық арасында психикалық және мінез-құлық бұзылыстарының, оның ішінде жыныстық бұзылулардың бастапқы психопрофилактикасы бойынша іс-шаралар өткізу қабілеті.
2. Тәлімгердің басшылығымен халыққа санитарлық білім беруді және салауатты өмір салтын насихаттауды ұйымдастыра және жүргізе білу.
Білімдер:
1. Психикалық және мінез-құлық бұзылыстарының, оның ішінде жыныстық бұзылулардың бастапқы психопрофилактикасының принциптері мен әдістерін білу.
2. Халыққа санитарлық білім беруді ұйымдастыру және жүргізу және салауатты өмір салтын насихаттау қағидаттарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Тәлімгердің басшылығымен жыныстық бұзылулары бар науқастарды медициналық-әлеуметтік оңалту.
Дағды 1:
Жыныстық бұзылулары бар науқасты жеке оңалту жоспарын жасау.
Машықтар:
1. Тәлімгердің жетекшілігімен жыныстық бұзылулары бар науқастарға медициналық-психологиялық, медициналық-әлеуметтік бейімделу әдістерін таңдай білу.
2. Тәлімгердің басшылығымен қажетті медициналық құжаттаманы, оның ішінде ақпараттық жүйелерде толтыра білу.
Білімдер:
1. Жыныстық бұзылулары бар науқастарды еңбекті оңалту және әлеуметтік бейімдеу әдістерін білу.
2. Психикалық денсаулық саласындағы тиісті НҚА және басқа да регламенттеуші құжаттарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия
Қарым-қатынас
Төзімділік және Құрмет
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Стресске төзімділік
Рефлексия және интроспекция
Кәсіби этиканы сақтау
Ашықтық және оқуға дайын болу
Белсенділік және бастамашылық
Кәсіби дамуға ұмтылу
Инновация
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

6. Знание принципов и методов психотерапии и других немедикаментозных методов лечения сексуальных расстройств.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Оценка эффективности и безопасности лечения в процессе динамического наблюдения.
Умения:
1. Умение под руководством наставника контролировать правильность проведения психофармакологических и психотерапевтических вмешательств.
2. Умение под руководством наставника информировать пациента о возможности выбора методов и способов лечения.
Знания:
1. Знание принципов и методов лечения больных с сексуальными расстройствами.
2. Знание принципов и методов психофармакотерапии.
3. Знание механизма действия основных групп психотропных препаратов, медицинских показаний и противопоказаний к их применению, осложнений, вызванных их применением.
4. Знание основных методов психотерапии.
5. Знание клинических протоколов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 3:
Профилактика сексуальных расстройств среди населения под руководством наставника.
Навык 1:
Проведение мероприятий по первичной психопрофилактике, санитарно-просветительской работы среди населения, пропаганда здорового образа жизни..
Умения:
1. Умение под руководством наставника проводить мероприятия по первичной психопрофилактике психических и поведенческих расстройств, в том числе сексуальных, среди населения.
2. Умение под руководством наставника организовывать и проводить санитарное просвещение населения и пропаганду здорового образа жизни.
Знания:
1. Знание принципов и методов первичной психопрофилактики психических и поведенческих расстройств, в том числе сексуальных, среди населения.
2. Знание принципов организации и проведения санитарного просвещения населения и пропаганды здорового образа жизни.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 4:
Медико-социальная реабилитация пациентов сексуальными расстройствами под руководством наставника.
Навык 1:
Разработка плана индивидуальной реабилитации пациента с сексуальными расстройствами.
Умения:
1. Умение под руководством наставника подбирать методы медико-психологической, медико-социальной адаптации пациентам с сексуальными расстройствами.
2. Умение под руководством наставника заполнять необходимую медицинскую документацию, в том числе в информационных системах.
Знания:
1. Знание методов трудовой реабилитации и социальной адаптации пациентов с сексуальными расстройствами.
2. Знание соответствующих НПА и других регламентирующих документов в сфере охраны психического здоровья.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Требования к личностным компетенциям:
Эмпатия
Коммуникабельность
Толерантность и уважение
Сотрудничество и работа в команде
Стрессоустойчивость
Рефлексия и самоанализ
Соблюдение профессиональной этики
Открытость и готовность к обучению
Активность и инициативность
Стремление к профессиональному развитию
Инновации
Список технических регламентов и национальных стандартов:

14. Кәсіптің карточкасы "7.2 Дәрігер психиатр":
Топтың коды:
2212-8
Қызмет атауының коды:
2212-8-011
Кәсіптің атауы:
7.2 Дәрігер психиатр
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер психиатр" біліктілігі. Осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Дәлелді медицина қағидаттарына негізделген халықтың психикалық денсаулығын қорғау саласында білікті медициналық көмек көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Амбулаториялық және стационарлық жағдайларда ересек және бала жастағы пациенттердегі психикалық және мінез-құлық бұзылыстарының диагностикасы.
2. Амбулаториялық және стационарлық жағдайларда психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар ересек және бала жастағы пациенттерді емдеу.
3. Алғашқы психопрофилактика, халық арасында санитарлық-ағарту жұмыстары бойынша іс-шаралар өткізу, салауатты өмір салтын насихатта.
4. Психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар ересектер мен балалар жасындағы пациенттерді медициналық-әлеуметтік оңалту.
5. Медициналық психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар пациенттерге қатысты куәландыру, медициналық сараптама.
6. Суицидтік мінез-құлық кезінде психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуді ұйымдастыру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Амбулаториялық және стационарлық жағдайларда ересек және бала жастағы пациенттердегі психикалық және мінез-құлық бұзылыстарының диагностикасы.
Дағды 1:
Пациенттің психикалық және соматикалық жай-күйін бағалау, шағымдарды, анамнестикалық мәліметтерді жинау, психопатологиялық, неврологиялық және физикалық тексеру жүргізу, қолда бар медициналық құжаттаманы зерделеу, қосымша тексерулер мен бейінді мамандардың консультацияларын тағайындау..
Машықтар:

14. Карточка профессии "7.2 Врач-психиатр":
Код группы:
2212-8
Код наименования занятия:
2212-8-011
Наименование профессии:
7.2 Врач-психиатр
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач психиатр". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) при психических и поведенческих расстройствах
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика психических и поведенческих расстройств у пациентов в амбулаторных и стационарных условиях.
2. Лечение пациентов с психическими и поведенческими расстройствами в амбулаторных и стационарных условиях.
3. Профилактика психических и поведенческих расстройств среди взрослого населения.
4. Медико-социальная реабилитация пациентов с психическими и поведенческими расстройствами.
5. Проведение медицинских освидетельствований, медицинских экспертиз в отношении пациентов с психическими и поведенческими расстройствами.
6. Оказание медико-социальной помощи в области психического здоровья при суицидальном поведении.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Диагностика психических и поведенческих расстройств у пациентов в амбулаторных и стационарных условиях.
Навык 1:
Оценка психического и соматического состояния пациента, сбор жалоб, анамнестических сведений, проведение психопатологического, неврологического и физикального обследования, изучение имеющейся медицинской документации, назначение дополнительных обследований и консультаций профильных специалистов.
Умения:

1. Клиникалық көріністі, этиологияны және патогенезді, диагностикалық критерийлерді, органикалық дифференциалды диагностиканы, соның ішінде Балалық шақтың симптоматикалық, психикалық бұзылыстарын білу. балалар мен жасөспірімдерде психоактивті заттарды қолдануға байланысты психикалық және мінез-құлық бұзылыстары. шизофрения және жасөспірімдердің шизофрениясы, шизотиптік және сандырақтық бұзылыстары. балалар мен жасөспірімдерге тән көңіл-күйдің аффективті бұзылыстары. балалар мен жасөспірімдердегі невротикалық, стресске байланысты және соматоформалық бұзылулар. ТЖ аймағындағы балалардағы психикалық бұзылулардың ерекшеліктері (оның ішінде мүмкіндігі шектеулі балаларда). балалар мен жасөспірімдердегі жыныстық сәйкестендірудің бұзылуы, эмоционалдық және мінез-құлық бұзылыстары әдетте балалық және жасөспірім кезінен басталады. балалардағы психологиялық (психикалық) дамудың бұзылуы. ақыл-ой кемістігі, дамудың кешігуі. балалық шақтағы физиологиялық бұзылулармен және физикалық факторлармен байланысты мінез-құлық синдромдары.
2. Балалардың психикалық денсаулығын қорғау саласындағы аурулардың қолданыстағы халықаралық жіктемесін, клиникалық хаттамаларды, нормативтік-құқықтық актілерді және басқа да регламенттеуші құжаттарды білу.
3. Психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар науқастарды емдеудің принциптері мен әдістерін білу.
4. Психофармакотерапияның принциптері мен әдістерін білу.
5. Психиатриялық практикада қолданылатын дәрілік препараттардың негізгі кластарын, қолдануға көрсеткіштері мен қарсы көрсетілімдерін, ықтимал жанама әсерлерін білу.
6. Психотерапияның принциптері мен әдістерін және психикалық және мінез-құлық бұзылыстарын емдеудің басқа дәрілік емес әдістерін білу.
7. Клиникалық хаттамаларды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Динамикалық бақылау процесінде емдеудің тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Машықтар:
1. Емдеу процедураларының дұрыстығын бақылау мүмкіндігі.
2. Емделушіге емдеу әдістері мен әдістерін, сондай-ақ қолданылатын медициналық құралдар мен бұйымдарды таңдау мүмкіндігі туралы хабарлау мүмкіндігі.
3. Құрал-саймандар мен аппаратураның дұрыс жұмыс істеуін бақылау мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар науқастарды емдеудің принциптері мен әдістерін білу.
2. Психофармакотерапияның принциптері мен әдістерін, соның ішінде балалық шақта білу.
3. Психотроптық препараттардың негізгі топтарының әсер ету механизмін, оларды қолдануға медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді, оларды қолданудан туындаған асқынуларды білу.

1. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики органических, включая симптоматические, психических расстройств детского возраста. психических и поведенческих расстройств вследствие употребления психоактивных веществ у детей и подростков. детского типа шизофрении и подростковой шизофрении, шизотипических и бредовых расстройств. аффективных расстройств настроения, специфичных для детского и подросткового возраста. невротических, связанных со стрессом и соматоформных расстройств у детей и подростков. особенности психических расстройств (в том числе у детей с ограниченными возможностями) у детей в зоне ЧС. расстройства половой идентификации у детей и подростков, эмоциональных расстройств и расстройств поведения, начинающихся обычно в детском и подростковом возрасте. расстройств психологического (психического) развития у детей. умственной отсталости, задержек развития. поведенческих синдромов, связанных с физиологическими нарушениями и физическими факторами в детском возрасте.
2. Знание действующей Международной классификации болезней, клинических протоколов, нормативно-правовых актов и других регламентирующих документов в сфере охраны психического здоровья детского населения.
3. Знание принципов и методов лечения больных с психическими и поведенческими расстройствами.
4. Знание принципов и методов психофармакотерапии.
5. Знание основных классов лекарственных препаратов, применяющихся в психиатрической практике, показания и противопоказания к применению, возможные побочные эффекты.
6. Знание принципов и методов психотерапии и других немедикаментозных методов лечения психических и поведенческих расстройств.
7. Знание клинических протоколов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оценка эффективности и безопасности лечения в процессе динамического наблюдения.
Умения:
1. Умение контролировать правильность проведения лечебных процедур.
2. Умение информировать пациента о возможности выбора методов и способов лечения, а также используемых средствах и изделиях медицинского назначения.
3. Умение контролировать правильность эксплуатации инструментария и аппаратуры.
Знания:
1. Знание принципов и методов лечения больных с психическими и поведенческими расстройствами.
2. Знание принципов и методов психофармакотерапии, в том числе в детском возрасте.
3. Знание механизма действия основных групп психотропных препаратов, медицинских показаний и противопоказаний к их применению, осложнений, вызванных их применением.

4. Клиникалық хаттамаларды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар ересек пациенттерге шұғыл медициналық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Шұғыл түрде психиатриялық көмек көрсетуді талап ететін жағдайларды анықтай білу.
2. Психиатриядағы келесі жағдайларда шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі: эпилепсиялық мәртебе. фебрильді шизофрения. психотроптық препараттарды қолданудың жанама әсерлері мен асқынулары (нейролептикалық және қатерлі нейролептикалық синдромдар). ауыр алкогольдік делирий. жедел дәрілік интоксикация. айқын агрессиямен галлюцинаторлық-сандырақ және маникальды күйлер. өмірлік агрессияның көрінісі, атап айтқанда атипті, ступор күйі.
3. Балалар психиатриясындағы келесі жағдайларда шұғыл көмек көрсету мүмкіндігі: эпилепсиялық мәртебе. фебрильді шизофрения. психотроптық препараттарды қолданудың жанама әсерлері мен асқынулары (нейролептикалық және қатерлі нейролептикалық синдромдар). жедел дәрілік интоксикация. айқын агрессиямен галлюцинаторлық-сандырақ және маникальды күйлер. гебоидофрения, суицидтік мінез-құлық, үзілген суицид, ауто-және гетероагрессия, ступор жағдайы (кез келген этиология), ПБЗ қолданған кезде жедел интоксикация, оппозициялық дефицит бұзылысы. анаклитикалық депрессия. анорексия (кахектикалық кезең), соның ішінде нәрестелік анорексия, жедел аффективті (психогендік) реакциялар.
Білімдер:
1. Халық арасындағы психикалық және мінез-құлық бұзылыстарының бастапқы психопрофилактикасының принциптері мен әдістерін білу.
2. Халыққа санитарлық білім беруді ұйымдастыру және жүргізу және салауатты өмір салтын насихаттау қағидаттарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Алғашқы психопрофилактика, халық арасында санитарлық-ағарту жұмыстары бойынша іс-шаралар өткізу, салауатты өмір салтын насихатта.
Дағды 1:
Алғашқы психопрофилактика, халық арасында санитарлық-ағарту жұмыстары бойынша іс-шаралар өткізу, салауатты өмір салтын насихаттау.
Машықтар:
1. Халық арасында психикалық және мінез-құлық бұзылыстарының бастапқы психопрофилактикасы бойынша іс-шаралар өткізу қабілеті.
2. Халыққа санитарлық білім беруді және салауатты өмір салтын насихаттауды ұйымдастыра және жүргізе білу.
Білімдер:

4. Знание клинических протоколов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Оказание неотложной медицинской помощи взрослым пациентам с психическими и поведенческими расстройствами.
Умения:
1. Умение выявлять состояния, требующие оказания психиатрической помощи в экстренной форме.
2. Умение оказывать неотложную помощь при следующих состояниях в психиатрии: эпилептический статус. Фебрильная шизофрения. Побочные действия и осложнения при применении психотропных препаратов (нейролептический и злокачественный нейролептический синдромы). Тяжелый алкогольный делирий. острая лекарственная интоксикация. галлюцинаторно-бредовые и маниакальные состояния с выраженной агрессией. Проявление витальной агрессии, в частности атипичные, состояние ступора.
3. Умение оказывать неотложную помощь при следующих состояниях в детской психиатрии: эпилептический статус. Фебрильная шизофрения. Побочные действия и осложнения при применении психотропных препаратов (нейролептический и злокачественный нейролептический синдромы). Острая лекарственная интоксикация. Галлюцинаторно-бредовые и маниакальные состояния с выраженной агрессией. Гебоидофрения, суицидальное поведение, прерванный суицид, ауто-и гетероагрессия, состояние ступора (любой этиологии), острая интоксикация при употреблении ПАВ, оппозиционно-вызывающее расстройство. Анаклитическая депрессия. анорексия (кахектический этап), в т.ч. младенческая анорексия, острые аффективные (психогенные) реакции.
Знания:
1. Знание принципов и методов оказания неотложной помощи при следующих состояниях в психиатрии: эпилептический статус. Фебрильная шизофрения. Побочные действия и осложнения при применении психотропных препаратов (нейролептический и злокачественный нейролептический синдромы). Тяжелый алкогольный делирий. Острая лекарственная интоксикация. Галлюцинаторно-бредовые и маниакальные состояния с выраженной агрессией. Проявление витальной агрессии, в частности атипичные, состояние ступора.
2. Знание клинических протоколов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 3:
Профилактика психических и поведенческих расстройств среди взрослого населения.
Навык 1:
Проведение мероприятий по первичной психопрофилактике, санитарно-просветительской работы среди населения, пропаганда здорового образа жизни.
Умения:
1. Умение проводить мероприятия по первичной психопрофилактике психических и поведенческих расстройств среди населения.
2. Умение организовывать и проводить санитарное просвещение населения и пропаганду здорового образа жизни.
Знания:

1. Халық арасындағы психикалық және мінез-құлық бұзылыстарының бастапқы психопрофилактикасының принциптері мен әдістерін білу.
2. Халыққа санитарлық білім беруді ұйымдастыру және жүргізу және салауатты өмір салтын насихаттау қағидаттарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Екінші және үшінші психопрофилактика шеңберінде психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар ересек пациенттерді динамикалық бақылауды ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Аумақтық бекіту бойынша динамикалық бақылау топтарындағы адамдарды динамикалық бақылауды жүзеге асыру мүмкіндігі.
2. Кәмелетке толмаған пациенттердің заңды өкілдерін хабардар ете отырып, науқастың ауруын, ауырлығын, ағымының түрін және жеке ерекшеліктерін ескере отырып, профилактикалық іс-шараларды таңдай білу.
Білімдер:
1. Психикалық және мінез-құлық бұзылыстарының екінші және үшінші психопрофилактикасының принциптері мен әдістерін, соның ішінде балалық шақта білу.
2. Психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар науқастарды, соның ішінде балалық шақты динамикалық бақылаудың принциптері мен ерекшеліктерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар ересектер мен балалар жасындағы пациенттерді медициналық-әлеуметтік оңалту.
Дағды 1:
Психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар науқасты жеке оңалту жоспарын жасау.
Машықтар:
1. Жеңілдетілген еңбек жағдайларына, санаторий-курорттық емдеуге көшуге көрсеткіштерді анықтау мүмкіндігі.
2. Психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар пациенттерге еңбекті оңалту және әлеуметтік бейімдеу әдістерін таңдай білу.
3. Мүмкіндігі шектеулі балалардың ерекше білім беру қажеттіліктері үшін айғақтарды анықтау, девиантты мінез-құлқы бар балаларға арналған арнайы білім беру ұйымдарына ресімдеу, үйде немесе мектеп ортасында оқуға арналған айғақтарды, тьютордың қажеттілігін, медициналық оңалту, медициналық-әлеуметтік оңалту шараларын айқындау, балаларға психологиялық-педагогикалық түзету қолдауын ұйымдастыру, МӘМ-ге жолдаманың негіздемесі.
4. Психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар балалар жасындағы пациенттерге медициналық-психологиялық, медициналық-әлеуметтік бейімделу әдістерін таңдай білу және психологиялық-педагогикалық және түзету көмегіне бағыттай білу.
5. Қажетті медициналық құжаттаманы, оның ішінде ақпараттық жүйелерде толтыра білу.
Білімдер:
1. Жеңілдетілген еңбек жағдайларына, санаторий-курорттық емдеуге көшуге көрсеткіштерді білу.
2. Психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар науқастарды еңбекті оңалту және әлеуметтік бейімдеу әдістерін білу.

1. Знание принципов и методов первичной психопрофилактики психических и поведенческих расстройств среди населения.
2. Знание принципов организации и проведения санитарного просвещения населения и пропаганды здорового образа жизни.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Организация динамического наблюдения за взрослыми пациентами с психическими и поведенческими расстройствами в рамках вторичной и третичной психопрофилактики.
Умения:
1. Умение осуществлять динамическое наблюдение за лицами, находящимися в группах динамического наблюдения, по территориальному прикреплению.
2. Умение выбирать профилактические мероприятия с учетом заболевания, степени тяжести, типа течения и индивидуальных особенностей пациента с информированием законных представителей несовершеннолетних пациентов.
Знания:
1. Знание принципов и методов вторичной и третичной психопрофилактики психических и поведенческих расстройств в том числе в детском возрасте.
2. Знание принципов и особенностей динамического наблюдения за пациентами с психическими и поведенческими расстройствами в том числе детского возраста.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 4:
Медико-социальная реабилитация пациентов с психическими и поведенческими расстройствами.
Навык 1:
Разработка плана индивидуальной реабилитации пациента с психическими и поведенческими расстройствами.
Умения:
1. Умение определять показания к переводу на облегченные условия труда, санаторно-курортному лечению.
2. Умение подбирать методы трудовой реабилитации и социальной адаптации пациентам с психическими и поведенческими расстройствами.
3. Умение определять показания для особых образовательных потребностей у детей с ограниченными возможностями, оформления в специальные организации образования для детей с девиантным поведением, определять показания для обучения на дому или в школьной среде, необходимость тьютора, меры медицинской реабилитации, медико-социальной реабилитации, организация психолого-педагогической коррекционной поддержки для детей, обоснование направления в МСУ.
4. Умение подбирать методы медико-психологической, медико-социальной адаптации и направлять на психолого-педагогическую и коррекционную помощь пациентам детского возраста с психическими и поведенческими расстройствами.
5. Умение заполнять необходимую медицинскую документацию, в том числе в информационных системах.
Знания:
1. Знание показаний к переводу на облегченные условия труда, санаторно-курортному лечению.
2. Знание методов трудовой реабилитации и социальной адаптации пациентов с психическими и поведенческими расстройствами.

3. Психикалық денсаулық саласындағы тиісті НҚА және басқа да регламенттеуші құжаттарды білу.
4. Арнайы білім беру бағдарламаларына, үйде оқытуға, тьютордың қажеттілігіне, девиантты мінез-құлқы бар балаларға арналған арнайы білім беру ұйымдарына жіберуге, МӘМ-ге арналған айғақтарды білу.
5. Психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар балалар жасындағы пациенттерді түзету, оңалту және әлеуметтік бейімдеу әдістерін білу.
6. Психикалық денсаулық саласындағы тиісті НҚА және басқа да регламенттеуші құжаттарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Жоспарға сәйкес қажетті оңалту іс-шараларын жүргізу, олардың тиімділігін бақылау.
Машықтар:
1. Психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар науқасты оңалту жоспарын жасау мүмкіндігі.
2. Психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар адамдарды әлеуметтік-медициналық еңбек ұйымдарына (бөлімшелеріне) жіберуді ресімдеу мүмкіндігі.
3. Пациенттің медициналық оңалту жоспарының орындалуын бақылау және оның тиімділігін бағалау мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар науқасты оңалту жоспарының алгоритмін білу.
2. Психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар балалар жасындағы адамдарды психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар балаларға оңалту және түзету көмегінің барлық түрлеріне жіберу үшін көрсеткіштер мен қарсы көрсетілімдерді білу.
3. Психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар адамдарды әлеуметтік-медициналық еңбек ұйымдарына (бөлімшелеріне) жіберу үшін айғақтар мен қарсы айғақтарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Медициналық психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар пациенттерге қатысты куәландыру, медициналық сараптама.
Дағды 1:
Психиатриялық куәландыруды жүргізу (оның ішінде еріксіз тәртіпте) болуы немесе психикалық және мінез-құлық белгілерінің болмауы бұзылулар.
Машықтар:
1. Шұғыл медициналық шараларды қажет ететін науқастың психикалық жағдайын дұрыс бағалай білу.
2. Пациенттің немесе оның заңды өкілінің келісімінсіз психиатриялық куәландыру жүргізу үшін пациенттің ауыр психикалық бұзылуының (ауруының) болуын дұрыс анықтау мүмкіндігі.
3. Науқастың өзіне және айналасындағыларға тікелей қауіп төндіретін психикалық жағдайын дұрыс бағалай білу, тиісті күтім болмаған кезде негізгі өмірлік қажеттіліктерді өз бетінше қанағаттандыра алмау. егер адам психикалық денсаулық саласында медициналық көмексіз қалса, психикалық жағдайының нашарлауы салдарынан оның денсаулығына елеулі зиян келеді.

3. Знание соответствующих НПА и других регламентирующих документов в сфере охраны психического здоровья.
4. Знание показаний к переводу на специальные программы образования, обучения на дому, необходимости тьютора, направления в специальные организации образования для детей с девиантным поведением, показания для МСУ.
5. Знание методов коррекционной, реабилитационной и социальной адаптации пациентов детского возраста с психическими и поведенческими расстройствами.
6. Знание соответствующих НПА и других регламентирующих документов в сфере охраны психического здоровья.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Проведение необходимых реабилитационных мероприятий согласно плану, контроль их эффективности.
Умения:
1. Умение разрабатывать план реабилитации пациента с психическими и поведенческими расстройствами.
2. Умение оформлять направление лиц с психическими и поведенческими расстройствами в социально-медицинские трудовые организации (подразделения).
3. Умение контролировать выполнение плана медицинской реабилитации пациента и оценивать его эффективность.
Знания:
1. Знание алгоритма плана реабилитации пациента с психическими и поведенческими расстройствами.
2. Знание показаний и противопоказаний для направления лиц детского возраста с психическими и поведенческими расстройствами на все виды реабилитационной и коррекционной помощи детям с психическими и поведенческими расстройствами.
3. Знание показаний и противопоказаний для направления лиц с психическими и поведенческими расстройствами в социально-медицинские трудовые организации (подразделения).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 5:
Проведение медицинских освидетельствований, медицинских экспертиз в отношении пациентов с психическими и поведенческими расстройствами.
Навык 1:
Проведение психиатрического освидетельствования (в том числе в недобровольном порядке) на предмет наличия или отсутствия признаков психических и поведенческих расстройств.
Умения:
1. Умение правильно оценивать психическое состояние пациента, требующее безотлагательных медицинских мер.
2. Умение правильно определять наличие у пациента тяжелого психического расстройства (заболевания) для проведения психиатрического освидетельствования без согласия пациента или его законного представителя.
3. Умение правильно оценивать психическое состояние пациента, которое обуславливает непосредственную опасность его для себя и окружающих, неспособность самостоятельно удовлетворять основные жизненные потребности при отсутствии надлежащего ухода. существенный вред его здоровью вследствие ухудшения психического состояния, если лицо будет оставлено без медицинской помощи в области психического здоровья.

4. Психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсету қажеттілігін дұрыс анықтай білу, қорғаншылық,
Білімдер:
1. Зерттелетін адамда психикалық, мінез-құлық бұзылыстарын (ауруларын) анықтау мақсатында психиатриялық куәландыруды жүргізуді регламенттейтін нормативтік-құқықтық актілерді білу
2. Психиатриялық куәландыруды жүргізудің тәртібі мен негізгі қағидаттарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Психоактивті затты қолдану фактісін және мас болу жағдайын анықтау үшін медициналық куәландыру жүргізу.
Машықтар:
1. Субъектіні клиникалық тексеруден өткізу қабілеті.
2. Биологиялық ортаны зертханалық зерттеу және экспресс-тестілеу жүргізу мүмкіндігі.
3. Токсикологиялық, ферментативті және наркологиялық сараптаманың басқа түрлерінің деректерін бағалау мүмкіндігі.
4. Есеп-есеп құжаттамасын, оның ішінде ақпараттық жүйелерде толтыра білу.
Білімдер:
1. Медициналық куәландыруды жүргізуді регламенттейтін нормативтік-құқықтық актілерді білу.
2. Биологиялық ортаны зертханалық зерттеу әдістерін білу.
3. Биологиялық орталарды экспресс-тестілеуді жүргізу принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Медициналық-әлеуметтік, әскери-дәрігерлік, сот-психиатриялық, сот-наркологиялық сараптамаларды жүргізуге маман ретінде қатысу.
Машықтар:
1. Медициналық-әлеуметтік сараптамаға жолдаманы толтыра білу.
2. Сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сараптама саласындағы адам мен халықтың денсаулық жағдайына психологиялық баға бере білу.
3. Оған медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдануды жоққа шығармайтын пациенттің психикалық жай-күйін саралау қабілеті,
4. Куәнің немесе жәбірленушінің психикалық жай-күйін анықтау және қорытынды жасау қабілеті.
5. Талапкерлердің, жауапкерлердің психикалық жай-күйін анықтау және қорытынды жасау қабілеті.
6. Сырттай және өлімнен кейінгі сараптамаларды жүргізе білу
7. Сот және тергеу органдарының қызметкерлеріне сот психиатриясы, наркология мәселелері бойынша кеңес бере білу.
Білімдер:
1. Медициналық-әлеуметтік және әскери-дәрігерлік сараптама жүргізуді регламенттейтін нормативтік-құқықтық актілерді білу.
2. Сот-психиатриялық сараптамалық қызметтің ұйымдық-құқықтық негіздерін регламенттейтін заңнамалық актілерді және нұсқаулық-нормативтік құжаттарды білу.

4. Умение правильно определять необходимость оказания медицинской помощи в области психического здоровья, решения вопросов об опеке, определении временной нетрудоспособности, экспертизе профессиональной пригодности, в том числе при проведении военно-врачебной экспертизы.
Знания:
1. Знание нормативно-правовых актов, регламентирующих проведение психиатрического освидетельствования в целях установления психических, поведенческих расстройств (заболеваний) у обследуемого лица.
2. Знание порядка и основных принципов проведения психиатрического освидетельствования.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Проведение медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения.
Умения:
1. Умение проводить клиническое обследование испытуемого.
2. Умение проводить лабораторные исследования и экспресс-тестирование биологических сред.
3. Умение оценивать данные токсикологической, ферментативной и других видов наркологических экспертиз.
4. Умение заполнять учетно-отчетную документацию, в том числе в информационных системах.
Знания:
1. Знание нормативно-правовых актов, регламентирующих проведение медицинского освидетельствования.
2. Знание методов лабораторного исследования биологических сред.
3. Знание принципов проведения экспресс-тестирования биологических сред.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 3:
Участие в качестве специалиста в проведении медико-социальной, военно-врачебной, судебно-психиатрической, судебно-наркологической экспертиз.
Умения:
1. Умение заполнять направление на медико-социальную экспертизу.
2. Умение дать психологическую оценку состояния здоровья человека и населения в области судебно-наркологической и судебно-психиатрической экспертизы.
3. Умение квалифицировать психическое состояния пациента, не исключающее применение к нему принудительных мер медицинского характера,
4. Умение определять и составить заключения о психическом состоянии свидетеля или потерпевшего.
5. Умение определять и составить заключения о психическом состоянии истцов, ответчиков.
6. Умение проводить заочные и посмертные экспертизы
7. Умение консультировать работников судебных и следственных органов по вопросам судебной психиатрии, наркологии.
Знания:
1. Знание нормативно-правовых актов, регламентирующих проведение медико-социальной и военно-врачебной экспертиз.
2. Знание законодательных актов и инструктивно-нормативных документов, регламентирующих организационно-правовые основы судебно-психиатрической экспертной деятельности.

3. НҚА, "ҚР Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы Кодекс", "Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы заң" білімі.
4. ҚР-да белгіленген құқықтық нормаларға сәйкес сот-психиатриялық, сот-наркологиялық сараптамаларды тағайындау мен жүргізудің негізгі ұғымдарын білу, ұйымдастыру, тәртібі.
5. Сотталғандарды қарау, куәгерлер мен жәбірленушілерді қарау тәртібін білу.
6. Мәжбүрлеп емдеудің ұйымдастырылуы мен түрлерін білу.
7. Әлеуметтік қауіпті пациенттерді динамикалық бақылау тәртібін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Еңбек функциясы 6:
Суицидтік мінез-құлық кезінде психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуді ұйымдастыру.
Дағды 1:
Суицидтік мінез-құлық кезінде психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсету.
Машықтар:
1. Учаскелік МСАК дәрігері суицидтік мінез-құлқы бар адамды анықтаған кезде қажетті іс-шараларды жүзеге асыра білу.
2. Суицид қаупін кезең-кезеңімен бағалау мүмкіндігі.
3. Суицидтік мінез-құлқы бар адамның психикалық жағдайын бағалауды жүргізу мүмкіндігі.
4. Өзіне-өзі қол жұмсау қаупі бар адамдардан анамнестикалық мәліметтерді жинай білу.
5. Суицидтің қауіп факторларын анықтай білу.
6. Бақылау және емдеу жоспарын құра білу, пациенттің қауіпсіздігін және қауіпсіз ортаны қамтамасыз ету.
7. Өзіне-өзі қол жұмсау қаупі бар адамдарды емдеуді жүргізу мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Учаскелік дәрігер суицидтік мінез-құлқы бар адамды анықтаған кезде іс-шаралар алгоритмін білу.
2. Суицид қаупін бағалау кезеңдерін білу.
3. Бағалау жүргізу қағидаларын білу өзіне-өзі қол жұмсау қаупі бар адамның психикалық жай-күйі.
4. Өзіне-өзі қол жұмсау қаупі бар адамнан анамнестикалық мәліметтерді жинау ерекшеліктерін білу.
5. Суицидтің бастапқы, қайталама және үшінші қауіп факторларын білу.
6. Суицидке бейім қауіп факторларын білу.
7. Суицидтен қорғау факторларын білу.
8. Суицидтің ықтимал қауіп факторларын білу.
9. Бақылау және емдеу жоспарын құру, пациенттің қауіпсіздігін және қауіпсіз ортаны қамтамасыз ету ерекшеліктерін білу.
10. Стационарлық, стационарды алмастыратын және амбулаториялық жағдайларда өзіне-өзі қол жұмсау қаупі бар пациенттерді емдеуге арналған айғақтар мен қарсы айғақтарды білу.
11. Өзіне-өзі қол жұмсау қаупі бар адамды емдеу компоненттерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Динамикалық бақылау және емдеу жоспарын анықтау.
Машықтар:
1. Терапевтік Альянсты құру және қолдау мүмкіндігі.
2. Пациенттің және қауіпсіз ортаның қауіпсіздігін қамтамасыз ете білу

3. Знание НПА, "Кодекса о здоровье народа и системе здравоохранения РК", "Закона о судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан".
4. Знание основных понятий, организацию, порядок назначения и проведения судебно-психиатрической, судебно-наркологической экспертиз в соответствии с правовыми нормами, установленными в РК.
5. Знание порядка осмотра осужденных, осмотра свидетелей и потерпевших.
6. Знание организации и видов принудительного лечения.
7. Знание порядка динамического наблюдения за социально опасными пациентами.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 6:
Оказание медико-социальной помощи в области психического здоровья при суицидальном поведении.
Навык 1:
Оказание медико-социальной помощи в области психического здоровья при суицидальном поведении.
Умения:
1. Умение осуществлять необходимые мероприятия при выявлении участковым врачом ПМСП лица с суицидальным поведением.
2. Умение поэтапно оценивать риск совершения суицида.
3. Умение проводить оценку психического состояния лица с суицидальным поведением.
4. Умение собирать анамнестические сведения у лиц с риском совершения суицида.
5. Умение определять факторы риска совершения суицида.
6. Умение составлять план наблюдения и лечения, обеспечения безопасности пациента и безопасного окружения.
7. Умение проводить лечение лиц с риском совершения суицида.
Знания:
1. Знание алгоритма мероприятий при выявлении участковым врачом лица с суицидальным поведением.
2. Знание этапов оценки риска совершения суицида.
3. Знание правил проведения оценки
психического состояния лица с риском совершения суицида.
4. Знание особенностей сбора анамнестических сведений у лица с риском совершения суицида.
5. Знание первичных, вторичных и третичных факторов риска совершения суицида.
6. Знание предрасполагающих факторов риска совершения суицида.
7. Знание факторов защиты от совершения суицида.
8. Знание потенцирующих факторов риска совершения суицида.
9. Знание особенностей составления плана наблюдения и лечения, обеспечения безопасности пациента и безопасного окружения.
10. Знание показаний и противопоказаний для лечения пациентов с риском совершения суицида в стационарных, стационарозамещающих и амбулаторных условиях.
11. Знание компонентов лечения лица с риском совершения суицидов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Определение плана динамического наблюдения и лечения.
Умения:
1. Умение устанавливать и поддерживать терапевтический альянс.
2. Умение обеспечить безопасность пациента и безопасного окружения.

3. Емдеу жоспарының параметрлерін анықтай білу
4. Емдеуге деген ұмтылысты бағалау мүмкіндігі
5. Психикалық бұзылулар, дәрі-дәрмектер және олардың жанама әсерлері, суицидке бейімділік (суицидтік), психоәлеуметтік стресстің суицидті немесе психикалық бұзылулардың белгілерін қоздырудағы немесе күшейтудегі рөлінің маңыздылығы туралы оқытуды қамтитын психо білім беру дағдылары.
Білімдер:
1. Бақылау және емдеу жоспарын анықтау параметрлерін білу.
2. Клиникалық хаттамаларға сәйкес өзіне-өзі қол жұмсау қаупі бар адамдарды емдеуге арналған фармакотерапияны білу.
3. Амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық (ерікті, мәжбүрлеп) емдеуге арналған көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді білу.
4. Психологиялық көмектің этикалық принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия
Қарым-қатынас
Төзімділік және Құрмет
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Стресске төзімділік
Рефлексия және интроспекция
Кәсіби этиканы сақтау
Ашықтық және оқуға дайын болу
Белсенділік және бастамашылық
Кәсіби дамуға ұмтылу
Инновация
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 24 қаңтардағы № 12 бұйрығы "Он жастан он сегіз жасқа дейінгі кәмелетке толмағандар мен жастардың репродуктивтік және психикалық денсаулықты сақтау бойынша медициналық көмекті ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 25 қаңтарда № 31762 болып тіркелді)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Дәрігер нарколог
7
Балалар психиатр дәрігері
7
Дәрігер психотерапевт
7
Дәрігер сексопатолог
15. Кәсіптің карточкасы "7.2 Дәрігер нарколог":
Топтың коды:
2212-8
Қызмет атауының коды:
2212-8-010
Кәсіптің атауы:
7.2 Дәрігер нарколог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер-нарколог" біліктілігі. Бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі қажет емес. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
"Психиатрия" мамандығы шеңберінде "Наркология" мамандығы бойынша сертификаттау курсы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Дәлелді медицина қағидаттарына негізделген халықтың психикалық денсаулығын қорғау саласында білікті медициналық көмек көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

3. Умение определять параметры плана лечения.
4. Умение оценивать приверженность к лечению.
5. Навыки психообразования, включающего обучение о психических расстройствах, лекарствах и их побочных эффектах, склонности к суициду (суицидальности), важности роли психосоциальных стрессов в провоцировании или усугублении суицидальности или симптомов психических расстройств.
Знания:
1. Знание параметров для определения плана наблюдения и лечения.
2. Знание фармакотерапии для лечения лиц с риском совершения суицида в соответствии с клиническими протоколами.
3. Знание показаний ии противопоказаний для амбулаторного, стационарозамещающего и стационарного (добровольно, принудительно) лечения.
4. Знание этических принципов психологической помощи.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Требования к личностным компетенциям:
Эмпатия
Коммуникабельность
Толерантность и уважение
Сотрудничество и работа в команде
Стрессоустойчивость
Рефлексия и самоанализ
Соблюдение профессиональной этики
Открытость и готовность к обучению
Активность и инициативность
Стремление к профессиональному развитию
Инновации
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 января 2023 года № 12 "Об утверждении стандарта организации оказания медицинской помощи по охране репродуктивного и психического здоровья несовершеннолетних в возрасте от десяти до восемнадцати лет и молодежи" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 января 2023 года № 31762).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач нарколог
7
врач психиатр (детский)
7
врач психотерапевт
7
врач сексопатолог
15. Карточка профессии "7.2 Врач нарколог":
Код группы:
2212-8
Код наименования занятия:
2212-8-010
Наименование профессии:
7.2 Врач нарколог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач нарколог". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации " Наркология" в рамках специальности "Психиатрия взрослая, детская".
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) при психических и поведенческих расстройств, вызванных употреблением психоактивных веществ.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Амбулаториялық және стационарлық жағдайда пациенттерде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының диагностикасы .
2. Амбулаториялық және стационарлық жағдайларда заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациенттерді емдеу .
3. Ересек тұрғындар арасында психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының алдын алу.
4. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациенттерді медициналық-әлеуметтік оңалту.
5. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлық психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациенттерге қатысты куәландыру, медициналық сараптама жүргізу.
6. Алкогольден мас күйінде (интоксикация) пациенттерге уақытша бейімдеу және детоксикация орталығында наркологиялық көмек көрсету.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Амбулаториялық және стационарлық жағдайда пациенттерде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының диагностикасы .
Дағды 1:
Пациенттің психикалық және соматикалық жай-күйін бағалау, шағымдарды, анамнестикалық мәліметтерді жинау, психопатологиялық, неврологиялық және физикалық тексеру жүргізу, қолда бар медициналық құжаттаманы зерделеу, қосымша тексерулер мен бейінді мамандардың консультацияларын тағайындау.
Машықтар:
1. Психиатриялық сұхбат жүргізу, есірткі анамнезін жинай білу.
2. Психопатологиялық клиникалық көріністерді анықтай білу.
3. Психикалық мәртебені бағалау және сипаттай білу.
4. Соматикалық және неврологиялық жағдайды бағалай білу.
5. Бейінді мамандардың қосымша тексерулері мен консультацияларын тағайындай білу.
6. Пациентті тексеру жоспарын анықтай білу.
7. Қажетті диагностикалық шараларды жүргізе білу.
Білімдер:
1. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының белгілері мен синдромдарын білу.
2. Психиатриялық сұхбаттасу, психикалық мәртебені сипаттау және бағалау ерекшеліктерін білу.
3. Мидың функционалдық жағдайын зерттеудің аспаптық әдістерін (электроэнцефалография, реоэнцефалография, эхоэнцефалография, краниография, пневмоэнцефалография, ангиография, компьютерлік томография және тағы басқа), зерттеудің зертханалық және эксперименттік-психологиялық әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Алынған нәтижелерді түсіндіру, синдромдық және нозологиялық диагноздарды қою, қажетті медициналық құжаттаманы ресімдеу, ақпараттық жүйелерге деректерді енгізу.
Машықтар:

1. Диагностика психических и поведенческих расстройств, вызванных употреблением психоактивных веществ у пациентов в амбулаторных и стационарных условиях.
2. Лечение пациентов с психическими и поведенческими расстройствами, вызванными употреблением психоактивных веществ в амбулаторных и стационарных условиях.
3. Профилактика психических и поведенческих расстройств, вызванными употреблением психоактивных веществ среди взрослого населения.
4. Медико-социальная реабилитация пациентов с психическими и поведенческими расстройствами, вызванными употреблением психоактивных веществ.
5. Проведение медицинских освидетельствований, медицинских экспертиз в отношении пациентов с психическими и поведенческими расстройствами, вызванными употреблением психоактивных веществ.
6. Оказание наркологической помощи в Центре временной адаптации и детоксикации пациентам в состоянии опьянения (интоксикации) от алкоголя.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Диагностика психических и поведенческих расстройств, вызванных употреблением психоактивных веществ у пациентов в амбулаторных и стационарных условиях.
Навык 1:
Оценка психического и соматического состояния пациента, сбор жалоб, анамнестических сведений, проведение психопатологического, неврологического и физикального обследования, изучение имеющейся медицинской документации, назначение дополнительных обследований и консультаций профильных специалистов.
Умения:
1. Умение проводить психиатрическое интервьюирование, сбор наркоанамнеза.
2. Умение выявлять психопатологические клинические проявления.
3. Умение оценивать и описывать психический статус.
4. Умение оценивать соматическое и неврологическое состояние.
5. Умение назначать дополнительные обследования и консультации профильных специалистов.
6. Умение определять план обследования пациента.
7. Умение проводить необходимые диагностические мероприятия.
Знания:
1. Знание симптомов и синдромов психических и поведенческих расстройств, связанных с употреблением психоактивных веществ.
2. Знание особенностей проведения психиатрического интервьюирования, описания и оценки психического статуса.
3. Знание инструментальных методов исследования функционального состояния мозга (электроэнцефалография, реоэнцефалография, эхоэнцефалография, краниография, пневмоэнцефалография, ангиография, компьютерная томография и другие), лабораторных и экспериментально-психологических методов исследования.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Интерпретация полученных результатов, постановка синдромального и нозологического диагнозов, оформление необходимой медицинской документации, введение данных в информационные системы.
Умения:

1. Зертханалық, аспаптық және эксперименттік-психологиялық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіре білу.
2. Психикалық жағдайды синдромдық түрде анықтай білу.
3. Алдын ала нозологиялық диагноз қоя білу.
4. ҚР аумағында қолданылатын аурулардың халықаралық жіктеуішінің өлшемшарттарына , клиникалық хаттамаларға сәйкес психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларын диагностикалай білу.
5. Түпкілікті клиникалық диагнозды негіздей отырып, сараланған диагностика жүргізе білу.
6. Медициналық құжаттаманы, оның ішінде ақпараттық жүйелерде ресімдей білу.
7. Диагнозды анықтай (растай) білу.
Білімдер:
1. Психикалық жағдайдың алдын-ала синдромдық біліктілігін білу.
2. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық ауытқулардың клиникалық көрінісін, этиологиясын және патогенезін, диагностикалық өлшемшарттарын, сараланған диагностикасын білу.
3. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының клиникалық көрінісін, этиологиясын және патогенезін, диагностикалық өлшемшарттарын, сараланған диагностикасын білу.
4. Шизофренияның, шизотиптік және сандырақтық ауытқулардың клиникалық көрінісін, этиологиясын және патогенезін, диагностикалық өлшемшарттарын, сараланған диагностикасын білу.
5. Аффективті көңіл-күй ауытқуларының клиникалық көрінісін, этиологиясы мен патогенезін, диагностикалық өлшемшарттарын, сараланған диагностикасын білу.
6. Невротикалық, стресске байланысты және соматоформалық ауытқулардың клиникалық көрінісін, этиологиясы мен патогенезін, диагностикалық өлшемшарттарын, сараланған диагностикасын білу.
7. Физиологиялық ауытқулармен және физикалық факторлармен байланысты мінез-құлық синдромдарының клиникалық көрінісін, этиологиясы мен патогенезін, диагностикалық өлшемшарттарын, сараланған диагностикасын білу.
8. Ересектердегі жетілген тұлға мен мінез-құлықтық ауытқуларының клиникалық көрінісін, этиологиясы мен патогенезін, диагностикалық өлшемшарттарын, сараланған диагностикасын білу
9. Ақыл-ой кемістігінің клиникалық көрінісін, этиологиясы мен патогенезін, диагностикалық өлшемшарттарын, сараланған диагностикасын білу.
10. Балалар мен жасөспірімдерде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының клиникалық көрінісін, этиологиясы мен патогенезін, диагностикалық өлшемшарттарын, сараланған диагностикасын білу.
11. АХЖ 10, клиникалық хаттамаларды, нормативтік-құқықтық актілерді және психикалық денсаулық саласындағы басқа да регламенттеуші құжаттарды білу.

1. Умение интерпретировать результаты лабораторных, инструментальных и экспериментально-психологических исследований.
2. Умение синдромально квалифицировать психическое состояние.
3. Умение выставлять предварительный нозологический диагноз.
4. Умение диагностировать психические и поведенческие расстройства, связанные с употреблением психоактивных веществ, в соответствии с критериями международного классификатора болезней, действующего на территории РК, клинических протоколов.
5. Умение проводить дифференциальную диагностику с обоснованием окончательного клинического диагноза.
6. Умение оформлять медицинскую документацию, в том числе в информационных системах.
7. Умение устанавливать (подтверждать) диагноз.
Знания:
1. Знание предварительной синдромальной квалификации психического состояния.
2. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики психических расстройств, связанных с употреблением психоактивных веществ
3. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики психических и поведенческих расстройств, связанных с употреблением психоактивных веществ.
4. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики шизофрении, шизотипических и бредовых расстройств.
5. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики аффективных расстройств настроения.
6. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики невротических, связанных со стрессом и соматоформных расстройств.
7. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики поведенческих синдромов, связанных с физиологическими нарушениями и физическими факторами.
8. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики расстройств зрелой личности и поведения у взрослых.
9. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики умственной отсталости.
10. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики психических и поведенческих расстройств, связанных с употреблением психоактивных веществ в детском и подростковом возрасте.
11. Знание МКБ 10, клинических протоколов, нормативно-правовых актов и других регламентирующих документов в сфере охраны психического здоровья.

12. Медициналық құжаттаманы ресімдеу ерекшеліктерін, оның ішінде ақпараттық жүйелерде білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Амбулаториялық және стационарлық жағдайларда заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациенттерді емдеу .
Дағды 1:
Клиникалық хаттамаларға сәйкес аурудың клиникалық көрінісіне, пациенттің жеке ерекшеліктеріне, жағдайдың ауырлығына сәйкес емдеуді тағайындау .
Машықтар:
1. Алкогольді, опиоидтарды, каннабиноидтарды, седативті немесе ұйықтататын дәрілерді, кокаинді, кофеин мен НПЗ, галлюциногендерді, темекіні, ұшпалы еріткіштерді қоса алғанда, басқа стимуляторларды тұтынумен байланысты жедел интоксикация, абстиненттік синдром және тәуелділік синдромы кезінде, сондай-ақ есірткіні бірге қолдану және басқа да психикаға белсенді әсер ететін заттарды қолдану нәтижесінде емдеуді тағайындау және бақылай білу.
2. Балалар және жасөспірімдер жастағы алкогольді, опиоидтарды, каннабиноидтарды, седативті немесе ұйықтататын дәрілерді, кокаинді, кофеин мен НПЗ, галлюциногендерді, темекіні, ұшпалы еріткіштерді қоса алғанда, басқа стимуляторларды тұтынумен байланысты жедел интоксикация, абстиненттік синдром және тәуелділік синдромы кезінде, сондай-ақ есірткіні бірге қолдану және басқа да психикаға белсенді әсер ететін заттарды қолдану нәтижесінде емдеуді тағайындау және бақылай білу
3. Пациенттің жағдайына байланысты емдеу жоспарына өзгерістер енгізе білу.
Білімдер:
1. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациенттерді, оның ішінде қолдаушы алмастыру терапиясын емдеудің қағидаттары мен әдістерін білу
2. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының психофармакотерапиясының, оның ішінде қолдаушы алмастырушы терапияның қағидаттары мен әдістерін білу
3. Наркологиялық практикада қолданылатын дәрілік препараттардың негізгі кластарын, қолдануға көрсетілімдері мен қарсы көрсетілімдерін, ықтимал жанама әсерлерін білу
4. Психотерапияның қағидаттары мен әдістерін және психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларын емдеудің басқа дәрілік емес әдістерін білу
5. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларын диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Емдеу процесінде емдеудің тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Машықтар:
1. Емдеу процедураларының дұрыстығын бақылай білу.
2. Пациентке емдеу тәсілдері мен әдістерін, сондай-ақ қолданылатын медициналық құралдар мен бұйымдарды таңдау мүмкіндігі туралы хабарлай білу.
3. Құрал-саймандар мен аппаратураның дұрыс жұмыс істеуін бақылай білу.
Білімдер:

12. Знание особенностей оформления медицинской документации, в том числе в информационных системах.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 2:
Лечение пациентов с психическими и поведенческими расстройствами, вызванными употреблением психоактивных веществ в амбулаторных и стационарных условиях.
Навык 1:
Назначение лечения в соответствии с клинической картиной заболевания, индивидуальными особенностями пациента, тяжестью состояния, согласно клиническим протоколам.
Умения:
1. Умение назначать и контролировать лечение при острой интоксикации, абстинентном синдроме и синдроме зависимости, связанными с употреблением алкоголя, опиоидов, каннабиноидов, седативных или снотворных веществ, кокаина, других стимуляторов, включая кофеин и НПВ, галлюциногенов, табака, летучих растворителей, а также в результате сочетанного употребления наркотиков и использования других психоактивных веществ
2. Умение назначать и контролировать лечение при острой интоксикации, абстинентном синдроме и синдроме зависимости, связанными с употреблением алкоголя, опиоидов, каннабиноидов, седативных или снотворных веществ, кокаина, других стимуляторов, включая кофеин и НПВ, галлюциногенов, табака, летучих растворителей, а также в результате сочетанного употребления наркотиков и использования других психоактивных веществ в детском и подростковом возрасте.
2. Умение вносить изменения в план лечения в зависимости от состояния пациента.
Знания:
1. Знание принципов и методов лечения пациентов с психическими и поведенческими расстройствами, связанными с употреблением психоактивных веществ, в том числе поддерживающей заместительной терапии
2. Знание принципов и методов психофармакотерапии психических и поведенческих расстройств, связанных с употреблением психоактивных веществ, том числе поддерживающей заместительной терапии
3. Знание основных классов лекарственных препаратов, применяющихся в наркологической практике, показания и противопоказания к применению, возможные побочные эффекты.
4. Знание принципов и методов психотерапии и других немедикаментозных методов лечения психических и поведенческих расстройств, связанных с употреблением психоактивных веществ
5. Знание клинических протоколов диагностики и лечения психических и поведенческих расстройств, связанных с употреблением психоактивных веществ.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оценка эффективности и безопасности лечения в процессе динамического наблюдения.
Умения:
1. Умение контролировать правильность проведения лечебных процедур.
2. Умение информировать пациента о возможности выбора методов и способов лечения, а также используемых средствах и изделиях медицинского назначения.
3. Умение контролировать правильность эксплуатации инструментария и аппаратуры.
Знания:

1. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар, оның ішінде қолдаушы алмастырушы терапиядан өтіп жүрген пациенттерді емдеудің қағидаттары мен әдістерін білу
2. Психофармакотерапияның, оның ішінде қолдаушы алмастырушы терапияның қағидаттары мен әдістерін білу
3. Психотроптық препараттардың негізгі топтарының әсер ету механизмін, оларды қолдануға медициналық көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер, оларды тұтынудан болған асқынуларды білу.
4. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларын диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар ересек пациенттерге кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Наркологиялық пациенттерге кезек күттірмейтін көмек көрсетуді талап ететін жағдайларды анықтай білу
2. Наркологиядағы келесі жағдайларда кезек күттірмейтін көмек көрсете білу: жедел интоксикация, улану және психоактивті заттардың артық дозалануы, эпилептикалық мәртебе. психотроптық препараттарды қолданудың жанама әсерлері мен асқынулары (нейролептикалық және қатерлі нейролептикалық синдромдар). ауыр алкогольдік делирий. жедел дәрілік интоксикация. айқын агрессиямен галлюцинаторлық-сандырақ және маниакальды күйлер.
Білімдер:
1. Наркологиядағы келесі жағдайларда кезек күттірмейтін көмек көрсетудің қағидаттары мен әдістерін білу: жедел интоксикация, улану және психоактивті заттардың артық дозалануы, эпилептикалық мәртебе. психотроптық препараттарды қолданудың жанама әсерлері мен асқынулары (нейролептикалық және қатерлі нейролептикалық синдромдар). ауыр алкогольдік делирий. жедел дәрілік интоксикация. айқын агрессиямен галлюцинаторлық-сандырақ және маниакальды күйлер.
2. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларын диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Ересек тұрғындар арасында психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының алдын алу.
Дағды 1:
Алғашқы психопрофилактика, халық арасында санитарлық-ағарту жұмыстары бойынша іс-шаралар өткізу, салауатты өмір салтын насихаттау.
Машықтар:
1. Халық арасында психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының бастапқы психопрофилактикасы бойынша іс-шаралар жүргізе білу.
2. Халыққа санитарлық білім беруді және салауатты өмір салтын насихаттауды ұйымдастыра және жүргізе білу.
Білімдер:

1. Знание принципов и методов лечения больных с психическими и поведенческими расстройствами, связанными с употреблением психоактивных веществ, в том числе поддерживающей заместительной терапии.
2. Знание принципов и методов психофармакотерапии, в том числе поддерживающей заместительной терапии.
3. Знание механизма действия основных групп психотропных препаратов, медицинских показаний и противопоказаний к их применению, осложнений, вызванных их применением.
4. Знание клинических протоколов диагностики и лечения психических и поведенческих расстройств, связанных с употреблением психоактивных веществ.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Оказание неотложной медицинской помощи взрослым пациентам с психическими и поведенческими расстройствами, связанными с употреблением психоактивных веществ.
Умения:
1. Умение выявлять состояния, требующие оказания экстренной помощи для наркологических пациентов.
2. Умение оказывать неотложную помощь при следующих состояниях в наркологии: острая интоксикация, отравление и передозировка психоактивных веществ, эпилептический статус. побочные действия и осложнения при применении психотропных препаратов (нейролептический и злокачественный нейролептический синдромы). Тяжелый алкогольный делирий. острая лекарственная интоксикация. галлюцинаторно-бредовые и маниакальные состояния с выраженной агрессией.
Знания:
1. Знание принципов и методов оказания неотложной помощи при следующих состояниях в наркологии: острая интоксикация, отравление и передозировка психоактивных веществ, эпилептический статус. побочные действия и осложнения при применении психотропных препаратов (нейролептический и злокачественный нейролептический синдромы). тяжелый алкогольный делирий. острая лекарственная интоксикация. галлюцинаторно-бредовые и маниакальные состояния с выраженной агрессией.
2. Знание клинических протоколов диагностики и лечения психических и поведенческих расстройств, связанных с употреблением психоактивных веществ.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 3:
Профилактика психических и поведенческих расстройств, вызванными употреблением психоактивных веществ среди взрослого населения.
Навык 1:
Проведение мероприятий по первичной психопрофилактике, санитарно-просветительской работы среди населения, пропаганда здорового образа жизни.
Умения:
1. Умение проводить мероприятия по первичной психопрофилактике психических и поведенческих расстройств, связанных с употреблением психоактивных веществ среди населения.
2. Умение организовывать и проводить санитарное просвещение населения и пропаганду здорового образа жизни.
Знания:

1. Халық арасында психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының бастапқы психопрофилактикасының қағидаттары мен әдістерін білу.
2. Халыққа санитарлық білім беруді ұйымдастыру және жүргізу және салауатты өмір салтын насихаттау қағидаттарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Екінші және үшінші психопрофилактика шеңберінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар ересек пациенттерге динамикалық байқауды ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Аумақтық бекіту бойынша динамикалық байқау топтарындағы адамдарды динамикалық байқауды жүзеге асыра білу.
2. Пациенттің ауруын, ауырлығын, ағымының түрін және жеке ерекшеліктерін ескере отырып, профилактикалық шараларды таңдай білу.
Білімдер:
1. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының екінші және үшінші психопрофилактикасының қағидаттары мен әдістерін білу
2. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациенттерді динамикалық байқаудың қағидаттары мен ерекшеліктерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациенттерді медициналық-әлеуметтік оңалту.
Дағды 1:
Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациентті жеке оңалту жоспарын әзірлеу.
Машықтар:
1. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациенттерге медициналық-әлеуметтік және еңбекті оңалту әдістерін таңдай білу
3. Қажетті медициналық құжаттаманы, оның ішінде ақпараттық жүйелерде толтыра білу.
Білімдер:
1. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациенттерді медициналық-әлеуметтік және еңбекпен оңалту әдістерін білу
2. Психикалық денсаулық саласындағы тиісті НҚА және басқа да регламенттеуші құжаттарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Жоспарға сәйкес қажетті оңалту іс-шараларын жүргізу, олардың тиімділігін бақылау.
Машықтар:
1. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациентті оңалту жоспарын әзірлей білу
2. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар адамдарды медициналық-әлеуметтік оңалтудан өтуге жіберуді ресімдей білу.
2. Пациентті медициналық-әлеуметтік оңалту жоспарының орындалуын бақылау және оның тиімділігін бағалай білу.
Білімдер:

1. Знание принципов и методов первичной психопрофилактики психических и поведенческих расстройств, связанных с употреблением психоактивных веществ среди населения.
2. Знание принципов организации и проведения санитарного просвещения населения и пропаганды здорового образа жизни.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Организация динамического наблюдения за взрослыми пациентами с психическими и поведенческими расстройствами связанными с употреблением психоактивных веществ в рамках вторичной и третичной психопрофилактики.
Умения:
1. Умение осуществлять динамическое наблюдение за лицами, находящимися в группах динамического наблюдения, по территориальному прикреплению.
2. Умение выбирать профилактические мероприятия с учетом заболевания, степени тяжести, типа течения и индивидуальных особенностей пациента.
Знания:
1. Знание принципов и методов вторичной и третичной психопрофилактики психических и поведенческих расстройств, связанных с употреблением психоактивных веществ.
2. Знание принципов и особенностей динамического наблюдения за пациентами с психическими и поведенческими расстройствами, связанными с употреблением психоактивных веществ.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 4:
Медико-социальная реабилитация пациентов с психическими и поведенческими расстройствами, вызванными употреблением психоактивных веществ.
Навык 1:
Разработка плана индивидуальной реабилитации пациента с психическими и поведенческими расстройствами, связанными с употреблением психоактивных веществ.
Умения:
1. Умение подбирать методы медико-социальной и трудовой реабилитации пациентам с психическими и поведенческими расстройствами, связанными с употреблением психоактивных веществ.
2. Умение заполнять необходимую медицинскую документацию, в том числе в информационных системах.
Знания:
1. Знание методов медико-социальной и трудовой реабилитации пациентов с психическими и поведенческими расстройствами, связанными с употреблением психоактивных веществ.
2. Знание соответствующих НПА и других регламентирующих документов в сфере охраны психического здоровья.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Проведение необходимых реабилитационных мероприятий согласно плану, контроль их эффективности.
Умения:
1. Умение разрабатывать план реабилитации пациента с психическими и поведенческими расстройствами, связанными с употреблением психоактивных веществ.
2. Умение оформлять направление лиц с психическими и поведенческими расстройствами, связанными с употреблением психоактивных веществ на прохождение медико-социальной реабилитации.
2. Умение контролировать выполнение плана медико-социальной реабилитации пациента и оценивать его эффективность.
Знания:

1. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациентті оңалту жоспарының алгоритмін білу
2. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар адамдарды медициналық-әлеуметтік оңалту бағдарламасына жіберу үшін көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлық психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациенттерге қатысты куәландыру, медициналық сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Психоактивті затты қолдану фактісін және мас болу жағдайын анықтау үшін медициналық куәландыру жүргізу.
Машықтар:
1. Сыналушыны клиникалық тексеруден өткізе білу.
2. Биологиялық ортаны зертханалық зерттеу және экспресс-тестілеуді жүргізе білу.
3. Токсикологиялық, ферментативті және наркологиялық сараптаманың басқа түрлерінің деректерін бағалау білу.
4. Есеп беру-есептік құжаттаманы, оның ішінде ақпараттық жүйелерде толтыра білу.
Білімдер:
1. Медициналық куәландыруды жүргізуді регламенттеуші нормативтік-құқықтық актілерді білу.
2. Биологиялық ортаны зертханалық зерттеу әдістерін білу.
3. Биологиялық орталарды экспресс-тестілеуді жүргізу қағидаттарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Сот-наркологиялық сараптама жүргізуге маман ретінде қатысу.
Машықтар:
1. Медициналық-әлеуметтік сараптамаға жолдаманы толтыра білу.
2. Сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сараптама саласындағы адам мен халықтың денсаулық жағдайына психологиялық баға бере білу.
3. Пациентке медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдануды жоққа шығармайтын пациенттің психикалық жай-күйін саралай білу
4. Куәгердің немесе жәбірленушінің психикалық жай-күйін анықтау және қорытынды жасай білу.
5. Талапкерлердің, жауапкерлердің психикалық жай-күйін анықтау және қорытынды жасай білу.
6. Сырттай және өлімнен кейінгі сараптамаларды жүргізе білу
7. Сот және тергеу органдарының қызметкерлеріне сот психиатриясы, наркология мәселелері бойынша кеңес бере білу.
Білімдер:
1. Медициналық-әлеуметтік және әскери-дәрігерлік сараптама жүргізуді регламенттеуші нормативтік-құқықтық актілерді білу.
2. Сот-психиатриялық сараптамалық қызметтің ұйымдық-құқықтық негіздерін регламенттеуші заңнамалық актілерді және нұсқаулық-нормативтік құжаттарды білу.
3. НҚА, "ҚР Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы кодексін", "Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы заңын" білу.

1. Знание алгоритма плана реабилитации пациента с психическими и поведенческими расстройствами, связанными с употреблением психоактивных веществ.
2. Знание показаний и противопоказаний для направления лиц с психическими и поведенческими расстройствами, связанными с употреблением психоактивных веществ в программу медико-социальной реабилитации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 5:
Проведение медицинских освидетельствований, медицинских экспертиз в отношении пациентов с психическими и поведенческими расстройствами, вызванными употреблением психоактивных веществ.
Навык 1:
Проведение медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения.
Умения:
1. Умение проводить клиническое обследование испытуемого.
2. Умение проводить лабораторные исследования и экспресс-тестирование биологических сред.
3. Умение оценивать данные токсикологической, ферментативной и других видов наркологических экспертиз.
4. Умение заполнять учетно-отчетную документацию, в том числе в информационных системах.
Знания:
1. Знание нормативно-правовых актов, регламентирующих проведение медицинского освидетельствования.
2. Знание методов лабораторного исследования биологических сред.
3. Знание принципов проведения экспресс-тестирования биологических сред.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Участие в качестве специалиста в проведении судебно-наркологической экспертизы.
Умения:
1. Умение заполнять направление на медико-социальную экспертизу.
2. Умение давать психологическую оценку состояния здоровья человека и населения в области судебно-наркологической и судебно-психиатрической экспертизы.
3. Умение квалифицировать психическое состояния пациента, не исключающее применение к нему принудительных мер медицинского характера,
4. Умение определять и составить заключения о психическом состоянии свидетеля или потерпевшего.
5. Умение определять и составить заключения о психическом состоянии истцов, ответчиков.
6. Умение проводить заочные и посмертные экспертизы.
7. Умение консультировать работников судебных и следственных органов по вопросам судебной психиатрии, наркологии.
Знания:
1. Знание нормативно-правовых актов, регламентирующих проведение медико-социальной и военно-врачебной экспертиз.
2. Знание законодательных актов и инструктивно-нормативных документов, регламентирующих организационно-правовые основы судебно-психиатрической экспертной деятельности.
3. Знание НПА, "Кодекса о здоровье народа и системе здравоохранения РК", "Закона о судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан".

4. ҚР-да белгіленген құқықтық нормаларға сәйкес сот-психиатриялық, сот-наркологиялық сараптамаларды тағайындау мен жүргізудің негізгі ұғымдарын, ұйымдастырылуын, тәртібін білу.
5. Мәжбүрлеп емдеудің ұйымдастырылуы мен түрлерін білу.
6. Әлеуметтік қауіпті пациенттерді д инамикалық байқау тәртібін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 6:
Алкогольден мас күйінде (интоксикация) пациенттерге уақытша бейімдеу және детоксикация орталығында наркологиялық көмек көрсету.
Дағды 1:
Алкогольден мас күйінде (интоксикация) пациенттерге уақытша бейімдеу және детоксикация орталығында наркологиялық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Сыналушыны клиникалық тексеруден өткізе білу.
2. Биологиялық ортаны зертханалық зерттеу және экспресс-тестілеуді жүргізе білу.
3. Токсикологиялық, ферментативті және наркологиялық сараптаманың басқа түрлерінің деректерін бағалау білу.
4. Есепке алу-есептік құжаттаманы толтыра білу.
Білімдер:
1. Уақытша бейімдеу және детоксикация орталығында медициналық куәландыруды жүргізуді және наркологиялық көмек көрсетуді регламенттеуші нормативтік-құқықтық актілерді білу.
2. Биологиялық ортаны зертханалық зерттеу әдістерін білу.
3. Биологиялық орталарды экспресс-тестілеуді жүргізу қағидаттары н білу.
4. Пациенттерді Орталыққа орналастыру үшін көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер білу.
5. Пациенттерді Орталыққа орналастыру және оларды шығару ережелерін білу.
6. Клиникалық хаттамаларға сәйкес Орталықта пациенттерге наркологиялық көмек көрсету қағидаттарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия
Қарым-қатынас
Төзімділік және Құрмет
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Стресске төзімділік
Рефлексия және интроспекция
Кәсіби этиканы сақтау
Ашықтық және оқуға дайын болу
Белсенділік және бастамашылық
Кәсіби дамуға ұмтылу
Инновация
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 24 қаңтардағы № 12 бұйрығы "Он жастан он сегіз жасқа дейінгі кәмелетке толмағандар мен жастардың репродуктивтік және психикалық денсаулықты сақтау бойынша медициналық көмекті ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 25 қаңтарда № 31762 болып тіркелді)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Дәрігер психиатр
7
Балалар психиатр дәрігері
7
Дәрігер психотерапевт
7
Дәрігер сексопатолог
16. Кәсіптің карточкасы "7.2 Балалар психиатр дәрігері":
Топтың коды:
2212-8
Қызмет атауының коды:

4. Знание основных понятий, организацию, порядок назначения и проведения судебно-наркологической экспертиз в соответствии с правовыми нормами, установленными в РК.
5. Знание организации и видов принудительного лечения.
6. Знание порядка динамического наблюдения за социально опасными пациентами.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 6:
Оказание наркологической помощи в Центре временной адаптации и детоксикации пациентам в состоянии опьянения (интоксикации) от алкоголя.
Навык 1:
Оказание наркологической помощи в Центре временной адаптации и детоксикации пациентам в состоянии опьянения (интоксикации) от алкоголя.
Умения:
1. Умение проводить клиническое обследование испытуемого.
2. Умение проводить лабораторные исследования и экспресс-тестирование биологических сред.
3. Умение оценивать данные токсикологической, ферментативной и других видов наркологических экспертиз.
4. Умение заполнять учетно-отчетную документацию.
Знания:
1. Знание нормативно-правовых актов, регламентирующих проведение медицинского освидетельствования и оказания наркологической помощи в Центре временной адаптации и детоксикации.
2. Знание методов лабораторного исследования биологических сред.
3. Знание принципов проведения экспресс-тестирования биологических сред.
4. Знание показаний и противопоказаний для помещения пациентов в Центр.
5. Знание правил помещения пациентов в Центр и их выписки.
6. Знание принципов оказания наркологической помощи пациентам в Центре согласно клиническим протоколам.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Требования к личностным компетенциям:
Эмпатия
Коммуникабельность
Толерантность и уважение
Сотрудничество и работа в команде
Стрессоустойчивость
Рефлексия и самоанализ
Соблюдение профессиональной этики
Открытость и готовность к обучению
Активность и инициативность
Стремление к профессиональному развитию
Инновации
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 января 2023 года № 12 "Об утверждении стандарта организации оказания медицинской помощи по охране репродуктивного и психического здоровья несовершеннолетних в возрасте от десяти до восемнадцати лет и молодежи" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 января 2023 года № 31762).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач психиатр
7
Врач психиатр детский
7
Врач психотерапевт
7
Врач сексопатолог
16. Карточка профессии "7.2 Врач детский психиатр":
Код группы:
2212-8
Код наименования занятия:

2212-8-003
Кәсіптің атауы:
7.2 Балалар психиатр дәрігері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Балалар психиатр дәрігері" біліктілігі. Бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі қажет емес. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
"Психиатрия" мамандығы шеңберінде "Балалар психиатриясы"мамандығы бойынша сертификаттау курсы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Дәлелді медицина қағидаттарына негізделген халықтың психикалық денсаулығын қорғау саласында білікті медициналық көмек көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Мамандандырылған медициналық көмек көрсету және амбулаториялық және госпитальдық деңгейде психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар бала жастағы пациенттерді басқару.
2. Амбулаториялық және стационарлық жағдайларда психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар бала жастағы пациенттерді емдеу.
3. Бала жастағылар арасында психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының алдын алу.
4. Психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар балаларды медициналық-әлеуметтік оңалту.
5. Бала жастағы медициналық куәландыру және сараптама жүргізу.
6. Балалардың суицидтік мінез-құлқына медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуді ұйымдастыру.
7. Кәмелетке толмағандарға алкогольдік масаңдық (интоксикация) күйіндегі наркологиялық көмек көрсету.
8. Балаларға психотерапиялық көмек көрсету.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Мамандандырылған медициналық көмек көрсету және амбулаториялық және госпитальдық деңгейде психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар бала жастағы пациенттерді басқару.
Дағды 1:
Пациенттің психикалық және соматикалық жай-күйін бағалау, шағымдарды, объективті және субъективті анамнезді жинау, клиникалық-психопатологиялық, неврологиялық және физикалық тексеру жүргізу, қолда бар медициналық құжаттаманы зерделеу, қосымша тексерулер тағайындау.
Машықтар:

2212-8-003
Наименование профессии:
7.2 Врач детский психиатр
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач психиатр (детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Детская психиатрия", в рамках специальности "Психиатрия взрослая".
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (дети) при психических и поведенческих расстройствах.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание специализированной медицинской помощи и ведение пациентов детского возраста с психическими расстройствами и расстройствами поведения на амбулаторном и госпитальном уровнях.
2. Лечение пациентов детского возраста с психическими и поведенческими расстройствами в амбулаторных и стационарных условиях.
3. Профилактика психических и поведенческих расстройств среди детского населения.
4. Медико-социальная реабилитация пациентов детского возраста с психическими и поведенческими расстройствами. Организация мероприятий для психолого-педагогической диагностики, реабилитации и коррекционных мер.
5. Проведение медицинского освидетельствования и экспертизы в детском возрасте.
6. Организация оказание медико-социальной, психологической, психотерапевтической помощи при суицидальном поведении у детей.
7. Оказание наркологической помощи несовершеннолетним пациентам в состоянии опьянения (интоксикации) от алкоголя.
8. Оказание психотерапевтической помощи детям.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Оказание специализированной медицинской помощи и ведение пациентов детского возраста с психическими расстройствами и расстройствами поведения на амбулаторном и госпитальном уровнях.
Навык 1:
Оценка психического и соматического состояния пациента, сбор жалоб, объективного и субъективного анамнеза, проведение клинико- психопатологического, неврологического и физикального обследования, изучение имеющейся медицинской документации, назначение дополнительных обследований и консультаций профильных специалистов.
Умения:

1. Анықталған клиникалық-психопатологиялық кешендерді талдау, бағалау, сараланған диагностикалау және патопсихологиялық зерттеу қорытындыларын жүргізу және пациенттің психикалық күйінде көрсете білу.
2. Психологиялық/патопсихологиялық, логопедиялық, дефектологиялық диагностиканы ұйымдастыра білу.
3. Пациентті тексеру жоспарын анықтай білу.
4. Бала жастағы психикалық ауытқулардың күрделі жағдайларын диагностикалау, сараланған диагностикалау мәселелері бойынша консультациялық қызметтер көрсете білу.
Білімдер:
1. Мидың және басқа дене жүйелерінің функционалдық жағдайын зерттеудің аспаптық әдістерін білу.
2. Баланың психикалық және сөйлеу дамуының ауытқу белгілерін ерте анықтау әдістерін, сүйемелдеу алгоритмдерін, ерекше білім беру қажеттіліктері бар, оның ішінде мүмкіндіктері шектеулі балаларға арналған оңалту және түзету шараларын білу.
3. Патопсихологиялық зерттеудің негізгі әдістерін білу және психологиялық-эксперименттік зерттеудің қорытындысын түсіндіру дағдылары.
4. Қатар жүретін патологияны білу және пациентті тексеру жоспарын құру дағдылары.
5. Балалар психиатриясындағы күрделі жағдайларға кеңес беру үшін соматикалық, неврологиялық ауытқулардағы психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Алынған нәтижелерді түсіндіру, синдромдық және нозологиялық диагноздарды қою, қажетті медициналық құжаттаманы ресімдеу, ақпараттық жүйелерге деректерді енгізу.
Машықтар:
1.Зертханалық, аспаптық, клиникалық-эксперименттік-психологиялық, логопедиялық зерттеулердің нәтижелерін талдай білу.
2.Алынған деректерді түсіндіру негізінде қосымша зерттеулер тағайындай білу.
3. Синдромдық және нозологиялық диагнозды негіздей білу.
4. Ақпараттық жүйелерге деректерді енгізе отырып, медициналық құжаттаманы ресімдеу дағдылары.
Білімдер:
1. Генетикалық патологиямен байланысты психикалық ауытқулардың, оның ішінде зат алмасудың тұқым қуалайтын ауруларының "аутизм маскаларының" клиникалық көрінісін, этиологиясы мен патогенезін, диагностикалық өлшемшарттарын, сараланған диагностикасын және т. б. білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Амбулаториялық және стационарлық жағдайларда психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар бала жастағы пациенттерді емдеу.
Дағды 1:
Клиникалық хаттамаларға сәйкес бала жастағы жас кезеңдері мен дамудың дағдарыстық кезеңдерін, аурудың клиникалық көрінісін, жағдайдың ауырлығын ескере отырып емдеуді тағайындау.
Машықтар:
1. Сирек кездесетін психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларын емдеуді тағайындау және бақылай білу.
2. Генетикалық патологиямен байланысты психикалық ауытқуларды диагностикалау және сараланған диагностикалау кезінде консультациялық және білікті көмек көрсете білу.
Білімдер:

1. Умение анализировать, оценивать, проводить дифференциальную диагностику выявленных клинико-психопатологических комплексов и заключения патопсихологического исследования и отражать в психическом статусе пациента.
2. Умение организовывать психологическую/ патопсихологическую, логопедическую, дефектологическую диагностику.
3. Умение определять план обследования пациента.
4. Умение оказывать консультативные услуги по вопросам диагностики, дифференциальной диагностики сложных случаев психических расстройств детского возраста.
Знания:
1. Знание инструментальных методов исследования функционального состояния головного мозга, других систем организма.
2. Знание методов раннего выявления признаков нарушенного психического и речевого развития ребенка, алгоритмов сопровождения, реабилитационных и коррекционных мер для детей с особыми образовательными потребностями, в т.ч. с ограниченными возможностями.
3. Знание основных методов патопсихологического исследования и навыки интерпретации заключения психолого-экспериментального исследования.
4. Знание коморбидной патологии и навыки составления плана обследования пациента.
5. Знание психических и поведенческих расстройств при соматических, неврологических расстройствах, для проведения консультации сложных случаев в детской психиатрии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Интерпретация полученных результатов, постановка синдромального и нозологического диагнозов, оформление необходимой медицинской документации, введение данных в информационные системы.
Умения:
1. Умение анализировать результаты лабораторных, инструментальных, клинико-экспериментально-психологических, логопедических исследований.
2. Умение назначать дополнительные исследования на основании интерпретации полученных данных.
3. Умение обосновывать синдромальный и нозологический диагноз.
4. Навыки оформления медицинской документации с введением данных в информационные системы.
Знания:
1. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики психических расстройств, ассоциированных с генетической патологией, в том числе "аутистические маски" наследственных болезней обмена веществ и др.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 2:
Лечение пациентов детского возраста с психическими и поведенческими расстройствами в амбулаторных и стационарных условиях.
Навык 1:
Назначение лечения с учетом периодизации возрастов и кризовых периодов развития в детском возрасте, клинической картиной заболевания, тяжестью состояния, согласно клиническим протоколам.
Умения:

1. Балалар психиатриясындағы жеке терапия негіздерін білу.
2. Бала жастағы психофармакотерапия принциптерін білу.
3. Комплаенсты сақтау үшін пациенттермен және олардың заңды өкілдерімен жұмыс істеу әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Бала жастағы пациенттерді динамикалық байқау процесінде емдеудің тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Машықтар:
1. Жеке ерекшеліктері мен бала жастағы қолдану ерекшеліктерін ескере отырып, психофармакологиялық препараттарды тағайындай білу.
2. Клиникалық хаттамалармен жұмыс істеу дағдысы.
3. Психофармакотерапия процесінде комплаенсқа қол жеткізу және жағымсыз салдарларды азайту мақсатында емдеу процесін ұйымдастыру дағдылары.
Білімдер:
1. Дәрілік заттардың комбинацияларын, олардың жағымсыз өзара әрекеттесуін, полипрагмазиядан аулақ болу шарттарын білу.
2. Бала жастағы антипсихотикалық прпараттарды тағайындаудың, ауыстырудың және бас тартудың жалпы принциптері мен ережелерін білу.
3. Бала жастағы психофармакотерапияның тиімділігі мен қауіпсіздігіне әсер ететін негізгі факторларды білу.
4. Психофармакотерапия жүргізу кезінде бала жастағы коморбидтіліктің жоғары деңгейі (қатар жүретін аурулардың болуы) туралы білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар бала жастағы пациенттерге кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Балалар психиатриясындағы шұғыл жағдайлар кезінде кезек күттірмейтін көмек көрсету дағдылары: эпилепсиялық мәртебе. психотроптық препараттарды қолданудың жанама әсерлері мен асқынулары (нейролептикалық және қатерлі нейролептикалық синдромдар). жіті дәрілік интоксикация. ПБЗ қолдану кезінде жіті психотикалық бұзылуы. айқын агрессиямен галлюцинаторлық-сандырақ және маникальды күйлер. суицидтік мінез-құлық (оның ішінде үзілген суицид). депрессиялық ауытқулар. гебоидофрения. оппозициялық қарсылық ауытқуы. ступор жағдайы. ауто-гетероагрессия. анорексия (оның ішінде нәрестелерде). жіті психогендік психоздар (аффективті реакциялар).
Білімдер:
1.Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету қағидаттары мен негіздерін білу.
2.Бала жастағы ургентті жағдайларының клиникалық-психопатологиялық ерекшеліктерін және олардың сараланған диагностикасын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Бала жастағылар арасында психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының алдын алу.
Дағды 1:
Балалардың, ересек тұрғындардың заңды өкілдері арасында бастапқы психопрофилактика, санитарлық-ағарту жұмыстары бойынша іс-шаралар өткізу, салауатты өмір салтын насихаттау.
Машықтар:
1. Балалардағы психопрофилактиканың барлық түрлері бойынша (мамандар мен кәмелетке толмағандардың заңды өкілдері үшін) консультациялық қызметтер көрсету бойынша оқыту семинарларын, шебер кластарын өткізу дағдылары.
2. Білім беру мекемелерінде бала жастағылар арасында бастапқы психопрофилактика әдістерін жүргізу дағдылары.
3. Шекаралық психикалық ауытқулардың , ерте жүктілік пен түсік жасатудың, қажетсіз жыныстық қатынастардың, Кәмелетке толмағандар арасындағы заңмен жанжалдың алдын алу кезіндегі ведомствоаралық өзара іс-қимыл дағдылары.
Білімдер:

1. Умение назначать и контролировать лечение редких психических и поведенческих расстройств.
2. Умение оказывать консультативную и квалифицированную помощь при диагностике и дифференциальной диагностике психических расстройств, ассоциированных с генетической патологией.
Знания:
1. Знание основ персонифицированной терапии в детской психиатрии.
2. Знание принципов психофармакотерапии в детском возрасте.
3. Знание методов работы с пациентами и их законными представителями для соблюдения комплаенса.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оценка эффективности и безопасности лечения в процессе динамического наблюдения за пациентами детского возраста.
Умения:
1. Умение назначать психофармакологические препараты с учетом индивидуальных особенностей и особенностей применения у в детском возрасте.
2. Навыки работы с клиническими протоколами.
3. Навыки организации лечебного процесса с целью достижения комплаенса и минимизации нежелательных последствий в процессе психофармакотерапии.
Знания:
1. Знание комбинаций лекарственных средств, их нежелательные взаимодействия, условия избегания полипрагмазии.
2. Знание общих принципов и правил назначения, замены и отмены антипсихотических средств в детском возрасте.
3. Знание основных факторов, способных оказать влияние на эффективность и безопасность психофармакотерапии в детском возрасте.
4.Знание о высоком уровне коморбидности (наличие сопутствующих заболеваний) в детском возрасте при проведении психофармакотерапии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Оказание неотложной медицинской помощи пациентам детского возраста с психическими и поведенческими расстройствами.
Умения:
1. Навыки оказания неотложной помощи при ургентных состояниях в детской психиатрии: эпилептический статус. Побочные действия и осложнения при применении психотропных препаратов (нейролептический и злокачественный нейролептический синдромы). Острая лекарственная интоксикация. острое психотическое расстройство при употреблении ПАВ. Галлюцинаторно-бредовые и маниакальные состояния с выраженной агрессией. суицидальное поведение (в т.ч. прерванный суицид). Депрессивное расстройство. гебоидофрения. Оппозиционно-вызывающее расстройство. Состояние ступора. Ауто-гетероагрессия. Анорексия (в т.ч. младенческая). острые психогенные психозы (аффективные реакции).
Знания:
1.Знание принципов и основ оказания неотложной медицинской помощи.
2.Знание клинико-психопатологических особенностей ургентных состояний детского возраста и их дифференциальной диагностики.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 3:
Профилактика психических и поведенческих расстройств среди детского населения.
Навык 1:
Проведение мероприятий по первичной психопрофилактике, санитарно-просветительской работы среди законных представителей детей, взрослого населения, пропаганда здорового образа жизни.
Умения:

1. Балалардың психикалық денсаулығын сақтау саласындағы бағдарламаларды әзірлеуде мәдени, әлеуметтік-экономикалық, демографиялық, жас ерекшеліктерін білу.
2. Кәмелетке толмағандар арасында психопрофилактиканың барлық түрлері бойынша адекватты бағдарламаларды жасау үшін жас онтогенезінің ерекшеліктерін білу.
3. "Бала – ата-ана", "бала – педагог" тағы басқажүйедегі құқықтық қатынастар туралы НҚА білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Екінші және үшінші психопрофилактика шеңберінде психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар бала жастағы пациенттерді динамикалық байқауды ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Бала жастағылар арасында екінші және үшінші психопрофилактика әдістерін ұйымдастыруды меңгеру дағдылары.
2. Динамикалық байқауды ұйымдастыру, қайта емдеуге жатқызудың алдын алу және ремиссия кезеңдерін ұзарту дағдылары.
3. Балалардың психикалық денсаулығын сақтау жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру саласында қажетті НҚА, нұсқаулықтар мен өзге де регламенттеуші құжаттарды пайдалана және іздей білу.
Білімдер:
1. Балалардың құқықтарын сақтай отырып, консультациялық және динамикалық байқауды ұйымдастыру кезінде нормативтік-құқықтық актілер мен нұсқаулық құжаттарды білу.
2. Мектептің профилактикалық бағдарламаларын құру және іске асыру дағдылары. Ерекше тәуекел топтарына арналған профилактикалық бағдарламалар – бала жастағы шақтың антисоциалды (кондуктивті), мазасыздық және депрессиялық ауытқулары. Антисоциалды мінез-құлықтың спецификалық профилактикасына арналған бағдарламалар және көңіл-күй ауытқуларының спецификалық профилактикасына арналған бағдарламалар.
3. Бағдарламаларға қолжетімділікті қамтамасыз ету, балалардың жеке әлеуетін дамыту және пайдалану дағдылары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар балаларды медициналық-әлеуметтік оңалту.
Дағды 1:
Психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар бала жастағы пациентті жеке оңалту, түзету жоспарын құру.
Машықтар:
1. Медициналық-әлеуметтік оңалту, психологиялық-педагогикалық түзету, МӘМ-де ресімдеу жоспарын әзірлеу кезінде білім беру ұйымдарымен, әлеуметтік қызметпен ведомствоаралық өзара іс-қимыл жасау дағдылары.
2. Жеке оңалту жоспарын құру дағдылары.
3. Білім беру және денсаулық сақтау жүйесінің түзету, оңалту шараларының қолда бар ресурстарын барынша пайдалану мақсатында кәмелетке толмағандардың заңды өкілдерімен жұмыс істей білу, оқыту кезінде ерекше мазмұндағы көрсетілімдерді және оқытудың арнайы бағдарламасын негіздей білу.
Білімдер:

1. Навыки проведения обучающих семинаров, мастер-классов по оказанию консультативных услуг по всем видам психопрофилактики у детей (для специалистов и законных представителей несовершеннолетних).
2. Навыки проведения методов первичной психопрофилактики среди детского населения в образовательных учреждениях.
3. Навыки межведомственного взаимодействия при предотвращении пограничных психических расстройств, ранней беременности и абортов, нежелательных половых контактов, профилактики конфликта с Законом среди несовершеннолетних.
Знания:
1. Знание культуральных, социально-экономических, демографических, возрастных особенностей при разработке программ в сфере охраны психического здоровья детей.
2. Знания особенностей возрастного онтогенеза для разработки адекватных программ всех видов психопрофилактики среди несовершеннолетних.
3. Знания НПА о правовых взаимоотношениях в системе – "ребенок – родители", "ребенок – педагоги" и др.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Организация динамического наблюдения за пациентами детского возраста с психическими и поведенческими расстройствами в рамках вторичной и третичной психопрофилактики.
Умения:
1. Навыки владения организацией методов вторичной и третичной психопрофилактики среди детского населения.
2. Навыки организации динамического наблюдения, предотвращения регоспитализаций и удлинения сроков ремиссии.
3. Умение пользоваться и производить поиск необходимых НПА, инструкций и иных регламентирующих документов в сфере организации мероприятий по охране психического здоровья детей.
Знания:
1. Знание нормативно-правовых актов и инструктивных документов при организации консультативного и динамического наблюдения с соблюдением прав детей.
2. Навыки составления и реализации школьных профилактических программ. профилактических программ для групп специфического риска - антисоциальное (кондуктивное), тревожное и депрессивное расстройства детского возраста. программы для специфической профилактики антисоциального поведения и программы для специфической профилактики расстройств настроения.
3. Навыки обеспечения доступа к программам, развитие и использование индивидуального потенциала детей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 4:
Медико-социальная реабилитация пациентов детского возраста с психическими и поведенческими расстройствами. Организация мероприятий для психолого-педагогической диагностики, реабилитации и коррекционных мер.
Навык 1:
Разработка плана индивидуальной реабилитации, коррекции пациента детского возраста с психическими и поведенческими расстройствами.
Умения:

1. ЖОЖ ұйымдастыру кезінде ресімдеу алгоритмін және ведомствоаралық өзара іс-қимылды білу.
2. Үйде оқытуға арналған көрсетілімдер тізбесі және арнайы білім беру бағдарламасы туралы нормативтік құжаттарды білу.
3. Үйде оқытуға арналған көрсетілімдер және арнайы білім беру бағдарламасы туралы ПМПК (ҚР Білім Министрлігі) үшін ДКК-ге жолдаманы ресімдеуді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Жоспар бойынша қажетті оңалту шараларын жүргізу, олардың тиімділігін бақылау.
Машықтар:
1. Оңалту әдістерін ұйымдастыру, балалардың психикалық денсаулығын сақтау үшін бағдарламаларды іске асыру дағдылары.
2. Балаларға психиатриялық көмек көрсетудің амбулаториялық және стационарлық буынының сабақтастығы қағидатын сақтай отырып, орындау тиімділігін ұйымдастыру және бақылау дағдылары.
Білімдер:
1. Оңалту, медициналық-әлеуметтік және педагогикалық түзету бағдарламаларының мазмұнын және оларды орындау алгоритмін білу.
2. Балалардың психикалық денсаулығы бойынша іс-шараларды қамтамасыз ететін нормативтік құжаттарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Бала жастағы медициналық куәландыру және сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Психикаға белсенді әсер ететін затты қолдану фактісін және мас күйін анықтау үшін медициналық куәландыру жүргізу.
Машықтар:
1. Кәмелетке толмаған адамды оның заңды өкілінің қатысуымен клиникалық психопатологиялық және патопсихологиялық тексерудің негіздерін білу.
2. Биологиялық ортаны зертханалық зерттеу және экспресс-тестілеу жүргізе білу.
3. Токсикологиялық, ферментативті және наркологиялық сараптаманың басқа түрлерінің деректерін бағалай білу.
4. Есепке алу-есеп беру құжаттамасын, оның ішінде ақпараттық жүйелерде толтыра білу.
Білімдер:
1. Бала жастағы ПБЗ қолдану мәніне медициналық куәландыру жүргізуді регламенттеуші нормативтік-құқықтық актілерді білу.
2. Биологиялық ортаны зертханалық зерттеу әдістерін білу.
3. Биологиялық орталарды экспресс-тестілеуді жүргізу принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізуге, бала жастағы адамдардың медициналық комиссиясының (тіркеу және шақыру), кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі комиссияның жұмысына қатысу.
Машықтар:

1. Навыки межведомственного взаимодействия с организациями образования, социальной службы при разработке плана медико-социальной реабилитации, психолого-педагогической коррекции, оформления в МСУ.
2. Навыки составления ИПР.
3. Умение работать с законными представителями несовершеннолетних с целью максимального использования имеющихся ресурсов коррекционных, реабилитационных мер системы образования и здравоохранения, обоснование показаний для особого вида содержания при обучении и специальной программы обучения.
Знания:
1. Знание алгоритма оформления и межведомственного взаимодействия при организации ИПР.
2. Знание нормативных документов о перечне показаний для обучения на дому и специальной программы образования.
3. Знание оформления направления на ВКК для ПМПК (Министерство просвещения РК) о показаниях для обучения на дому и специальной программе образования.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Проведение необходимых реабилитационных мероприятий согласно плану, контроль их эффективности.
Умения:
1. Навыки организации методов реабилитации, реализации программ для сохранения психического здоровья детей.
2. Навыки организации и контроль за эффективностью исполнения с соблюдением принципа преемственности амбулаторного и стационарного звена оказания психиатрической помощи детскому населению
Знания:
1.Знания содержания программ реабилитации, медико-социальной и педагогической коррекции и алгоритм их исполнения.
2. Знание нормативных документов, обеспечивающих мероприятия по психическому здоровью детей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 5:
Проведение медицинского освидетельствования и экспертизы в детском возрасте.
Навык 1:
Проведение медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения.
Умения:
1. Умение проводить клиническое психопатологическое и знать основы патопсихологического обследования несовершеннолетнего лица в присутствии его законного представителя.
2. Умение проводить лабораторные исследования и экспресс-тестирование биологических сред.
3. Умение оценивать данные токсикологической, ферментативной и других видов наркологических экспертиз.
4. Умение заполнять учетно-отчетную документацию, в том числе в информационных системах.
Знания:
1. Знание нормативно-правовых актов, регламентирующих проведение медицинского освидетельствования на предмет употребления ПАВ в детском возрасте.
2. Знание методов лабораторного исследования биологических сред.
3. Знание принципов проведения экспресс-тестирования биологических сред.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Участие в проведении медико-социальной экспертизы, в работе медицинской комиссии (приписной и призывной) у лиц детского возраста, в комиссии по делам несовершеннолетних.
Умения:

1. Кәмелетке толмаған тұлғаларды МӘС-ке жолдама беруді рәсімдей білу.
2.Кәмелетке толмағандар үшін МӘС-ке жолдама ресімдей білу.
3.Медициналық шақыру (тіркеу) комиссиясында жұмыс істей білу.
4. Кәмелетке толмағандар ісі жөніндегі комиссияда жұмыс істей білу.
5. Тіркеу және шақыру комиссиясын өткізу кезінде адамдарды медициналық куәландыру бойынша қорытынды жасай білу. МӘС, ДДК үшін ДКК-ге жолдама бере білу.
Білімдер:
1. Медициналық куәландыру мен медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізуді регламенттеуші нормативтік-құқықтық актілерді білу.
2. Кәмелетке толмағандарға медициналық-әлеуметтік және әскери-дәрігерлік сараптама жүргізудің ұйымдастырушылық-құқықтық негіздерін регламенттеуші заңнамалық актілер мен нұсқаулық-нормативтік құжаттарды білу.
3. НҚА білуі: "Қазақстан Республикасының Конституциясы", "Қазақстан Республикасының халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы", Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау жүйесі туралы" Заңы Қазақстан Республикасының "Неке, ерлі-зайыптылық және отбасы туралы", "Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтың алдын алу және балалардың қадағалаусыздығы мен панасыз қалуының алдын алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" бұйрығы. "Дәрігерлік-консультациялық комиссияның қызметі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің бұйрығы. "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы. "Кәмелетке толмағандардың істері және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссияның қызметі туралы үлгілік ережені бекіту туралы" Республика Үкіметінің Қаулысы.
4. Негізгі ұғымдарды білу, кәмелетке толмағандар үшін ҚР НҚА-да белгіленген нормалармен медициналық-әлеуметтік және әскери-дәрігерлік сараптамаларды ұйымдастыру, тағайындау және жүргізу тәртібін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Еңбек функциясы 6:
Балалардың суицидтік мінез-құлқына медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуді ұйымдастыру.
Дағды 1:
Бала жастағы адамдарда суицидтік мінез-құлық кезінде психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсету.
Машықтар:
1. МСАК учаскелік дәрігері суицидтік мінез-құлқы бар бала жастағы тұлғаларды анықтаған кезде қажетті іс-шараларды жүзеге асыра білу.
2. Балалардың заңды өкілдеріне суицид жасау қаупі туралы түсіндіре білу.
3. Суицид жасау қаупін кезең-кезеңімен бағалай білу.
4. Суицидтік мінез-құлқы бар бала жастағы тұлғаның психикалық жағдайын бағалай білу.

1. Умение оформлять направление на МСЭ несовершеннолетних лиц.
2. Умение оформлять направление в МСУ для несовершеннолетних.
3. Умение работать в медицинской призывной (приписной) комиссии.
4. Умение работать в комиссии по делам несовершеннолетних.
5. Умение составлять заключение по медицинскому освидетельствованию лиц при проведении приписной и призывной комиссии. направление на ВКК для МСЭ, ВВК.
Знания:
1. Знание нормативно-правовых актов, регламентирующих проведение медицинского освидетельствования и медико-социальной экспертизы.
2. Знание законодательных актов и инструктивно-нормативных документов, регламентирующих организационно-правовые основы проведения медико-социальной и военно-врачебной экспертизы несовершеннолетних.
3. Знание НПА: "Конституция РК", "Кодекс о здоровье народа и системе здравоохранения РК", Закон РК "Об образовании", Кодекс РК "О браке, супружестве и семье", Закон Республики Казахстан "О профилактике правонарушений среди несовершеннолетних и предупреждении детской безнадзорности и беспризорности". Приказ МЗ РК "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы". Приказ МЗ РК "Об утверждении Положения о деятельности врачебно-консультативной комиссии". Закон Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих". Постановление Правительства Республики "Об утверждении Типового положения о деятельности Комиссии по делам несовершеннолетних и защите их прав".
4. Знание основных понятий, организацию, порядок назначения и проведения медико-социальной и военно-врачебной экспертиз нормами, установленными в НПА РК для несовершеннолетних.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 6:
Организация оказание медико-социальной, психологической, психотерапевтической помощи при суицидальном поведении у детей.
Навык 1:
Оказание медико-социальной помощи в области психического здоровья при суицидальном поведении у лиц детского возраста.
Умения:
1. Умение осуществлять необходимые мероприятия при выявлении участковым врачом ПМСП лица детского возраста с суицидальным поведением.
2. Умение разьяснять законным представителям детей о риске совершения суицида.
3. Умение поэтапно оценивать риск совершения суицида.
4. Умение проводить оценку психического состояния лица детского возраста с суицидальным поведением.

5. Суицид жасау қаупі бар бала жастағы тұлғадан анамнездік ақпаратты жинай білу.
6. Бала жастағы тұлғаларда суицид жасаудың қауіп факторларын анықтай білу.
7. Бақылау және емдеу жоспарын құра білу, пациенттің қауіпсіздігін және қауіпсіз ортаны қамтамасыз ету, қайта суицидтік әрекет жасау (үзілген суицид әрекеті кезінде) қаупін болдырмауды білу.
8. Суицид жасау қаупі бар бала жастағы тұлғаларды емдей білу.
Білімдер:
1. МСАК учаскелік дәрігері суицидтік мінез-құлқы бар тұлғаны анықтаған кезде іс-шаралар алгоритмін білу.
2. Бала жастағы суицид жасау қаупін бағалау кезеңдерін білу.
3. Балаларда суицид жасау қаупі бар психикалық жай-күйді бағалауды жүргізу қағидаларын білу.
4. Суицид жасау қаупі бар балаларда анамнестикалық мәліметтерді жинау ерекшеліктерін білу.
5. Даму жасын және дағдарыс кезеңін ескере отырып, суицидтің бастапқы, қайталама және үшінші қауіп факторларын білу.
6. Балалардағы суицид жасаудың бейімділік қауіп факторларын білу.
7. Балаларды суицид жасаудан қорғау факторларын білу.
8. Балалардың суицид жасау ықтимал қауіп факторларын білу.
9. Бақылау және емдеу жоспарын құру, бала жастағы пациенттің қауіпсіздігін және қауіпсіз ортаны қамтамасыз ету ерекшеліктерін білу.
10. Стационарлық, стационарды алмастыратын және амбулаториялық жағдайларда суицид жасау қаупі бар бала жастағы пациенттерді емдеуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерді білу.
11. Суицид жасау қаупі бар бала жастағы тұлғаларды емдеудегі кешенді тәсілдің қағидаттарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Динамикалық байқау және емдеу жоспарын анықтау.
Машықтар:
1. Кәмелетке толмаған тұлғамен және оның заңды өкілімен терапевтік альянсты құра білу және қолдай білу.
2. Пациенттің және қауіпсіз ортаның қауіпсіздігін қамтамасыз ете білу.
3. Емдеу жоспарының параметрлерін анықтай білу .
4. Емдеуге деген ұмтылысты бағалай білу.
5. Психикалық, оның ішінде психикалық ауытқулар, дәрі-дәрмектер және олардың жанама әсерлері, суицидке бейімділік (суицидтік), бала жастағы суицидті немесе психикалық ауытқулардың белгілерін қоздыруда немесе күшейтуде психоәлеуметтік стресстің рөлінің маңыздылығы туралы білімді қамтитын білім беру дағдылары.
Білімдер:
1. Байқау және емдеу жоспарын анықтау үшін клиникалық параметрлерді білу.
2. Хаттамаларға сәйкес суицид жасау қаупі бар бала жастағы тұлғаларды емдеуге арналған психофармакотерапияны білу.
3. Бала жастағы амбулаторлық, стационарлық және стационарды алмастырушы (ерікті, мәжбүрлі) емдеуге көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерді білу.

5. Умение собирать анамнестические сведения у лица детского возраста с риском совершения суицида.
6. Умение определять факторы риска совершения суицида у лиц детского возраста.
7. Умение составлять план наблюдения и лечения, обеспечения безопасности пациента и безопасного окружения, предотвращение риска повторной суицидальной попытки (при прерванном суициде).
8. Умение проводить лечение лиц детского возраста с риском совершения суицида
Знания:
1. Знание алгоритма мероприятий при выявлении участковым врачом ПСМП лица с суицидальным поведением.
2. Знание этапов оценки риска совершения суицида в детском возрасте.
3. Знание правил проведения оценки
психического состояния с риском совершения суицида у детей.
4. Знание особенностей сбора анамнестических сведений у детей с риском совершения суицида.
5. Знание первичных, вторичных и третичных факторов риска совершения суицида с учетом возраста и кризового периода развития.
6. Знание предрасполагающих факторов риска совершения суицида у детей.
7. Знание факторов защиты совершения суицида у детей.
8. Знание потенцирующих факторов риска совершения суицида у детей.
9. Знание особенностей составления плана наблюдения и лечения, обеспечения безопасности пациента детского возраста и безопасного окружения.
10. Знание показаний и противопоказаний для лечения пациентов детского возраста с риском совершения суицида в стационарных, стационарозамещающих и амбулаторных условиях.
11. Знание принципов комплексного подхода к терапии лица детского возраста с риском совершения суицида.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Определение плана динамического наблюдения и лечения.
Умения:
1. Умение устанавливать и поддерживать терапевтический альянс с несовершеннолетним лицом и его законным представителем.
2. Умение обеспечивать безопасность пациента и безопасного окружения.
3. Умение определять параметры плана лечения.
4. Умение оценивать приверженность к лечению.
5. Навыки психообразования, включающего обучение о психических расстройствах, лекарствах и их побочных эффектах, склонности к суициду (суицидальности), важности роли психосоциальных стрессов в провоцировании или усугублении суицидальности или симптомов психических расстройств в детском возрасте.
Знания:
1. Знание клинических параметров для определения плана наблюдения и лечения.
2. Знание психофармакотерапии для лечения лиц детского возраста с риском совершения суицида в соответствии с протоколами.
3. Знание показаний или противопоказаний для амбулаторного, стационарозамещающего и стационарного (добровольно, принудительного) лечения в детском возрасте.

4. Кәмелетке толмағандарға психологиялық, психотерапевтік көмек көрсетудің этикалық қағидаттарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Еңбек функциясы 7:
Кәмелетке толмағандарға алкогольдік масаңдық (интоксикация) күйіндегі наркологиялық көмек көрсету.
Дағды 1:
Кәмелетке толмаған пациенттерге ПБЗ-дан масаңдық күйі (интоксикация) жағдайында наркологиялық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Негізгі нашақорлық синдромының белгілерін бөліп көрсете отырып, кәмелетке толмағандарға клиникалық психопатологиялық тексеру жүргізе білу.
2. Биологиялық ортаны зертханалық зерттеу және экспресс-тестілеу жүргізе білу.
3. Кәмелетке толмағандарды токсикологиялық, ферментативті және басқа да наркологиялық зерттеулер түрлерінің мәліметтерін бағалай білу.
4. Есепке алу-есеп беру құжаттамасын толтыра білу.
Білімдер:
1. Кәмелетке толмағандарға медициналық куәландыру және наркологиялық көмек көрсетуді жүргізуді регламенттеуші нормативтік-құқықтық актілерді білу.
2. Биологиялық ортаны зертханалық зерттеу әдістерін білу.
3. Биологиялық орталарды экспресс-тестілеуді жүргізу қағидаттарын білу.
4. Пациенттерді кәмелетке толмағандардың УБДО-на орналастыру үшін көрсетілімдер қарсы көрсетілімдерді білу.
5. Клиникалық хаттамаларға сәйкес кәмелетке толмаған пациенттерге наркологиялық көмек көрсету қағидаттарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Еңбек функциясы 8:
Балаларға психотерапиялық көмек көрсету.
Дағды 1:
Бала жастағы пациенттерді дәрілік емес емдеу.
Машықтар:
1. Пациенттің жасын ескере отырып, психикалық ауытқуларына сәйкес психотерапиялық араласуды жүзеге асыра білу.
2. Өмірлік қиын жағдайға тап болған (ТЖ аймағынан, жыныстық және физикалық зорлық-зомбылық құрбандары, қайғы-қасірет реакциясы) кәмелетке толмағандарға шұғыл психотерапиялық көмек көрсете білу.
Білімдер:
1. Бала жастағыларға бейімделген психотерапия әдістерін білу.
2. Балалардағы психикалық ауытқулардың ауырлығы мен ерекшелігіне байланысты жедел диагностика әдістерін (депрессиялық ауытқу, стресске жіті реакция және тағы басқа) және психотерапия әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия
Қарым-қатынас
Төзімділік және Құрмет
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Стресске төзімділік
Рефлексия және интроспекция
Кәсіби этиканы сақтау
Ашықтық және оқуға дайын болу
Белсенділік және бастамашылық
Кәсіби дамуға ұмтылу
Инновация
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

4. Знание этических принципов оказания психологической, психотерапевтической помощи несовершеннолетним.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 7:
Оказание наркологической помощи несовершеннолетним пациентам в состоянии опьянения (интоксикации) от алкоголя.
Навык 1:
Оказание наркологической помощи несовершеннолетним пациентам в состоянии опьянения (интоксикации) от ПАВ.
Умения:
1. Умение проводить клиническое психопатологическое обследование несовершеннолетнего с выделением симптомов большого наркоманического синдрома.
2. Умение проводить лабораторные исследования и экспресс-тестирование биологических сред.
3. Умение оценивать данные токсикологической, ферментативной и других видов наркологических экспертиз несовершеннолетнего.
4. Умение заполнять учетно-отчетную документацию.
Знания:
1. Знание нормативно-правовых актов, регламентирующих проведение медицинского освидетельствования и оказания наркологической помощи для несовершеннолетних лиц.
2. Знание методов лабораторного исследования биологических сред.
3. Знание принципов проведения экспресс-тестирования биологических сред.
4. Знание показаний и противопоказаний для помещения пациентов в ЦВАД несовершеннолетних.
5. Знание принципов оказания наркологической помощи несовершеннолетним пациентам согласно клиническим протоколам.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 8:
Оказание психотерапевтической помощи детям.
Навык 1:
Немедикаментозное лечение пациентов детского возраста.
Умения:
1. Умение проводить психотерапевтическое вмешательство в соответствии с психическим расстройством с учетом возраста пациента.
2. Умение оказывать экстренную психотерапевтическую помощь для несовершеннолетних лиц, находящихся в тяжелой жизненной ситуации (из зоны ЧС, жертвы сексуального и физического насилия, реакция горя).
Знания:
1. Знание методов психотерапии, адаптированных для детского возраста.
2.Знание методов экспресс диагностики (депрессивного расстройства, острой реакции на стресс и др.) и методов психотерапии в зависимости от степени тяжести и специфичности психического расстройства у детей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Требования к личностным компетенциям:
Эмпатия
Коммуникабельность
Толерантность и уважение
Сотрудничество и работа в команде
Стрессоустойчивость
Рефлексия и самоанализ
Соблюдение профессиональной этики
Открытость и готовность к обучению
Активность и инициативность
Стремление к профессиональному развитию
Инновации
Список технических регламентов и национальных стандартов:

17. Кәсіптің карточкасы "7.2 Дәрігер психотерапевт":
Топтың коды:
2212-8
Қызмет атауының коды:
2212-8-012
Кәсіптің атауы:
7.2 Дәрігер психотерапевт
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер психотерапевт" біліктілігі. Бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі қажет емес. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
"Психиатрия" мамандығы шеңберінде "Психотерапия" мамандығы бойынша сертификаттау курсы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Дәлелді медицина қағидаттарына негізделген халықтың психикалық денсаулығын қорғау саласында білікті медициналық көмек көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Амбулаториялық және стационарлық жағдайларда ересек және бала жастағы пациенттердегі психикалық және мінез-құлық бұзылыстарының диагностикасы.
2. Амбулаториялық және стационарлық жағдайларда психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар ересек және бала жастағы пациенттерді психотерапиялық емдеу.
3. Ересектер мен балалар арасында психикалық және мінез-құлық бұзылыстарының алдын алу.
4. Психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар ересектер мен балалар жасындағы пациенттерді медициналық-әлеуметтік оңалту.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Амбулаториялық және стационарлық жағдайларда ересек және бала жастағы пациенттердегі психикалық және мінез-құлық бұзылыстарының диагностикасы.
Дағды 1:
Оценка психического и соматического состояния пациента, сбор жалоб, анамнестических сведений, проведение психопатологического, неврологического и физикального обследования, изучение имеющейся медицинской документации, назначение дополнительных обследований и консультаций профильных специалистов.
Машықтар:

17. Карточка профессии "7.2 Врач-психотерапевт":
Код группы:
2212-8
Код наименования занятия:
2212-8-012
Наименование профессии:
7.2 Врач-психотерапевт
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач психотерапевт". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Психотерапия" в рамках специальности "Психиатрия (взрослая, детская)".
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) при психических и поведенческих расстройствах.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика психических и поведенческих расстройств у пациентов взрослого и детского возраста в амбулаторных и стационарных условиях.
2. Психотерапевтическое лечение пациентов взрослого и детского возраста с психическими и поведенческими расстройствами в амбулаторных и стационарных условиях.
3. Психотерапевтическая профилактика психических и поведенческих расстройств среди взрослого и детского населения.
4. Медико-социальная реабилитация пациентов взрослого и детского возраста с психическими и поведенческими расстройствами с применением психотерапевтических методик.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Диагностика психических и поведенческих расстройств у пациентов взрослого и детского возраста в амбулаторных и стационарных условиях.
Навык 1:
Оценка психического и соматического состояния пациента, сбор жалоб, анамнестических сведений, проведение психопатологического, неврологического и физикального обследования, изучение имеющейся медицинской документации, назначение дополнительных обследований и консультаций профильных специалистов.
Умения:

2. Науқастың жағдайына байланысты емдеу жоспарына өзгерістер енгізу мүмкіндігі.
3. Психикалық денсаулықтың әртүрлі бұзылуларында психотерапиялық мақсаттарды анықтау.
4. Психотерапиялық араласу жүргізу.
Білімдер:
1. Клиникалық көріністі, этиологияны және патогенезді, диагностикалық критерийлерді, органикалық дифференциалды диагностиканы, соның ішінде Балалық шақтың симптоматикалық, психикалық бұзылыстарын білу. Балалар мен жасөспірімдерде психоактивті заттарды қолдануға байланысты психикалық және мінез-құлық бұзылыстары. шизофрения және жасөспірімдердің шизофрениясы, шизотиптік және сандырақтық бұзылыстары. Балалар мен жасөспірімдерге тән көңіл-күйдің аффективті бұзылыстары. балалар мен жасөспірімдердегі невротикалық, стресске байланысты және соматоформалық бұзылулар. ТЖ аймағындағы балалардағы психикалық бұзылулардың ерекшеліктері (оның ішінде мүмкіндігі шектеулі балаларда). балалар мен жасөспірімдердегі жыныстық сәйкестендірудің бұзылуы. Әдетте балалар мен жасөспірімдерден басталатын эмоционалдық бұзылулар мен мінез-құлық бұзылыстары. балалардағы психологиялық (психикалық) дамудың бұзылуы. Ақыл-ой кемістігі, дамудың кешігуі. балалық шақтағы физиологиялық бұзылулармен және физикалық факторлармен байланысты мінез-құлық синдромдары.
2. Балалардың психикалық денсаулығын қорғау саласындағы аурулардың қолданыстағы халықаралық жіктемесін, клиникалық хаттамаларды, нормативтік-құқықтық актілерді және басқа да регламенттеуші құжаттарды білу
3. Психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар науқастарды емдеудің принциптері мен әдістерін білу.
4. Психотерапия мен психофармакотерапияның принциптері мен әдістерін білу.
5. Психиатриялық практикада қолданылатын дәрілік препараттардың негізгі кластарын, қолдануға көрсеткіштері мен қарсы көрсетілімдерін, ықтимал жанама әсерлерін білу.
6. Психотерапияның принциптері мен әдістерін және психикалық және мінез-құлық бұзылыстарын емдеудің басқа дәрілік емес әдістерін білу.
7. Клиникалық хаттамала.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Дағды 2:
Динамикалық бақылау процесінде емдеудің тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Машықтар:
1. Психотерапиялық араласулардың дұрыстығын бақылау мүмкіндігі.
2. Емделушіге емдеу әдістері мен әдістерін таңдау мүмкіндігі туралы хабарлау мүмкіндігі
Білімдер:
1. Психотерапиялық араласудың дұрыстығын бақылау мүмкіндігі.
2. Науқасты емдеу әдістері мен әдістерін таңдау мүмкіндігі туралы хабардар ету мүмкіндігі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Ересектер мен балалар арасында психикалық және мінез-құлық бұзылыстарының алдын алу.
Дағды 1:
Алғашқы психопрофилактика, халық арасында санитарлық-ағарту жұмыстары бойынша іс-шаралар өткізу, салауатты өмір салтын насихаттау.
Машықтар:

2. Умение вносить изменения в план лечения в зависимости от состояния пациента.
3. Выявление психотерапевтических мишеней при различных нарушениях психического здоровья.
4. Проведение психотерапевтического вмешательства.
Знания:
1. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики органических, включая симптоматические, психических расстройств детского возраста. психических и поведенческих расстройств вследствие употребления психоактивных веществ у детей и подростков. детского типа шизофрении и подростковой шизофрении, шизотипических и бредовых расстройств. Аффективных расстройств настроения, специфичных для детского и подросткового возраста. невротических, связанных со стрессом и соматоформных расстройств у детей и подростков. Особенности психических расстройств (в т.ч. у детей с ограниченными возможностями) у детей в зоне ЧС. Расстройства половой идентификации у детей и подростков. эмоциональных расстройств и расстройства поведения, начинающихся обычно в детском и подростковом возрасте. Расстройств психологического (психического) развития у детей. умственной отсталости, задержек развития. поведенческих синдромов, связанных с физиологическими нарушениями и физическими факторами в детском возрасте.
2. Знание действующей Международной классификации болезней, клинических протоколов, нормативно-правовых актов и других регламентирующих документов в сфере охраны психического здоровья детского населения
3. Знание принципов и методов лечения больных с психическими и поведенческими расстройствами.
4. Знание принципов и методов психотерапии и психофармакотерапии.
5. Знание основных классов лекарственных препаратов, применяющихся в психиатрической практике, показания и противопоказания к применению, возможные побочные эффекты.
6. Знание принципов и методов психотерапии и других немедикаментозных методов лечения психических и поведенческих расстройств.
7. Знание клинических протоколов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Оценка эффективности и безопасности лечения в процессе динамического наблюдения.
Умения:
1. Умение контролировать правильность проведения психотерапевтических вмешательств.
2. Умение информировать пациента о возможности выбора методов и способов лечения
Знания:
1. Знание принципов и методов лечения больных с психическими и поведенческими расстройствами.
2. Знание принципов и методов психофармакотерапии в т.ч. в детском возрасте.
3. Знание механизма действия основных групп психотропных препаратов, медицинских показаний и противопоказаний к их применению, осложнений, вызванных их применением.
4. Знание основных методов психотерапии.
5. Знание клинических протоколов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Психотерапевтическая профилактика психических и поведенческих расстройств среди взрослого и детского населения.
Навык 1:
Проведение мероприятий по первичной психопрофилактике, санитарно-просветительской работы среди населения, пропаганда здорового образа жизни.
Умения:

18. Кәсіптің карточкасы "7.3 Дәрігер-психиатр":
Топтың коды:
2212-8
Қызмет атауының коды:
2212-8-011
Кәсіптің атауы:
7.3 Дәрігер-психиатр
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер психиатр" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ 7.3 кіші деңгейінің біліктілігін арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Дәлелді медицина қағидаттарына негізделген халықтың психикалық денсаулығын қорғау саласында білікті медициналық көмек көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларын күрделі диагностикалау және емдеу жағдайларында психиатр дәрігер лерге консультациялық қызметтер көрсету.
2. "Психиатрия (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмекті жетілдіруді ұйымдастыру.
3. Психиатр дәрігер лердің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларын күрделі диагностикалау және емдеу жағдайларында психиатр дәрігер лерге консультациялық қызметтер көрсету.
Дағды 1:
Психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларын күрделі диагностикалау және емдеу жағдайларында психиатр дәрігердің консультациялық қызметтер көрсетуі.
Машықтар:
1. Біліктілігі төмен психиатр дәрігерлерінің қызметіне ұйымдастырушылық-әдістемелік басшылық жасау, оларға консультациялық-диагностикалық көмек көрсету дағдылары.
2. Психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларын диагностикалау мен емдеудің даулы мәселелері бойынша шешім қабылдай білу.
3. Психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларын диагностикалау мен емдеудің әртүрлі аспектілері бойынша мамандар мен пациенттерді ақпараттық қамтамасыз етуді жүзеге асыру дағдылары.
Білімдер:

18. Карточка профессии "7.3 Врач психиатр":
Код группы:
2212-8
Код наименования занятия:
2212-8-011
Наименование профессии:
7.3 Врач психиатр
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач психиатр". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация, профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) при психических и поведенческих расстройствах.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание консультационных услуг врачам психиатрам при случаях сложной диагностики и лечения психических и поведенческих расстройств.
2. Организация совершенствования медицинской помощи в рамках специальности "Психиатрия (взрослая, детская)".
3. Организация и контроль деятельности врачей психиатров
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Оказание консультационных услуг врачам психиатрам при случаях сложной диагностики и лечения психических и поведенческих расстройств.
Навык 1:
Оказание консультационных услуг врачам психиатрам при случаях сложной диагностики и лечения психических и поведенческих расстройств.
Умения:
1. Навыки организационно-методического руководства над деятельностью менее квалифицированных врачей психиатров, оказание им консультативно-диагностической помощи.
2. Умение принимать решения по спорным вопросам диагностики и лечения психических и поведенческих расстройств.
3. Навыки осуществления информационного обеспечения специалистов и пациентов по различным аспектам диагностики и лечения психических и поведенческих расстройств.
Знания:

1. Психиатрия саласындағы стандарттарды, НҚА және басқа да регламенттеуші құжаттарды білу.
2. Соңғы бес жылда психиатрлар қауымдастығы мойындаған заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
"Психиатрия (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмекті жетілдіруді ұйымдастыру.
Дағды 1:
"Психиатрия ересектер" мамандығы шеңберінде медициналық көмекті жетілдіруді ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Психикалық пациенттердің мәліметтер базасын құру дағдылары.
2. Тізілім және жылдық есептілік бойынша ақпаратты толтыру және жинақтау сапасын бақылау дағдылары.
3. Пациенттің қозғалыс бағытын үйлестіру дағдылары және психиатриялық көмек көрсету кезінде сабақтастықты қамтамасыз ету.
4. Халыққа психиатриялық көмек көрсететін құрылымдық бөлімшелердің жұмысын ұйымдастыру дағдылары.
5. Психикалық аурулары мен ауытқулары бар пациенттердің өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жағдайлар туындаған кезде жоспарлы және кезек күттірмейтін сипаттағы шараларды қабылдай білу.
6. Аймақ бойынша қажеттіліктер жиынтығын жоспарлау және болжау, психикалық науқастарға арналған шығын материалдарын, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен дәрілік заттарды бақылауды ұйымдастыра білу.
7. Психикалық аурулары мен ауытқулары бар пациенттерге жоғары технологиялық медициналық көмек көрсетудің уақтылы басталуын бақылауды жүзеге асыра білу.
8. Есепті нысандар бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға есептілікті уақтылы ұсыну дағдылары.
Білімдер:
1. Психиатрия бойынша біліктілікті арттыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру рәсімін білу.
2. Біліктілікті арттыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру бойынша НҚА-ны білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Психиатр дәрігер лердің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Дағды 1:
Психиатр дәрігерлердің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Ақпаратты жинау, сақтау және статистикалық өңдеу дағдылары
2. Есепке алу-есептік статистикалық нысандармен жұмыс істеу дағдылары.
3. Ағымдағы және жылдық есептерді құрастыру дағдылары.
4. Талдау және болжау дағдылары.
5. Өз жұмысын жоспарлау және өз қызметінің көрсеткіштерін талдай білу.
6. Кәсіби қоғамдастық, қоғам және қоғам алдында өз ұстанымдарын дәлелді түрде білдіре білу.
7. Транспаренттілік пен құрмет негізінде пациенттермен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас орната білу.
8. Қиын, стандартты емес жағдайларда оңтайлы шешімдерді таба білу.
9. Басқарушылық және кәсіби мінсіздікті, адалдықты және жаңа идеялар шығаруға деген бейілділікті көрсете білу.

1. Знание стандартов, НПА и других регламентирующих документов в области психиатрии.
2. Знание основных результатов современных исследований, признанных в сообществе врачей психиатров в последние пять лет.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация совершенствования медицинской помощи в рамках специальности "Психиатрия (взрослая, детская)".
Навык 1:
Организация совершенствования медицинской помощи в рамках специальности "Психиатрия взрослая".
Умения:
1. Навыки создания базы данных психических больных.
2. Навыки контроля качества заполнения и свода информации по Регистру и годовой отчетности.
3. Навыки координации маршрута движения пациента и обеспечение преемственности при оказании психиатрической помощи.
4. Навыки организации работы структурных подразделений, оказывающих психиатрическую помощь населению.
5. Умение принимать меры планового и экстренного характера при возникновении ситуаций, угрожающих жизни и здоровью пациентов с психическими заболеваниями и расстройствами.
6. Умение планировать и прогнозировать, свод потребностей по региону, организовывать контроль за расходными материалами, изделиями медицинского назначения и лекарственными средствами для психических больных.
7. Умение осуществлять контроль за своевременностью начала оказания высокотехнологичной медицинской помощи пациентам с психическими заболеваниями и расстройствами.
8. Навыки своевременного предоставления отчетности в уполномоченный орган в области здравоохранения по отчетным формам.
Знания:
1. Знание процедуры организации мероприятий по повышению квалификации по психиатрии.
2. Знание НПА по организации мероприятий по повышению квалификации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Организация и контроль деятельности врачей психиатров
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей психиатров.
Умения:
1. Навыки сбора, хранения и статистической обработки информации.
2. Навыки работы с учетно-отчетными статистическими формами.
3. Навыки составления текущих и годовых отчетов.
4. Навыки анализа и прогнозирования.
5. Умение планировать свою работу и анализировать показатели своей деятельности.
6. Умение аргументированно выражать свои позиции перед профессиональным сообществом, общественностью и социумом.
7. Навыки выстраивания эффективных взаимоотношений и коммуникации с пациентами и коллегами на основе транспарентности и уважения.
8. Умение находить оптимальные решения в сложных, нестандартных ситуациях.
9. Умение демонстрировать управленческую и профессиональную безупречность, добропорядочность и приверженность к производству новых идей.

10. Басқарушылық шешімдер мен ұйым қызметінің нәтижелері үшін жауапкершілікті ала білу.
11. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі ережелерін, өртке қарсы қауіпсіздік пен қауіпсіздік техникасын, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтау дағдылары.
12. Медициналық-әлеуметтік сараптама комиссияларымен өзара іс-қимыл жасау дағдылары.
13. Халыққа қызмет көрсетуде инновациялық технологияларды енгізу дағдылары.
14. Пациенттердің проблемаларын (шағымдарын) сол жерде шеше білу.
Білімдер:
1. Ақпаратты басқару негіздерін білу.
2. Медициналық статистиканы білу.
3. Менеджмент негіздерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия
Қарым-қатынас
Төзімділік және Құрмет
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Стресске төзімділік
Рефлексия және интроспекция
Кәсіби этиканы сақтау
Ашықтық және оқуға дайын болу
Белсенділік және бастамашылық
Кәсіби дамуға ұмтылу
Инновация
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 24 қаңтардағы № 12 бұйрығы "Он жастан он сегіз жасқа дейінгі кәмелетке толмағандар мен жастардың репродуктивтік және психикалық денсаулықты сақтау бойынша медициналық көмекті ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 25 қаңтарда № 31762 болып тіркелді)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Дәрігер нарколог
7
Балалар психиатры дәрігері
7
Дәрігер психитерапевт
7
Дәрігер сексопатолог
19. Кәсіптің карточкасы "7.3 Дәрігер нарколог":
Топтың коды:
2212-8
Қызмет атауының коды:
2212-8-010
Кәсіптің атауы:
7.3 Дәрігер нарколог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Нарколог дәрігер" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:

10. Умение брать ответственность за принимаемые управленческие решения и результаты деятельности организации.
11. Навыки соблюдения медицинской этики, правил внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
12. Навыки взаимодействия с медико-социальными экспертными комиссиями.
13. Навыки внедрения инновационных технологий в обслуживании населения.
14. Умение решать проблемы (жалобы) пациентов на месте.
Знания:
1. Знание основ управления информацией.
2. Знание медицинской статистики.
3. Знание основ менеджмента.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Требования к личностным компетенциям:
Эмпатия
Коммуникабельность
Толерантность и уважение
Сотрудничество и работа в команде
Стрессоустойчивость
Рефлексия и самоанализ
Соблюдение профессиональной этики
Открытость и готовность к обучению
Активность и инициативность
Стремление к профессиональному развитию
Инновации
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 января 2023 года № 12 "Об утверждении стандарта организации оказания медицинской помощи по охране репродуктивного и психического здоровья несовершеннолетних в возрасте от десяти до восемнадцати лет и молодежи" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 января 2023 года № 31762).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач-резидент психиатр
7
Врач-стажер психиатр (детский)
7
Врач психиатр (детский)
7
Врач нарколог
19. Карточка профессии "7.3 Врач нарколог":
Код группы:
2212-8
Код наименования занятия:
2212-8-010
Наименование профессии:
7.3 Врач нарколог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач нарколог". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:

СБШ 7.3 кіші деңгейінің біліктілігін арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Дәлелді медицина қағидаттарына негізделген халықтың психикалық денсаулығын қорғау саласында білікті медициналық көмек көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Психиатр дәрігер лерге психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларын күрделі диагностикалау және емдеу жағдайларында консультациялық қызметтер көрсету.
2. "Наркология" мамандандыру шеңберінде жетілдіруді ұйымдастыру медициналық көмек көрсетуді жетілдіруді ұйымдастыру.
3. Нарколог дәрігерлердің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Психиатр дәрігер лерге психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларын күрделі диагностикалау және емдеу жағдайларында консультациялық қызметтер көрсету.
Дағды 1:
Психиатр дәрігердің консультациялық қызметтер көрсетуі күрделі жағдайларда психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларын диагностикалау және емдеу.
Машықтар:
1. Біліктілігі төмен нарколог дәрігерлердің қызметіне ұйымдастырушылық-әдістемелік басшылық жасау, оларға консультациялық-диагностикалық көмек көрсету дағдылары.
2. Заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларын диагностикалау мен емдеудің даулы мәселелері бойынша шешім қабылдау қабілеті.
3. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларын диагностикалау мен емдеудің әртүрлі аспектілері бойынша мамандар мен пациенттерді ақпараттық қамтамасыз етуді жүзеге асыру дағдылары.
Білімдер:
1. Психиатрия және наркология саласындағы стандарттарды, НҚА және басқа да регламенттеуші құжаттарды білу.
2. Соңғы бес жыл ішінде психиатрлар мен нашақорлар қауымдастығы мойындаған заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
"Наркология" мамандандыру шеңберінде жетілдіруді ұйымдастыру медициналық көмек көрсетуді жетілдіруді ұйымдастыру.
Дағды 1:
"Наркология" мамандандыру шеңберінде медициналық көмек көрсетуді жетілдіруді ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Наркологиялық науқастың дерек қорын құру дағдылары.
2. Тізілім және жылдық есептілік бойынша ақпаратты толтыру және құрастыру сапасын бақылау дағдылары.
3. Пациенттің қозғалыс бағытын үйлестіру және дәрілік емдеуді қамтамасыз етуде сабақтастықты қамтамасыз ету дағдылары.

Повышение квалификации подуровня 7.3 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация, профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) при психических и поведенческих расстройств, вызванных употреблением психоактивных веществ.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание консультационных услуг врачам психиатрам при случаях сложной диагностики и лечения психических и поведенческих расстройств, связанных с употреблением психоактивных веществ.
2. Организация совершенствования медицинской помощи в рамках специализации "Наркология".
3. Организация и контроль деятельности врачей наркологов.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Оказание консультационных услуг врачам психиатрам при случаях сложной диагностики и лечения психических и поведенческих расстройств, связанных с употреблением психоактивных веществ.
Навык 1:
Оказание консультационных услуг врачам психиатрам при случаях сложной диагностики и лечения психических и поведенческих расстройств.
Умения:
1. Навыки организационно-методического руководства над деятельностью менее квалифицированных врачей наркологов, оказание им консультативно-диагностической помощи.
2. Умение принимать решения по спорным вопросам диагностики и лечения психических и поведенческих расстройств, связанных с употреблением психоактивных веществ.
3. Навыки осуществления информационного обеспечения специалистов и пациентов по различным аспектам диагностики и лечения психических и поведенческих расстройств, связанных с употреблением психоактивных веществ.
Знания:
1. Знание стандартов, НПА и других регламентирующих документов в области психиатрии и наркологии.
2. Знание основных результатов современных исследований, признанных в сообществе врачей психиатров и наркологов последние пять лет.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация совершенствования медицинской помощи в рамках специализации "Наркология".
Навык 1:
Организация совершенствования медицинской помощи в рамках специализации "Наркология".
Умения:
1. Навыки создания базы данных наркологических больных.
2. Навыки контроля качества заполнения и свода информации по Регистру и годовой отчетности.
3. Навыки координации маршрута движения пациента и обеспечение преемственности при оказании наркологической помощи.

4. Халықты наркологиялық емдеумен қамтамасыз ететін құрылымдық бөлімшелердің жұмысын ұйымдастыру дағдылары.
5. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық ауруы және мінез-құлықтық ауытқуы бар пациенттердің өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жағдайлар туындаған жағдайда жоспарлы және кезек күттірмейтін шараларды қабылдай алу.
6. Наркологиялық науқастарға арналған шығын материалдарын, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен дәрілік заттарды жоспарлай және болжай білу, аймақ бойынша қажеттіліктер жиынтығы, бақылауды ұйымдастыру.
7. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынаудан болған психикалық аурулары және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациенттерге жоғары технологиялық медициналық көмек көрсетудің уақтылы басталуын бақылауды жүзеге асыра білу.
8. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға есептілік нысандары бойынша уақтылы есеп беру дағдылары.
Білімдер:
1. Наркология бойынша біліктілікті арттыру бойынша іс-шараларды ұйымдастыру тәртібін білу.
2. Оқу іс-шараларын ұйымдастыру мәселелері бойынша НҚА білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Нарколог дәрігерлердің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Дағды 1:
Нарколог дәрігерлердің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Ақпаратты жинау, сақтау және статистикалық өңдеу дағдылары
2. Есепке алу мен есеп берудің статистикалық нысандарымен жұмыс істеу дағдысы.
3. Ағымдағы және жылдық есептерді құрастыру дағдысы.
4. Талдау және болжау дағдылары.
5. Өз жұмысын жоспарлау және өз қызметінің көрсеткіштерін талдай білу.
6. Кәсіби қауымдастық, жұртшылық және әлеумет алдында өз ұстанымдарын орынды жеткізе білу.
7. Транспаренттілік және құрмет негізінде пациенттер мен әріптестермен тиімді қарым-қатынас және коммуникация құра білу.
8. Күрделі, стандартты емес жағдайларда оңтайлы шешімдерді таба білу.
9. Басқарушылық және кәсіби шеберлікті, адалдықты және жаңа идеяларды өндіруге деген ұмтылысты көрсете білу.
10. Қабылданған басқару шешімдері мен ұйым қызметінің нәтижелері үшін жауапкершілік алу білу.
11. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі ережелерін, өртке қарсы қауіпсіздік пен қауіпсіздік техникасын, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтау дағдылары.
12. Медициналық-әлеуметтік сараптама комиссияларымен өзара әрекеттесу дағдылары.
13. Мемлекеттік қызмет көрсетуде инновациялық технологияларды енгізу дағдылары.
14. Пациенттердің мәселелерін (шағымдарын) орнында шеше білу.
Білімдер:
1. Ақпаратты басқару негіздерін білу.

4. Навыки организации работы структурных подразделений, оказывающих наркологическую помощь населению.
5. Умение принимать меры планового и экстренного характера при возникновении ситуаций, угрожающих жизни и здоровью пациентов с психическими заболеваниями и поведенческими расстройствами, связанными с употреблением психоактивных веществ.
6. Умение планировать и прогнозировать, свод потребностей по региону, организовывать контроль за расходными материалами, изделиями медицинского назначения и лекарственными средствами для наркологических больных.
7. Умение осуществлять контроль за своевременностью начала оказания высокотехнологичной медицинской помощи пациентам с психическими заболеваниями и поведенческими расстройствами, связанными с употреблением психоактивных веществ.
8. Навыки своевременного предоставления отчетности в уполномоченный орган в области здравоохранения по отчетным формам.
Знания:
1. Знание процедуры организации мероприятий по повышению квалификации по наркологии.
2. Знание НПА по организации мероприятий по повышению квалификации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Организация и контроль деятельности врачей наркологов.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей наркологов.
Умения:
1. Навыки сбора, хранения и статистической обработки информации.
2. Навыки работы с учетно-отчетными статистическими формами.
3. Навыки составления текущих и годовых отчетов.
4. Навыки анализа и прогнозирования.
5. Умение планировать свою работу и анализировать показатели своей деятельности.
6. Умение аргументированно выражать свои позиции перед профессиональным сообществом, общественностью и социумом.
7. Навыки выстраивания эффективных взаимоотношений и коммуникации с пациентами и коллегами на основе транспарентности и уважения.
8. Умение находить оптимальные решения в сложных, нестандартных ситуациях.
9. Умение демонстрировать управленческую и профессиональную безупречность, добропорядочность и приверженность к производству новых идей.
10. Умение брать ответственность за принимаемые управленческие решения и результаты деятельности организации.
11. Навыки соблюдения медицинской этики, правил внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
12. Навыки взаимодействия с медико-социальными экспертными комиссиями.
13. Навыки внедрения инновационных технологий в обслуживании населения.
14. Умение решать проблемы (жалобы) пациентов на месте.
Знания:
1. Знание основ управления информацией.

2. Медициналық статистиканы білу.
3. Менеджмент негіздерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия
Қарым-қатынас
Төзімділік және Құрмет
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Стресске төзімділік
Рефлексия және интроспекция
Кәсіби этиканы сақтау
Ашықтық және оқуға дайын болу
Белсенділік және бастамашылық
Кәсіби дамуға ұмтылу
Инновация
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 24 қаңтардағы № 12 бұйрығы "Он жастан он сегіз жасқа дейінгі кәмелетке толмағандар мен жастардың репродуктивтік және психикалық денсаулықты сақтау бойынша медициналық көмекті ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 25 қаңтарда № 31762 болып тіркелді)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Дәрігер психиатр
7
Балалар психиатр дәрігері
7
Дәрігер психотерапевт
7
Дәрігер сексопатолог
20. Кәсіптің карточкасы "7.3 Балалар психиатр дәрігері":
Топтың коды:
2212-8
Қызмет атауының коды:
2212-8-003
Кәсіптің атауы:
7.3 Балалар психиатр дәрігері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Балалар психиатры дәрігері" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ 7.3 кіші деңгейінің біліктілігін арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Дәлелді медицина қағидаттарына негізделген халықтың психикалық денсаулығын қорғау саласында білікті медициналық көмек көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Амбулаториялық және госпитальдық деңгейде психикалық аурудың ауыр және сирек түрлерімен ауыратын бала жастағы пациенттерді жоғары технологиялық медициналық қызметтермен қамтамасыз ету және басқару.
2. Балалардағы психикалық және сөйлеу дамуының ауытқу белгілерін ерте анықтау, оңалту, түзету, инклюзиясы үшін ведомствоаралық ынтымақтастықты ұйымдастыру және қатысу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Психиатрия (балалар )" мамандығы шеңберінде медициналық көмекті жетілдіруді ұйымдастыру.
Еңбек функциясы 1:
Амбулаториялық және госпитальдық деңгейде психикалық аурудың ауыр және сирек түрлерімен ауыратын бала жастағы пациенттерді жоғары технологиялық медициналық қызметтермен қамтамасыз ету және басқару.
Дағды 1:
Бала жастағы психикалық ауытқулардың ауыр (сирек) түрлерімен ауыратын пациенттің психикалық жағдайын бағалау.
Машықтар:
1. Ауыр (сирек) психикалық патология жағдайларында балалармен және олардың заңды өкілдерімен психиатриялық сұхбат (психиатриялық әңгіме) жүргізе білу.
2. Психикалық функциялардың дисонтогенезіне, сараланған тұрғыда балалардағы күрделі психикалық ауытқуларда жасқа байланысты дағдарыстарға және жас кезеңділігіне сәйкес клиникалық-психопатологиялық симптомдар мен синдромдарды анықтай, талдай, негіздей, хабарлай білу.
3. Бейінді мамандардың қосымша тексерулері мен консультацияларын тағайындау, клиникалық конференцияларды ұйымдастыру және өткізу қабілеті.

2. Знание медицинской статистики.
3. Знание основ менеджмента.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Требования к личностным компетенциям:
Эмпатия
Коммуникабельность
Толерантность и уважение
Сотрудничество и работа в команде
Стрессоустойчивость
Рефлексия и самоанализ
Соблюдение профессиональной этики
Открытость и готовность к обучению
Активность и инициативность
Стремление к профессиональному развитию
НПР
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 января 2023 года № 12 "Об утверждении стандарта организации оказания медицинской помощи по охране репродуктивного и психического здоровья несовершеннолетних в возрасте от десяти до восемнадцати лет и молодежи" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 января 2023 года № 31762).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач-резидент психиатр
7
Врач-стажер психиатр (детский)
7
Врач-стажер психотерапевт
7
Врач-стажер сексопатолог
20. Карточка профессии "7.3 Врач детский психиатр":
Код группы:
2212-8
Код наименования занятия:
2212-8-003
Наименование профессии:
7.3 Врач детский психиатр
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач детский психиатр". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация, профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (дети) при психических и поведенческих расстройствах.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание высокотехнологичных медицинских услуг и ведение пациентов детского возраста с тяжелыми и редкими формами психических заболеваний на амбулаторном и госпитальном уровнях.
2. Раннее выявление признаков нарушения психического и речевого развития у детей, организация межведомственного взаимодействия для реабилитации, коррекции, инклюзии.
Дополнительные трудовые функции:
1. Организация совершенствования медицинской помощи в рамках специальности "Психиатрия (детская)".
Трудовая функция 1:
Оказание высокотехнологичных медицинских услуг и ведение пациентов детского возраста с тяжелыми и редкими формами психических заболеваний на амбулаторном и госпитальном уровнях.
Навык 1:
Оценка психического состояния пациента с тяжелыми (редкими) формами психических расстройств в детском возрасте.
Умения:
1.Умение проводить психиатрическое интервьюирование (психиатрическая беседа) у детей и их законных представителей в случаях тяжелой (редкой) психической патологии.
2.Умение выявлять, анализировать, обосновывать, делать сообщение о клинико-психопатологических симптомах и синдромах в соответствии с дизонтогенезом психических функций, возрастными кризами и периодизацией возраста, при сложных в дифференциальном плане психических расстройствах у детей.
3.Умение назначать дополнительные обследования и консультации профильных специалистов, организовывать и проводить клинические конференции.

4. Жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсетуді ескере отырып, пациентті тексеру жоспарын және оны сүйемелдеуді анықтай білу.
5. Бала кәмелеттік жасқа толған кезде және ересек (психиатриялық) бөлімшеге ауысқан кезде диагнозды ауыстыруды (қажет болған жағдайда) негіздей білу.
6. Ерте жастағы ауытқудың психикалық даму белгілері бар балаға кеңес бере білу.
7. Жыныстық идентификация ауытқулары бар пациенттің психикалық жағдайына баға бере білу.
Білімдер:
1. Клиникалық балалар психиатриясындағы жаңа ғылыми дәлелдер негізінде бал жастағыларға тән психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының белгілері мен синдромдарын білу.
2. Клиникалық балалар психиатриясындағы заманауи зерттеу әдістерін білу.
3. Жеке психикалық аурулар мен ауытқулардың жас аспектісіндегі динамикасын білу.
4. Ерте бала жастан бастап бұзылған психикалық даму белгілерін білу.
5. Жас аспектісіндегі жыныстық онтогенезді және дизонтогенезді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Бала жастағы ауыр (сирек) психикалық ауытқулардың алынған нәтижелерін түсіндіру.
Машықтар:
1. Зерттеудің заманауи зертханалық және аспаптық әдістерінің нәтижелерін түсіндіре білу.
2. Диагностикалау және сараланған диагностика жүргізу, диагнозды қолданыстағы АХЖ 10 негізінде негіздей білу.
Білімдер:
1. Клиникалық генетика, медициналық (клиникалық) психология, нейропсихиатрияны білу.
2. Психикалық ауытқулар мен ауруларды емдеудегі жаңа жетістіктерді, психофармакотерапияның жаңа препараттарын, жеке психиатрияны білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Еңбек функциясы 2:
Балалардағы психикалық және сөйлеу дамуының ауытқу белгілерін ерте анықтау, оңалту, түзету, инклюзиясы үшін ведомствоаралық ынтымақтастықты ұйымдастыру және қатысу.
Дағды 1:
Тұқым қуалайтын зат алмасу ауруларының, генетикалық патологияның, анықталмаған сипаттағы баланың психикалық дамуы тежелуінің белгілерін анықтау.
Машықтар:
1. Психикалық және сөйлеу дамуында проблемалары бар баланың бағытын белгілеу және ұйымдастыра білу.
2. Зат алмасуының бұзылуының, генетикалық патологияның, ақыл-ой кемістігінің, психикалық және сөйлеу дамуының тежелуінің және баланың дамуының тежелуін тудыратын басқа да ауытқулардың клиникалық белгілерін тани білу.
Білімдер:
1. Білім беру және әлеуметтік қорғау мекемелерінде оған оңалту, түзету, оңалту көмегін көрсету үшін баланы сүйемелдеу алгоритмін білу.
2. Психофармакотерапияның принциптері мен әдістерін, бала жастағы психикалық ауытқулардың жеке терапиясын білу.
3. Балалардағы неврологиялық ауытқулар, генетикалық және басқа себептер, психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары кезіндегі сараланған диагностика критерийлерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Динамикалық байқау процесінде емдеудің тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Машықтар:
1. Динамикалық байқау кезеңінде пациенттерге кеңес беру кезінде емдеу процедураларының дұрыстығын талдау және бақылай, сабақтастық принципін сақтай білу.
2. Дәрілік патоморфоздың белгілерін, жүргізілетін асқынуларды (оның ішінде қолдаушы терапияны) анықтау және талдау және консультация жүргізу кезінде пациенттің емдеу жоспарына негізделген өзгерістер енгізе білу.
3. Мүмкіндігі шектеулі және ерекше білім беру қажеттіліктері бар пациенттің бағытын ұйымдастыра білу.
Білімдер:
1. Тұқым қуалайтын зат алмасу ауруларының белгілерін, дизембриогенез стигмаларын және балалардағы психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының басқа себептерін анықтаған кезде баланы сүйемелдеу алгоритмін білу.
2. Тұқым қуалайтын зат алмасу аурулары, генетикалық патологиясы және тағы басқа бар балаларға медициналық және оңалту көмегін жүзеге асыратын медициналық ұйымдардың құрылымын білу.
3. Мүмкіндігі шектеулі және ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларға білім беру және әлеуметтік көмек ұйымдарының құрылымын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Психиатрия (балалар )" мамандығы шеңберінде медициналық көмекті жетілдіруді ұйымдастыру.
Дағды 1:
"Психиатрия (балалар )" мамандығы шеңберінде медициналық көмекті жетілдіруді ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Бала жастағы психикалық науқастардың мәліметтер қорын құру дағдылары.
2. Тізілім және жылдық есептілік бойынша ақпаратты толтыру және құрастыру сапасын бақылау дағдылары.
3. Балаларға психиатриялық көмек көрсетуде пациенттің қозғалыс бағытын үйлестіру және сабақтастықты қамтамасыз ету дағдылары.

4. Умение определять план обследования пациента и его сопровождение с учетом оказания высокотехнологичных медицинских услуг.
5. Умение обосновывать смену диагноза (при необходимости) при достижении ребенком совершеннолетия и перевода во взрослое (психиатрическое) отделение.
6. Умение проводить консультацию ребенка с признаками нарушенного психического развития в раннем возрасте.
7. Умение давать оценку психического состояния пациента с расстройством половой идентификации.
Знания:
1. Знание симптомов и синдромов психических и поведенческих расстройств специфических для детского возраста на основании новых научных данных в клинической детской психиатрии.
2. Знание современных методов исследования в клинической детской психиатрии.
3. Знание динамики отдельных психических заболеваний и расстройств в возрастном аспекте.
4. Знание признаков нарушенного психического развития с периода раннего детства.
5. Знание сексуального онтогенеза и дизонтогенеза в возрастном аспекте.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Интерпретация полученных результатов тяжелых (редких) психических расстройств в детском возрасте.
Умения:
1. Умение интерпретировать результаты новейших лабораторных и инструментальных методов исследования.
2. Умение диагностировать и проводить дифференциальную диагностику, обосновывать диагноз на основании действующей МКБ.
Знания:
1. Знание клинической генетики, медицинской (клинической) психологии, нейропсихиатрии.
2. Знание новых достижений при лечении психических расстройств и заболеваний, новых препаратов психофармакотерапии, персонифицированной психиатрии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 2:
Раннее выявление признаков нарушения психического и речевого развития у детей, организация межведомственного взаимодействия для реабилитации, коррекции, инклюзии.
Навык 1:
Выявление признаков наследственных болезней обмена, генетической патологии, задержки психического развития ребенка неуточненной природы,
Умения:
1. Умение назначать и организовать маршрут ребенка с проблемами в психическом и речевом развитии.
2. Умение распознавать клинические признаки нарушенного обмена веществ, генетической патологии, умственной отсталости, задержки психического и речевого развития и иных расстройств, являющихся причиной отставания в развитии ребенка.
Знания:
1. Знание алгоритма сопровождения ребенка для оказания ему реабилитационной, коррекционной, абилитационной помощи в учреждениях образования и социальной защиты.
2. Знание принципов и методов психофармакотерапии, персонифицированной терапии психических расстройств в детском возрасте.
3. Знание критериев дифференциальной диагностики при неврологических расстройствах, генетических и иных причин, коморбидных психическим и поведенческим расстройствам у детей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оценка эффективности и безопасности лечения в процессе динамического наблюдения.
Умения:
1. Умение анализировать и контролировать правильность проведения лечебных процедур при консультировании пациентов на этапе динамического наблюдения, соблюдение принципа преемственности.
2. Умение выявлять и анализировать признаки лекарственного патоморфоза, осложнений от проводимой (в т.ч. поддерживающей терапии), и вносить обоснованные изменения в план лечения пациента при проведении консультации.
3. Умение организовывать маршрут пациента с ограниченными возможностями и особыми образовательными потребностями.
Знания:
1. Знание алгоритма сопровождения ребенка при выявлении признаков наследственных болезней обмена, стигм дизэмбриогенеза и иных причин психических и поведенческих расстройств у детей.
2. Знание структуры медицинских организаций, осуществляющих медицинскую и реабилитационную помощь детям с наследственными болезнями обмена, генетической патологией и др.
3. Знание структуры организаций образования и социальной помощи детям с ограниченными возможностями и особыми образовательными потребностями.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Организация совершенствования медицинской помощи в рамках специальности "Психиатрия (детская)".
Навык 1:
Организация совершенствования медицинской помощи в рамках специальности "Психиатрия (детская)"
Умения:
1. Навыки создания базы данных психических больных детского возраста.
2. Навыки контроля качества заполнения и свода информации по Регистру и годовой отчетности.
3. Навыки координации маршрута движения пациента и обеспечение преемственности при оказании детской психиатрической помощи.

4. Халыққа психиатриялық көмек көрсететін құрылымдық бөлімшелердің жұмысын ұйымдастыру дағдылары.
5. Психикалық аурулары мен ауытқулары бар пациенттердің өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жағдайлар туындаған кезде жоспарлы және кезек күттірмейтін шараларды қабылдау мүмкіндігі.
6. Аймақ бойынша қажеттіліктер жиынтығын жоспарлау және болжау, психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациенттер үшін шығын материалдарын, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен дәрілік заттарды бақылауды ұйымдастыра білу.
7. Психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациенттерге жоғары технологиялық медициналық көмек көрсетудің уақтылы басталуын бақылай білу.
8. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға есептілік нысандары бойынша уақтылы есеп беру дағдылары.
Білімдер:
1. Барлық деңгейдегі балалар тобына мамандандырылған психиатриялық көмекті ұйымдастыру құрылымын (амбулаториялық, стационарлық, оңалту) білу.
2. Түзету шаралары үшін баланың бағдарын әзірлеуге, ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалар, оның ішінде мүмкіндігі шектеулі балаларға арналған инклюзивті ортаны құру үшін басқа бөлімшелердің нормативтік құқықтық актілерін білу.
3. Балалар психиатриясы бойынша біліктілікті арттыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру рәсімін білу.
4. Балалар психиатр дәрігерінің біліктілігін арттыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру бойынша НҚА білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
ПБЗ нәтижесінде/пайдаланусыз балалар халқының психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының бастапқы сырқаттанушылығының құрылымы мен себептерін талдау.
Машықтар:
1. Балалар психиатриялық қызметі бойынша есептердің деректерін талдай білу.
2. Балалар психиатриялық қызметі туралы есептерді статистикалық/математикалық өңдеу дағдылары.
3. Сеніп тапсырылған психиатриялық балалар бөлімшесінің қызметі туралы есепті өз бетінше жасай білу.
Білімдер:
1. Балалар психиатриялық қызметінің жұмысын реттейтін нормативтік-құқықтық актілерді білу.
2. Бала жастағы психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының аурулары туралы есеп беру және қазіргі халықаралық жіктеу принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Дағды 3:
Балалар психиатрларының қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Ақпаратты жинау, сақтау және статистикалық өңдеу дағдылары.
2. Есепке алу-есеп берудің статистикалық нысандарымен жұмыс дағдылары.
3. Ағымдағы және жылдық есептерді құрастыру дағдылары.
4. Талдау және болжау дағдылары.
5. Өз жұмысын жоспарлау және өз қызметінің көрсеткіштерін талдай білу.

4. Навыки организации работы структурных подразделений, оказывающих психиатрическую помощь населению.
5. Умение принимать меры планового и экстренного характера при возникновении ситуаций, угрожающих жизни и здоровью пациентов с психическими заболеваниями и расстройствами.
6. Умение планировать и прогнозировать, свод потребностей по региону, организовывать контроль за расходными материалами, изделиями медицинского назначения и лекарственными средствами для пациентов с психическими и поведенческими расстройствами.
7. Умение осуществлять контроль за своевременностью начала оказания высокотехнологичной медицинской помощи пациентам с психическими и поведенческими расстройствами.
8. Навыки своевременного предоставления отчетности в уполномоченный орган в области здравоохранения по отчетным формам.
Знания:
1. Знания структуры организации специализированной психиатрической помощи детскому населению на всех уровнях (амбулаторная, стационарная, реабилитационная).
2. Знания НПА других ведомств для разработки маршрута ребенка для коррекционных мер, создания инклюзивной среды для детей с особыми образовательными потребностями в т.ч. детей с ограниченными возможностями.
3. Знания процедуры организации мероприятий по повышению квалификации по детской психиатрии.
4. Знание НПА по организации мероприятий по повышению квалификации врач детского психиатра.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Анализ структуры и причин первичной заболеваемости детского населения психическими и поведенческими расстройствами в результате/без употребления ПАВ.
Умения:
1. Умение анализировать данные отчетов по детской психиатрической службе.
2. Навыки статистической/математической обработки данных отчетов по детской психиатрической службе.
3. Умение самостоятельно составлять отчет о деятельности вверенного психиатрического детского подразделения.
Знания:
1. Знание нормативно-правовых актов, регламентирующих деятельность детской психиатрической службы.
2. Знание принципов составления отчетности и действующей международной классификации болезней психических и поведенческих расстройств в детском возрасте.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 3:
Организация и контроль деятельности врачей психиатров детских.
Умения:
1. Навыки сбора, хранения и статистической обработки информации.
2. Навыки работы с учетно-отчетными статистическими формами.
3. Навыки составления текущих и годовых отчетов.
4. Навыки анализа и прогнозирования.
5. Умение планировать свою работу и анализировать показатели своей деятельности.

3. Психикалық денсаулықтың әртүрлі бұзылуларында психотерапиялық мақсаттарды анықтау
4. Психотерапиялық араласу жүргізу.
Білімдер:
1. Клиникалық көріністі, этиологияны және патогенезді, диагностикалық критерийлерді, органикалық дифференциалды диагностиканы, соның ішінде Балалық шақтың симптоматикалық, психикалық бұзылыстарын білу. Балалар мен жасөспірімдерде психоактивті заттарды қолдануға байланысты психикалық және мінез-құлық бұзылыстары. шизофрения және жасөспірімдердің шизофрениясы, шизотиптік және сандырақтық бұзылыстары. балалар мен жасөспірімдерге тән көңіл-күйдің аффективті бұзылыстары. Балалар мен жасөспірімдердегі невротикалық, стресске байланысты және соматоформалық бұзылулар. ТЖ аймағындағы балалардағы психикалық бұзылулардың ерекшеліктері (оның ішінде мүмкіндігі шектеулі балаларда). балалар мен жасөспірімдердегі жыныстық сәйкестендірудің бұзылуы. Әдетте балалар мен жасөспірімдерден басталатын эмоционалдық бұзылулар мен мінез-құлық бұзылыстары. балалардағы психологиялық (психикалық) дамудың бұзылуы. Ақыл-ой кемістігі, дамудың кешігуі. балалық шақтағы физиологиялық бұзылулармен және физикалық факторлармен байланысты мінез-құлық синдромдары.
2. Балалардың психикалық денсаулығын қорғау саласындағы аурулардың қолданыстағы халықаралық жіктемесін, клиникалық хаттамаларды, нормативтік-құқықтық актілерді және басқа да регламенттеуші құжаттарды білу
3. Психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар науқастарды емдеудің принциптері мен әдістерін білу.
4. Психотерапия мен психофармакотерапияның принциптері мен әдістерін білу.
5. Психиатриялық практикада қолданылатын дәрілік препараттардың негізгі кластарын, қолдануға көрсеткіштері мен қарсы көрсетілімдерін, ықтимал жанама әсерлерін білу.
6. Психотерапияның принциптері мен әдістерін және психикалық және мінез-құлық бұзылыстарын емдеудің басқа дәрілік емес әдістерін білу.
7. Клиникалық хаттамаларды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Дағды 2:
Динамикалық бақылау процесінде емдеудің тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Машықтар:
1. Психотерапиялық араласулардың дұрыстығын бақылау мүмкіндігі.
2. Емделушіге емдеу әдістері мен әдістерін таңдау мүмкіндігі туралы хабарлау мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар науқастарды емдеудің принциптері мен әдістерін білу.
2. Психофармакотерапияның принциптері мен әдістерін, оның ішінде балалық шақта білу.
3. Психотроптық препараттардың негізгі топтарының әсер ету механизмін, оларды қолдануға медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді, оларды қолданудан туындаған асқынуларды білу.

3. Выявление психотерапевтических мишеней при различных нарушениях психического здоровья.
4. Проведение психотерапевтического вмешательства.
Знания:
1. Знание клинической картины, этиологии и патогенеза, диагностических критериев, дифференциальной диагностики органических, включая симптоматические, психических расстройств детского возраста. Психических и поведенческих расстройств вследствие употребления психоактивных веществ у детей и подростков. Детского типа шизофрении и подростковой шизофрении, шизотипических и бредовых расстройств. Аффективных расстройств настроения, специфичных для детского и подросткового возраста. Невротических, связанных со стрессом и соматоформных расстройств у детей и подростков. Особенности психических расстройств (в т.ч. у детей с ограниченными возможностями) у детей в зоне ЧС. Расстройства половой идентификации у детей и подростков. Эмоциональных расстройств и расстройства поведения, начинающихся обычно в детском и подростковом возрасте. расстройств психологического (психического) развития у детей. Умственной отсталости, задержек развития. поведенческих синдромов, связанных с физиологическими нарушениями и физическими факторами в детском возрасте.
2. Знание действующей Международной классификации болезней, клинических протоколов, нормативно-правовых актов и других регламентирующих документов в сфере охраны психического здоровья детского населения.
3. Знание принципов и методов лечения больных с психическими и поведенческими расстройствами.
4. Знание принципов и методов психотерапии и психофармакотерапии.
5. Знание основных классов лекарственных препаратов, применяющихся в психиатрической практике, показания и противопоказания к применению, возможные побочные эффекты.
6. Знание принципов и методов психотерапии и других немедикаментозных методов лечения психических и поведенческих расстройств.
7. Знание клинических протоколов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Оценка эффективности и безопасности лечения в процессе динамического наблюдения.
Умения:
1. Умение контролировать правильность проведения психотерапевтических вмешательств.
2. Умение информировать пациента о возможности выбора методов и способов лечения.
Знания:
1. Знание принципов и методов лечения больных с психическими и поведенческими расстройствами.
2. Знание принципов и методов психофармакотерапии в т.ч. в детском возрасте.
3. Знание механизма действия основных групп психотропных препаратов, медицинских показаний и противопоказаний к их применению, осложнений, вызванных их применением.

1. Біліктілігі төмен психотерапевт дәрігерлердің қызметіне ұйымдастырушылық-әдістемелік басшылық жасау, оларға консультациялық көмек көрсету дағдылары.
2. Психикалық және мінез-құлық бұзылыстарын психотерапиялық емдеудің даулы мәселелері бойынша шешім қабылдау мүмкіндігі.
3. Психикалық және мінез-құлық бұзылыстарын диагностикалау мен емдеудің әртүрлі аспектілері бойынша мамандар мен пациенттерді ақпараттық қамтамасыз етуді жүзеге асыру дағдылары.
Білімдер:
1. Психиатрия және психотерапия саласындағы стандарттарды, ҮЕҰ және басқа да регламенттеуші құжаттарды білу.
2. Соңғы бес жылда психотерапевт дәрігерлер қауымдастығында мойындалған заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Еңбек функциясы 6:
Психотерапевт дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Дағды 1:
Психотерапевт дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Ақпаратты жинау, сақтау және статистикалық өңдеу дағдылары
2. Есептік-есептік статистикалық нысандармен жұмыс істеу дағдылары.
3. Ағымдағы және жылдық есептерді құрастыру дағдылары.
4. Талдау және болжау дағдылары.
5. Өз жұмысын жоспарлау және өз қызметінің көрсеткіштерін талдау мүмкіндігі.
6. Кәсіби қоғамдастық, қоғам және қоғам алдында өз ұстанымдарын дәлелді түрде білдіре білу.
7. Транспаренттілік пен құрмет негізінде пациенттермен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас орнату дағдылары.
8. Қиын, стандартты емес жағдайларда оңтайлы шешімдерді таба білу.
9. Басқарушылық және кәсіби мінсіздікті, адалдықты және жаңа идеялар шығаруға деген адалдықты көрсете білу.
10. Басқарушылық шешімдер мен ұйым қызметінің нәтижелері үшін жауапкершілікті ала білу.
11. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі ережелерін, өртке қарсы қауіпсіздік пен қауіпсіздік техникасын, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтау дағдылары.
12. Медициналық-әлеуметтік сараптама комиссияларымен өзара іс-қимыл жасау дағдылары.
13. Халыққа қызмет көрсетуде инновациялық технологияларды енгізу дағдылары.
14. Науқастардың проблемаларын (шағымдарын) сол жерде шеше білу.
Білімдер:
1. Ақпаратты басқару негіздерін білу.
2. Медициналық статистиканы білу.
3. Менеджмент негіздерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия
Қарым-қатынас
Төзімділік және Құрмет
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Стресске төзімділік
Рефлексия және интроспекция
Кәсіби этиканы сақтау
Ашықтық және оқуға дайын болу
Белсенділік және бастамашылық
Кәсіби дамуға ұмтылу
Инновация
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Навыки организационно-методического руководства над деятельностью менее квалифицированных врачей психотерапевтов, оказание им консультативной помощи.
2. Умение принимать решения по спорным вопросам психотерапевтического лечения психических и поведенческих расстройств.
3. Навыки осуществления информационного обеспечения специалистов и пациентов по различным аспектам диагностики и лечения психических и поведенческих расстройств.
Знания:
1. Знание стандартов, НПА и других регламентирующих документов в области психиатрии и психотерапии.
2. Знание основных результатов современных исследований, признанных в сообществе врачей психотерапевтов в последние пять лет.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 6:
Организация и контроль деятельности врачей психотерапевтов.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей психотерапевтов.
Умения:
1. Навыки сбора, хранения и статистической обработки информации.
2. Навыки работы с учетно-отчетными статистическими формами.
3. Навыки составления текущих и годовых отчетов.
4. Навыки анализа и прогнозирования.
5. Умение планировать свою работу и анализировать показатели своей деятельности.
6. Умение аргументированно выражать свои позиции перед профессиональным сообществом, общественностью и социумом.
7. Навыки выстраивания эффективных взаимоотношений и коммуникации с пациентами и коллегами на основе транспарентности и уважения.
8. Умение находить оптимальные решения в сложных, нестандартных ситуациях.
9. Умение демонстрировать управленческую и профессиональную безупречность, добропорядочность и приверженность к производству новых идей.
10. Умение брать ответственность за принимаемые управленческие решения и результаты деятельности организации.
11. Навыки соблюдения медицинской этики, правил внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
12. Навыки взаимодействия с медико-социальными экспертными комиссиями.
13. Навыки внедрения инновационных технологий в обслуживании населения.
14. Умение решать проблемы (жалобы) пациентов на месте.
Знания:
1. Знание основ управления информацией.
2. Знание медицинской статистики.
3. Знание основ менеджмента.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Требования к личностным компетенциям:
Эмпатия
Коммуникабельность
Толерантность и уважение
Сотрудничество и работа в команде
Стрессоустойчивость
Рефлексия и самоанализ
Соблюдение профессиональной этики
Открытость и готовность к обучению
Активность и инициативность
Стремление к профессиональному развитию
Инновации
Список технических регламентов и национальных стандартов:

22. Кәсіптің карточкасы "7.4 Дәрігер сексопатолог":
Топтың коды:
2212-8
Қызмет атауының коды:
2212-8-013
Кәсіптің атауы:
7.4 Дәрігер сексопатолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер сексопатолог" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Дәлелді медицина қағидаттарына негізделген халықтың психикалық денсаулығын қорғау саласында білікті медициналық көмек көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Амбулаториялық және стационарлық жағдайларда ересек және бала жастағы пациенттердегі психикалық және мінез-құлық бұзылыстарының диагностикасы.
2. Пациенттердің терапиясы жыныстық бұзылулар.
3. Халық арасында жыныстық бұзылулардың алдын алу.
4. Жыныстық бұзылулары бар науқастарды медициналық-әлеуметтік оңалту.
5. Сексологиялық қызметтің жұмысын ұйымдастыру.
6. "Психиатрия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған көмектің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік және әдіснамалық қамтамасыз ету. Психиатриялық практикаға жаңа технологиялардың трансфертін қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Психиатрия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Еңбек функциясы 1:
Амбулаториялық және стационарлық жағдайларда ересек және бала жастағы пациенттердегі психикалық және мінез-құлық бұзылыстарының диагностикасы.
Дағды 1:
Бағалау психикалық, соматоневрологиялық мемлекеттер пациент, сексологиялық тексеру жүргізу. Бағалау психикалық, соматоневрологиялық мемлекеттер пациент, сексологиялық тексеру жүргізу.
Машықтар:
1. Жыныстық бұзылуларды диагностикалау мақсатында психиатриялық сұхбат жүргізу және психопатологиялық клиникалық көріністерді анықтау мүмкіндігі.
2. Ерлер мен әйелдердің сек-сологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, жыныстық бұзылулары бар пациенттердің жыныстық қызметін бағалау үшін сексологиялық тексеру жүргізу қабілеті.
3. Симптоматикалық жыныстық дисфункцияларды (урологтар, эндокринологтар, невропатологтар, гинекологтар және т.б.) дифференциалды диагностикалау мәселелері бойынша бейінді мамандарға қосымша тексерулер мен консультациялар тағайындай білу.
4.Пациентті тексеру жоспарын анықтау және зерттеудің арнайы әдістерін (зертханалық, функционалдық, патопсихологиялық, медициналық-генетикалық) тағайындау, нәтижелерді түсіндіре білу.
Білімдер:
1. Ерлер мен әйелдердің ұрпақты болу жүйесінің анатомиясы, физиологиясы және патологиясы, жыныстық саланы гормоналды қамтамасыз ету негіздерін білу.
2. АЖХ қолданыстағы классификациясына сәйкес жыныстық бұзылуларды диагностикалау критерийлерін білу.
3. Қосымша объективті зерттеу әдістерін қолдана отырып, жыныстық бұзылулары бар науқастарды қарау ерекшеліктерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Сексологиялық анамнестикалық жинақ жыныстық бұзылулары бар пациенттердегі мәліметтер.
Машықтар:
1. Жыныстық дисфункциясы бар пациенттерде және олардың серіктестерінде ақпарат жинау әдістемесін қолдана білу.
2. Психосексуалдық даму кезеңдерін және оның бұзылуын анықтай білу.
3. Жыныстық дисфункцияларға, сондай-ақ функционалдық жыныстық дисфункциялардың психогенезіне әкелетін дененің басқа жүйелерінің ауруларын анықтау мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Негізгі патологиялық процестердің этиологиясын, патофизиологиясын білу
жыныстық салада, жіктеуде, клиникалық көріністе, диагностика принциптерінде, дифференциалды диагностикада, терапияда және жыныстық дисфункциялардың алдын алуда.
2.Жыныстық дисфункциялардың пайда болуының психогендік механизмдерін білу (невроздар, мінез-құлық пен тұлғаның бұзылуы және психо-жыныстық дамудың бұзылуы).
3.Жыныстық дисфункциясы бар пациенттерді клиникалық психопатологиялық тексеру әдістемесін білу.
4.Диагноз қою үшін жыныстық дисфункциясы бар науқастарды тексерудің этикалық принциптері мен ережелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Алынған нәтижелерді түсіндіру, синдромдық және нозологиялық диагноздарды, соның ішінде жыныстық бұзылуларды қою, қажетті медициналық құжаттаманы ресімдеу, ақпараттық жүйелерге деректерді енгізу.
Машықтар:
1. Зертханалық, аспаптық және эксперименттік-психологиялық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіре білу.
2. Психикалық жағдайды синдромдық түрде анықтай білу.
3. Қолданыстағы АЖХ сәйкес жыныстық бұзылыстың алдын-ала нозологиялық диагнозын қою мүмкіндігі.
4. ҚР аумағында қолданылатын аурулардың халықаралық жіктеуішінің критерийлеріне, клиникалық хаттамаларға сәйкес психикалық және мінез-құлық бұзылыстарын диагностикалау мүмкіндігі.

22. Карточка профессии "7.4 Врач-сексопатолог":
Код группы:
2212-8
Код наименования занятия:
2212-8-013
Наименование профессии:
7.4 Врач-сексопатолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач специалист (профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач-сексопатолог". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет), из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание специализированной медицинской помощи пациентам (взрослые, дети) с сексуальными расстройствами, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области сексопатологии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика психических и поведенческих расстройств у пациентов взрослого и детского возраста в амбулаторных и стационарных условиях.
2. Терапия пациентов с сексуальными расстройствами.
3. Профилактика сексуальных расстройств среди населения.
4. Медико-социальная реабилитация пациентов сексуальными расстройствами.
5. Организация работы сексологической службы.
6. Методическое и методологическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной помощи по специальности "Психиатрия (взрослая, детская)". Обеспечение трансферта новых технологий в психиатрическую практику.
Дополнительные трудовые функции:
1. Экспертиза стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций по специальности "Психиатрия (взрослая, детская)".
Трудовая функция 1:
Диагностика психических и поведенческих расстройств у пациентов взрослого и детского возраста в амбулаторных и стационарных условиях.
Навык 1:
Оценка психического, сомато-неврологического состояния пациента, проведение сексологического обследования. Оценка психического, сомато-неврологического состояния пациента, проведение сексологического обследования.
Умения:
1. Умение проводить психиатрическое интервьюирования и выявлять психопатологические клинические проявления с целью диагностики сексу-альных расстройств.
2. Умение проводить сексологическое обследование для оценки сексуальной функции пациентов с сексуальными расстройствами с учетом сексологических особенностей мужчин и женщин.
3. Умение назначать дополнительные обследования и консультации профильных специалистов по вопросам дифференциальной диагностики симптоматических сексуальных дисфункций (урологами, эндокринологами, неврологами, гинекологами и др.).
4. Умение определять план обследования пациента и назначать специальные методы исследования (лабораторных, функциональных, патопсихологических, медико-генетических), умение интерпретировать результаты.
Знания:
1. Знание основ анатомии, физиологии и патологии репродуктивной системы мужчин и женщин, гормонального обеспечения сексуальной сферы.
2. Знание критериев диагностики сексуальных расстройств в соответствии с действующей классификацией МКБ.
3. Знание особенностей проведения осмотра пациентов с сексуальными расстройствами с применением дополнительных объективных методов исследования.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Сбор сексологических анамнестических сведений у пациентов с сексуальными расстройствами.
Умения:
1. Умение применять методику сбора информации у пациентов с сексуальными дисфункциями и их партнеров.
2. Умение определять этапы психосексуального развития и его нарушения.
3. Умение определять заболевания других систем организма, способных приводить к сексуальным дисфункциям, а также психогенез функциональных сексуальных дисфункций.
Знания:
1. Знание этиологии, патофизиологии основных патологических процессов в сексуальной сфере, классификации, клинической картины, принципов диагностики, дифференциальной диагностики, терапии и профилактики сексуальных дисфункций.
2. Знание психогенных механизмов формирования сексуальных дисфункций (неврозы, расстройства поведения и личности и нарушения психосексуального развития).
3. Знание методики клинического психопатологического обследования пациентов с сексуальными дисфункциями.
4. Знание этических принципов и правил проведения обследования пациентов с сексуальными дисфункциями с целью установления диагноза.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 3:
Интерпретация полученных результатов, постановка синдромального и нозологического диагнозов, в том числе сексуального расстройства, оформление необходимой медицинской документации, введение данных в информационные системы.
Умения:
1. Умение интерпретировать результаты лабораторных, инструментальных и экспериментально-психологических исследований.
2. Умение синдромально квалифицировать психическое состояние.
3. Умение выставлять предварительный нозологический диагноз сексуального расстройства в соответствии с существующей МКБ.
4. Умение диагностировать психические и поведенческие расстройства в соответствии с критериями международного классификатора болезней действующего на территории РК, клинических протоколов.

5. Соңғы клиникалық диагнозды негіздей отырып, дифференциалды диагностика жүргізу мүмкіндігі.
6. Медициналық құжаттаманы, оның ішінде ақпараттық жүйелерде ресімдеу мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Психотерапияның негізгі әдістерін білу
2. Клиникалық хаттамаларды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Еңбек функциясы 2:
Пациенттердің терапиясы жыныстық бұзылулар.
Дағды 1:
Арнайы терапия жоспарын әзірлеу және құру клиникалық көріністі ескере отырып, жыныстық дисфункциялар, сексологиялық диагноз, соматикалық жағдай, жас, жеке ерекшеліктері мен серіктестік жағдайы.
Машықтар:
1. Емдеу жоспарын және жыныстық дисфункциясы бар науқасты басқару тактикасын негіздей білу.
2. Дифференциалды диагностика мәселелері бойынша басқа маман дәрігерлермен өзара іс-қимыл жасай білу және симптоматикалық жыныстық дисфункцияларды емдеу (урологтар, эндокринологтар, невропатологтар, гинекологтар және т.б.).
3. Жыныстық дисфункциясы бар науқастың жағдайының динамикасын ескере отырып, емдеуді бақылау және түзету мүмкіндігі.
4. Психотерапияны, сондай-ақ емдік дене шынықтыру, Физиотерапия, Рефлексотерапия, сексология саласындағы фитотерапия құралдарын тағайындауға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын білу жыныстық дисфункциялар.
2. Дәрілік терапияны, медициналық бұйымдарды және жыныстық дисфункцияларды хирургиялық емдеуді қолданудың негізгі принциптерін білу.
3 жыныстық дисфункциясы бар пациенттерге емдеуді тағайындау мен жүргізудің, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылаудың этикалық қағидаттары мен ережелерін білу.
4. Жыныстық дисфункцияларды емдеуде қолданылатын негізгі психотерапиялық әдістерді білу.
5. Физиотерапия, Рефлексотерапия, диеталық терапия, физиотерапия, жыныстық дисфункцияны санаторий-курорттық емдеу негіздерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Дағды 2:
Динамикалық бақылау процесінде емдеудің тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Машықтар:
1. Психофармакологиялық және психотерапиялық араласулардың дұрыстығын бақылау мүмкіндігі.
2. Емделушіге емдеу әдістері мен әдістерін таңдау мүмкіндігі туралы хабарлау мүмкіндігі
Білімдер:
1. Психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар науқастарды емдеудің принциптері мен әдістерін білу.
2. Психофармакотерапияның принциптері мен әдістерін, оның ішінде балалық шақта білу.
3. Психотроптық препараттардың негізгі топтарының әсер ету механизмін, оларды қолдануға медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді, оларды қолданудан туындаған асқынуларды білу.
4. Психотерапияның негізгі әдістерін білу

5. Умение проводить дифференциальную диагностику с обоснованием окончательного клинического диагноза.
6. Умение оформлять медицинскую документацию, в том числе в информационных системах.
Знания:
1. Знание основных методов психотерапии
2. Знание клинических протоколов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 2:
Терапия пациентов с сексуальными расстройствами.
Навык 1:
Разработка и составление плана терапии конкретных сексуальных дисфункций с учетом клинической картины, сексологического диагноза, соматического состояния, возраста, личностных особенностей и партнерской ситуации.
Умения:
1. Умение обосновать план лечения и тактику ведения пациента с сексуальными дисфункциями.
2. Умение осуществлять взаимодействие с другими врачами-специалистами по вопросам дифференциальной диагностики и лечения симптоматических сексуальных дисфункций (урологами, эндокринологами, неврологами, гинекологами и др.).
3. Умение проводить контроль и коррекцию лечения с учетом динамики состояния пациента с сексуальными дисфункциями.
4. Умение определять показания и противопоказания к назначению психотерапии, а также средств лечебной физкультуры, физиотерапии, рефлексотерапии, фитотерапии в области сексологии.
Знания:
1. Знание клинических протоколов диагностики и лечения сексуальных дисфункций.
2. Знание основных принципов применения лекарственной терапии, медицинских изделий и хирургического лечения сексуальных дисфункций.
3. Знание этических принципов и правил назначения и проведения лечения пациентам с сексуальными дисфункциями, контроля его эффективности и безопасности.
4. Знание основных психотерапевтических методов, применяющихся при лечении сексуальных дисфункций.
5. Знание основ физиотерапии, рефлексотерапии, диетотерапии, лечебной физкультуры, санаторно-курортного лечения сексуальных дисфункций.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Оценка эффективности и безопасности лечения в процессе динамического наблюдения.
Умения:
1. Умение контролировать правильность проведения психофармакологических и психотерапевтических вмешательств.
2. Умение информировать пациента о возможности выбора методов и способов лечения.
Знания:
1. Знание принципов и методов лечения больных с психическими и поведенческими расстройствами.
2. Знание принципов и методов психофармакотерапии в т.ч. в детском возрасте.
3. Знание механизма действия основных групп психотропных препаратов, медицинских показаний и противопоказаний к их применению, осложнений, вызванных их применением.
4. Знание основных методов психотерапии

5. Клиникалық хаттамаларды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Халық арасында жыныстық бұзылулардың алдын алу.
Дағды 1:
Алғашқы психопрофилактика, халық арасында санитарлық-ағарту жұмыстары бойынша іс-шаралар өткізу, салауатты өмір салтын насихаттау.
Машықтар:
1. Халық арасында психикалық және мінез-құлық бұзылыстарының, оның ішінде жыныстық бұзылулардың бастапқы психопрофилактикасы бойынша іс-шаралар өткізу қабілеті.
2. Халыққа санитарлық білім беруді және салауатты өмір салтын насихаттауды ұйымдастыра және жүргізе білу.
Білімдер:
1. Халық арасында психикалық және мінез-құлық бұзылыстарының, соның ішінде жыныстық бұзылулардың бастапқы психопрофилактикасының принциптері мен әдістерін білу.
2. Халыққа санитарлық білім беруді ұйымдастыру және жүргізу және салауатты өмір салтын насихаттау қағидаттарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Жыныстық бұзылулары бар науқастарды медициналық-әлеуметтік оңалту.
Дағды 1:
Жыныстық бұзылулары бар науқасты жеке оңалту жоспарын жасау.
Машықтар:
1. Жыныстық бұзылулары бар науқастарға медициналық-психологиялық, медициналық-әлеуметтік бейімделу әдістерін таңдау мүмкіндігі.
2. Қажетті медициналық құжаттаманы, оның ішінде ақпараттық жүйелерде толтыра білу.
Білімдер:
1. Жыныстық бұзылулары бар науқастарды еңбекті оңалту және әлеуметтік бейімдеу әдістерін білу.
2. Психикалық денсаулық саласындағы тиісті НҚА және басқа да регламенттеуші құжаттарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Сексологиялық қызметтің жұмысын ұйымдастыру.
Дағды 1:
Жұмыс жоспарын және өз жұмысы туралы есепті жасау Медициналық құжаттаманы, оның ішінде электрондық құжаттаманы жүргізу түрінде.
Машықтар:
1.Осы саладағы медициналық қызметтің сапасы мен қауіпсіздігін ішкі бақылауды қамтамасыз етуге қатысу.
2.Жұмыста жыныстық дисфункциясы бар пациенттің дербес деректерін және дәрігерлік құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалана білу
3.Жұмыс жоспарын және өз жұмысы туралы есеп жасай білу.
4. Медициналық құжаттаманы, оның ішінде электрондық түрде жүргізу және оны жүргізу сапасын бақылау қабілеті.
5.Тіркелген халықтың денсаулығын бағалау үшін жыныстық дисфункциялармен сырқаттанушылықтың Медициналық-статистикалық көрсеткіштеріне талдау жүргізу.
Білімдер:
1. Медициналық ұйымдар мен медицина қызметкерлерінің қызметін айқындайтын Денсаулық сақтау саласындағы заңнамалық актілер, Нормативтік құқықтық актілер, азаматтарға тегін көрсетілетін мемлекеттік кепілдіктер бағдарламасы Қазақстан Республикасының тұрғындарына психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2."Сексопатология" бейіні бойынша медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдарда медициналық құжаттаманы ресімдеу қағидалары.
3. Ақпараттық жүйелерде және ақпараттық-телекоммуникациялық желіде жұмыс істеу қағидалары.
4. Медициналық-статистикалық ақпаратқа талдау жүргізудің этикалық қағидаттары мен қағидалары, медициналық құжаттаманы жүргізу, қарамағындағы медицина қызметкерлерінің қызметін ұйымдастыру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Еңбек функциясы 6:
"Психиатрия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған көмектің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік және әдіснамалық қамтамасыз ету. Психиатриялық практикаға жаңа технологиялардың трансфертін қамтамасыз ету.
Дағды 1:
Психикалық сырқаттанушылықты диагностикалаудың, емдеудің, диспансерлеудің және алдын алудың жаңа әдістерін енгізу және сапасын жақсарту бойынша іс-шараларды әзірлеу және жүргізу.
Машықтар:
1. "Психиатрия (ересектер, балалар)"мамандығы шеңберінде мамандандырылған медициналық көмекті жүзеге асыру кезінде пациенттердің сапасын жақсарту және қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы қызметкерлердің пікірін зерделеу және персоналды хабардар ету дағдылары.
2. Медициналық көмектің сапасын қамтамасыз ету мәселелері бойынша "Психиатрия (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде мамандандырылған медициналық көмекті жүзеге асыратын ұйымның әлеуетін арттыру дағдылары.
3. "Психиатрия (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде мамандандырылған медициналық көмек қызметтерінің сапасы мәселелері бойынша денсаулық сақтау ұйымының медициналық персоналына әдістемелік және әдіснамалық қолдау көрсету дағдылары.
4. "Психиатрия (ересектер, балалар)"мамандығы шеңберінде мамандандырылған медициналық көмек бойынша әдістемелік және әдіснамалық қолдау көрсету дағдылары (стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды, әдістемелік әзірлемелер мен құралдарды әзірлеу).

5. Знание клинических протоколов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 3:
Профилактика сексуальных расстройств среди населения.
Навык 1:
Проведение мероприятий по первичной психопрофилактике, санитарно-просветительской работы среди населения, пропаганда здорового образа жизни.
Умения:
1. Умение проводить мероприятия по первичной психопрофилактике психических и поведенческих расстройств, в том числе сексуальных, среди населения.
2. Умение организовывать и проводить санитарное просвещение населения и пропаганду здорового образа жизни.
Знания:
1. Знание принципов и методов первичной психопрофилактики психических и поведенческих расстройств, в том числе сексуальных, среди населения.
2. Знание принципов организации и проведения санитарного просвещения населения и пропаганды здорового образа жизни.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 4:
Медико-социальная реабилитация пациентов сексуальными расстройствами.
Навык 1:
Разработка плана индивидуальной реабилитации пациента с сексуальными расстройствами.
Умения:
1. Умение подбирать методы медико-психологической, медико-социальной адаптации пациентам с сексуальными расстройствами.
2. Умение заполнять необходимую медицинскую документацию, в том числе в информационных системах.
Знания:
1. Знание методов трудовой реабилитации и социальной адаптации пациентов с сексуальными расстройствами.
2. Знание соответствующих НПА и других регламентирующих документов в сфере охраны психического здоровья.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 5:
Организация работы сексологической службы.
Навык 1:
Составление плана работы и отчета о своей работе Ведение медицинской документации, в том числе в электронном виде.
Умения:
1. Участие в обеспечении внутреннего контроля качества и безопасности медицинской деятельности в данной области.
2. Умение использования в работе персональных данных пациента с сексуальными дисфункциями и сведений, составляющих врачебную тайну.
3. Умение составлять план работы и отчет о своей работе.
4. Умение вести медицинскую документацию, в том числе в электронном виде, и контролировать качество ее ведения.
5.Проводить анализ медико-статистических показателей заболеваемости сексуальными дисфункциями для оценки здоровья прикрепленного населения.
Знания:
1. Законодательные акты, нормативные правовые акты в сфере здравоохранения, определяющие деятельность медицинских организаций и медицинских работников, программа государственных гарантий оказания гражданам бесплатной медицинской помощи, Стандарт организации оказания медико-социальной помощи в области психического здоровья населению Республики Казахстан.
2. Правила оформления медицинской документации в медицинских организациях, оказывающих медицинскую помощь по профилю "Сексопатология".
3. Правила работы в информационных системах и информационно-телекоммуникационной сети.
4. Этические принципы и правила проведения анализа медико-статистической информации, ведение медицинской документации, организация деятельности находящихся в распоряжении медицинских работников.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 6:
Методическое и методологическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной помощи по специальности "Психиатрия (взрослая, детская)". Обеспечение трансферта новых технологий в психиатрическую практику.
Навык 1:
Разработка и проведение мероприятий по улучшению качества и внедрению новых методов диагностики, лечения, диспансеризации и профилактики психической заболеваемости.
Умения:
1. Навыки изучения мнения сотрудников и информирование персонала о мерах по улучшению качества и обеспечению безопасности пациентов при осуществлении специализированной медицинской помощи в рамках специальности "Психиатрия (взрослая, детская)".
2. Навыки повышения потенциала организации, осуществляющей специализированную медицинскую помощь в рамках специальности "Психиатрия (взрослая, детская)" по вопросам обеспечения качества медицинской помощи.
3. Навыки оказания методической и методологической поддержки медицинскому персоналу организации здравоохранения по вопросам качества услуг специализированной медицинской помощи в рамках специальности "Психиатрия (взрослая, детская)".
4. Навыки оказания методической и методологической поддержки (разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, методических разработок и пособий) по специализированной медицинской помощи в рамках специальности "Психиатрия (взрослая, детская)".

5. Жаңа технологиялардың практикаға трансфертін қамтамасыз ету дағдылары.
Білімдер:
1. Қолданбалы зерттеулер әдістемесін білу.
2. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістерін білу.
3. Балалар психиатриясын дамытудың өзекті мәселелерін білу.
4. "Психиатрия (ересектер, балалар)"мамандығы бойынша стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу жөніндегі нұсқаулықтар мен әдістемелік ұсынымдарды білу.
5. Жүйелік білім, психиатрия саласындағы өзекті мәселелерді көру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Психиатрия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Дағды 1:
"Психиатрия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Машықтар:
1. "Психиатрия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдер мен нұсқаулықтарға сараптама жүргізу дағдылары және есепті құжаттаманы қалыптастыру.
2. Психикалық және мінез-құлық бұзылыстары бар пациенттерге медициналық қызмет көрсетудің жекелеген жағдайлары бойынша КМК сараптау дағдылары.
3. Медициналық көмектің сапасына сараптама жасау бойынша сараптама қорытындысын және өзге де құжаттарды қалыптастыру дағдылары.
4. Талдау дағдылары, анықталған медициналық қателіктерді, олардың себеп-салдарлық байланыстарын, жағымсыз салдарын және олардың алдын алу мүмкіндіктерін формальды сипаттау.
5. Пациенттердің және(немесе) олардың заңды өкілдерінің және басқа да мүдделі тараптардың (ОМС қоры, СМО, пациенттердің құқықтарын қорғау жөніндегі қоғамдық ұйымдар және т.б.) мәселелері бойынша шағымдар мен шағымдарды талдау дағдылары.
Білімдер:
1. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдер мен нұсқаулықтарға сараптама жүргізу тәртібі мен ережесін білу.
2.Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы бойынша сараптамалық қорытындыны қалыптастыру қағидаларын білу.
3. Психикалық және мінез-құлық бұзылыстарын диагностикалау және емдеу мәселелері бойынша клиникалық хаттамаларды білу.
4. ММС, МҚҰ талаптарын, пациенттердің құқықтарын және ортақ жауапкершілікті білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия
Қарым-қатынас
Төзімділік және Құрмет
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Стресске төзімділік
Рефлексия және интроспекция
Кәсіби этиканы сақтау
Ашықтық және оқуға дайын болу
Белсенділік және бастамашылық
Кәсіби дамуға ұмтылу
Инновация
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

5. Навыки обеспечения трансферта новых технологий в практику.
Знания:
1. Знание методологии прикладных исследований.
2. Знание количественных методов статистического анализа и прогнозирования.
3. Знание актуальных вопросов развития детской психиатрии.
4. Знание инструкций и методических рекомендаций по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций по специальности "Психиатрия (взрослая, детская)".
5. Системные знания, видение актуальных проблем в области психиатрии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Дополнительная трудовая функция 1:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций по специальности "Психиатрия (взрослая, детская)".
Навык 1:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций по специальности "Психиатрия (взрослая, детская)".
Умения:
1. Навыки проведения экспертизы стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций по специальности "Психиатрия (взрослая, детская)" и формирование отчетной документации.
2. Навыки экспертизы КМП по отдельным случаям оказания медицинских услуг пациентам с психическими и поведенческими расстройствами.
3. Навыки формирования экспертного заключения и иных документов по экспертизе качества медицинской помощи.
4. Навыки анализа, формализованное описание выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Навыки анализа жалоб и претензий по вопросам КМП пациентов и(или) их законных представителей и других заинтересованных сторон (фонда ОМС, СМО, общественных организаций по защите прав пациентов и т. д.).
Знания:
1. Знание порядка и правила проведения экспертизы стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2.Знание правил формирования экспертного заключения по качеству разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
3. Знание клинических протоколов по вопросам диагностики и лечения психических и поведенческих расстройств.
4. Знание требований ОМС, СМО, прав пациентов и солидарной ответственности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Требования к личностным компетенциям:
Эмпатия
Коммуникабельность
Толерантность и уважение
Сотрудничество и работа в команде
Стрессоустойчивость
Рефлексия и самоанализ
Соблюдение профессиональной этики
Открытость и готовность к обучению
Активность и инициативность
Стремление к профессиональному развитию
Инновации
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. Медициналық-әлеуметтік сараптамаға жолдаманы толтыра білу.
2. Әскери-психиатриялық сараптама жүргізу кезінде сараптамалық қорытынды жасай білу.
3. Сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сараптама саласындағы адам мен халықтың денсаулық жағдайына психологиялық баға бере білу.
4. Күдіктіге, сотталушыға олардың есі дұрыс екендігіне күмән туындаған жағдайларда қорытынды жасай білу.
5. Пациентке медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдануды жоққа шығармайтын пациенттің психикалық жай-күйін саралай білу
6. Куәгердің немесе жәбірленушінің психикалық жай-күйін анықтау және қорытынды жасай білу.
7.Талапкерлердің, жауапкерлердің психикалық жай-күйін анықтау және қорытынды жасай білу.
8. Сырттай және өлімнен кейінгі сараптамаларды жүргізе білу
9. Медициналық мекемелерде, тергеу изоляторларында, сотта, тергеушінің кабинетінде СПС, СНС өткізе білу.
10. Сот және тергеу органдарының қызметкерлеріне сот психиатриясы, наркология мәселелері бойынша кеңес бере білу.
11. Сот наркологиясы және психиатрия бойынша есептер құра білу.
12. Құқық бұзушылық жасаған пациенттерге қатысты сұрауларға жауап жасай білу).
Білімдер:
1. Медициналық-әлеуметтік және әскери-дәрігерлік сараптама жүргізуді регламенттеуші нормативтік-құқықтық актілерді білу.
2. Сот-психиатриялық сараптамалық қызметтің ұйымдық-құқықтық негіздерін регламенттеуші заңнамалық актілерді және нұсқаулық-нормативтік құжаттарды білу.
3. НҚА, "ҚР Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы кодексін", "Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы заңын" білу.
4. ҚР-да белгіленген құқықтық нормаларға сәйкес сот-психиатриялық, сот-наркологиялық сараптамаларды тағайындау мен жүргізудің негізгі ұғымдарын, ұйымдастырылуын, тәртібін білу.
5. Сот психиатриясы мен наркологиясының құқықтық мәселелерін, сарапшының құқықтары мен міндеттерін, сараптамалық қорытындыға қойылатын іс жүргізу талаптарын, соттылық пен сотталмаушылық туралы ұғымды, әрекетке қабілеттілік пен әрекетке қабілетсіздік туралы ұғымды, қорғаншылықты белгілеуді білу.
6. Сотталғандарды қарау, куәгерлер мен жәбірленушілерді қарау тәртібін білу.
7. Мәжбүрлеп емдеудің ұйымдастырылуы мен түрлерін білу.
8. Әлеуметтік қауіпті пациенттерді динамикалық байқау тәртібін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
"Психиатрия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған көмектің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік және әдіснамалық қамтамасыз ету. Психиатриялық практикаға жаңа технологиялардың трансфертін қамтамасыз ету.
Дағды 1:
Психикалық сырқаттанушылықты диагностикалаудың, емдеудің, диспансерлеудің және алдын алудың жаңа әдістерін енгізу және сапасын жақсарту бойынша іс-шараларды әзірлеу және жүргізу.
Машықтар:

1. Умение заполнять направление на медико-социальную экспертизу.
2. Умение составлять экспертное заключение при проведении военно-психиатрической экспертизы.
3. Умение давать психологическую оценку состояния здоровья человека и населения в области судебно-наркологической и судебно-психиатрической экспертизы.
4. Умение составлять заключения на подозреваемого, подсудимого в тех случаях, когда возникает сомнение по поводу их вменяемости.
5. Умение квалифицировать психическое состояние пациента, не исключающее применение к нему принудительных мер медицинского характера.
6. Умение определять и составить заключения о психическом состоянии свидетеля или потерпевшего.
7. Умение определять и составить заключения о психическом состоянии истцов, ответчиков.
8. Умение проводить заочные и посмертные экспертизы.
9. Умение проводить СПЭ, СНЭ в медицинских учреждениях, следственных изоляторах, в суде, в кабинете следователя.
10. Умение консультировать работников судебных и следственных органов по вопросам судебной психиатрии, наркологии.
11. Умение составлять отчеты по судебной наркологии и психиатрии.
12. Умение составлять ответы на запросы в отношении пациентов, совершивших правонарушение).
Знания:
1. Знание нормативно-правовых актов, регламентирующих проведение медико-социальной и военно-врачебной экспертиз.
2. Знание законодательных актов и инструктивно-нормативных документов, регламентирующих организационно-правовые основы судебно-психиатрической экспертной деятельности.
3. Знание НПА, "Кодекса о здоровье народа и системе здравоохранения РК", "Закона о судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан".
4. Знание основных понятий, организацию, порядок назначения и проведения судебно-психиатрической, судебно-наркологической экспертиз в соответствии с правовыми нормами, установленными в РК.
5. Знание правовых вопросов судебной психиатрии и наркологии, прав и обязанностей эксперта, процессуальных требований к экспертному заключению, понятия о подсудности и неподсудности, понятия о дееспособности и недееспособности, установлении опекунства.
6. Знание порядка осмотра осужденных, осмотра свидетелей и потерпевших.
7. Знание организации и видов принудительного лечения.
8. Знание порядка динамического наблюдения за социально опасными пациентами.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Методическое и методологическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной помощи по специальности "Психиатрия (взрослая, детская)". Обеспечение трансферта новых технологий в психиатрическую практику.
Навык 1:
Разработка и проведение мероприятий по улучшению качества и внедрению новых методов диагностики, лечения, диспансеризации и профилактики психической заболеваемости.
Умения:

1. "Психиатрия (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде мамандандырылған медициналық көмекті жүзеге асыру кезінде пациенттердің сапасын жақсарту және қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы қызметкерлердің пікірін зерделеу және персоналды хабардар ету дағдылары.
2. "Психиатрия (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмектің сапасын қамтамасыз ету мәселелері бойынша мамандандырылған медициналық көмекті жүзеге асыратын ұйымның әлеуетін арттыру дағдылары.
3. "Психиатрия (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде мамандандырылған медициналық көмек қызметтерінің сапасы мәселелері бойынша денсаулық сақтау ұйымының медициналық персоналына әдістемелік және әдіснамалық қолдау көрсету дағдылары.
4. "Психиатрия (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде мамандандырылған медициналық көмек бойынша әдістемелік және әдіснамалық қолдау көрсету дағдылары (стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды, әдістемелік әзірлемелер мен құралдарды әзірлеу).
5. Жаңа технологиялардың практикаға трансфертін қамтамасыз ету дағдылары.
Білімдер:
1. Қолданбалы зерттеулер әдістемесін білу.
2. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістерін білу.
3. Балалар психиатриясын дамытудың өзекті мәселелерін білу.
4. "Психиатрия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу жөніндегі нұсқаулықтар мен әдістемелік ұсынымдарды білу.
5. Жүйелік білім, психиатрия саласындағы өзекті мәселелерді көре білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Психиатрия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Дағды 1:
"Психиатрия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Машықтар:
1. "Психиатрия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдер мен нұсқаулықтарға сараптама жүргізу және есепті құжаттаманы қалыптастыру дағдылары.
2. Психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациенттерге медициналық қызмет көрсетудің жекелеген жағдайлары бойынша МҚС сараптау дағдылары.
3. Медициналық көмектің сапасына сараптама жасау бойынша сараптама қорытындысын және өзге де құжаттарды қалыптастыру дағдылары.
4. Талдау дағдылары, анықталған медициналық қателіктерді, олардың себеп-салдарлық байланыстарын, жағымсыз салдарын және олардың алдын алу мүмкіндіктерін формальды сипаттау.
5. Пациенттердің және(немесе) олардың заңды өкілдерінің және басқа да мүдделі тараптардың (ММС, МСҰ қоры, пациенттердің құқықтарын қорғау жөніндегі қоғамдық ұйымдар және тағы басқа) мәселелері бойынша шағымдар мен шағымдарды талдау дағдылары.
Білімдер:

1. Навыки изучения мнения сотрудников и информирование персонала о мерах по улучшению качества и обеспечению безопасности пациентов при осуществлении специализированной медицинской помощи в рамках специальности "Психиатрия (взрослая, детская)".
2. Навыки повышения потенциала организации, осуществляющей специализированную медицинскую помощь в рамках специальности "Психиатрия (взрослая, детская)" по вопросам обеспечения качества медицинской помощи.
3. Навыки оказания методической и методологической поддержки медицинскому персоналу организации здравоохранения по вопросам качества услуг специализированной медицинской помощи в рамках специальности "Психиатрия (взрослая, детская)".
4. Навыки оказания методической и методологической поддержки (разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, методических разработок и пособий) по специализированной медицинской помощи в рамках специальности "Психиатрия (взрослая, детская)".
5. Навыки обеспечения трансферта новых технологий в практику.
Знания:
1. Знание методологии прикладных исследований.
2. Знание количественных методов статистического анализа и прогнозирования.
3. Знание актуальных вопросов развития детской психиатрии.
4. Знание инструкций и методических рекомендаций по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций по специальности "Психиатрия (взрослая, детская)".
5. Системные знания, видение актуальных проблем в области психиатрии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций по специальности "Психиатрия (взрослая, детская)".
Навык 1:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций по специальности "Психиатрия (взрослая, детская)".
Умения:
1. Навыки проведения экспертизы стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций по специальности "Психиатрия (взрослая, детская)" и формирование отчетной документации.
2. Навыки экспертизы КМП по отдельным случаям оказания медицинских услуг пациентам с психическими и поведенческими расстройствами.
3. Навыки формирования экспертного заключения и иных документов по экспертизе качества медицинской помощи.
4. Навыки анализа, формализованное описание выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Навыки анализа жалоб и претензий по вопросам КМП пациентов и(или) их законных представителей и других заинтересованных сторон (фонда ОМС, СМО, общественных организаций по защите прав пациентов и т. д.).
Знания:

1. Медициналық тексерулер мен сараптамалар жүргізу.
2. "Наркология" мамандандыру бойынша мамандандырылған көмектің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік және әдіснамалық қамтамасыз ету. Наркологиялық практикаға жаңа технологиялардың трансфертін қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Наркология" мамандануы бойынша стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Еңбек функциясы 1:
Медициналық тексерулер мен сараптамалар жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық-әлеуметтік, әскери-дәрігерлік, сот-наркологиялық сараптамаларды жүргізуге сарапшы ретінде қатысу.
Машықтар:
1. Медициналық-әлеуметтік сараптамаға жолдаманы толтыра білу.
2. Әскери психиатриялық сараптама жүргізу кезінде сараптамалық қорытынды жасай білу.
3. Сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сараптама саласында адам мен халықтың денсаулық жағдайына психологиялық баға бере білу.
4. Күдіктіге, сотталушыға олардың есі дұрыстығына күмән тудыратын жағдайларда қорытынды жасай білу.
5. Пациенттің оған қарсы медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдануды жоққа шығармайтын психикалық жағдайын квалификациялауды білу.
6. Куәгердің немесе жәбірленушінің психикалық жағдайын анықтау және қорытынды жасай білу.
7. Талапкерлердің, жауапкерлердің психикалық жағдайын анықтап, қорытынды жасай білу.
8. Сырттай және өлгеннен кейінгі сараптамаларды жүргізе білу.
9. Медициналық мекемелерде, тергеу изоляторларында, сотта, тергеушінің кабинетінде ӨҚБ, СНЭ жүргізе білу.
10. Сот-психиатрия, наркология мәселелері бойынша сот және тергеу органдарының қызметкерлеріне кеңес бере білу.
11. Сот-наркология және психиатрия бойынша есептерді жаза білу.
12. Құқық бұзушылық жасаған пациенттерге қатысты сауалдарға жауап құра білу.
Білімдер:
1. Медициналық-әлеуметтік және әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу тәртібін реттейтін нормативтік-құқықтық актілерді білу.
2. Сот-психиатриялық сараптамалық қызметінің ұйымдық-құқықтық негіздерін реттейтін заңнамалық актілерді және нұсқаулық-нормативтік құжаттарды білу.
3. НҚА, "ҚР Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы кодексті", "Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы заңды" білу.
4. Қазақстан Республикасында белгіленген құқықтық нормаларға сәйкес сот-психиатриялық, сот-наркологиялық сараптамаларды тағайындау және жүргізудің негізгі ұғымдарын, ұйымдастыру, тәртібін білу.
5. Сот-психиатриялық және наркологиялық сараптаманың құқықтық мәселелерін, сарапшының құқықтары мен міндеттерін, сарапшының қорытындысына қойылатын процессуалдық талаптарды, құзыреттілік және құзыреттіліктің жоқтығы түсінігін, әрекет қабілеттілігі мен әрекетке қабілетсіздігінің түсінігін, қорғаншылықты белгілеуді білу.

1. Проведение медицинского освидетельствования и экспертизы.
2. Методическое и методологическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной помощи по специализации "Наркология". Обеспечение трансферта новых технологий в наркологическую практику.
Дополнительные трудовые функции:
1. Экспертиза стандартов, клинических протоколов я, алгоритмов и инструкций по специализации "Наркология".
Трудовая функция 1:
Проведение медицинского освидетельствования и экспертизы.
Навык 1:
Участие в качестве эксперта в проведении медико-социальной, военно-врачебной, судебно-наркологической экспертиз.
Умения:
1. Умение заполнять направление на медико-социальную экспертизу.
2. Умение составлять экспертное заключение при проведении военно-психиатрической экспертизы.
3. Умение давать психологическую оценку состояния здоровья человека и населения в области судебно-наркологической и судебно-психиатрической экспертизы.
4. Умение составлять заключения на подозреваемого, подсудимого в тех случаях, когда возникает сомнение по поводу их вменяемости.
5. Умение квалифицировать психическое состояния пациента, не исключающее применение к нему принудительных мер медицинского характера.
6. Умение определять и составить заключения о психическом состоянии свидетеля или потерпевшего.
7. Умение определять и составить заключения о психическом состоянии истцов, ответчиков.
8. Умение проводить заочные и посмертные экспертизы.
9. Умение проводить СПЭ, СНЭ в медицинских учреждениях, следственных изоляторах, в суде, в кабинете следователя.
10. Умение консультировать работников судебных и следственных органов по вопросам судебной психиатрии, наркологии.
11. Умение составлять отчеты по судебной наркологии и психиатрии.
12. Умение составлять ответы на запросы в отношении пациентов, совершивших правонарушение).
Знания:
1. Знание нормативно-правовых актов, регламентирующих проведение медико-социальной и военно-врачебной экспертиз.
2. Знание законодательных актов и инструктивно-нормативных документов, регламентирующих организационно-правовые основы судебно-психиатрической экспертной деятельности.
3. Знание НПА, "Кодекса о здоровье народа и системе здравоохранения РК", "Закона о судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан".
4. Знание основных понятий, организацию, порядок назначения и проведения судебно-психиатрической, судебно-наркологической экспертиз в соответствии с правовыми нормами, установленными в РК.
5. Знание правовых вопросов судебной психиатрии и наркологии, прав и обязанностей эксперта, процессуальных требований к экспертному заключению, понятия о подсудности и неподсудности, понятия о дееспособности и недееспособности, установлении опекунства.

6. Сотталғандарды, куәгерлер мен жәбірленушілерді қарап-тексеру тәртібін білу.
7. Мәжбүрлеп емдеуді ұйымдастыру және түрлерін білу.
8. Әлеуметтік қауіпті пациенттерді динамикалық байқау тәртібін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
"Наркология" мамандандыру бойынша мамандандырылған көмектің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік және әдіснамалық қамтамасыз ету. Наркологиялық практикаға жаңа технологиялардың трансфертін қамтамасыз ету.
Дағды 1:
Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының аурушаңдығын диагностикалаудың, емдеудің, диспансерлеудің және алдын алудың жаңа әдістерін енгізу және сапасын жақсарту бойынша іс-шараларды әзірлеу және жүргізу.
Машықтар:
1. "Психиатрия (наркология)" мамандануы бойынша мамандандырылған медициналық көмекті жүзеге асыру кезінде пациенттердің сапасын арттыру және қауіпсіздігін қамтамасыз ету шаралары туралы қызметкерлердің пікірлерін зерделеу және қызметкерлерді хабардар ету дағдылары.
2. Медициналық көмектің сапасын қамтамасыз ету мәселелері бойынша "Наркология" мамандануы шеңберінде мамандандырылған медициналық көмек көрсететін ұйымның әлеуетін арттыру дағдылары.
3. Наркологиялық мамандандыру шеңберінде мамандандырылған медициналық көмек көрсетудің сапасы бойынша денсаулық сақтау ұйымының медициналық персоналына әдістемелік және әдіснамалық қолдау көрсету дағдылары.
4. "Наркология" мамандануы шеңберінде мамандандырылған медициналық көмек бойынша әдістемелік және әдіснамалық қолдау көрсету дағдылары (стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды, әдістемелік әзірлемелер мен құралдарды әзірлеу).
Білімдер:
1.Қолданбалы зерттеу әдіснамасын білу.
2. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістерін білу.
3. Психиатрия және наркология дамуының өзекті мәселелерін білу.
4. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және "Наркология" мамандануы бойынша нұсқаулықтарды әзірлеу жөніндегі нұсқаулықтар мен әдістемелік ұсынымдарды білу.
5. Жүйелік білім, психиатрия және наркология саласындағы өзекті проблемаларды көре білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Наркология" мамандануы бойынша стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Дағды 1:
Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының аурушаңдығын диагностикалаудың, емдеудің, диспансерлеудің және алдын алудың жаңа әдістерін енгізу және сапасын жақсарту бойынша іс-шараларды әзірлеу және жүргізу.
Машықтар:
1. "Наркология" мамандануы бойынша стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдер мен нұсқаулықтарға сараптама жүргізу және есепті құжаттаманы қалыптастыру дағдылары.

6. Знание порядка осмотра осужденных, осмотра свидетелей и потерпевших.
7. Знание организации и видов принудительного лечения.
8. Знание порядка динамического наблюдения за социально опасными пациентами.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Методическое и методологическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной помощи по специализации "Наркология". Обеспечение трансферта новых технологий в наркологическую практику.
Навык 1:
Разработка и проведение мероприятий по улучшению качества и внедрению новых методов диагностики, лечения, диспансеризации и профилактики заболеваемости психических и поведенческих расстройствах, связанных с употреблением психоактивных веществ.
Умения:
1. Навыки изучения мнения сотрудников и информирование персонала о мерах по улучшению качества и обеспечению безопасности пациентов при осуществлении специализированной медицинской помощи в рамках специализации "Психиатрия (наркология)".
2. Навыки повышения потенциала организации, осуществляющей специализированную медицинскую помощь в рамках специализации "Наркология" по вопросам обеспечения качества медицинской помощи.
3. Навыки оказания методической и методологической поддержки медицинскому персоналу организации здравоохранения по вопросам качества услуг специализированной медицинской помощи в рамках специализации "Наркология".
4. Навыки оказания методической и методологической поддержки (разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, методических разработок и пособий) по специализированной медицинской помощи в рамках специализации "Наркология".
Знания:
1. Знание методологии прикладных исследований.
2. Знание количественных методов статистического анализа и прогнозирования.
3. Знание актуальных вопросов развития психиатрии и наркологии.
4. Знание инструкций и методических рекомендаций по разработке стандартов, п клинических протоколов, алгоритмов и инструкций по специализации "Наркология".
5. Системные знания, видение актуальных проблем в области психиатрии и наркологии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов я, алгоритмов и инструкций по специализации "Наркология".
Навык 1:
Разработка и проведение мероприятий по улучшению качества и внедрению новых методов диагностики, лечения, диспансеризации и профилактики заболеваемости психических и поведенческих расстройствах, связанных с употреблением психоактивных веществ.
Умения:
1. Навыки проведения экспертизы стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций по специализации "Наркология" и формирование отчетной документации.

2. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар пациенттерге медициналық қызмет көрсетудің жеке жағдайларында медициналық көмектің сапасын сараптау дағдылары.
3. Медициналық көмек көрсету сапасына сараптама жүргізу бойынша сараптамалық қорытынды және басқа да құжаттарды қалыптастыру дағдылары.
4. Талдау дағдылары, анықталған дәрігерлік қателіктердің формалды сипаттамасы, олардың себеп-салдарлық байланыстары, жағымсыз салдары және олардың алдын алу мүмкіндіктері.
5. Пациенттердің және(немесе) олардың заңды өкілдерінің және басқа да мүдделі тараптардың (ММС қоры, МСҰ, пациенттердің құқықтарын қорғау жөніндегі қоғамдық ұйымдар және тағы басқа) МКС мәселелері бойынша шағымдар мен наразылықтарын талдау дағдылары.
Білімдер:
1. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдер мен нұсқаулықтарға сараптама жүргізу тәртібі мен қағидаларын білу.
2.Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы бойынша сараптамалық қорытындыны қалыптастыру қағидаларын білу.
3. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан болған психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларын диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларын білу.
4. ММС, МСҰ талаптарын, пациенттердің құқықтарын және заңды өкілдердің ортақ жауапкершілігін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия
Қарым-қатынас
Төзімділік және Құрмет
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Стресске төзімділік
Рефлексия және интроспекция
Кәсіби этиканы сақтау
Ашықтық және оқуға дайын болу
Белсенділік және бастамашылық
Кәсіби дамуға ұмтылу
Инновация
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 24 қаңтардағы № 12 бұйрығы "Он жастан он сегіз жасқа дейінгі кәмелетке толмағандар мен жастардың репродуктивтік және психикалық денсаулықты сақтау бойынша медициналық көмекті ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 25 қаңтарда № 31762 болып тіркелді)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Дәрігер психиатр
7
Балалар психиатр дәрігері
7
Дәрігер психотерапевт
7
Дәрігер сексопатолог
25. Кәсіптің карточкасы "7.4 Балалар психиатр дәрігері":
Топтың коды:
2212-8
Қызмет атауының коды:
2212-8-003
Кәсіптің атауы:
7.4 Балалар психиатр дәрігері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Балалар психиатры дәрігері " біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:

2. Навыки экспертизы качества медицинской помощи (КМП) по отдельным случаям оказания медицинских услуг пациентам с психическими и поведенческими расстройствами, связанными с употреблением ПАВ.
3. Навыки формирования экспертного заключения и иных документов по экспертизе качества медицинской помощи.
4. Навыки анализа, формализованное описание выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Навыки анализа жалоб и претензий по вопросам КМП пациентов и (или) их законных представителей и других заинтересованных сторон (фонда ОМС, СМО, общественных организаций по защите прав пациентов и т. д.).
Знания:
1. Знание порядка и правила проведения экспертизы стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2.Знание правил формирования экспертного заключения по качеству разработки стандартов, клинических протоколов ия, алгоритмов и инструкций.
3. Знание клинических протоколов диагностики и лечения психических и поведенческих расстройствах, связанных с употреблением психоактивных веществ.
4. Знание требований ОМС, СМО, прав пациентов и солидарной ответственности законных представителей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Требования к личностным компетенциям:
Эмпатия
Коммуникабельность
Толерантность и уважение
Сотрудничество и работа в команде
Стрессоустойчивость
Рефлексия и самоанализ
Соблюдение профессиональной этики
Открытость и готовность к обучению
Активность и инициативность
Стремление к профессиональному развитию
Исследовательская деятельность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 января 2023 года № 12 "Об утверждении стандарта организации оказания медицинской помощи по охране репродуктивного и психического здоровья несовершеннолетних в возрасте от десяти до восемнадцати лет и молодежи" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 января 2023 года № 31762).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач-резидент психиатр
7
Врач психиатр детский
7
Врач психиатр детский
7
Врач психиатр детский
25. Карточка профессии "7.4 Врач детский психиатр":
Код группы:
2212-8
Код наименования занятия:
2212-8-003
Наименование профессии:
7.4 Врач детский психиатр
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач специалист (профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач детский психиатр". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:

СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Дәлелді медицина қағидаттарына негізделген халықтың психикалық денсаулығын қорғау саласында білікті медициналық көмек көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар бала жастағы пациенттерге жоғары технологиялық қызметтерді көрсету.
2. "Психиатрия (балалар)" мамандануы бойынша мамандандырылған көмектің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешудің әдістемелік және әдіснамалық қамтамасыз ету. Балалар психиатриялық тәжірибесіне жаңа технологиялардың трансфертін қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Психиатрия (балалар)" мамандануы бойынша стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды сараптау.
Еңбек функциясы 1:
Психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар бала жастағы пациенттерге жоғары технологиялық қызметтерді көрсету.
Дағды 1:
Психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар бала жастағы пациенттерге жоғары технологиялық қызметтерді көрсету.
Машықтар:
1. Психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар бала жастағы пациенттерге жоғары технологиялық медициналық, диагностикалық, реабилитациялық көмек көрсету дағдылары.
2. Бала жастағы дербестендірілген психофармакотерапияны қолдану дағдылары.
3. Ремиссияға қол жеткізу, ремиссия мерзімін ұзарту, өмір сүру сапасын жақсарту, ерте мүгедектіктің алдын алу мақсатында қайта емдеуге жатқызуды қысқарту мақсатында бала жастағы пациенттерде психофармакотерапияны уақтылы түзету дағдылары.
Білімдер:
1. Психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары кезінде бала жастағы пациенттерге жоғары технологиялық медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыруды реттейтін стандарттарды, НҚА, әдістемелік ұсынымдарды, нұсқаулық хаттарды және басқа құжаттарды білу. Психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар балаларды емдеу қағидаттары мен тактикасын, қатар жүретін ауруларды басқару тактикасын білу.
2. Балалар психиатриясындағы қатар жүретін аурулардың себептері мен клиникалық критерийлерін білу.
3. Медициналық генетика, эндокринология, нейропсихиатрия, медициналық (клиникалық) психология, логопедия және дефектология негіздерін білу.
4. Психиатриялық практикада дәрілік препараттарды ұтымды, дербестендірілген қолдану қағидаттарын білу.

Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет), из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной и специализированной медицинской помощи пациентам (дети) при психических и поведенческих расстройствах, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области детской психиатрии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание высокотехнологических услуг пациентам детского возраста при психических и поведенческих расстройствах.
2. Методическое и методологическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной помощи по специализации "Психиатрия (детская)". Обеспечение трансферта новых технологий в детскую психиатрическую практику.
Дополнительные трудовые функции:
1. Экспертиза стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций по специализации "Психиатрия (детская)".
Трудовая функция 1:
Оказание высокотехнологических услуг пациентам детского возраста при психических и поведенческих расстройствах.
Навык 1:
Оказание высокотехнологических услуг пациентам детского возраста при психических и поведенческих расстройствах.
Умения:
1. Навыки оказания высокотехнологической лечебно-диагностической, реабилитационной помощи пациентам детского возраста с психическими и поведенческими расстройствами.
2. Навыки применения персонифицированной психофармакотерапии у пациентов детского возраста.
3. Навыки своевременной коррекции психофармакотерапии у пациентов детского возраста с целью достижения ремиссии, удлинения срока ремиссии, уряжения регоспитализаций в целях улучшения качества жизни, предотвращения ранней инвалидности.
Знания:
1. Знание Стандартов, НПА, методических рекомендаций, инструктивных писем и других документов, регламентирующих организацию оказания высокотехнологической медицинской помощи пациентам детского возраста при психических и поведенческих расстройствах.
2. Знание принципов терапии и тактики ведения детей с психическими и поведенческими расстройствами, тактику ведения при коморбидных расстройствах.
3. Знание причин и клинических критериев коморбидных расстройств в детской психиатрии.
4. Знание основ медицинской генетики, эндокринологии, нейропсихиатрии, медицинской (клинической) психологии, логопедии и дефектологии.

5. Зат алмасудың тұқым қуалайтын аурулары, генетикалық патология және балалардағы психикалық және мінез-құлықтық ауытқуларының дамуына ықпал ететін басқа да этиологиялық факторлар мәселесі бойынша халықаралық және ұлттық ұсыныстарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
"Психиатрия (балалар)" мамандануы бойынша мамандандырылған көмектің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешудің әдістемелік және әдіснамалық қамтамасыз ету. Балалар психиатриялық тәжірибесіне жаңа технологиялардың трансфертін қамтамасыз ету.
Дағды 1:
Психикалық сырқаттанушылықты диагностикалаудың, емдеудің, диспансерлеудің және алдын алудың жаңа әдістерін енгізу және сапасын жақсарту бойынша іс-шараларды әзірлеу және жүргізу.
Машықтар:
1. "Психиатрия (балалар)" мамандануы шеңберінде мамандандырылған медициналық көмекті жүзеге асыру кезінде пациенттердің сапасын арттыру және қауіпсіздігін қамтамасыз ету шаралары туралы қызметкерлердің пікірлерін зерделеу және қызметкерлерді хабардар ету дағдылары.
2. Медициналық көмектің сапасын қамтамасыз ету мәселелері бойынша "Психиатрия (балалар)" мамандануы шеңберінде мамандандырылған медициналық көмекті жүзеге асыратын ұйымның әлеуетін арттыру дағдылары.
3. "Психиатрия (балалар)" мамандануы шеңберінде мамандандырылған медициналық көмек қызметтерінің сапасы мәселелері бойынша денсаулық сақтау ұйымының медициналық персоналына әдістемелік және әдіснамалық қолдау көрсету дағдылары.
4. "Психиатрия (балалар)" мамандануы шеңберінде мамандандырылған медициналық көмек бойынша әдістемелік және әдіснамалық қолдау көрсету (стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды, әдістемелік әзірлемелер мен құралдарды әзірлеу) дағдылары.
Білімдер:
1. Қолданбалы зерттеулер әдіснамасын білу.
2. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістерін білу.
3. Балалар психиатриясының дамуындағы өзекті мәселелерді білу.
4. "Психиатрия (балалар)" мамандануы бойынша алгоритмдер мен нұсқаулықтарды, стандарттарды, диагностика және емдеу хаттамаларын әзірлеу жөніндегі нұсқаулықтар мен әдістемелік ұсынымдарды білу.
5. Жүйелік білім, балалар психиатриясы саласындағы өзекті мәселелерді көру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Психиатрия (балалар)" мамандануы бойынша стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды сараптау.
Дағды 1:
"Психиатрия (балалар)" мамандығы бойынша стандарттарды, диагностика және емдеу хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Машықтар:

5. Знание принципов рационального, персонифицированного применения лекарственных препаратов в психиатрической практике.
6. Знание международных и национальных рекомендаций по проблеме наследственных болезней обмена веществ, генетической патологии и иных этиологических факторов, способствующих развитию психических и поведенческих расстройств у детей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 2:
Методическое и методологическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной помощи по специализации "Психиатрия (детская)". Обеспечение трансферта новых технологий в детскую психиатрическую практику.
Навык 1:
Разработка и проведение мероприятий по улучшению качества и внедрению новых методов диагностики, лечения, диспансеризации и профилактики психической заболеваемости.
Умения:
1. Навыки изучения мнения сотрудников и информирование персонала о мерах по улучшению качества и обеспечению безопасности пациентов при осуществлении специализированной медицинской помощи в рамках специализации "Психиатрия (детская)".
2. Навыки повышения потенциала организации, осуществляющей специализированную медицинскую помощь в рамках специализации "Психиатрия (детская)" по вопросам обеспечения качества медицинской помощи.
3. Навыки оказания методической и методологической поддержки медицинскому персоналу организации здравоохранения по вопросам качества услуг специализированной медицинской помощи в рамках специализации "Психиатрия (детская)".
4. Навыки оказания методической и методологической поддержки (разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, методических разработок и пособий) по специализированной медицинской помощи в рамках специализации "Психиатрия (детская)".
Знания:
1. Знание методологии прикладных исследований.
2. Знание количественных методов статистического анализа и прогнозирования.
3. Знание актуальных вопросов развития детской психиатрии.
4. Знание инструкций и методических рекомендаций по разработке стандартов, протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций по специализации "Психиатрия (детская)".
5. Системные знания, видение актуальных проблем в области детской психиатрии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций по специализации "Психиатрия (детская)".
Навык 1:
Экспертиза стандартов, протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций по специализации "Психиатрия (детская)".
Умения:

1. "Психиатрия (балалар)" мамандануы бойынша стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдер мен нұсқаулықтарға сараптама жүргізу дағдылары және есепті құжаттаманы қалыптастыру.
2. Психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары бар бала жастағы пациенттерге медициналық қызмет көрсетудің жеке жағдайларында медициналық көмектің сапасын (МКС) сараптау дағдылары.
3. Медициналық көмек көрсету сапасына сараптама жүргізу бойынша сараптамалық қорытынды және басқа да құжаттарды қалыптастыру дағдылары.
4. Талдау, анықталған медициналық қателіктердің формалды сипаттамасы, олардың себеп-салдарлық байланыстары, жағымсыз салдарлар және олардың алдын алу дағдылары.
5. Пациенттердің және(немесе) олардың заңды өкілдерінің және басқа да мүдделі тараптардың (ММС қоры, МСҰ, пациенттердің құқықтарын қорғау жөніндегі қоғамдық ұйымдар және тағы басқа) МКС мәселелері бойынша шағымдар мен наразылықтарды талдау дағдылары.
Білімдер:
1. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдер мен нұсқаулықтарға сараптама жүргізу тәртібі мен қағидасын білу.
2. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы бойынша сараптамалық қорытындыны қалыптастыру қағидаларын білу.
3. Бала жастағы пациенттердегі психиатриялық патологияны диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларын білу.
4. ММС, МСҰ талаптарын, пациенттердің құқықтарын және балалардың заңды өкілдерінің ортақ жауапкершілігін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия
Қарым-қатынас
Төзімділік және Құрмет
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Стресске төзімділік
Рефлексия және интроспекция
Кәсіби этиканы сақтау
Ашықтық және оқуға дайын болу
Белсенділік және бастамашылық
Кәсіби дамуға ұмтылу
Инновация
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 24 қаңтардағы № 12 бұйрығы "Он жастан он сегіз жасқа дейінгі кәмелетке толмағандар мен жастардың репродуктивтік және психикалық денсаулықты сақтау бойынша медициналық көмекті ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 25 қаңтарда № 31762 болып тіркелді)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Дәрігер психиатр
7
Дәрігер нарколог
7
Дәрігер психотерапевт
7
Дәрігер сексопатолог
26. Кәсіптің карточкасы "7.4 Дәрігер психотерапевт ересектердің, балалардың":
Топтың коды:
2212-8
Қызмет атауының коды:
2212-8-012
Кәсіптің атауы:
7.4 Дәрігер психотерапевт ересектердің, балалардың
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

1. Навыки проведения экспертизы стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций по специализации "Психиатрия (детская)" и формирование отчетной документации.
2. Навыки экспертизы качества медицинской помощи (КМП) по отдельным случаям оказания медицинских услуг пациентам детского возраста с психическими и поведенческими расстройствами.
3. Навыки формирования экспертного заключения и иных документов по экспертизе качества медицинской помощи.
4. Навыки анализа, формализованное описание выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Навыки анализа жалоб и претензий по вопросам КМП пациентов и (или) их законных представителей и других заинтересованных сторон (фонда ОМС, СМО, общественных организаций по защите прав пациентов и т. д.).
Знания:
1. Знание порядка и правила проведения экспертизы стандартов, клинических протоколов я, алгоритмов и инструкций.
2. Знание правил формирования экспертного заключения по качеству разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
3. Знание клинических протоколов диагностики и лечения психиатрической патологии у пациентов детского возраста.
4. Знание требований ОМС, СМО, прав пациентов и солидарной ответственности законных представителей детей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Требования к личностным компетенциям:
Эмпатия
Коммуникабельность
Толерантность и уважение
Сотрудничество и работа в команде
Стрессоустойчивость
Рефлексия и самоанализ
Соблюдение профессиональной этики
Открытость и готовность к обучению
Активность и инициативность
Стремление к профессиональному развитию
Исследовательская работа
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 января 2023 года № 12 "Об утверждении стандарта организации оказания медицинской помощи по охране репродуктивного и психического здоровья несовершеннолетних в возрасте от десяти до восемнадцати лет и молодежи" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 января 2023 года № 31762).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач-резидент психиатр
7
Врач-стажер нарколог
7
Врач-стажер психиатр детский
7
Врач-стажер психотерапевт
26. Карточка профессии "7.4 Врач-психотерапевт":
Код группы:
2212-8
Код наименования занятия:
2212-8-012
Наименование профессии:
7.4 Врач-психотерапевт
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач специалист (профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

1. Жыныстық бұзылулардың диагностикасы.
2. Жыныстық бұзылулары бар науқастарға арналған терапия.
3. Жыныстық бұзылулары бар науқастарды оңалту және алдын алу.
4. Сексологиялық қызметтің жұмысын ұйымдастыру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жыныстық бұзылулардың диагностикасы.
Дағды 1:
Науқастың психикалық, соматоневрологиялық жағдайын бағалау, сексологиялық тексеру жүргізу.
Машықтар:
1. Жыныстық бұзылуларды диагностикалау мақсатында психиатриялық сұхбат жүргізу және психопатологиялық клиникалық көріністерді анықтау мүмкіндігі.
2. Ерлер мен әйелдердің сексологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, жыныстық бұзылулары бар науқастардың жыныстық қызметін бағалау үшін сексологиялық тексеру жүргізу мүмкіндігі.
3. Симптоматикалық жыныстық дисфункцияларды (урологтар, эндокринологтар, невропатологтар, гинекологтар және т.б.) дифференциалды диагностикалау мәселелері бойынша бейінді мамандарға қосымша тексерулер мен консультациялар тағайындай білу.
4. Науқасты тексеру жоспарын анықтау мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Ерлер мен әйелдердің ұрпақты болу жүйесінің анатомиясы, физиологиясы және патологиясы, жыныстық саланы гормоналды қамтамасыз ету негіздерін білу.
2. АЖХ-10 қолданыстағы классификациясына сәйкес жыныстық бұзылуларды диагностикалау критерийлерін білу.
3. Қосымша объективті зерттеу әдістерін қолдана отырып, жыныстық бұзылулары бар науқастарды қарау ерекшеліктерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Сбор сексологических анамнестических сведений у пациентов с сексуальными расстройствами.
Машықтар:
1. Жыныстық дисфункциясы бар пациенттерде және олардың серіктестерінде ақпарат жинау әдістемесін қолдана білу.
2. Психосексуалдық даму кезеңдерін және оның бұзылуын анықтай білу.
3. Жыныстық дисфункцияларға, сондай-ақ функционалдық жыныстық дисфункциялардың психогенезіне әкелетін басқа дене жүйелерінің ауруларын анықтау мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Негізгі патологиялық процестердің этиологиясын, патофизиологиясын білу жыныстық дисфункциялардың жіктелуі, клиникалық көрінісі, диагностикалық принциптері, дифференциалды диагностикасы, терапиясы және алдын-алу.
2. Жыныстық қалыптасу психогендік механизмдерін білу дисфункциялар (невроздар, мінез-құлық пен тұлғаның бұзылуы және психосексуалдық дамудың бұзылуы).
3. Жыныстық дисфункциясы бар пациенттерді клиникалық психопатологиялық тексеру әдістемесін білу.
4. Пациенттерді тексерудің этикалық принциптері мен ережелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Жыныстық бұзылулары бар науқастарға арналған терапия.
Дағды 1:
Клиникалық көріністі, сексологиялық диагнозды, соматикалық жағдайды, жасты, жеке ерекшеліктерді және серіктестік жағдайды ескере отырып, нақты жыныстық дисфункцияларды емдеу жоспарын әзірлеу және құру.
Машықтар:

1. Диагностика сексуальных расстройств.
2. Терапия пациентов с сексуальными расстройствами.
3. Реабилитация и профилактика пациентов с сексуальными расстройствами.
4. Организация работы сексологической службы.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Диагностика сексуальных расстройств.
Навык 1:
Оценка психического, сомато-неврологического состояния пациента, проведение сексологического обследования.
Умения:
1. Умение проводить психиатрическое интервьюирования и выявлять психопатологические клинические проявления с целью диагностики сексуальных расстройств.
2. Умение проводить сексологическое обследование для оценки сексуальной функции пациентов с сексуальными расстройствами с учетом сексологических особенностей мужчин и женщин.
3. Умение назначать дополнительные обследования и консультации профильных специалистов по вопросам дифференциальной диагностики симптоматических сексуальных дисфункций (урологами, эндокринологами, неврологами, гинекологами и др.).
4. Умение определять план обследования пациента.
Знания:
1. Знание основ анатомии, физиологии и патологии репродуктивной системы мужчин и женщин, гормонального обеспечения сексуальной сферы.
2. Знание критериев диагностики сексуальных расстройств в соответствии с действующей классификацией МКБ.
3. Знание особенностей проведения осмотра пациентов с сексуальными расстройствами с применением дополнительных объективных методов исследования.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Сбор сексологических анамнестических сведений у пациентов с сексуальными расстройствами.
Умения:
1. Умение применять методику сбора информации у пациентов с сексуальными дисфункциями и их партнеров.
2. Умение определять этапы психосексуального развития и его нарушения.
3. Умение определять заболевания других систем организма, способных приводить к сексуальным дисфункциям, а также психогенез функциональных сексуальных дисфункций.
Знания:
1. Знание этиологии, патофизиологии основных патологических процессов в сексуальной сфере, классификации, клинической картины, принципов диагностики, дифференциальной диагностики, терапии и профилактики сексуальных дисфункций.
2. Знание психогенных механизмов формирования сексуальных дисфункций (неврозы, расстройства поведения и личности и нарушения психосексуального развития)
3. Знание методики клинического психопатологического обследования пациентов с сексуальными дисфункциями.
4. Знание этических принципов и правил проведения обследования пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 2:
Терапия пациентов с сексуальными расстройствами.
Навык 1:
Разработка и составление плана терапии конкретных сексуальных дисфункций с учетом клинической картины, сексологического диагноза, соматического состояния, возраста, личностных особенностей и партнерской ситуации.
Умения:

1. Емдеу жоспарын және жыныстық дисфункциясы бар науқасты басқару тактикасын негіздей білу.
2. Симптоматикалық жыныстық дисфункцияларды дифференциалды диагностикалау және емдеу мәселелері бойынша басқа маман дәрігерлермен (урологтар, эндокринологтар, невропатологтар, гинекологтар және т.б.) өзара іс-қимыл жасай білу.
3. Жыныстық дисфункциясы бар науқастың жағдайының динамикасын ескере отырып, емдеуді бақылау және түзету мүмкіндігі.
4. Психотерапияны тағайындауға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын білу жыныстық дисфункциялар.
2. Дәрілік терапияны, медициналық бұйымдарды және жыныстық дисфункцияларды хирургиялық емдеуді қолданудың негізгі принциптерін білу.
3. Жыныстық дисфункциясы бар пациенттерге емдеуді тағайындау мен жүргізудің, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылаудың этикалық принциптері мен ережелерін білу.
4. Жыныстық дисфункцияларды емдеуде қолданылатын негізгі психотерапиялық әдістерді білу.
5. Физиотерапия, Рефлексотерапия, диеталық терапия, физиотерапия, жыныстық дисфункцияны санаторий-курорттық емдеу негіздерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады.
Дағды 2:
Динамикалық бақылау процесінде емдеудің тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Машықтар:
1. Психофармакологиялық және психотерапиялық араласулардың дұрыстығын бақылау мүмкіндігі.
2. Емделушіге емдеу әдістері мен әдістерін таңдау мүмкіндігі туралы хабарлау мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Жыныстық бұзылулары бар науқастарды емдеудің принциптері мен әдістерін білу.
2. Психофармакотерапияның принциптері мен әдістерін білу.
3. Психотроптық препараттардың негізгі топтарының әсер ету механизмін, оларды қолдануға медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді, оларды қолданудан туындаған асқынуларды білу.
4. Психотерапияның негізгі әдістерін білу
5. Клиникалық хаттамаларды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Жыныстық бұзылулары бар науқастарды оңалту және алдын алу.
Дағды 1:
Жыныстық дисфункциясы бар нақты пациентке қатысты жыныстық дисфункциялар үшін медициналық оңалту іс-шараларының жоспарын әзірлеу.
Машықтар:
1. Басқа мамандықтағы дәрігерлер мен клиникалық психологтарды медициналық оңалтуға тарту мүмкіндігі.
2. Серіктесті (күйеуін, әйелін), ата-анасын және басқа туыстарын медициналық оңалту жөніндегі іс-шараларға тарта білу.
3. Науқастың жағдайын динамикалық бақылауды жүзеге асыру мүмкіндігі.
4. Жыныстық дисфункциялар кезінде медициналық оңалту барысында түрлі іс-шараларды (медициналық, медициналық-әлеуметтік, медициналық-психологиялық) қолдана білу.

1. Умение обосновать план лечения и тактику ведения пациента с сексуальными дисфункциями.
2. Умение осуществлять взаимодействие с другими врачами-специалистами по вопросам дифференциальной диагностики и лечения симптоматических сексуальных дисфункций (урологами, эндокринологами, неврологами, гинекологами и др.).
3. Умение проводить контроль и коррекцию лечения с учетом динамики состояния пациента с сексуальными дисфункциями.
4. Умение определять показания и противопоказания к назначению психотерапии.
Знания:
1. Знание клинических протоколов диагностики и лечения сексуальных дисфункций.
2. Знание основных принципов применения лекарственной терапии, медицинских изделий и хирургического лечения сексуальных дисфункций.
3. Знание этических принципов и правил назначения и проведения лечения пациентам с сексуальными дисфункциями, контроля его эффективности и безопасности.
4. Знание основных психотерапевтических методов, применяющихся при лечении сексуальных дисфункций.
5. Знание основ физиотерапии, рефлексотерапии, диетотерапии, лечебной физкультуры, санаторно-курортного лечения сексуальных дисфункций.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Оценка эффективности и без-опасности лечения в процессе динамического наблюдения.
Умения:
1. Умение контролировать правильность проведения психофармакологических и психотерапевтических вмешательств.
2. Умение информировать пациента о возможности выбора методов и способов лечения.
Знания:
1. Знание принципов и методов лечения больных с сексуальными расстройствами.
2. Знание принципов и методов психофармакотерапии.
3. Знание механизма действия основных групп психотропных препаратов, медицинских показаний и противопоказаний к их применению, осложнений, вызванных их применением.
4. Знание основных методов психотерапии
5. Знание клинических протоколов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 3:
Реабилитация и профилактика пациентов с сексуальными расстройствами.
Навык 1:
Разработка плана мероприятий медицинской реабилитации при сексуальных дисфункциях применительно к конкретному пациенту с сексуальными дисфункциями.
Умения:
1. Умение привлечь к медицинской реабилитации врачей других специальностей и клинических психологов.
2. Умение привлечь к мероприятиям по медицинской реабилитации партнера (мужа, жены), родителей и других родственников.
3. Умение осуществлять динамический контроль за состоянием пациента.
4. Умение применять различные мероприятия (медицинские, медико-социальные, медико-психологические) в ходе медицинской реабилитации при сексуальных дисфункциях.

5. Медициналық оңалту бағдарламасын оңтайландыру мақсатында серіктестермен, туыстарымен нәтижелі байланыс орнату мүмкіндігі.
Білімдер:
1.Жыныстық дисфункциясы бар науқастарды медициналық оңалтудың негізгі принциптерін білу.
2.Жыныстық дисфункциясы бар пациенттер үшін жеке медициналық оңалту бағдарламаларын іске асырудың және олардың тиімділігін бақылаудың этикалық принциптері мен ережелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Алдын алу шараларын жүргізу - жыныстық дисфункциялардың алдын алу.
Машықтар:
1. Жыныстық қатынас кезінде жүйке-психикалық шиеленісті жою жолдарын үйрету. Жыныстық науқастарға отбасылық кеңес беру дисфункциялар, олардың туыстары.
2. Халық арасында санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізу, жыныстық дисфункциялармен сырқаттанудың ықтимал қауіптері туралы хабардар ету.
3. Денсаулық жағдайын, қауіп факторларының сипатын, адам психологиясын ескере отырып, профилактикалық шараларды таңдау.
4. Жыныстық денсаулықты сақтау, салауатты өмір салтын насихаттау бағдарламаларын жүргізу.
Білімдер:
1. Салауатты өмір салтының негізгі сипаттамалары, оны қалыптастыру әдістері.
2. Жыныстық дисфункциясы бар науқастарды диспансерлік бақылаудың принциптері мен ерекшеліктері.
3. Жыныстық дисфункциясы бар науқастар арасындағы санитарлық-ағарту жұмыстарының формалары мен әдістері.
4. Жыныстық дисфункциялардың алдын алу бойынша іс-шараларды өткізудің және оның тиімділігін бақылаудың этикалық принциптері мен ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Сексологиялық қызметтің жұмысын ұйымдастыру.
Дағды 1:
Жұмыс жоспарын және өз жұмысы туралы есепті жасау медициналық құжаттаманы, оның ішінде электрондық түрде жүргізу.
Машықтар:
1. Осы саладағы медициналық қызметтің сапасы мен қауіпсіздігін ішкі бақылауды қамтамасыз етуге қатысу.
2. Жұмыста жыныстық дисфункциясы бар пациенттің дербес деректерін және дәрігерлік құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалана білу
3. Жұмыс жоспарын және өз жұмысы туралы есеп жасай білу.
4. Медициналық құжаттаманы, оның ішінде электрондық түрде жүргізу және оны жүргізу сапасын бақылау қабілеті.
5. Тіркелген халықтың денсаулығын бағалау үшін жыныстық дисфункциялармен сырқаттанушылықтың Медициналық-статистикалық көрсеткіштеріне талдау жүргізу.
Білімдер:
1. Медициналық ұйымдар мен медицина қызметкерлерінің қызметін айқындайтын Денсаулық сақтау саласындағы заңнамалық актілер, Нормативтік құқықтық актілер, азаматтарға тегін медициналық көмек көрсетудің мемлекеттік кепілдіктері бағдарламасы. Қазақстан Республикасы халқының психикалық денсаулығы саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.

5. Умение налаживать продуктивный контакта с партнерами, родственниками с целью оптимизации программы медицинской реабилитации.
Знания:
1.Знание основных принципов медицинской реабилитации пациентов с сексуальными дисфункциями.
2.Знание этических принципов и правил реализации и контроля эффективности индивидуальных программ медицинской реабилитации для пациентов с сексуальными дисфункциями
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Проведение профилактических мероприятий - предупреждение сексуальных дисфункций.
Умения:
1. Обучение способам устранения нервно-психического напряжения при сексуальных контактах. Семейное консультирование пациентов с сексуальными дисфункциями, их родственников.
2. Проведение санитарно-просветительской работы среди населения, информирование о возможных рисках заболевания сексуальными дисфункциями.
3. Выбор профилактических мероприятий с учетом состояния здоровья, характера факторов риска, психологии человека.
4. Проведение программ охраны сексуального здоровья, пропаганды здорового образа жизни.
Знания:
1. Основные характеристики здорового образа жизни, методы его формирования.
2. Принципы и особенности диспансерного наблюдения за пациентами с сексуальными дисфункциями.
3. Формы и методы санитарно-просветительской работы среди пациентов с сексуальными дисфункциями.
4. Этические принципы и правила проведения и контроля эффективности мероприятий по профилактике сексуальных дисфункций.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 4:
Организация работы сексологической службы.
Навык 1:
Составление плана работы и отчета о своей работе Ведение медицинской документации, в том числе в электронном виде.
Умения:
1. Участие в обеспечении внутреннего контроля качества и безопасности медицинской деятельности в данной области.
2. Умение использования в работе персональных данных пациента с сексуальными дисфункциями и сведений, составляющих врачебную тайну
3. Умение составлять план работы и отчет о своей работе.
4. Умение вести медицинскую документацию, в том числе в электронном виде, и контролировать качество ее ведения.
5. Проводить анализ медико-статистических показателей заболеваемости сексуальными дисфункциями для оценки здоровья прикрепленного населения.
Знания:
1. Законодательные акты, нормативные правовые акты в сфере здравоохранения, определяющие деятельность медицинских организаций и медицинских работников, программа государственных гарантий оказания гражданам бесплатной медицинской помощи. Стандарт организации оказания медико-социальной помощи в области психического здоровья населению Республики Казахстан.

2) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
3) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі
4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы
5) СБШ – салалық біліктілік шеңбері
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Пульмонология (ересектердің, балалардың)
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86101058
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.2 Дәрігерлік практика және стоматология саласындағы қызмет
86.22 Арнайы дәрігерлік практика
86.22.0 Арнайы дәрігерлік практика
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіби стандарт пациенттерді ұйымдастыру, алдын алу, ерте диагностикалау, емдеу, медициналық оңалту, пульмонология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс дағдылар, Дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау жөніндегі маманның кәсіби құзыреттілігі саласындағы талаптарды белгілейді. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Пульмонолог дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.2 Пульмонолог дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.3 Пульмонолог дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.4 Пульмонолог дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
5) 7.2 Пульмонолог дәрігер (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
6) 7.3 Пульмонолог дәрігер (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
7) 7.4 Пульмонолог дәрігер (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
8) 7.2 Пульмонолог дәрігер (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
9) 7.3 Пульмонолог дәрігер (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
10) 7.4 Пульмонолог дәрігер (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Пульмонолог дәрігер":
Топтың коды:
2211-8
Қызмет атауының коды:
2211-8-001
Кәсіптің атауы:
7.1 Пульмонолог дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер" біліктілігі резидентурада "Пульмонология дәрігер (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша оқу кезінде. Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Резидент дәрігер пульмонолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен бронх-өкпе патологиясы бар пациенттердің (ересектер, балалар) профилактикасы, диагностикасы, лечение, медициналық оңалтуы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
3) МСКО – международная стандартная классификация образования;
4) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Пульмонология (взрослая, детская)
5. Код профессионального стандарта: Q86101058
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.2 Деятельности в области врачебной практики и стоматологии
86.22 Специальная врачебная практика
86.22.0 Специальная врачебная практика
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по организации, профилактике, ранней диагностике, лечению, медицинской реабилитации пациентов, экспертизе объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области пульмонологии. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач-пульмонолог - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач-пульмонолог - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач-пульмонолог - 7 уровень ОРК;
4) 7.4 Врач-пульмонолог - 7 уровень ОРК;
5) 7.2 Врач-пульмонолог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
6) 7.3 Врач-пульмонолог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
7) 7.4 Врач-пульмонолог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
8) 7.2 Врач-пульмонолог (детский) - 7 уровень ОРК;
9) 7.3 Врач-пульмонолог (детский) - 7 уровень ОРК;
10) 7.4 Врач-пульмонолог (детский) - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач-пульмонолог":
Код группы:
2211-8
Код наименования занятия:
2211-8-001
Наименование профессии:
7.1 Врач-пульмонолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
врач-резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Пульмонология (взрослая, детская)". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Врач резидент пульмонолог
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) с бронхолегочной патологией под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен бронхопульмоналды патологиясы бар науқастарға білікті және мамандандырылған медициналық көмек көрсету.
2. Бронх-өкпе ауруларының профилактикасын жүргізу және оның тиімділігін бақылау, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының алдын алу, санитарлық-гигиеналық ағарту және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастыру.
3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу.
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есептік-есептік медициналық құжаттаманы жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму.
2. Тәлімгердің бақылауындағы ғылыми-зерттеу және аналитикалық жұмыс.
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен бронхопульмоналды патологиясы бар науқастарға білікті және мамандандырылған медициналық көмек көрсету.
Дағды 1:
Пациенттердегі бронх-өкпе ауруларының диагностикасы (ересектер, балалар).
Машықтар:
1. Науқастың (немесе оның заңды өкілінің) шағымдарын, ауру тарихын, өмір тарихын жинау.
2. Пациенттен (немесе оның заңды өкілінен) алынған ақпаратты түсіндіру және талдау.
3. Науқасты физикалық тексеруден өткізіңіз (тексеру, пальпация, перкуссия, аускультация) және оның нәтижелерін түсіндіру.
4. Науқасты зертханалық және аспаптық тексерудің қажеттілігі мен көлемін негіздеу.
5. Диагностикалық манипуляциялар жүргізу және алынған нәтижелерді түсіндіру:
- пикфлоуметрия;
- спирометрия, оның ішінде бронхолитикалық және бронхты арандату сынақтары;
- темекі шегу мәртебесін бағалау;
-6 минуттық жаяу жүру, импульстік оксиметрия, қан газдарын анықтау сынағын пайдалана отырып, кешенді клиникалық-функционалдық тексеру нәтижелері бойынша тыныс алу жеткіліксіздігінің дәрежесін бағалау;
- бронх демікпесі, ӨСОА және басқа бронх-өкпе аурулары кезіндегі ауырлық дәрежесін және бақылауды бағалау.
6. Пульмонологиялық көмек көрсету стандартына сәйкес пациенттерді тексерудің зертханалық және аспаптық әдістерінің нәтижелерін түсіндіру.
7. Қосымша патологиясы бар пациентті бейінді мамандарға консультацияға жіберуді негіздеу.
8. Аурудың ауырлығын және (немесе) науқастың жағдайын бағалау.
9. Диагнозды халықаралық ұсыныстарды, соның ішінде ХАЖ ескере отырып белгілеу.
10. Дифференциалды диагностика жүргізу.
11. Жедел жәрдем, оның ішінде жедел мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін медициналық көрсеткіштерді анықтау.

1. Оказание квалифицированной и специализированной медицинской помощи пациентам с бронхолегочной патологией под контролем и надзором наставника
2. Проведение и контроль эффективности профилактики бронхо-легочных заболеваний, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническое просвещение и формирование здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
2. Научно-исследовательская и аналитическая работа под контролем наставника.
Трудовая функция 1:
Оказание квалифицированной и специализированной медицинской помощи пациентам с бронхолегочной патологией под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Диагностика бронхолегочных заболеваний у пациентов (взрослые, дети).
Умения:
1. Осуществлять сбор жалоб, анамнеза болезни, анамнеза жизни у пациента (или его законного представителя).
2. Интерпретировать и анализировать информацию, полученную от пациента (или его законного представителя).
3. Проводить физикальное обследование пациента (осмотр, пальпация, перкуссия, аускультация) и интерпретировать его результаты.
4. Обосновывать необходимость и объем лабораторного и инструментального обследования пациента.
5. Проводить диагностические манипуляции и интерпретировать полученные результаты:
- пикфлоуметрию;
- спирометрию, включая бронхолитические и бронхопровокационные тесты;
- оценку статуса курения;
- оценку степени дыхательной недостаточности по результатам комплексного клинико-функционального обследования с использованием теста 6-минутной ходьбы, пульсоксиметрии, определения газов крови;
- оценку степени тяжести и контроля при бронхиальной астме, ХОБЛ и других бронхолегочных заболеваниях.
6. Интерпретировать результаты лабораторных и инструментальных методов обследования пациентов в соответствии со Стандартом оказания пульмонологической помощи.
7. Обосновывать направление пациента с коморбидной патологией на консультацию к профильным специалистам.
8. Оценивать тяжесть заболевания и (или) состояния пациента.
9. Устанавливать диагноз с учетом международных рекомендаций, в том числе МКБ.
10. Проводить дифференциальную диагностику.
11. Определять медицинские показания для оказания скорой, в том числе скорой специализированной медицинской помощи.

12. Стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған емдеу үшін медициналық көрсеткіштерді анықтау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасында пульмонологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Қазақстан Республикасында алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
3. Алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсету тәртібі.
4. Амбулаториялық жағдайда мамандандырылған медициналық көмек көрсету ережесі.
5. Қазақстан Республикасында стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету стандарты.
6. Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсету стандарты.
7. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
8. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
9. Шағымдарды жинау әдістері, ауру тарихы, науқастың өмір тарихы, физикалық тексеру.
10. Зертханалық және аспаптық диагностика әдістеріне көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
11. Аурулардың клиникалық көрінісі.
12. Диагностика теориясы мен әдістемесі, құрылымы, клиникалық диагнозды құрудың негізгі принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Бронхопульмоналды аурулары бар науқастарға (ересектер, балалар) емдеуді тағайындау.
Машықтар:
1. Науқастың жасын және ілеспе патологияның болуын ескере отырып, пациентті емдеу жоспарын жасау және негіздеу.
2. Бронхопульмоналды патологиясы бар науқастарды дәрілік емес емдеу және емдік тамақтандыруды тағайындау.
3. Аурудың клиникалық көрінісін және оның даму қаупінің факторларын ескере отырып, дәрі-дәрмектерді тағайындау.
4. Дәрілік заттардың фармакологиялық әсері мен өзара әрекеттесуін талдау.
5. Тыныс алу жеткіліксіздігі бар пациенттерге тыныс алуды қолдаудың инвазивті емес әдістерінің көрсеткіштерін анықтау, режимін таңдау және мониторинг жүргізу.
6. Тағайындалған емнің тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Білімдер:
1. Бронхопульмоналды аурулары бар науқастарға дәрілік препараттарды тағайындауға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
2. Бронхопульмоналды аурулары бар науқастарға тыныс алуды қолдау әдістерін тағайындауға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
3. Қолданылатын дәрілік препараттардың жағымсыз құбылыстары және олардың алдын алу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Бронх-өкпе аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) медициналық оңалтудың тиімділігін бақылау және жүргізу.
Машықтар:
1. Бронхопульмоналды аурулары бар науқастарда медициналық оңалту шараларын жүргізу үшін медициналық көрсеткіштерді анықтау.

12. Определять медицинские показания для специализированного лечения в стационарных и стационарзамещающих условиях.
Знания:
1. Стандарт организации оказания пульмонологической помощи в Республике Казахстан.
2. Стандарт организации оказания первичной медико-санитарной помощи в Республике Казахстан.
3. Порядок оказания первичной медико-санитарной помощи.
4. Правила оказания специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях.
5. Стандарт оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях в Республике Казахстан.
6. Стандарт оказания медицинской помощи в стационарных условиях в Республике Казахстан.
7. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
8. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
9. Методы сбора жалоб, анамнеза заболевания, анамнеза жизни у пациента, физикального осмотра.
10. Показания и противопоказания к методам лабораторной и инструментальной диагностики.
11. Клиническая картина заболеваний.
12. Теория и методология диагноза, структура, основные принципы построения клинического диагноза.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Назначение лечения пациентам (взрослые, дети) с бронхолегочными заболеваниями.
Умения:
1. Составлять и обосновывать план лечения пациента с учетом возраста пациента и наличия сопутствующей патологии.
2. Назначать немедикаментозное лечение и лечебное питание пациенту с бронхолегочной патологией.
3. Назначать лекарственные препараты с учетом клинической картины заболевания и факторов риска его развития.
4. Анализировать фармакологическое действие и взаимодействие лекарственных препаратов.
5. Определять показания, проводить подбор режима и мониторинг неинвазивных методов респираторной поддержки пациентам с дыхательной недостаточностью.
6. Оценивать эффективность и безопасность назначенного лечения.
Знания:
1. Показания и противопоказания к назначению лекарственных препаратов пациентам с бронхолегочными заболеваниями.
2. Показания и противопоказания к назначению методов респираторной поддержки пациентам с бронхолегочными заболеваниями.
3. Нежелательные явления применяемых лекарственных препаратов и их профилактика.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Проведение и контроль эффективности медицинской реабилитации пациентов (взрослые, дети) с бронхолегочными заболеваниями.
Умения:
1. Определять медицинские показания для проведения мероприятий по медицинской реабилитации у пациентов с бронхолегочными заболеваниями.

2. Пациенттерді медициналық оңалту жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу.
3. Бронх-өкпе аурулары бар пациенттерге көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында оңалтушылармен бірлесіп пациенттерді медициналық оңалту жөніндегі іс-шараларды жүргізу.
4. Пациенттерде оңалту іс-шараларын жүргізудің тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Білімдер:
1. Қалпына келтіру лечения және медициналық оңалту ережелері.
2. Қалпына келтіру және медициналық оңалту әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу.
Машықтар:
1. Денсаулық жағдайын, еңбек сипаты мен жағдайларын, әлеуметтік факторларды бағалау негізінде уақытша еңбекке жарамсыздық белгілерін белгілеу.
2. Еңбекке уақытша жарамсыздық мерзімдерін анықтау.
3. Еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру.
4. Дәрігерге кезекті бару күнін белгілеп, оны алғашқы медициналық құжаттамада жазып алу.
5. Пациентті ДКК-ға кеңес беру және медициналық-әлеуметтік сараптамаға уақтылы жіберу.
Білімдер:
1. Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру қағидалары.
2. Еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 5:
Бронх-өкпе аурулары бар пациенттерге (ересектер, балалар) шұғыл медициналық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Шұғыл медициналық көмекті қажет ететін жағдайларды тану.
2. Бронхопульмоналды аурулары бар науқастарға, соның ішінде төтенше жағдайларда шұғыл медициналық көмек көрсету.
Білімдер:
1. Бронхопульмоналды аурулары бар науқастарға шұғыл медициналық көмек көрсетудің принциптері мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Бронх-өкпе ауруларының профилактикасын жүргізу және оның тиімділігін бақылау, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының алдын алу, санитарлық-гигиеналық ағарту және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастыру.
Дағды 1:
Бронх-өкпе ауруларының алдын алуға бағытталған профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу.
Машықтар:
1. Бронх-өкпе ауруларының алдын алуға, халықтың барлық жас топтарындағы бронх-өкпе ауруларынан болатын сырқаттанушылықты, мүгедектікті, өлімді азайтуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу.
2. Үйде бронхопульмоналды патологиясы бар науқастарға паллиативті медициналық көмек көрсетуге қатысу.

2. Разрабатывать план мероприятий по медицинской реабилитации пациентов.
3. Проводить мероприятия по медицинской реабилитации пациентов совместно с реабилитологами в организациях здравоохранения, оказывающих помощь пациентам с бронхолегочными заболеваниями.
4. Оценивать эффективность и безопасность проведения реабилитационных мероприятий у пациентов.
Знания:
1. Правила восстановительного лечения и медицинской реабилитации.
2. Методы восстановительного лечения и медицинской реабилитации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Проведение экспертизы временной нетрудоспособности
Умения:
1. Устанавливать признаки временной нетрудоспособности на основе оценки состояния здоровья, характера и условий труда, социальных факторов.
2. Определять сроки временной нетрудоспобности.
3. Выдавать лист или справку о временной нетрудоспобности.
4. Назначать дату очередного посещения врача, фиксируя ее в первичной медицинской документации.
5. Своевременно направлять пациента для консультации на ВКК и медико-социальную экспертизу.
Знания:
1. Правила проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности.
2. Порядок выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Оказание неотложной медицинской помощи пациентам (взрослые, дети) с бронхо-легочными заболеваниями.
Умения:
1. Распознавать состояния, требующие оказания неотложной медицинской помощи.
2. Оказывать неотложную медицинскую помощь пациентам с бронхо-легочными заболеваниями, в том числе в чрезвычайных ситуациях.
Знания:
1. Принципы и методы оказания неотложной медицинской помощи пациентам с бронхо-легочными заболеваниями
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение и контроль эффективности профилактики бронхо-легочных заболеваний, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническое просвещение и формирование здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Организация и проведение профилактических мероприятий, направленных на предупреждение бронхолегочных заболеваний.
Умения:
1. Участвовать в организации и проведении мероприятий, направленных на профилактику бронхолегочных заболеваний, снижение заболеваемости, инвалидизации, смертности от бронхолегочных заболеваний всех возрастных групп населения.
2. Участвовать в проведении паллиативной медицинской помощи пациентам с бронхолегочной патологией на дому.

3. Инфекциялардың алдын алу және инфекциялық бақылау, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының алдын алу жөніндегі іс-шараларға қатысу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасында пульмонологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар.
3. Медициналық көмек көрсетуге байланысты инфекциялардың алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар.
4. Аса қауіпті жұқпалы аурулардың алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар.
5. Бронхопульмоналды аурулардың алдын алу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Бронх-өкпе ауруларының алдын алуға, салауатты өмір салтын қалыптастыруға, денсаулықты сақтауға және нығайтуға бағытталған білім беру, тәрбие және үгіт-насихат іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу.
Машықтар:
1. Өмірдің әртүрлі салаларында: тамақтану, су, санитарлық жағдайлар, тұрғын үй жағдайлары, жеке гигиена бойынша қауіпсіздік пен гигиенаны қамтамасыз ету үшін санитарлық талаптар, ережелер мен ұсыныстар туралы хабардар ету.
2. Пациенттер мен қамқоршыларды оқыту үшін "тыныс алу мектептерін" ұйымдастыруға қатысу.
3. Пациенттер мен олардың заңды өкілдерін ұлттық, халықаралық хаттамалар мен ұсынымдарға сәйкес вакциналар, олардың маңыздылығы, артықшылықтары мен ықтимал қауіптері туралы ақпаратпен қамтамасыз ету.
4. Денсаулықты сақтау, нығайту, санитарлық-гигиеналық мәдениетті арттыру мақсатында санитарлық-гигиеналық дағдыларды үйрету.
5. Салауатты өмір салтын насихаттау, дене белсенділігінің маңыздылығы, жаман әдеттерден бас тарту, психологиялық салауаттылықты сақтау бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу.
Білімдер:
1. Санитарлық стандарттар және стандартты сақтық шаралары, тұрмыстық және жұмыс ортасындағы қауіпсіздік.
2. Бронхопульмоналды аурулардың алдын алу әдістері.
3. Жеке гигиена, салауатты өмір салты принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу.
Дағды 1:
Пациентпен, оның туыстарымен немесе заңды өкілдерімен өзара әрекеттесу.
Машықтар:
1. Науқасқа немесе оның заңды өкіліне аурудың барысы, емі және болжамы, соның ішінде жағымсыз жаңалықтар туралы кеңес беру.

3. Участвовать в мероприятиях по предупреждению инфекций и инфекционного контроля, предупреждению формирования противомикробной устойчивости.
Знания:
1. Стандарт организации оказания пульмонологической помощи в Республике Казахстан.
2. Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения
3. Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению инфекций, связанных с оказанием медицинской помощи.
4. Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению особо опасных инфекционных заболеваний
5. Методы профилактики бронхолегочных заболеваний.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация и проведение образовательных, воспитательных и агитационных мероприятий, направленных на профилактику бронхолегочных заболеваний, формирование здорового образа жизни, сохранение и укрепление здоровья.
Умения:
1. Информировать о санитарных требованиях, правилах и рекомендациях для обеспечения безопасности и гигиены в различных сферах жизни: питание, вода, санитарные условия, жилищные условия, личная гигиена.
2. Участие в организации "респираторных школ" для обучения пациентов и ухаживающих лиц.
3. Обеспечивать пациентов и их законных представителей информацией о вакцинах, их значимости, преимуществах и возможных рисках в соответствии с национальными, международными протоколами и рекомендациями.
4. Обучать санитарно-гигиеническим навыкам с целью сохранения, укрепления здоровья, повышения санитарно-гигиенической культуры.
5. Организовывать и проводить мероприятия по пропаганде здорового образа жизни, важности физической активности, отказа от вредных привычек, поддержания психологического благополучия.
Знания:
1. Санитарные стандарты и стандартные меры предосторожности, безопасности в быту и рабочей среде.
2. Методы профилактики бронхолегочных заболеваний.
3. Принципы личной гигиены, здорового образа жизни.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Взаимодействие с пациентом, его родственниками или законными представителями
Умения:
1. Консультировать пациента или его законного представителя о течении, лечении и прогнозе заболевания, включая сообщение неприятных новостей.

2. Өзінің кәсіби саласындағы әріптестерімен желілік өзара әрекеттесу және қарым-қатынас мүмкіндіктері.
3. Мамандандырылған саладағы ағымдағы тенденциялар, зерттеулер және әзірлемелер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауындағы ғылыми-зерттеу және аналитикалық жұмыс.
Дағды 1:
Зерттеулер мен ғылыми жобаларға қатысу.
Машықтар:
1. Зерттеу сұрақтарын тұжырымдау, гипотезаларды әзірлеу, деректерді жинау және талдау, статистикалық талдау жүргізу және зерттеу нәтижелерінен қорытынды шығару.
2. Зерттеуге қатысатын пациенттердің әділдік, ақпараттандырылған келісім, құпиялылық және құқықтары мен әл-ауқатын қорғау принциптерін сақтау.
3. Әдебиеттерді іздеу және талдау, зерттеу деректерін сыни бағалау.
4. Зерттеу жоспары мен дизайнын, әдіснаманы таңдауды, қосу және алып тастау критерийлерін анықтауды, хаттаманы және деректерді жинау. схемасын әзірлеуді қоса алғанда, зерттеуді жобалау дағдыларын меңгеру.
5. Зерттеу нәтижелерін жазбаша түрде ұсыну және ғылыми журналдарда мақалалар жариялау.
Білімдер:
1. Ғылыми әдіс және ғылыми зерттеу негіздері.
2. Адам зерттеулеріне қатысты этикалық қағидалар, реттеуші нормалар мен процедуралар.
3. Статистикалық әдістер, деректерді өңдеу әдістері және нәтижелердің статистикалық маңыздылығын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Медициналық статистиканы талдау.
Машықтар:
1. Тыныс алу органдары ауруларының бағыты бойынша медициналық статистикалық көрсеткіштерді талдау.
2. Мамандандырылған көмек көрсететін ұйымның жұмысын талдау.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтау статистикасының әдістері, Деректерді өңдеу әдістері және нәтижелердің статистикалық маңыздылығын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия
Қарым-қатынас
Төзімділік және құрмет
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Стресске төзімділік
Рефлексия және интроспекция
Кәсіби этиканы сақтау
Ашықтық және оқуға дайын болу
Белсенділік және бастамашылық
Кәсіби дамуға ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Қазақстан Республикасында пульмонологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 23 желтоқсандағы № 993 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 22 қаңтарда № 12916 болып тіркелген).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Пульмонолог дәрігер (ересектер мен балалар)
7
Пульмонолог дәрігер (ересектер)
7
Пульмонолог дәрігер (балалар)

2. Возможности сетевого взаимодействия и общения с коллегами из своей профессиональной области.
3. Текущие тенденции, исследования и разработки в специализируемой области.
Возможность признания навыка:
Признание навыка не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Научно-исследовательская и аналитическая работа под контролем наставника.
Навык 1:
Участие в исследованиях и научных проектах.
Умения:
1. Формулировать исследовательские вопросы, разрабатывать гипотезы, собирать и анализировать данные, проводить статистический анализ и извлекать выводы из результатов исследования.
2. Соблюдать принципы справедливости, информированного согласия, конфиденциальности и защиты прав и благополучия пациентов, участвующих в исследованиях.
3. Проводить поиск и анализ литературы, критическую оценку исследовательских данных.
4. Владеть навыками проектирования исследований, включая план и дизайн исследования, выбор методологии, определение критериев включения и исключения, разработку протокола и схемы сбора данных.
5. Представлять результаты исследований в письменной форме и публиковать статьи в научных журналах.
Знания:
1. Основы научного метода и научного исследования.
2. Этические принципы, регуляторные нормы и процедуры, связанных с исследованиями на людях.
3. Статистические методы, способы обработки данных и оценки статистической значимости результатов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка не рекомендуется
Навык 2:
Анализ медицинских статистических данных.
Умения:
1. Анализировать медицинские статистические показатели по направлению болезней органов дыхания.
2. Анализ работы организации, оказывающей специализированную помощь.
Знания:
1. Методы статистики здравоохранения, способы обработки данных и оценки статистической значимости результатов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Эмпатия
Коммуникабельность
Толерантность и уважение
Сотрудничество и работа в команде
Стрессоустойчивость
Рефлексия и самоанализ
Соблюдение профессиональной этики
Открытость и готовность к обучению
Активность и инициативность
Стремление к профессиональному развитию
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 23 декабря 2015 года № 993 "Об утверждении Стандарта организации оказания пульмонологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 января 2016 года № 12916).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач пульмонолог (взрослый и детский)
7
Врач пульмонолог (взрослый)
7
Врач пульмонолог (детский)

10. Кәсіптің карточкасы "7.2 Пульмонолог дәрігер":
Топтың коды:
2211-8
Қызмет атауының коды:
2211-8-001
Кәсіптің атауы:
7.2 Пульмонолог дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Пульмонолог дәрігер (ересектер, балалар)" біліктілігі. Осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бронх-өкпе патологиясы бар пациенттердің (ересектер, балалар) профилактикасы, диагностикасы, емдеуі, медициналық оңалтуы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бронхопульмоналды ауруларды анықтау мақсатында пациенттерді тексеру, диагноз қою.
2. Бронхопульмоналды аурулары бар науқастарға емдеуді тағайындау, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау.
3. Бронх-өкпе аурулары бар пациенттерге еңбекке уақытша жарамсыздығына сараптама жүргізу.
4. Бронх-өкпе аурулары бар пациенттерді медициналық оңалту мен диспансерлеудің тиімділігін бақылау және жүргізу.
5. Бронх-өкпе ауруларының алдын алу, салауатты өмір салтын қалыптастыру, санитарлық-гигиеналық ағарту және пациенттерді оқыту жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу.
6. Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму.
2. Ғылыми-зерттеу және аналитикалық жұмыс.
Еңбек функциясы 1:
Бронхопульмоналды ауруларды анықтау мақсатында пациенттерді тексеру, диагноз қою.
Дағды 1:
Бронх-өкпе ауруларын анықтау, жағдайын анықтау, пациенттерді (ересектер, балалар) тексеру.
Машықтар:
1. Науқастың (немесе оның заңды өкілінің) шағымдарын, ауру тарихын, өмір тарихын жинау.

10. Карточка профессии "7.2 Врач-пульмонолог":
Код группы:
2211-8
Код наименования занятия:
2211-8-001
Наименование профессии:
7.2 Врач-пульмонолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач пульмонолог (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) с бронхолегочной патологией.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обследование пациентов в целях выявления бронхолегочной заболеваний, установление диагноза.
2. Назначение лечения пациентам с бронхолегочными заболеваниями, контроль его эффективности и безопасности.
3. Проведение экспертизы временной нетрудоспособности пациентам с бронхолегочными заболеваниями.
4. Проведение и контроль эффективности медицинской реабилитации и диспансеризации пациентов с бронхолегочными заболеваниями.
5. Проведение и контроль эффективности мероприятий по профилактике бронхолегочных заболеваний, формированию здорового образа жизни, санитарно-гигиеническому просвещению и обучению пациентов.
6. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией.
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
2. Научно-исследовательская и аналитическая работа.
Трудовая функция 1:
Обследование пациентов в целях выявления бронхолегочной заболеваний, установление диагноза.
Навык 1:
Выявление бронхо-легочных заболеваний, определение состояния, осмотр пациентов (взрослые, дети).
Умения:
1. Осуществлять сбор жалоб, анамнеза болезни, анамнеза жизни у пациента (или его законного представителя).

2. Пациенттен (немесе оның заңды өкілінен) алынған ақпаратты түсіндіру және талдау.
3. Науқасты физикалық тексеруден өткізу (тексеру, перкуссия, пальпация, аускультация).
4. Науқастың объективті жағдайын бағалау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасында пульмонологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
3. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
4. Бронхопульмоналды патологиясы бар науқастарды тексеру әдісі.
5. Ересектер мен балалардағы бронхопульмоналды аурулардың анатомиялық-функционалдық және жас ерекшеліктері, әдетте және патологиямен.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Бекітілген диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына және халықаралық нұсқаулықтарға сәйкес бронх-өкпе аурулары бар пациенттерге (ересектер, балалар) зертханалық және аспаптық тексеруді тағайындау.
Машықтар:
1. Науқасты зертханалық және аспаптық тексерудің қажеттілігі мен көлемін негіздеу.
2. Тыныс алу жүйесінің кешенді функционалды сараптамасын жүргізу:
- пикфлоуметрия;
- спирометрия, оның ішінде бронхолитикалық және бронхты арандату сынақтары;
- темекі шегу мәртебесін бағалау;
-6 минуттық жаяу жүру, импульстік оксиметрия, қан газдарын анықтау сынағын пайдалана отырып, кешенді клиникалық-функционалдық тексеру нәтижелері бойынша тыныс алу жеткіліксіздігінің дәрежесін бағалау;
- бронх демікпесі, ӨСОА және басқа бронх-өкпе аурулары кезіндегі ауырлық дәрежесін және бақылауды бағалау.
3. Ұйқыдағы тыныс алудың бұзылуын анықтау үшін көрсеткіштерді анықтаңыз.
4. Пульмонологиялық көмек көрсету стандартына сәйкес пациенттерді тексерудің зертханалық және аспаптық әдістерінің нәтижелерін түсіндіру.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасында пульмонологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
3. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
4. Бронхопульмоналды ауруларды анықтауға арналған зертханалық және аспаптық зерттеу әдістері.
5. Бронхопульмоналды патологиядағы әртүрлі зерттеу түрлеріне көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Науқастарға (ересектер, балалар) бронх-өкпе ауруларының диагнозын тұжырымдау және болжамын анықтау.
Машықтар:
1. Этиология, патогенез және клиникалық көрініс туралы білімді қолдана отырып, дифференциалды диагностика жүргізу.
2. Қазіргі классификацияларды ескере отырып диагноз қою.

2. Интерпретировать и анализировать информацию, полученную от пациента (или его законного представителяй).
3. Проводить физикальное обследование пациента (осмотр, перкуссия, пальпация, аускультация).
4. Оценивать объективное состояние пациента.
Знания:
1. Стандарт организации оказания пульмонологической помощи в Республике Казахстан.
2. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
3. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
4. Методика осмотра пациентов с бронхолегочной патологией.
5. Анатомо-функциональные и возрастные особенности при бронхолегочных заболеваниях у взрослых и детей, в норме и при патологии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Назначение лабораторного и инструментального обследования пациентам (взрослые, дети) с бронхолегочными заболеваниями в соответствии с утвержденными клиническими протоколами диагностики и лечения и международными руководствами.
Умения:
1. Обосновывать необходимость и объем лабораторного и инструментального обследования пациента.
2. Проводить комплексное функциональное обследование системы органов дыхания:
- пикфлоуметрию;
- спирометрию, включая бронхолитические и бронхопровокационные тесты;
- оценку статуса курения;
- оценку степени дыхательной недостаточности по результатам комплексного клинико-функционального обследования с использованием теста 6-минутной ходьбы, пульсоксиметрии, определения газов крови;
- оценку степени тяжести и контроля при бронхиальной астме, ХОБЛ и других бронхолегочных заболеваниях.
3. Определять показания для выявления нарушения дыхания во сне.
4. Интерпретировать результаты лабораторных и инструментальных методов обследования пациентов в соответствии со Стандартом оказания пульмонологической помощи.
Знания:
1. Стандарт организации оказания пульмонологической помощи в Республике Казахстан.
2. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
3. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
4. Методы лабораторных и инструментальных исследований для выявления бронхолегочных заболеваний.
5. Показания и противопоказания к различным видам обследования при бронхолегочной патологии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Формулировка диагноза и определение прогноза бронхолегочных заболеваний пациентам (взрослые, дети).
Умения:
1. Проводить дифференциальную диагностику используя знания этиологии, патогенеза и клинической картины.
2. Установить диагноз с учетом современных классификаций.

3. Бронхопульмоналды аурулардың асқынуын анықтау және ілеспе диагнозды тұжырымдау.
4. Шұғыл көмекті қажет ететін жағдайларға диагностика жүргізу.
5. Коморбидті патологиясы бар пациенттерді бейінді мамандарға консультацияға жіберу.
6. Тыныс алу органдарының кәсіптік ауруларының қауіп факторлары мен белгілерін анықтау.
7. Бронхопульмоналды аурулардың болжамды қаупін анықтау.
Білімдер:
1. Бронх-өкпе ауруларының этиологиясы, патогенезі.
2. ХАЖ ескере отырып диагноз қою алгоритмі, бронхопульмоналды аурулары бар науқастарды дифференциалды диагностикалау әдістерін қолдану.
3. Коморбидті патологиясы бар пациенттерді бейінді мамандарға консультацияға жіберуге арналған көрсеткіштер.
4. Бронхопульмоналды ауруларды диагностикалау және дифференциалды диагностикалау әдістері.
5. Халықаралық стандарттар бойынша бронхопульмоналды аурулардың болжамды тәуекелдерінің критерийлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Бронхопульмоналды аурулары бар науқастарға емдеуді тағайындау, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау.
Дағды 1:
Бекітілген клиникалық диагностика және емдеу хаттамаларына және халықаралық нұсқаулықтарға сәйкес бронх-өкпе аурулары бар пациенттерге (ересектер, балалар) емдеуді тағайындау.
Машықтар:
1. Науқастың жасын және ілеспе патологияның болуын ескере отырып, пациентті емдеу жоспарын жасау және негіздеу.
2. Бронхопульмональды патологиясы бар науқастарды дәрілік емес емдеу және емдік тамақтандыруды тағайындау.
3. Аурудың клиникалық көрінісін және оның даму қаупінің факторларын ескере отырып, дәрі-дәрмектерді тағайындау.
4. Дәрілік заттардың фармакологиялық әсері мен өзара әрекеттесуін талдау.
5. Тыныс алу жеткіліксіздігі бар пациенттерге тыныс алуды қолдаудың инвазивті емес әдістерінің көрсеткіштерін анықтау, режимін таңдау және мониторинг жүргізу.
6. Тағайындалған емнің тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Білімдер:
1. Бронхопульмоналды аурулары бар науқастарға дәрілік препараттарды тағайындауға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
2. Бронхопульмоналды аурулары бар науқастарға тыныс алуды қолдау әдістерін тағайындауға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
3. Қолданылатын дәрілік препараттардың жағымсыз құбылыстары және олардың алдын алу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Бронх-өкпе аурулары бар пациенттерде (ересектер, балалар) дәрілік және дәрілік емес терапияның жағымсыз құбылыстарының, диагностикалық және емдік манипуляциялардың асқынуларының алдын алу және жою.
Машықтар:
1. Дәрілік және дәрілік емес терапияның жағымсыз құбылыстарының алдын алу немесе жою.

3. Выявлять осложнения бронхолегочных заболеваний и сформулировать сопутствующий диагноз.
4. Проводить диагностику состояний, требующих неотложной помощи.
5. Направлять пациентов с коморбидной патологией на консультацию к профильным специалистам.
6. Выявлять факторы риска и признаки профессиональных заболеваний органов дыхания.
7. Определять прогностические риски бронхолегочных заболеваний.
Знания:
1. Этиология, патогенез бронхолегочных заболеваний.
2. Алгоритм постановки диагноза с учетом МКБ, применение методов дифференциальной диагностики пациентов с бронхолегочными заболеваниями.
3. Показания для направления пациентов с коморбидной патологией на консультацию к профильным специалистам.
4. Методы диагностики и дифференциальной диагностики бронхолегочных заболеваний.
5. Критерии прогностических рисков бронхолегочных заболеваний по международным стандартам.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Назначение лечения пациентам с бронхолегочными заболеваниями, контроль его эффективности и безопасности.
Навык 1:
Назначение лечения пациентам (взрослые, дети) с бронхолегочными заболеваниями в соответствии с утвержденными клиническими протоколами диагностики и лечения и международными руководствами.
Умения:
1. Составлять и обосновывать план лечения пациента с учетом возраста пациента и наличия сопутствующей патологии.
2. Назначать немедикаментозное лечение и лечебное питание пациенту с бронхолегочной патологией.
3. Назначать лекарственные препараты с учетом клинической картины заболевания и факторов риска его развития.
4. Анализировать фармакологическое действие и взаимодействие лекарственных препаратов.
5. Определять показания, проводить подбор режима и мониторинг неинвазивных методов респираторной поддержки пациентам с дыхательной недостаточностью.
6. Оценивать эффективность и безопасность назначенного лечения.
Знания:
1. Показания и противопоказания к назначению лекарственных препаратов пациентам с бронхолегочными заболеваниями.
2. Показания и противопоказания к назначению методов респираторной поддержки пациентам с бронхолегочными заболеваниями.
3. Нежелательные явления применяемых лекарственных препаратов и их профилактика.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Профилактика и устранение нежелательных явлений медикаментозной и немедикаментозной терапии, осложнений диагностических и лечебных манипуляций у пациентов (взрослые, дети) с бронхолегочными заболеваниями.
Умения:
1. Предотвращать или устранять нежелательные явления медикаментозной и немедикаментозной терапии.

2. Диагностикалық және емдік манипуляциялардың асқынуын болдырмау немесе жою.
Білімдер:
1. Бронхопульмоналды аурулары бар науқастарда дәрілік және дәрілік емес терапияның жағымсыз құбылыстарының алдын алу және емдеу әдістері.
2. Бронхопульмоналды аурулары бар науқастарда диагностикалық және емдік манипуляциялардың асқынуларының алдын алу және емдеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Бронх-өкпе аурулары бар пациенттерге (ересектер, балалар) шұғыл медициналық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Бронхопульмоналды аурулары бар науқастарға, соның ішінде төтенше жағдайларда шұғыл медициналық көмек көрсету.
Білімдер:
1. Бронхопульмоналды аурулары бар науқастарға жедел медициналық көмек көрсетудің принциптері мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Бронх-өкпе аурулары бар пациенттерге (ересектер, балалар) паллиативтік медициналық көмек көрсетуге қатысу.
Машықтар:
1. Бронхопульмоналды аурулары бар науқастарға паллиативті көмек жоспарын құру.
2. МСАК медициналық персоналын бронх-өкпе аурулары бар пациенттерге паллиативтік көмек көрсету әдістеріне оқыту.
Білімдер:
1. Паллиативтік медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Бронхопульмоналды ауруларға арналған паллиативті көмек әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Бронх-өкпе аурулары бар пациенттерге еңбекке уақытша жарамсыздығына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Бронх-өкпе аурулары бар пациенттерге еңбекке уақытша жарамсыздығына сараптама жүргізу.
Машықтар:
1. Бронхопульмоналды аурулар кезінде уақытша және тұрақты еңбекке жарамсыздық белгілерін анықтау.
2. Бронхопульмоналды аурулар кезінде уақытша еңбекке жарамсыздықты белгілеу.
3. Бронхопульмоналды аурулар кезінде тұрақты мүгедектікті анықтау үшін эпикриз жасау.
Білімдер:
1. Бронх-өкпе аурулары кезінде еңбекке уақытша жарамсыздық кезінде сараптама жүргізу және медициналық құжаттаманы ресімдеу қағидалары.
2. Бронх-өкпе аурулары кезінде тұрақты еңбекке жарамсыздық кезінде сараптама жүргізу және медициналық құжаттаманы ресімдеу қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Бронх-өкпе аурулары бар пациенттерді медициналық оңалту мен диспансерлеудің тиімділігін бақылау және жүргізу.
Дағды 1:
Бронх-өкпе аурулары бар пациенттерге (ересектер, балалар) медициналық оңалту бойынша іс-шаралар жүргізу.
Машықтар:
1. Бронхопульмоналды аурулары бар науқастарға медициналық оңалту шараларын жүргізу үшін медициналық көрсеткіштерді анықтау.

2. Предотвращать или устранять осложнения диагностических и лечебных манипуляций.
Знания:
1. Методы профилактики и лечения нежелательных явлений медикаментозной и немедикаментозной терапии у пациентов с бронхолегочными заболеваниями.
2. Методы профилактики и лечения осложнений диагностических и лечебных манипуляций у пациентов с бронхолегочными заболеваниями.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Оказание неотложной медицинской помощи пациентам (взрослые, дети) с бронхолегочными заболеваниями.
Умения:
1. Оказывать неотложную медицинскую помощь пациентам с бронхолегочными заболеваниями, в том числе в чрезвычайных ситуациях.
Знания:
1. Принципы и методы оказания неотложной медицинской помощи пациентам с бронхолегочными заболеваниями.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Участие в оказании паллиативной медицинской помощи пациентам (взрослые, дети) с бронхолегочными заболеваниями.
Умения:
1. Составление плана паллиативной помощи пациентам с бронхолегочными заболеваниями.
2. Обучение медицинского персонала ПМСП методам паллиативной помощи пациентам с бронхолегочными заболеваниями.
Знания:
1. Стандарт организации оказания паллиативной медицинской помощи.
2. Методы паллиативной помощи при бронхолегочных заболеваниях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проведение экспертизы временной нетрудоспособности пациентам с бронхолегочными заболеваниями.
Навык 1:
Проведение экспертизы временной нетрудоспособности пациентам с бронхолегочными заболеваниями.
Умения:
1. Определять признаки временной и стойкой нетрудоспособности при бронхолегочных заболеваниях.
2. Устанавливать временную нетрудоспособность при бронхолегочных заболеваниях.
3. Оформлять эпикриз для установления стойкой нетрудоспособности при бронхолегочных заболеваниях.
Знания:
1. Правила проведения экспертизы и оформление медицинской документации при временной нетрудоспособности при бронхолегочных заболеваниях.
2. Правила проведения экспертизы и оформление медицинской документации при стойкой нетрудоспособности при бронхолегочных заболеваниях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Проведение и контроль эффективности медицинской реабилитации и диспансеризации пациентов с бронхолегочными заболеваниями.
Навык 1:
Проведение мероприятий по медицинской реабилитации пациентам (взрослые, дети) с бронхолегочными заболеваниями.
Умения:
1. Определять медицинские показания для проведения мероприятий медицинской реабилитации пациентам с бронхолегочными заболеваниями.

2. Пациенттерді медициналық оңалту жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу.
3. Бронх-өкпе аурулары бар пациенттерге көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында оңалтушылармен бірлесіп пациенттерді медициналық оңалту жөніндегі іс-шараларды жүргізу.
4. Пациенттерде оңалту іс-шараларын жүргізудің тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Білімдер:
1. Қалпына келтіру емі және медициналық оңалту ережелері.
2. Қалпына келтіру және медициналық оңалту әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Бронх-өкпе аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) есепке алу және динамикалық бақылау.
Машықтар:
1. Бронхопульмоналды аурулары бар науқастардың есебін жүргізу.
2. Бронхопульмоналды аурулары бар науқастарға динамикалық бақылау жүргізу.
Білімдер:
1. Бронхопульмоналды аурулары бар науқастарды есепке алу және динамикалық бақылау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Бронх-өкпе ауруларының алдын алу, салауатты өмір салтын қалыптастыру, санитарлық-гигиеналық ағарту және пациенттерді оқыту жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу.
Дағды 1:
Бронх-өкпе ауруларының алдын алу, салауатты өмір салтын насихаттау бойынша жұмыс жүргізу.
Машықтар:
1. Бронх-өкпе ауруларының алдын алуға, халықтың барлық жас топтарындағы бронх-өкпе ауруларынан болатын сырқаттанушылықты, мүгедектікті, өлімді азайтуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу.
2. Пациенттер мен оларға күтім жасайтын адамдарды оқыту мақсатында "тыныс алу мектептерін" ұйымдастыруға қатысу.
3. Халық арасында салауатты өмір салтын насихаттауға қатысу.
Білімдер:
1. Салауатты өмір салтының негіздері және оны қалыптастыру әдістері.
2. Бронх-өкпе ауруларының алдын алу мәселелері бойынша пациенттер (олардың заңды өкілдері), медицина қызметкерлері арасында санитарлық-ағарту жұмысының нысандары мен әдістері.
3. Бронхопульмоналды аурулардың пайда болуы мен дамуының алдын алу принциптері мен ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 6:
Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу.
Дағды 1:
Медициналық құжаттаманы жүргізу, медициналық-статистикалық ақпаратты талдау.
Машықтар:
1. Жұмысты жоспарлау және өз қызметінің көрсеткіштерін талдау бойынша есеп жасау.
2. Медициналық құжаттаманы, оның ішінде электронды түрде жүргізу және оны жүргізу сапасын бақылау.
3. Бейінді медициналық бөлімше жұмысының медициналық-статистикалық көрсеткіштеріне талдау жүргізу.

2. Разрабатывать план мероприятий по медицинской реабилитации пациентов.
3. Проводить мероприятия по медицинской реабилитации пациентов совместно с реабилитологами в организациях здравоохранения, оказывающих помощь пациентам с бронхолегочными заболеваниями.
4. Оценивать эффективность и безопасность проведения реабилитационных мероприятий у пациентов.
Знания:
1. Правила восстановительного лечения и медицинской реабилитации.
2. Методы восстановительного лечения и медицинской реабилитации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Учет и динамическое наблюдение пациентов (взрослые, дети) с бронхолегочными заболеваниями.
Умения:
1. Проводить учет пациентов с бронхолегочными заболеваниями.
2. Проводить динамическое наблюдение пациентов с бронхолегочными заболеваниями.
Знания:
1. Правила учета и динамического наблюдения пациентов с бронхолегочными заболеваниями.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 5:
Проведение и контроль эффективности мероприятий по профилактике бронхолегочных заболеваний, формированию здорового образа жизни, санитарно-гигиеническому просвещению и обучению пациентов.
Навык 1:
Проведение работы по профилактике бронхолегочных заболеваний, пропаганде здорового образа жизни.
Умения:
1. Участвовать в организации и проведении мероприятий, направленных на профилактику бронхолегочных заболеваний, снижение заболеваемости, инвалидизации, смертности от бронхолегочных заболеваний всех возрастных групп населения.
2. Участвовать в организации "респираторных школ" с целью обучения пациентов и ухаживающих за ними лиц.
3. Участвовать в пропаганде здорового образа жизни среди населения.
Знания:
1. Основы здорового образа жизни и методов его формирования.
2. Формы и методы санитарно-просветительной работы среди пациентов (их законных представителей), медицинских работников по вопросам профилактики бронхолегочных заболеваний.
3. Принципы и особенности профилактики возникновения и прогрессирования бронхолегочных заболеваний.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 6:
Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией.
Навык 1:
Ведение медицинской документации, анализ медико-статистической информации
Умения:
1. Планировать работу и составлять отчет по анализу показателей собственной деятельности.
2. Вести медицинскую документацию, в том числе в электронном виде, и контролировать качество ее ведения.
3. Проводить анализ медико-статистических показателей работы профильного медицинского отделения.

"Пульмонолог дәрігер (ересектер, балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ 7.3 (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде) кіші деңгейінің біліктілігін арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бронх-өкпе патологиясы бар пациенттерге (ересектер, балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Пульмонологтардың (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Пульмонологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Пульмонолог дәрігерлердің (ересектер мен балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Пульмонологтардың (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Пульмонологтардың (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында пульмонологтар (ересектер, балалар) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Пульмонолог дәрігерлердің (ересектер, балалар) пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру және келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Пульмонология саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде ересектер мен балаларға медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Ересектер мен балаларға көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттердің нәтижелерін талдау.
7. Пульмонология саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Бронхопульмоналды аурулардың эпидемиологиялық жағдайы мен таралуын бақылау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары.

Квалификация "Врач пульмонолог (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые, дети) с с бронхолегочной патологией.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей пульмонологов (взрослых и детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами пульмонологами (взрослыми и детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей пульмонологов (взрослых и детских)
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей пульмонологов (взрослых и детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей пульмонологов (взрослых и детских).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами пульмонологами (взрослыми, детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей пульмонологов (взрослых, детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области пульмонологии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи взрослому и детскому населению в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи взрослому и детскому населению и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области пульмонологии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения бронхолегочных заболеваний.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций

2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (ересектер, балалар) пульмонологиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен дәрігерлердің, резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз пульмонологтарға консультациялық көмек көрсету.
3. Күрделі клиникалық жағдайларда басқа мамандықтағы дәрігерлерге кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Пульмонологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Пульмонология (ересектер, балалар)"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Пульмонология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Пульмонология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.

2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании пульмонологической помощи пациентам (взрослые, дети).
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам пульмонологам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей в сложных клинических случаях.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами пульмонологами (взрослыми и детскими).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Пульмонология (взрослая, детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Пульмонология (взрослая, детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Пульмонология (взрослая, детская)".

"Пульмонолог дәрігер (ересектер, балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің инновациялық, озық технологияларының тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бронх-өкпе патологиясы бар пациенттерге (ересектер, балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, пульмонология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс дағдылар, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Пульмонология (ересектер, балалар)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Пульмонология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет.
Еңбек функциясы 1:
"Пульмонология (ересектер, балалар)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.
Дағды 1:
"Пульмонология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Пульмонология (ересектер, балалар)"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Пульмонология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Пульмонология (ересектер, балалар)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Анықталған медициналық қателіктерге, олардың себеп-салдарлық байланыстарына, жағымсыз салдарларына және олардың алдын алу мүмкіндіктеріне талдау, ресімделген сипаттама жүргізу.
5. Тәуекел факторларын анықтау және пульмонологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына уақтылы хабарлау.
Білімдер:

Квалификация "Врач пульмонолог (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые, дети) с бронхолегочной патологией, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области пульмонологии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Пульмонология (взрослая, детская)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Пульмонология (взрослая, детская)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Пульмонология (взрослая, детская)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Пульмонология (взрослая, детская)".
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Пульмонология (взрослая, детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Пульмонология (взрослая, детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Пульмонология (взрослая, детская)".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами пульмонологами (взрослыми и детскими).
Знания:

1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін енгізу және сапасын жақсарту бойынша іс-шараларды әзірлеу және өткізу.
Машықтар:
1. Пациенттерге (ересектер, балалар) медициналық көмектің сапасын қамтамасыз ету мақсатында бейінді бөлімшелердің әлеуетін арттыру дағдыларын дамыту.
2. Медициналық қызметтердің сапасы мәселелері бойынша бейінді бөлімшелердің медициналық персоналына әдіснамалық қолдау көрсету.
3. Өз тәжірибеге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйрену және енгізу.
4. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
5. Пульмонологияның медициналық практикасына жаңа технологиялардың табысты трансфертін қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістері. Медициналық көмектің тиімділігі мен сапасын бағалау көрсеткіштері мен критерийлері.
2. Пульмонология саласындағы өзекті технологиялар мен зерттеулер.
3. Жаңа медициналық технологияларды трансферттеу процесі, оның ішінде олардың әлеуетін бағалау және тәжірибеге интеграциялау.
4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды келісу және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Пульмонология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
Дағды 1:
Халыққа пульмонологиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Дәлелдерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде халыққа пульмонологиялық көмек көрсету саласындағы стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтарды және әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.

1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Разработка и проведение мероприятий по улучшению качества и внедрению новых методов диагностики и лечения.
Умения:
1. Развитие навыков повышения потенциала профильных отделений с целью обеспечения качества медицинской помощи пациентам (взрослые, дети).
2. Оказание методологической поддержки медицинскому персоналу профильных отделений по вопросам качества медицинских услуг.
3. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
4. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике..
5. Владеть навыками обеспечения успешного трансфера новых технологий в медицинскую практику пульмонологии.
Знания:
1. Количественные методы статистического анализа и прогнозирования. Показатели и критерии оценки эффективности и качества медицинской помощи
2. Актуальные технологии и исследования в области пульмонологии.
3. Процесс трансферта новых медицинских технологий, включая оценку их потенциала и интеграцию в практику.
4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Пульмонология (взрослая, детская)"
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании пульмонологической помощи взрослому и детскому населению.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения пульмонологической помощи взрослому и детскому населению на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.

"Пульмонолог дәрігер (ересектер)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ 7.3 (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде) кіші деңгейінің біліктілігін арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бронх-өкпе патологиясы бар пациенттерге (ересектер) білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Пульмонологтардың (ересектер) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Пульмонологтар (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Пульмонолог дәрігерлердің (ересектер) қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Пульмонологтардың (ересектер) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Пульмонологтардың (ересектер) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында пульмонологтар (ересектер) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Пульмонолог дәрігерлердің (ересектер) пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру және келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Пульмонология саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде ересектер мен балаларға медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Ересектерге көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттердің нәтижелерін талдау.
7. Пульмонология саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Бронхопульмоналды аурулардың эпидемиологиялық жағдайы мен таралуын бақылау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары.
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.

Квалификация "Врач пульмонолог (взрослый)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые) с с бронхолегочной патологией.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей пульмонологов (взрослых).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами пульмонологами (взрослыми).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей пульмонологов (взрослых)
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей пульмонологов (взрослых).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей пульмонологов (взрослых).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами пульмонологами (взрослыми) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей пульмонологов (взрослых) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области пульмонологии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи взрослому населению в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи взрослому населению и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области пульмонологии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения бронхолегочных заболеваний.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.

3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (ересектер) пульмонологиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен дәрігерлердің, резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз пульмонологтарға консультациялық көмек көрсету.
3. Күрделі клиникалық жағдайларда басқа мамандықтағы дәрігерлерге кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Пульмонологтар (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Пульмонология (ересектер)"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Пульмонология (ересектер)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Пульмонология (ересектер)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтау және пульмонологтар (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына уақтылы хабарлау.
Білімдер:

3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании пульмонологической помощи пациентам (взрослые).
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам пульмонологам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей в сложных клинических случаях.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами пульмонологами (взрослыми).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Пульмонология (взрослая)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Пульмонология (взрослая)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Пульмонология (взрослая)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами пульмонологами (взрослыми).
Знания:

"Пульмонолог дәрігер (ересектер)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің инновациялық, озық технологияларының тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бронх-өкпе патологиясы бар пациенттерге (ересектер) білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, пульмонология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс дағдылар, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Пульмонология (ересектер)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Пульмонология (ересектер)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету.
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет.
Еңбек функциясы 1:
"Пульмонология (ересектер)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.
Дағды 1:
"Пульмонология (ересектер)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Пульмонология (ересектер)"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Пульмонология (ересектер)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Пульмонология (ересектер)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Анықталған медициналық қателіктерге, олардың себеп-салдарлық байланыстарына, жағымсыз салдарларына және олардың алдын алу мүмкіндіктеріне талдау, ресімделген сипаттама жүргізу.
5. Тәуекел факторларын анықтау және пульмонологтар (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына уақтылы хабарлау.
Білімдер:

Квалификация "Врач пульмонолог (взрослый)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые) с бронхолегочной патологией, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области пульмонологии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Пульмонология (взрослая)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Пульмонология (взрослая)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Пульмонология (взрослая)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Пульмонология (взрослая)".
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Пульмонология (взрослая)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Пульмонология (взрослая)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Пульмонология (взрослая)".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами пульмонологами (взрослыми).
Знания:

17. Кәсіптің карточкасы "7.3 Пульмонолог дәрігер (балалар)":
Топтың коды:
2211-8
Қызмет атауының коды:
2211-8-003
Кәсіптің атауы:
7.3 Пульмонолог дәрігер (балалар)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Пульмонолог дәрігер (балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ 7.3 (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде) кіші деңгейінің біліктілігін арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бронх-өкпе патологиясы бар пациенттерге (балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Пульмонологтардың (балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Пульмонологтар (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Пульмонолог дәрігерлердің (балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Пульмонологтардың (балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Пульмонологтардың (балалар) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында пульмонологтар (балалар) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Пульмонолог дәрігерлердің (балалар) пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру және келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.

17. Карточка профессии "7.3 Врач-пульмонолог (детский)":
Код группы:
2211-8
Код наименования занятия:
2211-8-003
Наименование профессии:
7.3 Врач-пульмонолог (детский)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач пульмонолог (детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (дети) с с бронхолегочной патологией.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей пульмонологов (детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами пульмонологами (детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей пульмонологов (детских)
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей пульмонологов (детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей пульмонологов (детских).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами пульмонологами (детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей пульмонологов (детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.

18. Кәсіптің карточкасы "7.4 Пульмонолог дәрігер (балалар)":
Топтың коды:
2211-8
Қызмет атауының коды:
2211-8-003
Кәсіптің атауы:
7.4 Пульмонолог дәрігер (балалар)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Пульмонолог дәрігер (балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің инновациялық, озық технологияларының тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бронх-өкпе патологиясы бар пациенттерге (балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, пульмонология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс дағдылар, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Пульмонология (балалар)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Пульмонология (балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет.
Еңбек функциясы 1:
"Пульмонология (балалар)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.
Дағды 1:
"Пульмонология (балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:

18. Карточка профессии "7.4 Врач-пульмонолог (детский)":
Код группы:
2211-8
Код наименования занятия:
2211-8-003
Наименование профессии:
7.4 Врач-пульмонолог (детский)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач пульмонолог (детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (дети) с бронхолегочной патологией, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области пульмонологии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Пульмонология (детская)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Пульмонология (детская)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Пульмонология (детская)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Пульмонология (детская)".
Умения:

12) Хабардар етілген келісім – адамның медициналық көмек алуға және (немесе) оның шешім қабылдауы үшін маңызы бар медициналық көмектің және (немесе) зерттеудің барлық аспектісі туралы ақпаратты алғаннан кейін нақты зерттеуге қатысуға өз келісімін жазбаша ерікті түрде растау рәсімі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) АЖХ-10 – Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың 10-шы қайта қараудағы халықаралық статистикалық сыныптамасы
2) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
3) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі
4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы
5) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Радиология
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86101020
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.2 Дәрігерлік практика және стоматология саласындағы қызмет
86.22 Арнайы дәрігерлік практика
86.22.0 Арнайы дәрігерлік практика
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіби стандарт адам денсаулығын тиімді емдеу және түзету үшін ересектер мен балалар органдары мен жүйелерінің ауруларын (рентгенология, Ультрадыбыстық диагностика, компьютерлік томография, магниттік-резонанстық томография, ядролық медицина) ұйымдастыру және радиологиялық диагностикалау, іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау жөніндегі маманның кәсіби құзыреттілігі саласындағы талаптарды белгілейді, радиология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес болуы керек. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.

12) информированное согласие – процедура письменного добровольного подтверждения лицом своего согласия на получение медицинской помощи и (или) участие в конкретном исследовании после получения информации обо всех значимых для принятия им решения аспектах медицинской помощи и (или) исследования. Информированное письменное согласие оформляется по форме, утвержденной уполномоченным органом.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) МКБ-10 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем, десятого пересмотра, единый документ для формирования системы учета заболеваемости и смертности;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
3) МСКО – международная стандартная классификация образования;
4) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Радиология
5. Код профессионального стандарта: Q86101020
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.2 Деятельности в области врачебной практики и стоматологии
86.22 Специальная врачебная практика
86.22.0 Специальная врачебная практика
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по организации и радиологической диагностике заболеваний органов и систем взрослых и детей (рентгенология, ультразвуковая диагностика, компьютерная томография, магнитно-резонансная томография, ядерная медицина) для эффективного лечения и коррекции здоровья человека, экспертизе объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области радиологии. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Дәрігер-радиолог - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.2 Дәрігер-радиолог - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.3 Дәрігер-радиолог - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.4 Дәрігер-радиолог - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Дәрігер-радиолог":
Топтың коды:
2213-3
Қызмет атауының коды:
2213-3-002
Кәсіптің атауы:
7.1 Дәрігер-радиолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер" біліктілігі "Радиология" мамандығы бойынша резидентурада оқу кезінде. Бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі қажет емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2215-9-001 Резидент дәрігер (мамандығы бойынша)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен адам денсаулығын тиімді емдеу және түзету үшін ересектер мен балалардың ағзалары мен жүйелері ауруларының радиологиялық диагностикасы (рентгенология, Ультрадыбыстық диагностика, компьютерлік томография, магниттік-резонанстық томография, ядролық медицина)
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен білікті және мамандандырылған медициналық көмек көрсету
2. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен профилактикалық (скринингтік) зерттеулерді, санитарлық-гигиеналық ағарту және халықтың салауатты өмір салтын қалыптастыру жөніндегі іс-шараларды жүргізу және тиімділігін бақылау.
3. Пациенттермен, олардың айналасындағылармен, медицина қызметкерлерімен байланыс.
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есеп-есеп беру медициналық құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен білікті және мамандандырылған медициналық көмек көрсету
Дағды 1:
Ересектер мен балаларға арналған адам ағзасының мүшелері мен жүйелеріне рентгенологиялық зерттеулер жүргізу (радиология, ультрадыбыстық диагностика, компьютерлік томография, магнитті-резонансты томография, ядролық медицина).
Машықтар:

8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач-радиолог - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач-радиолог - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач-радиолог - 7 уровень ОРК;
4) 7.4 Врач-радиолог - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач-радиолог":
Код группы:
2213-3
Код наименования занятия:
2213-3-002
Наименование профессии:
7.1 Врач-радиолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
врач-резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Радиология". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Радиологическая диагностика заболеваний органов и систем взрослых и детей (рентгенология, ультразвуковая диагностика, компьютерная томография, магнитно-резонансная томография, ядерная медицина) для эффективного лечения и коррекции здоровья человека под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание квалифицированной и специализированной медицинской помощи под контролем и надзором наставника
2. Проведение и контроль эффективности профилактических (скрининговых) исследований, мероприятий по санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Трудовая функция 1:
Оказание квалифицированной и специализированной медицинской помощи под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Проведение радиологических исследований органов и систем человеческого организма (рентгенология, ультразвуковая диагностика, компьютерная томография, магнитно-резонансная томография, ядерная медицина) взрослым и детям.
Умения:

1. Клиникалық тапсырмаға сәйкес рентгенологиялық зерттеу әдістерін таңдау.
2. Диагностиканың радиациялық, аспаптық және басқа да түрлерін пайдалана отырып, қосымша және нақтылау зерттеулерін жүргізу көрсеткіштері мен орындылығын анықтау және негіздеу.
3. Пациентке диагностикалық тексеру жүргізу тәртібін түсіндіріңіз және емделушіден медициналық араласуға, оның ішінде электрондық құжат нысанында хабардар етілген ерікті келісімін алу.
4. Рентгенологиялық зерттеулерді әр түрлі құрылғылардың көмегімен орындау.
5. Ұсыныс беру және сұрау арқылы науқастың рентгенологиялық зерттеуге дайындығын бақылау.
6. Орындалатын зерттеуге физикалық және техникалық шарттарды таңдау.
7. Ересектер мен балалардың ағзалары мен жүйелеріне клиникалық мәселені шешуге жеткілікті көлемде рентгенологиялық зерттеулер жүргізу.
8. Арнайы диагностикалық мәселені шешу үшін пациентті рентгендік зерттеу (соның ішінде компьютерлік томография және магнитті-резонанстық томография) кезінде орналастыру.
9. Рентгенологиялық зерттеулер кезінде алынған кескіндерді кейінгі өңдеуді, соның ішінде көп жазықтықты қайта құруды орындау және максималды қарқындылық проекцияларын қолдану.
10. Суреттерді талдау кезінде өлшемдерді орындаңыз.
11. Ақпараттық қағаз көшірмелерін алу үшін кескіндерді орналастыру.
12. Мұрағаттану және аурухана желісінде жұмыс істеу үшін автоматтандырылған жүйелерді қолдану.
13. Рентгенологиялық зерттеулер кезінде пайда болатын артефактілер мен бұрмалануларды анықтау.
Білімдер:
1.Иондаушы сәулеленудің физикасы және радиобиологиясы.
2. Рентгенологиялық бейнелерді алу әдістері.
3. Рентгенологиялық бейнені қалыптастыру заңдылықтары.
4. SPECT томографтарының, ПЭТ томографтарының конструкциялық принциптері, түрлері және сипаттамалары.
5. Сцинтиграфия, бірфотонды-эмиссиялық компьютерлік томография, позитронды-эмиссиялық томография кезінде суретті алу негіздері.
6. Радиодиагностикалық аппараттар мен кешендер.
7. Бейне алудың физикалық және технологиялық негіздері. Кескінді қайта құру және кейінгі өңдеу опциялары.
8. Сандық медициналық бейнелеу технологиясы.
9. Ақпараттық технологиялар және радиологиялық ақпаратты қашықтықтан беру принциптері.
10. Адам ағзасының жеке мүшелері мен жүйелерін радиациялық бейнелеу құралдары.
12. Радионуклидтік сынауға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
13. Радионуклидтік зерттеулердің физикалық және техникалық негіздері, оның ішінде әртүрлі органдар мен жүйелердің сцинтиграфиясы, SPECT, PET.

1. Выбирать в соответствии с клинической задачей методики радиологического исследования.
2. Определять и обосновывать показания и целесообразность проведения дополнительных и уточняющих исследований методами лучевой, инструментальной и прочими видами диагностики.
3. Объяснять порядок диагностического исследования пациенту и получать от пациента информированное добровольное согласие на медицинское вмешательство, в том числе в форме электронного документа.
4. Выполнять радиологическое исследование на различных типах аппаратов.
5. Давать рекомендации и контролировать, путем опроса, подготовку пациента к выполнению радиологического исследования.
6. Выбирать физико-технические условия для выполняемого исследования.
7. Выполнять радиологические исследования органов и систем организма взрослых и детей, в объеме, достаточном для решения клинической задачи.
8. Укладывать пациента при проведении рентгенорадиологического исследования (в том числе компьютерного томографического исследования и магнитно-резонансно-томографического исследования) для решения конкретной диагностической задачи.
9. Выполнять постпроцессинговую обработку изображений, полученных при радиологических исследованиях, в том числе мультипланарные реконструкции, и использовать проекции максимальной интенсивности.
10. Выполнять измерения при анализе изображений.
11. Формировать расположение изображений для получения информативных жестких копий.
12. Использовать автоматизированные системы для архивирования исследований и работы во внутрибольничной сети.
13. Определять артефакты и искажения, возникающие при проведении радиологического исследования.
Знания:
1.Физика и радиобиология ионизирующего излучения.
2. Методы получения радиологического изображения.
3. Закономерности формирования радиологического изображения.
4. Принципы устройства, типы и характеристики ОФЭКТ томографов, ПЭТ томографов.
5. Основы получения изображения при проведении сцинтиграфии, однофотонной эмиссионной компьютерной томографии, позитронно-эмиссионной томографии.
6. Радиодиагностические аппараты и комплексы.
7. Физические и технологические основы получения изображения. Варианты реконструкции и постобработки изображений.
8. Техника цифровых медицинских изображений.
9. Информационные технологии и принципы дистанционной передачи радиологической информации.
10. Средства лучевой визуализации отдельных органов и систем организма человека.
12. Показания и противопоказания к радионуклидному исследованию.
13. Физико-технические основы радионуклидных исследований, в том числе сцинтиграфии различных органов и систем, ОФЭКТ, ПЭТ.

14. Радиологиялық зерттеулердің қауіпсіздік мәселелері.
15. Рентгенологиялық зерттеулер кезінде функционалдық, соның ішінде фармакологиялық сынақтарды жүргізу әдістері.
16. Балалардағы рентгенологиялық зерттеулердің ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Ересектер мен балалардың рентгенологиялық зерттеулерінің (радиология, ультрадыбыстық диагностика, компьютерлік томография, магнитті-резонансты томография, ядролық медицина) нәтижелерін интерпретациялау.
Машықтар:
1. Пациенттерден (олардың заңды өкілдерінен), сондай-ақ медициналық құжаттардан алынған ауру және (немесе) жай-күй туралы ақпаратты түсіндіру және талдау.
2. Рентгенологиялық зерттеу кезінде алынған нәтижелерді интерпретациялау және талдау, АХЖ сәйкес, күдікті аурудың нақты белгілері мен рентгенологиялық симптомдары мен синдромдарын анықтау, күдікті ауруларды анықтау.
3. Зерттеу деректерін бұрын орындалған диагностикалық зерттеулердің және басқа да клиникалық және аспаптық зерттеулердің нәтижелерімен салыстыру.
4. Басқа медициналық ұйымдарда жүргізілген рентгенологиялық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіру және талдау.
5. Алынған суретпен салыстырғанда бұрын жүргізілген рентгенологиялық зерттеулердің мәліметтерін интерпретациялау және талдау, патологиялық процестің динамикасын бағалау.
6. Ағзалар мен дене жүйелерінің рентгенологиялық зерттеулерін түсіндіру, талдау және жазу.
7. Ересектер мен балаларда жүргізілген рентгенологиялық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіру, талдау және жазу.
8. Стандарттарды ескере отырып, медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек көрсету бойынша клиникалық ұсыныстарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес науқасты одан әрі рентгенологиялық тексерудің жоспарын жасау және емдеуші дәрігерге ұсыну. медициналық көмек көрсету.
9. Рентгенологиялық зерттеулер нәтижелері мен басқа диагностикалық әдістерден алынған мәліметтер, клиникалық және патологиялық диагноздар арасындағы сәйкессіздіктердің себептерін анықтау және талдау.
10. Рентгенологиялық зерттеудің қорытындысын АХЖ сәйкес патологиялық процестің нозологиялық формасын тұжырымдау немесе ұсынылған дифференциалды диагностикалық қатардың мәлімдемесін жасау.
Білімдер:
1. Ересектер мен балалардың ағзалары мен жүйелерінің рентгенологиялық анатомиясы қалыпты
2. Сәулелену белгілері мен синдромдары
3. Мүшелер мен жүйелердің патологиялық жағдайларының радиациялық семиотикасы
4. Рентгенологиялық зерттеу хаттамасын дайындау стандарттары

14. Вопросы безопасности радиологических исследований.
15. Методики выполнения функциональных, в том числе фармакологических, проб при радиологических исследованиях.
16. Особенности радиологических исследований у детей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Интерпретация результатов радиологических исследований (рентгенология, ультразвуковая диагностика, компьютерная томография, магнитно-резонансная томография, ядерная медицина) взрослых и детей.
Умения:
1. Интерпретировать и анализировать информацию о заболевании и (или) состоянии, полученную от пациентов (их законных представителей), а также из медицинских документов.
2. Интерпретировать и анализировать полученные при радиологическом исследовании результаты, выявлять специфические признаки и радиологические симптомы и синдромы предполагаемого заболевания, выявлять предполагаемые заболевания, в соответствии с МКБ.
3. Сопоставлять данные проведенного исследования с ранее выполненными результатами диагностических исследований и другими клиническими и инструментальными исследованиями.
4. Интерпретировать и анализировать результаты радиологических исследований, выполненных в других медицинских организациях.
5. Интерпретировать и анализировать данные радиологических исследований, выполненных ранее в сравнении с полученным изображением, оценивать динамику патологического процесса.
6. Интерпретировать, анализировать и протоколировать радиологические исследования органов и систем организма.
7. Интерпретировать, анализировать и протоколировать результаты выполненных радиологических исследований у взрослых и детей.
8. Составлять и представлять лечащему врачу план дальнейшего радиологического исследования пациента в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи.
9. Выявлять и анализировать причины расхождения результатов радиологических исследований с данными других диагностических методов, клиническими и патологоанатомическими диагнозами.
10. Оформлять заключение радиологического исследования с формулировкой нозологической формы патологического процесса в соответствии с МКБ или изложение предполагаемого дифференциально-диагностического ряда.
Знания:
1. Радиологическая анатомия органов и систем взрослых и детей в норме
2. Лучевые симптомы и синдромы
3. Лучевая семиотика патологических состояний органов и систем
4. Стандарты оформления протокола радиологических исследований

5. Адам ағзасының мүшелері мен жүйелері ауруларының негізгі рентгенологиялық белгілері мен синдромдары.
6. Ағзалар мен жүйелер ауруларының патогномониялық клиникалық-рентгенологиялық белгілері мен синдромдары.
7. Рентгенологиялық симптомдар мен синдромдардың дифференциалды диагностикалық диапазоны.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Радиологиялық зерттеулер кезінде радиациялық қауіпсіздік талаптарын қамтамасыз ету және сақтау
Машықтар:
1. Санитарлық ережелер мен радиациялық қауіпсіздік нормаларын сақтау
2. Ауруларды диагностикалау және алдын алу үшін алынған радиологиялық кескіннің қауіпсіздігі мен сапасының жоғары деңгейін қамтамасыз ету үшін анағұрлым оңтайлы радиологиялық әдісті пайдалана отырып, радиологиялық зерттеу әдістерінің тәуекелдерін бағалау.
3. Рентгенологиялық зерттеу жүргізуден бас тартуды негіздеу, тәуекел (пайда) коэффициенті асып кеткен жағдайда емдеуші дәрігерге хабарлау және медициналық құжаттамаға дәлелді бас тартуды жазу.
4. Рентгенологиялық зерттеулер кезінде пациент алған рентген сәулесінің дозасын есептеңіз және оны зерттеу хаттамасына жазу
Білімдер:
1. Иондаушы сәулеленудің қасиеттері
2. Қазақстан Республикасының санитарлық ережелері және радиациялық қауіпсіздік нормалары
3. Пациенттер мен персоналды радиациялық қорғау әдістері мен құралдары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Рентгенологиялық тексерулер кезінде, клиникалық хаттамалар мен медициналық көмек көрсету стандарттарына сәйкес шұғыл медициналық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Қан айналымының және (немесе) тыныс алудың кенеттен тоқтауының клиникалық белгілерін қоса алғанда, шұғыл және шұғыл медициналық көмек көрсетуді талап ететін жағдайларды тану.
2. Пациенттердің өміріне қауіп төндіретін, оның ішінде клиникалық өлімді (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымы және (немесе) тыныс алу) тоқтату) жағдайларда пациенттерге медициналық көмек көрсету.
3. Жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды қолдану.
4. Негізгі жүрек-өкпе реанимациясын орындау.
5. Анафилактикалық шок кезінде білікті медициналық көмек көрсету.
Білімдер:
1. Рентгенологиялық зерттеулер кезінде асқынулар кезінде медициналық көмек көрсету тәртібі мен ережелері
2. Рентгенологиялық зерттеулер кезінде контрастты препараттарды енгізу кезіндегі асқынулардың клиникалық белгілері.
3. Қан айналымының және (немесе) тыныс алудың кенеттен тоқтауының клиникалық белгілері.
4. Рентгенологияда контрастты заттарды қолдану кезіндегі жағымсыз әсерлердің алдын алу.

5. Основные радиологические симптомы и синдромы заболеваний органов и систем организма человека.
6. Патогномоничные клинико-радиологические симптомы и синдромы заболеваний органов и систем.
7. Дифференциально-диагностический ряд радиологических симптомов и синдромов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Обеспечение и соблюдение требований радиационной безопасности при радиологических исследованиях
Умения:
1. Соблюдать санитарные правила и нормы радиационной безопасности
2. Оценивать риски радиологических методов исследования используя более оптимальный радиологический метод для обеспечения высокого уровня безопасности и качества получаемого радиологического изображения для диагностики и профилактики болезней.
3. Обосновывать отказ от проведения радиологического исследования, информировать лечащего врача в случае превышения соотношения риск (польза), фиксировать мотивированный отказ в медицинской документации.
4. Рассчитывать дозу рентгеновского излучения, полученной пациентом при проведении радиологических исследований и регистрировать ее в протоколе исследования.
Знания:
1. Свойства ионизирующих излучений
2. Санитарные правила и нормы радиационной безопасности РК
3. Методы и средства радиационной защиты пациентов и персонала
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Оказание неотложной медицинской помощи при проведении радиологических исследований, в соответствии с клиническими протоколами и стандартами оказания медицинской помощи.
Умения:
1. Распознавать состояния, требующие оказания экстренной и неотложной медицинской помощи, в том числе клинические признаки внезапного прекращения кровообращения и (или) дыхания.
2. Оказывать медицинскую помощь пациентам при состояниях, представляющих угрозу жизни пациентов, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания)
3. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании экстренной и неотложной медицинской помощи.
4. Выполнять мероприятия базовой сердечно-легочной реанимации.
5. Оказывать квалифицированную медицинскую помощь при анафилактическом шоке.
Знания:
1. Порядок и правила оказания медицинской помощи при возникновении осложнений при проведении радиологических исследований
2. Клинические признаки осложнений при введении контрастных лекарственных препаратов при радиологических исследованиях.
3. Клинические признаки внезапного прекращения кровообращения и (или) дыхания.
4. Профилактика побочных эффектов при применении контрастных средств в радиологии.

5. Анафилактикалық шок кезінде медициналық көмек көрсету алгоритмі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен профилактикалық (скринингтік) зерттеулерді, санитарлық-гигиеналық ағарту және халықтың салауатты өмір салтын қалыптастыру жөніндегі іс-шараларды жүргізу және тиімділігін бақылау.
Дағды 1:
Аурулардың алдын алуға, салауатты өмір салтын қалыптастыруға, денсаулықты сақтауға және нығайтуға бағытталған скринингтік зерттеулерді, ағарту, ағарту және насихаттау жұмыстарын ұйымдастыру және өткізу.
Машықтар:
1. Профилактикалық (скринингтік) зерттеулерге қатысу.
2. Өмірдің әртүрлі салаларында қауіпсіздік пен гигиенаны қамтамасыз ету бойынша санитарлық талаптар, ережелер мен ұсыныстар туралы хабарлау: тамақ, су, санитарлық жағдай, тұрғын үй жағдайлары, жеке гигиена.
3. Пациенттерді және олардың заңды өкілдерін ұлттық, халықаралық хаттамалар мен ұсыныстарға сәйкес вакциналар, олардың маңыздылығы, пайдасы және ықтимал қауіптері туралы ақпаратпен қамтамасыз ету.
4. Тұрақты медициналық тексерулер мен скринингтік бағдарламалар туралы хабарлау.
5. Денсаулықты сақтау, нығайту, санитарлық мәдениетті жақсарту үшін гигиеналық дағдыларды үйрету: гигиена мен қауіпсіздікті сақтау, оның ішінде стандартты сақтық шаралары (қол гигиенасы, жөтел этикеті, жеке қорғаныс құралдары, инъекцияның қауіпсіз әдістері, қалдықтарды басқару, дезинфекция және зарарсыздандыру) тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі, инфекциялардың алдын алу .
6. Салауатты өмір салтын, ұтымды және салауатты тамақтануды, дене шынықтырумен айналысудың маңыздылығын, зиянды әдеттерден бас тартуды, психологиялық салауаттылықты сақтауды насихаттау бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу.
Білімдер:
1. Профилактикалық (скринингтік) зерттеулерді ұйымдастырудың принциптері мен тәртібі
2. Аурулардың бастапқы белгілері, сондай-ақ зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың әсер етуі, кәсіптік аурулардың даму қаупі топтарын қалыптастыру әдістері.
3. Санитарлық нормалар мен стандартты сақтық шаралары, үйдегі және жұмыс ортасындағы қауіпсіздік.
4. Жұқпалы аурулардың және жұқпалы аурулардың таралуының алдын алу әдістері.
5. Жеке бас гигиенасы, салауатты өмір салты принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Пациенттермен, олардың айналасындағылармен, медицина қызметкерлерімен байланыс.
Дағды 1:
Пациентпен және/немесе оның заңды өкілдерімен сенімді қарым-қатынас орнату.
Машықтар:

5. Алгоритм оказания медицинской помощи при анафилактическом шоке.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение и контроль эффективности профилактических (скрининговых) исследований, мероприятий по санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Организация и проведение скрининговых исследований, образовательных, воспитательных и агитационных мероприятий, направленных на профилактику заболеваний, формирование здорового образа жизни, сохранение и укрепление здоровья.
Умения:
1. Участвовать в проведении профилактических (скрининговых) исследований.
2. Информировать о санитарных требованиях, правилах и рекомендациях для обеспечения безопасности и гигиены в различных сферах жизни: питание, вода, санитарные условия, жилищные условия, личная гигиена.
3. Обеспечивать пациентов и их законных представителей информацией о вакцинах, их значимости, преимуществах и возможных рисках в соответствии с национальными, международными протоколами и рекомендациями.
4. Информировать о регулярных медицинских обследованиях и скрининговых программах.
5. Обучать санитарно-гигиеническим навыкам с целью сохранения, укрепления здоровья, повышения санитарно-гигиенической культуры: поддержание гигиены и безопасности, включающее стандартные меры предосторожности (гигиена рук, этикет кашля, средства индивидуальной защиты, практика безопасных инъекций управление отходами, дезинфекция и стерилизация) безопасности пищи, профилактике инфекций.
6. Организовывать и проводить мероприятия по пропаганде здорового образа жизни, рационального и здорового питания, важности физической активности, отказа от вредных привычек, поддержания психологического благополучия.
Знания:
1. Принципы и порядок организации профилактических (скрининговых) исследований
2. Ранние признаки заболеваний, а также воздействие вредных и (или) опасных производственных факторов, методы формирования групп риска развития профессиональных заболеваний.
3. Санитарные стандарты и стандартные меры предосторожности, безопасности в быту и рабочей среде.
4. Методы профилактики инфекций и распространения инфекционных заболеваний.
5. Принципы личной гигиены, здорового образа жизни.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Взаимодействие с пациентом, его родственниками или законными представителями
Умения:

1. Рентгенологиялық зерттеулер жүргізу (радиология, ультрадыбыстық диагностика, компьютерлік томография, магнитті-резонансты томография, ядролық медицина), ересектер мен балаларда олардың нәтижелерін түсіндіру.
2. Рентгенологиялық тексерулер кезінде шұғыл медициналық көмек көрсету
3. Профилактикалық радиологиялық (скринингтік) зерттеулер мен медициналық тексерулерді ұйымдастыру және жүргізу.
4. Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Рентгенологиялық зерттеулер жүргізу (радиология, ультрадыбыстық диагностика, компьютерлік томография, магнитті-резонансты томография, ядролық медицина), ересектер мен балаларда олардың нәтижелерін түсіндіру.
Дағды 1:
Ересектер мен балаларға арналған адам ағзасының мүшелері мен жүйелеріне рентгенологиялық зерттеулер жүргізу (радиология, ультрадыбыстық диагностика, компьютерлік томография, магнитті-резонансты томография, ядролық медицина).
Машықтар:
1. Клиникалық тапсырмаға сәйкес рентгенологиялық зерттеу әдістерін таңдау.
2. Диагностиканың радиациялық, аспаптық және басқа да түрлерін пайдалана отырып, қосымша және нақтылау зерттеулерін жүргізу көрсеткіштері мен орындылығын анықтау және негіздеу.
3. Пациентке диагностикалық тексеру жүргізу тәртібін түсіндіріңіз және емделушіден медициналық араласуға, оның ішінде электрондық құжат нысанында хабардар етілген ерікті келісімін алу.
4. Рентгенологиялық зерттеулерді әр түрлі құрылғылардың көмегімен орындау.
5. Ұсыныс беру және сұрау арқылы науқастың рентгенологиялық зерттеуге дайындығын бақылау.
6. Орындалатын зерттеуге физикалық және техникалық шарттарды таңдау.
7. Клиникалық мәселені шешу үшін жеткілікті көлемде ересектер мен балалардың ағзалары мен жүйелеріне рентгенологиялық зерттеулер жүргізу, оның ішінде – өкпенің, бауырдың, көкбауырдың, қаңқаның полипозициялық сцинтиграфиясы – мидың, жүректің, бауырдың, бүйректің динамикалық сцинтиграфиясы. , асқазан-ішек жолдары, өт шығару жүйесі, артериялар, веналар және лимфа тамырлары - мидың, жүректің, өкпенің, бауырдың, бүйректің, асқазан-ішек жолдарының, өт шығару жүйесінің, қалқанша безінің, паратироид бездерін қоса алғанда, бір фотонды эмиссиялық компьютерлік томография (SPECT) эмиссиялық томография (ПЭТ) ағзалар мен жүйелер - ЭКГ-мен синхрондалған жүректің SPECT - SPECT, ісік-тропикалық радиофармацевтикалық препараттармен ПЭТ - ауызша және көктамырішілік контрастты қолдану әдістері - радиологиялық функционалдық зерттеулер.

1. Проведение радиологических исследований (рентгенология, ультразвуковая диагностика, компьютерная томография, магнитно-резонансная томография, ядерная медицина), интерпретация их результатов у взрослых и детей.
2. Оказание экстренной медицинской помощи при проведении радиологических исследований
3. Организация и проведение профилактических радиологических (скрининговых) исследований, медицинских осмотров.
4. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Проведение радиологических исследований (рентгенология, ультразвуковая диагностика, компьютерная томография, магнитно-резонансная томография, ядерная медицина), интерпретация их результатов у взрослых и детей.
Навык 1:
Проведение радиологических исследований органов и систем человеческого организма (рентгенология, ультразвуковая диагностика, компьютерная томография, магнитно-резонансная томография, ядерная медицина) взрослым и детям.
Умения:
1. Выбирать в соответствии с клинической задачей методики радиологического исследования.
2. Определять и обосновывать показания и целесообразность проведения дополнительных и уточняющих исследований методами лучевой, инструментальной и прочими видами диагностики.
3. Объяснять порядок диагностического исследования пациенту и получать от пациента информированное добровольное согласие на медицинское вмешательство, в том числе в форме электронного документа.
4. Выполнять радиологическое исследование на различных типах аппаратов.
5. Давать рекомендации и контролировать, путем опроса, подготовку пациента к выполнению радиологического исследования.
6. Выбирать физико-технические условия для выполняемого исследования.
7. Выполнять радиологические исследования органов и систем организма взрослых и детей, в объеме, достаточном для решения клинической задачи, включая - полипозиционную сцинтиграфию легких, печени, селезенки, скелета -динамическую сцинтиграфию мозга, сердца, печени, почек, желудочно-кишечного тракта, билиарной системы, артерий, вен и лимфатических сосудов - однофотонную эмиссионную компьютерную томографию (ОФЭКТ) мозга, сердца, легких, печени, почек, желудочно-кишечного тракта, билиарной системы, щитовидной железы, паращитовидных желез включая нагрузочные тесты - позитронно-эмиссионную томографию (ПЭТ) органов и систем организма - ОФЭКТ сердца синхронизированного с ЭКГ - ОФЭКТ, ПЭТ с туморотропными РФП - методики с применением перорального и внутривенного контрастирования - радиологические функциональные исследования.

3. Зерттеу деректерін бұрын орындалған диагностикалық зерттеулердің және басқа да клиникалық және аспаптық зерттеулердің нәтижелерімен салыстыру.
4. Басқа медициналық ұйымдарда жүргізілген рентгенологиялық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіру және талдау.
5. Алынған суретпен салыстырғанда бұрын жүргізілген рентгенологиялық зерттеулердің мәліметтерін интерпретациялау және талдау, патологиялық процестің динамикасын бағалау.
6. Ағзаның ағзалары мен жүйелерінің рентгенологиялық зерттеулерін түсіндіру, талдау және тіркеу: - кеуде қуысының және ортастинаның мүшелерін, оның ішінде: - өкпенің жазық және томографиялық рентгенологиялық зерттеулерін, - өкпе қан айналымының тамырлы қабатын, - ортастинальды мүшелерді; ас қорыту жүйесінің органдары, оның ішінде: - сілекей бездері, - өңеш, - асқазан, - өт жолдары, - ішектер, - холецистография, - бауырдың планарлы және томографиялық рентгенологиялық зерттеулері; - көкбауырдың планарлы және томографиялық рентгенологиялық зерттеулері; - бас пен мойынның ұйқы безі, оның ішінде - мидың планарлы және томографиялық рентгенологиялық зерттеулері, - эндокриндік жүйенің мұрын-лакримальды жолдарын зерттеу, оның ішінде - қалқанша және қалқанша маңы бездерінің планарлы және томографиялық рентгенологиялық зерттеулері - планарлы және томографиялық рентгенологиялық зерттеулер бүйрек үсті бездері - сүт (сүт) бездерінің ұйқы безінің жазық және томографиялық рентгенологиялық зерттеулері, оның ішінде - сүт бездерінің жазық және томографиялық рентгенологиялық зерттеулері - лимфа жүйесінің "сентинел" лимфа түйінінің жазық және томографиялық рентгенологиялық зерттеулері, оның ішінде : - лимфангиография - жұмсақ тіндердің және терінің күзетші лимфа түйіндерінің сцинтиграфиясы : - жұмсақ тіндердің сцинтиграфиясы - жүрек пен өкпе қан айналымының тері меланомасын зерттеу үшін күзетші лимфа түйіндерінің сцинтиграфиясы, оның ішінде: - жүректің жазық және томографиялық рентгенологиялық зерттеулері, - жазық. және сүйектер мен буындардың ЭКГ-мен синхрондалған SPECT вентрикулографиясы, оның ішінде - "бүкіл дене" режимінде сүйек сцинтиграфиясы - қаңқаның әртүрлі бөліктерінің жазық және томографиялық рентгенологиялық зерттеулері - зәр шығару жүйесінің үш фазалы остеоцинтиграфиясы, оның ішінде - жазық және томография бүйректің рентгенологиялық зерттеулері - динамикалық бүйрек сцинтиграфиясы - бүйректің статикалық сцинтиграфиясы - радионуклидті цистография; жамбас мүшелері, оның ішінде: - жатыр түтіктерінің сцинтиграфиясы - жамбас мүшелерінің жазық және томографиялық рентгенологиялық зерттеулері.

3. Сопоставлять данные проведенного исследования с ранее выполненными результатами диагностических исследований и другими клиническими и инструментальными исследованиями.
4. Интерпретировать и анализировать результаты радиологических исследований, выполненных в других медицинских организациях.
5. Интерпретировать и анализировать данные радиологических исследований, выполненных ранее в сравнении с полученным изображением, оценивать динамику патологического процесса.
6. Интерпретировать, анализировать и протоколировать радиологические исследования органов и систем организма: - органов грудной клетки и средостения, в том числе: - планарные и томографические радиологические исследования легких, - сосудистого русла малого круга кровообращения, - органов средостения; органов пищеварительной системы, в том числе: - слюнных желез, - пищевода, - желудка, - желчевыводящих путей, - кишечника, - холецистографию, - планарные и томографические радиологические исследования печени; - планарные и томографические радиологические исследования селезенки; - поджелудочной железы головы и шеи, в том числе - планарные и томографические радиологические исследования головного мозга, - исследования носослезных каналов органов эндокринной системы, в том числе - планарные и томографические радиологические исследования щитовидной и паращитовидной желез - планарные и томографические радиологические исследования надпочечников - планарные и томографические радиологические исследования поджелудочной железы молочных (грудных) желез, в том числе - планарные и томографические радиологические исследования молочных желез - планарные и томографические радиологические исследования "сторожевого" лимфатического узла Лимфатической системы, в том числе: - лимфоангиография - сцинтиграфия сторожевых лимфоузлов Мягких тканей и кожи: - сцинтиграфия мягких тканей - сцинтиграфия сторожевых лимфоузлов при меланоме кожи исследования сердца и малого круга кровообращения, в том числе: - планарные и томографические радиологические исследования сердца, - планарную и ОФЭКТ вентрикулографию, синхронизированную с ЭКГ костей и суставов, в том числе - сцинтиграфию костей скелета в режиме "все тело" - планарные и томографические радиологические исследования различных частей скелета - трехфазную остеосцинтиграфию мочевыделительной системы, в том числе - планарные и томографические радиологические исследования почек - динамическую сцинтиграфию почек - статическую сцинтиграфию почек - радионуклидную цистографию; органов малого таза, в том числе: - сцинтиграфию маточных труб - планарные и томографические радиологические исследования органов малого таза.

1. Қан айналымының және (немесе) тыныс алудың кенеттен тоқтауының клиникалық белгілерін қоса алғанда, шұғыл және шұғыл медициналық көмек көрсетуді талап ететін жағдайларды тану.
2. Пациенттердің өміріне қауіп төндіретін, оның ішінде клиникалық өлімді (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымы және (немесе) тыныс алу) тоқтату) жағдайларда пациенттерге медициналық көмек көрсету.
3. Жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды қолдану.
4. Негізгі жүрек-өкпе реанимациясын орындау.
5. Анафилактикалық шок кезінде білікті медициналық көмек көрсету.
Білімдер:
1. Рентгенологиялық зерттеулер кезінде асқынулар кезінде медициналық көмек көрсету тәртібі мен ережелері
2. Рентгенологиялық зерттеулер кезінде контрастты препараттарды енгізу кезіндегі асқынулардың клиникалық белгілері.
3. Қан айналымының және (немесе) тыныс алудың кенеттен тоқтауының клиникалық белгілері.
4. Рентгенологияда контрастты заттарды қолдану кезіндегі жағымсыз әсерлердің алдын алу.
5. Анафилактикалық шок кезінде медициналық көмек көрсету алгоритмі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Профилактикалық радиологиялық (скринингтік) зерттеулер мен медициналық тексерулерді ұйымдастыру және жүргізу.
Дағды 1:
Нормативтік құқықтық актілерге сәйкес профилактикалық радиологиялық (скринингтік) зерттеулерді, медициналық тексерулерді ұйымдастыру және жүргізу
Машықтар:
1. Профилактикалық (скринингтік) зерттеулердің бөлігі ретінде радиологиялық зерттеулер жүргізу.
2. Рентгенологиялық зерттеулердің нәтижелерін талдау және интерпретациялау, оларды уақыт бойынша салыстыру.
3. Пациенттің зерттеу кезінде алған рентгендік сәулелену дозасын зерттеу хаттамасына тіркей отырып, рентгенологиялық зерттеудің қорытындысын жасау.
4. Қосымша зерттеулерге медициналық көрсеткіштерді анықтау.
5. Жұқпалы немесе әлеуметтік маңызы бар аурудың рентгенологиялық суреті анықталған кезде шұғыл хабарламаны ресімдеу.
6. Зерттеу нәтижелерін мұрағаттаудың автоматтандырылған жүйесін пайдалану.
Білімдер:
1. Профилактикалық (скринингтік) зерттеулерді ұйымдастырудың принциптері мен тәртібі
2. Аурулардың бастапқы белгілері, сондай-ақ зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың әсер етуі, кәсіптік аурулардың даму қаупі топтарын қалыптастыру әдістері.
3. Рентгендік зерттеу нәтижелерін жинау мен сақтаудың автоматтандырылған жүйелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Дағды 1:
Облыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес медициналық құжаттаманы жүргізу, медициналық-статистикалық ақпаратты талдау
Машықтар:

1. Распознавать состояния, требующие оказания экстренной и неотложной медицинской помощи, в том числе клинические признаки внезапного прекращения кровообращения и (или) дыхания.
2. Оказывать медицинскую помощь пациентам при состояниях, представляющих угрозу жизни пациентов, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания)
3. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании экстренной и неотложной медицинской помощи.
4. Выполнять мероприятия базовой сердечно-легочной реанимации.
5. Оказывать квалифицированную медицинскую помощь при анафилактическом шоке.
Знания:
1. Порядок и правила оказания медицинской помощи при возникновении осложнений при проведении радиологических исследований
2. Клинические признаки осложнений при введении контрастных лекарственных препаратов при радиологических исследованиях.
3. Клинические признаки внезапного прекращения кровообращения и (или) дыхания.
4. Профилактика побочных эффектов при применении контрастных средств в радиологии.
5. Алгоритм оказания медицинской помощи при анафилактическом шоке.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Организация и проведение профилактических радиологических (скрининговых) исследований, медицинских осмотров.
Навык 1:
Организация и проведение профилактических радиологических (скрининговых) исследований, медицинских осмотров в соответствии с нормативными правовыми актами.
Умения:
1. Проведение радиологических исследований в рамках профилактических (скрининговых) исследований.
2. Проведение анализа и интерпретации результатов радиологических исследований, сравнение их в динамике.
3. Оформление заключения радиологического исследования с регистрацией в протоколе исследования дозы рентгеновского излучения, полученной пациентом при исследовании.
4. Определение медицинских показаний для проведения дополнительных исследований.
5. Оформление экстренного извещения при выявлении радиологической картины инфекционного или социально значимых заболеваний.
6. Использование автоматизированной системы архивирования результатов исследования.
Знания:
1. Принципы и порядок организации профилактических (скрининговых) исследований
2. Ранние признаки заболеваний, а также воздействие вредных и (или) опасных производственных факторов, методы формирования групп риска развития профессиональных заболеваний.
3. Автоматизированные системы сбора и хранения результатов рентгенологических исследований.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Навык 1:
Ведение медицинской документации, анализ медико-статистической информации, в соответствии с требованиями нормативных правовых актах в области
Умения:

СБШ 7.3 кіші деңгейінің біліктілігін арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Адам денсаулығын тиімді емдеу және түзету үшін ересектер мен балалардың ағзалары мен жүйелерінің ауруларын (рентгенология, Ультрадыбыстық диагностика, компьютерлік томография, магнитті-резонанстық томография, ядролық медицина) ұйымдастыру және радиологиялық диагностикалау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Рентгенологтардың қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Оконологтар көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Рентгенологтардың қызметінде жаңа әдістер мен технологияларды әзірлеу және енгізу. Рентгенологтардың қызметінде жаңа әдістер мен технологияларды әзірлеу және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Рентгенологтардың қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Дағды 1:
Рентгенологтардың қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында рентгенологтар арасында жоспарларды әзірлеуге және тапсырмаларды бөлуге қатысу.
2. Үйлестірілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында дәрігерлік практиканы ұйымдастырумен байланысты рентгенологтардың басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Ағзалар мен жүйелер ауруларын рентгенологиялық диагностикалау процестеріне мониторинг және бағалауды ұйымдастыру.
4. Рентгенологиялық диагностиканың қолданылатын әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалау.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын бақылау шеңберінде медициналық көмектің асқыну немесе жеткіліксіз сапасы жағдайларын анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және радиологиялық диагностика нәтижелерін талдау.
7. Рентгенология саласындағы деректерді талдау және тәжірибе негізінде медициналық қызмет көрсету сапасын арттыру.
Білімдер:
1. Мониторинг нәтижелері мен ұсыныстарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымының бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Денсаулық сақтаудағы басқарудың принциптері мен әдістері, оның ішінде бөлімшелердің қызметін ұйымдастыру, жоспарлау, бақылау және үйлестіру.
4. Құрылымдық бөлімшелердің қызметін ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.

Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и радиологическая диагностика заболеваний органов и систем взрослых и детей (рентгенология, ультразвуковая диагностика, компьютерная томография, магнитно-резонансная томография, ядерная медицина) для эффективного лечения и коррекции здоровья человека
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей радиологов.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами окнологами.
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей радиологов.
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей радиологов.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей радиологов.
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами радиологами с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей радиологов с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов радиологической диагностики заболеваний органов и систем.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств радиологической диагностики.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов радиологической диагностики.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области радиологии.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.

6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде сапаны және пациенттердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Рентгенологиялық диагностика мәселелері бойынша тәлімгерлік және кеңес беру қызметтерін көрсету.
Машықтар:
1. Дәрігер-резиденттерге, стажер-дәрігерлерге және денсаулық сақтау ұйымында кәсіби жұмысын алғаш рет бастаған дәрігерлерге тәлімгерлікпен қамтамасыз ету.
2. Кәсіби тәжірибесі аз рентгенологтарға күрделі клиникалық жағдайларда консультативтік көмек көрсету.
3. Рентгенология саласындағы мәселелер бойынша басқа мамандықтағы дәрігерлермен кеңесу.
4. Клиникалық жағдайды бағалау бойынша сараптамалық қорытынды беру, тәжірибесі мен біліміне сүйене отырып, рентгенологиялық диагностика бойынша ұсыныстар беру.
5. Сарапшылардың ұсыныстарын орындағаннан кейін кері байланысты қамтамасыз ету, нәтижелерді талдауға көмектесу.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту әдістері, имитациялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану.
2. Медициналық қызметкерлермен тиімді қарым-қатынас, соның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау.
3. Оқытудың тиімділігі мен түзетулер енгізу қажеттілігін анықтау үшін студенттердің білімдері мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Оконологтар көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Машықтар:
1. "Рентгенология" мамандығы бойынша көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Рентгенология" мамандығы бойынша медициналық көмек көрсету көрсеткіштерін бақылау дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Рентгенология" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасы және медициналық құжаттарды жүргізу мәселелері бойынша консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтау және радиологтар көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелі проблемалар туралы ұйым басшылығын жедел хабардар ету.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.

6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах радиологической диагностики.
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам радиологам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области радиологии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по радиологической диагностики на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами окнологами.
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Радиология".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Радиология".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Радиология".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами радиологами.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.

"Дәрігер радиолог" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ересектер мен балалар органдары мен жүйелерінің ауруларын ұйымдастыру және радиологиялық диагностикалау (рентгенология, Ультрадыбыстық диагностика, компьютерлік томография, магниттік-резонанстық томография, ядролық медицина), радиология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Рентгенология" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Рентгенология" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы Академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Рентгенология" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Рентгенология" мамандығы бойынша көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Машықтар:
1. "Рентгенология" мамандығы бойынша көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Рентгенология" мамандығы бойынша медициналық көмек көрсету көрсеткіштерін бақылау дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Рентгенология" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасы және медициналық құжаттарды жүргізу мәселелері бойынша консультациялық көмек көрсету.
4. Анықталған медициналық қателіктердің, олардың себеп-салдарлық байланыстарының, жағымсыз салдарлардың және олардың алдын алу мүмкіндіктерінің формальды сипаттамасына талдау жүргізу.
5. Тәуекел факторларын анықтау және радиологтар көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелі проблемалар туралы ұйым басшылығын жедел хабардар ету.
Білімдер:
1. "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы No ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы (Республиканың Әділет министрлігінде ҚР 2020 жылғы 30 қазандағы № 21561 болып тіркелген).

Квалификация "Врач радиолог". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и радиологическая диагностика заболеваний органов и систем взрослых и детей (рентгенология, ультразвуковая диагностика, компьютерная томография, магнитно-резонансная томография, ядерная медицина), экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области радиологии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Радиология"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Радиология"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Радиология"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Радиология".
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Радиология".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Радиология".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Радиология".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами радиологами.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).

2. Денсаулық сақтаудағы тексеру түрлері.
3. Медициналық қызмет пен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмек көрсету сапасына сараптама жүргізу әдістері (әдістер, технология, талдау, бағалау, мониторинг).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Рентгенологиялық диагностиканың жаңа әдістерін енгізу және сапасын арттыру бойынша шараларды әзірлеу және жүзеге асыру.
Машықтар:
1. Пациенттерге (ересектерге, балаларға) медициналық көмек көрсету сапасын қамтамасыз ету мақсатында мамандандырылған бөлімшелердің әлеуетін арттыру дағдыларын дамыту.
2. Медициналық қызметтердің сапасы мәселелері бойынша мамандандырылған бөлімдердің медицина қызметкерлеріне әдістемелік қолдау көрсету.
3. Рентгенологиялық диагностиканың жаңа әдістерін зерттеп, тәжірибеңізге енгізу.
4. Клиникалық тәжірибеде жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалай отырып, клиникалық зерттеулерге қатысу.
5. Рентгенологияның медициналық тәжірибесіне жаңа технологияларды сәтті көшіруді қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістері. Медициналық көмектің тиімділігі мен сапасын бағалау көрсеткіштері мен критерийлері
2. Радиология саласындағы қазіргі технологиялар мен зерттеулер.
3. Жаңа медициналық технологияларды трансферттеу процесі, оның ішінде олардың әлеуетін бағалау және тәжірибеге біріктіру.
4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды үйлестіру және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Рентгенология" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
Дағды 1:
Рентгенологиялық диагностиканың стандарттарын, клиникалық хаттамаларын, алгоритмдерін және нұсқауларын әзірлеу.
Машықтар:
1. Дәлелдемелерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде радиологиялық диагностика саласында стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқауларды және әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
2. Республикалық деңгейде радиологиялық диагностикалық қызметті дамыту және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге және халықаралық ынтымақтастыққа қатысу.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулар мен әдістемелік ұсыныстар.

2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Разработка и проведение мероприятий по улучшению качества и внедрению новых методов радиологической диагностики.
Умения:
1. Развитие навыков повышения потенциала профильных отделений с целью обеспечения качества медицинской помощи пациентам (взрослые, дети).
2. Оказание методологической поддержки медицинскому персоналу профильных отделений по вопросам качества медицинских услуг.
3. Изучать и внедрять новые методы радиологической диагностики в свою практику.
4. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
5. Владеть навыками обеспечения успешного трансфера новых технологий в медицинскую практику радиологии.
Знания:
1. Количественные методы статистического анализа и прогнозирования. Показатели и критерии оценки эффективности и качества медицинской помощи
2. Актуальные технологии и исследования в области радиологии.
3. Процесс трансферта новых медицинских технологий, включая оценку их потенциала и интеграцию в практику.
4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Радиология"
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций при радиологической диагностике.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения радиологической диагностики на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации службы радиологической диагностики на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.

4. Кәсіптік стандарттың атауы: Ревматология (ересектердің, балалардың)
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86101057
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.2 Дәрігерлік практика және стоматология саласындағы қызмет
86.22 Арнайы дәрігерлік практика
86.22.0 Арнайы дәрігерлік практика
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіби стандарт ревматология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білімдер бөлігінде профилактиканы, диагностиканы, емдеуді, оңалтуды, медициналық көрсетілетін қызметтердің көлемі мен сапасын сараптауды қоса алғанда, ревматикалық аурулары бар пациенттерге Қазақстан Республикасында ревматологиялық көмекті ұйымдастыру және көрсету жөніндегі маманның кәсіби құзыреті саласындағы талаптарды белгілейді. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Дәрігер ревматолог - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.2 Дәрігер ревматолог - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.3 Дәрігер ревматолог - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.4 Дәрігер ревматолог - 7 СБШ-нің деңгейі
5) 7.2 Дәрігер ревматолог (ересектер бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
6) 7.3 Дәрігер ревматолог (ересектер бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
7) 7.4 Дәрігер ревматолог (ересектер бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
8) 7.2 Дәрігер ревматолог (балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
9) 7.3 Дәрігер ревматолог (балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
10) 7.4 Дәрігер ревматолог (балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Дәрігер ревматолог":
Топтың коды:
2211-4
Қызмет атауының коды:
2211-4-001
Кәсіптің атауы:
7.1 Дәрігер ревматолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер" біліктілігі "Ревматология (ересектер, балалар) мамандығы бойынша резидентурада оқу кезінде. Бұл біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі қажет емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ревматикалық аурулары бар пациенттердің (ересектер, балалар) профилактикасы, диагностикасы, емдеуі, медициналық оңалтуы тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

4. Название профессионального стандарта: Ревматология (взрослая, детская)
5. Код профессионального стандарта: Q86101057
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.2 Деятельности в области врачебной практики и стоматологии
86.22 Специальная врачебная практика
86.22.0 Специальная врачебная практика
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по организации и оказанию ревматологической помощи в Республике Казахстан пациентам с ревматическими болезнями, включая профилактику, диагностику, лечение, реабилитацию, экспертизу объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области ревматологии. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач-ревматолог - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач-ревматолог - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач-ревматолог - 7 уровень ОРК;
4) 7.4 Врач-ревматолог - 7 уровень ОРК;
5) 7.2 Врач-ревматолог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
6) 7.3 Врач-ревматолог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
7) 7.4 Врач-ревматолог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
8) 7.2 Врач-ревматолог (детский) - 7 уровень ОРК;
9) 7.3 Врач-ревматолог (детский) - 7 уровень ОРК;
10) 7.4 Врач-ревматолог (детский) - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач-ревматолог":
Код группы:
2211-4
Код наименования занятия:
2211-4-001
Наименование профессии:
7.1 Врач-ревматолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
врач-резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Ревматология (взрослая. детская)". Опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) с ревматическими болезнями под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, үйде, медициналық ұйымнан тыс жерде, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда білікті және мамандандырылған ревматологиялық көмек көрсету
2. Ревматологиялық көмек көрсету кезінде алдын алу іс-шараларын жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықты қалыптастырудың, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есептік-есептік медициналық құжаттаманы жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму.
Еңбек функциясы 1:
Амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, үйде, медициналық ұйымнан тыс жерде, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда білікті және мамандандырылған ревматологиялық көмек көрсету
Дағды 1:
Ревматикалық ауруға күдікті, ревматикалық ауруы бар науқастарды амбулаториялық қабылдау. Ревматикалық аурулардың диагностикасы
Машықтар:
1. Шағымдарды жинау және аурудың толық тарихы және ақпаратты егжей-тегжейлі өмір сүру дағдылары.
2. Физикалық тексеруді, сүйек-буын жүйесін тексеруді жүргізу және бағалау дағдылары.
3. Ревматикалық аурулардың белсенділігін бағалау мүмкіндігі (тәлімгердің қадағалауымен) (das28, basdai, Sledai-2K индекстері).
4. Ревматикалық ауруы бар немесе күдікті науқасқа диагностикалық зерттеулерді негізделген тағайындау.
5. Ревматикалық ауруларды аспаптық диагностикалаудың зертханалық, иммунологиялық, иммуногенетикалық, рентгенологиялық және басқа әдістерінің (буындардың ультрадыбыстық, буындарды магниттік-резонанстық зерттеу, компьютерлік томография, денситометрия) нәтижелерін түсіндіру (тәлімгердің қадағалауымен).
6. Ревматикалық ауру анықталған кезде ХАЖ-10 және қазіргі жіктеу критерийлеріне сәйкес диагнозды тұжырымдау (растау).
7. Белгілі бір араласуды, соның ішінде хирургиялық араласуды қажет ететін аурулардың асқынуларын уақтылы анықтау.
8. Диагностикалық және емдік буынішілік және периартикулярлық манипуляцияларды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Сүйек-буын жүйесі мен дәнекер тінінің анатомиясы мен қызметін білу.
2. Этиологияны, патоморфологияның патогенезін, жіктелуін, ревматологиядағы негізгі белгілер мен синдромдарды, сондай-ақ асқынуларды білу.
3. Сүйек-буын жүйесін (буын индекстері, буынның функционалдық қабілетін анықтау), сондай-ақ басқа жүйелерді (жүрек-қан тамырлары, тыныс алу органдары, шығару) бағалаудың объективті әдістерін білу.

1. Оказание квалифицированной и специализированной ревматологической помощи в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, на дому, вне медицинской организации, в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
2. Проведение профилактических мероприятий при оказании ревматологической помощи, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Трудовая функция 1:
Оказание квалифицированной и специализированной ревматологической помощи в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, на дому, вне медицинской организации, в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Амбулаторный прием пациентов с подозрением на ревматическую болезнь, с ревматической болезнью. Диагностика ревматических заболеваний
Умения:
1. Навыки сбора жалоб и полного анамнеза заболевания и жизни с детализацией информации.
2. Навыки проведения и оценки физикального осмотра, осмотра костно-суставной системы.
3. Умение (под надзором наставника) дать оценку активности ревматических заболеваний (индексы DAS28, BASDAI, Sledai-2К).
4. Обоснованное назначение диагностических исследований пациенту с ревматической болезнью или подозрением на нее.
5. Интерпретировать (под надзором наставника) результаты лабораторных, иммунологических, иммуногенетических, рентгенологических и других методов инструментальной диагностики ревматических заболеваний (УЗИ-суставов, магнитно-резонансное исследование суставов, компьютерная томография, денситометрия).
6. Формулировать (подтверждать) диагноз согласно МКБ-10 и современным классификационным критериям при выявлении ревматической болезни.
7. Своевременно определять осложнения заболеваний, требующих определенного вмешательства, в том числе хирургического.
8. Осуществлять диагностические и лечебные внутрисуставные и околосуставные манипуляции.
Знания:
1. Знание анатомии и функции костно-суставной системы и соединительной ткани.
2. Знание этиологии, патогенеза патоморфологии, классификаций, основных симптомов и синдромов в ревматологии, а также осложнений.
3. Знание объективных методов оценки костно-суставной системы (суставные индексы, определение функциональной способности сустава), а также других систем (сердечно-сосудистой, органов дыхания, выделительной).

4. Ревматикалық ауруларды аспаптық диагностикалаудың зертханалық, иммунологиялық, иммуногенетикалық, рентгенологиялық және басқа әдістерін (буындардың ультрадыбыстық, буындарды магниттік-резонанстық зерттеу, артроскопияның компьютерлік томографиясы) жүргізуге көрсеткіштерді білу.
5. Цитологиялық (пункция), гистологиялық (биопсия) зерттеу жүргізуге көрсеткіштерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Ревматикалық ауруға күдікті, ревматикалық ауруы бар науқастарды амбулаториялық қабылдау. Ревматикалық ауруларды емдеу
Машықтар:
1. Амбулаториялық кезеңде ревматикалық ауруларды емдеудің қауіпсіздігі мен тиімділігіне мониторинг жүргізу.
2. Ревматикалық ауру терапиясының асқынуы, сондай-ақ аурудың көрінісі болған жағдайда пациенттерді бейінді мамандарға уақтылы жіберу.
Білімдер:
1. Клиникалық фармакология негіздерін білу
2. Ревматикалық ауруларды емдеу принциптерін білу, ревматологияда қолданылатын препараттардың негізгі топтары, үйлесімділікті ескере отырып.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Ревматикалық аурулары бар науқастарға шұғыл және шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді талап ететін клиникалық өлім жағдайын (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды) қоса алғанда, өмірге қауіп төндіретін жағдайларды тану.
2. Өмірге қауіп төндіретін және шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді қажет ететін ревматологиядағы шұғыл жағдайларды тану.
3. Шұғыл жағдайларда, оның ішінде төтенше жағдайларда пациенттерге шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
4. Өмірге, оның ішінде клиникалық өлімге қауіп төндіретін жағдайларда (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды тоқтату) шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
5. Негізгі жүрек-өкпе реанимациясының іс-шараларын орындау.
6. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолдану.
Білімдер:
1. Ревматологиядағы шұғыл жағдайлар: диагностикалық критерийлер; емдеу және алдын алу принциптері.
2. Ревматикалық аурулардан туындаған шұғыл жағдайларда, оның ішінде төтенше жағдайларда пациенттерге шұғыл түрде медициналық көмек көрсетудің принциптері мен әдістері.
3. Базалық жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Тәулік бойы стационар жағдайында ревматикалық аурулары бар пациенттерге стационарлық медициналық көмек көрсету.
Машықтар:

4. Знание показаний к проведению лабораторных, иммунологических, иммуногенетических, рентгенологических и других методов инструментальной диагностики ревматических заболеваний (УЗИ-суставов, магнитно-резонансное исследование суставов, компьютерная томография артроскопии).
5. Знание показаний к проведению цитологического (пункция), гистологического (биопсия) исследования.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Амбулаторный прием пациентов с подозрением на ревматическую болезнь, с ревматической болезнью. Лечение ревматических заболеваний
Умения:
1. Проводить мониторинг безопасности и эффективности терапии ревматических болезней на амбулаторном этапе.
2. Своевременно направлять пациентов к профильным специалистам в случае осложнений терапии ревматического заболевания, а также проявлений самого заболевания.
Знания:
1. Знание основ клинической фармакологии
2. Знание принципов терапии ревматических заболеваний, основные группы препаратов, используемых в ревматологии, с учетом коморбидности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Оказание медицинской помощи в экстренной и неотложной форме пациентам при ревматических заболеваниях.
Умения:
1. Распознавание состояний, представляющих угрозу жизни, включая состояние клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания), требующих оказания медицинской помощи в экстренной форме.
2. Распознавать неотложные состояния в ревматологии, представляющие угрозу жизни и требующие оказания медицинской помощи в экстренной форме
3. Оказывать медицинскую помощь в неотложной форме пациентам при неотложных состояниях, в том числе в чрезвычайных ситуациях.
4. Оказывать медицинскую помощь в экстренной форме при состояниях, представляющих угрозу жизни, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания).
5. Выполнять мероприятия базовой сердечно-легочной реанимации.
6. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании медицинской помощи в экстренной форме.
Знания:
1. Неотложные состояния в ревматологии: диагностические критерии; принципы лечения и профилактики.
2. Принципы и методы оказания медицинской помощи в неотложной форме пациентам при неотложных состояниях, вызванных ревматическими заболеваниями, в том числе в чрезвычайных ситуациях.
3. Правила проведения базовой сердечно-легочной реанимации
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Оказание стационарной медицинской помощи пациентам с ревматическими заболеваниями в условиях круглосуточного стационара.
Умения:

1. Ревматикалық аурулардағы негізгі белгілер мен синдромдарды анықтау дағдылары.
2. Бекітілген клиникалық хаттамаларға сәйкес терапияны таңдау және тағайындау.
3. Бөлімшенің жетекшілік ететін пациенттеріне күнделікті тексерулер жүргізу.
4. Ревматикалық аурулар терапиясының белсенділігі мен тиімділігін бағалаудың қазіргі заманғы халықаралық индекстерін диагностикалау, пайдалану дағдылары (бірлескен шот, DAS28, BASDAI, Sledai-2K индекстері).
5. Халықаралық индекстерді қолдана отырып жүргізілген емдеу-диагностикалық әсерлердің тиімділігін бағалау.
6. Пациенттердің Клиникалық-зертханалық көрсеткіштеріне динамикалық бақылау жүргізу және дәрілік заттардың жанама әсерлерін болдырмау мақсатында емдеу шараларын жедел түзету.
7. Ревматикалық аурулары бар пациенттерді қазіргі заманғы фармакотерапия әдістерін – негізгі қабынуға қарсы препараттарды және гендік-инженерлік биологиялық препараттарды (көктамыр ішіне инфузиялар, тері астына инъекциялар) қолдана отырып емдеуді жүргізу.
8. Диагностикалық және емдік мақсатта буындардың пункциясын жүргізу (эвакуациялау, дәрілік препараттарды енгізу).
9.. Қан тобын анықтау дағдылары, Rh факторы, донор мен реципиенттің қан үйлесімділігі сынамалары.
10. Биологиялық сынамаларды, жеке трансфузияға дейінгі сынамаларды жүргізу.
11. Гемокомпонентті және инфузиялық-трансфузиялық терапияны жүргізу.
12. Ревматологиялық пациенттерді, соның ішінде буындарға хирургиялық араласуды қоса алғанда, оңалтудың госпитальдық кезеңін жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Ревматологиялық пациенттерді, соның ішінде буындарға хирургиялық араласуды қоса алғанда, оңалтудың госпитальдық кезеңінің принциптерін білу.
2. Жағдайдың ауырлығын ескере отырып, ревматикалық ауруы бар науқаста шағымдар мен анамнезді жинау ерекшеліктерін білу.
3. Ревматикалық ауруларды диагностикалаудың зертханалық, иммунологиялық, иммуногенетикалық, аспаптық (инвазивті емес және инвазивті) әдістерін жүргізуге көрсеткіштерді білу.
4. Жұқпалы аурулардың, ауруханаішілік инфекцияның клиникалық көріністерін білу.
5. НҚА талаптарына сәйкес инфекциялық аурулар мен ауруханаішілік инфекцияны анықтау, шұғыл хабарлама беру кезіндегі іс-қимыл алгоритмін білу.
6. Ревматикалық ауруларды емдеу принциптерін білу
7. Шұғыл медициналық көмекті, оның ішінде "ересек Ревматология" мамандығы шеңберінде мамандандырылған медициналық көмекті қажет ететін патологиялық жағдайларды білу.
8. Алғашқы медициналық көмек көрсету қағидаларын білу.
9. Шұғыл білікті көмек көрсету ережелерін білу.
10. Ересектерге "Ревматология" мамандығы шеңберінде шұғыл мамандандырылған медициналық көмек көрсету қағидаларын білу.

1. Навыки выявления основных симптомов и синдромов при ревматических заболеваниях.
2. Подбирать и назначать терапию в соответствии с утвержденными клиническими протоколами.
3. Проводить ежедневные осмотры курируемых пациентов отделения.
4. Навыки диагностики, использования современных Международных индексов оценки активности и эффективности терапии ревматических заболеваний (суставной счет, индексы DAS28, BASDAI, Sledai-2К).
5. Оценивать эффективность проведенных лечебно-диагностических воздействий с применением Международных индексов.
6. Проводить динамический контроль клинико-лабораторных показателей пациентов и оперативно корректировать лечебные мероприятия с целью исключения побочных эффектов лекарственных средств.
7. Проводить лечение пациентов с ревматическими заболеваниями с применением современных методов фармакотерапии – базисных противовоспалительных препаратов и генно-инженерных биологических препаратов (внутривенных инфузий, подкожных инъекций).
8. Проводить пункции суставов с диагностической и лечебной целью (эвакуация, введение лекарственных препаратов)
9.. Навыки определения группы крови, резус фактор, пробы на совместимость крови донора и реципиента.
10. Проводить биологические пробы, индивидуальные предтрансфузионные пробы.
11. УПроводить гемокомпонентную и инфузионно-трансфузионную терапию.
12. Осуществлять госпитальный этап реабилитации ревматологических пациентов, включая перенесших хирургические вмешательства на суставах.
Знания:
1. Знание принципов госпитального этапа реабилитации ревматологических пациентов, включая перенесших хирургические вмешательства на суставах.
2. Знание особенностей сбора жалоб и анамнеза у пациента с ревматическим заболеванием, с учетом тяжести состояния.
3. Знание показаний к проведению лабораторных, иммунологических, иммуногенетических, инструментальных (не инвазивных и инвазивных) методов диагностики ревматических заболеваний.
4. Знание клинических проявления инфекционных заболеваний, внутрибольничной инфекции.
5. Знание алгоритма действий, согласно требованиям НПА, при выявлении инфекционных заболеваний и внутрибольничной инфекции, передачи экстренного извещения.
6. Знание принципов терапии ревматических заболеваний
7. Знание патологических состояний, требующих экстренной медицинской помощи, в том числе специализированной медицинской помощи в рамках специальности "Ревматология взрослая"
8. Знания правил оказания первой врачебной помощи
9. Знание правил оказания неотложной квалифицированной помощи.
10. Знание правил оказания неотложной специализированной медицинской помощи в рамках специальности "Ревматология взрослая"

11. Ревматикалық аурулардың зертханалық және аспаптық диагностикасын; басқа аурулармен дифференциалды диагностиканы білу.
12. Пульс-терапияға, плазмаферезге, гемосорбцияға, буындардың пункциясына көрсеткіштерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 5:
Ревматикалық ауруы бар, оның ішінде амбулаториялық жағдайда гендік-инженерлік биологиялық терапия алатын пациентті жүргізу
Машықтар:
1. Ревматикалық аурулары бар науқастарға динамикалық бақылау жүргізу мүмкіндігі (тәлімгердің қадағалауымен).
2. Ревматикалық аурулары бар пациенттер үшін дәрілік заттарға қажеттіліктің жылдық көлемін қалыптастыру қабілеті (тәлімгердің қадағалауымен).
3. Оңалту іс-шараларына және санаторий-курорттық емдеуге жіберу үшін науқастарды іріктеу дағдылары.
4. Ревматикалық аурулары бар науқастардың мектептерін ұйымдастыру және олардың жұмысына қатысу дағдылары.
5. Ревматикалық аурулардың барысын болжай білу (тәлімгердің қадағалауымен).
6. Ревматикалық аурулардың асқынуларының алдын алу дағдылары.
Білімдер:
1. Ревматикалық аурулары бар науқастарды белсенді бақылау және емдеу принциптері мен әдістерін білу.
2. Ревматикалық ауруларды емдеудің дәрілік емес әдістерінің принциптері мен әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 6:
Ревматикалық аурулардағы терапияның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау.
Машықтар:
1. Амбулаториялық және стационарлық жағдайларда ревматикалық ауруларды (стероидты емес қабынуға қарсы, цитостатикалық, глюкоротикостероидты, аминохинолинді туындылармен, гендік-инженерлік биологиялық препараттармен, бактерияға қарсы препараттармен, антикоагулянттармен және антиагреганттармен және т.б.) емдеу қауіпсіздігіне мониторинг жүргізу мүмкіндігі (тәлімгердің қадағалауымен).
2. Тар мамандарға кеңес беру үшін айғақтарды анықтай білу (тәлімгердің қадағалауымен).
Білімдер:
1. Ревматикалық ауруларды емдеудің тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылаудың негізгі параметрлерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 7:
Ревматикалық аурулары бар пациенттерді медициналық ұйымның тиісті бөлімшесіне, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету үшін іріктеу және жіберу
Машықтар:
1. Ревматикалық ауруы бар пациентті тәулік бойы стационардың бейінді бөлімшелеріне жатқызуға, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету үшін (гендік инженерлік терапия, экстракорпоралдық терапия, буындарды эндопротездеу, артроскопия) шұғыл және жоспарлы көрсеткіштерді айқындау.
2. Мүдделі тараптарды ауыр, диагностикалық түсініксіз және сирек кездесетін патологиялық ревматикалық жағдайлар анықталған жағдайлар туралы уақтылы хабардар ету хирургиялық емдеу.

11. Знание лабораторной и инструментальной диагностики ревматических заболеваний; дифференциальной диагностики с другими заболеваниями.
12. Знание показаний к пульс-терапии, плазмаферезу, гемосорбции, пункции суставов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Ведение пациента с ревматическим заболеванием, в том числе, получающего генно-инженерную биологическую терапию в амбулаторных условиях
Умения:
1. Проводить динамическое наблюдение за пациентами с ревматическими заболеваниями.
2. Формировать годовой объем потребности в лекарственных средствах для пациентов с ревматическими заболеваниями.
3. Навыки отбора пациентов для направления на реабилитационные мероприятия и санаторно-курортное лечение.
4. Навыки организации и участия в работе школ пациентов с ревматическими заболеваниями.
5. Прогнозировать течение ревматических заболеваний.
6. Навыки осуществления профилактики осложнений ревматических заболеваний.
Знания:
1. Знание принципов и методов активного наблюдения и лечения пациентов с ревматическими заболеваниями.
2. Знание принципов и методов немедикаментозных методов лечения ревматических заболеваний.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 6:
Мониторинг эффективности и безопасности терапии при ревматических заболеваниях
Умения:
1.Проводить мониторинг безопасности терапии ревматических заболеваний (нестероидные противовоспалительные, цитостатические, глюкоротикостероидные, аминохинолиновые производными, генно-инженерные биологические препараты, антибактериальные препараты, антикоагулянты и антиагреганты.) в амбулаторных и стационарных условиях.
2. Определять показания для консультации узких специалистов.
Знания:
1. Знание основных параметров контроля эффективности и безопасности терапии ревматических заболеваний.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 7:
Отбор и направление пациентов с ревматическими заболеваниями в соответствующее подразделение медицинской организации, в том числе для оказания высокотехнологичной медицинской помощи
Умения:
1. Определять экстренные и плановые показания к госпитализации пациента с ревматическим заболеванием в профильные подразделения круглосуточного стационара, в том числе для оказания высокотехнологичной медицинской помощи (генноинженерная терапия, экстракорпоральная терапия, эндопротезирование суставов, артроскопия).
2. Своевременно информировать заинтересованные стороны о случаях выявления тяжелых, диагностически неясных и редких патологических ревматических состояниях, подлежащих
хирургическому лечению.

3. Науқасты күндізгі стационарға жоспарлы түрде жатқызуды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Пациентті стационардың бейінді бөлімшелеріне шұғыл емдеуге жатқызу көрсеткіштерін білу.
2. Пациентті күндізгі стационарға жоспарлы жатқызуға көрсеткіштерді білу.
3. Пациентті тәулік бойы стационарға жатқызуға, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсету үшін көрсеткіштерді білу.
4. Госпитализация бюросының порталын пайдалану ережелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 8:
Ревматикалық ауруы бар жүкті әйелді басқару.
Машықтар:
1. Ревматикалық аурулары бар жүкті әйелдерді басқара білу (тәлімгердің қадағалауымен).
2. Ревматикалық аурулары бар жүкті әйелдерді жүктіліктің ревматикалық аурудың ағымы мен нәтижесіне, керісінше, ревматикалық аурудың жүктіліктің барысы мен нәтижесіне әсері туралы хабардар ету мүмкіндігі (тәлімгердің қадағалауымен).
Білімдер:
1. Ревматикалық аурулармен ауыратын жүкті әйелдерді диагностикалау, емдеу және бақылау ерекшеліктерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 9:
Гендік-инженерлік биологиялық терапияға жоспарлы дайындық.
Машықтар:
1. Ревматикалық ауруы бар науқастың гендік-инженерлік биологиялық терапиясының көрсеткіштерін негіздеу.
2. Гендік-инженерлік биологиялық терапияны жүргізу.
Білімдер:
1. Гендік-инженерлік биологиялық терапияны тағайындау үшін көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді білу.
2. Гендік-инженерлік биологиялық терапияны жүргізу алдында тексерулер тізбесін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 10:
Буындар мен омыртқаның функционалды жеткіліксіздігін және ревматикалық аурудың болжамын бағалау.
Машықтар:
1. Ревматикалық ауру кезінде буындар мен омыртқаның функционалды жеткіліксіздігінің деңгейін бағалау дағдылары.
2. Еңбекке уақытша жарамсыздыққа (жұмысқа немесе оқуға) сараптама жүргізуге көрсеткіштерді айқындай білу (тәлімгердің қадағалауымен).
3. Ревматикалық аурулары бар науқастарды медициналық-әлеуметтік сараптамаға уақтылы жібере білу (тәлімгердің қадағалауымен).
Білімдер:
1. Патологиялық жай-күйлер тізбесін және еңбекке уақытша жарамсыздық белгілерін білу.
2. Медициналық сараптама жүргізу тәртібін білу.
3. Медициналық сараптама жүргізу кезінде медициналық құжаттаманы ресімдеу тәртібі мен қағидаларын білу.
4. Ревматикалық ауруы бар пациенттердің мүгедектік белгілері болған кезде медициналық-әлеуметтік сараптамаға жолдамаларды ресімдеу қағидаттары мен қағидаларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 11:
Балалар ревматологиясы саласында медициналық көмек көрсету. Ревматологиялық ауруларды диагностикалау және емдеу.
Машықтар:
1. Баланың даму сатысы мен өсуін ескере отырып, баланың және оның ата-анасының немесе қамқоршысының ревматологиялық анамнезін жинау дағдылары.

3. Осуществлять плановую госпитализацию пациента в дневной стационар.
Знания:
1. Знание показаний к экстренной госпитализации пациента в профильные подразделения стационара.
2. Знание показаний к плановой госпитализации пациента в дневной стационар.
3. Знание показаний к госпитализации пациента в круглосуточный стационар, в том числе для оказание высокотехнологичной медицинской услуги.
4. Знание правил пользования Порталом бюро госпитализации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 8:
Ведение беременной женщины с ревматическим заболеванием
Умения:
1. Вести беременных с ревматическими заболеваниями
2. Информировать беременных с ревматическими заболеваниями о влиянии беременности на течение и исход ревматического заболевания и, наоборот, ревматического заболевания на течение и исход беременности.
Знания:
1. Знание особенностей диагностики, лечения и наблюдения беременных, страдающих ревматическими заболеваниями
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 9:
Плановая подготовка к генно-инженерной биологической терапии
Умения:
1. Обосновывать показания для генно-инженерной биологической терапии пациенту с ревматическим заболевание.
2. Проводить генно-инженерную биологическую терапию.
Знания:
1. Знание показаний и противопоказаний для назначения генно-инженерной биологической терапии.
2. Знание перечня обследований перед началом проведения генно-инженерной биологической терапии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 10:
Оценка функциональной недостаточности суставов и позвоночника и прогноза ревматического заболевания
Умения:
1. Навыки оценки уровня функциональной недостаточности суставов и позвоночника при ревматическом заболевании.
2. Определять показания к проведению экспертизы временной нетрудоспособности (к работе или учебе).
3. Своевременно направлять пациентов с ревматическими заболеваниями на медико-социальную экспертизу.
Знания:
1. Знание перечня патологических состояний и признаков временной нетрудоспособности.
2. Знание порядка проведения медицинской экспертизы.
3. Знание порядка и правил оформления медицинской документации при проведении медицинской экспертизы.
4. Знание принципов и правил оформления направлений на медико-социальную экспертизу при наличии признаков инвалидности пациентов с ревматическим заболеванием.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 11:
Оказание медицинской помощи в области детской ревматологии. Диагностика и лечение ревматологических заболеваний.
Умения:
1. Навыки сбора ревматологического анамнеза у ребенка и его родителей или опекуна с учетом стадии развития и роста ребенка

2. Ревматикалық ауруларға күдікті баланы клиникалық тексеруден өткізу дағдылары.
3. Ревматизмге немесе тірек-қимыл аппаратының бұзылуына күдікті баланы клиникалық тексеруден өткізу қабілеті (тәлімгердің қадағалауымен); кем дегенде pgals-ті жеке буындар үшін негізгі емтихан ретінде қолдануды қосу.
4. Бүйрек, өкпе, орталық жүйке жүйесі, жүрек, қан тамырлары, көз, тері, бұлшықеттер, сүйектер мен буындардың клиникалық ерекшеліктері мен функцияларын бағалай білу (тәлімгердің қадағалауымен); қажет болған жағдайда бұл басқа мамандармен ынтымақтастықта болады.
5. Белгілі бір аурулар бойынша функционалдық ұпайларды пайдалана білу (тәлімгердің қадағалауымен): CMAS және MMT8 әдісін меңгеру, нәтиже айнымалылары, ауру және зақымдану белсенділігінің көрсеткіштері (индекстер – das және das28, JADAS 10, JADAS 27, JADAS 71, CDAI. DAS28, BASDAI, Selena/Sledai және т.б.).
6. ЕАВ бар пациенттердің ОЖЖ нейропсихикалық бағалауын жүргізу дағдылары.
7. Клиникалық тәлімгердің жетекшілігімен зертханалық, соның ішінде иммунологиялық, молекулалық-генетикалық әдістерді (Sanger немесе NGS толық экзомдық (WES) реттілік) сирек кездесетін ауруларды (аутоинфламациялық және сирек синдромдар) түсіндіре білу.
8. Техникалық дағдыларды қолдана білу (тәлімгердің қадағалауымен): клиникалық тәлімгердің қадағалауымен тізе, тобық, білек және шынтақ буындары мен сіңір қабықтарына аспирация және инъекция.
9. Клиникалық тәлімгердің жетекшілігімен ревматикалық ауруларды (буындардың ультрадыбыстық, буындардың магниттік-резонанстық зерттеуі, компьютерлік томография, денситометрия, капилляроскопия, дерматоскопия және т. б.) аспаптық диагностикалаудың рентгенологиялық және басқа әдістерінің нәтижелерін дұрыс түсіндіре білу (тәлімгердің қадағалауымен).
10. Клиникалық тәлімгердің қадағалауымен балалар ревматологиясы пациенттерінде иммуномодуляциялық терапияны қолдана білу (тәлімгердің қадағалауымен) келесі емдеу әдістерін анықтайды:
1) Антицитокиндік терапия.
2) В жасушаларының ингибиторлары.
3) кальциневрин ингибиторлары.
4) цитотоксикалық агенттер.
5) БМАП.
6) глюкокортикостероидтар.
7) Т жасушаларын ынталандыру ингибиторлары.
8) жасушаішілік сигнал беру жолының ингибиторлары.
9) иммуноглобулинотерапия.
10) плазмалық терапия және аферездік терапия.
11. Иммуномодуляциялық терапияны тағайындауға және (немесе) қарсы көрсетілімдерге байланысты зертханалық нәтижелерді немесе деректерді түсіндіре білу (тәлімгердің қадағалауымен).
Білімдер:
1. Аутоиммунды аурудың патогенезін, иммунологиялық төзімділік механизмдерін (адаптивті иммунитет) білу.

2. Навыки проведения клинического обследования ребенка с подозрением на ревматические заболевания
3. Проводить клиническое обследование ребенка с подозрением на ревматизм или скелетно-мышечное заболевание; включить, как минимум, использование pGALS в качестве основного обследования для отдельных суставов
4. Оценивать клинические особенности и функции всех потенциальных органов-мишеней: почек, легких, центральной нервной системы, сердца, кровеносных сосудов, глаз, кожи, мышц, костей и суставов; при необходимости это будет в сотрудничестве с другими специалистами
5. Использовать функциональные баллы по конкретным заболеваниям: владение методом CMAS и MMT8, переменные исхода, показатели активности заболевания и повреждений (индексы – DAS и DAS28, JADAS 10, JADAS 27, JADAS 71, CDAI. DAS28, BASDAI, Selena/Sledai).
6. Навыки проведения нейропсихической оценки ЦНС пациентов с СКВ.
7. Интерпретировать лабораторные, в т.ч. иммунологические, молекулярно-генетические методы (Sanger или NGS полноэкзомное (WES) секвенирование) редких заболевании (аутовоспалительные и редкие синдромы) под руководством клинического наставника.
8. Применять технические навыки: аспирации и инъекции в коленные, голеностопные, лучезапястные и локтевые суставы и оболочки сухожилий, под надзором клинического наставника.
9. Интерпретировать результаты рентгенологических и других методов инструментальной диагностики ревматических заболеваний (УЗИ-суставов, магнитно-резонансное исследование суставов, компьютерная томография, денситометрия, капилляроскопия, дерматоскопия) под руководством клинического наставника
10. Использовать иммуномодулирующую терапию у пациентов детской ревматологии под надзором клинического наставника, ключая следующие методы лечения:
1) Антицитокиновая терапия
2) Ингибиторы В-клеток
3) Ингибиторы кальциневрина
4) Цитотоксические агенты
5) БМАП
6) Глюкокортикостероиды
7) Ингибиторы стимуляции Т-клеток
8) Ингибиторы внутриклеточного сигнального пути
9) Иммуноглобулинотерапия
10) Плазмотерапия и аферезная терапия
11. Интерпретировать лабораторные результаты или данные, связанные с назначением и (или) противопоказаниями иммуномодулирующей терапии
Знания:
1. Знание патогенеза аутоиммунного заболевания, механизмов иммунологической толерантности (адаптивного иммунитета).

2. Туа біткен реакцияны реттеуге қатысатын гендердің мутацияларынан туындаған аутоинфламациялық аурулардың патогенезін білу.
3. Қабыну процесінде туа біткен және бейімделгіш иммунитеттің рөлін қоса алғанда, иммундық аурулардағы тіндердің зақымдану механизмдерін білу.
4. Диагностиканың, емдеудің және басқарудың принциптері мен әдістерін білу: ювенильді идиопатиялық артрит, жүйелі қызыл жегі, ювенильді дерматомиозит, жүйелі және локализацияланған склеродерма, васкулит, аутоинфламациялық синдром және дәнекер тінінің басқа да сирек кездесетін жүйелік аурулары, халықаралық стандарттарға сәйкес.
5. Ревматикалық ауруы бар балалар мен жасөспірімдерге қолданылатын дәрілік заттардың фармакологиясын білу.
6. NSAID, ауруды өзгертетін ревматизмге қарсы препараттар, буын ішілік, көктамырішілік және пероральді кортикостероидтар, гастропротекторлық препараттар, иммуносупрессанттар және цитотоксикалық препараттар, биологиялық агенттер, өсуді ынталандыратын препараттар, остеопорозды емдеуге арналған препараттар және, атап айтқанда, оларды балаларда қолдану үшін дәлелді негіз туралы білім.
7. Балалардың ауырсынуын бақылау үшін қолданылатын бірқатар дәрілердің фармакологиясын білу.
8. Балалардағы ауыр процедуралар кезінде седативтердің көрсеткіштері мен қауіптерін білу.
9. Ревматикалық аурулар туралы терапевтік білімді кеңейтудегі клиникалық сынақтардың рөлін білу.
10. Балалар мен жасөспірімдердегі созылмалы қабыну ауруларын емдеуде аутологиялық дің жасушаларын трансплантациялаудың артықшылықтарын, қауіптерін және көрсеткіштерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 12:
Ревматикалық аурумен ауыратын балалардың өмір сүру сапасын бағалау.
Машықтар:
1. Ревматикалық ауруы бар баланың физикалық жағдайын бағалау және сандық анықтау мүмкіндігі (тәлімгердің бақылауымен).
2. Балалардағы ауырсынуды бағалай білу (тәлімгердің бақылауымен) және ауырсынуды жоюдың тиісті құралдары туралы білімді көрсету.
3. Арнайы ауруды бағалау немесе жалпы бағалау арқылы денсаулыққа байланысты өмір сапасын бағалай білу (тәлімгердің бақылауымен).
4. Тиісті бағалау құралдарын қолдана отырып, денсаулыққа байланысты фитнесті бағалай білу (тәлімгердің бақылауымен).
5. Отбасылық өзара әрекеттесуді және олардың клиникалық симптомдар мен белгілерге әсерін бағалай білу (тәлімгердің бақылауымен).
Білімдер:
1. Денсаулық критерийлерін денсаулық топтарын және бағалау және сандық өлшеу элементтерін білу.
2. Әр түрлі медициналық аурулары бар балалардағы ауырсынуды бағалау, ауырсынуды басқару әдістерін, ДДҰ-ның тұрақты ауырсынуды фармакологиялық емдеу бойынша ұсыныстарын білу (ДДҰ, 2012).

2. Знание патогенеза аутовоспалительных заболеваний, вызванных мутациями генов, участвующих в регуляции врожденного ответа.
3. Знание механизмов повреждения тканей при иммуноопосредованных заболеваниях, включая роль врожденного и адаптивного иммунитета в воспалительном процессе
4. Знание принципов и методов диагностики, лечения и управления: ювенильным идиопатическим артритом, системной красной волчанки, ювенильным дерматомиозитом, системной и локализованной склеродермией, васкулитом, аутовоспалительным синдромом и другими редкими системными заболеваниями соединительной ткани, в соотвествии с международными стандартами.
5. Знание фармакологии лекарственных средств, применяемых для детей и подростков с ревматической болезнью.
6. Знание о НПВП, модифицирующих заболевание противоревматических препаратах, внутрисуставных, внутривенных и пероральных кортикостероидах, гастропротекторных препаратах, иммунодепрессантах и цитотоксических препаратах, биологических агентах, препаратах стимулирующих рост, препаратах для лечения остеопороза и, в частности, доказательная база для их использования у детей.
7. Знание фармакологии ряда препаратов, используемых для контроля боли у детей.
8. Знание показаний и рисков седативных средств при болезненных процедурах у детей.
9. Знание роли клинических испытаний в расширении терапевтических знаний о ревматических заболеваниях.
10. Знание преимуществ, рисков и показании для трансплантации аутологичных стволовых клеток при лечении хронических воспалительных заболеваний у детей и подростков.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 12:
Оценка качества жизни детей, страдающих ревматическими заболеванием
Умения:
1. Оценивать и количественно определить физическое состояние ребенка с ревматическим заболеванием
2. Оценивать боль у детей и демонстрировать знания соответствующих инструментов для устранения боли
3. Оценивать качество жизни, связанное со здоровьем, с помощью специальных оценок болезни или общих оценок
4. Оценивать физическую форму, связанную со здоровьем, с помощью соответствующих инструментов оценок
5. Оценивать семейные взаимодействия и их влияние на клинические симптомы и признаки
Знания:
1. Знание критериев здоровья групп здоровья и элементов оценки и количественного измерения
2. Знание методов оценки боли, ведения боли, рекомендаций ВОЗ по фармакологическому лечению персистирующей боли у детей с различными медицинскими заболеваниями (ВОЗ, 2012)

3. Мүгедектік немесе күйзеліс шкаласын, әл-ауқат шкаласын білу .
4. Отбасылық қатынастар психологиясын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларынтану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Ревматологиялық көмек көрсету кезінде алдын алу іс-шараларын жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықты қалыптастырудың, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
Дағды 1:
Пациенттерде (ересектер, балалар) ревматикалық аурулардың алдын алуға бағытталған профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу. Инфекцияның алдын алу және инфекцияны бақылау.
Машықтар:
1. Ревматикалық аурулардың алғашқы алдын алу бойынша іс-шараларды өткізу дағдылары.
2. Ревматикалық аурулары бар науқастар үшін "мектепті" ұйымдастыру дағдыларын меңгеру (денсаулық мектебі).
3. Мерзімді және профилактикалық медициналық тексерулерге қатысу.
4. Кейіннен динамикалық бақылаумен балалардың нысаналы топтарын скринингтік профилактикалық медициналық тексеруге қатысу.
5. Медициналық көмекке байланысты инфекциялардың алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу (медициналық араласу аймағындағы инфекциялар, қан ағымының катетері, зәр шығару жүйесінің катетері, төменгі тыныс жолдарының инфекциялары, гемоконтактілі инфекциялар (В және С гепатиттері, АИТВ)".
6. Инфекциялардың алдын алу және инфекциялық бақылау, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының алдын алу жөніндегі іс-шараларға қатысу.
Білімдер:
1. Скринингті ұйымдастыру ережелері.
2. Ревматикалық аурулардың алдын алу принциптері.
3. Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтары.
4. Пациенттердегі ревматикалық аурулардың алдын алу әдістері (ересектер, балалар).
5. Денсаулық мектебінің оқыту бағдарламаларын дайындау принциптері мен жүргізу әдістемелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Аурулардың алдын алуға, салауатты өмір салтын қалыптастыруға, денсаулықты сақтауға және нығайтуға бағытталған білім беру, тәрбие және үгіт-насихат іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу.
Машықтар:
1. Ревматикалық аурулардың алдын алу мәселелері бойынша санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізу.
2. Өмірдің әртүрлі салаларында: тамақтану, су, санитарлық жағдайлар, тұрғын үй жағдайлары, жеке гигиена, сондай-ақ тиісті көрсетілімдерсіз антибиотиктерді қолданумен байланысты қауіптер туралы санитарлық талаптар, ережелер мен ұсынымдар туралы хабардар ету.
3. Пациенттер мен олардың заңды өкілдерін ұлттық, халықаралық хаттамалар мен ұсынымдарға сәйкес вакциналар, олардың маңыздылығы, артықшылықтары мен ықтимал қауіптері туралы ақпаратпен қамтамасыз ету.

3. Знание шкалы инвалидности или дисстресса, шкалы благополучия .
4. Знание психологии семейных отношений
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение профилактических мероприятий при оказании ревматологической помощи, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Организация и проведение профилактических мероприятий, направленных на профилактику ревматических заболеваний у пациентов (взрослые, дети). Предупреждение инфекций и инфекционный контроль.
Умения:
1. Навыки проведения мероприятий по первичной профилактике ревматических заболеваний.
2. Владеть навыками организации "школы" для пациентов с ревматическими заболеваниями (школа здоровья).
3. Участвовать в периодических и профилактических медицинских осмотрах.
4. Участвовать в скрининговых профилактических медицинских осмотрах целевых групп детского населения с последующим динамическим наблюдением.
5. Участвовать в организации и проведении мероприятий, направленных на профилактику инфекций, связанных с медицинской помощью (инфекции области медицинского вмешательства, катетер ассоциированные инфекции кровотока, катетер ассоциированные инфекции мочевыделительной системы, инфекции нижних дыхательных путей, гемоконтактные инфекции (гепатиты В и С, ВИЧ)".
6. Участвовать в мероприятиях по предупреждению инфекций и инфекционного контроля, предупреждению формирования противомикробной устойчивости.
Знания:
1. Правила организации скрининга.
2. Принципы профилактики ревматических заболеваний.
3. Целевые группы лиц, подлежащие скрининговым исследованиям.
4. Методы профилактики ревматических заболеваний у пациентов (взрослые, дети).
5. Принципы подготовки и методики проведения обучающих программ школы здоровья
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация и проведение образовательных, воспитательных и агитационных мероприятий, направленных на профилактику заболеваний, формирование здорового образа жизни, сохранение и укрепление здоровья.
Умения:
1. Проводить санитарно-просветительную работу по вопросам профилактики ревматических заболеваний.
2. Информировать о санитарных требованиях, правилах и рекомендациях для обеспечения безопасности и гигиены в различных сферах жизни: питание, вода, санитарные условия, жилищные условия, личная гигиена, а также о рисках, связанных с применением антибиотиков без должных показаний.
3. Обеспечивать пациентов и их законных представителей информацией о вакцинах, их значимости, преимуществах и возможных рисках в соответствии с национальными, международными протоколами и рекомендациями.

"Қазақстан Республикасында ревматологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 45 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2023 жылғы 29 наурызда № 32147 болып тіркелген).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Дәрігер ревматолог (ересектер мен балалар)
7
Дәрігер ревматолог (ересектер)
7
Дәрігер ревматолог (балалар)

Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 45 "Об утверждении Стандарта организации оказания ревматологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 марта 2023 года № 32147).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач ревматолог (взрослый и детский)
7
Врач ревматолог (взрослый)
7
Врач ревматолог (детский)

10. Кәсіптің карточкасы "7.2 Дәрігер ревматолог":
Топтың коды:
2211-4
Қызмет атауының коды:
2211-4-001
Кәсіптің атауы:
7.2 Дәрігер ревматолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Ревматолог дәрігер (ересектер, балалар)" біліктілігі. Осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ревматикалық аурулары бар пациенттердің (ересектер, балалар) профилактикасы, диагностикасы, емдеуі, медициналық оңалтуы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Мамандандырылған медициналық көмек көрсету және ревматикалық аурулары бар науқастарды амбулаториялық және госпиталдық деңгейде басқару.
2. Ревматикалық аурулары бар пациенттерге қатысты медициналық сараптама жүргізу.
3. Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Амбулаториялық және госпитальдық деңгейде ревматикалық аурулары бар пациенттерді басқару шеңберінде консультациялық көмек көрсету
2. Үздіксіз кәсіби даму.
Еңбек функциясы 1:
Мамандандырылған медициналық көмек көрсету және ревматикалық аурулары бар науқастарды амбулаториялық және госпиталдық деңгейде басқару.
Дағды 1:
Пациенттердегі (ересектер мен балалардағы) ревматикалық аурулардың диагностикасы.
Машықтар:
1. Ревматикалық патологияны диагностикалау дағдылары.
2. Ревматологиялық бейіндегі патологиялық жағдайлар кезіндегі зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін талдау дағдылары.
3. Ревматологиялық бейіннің патологиялық жағдайларында диагностиканың аспаптық әдістерінің нәтижелерін талдау дағдылары.

10. Карточка профессии "7.2 Врач-ревматолог":
Код группы:
2211-4
Код наименования занятия:
2211-4-001
Наименование профессии:
7.2 Врач-ревматолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (профильный специалист)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач ревматолог (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) с ревматическими болезнями
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание специализированной медицинской помощи и ведение пациентов с ревматическими заболеваниями на амбулаторном и госпитальном уровнях.
2. Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов пациентов с ревматическими заболеваниями.
3. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Оказание консультативной помощи в рамках ведения пациентов с ревматическими заболеваниями на амбулаторном и госпитальном уровнях
2. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Оказание специализированной медицинской помощи и ведение пациентов с ревматическими заболеваниями на амбулаторном и госпитальном уровнях.
Навык 1:
Диагностика ревматических заболеваний у пациентов (взрослых и детей)
Умения:
1. Навыки диагностики ревматической патологии.
2. Навыки анализа результатов лабораторно-диагностических исследований при патологических состояниях ревматологического профиля.
3. Навыки анализа результатов инструментальных методов диагностики при патологических состояниях ревматологического профиля.

4. Жекелеген органдар мен жүйелердің зақымдануын ескере отырып, пациенттердегі ревматологиялық процестің барысын бағалауды жүргізу.
Білімдер:
1. Эпидемиологияны, этиологияны, патогенезді, патоморфологияны, диагностиканы, клиникалық көріністі, ревматологиялық профильдің патологиялық жағдайларындағы ықтимал асқынуларды білу.
2. Ревматикалық ауруларды диагностикалаудың заманауи әдістерін білу.
3. Ревматологиялық бейіннің патологиялық жай-күйін диагностикалау үшін зертханалық-диагностикалық зерттеулерді тағайындауға көрсеткіштерді білу.
4. Ревматологиялық бейіндегі патологиялық жағдайлар кезіндегі зертханалық-диагностикалық зерттеулердің көрсеткіштерін білу.
5. Ревматологиялық бейіннің патологиялық жай-күйін диагностикалау үшін тексерудің аспаптық әдістеріне көрсеткіштерді білу.
6. Ревматологиялық бейіннің патологиялық жағдайларында диагностиканың аспаптық әдістерінің көрсеткіштерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттердің (ересектер мен балалардың) ревматикалық ауруларын емдеу.
Машықтар:
1. Ревматикалық аурулары бар науқастарды емдеу әдісін пациенттің жасын, жағдайын және патологиялық процестің ауырлығын, тәуекелдерді ескере отырып, сондай-ақ әлеуметтік факторларды ескере отырып, негізделген таңдау дағдылары.
2. Ревматологиялық бейіндегі патологиялық жағдайларды консервативті емдеу, дәрілік терапияны таңдау, пациенттің жасын, жеке төзімділігін, патологиялық процестің ауырлығын, тәуекелдерін ескере отырып дозаны таңдау дағдылары.
3. Инвазивті манипуляцияларды қолдана отырып, ревматологиялық профильдің патологиялық жағдайларын емдеу.
Білімдер:
1. Науқастың жасын, жеке төзімділігін, басқа дәрілік заттармен өзара әрекеттесуін ескере отырып, амбулаториялық және стационарлық жағдайларда ревматикалық патологиясы бар пациенттерді (ересектер мен балаларды) емдеу принциптерін, әдістерін және жүргізу тактикасын білу.
2. Пациенттердегі (ересектер мен балалардағы) ревматологиялық ауруларды емдеудің қазіргі заманғы әдістерін пациенттің жасын, жай-күйін және патологиялық процестің ауырлығын, тәуекелдерді ескере отырып, сондай-ақ әлеуметтік факторларды ескере отырып білу.
3. Ересектер мен балалардағы ревматологиялық профильдің патологиялық жағдайларын емдеудің консервативті әдістерін білу.
4. Дәрілік терапияны таңдау әдістерін, пациенттің жасын, жеке төзімділігін, патологиялық процестің ауырлығын, тәуекелдерін ескере отырып дозаны білу.
5. Ересектер мен балалардағы ревматологиялық профильдің патологиялық жағдайларын инвазивті терапия әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 3:
Ревматологиялық патологиясы бар пациенттердің (ересектер, балалар) алдын алу және ерте оңалту.
Машықтар:

4. Проводить оценку течения ревматологического процесса у пациентов с учетом поражения отдельных органов и систем.
Знания:
1. Знание эпидемиологии, этиологии, патогенеза, патоморфологии, диагностики, клинической картины, возможных осложнений при патологических состояниях ревматологического профиля.
2. Знание современных методов диагностики ревматологических заболеваний.
3. Знание показаний к назначению лабораторно-диагностических исследований для диагностики патологических состояний ревматологического профиля.
4. Знание показателей лабораторно-диагностических исследований при патологических состояниях ревматологического профиля.
5. Знание показаний к инструментальным методам обследования для диагностики патологических состояний ревматологического профиля.
6. Знание показателей инструментальных методов диагностики при патологических состояниях ревматологического профиля.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Лечение, ревматических заболеваний пациентов (взрослых и детей)
Умения:
1. Навыки обоснованного выбора метода лечения пациентов с ревматическими заболеваниями с учетом возраста, состояния пациента и тяжести течения патологического процесса, рисков, а также с учетом социальных факторов.
2. Навыки консервативного лечения патологических состояний ревматологического профиля, выбора лекарственной терапии, подбора дозировки с учетом возраста пациента, индивидуальной переносимости, тяжести течения патологического процесса, рисков.
3. Проводить лечение патологических состояний ревматологического профиля с применением инвазивных манипуляций.
Знания:
1. Знание принципов, методов терапии и тактики ведения пациентов (взрослых и детей) с ревматической патологией в амбулаторных и стационарных условиях, с учетом возраста пациента, индивидуальной переносимости, взаимодействия с другими лекарственными средствами .
2. Знание современных методов лечения ревматологических заболеваний у пациентов (взрослых и детей) с учетом возраста, состояния пациента и тяжести течения патологического процесса, рисков, а также с учетом социальных факторов.
3. Знание консервативных методов лечения патологических состояний ревматологического профиля у взрослых и детей.
4. Знание методов подбора лекарственной терапии, дозировки с учетом возраста пациента, индивидуальной переносимости, тяжести течения патологического процесса, рисков.
5. Знание методов инвазивной терапии патологических состояний ревматологического профиля у взрослых и детей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Профилактика и ранняя реабилитация пациентов (взрослые, дети) с ревматологической патологией.
Умения:

1. Ревматикалық аурулары бар науқастарға профилактикалық көмекті ұйымдастыру дағдылары).
2. Ревматикалық аурулардың асқынуының алдын алу дағдылары.
3. Ревматикалық аурулары бар науқастарды диспансерлік бақылау дағдылары.
4. Ревматологиялық бейіндегі аурулары бар пациенттерді ерте медициналық оңалтуды ұйымдастыру.
5. Ревматологиялық бейіндегі науқастарды әлеуметтік оңалтуды ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Ревматикалық аурулардың алдын алу әдістерін білу.
2. Ревматикалық аурулардың асқынуының алдын алу әдістерін білу.
3. Диспансерлік бақылау тәртібін, оның ішінде ревматикалық аурулары бар мүгедектерді білу.
4. Ревматологиялық патологиясы бар пациенттерді (ересектер мен балаларды) медициналық және әлеуметтік оңалту негіздерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 4:
Ревматикалық аурулары бар пациенттерге (ересектер, балалар) шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді талап ететін клиникалық өлім жағдайын (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды) қоса алғанда, өмірге қауіп төндіретін жағдайларды тану.
2. Пациенттердің жағдайының себебі мен ауырлығын бағалау және пациенттерді осы жағдайдан шығару үшін қажетті шараларды қабылдау.
3. Жүрек-өкпе реанимациясының шараларын орындау.
4. Өмірге, оның ішінде клиникалық өлімге қауіп төндіретін жағдайларда (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды тоқтату) шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
5. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолдану.
6. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалауды жүргізу.
7. Медициналық ұйымнан тыс жағдайларда ревматикалық аурулар кезіндегі ауыр жағдайларды анықтау.
Білімдер:
1. Қан айналымының және (немесе) тыныс алудың кенеттен тоқтауының клиникалық белгілері.
2. Жүрек-өкпе реанимациясы.
3. Медициналық ұйымнан тыс жағдайларда пациенттердегі ауыр жағдайларды анықтау әдістері.
4. Медициналық ұйымнан тыс жағдайларда аллергиялық аурулар және иммун тапшылығы жағдайлары кезіндегі қарқынды терапия және реанимация әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Ревматикалық аурулары бар пациенттерге қатысты медициналық сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Еңбекке жарамсыздық сараптамасы.
Машықтар:
1. Медициналық сараптама нәтижелері бойынша медициналық қорытындылар тұжырымдау.

1. Навыки организации профилактической помощи пациентам) с ревматическими заболеваниями.
2. Навыки профилактики осложнений ревматических заболеваний.
3. Навыки диспансерного наблюдения за пациентами с ревматическими заболеваниями.
4. Организовывать раннюю медицинскую реабилитацию пациентов с заболеваниями ревматологического профиля.
5. Организовывать социальную реабилитацию пациентов ревматологического профиля.
Знания:
1. Знание методов профилактики ревматических заболеваний.
2. Знание методов профилактики осложнений ревматических заболеваний.
3. Знание порядка диспансерного наблюдения, в том числе за лицами с инвалидностью с ревматическими заболеваниями.
4. Знание основ медицинской и социальной реабилитации пациентов (взрослых и детей) с ревматологической патологией.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Оказание медицинской помощи в экстренной форме пациентам (взрослые, дети) с ревматическими заболеваниями.
Умения:
1. Распознавать состояния, представляющие угрозу жизни, включая состояние клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания), требующие оказания медицинской помощи в экстренной форме.
2. Оценивать причину и тяжесть состояния пациентов и принимать необходимые меры для выведения пациентов из этого состояния.
3. Выполнять мероприятия сердечно-легочной реанимации.
4. Оказывать медицинскую помощь в экстренной форме при состояниях, представляющих угрозу жизни, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания).
5. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании медицинской помощи в экстренной форме.
6. Проводить оценку эффективности и безопасности применения лекарственных препаратов и медицинских изделий при оказании медицинской помощи в экстренной форме.
7. Выявлять критические состояния при ревматических заболеваниях в условиях вне медицинской организации.
Знания:
1. Клинические признаки внезапного прекращения кровообращения и (или) дыхания.
2. Сердечно-легочная реанимациия
3. Методы выявления критических состояний у пациентов в условиях вне медицинской организации.
4. Методы интенсивной терапии и реанимации при ревматических заболеваниях в условиях вне медицинской организации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов пациентов с ревматическими заболеваниями.
Навык 1:
Экспертиза нетрудоспособности
Умения:
1. Формулировать по результатам медицинской экспертизы медицинские заключения.

2. Ревматикалық ауруларға байланысты уақытша еңбекке жарамсыздық белгілерін және адам ағзасының тұрақты бұзылу белгілерін және ауру отбасы мүшелеріне күтім жасау үшін аурухана парағын беру кезінде күтім жасау қажеттілігін анықтау.
3. Ревматикалық аурулары бар науқастарды медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу.
4. Медициналық-әлеуметтік сараптамадан өту үшін ревматикалық аурулары бар пациенттерге қажетті медициналық құжаттаманы дайындау.
5. Ревматикалық аурулары бар науқастарға мүгедектік парағын жасау.
Білімдер:
1. "Жеке медициналық кітапшаларды беру, есепке алу және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 16 қарашадағы № ҚР ДСМ-196/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 18 қарашада № 21652 болып тіркелген).
2. Медициналық-әлеуметтік сараптаманы жүзеге асыру үшін медициналық құжаттаманы ресімдеу.
3. Ревматикалық ауруларға және олардың салдарына байланысты дене функцияларының тұрақты бұзылуы бар пациенттерді медициналық-әлеуметтік сараптамадан өту үшін жіберуге арналған медициналық көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу.
Дағды 1:
Денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес медициналық құжаттаманы жүргізу, медициналық-статистикалық ақпаратты талдау
Машықтар:
1. Жұмысты жоспарлау және өз қызметінің көрсеткіштерін талдай отырып есеп жасау.
2. Медициналық құжаттаманы, оның ішінде электрондық түрде жүргізу және оны жүргізу сапасын бақылау.
3. Бейінді медициналық бөлімше жұмысының медициналық-статистикалық көрсеткіштеріне талдау жүргізу.
4. Жұмыста пациенттердің дербес деректері мен мәліметтерін заңнамаға сәйкес пайдалану.
5. Ақпараттық жүйелерді белгіленген тәртіпке сәйкес пайдалану.
Білімдер:
1. "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 4 қарашада № 21579 болып тіркелген).
2. "Денсаулық сақтау саласындағы есептік құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 23 желтоқсанда № 21879 болып тіркелген).
3. "Алғашқы медициналық құжаттаманы жүргізу және есептерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 10 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-244/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 11 желтоқсанда № 21761 болып тіркелген).

2. Определять признаки временной нетрудоспособности и признаки стойкого нарушения функции организма человека, обусловленного ревматическими заболеваниями и необходимость ухода при выдаче больничного листа по уходу за больными членами семьи.
3. Направлять пациентов с ревматическими заболеваниями на медико-социальную экспертизу.
4. Подготавливать необходимую медицинскую документацию пациентам с ревматическими заболеваниями для прохождения медико-социальной экспертизы.
5. Оформлять листок нетрудоспособности пациентам с ревматическими заболеваниями.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-196/2020 "Об утверждении Правил выдачи, учета и ведения личных медицинских книжек" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 ноября 2020 года № 21652).
2. Оформление медицинской документации для осуществления медико-социальной экспертизы.
3. Медицинские показания для направления пациентов, имеющих стойкое нарушение функций организма, обусловленное ревматическими заболеваниями и их последствиями, для прохождения медико-социальной экспертизы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Навык 1:
Ведение медицинской документации, анализ медико-статистической информации, в соответствии с требованиями нормативных правовых актах в области
Умения:
1. Планировать работу и составлять отчет с анализом показателей собственной деятельности.
2. Вести медицинскую документацию, в том числе в электронном виде и контролировать качество ее ведения.
3. Проводить анализ медико-статистических показателей работы профильного медицинского отделения.
4. Использовать в работе персональные данные пациентов и сведения, в соответствии с законодательством.
5. Использовать информационные системы в соответствии с установленным порядком.
Знания:
1. Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 ноября 2020 года № 21579).
2. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-313/2020 "Об утверждении форм отчетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 декабря 2020 года № 21879).
3. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-244/2020 "Об утверждении правил ведения первичной медицинской документации и представление отчетов" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 декабря 2020 года № 21761).

4. Электрондық есепке алу және құжаттау жүйелері.
5. Пациенттердің медициналық ақпаратының құпиялылығы.
6. Медициналық статистика негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Амбулаториялық және госпитальдық деңгейде ревматикалық аурулары бар пациенттерді басқару шеңберінде консультациялық көмек көрсету
Дағды 1:
Пациенттерге (ересектер, балалар)консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Дәрігерлік консилиумдарды, оның ішінде аралас мамандықтар мен кәсіптердің мамандарын шақыра отырып ұйымдастыру дағдылары.
2. Ревматикалық ауруларды диагностикалау, емдеу тактикасы және алдын алу әдісін таңдау мәселелері бойынша пациенттерге және/немесе олардың заңды өкілдеріне консультациялық қызметтер көрсету дағдылары.
3. "Ревматология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде дәрігерге дейінгі көмек және мейіргер мамандарына консультациялық қызметтер көрсету дағдылары.
Білімдер:
1. Жасөспірім пациенттерді басқарудағы сабақтастықты қамтамасыз ету принциптерін білу.
2. Қатар жүретін патологиясы, асқынулары және негізгі ревматоидты процестің ауыр, күрделі ағымы бар ревматикалық аурулары бар пациенттерді (ересектер мен балаларды) басқару ерекшеліктерін білу.
3. Ревматикалық патологиясы бар пациенттерді (ересектер мен балаларды) көршілес мамандарға: нефрологтарға, офтальмологтарға, дерматологтарға, неврологтарға консультацияға жіберу үшін көрсеткіштерді білу.
4. Ревматикалық патологиясы бар пациенттерді (ересектер мен балаларды) сабақтас мамандарға консультацияға жіберу үшін көрсеткіштерді білу.
5. Ревматикалық патологиясы бар жасөспірім пациенттерді басқару және оларды ересек ревматологқа беру кезінде сабақтастықты қамтамасыз ету принциптерін білу.
6. Ревматикалық патологиясы бар пациенттерге (ересектер мен балаларға) дәрігерге дейінгі және мейіргерлік көмек көрсету негіздерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Үздіксіз кәсіби даму.
Дағды 1:
Кәсіби жетілдіруге ұмтылу.
Машықтар:
1. Кәсіби оқыту іс-шараларына қатысу: конференциялар, семинарлар, вебинарлар, біліктілікті арттыру курстары.
2. Академиялық және ғылыми қызметке қатысу.
3. Денсаулық сақтау мәселелерін талқылау, әріптестермен тәжірибе алмасу бойынша кәсіби қауымдастықтардың, комитеттердің және жұмыс топтарының жұмысына қатысу.
Білімдер:
1. "Денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қосымша және бейресми білім беру қағидаларын, Денсаулық сақтау саласындағы қосымша және бейресми білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы мамандардың қосымша және бейресми білім беру арқылы алған оқыту нәтижелерін тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-303/2020 бұйрығы білімі (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21847 болып тіркелген).

4. Электронные системы учета и документирования.
5. Конфиденциальность медицинской информации пациентов.
6. Основы медицинской статистики.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Оказание консультативной помощи в рамках ведения пациентов с ревматическими заболеваниями на амбулаторном и госпитальном уровнях
Навык 1:
Оказание консультативных услуг пациентам (взрослые, дети)
Умения:
1. Навыки организации врачебных консилиумов, в том числе с приглашением специалистов смежных специальностей и профессий.
2. Навыки оказания консультативных услуг пациентам) и/или их законным представителям по вопросам выбора метода диагностики, тактики лечения и профилактики ревматических заболевании.
3. Навыки оказания консультативных услуг специалистам доврачебной помощи и сестринского дела в рамках специальности "Ревматология (взрослая, детская)"
Знания:
1. Знание принципов обеспечения преемственности в ведении пациентов подросткового возраста.
2. Знание особенностей ведения пациентов (взрослых и детей) с ревматическими заболеваниями с сопутствующей патологией, осложнениями и тяжелым, сложным течением основного ревматоидного процесса.
3. Знание показаний для направления пациентов (взрослых и детей) с ревматической патологией на консультацию к смежным специалистам: нефрологам, офтальмологам, дерматологам, неврологам.
4. Знание показаний для направления пациентов (взрослых и детей) с ревматической патологией на консультацию к смежным специалистам.
5. Знание принципов обеспечения преемственности при ведении пациентов подросткового возраста с ревматической патологией и передаче их взрослому ревматологу.
6. Знание основ оказания доврачебной и сестринской помощи пациентом (взрослым и детям) с ревматической патологией.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Непрерывное профессиональное развитие
Навык 1:
Стремление к профессиональному совершенствованию
Умения:
1. Участвовать в профессиональных обучающих мероприятиях: конференциях, семинарах, вебинарах, курсах повышения квалификации.
2. Участвовать в академической и научной деятельности.
3. Принимать участие в работе профессиональных ассоциаций, комитетов и рабочих групп по обсуждению вопросов здравоохранения, обмена опытом с коллегами.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-303/2020 "Об утверждении правил дополнительного и неформального образования специалистов в области здравоохранения, квалификационных требований к организациям, реализующим образовательные программы дополнительного и неформального образования в области здравоохранения, а также правил признания результатов обучения, полученных специалистами в области здравоохранения через дополнительное и неформальное образование (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2020 года № 21847).

1. Жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету және ревматикалық аурулардың ауыр және сирек кездесетін түрлерімен ауыратын науқастарды басқару.
2. Ревматикалық патологиясы бар науқастарды оңалту.
3. Ревматолог дәрігерлердің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ревматологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Ревматолог дәрігерлердің (ересектер мен балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
Жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету және ревматикалық аурулардың ауыр және сирек кездесетін түрлерімен ауыратын науқастарды басқару.
Дағды 1:
Ревматологиялық патологияның сирек және ауыр түрлерімен науқастарды (ересектер, балалар) басқару.
Машықтар:
1. Ревматикалық патологияның сирек, күрделі және күрделі түрлерін диагностикалау дағдылары.
2. Ревматологиялық процестің белсенділігін бағалау дағдылары.
3. Емделушілерге, оның ішінде ревматикалық патологияның сирек, ауыр және асқынған түрлерінде емдеу және жоғары мамандандырылған көмек көрсету дағдылары.
4. Диагностикалық және емдік мақсатта көрсеткіштерді анықтау және бірлескен пункцияны орындау дағдылары.
5. Ревматикалық патологиядағы ауырсынуды бағалау және басқару дағдылары.
Білімдер:
1. Ересектер мен балалардағы ревматикалық патологияның сирек, ауыр және күрделі түрлерін диагностикалау әдістерін білу.
2. Ересектер мен балалардағы ревматикалық патологияның сирек кездесетін түрлерінің клиникалық көрінісін білу.
3. .Ересектер мен балалардағы ревматикалық патологияның асқынуларының клиникалық көрінісін білу.
4. .Ересектер мен балалардағы ревматикалық патологияның сирек, ауыр және күрделі түрлерін емдеу әдістерін білу.
5. .Буындарды пункциялау үшін көрсеткіштерді білу.
6. Бірлескен пункцияны орындау техникасын білу.
7. Ересектер мен балалардағы ревматикалық патологиядағы ауырсынуды бағалау және басқару әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Ревматикалық патологиясы бар науқастарды оңалту.
Дағды 1:
Ревматикалық патологиясы бар пациенттерді (ересектер, балалар) оңалту.
Машықтар:
1. Стационар жағдайында және амбулаториялық деңгейде ревматикалық патологиясы бар пациенттерді ерте медициналық оңалту дағдылары.
2. Ревматологиялық процестің өмірдің физикалық және психологиялық аспектілеріне әсерін бағалау.
3. Қабыну белгілерін бақылау, құрылымдық зақымданудың дамуын болдырмау, ревматологиялық аурулардың ауыр түрлерімен ауыратын науқастардың қызметі мен әлеуметтік белсенділігін сақтау дағдылары.

1. Оказание высокоспециализированной медицинской помощи и ведение пациентов с тяжелыми и редкими формами ревматических заболеваний.
2. Реабилитация пациентов с ревматической патологий
3. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей ревматологов (взрослых и детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами ревматологами (взрослыми и детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей ревматологов (взрослых и детских)
Трудовая функция 1:
Оказание высокоспециализированной медицинской помощи и ведение пациентов с тяжелыми и редкими формами ревматических заболеваний.
Навык 1:
Ведение пациентов (взрослые, дети) с редкими и тяжелыми формами ревматологической патологии.
Умения:
1. Навыки диагностики редких, сложных и осложненных форм ревматической патологии.
2. Навыки проведения оценки активности ревматологического процесса.
3. Навыки лечения и оказания высокоспециализированной помощи пациентам в том числе при редких, тяжелых и осложненных формах ревматической патологии.
4. Навыки определения показаний и выполнение пункции суставов с диагностической и лечебной целью.
5. Навыки оценки и умение управления болью при ревматической патологии.
Знания:
1. Знание методов диагностики редких, тяжелых и осложненных форм ревматической патологии у взрослых и детей.
2. Знание клинической картины редких форм ревматической патологии у взрослых и детей.
3. .Знание клинической картины осложнений ревматической патологии у взрослых и детей.
4. .Знание методов лечения редких, тяжелых и осложненных форм ревматической патологии у взрослых и детей.
5. .Знание показаний для проведения пункции суставов.
6. Знание техники выполнения пункции суставов.
7. Знание методов оценки и управления болью при ревматической патологии у взрослых и детей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Реабилитация пациентов с ревматической патологий
Навык 1:
Реабилитация пациентов (взрослые, дети) с ревматической патологий
Умения:
1. Навыки ранней медицинской реабилитации пациентов с ревматической патологией в условиях стационара и на амбулаторном уровне.
2. Проводить оценку влияния ревматологического процесса на физические и психологические аспекты жизнедеятельности.
3. Навыки контроля симптомов воспаления, предупреждения прогрессирования структурных повреждений, сохранения функции и социальной активности пациентов с тяжелыми формами ревматологических заболеваний.

4. Ревматикалық патологиясы бар науқастарды ерте Медициналық және әлеуметтік оңалтуды ұйымдастыру және жүргізу дағдылары.
Білімдер:
1. Ревматологиялық процестің ересектер мен балалар өмірінің физикалық және психологиялық аспектілеріне әсерін білу.
2. Ревматикалық патологиясы бар пациенттерді (ересектер мен балаларды) медициналық және әлеуметтік оңалту принциптері мен әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Ревматолог дәрігерлердің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Дағды 1:
Ревматолог дәрігерлердің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында ревматологтар (ересектер, балалар) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Ревматолог дәрігерлердің (ересектер, балалар) келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Ревматология саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе САПАСЫНЫҢ жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Ревматология саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Эпидемиологиялық жағдайды және ревматикалық аурулардың таралуын бақылау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары.
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (ересектер, балалар) ревматологиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:

4. Навыки организации и проведения ранней медицинской и социальной реабилитации пациентов с ревматической патологией.
Знания:
1. Знание влияния ревматологического процесса на физические и психологические аспекты жизнедеятельности взрослых и детей.
2. Знание принципов и методов медицинской и социальной реабилитации пациентов (взрослых и детей) с ревматической патологией.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей ревматологов (взрослых и детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей ревматологов (взрослых и детских).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами ревматологами (взрослыми, детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей ревматологов (взрослых, детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области ревматологии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области ревматологии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения ревматических заболеваний.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании ревматологической помощи пациентам (взрослые, дети).
Умения:

1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз ревматологтарға консультациялық көмек көрсету.
3. Ревматология саласындағы мәселелер бойынша басқа мамандықтағы дәрігерлерге кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Ревматологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Ревматология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Ревматология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Ревматология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтау және ұйым басшылығына ревматологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласындағы туындайтын жүйелік проблемалар туралы уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Ревматолог дәрігерлердің (ересектер мен балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Машықтар:

1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам ревматологам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области ревматологии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами ревматологами (взрослыми и детскими).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Ревматология (взрослая, детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Ревматология (взрослая, детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Ревматология (взрослая, детская)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами ревматологами (взрослыми и детскими).
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей ревматологов (взрослых и детских)
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:

1. Ревматологиялық бейіндегі пациенттерге жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету.
2. "Ревматология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Ревматология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет.
Еңбек функциясы 1:
Ревматологиялық бейіндегі пациенттерге жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету.
Дағды 1:
Ревматикалық патологиясы бар пациенттерге (ересектер, балалар) жоғары технологиялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Ревматикалық аурулары бар науқастарға жоғары технологиялық емдеу-диагностикалық көмек көрсету дағдылары.
2. Ревматикалық ауруларды емдеуде ЖЖБИ қолдану дағдылары.
3. Ревматикалық ауру ағымының ерекшеліктерін ескере отырып, ЖБИ тағайындау үшін көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау дағдылары.
4. Ревматикалық аурудың ремиссиясына немесе минималды белсенділігіне қол жеткізу, рентгенологиялық прогрессияны бәсеңдету немесе алдын алу, пациенттердің өмір сүру ұзақтығын арттыру және сапасын жақсарту, сондай-ақ қатар жүретін аурулардың даму қаупін азайту мақсатында терапияны уақтылы түзету дағдылары.
5. Балалар мен жасөспірімдердегі ревматикалық аурулардың стандартты терапиясына отқа төзімді аутологиялық дің жасушаларын трансплантациялау үшін көрсеткіштерді анықтау дағдылары.
6. PUVA үшін көрсеткіштерді анықтау дағдылары.
Білімдер:
1. ЖБИ алатын ревматикалық аурулары бар пациенттерді (ересектер мен балаларды), оның ішінде жағымсыз құбылыстар туындаған кезде емдеу принциптерін және оларды басқару тактикасын білу.
2. Ревматикалық аурулары бар пациенттерге (ересектер мен балаларға) ЖЖБИ тағайындау үшін көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді білу.
3. Ревматологиялық практикада коморбидтік жағдайлардың даму себептерін, коморбидтік жағдайлардың түрлерін, олардың алдын алуды білу.
4. Ревматологиялық практикада дәрілік препараттарды ұтымды қолдану принциптерін білу.
5. Коморбидті жағдайлар мәселесі бойынша халықаралық және Ұлттық ұсыныстарды білу.
6. Ревматикалық ревматикалық ауруларды емдеуде аутологиялық дің жасушаларын трансплантациялаудың артықшылықтарын, қауіптерін және көрсеткіштерін білу.
7.Отқа төзімді сирек ревматикалық ауруларды емдеудегі PUVA терапиясының артықшылықтарын, қауіптерін және көрсеткіштерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
"Ревматология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Ревматология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:

1. Оказание высокотехнологических медицинских услуг пациентам ревматологического профиля.
2. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Ревматология (взрослая, детская)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Ревматология (взрослая, детская)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Оказание высокотехнологических медицинских услуг пациентам ревматологического профиля.
Навык 1:
Оказание высокотехнологических услуг пациентам (взрослые, дети) с ревматической патологией.
Умения:
1. Навыки оказания высокотехнологической лечебно-диагностической помощи пациентам с ревматическими заболеваниями.
2. Навыки применения ГИБП в лечении ревматических заболевании.
3. Навыки определения показаний и противопоказаний для назначения ГИБП с учетом особенностей течения ревматических заболевании.
4. Навыки своевременной коррекции терапии с целью достижения ремиссии или минимальной активности ревматического заболевания, замедления или предупреждения рентгенологического прогрессирования, увеличения продолжительности и улучшения качества жизни пациентов, а также снижения рисков развития коморбидных заболеваний.
5. Навыки определения показании для трансплантации аутологичных стволовых клеток при рефрактерных к стандартной терапии ревматических заболеваний у детей и подростков.
6. Навыки определения показаний для ПУВА.
Знания:
1. Знание принципов терапии и тактики ведения пациентов (взрослых и детей) с ревматическими заболеваниями, получающих ГИБП, в том числе при возникновении нежелательных явлений.
2. Знание показаний и противопоказаний для назначения ГИБП пациентам (взрослым и детям) с ревматическими заболеваниями.
3. Знание причин развития коморбидных состояний в ревматологической практике, виды коморбидных состояний, их профилактика.
4. Знание принципов рационального применения лекарственных препаратов в ревматологической практике.
5. Знание международных и национальных рекомендаций по проблеме коморбидных состояний.
6. Знание преимуществ, рисков и показании для трансплантации аутологичных стволовых клеток при лечении рефрактерных ревматических заболеваний.
7.Знание преимуществ, рисков и показании для ПУВА-терапия при лечении рефрактерных редких ревматических заболеваний.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Ревматология (взрослая, детская)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Ревматология (взрослая, детская)".
Умения:

4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды келісу және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Ревматология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
Дағды 1:
Халыққа ревматологиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Дәлелдемелерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде халыққа ревматологиялық көмек көрсету саласындағы стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтарды және әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
2. Республика және халықаралық ынтымақтастық деңгейінде ревматологиялық қызметті дамыту және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулар мен әдістемелік ұсыныстар.
2. Медициналық көмектің сапасын бағалау әдістері, оның ішінде аудит және диагностика мен емдеудің тиімділігін бағалау, этикалық стандарттар және пациенттердің құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Халыққа ревматологиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Машықтар:
1. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқауларға сараптама/рецензия жүргізу.
2. Стандарттарды, хаттамаларды және нұсқауларды жақсарту бойынша ұсыныстарды тұжырымдау және оларға өзгерістер немесе толықтырулар ұсыну.
3. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы туралы сараптамалық қорытынды қалыптастыру.
4. Қызметкерлерді оқыту және олардың сәтті орындалуын бақылау арқылы клиникалық тәжірибеге өзгерістер енгізу процесін қолдау.
Білімдер:
1. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқауларды сараптау/рецензиялау ережелері мен әдістері.
2. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы бойынша сараптамалық қорытынды қалыптастыру қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет.
Дағды 1:
Оқытушылық қызметке қатысу.
Машықтар:

4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Ревматология (взрослая, детская)"
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании ревматологической помощи населению.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения ревматологической помощи населению на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации ревматологической службы на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.
2. Методы оценки качества медицинской помощи, включая аудит и оценка эффективности диагностики и лечения, этические стандарты и права пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании ревматологической помощи населению.
Умения:
1. Проводить экспертизу/рецензирование стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Формулировать рекомендации по улучшению стандартов, протоколов и инструкций, а также предложить изменения или дополнения к ним.
3. Формировать экспертное заключение о качестве разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
4. Поддерживать процесс внедрения изменений в клиническую практику, обучая персонал и следя за их успешным выполнением.
Знания:
1. Правила и методы экспертизы/рецензирования стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Правила формирования экспертного заключения по качеству разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Академическая деятельность в области здравоохранения
Навык 1:
Участие в преподавательской деятельности
Умения:

4. Жекелеген органдар мен жүйелердің зақымдануын ескере отырып, пациенттердегі ревматологиялық процестің барысын бағалауды жүргізу.
Білімдер:
1. Эпидемиологияны, этиологияны, патогенезді, патоморфологияны, диагностиканы, клиникалық көріністі, ревматологиялық профильдің патологиялық жағдайларындағы ықтимал асқынуларды білу.
2. Ревматологиялық ауруларды диагностикалаудың заманауи әдістерін білу.
3. Ревматологиялық бейіннің патологиялық жай-күйін диагностикалау үшін зертханалық-диагностикалық зерттеулерді тағайындауға көрсеткіштерді білу.
4. Ревматологиялық бейіндегі патологиялық жағдайлар кезіндегі зертханалық-диагностикалық зерттеулердің көрсеткіштерін білу.
5. Ревматологиялық бейіннің патологиялық жай-күйін диагностикалау үшін тексерудің аспаптық әдістеріне көрсеткіштерді білу.
6. Ревматологиялық бейіннің патологиялық жағдайларында диагностиканың аспаптық әдістерінің көрсеткіштерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттердің (ересектер) ревматикалық ауруларын емдеу
Машықтар:
1. Ревматикалық аурулары бар науқастарды емдеу әдісін пациенттің жасын, жағдайын және патологиялық процестің ауырлығын, тәуекелдерді ескере отырып, сондай-ақ әлеуметтік факторларды ескере отырып, негізделген таңдау дағдылары.
2. Ревматологиялық бейіндегі патологиялық жағдайларды консервативті емдеу, дәрілік терапияны таңдау, пациенттің жасын, жеке төзімділігін, патологиялық процестің ауырлығын, тәуекелдерін ескере отырып дозаны таңдау дағдылары.
3. Инвазивті манипуляцияларды қолдана отырып, ревматологиялық профильдің патологиялық жағдайларын емдеу.
Білімдер:
1. Науқастың жасын, жеке төзімділігін, басқа дәрілік заттармен өзара әрекеттесуін ескере отырып, амбулаториялық және стационарлық жағдайларда ревматикалық патологиясы бар пациенттерді (ересектер) емдеу принциптерін, әдістерін және жүргізу тактикасын білу .
2. Пациенттердегі (ересектер) ревматологиялық ауруларды емдеудің қазіргі заманғы әдістерін пациенттің жасын, жай-күйін және патологиялық процестің ауырлығын, тәуекелдерді ескере отырып, сондай-ақ әлеуметтік факторларды ескере отырып білу.
3. Ересектер ревматологиялық профильдің патологиялық жағдайларын емдеудің консервативті әдістерін білу.
4. Дәрілік терапияны таңдау әдістерін, пациенттің жасын, жеке төзімділігін, патологиялық процестің ауырлығын, тәуекелдерін ескере отырып дозаны білу.
5. Ересектер ревматологиялық профильдің патологиялық жағдайларын инвазивті терапия әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Ревматологиялық патологиясы бар пациенттердің (ересектер) алдын алу және ерте оңалту.
Машықтар:

4. Проводить оценку течения ревматологического процесса у пациентов с учетом поражения отдельных органов и систем.
Знания:
1. Знание эпидемиологии, этиологии, патогенеза, патоморфологии, диагностики, клинической картины, возможных осложнений при патологических состояниях ревматологического профиля.
2. Знание современных методов диагностики ревматологических заболеваний.
3. Знание показаний к назначению лабораторно-диагностических исследований для диагностики патологических состояний ревматологического профиля.
4. Знание показателей лабораторно-диагностических исследований при патологических состояниях ревматологического профиля.
5. Знание показаний к инструментальным методам обследования для диагностики патологических состояний ревматологического профиля.
6. Знание показателей инструментальных методов диагностики при патологических состояниях ревматологического профиля.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Лечение, ревматических заболеваний пациентов (взрослых)
Умения:
1. Навыки обоснованного выбора метода лечения пациентов с ревматическими заболеваниями с учетом возраста, состояния пациента и тяжести течения патологического процесса, рисков, а также с учетом социальных факторов.
2. Навыки консервативного лечения патологических состояний ревматологического профиля, выбора лекарственной терапии, подбора дозировки с учетом возраста пациента, индивидуальной переносимости, тяжести течения патологического процесса, рисков.
3. Проводить лечение патологических состояний ревматологического профиля с применением инвазивных манипуляций.
Знания:
1. Знание принципов, методов терапии и тактики ведения пациентов (взрослых) с ревматической патологией в амбулаторных и стационарных условиях, с учетом возраста пациента, индивидуальной переносимости, взаимодействия с другими лекарственными средствами.
2. Знание современных методов лечения ревматологических заболеваний у пациентов (взрослых) с учетом возраста, состояния пациента и тяжести течения патологического процесса, рисков, а также с учетом социальных факторов.
3. Знание консервативных методов лечения патологических состояний ревматологического профиля.
4. Знание методов подбора лекарственной терапии, дозировки с учетом возраста пациента, индивидуальной переносимости, тяжести течения патологического процесса, рисков.
5. Знание методов инвазивной терапии патологических состояний ревматологического профиля.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Профилактика и ранняя реабилитация пациентов (взрослые) с ревматологической патологией.
Умения:

1. Жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету және ревматикалық аурулардың ауыр және сирек кездесетін түрлерімен ауыратын науқастарды басқару.
2. Ревматикалық патологиясы бар науқастарды оңалту
3. Ревматолог дәрігерлердің (ересектер) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ревматологтар (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Ревматолог дәрігерлердің (ересектер)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
Жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету және ревматикалық аурулардың ауыр және сирек кездесетін түрлерімен ауыратын науқастарды басқару.
Дағды 1:
Ревматологиялық патологияның сирек және ауыр түрлерімен науқастарды (ересектер) басқару.
Машықтар:
1. Ревматикалық патологияның сирек, күрделі және күрделі түрлерін диагностикалау дағдылары.
2. Ревматологиялық процестің белсенділігін бағалау дағдылары.
3. Емделушілерге, оның ішінде ревматикалық патологияның сирек, ауыр және асқынған түрлерінде емдеу және жоғары мамандандырылған көмек көрсету дағдылары.
4. Диагностикалық және емдік мақсатта көрсеткіштерді анықтау және бірлескен пункцияны орындау дағдылары.
5. Ревматикалық патологиядағы ауырсынуды бағалау және басқару дағдылары.
Білімдер:
1. Ересектер ревматикалық патологияның сирек, ауыр және күрделі түрлерін диагностикалау әдістерін білу.
2. Ересектер ревматикалық патологияның сирек кездесетін түрлерінің клиникалық көрінісін білу.
3. Ересектер ревматикалық патологияның асқынуларының клиникалық көрінісін білу.
4. Ересектер ревматикалық патологияның сирек, ауыр және күрделі түрлерін емдеу әдістерін білу.
5. Буындарды пункциялау үшін көрсеткіштерді білу.
6. Бірлескен пункцияны орындау техникасын білу.
7. Ересектер ревматикалық патологиядағы ауырсынуды бағалау және басқару әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Ревматикалық патологиясы бар науқастарды оңалту
Дағды 1:
Ревматикалық патологиясы бар пациенттерді (ересектер) оңалту
Машықтар:
1. Стационар жағдайында және амбулаториялық деңгейде ревматикалық патологиясы бар пациенттерді ерте медициналық оңалту дағдылары.
2. Ревматологиялық процестің өмірдің физикалық және психологиялық аспектілеріне әсерін бағалау.
3. Қабыну белгілерін бақылау, құрылымдық зақымданудың дамуын болдырмау, ревматологиялық аурулардың ауыр түрлерімен ауыратын науқастардың қызметі мен әлеуметтік белсенділігін сақтау дағдылары.
4. Ревматикалық патологиясы бар науқастарды ерте Медициналық және әлеуметтік оңалтуды ұйымдастыру және жүргізу дағдылары.
Білімдер:

1. Оказание высокоспециализированной медицинской помощи и ведение пациентов с тяжелыми и редкими формами ревматических заболеваний.
2. Реабилитация пациентов с ревматической патологий
3. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей ревматологов (взрослых).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами ревматологами (взрослыми).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей ревматологов (взрослых)
Трудовая функция 1:
Оказание высокоспециализированной медицинской помощи и ведение пациентов с тяжелыми и редкими формами ревматических заболеваний.
Навык 1:
Ведение пациентов (взрослые) с редкими и тяжелыми формами ревматологической патологии.
Умения:
1. Навыки диагностики редких, сложных и осложненных форм ревматической патологии.
2. Навыки проведения оценки активности ревматологического процесса.
3. Навыки лечения и оказания высокоспециализированной помощи пациентам в том числе при редких, тяжелых и осложненных формах ревматической патологии.
4. Навыки определения показаний и выполнение пункции суставов с диагностической и лечебной целью.
5. Навыки оценки и умение управления болью при ревматической патологии.
Знания:
1. Знание методов диагностики редких, тяжелых и осложненных форм ревматической патологии.
2. Знание клинической картины редких форм ревматической патологии.
3. .Знание клинической картины осложнений ревматической патологии.
4. .Знание методов лечения редких, тяжелых и осложненных форм ревматической патологии.
5. .Знание показаний для проведения пункции суставов.
6. Знание техники выполнения пункции суставов.
7. Знание методов оценки и управления болью при ревматической патологии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Реабилитация пациентов с ревматической патологий
Навык 1:
Реабилитация пациентов (взрослые) с ревматической патологий
Умения:
1. Навыки ранней медицинской реабилитации пациентов с ревматической патологией в условиях стационара и на амбулаторном уровне.
2. Проводить оценку влияния ревматологического процесса на физические и психологические аспекты жизнедеятельности.
3. Навыки контроля симптомов воспаления, предупреждения прогрессирования структурных повреждений, сохранения функции и социальной активности пациентов с тяжелыми формами ревматологических заболеваний.
4. Навыки организации и проведения ранней медицинской и социальной реабилитации пациентов с ревматической патологией.
Знания:

1. Ревматологиялық процестің ересектер өмірінің физикалық және психологиялық аспектілеріне әсерін білу.
2. Ревматикалық патологиясы бар пациенттерді (ересектер) медициналық және әлеуметтік оңалту принциптері мен әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Ревматолог дәрігерлердің (ересектер) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Дағды 1:
Ревматолог дәрігерлердің (ересектер) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында ревматологтар (ересектер) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Ревматолог дәрігерлердің (ересектер) келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Ревматология саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе САПАСЫНЫҢ жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Ревматология саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Эпидемиологиялық жағдайды және ревматикалық аурулардың таралуын бақылау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (ересектер) ревматологиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.

1. Знание влияния ревматологического процесса на физические и психологические аспекты жизнедеятельности.
2. Знание принципов и методов медицинской и социальной реабилитации пациентов с ревматической патологией.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей ревматологов (взрослых).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей ревматологов (взрослых).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами ревматологами (взрослыми) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей ревматологов (взрослых) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области ревматологии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области ревматологии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения ревматических заболеваний.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании ревматологической помощи пациентам (взрослые).
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.

2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз ревматологтарға консультациялық көмек көрсету.
3. Ревматология саласындағы мәселелер бойынша басқа мамандықтағы дәрігерлерге кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Ревматологтар (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Ревматология (ересектер)"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Ревматология (ересектер)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Ревматология (ересектер)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтау және ұйым басшылығына ревматологтар (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласындағы туындайтын жүйелік проблемалар туралы уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Ревматолог дәрігерлердің (ересектер)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Машықтар:

2. Осуществлять консультативную помощь врачам ревматологам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области ревматологии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами ревматологами (взрослыми).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Ревматология (взрослая)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Ревматология (взрослая)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Ревматология (взрослая)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами ревматологами (взрослыми).
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей ревматологов (взрослых)
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:

1. Ревматологиялық бейіндегі пациенттерге жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету.
2. "Ревматология (ересектер)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Ревматология (ересектер)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
Ревматологиялық бейіндегі пациенттерге жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету.
Дағды 1:
Ревматикалық патологиясы бар пациенттерге (ересектер) жоғары технологиялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Ревматикалық аурулары бар науқастарға жоғары технологиялық емдеу-диагностикалық көмек көрсету дағдылары.
2. Ревматикалық ауруларды емдеуде ЖЖБИ қолдану дағдылары.
3. Ревматикалық ауру ағымының ерекшеліктерін ескере отырып, ЖБИ тағайындау үшін көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау дағдылары.
4. Ревматикалық аурудың ремиссиясына немесе минималды белсенділігіне қол жеткізу, рентгенологиялық прогрессияны бәсеңдету немесе алдын алу, пациенттердің өмір сүру ұзақтығын арттыру және сапасын жақсарту, сондай-ақ қатар жүретін аурулардың даму қаупін азайту мақсатында терапияны уақтылы түзету дағдылары.
5. Ревматикалық аурулардың стандартты терапиясына отқа төзімді аутологиялық дің жасушаларын трансплантациялау үшін көрсеткіштерді анықтау дағдылары.
6. PUVA үшін көрсеткіштерді анықтау дағдылары.
Білімдер:
1. ЖБИ алатын ревматикалық аурулары бар пациенттерді (ересектер), оның ішінде жағымсыз құбылыстар туындаған кезде емдеу принциптерін және оларды басқару тактикасын білу.
2. Ревматикалық аурулары бар пациенттерге (ересектер) ЖЖБИ тағайындау үшін көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді білу.
3. Ревматологиялық практикада коморбидтік жағдайлардың даму себептерін, коморбидтік жағдайлардың түрлерін, олардың алдын алуды білу.
4. Ревматологиялық практикада дәрілік препараттарды ұтымды қолдану принциптерін білу.
5. Коморбидті жағдайлар мәселесі бойынша халықаралық және Ұлттық ұсыныстарды білу.
6. Ревматикалық ревматикалық ауруларды емдеуде аутологиялық дің жасушаларын трансплантациялаудың артықшылықтарын, қауіптерін және көрсеткіштерін білу.
7.Отқа төзімді сирек ревматикалық ауруларды емдеудегі PUVA терапиясының артықшылықтарын, қауіптерін және көрсеткіштерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
"Ревматология (ересектер)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Ревматология (ересектер)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:

1. Оказание высокотехнологических медицинских услуг пациентам ревматологического профиля.
2. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Ревматология (взрослая)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Ревматология (взрослая)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Оказание высокотехнологических медицинских услуг пациентам ревматологического профиля.
Навык 1:
Оказание высокотехнологических услуг пациентам (взрослые) с ревматической патологией.
Умения:
1. Навыки оказания высокотехнологической лечебно-диагностической помощи пациентам с ревматическими заболеваниями.
2. Навыки применения ГИБП в лечении ревматических заболевании.
3. Навыки определения показаний и противопоказаний для назначения ГИБП с учетом особенностей течения ревматических заболевании.
4. Навыки своевременной коррекции терапии с целью достижения ремиссии или минимальной активности ревматического заболевания, замедления или предупреждения рентгенологического прогрессирования, увеличения продолжительности и улучшения качества жизни пациентов, а также снижения рисков развития коморбидных заболеваний.
5. Навыки определения показании для трансплантации аутологичных стволовых клеток при рефрактерных к стандартной терапии ревматических заболеваний.
6. Навыки определения показаний для ПУВА.
Знания:
1. Знание принципов терапии и тактики ведения пациентов с ревматическими заболеваниями, получающих ГИБП, в том числе при возникновении нежелательных явлений.
2. Знание показаний и противопоказаний для назначения ГИБП пациентам с ревматическими заболеваниями.
3. Знание причин развития коморбидных состояний в ревматологической практике, виды коморбидных состояний, их профилактика.
4. Знание принципов рационального применения лекарственных препаратов в ревматологической практике.
5. Знание международных и национальных рекомендаций по проблеме коморбидных состояний.
6. Знание преимуществ, рисков и показании для трансплантации аутологичных стволовых клеток при лечении рефрактерных ревматических заболеваний.
7.Знание преимуществ, рисков и показании для ПУВА-терапия при лечении рефрактерных редких ревматических заболеваний.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Ревматология (взрослая)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Ревматология (взрослая)".
Умения:

1. Эпидемиологияны, этиологияны, патогенезді, патоморфологияны, диагностиканы, клиникалық көріністі, ревматологиялық профильдің патологиялық жағдайларындағы ықтимал асқынуларды білу.
2. Ревматологиялық ауруларды диагностикалаудың заманауи әдістерін білу.
3. Ревматологиялық бейіннің патологиялық жай-күйін диагностикалау үшін зертханалық-диагностикалық зерттеулерді тағайындауға көрсеткіштерді білу.
4. Ревматологиялық бейіндегі патологиялық жағдайлар кезіндегі зертханалық-диагностикалық зерттеулердің көрсеткіштерін білу.
5. Ревматологиялық бейіннің патологиялық жай-күйін диагностикалау үшін тексерудің аспаптық әдістеріне көрсеткіштерді білу.
6. Ревматологиялық бейіннің патологиялық жағдайларында диагностиканың аспаптық әдістерінің көрсеткіштерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттердің (балалар) ревматикалық ауруларын емдеу.
Машықтар:
1. Ревматикалық аурулары бар науқастарды емдеу әдісін пациенттің жасын, жағдайын және патологиялық процестің ауырлығын, тәуекелдерді ескере отырып, сондай-ақ әлеуметтік факторларды ескере отырып, негізделген таңдау дағдылары.
2. Ревматологиялық бейіндегі патологиялық жағдайларды консервативті емдеу, дәрілік терапияны таңдау, пациенттің жасын, жеке төзімділігін, патологиялық процестің ауырлығын, тәуекелдерін ескере отырып дозаны таңдау дағдылары.
3. Инвазивті манипуляцияларды қолдана отырып, ревматологиялық профильдің патологиялық жағдайларын емдеу.
Білімдер:
1. Науқастың жасын, жеке төзімділігін, басқа дәрілік заттармен өзара әрекеттесуін ескере отырып, амбулаториялық және стационарлық жағдайларда ревматикалық патологиясы бар пациенттерді (балалар) емдеу принциптерін, әдістерін және жүргізу тактикасын білу.
2. Пациенттердегі (балалар) ревматологиялық ауруларды емдеудің қазіргі заманғы әдістерін пациенттің жасын, жай-күйін және патологиялық процестің ауырлығын, тәуекелдерді ескере отырып, сондай-ақ әлеуметтік факторларды ескере отырып білу.
3. Балалар ревматологиялық профильдің патологиялық жағдайларын емдеудің консервативті әдістерін білу.
4. Дәрілік терапияны таңдау әдістерін, пациенттің жасын, жеке төзімділігін, патологиялық процестің ауырлығын, тәуекелдерін ескере отырып дозаны білу.
5. Балалардағы ревматологиялық профильдің патологиялық жағдайларын инвазивті терапия әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Ревматологиялық патологиясы бар пациенттердің (балалар) алдын алу және ерте оңалту.
Машықтар:
1. Ревматикалық аурулары бар науқастарға профилактикалық көмекті ұйымдастыру дағдылары).

1. Знание эпидемиологии, этиологии, патогенеза, патоморфологии, диагностики, клинической картины, возможных осложнений при патологических состояниях ревматологического профиля.
2. Знание современных методов диагностики ревматологических заболеваний.
3. Знание показаний к назначению лабораторно-диагностических исследований для диагностики патологических состояний ревматологического профиля.
4. Знание показателей лабораторно-диагностических исследований при патологических состояниях ревматологического профиля.
5. Знание показаний к инструментальным методам обследования для диагностики патологических состояний ревматологического профиля.
6. Знание показателей инструментальных методов диагностики при патологических состояниях ревматологического профиля.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Лечение, ревматических заболеваний пациентов (дети)
Умения:
1. Навыки обоснованного выбора метода лечения пациентов с ревматическими заболеваниями с учетом возраста, состояния пациента и тяжести течения патологического процесса, рисков, а также с учетом социальных факторов.
2. Навыки консервативного лечения патологических состояний ревматологического профиля, выбора лекарственной терапии, подбора дозировки с учетом возраста пациента, индивидуальной переносимости, тяжести течения патологического процесса, рисков.
3. Проводить лечение патологических состояний ревматологического профиля с применением инвазивных манипуляций.
Знания:
1. Знание принципов, методов терапии и тактики ведения пациентов (дети) с ревматической патологией в амбулаторных и стационарных условиях, с учетом возраста пациента, индивидуальной переносимости, взаимодействия с другими лекарственными средствами .
2. Знание современных методов лечения ревматологических заболеваний у пациентов (дети) с учетом возраста, состояния пациента и тяжести течения патологического процесса, рисков, а также с учетом социальных факторов.
3. Знание консервативных методов лечения патологических состояний ревматологического профиля у детей.
4. Знание методов подбора лекарственной терапии, дозировки с учетом возраста пациента, индивидуальной переносимости, тяжести течения патологического процесса, рисков.
5. Знание методов инвазивной терапии патологических состояний ревматологического профиля у детей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Профилактика и ранняя реабилитация пациентов (дети) с ревматологической патологией.
Умения:
1. Навыки организации профилактической помощи пациентам) с ревматическими заболеваниями.

4. Электрондық есепке алу және құжаттау жүйелері.
5. Пациенттердің медициналық ақпаратының құпиялылығы.
6. Медициналық статистика негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Амбулаториялық және госпиталдық деңгейде ревматикалық аурулары бар пациенттерді басқару шеңберінде консультациялық көмек көрсету
Дағды 1:
Пациенттерге (балалар) консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Дәрігерлік консилиумдарды, оның ішінде аралас мамандықтар мен кәсіптердің мамандарын шақыра отырып ұйымдастыру дағдылары.
2. Ревматикалық ауруларды диагностикалау, емдеу тактикасы және алдын алу әдісін таңдау мәселелері бойынша пациенттерге және/немесе олардың заңды өкілдеріне консультациялық қызметтер көрсету дағдылары.
3. "Ревматология (балалар)" мамандығы шеңберінде дәрігерге дейінгі көмек және мейіргер мамандарына консультациялық қызметтер көрсету дағдылары.
Білімдер:
1. Жасөспірім пациенттерді басқарудағы сабақтастықты қамтамасыз ету принциптерін білу.
2. Қатар жүретін патологиясы, асқынулары және негізгі ревматоидты процестің ауыр, күрделі ағымы бар ревматикалық аурулары бар пациенттерді (балалар) басқару ерекшеліктерін білу.
3. Ревматикалық патологиясы бар пациенттерді (балалар) көршілес мамандарға: нефрологтарға, офтальмологтарға, дерматологтарға, неврологтарға консультацияға жіберу үшін көрсеткіштерді білу.
4. Ревматикалық патологиясы бар пациенттерді (балалар) сабақтас мамандарға консультацияға жіберу үшін көрсеткіштерді білу.
5. Ревматикалық патологиясы бар жасөспірім пациенттерді басқару және оларды ересек ревматологқа беру кезінде сабақтастықты қамтамасыз ету принциптерін білу.
6. Ревматикалық патологиясы бар пациенттерге (балалар) дәрігерге дейінгі және мейірбикелік көмек көрсету негіздерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 2:
Үздіксіз кәсіби даму.
Дағды 1:
Кәсіби жетілдіруге ұмтылу.
Машықтар:
1. Кәсіби оқыту іс-шараларына қатысу: конференциялар, семинарлар, вебинарлар, біліктілікті арттыру курстары.
2. Академиялық және ғылыми қызметке қатысу.
3. Денсаулық сақтау мәселелерін талқылау, әріптестермен тәжірибе алмасу бойынша кәсіби қауымдастықтардың, комитеттердің және жұмыс топтарының жұмысына қатысу.
Білімдер:
1. "Денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қосымша және бейресми білім беру қағидаларын, Денсаулық сақтау саласындағы қосымша және бейресми білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы мамандардың қосымша және бейресми білім беру арқылы алған оқыту нәтижелерін тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-303/2020 бұйрығы білімі (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21847 болып тіркелген).

4. Электронные системы учета и документирования.
5. Конфиденциальность медицинской информации пациентов.
6. Основы медицинской статистики.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Оказание консультативной помощи в рамках ведения пациентов с ревматическими заболеваниями на амбулаторном и госпитальном уровнях
Навык 1:
Оказание консультативных услуг пациентам (дети)
Умения:
1. Навыки организации врачебных консилиумов, в том числе с приглашением специалистов смежных специальностей и профессий.
2. Навыки оказания консультативных услуг пациентам) и/или их законным представителям по вопросам выбора метода диагностики, тактики лечения и профилактики ревматических заболевании.
3. Навыки оказания консультативных услуг специалистам доврачебной помощи и сестринского дела в рамках специальности "Ревматология (детская)"
Знания:
1. Знание принципов обеспечения преемственности в ведении пациентов подросткового возраста.
2. Знание особенностей ведения пациентов (дети) с ревматическими заболеваниями с сопутствующей патологией, осложнениями и тяжелым, сложным течением основного ревматоидного процесса.
3. Знание показаний для направления пациентов (дети) с ревматической патологией на консультацию к смежным специалистам: нефрологам, офтальмологам, дерматологам, неврологам.
4. Знание показаний для направления пациентов (дети) с ревматической патологией на консультацию к смежным специалистам.
5. Знание принципов обеспечения преемственности при ведении пациентов подросткового возраста с ревматической патологией и передаче их взрослому ревматологу.
6. Знание основ оказания доврачебной и сестринской помощи пациентом (дети) с ревматической патологией.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Непрерывное профессиональное развитие
Навык 1:
Стремление к профессиональному совершенствованию
Умения:
1. Участвовать в профессиональных обучающих мероприятиях: конференциях, семинарах, вебинарах, курсах повышения квалификации.
2. Участвовать в академической и научной деятельности.
3. Принимать участие в работе профессиональных ассоциаций, комитетов и рабочих групп по обсуждению вопросов здравоохранения, обмена опытом с коллегами.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-303/2020 "Об утверждении правил дополнительного и неформального образования специалистов в области здравоохранения, квалификационных требований к организациям, реализующим образовательные программы дополнительного и неформального образования в области здравоохранения, а также правил признания результатов обучения, полученных специалистами в области здравоохранения через дополнительное и неформальное образование (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2020 года № 21847).

1. Жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету және ревматикалық аурулардың ауыр және сирек кездесетін түрлерімен ауыратын науқастарды басқару.
2. Ревматикалық патологиясы бар науқастарды оңалту
3. Ревматолог дәрігерлердің (балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ревматологтар (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Ревматолог дәрігерлердің (балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
Жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету және ревматикалық аурулардың ауыр және сирек кездесетін түрлерімен ауыратын науқастарды басқару.
Дағды 1:
Ревматологиялық патологияның сирек және ауыр түрлерімен науқастарды (балалар) басқару.
Машықтар:
1. Ревматикалық патологияның сирек, күрделі және күрделі түрлерін диагностикалау дағдылары.
2. Ревматологиялық процестің белсенділігін бағалау дағдылары.
3. Емделушілерге, оның ішінде ревматикалық патологияның сирек, ауыр және асқынған түрлерінде емдеу және жоғары мамандандырылған көмек көрсету дағдылары.
4. Диагностикалық және емдік мақсатта көрсеткіштерді анықтау және бірлескен пункцияны орындау дағдылары.
5. Ревматикалық патологиядағы ауырсынуды бағалау және басқару дағдылары.
Білімдер:
1. Балалар ревматикалық патологияның сирек, ауыр және күрделі түрлерін диагностикалау әдістерін білу.
2. Балалар ревматикалық патологияның сирек кездесетін түрлерінің клиникалық көрінісін білу.
3. Балалар ревматикалық патологияның асқынуларының клиникалық көрінісін білу.
4. .Балалар ревматикалық патологияның сирек, ауыр және күрделі түрлерін емдеу әдістерін білу.
5. .Буындарды пункциялау үшін көрсеткіштерді білу.
6. Бірлескен пункцияны орындау техникасын білу.
7. Балалар ревматикалық патологиядағы ауырсынуды бағалау және басқару әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Ревматикалық патологиясы бар науқастарды оңалту
Дағды 1:
Ревматикалық патологиясы бар пациенттерді (балалар) оңалту
Машықтар:
1. Стационар жағдайында және амбулаториялық деңгейде ревматикалық патологиясы бар пациенттерді ерте медициналық оңалту дағдылары.
2. Ревматологиялық процестің өмірдің физикалық және психологиялық аспектілеріне әсерін бағалау.
3. Қабыну белгілерін бақылау, құрылымдық зақымданудың дамуын болдырмау, ревматологиялық аурулардың ауыр түрлерімен ауыратын науқастардың қызметі мен әлеуметтік белсенділігін сақтау дағдылары.
4. Ревматикалық патологиясы бар науқастарды ерте Медициналық және әлеуметтік оңалтуды ұйымдастыру және жүргізу дағдылары.
Білімдер:

1. Оказание высокоспециализированной медицинской помощи и ведение пациентов с тяжелыми и редкими формами ревматических заболеваний.
2. Реабилитация пациентов с ревматической патологий
3. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей ревматологов (детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами ревматологами (детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей ревматологов (детских)
Трудовая функция 1:
Оказание высокоспециализированной медицинской помощи и ведение пациентов с тяжелыми и редкими формами ревматических заболеваний.
Навык 1:
Ведение пациентов (дети) с редкими и тяжелыми формами ревматологической патологии.
Умения:
1. Навыки диагностики редких, сложных и осложненных форм ревматической патологии.
2. Навыки проведения оценки активности ревматологического процесса.
3. Навыки лечения и оказания высокоспециализированной помощи пациентам в том числе при редких, тяжелых и осложненных формах ревматической патологии.
4. Навыки определения показаний и выполнение пункции суставов с диагностической и лечебной целью.
5. Навыки оценки и умение управления болью при ревматической патологии.
Знания:
1. Знание методов диагностики редких, тяжелых и осложненных форм ревматической патологии у детей.
2. Знание клинической картины редких форм ревматической патологии у детей.
3. .Знание клинической картины осложнений ревматической патологии у детей.
4. .Знание методов лечения редких, тяжелых и осложненных форм ревматической патологии у детей.
5. .Знание показаний для проведения пункции суставов.
6. Знание техники выполнения пункции суставов.
7. Знание методов оценки и управления болью при ревматической патологии у детей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Реабилитация пациентов с ревматической патологий
Навык 1:
Реабилитация пациентов (дети) с ревматической патологий
Умения:
1. Навыки ранней медицинской реабилитации пациентов с ревматической патологией в условиях стационара и на амбулаторном уровне.
2. Проводить оценку влияния ревматологического процесса на физические и психологические аспекты жизнедеятельности.
3. Навыки контроля симптомов воспаления, предупреждения прогрессирования структурных повреждений, сохранения функции и социальной активности пациентов с тяжелыми формами ревматологических заболеваний.
4. Навыки организации и проведения ранней медицинской и социальной реабилитации пациентов с ревматической патологией.
Знания:

1. Ревматологиялық процестің балалар өмірінің физикалық және психологиялық аспектілеріне әсерін білу.
2. Ревматикалық патологиясы бар пациенттерді (балалар) медициналық және әлеуметтік оңалту принциптері мен әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Ревматолог дәрігерлердің (балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Дағды 1:
Ревматолог дәрігерлердің (балалар) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында ревматологтар (балалар) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Ревматолог дәрігерлердің (балалар) келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Ревматология саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Ревматология саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Эпидемиологиялық жағдайды және ревматикалық аурулардың таралуын бақылау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары.
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (балалар) ревматологиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.

1. Знание влияния ревматологического процесса на физические и психологические аспекты жизнедеятельности детей.
2. Знание принципов и методов медицинской и социальной реабилитации пациентов (дети) с ревматической патологией.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей ревматологов (детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей ревматологов (детских).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами ревматологами (детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей ревматологов (детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области ревматологии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области ревматологии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения ревматических заболеваний.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании ревматологической помощи пациентам (дети).
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.

2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз ревматологтарға консультациялық көмек көрсету.
3. Ревматология саласындағы мәселелер бойынша басқа мамандықтағы дәрігерлерге кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Ревматологтар (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Ревматология (балалар)"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Ревматология (балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Ревматология (балалар)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтау және ұйым басшылығына ревматологтар (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласындағы туындайтын жүйелік проблемалар туралы уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Ревматолог дәрігерлердің (балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Машықтар:

2. Осуществлять консультативную помощь врачам ревматологам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области ревматологии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами ревматологами (детскими).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Ревматология (детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Ревматология (детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Ревматология (детская)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами ревматологами (детскими).
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей ревматологов (детских)
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:

1. Ревматологиялық бейіндегі пациенттерге жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету.
2. "Ревматология (балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Ревматология (балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет.
Еңбек функциясы 1:
Ревматологиялық бейіндегі пациенттерге жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету.
Дағды 1:
Ревматикалық патологиясы бар пациенттерге (балалар) жоғары технологиялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Ревматикалық аурулары бар науқастарға жоғары технологиялық емдеу-диагностикалық көмек көрсету дағдылары.
2. Ревматикалық ауруларды емдеуде ЖЖБИ қолдану дағдылары.
3. Ревматикалық ауру ағымының ерекшеліктерін ескере отырып, ЖБИ тағайындау үшін көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау дағдылары.
4. Ревматикалық аурудың ремиссиясына немесе минималды белсенділігіне қол жеткізу, рентгенологиялық прогрессияны бәсеңдету немесе алдын алу, пациенттердің өмір сүру ұзақтығын арттыру және сапасын жақсарту, сондай-ақ қатар жүретін аурулардың даму қаупін азайту мақсатында терапияны уақтылы түзету дағдылары.
5. Балалар мен жасөспірімдердегі ревматикалық аурулардың стандартты терапиясына отқа төзімді аутологиялық дің жасушаларын трансплантациялау үшін көрсеткіштерді анықтау дағдылары.
6. PUVA үшін көрсеткіштерді анықтау дағдылары.
Білімдер:
1. ЖБИ алатын ревматикалық аурулары бар пациенттерді (балалар), оның ішінде жағымсыз құбылыстар туындаған кезде емдеу принциптерін және оларды басқару тактикасын білу.
2. Ревматикалық аурулары бар пациенттерге (балалар) ЖЖБИ тағайындау үшін көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді білу.
3. Ревматологиялық практикада коморбидтік жағдайлардың даму себептерін, коморбидтік жағдайлардың түрлерін, олардың алдын алуды білу.
4. Ревматологиялық практикада дәрілік препараттарды ұтымды қолдану принциптерін білу.
5. Коморбидті жағдайлар мәселесі бойынша халықаралық және Ұлттық ұсыныстарды білу.
6. Ревматикалық ревматикалық ауруларды емдеуде аутологиялық дің жасушаларын трансплантациялаудың артықшылықтарын, қауіптерін және көрсеткіштерін білу.
7. Отқа төзімді сирек ревматикалық ауруларды емдеудегі PUVA терапиясының артықшылықтарын, қауіптерін және көрсеткіштерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
"Ревматология (балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.
Дағды 1:
"Ревматология (балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:

1. Оказание высокотехнологических медицинских услуг пациентам ревматологического профиля.
2. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Ревматология (детская)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Ревматология (детская)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Оказание высокотехнологических медицинских услуг пациентам ревматологического профиля.
Навык 1:
Оказание высокотехнологических услуг пациентам (дети) с ревматической патологией.
Умения:
1. Навыки оказания высокотехнологической лечебно-диагностической помощи пациентам с ревматическими заболеваниями.
2. Навыки применения ГИБП в лечении ревматических заболевании.
3. Навыки определения показаний и противопоказаний для назначения ГИБП с учетом особенностей течения ревматических заболевании.
4. Навыки своевременной коррекции терапии с целью достижения ремиссии или минимальной активности ревматического заболевания, замедления или предупреждения рентгенологического прогрессирования, увеличения продолжительности и улучшения качества жизни пациентов, а также снижения рисков развития коморбидных заболеваний.
5. Навыки определения показании для трансплантации аутологичных стволовых клеток при рефрактерных к стандартной терапии ревматических заболеваний у детей и подростков.
6. Навыки определения показаний для ПУВА.
Знания:
1. Знание принципов терапии и тактики ведения пациентов (дети) с ревматическими заболеваниями, получающих ГИБП, в том числе при возникновении нежелательных явлений.
2. Знание показаний и противопоказаний для назначения ГИБП пациентам (дети) с ревматическими заболеваниями.
3. Знание причин развития коморбидных состояний в ревматологической практике, виды коморбидных состояний, их профилактика.
4. Знание принципов рационального применения лекарственных препаратов в ревматологической практике.
5. Знание международных и национальных рекомендаций по проблеме коморбидных состояний.
6. Знание преимуществ, рисков и показании для трансплантации аутологичных стволовых клеток при лечении рефрактерных ревматических заболеваний.
7.Знание преимуществ, рисков и показании для ПУВА-терапия при лечении рефрактерных редких ревматических заболеваний.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Ревматология (детская)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Ревматология (детская)".
Умения:

6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде халыққа көмек көрсетуді іске асыруға және жетілдіруге бағытталған кәсіби қызмет. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Мейірбике / мейіргер - 3 СБШ-нің деңгейі
2) Медициналық массажист - 3 СБШ-нің деңгейі
3) 4.1 Мейіргер (жалпы бейін) - 4 СБШ-нің деңгейі
4) 4.2 Мейіргер / аға мейіргер - 4 СБШ-нің деңгейі
5) 4.3 Мейіргер (жалпы бейін) - 4 СБШ-нің деңгейі
6) 5.1 Кеңейтілген практика аға мейіргері - 5 СБШ-нің деңгейі
7) 5.2 Кеңейтілген практика аға мейіргері - 5 СБШ-нің деңгейі
8) 5.3 Кеңейтілген практика аға мейіргері. - 5 СБШ-нің деңгейі
9) 6.1 Мейіргер (жоғары біліктілікті) - 6 СБШ-нің деңгейі
10) 6.2 Мейіргер (жоғары біліктілікті) - 6 СБШ-нің деңгейі
11) 6.3 Мейіргер (жоғары біліктілікті) - 6 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Мейірбике / мейіргер":
Топтың коды:
3221-0
Қызмет атауының коды:
3221-0-005
Кәсіптің атауы:
Мейірбике / мейіргер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
3.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Кіші мейіргер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Мейіргер ісі
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Кіші мейірбике" біліктілігі. Осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Негізгі өндірістік процеске / қызмет көрсетуге қатысу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональная деятельность, направленная на реализацию и совершенствование помощи населению в рамках медицинских услуг по специальности "Сестринское дело". С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
8. Перечень карточек профессий:
1) Медицинская(ий) сестра/брат по уходу - 3 уровень ОРК;
2) Медицинский массажист - 3 уровень ОРК;
3) 4.1 Медицинская(ий) сестра/брат общей практики - 4 уровень ОРК;
4) 4.2 Медицинская(ий) сестра/брат общей практики - 4 уровень ОРК;
5) 4.3 Медицинская(ий) сестра/брат общей практики - 4 уровень ОРК;
6) 5.1 Медицинская(ий) сестра/брат расширенной практики - 5 уровень ОРК;
7) 5.2 Медицинская(ий) сестра/брат расширенной практики - 5 уровень ОРК;
8) 5.3 Медицинская(ий) сестра/брат расширенной практики - 5 уровень ОРК;
9) 6.1 Медицинская сестра (высокой квалификации) - 6 уровень ОРК;
10) 6.2 Медицинская сестра (высокой квалификации) - 6 уровень ОРК;
11) 6.3 Медицинская сестра (высокой квалификации) - 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Медицинская(ий) сестра/брат по уходу":
Код группы:
3221-0
Код наименования занятия:
3221-0-005
Наименование профессии:
Медицинская(ий) сестра/брат по уходу
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
3.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Сестра (брат) младшая (младший) медицинская (медицинский).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Сестринское дело
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Квалификация "Младшая медицинская сестра по уходу". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Участие в основном производственном процессе / оказании услуги
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Қауіпсіз аурухана ортасын сақтау
2. өзін-өзі күту мүмкіндігі шектеулі науқастарға күтім жасау
3. Қарапайым физиотерапиялық процедураларды жүргізу
4. Науқасты дайындау және зертханалық зерттеулер үшін биологиялық материал алу
5. Пациенттің деректерін тіркеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қауіпсіз аурухана ортасын сақтау
Дағды 1:
Пациенттер үшін қауіпсіз ортаны қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Пациенттер мен қызметкерлер үшін қауіпсіз ортаны қамтамасыз етіңіз
Білімдер:
1. Операциялық процедуралар стандарттары.
2. Саладағы нормативтер. Денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілер
3. Қызметті сапалы орындау алгоритмдері мен нұсқаулары
4. Медициналық қалдықтармен жұмыс істеу кезінде жеке және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидалары еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидалары мен нормалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Дезинфекциялық іс-шаралар жүргізу
Машықтар:
1. Дезинфекциялық іс-шаралар жүргізу.
2. Құрал-саймандарды, таңу құралдарын және науқастарға күтім жасау заттарын зарарсыздандыруды жүзеге асыру, дезинфекциялық іс-шараларды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Профиліне қарай емдеу-профилактикалық ұйымдардың санитариялық-эпидемияға қарсы режимі
2. Медициналық ұйымдағы пациенттер мен медициналық персоналдың инфекциялық бақылау, инфекциялық қауіпсіздігі жүйесі
3. Дезинфекция түрлері, әдістері, деңгейлері, құралдары және режимдері
4. Аса қауіпті инфекциялар кезінде объектілерді дезинфекциялау режимдері.
5. Дезинфекциялау құралдарының жарамдылығын бақылау түрлері
6. Дезинфекциялауға арналған жабдыққа қойылатын талаптар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 3:
Бөлімшенің санитариялық-эпидемиологиялық режимінің қағидаларын сақтау
Машықтар:
1. Бөлімшенің санитариялық-эпидемиологиялық режимі қағидаларын сақтау дағдылары
Білімдер:
1. Дезинфекциялау құралдарымен жұмыс істеу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі қағидалары
2. Дезинфекциялау құралдарымен улану кезіндегі алғашқы көмек принциптері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
өзін-өзі күту мүмкіндігі шектеулі науқастарға күтім жасау
Дағды 1:
Науқасты тамақтандыру
Машықтар:
1. Науқасты тамақтандыру дағдылары
Білімдер:
1. Қызметті сапалы орындау алгоритмдері мен нұсқаулары
2. Операциялық процедуралар стандарттары
3. Саладағы нормативтер
4. Пациенттер мен қызметкерлерге психологиялық жайлылықты қамтамасыз ету әдістері, әдістері, құралдары және технологиясы
5. Науқастарды тамақтандыруды жүргізу қағидалары мен әдістемелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Өзін-өзі күту жеткіліксіздігі бар науқастың жеке гигиенасын қамтамасыз ету
Машықтар:

1. Поддержание безопасной больничной среды
2. Трудовая функция 2: Уход за пациентами с ограниченными возможностями ухода за собой
3. Проведение простейших физиотерапевтических процедур
4. Подготовка пациента и забор биологического материала для лабораторных исследований
5. Регистрация данных пациента
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Поддержание безопасной больничной среды
Навык 1:
Обеспечение безопасной среды для пациентов
Умения:
1. Обеспечить безопасную среду для пациентов и персонала
Знания:
1. Стандарты операционных процедур.
2. Нормативы в отрасли. Нормативных правовых актов в области здравоохранения
3. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности
4. Правила обеспечения личной и общественной безопасности при обращении с медицинскими отходами Правил и норм безопасности и охраны труда
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение дезинфекционных мероприятий
Умения:
1. Проводить дезинфекционные мероприятия.
2. Осуществлять стерилизацию инструментария, перевязочных средств и предметов ухода за больными, осуществлять дезинфекционные мероприятия.
Знания:
1. Санитарно-противоэпидемический режим лечебно-профилактических организаций в зависимости от профиля
2. Система инфекционного контроля, инфекционной безопасности пациентов и медицинского персонала в медицинской организации
3. Виды, методы, уровни, средства и режимы дезинфекции
4. Режимы дезинфекции объектов при особо опасных инфекциях.
5. Виды контроля пригодности дезинфицирующих средств
6. Требования к оборудованию для дезинфекции
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Соблюдение правил санитарно-эпидемиологического режима отделения
Умения:
1. Навыки соблюдения правил санитарно-эпидемиологического режима отделения
Знания:
1. Правила безопасности труда при работе с дезинфицирующими средствами
2. Принципы первой помощи при отравлении дезинфицирующими средствами
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Трудовая функция 2:
Уход за пациентами с ограниченными возможностями ухода за собой
Навык 1:
Кормление больного
Умения:
1. Навыки проведения кормления больного.
Знания:
1. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности
2. Стандарты операционных процедур
3. Нормативы в отрасл
4. Методы, приемы, средства и технология обеспечения психологического комфорта пациентам и персоналу
5. Правила и методики проведения питания больных
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение личной гигиены пациента с недостаточностью самоухода
Умения:

1. Өзін-өзі күту жеткіліксіздігі бар науқастың жеке гигиенасын қамтамасыз ету дағдылары
2. Төсек және іш киімді ауыстыру дағдылары
3. Емдеу-алдын алу ұйымында және үйде науқастарға базалық күтім жасау, оның ішінде жеке гигиенаны қамтамасыз ету, іш киімдер мен төсек-орындарды ауыстыру, өзін-өзі күту мүмкіндігі шектеулі пациентті тамақтандыру, науқастың жағдайын бақылау және бағалау.
4. Мейірбикеге мейірбике күтімі бойынша іс-шараларды жүзеге асыруда жалпы тәжірибелік мейірбикеге көмек көрсету.
Білімдер:
1. Қызметті сапалы орындау алгоритмдері мен нұсқаулары
2. Операциялық процедуралар стандарттары
3. Саладағы нормативтер
4. Пациенттер мен қызметкерлерге психологиялық жайлылықты қамтамасыз ету әдістері, әдістері, құралдары және технологиясы
5. Жеке күтім әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 3:
Пациенттерді тасымалдау, алып жүру және жылжыту
Машықтар:
1. Науқасты төсекке жатқызу дағдылары.
2. Пациенттерді тасымалдау, алып жүру және жылжыту дағдылары
3. Пациенттерді тасымалдауды, сүйемелдеуді және орнын ауыстыруды қамтамасыз ету дағдылары.
Білімдер:
1. Қызметті сапалы орындау алгоритмдері мен нұсқаулары
2. Операциялық процедуралар стандарттары
3. Саладағы нормативтер
4. Пациенттер мен қызметкерлерге психологиялық жайлылықты қамтамасыз ету әдістері, әдістері, құралдары және технологиясы
5. Пациенттердің қозғалыс белсенділігі режимдерінің түрлері
6. Науқастың төсектегі жағдайының түрлері
7. Пациенттердің қозғалыс белсенділігі режимдерінің түрлері
8. Пациенттерді тасымалдау, сүйемелдеу және жылжыту әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 4:
Пациенттердің физиологиялық жөнелтілімдерін гигиеналық қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Пациенттердің физиологиялық жөнелтілімдерін гигиеналық қамтамасыз ету дағдылары мен дағдылары
Білімдер:
1. Қызметті сапалы орындау алгоритмдері мен нұсқаулары.
2. Операциялық процедуралар стандарттары.
3. Саладағы нормативтер.
4. Пациенттер мен қызметкерлерге психологиялық жайлылықты қамтамасыз ету әдістері, әдістері, құралдары және технологиясы.
5. Әр түрлі клизмаларды қою әдістері.
6. Пациенттерді физиологиялық жөнелту кезінде жәрдемақы көрсету және күтім жасау әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 5:
Өзіне-өзі қызмет көрсету тапшылығы бар науқасқа күтім жасау
Машықтар:
1.Өзіне-өзі қызмет көрсету тапшылығы бар науқасқа күтім жасау дағдылары
2. Емдеу-алдын алу ұйымында және үйде науқастарға базалық күтім жасау, оның ішінде жеке гигиенаны қамтамасыз ету, іш киімдер мен төсек-орындарды ауыстыру, өзін-өзі күту мүмкіндігі шектеулі пациентті тамақтандыру, науқастың жағдайын бақылау және бағалау.

1. Навыки обеспечения личной гигиены пациента с недостаточностью самоухода
2. Навыки смены постельного и нательного белья
3. Осуществлять базовый уход за больными в лечебно-профилактической организации и на дому, в том числе обеспечение личной гигиены, смену нательного и постельного белья, кормление пациента с ограниченными возможностями ухода за собой, наблюдать и оценивать состояние больного.
4. Ассистировать медицинской сестре общей практики в осуществлении мероприятий по сестринскому уходу за больным.
Знания:
1. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности
2. Стандарты операционных процедур
3. Нормативы в отрасли
4. Методы, приемы, средства и технология обеспечения психологического комфорта пациентам и персоналу
5. Приемы личной гигиены
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Транспортировка, сопровождение и перемещение пациентов
Умения:
1. Навыки укладывания пациента в кровати.
2. Навыки транспортировки, сопровождения и перемещения пациентов
3. Навыки обеспечения транспортировки, сопровождения и перемещения пациентов.
Знания:
1. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности
2. Стандарты операционных процедур
3. Нормативы в отрасли
4. Методы, приемы, средства и технология обеспечения психологического комфорта пациентам и персоналу
5. Виды режимов двигательной активности пациентов
6. Виды положения пациента в постели
7. Виды режимов двигательной активности пациентов
8. Методы транспортировки, сопровождения и перемещения пациентов
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Гигиеническое обеспечение физиологических отправлений пациентов
Умения:
1. Умения и навыки гигиенического обеспечения физиологических отправлений пациентов
Знания:
1. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности.
2. Стандарты операционных процедур.
3. Нормативы в отрасли.
4. Методы, приемы, средства и технология обеспечения психологического комфорта пациентам и персоналу.
5. Методы постановки различных видов клизм.
6. Методы оказания пособий и ухода при физиологических отправлениях пациентов
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Уход за пациентом с дефицитом самообслуживания
Умения:
1. Навыки ухода за пациентом с дефицитом самообслуживания
2. Осуществлять базовый уход за больными в лечебно-профилактической организации и на дому, в том числе обеспечение личной гигиены, смену нательного и постельного белья, кормление пациента с ограниченными возможностями ухода за собой, наблюдать и оценивать состояние больного.

3. Мейірбикеге мейірбике күтімі бойынша іс-шараларды жүзеге асыруда жалпы тәжірибелік мейірбикеге көмек көрсету.
Білімдер:
1. өзіне-өзі қызмет көрсету тапшылығы бар науқасқа күтім жасау дағдылары
2. Емдеу-алдын алу ұйымында және үйде пациенттерге негізгі күтім жасау, оның ішінде жеке гигиенаны қамтамасыз ету, іш киімдер мен төсек-орындарды ауыстыру, өзін-өзі күту мүмкіндігі шектеулі пациентті тамақтандыру, пациенттің жағдайын бақылау және бағалау.
3. мейірбикелік іс-шараларды жүзеге асыруда жалпы практика медбикесіне көмек көрсету.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Қарапайым физиотерапиялық процедураларды жүргізу
Дағды 1:
Қарапайым физиотерапиялық процедураларды жүргізу
Машықтар:
1. Көрсеткіштер бойынша қарапайым физиотерапиялық процедуралардың әртүрлі әдістерін жүргізу мүмкіндігі
2. Қарапайым физиотерапия әдістерін қолдану кезінде пациентті бақылау дағдылары
Білімдер:
1. Операциялық процедуралар стандарттары
2. Саладағы нормативтер
3. Қызметті сапалы орындау алгоритмдері мен нұсқаулары
4. Қарапайым физиотерапиялық процедураларды жүргізу ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Науқасты дайындау және зертханалық зерттеулер үшін биологиялық материал алу
Дағды 1:
Пациентті зертханалық зерттеулер үшін материал алуға дайындау
Машықтар:
1. Науқасты биологиялық материалды жинау ережелеріне үйрете білу
Білімдер:
1. Операциялық процедуралар стандарттары.
2. Саладағы нормативтер.
3. Қызметті сапалы орындау алгоритмдері мен нұсқаулары.
4. Науқасты зерттеуге дайындау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Зертханалық зерттеулерге арналған материал жинау
Машықтар:
1. Дене сұйықтықтарын жинауға арналған контейнер дайындау мүмкіндігі.
2. Дене сұйықтығын дұрыс сақтау мен тасымалдауды ұйымдастыру дағдылары.
Білімдер:
1. Операциялық процедуралар стандарттары.
2. Саладағы нормативтер.
3. Қызметті сапалы орындау алгоритмдері мен нұсқаулары.
4. Зерттеуге биологиялық материалды жинау әдістері.
5. Бір реттік контейнерлерді, арнайы шыны ыдыстарды дайындау.
6. Медициналық қалдықтармен жұмыс істеу кезінде жеке және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Пациенттің деректерін тіркеу
Дағды 1:
Пациенттің деректерін тіркеу
Машықтар:
1. Дербес компьютерді (ДК) меңгеру дағдылары
2. Қазақстан Республикасында пациенттерді тіркеудің ақпараттық бағдарламаларын меңгеру дағдылары
Антропометриялық өлшеулер жүргізу және пациенттердің деректерін тіркеу.
Есептік-есептік медициналық құжаттаманы жүргізу дағдылары.
Білімдер:
1. Тіркеу құжаттамасының негізгі нысандары.

3. Ассистировать медицинской сестре общей практики в осуществлении мероприятий по сестринскому уходу за больным.
Знания:
1. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности
2. Стандарты операционных процедур
3. Нормативы в отрасли
4. Методы, приемы, средства и технология обеспечения психологического комфорта пациентам и персоналу
5. Правила ухода за пациентом с дефицитом самообслуживания
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проведение простейших физиотерапевтических процедур
Навык 1:
Проведение простейших физиотерапевтических процедур
Умения:
1. Умение проводить по показаниям различные методы простейших физиотерапевтических процедур
2. Навыки наблюдения за пациентом при применении методов простейшей физиотерапии
Знания:
1. Стандарты операционных процедур
2. Нормативы в отрасли
3. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности
4. Правила проведения простейших физиотерапевтических процедур
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Подготовка пациента и забор биологического материала для лабораторных исследований
Навык 1:
Подготовка пациента к забору материала для лабораторных исследований
Умения:
1. Умение обучить пациента правилам сбора биологического материала
Знания:
1. Стандарты операционных процедур.
2. Нормативы в отрасли.
3. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности.
4. Методы подготовки больного к исследованиям.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Забор материала для лабораторных исследований
Умения:
1. Умение подготовить контейнера для сбора биологических жидкостей.
2. Навыки организации правильного хранения и транспортировки биологической жидкости.
Знания:
1. Стандарты операционных процедур.
2. Нормативы в отрасли.
3. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности.
4. Методы сбора биологического материала к исследованиям.
5. Подготовка одноразовых контейнеров, специальных стеклянных емкостей.
6. Правила обеспечения личной и общественной безопасности при обращении с медицинскими отходами.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 5:
Регистрация данных пациента
Навык 1:
Регистрация данных пациента
Умения:
1. Навыки владения персональным компьютером (ПК)
2. Навыки владения информационными программами регистрации пациентов в Республике Казахстан
Осуществлять антропометрические измерения и регистрировать данные пациентов.
Навыки ведения учетно-отчетной медицинской документации.
Знания:
1. Основные формы регистрационной документации.

2. Саладағы нормативтер.
3. Қызметті сапалы орындау алгоритмдері мен нұсқаулары.
4. Медициналық ұйымдардағы емдеу-қорғау және санитариялық-эпидемиологиялық режимге қойылатын талаптар Өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Массаж жасау
Машықтар:
1. Жалпы массаж жасау дағдылары
Білімдер:
1. Массаждың адам ағзасына әсер ету механизмі.
2. Жалпы массаж жасауға арналған көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Құқықтық және регламенттеуші құжаттардың нормаларын сақтау дағдылары.
Этика, деонтология және бағыну ережелерін сақтау дағдылары.
Денсаулық сақтауды ұйымдастырудың санитариялық-гигиеналық режимінің және қоршаған ортаның эпидемиологиялық қауіпсіздігінің нормаларын сақтау дағдылары.
Денсаулық сақтауды ұйымдастырудағы еңбек қауіпсіздігі нормаларының дағдылары.
Медициналық қызмет көрсетудің (оның ішінде электрондық) процестерін құжаттауды жүзеге асыру мүмкіндігі.
Ұйымдастыру, өзін-өзі бақылау және өз қызметін үздіксіз жетілдіру дағдылары.
Орындаушылық, командада жұмыс істей білу, коммуникабельділік, жұмыс нәтижесі үшін жауапкершілік
Кәсіби қызмет саласындағы әртүрлі типтік практикалық міндеттерді шешу;
Жұмыстарды орындау нәтижелеріне және нормативтік құжаттар мен құжаттама талаптарының орындалуына жауап бере білу
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, өртке қарсы қауіпсіздік пен қауіпсіздік техникасын, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. "Қазақстан Республикасында алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м. а. 2023 жылғы 30 наурыздағы № 49 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 наурызда № 32160 болып тіркелген);
2. "Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 24 наурыздағы № ҚР - ДСМ-27 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2022 жылғы 25 Наурызда № 27218 болып тіркелген).
3. "Қазақстан Республикасында стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 маусымдағы № 106 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2023 жылғы 8 маусымда № 32740 болып тіркелген).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
4
Жалпы практиканың медбикесі (ағасы) медициналық (медициналық) учаскелік (учаскелік) және (немесе) медбикесі (ағасы) медициналық (медициналық)
4
Медбике (ағасы) медициналық (медициналық) (мамандандырылған (мамандандырылған))
5
Кеңейтілген практиканың медбикесі / ағасы
6
Жоғары білікті медбике / ағасы

2. Нормативы в отрасли.
3. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности.
4. Требования к лечебно-охранительному и санитарно-противоэпидемиологическому режимам в медицинских организациях Требований производственной санитарии и противопожарной безопасности
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение массажа
Умения:
1. Навыки проведения общего массажа
Знания:
1. Механизм действия массажа на организм человека.
2. Показания и противопоказаний для проведения общего массажа.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Навыки соблюдения норм правовых и регламентирующих документов.
Навыки соблюдения правил этики, деонтологии и субординации.
Навыки соблюдения норм санитарно-гигиенического режима организации здравоохранения и эпидемиологической безопасности окружающей среды.
Навыки соблюдения норм безопасности труда в организации здравоохранения.
Умение осуществлять документирование (в том числе электронного) процессов оказания медицинских услуг.
Навыки организации, самоконтроля и непрерывного совершенствования своей деятельности.
Исполнительность, умение работать в команде, коммуникабельность, ответственность за результат работы
Решение различных типовых практических задач в области профессиональной деятельности;
Умение отвечать за результаты выполнения работ, и исполнение требований нормативных документов и документации
Соблюдение медицинской этики, правил внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1. Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 49 "Об утверждении Стандарта организации оказания первичной медико-санитарной помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2023 года № 32160);
2. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 марта 2022 года № ҚР- ДСМ-27 "Об утверждении Стандарта оказания медицинской помощи в стационарных условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 марта 2022 года № 27218).
3. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 июня 2023 года № 106 "Об утверждении стандарта оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 июня 2023 года № 32740).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Массажист медицинский
4
Сестра (брат) медицинская (медицинский) участковая (участковый) и (или) сестра (брат) медицинская (медицинский) общей практики
4
Сестра (брат) медицинская (медицинский) (специализированная (специализированный))
5
Медицинская(ий) сестра/брат расширенной практики
6
Медицинская(ий) сестра/брат высшей квалификации

10. Кәсіптің карточкасы "Медициналық массажист":
Топтың коды:
3221-0
Қызмет атауының коды:
3221-0-001
Кәсіптің атауы:
Медициналық массажист
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Медициналық массажист
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Мейіргер ісі
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Медициналық массажист" біліктілігі. Осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Негізгі өндірістік процеске / қызмет көрсетуге қатысу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жалпы және емдік массаж жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жалпы және емдік массаж жүргізу
Дағды 1:
Жалпы және емдік массаж жүргізу
Машықтар:
1. Адам денесінің жеке аймақтарына классикалық массаж жасаңыз.
2. Органдар мен жүйелердің әртүрлі аурулары бар ересектер мен балаларға емдік массаж жасаңыз.
3. Органдар мен жүйелердің әртүрлі ауруларында массаждың арнайы түрлерін (сегменттік – рефлекторлық, нүктелік) орындау.
4. Спорттық массаж, өзін-өзі массаж жасау.
5. Әр түрлі құрылғыларды қолдана отырып массаж жасаңыз
Білімдер:
1. Массаж терапевтіне қойылатын кәсіби талаптар.
2. Массажист пен пациентке қойылатын гигиеналық талаптар.
3. Массаж жасауға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
4. Массаждың әсер ету механизмі.
5. Массаж процедурасы мен курсының ұзақтығы мен жиілігі.
6. Адам аймақтарының топографиялық-анатомиялық ерекшеліктері.
7. Ересектер мен балалардағы ішкі ағзалар мен жүйелер ауруларының негізгі синдромдары.
8. Дұрыс орындалмаған кездегі асқынулар массаж.
9. Мейірбике области және денсаулық сақтауды ұйымдастыру принциптері туралы негізгі білім.
10. Денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, еңбек заңнамасын, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Құқықтық және регламенттеуші құжаттардың нормаларын сақтау дағдылары.
Этика, деонтология және бағыну ережелерін сақтау дағдылары.
Денсаулық сақтауды ұйымдастырудың санитариялық-гигиеналық режимінің және қоршаған ортаның эпидемиологиялық қауіпсіздігінің нормаларын сақтау дағдылары.
Денсаулық сақтауды ұйымдастыруда еңбек қауіпсіздігі нормаларын сақтау дағдылары.
Денсаулық сақтауды ұйымдастыруда еңбек қауіпсіздігі нормаларын сақтау дағдылары. медициналық қызметтер көрсетудің (оның ішінде электрондық) процестерін құжаттауды қосу.
Денсаулық сақтауды ұйымдастыруда еңбек қауіпсіздігі нормаларын сақтау дағдылары.медициналық қызмет көрсету үдерістерін құжаттауды қосу (оның ішінде электрондық).
Орындаушылық, командада жұмыс істей білу, коммуникабельділік, жұмыс нәтижесі үшін жауапкершілік
Кәсіби қызмет саласындағы әртүрлі типтік практикалық міндеттерді шешу;
Жұмыстарды орындау нәтижелеріне және нормативтік құжаттар мен құжаттама талаптарының орындалуына жауап бере білу
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, өртке қарсы қауіпсіздік пен қауіпсіздік техникасын, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

10. Карточка профессии "Медицинский массажист":
Код группы:
3221-0
Код наименования занятия:
3221-0-001
Наименование профессии:
Медицинский массажист
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Медицинский массажист
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Сестринское дело
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Квалификация "Медицинский массажист". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Участие в основном производственном процессе / оказании услуги
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение общего и лечебного массажа
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение общего и лечебного массажа
Навык 1:
Проведение общего и лечебного массажа
Умения:
1. Выполнять классический массаж отдельных областей тела человека.
2. Выполнять лечебный массаж взрослым и детям при различных заболеваниях органов и систем.
3. Выполнение специальных видов массажа (сегментарно – рефлекторный, точечный) при различных заболеваниях органов и систем.
4. Выполнение спортивного массажа, самомассаж.
5. Выполнять массаж с применением различных видов аппаратов
Знания:
1. Профессиональные требования к массажисту.
2. Гигиенические требования к массажисту и пациенту.
3. Показания и противопоказания к проведению массажа.
4. Механизм действия массажа.
5. Продолжительность и периодичность процедуры и курса массажа.
6. Топографо-анатомические особенности областей человека.
7. Основные синдромы заболеваний внутренних органов и систем у взрослых и детей.
8. Осложнения при неправильном выполнении массаж.
9. Базовые знания в области сестринского дела и принципов организации здравоохранения.
10. Знание нормативных правовых актов в области здравоохранения, трудового законодательства, правил и норм безопасности и охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Навыки соблюдения норм правовых и регламентирующих документов.
Навыки соблюдения правил этики, деонтологии и субординации.
Навыки соблюдения норм санитарно-гигиенического режима организации здравоохранения и эпидемиологической безопасности окружающей среды.
Навыки соблюдения норм безопасности труда в организации здравоохранения.
Умение осуществлять документирование (в том числе электронного) процессов оказания медицинских услуг.
Навыки организации, самоконтроля и непрерывного совершенствования своей деятельности.
Исполнительность, умение работать в команде, коммуникабельность, ответственность за результат работы
Решение различных типовых практических задач в области профессиональной деятельности;
Умение отвечать за результаты выполнения работ, и исполнение требований нормативных документов и документации
Соблюдение медицинской этики, правил внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима
Список технических регламентов и национальных стандартов:

11. Кәсіптің карточкасы "4.1 Мейіргер (жалпы бейін)":
Топтың коды:
3221-0
Қызмет атауының коды:
3221-0-004
Кәсіптің атауы:
4.1 Мейіргер (жалпы бейін)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
4.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жоғары білікті медбике / ағасы
Кіші мейіргер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Мейіргер ісі
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Жалпы практика мейіргері" біліктілігі. Осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Негізгі өндірістік процеске / қызмет көрсетуге қатысу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Алдын алу іс-шараларын жүргізу
2. Салауатты өмір салтын қалыптастыру
3. Қауіпсіз аурухана ортасын сақтау, дезинфекциялау, зарарсыздандыру
4. Пациентті зертханалық зерттеу әдістеріне дайындау
5. Веноздық қан алу және катетерді күту
6. Пациентті аспаптық зерттеу әдістеріне дайындау
7. Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды қолдану
8. Мейіргер ғылым бакалаврының немесе дәрігердің бақылауымен мейіргерлік процесс шеңберінде мейіргерлік күтімді жүзеге асыру
9. Оксигенотерапия
10. Зондтық манипуляциялар
11. Зерттеудің арнайы және жалпы әдістерін жүргізу
12. Психиатрия, онкологиядағы мамандандырылған көмек
13. Медициналық-әлеуметтік патронаж
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Алдын алу іс-шараларын жүргізу
Дағды 1:
Диспансерлеуді жүргізу.
Машықтар:
1. Диспансерлеуді жүргізу дағдылары.
2. Пациенттерді диспансерлеуді және патронаждауды ұйымдастыру мәселелерінде жалпы практика дәрігеріне және кеңейтілген практика медбикесіне көмек көрсету, өз құзыреті шегінде емдеу-профилактикалық ұйымда және үйде (патронажда)науқастарға күтім жасауды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Диспансерлеуді жүргізу принциптері мен әдістері.
2. Операциялық процедуралар стандарттары.

11. Карточка профессии "4.1 Медицинская(ий) сестра/брат общей практики":
Код группы:
3221-0
Код наименования занятия:
3221-0-004
Наименование профессии:
4.1 Медицинская(ий) сестра/брат общей практики
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
4.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Сестра (брат) медицинская (медицинский) участковая (участковый) и (или) сестра (брат) медицинская (медицинский) общей практики
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Сестринское дело
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Квалификация "Медицинская сестра/брат общей практики". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Участие в основном производственном процессе / оказании услуги
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение профилактических мероприятий
2. Формирование здорового образа жизни
3. Поддержание безопасной больничной среды, дезинфекция, стерилизация
4. Подготовка пациента к лабораторным методам исследования
5. Забор венозной крови и уход за катетерами
6. Подготовка пациента к инструментальным методам исследования
7. Применение лекарственных средств и изделий медицинского назначения
8. Осуществление сестринского ухода в рамках сестринского процесса под супервизией бакалавра сестринских наук или врача
9. Оксигенотерапия
10. Зондовые манипуляции
11. Проведение специальных и общих методов исследования
12. Специализированная помощь в психиатрии, онкологии
13. Медико-социальный патронаж
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение профилактических мероприятий
Навык 1:
Проведение диспансеризации.
Умения:
1. Навыки проведения диспансеризации.
2. Ассистировать врачу общей практики и медицинской сестре расширенной практики в вопросах организации диспансеризации и патронажа больных, осуществлять уход за больными в лечебно-профилактической организации и на дому (патронаж)в пределах своей компетенции.
Знания:
1. Принципы и методы проведения диспансеризации.
2. Стандарты операционных процедур.

3. Қызметті сапалы орындау алгоритмдері мен нұсқаулары.
4. Кәсіби қызмет саласындағы теориялық және практикалық білімнің кең ауқымы.
5. Денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, денсаулық сақтауды ұйымдастырудың негізгі қағидаттарын, еңбек заңнамасын, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Ұлттық егу күнтізбесі шеңберінде иммундау жүргізу.
Машықтар:
1. Ұлттық егу күнтізбесі шеңберіндегі иммундау дағдылары.
Білімдер:
1.Денсаулық сақтау саласындағы НҚА.
2. Операциялық процедуралар стандарттары.
3. Қызметті сапалы орындау алгоритмдері мен нұсқаулары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 3:
Скринингтік зерттеулер жүргізу, халықтың нысаналы топтарына мониторинг жүргізу.
Машықтар:
1. Дұрыс тамақтануды насихаттау дағдылары.
Білімдер:
1. Операциялық процедуралар стандарттары.
2. Саладағы нормативтер.
3. Қызметті сапалы орындау алгоритмдері мен нұсқаулары.
4. Дұрыс тамақтануды насихаттау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Салауатты өмір салтын қалыптастыру
Дағды 1:
Дұрыс тамақтануды насихаттау.
Машықтар:
1. Дұрыс тамақтануды насихаттау дағдылары.
Білімдер:
1. Операциялық процедуралар стандарттары.
2. Саладағы нормативтер.
3. Қызметті сапалы орындау алгоритмдері мен нұсқаулары.
4. Дұрыс тамақтануды насихаттау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Алдын алу
Машықтар:
1. Темекі шегудің, алкоголизмнің және нашақорлықтың алдын алу және шектеу дағдылары.
2. Темір тапшылығы жағдайларының алдын алу дағдылары.
3. Жұқпалы емес аурулардың, оның ішінде кәсіптік және жарақаттанудың алдын алу дағдылары.
4. Йод тапшылығы жағдайларының алдын алу дағдылары.
5. Психоактивті заттарға тәуелділіктің алдын алу мүмкіндігі.
6. Әлеуметтік маңызы бар жұқпалы аурулардың алдын алуды жүргізе білу.
Білімдер:
1. Операциялық процедуралар стандарттары.
2. Саладағы нормативтер.
3. Қызметті сапалы орындау алгоритмдері мен нұсқаулары.
4. Аурулардың алдын алу, салауатты өмір салтын насихаттау негіздері.
5. Жұқпалы емес аурулардың, оның ішінде кәсіптік және жарақаттанудың бастапқы, қайталама, үшінші профилактикасы.
6. Психоактивті заттарға тәуелді жұмыс әдістері.
7. Темір тапшылығы, йод тапшылығы жағдайларының бастапқы, қайталама, үшінші профилактикасы.
8. Жұқпалы аурулардың бастапқы, қайталама, үшінші профилактикасы.

3. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности.
4. Широкий диапазон теоретических и практических знаний в области профессиональной деятельности.
5. Знание нормативных правовых актов в области здравоохранения, основных принципов организации здравоохранения, трудового законодательства, правил и норм безопасности и охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение иммунизации в рамках Национального календаря прививок.
Умения:
1. Навыки иммунизации в рамках Национального календаря прививок.
Знания:
1. НПА в области здравоохранения.
2. Стандарты операционных процедур.
3. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Проведение скрининговых исследований, осуществление мониторинга целевых групп населения.
Умения:
1. Навыки пропаганды здорового питания.
Знания:
1. Стандарты операционных процедур.
2. Нормативы в отрасли.
3. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности.
4. Методы пропагандирования здорового питания.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Формирование здорового образа жизни
Навык 1:
Пропаганда здорового питания.
Умения:
1. Навыки пропаганды здорового питания.
Знания:
1. Стандарты операционных процедур.
2. Нормативы в отрасли.
3. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности.
4. Методы пропагандирования здорового питания.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Профилактика
Умения:
1. Навыки профилактики и ограничения табакокурения, алкоголизма и наркомании.
2. Навыки профилактики железодефицитных состояний.
3. Навыки профилактики неинфекционных заболеваний, в том числе профессиональных и травматизма.
4. Навыки профилактики йододефицитных состояний.
5. Умение проводить профилактику зависимости от психоактивных веществ.
6. Умение проводить профилактику социально-значимых инфекционных заболеваний.
Знания:
1. Стандарты операционных процедур.
2. Нормативы в отрасли.
3. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности.
4. Основы профилактики заболеваний, пропаганды здорового образа жизни.
5. Первичная, вторичная, третичная профилактика неинфекционных заболеваний, в том числе профессиональных и травматизма.
6. Методы работы с зависимыми от психоактивных веществ.
7. Первичная, вторичная, третичная профилактика железодефицитных, йододефицитных состояний.
8. Первичная, вторичная, третичная профилактика инфекционных заболеваний.

9. Әлеуметтік маңызы бар жұқпалы аурулардың алдын алу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 3:
Кеңес беру
Машықтар:
1 баланың сау дамуы мәселелері бойынша кеңес беру дағдылары.
2. Репродуктивті денсаулық мәселелері бойынша кеңес бере білу.
Білімдер:
1. Операциялық процедуралар стандарттары.
2. Саладағы нормативтер.
3. Қызметті сапалы орындау алгоритмдері мен нұсқаулары.
4. Даму мақсатында бала күтімі бойынша кеңес беру әдістері
5. Репродуктивті денсаулық мәселелері бойынша кеңес беру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 4:
Физикалық белсенділікті сақтауға көмектесу
Машықтар:
1. Физикалық белсенділікті қолдау дағдылары. Спорт, дене шынықтыру.
Білімдер:
1. Операциялық процедуралар стандарттары.
2. Саладағы нормативтер.
3. Қызметті сапалы орындау алгоритмдері мен нұсқаулары.
4. Гиподинамияның алдын алу әдістері, салауатты өмір салтын, спорт пен дене шынықтыруды насихаттау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 5:
"Денсаулық мектептерінде"пациенттерді басқару
Машықтар:
1. "Денсаулық мектептерінде" пациенттерді басқару қабілеті.
Білімдер:
1. Операциялық процедуралар стандарттары.
2. Саладағы нормативтер.
3. Қызметті сапалы орындау алгоритмдері мен нұсқаулары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Қауіпсіз аурухана ортасын сақтау, дезинфекциялау, зарарсыздандыру
Дағды 1:
Қол гигиенасы
Машықтар:
1. Қол гигиенасы дағдылары (түрлері, деңгейлері, кезеңдері).
Білімдер:
1. Операциялық процедуралар стандарттары.
1. Саладағы Норматив.
2. Қызметті сапалы орындау алгоритмдері мен нұсқаулары.
3. Асептика және антисептика ережелері.
4. Тері микрофлорасы, түрлері.
5. Қолды деконтаминациялау деңгейлері.
6. Қазіргі антисептиктер.
7. Барлық деңгейдегі қолды өңдеу алгоритмдері.
8. Қолды өңдеудің хирургиялық деңгейінің мақсаттары.
9. Қолды өңдеудің хирургиялық деңгейіне арналған жабдық.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Дезинфекциялау құралдарымен жұмыс
Машықтар:
1Дезинфекциялау құралдарымен жұмыс істеу дағдылары.
2.Медициналық мақсаттағы бұйымдар мен науқастарды күту заттарын дезинфекциялау дағдылары.
Білімдер:
1. Операциялық процедуралар стандарттары.
2. Саладағы Норматив.
3. Қызметті сапалы орындау алгоритмдері мен нұсқаулары.
4. Дезинфекция түрлері, әдістері, деңгейлері.
5. Дезинфекциялау құралдары мен режимдері.
6. Аса қауіпті инфекциялар кезінде объектілерді дезинфекциялау режимдері.
7. Дезинфекциялау құралдарының жарамдылығын бақылау түрлері.
8. Дезинфекциялауға арналған жабдыққа қойылатын талаптар.
9. Дезинфекциялау құралдарымен жұмыс істеу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі ережелері.

9. Профилактика социально-значимых инфекционных заболеваний.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Консультирование
Умения:
1. Навыки консультирования по вопросам здорового развития ребенка.
2. Умение консультировать по вопросам репродуктивного здоровья.
Знания:
1. Стандарты операционных процедур.
2. Нормативы в отрасли.
3. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности.
4. Методы консультирования по уходу за ребенком в целях развития
5. Методы консультирования по вопросам репродуктивного здоровья.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Содействие поддержанию физической активности
Умения:
1. Навыки содействия поддержанию физической активности. Спорт, физическая культура.
Знания:
1. Стандарты операционных процедур.
2. Нормативы в отрасли.
3. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности.
4. Методы профилактики гиподинамии, пропаганда здорового образа жизни, спорта и физической культуры.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Ведение пациентов в "Школах здоровья"
Умения:
1. Умение ведения пациентов в "Школах здоровья".
Знания:
1. Стандарты операционных процедур.
2. Нормативы в отрасли.
3. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Поддержание безопасной больничной среды, дезинфекция, стерилизация
Навык 1:
Гигиена рук
Умения:
1. Навыки гигиены рук (типы, уровни, этапы).
Знания:
1. Стандарты операционных процедур.
1. Норматив в отрасли.
2. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности.
3. Правила асептики и антисептики.
4. Микрофлора кожи, виды.
5. Уровни деконтаминации рук.
6. Современные антисептики.
7. Алгоритмы обработки рук на всех уровнях.
8. Цели хирургического уровня обработки рук.
9. Оснащение для хирургического уровня обработки рук.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Работа с дезинфицирующими средствами
Умения:
1. Навыки работы с дезинфицирующими средствами.
2. Навыки дезинфекции изделий медицинского назначения и предметов ухода за больными.
Знания:
1. Стандарты операционных процедур.
2. Норматив в отрасли.
3. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности.
4. Виды, методы, уровни дезинфекции.
5. Средства и режимы дезинфекции.
6. Режимы дезинфекции объектов при особо опасных инфекциях.
7. Виды контроля пригодности дезинфицирующих средств.
8. Требования к оборудованию для дезинфекции.
9. Правила безопасности труда при работе с дезинфицирующими средствами.

10. Дезинфекциялау құралдарымен улану кезіндегі алғашқы көмек
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 3:
Медициналық мақсаттағы бұйымдарды зарарсыздандыру алдындағы тазалау, зарарсыздандыру.
Машықтар:
1. Медициналық мақсаттағы бұйымдарды зарарсыздандыру алдындағы тазалау, зарарсыздандыру дағдылары.
Білімдер:
1. Операциялық процедуралар стандарттары.
2. Саладағы Норматив.
3. Қызметті сапалы орындау алгоритмдері мен нұсқаулары.
4. Профиліне байланысты емдеу-профилактикалық мекемелердің санитарлық-эпидемияға қарсы режимі.
5. Медициналық ұйымдағы пациенттер мен медициналық персоналдың инфекциялық бақылау, инфекциялық қауіпсіздік жүйесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Пациентті зертханалық зерттеу әдістеріне дайындау
Дағды 1:
Пациенттерге нұсқама беру
Машықтар:
Пациентке зәрді, нәжісті, қақырықты жинау бойынша нұсқау беру дағдылары.
Білімдер:
1. Операциялық процедуралар стандарттары.
2. Саладағы нормативтер.
3. Қызметті сапалы орындау алгоритмдері мен нұсқаулары.
4. Талдау үшін зәрді жинау әдістері.
5. Талдау үшін қақырықты жинау әдістері.
6. Талдау үшін нәжісті жинау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Зертханалық зерттеулер жүргізу
Машықтар:
1. Зәрдегі глюкозаны сынақ жолағымен анықтау дағдылары.
2. Экспресс диагностика әдісімен глюкозаны анықтау дағдылары.
3. Сынақ жолағымен билирубинді анықтау дағдылары.
4. Жұтқыншақ пен мұрыннан жағынды алу дағдылары.
Білімдер:
1. Операциялық процедуралар стандарттары.
2. Саладағы нормативтер.
3. Қызметті сапалы орындау алгоритмдері мен нұсқаулары.
4. Зәрдегі глюкозаны сынақ жолағымен анықтау әдістері.
5. Жедел диагностика арқылы глюкозаны анықтау әдістері.
6. Зәрдегі билирубинді сынақ жолағымен анықтау әдістері.
7. Жұтқыншақ пен мұрын жағындысын алу әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Веноздық қан алу және катетерді күту
Дағды 1:
Веноздық қан алу
Машықтар:
1. Вакуумдық жүйе арқылы веноздық қан алу дағдылары.
Білімдер:
1. Операциялық процедуралар стандарттары.
2. Саладағы нормативтер.
3. Қызметті сапалы орындау алгоритмдері мен нұсқаулары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
веноздық катетерге күтім жасау
Машықтар:
1. Перифериялық веноздық (ПВК) және Орталық веноздық (ЦВК) катетерлерге күтім жасау дағдылары.
Білімдер:
1. Операциялық процедуралар стандарттары.
2. Саладағы нормативтер.
3. Қызметті сапалы орындау алгоритмдері мен нұсқаулары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 6:
Пациентті аспаптық зерттеу әдістеріне дайындау
Дағды 1:
Пациентті аспаптық зерттеу әдістеріне дайындау
Машықтар:
1. Пациентті ХМЭКГ, СМАД, РТ, КТ, МРТ, УДЗ, көктамырішілік урография, бронхографияға дайындау дағдылары.
2. Пациентті іш және жамбас мүшелерін аспаптық зерттеуге дайындау дағдылары.

10. Первая помощь при отравлении дезинфицирующими средствами
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Предстерилизационная очистка, стерилизация изделий медицинского назначения.
Умения:
1. Навыки предстерилизационной очистки, стерилизации изделий медицинского назначения.
Знания:
1. Стандарты операционных процедур.
2. Норматив в отрасли.
3. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности.
4. Санитарно-противоэпидемический режим лечебно-профилактических учреждений в зависимости от профиля.
5. Система инфекционного контроля, инфекционной безопасности пациентов и медицинского персонала в медицинской организации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Подготовка пациента к лабораторным методам исследования
Навык 1:
Проведение инструктажа пациентов
Умения:
Навыки инструктажа пациента по сбору: мочи, кала, мокроты.
Знания:
1. Стандарты операционных процедур.
2. Нормативы в отрасли.
3. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности.
4. Методы сбора мочи на анализ.
5. Методы сбора мокроты на анализ.
6. Методы сбора кала на анализ.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение лабораторных исследований
Умения:
1. Навыки определения глюкозы в моче тест- полоской.
2. Навыки определения глюкозы методом экспресс диагностики.
3. Навыки определения билирубина тест- полоской.
4. Навыки взятия мазка из зева и носа.
Знания:
1. Стандарты операционных процедур.
2. Нормативы в отрасли.
3. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности.
4. Методы определения глюкозы в моче тест-полоской.
5. Методы опреления глюкозы методом экспресс диагностики.
6. Методы определения билирубина в моче тест-полоской.
7. Методы взятия мазка из зева и носа
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 5:
Забор венозной крови и уход за катетерами
Навык 1:
Забор венозной крови
Умения:
1. Навыки забора венозной крови с помощью вакуумной системы.
Знания:
1. Стандарты операционных процедур.
2. Нормативы в отрасли.
3. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Уход за венозным катетером
Умения:
1. Навыки ухода за периферическими венозными (ПВК) и центральным венозным (ЦВК) катетерами.
Знания:
1. Стандарты операционных процедур.
2. Нормативы в отрасли.
3. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 6:
Подготовка пациента к инструментальным методам исследования
Навык 1:
Подготовка пациента к инструментальным методам исследования
Умения:
1. Навыки подготовки пациента к ХМЭКГ, СМАД, РТ, КТ, МРТ, УЗИ, внутривенной урографии, бронхографии.
2. Навыки подготовки пациента к инструментальному исследованию органов брюшной полости и малого таза.

3. Пациентті эндоскопиялық зерттеу әдістеріне дайындау дағдылары.
4. Пациентті плевра, стернальды, абдоминальды, жұлын пункциясын жүргізуге дайындау дағдылары.
Білімдер:
1. Операциялық процедуралар стандарттары.
2. Саладағы нормативтер.
3. Қызметті сапалы орындау алгоритмдері мен нұсқаулары.
4. Пациентті зерттеуге дайындау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 7:
Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды қолдану
Дағды 1:
ДЗ мен ММБ қолдану
Машықтар:
1. Per os, парентеральді, ректалды, қынаптық, ингаляциялық дәрілік заттарды қолдану дағдылары.
2. Көзге, құлаққа тамшылатып тамызу, төменгі қабақтың артына көз майын жағу дағдылары.
3. Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды пайдалану дағдылары.
Білімдер:
1. Операциялық процедуралар стандарттары.
2. Саладағы нормативтер.
3. Қызметті сапалы орындау алгоритмдері мен нұсқаулары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
ДЗ және ММБ сақтау, есепке алу және есептен шығару
Машықтар:
1. Дәрілік препараттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды дұрыс сақтауды, есепке алуды және есептен шығаруды қамтамасыз ету дағдылары.
Білімдер:
1. Операциялық процедуралар стандарттары.
2. Саладағы нормативтер.
3. Қызметті сапалы орындау алгоритмдері мен нұсқаулары.
4. Құрамында есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар, бақылауға жататын дәрілік заттарды сақтау және есепке алу қағидалары.
5. Дәрілік препараттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды есепке алу және есептен шығару
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 8:
Мейіргер ғылым бакалаврының немесе дәрігердің бақылауымен мейіргерлік процесс шеңберінде мейіргерлік күтімді жүзеге асыру
Дағды 1:
Мейіргерлік күтімді жүзеге асыру
Машықтар:
1. Мейіргер ісі бакалавры тағайындаған күтім жоспарына сәйкес мейіргер күтімін жүзеге асыру дағдылары.
4. Пациенттер мен оның туыстарын емдік диетамен таныстыру мүмкіндігі.
5. Ауырсынуды басу, жүрек айнуы мен құсуға көмектесу дағдылары.
6. Қысым жарасының алдын алу және емдеу дағдылары.
7. Клизмалар мен газ құбырларын қою дағдылары.
8. Колостомия, Илеостома, цистостома, Гастростома, трахеостома, назогастральды зондқа күтім жасау, постуральды дренажды жүргізу дағдылары.
9. Дренаждық позицияны құру дағдылары, позициялық дренаж.
10. Физиотерапияның негізгі түрлерін жүргізу мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Операциялық процедуралар стандарттары.
2. Саладағы нормативтер.
3. Қызметті сапалы орындау алгоритмдері мен нұсқаулары.
4. Қысым жарасының пайда болу қаупі факторлары.
5. Қысымның пайда болуы мүмкін жерлер.

3. Навыки подготовки пациента к эндоскопическим методам исследования.
4. Навыки подготовки пациента к проведению плевральной, стернальной, абдоминальной, спинномозговой пункции.
Знания:
1. Стандарты операционных процедур.
2. Нормативы в отрасли.
3. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности.
4. Методы подготовки пациента к исследованиям.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 7:
Применение лекарственных средств и изделий медицинского назначения
Навык 1:
Применение ЛС и ИМН
Умения:
1. Навыки применения лекарственных средств per os, парентерально, ректально, вагинально, ингаляционно.
2. Навыки закапывания капель в глаза, уши, закладывания глазной мази за нижнее веко.
3. Навыки использования лекарственных средств и изделий медицинского назначения.
Знания:
1. Стандарты операционных процедур.
2. Нормативы в отрасли.
3. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Хранение, учет и списание ЛС и ИМН
Умения:
1. Навыки обеспечения правильного хранения, учета и списания лекарственных препаратов и изделий медицинского назначения.
Знания:
1. Стандарты операционных процедур.
2. Нормативы в отрасли.
3. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности.
4. Правила хранения и учета лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, подлежащих контролю.
5. Учет и списание лекарственных препаратов и изделий медицинского назначения
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 8:
Осуществление сестринского ухода в рамках сестринского процесса под супервизией бакалавра сестринских наук или врача
Навык 1:
Осуществление сестринского ухода
Умения:
1. Навыки осуществления сестринского ухода в соответствии с планом ухода, назначенным бакалавром сестринского дела.
4. Умение ознакомить пациентов и его родственников с лечебной диетой.
5. Навыки купирования боли, оказания помощи при тошноте и рвоте.
6. Навыки профилактики и лечения пролежней.
7. Навыки постановки клизм и газоотводной трубки.
8. Навыки ухода за колостомой, илеостомой, цистостомой, гастростомой, трахеостомой, назогастральным зондом, проведения постурального дренажа.
9. Навыки создания дренажного положения, позиционный дренаж.
10. Умение проводить основные виды физиопроцедур.
Знания:
1. Стандарты операционных процедур.
2. Нормативы в отрасли.
3. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности.
4. Факторы риска образования пролежней.
5. Места возможного образования пролежней.

6. Қысым жарасының пайда болу кезеңдері. Кезең анықтамасын бағалау
7. Физиотерапиялық процедуралардың негізгі түрлерін жүргізу ережелері.
8. Өзін-өзі күту жеткіліксіздігі бар науқастың жеке гигиенасын қамтамасыз ету әдістері.
9. Емдік тамақтанудың негізгі принциптері.
10. Тамақтану режимі және ұйымдастыру.
11. Пациенттерді тамақтандыру ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 9:
Оксигенотерапия
Дағды 1:
оксигенотерапиясын жүргізу
Машықтар:
1. Оттегі концентраторынан ылғалданған оттегін беру дағдылары.
2. Мұрын канюлялары арқылы оттегін беру мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Операциялық процедуралар стандарттары.
2. Саладағы нормативтер.
3. Қызметті сапалы орындау алгоритмдері мен нұсқаулары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 10:
Зондтық манипуляциялар
Дағды 1:
Зондтық манипуляцияларды жүргізу
Машықтар:
1. Асқазанды шаю дағдылары.
2.Пациентті дуоденальды зондтауға дайындау дағдылары.
3. Қуықты жуу дағдылары
Білімдер:
1. Операциялық процедуралар стандарттары.
2. Саладағы нормативтер.
3. Қызметті сапалы орындау алгоритмдері мен нұсқаулары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 11:
Зерттеудің арнайы және жалпы әдістерін жүргізу
Дағды 1:
Зерттеудің арнайы және жалпы әдістерін жүргізу
Машықтар:
1. Антропометрияны жүргізу дағдылары.
2. Пациенттің функционалдық жағдайын бағалау дағдылары.
3. Пикфлоуметрияны, экспресс-глюкометрді, спирометрияны, қуықты катетеризациялауды, көзішілік қысымды өлшеуді жүргізу қабілеті.
Білімдер:
1. Операциялық процедуралар стандарттары.
2. Саладағы нормативтер.
3. Қызметті сапалы орындау алгоритмдері мен нұсқаулары.
4. Антропометрия әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 12:
Психиатрия, онкологиядағы мамандандырылған көмек
Дағды 1:
Психиатрияда мамандандырылған мейіргерлік көмек жүргізу
Машықтар:
1. Психикалық жағдайды зерттеудің жедел әдісін жүргізу дағдылары.
2. Пациентті психомоторлы қозу күйінде бекіту дағдылары.
3. Пациенттің психикалық жағдайын анықтау дағдылары.
Білімдер:
1. Операциялық процедуралар стандарттары.
2. Саладағы нормативтер.
3. Қызметті сапалы орындау алгоритмдері мен нұсқаулары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Онкологияда мамандандырылған мейіргерлік көмек жүргізу
Машықтар:
1. Онкологиялық пациенттерге күтім жасау дағдылары.
Білімдер:
1. Операциялық процедуралар стандарттары.
2. Саладағы нормативтер.
3. Қызметті сапалы орындау алгоритмдері мен нұсқаулары.

6. Стадии образования пролежней. Оценка определения стадии
7. Правила проведения основных видов физиотерапевтических процедур.
8. Методы обеспечения личной гигиены пациента с недостаточностью самоухода.
9. Основные принципы лечебного питания.
10. Режим и организация питания.
11. Правила проведения питания больных.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 9:
Оксигенотерапия
Навык 1:
Проведение оксигенотерапии
Умения:
1. Навыки подачи увлажненного кислорода из кислородного концентратора.
2. Умение осуществлять подачу кислорода через назальные канюли.
Знания:
1. Стандарты операционных процедур.
2. Нормативы в отрасли.
3. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 10:
Зондовые манипуляции
Навык 1:
Проведение зондовых манипуляций
Умения:
1. Навыки промывания желудка.
2. Навыки подготовки пациента к проведению дуоденального зондирования.
3. Навыки промывания мочевого пузыря
Знания:
1. Стандарты операционных процедур.
2. Нормативы в отрасли.
3. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 11:
Проведение специальных и общих методов исследования
Навык 1:
Проведение специальных и общих методов исследования
Умения:
1. Навыки проведения антропометрии.
2. Навыки оценки функционального состояния пациента.
3. Умение проводить пикфлоуметрию, экспресс-глюкометрию, спирометрию, катетеризацию мочевого пузыря, измерение внутриглазного давления.
Знания:
1. Стандарты операционных процедур.
2. Нормативы в отрасли.
3. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности.
4. Методы антропометрии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 12:
Специализированная помощь в психиатрии, онкологии
Навык 1:
Проведение специализированной сестринской помощи в психиатрии
Умения:
1. Навыки проведения экспресс-метода исследования психического статуса.
2. Навыки фиксации пациента в состоянии психомоторного возбуждения.
3. Навыки определения психического состояния пациента.
Знания:
1. Стандарты операционных процедур.
2. Нормативы в отрасли.
3. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение специализированной сестринской помощи в онкологии
Умения:
1. Навыки ухода за онкологическими пациентами.
Знания:
1. Стандарты операционных процедур.
2. Нормативы в отрасли.
3. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности.

1. Онкология негіздері.
2. Паллиативті көмек негіздері.
3. Онкологиялық пациенттермен қарым-қатынас ерекшеліктері.
4. Онкологиялық пациена жалпы күтім жасау ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 13:
Медициналық-әлеуметтік патронаж
Дағды 1:
Жүкті әйелдерге, босанған әйелдерге және жаңа туған нәрестелерге патронаж жүргізу
Машықтар:
1. Лактация бойынша кеңес беру дағдылары.
2. Бір жасқа дейінгі балаларды күту дағдылары.
3. Пренатальды патронаж дағдылары.
Білімдер:
1. Саладағы нормативтер.
2. Қызметті сапалы орындау алгоритмдері мен нұсқаулары.
3. Емшекпен емізу принциптері
4."Жас ана мектебі" жұмысының негізгі принциптері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Құқықтық және регламенттеуші құжаттардың нормаларын сақтау дағдылары.
Этика, деонтология және бағыну ережелерін сақтау дағдылары.
Денсаулық сақтауды ұйымдастырудың санитариялық-гигиеналық режимінің және қоршаған ортаның эпидемиологиялық қауіпсіздігінің нормаларын сақтау дағдылары.
Денсаулық сақтауды ұйымдастыруда еңбек қауіпсіздігі нормаларын сақтау дағдылары.
Медициналық қызмет көрсетудің (оның ішінде электрондық) процестерін құжаттауды жүзеге асыру мүмкіндігі.
Ұйымдастыру, өзін-өзі бақылау және өз қызметін үздіксіз жетілдіру дағдылары.
Орындаушылық, командада жұмыс істей білу, коммуникабельділік, жұмыс нәтижесі үшін жауапкершілік
Кәсіби қызмет саласындағы әртүрлі типтік практикалық міндеттерді шешу;
Жұмыстарды орындау нәтижелеріне және нормативтік құжаттар мен құжаттама талаптарының орындалуына жауап бере білу
Медициналық әдепті, ішкі еңбек тәртібі, өртке қарсы қауіпсіздік және қауіпсіздік техникасы қағидаларын, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Основы онкологии.
2. Основы паллиативной помощи.
3. Особенности общения с онкобольными.
4. Особенности общего ухода за онкобольными.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 13:
Медико-социальный патронаж
Навык 1:
Проведение патронажа беременных, родильниц и новорожденных
Умения:
1. Навыки осуществления консультаций по грудному вскармливанию.
2. Навыки патронажа детей до года.
3. Навыки дородового патронажа.
Знания:
1. Нормативы в отрасли.
2. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности.
3. Принципы грудного вскармливания
4. Основные принципы работы "Школы молодой матери"
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Навыки соблюдения норм правовых и регламентирующих документов.
Навыки соблюдения правил этики, деонтологии и субординации.
Навыки соблюдения норм санитарно-гигиенического режима организации здравоохранения и эпидемиологической безопасности окружающей среды.
Навыки соблюдения норм безопасности труда в организации здравоохранения.
Умение осуществлять документирование (в том числе электронного) процессов оказания медицинских услуг.
Навыки организации, самоконтроля и непрерывного совершенствования своей деятельности.
Исполнительность, умение работать в команде, коммуникабельность, ответственность за результат работы
Решение различных типовых практических задач в области профессиональной деятельности;
Умение отвечать за результаты выполнения работ, и исполнение требований нормативных документов и документации
Соблюдение медицинской этики, правил внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима
Список технических регламентов и национальных стандартов:

12. Кәсіптің карточкасы "4.2 Мейіргер / аға мейіргер":
Топтың коды:
3221-0
Қызмет атауының коды:
3221-0-004
Кәсіптің атауы:
4.2 Мейіргер / аға мейіргер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
4.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Жалпы практика мейіргері
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Мейіргер ісі
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Жалпы практика мейіргері" біліктілігі. СБШ бойынша 4.1 кіші деңгейінде осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Негізгі өндірістік процеске / қызмет көрсетуге қатысу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Медициналық статистика деректерін тіркеу және енгізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Медициналық статистика деректерін тіркеу және енгізу
Дағды 1:
Есептік-есептік құжаттаманы енгізу және жүргізу
Машықтар:
1. Медбикелердің статистикалық есепке алу-есеп құжаттамасын дұрыс жүргізуін өз бетінше жүргізу және бақылау дағдылары.
2. ААЖ тіркелімін енгізу дағдылары-қант диабеті, гепатит, бүйрек.
3. ААЖ-емханаға скринингтер бойынша деректерді енгізу дағдылары.
4. ЭSB-ге деректерді енгізуді, RPN және app порталдарын меңгеруді білу.
Білімдер:
1. Саладағы нормативтер.
2. Қызметті сапалы орындау алгоритмдері мен нұсқаулары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Құқықтық және регламенттеуші құжаттардың нормаларын сақтау дағдылары.
Этика, деонтология және бағыну ережелерін сақтау дағдылары.
Денсаулық сақтауды ұйымдастырудың санитариялық-гигиеналық режимінің және қоршаған ортаның эпидемиологиялық қауіпсіздігінің нормаларын сақтау дағдылары.
Денсаулық сақтауды ұйымдастыруда еңбек қауіпсіздігі нормаларын сақтау дағдылары.
Медициналық қызмет көрсетудің (оның ішінде электрондық) процестерін құжаттауды жүзеге асыру мүмкіндігі.
Ұйымдастыру, өзін-өзі бақылау және өз қызметін үздіксіз жетілдіру дағдылары.
Орындаушылық, командада жұмыс істей білу, коммуникабельділік, жұмыс нәтижесі үшін жауапкершілік
Кәсіби қызмет саласындағы әртүрлі типтік практикалық міндеттерді шешу;
Жұмыстарды орындау нәтижелеріне және нормативтік құжаттар мен құжаттама талаптарының орындалуына жауап бере білу
Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, өртке қарсы қауіпсіздік пен қауіпсіздік техникасын, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтау
Өзінің кәсіби қызметі саласында, әр түрлі күрделілік деңгейінде негізгі технологиялық процесті жүргізуді қамтамасыз ету.
Орындаушылық, командада жұмыс істей білу, коммуникабельділік, өз бетінше шешім қабылдай білу, ақпаратпен жұмыс істей білу, жұмыс нәтижесі үшін жауапкершілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

12. Карточка профессии "4.2 Медицинская(ий) сестра/брат общей практики":
Код группы:
3221-0
Код наименования занятия:
3221-0-004
Наименование профессии:
4.2 Медицинская(ий) сестра/брат общей практики
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
4.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Сестра (брат) медицинская (медицинский) участковая (участковый) и (или) сестра (брат) медицинская (медицинский) общей практики
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Сестринское дело
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Квалификация "Медицинская сестра/брат общей практики". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 4.1 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 4.2 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Участие в основном производственном процессе / оказании услуги
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Регистрация и ввод данных медицинской статистики
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Регистрация и ввод данных медицинской статистики
Навык 1:
Введение и ведение учетно-отчетной документации
Умения:
1. Навыки самостоятельного ведения и контроля правильного ведения статистической учетно-отчетной документации медицинскими сестрами.
2. Навыки ввода регистра АИС-сахарный диабет, гепатит, почка.
3. Навыки ввода данных по скринингам в АИС-поликлиника.
4. Умение производить ввод данных в ЭРСБ, владение порталами РПН и АПП.
Знания:
1. Нормативы в отрасли.
2. Алгоритмы и инструкции качественного выполнения деятельности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Отвечать за результаты выполнения работ, и исполнение требований нормативных документов и документации
Навыки соблюдения правил этики, деонтологии и субординации.
Навыки соблюдения норм санитарно-гигиенического режима организации здравоохранения и эпидемиологической безопасности окружающей среды.
Соблюдать медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима
Умение осуществлять документирование (в том числе электронного) процессов оказания медицинских услуг.
Навыки организации, самоконтроля и непрерывного совершенствования своей деятельности.
Исполнительность, умение работать в команде, коммуникабельность, ответственность за результат работы
Решение различных типовых практических задач в области профессиональной деятельности;
Умение отвечать за результаты выполнения работ, и исполнение требований нормативных документов и документации
Соблюдение медицинской этики, правил внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима
Обеспечивать ведение основного технологического процесса в области своей профессиональной деятельности, различного уровня сложности.
Исполнительность, умение работать в команде, коммуникабельность, умение самостоятельно принимать решение, умение работать с информацией, ответственность за результат работы
Список технических регламентов и национальных стандартов:

13. Кәсіптің карточкасы "4.3 Мейіргер (жалпы бейін)":
Топтың коды:
3221-0
Қызмет атауының коды:
3221-0-004
Кәсіптің атауы:
4.3 Мейіргер (жалпы бейін)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
4.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Әпкесі (ағасы) кіші (кіші) медициналық (медициналық).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Мейіргер ісі
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Жалпы практика мейіргері" бойынша біліктілігі. СБШ бойынша 4.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Негізгі өндірістік процеске / қызмет көрсетуге қатысу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Мейіргерлік практика студенттері мен мамандарына тәлімгерлік етуді жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Мейіргерлік практика студенттері мен мамандарына тәлімгерлік етуді жүзеге асыру
Дағды 1:
Пациенттерге, кіші медициналық персоналға және студенттерге тәлімгерлік ету және қолдау көрсету
Машықтар:
1. Пациенттерге тәлімгерлік және консультациялық-ақпараттық қолдауды жүзеге асыру мүмкіндігі
2. Кіші медициналық персоналға тәлімгерлікті және консультациялық-ақпараттық қолдауды жүзеге асыра білу
3. Клиникалық базада студентті қолдау және бейімдеу дағдылары
4. Студенттерге негізгі практикалық дағдыларды игеруге жәрдемдесу мүмкіндігі
5. Студенттің клиникалық оқытуындағы прогресті талдау және бағалау қабілеті
6. Студенттердің клиникалық практикасын бағалауды жүргізу қабілеті
Білімдер:
1. Клиникалық практикадағы тәлімгерлік
2. Клиникалық практика
3. Клиникалық практикадағы тәлімгер, тьютор, студенттің рөлі
4. Білім беру бағдарламасының құрылымы

13. Карточка профессии "4.3 Медицинская(ий) сестра/брат общей практики":
Код группы:
3221-0
Код наименования занятия:
3221-0-004
Наименование профессии:
4.3 Медицинская(ий) сестра/брат общей практики
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
4.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Сестра (брат) медицинская (медицинский) участковая (участковый) и (или) сестра (брат) медицинская (медицинский) общей практики
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Сестринское дело
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Квалификация "Медицинская сестра/брат общей практики". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 4.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 4.3 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Участие в основном производственном процессе / оказании услуги
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление наставничества студентов и специалистов сестринской практики
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление наставничества студентов и специалистов сестринской практики
Навык 1:
Наставлять и поддерживать пациентов, младший медицинский персонал и студентов
Умения:
1. Умение осуществлять наставничество и консультативно-информационную поддержку пациентов
2. Умение осуществлять наставничество и консультативно-информационную поддержку младшего медицинского персонала
3. Навыки поддержки и адаптации студента на клинической базе
4. Умение оказывать содействие студентам в осваивании основных практических навыков
5. Умение анализировать и оценивать прогресс в клиническом обучении студента
6. Умение проводить оценку клинической практики студентов
Знания:
1. Наставничество в клинической практике
2. Клиническая практика
3. Роль ментора, тьютора, студента в клинической практике
4. Структура образовательной программы

14. Кәсіптің карточкасы "5.1 Кеңейтілген практика аға мейіргері":
Топтың коды:
3221-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
5.1 Кеңейтілген практика аға мейіргері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
5.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Кеңейтілген практика аға мейіргері
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Мейіргер ісі
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Мейірбике ісінің қолданбалы бакалавры" біліктілігі. Осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
негізгі өндіріс/ қызмет көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Мейіргерлік процестің тиімділігін ұйымдастыру, жүзеге асыру және бағалау
2. Дәрігерге дейінгі амбулаториялық қабылдауды жүргізу және пациенттерге патронаж жүргізу
3. Пациентті және/немесе отбасын оқыту
4. Денсаулықты нығайту және аурулардың алдын алу үшін іс-шаралардың тиімділігін ұйымдастыру, жүзеге асыру және бағалау
5. Терапия мен хирургияда мейіргерлік күтім көрсету
6. Акушерлік-гинекология және педиатриядағы мейірбикелік процесті ұйымдастыру
7. Төтенше жағдайларда дәрігерге дейінгі көмек көрсету
8. Психиатрия мен наркологиядағы мейірбикелік процесті ұйымдастыру.
9. Мамандандырылған оңалту (қалпына келтіру) және паллиативтік мейірбикелік күтім
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Мейіргерлік процестің тиімділігін ұйымдастыру, жүзеге асыру және бағалау
Дағды 1:
Мейіргер диагнозын тұжырымдау
Машықтар:
1. Пациентті тексеру дағдылары.
2. Пациенттің проблемасын анықтау дағдылары және мейіргерлік диагнозды тұжырымдау.
Білімдер:
1. Мейіргер процесінің мақсаттарын, міндеттерін, кезеңдерін білу.
2. Ішкі аурулардың пропедевтикасын білу.
3. Органдар мен жүйелер ауруларының белгілері мен синдромдарын және олардың даму механизмін білу.
4. Пациенттің бар және ықтимал проблемаларын анықтау және белгілеу туралы білім.

14. Карточка профессии "5.1 Медицинская(ий) сестра/брат расширенной практики":
Код группы:
3221-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
5.1 Медицинская(ий) сестра/брат расширенной практики
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
5.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Сестра (брат) медицинская (медицинский) расширенной практики
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Сестринское дело
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Квалификация "Прикладной бакалавр сестринского дела". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
основное производство/ оказание услуги
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, осуществление и оценка эффективности сестринского процесса
2. Ведение доврачебного амбулаторного приема и проведение патронажа пациентов
3. Обучение пациента и/или семьи
4. Организация, осуществление и оценка эффективности мероприятий для укрепления здоровья и профилактики заболеваний
5. Оказание сестринского ухода в терапии и хирургии
6. Организация сестринского процесса в акушерстве -гинекологии и педиатрии
7. Оказание доврачебной помощи в чрезвычайных ситуациях
8. Организация сестринского процесса в психиатрии и наркологии.
9. Специализированный реабилитационный (восстановительный) и паллиативный сестринский уход
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация, осуществление и оценка эффективности сестринского процесса
Навык 1:
Формулировка сестринского диагноза
Умения:
1. Навыки обследования пациента.
2. Навыки установления проблемы пациента и формулировки сестринского диагноза.
Знания:
1. Знание целей, задач, этапов сестринского процесса.
2. Знание пропедевтики внутренних болезней.
3. Знание симптомов и синдромов заболеваний органов и систем и механизма их развития.
4. Знание определения и обозначения существующих и потенциальных проблем больного.

5. Мейіргерлік диагноздың дәрігерлік диагноздан айырмашылығын білу.
6. Кәсіби қызмет саласындағы фактілерді, құбылыстарды, теорияларды және олардың арасындағы күрделі тәуелділіктерді жүйелі түрде білу және түсіну; кәсіби қызмет саласындағы зерттеу әдістерін білу және түсіну.
7. Денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, денсаулық сақтауды ұйымдастырудың негізгі қағидаттарын, еңбек заңнамасын, еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын, қауіпсіздік техникасын, өндірістік санитарияны және өртке қарсы қауіпсіздікті білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Мейіргерлік көмекті жүзеге асыру
Машықтар:
1. Мейіргерлік күтімді жоспарлау дағдылары.
2. Мейіргерлік араласу жоспарын жүзеге асыру дағдылары.
Білімдер:
1. Мейіргерлік көмекті жоспарлау іс-әрекеттерін, критерийлерін, шарттарын білу.
2. Қажетті жеке іс-шаралар жоспарын білу.
3. пациентті күту және бақылау жөніндегі іс-шараларды білу
4. Жоспарланған шараларды іске асыру түрлерін білу (тәуелді, тәуелсіз, өзара тәуелді)
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 3:
Мейіргерлік көмекті жоспарлау іс-әрекеттерін, критерийлерін, шарттарын білу.
2. Қажетті жеке іс-шаралар жоспарын білу.
3. Пациентті күту және бақылау жөніндегі іс-шараларды білу
4. Жоспарланған шараларды іске асыру түрлерін білу (тәуелді, тәуелсіз, өзара тәуелді)
Машықтар:
1. Мейіргер процесінің тиімділігін бағалай білу
Білімдер:
1. Мейіргер процесінің тиімділігін бағалау критерийлері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Дәрігерге дейінгі амбулаториялық қабылдауды жүргізу және пациенттерге патронаж жүргізу
Дағды 1:
Дәрігерлік амбулаториялық қабылдауды жүргізу
Машықтар:
1. Негізгі әлеуметтік маңызы бар аурулар (ЖҚА, қант диабеті, бронх демікпесі және басқалар) кезінде дәрігерлік амбулаториялық қабылдауды жүргізу дағдылары.
Білімдер:
1. Аурудың белгілері және олардың даму механизмі.
2. Әлеуметтік маңызы бар аурулар (ЖҚА, қант диабеті, бронх демікпесі және басқалар) кезінде дәрігерлік амбулаториялық қабылдауды жүргізу қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге патронаж жүргізу
Машықтар:
1. Қарттарды күту дағдылары.
2. Туберкулезбен ауыратын науқастарды патронаждау дағдылары.
3. Диспансерлік науқастарды патронаждау дағдылары.
4. Онкологиялық науқасты патронаждау дағдылары.
5. Жүкті әйелді күту дағдылары.
6. Пренатальды (антенатальды) патронаж дағдылары.
7. Жаңа туған нәрестелер мен бір жасқа дейінгі балаларды патронаждау дағдылары
8. Психикалық ауытқулары бар науқасты күту дағдылары
Білімдер:

5. Знание отличия сестринского диагноза от врачебного диагноза.
6. Системные знания и понимание фактов, явлений, теорий и сложных зависимостей между ними в области профессиональной деятельности; знание и понимание методов исследования в области профессиональной деятельности.
7. Знание нормативных правовых актов в области здравоохранения, основных принципов организации здравоохранения, трудового законодательства, правил и норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Осуществление сестринской помощи
Умения:
1. Навыки планирования сестринской помощи.
2. Навыки осуществления плана сестринских вмешательств.
Знания:
1. Знание действий, критериев, условий планирования сестринской помощи.
2. Знание необходимого индивидуального плана мероприятий.
3. Знание мероприятий по уходу и наблюдению за больным
4. Знание типов реализации планируемых мер (зависимой, независимой, взаимозависимой)
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Знание действий, критериев, условий планирования сестринской помощи.
2. Знание необходимого индивидуального плана мероприятий.
3. Знание мероприятий по уходу и наблюдению за больным
4. Знание типов реализации планируемых мер (зависимой, независимой, взаимозависимой)
Умения:
1. Умение оценивать эффективность сестринского процесса
Знания:
1. Критерии оценки эффективности сестринского процесса
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ведение доврачебного амбулаторного приема и проведение патронажа пациентов
Навык 1:
Ведение доврачебного амбулаторного приема
Умения:
1. Навыки ведения доврачебного амбулаторного приема при основных социально-значимых заболеваниях (ССЗ, сахарный диабет, бронхиальная астма и другие).
Знания:
1. Симптомы заболеваний и механизм их развития.
2. Правила ведения доврачебного амбулаторного приема при социально-значимых заболеваниях (ССЗ, сахарный диабет, бронхиальная астма и другие).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение патронажа пациентов
Умения:
1. Навыки патронажа престарелых.
2. Навыки патронажа больных туберкулезом.
3. Навыки патронажадиспансерных больных.
4. Навыки патронажа онкологического больного.
5. Навыки патронажа беременной.
6. Навыки дородового (антенатального) патронажа.
7. Навыки патронажа новорожденных и детей до года
8. Навыки патронажа пациента с психическими расстройствами
Знания:

1. Патронаж түрлері мен формалары.
2. Жүкті әйелдерге патронаж жүргізу ережелері мен тәртібі.
3. Жүктіліктің, босанудың және босанғаннан кейінгі кезеңнің қолайлы нәтижесіне қол жеткізуге бағытталған іс-шаралар.
4. Пренатальды (антенатальды) Патронажды жүргізу ережелері мен тәртібі.
5. Бір жасқа дейінгі балаларды емізу және тамақтандыру принциптері.
6. Ананы нәресте үшін күнделікті манипуляцияларды дұрыс орындауға үйрету ережелері.
7. Жүкті әйелдерге патронаж жүргізу ережелері мен тәртібі.
8. Лактацияның бұзылуымен күресу шаралары (гипогалактия).
9. Қатаю элементтері бар массаж және гимнастика ережелері мен әдістері.
10. Ақыл-ой еңбегінің гигиенасы.
11. Психикалық ауытқулары бар науқасты патронаждау ережесі мен тәртібі.
12. Онкологиялық науқастың патронажын жүргізу қағидалары мен тәртібі.
13. Онкологиялық науқастарға күтім жасаудың жалпы принциптері.
14. Қатерлі ісіктердің алдын алу.
15. Туберкулезбен ауыратын науқастарға патронаж жүргізу қағидалары мен тәртібі.
16. Диспансерлік науқастарға патронаж жүргізу қағидалары мен тәртібі.
17. Қарттарға патронаж жүргізу қағидалары мен тәртібі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Пациентті және/немесе отбасын оқыту
Дағды 1:
Пациентті және/немесе отбасын оқыту
Машықтар:
1. Пациенттің және/немесе олардың отбасы мүшелерінің оқу қажеттіліктерін бағалау дағдылары.
2. Оқыту мақсатын қою, оқытуды жоспарлау, оның сапасы мен тиімділігін бағалау қабілеті.
3. Пациенттерді/клиенттерді/отбасыларды оқытуға және басқаруға арналған көптеген әдістер мен технологияларды меңгеру дағдылары.
4. Клиент/пациент/отбасылар үшін ақпараттық және оқыту материалдарын әзірлеу дағдылары.
5. Өмір сапасын бағалау дағдылары.
Білімдер:
1. Психологиялық-педагогикалық ғылымның негіздері.
2. Пациенттерді және/немесе отбасын оқытудың мақсаттары, міндеттері, теориялары мен әдістері.
3. Пациенттің функционалдығын арттыру үшін пациенттерді және/немесе отбасын күтім процедураларына үйретудің жалпы ережелері мен талаптары.
4. Науқастың функционалдығын сақтау әдістері.
5. "Өмір сапасы" ұғымы.
6. Науқас пен отбасын оңалту әдістеріне үйрету.
7. Науқас пен отбасын ауруды басқаруға үйрету.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Денсаулықты нығайту және аурулардың алдын алу үшін іс-шаралардың тиімділігін ұйымдастыру, жүзеге асыру және бағалау
Дағды 1:
Денсаулықты нығайту жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру, жүзеге асыру және бағалау
Машықтар:
1. МСАК деңгейінде денсаулықты нығайту және аурулардың алдын алу үшін мінез-құлық стратегияларын, жеке және топтық кеңес беруді қолдану дағдылары.

1. Виды и формы патронажа.
2. Правила и порядок проведения патронажа беременных.
3. Мероприятия, направленные на достижение благоприятного исхода беременности, родов и послеродового периода.
4. Правила и порядок проведения дородового (антенатальный) патронажа.
5. Принципы грудного вскармливания и питание детей до года.
6. Правила обучения матери пошаговому выполнению правильного выполнения ежедневных для малыша манипуляций.
7. Правила и порядок проведения патронажа беременных.
8. Меры борьбы с нарушением лактации (гипогалактия).
9. Правила и методика массажа и гимнастика с элементами закаливания.
10. Гигиена умственного труда.
11. Правила и порядок проведения патронажа пациента с психическими расстройствами.
12. Правила и порядок проведения патронажа онкологического больного.
13. Общие принципы ухода за онкологическими больными.
14. Профилактика злокачественных опухолей.
15. Правила и порядок проведения патронажа больных туберкулезом.
16. Правила и порядок проведения патронажа диспансерных больных.
17. Правила и порядок проведения патронажа престарелых
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Обучение пациента и/или семьи
Навык 1:
Обучать пациента и/или его семью
Умения:
1. Навыки оценки потребностей пациента и/или членов его семьи в обучении.
2. Умение постановки цели обучения, планировать обучение, оценивать его качества и эффективность.
3. Навыки владения широким спектром методов и технологий для обучения и руководства пациентов/клиентов/семей.
4. Навыки разработки информационных и обучающих материалов для клиента/пациента/семей.
5. Навыки оценки качества жизни.
Знания:
1. Основы психолого-педагогической науки.
2. Цели, задачи, теории и методы обучения пациентов и/или семьи.
3. Общие правила и требования обучения пациентов и/или семьи процедурам ухода для увеличения функциональных возможностей пациента.
4. Методы поддержания функциональных возможностей пациента.
5. Понятие "Качество жизни".
6. Обучение пациента и семьи методикам реабилитации.
7. Обучение пациента и семьи по управлению своим заболеванием.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Организация, осуществление и оценка эффективности мероприятий для укрепления здоровья и профилактики заболеваний
Навык 1:
Организовывать, осуществлять и оценивать мероприятия по укреплению здоровья
Умения:
1. Навыки использования поведенческих стратегий, индивидуального и группового консультирования для укрепления здоровья и профилактики заболеваний на уровне ПМСП.

2. Салауатты өмір салтын қалыптастыру және аурулардың алдын алу дағдылары.
3. Үйде емделушілерге/отбасыларға тәуелсіз мейірбикелік күтім жасау және ауруларды басқару дағдылары.
Білімдер:
1. Отбасылық медицинаның негізгі принциптері.
2. Жалпы практика мейірбикесінің жұмысына қойылатын негізгі талаптар.
3. Денсаулық сақтау құрылымындағы МСАК рөлі туралы түсінік.
4. Ауруларды басқару бағдарламалары (АББ)
5. Отбасы денсаулығын қорғау және нығайтудың негізгі бағдарламалары.
6. Отбасын бастапқы скринингтің принциптері мен әдістемесі.
1. Валеология негіздері.
2. Санология негіздері.
3. Демография негіздері.
4. Халықтың физикалық даму көрсеткіштері.
5. Сырқаттанушылық, жарақаттану, мүгедектік көрсеткіштері.
6. Аурулардың алғашқы алдын-алу негіздері.
7. Денсаулықтың негізгі факторлары.
8. Рационалды тамақтану принциптері.
9. Денсаулықты нығайту және аурудың алдын алу тұжырымдамасы.
10. Денсаулықты нығайту үшін профилактикалық бағдарламаларды ұйымдастыру принциптері.
11. Профилактикалық қызметті реттейтін нормативтік құжаттар.
12. Денсаулықты нығайту үшін қолданылатын әдістер мен технологиялар.
13. МСАК деңгейінде қолданылатын мінез-құлық стратегиялары
14. Отбасындағы зорлық-зомбылық және балаларға қатысты зорлық-зомбылық қаупі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Аурулардың алдын алу бойынша іс-шараларды ұйымдастыру, жүзеге асыру және бағалау
Машықтар:
1. Инфекциялық және паразиттік аурулардың алдын алу жөніндегі іс-шараларды сақтай білу.
Білімдер:
1. "Инфекция", "инфекциялық процесс", "инфекциялық ауру" ұғымдарының анықтамасы.
2. Микро және макроорганизмдердің өзара әрекеттесу ерекшеліктері.
3. Жұқпалы аурулардың ерекшеліктері.
4. Эпидемиялық процестің белгілері.
5. Жұқпалы және паразиттік аурулардың берілу механизмі, жолдары және факторлары.
6. Дезинфекция жүргізу ережелері мен әдістемесі.
7. Жұқпалы және паразиттік аурулар топтарының сипаттамасы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Терапия мен хирургияда мейіргерлік күтім көрсету
Дағды 1:
Терапия мен хирургияда мейіргерлік күтімді жүзеге асыру
Машықтар:
1. Бронх-өкпе жүйесі ауруларының синдромдарына Мейіргерлік көмек көрсету дағдылары.
2. Жүрек-тамыр жүйесі ауруларының негізгі синдромдарына мейіргерлік көмек көрсету дағдылары.
3. Асқазан-ішек жолдарының аурулары синдромдарына мейіргерлік көмек көрсету дағдылары.
4. Бауыр және өт жолдары ауруларының синдромдарына мейіргерлік көмек көрсету дағдылары.
5. Бүйрек және зәр шығару жүйесі ауруларының синдромдарына мейіргерлік көмек көрсету дағдылары.
6. Жүйке және эндокриндік жүйе ауруларының синдромдарына Мейіргерлік көмек көрсету дағдылары.

2. Навыки формирования здорового образа жизни и профилактики заболеваний.
3. Навыки независимого сестринского ухода за пациентами/семьей на дому и управление заболеваниями.
Знания:
1. Основные принципы семейной медицины.
2. Основные требования к работе медицинской сестры общей практики.
3. Понятие о роли ПМСП в структуре здравоохранения.
4. Программы управления заболеваниями (ПУЗы)
5. Основные программы по защите и укреплению здоровья семьи.
6. Принципы и методика первичного скрининга семьи.
1. Основы валеологии.
2. Основы санологии.
3. Основы демографии.
4. Показатели физического развития населения.
5. Показатели заболеваемости, травматизма, инвалидности.
6. Основы первичной профилактики заболеваний.
7. Основные факторы здоровья.
8. Принципы рационального питания.
9. Концепция укрепления здоровья и профилактики заболеваний.
10. Принципы организации профилактических программ для укрепления здоровья.
11. Нормативные документы, регламентирующие профилактическую деятельность.
12. Методы и технологии, используемые для укрепления здоровья.
13. Поведенческие стратегии, используемые на уровне ПМСП
14. Насилие в семье и риски жестокого обращения с детьми.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организовывать, осуществлять и оценивать мероприятия по профилактике заболеваний
Умения:
1. Умение соблюдать мероприятия по профилактике инфекционных и паразитарных заболеваний.
Знания:
1. Определение понятия "инфекция", "инфекционный процесс", "инфекционная болезнь".
2. Особенности взаимодействия микро - и макроорганизмов.
3. Особенности инфекционных болезней.
4. Признаки эпидемического процесса.
5. Механизм, пути и факторы передачи инфекционных и паразитарных заболеваний.
6. Правила и методика проведения дезинфекции.
7. Характеристика групп инфекционных и паразитарных болезней
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 5:
Оказание сестринского ухода в терапии и хирургии
Навык 1:
Осуществлять сестринский уход в терапии
Умения:
1. Навыки оказания сестринской помощи при синдромах заболеваний бронхо-легочной системы.
2. Навыки оказания сестринской помощи при основных синдромах заболеваний сердечно-сосудистой системы.
3. Навыки оказания сестринской помощи при синдромах заболеваний желудочно-кишечного тракта.
4. Навыки оказания сестринской помощи при синдромах заболеваний печени и желчевыводящих путей.
5. Навыки оказания сестринской помощи при синдромах заболеваний почек и мочевыделительной системы.
6. Навыки оказания сестринской помощи при синдромах заболеваний нервной и эндокринной систем.

7. Гемопоэтический жүйе ауруларының синдромдарына мейіргерлік көмек көрсету дағдылары.
8. Тірек-қимыл аппараты ауруларының синдромдары кезінде Мейіргерлік көмек көрсету дағдылары.
9. Терапиялық науқастарға диспансерлік бақылау жүргізу мүмкіндігі".
Білімдер:
1. Бронх-өкпе жүйесі ауруларының синдромдарын диагностикалау және емдеу принциптері.
2. Бронх-өкпе жүйесі ауруларының асқынуларына шұғыл көмек.
3. Клиникалық курс, жүрек-қан тамырлары ауруларының синдромдарын диагностикалау және емдеу принциптері.
4. Жедел жүрек-қан тамырлары жеткіліксіздігінің асқынуларына шұғыл көмек.
5. Клиникалық курс, асқазан-ішек жолдарының синдромдарын диагностикалау және емдеу принциптері.
6. Асқазан-ішек жолдарының ауруларының асқынуларына шұғыл көмек.
7. Бауыр және өт жолдарының синдромдарын диагностикалау және емдеу принциптері.
8. Бауыр мен өт жолдарының ауруларының асқынуларына шұғыл көмек.
9. Клиникалық курс, бүйрек және зәр шығару жүйесі ауруларының синдромдарын диагностикалау және емдеу принциптері.
10. Бүйрек және зәр шығару жүйесі ауруларының асқынуларына шұғыл көмек.
11. Клиникалық курс, жүйке және эндокриндік жүйе ауруларының синдромдарын диагностикалау және емдеу принциптері.
12. Жүйке және эндокриндік жүйе ауруларының асқынуларына шұғыл көмек.
13. Клиникалық курс, гемопоэтический жүйе ауруларының синдромдарын диагностикалау және емдеу принциптері.
14. Гемопоэтический жүйе ауруларының асқынуларына шұғыл көмек.
15. Ревматологиялық аурулардағы синдромдардың клиникалық ағымы, диагностикасы және емдеу принциптері.
16. Ревматологиялық аурулардың асқынуларына шұғыл көмек.
17. Д1 тобына жататын жіті ауруларды бастан өткерген пациенттердің санаттары.
18. Д3 тобына жататын туа біткен, генетикалық аурулардан және даму ақауларынан зардап шегетін пациенттердің санаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Хирургияда мейіргерлік күтімді жүзеге асыру
Машықтар:
1. Операция алдындағы кезеңде мейіргерлік процесті сақтау дағдылары.
2. Операциялық кезеңдегі мейіргерлік процесті сақтау дағдылары.
3. Операциядан кейінгі кезеңде мейіргерлік процесті сақтау дағдылары.
4. Хирургиялық тәжірибеде ауырсынуды сезінетін пациенттерге мейіргерлік күтім жасау дағдылары.
5. Операциядан кейінгі асқынуларға мейіргерлік күтім көрсету және олардың алдын алу мүмкіндігі.
6. Хирургиядағы синдромдарға мейіргерлік көмек көрсету мүмкіндігі.
7. Хирургиялық пациенттерге диспансерлік бақылау жүргізу мүмкіндігі
Білімдер:

7. Навыки оказания сестринской помощи при синдромах заболеваний кроветворной системы.
8. Навыки оказания сестринской помощи при синдромах заболеваний опорно-двигательного аппарата.
9. Умение проводить диспансерное наблюдение за терапевтическими больными".
Знания:
1. Клиническое течение, принципы диагностики и лечения синдромов заболеваний бронхо-легочной системы.
2. Неотложная помощь при осложнениях заболеваний бронхо-легочной системы.
3. Клиническое течение, принципы диагностики и лечения синдромов заболеваний сердечно-сосудистой системы.
4. Неотложная помощь при осложнениях острой сердечно-сосудистой недостаточности.
5. Клиническое течение, принципы диагностики и лечения синдромов заболеваний желудочно-кишечного тракта.
6. Неотложная помощь при осложнениях заболеваний желудочно-кишечного тракта.
7. Клиническое течение, принципы диагностики и лечения синдромов заболеваний печени и желчевыводящих путей.
8. Неотложная помощь при осложнениях заболеваний печени и желчевыводящих путей.
9. Клиническое течение, принципы диагностики и лечения синдромов заболеваний почек и мочевыделительной системы.
10. Неотложная помощь при осложнениях заболеваний почек и мочевыделительной системы.
11. Клиническое течение, принципы диагностики и лечения синдромов заболеваний нервной и эндокринной системы.
12. Неотложная помощь при осложнениях заболеваний нервной и эндокринной системы.
13. Клиническое течение, принципы диагностики и лечения синдромов заболеваний кроветворной системы.
14. Неотложная помощь при осложнениях заболеваний кроветворной системы.
15. Клиническое течение, принципы диагностики и лечения синдромов при ревматологических заболеваниях.
16. Неотложная помощь при осложнениях ревматологических заболеваний.
17. Категории пациентов, перенесших острые заболевания, подлежащих к группе Д1.
18. Категории пациентов, страдающие врожденными, генетическими заболеваниями и пороками развития, подлежащих к группе Д3.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Осуществлять сестринский уход в хирургии
Умения:
1. Навыки соблюдения сестринского процесса в предоперационном периоде.
2. Навыки соблюдения сестринского процесса в операционном периоде.
3. Навыки соблюдения сестринского процесса в послеоперационном периоде.
4. Навыки оказания сестринского ухода за пациентами, испытывающими боль в хирургической практике.
5. Умение оказать сестринский уход послеоперационных осложнений и их профилактика.
6. Умение оказать сестринскую помощь при синдромах в хирургии.
7. Умение проводить диспансерное наблюдение за хирургическими больными
Знания:

1. Операциядан кейінгі науқастың мейіргерлік күтімі ережелері.
2. Пациентті және оның отбасы мүшелерін операциядан кейінгі күтімге үйрету ережелері.
3. Симпатикалық және парасимпатикалық жүйке жүйесінің физиологиясы.
4. Ауырсынуға әсер ететін факторлар.
5. Ауырсынуды локализация бойынша жіктеу.
6. Операциядан кейінгі ауырсынуды емдеу принциптері.
7. Операциядан кейінгі асқынулардың қауіп факторлары және олардың алдын алу.
8. Клиникалық курс, диагностика, объективті тексеру, қосымша зерттеу әдістері және хирургиядағы синдромдарды емдеу принциптері.
9. Хирургиялық пациенттерді диспансерлік бақылаудың негізгі мақсаттары мен міндеттері.
10. Д2 тобына жататын созылмалы аурулармен ауыратын пациенттердің санаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 6:
Акушерлік-гинекология және педиатриядағы мейірбикелік процесті ұйымдастыру
Дағды 1:
Акушерлік-гинекологияда мейірбикелік күтімді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Акушерлік және гинекологиядағы мейірбикелік процесті ұйымдастыру дағдылары.
2. Жүкті және гинекологиялық науқастарға профилактикалық көмек пен диспансерлік бақылауды ұйымдастыру дағдылары.
3. Акушерлік және гинекологияда тексерудің негізгі әдістерін жүргізу дағдылары.
4. Акушерлік және гинекологиядағы жедел және шұғыл жағдайларда дәрігерге дейінгі көмек көрсету дағдылары.
Білімдер:
1. Жүктіліктің физиологиялық ағымы және патологиясы бар жүктіліктің ерекшеліктері.
2. Гинекологиялық науқастардың клиникалық көрінісі, диагностикасы және емдеу принциптері.
3. Акушерлік-гинекологиядағы мейірбикелік процесс.
4. Медициналық-генетикалық кеңес берудің көрсеткіштері.
5. Отбасын жоспарлаудың принциптері мен кезеңдері.
6. Контрацепцияның заманауи әдістері.
7. Жүкті және гинекологиялық науқастарға диспансерлеуді және профилактикалық көмекті ұйымдастыру принциптері.
8. Акушерлік және гинекологиядағы жедел және шұғыл жағдайларда дәрігерге дейінгі көмек көрсету принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Педиатрияда мейірбикелік күтімді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Гериатриядағы мейірбикелік процесті ұйымдастыру дағдылары.
2. Гериатриялық науқастарды оңалту дағдылары.
3. Гериатриялық науқастарды оқыту және басқару дағдылары.
Білімдер:
1. Қартаю және белсенді ұзақ өмір сүру теориялары мен тұжырымдамалары.
2. Гериатриялық синдромдар.
3. Гериатриялық науқастарды оңалту принциптері.
4. Геронтологиялық науқастарда мейірбикелік процесті ұйымдастыру принциптері.
5. Гериатриялық практиканың жағдайы мен қажеттіліктерін бағалау, пациенттің қауіпсіздігі.
6. Геронтологиялық науқастардың денсаулығы мен әл-ауқатын сақтауға отбасының қатысуы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 7:
Төтенше жағдайларда дәрігерге дейінгі көмек көрсету
Дағды 1:
Өмірге қауіп төндіретін жағдайларда мейірбикелік және дәрігерге дейінгі көмек көрсету
Машықтар:

1. Правила сестринского ухода пациента после операции.
2. Правила обучения пациента и членов его семьи уходу после операции.
3. Физиология симпатической и парасимпатической нервной системы.
4. Факторы, влияющие на боль.
5. Классификация болей по локализации.
6. Принципы лечения послеоперационных болей.
7. Факторы риска послеоперационных осложнений и их профилактика.
8. Клиническое течение, диагностика, объективное обследование, дополнительные методы исследования и принципы лечения при синдромах в хирургии.
9. Основные цели и задачи диспансерного наблюдения за хирургическими больными.
10. Категории пациентов, страдающих хроническими заболеваниями, подлежащих к группе Д2.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 6:
Организация сестринского процесса в акушерстве -гинекологии и педиатрии
Навык 1:
Организовать сестринский уход в акушерстве-гинекологии
Умения:
1. Навыки организации сестринского процесса в акушерстве и гинекологии.
2. Навыки организации профилактической помощи и диспансерного наблюдения за беременными и гинекологическими больными.
3. Навыки проведения основных методов обследования в акушерстве и гинекологии.
4. Навыки оказания доврачебной помощи при острых и неотложных состояниях в акушерстве и гинекологии.
Знания:
1. Физиологическое течение беременности и особенности течения беременности с патологией.
2. Клиническая картина, диагностика и принципы лечения гинекологических больных.
3. Сестринский процесс в акушерстве-гинекологии.
4. Показания к медико-генетическому консультированию.
5. Принципы и этапы планирования семьи.
6. Современные методы контрацепции.
7. Принципыорганизации диспансеризации и профилактической помощи беременным и гинекологическим больным.
8. Принципы оказания доврачебной помощи при острых и неотложных состояниях в акушерстве и гинекологии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организовать сестринский уход в педиатрии
Умения:
1. Навыки организации сестринского процесса в гериатрии.
2. Навыки реабилитации гериатрических пациентов.
3. Навыки обучения и ведения гериатрических пациентов.
Знания:
1. Теории и концепции старения и активного долголетия.
2. Гериатрические синдромы.
3. Принципы реабилитации гериатрических пациентов.
4. Принципы организации сестринского процесса у геронтологических пациентов.
5. Оценка состояния и потребностей в гериатрической практике, безопасность пациента.
6. Участие семьи в поддержании здоровья и хорошего самочувствия геронтологических пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 7:
Оказание доврачебной помощи в чрезвычайных ситуациях
Навык 1:
Оказывать сестринскую и доврачебную помощь при угрожающих жизни состояниях
Умения:

1. Төтенше жағдайларда кәсіби командада жұмыс істеу дағдылары.
2. Өмірге қауіп төндіретін жағдайларда мейірбикелік және дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсете білу.
Білімдер:
1. Апаттардың жіктелуі.
2. Төтенше жағдайлар кезінде медициналық көмекті ұйымдастыру принциптері.
3. Медициналық сұрыптау принциптері.
4. Өмірге қауіп төндіретін жағдайларда мейірбикелік және дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету тактикасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 8:
Психиатрия мен наркологиядағы мейірбикелік процесті ұйымдастыру.
Дағды 1:
Психиатрия мен наркологияда мейірбикелік күтімді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Психиатрия мен наркологиядағы мейірбикелік процесті ұйымдастыру дағдылары.
2. Психиатрия мен наркологиядағы шұғыл жағдайларда мамандандырылған мейірбикелік көмек көрсете білу.
Білімдер:
1. Жалпы психопатология және жеке психиатрия негіздері.
2. Психиатриялық көмекті ұйымдастыру принциптері, психиатрияның құқықтық аспектілері.
3. Психикалық ауытқулары бар науқастарды бақылау және күту ерекшеліктері.
4. Психиатриядағы мейірбикелік процесс.
5. Психомоторлық қозу, пациенттің агрессивті немесе суицидтік мінез-құлқы жағдайында дәрігерге дейінгі көмек көрсетудің ерекшеліктері.
6. Наркологиядағы мейірбикелік процесс.
7. Психиатрия және наркологиядағы туыстарымен жұмыс істеу ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 9:
Мамандандырылған оңалту (қалпына келтіру) және паллиативтік мейірбикелік күтім
Дағды 1:
Оңалту (қалпына келтіру күтімін) ұйымдастыру және жүзеге асыру
Машықтар:
1. Медициналық оңалтуда мейіргерлік күтімді ұйымдастыру және жүргізу дағдылары.
Білімдер:
1. Медициналық оңалту негіздері.
2. Оңалтуда мейірбикелік көмекті ұйымдастыру принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Паллиативтік күтімді ұйымдастыру және жүзеге асыру
Машықтар:
1. Паллиативтік көмекке мұқтаж пациенттердің қажеттіліктерін анықтай білу.
2. Инкурабельді науқастарға паллиативтік көмек көрсету дағдылары.
3. Өліп жатқан (терминалды) пациенттерге мамандандырылған мейірбикелік көмек көрсету дағдылары".
Білімдер:
1. Хоспис қызметінің негізгі принциптері және хоспис қызметінің философиясы.
2. Паллиативті көмекке мұқтаж науқастардың негізгі белгілері, проблемалары және қажеттіліктері.
3. Пациенттерге паллиативті күтімнің негізгі принциптері.
4. Онкологиялық науқастың психологиясының ерекшеліктері.
5. Ісіктің орналасуына байланысты ауырсынудың себептері және клиникалық көріністері.
6. Ауырсынуды бақылау принциптері.
7. Паллиативті көмек кезінде ауырсынуды басқаруға арналған негізгі дәрі-дәрмектер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Құқықтық және регламенттеуші құжаттардың нормаларын сақтау дағдылары.
Этика, деонтология және бағыну ережелерін сақтау дағдылары.
Денсаулық сақтауды ұйымдастырудың санитариялық-гигиеналық режимінің және қоршаған ортаның эпидемиологиялық қауіпсіздігінің нормаларын сақтау дағдылары.
Медициналық қызмет көрсетудің (оның ішінде электрондық) процестерін құжаттауды жүзеге асыру мүмкіндігі.
Ұйымдастыру, өзін-өзі бақылау және өз қызметін үздіксіз жетілдіру дағдылары.
Кәсіби мәселелерді шешу үшін теориялық және практикалық білімді қолдану;
Жүйелі ойлау, табандылық, жұмысты уақтылы орындау.
Кәсіби қызмет саласындағы әртүрлі типтік практикалық міндеттерді шешу;
Кәсіби ақпаратты өз бетінше іздеу, талдау және бағалау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Навыки работы в межпрофессиональной команде в условиях чрезвычайных ситуаций.
2. Умение оказать сестринскую и доврачебную медицинскую помощь при угрожающих жизни состояниях.
Знания:
1. Классификация катастроф.
2. Принципы организации медицинской помощи при чрезвычайных ситуациях.
3. Принципы медицинской сортировки.
4. Тактика сестринской и доврачебной медицинской помощи при угрожающих жизни состояниях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 8:
Организация сестринского процесса в психиатрии и наркологии.
Навык 1:
Организовывать сестринский уход в психиатрии и наркологии
Умения:
1. Навыки организации сестринского процесса в психиатрии и наркологии.
2. Умение оказать специализированную сестринскую помощь при неотложных состояниях в психиатрии и наркологии.
Знания:
1. Основы общей психопатологии и частной психиатрии.
2. Принципы организации психиатрической помощи, правовые аспекты психиатрии.
3. Особенности наблюдения и ухода за больными с психическими расстройствами.
4. Сестринский процесс в психиатрии.
5. Особенности оказания доврачебной помощи в случае психомоторного возбуждения, агрессивного или суицидального поведения пациента.
6. Сестринский процесс в наркологии.
7. Правила работы сродственниками в психиатрии и наркологии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 9:
Специализированный реабилитационный (восстановительный) и паллиативный сестринский уход
Навык 1:
Организация и осуществление реабилитационного (восстановительного ухода)
Умения:
1. Навыки организации и проведения сестринского ухода в медицинской реабилитации.
Знания:
1. Основы медицинской реабилитации.
2. Принципы организации сестринской помощи в реабилитации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация и осуществление паллиативного ухода
Умения:
1. Умение определить потребности пациентов, нуждающихся в паллиативной помощи.
2. Навыки оказания паллиативной помощи инкурабельным больным.
3. Навыки оказания специализированной сестринской помощи умирающим (терминальным) пациентам".
Знания:
1. Основные принципы деятельности хосписа и философия хосписной службы.
2. Основные симптомы, проблемы и потребности пациентов, нуждающихся в паллиативной помощи.
3. Основные принципы паллиативного ухода за пациентами.
4. Особенности психологии онкологического больного.
5. Причины болей и клинические проявления в зависимости от локализации опухоли.
6. Принципы контроля боли.
7. Основные лекарственные средства для управления болью в паллиативной помощи.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Навыки соблюдения норм правовых и регламентирующих документов.
Навыки соблюдения правил этики, деонтологии и субординации.
Навыки соблюдения норм санитарно-гигиенического режима организации здравоохранения и эпидемиологической безопасности окружающей среды.
Умение осуществлять документирование (в том числе электронного) процессов оказания медицинских услуг.
Навыки организации, самоконтроля и непрерывного совершенствования своей деятельности.
Применять теоретические и практические знания для решения профессиональных задач;
Системное мышление, усидчивость, своевременное выполнение работы.
Решение различных типовых практических задач в области профессиональной деятельности;
Самостоятельный поиск, анализ и оценка профессиональной информации
Список технических регламентов и национальных стандартов:

15. Кәсіптің карточкасы "5.2 Кеңейтілген практика аға мейіргері":
Топтың коды:
3221-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
5.2 Кеңейтілген практика аға мейіргері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
5.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Кеңейтілген практика аға мейіргері
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Мейіргер ісі
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Мейірбике ісінің қолданбалы бакалавры" біліктілігі. СБШ бойынша 5.1 кіші деңгейінде осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 5.2 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
негізгі өндіріс/ қызмет көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Мейіргерлік практика студенттері мен мамандарына тәлімгерлік етуді жүзеге асыру
2. Дәлелді мейірбикелік тәжірибені дамыту
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Мейіргерлік практика студенттері мен мамандарына тәлімгерлік етуді жүзеге асыру
Дағды 1:
Пациенттерге, кіші медициналық қызметкерлерге және студенттерге тәлімгерлік ету
Машықтар:
1. Пациенттерге тәлімгерлік және консультациялық-ақпараттық қолдау көрсете білу.
2. Кіші медициналық персоналға тәлімгерлік және консультациялық-ақпараттық қолдауды жүзеге асыру мүмкіндігі.
3. Клиникалық базада студентті қолдау және бейімдеу дағдылары.
4. Студенттерге негізгі практикалық дағдыларды игеруге көмектесу мүмкіндігі.
5. Студенттің клиникалық оқытуындағы прогресті талдау және бағалау мүмкіндігі.
6. Студенттердің клиникалық практикасын (күнделікті, аралық, соңғы) бағалай білу.
Білімдер:
1. Клиникалық тәжірибеде тәлімгерлік.
2. Клиникалық практика.
3. Клиникалық практикадағы тәлімгер, тьютор, студенттің рөлі.
4. Білім беру бағдарламасының құрылымы.

15. Карточка профессии "5.2 Медицинская(ий) сестра/брат расширенной практики":
Код группы:
3221-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
5.2 Медицинская(ий) сестра/брат расширенной практики
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
5.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Сестра (брат) медицинская (медицинский) расширенной практики
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Сестринское дело
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Квалификация "Прикладной бакалавр сестринского дела". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 5.1 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 5.2 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
основное производство/ оказание услуги
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление наставничества студентов и специалистов сестринской практики
2. Развитие доказательной сестринской практики
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление наставничества студентов и специалистов сестринской практики
Навык 1:
Наставлять пациентов, младший медперсонал и студентов
Умения:
1. Умение осуществлять наставничество и консультативно-информационную поддержку пациентов.
2. Умение осуществлять наставничество и консультативно-информационную поддержку младшего медицинского персонала.
3. Навыки поддержки и адаптации студента на клинической базе.
4. Умение оказывать содействие студентам в осваивании основных практических навыков.
5. Умение анализировать и оценивать прогресс в клиническом обучении студента.
6. Умение проводить оценку (ежедневная, промежуточная, конечная) клинической практики студентов.
Знания:
1. Наставничество в клинической практике.
2. Клиническая практика.
3. Роль ментора, тьютора, студента в клинической практике.
4. Структура образовательной программы.

5. Клиникалық практикадағы Оқыту нәтижелері.
6. Тәжірибеден өтуге арналған клиникалық базалар.
7. Клиникалық тәжірибеде бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Дәлелді мейірбикелік тәжірибені дамыту
Дағды 1:
Медициналық ақпаратты сыни тұрғыдан талдаңыз
Машықтар:
1. Интернеттен және электронды мәліметтер базасынан ақпарат іздеу дағдылары.
2. Медициналық ақпаратты сыни талдау дағдылары.
3. Мейірбике ісіндегі клиникалық зерттеулердің әдіснамалық сапасын бағалау дағдылары.
4. Ғылыми дәлелдерді мейірбикелік практикада қолдана білу.
5. Ғылыми зерттеулердің нәтижелерін таныстыруды дайындау қабілеті.
6. Қабылданған шешім негізінде жүзеге асырылған мейіргерлік араласудың нәтижелерін бағалау дағдылары.
7. Орта медициналық қызметкерлерді оқытуда дәлелді медицина принциптерін қолдану дағдылары.
8. Мейірбике материал үшін дәлелді материалды сыни тұрғыдан бағалау және талдау мүмкіндігі.
9. Пациенттерге күтім жасау нәтижелерін іске асыру үшін дәлелді мейірбикелік практиканың заманауи сенімді көздерін сыни тұрғыдан бағалау және пайдалану мүмкіндігі.
10. Оқу дағдылары және студенттерді ғылыми қызметке тарту.
11. Клиникалық мейірбикелік практиканы дамыту үшін стандарттар мен нұсқаулықтарды әзірлеуде дәлелді ақпаратты қолдана білу.
Білімдер:
1. Дәлелді мейірбике ісіндегі зерттеу түрлері.
2. Клиникалық нұсқаулықтар және мейірбикелік практика стандарттары.
3. Дәлелді медицинадағы сапалық және сандық зерттеу әдістері.
4. Биостатистика.
5. Дәлелді үшін ғылыми әдебиеттерді іздеу әдістемесі тәжірибе. Сенімді көздер мен ресурстар.
6. Электрондық мәліметтер базасы. MEDLINE және басқа іздеу құралдары. Кохран Кітапханасы. Кохран ынтымақтастығы.
7. Дәлелді мейірбикелік практиканы енгізу кезеңдері.
8. Дәлелді мейірбикелік практиканы дамыту әдістері мен жолдары.
9. Дәлелді мейірбикелік практикадағы этика мәселелері.
10. Ғылыми зерттеулердегі пациенттердің рөлі мен құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Құқықтық және регламенттеуші құжаттардың нормаларын сақтау дағдылары.
Этика, деонтология және бағыну ережелерін сақтау дағдылары.
Денсаулық сақтауды ұйымдастырудың санитариялық-гигиеналық режимінің және қоршаған ортаның эпидемиологиялық қауіпсіздігінің нормаларын сақтау дағдылары.
Медициналық қызмет көрсетудің (оның ішінде электрондық) процестерін құжаттауды жүзеге асыру мүмкіндігі.
Ұйымдастыру, өзін-өзі бақылау және өз қызметін үздіксіз жетілдіру дағдылары.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

5. Результаты обучения в клинической практике.
6. Клинические базы для прохождения практики.
7. Оценка в клинической практике.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Развитие доказательной сестринской практики
Навык 1:
Критически анализировать медицинскую информацию
Умения:
1. Навыки поиска информации в Интернете и электронных базах данных.
2. Навыки критического анализа медицинской информации.
3. Навыки оценки методологического качества клинических исследований в сестринском деле.
4. Умение применять научные доказательства в сестринской практике.
5. Умение подготовки презентации результатов научных исследований.
6. Навыки оценки результатов осуществленного сестринского вмешательства на основе принятого решения.
7. Навыки использования принципов доказательной медицины в обучении средних медицинских работников.
8. Умение критически оценивать и анализировать доказательный материал для сестринского дела.
9. Умение критически оценивать и использовать современные достоверные источники доказательной сестринской практики для реализации результатов ухода за пациентами.
10. Навыки обучения и вовлечение студентов в научную деятельность.
11. Умение применять доказательную информацию в разработке стандартов и руководств для развития клинической сестринской практики.
Знания:
1. Виды исследования в доказательном сестринском деле.
2. Клинические руководства и стандарты сестринской практики.
3. Методы качественных и количественных исследований в доказательной медицине.
4. Биостатистика.
5. Методология поиска научной литературы для доказательной практики. Достоверные источники и ресурсы.
6. Электронные базы данных. MEDLINE и другие инструменты поиска. Библиотека Кокран. Кокрановское сотрудничество.
7. Этапы внедрения доказательной сестринской практики.
8. Методы и пути развития доказательной сестринской практики.
9. Вопросы этики в доказательной сестринской практике.
10. Роль и права пациентов в научных исследованиях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Навыки соблюдения норм правовых и регламентирующих документов.
Навыки соблюдения правил этики, деонтологии и субординации.
Навыки соблюдения норм санитарно-гигиенического режима организации здравоохранения и эпидемиологической безопасности окружающей среды.
Умение осуществлять документирование (в том числе электронного) процессов оказания медицинских услуг.
Навыки организации, самоконтроля и непрерывного совершенствования своей деятельности.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

16. Кәсіптің карточкасы "5.3 Кеңейтілген практика аға мейіргері.":
Топтың коды:
3221-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
5.3 Кеңейтілген практика аға мейіргері.
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
5.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Кеңейтілген практика аға мейіргері
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Мейіргер ісі
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Мейірбике ісінің қолданбалы бакалавры" біліктілігі. СБШ бойынша 5.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 5.3 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
негізгі өндіріс/ қызмет көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жоғары мамандандырылған диагностикалық және емдеу шараларын жүргізу кезінде дәрігерге көмек көрсету
2. Мейіргерлік көмек көрсету сапасын жақсарту мәселелеріндегі көшбасшылық
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жоғары мамандандырылған диагностикалық және емдеу шараларын жүргізу кезінде дәрігерге көмек көрсету
Дағды 1:
Дәрігерге көмек
Машықтар:
1. Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық жабдықтарды мамандандырылған сақтауды, есепке алуды және есептен шығаруды қамтамасыз ету дағдылары.
2. Науқастарды күрделі диагностикалық зерттеулерге арнайы дайындау дағдылары.
3. Медициналық ұйымда қан препараттарын, оның компоненттері мен қан алмастырғыштарын сақтауды қамтамасыз ету дағдылары.
4. Жоғары технологиялық мамандандырылған манипуляцияларды көрсете және жүргізе білу.
Білімдер:
1. Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық жабдықтарды мамандандырылған сақтау, есепке алу және есептен шығару саласындағы нормативтік құжаттар.
2. Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық жабдықтарды мамандандырылған сақтау, есепке алу және есептен шығару қағидалары мен нұсқаулықтары.

16. Карточка профессии "5.3 Медицинская(ий) сестра/брат расширенной практики":
Код группы:
3221-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
5.3 Медицинская(ий) сестра/брат расширенной практики
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
5.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Сестра (брат) медицинская (медицинский) расширенной практики
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Сестринское дело
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Квалификация "Прикладной бакалавр сестринского дела". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 5.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 5.3 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
основное производство/ оказание услуги
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Ассистирование врачу при проведении высокоспециализированных диагностических и лечебных мероприятий
2. Лидерство в вопросах улучшения качества оказания сестринской помощи
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Ассистирование врачу при проведении высокоспециализированных диагностических и лечебных мероприятий
Навык 1:
Ассистировать врачу
Умения:
1. Навыки обеспечения специализированного хранения, учета и списания лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинского оборудования.
2. Навыки специальной подготовки больных к сложным диагностическим исследованиям.
3. Навыки обеспечения хранения препаратов крови, ее компонентов и кровезаменителей в медицинской организации.
4. Умение оказать и проводить высокотехнологичные специализированные манипуляции.
Знания:
1. Нормативные документы в области специализированного хранения, учета и списания лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинского оборудования.
2. Правила и инструкции специализированного хранения, учета и списания лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинского оборудования.

3. Медициналық ұйымдарда қан препараттарын, оның компоненттері мен қан алмастырғыштарын сақтау саласындағы нормативтік құжаттар.
4. Медициналық ұйымда қан препараттарын, оның компоненттері мен қан алмастырғыштарын сақтау ережелері мен нұсқаулары.
5. Науқастарды күрделі диагностикалық зерттеулерге арнайы дайындау ережелері.
6. Күрделі диагностикалық зерттеулер алдында науқастарды дайындау технологиясы.
7. Жоғары технологиялық мамандандырылған манипуляцияларды жүргізу технологиясы.
8. Күрделі мамандандырылған манипуляцияларды орындау әдістемесінің сипаттамасы.
9. Жоғары технологиялық мамандандырылған манипуляциялар әдістемесін орындау сапасын бағалау және бақылау параметрлері.
10. Жоғары технологиялық мамандандырылған манипуляцияларға жататын аурулардың тізбесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Мейіргерлік көмек көрсету сапасын жақсарту мәселелеріндегі көшбасшылық
Дағды 1:
Медициналық көмектің сапасын жақсарту мәселелерінде көшбасшылық таныту
Машықтар:
1. Көрсетілетін қызметтердің сапасын жақсарту мәселелерінде көшбасшылық дағдылары.
2. Топтық жұмыстағы көшбасшылық дағдылары.
3. Жанжалды жағдайларды шешуде теориялық білімді қолдана білу.
Білімдер:
1. Көшбасшы" және "көшбасшылық"ұғымдары.
2. Көшбасшылықтың негізгі теориялары.
3. Топтық жұмыс формасының артықшылықтары.
4. Мейірбике ісіндегі Мотивация. Мотивацияның негізгі теориялары.
5. Командада жұмыс істеу. Табысты команданың атрибуттары.
6. Кәсіби қызметті үздіксіз жетілдіру
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Құқықтық және регламенттеуші құжаттардың нормаларын сақтау дағдылары.
Этика, деонтология және бағыну ережелерін сақтау дағдылары.
Денсаулық сақтауды ұйымдастырудың санитариялық-гигиеналық режимінің және қоршаған ортаның эпидемиологиялық қауіпсіздігінің нормаларын сақтау дағдылары.
Медициналық қызмет көрсетудің (оның ішінде электрондық) процестерін құжаттауды жүзеге асыру мүмкіндігі.
Ұйымдастыру, өзін-өзі бақылау және өз қызметін үздіксіз жетілдіру дағдылары.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

3. Нормативные документы в области хранения препаратов крови, ее компонентов и кровезаменителей в медицинской организацийи.
4. Правила и инструкции хранения препаратов крови, ее компонентов и кровезаменителей в медицинской организации.
5. Правила специальной подготовки больных к сложным диагностическим исследованиям.
6. Технология подготовки больных перед сложными диагностическими исследованиями.
7. Технология проведения высокотехнологичных специализированных манипуляций.
8. Характеристика методики выполнения сложных специализированных манипуляций.
9. Параметры оценки и контроля качества выполнения методики высокотехнологичных специализированных манипуляций.
10. Перечень заболеваний, подлежащих к высокотехнологичным специализированным манипуляциям.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Лидерство в вопросах улучшения качества оказания сестринской помощи
Навык 1:
Проявлять лидерство в вопросах улучшения качества медицинской помощи
Умения:
1. Навыки лидерства в вопросах улучшения качества оказываемых услуг.
2. Навыки лидерства в командной работе.
3. Умение применять теоретические знания в разрешении конфликтных ситуаций.
Знания:
1. Понятия лидер" и "лидерство".
2. Основные теории лидерства.
3. Преимущества командной формы работы.
4. Мотивация в сестринском деле. Основные теории мотивации.
5. Работа в команде. Атрибуты успешной команды.
6. Непрерывное улучшение профессиональной деятельности
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Навыки соблюдения норм правовых и регламентирующих документов.
Навыки соблюдения правил этики, деонтологии и субординации.
Навыки соблюдения норм санитарно-гигиенического режима организации здравоохранения и эпидемиологической безопасности окружающей среды.
Умение осуществлять документирование (в том числе электронного) процессов оказания медицинских услуг.
Навыки организации, самоконтроля и непрерывного совершенствования своей деятельности.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

17. Кәсіптің карточкасы "6.1 Мейіргер (жоғары біліктілікті)":
Топтың коды:
2220-0
Қызмет атауының коды:
2220-0-001
Кәсіптің атауы:
6.1 Мейіргер (жоғары біліктілікті)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
6.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Аға мейіргер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
негізгі өндіріс/ қызмет көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Әр түрлі жастағы адамдарда медицинаның мамандандырылған салаларында мейігерлік процестің тиімділігін ұйымдастыру, жүзеге асыру және бағалау
2. Дәрігерге дейінгі амбулаториялық қабылдауды жүргізу және пациенттерге патронаж жүргізу.
3. Пациентті және/немесе отбасын оқыту.
4. Денсаулықты нығайту және аурулардың алдын алу үшін іс-шаралардың тиімділігін ұйымдастыру, жүзеге асыру және бағалау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Әр түрлі жастағы адамдарда медицинаның мамандандырылған салаларында мейігерлік процестің тиімділігін ұйымдастыру, жүзеге асыру және бағалау
Дағды 1:
Мейіргер процесінің тиімділігін ұйымдастыру, жүзеге асыру және бағалау
Машықтар:
1. Пациентті тексеру дағдылары.
2. Пациенттің проблемасын анықтау және мейірбикелік диагнозды тұжырымдау дағдылары.
3. Мейіргерлік күтімді жоспарлау дағдылары.
4. Мейіргерлік араласу жоспарын жүзеге асыру дағдылары.
5. Мейіргер процесінің тиімділігін бағалау мүмкіндігі.
6. Мейіргерлік тексеруді жүзеге асыру, мейіргерлік диагноз қою, пациентке мейіргерлік іс-шаралар жоспарын құру, мейіргерлердің орта білімнен кейінгі және техникалық және кәсіптік білім беру деңгейіндегі мейіргерлік іс-шараларды жүзеге асыруын бақылау, жалпы практикада, терапияда, хирургияда, акушерлік және гинекологияда, психиатрияда, гериатрияда, оңалтуда, паллиативті күтімде және басқа да мамандандырылған салаларда мейірбикелік іс-шаралар жоспарының тиімділігін бағалау бастапқы-медициналық - санитарлық және стационарлық деңгейде денсаулық сақтау.

17. Карточка профессии "6.1 Медицинская сестра (высокой квалификации)":
Код группы:
2220-0
Код наименования занятия:
2220-0-001
Наименование профессии:
6.1 Медицинская сестра (высокой квалификации)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
6.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Сестра (брат) старшая (старший) медицинская (медицинский)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
основное производство/ оказание услуги
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, осуществление и оценка эффективности сестринского процесса в специализированных областях медицины у лиц разных возрастных категорий
2. Ведение доврачебного амбулаторного приема и проведение патронажа пациентов.
3. Обучение пациента и/или семьи.
4. Организация, осуществление и оценка эффективности мероприятий для укрепления здоровья и профилактики заболеваний.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация, осуществление и оценка эффективности сестринского процесса в специализированных областях медицины у лиц разных возрастных категорий
Навык 1:
Организовывать, осуществлять и оценивать эффективности сестринского процесса
Умения:
1. Навыки обследования пациента.
2. Навыки установления проблемы пациента и формулировки сестринского диагноза.
3. Навыки планирования сестринской помощи.
4. Навыки осуществления плана сестринских вмешательств.
5. Умение оценивать эффективность сестринского процесса.
6. Осуществлять сестринское обследование, ставить сестринский диагноз, составлять план сестринских вмешательств для пациента, контролировать реализацию сестринских мероприятий медицинскими сестрами уровня послесреднего и технического и профессионального образования, оценивать эффективность назначенного плана сестринских вмешательств в общей практике, терапии, хирургии, акушерстве и гинекологии, психиатрии, гериатрии, реабилитации, паллиативном уходе и других специализированных областях сферы здравоохранения на первично-медико - санитарном и стационарном уровнях.

7. Өз құзыреті шегінде неғұрлым кең таралған инфекциялық емес аурулары және жіті респираторлық вирустық инфекциялары бар пациенттерді жеке қабылдауды жүзеге асыру.
8. Пациентті/отбасын жалпы күтім процедуралары мен ауруды басқаруға үйретуді ұйымдастырыңыз, тиімділігін бақылаңыз және бақылаңыз.
9. Жүкті әйелдерге, босанғаннан кейінгі әйелдерге, бір жасқа дейінгі балаларға, диспансерлік пациенттер мен қарттарға патронаж жасау.
10. Денсаулықты нығайту және аурулардың алдын алу жөніндегі қызметті ұйымдастыру, орта білімнен кейінгі және техникалық және кәсіптік білім беру деңгейіндегі мейіргерлердің алдын алу іс-шараларының іске асырылуын бақылау, іс-шаралардың тиімділігі мен нәтижелілігін бағалау.
11. Дәрілік заттарды, қан препараттарын және қан алмастырғыштарды есепке алуды және сақтауды қамтамасыз ету.
12. Емдеу-алдын алу мекемесінде есептік-есептік мейіргерлік құжаттаманы жүргізуді қамтамасыз ету.
13. Азаматтарға алғашқы медициналық көмек, оның ішінде төтенше жағдайларда дәрігерге дейінгі және паллиативтік медициналық көмек көрсету.
14. Қауіпсіз аурухана ортасын ұйымдастыруды және инфекциялық бақылауды қамтамасыз ету.
15. Дәлелді мейіргерлік нұсқаулықтар мен хаттамаларды әзірлеуге қатысу.
16. Мейіргерлердің, дәрігерлердің және басқа да денсаулық сақтау қызметкерлерінің кәсіби аралық жұмысын ұйымдастыруға қатысады.
17. Мейіргер ісінде сапаны жақсарту бойынша ұйымдастыру саясаты мен қызметін әзірлеуге қатысу.
18. Электрондық денсаулық сақтау жағдайында мейіргерлік құжаттаманы ұйымдастыруды бақылау.
Білімдер:
1. Мейіргер процесінің мақсаттарын, міндеттерін, кезеңдерін білу.
2. Ішкі аурулардың пропедевтикасын білу.
3. Органдар мен жүйелер ауруларының белгілері мен синдромдарын және олардың даму механизмін білу .
4. Пациенттің бар және ықтимал проблемаларын анықтау және белгілеу туралы білім.
5. Мейіргерлік диагноздың дәрігерлік диагноздан айырмашылығын білу.
6. Мейіргерлік көмекті жоспарлау іс-әрекеттерін, критерийлерін, шарттарын білу.
7. Қажетті жеке іс-шаралар жоспарын білу.
8. Пациентті күту және бақылау бойынша іс-шараларды білу.
9. Жоспарланған шараларды іске асыру түрлерін білу (тәуелді, тәуелсіз, өзара тәуелді).
10. Кәсіби қызмет саласындағы фактілерді, құбылыстарды, теорияларды және олардың арасындағы күрделі тәуелділіктерді жүйелі түрде білу және түсіну; кәсіби қызмет саласындағы зерттеу әдістерін білу және түсіну.
11. Денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, денсаулық сақтауды ұйымдастырудың негізгі қағидаттарын, еңбек заңнамасын, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Дәрігерге дейінгі амбулаториялық қабылдауды жүргізу және пациенттерге патронаж жүргізу.
Дағды 1:
Дәрігерге дейінгі амбулаториялық қабылдауды жүргізу
Машықтар:

7. Осуществлять индивидуальный прием пациентов с наиболее распространенными неинфекционными заболеваниями и острыми респираторными вирусными инфекциями в пределах своей компетенции.
8. Организовывать, мониторить эффективность и контролировать обучение пациента/семьи процедурам общего ухода и управлению заболеванием.
9. Осуществлять патронаж беременных, женщин после родов, детей до года, диспансерных больных и престарелых.
10. Организовывать деятельность по укреплению здоровья и профилактике заболеваний, контролировать реализацию профилактических мероприятий медсестрами уровня послесреднего и технического и профессионального образования, оценивать эффективность и результативность мероприятий.
11. Обеспечивать учет и хранение лекарственных средств, препаратов крови и кровезаменителей.
12. Обеспечивать ведение учетно-отчетной сестринской документации в лечебно-профилактическом учреждении.
13. Оказывать гражданам первую медицинскую помощь, в том числе в экстремальных условиях, доврачебную и паллиативную медицинскую помощь.
14. Обеспечивать контроль за организацией безопасной больничной среды и инфекционным контролем.
15. Участвовать в разработке доказательных сестринских руководств и протоколов.
16. Принимает участие в организации межпрофессиональной работы медицинских сестер, врачей и других работников здравоохранения.
17. Участвовать в разработке организационных политик и деятельности по улучшению качества в сестринском деле.
18. Контролировать организацию сестринской документации в условиях электронного здравоохранения.
Знания:
1. Знание целей, задач, этапов сестринского процесса.
2. Знание пропедевтики внутренних болезней.
3. Знание симптомов и синдромов заболеваний органов и систем и механизма их развития .
4. Знание определения и обозначения существующих и потенциальных проблем больного.
5. Знание отличия сестринского диагноза от врачебного диагноза.
6. Знание действий, критериев, условий планирования сестринской помощи.
7. Знание необходимого индивидуального плана мероприятий.
8. Знание мероприятий по уходу и наблюдению за больным.
9. Знание типов реализации планируемых мер (зависимой, независимой, взаимозависимой).
10. Системные знания и понимание фактов, явлений, теорий и сложных зависимостей между ними в области профессиональной деятельности; знание и понимание методов исследования в области профессиональной деятельности.
11. Знание нормативных правовых актов в области здравоохранения, основных принципов организации здравоохранения, трудового законодательства, правил и норм охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ведение доврачебного амбулаторного приема и проведение патронажа пациентов.
Навык 1:
Проведение доврачебного амбулаторного приема
Умения:

18. Кәсіптің карточкасы "6.2 Мейіргер (жоғары біліктілікті) ":
Топтың коды:
2220-0
Қызмет атауының коды:
2220-0-001
Кәсіптің атауы:
6.2 Мейіргер (жоғары біліктілікті)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
6.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Аға мейіргер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
СБШ бойынша 6.1 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
негізгі өндіріс/ қызмет көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұйымдастырушылық және басқарушылық мейіргерлік қызметті жүзеге асыру.
2. Мейіргерлік практика студенттері мен мамандарына тәлімгерлік етуді жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ұйымдастырушылық және басқарушылық мейіргерлік қызметті жүзеге асыру.
Дағды 1:
Ұйымдастырушылық және басқарушылық мейіргерлік қызметті жүзеге асыру.
Машықтар:
1. Мейіргер персоналының еңбегін ұтымды ұйымдастыруды қамтамасыз ету және жалпы басшылық ету дағдылары.
2. Қақтығыстарды басқару әдістерін тиімді пайдалану дағдылары.
3. Персоналды тиімді басқару дағдылары.
4. Кәсіби команданың жұмысын дамыту дағдылары.
5. Мейіргер персоналының медициналық құжаттаманы жүргізу сапасын бақылауды жүзеге асыру дағдылары.
6. Мейіргер іс мамандарының біліктілігін арттырудың перспективалық және ағымдағы жоспарларын әзірлеу мүмкіндігі.
7. Мейіргер іс мамандарының кәсіби қызметін бағалауды жоспарлау, мониторингтеу дағдылары.
8. Мейіргерлік қызметтерді дамытуға жәрдемдесу.
Білімдер:
1. ҚР нормативтік-құқықтық актілері.
2. Емдеу-профилактикалық ұйымдардағы басқару процесін реттейтін менеджменттің негізгі терминдері мен ұғымдары.
3. Стратегиялық басқару және жоспарлау.
4. Басқару шешімдерін қабылдауға әсер ететін әдістер, принциптер, басқару функциялары және факторлар.

18. Карточка профессии "6.2 Медицинская сестра (высокой квалификации)":
Код группы:
2220-0
Код наименования занятия:
2220-0-001
Наименование профессии:
6.2 Медицинская сестра (высокой квалификации)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
6.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Сестра (брат) старшая (старший) медицинская (медицинский)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 6.1 по ОРК не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
основное производство/ оказание услуги
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление организационной и управленческой сестринской деятельности.
2. Осуществление наставничества студентов и специалистов сестринской практики
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление организационной и управленческой сестринской деятельности.
Навык 1:
Осуществлять организационную и управленческую сестринскую деятельность
Умения:
1. Навыки общего руководства и обеспечения рациональной организации труда сестринского персонала.
2. Навыки эффективного использования методов управления конфликтами.
3. Навыки эффективного управления персоналом.
4. Навыки развития работы межпрофессиональной команды.
5. Навыки осуществления контроля качества ведения медицинской документации сестринским персоналом.
6. Умение разрабатывать перспективные и текущие планы повышения квалификации специалистов сестринского дела.
7. Навыки планирования, мониторинга оценки профессиональной деятельности специалистов сестринского дела.
8. Содействие развитию сестринских служб.
Знания:
1. Нормативно-правовые акты РК.
2. Основные термины и понятий менеджмента, регламентирующих управленческий процесс в лечебно-профилактических организациях.
3. Стратегическое управление и планирование.
4. Методы, принципы, функции менеджмента и факторы, влияющие на принятие управленческих решений.

5. Медициналық ұйымның операциялық құрылымы және басшылығы.
6. Басқару мен басқарудың функциялары, негізгі түсініктері мен теориялары.
7. Медициналық ұйымдардағы басқару қақтығыстары. Стресстің табиғаты мен себептері. Стрессті басқару.
8. Басшының әлеуметтік жауапкершілігі.
9. Кадрларды бағалау және даярлау. Денсаулық сақтау жүйесіндегі басқарудағы кадрлар мәселесі.
10. Денсаулық сақтаудағы Экономика және басқару.
11. Мейіргерлік қызметті ұйымдастыру.
12. Басқару теориясы.
13. Мейіргер ісіндегі Менеджмент.
14. Денсаулық сақтаудағы статистикалық есеп.
15. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
16. Стандарттау, аккредиттеу, лицензиялау, сертификаттау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Мейіргерлік практика студенттері мен мамандарына тәлімгерлік етуді жүзеге асыру
Дағды 1:
Мейіргерлік практикасының студенттері мен мамандарына тәлімгерлік ету
Машықтар:
1. Негізгі әлеуметтік маңызы бар аурулар (ЖҚА, қант диабеті, бронх демікпесі және басқалар)кезінде дәрігерлік амбулаториялық қабылдауды жүргізу дағдылары
Білімдер:
1. Клиникалық практикадағы тәлімгерлік
2. Клиникалық практика
3. Клиникалық практикадағы тәлімгер, тьютор, студенттің рөлі
4. Білім беру бағдарламасының құрылымы
5. Клиникалық практикадағы Оқыту нәтижелері
6. Тәжірибеден өтуге арналған клиникалық базалар
7. Клиникалық тәжірибеде бағалау
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Құқықтық және регламенттеуші құжаттардың нормаларын сақтау дағдылары
Этика, деонтология және бағыну ережелерін сақтау дағдылары..
Денсаулық сақтауды ұйымдастырудың санитариялық-гигиеналық режимінің және қоршаған ортаның эпидемиологиялық қауіпсіздігінің нормаларын сақтау дағдылары
Медициналық қызмет көрсетудің (оның ішінде электрондық) процестерін құжаттауды жүзеге асыру мүмкіндігі
Ұйымдастыру, өзін-өзі бақылау және өз қызметін үздіксіз жетілдіру дағдылары.
Жүйелі ойлау, табандылық, жұмысты уақтылы орындау. Жұмыс жағдайларын өз бетінше талдауды қажет ететін әртүрлі типтік практикалық мәселелерді шешу
Кәсіби ақпаратты өз бетінше іздеу, талдау және бағалау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

5. Операционная структура и руководство медицинской организации.
6. Функции, основные понятия и теории руководства и управления.
7. Управленческие конфликты в медицинских организациях. Природа и причины стресса. Управление стрессом.
8. Социальная ответственность руководителя.
9. Оценка и подготовка кадров. Проблема кадров в управлении в системе здравоохранения.
10. Экономика и управление в здравоохранении.
11. Организация сестринской деятельности.
12. Теория управления.
13. Менеджмент в сестринском деле.
14. Статистический учет в здравоохранении.
15. Стандартизация в здравоохранении.
16. Стандартизация, аккредитация, лицензирование, сертификация.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Осуществление наставничества студентов и специалистов сестринской практики
Навык 1:
Наставлять студентов и специалистов сестринской практики
Умения:
1. Навыки ведения доврачебного амбулаторного приема при основных социально-значимых заболеваниях (ССЗ, сахарный диабет, бронхиальная астма и другие)
Знания:
1. Наставничество в клинической практике
2. Клиническая практика
3. Роль ментора, тьютора, студента в клинической практике
4. Структура образовательной программы
5. Результаты обучения в клинической практике
6. Клинические базы для прохождения практики
7. Оценка в клинической практике
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Навыки соблюдения норм правовых и регламентирующих документов.
Навыки соблюдения правил этики, деонтологии и субординации.
Навыки соблюдения норм санитарно-гигиенического режима организации здравоохранения и эпидемиологической безопасности окружающей среды.
Умение осуществлять документирование (в том числе электронного) процессов оказания медицинских услуг.
Навыки организации, самоконтроля и непрерывного совершенствования своей деятельности.
Системное мышление, усидчивость, своевременное выполнение работы. Решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций
Самостоятельный поиск, анализ и оценка профессиональной информации.
Список технических регламентов и национальных стандартов:

13. Ғылыми жобалар портфелін басқару дағдылары.
Білімдер:
1. Дәлелді мейіргер ісіндегі зерттеу түрлері.
2. Мейіргер области саласындағы зерттеулерді дамыту
3. Клиникалық нұсқаулықтар және мейіргерлік практика стандарттары.
4. Дәлелді медицинадағы сапалық және сандық зерттеу әдістері.
5. Биостатистика.
6. Дәлелді тәжірибе үшін ғылыми әдебиеттерді іздеу әдістемесі. Сенімді көздер мен ресурстар.
7. Электрондық мәліметтер базасы. MEDLINE және басқа іздеу құралдары. Кохран Кітапханасы. Кохран ынтымақтастығы.
8. Дәлелді мейіргерлік практиканы енгізу кезеңдері.
9. Дәлелді мейіргерлік практиканы дамыту әдістері мен жолдары.
10. Дәлелді мейіргерлік практикадағы этика мәселелері.
11. Ғылыми зерттеулердегі пациенттердің рөлі мен құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Мейіргер ісіндегі көшбасшылық және басқару
Дағды 1:
Дәрігерге дейінгі амбулаториялық қабылдауды жүргізу
Машықтар:
1. Персоналды басқару бойынша мақсатты және жан-жақты қызмет үшін жауапкершілікті алу дағдылары.
2. Жұмыс жағдайында жеке пациенттердің, отбасылардың және топ топтарының мүдделері үшін оңтайлы шешімдер қабылдау үшін мәселелерді талдай білу.
3. Басқарушылық шешімдерді талдау және қабылдау қабілеті.
4. Мейіргер іс саласындағы медициналық ұйымның стратегиялық жоспарын іске асыру мүмкіндігі.
5. Жанжалды жағдайларды шешуде теориялық білімді қолдана білу.
6. Бөлімше және медициналық ұйым деңгейінде мейіргерлік процесті жоспарлау және ұйымдастыру дағдылары.
7. Мейіргерлік күтімнің сапасын жақсарту үшін мейірбикелік персоналды басқару және көшбасшылық дағдылары.
Білімдер:
1. Көшбасшы" және "көшбасшылық"ұғымдары.
2. Көшбасшылық стильдері.
3. Көшбасшылардың түрлері.
4. Көшбасшылықтың негізгі теориялары.
5. Ұжымдағы әлеуметтік-психологиялық ахуал.
6. Топтық жұмыс формасының артықшылықтары.
7. Корпоративтік мәдениет: корпоративтік мәдениеттердің нормалары мен құндылықтары.
8. Мейіргер ісіндегі мотивация. Мотивацияның негізгі теориялары.
9. Командада жұмыс істеу. Табысты команданың атрибуттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Көшбасшы" және "көшбасшылық"ұғымдары
Көшбасшылық стильдері.
Көшбасшылардың түрлері.
Көшбасшылықтың негізгі теориялары.
Ұжымдағы әлеуметтік-психологиялық ахуал.
Топтық жұмыс формасының артықшылықтары.
Корпоративтік мәдениет: корпоративтік мәдениеттердің нормалары мен құндылықтары.
Мейіргер ісіндегі мотивация. Мотивацияның негізгі теориялары.
Командада жұмыс істеу. Табысты команданың атрибуттары.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

13. Навыки управления портфелем научных проектов.
Знания:
1. Виды исследования в доказательном сестринском деле.
2. Развитие исследований в области сестринского дела
3. Клинические руководства и стандарты сестринской практики.
4. Методы качественных и количественных исследований в доказательной медицине.
5. Биостатистика.
6. Методология поиска научной литературы для доказательной практики. Достоверные источники и ресурсы.
7. Электронные базы данных. MEDLINEи другие инструменты поиска. Библиотека Кокран. Кокрановское сотрудничество.
8. Этапы внедрения доказательной сестринской практики.
9. Методы и пути развития доказательной сестринской практики.
10. Вопросы этики в доказательной сестринской практике.
11. Роль и права пациентов в научных исследованиях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Лидерство и управление в сестринском деле
Навык 1:
Проведение доврачебного амбулаторного приема
Умения:
1. Навыки взятия ответственности за целенаправленную и всестороннюю деятельность по управлению персоналом.
2. Умение анализировать проблемы для принятия оптимальных решений в интересах отдельных пациентов, семей и групп команд в рабочих условиях.
3. Умение анализировать и принимать управленческие решения.
4. Умение реализовывать стратегический план медицинской организаций в области сестринского дела.
5. Умение применять теоретические знания в разрешении конфликтных ситуаций.
6. Навыки планирования и организации сестринского процесса на уровне подразделения и медицинской организации.
7. Навыки руководства и лидерства сестринским персоналом для улучшения качества сестринского ухода.
Знания:
1. Понятия лидер" и "лидерство".
2. Стили руководства.
3. Типы руководителей.
4. Основные теории лидерства.
5. Социально-психологический климат в коллективе.
6. Преимущества командной формы работы.
7. Корпоративная культура: нормы и ценности корпоративных культур.
8. Мотивация в сестринском деле. Основные теории мотивации.
9. Работа в команде. Атрибуты успешной команды.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Понятие "лидер" и "лидерство"
Стили руководства
Типы руководителей
Основные теории лидерства
Социально-психологический климат в коллективе
Преимущества командной формы работы
Корпоративная культура: нормы и ценности корпоративных культур
Мотивация в сестринском деле. Основные теории мотивации
Работа в команде. Атрибуты успешной команды
Список технических регламентов и национальных стандартов:

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Спорттық медицина дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.2 Спорттық медицина дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
5) 7.3 Спорттық медицина дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
6) 7.4 Спорттық медицина дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Спорттық медицина дәрігері":
Топтың коды:
2213-4
Қызмет атауының коды:
2213-4-001
Кәсіптің атауы:
7.1 Спорттық медицина дәрігері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер-тағылымдамашы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Спорттық медицина" мамандануы бойынша сертификаттау курсында оқу кезінде "дәрігер"біліктілігі. Жоғары медициналық білімі бар мамандықтар бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі 7.2 кіші деңгейде кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Жоғары медициналық білімі бар қызметкерлердің бейіндік мамандануы шеңберінде "Спорттық медицина" мамандануы бойынша сертификаттау курсы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Спортшылар мен дене шынықтырумен және спортпен шұғылданатын адамдарды медициналық-биологиялық қамтамасыз етуді ұйымдастыру, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен дене шынықтырумен және спортпен шұғылданумен байланысты аурулар мен зақымданулар кезінде профилактиканы жүзеге асыру және білікті, мамандандырылған, медициналық көмек көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бұқаралық дене шынықтырумен және спортпен шұғылданатын адамдардың, оның ішінде физикалық және психикалық мүмкіндіктері шектеулі адамдардың денсаулық жағдайына жүйелі бақылауды, медициналық тексерулерді, диспансерлік бақылауды, жас және жыныстық ерекшеліктерін ескере отырып, дәрігерлік-педагогикалық бақылауларды ұйымдастыру және жүзеге асыру
2. Спортпен шұғылданудан туындаған аурулардың, жарақаттардың алдын алу және емдеу, тәлімгердің қадағалауымен медициналық оңалту

8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач спортивной медицины - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач спортивной медицины - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач спортивной медицины - 7 уровень ОРК;
4) 7.4 Врач спортивной медицины - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач спортивной медицины":
Код группы:
2213-4
Код наименования занятия:
2213-4-001
Наименование профессии:
7.1 Врач спортивной медицины
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач-стажер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения на сертификационном курсе по специализации "Спортивная медицина". Предшествующий опыт работы для работников, имеющих высшее медицинское образование до 2014 года без обучения в резидентуре на подуровне, ОРК 7.2 не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Спортивная медицина" в рамках межпрофильной специализации работников с высшим медицинским образованием.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация медико-биологического обеспечения спортсменов и лиц, занимающихся физической культурой и спортом, осуществление профилактики и оказание квалифицированной, специализированной, медицинской помощи при заболеваниях и повреждениях, связанных с занятиями физической культурой и спортом под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация и осуществление систематического контроля состояния здоровья лиц, занимающихся массовой физической культурой и спортом, в том числе лиц с ограниченными физическими и психическими возможностями, медицинских осмотров, диспансерного наблюдения, врачебно-педагогических наблюдений с учетом возрастных и половых особенностей
2. Профилактика и лечение заболеваний, травм, вызванных занятиями спортом, медицинская реабилитация под контролем и надзором наставника

3. Тәлімгердің қадағалауымен спорттық іс-шараларды өткізу кезінде спортшылар мен дене шынықтырумен айналысатын адамдарға медициналық көмек көрсету және ұйымдастыру
4. Медициналық есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Бұқаралық дене шынықтырумен және спортпен шұғылданатын адамдардың, оның ішінде физикалық және психикалық мүмкіндіктері шектеулі адамдардың денсаулық жағдайына жүйелі бақылауды, медициналық тексерулерді, диспансерлік бақылауды, жас және жыныстық ерекшеліктерін ескере отырып, дәрігерлік-педагогикалық бақылауларды ұйымдастыру және жүзеге асыру
Дағды 1:
Алдын ала және мерзімдік медициналық қарап-тексерулер (тереңдетілген медициналық зерттеп-қарау, жарыс алдындағы, кезеңдік медициналық қарап-тексеру және ағымдағы медициналық байқаулар)жүргізуді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Есептілікті қалыптастыра отырып, алынған нәтижелерді талдай отырып, денсаулық жағдайы, функционалдық жай-күйін бақылау зерттеулері туралы мәліметтерді енгізе отырып, дене шынықтыру және спортшының медициналық құжаттамасын, дәрігерлік-бақылау картасын ресімдей білу.
2. Клиникалық тәлімгердің басшылығымен жеке клиникалық тексеру, антропометриялық тексеру, функционалдық және зертханалық тексеру, қосымша тексерулер, дәрігер-мамандардың қорытындысы бойынша интегративті қорытынды жасай білу.
3. Тәлімгердің қадағалауымен жаттықтырушылар Кеңесімен келісілген спортшылар мен дене шынықтырумен айналысатын адамдардың аттас тізімі бойынша спорттық даярлық кезеңіне байланысты медициналық тексерулер жүргізудің жыл сайынғы жоспары мен кестесін құра білу.
4. Тәлімгердің қадағалауымен өзіне бағынысты орта және кіші медициналық персоналдың жұмысын ұйымдастыра және бақылай білу.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтау туралы заңнаманың және Нормативтік-құқықтық актілердің, оның ішінде Қазақстан Республикасындағы спорттық медицина, дене шынықтыру және спорт жөніндегі негіздерін білу.
2. Медициналық көмекті ұйымдастырудың жалпы мәселелерін, ауруханалық-емханалық мекемелердің жұмысын, спорттық және сауықтыру, медициналық мекемелердің, жедел жәрдем қызметінің, медициналық оңалту орталықтарының жұмысын ұйымдастыруды білу.
3. Спорт түрін, спорттық даярлық кезеңін ескере отырып, медициналық тексерулер (тереңдетілген медициналық тексеру, жарыс алдындағы, кезеңдік, ағымдағы) жүргізу кезінде тар мамандардың зерттеулер мен консультациялардың кезеңділігін, көлемін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Тәлімгердің қадағалауымен мүгедек спортшыларды жіктеуді жүргізу
Машықтар:

3. Организация и оказание медицинской помощи спортсменам и лицам, занимающимся физической культурой при проведении спортивных мероприятий под контролем и надзором наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Организация и осуществление систематического контроля состояния здоровья лиц, занимающихся массовой физической культурой и спортом, в том числе лиц с ограниченными физическими и психическими возможностями, медицинских осмотров, диспансерного наблюдения, врачебно-педагогических наблюдений с учетом возрастных и половых особенностей
Навык 1:
Организация проведения предварительных и периодических медицинских осмотров (углубленного медицинского обследования, предсоревновательного, этапного медицинского осмотра и текущих медицинских наблюдений)
Умения:
1. Оформлять медицинскую документацию, врачебно-контрольную карту физкультурника и спортсмена, с занесением сведений о состоянии здоровья, контрольных исследований функционального состояния, анализируя полученные результаты с формированием отчетности.
2. Составлять интегративное заключение по итогам собственного клинического обследования, антропометрического обследования, функционального и лабораторного обследования, дополнительных обследований, заключения врачей-специалистов.
3. Составлять ежегодный план и график проведения медицинских осмотров в зависимости от этапа спортивной подготовки по поименному списку спортсменов и лиц, занимающихся физической культурой, согласованный с тренерским советом.
4. Организовывать и контролировать работу подчиненного ему среднего и младшего медицинского персонала.
Знания:
1. Знание основ законодательства о здравоохранении и нормативно-правовых актов, в том числе по спортивной медицине, физической культуре и спорту в Республике Казахстан.
2. Знание общих вопросов организации медицинской помощи, работу больнично-поликлинических учреждений, организацию работы спортивных и оздоровительных, медицинских учреждений, службы скорой неотложной помощи, центров медицинской реабилитации.
3. Знание периодичности, объема исследований и консультаций узкими специалистами при проведения медицинских осмотров (углубленный медицинский осмотр, предсоревновательный, этапный, текущий) с учетом вида спорта, этапа спортивной подготовки.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение классификации спортсменов с инвалидностью
Умения:

1. Мүгедек спортшыларды жіктеуге дайындық жүргізу мүмкіндігі.
2. Мүгедек спортшыларды тәлімгердің қадағалауымен тестілеу үшін имитациялық спорттық жарыс іс-қимылдарын жасай білу.
3. Мүгедек спортшыны тестілеуді өткізу және оның нәтижелерін тәлімгердің қадағалауымен талдау мүмкіндігі.
4. Мүгедек спортшыны тәлімгердің қадағалауымен тестілеу бойынша хаттама ресімдей білу.
Тәлімгердің қадағалауымен жіктеу туралы есеп жасай білу.
5. Электрондық ақпараттық ресурстармен жұмыс істей білу.
Білімдер:
1. Мүгедек спортшыларды жіктеуді жүргізу қағидаларын білу.
2. Жіктеуді жүргізу тәртібін білу.
3. Функционалдық мүмкіндіктерге және физикалық деректерге байланысты сыныптарды (жіктеу категорияларын) білу.
4. Мүгедек спортшыны бағалаудың халықаралық стандарттарын және наразылықтар мен апелляциялар бойынша халықаралық стандарттарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Дене шынықтырумен және спортпен шұғылдануға рұқсат
Машықтар:
1. Тәлімгердің қадағалауымен еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу мүмкіндігі.
2. Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық классификациясын қолдана білу.
3. Тәлімгердің қадағалауымен дене шынықтыру және спортпен шұғылдану, жаттығу іс-шараларына және спорттық жарыстарға қатысу, жоспарлы медициналық тексерулерден, жарақаттар мен аурулардан кейін медициналық қорытынды (рұқсат) ресімдеу мүмкіндігі.
4. Тәлімгердің қадағалауымен дене шынықтыру сабақтарына арналған топтарға бөлу және жасын, денсаулық жағдайын және дене белсенділігінің ерекшелігін ескере отырып сабаққа жіберу мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Спорттық медицина және дене шынықтыру бойынша ҚР НҚА білімі.
2. Дене шынықтыру және спортпен шұғылдануға кедергі келтіретін жағдайлар мен аурулардың тізбесін білу.
3. Денсаулық топтарын қалыптастыру принциптерін білу.
4. Өткен аурулар мен жарақаттардан кейін дене шынықтыру және спортпен шұғылдануға рұқсат беру мерзімдерін білу.
5. Біліктілік санатына сәйкес мүгедек спортшыларды жаттығуға жіберу үшін нозологиялар тізбесін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Тәлімгердің қадағалауымен спорттық дайындықтың бастапқы кезеңінде спорттық мамандандыруды таңдау
Машықтар:
1. Морфологиялық (соматометрия), функционалдық (физиометрия) соматоскопиялық деректерді пайдалана отырып, жынысы мен жасын ескере отырып, физикалық дамуды бағалау қабілеті.
2. Физикалық дамуды бағалау үшін центильді кестелермен, формулалармен жұмыс істей білу.
3. Клиникалық тәлімгердің қадағалауымен спорт түрін таңдау үшін деректерді талдай білу және генетикалық зерттеулердің нәтижелері бойынша ұсыныстар жасай білу.
4. Биологиялық жасты анықтау үшін әдістерді таңдау және қолдану мүмкіндігі.
Білімдер:

1. Проводить подготовку к классификации спортсменов с инвалидностью.
2. Составлять имитационные спортивные соревновательные действия для тестирования спортсменов с инвалидностью.
3. Проводить тестирование спортсмена с инвалидностью и анализировать его результаты.
4. Оформлять протокол по тестированию спортсмена-инвалида.
4. Составлять отчет о классификации.
5. Работать с электронными информационными ресурсами.
Знания:
1. Знание правил проведения классификации спортсменов с инвалидностью.
2. Знание порядка проведения классификации.
3. Знание классов (классификационных категорий) в зависимости от функциональных возможностей и физических данных.
4. Знание международных стандартов оценки спортсмена с инвалидностью и международных стандартов по протестам и апелляциям.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Допуск к занятиям физической культурой и спортом
Умения:
1. Проводить экспертизу временной нетрудоспособности.
2. Использовать Международную классификацию болезней и проблем, связанных со здоровьем.
3. Оформлять медицинское заключение (допуска) для занятий физической культурой и спортом, участию в тренировочных мероприятиях и спортивных соревнованиях после плановых медицинских осмотров, травм и заболеваний.
4. Распределять на группы для занятий физической культурой и допуск к занятиям с учетом возраста, состояния здоровья и специфики физической активности.
Знания:
1. Знание основ спортивной медицины и физической культуры.
2. Знание перечня состояний и заболеваний, препятствующих занятиями физкультурой и спортом.
3. Знание принципов формирования групп здоровья.
4. Знание сроков допусков к занятиям физкультурой и спортом после перенесенных заболеваний и травм.
5. Знание перечня нозологий для допуска к тренировкам спортсменов с инвалидностью согласно квалификационной категории.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Выбор спортивной специализации на начальном этапе спортивной подготовки
Умения:
1. Оценивать физическое развитие с учетом пола и возраста с использованием морфологических (соматометрия), функциональных (физиометрия) соматоскопических данных.
2. Работать с центильными таблицами, формулами для оценки физического развития.
3. Анализировать данные и составлять рекомендации по результатам генетических исследований для выбора вида спорта.
4. Выбирать и применять методики для определения биологического возраста.
Знания:

1. Спорт түрлерінің жіктелуін білу.
2. Дене дамуын бағалауды білу.
3. Спортқа генетикалық бейімділікті білу.
4. Біліктілік санатына сәйкес мүгедек спортшыларды жаттығуға жіберу үшін нозологиялар тізбесін білу.
5. Балалар мен жасөспірімдерді әртүрлі спорт түрлеріне іріктеудің жас нормативтерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 5:
Спортшылар мен дене шынықтырумен айналысатын адамдардың денсаулық жағдайын жүйелі бақылау
Машықтар:
1. Зертханалық зерттеу әдістерінің нәтижелерін қолдана білу.
2. Жеке жас ерекшеліктерін ескере отырып, топтар бойынша заманауи диагностикалық технологиялардың нәтижелерін түсіндіре және талдай білу.
3. Спорт түріне және жаттығу процесінің кезеңіне байланысты жаттығу процесінде және тыныштықта клиникалық тәлімгердің басшылығымен функционалдық тестілеуді өткізу қабілеті.
4. Тәлімгердің қадағалауымен өткізу қабілеті
қолданыстағы зертханалық жабдықта қан мен зәрді биохимиялық зерттеу (сүт қышқылын, қан глюкозасын және т.б. анықтау).
5. ЭКГ, кардиоинтервалографияны жазу және декодтау мүмкіндігі.
6. Тәлімгердің қадағалауымен спорт түріне және дайындық кезеңіне байланысты жалпы және арнайы демалыста (велоэргометрия, тредмил тесті, спироэргометрия және т.б.) және жаттығу процесінде физикалық өнімділікті анықтау мүмкіндігі.
7. Тәлімгердің қадағалауымен таразы анализаторларында дененің композициялық құрамын анықтау және түсіндіру мүмкіндігі.
8. Функционалды күйді қашықтан басқару үшін цифрлық технологияларды қолдана білу.
9. Тәлімгердің қадағалауымен оқу процесін түзету бойынша ұсыныстар жасай білу.
Білімдер:
1. Оқу процесінің кезеңдерін білу.
2. Дене шынықтыру және спортпен шұғыл және кейінге қалдырылған өзгерістерді: қанның, зәрдің, қан газдарының жалпы және биохимиялық талдауының, тыныс алу көлемінің, жүрек-қан тамырлары, жүйке және тірек-қимыл жүйесінің параметрлерінің, дене құрамының, базальды метаболизмнің өзгерістерін білу.
3. Оқу процесінде және тыныштықта функционалды тестілеу принциптерін білу.
4. Ағзаның органдары мен жүйелерін тексерудің аспаптық әдістерін білу.
5. Функционалдық жағдайды қашықтықтан бақылаудың цифрлық технологияларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Спортпен шұғылданудан туындаған аурулардың, жарақаттардың алдын алу және емдеу, тәлімгердің қадағалауымен медициналық оңалту
Дағды 1:
Тәлімгердің қадағалауымен шамадан тыс жұмыс пен шамадан тыс жаттығулардың алдын алу
Машықтар:
1. Клиникалық тәлімгердің қадағалауымен заманауи цифрлық технологияларды пайдалана отырып, спорт түріне байланысты "дала жағдайында" функционалдық тестілеуді жүргізу мүмкіндігі.

1. Знание классификации видов спорта.
2. Знание оценки физического развития.
3. Знание генетической предрасположенности к видам спорта.
4. Знание перечня нозологий для допуска к тренировкам спортсменов с инвалидностью согласно квалификационной категории.
5. Знание возрастных нормативов отбора детей и подростков в разные виды спорта.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Систематический контроль состояния здоровья спортсменов и лиц, занимающихся физической культурой
Умения:
1. Использовать результаты лабораторных методов исследования.
2. Интерпретировать и анализировать результаты современных диагностических технологий по группам, с учетом индивидуальных возрастных физиологических особенностей.
3. Проводить функциональное тестирование во время тренировочного процесса и в покое в зависимости от вида спорта и этапа тренировочного процесса.
4. Проводить биохимические исследования крови и мочи на имеющимся лабораторном оборудовании (определение молочной кислоты, глюкозы крови и др.).
5. Записывать и расшифровывать ЭКГ, кардиоинтервалографию.
6. Определять физическую работоспособность общую и специальную в покое (велоэргометрия, тредмил тест, спироэргометрия и др.) и во время тренировочного процесса, в зависимости от вида спорта и этапа подготовки.
7. Определять и интерпретировать композиционный состав тела на весах-анализаторах.
8. Использовать цифровые технологии для дистанционного контроля функционального состояния.
9. Составлять рекомендации по коррекции тренировочного процесса.
Знания:
1. Знание этапов тренировочного процесса.
2. Знание срочных и отставленных изменений при занятиях физической культурой и спортом: изменений общего и биохимического анализа крови, мочи, газов крови, дыхательных объемов, параметров сердечно-сосудистой, нервной и костно-мышечной систем, композиционного состава тела, базального метаболизма.
3. Знание принципов функционального тестирования во время тренировочного процесса и в покое.
4. Знание инструментальных методов обследования органов и систем организма.
5. Знание цифровых технологий дистанционного контроля функционального состояния.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Профилактика и лечение заболеваний, травм, вызванных занятиями спортом, медицинская реабилитация под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Предупреждение переутомления и перетренированности
Умения:
1. Проводить функциональное тестирование в "полевых условиях" в зависимости от вида спорта с использованием современных цифровых технологий.

2. Алынған талдаулар мен функционалдық зерттеулер деректеріндегі өзгерістерді бағалау мүмкіндігі.
3. Функционалдық және зертханалық зерттеу қорытындылары бойынша тәлімгердің қадағалауымен интегративті қорытынды жасай білу және қажет болған жағдайда оқу жоспарын түзету бойынша ұсыныстар бере білу.
4. Клиникалық тәлімгердің қадағалауымен өткен аурулар мен жарақаттардан кейін оңалтудың жеке жоспарын жасауға қатысу және оның орындалуын бақылау мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Спорт түріне сәйкес функционалдық тестілеу әдістемелерін білу.
2. "Дала жағдайында" функционалдық тестілеу әдістерін білу.
3. Қанның, зәрдің, қан газдарының, тыныс алу көлемдерінің, жүрек-қан тамырлары, жүйке және тірек-қимыл жүйесінің параметрлерінің, дене құрамының, спорт түрлеріне, спорттық дайындық кезеңдеріне байланысты базальды метаболизмнің жалпы және биохимиялық талдауының өзгеру ерекшеліктерін білу.
4. Өткен аурулар мен жарақаттардан кейін оңалту принциптері мен әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Спорттық өнімділікті арттыру тәлімгердің қадағалауымен жүктемеден кейінгі қалпына келтіруді оңтайландыру
Машықтар:
1. Клиникалық тәлімгердің қадағалауымен медициналық-биологиялық қамтамасыз етудің жылдық жоспарын құра білу.
2. Тәлімгердің қадағалауымен дайындықтың әрбір кезеңіне тереңдетілген медициналық қарап-тексеру нәтижелерін, спорт түрін, жасын, жынысын ескере отырып, дәрілік заттарға, диеталық қоспаларға, спорттық тамақтану өнімдері мен сусындарға, диагностикалық жабдыққа арналған шығын материалдарына, медициналық мақсаттағы бұйымдарға қажеттілікті есептей білу.
3. Тәлімгердің қадағалауымен спортшылардың өнімділігін арттыру және жүктемеден кейінгі қалпына келтіруді оңтайландыру үшін физикалық факторларды қолдана білу.
Білімдер:
1. "Спорттағы допингке қарсы күрес туралы халықаралық конвенцияны ратификациялау туралы" Заңды білу.
2. Дүниежүзілік допингке қарсы WADA кодексін білу.
3. ВАДА тыйым салынған әдістер мен заттардың тізімін білу 4. Оқу процесінің кезеңділігін білу.
5. Энергиямен қамтамасыз ету жолына байланысты спорт түрлерінің ерекшеліктерін білу.
6. Жүктемеден кейінгі қалпына келтіруді оңтайландыру және өнімділікті арттыру әдістері мен құралдарын білу.
7. Өнімділікті арттыру және жүктемеден кейінгі қалпына келтіруді оңтайландыру үшін қолданылатын дәрілік препараттардың, диеталық қоспалардың, спорттық тамақтану өнімдері мен сусындарының жіктелуін білу.
8. Спортшылардың өнімділігін арттыру және жүктемеден кейінгі қалпына келтіруді оңтайландыру үшін физикалық факторларды, оларды қолдану әдістері мен әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Спортшылардың жаттығу және демалыс режимін бақылау
Машықтар:

2. Оценивать изменения в полученных анализах и данных функциональных исследований.
3. Составлять интегративное заключение по итогам функционального и лабораторного обследования и дать рекомендации по коррекции тренировочного плана при необходимости.
4. Принимать участие в составлении индивидуального плана реабилитации после перенесенных заболеваний и травм и контролировать его выполнение.
Знания:
1. Знание методик функционального тестирования в соответствии с видом спорта.
2. Знание методов функционального тестирования в "полевых условиях".
3. Знание особенностей изменения общего и биохимического анализа крови, мочи, газов крови, дыхательных объемов, параметров сердечно-сосудистой, нервной и костно-мышечной систем, композиционного состава тела, базального метаболизма в зависимости от видов спорта, этапов спортивной подготовки.
4. Знание принципов и методов реабилитации после пернесенных заболеваний и травм.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Повышение спортивной работоспособности оптимизация постнагрузочного восстановления
Умения:
1. Составлять годовой план медико-биологического обеспечения.
2. Рассчитать потребность в лекарственных средствах, БАД, продуктах и напитках спортивного питания, расходных материалов к диагностическому оборудованию, изделий медицинского назначения с учетом результатов углубленного медицинского осмотра, вида спорта, возраста, пола, на каждый этап подготовки.
3. Использовать физические факторы для повышения работоспособности и оптимизации постнагрузочного восстановления спортсменов.
Знания:
1. Знание закона "О ратификации Международной Конвенции о борьбе с допингом в спорте".
2. Знание Всемирного Антидопингового кодекса ВАДА.
3. Знание списка запрещенных методов и субстанций ВАДА 4. Знание периодизации тренировочного процесса.
5. Знание особенностей видов спорта в зависимости от пути энергообеспечения.
6. Знание методов и средств повышения работоспособности и оптимизации постнагрузочного восстановления.
7. Знание классификации лекарственных препаратов, БАДов, продуктови напитков спортивного питания, применяемых для повышения работоспособности и оптимизации постнагрузочного восстановления.
8. Знание физических факторов, способов и методов их применения для повышения работоспособности и оптимизации постнагрузочного восстановления спортсменов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Контроль режима тренировок и отдыха спортсменов
Умения:

1. Оқу-жаттығу жиындары мен спорттық жарыстар өткізілетін орындардың санитарлық-гигиеналық жағдайларын бақылауды жүзеге асыра білу.
2. Спортшыны өзін-өзі бақылау күнделігін, оның ішінде электронды журнал жүргізуді үйрете білу.
3. Спортшының өзін-өзі бақылау күнделігін бақылау дағдылары.
Білімдер:
1. Оқу-жаттығу жиындары мен жарыстар кезінде спорт объектілері мен спортшылардың тұратын жерлеріне қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптарды білу.
2. Спортшының өзін-өзі бақылау күнделігін жүргізу принциптерін білу, оның ішінде электронды.
3. Оқу процесінің кезеңділігін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Тәлімгердің қадағалауымен спортшылардың тамақтануын бақылау
Машықтар:
1. Оқу-жаттығу жиындары мен жарыстар кезінде спортшылардың тамақтану объектілерінің санитарлық-гигиеналық жағдайларын бақылауды жүзеге асыру.
2. Өнімдер мен дайын тағамдардың органолептикалық қасиеттерін анықтай білу.
3. Тәлімгердің қадағалауымен спорт түрін, спорттық шеберлік деңгейін, қоршаған орта факторларын, жаттығу немесе жарыс қызметінің кезеңін ескере отырып, диетологтың ұсынымдары бойынша дене шынықтыру қабілетін арттыру мақсатында тамақтануды, ішу режимін сақтауды ұйымдастыра білу.
Білімдер:
1. Оқу-жаттығу жиыны мен жарыстар кезінде спортшылардың тамақтану объектілеріне қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптарды білу.
2. Рационалды тамақтану негіздерін білу.
3. Антропометриялық деректерді, дене құрамын, спорт түрін, салмақ категориясын, спорттық шеберлік деңгейін, қоршаған орта факторларын, жаттығу немесе бәсекелестік белсенділік кезеңін ескере отырып, калориялардағы тәуліктік энергия шығынын, 1 адамға шаққандағы өнімнің орташа нормасын, граммен есептеу принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 5:
Тәлімгердің қадағалауымен дәрілік препараттарды, диеталық қоспаларды, спорттық тамақтану өнімдері мен сусындарын қабылдауды бақылау
Машықтар:
1. Спортшының тағайындалған фармакологиялық препараттарды, диеталық қоспаларды, спорттық тамақтану өнімдері мен сусындарын қабылдауын бақылау дағдылары.
2. Тәлімгердің қадағалауымен оларды қабылдаудың тиімділігін бағалау дағдылары.
3. Халықаралық стандарттарға сәйкес спортта тыйым салынған субстанцияны және/немесе тыйым салынған әдісті терапевтік пайдалануға сұрау салуды ресімдеуде спортшының клиникалық тәлімгерінің қадағалауымен жәрдемдесу қабілеті.
Білімдер:
1. "Спорттағы допингке қарсы күрес туралы халықаралық конвенцияны ратификациялау туралы" Заңды білу.
2. Дүниежүзілік допингке қарсы WADA кодексін білу.
3. ВАДА тыйым салынған әдістері мен заттарының тізімін білу.

1. Осуществлять контроль санитарно-гигиенических условий мест проведения учебно-тренировочных сборов и спортивных соревнований.
2. Обучать спортсмена ведению дневника самоконтроля, в том числе электронного.
3. Навыки мониторинга дневника самоконтроля спортсмена.
Знания:
1. Знание санитарно-гигиенических требований к спортивным объектам и местам проживания спортсменов во время учебно-тренировочных сборов и соревнований.
2. Знание принципов ведения дневника самоконтроля спортсмена, в т.ч. электронного.
3. Знание периодизации тренировочного процесса.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Контроль питания спортсменов
Умения:
1. Осуществлять контроль санитарно-гигиенических условий объектов питания спортсменов во время учебно-тренировочных сборов и соревнований.
2. Определять органолептические качества продуктов и готовых блюд.
3. Организовывать питание, соблюдение питьевого режима с целью повышения физической работоспособности, с учетом вида спорта, уровня спортивного мастерства, учетом факторов окружающей среды, этапа тренировочной или соревновательной деятельности по рекомендациям врача-диетолога.
Знания:
1. Знание санитарно-гигиенических требований к объектам питания спортсменов во время учебно-тренировочного сбора и соревнований.
2. Знание основ рационального питания.
3. Знание принципов расчета суточных энергозатрат в калориях потребности питательных в веществах, среднюю норму продуктов за 1 день на 1 человека, в граммах с учетом антропометрических данных, анализа состава тела, вида спорта, весовой категории, уровня спортивного мастерства, факторов окружающей среды, этапа тренировочной или соревновательной деятельности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Контроль приема лекарственных препаратов, БАД, продуктов и напитков спортивного питания
Умения:
1. Навыки мониторинга приема спортсменом назначенных фармакологических препаратов, БАД, продуктов и напитков спортивного питания.
2. Навыки оценки эффективности их приема.
3. Содействовать спортсмену в оформлении запроса на терапевтическое использование запрещенной в спорте субстанции и/или запрещенного метода в соответствии с Международными стандартами.
Знания:
1. Знание закона "О ратификации Международной Конвенции о борьбе с допингом в спорте".
2. Знание Всемирного Антидопингового кодекса ВАДА.
3. Знание списка запрещенных методов и субстанций ВАДА.

4. Жұмыс қабілеттілігін арттыру және жүктемеден кейінгі қалпына келтіруді оңтайландыру үшін қолданылатын дәрілік препараттардың, диеталық қоспалардың, спорттық тамақтану өнімдерінің жіктелуін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 6:
Тәлімгердің қадағалауымен спортпен шұғылданудан туындаған жарақаттар мен ауруларды емдеу
Машықтар:
1. Дифференциалды диагностика жүргізу, клиникалық диагнозды негіздеу, науқастарға, оның ішінде балаларға тексерудің қажетті аспаптық және зертханалық әдістерін тағайындау, хаттамаларға сәйкес қосымша тексеру әдістерінің нәтижелерін түсіндіру, емдеу хаттамаларына сәйкес барабар терапияны тағайындау.
2. Жұқпалы ауруды анықтаған кезде қажетті эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізе білу.
3. Ересектер мен балаларда реанимациялық іс-шараларды өткізу қабілеті.
4. Тәлімгердің қадағалауымен кинезиология, таспа, кинезиотапинг әдістерін, бандаждарды, ортездерді және т. б. қолдана білу.
5. Тәлімгердің қадағалауымен жиі кездесетін жарақаттар мен ауруларды емдеуде физикалық факторларды қолдана білу.
6. Емдік және спорттық массажды, емдік дене шынықтыруды тағайындауға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау және Массажист пен емдік дене шынықтыру нұсқаушысының жұмысын бақылау мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық классификациясын білу.
2. Спортшылар мен дене шынықтырумен айналысатын адамдардағы негізгі терапевтік, хирургиялық, травматологиялық, неврологиялық және басқа да аурулардың этиологиясын, патогенезін, клиникалық симптоматикасын, олардың профилактикасын, диагностикасы мен емдеу принциптерін, шекаралық жағдайлардың клиникалық симптоматикасын білу.
3. Ішкі және балалар аурулары клиникасында фармакотерапияның негіздерін, дәрі-дәрмектерді қолданудан туындаған асқынуларды, оларды түзету әдісін білу.
4. Шұғыл жағдайлар, жарақаттар кезінде диагностика және шұғыл көмек көрсету негіздерін білу.
5. Реаниматология негіздерін білу: қан айналымының кенеттен тоқтауы, жедел тыныс алу жеткіліксіздігі, аллергиялық, коматоздық жағдайлар, гипотермия, суға бату, электротравма кезіндегі реанимацияның негізгі әдістері.
6. Жиі кездесетін жарақаттар мен ауруларды емдеуде физикалық факторларды, оларды қолдану әдістері мен әдістерін білу.
7. Емдік, спорттық массаж, емдік дене шынықтыру негіздерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Тәлімгердің қадағалауымен спорттық іс-шараларды өткізу кезінде спортшылар мен дене шынықтырумен айналысатын адамдарға медициналық көмек көрсету және ұйымдастыру
Дағды 1:
Тәлімгердің қадағалауымен спорттық және спорттық-бұқаралық іс-шараларды өткізу кезінде медициналық қамтамасыз ету және медициналық көмек көрсету кезеңдерін ұйымдастыру
Машықтар:

4. Знание классификации лекарственных препаратов, БАДов, продуктов спортивного питания, применяемых для повышения работоспособности и оптимизации постнагрузочного восстановления.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 6:
Лечение травм и заболеваний, вызванных занятиями спортом
Умения:
1. Проводить дифференциальную диагностику, обоснование клинического диагноза, назначение необходимых инструментальных и лабораторных методов обследования больным, в том числе детям, согласно протоколам, интерпретация результатов дополнительных методов обследований назначение адекватной терапии согласно протоколам лечения.
2. Проводить необходимые противоэпидемические мероприятия при выявлении инфекционного заболевания.
3. Проводить реанимационные мероприятия у взрослых и детей.
4. Применять методики кинезиологии, тейпинга, кинезио-тейпинга, применение бандажей, ортезов и др.
5. Использовать физические факторы в лечении часто встречающихся травм и заболеваний.
6. Определять показания и противопоказания к назначению лечебного и спортивного массажа, лечебной физкультуры и проводить контроль работы массажиста и инструктора лечебной физкультуры.
Знания:
1. Знание Международной классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем.
2. Знание этиологии, патогенеза, клинической симптоматики основных терапевтических, хирургических, травматологических, неврологических и других заболеваний у спортсменов и лиц, занимающихся физической культурой, их профилактики, диагностики и принципов лечения, клинической симптоматики пограничных состояний.
3. Знание основы фармакотерапии в клинике внутренних и детских болезней, осложнений, вызванных применением лекарств, методой их коррекции.
4. Знание основы диагностики и экстренной помощи при неотложных состояниях, травмах.
5. Знание основы реаниматологии: основных методов реанимации при внезапной остановке кровообращения, острой дыхательной недостаточности, аллергических, коматозных состояниях, при переохлаждении, утоплении, электротравме.
6. Знание физических факторов, способов и методов их применения в лечении часто встречающихся травм и заболеваний.
7. Знание основ лечебного, спортивного массажа, лечебной физкультуры.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Организация и оказание медицинской помощи спортсменам и лицам, занимающимся физической культурой при проведении спортивных мероприятий под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Организация этапов медицинского обеспечения и оказания медицинской помощи при проведении спортивных и спортивно-массовых мероприятий.
Умения:

1. Алдын ала кезеңде тәлімгердің қадағалауымен: - медициналық бригадалардың санын, дәрілік препараттарға, медициналық мақсаттағы бұйымдарға, диагностикалық және реанимациялық жабдықтарға қажеттілікті айқындай білу;
- спорттық жарыстар өткізілетін орындардан зардап шеккендерді спорттық объектінің медициналық пунктіне эвакуациялау жолдары;
- санитарлық автокөліктің саны мен түрі.
2. Тәлімгердің қадағалауымен медициналық ұйымға зардап шеккендерді эвакуациялау бойынша жедел медициналық көмектің көшпелі бригадаларымен іс-қимыл, сондай-ақ төтенше жағдайлар туындаған кездегі іс-қимыл дағдылары.
3. Спорттық жарыстарды өткізуге кедергі келтіретін жағдайлар туындаған жағдайда тікелей медициналық қамтамасыз ету кезеңіндегі іскерліктер тәлімгердің қадағалауымен жарыстарды ұйымдастырушыларға, бас төрешілер алқасына және спортшылар өкілдеріне тиісті ақпарат бере алады.
Білімдер:
1. Спорттық жарыстарға қатысушылардың санына, жарыстар деңгейіне, спорт түріне, спорттық жарыстарды өткізу ерекшелігіне, спорттық жарыстарды өткізу шарттарына, медициналық айғақтар бойынша болжанатын өтініштер санына байланысты медициналық бригадаларды қалыптастыру қағидаттарын білу.
2. Спорттық іс-шараларды медициналық қамтамасыз ету кезеңдерін білу.
3. Зардап шеккендерді медициналық ұйымға Эвакуациялау жолдарын білу.
4. Төтенше жағдайлар кезіндегі іс-қимыл алгоритмін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Спорт түрін ескере отырып, спорттық іс-шараларға жіберу туралы медициналық қорытындыны ресімдеу
Машықтар:
1. Белгіленген нормативтік талаптарға сәйкес іс-шараларға қатысушылардың жіберілуін (медициналық қорытындылардың бар-жоғын тексеру) анықтау мүмкіндігі.
2. Спорт түрін ескере отырып, спорттық іс-шараларға жіберу үшін көрсеткіштер мен қарсы көрсетілімдерді айқындау дағдылары.
3. Спорттық іс-шараларға жіберу туралы медициналық қорытындыны ресімдей білу.
Білімдер:
1. Спортшылар мен жаттықтырушыларға спорттық іс-шараларды өткізу кезінде, қарқынды дене күш-жігерінен, спортшылардағы аурулар мен жарақаттардан кейін қалпына келтіру іс-шаралары кезеңінде медициналық қамтамасыз ету және медициналық көмек көрсету қағидаларын білу.
2. Спорт түрлерінің ережелерін (олар бойынша жарыстар өткізіледі), оларды орындау нормаларын, талаптары мен шарттарын білу.
3. Спорт түрлері бойынша халықаралық федерациялар қабылдаған халықаралық спорттық жарыстарды өткізудің медициналық аспектілерін, ережелерін, ережелері мен регламенттерін білу.
4. Спорттық іс-шараларға жіберу туралы медициналық қорытындыны ресімдеу қағидаларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Спорттық іс-шараларды өткізу кезінде жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету
Машықтар:

1. Определять на предварительном этапе: - количество медицинских бригад, потребность в лекарственных препаратах, изделиях медицинского назначения, диагностического и реанимационного оборудования;
- пути эвакуации пострадавших с мест проведения спортивных соревнований в медицинский пункт спортивного объекта;
- количество и вид санитарного автотранспорта.
2. Навыки действия с выездными бригадами скорой медицинской помощи по эвакуации пострадавших в медицинскую организацию, а также действия в случаях возникновения чрезвычайных ситуаций.
3. Предоставлять соответствующую информацию организаторам соревнований, главной судейской коллегии и представителям спортсменов. на этапе непосредственного медицинского обеспечения в случаях возникновения условий, препятствующих проведению спортивных соревнований.
Знания:
1. Знание принципов формирования медицинских бригад в зависимости от количества участников спортивных соревнований, уровня соревнований, вида спорта, специфики проведения спортивных соревнований, условий проведения спортивных соревнований, от количества прогнозируемых обращений по медицинским показаниям.
2. Знание этапов медицинского обеспечения спортивных мероприятий.
3. Знание путей эвакуации пострадавших в медицинскую организацию.
4. Знание алгоритма действия в случаях возникновения чрезвычайных ситуаций.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оформление медицинского заключения о допуске к спортивным мероприятиям с учетом вида спорта
Умения:
1. Определять допуск участников мероприятий (проверка наличия медицинских заключений) в соответствии с установленными нормативными требованиями.
2. Навыки определения показаний и противопоказаний для допуска к спортивным мероприятиям с учетом вида спорта.
3. Оформлять медицинское заключение о допуске к спортивным мероприятиям.
Знания:
1. Знание Правил медицинского обеспечения и оказания медицинской помощи спортсменам и тренерам при проведении спортивных мероприятий, в период восстановительных мероприятий после интенсивных физических нагрузок, заболеваний и травм у спортсменов.
2. Знание правил видов спорта (по которым проводятся соревнования), норм, требований и условий их выполнения.
3. Знание медицинских аспектов, положений, правил и регламентов проведения международных спортивных соревнований, принятых международными федерациями по видам спорта.
4. Знание правил оформления медицинского заключения о допуске к спортивным мероприятиям.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Оказание скорой и неотложной медицинской помощи при проведении спортивных мероприятий
Умения:

1. Алдын ала кезеңде тәлімгердің қадағалауымен спорт объектісінің медициналық пунктіне спорттық жарыстар өткізілетін орындардан зардап шеккендерді эвакуациялау жолдарын анықтай білу.
2. Дүниежүзілік допингке қарсы кодексінің талаптарын ескере отырып, бекітілген клиникалық хаттамалар мен жарыс қағидалары бойынша медициналық көмек, оның ішінде реанимациялық іс-шаралар көрсете білу.
3. Жарақат, улану және сыртқы себептерге әсер етудің басқа да салдары туралы есеп беру дағдылары.
Білімдер:
1. Медициналық көмек көрсетудің клиникалық хаттамаларын білу.
2. Дүниежүзілік допингке қарсы WADA кодексін білу.
3. ВАДА тыйым салынған әдістері мен заттарының тізімін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Медициналық есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізу
Дағды 1:
Медициналық есепке алу-есеп құжаттамасын ресімдеу
Машықтар:
1. Тәлімгердің қадағалауымен медициналық есепке алу-есеп беру құжаттамасын ресімдеу іскерлігі
2. Клиникалық тәлімгердің басшылығымен есеп-есеп құжаттамасының әртүрлі нысандарын толтыру дағдылары.
3. Паспорттық-демографиялық ақпаратты, медициналық мекемелердің қызметі мен құрылымы туралы мәліметтерді, статистикалық-басқарушылық ақпаратты, жоспарлы көрсеткіштерді жинау және талдау мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Спорттық медицина және дене шынықтыру бойынша ҚР НҚА білімі.
2. Медициналық есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізудің негізгі қағидаттарын білу.
3. Медициналық есепке алу-есеп беру құжаттамасының негізгі нысандарын білу.
4. Медициналық есепке алу-есеп құжаттамасын жүргізуге қойылатын талаптарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Үздіксіз кәсіби даму
Дағды 1:
Кәсіби жетілдіруге ұмтылу
Машықтар:
1. Кәсіби оқыту іс-шараларына қатысу: конференциялар, семинарлар, вебинарлар.
2. Жеке дағдыларды үйрету: көшбасшылық, топтық жұмыс, эмпатия және бейімделу, бастамашылық және мақсаттарға жету жауапкершілігі.
3. Уақыт пен стрессті басқару дағдыларын дамыту.
Білімдер:
1. "Денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қосымша және бейресми білім беру қағидаларын, Денсаулық сақтау саласындағы қосымша және бейресми білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы мамандардың қосымша және бейресми білім беру арқылы алған оқыту нәтижелерін тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-303/2020 бұйрығы білімі (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21847 болып тіркелген).

1. На предварительном этапе определять пути эвакуации пострадавших с мест проведения спортивных соревнований в медицинский пункт спортивного объекта.
2. Оказывать медицинскую помощь, в том числе реанимационные мероприятия, по утвержденным клиническим протоколам и правилам соревнований, с учетом требований Всемирного Антидопингового кодекса ВАДА.
3. Навыки оформления отчета о травмах, отравлениях и некоторых других последствий воздействия внешних причин.
Знания:
1. Знание клинических протоколов оказания медицинской помощи.
2. Знание всемирного Антидопингового кодекса ВАДА.
3. Знание списка запрещенных методов и субстанций ВАДА.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Учет и документирование в медицинской практике
Умения:
1. Оформлять медицинскую документацию по формам, видам, в объеме, порядке и сроки, установленные уполномоченным органом.
2. Организовать и хранить медицинскую документацию в соответствии с требованиями.
3. Обрабатывать медицинскую информацию конфиденциально, соблюдая нормы и правила, связанные с защитой персональных данных и обеспечения безопасности медицинской информации.
4. Использовать в профессиональной деятельности информационные системы в сфере здравоохранения.
Знания:
1. Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 ноября 2020 года № 21579).
2. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-313/2020 "Об утверждении форм отчетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 декабря 2020 года № 21879).
3. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-244/2020 "Об утверждении правил ведения первичной медицинской документации и представление отчетов" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 декабря 2020 года № 21761).
4. Электронные системы учета и документирования.
5. Конфиденциальность медицинской информации пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Непрерывное профессиональное развитие
Навык 1:
Стремление к профессиональному совершенствованию
Умения:
1. Участвовать в профессиональных обучающих мероприятиях: конференциях, семинарах, вебинарах.
2. Тренировать личностные навыки: лидерство, командная работа, эмпатия и адаптивность, инициативность и ответственность за достижение поставленных целей.
3. Развивать навыки управления временем и стрессом.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-303/2020 "Об утверждении правил дополнительного и неформального образования специалистов в области здравоохранения, квалификационных требований к организациям, реализующим образовательные программы дополнительного и неформального образования в области здравоохранения, а также правил признания результатов обучения, полученных специалистами в области здравоохранения через дополнительное и неформальное образование (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2020 года № 21847).

2213-4
Қызмет атауының коды:
2213-4-001
Кәсіптің атауы:
7.2 Спорттық медицина дәрігері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Спорттық медицина дәрігері" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі жоғары медициналық білім беру мамандықтары бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл). Мәлімделген мамандану бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Жоғары медициналық білімі бар қызметкерлердің бейіндік мамандануы шеңберінде "Спорттық медицина" мамандануы бойынша сертификаттау курсы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Спортшылар мен дене шынықтырумен және спортпен шұғылданатын адамдарды медициналық-биологиялық қамтамасыз етуді ұйымдастыру, дене шынықтырумен және спортпен шұғылданумен байланысты аурулар мен зақымданулар кезінде профилактиканы жүзеге асыру және білікті, мамандандырылған, медициналық көмек көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бұқаралық дене шынықтырумен және спортпен шұғылданатын адамдардың, оның ішінде физикалық және психикалық мүмкіндіктері шектеулі адамдардың денсаулық жағдайына жүйелі бақылауды, медициналық тексерулерді, диспансерлік бақылауды, жас және жыныстық ерекшеліктерін ескере отырып, дәрігерлік-педагогикалық бақылауларды ұйымдастыру және жүзеге асыру
2. Спортпен шұғылданудан туындаған аурулардың, жарақаттардың алдын алу және емдеу, медициналық оңалту
3. Спорттық іс-шараларды өткізу кезінде спортшылар мен дене шынықтырумен айналысатын адамдарға медициналық көмек көрсету және ұйымдастыру
4. Медициналық есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тірек-қимыл аппаратының жағдайын ультрадыбыстық диагностикалау
2. Спортшылардың жарақаттары мен зақымдануларын кешенді емдеуде физиотерапиялық процедураларды жүргізу
3. Спортшылардың жарақаттары мен зақымдануларын кешенді емдеуде физиотерапиялық процедураларды жүргізу

2213-4
Код наименования занятия:
2213-4-001
Наименование профессии:
7.2 Врач спортивной медицины
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач спортивной медицины". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специализации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Спортивная медицина" в рамках межпрофильной специализации работников с высшим медицинским образованием.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация медико-биологического обеспечения спортсменов и лиц, занимающихся физической культурой и спортом, осуществление профилактики и оказание квалифицированной, специализированной, медицинской помощи при заболеваниях и повреждениях, связанных с занятиями физической культурой и спортом
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация и осуществление систематического контроля состояния здоровья лиц, занимающихся массовой физической культурой и спортом, в том числе лиц с ограниченными физическими и психическими возможностями, медицинских осмотров, диспансерного наблюдения, врачебно-педагогических наблюдений с учетом возрастных и половых особенностей
2. Профилактика и лечение заболеваний, травм, вызванных занятиями спортом, медицинская реабилитация
3. Организация и оказание медицинской помощи спортсменам и лицам, занимающимся физической культурой при проведении спортивных мероприятий
4. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Ультразвуковая диагностика состояния опорно-двигательного аппарата
2. Проведение физиотерапевтических процедур в комплексном лечении травм и повреждений у спортсменов
3. Проведение физиотерапевтических процедур в комплексном лечении травм и повреждений у спортсменов

4. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Бұқаралық дене шынықтырумен және спортпен шұғылданатын адамдардың, оның ішінде физикалық және психикалық мүмкіндіктері шектеулі адамдардың денсаулық жағдайына жүйелі бақылауды, медициналық тексерулерді, диспансерлік бақылауды, жас және жыныстық ерекшеліктерін ескере отырып, дәрігерлік-педагогикалық бақылауларды ұйымдастыру және жүзеге асыру
Дағды 1:
Алдын ала және мерзімдік медициналық қарап-тексерулер (тереңдетілген медициналық зерттеп-қарау, жарыс алдындағы, кезеңдік медициналық қарап-тексеру және ағымдағы медициналық байқаулар)жүргізуді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Денсаулық жағдайы туралы мәліметтерді енгізе отырып, дене шынықтыру және спортшының медициналық құжаттамасын, дәрігерлік-бақылау картасын, функционалдық жай-күйін бақылау зерттеулерін ресімдеу, есептілікті қалыптастыра отырып алынған нәтижелерді талдау дағдылары.
2. Жеке клиникалық тексерудің, антропометриялық тексерудің, функционалдық және зертханалық тексерудің, қосымша тексерулердің, дәрігер-мамандардың қорытындысы бойынша интегративті қорытынды жасау дағдылары.
3. Жаттықтырушылар Кеңесімен келісілген спортшылар мен дене шынықтырумен айналысатын адамдардың атаулы тізімі бойынша спорттық даярлық кезеңіне байланысты медициналық тексерулерді жүргізудің жыл сайынғы жоспары мен кестесін жасау дағдылары.
4. Өзіне бағынысты орта және кіші медициналық персоналдың жұмысын ұйымдастыру және бақылау дағдылары.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтау туралы заңнаманың және Нормативтік-құқықтық актілердің, оның ішінде Қазақстан Республикасындағы спорттық медицина, дене шынықтыру және спорт жөніндегі негіздерін білу.
2. Медициналық көмекті ұйымдастырудың жалпы мәселелерін, ауруханалық-емханалық мекемелердің жұмысын, спорттық және сауықтыру, медициналық мекемелердің, жедел жәрдем қызметінің, медициналық оңалту орталықтарының жұмысын ұйымдастыруды білу.
3. Спорт түрін, спорттық даярлық кезеңін ескере отырып, медициналық тексерулер (тереңдетілген медициналық тексеру, жарыс алдындағы, кезеңдік, ағымдағы) жүргізу кезінде тар мамандардың зерттеулер мен консультациялардың кезеңділігін, көлемін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Мүгедек спортшыларды жіктеуді жүргізу
Машықтар:
1. Жіктеуге дайындықты жүргізу мүмкіндігі: спорт түрі бойынша жіктеуішті бекіту; мүгедек спортшы туралы ақпаратты жинау, сақтау; мүгедек спортшының физикалық деректері мен функционалдық мүмкіндіктерін зерделеу; мүгедек спортшының оған мәртебе бере отырып, сыныптамадан өту қажеттілігін белгілеу; мүгедек спортшының тестілеуден өту күнін, уақытын айқындау және бұл туралы мүгедек спортшыға дейін хабарлау жарыс басталды.

4. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Организация и осуществление систематического контроля состояния здоровья лиц, занимающихся массовой физической культурой и спортом, в том числе лиц с ограниченными физическими и психическими возможностями, медицинских осмотров, диспансерного наблюдения, врачебно-педагогических наблюдений с учетом возрастных и половых особенностей
Навык 1:
Организация проведения предварительных и периодических медицинских осмотров (углубленного медицинского обследования, предсоревновательного, этапного медицинского осмотра и текущих медицинских наблюдений)
Умения:
1. Навыки оформления медицинской документации, врачебно-контрольной карты физкультурника и спортсмена, с занесением сведений о состоянии здоровья, контрольных исследований функционального состояния, анализируя полученные результаты с формированием отчетности.
2. Навыки составления интегративного заключения по итогам собственного клинического обследования, антропометрического обследования, функционального и лабораторного обследования, дополнительных обследований, заключения врачей-специалистов.
3. Навыки составления ежегодного плана и графика проведения медицинских осмотров в зависимости от этапа спортивной подготовки по поименному списку спортсменов и лиц, занимающихся физической культурой, согласованный с тренерским советом.
4. Навыки организации и контроля работы подчиненного ему среднего и младшего медицинского персонала.
Знания:
1. Знание основ законодательства о здравоохранении и нормативно-правовых актов, в том числе по спортивной медицине, физической культуре и спорту в Республике Казахстан.
2. Знание общих вопросов организации медицинской помощи, работу больнично-поликлинических учреждений, организацию работы спортивных и оздоровительных, медицинских учреждений, службы скорой неотложной помощи, центров медицинской реабилитации.
3. Знание периодичности, объема исследований и консультаций узкими специалистами при проведения медицинских осмотров (углубленный медицинский осмотр, предсоревновательный, этапный, текущий) с учетом вида спорта, этапа спортивной подготовки.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение классификации спортсменов с инвалидностью
Умения:
1. Проводить подготовку к классификации: закрепление классификатора по виду спорта; сбор, хранение информации о спортсмене-инвалиде; изучение физических данных и функциональных возможностей спортсмена-инвалида; установление необходимости прохождения классификации спортсменом-инвалидом с присвоением ему статуса; определение даты, времени прохождения тестирования спортсменом-инвалидом и уведомление об этом спортсмена с инвалидностью до начала соревнования.

2. Мүгедек спортшыны тестілеу мүмкіндігі.
3. Тестілеу нәтижелерін тестілеу хаттамасымен рәсімдей білу.
4. Тестілеу нәтижелері бойынша мүгедек спортшының сыныбын анықтай білу.
5. Мүгедек спортшының жіктелуі туралы есепті құрастыру білігі.
Білімдер:
1. Жіктеуді жүргізу қағидаларын білу
мүгедек спортшылар
2. Функционалдық мүмкіндіктерге және физикалық деректерге байланысты сыныптарды (жіктеу категорияларын) білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Дене шынықтырумен және спортпен шұғылдануға рұқсат
Машықтар:
1. Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу дағдылары.
2. Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық жіктелуін қолдану дағдылары.
3. Дене шынықтыру және спортпен шұғылдану, жаттығу іс-шараларына және спорттық жарыстарға қатысу үшін медициналық қорытындыны (рұқсатты) ресімдеу дағдылары.
4. Дене шынықтыру сабақтарына арналған топтарға бөлу дағдылары және жасын, денсаулық жағдайын және дене белсенділігінің ерекшелігін ескере отырып сабаққа жіберу.
5. Мүгедек спортшының жіктеу санатын анықтау дағдылары.
Білімдер:
1. Спорттық медицина және дене шынықтыру бойынша ҚР НҚА білімі.
2. Дене шынықтыру және спортпен шұғылдануға кедергі келтіретін жағдайлар мен аурулардың тізімі.
3. Денсаулық топтарын қалыптастыру принциптерін білу.
4. Өткен аурулар мен жарақаттардан кейін дене шынықтыру және спортпен шұғылдануға рұқсат беру мерзімдерін білу.
5. Біліктілік санатына сәйкес мүгедек спортшыларды жаттығуға жіберу үшін нозологиялар тізбесін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Спорттық дайындықтың бастапқы кезеңінде спорттық мамандандыруды таңдау
Машықтар:
1. Морфологиялық (соматометрия), функционалдық (физиометрия) соматоскопиялық деректерді пайдалана отырып, жынысы мен жасын ескере отырып, физикалық дамуды бағалау дағдылары.
2. Физикалық дамуды бағалауға арналған центильді кестелермен, формулалармен жұмыс істеу дағдылары.
3. Деректерді талдай білу және спорт түрін таңдау үшін генетикалық зерттеулердің нәтижелері бойынша ұсыныстар жасай білу.
4. Биологиялық жасты анықтау әдістерін таңдау және қолдану дағдылары.
Білімдер:
1. Білім спорт түрлерінің жіктелуі.
2. Білім физикалық дамуды бағалау.
3. Спорттың генетикалық бейімділігін білу.
4. Біліктілік санатына сәйкес мүгедек спортшыларды жаттығуға жіберу үшін нозологиялар тізбесін білу.
5. Іріктеудің жас нормативтерін білу. балалар мен жасөспірімдер әртүрлі спорт түрлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 5:
Спортшылар мен дене шынықтырумен және спортпен шұғылданатын адамдардың денсаулық жағдайын жүйелі бақылау
Машықтар:

2. Тестировать спортсмена-инвалида.
3. Оформлять результаты тестирования протоколом тестирования.
4. Определять класса спортсмена с инвалидностью по результатам тестирования.
5. Составлять отчет о классификации спортсмена-инвалида.
Знания:
1. Знание правил проведения классификации спортсменов с инвалидностью
2. Знание классов (классификационные категории) в зависимости от функциональных возможностей и физических данных.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Допуск к занятиям физической культурой и спортом
Умения:
1. Навыки проведения экспертизы временной нетрудоспособности.
2. Навыки использования Международной классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем.
3. Навыки оформления медицинского заключения (допуска) для занятий физической культурой и спортом, участию в тренировочных мероприятиях и спортивных соревнованиях после плановых медицинских осмотров, травм и заболеваний.
4. Навыки распределения на группы для занятий физической культурой и допуск к занятиям с учетом возраста, состояния здоровья и специфики физической активности.
5. Навыки определения классификационной категории спортсмена-инвалида.
Знания:
1. Знание основ по спортивной медицине и физической культуре.
2. Перечень состояний и заболеваний, препятствующих занятиями физкультурой и спортом.
3. Знание принципов формирования групп здоровья.
4. Знание сроков допуска к занятиям физкультурой и спортом после перенесенных заболеваний и травм.
5. Знание перечня нозологий для допуска к тренировкам спортсменов с инвалидностью согласно квалификационной категории.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Выбор спортивной специализации на начальном этапе спортивной подготовки
Умения:
1. Навыки оценки физического развития с учетом пола и возраста с использованием морфологических (соматометрия), функциональных (физиометрия) соматоскопических данных.
2. Навыки работы с центильными таблицами, формулами для оценки физического развития.
3. Анализировать данные и составлять рекомендации по результатам генетических исследований для выбора вида спорта.
4. Навыки выбирать и применять методики для определения биологического возраста.
Знания:
1. Знание Классификация видов спорта.
2. Знание Оценка физического развития.
3. Знание генетической предрасположенность к видам спорта.
4. Знание перечня нозологий для допуска к тренировкам спортсменов с инвалидностью согласно квалификационной категории.
5. Знание возрастных нормативов отбора. детей и подростков в разные виды спорта.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Систематический контроль состояния здоровья спортсменов и лиц, занимающихся физической культурой и спортом
Умения:

1. Зертханалық зерттеу әдістерінің нәтижелерін пайдалану дағдылары.
2. Жеке жас ерекшеліктерін ескере отырып, топтар бойынша заманауи диагностикалық технологиялардың нәтижелерін түсіндіру және талдау дағдылары.
3. Спорт түріне және жаттығу процесінің кезеңіне байланысты жаттығу процесінде және тыныштықта функционалдық тестілеу жүргізу дағдылары.
4. Қан мен зәрді автоматты биохимиялық және клиникалық анализаторларда қан мен зәрді биохимиялық және клиникалық зерттеуді орындау мүмкіндігі.
5. Электрокардиография мен кардиоинтервалографияны тіркеу және интерпретациялау дағдылары.
6. Физикалық өнімділікті анықтау дағдылары – жалпы және арнайы демалу кезінде (велоэргометрия, тредмил тесті, спироэргометрия және т.б.) және жаттығу процесінде, спорт түріне және дайындық кезеңіне байланысты.
7. Таразы анализаторларындағы дененің композициялық құрамын анықтау және түсіндіру дағдылары.
8. Функционалды күйді қашықтан басқару үшін цифрлық технологияларды қолдана білу.
9. Оқу процесін түзету бойынша ұсыныстар жасай білу.
Білімдер:
1. Оқу процесінің кезеңдерін білу.
2. Дене шынықтыру және спортпен шұғыл және кейінге қалдырылған өзгерістер: қанның, зәрдің, қан газдарының жалпы және биохимиялық талдауының, тыныс алу көлемінің, жүрек-қан тамырлары, жүйке және тірек-қимыл жүйесінің параметрлерінің, дене құрамының, базальды метаболизмнің өзгеруі.
3. Оқу процесінде және тыныштықта функционалды тестілеу принциптерін білу.
4. Ағзаның мүшелері мен жүйелерін зерттеудің аспаптық әдістерін білу.
5. Функционалдық жай-күйін қашықтан басқарудың цифрлық технологияларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Спортпен шұғылданудан туындаған аурулардың, жарақаттардың алдын алу және емдеу, медициналық оңалту
Дағды 1:
Шамадан тыс жұмыс пен шамадан тыс жаттығулардың алдын алу
Машықтар:
1. Қазіргі заманғы цифрлық технологияларды пайдалана отырып, спорт түріне байланысты "жарты шар жағдайында" функционалдық тестілеуді өткізу қабілеті.
2. Алынған талдаулар мен функционалдық зерттеулер деректеріндегі өзгерістерді бағалау дағдылары.
3. Функционалдық және зертханалық зерттеу қорытындылары бойынша интегративті қорытынды жасай білу және қажет болған жағдайда оқу жоспарын түзету бойынша ұсыныстар бере білу.
4. Өткен аурулар мен жарақаттардан кейін бейінді мамандармен жеке оңалту жоспарын құра білу және оның орындалуын бақылау.
Білімдер:
1. Спорт түріне сәйкес функционалдық тестілеу әдістерін білу.

1. Навыки использования результатов лабораторных методов исследования.
2. Навыки интерпретации и анализа результаты современных диагностических технологий по группам, с учетом индивидуальных возрастных физиологических особенностей.
3. Навыки проведения функционального тестирования во время тренировочного процесса и в покое в зависимости от вида спорта и этапа тренировочного процесса.
4. Выполнять биохимические и клинические исследования крови и мочи на автоматических биохимических и клинических анализаторах крови и мочи.
5. Навыки регистрации и интерпретации электрокардиографии и кардиоинтервалографии.
6. Навыки определения физической работоспособности – общей и специальной в покое (велоэргометрия, тредмил тест, спироэргометрия и др.) и во время тренировочного процесса, в зависимости от вида спорта и этапа подготовки.
7. Навыки определения и интерпретации композиционного состава тела на весах-анализаторах.
8. Использовать цифровые технологии для дистанционного контроля функционального состояния.
9. Составлять рекомендации по коррекции тренировочного процесса.
Знания:
1. Знание этапов тренировочного процесса.
2. Знание срочные и отставленные изменений при занятиях физической культурой и спортом: изменения общего и биохимического анализа крови, мочи, газов крови, дыхательных объемов, параметров сердечно-сосудистой, нервной и костно-мышечной систем, композиционного состава тела, базального метаболизма.
3. Знание принципов функционального тестирования во время тренировочного процесса и в покое.
4. Знание инструментальных методов исследования органов и систем организма.
5. Знание цифровые технологий дистанционного контроля функционального состояния.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Профилактика и лечение заболеваний, травм, вызванных занятиями спортом, медицинская реабилитация
Навык 1:
Предупреждение переутомления и перетренированности
Умения:
1. Проводить функциональное тестирование в "полевых условиях" в зависимости от вида спорта с использованием современных цифровых технологий.
2. Навыки оценки изменений в полученных анализах и данных функциональных исследований.
3. Составлять интегративное заключение по итогам функционального и лабораторного обследования и дать рекомендации по коррекции тренировочного плана при необходимости.
4. Составлять индивидуальный план реабилитации с профильными специалистами после перенесенных заболеваний и травм и контроль его выполнения.
Знания:
1. Знание методов функционального тестирования в соответствии с видом спорта.

2. Қанның, зәрдің, қан газдарының, тыныс алу көлемдерінің, жүрек-қан тамырлары, жүйке және тірек-қимыл жүйесінің параметрлерінің, дене құрамының, спорт түрлеріне, спорттық дайындық кезеңіне байланысты базальды метаболизмнің жалпы және биохимиялық талдауының өзгеру ерекшеліктерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Спорттық өнімділікті арттыру жүктемеден кейінгі қалпына келтіруді оңтайландыру
Машықтар:
1. Медициналық-биологиялық қамтамасыз етудің жылдық жоспарын құра білу, дайындықтың әрбір кезеңіне тереңдетілген медициналық қарап-тексеру нәтижелерін, спорт түрін, жасын, жынысын ескере отырып, дәрілік заттарға, диеталық қоспаларға, спорттық тамақтану өнімдері мен сусындарына, диагностикалық жабдыққа шығын материалдарына, медициналық мақсаттағы бұйымдарға қажеттілікті есептей білу.
2. Спортшылардың өнімділігін арттыру және жүктемеден кейінгі қалпына келтіруді оңтайландыру үшін физикалық факторларды қолдана білу.
Білімдер:
1. "Спорттағы допингке қарсы күрес туралы халықаралық конвенцияны ратификациялау туралы" Заңды білу.
2. Дүниежүзілік допингке қарсы WADA кодексін білу.
3. ВАДА тыйым салынған әдістері мен заттарының тізімін білу.
4. Оқу процесінің кезеңділігін білу.
5. Энергиямен қамтамасыз ету жолына байланысты спорт түрлерінің ерекшеліктерін білу.
6. Жүктемеден кейінгі қалпына келтіруді оңтайландыру және өнімділікті арттыру әдістері мен құралдарын білу.
7. Өнімділікті арттыру және жүктемеден кейінгі қалпына келтіруді оңтайландыру үшін қолданылатын дәрілік препараттардың, диеталық қоспалардың, спорттық тамақтану өнімдері мен сусындарының жіктелуін білу. 8. Спортшылардың өнімділігін арттыру және жүктемеден кейінгі қалпына келтіруді оңтайландыру үшін физикалық факторларды, оларды қолдану әдістері мен әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Спортшылардың жаттығу және демалыс режимін бақылау
Машықтар:
1. Оқу-жаттығу жиындары мен спорттық жарыстарды өткізу орындарының санитариялық-гигиеналық жағдайларын бақылау дағдылары
2. Спортшыны өзін-өзі бақылау күнделігін, оның ішінде электронды журнал жүргізуді үйрете білу
3. Спортшының өзін-өзі бақылау күнделігін мониторингілеу дағдылары, оның ішінде электрондық
Білімдер:
1. Оқу-жаттығу жиындары мен жарыстар кезінде спорт объектілері мен спортшылардың тұратын жерлеріне қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптарды білу.
2. Спортшының өзін-өзі бақылау күнделігін жүргізу принциптерін білу , оның ішінде электронды.
3. Оқу процесінің кезеңділігін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Спортшылардың тамақтануын бақылау
Машықтар:

2. Знание особенностей изменения общего и биохимического анализа крови, мочи, газов крови, дыхательных объемов, параметров сердечно-сосудистой, нервной и костно-мышечной систем, композиционного состава тела, базального метаболизма в зависимости от видов спорта, этапа спортивной подготовки.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Повышение спортивной работоспособности оптимизация постнагрузочного восстановления
Умения:
1. Составлять годовой план медико-биологического обеспечения, рассчитать потребность в лекарственных средствах, БАД, продуктах и напитках спортивного питания, расходных материалов к диагностическому оборудованию, изделий медицинского назначения с учетом результатов углубленного медицинского осмотра, вида спорта, возраста, пола, на каждый этап подготовки.
2. Использовать физические факторы для повышения работоспособности и оптимизации постнагрузочного восстановления спортсменов.
Знания:
1. Знание Закона "О ратификации Международной Конвенции о борьбе с допингом в спорте".
2. Знание Всемирного Антидопингового кодекса ВАДА.
3. Знание Списка запрещенных методов и субстанций ВАДА.
4. Знание периодизации тренировочного процесса.
5. Знание особенностей видов спорта в зависимости от пути энергообеспечения.
6. Знание методов и средств повышения работоспособности и оптимизации постнагрузочного восстановления.
7. Знание классификации лекарственных препаратов, БАДов, продуктов и напитков спортивного питания, применяемых для повышения работоспособности и оптимизации постнагрузочного восстановления. 8. Знание физических факторов, способов и методов их применения для повышения работоспособности и оптимизации постнагрузочного восстановления спортсменов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Контроль режима тренировок и отдыха спортсменов
Умения:
1. Навыки контроля санитарно-гигиенических условий мест проведения учебно-тренировочных сборов и спортивных соревнований
2. Обучать спортсмена ведению дневника самоконтроля, в том числе электронного
3. Навыки мониторирования дневника самоконтроля спортсмена, в том числе электронного
Знания:
1. Знание санитарно-гигиенических требований к спортивным объектам и местам проживания спортсменов во время учебно-тренировочных сборов и соревнований.
2. Знание принципов ведения дневника самоконтроля спортсмена , в т.ч. электронного.
3. Знание периодизации тренировочного процесса.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Контроль питания спортсменов
Умения:

1. Оқу-жаттығу жиындары мен жарыстар кезінде спортшылардың тамақтану объектілерінің санитариялық-гигиеналық жағдайларын бақылауды жүзеге асыру дағдылары.
2. Өнімдер мен дайын тағамдардың органолептикалық қасиеттерін анықтау дағдылары.
3. Спорт түрін, спорттық шеберлік деңгейін, қоршаған орта факторларын, жаттығу немесе жарыс қызметінің кезеңін ескере отырып, диетологтың ұсынымдары бойынша дене шынықтыру қабілетін арттыру мақсатында тамақтануды, ішу режимін сақтауды ұйымдастыра білу.
Білімдер:
1. Оқу-жаттығу жиыны мен жарыстар кезінде спортшылардың тамақтану объектілеріне қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптарды білу.
2. Рационалды тамақтану негіздерін білу.
3. Антропометриялық деректерді, дене құрамын, спорт түрін, салмақ категориясын, спорттық шеберлік деңгейін, қоршаған орта факторларын, жаттығу немесе бәсекелестік белсенділік кезеңін ескере отырып, калориялардағы тәуліктік энергия шығынын, 1 адамға шаққандағы өнімнің орташа нормасын, граммен есептеу принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 5:
Дәрілік препараттарды, диеталық қоспаларды, спорттық тамақтану өнімдері мен сусындарын қабылдауды бақылау
Машықтар:
1. Спортшының тағайындалған фармакологиялық препараттарды, диеталық қоспаларды, спорттық тамақтану өнімдері мен сусындарын қабылдауын мониторингілеу дағдылары және оларды қабылдаудың тиімділігін бағалау.
2. Спортшыға халықаралық стандарттарға сәйкес спортта тыйым салынған субстанцияны және/немесе тыйым салынған әдісті терапевтік пайдалануға сұрау салуды ресімдеуге жәрдемдесу мүмкіндігі.
Білімдер:
1. "Спорттағы допингке қарсы күрес туралы халықаралық конвенцияны ратификациялау туралы" Заңды білу.
2. Дүниежүзілік допингке қарсы WADA кодексін білу.
3. ВАДА тыйым салынған әдістері мен субстанцияларының тізімін білу
4. Жұмыс қабілеттілігін арттыру және жүктемеден кейінгі қалпына келтіруді оңтайландыру үшін қолданылатын дәрілік препараттардың, диеталық қоспалардың, спорттық тамақтану өнімдерінің жіктелуін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 6:
Спортпен байланысты жарақаттар мен ауруларды емдеу
Машықтар:
1. Дифференциалды диагностика жүргізу, клиникалық диагнозды негіздеу, науқастарға, оның ішінде балаларға тексерудің қажетті аспаптық және зертханалық әдістерін тағайындау дағдылары, хаттамаларға сәйкес, қосымша тексеру әдістерінің нәтижелерін түсіндіру клиникалық хаттамаларға сәйкес барабар терапияны тағайындау.
2. Жұқпалы ауруды анықтау кезінде қажетті эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізу дағдылары.
3. Ересектер мен балаларда реанимациялық іс-шараларды өткізу дағдылары

1. Навыки осуществления контроля санитарно-гигиенических условий объектов питания спортсменов во время учебно-тренировочных сборов и соревнований.
2. Навыки определения органолептических качеств продуктов и готовых блюд.
3. Организовать питание, соблюдение питьевого режима с целью повышения физической работоспособности, с учетом вида спорта, уровня спортивного мастерства, учетом факторов окружающей среды, этапа тренировочной или соревновательной деятельности по рекомендациям врача-диетолога.
Знания:
1. Знание санитарно-гигиенических требований к объектам питания спортсменов во время учебно-тренировочного сбора и соревнований.
2. Знание основ рационального питания.
3. Знание принципов расчета суточных энергозатрат в калориях потребности питательных в веществах, среднюю норму продуктов за 1 день на 1 человека, в граммах с учетом антропометрических данных, анализа состава тела, вида спорта, весовой категории, уровня спортивного мастерства, факторов окружающей среды, этапа тренировочной или соревновательной деятельности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Контроль приема лекарственных препаратов, БАД, продуктов и напитков спортивного питания
Умения:
1. Навыки мониторирования приема спортсменом назначенных фармакологических препаратов, БАД, продуктов и напитков спортивного питания и оценка эффективности их приема.
2. Содействовать спортсмену в оформлении запроса на терапевтическое использование запрещенной в спорте субстанции и/или запрещенного метода в соответствии с Международными стандартами.
Знания:
1. Знание Закона "О ратификации Международной Конвенции о борьбе с допингом в спорте".
2. Знание Всемирного Антидопингового кодекса ВАДА.
3. Знание списка запрещенных методов и субстанций ВАДА
4. Знание классификации лекарственных препаратов, БАДов, продуктов спортивного питания, применяемых для повышения работоспособности и оптимизации постнагрузочного восстановления.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 6:
Лечение травм и заболеваний, вызванных занятиями спортом
Умения:
1. Навыки проведения дифференциальной диагностики, обоснования клинического диагноза, назначения необходимых инструментальных и лабораторных методов обследования больным, в том числе детям, согласно протоколам, интерпретация результатов дополнительных методов обследований назначение адекватной терапии согласно клиническим протоколам.
2. Навыки проведения необходимых противоэпидемических мероприятий при выявлении инфекционного заболевания.
3. Навыки проведения реанимационных мероприятий у взрослых и детей

4. Кинезиология, таспа, кинезио-таспа әдістерін қолдана білу, бандаждарды, ортездерді және т. б. қолдану.
5. Жиі кездесетін жарақаттар мен ауруларды емдеуде физикалық факторларды қолдану мүмкіндігі.
6. Емдік және спорттық массажды, емдік дене шынықтыруды тағайындауға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау және Массажист пен емдік дене шынықтыру нұсқаушысының жұмысын бақылау мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық жіктелуін білу
2. Спортшылар мен дене шынықтырумен айналысатын адамдардағы негізгі емдік, хирургиялық, травматологиялық, неврологиялық және басқа да аурулардың этиологиясын, патогенезін, клиникалық симптоматологиясын, олардың профилактикасын, диагностикасы мен емдеу принциптерін, шекаралық жағдайлардың клиникалық симптоматикасын білу.
3. Ішкі және балалар аурулары клиникасында фармакотерапияның негіздерін, дәрі-дәрмектерді қолданудан туындаған асқынуларды, оларды түзету әдістерін білу.
4. Шұғыл жағдайлар, жарақаттар кезінде диагностика және шұғыл көмек көрсету негіздерін білу.
5. Реаниматология негіздерін білу: қан айналымының кенеттен тоқтауы, жедел тыныс алу жеткіліксіздігі, аллергиялық, коматоздық жағдайлар, гипотермия, суға бату, электротравма кезіндегі реанимацияның негізгі әдістері.
6. Жиі кездесетін жарақаттар мен ауруларды емдеуде физикалық факторларды, оларды қолдану әдістері мен әдістерін білу.
7. Емдік, спорттық массаж, емдік дене шынықтыру негіздерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Спорттық іс-шараларды өткізу кезінде спортшылар мен дене шынықтырумен айналысатын адамдарға медициналық көмек көрсету және ұйымдастыру
Дағды 1:
Спорттық және спорттық-бұқаралық іс-шараларды өткізу кезінде медициналық қамтамасыз ету және медициналық көмек көрсету кезеңдерін ұйымдастыру
Машықтар:
1. Алдын ала кезеңде анықтау мүмкіндігі:
- медициналық бригадалардың саны, дәрілік препараттарға, медициналық мақсаттағы бұйымдарға, диагностикалық және реанимациялық жабдықтарға қажеттілік;
- спорттық жарыстар өткізілетін орындардан зардап шеккендерді спорттық объектінің медициналық пунктіне эвакуациялау жолдары;
- санитарлық автокөліктің саны мен түрі;
- зардап шеккендерді медициналық ұйымға эвакуациялау бойынша жедел медициналық көмектің көшпелі бригадаларымен іс-қимылдарды, сондай-ақ төтенше жағдайлар туындаған кездегі іс-қимылдарды пысықтау.
2. Тікелей медициналық қамтамасыз ету кезеңінде, спорттық жарыстарды өткізуге кедергі келтіретін жағдайлар туындаған жағдайларда жарыстарды ұйымдастырушыларға, бас төрешілер алқасына және спортшылар өкілдеріне тиісті ақпарат бере білу.
Білімдер:

4. Применять методик кинезиологии, тейпинга, кинезио-тейпинга, применение бандажей, ортезов и др.
5. Использовать физических факторов в лечении часто встречающихся травм и заболеваний.
6. Определять показания и противопоказания к назначению лечебного и спортивного массажа, лечебной физкультуры и проведение контроля работы массажиста и инструктора лечебной физкультуры.
Знания:
1. Знание Международной классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем
2. Знание этиологии, патогенеза, клинической симптоматики основных терапевтических, хирургических, травматологических, неврологических и других заболеваний у спортсменов и лиц, занимающихся физической культурой, их профилактика, диагностика и принципы лечения, клиническая симптоматика пограничных состояний.
3. Знание основ фармакотерапии в клинике внутренних и детских болезней, осложнения, вызванные применением лекарств, методы их коррекции.
4. Знание основ диагностики и экстренной помощи при неотложных состояниях, травмах.
5. Знание основ реаниматологии: основные методы реанимации при внезапной остановке кровообращения, острой дыхательной недостаточности, аллергических, коматозных состояниях, при переохлаждении, утоплении, электротравме.
6. Знание физических факторов, способов и методов их применения в лечении часто встречающихся травм и заболеваний.
7. Знание основ лечебного, спортивного массажа, лечебной физкультуры.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Организация и оказание медицинской помощи спортсменам и лицам, занимающимся физической культурой при проведении спортивных мероприятий
Навык 1:
Организация этапов медицинского обеспечения и оказания медицинской помощи при проведении спортивных и спортивно-массовых мероприятий
Умения:
1. Определять на предварительном этапе:
- количество медицинских бригад, потребность в лекарственных препаратах, изделиях медицинского назначения, диагностического и реанимационного оборудования;
- пути эвакуации пострадавших с мест проведения спортивных соревнований в медицинский пункт спортивного объекта;
- количество и вид санитарного автотранспорта;
- отработка действий с выездными бригадами скорой медицинской помощи по эвакуации пострадавших в медицинскую организацию, а также действия в случаях возникновения чрезвычайных ситуаций.
2. На этапе непосредственного медицинского обеспечения, случаях возникновения условий, препятствующих проведению спортивных соревнований, предоставить соответствующую информацию организаторам соревнований, главной судейской коллегии и представителям спортсменов.
Знания:

1. Спорттық жарыстарға қатысушылардың санына, жарыстар деңгейіне, спорт түріне, спорттық жарыстарды өткізу ерекшелігіне, спорттық жарыстарды өткізу шарттарына, медициналық айғақтар бойынша болжанатын өтініштер санына байланысты медициналық бригадаларды қалыптастыру қағидаттарын білу.
2. Спорттық іс-шараларды медициналық қамтамасыз ету кезеңдерін, эвакуация жолдарын білу.
3. Допинг-бақылау рәсімін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Спорт түрін ескере отырып, спорттық іс-шараларға жіберу туралы медициналық қорытындыны ресімдеу
Машықтар:
1. Белгіленген нормативтік талаптарға сәйкес іс-шараларға қатысушылардың жіберілуін (медициналық қорытындылардың болуын тексеру) анықтау мүмкіндігі
Білімдер:
1. Спорт түрлерін (олар бойынша жарыстар өткізіледі), оларды орындау нормаларын, талаптары мен шарттарын білу.
2. Спорт түрлері бойынша халықаралық федерациялар қабылдаған халықаралық спорттық жарыстарды өткізудің медициналық аспектілерін, ережелерін, ережелері мен регламенттерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Спорттық іс-шараларды өткізу кезінде жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Дүниежүзілік допингке қарсы кодексінің талаптарын ескере отырып, бекітілген клиникалық хаттамалар мен жарыс қағидалары бойынша медициналық көмек көрсету дағдылары, оның ішінде реанимациялық іс-шаралар
Білімдер:
1. Медициналық көмек көрсетудің клиникалық хаттамаларын білу.
2. Дүниежүзілік допингке қарсы WADA кодексін білу.
3. ВАДА тыйым салынған әдістері мен субстанцияларының тізімін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Медициналық есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізу
Дағды 1:
Медициналық есепке алу-есеп құжаттамасын ресімдеу
Машықтар:
1. Медициналық есепке алу-есептік құжаттаманы, оның ішінде электрондық құжаттаманы ресімдеу дағдылары
Білімдер:
1. Спорттық медицина және дене шынықтыру бойынша ҚР НҚА білімі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Тірек-қимыл аппаратының жағдайын ультрадыбыстық диагностикалау
Дағды 1:
Ультрадыбыстық көрсеткіштерді анықтау
Машықтар:
1. Спортшының тірек-қимыл аппаратының жағдайын диагностикалаудың ең тиімді және ақпараттық әдістерін таңдау дағдылары.
2. Ультрадыбыстық зерттеу жүргізуге көрсеткіштерді анықтау дағдылары.
Білімдер:
1. Ультрадыбыстық тербелістердің адамға физикалық негіздері мен биологиялық әсерін білу.
2. Ультрадыбыстық зерттеу жүргізуге көрсеткіштерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Спортшылардың жарақаттары мен зақымдануларын кешенді емдеуде физиотерапиялық процедураларды жүргізу
Дағды 1:
Физиотерапиялық процедураларды жүргізуге көрсеткіштерді анықтау
Машықтар:
1. Спортшылардың жарақаттары мен жарақаттарын кешенді емдеуде физикалық факторларды қолдану дағдылары.
2. Физиотерапия жүргізуге көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау дағдылары.
Білімдер:
1. Физикалық факторлардың әсер ету механизмдерін, физикалық факторлардың дененің әртүрлі мүшелері мен жүйелерінің негізгі патологиялық процестері мен функцияларына әсерін білу.
2. Спортшыларды оңалту және өнімділікті қалпына келтіру үшін физикалық факторларды қолдану принциптерін білу.
3. Физиотерапиялық процедураларды қолдануға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Физиотерапиялық процедураларды жүргізу
Машықтар:
1. Белгілі бір аурулар кезінде физикалық факторларға әсер етудің тиісті әдістерін анықтау дағдылары.
2. Буын-байлам және жүйке-бұлшықет аппараттарының жарақаттары мен зақымдануларына ультрадыбыстық терапия жүргізу дағдылары.
3. Спортшылардағы жарақаттарды, зақымдануларды және өзге де патологиялық процестерді емдеуде жарықпен емдеу, жылу, электр, магниттік және криотерапия жүргізу дағдылары.
Білімдер:

1. Знание принципов формирования медицинских бригад в зависимости от количества участников спортивных соревнований, уровня соревнований, вида спорта, специфики проведения спортивных соревнований, условий проведения спортивных соревнований, от количества прогнозируемых обращений по медицинским показаниям.
2. Знание этапов медицинского обеспечения спортивных мероприятий, пути эвакуации.
3. Знание процедуры допинг-контроля.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оформление медицинского заключения о допуске к спортивным мероприятиям с учетом вида спорта
Умения:
1. Определять допуск участников мероприятий (проверка наличия медицинских заключений) в соответствии с установленными нормативными требованиями
Знания:
1. Знание видов спорта (по которым проводятся соревнования), нормы, требования и условия их выполнения.
2. Знание медицинских аспектов, положений, правил и регламентов проведения международных спортивных соревнований, принятые международными федерациями по видам спорта
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Оказание скорой и неотложной медицинской помощи при проведении спортивных мероприятий
Умения:
1. Навыки оказания медицинской помощи, в том числе реанимационные мероприятия, по утвержденным клиническим протоколам и правилам соревнований, с учетом требований Всемирного Антидопингового кодекса ВАДА
Знания:
1. Знание клинических протоколов оказания медицинской помощи.
2. Знание Всемирный Антидопингового кодекса ВАДА.
3. Знание Списка запрещенных методов и субстанций ВАДА
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Навык 1:
Ведение медицинской документации, анализ медико-статистической информации, в соответствии с требованиями нормативных правовых актах в области
Умения:
1. Планировать работу и составлять отчет с анализом показателей собственной деятельности.
2. Вести медицинскую документацию, в том числе в электронном виде и контролировать качество ее ведения.
3. Проводить анализ медико-статистических показателей работы профильного медицинского отделения.
4. Использовать в работе персональные данные пациентов и сведения, в соответствии с законодательством.
5. Использовать информационные системы в соответствии с установленным порядком.
Знания:
1. Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 ноября 2020 года № 21579).
2. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-313/2020 "Об утверждении форм отчетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 декабря 2020 года № 21879).
3. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-244/2020 "Об утверждении правил ведения первичной медицинской документации и представление отчетов" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 декабря 2020 года № 21761).
4. Электронные системы учета и документирования.
5. Конфиденциальность медицинской информации пациентов.
6. Основы медицинской статистики.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Ультразвуковая диагностика состояния опорно-двигательного аппарата
Навык 1:
Определение показаний к ультразвуковому исследованию
Умения:
1. Навыки выбора наиболее эффективных и информативных методов диагностики состояния опорно-двигательного аппарата спортсмена.
2. Навыки определения показаний к проведению ультразвукового исследования.
Знания:
1. Знание физических основ и биологического воздействия на человека ультразвуковых колебаний.
2. Знание показаний к проведению ультразвукового исследования.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Проведение физиотерапевтических процедур в комплексном лечении травм и повреждений у спортсменов
Навык 1:
Определение показаний к проведению физиотерапевтических процедур
Умения:
1. Навыки использования физических факторов в комплексном лечении травм и повреждений у спортсменов.
2. Навыки определения показаний и противопоказаний к проведению физиотерапии.
Знания:
1. Знание механизмов действия физических факторов, влияние физических факторов на основные патологические процессы и функции разных органов и систем организма.
2. Знание принципов использования физических факторов для реабилитации спортсменов и восстановления работоспособности.
3. Знание показаний и противопоказаний к применению физиотерапевтических процедур.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение физиотерапевтических процедур
Умения:
1. Навыки определения целесообразных методов воздействия физическими факторами при определенных заболеваниях.
2. Навыки проведения ультразвуковой терапии травм и повреждений суставно-связочного и нервно-мышечного аппарата.
3. Навыки проведения светолечения, тепло-, электро-, магнито- и криотерапии в лечении травм, повреждений и иных патологических процессов у спортсменов.
Знания:

2213-4
Қызмет атауының коды:
2213-4-001
Кәсіптің атауы:
7.3 Спорттық медицина дәрігері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Спорттық медицина дәрігері" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Спортшылар мен дене шынықтырумен және спортпен шұғылданатын адамдарды медициналық-биологиялық қамтамасыз етуді ұйымдастыру, дене шынықтырумен және спортпен шұғылданумен байланысты аурулар мен зақымданулар кезінде профилактиканы жүзеге асыру және білікті, мамандандырылған, медициналық көмек көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Спорттық медицина дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Спорттық медицина дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Спорттық медицина дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.)
Еңбек функциясы 1:
Спорттық медицина дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Спорттық медицина дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында спорттық медицина дәрігерлері арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында спорттық медицина дәрігерлерінің медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.

2213-4
Код наименования занятия:
2213-4-001
Наименование профессии:
7.3 Врач спортивной медицины
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач спортивной медицины". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специализации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация медико-биологического обеспечения спортсменов и лиц, занимающихся физической культурой и спортом, осуществление профилактики и оказание квалифицированной, специализированной, медицинской помощи при заболеваниях и повреждениях, связанных с занятиями физической культурой и спортом.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей спортивной медицины.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами спортивной медицины.
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей спортивной медицины.
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей спортивной медицины.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей спортивной медицины.
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами спортивной медицины с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей спортивной медицины с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.

1. "Спорттық медицина"мамандануы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Спорттық медицина" мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингілеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Спорттық медицина"мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтау және ұйым басшылығына спорттық медицина дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласындағы туындайтын жүйелік проблемалар туралы уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелген).
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Спорттық медицина дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.)
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Машықтар:
1. Ғылыми жарияланымдарды талдау, олардың нәтижелерінің сапасы мен дұрыстығын бағалау
2. Өз тәжірибеңізге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйреніңіз және енгізіңіз.
3. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Ағымдағы тенденциялар мен инновациялар, жаңа мамандандырылған саладағы диагностика және емдеу әдістері.
2. Жаңа әдістер мен технологияларды енгізудің этикалық және құқықтық аспектілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қарым-қатынас
Эмпатия, эмоционалды интеллект
Көшбасшылық
Тәлімгерлік
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Жүйелік және аналитикалық ойлау
Ұйымдастыру дағдылары
Стрессті басқару
Өзін-өзі талдау және уақытты тиімді басқару
Кәсіби этика
Сапаға ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специализации "Спортивная медицина".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специализации "Спортивная медицина".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специализации "Спортивная медицина".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами спортивной медицины.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей спортивной медицины.
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:
1. Анализировать научные публикации, оценивать качество и достоверность их результатов
2. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
3. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
Знания:
1. Текущие тенденции и инновации, новых методы диагностики и лечения в специализируемой области.
2. Этические и правовые аспекты внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникабельность
Эмпатия, эмоциональный интеллект
Лидерство
Наставничество
Сотрудничество и работа в команде
Системное и аналитическое мышление
Организационные навыки
Управление стрессом
Самоорганизация и эффективное управление временем
Профессиональная этика
Стремление к качеству
Список технических регламентов и национальных стандартов:

2213-4
Қызмет атауының коды:
2213-4-001
Кәсіптің атауы:
7.4 Спорттық медицина дәрігері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Спорттық медицина дәрігері" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Спортшылар мен дене шынықтырумен және спортпен шұғылданатын адамдарды медициналық-биологиялық қамтамасыз етуді ұйымдастыру, дене шынықтырумен және спортпен шұғылданумен байланысты аурулар мен зақымданулар кезінде профилактиканы жүзеге асыру және білікті, мамандандырылған, медициналық көмек көрсету, "Спорттық медицина"мамандығы шеңберінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жасау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Спорттық медицина" мамандануы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.циологической помощи взрослому и детскому населению при заболеваниях внутренних органов и патологических состояниях. Внедрение новых технологий для осуществления нутритивной поддержки
2. "Спорттық медицина"мамандануы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Денсаулық сақтау саласындағы Академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Спорттық медицина" мамандануы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.циологической помощи взрослому и детскому населению при заболеваниях внутренних органов и патологических состояниях. Внедрение новых технологий для осуществления нутритивной поддержки
Дағды 1:
Разработка стандартов, протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций по нутритивной поддержки пациентов
Машықтар:

2213-4
Код наименования занятия:
2213-4-001
Наименование профессии:
7.4 Врач спортивной медицины
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач спортивной медицины". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация медико-биологического обеспечения спортсменов и лиц, занимающихся физической культурой и спортом, осуществление профилактики и оказание квалифицированной, специализированной, медицинской помощи при заболеваниях и повреждениях, связанных с занятиями физической культурой и спортом, экспертиза объема и качества медицинских услуг в рамках специальности "Спортивная медицина"
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специализации "Спортивная медицина".
2. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специализации "Спортивная медицина".
Дополнительные трудовые функции:
1. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специализации "Спортивная медицина".
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специализации "Спортивная медицина".
Умения:

4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды келісу және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
"Спорттық медицина"мамандануы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету.
Дағды 1:
Спорттық медицина саласында көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Дәлелдерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде Спорттық медицина саласындағы стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтарды және әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
2. Республика және халықаралық ынтымақтастық деңгейінде спорттық медицинаны дамыту және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулар мен әдістемелік ұсыныстар.
2. Медициналық көмектің сапасын бағалау әдістері, оның ішінде аудит және диагностика мен емдеудің тиімділігін бағалау, этикалық стандарттар және пациенттердің құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Спорттық медицина саласындағы көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау .
Машықтар:
1. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқауларға сараптама/рецензия жүргізу.
2. Стандарттарды, Хаттамаларды және нұсқауларды жақсарту бойынша ұсыныстарды тұжырымдау және оларға өзгерістер немесе толықтырулар ұсыну.
3. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы туралы сараптамалық қорытынды қалыптастыру.
4. Қызметкерлерді оқыту және олардың сәтті орындалуын бақылау арқылы клиникалық тәжірибеге өзгерістер енгізу процесін қолдау.
Білімдер:
1. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқауларды сараптау/рецензиялау ережелері мен әдістері.
2. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы бойынша сараптамалық қорытынды қалыптастыру қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Денсаулық сақтау саласындағы Академиялық қызмет
Дағды 1:
Оқытушылық қызметке қатысу
Машықтар:

4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специализации "Спортивная медицина".
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании помощи в области спортивной медицины.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области спортивной медицины на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации спортивной медицины на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.
2. Методы оценки качества медицинской помощи, включая аудит и оценка эффективности диагностики и лечения, этические стандарты и права пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании помощи в области спортивной медицины .
Умения:
1. Проводить экспертизу/рецензирование стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Формулировать рекомендации по улучшению стандартов, протоколов и инструкций, а также предложить изменения или дополнения к ним.
3. Формировать экспертное заключение о качестве разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
4. Поддерживать процесс внедрения изменений в клиническую практику, обучая персонал и следя за их успешным выполнением.
Знания:
1. Правила и методы экспертизы/рецензирования стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Правила формирования экспертного заключения по качеству разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Академическая деятельность в области здравоохранения
Навык 1:
Участие в преподавательской деятельности
Умения:

12) Хабардар етілген келісім – адамның медициналық көмек алуға және (немесе) оның шешім қабылдауы үшін маңызы бар медициналық көмектің және (немесе) зерттеудің барлық аспектісі туралы ақпаратты алғаннан кейін нақты зерттеуге қатысуға өз келісімін жазбаша ерікті түрде растау рәсімі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) АХЖ 10 – аурулар мен денсаулыққа байланысты мәселелердің халықаралық статистикалық сыныптауышы
2) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
3) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі
4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы
5) СБШ – салалық біліктілік шеңбері
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Терапия
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86101054
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.2 Дәрігерлік практика және стоматология саласындағы қызмет
86.22 Арнайы дәрігерлік практика
86.22.0 Арнайы дәрігерлік практика
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіби стандарт терапевтік бейін бойынша ауруларды ұйымдастыру, алдын алу, диагностикалау және емдеу жөніндегі маманның кәсіби құзыреттілігі, терапия және гериатрия саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау саласындағы талаптарды белгілейді. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Дәрігер терапевт - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.2 Дәрігер терапевт - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.3 Дәрігер терапевт - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.4 Дәрігер терапевт - 7 СБШ-нің деңгейі

12) информированное согласие – процедура письменного добровольного подтверждения лицом своего согласия на получение медицинской помощи и (или) участие в конкретном исследовании после получения информации обо всех значимых для принятия им решения аспектах медицинской помощи и (или) исследования. Информированное письменное согласие оформляется по форме, утвержденной уполномоченным органом.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) МКБ-10 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем, десятого пересмотра, единый документ для формирования системы учета заболеваемости и смертности;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
3) МСКО – международная стандартная классификация образования;
4) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Терапия
5. Код профессионального стандарта: Q86101054
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.2 Деятельности в области врачебной практики и стоматологии
86.22 Специальная врачебная практика
86.22.0 Специальная врачебная практика
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по организации, профилактике, диагностике и лечению заболеваний по терапевтического профиля, экспертизе объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области терапии и гериатрии. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач-терапевт - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач-терапевт - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач-терапевт - 7 уровень ОРК;
4) 7.4 Врач-терапевт - 7 уровень ОРК;

5) 7.1 Дәрігер гериатр - 7 СБШ-нің деңгейі
6) Мамандық бойынша резидент дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
7) 7.3 Дәрігер гериатр - 7 СБШ-нің деңгейі
8) 7.4 Дәрігер гериатр - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Дәрігер терапевт":
Топтың коды:
2211-1
Қызмет атауының коды:
2211-1-002
Кәсіптің атауы:
7.1 Дәрігер терапевт
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Резидентурада "Терапия" мамандығы бойынша оқу кезінде "Дәрігер" біліктілігі. Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен терапевтік бейіндегі аурулары бар пациенттердің профилактикасы, диагностикасы, лечение, медициналық оңалту
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен терапевтік бейіндегі аурулардың алдын алу, диагностикалау және емдеу бойынша білікті медициналық көмек көрсету
2. Терапевтік бейіндегі аурулардың профилактикасын жүргізу және оның тиімділігін бақылау, микробқа қарсы тұрақтылықты қалыптастырудың, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есептік-есептік медициналық құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен терапевтік бейіндегі аурулардың алдын алу, диагностикалау және емдеу бойынша білікті медициналық көмек көрсету
Дағды 1:
Терапевтік бейіндегі аурулар мен жағдайлардың диагностикасы
Машықтар:

5) 7.1 Врач-гериатр - 7 уровень ОРК;
6) 7.2 Врач-гериатр - 7 уровень ОРК;
7) 7.3 Врач-гериатр - 7 уровень ОРК;
8) 7.4 Врач-гериатр - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач-терапевт":
Код группы:
2211-1
Код наименования занятия:
2211-1-002
Наименование профессии:
7.1 Врач-терапевт
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
врач-резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Терапия". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов с заболеваниями терапевтического профиля под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание квалифицированной медицинской помощи по профилактике, диагностике и лечению заболеваний терапевтического профиля под контролем и надзором наставника
2. Проведение и контроль эффективности профилактики заболеваний терапевтического профиля, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Трудовая функция 1:
Оказание квалифицированной медицинской помощи по профилактике, диагностике и лечению заболеваний терапевтического профиля под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Диагностика заболеваний и состояний терапевтического профиля
Умения:

1. Науқастың (немесе оның заңды өкілінің) шағымдарын, ауру тарихын, өмір тарихын жинау.
2. Ауруы және (немесе) жағдайы бар пациенттен (немесе оның заңды өкілінен) алынған ақпаратты түсіндіру және талдау.
3. Науқасты физикалық тексеруден өткізіңіз (тексеру, пальпация, перкуссия, аускультация) және оның нәтижелерін түсіндіріңіз.
4. Пациенттің зертханалық, аспаптық тексерулерінің қажеттілігі мен көлемін негіздеу.
5. Диагностикалық манипуляциялар жүргізу және алынған нәтижелерді түсіндіру: - перифериялық артериялардағы қан қысымын өлшеу; - қандағы глюкоза деңгейін зерттеу - қан қысымын тәуліктік бақылау - импульстік оксиметрия-спирограммаларды оқу-тобық-иық индексін анықтау
- ортостатикалық сынама жүргізу
- спирография,
- пикфлуометрияны жүргізу,
- спирометрия және спирография нәтижелерін түсіндіру
(диагностиканың бұл әдістері пульмонология бөліміндегі клиникалық хаттамалардағы диагностиканың аспаптық әдістерінде көрсетілген, онда пневмотахометрияны жүргізуге нұсқау жоқ, біз бұл терминді ауыстыруды ұсынамыз),
- электрокардиограмманы алу және декодтау.
6. Пациенттерді зертханалық және аспаптық тексеру нәтижелерін түсіндіру.
7. Қарсы көрсетілімдерді ескере отырып, медициналық көрсетілімдер болған кезде науқасты аурумен және (немесе) жай-күйімен маман дәрігерлерге жіберуді негіздеу.
8. Маман дәрігерлерден алынған қорытындыларды түсіндіру
9. Аурудың ауырлығын және (немесе) науқастың жағдайын бағалау.
10. ICD ескере отырып диагноз қойыңыз
11. Дифференциалды диагностика жүргізу
12. Жедел жәрдем, оның ішінде жедел мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін медициналық көрсеткіштерді айқындау
13. Стационарлық жағдайларда немесе мамандандырылған медициналық көмек көрсететін стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету үшін пациентті жіберудің медициналық көрсеткіштерін айқындау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасында алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсету тәртібі.
3. Амбулаториялық жағдайда мамандандырылған медициналық көмек көрсету ережесі.
4. Қазақстан Республикасында стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету стандарты.
5. Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсету стандарты.
6. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
7. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.

1. Осуществлять сбор жалоб, анамнеза болезни, анамнеза жизни у пациента (или его законного представителя).
2. Интерпретировать и анализировать информацию, полученную от пациента с заболеванием и (или) состоянием (или его законного представителя).
3. Проводить физикальное обследование пациента (осмотр, пальпацию, перкуссию, аускультацию) и интерпретировать его результаты.
4. Обосновывать необходимость и объем лабораторного, инструментального обследований пациента.
5. Проводить диагностические манипуляции и интерпретировать полученные результаты: - измерение артериального давления на периферических артериях; - исследование уровня глюкозы в крови - суточное мониторирование артериального давления - пульсоксиметрию - чтение спирограмм - определение лодыжечно-плечевого индекса
- проведение ортостатической пробы
- спирография,
- проведение пикфлуометрии,
-интерпретация результатов спирометрии и спирографии (данные методы диагностики обозначены в инструментальных методах диагностики в клинических протоколах в разделе пульмонология, в которых нет - указаний на проведение пневмотахометрии, предлагаем заменить этот термин),
- снятие и расшифровка электрокардиограммы.
6. Интерпретировать результаты лабораторного и инструментального обследований пациентов.
7. Обосновывать направление пациента с заболеванием и (или) состоянием к врачам-специалистам при наличии медицинских показаний с учетом противопоказаний.
8. Интерпретировать заключения, полученные от врачей-специалистов
9. Оценивать тяжесть заболевания и (или) состояния пациента.
10. Устанавливать диагноз с учетом МКБ
11. Проводить дифференциальную диагностику
12. Определять медицинские показания для оказания скорой, в том числе скорой специализированной, медицинской помощи
13. Определять медицинские показания направления пациента для оказания медицинской помощи в стационарных условиях или в стационарозамещающих условиях, оказывающих специализированную медицинскую помощь.
Знания:
1. Стандарт организации оказания первичной медико-санитарной помощи в Республике Казахстан.
2. Порядок оказания первичной медико-санитарной помощи.
3. Правила оказания специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях.
4. Стандарт оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях в Республике Казахстан.
5. Стандарт оказания медицинской помощи в стационарных условиях в Республике Казахстан.
6. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
7. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.

8. Шағымдарды жинау әдістемесі, ауру тарихы, науқастың өмір тарихы, физикалық тексеру.
9. Зертханалық және аспаптық диагностика әдістеріне көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
10. Аурулардың клиникалық көрінісі
11. Диагностика теориясы мен әдістемесі, құрылымы, клиникалық диагнозды құрудың негізгі принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Терапевтік бейіндегі аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерге емдеуді тағайындау
Машықтар:
1. Диагнозды, науқастың жасын, клиникалық көрінісін ескере отырып, пациенттің емдеу жоспарын жасаңыз және негіздеңіз.
2. Аурудың клиникалық көрінісін және (немесе) жай-күйін және оның даму қаупі факторларын ескере отырып, дәрілік препараттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды тағайындау.
3. Диагнозды, жасты және клиникалық көріністі ескере отырып, науқасқа дәрілік емес емдеу мен емдік тамақтануды тағайындаңыз.
4. Дәрілік заттардың фармакологиялық әсері мен өзара әрекеттесуін талдау.
5. Дәрілік емес терапияның, емдік тамақтанудың, дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
6. Науқасты емдеу тактикасын таңдауда қиындықтар туындаған кезде, сондай-ақ аурудың және (немесе) жағдайдың асқынған ағымы кезінде стационар жағдайында немесе күндізгі стационар жағдайында, медициналық көрсетілімдер болған кезде мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін жіберуге.
Білімдер:
1. Шағымдарды жинау әдістемесі, ауру тарихы, науқастың өмір тарихы, физикалық тексеру.
2. Дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды тағайындау әдістері, тағайындауға медициналық көрсетілімдер (және қарсы көрсетілімдер), әсер ету механизмі, ықтимал асқынулар, жанама әсерлер, жағымсыз реакциялар, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялар.
3. Дәрілік емес терапия әдістері, емдік тамақтану.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Терапевтік бейіндегі Пациенттерге арналған жеке оңалту бағдарламаларының тиімділігін іске асыру және бақылау
Машықтар:
1. Оңалту іс-шараларын ұйымдастыру.
2. Мүмкіндігі шектеулі пациенттерді оңалтудың жеке бағдарламаларын әзірлеуге және орындауға қатысу
3. Пациенттердің жасына және денсаулық жағдайына сәйкес оңалту іс-шараларын жүргізу үшін медицина қызметкерлері мен өзге де мамандарды айқындау.
4. Пациенттерде оңалту іс-шараларын жүргізудің тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Білімдер:
1. Медициналық оңалтуды көрсету қағидалары.
2. Санаторий-курорттық емдеуге арналған медициналық көрсеткіштер.
3. Физикалық терапияны, сөйлеу терапиясын, кәсіптік терапияны және терапияның басқа түрлерін қоса алғанда, медициналық оңалту принциптері мен әдістері.

8. Методика сбора жалоб, анамнеза заболевания, анамнеза жизни у пациента, физикального осмотра.
9. Показания и противопоказания к методам лабораторной и инструментальной диагностики.
10. Клиническая картина заболеваний
11. Теория и методология диагноза, структуры, основных принципов построения клинического диагноза.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Назначение лечения пациентам с заболеваниями и (или) состояниями терапевтического профиля
Умения:
1. Составлять и обосновывать план лечения пациента с учетом диагноза, возраста пациента, клинической картины.
2. Назначать лекарственные препараты, изделия медицинского назначения с учетом клинической картины заболевания и (или) состояния и факторов риска его развития.
3. Назначать немедикаментозное лечение и лечебное питание пациенту с учетом диагноза, возраста и клинической картины.
4. Анализировать фармакологическое действие и взаимодействие лекарственных препаратов.
5. Оценивать эффективность и безопасность немедикаментозной терапии, лечебного питания, применения лекарственных препаратов и медицинских изделий.
6. Направлять пациента при затруднении в выборе лечебной тактики, а также при осложненном течении заболевания и (или) состояния для оказания специализированной медицинской помощи в условиях стационара или в условиях дневного стационара, при наличии медицинских показаний.
Знания:
1. Методика сбора жалоб, анамнеза заболевания, анамнеза жизни у пациента, физикального осмотра.
2. Методы назначения лекарственных препаратов и медицинских изделий, медицинские показания (и противопоказания) к назначению, механизм действия, возможные осложнения, побочные действия, нежелательные реакции, в том числе серьезные и непредвиденные.
3. Методы немедикаментозной терапии, лечебного питания.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Реализация и контроль эффективности индивидуальных реабилитационных программ для пациентов терапевтическогог профиля
Умения:
1. Организация реабилитационных мероприятий.
2. Участвовать в разработке и выполнении индивидуальных программ реабилитации пациентов с ограниченными возможностями
3. Определять медицинских работников и иных специалистов для проведения реабилитационных мероприятий в соответствии с возрастом и состоянием здоровья пациентов.
4. Оценивать эффективность и безопасность проведения реабилитационных мероприятий у пациентов.
Знания:
1. Правила оказания медицинской реабилитации.
2. Медицинские показания для санаторно-курортного лечения.
3. Принципы и методы медицинской реабилитации, включая физическую терапию, речевую терапию, эрготерапию и другие виды терапии.

4. Оңалтудың жеке бағдарламаларын бағалау мен жоспарлауды қоса алғанда, оңалтудың әдістемелері мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу
Машықтар:
1. Денсаулық жағдайын, еңбек сипаты мен жағдайларын, әлеуметтік факторларды бағалау негізінде уақытша еңбекке жарамсыздық белгілерін белгілеу.
2. Еңбекке уақытша жарамсыздық мерзімдерін анықтау.
3. Еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру.
4. Дәрігерге кезекті бару күнін белгілеп, оны алғашқы медициналық құжаттамада жазып алыңыз.
5. Пациентті ДКК және медициналық-әлеуметтік сараптамаға кеңес беру үшін уақтылы жібереді.
Білімдер:
1. Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру қағидалары.
2. Еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 5:
Пациенттерге шұғыл және шұғыл медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Шұғыл және шұғыл медициналық көмек көрсетуді қажет ететін жағдайларды, оның ішінде қан айналымының және (немесе) тыныс алудың кенеттен тоқтауының клиникалық белгілерін тану.
2. Пациенттердің өміріне қауіп төндіретін жағдайлар, оның ішінде клиникалық өлім (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды тоқтату)кезінде пациенттерге медициналық көмек көрсету
3. Шұғыл және шұғыл медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолдану.
4. Негізгі жүрек-өкпе реанимациясының іс-шараларын орындау
Білімдер:
1. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесі.
2. Терапиядағы шұғыл жағдайлар: диагностикалық критерийлер; емдеу және алдын алу принциптері.
3. Қан айналымының және (немесе) тыныс алудың кенеттен тоқтауының клиникалық белгілері.
4. Негізгі жүрек-өкпе реанимациясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Терапевтік бейіндегі аурулардың профилактикасын жүргізу және оның тиімділігін бақылау, микробқа қарсы тұрақтылықты қалыптастырудың, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
Дағды 1:
Терапевтік бейіндегі аурулардың алдын алуға, инфекциялардың алдын алуға және инфекциялық бақылауға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу.
Машықтар:
1. Терапевтік бейіндегі аурулардың, медициналық көмекке байланысты инфекциялардың (хирургия саласының инфекциялары, қан ағымының катетері, зәр шығару жүйесінің катетері ассоциацияланған инфекциялары, төменгі тыныс жолдарының инфекциялары, гемоконтактілі инфекциялар (В және С гепатиттері, АИТВ) профилактикасына бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу".

4. Методики и техники реабилитации, включая оценку и планирование индивидуальных программ реабилитации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Проведение экспертизы временной нетрудоспособности
Умения:
1. Устанавливать признаки временной нетрудоспособности на основе оценки состояния здоровья, характера и условий труда, социальных факторов.
2. Определять сроки временной нетрудоспобности.
3. Выдавать лист или справку о временной нетрудоспобности.
4. Назначать дату очередного посещения врача, фиксируя ее в первичной медицинской документации.
5. Своевременно направляет пациента для консультации на ВКК и медико-социальную экспертизу.
Знания:
1. Правила проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности.
2. Порядок выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Оказание пациентам экстренной и неотложной медицинской помощи
Умения:
1. Распознавать состояния, требующие оказания экстренной и неотложной медицинской помощи, в том числе клинические признаки внезапного прекращения кровообращения и (или) дыхания.
2. Оказывать медицинскую помощь пациентам при состояниях, представляющих угрозу жизни пациентов, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания)
3. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании экстренной и неотложной медицинской помощи.
4. Выполнять мероприятия базовой сердечно-легочной реанимации
Знания:
1. Перечень гарантированного объема бесплатной медицинской помощи.
2. Неотложные состояния в терапии: диагностические критерии; принципы лечения и профилактики.
3. Клинические признаки внезапного прекращения кровообращения и (или) дыхания.
4. Базовая сердечно-легочная реанимация.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение и контроль эффективности профилактики заболеваний терапевтического профиля, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Организация и проведение мероприятий, направленных на профилактику заболеваний терапевтического профиля, предупреждение инфекций и инфекционный контроль.
Умения:
1. Участвовать в организации и проведении мероприятий, направленных на профилактику заболеваний терапевтического профиля, инфекций, связанных с медицинской помощью (инфекции области хирургического вмешательства, катетер ассоциированные инфекции кровотока, катетер ассоциированные инфекции мочевыделительной системы, инфекции нижных дыхательных путей, гемоконтактные инфекции (гепатиты В и С, ВИЧ)".

10. Кәсіптің карточкасы "7.2 Дәрігер терапевт":
Топтың коды:
2211-1
Қызмет атауының коды:
2211-1-002
Кәсіптің атауы:
7.2 Дәрігер терапевт
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер терапевт" біліктілігі. Осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Терапевтік бейіндегі аурулары бар пациенттердің профилактикасы, диагностикасы, лечение, медициналық оңалту.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Терапевтік бейіндегі ауруларды және (немесе) жай-күйлерді диагностикалау.
2. Терапевтік бейіндегі аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге емдеуді тағайындау және оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау
3. Терапевтік бейіндегі пациенттерді медициналық оңалтудың тиімділігін жүргізу және бақылау, оның ішінде мүгедектерді оңалту немесе абилитациялаудың жеке бағдарламаларын іске асыру
4. Терапевтік бейіндегі аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге қатысты медициналық сараптамалар жүргізу
5. Салауатты өмір салтының алдын алу және қалыптастыру және халықты санитарлық-гигиеналық ағарту бойынша іс-шаралар өткізу
6. Шұғыл және шұғыл түрде медициналық көмек көрсету
7. Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Терапевтік бейіндегі ауруларды және (немесе) жай-күйлерді диагностикалау.
Дағды 1:
Клиникалық хаттамаларға және медициналық көмек көрсету стандарттарына сәйкес терапевтік бейіндегі ауруларды және (немесе) жай-күйлерді диагностикалау
Машықтар:

10. Карточка профессии "7.2 Врач-терапевт":
Код группы:
2211-1
Код наименования занятия:
2211-1-002
Наименование профессии:
7.2 Врач-терапевт
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач терапевт". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов с заболеваниями терапевтического профиля.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика заболеваний и (или) состояний терапевтического профиля.
2. Назначение лечения пациентам с заболеваниями и (или) состояниями терапевтического профиля и контроль его эффективности и безопасности
3. Проведение и контроль эффективности медицинской реабилитации пациентов терапевтического профиля, в том числе реализация индивидуальных программ реабилитации или абилитации лиц с инвалидностью
4. Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов с заболеваниями и (или) состояниями терапевтического профиля
5. Проведение мероприятий по профилактике и формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению населения
6. Оказание медицинской помощи в экстренной и неотложной форме
7. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Диагностика заболеваний и (или) состояний терапевтического профиля.
Навык 1:
Диагностика заболеваний и (или) состояний терапевтического профиля в соответствии с клиническими протоколами и стандартами оказания медицинской помощи
Умения:

1. Науқаста (және/немесе оның заңды өкілінде) аурумен және (немесе) терапевтік бейіннің жай-күйімен шағымдарды, өмір тарихын, ауру тарихын жинауды жүзеге асыру.
2. Пациенттен (және/немесе оның заңды өкілінен) алынған ақпаратты түсіндіру және талдау.
3. Науқасты физикалық тексеруден өткізіңіз.
4. Пациенттерді физикалық тексеру нәтижелерін түсіндіру (тексеру, пальпация, перкуссия, аускультация және басқа әдістер).
5. Диагностикалық іс-шаралар көлемінің, мазмұнының және реттілігінің кезектілігін анықтау.
6. Науқасты зертханалық, аспаптық тексерудің қажеттілігі мен көлемін негіздеу.
7. Диагностикалық манипуляциялар жүргізу және алынған нәтижелерді түсіндіру:
- перифериялық артериялардағы қан қысымын өлшеу;
- қандағы глюкоза деңгейін зерттеу 26 тәуліктік қан қысымын бақылау (SMAD)
- импульстік оксиметрия
- спирограммаларды оқу
- тобық-иық индексін анықтау
- ортостатикалық сынама жүргізу
- пикфлуометрияны жүргізу,
- спирометрия нәтижелерін түсіндіру
(диагностиканың бұл әдістері пульмонология бөліміндегі клиникалық хаттамалардағы диагностиканың аспаптық әдістерінде көрсетілген, онда пневмотахометрияны жүргізуге нұсқау жоқ, біз бұл терминді ауыстыруды ұсынамыз),
- жағындыларды, цитологиялық, бактериялық зерттеуге арналған материалды дайындау; плевралық пункция-электрокардиограмманы алу және декодтау.
8. Пациенттерді зертханалық тексерудің нәтижелерін түсіндіру.
9. Пациенттерді аспаптық тексеру нәтижелерін түсіндіру.
10. Науқасты аурумен және (немесе) терапевтік бейіннің жай-күйімен қарсы көрсетілімдерді ескере отырып, медициналық көрсетілімдер болған кезде маман дәрігерлерге жіберуді негіздеу, маман дәрігерлерден алынған қорытындыларды түсіндіру.
11. Аурудың ауырлығын және (немесе) науқастың жағдайын бағалау.
12. ICD ескере отырып диагноз қойыңыз.
13. АЖХ ескере отырып, диагноз қою алгоритмін (негізгі, ілеспе және асқынулар) қолдана отырып, дифференциалды диагностика жүргізу.
14. Жедел жәрдем, оның ішінде жедел мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін медициналық көрсеткіштерді анықтау.
15. Терапевтік бейін бойынша мамандандырылған медициналық көмек көрсететін стационарлық жағдайларда немесе күндізгі стационар жағдайында медициналық көмек көрсету үшін пациентті жіберудің медициналық көрсеткіштерін айқындау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасында алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсету тәртібі.

1. Осуществлять сбор жалоб, анамнеза жизни, анамнеза болезни у пациента (и/или его законного представителя) с заболеванием и (или) состоянием терапевтического профиля.
2. Интерпретировать и анализировать информацию, полученную от пациента (и/или его законного представителя).
3. Проводить физикальное обследование пациента.
4. Интерпретировать результаты физикального обследования пациентов (осмотр, пальпация, перкуссия, аускультация и другие методы).
5. Определять очередность объема, содержания и последовательности диагностических мероприятий.
6. Обосновывать необходимость и объем лабораторного, инструментального обследования пациента.
7. Проводить диагностические манипуляции и интерпретировать полученные результаты:
- измерение артериального давления на периферических артериях;
- исследование уровня глюкозы в крови 26 - суточное мониторирование артериального давления (СМАД)
- пульсоксиметрию
- чтение спирограмм
- определение лодыжечно-плечевого индекса
- проведение ортостатической пробы
- проведение пикфлуометрии,
- интерпретация результатов спирометрии (данные методы диагностики обозначены в инструментальных методах диагностики в клинических протоколах в разделе пульмонология, в которых нет - указаний на проведение пневмотахометрии, предлагаем заменить этот термин),
- приготовление мазков, материала для цитологического, бактериального исследования; плевральной пункции - снятие и расшифровка электрокардиограммы.
8. Интерпретировать результаты лабораторного обследования пациентов.
9. Интерпретировать результаты инструментального обследования пациентов.
10. Обосновывать направление пациента с заболеванием и (или) состоянием терапевтического профиля к врачам-специалистам при наличии медицинских показаний с учетом противопоказаний, интерпретировать заключения, полученные от врачей-специалистов.
11. Оценивать тяжесть заболевания и (или) состояния пациента.
12. Устанавливать диагноз с учетом МКБ.
13. Проводить дифференциальную диагностику, используя алгоритм постановки диагноза (основного, сопутствующего и осложнений) с учетом МКБ.
14. Определять медицинские показания для оказания скорой, в том числе скорой специализированной, медицинской помощи.
15. Определять медицинские показания направления пациента для оказания медицинской помощи в стационарных условиях или условиях дневного стационара, оказывающих специализированную медицинскую помощь по терапевтическому профилю.
Знания:
1. Стандарт организации оказания первичной медико-санитарной помощи в Республике Казахстан.
2. Порядок оказания первичной медико-санитарной помощи.

3. Амбулаториялық жағдайда мамандандырылған медициналық көмек көрсету ережесі.
4. Қазақстан Республикасында стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету стандарты.
5. Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсету стандарты.
6. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
7. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
8. Шағымдарды жинау әдістемесі, ауру тарихы, науқастың өмір тарихы, физикалық тексеру.
9. Зертханалық және аспаптық диагностика әдістеріне көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
10. Аурулардың клиникалық көрінісі
11. Диагностика теориясы мен әдістемесі, құрылымы, клиникалық диагнозды құрудың негізгі принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Терапевтік бейіндегі аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге емдеуді тағайындау және оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау
Дағды 1:
Емдік бейіндегі аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге емдеуді тағайындау және клиникалық хаттамалар мен медициналық көмек көрсету стандарттарына сәйкес оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау
Машықтар:
1. Диагнозды, пациенттің жасын, аурудың клиникалық көрінісін және (немесе) жай-күйін ескере отырып, ауруы және (немесе) терапевтік бейіндегі жай-күйі бар пациентті емдеу жоспарын жасау және негіздеу.
2. Клиникалық көріністі және оның даму қаупінің факторларын ескере отырып, дәрілік препараттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды тағайындау.
3. Диагнозды, жасты және клиникалық көріністі ескере отырып, науқасқа дәрілік емес емдеу мен емдік тамақтануды тағайындаңыз.
4. Пациенттегі дәрілік заттардың фармакологиялық әсері мен өзара әрекеттесуін талдау.
5. Пациентте дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
6. Пациенттегі дәрілік емес терапияның, емдік тамақтанудың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
7. Стационар жағдайында немесе күндізгі стационар жағдайында, медициналық көрсетілімдер болған кезде мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін терапевтік бейіндегі ауруы және (немесе) жай-күйі бар пациентті жіберу.
Білімдер:
1. Терапевтік бейіндегі аурулардың және (немесе) жағдайлардың клиникалық көрінісі.
2. Клиникалық көріністің ерекшеліктері, егде жастағы, Кәрілік жастағы және жүкті әйелдердегі аурулардың және (немесе) жағдайлардың барысы мен асқынулары.
3. Ересек тұрғындардағы, оның ішінде кәсіптік аурулардағы жүйелер бойынша нозологиялық нысандардың тізбесі.
4. Дәрілік препараттарды тағайындау әдістері, медициналық бұйымдарды қолдануға медициналық көрсеткіштер (және қарсы көрсеткіштер).

3. Правила оказания специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях.
4. Стандарт оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях в Республике Казахстан.
5. Стандарт оказания медицинской помощи в стационарных условиях в Республике Казахстан.
6. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
7. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
8. Методика сбора жалоб, анамнеза заболевания, анамнеза жизни у пациента, физикального осмотра.
9. Показания и противопоказания к методам лабораторной и инструментальной диагностики.
10. Клиническая картина заболеваний
11. Теория и методология диагноза, структуры, основных принципов построения клинического диагноза.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Назначение лечения пациентам с заболеваниями и (или) состояниями терапевтического профиля и контроль его эффективности и безопасности
Навык 1:
Назначение лечения пациентам с заболеваниями и (или) состояниями терапевтического профиля и контроль его эффективности и безопасности в соответствии с клиническими протоколами и стандартами оказания медицинской помощи
Умения:
1. Составлять и обосновывать план лечения пациента с заболеванием и (или) состоянием терапевтического профиля с учетом диагноза, возраста пациента, клинической картины заболевания и (или) состояния.
2. Назначать лекарственные препараты, изделия медицинского назначения с учетом клинической картины и факторов риска его развития.
3. Назначать немедикаментозное лечение и лечебное питание пациенту с учетом диагноза, возраста и клинической картины.
4. Анализировать фармакологическое действие и взаимодействие лекарственных препаратов у пациента.
5. Оценивать эффективность и безопасность применения лекарственных препаратов и медицинских изделий у пациента.
6. Оценивать эффективность и безопасность немедикаментозной терапии, лечебного питания у пациента.
7. Направлять пациента с заболеванием и (или) состоянием терапевтического профиля для оказания специализированной медицинской помощи в условиях стационара или в условиях дневного стационара, при наличии медицинских показаний.
Знания:
1. Клиническая картина заболеваний и (или) состояний терапевтического профиля.
2. Особенности клинической картины, течения и осложнения заболеваний и (или) состояний в пожилом, старческом возрасте и у беременных женщин.
3. Перечень нозологических форм по системам у взрослого населения в том числе профзаболеваний.
4. Методы назначения лекарственных препаратов, медицинские показания (и противопоказания) к применению медицинских изделий.

5. Дәрілік препараттардың, медициналық бұйымдардың әсер ету механизмі, медициналық көрсетілімдер және тағайындауға медициналық қарсы көрсетілімдер; ықтимал асқынулар, жанама әсерлер, жағымсыз реакциялар, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялар.
6. Дәрілік емес терапия әдістері, пациенттің емдік тамақтануы.
7. Паллиативтік медициналық көмек көрсету тәртібі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Терапевтік бейіндегі пациенттерді медициналық оңалтудың тиімділігін жүргізу және бақылау, оның ішінде мүгедектерді оңалту немесе абилитациялаудың жеке бағдарламаларын іске асыру
Дағды 1:
Терапевтік бейіндегі пациенттерді медициналық оңалтудың тиімділігін жүргізу және бақылау, оның ішінде клиникалық хаттамаларға және медициналық көмек көрсету стандарттарына сәйкес Мүгедектерді оңалту немесе абилитациялаудың жеке бағдарламаларын іске асыру
Машықтар:
1. Медициналық оңалту және санаторий-курорттық емдеу іс-шараларын жүргізу үшін, оның ішінде мүгедектерді оңалту немесе абилитациялаудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде медициналық айғақтар мен медициналық қарсы айғақтар айқындалсын.
2. Терапевтік бейіндегі аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерде, оның ішінде мүгедектерді оңалту немесе абилитациялаудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде оңалту іс-шараларының жоспарын әзірлеу.
3. Аурулармен және (немесе) терапевтік бейіндегі жай-күйі бар пациенттерді медициналық оңалту іс-шараларын жүргізуге, оның ішінде мүгедектерді оңалтудың немесе абилитациялаудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде қатысуға.
4. Пациенттерді медициналық оңалту іс-шараларының тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
5. Диагнозды ескере отырып, медициналық оңалту іс-шараларын ұйымдастыруға қатысу.
Білімдер:
1. Терапевтік бейіні бойынша аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді медициналық оңалту негіздері.
2. Пациенттерді медициналық оңалту әдістері.
3. Медициналық оңалту және санаторий-курорттық емдеу жөніндегі іс-шараларды, оның ішінде мүгедектерді оңалту немесе абилитациялаудың жеке бағдарламасын жүргізуге медициналық көрсеткіштер мен медициналық қарсы көрсеткіштер.
4. Оңалту шаралары мен санаторий-курорттық емдеудің пациенттердің денесіне әсер ету механизмі.
5. Терапевтік бейіндегі аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді медициналық оңалтудың негізгі бағдарламалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Терапевтік бейіндегі аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге қатысты медициналық сараптамалар жүргізу
Дағды 1:
Клиникалық хаттамаларға және медициналық көмек көрсету стандарттарына сәйкес еңбекке жарамсыздық сараптамасы
Машықтар:

5. Механизм действия лекарственных препаратов, медицинских изделий, медицинские показания и медицинские противопоказания к назначению; возможные осложнения, побочные действия, нежелательные реакции, в том числе серьезные и непредвиденные.
6. Методы немедикаментозной терапии, лечебного питания пациента.
7. Порядок оказания паллиативной медицинской помощи
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проведение и контроль эффективности медицинской реабилитации пациентов терапевтического профиля, в том числе реализация индивидуальных программ реабилитации или абилитации лиц с инвалидностью
Навык 1:
Проведение и контроль эффективности медицинской реабилитации пациентов терапевтического профиля, в том числе реализация индивидуальных программ реабилитации или абилитации лиц с инвалидностью в соответствии с клиническими протоколами и стандартами оказания медицинской помощи
Умения:
1. Определять медицинские показания и медицинские противопоказания для проведения мероприятий медицинской реабилитации и санаторно-курортного лечения, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации или абилитации лиц с инвалидностью .
2. Разрабатывать план реабилитационных мероприятий у пациентов с заболеваниями и (или) состояниями терапевтического профиля, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации или абилитации лиц с инвалидностью .
3. Участвовать в проведении мероприятий медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями и (или) состояниями терапевтического профиля, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации или абилитации лиц с инвалидностью .
4. Оценивать эффективность и безопасность мероприятий медицинской реабилитации пациентов.
5. Участвовать в организации медицинских реабилитационных мероприятий с учетом диагноза.
Знания:
1. Основы медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями и (или) состояниями по терапевтическому профилю.
2. Методы медицинской реабилитации пациентов.
3. Медицинские показания и медицинские противопоказания к проведению мероприятий по медицинской реабилитации и санаторно-курортного лечения, том числе индивидуальной программы реабилитации или абилитации лиц с инвалидностью .
4. Механизм воздействия реабилитационных мероприятий и санаторнокурортного лечения на организм пациентов.
5. Основные программы медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями и (или) состояниями терапевтического профиля.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов с заболеваниями и (или) состояниями терапевтического профиля
Навык 1:
Экспертиза нетрудоспособностив соответствии с клиническими протоколами и стандартами оказания медицинской помощи
Умения:

1. Уақытша еңбекке жарамсыздық белгілерін, отбасы мүшесінің терапевтік бейіндегі аурулары бар пациентке күтім жасау қажеттілігін, пациенттердің тыныс-тіршілігінің тұрақты бұзылу белгілерін анықтау.
2. Медициналық-әлеуметтік сараптаманы жүзеге асыру үшін медициналық құжаттаманы ресімдеу.
Білімдер:
1. Пациенттердің еңбекке уақытша жарамсыздығына және күтім бойынша медициналық сараптама жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық парақтарын беру тәртібі.
2. Еңбекке уақытша жарамсыздық парақтарын беру тәртібі, оның ішінде электрондық түрде.
3. Медициналық әлеуметтік сараптаманы жүзеге асыру үшін медициналық құжаттаманы ресімдеу.
4. Терапевтік бейіндегі ауруларға және олардың салдарына байланысты дене функцияларының тұрақты бұзылуы бар пациенттерді медициналық-әлеуметтік сараптамадан өту үшін жіберуге арналған медициналық көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Салауатты өмір салтының алдын алу және қалыптастыру және халықты санитарлық-гигиеналық ағарту бойынша іс-шаралар өткізу
Дағды 1:
Клиникалық хаттамалар мен медициналық көмек көрсету стандарттарына сәйкес салауатты өмір салтының алдын алу және қалыптастыру және халықты санитарлық-гигиеналық ағарту жөніндегі іс-шараларды жүргізу
Машықтар:
1. Жұқпалы аурулардың нақты және спецификалық емес профилактикасын жүргізу.
2. Шектеу іс-шараларын (карантин) енгізуге медициналық көрсеткіштерді айқындау.
3. Дәрігерге маманға жіберу үшін медициналық көрсеткіштерді анықтаңыз.
4. Инфекция ошағы пайда болған жағдайда санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шаралар жүргізу.
5. Салауатты өмір салтын қалыптастыру бағдарламаларын, оның ішінде алкоголь мен темекіні тұтынуды азайту, есірткі және психотроптық заттарды медициналық емес тұтынудың алдын алу және онымен күресу, дене белсенділігін оңтайландыру, ұтымды тамақтану, дене салмағының индексін қалыпқа келтіру бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру
Білімдер:
1. Санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шараларды өткізу қағидалары.
2. Салауатты өмір салты элементтерін, оның ішінде алкоголь мен темекіні тұтынуды азайту, есірткі мен психотроптық заттарды медициналық емес тұтынудың алдын алу және онымен күресу, физикалық белсенділікті оңтайландыру, ұтымды тамақтану, дене салмағының индексін қалыпқа келтіру бағдарламаларын қалыптастыру бойынша санитарлық-ағарту жұмысының нысандары мен әдістері.
3. Жұқпалы аурулардың спецификалық және спецификалық емес профилактикасын қолдану принциптері.
4. Жұқпалы аурулардың пайда болуы мен таралуының алдын алу мақсатында санитариялық-эпидемияға қарсы (алдын ала) іс-шараларды ұйымдастыру мәселелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 6:
Шұғыл және шұғыл түрде медициналық көмек көрсету
Дағды 1:
Медициналық көмек көрсетудің клиникалық хаттамалары мен стандарттарына сәйкес шұғыл және шұғыл нысанда медициналық көмек көрсету
Машықтар:

1. Определять признаки временной нетрудоспособности, необходимость осуществления ухода за пациентом с заболеваниями терапевтического профиля членом семьи, признаки стойкого нарушения жизнедеятельности пациентов.
2. Оформлять медицинскую документацию для осуществления медико-социальной экспертизы.
Знания:
1. Порядок проведения медицинской экспертизы временной нетрудоспособности пациентов и по уходу, выдачи листков временной нетрудоспособности.
2. Порядок выдачи листков временной нетрудоспособности, в том числе в электронном виде.
3. Оформление медицинской документации для осуществления медикосоциальной экспертизы.
4. Медицинские показания для направления пациентов, имеющих стойкое нарушение функций организма, обусловленное заболеваниями терапевтического профиля и их последствиями, для прохождения медико-социальной экспертизы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 5:
Проведение мероприятий по профилактике и формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению населения
Навык 1:
Проведение мероприятий по профилактике и формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению населения в соответствии с клиническими протоколами и стандартами оказания медицинской помощи
Умения:
1. Проводить специфическую и неспецифическую профилактику инфекционных заболеваний.
2. Определять медицинские показания к введению ограничительных мероприятий (карантина).
3. Определять медицинские показания для направления к врачу специалисту.
4. Проводить санитарно-противоэпидемические мероприятия в случае возникновения очага инфекции.
5. Разрабатывать и реализовывать программы формирования здорового образа жизни, в том числе программы снижения потребления алкоголя и табака, предупреждения и борьбы с немедицинским потреблением наркотических средств, и психотропных веществ, оптимизации физической активности, рационального питания, нормализации индекса массы тела
Знания:
1. Правила проведения санитарно-противоэпидемических мероприятий.
2. Формы и методы санитарно-просветительной работы по формированию элементов здорового образа жизни, в том числе программ снижения потребления алкоголя и табака, предупреждения и борьбы с немедицинским потреблением наркотических средств, и психотропных веществ, оптимизации физической активности, рационального питания, нормализации индекса массы тела.
3. Принципы применения специфической и неспецифической профилактики инфекционных заболеваний.
4. Вопросы организации санитарно-противоэпидемических (предварительных) мероприятий в целях предупреждения возникновения и распространения инфекционных заболеваний
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 6:
Оказание медицинской помощи в экстренной и неотложной форме
Навык 1:
Оказание медицинской помощи в экстренной и неотложной форме в соответствии с клиническими протоколами и стандартами оказания медицинской помощи
Умения:

1. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді талап ететін жағдайларды, оның ішінде шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді талап ететін қан айналымын және (немесе) тыныс алуды кенеттен тоқтатудың клиникалық белгілерін тану
2. Пациенттердің өміріне қауіп төндіретін жағдайлар, оның ішінде клиникалық өлім (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды тоқтату)кезінде пациенттерге шұғыл түрде медициналық көмек көрсету
3. Пациенттерге шұғыл және шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолдану.
4. Негізгі жүрек-өкпе реанимациясының іс-шараларын орындау
Білімдер:
1. Пациенттерде (олардың заңды өкілдерінде) шағымдар мен анамнезді жинау әдістемесі.
2. Пациенттерді физикалық тексеру әдістемесі (тексеру, пальпация, перкуссия, аускультация және басқа әдістер).
3. Қан айналымының және (немесе) тыныс алудың кенеттен тоқтауының клиникалық белгілері.
4. Базалық жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу қағидалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 7:
Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Дағды 1:
Денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес медициналық құжаттаманы жүргізу, медициналық-статистикалық ақпаратты талдау
Машықтар:
1. Жұмысты жоспарлау және өз қызметінің көрсеткіштерін талдай отырып есеп жасау.
2. Медициналық құжаттаманы, оның ішінде электрондық түрде жүргізу және оны жүргізу сапасын бақылау.
3. Бейінді медициналық бөлімше жұмысының Медициналық-статистикалық көрсеткіштеріне талдау жүргізу.
4. Жұмыста пациенттердің дербес деректері мен мәліметтерін заңнамаға сәйкес пайдалану.
5. Ақпараттық жүйелерді белгіленген тәртіпке сәйкес пайдалану.
Білімдер:
1. "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 4 қарашада № 21579 болып тіркелген).
2. "Денсаулық сақтау саласындағы есептік құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 23 желтоқсанда № 21879 болып тіркелген).
3. "Алғашқы медициналық құжаттаманы жүргізу және есептерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 10 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-244/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 11 желтоқсанда № 21761 болып тіркелген).

1. Распознавать состояния, требующие оказания медицинской помощи в экстренной форме, в том числе клинические признаки внезапного прекращения кровообращения и (или) дыхания, требующие оказания медицинской помощи в экстренной форме
2. Оказывать медицинскую помощь в экстренной форме пациентам при состояниях, представляющих угрозу жизни пациентов, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания)
3. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании медицинской помощи пациентам в экстренной и неотложной форме.
4. Выполнять мероприятия базовой сердечно-легочной реанимации
Знания:
1. Методика сбора жалоб и анамнеза у пациентов (их законных представителей).
2. Методика физикального обследования пациентов (осмотр, пальпация, перкуссия, аускультация и другие методы).
3. Клинические признаки внезапного прекращения кровообращения и (или) дыхания.
4. Правила проведения базовой сердечно-легочной реанимации
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 7:
Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Навык 1:
Ведение медицинской документации, анализ медико-статистической информации, в соответствии с требованиями нормативных правовых актах в области здравоохранения
Умения:
1. Планировать работу и составлять отчет с анализом показателей собственной деятельности.
2. Вести медицинскую документацию, в том числе в электронном виде и контролировать качество ее ведения.
3. Проводить анализ медико-статистических показателей работы профильного медицинского отделения.
4. Использовать в работе персональные данные пациентов и сведения, в соответствии с законодательством.
5. Использовать информационные системы в соответствии с установленным порядком.
Знания:
1. Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 ноября 2020 года № 21579).
2. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-313/2020 "Об утверждении форм отчетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 декабря 2020 года № 21879).
3. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-244/2020 "Об утверждении правил ведения первичной медицинской документации и представление отчетов" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 декабря 2020 года № 21761).

11. Кәсіптің карточкасы "7.3 Дәрігер терапевт":
Топтың коды:
2211-1
Қызмет атауының коды:
2211-1-002
Кәсіптің атауы:
7.3 Дәрігер терапевт
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер терапевт" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Терапевтік бейіндегі аурулары бар пациенттерге білікті, мамандандырылған медициналық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Терапевт дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Терапевт дәрігерлер көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Терапевт дәрігерлердің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Терапевт дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Терапевт дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жоспарларды әзірлеуге қатысу және жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында терапевт дәрігерлер арасында тапсырмаларды бөлу.
2. Келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында терапевт дәрігерлердің медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Терапия саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.

11. Карточка профессии "7.3 Врач-терапевт":
Код группы:
2211-1
Код наименования занятия:
2211-1-002
Наименование профессии:
7.3 Врач-терапевт
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач терапевт". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам с заболеваниями терапевтического профиля.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей терапевтов.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами терапевтами.
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей терапевтов.
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей терапевтов.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей терапевтов.
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами терапевтами с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей терапевтов с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области терапии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.

12. Кәсіптің карточкасы "7.4 Дәрігер терапевт":
Топтың коды:
2211-1
Қызмет атауының коды:
2211-1-002
Кәсіптің атауы:
7.4 Дәрігер терапевт
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер терапевт" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Терапевтік бейіндегі аурулары бар пациенттерге білікті, мамандандырылған медициналық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, терапия саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жасау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Терапия" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Терапия" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы Академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Терапия" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Терапия" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Терапия" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.

12. Карточка профессии "7.4 Врач-терапевт":
Код группы:
2211-1
Код наименования занятия:
2211-1-002
Наименование профессии:
7.4 Врач-терапевт
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач терапевт". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам с заболеваниями терапевтического профиля, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области терапии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Терапия"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Терапия"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Терапия"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Терапи".
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Терапия".

13. Кәсіптің карточкасы "7.1 Дәрігер гериатр":
Топтың коды:
2213-5
Қызмет атауының коды:
2213-5-001
Кәсіптің атауы:
7.1 Дәрігер гериатр
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Тағылымдамашы дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Гериатрия" мамандануы бойынша сертификаттау курсында оқу кезінде "дәрігер"біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі "Терапия" мамандығы бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл). Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
"Терапия" мамандығы бойынша "Гериатрия"мамандығы бойынша сертификаттау курсы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен геронтологиялық профилі бар науқастарды диагностикалау, емдеу, алдын алу және оңалту.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен геронтологиялық бейіндегі аурулардың алдын алу, диагностикалау және емдеу бойынша білікті медициналық көмек көрсету
2. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен ерте және патологиялық қартаюдың алдын алуға және ұзақ өмір сүруді қамтамасыз ететін жағдайлар жасауға, микробқа қарсы тұрақтылықтың, санитарлық-гигиеналық ағартудың және халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алуға бағытталған іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен геронтологиялық бейіндегі аурулардың алдын алу, диагностикалау және емдеу бойынша білікті медициналық көмек көрсету
Дағды 1:
Егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерде, оның ішінде ерте қартаю белгілері бар адамдарда аурулар кезінде консультациялық-диагностикалық көмек және функционалдық мәртебесін анықтау.
Машықтар:
1. Білікті және басқа да медициналық көмек түрлерін көрсету.

13. Карточка профессии "7.1 Врач-гериатр":
Код группы:
2213-5
Код наименования занятия:
2213-5-001
Наименование профессии:
7.1 Врач-гериатр
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач-стажер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения на сертификационном курсе по специализации "Гериатрия". Предшествующий опыт работы по специальности "Терапия" на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет). Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Гериатрия" в рамках специальности "Терапия".
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Диагностика, лечение, профилактика и реабилитация пациентов с заболеваниями геронтологического профиля под контролем и надзором наставника.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание квалифицированной медицинской помощи по профилактике, диагностике и лечению заболеваний геронтологического профиля под контролем и надзором наставника
2. Проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на предупреждение раннего и патологического старения и создание условий, обеспечивающих долголетие, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Оказание квалифицированной медицинской помощи по профилактике, диагностике и лечению заболеваний геронтологического профиля под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Консультативно-диагностическая помощь при заболеваниях и определение функционального статуса у пациентов пожилого и старческого возраста, в том числе у лиц с признаками преждевременного старения.
Умения:
1. Оказывать квалифицированную и другие виды медицинской помощи.

2. Гериатриялық синдромдар және даму қаупі және (немесе) дамыған Кәрілік астения болған кезде мамандандырылған гериатриялық көмек көрсету үшін пациенттерді іріктеуді жүргізу.
3. Клиникалық бақылаулар мен тексеру, анамнез жинау, Клиникалық-зертханалық және аспаптық зерттеулердің деректері негізінде науқасты объективті қарап-тексеру жүргізу дағдылары аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың (бұдан әрі - ХҚК) қолданыстағы халықаралық статистикалық сыныптамасын ескере отырып, диагнозды белгілейді.
4. Жан-жақты гериатриялық бағалау жүргізу.
5. Барлық амбулаториялық науқастардың құлауына немесе құлау қорқынышына жыл сайынғы бағалау жүргізу.
6. Егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттердегі психо-мінез-құлық мәртебесінің бұзылуын анықтау және медициналық көрсетілімдер болған кезде егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерді түзету және емдеу үшін маман дәрігерлерге жіберу.
7. Гериатриялық синдромдар мен ауруларды және (немесе) жағдайларды адам ағзасының мүшелері мен жүйелерінің жасына байланысты өзгерістерін ескере отырып анықтаңыз.
8. Клиникалық синдромдар бойынша адам ағзасының ішкі органдары мен жүйелерінің ауруларын диагностикалауды жүзеге асыру және аурулардың және (немесе) жағдайлардың дифференциалды диагностикасын жүргізу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасында гериатриялық және геронтологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсету тәртібі.
3. Амбулаториялық жағдайда мамандандырылған медициналық көмек көрсету ережесі.
4. Қазақстан Республикасында стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету стандарты.
5. Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсету стандарты.
6. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
7. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
8. Ерте қартаю белгілері бар егде жастағы топтардағы пациенттер мен адамдарға еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасының және медициналық-әлеуметтік сараптаманың негіздері,
3. Бейін бойынша қызметтерді, егде жастағы топтардағы пациенттерді және ерте қартаю белгілері бар адамдарды ұйымдастырудың жалпы мәселелері.
4. Гериатрия негіздері, гериатриялық синдромдармен және аурулармен ауыратын науқастарды диагностикалау және бақылау
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Диагноз қою және функционалдық мәртебесін анықтау мақсатында егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерді тексеру
Машықтар:
1. Шұғыл түрде, оның ішінде төтенше жағдайларда медициналық көмек көрсетуді талап ететін егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттердің жағдайын бағалауды жүргізу.

2. Проводить отбор пациентов для оказания специализированной гериатрической помощи при наличии гериатрических синдромов и риска развития и (или) развившейся старческой астении.
3. Навыки проведения объективного осмотра больного на основании клинических наблюдений и обследования, сбора анамнеза, данных клинико-лабораторных и инструментальных исследований устанавливает диагноз с учетом действующей Международной статистической классификацией болезней и проблем, связанных со здоровьем (далее - МКБ).
4. Проводить всестороннюю гериатрическую оценку.
5. Проводить ежегодную оценку всех амбулаторных пациентов на предмет падений или страха падения.
6. Выявлять нарушения психоповеденческого статуса у пациентов пожилого и старческого возраста и при наличии медицинских показаний направлять пациентов пожилого и старческого возраста к врачам-специалистам для коррекции и лечения.
7. Выявлять гериатрические синдромы и заболевания и (или) состояния с учетом возрастных изменений органов и систем организма человека.
8. Осуществлять диагностику заболеваний внутренних органов и систем организма человека по клиническим синдромам и проводить дифференциальную диагностику заболеваний и (или) состояний.
Знания:
1. Стандарт организации оказания гериатрической и геронтологической помощи в Республике Казахстан.
2. Порядок оказания первичной медико-санитарной помощи.
3. Правила оказания специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях.
4. Стандарт оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях в Республике Казахстан.
5. Стандарт оказания медицинской помощи в стационарных условиях в Республике Казахстан.
6. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
7. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
8. Основы экспертизы временной нетрудоспособности и медико-социальной экспертизы пациентов старших возрастных групп и лиц, с симптомами преждевременного старения,
3. Общие вопросы организации служб по профилю, пациентов старших возрастных групп и лиц, с симптомами преждевременного старения.
4. Основы гериатрии, диагностики и мониторинга пациентов с гериатрическими синдромами и заболеваниями
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Обследование пациентов пожилого и старческого возраста с целью установления диагноза и определения функционального статуса
Умения:
1. Проводить оценку состояния пациентов пожилого и старческого возраста, требующего оказания медицинской помощи в неотложной форме, в том числе при чрезвычайных ситуациях.

2. Гериатриялық пациенттерді зертханалық зерттеуге, аспаптық зерттеуге, медициналық көрсетілімдер бойынша маман дәрігерлермен кеңесуге жіберу.
3. Пациентті кешенді гериатриялық бағалауды жүргізу (пациенттің физикалық жағдайын, функционалдық жағдайын, психикалық денсаулығын және әлеуметтік-экономикалық жағдайын бағалау.
4. Гериатриялық синдромдар мен ауруларды және (немесе) жағдайларды адам ағзасының мүшелері мен жүйелерінің жасына байланысты өзгерістерін ескере отырып анықтаңыз.
5. Гериатриялық синдромдар мен аурулар және (немесе) жағдайлар болған кезде егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттердің жай-күйінің динамикасын бағалау.
6. ICD және ICD ескере отырып диагноз қойыңыз.
7. Гериатриялық пациенттерде жүйке, иммундық, эндокриндік, тыныс алу, ас қорыту, несеп-жыныс жүйелері және қан тарапынан аурулардың және (немесе) патологиялық жағдайлардың негізгі клиникалық көріністерін, оның ішінде ауыр және (немесе) өмірге қауіп төндіретін асқынуларды тудыруы мүмкін инфекциялық және онкологиялық көріністерді анықтау.
8. Ауыр және (немесе) өмірге қауіп төндіретін асқынуларды тудыруы мүмкін қан айналымын және (немесе) тыныс алуды кенеттен тоқтату белгілерін тану.
9. Әр түрлі аурулар мен патологиялық жағдайларда адам ағзасының органдары мен жүйелерінің жұмыс істеу заңдылықтарын белгілеу, ICD және ICD ескере отырып диагноз қою.
10. Егде жастағы және қарт пациенттерден (қамқоршылардан) алынған ақпаратты түсіндіру және талдау.
11. Зертханалық және аспаптық зерттеулерден алынған мәліметтерді түсіндіріңіз.
12. Клиникалық синдромдар бойынша адам ағзасының ішкі органдары мен жүйелерінің ауруларын диагностикалауды жүзеге асыру.
13. Науқастың физикалық жағдайын, функционалдық жағдайын, психикалық денсаулығын және әлеуметтік-экономикалық жағдайын бағалауды қоса алғанда, пациентті кешенді гериатриялық бағалауды жүзеге асыру.
14. Гериатриялық науқастардың денсаулық жағдайына сыртқы орта мен әлеуметтік-тұрмыстық орта факторларының әсерін бағалау.
15. Гериатриялық науқастарда еңбек қызметіне, тұрмыстық белсенділікке, өзіне-өзі қызмет көрсетуге және басқалардан тәуелсіздікке қабілеттілігін анықтау.
16. Егде жастағы және кәрілік жастағы науқастарда психо-мінез-құлық мәртебесінің бұзылуын анықтаңыз және қажет болған жағдайда түзету және емдеу үшін маман дәрігерлерге жіберіңіз.
17. Аурулардың және (немесе) жағдайлардың дифференциалды диагностикасын жүргізу.
18. Өткізу дағдыларын меңгеру:
- электрокардиография.
- экспресс-әдістермен зертханалық диагностика, оның ішінде қан глюкозасын (глюкометр), тропонинді талдау.
- қан қысымын өлшеу.
- қан қысымының тәуліктік мониторингін (СМАД) түсіндіру және жүргізу.
- қан қысымын интерпретациялау және үйде бақылау (DMAD).
- импульстік оксиметрия.
- спирометрия.
- пикфлуометрия.
- отоскопия.
- көру өткірлігін бағалау.
- аудиометрия.
Білімдер:

2. Направлять гериатрических пациентов на лабораторное исследование, инструментальное исследование, на консультации к врачам-специалистам по медицинским показаниям.
3. Проводить комплексную гериатрическую оценку пациента (оценку физического состояния, функционального статуса, психического здоровья и социально-экономических условий пациента.
4. Выявлять гериатрические синдромы и заболевания и (или) состояния с учетом возрастных изменений органов и систем организма человека.
5. Оценивать динамику состояния пациентов пожилого и старческого возраста при наличии гериатрических синдромов и заболеваний и (или) состояний.
6. Устанавливать диагноз с учетом МКБ и МКФ.
7. Выявлять у гериатрических пациентов основные клинические проявления заболеваний и (или) патологических состояний со стороны нервной, иммунной, эндокринной, дыхательной, пищеварительной, мочеполовой систем и крови, в том числе инфекционные и онкологические, способные вызвать тяжелые и (или) угрожающие жизни осложнения.
8. Распознавать признаки внезапного прекращения кровообращения и (или) дыхания, способные вызвать тяжелые и (или) угрожающие жизни осложнения.
9. Устанавливать закономерности функционирования органов и систем организма человека при различных заболеваниях и патологических состояниях, устанавливать диагноз с учетом МКБ и МКФ.
10. Интерпретировать и анализировать информацию, полученную от пациентов пожилого и старческого возраста (лиц, осуществляющих уход).
11. Интерпретировать данные, полученные при лабораторном и инструментальном исследовании.
12. Осуществлять диагностику заболеваний внутренних органов и систем организма человека по клиническим синдромам.
13. Осуществлять комплексную гериатрическую оценку пациента, включая оценку физического состояния, функционального статуса, психического здоровья и социально-экономических условий жизни пациента.
14. Оценивать влияние факторов внешней среды и социально-бытового окружения на состояние здоровья гериатрических пациентов.
15. Определять у гериатрических пациентов способность к трудовой деятельности, бытовой активности, самообслуживанию и независимости от окружающих.
16. Выявлять нарушения психоповеденческого статуса у пациентов пожилого и старческого возраста и при необходимости направлять к врачам-специалистам для коррекции и лечения.
17. Проводить дифференциальную диагностику заболеваний и (или) состояний.
18. Владеть навыками проведения:
- электрокардиографии.
- лабораторной диагностики экспресс-методами, в том числе анализ глюкозы крови (глюкометр), тропонина.
- измерения артериального давления.
- интерпретации и проведения суточного мониторинга артериального давления (СМАД).
- интепретации и проведения домашнего мониторинга артериального давления (ДМАД).
- пульсоксиметрии.
- спирометрии.
-пикфлуометрии.
- отоскопии.
- оценки остроты зрения.
- аудиометрии.
Знания:

1. Қартаю мен ұзақ өмір сүрудің демографиялық, әлеуметтік-гигиеналық, медициналық-әлеуметтанулық, әлеуметтік-психологиялық мәселелері.
2. Функционалды жүйелер теориясы тұрғысынан дененің жұмыс істеу заңдылықтары мен денсаулықты қамтамасыз ету механизмдері, сондай-ақ гериатриялық науқастардағы патологиялық процестердегі функционалды жүйелерді реттеу ерекшеліктері.
3. Гериатриялық науқастар мен күтушілерде шағымдарды, өмір тарихын жинау әдістемесі.
4. Денсаулықты бағалауға арналған зертханалық және аспаптық зерттеу әдістері, медициналық көрсеткіштер, нәтижелерді түсіндіру.
5. Кешенді гериатриялық бағалауды жүргізу әдістемесі.
6. Ауруларды және (немесе) жағдайларды дифференциалды диагностикалау үшін маман дәрігерлерге жіберу үшін медициналық көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерде, оның ішінде ерте қартаю белгілері бар адамдарда аурулар мен геронтологиялық жағдайларды емдеу, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау.
Машықтар:
1. Пациенттерді әлеуметтік-психологиялық бейімдеу жоспарын қоса алғанда, профилактикалық, емдік және оңалту іс-шараларын жүргізудің жеке жоспарын қалыптастыру.
2. Егде жастағы топтардағы пациенттерді және ағзаның ерте қартаю белгілері бар адамдарды емдеуді тағайындау және бақылау.
3. Науқастың жағдайына байланысты емдеу жоспарына өзгерістер енгізу және қосымша тексеру әдістерінің қажеттілігін анықтау.
4. Қажетті диагностикалық, емдік, оңалту және профилактикалық процедуралар мен емдеуді бақылау шараларын ұйымдастыру немесе өз бетінше жүргізу.
5. Фармакотерапияны гериатриялық тәжірибеде қолданыңыз.
7. Дәрілік емес терапияны, оның ішінде физиотерапияны, емдік тамақтануды, емдік дене шынықтыруды, психотерапияны, еңбек терапиясын аурудың функционалдық мәртебесін, жасын, диагнозын және клиникалық көрінісін, медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (клиникалық хаттамаларға) сәйкес адам ағзасының органдары мен жүйелері функциясының бұзылуының болуын ескере отырып тағайындау көмек.
Білімдер:
1. Дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды тағайындау әдістері, тағайындауға медициналық көрсетілімдер (және қарсы көрсетілімдер), әсер ету механизмі, ықтимал асқынулар, жанама әсерлер, жағымсыз реакциялар, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялар.
2. Дәрілік емес терапия әдістері, емдік тамақтану.
3. Гериатриялық науқастардағы синдромдар мен ауруларды емдеу принциптері.

1. Демографические, социально-гигиенические, медико-социологические, социально-психологические проблемы старения и долголетия.
2. Закономерности функционирования организма и механизмов обеспечения здоровья с позиции теории функциональных систем, а также особенностей регуляции функциональных систем при патологических процессах у гериатрических пациентов.
3. Методика сбора жалоб, анамнеза жизни у гериатрических пациентов и лиц, осуществляющих уход.
4. Методы лабораторных и инструментальных исследований для оценки состояния здоровья, медицинские показания, интерпретация результатов.
5. Методика проведения комплексной гериатрической оценки.
6. Медицинских показаний для направления к врачам-специалистам для дифференциальной диагностики заболеваний и (или) состояний.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 3:
Лечение заболеваний и геронтоло-гических состояний у пациентов пожилого и старческого возраста, в том числе лицам с признаками преждевре-менного старения, контроль его эффективности и безопасности.
Умения:
1. Формировать индивидуальный план проведения профилактических, лечебных и реабилитационных мероприятий, включая план социально-психологической адаптации пациентов.
2. Назначать и проводить мониторинг лечения пациентов старших возрастных групп и лиц с признаками преждевременного старения организма.
3. Вносить изменения в план лечения в зависимости от состояния пациента и определять обходимость дополнительных методов обследования.
4. Организовывать или самостоятельно проводить необходимые диагностические, лечебные, реабилитационные и профилактические процедуры и мероприятия по контролю за лечением.
5. Использовать фармакотерапию в гериатрической практике.
7. Назначать немедикаментозную терапию, в том числе физиотерапию, лечебное питание, лечебную физкультуру, психотерапию, трудовую терапию, с учетом функционального статуса, возраста, диагноза и клинической картины заболевания, наличия нарушений функции органов и систем организма человека в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (клиническими протоколами) по вопросам оказания медицинской помощи.
Знания:
1. Методы назначения лекарственных препаратов и медицинских изделий, медицинские показания (и противопоказания) к назначению, механизм действия, возможные осложнения, побочные действия, нежелательные реакции, в том числе серьезные и непредвиденные.
2. Методы немедикаментозной терапии, лечебного питания.
3. Принципы лечения синдромов и заболеваний угериатрических пациентов.

4. Charlson индексі– мультиморбидтілік және ко-морбидтілік жағдайында болжам және емдеу.
5. ХНИЗДІ ұтымды емдеу принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Мамандандырылған гериатриялық және геронтологиялық медициналық оңалтуды көрсетуді жоспарлау және ұйымдастыру
Машықтар:
1. Егде жастағы топтардағы және ағзаның ерте қартаю белгілері бар адамдардың медициналық-әлеуметтік оңалтуын және өмір сүру сапасын жақсартуды жүргізу.
2 медициналық-әлеуметтік оңалтудың тиімділігін және егде жастағы топтардағы адамдардың және сапа индикаторларына сәйкес ағзаның мерзімінен бұрын қартаю белгілері бар адамдардың өмір сүру сапасын жүргізу және мониторингілеу.
3 егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттердің тыныс-тіршілігінің шектелуіне әкеп соқтыратын адам ағзасының ағзалары мен жүйелерінің функционалдық бұзылыстарын айқындауға, маман дәрігерлерге жіберуге, анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде ұсыныстар жасауға.
4. Жас ерекшеліктерін ескере отырып, әртүрлі аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде оңалту іс-шараларының жоспарын жасау, оңалту әлеуетін және оңалту болжамын бағалау.
5. Егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерге оңалту іс-шараларын жүргізуге медициналық айғақтар мен медициналық қарсы айғақтарды айқындау.
6. Оңалту іс-шараларын жүргізу үшін дәрігер-мамандарды анықтау.
7. Курорттық емдеуді тағайындаңыз.
8. Стационар жағдайында, үйде және МСАК кезеңінде қоршаған ортаны пациенттің функционалдық мүмкіндіктеріне бейімдейтін геронтологиялық оңалту әдістері мен құралдарын пайдалану.
9. Егде жастағы топтардағы адамдарға әлеуметтік-психологиялық бейімделуге, оңалту құралдарын, оңалту техникасы мен құралдарын пайдалану қағидаларына, пациенттерге күтім жасау дағдыларына оқытуды жүзеге асыруға жәрдемдесу.
10. Медициналық оңалту шараларының орындалуын бағалау.
11. Қоршаған ортаны пациенттердің функционалдық мүмкіндіктеріне және (немесе) пациенттердің қоршаған ортаға функционалдық мүмкіндіктеріне бейімдейтін, оның ішінде қозғалыс, протездеу және ортездеу құралдарын пайдалану, сенсорлық тапшылықтарды түзету арқылы іріктелген құралдар мен әдістердің дұрыстығын бақылау.
12. Медициналық көмектің орындалуын бақылау және тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Білімдер:
1. Санаторий-курорттық емдеуге арналған медициналық көрсеткіштер.
2. Физикалық терапияны, сөйлеу терапиясын, кәсіптік терапияны және терапияның басқа түрлерін қоса алғанда, медициналық оңалту принциптері мен әдістері.
3. Оңалтудың жеке бағдарламаларын бағалау мен жоспарлауды қоса алғанда, оңалтудың әдістемелері мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 5:
Егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерге қатысты медициналық сараптама жүргізу
Машықтар:

4. Индекс Charlson– прогноз и лечения в условиях мультиморбидности и ко-морбидности.
5. Принципы рационального лечения ХНИЗ.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 4:
Планирование и организация оказания специализиро-ванной гериатрической и геронтологи-ческой медицинской реабилитации
Умения:
1. Проводить медико-социальную реабилитацию и улучшение качества жизни лиц старших возрастных групп и лиц с признаками преждевременного старения организма.
2. Проводить и мониторировать эффективность медико-социальной реабилитации и качества жизни лиц старших возрастных групп и лиц с признаками преждевременного старения организма в соотвествии с индикаторами качества.
3. Определять функциональные нарушения органов и систем организма человека, приводящие к ограничению жизнедеятельности пациентов пожилого и старческого возраста, направлять к врачам-специалистам, составлять рекомендации по устранению выявленных нарушений.
4. Составлять план реабилитационных мероприятий при различных заболеваниях и (или) состояниях с учетом возрастных особенностей, оценивать реабилитационный потенциал и реабилитационный прогноз.
5. Определять медицинские показания и медицинские противопоказания к проведению реабилитационных мероприятий пациентам пожилого и старческого возраста.
6. Определять врачей-специалистов для проведения реабилитационных мероприятий.
7. Назначать санаторно-курортное лечение.
8. Использовать методы и средства геронтологической реабилитации, адаптирующих окружающую среду к функциональным возможностям пациента в условиях стационара, на дому и на этапе ПМСП.
9. Оказывать содействие в социально-психологической адаптации лицам старших возрастных групп, осуществление обучения правилам пользования средствами реабилитации, реабилитационной техникой и приспособлениями, навыкам ухода за пациентами.
10. Оценивать выполнение мероприятий медицинской реабилитации.
11. Контролировать корректность подобранных средств и методов, адаптирующих окружающую среду к функциональным возможностям пациентов и (или) функциональные возможности пациентов к окружающей среде, в том числе посредством использования средств передвижения, протезирования и ортезирования, коррекции сенсорных дефицитов.
12. Контролировать выполнение и оценивать эффективность и безопасность медицинской.
Знания:
1. Медицинские показания для санаторно-курортного лечения.
2. Принципы и методы медицинской реабилитации, включая физическую терапию, речевую терапию, эрготерапию и другие виды терапии.
3. Методики и техники реабилитации, включая оценку и планирование индивидуальных программ реабилитации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 5:
Проведение медицинской экспертизы в отношении пациентов пожилого и старческого возраста
Умения:

1. Функционалдық және когнитивтік мәртебесі бұзылған гериатриялық пациенттерді медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу.
2. Жеке тұлғаның еңбекке жарамсыздығын тану және оны ауру кезеңінде еңбек міндеттерін орындаудан уақытша босату мақсатында оның еңбекке уақытша жарамсыздығына сараптама жүргізу.
3. Функционалдық және когнитивтік мәртебесі бұзылған егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерге медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу үшін медициналық құжаттаманы ресімдеу.
Білімдер:
1. Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру қағидалары.
2. Еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 6:
Пациенттерге шұғыл және шұғыл медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Шұғыл және шұғыл медициналық көмек көрсетуді қажет ететін жағдайларды, оның ішінде қан айналымының және (немесе) тыныс алудың кенеттен тоқтауының клиникалық белгілерін тану.
2. Пациенттердің өміріне қауіп төндіретін жағдайлар, оның ішінде клиникалық өлім (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды тоқтату)кезінде пациенттерге медициналық көмек көрсету
3. Шұғыл және шұғыл медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолдану.
4. Негізгі жүрек-өкпе реанимациясының іс-шараларын орындау
Білімдер:
1. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесі.
2. Гериатриядағы шұғыл жағдайлар: диагностикалық критерийлер; емдеу және алдын алу принциптері.
3. Қан айналымының және (немесе) тыныс алудың кенеттен тоқтауының клиникалық белгілері.
4. Негізгі жүрек-өкпе реанимациясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен ерте және патологиялық қартаюдың алдын алуға және ұзақ өмір сүруді қамтамасыз ететін жағдайлар жасауға, микробқа қарсы тұрақтылықтың, санитарлық-гигиеналық ағартудың және халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алуға бағытталған іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу.
Дағды 1:
Ерте және патологиялық қартаюдың алдын алуға және ұзақ өмір сүруді қамтамасыз ететін жағдайлар жасауға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Түрлі органдар мен жүйелердің жасқа байланысты патологиясының алдын алуға, аурушаңдықты, мүгедектікті, аурулардан болатын өлімді азайтуға, егде жастағы топтардағы және ағзаның ерте қартаю белгілері бар адамдардың өмір сүру ұзақтығын арттыруға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруды жүргізу.

1. Направлять гериатрических пациентов с нарушениями функционального и когнитивного статуса на медико-социальную экспертизу.
2. Проводить экспертизу временной нетрудоспособности в целях признания нетрудоспособности физического лица и его временного освобождения от выполнения трудовых обязанностей на период заболевания.
3. Оформлять медицинскую документацию для осуществления медико-социальной экспертизы пациентов пожилого и старческого возраста с нарушениями функционального и когнитивного статуса.
Знания:
1. Правила проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности.
2. Порядок выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 6:
Оказание пациентам экстренной и неотложной медицинской помощи
Умения:
1. Распознавать состояния, требующие оказания экстренной и неотложной медицинской помощи, в том числе клинические признаки внезапного прекращения кровообращения и (или) дыхания.
2. Оказывать медицинскую помощь пациентам при состояниях, представляющих угрозу жизни пациентов, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания)
3. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании экстренной и неотложной медицинской помощи.
4. Выполнять мероприятия базовой сердечно-легочной реанимации
Знания:
1. Перечень гарантированного объема бесплатной медицинской помощи.
2. Неотложные состояния в гериатрии: диагностические критерии; принципы лечения и профилактики.
3. Клинические признаки внезапного прекращения кровообращения и (или) дыхания.
4. Базовая сердечно-легочная реанимация.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 2:
Проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на предупреждение раннего и патологического старения и создание условий, обеспечивающих долголетие, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Организация мероприятий, направленных на предупреждение раннего и патологического старения и создание условий, обеспечивающих долголетие.
Умения:
1. Проводить организацию мероприятий, направленных на профилактику возрастной патологии различных органов и систем, снижение заболеваемости, инвалидизации, смертности от заболеваний, увеличение продолжительности жизни у лиц старших возрастных групп и лиц с признаками преждевременного старения организма.

2. Белсенді ұзақ өмір сүру, денсаулықты нығайту және профилактикалық медициналық көмек, паллиативтік көмек бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және мониторинг жүргізу, сондай-ақ жергілікті әлеуметтік қолдау жүйесін тарту мүмкіндігі.
3. Ерте қартаюдың алдын алу, Белсенді ұзақ өмір сүруді ұзарту, өмір сүру сапасын арттыру, әртүрлі аурулардың асқынуларының бастапқы және қайталама алдын алу үшін "белсенді ұзақ өмір сүру мектебінің" жұмысын ұйымдастыру және мониторинг жүргізу.
4. Халыққа көмек көрсету және ерте және патологиялық қартаюдың алдын алуға және ұзақ өмір сүруді қамтамасыз ететін жағдайлар жасауға бағытталған іс-шараларды әзірлеу.
5. Егде жастағы және қарт адамдарда гериатриялық синдромдар мен аурулардың және (немесе) жағдайлардың алдын алу және ерте диагностикалау және салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері бойынша санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізу.
6. Егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерде гериатриялық синдромдардың және аурулардың және (немесе) жағдайлардың, оның ішінде құлау мен сыну қаупі жоғары пациенттердің алдын алу жөніндегі іс-шараларды жүргізу.
7. Егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерді сыртқы орта факторларының және әлеуметтік-тұрмыстық ортаның егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттердің денсаулық жағдайына әсері және (немесе) оларды түзету туралы хабардар ету.
8. Егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерде салауатты өмір салты бағдарламаларын, оның ішінде алкоголь мен темекіні тұтынуды азайту, есірткі және психотроптық заттарды медициналық емес тұтынудың алдын алу және онымен күресу бағдарламаларын жасау.
9. Егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерде гериатриялық синдромдардың және аурулардың және (немесе) жағдайлардың, оның ішінде құлау мен сыну қаупі жоғары пациенттердің алдын алу жөніндегі іс-шараларды жүргізу.
7. Егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерді (қамқоршыларды) сыртқы орта және әлеуметтік-тұрмыстық орта факторларының егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттердің денсаулық жағдайына әсері және (немесе) оларды түзету туралы хабардар ету.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасында гериатриялық және геронтологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Белсенді ұзақ өмір сүру, денсаулықты нығайту және профилактикалық медициналық көмек, паллиативтік көмек, сондай-ақ жергілікті әлеуметтік қолдау жүйесі туралы білім.
3. Егде жастағы және қарт науқастардағы әлеуметтік гигиена принциптері.
4. Санитарлық-ағарту жұмысының нысандары мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Инфекциялардың алдын алуға және инфекциялық бақылауға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру.
Машықтар:

2. Проводить организацию и мониторинг мероприятий по активному долголетию, укреплению здоровья и профилактической медицинской помощи, паллиативной помощи, а также умение привлекать местную систему социальной поддержки.
3. Проводить организацию и мониторинг работы "Школы активного долголетия" для профилактики преждевременного старения, продления активного долголетия, повышения качества жизни, первичной и вторичной профилактики осложнений различных заболеваний.
4. Оказывать помощь населению и разрабатывать мероприятия, направленные на предупреждение раннего и патологического старения и создание условий, обеспечивающих долголетие.
5. Проводить санитарно-просветительную работу по вопросам профилактики и ранней диагностики гериатрических синдромов и заболеваний и (или) состояний у лиц пожилого и старческого возраста и формированию здорового образа жизни.
6. Проводить мероприятия по профилактике у пациентов пожилого и старческого возраста гериатрических синдромов и заболеваний и (или) состояний, в том числе у пациентов с высоким риском падений и переломов.
7. Информировать пациентов пожилого и старческого возраста о влиянии факторов внешней среды и социально-бытового окружения на состояние здоровья пациентов пожилого и старческого возраста и (или) их коррекции.
8. Составлять программы здорового образа жизни, в том числе программы снижения потребления алкоголя и табака, предупреждения и борьбы с немедицинским потреблением наркотических средств и психотропных веществ, у пациентов пожилого и старческого возраста.
9. Проводить мероприятия по профилактике у пациентов пожилого и старческого возраста гериатрических синдромов и заболеваний и (или) состояний, в том числе у пациентов с высоким риском падений и переломов.
7. Информировать пациентов пожилого и старческого возраста (лиц, осуществляющих уход) о влиянии факторов внешней среды и социально-бытового окружения на состояние здоровья пациентов пожилого и старческого возраста и (или) их коррекции.
Знания:
1. Стандарт организации оказания гериатрической и геронтологической помощи в Республике Казахстан.
2. Знания в области активного долголетия, укрепления здоровья и профилактической медицинской помощи, паллиативной помощи, а также местной системы социальной поддержки.
3. Принципы социальной гигиены у пациентов пожилого и старческого возраста.
4. Формы и методы санитарно-просветительной работы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Организация мероприятий, направленных на предупреждение инфекций и инфекционный контроль.
Умения:

4. Мамандандырылған саладағы ағымдағы тенденциялар, зерттеулер және әзірлемелер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия
Қарым-қатынас
Төзімділік және Құрмет
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Стресске төзімділік
Рефлексия және интроспекция
Кәсіби этиканы сақтау
Ашықтық және оқуға дайын болу
Белсенділік және бастамашылық
Кәсіби дамуға ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Қазақстан Республикасында гериатриялық және геронтологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 23 маусымдағы № ҚР ДСМ - 55 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2021 жылғы 7 шілдеде № 23329 болып тіркелген).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Дәрігер терапевт
7
Резидент дәрігер терапевт
7
Дәрігер гериатр
14. Кәсіптің карточкасы "Мамандық бойынша резидент дәрігер":
Топтың коды:
2213-5
Қызмет атауының коды:
2213-5-001
Кәсіптің атауы:
Мамандық бойынша резидент дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер гериатр" біліктілігі. Осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
"Терапия" мамандығы бойынша "Гериатрия"мамандығы бойынша сертификаттау курсы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен геронтологиялық профилі бар науқастарды диагностикалау, емдеу, алдын алу және оңалту.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Гериатрия" мамандығы бойынша егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерге, оның ішінде амбулаториялық-емханалық деңгейде, оның ішінде стационарды алмастыратын деңгейде ерте қартаю белгілері бар адамдарға мамандандырылған көмек көрсету.

4. Текущие тенденции, исследования и разработки в специализируемой области.
Возможность признания навыка:
Признание навыка не рекомендуется.
Требования к личностным компетенциям:
Эмпатия
Коммуникабельность
Толерантность и уважение
Сотрудничество и работа в команде
Стрессоустойчивость
Рефлексия и самоанализ
Соблюдение профессиональной этики
Открытость и готовность к обучению
Активность и инициативность
Стремление к профессиональному развитию
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 июня 2021 года № ҚР ДСМ - 55 "Об утверждении Стандарта организации оказания гериатрической и геронтологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 июля 2021 года № 23329).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач резидент терапевт
7
Врач терапевт
7
Врач гериатр
14. Карточка профессии "7.2 Врач-гериатр":
Код группы:
2213-5
Код наименования занятия:
2213-5-001
Наименование профессии:
7.2 Врач-гериатр
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач гериатр". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Гериатрия" в рамках специальности "Терапия".
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов с заболеваниями геронтологического профиля.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание специализированной помощи пациентам пожилого и старческого возраста по специальности "Гериатрия", в том числе лицам с признаками преждевременного старения на амбулаторно-поликлиническом уровне, в том числе стационарозамещающем уровнях.

2. Егде жастағы топтардағы пациенттерге, оның ішінде "Гериатрия"мамандығы бойынша стационарлық (жоғары техникалық-логикалық) медициналық көмекті қоспағанда) ерте қартаю белгілері бар адамдарға мамандандырылған(гериатриялық және геронтологиялық) көмекті ұйымдастыру және көрсету.
3. Мамандандырылған медициналық оңалтуды, мамандандырылған психологиялық және психотерапиялық көмекті және мамандандырылған социологиялық және психологиялық көмек пен оңалтуды оңалтуды, мамандандырылған социологиялық және психологиялық көмек пен оңалтуды (гериатриялық және геронтологиялық) ұйымдастыру және көрсету.
4. Егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерге қатысты медициналық сараптама жүргізу
5. Ерте және патологиялық қартаюдың алдын алуға және халықтың ұзақ өмір сүруін және салауатты өмір салтын қалыптастыруды және санитарлық-гигиеналық ағартуды қамтамасыз ететін жағдайлар жасауға бағытталған іс-шаралар өткізу
6. Шұғыл және шұғыл түрде медициналық көмек көрсету
7. Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
"Гериатрия" мамандығы бойынша егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерге, оның ішінде амбулаториялық-емханалық деңгейде, оның ішінде стационарды алмастыратын деңгейде ерте қартаю белгілері бар адамдарға мамандандырылған көмек көрсету.
Дағды 1:
Ауру кезіндегі консультациялық-диагностикалық көмек және егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерде, оның ішінде клиникалық хаттамаларға және медициналық көмек көрсету стандарттарына сәйкес ерте қартаю белгілері бар адамдарда функционалдық мәртебесін анықтау
Машықтар:
1. Білікті және басқа да медициналық көмек түрлерін көрсету.
2. Гериатриялық синдромдар және даму қаупі және (немесе) дамыған Кәрілік астения болған кезде мамандандырылған гериатриялық көмек көрсету үшін пациенттерді іріктеуді жүргізу.
3. Қызмет көрсету аумағында тұратын егде жастағы топтардағы адамдардың медициналық-әлеуметтік жағдайына жыл сайынғы мониторинг (гериатриялық бағалау) жүргізу – олардың жас құрылымын, денсаулық жағдайын, әлеуметтік және психологиялық мәртебесін ескере отырып, олардың қозғалу және өзіне-өзі қызмет ету қабілетін жоғалту тұрғысынан, сондай-ақ моральдық мәртебесін, когнитивтік тапшылық дәрежесін және мазасыздық-депрессиялық синдромды бағалау, тағамның қолжетімділігін және тамақтану мәртебесінің жай-күйін бағалау, мотор функциясы мен бұлшықет күшінің күйін, жүрісін, өмір сапасын анықтау, мальнутриция синдромы және басқалары өзіне-өзі қызмет көрсету жағдайын бағалауға мүмкіндік беретін сауалнамалар мен таразыларды қолдана отырып.

2. Организация и оказание специализированной (гериатрической и геронтологической) помощи пациентам старших возрастных групп, в том числе лицам с признаками преждевременного старения на стационарном(за исключением высокотехно-логичной) медицинской помощи по специальности "Гериатрия".
3. Организация и оказание специализированной медицинской реабилитации, специализированной психологической и психотерапевтической помощи и специализированной социологической и психологической помощи и реабилитации реабилитации, специализированной социологической и психологической помощи и реабилитации (гериатрической и геронтологической).
4. Проведение медицинской экспертизы в отношении пациентов пожилого и старческого возраста
5. Проведение мероприятий, направленных на предупреждение раннего и патологического старения и создание условий, обеспечивающих долголетие и формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению населения
6. Оказание медицинской помощи в экстренной и неотложной форме
7. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Оказание специализированной помощи пациентам пожилого и старческого возраста по специальности "Гериатрия", в том числе лицам с признаками преждевременного старения на амбулаторно-поликлиническом уровне, в том числе стационарозамещающем уровнях.
Навык 1:
Консультативно-диагностическая помощь при заболеваниях и определение функционального статуса у пациентов пожилого и старческого возраста, в том числе у лиц с признаками преждевременного старения в соответствии с клиническими протоколами и стандартами оказания медицинской помощи
Умения:
1. Оказывать квалифицированную и другие виды медицинской помощи.
2. Проводить отбор пациентов для оказания специализированной гериатрической помощи при наличии гериатрических синдромов и риска развития и (или) развившейся старческой астении.
3. Проводить ежегодный мониторинг (гериатрическая оценка) медико-социального положения лиц старших возрастных групп, проживающих на территории обслуживания – их возрастной структуры, состояния здоровья, с учетом социального и психологического статуса, на предмет утраты ими способности к передвижению и самообслуживанию, а также оценку морального статуса, степени когнитивного дефицита и тревожно-депрессивного синдрома, оценка доступности пищи и состояния статуса питания, определение состояния двигательной функции и мышечной силы, походки, качества жизни, синдрома мальнутриции и другое с применением опросников и шкал, позволяющих оценить состояние самообслуживания.

4. Науқасты объективті тексеру дағдылары.
5. Клиникалық бақылаулар мен тексеру, анамнез жинау, Клиникалық-зертханалық және аспаптық зерттеулер деректері негізінде АХЖ және пациенттің денсаулығына байланысты проблемаларды ескере отырып диагноз қою.
6. Жан-жақты гериатриялық бағалау жүргізу.
7. Барлық амбулаториялық науқастардың құлауына немесе құлау қорқынышына жыл сайынғы бағалау жүргізу.
8. Диагностикалық және емдеу процедураларының сапасын, құрал-саймандарды, аппаратураларды пайдалануды бақылау.
9. "Гериатрия"мамандығы бойынша басқа мамандықтардың дәрігерлеріне кеңес беру.
10. Егде жастағы және кәрілік жастағы (праксис, гноз, сөйлеу, жазу, оқу, санау, кеңістік пен уақыттағы бағдарлау, есте сақтау, ойлау) пациенттердегі когнитивтік мәртебені анықтай отырып, когнитивтік функцияларды бағалауды жүргізу.
11.Егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттердегі психо-мінез-құлық мәртебесінің бұзылуын анықтау және медициналық көрсетілімдер болған кезде егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерді түзету және емдеу үшін маман дәрігерлерге жіберу.
12. Гериатриялық синдромдар мен ауруларды және (немесе) жағдайларды адам ағзасының мүшелері мен жүйелерінің жасына байланысты өзгерістерін ескере отырып анықтаңыз.
13. Веноздық тромбоэмболиялық асқынулардың, қысым жарасының дамуының және жанаспалы дерматиттің қауіп факторларын анықтаңыз.
14. Егде жастағы адамдарда ішек пен қуық дисфункциясын анықтау, бағалау және емдеуді бастау.
15. Клиникалық синдромдар бойынша адам ағзасының ішкі органдары мен жүйелерінің ауруларын диагностикалауды жүзеге асыру және аурулардың және (немесе) жағдайлардың дифференциалды диагностикасын жүргізу.
16. Пациентті басқару тактикасын, оны тексеру жоспарын анықтау
17. Егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттердің еңбек қызметіне, тұрмыстық белсенділікке, өзіне-өзі қызмет көрсетуге және басқалардан тәуелсіздікке қабілеттілігін анықтау.
18. Қауіпсіздік қаупі жоғары егде жастағы адамдардың санатын анықтау, соның ішінде қауіпті көлік жүргізу немесе егде жастағы адамдарға қатыгездік / немқұрайлылық, бағалау жоспарын әзірлеу және түзету шараларын қабылдау.
19. Егде жастағы топтардың пациенттеріне мультидисциплинарлық тәсілді ұйымдастыру, мақсатты топтардың профилактикалық тексерулеріне қатысу және муж денсаулығы және отбасылық ұзақ өмір сүру орталығының аралас мамандықтарының дәрігерлерімен бірлесіп емдеу-диагностикалық іс-шараларды өткізу.
21. Егде жастағы топтардағы пациенттерді келесі негізгі бағыттар бойынша есепке алуды және диспансерлеуді ұйымдастыру: жүректің ишемиялық ауруы, жүрек және қан тамырларының созылмалы аурулары, артериялық гипертензия, Альцгеймер ауруы және кәрілік деменция, егде жастағы және кәрілік жастағы остеопороз, II типті қант диабеті және оның асқынулары, асқазан-ішек жолдарының созылмалы аурулары, Кәрілікпен байланысты сезім органдарының аурулары. қартаю, инконтиненция (зәр шығару проблемалары), оның ішінде онкологиялық аурулардың даму қаупі жоғары факторы және басқа да аурулар, егде жастағы топтардағы адамдарға тән.

4. Навыки проведения объективного осмотра пациента.
5. Устанавливать диагноз с учетом МКБ и проблем, связанных со здоровьем пациента на основании клинических наблюдений и обследования, сбора анамнеза, данных клинико-лабораторных и инструментальных исследований.
6. Проводить всестороннюю гериатрическую оценку.
7. Проводить ежегодную оценку всех амбулаторных пациентов на предмет падений или страха падения.
8. Контролировать качество проведения диагностических и лечебных процедур, эксплуатации инструментария, аппаратуры.
9. Консультировать врачей других специальностей в рамках специальности "Гериатрия".
10. Проводить оценку когнитивных функций с определением когнитивного статуса у пациентов пожилого и старческого возраста (праксиса, гнозиса, речи, письма, чтения, счета, ориентировки в пространстве и времени, памяти, мышления).
11. Выявлять нарушения психоповеденческого статуса у пациентов пожилого и старческого возраста и при наличии медицинских показаний направлять пациентов пожилого и старческого возраста к врачам-специалистам для коррекции и лечения.
12. Выявлять гериатрические синдромы и заболевания и (или) состояния с учетом возрастных изменений органов и систем организма человека.
13. Выявлять факторы риска венозных тромбоэмболических осложнений, развития пролежней и контактного дерматита.
14. Выявлять, оценивать и инициировать лечение дисфункции кишечника и мочевого пузыря у пожилых людей.
15. Осуществлять диагностику заболеваний внутренних органов и систем организма человека по клиническим синдромам и проводить дифференциальную диагностику заболеваний и (или) состояний.
16. Определять тактику ведения пациента, план его обследования
17. Определять у пациентов пожилого и старческого возраста способность к трудовой деятельности, бытовой активности, самообслуживанию и независимости от окружающих.
18. Определять категорию пожилых людей с высоким риском для безопасности, включая небезопасное вождение или жестокое обращение с пожилыми людьми / пренебрежение ими, разрабатывать план оценки и принимать меры по коррекции.
19. Организовывать мультидисциплинарный подход к пациентам старших возрастных групп, участие в профилактических осмотрах целевых групп и проведение лечебно-диагностических мероприятий, совместно с врачами смежных специальностей Центра мужского здоровья и семейного долголетия.
21. Организовать учет и диспансеризацию пациентов старших возрастных групп по следующим основным направлениям: ишемическая болезнь сердца, хронические заболевания сердца и сосудов, артериальная гипертензия, болезнь Альцгеймера и деменция старческого возраста, остеопороз пожилого и старческого возраста, сахарный диабет II типа и его осложнения, хронические заболевания желудочно-кишечного тракта, болезни органов чувств, связанные со старением, инконтиненция (проблемы мочеиспускания), в том числе с высоким фактором риска развития онкологических заболеваний и другие заболевания, характерные для лиц старших возрастных групп.

22. Мейірбикемен бірлесіп пациенттің денсаулығына жылына кемінде 1 рет (90 жастан асқан пациенттерге – жылына кемінде 2 рет), оның ішінде үйде гериатриялық бағалау жүргізу.
23. Жіті патологиясы бар немесе созылмалы аурулардың өршуі бар науқастарды стационарлық емдеуге, қажет болған жағдайда тәулік бойы медициналық бақылауға жолдама ресімдеу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасында гериатриялық және геронтологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсету тәртібі.
3. Амбулаториялық жағдайда мамандандырылған медициналық көмек көрсету ережесі.
4. Қазақстан Республикасында стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету стандарты.
5. Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсету стандарты.
6. Урологиялық және андрологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың қызметі туралы ереже.
7. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
8. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
9. Бейін бойынша қызметтерді, егде жастағы топтардағы пациенттерді және ерте қартаю белгілері бар адамдарды ұйымдастырудың жалпы мәселелері.
10. Гериатрия негіздері, гериатриялық синдромдары мен аурулары бар науқастарды диагностикалау және бақылау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерде, оның ішінде ерте қартаю белгілері бар адамдарда аурулар мен геронтологиялық жағдайларды емдеу және клиникалық хаттамалар мен медициналық көмек көрсету стандарттарына сәйкес оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау
Машықтар:
1. Гериатриялық синдромдар мен аурулар және (немесе) жай-күйлер болған кезде, оның ішінде полипрагмазияны еңсеру жөніндегі шараларды қоса отырып, профилактикалық, емдік және оңалту іс-шараларын жүргізудің жеке жоспарын, сондай-ақ егде және кәрілік жастағы пациенттерді әлеуметтік-психологиялық бейімдеу жоспарын қалыптастыру.
2. Егде жастағы топтардағы пациенттерді және ағзаның ерте қартаю белгілері бар адамдарды емдеуді тағайындау және бақылау.
3. Науқастың жағдайына байланысты емдеу жоспарына өзгерістер енгізу және қосымша тексеру әдістерінің қажеттілігін анықтайды.
6. Гериатриялық тәжірибеде фармакотерапияны тағайындаңыз.
7. Егде жастағы емделушілерде скринингтік сынақтар мен химиопрофилактикаға арналған стандартты ұсыныстарды өмір сүру ұзақтығын, функционалдық мәртебесін, пациенттің қалауын және медициналық көмек көрсету мақсаттарын ескере отырып жекелендіріңіз.

22. Проводить совместно с медицинской сестрой гериатрическую оценку здоровья пациента не реже 1 раза в год (пациентам 90 лет и старше – не реже 2 раз в год), в том числе на дому.
23. Оформлять направление на стационарное лечение больных с острой патологией или обострениями хронических заболеваний, при необходимости в круглосуточном медицинском наблюдении.
Знания:
1. Стандарт организации оказания гериатрической и геронтологической помощи в Республике Казахстан.
2. Порядок оказания первичной медико-санитарной помощи.
3. Правила оказания специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях.
4. Стандарт оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях в Республике Казахстан.
5. Стандарт оказания медицинской помощи в стационарных условиях в Республике Казахстан.
6. Положение о деятельности медицинских организаций, оказывающих урологическую и андрологическую помощь.
7. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
8. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
9. Общие вопросы организации служб по профилю, пациентов старших возрастных групп и лиц, с симптомами преждевременного старения.
10. Основы гериатрии, диагностики и мониторинга пациентов с гериатрическими синдромами и заболеваниями.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Лечение заболеваний и геронтологических состояний у пациентов пожилого и старческого возраста, в том числе у лиц с признаками преждевре-менного старения и контроль его эффективности и безопасности в соответствии с клиническими протоколами и стандартами оказания медицинской помощи
Умения:
1. Формировать индивидуальный план проведения профилактических, лечебных и реабилитационных мероприятий, а также план социально-психологической адаптации пациентов пожилого и старческого возраста при наличии гериатрических синдромов и заболеваний и (или) состояний, в том числе с включением мер по преодолению полипрагмазии.
2. Назначать и проводить мониторинг лечения пациентов старших возрастных групп и у лиц с признаками преждевременного старения организма.
3. Вносить изменения в план лечения в зависимости от состояния пациента и определяет обходимость дополнительных методов обследования.
6. Назначать фармакотерапию в гериатрической практике.
7. Индивидуализировать стандартные рекомендации для скрининговых тестов и химиопрофилактики у пожилых пациентов с учетом продолжительности жизни, функционального статуса, предпочтений пациента и целей оказания медицинской помощи.

8. Амбулаториялық кезеңде әр түрлі патологиясы бар және ерте қартаю белгілері бар егде жастағы топтардағы адамдар үшін дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарға өтінімдер жасау.
11. Функционалдық мәртебесін, жасын, диагнозын және аурудың клиникалық көрінісін, адам ағзасының органдары мен жүйелері функциясының бұзылуының болуын ескере отырып, дәрілік препараттарды, оның ішінде есірткі және психотроптық дәрілік препараттарды тағайындау.
12. Функционалдық мәртебесін, жасын, диагнозын және аурудың клиникалық көрінісін, адам ағзасының органдары мен жүйелерінің функциясының бұзылуының болуын ескере отырып, дәрілік емес терапияны, оның ішінде физиотерапияны, емдік тамақтануды, емдік дене шынықтыруды, психотерапияны, еңбек терапиясын тағайындау.
13. Медициналық көрсетілімдер бойынша тыныс алу жеткіліксіздігі бар егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерге инвазивті емес респираторлық қолдауды тағайындау.
Білімдер:
1. Ағзаның құрылымы мен қызметі қалыпты және жасқа байланысты өзгерістермен, соның ішінде адам ауруларының табиғи тарихымен, ағзаның қорғаныс механизмдерімен, аурудың көріністерімен және егде жастағы топтардағы ауруларға реакциямен.
2. Қартаюдың биохимиялық, молекулалық, жасушалық, генетикалық және психоәлеуметтік теориялары.
3. Қартаюға байланысты анатомиялық, гистологиялық және физиологиялық өзгерістер.
4. Қалыпты қартаюмен және аурудың жас процестерімен байланысты Патология.
5. Егде жастағы пациенттердегі аурулардың атипті (спецификалық емес) көріністері
6. Егде жастағы топтарға тән синдромдар мен ауруларды емдеу принциптері. Charlson индексін білу-мультиморбидтілік және қатар жүріс-тұрыс жағдайында болжам және емдеу.
7. Егде жастағы топтардағы пациенттердегі қыналарды және басқа ауруларды ұтымды емдеу принциптері.
8. Егде жастағы пациенттердегі емдеу тиімділігінің көрсеткіштері.
9. Егде жастағы науқастарда жиі тағайындалатын дәрілердің Фармакодинамикасы және фармакокинетикасы.
10. Емдеу міндеттемесі және егде жастағы адамдарда ұстануға әсер ететін факторлар.
11. Егде жастағы адамдарда нашақорлықты, шамадан тыс қолдануды (соның ішінде дәрі-дәрмектерді дұрыс қолданбауды) және полипрагмазияны анықтау және емдеу.
12. Дәрілік препараттардың, оның ішінде есірткі және психотроптық дәрілік препараттардың функционалдық мәртебесін, жасын, диагнозын және аурудың клиникалық көрінісін, адам ағзасының органдары мен жүйелері функциясының бұзылуының болуын, оларды қолдануға медициналық көрсетілімдер мен медициналық қарсы көрсетілімдерді, оларды қолданудан туындаған асқынуларды ескере отырып әсер ету механизмі

8. Составлять заявки на лекарственные средства и изделия медицинского назначения для лиц старших возрастных групп с различной патологией и с признаками преждевременного старения на амбулаторном этапе.
11. Назначать лекарственные препараты, в том числе наркотические и психотропные лекарственные препараты, с учетом функционального статуса, возраста, диагноза и клинической картины заболевания, наличия нарушений функции органов и систем организма человека.
12. Назначать немедикаментозную терапию, в том числе физиотерапию, лечебное питание, лечебную физкультуру, психотерапию, трудовую терапию, с учетом функционального статуса, возраста, диагноза и клинической картины заболевания, наличия нарушений функции органов и систем организма человека.
13. Назначать неинвазивную респираторную поддержку у пациентов пожилого и старческого возраста с дыхательной недостаточностью по медицинским показаниям.
Знания:
1. Структуры и функции организма в норме и при возрастных изменениях, включая естественную историю заболеваний человека, защитные механизмы организма, проявления болезни и реакции на болезнь у лиц старших возрастных групп.
2. Биохимические, молекулярные, клеточные, генетические и психосоциальные теории старения.
3. Анатомические, гистологические и физиологические изменения, связанные со старением.
4. Патология, связанная с нормальным старением и возрастными процессами заболевания.
5. Атипичные (неспецифичные) проявления заболеваний у пожилых пациентов
6. Принципы лечения синдромов и заболеваний, характерных для лиц старших возрастных групп. Знание индекса Charlson – прогноз и лечения в условиях мультиморбидности и коморбидности.
7. Принципы рационального лечения ХНИЗ и др заболеваний у пациентов старших возхрастных групп.
8. Индикаторы эффективности лечения у пациентов старших возрастных групп.
9. Фармакодинамика и фармакокинетика часто назначаемых препаратов у пожилых пациентов.
10. Приверженность к лечению и факторы, влияющих на приверженность у пожилых людей.
11. Выявление и лечение злоупотребления наркотиками, чрезмерного употребления (включая неправильное использование лекарств) и полипрагмазии у пожилых людей.
12. Механизм действия лекарственных препаратов, в том числе наркотических и психотропных лекарственных препаратов, с учетом функционального статуса, возраста, диагноза и клинической картины заболевания, наличия нарушений функции органов и систем организма человека, медицинские показания и медицинские противопоказания к их применению, осложнения, вызванные их применением

13. Дәрілік препараттарды, оның ішінде есірткі және психотроптық дәрілік препараттарды қолдануды бақылау әдістері.
14. Егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттердегі ауруларды және (немесе) жағдайларды дәрілік емес емдеу әдістері.
15. Дәрілік емес терапияның әсер ету механизмі, медициналық көрсеткіштер және оны тағайындауға қарсы көрсеткіштер. жанама әсерлер, оны қолданудан туындаған асқынулар
16. Жасына, сондай-ақ ауруына және (немесе) жағдайына байланысты емдік тамақтану негіздері
17. Гериатриядағы негізгі сенсорлық бұзылуларды түзету әдістері
18. Стационарлық нысанда әлеуметтік қызметтер көрсету үшін әлеуметтік қызмет көрсетуді ұйымдастыруға егде жастағы және кәрі жастағы пациенттерді жіберуге арналған медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 3:
Өзіне-өзі қызмет көрсету қабілетін жоғалтқан пациенттерге күтім жасау және олардың өмірін ұйымдастыру мәселелері бойынша пациенттердің туыстарына кеңес беру
Машықтар:
1. Пациенттердің туыстарына күтім жасау және өзіне-өзі қызмет көрсету қабілетін жоғалтқан пациенттердің өмірін ұйымдастыру мәселелері бойынша кеңес беру мүмкіндігі.
2. Мультиморбидтілік пен зерттеу деректерінің жоқтығын ескере отырып, егде жастағы және өте қарт адамдарға күтім жасау дағдылары.
3. Паллиативтік көмекті ұйымдастыру және өмірдің соңына күтім жасау дағдылары:
- ауыр созылмалы ауруы бар науқастарда ауырсынуды, мазасыздықты, депрессияны, ауырсынбайтын белгілерді (ентігу, жүрек айну, құсу, шаршау) белгілі бір уақыт аралығында бағалайды және күтім мақсаттарына сәйкес тиісті емдеуді тағайындайды.
- өмірі шектеулі немесе ауыр созылмалы ауруы бар пациенттерде пациентпен, оның отбасымен және күтім тобымен - күтімнің мақсаттары мен жайлы емдеу шарттарын анықтайды.
Білімдер:
1. Халыққа гериатриялық көмектің негіздерін білу.
2. Дәлелді медицина принциптерін білу және мультиморбидтілік пен зерттеу деректерінің жоқтығын ескере отырып, егде жастағы және өте қарт адамдарға күтім жасау бойынша әдістемелік ұсыныстарды пайдалану.
3. Паллиативті көмек пен өмірдің соңына күтім жасаудың негіздерін білу және ұйымдастыру.
4. Паллиативтік медициналық көмек көрсету үшін егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерді жіберу үшін медициналық айғақтарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Егде жастағы топтардағы пациенттерге, оның ішінде "Гериатрия"мамандығы бойынша стационарлық (жоғары техникалық-логикалық) медициналық көмекті қоспағанда) ерте қартаю белгілері бар адамдарға мамандандырылған(гериатриялық және геронтологиялық) көмекті ұйымдастыру және көрсету.
Дағды 1:
Клиникалық хаттамалар мен медициналық көмек көрсету стандарттарына сәйкес диагноз қою және функционалдық мәртебесін анықтау мақсатында егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерге тексеру жүргізу
Машықтар:

13. Методы контроля применения лекарственных препаратов, в том числе наркотических и психотропных лекарственных препаратов.
14. Методы немедикаментозной терапии заболеваний и (или) состояний у пациентов пожилого и старческого возраста.
15. Механизм действия немедикаментозной терапии, медицинские показания и противопоказания к ее назначению. побочные эффекты, осложнения, вызванные ее применением
16. Основы лечебного питания в зависимости от возраста, а также заболевания и (или) состояния
17. Методы коррекции основных сенсорных нарушений в гериатрии
18. Медицинские показания и противопоказания для направления пациентов пожилого и старческого возраста в организации социального обслуживания для предоставления социальных услуг в стационарной форме.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Консультации родственников пациентов по вопросам ухода и организации жизни пациентов, утративших способность к самообслуживанию
Умения:
1. Умение консультировать родственников пациентов по вопросам ухода и организации жизни пациентов, утративших способность к самообслуживанию.
2. Навыки ухода за пожилыми и очень старыми людьми с учетом мультиморбидности и отсутствия данных исследований.
3. Навыки организации паллиативной помощи и ухода за концом жизни:
- у пациентов с тяжелой хронической болезнью оценивает боль, тревогу, депрессию, не болевые симптомы (одышка, тошнота, рвота, усталость) через регулярные промежутки времени и назначает соответствующее лечение, исходя из своих целей ухода.
- у пациентов с ограничением жизни или тяжелым хроническим заболеванием определяет с пациентом, его семьей и командой по уходу - цели ухода и условия комфортного лечения.
Знания:
1. Знание основ гериатрической помощи населению.
2. Знание принципов доказательной медицины и использование методических рекомендаций по уходу за пожилыми и очень старыми людьми с учетом мультиморбидности и отсутствия данных исследований.
3. Знание основ и организация паллиативной помощи и ухода за концом жизни.
4. Знание медицинских показаний для направления пациентов пожилого и старческого возраста для оказания паллиативной медицинской помощи.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация и оказание специализированной (гериатрической и геронтологической) помощи пациентам старших возрастных групп, в том числе лицам с признаками преждевременного старения на стационарном(за исключением высокотехно-логичной) медицинской помощи по специальности "Гериатрия".
Навык 1:
Проведение обследования пациентов пожилого и старческого возраста с целью установления диагноза и определения функционального статуса в соответствии с клиническими протоколами и стандартами оказания медицинской помощи
Умения:

1. Шұғыл түрде, оның ішінде төтенше жағдайларда медициналық көмек көрсетуді талап ететін егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттердің жағдайын бағалауды жүргізу.
2. Егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерді зертханалық зерттеуге, аспаптық зерттеуге, медициналық көрсетілімдер бойынша маман дәрігерлермен кеңесуге жіберу.
3. Пациентті кешенді гериатриялық бағалауды, атап айтқанда пациенттің физикалық жағдайын, функционалдық жағдайын, психикалық денсаулығын және әлеуметтік-экономикалық жағдайын бағалауды жүргізу.
4. Егде жастағы және кәрілік жастағы (праксис, гноз, сөйлеу, жазу, оқу, санау, кеңістік пен уақыттағы бағдарлау, есте сақтау, ойлау) пациенттердегі когнитивтік мәртебені анықтай отырып, когнитивтік функцияларды бағалауды жүргізу.
5. Гериатриялық синдромдар мен ауруларды және (немесе) жағдайларды адам ағзасының мүшелері мен жүйелерінің жасына байланысты өзгерістерін ескере отырып анықтаңыз.
6. Гериатриялық науқастарда веноздық тромбоэмболиялық асқынулардың, қысымның жарасы мен жанаспалы дерматиттің, құлаудың, делирийдің даму қаупінің факторларын анықтау.
7. Гериатриялық синдромдар мен аурулар және (немесе) жағдайлар болған кезде егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттердің жай-күйінің динамикасын бағалау.
8. Медициналық өнімдерді қолданыңыз.
9. ICD ескере отырып диагноз қойыңыз.
10. Егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерде гериатриялық синдромдар мен аурулар және (немесе) жай-күйлер болған кезде жүйке, иммундық, эндокриндік, тыныс алу, ас қорыту, несеп-жыныс жүйелері және қан тарапынан аурулардың және (немесе) патологиялық жай-күйлердің негізгі клиникалық көріністерін, оның ішінде ауыр және (немесе) қауіп төндіретін ауруларды туғызуға қабілетті инфекциялық және онкологиялық ауруларды анықтау өмірдегі асқынулар.
11. Ауыр және (немесе) өмірге қауіп төндіретін асқынуларды тудыруы мүмкін қан айналымын және (немесе) тыныс алуды кенеттен тоқтату белгілерін тану.
12. Гериатриялық пациенттер мен күтушілерден алынған ақпаратты түсіндіру және талдау.
13. Зертханалық және аспаптық зерттеулерден алынған мәліметтерді түсіндіріңіз.
14. Клиникалық синдромдар бойынша адам ағзасының ішкі органдары мен жүйелерінің ауруларын диагностикалауды жүзеге асыру
15. Науқастың физикалық жағдайын, функционалдық жағдайын, психикалық денсаулығын және әлеуметтік-экономикалық жағдайын бағалауды қоса алғанда, пациентті кешенді гериатриялық бағалауды жүзеге асыру.
16. Егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттердің денсаулық жағдайына сыртқы орта мен әлеуметтік-тұрмыстық орта факторларының әсерін бағалау.

1. Проводить оценку состояния пациентов пожилого и старческого возраста, требующего оказания медицинской помощи в неотложной форме, в том числе при чрезвычайных ситуациях.
2. Направлять пациентов пожилого и старческого возраста на лабораторное исследование, инструментальное исследование, на консультации к врачам-специалистам по медицинским показаниям.
3. Проводить комплексную гериатрическую оценку пациента, а именно оценку физического состояния, функционального статуса, психического здоровья и социально-экономических условий пациента.
4. Проводить оценку когнитивных функций с определением когнитивного статуса у пациентов пожилого и старческого возраста (праксиса, гнозиса, речи, письма, чтения, счета, ориентировки в пространстве и времени, памяти, мышления).
5. Выявлять гериатрические синдромы и заболевания и (или) состояния с учетом возрастных изменений органов и систем организма человека.
6. Выявлять факторы риска венозных тромбоэмболических осложнений, развития пролежней и контактного дерматита, падений, делирия у гериатрических пациентов.
7. Оценивать динамику состояния пациентов пожилого и старческого возраста при наличии гериатрических синдромов и заболеваний и (или) состояний.
8. Применять медицинские изделия.
9. Устанавливать диагноз с учетом МКБ.
10. Выявлять у пациентов пожилого и старческого возраста при наличии гериатрических синдромов и заболеваний и (или) состояний основные клинические проявления заболеваний и (или) патологических состояний со стороны нервной, иммунной, эндокринной, дыхательной, пищеварительной, мочеполовой систем и крови, в том числе инфекционные и онкологические, способные вызвать тяжелые и (или) угрожающие жизни осложнения.
11. Распознавать признаки внезапного прекращения кровообращения и (или) дыхания, способные вызвать тяжелые и (или) угрожающие жизни осложнения.
12. Интерпретировать и анализировать информацию, полученную от у гериатрических пациентов и лиц, осуществляющих уход.
13. Интерпретировать данные, полученные при лабораторном и инструментальном исследовании.
14. Осуществлять диагностику заболеваний внутренних органов и систем организма человека по клиническим синдромам
15. Осуществлять комплексную гериатрическую оценку пациента, включая оценку физического состояния, функционального статуса, психического здоровья и социально-экономических условий жизни пациента.
16. Оценивать влияние факторов внешней среды и социально-бытового окружения на состояние здоровья пациентов пожилого и старческого возраста.

17. Егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттердің еңбек қызметіне, тұрмыстық белсенділікке, өзіне-өзі қызмет көрсетуге және басқалардан тәуелсіздікке қабілеттілігін анықтау.
18. Егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттердегі негізгі сенсорлық бұзылуларды анықтаңыз және қажет болған жағдайда егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерді түзету және емдеу үшін маман дәрігерлерге жіберіңіз.
19. Гериатриялық науқастарда психо-мінез-құлық мәртебесінің бұзылуын анықтаңыз және қажет болған жағдайда оларды түзету және емдеу үшін маман дәрігерлерге жіберіңіз
20. Аурулардың және (немесе) жағдайлардың дифференциалды диагностикасын жүргізу
21. Өткізу дағдыларын меңгеру:
- электрокардиография;
-экспресс-әдістерді зертханалық диагностикалау, оның ішінде қан глюкозасын (глюкометр), тропонинді талдау.
- қан қысымын өлшеу;
- СМАД;
- ДМАД;
- импульстік оксиметрия;
- спирометрия;
- пикфлуометрия;
- отоскопия;
- көру өткірлігін бағалау;
- аудиометрия.
22. Егде жастағы адамдарда жиі кездесетін гериатриялық синдромдар мен ауруларға диагноз қою және гериатриялық бағалау жүргізу.
23. Гериатриялық синдромдар және даму қаупі және (немесе) дамыған Кәрілік астения болған кезде мамандандырылған гериатриялық көмек көрсету үшін егде жастағы топтардың ішінен пациенттерді іріктеуді жүргізу.
24. Жасқа байланысты өзгерістерді ескере отырып, науқастың денсаулық жағдайына клиникалық бағалау жүргізу, күнделікті өмірдің белсенділік деңгейін бағалау үшін Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы ұсынған Бартел шкаласы (индексі) (Barthel ADL Index) бойынша науқастың жағдайын бағалауға интегралдық тәсіл қағидатын қолдану.
25. Пациенттің өзіне-өзі қызмет көрсету қабілетін жоғалту дәрежесін анықтау және сауалнамаларды, сондай-ақ Бартел шкаласын қолдана отырып, медициналық-әлеуметтік болжамды құрайды.
Білімдер:
1. Геронтологиялық бейіндегі аурулардың және (немесе) жағдайлардың клиникалық көрінісі.
2. Клиникалық көріністің ерекшеліктері, егде жастағы, Кәрілік жастағы және жүкті әйелдердегі аурулардың және (немесе) жағдайлардың барысы мен асқынулары.
3. Ересек тұрғындардағы, оның ішінде кәсіптік аурулардағы жүйелер бойынша нозологиялық нысандардың тізбесі.
4. Дәрілік препараттарды тағайындау әдістері, медициналық бұйымдарды қолдануға медициналық көрсеткіштер (және қарсы көрсеткіштер).
5. Дәрілік препараттардың, медициналық бұйымдардың әсер ету механизмі, медициналық көрсетілімдер және тағайындауға медициналық қарсы көрсетілімдер; ықтимал асқынулар, жанама әсерлер, жағымсыз реакциялар, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялар.
6. Дәрілік емес терапия әдістері, пациенттің емдік тамақтануы.

17. Определять у пациентов пожилого и старческого возраста способность к трудовой деятельности, бытовой активности, самообслуживанию и независимости от окружающих.
18. Выявлять основные сенсорные нарушения у пациентов пожилого и старческого возраста и при необходимости направлять пациентов пожилого и старческого возраста к врачам-специалистам для коррекции и лечения.
19. Выявлять нарушения психоповеденческого статуса у гериатрических пациентов и при необходимости направлять их к врачам-специалистам для коррекции и лечения
20. Проводить дифференциальную диагностику заболеваний и (или) состояний
21. Владеть навыками проведения:
- электрокардиографии;
- лабораторной диагностике экспресс-методов, в том числе анализ глюкозы крови (глюкометр), тропонина.
- измерение артериального давления;
- СМАД;
- ДМАД;
- пульсоксиметрии;
- спирометрии;
- пикфлуометрии;
- отоскопии;
- оценки остроты зрения;
- аудиометрии.
22. Проводить диагностику и гериатрическую оценку, при распространенных гериатрических синдромов и заболеваний у пожилых людей.
23. Проводить отбор пациентов из числа старших возрастных групп для оказания специализированной гериатрической помощи при наличии гериатрических синдромов и риска развития и (или) развившейся старческой астении.
24. Проводить клиническую оценку состояния здоровья больного с учетом возрастных изменений, использование принципа интегрального подхода к оценке состояния больного по шкале (индексу) Бартела (Barthel ADL Index), рекомендованной Всемирной организацией здравоохранения для оценки уровня активности повседневной жизни.
25. Определять у пациента степень утраты способности к самообслуживанию и составляет медико-социальный прогноз с применением опросников, а также шкалы Бартела.
Знания:
1. Клиническая картина заболеваний и (или) состояний геронтологического профиля.
2. Особенности клинической картины, течения и осложнения заболеваний и (или) состояний в пожилом, старческом возрасте и у беременных женщин.
3. Перечень нозологических форм по системам у взрослого населения в том числе профзаболеваний.
4. Методы назначения лекарственных препаратов, медицинские показания (и противопоказания) к применению медицинских изделий.
5. Механизм действия лекарственных препаратов, медицинских изделий, медицинские показания и медицинские противопоказания к назначению; возможные осложнения, побочные действия, нежелательные реакции, в том числе серьезные и непредвиденные.
6. Методы немедикаментозной терапии, лечебного питания пациента.

7. Паллиативтік медициналық көмек көрсету тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Егде жастағы және егде жастағы пациенттерге емдеуді тағайындау, клиникалық хаттамалар мен медициналы
Машықтар:
1. Гериатриялық синдромдар мен аурулар және (немесе) жай-күйлер болған кезде, оның ішінде полипрагмазияны еңсеру жөніндегі шараларды қоса отырып, профилактикалық, емдік және оңалту іс-шараларын жүргізудің жеке жоспарын, сондай-ақ егде және кәрілік жастағы пациенттерде әлеуметтік-психологиялық бейімдеу жоспарын жасау.
2. Оттегі терапиясын тағайындауды және жүргізуді қоса алғанда, инвазивті емес респираторлық қолдауды тағайындаудың медициналық көрсеткіштерін анықтау.
3. Функционалдық мәртебесін, жасын, диагнозын және аурудың клиникалық көрінісін, адам ағзасының органдары мен жүйелері функциясының бұзылуының болуын ескере отырып, дәрілік препараттарды, оның ішінде есірткі және психотроптық дәрілік препараттарды қолдану.
4. Гериатриялық синдромдар және паллиативтік медициналық көмек көрсетуге мұқтаж аурулар және (немесе) жағдайлар болған кезде, маман дәрігерлермен және өзге де медицина қызметкерлерімен өзара іс-қимыл жасаған кезде егде жастағы және қарт жастағы пациенттерге медициналық көмек көрсету.
5. Гериатриялық синдромдар мен аурулар және (немесе) жағдайлар болған кезде егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерде аурудың ауыр симптомдарының қарқындылығын және тағайындалған дәрілік препараттарды қабылдауды бақылауды жүзеге асыру.
6. Фармакологиялық өзара әрекеттесулерді, коморбидті патологияны және пациенттің жасын, адам ағзасының мүшелері мен жүйелері функциясының бұзылуының болуын ескере отырып, дәрілік заттардың әсер ету механизмін талдау.
7. Маман дәрігерлермен және өзге де медицина қызметкерлерімен өзара іс-қимыл жасау кезінде паллиативтік медициналық көмек көрсету кезінде егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттер үшін ауыр және ауыр симптомдарды, оның ішінде жүрек айнуын, құсуды, кахексияны емдеуді жүзеге асыру.
8. Дәрілік, физиотерапиялық және басқа емдеу әдістерін қолдана отырып, емдеу-профилактикалық, оңалту іс-шараларының кешенін жүргізу.
9. Емдеуді тағайындаңыз және оның гериатриялық синдромдар мен аурулардағы тиімділігін бақылаңыз.
10. Бағалау құлау қаупі, қозғалмайтындық, қысым жарасы, дәрі-дәрмектерді ауызша қабылдаудың жеткіліктілігі, ауырсыну, зәр шығарудың жаңа ұстамауы, іш қату және ауруханаға жатқызылған Медициналық және хирургиялық қызметтерді алатын науқастарда дәрі-дәрмектерді дұрыс тағайындамау, оларды үнемі қабылдау кезінде, сондай-ақ тиісті түзету шараларын тағайындайды.

7. Порядок оказания паллиативной медицинской помощи.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Назначение лечения пациентам пожилого и старческого возраста, контроль его эффективности и безопасностив соответствии с клиническими протоколами и стандартами оказания медицинской помощи
Умения:
1. Составлять индивидуальный план проведения профилактических, лечебных и реабилитационных мероприятий, а также план социально-психологической адаптации у пациентов пожилого и старческого возраста при наличии гериатрических синдромов и заболеваний и (или) состояний, в том числе с включением мер по преодолению полипрагмазии.
2. Определять медицинские показания к назначению неинвазивной респираторной поддержки, включая назначение и проведение кислородотерапии.
3. Применять лекарственные препараты, в том числе наркотические и психотропные лекарственные препараты, с учетом функционального статуса, возраста, диагноза и клинической картины заболевания, наличия нарушений функции органов и систем организма человека.
4. Оказывать медицинскую помощь пациентам пожилого и старческого возраста при наличии гериатрических синдромов и заболеваний и (или) состояний, нуждающимся в оказании паллиативной медицинской помощи, при взаимодействии с врачами-специалистами и иными медицинскими работниками.
5. Осуществлять контроль боли, интенсивности тягостных симптомов заболевания и приема назначенных лекарственных препаратов у пациентов пожилого и старческого возраста при наличии гериатрических синдромов и заболеваний и (или) состояний.
6. Анализировать механизм действия лекарственных препаратов с учетом фармакологических взаимодействий, коморбидной патологии и возраста пациента, наличия нарушений функции органов и систем организма человека.
7. Осуществлять лечение боли и тягостных для пациентов пожилого и старческого возраста симптомов, в том числе тошноты, рвоты, кахексии, при оказании паллиативной медицинской помощи при взаимодействии с врачами-специалистами и иными медицинскими работниками.
8. Проводить комплекс лечебно-профилактических, реабилитационных мероприятий, используя медикаментозные, физиотерапевтические и другие методы лечения.
9. Назначать лечение и мониторировать его эффективность при гериатрических синдромах и заболеваниях.
10. Оценивать риск падения, неподвижность, пролежни, адекватность приема лекарств внутрь, боль, новое недержание мочи, запоры и неправильное назначение лекарств у госпитализированных пациентов, получающих медицинские и хирургические услуги, при поступлении их на регулярной основе, а также назначает соответствующие корректирующие меры.

11. Тұрақты қуық катетері бар ауруханаға жатқызылған науқастарды басқаруды ұйымдастырыңыз.
12. Қозудың қайтымды себептерін бағалау (мысалы, тітіркендіргіш кабельдерді қолдану (монитор сымдарын, қан қысымын өлшейтін манжетті, импульстік оксиметрді, көктамырішілік сызықтарды және қуық үшін тері ішілік катетерлерді қоса), ауырсынудың болуы, алкогольді тоқтату, сандырақ, қоршаған шу) гериатриялық науқастарға физикалық немесе медициналық шектеулерді қолданар алдында немесе қалпына келтірмес бұрын
13. Қосымша кадрлар, қоршаған ортаның өзгеруі және отбасы мүшелерінің болуы сияқты шектеулерге балама нұсқаларды қарастырыңыз.
14. Ауруханадан шығаруды жоспарлау кезінде басқа медициналық қызмет көрсетушілермен бірлесіп жұмыс істеу (мысалы, әлеуметтік жұмыс, жағдайларды басқару, мейірбике,, физиотерапия) тиісті қызметтерді ұсыну: клиникалық қажеттіліктер, пациенттердің және олардың отбасыларының жеке құндылықтары мен әлеуметтік және қаржылық ресурстары (мысалы, болжам контекстіндегі белгілер мен функционалдық мақсаттар, күтім директивалары, отбасылық жағдайлар және қаржылық ресурстар). пациенттің қоғамдастық деңгейіндегі қызметтерге құқығы (мысалы, үйде күтім жасау, күндізгі күтім, үйде күтім жасау, қарттар үйі, оңалту немесе хоспис).
15. Білікті мейірбикелік күтімі бар немесе кеңейтілген күтімі бар аурухана мен мекемелер арасында қозғалу кезінде мыналарға көз жеткізіңіз: ауруханаға ауыстырылған кезде қызмет көрсету тобында аударманы қажет ететін өткір оқиғалар, берілу мақсаттары, ауру тарихы, дәрі-дәрмек, аллергия, бастапқы когнитивті және функционалдық жағдай, алдын ала күтім жоспары және жауапты PCP туралы нақты ақпарат бар; ауруханадан ауыстыру кезінде: аурухана курсының жазбаша түйіндемесі аяқталып, пациентке және / немесе отбасы мүшелеріне, сондай-ақ бағалау мен басқаруды, клиникалық жағдайды, дәрі-дәрмектерді шығаруды, ағымдағы когнитивті функцияны дәл және қысқаша баяндайтын қабылдаушы медицина қызметкерлеріне берілуі керек. функционалдық жағдай, алдын ала нұсқаулар, медициналық көмек көрсету жоспары, жоспарланған немесе қажетті бақылау аурухана дәрігерінің бақылауы және байланыс ақпараты.
16. Стационарлық кезеңде әртүрлі патологиясы бар және ерте қартаю белгілері бар егде жастағы топтардағы адамдар үшін дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарға өтінімдер жасау.
Білімдер:
1. Егде жастағы және кәрілік жастағы аурулардың және (немесе) жағдайлардың ағымының ерекшеліктері.
3. Дәрілік препараттардың, оның ішінде есірткі және психотроптық дәрілік препараттардың функционалдық мәртебесін, жасын, диагнозын және аурудың клиникалық көрінісін, адам ағзасының органдары мен жүйелері функциясының бұзылуының болуын, оларды қолдануға медициналық көрсетілімдер мен медициналық қарсы көрсетілімдерді, оларды қолданудан туындаған асқынуларды ескере отырып әсер ету тетіктері.

11. Организовывать менеджемент госпитализированных пациентов с постоянным катетером мочевого пузыря.
12. Оценивать обратимые причины возбуждения (например, использование раздражающих тросов (включая провода монитора, манжету для измерения артериального давления, пульсоксиметр, внутривенные линии и внутрикожные катетеры для мочевого пузыря), наличие боли, отмена алкоголя, бред, окружающий шум) перед использованием или возобновлением физических или медикаментозных ограничений для гериатрических пациентов
13. Рассматривать альтернативы ограничениям, таким как дополнительное укомплектование персоналом, изменения окружающей среды и присутствие членов семьи.
14. При планировании выписки из больницы работать совместно с другими поставщиками медицинских услуг (например, социальная работа, ведение случаев, уход за больными, физиотерапия), чтобы рекомендовать соответствующие услуги на основе: клинических потребностей, личных ценностей и социальных и финансовых ресурсов пациентов и их семьи (например, симптомы и функциональные цели в контексте прогноза, директивы по уходу, семейные обстоятельства и финансовые ресурсы). и право пациента на получение услуг на уровне сообщества (например, уход на дому, дневной уход, помощь на дому, дом престарелых, реабилитация или хоспис).
15. При перемещениях между больницей и учреждениями с квалифицированным сестринским уходом или расширенным уходом убедиться в том, что: при переводе в больницу обслуживающая команда имеет точную информацию об острых событиях, требующих перевода, целях передачи, истории болезни, приеме лекарств, аллергии, исходных когнитивных и функциональных статус, план предварительной помощи и ответственный PCP; при переводе из больницы: письменное резюме курса больницы должно быть завершено и передано пациенту и / или членам семьи, а также принимающим медицинским работникам, которое точно и кратко сообщает оценку и управление, клиническое состояние, выписку лекарств, текущую когнитивную функцию функциональное состояние, предварительные указания, план оказания медицинской помощи, запланированное или необходимое последующее наблюдение и контактная информация врача больницы.
16. Составлять заявки на лекарственные средства и изделия медицинского назначения для лиц старших возрастных групп с различной патологией и с признаками преждевременного старения на стационарном этапе.
Знания:
1. Особенности течения заболеваний и (или) состояний в пожилом и старческом возрасте.
3. Механизмы действия лекарственных препаратов, в том числе наркотических и психотропных лекарственных препаратов, с учетом функционального статуса, возраста, диагноза и клинической картины заболевания, наличия нарушений функции органов и систем организма человека, медицинские показания и медицинские противопоказания к их применению, осложнения, вызванные их применением.

4. Егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттердегі аурулар мен жағдайларды дәрілік емес емдеу әдістері.
5. Жасына және ауруына байланысты емдік тамақтану негіздері.
6. Ауруларды және (немесе) жағдайларды және гериатриялық синдромдарды емдеуде Кәрілік астения болған кезде егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерді энтеральді тамақтандыру принциптері.
7. Гериатриядағы негізгі сенсорлық бұзылуларды түзету әдістері.
8. Гериатриялық пациенттерді стационарлық нысанда әлеуметтік қызмет көрсету үшін әлеуметтік қызмет көрсету ұйымына жіберуге арналған медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
9. Паллиативті медициналық көмек көрсету үшін гериатриялық науқастарды жіберуге арналған медициналық көрсеткіштер.
10. Егде жастағы адамдарда жиі кездесетін гериатриялық синдромдарды емдеу принциптері мен алдын алу стратегиялары, соның ішінде:
* Созылмалы ауырсыну;
* Деменция және сандырақ;
* Қарт адамдарға қатыгездік: физикалық, психологиялық, қаржылық және жыныстық;
* Құлау қаупі және қозғалыстың бұзылуы;
* Есту және көру қабілетінің бұзылуы;
* Дұрыс тамақтанбау және саркопения;
* Қысым жаралары;
* Зәр мен нәжісті ұстамау;
-Жүрек-қан тамырлары аурулары (соның ішінде жүрек жеткіліксіздігі және гипертония);
* Цереброваскулярлық аурулар және инсульт;
* Өкпенің созылмалы обструктивті ауруы және пневмония;
* депрессия;
* Қант диабеті;
* Сұйықтық балансының бұзылуы;
* Остеопороз;
* Бүйрек жеткіліксіздігі.
11. Егде жастағы топтардағы пациенттердің этикалық және құқықтық мәселелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 3:
Өзіне-өзі қызмет көрсету қабілетін жоғалтқан пациенттерге күтім жасау және олардың өмірін ұйымдастыру мәселелері бойынша пациенттердің туыстарына кеңес беру
Машықтар:
1. Пациенттердің туыстарына күтім жасау және өзіне-өзі қызмет көрсету қабілетін жоғалтқан пациенттердің өмірін ұйымдастыру мәселелері бойынша кеңес беру.
2. Егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерді, олардың туыстары мен қамқоршыларын күтім дағдыларына, оның ішінде мультиморбидтілікті және зерттеу деректерінің жоқтығын ескере отырып оқытуды жүзеге асыру.
3. Паллиативтік көмек пен өмірдің соңына күтім жасау дағдыларын меңгеру:
- ауыр созылмалы ауруы бар науқастарда ауырсынуды, мазасыздықты, депрессияны, ауырсынбайтын белгілерді (ентігу, жүрек айну, құсу, шаршау) белгілі бір уақыт аралығында бағалайды және күтім мақсаттарына сәйкес тиісті емдеуді тағайындайды.
- өмірі шектеулі немесе ауыр созылмалы ауруы бар пациенттерде пациентпен, оның отбасымен және күтім тобымен - күтімнің мақсаттары мен жайлы емдеу шарттарын анықтайды.
Білімдер:

4. Методы немедикаментозной терапии заболеваний и состояний у пациентов пожилого и старческого возраста.
5. Основы лечебного питания в зависимости от возраста и заболевания.
6. Принципы энтерального питания пациентов пожилого и старческого возраста при наличии старческой астении при лечении заболеваний и (или) состояний и гериатрических синдромов.
7. Методы коррекции основных сенсорных нарушений в гериатрии.
8. Медицинские показания и противопоказания для направления гериатрических пациентов в организации социального обслуживания для предоставления социальных услуг в стационарной форме.
9. Медицинские показания для направления гериатрических пациентов для оказания паллиативной медицинской помощи.
10. Принципы лечения и стратегии профилактики распространенных гериатрических синдромов у пожилых людей, в том числе:
•Хроническая боль;
•Деменция и бред;
•Жестокое обращение с пожилыми людьми: физическое, психологическое, финансовое и сексуальное;
•Риск падения и расстройства движения;
•Нарушения слуха и зрения;
•Недоедание и саркопения;
•Пролежни;
•Недержание мочи и кала;
- Сердечно-сосудистые заболевания (в том числе сердечная недостаточность и гипертония);
•Цереброваскулярные заболевания и инсульт;
•Хроническая обструктивная болезнь легких и пневмония;
•депрессия;
•Сахарный диабет;
•Нарушения баланса жидкости;
•Остеопороз;
•Почечная недостаточность.
11. Этические и правовые проблемы пациентов старших возрастных групп.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Консультации родственников пациентов по вопросам ухода и организации жизни пациентов, утративших способность к самообслуживанию
Умения:
1. Консультировать родственников пациентов по вопросам ухода и организации жизни пациентов, утративших способность к самообслуживанию.
2. Осуществлять обучение пациентов пожилого и старческого возраста, их родственников и лиц, осуществляющих уход, навыкам ухода, в том числе с учетом мультиморбидности и отсутствия данных исследований.
3. Владеть навыками организации паллиативной помощи и ухода за концом жизни:
- у пациентов с тяжелой хронической болезнью оценивает боль, тревогу, депрессию, не болевые симптомы (одышка, тошнота, рвота, усталость) через регулярные промежутки времени и назначает соответствующее лечение, исходя из своих целей ухода.
- у пациентов с ограничением жизни или тяжелым хроническим заболеванием определяет с пациентом, его семьей и командой по уходу - цели ухода и условия комфортного лечения.
Знания:

1. Халыққа гериатриялық көмек негіздері.
2. Дәлелді медицина принциптері және мультиморбидтілік пен зерттеу деректерінің жоқтығын ескере отырып, Қарттар мен өте қарт адамдарға күтім жасау бойынша әдістемелік ұсыныстарды қолдану.
3. Паллиативті көмек пен өмірдің соңына күтім жасаудың негіздері мен ұйымдастырылуы.
4. Паллиативтік медициналық көмек көрсету үшін егде жастағы және егде жастағы пациенттерді жіберуге арналған медициналық көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Мамандандырылған медициналық оңалтуды, мамандандырылған психологиялық және психотерапиялық көмекті және мамандандырылған социологиялық және психологиялық көмек пен оңалтуды оңалтуды, мамандандырылған социологиялық және психологиялық көмек пен оңалтуды (гериатриялық және геронтологиялық) ұйымдастыру және көрсету.
Дағды 1:
Клиникалық хаттамалар мен медициналық көмек көрсету стандарттарына сәйкес мамандандырылған медициналық оңалтуды (гериатриялық және геронтологиялық) ұйымдастыру және көрсету және тиімділігін бақылау
Машықтар:
1. Егде жастағы топтардағы және ағзаның ерте қартаю белгілері бар адамдарда медициналық-әлеуметтік оңалтуды жүргізу.
2. Сапа индикаторларына сәйкес егде жастағы топтағы адамдардың және ағзаның ерте қартаю белгілері бар адамдардың медициналық-әлеуметтік оңалту тиімділігі мен өмір сүру сапасына мониторинг жүргізу.
3. Гериатриялық науқастарда тіршілік әрекетінің шектелуіне әкелетін адам ағзасының мүшелері мен жүйелерінің функционалдық бұзылыстарын анықтау, маман дәрігерлерге жіберу, анықталған бұзылуларды жою бойынша ұсыныстар жасау.
4. Жас ерекшеліктерін ескере отырып, әртүрлі аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде оңалту іс-шараларының жоспарын жасау, оңалту әлеуетін және оңалту болжамын бағалау.
5. Гериатриялық синдромдар мен аурулар және (немесе) жағдайлар болған кезде егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерге оңалту іс-шараларын жүргізуге медициналық айғақтар мен қарсы айғақтарды айқындау.
6. Гериатриялық синдромдар мен аурулар және (немесе) жағдайлар болған кезде егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерге оңалту іс-шараларын жүргізу үшін маман дәрігерлерді айқындау.
7. Гериатриялық синдромдар мен аурулар және (немесе) жағдайлар болған кезде егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерге санаторий-курорттық ем тағайындау.
8. Стационар жағдайында, үйде және МСАК кезеңінде қарт және кәрілік жастағы пациенттің функционалдық мүмкіндіктеріне қоршаған ортаны бейімдейтін геронтологиялық оңалту әдістері мен құралдарын пайдалану.

1. Основы гериатрической помощи населению.
2. Принципы доказательной медицины и использование методических рекомендаций по уходу за пожилыми и очень старыми людьми с учетом мультиморбидности и отсутствия данных исследований.
3. Основы и организация паллиативной помощи и ухода за концом жизни.
4. Медицинские показания для направления пациентов пожилого и старческого возраста для оказания паллиативной медицинской помощи.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Организация и оказание специализированной медицинской реабилитации, специализированной психологической и психотерапевтической помощи и специализированной социологической и психологической помощи и реабилитации реабилитации, специализированной социологической и психологической помощи и реабилитации (гериатрической и геронтологической).
Навык 1:
Организация и оказание специализиро-ванной и контроль эффективности медицинской реабилитации (гериатрической и геронтологи-ческой) в соответствии с клиническими протоколами и стандартами оказания медицинской помощи
Умения:
1. Проводить медико-социальную реабилитацию лиц старших возрастных групп и у лиц с признаками преждевременного старения организма.
2. Проводить мониторинг эффективности медико-социальной реабилитации и качества жизни лиц старших возрастных групп и лиц с признаками преждевременного старения организма в соотвествии с индикаторами качества.
3. Определять функциональные нарушения органов и систем организма человека, приводящие к ограничению жизнедеятельности у гериатрических пациентов, направлять к врачам-специалистам, составлять рекомендации по устранению выявленных нарушений.
4. Составлять план реабилитационных мероприятий при различных заболеваниях и (или) состояниях с учетом возрастных особенностей, оценивать реабилитационный потенциал и реабилитационный прогноз.
5. Определять медицинские показания и противопоказания к проведению реабилитационных мероприятий пациентам пожилого и старческого возраста при наличии гериатрических синдромов и заболеваний и (или) состояний.
6. Определять врачей-специалистов для проведения реабилитационных мероприятий пациентам пожилого и старческого возраста при наличии гериатрических синдромов и заболеваний и (или) состояний.
7. Назначать санаторно-курортное лечение пациентам пожилого и старческого возраста при наличии гериатрических синдромов и заболеваний и (или) состояний.
8. Использовать методы и средства геронтологической реабилитации, адаптирующих окружающую среду к функциональным возможностям пациента пожилого и старческого возраста в условиях стационара, на дому и на этапе ПМСП.

9. Егде жастағы топтардағы адамдарға әлеуметтік-психологиялық бейімделуге, оңалту құралдарын, оңалту техникасы мен құралдарын пайдалану қағидаларына, пациенттерге күтім жасау дағдыларына оқытуды жүзеге асыруға жәрдемдесу.
10. Гериатриялық синдромдар мен аурулар және (немесе) жағдайлар болған кезде егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерде медициналық оңалту іс-шараларының орындалуын бағалау.
11. Қоршаған ортаны пациенттердің функционалдық мүмкіндіктеріне және (немесе) пациенттердің қоршаған ортаға функционалдық мүмкіндіктеріне бейімдейтін, оның ішінде қозғалыс, протездеу және ортездеу құралдарын пайдалану, сенсорлық тапшылықтарды түзету арқылы іріктелген құралдар мен әдістердің дұрыстығын бақылау.
12. Гериатриялық синдромдар мен аурулар және (немесе) жағдайлар болған кезде егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерді медициналық оңалтудың орындалуын бақылау және тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Білімдер:
1. Геронтологиялық бейіні бойынша аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді медициналық оңалту негіздері.
2. Пациенттерді медициналық оңалту әдістері.
3. Егде жастағы топтардағы және ағзаның ерте қартаю белгілері бар адамдардың өмір сүру сапасын жақсарту және медициналық-әлеуметтік оңалтуды ұйымдастыру және негіздері.
4. Гериатриялық синдромдар мен аурулар және (немесе) жағдайлар болған кезде егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерді медициналық оңалту жөніндегі іс-шаралардың сипаты мен мазмұны.
5. Гериатриялық синдромдар мен аурулар және (немесе) жағдайлар болған кезде егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерге медициналық оңалту іс-шараларын жүргізуге медициналық көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер.
6. Аурудың және (немесе) жай-күйдің функционалдық мәртебесіне, диагнозына және клиникалық көріністеріне сәйкес медициналық оңалту іс-шараларын жүргізуге қатысатын дәрігер-мамандардың тізбесі.
7. Медициналық оңалту тиімділігінің индикаторлары
8. Медициналық оңалту кезеңдерінің сабақтастығын ұйымдастыру.
9. Пациенттердің функционалдық мүмкіндіктеріне және (немесе) пациенттердің қоршаған ортаға функционалдық мүмкіндіктеріне, оның ішінде қозғалыс, протездеу және ортездеу құралдарын пайдалану, сенсорлық тапшылықтарды түзету арқылы қоршаған ортаны бейімдейтін құралдар мен әдістер.
10. Оңалту шараларын тоқтатуға арналған көрсеткіштер және паллиативтік емдеу әдістеріне ауыстыру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Мамандандырылған психологиялық және психотерапиялық көмек пен оңалтуды (гериатриялық және геронтологиялық)ұйымдастыру және көрсету
Машықтар:

9. Оказывать содействие в социально-психологической адаптации лицам старших возрастных групп, осуществление обучения правилам пользования средствами реабилитации, реабилитационной техникой и приспособлениями, навыкам ухода за пациентами.
10. Оценивать выполнение мероприятий медицинской реабилитации у пациентов пожилого и старческого возраста при наличии гериатрических синдромов и заболеваний и (или) состояний.
11. Контролировать корректность подобранных средств и методов, адаптирующих окружающую среду к функциональным возможностям пациентов и (или) функциональные возможности пациентов к окружающей среде, в том числе посредством использования средств передвижения, протезирования и ортезирования, коррекции сенсорных дефицитов.
12. Контролировать выполнение и оценивать эффективность и безопасность медицинской реабилитации пациентов пожилого и старческого возраста при наличии гериатрических синдромов и заболеваний и (или) состояний.
Знания:
1. Основы медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями и (или) состояниями по геронтологическому профилю.
2. Методы медицинской реабилитации пациентов.
3. Основы и организация медико-социальной реабилитации и улучшения качества жизни лиц старших возрастных групп и лиц с признаками преждевременного старения организма.
4. Характер и содержание мероприятий по медицинской реабилитации пациентов пожилого и старческого возраста при наличии гериатрических синдромов и заболеваний и (или) состояний.
5. Медицинские показания и противопоказания к проведению медицинских реабилитационных мероприятий пациентам пожилого и старческого возраста при наличии гериатрических синдромов и заболеваний и (или) состояний.
6. Перечень врачей-специалистов, участвующих в проведении медицинских реабилитационных мероприятий в соответствии с функциональным статусом, диагнозом и клиническими проявлениями заболевания и (или) состояния.
7. Индикаторы эффективности медицинской реабилитации
8. Организация преемственности этапов медицинскойреабилитации.
9. Средства и методы, адаптирующие окружающую среду к функциональным возможностям пациентов и (или) функциональные возможности пациентов к окружающей среде, в том числе посредством использования средств передвижения, протезирования и ортезирования, коррекции сенсорных дефицитов.
10. Показания для прекращения реабилитационных мероприятий и перевод на паллиативные методы лечения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация и оказание специализированной психологической и психотерапевтической помощи и реабилитации (гериатрической и геронтологической)
Умения:

1. Ретінде кеңес беру батыр психолог немесе батыр психотерапевт стационар жағдайында, үйде және МСАК кезеңінде.
2. Егде жастағы топтардағы адамдарға әлеуметтік-психологиялық бейімделуге, оңалту құралдарын, оңалту техникасы мен құрылғыларын пайдалану қағидаларына, гериатриялық пациенттерге күтім жасау дағдыларына оқытуды жүзеге асыруға жәрдемдесу.
Білімдер:
1. Егде жастағы топтардағы пациенттерге және ерте қартаю белгілері бар адамдарға психологиялық және психотерапиялық көмек көрсетудің диагностикасы мен әдістерінің негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 3:
Мамандандырылған социологиялық және психологиялық көмек пен оңалтуды (гериатриялық және геронтологиялық)ұйымдастыру және көрсету
Машықтар:
1. Стационар жағдайында, үйде және МСАК кезеңінде егде жастағы топтардың пациенттеріне социологиялық (әлеуметтік) және психологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру және көрсету.
2. Егде жастағы топтардағы адамдарға әлеуметтік-психологиялық бейімделуге, оңалту құралдарын, оңалту техникасы мен құралдарын пайдалану қағидаларына, пациенттерге күтім жасау дағдыларына оқытуды жүзеге асыруға жәрдемдесу.
Білімдер:
1. Егде жастағы топтарға немесе ерте қартаю құбылыстары бар адамдарға әлеуметтанулық (Әлеуметтік) және психологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру және негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерге қатысты медициналық сараптама жүргізу
Дағды 1:
Клиникалық хаттамаларға және медициналық көмек көрсету стандарттарына сәйкес ДКК құрамында егде және кәрілік жастағы пациенттерге қатысты медициналық сараптама жүргізу.
Машықтар:
1. Функционалдық және когнитивтік мәртебесі бұзылған егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерді медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу.
2. Жеке тұлғаның еңбекке жарамсыздығын тану және оны ауру кезеңінде еңбек міндеттерін орындаудан уақытша босату мақсатында Еңбекке уақытша жарамсыздығына сараптама жүргізу.
3. Функционалдық және когнитивтік мәртебесі бұзылған егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерге медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу үшін медициналық құжаттаманы ресімдеу.
4. Еңбекке жарамсыздық парағын жасаңыз.
5. Функционалдық және когнитивтік мәртебесінің бұзылуының болуына және (немесе) болмауына қатысты бөлігінде медициналық сараптамалардың нәтижелері бойынша медициналық қорытындылар тұжырымдау.
Білімдер:
1. Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру қағидалары.

1. Консультировать как геропсихолог или геропсихотерапевт в условиях стационара, на дому и на этапе ПМСП.
2. Оказывать содействия в социально-психологической адаптации лицам старших возрастных групп, осуществление обучения правилам пользования средствами реабилитации, реабилитационной техникой и приспособлениями, навыкам ухода за гериатрическими пациентами.
Знания:
1. Основы диагностики и методов психологической и психотерапевтической помощи пациентам старших возрастных групп и лиц с признаками преждевременного старения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Организация и оказание специализиро-ванной социологичес-кой и психологичес-кой помощи и реабилитации (гериатрической и геронтологи-ческой)
Умения:
1. Организовывать и оказывать социологическую (социальную) и психологическую помощь пациентам старших возрастных групп в условиях стационара, на дому и на этапе ПМСП.
2. Оказывать содействие в социально-психологической адаптации лицам старших возрастных групп, осуществление обучения правилам пользования средствами реабилитации, реабилитационной техникой и приспособлениями, навыкам ухода за пациентами.
Знания:
1. Организация и основы социалогической (социальной) и психологической помощи старших возрастных групп или лицам с явлениями преждевременного старения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Проведение медицинской экспертизы в отношении пациентов пожилого и старческого возраста
Навык 1:
Проведение медицинской экспертизы в отношении пациентов пожилого и старческого возраста в составе ВКК, в соответствии с клиническими протоколами и стандартами оказания медицинской помощи.
Умения:
1. Направлять пациентов пожилого и старческого возраста с нарушениями функционального и когнитивного статуса на медико-социальную экспертизу.
2. Проводить экспертизу временной нетрудоспособности в целях признания нетрудоспособности физического лица и его временного освобождения от выполнения трудовых обязанностей на период заболевания.
3. Оформлять медицинскую документацию для осуществления медико-социальной экспертизы пациентов пожилого и старческого возраста с нарушениями функционального и когнитивного статуса.
4. Оформлять листок нетрудоспособности.
5. Формулировать медицинские заключения по результатам медицинских экспертиз в части, касающейся наличия и (или) отсутствия нарушений функционального и когнитивного статуса.
Знания:
1. Правила проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности.

2. Еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру тәртібі.
3. Егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерге қатысты медициналық сараптаманың негіздері мен ерекшеліктері.
4. Функционалдық және когнитивтік мәртебесі бұзылған егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерді медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберуге арналған медициналық айғақтар.
5. Егде жастағы және кәрілік жастағы пациентке күтім жасау қажеттілігін анықтау және күтушіге еңбекке жарамсыздық парағын беру.
6. Функционалдық және когнитивтік мәртебесі бұзылған егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерді медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу.
7. Дайындық. функционалдық және когнитивтік мәртебесі бұзылған егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерге медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу үшін медициналық құжаттама
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Ерте және патологиялық қартаюдың алдын алуға және халықтың ұзақ өмір сүруін және салауатты өмір салтын қалыптастыруды және санитарлық-гигиеналық ағартуды қамтамасыз ететін жағдайлар жасауға бағытталған іс-шаралар өткізу
Дағды 1:
Ерте және патологиялық қартаюдың алдын алуға және ұзақ өмір сүруді қамтамасыз ететін жағдайлар жасауға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Түрлі органдар мен жүйелердің жасқа байланысты патологиясының алдын алуға, аурушаңдықты, мүгедектікті, аурулардан болатын өлімді азайтуға, егде жастағы топтардағы және ағзаның ерте қартаю белгілері бар адамдардың өмір сүру ұзақтығын арттыруға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруды жүргізу.
2. Белсенді ұзақ өмір сүру, денсаулықты нығайту және профилактикалық медициналық көмек, паллиативтік көмек бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және мониторинг жүргізу, сондай-ақ жергілікті әлеуметтік қолдау жүйесін тарту мүмкіндігі.
3. Ерте қартаюдың алдын алу, Белсенді ұзақ өмір сүруді ұзарту, өмір сүру сапасын арттыру, әртүрлі аурулардың асқынуларының бастапқы және қайталама алдын алу үшін "белсенді ұзақ өмір сүру мектебінің" жұмысын ұйымдастыру және мониторинг жүргізу.
4. Халыққа көмек көрсету және ерте және патологиялық қартаюдың алдын алуға және ұзақ өмір сүруді қамтамасыз ететін жағдайлар жасауға бағытталған іс-шараларды әзірлеу.
5. Егде жастағы және қарт адамдарда гериатриялық синдромдар мен аурулардың және (немесе) жағдайлардың алдын алу және ерте диагностикалау және салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері бойынша санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізу.
6. Егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерде гериатриялық синдромдардың және аурулардың және (немесе) жағдайлардың, оның ішінде құлау мен сыну қаупі жоғары пациенттердің алдын алу жөніндегі іс-шараларды жүргізу.

2. Порядок выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности.
3. Основы и особенности медицинской экспертизы в отношении пациентов пожилого и старческого возраста.
4. Медицинские показания для направления пациентов пожилого и старческого возраста с нарушениями функционального и когнитивного статуса на медико-социальную экспертизу.
5. Определение необходимости ухода за пациентом пожилого и старческого возраста и выдачи листка нетрудоспособности лицу, осуществляющему уход.
6. Направление пациентов пожилого и старческого возраста с нарушениями функционального и когнитивного статуса на медико-социальную экспертизу.
7. Подготовка. медицинской документации для проведения медико-социальной экспертизы пациентов пожилого и старческого возраста с нарушениями функционального и когнитивного статуса
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 5:
Проведение мероприятий, направленных на предупреждение раннего и патологического старения и создание условий, обеспечивающих долголетие и формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению населения
Навык 1:
Организация мероприятий, направленных на предупреждение раннего и патологического старения и создание условий, обеспечивающих долголетие.
Умения:
1. Проводить организацию мероприятий, направленных на профилактику возрастной патологии различных органов и систем, снижение заболеваемости, инвалидизации, смертности от заболеваний, увеличение продолжительности жизни у лиц старших возрастных групп и лиц с признаками преждевременного старения организма.
2. Проводить организацию и мониторинг мероприятий по активному долголетию, укреплению здоровья и профилактической медицинской помощи, паллиативной помощи, а также умение привлекать местную систему социальной поддержки.
3. Проводить организацию и мониторинг работы "Школы активного долголетия" для профилактики преждевременного старения, продления активного долголетия, повышения качества жизни, первичной и вторичной профилактики осложнений различных заболеваний.
4. Оказывать помощь населению и разрабатывать мероприятия, направленные на предупреждение раннего и патологического старения и создание условий, обеспечивающих долголетие.
5. Проводить санитарно-просветительную работу по вопросам профилактики и ранней диагностики гериатрических синдромов и заболеваний и (или) состояний у лиц пожилого и старческого возраста и формированию здорового образа жизни.
6. Проводить мероприятия по профилактике у пациентов пожилого и старческого возраста гериатрических синдромов и заболеваний и (или) состояний, в том числе у пациентов с высоким риском падений и переломов.

2. Белсенді ұзақ өмір сүру, денсаулықты нығайту және профилактикалық медициналық көмек, паллиативтік көмек, сондай-ақ жергілікті әлеуметтік қолдау жүйесі туралы білім.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 6:
Шұғыл және шұғыл түрде медициналық көмек көрсету
Дағды 1:
Клиникалық хаттамаларға және медициналық көмек көрсету стандарттарына сәйкес гериатриялық практикада шұғыл жағдайларда медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Өмірге қауіп төндіретін жағдайларды, оның ішінде клиникалық өлім жағдайын (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды), егде жастағы топтардағы пациенттерге және ағзаның ерте қартаю белгілері бар адамдарға шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді талап ететін жағдайларды тану.
2. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді қажет ететін жағдайларды бағалау.
3. Пациенттердің өміріне қауіп төндіретін жағдайлар, оның ішінде клиникалық өлім (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды тоқтату)кезінде пациенттерге шұғыл түрде медициналық көмек көрсету
3. Жүрек-өкпе реанимациясы бойынша іс-шараларды орындау.
5. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолдану.
6. Гериатр практикасында шұғыл жағдайларда диагностика және шұғыл медициналық көмек көрсету дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Гериатр практикасында шұғыл жағдайларда Диагностика және шұғыл медициналық көмек көрсету.
2. Егде жастағы және кәрі жастағы пациенттерде (қамқоршыларда) шағымдарды, өмір тарихын жинау әдістері.
3. Физикалық зерттеу әдістері (тексеру, пальпация, перкуссия, аускультация).
4. Қан айналымының және (немесе) тыныс алудың кенеттен тоқтауының клиникалық белгілері.
5. Жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу ережесі.
6. Егде жастағы және кәрілік жастағы пациенттерге жедел медициналық көмек көрсету үшін медициналық айғақтар және стационар жағдайында медициналық көмек көрсету үшін жолдамалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 7:
Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Дағды 1:
Денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес медициналық құжаттаманы жүргізу, медициналық-статистикалық ақпаратты талдау
Машықтар:
1. Жұмысты жоспарлау және өз қызметінің көрсеткіштерін талдай отырып есеп жасау.
2. Медициналық құжаттаманы, оның ішінде электрондық түрде жүргізу және оны жүргізу сапасын бақылау.

2. Знания в области активного долголетия, укрепления здоровья и профилактической медицинской помощи, паллиативной помощи, а также местной системы социальной поддержки.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 6:
Оказание медицинской помощи в экстренной и неотложной форме
Навык 1:
Оказание медицинской помощи при неотложных состояниях гериатрии-ческой практике в соответствии с клиническими протоколами и стандартами оказания медицинской помощи
Умения:
1. Распознавать состояния, представляющие угрозу жизни, включая состояние клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания), требующие оказания медицинской помощи в экстренной форме пациентам старших возрастных групп и лицам с признаками преждевременного старения организма.
2. Оценивать состояния, требующие оказания медицинской помощи в экстренной форме.
3. Оказывать медицинскую помощь в экстренной форме пациентам при состояниях, представляющих угрозу жизни пациентов, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания)
3. Выполнять мероприятия по сердечно-легочной реанимации.
5. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании медицинской помощи в экстренной форме.
6. Владеть навыками диагностики и оказания неотложной медицинской помощи в экстренных ситуациях в практике гериатра.
Знания:
1. Диагностика и оказание неотложной медицинской помощи в экстренных ситуациях в практике гериатра.
2. Методики сбора жалоб, анамнеза жизни у пациентов пожилого и старческого возраста (лиц, осуществляющих уход).
3. Методики физикального исследования (осмотр, пальпация, перкуссия, аускультация).
4. Клинические признаки внезапного прекращения кровообращения и (или) дыхания.
5. Правила проведения сердечно-легочной реанимации.
6. Медицинские показания для оказания скорой медицинской помощи пациентам пожилого и старческого возраста и направления для оказания медицинской помощи в условиях стационара.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 7:
Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Навык 1:
Ведение медицинской документации, анализ медико-статистической информации, в соответствии с требованиями нормативных правовых актах в области здравоохранения
Умения:
1. Планировать работу и составлять отчет с анализом показателей собственной деятельности.
2. Вести медицинскую документацию, в том числе в электронном виде и контролировать качество ее ведения.

1. Гериатр дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Гериатрлар дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Гериатр дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Гериатр дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Гериатр дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жоспарларды әзірлеуге қатысу және жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында гериатриялық дәрігерлер арасында тапсырмаларды бөлу.
2. Гериатр дәрігерлерінің келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Гериатрия саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе САПАСЫНЫҢ жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Гериатрия және геронтология саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Эпидемиологиялық жағдайды және геронтологиялық бейіндегі аурулардың таралуын мониторингтеу.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге гериатриялық және геронтологиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.

1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей гериатров.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами гериатрами.
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей гериатров.
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей гериатров.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей гериатров.
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами гериатрами с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей гериатров с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области гериатрии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области гериатрии и геронтологии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения заболеваний геронтологического профиля.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании гериатрической и геронтологической помощи пациентам (взрослые).
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.

2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз гериатриялық дәрігерлерге консультациялық көмек көрсету.
3. Басқа мамандықтағы дәрігерлерге гериатрия және геронтология мәселелері бойынша кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Гериатрлар дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама
Машықтар:
1. "Гериатрия"мамандануы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Гериатрия"мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Гериатрия"мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтау және гериатрлар дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласындағы туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Гериатр дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Машықтар:
1. Ғылыми жарияланымдарды талдау, олардың нәтижелерінің сапасы мен дұрыстығын бағалау

2. Осуществлять консультативную помощь врачам гериатрам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области гериатрии и геронтологии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами гериатрами.
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специализации "Гериатрия".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специализации "Гериатрия".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специализации "Гериатрия".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами гериатрами.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей гериатров.
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:
1. Анализировать научные публикации, оценивать качество и достоверность их результатов

5. Гериатрия мен геронтологияның медициналық практикасына жаңа технологиялардың табысты трансфертін қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістері. Медициналық көмектің тиімділігі мен сапасын бағалау көрсеткіштері мен критерийлері
2. Гериатрия саласындағы өзекті технологиялар мен зерттеулер.
3. Жаңа медициналық технологияларды трансферттеу процесі, оның ішінде олардың әлеуетін бағалау және тәжірибеге интеграциялау.
4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды келісу және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Гериатрия" мамандануы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
Дағды 1:
Халыққа гериатриялық және геронтологиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Дәлелдерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде Халыққа гериатриялық және геронтологиялық көмек көрсету саласындағы стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтарды және әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
2. Республика және халықаралық ынтымақтастық деңгейінде гериатриялық және геронтологиялық қызметті дамыту және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулар мен әдістемелік ұсыныстар.
2. Медициналық көмектің сапасын бағалау әдістері, оның ішінде аудит және диагностика мен емдеудің тиімділігін бағалау, этикалық стандарттар және пациенттердің құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Халыққа гериатриялық және геронтологиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Машықтар:
1. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқауларға сараптама/рецензия жүргізу.
2. Стандарттарды, Хаттамаларды және нұсқауларды жақсарту бойынша ұсыныстарды тұжырымдау және оларға өзгерістер немесе толықтырулар ұсыну.
3. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы туралы сараптамалық қорытынды қалыптастыру.

5. Владеть навыками обеспечения успешного трансфера новых технологий в медицинскую практику гериатрии и геронтологии.
Знания:
1. Количественные методы статистического анализа и прогнозирования. Показатели и критерии оценки эффективности и качества медицинской помощи
2. Актуальные технологии и исследования в области гериатрии.
3. Процесс трансферта новых медицинских технологий, включая оценку их потенциала и интеграцию в практику.
4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специализации "Гериатрия"
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании гериатрической и геронтологической помощи населению.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения гериатрической и геронтологической помощи населению на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации гериатрической и геронтологической службы на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.
2. Методы оценки качества медицинской помощи, включая аудит и оценка эффективности диагностики и лечения, этические стандарты и права пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании гериатрической и геронтологической помощи населению.
Умения:
1. Проводить экспертизу/рецензирование стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Формулировать рекомендации по улучшению стандартов, протоколов и инструкций, а также предложить изменения или дополнения к ним.
3. Формировать экспертное заключение о качестве разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.

86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.2 Дәрігерлік практика және стоматология саласындағы қызмет
86.22 Арнайы дәрігерлік практика
86.22.0 Арнайы дәрігерлік практика
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіптік стандарт Қазақстан Республикасында жіті және созылмалы уланулары бар пациенттерге токсикологиялық көмекті ұйымдастыру және көрсету жөніндегі маманның кәсіптік құзыреті саласындағы талаптарды, оның ішінде пациенттерді диагностикалауды, емдеуді, профилактиканы және оңалтуды, медициналық көрсетілетін қызметтердің көлемі мен сапасына сараптаманы, қажетті білім мен практикалық дағдыларды меңгеруде мамандарды даярлауды белгілейді. Мамандардың біліктілік деңгейі жоғарылаған сайын әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдегі функцияларды орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Дәрігер токсиколог (ересектер бойынша және балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.2 Дәрігер-токсиколог (ересектер бойынша және балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
19) 7.4 Дәрігер-токсиколог (ересектер бойынша және балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
28) 7.2 Дәрігер-токсиколог (ересек) - 7 СБШ-нің деңгейі
29) 7.3 Дәрігер-токсиколог (ересек) - 7 СБШ-нің деңгейі
31) 7.4 Дәрігер-токсиколог - 7 СБШ-нің деңгейі
32) 7.2 Дәрігер-токсиколог (балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
33) 7.3 Дәрігер-токсиколог (балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
34) 7.4 Дәрігер-токсиколог (балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
36) 7.3 Дәрігер-токсиколог (ересек) - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Дәрігер токсиколог (ересектер бойынша және балалар бойынша)":
Топтың коды:
2214-7
Қызмет атауының коды:
2214-7-001
Кәсіптің атауы:
7.1 Дәрігер токсиколог (ересектер бойынша және балалар бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Токсикология (ересектер, балалар)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер" Біліктілігі. Бұл біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі қажет емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттау курсы
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен жіті уланған науқастардың (ересектер, балалар) профилактикасы, диагностикасы , емдеу, медициналық оңалту
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, үйде, медициналық ұйымнан тыс жерде, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда білікті және мамандандырылған токсикологиялық көмек көрсету

86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.2 Деятельности в области врачебной практики и стоматологии
86.22 Специальная врачебная практика
86.22.0 Специальная врачебная практика
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по организации и оказанию токсикологической помощи в Республике Казахстан пациентам с острыми и хроническими отравлениями, включая диагностику, лечение, профилактику и реабилитацию пациентов, экспертизу объема и качества медицинских услуг, подготовку специалистов в овладении необходимым объемом знаний и практических навыков. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач-токсиколог (взрослый и детский) - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач-токсиколог (взрослый и детский) - 7 уровень ОРК;
3) 7.4 Врач-токсиколог (взрослый и детский) - 7 уровень ОРК;
4) 7.2 Врач-токсиколог - 7 уровень ОРК;
5) 7.3 Врач-токсиколог - 7 уровень ОРК;
6) 7.4 Врач-токсиколог - 7 уровень ОРК;
7) 7.2 Врач-токсиколог (детский) - 7 уровень ОРК;
8) 7.3 Врач-токсиколог (детский) - 7 уровень ОРК;
9) 7.4 Врач-токсиколог (детский) - 7 уровень ОРК;
10) 7.3 Врач-токсиколог (взрослый и детский) - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач-токсиколог (взрослый и детский)":
Код группы:
2214-7
Код наименования занятия:
2214-7-001
Наименование профессии:
7.1 Врач-токсиколог (взрослый и детский)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач-стажер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения на сертификационном курсе по специализации "Токсикология". Предшествующий опыт работы по специальностям специальностей "Анестезиология и реаниматология", "Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф", специальностям работников с высшим медицинским образованием терапевтического профиля на подуровне 7.2 не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Токсикология" в рамках специальностей "Анестезиология и реаниматология", "Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф", межпрофильной специализации работников с высшим медицинским образованием терапевтического профиля.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) с острыми отравлениями под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание квалифицированной и специализированной токсикологической помощи в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, на дому, вне медицинской организации, в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника

2. Тәлімгердің бақылауымен пациенттерде (ересектер, балалар) уланудың алдын алу, салауатты өмір салтын қалыптастыру және санитарлық-гигиеналық ағарту және пациенттерді оқыту бойынша іс-шаралар өткізу контроль эффективности профилактических мероприятий при оказании анестезиологической и реаниматологической помощи, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому прос
3. Тәлімгердің бақылауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу
4. Тәлімгердің бақылауымен есептік-есептілік медициналық құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Дәрігердің үздіксіз кәсіби дамуы
Еңбек функциясы 1:
Амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, үйде, медициналық ұйымнан тыс жерде, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда білікті және мамандандырылған токсикологиялық көмек көрсету
Дағды 1:
Науқастардағы жіті улануды диагностикалау (ересектер, балалар).
Машықтар:
1. Уланған науқастарда (олардың заңды өкілдерінде) анамнез және шағымдар жинау.
2. Уланған науқастарды тексеру және физикалық тексеру.
3. Уланған пациенттерді (ересектер, балалар) алғашқы тексеру және тексеру жоспарын әзірлеу және жүргізу.
4. Диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін тағайындау мен түсіндіруді, аурулардың халықаралық жіктемесіне сәйкес диагнозды тұжырымдауды қоса алғанда, пациенттерде (ересектер, балалар) жиі кездесетін улануларды диагностикалау және дифференциалды диагностикалау дағдыларын меңгеру.
5. Орган жеткіліксіздігінің деңгейін бағалау.
6. Пациенттердегі (ересектер, балалар) негізгі аурудың асқынуларын уақтылы анықтау.
7. Пациенттерді (ересектер, балалар) жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызу көрсеткіштерін анықтау.
8. Клиникалық бақылаулар мен тексеру, анамнез жинау, Клиникалық-зертханалық және аспаптық зерттеулердің деректері негізінде диагнозды анықтау (растау).
Білімдер:
1. Анестезиологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты және Білім:
1. Науқастардағы жіті улануды диагностикалау алгоритмдері (ересектер, балалар).
2. Этиологиясы, патогенезі, жіктелуі, клиникалық көріністері, пациенттердегі жіті уланудың диагностикасы (ересектер, балалар).
3. Пациенттерге (ересектер, балалар) арнайы сауалнама және физикалық тексеру схемалары.
4. Диагноз қою үшін пациенттерді (ересектер, балалар) тексерудің жалпы клиникалық және токсикологиялық әдістері.
5. Ағзаның биологиялық сұйықтықтарының зертханалық деректері қалыпты және пациенттерде (ересектер, балалар) жиі улану кезінде.

2. Проведение мероприятий по профилактике отравлений у впациентов (взрослые, дети), формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению и обучению пациентов под контролем наставника
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие врача
Трудовая функция 1:
Оказание квалифицированной и специализированной токсикологической помощи в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, на дому, вне медицинской организации, в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Диагностика острых отравлений у пациентов (взрослые, дети).
Умения:
1. Сбор анамнеза и жалоб у пациентов (их законных представителей) с отравлениями.
2. Осмотр и физикальное обследование пациентов с отравлениями.
3. Разрабатывать и проводить план первичного осмотра и обследования ппациентов (взрослые, дети) с отравлениями.
4. Владеть навыками диагностики и дифференциальной диагностики наиболее распространенных отравлений у пациентов (взрослые, дети), включая назначение и интерпретацию результатов диагностических исследований, формулирование диагноза согласно международной классификации болезней.
5. Оценка уровня органной недостаточности.
6. Своевременное определение осложнений основного заболевания у пациентов (взрослые, дети).
7. Определять показания к плановой и экстренной госпитализации пациентов (взрослые, дети).
8. Установление (подтверждение) диагноза на основании клинических наблюдений и обследования, сбора анамнеза, данных клинико-лабораторных и инструментальных исследований.
Знания:
1. Алгоритмы диагностики острых отравлений у пациентов (взрослые, дети).
2. Этиология, патогенез, классификации, клинические проявления, диагностика острых отравлений у пациентов (взрослые, дети).
3. Схемы специального опроса и физикального осмотра пациентов (взрослые, дети).
4. Общеклинические и токсикологические методы обследования пациентов (взрослые, дети) для постановки диагноза.
5. Лабораторные данные биологических жидкостей организма в норме и при наиболее распространенных отравлениях у пациентов (взрослые, дети).

6. Ауруханаға жатқызу көрсеткіштері..
7. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
8. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсынымдар.
9. Пациенттің жағдайына, операцияның жеделдігіне және оның көлеміне байланысты анестезиологиялық құралдардың әртүрлі түрлеріне көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
10. Негізгі ауруға, операция көлеміне және науқастың жағдайына байланысты пациентті анестезиологиялық жәрдемақыға дайындау ережелері.
11. Анестетиктердің фармакологиялық қасиеттері, оларды біріктіру мүмкіндіктері және жалпы және аймақтық анестезия кезіндегі дозалар.
12. Интраоперациялық инфузиялық және трансфузиялық терапияны жүргізу қағидалары
13. Ықтимал асқынулар, олардың алдын алу және емдеу әдістері.
14. Жалпы анестезиядан кейінгі ояту ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Жіті уланулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) тағайындау және емдеу, оның тиімділігін бақылау
Машықтар:
1. Науқасты емдеу тактикасын, оны тексеру жоспарын анықтау.
2. Клиникалық бақылаулар мен тексеру, анамнез жинау, Клиникалық-зертханалық және аспаптық зерттеулердің деректері негізінде диагнозды анықтау (растау)
3. Емдеуді тағайындау және бақылау, диагностикалық, емдік, оңалту және профилактикалық процедуралар мен іс-шараларды жүргізу
4. Пациенттердің (ересектер, балалар) жағдайын динамикалық бақылау және мониторинг жүргізу.
5. Интракорпоральды және/немесе экстракорпоральды детоксикация әдістеріне көрсеткіштерді анықтаңыз.
6. Интракорпоральды (мәжбүрлі диурез, перитонеальді диализ) және/немесе экстракорпоральды детоксикация (плазма алмасу, бүйректі алмастыратын үздіксіз терапия) жүргізу.
7. Пациенттің жағдайына және қосымша тексеру әдістерінің негіздемесіне байланысты емдеу жоспарына өзгерістер енгізу.
8. Диагностикалық және емдеу процедураларын, құрал-саймандарды, аппаратураларды пайдалануды бақылау.
Білімдер:
1. Еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасының және медициналық-әлеуметтік сараптаманың негіздері.
2. Токсикологиялық қызметті ұйымдастырудың жалпы мәселелері.
3. Науқастардағы жедел улануды емдеу алгоритмдері (ересектер, балалар).
4. Антидоттар тізімі.
5. Токсиколог тұрғысынан балалар ағзасының анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктері.
6. Балалар токсикологиясының ерекшеліктері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Жіті уланулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) медициналық оңалту
Машықтар:
1. Жіті уланулары бар пациенттерді медициналық оңалту іс-шараларын жүргізу үшін медициналық көрсеткіштерді айқындау.
2. Жіті улануы бар пациенттерді медициналық оңалту және санаторий-курорттық емдеу іс-шараларын тағайындау және жүргізу үшін маман дәрігерлерге жіберу үшін медициналық көрсеткіштерді айқындау.
Білімдер:
1. Жітіуланған науқастарды медициналық оңалтудың негіздері мен әдістері.
2. Жіті уланулары бар пациенттерді медициналық оңалту іс-шараларын жүргізуге медициналық көрсетілімдер мен медициналық қарсы көрсетілімдер.
3. Жіті уланумен ауыратын науқастарда физиотерапия және физиотерапия әдістерін қолдануға арналған медициналық көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауымен пациенттерде (ересектер, балалар) уланудың алдын алу, салауатты өмір салтын қалыптастыру және санитарлық-гигиеналық ағарту және пациенттерді оқыту бойынша іс-шаралар өткізу контроль эффективности профилактических мероприятий при оказании анестезиологической и реаниматологической помощи, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому прос
Дағды 1:
Инфекциялардың алдын алуға және инфекциялық бақылауға бағытталған пациенттерде (ересектер, балалар) улану кезінде алдын алу іс-шараларын жүргізу.
Машықтар:
1. Халық арасында уланудың алдын алуға бағытталған іс-шараларды өткізуге қатысу.

6. Показания к госпитализации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Назначение и проведение лечения пациентов (взрослые, дети) с острыми отравлениями, контроль его эффективности
Умения:
1. Определение тактики лечения больного, плана его обследования.
2. Установление (подтверждение) диагноза на основании клинических наблюдений и обследования, сбора анамнеза, данных клинико-лабораторных и инструментальных исследований
3. Назначать и контролировать лечение, проводить диагностические, лечебные, реабилитационные и профилактические процедуры и мероприятия
4. Проводить динамическое наблюдение и мониторинг состояния пациентов (взрослые, дети).
5. Определять показания к методам интракорпоральной и/или экстракорпоральной детоксикации.
6. Проводить интракорпоральную (форсированный диурез, перитониальный диализ) и/или экстракорпоральную детоксикацию (плазмаобмен, непрерывная почечная заместительная терапмя).
7. Вносить изменения в план лечения в зависимости от состояния пациента и обоснования дополнительных методов обследования.
8. Контролировать проведение диагностических и лечебных процедур, эксплуатации инструментария, аппаратуры.
Знания:
1. Основы экспертизы временной нетрудоспособности и медико-социальной экспертизы.
2. Общие вопросы организации токсикологической службы.
3. Алгоритмы лечения острых отравлений у пациентов (взрослые, дети).
4. Перечень антидотов.
5. Анатомо-физиологические особенности детского организма с позиций токсиколога.
6. Особенности детской токсикологии
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) с острыми отравлениями
Умения:
1. Определять медицинские показания для проведения мероприятий медицинской реабилитации пациентов с острыми отравлениями.
2. Определять медицинские показания для направления пациентов с острыми отравлениями к врачам-специалистам для назначения и проведения мероприятий медицинской реабилитации и санаторно-курортного лечения.
Знания:
1. Основы и методы медицинской реабилитации пациентов с острыми отравлениями.
2. Медицинские показания и медицинские противопоказания к проведению мероприятий медицинской реабилитации пациентов с острыми отравлениями.
3. Медицинские показания к применению методов физиотерапии и лечебной физкультуры у пациентов с острыми отравлениями.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение мероприятий по профилактике отравлений у впациентов (взрослые, дети), формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению и обучению пациентов под контролем наставника
Навык 1:
Проведение профилактических мероприятий при отравлениях у пациентов (взрослые, дети), направленных на предупреждение инфекций и инфекционный контроль.
Умения:
1. Участвовать в проведении мероприятий, направленных на профилактику отравлений среди населения.

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 маусымдағы № 109 бұйрығы "Қазақстан Республикасында токсикологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 8 маусымда № 32735 болып тіркелді)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Токсиколог дәрігер (ересектер мен балалар)
7
Токсиколог дәрігер (ересек)
7
Токсиколог дәрігер (балалар)

Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 июня 2023 года № 109 "Об утверждении стандарта организации оказания токсикологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 июня 2023 года № 32735).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач токсиколог (взрослый и детский)
7
Врач токсиколог (взрослый)
7
Врач токсиколог (детский)

10. Кәсіптің карточкасы "7.2 Дәрігер-токсиколог (ересектер бойынша және балалар бойынша)":
Топтың коды:
2214-7
Қызмет атауының коды:
2214-7-001
Кәсіптің атауы:
7.2 Дәрігер-токсиколог (ересектер бойынша және балалар бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Токсикология (ересектер, балалар)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Токсиколог дәрігер (ересек, балалар)" біліктілігі. Бұл біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі қажет емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттау курсы
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Уланған пациенттердің (ересектер, балалар) профилактикасы, диагностикасы, лечение, медициналық оңалтуы
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Пациенттердегі улануды диагностикалау (ересектер, балалар)
2. Науқастардағы жіті улануды емдеу (ересектер, балалар).
3. Уланған пациенттерге қатысты медициналық сараптама жүргізу
4. Төтенше жағдайларда химиялық этиологияда мамандандырылған медициналық көмек көрсету
5. Уланудың алдын алуға бағытталған іс-шаралардың тиімділігін ұйымдастыру, жүргізу және бақылау
6. Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Пациенттердегі улануды диагностикалау (ересектер, балалар)
Дағды 1:
Жағдайды бағалау, жедел уланулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) тексеру
Машықтар:

10. Карточка профессии "7.2 Врач-токсиколог (взрослый и детский)":
Код группы:
2214-7
Код наименования занятия:
2214-7-001
Наименование профессии:
7.2 Врач-токсиколог (взрослый и детский)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач токсиколог (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы по специальностям "Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)", "Анестезиология и реаниматология (взрослая)", "Анестезиология и реаниматология (детская)", "Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф"на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет). Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специализации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Токсикология (взрослая, детская) в рамках специальностей "Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)", "Анестезиология и реаниматология (взрослая)", "Анестезиология и реаниматология (детская)", "Медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф"на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет). Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специал
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) с отравлениями
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика отравлений у пациентов (взрослые, дети)
2. Лечение острых отравлений у пациентов (взрослые, дети).
3. Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов с отравлениями
4. Оказание специализированной медицинской помощи в чрезвычайных ситуациях химической этиологии
5. Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику отравлений
6. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Диагностика отравлений у пациентов (взрослые, дети)
Навык 1:
Оценка состояния, обследование пациентов (взрослые, дети) с острыми отравлениями
Умения:

1. Пациенттерде (олардың заңды өкілдерінде) анамнезді, шағымдарды жинауды жүзеге асыру.
2. Пациенттерден (олардың заңды өкілдерінен) алынған ақпаратты түсіндіру және талдау.
3. Пациенттерді (ересектер, балалар) тексеру.
4. Зертханалық және аспаптық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіру.
5. Жасқа байланысты анатомиялық-функционалдық ерекшеліктерін ескере отырып, аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерді қарау және тексеру әдістерін қолдану:
- физикалық тексеру;
- Глазго шкаласы бойынша сананың бұзылуының тереңдігін бағалау;
- интракраниальды гипертензия белгілерін бағалау;
- гипертониялық-дислокациялық синдромның белгілерін бағалау;
- дегидратация дәрежесін бағалау;
- электрокардиографиялық деректерді декодтау, сипаттау және түсіндіру;
- перифериялық артериялардағы қан қысымын өлшеу;
- импульстік оксиметрия;
- ағзаның өмірлік маңызды функцияларын мониторингілейтін көлік аппараттарының көмегімен электрокардиограмма, қан қысымы, жүрек соғу жиілігі, импульстік оксиметрия, температура көрсеткіштері бойынша пациенттің жай-күйіне мониторинг жүргізу;
- қандағы глюкоза деңгейін зерттеу
6. Белгісіз затпен жедел улану кезінде зерттеу кешенін қолданыңыз.
7. Жіті химиялық уланудың патологиялық белгілері мен синдромдарын және олардың барысын қиындататын ауруларды және (немесе) жағдайларды анықтаңыз.
8. Жіті химиялық уланудың негізгі нозологиялық нысандары мен пациенттердегі (ересектер, балалар) өзге де аурулар және (немесе) жай-күйлер арасында дифференциалды диагностика жүргізу.
9. Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктелуін ескере отырып диагноз қойыңыз.
10. Консилиумдар мен консультацияларды, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып ұйымдастыру және өткізу.
11. Стационарлық жағдайда медициналық көмек көрсету үшін жіті уланулары бар пациенттерді жіберу үшін медициналық көрсеткіштерді анықтау.
Білімдер:
1. Жіті уланған науқастарда өмір тарихы мен шағымдарды жинау әдісі.
2. Клиникалық, химиялық-токсикологиялық, клиникалық-биохимиялық зертханалық, аспаптық және функционалдық диагностиканың принциптері мен негізгі әдістері
3. Жіті уланудың клиникалық, функционалдық және зертханалық белгілері
4. Жүйке, эндокриндік, тыныс алу, жүрек-қан тамырлары, зәр шығару, ас қорыту жүйелерінің қалыпты және патологиялық физиологиясы, су-электролит балансы, қышқыл-негіз күйі, қан жүйесі, химиялық гомеостаздың кооперативтік қызметі, оның ішінде жас аспектісі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерде (ересектер, балалар) созылмалы интоксикацияны анықтау.
Машықтар:

1. Осуществлять сбор анамнеза, жалоб у пациентов (их законных представителей).
2. Интерпретировать и анализировать информацию, полученную у пациентов (их законных представителей).
3. Проводить осмотр пациентов (взрослые, дети).
4. Интерпретировать результаты лабораторных и инструментальных исследований.
5. Использовать методы осмотра и обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями, с учетом возрастных анатомо-функциональных особенностей:
- физикальное обследование;
- оценка глубины расстройств сознания по шкале Глазго;
- оценка признаков внутричерепной гипертензии;
- оценка признаков гипертензионно-дислокационного синдрома;
- оценка степени дегидратации;
- расшифровка, описание и интерпретация электрокардиографических данных;
- измерение артериального давления на периферических артериях;
- пульсоксиметрия;
- проведение мониторинга состояния пациента по показателям электрокардиограммы, артериального давления, частоты сердечных сокращений, пульсоксиметрии, температуры с помощью транспортных аппаратов мониторинга жизненно важных функций организма;
- исследование уровня глюкозы в крови
6. Применять комплекс исследований при остром отравлении неизвестным веществом.
7. Выявлять патологические симптомы и синдромы острых химических отравлений и осложняющих их течение заболеваний и (или) состояний.
8. Проводить дифференциальную диагностику между основными нозологическими формами острых химических отравлений и иными заболеваниями и (или) состояниями у пациентов (взрослые, дети).
9. Устанавливать диагноз с учетом Международной статистической классификацией болезней и проблем, связанных со здоровьем.
10. Организовывать и проводить консилиумы и консультации, в том числе с использованием информационных технологий.
11. Определять медицинские показания для направления пациентов с острыми отравлениями для оказания медицинской помощи в стационарных условиях.
Знания:
1. Методика сбора анамнеза жизни и жалоб у пациентов с острыми отравлениями.
2. Принципы и основные методы клинической, химико-токсикологической, клинико-биохимической лабораторной, инструментальной и функциональной диагностики
3. Клинические, функциональные и лабораторные признаки острых отравлений
4. Нормальная и патологическая физиология нервной, эндокринной, дыхательной, сердечно-сосудистой, мочевыделительной, пищеварительной систем, водно-электролитного баланса, кислотно-основного состояния, системы крови, системы кооперативной функции химического гомеостаза, в том числе в возрастном аспекте.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Выявление хронической интоксикации у пациентов (взрослые, дети).
Умения:

1. Пациенттерде (олардың заңды өкілдерінде) анамнезді, шағымдарды жинауды жүзеге асыру.
2. Пациенттерден (олардың заңды өкілдерінен) алынған ақпаратты түсіндіру және талдау.
3. Науқастарды тексеру.
4. Зертханалық және аспаптық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіру.
5. Жасқа байланысты анатомиялық-функционалдық ерекшеліктерін ескере отырып, аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерді қарау және тексеру әдістерін қолдану.
6. Консилиумдар мен консультацияларды, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып ұйымдастыру және өткізу.
7. Стационарлық жағдайда медициналық көмек көрсету үшін созылмалы интоксикациясы бар науқастарды жіберу үшін медициналық көрсеткіштерді анықтау.
Білімдер:
1. Пациенттер (ересектер, балалар)үшін қоршаған ортада, тамақ өнімдерінде және басқа қауіп көздерінде улы заттардың таралуы
2. Токсикокинетика және токсикодинамика негіздері.
3. Балалардағы физиология мен метаболизмнің ерекшеліктері.
4. Әртүрлі заттармен созылмалы интоксикацияның клиникалық белгілері мен белгілері.
5. Диагностиканың зертханалық әдістері, созылмалы интоксикациямен байланысты көрсеткіштер.
6. Диагностиканың аспаптық әдістері (рентгенография, магнитті-резонанстық томография немесе ультрадыбыстық диагностика), интоксикациядан туындаған органдар мен тіндердің өзгеруі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Науқастардағы жіті улануды емдеу (ересектер, балалар).
Дағды 1:
Жіті уланулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) тағайындау және емдеу, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау
Машықтар:
1. Жіті химиялық уланулары бар науқастарды емдеу жоспарын жасаңыз.
2. Детоксикация терапиясының әдістерін тағайындаудың медициналық көрсеткіштерін анықтау
3. Детоксикация терапиясының әдістерін қолдануға дайындық жүргізу, олардың тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау
4. Магистральды тамырларды пункциялау және катетеризациялау, жүйке діңдері мен плексустарын блоктау (оның ішінде ультрадыбыстық нұсқаулықпен), трахеостомия (томия), коникотомия, трахея интубациясы, трахеобронхиалды ағашты санациялау.
5. Детоксикация терапиясының тиімділігі мен қауіпсіздігін жүргізу және бағалау
6. Дәрілік препараттарды, оның ішінде антидоттарды қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін жүргізу және бағалау
7. Адам ағзасының метаболикалық күйі мен микробиотасының күйін бағалау
8. Алдын ала және пробиотикалық препараттардың, энтеральды, парентеральды және аралас емдік тамақтанудың көмегімен микробиотаның метаболикалық күйі мен күйін түзетуге медициналық көрсеткіштерді анықтау

1. Осуществлять сбор анамнеза, жалоб у пациентов (их законных представителей).
2. Интерпретировать и анализировать информацию, полученную у пациентов (их законных представителей).
3. Проводить осмотр пациентов.
4. Интерпретировать результаты лабораторных и инструментальных исследований.
5. Использовать методы осмотра и обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями, с учетом возрастных анатомо-функциональных особенностей.
6. Организовывать и проводить консилиумы и консультации, в том числе с использованием информационных технологий.
7. Определять медицинские показания для направления пациентов с хронической интоксикацией для оказания медицинской помощи в стационарных условиях.
Знания:
1. Распространенность токсических веществ в окружающей среде, пищевых продуктах и других источниках риска для пациентов (взрослые, дети)
2. Основы токсикокинетики и токсикодинамики.
3. Особенности физиологии и метаболизма у детей.
4. Клинические симптомы и признаки хронической интоксикации различными веществами.
5. Лабораторные методы диагностики, показатели, связанных с хронической интоксикацией.
6. Инструментальные методы диагностики (рентгенография, магнитно-резонансная томография или ультразвуковая диагностика), изменения в органах и тканях, вызванные интоксикацией.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Лечение острых отравлений у пациентов (взрослые, дети).
Навык 1:
Назначение и проведение лечения пациентов (взрослые, дети) с острыми отравлениями, контроль его эффективности и безопасности
Умения:
1. Разрабатывать план лечения пациентов с острыми химическими отравлениями.
2. Определять медицинские показания к назначению методов детоксикационной терапии
3. Проводить подготовку к применению методов детоксикационной терапии, контроль их эффективности и безопасности
4. Проводить пункцию и катетеризацию магистральных сосудов, блокаду нервных стволов и сплетений (в том числе под ультразвуковым наведением), трахеостомию (томию), коникотомию, интубацию трахеи, санацию трахеобронхиального дерева.
5. Проводить и оценивать эффективность и безопасность методов детоксикационной терапии
6. Проводить и оценивать эффективность и безопасность применения лекарственных препаратов, в том числе антидотов
7. Оценивать метаболический статус и состояние микробиоты организма человека
8. Определять медицинские показания к проведению коррекции метаболического статуса и состояния микробиоты с помощью пре- и пробиотических препаратов, энтерального, парентерального и смешанного лечебного питания

9. Детоксикация терапиясы әдістерін қолдану және гомеостазды түзету мақсатында инфузиялық терапия үшін магистральдық және (немесе) перифериялық тамырларға қажетті қолжетімділікті қамтамасыз ету
10. Гипербариялық оттегімен қанықтыру сеанстарының медициналық көрсеткіштерін анықтау, олардың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау
11. Жіті химиялық уланудан туындаған асқынулардың дамуын анықтауға және алдын алуға бағытталған іс-шараларды жүргізу
12. Адам ағзасының клиникалық, гемодинамикалық волемиялық, метаболикалық, биохимиялық, электрокардиографиялық, электроэнцефалографиялық көрсеткіштерінің деректерін талдау және түзету.
13. Қанның ұюы мен қан ұюына қарсы жүйелерінің, соның ішінде таратылған тамырішілік қан ұюының бұзылуын түзету.
14. Жедел медициналық жәрдем станцияларының (қосалқы станцияларының), медициналық авиация бөлімшелерінің, медициналық ұйымдардың дәрігерлеріне клиникалық токсикология мәселелері бойынша кеңес беру.
Білімдер:
1. Адам ағзасының анатомиялық-физиологиялық және жас ерекшеліктері, жүкті әйелдердің анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктері.
2. Асқынуларды клиникалық, химиялық-токсикологиялық, спецификалық және спецификалық емес биохимиялық, функционалдық және аспаптық диагностикалау әдістері.
3. Дәрілік препараттардың, оның ішінде антидоттардың фармакокинетикасы және Фармакодинамикасы.
4. Жіті химиялық уланулары бар пациенттерді емдеу үшін қолданылатын дәрілік препараттардың, оның ішінде антидоттардың, медициналық бұйымдардың, емдік тамақтанудың әсер ету механизмі; оларды тағайындауға медициналық көрсетілімдер мен медициналық қарсы көрсетілімдер, ықтимал асқынулар, жанама әсерлер, жағымсыз реакциялар, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялар.
5. Адам ағзасының детоксикация терапиясының әдістерін қолдануға, оның ішінде жіті уланудың жекелеген түрлеріне және олардың асқынуларына медициналық көрсеткіштер мен медициналық қарсы көрсеткіштер.
6. Жіті улану кезінде экстракорпоральды емдеу әдістерін, гипербариялық оксигенацияны қолдануға медициналық көрсеткіштер мен медициналық қарсы көрсеткіштер.
7. Детоксикация терапиясы, реанимация және қарқынды терапия асқынуларының пайда болу және даму ерекшеліктері, оларды диагностикалау және емдеу.
8. Адам ағзасының метаболикалық мәртебесінің бұзылуын диагностикалау әдістері және оны түзету әдістері.
9. Медициналық ұйымнан тыс, амбулаториялық және стационарлық қатар жүретін аурулар мен патологиялық жағдайлар кезінде детоксикациялық терапия әдістерін қолдану ерекшеліктері, жас аспектісінде қолдану ерекшеліктері.

9. Обеспечивать необходимый доступ к магистральным и (или) периферическим сосудам для инфузионной терапии с целью применения методов детоксикационной терапии и коррекции гомеостаза
10. Определять медицинские показания к проведению сеансов гипербарической оксигенации, оценивать их эффективность и безопасность
11. Проводить мероприятия, направленные на выявление и предотвращение развития осложнений, вызванных острым химическим отравлением
12. Организовывать динамический мониторинг функции жизненно важных органов и систем и уход за пациентами, анализировать и корригировать данные клинических, гемодинамических волемических, метаболических, биохимических, электрокардиографических, электроэнцефалографических показателей организма человека.
13. Корригировать нарушения свертывающей и антисвертывающей систем крови, в том числе диссеминированного внутрисосудистого свертывания крови.
14. Консультировать врачей станций (подстанций) скорой медицинской помощи, отделений медицинской авиации, медицинских организаций по вопросам клинической токсикологии.
Знания:
1. Анатомо-физиологические и возрастные особенности организма человека, анатомо-физиологические особенности беременных женщин.
2. Методы клинической, химико-токсикологической, специфической и неспецифической биохимической, функциональной и инструментальной диагностики осложнений.
3. Фармакокинетика и фармакодинамика лекарственных препаратов, в том числе антидотов.
4. Механизм действия лекарственных препаратов, в том числе антидотов, медицинских изделий, лечебного питания, применяемых для лечения пациентов с острыми химическими отравлениями; медицинские показания и медицинские противопоказания к их назначению, возможные осложнения, побочное действие, нежелательные реакции, в том числе тяжелые и непредвиденные.
5. Медицинские показания и медицинские противопоказания к применению методов детоксикационной терапии организма человека, в том числе при отдельных видах острых отравлений и их осложнений.
6. Медицинские показания и медицинские противопоказания к применению экстракорпоральных методов лечения, гипербарической оксигенации при острых отравлениях.
7. Особенности возникновения и развития осложнений детоксикационной терапии, реанимации и интенсивной терапии, их диагностика и лечение.
8. Методы диагностики нарушений метаболического статуса организма человека и способы его коррекции.
9. Особенности применения методов детоксикационной терапии при сопутствующих заболеваниях и патологических состояниях, вне медицинской организации, амбулаторного и стационарного, особенности применения в возрастном аспекте.

10. Дәрілік препараттарды, оның ішінде антидоттарды қолдануды талап ететін жедел уланудың клиникалық көріністері мен патофизиологиялық механизмдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді талап ететін клиникалық өлім жағдайын (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды) қоса алғанда, өмірге қауіп төндіретін жағдайларды тану.
2. Жіті химиялық уланулары бар науқастардың жағдайының себебі мен ауырлығын бағалау және пациенттерді осы жағдайдан шығару үшін қажетті шараларды қабылдау.
3. Жүрек-өкпе реанимациясының шараларын орындау.
4. Өмірге, оның ішінде клиникалық өлімге қауіп төндіретін жағдайларда (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды тоқтату) шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
5. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттарды, оның ішінде антидоттарды және медициналық бұйымдарды қолдану.
6. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттарды, оның ішінде антидоттарды және медициналық бұйымдарды қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігіне бағалау жүргізу.
7. Медициналық ұйымнан тыс жағдайларда жедел улану кезінде ауыр жағдайларды анықтаңыз.
Білімдер:
1. Қан айналымының және (немесе) тыныс алудың кенеттен тоқтауының клиникалық белгілері.
2. Жүрек-өкпе реанимациясы.
3. Медициналық ұйымнан тыс жағдайларда жіті уланумен ауыратын науқастарда ауыр жағдайларды анықтау әдістері.
4. Медициналық ұйымнан тыс жағдайларда жіті улану кезіндегі қарқынды терапия және реанимация әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Жіті уланулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) медициналық оңалтудың тиімділігін жоспарлау және бақылау
Машықтар:
1. Жіті уланулары бар пациенттерді медициналық оңалту іс-шараларының жоспарын әзірлеу.
2. Науқастың жағдайын және клиникалық жағдайын бағалау және олардың нәтижелерін түсіндіру үшін медициналық оңалту кезеңінде жедел уланған науқастарды тексеру әдістерін қолданыңыз.
3. ЖІті уланулары бар пациенттерді медициналық оңалту іс-шараларын жүргізу үшін медициналық көрсеткіштерді айқындау.
4. Жіті улануы бар пациенттерді медициналық оңалту және санаторий-курорттық емдеу іс-шараларын тағайындау және жүргізу үшін маман дәрігерлерге жіберу үшін медициналық көрсеткіштерді айқындау.
5. Жіті уланған науқастарды медициналық оңалту шараларының тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Білімдер:

10. Клинические проявления и патофизиологические механизмы острых отравлений, требующих применения лекарственных препаратов, в том числе антидотов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание медицинской помощи в экстренной форме
Умения:
1. Распознавать состояния, представляющие угрозу жизни, включая состояние клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания), требующие оказания медицинской помощи в экстренной форме.
2. Оценивать причину и тяжесть состояния пациентов с острыми химическими отравлениями и принимать необходимые меры для выведения пациентов из этого состояния.
3. Выполнять мероприятия сердечно-легочной реанимации.
4. Оказывать медицинскую помощь в экстренной форме при состояниях, представляющих угрозу жизни, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания).
5. Применять лекарственные препараты, в том числе антидоты, и медицинские изделия при оказании медицинской помощи в экстренной форме.
6. Проводить оценку эффективности и безопасности применения лекарственных препаратов, в том числе антидотов, и медицинских изделий при оказании медицинской помощи в экстренной форме.
7. Выявлять критические состояния при острых отравлениях в условиях вне медицинской организации.
Знания:
1. Клинические признаки внезапного прекращения кровообращения и (или) дыхания.
2. Сердечно-легочная реанимация.
3. Методы выявления критических состояний у пациентов с острыми отравлениями в условиях вне медицинской организации.
4. Методы интенсивной терапии и реанимации при острых отравлениях в условиях вне медицинской организации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Планирование и контроль эффективности медицинской реабилитации пациентов (взрослые, дети) с острыми отравлениями
Умения:
1. Разрабатывать план мероприятий медицинской реабилитации пациентов с острыми отравлениями.
2. Применять методы обследования пациентов с острыми отравлениями на этапе медицинской реабилитации для оценки состояния пациента и клинической ситуации и интерпретировать их результаты.
3. Определять медицинские показания для проведения мероприятий медицинской реабилитации пациентов с острыми отравлениями.
4. Определять медицинские показания для направления пациентов с острыми отравлениями к врачам-специалистам для назначения и проведения мероприятий медицинской реабилитации и санаторно-курортного лечения.
5. Оценивать эффективность и безопасность мероприятий медицинской реабилитации пациентов с острыми отравлениями.
Знания:

1. Жіті уланған науқастарды медициналық оңалтудың негіздері мен әдістері.
2. Жіті уланулары бар пациенттерді медициналық оңалту іс-шараларын жүргізуге медициналық көрсетілімдер мен медициналық қарсы көрсетілімдер.
3. Жіті уланумен ауыратын науқастарда физиотерапия және физиотерапия әдістерін қолдануға арналған медициналық көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Уланған пациенттерге қатысты медициналық сараптама жүргізу
Дағды 1:
Еңбекке жарамсыздық сараптамасы
Машықтар:
1. Медициналық сараптама нәтижелері бойынша уланудың болуы немесе болмауы мәселесі бойынша медициналық қорытындылар тұжырымдау.
2. Уақытша еңбекке жарамсыздық белгілерін және уланудан туындаған адам ағзасы функциясының тұрақты бұзылу белгілерін және ауру отбасы мүшелеріне күтім жасау үшін аурухана парағын беру кезінде күтім жасау қажеттілігін анықтау.
3. Уланған науқастарды медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу.
4. Медициналық-әлеуметтік сараптамадан өту үшін уланған пациенттерге қажетті медициналық құжаттаманы дайындау.
5. Уланған науқастарға еңбекке жарамсыздық парағын жасаңыз.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 16 қарашадағы № ҚР ДСМ-196/2020 бұйрығы"Жеке медициналық кітапшаларды беру, есепке алу және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 18 қарашада № 21652 болып тіркелді)
2. Медициналық-әлеуметтік сараптаманы жүзеге асыру үшін медициналық құжаттаманы ресімдеу.
3. Медициналық-әлеуметтік сараптамадан өту үшін уланудан және олардың салдарларынан туындаған дене функцияларының тұрақты бұзылуы бар пациенттерді жіберуге арналған медициналық көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Төтенше жағдайларда химиялық этиологияда мамандандырылған медициналық көмек көрсету
Дағды 1:
Медициналық сұрыптау, көмек көрсету, пациенттерді эвакуациялау
Машықтар:
1. Химиялық этиологияның төтенше жағдайларында, террористік актілер мен әскери қақтығыстар кезінде мамандандырылған медициналық көмек бригадасының құрамында жұмыс істеу дағдыларын меңгеру.
2. Химиялық этиологияның төтенше жағдайларында жіті химиялық уланулары бар пациенттерді медициналық сұрыптауды жүргізу.
3. Химиялық этиологияның төтенше жағдайларында жіті химиялық уланулары бар науқастарға медициналық көмек көрсету.
4. Химиялық этиологияның төтенше жағдайларында жіті химиялық уланулары бар пациенттерді мамандандырылған медициналық ұйымдарға эвакуациялауға дайындық жүргізу.

1. Основы и методы медицинской реабилитации пациентов с острыми отравлениями.
2. Медицинские показания и медицинские противопоказания к проведению мероприятий медицинской реабилитации пациентов с острыми отравлениями.
3. Медицинские показания к применению методов физиотерапии и лечебной физкультуры у пациентов с острыми отравлениями.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов с отравлениями
Навык 1:
Экспертиза нетрудоспособности
Умения:
1. Формулировать по результатам медицинской экспертизы медицинские заключения по вопросу наличия или отсутствия отравления.
2. Определять признаки временной нетрудоспособности и признаки стойкого нарушения функции организма человека, обусловленного отравлением, и необходимость ухода при выдаче больничного листа по уходу за больными членами семьи.
3. Направлять пациентов с отравлениями на медико-социальную экспертизу.
4. Подготавливать необходимую медицинскую документацию пациентам с отравлениями для прохождения медико-социальной экспертизы.
5. Оформлять листок нетрудоспособности пациентам с отравлениями.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 ноября 2020 года № 21660).
2. Оформление медицинской документации для осуществления медико-социальной экспертизы.
3. Медицинские показания для направления пациентов, имеющих стойкое нарушение функций организма, обусловленное отравлениями и их последствиями, для прохождения медико-социальной экспертизы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Оказание специализированной медицинской помощи в чрезвычайных ситуациях химической этиологии
Навык 1:
Медицинская сортировка, оказание помощи, эвакуация пациентов
Умения:
1. Владеть навыками работы в составе бригады специализированной медицинской помощи в чрезвычайных ситуациях химической этиологии, при террористических актах и военных конфликтах.
2. Проводить медицинскую сортировку пациентов с острыми химическими отравлениями при чрезвычайных ситуациях химической этиологии.
3. Оказывать медицинскую помощь пациентам с острыми химическими отравлениями при чрезвычайных ситуациях химической этиологии.
4. Проводить подготовку к эвакуации пациентов с острыми химическими отравлениями при чрезвычайных ситуациях химической этиологии в специализированные медицинские организации.

5. Жедел медициналық жәрдемнің шұғыл консультациялық бригадаларының құрамында халыққа медициналық көмек көрсету.
Білімдер:
1. Төтенше жағдайлардың, террористік актілердің және әскери қақтығыстардың жіктелуі, жалпы сипаттамасы, оларға әсер ететін факторлар, санитарлық шығындардың мөлшері мен құрылымы
2. Химиялық этиологияның төтенше жағдайларында жіті химиялық уланулары бар пациенттерді медициналық сұрыптауды ұйымдастыру және принциптері
3. Табиғи және техногендік төтенше жағдайлардың, террористік актілердің және әскери қақтығыстардың медициналық-санитариялық салдарын жою кезінде халыққа медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру негіздері мен тәртібі
4. Химиялық этиологияның төтенше жағдайларында медициналық эвакуацияны ұйымдастыру принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Уланудың алдын алуға бағытталған іс-шаралардың тиімділігін ұйымдастыру, жүргізу және бақылау
Дағды 1:
Уланудың алдын алуға бағытталған іс-шаралардың тиімділігін ұйымдастыру, жүргізу және бақылау
Машықтар:
1. Пациенттер мен жалпы жұртшылыққа арналған ақпараттық науқандарды әзірлеу және өткізу, уланудың алдын алу шаралары туралы халықты хабардар ету.
2. Клиникалық токсикология бойынша дәрігерлерді, медбикелерді және фармацевтерді қоса алғанда, медицина қызметкерлеріне арналған білім беру бағдарламалары мен тренингтерін жоспарлау және өткізу.
3. Профилактикалық іс-шаралардың орындалуын бақылау.
Білімдер:
1. Уланудың пайда болуының немесе өршуінің алдын алу принциптері мен ерекшеліктері.
2. Ақпаратты бейімдеу және тыңдаушылардың жасына және қызығушылығына қарай оқытуға көзқарас.
3. Ақпараттық және білім беру жұмысының әдістері мен құралдары (плакаттар, брошюралар, презентациялар, мультимедиялық материалдар).
4. Уланудың алдын алу әдістері, соның ішінде химиялық зертханалардағы, тұрмыстық ортадағы қауіпсіздік ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 6:
Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Дағды 1:
Облыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес медициналық құжаттаманы жүргізу, медициналық-статистикалық ақпаратты талдау
Машықтар:
1. Жұмысты жоспарлау және өз қызметінің көрсеткіштерін талдай отырып есеп жасау.
2. Медициналық құжаттаманы, оның ішінде электрондық түрде жүргізу және оны жүргізу сапасын бақылау.
3. Бейінді медициналық бөлімше жұмысының Медициналық-статистикалық көрсеткіштеріне талдау жүргізу.
4. Жұмыста пациенттердің дербес деректері мен мәліметтерін заңнамаға сәйкес пайдалану.

5. Оказывать медицинскую помощь населению в составе экстренных консультационных бригад скорой медицинской помощи.
Знания:
1. Классификация, общая характеристика чрезвычайных ситуаций, террористических актов и военных конфликтов, их поражающие факторы, величина и структура санитарных потерь
2. Принципы и организация медицинской сортировки пациентов с острыми химическими отравлениями при чрезвычайных ситуациях химической этиологии
3. Основы организации и порядок оказания медицинской помощи населению при ликвидации медико-санитарных последствий природных и техногенных чрезвычайных ситуаций, террористических актов и военных конфликтов
4. Принципы организации медицинской эвакуации при чрезвычайных ситуациях химической этиологии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 5:
Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику отравлений
Навык 1:
Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику отравлений
Умения:
1. Разработка и проведение информационных кампаний для пациентов и широкой общественности, информирование населения о мерах предотвращения отравлений.
2. Планирование и проведение образовательных программ и тренингов для медицинских работников, включая врачей, медсестер и фармацевтов по клинической токсикологии.
3. Контроль выполнения профилактических мероприятий.
Знания:
1. Принципы и особенности профилактики возникновения или прогрессирования отравлений.
2. Адаптация информации и подход к обучению в зависимости от возраста и интересов слушателей.
3. Методы и средства информационной и образовательной работы (плакаты, брошюры, презентации, мультимедийные материалы).
4. Методы профилактики отравлений, включая правила безопасности в химических лабораториях, домашнем окружении.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 6:
Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Навык 1:
Ведение медицинской документации, анализ медико-статистической информации, в соответствии с требованиями нормативных правовых актах в области
Умения:
1. Планировать работу и составлять отчет с анализом показателей собственной деятельности.
2. Вести медицинскую документацию, в том числе в электронном виде и контролировать качество ее ведения.
3. Проводить анализ медико-статистических показателей работы профильного медицинского отделения.
4. Использовать в работе персональные данные пациентов и сведения, в соответствии с законодательством.

1. "Токсикология (ересектер, балалар)"мамандығы бойынша пациенттерге жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету
2. "Токсикология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Токсикология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы Академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Токсикология (ересектер, балалар)"мамандығы бойынша пациенттерге жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету
Дағды 1:
Уланған пациенттерге (ересектер, балалар) ауыр және сирек кездесетін патологиялық жағдайларды анықтау, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау
Машықтар:
1. Уланған пациенттерге (ересектер, балалар) арнайы тексеру әдістерін жүргізу.
2. Арнайы зерттеу әдістерінің нәтижелерін талдау және түсіндіру.
3. Уланған пациенттерді (ересектер, балалар) тексерудің аспаптық әдістерінің нәтижелерін талдау және түсіндіру.
4. "Токсикология (ересектер, балалар)"мамандығы бойынша медициналық қызметтер шеңберінде ауыр және сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін талдау және түсіндіру.
5. Дәрігерлік консилиумдарды ұйымдастыру дағдылары.
6. "Токсикология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде консультанттардың қорытындыларынан ақпаратты синтездей білу.
Білімдер:
1. Эпидемиология, этиология, патогенез, патоморфология, клиникалық көрініс, клиникалық токсикологиядағы сирек кездесетін патологиялық жағдайлардың диагностикасы.
2. Аурудың этиологиясы мен ауырлығын анықтау үшін клиникалық токсикологиядағы пациенттерді (ересектер, балалар) арнайы тексерудің принциптері мен әдістері.
3. Клиникалық токсикологиядағы сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде зертханалық-диагностикалық зерттеулерді тағайындауға медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 1 ақпандағы № ҚР ДСМ-12 бұйрығы"Қашықтықтан медициналық қызметтерді ұйымдастыру, ұсыну және ақы төлеу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 ақпанда № 22151 болып тіркелді)
5. Соңғы бес жылда токсикологтар қауымдастығында танылған "Токсикология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалауға қатысты қазіргі заманғы зерттеулердің нәтижелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
уланумен, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау
Машықтар:

1. Оказание высокотехнологичной медицинской помощи пациентам по специальности "Токсикология (взрослая, детская"
2. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Токсикология (взрослая, детская)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Токсикология (взрослая, детская)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Оказание высокотехнологичной медицинской помощи пациентам по специальности "Токсикология (взрослая, детская"
Навык 1:
Выявление тяжелых и редких патологических состояний пациентам (взрослые, дети) с отравлениями, контроль его эффективности и безопасности
Умения:
1. Проведение специальных методов обследования пациентам (взрослые, дети) с отравлениями.
2. Анализировать и интерпретировать результаты специальных методов исследований.
3. Анализировать и интерпретировать результаты инструментальных методов обследования пациентов (взрослые, дети) с отравлениями.
4. Анализировать и интерпретировать результаты лабораторно-диагностических исследований при диагностике тяжелых и редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Токсикология (взрослая, детская)".
5. Навыки организации врачебных консилиумов.
6. Умение синтезировать информацию из заключений консультантов при диагностике редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Токсикология (взрослая, детская)".
Знания:
1. Эпидемиология, этиология, патогенез, патоморфология, клиническая картина, диагностика редких патологических состояний в клинической токсикологии.
2. Принципы и методы специфического обследования пациентов (взрослые, дети) в клинической токсикологии по выявлению этиологии и тяжести течения заболевания.
3. Медицинские показания и противопоказания к назначению лабораторно-диагностических исследований при диагностике редких патологических состояний в клинической токсикологии.
4. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 февраля 2021 года № ҚР ДСМ-12 "Об утверждении правил организации, предоставления и оплаты дистанционных медицинских услуг" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 февраля 2021 года № 22151).
5. Результаты современных исследований в отношении диагностики редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Токсикология (взрослая, детская)", признанные в сообществе врачей токсикологов за последние пять лет.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
с отравлениями, контроль его эффективности и безопасности
Умения:

1. Улану, жоғары технологиялық медициналық көмекті қолдану және пайдалану бар пациенттерде (ересектер, балалар) ауыр және сирек патологиялық жағдайларда емдеу жоспарын әзірлеу.
2. Уланған пациенттерде (ересектер, балалар) дәрілік препараттарды, медициналық бұйымдарды қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
3. Мамандандырылған және жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету үшін пациенттерді (ересектер, балалар) іріктеу.
4. Уланған пациенттерде (ересектер, балалар) терапияның тиімділігі мен қауіпсіздігіне мониторинг жүргізу.
5. Уланған пациенттердің (ересектер, балалар) ауыр және сирек патологиялық жағдайларында терапияның тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
6. Диагностикалық манипуляциялар мен емдеу нәтижесінде туындаған асқынулардың, жағымсыз реакциялардың, соның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың алдын алу немесе жою.
Білімдер:
1. Улануы бар пациенттерге (ересектер, балалар) мамандандырылған және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің медициналық көрсетілімдері мен қарсы көрсетілімдері, ықтимал асқынулар, жанама әсерлер, жағымсыз реакциялар, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялар.
2. Мамандандырылған және жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету бойынша әдістер мен техникалар,
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
"Токсикология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Токсикология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Токсикология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Токсикология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Токсикология (ересектер, балалар)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Анықталған медициналық қателіктерге, олардың себеп-салдарлық байланыстарына, жағымсыз салдарларына және олардың алдын алу мүмкіндіктеріне талдау, ресімделген сипаттама жүргізу.
5. Тәуекел факторларын анықтау және токсикологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)

1. Разрабатывать план лечения при тяжелых и редких патологических состояниях у пациентов (взрослые, дети) с отравлениями, применением и использованием высокотехнологичной медицинской помощи.
2. Оценивать эффективность и безопасность применения лекарственных препаратов, медицинских изделий у пациентов (взрослые, дети) с отравлениями.
3. Подбирать пациентов (взрослые, дети) для оказания специализированных и высокотехнологичных медицинских услуг.
4. Проводить мониторинг эффективности и безопасности терапии у пациентов (взрослые, дети) с отравлениями.
5. Оценивать эффективность и безопасность терапии при тяжелых и редких патологических состояний пациентам (взрослые, дети) с отравлениями.
6. Предотвращать или устранять осложнения, нежелательные реакции, в том числе серьезные и непредвиденные, возникшие в результате диагностических манипуляций и лечения.
Знания:
1. Медицинские показания и противопоказания специализированных и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые, дети) с отравлениями, возможные осложнения, побочные действия, нежелательные реакции, в том числе серьезных и непредвиденных.
2. Методы и техники по оказанию специализированных и высокотехнологичных медицинских услуг,
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Токсикология (взрослая, детская)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Токсикология (взрослая, детская)".
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Токсикология (взрослая, детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Токсикология (взрослая, детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Токсикология (взрослая, детская)".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами токсикологами (взрослыми и детскими).
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).

2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін енгізу және сапасын жақсарту бойынша іс-шараларды әзірлеу және өткізу.
Машықтар:
1. Пациенттерге (ересектер, балалар) медициналық көмектің сапасын қамтамасыз ету мақсатында бейінді бөлімшелердің әлеуетін арттыру дағдыларын дамыту.
2. Медициналық қызметтердің сапасы мәселелері бойынша бейінді бөлімшелердің медициналық персоналына әдіснамалық қолдау көрсету.
3. Өз тәжірибеңізге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйреніңіз және енгізіңіз.
4. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау..
5. Клиникалық токсикологияның медициналық практикасына жаңа технологиялардың табысты трансфертін қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістері. Медициналық көмектің тиімділігі мен сапасын бағалау көрсеткіштері мен критерийлері
2. Клиникалық токсикология саласындағы өзекті технологиялар мен зерттеулер.
3. Жаңа медициналық технологияларды трансферттеу процесі, оның ішінде олардың әлеуетін бағалау және тәжірибеге интеграциялау.
4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды келісу және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Токсикология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
Дағды 1:
Халыққа токсикологиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Дәлелдемелерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде Халыққа токсикологиялық көмек көрсету саласындағы стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтар мен әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
2. Республика және халықаралық ынтымақтастық деңгейінде токсикологиялық қызметті дамыту және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге қатысу
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулар мен әдістемелік ұсыныстар.

2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Разработка и проведение мероприятий по улучшению качества и внедрению новых методов диагностики и лечения.
Умения:
1. Развитие навыков повышения потенциала профильных отделений с целью обеспечения качества медицинской помощи пациентам (взрослые, дети).
2. Оказание методологической поддержки медицинскому персоналу профильных отделений по вопросам качества медицинских услуг.
3. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
4. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике..
5. Владеть навыками обеспечения успешного трансфера новых технологий в медицинскую практику клинической токсикологии.
Знания:
1. Количественные методы статистического анализа и прогнозирования. Показатели и критерии оценки эффективности и качества медицинской помощи
2. Актуальные технологии и исследования в области клинической токсикологии.
3. Процесс трансферта новых медицинских технологий, включая оценку их потенциала и интеграцию в практику.
4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Токсикология (взрослая, детская)"
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании токсикологической помощи населению.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения токсикологической помощи населению на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации токсикологической службы на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.

1. "Токсикология (ересектер)" мамандығы бойынша ауыр және сирек кездесетін патологиялық жағдайлардың диагностикалық қызметтері мен емдеу шаралары шеңберінде жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету
2. Токсиколог дәрігерлердің (ересектер) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Токсикологтар (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Токсиколог дәрігерлердің (ересектер)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
"Токсикология (ересектер)" мамандығы бойынша ауыр және сирек кездесетін патологиялық жағдайлардың диагностикалық қызметтері мен емдеу шаралары шеңберінде жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету
Дағды 1:
"Токсикология (ересектер)" мамандығы бойынша медициналық қызметтер шеңберінде ауыр және сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау.
Машықтар:
1. Уланған пациенттерді (ересектер) тексерудің параклиникалық әдістерінің нәтижелерін талдау және түсіндіру.
2. "Токсикология (ересектер)" мамандығы бойынша медициналық қызметтер шеңберінде ауыр және сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін талдау.
7. "Токсикология (ересектер)" мамандығы бойынша медициналық қызметтер шеңберінде ауыр және сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде ішкі ағзаларды диагностикалаудың аспаптық әдістерінің нәтижелерін талдау.
8. Дәрігерлік консилиумдарды ұйымдастыру дағдыларын меңгеру.
9. "Токсикология (ересектер)"мамандығы бойынша медициналық қызметтер шеңберінде сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде мамандардың тексеру нәтижелері мен консультацияларын ескере отырып қорытындылар қалыптастыру.
Білімдер:
1. Эпидемиология, этиология, патогенез, патоморфология, клиникалық көрініс, клиникалық токсикологиядағы сирек кездесетін патологиялық жағдайлардың диагностикасы.
2.Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 1 ақпандағы № ҚР ДСМ-12 бұйрығы"Қашықтықтан медициналық қызметтерді ұйымдастыру, ұсыну және ақы төлеу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 ақпанда № 22151 болып тіркелді)
3. Соңғы бес жылда токсикологтар қауымдастығында танылған "Токсикология (ересектер)" мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалауға қатысты қазіргі заманғы зерттеулердің нәтижелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Уланудың ауыр және сирек жағдайлары бар пациенттердің (ересектер) жоғары технологиялық медициналық қызметтері шеңберінде емдеу
Машықтар:

1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей токсикологов (взрослых).
2. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей токсикологов (взрослых).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами токсикологами (взрослыми).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей токсикологов (взрослых)
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей токсикологов (взрослых).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей токсикологов (взрослых).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами токсикологами (взрослыми) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей токсикологов (взрослых) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области клинической токсикологии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области клинической токсикологии.
8. Анализ эпидемиологической ситуации в области отравлений среди населения.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании токсикологической помощи пациентам (взрослые)..
Умения:

1. Клиникалық токсикологияда сирек кездесетін патологиялық жағдайларды емдеу.
2. "Токсикология (ересектер)"мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызметтер шеңберінде емделушілерді (ересектер) іріктеу және емдеуге жіберу.
Білімдер:
1. Клиникалық токсикологиядағы сирек кездесетін патологиялық жағдайларды емдеу.
2. Соңғы бес жылда токсикологтар қауымдастығында танылған "Токсикология (ересектер)" мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде сирек кездесетін патологиялық жағдайларды емдеуге қатысты қазіргі заманғы зерттеулердің нәтижелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Токсиколог дәрігерлердің (ересектер) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Токсиколог дәрігерлердің (ересектер) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында токсикологтар (ересектер) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру және келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету мақсатында токсиколог дәрігерлердің (ересектер) медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Клиникалық токсикология саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Клиникалық токсикология саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Халық арасындағы улану саласындағы эпидемиологиялық жағдайды талдау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Токсикологтар (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:

1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам токсикологам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области токсикологии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей токсикологов (взрослых).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей токсикологов (взрослых).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами токсикологами (взрослыми) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей токсикологов (взрослых) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области клинической токсикологии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области клинической токсикологии.
8. Анализ эпидемиологической ситуации в области отравлений среди населения.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами токсикологами (взрослыми).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:

1. "Токсикология (ересектер)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Токсикология (ересектер)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Токсикология (ересектер)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтау және токсикологтар (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 2:
Токсиколог дәрігерлердің (ересектер)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Машықтар:
1. Ғылыми жарияланымдарды талдау, олардың нәтижелерінің сапасы мен дұрыстығын бағалау
2. Өз тәжірибеңізге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйреніңіз және енгізіңіз.
3. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Ағымдағы тенденциялар мен инновациялар, жаңа мамандандырылған саладағы диагностика және емдеу әдістері.
2. Жаңа әдістер мен технологияларды енгізудің этикалық және құқықтық аспектілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қарым-қатынас
эмпатия, эмоционалды интеллект
Көшбасшылық
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Жүйелік және аналитикалық ойлау
Ұйымдастыру дағдылары
Стрессті басқару
Өзін-өзі ұйымдастыру және уақытты тиімді басқару
Кәсіби этика
Сапаға ұмтылу
Этические стандарты
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 маусымдағы № 109 бұйрығы "Қазақстан Республикасында токсикологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 8 маусымда № 32735 болып тіркелді)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.1
Тағылымдамашы токсиколог дәрігер
7
Токсиколог дәрігер (ересектер,балалар)
7
Токсиколог дәрігер (балалар)

1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Токсикология (взрослая)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Токсикология (взрослая)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Токсикология (взрослая)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами токсикологами (взрослыми).
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей токсикологов (взрослых)
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:
1. Анализировать научные публикации, оценивать качество и достоверность их результатов
2. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
3. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
Знания:
1. Текущие тенденции и инновации, новых методы диагностики и лечения в специализируемой области.
2. Этические и правовые аспекты внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникабельность
Эмпатия, эмоциональный интеллект
Лидерство
Наставничество
Сотрудничество и работа в команде
Системное и аналитическое мышление
Организационные навыки
Управление стрессом
Самоорганизация и эффективное управление временем
Профессиональная этика
Стремление к качеству
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Об утверждении стандарта организации оказания токсикологической помощи в Республике Казахстан (приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 июня 2023 года № 109. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 июня 2023 года № 32735)
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.1
Врач стажер токсиколог
7
Врач токсиколог (взрослый, детский)
7
Врач токсиколог (детский)

14. Кәсіптің карточкасы "7.4 Дәрігер-токсиколог":
Топтың коды:
2214-7
Қызмет атауының коды:
2214-7-002
Кәсіптің атауы:
7.4 Дәрігер-токсиколог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Токсикология (ересектер)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Токсиколог дәрігер (ересек)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
7.4 деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Уланған пациенттерге (ересектер) мамандандырылған медициналық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, клиникалық токсикология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Токсикология (ересектер)"мамандығы бойынша пациенттерге жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету
2. "Токсикология (ересектер)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Токсикология (ересектер)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Токсикология (ересектер)"мамандығы бойынша пациенттерге жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету
Дағды 1:
Уланған пациенттерге (ересектер) ауыр және сирек кездесетін патологиялық жағдайларды анықтау, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау
Машықтар:

14. Карточка профессии "7.4 Врач-токсиколог":
Код группы:
2214-7
Код наименования занятия:
2214-7-002
Наименование профессии:
7.4 Врач-токсиколог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач специалист (профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач токсиколог (взрослый)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые) с отравлениями, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области клинической токсикологии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание высокотехнологичной медицинской помощи пациентам по специальности "Токсикология (взрослая)"
2. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Токсикология (взрослая)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Токсикология (взрослая)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Оказание высокотехнологичной медицинской помощи пациентам по специальности "Токсикология (взрослая)"
Навык 1:
Выявление тяжелых и редких патологических состояний пациентам (взрослые) с отравлениями, контроль его эффективности и безопасности
Умения:

1. Уланған пациенттерге (ересектер) арнайы тексеру әдістерін жүргізу.
2. Арнайы зерттеу әдістерінің нәтижелерін талдау және түсіндіру.
3. Уланған пациенттерді (ересектер) тексерудің аспаптық әдістерінің нәтижелерін талдау және түсіндіру.
4. "Токсикология (ересектер)"мамандығы бойынша медициналық қызметтер шеңберінде ауыр және сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін талдау және түсіндіру.
5. Дәрігерлік консилиумдарды ұйымдастыру дағдылары.
6. "Токсикология (ересектер)" мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде консультанттардың қорытындыларынан ақпаратты синтездей білу.
Білімдер:
1. Эпидемиология, этиология, патогенез, патоморфология, клиникалық көрініс, клиникалық токсикологиядағы сирек кездесетін патологиялық жағдайлардың диагностикасы.
2. Аурудың этиологиясы мен ауырлығын анықтау үшін клиникалық токсикологиядағы пациенттерді (ересектер) арнайы тексерудің принциптері мен әдістері.
3. Клиникалық токсикологиядағы сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде зертханалық-диагностикалық зерттеулерді тағайындауға медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 1 ақпандағы № ҚР ДСМ-12 бұйрығы"Қашықтықтан медициналық қызметтерді ұйымдастыру, ұсыну және ақы төлеу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 ақпанда № 22151 болып тіркелді)
5. Соңғы бес жылда токсикологтар қауымдастығында танылған "Токсикология (ересектер)" мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалауға қатысты қазіргі заманғы зерттеулердің нәтижелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
уланумен, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау
Машықтар:
1. Улану, жоғары технологиялық медициналық көмекті қолдану және пайдалану бар пациенттерде (ересектер) ауыр және сирек патологиялық жағдайларда емдеу жоспарын әзірлеу.
2. Уланған пациенттерде (ересектер) дәрілік препараттарды, медициналық бұйымдарды қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
3. Мамандандырылған және жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету үшін пациенттерді (ересектер) іріктеу.
4. Уланған пациенттерде (ересектер) терапияның тиімділігі мен қауіпсіздігіне мониторинг жүргізу.
5. Уланған пациенттердің (ересектер) ауыр және сирек патологиялық жағдайларында терапияның тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.

1. Проведение специальных методов обследования пациентам (взрослые) с отравлениями.
2. Анализировать и интерпретировать результаты специальных методов исследований.
3. Анализировать и интерпретировать результаты инструментальных методов обследования пациентов (взрослые) с отравлениями.
4. Анализировать и интерпретировать результаты лабораторно-диагностических исследований при диагностике тяжелых и редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Токсикология (взрослая)".
5. Навыки организации врачебных консилиумов.
6. Умение синтезировать информацию из заключений консультантов при диагностике редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Токсикология (взрослая)".
Знания:
1. Эпидемиология, этиология, патогенез, патоморфология, клиническая картина, диагностика редких патологических состояний в клинической токсикологии.
2. Принципы и методы специфического обследования пациентов (взрослые) в клинической токсикологии по выявлению этиологии и тяжести течения заболевания.
3. Медицинские показания и противопоказания к назначению лабораторно-диагностических исследований при диагностике редких патологических состояний в клинической токсикологии.
4. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 февраля 2021 года № ҚР ДСМ-12 "Об утверждении правил организации, предоставления и оплаты дистанционных медицинских услуг" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 февраля 2021 года № 22151).
5. Результаты современных исследований в отношении диагностики редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Токсикология (взрослая)", признанные в сообществе врачей токсикологов за последние пять лет.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
с отравлениями, контроль его эффективности и безопасности
Умения:
1. Разрабатывать план лечения при тяжелых и редких патологических состояниях у пациентов (взрослые) с отравлениями, применением и использованием высокотехнологичной медицинской помощи.
2. Оценивать эффективность и безопасность применения лекарственных препаратов, медицинских изделий у пациентов (взрослые) с отравлениями.
3. Подбирать пациентов (взрослые) для оказания специализированных и высокотехнологичных медицинских услуг.
4. Проводить мониторинг эффективности и безопасности терапии у пациентов (взрослые) с отравлениями.
5. Оценивать эффективность и безопасность терапии при тяжелых и редких патологических состояний пациентам (взрослые) с отравлениями.

1. "Токсикология (балалар)" мамандығы бойынша ауыр және сирек кездесетін патологиялық жағдайлардың диагностикалық қызметтері мен емдеу шаралары шеңберінде жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету
2. Токсиколог дәрігерлердің (балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Токсикологтар (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Токсиколог дәрігерлердің (балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
"Токсикология (балалар)" мамандығы бойынша ауыр және сирек кездесетін патологиялық жағдайлардың диагностикалық қызметтері мен емдеу шаралары шеңберінде жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету
Дағды 1:
"Токсикология (балалар)" мамандығы бойынша медициналық қызметтер шеңберінде ауыр және сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау.
Машықтар:
1. Уланған пациенттерді (балалар) тексерудің параклиникалық әдістерінің нәтижелерін талдау және түсіндіру.
2. "Токсикология (балалар)" мамандығы бойынша медициналық қызметтер шеңберінде ауыр және сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін талдау.
3. "Токсикология ( балалар)" мамандығы бойынша медициналық қызметтер шеңберінде ауыр және сирек патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде ішкі ағзаларды диагностикалаудың аспаптық әдістерінің нәтижелерін талдау.
4. Дәрігерлік консилиумдарды ұйымдастыру дағдыларын меңгеру.
5. "Токсикология ( балалар)"мамандығы бойынша медициналық қызметтер шеңберінде сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде мамандардың тексеру нәтижелері мен консультацияларын ескере отырып қорытындылар қалыптастыру.
Білімдер:
1. Эпидемиология, этиология, патогенез, патоморфология, клиникалық көрініс, клиникалық токсикологиядағы сирек кездесетін патологиялық жағдайлардың диагностикасы.
2.Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 1 ақпандағы № ҚР ДСМ-12 бұйрығы"Қашықтықтан медициналық қызметтерді ұйымдастыру, ұсыну және ақы төлеу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 ақпанда № 22151 болып тіркелді)
3. Соңғы бес жылда токсикологтар қауымдастығында танылған "Токсикология ( балалар)" мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалауға қатысты қазіргі заманғы зерттеулердің нәтижелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Уланудың ауыр және сирек жағдайлары бар пациенттердің ( балалар) жоғары технологиялық медициналық қызметтері шеңберінде емдеу
Машықтар:

1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей токсикологов (детских).
2. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей токсикологов (детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами токсикологами (детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей токсикологов (детских)
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей токсикологов (детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей токсикологов (детских).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами токсикологами (детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей токсикологов (детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области клинической токсикологии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области клинической токсикологии.
8. Анализ эпидемиологической ситуации в области отравлений среди населения.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании токсикологической помощи пациентам (дети).
Умения:

1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз токсикологтарға консультациялық көмек көрсету.
3. Басқа мамандықтағы дәрігерлерге токсикология мәселелері бойынша кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Токсикологтар (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Токсикология (балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Токсикология (балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Токсикология ( балалар)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтау және токсикологтар (мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Токсиколог дәрігерлердің (балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Машықтар:

1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам токсикологам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области токсикологии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами токсикологами (детскими).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Токсикология (детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Токсикология (детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Токсикология (детская)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами токсикологами (детскими).
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей токсикологов (детских)
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:

1. "Токсикология (балалар)"мамандығы бойынша пациенттерге жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету
2. "Токсикология (балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Токсикология ( балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы Академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Токсикология (балалар)"мамандығы бойынша пациенттерге жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету
Дағды 1:
Уланған пациенттерге (балалар) ауыр және сирек кездесетін патологиялық жағдайларды анықтау, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау
Машықтар:
1. Уланған пациенттерге ( балалар) арнайы тексеру әдістерін жүргізу.
2. Арнайы зерттеу әдістерінің нәтижелерін талдау және түсіндіру.
3. Уланған пациенттерді ( балалар) тексерудің аспаптық әдістерінің нәтижелерін талдау және түсіндіру.
4. "Токсикология ( балалар)"мамандығы бойынша медициналық қызметтер шеңберінде ауыр және сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін талдау және түсіндіру.
5. Дәрігерлік консилиумдарды ұйымдастыру дағдылары.
6. "Токсикология ( балалар)" мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде консультанттардың қорытындыларынан ақпаратты синтездей білу.
Білімдер:
1. Эпидемиология, этиология, патогенез, патоморфология, клиникалық көрініс, клиникалық токсикологиядағы сирек кездесетін патологиялық жағдайлардың диагностикасы.
2. Аурудың этиологиясы мен ауырлығын анықтау үшін клиникалық токсикологиядағы пациенттерді ( балалар) арнайы тексерудің принциптері мен әдістері.
3. Клиникалық токсикологиядағы сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде зертханалық-диагностикалық зерттеулерді тағайындауға медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 1 ақпандағы № ҚР ДСМ-12 бұйрығы"Қашықтықтан медициналық қызметтерді ұйымдастыру, ұсыну және ақы төлеу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 ақпанда № 22151 болып тіркелді)
5. Соңғы бес жылда токсикологтар қауымдастығында танылған "Токсикология ( балалар)" мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалауға қатысты қазіргі заманғы зерттеулердің нәтижелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Уланумен, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау
Машықтар:

1. Оказание высокотехнологичной медицинской помощи пациентам по специальности "Токсикология (детская"
2. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Токсикология (детская)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Токсикология (детская)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Оказание высокотехнологичной медицинской помощи пациентам по специальности "Токсикология (детская"
Навык 1:
Выявление тяжелых и редких патологических состояний пациентам (дети) с отравлениями, контроль его эффективности и безопасности
Умения:
1. Проведение специальных методов обследования пациентам (дети) с отравлениями.
2. Анализировать и интерпретировать результаты специальных методов исследований.
3. Анализировать и интерпретировать результаты инструментальных методов обследования пациентов (дети) с отравлениями.
4. Анализировать и интерпретировать результаты лабораторно-диагностических исследований при диагностике тяжелых и редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Токсикология (детская)".
5. Навыки организации врачебных консилиумов.
6. Умение синтезировать информацию из заключений консультантов при диагностике редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Токсикология (детская)".
Знания:
1. Эпидемиология, этиология, патогенез, патоморфология, клиническая картина, диагностика редких патологических состояний в клинической токсикологии.
2. Принципы и методы специфического обследования пациентов (дети) в клинической токсикологии по выявлению этиологии и тяжести течения заболевания.
3. Медицинские показания и противопоказания к назначению лабораторно-диагностических исследований при диагностике редких патологических состояний в клинической токсикологии.
4. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 февраля 2021 года № ҚР ДСМ-12 "Об утверждении правил организации, предоставления и оплаты дистанционных медицинских услуг" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 февраля 2021 года № 22151).
5. Результаты современных исследований в отношении диагностики редких патологических состояний в рамках медицинских услуг по специальности "Токсикология (детская)", признанные в сообществе врачей токсикологов за последние пять лет.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
с отравлениями, контроль его эффективности и безопасности
Умения:

1. Улану, жоғары технологиялық медициналық көмекті қолдану және пайдалану бар пациенттерде (балалар) ауыр және сирек патологиялық жағдайларда емдеу жоспарын әзірлеу.
2. Уланған пациенттерде ( балалар) дәрілік препараттарды, медициналық бұйымдарды қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
3. Мамандандырылған және жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету үшін пациенттерді ( балалар) іріктеу.
4. Уланған пациенттерде ( балалар) терапияның тиімділігі мен қауіпсіздігіне мониторинг жүргізу.
5. Уланған пациенттердің ( балалар) ауыр және сирек патологиялық жағдайларында терапияның тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
6. Диагностикалық манипуляциялар мен емдеу нәтижесінде туындаған асқынулардың, жағымсыз реакциялардың, соның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың алдын алу немесе жою.
Білімдер:
1. Улануы бар пациенттерге ( балалар) мамандандырылған және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің медициналық көрсетілімдері мен қарсы көрсетілімдері, ықтимал асқынулар, жанама әсерлер, жағымсыз реакциялар, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялар.
2. Мамандандырылған және жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету бойынша әдістер мен техникалар,
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
"Токсикология (балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Токсикология (балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Токсикология ( балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Токсикология ( балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Токсикология (балалар)"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Анықталған медициналық қателіктерге, олардың себеп-салдарлық байланыстарына, жағымсыз салдарларына және олардың алдын алу мүмкіндіктеріне талдау, ресімделген сипаттама жүргізу.
5. Тәуекел факторларын анықтау және токсикологтар (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)

1. Разрабатывать план лечения при тяжелых и редких патологических состояниях у пациентов (дети) с отравлениями, применением и использованием высокотехнологичной медицинской помощи.
2. Оценивать эффективность и безопасность применения лекарственных препаратов, медицинских изделий у пациентов (дети) с отравлениями.
3. Подбирать пациентов (дети) для оказания специализированных и высокотехнологичных медицинских услуг.
4. Проводить мониторинг эффективности и безопасности терапии у пациентов (дети) с отравлениями.
5. Оценивать эффективность и безопасность терапии при тяжелых и редких патологических состояний пациентам (дети) с отравлениями.
6. Предотвращать или устранять осложнения, нежелательные реакции, в том числе серьезные и непредвиденные, возникшие в результате диагностических манипуляций и лечения.
Знания:
1. Медицинские показания и противопоказания специализированных и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (дети) с отравлениями, возможные осложнения, побочные действия, нежелательные реакции, в том числе серьезных и непредвиденных.
2. Методы и техники по оказанию специализированных и высокотехнологичных медицинских услуг,
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Токсикология (детская)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Токсикология (детская)".
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Токсикология (детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Токсикология (детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Токсикология (детская)".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами токсикологами (детскими).
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).

2) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
3) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі
4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы
5) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Травматология-ортопедия (ересектер, балалар)
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86101022
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.2 Дәрігерлік практика және стоматология саласындағы қызмет
86.22 Арнайы дәрігерлік практика
86.22.0 Арнайы дәрігерлік практика
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіптік стандарт Қазақстан Республикасында тірек-қимыл аппаратының жарақаттары, күйік зақымдануы, тірек-қимыл жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған аурулары кезіндегі пациенттерге травматологиялық және ортопедиялық көмекті ұйымдастыру және көрсету жөніндегі маманның кәсіптік құзыреті саласындағы талаптарды белгілейді, оның ішінде профилактика, диагностика, емдеу, оңалту, іскерліктер, дағдылар бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау және білім, Травматология және ортопедия саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес болуы керек. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Дәрігер травматолог-ортопед - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.2 Дәрігер травматолог-ортопед - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.3 Дәрігер травматолог-ортопед - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.4 Дәрігер травматолог-ортопед - 7 СБШ-нің деңгейі
5) 7.2 Дәрігер травматолог-ортопед (ересектер бойынша және балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
7) 7.4 Дәрігер травматолог-ортопед (ересектер бойынша және балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
8) 7.2 Дәрігер травматолог-ортопед (балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
9) 7.3 Дәрігер-травматолог (балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
10) 7.1 Дәрігер-комбустиолог (ересектер бойынша және балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
11) 7.2 Дәрігер-комбустиолог (ересектер бойынша және балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі

2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
3) МСКО – международная стандартная классификация образования;
4) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Травматология и ортопедия (взрослая, детская)
5. Код профессионального стандарта: Q86101022
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.2 Деятельности в области врачебной практики и стоматологии
86.22 Специальная врачебная практика
86.22.0 Специальная врачебная практика
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по организации и оказанию травматологической и ортопедической помощи в Республике Казахстан пациентам при травмах опорно-двигательного аппарата, ожоговым поражением, врожденных и приобретенных заболеваниях костно-мышечной системы, включая профилактику, диагностику, лечение, реабилитацию, экспертизе объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области травматологии и ортопедии. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач травматолог-ортопед - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач травматолог-ортопед - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач травматолог-ортопед - 7 уровень ОРК;
4) 7.4 Врач травматолог-ортопед - 7 уровень ОРК;
5) 7.2 Врач травматолог-ортопед (взрослый) - 7 уровень ОРК;
6) 7.4 Врач травматолог-ортопед (взрослый) - 7 уровень ОРК;
7) 7.2 Врач травматолог-ортопед (детский) - 7 уровень ОРК;
8) 7.3 Врач травматолог-ортопед (детский) - 7 уровень ОРК;
9) 7.1 Врач-комбустиолог (взрослый и детский) - 7 уровень ОРК;
10) 7.2 Врач-комбустиолог (взрослый и детский) - 7 уровень ОРК;
11) 7.3 Врач-комбустиолог (взрослый и детский) - 7 уровень ОРК;

12) 7.3 Дәрігер-комбустиолог (ересектер бойынша және балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
13) 7.4 Дәрігер-комбустиолог (ересектер бойынша және балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
14) 7.2 Дәрігер-комбустиолог - 7 СБШ-нің деңгейі
15) 7.3 Дәрігер-комбустиолог - 7 СБШ-нің деңгейі
16) 7.4 Дәрігер-комбустиолог - 7 СБШ-нің деңгейі
17) 7.2 Дәрігер-комбустиолог (балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
18) 7.3 Дәрігер-комбустиолог (балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
19) 7.4 Дәрігер-комбустиолог (балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
20) 7.3 Дәрігер травматолог-ортопед (ересектер бойынша және балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
21) 7.4 Дәрігер травматолог-ортопед (балалар бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Дәрігер травматолог-ортопед":
Топтың коды:
2214-1
Қызмет атауының коды:
2214-1-001
Кәсіптің атауы:
7.1 Дәрігер травматолог-ортопед
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Травматология және ортопедия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентурада оқу кезінде "дәрігер"біліктілігі. Осы біліктілік бойынша жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен тірек-қимыл аппаратының жарақаттары, күйік зақымданулары, тірек-қимыл жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған аурулары кезінде пациенттердің (ересектер, балалар) профилактикасы, диагностикасы, лечение, медициналық оңалтуы
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, үйде, медициналық ұйымнан тыс жерде, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда білікті және мамандандырылған травматологиялық көмек көрсету

12) 7.4 Врач-комбустиолог (взрослый и детский) - 7 уровень ОРК;
13) 7.2 Врач-комбустиолог - 7 уровень ОРК;
14) 7.3 Врач-комбустиолог - 7 уровень ОРК;
15) 7.4 Врач-комбустиолог - 7 уровень ОРК;
16) 7.2 Врач-комбустиолог (детский) - 7 уровень ОРК;
17) 7.3 Врач-комбустиолог (детский) - 7 уровень ОРК;
18) 7. 4 Врач-комбустиолог (детский) - 7 уровень ОРК;
19) 7.3 Врач травматолог-ортопед (взрослый) - 7 уровень ОРК;
20) 7.4 Врач травматолог-ортопед (детский) - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач травматолог-ортопед":
Код группы:
2214-1
Код наименования занятия:
2214-1-001
Наименование профессии:
7.1 Врач травматолог-ортопед
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
врач-резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Травматология и ортопедия (взрослая, детская)". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) при травмах опорно-двигательного аппарата, ожоговых поражениях, врожденных и приобретенных заболеваниях костно-мышечной системы под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание квалифицированной и специализированной травматологической помощи в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, на дому, вне медицинской организации, в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника

2. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен салауатты өмір салтын қалыптастыру, жарақаттардың, тірек-қимыл жүйесі ауруларының алдын алу, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының алдын алу, санитарлық-гигиеналық ағарту және халықтың салауатты өмір салтын қалыптастыру бойынша профилактикалық іс-шараларды жүргізу.
3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есептік-есептік медициналық құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, үйде, медициналық ұйымнан тыс жерде, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда білікті және мамандандырылған травматологиялық көмек көрсету
Дағды 1:
Тірек-қимыл аппаратының жарақаты, тірек-қимыл жүйесі аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) тексеру.
Машықтар:
1. Тірек-қимыл аппараты жарақаты және тірек-қимыл жүйесі аурулары бар пациенттер мен балалардың ата-аналарының толық медициналық тарихын жинау.
2. Тірек-қимыл аппаратының жарақаты және тірек-қимыл жүйесі аурулары бар пациенттерге физикалық тексеру жүргізу.
5. Цитологиялық, бактериологиялық, Биохимиялық, Иммунологиялық зерттеулер үшін биоматериал алу.
6. Тірек-қимыл аппаратының жұмсақ тіндерінің зақымдануы мен күйіктерін диагностикалау.
7. Буындардың дислокациясын диагностикалау.
8. Сүйектің сынуын диагностикалау.
9. Тірек-қимыл аппаратының біріктірілген зақымдануын диагностикалау.
10. Тірек-қимыл аппаратының біріктірілген зақымдануын диагностикалау.
11. Политравманы диагностикалау.
12. Туа біткен және жүре пайда болған ортопедиялық ауруларды диагностикалау.
13. Клиникалық-зертханалық және аспаптық зерттеу әдістерінің нәтижелерін түсіндіру.
14. Клиникалық-зертханалық және аспаптық зерттеу әдістерінің нәтижелерін түсіндіру.
15. Тірек-қимыл аппаратының жиі кездесетін жарақаттарын, тірек-қимыл жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған ауруларын диагностикалау және дифференциалды диагностикалау дағдылары, ауру анықталған кезде АХЖ-10 сәйкес диагнозды тұжырымдау.
Білімдер:
1. Тірек-қимыл аппаратының жарақаты және тірек-қимыл жүйесі аурулары бар пациенттердің (ересектер, балалар) анамнезін жинау ерекшеліктерін білу.
2. Тірек-қимыл аппаратының жарақаты және тірек-қимыл жүйесі аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) тексеру алгоритмін білу.

2. Проведение профилактических мероприятий по формированию здорового образа жизни, профилактике травм, заболеваний костно-мышечной системы, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Трудовая функция 1:
Оказание квалифицированной и специализированной травматологической помощи в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, на дому, вне медицинской организации, в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Обследование пациентов (взрослые, дети) с травмой опорно-двигательного аппарата, заболеваниями костно-мышечной системы.
Умения:
1. Собирать полный медицинский анамнез пациентов и родителей детей с травмой опорно-двигательного аппарата и заболеваниями костно-мышечной системы.
2. Проводить физикальное обследование пациентов с травмой опорно-двигательного аппарата и заболеваниями костно-мышечной системы.
5. Производить забор биоматериала для цитологического, бактериологического, биохимического, иммунологического исследования.
6. Диагностировать повреждения и ожоги мягких тканей опорно-двигательного аппарата.
7. Диагностировать вывихи суставов.
8. Диагностировать переломы костей.
9. Диагностировать сочетанные повреждения опорно-двигательного аппарата.
10. Диагностировать комбинированные повреждения опорно-двигательного аппарата.
11. Диагностировать политравму.
12. Диагностировать врожденные и приобретенные ортопедические заболевания.
13. Интерпретировать результаты клинико-лабораторных и инструментальных методов исследования.
14. Интерпретировать результаты клинико-лабораторных и инструментальных методов исследования.
15. Навыки диагностики и дифференциальной диагностики наиболее распространенных травм опорно-двигательного аппарата, врожденных и приобретенных заболевании костно-мышечной системы, формулирование диагноза согласно МКБ-10 при выявлении болезни.
Знания:
1. Знание особенностей сбора анамнеза пациентов (взрослые, дети) с травмой опорно-двигательного аппарата и заболеваниями костно-мышечной системы.
2. Знание алгоритма обследования пациентов (взрослые, дети) с травмой опорно-двигательного аппарата и заболеваниями костно-мышечной системы.

3. Мойынның, омыртқа бағанының, иық белдеуі мен иықтың, білектің, қолдың, жамбастың, жамбастың, төменгі аяқтың, аяқтың қалыпты, топографиялық және патологиялық анатомиясын және олардың қанмен қамтамасыз ету, иннервация және лимфа жүйесінің ерекшеліктерін білу.
4. Тірек-қимыл аппараты жарақаттарының негізгі белгілері мен синдромдарын, тірек-қимыл жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған ауруларын білу.
5. Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары, тірек-қимыл жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) негізгі клиникалық-зертханалық зерттеуді білу.
6. Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары, тірек-қимыл жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) зерттеудің аспаптық әдістерінің негізгі түрлерін білу.
7. Онкологиялық сергектік принципін білу.
8. Тірек-қимыл аппаратының ең көп таралған жарақаттарының этиологиясы, патогенезі, жіктелуі, тірек-қимыл жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған аурулары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Тірек-қимыл аппаратының жарақаты және тірек-қимыл жүйесі аурулары бар пациенттерге (балалар) диагноз қою және емдеуді жоспарлау.
Машықтар:
1. Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары, тірек-қимыл жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған аурулары бар пациенттердің (ересектер, балалар) диагнозын тұжырымдау және құжаттамасын ресімдеу
2. Жасы мен клиникалық көрінісін ескере отырып, тірек-қимыл аппаратының жарақаттары, тірек-қимыл жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) емдеу жоспарын әзірлеу.
3. Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары, тірек-қимыл жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған аурулары бар пациенттерді (Ересектер, Балалар) шұғыл және жоспарлы емдеуге жатқызуға көрсеткіштерді анықтау.
4. Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары бар, тірек-қимыл жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған аурулары бар пациенттерде (ересектер, балалар) асқынуларды, жанама әсерлерді, жағымсыз реакцияларды, оның ішінде күтпеген жерден диагностикалық рәсімдер нәтижесінде пайда болған реакцияларды уақтылы анықтау.
Білімдер:
1. Тірек-қимыл аппараты жарақаттарының, тірек-қимыл жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған ауруларының клиникалық көрінісін білу
2. АХЖ- 10 туралы білім, әсіресе XIII, XIX тараулар.
3. Травматология мен ортопедияда қолданылатын медициналық мақсаттағы бұйымдарды білу.
4. Тірек-қимыл аппаратының әртүрлі жарақаттары, тірек-қимыл жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған аурулары кезінде оңалту іс-шараларын жүргізуге медициналық айғақтар мен қарсы айғақтарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары және тірек-қимыл жүйесі аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) емдеу.
Машықтар:

3. Знание нормальной, топографической и патологической анатомии шеи, позвоночного столба, плечевого пояса и плеча, предплечья, кисти, таза, бедра, голени, стопы и их особенности кровоснабжения, иннервации и лимфатической системы.
4. Знание основных симптомов и синдромов травм опорно-двигательного аппарата, врожденных и приобретенных заболевании костно-мышечной системы.
5. Знание основных клинико-лабораторных исследовании пациентов (взрослые, дети) с травмами опорно-двигательного аппарата, врожденных и приобретенных заболевании костно-мышечной системы.
6. Знание основных видов инструментальных методов исследования пациентов (взрослые, дети) с травмами опорно-двигательного аппарата, врожденных и приобретенных заболевании костно-мышечной системы.
7. Знание принципа онкологической настороженности.
8. Этиология, патогенез, классификация наиболее распространенных травм опорно-двигательного аппарата, врожденных и приобретенных заболевании костно-мышечной системы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Постановка диагноза и планирование лечения пациентов (взрослые, дети) с травмой опорно-двигательного аппарата и заболеваниями костно-мышечной системы.
Умения:
1. Формулировать диагноз и оформлять документацию пациентов (взрослые, дети) с травмами опорно-двигательного аппарата, врожденных и приобретенных заболевании костно-мышечной системы
2. Разрабатывать план лечения пациентов (взрослые, дети) с травмами опорно-двигательного аппарата, врожденных и приобретенных заболевании костно-мышечной системы с учетом возраста и клинической картины.
3. Определять показания к экстренной и плановой госпитализации пациентов (взрослые, дети) с травмами опорно-двигательного аппарата, врожденных и приобретенных заболевании костно-мышечной системы.
4. Своевременно выявлять осложнения, побочные действия, нежелательные реакций, в том числе непредвиденно возникших в результате диагностических процедур у пациентов (взрослые, дети) с травмами опорно-двигательного аппарата, врожденных и приобретенных заболевании костно-мышечной системы.
Знания:
1. Знание клинической картины травм опорно-двигательного аппарата, врожденных и приобретенных заболевании костно-мышечной системы
2. Знание МКБ - 10, особенно главы XIII, XIX.
3. Знание изделий медицинского назначения, применяемых в травматологии и ортопедии.
4. Знание медицинских показании и противопоказании к проведению реабилитационных мероприятий при различных травмах опорно-двигательного аппарата, врожденных и приобретенных заболеваниях костно-мышечной системы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Лечение пациентов (взрослые, дети) с травмами опорно-двигательного аппарата и заболеваниями костно-мышечной системы.
Умения:

1. Күйікке шалдыққан пациенттердің препаратты, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және емдік тамақтануды қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін және оның зардаптарын бағалау дағдылары.
2. Күйікке комбустиологиялық араласу кезінде анестезия әдісін және препаратты таңдай білу .
3. Жергілікті анестезияны, соның ішінде УДЗ бақылау жасаумен өткізгіштік анестезияны орындай білу.
4. УДЗ бақылау жасаумен эпицистостомияны қолдана білу .
5. Күйікке шалдыққан пациенттерге медициналық манипуляцияларды, хирургиялық араласуды және оның салдарын орындай білу.
6. Күйік және оның салдары бар пациенттерге протездік-ортопедиялық бұйымдарды тағайындау және таңдау дағдылары (орамал, корсет, ортопедиялық аяқ киім, тутор, брейс , протез және тағы басқа).
7. Ауруды және пациенттердің жағдайын бақылау жасау, курстың ерекшеліктеріне байланысты емдеу жоспарын түзету дағдылары.
8. Аурухананың мамандандырылған бөлімшелерінде шұғыл емге жатқызу көрсеткіштерді бағалау дағдылары.
9. Комбустиологиядағы патологиялық процестің барысын болжау білу .
10. Комбустиологиядағы сирек патологиялық жағдайларды консервативті емдеу дағдылары .
11. Иммобилизациялаушы таңғышты қолдану білу (орамал, корсет, ортопедиялық аяқ киім, тутор, брейс, протез және тағы басқа).
12. Гипс бояуын қолдану білу.
13. Буынның дислокациясын түзетіңіз.
14. Ультрадыбыстық бақылаумен бірлескен пункция жасаңыз.
15. Жараны алғашқы хирургиялық емдеуді орындаңыз.
16. Науқасты тірек-қимыл аппаратының жарақаттары мен аурулары кезінде хирургиялық араласуға дайындау.
17. Фрагменттерді тұрақтандыру үшін сыртқы бекіту құрылғыларын қолданыңыз.
18. Экстрамедулярлық және интрамедулярлық остеосинтездерді жүргізу.
19. Сүйекті компрессиялық-дистракциялық остеосинтезді жүргізу.
Білімдер:
1. Қолданыстағы клиникалық нұсқауларға (хаттамалар) сәйкес күйікпен ауыратын пациенттердің препаратын, медициналық мақсаттағы бұйымдарын және медициналық тамақтануын және оның салдарын білуі.
2. Жергілікті анестезия әдістерін, соның ішінде УДЗ нұсқауларды білуі.
3. Күйік жарақаттары кезіндегі мамандандырылған медициналық көмек стандарттарына білуі.
4. Иммобилизациялаушы таңғышты қолдану принциптері мен кезеңдерін білу (орамал, корсет, ортопедиялық аяқ киім, тутор, брейс , протез және тағы басқа).
5. Гипс жасау және қолдану принциптерін білу.
6. Буындардың дислокациясының принциптері мен кезеңдерін білу.

1. Оценивать эффективность и безопасность применения лекарственных препаратов, изделий медицинского назначения и лечебного питания у пациентов (взрослые, дети) с травмами опорно-двигательного аппарата, заболеваниями костно-мышечной системы.
2. Выбирать метод обезболивания и лекарственный препарат при проведении травматологического вмешательства.
3. Проводить местную анестезию, в том числе проводниковую анестезию под контролем УЗИ.
4. Наложить эпицистостому под контролем УЗИ.
5. Выполнять лечебные манипуляций, хирургические вмешательства пациентам с травмами опорно-двигательного аппарата, заболеваниями костно-мышечной системы
6. Назначать и подбирать пациентам протезно-ортопедических изделий при травмах опорно-двигательного аппарата, ожоговых поражениях и заболевании костно-мышечной системы (косынка, корсет, ортопедическая обувь, тутор, брейс, протез и другие).
7. Проводить мониторинг заболевания и состояния пациента, корректировать план лечения в зависимости от особенностей течения.
8. Навыки оценки показаний к экстренной госпитализации в профильные подразделения стационара.
9. Прогнозировать течение патологического процесса в травматологии и ортопедии.
10. Навыки консервативного лечения редких патологических состояний в травматологии и ортопедии.
11. Наложить иммобилизирующую повязку (косынка, корсет, ортопедическая обувь, тутор, брейс, протез и другие).
12. Наложить гипсовую повязку.
13. Вправлять вывих сустава.
14. Проводить пункцию сустава под контролем УЗИ.
15. Выполнять первичную хирургическую обработку раны.
16. Подготавливать пациента к оперативному вмешательству при травмах и заболеваниях опорно-двигательного аппарата.
17. Накладывать аппараты внешней фиксации для стабилизации отломков.
18. Проводить экстрамедуллярные и интрамедуллярные остеосинтезы.
19. Проводить чрекостный компрессионно-дистракционный остеосинтез.
Знания:
1. Знание лекарственных препаратов, изделии медицинского назначения и лечебного питания пациентов (взрослые, дети) с травмами опорно-двигательного аппарата, заболеваниями костно-мышечной системы.
2. Знание методик проведения местной анестезии, в том числе под контролем УЗИ.
3. Знание стандартов специализированной медицинской помощи при травмах опорно-двигательного аппарата, ожоговых поражениях и заболеваниями костно-мышечной системы.
4. Знание принципов и этапов наложения иммобилизирующей повязки (косынка, корсет, ортопедическая обувь, тутор, брейс, протез и другие).
5. Знание принципов изготовления и наложения гипсовой повязки.
6. Знание принципов и этапов вправления вывихов суставов.

7. Жараларды алғашқы хирургиялық өңдеудің принциптері мен реттілігін білу.
8. Ультрадыбыстық бақылаудағы бірлескен пункция техникасын білу.
9. Фрагменттерді тұрақтандыру негіздерін білу.
10. Сынықтарды жабық және ашық орналастыру техникасын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Диагностикалық немесе емдік манипуляциялар, препаратты және (немесе) медициналық мақсаттағы бұйымдарды қолдану, дәрілік емес емдеу, күйікпен ауыратын пациенттерге хирургиялық араласу және оның салдары нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде күтпеген жағдайлардың профилактикасыжәне/немесе емдеу .
Машықтар:
1. Диагностикалық немесе емдік манипуляциялар, препаратты және (немесе) медициналық мақсаттағы бұйымдарды қолдану, дәрілік емес емдеу, хирургиялық араласу нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде күтпеген жағдайлардың профилактикасын және жоюын білу.
Білімдер:
1. Диагностикалық немесе емдік манипуляциялар, препаратты және (немесе) медициналық мақсаттағы бұйымдарды қолдану, дәрілік емес емдеу және хирургиялық араласу нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде күтпеген жағдайлардың профилактикасы және емдеуі туралы білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 5:
Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары, тірек-қимыл жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) оңалту.
Машықтар:
1. Медициналық оңалтуды жүргізу үшін медициналық айғақтар мен қарсы айғақтарды айқындау.
2. Жарақаттар, тірек-қимыл жүйесі аурулары кезінде оңалту іс-шараларының оңалту диагнозын, әлеуетін және дербестендірілген кешенін белгілеу мақсатында пәнаралық комиссияның немесе көпсалалы команданың құрамына қатысу.
3. Жарақаттар, тірек-қимыл жүйесі аурулары кезінде пациенттерде (ересектер, балалар) оңалту іс-шараларының жоспарын әзірлеу.
4. Қалпына келтіру лечение және медициналық оңалтуды жүргізу (бірінші кезең).
5. Жарақаттар, тірек-қимыл жүйесі аурулары кезінде пациенттерді медициналық оңалту іс-шараларының тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Білімдер:
1. Амбулаториялық деңгейде тірек-қимыл аппаратының жарақаттары және тірек-қимыл жүйесі аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) медициналық оңалту қағидаттары.
2. Медициналық оңалту әдістерінің әсер ету механизмдері.
3. Амбулаториялық деңгейде тірек-қимыл аппаратының жарақаттары және тірек-қимыл жүйесі аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) медициналық оңалтудың негізгі бағдарламалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 6:
Тірек-қимыл жүйесі жарақаттары, аурулары кезінде пациенттерге (Ересектер, Балалар) шұғыл және шұғыл түрде медициналық көмек көрсету
Машықтар:

7. Знание принципов и последовательности выполнения первичной хирургической обработки ран.
8. Знание техники пункции сустава под контролем УЗИ.
9. Знание основ стабилизации отломков.
10. Знание техники закрытой и открытой репозиции отломков.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Профилактика и(или) лечение осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе непредвиденных, возникших в результате диагностических или лечебных манипуляций, применения лекарственных препаратов и (или) медицинских изделий, немедикаментозного лечения, хирургических вмешательств пациентам (взрослые, дети) с травмами опорно-двигательного аппарата и заболеваниями костно-мышечной сист
Умения:
1. Предотвращать и устранять осложнения, побочные действия, нежелательные реакции, в том числе непредвиденные, возникшие в результате диагностических или лечебных манипуляций, применения лекарственных препаратов и (или) медицинских изделий, немедикаментозного лечения, хирургических вмешательств.
Знания:
1. Знание профилактики и лечения осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе непредвиденных, возникших в результате диагностических или лечебных манипуляций, применения лекарственных препаратов и (или) медицинских изделий, немедикаментозного лечения и хирургических вмешательств.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Реабилитация пациентов (взрослые, дети) с травмами опорно-двигательного аппарата, врожденными и приобретенными заболеваниями костно-мышечной системы.
Умения:
1. Определять медицинские показания и противопоказания для проведения медицинской реабилитации.
2. Участвовать в составе междисциплинарной комиссии или мультидисциплинарной команды с целью установления реабилитационного диагноза, потенциала и персонифицированного комплекса реабилитационных мероприятий при травмах, заболеваниях костно-мышечной системы.
3. Разрабатывать план реабилитационных мероприятий у пациентов (взрослые, дети) при травмах, заболеваниях костно-мышечной системы.
4. Проводить восстановительное лечение и медицинскую реабилитацию (первый этап).
5. Оценивать эффективность и безопасность мероприятий медицинской реабилитации пациентов при травмах, заболеваниях костно-мышечной системы.
Знания:
1. Принципы медицинской реабилитации пациентов (взрослые, дети) с травмами опорно-двигательного аппарата и заболеваниями костно-мышечной системы на амбулаторном уровне.
2. Механизмы действия методов медицинской реабилитации.
3. Основные программы медицинской реабилитации пациентов (взрослые, дети) с травмами опорно-двигательного аппарата и заболеваниями костно-мышечной системы на амбулаторном уровне.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 6:
Оказание медицинской помощи в экстренной и неотложной форме пациентов (взрослые, дети) при травмах, заболеваниях костно-мышечной системы
Умения:

1. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді талап ететін клиникалық өлім жағдайын (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды) қоса алғанда, өмірге қауіп төндіретін жағдайларды тану.
2. Өмірге қауіп төндіретін және шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді қажет ететін травматология мен ортопедиядағы шұғыл жағдайларды тану
3. Шұғыл жағдайларда, оның ішінде төтенше жағдайларда пациенттерге шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
4. Өмірге, оның ішінде клиникалық өлімге қауіп төндіретін жағдайларда (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды тоқтату) шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
5. Негізгі жүрек-өкпе реанимациясының іс-шараларын орындау.
6. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолдану.
Білімдер:
1. Травматология мен ортопедиядағы шұғыл жағдайлар: диагностикалық критерийлер, емдеу және алдын алу принциптері.
2. Жарақаттар, тірек-қимыл жүйесі аурулары кезінде туындаған шұғыл жағдайларда пациенттерге шұғыл түрде медициналық көмек көрсетудің принциптері мен әдістері., оның ішінде төтенше жағдайларда.
3. Базалық жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу қағидалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 7:
Созылмалы аурулары бар және тірек-қимыл жүйесі жарақаттарының салдары бар пациенттерге (ересектер, балалар) диспансерлік бақылау жүргізу.
Машықтар:
1. Созылмалы аурулары және тірек-қимыл жүйесі жарақаттарының салдары анықталған пациенттерге диспансерлік бақылау жүргізу мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Созылмалы аурулары бар және тірек-қимыл жүйесі жарақаттарының салдары бар пациенттерді диспансерлік бақылау тәртібін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен салауатты өмір салтын қалыптастыру, жарақаттардың, тірек-қимыл жүйесі ауруларының алдын алу, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының алдын алу, санитарлық-гигиеналық ағарту және халықтың салауатты өмір салтын қалыптастыру бойынша профилактикалық іс-шараларды жүргізу.
Дағды 1:
Жарақаттардың, тірек-қимыл жүйесі ауруларының алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу. Инфекцияның алдын алу және инфекцияны бақылау.
Машықтар:
1. Жарақаттардың, тірек-қимыл жүйесі ауруларының алғашқы алдын алуға бағытталған іс-шараларға қатысу.
2. Жарақат алған, тірек-қимыл жүйесі аурулары бар пациенттер үшін "мектепті" ұйымдастыру дағдыларын меңгеру (денсаулық мектебі).

1. Распознавание состояний, представляющих угрозу жизни, включая состояние клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания), требующих оказания медицинской помощи в экстренной форме.
2. Распознавать неотложные состояния в травматологии и ортопедии, представляющие угрозу жизни и требующие оказания медицинской помощи в экстренной форме
3. Оказывать медицинскую помощь в неотложной форме пациентам при неотложных состояниях, в том числе в чрезвычайных ситуациях.
4. Оказывать медицинскую помощь в экстренной форме при состояниях, представляющих угрозу жизни, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания).
5. Выполнять мероприятия базовой сердечно-легочной реанимации.
6. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании медицинской помощи в экстренной форме.
Знания:
1. Неотложные состояния в травматологии и ортопедии: диагностические критерии, принципы лечения и профилактики.
2. Принципы и методы оказания медицинской помощи в неотложной форме пациентам при неотложных состояниях, вызванных при травмами, заболеваниями костно-мышечной системы., в том числе в чрезвычайных ситуациях.
3. Правила проведения базовой сердечно-легочной реанимации
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 7:
Проведение диспансерного наблюдения за пациентами (взрослые, дети) с хроническими заболеваниями и последствиями травм костно-мышечной системы.
Умения:
1. Умение вести диспансерное наблюдение за пациентами с выявленными хроническими заболеваниями и последствиями травм костно-мышечной системы.
Знания:
1. Знание порядка диспансерного наблюдения за пациентами с хроническими заболеваниями и последствиями травм костно-мышечной системы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение профилактических мероприятий по формированию здорового образа жизни, профилактике травм, заболеваний костно-мышечной системы, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Организация и проведение мероприятий, направленных на профилактику травм, заболеваний костно-мышечной системы. Предупреждение инфекций и инфекционный контроль.
Умения:
1. Участвовать в мероприятиях, направленных на первичную профилактику травм, заболеваний костно-мышечной системы.
2. Владеть навыками организации "школы" для пациентов с травмами, заболеваниями костно-мышечной системы (школа здоровья).

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2022 жылғы 6 қаңтардағы № ҚР ДСМ-1 бұйрығы."Қазақстан Республикасында травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 13 қаңтарда № 26488 болып тіркелді.)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Травматолог-ортопед дәрігері (ересектер, балалар)
7
Травматолог-ортопед дәрігері (ересектер)
7
Травматолог-ортопед дәрігері (балалар)
7
Комбустиолог дәрігер (ересектер, балалар)
7
Комбустиолог дәрігер (ересектер)
7
Комбустиолог дәрігер (балалар)
7
Комбустиолог дәрігер (балалар)

Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 января 2022 года № ҚР ДСМ-1 "Об утверждении Стандарта организации оказания травматологической и ортопедической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 января 2022 года № 26488).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач травматолог-ортопед (взрослый, детский)
7
Врач травматолог-ортопед (взрослый)
7
Врач травматолог-ортопед (детский)
7
Врач стажер комбустиолог
7
Врач комбустиолог (взрослый, детский)
7
Врач комбустиолог (взрослый)
7
Врач комбустиолог (детский)

10. Кәсіптің карточкасы "7.2 Дәрігер травматолог-ортопед":
Топтың коды:
2214-1
Қызмет атауының коды:
2214-1-001
Кәсіптің атауы:
7.2 Дәрігер травматолог-ортопед
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Травматолог-ортопед дәрігері (ересек, балалар)" біліктілігі. Бұл біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі қажет емес. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары, тірек-қимыл жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған аурулары бар пациенттердің (ересектер, балалар) профилактикасы, диагностикасы, лечение, медициналық оңалтуы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ересектер мен балалардағы тірек-қимыл аппаратының жарақаттары, тірек-қимыл аппаратының туа біткен және жүре пайда болған ауруларының диагностикасы
2. Ересектер мен балалардағы тірек-қимыл аппаратының жарақаттарын, тірек-қимыл аппаратының туа біткен және жүре пайда болған ауруларын емдеу.
3. Пациенттерге қатысты медициналық сараптама жүргізу тірек-қимыл жүйесінің ауруларына, жарақаттар мен күйіктердің салдарына байланысты дене функцияларының тұрақты бұзылуы.
4. Тірек-қимыл аппараты жарақаттарының, тірек-қимыл жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған ауруларының және олардың асқынуларының алдын алуға бағытталған іс-шаралардың тиімділігін ұйымдастыру, жүргізу және бақылау
5. Төтенше жағдайлар, эпидемиялар кезінде, жаппай зақымдану ошақтарында халыққа медициналық көмек көрсету
6. Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Ересектер мен балалардағы тірек-қимыл аппаратының жарақаттары, тірек-қимыл аппаратының туа біткен және жүре пайда болған ауруларының диагностикасы
Дағды 1:
Тірек-қимыл аппаратының зақымдануы, тірек-қимыл аппаратының аурулары бар пациенттерді тексеру
Машықтар:

10. Карточка профессии "7.2 Врач травматолог-ортопед":
Код группы:
2214-1
Код наименования занятия:
2214-1-001
Наименование профессии:
7.2 Врач травматолог-ортопед
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач травматолог-ортопед (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) с травмами опорно-двигательного аппарата, врожденными и приобретенными заболеваниями костно-мышечной системы.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика травм опорно-двигательного аппарата, врожденных и приобретенных заболеваний костно-мышечной системы
2. Лечение травм опорно-двигательного аппарата, врожденных и приобретенных заболевании костно-мышечной системы
3. Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов стойкое нарушение функций организма, обусловленное заболеваниями костно-мышечной системы, последствиями травм и ожога.
4. Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику травм опорно-двигательного аппарата, врожденных и приобретенных заболевании костно-мышечной системы и их осложнений
5. Оказание медицинской помощи населению при чрезвычайных ситуациях, эпидемиях, в очагах массового поражения
6. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Диагностика травм опорно-двигательного аппарата, врожденных и приобретенных заболеваний костно-мышечной системы
Навык 1:
Обследование пациентов (взрослые, дети) с травмой опорно-двигательного аппарата, заболеваниями костно-мышечной системы.
Умения:

1. Тірек-қимыл аппараты зақымданған және тірек-қимыл аппараты аурулары бар пациенттер мен балалардың ата-аналарының толық ауру тарихын жинау білу.
2. Пациенттердің амбулаториялық картасын құрастыра білу.
3. Стационарлық пациенттердің медициналық картасын жасай білу.
4. Тірек-қимыл аппаратының жарақаты және тірек-қимыл аппаратының аурулары бар пациенттердің физикалық тексеруін жүргізе білу .
5. Цитологиялық, бактериологиялық, биохимиялық, иммунологиялық зерттеулерге биоматериал ала білу.
6. Тірек-қимыл аппаратының жұмсақ тіндерінің жарақаттары мен күйіктерін диагностикалау білу.
7. Буын дислокациясын диагностикалай білу.
8. Сүйек сынықтарын диагностикалай білу.
9. Тірек-қимыл аппаратының аралас жарақаттарын диагностикалай білу.
10. Тірек-қимыл аппаратының аралас жарақаттарын диагностикалай білу.
11. Полижарақатты диагностикалай білу .
12. Туа біткен және жүре пайда болған ортопедиялық ауруларды диагностикалай білу.
13. Клиникалық, зертханалық және аспаптық зерттеу әдістерінің нәтижелерін түсіндіре білу.
14. Клиникалық, зертханалық және аспаптық зерттеу әдістерінің нәтижелерін түсіндіре білу.
15. Тірек-қимыл аппаратының жиі кездесетін жарақаттарын, тірек-қимыл аппаратының туа біткен және жүре пайда болған ауруларын диагностикалау және сараланған диагностикалау дағдылары, ауру анықталған кезде АХЖ-10 бойынша диагнозды тұжырымдау.
Білімдер:
1. Тірек-қимыл аппараты зақымданған және тірек-қимыл аппараты ауруларымен ауыратын пациенттердің анамнезін жинау ерекшеліктерін білуі.
2. Тірек-қимыл аппараты зақымданған және тірек-қимыл аппараты аурулары бар пациенттерді тексеру алгоритмін білуі.
3. Мойынның, жұлынның, жауырын белдеуі мен жауырынның, білектің, қолдың, жамбастың, санның, төменгі аяқтың, табанның қалыпты, топографиялық және патологиялық анатомиясын және олардың қанмен қамтамасыз етілуін, иннервация және лимфа жүйесінің ерекшеліктерін білуі .
4. Тірек-қозғалыс аппаратының зақымдануының, туа біткен және жүре пайда болған ауруларының негізгі белгілері мен синдромдарын білуі .
5. Тірек-қозғалыс аппаратының туа біткен және жүре пайда болған ауруларымен ауыратын пациенттердің негізгі клиникалық және зертханалық зерттеулерін білуі .
6. Тірек-қозғалыс аппаратының зақымдануы, туа біткен және жүре пайда болған аурулары бар пациенттерді тексерудің аспаптық әдістерінің негізгі түрлерін білуі .
7. Онкологиялық сергектік принципін білуі.
8. Жиі кездесетін жарақаттарының этиологиясы, патогенезі, жіктелуі, тірек-қимыл аппаратының туа біткен және жүре пайда болған аурулары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары, тірек-қимыл жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған аурулары бар пациенттердің диагнозын дұрыс тұжырымдау және құжаттамасын ресімдеу қабілетін білу. 2. Қолданыстағы клиникалық ұсынымдарға (хаттамалар) сәйкес жасын және клиникалық көрінісін ескере отырып, тірек-қимыл аппаратының жарақаттары, тірек-қимыл жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған аурулары ба
Машықтар:

1. Собирать полный медицинский анамнез пациентов и родителей детей с травмой опорно-двигательного аппарата и заболеваниями костно-мышечной системы.
2. Проводить физикальное обследование пациентов с травмой опорно-двигательного аппарата и заболеваниями костно-мышечной системы.
5. Производить забор биоматериала для цитологического, бактериологического, биохимического, иммунологического исследования.
6. Диагностировать повреждения и ожоги мягких тканей опорно-двигательного аппарата.
7. Диагностировать вывихи суставов.
8. Диагностировать переломы костей.
9. Диагностировать сочетанные повреждения опорно-двигательного аппарата.
10. Диагностировать комбинированные повреждения опорно-двигательного аппарата.
11. Диагностировать политравму.
12. Диагностировать врожденные и приобретенные ортопедические заболевания.
13. Интерпретировать результаты клинико-лабораторных и инструментальных методов исследования.
14. Интерпретировать результаты клинико-лабораторных и инструментальных методов исследования.
15. Навыки диагностики и дифференциальной диагностики наиболее распространенных травм опорно-двигательного аппарата, врожденных и приобретенных заболевании костно-мышечной системы, формулирование диагноза согласно МКБ-10 при выявлении болезни.
Знания:
1. Знание особенностей сбора анамнеза пациентов (взрослые, дети) с травмой опорно-двигательного аппарата и заболеваниями костно-мышечной системы.
2. Знание алгоритма обследования пациентов (взрослые, дети) с травмой опорно-двигательного аппарата и заболеваниями костно-мышечной системы.
3. Знание нормальной, топографической и патологической анатомии шеи, позвоночного столба, плечевого пояса и плеча, предплечья, кисти, таза, бедра, голени, стопы и их особенности кровоснабжения, иннервации и лимфатической системы.
4. Знание основных симптомов и синдромов травм опорно-двигательного аппарата, врожденных и приобретенных заболевании костно-мышечной системы.
5. Знание основных клинико-лабораторных исследовании пациентов (взрослые, дети) с травмами опорно-двигательного аппарата, врожденных и приобретенных заболевании костно-мышечной системы.
6. Знание основных видов инструментальных методов исследования пациентов (взрослые, дети) с травмами опорно-двигательного аппарата, врожденных и приобретенных заболевании костно-мышечной системы.
7. Знание принципа онкологической настороженности.
8. Этиология, патогенез, классификация наиболее распространенных травм опорно-двигательного аппарата, врожденных и приобретенных заболевании костно-мышечной системы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Постановка диагноза и планирование лечения пациентов (взрослые, дети) с травмой опорно-двигательного аппарата и заболеваниями костно-мышечной системы.
Умения:

1. Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары, тірек-қимыл жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған аурулары бар пациенттердің диагнозын дұрыс тұжырымдау және құжаттамасын ресімдеу қабілетін білу.
2. Қолданыстағы клиникалық ұсынымдарға (хаттамалар) сәйкес жасын және клиникалық көрінісін ескере отырып, тірек-қимыл аппаратының жарақаттары, тірек-қимыл жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған аурулары бар пациенттерді емдеу жоспарын әзірлей білу.
3.Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары, тірек-қимыл жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған аурулары бар пациенттерді кезек күттірмейтін және жоспарлы емдеуге жатқызуға көрсеткіштерді анықтай білу.
4.Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары бар, тірек-қимыл жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған аурулары бар пациенттерде асқынуларды, жанама әсерлерді, жағымсыз реакцияларды, оның ішінде күтпеген жерден диагностикалық рәсімдер нәтижесінде пайда болған реакцияларды уақтылы анықтай білу.
Білімдер:
1. Тірек-қимыл аппараты жарақаттарының, тірек-қимыл аппаратының туа біткен және жүре пайда болған ауруларының клиникалық көрінісін білуі.
2. Аурулардың халықаралық жіктемесі білу.
3. Травматология және ортопедияда қолданылатын медициналық құрылғыларды білуіі.
4. Жарақаттары, тірек-қимыл аппаратының туа біткен және жүре пайда болған аурулары кезіндегі оңалту шараларының медициналық көрсеткіштері мен қарсы көрсеткіштерін білуі .
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Ересектер мен балалардағы тірек-қимыл аппаратының жарақаттарын, тірек-қимыл аппаратының туа біткен және жүре пайда болған ауруларын емдеу.
Дағды 1:
Тірек-қимыл аппараты зақымданған және тірек-қимыл аппараты аурулары бар пациенттерді емдеу
Машықтар:
1. Тірек-қозғалыс аппараты аурулары бар пациенттерде медициналық қолданыстағы дәрілік препаратты, бұйымдарды және клиникалық тамақтанудың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалай білу .
2. Травматологиялық араласу кезінде анестезия әдісін және препаратты таңдай білу.
3. Жергілікті анестезияны, соның ішінде УДЗ бақылауымен өткізгіштік анестезияны орындай білу.
4. УДЗ бақылауымен эпицистостомияны қолдана білу.
5. Тірек-қимыл аппараты аурулары бар пациенттерге медициналық манипуляциялар, хирургиялық араласулар жасай білу.
6. Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары, тірек-қимыл аппараты аурулары (гипс, шарф, корсет, ортопедиялық аяқ киім, тутор, брейс, протез және тағы басқа) пациенттерге иммобилизациялаушы, протездік-ортопедиялық бұйымдарды тағайындап және таңдай білу.

1. Формулировать диагноз и оформлять документацию пациентов (взрослые, дети) с травмами опорно-двигательного аппарата, врожденных и приобретенных заболевании костно-мышечной системы
2. Разрабатывать план лечения пациентов (взрослые, дети) с травмами опорно-двигательного аппарата, врожденных и приобретенных заболевании костно-мышечной системы с учетом возраста и клинической картины, в соответствии с действующими клиническими рекомендациями (протоколами).
3. Определять показания к экстренной и плановой госпитализации пациентов (взрослые, дети) с травмами опорно-двигательного аппарата, врожденных и приобретенных заболевании костно-мышечной системы.
4. Своевременно выявлять осложнения, побочные действия, нежелательные реакций, в том числе непредвиденно возникших в результате диагностических процедур у пациентов (взрослые, дети) с травмами опорно-двигательного аппарата, врожденных и приобретенных заболевании костно-мышечной системы.
Знания:
1. Знание клинической картины травм опорно-двигательного аппарата, врожденных и приобретенных заболевании костно-мышечной системы
2. Знание МКБ - 10.
3. Знание изделий медицинского назначения, применяемых в травматологии и ортопедии.
4. Знание медицинских показании и противопоказании к проведению реабилитационных мероприятий при различных травмах опорно-двигательного аппарата, врожденных и приобретенных заболеваниях костно-мышечной системы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Лечение травм опорно-двигательного аппарата, врожденных и приобретенных заболевании костно-мышечной системы
Навык 1:
Лечение пациентов (взрослые, дети) с травмами опорно-двигательного аппарата и заболеваниями костно-мышечной системы.
Умения:
1. Оценивать эффективность и безопасность применения лекарственных препаратов, изделий медицинского назначения и лечебного питания у пациентов (взрослые, дети) с травмами опорно-двигательного аппарата, заболеваниями костно-мышечной системы.
2. Выбирать метод обезболивания и лекарственный препарат при проведении травматологического вмешательства.
3. Проводить местную анестезию, в том числе проводниковую анестезию под контролем УЗИ.
4. Наложить эпицистостому под контролем УЗИ.
5. Выполнять лечебные манипуляций, хирургические вмешательства пациентам с травмами опорно-двигательного аппарата, заболеваниями костно-мышечной системы
6. Назначать и подбирать пациентам протезно-ортопедических изделий при травмах опорно-двигательного аппарата, ожоговых поражениях и заболевании костно-мышечной системы (косынка, корсет, ортопедическая обувь, тутор, брейс, протез и другие).

7. Ауруды және пациенттің жағдайын мониторинг білу, курстың ерекшеліктеріне байланысты емдеу жоспарын түзете білу.
8. Аурухананың бейінді бөлімшелерінде шұғыл емдеуге жатқызу көрсеткіштерді бағалау дағдылары.
9. Травматология және ортопедиядағы патологиялық процестің ағымын болжай білу.
10. Травматология-ортопедиядағы сирек патологиялық жағдайларды консервативті емдеу дағдылары.
11. Иммобилизациялаушы таңғышты қолдану білу (орамал, корсет, ортопедиялық аяқ киім, тутор, брейс , протез және тағы басқа).
12. Гипс бояуын қолдану білу.
13. Бөлінген буынды түзету білу.
14. УДЗ бақылауымен бірлескен пункцияны орындау білу.
15. Жараны алғашқы хирургиялық өңдеуді жүргізу білу.
16. Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары мен аурулары кезінде пациентті хирургиялық араласуға дайындау білу.
17. Фрагменттерді тұрақтандыру үшін сыртқы бекіту құрылғыларын қолдану білу.
18. Экстрамедуллярлық және интрамедуллярлық остеосинтезді орындау білу.
19. Сүйекаралық компрессиялық-дистракциялық остеосинтезді орындау білу .
Білімдер:
1. Қолданыстағы клиникалық ұсынымдарға (хаттамаларға) сәйкес тірек-қимыл аппаратының жарақаттары, тірек-қимыл жүйесі аурулары бар пациенттердің дәрілік препараттарын, медициналық мақсаттағы бұйымдарын және емдік тамақтануын білуі.
2. Жергілікті анестезияны, оның ішінде УДЗ бақылауымен жүргізу әдістемелерін білу.
3. Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары, күйік зақымданулары және тірек-қимыл жүйесі аурулары кезіндегі мамандандырылған медициналық көмектің стандарттарын білуі.
4. Иммобилизациялық таңғышты қолдану принциптері мен кезеңдерін білу (орамал, корсет, ортопедиялық аяқ киім, тутор, брейс, протез және).
5. Гипстік танғыш жасау және қолдану принциптерін білуі.
6. Буындардың шығу принциптері мен кезеңдерін білуі.
7. Жараларды алғашқы хирургиялық өңдеудің принциптері мен реттілігін білуі.
8. УДЗ бақылаумен буын пункциясы техникасын білуі.
9. Сынықтарды тұрақтандыру негіздерін білуі.
10. Сынықтарды жабық және ашық репозициялау техникасын білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Тірек-қимыл аппараты зақымданған пациенттерге хирургиялық араласу нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде күтпеген жағдайлардың профилактикасы және/немесе емдеу жүйесі және тірек-қимыл аппаратының аурулары.
Машықтар:
1. Диагностикалық немесе емдік манипуляциялар, дәрілік препараттарды және (немесе) медициналық препараттарды қолдану, дәрілік емес емдеу, хирургиялық араласу нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде күтпеген реакциялардың профилактикасын және жоюын білу.
Білімдер:

7. Проводить мониторинг заболевания и состояния пациента, корректировать план лечения в зависимости от особенностей течения.
8. Навыки оценки показаний к экстренной госпитализации в профильные подразделения стационара.
9. Прогнозировать течение патологического процесса в травматологии и ортопедии.
10. Навыки консервативного лечения редких патологических состояний в травматологии и ортопедии.
11. Наложить иммобилизирующую повязку (косынка, корсет, ортопедическая обувь, тутор, брейс, протез и другие).
12. Наложить гипсовую повязку.
13. Вправлять вывих сустава.
14. Проводить пункцию сустава под контролем УЗИ.
15. Выполнять первичную хирургическую обработку раны.
16. Подготавливать пациента к оперативному вмешательству при травмах и заболеваниях опорно-двигательного аппарата.
17. Накладывать аппараты внешней фиксации для стабилизации отломков.
18. Проводить экстрамедуллярные и интрамедуллярные остеосинтезы.
19. Проводить чрекостный компрессионно-дистракционный остеосинтез.
Знания:
1. Знание лекарственных препаратов, изделии медицинского назначения и лечебного питания пациентов (взрослые, дети) с травмами опорно-двигательного аппарата, заболеваниями костно-мышечной системы в соответствии с действующими клиническими рекомендациям (протоколами).
2. Знание методик проведения местной анестезии, в том числе под контролем УЗИ.
3. Знание стандартов специализированной медицинской помощи при травмах опорно-двигательного аппарата, ожоговых поражениях и заболеваниями костно-мышечной системы.
4. Знание принципов и этапов наложения иммобилизирующей повязки (косынка, корсет, ортопедическая обувь, тутор, брейс, протез и другие).
5. Знание принципов изготовления и наложения гипсовой повязки.
6. Знание принципов и этапов вправления вывихов суставов.
7. Знание принципов и последовательности выполнения первичной хирургической обработки ран.
8. Знание техники пункции сустава под контролем УЗИ.
9. Знание основ стабилизации отломков.
10. Знание техники закрытой и открытой репозиции отломков.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Профилактика и(или) лечение осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе непредвиденных, возникших в результате диагностических или лечебных манипуляций, применения лекарственных препаратов и (или) медицинских изделий, немедикаментозного лечения, хирургических вмешательств пациентам с травмами опорно-двигательного аппарата и заболеваниями костно-мышечной системы у пациентов (в
Умения:
1. Предотвращать и устранять осложнения, побочные действия, нежелательные реакции, в том числе непредвиденные, возникшие в результате диагностических или лечебных манипуляций, применения лекарственных препаратов и (или) медицинских изделий, немедикаментозного лечения, хирургических вмешательств.
Знания:

1. Асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде диагностикалық немесе емдік манипуляциялар, дәрілік препараттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды қолдану, дәрілік емес емдеу және хирургиялық араласу нәтижесінде пайда болған күтпеген реакциялардың профилактикасы мен емдеуін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары, тірек-қимыл жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған аурулары бар пациенттерді жарақаттары бар пациенттерде (ересектер, балалар), тірек-қимыл жүйесі ауруларымен оңалту.
Машықтар:
1. Тірек-қимыл жүйесі жарақаттары, аурулары бар пациенттерді медициналық оңалту іс-шараларын жүргізу үшін медициналық көрсеткіштерді айқындау.
2. Жарақат алған, тірек-қимыл жүйесі аурулары бар пациенттерді медициналық оңалту және санаторий-курорттық емдеу іс-шараларын тағайындау және жүргізу үшін маман дәрігерлерге жіберу үшін медициналық көрсеткіштерді айқындау.
3. Тірек-қимыл жүйесі жарақаттары, аурулары бар пациенттерді оңалту жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу.
4. Мүгедектігі бар адамдарды оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламаларын әзірлеу.
5. Медициналық оңалтудың тиімділігін бақылауды жүргізу.
Білімдер:
1. Тірек-қимыл жүйесі жарақаттары, аурулары бар пациенттерді медициналық оңалтудың негіздері мен әдістері.
2. Жарақат алған, тірек-қимыл жүйесі аурулары бар пациенттерді медициналық оңалту іс-шараларын жүргізуге медициналық көрсетілімдер және медициналық қарсы көрсетілімдер.
3. Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары, күйік зақымдануы, тірек-қимыл жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған аурулары бар пациенттерді медициналық оңалту принциптері.
4. Медициналық оңалту әдістерінің әсер ету механизмдері.
5. Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары, күйік зақымдануы, тірек-қимыл жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған аурулары бар пациенттерді медициналық оңалтудың негізгі бағдарламалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Жарақат алған, тірек-қимыл жүйесі аурулары бар пациенттерге (Ересектер, Балалар) шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді талап ететін клиникалық өлім жағдайын (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды) қоса алғанда, өмірге қауіп төндіретін жағдайларды тану.
2. Пациенттердің жағдайының себебі мен ауырлығын бағалау және пациенттерді осы жағдайдан шығару үшін қажетті шараларды қабылдау.
3. Жүрек-өкпе реанимациясының шараларын орындау.

1. Знание профилактики и лечения осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе непредвиденных, возникших в результате диагностических или лечебных манипуляций, применения лекарственных препаратов и (или) медицинских изделий, немедикаментозного лечения и хирургических вмешательств.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Реабилитация пациентов с травмами опорно-двигательного аппарата, врожденными и приобретенными заболеваниями костно-мышечной системы у пациентов (взрослые, дети) с травмами, заболеваниями костно-мышечной системы.
Умения:
1. Определять медицинские показания для проведения мероприятий медицинской реабилитации пациентов с травмами, заболеваниями костно-мышечной системы.
2. Определять медицинские показания для направления пациентов с травмами, заболеваниями костно-мышечной системы к врачам-специалистам для назначения и проведения мероприятий медицинской реабилитации и санаторно-курортного лечения.
3. Разрабатывать план мероприятий по реабилитации пациентов с травмами, заболеваниями костно-мышечной системы.
4. Разрабатывать индивидуальные программы реабилитации и абилитации лиц с инвалидностью.
5. Проводить контроль эффективности медицинской реабилитации.
Знания:
1. Основы и методы медицинской реабилитации пациентов с травмами, заболеваниями костно-мышечной системы.
2. Медицинские показания и медицинские противопоказания к проведению мероприятий медицинской реабилитации пациентов с травмами, заболеваниями костно-мышечной системы.
3. Принципы медицинской реабилитации пациентов с травмами опорно-двигательного аппарата, ожоговым поражением, врожденными и приобретенными заболеваниями костно-мышечной системы.
4. Механизмы воздействия методов медицинской реабилитации.
5. Основные программы медицинской реабилитации пациентов с травмами опорно-двигательного аппарата, ожоговым поражением, врожденными и приобретенными заболеваниями костно-мышечной системы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Оказание медицинской помощи в экстренной форме пациентам (взрослые, дети) с травмами, заболеваниями костно-мышечной системы.
Умения:
1. Распознавать состояния, представляющие угрозу жизни, включая состояние клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания), требующие оказания медицинской помощи в экстренной форме.
2. Оценивать причину и тяжесть состояния пациентов и принимать необходимые меры для выведения пациентов из этого состояния.
3. Выполнять мероприятия сердечно-легочной реанимации.

4. Өмірге, оның ішінде клиникалық өлімге қауіп төндіретін жағдайларда (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды тоқтату) шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
5. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолдану.
6. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалауды жүргізу.
7. Медициналық ұйымнан тыс жағдайларда жарақаттар, тірек-қимыл аппаратының аурулары кезіндегі ауыр жағдайларды анықтау.
Білімдер:
1. Жүректің тоқтап қалуының клиникалық белгілері мен дифференциалды-диагностикалық белгілерін білу.
2. Анафилактикалық шоктың клиникалық белгілері мен дифференциалды диагностикалық белгілерін білу.
3. Асфиксияның клиникалық белгілері мен дифференциалды диагностикалық белгілерін білу.
4. Естен танудың клиникалық белгілері мен дифференциалды диагностикалық белгілерін білу.
5. Коллапстың клиникалық белгілері мен дифференциалды диагностикалық белгілерін білу.
6. Эпилепсиялық ұстаманың клиникалық белгілері мен дифференциалды диагностикалық белгілерін білу.
7. Церебральды қан кетудің клиникалық белгілері мен дифференциалды диагностикалық белгілерін білу.
8. Қан кетудің клиникалық белгілері мен дифференциалды диагностикалық белгілерін білу.
9. Бөтен денелерді ингаляциялау мен жұтудың клиникалық белгілері мен дифференциалды диагностикалық белгілерін білу.
10. Гипогликемияның клиникалық белгілері мен дифференциалды диагностикалық белгілерін білу.
11. Диабеттік команың клиникалық белгілері мен дифференциалды диагностикалық белгілерін білу.
12. Гипертониялық криздің клиникалық белгілері мен дифференциалды диагностикалық белгілерін білу.
13. Жүрек-өкпе реанимациясы.
14. Медициналық ұйымнан тыс жағдайларда пациенттердегі ауыр жағдайларды анықтау әдістері.
15. Медициналық ұйымнан тыс жағдайларда жарақаттар, тірек-қимыл жүйесі аурулары кезіндегі қарқынды терапия және реанимация әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Пациенттерге қатысты медициналық сараптама жүргізу тірек-қимыл жүйесінің ауруларына, жарақаттар мен күйіктердің салдарына байланысты дене функцияларының тұрақты бұзылуы.
Дағды 1:
Тірек-қимыл жүйесі ауруларына, медициналық-әлеуметтік сараптамадан өту үшін жарақаттар мен күйіктердің салдарына байланысты дене функцияларының тұрақты бұзылуы бар пациенттерді жіберу үшін медициналық айғақтарды айқындау
Машықтар:

4. Оказывать медицинскую помощь в экстренной форме при состояниях, представляющих угрозу жизни, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания).
5. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании медицинской помощи в экстренной форме.
6. Проводить оценку эффективности и безопасности применения лекарственных препаратов и медицинских изделий при оказании медицинской помощи в экстренной форме.
7. Выявлять критические состояния при травмах, заболеваниях костно-мышечной системы в условиях вне медицинской организации.
Знания:
1. Знание клинической симптоматики и дифференциально-диагностических признаков остановки сердца.
2. Знание клинической симптоматики и дифференциально-диагностических признаков анафилактического шока.
3. Знание клинической симптоматики и дифференциально-диагностических признаков асфиксии.
4. Знание клинической симптоматики и дифференциально-диагностических признаков обморока.
5. Знание клинической симптоматики и дифференциально-диагностических признаков коллапса.
6. Знание клинической симптоматики и дифференциально-диагностических признаков эпилептического припадка.
7. Знание клинической симптоматики и дифференциально-диагностических признаков кровоизлияния в мозг.
8. Знание клинической симптоматики и дифференциально-диагностических признаков кровотечения.
9. Знание клинической симптоматики и дифференциально-диагностических признаков вдыхания и проглатывания чужеродных тел.
10. Знание клинической симптоматики и дифференциально-диагностических признаков гипогликемии.
11. Знание клинической симптоматики и дифференциально-диагностических признаков диабетической комы.
12. Знание клинической симптоматики и дифференциально-диагностических признаков гипертонического криза.
13. Сердечно-легочная реанимациия.
14. Методы выявления критических состояний у пациентов в условиях вне медицинской организации.
15. Методы интенсивной терапии и реанимации при травмах, заболеваниях костно-мышечной системы в условиях вне медицинской организации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов стойкое нарушение функций организма, обусловленное заболеваниями костно-мышечной системы, последствиями травм и ожога.
Навык 1:
Определение медицинских показаний для направления пациентов, имеющих стойкое нарушение функций организма, обусловленное заболеваниями костно-мышечной системы, последствиями травм и ожога для прохождения медико-социальной экспертизы
Умения:

1. Медициналық сараптама нәтижелері бойынша медициналық қорытындылар тұжырымдау.
2. Тірек-қимыл жүйесі ауруларына, жарақаттар мен күйіктердің салдарына және ауру отбасы мүшелеріне күтім жасау үшін аурухана парағын беру кезінде күтім жасау қажеттілігіне байланысты уақытша еңбекке жарамсыздық белгілерін және адам ағзасы функциясының тұрақты бұзылу белгілерін анықтау.
3. Тірек-қимыл жүйесінің ауруларына, жарақаттар мен күйіктердің салдарына байланысты дене функцияларының тұрақты бұзылуы бар пациенттерді медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу.
4. Медициналық-әлеуметтік сараптамадан өту үшін тірек-қимыл жүйесінің ауруларына , жарақаттар мен күйіктердің салдарына байланысты дене функцияларының тұрақты бұзылуы бар пациенттерге қажетті медициналық құжаттаманы дайындау.
5. Тірек-қимыл жүйесінің жарақаттары мен аурулары бар науқастарға еңбекке жарамсыздық парағын жасау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 16 қарашадағы № ҚР ДСМ-196/2020 бұйрығы."Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 қарашада № 21660 болып тіркелді.)
2. Медициналық-әлеуметтік сараптаманы жүзеге асыру үшін медициналық құжаттаманы ресімдеу.
3. Медициналық-әлеуметтік сараптамадан өту үшін уланудан және олардың салдарларынан туындаған дене функцияларының тұрақты бұзылуы бар пациенттерді жіберуге арналған медициналық көрсеткіштер.
4. Күйік жарақаттарына және олардың медициналық-әлеуметтік сараптамадан өту салдарына байланысты дене функцияларының бұзылуына шалдыққан науқастарды емдеу және оңалту мерзімдерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Тірек-қимыл аппараты жарақаттарының, тірек-қимыл жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған ауруларының және олардың асқынуларының алдын алуға бағытталған іс-шаралардың тиімділігін ұйымдастыру, жүргізу және бақылау
Дағды 1:
Салауатты өмір салтын насихаттау, жарақаттардың, тірек-қимыл жүйесі ауруларының алдын алу
Машықтар:
1. Салауатты өмір салтын қалыптастыруға және жарақаттардың, тірек-қимыл жүйесі ауруларының алдын алуға бағытталған халықты санитарлық-гигиеналық ағарту жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және жүргізу.
2. Тірек-қимыл жүйесі (денсаулық мектебі) жарақаттары, аурулары бар пациенттер үшін "мектепті" ұйымдастыру және жұмыс істеу дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Жарақаттардың, тірек-қимыл жүйесі ауруларының алдын алу принциптері.
2. Салауатты өмір салтын қалыптастыру бойынша санитарлық-ағарту жұмыстарының нысандары мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Созылмалы аурулары бар және тірек-қимыл жүйесі жарақаттарының салдары бар пациенттерге (ересектер, балалар) диспансерлік бақылау жүргізу.
Машықтар:

1. Формулировать по результатам медицинской экспертизы медицинские заключения.
2. Определять признаки временной нетрудоспособности и признаки стойкого нарушения функции организма человека, обусловленное заболеваниями костно-мышечной системы, последствиями травм и ожога и необходимость ухода при выдаче больничного листа по уходу за больными членами семьи.
3. Направлять пациентов, имеющих стойкое нарушение функций организма, обусловленное заболеваниями костно-мышечной системы, последствиями травм и ожога на медико-социальную экспертизу.
4. Подготавливать необходимую медицинскую документацию пациентам , имеющих стойкое нарушение функций организма, обусловленное заболеваниями костно-мышечной системы, последствиями травм и ожога для прохождения медико-социальной экспертизы.
5. Оформлять листок нетрудоспособности пациентам с травмами и заболеваниями костно-мышечной системы.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 ноября 2020 года № 21660).
2. Оформление медицинской документации для осуществления медико-социальной экспертизы.
3. Медицинские показания для направления пациентов, имеющих стойкое нарушение функций организма, обусловленное отравлениями и их последствиями, для прохождения медико-социальной экспертизы.
4. Знание сроков лечения и реабилитации пациентов с нарушение функций организма, обусловленное заболеваниями костно-мышечной системы, последствиями травм для прохождения медико-социальной экспертизы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику травм опорно-двигательного аппарата, врожденных и приобретенных заболевании костно-мышечной системы и их осложнений
Навык 1:
Пропаганда здорового образа жизни, профилактика травм, заболеваний костно-мышечной системы
Умения:
1. Разрабатывать и проводить мероприятия по санитарно-гигиенического просвещению населения, направленные на формирование здорового образа жизни и профилактику травм, заболеваний костно-мышечной системы.
2. Владеть навыками организации и работы "школы" для пациентов с травмами, заболеваниями костно-мышечной системы (школа здоровья).
Знания:
1. Принципы профилактики травм, заболеваний костно-мышечной системы.
2. Формы и методы санитарно-просветительной работы по формированию здорового образа жизни.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение диспансерного наблюдения за пациентами (взрослые, дети) с хроническими заболеваниями и последствиями травм костно-мышечной системы.
Умения:

1. Созылмалы аурулары және тірек-қимыл жүйесі жарақаттарының салдары анықталған пациенттерге диспансерлік бақылау жүргізу мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Созылмалы аурулары бар және тірек-қимыл жүйесі жарақаттарының салдары бар пациенттерді диспансерлік бақылау тәртібін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Төтенше жағдайлар, эпидемиялар кезінде, жаппай зақымдану ошақтарында халыққа медициналық көмек көрсету
Дағды 1:
Төтенше жағдайлар, эпидемиялар кезінде, жаппай зақымдану ошақтарында халыққа медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Төтенше жағдайлар кезінде медициналық көмек көрсету бойынша емдеу-эвакуациялық іс-шараларды жүргізу.
2. Медициналық жағдайға байланысты төтенше жағдайларды жою кезінде зардап шеккендерге көрсетілетін медициналық көмектің түрі мен көлемін анықтау.
3. Төтенше жағдайларда зардап шеккендерге қарапайым медициналық процедураларды жүргізу.
4. Төтенше жағдайларда халықты, пациенттерді, медициналық персоналды және медициналық мүлікті зақымдайтын факторлардан қорғаудың заманауи тәсілдері мен құралдарын қолдану.
5. Табиғи және антропогендік апаттардың әсер ететін факторларынан қорғау әдістерін таңдаңыз.
6. Қазіргі заманғы жеке қорғаныс құралдарын қолданыңыз: улы химикаттардан, биологиялық агенттерден, радиоактивті заттардан жеке қорғанудың медициналық құралдары.
7. Апаттар құрылымдары мен мекемелерінің құрамында санитариялық-гигиеналық және эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізу
Білімдер:
1. Төтенше жағдайлар кезінде медициналық көмек көрсету бойынша емдеу-эвакуациялық іс-шаралардың негіздерін білу.
2. Төтенше жағдайларды жою кезінде зардап шеккендерге медициналық көмектің негіздерін білу.
3. Төтенше жағдайларда халықты зақымдайтын факторлардан қорғау түрлері мен құралдарын білу.
4. Табиғи және антропогендік апаттардың әсер ететін факторларынан қорғау жолдарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 6:
Медициналық құжаттаманы, Медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Дағды 1:
Облыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес медициналық құжаттаманы жүргізу, медициналық-статистикалық ақпаратты талдау
Машықтар:
1. Жұмысты жоспарлау және өз қызметінің көрсеткіштерін талдай отырып есеп жасау.
2. Медициналық құжаттаманы, оның ішінде электрондық түрде жүргізу және оны жүргізу сапасын бақылау.
3. Бейінді медициналық бөлімше жұмысының Медициналық-статистикалық көрсеткіштеріне талдау жүргізу.
4. Жұмыста пациенттердің дербес деректері мен мәліметтерін заңнамаға сәйкес пайдалану.

1. Умение вести диспансерное наблюдение за пациентами с выявленными хроническими заболеваниями и последствиями травм костно-мышечной системы.
Знания:
1. Знание порядка диспансерного наблюдения за пациентами с хроническими заболеваниями и последствиями травм костно-мышечной системы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 5:
Оказание медицинской помощи населению при чрезвычайных ситуациях, эпидемиях, в очагах массового поражения
Навык 1:
Оказание медицинской помощи населению при чрезвычайных ситуациях, эпидемиях, в очагах массового поражения
Умения:
1. Проводить лечебно-эвакуационные мероприятия по оказанию медицинской помощи при чрезвычайных ситуациях.
2. Определять вид и объем оказываемой медицинской помощи пострадавшим при ликвидации чрезвычайных ситуациях, в зависимости от медицинской обстановки.
3. Проводить простые медицинские процедуры пострадавшим в чрезвычайных ситуациях.
4. Применять современные способы и средства защиты населения, пациентов, медицинского персонала и медицинского имущества от поражающих факторов в чрезвычайных ситуациях.
5. Выбирать способы защиты от поражающих факторов природных и антропогенных катастроф.
6. Использовать современные средства индивидуальной защиты: медицинские средства индивидуальной защиты от токсичных химических веществ, биологических средств, радиоактивных веществ.
7. Проводить санитарно-гигиенические и противоэпидемические мероприятия в составе формирований и учреждений катастроф
Знания:
1. Знание основ лечебно-эвакуационных мероприятии по оказанию медицинской помощи при чрезвычайных ситуациях.
2. Знание основ медицинской помощи пострадавшим при ликвидации чрезвычайных ситуациях.
3. Знание видов и средств защиты населения от поражающих факторов в чрезвычайных ситуациях.
4. Знание способов защиты от поражающих факторов природных и антропогенных катастроф.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 6:
Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Навык 1:
Ведение медицинской документации, анализ медико-статистической информации, в соответствии с требованиями нормативных правовых актах в области
Умения:
1. Планировать работу и составлять отчет с анализом показателей собственной деятельности.
2. Вести медицинскую документацию, в том числе в электронном виде и контролировать качество ее ведения.
3. Проводить анализ медико-статистических показателей работы профильного медицинского отделения.
4. Использовать в работе персональные данные пациентов и сведения, в соответствии с законодательством.

11. Кәсіптің карточкасы "7.3 Дәрігер травматолог-ортопед":
Топтың коды:
2214-1
Қызмет атауының коды:
2214-1-001
Кәсіптің атауы:
7.3 Дәрігер травматолог-ортопед
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Травматолог-ортопед дәрігері (ересек, балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ 7.3 кіші деңгейінің біліктілігін арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары, тірек-қимыл жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған аурулары бар пациенттерге (ересектер, балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Травматологиялық және ортопедиялық бейіндегі пациенттердегі сирек және атипті жағдайларды диагностикалау және емдеу.
2. Ортопедиялық травматологтардың (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Травматолог-ортопед дәрігерлері (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Травматолог ортопед дәрігерлерінің (ересектер мен балалар) қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
Травматологиялық және ортопедиялық бейіндегі пациенттердегі сирек және атипті жағдайларды диагностикалау және емдеу.
Дағды 1:
Травматологиялық бейіндегі пациенттердегі (ересектер, балалар) сирек және атипті жағдайларды диагностикалау және емдеу.
Машықтар:
1. Ересектер мен балалардағы орфандық синдромдар мен ауруларды диагностикалау дағдылары.

11. Карточка профессии "7.3 Врач травматолог-ортопед":
Код группы:
2214-1
Код наименования занятия:
2214-1-001
Наименование профессии:
7.3 Врач травматолог-ортопед
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач травматолог-ортопед (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые, дети) с травмами опорно-двигательного аппарата, врожденными и приобретенными заболеваниями костно-мышечной системы.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика и лечение редких и атипичных состояний у пациентов травматологического и ортопедического профиля.
2. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей травматологов ортопедов (взрослых и детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами травматологами ортопедами (взрослыми и детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей травматологов ортопедов (взрослых и детских)
Трудовая функция 1:
Диагностика и лечение редких и атипичных состояний у пациентов травматологического и ортопедического профиля.
Навык 1:
Диагностика и лечение редких и атипичных состояний у пациентов травматологического профиля (взрослые, дети).
Умения:
1. Навыки диагностики орфанных синдромов и заболеваний у взрослых и детей.

2. Тірек-қимыл аппараты ауруларының атипті ағымының белгілерін анықтау дағдылары
3. Ересектер мен балалардағы сирек және атипті патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде зертханалық-диагностикалық және аспаптық зерттеу әдістерінің нәтижелерін түсіндіру дағдылары.
4. Дәрігерлік консилиумдарды ұйымдастыру дағдылары
5. Ересектер мен балалардағы травматологиялық және ортопедиялық бейіндегі аурулардың сирек және атипті түрлері анықталған кезде емдеуді тағайындай білу.
Білімдер:
1. Клиниканың ерекшеліктерін және тірек-қимыл аппаратының атипті және созылмалы қайталанатын ауруларының дифференциалды диагностикасын білу.
2. Ересектер мен балалардағы сирек кездесетін патологиялық жағдайлардың эпидемиологиясын, этиологиясын, патогенезін, патоморфологиясын, клиникалық көрінісін, диагностикасын білу
3. Ересектер мен балалардағы сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде аспаптық зерттеу әдістерінің, зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін тағайындауға және түсіндіруге көрсеткіштерді, қарсы көрсетілімдерді білу.
4. Мемлекеттік және халықаралық алгоритмдерге сәйкес аурулардың сирек және атипті түрлерін емдеудің заманауи әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Ортопедиялық травматологтардың (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Ортопедиялық травматологтардың (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында ортопедиялық травматологтардың (ересектер, балалар) дәрігерлері арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру және келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету мақсатында ортопедиялық травматолог дәрігерлердің (ересектер, балалар) медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Травматология және ортопедия саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Травматология және ортопедия саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.

2. Навыки выявления признаков атипичного течения заболеваний опорно-двигательного аппарата
3. Навыки интерпретации результатов лабораторно-диагностических и инструментальных методов обследования при диагностике редких и атипичных патологических состояний у взрослых и детей.
4. Навыки организации врачебных консилиумов.
5. Назначать лечение при выявленных редких и атипичных формах заболеваний травматологического и ортопедического профиля у взрослых и детей.
Знания:
1. Знание особенностей клиники и дифференциальной диагностики атипичных и хронически рецидивирующих заболеваний опорно-двигательного аппарата.
2. Знание эпидемиологии, этиологии, патогенеза, патоморфологии, клинической картины, диагностики редких патологических состояний у взрослых и детей
3. Знание показаний, противопоказаний к назначению и интерпретации результатов инструментальных методов обследования, лабораторно-диагностических исследований, при диагностике редких патологических состояний у взрослых и детей.
4. Знание современных методов терапии редких и атипичных форм заболеваний согласно государственным и международным алгоритмам.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей травматологов ортопедов (взрослых и детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей травматологов ортопедов (взрослых и детских).
Умения:
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами травматологов ортопедов (взрослыми, детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей травматологов ортопедов (взрослых, детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области травматологии и ортопедии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области травматологии и ортопедии.

8. Травматология және ортопедия саласындағы эпидемиологиялық жағдайды және патологияның таралуын бақылау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (ересектер, балалар) травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз ортопедиялық травматологтарға консультациялық көмек көрсету.
3. Басқа мамандықтағы дәрігерлерге Травматология және ортопедия мәселелері бойынша кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Травматолог-ортопед дәрігерлері (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Травматология және ортопедия (ересектер, балалар)"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Травматология және ортопедия (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.

8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения патологии в области травматологии и ортопедии.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании травматологической и ортопедической помощи пациентам (взрослые, дети).
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам травматологам ортопедам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам в области травматологии и ортопедии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами травматологами ортопедами (взрослыми и детскими).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Травматология и ортопедия (взрослая, детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Травматология и ортопедия (взрослая, детская)".

12. Кәсіптің карточкасы "7.4 Дәрігер травматолог-ортопед":
Топтың коды:
2214-1
Қызмет атауының коды:
2214-1-001
Кәсіптің атауы:
7.4 Дәрігер травматолог-ортопед
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Травматолог-ортопед дәрігері (ересек, балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары, күйік зақымданулары, тірек-қимыл жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған аурулары бар пациенттерге (ересектер, балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау Травматология және ортопедия саласындағы актілер.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Травматология және ортопедия (ересектер, балалар)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Травматология және ортопедия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Травматология және ортопедия (ересектер, балалар)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Травматология және ортопедия (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:

12. Карточка профессии "7.4 Врач травматолог-ортопед":
Код группы:
2214-1
Код наименования занятия:
2214-1-001
Наименование профессии:
7.4 Врач травматолог-ортопед
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач травматолог-ортопед (взрослый, детский)". Опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет), из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые, дети) с травмами опорно-двигательного аппарата, ожоговыми поражениями, врожденными и приобретенными заболеваниях костно-мышечной системы, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области травматологии и ортопедии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Травматология и ортопедия (взрослая, детская)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Травматология и ортопедия (взрослая, детская)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Травматология и ортопедия (взрослая, детская)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Травматология и ортопедия (взрослая, детская)".
Умения:

3. Жаңа медициналық технологияларды трансферттеу процесі, оның ішінде олардың әлеуетін бағалау және тәжірибеге интеграциялау.
4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды келісу және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Травматология және ортопедия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
Дағды 1:
Халыққа травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Дәлелдерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде халыққа травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсету саласындағы стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтарды және әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
2. Республика және халықаралық ынтымақтастық деңгейінде травматологиялық және ортопедиялық қызметті дамыту және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулар мен әдістемелік ұсыныстар.
2. Медициналық көмектің сапасын бағалау әдістері, оның ішінде аудит және диагностика мен емдеудің тиімділігін бағалау, этикалық стандарттар және пациенттердің құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Халыққа травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Машықтар:
1. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқауларға сараптама/рецензия жүргізу.
2. Стандарттарды, Хаттамаларды және нұсқауларды жақсарту бойынша ұсыныстарды тұжырымдау және оларға өзгерістер немесе толықтырулар ұсыну.
3. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы туралы сараптамалық қорытынды қалыптастыру.
4. Қызметкерлерді оқыту және олардың сәтті орындалуын бақылау арқылы клиникалық тәжірибеге өзгерістер енгізу процесін қолдау.
Білімдер:
1. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқауларды сараптау/рецензиялау ережелері мен әдістері.
2. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы бойынша сараптамалық қорытынды қалыптастыру қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Дағды 1:
Оқытушылық қызметке қатысу
Машықтар:

3. Процесс трансферта новых медицинских технологий, включая оценку их потенциала и интеграцию в практику.
4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Травматология и ортопедия (взрослая, детская)"
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании травматологической и ортопедической помощи населению.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения травматологической и ортопедической помощи населению на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации травматологической и ортопедической службы на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.
2. Методы оценки качества медицинской помощи, включая аудит и оценка эффективности диагностики и лечения, этические стандарты и права пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка не рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании травматологической и ортопедической помощи населению.
Умения:
1. Проводить экспертизу/рецензирование стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Формулировать рекомендации по улучшению стандартов, протоколов и инструкций, а также предложить изменения или дополнения к ним.
3. Формировать экспертное заключение о качестве разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
4. Поддерживать процесс внедрения изменений в клиническую практику, обучая персонал и следя за их успешным выполнением.
Знания:
1. Правила и методы экспертизы/рецензирования стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Правила формирования экспертного заключения по качеству разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
Возможность признания навыка:
Признание навыка не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Академическая деятельность в области здравоохранения
Навык 1:
Участие в преподавательской деятельности
Умения:

1. Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары, тірек-қимыл жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған аурулары бар пациенттердің диагнозын дұрыс тұжырымдау және құжаттамасын ресімдеу қабілетін білу.
2. Қолданыстағы клиникалық ұсынымдарға (хаттамалар) сәйкес жасын және клиникалық көрінісін ескере отырып, тірек-қимыл аппаратының жарақаттары, тірек-қимыл жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған аурулары бар пациенттерді емдеу жоспарын әзірлей білу.
3. Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары, тірек-қимыл жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған аурулары бар пациенттерді кезек күттірмейтін және жоспарлы емдеуге жатқызуға көрсеткіштерді анықтай білу.
4. Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары бар, тірек-қимыл жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған аурулары бар пациенттерде асқынуларды, жанама әсерлерді, жағымсыз реакцияларды, оның ішінде күтпеген жерден диагностикалық рәсімдер нәтижесінде пайда болған реакцияларды уақтылы анықтай білу.
Білімдер:
1. Тірек-қимыл аппараты жарақаттарының, тірек-қимыл аппаратының туа біткен және жүре пайда болған ауруларының клиникалық көрінісін білуі.
2. Аурулардың халықаралық жіктемесі білу.
3. Травматология және ортопедияда қолданылатын медициналық құрылғыларды білуіі.
4. Жарақаттары, тірек-қимыл аппаратының туа біткен және жүре пайда болған аурулары кезіндегі оңалту шараларының медициналық көрсеткіштері мен қарсы көрсеткіштерін білуі .
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Ересектердегі тірек-қимыл аппаратының жарақаттарын, тірек-қимыл аппаратының туа біткен және жүре пайда болған ауруларын емде
Дағды 1:
Тірек-қимыл аппараты зақымданған және тірек-қимыл аппараты аурулары бар пациенттерді емдеу
Машықтар:
1. Тірек-қозғалыс аппараты аурулары бар пациенттерде медициналық қолданыстағы дәрілік препаратты, бұйымдарды және клиникалық тамақтанудың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалай білу .
2. Травматологиялық араласу кезінде анестезия әдісін және препаратты таңдай білу.
3. Жергілікті анестезияны, соның ішінде УДЗ бақылауымен өткізгіштік анестезияны орындай білу.
4. УДЗ бақылауымен эпицистостомияны қолдана білу.
5. Тірек-қимыл аппараты аурулары бар пациенттерге медициналық манипуляциялар, хирургиялық араласулар жасай білу.
6. Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары, тірек-қимыл аппараты аурулары (гипс, шарф, корсет, ортопедиялық аяқ киім, тутор, брейс, протез және тағы басқа) пациенттерге иммобилизациялаушы, протездік-ортопедиялық бұйымдарды тағайындап және таңдай білу.

1. Формулировать диагноз и оформлять документацию пациентов (взрослые) с травмами опорно-двигательного аппарата, врожденных и приобретенных заболевании костно-мышечной системы
2. Разрабатывать план лечения пациентов (взрослые) с травмами опорно-двигательного аппарата, врожденных и приобретенных заболевании костно-мышечной системы с учетом возраста и клинической картины, в соответствии с действующими клиническими рекомендациями (протоколами).
3. Определять показания к экстренной и плановой госпитализации пациентов (взрослые) с травмами опорно-двигательного аппарата, врожденных и приобретенных заболевании костно-мышечной системы.
4. Своевременно выявлять осложнения, побочные действия, нежелательные реакций, в том числе непредвиденно возникших в результате диагностических процедур у пациентов (взрослые) с травмами опорно-двигательного аппарата, врожденных и приобретенных заболевании костно-мышечной системы.
Знания:
1. Знание клинической картины травм опорно-двигательного аппарата, врожденных и приобретенных заболевании костно-мышечной системы
2. Знание МКБ - 10.
3. Знание изделий медицинского назначения, применяемых в травматологии и ортопедии.
4. Знание медицинских показании и противопоказании к проведению реабилитационных мероприятий при различных травмах опорно-двигательного аппарата, врожденных и приобретенных заболеваниях костно-мышечной системы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Лечение травм опорно-двигательного аппарата, врожденных и приобретенных заболевании костно-мышечной системы
Навык 1:
Лечение пациентов (взрослые) с травмами опорно-двигательного аппарата и заболеваниями костно-мышечной системы.
Умения:
1. Оценивать эффективность и безопасность применения лекарственных препаратов, изделий медицинского назначения и лечебного питания у пациентов (взрослые) с травмами опорно-двигательного аппарата, заболеваниями костно-мышечной системы.
2. Выбирать метод обезболивания и лекарственный препарат при проведении травматологического вмешательства.
3. Проводить местную анестезию, в том числе проводниковую анестезию под контролем УЗИ.
4. Наложить эпицистостому под контролем УЗИ.
5. Выполнять лечебные манипуляций, хирургические вмешательства пациентам с травмами опорно-двигательного аппарата, заболеваниями костно-мышечной системы
6. Назначать и подбирать пациентам протезно-ортопедических изделий при травмах опорно-двигательного аппарата, ожоговых поражениях и заболевании костно-мышечной системы (косынка, корсет, ортопедическая обувь, тутор, брейс, протез и другие).

2214-1
Қызмет атауының коды:
2214-1-002
Кәсіптің атауы:
7.4 Дәрігер травматолог-ортопед (ересектер бойынша және балалар бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Травматолог-ортопед дәрігері (ересектер)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары, күйік зақымданулары, тірек-қимыл жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған аурулары бар пациенттерге (ересектер) білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау Травматология және ортопедия саласындағы актілер.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Травматология және ортопедия (ересектер)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Травматология және ортопедия (ересектер)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Травматология және ортопедия (ересектер)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Травматология және ортопедия (ересектер)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:

2214-1
Код наименования занятия:
2214-1-002
Наименование профессии:
7.4 Врач травматолог-ортопед (взрослый)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач травматолог-ортопед (взрослый)". Опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет), из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые) с травмами опорно-двигательного аппарата, ожоговыми поражениями, врожденными и приобретенными заболеваниях костно-мышечной системы, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области травматологии и ортопедии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Травматология и ортопедия (взрослая)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Травматология и ортопедия (взрослая)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Травматология и ортопедия (взрослая)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Травматология и ортопедия (взрослая)".
Умения:

2214-1
Қызмет атауының коды:
2214-1-003
Кәсіптің атауы:
7.3 Дәрігер-травматолог (балалар бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Травматолог-ортопед дәрігері (балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ 7.3 кіші деңгейінің біліктілігін арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тірек-қимыл аппаратының жарақаттары, тірек-қимыл жүйесінің туа біткен және жүре пайда болған аурулары бар пациенттерге (балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Травматологиялық және ортопедиялық бейіндегі пациенттердегі сирек және атипті жағдайларды диагностикалау және емдеу.
2. Ортопедиялық травматологтардың (балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Травматолог-ортопед дәрігерлері (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Травматолог ортопед дәрігерлерінің (балалар) қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
Травматологиялық және ортопедиялық бейіндегі пациенттердегі сирек және атипті жағдайларды диагностикалау және емдеу.
Дағды 1:
Травматологиялық бейіндегі пациенттердегі (балалар) сирек және атипті жағдайларды диагностикалау және емдеу.
Машықтар:
1. Балалардағы орфандық синдромдар мен ауруларды диагностикалау дағдылары.
2. Тірек-қимыл аппараты ауруларының атипті ағымының белгілерін анықтау дағдылары

2214-1
Код наименования занятия:
2214-1-003
Наименование профессии:
7.3 Врач травматолог-ортопед (детский)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач травматолог-ортопед (детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (дети) с травмами опорно-двигательного аппарата, врожденными и приобретенными заболеваниями костно-мышечной системы.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика и лечение редких и атипичных состояний у пациентов травматологического и ортопедического профиля.
2. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей травматологов ортопедов (детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами травматологами ортопедами (детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей травматологов ортопедов (детских)
Трудовая функция 1:
Диагностика и лечение редких и атипичных состояний у пациентов травматологического и ортопедического профиля.
Навык 1:
Диагностика и лечение редких и атипичных состояний у пациентов травматологического профиля (дети).
Умения:
1. Навыки диагностики орфанных синдромов и заболеваний у детей.
2. Навыки выявления признаков атипичного течения заболеваний опорно-двигательного аппарата

3. Балалардағы сирек және атипті патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде зертханалық-диагностикалық және аспаптық зерттеу әдістерінің нәтижелерін түсіндіру дағдылары.
4. Дәрігерлік консилиумдарды ұйымдастыру дағдылары
5. Балалардағы травматологиялық және ортопедиялық бейіндегі аурулардың сирек және атипті түрлері анықталған кезде емдеуді тағайындай білу.
Білімдер:
1. Клиниканың ерекшеліктерін және тірек-қимыл аппаратының атипті және созылмалы қайталанатын ауруларының дифференциалды диагностикасын білу.
2. Балалардағы сирек кездесетін патологиялық жағдайлардың эпидемиологиясын, этиологиясын, патогенезін, патоморфологиясын, клиникалық көрінісін, диагностикасын білу
3. Балалардағы сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде аспаптық зерттеу әдістерінің, зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін тағайындауға және түсіндіруге көрсеткіштерді, қарсы көрсетілімдерді білу.
4. Мемлекеттік және халықаралық алгоритмдерге сәйкес аурулардың сирек және атипті түрлерін емдеудің заманауи әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Ортопедиялық травматологтардың (балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Ортопедиялық травматологтардың (балалар) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында ортопедиялық травматологтардың (балалар) дәрігерлері арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру және келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету мақсатында ортопедиялық травматолог дәрігерлердің (балалар) медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Травматология және ортопедия саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Травматология және ортопедия саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Травматология және ортопедия саласындағы эпидемиологиялық жағдайды және патологияның таралуын бақылау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары

3. Навыки интерпретации результатов лабораторно-диагностических и инструментальных методов обследования при диагностике редких и атипичных патологических состояний у детей.
4. Навыки организации врачебных консилиумов.
5. Назначать лечение при выявленных редких и атипичных формах заболеваний травматологического и ортопедического профиля у детей.
Знания:
1. Знание особенностей клиники и дифференциальной диагностики атипичных и хронически рецидивирующих заболеваний опорно-двигательного аппарата.
2. Знание эпидемиологии, этиологии, патогенеза, патоморфологии, клинической картины, диагностики редких патологических состояний у детей
3. Знание показаний, противопоказаний к назначению и интерпретации результатов инструментальных методов обследования, лабораторно-диагностических исследований, при диагностике редких патологических состояний у детей.
4. Знание современных методов терапии редких и атипичных форм заболеваний согласно государственным и международным алгоритмам.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей травматологов ортопедов (детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей травматологов ортопедов (детских).
Умения:
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами травматологов ортопедов (детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей травматологов ортопедов (детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области травматологии и ортопедии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области травматологии и ортопедии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения патологии в области травматологии и ортопедии.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций

2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (балалар) травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз ортопедиялық травматологтарға консультациялық көмек көрсету.
3. Басқа мамандықтағы дәрігерлерге травматология және ортопедия мәселелері бойынша кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Травматолог-ортопед дәрігерлері (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Травматология және ортопедия (балалар)"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Травматология және ортопедия (балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. "Травматология және ортопедия (балалар)"мамандығы шеңберінде ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне медициналық көмек көрсету сапасы және медициналық құжаттаманы жүргізу мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.

2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании травматологической и ортопедической помощи пациентам (дети).
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам травматологам ортопедам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам в области травматологии и ортопедии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами травматологами ортопедами (детскими).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Травматология и ортопедия (детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Травматология и ортопедия (детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Травматология и ортопедия (детская)".

7.4 Дәрігер-комбустиолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер комбустиолог (ересек, балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандау бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Күйік зақымданған және олардың салдары бар пациенттерге (ересектер) білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, комбустиология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Комбустиология (ересектер)" мамандануы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Комбустиология (ересектер)" мамандануы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету.
2. 1. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқауларды сараптау/рецензиялау ережелері мен әдістері. 2. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы бойынша сараптамалық қорытынды қалыптастыру қағидалары.
Еңбек функциясы 1:
"Комбустиология (ересектер)" мамандануы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.
Дағды 1:
"Комбустиология (ересектер)" мамандануы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:

7.4 Врач-комбустиолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач комбустиолог (взрослый)". Опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет), из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые) с ожоговыми поражениями и их последствиями, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области комбустиологии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специализации "Комбустиология (взрослая)".
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специализации "Комбустиология (взрослая)".
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специализации "Комбустиология (взрослая)".
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специализации "Комбустиология (взрослая)".
Умения:

1. "Комбустиология (ересектер)"мамандануы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Комбустиология (ересектер)" мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. "Комбустиология (ересектер)"мамандануы шеңберінде ішкі істер, прокуратура және сот органдарының, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне медициналық көмек көрсету сапасы және медициналық құжаттаманы жүргізу мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Анықталған медициналық қателіктерге, олардың себеп-салдарлық байланыстарына, жағымсыз салдарларына және олардың алдын алу мүмкіндіктеріне талдау, ресімделген сипаттама жүргізу.
5. Травматолог-ортопед дәрігерлері (ересектер) комбустиолог дәрігерлері (ересектер) комбустиология саласында көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйымның басшылығын анықтау және уақтылы хабардар ету.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді) 2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері. 3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
Машықтар:
1. Пациенттерге (ересектер) медициналық көмектің сапасын қамтамасыз ету мақсатында бейінді бөлімшелердің әлеуетін арттыру дағдыларын дамыту.
2. Медициналық қызметтердің сапасы мәселелері бойынша бейінді бөлімшелердің медициналық персоналына әдіснамалық қолдау көрсету.
3. Өз тәжірибеңізге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйреніңіз және енгізу.
4. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
5. Комбустиологияның медициналық практикасына жаңа технологиялардың табысты трансфертін қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістері. Медициналық көмектің тиімділігі мен сапасын бағалау көрсеткіштері мен критерийлері

1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специализации "Комбустиология (взрослая)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специализации "Комбустиология (взрослая)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специализации "Комбустиология (взрослая)".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами травматологами-ортопедами (взрослыми), врачами комбустиологами (взрослыми) в области комбустиологии.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Разработка и проведение мероприятий по улучшению качества и внедрению новых методов диагностики и лечения.
Умения:
1. Развитие навыков повышения потенциала профильных отделений с целью обеспечения качества медицинской помощи пациентам (взрослые).
2. Оказание методологической поддержки медицинскому персоналу профильных отделений по вопросам качества медицинских услуг.
3. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
4. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике..
5. Владеть навыками обеспечения успешного трансфера новых технологий в медицинскую практику комбустиологии.
Знания:
1. Количественные методы статистического анализа и прогнозирования. Показатели и критерии оценки эффективности и качества медицинской помощи

2. Комбустиология саласындағы өзекті технологиялар мен зерттеулер.
3. Жаңа медициналық технологияларды трансферттеу процесі, оның ішінде олардың әлеуетін бағалау және тәжірибеге интеграциялау.
4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды келісу және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Комбустиология (ересектер)" мамандануы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету.
Дағды 1:
Халыққа комбустиологиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Дәлелдемелерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде Халыққа комбустиологиялық көмек көрсетуді қамтамасыз ету саласындағы стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтар мен әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
2. Республика және халықаралық ынтымақтастық деңгейінде комбустиологиялық қызметті дамыту және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулар мен әдістемелік ұсыныстар.
2. Медициналық көмектің сапасын бағалау әдістері, оның ішінде аудит және диагностика мен емдеудің тиімділігін бағалау, этикалық стандарттар және пациенттердің құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Халыққа комбустиологиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Машықтар:
1. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқауларға сараптама/рецензия жүргізу.
2. Стандарттарды, Хаттамаларды және нұсқауларды жақсарту бойынша ұсыныстарды тұжырымдау және оларға өзгерістер немесе толықтырулар ұсыну.
3. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы туралы сараптамалық қорытынды қалыптастыру.
4. Қызметкерлерді оқыту және олардың сәтті орындалуын бақылау арқылы клиникалық тәжірибеге өзгерістер енгізу процесін қолдау.
Білімдер:
1. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқауларды сараптау/рецензиялау ережелері мен әдістері.
2. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы бойынша сараптамалық қорытынды қалыптастыру қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
1. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқауларды сараптау/рецензиялау ережелері мен әдістері. 2. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы бойынша сараптамалық қорытынды қалыптастыру қағидалары.
Дағды 1:
Оқытушылық қызметке қатысу
Машықтар:
1. Медицина қызметкерлерінің біліктілігін арттыру.

2. Актуальные технологии и исследования в области комбустиологии.
3. Процесс трансферта новых медицинских технологий, включая оценку их потенциала и интеграцию в практику.
4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специализации "Комбустиология (взрослая)".
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании комбустиологической помощи населению.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения комбустиологической помощи населению на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации комбустиологической службы на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.
2. Методы оценки качества медицинской помощи, включая аудит и оценка эффективности диагностики и лечения, этические стандарты и права пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка не рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании комбустиологической помощи населению.
Умения:
1. Проводить экспертизу/рецензирование стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Формулировать рекомендации по улучшению стандартов, протоколов и инструкций, а также предложить изменения или дополнения к ним.
3. Формировать экспертное заключение о качестве разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
4. Поддерживать процесс внедрения изменений в клиническую практику, обучая персонал и следя за их успешным выполнением.
Знания:
1. Правила и методы экспертизы/рецензирования стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Правила формирования экспертного заключения по качеству разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
Возможность признания навыка:
Признание навыка не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Академическая деятельность в области здравоохранения
Навык 1:
Участие в преподавательской деятельности
Умения:
1. Повышать квалификацию медицинских работников.

24. Кәсіптің карточкасы "7.2 Дәрігер-комбустиолог (балалар бойынша)":
Топтың коды:
2214-1
Қызмет атауының коды:
2214-1-006
Кәсіптің атауы:
7.2 Дәрігер-комбустиолог (балалар бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер комбустиолог (балалар)" біліктілігі. Осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді. Мәлімделген мамандану бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
"Травматология-ортопедия (ересектер, балалар)", "Травматология-ортопедия (ересектер)", "Травматология–ортопедия (балалар)", "Жалпы хирургия", "Урология (ересектер, балалар)", "Травматология (ересектер, балалар)", " Ангиохирургия (ересектер, балалар)".
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Күйік зақымданулары және олардың салдары бар пациенттердің (балалар) профилактикасы, диагностикасы, емдеу, медициналық оңалтуы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Балалардағы күйік жарақаттарының диагностикасы және оның салдары
2. Күйік зақымдануларын және олардың салдарын емдеу
3. Пациенттерге қатысты медициналық сараптама жүргізу күйік жарақаттарынан және олардың зардаптарынан туындаған дене функцияларының тұрақты бұзылуы.
4. Күйік жарақаттары мен олардың зардаптарының алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру, жүргізу және олардың тиімділігін бақылау.
5. Төтенше жағдайлар, эпидемиялар кезінде, жаппай зақымдану ошақтарында халыққа медициналық көмек көрсету
6. Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:

24. Карточка профессии "7.2 Врач-комбустиолог (детский)":
Код группы:
2214-1
Код наименования занятия:
2214-1-006
Наименование профессии:
7.2 Врач-комбустиолог (детский)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач комбустиолог (детский)". Предшествующий опыт работы по квалификации "Врач травматолог-ортопед (взрослый, детский)", "Врач травматолог-ортопед (взрослый)", "Врач травматолог-ортопед (детский)", "Врач общий хирург", "Врач уролог (взрослый, детский)", "Врач ангиохирург (взрослый, детский)" на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет). Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специализации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Комбустиология (детская)" в рамках специальностей "Травматология-ортопедия (взрослая, детская)", "Травматология-ортопедия (взрослая)", "Травматология–ортопедия (детская)", "Общая хирургия", "Урология (взрослая, детская)", "Травматология (взрослая, детская)", "Ангиохирургия (взрослая, детская)".
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (дети) с ожоговыми поражениями и их последствиями.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика ожоговых поражений и их последствий
2. Лечение ожоговых поражений и их последствий
3. Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов стойкое нарушение функций организма, обусловленное ожоговыми травмами и их последствиями.
4. Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику ожоговых травм и их последствий.
5. Оказание медицинской помощи населению при чрезвычайных ситуациях, эпидемиях, в очагах массового поражения
6. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:

1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Балалардағы күйік жарақаттарының диагностикасы және оның салдары
Дағды 1:
Күйік шалған пациенттерді және оның салдары зерттеп-қарау
Машықтар:
1. Күйікке шалдыққан пациенттер мен балалардың ата-аналарының анамнезін және оның салдарын толық жинай білу.
2. Пациенттің амбулаториялық картасын құрастыра білу.
3. Пациент картасын құрастыра білу.
4. Күйік және оның салдары бар пациенттерді физикалық зерттеп-қарай білу.
5. Бактериологиялық зерттеуге биоматериал ала білу.
6. Жұмсақ тіндердің күйіктерін диагностикалай білу.
7. Біріктірілген жарақаттарды диагностикалай білу.
8. Клиникалық, зертханалық және аспаптық зерттеу әдістерінің нәтижелерін түсіндіре білу.
9. Күйікті және оның жиі кездесетін жарақаттармен салдарын диагностикалау және сараланған диагностикалау дағдылары, ауру анықталған кезде АХЖ -10 бойынша диагнозды тұжырымдау.
10. Комбустиологиядағы сирек патологиялық жағдайларды зерттеу дағдылары .
Білімдер:
1. Күйікпен ауыратын пациенттердің анамнезін жинау ерекшеліктерін және оның салдарын білуі.
2. Күйікке шалдыққан пациенттерді тексеру алгоритмін және оның салдарын білуі.
3. Мойынның, жұлынның, жауырын белдеуі мен жауырынның, білектің, қолдың, жамбастың, санның, төменгі аяқтың, табанның қалыпты, топографиялық және патологиялық анатомиясын және олардың қанмен қамтамасыз етілуін, иннервация және лимфа жүйесінің ерекшеліктерін білуі.
4. Негізгі белгілері мен синдромдарын және оның салдарын білуі.
5. Күйікпен ауыратын пациенттердің негізгі клиникалық-зертханалық зерттеулерін және оның салдарын білуі.
6. Күйікпен ауыратын пациенттерді тексерудің аспаптық әдістерінің негізгі түрлерін және оның зардаптарын білуі.
7. Күйіктердің этиологиясын, патогенезін, жіктелуін және оның салдарын білуі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Күйікпен ауыратын пациенттерді диагностикалау және емдеуді жоспарлау және оның салдары.
Машықтар:
1. Диагнозды дұрыс тұжырымдау және күйік және оның салдары бар пациенттердің құжаттамасын жасай білу.
2. Қолданыстағы клиникалық нұсқауларға (хаттамалар) сәйкес жасы мен клиникалық көрінісін ескере отырып , күйік және оның салдары бар пациенттерді емдеу жоспарын құра білу .
3. Күйікпен ауыратын пациенттерді шұғыл және жоспарлы емге жатқызу көрсеткіштерін және оның зардаптарын анықтай білу.
4. Күйік және оның салдары бар пациенттерді диагностикалық процедуралар нәтижесінде күтпеген жерден пайда болған асқынуларды, жанама әсерлерді, жағымсыз реакцияларды уақтылы анықтай білу .
Білімдер:
1. Күйік жарақаттарының клиникалық көрінісін және олардың салдарын білу.

1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Диагностика ожоговых поражений и их последствий
Навык 1:
Обследование пациентов (дети) с ожоговыми травмами и их последствиями
Умения:
1. Собирать полный медицинский анамнез пациентов и/или их законных представителей.
2. Проводить физикальное обследование пациентов.
5. Производить забор биоматериала для цитологического, бактериологического, биохимического, иммунологического исследования.
6. Диагностировать ожоги мягких тканей опорно-двигательного аппарата.
7. Диагностировать комбинированные повреждения.
8. Интерпретировать результаты клинико-лабораторных и инструментальных методов исследования.
9. Навыки диагностики и дифференциальной диагностики ожогов и их последствий с наиболее распространенными травмами, формулирование диагноза согласно МКБ-10 при выявлении болезни.
10. Навыки обследования редких патологических состояний в комбустиологии
Знания:
1. Знание этиологии, патогенеза, классификации ожогов и их последствий.
2. Знание особенностей сбора анамнеза пациентов с ожогами и их последствиями.
3. Знание алгоритма обследования пациентов с ожогами и их последствиями.
4. Знание нормальной, топографической и патологической анатомии шеи, позвоночного столба, плечевого пояса и плеча, предплечья, кисти, таза, бедра, голени, стопы и их особенности кровоснабжения, иннервации и лимфатической системы.
5. Знание основных симптомов и синдромов ожога и их последствии.
6. Знание основных клинико-лабораторных исследовании пациентов с ожогами и их последствиями.
7. Знание основных видов инструментальных методов исследования пациентов с ожогами и их последствиями.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Постановка диагноза и планирование лечения пациентов (дети) с ожогами и их последствиями.
Умения:
1. Формулировать диагноз и оформлять документацию пациентов (дети) с ожогами и их последствиями.
2. Разрабатывать план лечения пациентов (дети) с ожогами и их последствиями с учетом возраста и клинической картины, в соответствии с действующими клиническими рекомендациями (протоколами).
3. Определять показания к экстренной и плановой госпитализации пациентов (дети) с ожогами и их последствиями.
4. Своевременно выявлять осложнения, побочные действия, нежелательные реакций, в том числе непредвиденно возникших в результате диагностических процедур у пациентов (дети) с ожогами и их последствиями.
Знания:
1. Знание клинической картины ожоговых травм и их последствий.

2. АХЖ- 10 туралы білім.
3. Комбустиологияда қолданылатын медициналық мақсаттағы бұйымдарды білу.
4. Күйік жарақаттары және олардың зардаптары кезінде оңалту іс-шараларын жүргізуге медициналық айғақтар мен қарсы айғақтарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Күйік зақымдануларын және олардың салдарын емдеу
Дағды 1:
Күйікпен ауыратын пациенттерді емдеу және оның салдары.
Машықтар:
1. Күйікке шалдыққан пациенттерді препаратты, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және емдік тамақтануды қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін және оның зардаптарын бағалау дағдылары.
2. Күйікке комбустиологиялық араласу кезінде анестезия әдісін және препаратты таңдай білу.
3. Жергілікті анестезияны, соның ішінде УДЗ бақылау жасаумен өткізгіштік анестезияны орындай білу.
4. Күйікке шалдыққан пациенттерге медициналық манипуляцияларды, хирургиялық араласуды және оның салдарын орындай білу.
5. Күйік және оның салдары бар пациенттерге протездік-ортопедиялық бұйымдарды тағайындау және таңдау дағдылары (орамал, корсет, ортопедиялық аяқ киім, тутор, брейс, протез және тағы басқа).
6. Ауруды және пациенттің жағдайын бақылау жасау, курстың ерекшеліктеріне байланысты емдеу жоспарын түзету дағдылары .
7. Аурухананың мамандандырылған бөлімшелерінде шұғыл емге жатқызуға көрсеткіштерді бағалау дағдылары.
8. Комбустиологиядағы патологиялық процестің барысын болжай білу .
9. Комбустиологиядағы сирек патологиялық жағдайларды консервативті емдеу дағдылары .
10. Иммобилизациялаушы таңғышты қолдану білу (орамал, корсет, ортопедиялық аяқ киім, тутор, брейс , протез және тағы басқа).
11. Жараны алғашқы хирургиялық өңдеуді жүргізе білу.
12. Пациентті күйікке және оның зардаптарына хирургиялық араласуға дайындай білу.
13. Аяқ-қолды бекіту үшін сыртқы бекіту құрылғыларын қолдана білу.
Білімдер:
1. Қолданыстағы клиникалық нұсқауларға (хаттамалар) сәйкес күйік шалған пациенттердің препаратын, медициналық мақсаттағы бұйымдарын және медициналық тамақтануын және оның салдарын білуі.
2. Жергілікті анестезия әдістерін, соның ішінде УДЗ нұсқауларды білуі.
3. Иммобилизациялаушы таңғышты қолдану принциптері мен кезеңдерін білуі (орамал, корсет, ортопедиялық аяқ киім, тутор, брейс , протез және тағы басқа).
4. Гипс құймаларын жасау және қолдану принциптерін білуі.
5. Жараларды алғашқы хирургиялық өңдеудің принциптері мен реттілігін білуі.
6. Сыртқы аяқ-қолды бекіту принциптерін білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде диагностикалық немесе емдік манипуляциялар, дәрілік препараттарды және(немесе) медициналық бұйымдарды қолдану, дәрілік емес емдеу, пациенттердегі (балалар) күйік жарақаттары және олардың зардаптары кезіндегі хирургиялық араласулардың алдын алу және (немесе) емдеу.
Машықтар:
1. Диагностикалық немесе емдік манипуляциялар, препаратты және (немесе) медициналық мақсаттағы бұйымдарды қолдану, дәрілік емес емдеу, хирургиялық араласу нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде күтпеген жағдайлардың профилактикасын және жоюын білу.
Білімдер:
1. Диагностикалық немесе емдік манипуляциялар, препаратты және (немесе) медициналық мақсаттағы бұйымдарды қолдану, дәрілік емес емдеу және хирургиялық араласу нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде күтпеген жағдайлардың профилактикасы және емдеуі туралы білуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Күйік жарақаттары және олардың салдары бар пациенттерді (балалар) оңалту.
Машықтар:
1. Күйік жарақаттары және олардың зардаптары бар пациенттерді медициналық оңалту іс-шараларын жүргізу үшін медициналық көрсеткіштерді айқындау.

2. Знание МКБ - 10.
3. Знание изделий медицинского назначения, применяемых в комбустиологии.
4. Знание медицинских показании и противопоказании к проведению реабилитационных мероприятий при ожоговых травмах и их последствиях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Лечение ожоговых поражений и их последствий
Навык 1:
Лечение пациентов (дети) с ожоговыми поражениями и их последствиями.
Умения:
1. Оценивать эффективность и безопасность применения лекарственных препаратов, изделий медицинского назначения и лечебного питания у пациентов (дети) с ожоговыми поражениями и их последствиями.
2. Выбирать метод обезболивания и лекарственный препарат при проведении комбустиологического вмешательства.
3. Проводить местную анестезию, в том числе проводниковую анестезию под контролем УЗИ.
4. Выполнять лечебные манипуляций, хирургические вмешательства пациентам с ожоговыми поражениями и их последствиями.
6. Назначать и подбирать пациентам протезно-ортопедических изделий при травмах опорно-двигательного аппарата, ожоговых поражениях и заболевании костно-мышечной системы (косынка, корсет, ортопедическая обувь, тутор, брейс, протез и другие).
7. Проводить мониторинг заболевания и состояния пациента, корректировать план лечения в зависимости от особенностей течения.
8. Навыки оценки показаний к экстренной госпитализации в профильные подразделения стационара.
9. Прогнозировать течение патологического процесса в комбустиологии.
10. Навыки консервативного лечения редких патологических состояний в комбустиологии.
11. Наложить иммобилизирующую повязку (косынка, корсет, ортопедическая обувь, тутор, брейс, протез и другие).
12. Выполнять первичную хирургическую обработку раны.
13. Подготавливать пациента к оперативному вмешательству при ожоговых травмах и их последствиях.
14. Накладывать аппараты внешней фиксации для стабилизации конечности.
Знания:
1. Знание лекарственных препаратов, изделии медицинского назначения и лечебного питания пациентов с ожоговыми травмами и их последствиями в соответствии с действующими клиническими рекомендациям (протоколами)
1. Знание методик проведения местной анестезии, в том числе под контролем УЗИ.
2. Знание принципов и этапов наложения иммобилизирующей повязки (косынка, корсет, ортопедическая обувь, тутор, брейс, протез и другие).
3. Знание принципов изготовления и наложения гипсовой повязки.
4. Знание принципов и последовательности выполнения первичной хирургической обработки ран.
5. Знание основ наружной фиксации конечности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Профилактика и(или) лечение осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе непредвиденных, возникших в результате диагностических или лечебных манипуляций, применения лекарственных препаратов и (или) медицинских изделий, немедикаментозного лечения, хирургических вмешательств при ожоговых травмах и их последствиях у пациентов (дети).
Умения:
1. Предотвращать и устранять осложнения, побочные действия, нежелательные реакции, в том числе непредвиденные, возникшие в результате диагностических или лечебных манипуляций, применения лекарственных препаратов и (или) медицинских изделий, немедикаментозного лечения, комбустиологических вмешательств.
Знания:
1. Знание профилактики и лечения осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе непредвиденных, возникших в результате диагностических или лечебных манипуляций, применения лекарственных препаратов и (или) медицинских изделий, немедикаментозного лечения и комбустиологических вмешательств.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Реабилитация пациентов (дети) с ожоговыми травмами и их последствиями.
Умения:
1. Определять медицинские показания для проведения мероприятий медицинской реабилитации пациентов с ожоговыми травмами и их последствиями.

2. Медициналық оңалту және санаторий-курорттық емдеу іс-шараларын тағайындау және жүргізу үшін күйік жарақаттары және олардың салдары бар пациенттерді маман дәрігерлерге жіберу үшін медициналық көрсеткіштерді айқындау.
3. Күйік жарақаттары және олардың салдары бар науқастарды оңалту жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу.
4. Мүгедектігі бар адамдарды оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламаларын әзірлеу.
5. Медициналық оңалтудың тиімділігін бақылауды жүргізу.
Білімдер:
1. Күйік жарақаттары және олардың зардаптары бар пациенттерді медициналық оңалту іс-шараларын жүргізу үшін медициналық көрсеткіштерді айқындау.
2. Медициналық оңалту және санаторий-курорттық емдеу іс-шараларын тағайындау және жүргізу үшін күйік жарақаттары және олардың салдары бар пациенттерді маман дәрігерлерге жіберу үшін медициналық көрсеткіштерді айқындау.
3. Күйік жарақаттары және олардың салдары бар науқастарды оңалту жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу.
4. Мүгедектігі бар адамдарды оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламаларын әзірлеу.
5. Медициналық оңалтудың тиімділігін бақылауды жүргізу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Күйік жарақаттары және олардың салдары бар пациенттерге (Балалар) шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді талап ететін клиникалық өлім жағдайын (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды) қоса алғанда, өмірге қауіп төндіретін жағдайларды тану.
2. Пациенттердің жағдайының себебі мен ауырлығын бағалау және пациенттерді осы жағдайдан шығару үшін қажетті шараларды қабылдау.
3. Жүрек-өкпе реанимациясының шараларын орындау.
4. Өмірге, оның ішінде клиникалық өлімге қауіп төндіретін жағдайларда (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды тоқтату) шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
5. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолдану.
6. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалауды жүргізу.
7. Күйік жарақаттары мен олардың салдары кезіндегі ауыр жағдайларды анықтау.
Білімдер:
1. Жүректің тоқтап қалуының клиникалық белгілері мен дифференциалды-диагностикалық белгілерін білу.
2. Анафилактикалық шоктың клиникалық белгілері мен дифференциалды диагностикалық белгілерін білу.
3. Асфиксияның клиникалық белгілері мен дифференциалды диагностикалық белгілерін білу.
4. Естен танудың клиникалық белгілері мен дифференциалды диагностикалық белгілерін білу.
5. Коллапстың клиникалық белгілері мен дифференциалды диагностикалық белгілерін білу.
6. Эпилепсиялық ұстаманың клиникалық белгілері мен дифференциалды диагностикалық белгілерін білу.

2. Определять медицинские показания для направления пациентов с ожоговыми травмами и их последствиями к врачам-специалистам для назначения и проведения мероприятий медицинской реабилитации и санаторно-курортного лечения.
3. Разрабатывать план мероприятий по реабилитации пациентов с ожоговыми травмами и их последствиями.
4. Разрабатывать индивидуальные программы реабилитации и абилитации лиц с инвалидностью.
5. Проводить контроль эффективности медицинской реабилитации.
Знания:
1. Основы и методы медицинской реабилитации пациентов с ожоговыми травмами и их последствиями.
2. Медицинские показания и медицинские противопоказания к проведению мероприятий медицинской реабилитации пациентов с ожоговыми травмами и их последствиями.
3. Принципы медицинской реабилитации пациентов с ожоговыми травмами и их последствиями.
4. Механизмы воздействия методов медицинской реабилитации.
5. Основные программы медицинской реабилитации пациентов с ожоговыми травмами и их последствиями.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Оказание медицинской помощи в экстренной форме пациентам (дети) с ожоговыми травмами и их последствиями.
Умения:
1. Распознавать состояния, представляющие угрозу жизни, включая состояние клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания), требующие оказания медицинской помощи в экстренной форме.
2. Оценивать причину и тяжесть состояния пациентов и принимать необходимые меры для выведения пациентов из этого состояния.
3. Выполнять мероприятия сердечно-легочной реанимации.
4. Оказывать медицинскую помощь в экстренной форме при состояниях, представляющих угрозу жизни, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания).
5. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании медицинской помощи в экстренной форме.
6. Проводить оценку эффективности и безопасности применения лекарственных препаратов и медицинских изделий при оказании медицинской помощи в экстренной форме.
7. Выявлять критические состояния при ожоговых травмах и их последствиях.
Знания:
1. Знание клинической симптоматики и дифференциально-диагностических признаков остановки сердца.
2. Знание клинической симптоматики и дифференциально-диагностических признаков анафилактического шока.
3. Знание клинической симптоматики и дифференциально-диагностических признаков асфиксии.
4. Знание клинической симптоматики и дифференциально-диагностических признаков обморока.
5. Знание клинической симптоматики и дифференциально-диагностических признаков коллапса.
6. Знание клинической симптоматики и дифференциально-диагностических признаков эпилептического припадка.

7. Церебральды қан кетудің клиникалық белгілері мен дифференциалды диагностикалық белгілерін білу.
8. Қан кетудің клиникалық белгілері мен дифференциалды диагностикалық белгілерін білу.
9. Бөтен денелерді ингаляциялау мен жұтудың клиникалық белгілері мен дифференциалды диагностикалық белгілерін білу.
10. Гипогликемияның клиникалық белгілері мен дифференциалды диагностикалық белгілерін білу.
11. Диабеттік команың клиникалық белгілері мен дифференциалды диагностикалық белгілерін білу.
12. Гипертониялық криздің клиникалық белгілері мен дифференциалды диагностикалық белгілерін білу.
13. Жүрек-өкпе реанимациясы.
14. Медициналық ұйымнан тыс жағдайларда пациенттердегі ауыр жағдайларды анықтау әдістері.
15. Медициналық ұйымнан тыс жағдайларда күйік жарақаттары және олардың салдары кезіндегі қарқынды терапия және реанимация әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Пациенттерге қатысты медициналық сараптама жүргізу күйік жарақаттарынан және олардың зардаптарынан туындаған дене функцияларының тұрақты бұзылуы.
Дағды 1:
Күйік жарақаттарына және олардың салдарына байланысты дене функцияларының тұрақты бұзылуы бар пациенттерді жіберу үшін медициналық көрсеткіштерді анықтау.
Машықтар:
1. Медициналық сараптама нәтижелері бойынша медициналық қорытындылар тұжырымдау.
2. Күйік жарақаттарынан және олардың зардаптарынан туындаған уақытша еңбекке жарамсыздық белгілерін және адам ағзасы функциясының тұрақты бұзылу белгілерін және ауру отбасы мүшелеріне күтім жасау үшін аурухана парағын беру кезінде күтім жасау қажеттілігін анықтау.
3. Күйік жарақаттарынан және олардың зардаптарынан туындаған дене функцияларының тұрақты бұзылуы бар пациенттерді медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу.
4. Күйік жарақаттарына және олардың салдарына байланысты дене функцияларының тұрақты бұзылуы бар пациенттерге қажетті медициналық құжаттаманы дайындау. медициналық-әлеуметтік сараптамадан өту үшін.
5. Күйіктері және олардың салдары бар науқастарға еңбекке жарамсыздық парағын ресімдеу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 16 қарашадағы № ҚР ДСМ-196/2020 бұйрығы."Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 қарашада № 21660 болып тіркелді.)
2. Медициналық-әлеуметтік сараптаманы жүзеге асыру үшін медициналық құжаттаманы ресімдеу.
3. Медициналық-әлеуметтік сараптамадан өту үшін уланудан және олардың салдарларынан туындаған дене функцияларының тұрақты бұзылуы бар пациенттерді жіберуге арналған медициналық көрсеткіштер.

7. Знание клинической симптоматики и дифференциально-диагностических признаков кровоизлияния в мозг.
8. Знание клинической симптоматики и дифференциально-диагностических признаков кровотечения.
9. Знание клинической симптоматики и дифференциально-диагностических признаков вдыхания и проглатывания чужеродных тел.
10. Знание клинической симптоматики и дифференциально-диагностических признаков гипогликемии.
11. Знание клинической симптоматики и дифференциально-диагностических признаков диабетической комы.
12. Знание клинической симптоматики и дифференциально-диагностических признаков гипертонического криза.
13. Сердечно-легочная реанимациия.
14. Методы выявления критических состояний у пациентов в условиях вне медицинской организации.
15. Методы интенсивной терапии и реанимации при ожоговых травмах и их последствиях в условиях вне медицинской организации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов стойкое нарушение функций организма, обусловленное ожоговыми травмами и их последствиями.
Навык 1:
Определение медицинских показаний для направления пациентов, имеющих стойкое нарушение функций организма, обусловленное ожоговыми травмами и их последствиями.
Умения:
1. Формулировать по результатам медицинской экспертизы медицинские заключения.
2. Определять признаки временной нетрудоспособности и признаки стойкого нарушения функции организма человека, обусловленное ожоговыми травмами и их последствиями и необходимость ухода при выдаче больничного листа по уходу за больными членами семьи.
3. Направлять пациентов, имеющих стойкое нарушение функций организма, обусловленное ожоговыми травмами и их последствиями на медико-социальную экспертизу.
4. Подготавливать необходимую медицинскую документацию пациентам , имеющих стойкое нарушение функций организма, обусловленное ожоговыми травмами и их последствиями. для прохождения медико-социальной экспертизы.
5. Оформлять листок нетрудоспособности пациентам с ожогами и их последствиями.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 ноября 2020 года № 21660).
2. Оформление медицинской документации для осуществления медико-социальной экспертизы.
3. Медицинские показания для направления пациентов, имеющих стойкое нарушение функций организма, обусловленное ожоговыми травмами и их последствиями для прохождения медико-социальной экспертизы.

4. Күйік жарақаттарына және олардың медициналық-әлеуметтік сараптамадан өту салдарына байланысты дене функцияларының бұзылуына шалдыққан науқастарды емдеу және оңалту мерзімдерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Күйік жарақаттары мен олардың зардаптарының алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру, жүргізу және олардың тиімділігін бақылау.
Дағды 1:
Салауатты өмір салтын насихаттау, күйік жарақаттарының алдын алу.
Машықтар:
1. Салауатты өмір салтын қалыптастыруға және күйік жарақаттарының алдын алуға бағытталған халықты санитарлық-гигиеналық ағарту жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және өткізу.
2. Күйік жарақаты бар науқастар үшін "мектепті" ұйымдастыру және жұмыс істеу дағдыларын меңгеру (денсаулық мектебі).
Білімдер:
1. Күйік жарақаттарының алдын алу принциптері.
2. Салауатты өмір салтын қалыптастыру бойынша санитарлық-ағарту жұмыстарының нысандары мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Күйік жарақаттары және олардың салдары бар пациенттерге (балалар) диспансерлік бақылау жүргізу..
Машықтар:
1. Күйік жарақаттары және олардың зардаптары бар пациенттерге диспансерлік бақылау жүргізу қабілеті.
Білімдер:
1. Күйік жарақаттары және олардың салдары бар пациенттерді диспансерлік бақылау тәртібін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Төтенше жағдайлар, эпидемиялар кезінде, жаппай зақымдану ошақтарында халыққа медициналық көмек көрсету
Дағды 1:
Төтенше жағдайлар, эпидемиялар кезінде, жаппай зақымдану ошақтарында халыққа медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Төтенше жағдайларда медициналық көмек көрсету үшін медициналық және эвакуациялық шараларды орындай білу.
2. Медициналық жағдайға байланысты төтенше жағдайларда зардап шеккендерге көрсетілетін медициналық көмектің түрі мен көлемін анықтай білу.
3. Төтенше жағдайларда зардап шеккендерге қарапайым медициналық шараларды орындай білу.
4. Төтенше жағдайларда халықты, пациенттерді, медицина қызметкерлерін және медициналық мүлікті зақымдаушы факторлардан қорғаудың қазіргі заманғы әдістері мен құралдарын қолдана білу.
5. Табиғи және антропогендік апаттардың зақымдаушы факторларынан қорғану жолдарын таңдай білу.
6. Қазіргі заманғы жеке қорғаныс құралдарын пайдалана білу: улы химикаттардан, биологиялық заттардан, радиоактивті заттардан медициналық жеке қорғаныс құралдарын білуі.
7. Апаттар құрылымдары мен мекемелерінің құрамында санитарлық-гигиеналық және эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізе білу.
Білімдер:
1. Төтенше жағдайларда медициналық көмек көрсету бойынша медициналық және эвакуациялық шаралардың негіздерін білуі.

4. Знание сроков лечения и реабилитации пациентов с нарушение функций организма, обусловленное обусловленное ожоговыми травмами и их последствиями для прохождения медико-социальной экспертизы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику ожоговых травм и их последствий.
Навык 1:
Пропаганда здорового образа жизни, профилактика ожоговых травм.
Умения:
1. Разрабатывать и проводить мероприятия по санитарно-гигиенического просвещению населения, направленные на формирование здорового образа жизни и профилактику ожоговых травм.
2. Владеть навыками организации и работы "школы" для пациентов с ожоговыми травмами (школа здоровья).
Знания:
1. Принципы профилактики ожоговых травм.
2. Формы и методы санитарно-просветительной работы по формированию здорового образа жизни.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение диспансерного наблюдения за пациентами (дети) с ожоговыми травмами и их последствиями..
Умения:
1. Умение вести диспансерное наблюдение за пациентами с ожоговыми травмами и их последствиями.
Знания:
1. Знание порядка диспансерного наблюдения за пациентами с ожоговыми травмами и их последствиями.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 5:
Оказание медицинской помощи населению при чрезвычайных ситуациях, эпидемиях, в очагах массового поражения
Навык 1:
Оказание медицинской помощи населению при чрезвычайных ситуациях, эпидемиях, в очагах массового поражения
Умения:
1. Проводить лечебно-эвакуационные мероприятия по оказанию медицинской помощи при чрезвычайных ситуациях.
2. Определять вид и объем оказываемой медицинской помощи пострадавшим при ликвидации чрезвычайных ситуациях, в зависимости от медицинской обстановки.
3. Проводить простые медицинские процедуры пострадавшим в чрезвычайных ситуациях.
4. Применять современные способы и средства защиты населения, пациентов, медицинского персонала и медицинского имущества от поражающих факторов в чрезвычайных ситуациях.
5. Выбирать способы защиты от поражающих факторов природных и антропогенных катастроф.
6. Использовать современные средства индивидуальной защиты: медицинские средства индивидуальной защиты от токсичных химических веществ, биологических средств, радиоактивных веществ.
7. Проводить санитарно-гигиенические и противоэпидемические мероприятия в составе формирований и учреждений катастроф
Знания:
1. Знание основ лечебно-эвакуационных мероприятии по оказанию медицинской помощи при чрезвычайных ситуациях.

25. Кәсіптің карточкасы "7.3 Дәрігер-комбустиолог (балалар бойынша)":
Топтың коды:
2214-1
Қызмет атауының коды:
2214-1-006
Кәсіптің атауы:
7.3 Дәрігер-комбустиолог (балалар бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер комбустиолог (балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ 7.3 кіші деңгейінің біліктілігін арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Күйік жарақаттары және олардың салдары бар пациенттерге (балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Күйіктері және олардың салдары бар науқастарда сирек және атипті жағдайларды диагностикалау және емдеу.
2. Ортопедиялық травматологтардың (балалар) және комбустиолог дәрігерлердің (балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Травматологтар ортопедтер (балалар), комбустиологтар (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Травматолог-ортопед дәрігерлерінің (балалар), комбустиолог дәрігерлердің (балалар) қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Күйіктері және олардың салдары бар науқастарда сирек және атипті жағдайларды диагностикалау және емдеу.
Дағды 1:
Күйіктері және олардың салдары бар пациенттердегі (балалар) сирек және атипті жағдайларды диагностикалау және емдеу.
Машықтар:
1. Пациенттердегі (балалар) орфандық синдромдар мен ауруларды диагностикалау дағдылары.
2. Күйік ауруларының атипті ағымының белгілерін анықтау дағдылары.

25. Карточка профессии "7.3 Врач-комбустиолог (детский)":
Код группы:
2214-1
Код наименования занятия:
2214-1-006
Наименование профессии:
7.3 Врач-комбустиолог (детский)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач комбустиолог (детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (дети) с ожоговыми травмами и их последствиями.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика и лечение редких и атипичных состояний у пациентов с ожогами и их последствиями.
2. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей травматологов ортопедов (детских) и врачей комбустиологов (детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами травматологами ортопедами (детскими), врачами комбустиологами (детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей травматологов-ортопедов (детские), врачей комбустиологов (детские).
Трудовая функция 1:
Диагностика и лечение редких и атипичных состояний у пациентов с ожогами и их последствиями.
Навык 1:
Диагностика и лечение редких и атипичных состояний у пациентов (дети) с ожогами и их последствиями.
Умения:
1. Навыки диагностики орфанных синдромов и заболеваний у пациентов (дети).
2. Навыки выявления признаков атипичного течения ожоговых заболеваний.

3. Пациенттердің (балалар) сирек және атипті патологиялық жағдайларын диагностикалау кезінде зертханалық-диагностикалық және аспаптық тексеру әдістерінің нәтижелерін түсіндіру дағдылары.
4. Дәрігерлік консилиумдарды ұйымдастыру дағдылары.
5. Пациенттердің (балалар) күйік ауруларының сирек және атипті түрлері анықталған кезде емдеуді тағайындау мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Клиниканың ерекшеліктерін және тірек-қимыл аппаратының атипті және созылмалы қайталанатын ауруларының дифференциалды диагностикасын білу.
2. Балалардағы сирек кездесетін патологиялық жағдайлардың эпидемиологиясын, этиологиясын, патогенезін, патоморфологиясын, клиникалық көрінісін, диагностикасын білу
3. Балалардағы сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде аспаптық зерттеу әдістерінің, зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін тағайындауға және түсіндіруге көрсеткіштерді, қарсы көрсетілімдерді білу.
4. Мемлекеттік және халықаралық алгоритмдерге сәйкес аурулардың сирек және атипті түрлерін емдеудің заманауи әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Ортопедиялық травматологтардың (балалар) және комбустиолог дәрігерлердің (балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Дағды 1:
Ортопедиялық травматологтардың (балалар) және комбустиолог дәрігерлердің (балалар) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында комбустиологтар (балалар) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Үйлесімді және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында комбустиолог дәрігерлердің (балалар) медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Комбустиология саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Комбустиология саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Эпидемиологиялық жағдайды және күйіктердің таралуын және олардың салдарын бақылау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары

3. Навыки интерпретации результатов лабораторно-диагностических и инструментальных методов обследования при диагностике редких и атипичных патологических состояний пациентов (дети).
4. Навыки организации врачебных консилиумов.
5. Умение назначать лечение при выявленных редких и атипичных формах ожоговых заболеваний пациентов (дети).
Знания:
1. Знание особенностей клиники и дифференциальной диагностики атипичных и хронически рецидивирующих заболеваний опорно-двигательного аппарата.
2. Знание эпидемиологии, этиологии, патогенеза, патоморфологии, клинической картины, диагностики редких патологических состояний у детей
3. Знание показаний, противопоказаний к назначению и интерпретации результатов инструментальных методов обследования, лабораторно-диагностических исследований, при диагностике редких патологических состояний у детей.
4. Знание современных методов терапии редких и атипичных форм заболеваний согласно государственным и международным алгоритмам.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей травматологов ортопедов (детских) и врачей комбустиологов (детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей травматологов ортопедов (детских) и врачей комбустиологов (детских).
Умения:
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами комбустиологами (детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей комбустиологов (детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области комбустиологии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области комбустиологии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения ожогов и их последствий.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций

2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (балалар) комбустиологиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз комбустологтарға консультациялық көмек көрсету.
3. Комбустиология саласындағы мәселелер бойынша басқа мамандықтағы дәрігерлерге кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Травматологтар ортопедтер (балалар), комбустиологтар (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Комбустиология (балалар)"мамандануы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Комбустиология (балалар)" мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. "Комбустиология (балалар)"мамандануы шеңберінде ішкі істер, прокуратура және сот органдарының, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне медициналық көмек көрсету сапасы және медициналық құжаттаманы жүргізу мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.

2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании комбустиологической помощи пациентам (дети).
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам комбустиологам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам в области комбустиологии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами травматологами ортопедами (детскими), врачами комбустиологами (детскими).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специализации "Комбустиология (детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специализации "Комбустиология (детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специализации "Комбустиология (детская)".

26. Кәсіптің карточкасы "7.4 Дәрігер-комбустиолог (балалар бойынша)":
Топтың коды:
2214-1
Қызмет атауының коды:
2214-1-006
Кәсіптің атауы:
7.4 Дәрігер-комбустиолог (балалар бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер комбустиолог (балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандау бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Күйік зақымданған және олардың салдары бар пациенттерге (балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, комбустиология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Комбустиология (балалар)" мамандануы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Комбустиология (балалар)" мамандануы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету.
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Комбустиология (балалар)" мамандануы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.
Дағды 1:
"Комбустиология (балалар)" мамандануы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:

26. Карточка профессии "7. 4 Врач-комбустиолог (детский)":
Код группы:
2214-1
Код наименования занятия:
2214-1-006
Наименование профессии:
7. 4 Врач-комбустиолог (детский)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач комбустиолог (детский)". Опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет), из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (дети) с ожоговыми поражениями и их последствиями, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области комбустиологии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специализации "Комбустиология (детская)".
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специализации "Комбустиология (детская)".
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специализации "Комбустиология (детская)".
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специализации "Комбустиология (детская)".
Умения:

2) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
3) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі
4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы
5) СБШ – салалық біліктілік шеңбері
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Дәстүрлі медицина
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86101055
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Дәстүрлі медицина"мамандығы бойынша Дәстүрлі медицина әдістерімен аурулардың алдын алу, диагностикалау, емдеу және оңалту бойынша медициналық көмек көрсетуге бағытталған кәсіби қызмет. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Дәрігер рефлексотерапевт - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.2 Дәрігер-рефлексотерапевт - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.3 Дәрігер-рефлексотерапевт - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.4 Дәрігер-рефлексотерапевт - 7 СБШ-нің деңгейі
5) 7.1 Мануалды терапевт дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
6) 7.2 Мануалды терапевт дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
7) 7.3 Мануалды терапевт дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
8) 7.4 Мануалды терапевт дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
9) 7.1 Су-джок терапевт дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
10) 7.2 Су-джок терапевт дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
11) 7.3 Су-джок терапевт дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
12) 7.4 Су-джок терапевт дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
13) 7.1 Дәрігер гомеопат - 7 СБШ-нің деңгейі
14) 7.2 Дәрігер-гомеопат - 7 СБШ-нің деңгейі
15) 7.3 Дәрігер-гомеопат - 7 СБШ-нің деңгейі
16) 7.4 Дәрігер-гомеопат - 7 СБШ-нің деңгейі
17) 7.1 Дәрігер гирудотерапевт - 7 СБШ-нің деңгейі
18) 7.2 Дәрігер-гирудотерапевт - 7 СБШ-нің деңгейі
19) 7.3 Дәрігер-гирудотерапевт - 7 СБШ-нің деңгейі
20) 7.4 Дәрігер-гирудотерапевт - 7 СБШ-нің деңгейі
21) 7.1 Дәрігер фитотерапевт - 7 СБШ-нің деңгейі
22) 7.2 Дәрігер-фитотерапевт - 7 СБШ-нің деңгейі
23) 7.3 Дәрігер-фитотерапевт - 7 СБШ-нің деңгейі
24) 7.4 Дәрігер-фитотерапевт - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Дәрігер рефлексотерапевт":
Топтың коды:
2230-0
Қызмет атауының коды:
2230-0-006
Кәсіптің атауы:

2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
3) МСКО – международная стандартная классификация образования;
4) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Традиционная медицина
5. Код профессионального стандарта: Q86101055
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональная деятельность, направленная на оказания медицинской помощи по профилактике, диагностике, лечению и реабилитации заболеваний методами традиционной медицины по специальности "Традиционная медицина". С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач-рефлексотерапевт - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач-рефлексотерапевт - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач-рефлексотерапевт - 7 уровень ОРК;
4) 7.4 Врач-рефлексотерапевт - 7 уровень ОРК;
5) 7.1 Врач мануальный терапевт - 7 уровень ОРК;
6) 7.2 Врач мануальный терапевт - 7 уровень ОРК;
7) 7.3 Врач мануальный терапевт - 7 уровень ОРК;
8) 7.4 Врач мануальный терапевт - 7 уровень ОРК;
9) 7.1 Врач су-джок терапевт - 7 уровень ОРК;
10) 7.2 Врач су-джок терапевт - 7 уровень ОРК;
11) 7.3 Врач су-джок терапевт - 7 уровень ОРК;
12) 7.4 Врач су-джок терапевт - 7 уровень ОРК;
13) 7.1 Врач-гомеопат - 7 уровень ОРК;
14) 7.2 Врач-гомеопат - 7 уровень ОРК;
15) 7.3 Врач-гомеопат - 7 уровень ОРК;
16) 7.4 Врач-гомеопат - 7 уровень ОРК;
17) 7.1 Врач-гирудотерапевт - 7 уровень ОРК;
18) 7.2 Врач-гирудотерапевт - 7 уровень ОРК;
19) 7.3 Врач-гирудотерапевт - 7 уровень ОРК;
20) 7.4 Врач-гирудотерапевт - 7 уровень ОРК;
21) 7.1 Врач-фитотерапевт - 7 уровень ОРК;
22) 7.2 Врач-фитотерапевт - 7 уровень ОРК;
23) 7.3 Врач-фитотерапевт - 7 уровень ОРК;
24) 7.4 Врач-фитотерапевт - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач-рефлексотерапевт":
Код группы:
2230-0
Код наименования занятия:
2230-0-006
Наименование профессии:

7.1 Дәрігер рефлексотерапевт
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер-тағылымдамашы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәстүрлі медицина (рефлексотерапия)" мамандығы бойынша сертификаттау курсында оқу кезінде "дәрігер"біліктілігі. Жоғары медициналық білімі бар мамандықтар бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі 7.2 кіші деңгейде кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Жоғары медициналық білімі бар қызметкерлердің бейіндік мамандануы шеңберінде "Дәстүрлі медицина (рефлексотерапия)" мамандануы бойынша сертификаттау курсы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен аурулардың алдын алу, диагностикалау, емдеу және оңалту үшін халықтық медицинаның тәсілдерін, әдістемелерін, сауықтыру техникасы мен табиғи емдік құралдарын пайдалана отырып, профилактикалық көмек көрсетуге бағытталған кәсіби қызмет
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен Рефлексотерапия тағайындау мақсатында аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге тексеру жүргізу
2. Науқасқа тағайындау және емдеу. Тәлімгердің қадағалауымен науқастың жағдайын динамикалық бақылау
3. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен мүгедектерді оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламаларын іске асыру кезінде рефлексотерапияны қолдану тиімділігін жүргізу және бақылау
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен салауатты өмір салтының алдын алу және қалыптастыру және халықты санитарлық-гигиеналық ағарту жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Медициналық-статистикалық ақпаратқа талдау жүргізу, медициналық құжаттаманы жүргізу, тәлімгердің бақылауындағы және қадағалауындағы медициналық персоналдың қызметін ұйымдастыру.

7.1 Врач-рефлексотерапевт
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач-стажер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения на сертификационном курсе по специализации "Традиционная медицина (рефлексотерапия)". Предшествующий опыт работы для работников имеющих высшее медицинское образование до 2014 года без обучения в резидентуре на подуровне ОРК 7.2 не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Традиционная медицина (рефлексотерапия)" в рамках межпрофильной специализации работников с высшим медицинским образованием.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профессиональная деятельность, направленная на оказания медицинской помощи по профилактике, диагностике, лечению и реабилитации заболеваний методами рефлексотерапии под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями с целью назначения рефлексотерапии под контролем и надзором наставника
2. Назначение рефлексотерапии при заболеваниях и (или) состояниях под контролем и надзором наставника
3. Проведение и контроль эффективности применения рефлексотерапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации индивидуальных программ реабилитации и абилитации лиц с инвалидностью под контролем и надзором наставника
4. Проведение и контроль эффективности мероприятий по профилактике и формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению населения под контролем и надзором наставника.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение анализа медико-статистической информации, ведение медицинской документации, организация деятельности находящегося в распоряжении медицинского персонала под контролем и надзором наставника.

2. Созылмалы аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттер арасындағы сауықтыру іс-шараларының принциптері мен ерекшеліктері.
3. Салауатты өмір салты элементтерін, оның ішінде алкоголь мен темекіні тұтынуды азайту, есірткі мен психотроптық заттарды медициналық емес тұтынудың алдын алу және онымен күресу бағдарламаларын қалыптастыру жөніндегі санитарлық-ағарту жұмысының нысандары мен әдістері.
4. Пациенттер (олардың заңды өкілдері), медицина қызметкерлері арасында аурулардың және (немесе) жағдайлардың алдын алу мәселелері бойынша санитарлық-ағарту жұмысының нысандары мен әдістері.
5. Салауатты өмір салтының негіздері, оны қалыптастыру әдістері.
6. Аурулардың және (немесе) жағдайлардың пайда болуы мен өршуінің алдын алу принциптері мен ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Медициналық-статистикалық ақпаратқа талдау жүргізу, медициналық құжаттаманы жүргізу, тәлімгердің бақылауындағы және қадағалауындағы медициналық персоналдың қызметін ұйымдастыру.
Дағды 1:
Жұмыс жоспарын және сіздің жұмысыңыз туралы есеп жасау.
Машықтар:
1. Жұмыс жоспарын және жұмысыңыз туралы есеп жасаңыз.
2. Медициналық құжаттаманы, оның ішінде электрондық құжат нысанында толтыру.
3. Тіркелген халықтың денсаулығын бағалау үшін сырқаттанушылықтың, мүгедектіктің Медициналық-статистикалық көрсеткіштеріне талдау жүргізу.
4. Медициналық ақпараттық жүйелерді және "Интернет"ақпараттық-телекоммуникациялық желісін пайдалану.
5. Қарамағындағы медициналық персоналдың лауазымдық міндеттерін орындауын бақылауды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. "Рефлексотерапия" мамандануы бойынша медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдарда, оның ішінде электрондық құжат нысанында медициналық құжаттаманы ресімдеу қағидалары.
2. Медициналық ақпараттық жүйелердегі және "Интернет"ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі жұмыс ережесі.
3. Еңбекті қорғау талаптары, жеке қауіпсіздік және конфликтология негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл түрде пациенттерге медициналық көмек көрсету.
Дағды 1:
Шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді талап ететін пациенттердің жағдайын бағалау, медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді талап ететін клиникалық өлім жағдайын (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды) қоса алғанда, пациенттің өміріне қауіп төндіретін жағдайларды тану.
2. Негізгі жүрек-өкпе реанимациясының іс-шараларын орындау.

2. Принципы и особенности оздоровительных мероприятий среди пациентов с хроническими заболеваниями и (или) состояниями.
3. Формы и методы санитарно-просветительной работы по формированию элементов здорового образа жизни, в том числе программ снижения потребления алкоголя и табака, предупреждения и борьбы с немедицинским потреблением наркотических средств и психотропных веществ.
4. Формы и методы санитарно-просветительной работы среди пациентов (их законных представителей), медицинских работников по вопросам профилактики заболеваний и (или) состояний.
5. Основы здорового образа жизни, методы его формирования.
6. Принципы и особенности профилактики возникновения и прогрессирования заболеваний и (или) состояний.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение анализа медико-статистической информации, ведение медицинской документации, организация деятельности находящегося в распоряжении медицинского персонала под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Составление плана работы и отчета о своей работе.
Умения:
1. Составлять план работы и отчет о своей работе.
2. Заполнять медицинскую документацию, в том числе в форме электронного документа.
3. Проводить анализ медико-статистических показателей заболеваемости, инвалидности для оценки здоровья прикрепленного населения.
4. Использовать медицинские информационные системы и информационно-телекоммуникационную сеть "Интернет".
5. Осуществлять контроль выполнения должностных обязанностей находящимся в распоряжении медицинским персоналом.
Знания:
1. Правила оформления медицинской документации в медицинских организациях, оказывающих медицинскую помощь по специализации "Рефлексотерапия", в том числе в форме электронного документа.
2. Правила работы в медицинских информационных системах и информационно-телекоммуникационной сети "Интернет".
3. Требования охраны труда, основы личной безопасности и конфликтологии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Оказание медицинской помощи пациентам в экстренной форме под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Оценка состояния пациентов, требующего оказания медицинской помощи в экстренной форме, оказание медицинской помощи.
Умения:
1. Распознавать состояния, представляющие угрозу жизни пациентам, включая состояние клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания), требующие оказания медицинской помощи в экстренной форме.
2. Выполнять мероприятия базовой сердечно-легочной реанимации.

10. Кәсіптің карточкасы "7.2 Дәрігер-рефлексотерапевт":
Топтың коды:
2230-0
Қызмет атауының коды:
2230-0-006
Кәсіптің атауы:
7.2 Дәрігер-рефлексотерапевт
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәстүрлі терапия дәрігері (рефлексолог)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі жоғары медициналық білім беру мамандықтары бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл). Мәлімделген мамандану бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Жоғары медициналық білімі бар қызметкерлердің бейіндік мамандануы шеңберінде "Дәстүрлі медицина (рефлексотерапия)" мамандануы бойынша сертификаттау курсы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Рефлексотерапия әдістерімен аурулардың алдын алу, диагностикалау, емдеу және оңалту бойынша медициналық көмек көрсетуге бағытталған кәсіби қызмет
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Рефлексотерапияны тағайындау мақсатында аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге тексеру жүргізу
2. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде рефлексотерапияны тағайындау
3. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде мүгедектерді оңалту мен оңалтудың жеке бағдарламаларын іске асыру кезінде рефлексотерапияны қолдану тиімділігін жүргізу және бақылау
4. Салауатты өмір салтының алдын алу және қалыптастыру және халықты санитарлық-гигиеналық ағарту жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу
5. Медициналық-статистикалық ақпаратқа талдау жүргізу, медициналық құжаттаманы жүргізу, қарамағындағы медициналық персоналдың қызметін ұйымдастыру
6. Шұғыл түрде пациенттерге медициналық көмек көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Рефлексотерапияны тағайындау мақсатында аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге тексеру жүргізу
Дағды 1:
Науқасты тексеру және емдеуге дайындық.
Машықтар:

10. Карточка профессии "7.2 Врач-рефлексотерапевт":
Код группы:
2230-0
Код наименования занятия:
2230-0-006
Наименование профессии:
7.2 Врач-рефлексотерапевт
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач традиционной терапии (рефлексотерапевт)". Предшествующий опыт работы по специальностям высшего медицинского образования на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет). Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специализации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Традиционная медицина (рефлексотерапия)" в рамках межпрофильной специализации работников с высшим медицинским образованием.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профессиональная деятельность, направленная на оказания медицинской помощи по профилактике, диагностике, лечению и реабилитации заболеваний методами рефлексотерапии
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями с целью назначения рефлексотерапии
2. Назначение рефлексотерапии при заболеваниях и (или) состояниях
3. Проведение и контроль эффективности применения рефлексотерапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации индивидуальных программ реабилитации и абилитации лиц с инвалидностью
4. Проведение и контроль эффективности мероприятий по профилактике и формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению населения
5. Проведение анализа медико-статистической информации, ведение медицинской документации, организация деятельности находящегося в распоряжении медицинского персонала
6. Оказание медицинской помощи пациентам в экстренной форме
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Проведение обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями с целью назначения рефлексотерапии
Навык 1:
Обследование пациента и подготовка к лечению.
Умения:

1. Медициналық көрсетілімдер мен медициналық қарсы көрсетілімдерге сәйкес рефлексотерапияны тағайындау және жүргізу үшін қазіргі уақытта барлық ілеспе ауруларды ескере отырып, пациент рефлексотерапияға жіберілген аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерде (олардың заңды өкілдерінде) шағымдарды, өмір тарихын жинауды жүзеге асыру.
2. Рефлексотерапияны тағайындау туралы шешім қабылдау үшін аурулары мен жағдайлары бар науқаста патологиялық жағдайларды, симптомдарды, аурулардың синдромдарын, АХЖ-10 сәйкес нозологиялық формаларды және денсаулыққа байланысты проблемаларды анықтаңыз.
3. Науқас рефлексологияға бағытталған аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациентті қарау және тексеру нәтижелерін түсіндіру және талдау.
4. Науқас рефлексологияға бағытталған аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациентті аспаптық зерттеу көлемін негіздеу және жоспарлау.
5. Науқас рефлексологияға бағытталған аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттің аспаптық зерттеу нәтижелерін түсіндіру және талдау.
6. Науқас рефлексологияға жіберілген аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациентті зертханалық тексерудің көлемін негіздеу және жоспарлау.
7. Науқас рефлексологияға бағытталған аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациентті зертханалық тексерудің нәтижелерін түсіндіру және талдау.
8. Аурулармен және (немесе) жағдайлармен ауыратын науқастарды маман дәрігерлердің тексеру нәтижелерін түсіндіру және талдау
9. Аурулары және (немесе) жағдайлары бар науқастарда клиникалық симптомдар мен синдромдарды анықтаңыз.
10. Рефлексотерапияны тағайындау мүмкіндігі туралы шешім қабылданатын аурудың негізгі және ілеспе диагноздарын, сатысы мен ерекшеліктерін растайтын жүргізілген зерттеулер туралы ақпаратты түсіндіру және талдау
11. Акупунктуралық нүктелердің функционалдық жай-күйін бағалау әдісімен Накатан, Фолль, Акабан бойынша компьютерлік рефлексодиагностиканы, импульс бойынша диагностиканы, тіл бойынша, іш бойынша диагностиканы жүргізу.
12. Пациенттің жеке ерекшеліктерін ескере отырып, диагностикалық мақсатта рефлексотерапияны қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау әдістерін (Клиникалық, зертханалық және аспаптық) таңдау және талдау.
Білімдер:
1. Ауыр асқынуларға әкелетін және (немесе) өмірге қауіп төндіретін жүйке, иммундық, жүрек-қан тамырлары, тыныс алу, ас қорыту, несеп-жыныс жүйелері мен қан жүйелерінің ауруларының және (немесе) жағдайларының негізгі клиникалық көріністері, олардың алдын алу мақсатында пациентті басқару тактикасын айқындау.

1. Осуществлять сбор жалоб, анамнеза жизни у пациентов (их законных представителей) с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на рефлексотерапии, с учетом всех сопутствующих в данный момент заболеваний для назначения и проведения рефлексотерапии в соответствии с медицинскими показаниями и медицинскими противопоказаниями.
2. Определять у пациента с заболеваниями и состояниями патологические состояния, симптомы, синдромы заболеваний, нозологических форм в соответствии с МКБ-10 и проблем, связанных со здоровьем, для принятия решения о назначении рефлексотерапии.
3. Интерпретировать и анализировать результаты осмотра и обследования пациента с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на рефлексотерапию.
4. Обосновывать и планировать объем инструментального исследования пациента с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на рефлексотерапию.
5. Интерпретировать и анализировать результаты инструментального исследования пациента с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на рефлексотерапию.
6. Обосновывать и планировать объем лабораторного обследования пациента с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на рефлексотерапию.
7. Интерпретировать и анализировать результаты лабораторного обследования пациента с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на рефлексотерапию.
8. Интерпретировать и анализировать результаты осмотра врачами-специалистами пациентов с заболеваниями и (или) состояниями
9. Выявлять клинические симптомы и синдромы у пациентов с заболеваниями и (или) состояниями.
10. Интерпретировать и анализировать информацию о проведенных обследованиях, подтверждающих основной и сопутствующие диагнозы, стадию и особенности течения заболевания, по поводу которого принимается решение о возможности назначения рефлексотерапии
11. Проводить компьютерную рефлексодиагностику по Накатани, по Фоллю, по Акабане, компьютерную диагностику по пульсу, методом оценки функционального состояния акупунктурных точек, диагностику по пульсу, диагностику по языку, по животу.
12. Выбирать и анализировать методы (клинические, лабораторные и инструментальные) оценки эффективности и безопасности применения рефлексотерапии с диагностической целью пациенту с учетом его индивидуальных особенностей.
Знания:
1. Основные клинические проявления заболеваний и (или) состояний нервной, иммунной, сердечно-сосудистой, дыхательной, пищеварительной, мочеполовой систем и системы крови, приводящие к тяжелым осложнениям и (или) угрожающие жизни, определение тактики ведения пациента с целью их предотвращения.

2. Медициналық оңалтуды ұйымдастыру тәртібі; медициналық көмек көрсету тәртібі, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдар (емдеу хаттамалары), медициналық оңалту бойынша.
3. Пациент рефлексотерапияға жіберілген аурулар және (немесе) жағдайлар кезіндегі алғашқы мамандандырылған медициналық-санитариялық көмектің, мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық, медициналық көмектің стандарттары.
4. Аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерде (олардың заңды өкілдерінде) шағымдарды, өмір тарихын жинау әдістемесі.
5. Аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерді қарау әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде рефлексотерапияны тағайындау
Дағды 1:
Емдеу жүргізу, науқастың жағдайын бақылау
Машықтар:
1. Мультидисциплинарлық оңалту бригадасының маман дәрігерлерімен, кәсіптік (медициналық емес) білім беру мамандарымен пациентке консультация беру кезінде алынған деректерді, аурудың және (немесе) жай-күйдің салдарынан ағзаның әртүрлі функцияларының, құрылымдарының, пациенттің тыныс-тіршілігінің (белсенділігінің, қатысуының, қоршаған орта факторларының ықпалының) бұзылу дәрежесі туралы түсінік алу мақсатында зертханалық, аспаптық және клиникалық зерттеулердің деректерін түсіндіру.
2. Рефлексотерапияны қолдану жоспарын жасаңыз.
3. Рефлексотерапияны қолдану мақсатын тұжырымдау.
4. Рефлексотерапияны қолдану міндеттерін тұжырымдау.
5. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде рефлексотерапияны қолдануды негіздеу.
6. Аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерде рефлексотерапияны қолдану кезектілігін анықтау.
7. Аурулар және (немесе) жағдайлар үшін рефлексотерапияны тағайындаңыз.
8. Аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттер үшін рефлексотерапияны қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігіне мониторинг жүргізу.
9. Рефлексотерапияны қолдану үшін медициналық көрсеткіштер мен медициналық қарсы көрсеткіштерді анықтаңыз.
10. Пациенттердің аурулары және (немесе) жағдайлары кезінде зертханалық диагностиканың симптомдары мен нәтижелеріне мониторинг жүргізу, пациенттің ағзасының ағымы мен жеке реакциясының ерекшеліктеріне қарай Рефлексотерапия жоспарын түзету.
11. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде Рефлексотерапия (акупунктура) бойынша қолдану жоспарын әзірлеу.
12. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде Рефлексотерапия (акупунктура) жүргізу.
13. Диагностикалық дағдылар: акупунктура, лингво, импульстік және аурикулярлық.
14. Рефлексотерапия әдісін қолданыңыз: корпоративті, аурикулярлық, бас сүйек, су-джок.

2. Порядок организации медицинской реабилитации; порядки оказания медицинской помощи, клинические рекомендации (протоколы лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, по медицинской реабилитации.
3. Стандарты первичной специализированной медико-санитарной помощи, специализированной, в том числе высокотехнологичной, медицинской помощи при заболеваниях и (или) состояниях, в связи с которыми пациент направлен на рефлексотерапию.
4. Методика сбора жалоб, анамнеза жизни у пациентов (их законных представителей) с заболеваниями и (или) состояниями.
5. Методика осмотра пациентов с заболеваниями и (или) состояниями.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Назначение рефлексотерапии при заболеваниях и (или) состояниях
Навык 1:
Проведение лечения, наблюдение за состоянием пациента
Умения:
1. Интерпретировать данные, полученные при консультировании пациента врачами-специалистами, специалистами профессиональным (немедицинским) образованием мультидисциплинарной реабилитационной бригады, данные лабораторных, инструментальных и клинических исследований с целью получения представления о степени нарушения различных функций, структур организма, жизнедеятельности пациента (активности, участия, влияния факторов окружающей среды) вследствие заболевания и (или) состояния.
2. Разрабатывать план применения рефлексотерапии.
3. Формулировать цель применения рефлексотерапии.
4. Формулировать задачи применения рефлексотерапии.
5. Обосновывать применение рефлексотерапии при заболеваниях и (или) состояниях.
6. Определять последовательность применения рефлексотерапии у пациентов с заболеваниями и (или) состояниями.
7. Назначать рефлексотерапию при заболеваниях и (или) состояниях.
8. Проводить мониторинг эффективности и безопасности применения рефлексотерапии для пациентов с заболеваниями и (или) состояниями.
9. Определять медицинские показания и медицинские противопоказания для применения рефлексотерапии.
10. Проводить мониторинг симптомов и результатов лабораторной диагностики при заболеваниях и (или) состояниях пациентов, корректировать план рефлексотерапии в зависимости от особенностей течения и индивидуальной реакции организма пациента.
11. Разрабатывать план применения по рефлексотерапии (акупунктуре) при заболеваниях и (или) состояниях.
12. Проводить рефлексотерапию (акупунктуру) при заболеваниях и (или) состояниях.
13. Навыки диагностики: акупунктурной, лингво, пульсовой и аурикулярной.
14. Применять технику рефлексотерапии: корпоральной, аурикулярной, краниальной, су-джок.

15. Акупунктуралық рефлексотерапияны, беттік ұзартылған рефлексотерапияны, терморефлексотерапияны, вакуумдық рефлексотерапияны, лазерлік рефлексотерапияны, электрорефлексотерапияны, магниторефлексотерапияны, Жарық рефлексотерапияны, дәрілік акупунктуралық рефлексотерапияны қолдану.
16. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезіндегі Рефлексотерапия (акупунктура) жөніндегі іс-шаралардың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
17. Рефлексотерапия (акупунктура) процесінде дәрілік заттар мен дәстүрлі медицинаның медициналық бұйымдарын қолдану.
18. Пациенттің жағдайын бағалау және рефлексотерапияны (акупунктураны) емдеу процесінде пациентті динамикалық бақылау жүргізу.
Білімдер:
1. Дәстүрлі қытай медицинасының негізгі іргелі теориясының негіздері.
2. Орталық және перифериялық жүйке жүйесінің жалпы физиологиясының, патофизиологиясының негіздері.
3. Меридиандар мен коллатералдар, акупунктура нүктелері, акупунктура және басқа ынталандыру әдістері, сондай-ақ диагностика және тексеру, синдромдарды саралау, терапевтік әдістердің ерекшеліктері, жалпы аурулардың алдын алу және емдеу туралы білім.
4. Рефлексотерапияға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
5. Рефлексотерапияның негізгі әдістері: жылыту және каутеризация, беттік рефлексотерапия, микроглорефлексотерапия, акупрессура, механикалық, электромагниттік, дәрілік және аралас пунктуралар.
6. Рефлексотерапияның негізгі әдістерінің әсер ету механизмдері.
7. Жұқпалы аурулардың пайда болуы мен таралуының алдын алу мақсатында санитариялық-эпидемияға қарсы (алдын ала) іс-шараларды ұйымдастыру мәселелері.
8. Қолданылатын Рефлексотерапия әдістерінің әсерін күшейту, жинақтау және сөндіру принциптері, медициналық оңалту процесінде әртүрлі араласулар және (немесе) ынталандырулар жүргізудің қауіпсіздік қағидаттары.
9. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде пациенттерді тексеру немесе емдеу кезінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың алдын алу немесе жою тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде мүгедектерді оңалту мен оңалтудың жеке бағдарламаларын іске асыру кезінде рефлексотерапияны қолдану тиімділігін жүргізу және бақылау
Дағды 1:
Рефлексотерапияны қолдана отырып, іс-шаралар жоспарын құру және іске асыру
Машықтар:
1. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде мүгедектерді оңалту немесе абилитациялаудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде Рефлексотерапия жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін медициналық көрсеткіштер айқындалсын.

15. Применять иглорефлексотерапию, поверхностную пролонгированную рефлексотерапию, терморефлексотерапию, вакуумрефлексотерапию, лазерорефлексо-терапию, электрорефлексотерапию, магниторефлексотерапию, светорефлексо-терапию, лекарственную акупунктурную рефлексотерапию.
16. Оценивать эффективность и безопасность мероприятий по рефлексотерапии (акупунктуре) при заболеваниях и (или) состояниях.
17. Применять лекарственные средства и медицинские изделия традиционной медицины в процессе рефлексотерапии (акупунктуры).
18. Оценивать состояние пациента и проводить динамическое наблюдение за пациентом в процессе лечения рефлексотерапии (акупунктуры).
Знания:
1. Основы базовой фундаментальной теории традиционной китайской медицины.
2. Основы общей физиологии, патофизиологии центральной и периферической нервной системы.
3. Знание о меридианах и коллатералях, акупунктурных точек, иглоукалывании и других методов стимуляции, а также диагностики и обследования, дифференциации синдромов, особенностей терапевтических методов, профилактики и лечения распространенных заболеваний.
4. Показания и противопоказания к рефлексотерапии.
5. Основные методы рефлексотерапии: прогревание и прижигание, поверхностная рефлексотерапия, микроиглорефлексотерапия, точечный массаж, механическая, электромагнитная, лекарственная и комбинированная пунктуры.
6. Механизмы действия основных методов рефлексотерапии.
7. Вопросы организации санитарно-противоэпидемических (предварительных) мероприятий в целях предупреждения возникновения и распространения инфекционных заболеваний.
8. Принципы потенцирования, кумуляции и угасания эффекта от используемых методов рефлексотерапии, принципы безопасности проведения различных вмешательств и (или) стимуляций в процессе медицинской реабилитации.
9. Способы предотвращения или устранения осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших при обследовании или лечении пациентов при заболеваниях и (или) состояниях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проведение и контроль эффективности применения рефлексотерапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации индивидуальных программ реабилитации и абилитации лиц с инвалидностью
Навык 1:
Составление и реализация плана мероприятий с применением рефлексотерапии
Умения:
1. Определять медицинские показания для проведения мероприятий по рефлексотерапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации или абилитации лиц с инвалидностью .

2. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде мүгедектерді оңалту немесе абилитациялаудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде рефлексотерапияны қолдану жоспарын әзірлеу.
3. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде мүгедектерді оңалту немесе абилитациялаудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде Рефлексотерапия бойынша іс-шаралар жүргізу.
4. Рефлексотерапия процесінде дәрі-дәрмектер мен медициналық өнімдерді қолданыңыз.
5. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде мүгедектерді оңалту немесе абилитациялау бағдарламасын іске асыру кезінде Рефлексотерапия жөніндегі іс-шаралардың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Білімдер:
1. Медициналық оңалтуды ұйымдастыру тәртібі.
2. Санаторлық-курорттық емдеу бойынша көмек көрсету тәртібі.
3. Мүгедектіктің себебі болып табылатын аурулар, инфекциялық емес аурулар және ілеспе аурулар, перинаталдық кезең проблемаларымен байланысты патологиялық жағдайлар кезінде медициналық көмек көрсету тәртібі.
4. Рефлексотерапияның әсер ету механизмі, көрсеткіштері және қарсы көрсетілімдері.
5. Рефлексотерапияны қолдану әдістері мен принциптерінің жіктелуі.
6. Рефлексотерапияның шарттары мен ерекшеліктері.
7. Мүгедектіктің, инфекциялық емес аурулардың, қатар жүретін аурулардың және (немесе) жағдайлардың себебі болып табылатын негізгі аурулар кезіндегі пациенттердің рефлексотерапиясының негіздері.
8. Мүгедектіктің себебі болып табылатын негізгі аурулар, инфекциялық емес аурулар, қатар жүретін аурулар және (немесе) жағдайлар кезіндегі пациенттерді рефлексотерапиялау әдістері.
9. Рефлексотерапияның мүгедектіктің, инфекциялық емес аурулардың, қатар жүретін аурулардың және (немесе) жағдайлардың себебі болып табылатын негізгі аурулар кезінде пациенттердің денесіне әсер ету механизмі.
10. Рефлексотерапияда қолданылатын дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдар.
11. Аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді Рефлексотерапия жөніндегі іс-шараларды тағайындау үшін, оның ішінде мүгедектерді оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде мультидисциплинарлық бригадалардың мамандарына жіберу үшін медициналық айғақтар.
12. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде рефлексотерапияны қолдану нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың алдын алу немесе жою тәсілдері.
13. Меридиандық тропизмді білу және 80 жалпы акупунктура нүктелерінің орналасуы, сондай-ақ маңызды акупунктура нүктелерінің көрсеткіштері мен акупунктура әдістері.
14. Клиникалық қытай медицинасында жиі кездесетін ауруларды саралау себептері, механизмдері және синдромдары туралы білім (кем дегенде 100 ауру мен синдром).

2. Разрабатывать план применения рефлексотерапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации или абилитации лиц с инвалидностью .
3. Проводить мероприятия по рефлексотерапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации или абилитации лиц с инвалидностью .
4. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия в процессе рефлексотерапии.
5. Оценивать эффективность и безопасность мероприятий по рефлексотерапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации программы реабилитации или абилитации лиц с инвалидностью .
Знания:
1. Порядок организации медицинской реабилитации.
2. Порядок оказания помощи по санаторно-курортному лечению.
3. Порядки оказания медицинской помощи при заболеваниях, являющихся причиной инвалидности, неинфекционных заболеваниях и сопутствующих заболеваниях, патологических состояниях, связанных с проблемами перинатального периода.
4. Механизм действия, показания и противопоказания к проведению рефлексотерапии.
5. Классификация методов и принципы применения рефлексотерапии.
6. Условия и особенности проведения рефлексотерапии.
7. Основы рефлексотерапии пациентов при основных заболеваниях, являющихся причиной инвалидности, неинфекционных заболеваниях, сопутствующих заболеваниях и (или) состояниях.
8. Методы рефлексотерапии пациентов при основных заболеваниях, являющихся причиной инвалидности, неинфекционных заболеваниях, сопутствующих заболеваниях и (или) состояниях.
9. Механизм воздействия рефлексотерапии на организм пациентов при основных заболеваниях, являющихся причиной инвалидности, неинфекционных заболеваниях, сопутствующих заболеваниях и (или) состояниях.
10. Лекарственные препараты и медицинские изделия, применяемые в рефлексотерапии.
11. Медицинские показания для направления пациентов с заболеваниями и (или) состояниями к специалистам мультидисциплинарных бригад для назначения мероприятий по рефлексотерапии, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации лиц с инвалидностью .
12. Способы предотвращения или устранения осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате применения рефлексотерапии при заболеваниях и (или) состояниях.
13. Знание меридионального тропизма и расположение 80 распространенных акупунктурных точек, а также показания и методы иглоукалывания важных акупунктурных точек.
14. Знание о причинах, механизмах и синдромах дифференциации распространенных заболеваний в клинической китайской медицине (не менее 100 заболеваний и синдромов).

15. Көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер, қауіпсіз клиникалық практика ережелері туралы білу.
16. Қасиеттер мен әрекеттер, функциялар, көрсеткіштер, қолдану, комбинациялар мен мөлшерлеу, сондай-ақ 80 жалпы рецепт формуласының сақтық шаралары туралы білу, тағы 40 жалпы формуланың құрамын, қолданылуын, функциясын, көрсеткіштері мен сипаттамаларын түсіну.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Салауатты өмір салтының алдын алу және қалыптастыру және халықты санитарлық-гигиеналық ағарту жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу
Дағды 1:
салауатты өмір салтын насихаттау, аурулардың және (немесе) жағдайлардың алдын алу.
Машықтар:
1. Салауатты өмір салтын қалыптастыру, аурулар мен мүгедектіктің алдын алу бойынша санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізу.
2. Салауатты өмір салтын қалыптастыру бағдарламаларын, оның ішінде алкоголь мен темекіні тұтынуды азайту, есірткі құралдары мен психотроптық заттарды медициналық емес тұтынудың алдын алу және оған қарсы күрес бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру.
Білімдер:
1. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес аурулардың және (немесе) жағдайлардың алдын алу әдістерін қолдануға медициналық көрсетілімдер мен медициналық қарсы көрсетілімдер.
2. Созылмалы аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттер арасындағы сауықтыру іс-шараларының принциптері мен ерекшеліктері.
3. Салауатты өмір салты элементтерін, оның ішінде алкоголь мен темекіні тұтынуды азайту, есірткі мен психотроптық заттарды медициналық емес тұтынудың алдын алу және онымен күресу бағдарламаларын қалыптастыру жөніндегі санитарлық-ағарту жұмысының нысандары мен әдістері.
4. Пациенттер (олардың заңды өкілдері), медицина қызметкерлері арасында аурулардың және (немесе) жағдайлардың алдын алу мәселелері бойынша санитарлық-ағарту жұмысының нысандары мен әдістері.
5. Салауатты өмір салтының негіздері, оны қалыптастыру әдістері.
6. Аурулардың және (немесе) жағдайлардың пайда болуы мен өршуінің алдын алу принциптері мен ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Медициналық-статистикалық ақпаратқа талдау жүргізу, медициналық құжаттаманы жүргізу, қарамағындағы медициналық персоналдың қызметін ұйымдастыру
Дағды 1:
Жұмыс жоспарын және сіздің жұмысыңыз туралы есеп жасау.
Машықтар:
1. Жұмыс жоспарын және жұмысыңыз туралы есеп жасаңыз.
2. Медициналық құжаттаманы, оның ішінде электрондық құжат нысанында толтыру.

15. Знание о показаниях и противопоказаниях, правилах безопасной клинической практики.
16. Знание о свойствах и действии, функции, показаниях, применении, комбинаций и дозирования, а также мер предосторожности 80 распространенных рецептурных формул, понимание состава, применения, функции, показаний и характеристики комбинации еще 40 общих формул.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Проведение и контроль эффективности мероприятий по профилактике и формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению населения
Навык 1:
Пропаганда здорового образа жизни, профилактика заболеваний и (или) состояний.
Умения:
1. Проводить санитарно-просветительную работу по формированию здорового образа жизни, профилактике заболеваний и инвалидности.
2. Разрабатывать и реализовывать программы формирования здорового образа жизни, в том числе программы снижения потребления алкоголя и табака, предупреждения и борьбы с немедицинским потреблением наркотических средств и психотропных веществ.
Знания:
1. Медицинские показания и медицинские противопоказания к применению методов профилактики заболеваний и (или) состояний в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи.
2. Принципы и особенности оздоровительных мероприятий среди пациентов с хроническими заболеваниями и (или) состояниями.
3. Формы и методы санитарно-просветительной работы по формированию элементов здорового образа жизни, в том числе программ снижения потребления алкоголя и табака, предупреждения и борьбы с немедицинским потреблением наркотических средств и психотропных веществ.
4. Формы и методы санитарно-просветительной работы среди пациентов (их законных представителей), медицинских работников по вопросам профилактики заболеваний и (или) состояний.
5. Основы здорового образа жизни, методы его формирования.
6. Принципы и особенности профилактики возникновения и прогрессирования заболеваний и (или) состояний.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 5:
Проведение анализа медико-статистической информации, ведение медицинской документации, организация деятельности находящегося в распоряжении медицинского персонала
Навык 1:
Составление плана работы и отчета о своей работе.
Умения:
1. Составлять план работы и отчет о своей работе.
2. Заполнять медицинскую документацию, в том числе в форме электронного документа.

11. Кәсіптің карточкасы "7.3 Дәрігер-рефлексотерапевт":
Топтың коды:
2230-0
Қызмет атауының коды:
2230-0-006
Кәсіптің атауы:
7.3 Дәрігер-рефлексотерапевт
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәстүрлі медицина дәрігері (рефлексолог)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандану бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ 7.3 кіші деңгейінің біліктілігін арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Рефлексотерапия әдістерімен аурулардың алдын алу, диагностикалау, емдеу және оңалту бойынша Медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Дәстүрлі медицина (рефлексотерапия)"мамандануы шеңберінде ауыр жағдайлары мен аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсету.
2. Рефлексотерапевт дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Рефлексотерапевт дәрігерлер көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Рефлексотерапевт дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
"Дәстүрлі медицина (рефлексотерапия)"мамандануы шеңберінде ауыр жағдайлары мен аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсету.
Дағды 1:
Рефлексотерапияны пайдалана отырып, ауыр жағдайлары мен аурулары бар пациенттерге тексеру жүргізу, емдеу дайындау және жүргізу.
Машықтар:
1. Тексеруді және емдеуді тағайындау туралы шешім қабылдау үшін аурулары мен жағдайлары бар пациенттің патологиялық жағдайларын, симптомдарын, аурулардың синдромдарын, АХЖ-ге сәйкес нозологиялық формаларын және денсаулыққа байланысты проблемаларын тексеріп, анықтаңыз.

11. Карточка профессии "7.3 Врач-рефлексотерапевт":
Код группы:
2230-0
Код наименования занятия:
2230-0-006
Наименование профессии:
7.3 Врач-рефлексотерапевт
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач традиционной медицины (рефлексотерапевт)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специализации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание медицинской помощи по профилактике, диагностике, лечению и реабилитации заболеваний методами рефлексотерапии
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание медицинской помощи пациентам с тяжелыми состояниями и заболеваниями, в рамках специализации "Традиционная медицина (рефлексотерапия)".
2. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей рефлексотерапевтов.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами рефлексотерапевтами.
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей рефлексотерапевтов.
Трудовая функция 1:
Оказание медицинской помощи пациентам с тяжелыми состояниями и заболеваниями, в рамках специализации "Традиционная медицина (рефлексотерапия)".
Навык 1:
Проведение обследования, подготовка и проведения лечения пациентов с тяжелыми состояниями и заболеваниями с использованием рефлексотерапии.
Умения:
1. Осматривать и определять у пациента с заболеваниями и состояниями патологические состояния, симптомы, синдромы заболеваний, нозологических форм в соответствии с МКБ и проблем, связанных со здоровьем, для принятия решения о назначении обследования и лечения.

2. Зертханалық және аспаптық тексерудің тағайындалу көлемін анықтау және дәстүрлі медицина әдістерімен зертханалық және аспаптық тексерудің және пациенттің жағдайын диагностикалаудың нәтижелерін түсіндіру және талдау.
3. Дәстүрлі медицина саласында емдік, диагностикалық, оңалту көмегін жүзеге асыруға негіз болатын дифференциалды диагностика жүргізу арқылы алдын ала және түпкілікті диагнозды анықтау.
4. Науқастың жағдайының ауырлығын бағалау және медициналық көрсеткіштерді, қарсы көрсеткіштерді, асқынуларды анықтау және дәстүрлі медицинада, ауыр жағдайлары мен аурулары бар науқастарда емдеу әдістерін таңдау және жүргізу.
5. Дәстүрлі медицина (Рефлексотерапия) әдістерін қолдана отырып, емдеу бағдарламаларын әзірлеу және пациенттерге терапия жүргізу.
Білімдер:
1. Пациенттерді тексеру және тексеру әдістері, пациенттің ауырлығын бағалау және аурудың дифференциациясы.
2. Дәстүрлі медицинаның негізгі негіздері.
3. Дәстүрлі медицина (Рефлексотерапия) әдістерін қолдана отырып, емдеу бағдарламаларын құру және жүзеге асыру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Рефлексотерапевт дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Рефлексотерапевт дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жоспарларды әзірлеуге қатысу және жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында Рефлексотерапевт дәрігерлер арасында міндеттерді бөлу.
2. Пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру және келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету мақсатында Рефлексотерапевт дәрігерлерінің медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Рефлексотерапия саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе САПАСЫНЫҢ жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Рефлексотерапия саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.ионной медицине.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.

2. Определять объем назначения лабораторного и инструментального обследования и интерпретировать, и анализировать результаты лабораторного и инструментального обследования и диагностики состояния пациента методами традиционной медицины.
3. Определять предварительный и окончательный диагноз путем проведения дифференциальной диагностики, дающие основание осуществлять лечебную, диагностическую, реабилитационную помощь в области традиционной медицины.
4. Оценивать тяжесть состояния пациента и определить медицинские показания, противопоказания, осложнения и подобрать, и провести методы лечения по традиционной медицине, пациентам с тяжелыми состояниями и заболеваниями.
5. Разрабатывать программы лечения и проводить терапию пациентов с использованием техник традиционной медицины (рефлексотерапии).
Знания:
1. Методы осмотра и обследования пациентов, оценки тяжести состояния пациента и дифференциацию болезни.
2. Фундаментальные основы традиционной медицины.
3. Методики составления и реализации лечебных программ с использованием методов традиционной медицины (рефлексотерапии).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей рефлексотерапевтов.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей рефлексотерапевтов.
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами рефлексотерапевтами с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей рефлексотерапевтов с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области рефлексотерапии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области рефлексотерапии.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.

4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге медициналық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз аллергологтарға және иммунологтарға консультациялық көмек көрсету.
3. Басқа мамандықтағы дәрігерлерге Аллергология және иммунология мәселелері бойынша кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Рефлексотерапевт дәрігерлер көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Дәстүрлі медицина (рефлексотерапия)"мамандануы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Дәстүрлі медицина (рефлексотерапия)" мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "дәстүрлі медицина (рефлексотерапия)"мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтау және ұйым басшылығына Рефлексотерапевт дәрігерлер көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласындағы туындайтын жүйелік проблемалар туралы уақтылы хабарлау.
Білімдер:

4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании медицинской помощи пациентам.
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам рефлексотерапевтам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области рефлексотерапии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами рефлексотерапевтами.
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специализации "Традиционная медицина (рефлексотерапия)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специализации "Традиционная медицина (рефлексотерапия)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специализации "Традиционная медицина (рефлексотерапия)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами рефлексотерапевтами.
Знания:

12. Кәсіптің карточкасы "7.4 Дәрігер-рефлексотерапевт":
Топтың коды:
2230-0
Қызмет атауының коды:
2230-0-006
Кәсіптің атауы:
7.4 Дәрігер-рефлексотерапевт
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәстүрлі медицина дәрігері (рефлексолог)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандану бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Рефлексотерапия әдістерімен аурулардың алдын алу, диагностикалау, емдеу және оңалту және дәстүрлі медицина саласында сараптама жүргізу бойынша Медициналық көмекті ұйымдастыруға және көрсетуге бағытталған кәсіби қызмет.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ауыр жағдайлары мен аурулары бар пациенттерге консультациялық көмек көрсету.
2. "Дәстүрлі медицина (рефлексотерапия)" мамандануы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. Рефлексотерапияны қолдана отырып мамандандырылған медициналық көмектің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы Академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
Ауыр жағдайлары мен аурулары бар пациенттерге консультациялық көмек көрсету.
Дағды 1:
Ауыр жағдайлары мен аурулары бар науқастарға консультациялық көмек.
Машықтар:
1. Тексеруді және емдеуді тағайындау туралы шешім қабылдау үшін ауыр аурулары мен жағдайлары бар пациенттің патологиялық жағдайларын, симптомдарын, аурулардың синдромдарын, АХЖ-ге сәйкес нозологиялық формаларын және денсаулыққа байланысты проблемаларын тексеріп, анықтаңыз.

12. Карточка профессии "7.4 Врач-рефлексотерапевт":
Код группы:
2230-0
Код наименования занятия:
2230-0-006
Наименование профессии:
7.4 Врач-рефлексотерапевт
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач традиционной медицины (рефлексотерапевт)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специализации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет), из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профессиональная деятельность, направленная на организацию и оказание медицинской помощи по профилактике, диагностике, лечению и реабилитации заболеваний методами рефлексотерапии и проведению экспертизы в области традиционной медицины.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение консультативной помощи пациентам с тяжелыми состояниями и заболеваниями.
2. Управление качеством медицинской помощи по специализации "Традиционная медицина (рефлексотерапия)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи с применением рефлексотерапии
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Проведение консультативной помощи пациентам с тяжелыми состояниями и заболеваниями.
Навык 1:
Консультативная помощь пациентам с тяжелыми состояниями и заболеваниями.
Умения:
1. Осматривать и определять у пациента с тяжелыми заболеваниями и состояниями патологические состояния, симптомы, синдромы заболеваний, нозологических форм в соответствии с МКБ и проблем, связанных со здоровьем, для принятия решения о назначении обследования и лечения.

2. Зертханалық және аспаптық тексеруді тағайындау көлемін негіздеу және дәстүрлі медицина әдістерімен зертханалық және аспаптық тексерудің және пациенттің жағдайын диагностикалаудың нәтижелерін түсіндіру және талдау.
3. Дәстүрлі медицина (Рефлексотерапия) саласында емдік, диагностикалық, оңалту көмегін жүзеге асыруға негіз болатын дифференциалды диагностика жүргізу арқылы алдын ала және түпкілікті диагнозды негіздеу.
4. Науқастың жағдайының ауырлығын бағалау және медициналық көрсеткіштерді, қарсы көрсеткіштерді және дәстүрлі медицинада, ауыр жағдайлары мен аурулары бар науқастарда емдеу әдістерін таңдауды анықтау.
5. Рефлексотерапияны қолдана отырып, бағдарламаларды әзірлеу және пациенттерді емдеу.
Білімдер:
1. Пациенттерді тексеру және тексеру әдістері, пациенттің жағдайын бағалау және ауруды саралау.
2. Дәстүрлі медицинаның әдістері мен әдістері (Рефлексотерапия).
3. Пациенттермен және медицина қызметкерлерімен қарым-қатынас дағдыларының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Признание навыка рекомендуется
Еңбек функциясы 2:
"Дәстүрлі медицина (рефлексотерапия)" мамандануы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Дәстүрлі медицина (рефлексотерапия)" мамандануы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама
Машықтар:
1. "Дәстүрлі медицина (рефлексотерапия)"мамандануы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Дәстүрлі медицина (рефлексотерапия)" мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "дәстүрлі медицина (рефлексотерапия)"мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Анықталған медициналық қателіктерге, олардың себеп-салдарлық байланыстарына, жағымсыз салдарларына және олардың алдын алу мүмкіндіктеріне талдау, ресімделген сипаттама жүргізу.
5. Тәуекел факторларын анықтау және ұйым басшылығына Рефлексотерапевт дәрігерлер көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласындағы туындайтын жүйелік проблемалар туралы уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелген).
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.

2. Обосновывать объем назначения лабораторного и инструментального обследования и интерпретировать, и анализировать результаты лабораторного и инструментального обследования и диагностики состояния пациента методами традиционной медицины.
3. Обосновывать предварительный и окончательный диагноз путем проведения дифференциальной диагностики, дающие основание осуществлять лечебную, диагностическую, реабилитационную помощь в области традиционной медицины (рефлексотерапии).
4. Оценивать тяжесть состояния пациента и определить медицинские показания, противопоказания и подбора методов по проведению лечения по традиционной медицине, пациентам с тяжелыми состояниями и заболеваниями.
5. Разрабатывать программы и проводить лечение пациентов с использованием рефлексотерапии.
Знания:
1. Методы осмотра и обследования пациентов, оценку состояния пациента и дифференциацию болезни.
2. Методы и техники традиционной медицины (рефлексотерапии).
3. Основы коммуникативных навыков с пациентами и медицинскими работниками.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Управление качеством медицинской помощи по специализации "Традиционная медицина (рефлексотерапия)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специализации "Традиционная медицина (рефлексотерапия)"
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специализации "Традиционная медицина (рефлексотерапия)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специализации "Традиционная медицина (рефлексотерапия)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специализации "Традиционная медицина (рефлексотерапия)".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами рефлексотерапевтами.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.

3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін енгізу және сапасын жақсарту бойынша іс-шараларды әзірлеу және өткізу.
Машықтар:
1. "Дәстүрлі медицина (рефлексотерапия)"мамандануы шеңберінде пациенттерге медициналық көмектің сапасын қамтамасыз ету мақсатында бейінді бөлімшелердің әлеуетін арттыру дағдыларын дамыту.
2. Медициналық қызметтердің сапасы мәселелері бойынша бейінді бөлімшелердің медициналық персоналына әдіснамалық қолдау көрсету.
3. Өз тәжірибеңізге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйреніңіз және енгізіңіз.
4. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау..
5. Рефлексотерапияның медициналық практикасына жаңа технологиялардың табысты трансфертін қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістері. Медициналық көмектің тиімділігі мен сапасын бағалау көрсеткіштері мен критерийлері
2. Рефлексология саласындағы өзекті технологиялар мен зерттеулер.
3. Жаңа медициналық технологияларды трансферттеу процесі, оның ішінде олардың әлеуетін бағалау және тәжірибеге интеграциялау.
4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды келісу және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Рефлексотерапияны қолдана отырып мамандандырылған медициналық көмектің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
Дағды 1:
Халыққа медициналық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулар мен әдістемелік ұсыныстар.
2. Медициналық көмектің сапасын бағалау әдістері, оның ішінде аудит және диагностика мен емдеудің тиімділігін бағалау, этикалық стандарттар және пациенттердің құқықтары.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулар мен әдістемелік ұсыныстар.
2. Медициналық көмектің сапасын бағалау әдістері, оның ішінде аудит және диагностика мен емдеудің тиімділігін бағалау, этикалық стандарттар және пациенттердің құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Халыққа медициналық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Машықтар:

3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Разработка и проведение мероприятий по улучшению качества и внедрению новых методов диагностики и лечения.
Умения:
1. Развитие навыков повышения потенциала профильных отделений с целью обеспечения качества медицинской помощи пациентам в рамках специализации "Традиционная медицина (рефлексотерапия)".
2. Оказание методологической поддержки медицинскому персоналу профильных отделений по вопросам качества медицинских услуг.
3. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
4. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике..
5. Владеть навыками обеспечения успешного трансфера новых технологий в медицинскую практику рефлексотерапии.
Знания:
1. Количественные методы статистического анализа и прогнозирования. Показатели и критерии оценки эффективности и качества медицинской помощи
2. Актуальные технологии и исследования в области рефлексотерапии.
3. Процесс трансферта новых медицинских технологий, включая оценку их потенциала и интеграцию в практику.
4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи с применением рефлексотерапии
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании медицинской помощи населению.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения медицинской помощи населению на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации медицинской службы на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.
2. Методы оценки качества медицинской помощи, включая аудит и оценка эффективности диагностики и лечения, этические стандарты и права пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании медицинской помощи населению.
Умения:

13. Кәсіптің карточкасы "7.1 Мануалды терапевт дәрігер":
Топтың коды:
2230-0
Қызмет атауының коды:
2230-0-001
Кәсіптің атауы:
7.1 Мануалды терапевт дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер-тағылымдамашы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәстүрлі медицина (мануалды терапия)" мамандығы бойынша сертификаттау курсында оқу кезінде "дәрігер"біліктілігі. Жоғары медициналық білімі бар мамандықтар бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі 7.2 кіші деңгейде кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Жоғары медициналық білімі бар қызметкерлердің бейіндік мамандануы шеңберінде "Дәстүрлі медицина (қолмен терапия)" мамандануы бойынша сертификаттау курсы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен аурулардың алдын алу, диагностикалау, емдеу және оңалту үшін халықтық медицинаның тәсілдерін, әдістемелерін, сауықтыру техникасы мен табиғи емдік құралдарын пайдалана отырып, профилактикалық көмек көрсетуге бағытталған кәсіби қызмет
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен қолмен терапия тағайындау мақсатында аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге тексеру жүргізу
2. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде мануальді терапияны тағайындау
3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде мүгедектерді оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламаларын іске асыру кезінде қолмен терапияны қолдану тиімділігін жүргізу және бақылау
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен салауатты өмір салтының алдын алу және қалыптастыру және халықты санитарлық-гигиеналық ағарту жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Медициналық-статистикалық ақпаратқа талдау жүргізу, медициналық құжаттаманы жүргізу, тәлімгердің бақылауындағы және қадағалауындағы медициналық персоналдың қызметін ұйымдастыру.

13. Карточка профессии "7.1 Врач мануальный терапевт":
Код группы:
2230-0
Код наименования занятия:
2230-0-001
Наименование профессии:
7.1 Врач мануальный терапевт
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач-стажер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения на сертификационном курсе по специализации "Традиционная медицина (мануальная терапия)". Предшествующий опыт работы для работников имеющих высшее медицинское образование до 2014 года без обучения в резидентуре на подуровне ОРК 7.2 не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Традиционная медицина (мануальная терапия) " в рамках межпрофильной специализации работников с высшим медицинским образованием.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профессиональная деятельность, направленная на оказания медицинской помощи по профилактике, диагностике, лечению и реабилитации заболеваний методами мануальной терапии под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями с целью назначения мануальной терапии под контролем и надзором наставника
2. Назначение мануальной терапии при заболеваниях и (или) состояниях под контролем и надзором наставника
3. Проведение и контроль эффективности применения мануальной терапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации индивидуальных программ реабилитации и абилитации лиц с инвалидностью под контролем и надзором наставника
4. Проведение и контроль эффективности мероприятий по профилактике и формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению населения под контролем и надзором наставника.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение анализа медико-статистической информации, ведение медицинской документации, организация деятельности находящегося в распоряжении медицинского персонала под контролем и надзором наставника.

2. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл түрде пациенттерге медициналық көмек көрсету.
3. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен қолмен терапия тағайындау мақсатында аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге тексеру жүргізу
Дағды 1:
Науқасты тексеру және емдеуге дайындық.
Машықтар:
1. Медициналық көрсетілімдер мен медициналық қарсы көрсетілімдерге сәйкес мануалды терапияны тағайындау және жүргізу үшін қазіргі уақытта ілеспе барлық ауруларды ескере отырып, пациент мануалды терапияға жіберілген аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерде (олардың заңды өкілдерінде) шағымдарды, өмір тарихын жинауды жүзеге асыру.
2. АХЖ-10 сәйкес аурулары мен жағдайлары бар науқаста патологиялық жағдайларды, симптомдарды, ауру синдромдарын, нозологиялық формаларды және мануалді терапияны тағайындау туралы шешім қабылдау үшін денсаулыққа байланысты мәселелерді анықтаңыз.
3. Науқас мануалді терапияға жіберілген аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациентті қарау және тексеру нәтижелерін түсіндіру және талдау.
4. Пациентмануалді диагностикалауға және мануалді терапияға бағытталған аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациентті аспаптық зерттеу көлемін негіздеу және жоспарлау.
5. Пациент мануалды диагностикалауға және қолмен емдеуге бағытталған аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттің аспаптық зерттеу нәтижелерін түсіндіру және талдау.
6. Науқас қолмен диагностикалауға және мануалды терапияға бағытталған аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациентті зертханалық тексерудің көлемін негіздеу және жоспарлау.
7. Науқас мануалді диагностикалауға және мануалді терапиямен емдеуге бағытталған аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациентті зертханалық тексерудің нәтижелерін түсіндіру және талдау.
8. Аурулармен және (немесе) жағдайлармен ауыратын науқастарды маман дәрігерлердің тексеру нәтижелерін түсіндіру және талдау
9. Аурулары және (немесе) жағдайлары бар науқастарда клиникалық симптомдар мен синдромдарды анықтаңыз.
10. Негізгі және ілеспе диагноздарды, мануалді терапиясын тағайындау мүмкіндігі туралы шешім қабылданатын аурудың сатысы мен ерекшеліктерін растайтын жүргізілген зерттеулер туралы ақпаратты түсіндіру және талдау.
11. Мануалды диагностика және терапия әдістерін, арнайы емдік гимнастиканы, ересектер мен балалар жасындағы науқастарды диагностикалауда, емдеуде және оңалтуда заманауи әдістерді қолдану.

2. Оказание медицинской помощи пациентам в экстренной форме под контролем и надзором наставника.
3. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Проведение обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями с целью назначения мануальной терапии под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Обследование пациента и подготовка к лечению.
Умения:
1. Осуществлять сбор жалоб, анамнеза жизни у пациентов (их законных представителей) с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на мануальную терапию, с учетом всех сопутствующих в данный момент заболеваний для назначения и проведения мануальной терапии в соответствии с медицинскими показаниями и медицинскими противопоказаниями.
2. Определять у пациента с заболеваниями и состояниями патологические состояния, симптомы, синдромы заболеваний, нозологических форм в соответствии с МКБ-10 и проблем, связанных со здоровьем, для принятия решения о назначении мануальной терапии.
3. Интерпретировать и анализировать результаты осмотра и обследования пациента с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на мануальной терапии.
4. Обосновывать и планировать объем инструментального исследования пациента с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на мануальную диагностику и мануальную терапию.
5. Интерпретировать и анализировать результаты инструментального исследования пациента с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на мануальную диагностику и мануальную терапию.
6. Обосновывать и планировать объем лабораторного обследования пациента с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на мануальную диагностику и мануальную терапию.
7. Интерпретировать и анализировать результаты лабораторного обследования пациента с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на мануальную диагностику и мануальную терапию.
8. Интерпретировать и анализировать результаты осмотра врачами-специалистами пациентов с заболеваниями и (или) состояниями
9. Выявлять клинические симптомы и синдромы у пациентов с заболеваниями и (или) состояниями.
10. Интерпретировать и анализировать информацию о проведенных обследованиях, подтверждающих основной и сопутствующие диагнозы, стадию и особенности течения заболевания, по поводу которого принимается решение о возможности назначения мануальной терапии.
11. Применять приемы мануальной диагностики и терапии, специальной лечебной гимнастики, современные методы в диагностике, лечении и реабилитации больных взрослого и детского возраста.

12. Пациенттің жеке ерекшеліктерін ескере отырып, диагностикалық мақсатта мануалді терапияны қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау әдістерін (Клиникалық, зертханалық және аспаптық) таңдау және талдау.
13. Омыртқаны зерттеудің арнайы әдістерін меңгеру:
- омыртқаның с(1) көлденең өсіндісін серіппелеу, омыртқаның с(2) зерттеп-қарау, омыртқаның с(6)-С(7) өсінділерін анықтау;
-Атлант-окципитальды артикуляциядағы пассивті бүйірлік, алдыңғы және артқы көлбеулерді анықтау;
-с(1) - С(2) сегментіндегі, ортаңғы және төменгі мойын омыртқасындағы пассивті бүйірлік көлбеулерді анықтау;
- ортаңғы және төменгі мойын омыртқасындағы пассивті бүйірлік, вентро-дорсальды қозғалыстар мен ротацияны анықтау;
- кеуде омыртқасындағы тыныс алу толқыны мен Киблер қатпарларын анықтау;
-кеуде омыртқалары мен қабырға-омыртқа буындарының көлденең процестерінің проекциясында серіппе;
- кеуде бөлігіндегі корпустың пассивті алдыңғы, артқы және бүйірлік қисаюын тексеру;
- кеуде омыртқасындағы пассивті айналуды тексеру;
-қабырғалардың және жатыр мойны-кеуде өтпесінің пассивті қозғалғыштығын тексеру;
- бел омыртқасындағы паравертебральды серіппе;
- әр түрлі модификациядағы бел омыртқасындағы пассивті алдыңғы, артқы және бүйірлік қисаюды тексеру;
- торако-белдік өтуді тексеру;
- жамбастың қолмен патологиясының белгілерін зерттеу: "қашу" құбылысы, Стоддарт, Меннель, Патрик сынақтары;
- сакроилиак буындары мен сакральды байлам жүйесін зерттеу әдістері;
- мойын, кеуде және бел омыртқасының, жамбастың, кеуде қуысының, іш қабырғасының, иық және жамбас белдеуі мен аяқ-қолдардың бұлшықеттері мен пальпацияланатын, Үстірт байламдық жүйелерін тексеру;
- ауызша (жоғарғы мойын омыртқалары денелерінің алдыңғы бетін пальпациялау үшін) және ректалды қолмен зерттеу әдістері;
- балалардағы қолмен диагностиканың ерекшеліктері;
- функционалдық және контрастты рентгенологиялық зерттеу әдістері;
- электрофизиологиялық зерттеу әдістері.
Білімдер:
1. Ауыр асқынуларға әкелетін және (немесе) өмірге қауіп төндіретін жүйке, иммундық, жүрек-қан тамырлары, тыныс алу, ас қорыту, несеп-жыныс жүйелері мен қан жүйелерінің ауруларының және (немесе) жағдайларының негізгі клиникалық көріністері, олардың алдын алу мақсатында пациентті басқару тактикасын айқындау.
2. Медициналық оңалтуды ұйымдастыру тәртібі; медициналық көмек көрсету тәртібі, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдар (емдеу хаттамалары), медициналық оңалту бойынша.

12. Выбирать и анализировать методы (клинические, лабораторные и инструментальные) оценки эффективности и безопасности применения мануальной терапии с диагностической целью пациенту с учетом его индивидуальных особенностей.
13. Владеть специальными методами исследования позвоночника:
- пружинирование поперечного отростка С(1) позвонка, обследование С(2) позвонка, определение остистых отростков С(6)-С(7) позвонков;
- определение пассивных бокового, переднего и заднего наклонов в атланто-окципитальном сочленении;
- определение пассивных боковых наклонов в сегменте С(1)-С(2), средне- и нижнешейном отделах позвоночника;
- определение пассивных латеро-латеральных, вентро-дорзальных движений и ротации в средне- и нижнешейном отделах позвоночника;
- определение дыхательной волны и складки Киблера в грудном отделе позвоночника;
- пружинирование в проекции поперечных отростков грудных позвонков и реберно-позвоночных суставов;
- обследование пассивных передних, задних и боковых наклонов корпуса в грудном отделе;
- обследование пассивной ротации в грудном отделе позвоночника;
- обследование пассивной подвижности ребер и шейно-грудного перехода;
- паравертебральное пружинирование в поясничном отделе позвоночника;
- обследование пассивных передних, задних и боковых наклонов в поясничном отделе позвоночника в различных модификациях;
- обследование торако-люмбального перехода;
- исследование симптомов мануальной патологии таза: феномена "убегания", тестов Стоддарта, Меннела, Патрика;
- методики обследования крестцово-подвздошных сочленений и связочной системы крестца;
- обследование мышц и пальпируемых, поверхностных связочных систем шейного, грудного и поясничного отделов позвоночника, таза, грудной клетки, брюшной стенки, плечевого и тазового пояса и конечностей;
- методики перорального (для пальпации передней поверхности тел верхних шейных позвонков) и ректального мануальных исследований;
- особенности мануальной диагностики у детей;
- методики функционального и контрастного рентгенологического исследований;
- методики электрофизиологического обследования.
Знания:
1. Основные клинические проявления заболеваний и (или) состояний нервной, иммунной, сердечно-сосудистой, дыхательной, пищеварительной, мочеполовой систем и системы крови, приводящие к тяжелым осложнениям и (или) угрожающие жизни, определение тактики ведения пациента с целью их предотвращения.
2. Порядок организации медицинской реабилитации; порядки оказания медицинской помощи, клинические рекомендации (протоколы лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, по медицинской реабилитации.

3. Пациент мануалді терапияға жіберілген аурулар және (немесе) жағдайлар кезіндегі алғашқы мамандандырылған медициналық-санитариялық көмектің, мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық, медициналық көмектің стандарттары.
4. Аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерде (олардың заңды өкілдерінде) шағымдарды, өмір тарихын жинау әдістемесі.
5. Аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерді қарау әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде мануальді терапияны тағайындау
Дағды 1:
Емдеу жүргізу, науқастың жағдайын бақылау
Машықтар:
1. Тірек-қимыл аппаратында биомеханикалық бұзылулары бар науқастарды емдеуде мануалді терапия тактикасын анықтау.
2. Тірек-қимыл аппаратында биомеханикалық бұзылуларды мануалды терапиямен түзету.
3. Науқаста мануалды терапиямен түзетудің тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
4. "Мануалды терапия"бейіні бойынша пациенттерге медициналық көмек көрсету үшін медициналық айғақтар мен қарсы айғақтарды анықтау.
5. Емдеу схемасын негіздеу (тірек-қимыл аппаратындағы биомеханикалық бұзылуларды қолмен түзету жоспары мен тактикасы)
6. Науқастың жеке ерекшеліктерін ескере отырып, қолмен терапия жүргізу.
7. Қолмен терапияны дәстүрлі медицинаның басқа дәрілік емес әдістерімен біріктіріңіз.
8. Жағымсыз әсерлерді, жағымсыз реакцияларды, соның ішінде қолмен терапия жүргізу кезінде пациенттерде пайда болған ауыр және күтпеген реакцияларды түзету.
9. Науқастың жағдайын бағалау және емдеу процесінде науқасты динамикалық бақылау.
10. Ересектер мен балалардағы омыртқа және буын аурулары бар науқастардың неврологиялық және ортопедиялық симптомдарының, рентгенологиялық және электрофизиологиялық зерттеулерінің динамикасын бағалау.
11. Омыртқаның, сакрумның, жамбастың, қабырға мен төс сүйегінің, буындардың статикалық деформацияларын анықтау әдістерін меңгеру.
12. Буындардың қозғалыс көлемі мен қозғалғыштығын анықтау әдістерін меңгеру.
13. Омыртқаның, кеуде қуысының, иық пен жамбас белдеуі мен аяқ-қолдардың мотор сегменттеріндегі белсенді және пассивті қозғалыстарды зерттеу әдістерін меңгеру.
14. Омыртқа мен аяқ-қол тіндеріндегі күш кернеулерін анықтау әдістерін меңгеру.
15. Қолмен әсер етудің арнайы әдістерін меңгеру:
- омыртқа мен тірек-қимыл аппаратының сегменттеріне қолмен әсер ету, соның ішінде:
- мойын омыртқасындағы тартқыш жұмылдырудың әртүрлі түрлері;
- мойын омыртқасының сегменттерін айналмалы, вентро-дорсальды және бүйір-бүйірлік жұмылдыру;
- мойын-кеуде өткеліндегі иілу және экстензорлық жұмылдыру әдістері, мойын омыртқасындағы спецификалық емес айналмалы манипуляциялар;
- кеуде омыртқасының әртүрлі деңгейлеріндегі мойын мен мойын-кеуде өтуінің нақты сегменттеріндегі ерекше, сараланған манипуляциялық әдістердің әртүрлі түрлері;
- омыртқаның жоғарғы, ортаңғы және төменгі кеуде бөліктеріндегі флексиялық, экстензиялық және латерофлексиялық жұмылдыру әдістерінің әртүрлі түрлері;
- I-III қабырға сегменттері мен иық пышақтарына арналған жұмылдыру техникасы;
- кеуде және бел-кеуде өтпелеріндегі айналмалы манипуляциялар;
- бел омыртқасындағы әртүрлі модификациялардың тарту әсері;
- бел омыртқасындағы флексиялық, латерофлексиялық және экстензиялық жұмылдыру;
- омыртқаның жоғарғы және төменгі бел сегменттеріндегі тарту манипуляциясы;
- бел омыртқасындағы флексиялық және экстензиялық манипуляциялар;
- кранио-каудальды, вентро-дорсальды және дорзовентральды бағыттарда сакроилиак буындарын жұмылдыру;
- сакроилиак буындарындағы манипуляция нұсқалары;
- сакральды байлам кешендерін жұмылдыру;
- сакрококсикалық артикуляциядағы манипуляция;
- омыртқа мен тірек-қимыл аппаратының әртүрлі бөліктеріндегі бұлшықеттердің постизометриялық релаксациясы;
- қолмен медицинаның висцеральды, лимфа және кранио-киелі әдістерінің негізгі түрлері;
- босату технологияларының элементтері;
- новокаин және дәрілік блокадалардың әртүрлі түрлері;
- тері арқылы және ашық фасцио-және лигаментотомиялар;
- жұлын, буын және жұмсақ тоқыма пункциялары;
- протездік аппараттарды, корсеттер мен белдіктерді іріктеу;
- Шанц жағасын қабаттастыру;
- басқарылатын дәрігерлік тарту техникасы;
- акупунктуралық және рефлексогендік әдістердің элементтері.
Білімдер:
1. ҚР Денсаулық сақтау саласындағы НҚА (медициналық көмек, дәстүрлі медицина және оңалту, денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы (есептік) медициналық құжаттамасы).

3. Стандарты первичной специализированной медико-санитарной помощи, специализированной, в том числе высокотехнологичной, медицинской помощи при заболеваниях и (или) состояниях, в связи с которыми пациент направлен на мануальную терапию.
4. Методика сбора жалоб, анамнеза жизни у пациентов (их законных представителей) с заболеваниями и (или) состояниями.
5. Методика осмотра пациентов с заболеваниями и (или) состояниями.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Назначение мануальной терапии при заболеваниях и (или) состояниях под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Проведение лечения, наблюдение за состоянием пациента
Умения:
1. Определять тактику мануальной терапии при лечении пациентов с биомеханическими нарушениями в опорно-двигательном аппарате.
2. Проводить мануальную коррекцию биомеханических нарушений в опорно-двигательном аппарате.
3. Оценивать эффективность и безопасность мануальной коррекции у пациента.
4. Определять медицинские показания и противопоказания для оказания медицинской помощи пациентам по профилю "мануальная терапия".
5. Обосновывать схему лечения (план и тактика мануальной коррекции биомеханических нарушений в опорно-двигательном аппарате)
6. Проводить мануальную терапию с учетом индивидуальных особенностей пациента.
7. Сочетать мануальную терапию с другими немедикаментозными методами традиционной медицины.
8. Корректировать побочные действия, нежелательные реакции, в том числе серьезные и непредвиденные, возникшие у пациентов при проведении мануальной терапии.
9. Оценивать состояние пациента и проводить динамическое наблюдение за пациентом в процессе лечения.
10. Оценивать динамику неврологических и ортопедических симптомов, данных рентгенологического и электрофизиологического исследований больных с заболеваниями позвоночника и суставов у взрослых и детей.
11. Владеть методами определения статических деформаций отделов позвоночника, крестца, таза, ребер и грудины, суставов.
12. Владеть методами определения объемов движения и границ подвижности суставов.
13. Владеть методами исследования активных и пассивных движений в двигательных сегментах позвоночника, грудной клетки, плечевого и тазового пояса и конечностей.
14. Владеть методами определения силовых напряжений в тканях позвоночника и конечностей.
15. Владеть специальными методами мануального воздействия:
- мануальные воздействия на сегменты позвоночника и опорно-двигательного аппарата, включая:
- различные виды тракционных мобилизаций в шейном отделе позвоночника;
- ротационные, вентро-дорзальные и латеро-латеральные мобилизации сегментов шейного отдела позвоночника;
- сгибательные и разгибательные мобилизационные техники на шейно-грудном переходе, неспецифические ротационные манипуляции на шейном отделе позвоночника;
- различные виды специфических, дифференцированных манипуляционных техник на конкретных сегментах шеи и шейно-грудного перехода на разных уровнях грудного отдела позвоночника;
- различные виды флексионных, экстензионных и латерофлексионных мобилизационных техник в верхне-, средне- и нижнегрудном отделах позвоночника;
- мобилизационные техники для сегментов I-III ребер и лопатки;
- ротационные манипуляции в грудном отделе и пояснично-грудном переходе;
- тракционные воздействия различных модификаций в поясничном отделе позвоночника;
- флексионные, латерофлексионные и экстензионные мобилизации в поясничном отделе позвоночника;
- тракционные манипуляции в сегментах верхне- и нижнепоясничных отделов позвоночника;
- флексионные и экстензионные манипуляции в поясничном отделе позвоночника;
- мобилизацию крестцово-подвздошных сочленений в кранио-каудальном, вентро-дорзальном и дорзовентральном направлениях;
- варианты манипуляций на крестцово-подвздошных сочленениях;
- мобилизацию связочных комплексов крестца;
- манипуляцию на крестцово-копчиковом сочленении;
- постизометрическую релаксацию мышц различных отделов позвоночника и опорно-двигательного аппарата;
- основные виды висцеральных, лимфатических и кранио-сакральных техник мануальной медицины;
- элементы рилизинговых технологий;
- различные виды новокаиновых и лекарственных блокад;
- чрезкожные и открытые фасцио- и лигаментотомии;
- спинальные, суставные и мягкотканные пункции;
- подбор протезных аппаратов, корсетов и поясов;
- наложение воротника Шанца;
- технику управляемого врачебного вытяжения;
- элементы иглотерапевтических и рефлексогенных техник.
Знания:

2. Мануалды терапияның негізгі негіздері.
3. Мануалды терапияны жүргізуге абсолютті және салыстырмалы қарсы көрсеткіштер.
4. Мануалды терапия әдістері мен әдістері.
5. Постизометриялық релаксация принциптері (PIR).
6. Қолмен диагностика немесе қолмен терапия жүргізу кезінде пациенттерде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың алдын алу және (немесе) түзету тәсілдері.
7. Пациенттерді мануалды терапиямен емдеуге арналған бағдарламаларды құрастыру әдістері.
8. Мануалды терапияның қолданылатын әдістерінің әсерін күшейту, жинақтау және жою принциптері, медициналық оңалту процесінде әртүрлі араласулар және (немесе) ынталандырулар жүргізудің қауіпсіздік принциптері.
9. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде пациенттерді тексеру немесе емдеу кезінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың алдын алу немесе жою тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде мүгедектерді оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламаларын іске асыру кезінде қолмен терапияны қолдану тиімділігін жүргізу және бақылау
Дағды 1:
Мануалды терапияны қолдана отырып, іс-шаралар жоспарын құру және іске асыру.
Машықтар:
1. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде мүгедектерді оңалту немесе абилитациялаудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде қолмен терапия жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін медициналық көрсеткіштер айқындалсын.
2. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде мүгедектерді оңалту немесе абилитациялаудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде қолмен терапияны қолдану жоспарын әзірлеу.
3. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде мүгедектерді оңалту немесе абилитациялаудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде қолмен терапия бойынша іс-шаралар жүргізу.
4. Мануалды терапия процесінде дәрі-дәрмектер мен медициналық өнімдерді қолданыңыз.
5. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде мүгедектерді оңалту немесе оңалту бағдарламасын іске асыру кезінде қолмен терапия жөніндегі іс-шаралардың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Білімдер:
1. Медициналық оңалтуды ұйымдастыру тәртібі.
2. Санаторлық-курорттық емдеу бойынша көмек көрсету тәртібі.
3. Мүгедектіктің себебі болып табылатын аурулар, инфекциялық емес аурулар және ілеспе аурулар, перинаталдық кезең проблемаларымен байланысты патологиялық жағдайлар кезінде медициналық көмек көрсету тәртібі.

2. Фундаментальные основы мануальной терапии.
3. Абсолютные и относительные противопоказания для проведения мануальной терапии.
4. Методы и приемы мануальной терапии.
5. Принципы постизометрической релаксации (ПИР).
6. Способы предотвращения и (или) коррекции осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших у пациентов при проведении мануальной диагностики или мануальной терапии.
7. Методики составления программ для лечения пациентов мануальной терапией.
8. Принципы потенцирования, кумуляции и угасания эффекта от используемых методов мануальной терапии, принципы безопасности проведения различных вмешательств и (или) стимуляций в процессе медицинской реабилитации.
9. Способы предотвращения или устранения осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших при обследовании или лечении пациентов при заболеваниях и (или) состояниях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проведение и контроль эффективности применения мануальной терапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации индивидуальных программ реабилитации и абилитации лиц с инвалидностью под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Составление и реализация плана мероприятий с применением мануальной терапии.
Умения:
1. Определять медицинские показания для проведения мероприятий по мануальной терапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации или абилитации лиц с инвалидностью .
2. Разрабатывать план применения мануальной терапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации или абилитации лиц с инвалидностью .
3. Проводить мероприятия по мануальной терапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации или абилитации лиц с инвалидностью .
4. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия в процессе мануальной терапии.
5. Оценивать эффективность и безопасность мероприятий по мануальной терапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации программы реабилитации или абилитации лиц с инвалидностью .
Знания:
1. Порядок организации медицинской реабилитации.
2. Порядок оказания помощи по санаторно-курортному лечению.
3. Порядки оказания медицинской помощи при заболеваниях, являющихся причиной инвалидности, неинфекционных заболеваниях и сопутствующих заболеваниях, патологических состояниях, связанных с проблемами перинатального периода.

4. Мануалды терапияның әсер ету механизмі, көрсеткіштері және қарсы көрсеткіштері.
5. Мануалды терапияны қолдану әдістері мен принциптерінің жіктелуі.
6. Қолмен терапияның шарттары мен ерекшеліктері.
7. Мүгедектіктің себебі болып табылатын негізгі аурулар, жұқпалы емес аурулар, қатар жүретін аурулар және (немесе) жағдайлар кезіндегі пациенттерді қолмен емдеу негіздері.
8. Мүгедектіктің себебі болып табылатын негізгі аурулар, инфекциялық емес аурулар, қатар жүретін аурулар және (немесе) жағдайлар кезіндегі пациенттерді қолмен емдеу әдістері.
9. Мүгедектіктің, инфекциялық емес аурулардың, қатар жүретін аурулардың және (немесе) жағдайлардың себебі болып табылатын негізгі аурулар кезінде пациенттердің денесіне қолмен терапияның әсер ету механизмі.
10. Мануалды терапияда қолданылатын дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдар.
11. Аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді қолмен терапия жөніндегі іс-шараларды тағайындау үшін, оның ішінде мүгедектерді оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде мультидисциплинарлық бригадалардың мамандарына жіберу үшін медициналық айғақтар.
12. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде қолмен терапияны қолдану нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың алдын алу немесе жою тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен салауатты өмір салтының алдын алу және қалыптастыру және халықты санитарлық-гигиеналық ағарту жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу.
Дағды 1:
Салауатты өмір салтын насихаттау, аурулардың және (немесе) жағдайлардың алдын алу.
Машықтар:
1. Салауатты өмір салтын қалыптастыру, аурулар мен мүгедектіктің алдын алу бойынша санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізу.
2. Салауатты өмір салтын қалыптастыру бағдарламаларын, оның ішінде алкоголь мен темекіні тұтынуды азайту, есірткі құралдары мен психотроптық заттарды медициналық емес тұтынудың алдын алу және оған қарсы күрес бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру.
Білімдер:
1. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес аурулардың және (немесе) жағдайлардың алдын алу әдістерін қолдануға медициналық көрсетілімдер мен медициналық қарсы көрсетілімдер.
2. Созылмалы аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттер арасындағы сауықтыру іс-шараларының принциптері мен ерекшеліктері.

4. Механизм действия, показания и противопоказания к проведению мануальной терапии.
5. Классификация методов и принципы применения мануальной терапии.
6. Условия и особенности проведения мануальной терапии.
7. Основы мануальной терапии пациентов при основных заболеваниях, являющихся причиной инвалидности, неинфекционных заболеваниях, сопутствующих заболеваниях и (или) состояниях.
8. Методы мануальной терапии пациентов при основных заболеваниях, являющихся причиной инвалидности, неинфекционных заболеваниях, сопутствующих заболеваниях и (или) состояниях.
9. Механизм воздействия мануальной терапии на организм пациентов при основных заболеваниях, являющихся причиной инвалидности, неинфекционных заболеваниях, сопутствующих заболеваниях и (или) состояниях.
10. Лекарственные препараты и медицинские изделия, применяемые в мануальной терапии.
11. Медицинские показания для направления пациентов с заболеваниями и (или) состояниями к специалистам мультидисциплинарных бригад для назначения мероприятий по мануальной терапии, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации лиц с инвалидностью .
12. Способы предотвращения или устранения осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате применения мануальной терапии при заболеваниях и (или) состояниях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Проведение и контроль эффективности мероприятий по профилактике и формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Пропаганда здорового образа жизни, профилактика заболеваний и (или) состояний.
Умения:
1. Проводить санитарно-просветительную работу по формированию здорового образа жизни, профилактике заболеваний и инвалидности.
2. Разрабатывать и реализовывать программы формирования здорового образа жизни, в том числе программы снижения потребления алкоголя и табака, предупреждения и борьбы с немедицинским потреблением наркотических средств и психотропных веществ.
Знания:
1. Медицинские показания и медицинские противопоказания к применению методов профилактики заболеваний и (или) состояний в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи.
2. Принципы и особенности оздоровительных мероприятий среди пациентов с хроническими заболеваниями и (или) состояниями.

14. Кәсіптің карточкасы "7.2 Мануалды терапевт дәрігері":
Топтың коды:
2230-0
Қызмет атауының коды:
2230-0-001
Кәсіптің атауы:
7.2 Мануалды терапевт дәрігері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәстүрлі терапия дәрігері (хиропрактор)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі жоғары медициналық білім беру мамандықтары бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл). Мәлімделген мамандану бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Жоғары медициналық білімі бар қызметкерлердің бейіндік мамандануы шеңберінде "Дәстүрлі медицина (мануалды терапия)" мамандануы бойынша сертификаттау курсы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мануалды терапия әдістерімен аурулардың алдын алу, диагностикалау, емдеу және оңалту бойынша медициналық көмек көрсетуге бағытталған кәсіби қызмет
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Мануалды терапияны тағайындау мақсатында аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге тексеру жүргізу
2. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде мануалды терапияны тағайындау
3. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде мүгедектерді оңалту мен оңалтудың жеке бағдарламаларын іске асыру кезінде қолмен терапияны қолдану тиімділігін бақылау және жүргізу
4. Салауатты өмір салтының алдын алу және қалыптастыру және халықты санитарлық-гигиеналық ағарту жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу
5. Медициналық-статистикалық ақпаратқа талдау жүргізу, медициналық құжаттаманы жүргізу, қарамағындағы медициналық персоналдың қызметін ұйымдастыру
6. Шұғыл түрде пациенттерге медициналық көмек көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Мануалды терапияны тағайындау мақсатында аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге тексеру жүргізу
Дағды 1:
Науқасты тексеру және емдеуге дайындау
Машықтар:

14. Карточка профессии "7.2 Врач мануальный терапевт":
Код группы:
2230-0
Код наименования занятия:
2230-0-001
Наименование профессии:
7.2 Врач мануальный терапевт
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач традиционной терапии (мануальный терапевт)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специализации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Традиционная медицина (мануальная терапия)" в рамках межпрофильной специализации работников с высшим медицинским образованием.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профессиональная деятельность, направленная на оказания медицинской помощи по профилактике, диагностике, лечению и реабилитации заболеваний методами мануальной терапии
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями с целью назначения мануальной терапии.й
2. Назначение мануальной терапии при заболеваниях и (или) состояниях
3. Проведение и контроль эффективности применения мануальной терапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации индивидуальных программ реабилитации и абилитации лиц с инвалидностью
4. Проведение и контроль эффективности мероприятий по профилактике и формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению населения
5. Проведение анализа медико-статистической информации, ведение медицинской документации, организация деятельности находящегося в распоряжении медицинского персонала
6. Оказание медицинской помощи пациентам в экстренной форме
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Проведение обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями с целью назначения мануальной терапии.й
Навык 1:
Обследование пациента и подготовка к лечению.
Умения:

1. Медициналық айғақтар мен медициналық қарсы айғақтарға сәйкес мануалды терапияны тағайындау және жүргізу үшін қазіргі уақытта ілеспе барлық ауруларды ескере отырып, пациент қолмен терапияға жіберілген аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерде (олардың заңды өкілдерінде) шағымдарды, өмір тарихын жинауды жүзеге асыру.
2. АХЖ-10 сәйкес аурулары мен жағдайлары бар науқаста патологиялық жағдайларды, симптомдарды, ауру синдромдарын, нозологиялық формаларды және мануалды терапияны тағайындау туралы шешім қабылдау үшін денсаулыққа байланысты мәселелерді анықтаңыз.
3. Науқас мануалды терапияға бағытталған аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациентті қарау және тексеру нәтижелерін түсіндіру және талдау.
4. Пациент мануалды терапияға бағытталған аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациентті аспаптық зерттеу көлемін негіздеу және жоспарлау.
5. Пациент мануалды терапияға бағытталған аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттің аспаптық зерттеу нәтижелерін түсіндіру және талдау.
6. Пациент мануалды терапияға жіберілген аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациентті зертханалық тексерудің көлемін негіздеу және жоспарлау.
7. Пациент мануалды терапияға бағытталған аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациентті зертханалық тексерудің нәтижелерін түсіндіру және талдау.
8. Аурулармен және (немесе) жағдайлармен ауыратын науқастарды маман дәрігерлердің тексеру нәтижелерін түсіндіру және талдау
9. Аурулары және (немесе) жағдайлары бар науқастарда клиникалық симптомдар мен синдромдарды анықтаңыз.
10. Негізгі және ілеспе диагноздарды, қол терапиясын тағайындау мүмкіндігі туралы шешім қабылданатын аурудың сатысы мен ерекшеліктерін растайтын жүргізілген зерттеулер туралы ақпаратты түсіндіру және талдау
11. Мануалды диагностика жүргізу.
12. Пациенттің жеке ерекшеліктерін ескере отырып, қолмен диагностиканы қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау әдістерін (Клиникалық, зертханалық және аспаптық) таңдау және талдау.
Білімдер:
1. Ауыр асқынуларға әкелетін және (немесе) өмірге қауіп төндіретін жүйке, иммундық, жүрек-қан тамырлары, тыныс алу, ас қорыту, несеп-жыныс жүйелері мен қан жүйелерінің ауруларының және (немесе) жағдайларының негізгі клиникалық көріністері, олардың алдын алу мақсатында пациентті басқару тактикасын айқындау.
2. Медициналық оңалтуды ұйымдастыру тәртібі; медициналық көмек көрсету тәртібі, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдар (емдеу хаттамалары), медициналық оңалту бойынша.

1. Осуществлять сбор жалоб, анамнеза жизни у пациентов (их законных представителей) с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на мануальной терапии, с учетом всех сопутствующих в данный момент заболеваний для назначения и проведения мануальной терапии в соответствии с медицинскими показаниями и медицинскими противопоказаниями.
2. Определять у пациента с заболеваниями и состояниями патологические состояния, симптомы, синдромы заболеваний, нозологических форм в соответствии с МКБ-10 и проблем, связанных со здоровьем, для принятия решения о назначении мануальной терапии.
3. Интерпретировать и анализировать результаты осмотра и обследования пациента с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на мануальную терапию.
4. Обосновывать и планировать объем инструментального исследования пациента с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на мануальную терапию.
5. Интерпретировать и анализировать результаты инструментального исследования пациента с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на мануальную терапию.
6. Обосновывать и планировать объем лабораторного обследования пациента с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на мануальную терапию.
7. Интерпретировать и анализировать результаты лабораторного обследования пациента с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на мануальную терапию.
8. Интерпретировать и анализировать результаты осмотра врачами-специалистами пациентов с заболеваниями и (или) состояниями
9. Выявлять клинические симптомы и синдромы у пациентов с заболеваниями и (или) состояниями.
10. Интерпретировать и анализировать информацию о проведенных обследованиях, подтверждающих основной и сопутствующие диагнозы, стадию и особенности течения заболевания, по поводу которого принимается решение о возможности назначения мануальной терапии
11. Проводить мануальную диагностику.
12. Выбирать и анализировать методы (клинические, лабораторные и инструментальные) оценки эффективности и безопасности применения мануальной диагностики пациенту с учетом его индивидуальных особенностей.
Знания:
1. Основные клинические проявления заболеваний и (или) состояний нервной, иммунной, сердечно-сосудистой, дыхательной, пищеварительной, мочеполовой систем и системы крови, приводящие к тяжелым осложнениям и (или) угрожающие жизни, определение тактики ведения пациента с целью их предотвращения.
2. Порядок организации медицинской реабилитации; порядки оказания медицинской помощи, клинические рекомендации (протоколы лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, по медицинской реабилитации.

15. Кәсіптің карточкасы " 7.3 Мануалды терапевт дәрігері":
Топтың коды:
2230-0
Қызмет атауының коды:
2230-0-001
Кәсіптің атауы:
7.3 Мануалды терапевт дәрігері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәстүрлі медицина дәрігері (мануалды терапевт)"біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандану бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ 7.3 кіші деңгейінің біліктілігін арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мануалды терапия әдістерімен аурулардың алдын алу, диагностикалау, емдеу және оңалту бойынша Медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Дәстүрлі медицина (мануалды терапевт дәрігері)"мамандануы шеңберінде ауыр жағдайлары мен аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсету.
2. Мануалды терапевт дәрігерлер қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік
Қосымша еңбек функциялары:
1. Мануалды терапевт дәрігерлер көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу
2. Мануалды терапевт дәрігерлер қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
"Дәстүрлі медицина (мануалды терапевт дәрігері)"мамандануы шеңберінде ауыр жағдайлары мен аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсету.
Дағды 1:
Мануалды диагностика мен терапияны пайдалана отырып, ауыр жағдайлары мен аурулары бар пациенттерге тексеру жүргізу, емдеу дайындау және жүргізу.
Машықтар:
1. Тексеруді және емдеуді тағайындау туралы шешім қабылдау үшін аурулары мен жағдайлары бар пациенттің патологиялық жағдайларын, симптомдарын, аурулардың синдромдарын, АХЖ-ге сәйкес нозологиялық формаларын және денсаулыққа байланысты проблемаларын тексеріп, анықтаңыз.

15. Карточка профессии "7.3 Врач мануальный терапевт":
Код группы:
2230-0
Код наименования занятия:
2230-0-001
Наименование профессии:
7.3 Врач мануальный терапевт
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач традиционной медицины (мануальный терапевт)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специализации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание медицинской помощи по профилактике, диагностике, лечению и реабилитации заболеваний методами мануальной терапии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание медицинской помощи пациентам с тяжелыми состояниями и заболеваниями, в рамках специализации "Традиционная медицина (мануальная терапия)".
2. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей мануальных терапевтов.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами мануальными терапевтами.
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей мануальных терапевтов.
Трудовая функция 1:
Оказание медицинской помощи пациентам с тяжелыми состояниями и заболеваниями, в рамках специализации "Традиционная медицина (мануальная терапия)".
Навык 1:
Проведение обследования, подготовка и проведения лечения пациентов с тяжелыми состояниями и заболеваниями с использованием мануальной диагностики и мануальной терапии.
Умения:
1. Осматривать и определять у пациента с заболеваниями и состояниями патологические состояния, симптомы, синдромы заболеваний, нозологических форм в соответствии с МКБ и проблем, связанных со здоровьем, для принятия решения о назначении обследования и лечения.

2. Зертханалық және аспаптық тексерудің тағайындалу көлемін анықтау және дәстүрлі медицина әдістерімен зертханалық және аспаптық тексерудің және пациенттің жағдайын диагностикалаудың нәтижелерін түсіндіру және талдау.
3. Дәстүрлі медицина саласында емдік, диагностикалық, оңалту көмегін жүзеге асыруға негіз болатын дифференциалды диагностика жүргізу арқылы алдын ала және түпкілікті диагнозды анықтау.
4. Науқастың жағдайының ауырлығын бағалау және медициналық көрсеткіштерді, қарсы көрсеткіштерді, асқынуларды анықтау және дәстүрлі медицинада, ауыр жағдайлары мен аурулары бар науқастарда емдеу әдістерін таңдау және жүргізу.
5. Дәстүрлі медицина (мануалды диагностика және терапия) әдістерін қолдана отырып, емдеу бағдарламаларын әзірлеу және пациенттерге терапия жүргізу.
Білімдер:
1. Пациенттерді тексеру және тексеру әдістері, пациенттің ауырлығын бағалау және аурудың дифференциациясы.
2. Дәстүрлі медицинаның негізгі негіздері.
3. Дәстүрлі медицина әдістерін (мануалды диагностика және терапия) қолдана отырып, емдеу бағдарламаларын құру және жүзеге асыру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Мануалды терапевт дәрігерлер қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік
Дағды 1:
Мануалды терапевт дәрігерлер қызметін ұйымдастыру және бақылау
Машықтар:
1. Жоспарларды әзірлеуге қатысу және жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында хиропракторлар арасында міндеттерді бөлу.
2. Мануалды терапия дәрігерлерінің келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Мануалды терапия саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе САПАСЫНЫҢ жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Мануалды терапия саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.

2. Определять объем назначения лабораторного и инструментального обследования и интерпретировать, и анализировать результаты лабораторного и инструментального обследования и диагностики состояния пациента методами традиционной медицины.
3. Определять предварительный и окончательный диагноз путем проведения дифференциальной диагностики, дающие основание осуществлять лечебную, диагностическую, реабилитационную помощь в области традиционной медицины.
4. Оценивать тяжесть состояния пациента и определить медицинские показания, противопоказания, осложнения и подобрать, и провести методы лечения по традиционной медицине, пациентам с тяжелыми состояниями и заболеваниями.
5. Разрабатывать программы лечения и проводить терапию пациентов с использованием техник традиционной медицины (мануальной диагностики и мануальной терапии).
Знания:
1. Методы осмотра и обследования пациентов, оценки тяжести состояния пациента и дифференциацию болезни.
2. Фундаментальные основы традиционной медицины.
3. Методики составления и реализации лечебных программ с использованием методов традиционной медицины (мануальной диагностики и мануальной терапии).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей мануальных терапевтов.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей мануальных терапевтов.
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами мануальными терапевтами с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей мануальных терапевтов с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области мануальной терапии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области мануальной терапии.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.

3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге медициналық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз хиропракторларға консультациялық көмек көрсету.
3. Қолмен терапия саласындағы мәселелер бойынша басқа мамандықтардың дәрігерлеріне кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Мануалды терапевт дәрігерлер көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Дәстүрлі медицина (мануалды терапия)"мамандануы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Дәстүрлі медицина (мануалды терапия)"мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "дәстүрлі медицина мануалды терапия)"мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтау және хиропракторлар көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына уақтылы хабарлау.
Білімдер:

3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании медицинской помощи пациентам.
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам мануальным терапевтам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области мануальной терапии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами мануальными терапевтами.
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специализации "Традиционная медицина (мануальная терапия)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специализации "Традиционная медицина (мануальная терапия)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специализации "Традиционная медицина (мануальная терапия)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами мануальными терапевтами.
Знания:

2. Зертханалық және аспаптық тексеруді тағайындау көлемін негіздеу және дәстүрлі медицина әдістерімен зертханалық және аспаптық тексерудің және пациенттің жағдайын диагностикалаудың нәтижелерін түсіндіру және талдау.
3. Дәстүрлі медицина (қолмен диагностика және қолмен терапия) саласында емдік, диагностикалық, оңалту көмегін жүзеге асыруға негіз болатын дифференциалды диагностика жүргізу арқылы алдын ала және түпкілікті диагнозды негіздеу.
4. Науқастың жағдайының ауырлығын бағалау және медициналық көрсеткіштерді, қарсы көрсеткіштерді және дәстүрлі медицинада, ауыр жағдайлары мен аурулары бар науқастарда емдеу әдістерін таңдауды анықтау.
5. Мануалды терапияны қолдана отырып, бағдарламаларды әзірлеу және пациенттерді емдеу.
6. Кейбір қолмен әдістерді қолдану кезінде асқынуларды емдеу.
Білімдер:
1. Пациенттерді тексеру және тексеру әдістері, пациенттің жағдайын бағалау және ауруды саралау.
2. Дәстүрлі медицинаның әдістері мен әдістері (қолмен диагностика және қолмен терапия).
3. Мануалды терапия қызметінде асқынулар болған кезде омыртқа және буын аурулары бар науқастарды эвакуациялау кезеңдері.
4. Пациенттермен және медицина қызметкерлерімен қарым-қатынас дағдыларының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
"Дәстүрлі медицина (мануалды терапия)" мамандануы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Дәстүрлі медицина (мануалды терапия)" мамандануы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама
Машықтар:
1. "Дәстүрлі медицина (мануалды терапия)"мамандануы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Дәстүрлі медицина (мануалды терапия)"мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "дәстүрлі медицина (мануалды терапия)"мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Анықталған медициналық қателіктерге, олардың себеп-салдарлық байланыстарына, жағымсыз салдарларына және олардың алдын алу мүмкіндіктеріне талдау, ресімделген сипаттама жүргізу.
5. Тәуекел факторларын анықтау және хиропракторлар көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына уақтылы хабарлау.
6. Омыртқа және аяқ-қол буындарының аурулары және сабақтас патологиясы бар науқастарды диагностикалау және емдеу сапасына сараптама жүргізу.
Білімдер:

2. Обосновывать объем назначения лабораторного и инструментального обследования и интерпретировать, и анализировать результаты лабораторного и инструментального обследования и диагностики состояния пациента методами традиционной медицины.
3. Обосновывать предварительный и окончательный диагноз путем проведения дифференциальной диагностики, дающие основание осуществлять лечебную, диагностическую, реабилитационную помощь в области традиционной медицины (мануальной диагностики и мануальной терапии).
4. Оценивать тяжесть состояния пациента и определить медицинские показания, противопоказания и подбора методов по проведению лечения по традиционной медицине, пациентам с тяжелыми состояниями и заболеваниями.
5. Разрабатывать программы и проводить лечение пациентов с использованием мануальной терапии.
6. Проводить лечение осложнений при применении некоторых мануальных техник.
Знания:
1. Методы осмотра и обследования пациентов, оценку состояния пациента и дифференциацию болезни.
2. Методы и техники традиционной медицины (мануальной диагностики и мануальной терапии).
3. Этапы эвакуации больных с заболеваниями позвоночника и суставов при наступивших осложнениях в системе службы мануальной терапии.
4. Основы коммуникативных навыков с пациентами и медицинскими работниками.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Управление качеством медицинской помощи по специализации "Традиционная медицина (мануальной терапия)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специализации "Традиционная медицина (мануальной терапия)"
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специализации "Традиционная медицина (мануальной терапия)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специализации "Традиционная медицина (мануальной терапия)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специализации "Традиционная медицина (мануальная терапия)".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами мануальными терапевтами.
6. Проводить экспертизу качества диагностики и лечения больных с заболеваниями позвоночника и суставов конечностей и смежной патологией.
Знания:

17. Кәсіптің карточкасы "7.1 Су-джок терапевт дәрігер":
Топтың коды:
2230-0
Қызмет атауының коды:
2230-0-002
Кәсіптің атауы:
7.1 Су-джок терапевт дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер-тағылымдамашы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәстүрлі медицина ( су-джок терапия)" мамандығы бойынша сертификаттау курсында оқу кезінде "дәрігер"біліктілігі. Жоғары медициналық білімі бар мамандықтар бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі 7.2 кіші деңгейде кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Жоғары медициналық білімі бар қызметкерлердің бейіндік мамандануы шеңберінде "Дәстүрлі медицина (су-джок терапиясы)" мамандануы бойынша сертификаттау курсы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен су-джок терапиясы әдістерімен аурулардың алдын алу, диагностикалау, емдеу және оңалту бойынша медициналық көмек көрсетуге бағытталған кәсіби қызмет
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен су-джок терапиясын тағайындау мақсатында аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерге тексеру жүргізу
2. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен ауруларға және (немесе) жағдайларға арналған Су-джок терапиясын тағайындау
3. Су-джок терапиясын аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттерді оңалтудың жеке бағдарламаларын іске асыру кезінде қолдану тиімділігін жүргізу және бақылау
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен салауатты өмір салтының алдын алу және қалыптастыру және халықты санитарлық-гигиеналық ағарту жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Медициналық-статистикалық ақпаратқа талдау жүргізу, медициналық құжаттаманы жүргізу, тәлімгердің бақылауындағы және қадағалауындағы медициналық персоналдың қызметін ұйымдастыру.

17. Карточка профессии "7.1 Врач су-джок терапевт":
Код группы:
2230-0
Код наименования занятия:
2230-0-002
Наименование профессии:
7.1 Врач су-джок терапевт
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач-стажер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения на сертификационном курсе по специализации "Традиционная медицина ( су-джок терапия)". Предшествующий опыт работы для работников имеющих высшее медицинское образование до 2014 года без обучения в резидентуре на подуровне ОРК 7.2 не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Традиционная медицина (су-джок терапия) " в рамках межпрофильной специализации работников с высшим медицинским образованием.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профессиональная деятельность, направленная на оказания медицинской помощи по профилактике, диагностике, лечению и реабилитации заболеваний методами су-джок терапии под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями с целью назначения су-джок терапии под контролем и надзором наставника
2. Назначение су-джок терапии при заболеваниях и (или) состояниях под контролем и надзором наставника
3. Проведение и контроль эффективности применения су-джок терапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации индивидуальных программ реабилитации пациентов под контролем и надзором наставника
4. Проведение и контроль эффективности мероприятий по профилактике и формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению населения под контролем и надзором наставника.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение анализа медико-статистической информации, ведение медицинской документации, организация деятельности находящегося в распоряжении медицинского персонала под контролем и надзором наставника.

2. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл түрде пациенттерге медициналық көмек көрсету.
3. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен су-джок терапиясын тағайындау мақсатында аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерге тексеру жүргізу
Дағды 1:
Науқасты тексеру және емдеуге дайындық.
Машықтар:
1. Медициналық көрсетілімдер мен медициналық қарсы көрсетілімдерге сәйкес су-джок терапиясын тағайындау және жүргізу үшін қазіргі уақытта барлық ілеспе ауруларды ескере отырып, пациент су-джок терапиясына жіберілген аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерде (олардың заңды өкілдерінде) шағымдарды, өмір тарихын жинауды жүзеге асыру.
2. Су-джок терапиясын тағайындау туралы шешім қабылдау үшін аурулары мен жағдайлары бар науқаста АХЖ-10 сәйкес патологиялық жағдайларды, симптомдарды, ауру синдромдарын, нозологиялық формаларды және денсаулыққа байланысты мәселелерді анықтаңыз.
3. Науқас су-джок терапиясына жіберілген аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациентті тексеру және тексеру нәтижелерін түсіндіру және талдау.
4. Науқас су-джок терапиясына бағытталған аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациентті аспаптық зерттеу көлемін негіздеу және жоспарлау.
5. Науқас су-джок терапиясына бағытталған аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттің аспаптық зерттеу нәтижелерін түсіндіру және талдау.
6. Науқас су-джок терапиясына жіберілген аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациентті зертханалық тексерудің көлемін негіздеу және жоспарлау.
7. Науқас су-джок терапиясына жіберілген аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациентті зертханалық тексерудің нәтижелерін түсіндіру және талдау.
8. Аурулармен және (немесе) жағдайлармен ауыратын науқастарды маман дәрігерлердің тексеру нәтижелерін түсіндіру және талдау
9. Аурулары және (немесе) жағдайлары бар науқастарда клиникалық симптомдар мен синдромдарды анықтаңыз.
10. Су-джок терапиясын тағайындау мүмкіндігі туралы шешім қабылданатын аурудың негізгі және ілеспе диагноздарын, сатысы мен ерекшеліктерін растайтын жүргізілген зерттеулер туралы ақпаратты түсіндіру және талдау.
11. Су-джок терапиясын, арнайы емдік гимнастиканы, ересектер мен балалар жасындағы науқастарды диагностикалауда, емдеуде және оңалтуда заманауи әдістерді қолдану.
12. Пациенттің жеке ерекшеліктерін ескере отырып, диагностикалық мақсатта су-джок терапиясын қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау әдістерін (Клиникалық, зертханалық және аспаптық) таңдау және талдау.

2. Оказание медицинской помощи пациентам в экстренной форме под контролем и надзором наставника.
3. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Проведение обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями с целью назначения су-джок терапии под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Обследование пациента и подготовка к лечению.
Умения:
1. Осуществлять сбор жалоб, анамнеза жизни у пациентов (их законных представителей) с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на су-джок терапию, с учетом всех сопутствующих в данный момент заболеваний для назначения и проведения су-джок терапии в соответствии с медицинскими показаниями и медицинскими противопоказаниями.
2. Определять у пациента с заболеваниями и состояниями патологические состояния, симптомы, синдромы заболеваний, нозологических форм в соответствии с МКБ-10 и проблем, связанных со здоровьем, для принятия решения о назначении су-джок терапии.
3. Интерпретировать и анализировать результаты осмотра и обследования пациента с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на су-джок терапию.
4. Обосновывать и планировать объем инструментального исследования пациента с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на су-джок терапию.
5. Интерпретировать и анализировать результаты инструментального исследования пациента с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на су-джок терапию.
6. Обосновывать и планировать объем лабораторного обследования пациента с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на су-джок терапию.
7. Интерпретировать и анализировать результаты лабораторного обследования пациента с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на су-джок терапию.
8. Интерпретировать и анализировать результаты осмотра врачами-специалистами пациентов с заболеваниями и (или) состояниями
9. Выявлять клинические симптомы и синдромы у пациентов с заболеваниями и (или) состояниями.
10. Интерпретировать и анализировать информацию о проведенных обследованиях, подтверждающих основной и сопутствующие диагнозы, стадию и особенности течения заболевания, по поводу которого принимается решение о возможности назначения су-джок терапии.
11. Применять приемы су-джок терапии, специальной лечебной гимнастики, современные методы в диагностике, лечении и реабилитации больных взрослого и детского возраста.
12. Выбирать и анализировать методы (клинические, лабораторные и инструментальные) оценки эффективности и безопасности применения су-джок терапии с диагностической целью пациенту с учетом его индивидуальных особенностей.

13. Су-джок терапиясының арнайы әдістерін меңгеру (магнитотерапия, тұқым терапиясы, моксотерапия, ауриколотерапия, жарықпен емдеу, акупрессура, акупунктура, хромопрессура).
Білімдер:
1. Ауыр асқынуларға әкелетін және (немесе) өмірге қауіп төндіретін жүйке, иммундық, жүрек-қан тамырлары, тыныс алу, ас қорыту, несеп-жыныс жүйелері мен қан жүйелерінің ауруларының және (немесе) жағдайларының негізгі клиникалық көріністері, олардың алдын алу мақсатында пациентті басқару тактикасын айқындау.
2. Медициналық оңалтуды ұйымдастыру тәртібі; медициналық көмек көрсету тәртібі, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдар (емдеу хаттамалары), медициналық оңалту бойынша.
3. Пациент су-джок терапиясына жіберілген аурулар және (немесе) жағдайлар кезіндегі алғашқы мамандандырылған медициналық-санитариялық көмектің, мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық, медициналық көмектің стандарттары.
4. Аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерде (олардың заңды өкілдерінде) шағымдарды, өмір тарихын жинау әдістемесі.
5. Аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерді қарау және диагностикалық тестілеу әдістемесі (алақандағы "проблемалық" аймақтарды анықтау, аяқтағы диагностиканы нақтылау).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен ауруларға және (немесе) жағдайларға арналған Су-джок терапиясын тағайындау
Дағды 1:
Емдеу жүргізу, науқастың жағдайын бақылау
Машықтар:
1. Мультидисциплинарлық оңалту бригадасының маман дәрігерлерімен, кәсіптік (медициналық емес) білім беру мамандарымен пациентке консультация беру кезінде алынған деректерді, аурудың және (немесе) жай-күйдің салдарынан ағзаның әртүрлі функцияларының, құрылымдарының, пациенттің тыныс-тіршілігінің (белсенділігінің, қатысуының, қоршаған орта факторларының ықпалының) бұзылу дәрежесі туралы түсінік алу мақсатында зертханалық, аспаптық және клиникалық зерттеулердің деректерін түсіндіру.
2. Су-джок терапиясын қолдану жоспарын жасаңыз.
3. Су-джок терапиясын қолдану мақсатын тұжырымдау.
4. Су-джок терапиясын қолдану міндеттерін тұжырымдау.
5. Ауруларда және (немесе) жағдайларда су-джок терапиясын қолдануды негіздеу.
6. Аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерде су-джок терапиясын қолдану кезектілігін анықтау.
7. Аурулар және (немесе) жағдайлар үшін су-джок терапиясын тағайындаңыз.
8. Аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттер үшін су-джок терапиясын қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігіне мониторинг жүргізу.
9. Су-джок терапиясын қолдану үшін медициналық көрсеткіштер мен медициналық қарсы көрсеткіштерді анықтаңыз.

13. Владеть специальными методами су-джок терапии (магнитотерапия, семянотерапия, моксотерапия, ауриколотерапия, светолечение, точечный массаж, иглоукалывание, хромопрессура).
Знания:
1. Основные клинические проявления заболеваний и (или) состояний нервной, иммунной, сердечно-сосудистой, дыхательной, пищеварительной, мочеполовой систем и системы крови, приводящие к тяжелым осложнениям и (или) угрожающие жизни, определение тактики ведения пациента с целью их предотвращения.
2. Порядок организации медицинской реабилитации; порядки оказания медицинской помощи, клинические рекомендации (протоколы лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, по медицинской реабилитации.
3. Стандарты первичной специализированной медико-санитарной помощи, специализированной, в том числе высокотехнологичной, медицинской помощи при заболеваниях и (или) состояниях, в связи с которыми пациент направлен на су-джок терапию.
4. Методика сбора жалоб, анамнеза жизни у пациентов (их законных представителей) с заболеваниями и (или) состояниями.
5. Методика осмотра пациентов с заболеваниями и (или) состояниями и диагностического тестирования (выявление "проблемных" зон на ладони, уточняющая диагностика на стопе).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Назначение су-джок терапии при заболеваниях и (или) состояниях под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Проведение лечения, наблюдение за состоянием пациента
Умения:
1. Интерпретировать данные, полученные при консультировании пациента врачами-специалистами, специалистами профессиональным (немедицинским) образованием мультидисциплинарной реабилитационной бригады, данные лабораторных, инструментальных и клинических исследований с целью получения представления о степени нарушения различных функций, структур организма, жизнедеятельности пациента (активности, участия, влияния факторов окружающей среды) вследствие заболевания и (или) состояния.
2. Разрабатывать план применения су-джок терапии.
3. Формулировать цель применения су-джок терапии.
4. Формулировать задачи применения су-джок терапии.
5. Обосновывать применение су-джок терапии при заболеваниях и (или) состояниях.
6. Определять последовательность применения су-джок терапии у пациентов с заболеваниями и (или) состояниями.
7. Назначать су-джок терапии при заболеваниях и (или) состояниях.
8. Проводить мониторинг эффективности и безопасности применения су-джок терапии для пациентов с заболеваниями и (или) состояниями.
9. Определять медицинские показания и медицинские противопоказания для применения су-джок терапии.

10. Пациенттердің аурулары және (немесе) жағдайлары кезінде зертханалық диагностиканың симптомдары мен нәтижелеріне мониторинг жүргізу, пациенттің ағзасының ағымы мен жеке реакциясының ерекшеліктеріне қарай су-джок терапия жоспарын түзету.
11. Ересектер мен балалардағы аурулары мен жағдайлары бар науқастарды курациялау процесінде су-джок симптоматикасының динамикасын бағалау.
12. Су-джок терапиясының арнайы әдістерін меңгеру.
Білімдер:
1. Су-джок терапиясының көрсеткіштері мен қарсы көрсеткіштері.
2. Су-джок терапиясының негізгі әдістері.
3. Су-джок терапиясының негізгі әдістерінің әсер ету механизмдері.
4. Жұқпалы аурулардың пайда болуы мен таралуының алдын алу мақсатында санитариялық-эпидемияға қарсы (алдын ала) іс-шараларды ұйымдастыру мәселелері.
5. Су-джок терапиясының қолданылатын әдістерінің әсерін күшейту, жинақтау және сөндіру принциптері, медициналық оңалту процесінде әртүрлі араласулар және (немесе) ынталандырулар жүргізудің қауіпсіздік қағидаттары.
6. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде пациенттерді тексеру немесе емдеу кезінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың алдын алу немесе жою тәсілдері.
7. Алақандағы ("Су") және аяқтағы ("Джок") адам ағзаларының проекциялық аймақтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Су-джок терапиясын аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттерді оңалтудың жеке бағдарламаларын іске асыру кезінде қолдану тиімділігін жүргізу және бақылау
Дағды 1:
Су-джок терапиясын қолдана отырып, іс-шаралар жоспарын құру және жүзеге асыру.
Машықтар:
1. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде пациенттерді оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде су-джок терапиясының іс-шараларын жүргізу үшін медициналық көрсеткіштер айқындалсын.
2. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде пациенттерді оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде су-джок терапиясын қолдану жоспарын әзірлеу.
3. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде пациенттерді оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде су-джок терапия іс-шараларын жүргізу.
4. Су-джок терапиясы процесінде дәрі-дәрмектер мен медициналық өнімдерді қолданыңыз.
5. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде пациенттерді оңалту бағдарламасын іске асыру кезінде су-джок терапия іс-шараларының тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Білімдер:
1. Медициналық оңалтуды ұйымдастыру тәртібі.
2. Санаторлық-курорттық емдеу бойынша көмек көрсету тәртібі.

10. Проводить мониторинг симптомов и результатов лабораторной диагностики при заболеваниях и (или) состояниях пациентов, корректировать план су-джок терапии в зависимости от особенностей течения и индивидуальной реакции организма пациента.
11. Оценка динамики су-джок симптоматики в процессе курации больных с заболеваниями и состояниями у взрослых и детей.
12. Владеть специальными методами су-джок терапии.
Знания:
1. Показания и противопоказания к су-джок терапии.
2. Основные методы су-джок терапии.
3. Механизмы действия основных методов су-джок терапии.
4. Вопросы организации санитарно-противоэпидемических (предварительных) мероприятий в целях предупреждения возникновения и распространения инфекционных заболеваний.
5. Принципы потенцирования, кумуляции и угасания эффекта от используемых методов су-джок терапии, принципы безопасности проведения различных вмешательств и (или) стимуляций в процессе медицинской реабилитации.
6. Способы предотвращения или устранения осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших при обследовании или лечении пациентов при заболеваниях и (или) состояниях.
7. Зоны проекции органов человека на ладони ("Су") и стопы ("Джок").
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проведение и контроль эффективности применения су-джок терапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации индивидуальных программ реабилитации пациентов под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Составление и реализация плана мероприятий с применением су-джок терапии.
Умения:
1. Определять медицинские показания для проведения мероприятий су-джок терапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации пациентов.
2. Разрабатывать план применения су-джок терапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации пациентов.
3. Проводить мероприятия су-джок терапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации пациентов.
4. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия в процессе су-джок терапии.
5. Оценивать эффективность и безопасность мероприятий су-джок терапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации программы реабилитации пациентов.
Знания:
1. Порядок организации медицинской реабилитации.
2. Порядок оказания помощи по санаторно-курортному лечению.

3. Мүгедектіктің себебі болып табылатын аурулар, инфекциялық емес аурулар және ілеспе аурулар, перинаталдық кезең проблемаларымен байланысты патологиялық жағдайлар кезінде медициналық көмек көрсету тәртібі.
4. Су-джок терапиясының әсер ету механизмі, көрсеткіштері және қарсы көрсеткіштері.
5. Су-джок терапиясының әдістері мен принциптерінің жіктелуі.
6. Су-джок терапиясының шарттары мен ерекшеліктері.
7. Мүгедектіктің, жұқпалы емес аурулардың, қатар жүретін аурулардың және (немесе) жағдайлардың себебі болып табылатын негізгі аурулар кезіндегі пациенттердің су-джок терапиясының негіздері.
8. Мүгедектіктің, инфекциялық емес аурулардың, қатар жүретін аурулардың және (немесе) жағдайлардың себебі болып табылатын негізгі аурулар кезіндегі пациенттерді Су-джок терапиясының әдістері.
9. Су-джок терапиясының мүгедектіктің себебі болып табылатын негізгі аурулар, жұқпалы емес аурулар, қатар жүретін аурулар және (немесе) жағдайлар кезіндегі пациенттердің денесіне әсер ету механизмі.
10. Су-джок терапиясында қолданылатын дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдар.
11. Аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді су-джок терапиясы іс-шараларын тағайындау үшін, оның ішінде пациенттерді оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде мультидисциплинарлық бригадалардың мамандарына жіберу үшін медициналық айғақтар.
12. Ауруларда және (немесе) жағдайларда су-джок терапиясын қолдану нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың алдын алу немесе жою тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен салауатты өмір салтының алдын алу және қалыптастыру және халықты санитарлық-гигиеналық ағарту жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу.
Дағды 1:
Салауатты өмір салтын насихаттау, аурулардың және (немесе) жағдайлардың алдын алу.
Машықтар:
1. Салауатты өмір салтын қалыптастыру, аурулар мен мүгедектіктің алдын алу бойынша санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізу.
2. Салауатты өмір салтын қалыптастыру бағдарламаларын, оның ішінде алкоголь мен темекіні тұтынуды азайту, есірткі құралдары мен психотроптық заттарды медициналық емес тұтынудың алдын алу және оған қарсы күрес бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру.
Білімдер:
1. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес аурулардың және (немесе) жағдайлардың алдын алу әдістерін қолдануға медициналық көрсетілімдер мен медициналық қарсы көрсетілімдер.

3. Порядки оказания медицинской помощи при заболеваниях, являющихся причиной инвалидности, неинфекционных заболеваниях и сопутствующих заболеваниях, патологических состояниях, связанных с проблемами перинатального периода.
4. Механизм действия, показания и противопоказания к проведению су-джок терапии.
5. Классификация методов и принципы применения су-джок терапии.
6. Условия и особенности проведения су-джок терапии.
7. Основы су-джок терапии пациентов при основных заболеваниях, являющихся причиной инвалидности, неинфекционных заболеваниях, сопутствующих заболеваниях и (или) состояниях.
8. Методы су-джок терапии пациентов при основных заболеваниях, являющихся причиной инвалидности, неинфекционных заболеваниях, сопутствующих заболеваниях и (или) состояниях.
9. Механизм воздействия су-джок терапии на организм пациентов при основных заболеваниях, являющихся причиной инвалидности, неинфекционных заболеваниях, сопутствующих заболеваниях и (или) состояниях.
10. Лекарственные препараты и медицинские изделия, применяемые в су-джок терапии.
11. Медицинские показания для направления пациентов с заболеваниями и (или) состояниями к специалистам мультидисциплинарных бригад для назначения мероприятий су-джок терапии, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации пациентов.
12. Способы предотвращения или устранения осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате применения су-джок терапии при заболеваниях и (или) состояниях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Проведение и контроль эффективности мероприятий по профилактике и формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Пропаганда здорового образа жизни, профилактика заболеваний и (или) состояний.
Умения:
1. Проводить санитарно-просветительную работу по формированию здорового образа жизни, профилактике заболеваний и инвалидности.
2. Разрабатывать и реализовывать программы формирования здорового образа жизни, в том числе программы снижения потребления алкоголя и табака, предупреждения и борьбы с немедицинским потреблением наркотических средств и психотропных веществ.
Знания:
1. Медицинские показания и медицинские противопоказания к применению методов профилактики заболеваний и (или) состояний в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи.

18. Кәсіптің карточкасы "7.2 Су-джок терапевт дәрігер ":
Топтың коды:
2230-0
Қызмет атауының коды:
2230-0-002
Кәсіптің атауы:
7.2 Су-джок терапевт дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәстүрлі медицина дәрігері (су-джок терапевт)" біліктілігі. Жоғары медициналық білімі бар мамандықтар бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі 7.2 кіші деңгейде кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандану бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Жоғары медициналық білімі бар қызметкерлердің бейіндік мамандануы шеңберінде "Дәстүрлі медицина (су-джок терапиясы)" мамандануы бойынша сертификаттау курсы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Су-джок терапиясы әдістерімен аурулардың алдын алу, диагностикалау, емдеу және оңалту бойынша медициналық көмек көрсетуге бағытталған кәсіби қызмет
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Су-джок терапиясын тағайындау мақсатында аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге тексеру жүргізу
2. Ауруларға және (немесе) жағдайларға арналған Су-джок терапиясын тағайындау
3. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде пациенттерді оңалтудың жеке бағдарламаларын іске асыру кезінде су-джок терапиясын қолдану тиімділігін жүргізу және бақылау.
4. Салауатты өмір салтының алдын алу және қалыптастыру және халықты санитарлық-гигиеналық ағарту жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Медициналық-статистикалық ақпаратқа талдау жүргізу, медициналық құжаттаманы жүргізу, қарамағындағы медициналық персоналдың қызметін ұйымдастыру.
2. Шұғыл түрде пациенттерге медициналық көмек көрсету.
3. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Су-джок терапиясын тағайындау мақсатында аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге тексеру жүргізу
Дағды 1:
Науқасты тексеру және емдеуге дайындық
Машықтар:

18. Карточка профессии "7.2 Врач су-джок терапевт":
Код группы:
2230-0
Код наименования занятия:
2230-0-002
Наименование профессии:
7.2 Врач су-джок терапевт
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач традиционной медицины (су-джок терапевт)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специализации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Традиционная медицина (су-джок терапия) " в рамках межпрофильной специализации работников с высшим медицинским образованием.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профессиональная деятельность, направленная на оказания медицинской помощи по профилактике, диагностике, лечению и реабилитации заболеваний методами су-джок терапии
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями с целью назначения су-джок терапии
2. Назначение су-джок терапии при заболеваниях и (или) состояниях
3. Проведение и контроль эффективности применения су-джок терапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации индивидуальных программ реабилитации пациентов.
4. Проведение и контроль эффективности мероприятий по профилактике и формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению населения
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение анализа медико-статистической информации, ведение медицинской документации, организация деятельности находящегося в распоряжении медицинского персонала.
2. Оказание медицинской помощи пациентам в экстренной форме.
3. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Проведение обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями с целью назначения су-джок терапии
Навык 1:
Обследование пациента и подготовка к лечению.
Умения:

19. Кәсіптің карточкасы "7.3 Су-джок терапевт дәрігер":
Топтың коды:
2230-0
Қызмет атауының коды:
2230-0-002
Кәсіптің атауы:
7.3 Су-джок терапевт дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәстүрлі медицина дәрігері (су-джок терапевт)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандану бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ 7.3 кіші деңгейінің біліктілігін арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Су-джок терапиясы әдістерімен аурулардың алдын алу, диагностикалау, емдеу және оңалту бойынша Медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Дәстүрлі медицина (су-джок терапиясы)"мамандануы шеңберінде ауыр жағдайлары мен аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсету.
2. Су-джок терапевттерінің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Су-джок дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Су-джок терапевт дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
"Дәстүрлі медицина (су-джок терапиясы)"мамандануы шеңберінде ауыр жағдайлары мен аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсету.
Дағды 1:
Су-джок терапиясын қолдана отырып, ауыр жағдайлары мен аурулары бар науқастарды тексеру, емдеу және емдеу.
Машықтар:
1. Тексеруді және емдеуді тағайындау туралы шешім қабылдау үшін аурулары мен жағдайлары бар пациенттің патологиялық жағдайларын, симптомдарын, аурулардың синдромдарын, АХЖ-ге сәйкес нозологиялық формаларын және денсаулыққа байланысты проблемаларын тексеріп, анықтаңыз.

19. Карточка профессии "7.3 Врач су-джок терапевт":
Код группы:
2230-0
Код наименования занятия:
2230-0-002
Наименование профессии:
7.3 Врач су-джок терапевт
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач традиционной медицины (су-джок терапевт)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специализации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание медицинской помощи по профилактике, диагностике, лечению и реабилитации заболеваний методами су-джок терапии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание медицинской помощи пациентам с тяжелыми состояниями и заболеваниями, в рамках специализации "Традиционная медицина (су-джок терапия)".
2. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей су-джок терапевтов.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами су-джок терапевтами.
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей су-джок терапевтов.
Трудовая функция 1:
Оказание медицинской помощи пациентам с тяжелыми состояниями и заболеваниями, в рамках специализации "Традиционная медицина (су-джок терапия)".
Навык 1:
Проведение обследования, подготовка и проведения лечения пациентов с тяжелыми состояниями и заболеваниями с использованием су-джок терапии.
Умения:
1. Осматривать и определять у пациента с заболеваниями и состояниями патологические состояния, симптомы, синдромы заболеваний, нозологических форм в соответствии с МКБ и проблем, связанных со здоровьем, для принятия решения о назначении обследования и лечения.

2. Зертханалық және аспаптық тексерудің тағайындалу көлемін анықтау және дәстүрлі медицина әдістерімен зертханалық және аспаптық тексерудің және пациенттің жағдайын диагностикалаудың нәтижелерін түсіндіру және талдау.
3. Дәстүрлі медицина саласында емдік, диагностикалық, оңалту көмегін жүзеге асыруға негіз болатын дифференциалды диагностика жүргізу арқылы алдын ала және түпкілікті диагнозды анықтау.
4. Науқастың жағдайының ауырлығын бағалау және медициналық көрсеткіштерді, қарсы көрсеткіштерді, асқынуларды анықтау және дәстүрлі медицинада, ауыр жағдайлары мен аурулары бар науқастарда емдеу әдістерін таңдау және жүргізу.
5. Дәстүрлі медицина (су-джок терапиясы) әдістерін қолдана отырып, емдеу бағдарламаларын әзірлеу және пациенттерге терапия жүргізу.
Білімдер:
1. Пациенттерді тексеру және тексеру әдістері, пациенттің ауырлығын бағалау және аурудың дифференциациясы.
2. Дәстүрлі медицинаның негізгі негіздері.
3. Дәстүрлі медицина (су-джок терапиясы) әдістерін қолдана отырып, емдеу бағдарламаларын құру және жүзеге асыру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Су-джок терапевттерінің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Су-джок терапевттерінің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында су-джок дәрігерлері арасында жоспарларды әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру және келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету мақсатында су-джок терапевттерінің медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Су-джок терапиясы саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе САПАСЫНЫҢ жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Су-джок терапиясындағы деректерді талдау және тәжірибе негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.

2. Определять объем назначения лабораторного и инструментального обследования и интерпретировать, и анализировать результаты лабораторного и инструментального обследования и диагностики состояния пациента методами традиционной медицины.
3. Определять предварительный и окончательный диагноз путем проведения дифференциальной диагностики, дающие основание осуществлять лечебную, диагностическую, реабилитационную помощь в области традиционной медицины.
4. Оценивать тяжесть состояния пациента и определить медицинские показания, противопоказания, осложнения и подобрать, и провести методы лечения по традиционной медицине, пациентам с тяжелыми состояниями и заболеваниями.
5. Разрабатывать программы лечения и проводить терапию пациентов с использованием техник традиционной медицины (су-джок терапии).
Знания:
1. Методы осмотра и обследования пациентов, оценки тяжести состояния пациента и дифференциацию болезни.
2. Фундаментальные основы традиционной медицины.
3. Методики составления и реализации лечебных программ с использованием методов традиционной медицины (су-джок терапии).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей су-джок терапевтов.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей су-джок терапевтов.
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами су-джок терапевтами с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей су-джок терапевтов с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области су-джок терапии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области су-джок терапии.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.

4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (балаларға) аллергологиялық және иммунологиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз терапевттерге су-джок дәрігерлеріне консультациялық көмек көрсету.
3. Басқа мамандықтағы дәрігерлерге Су-джок терапиясы бойынша кеңес беріңіз.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Су-джок дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Дәстүрлі медицина (су-джоктерапия)"мамандануы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Дәстүрлі медицина (су-джок терапиясы)" мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "дәстүрлі медицина (су-джок терапиясы)"мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтау және ұйым басшылығына су-джок дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласындағы туындайтын жүйелік проблемалар туралы уақтылы хабарлау.
Білімдер:

4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании медицинской помощи пациентам.
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам су-джок терапевтам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области су-джок терапии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами су-джок терапевтами.
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специализации "Традиционная медицина (су-джоктерапия)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специализации "Традиционная медицина (су-джок терапия)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специализации "Традиционная медицина (су-джок терапия)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами су-джок терапевтами.
Знания:

2. Зертханалық және аспаптық тексеруді тағайындау көлемін негіздеу және дәстүрлі медицина әдістерімен зертханалық және аспаптық тексерудің және пациенттің жағдайын диагностикалаудың нәтижелерін түсіндіру және талдау.
3. Дәстүрлі медицина (Су-джок диагностикасы және су-джок терапиясы) саласында емдік, диагностикалық, оңалту көмегін жүзеге асыруға негіз болатын дифференциалды диагностика жүргізу арқылы алдын ала және түпкілікті диагнозды негіздеу.
4. Науқастың жағдайының ауырлығын бағалау және медициналық көрсеткіштерді, қарсы көрсеткіштерді және дәстүрлі медицинада, ауыр жағдайлары мен аурулары бар науқастарда емдеу әдістерін таңдауды анықтау.
5. Су-джок терапиясын қолдана отырып, бағдарламаларды әзірлеу және пациенттерді емдеу.
6. Кейбір су-джок техниктерін қолдану кезінде асқынуларды емдеу.
Білімдер:
1. Пациенттерді тексеру және тексеру әдістері, пациенттің жағдайын бағалау және ауруды саралау.
2. Дәстүрлі медицинаның әдістері мен әдістері (Су-джок диагностикасы ису-Джок терапиясы).
3. Су-джок терапия қызметінде асқынулар туындаған кезде омыртқа және буын аурулары бар науқастарды эвакуациялау кезеңдері.
4. Пациенттермен және медицина қызметкерлерімен қарым-қатынас дағдыларының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
"Дәстүрлі медицина (су-джок терапия)"мамандануы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Дәстүрлі медицина (су-джок терапия)"мамандануы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама
Машықтар:
1. "Дәстүрлі медицина (су-джок терапиясы)"мамандануы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Дәстүрлі медицина (су-джок терапиясы)" мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "дәстүрлі медицина (су-джок терапиясы)"мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Анықталған медициналық қателіктерге, олардың себеп-салдарлық байланыстарына, жағымсыз салдарларына және олардың алдын алу мүмкіндіктеріне талдау, ресімделген сипаттама жүргізу.
5. Тәуекел факторларын анықтау және ұйым басшылығына су-джок дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласындағы туындайтын жүйелік проблемалар туралы уақтылы хабарлау.
6. Омыртқа және аяқ-қол буындарының аурулары және сабақтас патологиясы бар пациенттерді диагностикалау және емдеу сапасына сараптама жүргізу.
Білімдер:

2. Обосновывать объем назначения лабораторного и инструментального обследования и интерпретировать, и анализировать результаты лабораторного и инструментального обследования и диагностики состояния пациента методами традиционной медицины.
3. Обосновывать предварительный и окончательный диагноз путем проведения дифференциальной диагностики, дающие основание осуществлять лечебную, диагностическую, реабилитационную помощь в области традиционной медицины (су-джок диагностики и су-джок терапии).
4. Оценивать тяжесть состояния пациента и определить медицинские показания, противопоказания и подбора методов по проведению лечения по традиционной медицине, пациентам с тяжелыми состояниями и заболеваниями.
5. Разрабатывать программы и проводить лечение пациентов с использованием су-джок терапии.
6. Проводить лечение осложнений при применении некоторых су-джок техник.
Знания:
1. Методы осмотра и обследования пациентов, оценку состояния пациента и дифференциацию болезни.
2. Методы и техники традиционной медицины (су-джок диагностики ису-джок терапии).
3. Этапы эвакуации больных с заболеваниями позвоночника и суставов при наступивших осложнениях в системе службы су-джок терапии.
4. Основы коммуникативных навыков с пациентами и медицинскими работниками.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Управление качеством медицинской помощи по специализации "Традиционная медицина (су-джок терапия)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специализации "Традиционная медицина (су-джок терапия)"
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специализации "Традиционная медицина (су-джок терапия)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специализации "Традиционная медицина (су-джок терапия)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специализации "Традиционная медицина (су-джок терапия)".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами су-джок терапевтами.
6. Проводить экспертизу качества диагностики и лечения пациентов с заболеваниями позвоночника и суставов конечностей и смежной патологией.
Знания:

21. Кәсіптің карточкасы "7.1 Дәрігер гомеопат":
Топтың коды:
2230-0
Қызмет атауының коды:
2230-0-005
Кәсіптің атауы:
7.1 Дәрігер гомеопат
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер-тағылымдамашы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәстүрлі медицина ( гомеопатия)" мамандығы бойынша сертификаттау курсында оқу кезінде "дәрігер"біліктілігі. Жоғары медициналық білімі бар мамандықтар бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі 7.2 кіші деңгейде кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Жоғары медициналық білімі бар қызметкерлердің бейіндік мамандануы шеңберінде "Дәстүрлі медицина (гомеопатия)" мамандануы бойынша сертификаттау курсы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен гомеопатия әдістерімен аурулардың алдын алу, диагностикалау, емдеу және оңалту бойынша медициналық көмек көрсетуге бағытталған кәсіби қызмет
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен гомеопатия тағайындау мақсатында аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерге тексеру жүргізу
2. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен ауруларға және (немесе) жағдайларға арналған гомеопатиялық терапияны тағайындау
3. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттерді оңалтудың жеке бағдарламаларын іске асыру кезінде гомеопатиялық терапияны қолдану тиімділігін жүргізу және бақылау
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен салауатты өмір салтының алдын алу және қалыптастыру және халықты санитарлық-гигиеналық ағарту жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Медициналық-статистикалық ақпаратқа талдау жүргізу, медициналық құжаттаманы жүргізу, тәлімгердің бақылауындағы және қадағалауындағы медициналық персоналдың қызметін ұйымдастыру.

21. Карточка профессии "7.1 Врач-гомеопат":
Код группы:
2230-0
Код наименования занятия:
2230-0-005
Наименование профессии:
7.1 Врач-гомеопат
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач-стажер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения на сертификационном курсе по специализации "Традиционная медицина ( гомеопатия)". Предшествующий опыт работы для работников имеющих высшее медицинское образование до 2014 года без обучения в резидентуре на подуровне ОРК 7.2 не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Традиционная медицина (гомеопатия) " в рамках межпрофильной специализации работников с высшим медицинским образованием.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профессиональная деятельность, направленная на оказания медицинской помощи по профилактике, диагностике, лечению и реабилитации заболеваний методами гомеопатии под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями с целью назначения гомеопатии под контролем и надзором наставника
2. Назначение гомеопатической терапии при заболеваниях и (или) состояниях под контролем и надзором наставника
3. Проведение и контроль эффективности применения гомеопатической терапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации индивидуальных программ реабилитации пациентов под контролем и надзором наставника
4. Проведение и контроль эффективности мероприятий по профилактике и формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению населения под контролем и надзором наставника.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение анализа медико-статистической информации, ведение медицинской документации, организация деятельности находящегося в распоряжении медицинского персонала под контролем и надзором наставника.

2. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл түрде пациенттерге медициналық көмек көрсету.
3. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен гомеопатия тағайындау мақсатында аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерге тексеру жүргізу
Дағды 1:
Науқасты тексеру және емдеуге дайындық
Машықтар:
1. Медициналық көрсетілімдер мен медициналық қарсы көрсетілімдерге сәйкес гомеопатияны тағайындау және жүргізу үшін қазіргі уақытта барлық ілеспе ауруларды ескере отырып, науқас гомеопатияға бағытталған аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерде (олардың заңды өкілдерінде) шағымдарды, өмір тарихын жинауды жүзеге асыру.
2. Гомеопатиялық терапияны тағайындау туралы шешім қабылдау үшін аурулары мен жағдайлары бар науқаста патологиялық жағдайларды, симптомдарды, ауру синдромдарын, АХЖ-10 сәйкес нозологиялық формаларды және денсаулыққа байланысты мәселелерді анықтаңыз.
3. Науқас гомеопатиялық терапияға бағытталған аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациентті тексеру және тексеру нәтижелерін түсіндіру және талдау.
4. Науқас гомеопатиялық терапияға бағытталған аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациентті аспаптық зерттеу көлемін негіздеу және жоспарлау.
5. Науқас гомеопатиялық терапияға бағытталған аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттің аспаптық зерттеу нәтижелерін түсіндіру және талдау.
6. Науқас гомеопатиялық терапияға бағытталған аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациентті зертханалық тексерудің көлемін негіздеу және жоспарлау.
7. Науқас гомеопатиялық терапияға бағытталған аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациентті зертханалық тексерудің нәтижелерін түсіндіру және талдау.
8. Аурулармен және (немесе) жағдайлармен ауыратын науқастарды маман дәрігерлердің тексеру нәтижелерін түсіндіру және талдау
9. Аурулары және (немесе) жағдайлары бар науқастарда клиникалық симптомдар мен синдромдарды анықтаңыз.
10. Гомеопатиялық терапияны тағайындау мүмкіндігі туралы шешім қабылданатын аурудың негізгі және ілеспе диагноздарын, сатысы мен ерекшеліктерін растайтын жүргізілген зерттеулер туралы ақпаратты түсіндіру және талдау.
11. Гомеопатиялық терапия, арнайы емдік гимнастика әдістерін, ересектер мен балалар жасындағы науқастарды диагностикалауда, емдеуде және оңалтуда заманауи әдістерді қолдану.
12. Пациенттің жеке ерекшеліктерін ескере отырып, диагностикалық мақсатта гомеопатиялық терапияны қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау әдістерін (Клиникалық, зертханалық және аспаптық) таңдау және талдау.

2. Оказание медицинской помощи пациентам в экстренной форме под контролем и надзором наставника.
3. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Проведение обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями с целью назначения гомеопатии под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Обследование пациента и подготовка к лечению.
Умения:
1. Осуществлять сбор жалоб, анамнеза жизни у пациентов (их законных представителей) с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на гомеопатию, с учетом всех сопутствующих в данный момент заболеваний для назначения и проведения гомеопатии в соответствии с медицинскими показаниями и медицинскими противопоказаниями.
2. Определять у пациента с заболеваниями и состояниями патологические состояния, симптомы, синдромы заболеваний, нозологических форм в соответствии с МКБ-10 и проблем, связанных со здоровьем, для принятия решения о назначении гомеопатической терапии.
3. Интерпретировать и анализировать результаты осмотра и обследования пациента с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на гомеопатической терапию.
4. Обосновывать и планировать объем инструментального исследования пациента с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на гомеопатическую терапию.
5. Интерпретировать и анализировать результаты инструментального исследования пациента с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на гомеопатическую терапию.
6. Обосновывать и планировать объем лабораторного обследования пациента с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на гомеопатическую терапию.
7. Интерпретировать и анализировать результаты лабораторного обследования пациента с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на гомеопатическую терапию.
8. Интерпретировать и анализировать результаты осмотра врачами-специалистами пациентов с заболеваниями и (или) состояниями
9. Выявлять клинические симптомы и синдромы у пациентов с заболеваниями и (или) состояниями.
10. Интерпретировать и анализировать информацию о проведенных обследованиях, подтверждающих основной и сопутствующие диагнозы, стадию и особенности течения заболевания, по поводу которого принимается решение о возможности назначения гомеопатической терапии.
11. Применять приемы гомеопатической терапии, специальной лечебной гимнастики, современные методы в диагностике, лечении и реабилитации больных взрослого и детского возраста.
12. Выбирать и анализировать методы (клинические, лабораторные и инструментальные) оценки эффективности и безопасности применения гомеопатической терапии с диагностической целью пациенту с учетом его индивидуальных особенностей.

13. Гомеопатиялық терапияның арнайы әдістерін меңгеру (дәрі-дәрмекті таңдау, потенциалдау, препаратты қабылдау).
Білімдер:
1. Ауыр асқынуларға әкелетін және (немесе) өмірге қауіп төндіретін жүйке, иммундық, жүрек-қан тамырлары, тыныс алу, ас қорыту, несеп-жыныс жүйелері мен қан жүйелерінің ауруларының және (немесе) жағдайларының негізгі клиникалық көріністері, олардың алдын алу мақсатында пациентті басқару тактикасын айқындау.
2. Медициналық оңалтуды ұйымдастыру тәртібі; медициналық көмек көрсету тәртібі, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдар (емдеу хаттамалары), медициналық оңалту бойынша.
3. Пациент гомеопатиялық терапияға жіберілген аурулар және (немесе) жағдайлар кезіндегі алғашқы мамандандырылған медициналық-санитариялық көмектің, мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық, медициналық көмектің стандарттары.
4. Аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерде (олардың заңды өкілдерінде) шағымдарды, өмір тарихын жинау әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен ауруларға және (немесе) жағдайларға арналған гомеопатиялық терапияны тағайындау
Дағды 1:
Емдеу жүргізу, науқастың жағдайын бақылау
Машықтар:
1. Науқасқа кәсіби мамандандырылған гомеопатиялық сауалнама мен емтихан өткізіңіз.
2. Науқаста гомеопатия бойынша Конституция түрін анықтау.
3. Науқасқа гомеопатиялық дәрі-дәрмектерді негіздеу және тағайындау.
4. Науқасқа тағайындау үшін гомеопатиялық препараттардың қауіпсіздігі мен тиімділігін анықтаңыз.
5. Гомеопатия бойынша медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы ережелері мен тәртібіне сәйкес аурулары бар науқасты емдеу бағдарламасын әзірлеу.
6. Гомеопатия бойынша пациентке жеке рецептілерді таңдау және құрастыру.
7. Науқастың ауруы мен жағдайына байланысты гомеопатия препараттарының емдік әсерін анықтаңыз.
8. Науқасқа гомеопатиялық препараттардың дозасын сеанс үшін, емдеу курсы үшін таңдап, пациенттің жағдайының ерекшеліктерінен олардың дозасын да түзетіңіз.
9. Гомеопатияға қарсы дәрі-дәрмектерді дайындаңыз немесе сатып алыңыз.
10. Гомеопатиялық препараттардың сапасын және олардың сақталуын анықтаңыз.
11. Гомеопатиямен емдеу процесінде пациенттің жағдайын бағалау және пациентті динамикалық бақылау.
Білімдер:
1. Гомеопатиялық терапияға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
2. Гомеопатияның негізгі негіздері, гомеопатиялық сауалнама әдістемесі және пациентті тексеру.
3. Гомеопатиялық препараттардың жалпы сипаттамалары мен емдік қасиеттері.

13. Владеть специальными методами гомеопатической терапии (подбор лекарства, потенцирование, прием лекарственного средства).
Знания:
1. Основные клинические проявления заболеваний и (или) состояний нервной, иммунной, сердечно-сосудистой, дыхательной, пищеварительной, мочеполовой систем и системы крови, приводящие к тяжелым осложнениям и (или) угрожающие жизни, определение тактики ведения пациента с целью их предотвращения.
2. Порядок организации медицинской реабилитации; порядки оказания медицинской помощи, клинические рекомендации (протоколы лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, по медицинской реабилитации.
3. Стандарты первичной специализированной медико-санитарной помощи, специализированной, в том числе высокотехнологичной, медицинской помощи при заболеваниях и (или) состояниях, в связи с которыми пациент направлен на гомеопатическую терапию.
4. Методика сбора жалоб, анамнеза жизни у пациентов (их законных представителей) с заболеваниями и (или) состояниями.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Назначение гомеопатической терапии при заболеваниях и (или) состояниях под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Проведение лечения, наблюдение за состоянием пациента
Умения:
1. Проводить профессиональный специализированный гомеопатический опрос и обследование пациенту.
2. Определять у пациента тип конституции по гомеопатии.
3. Обосновывать и назначать пациенту лекарственные препараты гомеопатии.
4. Определять безопасность и эффективность лекарственных препаратов гомеопатии для назначения пациенту.
5. Разрабатывать программу лечения пациенту с заболеваниями в соответствии с действующими правилами и порядками оказания медицинской помощи по гомеопатии.
6. Подбирать и составлять индивидуальные рецепты пациенту по гомеопатии.
7. Определять лечебные воздействия препаратов гомеопатии, в зависимости от болезни и состоянии пациента.
8. Подбирать дозировку гомеопатических препаратов пациенту за сеанс, за курс лечения и корректировать и их дозировку, от особенностей состояния пациента.
9. Готовить или закупать лекарственные препараты гомеопатии.
10. Определять качество лекарственных препаратов гомеопатии и их хранение.
11. Оценивать состояние пациента и проводить динамическое наблюдение за пациентом в процессе лечения гомеопатией.
Знания:
1. Показания и противопоказания к гомеопатической терапии.
2. Фундаментальные основы гомеопатии, методологии гомеопатического опроса и обследования пациента.
3. Общие характеристики и лечебные свойства гомеопатических препаратов.

4. Гомеопатиялық дәрі-дәрмектерді қолдану режимдерінің түрлері және олардың әсер ету деңгейі.
5. Философия тұрғысынан "Д. И. Менделеевтің периодтық жүйесін" талдау
гомеопатиялар.
6. Шөп медицинасы мен табиғи дәрілік заттардың іргелі негіздері.
7. Гомеопатияның әсер ету механизмі, көрсеткіштері, қарсы көрсеткіштері, қауіпсіздігі және тиімділігі.
8. Науқасқа гомеопатиялық препараттардың дозаларын таңдау әдістері.
9. Гомеопатия дәрілік препараттарының сапасын айқындау тәртібі және олардың сақтау мерзімі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттерді оңалтудың жеке бағдарламаларын іске асыру кезінде гомеопатиялық терапияны қолдану тиімділігін жүргізу және бақылау
Дағды 1:
Гомеопатиялық терапияны қолдана отырып, іс-шаралар жоспарын құру және жүзеге асыру.
Машықтар:
1. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде пациенттерді оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде гомеопатиялық терапия іс-шараларын жүргізу үшін медициналық көрсеткіштер айқындалсын.
2. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде пациенттерді оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде гомеопатиялық терапияны қолдану жоспарын әзірлеу.
3. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде пациенттерді оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде гомеопатиялық терапия іс-шараларын жүргізу.
4. Гомеопатиялық терапия процесінде дәрі-дәрмектер мен медициналық өнімдерді қолданыңыз.
5. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде пациенттерді оңалту бағдарламасын іске асыру кезінде гомеопатиялық терапия іс-шараларының тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Білімдер:
1. Медициналық оңалтуды ұйымдастыру тәртібі.
2. Санаторлық-курорттық емдеу бойынша көмек көрсету тәртібі.
3. Мүгедектіктің себебі болып табылатын аурулар, инфекциялық емес аурулар және ілеспе аурулар, перинаталдық кезең проблемаларымен байланысты патологиялық жағдайлар кезінде медициналық көмек көрсету тәртібі.гомеопатиялық
4. Гомеопатиялық терапияның әсер ету механизмі, көрсеткіштері және қарсы көрсеткіштері.
5. Гомеопатиялық терапияны қолдану әдістері мен принциптерінің жіктелуі.
6. Гомеопатиялық терапияның шарттары мен ерекшеліктері.
7. Мүгедектіктің, инфекциялық емес аурулардың, қатар жүретін аурулардың және (немесе) жағдайлардың себебі болып табылатын негізгі аурулар кезіндегі пациенттерге гомеопатиялық терапия негіздері.
8. Мүгедектіктің, инфекциялық емес аурулардың, қатар жүретін аурулардың және (немесе) жағдайлардың себебі болып табылатын негізгі аурулар кезіндегі пациенттерге гомеопатиялық терапия әдістері.

4. Виды схем применения гомеопатических лекарств и их уровни воздействия.
5. Анализ "Периодической системы Д.И. Менделеева" в свете философии
гомеопатии.
6. Фундаментальные основы фитотерапии и лекарственных средств природного происхождения.
7. Механизм воздействия, показаний, противопоказании, безопасности и эффективность гомеопатии.
8. Методики подбора дозировок гомеопатических препаратов пациенту.
9. Порядок определения качества лекарственных препаратов гомеопатии и их сроки хранения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проведение и контроль эффективности применения гомеопатической терапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации индивидуальных программ реабилитации пациентов под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Составление и реализация плана мероприятий с применением гомеопатической терапии.
Умения:
1. Определять медицинские показания для проведения мероприятий гомеопатической терапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации пациентов.
2. Разрабатывать план применения гомеопатической терапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации пациентов.
3. Проводить мероприятия гомеопатической терапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации пациентов.
4. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия в процессе гомеопатической терапии.
5. Оценивать эффективность и безопасность мероприятий гомеопатической терапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации программы реабилитации пациентов.
Знания:
1. Порядок организации медицинской реабилитации.
2. Порядок оказания помощи по санаторно-курортному лечению.
3. Порядки оказания медицинской помощи при заболеваниях, являющихся причиной инвалидности, неинфекционных заболеваниях и сопутствующих заболеваниях, патологических состояниях, связанных с проблемами перинатального периода.гомеопатической
4. Механизм действия, показания и противопоказания к проведению гомеопатической терапии.
5. Классификация методов и принципы применения гомеопатической терапии.
6. Условия и особенности проведения гомеопатической терапии.
7. Основы гомеопатической терапии пациентов при основных заболеваниях, являющихся причиной инвалидности, неинфекционных заболеваниях, сопутствующих заболеваниях и (или) состояниях.
8. Методы гомеопатической терапии пациентов при основных заболеваниях, являющихся причиной инвалидности, неинфекционных заболеваниях, сопутствующих заболеваниях и (или) состояниях.

22. Кәсіптің карточкасы "7.2 Дәрігер-гомеопат":
Топтың коды:
2230-0
Қызмет атауының коды:
2230-0-005
Кәсіптің атауы:
7.2 Дәрігер-гомеопат
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәстүрлі медицина дәрігері (гомеопат)" біліктілігі. Жоғары медициналық білімі бар мамандықтар бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі 7.2 кіші деңгейде кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандану бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Жоғары медициналық білімі бар қызметкерлердің бейіндік мамандануы шеңберінде "Дәстүрлі медицина (гомеопатия)" мамандануы бойынша сертификаттау курсы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Гомеопатия әдістерімен аурулардың алдын алу, диагностикалау, емдеу және оңалту бойынша медициналық көмек көрсетуге бағытталған кәсіби қызмет
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Гомеопатиялық терапияны тағайындау мақсатында аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерге тексеру жүргізу
2. Аурулар және (немесе) жағдайлар үшін гомеопатиялық терапияны тағайындау
3. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде пациенттерді оңалтудың жеке бағдарламаларын іске асыру кезінде гомеопатиялық терапияны қолдану тиімділігін жүргізу және бақылау.
4. Салауатты өмір салтының алдын алу және қалыптастыру және халықты санитарлық-гигиеналық ағарту жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Медициналық-статистикалық ақпаратқа талдау жүргізу, медициналық құжаттаманы жүргізу, қарамағындағы медициналық персоналдың қызметін ұйымдастыру.
2. Шұғыл түрде пациенттерге медициналық көмек көрсету.
3. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Гомеопатиялық терапияны тағайындау мақсатында аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерге тексеру жүргізу
Дағды 1:
Науқасты тексеру және емдеуге дайындық.
Машықтар:

22. Карточка профессии "7.2 Врач-гомеопат":
Код группы:
2230-0
Код наименования занятия:
2230-0-005
Наименование профессии:
7.2 Врач-гомеопат
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач традиционной медицины (гомеопат)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специализации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Традиционная медицина (гомеопатия) " в рамках межпрофильной специализации работников с высшим медицинским образованием.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профессиональная деятельность, направленная на оказания медицинской помощи по профилактике, диагностике, лечению и реабилитации заболеваний методами гомеопатии
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями с целью назначения гомеопатической терапии
2. Назначение гомеопатической терапии при заболеваниях и (или) состояниях
3. Проведение и контроль эффективности применения гомеопатической терапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации индивидуальных программ реабилитации пациентов.
4. Проведение и контроль эффективности мероприятий по профилактике и формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению населения
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение анализа медико-статистической информации, ведение медицинской документации, организация деятельности находящегося в распоряжении медицинского персонала.
2. Оказание медицинской помощи пациентам в экстренной форме.
3. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Проведение обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями с целью назначения гомеопатической терапии
Навык 1:
Обследование пациента и подготовка к лечению.
Умения:

23. Кәсіптің карточкасы "7.3 Дәрігер-гомеопат":
Топтың коды:
2230-0
Қызмет атауының коды:
2230-0-005
Кәсіптің атауы:
7.3 Дәрігер-гомеопат
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәстүрлі медицина дәрігері (гомеопат)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандану бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ 7.3 кіші деңгейінің біліктілігін арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Гомеопатия әдістерімен аурулардың алдын алу, диагностикалау, емдеу және оңалту бойынша Медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Дәстүрлі медицина" бейіні бойынша медициналық көмек көрсету. Ауыр жағдайлары мен аурулары бар пациенттерге емдеу жүргізу
2. Гомеопатиялық дәрігерлердің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Гомеопат дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Гомеопатиялық дәрігерлердің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
"Дәстүрлі медицина" бейіні бойынша медициналық көмек көрсету. Ауыр жағдайлары мен аурулары бар пациенттерге емдеу жүргізу
Дағды 1:
Гомеопатияны қолдана отырып, ауыр жағдайлары мен аурулары бар науқастарға тексеру жүргізу, оларды дайындау және емдеу.
Машықтар:
1. Тексеруді және емдеуді тағайындау туралы шешім қабылдау үшін аурулары мен жағдайлары бар пациенттің патологиялық жағдайларын, симптомдарын, аурулардың синдромдарын, АХЖ-ге сәйкес нозологиялық формаларын және денсаулыққа байланысты проблемаларын тексеріп, анықтаңыз.
2. Зертханалық және аспаптық тексерудің тағайындалу көлемін анықтау және дәстүрлі медицина әдістерімен зертханалық және аспаптық тексерудің және пациенттің жағдайын диагностикалаудың нәтижелерін түсіндіру және талдау.

23. Карточка профессии "7.3 Врач-гомеопат":
Код группы:
2230-0
Код наименования занятия:
2230-0-005
Наименование профессии:
7.3 Врач-гомеопат
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач традиционной медицины (гомеопат)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специализации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание медицинской помощи по профилактике, диагностике, лечению и реабилитации заболеваний методами гомеопатии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание медицинской помощи пациентам с тяжелыми состояниями и заболеваниями, в рамках специализации "Традиционная медицина (гомеопатия)".
2. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей гомеопатов.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами гомеопатами.
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей гомеопатов.
Трудовая функция 1:
Оказание медицинской помощи пациентам с тяжелыми состояниями и заболеваниями, в рамках специализации "Традиционная медицина (гомеопатия)".
Навык 1:
Проведение обследования, подготовка и проведения лечения пациентов с тяжелыми состояниями и заболеваниями с использованием гомеопатии.
Умения:
1. Осматривать и определять у пациента с заболеваниями и состояниями патологические состояния, симптомы, синдромы заболеваний, нозологических форм в соответствии с МКБ и проблем, связанных со здоровьем, для принятия решения о назначении обследования и лечения.
2. Определять объем назначения лабораторного и инструментального обследования и интерпретировать, и анализировать результаты лабораторного и инструментального обследования и диагностики состояния пациента методами традиционной медицины.

3. Дәстүрлі медицина саласында емдік, диагностикалық, оңалту көмегін жүзеге асыруға негіз болатын дифференциалды диагностика жүргізу арқылы алдын ала және түпкілікті диагнозды анықтау.
4. Науқастың жағдайының ауырлығын бағалау және медициналық көрсеткіштерді, қарсы көрсеткіштерді, асқынуларды анықтау және дәстүрлі медицинада, ауыр жағдайлары мен аурулары бар науқастарда емдеу әдістерін таңдау және жүргізу.
5. Дәстүрлі медицина (гомеопатия) әдістерін қолдана отырып, емдеу бағдарламаларын әзірлеу және пациенттерге терапия жүргізу.
Білімдер:
1. Пациенттерді тексеру және тексеру әдістері, пациенттің ауырлығын бағалау және аурудың дифференциациясы.
2. Дәстүрлі медицинаның негізгі негіздері.
3. Дәстүрлі медицина (гомеопатия) әдістерін қолдана отырып, емдеу бағдарламаларын құру және жүзеге асыру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Гомеопатиялық дәрігерлердің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Гомеопатиялық дәрігерлердің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жоспарларды әзірлеуге қатысу және жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында гомеопатиялық дәрігерлер арасында тапсырмаларды бөлу.
2. Гомеопатиялық дәрігерлердің пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру және келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Гомеопатия саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерін бақылауды ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе САПАСЫНЫҢ жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Гомеопатия саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.

3. Определять предварительный и окончательный диагноз путем проведения дифференциальной диагностики, дающие основание осуществлять лечебную, диагностическую, реабилитационную помощь в области традиционной медицины.
4. Оценивать тяжесть состояния пациента и определить медицинские показания, противопоказания, осложнения и подобрать, и провести методы лечения по традиционной медицине, пациентам с тяжелыми состояниями и заболеваниями.
5. Разрабатывать программы лечения и проводить терапию пациентов с использованием техник традиционной медицины (гомеопатии).
Знания:
1. Методы осмотра и обследования пациентов, оценки тяжести состояния пациента и дифференциацию болезни.
2. Фундаментальные основы традиционной медицины.
3. Методики составления и реализации лечебных программ с использованием методов традиционной медицины (гомеопатии).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей гомеопатов.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей гомеопатов.
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами гомеопатами с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей гомеопатов с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области гомеопатии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области гомеопатии.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.

6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге медициналық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз гомеопатиялық дәрігерлерге консультациялық көмек көрсету.
3. Басқа мамандықтағы дәрігерлерге гомеопатия мәселелері бойынша кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Гомеопат дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Дәстүрлі медицина (гомеопатия)"мамандануы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Дәстүрлі медицина (гомеопатия)"мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "дәстүрлі медицина (гомеопатия)"мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтау және гомеопатиялық дәрігерлер көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласындағы туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелген).

6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании медицинской помощи пациентам.
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам гомеопатам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области гомеопатии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами гомеопатами.
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специализации "Традиционная медицина (гомеопатия)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специализации "Традиционная медицина (гомеопатия)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специализации "Традиционная медицина (гомеопатия)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами гомеопатами.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).

25. Кәсіптің карточкасы "7.1 Дәрігер гирудотерапевт":
Топтың коды:
2230-0
Қызмет атауының коды:
2230-0-004
Кәсіптің атауы:
7.1 Дәрігер гирудотерапевт
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер-тағылымдамашы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәстүрлі медицина ( гирудотерапия)" мамандығы бойынша сертификаттау курсында оқу кезінде "дәрігер"біліктілігі. Жоғары медициналық білімі бар мамандықтар бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі 7.2 кіші деңгейде кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Жоғары медициналық білімі бар қызметкерлердің бейіндік мамандануы шеңберінде "Дәстүрлі медицина (гирудотерапия)" мамандануы бойынша сертификаттау курсы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен гирудотерапия әдістерімен аурулардың алдын алу, диагностикалау, емдеу және оңалту бойынша медициналық көмек көрсетуге бағытталған кәсіби қызмет
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен гирудотерапия тағайындау мақсатында аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерге тексеру жүргізу
2. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде гирудотерапияны тағайындау
3. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттерді оңалтудың жеке бағдарламаларын іске асыру кезінде гирудотерапияны қолдану тиімділігін жүргізу және бақылау
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен салауатты өмір салтының алдын алу және қалыптастыру және халықты санитарлық-гигиеналық ағарту жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Медициналық-статистикалық ақпаратқа талдау жүргізу, медициналық құжаттаманы жүргізу, тәлімгердің бақылауындағы және қадағалауындағы медициналық персоналдың қызметін ұйымдастыру.

25. Карточка профессии "7.1 Врач-гирудотерапевт":
Код группы:
2230-0
Код наименования занятия:
2230-0-004
Наименование профессии:
7.1 Врач-гирудотерапевт
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач-стажер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения на сертификационном курсе по специализации "Традиционная медицина ( гирудотерапия)". Предшествующий опыт работы для работников имеющих высшее медицинское образование до 2014 года без обучения в резидентуре на подуровне ОРК 7.2 не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Традиционная медицина (гирудотерапия) " в рамках межпрофильной специализации работников с высшим медицинским образованием.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профессиональная деятельность, направленная на оказания медицинской помощи по профилактике, диагностике, лечению и реабилитации заболеваний методами гирудотерапия под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями с целью назначения гирудотерапии под контролем и надзором наставника
2. Назначение гирудотерапии при заболеваниях и (или) состояниях под контролем и надзором наставникс
3. Проведение и контроль эффективности применения гирудотерапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации индивидуальных программ реабилитации пациентов под контролем и надзором наставника
4. Проведение и контроль эффективности мероприятий по профилактике и формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению населения под контролем и надзором наставника.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение анализа медико-статистической информации, ведение медицинской документации, организация деятельности находящегося в распоряжении медицинского персонала под контролем и надзором наставника.

2. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл түрде пациенттерге медициналық көмек көрсету.
3. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен гирудотерапия тағайындау мақсатында аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерге тексеру жүргізу
Дағды 1:
Науқасты тексеру және емдеуге дайындық.
Машықтар:
1. Медициналық көрсетілімдер мен медициналық қарсы көрсетілімдерге сәйкес гирудотерапияны тағайындау және жүргізу үшін қазіргі уақытта ілеспе барлық ауруларды ескере отырып, пациент гирудотерапияға жіберілген аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерде (олардың заңды өкілдерінде) шағымдарды, өмір тарихын жинауды жүзеге асыру.
2. Гирудотерапияны тағайындау туралы шешім қабылдау үшін аурулары мен жағдайлары бар науқаста патологиялық жағдайларды, симптомдарды, аурулардың синдромдарын, АХЖ-10 сәйкес нозологиялық формаларды және денсаулыққа байланысты проблемаларды анықтаңыз.
3. Науқас гирудотерапияға жіберілген аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациентті қарау және тексеру нәтижелерін түсіндіру және талдау.
4. Науқас гирудотерапияға бағытталған аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациентті аспаптық зерттеу көлемін негіздеу және жоспарлау.
5. Науқас хирудотерапияға бағытталған аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттің аспаптық зерттеу нәтижелерін түсіндіру және талдау.
6. Науқас хирудотерапияға жіберілген аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациентті зертханалық тексерудің көлемін негіздеу және жоспарлау.
7. Науқас хирудотерапияға бағытталған аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациентті зертханалық тексерудің нәтижелерін түсіндіру және талдау.
8. Аурулармен және (немесе) жағдайлармен ауыратын науқастарды маман дәрігерлердің тексеру нәтижелерін түсіндіру және талдау
9. Аурулары және (немесе) жағдайлары бар науқастарда клиникалық симптомдар мен синдромдарды анықтаңыз.
10. Хирудотерапияны тағайындау мүмкіндігі туралы шешім қабылданатын аурудың негізгі және ілеспе диагноздарын, сатысы мен ерекшеліктерін растайтын жүргізілген зерттеулер туралы ақпаратты түсіндіру және талдау.
11. Ересектер мен балалар жасындағы науқастарды диагностикалауда, емдеуде және оңалтуда гирудотерапия, арнайы емдік гимнастика әдістерін, заманауи әдістерді қолдану.
12. Пациенттің жеке ерекшеліктерін ескере отырып, диагностикалық мақсатта хирудотерапияны қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау әдістерін (Клиникалық, зертханалық және аспаптық) таңдау және талдау.

2. Оказание медицинской помощи пациентам в экстренной форме под контролем и надзором наставника.
3. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Проведение обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями с целью назначения гирудотерапии под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Обследование пациента и подготовка к лечению.
Умения:
1. Осуществлять сбор жалоб, анамнеза жизни у пациентов (их законных представителей) с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на гирудотерапию, с учетом всех сопутствующих в данный момент заболеваний для назначения и проведения гирудотерапии в соответствии с медицинскими показаниями и медицинскими противопоказаниями.
2. Определять у пациента с заболеваниями и состояниями патологические состояния, симптомы, синдромы заболеваний, нозологических форм в соответствии с МКБ-10 и проблем, связанных со здоровьем, для принятия решения о назначении гирудотерапии.
3. Интерпретировать и анализировать результаты осмотра и обследования пациента с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на гирудотерапию.
4. Обосновывать и планировать объем инструментального исследования пациента с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на гирудотерапию.
5. Интерпретировать и анализировать результаты инструментального исследования пациента с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на гирудотерапию.
6. Обосновывать и планировать объем лабораторного обследования пациента с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на гирудотерапию.
7. Интерпретировать и анализировать результаты лабораторного обследования пациента с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на гирудотерапию.
8. Интерпретировать и анализировать результаты осмотра врачами-специалистами пациентов с заболеваниями и (или) состояниями
9. Выявлять клинические симптомы и синдромы у пациентов с заболеваниями и (или) состояниями.
10. Интерпретировать и анализировать информацию о проведенных обследованиях, подтверждающих основной и сопутствующие диагнозы, стадию и особенности течения заболевания, по поводу которого принимается решение о возможности назначения гирудотерапии.
11. Применять приемы гирудотерапии, специальной лечебной гимнастики, современные методы в диагностике, лечении и реабилитации больных взрослого и детского возраста.
12. Выбирать и анализировать методы (клинические, лабораторные и инструментальные) оценки эффективности и безопасности применения гирудотерапии с диагностической целью пациенту с учетом его индивидуальных особенностей.

13. Хирудотерапияның арнайы әдістерін меңгеру (сүліктерді қолдану, кейінгі күтім, емдеудің тиімділігін бақылау).
Білімдер:
1. Ауыр асқынуларға әкелетін және (немесе) өмірге қауіп төндіретін жүйке, иммундық, жүрек-қан тамырлары, тыныс алу, ас қорыту, несеп-жыныс жүйелері мен қан жүйелерінің ауруларының және (немесе) жағдайларының негізгі клиникалық көріністері, олардың алдын алу мақсатында пациентті басқару тактикасын айқындау.
2. Медициналық оңалтуды ұйымдастыру тәртібі; медициналық көмек көрсету тәртібі, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдар (емдеу хаттамалары), медициналық оңалту бойынша.
3. Пациент гирудотерапияға жіберілген аурулар және (немесе) жағдайлар кезіндегі алғашқы мамандандырылған медициналық-санитариялық көмектің, мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық, медициналық көмектің стандарттары.
4. Аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерде (олардың заңды өкілдерінде) шағымдарды, өмір тарихын жинау әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде гирудотерапияны тағайындау
Дағды 1:
Емдеу жүргізу, науқастың жағдайын бақылау
Машықтар:
1. Мультидисциплинарлық оңалту бригадасының маман дәрігерлерімен, кәсіптік (медициналық емес) білім беру мамандарымен пациентке консультация беру кезінде алынған деректерді, аурудың және (немесе) жай-күйдің салдарынан ағзаның әртүрлі функцияларының, құрылымдарының, пациенттің тыныс-тіршілігінің (белсенділігінің, қатысуының, қоршаған орта факторларының ықпалының) бұзылу дәрежесі туралы түсінік алу мақсатында зертханалық, аспаптық және клиникалық зерттеулердің деректерін түсіндіру.
2. Гирудотерапияны қолдану жоспарын жасаңыз.
3. Гирудотерапияны қолдану мақсатын тұжырымдау.
4. Гирудотерапияны қолдану міндеттерін тұжырымдау.
5. Гирудотерапия (классикалық гирудотерапия, гирудорефлексотерапия, гирудофармакотерапия) бойынша емдеу әдістерін негіздеу және анықтау.
6. Аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттер үшін хирудотерапияны қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігіне мониторинг жүргізу.
7. Хирудотерапияны қолдану үшін медициналық көрсеткіштер мен медициналық қарсы көрсеткіштерді анықтаңыз.
8. Пациенттердің аурулары және (немесе) жағдайлары кезінде зертханалық диагностиканың симптомдары мен нәтижелеріне мониторинг жүргізу, пациенттің ағзасының ағымы мен жеке реакциясының ерекшеліктеріне қарай хирудотерапия жоспарын түзету.

13. Владеть специальными методами гирудотерапии (применение пиявок, последующий уход, контроль эффективности лечения).
Знания:
1. Основные клинические проявления заболеваний и (или) состояний нервной, иммунной, сердечно-сосудистой, дыхательной, пищеварительной, мочеполовой систем и системы крови, приводящие к тяжелым осложнениям и (или) угрожающие жизни, определение тактики ведения пациента с целью их предотвращения.
2. Порядок организации медицинской реабилитации; порядки оказания медицинской помощи, клинические рекомендации (протоколы лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, по медицинской реабилитации.
3. Стандарты первичной специализированной медико-санитарной помощи, специализированной, в том числе высокотехнологичной, медицинской помощи при заболеваниях и (или) состояниях, в связи с которыми пациент направлен на гирудотерапию.
4. Методика сбора жалоб, анамнеза жизни у пациентов (их законных представителей) с заболеваниями и (или) состояниями.
5. Методика осмотра пациентов с заболеваниями и (или) состояниями и диагностического тестирования (выявление "проблемных" зон на ладони, уточняющая диагностика на стопе).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Назначение гирудотерапии при заболеваниях и (или) состояниях под контролем и надзором наставникс
Навык 1:
Проведение лечения, наблюдение за состоянием пациента
Умения:
1. Интерпретировать данные, полученные при консультировании пациента врачами-специалистами, специалистами профессиональным (немедицинским) образованием мультидисциплинарной реабилитационной бригады, данные лабораторных, инструментальных и клинических исследований с целью получения представления о степени нарушения различных функций, структур организма, жизнедеятельности пациента (активности, участия, влияния факторов окружающей среды) вследствие заболевания и (или) состояния.
2. Разрабатывать план применения гирудотерапии.
3. Формулировать цель применения гирудотерапии.
4. Формулировать задачи применения гирудотерапии.
5. Обосновывать и определять методы лечения по гирудотерапии (классическая гирудотерапия, гирудорефлексотерапия, гирудофармакотерапия).
6. Проводить мониторинг эффективности и безопасности применения гирудотерапии для пациентов с заболеваниями и (или) состояниями.
7. Определять медицинские показания и медицинские противопоказания для применения гирудотерапии.
8. Проводить мониторинг симптомов и результатов лабораторной диагностики при заболеваниях и (или) состояниях пациентов, корректировать план гирудотерапии в зависимости от особенностей течения и индивидуальной реакции организма пациента.

9. Ересектер мен балалардағы аурулары мен жағдайлары бар науқастарды курациялау процесінде симптомдардың динамикасын бағалау.
10. Медициналық сүлікті қою техникасын меңгеру және хирудотерапиядан кейін таңу жүргізу.
11. Науқастың ауруы мен жағдайына байланысты сүліктердің орналасуы мен аймағын анықтаңыз.
12. Сеанс үшін, емдеу курсы үшін пациентке сүліктердің дозасын таңдаңыз және пациенттің жағдайының ерекшеліктерінен сүліктердің дозасын түзетіңіз.
13. Емделушіге емдеу сеансы мен жоғалту уақыты бойынша сүліктердің әсер ету ұзақтығын анықтаңыз қан мөлшері.
14. Гирудотерапияны емдеу процесінде пациенттің жағдайын бағалау және пациентті динамикалық бақылау.
15. Сүліктердің сапасы мен түрін анықтаңыз оларды сақтау және күту.
16. Қолданылған сүліктерді санитарлық ережелер мен нормаларға сәйкес тастаңыз.
Білімдер:
1. Гирудотерапияға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
2. Гирудотерапияның негізгі әдістері.
3. Гирудотерапияның негізгі әдістерінің әсер ету механизмдері.
4. Жұқпалы аурулардың пайда болуы мен таралуының алдын алу мақсатында санитариялық-эпидемияға қарсы (алдын ала) іс-шараларды ұйымдастыру мәселелері.
5. Қолданылатын гирудотерапия әдістерінің әсерін күшейту, жинақтау және сөндіру принциптері, медициналық оңалту процесінде әртүрлі араласулар және (немесе) ынталандырулар жүргізудің қауіпсіздік қағидаттары.
6. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде пациенттерді тексеру немесе емдеу кезінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың алдын алу немесе жою тәсілдері.
7. Гирудотерапияның әсер ету механизмі, емдік қасиеттері, көрсеткіштері және қарсы көрсеткіштері.
8. Науқасқа сүліктер қою аймақтарын таңдау.
9. Науқасқа сүліктердің дозаларын таңдау әдістері.
10. Сүліктерді қою әдістері және хирудотерапиядан кейінгі десмургия негіздері.
11. Сүліктерді сақтау және сүліктердің, олардан алынған дәрілік заттардың сапасын айқындау қағидалары.
12. Сүліктермен емдеудің қауіпсіздігі мен тиімділігі принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттерді оңалтудың жеке бағдарламаларын іске асыру кезінде гирудотерапияны қолдану тиімділігін жүргізу және бақылау
Дағды 1:
Гирудотерапияны қолдану арқылы іс-шаралар жоспарын құру және іске асыру.
Машықтар:
1. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде пациенттерді оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде гирудотерапия іс-шараларын жүргізу үшін медициналық көрсеткіштер айқындалсын.

9. Оценка динамики симптоматики в процессе курации больных с заболеваниями и состояниями у взрослых и детей.
10. Владеть техникой постановки медицинской пиявки и проводить перевязку после гирудотерапии.
11. Определять место и область постановок пиявок, в зависимости от болезни и состоянии пациента.
12. Подбирать дозировку пиявок пациенту за сеанс, за курс лечения и корректировать дозировку пиявок от особенностей состояния пациента.
13. Определять пациенту длительность экспозиции пиявок по времени за сеанс лечения и потери количество крови.
14. Оценивать состояние пациента и проводить динамическое наблюдение за пациентом в процессе лечения гирудотерапии.
15. Определять качество и вид пиявок их хранение и уход за ними.
16. Утилизировать использованных пиявок, согласно санитарным правилам и нормам.
Знания:
1. Показания и противопоказания к гирудотерапии.
2. Основные методы гирудотерапии.
3. Механизмы действия основных методов гирудотерапии.
4. Вопросы организации санитарно-противоэпидемических (предварительных) мероприятий в целях предупреждения возникновения и распространения инфекционных заболеваний.
5. Принципы потенцирования, кумуляции и угасания эффекта от используемых методов гирудотерапии, принципы безопасности проведения различных вмешательств и (или) стимуляций в процессе медицинской реабилитации.
6. Способы предотвращения или устранения осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших при обследовании или лечении пациентов при заболеваниях и (или) состояниях.
7. Механизм воздействия, лечебных свойств, показаний и противопоказании гирудотерапии.
8. Выбор зон постановок пиявок пациенту.
9. Методики подбора дозировок пиявок пациенту.
10. Техники постановок пиявок и основы десмургии после гирудотерапии.
11. Правила хранения пиявок и определения качества пиявок, лекарственных средств из них.
12. Принципы безопасности и эффективности лечения пиявками.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проведение и контроль эффективности применения гирудотерапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации индивидуальных программ реабилитации пациентов под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Составление и реализация плана мероприятий с применением гирудотерапии.
Умения:
1. Определять медицинские показания для проведения мероприятий гирудотерапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации пациентов.

2. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде пациенттерді оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде гирудотерапияны қолдану жоспарын әзірлеу.
3. Гирудотерапия (классикалық гирудотерапия, гирудорефлексотерапия, гирудофармакотерапия) бойынша емдеу әдістерін негіздеу және анықтау.
4. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде пациенттерді оңалту бағдарламасын іске асыру кезінде гирудотерапия іс-шараларының тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Білімдер:
1. Медициналық оңалтуды ұйымдастыру тәртібі.
2. Санаторлық-курорттық емдеу бойынша көмек көрсету тәртібі.
3. Мүгедектіктің себебі болып табылатын аурулар, инфекциялық емес аурулар және ілеспе аурулар, перинаталдық кезең проблемаларымен байланысты патологиялық жағдайлар кезінде медициналық көмек көрсету тәртібі.
4. Гирудотерапияның әсер ету механизмі, көрсеткіштері және қарсы көрсетілімдері.
5. Гирудотерапияны қолдану әдістері мен принциптерінің жіктелуі.
6. Гирудотерапияның шарттары мен ерекшеліктері.
7. Мүгедектіктің, инфекциялық емес аурулардың, қатар жүретін аурулардың және (немесе) жағдайлардың себебі болып табылатын негізгі аурулар кезіндегі пациенттердің гирудотерапиясының негіздері.
8. Мүгедектіктің, инфекциялық емес аурулардың, қатар жүретін аурулардың және (немесе) жағдайлардың себебі болып табылатын негізгі аурулар кезіндегі пациенттерді хирудотерапиялау әдістері.
9. Мүгедектіктің, инфекциялық емес аурулардың, қатар жүретін аурулардың және (немесе) жағдайлардың себебі болып табылатын негізгі аурулар кезінде пациенттердің денесіне хирудотерапияның әсер ету механизмі.
10. Гирудотерапияда қолданылатын дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдар.
11. Аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді гирудотерапия іс-шараларын тағайындау үшін, оның ішінде пациенттерді оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде мультидисциплинарлық бригадалардың мамандарына жіберу үшін медициналық айғақтар.
12. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде гирудотерапияны қолдану нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың алдын алу немесе жою тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен салауатты өмір салтының алдын алу және қалыптастыру және халықты санитарлық-гигиеналық ағарту жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу.
Дағды 1:
Салауатты өмір салтын насихаттау, аурулардың және (немесе) жағдайлардың алдын алу.
Машықтар:
1. Салауатты өмір салтын қалыптастыру, аурулар мен мүгедектіктің алдын алу бойынша санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізу.

2. Разрабатывать план применения гирудотерапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации пациентов.
3. Обосновывать и определять методы лечения по гирудотерапии (классическая гирудотерапия, гирудорефлексотерапия, гирудофармакотерапия).
4. Оценивать эффективность и безопасность мероприятий гирудотерапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации программы реабилитациипациентов.
Знания:
1. Порядок организации медицинской реабилитации.
2. Порядок оказания помощи по санаторно-курортному лечению.
3. Порядки оказания медицинской помощи при заболеваниях, являющихся причиной инвалидности, неинфекционных заболеваниях и сопутствующих заболеваниях, патологических состояниях, связанных с проблемами перинатального периода.
4. Механизм действия, показания и противопоказания к проведению гирудотерапии.
5. Классификация методов и принципы применения гирудотерапии.
6. Условия и особенности проведения гирудотерапии.
7. Основы гирудотерапии пациентов при основных заболеваниях, являющихся причиной инвалидности, неинфекционных заболеваниях, сопутствующих заболеваниях и (или) состояниях.
8. Методы гирудотерапии пациентов при основных заболеваниях, являющихся причиной инвалидности, неинфекционных заболеваниях, сопутствующих заболеваниях и (или) состояниях.
9. Механизм воздействия гирудотерапии на организм пациентов при основных заболеваниях, являющихся причиной инвалидности, неинфекционных заболеваниях, сопутствующих заболеваниях и (или) состояниях.
10. Лекарственные препараты и медицинские изделия, применяемые в гирудотерапии.
11. Медицинские показания для направления пациентов с заболеваниями и (или) состояниями к специалистам мультидисциплинарных бригад для назначения мероприятий гирудотерапии, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитациипациентов.
12. Способы предотвращения или устранения осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате применения гирудотерапии при заболеваниях и (или) состояниях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Проведение и контроль эффективности мероприятий по профилактике и формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Пропаганда здорового образа жизни, профилактика заболеваний и (или) состояний.
Умения:
1. Проводить санитарно-просветительную работу по формированию здорового образа жизни, профилактике заболеваний и инвалидности.

26. Кәсіптің карточкасы "7.2 Дәрігер-гирудотерапевт":
Топтың коды:
2230-0
Қызмет атауының коды:
2230-0-004
Кәсіптің атауы:
7.2 Дәрігер-гирудотерапевт
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәстүрлі медицина дәрігері (гирудотерапевт)"біліктілігі. Жоғары медициналық білімі бар мамандықтар бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі 7.2 кіші деңгейде кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандану бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Жоғары медициналық білімі бар қызметкерлердің бейіндік мамандануы шеңберінде "Дәстүрлі медицина (гирудотерапия)" мамандануы бойынша сертификаттау курсы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Гирудотерапия әдістерімен аурулардың алдын алу, диагностикалау, емдеу және оңалту бойынша медициналық көмек көрсетуге бағытталған кәсіби қызмет
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Гирудотерапияны тағайындау мақсатында аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге тексеру жүргізу
2. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде гирудотерапияны тағайындау
3. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде пациенттерді оңалтудың жеке бағдарламаларын іске асыру кезінде гирудотерапияны қолдану тиімділігін жүргізу және бақылау.
4. Салауатты өмір салтының алдын алу және қалыптастыру және халықты санитарлық-гигиеналық ағарту жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Медициналық-статистикалық ақпаратқа талдау жүргізу, медициналық құжаттаманы жүргізу, қарамағындағы медициналық персоналдың қызметін ұйымдастыру.
2. Шұғыл түрде пациенттерге медициналық көмек көрсету.
3. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Гирудотерапияны тағайындау мақсатында аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге тексеру жүргізу
Дағды 1:
Науқасты тексеру және емдеуге дайындық.
Машықтар:

26. Карточка профессии "7.2 Врач-гирудотерапевт":
Код группы:
2230-0
Код наименования занятия:
2230-0-004
Наименование профессии:
7.2 Врач-гирудотерапевт
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач традиционной медицины (гирудотерапевт)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специализации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Традиционная медицина (гирудотерапия) " в рамках межпрофильной специализации работников с высшим медицинским образованием.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профессиональная деятельность, направленная на оказания медицинской помощи по профилактике, диагностике, лечению и реабилитации заболеваний методами гирудотерапии под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями с целью назначения гирудотерапии
2. Назначение гирудотерапии при заболеваниях и (или) состояниях
3. Проведение и контроль эффективности применения гирудотерапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации индивидуальных программ реабилитации пациентов.
4. Проведение и контроль эффективности мероприятий по профилактике и формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению населения.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение анализа медико-статистической информации, ведение медицинской документации, организация деятельности находящегося в распоряжении медицинского персонала.
2. Оказание медицинской помощи пациентам в экстренной форме.
3. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Проведение обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями с целью назначения гирудотерапии
Навык 1:
Обследование пациента и подготовка к лечению.
Умения:

27. Кәсіптің карточкасы "7.3 Дәрігер-гирудотерапевт":
Топтың коды:
2230-0
Қызмет атауының коды:
2230-0-004
Кәсіптің атауы:
7.3 Дәрігер-гирудотерапевт
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәстүрлі медицина дәрігері (гирудотерапевт)"біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандану бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ 7.3 кіші деңгейінің біліктілігін арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Гирудотерапия әдістерімен аурулардың алдын алу, диагностикалау, емдеу және оңалту бойынша медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Дәстүрлі медицина (гирудотерапия)"мамандануы шеңберінде ауыр жағдайлары мен аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсету.
2. Гирудотерапевт дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Гирудотерапевт дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Гирудотерапевт дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
"Дәстүрлі медицина (гирудотерапия)"мамандануы шеңберінде ауыр жағдайлары мен аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсету.
Дағды 1:
Гирудотерапияны пайдалана отырып, ауыр жағдайлары мен аурулары бар пациенттерге тексеру жүргізу, емдеу дайындау және жүргізу.
Машықтар:
1. Тексеруді және емдеуді тағайындау туралы шешім қабылдау үшін аурулары мен жағдайлары бар пациенттің патологиялық жағдайларын, симптомдарын, аурулардың синдромдарын, АХЖ-ге сәйкес нозологиялық формаларын және денсаулыққа байланысты проблемаларын тексеріп, анықтаңыз.

27. Карточка профессии "7.3 Врач-гирудотерапевт":
Код группы:
2230-0
Код наименования занятия:
2230-0-004
Наименование профессии:
7.3 Врач-гирудотерапевт
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач традиционной медицины (гирудотерапевт)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специализации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание медицинской помощи по профилактике, диагностике, лечению и реабилитации заболеваний методами гирудотерапии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание медицинской помощи пациентам с тяжелыми состояниями и заболеваниями, в рамках специализации "Традиционная медицина (гирудотерапия)".
2. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей гирудотерапевтов.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами гирудотерапевтами.
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей гирудотерапевтов.
Трудовая функция 1:
Оказание медицинской помощи пациентам с тяжелыми состояниями и заболеваниями, в рамках специализации "Традиционная медицина (гирудотерапия)".
Навык 1:
Проведение обследования, подготовка и проведения лечения пациентов с тяжелыми состояниями и заболеваниями с использованием гирудотерапии.
Умения:
1. Осматривать и определять у пациента с заболеваниями и состояниями патологические состояния, симптомы, синдромы заболеваний, нозологических форм в соответствии с МКБ и проблем, связанных со здоровьем, для принятия решения о назначении обследования и лечения.

2. Зертханалық және аспаптық тексерудің тағайындалу көлемін анықтау және дәстүрлі медицина әдістерімен зертханалық және аспаптық тексерудің және пациенттің жағдайын диагностикалаудың нәтижелерін түсіндіру және талдау.
3. Дәстүрлі медицина саласында емдік, диагностикалық, оңалту көмегін жүзеге асыруға негіз болатын дифференциалды диагностика жүргізу арқылы алдын ала және түпкілікті диагнозды анықтау.
4. Науқастың жағдайының ауырлығын бағалау және медициналық көрсеткіштерді, қарсы көрсеткіштерді, асқынуларды анықтау және дәстүрлі медицинада, ауыр жағдайлары мен аурулары бар науқастарда емдеу әдістерін таңдау және жүргізу.
5. Дәстүрлі медицина (гирудотерапия) әдістерін қолдана отырып, емдеу бағдарламаларын әзірлеу және пациенттерге терапия жүргізу.
Білімдер:
1. Пациенттерді тексеру және тексеру әдістері, пациенттің ауырлығын бағалау және аурудың дифференциациясы.
2. Дәстүрлі медицинаның негізгі негіздері.
3. Дәстүрлі медицина (гирудотерапия) әдістерін қолдана отырып, емдеу бағдарламаларын құру және жүзеге асыру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Гирудотерапевт дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Гирудотерапевт дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жоспарларды әзірлеуге қатысу және жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында хирудотерапевт дәрігерлер арасында міндеттерді бөлу.
2. Келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында гирудотерапевт дәрігерлерінің медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Гирудотерапия саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасың жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Гирудотерапия саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.

2. Определять объем назначения лабораторного и инструментального обследования и интерпретировать, и анализировать результаты лабораторного и инструментального обследования и диагностики состояния пациента методами традиционной медицины.
3. Определять предварительный и окончательный диагноз путем проведения дифференциальной диагностики, дающие основание осуществлять лечебную, диагностическую, реабилитационную помощь в области традиционной медицины.
4. Оценивать тяжесть состояния пациента и определить медицинские показания, противопоказания, осложнения и подобрать, и провести методы лечения по традиционной медицине, пациентам с тяжелыми состояниями и заболеваниями.
5. Разрабатывать программы лечения и проводить терапию пациентов с использованием техник традиционной медицины (гирудотерапии).
Знания:
1. Методы осмотра и обследования пациентов, оценки тяжести состояния пациента и дифференциацию болезни.
2. Фундаментальные основы традиционной медицины.
3. Методики составления и реализации лечебных программ с использованием методов традиционной медицины (гирудотерапии).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей гирудотерапевтов.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей гирудотерапевтов.
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами гирудотерапевтами с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей гирудотерапевтов с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области гирудотерапии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области гирудотерапии.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.

4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге медициналық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз хирудотерапевт дәрігерлеріне консультациялық көмек көрсету.
3. Гирудотерапия саласындағы мәселелер бойынша басқа мамандықтардың дәрігерлеріне кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Гирудотерапевт дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Дәстүрлі медицина (гирудотерапия)"мамандануы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Дәстүрлі медицина (гирудотерапия)"мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "дәстүрлі медицина (гирудотерапия)"мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтау және ұйым басшылығына хирудотерапевт дәрігерлер көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласындағы туындайтын жүйелік проблемалар туралы уақтылы хабарлау.
Білімдер:

4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании медицинской помощи пациентам.
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам гирудотерапевтам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области гирудотерапии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами гирудотерапевтами.
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специализации "Традиционная медицина (гирудотерапия)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специализации "Традиционная медицина (гирудотерапия)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специализации "Традиционная медицина (гирудотерапия)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами гирудотерапевтами.
Знания:

2. Зертханалық және аспаптық тексеруді тағайындау көлемін негіздеу және дәстүрлі медицина әдістерімен зертханалық және аспаптық тексерудің және пациенттің жағдайын диагностикалаудың нәтижелерін түсіндіру және талдау.
3. Дәстүрлі медицина (гирудотерапия) саласында емдік, диагностикалық, оңалту көмегін жүзеге асыруға негіз болатын дифференциалды диагностика жүргізу арқылы алдын ала және түпкілікті диагнозды негіздеу.
4. Науқастың жағдайының ауырлығын бағалау және медициналық көрсеткіштерді, қарсы көрсеткіштерді және дәстүрлі медицинада, ауыр жағдайлары мен аурулары бар науқастарда емдеу әдістерін таңдауды анықтау.
5. Гирудотерапияны қолдана отырып, бағдарламаларды әзірлеу және пациенттерді емдеу.
6. Гирудотерапияны қолдану кезінде асқынуларды емдеу.
Білімдер:
1. Пациенттерді тексеру және тексеру әдістері, пациенттің жағдайын бағалау және ауруды саралау.
2. Дәстүрлі медицинаның әдістері мен әдістері (хирудотерапия).
3. Гирудотерапия қызметінде асқынулар туындаған кезде омыртқа және буын аурулары бар науқастарды эвакуациялау кезеңдері.
4. Пациенттермен және медицина қызметкерлерімен қарым-қатынас дағдыларының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
"Дәстүрлі медицина (гирудотерапия)" мамандануы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специализации "Традиционная медицина (гирудотерапия)"
Машықтар:
1. "Дәстүрлі медицина (гирудотерапия)"мамандануы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Дәстүрлі медицина (гирудотерапия)"мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "дәстүрлі медицина (гирудотерапия)"мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Анықталған медициналық қателіктерге, олардың себеп-салдарлық байланыстарына, жағымсыз салдарларына және олардың алдын алу мүмкіндіктеріне талдау, ресімделген сипаттама жүргізу.
5. Тәуекел факторларын анықтау және ұйым басшылығына гирудотерапевт дәрігерлер көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласындағы туындайтын жүйелік проблемалар туралы уақтылы хабарлау.
6. Омыртқа және аяқ-қол буындарының аурулары және сабақтас патологиясы бар пациенттерді диагностикалау және емдеу сапасына сараптама жүргізу.
Білімдер:

2. Обосновывать объем назначения лабораторного и инструментального обследования и интерпретировать, и анализировать результаты лабораторного и инструментального обследования и диагностики состояния пациента методами традиционной медицины.
3. Обосновывать предварительный и окончательный диагноз путем проведения дифференциальной диагностики, дающие основание осуществлять лечебную, диагностическую, реабилитационную помощь в области традиционной медицины (гирудотерапии).
4. Оценивать тяжесть состояния пациента и определить медицинские показания, противопоказания и подбора методов по проведению лечения по традиционной медицине, пациентам с тяжелыми состояниями и заболеваниями.
5. Разрабатывать программы и проводить лечение пациентов с использованием гирудотерапии.
6. Проводить лечение осложнений при применении гирудотерапии.
Знания:
1. Методы осмотра и обследования пациентов, оценку состояния пациента и дифференциацию болезни.
2. Методы и техники традиционной медицины (гирудотерапии).
3. Этапы эвакуации больных с заболеваниями позвоночника и суставов при наступивших осложнениях в системе службы гирудотерапии.
4. Основы коммуникативных навыков с пациентами и медицинскими работниками.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Управление качеством медицинской помощи по специализации "Традиционная медицина (гирудотерапия)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специализации "Традиционная медицина (гирудотерапия)"
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специализации "Традиционная медицина (гирудотерапия)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специализации "Традиционная медицина (гирудотерапия)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специализации "Традиционная медицина (гирудотерапия)".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами гирудотерапевтами.
6. Проводить экспертизу качества диагностики и лечения пациентов с заболеваниями позвоночника и суставов конечностей и смежной патологией.
Знания:

29. Кәсіптің карточкасы "7.1 Дәрігер фитотерапевт":
Топтың коды:
2230-0
Қызмет атауының коды:
2230-0-007
Кәсіптің атауы:
7.1 Дәрігер фитотерапевт
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Дәрігер-тағылымдамашы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәстүрлі медицина ( шөп медицинасы)" мамандануы бойынша сертификаттау курсында оқу кезінде "дәрігер"біліктілігі. Жоғары медициналық білімі бар мамандықтар бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі 7.2 кіші деңгейде кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Жоғары медициналық білімі бар қызметкерлердің бейіндік мамандануы шеңберінде "Дәстүрлі медицина (фитотерапия)" мамандануы бойынша сертификаттау курсы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен фитотерапия әдістерімен аурулардың алдын алу, диагностикалау, емдеу және оңалту бойынша медициналық көмек көрсетуге бағытталған кәсіби қызмет
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шөп медицинасын тағайындау мақсатында аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге тексеру жүргізу
2. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде шөп медицинасын тағайындау
3. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен оңалтудың жеке бағдарламаларын іске асыру кезінде фитотерапияны қолдану тиімділігін жүргізу және бақылау
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен салауатты өмір салтының алдын алу және қалыптастыру және халықты санитарлық-гигиеналық ағарту жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Медициналық-статистикалық ақпаратқа талдау жүргізу, медициналық құжаттаманы жүргізу, тәлімгердің бақылауындағы және қадағалауындағы медициналық персоналдың қызметін ұйымдастыру.

29. Карточка профессии "7.1 Врач-фитотерапевт":
Код группы:
2230-0
Код наименования занятия:
2230-0-007
Наименование профессии:
7.1 Врач-фитотерапевт
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач-стажер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения на сертификационном курсе по специализации "Традиционная медицина ( фитотерапия)". Предшествующий опыт работы для работников имеющих высшее медицинское образование до 2014 года без обучения в резидентуре на подуровне ОРК 7.2 не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Традиционная медицина (фитотерапия) " в рамках межпрофильной специализации работников с высшим медицинским образованием.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профессиональная деятельность, направленная на оказания медицинской помощи по профилактике, диагностике, лечению и реабилитации заболеваний методами фитотерапии под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями с целью назначения фитотерапии под контролем и надзором наставника
2. Назначение фитотерапии при заболеваниях и (или) состояниях под контролем и надзором наставника
3. Проведение и контроль эффективности применения фитотерапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации индивидуальных программ реабилитации под контролем и надзором наставника
4. Проведение и контроль эффективности мероприятий по профилактике и формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению населения под контролем и надзором наставника.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение анализа медико-статистической информации, ведение медицинской документации, организация деятельности находящегося в распоряжении медицинского персонала под контролем и надзором наставника.

2. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл түрде пациенттерге медициналық көмек көрсету.
3. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шөп медицинасын тағайындау мақсатында аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге тексеру жүргізу
Дағды 1:
Науқасты тексеру және емдеуге дайындық.
Машықтар:
1. Науқасқа кәсіби мамандандырылған фитотерапиялық сауалнама және тексеру жүргізу.
2. Фитотерапияны тағайындау туралы шешім қабылдау үшін аурулары мен жағдайлары бар науқаста патологиялық жағдайларды, симптомдарды, аурулардың синдромдарын, АХЖ-10 сәйкес нозологиялық формаларды және денсаулыққа байланысты проблемаларды анықтаңыз.
3. Науқас фитотерапиясына жіберілген аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациентті қарау және тексеру нәтижелерін түсіндіру және талдау.
4. Науқас фитотерапиясына бағытталған аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациентті аспаптық зерттеу көлемін негіздеу және жоспарлау.
5. Науқас фитотерапиясына бағытталған аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттің аспаптық зерттеу нәтижелерін түсіндіру және талдау.
6. Науқас фитотерапиясына жіберілген аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациентті зертханалық тексерудің көлемін негіздеу және жоспарлау.
7. Науқас фитотерапиясына бағытталған аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациентті зертханалық тексерудің нәтижелерін түсіндіру және талдау.
8. Аурулармен және (немесе) жағдайлармен ауыратын науқастарды маман дәрігерлердің тексеру нәтижелерін түсіндіру және талдау
9. Аурулары және (немесе) жағдайлары бар науқастарда клиникалық симптомдар мен синдромдарды анықтаңыз.
10. Фитотерапияны тағайындау мүмкіндігі туралы шешім қабылданатын аурудың негізгі және ілеспе диагноздарын, сатысы мен ерекшеліктерін растайтын жүргізілген зерттеулер туралы ақпаратты түсіндіру және талдау.
11. Ересектер мен балалар жасындағы науқастарды диагностикалауда, емдеуде және оңалтуда фитотерапия әдістерін, арнайы әдістерді қолдану.
12. Пациенттің жеке ерекшеліктерін ескере отырып, диагностикалық мақсатта шөп медицинасын қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау әдістерін (Клиникалық, зертханалық және аспаптық) таңдау және талдау.
13. Фитотерапияның арнайы әдістерін меңгеру (өсімдіктер мен шөптерді таңдау, өсімдік өнімдерін қабылдау, емдеудің тиімділігін бақылау).
Білімдер:
1. Ауыр асқынуларға әкелетін және (немесе) өмірге қауіп төндіретін жүйке, иммундық, жүрек-қан тамырлары, тыныс алу, ас қорыту, несеп-жыныс жүйелері мен қан жүйелерінің ауруларының және (немесе) жағдайларының негізгі клиникалық көріністері, олардың алдын алу мақсатында пациентті басқару тактикасын айқындау.

2. Оказание медицинской помощи пациентам в экстренной форме под контролем и надзором наставника.
3. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Проведение обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями с целью назначения фитотерапии под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Обследование пациента и подготовка к лечению.
Умения:
1. Проводить профессиональный специализированный фитотерапевтический опрос и обследование пациенту.
2. Определять у пациента с заболеваниями и состояниями патологические состояния, симптомы, синдромы заболеваний, нозологических форм в соответствии с МКБ-10 и проблем, связанных со здоровьем, для принятия решения о назначении фитотерапии.
3. Интерпретировать и анализировать результаты осмотра и обследования пациента с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на фитотерапию.
4. Обосновывать и планировать объем инструментального исследования пациента с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на фитотерапию.
5. Интерпретировать и анализировать результаты инструментального исследования пациента с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на фитотерапию.
6. Обосновывать и планировать объем лабораторного обследования пациента с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на фитотерапию.
7. Интерпретировать и анализировать результаты лабораторного обследования пациента с заболеваниями и (или) состояниями, по поводу которых пациент направлен на фитотерапию.
8. Интерпретировать и анализировать результаты осмотра врачами-специалистами пациентов с заболеваниями и (или) состояниями
9. Выявлять клинические симптомы и синдромы у пациентов с заболеваниями и (или) состояниями.
10. Интерпретировать и анализировать информацию о проведенных обследованиях, подтверждающих основной и сопутствующие диагнозы, стадию и особенности течения заболевания, по поводу которого принимается решение о возможности назначения фитоттерапии.
11. Применять приемы фитотерапии, специальные методы в диагностике, лечении и реабилитации больных взрослого и детского возраста.
12. Выбирать и анализировать методы (клинические, лабораторные и инструментальные) оценки эффективности и безопасности применения фитотерапии с диагностической целью пациенту с учетом его индивидуальных особенностей.
13. Владеть специальными методами фитотерапии (подбор растений и трав, прием растительных продуктов, контроль эффективности лечения).
Знания:
1. Основные клинические проявления заболеваний и (или) состояний нервной, иммунной, сердечно-сосудистой, дыхательной, пищеварительной, мочеполовой систем и системы крови, приводящие к тяжелым осложнениям и (или) угрожающие жизни, определение тактики ведения пациента с целью их предотвращения.

2. Медициналық оңалтуды ұйымдастыру тәртібі; медициналық көмек көрсету тәртібі, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдар (емдеу хаттамалары), медициналық оңалту бойынша.
3. Пациент шөп медицинасына жіберілген аурулар және (немесе) жағдайлар кезіндегі алғашқы мамандандырылған медициналық-санитариялық көмектің, мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық, медициналық көмектің стандарттары.
4. Аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерде (олардың заңды өкілдерінде) шағымдарды, өмір тарихын жинау әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде шөп медицинасын тағайындау
Дағды 1:
Емдеу жүргізу, науқастың жағдайын бақылау
Машықтар:
1. Мультидисциплинарлық оңалту бригадасының маман дәрігерлерімен, кәсіптік (медициналық емес) білім беру мамандарымен пациентке консультация беру кезінде алынған деректерді, аурудың және (немесе) жай-күйдің салдарынан ағзаның әртүрлі функцияларының, құрылымдарының, пациенттің тыныс-тіршілігінің (белсенділігінің, қатысуының, қоршаған орта факторларының ықпалының) бұзылу дәрежесі туралы түсінік алу мақсатында зертханалық, аспаптық және клиникалық зерттеулердің деректерін түсіндіру.
2. Шөп медицинасын қолдану жоспарын жасаңыз.
3. Шөп медицинасын қолдану мақсатын тұжырымдау.
4. Шөп медицинасын қолдану міндеттерін тұжырымдау.
5. Ауруларда және (немесе) жағдайларда шөп медицинасын қолдануды негіздеу.
6. Аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерде фитотерапияны қолдану кезектілігін анықтау.
7. Аурулар және (немесе) жағдайлар үшін шөп дәрілерін тағайындаңыз.
8. Аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттер үшін фитотерапияны қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігіне мониторинг жүргізу.
9. Шөп медицинасын қолдану үшін медициналық көрсеткіштер мен медициналық қарсы көрсеткіштерді анықтаңыз.
10. Пациенттердің аурулары және (немесе) жағдайлары кезінде зертханалық диагностиканың симптомдары мен нәтижелеріне мониторинг жүргізу, пациенттің ағзасының ағымының ерекшеліктеріне және жеке реакциясына қарай фитотерапия жоспарын түзету.
11. Ересектер мен балалардағы аурулары мен жағдайлары бар науқастарды курациялау процесінде симптомдардың динамикасын бағалау.
12. Шөп медицинасының арнайы әдістерін меңгеру.
Білімдер:
1. Шөп медицинасына көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
2. Фитотерапиялық сауалнама және пациентті тексеру әдістемесі.
3. Шөп медицинасы мен табиғи шыққан дәрілік заттардың іргелі негіздерін білу.
4. Дәрілік шөптердің жалпы сипаттамалары мен емдік қасиеттерін білу.

2. Порядок организации медицинской реабилитации; порядки оказания медицинской помощи, клинические рекомендации (протоколы лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, по медицинской реабилитации.
3. Стандарты первичной специализированной медико-санитарной помощи, специализированной, в том числе высокотехнологичной, медицинской помощи при заболеваниях и (или) состояниях, в связи с которыми пациент направлен на фитотерапию.
4. Методика сбора жалоб, анамнеза жизни у пациентов (их законных представителей) с заболеваниями и (или) состояниями.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Назначение фитотерапии при заболеваниях и (или) состояниях под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Проведение лечения, наблюдение за состоянием пациента
Умения:
1. Интерпретировать данные, полученные при консультировании пациента врачами-специалистами, специалистами профессиональным (немедицинским) образованием мультидисциплинарной реабилитационной бригады, данные лабораторных, инструментальных и клинических исследований с целью получения представления о степени нарушения различных функций, структур организма, жизнедеятельности пациента (активности, участия, влияния факторов окружающей среды) вследствие заболевания и (или) состояния.
2. Разрабатывать план применения фитотерапии.
3. Формулировать цель применения фитотерапии.
4. Формулировать задачи применения фитотерапии.
5. Обосновывать применение фитотерапии при заболеваниях и (или) состояниях.
6. Определять последовательность применения фитотерапии у пациентов с заболеваниями и (или) состояниями.
7. Назначать фитотерапии при заболеваниях и (или) состояниях.
8. Проводить мониторинг эффективности и безопасности применения фитотерапии для пациентов с заболеваниями и (или) состояниями.
9. Определять медицинские показания и медицинские противопоказания для применения фитотерапии.
10. Проводить мониторинг симптомов и результатов лабораторной диагностики при заболеваниях и (или) состояниях пациентов, корректировать план фитотерапии в зависимости от особенностей течения и индивидуальной реакции организма пациента.
11. Оценка динамики симптоматики в процессе курации больных с заболеваниями и состояниями у взрослых и детей.
12. Владеть специальными методами фитотерапии.
Знания:
1. Показания и противопоказания к фитотерапии.
2. Методология фитотерапевтического опроса и обследования пациента.
3. Знание фундаментальных основ фитотерапии и лекарственных средств природного происхождения.
4. Знание общих характеристик и лечебных свойств лекарственных средств фитотерапии.

5. Фитотерапиясының дәрілік заттардың жіктелуін және шөп медицинасының улы өсімдіктерінің жіктелуін білу.
6. Дәрілік шөптерді қолдану схемаларының түрлерін және олардың әсер ету деңгейлерін білу.
7. Пациентке шөптік дәрі-дәрмектердің дозаларын таңдау әдісін білу.
8. Дәрілік шөптердің әсер ету механизмін, көрсеткіштерін, қарсы көрсетілімдерін, қауіпсіздігі мен тиімділігін білу.
9. Шөптік дәрі-дәрмектерді дайындау әдістері мен технологиясын білу.
10. Шөптік дәрі-дәрмектердің сапасын анықтау тәртібін және оларды сақтау мерзімдерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен оңалтудың жеке бағдарламаларын іске асыру кезінде фитотерапияны қолдану тиімділігін жүргізу және бақылау
Дағды 1:
Фитотерапиясын қолдана отырып, іс-шаралар жоспарын құру және іске асыру.
Машықтар:
1. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде фитотерапия іс-шараларын жүргізу үшін медициналық көрсеткіштер айқындалсын.
2. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде жеке оңалту бағдарламасын іске асыру кезінде фитотерапияны қолдану жоспарын әзірлеу.
3. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде фитотерапия іс-шараларын жүргізу.
4. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде оңалту бағдарламасын іске асыру кезінде фитотерапия іс-шараларының тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Білімдер:
1. Медициналық оңалтуды ұйымдастыру тәртібі.
2. Санаторлық-курорттық емдеу бойынша көмек көрсету тәртібі.
3. Мүгедектіктің себебі болып табылатын аурулар, инфекциялық емес аурулар және ілеспе аурулар, перинаталдық кезең проблемаларымен байланысты патологиялық жағдайлар кезінде медициналық көмек көрсету тәртібі.
4. Фитотерапияның әсер ету механизмі, көрсеткіштері және қарсы көрсетілімдері.
5. Фитотерапияны қолдану әдістері мен принциптерінің жіктелуі.
6. Фитотерапияны медицинасының шарттары мен ерекшеліктері.
7. Мүгедектіктің, инфекциялық емес аурулардың, қатар жүретін аурулардың және (немесе) жағдайлардың себебі болып табылатын негізгі аурулар кезіндегі пациенттердің шөп медицинасының негіздері.
8. Мүгедектіктің, инфекциялық емес аурулардың, қатар жүретін аурулардың және (немесе) жағдайлардың себебі болып табылатын негізгі аурулар кезіндегі пациенттерді фмиртерапиялау әдістері.
9. Мүгедектіктің, инфекциялық емес аурулардың, қатар жүретін аурулардың және (немесе) жағдайлардың себебі болып табылатын негізгі аурулар кезінде пациенттердің денесіне фитотерапияның әсер ету механизмі.
10.Фитотерапияны қолданылатын дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдар.
11. Аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді фитотерапия іс-шараларын тағайындау үшін, оның ішінде пациенттерді оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде мультидисциплинарлық бригадалардың мамандарына жіберу үшін медициналық айғақтар.

5. Знание классификации лекарственных средств фитотерапии и классификацию ядовитых растении фитотерапии.
6. Знание виды схем применения лекарственных средств фитотерапии и их уровни воздействия.
7. Знание методики подбора дозировок лекарственных средств фитотерапии пациенту.
8. Знание механизма воздействия, показаний, противопоказании, безопасности и эффективность лекарственных средств фитотерапии.
9. Знание методик и технологии приготовлении лекарственных средств фитотерапии.
10. Знание порядка определения качества лекарственных средств фитотерапии и их сроки хранения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проведение и контроль эффективности применения фитотерапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации индивидуальных программ реабилитации под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Составление и реализация плана мероприятий с применением фитотерапии.
Умения:
1. Определять медицинские показания для проведения мероприятий фитотерапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации.
2. Разрабатывать план применения фитотерапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации.
3. Проводить мероприятия фитотерапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации.
4. Оценивать эффективность и безопасность мероприятий фитотерапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации программы реабилитации.
Знания:
1. Порядок организации медицинской реабилитации.
2. Порядок оказания помощи по санаторно-курортному лечению.
3. Порядки оказания медицинской помощи при заболеваниях, являющихся причиной инвалидности, неинфекционных заболеваниях и сопутствующих заболеваниях, патологических состояниях, связанных с проблемами перинатального периода.
4. Механизм действия, показания и противопоказания к проведению фитотерапии.
5. Классификация методов и принципы применения фитотерапии.
6. Условия и особенности проведения фитотерапии.
7. Основы фитотерапии пациентов при основных заболеваниях, являющихся причиной инвалидности, неинфекционных заболеваниях, сопутствующих заболеваниях и (или) состояниях.
8. Методы фмиртерапии пациентов при основных заболеваниях, являющихся причиной инвалидности, неинфекционных заболеваниях, сопутствующих заболеваниях и (или) состояниях.
9. Механизм воздействия фитотерапии на организм пациентов при основных заболеваниях, являющихся причиной инвалидности, неинфекционных заболеваниях, сопутствующих заболеваниях и (или) состояниях.
10. Лекарственные препараты и медицинские изделия, применяемые в фитотерапии.
11. Медицинские показания для направления пациентов с заболеваниями и (или) состояниями к специалистам мультидисциплинарных бригад для назначения мероприятий фитотерапии, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации пациентов.

30. Кәсіптің карточкасы "7.2 Дәрігер-фитотерапевт":
Топтың коды:
2230-0
Қызмет атауының коды:
2230-0-007
Кәсіптің атауы:
7.2 Дәрігер-фитотерапевт
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәстүрлі медицина дәрігері (фитотерапевт)" біліктілігі. Жоғары медициналық білімі бар мамандықтар бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі 7.2 кіші деңгейде кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандану бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Жоғары медициналық білімі бар қызметкерлердің бейіндік мамандануы шеңберінде "Дәстүрлі медицина (фитотерапия)" мамандануы бойынша сертификаттау курсы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Фитотерапия әдістерімен аурулардың алдын алу, диагностикалау, емдеу және оңалту бойынша медициналық көмек көрсетуге бағытталған кәсіби қызмет.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Шөп медицинасын тағайындау мақсатында аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге тексеру жүргізу.
2. Аурулар және (немесе) жағдайлар үшін шөп медицинасын тағайындау.
3. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде оңалтудың жеке бағдарламаларын іске асыру кезінде фитотерапияны қолдану тиімділігін жүргізу және бақылау.
4. Салауатты өмір салтының алдын алу және қалыптастыру және халықты санитарлық-гигиеналық ағарту жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Медициналық-статистикалық ақпаратқа талдау жүргізу, медициналық құжаттаманы жүргізу, қарамағындағы медициналық персоналдың қызметін ұйымдастыру.
2. Шұғыл түрде пациенттерге медициналық көмек көрсету.
3. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Шөп медицинасын тағайындау мақсатында аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге тексеру жүргізу.
Дағды 1:
Науқасты тексеру және емдеуге дайындық.
Машықтар:

30. Карточка профессии "7.2 Врач-фитотерапевт":
Код группы:
2230-0
Код наименования занятия:
2230-0-007
Наименование профессии:
7.2 Врач-фитотерапевт
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач-фитотерапевт
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач традиционной медицины (фитотерапевт)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специализации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Традиционная медицина (фитотерапия) " в рамках межпрофильной специализации работников с высшим медицинским образованием.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профессиональная деятельность, направленная на оказания медицинской помощи по профилактике, диагностике, лечению и реабилитации заболеваний методами фитотерапии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями с целью назначения фитотерапии.
2. Назначение фитотерапии при заболеваниях и (или) состояниях.
3. Проведение и контроль эффективности применения фитотерапии при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при реализации индивидуальных программ реабилитации.
4. Проведение и контроль эффективности мероприятий по профилактике и формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению населения.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение анализа медико-статистической информации, ведение медицинской документации, организация деятельности находящегося в распоряжении медицинского персонала.
2. Оказание медицинской помощи пациентам в экстренной форме.
3. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Проведение обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями с целью назначения фитотерапии.
Навык 1:
Обследование пациента и подготовка к лечению.
Умения:

31. Кәсіптің карточкасы "7.3 Дәрігер-фитотерапевт":
Топтың коды:
2230-0
Қызмет атауының коды:
2230-0-007
Кәсіптің атауы:
7.3 Дәрігер-фитотерапевт
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәстүрлі медицина дәрігері (фитотерапевт)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандану бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ 7.3 кіші деңгейінің біліктілігін арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Фитотерапия әдістерімен аурулардың алдын алу, диагностикалау, емдеу және оңалту бойынша Медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Дәстүрлі медицина (фитотерапия)"мамандануы шеңберінде ауыр жағдайлары мен аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсету.
2. Фитотерапевт дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Фитотерапевт дәрігерлер көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Фитотерапевт дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
"Дәстүрлі медицина (фитотерапия)"мамандануы шеңберінде ауыр жағдайлары мен аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсету.
Дағды 1:
Фитотерапияны пайдалана отырып, ауыр жағдайлары мен аурулары бар пациенттерге тексеру жүргізу, оларды дайындау және емдеу.
Машықтар:
1. Тексеруді және емдеуді тағайындау туралы шешім қабылдау үшін аурулары мен жағдайлары бар пациенттің патологиялық жағдайларын, симптомдарын, аурулардың синдромдарын, АХЖ-ге сәйкес нозологиялық формаларын және денсаулыққа байланысты проблемаларын тексеріп, анықтаңыз.

31. Карточка профессии "7.3 Врач-фитотерапевт":
Код группы:
2230-0
Код наименования занятия:
2230-0-007
Наименование профессии:
7.3 Врач-фитотерапевт
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач традиционной медицины (фитотерапевт)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специализации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание медицинской помощи по профилактике, диагностике, лечению и реабилитации заболеваний методами фитотерапии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание медицинской помощи пациентам с тяжелыми состояниями и заболеваниями, в рамках специализации "Традиционная медицина (фитотерапия)".
2. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей фитотерапевтов.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами фитотерапевтами.
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей фитотерапевтов.
Трудовая функция 1:
Оказание медицинской помощи пациентам с тяжелыми состояниями и заболеваниями, в рамках специализации "Традиционная медицина (фитотерапия)".
Навык 1:
Проведение обследования, подготовка и проведения лечения пациентов с тяжелыми состояниями и заболеваниями с использованием фитотерапии.
Умения:
1. Осматривать и определять у пациента с заболеваниями и состояниями патологические состояния, симптомы, синдромы заболеваний, нозологических форм в соответствии с МКБ и проблем, связанных со здоровьем, для принятия решения о назначении обследования и лечения.

2. Зертханалық және аспаптық тексерудің тағайындалу көлемін анықтау және дәстүрлі медицина әдістерімен зертханалық және аспаптық тексерудің және пациенттің жағдайын диагностикалаудың нәтижелерін түсіндіру және талдау.
3. Дәстүрлі медицина саласында емдік, диагностикалық, оңалту көмегін жүзеге асыруға негіз болатын дифференциалды диагностика жүргізу арқылы алдын ала және түпкілікті диагнозды анықтау.
4. Науқастың жағдайының ауырлығын бағалау және медициналық көрсеткіштерді, қарсы көрсеткіштерді, асқынуларды анықтау және дәстүрлі медицинада, ауыр жағдайлары мен аурулары бар науқастарда емдеу әдістерін таңдау және жүргізу.
5. Дәстүрлі медицина (фитотерапия) әдістерін қолдана отырып, емдеу бағдарламаларын әзірлеу және пациенттерге терапия жүргізу.
Білімдер:
1. Пациенттерді тексеру және тексеру әдістері, пациенттің ауырлығын бағалау және аурудың дифференциациясы.
2. Дәстүрлі медицинаның негізгі негіздері.
3. Дәстүрлі медицина (фитотерапия) әдістерін қолдана отырып, емдеу бағдарламаларын құру және жүзеге асыру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Признание навыка рекомендуется
Еңбек функциясы 2:
Фитотерапевт дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Фитотерапевт дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жоспарларды әзірлеуге қатысу және жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында фитотерапевт дәрігерлер арасында тапсырмаларды бөлу.
2. Пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру және келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету мақсатында фитотерапевт дәрігерлердің медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Фитотерапия саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасың жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Фитотерапия саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.

2. Определять объем назначения лабораторного и инструментального обследования и интерпретировать, и анализировать результаты лабораторного и инструментального обследования и диагностики состояния пациента методами традиционной медицины.
3. Определять предварительный и окончательный диагноз путем проведения дифференциальной диагностики, дающие основание осуществлять лечебную, диагностическую, реабилитационную помощь в области традиционной медицины.
4. Оценивать тяжесть состояния пациента и определить медицинские показания, противопоказания, осложнения и подобрать, и провести методы лечения по традиционной медицине, пациентам с тяжелыми состояниями и заболеваниями.
5. Разрабатывать программы лечения и проводить терапию пациентов с использованием техник традиционной медицины (фитотерапии).
Знания:
1. Методы осмотра и обследования пациентов, оценки тяжести состояния пациента и дифференциацию болезни.
2. Фундаментальные основы традиционной медицины.
3. Методики составления и реализации лечебных программ с использованием методов традиционной медицины (фитотерапии).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей фитотерапевтов.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей фитотерапевтов.
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами фитотерапевтами с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей фитотерапевтов с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области фитотерапии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области фитотерапии.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.

4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге медициналық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз фитотерапевт дәрігерлеріне консультациялық көмек көрсету.
3. Басқа мамандықтағы дәрігерлерге шөп медицинасы мәселелері бойынша кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Фитотерапевт дәрігерлер көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Дәстүрлі медицина (фитотерапия)"мамандануы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Дәстүрлі медицина (фитотерапия)" мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "дәстүрлі медицина (фитотерапия)"мамандануы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтау және ұйым басшылығына фитотерапевт дәрігерлер көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласындағы туындайтын жүйелік проблемалар туралы уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелген).

4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании медицинской помощи пациентам.
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам фитотерапевтам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области фитотерапии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами фитотерапевтами.
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специализации "Традиционная медицина (фитотерапия)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специализации "Традиционная медицина (фитотерапия)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специализации "Традиционная медицина (фитотерапия)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами фитотерапевтами.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).

2) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
3) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі
4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы
5) СБШ – салалық біліктілік шеңбері
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Трансфузиология
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86101005
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіби стандарт аллогендік және аутологиялық донорлық қан мен оның компоненттерін дайындау, өңдеу, сақтау және өткізу, қан компоненттерін клиникалық қолдану, трансфузиологиялық көмек көрсету кезінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жасау, трансфузиолог дәрігерлердің қызметін ұйымдастыру және бақылау, трансфузиологиялық көмек мәселелері бойынша басқа мамандықтардың дәрігерлеріне консультациялық қызметтер көрсету, трансфузиологиялық көмек көрсету мәселелері бойынша- "Трансфузиология" мамандануы шеңберінде әдістемелік жұмыс және зерттеулер жүргізу, НҚА жобаларын, стандарттарды, ережелерді, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, Денсаулық сақтау саласындағы нұсқаулықтарды әзірлеуге қатысу, "Трансфузиология"мамандануы бойынша мамандар даярлау. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Дәрігер трансфузиолог - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.2 Дәрігер-трансфузиолог - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.3 Дәрігер-трансфузиолог - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.4 Дәрігер-трансфузиолог - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Дәрігер трансфузиолог":
Топтың коды:
2214-5
Қызмет атауының коды:
2214-5-001
Кәсіптің атауы:
7.1 Дәрігер трансфузиолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер-тағылымдамашы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
3) МСКО – международная стандартная классификация образования;
4) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Трансфузиология
5. Код профессионального стандарта: Q86101005
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по заготовке, переработке, хранению и реализации аллогенной и аутологичной донорской крови и ее компонентов, клиническому применению компонентов крови, экспертизе объема и качества медицинских услуг при оказании трансфузиологической помощи, организация и контроль деятельности врачей трансфузиологов, консультативные услуги врачам других специальностей по вопросам трансфузиологической помощи, организационно-методическая работа и проведение исследований в рамках специализации "Трансфузиология", участие в разработке проектов НПА, стандартов, правил, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций в здравоохранении, подготовка специалистов по специализации "Трансфузиология". С ростом уровня квалификации специалистов каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач-трансфузиолог - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач-трансфузиолог - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач-трансфузиолог - 7 уровень ОРК;
4) 7.4 Врач-трансфузиолог - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач-трансфузиолог":
Код группы:
2214-5
Код наименования занятия:
2214-5-001
Наименование профессии:
7.1 Врач-трансфузиолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другом типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач-стажер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

"Трансфузиология" мамандануы бойынша сертификаттау курсында оқу кезінде "дәрігер"біліктілігі. СБШ 7.2 кіші деңгейінде резидентурада оқымай 2014 жылға дейін жоғары медициналық білімі бар қызметкерлер үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Жоғары медициналық білімі бар қызметкерлердің бейіндік мамандануы шеңберінде "Трансфузиология" мамандануы бойынша сертификаттау курсы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аллогендік және аутологиялық донорлық қан мен оның компоненттерін дайындау, өңдеу, сақтау және өткізу, қан компоненттерін клиникалық қолдану, трансфузиологиялық көмек көрсету кезінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жасау, трансфузиолог дәрігерлердің қызметін ұйымдастыру және бақылау, трансфузиологиялық көмек мәселелері бойынша басқа мамандықтардың дәрігерлеріне консультациялық қызметтер көрсету, мамандандыру шеңберінде ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс және зерттеулер жүргізу "Трансфузиология " тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен аллогендік донорлық қан мен оның компоненттерін дайындау, өңдеу, сақтау және өткізу нысанында трансфузиологиялық көмек көрсету
2. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен трансфузиялық терапия нысанында трансфузиологиялық көмек көрсету
3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен аутологиялық донорлық қан мен оның компоненттерін дайындау, өңдеу, сақтау нысанында трансфузиологиялық көмек көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен аллогендік донорлық қан мен оның компоненттерін дайындау, өңдеу, сақтау және өткізу нысанында трансфузиологиялық көмек көрсету
Дағды 1:
Донорлық кадрларды басқару
Машықтар:
1. Қан қызметіндегі донорлық ресурстарды жоспарлау мүмкіндігі.
2. Қан қызметі АБЖ-да жұмыс істеу дағдылары.
3. Халық арасында санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізу, қауіпсіз қан донорлығын және салауатты өмір салтының негіздерін насихаттау дағдылары.
4. Донорлыққа қан тарту бойынша халық арасында үгіт-насихат жұмысының дағдылары.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтау саласындағы және қан қызметі саласындағы НҚА, оның ішінде Қазақстан Республикасында қан қызметі мен трансфузиологиялық көмекті ұйымдастыру негіздерін, қан мен оның компоненттерін донорлықты ұйымдастыру қағидаттарын, Қан донорларын, оның компоненттерін іріктеуге қойылатын талаптарды білу.

Квалификация "Врач" во время обучения на сертификационном курсе по специализации "Трансфузиология". Предшествующий опыт работы для работников имеющих высшее медицинское образование до 2014 года без обучения в резидентуре на подуровне ОРК 7.2 не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Трансфузиология" в рамках межпрофильной специализации работников с высшим медицинским образованием.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Заготовка, переработка, хранение и реализация аллогенной и аутологичной донорской крови и ее компонентов, клиническое применение компонентов крови, экспертиза объема и качества медицинских услуг при оказании трансфузионной помощи, организация и контроль деятельности врачей трансфузиологов, консультативные услуги врачам других специальностей по вопросам трансфузионной помощи, организационно-методическая работа и проведение исследований в рамках специализации "Трансфузиология" под контролем и надзором наставника.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание трансфузионной помощи в форме заготовки, переработки, хранения и реализации аллогенной донорской крови и ее компонентов под контролем и надзором наставника
2. Оказание трансфузионной помощи в форме трансфузионной терапии под контролем и надзором наставника
3. Оказание трансфузионной помощи в форме заготовки, переработки, хранения аутологичной донорской крови и ее компонентов под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Оказание трансфузионной помощи в форме заготовки, переработки, хранения и реализации аллогенной донорской крови и ее компонентов под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Управление донорскими кадрами
Умения:
1. Планировать донорские ресурсы в службе крови.
2. Навыки работы в АСУ службы крови.
3. Навыки проведения санитарно-просветительской работы среди населения, пропаганды безопасного донорства крови и основ здорового образа жизни.
4. Навыки агитационной работы среди населения по привлечению к донорству крови.
Знания:
1. Знание основ организации службы крови и трансфузионной помощи в Республике Казахстан принципов организации донорства крови и ее компонентов, требований к отбору доноров крови, ее компонентов.

2. Қан қызметіндегі донорлық ресурстарды жоспарлаудың негіздері мен әдістерін білу.
3. Донорлардың құқықтарын, міндеттері мен жеңілдіктерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Донация алдында донорларды медициналық куәландыру
Машықтар:
1. Сенімді әңгімелесу дағдылары.
2. Қанның және оның компоненттерінің әлеуетті донорларын қабылдау және медициналық тексеруден өткізу дағдылары, аурулардың анықталған белгілері, Салауатты өмір салты, диета бойынша кеңес беру.
3. Қан мен оның компоненттерін донациялаудың түрі мен көлемін анықтау дағдылары.
Білімдер:
1. Донорлыққа қарсы көрсетілім болып табылатын негізгі аурулардың клиникалық белгілерін білу.
2. Қан донорлығынан уақытша және тұрақты ауытқу критерийлерін білу.
3. Дені сау адамдағы зертханалық көрсеткіштердің нормалары мен ауытқуларын білу.
4. Пропедевтика негіздерін және донордың соматикалық денсаулығын физикалық бағалауды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Қанды және оның компоненттерін дайындау, оның ішінде аппараттық әдістерді пайдалана отырып, дайындалған Қанды қайта өңдеу
Машықтар:
1. Асептика мен антисептика талаптарын сақтай отырып, венепункция жасай білу.
2. Донацияға байланысты қолайсыз реакция пайда болған кезде донордың жағдайын бағалау мүмкіндігі.
3. Субсидиялауға байланысты жағымсыз реакциялар туындаған кезде медициналық көмек көрсете білу.
4. Төтенше жағдайларда әрекет ету дағдылары (биоматериалдың төгілуі).
5. Электрондық және қағаз құжаттарын жүргізу дағдылары.
6. Стационарлық және көшпелі жағдайларда толық донорлық қан алу дағдылары.
7. Операторлық қызмет көрсетуді жүзеге асыра білу, аппараттарды қанның Плазмалық және жасушалық компоненттерін алу рәсіміне дайындау.
8. Донорлық қанның жасушалық және плазмалық компоненттерін дайындау дағдылары.
9. Қан мен қан компоненттері үшін лейкоциттік сүзгілерді қолдану мүмкіндігі.
10. Қан компоненттерінде патогендерді инактивациялау процедураларын жүргізу мүмкіндігі.
11. Донорлық қан компоненттерін сәулелендіру рәсімдерін жүргізе білу.
Білімдер:
1. Қан түзудің заманауи схемасын, қан жасушаларының функционалдық ерекшеліктерін білу.
2. Қан мен оның компоненттерін алу, өңдеу, криоконсервілеу принциптері мен әдістерін білу.
3. Донорлық қан компоненттерінің иммунологиялық және инфекциялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету принциптерін білу.
4. Қазіргі трансфузиялық орталардың сипаттамаларын білу.
5. Қан мен оның компоненттерін донациялау процесінде және одан кейін туындайтын субсидиялауға байланысты ықтимал жағымсыз реакцияларды білу.
6. Компоненттер мен препараттарды дайындаудың техникалық регламенттерін білу.

2. Знание основ и методов планирования донорских ресурсов в службе крови.
3. Знание прав, обязанностей и льгот доноров.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Медицинское освидетельствование доноров перед донацией
Умения:
1. Навыки ведения доверительной беседы.
2. Навыки проведения приема и медицинского обследования потенциальных доноров крови и ее компонентов, консультирование по выявленным признакам заболеваний, здоровому образу жизни, диете.
3. Навыки определения вида и объема донации крови и ее компонентов.
Знания:
1. Знание клинических признаков основных заболеваний, являющихся противопоказанием к донорству.
2. Знание критериев временных и постоянных отводов от донорства крови.
3. Знание нормы и отклонений лабораторных показателей у здорового человека.
4. Знание основ пропедевтики и физикального оценивания соматического здоровья донора.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Заготовка крови и ее компонентов, в том числе с использованием аппаратных методов, переработка заготовленной крови
Умения:
1. Выполнять венепункцию с соблюдением требований асептики и антисептики.
2. Оценивать состояние донора при возникновении неблагоприятной реакции, связанной с донацией.
3. Оказывать медицинскую помощь при возникновении неблагоприятной реакций, связанных с донациями.
4. Навыки действий в аварийных ситуациях (разлив биоматериала).
5. Навыки ведения электронных и бумажных документов.
6. Навыки забора цельной донорской крови в стационарных и выездных условиях.
7. Осуществлять операторское обслуживание, подготавливать аппараты к процедуре забора плазменных и клеточных компонентов крови.
8. Навыки приготовления клеточных и плазменных компонентов донорской крови.
9. Применять лейкоцитарные фильтры для крови и компонентов крови.
10. Проводить процедуры инактивации патогенов в компонентах крови.
11. Проводить процедуры облучения компонентов донорской крови.
Знания:
1. Знание современной схемы кроветворения, функциональных особенностей клеток крови.
2. Знание принципов и методов получения крови и ее компонентов, процессинга, крио консервирования.
3. Знание принципов обеспечения иммунологической и инфекционной безопасности компонентов донорской крови.
4. Знание характеристик современных трансфузионных сред.
5. Знание возможных неблагоприятный реакций, связанных с донацией, возникающие в процессе и после донации крови и ее компонентов.
6. Знание технических регламентов приготовления компонентов и препаратов.

7. Компоненттердің сапасын бақылау әдістерін білу.
8. Қан компоненттерін арнайы өңдеу әдістерінің теориялық негіздерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Дайындалған қан мен оның компоненттерін өндірістік бақылау, жою, компоненттердің сапасын бақылау
Машықтар:
1. Донорлық қандағы гемотрансмиссивті инфекциялардың маркерлерін диагностикалауды және нәтижелерді түсіндіруді ұйымдастыра білу.
2. Донорлық қанды иммуногематологиялық зерттеуді ұйымдастыра және жүргізе білу.
3. Дайындалған қан мен оның компоненттерін жоюды ұйымдастыра және жүргізе білу.
4. Дайындау кезінде қан өнімдерінің сапасын және сыртқы орта жағдайларын бақылауды ұйымдастыра және жүргізе білу
Білімдер:
1. Қан қызметіндегі трансфузиялық векторлық инфекциялардың маркерлерін заманауи диагностикалау әдістерін білу.
2. Адамның қан топтарын диагностикалаудың заманауи қолмен, жартылай автоматтандырылған және автоматтандырылған әдістерін білу.
3. Донорлық қан компоненттерін өндіру кезінде сапаны басқарудың қолданбалы әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 5:
Дайын өнімді сақтау және сату
Машықтар:
1. Электрондық және қағаз құжат айналымы кезінде медициналық қолдануға дайын өнімнің есебін ұйымдастыру және жүргізу дағдылары.
2. Компоненттерді клиникалық пайдалану мәселелері бойынша қан өнімдерін тұтынушыларға консультациялық, әдістемелік және практикалық көмек көрсетуді ұйымдастыру және жүргізу дағдылары.
Білімдер:
1. Қан өнімдерін сақтау және тасымалдау кезінде суық тізбекті сақтау принциптерін, сақтау шарттары мен мерзімдерін және қан компоненттерін тасымалдауды білу.
2. Медициналық ұйымдардың қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін қан компоненттерін жоспарлау негіздерін білу.
3. Қан компоненттерін тасымалдау кезінде логистика негіздерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен трансфузиялық терапия нысанында трансфузиологиялық көмек көрсету
Дағды 1:
Қан мен оның компоненттеріне қажеттілікті жоспарлау, стационарлық және / немесе амбулаториялық - емханалық жағдайларда олардың қорларын басқару
Машықтар:
1. Стационар профиліне байланысты және қан компоненттерін пайдалану мониторингі мен үрдістерін ескере отырып, тәулік/ апта/айға қан компоненттеріне қажеттілікті жоспарлау дағдылары.
2. Аллогенді қанды және оның компоненттерін есепке алуды, сақтауды, беруді, тасымалдауды ұйымдастыру дағдылары.
Білімдер:
1. Қанның және оның компоненттерінің клиникалық қолданылуын бақылау негізінде қан компоненттерінің қажеттіліктерін жоспарлау негіздерін білу.

7. Знание способов контроля качества компонентов.
8. Знание теоретических основ методов специальной обработки компонентов крови.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Производственный контроль заготовленной крови и ее компонентов, выбраковка, контроль качества компонентов
Умения:
1. Организовывать диагностику маркеров гемотрансмиссивных инфекций в донорской крови и интерпретации результатов.
2. Организовывать и проводить иммуногематологическое исследование донорской крови.
3. Организовывать и проводить выбраковку заготовленной крови и ее компонентов.
4. Организовывать и проводить контроль качества продуктов крови и условий внешней среды при заготовке
Знания:
1. Знание методов современной диагностики маркеров трансфузионных трансмиссивных инфекций в службе крови.
2. Знание современных ручных, полуавтоматизированниых и автоматизированных методов диагностики групп крови человека.
3. Знание прикладных приемов управления качеством при производстве компонентов донорской крови.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Хранение и реализация готовой продукции
Умения:
1. Навыки организации и проведения учета готовой к медицинскому применению продукции при электронном и бумажном документообороте.
2. Навыки организации и проведения консультационной, методической и практической помощи потребителям продуктов крови по вопросам клинического использования компонентов.
Знания:
1. Знание принципов соблюдения холодовой цепи при хранении и транспортировании продуктов крови, условий и сроков хранения и транспортирование компонентов крови.
2. Знание основ планирования компонентов крови для обеспечения потребностей медицинских организаций.
3. Знание основ логистики при транспортировке компонентов крови.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Оказание трансфузионной помощи в форме трансфузионной терапии под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Планирование потребностей в крови и ее компонентах, управление их запасами в стационарных и/или амбулаторно- поликлинических условиях
Умения:
1. Навыки планирования потребности в компонентах крови на сутки/ неделя/месяц в зависимости от профиля стационара и с учетом мониторинга и тенденций использования компонентов крови.
2. Навыки организации учета, хранения, выдачи, транспортировки аллогенной крови и ее компонентов.
Знания:
1. Знание основ планирования потребностей в компонентах крови на основе мониторинга клинического использования крови и ее компонентов.

2. Қан қызметі және денсаулық сақтау саласындағы НҚА білімі.
3. Қан компоненттерінің сипаттамаларын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Трансфузиология кабинетінің (бөлімшесінің) жұмысын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Персоналды басқару және бөлімшеде жұмысты ұйымдастыру дағдылары.
2. Қызметті құжаттау дағдылары (бөлімше туралы ережені, лауазымдық нұсқаулықтарды, стандартты операциялық рәсімдерді және т.б. әзірлеу).
3. Қан өнімдерін сақтау және тасымалдау үшін суық тізбек жағдайларын ұйымдастыру дағдылары.
4. Трансфузияларды сүйемелдеу кезінде зертханалық зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу дағдылары.
5. Трансфузиология кабинетінің (бөлімшесінің) қызметіне талдау жүргізе білу.
6. Трансфузиологиялық көмек аудитін жүргізе білу.
Білімдер:
1. Трансфузиология кабинетінің (бөлімшесінің) жұмысын ұйымдастыру тәртібіне НҚА талаптарын және қан компоненттерін тасымалдау, сақтау, пайдалану кезінде суық тізбекті сақтау шарттарын білу.
2. Қан үнемдеу технологияларының әдістерін және трансфузиялық терапияның баламаларын білу.
3. Трансфузиялардың Бәсекелестік және перспективалық мониторингінің негізгі қағидаттарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Трансфузияларды сүйемелдеу кезінде зертханалық зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу, оның ішінде АВО, Резус және басқа да қан топтарын, тұрақты және тұрақты емес эритроциттерге қарсы алло - және ауто-антиденелерді зерттеу
Машықтар:
1. Автоматтандырылған немесе едендік автоматтандырылған жабдықта серологиялық әдістермен, сондай-ақ қолмен әдістермен зертханалық иммуногематологиялық зерттеулер жүргізу мүмкіндігі.
2. Зертханалық серологиялық иммуногематологиялық зерттеулердің нәтижелерін, оның ішінде алло - немесе ауто-иммунизациясы бар пациенттерде түсіндіре білу.
3. Қан топтарының биологиялық ерекшеліктері бар пациенттерде және ауто немесе алло-сенсибилизацияланған пациенттерде құрамында эритроциттері бар ортаны жеке іріктеу үшін көрсеткіштерді анықтау мүмкіндігі.
4. Қан топтарының биологиялық ерекшеліктері бар пациенттерде және ауто немесе алло-сенсибилизацияланған пациенттерде трансфузиялық ортаны таңдау бойынша ұсыныстар бере білу.
Білімдер:
1. Иммуногематология негіздерін, оның ішінде қан топтары жүйелерінің физиологиясын білу: АВО, Резус, адамның басқа қан топтары.
2. Қан топтарын диагностикалаудың серологиялық әдістерін білу.
3. Иммуногематологиялық зертханалық зерттеулер жүргізу кезінде сапаны зертханаішілік Бақылау негіздерін білу.
4. Трансфузиядан кейінгі иммунологиялық қақтығыстардың пайда болуының патофизиологиялық механизмдерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Трансфузиялық терапияны қажет ететін жағдайларды диагностикалау, оның ішінде педиатрия мен неонатологияда
Машықтар:

2. Знание нормативов в области службы крови и здравоохранении.
3. Знание характеристик компонентов крови
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация работы кабинета (отделения) трансфузиологии
Умения:
1. Навыки управления персоналом и организации работы в подразделении.
2. Навыки документирования деятельности (разработки положения о подразделении, должностных инструкций, стандартных операционных процедур и т.д.).
3. Навыки организации условий холодовой цепи для хранения и транспортирования продукции крови.
4. Навыки организации и проведения лабораторных исследований при сопровождении трансфузий.
5. Проводить анализ деятельности кабинета (отделения) трансфузиологии.
6. Проводить аудит трансфузионной помощи.
Знания:
1. Знание требований порядка организации работы кабинета (отделения) трансфузиологии и условий соблюдения холодовой цепи при транспортировке, хранении, использовании компонентов крови.
2. Знание методов кровосберегающих технологий и альтернатив трансфузионной терапии.
3. Знание основных принципов конкурентного и проспективного мониторинга трансфузий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Организация и проведение лабораторных исследований при сопровождении трансфузий, в том числе исследование групп крови АВО, Резус и других, регулярных и нерегулярных антиэритроцитарных алло- и ауто-антител
Умения:
1. Проводить лабораторные иммуногематологические исследования серологическими методами на автоматизированном или полу автоматизированном оборудовании, а также ручными методами.
2. Интерпретировать результаты лабораторные серологические иммуногематологических исследований, в том числе у пациентов с алло- или ауто-иммунизацией.
3. Определять показания для индивидуального подбора эритроцитсодержащих сред у пациентов с биологическими особенностями групп крови и у ауто или алло -сенсибилизированных пациентов.
4. Выдавать рекомендации по выбору трансфузионных сред у пациентов с биологическими особенностями групп крови и у ауто или алло -сенсибилизированных пациентов.
Знания:
1. Знание основ иммуногематологии, в том числе физиологии систем групп крови: АВО, Резус, других групп крови человека.
2. Знание серологических методов диагностики групп крови.
3. Знание основ внутри лабораторного контроля качества при проведении иммуногематологических лабораторных исследований.
4. Знание патофизиологических механизмов возникновения посттрансфузионных иммунологических конфликтов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Диагностика состояний, требующих трансфузионной терапии, в том числе в педиатрии и неонатологии
Умения:

1. Құзыреті шегінде ересек және/немесе бала жастағы пациенттермен, олардың отбасы мүшелерімен, қамқоршыларымен қарым-қатынас дағдылары.
2. Трансфузиялық анамнезді жинай білу, пациенттің трансфузиялық терапияға ақпараттандырылған келісімін алу рәсімдерін жүргізу.
3. Зертханалық зерттеулердің нәтижелерін, қан айналымы жүйелерінің, гемостаздың, тыныс алудың, қан жүйесі органдарының функционалдық жай-күйін түсіндіру дағдылары.
4. Трансфузиялық немесе альтернативті терапия тактикасын таңдау, трансфузиялық терапияның тиімділігін бағалау мүмкіндігі.
5. НҚА талаптарын ескере отырып, қанның донорлық компоненттерін қолдануды негіздей білу.
6. Әртүрлі патологиялық жағдайларда, оның ішінде педиатрия мен неонатологияда трансфузиялық ортаның қажетті көлемін есептей білу.
Білімдер:
1. Қан, эритроциттер, лейкоциттер физиологиясының, HLA антигендер жүйесінің, оның ішінде педиатрия мен неонатологияның негіздерін білу
2. Гемостаз факторларының және/немесе қанның жасушалық компоненттерінің жетіспеушілігін тудыратын патологиялық жағдайларды білу
3. Қан айналымы жүйелерінің, гемостаздың, тыныс алудың, қан жүйесі мүшелерінің функционалдық жай-күйін диагностикалау принциптерін білу
4. Баламалы трансфузиялық терапия әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 5:
Қан мен оның компоненттерін, оның ішінде педиатрия мен неонатологияда трансфузия жүргізу
Машықтар:
1. Пациенттің трансфузияға дейінгі дайындығын жүргізу дағдылары.
2. Трансфузиялық ортаны қолдануға дайындау дағдылары.
3. Веноздық қол жетімділікті қамтамасыз ету мүмкіндігі.
4. Құю алдында биологиялық сынама жүргізу дағдылары.
5. Трансфузиялық орталарды құю дағдылары.
6. Трансфузиядағы жағымсыз реакция белгілерін тану дағдылары.
Білімдер:
1. Гемопоэз, гемостаз, тыныс алу және қан айналымы жүйесінің анатомиясы мен физиологиясын білу.
2. Су-тұз балансының физиологиясын, қышқыл-негіз күйін және оттегінің тасымалдануын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 6:
Трансфузиялардың қолайсыз салдары туындаған кезде диагностикалық және емдеу іс - шараларын ұйымдастыру және жүргізу, себептерін тексеру, алдын алу
Машықтар:
1. Трансфузияның жағымсыз салдарының белгілері мен ықтимал себептерін анықтау дағдылары.
2. Трансфузияның қолайсыз салдарына қатысты емдеу және алдын алу іс-шараларын ұйымдастыра және жүргізе білу.
3. Трансфузиядан кейін жағымсыз салдары бар жағдайларды тергеу дағдылары.
Білімдер:
1. Қан құюдың және оның компоненттерінің жағымсыз салдарын диагностикалау мен емдеудің нұсқаулықтарын білу.
2. Трансфузиядан кейінгі асқынулардың пайда болуының патофизиологиялық механизмдерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен аутологиялық донорлық қан мен оның компоненттерін дайындау, өңдеу, сақтау нысанында трансфузиологиялық көмек көрсету
Дағды 1:
Аутологиялық донорды қабылдауды, есепке алуды және медициналық тексеруді ұйымдастыру және жүргізу
Машықтар:

1. Навыки коммуникации с пациентами взрослого и/или детского возраста, членами их семей, опекунами в пределах компетенции.
2. Собирать трансфузионный анамнез, проводить процедуры получения информированного согласия пациента на трансфузионную терапию.
3. Навыки интерпретации результатов лабораторных исследований, функционального состояния систем кровообращения, гемостаза, дыхания, органов системы крови.
4. Выбирать тактику трансфузионной или альтернативной терапии, оценивать эффективность трансфузионной терапии.
5. Обосновывать применение донорских компонентов крови с учетом требований НПА.
6. Рассчитывать необходимый объем трансфузионных сред при различных патологических состояниях, в том числе, в педиатрии и неонатологии.
Знания:
1. Знание основ физиологии крови, эритроцитов, лейкоцитов, системы HLA антигенов, в том числе в педиатрии и неонатологии
2. Знание патологических состояний, вызывающих дефицит факторов гемостаза и/или клеточных компонентов крови
3. Знание принципов диагностики функционального состояния систем кровообращения, гемостаза, дыхания, органов системы крови
4. Знание альтернативных трансфузионных методов терапии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Проведение трансфузий крови и ее компонентов, в том числе в педиатрии и неонатологии
Умения:
1. Навыки проведения предтрансфузионной подготовки пациента.
2. Навыки подготовки трансфузионных сред к применению.
3. Обеспечивать венозный доступ.
4. Навыки проведения биологической пробы перед переливанием.
5. Навыки переливания трансфузионных сред.
6. Навыки распознавания признаков неблагоприятной реакции при трансфузии.
Знания:
1. Знание анатомии и физиологии системы кроветворения, гемостаза, дыхания и кровообращения.
2. Знание физиологии водно-солевого баланса, кислотно-основного состояния и транспорта кислорода.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 6:
Организация и проведение диагностических и лечебных мероприятий при возникновении неблагоприятных последствий трансфузий, расследование причин, профилактика
Умения:
1. Навыки установления симптомов и возможных причин неблагоприятных последствий трансфузий.
2. Организовывать и проводить лечебные и профилактические мероприятия в отношении неблагоприятных последствий трансфузии.
3. Навыки расследования случаев с неблагоприятными последствиями после трансфузий.
Знания:
1. Знание руководящих принципов диагностики и лечения неблагоприятных последствий переливания крови и ее компонентов.
2. Знание патофизиологических механизмов возникновения посттрансфузионных осложнений
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Оказание трансфузионной помощи в форме заготовки, переработки, хранения аутологичной донорской крови и ее компонентов под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Организация и проведение приема, учета и медицинского обследования аутологичного донора
Умения:

1. Аутологиялық донорды қабылдау, есепке алу және медициналық тексеруден өткізу дағдылары.
2. Аутологиялық донацияға қарсы көрсеткіштерді анықтау мүмкіндігі.
3. Қан мен оның компоненттерін аутологиялық донациялау көлемін есептей білу.
Білімдер:
1. Қанның аутологиялық компоненттерін алу, дайындау және оларды сақтау принциптері мен әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Қанның аутологиялық компоненттерін дайындау және оларды өңдеу (өңдеу)
Машықтар:
1. Авто-донорлық қан алу үшін жүйені/ әдісті, консервациялау әдісін таңдау дағдылары.
2. Операция алдындағы аутодонорлық қан мен оның компоненттерін дайындауды жүргізу мүмкіндігі.
3. Автоматтандырылған жүйелерді қолдана отырып, интраоперациялық, оның ішінде реинфузия әдісімен аутоқанды дайындауды жүргізу мүмкіндігі.
4. Аутологиялық қан мен оның компоненттерін донациялаудың қолайсыз салдары туындаған кезде алғашқы көмек көрсету дағдылары.
Білімдер:
1. Аутодонорлық қанды дайындау кезіндегі сыртқы орта жағдайларын білу.
2. Донорлық қан мен консервілеу ерітінділерін алуға арналған жүйелердің сипаттамаларын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Қанның аутологиялық компоненттерін есепке алуды, сақтауды, трансфузияға дайындауды ұйымдастыру, пайдаланылмаған трансфузиялық ортаны кәдеге жарату.
Машықтар:
1. Қанның аутологиялық компоненттерін есепке алуды, сақтауды, трансфузиялауға дайындауды, пайдаланылмаған трансфузиялық орталарды кәдеге жаратуды ұйымдастыру және жүргізу дағдылары.
Білімдер:
1. Суық тізбекті сақтау тәртібін және қан өнімдерін сақтау шарттарын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Дағды 1:
Кәсіби жетілдіруге ұмтылу
Машықтар:
1. Кәсіби оқыту іс-шараларына қатысу: конференциялар, семинарлар, вебинарлар.
2. Жеке дағдыларды үйрету: көшбасшылық, топтық жұмыс, эмпатия және бейімделу, бастамашылық және мақсаттарға жету жауапкершілігі.
3. Уақыт пен стрессті басқару дағдыларын дамыту.
Білімдер:
1. "Денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қосымша және бейресми білім беру қағидаларын, Денсаулық сақтау саласындағы қосымша және бейресми білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы мамандардың қосымша және бейресми білім беру арқылы алған оқыту нәтижелерін тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-303/2020 бұйрығы білімі (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21847 болып тіркелген).

1. Навыки проведения приема, учета и медицинского обследования аутологичного донора.
2. Выявлять противопоказания к аутологичной донации.
3. Рассчитывать объем аутологичной донации крови и ее компонентов.
Знания:
1. Знание принципов и методов получения, приготовления аутологичных компонентов крови и их хранения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Заготовка аутологичных компонентов крови и их процессинг (переработка)
Умения:
1. Навыки выбора системы/ метода для забора ауто-донорской крови, способа консервации.
2. Проводить предоперационную заготовку аутодонорской крови и ее компонентов.
3. Проводить интраоперационную заготовку аутокрови, в том числе методом реинфузии с применением автоматизированных систем.
4. Навыки оказания первой помощи при возникновении неблагоприятный последствий донации аутологичной крови и ее компонентов.
Знания:
1. Знание условий внешней среды при заготовке аутодонорской крови.
2. Знание характеристик систем для забора донорской крови и консервирующих растворов
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Организация учета, хранения, подготовки к трансфузии аутологичных компонентов крови, утилизация неиспользованных трансфузионных сред.
Умения:
1. Навыки организации и проведения учета, хранения, подготовки к трансфузии аутологичных компонентов крови, утилизации неиспользованных трансфузионных сред.
Знания:
1. Знание порядка соблюдения холодовой цепи и условий хранения продуктов крови
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Непрерывное профессиональное развитие
Навык 1:
Стремление к профессиональному совершенствованию
Умения:
1. Участвовать в профессиональных обучающих мероприятиях: конференциях, семинарах, вебинарах.
2. Тренировать личностные навыки: лидерство, командная работа, эмпатия и адаптивность, инициативность и ответственность за достижение поставленных целей.
3. Развивать навыки управления временем и стрессом.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-303/2020 "Об утверждении правил дополнительного и неформального образования специалистов в области здравоохранения, квалификационных требований к организациям, реализующим образовательные программы дополнительного и неформального образования в области здравоохранения, а также правил признания результатов обучения, полученных специалистами в области здравоохранения через дополнительное и неформальное образование (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2020 года № 21847).

2. Өзінің кәсіби саласындағы әріптестерімен желілік өзара әрекеттесу және қарым-қатынас мүмкіндіктері.
3. Мамандандырылған саладағы ағымдағы тенденциялар, зерттеулер және әзірлемелер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия
Қарым-қатынас
Төзімділік және Құрмет
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Стресске төзімділік
Рефлексия және өзін өзі талдау
Кәсіби этиканы сақтау
Ашықтық және оқуға дайын болу
Белсенділік және бастамашылық
Кәсіби дамуға ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 21 маусымдағы № ҚР ДСМ-55 бұйрығы "Халыққа трансфузиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 23 маусымда № 28571 болып тіркелді).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Дәрігер-трансфузиолог
10. Кәсіптің карточкасы "7.2 Дәрігер-трансфузиолог":
Топтың коды:
2214-5
Қызмет атауының коды:
2214-5-001
Кәсіптің атауы:
7.2 Дәрігер-трансфузиолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Трансфузиолог дәрігер" біліктілігі. Осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді. Мәлімделген мамандану бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Жоғары медициналық білімі бар қызметкерлердің бейіндік мамандануы шеңберінде "Трансфузиология" мамандануы бойынша сертификаттау курсы.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аллогендік және аутологиялық донорлық қан мен оның компоненттерін дайындау, өңдеу, сақтау және өткізу, қан компоненттерін клиникалық қолдану, трансфузиологиялық көмек көрсету кезінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жасау, трансфузиолог дәрігерлердің қызметін ұйымдастыру және бақылау, трансфузиологиялық көмек мәселелері бойынша басқа мамандықтардың дәрігерлеріне консультациялық қызметтер көрсету, мамандандыру шеңберінде ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс және зерттеулер жүргізу "Трансфузиология", НҚА жобаларын, стандарттарды, ережелерді, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді әзірлеуге қатысу, Денсаулық сақтау саласындағы нұсқаулықтар, "Трансфузиология"мамандануы бойынша мамандар даярлау. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

2. Возможности сетевого взаимодействия и общения с коллегами из своей профессиональной области.
3. Текущие тенденции, исследования и разработки в специализируемой области.
Возможность признания навыка:
Признание навыка не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Эмпатия
Коммуникабельность
Толерантность и уважение
Сотрудничество и работа в команде
Стрессоустойчивость
Рефлексия и самоанализ
Соблюдение профессиональной этики
Открытость и готовность к обучению
Открытость и готовность к обучению
Стремление к профессиональному развитию
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 июня 2022 года № ҚР ДСМ-55 "Об утверждении Cтандарта организации оказания трансфузионной помощи населению" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июня 2022 года № 28571).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач терапевт
10. Карточка профессии "7.2 Врач-трансфузиолог":
Код группы:
2214-5
Код наименования занятия:
2214-5-001
Наименование профессии:
7.2 Врач-трансфузиолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другом типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (профильный специалист)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач трансфузиолог". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специализации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Трансфузиология" в рамках межпрофильной специализации работников с высшим медицинским образованием.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Заготовка, переработка, хранение и реализация аллогенной и аутологичной донорской крови и ее компонентов, клиническое применение компонентов крови, экспертиза объема и качества медицинских услуг при оказании трансфузионной помощи.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

11. Кәсіптің карточкасы "7.3 Дәрігер-трансфузиолог":
Топтың коды:
2214-5
Қызмет атауының коды:
2214-5-001
Кәсіптің атауы:
7.3 Дәрігер-трансфузиолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Трансфузиолог дәрігер" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандану бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ 7.3 кіші деңгейінің біліктілігін арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аллогендік және аутологиялық донорлық қан мен оның компоненттерін дайындау, өңдеу, сақтау және өткізу, қан компоненттерін клиникалық қолдану, трансфузиологиялық көмек көрсету кезінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жасау, трансфузиолог дәрігерлердің қызметін ұйымдастыру және бақылау, трансфузиологиялық көмек мәселелері бойынша басқа мамандықтардың дәрігерлеріне консультациялық қызметтер көрсету, мамандандыру шеңберінде ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс және зерттеулер жүргізу "Трансфузиология", НҚА жобаларын, стандарттарды, ережелерді, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді әзірлеуге қатысу, Денсаулық сақтау саласындағы нұсқаулықтар, "Трансфузиология"мамандануы бойынша мамандар даярлау. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Трансфузиологиялық көмек көрсету мәселелері бойынша консультациялық қызметтер
Қосымша еңбек функциялары:
1. Трансфузиялық көмек көрсету кезінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау
2. Трансфузиолог дәрігерлердің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Еңбек функциясы 1:
Трансфузиологиялық көмек көрсету мәселелері бойынша консультациялық қызметтер
Дағды 1:
Трансфузиологиялық көмек мәселелері бойынша кеңес беру
Машықтар:

11. Карточка профессии "7.3 Врач-трансфузиолог":
Код группы:
2214-5
Код наименования занятия:
2214-5-001
Наименование профессии:
7.3 Врач-трансфузиолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другом типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач трансфузиолог". Опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специализации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Заготовка, переработка, хранение и реализация аллогенной и аутологичной донорской крови и ее компонентов, клиническое применение компонентов крови организация и контроль деятельности врачей трансфузиологов, консультативные услуги врачам других специальностей по вопросам трансфузионной помощи.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей трансфузиологов.
Дополнительные трудовые функции:
1. Экспертиза объема и качества медицинских услуг при оказании трансфузионной помощи
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей трансфузиологов.
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей трансфузиологов.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей трансфузиологов.
Умения:

1. Трансфузиологиялық көмек көрсету кезінде біліктілігі төмен трансфузиолог дәрігерлердің және басқа мамандықтағы дәрігерлердің қызметіне ұйымдастырушылық-әдістемелік басшылық жасау дағдылары.
2. Балалар мен ересек жастағы пациенттерге медициналық көмек көрсету кезінде трансфузиологиялық көмек мәселелері бойынша консультациялық көмек көрсету дағдылары.
3. Өз құзыреті шегінде және/немесе пәнаралық деңгейде күрделі клиникалық жағдайларда трансфузиялық терапия мәселелері бойынша шешім қабылдай білу
Білімдер:
1. Денсаулық сақтау саласындағы стандарттарды, хаттамаларды, НҚА және басқа да регламенттеуші құжаттарды білу.
2. Клиникалық Трансфузиология саласындағы дәлелді медицина принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Трансфузиялық көмек көрсету кезінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау
Дағды 1:
Трансфузиялық көмек көрсету кезінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау
Машықтар:
1. "Трансфузиология" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Трансфузиология" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Трансфузиология"мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтау және ұйым басшылығына трансфузиологтар көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласындағы туындайтын жүйелік проблемалар туралы уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелген).
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Трансфузиолог дәрігерлердің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Машықтар:
1. Ғылыми жарияланымдарды талдау, олардың нәтижелерінің сапасы мен дұрыстығын бағалау

1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами трансфузиологами с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей трансфузиологов с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области трансфузиологии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области трансфузиологии.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг при оказании трансфузионной помощи
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг при оказании трансфузионной помощи
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Трансфузиология".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Трансфузиология".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Трансфузиология".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами трансфузиологами.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей трансфузиологов.
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:
1. Анализировать научные публикации, оценивать качество и достоверность их результатов

1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен аллогендік донорлық қан мен оның компоненттерін дайындау, өңдеу, сақтау және өткізу нысанында трансфузиялық көмек көрсету
2. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен аутологиялық донорлық қан мен оның компоненттерін дайындау, өңдеу, сақтау нысанында трансфузиялық көмек көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен трансфузиялық терапия нысанында трансфузиялық көмек көрсету
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен аллогендік донорлық қан мен оның компоненттерін дайындау, өңдеу, сақтау және өткізу нысанында трансфузиялық көмек көрсету
Дағды 1:
Донорлық кадрларды басқару
Машықтар:
1. Қан қызметіндегі донорлық ресурстарды жоспарлау.
2. Қан қызметі АБЖ-да жұмыс істеу дағдылары.
3. Халық арасында санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізу, қауіпсіз қан донорлығын және салауатты өмір салтының негіздерін насихаттау дағдылары.
4. Донорлыққа қан тарту бойынша халық арасында үгіт-насихат жұмысының дағдылары.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасында қан қызметі мен трансфузиялық көмекті ұйымдастыру негіздерін, қан мен оның компоненттерін донорлықты ұйымдастыру қағидаттарын, Қан донорларын, оның компоненттерін іріктеуге қойылатын талаптарды білу.
2. Қан қызметіндегі донорлық ресурстарды жоспарлаудың негіздері мен әдістерін білу.
3. Донорлардың құқықтарын, міндеттері мен жеңілдіктерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Донация алдында донорларды медициналық куәландыру
Машықтар:
1. Сенімді әңгімелесу дағдылары.
2. Қанның және оның компоненттерінің әлеуетті донорларын қабылдау және медициналық тексеруден өткізу дағдылары, аурулардың анықталған белгілері, Салауатты өмір салты, диета бойынша кеңес беру.
3. Қан мен оның компоненттерін донациялаудың түрі мен көлемін анықтау дағдылары.
Білімдер:
1. Донорлыққа қарсы көрсетілім болып табылатын негізгі аурулардың клиникалық белгілерін білу.
2. Қан донорлығынан уақытша және тұрақты ауытқу критерийлерін білу.
3. Дені сау адамдағы зертханалық көрсеткіштердің нормалары мен ауытқуларын білу.
4. Пропедевтика негіздерін және донордың соматикалық денсаулығын физикалық бағалауды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен аутологиялық донорлық қан мен оның компоненттерін дайындау, өңдеу, сақтау нысанында трансфузиялық көмек көрсету
Дағды 1:
Аутологиялық донорды қабылдауды, есепке алуды және медициналық тексеруді ұйымдастыру және жүргізу
Машықтар:
1. Аутологиялық донорды қабылдау, есепке алу және медициналық тексеруден өткізу дағдылары.
2. Аутологиялық донацияға қарсы көрсеткіштерді анықтаңыз.
3. Қан мен оның компоненттерінің аутологиялық донациясының көлемін есептеңіз.
Білімдер:
1. Қанның аутологиялық компоненттерін алу, дайындау және оларды сақтау принциптері мен әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен трансфузиялық терапия нысанында трансфузиялық көмек көрсету
Дағды 1:
Қан мен оның компоненттеріне қажеттілікті жоспарлау, стационарлық және / немесе амбулаториялық - емханалық жағдайларда олардың қорларын басқару
Машықтар:
1. Стационар профиліне байланысты және қан компоненттерін пайдалану мониторингі мен үрдістерін ескере отырып, тәулік/ апта/айға қан компоненттеріне қажеттілікті жоспарлау дағдылары.
2. Аллогенді қанды және оның компоненттерін есепке алуды, сақтауды, беруді, тасымалдауды ұйымдастыру дағдылары.
Білімдер:
1. Қанның және оның компоненттерінің клиникалық қолданылуын бақылау негізінде қан компоненттерінің қажеттіліктерін жоспарлау негіздерін білу.
2. Қан қызметі және денсаулық сақтау саласындағы нормативтерді білу.
3. Қан компоненттерінің сипаттамаларын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Трансфузиология кабинетінің (бөлімшесінің) жұмысын ұйымдастыру
Машықтар:

1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Трансфузиология".
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Трансфузиология"
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Трансфузиология".
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Трансфузиология".
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Трансфузиология)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Трансфузиология".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Трансфузиология".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами трансфузиологами.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Разработка и проведение мероприятий по улучшению качества и внедрению новых методов диагностики и лечения.
Умения:
1. Развитие навыков повышения потенциала профильных отделений с целью обеспечения качества медицинской помощи пациентам (взрослые, дети).
2. Оказание методологической поддержки медицинскому персоналу профильных отделений по вопросам качества медицинских услуг.
3. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
4. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике..
5. Владеть навыками обеспечения успешного трансфера новых технологий в медицинскую практику транфузиологии.
Знания:
1. Количественные методы статистического анализа и прогнозирования. Показатели и критерии оценки эффективности и качества медицинской помощи
2. Актуальные технологии и исследования в области трансфузиологии.
3. Процесс трансферта новых медицинских технологий, включая оценку их потенциала и интеграцию в практику.
4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Академическая деятельность в области здравоохранения
Навык 1:
Участие в преподавательской деятельности
Умения:
1. Повышать квалификацию медицинских работников.
2. Проводить мероприятия неформального медицинского образования (мастер-классы, семинары).
3. Участвовать в обучении студентов и резидентов.
4. Участвовать в разработке образовательных программ, материалов и стандартов медицинского образования.
Знания:
1. Принципы разработки и оценки образовательных программ.
2. Принципы формулирования результатов обучения и их оценки.
3. Потребности и уровень подготовки целевой аудитории.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Трансфузиология"
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании трансфузионной помощи населению.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области трансфузионной помощи населению на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации трансфузионной службы на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.
2. Методы оценки качества медицинской помощи, включая аудит и оценка эффективности диагностики и лечения, этические стандарты и права пациентов (взрослые, дети).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании трансфузионной помощи населению.
Умения:

86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.2 Дәрігерлік практика және стоматология саласындағы қызмет
86.22 Арнайы дәрігерлік практика
86.22.0 Арнайы дәрігерлік практика
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіби стандарт Қазақстан Республикасында зәр шығару және еркек жыныс жүйесі органдарының аурулары бар пациенттерге урологиялық және андрологиялық көмекті ұйымдастыру және көрсету жөніндегі маманның кәсіби құзыреті саласындағы талаптарды белгілейді, оның ішінде профилактика, диагностика, емдеу, оңалту, медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу. урология және андрология саласындағы нормативтік құқықтық актілер. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Уролог және андролог дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.2 Уролог және андролог дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.3 Уролог және андролог дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.4 Уролог және андролог дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
5) 7.2 Уролог және андролог дәрігер (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
6) 7.3 Уролог және андролог дәрігер (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
7) 7.4 Уролог және андролог дәрігер (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
8) 7.2 Уролог және андролог дәрігер (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
9) 7.3 Уролог және андролог дәрігер (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
10) 7.4 Уролог және андролог дәрігер (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Уролог және андролог дәрігер":
Топтың коды:
2214-2
Қызмет атауының коды:
2214-2-001
Кәсіптің атауы:
7.1 Уролог және андролог дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Урология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентурада оқу кезінде "дәрігер"біліктілігі. Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен зәр шығару және ерлер жыныс жүйесі органдарының аурулары бар пациенттердің (ересектер, балалар) профилактикасы, диагностикасы, емдеуі, медициналық оңалтуы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.2 Деятельности в области врачебной практики и стоматологии
86.22 Специальная врачебная практика
86.22.0 Специальная врачебная практика
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по организации и оказанию урологической и андрологической помощи в Республике Казахстан пациентам с заболеваниями органов мочевой и мужской половой систем, включая профилактику, диагностику, лечение, реабилитацию, экспертизу объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области урологии и андрологии. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач-уролог и андролог - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач-уролог и андролог - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач-уролог и андролог - 7 уровень ОРК;
4) 7.4 Врач-уролог и андролог - 7 уровень ОРК;
5) 7.2 Врач-уролог и андролог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
6) 7.3 Врач-уролог и андролог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
7) 7.4 Врач-уролог и андролог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
8) 7.2 Врач-уролог и андролог (детский) - 7 уровень ОРК;
9) 7.3 Врач-уролог и андролог (детский) - 7 уровень ОРК;
10) 7.4 Врач-уролог и андролог (детский) - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач-уролог и андролог":
Код группы:
2214-2
Код наименования занятия:
2214-2-001
Наименование профессии:
7.1 Врач-уролог и андролог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
врач-резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Урология (взрослая, детская)". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями органов мочевой и мужской половой систем под контролем и надзором наставника.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, үйде, медициналық ұйымнан тыс жерде, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда білікті және мамандандырылған урологиялық және андрологиялық көмек көрсету
2. Урологиялық және андрологиялық көмек көрсету кезінде профилактикалық іс-шараларды жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есептік-есептік медициналық құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, үйде, медициналық ұйымнан тыс жерде, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда білікті және мамандандырылған урологиялық және андрологиялық көмек көрсету
Дағды 1:
Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің ауруларын және (немесе) жай-күйін анықтау мақсатында пациенттерге (ересектер, балалар) тексеру жүргізу, диагноз қою
Машықтар:
1. Науқастарда, олардың заңды өкілдерінде бүйрек, зәр шығару жолдары және (немесе) ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары бар шағымдарды, өмір тарихын жинауды жүзеге асыру.
2. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерден, олардың заңды өкілдерінен алынған ақпаратты түсіндіру және талдау.
3. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары бар науқастарды тексеру әдістерін қолдану, мысалы: тексеру және перкуссия, бүйрек пальпациясы. тексеру және перкуссия, қуықты пальпациялау. ерлер жыныс мүшелерін тексеру және пальпациялау. трансректальды саусақ сынағы, бимануальды қынаптық зерттеу.
4. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің анатомиялық-функционалдық жай-күйін қалыпты, науқастардағы аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде бағалау.
5. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерді зертханалық тексеру нәтижелерін түсіндіру және талдау.
6. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары бар науқастарды тексеру әдістерін қолдану, мысалы: ұма ағзаның диафаноскопиясы. зәр шығару және жыныс мүшелеріне арналған функционалдық сынамалар, ерлер мен әйелдердегі қуықтың катетеризациясы, қуық асты безінің массажы (емдік-диагностикалық).

1. Оказание квалифицированной и специализированной урологической и андрологической помощи в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, на дому, вне медицинской организации, в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
2. Проведение профилактических мероприятий при оказании урологической и андрологической помощи, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Трудовая функция 1:
Оказание квалифицированной и специализированной урологической и андрологической помощи в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, на дому, вне медицинской организации, в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Проведение обследования пациентов (взрослые, дети) в целях выявления заболеваний и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, установление диагноза
Умения:
1. Осуществлять сбор жалоб, анамнеза жизни у пациентов, их законных представителей с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
2. Интерпретировать и анализировать информацию, полученную от пациентов, их законных представителей) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
3. Использовать методы осмотра пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, такими как: осмотр и перкуссия, пальпация почек. осмотр и перкуссия, пальпация мочевого пузыря. осмотр и пальпация мужских половых органов. трансректальное пальцевое исследование, бимануальное влагалищное исследование.
4. Оценивать анатомо-функциональное состояние почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов в норме, при заболеваниях и (или) состояниях у пациентов.
5. Интерпретировать и анализировать результаты лабораторного обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
6. Использовать методы обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, такими как: диафаноскопия органов мошонки. функциональные пробы для мочевых и половых органов, катетеризация мочевого пузыря у мужчин и женщин, массаж предстательной железы (лечебно-диагностический).

7. Урогенитальды патологиясы бар науқастарда толық медициналық тарихты жинау.
8. Зерттеудің негізгі және қосымша әдістерін қолдана отырып, несеп-жыныс жүйесі мүшелерінің патологиясын анықтау мақсатында пациенттерді тексеру.
9. Науқастарда даму ауытқуларын, несеп-жыныс жүйесінің патологиясын анықтау.
10. Бүйрек, зәр шығару жолдары және (немесе) ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерді аспаптық тексерудің нәтижелерін түсіндіру және талдау (бүйректің, қуықтың, уретраның және ер адамның жыныс мүшелерінің ультрадыбыстық зерттеуі, шолу және экскреторлық урография, төмендеу цистографиясы, ретроградтық уретроцистография, тікелей және бүйірлік проекциялардағы цистография, микциондық цистоуретрография, антеграднаяпиелоуретерография, ретроградтық уретеропиелография, фистулография, контрастты магнитті-резонансты бейнелеу, жергілікті компьютерлік томография, болюсті контрастты компьютерлік томография, несеп-жыныс мүшелерін зерттеудің рентгендік контрастты тамырлы әдістері. бүйректің радиоизотоптық зерттеулері, урофлуметрия).
11. Жедел мамандандырылған, медициналық көмек көрсетуді талап ететін, оның ішінде медициналық ұйымнан тыс бүйрек аурулары және (немесе) зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің жай-күйі бар пациенттерде диагностикалық іс-шаралар нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың белгілері мен синдромдарын анықтау.
12. ХАЖ ескере отырып диагноз қою, бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары бар науқастарды дифференциалды диагностикалау әдістерін қолдану.
13. Клиникалық диагноз қою үшін бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің ауруларының және (немесе) жағдайларының қазіргі классификацияларын, белгілері мен синдромдарын қолдану.
14. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары кезінде этиология, патогенез және клиникалық деректер туралы білімді қолдана отырып, дифференциалды диагностика жүргізу.
15. Жедел хирургиялық, урологиялық аурулардың, сондай-ақ шұғыл көмекті қажет ететін басқа жүйелердің дифференциалды диагностикасын жүргізу.
16. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің ісіктерін диагностикалау және дифференциалды диагностикалау.
17. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің өзгерістерімен қатар жүретін және пациенттерді тиісті маман дәрігерлерге жіберуді талап ететін жағдайларда диагностика және дифференциалды диагностика жүргізу.

7. Собирать полный медицинский анамнез у пациентов с патологией мочеполовой области.
8. Обследовать пациентов в целях выявления патологии органов мочеполовой системы с применением основных и дополнительных методов исследования.
9. Выявлять аномалии развития, патологию органов мочеполовой системы у пациентов.
10. Интерпретировать и анализировать результаты инструментального обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов (ультразвуковое исследование почек, мочевого пузыря, уретры и половых органов мужчины, обзорная и экскреторная урография, нисходящая цистография, ретроградная уретроцистография, цистография в прямой и боковой проекциях, микционнаяцистоуретрография, антеграднаяпиелоуретерография, ретроградная уретеропиелография, фистулография, магнитно-резонансная томография с контрастированием, нативная компьютерная томография, компьютерная томография с болюсным контрастированием, рентгеноконтрастные сосудистые методы исследования мочеполовых органов. радиоизотопные исследования почек, урофлоуметрия).
11. Выявлять симптомы и синдромы осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате диагностических мероприятий у пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, требующих оказания скорой специализированной, медицинской помощи, в том числе вне медицинской организации.
12. Устанавливать диагноз с учетом МКБ, применять методы дифференциальной диагностики пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
13. Использовать современные классификации, симптомы и синдромы заболеваний и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов для постановки клинического диагноза.
14. Проводить дифференциальную диагностику используя знания этиологии, патогенеза и клинических данных при заболеваниях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
15. Проводить дифференциальную диагностику острых хирургических, урологических заболеваний, а также других систем, требующих неотложной помощи.
16. Проводить диагностику и дифференциальную диагностику новообразований почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
17. Проводить диагностику и дифференциальную диагностику при состояниях, сопровождающихся изменениями со стороны почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов и требующие направления пациентов к соответствующим врачам-специалистам.

18. Пациенттерде бүйректің, зәр шығару жолдарының кәсіптік ауруларының диагностикасын және дифференциалды диагностикасын жүргізу.
19. Зертханалық, аспаптық тексеру, дәрігер-мамандардың бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациентті қарау әдістерінің нәтижелерін түсіндіру және талдау.
Білімдер:
1. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерде (ересектерде, балаларда) (олардың заңды өкілдерінде) өмір тарихы мен шағымдарды жинау әдістемесін білу.
2. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді (ересектерді, балаларды) қарау әдістемесін білу.
3. Балалар мен ересектердегі бүйрек, зәр шығару жолдары мен ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары кезіндегі анатомиялық-функционалдық және жас ерекшеліктерін білу қалыпты және патологияда.
4. Пациенттерді (ересектерді, балаларды) зертханалық тексеру нәтижелерін қалыпты және бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары кезінде білу.
5. Ересектер мен балалардағы патологиялық жағдайларды анықтау үшін несеп-жыныс мүшелерін тексеру алгоритмі мен әдістерін білу.
6. Ересектер мен балалардағы несеп-жыныс жүйесі мүшелерінің топографиялық анатомиясын, қанмен қамтамасыз ету, иннервация және лимфа жүйесінің ерекшеліктерін білу.
7. Несеп-жыныс жүйесі мүшелерінің эмбриологиясын, эмбриогенездің негізгі бұзылыстарын білу.
8. Ересектер мен балалардағы несеп-жыныс жүйесінің дамуындағы ауытқулар клиникасын білу.
9. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары кезінде диагностиканың аспаптық және зертханалық әдістерін қолдануға медициналық айғақтар мен қарсы айғақтарды білу.
10. ХАЖ 10 ескере отырып диагноз қою алгоритмін білу, бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерді дифференциалды диагностикалау әдістерін қолдану.
11. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің ауруларының және (немесе) жағдайларының қазіргі заманғы жіктелуін, белгілері мен синдромдарын білу.
12. Пациенттердегі бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің ауруларының және (немесе) жағдайларының этиологиясын, патогенезін білу.
13. Шұғыл көмекті қажет ететін бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің ауруларын және (немесе) жағдайларын білу.
14. Пациенттердегі бүйрек, зәр шығару жолдары мен ерлер жыныс мүшелерінің ісіктерінің этиологиясын, патогенезін және диагностикасын білу.

18. Проводить диагностику и дифференциальную диагностику профессиональных заболеваний почек, мочевыводящих путей у пациентов.
19. Интерпретировать и анализировать результаты методов лабораторного, инструментального обследования, осмотра врачами-специалистами пациента с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Знания:
1. Знание методики сбора анамнеза жизни и жалоб у пациентов (взрослых, детей) (их законных представителей) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
2. Знание методики осмотра пациентов (взрослых, детей) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
3. Знание анатомо-функциональных и возрастных особенностей при заболеваниях и (или) состояниях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов у детей и взрослых в норме и при патологии.
4. Знание результатов лабораторного обследования пациентов (взрослых, детей) в норме и при заболеваниях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
5. Знание алгоритма и методов обследования мочеполовых органов для выявления патологических состояний у взрослых и детей.
6. Знание топографической анатомии органов мочеполовой системы, особенностей кровоснабжения, иннервации и лимфатической системы у взрослых и детей.
7. Знание эмбриологии органов мочеполовой системы, основных нарушений эмбриогенеза.
8. Знание клиники аномалий развития органов мочеполовой системы у взрослых и детей.
9. Знание медицинских показаний и противопоказаний к использованию инструментальных и лабораторных методов диагностики при заболеваниях и (или) состояниях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
10. Знание алгоритма постановки диагноза с учетом МКБ 10, применять методы дифференциальной диагностики пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
11. Знание современных классификаций, симптомов и синдромов заболеваний и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
12. Знание этиологии, патогенеза заболеваний и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов у пациентов.
13. Знание заболеваний и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, требующих неотложной помощи.
14. Знание этиологии, патогенеза и диагностики новообразований почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов у пациентов.

15. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелері тарапынан өзгерістермен бірге жүретін және пациенттерді тиісті маман дәрігерлерге жіберуді талап ететін өзге де органдар мен жүйелердің ауруларын және (немесе) жай-күйін білу.
16. Пациенттердегі бүйректің, зәр шығару жолдарының кәсіби ауруларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Бүйрек, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге (ересектерге, балаларға) емдеуді тағайындау, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша қолданыстағы клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына), медициналық көмек көрсету тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау.
Машықтар:
1. Алғашқы мамандандырылған медициналық-санитариялық көмек, оның ішінде бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары кезінде мамандандырылған жоғары технологиялық медициналық көмек стандарттарын көрсету.
2. Бүйрек, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары (немесе) жағдайлары бар пациенттерді (ересектерді, балаларды) емдеу тактикасын әзірлеу.
3. Біріктірілген және (немесе) біріктірілген емдеуді қажет етпейтін бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің ісіктері бар пациенттерді емдеу тактикасын әзірлеу.
4. Бүйрек, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді дәрілік препараттарды, медициналық бұйымдарды, дәрілік емес және (немесе) хирургиялық емдеуді таңдауды негіздеу.
5. Бүйрек, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерде (ересектерде, балаларда) дәрілік емес терапияның және (немесе) дәрілік препараттарды қолданудың және (немесе) хирургиялық араласудың оңтайлы реттілігін айқындау.
6. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің ауруларына және (немесе) жай-күйіне мониторинг жүргізу, ағымның ерекшеліктеріне қарай емдеу жоспарын түзету.
7. Бүйректегі, зәр шығару жолындағы және ерлер жыныс мүшелеріндегі операциялар мен манипуляциялар үшін медициналық көрсеткіштер мен медициналық қарсы көрсеткіштерді анықтау.
8. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерді (ересектерге, балаларға) хирургиялық араласулар мен манипуляцияларға дайындау жоспарын әзірлеу.
9. Урологиялық манипуляцияларды орындау: еркекке, әйелге (соның ішінде балаларға) уретральды катетерді әртүрлі бекіту әдістерімен орнату. металл катетермен ер адамның қуық катетеризациясы. қатты және икемді уретроцистоскоппен уретроцистоскопия. несепағар катетерін/стентті орнату. қуықтың бөгде денелерін, соның ішінде несепағардың стент-катетерін алып тастау. меатотомия. парафимозды түзету. уретраны бугирлеу. уретраның бөгде денелерін жою. троакарлық цистостомияны орнату. цистостомиялық дренажды ауыстыру. жараға тігіс салу, тігістерді алу. жараны алғашқы хирургиялық емдеу. қуық инстилляциясы. жергілікті анестезияны жүргізу.

15. Знание заболеваний и (или) состояний иных органов и систем, сопровождающихся изменениями со стороны почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов и требующие направления пациентов к соответствующим врачам-специалистам.
16. Знание профессиональных заболевания почек, мочевыводящих путей у пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Назначение лечения пациентам (взрослые, дети) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, контроль его эффективности и безопасностив соответствии с действующими клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, порядками оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи.
Умения:
1. Оказывать первичную специализированную медико-санитарную помощь, в том числе стандарты специализированной высокотехнологичной медицинской помощи при заболеваниях и (или) состояниях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
2. Разрабатывать тактику лечения пациентов (взрослых, детей) с заболеваниями (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
3. Разрабатывать тактику лечения пациентов с новообразованиями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, не требующих комбинированного и (или) сочетанного лечения.
4. Обосновывать выбор лекарственных препаратов, медицинских изделий, немедикаментозного и (или) хирургического лечения пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
5. Определять оптимальную последовательность немедикаментозной терапии и (или) применения лекарственных препаратов и (или) хирургического вмешательства у пациентов (взрослых, детей) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
6. Проводить мониторинг заболевания и (или) состояния почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, корректировать план лечения в зависимости от особенностей течения.
7. Определять медицинские показания и медицинские противопоказания для оперативных вмешательств и манипуляций на почках, мочевыводящих путях и мужских половых органах.
8. Разрабатывать план подготовки пациентов (взрослым, детям) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов для оперативных вмешательств и манипуляций.
9. Выполнять урологические манипуляции: установка уретрального катетера мужчине, женщине (в том числе детям) с различными способами фиксации. катетеризация мочевого пузыря у мужчины металлическим катетером. уретроцистоскопия ригидным и гибким уретроцистоскопом. установка мочеточникового катетера/стента. удаление инородных тел мочевого пузыря, в том числе мочеточникового стент-катетера. меатотомия. вправление парафимоза. бужирование уретры. удаление инородных тел уретры. установка троакарной цистостомии. замена цистостомического дренажа. наложение швов на рану, снятие швов. первичная хирургическая обработка раны. инстилляция мочевого пузыря. проведение местной анестезии.

10. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары кезінде хирургиялық араласуды орындау (іріңді-қабыну аурулары кезінде – аутопсия, абсцесс ағызу. эпицистостоманы орнату. жараны алғашқы хирургиялық емдеу).
11. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары (оның ішінде неоплазмалары бар) және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді операциядан кейінгі басқару жоспарын әзірлеу, операциядан кейінгі асқынулардың алдын алуды немесе емдеуді жүргізу.
12. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге (ересектерге, балаларға) дәрілік препараттарды тағайындау, дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдардың әсерін талдау.
13. Бүйрек, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерде (ересектерде, балаларда) дәрілік препараттарды қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігіне мониторинг жүргізу.
14. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге дәрілік емес терапия мен медициналық бұйымдарды тағайындау.
15. Бүйрек, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерде (ересектерде, балаларда) дәрілік емес терапия мен медициналық бұйымдарды пайдаланудың тиімділігі мен қауіпсіздігіне мониторинг жүргізу.
16. Диагностикалық немесе емдік манипуляциялар, дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолдану, дәрілік емес терапия нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың алдын алу немесе жою.
17. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерді (ересектерді, балаларды) хирургиялық араласулар мен манипуляцияларға дайындау жоспарын әзірлеу.
18. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді (ересектерді, балаларды) операциядан кейінгі емдеу жоспарын әзірлеу, операциядан кейінгі асқынулардың алдын алу немесе емдеуді жүргізу.
19. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің ауруларына және (немесе) жай-күйіне мониторинг жүргізу, аурудың ағымының ерекшеліктеріне қарай емдеу жоспарын түзету.
20. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге емдік тамақтануды тағайындау (тәлімгердің қадағалауымен) білу.
Білімдер:
1. Бүйрек, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді (ересектерді, балаларды) операцияға дейінгі даярлау және операциядан кейінгі басқару қағидаттарын білу.

10. Выполнять оперативные вмешательства при заболеваниях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов (при гнойно-воспалительных заболеваниях – вскрытие, дренирование абсцесса. установка эпицистостомы. первичная хирургическая обработка раны).
11. Разрабатывать план послеоперационного ведения пациентов с заболеваниями (в том числе с новообразованиями) и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, проводить профилактику или лечение послеоперационных осложнений в.
12. Назначать лекарственные препараты пациентам (взрослым, детям) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, анализировать действие лекарственных препаратов и медицинских изделий.
13. Проводить мониторинг эффективности и безопасности использования лекарственных препаратов у пациентов (взрослых, детей) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
14. Назначать немедикаментозную терапию и медицинские изделия пациентам с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
15. Проводить мониторинг эффективности и безопасности использования немедикаментозной терапии и медицинских изделий у пациентов (взрослых, детей) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
16. Предотвращать или устранять осложнения, побочные действия, нежелательные реакции, в том числе серьезные и непредвиденные, возникшие в результате диагностических или лечебных манипуляций, применения лекарственных препаратов и медицинских изделий, немедикаментозной терапии.
17. Разрабатывать план подготовки пациентов (взрослых, детей) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов для оперативных вмешательств и манипуляций.
18. Разрабатывать план послеоперационного ведения пациентов (взрослых, детей) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, проводить профилактику или лечение послеоперационных осложнений.
19. Проводить мониторинг заболевания и (или) состояния почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, корректировать план лечения в зависимости от особенностей течения заболевания.
20. Умение (под надзором наставника) назначать лечебное питание пациентам с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Знания:
1. Знание принципов предоперационной подготовки и послеоперационного ведения пациентов (взрослых, детей) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.

2. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне және медициналық көмек стандарттарына, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес ауруларды және (немесе) жағдайларды, оның ішінде бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің ісіктері кезіндегі манипуляцияларды және жедел емдеу әдістерін білу.
4. Операциядан кейінгі асқынулардың алдын алу немесе емдеу принциптерін білу.
5. Пациенттердегі бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің ауруларын және (немесе) жағдайларын консервативті емдеу әдістерін білу.
6. Урологияда қолданылатын дәрілік препараттардың әсер ету механизмдерін, медициналық көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерді, ықтимал асқынулар мен жанама әсерлерді, жағымсыз реакцияларды, оның ішінде бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерде (ересектерде, балаларда) ауыр және күтпеген реакцияларды білу.
7. Бүйрек зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары кезіндегі дәрілік емес терапия әдістерін білу.
8. Медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер, ықтимал асқынулар мен жанама әсерлер, жағымсыз реакциялар, соның ішінде ауыр және күтпеген.
9. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары мен жай-күйі бар пациенттерге медициналық бұйымдарды іріктеу және (немесе) тағайындау әдістерін білу.
10. Диагностикалық немесе емдік манипуляциялар, дәрілік препараттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды қолдану, дәрілік емес терапия және хирургиялық араласулар мен манипуляциялар нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың алдын алу және емдеу әдістерін білу.
11. Бүйрек, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді (ересектерді, балаларды) операцияға дейінгі даярлау және операциядан кейінгі басқару қағидаттарын білу.
12. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге емдік тамақтануды таңдау қағидаттарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі кезінде пациенттерге (ересектер, балалар) шұғыл және шұғыл нысанда медициналық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің ауруларынан және (немесе) жағдайларынан туындаған шұғыл жағдайларда, оның ішінде төтенше жағдайларда: бүйрек шаншуының жедел шабуылын тоқтату мақсатында. ерлердегі бүйрек, зәр шығару жолдары мен жыныс мүшелерінің жарақаттарымен. макрогематурия кезінде. анурия кезінде. ерлердегі бүйректің, зәр шығару жолдарының және жыныс мүшелерінің жедел қабыну ауруларында. жедел зәр шығару кезінде. приапизм кезінде пациенттерге (ересектерге, балаларға) шұғыл түрде медициналық көмек көрсете білу.
Білімдер:
1. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің ауруларынан және (немесе) жағдайларынан туындаған шұғыл жағдайларда, оның ішінде төтенше жағдайларда пациенттерге шұғыл түрде медициналық көмек көрсетудің қағидаттары мен әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Аурулары және(немесе) жағдайлары бар пациенттерге, сондай-ақ бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің ісіктері кезінде паллиативтік медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Бүйрек, зәр шығару жолдары мен ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және(немесе) жағдайлары, сондай-ақ ісіктері кезінде паллиативтік көмек көрсету әдістерін көрсете білу.
Білімдер:
1. Бүйрек, зәр шығару жолдары мен ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және(немесе) жағдайлары, сондай-ақ ісіктері кезінде паллиативтік көмек көрсету әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 5:
Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, сондай-ақ бүйрек, зәр шығару жолдары мен ерлер жыныс мүшелерінің ісіктері кезінде пациенттерді(ересектер, балалар) медициналық оңалту жөніндегі іс-шаралардың жоспарын жасау, тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Машықтар:
1. Медициналық оңалтуды жүргізу үшін медициналық айғақтар мен қарсы айғақтарды айқындау.

2. Знание манипуляций и методов оперативного лечения заболеваний и (или) состояний, в том числе при новообразованиях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи и стандартами медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи.
4. Знание принципов послеоперационного ведения профилактику или лечение послеоперационных осложнений.
5. Знание методов консервативного лечения заболеваний и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов у пациентов.
6. Знание механизмов действия лекарственных препаратов, применяемых в урологии, медицинские показания и противопоказания, возможные осложнения и побочные действия, нежелательные реакции, в том числе серьезные и непредвиденные у пациентов (взрослых, детей) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
7. Знание методов немедикаментозной терапии при заболеваниях и (или) состояниях почек мочевыводящих путей и мужских половых органов.
8. Медицинские показания и противопоказания, возможные осложнения и побочные действия, нежелательные реакции, в том числе серьезные и непредвиденные.
9. Знание методов подбора и (или) назначения медицинских изделий пациентам с заболеваниями и состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
10. Знание методов профилактики и лечения осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате диагностических или лечебных манипуляций, применения лекарственных препаратов и (или) медицинских изделий, немедикаментозной терапии и оперативных вмешательств и манипуляций.
11. Знание принципов предоперационной подготовки и послеоперационного ведения пациентов (взрослых, детей) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
12. Знание принципов подбора лечебного питания пациентам с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Оказание медицинской помощи в экстренной и неотложной форме пациентам (взрослые, дети) при заболеваниях и (или) состояниях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов
Умения:
1. Умение оказывать медицинскую помощь в неотложной форме пациентам (взрослым, детям) при неотложных состояниях, вызванных заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, в том числе в чрезвычайных ситуациях: с целью купирования острого приступа почечной колики. при травме почек, мочевых путей и половых органов у мужчин. при макрогематурии. при анурии. при острых воспалительных заболеваниях почек, мочевых путей и половых органов у мужчин. при острой задержке мочеиспускания. при приапизме.
Знания:
1. Знание принципов и методов оказания медицинской помощи в неотложной форме пациентам при неотложных состояниях, вызванных заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, в том числе в чрезвычайных ситуациях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Оказание паллиативной медицинской помощи пациентам с заболеваниями и(или) состояниями, а также при новообразованиях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов
Умения:
1. Умение оказывать методы паллиативной помощи при заболеваниях и(или) состояниях, а также при новообразованиях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Знания:
1. Знание методов оказания паллиативной помощи при заболеваниях и(или) состояниях, а также при новообразованиях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Составление плана, оценка эффективности и безопасности мероприятий по медицинской реабилитации пациентов (взрослые, дети) при заболеваниях и(или) состояниях, а также при новообразованиях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Умения:
1. Определять медицинские показания и противопоказания для проведения медицинской реабилитации.

2. Оңалту диагнозын, әлеуетін және оңалту іс-шараларының дербестендірілген кешенін белгілеу мақсатында пәнаралық комиссияның немесе көпсалалы команданың құрамына қатысу.
3. Оңалту іс-шараларының жоспарын әзірлеу.
4. Қалпына келтіру лечение және медициналық оңалтуды жүргізу.
5. Медициналық оңалту шараларының тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау.
Білімдер:
1. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары мен жағдайлары бар науқастарды медициналық оңалту принциптері.
2. Медициналық оңалту әдістерінің әсер ету механизмдері.
3. Науқастарды аурулар және(немесе) жағдайлар кезінде, сондай-ақ бүйрек, зәр шығару жолдары мен ерлер жыныс мүшелерінің ісіктері кезінде медициналық оңалтудың негізгі бағдарламалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 6:
Аурулар және(немесе) жағдайлар кезінде, сондай-ақ бүйрек, зәр шығару жолдары мен ерлер жыныс мүшелерінің ісіктері кезінде пациенттерге шұғыл және шұғыл нысанда медициналық көмек көрсету.
Машықтар:
11. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді талап ететін клиникалық өлім жағдайын (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды) қоса алғанда, өмірге қауіп төндіретін жағдайларды тану.
2. Өмірге қауіп төндіретін және шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді қажет ететін урология мен андрологиядағы шұғыл жағдайларды тану
3. Шұғыл жағдайларда, оның ішінде төтенше жағдайларда пациенттерге шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
4. Өмірге, оның ішінде клиникалық өлімге қауіп төндіретін жағдайларда (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды тоқтату) шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
5. Негізгі жүрек-өкпе реанимациясының іс-шараларын орындау.
6. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолдану.
Білімдер:
1. Урология мен андрологиядағы шұғыл жағдайлар: диагностикалық критерийлер; емдеу және алдын алу принциптері.
2. Аурулардан және(немесе) жағдайлардан туындаған шұғыл жағдайларда, сондай-ақ бүйрек, зәр шығару жолдары мен ерлер жыныс мүшелерінің ісіктері кезінде пациенттерге шұғыл түрде медициналық көмек көрсетудің қағидаттары мен әдістері, оның ішінде төтенше жағдайларда.
3. Базалық жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу қағидалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Урологиялық және андрологиялық көмек көрсету кезінде профилактикалық іс-шараларды жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
Дағды 1:
Пациенттерде (ересектер, балалар) бүйрек, зәр шығару жолдары мен ерлер жыныс мүшелерінің аурулары мен жай-күйінің алдын алуға бағытталған профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу. Инфекцияның алдын алу және инфекцияны бақылау.
Машықтар:
1. Бүйрек, зәр шығару жолдары мен ерлер жыныс мүшелерінің аурулары мен жағдайларының алдын алуға бағытталған іс-шараларға қатысу.

2. Участвовать в составе междисциплинарной комиссии или мультидисциплинарной команды с целью установления реабилитационного диагноза, потенциала и персонифицированного комплекса реабилитационных мероприятий.
3. Разрабатывать план реабилитационных мероприятий.
4. Проводить восстановительное лечение и медицинскую реабилитацию.
5. Оценивать эффективность и безопасность мероприятий медицинской реабилитации.
Знания:
1. Принципы медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями и состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
2. Механизмы действия методов медицинской реабилитации.
3. Основные программы медицинской реабилитации пациентов при заболеваниях и(или) состояниях, а также при новообразованиях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 6:
Оказание медицинской помощи в экстренной и неотложной форме пациентам при заболеваниях и(или) состояниях, а также при новообразованиях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Умения:
1. Распознавание состояний, представляющих угрозу жизни, включая состояние клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания), требующих оказания медицинской помощи в экстренной форме.
2. Распознавать неотложные состояния в урологии и андрологии, представляющие угрозу жизни и требующие оказания медицинской помощи в экстренной форме
3. Оказывать медицинскую помощь в неотложной форме пациентам при неотложных состояниях, в том числе в чрезвычайных ситуациях.
4. Оказывать медицинскую помощь в экстренной форме при состояниях, представляющих угрозу жизни, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания).
5. Выполнять мероприятия базовой сердечно-легочной реанимации.
6. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании медицинской помощи в экстренной форме.
Знания:
1. Неотложные состояния в урологии и андрологии: диагностические критерии; принципы лечения и профилактики.
2. Принципы и методы оказания медицинской помощи в неотложной форме пациентам при неотложных состояниях, вызванных заболеваниями и(или) состояниями, а также при новообразованиями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов., в том числе в чрезвычайных ситуациях.
3. Правила проведения базовой сердечно-легочной реанимации
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение профилактических мероприятий при оказании урологической и андрологической помощи, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Организация и проведение профилактических мероприятий, направленных на профилактику заболеваний и состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов у пациентов (взрослые, дети). Предупреждение инфекций и инфекционный контроль.
Умения:
1. Участвовать в мероприятиях, направленных на профилактику заболеваний и состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.

2. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары мен жағдайлары бар пациенттер үшін "мектепті" ұйымдастыру дағдыларын меңгеру (денсаулық мектебі).
3. Мерзімді және профилактикалық медициналық тексерулерге қатысу.
4. Медициналық көмекке байланысты инфекциялардың алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу (хирургиялық аймақтың инфекциясы, қан ағымының катетері, зәр шығару жүйесінің катетері, төменгі тыныс жолдарының инфекциясы, гемоконтактілі инфекциялар (В және С гепатиттері, АИТВ).
5. Инфекциялардың алдын алу және инфекциялық бақылау, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының алдын алу жөніндегі іс-шараларға қатысу.
Білімдер:
1. Скринингті ұйымдастыру ережелері.
2. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің ауруларының бастапқы және қайталама алдын-алу принциптері.
3. Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтары.
4. Пациенттердегі (ересектер, балалар) бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулардың алдын алу әдістері.
5. Денсаулық мектебінің оқыту бағдарламаларын дайындау принциптері мен жүргізу әдістемелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Аурулардың алдын алуға, салауатты өмір салтын қалыптастыруға, денсаулықты сақтауға және нығайтуға бағытталған білім беру, тәрбие және үгіт-насихат іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу.
Машықтар:
1. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулардың алдын алу мәселелері бойынша санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізу.
2. Өмірдің әртүрлі салаларында: тамақтану, су, санитарлық жағдайлар, тұрғын үй жағдайлары, жеке гигиена, сондай-ақ тиісті көрсетілімдерсіз антибиотиктерді қолданумен байланысты қауіптер туралы санитарлық талаптар, ережелер мен ұсынымдар туралы хабардар ету.
3. Пациенттер мен олардың заңды өкілдерін ұлттық, халықаралық хаттамалар мен ұсынымдарға сәйкес вакциналар, олардың маңыздылығы, артықшылықтары мен ықтимал қауіптері туралы ақпаратпен қамтамасыз ету.
4. Тұрақты медициналық тексерулер мен скринингтік бағдарламалар туралы хабардар ету.
5. Денсаулықты сақтау, нығайту, санитарлық-гигиеналық мәдениетті арттыру мақсатында санитарлық-гигиеналық дағдыларды үйрету: гигиена мен қауіпсіздікті сақтау, оның ішінде стандартты сақтық шаралары (қол гигиенасы, жөтел этикеті, жеке қорғаныс құралдары, қауіпсіз инъекция тәжірибесі қалдықтарды басқару, дезинфекция және зарарсыздандыру) тамақ қауіпсіздігі, инфекциялардың алдын алу.

2. Владеть навыками организации "школы" для пациентов с заболеваниями и состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов (школа здоровья).
3. Участвовать в периодических и профилактических медицинских осмотрах.
4. Участвовать в организации и проведении мероприятий, направленных на профилактику инфекций, связанных с медицинской помощью (инфекции области хирургического вмешательства, катетер ассоциированные инфекции кровотока, катетер ассоциированные инфекции мочевыделительной системы, инфекции нижних дыхательных путей, гемоконтактные инфекции (гепатиты В и С, ВИЧ)".
5. Участвовать в мероприятиях по предупреждению инфекций и инфекционного контроля, предупреждению формирования противомикробной устойчивости.
Знания:
1. Правила организации скрининга.
2. Принципы первичной и вторичной профилактики заболеваний и состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
3. Целевые группы лиц, подлежащие скрининговым исследованиям.
4. Методы профилактики заболеваний и состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов у пациентов (взрослые, дети).
5. Принципы подготовки и методики проведения обучающих программ школы здоровья
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация и проведение образовательных, воспитательных и агитационных мероприятий, направленных на профилактику заболеваний, формирование здорового образа жизни, сохранение и укрепление здоровья.
Умения:
1. Проводить санитарно-просветительную работу по вопросам профилактики заболеваний и состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
2. Информировать о санитарных требованиях, правилах и рекомендациях для обеспечения безопасности и гигиены в различных сферах жизни: питание, вода, санитарные условия, жилищные условия, личная гигиена, а также о рисках, связанных с применением антибиотиков без должных показаний.
3. Обеспечивать пациентов и их законных представителей информацией о вакцинах, их значимости, преимуществах и возможных рисках в соответствии с национальными, международными протоколами и рекомендациями.
4. Информировать о регулярных медицинских обследованиях и скрининговых программах.
5. Обучать санитарно-гигиеническим навыкам с целью сохранения, укрепления здоровья, повышения санитарно-гигиенической культуры: поддержание гигиены и безопасности, включающее стандартные меры предосторожности (гигиена рук, этикет кашля, средства индивидуальной защиты, практика безопасных инъекций управление отходами, дезинфекция и стерилизация) безопасности пищи, профилактике инфекций.

"Қазақстан Республикасында урологиялық және андрологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 18 мамырдағы № 83 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2023 жылғы 22 мамырда № 32541 болып тіркелген)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Уролог және андролог дәрігер (ересектер мен балалар)
7
Уролог және андролог дәрігер (ересектер)
7
Уролог және андролог дәрігер (балалар)

Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2023 года № 83 "Об утверждении стандарта организации оказания урологической и андрологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 мая 2023 года № 32541)
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач-уролог и андролог (взрослый, детский)
7
Врач-уролог и андролог (взрослый)
7
Врач-уролог и андролог (детский)

10. Кәсіптің карточкасы "7.2 Уролог және андролог дәрігер ":
Топтың коды:
2214-2
Қызмет атауының коды:
2214-2-001
Кәсіптің атауы:
7.2 Уролог және андролог дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер уролог және андролог (ересек, балалар)" біліктілігі. Бұл біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі қажет емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Зәр шығару және ерлер жыныс жүйесінің аурулары бар пациенттердің (ересектер, балалар) профилактикасы, диагностикасы, емдеуі, медициналық оңалтуы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің ауруларын және (немесе) жай-күйін анықтау мақсатында пациенттерге тексеру жүргізу, диагноз қою.
2. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге емдеуді тағайындау, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау
3. Бүйрек, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің ауруларына және (немесе) жай-күйіне байланысты дене функциялары тұрақты бұзылған пациенттерге қатысты медициналық сараптамалар жүргізу.
4. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелері аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді медициналық оңалтудың тиімділігін жүргізу және бақылау, оның ішінде мүгедек адамдарды оңалтудың немесе абилитациялаудың жеке бағдарламаларын іске асыру
5. Салауатты өмір салты мен санитарлық-гигиеналық ағарту мен пациенттерді оқытудың алдын алу және қалыптастыру жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу
6. Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:

10. Карточка профессии "7.2 Врач-уролог и андролог":
Код группы:
2214-2
Код наименования занятия:
2214-2-001
Наименование профессии:
7.2 Врач-уролог и андролог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач уролог-андролог (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями органов мочевой и мужской половой систем
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение обследования пациентов в целях выявления заболеваний и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, установление диагноза
2. Назначение лечения пациентам с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, контроль его эффективности и безопасности
3. Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов со стойким нарушением функций организма, обусловленным заболеваниям и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
4. Проведение и контроль эффективности медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, в том числе реализация индивидуальных программ реабилитации или абилитации лиц с инвалидностью
5. Проведение и контроль эффективности мероприятий по профилактике и формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению, и обучению пациентов
6. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:

1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің ауруларын және (немесе) жай-күйін анықтау мақсатында пациенттерге тексеру жүргізу, диагноз қою.
Дағды 1:
Шағымдарды, өмір тарихын жинау, бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге (ересектер, балалар) (олардың заңды өкілдеріне) сауалнама жүргізу.
Машықтар:
1. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерден (олардың заңды өкілдерінен) шағымдарды, өмір тарихын жинауды жүзеге асыру.
2. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерден (олардың заңды өкілдерінен) алынған ақпаратты түсіндіру және талдау.
Білімдер:
1. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерде (олардың заңды өкілдерінде) өмір тарихы мен шағымдарды жинау әдістемесін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Бүйрек, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді (ересектер, балалар) қарау, алынған мәліметтерді түсіндіру және талдау.
Машықтар:
1. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар ересектер мен балаларды тексеру әдістерін қолдану, мысалы: тексеру және перкуссия, бүйрек пальпациясы. Тексеру және перкуссия, қуықты пальпациялау. Ерлер жыныс мүшелерін тексеру және пальпациялау. Трансректальды саусақ сынағы. Бимануальды қынаптық зерттеу.
2. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің анатомиялық-функционалдық жай-күйін қалпын, науқастардағы аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде бағалау.
Білімдер:
1. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді (ересектерді, балаларды) қарау әдістемесін білу.
2. Балалар мен ересектердегі бүйрек, зәр шығару жолдары мен ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары қалыпты және патология кезіндегі анатомиялық-функционалдық және жас ерекшеліктерін білу .
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, стандарттарды ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді (ересектер, балалар) зертханалық және аспаптық тексеру көлемін алдын ала диагнозды тұжырымдау және негіздеу.
Машықтар:

1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Проведение обследования пациентов в целях выявления заболеваний и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, установление диагноза
Навык 1:
Сбор жалоб, анамнеза жизни, анкетирование пациентов (взрослые, дети) (их законных представителей) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов
Умения:
1. Осуществлять сбор жалоб, анамнеза жизни у пациентов (их законных представителей) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
2. Интерпретировать и анализировать информацию, полученную от пациентов (их законных представителей) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Знания:
1. Знание методики сбора анамнеза жизни и жалоб у пациентов (их законных представителей) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Осмотр пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, интерпретация и анализ полученных сведений
Умения:
1. Использовать методы осмотра взрослых и детей с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, такими как: осмотр и перкуссия, пальпация почек. осмотр и перкуссия, пальпация мочевого пузыря. осмотр и пальпация мужских половых органов. трансректальное пальцевое исследование. бимануальное влагалищное исследование.
2. Оценивать анатомо-функциональное состояние почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов в норме, при заболеваниях и (или) состояниях у пациентов.
Знания:
1. Знание методики осмотра пациентов (взрослых, детей) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
2. Знание анатомо-функциональных и возрастных особенностей при заболеваниях и (или) состояниях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов у детей и взрослых в норме и при патологии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Формулирование предварительного диагноза и обоснование объема лабораторного и инструментального обследований пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов в соответствии с действующим порядком оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, с учетом стандарт
Умения:

1. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерді зертханалық тексеру нәтижелерін түсіндіру және талдау.
2. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары бар науқастарды тексеру әдістерін қолданыңыз, мысалы: ұма ағзасының диафаноскопиясы. зәр шығару және жыныс мүшелеріне арналған функционалдық сынамалар, соның ішінде әйелдерде зәрді ұстамау кезіндегі жөтел сынамасы, Вальсальва сынамасы. қатаң және икемді фиброцистоскоппен бақылау уретроцистоскопиясы. ерлер мен әйелдердегі қуықтың катетеризациясы. дәрілік препараттармен сынамаларды орындау. ультрадыбыстық бақылаумен автоматты биопсия құрылғысымен қуық асты безінің, бүйректің биопсия әдістері. қуық асты безінің массажы (емдік-диагностикалық), аталық бездің биопсиясы. несеп-жыныс жүйесін рентгенологиялық зерттеу кезінде контрастты затты енгізу. ерлер мен әйелдердегі несеп-жыныс жүйесінің мүшелерін ультрадыбыстық зерттеу.
3. Урогенитальды патологиясы бар науқастарда толық медициналық тарихты жинаңыз.
4. Зерттеудің негізгі және қосымша әдістерін қолдана отырып, несеп-жыныс жүйесі мүшелерінің патологиясын анықтау мақсатында ересектер мен балаларды тексеру.
5. Науқастарда даму ауытқуларын, несеп-жыныс жүйесінің патологиясын анықтау.
6. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерді аспаптық тексерудің нәтижелерін (бүйректің, қуықтың, уретраның және ерлер жыныс мүшелерінің ультрадыбыстық зерттеуі) түсіндіру және талдау. шолу және экскреторлық урография, төмендейтін цистография, ретроградтық уретроцистография, тікелей және бүйірлік проекциялардағы цистография. микционнаяцистоуретрография. антеграднаяпиелоуретерография, ретроградтық уретеропиелография. фистулография. контрастты магнитті-резонансты бейнелеу. жергілікті компьютерлік томография, болюсті контрастты компьютерлік томография. несеп-жыныс мүшелерін зерттеудің рентгендік контрастты тамырлы әдістері. бүйректің радиоизотоптық зерттеулері, урофлуметрия).
Білімдер:
1. Пациенттерді (ересектерді, балаларды) зертханалық тексеру нәтижелерін қалыпты және бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары кезінде білу.
2. Ересектер мен балалардағы патологиялық жағдайларды анықтау үшін несеп-жыныс мүшелерін тексеру алгоритмі мен әдістерін білу.
3. Ересектер мен балалардағы несеп-жыныс жүйесі мүшелерінің топографиялық анатомиясын, қанмен қамтамасыз ету, иннервация және лимфа жүйесінің ерекшеліктерін білу.

1. Интерпретировать и анализировать результаты лабораторного обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
2. Использовать методы обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, такими как: диафаноскопия органов мошонки. функциональные пробы для мочевых и половых органов, в том числе кашлевая проба при недержании мочи у женщин, проба Вальсальвы. смотровая уретроцистоскопия ригидным и гибким фиброцистоскопом. катетеризация мочевого пузыря у мужчин и женщин. выполнение проб с лекарственными препаратами. методы биопсии предстательной железы, почек автоматическим устройством для биопсии под ультразвуковым контролем. массаж предстательной железы (лечебно-диагностический), биопсия яичка. введение контрастного вещества при рентгенологических исследованиях мочеполовой системы. ультразвуковое исследование органов мочеполовой системы у мужчин и женщин.
3. Собирать полный медицинский анамнез у пациентов с патологией мочеполовой области.
4. Обследовать взрослых и детей в целях выявления патологии органов мочеполовой системы с применением основных и дополнительных методов исследования.
5. Выявлять аномалии развития, патологию органов мочеполовой системы у пациентов.
6. Интерпретировать и анализировать результаты инструментального обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов (ультразвуковое исследование почек, мочевого пузыря, уретры и половых органов мужчины. обзорная и экскреторная урография, нисходящая цистография, ретроградная уретроцистография, цистография в прямой и боковой проекциях. микционнаяцистоуретрография. антеграднаяпиелоуретерография, ретроградная уретеропиелография. фистулография. магнитно-резонансная томография с контрастированием. нативная компьютерная томография, компьютерная томография с болюсным контрастированием. рентгеноконтрастные сосудистые методы исследования мочеполовых органов. радиоизотопные исследования почек, урофлоуметрия).
Знания:
1. Знание результатов лабораторного обследования пациентов (взрослых, детей) в норме и при заболеваниях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
2. Знание алгоритма и методов обследования мочеполовых органов для выявления патологических состояний у взрослых и детей.
3. Знание топографической анатомии органов мочеполовой системы, особенностей кровоснабжения, иннервации и лимфатической системы у взрослых и детей.

2. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің ауруларының және (немесе) жағдайларының қазіргі заманғы жіктелуін, белгілері мен синдромдарын білу.
3. Пациенттердегі (ересектердегі, балалардағы) бүйрек, зәр шығару жолдары мен ерлер жыныс мүшелерінің ауруларының және (немесе) жағдайларының этиологиясын, патогенезін білу.
4. Шұғыл көмекті қажет ететін бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің ауруларын және (немесе) жағдайларын білу.
5. Пациенттердегі (ересектер, балалар) бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің ісіктерінің этиологиясын, патогенезін және диагностикасын білу.
6. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелері тарапынан өзгерістермен бірге жүретін және пациенттерді тиісті маман дәрігерлерге жіберуді талап ететін өзге де органдар мен жүйелердің ауруларын және (немесе) жай-күйін білу.
7. Пациенттердегі бүйректің, зәр шығару жолдарының кәсіби ауруларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Дағды 6:
Халыққа медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру мен көрсетудің жалпы мәселелері
Машықтар:
1. Жұқпалы аурулардың пайда болуы мен таралуының алдын алу мақсатында санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шаралар жүргізу.
2. "Урология" бейіні бойынша ересектер мен балаларға медициналық көмек көрсету тәртібін ұйымдастыру.
3. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге (ересектерге, балаларға) жедел, оның ішінде жедел мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін медициналық айғақтар айқындау.
Білімдер:
1. Жұқпалы аурулардың пайда болуы мен таралуының алдын алу мақсатында санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды ұйымдастыру мәселелерін білу.
2. "Урология және андрология (ересектер, балалар)"бейіні бойынша ересектер мен балаларға медициналық көмек көрсету тәртібін білу.
3. Алғашқы мамандандырылған медициналық-санитариялық көмек көрсету стандарттарын, бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелері аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге мамандандырылған медициналық көмек көрсету стандарттарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге емдеуді тағайындау, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау
Дағды 1:
Медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша қолданыстағы клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына), медициналық көмек көрсету тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, симптомдар мен синдромдарды ескере отырып, бүйрек, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді (ересектер, балалар) емдеу жоспарын әзірлеу.
Машықтар:

2. Знание современных классификаций, симптомов и синдромов заболеваний и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
3. Знание этиологии, патогенеза заболеваний и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов у пациентов (взрослых, детей).
4. Знание заболеваний и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, требующих неотложной помощи.
5. Знание этиологии, патогенеза и диагностики новообразований почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов у пациентов (взрослых, детей).
6. Знание заболеваний и (или) состояний иных органов и систем, сопровождающихся изменениями со стороны почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов и требующие направления пациентов к соответствующим врачам-специалистам.
7. Знание профессиональных заболевания почек, мочевыводящих путей у пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 6:
Общие вопросы организации и оказания медицинской помощи населению
Умения:
1. Проводить санитарно-противоэпидемические (профилактические) мероприятия в целях предупреждения возникновения и распространения инфекционных заболеваний.
2. Организовывать порядок оказания медицинской помощи взрослым и детям по профилю "урология".
3. Определять медицинские показания для оказания скорой, в том числе скорой специализированной, медицинской помощи пациентам (взрослым, детям) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Знания:
1. Знание вопросов организации санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий в целях предупреждения возникновения и распространения инфекционных заболеваний.
2. Знание порядка оказания медицинской помощи взрослым и детям по профилю "Урология и андрология (взрослая, детская)".
3. Знание стандартов оказания первичной специализированной медико-санитарной помощи, стандартов специализированной медицинской помощи пациентам с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Назначение лечения пациентам с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, контроль его эффективности и безопасности
Навык 1:
Разработка плана лечения пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов с учетом симптомов и синдромов в соответствии с действующими клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, порядками оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи
Умения:

1. Алғашқы мамандандырылған медициналық-санитариялық көмек, оның ішінде бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары кезінде мамандандырылған жоғары технологиялық медициналық көмек стандарттарын көрсету.
2. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары (немесе) жағдайлары бар пациенттерді емдеу тактикасын әзірлеу.
3. Біріктірілген және (немесе) біріктірілген емдеуді қажет етпейтін бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің ісіктері бар пациенттерді емдеу тактикасын әзірлеу.
4. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді (ересектерді, балаларды) дәрі-дәрмексіз және (немесе) хирургиялық емдеуге арналған дәрілік препараттарды, медициналық бұйымдарды таңдауды негіздеу.
5. Бүйрек, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациентте дәрілік емес терапияның және (немесе) дәрілік препараттарды қолданудың және (немесе) хирургиялық араласудың оңтайлы реттілігін айқындау.
6. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің ауруларына және (немесе) жай-күйіне мониторинг жүргізу, ағымның ерекшеліктеріне қарай емдеу жоспарын түзету.
Білімдер:
1. Алғашқы мамандандырылған медициналық-санитариялық көмек стандарттарын, оның ішінде бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары кезіндегі мамандандырылған жоғары технологиялық медициналық көмек стандарттарын білу.
2. Бүйрек, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарды (емдеу хаттамаларын) білу.
3. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелері ісіктері бар пациенттерге медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарды (емдеу хаттамаларын) білу.
4. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары кезінде ересектер мен балаларға медициналық көмек көрсету тәртібін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Дағды 2:
Медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша қолданыстағы клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына), медициналық көмек көрсету тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге (ересектер, балалар) манипуляциялар мен хирургиялық араласуларды орындау
Машықтар:
1. Бүйректегі, зәр шығару жолындағы және ерлер жыныс мүшелеріндегі операциялар мен манипуляциялар үшін медициналық көрсеткіштер мен медициналық қарсы көрсеткіштерді анықтау.

1. Оказывать первичную специализированную медико-санитарную помощь, в том числе стандарты специализированной высокотехнологичной медицинской помощи при заболеваниях и (или) состояниях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
2. Разрабатывать тактику лечения пациентов с заболеваниями (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
3. Разрабатывать тактику лечения пациентов с новообразованиями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, не требующих комбинированного и (или) сочетанного лечения.
4. Обосновывать выбор лекарственных препаратов, медицинских изделий, немедикаментозного и (или) хирургического лечения пациентов (взрослых, детей) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
5. Определять оптимальную последовательность немедикаментозной терапии и (или) применения лекарственных препаратов и (или) хирургического вмешательства у пациента с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
6. Проводить мониторинг заболевания и (или) состояния почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, корректировать план лечения в зависимости от особенностей течения.
Знания:
1. Знание стандартов первичной специализированной медико-санитарной помощи, в том числе стандартов специализированной высокотехнологичной медицинской помощи при заболеваниях и (или) состояниях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
2. Знание клинических рекомендаций (протоколы лечения) по вопросам оказания медицинской помощи пациентам с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
3. Знание клинических рекомендаций (протоколы лечения) по вопросам оказания медицинской помощи пациентам с новообразованиями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
4. Знание порядка оказания медицинской помощи взрослым и детям при заболеваниях и (или) состояниях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Выполнение манипуляций и оперативных вмешательств пациентам (взрослые, дети) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов в соответствии с действующими клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, порядками оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи
Умения:
1. Определять медицинские показания и медицинские противопоказания для оперативных вмешательств и манипуляций на почках, мочевыводящих путях и мужских половых органах.

2. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерді хирургиялық араласулар мен манипуляцияларға дайындау жоспарын әзірлеу.
3. Урологиялық манипуляцияларды орындау: еркекке, әйелге (соның ішінде балаларға) уретральды катетерді әртүрлі бекіту әдістерімен орнату. металл катетермен ер адамның қуық катетеризациясы. қатты және икемді уретроцистоскоппен уретроцистоскопия. несепағар катетерін/стентті орнату. қуықтың бөгде денелерін, соның ішінде несепағардың стент-катетерін алып тастау. меатотомия. парафимозды түзету. уретраны бугирлеу, уретраның бөгде денелерін алып тастау. троакарлық цистостомияны орнату. ультрадыбыстық (рентген) бақылаумен перкутанды нефростомияны орнату. цистостомиялық, нефростомиялық дренаждарды ауыстыру. бүйрек кистасының пункциясы және оның ультрадыбыстық бақылаудағы аспирациясы. жараға тігіс салу, тігістерді алу. жараны алғашқы хирургиялық емдеу. қуық инстилляциясы. жергілікті анестезияны жүргізу. бүйрек, қуық, простата (ТРУЗИ көмегімен трансректальды немесе трансперинальды), жыныс мүшесі, аталық без, несеп жолдары ісіктерінде биопсия жасау.
3. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары (іріңді-қабыну аурулары, несеп тас ауруы, даму ауытқулары, жарақаттар, қан кетулер және басқалар үшін), оның ішінде ісіктер, ашық немесе лапароскопиялық қол жетімділік кезінде хирургиялық араласуларды орындау. емдеу хаттамаларына сәйкес эндоскопиялық операциялар.
4. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары (оның ішінде ісіктері бар) және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді (ересектерді, балаларды) операциядан кейінгі емдеу жоспарын әзірлеу, операциядан кейінгі асқынулардың профилактикасын немесе емдеу жүргізу.
Білімдер:
1. Аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерге (ересектерге, балаларға), сондай-ақ бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің ісіктерімен, оның ішінде медициналық көрсетілімдермен, медициналық қарсы көрсетілімдермен, ықтимал асқынулармен және жанама әсерлермен, жағымсыз реакциялармен, оның ішінде ауыр және күтпеген жағдайлармен жедел емдеу және манипуляция жүргізу принциптері мен әдістерін білу.
2. Бүйрек, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді (ересектерді, балаларды) операцияға дейінгі даярлау және операциядан кейінгі басқару қағидаттарын білу.
3. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне және медициналық көмек стандарттарына, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес ауруларды және (немесе) жағдайларды, оның ішінде бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің ісіктері кезіндегі манипуляцияларды және жедел емдеу әдістерін білу.
4. Операциядан кейінгі асқынулардың алдын алу немесе емдеу принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Дағды 3:
Медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша медициналық, клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге (ересектер, балалар) дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды тағайындау. олардың тиімділігін бағалау
Машықтар:

2. Разрабатывать план подготовки пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов для оперативных вмешательств и манипуляций.
3. Выполнять урологические манипуляции: установка уретрального катетера мужчине, женщине (в том числе детям) с различными способами фиксации. катетеризация мочевого пузыря у мужчины металлическим катетером. уретроцистоскопия ригидным и гибким уретроцистоскопом. установка мочеточникового катетера/стента. удаление инородных тел мочевого пузыря, в том числе мочеточникового стент-катетера. меатотомия. вправление парафимоза. бужирование уретры, удаление инородных тел уретры. установка троакарнойцистостомии. установка перкутанной нефростомии под контролем УЗИ (рентгена). замена цистостомического, нефростомического дренажей. пункция кисты почки и ее аспирация под УЗИ контролем. наложение швов на рану, снятие швов. первичная хирургическая обработка раны. инстилляция мочевого пузыря. проведение местной анестезии. выполнение биопсии при новообразованиях почек, мочевого пузыря, простаты (трансректально или трансперинеально с помощью ТРУЗИ), полового члена, яичка, уретры.
3. Выполнять оперативные вмешательства при заболеваниях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов (при гнойно-воспалительных заболеваниях, мочекаменной болезни, аномалиях развития, при травмах, кровотечениях и других), в том числе при новообразованиях, открытым или лапароскопическим доступом. эндоскопические операции, согласно протоколам лечения.
4. Разрабатывать план послеоперационного ведения пациентов (взрослых, детей) с заболеваниями (в том числе с новообразованиями) и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, проводить профилактику или лечение послеоперационных осложнений.
Знания:
1. Знание принципов и методов проведения оперативного лечения и манипуляций пациентам (взрослым, детям) с заболеваниями и (или) состояниями, а также с новообразованиями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, в том числе медицинские показания, медицинские противопоказания, возможные осложнения и побочные действия, нежелательные реакции, в том числе серьезные и непредвиденные.
2. Знание принципов предоперационной подготовки и послеоперационного ведения пациентов (взрослых, детей) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
3. Знание манипуляций и методов оперативного лечения заболеваний и (или) состояний, в том числе при новообразованиях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи и стандартами медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи.
4. Знание принципов послеоперационного ведения профилактику или лечение послеоперационных осложнений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Назначение лекарственных препаратов и медицинских изделий пациентам (взрослые, дети) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов в соответствии с действующими порядками оказания медицинской, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, помощи, с учетом стандартов медицинской помощи. оценка их эффективности и
Умения:

1. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге (ересектерге, балаларға) дәрілік препараттарды тағайындау, дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдардың әсерін талдау.
2. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерде дәрілік препараттарды қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігіне мониторинг жүргізу.
Білімдер:
1. Медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша қолданыстағы клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына), медициналық көмек көрсету тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, пациенттердегі бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің ауруларын және (немесе) жай-күйін консервативті емдеу әдістерін білу.
2. Урологияда қолданылатын дәрілік препараттардың әсер ету механизмдерін, медициналық көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерді, ықтимал асқынулар мен жанама әсерлерді, жағымсыз реакцияларды, оның ішінде бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерде ауыр және күтпеген реакцияларды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Дағды 4:
Қолданыстағы клиникалық ұсынымдарға сәйкес бүйрек, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге (ересектер, балалар) дәрілік емес терапия мен медициналық бұйымдарды тағайындау, олардың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау
Машықтар:
1. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге дәрілік емес терапия мен медициналық бұйымдарды тағайындау.
2. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерде дәрілік емес терапия мен медициналық бұйымдарды пайдаланудың тиімділігі мен қауіпсіздігіне мониторинг жүргізу.
Білімдер:
1. Бүйрек зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары, медициналық көрсетілімдер мен медициналық қарсы көрсетілімдер, ықтимал асқынулар мен жанама әсерлер, жағымсыз реакциялар, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялар кезіндегі дәрілік емес терапия әдістерін білу.
2. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары мен жай-күйі бар пациенттерге медициналық бұйымдарды іріктеу және (немесе) тағайындау әдістерін, медициналық көрсетілімдер мен медициналық қарсы көрсетілімдерді, ықтимал асқынулар мен жанама әсерлерді, жағымсыз реакцияларды, оның ішінде ауыр және күтпеген реакцияларды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Дағды 5:
Диагностикалық немесе емдік манипуляциялар, дәрілік препараттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды қолдану, дәрілік емес терапия және пациенттердегі (ересектер, балалар) хирургиялық араласулар мен манипуляциялар нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың алдын алу және емдеу.
Машықтар:

1. Назначать лекарственные препараты пациентам (взрослым, детям) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, анализировать действие лекарственных препаратов и медицинских изделий.
2. Проводить мониторинг эффективности и безопасности использования лекарственных препаратов у пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Знания:
1. Знание методов консервативного лечения заболеваний и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов у пациентов в соответствии с действующими клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, порядками оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи
2. Знание механизмов действия лекарственных препаратов, применяемых в урологии, медицинские показания и противопоказания, возможные осложнения и побочные действия, нежелательные реакции, в том числе серьезные и непредвиденные у пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Назначение немедикаментозной терапии и медицинских изделий пациентам (взрослые, дети) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов в соответствии с действующими клиническими рекомендациями, оценка их эффективности и безопасности
Умения:
1. Назначать немедикаментозную терапию и медицинские изделия пациентам с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
2. Проводить мониторинг эффективности и безопасности использования немедикаментозной терапии и медицинских изделий у пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Знания:
1. Знание методов немедикаментозной терапии при заболеваниях и (или) состояниях почек мочевыводящих путей и мужских половых органов, медицинские показания и медицинские противопоказания, возможные осложнения и побочные действия, нежелательные реакции, в том числе серьезные и непредвиденные
2. Знание методов подбора и (или) назначения медицинских изделий пациентам с заболеваниями и состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, медицинские показания и медицинские противопоказания, возможные осложнения и побочные действия, нежелательные реакции, в том числе серьезные и непредвиденные.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Профилактика и лечение осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате диагностических или лечебных манипуляций, применения лекарственных препаратов и (или) медицинских изделий, немедикаментозной терапии и оперативных вмешательств и манипуляций у пациентов (взрослые, дети).
Умения:

1. Диагностикалық немесе емдік манипуляциялар, дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолдану, дәрілік емес терапия нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың алдын алу немесе жою.
Білімдер:
1. Диагностикалық немесе емдік манипуляциялар, дәрілік препараттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды қолдану, дәрілік емес терапия және хирургиялық араласулар мен манипуляциялар нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың алдын алу және емдеу әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Дағды 6:
Бүйрек, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге (ересектер, балалар) жүргізілген манипуляциялар мен хирургиялық араласулардың нәтижелерін бағалау
Машықтар:
1. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерді хирургиялық араласулар мен манипуляцияларға дайындау жоспарын әзірлеу.
2. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерді операциядан кейінгі басқару жоспарын әзірлеу, операциядан кейінгі асқынулардың алдын алу немесе емдеу.
3. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің ауруларына және (немесе) жай-күйіне мониторинг жүргізу, аурудың ағымының ерекшеліктеріне қарай емдеу жоспарын түзету.
Білімдер:
1. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді операцияға дейінгі дайындау және операциядан кейінгі басқару принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Дағды 7:
Бүйрек, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге (ересектер, балалар) емдік тамақтануды тағайындау
Машықтар:
1. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерге емдік тамақ тағайындау.
Білімдер:
1. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге емдік тамақтануды таңдау қағидаттарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Дағды 8:
Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі кезінде пациенттерге (ересектер, балалар) шұғыл және шұғыл нысанда медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің ауруларынан және (немесе) жай-күйінен туындаған шұғыл жағдайларда, оның ішінде төтенше жағдайларда: бүйректің түйреп ауыруын тоқтату мақсатында пациенттерге шұғыл нысанда медициналық көмек көрсету. ерлердегі бүйрек, зәр шығару жолдары мен ерлер жыныс мүшелерінің жарақаттары кезінде. макрогематурия кезінде. анурия кезінде. ерлер бүйрегінің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің жедел қабыну ауруларында. зәр шығарудың жедел жүрмеуі кезінде, приапизм кезінде.
Білімдер:

1. Предотвращать или устранять осложнения, побочные действия, нежелательные реакции, в том числе серьезные и непредвиденные, возникшие в результате диагностических или лечебных манипуляций, применения лекарственных препаратов и медицинских изделий, немедикаментозной терапии.
Знания:
1. Знание методов профилактики и лечения осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате диагностических или лечебных манипуляций, применения лекарственных препаратов и (или) медицинских изделий, немедикаментозной терапии и оперативных вмешательств и манипуляций.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 6:
Оценка результатов проведенных манипуляций и оперативных вмешательств пациентам (взрослые, дети) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов
Умения:
1. Разрабатывать план подготовки пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов для оперативных вмешательств и манипуляций.
2. Разрабатывать план послеоперационного ведения пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, проводить профилактику или лечение послеоперационных осложнений.
3. Проводить мониторинг заболевания и (или) состояния почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, корректировать план лечения в зависимости от особенностей течения заболевания.
Знания:
1. Знание принципов предоперационной подготовки и послеоперационного ведения пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 7:
Назначение лечебного питания пациентам (взрослые, дети) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов
Умения:
1. Назначать лечебное питание пациентам с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Знания:
1. Знание принципов подбора лечебного питания пациентам с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 8:
Оказание медицинской помощи в экстренной и неотложной форме пациентам (взрослые, дети) при заболеваниях и (или) состояниях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов
Умения:
1. Оказывать медицинскую помощь в неотложной форме пациентам при неотложных состояниях, вызванных заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, в том числе в чрезвычайных ситуациях: с целью купирования острого приступа почечной колики. при травме почек, мочевых путей и половых органов у мужчин. при макрогематурии. при анурии. при острых воспалительных заболеваниях почек, мочевых путей и половых органов у мужчин. при острой задержке мочеиспускания, при приапизме.
Знания:

1. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің ауруларынан және (немесе) жағдайларынан туындаған шұғыл жағдайларда, оның ішінде төтенше жағдайларда пациенттерге шұғыл түрде медициналық көмек көрсетудің қағидаттары мен әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Дағды 9:
Аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерге (ересектер, балалар), сондай-ақ бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің ісіктері кезінде паллиативтік медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Аурулар және(немесе) жағдайлар кезінде, сондай-ақ бүйрек, зәр шығару жолдары мен ерлер жыныс мүшелерінің ісіктері кезінде паллиативтік көмек көрсету әдістерін көрсету.
Білімдер:
1. Бүйрек, зәр шығару жолдары мен ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары, сондай-ақ ісіктері кезінде паллиативтік көмек көрсету әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Бүйрек, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің ауруларына және (немесе) жай-күйіне байланысты дене функциялары тұрақты бұзылған пациенттерге қатысты медициналық сараптамалар жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық-әлеуметтік сараптамадан өту үшін бүйрек, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің ауруларына байланысты дене функцияларының тұрақты бұзылуы бар пациенттерді жіберу үшін медициналық көрсеткіштерді анықтау.
Машықтар:
1. Медициналық сараптама нәтижелері бойынша медициналық қорытындылар тұжырымдау.
2. Бүйрек, зәр шығару жолдары мен ерлер жыныс мүшелерінің ауруларына байланысты уақытша еңбекке жарамсыздық белгілерін және адам ағзасының тұрақты бұзылу белгілерін және ауру отбасы мүшелеріне күтім жасау үшін аурухана парағын беру кезінде күтім жасау қажеттілігін анықтау.
3. Бүйрек, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің ауруларына байланысты дене функцияларының тұрақты бұзылуы бар пациенттерді медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу.
4. Медициналық-әлеуметтік сараптамадан өту үшін бүйрек , зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің ауруларына байланысты дене функцияларының тұрақты бұзылуы бар пациенттерге қажетті медициналық құжаттаманы дайындау.
5. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелері аурулары бар науқастарға еңбекке жарамсыздық парағын жасау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 16 қарашадағы № ҚР ДСМ-196/2020 бұйрығы."Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 қарашада № 21660 болып тіркелді.)

1. Знание принципов и методов оказания медицинской помощи в неотложной форме пациентам при неотложных состояниях, вызванных заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, в том числе в чрезвычайных ситуациях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 9:
Оказание паллиативной медицинской помощи пациентам (взрослые, дети) с заболеваниями и(или) состояниями, а также при новообразованиях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов
Умения:
1. Оказывать методы паллиативной помощи при заболеваниях и(или) состояниях, а также при новообразованиях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Знания:
1. Знание методов оказания паллиативной помощи при заболеваниях и(или) состояниях, а также при новообразованиях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов со стойким нарушением функций организма, обусловленным заболеваниям и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Навык 1:
Определение медицинских показаний для направления пациентов, имеющих стойкое нарушение функций организма, обусловленное заболеваниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов для прохождения медико-социальной экспертизы.
Умения:
1. Формулировать по результатам медицинской экспертизы медицинские заключения.
2. Определять признаки временной нетрудоспособности и признаки стойкого нарушения функции организма человека, обусловленное заболеваниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов и необходимость ухода при выдаче больничного листа по уходу за больными членами семьи.
3. Направлять пациентов, имеющих стойкое нарушение функций организма, обусловленное заболеваниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов на медико-социальную экспертизу.
4. Подготавливать необходимую медицинскую документацию пациентам , имеющих стойкое нарушение функций организма, обусловленное заболеваниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов для прохождения медико-социальной экспертизы.
5. Оформлять листок нетрудоспособности пациентам с заболеваниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 ноября 2020 года № 21660).

2. Медициналық-әлеуметтік сараптаманы жүзеге асыру үшін медициналық құжаттаманы ресімдеу.
3. Медициналық-әлеуметтік сараптамадан өту үшін уланудан және олардың салдарларынан туындаған дене функцияларының тұрақты бұзылуы бар пациенттерді жіберуге арналған медициналық көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелері аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді медициналық оңалтудың тиімділігін жүргізу және бақылау, оның ішінде мүгедек адамдарды оңалтудың немесе абилитациялаудың жеке бағдарламаларын іске асыру
Дағды 1:
Медициналық оңалтуды ұйымдастырудың қолданыстағы тәртібіне сәйкес бүйрек, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге (ересектерге, балаларға) медициналық оңалту іс-шараларын жүргізу үшін, оның ішінде мүгедек адамдарды оңалтудың немесе абилитациялаудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде медициналық айғақтар мен медициналық қарсы айғақтарды
Машықтар:
1. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелері аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді медициналық оңалту жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін, оның ішінде мүгедек адамдарды оңалту немесе абилитациялаудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде медициналық көрсеткіштерді айқындау.
Білімдер:
1. Науқастарда және бүйрек аурулары және (немесе) зәр шығару жолдары мен ерлер жыныс мүшелерінің жай-күйі бар мүгедектерде оңалту іс-шараларын жүргізуге медициналық айғақтар мен қарсы айғақтарды, оның ішінде мүгедек адамдарды оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламасын білу.
2. Бүйрек аурулары және (немесе) зәр шығару жолдары мен ерлер жыныс мүшелерінің жай-күйі бар пациенттерді оңалту мақсатында, оның ішінде мүгедек адамдарды оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде дәрілік препараттарды тағайындау үшін медициналық айғақтар мен қарсы айғақтарды білу.
3. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелері аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге, оның ішінде мүгедек адамдарды оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде медициналық бұйымдарды тағайындау үшін медициналық айғақтар мен қарсы айғақтарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Дағды 2:
Бүйрек, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді (ересектер, балалар) медициналық оңалту бойынша, оның ішінде мүгедек адамдарды оңалту мен абилитациялаудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде іс-шаралар жүргізу
Машықтар:

2. Оформление медицинской документации для осуществления медико-социальной экспертизы.
3. Медицинские показания для направления пациентов, имеющих стойкое нарушение функций организма, обусловленное отравлениями и их последствиями, для прохождения медико-социальной экспертизы.
4. Знание сроков лечения и реабилитации пациентов с нарушение функций организма, обусловленное заболеваниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов для прохождения медико-социальной экспертизы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Проведение и контроль эффективности медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, в том числе реализация индивидуальных программ реабилитации или абилитации лиц с инвалидностью
Навык 1:
Определение медицинских показаний и медицинских противопоказаний для проведения мероприятий медицинской реабилитации пациентам (взрослые, дети) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации или абилитации лиц с инвалидностью, в соответствии с действующим порядком организации медицинской ре
Умения:
1. Определять медицинские показания для проведения мероприятий по медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации или абилитации лиц с инвалидностью.
Знания:
1. Знание медицинских показаний и противопоказаний к проведению реабилитационных мероприятий у пациентов и лиц с инвалидностью с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, в том числе индивидуальной программы реабилитации и абилитации лиц с инвалидностью.
2. Знание медицинских показаний и противопоказаний для назначения лекарственных препаратов с целью реабилитации пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации и абилитации лиц с инвалидностью.
3. Знание медицинских показаний и противопоказаний для назначения медицинских изделий пациентам с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации и абилитации лиц с инвалидностью.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение мероприятий по медицинской реабилитации пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации и абилитации лиц с инвалидностью
Умения:

1. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелері аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді, оның ішінде мүгедек адамдарды оңалту немесе абилитациялаудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде медициналық оңалту жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу.
2. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелері аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді медициналық оңалту бойынша, оның ішінде мүгедектігі бар адамдарды оңалту немесе абилитациялаудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде іс-шаралар жүргізу.
Білімдер:
1. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді медициналық оңалту негіздерін білу.
2. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді медициналық оңалту әдістерін білу.
3 Медициналық оңалтуды ұйымдастыру тәртібін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Салауатты өмір салты мен санитарлық-гигиеналық ағарту мен пациенттерді оқытудың алдын алу және қалыптастыру жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу
Дағды 1:
Салауатты өмір салтын насихаттау, бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелері ауруларының және (немесе) жай-күйінің профилактикасы бойынша жұмыс жүргізу
Машықтар:
1. Салауатты өмір салтын қалыптастыру әдістерін әзірлеу және жүзеге асыру.
2. Пациенттер (олардың заңды өкілдері), медицина қызметкерлері арасында бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелері ауруларының және (немесе) жай-күйінің алдын алу мәселелері бойынша санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізу.
3. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелері ауруларының және (немесе) жай-күйінің пайда болуы мен өршуінің алдын алу әдістерін енгізу.
Білімдер:
1. Салауатты өмір салтының негіздерін және оны қалыптастыру әдістерін білу.
2. Пациенттер (олардың заңды өкілдері), медицина қызметкерлері арасында бүйрек ауруларының және (немесе) бүйрек, зәр шығару жолдары мен ерлер жыныс мүшелерінің жай-күйінің алдын алу мәселелері бойынша санитарлық-ағарту жұмысының нысандары мен әдістерін білу.
3. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелері ауруларының және (немесе) жай-күйінің пайда болуы мен өршуінің алдын алу принциптері мен ерекшеліктерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Дағды 2:
Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің созылмалы аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге (ересектер, балалар) және мүгедектерге диспансерлік бақылау жүргізу
Машықтар:
1. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің созылмалы аурулары және (немесе) жай-күйі анықталған пациенттерге диспансерлік бақылау жүргізу.
Білімдер:

1. Разрабатывать план мероприятий по медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации или абилитации лиц с инвалидностью.
2. Проводить мероприятия по медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации или абилитации лиц с инвалидностью.
Знания:
1. Знание основ медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
2. Знание методов медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
3 Знание порядка организации медицинской реабилитации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 5:
Проведение и контроль эффективности мероприятий по профилактике и формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению, и обучению пациентов
Навык 1:
Проведение работы по пропаганде здорового образа жизни, профилактики заболеваний и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов
Умения:
1. Разрабатывать и реализовывать методы формирования здорового образа жизни.
2. Проводить санитарно-просветительные работы среди пациентов (их законных представителей), медицинских работников по вопросам профилактики заболеваний и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
3. Внедрять методы профилактики возникновения и прогрессирования заболеваний и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Знания:
1. Знание основ здорового образа жизни и методов его формирования.
2. Знание форм и методов санитарно-просветительной работы среди пациентов (их законных представителей), медицинских работников по вопросам профилактики заболеваний и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
3. Знание принципов и особенностей профилактики возникновения и прогрессирования заболеваний и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение диспансерного наблюдения за пациентами (взрослые, дети) с хроническими заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов и инвалидами
Умения:
1. Проводить диспансерное наблюдение за пациентами с выявленными хроническими заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Знания:

1. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі кезінде пациенттерді диспансерлік бақылау тәртібін регламенттейтін нормативтік-құқықтық актілерді және өзге де құжаттарды білу.
2. Нормативтік құқықтық актілерге және өзге де құжаттарға сәйкес бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары кезінде пациенттерді диспансерлік бақылау қағидаттарын білу.
3. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің созылмалы аурулары және (немесе) жай-күйі анықталған пациенттерді, оның ішінде мүгедектерді диспансерлік бақылау тәртібін білу.
4. Созылмалы аурулары бар және (немесе) бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелері мен мүгедек адамдар арасындағы сауықтыру іс-шараларының принциптері мен ерекшеліктерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Дағды 3:
Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес қауіп факторларын ескере отырып, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, пациенттерге (ересектер, балалар) профилактикалық іс-шаралар жүргізу
Машықтар:
1. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелері ауруларының және (немесе) жай-күйінің алдын алу әдістерін қолдануға медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер айқындау.
Білімдер:
1. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелері ауруларының және (немесе) жай-күйінің алдын алу әдістерін қолдануға медициналық айғақтар мен қарсы айғақтарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады
Еңбек функциясы 6:
Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Дағды 1:
Облыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес медициналық құжаттаманы жүргізу, медициналық-статистикалық ақпаратты талдау
Машықтар:
1. Жұмысты жоспарлау және өз қызметінің көрсеткіштерін талдай отырып есеп жасау.
2. Медициналық құжаттаманы, оның ішінде электрондық түрде жүргізу және оны жүргізу сапасын бақылау.
3. Бейінді медициналық бөлімше жұмысының медициналық-статистикалық көрсеткіштеріне талдау жүргізу.
4. Жұмыста пациенттердің дербес деректері мен мәліметтерін заңнамаға сәйкес пайдалану.
5. Ақпараттық жүйелерді белгіленген тәртіпке сәйкес пайдалану.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығы. "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 4 қарашада № 21579 болып тіркелді.)

1. Знание нормативно-правовых актов и иных документов, регламентирующих порядок диспансерного наблюдения за пациентами при заболеваниях и (или) состояниях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов
2. Знание принципов диспансерного наблюдения за пациентами при заболеваниях и (или) состояниях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов в соответствии нормативными правовыми актами и иными документами.
3. Знание порядка диспансерного наблюдения за пациентами с выявленными хроническими заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, в том числе за лицами с инвалидностью.
4. Знание принципов и особенностей оздоровительных мероприятий среди пациентов с хроническими заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов и лиц с инвалидностью.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Проведение профилактических мероприятий пациентам (взрослые, дети) с учетом факторов риска в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи
Умения:
1. Определять медицинские показания и противопоказания к применению методов профилактики заболеваний и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Знания:
1. Знание медицинских показаний и противопоказаний к применению методов профилактики заболеваний и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 6:
Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Навык 1:
Ведение медицинской документации, анализ медико-статистической информации, в соответствии с требованиями нормативных правовых актах в области
Умения:
1. Планировать работу и составлять отчет с анализом показателей собственной деятельности.
2. Вести медицинскую документацию, в том числе в электронном виде и контролировать качество ее ведения.
3. Проводить анализ медико-статистических показателей работы профильного медицинского отделения.
4. Использовать в работе персональные данные пациентов и сведения, в соответствии с законодательством.
5. Использовать информационные системы в соответствии с установленным порядком.
Знания:
1. Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 ноября 2020 года № 21579).

"Қазақстан Республикасында урологиялық және андрологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 18 мамырдағы № 83 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2023 жылғы 22 мамырда № 32541 болып тіркелген).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Резидент дәрігер уролог және андролог
7
Уролог және андролог дәрігер (ересектер)
7
Уролог және андролог дәрігер (балалар)

Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2023 года № 83 "Об утверждении стандарта организации оказания урологической и андрологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 мая 2023 года № 32541)
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач резидент уролог-андролог
7
Врач уролог-андролог (взрослый)
7
Врач уролог-андролог (детский)

11. Кәсіптің карточкасы "7.3 Уролог және андролог дәрігер":
Топтың коды:
2214-2
Қызмет атауының коды:
2214-2-001
Кәсіптің атауы:
7.3 Уролог және андролог дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер-уролог және андролог (ересектер, балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ 7.3 (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде) кіші деңгейінің біліктілігін арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Зәр шығару және ерлер жыныс жүйесі органдарының аурулары бар пациенттерге (ересектер, балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бүйрек, зәр шығару жолдары және еркек жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары ауыр науқастарды диагностикалау және емдеу. Емдеудің тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау.
2. Уролог және андролог дәрігерлерінің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Уролог-андрологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Уролог-андролог (ересектер мен балалар) дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
3. Урологиялық практикада эндоскопиялық әдістермен диагностика және емдеу жүргізу.
4. Ерлер жыныстық репродуктивті функцияны және аурулары бар науқастарды емдеу және диагностика жүргізу
5. Зәр шығару жәнеовой жыныс жүйелерінің ісіктері бар науқастарды диагностикалау және емдеу

11. Карточка профессии "7.3 Врач-уролог и андролог":
Код группы:
2214-2
Код наименования занятия:
2214-2-001
Наименование профессии:
7.3 Врач-уролог и андролог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач-уролог и андролог (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые, дети) с заболеваниями органов мочевой и мужской половой систем.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика и лечение пациентов с тяжелыми формами заболеваний и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов. Контроль эффективности и безопасности лечения.
2. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей урологов-андрологов (взрослых и детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами урологами-андрологами (взрослыми и детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей урологов-андрологов (взрослых и детских)
3. Проведение диагностики и лечения эндоскопическими методами в урологической практике
4. Проведение диагностики и лечения больных с заболеваниями мужской половой и репродуктивной функции
5. Проведение диагностики и лечения больных с новообразованиями органов мочевой и мужской половой систем

6. Зәр шығару және ерлер жыныс жүйелерінің туберкулезбен ауыратын науқастарға диагностика және емдеу жүргізу
7. Зәр шығару бұзылыстары және жүйке жүйесінің жұмысының бұзылуынан туындаған жыныстық проблемалары бар науқастарға диагностика және емдеу жүргізу.
Еңбек функциясы 1:
Бүйрек, зәр шығару жолдары және еркек жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары ауыр науқастарды диагностикалау және емдеу. Емдеудің тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау.
Дағды 1:
Қолданыстағы клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес бүйрек, зәр шығару жолдарының жәнеовых жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге (ересектер, балалар) емдеу жоспарын әзірлеу
Машықтар:
1. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары кезінде жоғары мамандандырылған, жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету.
2. Біріктірілген және (немесе) біріктірілген емдеуді қажет ететін бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің ісіктері бар пациенттерді емдеу тактикасын әзірлеу.
Білімдер:
1. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары кезіндегі мамандандырылған жоғары технологиялық медициналық көмек стандарттарын білу.
2. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелері ісіктері бар пациенттерге медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарды (емдеу хаттамаларын) білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 2:
ЖТМҚ бойынша қолданыстағы клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес бүйрек, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге (ересектер, балалар) күрделі манипуляциялар мен хирургиялық араласуларды орындау.
Машықтар:
1. Күрделі хирургиялық араласуларды (несеп-жыныс жүйесінің мүшелеріне реконструктивті-пластикалық операциялар, ЖТМҚ бойынша операциялар және т.б.) орындау.
Білімдер:
1. ЖТМҚ бойынша хирургиялық емдеу әдістерін, несеп-жыныс жүйесі органдарында реконструктивті-пластикалық операцияларды білу.
2. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде бүйрек, зәр шығару жолдары мен ерлер жыныс мүшелерінің ісіктері кезінде үлкен тәжірибені талап ететін манипуляциялар мен хирургиялық емдеу әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Уролог және андролог дәрігерлерінің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Уролог және андролог (ересектер мен балалар) дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:

6. Проведение диагностики и лечения больных с туберкулезом органов мочевой и мужской половой систем
7. Проведение диагностики и лечения больных с расстройствами мочеиспускания и сексуальными проблемами, вызванными нарушением функции нервной системы.
Трудовая функция 1:
Диагностика и лечение пациентов с тяжелыми формами заболеваний и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов. Контроль эффективности и безопасности лечения.
Навык 1:
Разработка плана лечения пациентам (взрослые, дети) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов в соответствии с действующими клиническими рекомендациями (протоколами лечения)
Умения:
1. Оказывать высокоспециализированную, высокотехнологичную медицинской помощи при заболеваниях и (или) состояниях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов
2. Разрабатывать тактику лечения пациентов с новообразованиями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, требующих комбинированного и (или) сочетанного лечения.
Знания:
1. Знание стандартов специализированной высокотехнологичной медицинской помощи при заболеваниях и (или) состояниях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов
2. Знание клинических рекомендаций (протоколы лечения) по вопросам оказания медицинской помощи пациентам с новообразованиями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Выполнение сложных манипуляций и оперативных вмешательств пациентам (взрослые, дети) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов в соответствии с действующими клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по ВТМУ
Умения:
1. Выполнять сложные оперативные вмешательства (реконструктивно-пластические операции на органах мочеполовой системы, операции по ВТМУ и так далее.)
Знания:
1. Знание методов оперативного лечения по ВТМУ, реконструктивно-пластических операций на органах мочеполовой системы
2. Знание манипуляций и методов оперативного лечения требующих большого опыта при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при новообразованиях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей урологов-андрологов (взрослых и детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей урологов-андрологов (взрослых и детских).
Умения:
Умения:

1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында уролог-андрологтардың (ересектер, балалар) дәрігерлері арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру және келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен уролог-андролог дәрігерлерінің (ересектер, балалар) бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Урология және андрология саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Урология және андрология саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Урология және андрология саласындағы эпидемиологиялық жағдай мен патологияның таралуын бақылау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары.
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (ересектер, балалар) урологиялық және андрологиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз уролог-андролог дәрігерлерге консультациялық көмек көрсету.
3. Урология және андрология саласындағы мәселелер бойынша басқа мамандықтардың дәрігерлеріне кеңес беру.

1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами урологов-андрологов (взрослыми, детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей урологов-андрологов (взрослых, детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области урологии и андрологии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области урологии и андрологии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения патологии в области урологии и андрологии.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании урологической и андрологической помощи пациентам (взрослые, дети).
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам урологам-андрологам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам в области урологии и андрологии.

4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Уролог-андрологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Урология және андрология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Урология және андрология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Урология және андрология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Уролог-андрологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына қауіп факторларын анықтау және уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелген).
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Уролог-андролог (ересектер мен балалар) дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Машықтар:
1. Ғылыми жарияланымдарды талдау, олардың нәтижелерінің сапасы мен дұрыстығын бағалау.

4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами урологами-андрологами (взрослыми и детскими).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Урология и андрология (взрослая, детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Урология и андрология (взрослая, детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Урология и андрология (взрослая, детская)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами урологами-андрологами (взрослыми и детскими).
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей урологов-андрологов (взрослых и детских)
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:
1. Анализировать научные публикации, оценивать качество и достоверность их результатов

2. Өз тәжірибеңізге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйреніңіз және енгізіңіз.
3. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Ағымдағы тенденциялар мен инновациялар, жаңа мамандандырылған саладағы диагностика және емдеу әдістері.
2. Жаңа әдістер мен технологияларды енгізудің этикалық және құқықтық аспектілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 3:
Урологиялық практикада эндоскопиялық әдістермен диагностика және емдеу жүргізу.
Дағды 1:
Бүйрек, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді (ересектер, балалар) қарау, алынған мәліметтерді түсіндіру және талдау, диагностика мен емдеудің эндоскопиялық әдістерін тағайындау. Диагностикалық манипуляциялардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерде эндоскопия әдістерін қолдану, мысалы: уретроскопия, цистоскопия, уретероскопия, уретеронефроскопия.
2. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің анатомиялық-функционалдық жай-күйін қалыпты, науқастардағы аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде бағалау.
3. Зәр шығару және ерлер жыныс жүйелерінің аурулары үшін эндоскопиялық әдістерді қолдана отырып тактика мен емдеуді әзірлеу және емдеу әдісін таңдауды негіздеу.
4. Урологиялық манипуляцияларды орындау: қатты және икемді уретроцистоскоппен уретроцистоскопия. несепағар катетерін немесе стентті орнату. бөгде заттарды, соның ішінде несепағардың стент-катетерін алып тастау. уретраны бугирлеу. уретраның бөгде денелерін жою. уретерореноскопия, зәр шығару жолдарының жоғарғы және төменгі бөліктерінен биопсия алу, ультрадыбыстық (рентген) бақылаумен перкутанды нефростомияны орнату.
5. Емдеу хаттамаларына сәйкес (уролития, жарақат, қан кету кезінде) зәр шығару жолдарының аурулары кезінде эндоурологиялық хирургиялық араласуды орындаңыз. уретрогидронефроздың себептерін жою, инфравезикалық обструкция кезінде - қуық мойнының склерозы, уретраның стриктурасы, ҚАБҚГ және т. б.)
6. Мамандандырылған медициналық көмек көрсетуді талап ететін бүйрек, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерде емдеу-диагностикалық іс-шаралар, эндоскопиялық араласулар нәтижесінде туындаған асқынулардың, оның ішінде ауыр және күтпеген асқынулардың белгілері мен синдромдарын анықтау.
Білімдер:
1.Бүйрек, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді (ересектерді, балаларды) қараудың эндоскопиялық әдістерінің әдістемесін білу.

2. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
3. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
Знания:
1. Текущие тенденции и инновации, новых методы диагностики и лечения в специализируемой области.
2. Этические и правовые аспекты внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 3:
Проведение диагностики и лечения эндоскопическими методами в урологической практике
Навык 1:
Осмотр пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, интерпретация и анализ полученных сведений, назначение эндоскопических методов диагностики и лечения. Обеспечение безопасности диагностических манипуляций
Умения:
1. Использовать методы эндоскопии у пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, такими как: уретроскопия, цистоскопия, уретероскопия, уретеронефроскопия.
2. Оценивать анатомо-функциональное состояние почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов в норме, при заболеваниях и (или) состояниях у пациентов.
3. Разрабатывать тактику и лечения и обосновывать выбор метода лечения с использованием эндоскопических методик при заболеваниях органов мочевой и мужской половой систем
4. Выполнять урологические манипуляции: уретроцистоскопия ригидным и гибким уретроцистоскопом. установка мочеточникового катетера или стента. удаление инородных тел, в том числе мочеточникового стент-катетера. бужирование уретры. удаление инородных тел уретры. уретерореноскопия, взятие биопсии из верхних и нижних отделов мочевыводящих путей, установка перкутанной нефростомии под контролем УЗИ (рентгена).
5. Выполнять эндоурологические оперативные вмешательства при заболеваниях мочевыводящих путей согласно протоколам лечения (при мочекаменной болезни, при травмах, кровотечениях. ликвидация причин уретерогидронефроза, при инфравезикальной обструкции – склероз шейки мочевого пузыря, стриктуры уретры, ДГПЖ и так далее)
6. Выявлять симптомы и синдромы осложнений, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате лечебно-диагностических мероприятий, эндоскопических вмешательств у пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, требующих оказания специализированной медицинской помощи.
Знания:
1. Знание методики эндоскопических методов осмотра пациентов (взрослых, детей) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.

2. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары кезіндегі анатомиялық-функционалдық және жас ерекшеліктерін қалыпты және патологияда білу.
3. Бүйрек, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарды (емдеу хаттамаларын) білу.
4. Зәр шығару жүйесі органдарының ауруларын және (немесе) жай-күйін эндоскопиялық жедел емдеудің манипуляциялары мен әдістерін білу.
5. Медициналық айғақтар мен қарсы көрсетілімдерді, аспаптық эндоскопиялық араласуларды пайдалану кезінде, бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары кезінде ықтимал асқынуларды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 4:
Ерлер жыныстық репродуктивті функцияны және аурулары бар науқастарды емдеу және диагностика жүргізу
Дағды 1:
Ерлер жыныс мүшелерінің дамудың бұзылуына, қабыну ауруларына, жарақаттарына, фертильді, репродуктивті, эндокриндік функцияларының бұзылуына байланысты аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) диагностикалау және емдеу.
Машықтар:
1. Ерлер жыныс мүшелерінің анатомиялық-функционалдық жағдайын қалыпты және пациенттердегі аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде бағалау.
2. Ерлер бедеулігі проблемаларын диагностикалау және емдеу (эякуляциялық, жыныстық, эндокриндік бұзылулар, жыныс мүшелерінің қабыну процесі, иммунологиялық факторлар, анатомиялық, хромосомалық бұзылулар және т.б.).
3. Эректильді дисфункциясы бар науқастарды диагностикалау және емдеу.
4. Гипогонадизммен, жыныс мүшелерінің дамуының бұзылуымен ауыратын науқастарды диагностикалау және түзету.
5. Егде жастағы және кәрілік жастағы ер адамдарда несеп-жыныс функциясының бұзылуына, ерлердің қартаюы, проблемаларына байланысты диагностикалау және емдеу.
6. Ерлер семіздігін түзету.
Білімдер:
1. Балалар мен ересектердегі ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары кезіндегі анатомиялық-функционалдық және жас ерекшеліктерін білу қалыпты және патологияда.
2. Ерлер жыныс мүшелерін емдеудің физиологиясын, принциптері мен тактикасын, сперматогенез процесін, сперматогенез процесінің бұзылу себептерін және жыныс жолдарының патенттілігін білу.
3. Эректильді дисфункцияны түзетудің себептері мен әдістерін білу.
4. Гипогонадизммен, балалардағы жыныс мүшелерінің дамуының бұзылуымен ауыратын науқастарды емдеудің себептерін, принциптері мен тактикасын білу.
5. Егде жастағы және кәрілік жастағы ер адамдарда несеп-жыныс функциясының бұзылуының себептері мен түзету әдістерін, ерлердің қартаю мәселелерін білу.

2. Знание анатомо-функциональных и возрастных особенностей при заболеваниях и (или) состояниях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов в норме и при патологии.
3. Знание клинических рекомендаций (протоколы лечения) по вопросам оказания медицинской помощи пациентам с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
4. Знание манипуляций и методов эндоскопического оперативного лечения заболеваний и (или) состояний органов мочевой систем.
5. Знание медицинских показаний и противопоказаний, возможных осложнений при использованию инструментальных эндоскопических вмешательств, при заболеваниях и (или) состояниях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 4:
Проведение диагностики и лечения больных с заболеваниями мужской половой и репродуктивной функции
Навык 1:
Диагностика и лечение пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями, обусловленными нарушением развития, воспалительными заболеваниями, травмами мужских половых органов, с нарушением мужской фертильной, репродуктивной, эндокринными функциями.
Умения:
1. Оценивать анатомо-функциональное состояние мужских половых органов в норме и при заболеваниях и (или) состояниях у пациентов.
2. Диагностировать и лечить проблемы мужского бесплодия (эякуляторные, сексуальные, эндокринные расстройства, воспалительный процесс половых органов, иммунологические факторы, анатомические, хромосомные нарушения и так далее).
3. Диагностировать и проводить лечение больных с эректильной дисфункцией.
4. Диагностировать и проводить коррекцию больных с гипогонадизмом, нарушением развития половых органов.
5. Диагностировать и проводить лечение, связанное с нарушением мочеполовой функции у мужчин пожилого и старческого возраста, проблемами старения мужчин.
6. Проводить коррекцию мужского ожирения.
Знания:
1. Знание анатомо-функциональных и возрастных особенностей при заболеваниях и (или) состояниях мужских половых органов у детей и взрослых в норме и при патологии.
2. Знание физиологии, принципов и тактики лечения мужских половых органов, процесс сперматогенеза, причин нарушения процесса сперматогенеза и проходимости половых путей.
3. Знание причин и методов коррекции эректильной дисфункции
4. Знание причин, принципов и тактики лечения больных с гипогонадизмом, нарушением развития половых органов у детей.
5. Знание причин и методов коррекции при нарушении мочеполовой функции у мужчин пожилого и старческого возраста, проблем старения мужчин.

6. Ерлердегі семіздікке байланысты проблемалардың себептерін, диагностикасын және емдеу әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 5:
Зәр шығару жәнеовой жыныс жүйелерінің ісіктері бар науқастарды диагностикалау және емдеу
Дағды 1:
Зәр шығару және ерлер жыныс жүйесі мүшелерінің ісіктері бар пациенттерді (ересектер, балалар) диагностикалау және емдеу
Машықтар:
1. Зәр шығару және ерлер жыныс жүйелерінің ісіктері бар науқастарды диагностикалау және емдеу.
2. Зәр шығару және ерлер жыныс жүйелерінің ісіктері бар науқастарды біріктірілген немесе кешенді емдеу (дәрілік, хирургиялық, радиологиялық емдеу) нұсқаларының тактикасын анықтау, стратегиясын және кезектілігін әзірлеу.
3. Зәр шығару және ерлер жыныс жүйелерінің, соның ішінде мүшелерінің ісіктері кезінде ЖТМҚ манипуляциялар (мысалы, биопсия) және операциялар жүргізу.
4. Диспансерлік бақылау жүргізу.
Білімдер:
1. Зәр шығару және ерлер жыныс жүйелерінің неоплазмаларында диагностика мен емдеудің стандарттарын немесе хаттамаларын білу.
2. Несеп-жыныс жүйесі органдарының ісіктері бар науқастарды консервативті, жедел және сәулелік емдеу әдістемесі мен принциптерін, аралас немесе кешенді емдеу (дәрілік, хирургиялық, радиологиялық емдеу) нұсқаларының тактикасын және кезектілігін білу.
3. Манипуляция техникасын (мысалы, биопсия) және зәр шығару және ерлер жыныс жүйелерінің, соның ішінде мүшелерінің ісіктері кезіндегі ЖТМҚ операцияларды білу.
4. Несеп-жыныс жүйесі органдарының онкопатологиясымен есепте тұрған науқастарды диспансерлік бақылау әдістемесін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 6:
Зәр шығару және ерлер жыныс жүйелерінің туберкулезбен ауыратын науқастарға диагностика және емдеу жүргізу
Дағды 1:
Зәр шығару және ерлер жыныс жүйесі мүшелерінің туберкулезімен ауыратын науқастарды (ересектер, балалар) диагностикалау және емдеу
Машықтар:
1. Зәр шығару және ерлер жыныс жүйесінің туберкулезімен ауыратын науқастарды диагностикалау және емдеу.
2. Зәр шығару және ерлер жыныс жүйесінің туберкулезі бар науқастарды біріктірілген емдеу (дәрілік, хирургиялық емдеу) стратегиясын әзірлеу, тактикасын анықтау.
3. Зәр шығару және ерлер жыныс жүйесі мүшелерінің туберкулезіне манипуляциялар мен операциялар жүргізу.
4. Диспансерлік бақылау жүргізу.
Білімдер:
1. Зәр шығару және ерлер жыныс жүйесінің туберкулезін диагностикалау және емдеу стандарттарын немесе хаттамаларын білу.
2. Несеп-жыныс жүйесі органдарының туберкулезімен ауыратын науқастарды консервативті, жедел емдеу әдістемесі мен принциптерін, аралас емдеу нұсқаларының (дәрілік, хирургиялық) тактикасын және кезектілігін білу.

6. Знание причин, методов диагностики и лечения проблем, связанных с ожирением у мужчин.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 5:
Проведение диагностики и лечения больных с новообразованиями органов мочевой и мужской половой систем
Навык 1:
Диагностика и лечение пациентов (взрослые, дети) с новообразованиями органов мочевой и мужской половой систем
Умения:
1. Проводить диагностику и лечение больных с новообразованиями органов мочевой и мужской половой систем.
2. Определять тактику, вырабатывать стратегию и очередность вариантов комбинированного или комплексного лечения (лекарственного, хирургического, радиологического лечения) больных с новообразованиями органов мочевой и мужской половой систем.
3. Проводить манипуляции (например, биопсии) и операции при новообразованиях органов мочевой и мужской половой систем, в том числе по ВТМУ.
4. Проводить диспансерное наблюдение.
Знания:
1. Знание стандартов или протоколов диагностики и лечения при новообразованиях органов мочевой и мужской половой систем.
2. Знание методики и принципов консервативного, оперативного и лучевого методов лечения больных с новообразованиями органов мочеполовой систем, тактики, и очередности вариантов комбинированного или комплексного лечения (лекарственного, хирургического, радиологического лечения).
3. Знание техники манипуляций (например, биопсии) и операций при новообразованиях органов мочевой и мужской половой систем, в том числе по ВТМУ.
4. Знание методики диспансерного наблюдения за больными состоящими на учете с онкопатологией органов мочеполовой системы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 6:
Проведение диагностики и лечения больных с туберкулезом органов мочевой и мужской половой систем
Навык 1:
Диагностика и лечение пациентов (взрослые, дети) с туберкулезом органов мочевой и мужской половой систем
Умения:
1. Проводить диагностику и лечение больных с туберкулезом органов мочевой и мужской половой систем.
2. Определять тактику, вырабатывать стратегию комбинированного лечения (лекарственного, хирургического лечения) больных с туберкулезом органов мочевой и мужской половой систем.
3. Проводить манипуляции и операции при туберкулезе органов мочевой и мужской половой систем.
4. Проводить диспансерное наблюдение.
Знания:
1. Знание стандартов или протоколов диагностики и лечения при туберкулезе органов мочевой и мужской половой систем.
2. Знание методики и принципов консервативного, оперативного методов лечения больных с туберкулезом органов мочеполовой систем, тактики, и очередности вариантов комбинированного лечения (лекарственного, хирургического).

3. Зәр шығару және ерлер жыныс жүйелерінің туберкулезі кезіндегі манипуляциялар мен операциялардың техникасын білу.
4. Несеп-жыныс жүйесі органдарының туберкулезімен есепте тұрған науқастарды диспансерлік бақылау әдістемесін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 7:
Зәр шығару бұзылыстары және жүйке жүйесінің жұмысының бұзылуынан туындаған жыныстық проблемалары бар науқастарға диагностика және емдеу жүргізу.
Дағды 1:
Нейрогендік сипаттағы несеп-жыныс функциясының бұзылуы бар пациенттерді (ересектер, балалар) диагностикалау және емдеу
Машықтар:
1. Нейрогендік сипаттағы зәр шығару және ерлер жыныстық жүйелерінің қызметі бұзылған науқастарға диагностика жүргізу.
2. Зәр шығару және ерлер жыныс жүйелерінің нейрогендік дисфункциясы бар науқастарда тактиканы анықтау, түзету жүргізу, емдеу стратегиясын әзірлеу.
3. Неврологиялық бұзылуларға байланысты зәр шығару және ерлер жыныстық жүйелерінің зақымдануы кезінде манипуляциялар мен операцияларды жүргізу.
4. Несеп-жыныс жүйесі органдарының неврологиялық бұзылулары бар науқастарға диспансерлік бақылау жүргізу.
Білімдер:
1. Нейрогендік сипаттағы зәр шығару және ерлер жыныстық жүйелерінің қызметі бұзылған науқастарды диагностикалау әдістерін білу.
2 Зәр шығару және ерлер жыныс жүйелерінің нейрогендік дисфункциясы бар науқастарды емдеу әдістері мен тактикасын білу.
3. Неврологиялық бұзылуларға байланысты зәр шығару және ерлер жыныстық жүйелерінің зақымдануы кезінде жүргізілетін манипуляциялар мен операцияларды білу.
4. Несеп-жыныс жүйесі органдарының неврологиялық бұзылулары бар науқастарды диспансерлік бақылау әдістемесін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қарым-қатынас
Эмпатия, эмоционалды интеллект
Көшбасшылық
Тәлімгерлік
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Жүйелік және аналитикалық ойлау
Ұйымдастыру дағдылары
Стрессті басқару
Өзін-өзі ұйымдастыру және уақытты тиімді басқару
Кәсіби этика
Сапаға ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Қазақстан Республикасында урологиялық және андрологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 18 мамырдағы № 83 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2023 жылғы 22 мамырда № 32541 болып тіркелген)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7.1
Дәрігер резидент уролог және андролог
7
Уролог және андролог дәрігер (ересектер)
7
Уролог және андролог дәрігер (балалар)
12. Кәсіптің карточкасы "7.4 Уролог және андролог дәрігер":
Топтың коды:

3. Знание техники манипуляций и операций при туберкулезе органов мочевой и мужской половой систем.
4. Знание методики диспансерного наблюдения за больными состоящими на учете с туберкулезом органов мочеполовой системы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 7:
Проведение диагностики и лечения больных с расстройствами мочеиспускания и сексуальными проблемами, вызванными нарушением функции нервной системы.
Навык 1:
Диагностика и лечение пациентов (взрослые, дети) с расстройствами мочеполовой функции нейрогенного характера
Умения:
1. Проводить диагностику больных с нарушением функции органов мочевой и мужской половой систем нейрогенного характера.
2. Определять тактику, проводить коррекцию, вырабатывать стратегию лечения у пациентов с нейрогенной дисфункцией органов мочевой и мужской половой систем.
3. Проводить манипуляции и операции при поражениях органов мочевой и мужской половой систем, обусловленных неврологическими нарушениями.
4. Проводить диспансерное наблюдение за больными с неврологическими нарушениями органов мочеполовой системы.
Знания:
1. Знание методов диагностики больных с нарушением функции органов мочевой и мужской половой систем нейрогенного характера.
2 Знание методов и тактики лечения больных с нейрогенной дисфункцией органов мочевой и мужской половой систем.
3. Знание манипуляций и операций проводимых при поражениях органов мочевой и мужской половой систем, обусловленных неврологическими нарушениями.
4. Знание методики диспансерного наблюдения за больными с неврологическими нарушениями органов мочеполовой системы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникабельность
Эмпатия, эмоциональный интеллект
Лидерство
Наставничество
Сотрудничество и работа в команде
Системное и аналитическое мышление
Организационные навыки
Управление стрессом
Самоорганизация и эффективное управление временем
Профессиональная этика
Стремление к качеству
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2023 года № 83 "Об утверждении стандарта организации оказания урологической и андрологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 мая 2023 года № 32541)
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7.1
Врач резидент уролог и андролог
7
Врач-уролог и андролог (взрослый)
7
Врач-уролог и андролог (детский)
12. Карточка профессии "7.4 Врач-уролог и андролог":
Код группы:

2214-2
Қызмет атауының коды:
2214-2-001
Кәсіптің атауы:
7.4 Уролог және андролог дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер уролог және андролог (ересек, балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Зәр шығару және ерлер жыныс жүйесі органдарының аурулары бар пациенттерге (ересектер, балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмек және жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсетуді ұйымдастыру және көрсету, урология және андрология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс дағдылар, дағдылар және білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Урология және андрология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Урология және андрология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Урология және андрология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Урология және андрология (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:

2214-2
Код наименования занятия:
2214-2-001
Наименование профессии:
7.4 Врач-уролог и андролог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач уролог и андролог (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые, дети) с заболеваниями органов мочевой и мужской половой систем, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области урологии и андрологии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Урология и андрология (взрослая, детская)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Урология и андрология (взрослая, детская)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Урология и андрология (взрослая, детская)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Урология и андрология (взрослая, детская)".
Умения:

4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды келісу және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Урология және андрология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
Дағды 1:
Халыққа урология және андрологиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Дәлелдерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде халыққа урология және андрологиялық көмек көрсету саласындағы стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтарды және әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
2. Республика және халықаралық ынтымақтастық деңгейінде урология және андрологиялық қызметті дамыту және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулар мен әдістемелік ұсыныстар.
2. Медициналық көмектің сапасын бағалау әдістері, оның ішінде аудит және диагностика мен емдеудің тиімділігін бағалау, этикалық стандарттар және пациенттердің құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Халыққа урология және андрологиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Машықтар:
1. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқауларға сараптама/рецензия жүргізу.
2. Стандарттарды, хаттамаларды және нұсқауларды жақсарту бойынша ұсыныстарды тұжырымдау және оларға өзгерістер немесе толықтырулар ұсыну.
3. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы туралы сараптамалық қорытынды қалыптастыру.
4. Қызметкерлерді оқыту және олардың сәтті орындалуын бақылау арқылы клиникалық тәжірибеге өзгерістер енгізу процесін қолдау.
Білімдер:
1. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқауларды сараптау/рецензиялау ережелері мен әдістері.
2. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы бойынша сараптамалық қорытынды қалыптастыру қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Дағды 1:
Оқытушылық қызметке қатысу
Машықтар:

4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Урология и андрология (взрослая, детская)"
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании урологической и андрологической помощи населению.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения урологической и андрологической помощи населению на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации урологической и андрологической службы на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.
2. Методы оценки качества медицинской помощи, включая аудит и оценка эффективности диагностики и лечения, этические стандарты и права пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании урологической и андрологической помощи населению.
Умения:
1. Проводить экспертизу/рецензирование стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Формулировать рекомендации по улучшению стандартов, протоколов и инструкций, а также предложить изменения или дополнения к ним.
3. Формировать экспертное заключение о качестве разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
4. Поддерживать процесс внедрения изменений в клиническую практику, обучая персонал и следя за их успешным выполнением.
Знания:
1. Правила и методы экспертизы/рецензирования стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Правила формирования экспертного заключения по качеству разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Академическая деятельность в области здравоохранения
Навык 1:
Участие в преподавательской деятельности
Умения:

13. Кәсіптің карточкасы "7.2 Уролог және андролог дәрігер (ересектер)":
Топтың коды:
2214-2
Қызмет атауының коды:
2214-2-002
Кәсіптің атауы:
7.2 Уролог және андролог дәрігер (ересектер)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер уролог-андролог (ересек)" біліктілігі. Осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Зәр шығару және ерлер жыныс жүйесінің аурулары бар пациенттердің (ересектердің) профилактикасы, диагностикасы, емдеуі, медициналық оңалтуы
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің ауруларын және (немесе) жай-күйін анықтау мақсатында пациенттерге тексеру жүргізу, диагноз қою
2. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге емдеуді тағайындау, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау.
3. Бүйрек, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің ауруларына және (немесе) жай-күйіне байланысты дене функциялары тұрақты бұзылған пациенттерге қатысты медициналық сараптамалар жүргізу.
4. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелері аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді медициналық оңалтудың тиімділігін жүргізу және бақылау, оның ішінде мүгедек адамдарды оңалтудың немесе абилитациялаудың жеке бағдарламаларын іске асыру.
5. Салауатты өмір салты мен санитарлық-гигиеналық ағарту мен пациенттерді оқытудың алдын алу және қалыптастыру жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бақылау және жүргізу.
6. Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу.
Қосымша еңбек функциялары:

13. Карточка профессии "7.2 Врач-уролог и андролог (взрослый)":
Код группы:
2214-2
Код наименования занятия:
2214-2-002
Наименование профессии:
7.2 Врач-уролог и андролог (взрослый)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач уролог-андролог (взрослый)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые) с заболеваниями органов мочевой и мужской половой систем
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение обследования пациентов в целях выявления заболеваний и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, установление диагноза
2. Назначение лечения пациентам с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, контроль его эффективности и безопасности
3. Проведение медицинских экспертиз в отношении пациентов со стойким нарушением функций организма, обусловленным заболеваниям и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
4. Проведение и контроль эффективности медицинской реабилитации пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, в том числе реализация индивидуальных программ реабилитации или абилитации лиц с инвалидностью
5. Проведение и контроль эффективности мероприятий по профилактике и формированию здорового образа жизни и санитарно-гигиеническому просвещению, и обучению пациентов
6. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:

1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму.
Еңбек функциясы 1:
Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің ауруларын және (немесе) жай-күйін анықтау мақсатында пациенттерге тексеру жүргізу, диагноз қою
Дағды 1:
Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттердің (ересектерге) (олардың заңды өкілдерінен) шағымдарды, өмір тарихын жинау, сауалнама жүргізу
Машықтар:
1. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерде (олардың заңды өкілдерінде) шағымдарды, өмір тарихын жинауды жүзеге асыру.
2. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерден (олардың заңды өкілдерінен) алынған ақпаратты түсіндіру және талдау.
Білімдер:
1. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерде (олардың заңды өкілдерінде) өмір тарихы мен шағымдарды жинау әдістемесін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді (ересектерді) қарау, алынған мәліметтерді түсіндіру және талдау
Машықтар:
1. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары бар науқастарды тексеру әдістерін қолдану, мысалы: тексеру және перкуссия, бүйрек пальпациясы. тексеру және перкуссия, қуықты пальпациялау. ерлер жыныс мүшелерін тексеру және пальпациялау. трансректальды саусақ сынағы. бимануальды қынаптық зерттеу.
2. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің анатомиялық-функционалдық жай-күйін қалыпты, науқастардағы аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде бағалау.
Білімдер:
1. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді (ересектерді) қарау әдістемесін білу.
2. Қалыпты және патологиясы бар науқастарда бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары кезіндегі анатомиялық-функционалдық және жас ерекшеліктерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, стандарттарды ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді (ересектерді) зертханалық және аспаптық тексерудің алдын ала диагнозын тұжырымдау және көлемін негіздеу.
Машықтар:

1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Проведение обследования пациентов в целях выявления заболеваний и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, установление диагноза
Навык 1:
Сбор жалоб, анамнеза жизни, анкетирование пациентов (взрослые) (их законных представителей) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов
Умения:
1. Осуществлять сбор жалоб, анамнеза жизни у пациентов (их законных представителей) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
2. Интерпретировать и анализировать информацию, полученную от пациентов (их законных представителей) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Знания:
1. Знание методики сбора анамнеза жизни и жалоб у пациентов (их законных представителей) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Осмотр пациентов (взрослые) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, интерпретация и анализ полученных сведений
Умения:
1. Использовать методы осмотра пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, такими как: осмотр и перкуссия, пальпация почек. осмотр и перкуссия, пальпация мочевого пузыря. осмотр и пальпация мужских половых органов. трансректальное пальцевое исследование. бимануальное влагалищное исследование.
2. Оценивать анатомо-функциональное состояние почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов в норме, при заболеваниях и (или) состояниях у пациентов.
Знания:
1. Знание методики осмотра пациентов (взрослых) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
2. Знание анатомо-функциональных и возрастных особенностей при заболеваниях и (или) состояниях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов у пациеентов в норме и при патологии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Формулирование предварительного диагноза и обоснование объема лабораторного и инструментального обследований пациентов (взрослые) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов в соответствии с действующим порядком оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, с учетом стандарт
Умения:

1. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерді зертханалық тексеру нәтижелерін түсіндіру және талдау.
2. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары бар науқастарды тексеру әдістерін қолдану, мысалы: ұма ағзасының диафаноскопиясы. зәр шығару және ерлер жыныс мүшелеріне арналған функционалдық сынамалар, соның ішінде әйелдерде зәрді ұстамау кезіндегі жөтел сынамасы, Вальсальва сынамасы. қатаң және икемді фиброцистоскоппен бақылау уретроцистоскопиясы. ерлер мен әйелдердегі қуықтың катетеризациясы. дәрілік препараттармен сынамаларды орындау. ультрадыбыстық бақылаумен автоматты биопсия құрылғысымен қуық асты безінің, бүйректің биопсия әдістері. қуық асты безінің массажы (емдік-диагностикалық), аталық бездің биопсиясы. несеп-жыныс жүйесін рентгенологиялық зерттеу кезінде контрастты затты енгізу. ерлер мен әйелдердегі несеп-жыныс жүйесінің мүшелерін ультрадыбыстық зерттеу.
3. Урогенитальды патологиясы бар науқастарда толық медициналық тарихты жинау.
4. Зерттеудің негізгі және қосымша әдістерін қолдана отырып, несеп-жыныс жүйесі мүшелерінің патологиясын анықтау мақсатында пациенттерді тексеру.
5. Науқастарда даму ауытқуларын, несеп-жыныс жүйесінің патологиясын анықтау.
6. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерді аспаптық тексерудің нәтижелерін (бүйректің, қуықтың, уретраның және ерлер жыныс мүшелерінің ультрадыбыстық зерттеуі) түсіндіру және талдау. шолу және экскреторлық урография, төмендейтін цистография, ретроградтық уретроцистография, тікелей және бүйірлік проекциялардағы цистография. микциялық цистоуретрография. антеградтық пиелоуретерография, ретроградтық уретеропиелография. фистулография. контрастты магнитті-резонансты бейнелеу. жергілікті компьютерлік томография, болюсті контрастты компьютерлік томография. несеп-жыныс мүшелерін зерттеудің рентгендік контрастты тамырлы әдістері. бүйректің радиоизотоптық зерттеулері, урофлуметрия).
Білімдер:
1. Пациенттерді (ересектерді) зертханалық тексеру нәтижелерін қалыпты және бүйрек, зәр шығару жолдары мен ерлер жыныс мүшелерінің аурулары кезінде білу.
2. Пациенттердегі патологиялық жағдайларды анықтау үшін несеп-жыныс мүшелерін тексеру алгоритмі мен әдістерін білу.
3. Несеп-жыныс жүйесі мүшелерінің топографиялық анатомиясын, пациенттердегі қанмен қамтамасыз ету, иннервация және лимфа жүйесінің ерекшеліктерін білу.
4. Несеп-жыныс жүйесі мүшелерінің эмбриологиясын, эмбриогенездің негізгі бұзылыстарын білу.

1. Интерпретировать и анализировать результаты лабораторного обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
2. Использовать методы обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, такими как: диафаноскопия органов мошонки. функциональные пробы для мочевых и половых органов, в том числе кашлевая проба при недержании мочи у женщин, проба Вальсальвы. смотровая уретроцистоскопия ригидным и гибким фиброцистоскопом. катетеризация мочевого пузыря у мужчин и женщин. выполнение проб с лекарственными препаратами. методы биопсии предстательной железы, почек автоматическим устройством для биопсии под ультразвуковым контролем. массаж предстательной железы (лечебно-диагностический), биопсия яичка. введение контрастного вещества при рентгенологических исследованиях мочеполовой системы. ультразвуковое исследование органов мочеполовой системы у мужчин и женщин.
3. Собирать полный медицинский анамнез у пациентов с патологией мочеполовой области.
4. Обследовать пациентов в целях выявления патологии органов мочеполовой системы с применением основных и дополнительных методов исследования.
5. Выявлять аномалии развития, патологию органов мочеполовой системы у пациентов.
6. Интерпретировать и анализировать результаты инструментального обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов (ультразвуковое исследование почек, мочевого пузыря, уретры и половых органов мужчины. обзорная и экскреторная урография, нисходящая цистография, ретроградная уретроцистография, цистография в прямой и боковой проекциях. микционнаяцистоуретрография. антеграднаяпиелоуретерография, ретроградная уретеропиелография. фистулография. магнитно-резонансная томография с контрастированием. нативная компьютерная томография, компьютерная томография с болюсным контрастированием. рентгеноконтрастные сосудистые методы исследования мочеполовых органов. радиоизотопные исследования почек, урофлоуметрия).
Знания:
1. Знание результатов лабораторного обследования пациентов (взрослых) в норме и при заболеваниях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
2. Знание алгоритма и методов обследования мочеполовых органов для выявления патологических состояний у пациентов.
3. Знание топографической анатомии органов мочеполовой системы, особенностей кровоснабжения, иннервации и лимфатической системы у пациентов.
4. Знание эмбриологии органов мочеполовой системы, основных нарушений эмбриогенеза.

2. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің ауруларының және (немесе) жағдайларының қазіргі заманғы жіктелуін, белгілері мен синдромдарын білу.
3. Пациенттердегі (ересектердегі) бүйрек, зәр шығару жолдары мен ерлер жыныс мүшелерінің ауруларының және (немесе) жағдайларының этиологиясын, патогенезін білу.
4. Шұғыл көмекті қажет ететін бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің ауруларын және (немесе) жағдайларын білу.
5. Пациенттердегі (ересектердегі) бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің ісіктерінің этиологиясын, патогенезін және диагностикасын білу.
6. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелері тарапынан өзгерістермен бірге жүретін және пациенттерді тиісті маман дәрігерлерге жіберуді талап ететін өзге де органдар мен жүйелердің ауруларын және (немесе) жай-күйін білу.
7. Пациенттердегі бүйректің, зәр шығару жолдарының кәсіби ауруларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 6:
Халыққа медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру мен көрсетудің жалпы мәселелері
Машықтар:
1. Жұқпалы аурулардың пайда болуы мен таралуының алдын алу мақсатында санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шаралар жүргізу.
2. Урологиялық бейіндегі пациенттерге медициналық көмек көрсету тәртібін ұйымдастыру.
3. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге (ересектерге) жедел, оның ішінде жедел мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін медициналық айғақтар айқындау.
Білімдер:
1. Жұқпалы аурулардың пайда болуы мен таралуының алдын алу мақсатында санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды ұйымдастыру мәселелерін білу.
2. "Урология және андрология (ересектер)" бейіні бойынша пациенттерге медициналық көмек көрсету тәртібін білу.
3. Алғашқы мамандандырылған медициналық-санитариялық көмек көрсету стандарттарын, бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелері аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге мамандандырылған медициналық көмек көрсету стандарттарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге емдеуді тағайындау, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау.
Дағды 1:
Медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша қолданыстағы клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына), медициналық көмек көрсету тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, симптомдар мен синдромдарды ескере отырып, бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді (ересектерді) емдеу жоспарын әзірлеу.
Машықтар:

2. Знание современных классификаций, симптомов и синдромов заболеваний и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
3. Знание этиологии, патогенеза заболеваний и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов у пациентов (взрослых).
4. Знание заболеваний и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, требующих неотложной помощи.
5. Знание этиологии, патогенеза и диагностики новообразований почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов у пациентов (взрослых).
6. Знание заболеваний и (или) состояний иных органов и систем, сопровождающихся изменениями со стороны почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов и требующие направления пациентов к соответствующим врачам-специалистам.
7. Знание профессиональных заболевания почек, мочевыводящих путей у пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 6:
Общие вопросы организации и оказания медицинской помощи населению
Умения:
1. Проводить санитарно-противоэпидемические (профилактические) мероприятия в целях предупреждения возникновения и распространения инфекционных заболеваний.
2. Организовывать порядок оказания медицинской помощи пациентам урологического профиля.
3. Определять медицинские показания для оказания скорой, в том числе скорой специализированной, медицинской помощи пациентам (взрослым) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Знания:
1. Знание вопросов организации санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий в целях предупреждения возникновения и распространения инфекционных заболеваний.
2. Знание порядка оказания медицинской помощи пациентам по профилю "Урология и андрология (взрослая)".
3. Знание стандартов оказания первичной специализированной медико-санитарной помощи, стандартов специализированной медицинской помощи пациентам с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Назначение лечения пациентам с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, контроль его эффективности и безопасности
Навык 1:
Разработка плана лечения пациентов (взрослые) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов с учетом симптомов и синдромов в соответствии с действующими клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, порядками оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи
Умения:

2. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерді хирургиялық араласулар мен манипуляцияларға дайындау жоспарын әзірлеу.
3. Урологиялық манипуляцияларды орындау: еркекке, әйелге уретральды катетерді әртүрлі бекіту әдістерімен орнату. металл катетермен ер адамның қуық катетеризациясы. қатты және икемді уретроцистоскоппен уретроцистоскопия. несепағар катетерін/стентті орнату. қуықтың бөгде денелерін, соның ішінде несепағардың стент-катетерін алып тастау. меатотомия. парафимозды түзету. уретраны бугирлеу, уретраның бөгде денелерін алып тастау. троакарлық цистостомияны орнату. ультрадыбыстық (рентген) бақылаумен перкутанды нефростомияны орнату. цистостомиялық, нефростомиялық дренаждарды ауыстыру. бүйрек кистасының пункциясы және оның ультрадыбыстық бақылаудағы аспирациясы. жараға тігіс салу, тігістерді алу. жараны алғашқы хирургиялық емдеу. қуық инстилляциясы. жергілікті анестезияны жүргізу. бүйрек, қуық, аталық без (trusi көмегімен трансректальды немесе трансперинальды), жыныстық мүше, аталық без, уретрия ісіктерінде биопсия жасау.
3. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары (іріңді-қабыну аурулары, уролития, даму ауытқулары, жарақаттар, қан кетулер және басқалар үшін), оның ішінде ісіктер, ашық немесе лапароскопиялық қол жетімділік кезінде хирургиялық араласуларды орындау. емдеу хаттамаларына сәйкес эндоскопиялық операциялар.
4. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары (оның ішінде ісіктері бар) және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді (ересектерді) операциядан кейінгі емдеу жоспарын әзірлеу, операциядан кейінгі асқынулардың алдын алу немесе емдеу.
Білімдер:
1. Аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерге (ересектерге), сондай-ақ бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің неоплазмаларымен, оның ішінде медициналық көрсетілімдермен, медициналық қарсы көрсетілімдермен, ықтимал асқынулармен және жанама әсерлермен, жағымсыз реакциялармен, оның ішінде ауыр және күтпеген жағдайлармен жедел емдеу және манипуляция жүргізу принциптері мен әдістерін білу.
2. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді (ересектерді) операцияға дейінгі дайындау және операциядан кейінгі басқару принциптерін білу.
3. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне және медициналық көмек стандарттарына, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес ауруларды және (немесе) жағдайларды, оның ішінде бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің ісіктері кезіндегі манипуляцияларды және жедел емдеу әдістерін білу.

2. Разрабатывать план подготовки пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов для оперативных вмешательств и манипуляций.
3. Выполнять урологические манипуляции: установка уретрального катетера мужчине, женщине с различными способами фиксации. катетеризация мочевого пузыря у мужчины металлическим катетером. уретроцистоскопия ригидным и гибким уретроцистоскопом. установка мочеточникового катетера/стента. удаление инородных тел мочевого пузыря, в том числе мочеточникового стент-катетера. меатотомия. вправление парафимоза. бужирование уретры, удаление инородных тел уретры. установка троакарнойцистостомии. установка перкутанной нефростомии под контролем УЗИ (рентгена). замена цистостомического, нефростомического дренажей. пункция кисты почки и ее аспирация под УЗИ контролем. наложение швов на рану, снятие швов. первичная хирургическая обработка раны. инстилляция мочевого пузыря. проведение местной анестезии. выполнение биопсии при новообразованиях почек, мочевого пузыря, простаты (трансректально или трансперинеально с помощью ТРУЗИ), полового члена, яичка, уретры.
3. Выполнять оперативные вмешательства при заболеваниях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов (при гнойно-воспалительных заболеваниях, мочекаменной болезни, аномалиях развития, при травмах, кровотечениях и других), в том числе при новообразованиях, открытым или лапароскопическим доступом. эндоскопические операции, согласно протоколам лечения.
4. Разрабатывать план послеоперационного ведения пациентов (взрослых) с заболеваниями (в том числе с новообразованиями) и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, проводить профилактику или лечение послеоперационных осложнений.
Знания:
1. Знание принципов и методов проведения оперативного лечения и манипуляций пациентам (взрослым) с заболеваниями и (или) состояниями, а также с новообразованиями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, в том числе медицинские показания, медицинские противопоказания, возможные осложнения и побочные действия, нежелательные реакции, в том числе серьезные и непредвиденные.
2. Знание принципов предоперационной подготовки и послеоперационного ведения пациентов (взрослых) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
3. Знание манипуляций и методов оперативного лечения заболеваний и (или) состояний, в том числе при новообразованиях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи и стандартами медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи.

4. Операциядан кейінгі асқынулардың алдын алу немесе емдеу принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша медициналық, клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына), медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне сәйкес бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге (ересектерге) дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды тағайындау. олардың тиім
Машықтар:
1. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге (ересектерге) дәрілік препараттарды тағайындау, дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдардың әсерін талдау.
2. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерде дәрілік препараттарды қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігіне мониторинг жүргізу.
Білімдер:
1. Медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша қолданыстағы клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына), медициналық көмек көрсету тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, пациенттердегі бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің ауруларын және (немесе) жай-күйін консервативті емдеу әдістерін білу.
2. Урологияда қолданылатын дәрілік препараттардың әсер ету механизмдерін, медициналық көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерді, ықтимал асқынулар мен жанама әсерлерді, жағымсыз реакцияларды, оның ішінде бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерде ауыр және күтпеген реакцияларды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
1. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге дәрілік емес терапия мен медициналық бұйымдарды тағайындау. 2. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерде дәрілік емес терапия мен медициналық бұйымдарды пайдаланудың тиімділігі мен қауіпсіздігіне мониторинг жүргізу.
Машықтар:
1. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге дәрілік емес терапия мен медициналық бұйымдарды тағайындау.
2. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерде дәрілік емес терапия мен медициналық бұйымдарды пайдаланудың тиімділігі мен қауіпсіздігіне мониторинг жүргізу.
Білімдер:
1. Бүйрек зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары, медициналық көрсетілімдер мен медициналық қарсы көрсетілімдер, ықтимал асқынулар мен жанама әсерлер, жағымсыз реакциялар, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялар кезіндегі дәрілік емес терапия әдістерін білу.

4. Знание принципов послеоперационного ведения профилактику или лечение послеоперационных осложнений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Назначение лекарственных препаратов и медицинских изделий пациентам (взрослые) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов в соответствии с действующими порядками оказания медицинской, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, помощи, с учетом стандартов медицинской помощи. оценка их эффективности и
Умения:
1. Назначать лекарственные препараты пациентам (взрослым) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, анализировать действие лекарственных препаратов и медицинских изделий.
2. Проводить мониторинг эффективности и безопасности использования лекарственных препаратов у пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Знания:
1. Знание методов консервативного лечения заболеваний и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов у пациентов в соответствии с действующими клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, порядками оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи
2. Знание механизмов действия лекарственных препаратов, применяемых в урологии, медицинские показания и противопоказания, возможные осложнения и побочные действия, нежелательные реакции, в том числе серьезные и непредвиденные у пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Назначение немедикаментозной терапии и медицинских изделий пациентам (взрослые) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов в соответствии с действующими клиническими рекомендациями, оценка их эффективности и безопасности
Умения:
1. Назначать немедикаментозную терапию и медицинские изделия пациентам с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
2. Проводить мониторинг эффективности и безопасности использования немедикаментозной терапии и медицинских изделий у пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Знания:
1. Знание методов немедикаментозной терапии при заболеваниях и (или) состояниях почек мочевыводящих путей и мужских половых органов, медицинские показания и медицинские противопоказания, возможные осложнения и побочные действия, нежелательные реакции, в том числе серьезные и непредвиденные

Кәсіптік қызметтің тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ 7.3 (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде) кіші деңгейінің біліктілігін арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Зәр шығару және ерлер жыныс жүйесі аурулары бар пациенттерге (ересектерге) білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары ауыр науқастарды диагностикалау және емдеу. Емдеудің тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау.
2. Уролог-андролог дәрігерлерінің (ересектердің) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Уролог-андрологтар (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Уролог-андролог (ересектер) дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
3. Урологиялық практикада эндоскопиялық әдістермен диагностика және емдеу жүргізу.
4. Ерлер жыныстық және репродуктивті функциясының аурулары бар науқастарға диагностика жүргізу және емдеу.
5. Зәр шығару жәнеовой жыныс жүйелерінің ісіктері бар науқастарды диагностикалау және емдеу.
6. Зәр шығару және ерлер жыныс жүйелерінің туберкулезбен ауыратын науқастарға диагностика және емдеу жүргізу
7. Зәр шығару бұзылыстары және жүйке жүйесінің жұмысының бұзылуынан туындаған жыныстық проблемалары бар науқастарға диагностика және емдеу жүргізу.
Еңбек функциясы 1:
Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары ауыр науқастарды диагностикалау және емдеу. Емдеудің тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау.
Дағды 1:
Қолданыстағы клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес бүйрек, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге (ересектерге) емдеу жоспарын әзірлеу.
Машықтар:
1. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары кезінде жоғары мамандандырылған, жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету.
2. Біріктірілген және (немесе) біріктірілген емдеуді қажет ететін бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің ісіктері бар пациенттерді емдеу тактикасын әзірлеу.
Білімдер:
1. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары кезіндегі мамандандырылған жоғары технологиялық медициналық көмек стандарттарын білу.

Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые) с заболеваниями органов мочевой и мужской половой систем.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика и лечение пациентов с тяжелыми формами заболеваний и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов. Контроль эффективности и безопасности лечения.
2. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей урологов-андрологов (взрослых).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами урологами-андрологами (взрослыми).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей урологов-андрологов (взрослых)
3. Проведение диагностики и лечения эндоскопическими методами в урологической практике
4. Проведение диагностики и лечения больных с заболеваниями мужской половой и репродуктивной функции
5. Проведение диагностики и лечения больных с новообразованиями органов мочевой и мужской половой систем
6. Проведение диагностики и лечения больных с туберкулезом органов мочевой и мужской половой систем
7. Проведение диагностики и лечения больных с расстройствами мочеиспускания и сексуальными проблемами, вызванными нарушением функции нервной системы.
Трудовая функция 1:
Диагностика и лечение пациентов с тяжелыми формами заболеваний и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов. Контроль эффективности и безопасности лечения.
Навык 1:
Разработка плана лечения пациентам (взрослые) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов в соответствии с действующими клиническими рекомендациями (протоколами лечения)
Умения:
1. Оказывать высокоспециализированную, высокотехнологичную медицинской помощи при заболеваниях и (или) состояниях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов
2. Разрабатывать тактику лечения пациентов с новообразованиями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, требующих комбинированного и (или) сочетанного лечения.
Знания:
1. Знание стандартов специализированной высокотехнологичной медицинской помощи при заболеваниях и (или) состояниях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов

2. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелері ісіктері бар пациенттерге медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарды (емдеу хаттамаларын) білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 2:
ЖТМҚ бойынша қолданыстағы клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге (ересектерге) күрделі манипуляциялар мен хирургиялық араласуларды орындау
Машықтар:
1. Күрделі хирургиялық араласуларды (несеп-жыныс жүйесінің мүшелеріне реконструктивті-пластикалық операциялар, ЖТМҚ бойынша операциялар және т.б.) орындау.).
Білімдер:
1. ЖТМҚ бойынша хирургиялық емдеу әдістерін, несеп-жыныс жүйесі органдарында реконструктивті-пластикалық операцияларды білу.
2. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде бүйрек, зәр шығару жолдары мен ерлер жыныс мүшелерінің ісіктері кезінде үлкен тәжірибені талап ететін манипуляциялар мен хирургиялық емдеу әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Уролог-андролог дәрігерлерінің (ересектердің) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Уролог-андролог (ересектер) дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында уролог-андролог дәрігерлері (ересектер) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру және келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен уролог-андролог дәрігерлерінің (ересектердің) бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Урология және андрология саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Урология және андрология саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Урология және андрология саласындағы эпидемиологиялық жағдай мен патологияның таралуын бақылау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары.

2. Знание клинических рекомендаций (протоколы лечения) по вопросам оказания медицинской помощи пациентам с новообразованиями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Выполнение сложных манипуляций и оперативных вмешательств пациентам (взрослые) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов в соответствии с действующими клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по ВТМУ
Умения:
1. Выполнять сложные оперативные вмешательства (реконструктивно-пластические операции на органах мочеполовой системы, операции по ВТМУ и так далее.)
Знания:
1. Знание методов оперативного лечения по ВТМУ, реконструктивно-пластических операций на органах мочеполовой системы
2. Знание манипуляций и методов оперативного лечения требующих большого опыта при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при новообразованиях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей урологов-андрологов (взрослых).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей урологов-андрологов (взрослых).
Умения:
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами урологов-андрологов (взрослыми) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей урологов-андрологов (взрослых) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области урологии и андрологии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области урологии и андрологии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения патологии в области урологии и андрологии.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций

2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (ересектерге) урологиялық және андрологиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз уролог-андролог дәрігерлерге консультациялық көмек көрсету.
3. Урология және андрология саласындағы мәселелер бойынша басқа мамандықтардың дәрігерлеріне кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Уролог-андрологтар (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Урология және андрология (ересектер)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Урология және андрология (ересектер)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингілеу дағдыларын меңгеру.
3. "Урология және андрология (ересектер)"мамандығы шеңберінде ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне медициналық көмек көрсету сапасы және медициналық құжаттаманы жүргізу мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.

2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании урологической и андрологической помощи пациентам (взрослые).
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам урологам-андрологам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам в области урологии и андрологии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами урологами-андрологами (взрослыми).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Урология и андрология (взрослая)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Урология и андрология (взрослая)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Урология и андрология (взрослая)".

15. Кәсіптің карточкасы "7.4 Уролог және андролог дәрігер (ересектер)":
Топтың коды:
2214-2
Қызмет атауының коды:
2214-2-002
Кәсіптің атауы:
7.4 Уролог және андролог дәрігер (ересектер)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер уролог және андролог (ересектер)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Зәр шығару және ерлер жыныс жүйесі органдарының аурулары бар пациенттерге (ересектерге) білікті, мамандандырылған медициналық көмек және жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсетуді ұйымдастыру және көрсету, урология және андрология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс дағдылар, дағдылар және білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Урология және андрология (ересектер)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Урология және андрология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Урология және андрология (ересектер)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Урология және андрология (ересектер)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:

15. Карточка профессии "7.4 Врач-уролог и андролог (взрослый)":
Код группы:
2214-2
Код наименования занятия:
2214-2-002
Наименование профессии:
7.4 Врач-уролог и андролог (взрослый)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач уролог и андролог (взрослый)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые) с заболеваниями органов мочевой и мужской половой систем, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области урологии и андрологии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Урология и андрология (взрослая)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Урология и андрология (взрослая)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Урология и андрология (взрослая)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Урология и андрология (взрослая)".
Умения:

1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің ауруларын және (немесе) жай-күйін анықтау мақсатында пациенттерге тексеру жүргізу, диагноз қою
Дағды 1:
Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттердің (балалар) (олардың заңды өкілдерінен) шағымдарды, өмір тарихын жинау, сауалнама жүргізу
Машықтар:
1. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерде (олардың заңды өкілдерінде) шағымдарды, өмір тарихын жинауды жүзеге асыру.
2. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерден (олардың заңды өкілдерінен) алынған ақпаратты түсіндіру және талдау.
Білімдер:
1. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерде (олардың заңды өкілдерінде) өмір тарихы мен шағымдарды жинау әдістемесін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді (балалар) қарау, алынған мәліметтерді түсіндіру және талдау
Машықтар:
1. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары бар науқастарды тексеру әдістерін қолдану, мысалы: тексеру және перкуссия, бүйрек пальпациясы. тексеру және перкуссия, қуықты пальпациялау. ерлер жыныс мүшелерін тексеру және пальпациялау. трансректальды саусақ сынағы. бимануальды қынаптық зерттеу.
2. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің анатомиялық-функционалдық жай-күйін қалыпты, науқастардағы аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде бағалау.
Білімдер:
1. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді (балалар) қарау әдістемесін білу.
2. Қалыпты және патологиясы бар науқастарда бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары кезіндегі анатомиялық-функционалдық және жас ерекшеліктерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне, стандарттарды ескере отырып, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді (балалар) зертханалық және аспаптық тексерудің алдын ала диагнозын тұжырымдау және көлемін негіздеу.
Машықтар:

1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Проведение обследования пациентов в целях выявления заболеваний и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, установление диагноза
Навык 1:
Сбор жалоб, анамнеза жизни, анкетирование пациентов (дети) (их законных представителей) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов
Умения:
1. Осуществлять сбор жалоб, анамнеза жизни у пациентов (их законных представителей) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
2. Интерпретировать и анализировать информацию, полученную от пациентов (их законных представителей) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Знания:
1. Знание методики сбора анамнеза жизни и жалоб у пациентов (их законных представителей) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Осмотр пациентов (дети) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, интерпретация и анализ полученных сведений
Умения:
1. Использовать методы осмотра детей с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, такими как: осмотр и перкуссия, пальпация почек. осмотр и перкуссия, пальпация мочевого пузыря. осмотр и пальпация мужских половых органов. трансректальное пальцевое исследование. бимануальное влагалищное исследование.
2. Оценивать анатомо-функциональное состояние почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов в норме, при заболеваниях и (или) состояниях у пациентов.
Знания:
1. Знание методики осмотра пациентов (детей) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
2. Знание анатомо-функциональных и возрастных особенностей при заболеваниях и (или) состояниях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов у детей в норме и при патологии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Формулирование предварительного диагноза и обоснование объема лабораторного и инструментального обследований пациентов (дети) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов в соответствии с действующим порядком оказания медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, с учетом стандарт
Умения:

2. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің ауруларының және (немесе) жағдайларының қазіргі заманғы жіктелуін, белгілері мен синдромдарын білу.
3. Пациенттердегі (балалар) бүйрек, зәр шығару жолдары мен ерлер жыныс мүшелерінің ауруларының және (немесе) жағдайларының этиологиясын, патогенезін білу.
4. Шұғыл көмекті қажет ететін бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің ауруларын және (немесе) жағдайларын білу.
5. Пациенттердегі (балалар) бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің ісіктерінің этиологиясын, патогенезін және диагностикасын білу.
6. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелері тарапынан өзгерістермен бірге жүретін және пациенттерді тиісті маман дәрігерлерге жіберуді талап ететін өзге де органдар мен жүйелердің ауруларын және (немесе) жай-күйін білу.
7. Пациенттердегі бүйректің, зәр шығару жолдарының кәсіби ауруларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 6:
Халыққа медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру мен көрсетудің жалпы мәселелері
Машықтар:
1. Жұқпалы аурулардың пайда болуы мен таралуының алдын алу мақсатында санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шаралар жүргізу.
2. Урологиялық бейіндегі балаларға медициналық көмек көрсету тәртібін ұйымдастыру.
3. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге (балаларға) жедел, оның ішінде жедел мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін медициналық айғақтар айқындау.
Білімдер:
1. Жұқпалы аурулардың пайда болуы мен таралуының алдын алу мақсатында санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды ұйымдастыру мәселелерін білу.
2. "Урология және андрология (балалар)" бейіні бойынша пациенттерге медициналық көмек көрсету тәртібін білу.
3. Алғашқы мамандандырылған медициналық-санитариялық көмек көрсету стандарттарын, бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелері аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге мамандандырылған медициналық көмек көрсету стандарттарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге емдеуді тағайындау, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау.
Дағды 1:
Медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша қолданыстағы клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына), медициналық көмек көрсету тәртібіне, медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, симптомдар мен синдромдарды ескере отырып, бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді (ересектерді) емдеу жоспарын әзірлеу.
Машықтар:

2. Знание современных классификаций, симптомов и синдромов заболеваний и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
3. Знание этиологии, патогенеза заболеваний и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов у пациентов (детей).
4. Знание заболеваний и (или) состояний почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, требующих неотложной помощи.
5. Знание этиологии, патогенеза и диагностики новообразований почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов у пациентов (детей).
6. Знание заболеваний и (или) состояний иных органов и систем, сопровождающихся изменениями со стороны почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов и требующие направления пациентов к соответствующим врачам-специалистам.
7. Знание профессиональных заболевания почек, мочевыводящих путей у пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 6:
Общие вопросы организации и оказания медицинской помощи населению
Умения:
1. Проводить санитарно-противоэпидемические (профилактические) мероприятия в целях предупреждения возникновения и распространения инфекционных заболеваний.
2. Организовывать порядок оказания медицинской помощи детям по урологическому профилю.
3. Определять медицинские показания для оказания скорой, в том числе скорой специализированной, медицинской помощи пациентам (детям) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Знания:
1. Знание вопросов организации санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий в целях предупреждения возникновения и распространения инфекционных заболеваний.
2. Знание порядка оказания медицинской помощи детям по профилю "Урология и андрология (детская)".
3. Знание стандартов оказания первичной специализированной медико-санитарной помощи, стандартов специализированной медицинской помощи пациентам с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Назначение лечения пациентам с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, контроль его эффективности и безопасности
Навык 1:
Разработка плана лечения пациентов (дети) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов с учетом симптомов и синдромов в соответствии с действующими клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, порядками оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи
Умения:

2. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерді хирургиялық араласулар мен манипуляцияларға дайындау жоспарын әзірлеу.
3. Урологиялық манипуляцияларды орындау: еркекке, әйелге уретральды катетерді әртүрлі бекіту әдістерімен орнату. металл катетермен ер адамның қуық катетеризациясы. қатты және икемді уретроцистоскоппен уретроцистоскопия. несепағар катетерін/стентті орнату. қуықтың бөгде денелерін, соның ішінде несепағардың стент-катетерін алып тастау. меатотомия. парафимозды түзету. уретраны бугирлеу, уретраның бөгде денелерін алып тастау. троакарлық цистостомияны орнату. ультрадыбыстық (рентген) бақылаумен перкутанды нефростомияны орнату. цистостомиялық, нефростомиялық дренаждарды ауыстыру. бүйрек кистасының пункциясы және оның ультрадыбыстық бақылаудағы аспирациясы. жараға тігіс салу, тігістерді алу. жараны алғашқы хирургиялық емдеу. қуық инстилляциясы. жергілікті анестезияны жүргізу. бүйрек, қуық, аталық без (trusi көмегімен трансректальды немесе трансперинальды), жыныстық мүше, аталық без, уретрия ісіктерінде биопсия жасау.
3. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары (іріңді-қабыну аурулары, уролития, даму ауытқулары, жарақаттар, қан кетулер және басқалар үшін), оның ішінде ісіктер, ашық немесе лапароскопиялық қол жетімділік кезінде хирургиялық араласуларды орындау. емдеу хаттамаларына сәйкес эндоскопиялық операциялар.
4. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары (оның ішінде ісіктері бар) және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді (балалар) операциядан кейінгі емдеу жоспарын әзірлеу, операциядан кейінгі асқынулардың алдын алу немесе емдеу.
Білімдер:
1. Аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерге (балалар), сондай-ақ бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің неоплазмаларымен, оның ішінде медициналық көрсетілімдермен, медициналық қарсы көрсетілімдермен, ықтимал асқынулармен және жанама әсерлермен, жағымсыз реакциялармен, оның ішінде ауыр және күтпеген жағдайлармен жедел емдеу және манипуляция жүргізу принциптері мен әдістерін білу.
2. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді (балалар) операцияға дейінгі дайындау және операциядан кейінгі басқару принциптерін білу.
3. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне және медициналық көмек стандарттарына, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес ауруларды және (немесе) жағдайларды, оның ішінде бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің ісіктері кезіндегі манипуляцияларды және жедел емдеу әдістерін білу.

2. Разрабатывать план подготовки пациентов с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов для оперативных вмешательств и манипуляций.
3. Выполнять урологические манипуляции: установка уретрального катетера мужчине, женщине (в том числе детям) с различными способами фиксации. катетеризация мочевого пузыря у мужчины металлическим катетером. уретроцистоскопия ригидным и гибким уретроцистоскопом. установка мочеточникового катетера/стента. удаление инородных тел мочевого пузыря, в том числе мочеточникового стент-катетера. меатотомия. вправление парафимоза. бужирование уретры, удаление инородных тел уретры. установка троакарнойцистостомии. установка перкутанной нефростомии под контролем УЗИ (рентгена). замена цистостомического, нефростомического дренажей. пункция кисты почки и ее аспирация под УЗИ контролем. наложение швов на рану, снятие швов. первичная хирургическая обработка раны. инстилляция мочевого пузыря. проведение местной анестезии. выполнение биопсии при новообразованиях почек, мочевого пузыря, простаты (трансректально или трансперинеально с помощью ТРУЗИ), полового члена, яичка, уретры.
3. Выполнять оперативные вмешательства при заболеваниях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов (при гнойно-воспалительных заболеваниях, мочекаменной болезни, аномалиях развития, при травмах, кровотечениях и других), в том числе при новообразованиях, открытым или лапароскопическим доступом. эндоскопические операции, согласно протоколам лечения.
4. Разрабатывать план послеоперационного ведения пациентов (детей) с заболеваниями (в том числе с новообразованиями) и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, проводить профилактику или лечение послеоперационных осложнений.
Знания:
1. Знание принципов и методов проведения оперативного лечения и манипуляций пациентам (детям) с заболеваниями и (или) состояниями, а также с новообразованиями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, в том числе медицинские показания, медицинские противопоказания, возможные осложнения и побочные действия, нежелательные реакции, в том числе серьезные и непредвиденные.
2. Знание принципов предоперационной подготовки и послеоперационного ведения пациентов (детей) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
3. Знание манипуляций и методов оперативного лечения заболеваний и (или) состояний, в том числе при новообразованиях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи и стандартами медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи.

2. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелері ісіктері бар пациенттерге медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарды (емдеу хаттамаларын) білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 2:
ЖТМҚ бойынша қолданыстағы клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге (балалар) күрделі манипуляциялар мен хирургиялық араласуларды орындау
Машықтар:
1. Күрделі хирургиялық араласуларды (несеп-жыныс жүйесінің мүшелеріне реконструктивті-пластикалық операциялар, ЖТМҚ бойынша операциялар және т.б.) орындау.).
Білімдер:
1. ЖТМҚ бойынша хирургиялық емдеу әдістерін, несеп-жыныс жүйесі органдарында реконструктивті-пластикалық операцияларды білу.
2. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, оның ішінде бүйрек, зәр шығару жолдары мен ерлер жыныс мүшелерінің ісіктері кезінде үлкен тәжірибені талап ететін манипуляциялар мен хирургиялық емдеу әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Уролог-андролог дәрігерлерінің (балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Уролог-андролог (балалар) дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында уролог-андролог дәрігерлері (балалар) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру және келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен уролог-андролог дәрігерлерінің (балалар) бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Урология және андрология саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Урология және андрология саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Урология және андрология саласындағы эпидемиологиялық жағдай мен патологияның таралуын бақылау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары.

2. Знание клинических рекомендаций (протоколы лечения) по вопросам оказания медицинской помощи пациентам с новообразованиями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Выполнение сложных манипуляций и оперативных вмешательств пациентам (дети) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов в соответствии с действующими клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по ВТМУ
Умения:
1. Выполнять сложные оперативные вмешательства (реконструктивно-пластические операции на органах мочеполовой системы, операции по ВТМУ и так далее.)
Знания:
1. Знание методов оперативного лечения по ВТМУ, реконструктивно-пластических операций на органах мочеполовой системы
2. Знание манипуляций и методов оперативного лечения требующих большого опыта при заболеваниях и (или) состояниях, в том числе при новообразованиях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей урологов-андрологов (детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей урологов-андрологов (детских).
Умения:
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами урологов-андрологов (детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей урологов-андрологов (детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области урологии и андрологии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области урологии и андрологии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения патологии в области урологии и андрологии.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций

2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (балалар) урологиялық және андрологиялық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз уролог-андролог дәрігерлерге консультациялық көмек көрсету.
3. Урология және андрология саласындағы мәселелер бойынша басқа мамандықтардың дәрігерлеріне кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Уролог-андрологтар (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Урология және андрология (балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Урология және андрология (балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингілеу дағдыларын меңгеру.
3. "Урология және андрология (балалар)"мамандығы шеңберінде ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне медициналық көмек көрсету сапасы және медициналық құжаттаманы жүргізу мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.

2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании урологической и андрологической помощи пациентам (дети).
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам урологам-андрологам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам в области урологии и андрологии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами урологами-андрологами (детскими).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Урология и андрология (детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Урология и андрология (детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Урология и андрология (детская)".

4. Тәуекел факторларын анықтаңыз және уролог-андрологтар (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелген).
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Уролог-андролог (балалар) дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Машықтар:
1. Ғылыми жарияланымдарды талдау, олардың нәтижелерінің сапасы мен дұрыстығын бағалау.
2. Өз тәжірибеге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйрену және енгізу.
3. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Ағымдағы тенденциялар мен инновациялар, жаңа мамандандырылған саладағы диагностика және емдеу әдістері.
2. Жаңа әдістер мен технологияларды енгізудің этикалық және құқықтық аспектілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 3:
Урологиялық практикада эндоскопиялық әдістермен диагностика және емдеу жүргізу.
Дағды 1:
Бүйрек, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді (балалар) қарау, алынған мәліметтерді түсіндіру және талдау, диагностика мен емдеудің эндоскопиялық әдістерін тағайындау. Диагностикалық манипуляциялардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Уретроскопия, цистоскопия, уретероскопия, уретеронефроскопия сияқты бүйрек, зәр шығару жолдары және муж жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары бар балаларда эндоскопия әдістерін қолдану.
2. Бүйректің, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің анатомиялық-функционалдық жай-күйін қалыпты, пациенттердегі (балалардағы) аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде бағалау.
3. Зәр шығару және ерлер жыныс жүйелерінің аурулары үшін эндоскопиялық әдістерді қолдана отырып тактика мен емдеуді әзірлеу және емдеу әдісін таңдауды негіздеу.
4. Урологиялық манипуляцияларды орындау: қатты және икемді уретроцистоскоппен уретроцистоскопия. несепағар катетерін немесе стентті орнату. бөгде заттарды, соның ішінде несепағардың стент-катетерін алып тастау. уретраны бугирлеу. уретраның бөгде денелерін жою. уретерореноскопия, зәр шығару жолдарының жоғарғы және төменгі бөліктерінен биопсия алу, ультрадыбыстық (рентген) бақылаумен перкутанды нефростомияны орнату.

4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами урологами-андрологами (детскими).
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей урологов-андрологов (детские).)
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:
1. Анализировать научные публикации, оценивать качество и достоверность их результатов
2. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
3. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
Знания:
1. Текущие тенденции и инновации, новых методы диагностики и лечения в специализируемой области.
2. Этические и правовые аспекты внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 3:
Проведение диагностики и лечения эндоскопическими методами в урологической практике
Навык 1:
Осмотр пациентов (дети) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, интерпретация и анализ полученных сведений, назначение эндоскопических методов диагностики и лечения. Обеспечение безопасности диагностических манипуляций
Умения:
1. Использовать методы эндоскопии у детей с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, такими как: уретроскопия, цистоскопия, уретероскопия, уретеронефроскопия.
2. Оценивать анатомо-функциональное состояние почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов в норме, при заболеваниях и (или) состояниях у пациентов (детей).
3. Разрабатывать тактику и лечения и обосновывать выбор метода лечения с использованием эндоскопических методик при заболеваниях органов мочевой и мужской половой систем
4. Выполнять урологические манипуляции: уретроцистоскопия ригидным и гибким уретроцистоскопом. установка мочеточникового катетера или стента. удаление инородных тел, в том числе мочеточникового стент-катетера. бужирование уретры. удаление инородных тел уретры. уретерореноскопия, взятие биопсии из верхних и нижних отделов мочевыводящих путей, установка перкутанной нефростомии под контролем УЗИ (рентгена).

5. Емдеу хаттамаларына сәйкес (уролития, жарақат, қан кету кезінде) зәр шығару жолдарының аурулары кезінде эндоурологиялық хирургиялық араласуды орындаңыз. уретерогидронефроздың себептерін жою, инфравезиялық обструкция кезінде – қуық мойнының склерозы, уретраның стриктурасы, ҚАБҚГ және т.б.).
6. Мамандандырылған медициналық көмек көрсетуді талап ететін бүйрек, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерде (балаларда) емдеу-диагностикалық іс-шаралар, эндоскопиялық араласулар нәтижесінде туындаған асқынулардың, оның ішінде ауыр және күтпеген асқынулардың белгілері мен синдромдарын анықтау.
Білімдер:
1. Бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді (балаларды) қараудың эндоскопиялық әдістерінің әдістемесін білу.
2. Балалардағы бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары кезіндегі анатомиялық-функционалдық және жас ерекшеліктерін білу қалыпты және патологияда.
3. Бүйрек, зәр шығару жолдарының және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерге медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарды (емдеу хаттамаларын) білу.
4. Медициналық көмек көрсетудің қолданыстағы тәртібіне және медициналық көмек стандарттарына, медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес зәр шығару жүйесі органдарының ауруларын және (немесе) жай-күйін эндоскопиялық жедел емдеудің манипуляциялары мен әдістерін білу.
5. Медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді, аспаптық эндоскопиялық араласуларды пайдалану кезінде, бүйрек, зәр шығару жолдары және ерлер жыныс мүшелерінің аурулары және (немесе) жағдайлары кезінде ықтимал асқынуларды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 4:
Ерлер жыныстық және репродуктивті функциясының аурулары бар науқастарға диагностика жүргізу және емдеу.
Дағды 1:
Ерлер жыныс мүшелерінің дамудың бұзылуынан, қабыну ауруларынан, жарақаттардан туындаған аурулармен, ерлердің құнарлылығының, репродуктивті, эндокриндік функцияларының бұзылуымен науқастарды (балаларды) диагностикалау және емдеу
Машықтар:
1. Ерлер жыныс мүшелерінің анатомиялық-функционалдық жай-күйін қалыпты және пациенттердегі (балалардағы) аурулар және (немесе) жай-күйлер кезінде бағалау.
2. Гипогонадизммен (эндокриндік бұзылулар), жыныс мүшелерінің дамуының бұзылуымен (ауытқулар, хромосомалық бұзылулар), балалардағы жыныс мүшелерінің қабыну процесімен ауыратын науқастарды диагностикалау және түзету.
Білімдер:

5. Выполнять эндоурологические оперативные вмешательства при заболеваниях мочевыводящих путей согласно протоколам лечения (при мочекаменной болезни, при травмах, кровотечениях. ликвидация причин уретерогидронефроза, при инфравезикальной обструкции – склероз шейки мочевого пузыря, стриктуры уретры, ДГПЖ и так далее).
6. Выявлять симптомы и синдромы осложнений, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате лечебно-диагностических мероприятий, эндоскопических вмешательств у пациентов (детей) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов, требующих оказания специализированной медицинской помощи.
Знания:
1. Знание методики эндоскопических методов осмотра пациентов (детей) с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
2. Знание анатомо-функциональных и возрастных особенностей при заболеваниях и (или) состояниях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов у детей в норме и при патологии.
3. Знание клинических рекомендаций (протоколы лечения) по вопросам оказания медицинской помощи пациентам с заболеваниями и (или) состояниями почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
4. Знание манипуляций и методов эндоскопического оперативного лечения заболеваний и (или) состояний органов мочевой систем, в соответствии с действующими порядками оказания медицинской помощи и стандартами медицинской помощи, клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи.
5. Знание медицинских показаний и противопоказаний, возможных осложнений при использовании инструментальных эндоскопических вмешательств, при заболеваниях и (или) состояниях почек, мочевыводящих путей и мужских половых органов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 4:
Проведение диагностики и лечения больных с заболеваниями мужской половой и репродуктивной функции
Навык 1:
Диагностика и лечение пациентов (дети) с заболеваниями, обусловленными нарушением развития, воспалительными заболеваниями, травмами мужских половых органов, с нарушением мужской фертильной, репродуктивной, эндокринными функциями.
Умения:
1. Оценивать анатомо-функциональное состояние мужских половых органов в норме и при заболеваниях и (или) состояниях у пациентов (детей).
2. Диагностировать и проводить коррекцию больных с гипогонадизмом (эндокринные расстройства), нарушением развития (аномалии, хромосомные нарушения) половых органов, воспалительный процесс половых органов у детей.
Знания:

18. Кәсіптің карточкасы "7.4 Уролог және андролог дәрігер (балалар)":
Топтың коды:
2214-2
Қызмет атауының коды:
2214-2-003
Кәсіптің атауы:
7.4 Уролог және андролог дәрігер (балалар)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер уролог және андролог (балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Зәр шығару және ерлер жыныс жүйесі органдарының аурулары бар пациенттерге (балаларға) білікті, мамандандырылған медициналық көмек және жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсетуді ұйымдастыру және көрсету, урология және андрология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс дағдылар, дағдылар және білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Урология және андрология (балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Урология және андрология (балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Урология және андрология (балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.
Дағды 1:
"Урология және андрология (балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:

18. Карточка профессии "7.4 Врач-уролог и андролог (детский)":
Код группы:
2214-2
Код наименования занятия:
2214-2-003
Наименование профессии:
7.4 Врач-уролог и андролог (детский)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач уролог и андролог (детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (дети) с заболеваниями органов мочевой и мужской половой систем, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области урологии и андрологии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Урология и андрология (детская)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Урология и андрология (детская)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Урология и андрология (детская)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Урология и андрология (детская)".
Умения:

12) Хабардар етілген келісім – адамның медициналық көмек алуға және (немесе) оның шешім қабылдауы үшін маңызы бар медициналық көмектің және (немесе) зерттеудің барлық аспектісі туралы ақпаратты алғаннан кейін нақты зерттеуге қатысуға өз келісімін жазбаша ерікті түрде растау рәсімі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) АХЖ 10 – адамның медициналық көмек алуға және (немесе) оның шешім қабылдауы үшін маңызы бар медициналық көмектің және (немесе) зерттеудің барлық аспектісі туралы ақпаратты алғаннан кейін нақты зерттеуге қатысуға өз келісімін жазбаша ерікті түрде растау рәсімі.
2) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
3) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі
4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы
5) СБШ – салалық біліктілік шеңбері.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Физикалық медицина және реабилитация (ересектердің, балалардың)
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86101036
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.2 Дәрігерлік практика және стоматология саласындағы қызмет
86.22 Арнайы дәрігерлік практика
86.22.0 Арнайы дәрігерлік практика
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіптік стандарт пациенттерге, негізгі ауруды емдеу кезінде, сондай-ақ өткір жағдайлардан, хирургиялық араласулардан және жарақаттардан кейін, созылмалы аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, тыныс-тіршілігі шектелген, функциялары мен құрылымдары бұзылған пациенттерге медициналық оңалтуды ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі маманның кәсіптік құзыреті саласындағы талаптарды белгілейді, бөлігіндегі медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау Дағдылар мен білім, олар физикалық медицина және оңалту саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес болуы керек. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.

12) информированное согласие – процедура письменного добровольного подтверждения лицом своего согласия на получение медицинской помощи и (или) участие в конкретном исследовании после получения информации обо всех значимых для принятия им решения аспектах медицинской помощи и (или) исследования. Информированное письменное согласие оформляется по форме, утвержденной уполномоченным органом.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) МКБ-10 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем, десятого пересмотра, единый документ для формирования системы учета заболеваемости и смертности;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
3) МСКО – международная стандартная классификация образования;
4) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Физическая медицина и реабилитация
5. Код профессионального стандарта: Q86101036
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.2 Деятельности в области врачебной практики и стоматологии
86.22 Специальная врачебная практика
86.22.0 Специальная врачебная практика
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по организации и проведению медицинской реабилитации пациентам, при лечении основного заболевания, а также после острых состояний, хирургических вмешательств и травм, при хронических заболеваниях и (или) состояниях, пациентам с ограничением жизнедеятельности, нарушением функций и структур, экспертизе объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области физической медицины и реабилитации. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Физикалық медицина және оңалту дәргері - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.2 Физикалық медицина және оңалту дәргері - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.3 Физикалық медицина және оңалту дәргері - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.4 Физикалық медицина және оңалту дәргері - 7 СБШ-нің деңгейі
5) 7.2 Физикалық медицина және оңалту дәргері (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
6) 7.3 Физикалық медицина және оңалту дәргері (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
7) 7.4 Физикалық медицина және оңалту дәргері (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
8) 7.2 Физикалық медицина және оңалту дәргері (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
9) 7.3 Физикалық медицина және оңалту дәргері (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
10) 7.4 Физикалық медицина және оңалту дәргері (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Физикалық медицина және оңалту дәргері":
Топтың коды:
2213-2
Қызмет атауының коды:
2213-2-001
Кәсіптің атауы:
7.1 Физикалық медицина және оңалту дәргері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер" біліктіліг "Физикалық медицина және оңалту дәргері (ересектер, балалар) " мамандығы бойынша резидентурада оқу кезінде. Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Резидент дәрігер медициналық реабилитолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Негізгі ауруды емдеу кезінде, сондай-ақ жедел жағдайлардан, хирургиялық араласулардан және жарақаттардан кейін, созылмалы аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, өмірлік белсенділігі шектелген, функциялары мен құрылымдары бұзылған пациенттерге тәлімгердің бақылауы мен қадағалауымен медициналық оңалту.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен ересектер мен балаларға білікті, мамандандырылған медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету.

8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач медицинский реабилитолог - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач медицинский реабилитолог - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач медицинский реабилитолог - 7 уровень ОРК;
4) 7.4 Врач медицинский реабилитолог - 7 уровень ОРК;
5) 7.2 Врач медицинский реабилитолог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
6) 7.3 Врач медицинский реабилитолог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
7) 7.4 Врач медицинский реабилитолог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
8) 7.2 Врач медицинский реабилитолог (детский) - 7 уровень ОРК;
9) 7.3 Врач медицинский реабилитолог (детский) - 7 уровень ОРК;
10) 7.4 Врач медицинский реабилитолог (детский) - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач медицинский реабилитолог":
Код группы:
2213-2
Код наименования занятия:
2213-2-001
Наименование профессии:
7.1 Врач медицинский реабилитолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другимтиповых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
врач-резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Физическая медицина и реабилитация (взрослая, детская)". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Врач резидент медицинский реабилитолог
Основная цель деятельности:
Медицинская реабилитация пациентов, при лечении основного заболевания, а также после острых состояний, хирургических вмешательств и травм, при хронических заболеваниях и (или) состояниях, пациентам с ограничением жизнедеятельности, нарушением функций и структур под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи взрослым и детям под контролем и надзором наставника

2. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен негізгі ауруды емдеу, микробқа қарсы тұрақтылықтың, санитарлық-гигиеналық ағартудың және халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу шеңберінде асқынулардың алдын алу және функционалдық қалпына келтіруді жеделдету тиімділігін жүргізу және бақылау.
3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу.
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есептік-есептік медициналық құжаттаманы жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму.
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен ересектер мен балаларға білікті, мамандандырылған медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету.
Дағды 1:
Адам ағзасының функциялары мен құрылымдарының бұзылуын және одан кейінгі ауруларда және (немесе) жағдайларда, сондай-ақ науқастарда (ересектер, балалар) жіті жағдайлардан, хирургиялық араласулардан және жарақаттардан кейін тіршілік әрекетінің шектеулерін анықтау.
Машықтар:
1. Шағымдарды, өмір тарихы мен ауруларды, әлеуметтік және кәсіби тарихты егжей-тегжейлі ақпаратпен жинау.
2. Пациенттердің тері, тері астындағы тіндердің, бұлшықеттердің, қалқанша безінің, жүректің, өкпенің, бауырдың, ұйқы безінің, бүйректің, сүйек жүйесінің, перифериялық тамырлардың жай-күйін тексеру және бағалау дағдыларын меңгеру.
3. Орталық және перифериялық жүйке жүйесін зерттеу дағдыларын меңгеру: сана деңгейін бағалау; бас сүйек нервтерінің қызметін бағалау, нистагмды, вестибулярлық және вестибулярлық емес бас айналуды бағалау; магистраль мен аяқ-қол бұлшықеттерінің Күшін бағалау; ерікті қозғалыстарды зерттеу, қозғалыстардың көлемі мен күшін бағалау; бұлшықет тонусының бұзылуын анықтау; терең және үстірт рефлекстерді тудыру және бағалау; патологиялық пирамидалық рефлекстерді тудыру; сезімталдықты зерттеу; Жүйке, тамыр, сегменттік, жұлын, өткізгіш (жұлын немесе церебральды) және кортикальды сезімталдық бұзылыстарын анықтау; жүйке діңдері мен тамырларының кернеу белгілерін анықтау; қозғалыстарды үйлестіруді бағалау; үйлестіруші сынамалардың орындалуын бағалау; жүруді бағалау; тыныштықтағы тепе-теңдікті зерттеу; атаксияның негізгі белгілерін анықтау; жоғары кортикальды функцияларды бағалау; вегетативті бұзылуларды, бұзылуларды анықтау терморегуляция, терлеу, трофикалық бұзылулар, жамбас функциясының бұзылуы.
5. Шағымдарды, өмір тарихын және ауруды жинау кезінде алынған ақпаратты талдаңыз және алынған ақпаратты тексеру нәтижелерімен біріктіру.

2. Проведение и контроль эффективности профилактики осложнений и ускорения функционального восстановления в рамках лечения основного заболевания, предупреждения формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Трудовая функция 1:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи взрослым и детям под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Выявление нарушений функций и структур организма человека и последовавших за ними ограничений жизнедеятельности при заболеваниях и (или) состояниях, а также после острых состояний, хирургических вмешательств и травм у пациентов (взрослые, дети).
Умения:
1. Сбор жалоб, анамнеза жизни и заболевания, социального и профессионального анамнеза с детализацией информации.
2. Владеть навыками проведения и оценки осмотра пациентов состояния кожи, подкожной клетчатки, мышц, щитовидной железы, сердца, легких, печени, поджелудочной железы, почек, костной системы, периферических сосудов.
3. Владеть навыками обследования центральной и периферической нервной системы : оценивать уровень сознания; оценивать функции черепных нервов, оценивать нистагм, вестибулярное и невестибулярное головокружение; оценивать силу мышц туловища и конечностей; исследовать произвольные движения, оценивать объем и силу движений; выявлять нарушения мышечного тонуса; вызывать и оценивать глубокие и поверхностные рефлексы; вызывать патологические пирамидные рефлексы; исследовать чувствительность; выявлять невральные, корешковые, сегментарные, спинальные, проводниковые (спинальные или церебральные) и корковые расстройства чувствительности; выявлять симптомы натяжения нервных стволов и корешков; оценивать координацию движений; оценивать выполнение координаторных проб; оценивать ходьбу; исследовать равновесие в покое; выявлять основные симптомы атаксии; оценивать высшие корковые функции; выявлять вегетативные нарушения, нарушения терморегуляции, потоотделения, трофические расстройства, нарушения тазовых функций.
5. Анализировать информацию, полученную при сборе жалоб, анамнеза жизни и заболевания и интегрировать полученную информацию с результатами осмотра.

6. Өмірлік шектеулері, дене функциялары мен құрылымдарының бұзылуы бар науқастарда клиникалық симптомдар мен синдромдарды анықтау.
7. Тіршілік әрекетінің шектеулерінің, адам ағзасының функциялары мен құрылымдарының бұзылуының, тіршілік әрекеті мен денсаулығының шектеулерінің айқындылық дәрежесін айқындау, пациенттің физикалық және психомоторлық дамуындағы және (немесе) жай-күйіндегі ауытқуларды анықтау.
8. Пациенттерді тексеру нәтижелерін түсіндіру және талдау.
9. МКФ ескере отырып, оңалту диагнозын қою алгоритмін қолдану, тіршілік әрекеті шектелген, адам ағзасының функциялары мен құрылымдарының бұзылуы бар пациенттерді дифференциалды диагностикалау әдістерін қолдану.
10. Тексеру кезінде алынған деректерді қорытындылау, МКФ ескере отырып, оңалту диагнозын тұжырымдау және негіздеу және тіршілік әрекеті шектеулері, бұзылулары бар пациенттерді зертханалық, аспаптық және клиникалық тексеру жоспарын жасау, ағзаның функциялары мен құрылымдары.
Білімдер:
1. Медициналық оңалтуды көрсету қағидалары.
2. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
3. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
2. Адам ағзасының функциялары мен құрылымдарының бұзылуы, аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, сондай-ақ өткір жағдайлардан, хирургиялық араласулардан және жарақаттардан кейін тіршілік әрекетінің шектелуі бар ересектер мен балаларды анамнез жинау және физикалық тексеру ерекшеліктері.
3. Этиологиясы, патогенезі, функциясының бұзылуының клиникалық көрінісі, адам ағзасының құрылымы, тіршілік әрекеті, дифференциалды диагностика, қалпына келтіру кезеңінің ерекшеліктері, асқынулар және аурулар мен (немесе) жағдайлар кезіндегі оңалту процесінің мүмкін нәтижелері.
4. Клиникалық көрінісі, ағымының ерекшеліктері, негізгі және мүгедектіктің даму себебі болып табылатын негізгі аурулары бар пациенттерде ілеспе аурулар.
5. Асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген, тыныс-тіршілігінің шектеулері, ағзаның функциялары мен құрылымдарының бұзылуы бар пациенттерде диагностикалық және оңалту рәсімдерінің нәтижесінде туындаған симптомдары мен синдромдары, әртүрлі аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде.
6. Тіршілік әрекетінің шектеулері, ағзаның функциялары мен құрылымдарының бұзылуы бар пациенттер үшін арнайы функционалдық сынамаларды, тесттер мен шкалаларды таңдау әдістері мен алгоритмі.
7. Адам ағзасының функцияларын, құрылымдарын бұзудың және тіршілік әрекетін шектеудің сыныптары мен категориялары.

6. Выявлять клинические симптомы и синдромы у пациентов, имеющих ограничения жизнедеятельности, нарушения функций и структур организма.
7. Определять степень выраженности ограничений жизнедеятельности, нарушений функций и структур организма человека, ограничений жизнедеятельности и здоровья, выявлять отклонения в физическом и психомоторном развитии и (или) состоянии пациента.
8. Интерпретировать и анализировать результаты осмотра пациентов.
9. Использовать алгоритм постановки реабилитационного диагноза с учетом МКФ, применять методы дифференциальной диагностики пациентов, имеющих ограничения жизнедеятельности, нарушения функций и структур организма человека.
10. Обобщать данные, полученных при обследовании, формулировать и обосновывать реабилитационный диагноз с учетом МКФ и составлять план лабораторных, инструментальных и клинических обследований пациентов, имеющих ограничения жизнедеятельности, нарушения функций и структур организма.
Знания:
1. Правила оказания медицинской реабилитации.
2. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
3. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
2. Особенности сбора анамнеза и физикального обследования взрослых и детей, имеющих нарушения функций и структур организма человека, ограничения жизнедеятельности при заболеваниях и (или) состояниях, а также после острых состояний, хирургических вмешательств и травм.
3. Этиология, патогенез, клиническая картина нарушений функции, структур организма человека, жизнедеятельности, дифференциальной диагностики, особенностей течения восстановительного периода, осложнений и возможные исходы реабилитационного процесса при заболеваниях и (или) состояниях.
4. Клиническая картина, особенности течения, осложнений основного и сопутствующих заболеваний у пациентов с основными заболеваниями, являющихся причиной развития инвалидности.
5. Симптомы и синдромы осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате диагностических и реабилитационных процедур у пациентов, имеющих ограничения жизнедеятельности, нарушения функций и структур организма, при различных заболеваниях и (или) состояниях.
6. Методики проведения и алгоритм выбора специальных функциональных проб, тестов и шкал для пациентов, имеющих ограничения жизнедеятельности, нарушения функций и структур организма.
7. Классы и категории нарушений функций, структур организма человека и ограничения жизнедеятельности.

8. Тіршілік әрекетінің шектеулерінің ауырлығын, адам ағзасының функциялары мен құрылымдарының жұмыс істеу классификациясымен бұзылуын, тіршілік әрекеті мен денсаулығының шектеулерін анықтау принциптері.
9. Әр түрлі жас кезеңдеріндегі сау адам ағзасының дамуы мен жұмыс істеу заңдылықтары және функционалды жүйелер теориясы тұрғысынан денсаулықты қамтамасыз ету механизмдері; адам ағзасының функционалды жүйелерін қалыпты және патологиялық процестердің дамуымен реттеу ерекшеліктері.
10. Оңалту диагнозын тұжырымдау және оңалту әлеуетін анықтау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 2:
Зертханалық және аспаптық диагностиканың тиісті әдістерін жүргізу негіздемесімен пациенттерді (ересектер, балалар) тексеруді жоспарлау.
Машықтар:
1. Науқасқа диагностикалық зерттеулерді тағайындау орынды.
2. Клиникалық-зертханалық және аспаптық зерттеу әдістерінің нәтижелерін түсіндіру.
3. Диагностиканың зертханалық, инвазивті емес және инвазивті аспаптық әдістерін жүргізуге көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау.
4. Функционалды диагностика әдістерін таңдау науқастың клиникалық жағдайына сәйкес, өмірлік шектеулері бар және ағзаның функциялары мен құрылымдарының бұзылуы.
5. Функционалдық сынақтарды өткізуге көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді негіздеу.
6. Ағзаның қызметі мен функциялары мен құрылымдарының бұзылуы бар пациенттердің тірек-қимыл жүйесінің жағдайын бағалаудың тиімді және ақпараттық әдістерін таңдау.
7. Ультрадыбыстық зерттеу жүргізуге көрсеткіштерді анықтау.
Білімдер:
1. Медициналық оңалтуды көрсету қағидалары.
2. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
3. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
4. Адам ағзасының функциялары, құрылымдары мен тіршілік әрекетінің бұзылуының клиникалық және параклиникалық диагностикалау әдістері
5. Медициналық көрсеткіштер/ қарсы көрсеткіштер және зертханалық және аспаптық зерттеу әдістерін жүргізу алгоритмі.
6. Белгілі бір клиникалық жағдайға сәйкес жүрек-қан тамырлары, тыныс алу, жүйке-бұлшықет жүйелерін функционалды диагностикалау әдістері.
7. Ультрадыбыстық тербелістердің адамға физикалық негіздері және биологиялық әсері.
8. Функционалдық сынақтарды, жүктемелік ЭКГ тестілеуді (велоэргометрия, тредмил-тест, спироэргометрия), кардиопульмональды тестті, жүйке жүйесін зерттеудің электродиагностикалық әдісін, ультрадыбысты жүргізуге көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Пациенттерді (ересектер, балалар) адам ағзасының функциялары мен құрылымдары бұзылған және одан кейінгі аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, сондай-ақ жіті жағдайлардан, хирургиялық араласулардан және жарақаттардан кейінгі тіршілік әрекетінің шектеулері бар мамандарға консультацияға жіберу.
Машықтар:

8. Принципы определения степени выраженности ограничений жизнедеятельности, нарушений функций и структур организма человека классификацией функционирования, ограничений жизнедеятельности и здоровья.
9. Закономерности развития и функционирования здорового организма человека в различные возрастные периоды и механизмы обеспечения здоровья с позиции теории функциональных систем; особенности регуляции функциональных систем организма человека в норме и при развитии патологических процессов.
10. Методики формулирования реабилитационного диагноза и определения реабилитационного потенциала.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Планирование обследования пациентов (взрослые, дети) с обоснованием проведения соответствующих методов лабораторной и инструментальной диагностики.
Умения:
1. Обоснованно назначать диагностические исследования пациенту.
2. Интерпретировать результаты клинико-лабораторных и инструментальных методов исследования.
3. Определять показания и противопоказания к проведению лабораторных, неинвазивных и инвазивных инструментальных методов диагностики.
4. Выбирать методы функциональной диагностики в соответствии с клиническим состоянием пациента, имеющего ограничения жизнедеятельности и нарушения функций и структур организма.
5. Обосновывать показания и противопоказания к проведению функциональных тестов.
6. Выбирать эффективные и информативные методы оценки состояния костно-мышечной системы пациентов, имеющих жизнедеятельности и нарушения функций и структур организма.
7. Определять показания к проведению ультразвукового исследования.
Знания:
1. Правила оказания медицинской реабилитации
2. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
3. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
4. Методы клинической и параклинической диагностики нарушений функций, структур организма человека и жизнедеятельности
5. Медицинские показания/ противопоказания и алгоритм проведения лабораторных и инструментальных методов исследований.
6. Методы функциональной диагностики сердечно-сосудистой, дыхательной, нейромышечной систем в соответствии с конкретной клинической ситуацией.
7. Физические основы и биологическое воздействие на человека ультразвуковых колебаний.
8. Показания и противопоказания к проведению функциональных тестов, нагрузочного ЭКГ тестирования (велоэргометия, тредмил-тест, спироэргометрия), кардиопульмонального теста, электродиагностического метода исследования нервной системы, ультразвукового исследования.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Направление пациентов (взрослые, дети) с нарушениями функций и структур организма человека и последовавших за ними ограничений жизнедеятельности при заболеваниях и (или) состояниях, а также после острых состояний, хирургических вмешательств и травм. на консультацию к специалистам
Умения:

1. Адам ағзасының функциялары мен құрылымдарының бұзылуы және одан кейінгі тіршілік әрекетінің шектеулері бар пациенттерді дәрігер-мамандарға консультацияға жіберу қажеттілігін негіздеу.
2. Адам ағзасының функциялары мен құрылымдарының бұзылуы және одан кейінгі тіршілік әрекетінің шектеулері бар пациенттердің көпсалалы оңалту тобын жоғары кәсіптік (медициналық емес) білімі бар мамандарға консультацияға жіберу қажеттілігін негіздеу.
3. Адам ағзасының функциялары мен құрылымдарының бұзылуы және одан кейінгі тіршілік әрекетінің шектеулері бар пациенттерге консультация беру кезінде алынған деректерді, дәрігер-мамандарды, жоғары кәсіптік (медициналық емес) білімі бар мамандарды (логопедтер, медициналық психологтар, әлеуметтік жұмыс жөніндегі мамандар) көпсалалы оңалту тобын түсіндіру және талдау.
Білімдер:
1. Медициналық оңалтуды көрсету қағидалары.
2. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
3. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
4. Адам ағзасының функциялары мен құрылымдары бұзылған және одан кейінгі өмірлік шектеулері бар науқастарды маман дәрігерлерге жіберуді талап ететін жағдайлардың клиникалық көрінісі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Жасына қарамастан, аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде оңалту әлеуетін ескере отырып, адам ағзасының функциялары мен құрылымдарының бұзылуы және тіршілік әрекетінің шектелуі бар пациенттерді (ересектер, балалар) медициналық оңалту жоспарын әзірлеу.
Машықтар:
1. ХКФ ескере отырып, жан-жақты тексеру деректері бойынша пациенттің бұзылған және сақталған функциялары мен құрылымдарының жай-күйі, оның тіршілік әрекетінің жай-күйі туралы қорытынды жасау.
2. Оңалту әлеуетін анықтау, ХКФ ескере отырып, оңалту диагнозын тұжырымдау.
3. Оңалту диагнозы мен оңалту әлеуеті негізінде оңалту мақсаттары мен міндеттерін бір күнге, бір аптаға, пациенттің бүкіл болу кезеңіне ХКФ ескере отырып тұжырымдау және негіздеу.
4. Оңалту көмегін көрсетудің әртүрлі кезеңдеріндегі медициналық оңалту нәтижесіне байланысты оңалту мақсаттары мен міндеттерін түзету.
5. Оңалту әлеуетін ескере отырып, оның ішінде мүгедектерді оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде тіршілік әрекеті шектелген, ағзаның функциялары мен құрылымдары бұзылған пациенттер үшін оңалту іс-шараларының жоспарын әзірлеу.

1. Обосновывать необходимость направления на консультации к врачам-специалистам пациентов, имеющих нарушения функций и структур организма человека и последовавшие за ними ограничения жизнедеятельности.
2. Обосновывать необходимость направления на консультацию к специалистам с высшим профессиональным (немедицинским) образованием мультидисциплинарной реабилитационной группы пациентов, имеющих нарушения функций и структур организма человека и последовавшие за ними ограничения жизнедеятельности.
3. Интерпретировать и анализировать данные, полученные при консультировании пациентов, имеющих нарушения функций и структур организма человека и последовавшие за ними ограничения жизнедеятельности, врачами-специалистами, специалистами с высшим профессиональным (немедицинским) образованием (логопеды, медицинские психологи, специалисты по социальной работе) мультидисциплинарной реабилитационной группы.
Знания:
1. Правила оказания медицинской реабилитации
2. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
3. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
4. Клиническая картина состояний, требующих направления к врачам-специалистам пациентов с нарушениями функций и структур организма человека и последовавших за ними ограничений жизнедеятельности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Разработка плана медицинской реабилитации пациентов (взрослые, дети), имеющих нарушения функций и структур организма человека и ограничения жизнедеятельности с учетом реабилитационного потенциала вне зависимости от возраста, при заболеваниях и (или) состояниях.
Умения:
1. Составлять заключение о состоянии нарушенных и сохранных функции и структур пациента, состоянии его жизнедеятельности по данным всестороннего обследования с учетом МКФ.
2. Определять реабилитационный потенциал, формулировать реабилитационный диагноз с учетом МКФ.
3. Формулировать и обосновывать реабилитационные цели и задачи на основе реабилитационного диагноза и реабилитационного потенциала на день, на неделю, на весь период пребывания пациента с учетом МКФ.
4. Корректировать реабилитационные цели и задачи в зависимости от результата медицинской реабилитации на различных этапах оказания реабилитационной помощи.
5. Разрабатывать план реабилитационных мероприятий для пациентов, имеющих ограничения жизнедеятельности, нарушения функций и структур организма с учетом реабилитационного потенциала, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации лиц с инвалидностью.

6. Ағзаның функциялары мен құрылымдары бұзылған пациенттерді медициналық оңалту жөніндегі іс-шараларды және одан кейінгі тыныс-тіршілігінің шектеулерін, оның ішінде мүгедектерді оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде жүргізу.
Білімдер:
1. Медициналық оңалтуды көрсету қағидалары.
2. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
3. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
4. МКФ, бағалау әдістері, мотор функцияларының бұзылуының жіктелуі, жоғары психикалық функциялар, психоэмоционалды күй, сөйлеу, жазу, гигиеналық дағдылар, тұрмыстық дағдылар және адам ағзасының жұмысының басқа аспектілері.
5. Тұжырымдама, анықтау әдісі, факторлар, оңалту әлеуетін пайдалану.
6. Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының ұсынысы бойынша функциялардың бұзылу дәрежесін бағалаудағы функционалдық сыныптар, функционалдық сыныптардың градациясы.
7. Медициналық оңалтудың негіздері, медициналық оңалтудың әртүрлі кезеңдерінде оңалту іс-шараларын жүргізудің мақсаттары мен міндеттері.
8. Мүгедектіктің себебі болып табылатын негізгі аурулар, жұқпалы емес аурулар, қатар жүретін аурулар, патологиялық жағдайлар кезінде пациенттерді медициналық оңалту негіздері.
9. Мүгедектіктің, жұқпалы емес аурулардың, қатар жүретін аурулардың, патологиялық жағдайлардың себебі болып табылатын негізгі аурулар кезінде пациенттердің денесіне оңалту іс-шараларының әсер ету тетіктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 5:
Медициналық оңалтудың жекелеген нысандары мен әдістерін пайдалануға көрсеткіштер мен қарсы көрсетілімдерді ескере отырып, медициналық оңалтудың міндеттерін шешуге және мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған медициналық оңалтудың жеке бағдарламасын қалыптастыру.
Машықтар:
1. Адам ағзасының функциялары мен құрылымдарының бұзылуы және одан кейінгі тіршілік әрекетінің шектеулері бар пациентке қолданылатын әсерлердің қарқындылығының қозғалыс режимін, жеке шекараларын анықтау.
2. Жеке медициналық оңалту бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шараларды шектейтін қауіп факторлары мен факторларды анықтау.
3. Адам ағзасының бұзылған функциялары мен құрылымдарын, әртүрлі аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттің тыныс-тіршілігінің шектеулерін түзету мақсатында дәрілік препараттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және емдік тамақтануды қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін тағайындау және бағалау.
4. Медициналық оңалту процесінде физиотерапияны қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін тағайындау және бағалау.

6. Проводить мероприятия по медицинской реабилитации пациентов, имеющих нарушения функций и структур организма и последовавшие за ними ограничения жизнедеятельности, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации лиц с инвалидностью.
Знания:
1. Правила оказания медицинской реабилитации
2. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
3. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
4. МКФ, методы оценки, классификация нарушений двигательных функций, высших психических функций, психоэмоционального состояния, речи, письма, гигиенических навыков, бытовых навыков и других аспектов функционирования организма человека.
5. Понятие, метод определения, факторы, использования реабилитационного потенциала.
6. Функциональные классы в оценке степени нарушения функций по рекомендации Всемирной организации здравоохранения, градации функциональных классов.
7. Основы медицинской реабилитации, целей и задач проведения реабилитационных мероприятий на различных этапах медицинской реабилитации.
8. Основы медицинской реабилитации пациентов при основных заболеваниях, являющихся причиной инвалидности, неинфекционных заболеваниях, сопутствующих заболеваниях, патологических состояниях.
9. Механизмы воздействия реабилитационных мероприятий на организм пациентов при основных заболеваниях, являющихся причиной инвалидности, неинфекционных заболеваниях, сопутствующих заболеваниях, патологических состояниях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Формирование индивидуальной программы медицинской реабилитации, направленной на решение задач и достижение целей медицинской реабилитации с учетом показаний и противопоказаний к использованию отдельных форм и методов медицинской реабилитации
Умения:
1. Определять двигательным режим, индивидуальные границы интенсивности применяемых воздействий на пациента, имеющего нарушения функций и структур организма человека и последовавшие за ними ограничения жизнедеятельности.
2. Определять факторы риска и факторы, ограничивающие мероприятия по реализации индивидуальной программы медицинской реабилитации
3. Назначать и оценивать эффективность и безопасность применения лекарственных препаратов, изделий медицинского назначения и лечебного питания в целях коррекции нарушенных функций и структур организма человека, ограничений жизнедеятельности пациента с различными заболеваниями и (или) состояниями.
4. Назначать и оценивать эффективность и безопасность применения физиотерапии в процессе медицинской реабилитации.

5. Емдік дене шынықтыру (кинезиотерапия) тиімділігі мен қауіпсіздігін тағайындау және бағалау.
6. Медициналық оңалту нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың қайталама профилактикасын немесе лечение жүргізу.
7. Оңалту әлеуеті мен оңалту мақсаттарына сәйкес пациенттерді медициналық оңалту жөніндегі іс-шараларды жалғастыру үшін медициналық оңалту бойынша көмек көрсетудің тиісті кезеңдерінің медициналық ұйымдарына жіберу.
8. Медициналық көрсеткіштерді және емдік физикалық факторларды (физиотерапия) тағайындауға қарсы көрсеткіштерді анықтау.
9. Мақсаттар мен міндеттерді анықтау, физиотерапияны қолдану ретін негіздеу және анықтау.
10. Емдік физикалық факторларды тағайындау (физиотерапия), әдістер мен әдістерді таңдау, физиотерапия жүргізу.
11. Диагностикалық немесе емдік манипуляциялар, физиотерапияны қолдану нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың алдын алу және емдеу.
12. Емдік дене шынықтыруды (кинезиотерапия), қолмен манипуляцияны тағайындауға медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау.
13. Емдік дене шынықтыруды (кинезиотерапияны) тағайындау мақсатында пациенттердегі аурулар және (немесе) патологиялық жағдайлар кезінде адам ағзасының қалыпты анатомиялық-функционалдық жай-күйін бағалау.
14. Емдік дене шынықтыруды (кинезиотерапияны) тағайындау мақсатында жасына байланысты анатомиялық-функционалдық ерекшеліктерін ескере отырып, аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді қарап-тексеруді және қарап-тексеруді жүргізу, қарап-тексеру деректерін түсіндіру және талдау.
16. Патологиясы және функциялары бұзылған пациенттерді қосымша зертханалық, аспаптық, функционалдық тексерудің қолда бар деректерін түсіндіру, олар бойынша пациент емдік дене шынықтыруға жіберілген, қазіргі уақытта ілеспе барлық ауруларды ескере отырып, бекітілген көрсеткіштер мен қарсы көрсетілімдерге сәйкес осы пациентке емдік дене шынықтыруды тағайындау және жүргізу үшін.
17. Мақсаттар мен міндеттерді анықтаңыз, емдік дене шынықтыруды (кинезиотерапия) қолдануды негіздеу.
18. Емдік дене шынықтыру (кинезиотерапия) тағайындау, ЕДШ кешендерін құру, пациенттерге ЕДШ (кинезиотерапия) жүргізу.
19. Емдік дене шынықтыру (кинезиотерапия) жүргізу нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың алдын алу және емдеу.
20. Мақсаттар мен міндеттерді анықтаңыз, қолмен манипуляцияларды қолдануды негіздеу.

5. Назначать и оценивать эффективность и безопасность лечебной физкультуры (кинезиотерапии).
6. Проводить вторичную профилактику или лечение осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате проведения медицинской реабилитации.
7. Направлять для продолжения мероприятий по медицинской реабилитации пациентов в соответствии с реабилитационным потенциалом и реабилитационными целями в медицинские организации соответствующих этапов оказания помощи по медицинской реабилитации.
8. Определять медицинские показания и противопоказания к назначению лечебных физических факторов (физиотерапии).
9. Определять цели и задачи, обосновывать и определить последовательность применения физиотерапии.
10. Назначать лечебные физические факторы (физиотерапии), выбирать методы и методики, проводить физиотерапию.
11. Проводить профилактику и лечение осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате диагностических или лечебных манипуляций, применения физиотерапии.
12. Определять медицинские показания и противопоказания к назначению лечебной физкультуры (кинезиотерапии), мануальных манипуляции.
13. Оценивать анатомо-функциональное состояние организма человека в норме, при заболеваниях и (или) патологических состояниях у пациентов с целью назначения лечебной физкультуры (кинезиотерапии).
14. Проводить осмотр и обследование пациентов с заболеваниями и (или) состояниями с учетом возрастных анатомо-функциональных особенностей с целью назначения лечебной физкультуры (кинезиотерапии), интерпретировать и анализ данных осмотра.
16. Интерпретировать имеющиеся данные дополнительного лабораторного, инструментального, функционального обследования пациентов с патологией и нарушениями функций, по поводу которых пациент направлен на лечебную физкультуру, с учетом всех сопутствующих в данный момент заболеваний, для назначения и проведения лечебной физкультуры данному пациенту в соответствии с утвержденными показаниями и противопоказаниями.
17. Определять цели и задачи, обосновывать применение лечебной физкультуры (кинезиотерапии).
18. Назначать лечебную физкультуру (кинезиотерапии), составлять комплексы ЛФК, проводить ЛФК (кинезиотерапию) пациентам.
19. Профилактика и лечение осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате проведения лечебной физкультуры (кинезиотерапии).
20. Определять цели и задачи, обосновывать применение мануальных манипуляций.

21. Қолмен манипуляциялар жүргізу: жамбас, аяқ-қол және омыртқа буындарының дисфункциясын түзету, аяқ-қол буындарының жұмылдыру әдістері, нейромобилизация әдістері, миофассиялық әдістер, акупунктура ("құрғақ ине"әдісі).
22. Пациенттердің аурулары және (немесе) жай-күйі кезінде зертханалық диагностиканың симптомдары мен нәтижелеріне мониторинг жүргізу, физиотерапия, емдік дене шынықтыру (кинезиотерапия) жоспарын емделуші ағзасының емдік физикалық факторлардың (физиотерапия) әсеріне ағымының ерекшеліктеріне және жеке реакциясына қарай түзету және қозғалысты оңалту жүргізу.
23. Функционалдық сынақтарды жүргізу.
24. Емдік паравертебральды, буын ішілік және буын маңы манипуляцияларын жүргізуге көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау.
Білімдер:
1. Медициналық оңалтуды көрсету қағидалары.
2. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
3. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
4. Мүгедектіктің, жұқпалы емес аурулардың, перинаталдық кезеңнің проблемаларының себебі болып табылатын негізгі аурулар кезінде функциялардың, белсенділіктің және қатысудың бұзылу ерекшеліктері.
5. Өмірдің алғашқы үш жылындағы қозғалыстың функционалды жүйесінің онтогенезі, өмірдің алғашқы үш жылындағы баланың танымдық және сөйлеу функцияларының дамуы.
6. Бағалау әдістері, мотор функцияларының бұзылуының нұсқаларын жіктеу, жоғары психикалық функциялар, психоэмоционалды күй, сөйлеу, жазу, гигиеналық дағдылар, тұрмыстық дағдылар және адам ағзасының жұмысының басқа аспектілері.
7. Оңалту іс-шараларын аяқтау критерийлері және адам ағзасының функциялары, құрылымдары бұзылған және тыныс-тіршілігі шектелген пациенттерді медициналық оңалту бойынша келесі кезеңдерде көмек көрсету немесе оны аяқтау үшін маршруттау қағидаттары.
9. Пациенттерге медициналық оңалту жүргізу нәтижесінде мүмкін болатын асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген симптомдары мен синдромдары.
10. Өмір сүру шектеулері, адам ағзасының функциялары мен құрылымдарының бұзылуы бар пациенттер үшін оңалтудың техникалық құралдары мен ассистивті технологияларды тағайындау қажеттілігін талдау әдістері.
11. Қоршаған ортаны талдау әдістері (үйде, пәтерде, жұмыс орнында, медициналық ұйымда) тіршілік әрекетінің шектеулері, ағзаның функциялары мен құрылымдарының бұзылуы бар науқастар.
12. Қоршаған ортаны талдау әдістері (үйде, пәтерде, жұмыс орнында, медициналық ұйымда) тіршілік әрекетінің шектеулері, ағзаның функциялары мен құрылымдарының бұзылуы бар науқастар.

21. Проводить мануальные манипуляции: коррекции дисфункции таза, суставов конечностей и позвоночника, мобилизационные техники суставов конечностей, нейромобилизационные техники, миофасциальные техники, акупунктура (метод "сухой иглы").
22. Проводить мониторинг симптомов и результатов лабораторной диагностики при заболеваниях и (или) состояниях пациентов, корректировать план физиотерапии, лечебной физкультуры (кинезиотерапии) в зависимости от особенностей течения и индивидуальной реакции организма пациента на воздействие лечебными физическими факторами (физиотерапию) и проведение двигательной реабилитации.
23. Проводить функциональные тесты.
24. Определять показания и противопоказания к проведению лечебных паравертебральных, внутрисуставных и околосуставные манипуляций.
Знания:
1. Правила оказания медицинской реабилитации
2. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
3. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
4. Особенности нарушения функций, активности и участия при основных заболеваниях, являющихся причиной инвалидности, неинфекционных заболеваниях, проблемах перинатального периода.
5. Онтогенез функциональной системы движения первых трех лет жизни, развитие когнитивных и речевых функций у ребенка первых трех лет жизни.
6. Методы оценки, классификация вариантов нарушений двигательных функций, высших психических функций, психоэмоционального состояния, речи, письма, гигиенических навыков, бытовых навыков и других аспектов функционирования организма человека по МКФ.
7. Критерии завершения реабилитационных мероприятий и принципы маршрутизации пациентов, имеющих нарушения функций, структур организма человека и ограничения жизнедеятельности, для оказания помощи по медицинской реабилитации на последующих этапах или ее завершения.
9. Симптомы и синдромы осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возможных в результате проведения медицинской реабилитации пациентам.
10. Методики анализа потребности в назначении технических средств реабилитации и ассистивных технологий для пациентов, имеющих ограничения жизнедеятельности, нарушения функций и структур организма человека.
11. Методики анализа окружающей среды (дома, в квартире, на рабочем месте, в медицинской организации) пациентов, имеющих ограничения жизнедеятельности, нарушения функций и структур организма.
12. Методики анализа окружающей среды (дома, в квартире, на рабочем месте, в медицинской организации) пациентов, имеющих ограничения жизнедеятельности, нарушения функций и структур организма.

13. Жас ерекшеліктерін ескере отырып, әртүрлі аурулар немесе жағдайлар кезінде емдік физикалық факторларды (электро -, магниттік -, жарық -, механикалық -, гидро -, термотерапия) және санаторий-курорттық емдеуді (климат -, бальнео -, пелоидотерапия) қолдану әдістері.
14. Қолданылатын емдік физикалық факторлардың (физиотерапияның) аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттердің денесіне, оның ішінде әртүрлі жас кезеңдерінде әсер ету механизмі.
15. Санаторлық-курорттық емдеу, климаттық терапия, бальнеотерапия, пелоидотерапия әдістері, курорттардың түрлері, курорттық факторлардың жіктелуі; медициналық көрсеткіштер және санаторлық-курорттық емдеуге жолдамаға қарсы көрсеткіштер.
16. Қолданылатын емдік физикалық факторлардың (физиотерапия) әсерін күшейту, жинақтау және жою принциптері, медициналық оңалту процесінде медициналық араласуды жүргізу қауіпсіздігі қағидаттары.
17. Әртүрлі аурулары немесе жағдайлары бар емделушілерге қолданылатын физиотерапия құралдары мен әдістері.
18. Физиотерапия (кинезиотерапия) қолданылатын аурулардың патогенезі және саногенезі.
19. Медициналық дене шынықтырудың (кинезиотерапияның) адам ағзасына көмек көрсетудің әртүрлі кезеңдеріндегі аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде әсер ету механизмі.
20. Қолмен манипуляциялау құралдарын тағайындау принциптері, әсер ету механизмдері, медициналық көрсеткіштер және тағайындауға қарсы көрсеткіштер.
21. Әртүрлі аурулары немесе жағдайлары бар емделушілерге қолданылатын қолмен манипуляциялау құралдары мен әдістері.
22. Қолмен манипуляциялар қолданылатын аурулардың патогенезі және саногенезі.
23. Көмек көрсетудің әртүрлі кезеңдеріндегі аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде адам ағзасына қолмен терапияның әсер ету механизмі.
24. Қолмен манипуляциялау құралдарын тағайындау принциптері, әсер ету механизмдері, медициналық көрсеткіштер және тағайындауға қарсы көрсеткіштер.
25. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде пациенттерді тексеру немесе емдеу кезінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың алдын алу немесе жою тәсілдері.
26. Сүйек-буын жүйесін бағалау әдістері (буын индекстері, буынның функционалдық қабілетін анықтау және т. б.).
27. Буындар мен жұмсақ тіндердің зақымдануының ультрадыбыстық белгілері.
28. Емдік паравертебральды, буын ішілік және периартикулярлық манипуляцияларды жүргізуге көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
29. Функционалдық сынақтарды өткізу әдістемелері.
30. Жүктемелік ЭКГ тестілеуді (велоэргометрия, тредмил-тест, спироэргометрия), кардиопульмональды тест жүргізу әдістемелері.

13. Методы применения лечебных физических факторов (электро-, магнито-, свето-, механо-, гидро-, термотерапия) и санаторно-курортного лечения (климато-, бальнео-, пелоидотерапия) при различных заболеваниях или состояниях с учетом особенностей возраста
14. Механизм воздействия используемых лечебных физических факторов (физиотерапии) на организм пациентов с заболеваниями и (или) состояниями, в том числе в различные возрастные периоды.
15. Методы санаторно-курортного лечения, климатотерапии, бальнеотерапии, пелоидотерапии, виды курортов, классификацию курортных факторов; медицинские показания и противопоказания к направлению на санаторно-курортное лечение.
16. Принципы потенцирования, кумуляции и угасания эффекта от используемых лечебных физических факторов (физиотерапии), принципов безопасности проведения медицинских вмешательств в процессе медицинской реабилитации.
17. Средства и методы лечебной физкультуры, применяемые для пациентов с различными заболеваниями или состояниями.
18. Патогенез и саногенез заболеваний, при которых применяется лечебная физкультура (кинезиотерапия).
19. Механизм воздействия лечебной физкультуры (кинезиотерапии) на организм человека при заболеваниях и (или) состояниях на различных этапах оказания помощи.
20. Принципы назначения, механизмов действия, медицинских показаний и противопоказаний к назначению средств мануальных манипуляции.
21. Средства и методы мануальных манипуляции, применяемые для пациентов с различными заболеваниями или состояниями.
22. Патогенез и саногенез заболеваний, при которых применяются мануальные манипуляции.
23. Механизм воздействия мануальной терапии на организм человека при заболеваниях и (или) состояниях на различных этапах оказания помощи.
24. Принципы назначения, механизмов действия, медицинских показаний и противопоказаниий к назначению средств мануальных манипуцяций.
25. Способы предотвращения или устранения осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших при обследовании или лечении пациентов при заболеваниях и (или) состояниях.
26. Методы оценки костно-суставной системы (суставные индексы, определение функциональной способности сустава и др.)
27. Ультразвуковые признаки поражения суставов и мягких тканей.
28. Показания и противопоказания к проведению лечебных паравертебральных, внутрисуставных и околосуставных манипуляции.
29. Методики проведения функциональных тестов.
30. Методики проведения нагрузочного ЭКГ тестирования (велоэргометия, тредмил-тест, спироэргометрия), кардиопульмонального теста.

31. Ультрадыбыстық тербелістердің адамға физикалық негіздері және биологиялық әсері.
32. Ультрадыбыстық зерттеу жүргізуге көрсеткіштер.
33. Асқынулардың дамуына шұғыл көмек көрсету алгоритмдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен негізгі ауруды емдеу, микробқа қарсы тұрақтылықтың, санитарлық-гигиеналық ағартудың және халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу шеңберінде асқынулардың алдын алу және функционалдық қалпына келтіруді жеделдету тиімділігін жүргізу және бақылау.
Дағды 1:
Инфекциялардың алдын алуға және инфекциялық бақылауға бағытталған медициналық оңалтуды жүргізу кезінде профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу.
Машықтар:
1. Негізгі ауруды, медициналық көмекке байланысты инфекцияларды емдеу шеңберінде асқынулардың алдын алуға және функционалдық қалпына келтіруді жеделдетуге бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу (хирургиялық араласу саласының инфекциялары, қан ағымының катетері, зәр шығару жүйесінің катетері ассоциацияланған инфекциялары, төменгі тыныс жолдарының инфекциялары, гемоконтактілі инфекциялар (В және С гепатиттері, АИТВ)".
2. Үйде паллиативтік медициналық көмекке мұқтаж пациенттерде ауырсыну синдромының алдын алуға, емдеуге және жеңілдетуге қатысу.
3. Инфекциялардың алдын алу және инфекциялық бақылау, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуының алдын алу жөніндегі іс-шараларға қатысу.
Білімдер:
1. Медициналық оңалтуды көрсету қағидалары.
2. Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар.
3. Медициналық көмек көрсетуге байланысты инфекциялардың алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар.
4. Аса қауіпті жұқпалы аурулардың алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар.
5. Инфекциялардың алдын алу және жұқпалы аурулардың таралуы әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Аурулардың алдын алуға, салауатты өмір салтын қалыптастыруға, денсаулықты сақтауға және нығайтуға бағытталған білім беру, тәрбие және үгіт-насихат іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу.
Машықтар:
1. Өмірдің әртүрлі салаларында: тамақтану, су, санитарлық жағдайлар, тұрғын үй жағдайлары, жеке гигиена, сондай-ақ тиісті көрсетілімдерсіз антибиотиктерді қолданумен байланысты қауіптер туралы санитарлық талаптар, ережелер мен ұсынымдар туралы хабардар ету.

31. Физические основы и биологическое воздействие на человека ультразвуковых колебаний.
32. Показания к проведению ультразвукового исследования.
33. Алгоритмы оказания экстренной помощи при развитии осложнений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение и контроль эффективности профилактики осложнений и ускорения функционального восстановления в рамках лечения основного заболевания, предупреждения формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Организация и проведение профилактических мероприятий при проведении медицинской реабилитации, направленных на предупреждение инфекций и инфекционный контроль.
Умения:
1. Участвовать в организации и проведении мероприятий, направленных на профилактику осложнений и ускорения функционального восстановления в рамках лечения основного заболевания, инфекций, связанных с медицинской помощью (инфекции области хирургического вмешательства, катетер ассоциированные инфекции кровотока, катетер ассоциированные инфекции мочевыделительной системы, инфекции нижных дыхательных путей, гемоконтактные инфекции (гепатиты В и С, ВИЧ)".
2. Участвовать в профилактике, лечении и купирования болевого синдрома у пациентов, нуждающихся в паллиативной медицинской помощи, на дому.
3. Участвовать в мероприятиях по предупреждению инфекций и инфекционного контроля, предупреждению формирования противомикробной устойчивости.
Знания:
1. Правила оказания медицинской реабилитации.
2. Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения
3. Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению инфекций, связанных с оказанием медицинской помощи.
4. Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению особо опасных инфекционных заболеваний
5. Методы профилактики инфекций и распространения инфекционных заболеваний.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация и проведение образовательных, воспитательных и агитационных мероприятий, направленных на профилактику заболеваний, формирование здорового образа жизни, сохранение и укрепление здоровья.
Умения:
1. Информировать о санитарных требованиях, правилах и рекомендациях для обеспечения безопасности и гигиены в различных сферах жизни: питание, вода, санитарные условия, жилищные условия, личная гигиена, а также о рисках, связанных с применением антибиотиков без должных показаний.

2. Өзінің кәсіби саласындағы әріптестерімен желілік өзара әрекеттесу және қарым-қатынас мүмкіндіктері.
3. Мамандандырылған саладағы ағымдағы тенденциялар, зерттеулер және әзірлемелер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия
Қарым-қатынас
Төзімділік және құрмет
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Стресске төзімділік
Рефлексия және интроспекция
Кәсіби этиканы сақтау
Ашықтық және оқуға дайын болу
Белсенділік және бастамашылық
Кәсіби дамуға ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Медициналық оңалтуды көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 сәуірдегі № 65 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2023 жылғы 10 сәуірде № 32263 болып тіркелген).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Физикалық медицина және оңалту дәрігері (ересектер, балалар)
7
Физикалық медицина және оңалту дәрігері (ересектер)
7
Физикалық медицина және оңалту дәрігері (балалар)
10. Кәсіптің карточкасы "7.2 Физикалық медицина және оңалту дәргері ":
Топтың коды:
2213-2
Қызмет атауының коды:
2213-2-001
Кәсіптің атауы:
7.2 Физикалық медицина және оңалту дәргері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген).
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Физикалық медицина және оңалту дәрігері (ересектер, балалар)" біліктілігі. Осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Негізгі ауруды емдеу кезінде, сондай-ақ жіті жағдайлардан, хирургиялық араласулардан және жарақаттардан кейін, тыныс-тіршілігі шектелген, функциялары мен құрылымдары бұзылған пациенттерде созылмалы аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде пациенттерді медициналық оңалту.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

2. Возможности сетевого взаимодействия и общения с коллегами из своей профессиональной области.
3. Текущие тенденции, исследования и разработки в специализируемой области.
Возможность признания навыка:
Признание навыка не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Эмпатия
Коммуникабельность
Толерантность и уважение
Сотрудничество и работа в команде
Стрессоустойчивость
Рефлексия и самоанализ
Соблюдение профессиональной этики
Открытость и готовность к обучению
Активность и инициативность
Стремление к профессиональному развитию
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2023 года № 65 "Об утверждении стандарта организации оказания медицинской реабилитации" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 апреля 2023 года № 32263).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач физической медицины и реабилитации (взрослый, детский)
7
Врач физической медицины и реабилитации (взрослый)
7
Врач физической медицины и реабилитации (детский)
10. Карточка профессии "7.2 Врач медицинский реабилитолог":
Код группы:
2213-2
Код наименования занятия:
2213-2-001
Наименование профессии:
7.2 Врач медицинский реабилитолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другимтиповых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач физической медицины и реабилитации (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Медицинская реабилитация пациентов, при лечении основного заболевания, а также после острых состояний, хирургических вмешательств и травм, при хронических заболеваниях и (или) состояниях, пациентам с ограничением жизнедеятельности, нарушением функций и структур.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Адам ағзасының функциялары мен құрылымдарының бұзылуын және одан кейінгі аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, сондай-ақ жедел жағдайлардан, хирургиялық араласулардан және жарақаттардан кейін тіршілік әрекетінің шектеулерін анықтау мақсатында диагностикалық іс-шараларды жүргізу.
2. Оңалту әлеуетін ескере отырып, оның ішінде мүгедектерді медициналық оңалту немесе абилитациялаудың жеке бағдарламаларын іске асыру кезінде адам ағзасының функциялары, құрылымдары бұзылған және адам ағзасының тыныс-тіршілігінің шектеулері бар пациенттерді медициналық оңалтудың тиімділігі мен қауіпсіздігін, профилактикасын жүргізу және бақылау жөніндегі іс-шараларды тағайындау
3. Физикалық медицина мен оңалтудағы функционалды диагностика.
4. Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму.
Еңбек функциясы 1:
Адам ағзасының функциялары мен құрылымдарының бұзылуын және одан кейінгі аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, сондай-ақ жедел жағдайлардан, хирургиялық араласулардан және жарақаттардан кейін тіршілік әрекетінің шектеулерін анықтау мақсатында диагностикалық іс-шараларды жүргізу.
Дағды 1:
Адам ағзасының функциялары мен құрылымдарының бұзылуын және одан кейінгі ауруларда және (немесе) жағдайларда, сондай-ақ науқастарда (ересектер, балалар) жедел жағдайлардан, хирургиялық араласулардан және жарақаттардан кейін тіршілік әрекетінің шектеулерін анықтау.
Машықтар:
1. Шағымдарды жинауды және өмір мен аурудың толық тарихын, ақпаратты егжей-тегжейлі көрсете отырып, әлеуметтік және кәсіби тарихты жүзеге асыру.
2. Пациенттерді физикалық тексеруден өткізу және бағалау.
3. Шағымдарды, өмір тарихын және ауруды жинау кезінде алынған ақпаратты талдаңыз және алынған ақпаратты тексеру нәтижелерімен біріктіріңіз.
4. Өмірлік шектеулері, дене функциялары мен құрылымдарының бұзылуы бар науқастарда клиникалық симптомдар мен синдромдарды анықтаңыз.
5. Адам ағзасының тіршілік әрекетінің шектеулерінің, функциялары мен құрылымдарының жұмысының халықаралық жіктелуіне, тіршілік әрекеті мен денсаулығының шектеулеріне сәйкес бұзылу дәрежесін анықтау, науқастың физикалық және психомоторлық дамуындағы және (немесе) жай-күйіндегі ауытқуларды анықтау.
6. Пациенттерді тексеру нәтижелерін түсіндіру және талдау.
7. МКФ ескере отырып, оңалту диагнозын қою алгоритмін қолдану, тіршілік әрекеті шектелген, адам ағзасының функциялары мен құрылымдарының бұзылуы бар пациенттерді дифференциалды диагностикалау әдістерін қолдану.
8. Тексеру кезінде алынған деректерді қорытындылау, МКФ ескере отырып, оңалту диагнозын тұжырымдау және негіздеу, тіршілік әрекеті шектелген, ағзаның функциялары мен құрылымдарының бұзылуы бар пациенттерді зертханалық, аспаптық және клиникалық тексеру жоспарын жасау.
Білімдер:

1. Проведение диагностических мероприятий с целью выявления нарушений функций и структур организма человека и последовавших за ними ограничений жизнедеятельности при заболеваниях и (или) состояниях, а также после острых состояний, хирургических вмешательств и травм.
2. Назначение мероприятий по медицинской реабилитации, проведение и контроль эффективности и безопасности медицинской реабилитации пациентов, имеющих нарушения функций, структур организма человека и ограничений жизнедеятельности организма человека с учетом реабилитационного потенциала, в том числе при реализации индивидуальных программ медицинской реабилитации или абилитации инвалидов, профилактике и
3. Функциональная диагностика в физической медицине и реабилитации.
4. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Проведение диагностических мероприятий с целью выявления нарушений функций и структур организма человека и последовавших за ними ограничений жизнедеятельности при заболеваниях и (или) состояниях, а также после острых состояний, хирургических вмешательств и травм.
Навык 1:
Выявление нарушений функций и структур организма человека и последовавших за ними ограничений жизнедеятельности при заболеваниях и (или) состояниях, а также после острых состояний, хирургических вмешательств и травм у пациентов (взрослые, дети).
Умения:
1. Осуществление сбора жалоб и полного анамнеза жизни и заболевания, социального и профессионального анамнеза с детализацией информации.
2. Проведение и оценка физикального осмотра пациентов.
3. Анализировать информацию, полученную при сборе жалоб, анамнеза жизни и заболевания и интегрировать полученную информацию с результатами осмотра.
4. Выявлять клинические симптомы и синдромы у пациентов, имеющих ограничения жизнедеятельности, нарушения функций и структур организма.
5. Определять степень выраженности ограничений жизнедеятельности, нарушений функций и структур организма человека в соответствии с Международной классификацией функционирования, ограничений жизнедеятельности и здоровья, выявить отклонения в физическом и психомоторном развитии и (или) состоянии пациента.
6. Интерпретировать и анализировать результаты осмотра пациентов.
7. Использовать алгоритм постановки реабилитационного диагноза с учетом МКФ, применять методы дифференциальной диагностики пациентов, имеющих ограничения жизнедеятельности, нарушения функций и структур организма человека.
8. Обобщать данные, полученные при обследовании, формулировать и обосновывать реабилитационный диагноз с учетом МКФ, составлять план лабораторных, инструментальных и клинических обследований пациентов, имеющих ограничения жизнедеятельности, нарушения функций и структур организма.
Знания:

3. Диагностиканың зертханалық, инвазивті емес және инвазивті аспаптық әдістерін жүргізуге көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау.
Білімдер:
1. ҚР диагностикасы мен емдеудің қолданыстағы клиникалық хаттамаларына және/немесе халықаралық ұсынымдарға сәйкес зертханалық және аспаптық зерттеулер.
2. Адам ағзасының функциялары, құрылымдары мен тіршілік әрекетінің бұзылуының клиникалық және параклиникалық диагностикалау әдістері.
3. Медициналық көрсеткіштер/қарсы көрсеткіштер және зертханалық және аспаптық зерттеу әдістерін жүргізу алгоритмі.
4. Ақпараттандырылған келісімге, ақпарат беруге және шектеулерге қатысты медициналық-құқықтық мәселелер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 3:
Пациенттерді (ересектер, балалар) адам ағзасының функциялары мен құрылымдары бұзылған және одан кейінгі аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, сондай-ақ жіті жағдайлардан, хирургиялық араласулардан және жарақаттардан кейінгі тіршілік әрекетінің шектеулері бар мамандарға консультацияға жіберу.
Машықтар:
1. Адам ағзасының функциялары мен құрылымдарының бұзылуы және одан кейінгі тіршілік әрекетінің шектеулері бар пациенттерді дәрігер-мамандарға консультацияға жіберу қажеттілігін негіздеу.
2. Адам ағзасының функциялары мен құрылымдарының бұзылуы және одан кейінгі тіршілік әрекетінің шектеулері бар пациенттердің көпсалалы оңалту тобын жоғары кәсіптік (медициналық емес) білімі бар мамандарға консультацияға жіберу қажеттілігін негіздеу.
3. Адам ағзасының функциялары мен құрылымдарының бұзылуы және одан кейінгі тіршілік әрекетінің шектеулері бар пациенттерге консультация беру кезінде алынған деректерді, дәрігер-мамандарды, жоғары кәсіптік (медициналық емес) білімі бар мамандарды (логопедтер, медициналық психологтар, әлеуметтік жұмыс жөніндегі мамандар) көпсалалы оңалту тобын түсіндіру және талдау.
Білімдер:
1. Адам ағзасының функциялары мен құрылымдары бұзылған және одан кейінгі өмірлік шектеулері бар науқастарды маман дәрігерлерге жіберуді талап ететін жағдайлардың клиникалық көрінісі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Оңалту әлеуетін ескере отырып, оның ішінде мүгедектерді медициналық оңалту немесе абилитациялаудың жеке бағдарламаларын іске асыру кезінде адам ағзасының функциялары, құрылымдары бұзылған және адам ағзасының тыныс-тіршілігінің шектеулері бар пациенттерді медициналық оңалтудың тиімділігі мен қауіпсіздігін, профилактикасын жүргізу және бақылау жөніндегі іс-шараларды тағайындау
Дағды 1:
Жасына қарамастан, аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде оңалту әлеуетін ескере отырып, адам ағзасының функциялары мен құрылымдарының бұзылуы және одан кейінгі тіршілік әрекетінің шектеулері бар пациенттерді (ересектер, балалар) медициналық оңалту жоспарын әзірлеу.
Машықтар:

3. Определять показания и противопоказания к проведению лабораторных, неинвазивных и инвазивных инструментальных методов диагностики.
Знания:
1. Лабораторные и инструментальные исследования согласно действующим клиническим протоколам диагностики и лечения РК и/или международным рекомендациям.
2. Методы клинической и параклинической диагностики нарушений функций, структур организма человека и жизнедеятельности
3. Медицинские показания/противопоказания и алгоритм проведения лабораторных и инструментальных методов исследований.
4. Медико-правовые вопросы, касающиеся информированного согласия, предоставления информации и ограничений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Направление пациентов (взрослые, дети) с нарушениями функций и структур организма человека и последовавших за ними ограничений жизнедеятельности при заболеваниях и (или) состояниях, а также после острых состояний, хирургических вмешательств и травм. на консультацию к специалистам
Умения:
1. Обосновывать необходимость направления на консультации к врачам- специалистам пациентов, имеющих нарушения функций и структур организма человека и последовавшие за ними ограничения жизнедеятельности.
2. Обосновывать необходимость направления на консультацию к специалистам с высшим профессиональным (немедицинским) образованием мультидисциплинарной реабилитационной группы пациентов, имеющих нарушения функций и структур организма человека и последовавшие за ними ограничения жизнедеятельности.
3. Интерпретировать и анализировать данные, полученные при консультировании пациентов, имеющих нарушения функций и структур организма человека и последовавшие за ними ограничения жизнедеятельности, врачами-специалистами, специалистами с высшим профессиональным (немедицинским) образованием (логопеды, медицинские психологи, специалисты по социальной работе) мультидисциплинарной реабилитационной группы.
Знания:
1. Клиническая картина состояний, требующих направления к врачам-специалистам пациентов с нарушениями функций и структур организма человека и последовавших за ними ограничений жизнедеятельности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Назначение мероприятий по медицинской реабилитации, проведение и контроль эффективности и безопасности медицинской реабилитации пациентов, имеющих нарушения функций, структур организма человека и ограничений жизнедеятельности организма человека с учетом реабилитационного потенциала, в том числе при реализации индивидуальных программ медицинской реабилитации или абилитации инвалидов, профилактике и
Навык 1:
Разработка плана медицинской реабилитации пациентов (взрослые, дети), имеющих нарушения функций и структур организма человека и последовавшие за ними ограничения жизнедеятельности с учетом реабилитационного потенциала вне зависимости от возраста, при заболеваниях и (или) состояниях.
Умения:

1. Ағзаның функциялары мен құрылымдарының бұзылуы және тіршілік әрекетінің шектеулері бар пациентке консультация беру кезінде алынған деректерді дәрігер-мамандар, жоғары кәсіптік (медициналық емес) білімі бар мамандар көпсалалы оңалту тобының, зертханалық, аспаптық және клиникалық зерттеулердің деректерін пациенттің әртүрлі функцияларының, құрылымдарының, тыныс-тіршілігінің (белсенділігі, қатысуы,қатысуы) бұзылу дәрежесі туралы түсінік алу мақсатында түсіндіру қоршаған орта факторларының әсері).
2. ХКФ ескере отырып, жан-жақты тексеру деректері бойынша пациенттің бұзылған және сақталған функциялары мен құрылымдарының жай-күйі, оның тіршілік әрекетінің жай-күйі туралы қорытынды жасау.
3. Оңалту әлеуетін анықтау, ХКФ ескере отырып, оңалту диагнозын тұжырымдау.
4. Оңалту диагнозы мен оңалту әлеуеті негізінде оңалту мақсаттары мен міндеттерін бір күнге, бір аптаға, пациенттің бүкіл болу кезеңіне ХКФ ескере отырып тұжырымдау және негіздеу.
5. Оңалту көмегін көрсетудің әртүрлі кезеңдеріндегі медициналық оңалту нәтижесіне байланысты оңалту мақсаттары мен міндеттерін түзету.
6. Оңалту әлеуетін ескере отырып, оның ішінде мүгедектерді оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде тіршілік әрекеті шектелген, ағзаның функциялары мен құрылымдары бұзылған пациенттер үшін оңалту іс-шараларының жоспарын әзірлеу.
7. Ағзаның функциялары мен құрылымдары бұзылған пациенттерді медициналық оңалту жөніндегі іс-шараларды және одан кейінгі тыныс-тіршілігінің шектеулерін, оның ішінде мүгедектерді оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде жүргізу.
8. Адам ағзасының функциялары мен құрылымдары бұзылған және одан кейінгі тіршілік әрекетінің шектеулері бар пациенттерді медициналық оңалту жөніндегі іс-шараларды тағайындау және жүргізу үшін, оның ішінде мүгедектерді оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру кезінде мультидисциплинарлық бригада мамандарына жіберу үшін медициналық көрсеткіштерді айқындау.
Білімдер:
1. МКФ, бағалау әдістері, мотор функцияларының бұзылуының нұсқаларын жіктеу, жоғары психикалық функциялар, психоэмоционалды күй, сөйлеу, жазу, гигиеналық дағдылар, тұрмыстық дағдылар және адам ағзасының жұмысының басқа аспектілері.
2. Оңалту әлеуеті ұғымдары, оңалту әлеуетін анықтау әдістері, оңалту әлеуетінің факторлары, оңалту әлеуетін пайдалану.
3. ДДҰ ұсынысы бойынша функциялардың бұзылу дәрежесін бағалаудағы функционалдық сыныптар, функционалдық сыныптардың градациясы.

1. Интерпретировать данные, полученные при консультировании пациента, имеющего нарушения функций и структур организма и ограничения жизнедеятельности, врачами-специалистами, специалистами с высшим профессиональным (немедицинским) образованием мультидисциплинарной реабилитационной группы, данных лабораторных, инструментальных и клинических исследований с целью получения представления о степени нарушения различных функций, структур, жизнедеятельности пациента (активности, участия, влияния факторов окружающей среды).
2. Составлять заключение о состоянии нарушенных и сохранных функции и структур пациента, состоянии его жизнедеятельности по данным всестороннего обследования с учетом МКФ.
3. Определять реабилитационный потенциал, формулировать реабилитационный диагноз с учетом МКФ.
4. Формулировать и обосновывать реабилитационные цели и задачи на основе реабилитационного диагноза и реабилитационного потенциала на день, на неделю, на весь период пребывания пациента с учетом МКФ.
5. Корректировать реабилитационные цели и задачи в зависимости от результата медицинской реабилитации на различных этапах оказания реабилитационной помощи.
6. Разрабатывать план реабилитационных мероприятий для пациентов, имеющих ограничения жизнедеятельности, нарушения функций и структур организма с учетом реабилитационного потенциала, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации лиц с инвалидностью.
7. Проводить мероприятия по медицинской реабилитации пациентов, имеющих нарушения функций и структур организма и последовавшие за ними ограничения жизнедеятельности, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации лиц с инвалидностью.
8. Определять медицинские показания для направления пациентов, имеющих нарушения функций и структур организма человека и последовавшие за ними ограничения жизнедеятельности, к специалистам мультидисциплинарной бригады для назначения и проведения мероприятий по медицинской реабилитации, в том числе при реализации индивидуальной программы реабилитации лиц с инвалидностью.
Знания:
1. МКФ, методов оценки, классификации вариантов нарушений двигательных функций, высших психических функций, психоэмоционального состояния, речи, письма, гигиенических навыков, бытовых навыков и других аспектов функционирования организма человека.
2. Понятия реабилитационный потенциал, методов определения реабилитационного потенциала, факторы реабилитационного потенциала, использование реабилитационного потенциала.
3. Функциональные классы в оценке степени нарушения функций по рекомендации ВОЗ, градации функциональных классов.

4. Медициналық оңалтудың негіздері, медициналық оңалтудың әртүрлі кезеңдерінде оңалту іс-шараларын жүргізудің мақсаттары мен міндеттері.
5. Мүгедектіктің себебі болып табылатын негізгі аурулар, жұқпалы емес аурулар, қатар жүретін аурулар, патологиялық жағдайлар кезінде пациенттерді медициналық оңалту негіздері.
6. Мүгедектіктің себебі болып табылатын негізгі аурулар, қатар жүретін инфекциялық емес аурулар кезінде пациенттердің денесіне оңалту іс-шараларының әсер ету тетіктері аурулар, патологиялық жағдайлар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 2:
Медициналық оңалтудың жекелеген нысандары мен әдістерін қолдануға көрсеткіштер мен қарсы көрсетілімдерді ескере отырып, пациенттерді (ересектер, балалар) медициналық оңалтудың міндеттерін шешуге және мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған медициналық оңалтудың жеке бағдарламасын қалыптастыру, физиотерапияны және қозғалысты оңалту әдістерін (ЕДШ/кинезиотерапия) тағайындау.
Машықтар:
1. Адам ағзасының функциялары мен құрылымдарының бұзылуы және одан кейінгі тіршілік әрекетінің шектеулері бар пациентке қолданылатын әсерлердің қарқындылығының қозғалыс режимін, жеке шекараларын анықтау.
2. Медициналық оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шараларды жүргізуді шектейтін қауіп факторлары мен факторларды айқындау.
3. Адам ағзасының бұзылған функциялары мен құрылымдарын, әртүрлі аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттің тыныс-тіршілігінің шектеулерін түзету мақсатында дәрілік препараттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және емдік тамақтануды қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін тағайындау және бағалау.
4. Медициналық оңалту процесінде физиотерапияны қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін тағайындау және бағалау.
5. Емдік дене шынықтырудың тиімділігі мен қауіпсіздігін тағайындау және бағалау.
6. Қолмен техниканың тиімділігі мен қауіпсіздігін тағайындау және бағалау.
7. Медициналық оңалту жүргізу нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың қайталама профилактикасын немесе лечения жүргізу.
8. Оңалту әлеуеті мен оңалту мақсаттарына сәйкес пациенттерді медициналық оңалту жөніндегі іс-шараларды жалғастыру үшін медициналық оңалту бойынша көмек көрсетудің тиісті кезеңдерінің медициналық ұйымдарына жіберу.
9. Медициналық көрсеткіштерді және емдік физикалық факторларды (физиотерапия) тағайындауға қарсы көрсеткіштерді анықтау.
10. Аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде физиотерапияны қолданудың мақсаттары мен міндеттерін, реттілігін анықтау.

4. Основы медицинской реабилитации, целей и задач проведения реабилитационных мероприятий на различных этапах медицинской реабилитации.
5. Основы медицинской реабилитации пациентов при основных заболеваниях, являющихся причиной инвалидности, неинфекционных заболеваниях, сопутствующих заболеваниях, патологических состояниях.
6. Механизмы воздействия реабилитационных мероприятий на организм пациентов при основных заболеваниях, являющихся причиной инвалидности, неинфекционных заболеваниях, сопутствующих заболеваниях, патологических состояниях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Формирование индивидуальной программы медицинской реабилитации, направленной на решение задач и достижение целей медицинской реабилитации пациентов (взрослые, дети) с учетом показаний и противопоказаний к использованию отдельных форм и методов медицинской реабилитации, назначение физиотерапии и методов двигательной реабилитации (ЛФК/кинезиотерапии).
Умения:
1. Определение двигательного режима, индивидуальных границ интенсивности применяемых воздействий на пациента, имеющего нарушения функций и структур организма человека и последовавшие за ними ограничения жизнедеятельности.
2. Определение факторов риска и факторов, ограничивающих проведение мероприятий по реализации индивидуальной программы медицинской реабилитации
3. Назначение и оценка эффективности и безопасности применения лекарственных препаратов, изделий медицинского назначения и лечебного питания в целях коррекции нарушенных функций и структур организма человека, ограничений жизнедеятельности пациента с различными заболеваниями и (или) состояниями.
4. Назначение и оценка эффективности и безопасности применения физиотерапии в процессе медицинской реабилитации.
5. Назначение и оценка эффективности и безопасности лечебной физкультуры.
6. Назначение и оценка эффективности и безопасности мануальных техник.
7. Проведение вторичной профилактики или лечения осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате проведения медицинской реабилитации.
8. Направлять для продолжения мероприятий по медицинской реабилитации пациентов в соответствии с реабилитационным потенциалом и реабилитационными целями в медицинские организации соответствующих этапов оказания помощи по медицинской реабилитации.
9. Определять медицинские показания и противопоказания к назначению лечебных физических факторов (физиотерапии).
10. Определять цели и задачи, последовательность применения физиотерапии при заболеваниях и (или) состояниях.

11. Емдік физикалық факторларды (физиотерапия) тағайындау, әдіс пен әдістемені таңдау және аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерге физиотерапия жүргізу мүмкіндігі.
12. Диагностикалық немесе емдік манипуляциялар, физиотерапияны қолдану нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың алдын алу немесе емдеу жүргізу.
13. Емдік дене шынықтыруды (кинезиотерапия) тағайындауға медициналық көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерді айқындау.
14. Емдік дене шынықтыруды (кинезиотерапияны) тағайындау мақсатында пациенттердегі аурулар және (немесе) патологиялық жағдайлар кезінде адам ағзасының қалыпты анатомиялық-функционалдық жай-күйін бағалау.
15. Емдік дене шынықтыруды (кинезиотерапияны) тағайындау мақсатында жасына байланысты анатомиялық-функционалдық ерекшеліктерін ескере отырып, аурулары және (немесе) жай-күйі бар пациенттерді қарау және тексеру әдістерін пайдалану, тексеру нәтижесінде алынған деректерді түсіндіру және талдау.
16. Көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерге сәйкес осы пациентке емдік дене шынықтыруды тағайындау және жүргізу үшін осы сәтте барлық ілеспе ауруларды ескере отырып, пациент емдік дене шынықтыруға бағытталған патологиясы мен функциялары бұзылған пациенттерді қосымша зертханалық, аспаптық, функционалдық тексеру деректерін түсіндіру.
17. Мақсаттар мен міндеттерді айқындау, аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде емдік дене шынықтыруды (кинезиотерапияны) қолдануды негіздеу.
18. Емдік дене шынықтыру (кинезиотерапия), ЕДШ кешендерін құрастыру және аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерге ЕДШ (кинезиотерапия) жүргізу қабілетін тағайындау.
19. Емдік дене шынықтыру (кинезиотерапия) жүргізу нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың профилактикасын немесе лечение жүргізу.
20. Қолмен манипуляцияларды тағайындауға медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау.
21. Адам ағзасының анатомиялық-функционалдық жай-күйін қолмен манипуляцияларды тағайындау мақсатында пациенттердегі аурулар және (немесе) патологиялық жай-күйлер кезінде нормада бағалау.
22. Аурулармен және (немесе) жағдайлармен ауыратын науқастарды қарау және тексеру әдістерін қолмен манипуляция тағайындау мақсатында жас ерекшеліктерін ескере отырып пайдалану, тексеру нәтижесінде алынған деректерді түсіндіру және талдау.
23. Мақсаттар мен міндеттерді анықтау, аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде қолмен манипуляцияны қолдануды негіздеу.

11. Назначение лечебных физических факторов (физиотерапии), выбора метода и методики, и умение проводить физиотерапию пациентам с заболеваниями и (или) состояниями.
12. Проведение профилактики или лечения осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате диагностических или лечебных манипуляций, применения физиотерапии.
13. Определение медицинских показаний и противопоказаний к назначению лечебной физкультуры (кинезиотерапии).
14. Оценивать анатомо-функциональное состояние организма человека в норме, при заболеваниях и (или) патологических состояниях у пациентов с целью назначения лечебной физкультуры (кинезиотерапии).
15. Пользоваться методами осмотра и обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями с учетом возрастных анатомо-функциональных особенностей с целью назначения лечебной физкультуры (кинезиотерапии), интерпретировать и анализировать полученные в результате осмотра данные.
16. Интерпретировать данные дополнительного лабораторного, инструментального, функционального обследования пациентов с патологией и нарушениями функций, по поводу которых пациент направлен на лечебную физкультуру, с учетом всех сопутствующих в данный момент заболеваний, для назначения и проведения лечебной физкультуры данному пациенту в соответствии с показаниями и противопоказаниями.
17. Определять цели и задачи, обосновывать применение лечебной физкультуры (кинезиотерапии) при заболеваниях и (или) состояниях.
18. Назначать лечебную физкультуру (кинезиотерапия), составления комплексов ЛФК и умение проводить ЛФК (кинезиотерапия) пациентам с заболеваниями и (или) состояниями.
19. Проводить профилактику или лечение осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате проведения лечебной физкультуры (кинезиотерапии).
20. Определять медицинские показания и противопоказания к назначению мануальных манипуляций.
21. Оценивать анатомо-функциональное состояние организма человека в норме, при заболеваниях и (или) патологических состояниях у пациентов с целью назначения мануальных манипуляций.
22. Пользоваться методами осмотра и обследования пациентов с заболеваниями и (или) состояниями с учетом возрастных анатомо-функциональных особенностей с целью назначения мануальных манипуляции, интерпретировать и анализировать полученные в результате осмотра данные.
23. Определять цели и задачи, обосновывать применение мануальных манипуляции при заболеваниях и (или) состояниях.

24. Аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттерге қолмен манипуляция тағайындау.
25. Пациенттердің аурулары және (немесе) жай-күйі кезінде зертханалық диагностиканың симптомдары мен нәтижелеріне мониторинг жүргізу, физиотерапия, емдік дене шынықтыру (кинезиотерапия) жоспарын түзету, физиотерапиялық емдеуге және қозғалысты оңалтуды жүргізуге пациенттің ағзасының жеке реакциясы мен ағымының ерекшеліктеріне қарай қолмен манипуляциялау.
25. Функционалдық сынақтарды жүргізу.
26. Паравертебральды, артикулярлы және периартикулярлы манипуляцияларды жүргізуге медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау.
Білімдер:
1. Әр түрлі аурулары немесе жағдайлары бар науқастарды медициналық оңалту әдістері.
2. Мүгедектіктің, жұқпалы емес аурулардың, перинаталдық кезеңнің проблемаларының себебі болып табылатын негізгі аурулар кезінде функциялардың, белсенділіктің және қатысудың бұзылу ерекшеліктері.
3. Өмірдің алғашқы үш жылындағы қозғалыстың функционалды жүйесінің онтогенезі, өмірдің алғашқы үш жылындағы баланың танымдық және сөйлеу функцияларының дамуы.
4. Бағалау әдістері, мотор функцияларының бұзылуының нұсқаларын жіктеу, жоғары психикалық функциялар, психоэмоционалды күй, сөйлеу, жазу, гигиеналық дағдылар, тұрмыстық дағдылар және адам ағзасының жұмысының басқа аспектілері.
5. Оңалту іс-шараларын аяқтау критерийлері және адам ағзасының функциялары, құрылымдары мен шектеулері бұзылған пациенттерді бағыттау қағидаттары кейінгі кезеңдерде медициналық оңалту бойынша көмек көрсету немесе оны аяқтау үшін тыныс-тіршілікті қамтамасыз етуге арналған.
6. Медициналық оңалтудағы, медициналық оңалту процесін басқарудағы көпсалалы жұмыс принциптері.
7. Пациенттерге медициналық оңалту жүргізу нәтижесінде мүмкін болатын асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген симптомдары мен синдромдары.
8. Өмір сүру шектеулері, адам ағзасының функциялары мен құрылымдарының бұзылуы бар пациенттер үшін оңалтудың техникалық құралдары мен ассистивті технологияларды тағайындау қажеттілігін талдау әдістері.
9. Қоршаған ортаны талдау әдістері (үйде, пәтерде, жұмыс орнында, медициналық ұйымда) тіршілік әрекетінің шектеулері, ағзаның функциялары мен құрылымдарының бұзылуы бар науқастар.
10. Жас ерекшеліктерін ескере отырып, әртүрлі аурулар немесе жағдайлар кезінде емдік физикалық факторлардың (физиотерапия) (электро -, магниттік -, жарық -, механикалық -, гидро -, термотерапия) және санаторий-курорттық емдеудің (Климаттық -, бальнео -, пелоидотерапия) әдістері.

24. Назначение мануальных манипуляции пациентам с заболеваниями и (или) состояниями.
25. Проводить мониторинг симптомов и результатов лабораторной диагностики при заболеваниях и (или) состояниях пациентов, корректировать план физиотерапии, лечебной физкультуры (кинезиотерапии), мануальных манипуляций в зависимости от особенностей течения и индивидуальной реакции организма пациента на физиотерапевтическое лечение и проведение двигательной реабилитации.
25. Проводить функциональные тесты.
26. Определять медицинские показания и противопоказания к проведению лечебных паравертебральных, внутрисуставных и околосуставные манипуляций.
Знания:
1. Методы медицинской реабилитации пациентов с различными заболеваниями или состояниями.
2. Особенности нарушения функций, активности и участия при основных заболеваниях, являющихся причиной инвалидности, неинфекционных заболеваниях, проблемах перинатального периода.
3. Онтогенез функциональной системы движения первых трех лет жизни, развитие когнитивных и речевых функций у ребенка первых трех лет жизни.
4. Методы оценки, классификация вариантов нарушений двигательных функций, высших психических функций, психоэмоционального состояния, речи, письма, гигиенических навыков, бытовых навыков и других аспектов функционирования организма человека по МКФ.
5. Критерии завершения реабилитационных мероприятий и принципы маршрутизации пациентов, имеющих нарушения функций, структур организма человека и ограничения жизнедеятельности, для оказания помощи по медицинской реабилитации на последующих этапах или ее завершения.
6. Принципы мультидисциплинарной работы в медицинской реабилитации, управления процессом медицинской реабилитации.
7. Симптомы и синдромы осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возможных в результате проведения медицинской реабилитации пациентам.
8. Методики анализа потребности в назначении технических средств реабилитации и ассистивных технологий для пациентов, имеющих ограничения жизнедеятельности, нарушения функций и структур организма человека.
9. Методики анализа окружающей среды (дома, в квартире, на рабочем месте, в медицинской организации) пациентов, имеющих ограничения жизнедеятельности, нарушения функций и структур организма.
10. Методы лечебных физических факторов (физиотерапии) (электро-, магнито-, свето-, механо-, гидро-, термотерапия) и санаторно-курортного лечения (климато-, бальнео-, пелоидотерапия) при различных заболеваниях или состояниях с учетом особенностей возраста.

11. Емдік физикалық факторлардың (физиотерапияның) аурулары және (немесе) жағдайлары бар пациенттердің денесіне, оның ішінде әртүрлі жас кезеңдерінде әсер ету механизмі.
12. Курорттық емдеу әдістері, климаттық терапия, бальнеотерапия, пелоидотерапия, курорттардың түрлері, курорттық факторлардың жіктелуі. медициналық көрсеткіштер және санаторий-курорттық емдеуге жіберуге қарсы көрсеткіштер.
13. Қолданылатын емдік физикалық факторлардың (физиотерапия) әсерін күшейту, жинақтау және жою принциптері, медициналық оңалту процесінде медициналық араласуды жүргізу қауіпсіздігі қағидаттары.
14. Әртүрлі аурулары немесе жағдайлары бар емделушілерге қолданылатын физиотерапия құралдары мен әдістері.
15. Физиотерапия (кинезиотерапия), қолмен манипуляциялар қолданылатын аурулардың патогенезі және саногенезі.
16. Медициналық дене шынықтыру (кинезиотерапия), адам ағзасына көмек көрсетудің әртүрлі кезеңдеріндегі аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде қолмен манипуляциялардың әсер ету механизмі.
17.Сүйек-буын жүйесін бағалаудың объективті әдістері (буын индекстері, буынның функционалдық қабілетін анықтау және т. б.)
18. Медициналық көрсеткіштер және емдік паравертебральды, буын ішілік және периартикулярлық манипуляцияларды жүргізуге қарсы көрсеткіштер.
19. Асқынулардың дамуына шұғыл көмек көрсету алгоритмдері
20. Функционалдық сынақтарды өткізу әдістемелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Физикалық медицина мен оңалтудағы функционалды диагностика.
Дағды 1:
Пациенттерде (ересектер, балалар) функционалдық сынақтар жүргізуге көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау.
Машықтар:
1. Функционалды диагностика әдістерін таңдау науқастың клиникалық жағдайына сәйкес, өмірлік шектеулері бар және ағзаның функциялары мен құрылымдарының бұзылуы.
2. Функционалдық сынақтарды өткізуді негіздеу.
Білімдер:
1. Жүрек-қан тамырлары, тыныс алу, жүйке-бұлшықет жүйелерін функционалды диагностикалау әдістері.
2. Медициналық көрсеткіштер және функционалдық сынақтарды жүргізуге қарсы көрсеткіштер.
3. ЭКГ жүктемелік тестілеуді (велоэргометрия, тредмил-тест, спироэргометрия), кардиопульмоналды тест жүргізуге медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттердегі (ересектер, балалар) функционалдық зерттеулердің нәтижелерін орындау және түсіндіру.
Машықтар:
1. ЭКГ, жүктеме ЭКГ тестін (велоэргометрия, тредмил-тест, спироэргометрия), кардиопульмональды тестті орындау дағдыларын меңгеру.

11. Механизм воздействия лечебных физических факторов (физиотерапии) на организм пациентов с заболеваниями и (или) состояниями, в том числе в различные возрастные периоды.
12. Методы санаторно-курортного лечения, климатотерапии, бальнеотерапии, пелоидотерапии, виды курортов, классификацию курортных факторов;
медицинские показания и противопоказания к направлению на санаторно-курортное лечение.
13. Принципы потенцирования, кумуляции и угасания эффекта от используемых лечебных физических факторов (физиотерапии), принципов безопасности проведения медицинских вмешательств в процессе медицинской реабилитации.
14. Средства и методы лечебной физкультуры, применяемые для пациентов с различными заболеваниями или состояниями.
15. Патогенез и саногенез заболеваний, при которых применяется лечебная физкультура (кинезиотерапия), мануальные манипуляции.
16. Механизм воздействия лечебной физкультуры (кинезиотерапии), мануальных манипуляций на организм человека при заболеваниях и (или) состояниях на различных этапах оказания помощи.
17. Объективные методы оценки костно-суставной системы (суставные индексы, определение функциональной способности сустава и др.)
18. Медицинские показания и противопоказания к проведению лечебных паравертебральных, внутрисуставных и околосуставных манипуляции.
19. Алгоритмы оказания экстренной помощи при развитии осложнений
20. Методики проведения функциональных тестов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Функциональная диагностика в физической медицине и реабилитации.
Навык 1:
Определение показаний и противопоказаний к проведению функциональных тестов у пациентов (взрослые, дети).
Умения:
1. Выбирать методы функциональной диагностики в соответствии с клиническим состоянием пациента, имеющего ограничения жизнедеятельности и нарушения функций и структур организма.
2. Обосновывать проведение функциональных тестов.
Знания:
1. Методы функциональной диагностики сердечно-сосудистой, дыхательной, нейромышечной систем.
2. Медицинсие показания и противопоказания к проведению функциональных тестов.
3. Медицинсие показания и противопоказания к проведению нагрузочного ЭКГ тестирования (велоэргометия, тредмил-тест, спироэргометрия), кардиопульмонального теста.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Выполнение и интерпретация результатов функциональных исследований у пациентов (взрослые, дети).
Умения:
1. Владеть навыками выполнения ЭКГ, нагрузочного ЭКГ теста (велоэргометия, тредмил-тест, спироэргометрия), кардиопульмонального теста.

2. Жүктеме ЭКГ тестінің нәтижелерін талдау (велоэргометрия, тредмил-тест, спироэргометрия) және тестті тоқтату критерийлерін анықтау.
3. Пикфлуометрия, оксигемометрия нәтижелерін орындау және түсіндіру дағдыларын меңгеру.
4. ENMG нәтижелерін орындау және түсіндіру дағдыларын меңгеру.
5. Пациенттерге медициналық оңалту бойынша медициналық көмек көрсету кезінде зерттеу нәтижелерін түсіндіру және біріктіру.
Білімдер:
1. ЭКГ, кардиопульмоналды тест көрсеткіштері қалыпты және патологияда.
2. Стресс-тест, жүктеме ЭКГ тестін өткізуге арналған көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер, нақты пациентке арналған стресс-тест әдістері.
3. Өткізу әдістемелері, нормативтік көрсеткіштер, жүктеме ЭКГ тестінің нәтижелерін талдау (велоэргометрия, тредмил-тест, спироэргометрия).
4. ЭКГ жүктеме сынағының жабдықтары мен хаттамалары.
5. Өткізу әдістемесі, нормативтік көрсеткіштер, пикфлуометрия, оксигемометрия нәтижелерін талдау.
6. Функционалды зерттеулердің нәтижелерін түсіндіру, олардың болжамды мәні.
7. Пациенттердегі өкпе функциясының бұзылуын диагностикалаудың негізгі әдістері.
8. Клиникалық симптомдар мен синдромдар, тыныс алу органдарының ауруларының жиі кездесетін түрлерін функционалды диагностикалау әдістері.
9. Тыныс алу органдарының ауруларының жиі кездесетін түрлерінде обструктивті, рестриктивті және аралас типтегі сыртқы тыныс алу функциясының көрсеткіштері.
10. Жүйке жүйесінің клиникалық физиологиясы мен биофизикасының теориялық негіздері.
11. Диагностикалық критерийлер әртүрлі жас топтарының нормалары және жүйке жүйесінің ауруларындағы патологиялар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу.
Дағды 1:
Денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес медициналық құжаттаманы жүргізу, медициналық-статистикалық ақпаратты талдау
Машықтар:
1. Жұмысты жоспарлау және өз қызметінің көрсеткіштерін талдай отырып есеп жасау.
2. Медициналық құжаттаманы, оның ішінде электрондық түрде жүргізу және оны жүргізу сапасын бақылау.
3. Бейінді медициналық бөлімше жұмысының Медициналық-статистикалық көрсеткіштеріне талдау жүргізу.
4. Жұмыста пациенттердің дербес деректері мен мәліметтерін заңнамаға сәйкес пайдалану.
5. Ақпараттық жүйелерді белгіленген тәртіпке сәйкес пайдалану.
Білімдер:
1. "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 4 қарашада № 21579 болып тіркелген).

2. Анализировать результаты нагрузочного ЭКГ теста (велоэргометия, тредмил-тест, спироэргометрия) и определения критериев прекращения проведения теста.
3. Владеть навыками выполнения и интерпретации результатов пикфлуометрии, оксигемометрии.
4. Владеть навыками выполнения и интерпретации результатов ЭНМГ.
5. Интерпретировать и интегрировать результаты исследований при оказании медицинской помощи по медицинской реабилитации пациентам.
Знания:
1. Показатели ЭКГ, кардиопульмонального теста в норме и при патологии.
2. Стресс-тест, показания и противопоказания для проведения нагрузочного ЭКГ теста, техники стресс теста для конкретного пациента.
3. Методики проведения, нормативные показатели, анализ результатов нагрузочного ЭКГ теста (велоэргометия, тредмил-тест, спироэргометрия)
4. Оборудование и протоколы нагрузочного ЭКГ теста.
5. Методика проведения, нормативные показатели, анализ результатов пикфлуометрии, оксигемометрии.
6. Интепретация результатов функциональных обследований, их прогностическая ценность.
7. Основные способы диагностики нарушений функций легочной системы у пациентов.
8. Клинические симптомы и синдромы, методы функциональной диагностики часто встречающихся форм болезней органов дыхания.
9. Показатели функции внешнего дыхания по обструктивному, рестриктивному и смешанному типам при часто встречающихся формах болезней органов дыхания.
10. Теоретические основы клинической физиологии и биофизики нервной системы.
11. Диагностические критерии нормы различных возрастных групп и патологии при заболеваниях нервной системы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Навык 1:
Ведение медицинской документации, анализ медико-статистической информации, в соответствии с требованиями нормативных правовых актах в области здравоохранения
Умения:
1. Планировать работу и составлять отчет с анализом показателей собственной деятельности.
2. Вести медицинскую документацию, в том числе в электронном виде и контролировать качество ее ведения.
3. Проводить анализ медико-статистических показателей работы профильного медицинского отделения.
4. Использовать в работе персональные данные пациентов и сведения, в соответствии с законодательством.
5. Использовать информационные системы в соответствии с установленным порядком.
Знания:
1. Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 ноября 2020 года № 21579).

11. Кәсіптің карточкасы "7.3 Физикалық медицина және оңалту дәргері ":
Топтың коды:
2213-2
Қызмет атауының коды:
2213-2-001
Кәсіптің атауы:
7.3 Физикалық медицина және оңалту дәргері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Физикалық медицина және оңалту дәрігері (ересектер, балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ 7.3 (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде) кіші деңгейінің біліктілігін арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Пациенттерге, негізгі ауруды емдеуде, сондай-ақ жіті жағдайлардан, хирургиялық араласулардан және жарақаттардан кейін, созылмалы аурулар және (немесе) жағдайлар кезінде, тыныс-тіршілігі шектелген, функциялары мен құрылымдары бұзылған пациенттерге медициналық оңалтуды ұйымдастыру және жүргізу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Физикалық медицина және оңалту дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Физикалық медицина және оңалту дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Физикалық медицина және оңалту дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Физикалық медицина және оңалту дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Физикалық медицина және оңалту дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жоспарларды әзірлеуге қатысу және жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында физикалық медицина және оңалту дәрігерлері арасында міндеттерді бөлу.

11. Карточка профессии "7.3 Врач медицинский реабилитолог":
Код группы:
2213-2
Код наименования занятия:
2213-2-001
Наименование профессии:
7.3 Врач медицинский реабилитолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другимтиповых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач физической медицины и реабилитации (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и проведение медицинской реабилитации пациентам, при лечении основного заболевания, а также после острых состояний, хирургических вмешательств и травм, при хронических заболеваниях и (или) состояниях, пациентам с ограничением жизнедеятельности, нарушением функций и структур.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей физической медицины и реабилитации.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами физической медицины и реабилитации.
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей физической медицины и реабилитации.
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей физической медицины и реабилитации.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей физической медицины и реабилитации.
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами физической медицины и реабилитации с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.

2. Физикалық медицина және оңалту дәрігерлерінің келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Физикалық медицина және оңалту саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Физикалық медицина және оңалту саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары.
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Медициналық оңалту мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:
1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен дәрігерлердің, резидент дәрігерлердің, тағылымдамашы дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз физикалық медицина және оңалту дәрігерлеріне консультациялық көмек көрсету.
3. Басқа мамандықтағы дәрігерлерге физикалық медицина және оңалту мәселелері бойынша кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.

2. Координация совместной работы врачей физической медицины и реабилитации с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области физической медицины и реабилитации.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области физической медицины и реабилитации.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах медицинской реабилитации.
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам физической медицины и реабилитации с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области физической медицины и реабилитации.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.

3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Физикалық медицина және оңалту дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Физикалық медицина және оңалту (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Физикалық медицина және оңалту (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингтеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Физикалық медицина және оңалту (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Тәуекел факторларын анықтау және ұйым басшылығына физикалық медицина және оңалту дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласындағы туындайтын жүйелік проблемалар туралы уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелген).
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Физикалық медицина және оңалту дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Машықтар:
1. Ғылыми жарияланымдарды талдау, олардың нәтижелерінің сапасы мен дұрыстығын бағалау.
2. Өз тәжірибеге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйрену және енгізу.
3. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Мамандандырылған саладағы жаңа ағымдағы тенденциялар мен инновациялар және диагностика және емдеу әдістері.
2. Жаңа әдістер мен технологияларды енгізудің этикалық және құқықтық аспектілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қарым-қатынас
Эмпатия, эмоционалды интеллект
Көшбасшылық
Тәлімгерлік
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Кәсіби және әлеуметтік жауапкершілік
Ұйымдастыру дағдылары
Стрессті басқару
Өзін-өзі ұйымдастыру және уақытты тиімді басқару
Кәсіби этика
Сапаға ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами физической медицины и реабилитации.
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Физическая медицина и реабилитация (взрослая, детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Физическая медицина и реабилитация (взрослая, детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Физическая медицина и реабилитация (взрослая, детская)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами физической медицины и реабилитации.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей физической медицины и реабилитации.
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:
1. Анализировать научные публикации, оценивать качество и достоверность их результатов
2. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
3. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
Знания:
1. Текущие тенденции и инновации, новых методы диагностики и лечения в специализируемой области.
2. Этические и правовые аспекты внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникабельность
Эмпатия, эмоциональный интеллект
Лидерство
Наставничество
Сотрудничество и работа в команде
Системное и аналитическое мышление
Организационные навыки
Управление стрессом
Самоорганизация и эффективное управление временем
Профессиональная этика
Стремление к качеству
Список технических регламентов и национальных стандартов:

12. Кәсіптің карточкасы "7.4 Физикалық медицина және оңалту дәргері ":
Топтың коды:
2213-2
Қызмет атауының коды:
2213-2-001
Кәсіптің атауы:
7.4 Физикалық медицина және оңалту дәргері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Физикалық медицина және оңалту дәрігері (ересектер, балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің инновациялық, озық технологияларының тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Пациенттерге, негізгі ауруды емдеу кезінде, сондай-ақ жіті жай-күйлерден, хирургиялық араласулардан және жарақаттардан кейін, созылмалы аурулар және (немесе) жай-күйлер кезінде, тыныс-тіршілігі шектелген, функциялары мен құрылымдары бұзылған пациенттерге медициналық оңалтуды ұйымдастыру және жүргізу, иеленуге тиіс іскерліктер, дағдылар мен білімдер бөлігінде медициналық көрсетілетін қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау және физикалық медицина және оңалту саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Физикалық медицина және оңалту (ересектер, балалар)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Физикалық медицина және оңалту (ересектер, балалар)"мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету

12. Карточка профессии "7.4 Врач медицинский реабилитолог":
Код группы:
2213-2
Код наименования занятия:
2213-2-001
Наименование профессии:
7.4 Врач медицинский реабилитолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другимтиповых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач физической медицины и реабилитации (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и проведение медицинской реабилитации пациентам, при лечении основного заболевания, а также после острых состояний, хирургических вмешательств и травм, при хронических заболеваниях и (или) состояниях, пациентам с ограничением жизнедеятельности, нарушением функций и структур, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области физической медицины и реабилитации.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Физическая медицина и реабилитация (взрослая, детская)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Физическая медицина и реабилитация (взрослая, детская)"

1. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістері. Медициналық көмектің тиімділігі мен сапасын бағалау көрсеткіштері мен критерийлері
2. Физикалық медицина және оңалту саласындағы өзекті технологиялар мен зерттеулер.
3. Жаңа медициналық технологияларды трансферттеу процесі, оның ішінде олардың әлеуетін бағалау және тәжірибеге интеграциялау.
4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды келісу және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Физикалық медицина және оңалту (ересектер, балалар)"мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
Дағды 1:
Медициналық оңалту кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Дәлелдерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде медициналық оңалту кезінде стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтар мен әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
2. Республика және халықаралық ынтымақтастық деңгейінде медициналық оңалту көрсету кезінде даму және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулар мен әдістемелік ұсыныстар.
2. Медициналық көмектің сапасын бағалау әдістері, оның ішінде аудит және диагностика мен емдеудің тиімділігін бағалау, этикалық стандарттар және пациенттердің құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Медициналық оңалту кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Машықтар:
1. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқауларға сараптама/рецензия жүргізу.
2. Стандарттарды, хаттамаларды және нұсқауларды жақсарту бойынша ұсыныстарды тұжырымдау және оларға өзгерістер немесе толықтырулар ұсыну.
3. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы туралы сараптамалық қорытынды қалыптастыру.
4. Қызметкерлерді оқыту және олардың сәтті орындалуын бақылау арқылы клиникалық тәжірибеге өзгерістер енгізу процесін қолдау.
Білімдер:
1. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқауларды сараптау/рецензиялау ережелері мен әдістері.

1. Количественные методы статистического анализа и прогнозирования. Показатели и критерии оценки эффективности и качества медицинской помощи
2. Актуальные технологии и исследования в области физической медицины и реабилитации.
3. Процесс трансферта новых медицинских технологий, включая оценку их потенциала и интеграцию в практику.
4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Физическая медицина и реабилитация (взрослая, детская)"
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании медицинской реабилитации.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок при оказании медицинской реабилитации на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации при оказании медицинской реабилитации на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.
2. Методы оценки качества медицинской помощи, включая аудит и оценка эффективности диагностики и лечения, этические стандарты и права пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании при оказании медицинской реабилитации.
Умения:
1. Проводить экспертизу/рецензирование стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Формулировать рекомендации по улучшению стандартов, протоколов и инструкций, а также предложить изменения или дополнения к ним.
3. Формировать экспертное заключение о качестве разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
4. Поддерживать процесс внедрения изменений в клиническую практику, обучая персонал и следя за их успешным выполнением.
Знания:
1. Правила и методы экспертизы/рецензирования стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Фтизиатр-дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.2 Фтизиатр-дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.3 Фтизиатр-дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.4 Фтизиатр-дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
5) 7.2 Фтизиатр-дәрігер (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
6) 7.3 Фтизиатр-дәрігер (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
7) 7.4 Фтизиатр-дәрігер (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
8) 7.2 Фтизиатр-дәрігер (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
9) 7.3 Фтизиатр-дәрігер (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
10) 7.4 Фтизиатр-дәрігер (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Фтизиатр-дәрігер":
Топтың коды:
2213-1
Қызмет атауының коды:
2213-1-001
Кәсіптің атауы:
7.1 Фтизиатр-дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Фтизиатрия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентурада оқу кезінде "Дәрігер" біліктілігі. Осы біліктілік бойынша алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен амбулаториялық-емханалық және стационарлық жағдайларда тыныс алу органдарының және өкпеден тыс нысандардың туберкулезі бар пациенттердің (ересектер, балалар) профилактикасы, диагностикасы, емдеуі, медициналық оңалтуы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен ересектер мен балаларға білікті, мамандандырылған медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету.
2. Тәлімгердің бақылауы мен бақылауында туберкулез кезінде алдын алу іс-шараларының тиімділігін бақылау және жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықтың пайда болуының алдын алу, санитарлық-гигиеналық ағарту және халықтың салауатты өмір салтын қалыптастыру.
3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу.

8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач-фтизиатр - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач-фтизиатр - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач-фтизиатр - 7 уровень ОРК;
4) 7.4 Врач-фтизиатр - 7 уровень ОРК;
5) 7.2 Врач-фтизиатр (взрослый) - 7 уровень ОРК;
6) 7.3 Врач-фтизиатр (взрослый) - 7 уровень ОРК;
7) 7.4 Врач-фтизиатр (взрослый) - 7 уровень ОРК;
8) 7.2 Врач-фтизиатр (детский) - 7 уровень ОРК;
9) 7.3 Врач-фтизиатр (детский) - 7 уровень ОРК;
10) 7.4 Врач-фтизиатр (детский) - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач-фтизиатр":
Код группы:
2213-1
Код наименования занятия:
2213-1-001
Наименование профессии:
7.1 Врач-фтизиатр
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
врач-резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Фтизиатрия (взрослая, детская)". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) с туберкулезом органов дыхания и внелегочных форм в амбулаторно-поликлинических и стационарных условиях под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи взрослым и детям под контролем и надзором наставника
2. Проведение и контроль эффективности профилактических мероприятий при туберкулезе, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника

4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есептік-есептік медициналық құжаттаманы жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму.
Еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен ересектер мен балаларға білікті, мамандандырылған медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету.
Дағды 1:
Пациенттердегі (ересектер, балалар) өкпе және өкпеден тыс туберкулездің диагностикасы.
Машықтар:
1. Туберкулезбен ауыратын науқастарда, туберкулезбен ауыру қаупі жоғары адамдарда ақпарат (шағымдар, анамнез) жинау әдістемесіне сәйкес шағымдарды, өмір тарихы мен ауруларды жинау.
2. Науқасты толық тексеруден, пальпациядан, перкуссиядан және аускультациядан өткізу.
3. Манту сынамасы бойынша туберкулез скринингіне балалардың тәуекел тобын қалыптастыру.
4. Туберкулин-диагностика, АТР техникасын орындау, олардың нәтижелерін түсіндіру.
5. Туберкулинге инфекциялық және вакцинадан кейінгі аллергияны ажыратыңыз, иммунодиагностика нәтижелерін талдау.
6. Тыныс алу органдарының туберкулезіне күдік туындаған кезде диагностикалық алгоритмді қолдану.
7. Пациенттердің микробиологиялық, молекулалық-генетикалық зерттеулерінің қажеттілігі мен көлемін негіздеу, нәтижелерді талдау және түсіндіру.
8. Пациенттерді сәулелік тексерудің қажеттілігі мен көлемін негіздеу, туберкулезге күдікті, туберкулез ауруының қаупі жоғары пациенттерді сәулелік тексеруге жіберу, сәулелік және аспаптық тексерудің нәтижелерін талдау және түсіндіру.
9. Алдын ала диагноз қою үшін зертханалық және сәулелік зерттеулердің нәтижелерін салыстырыңыз.
10. Туберкулезбен немесе БЦЖ вакцинациясының асқынуларымен ауыратын науқастарды маман дәрігерлермен кеңесуге жіберу қажеттілігін негіздеу, алынған нәтижелерді түсіндіру.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының туберкулезі кезінде халыққа медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
3. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
4. Туберкулездің этиологиясы, патогенезі, таралу жолдары.
5. Ересектер мен балалардағы өкпе және өкпеден тыс туберкулездің алғашқы белгілері.
3. Пациент туралы мәліметтерді жинаудың реттілігі, көлемі.
4. Туберкулезді анықтау әдістері, туберкулездің алдын-алу тиімділігі.
5. Туберкулез скринингіне балалар арасындағы туберкулез бойынша тәуекел топтары.
6. Тыныс алу органдарының туберкулезі және туберкулездің өкпеден тыс түрлері кезіндегі иммундық жүйенің жағдайы.
7. Көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер, туберкулинодиагностика жүргізу әдістемесі мен нәтижелері, АТР.

4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Трудовая функция 1:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи взрослым и детям под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Диагностика легочного и внелегочного туберкулеза у пациентов (взрослые, дети).
Умения:
1. Сбор жалоб, анамнеза жизни и заболевания соответственно методике сбора информации (жалоб, анамнеза) у пациентов с туберкулезом, у лиц с повышенным риском заболевания туберкулезом.
2. Проводить полный осмотр пациента, пальпацию, перкуссию и аускультацию.
3. Формировать группу риска детей на скрининг туберкулеза по пробе Манту.
4. Выполнять технику туберкулино-диагностики, АТР, интерпретировать их результаты.
5. Дифференцировать инфекционную и поствакцинальную аллергию на туберкулин, анализировать результаты иммунодиагностики.
6. Применять диагностический алгоритм при подозрении на туберкулез органов дыхания.
7. Обосновывать необходимость и объем микробиологических, молекулярно-генетических, исследований пациентов, анализировать и интерпретировать полученные результаты.
8. Обосновывать необходимость и объем лучевого обследования пациентов, направлять пациентов с подозрением на туберкулез, с повышенным риском заболевания туберкулезом на лучевое обследование, анализировать и интерпретировать результаты лучевого и инструментального обследования.
9. Сопоставлять результаты лабораторных и лучевых исследований для постановки предварительного диагноза.
10. Обосновывать необходимость направления пациентов с туберкулезом или с осложнениями вакцинации БЦЖ на консультацию к врачам-специалистам, интерпретировать полученные результаты.
Знания:
1. Стандарт организации оказания населению медицинской помощи при туберкулезе Республики Казахстан.
2. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
3. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
4. Этиология, патогенез, пути распространения туберкулеза.
5. Ранние признаки легочного и внелегочного туберкулеза у взрослых и детей.
3. Последовательность, объем сбора сведений о пациенте.
4. Методы выявления ТБ, эффективность профилактики ТБ.
5. Группы риска по туберкулезу среди детей на скрининг туберкулеза.
6. Состояние иммунной системы при туберкулезе органов дыхания и внелегочных форм туберкулеза.
7. Показания и противопоказания, методика проведения и результаты туберкулинодиагностики, АТР.

8. Туберкулезбен немесе күдікпен ауыратын науқастарда қақырықты, МБТ-ға кез келген басқа патологиялық материалды жинау әдістемесі.
9. Көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер, тыныс алу органдарының туберкулезінің негізгі түрлерінің және туберкулездің өкпеден тыс түрлерінің клиникалық және рентгенологиялық семиотикасы.
10. Қалыпты физиология, патологиялық физиология, патологиялық анатомия, ішкі және балалар ауруларының пропедевтикасы негіздері.
11. Бронхопульмональды жүйе ауруларының диагностикасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерге (ересектер, балалар) емдеуді тағайындау, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау.
Машықтар:
1. Химиотерапия режимдерін таңдау және тағайындау.
2. Туберкулезбен ауыратын науқасқа қарқынды және қолдау кезеңінде бақыланатын емдеуді ұйымдастыру және жүзеге асыру.
3. Пациенттің жағдайына байланысты емдеуді түзету және қосымша тексеру әдістерін анықтау мақсатында ЦВКК-да клиникалық-зертханалық және рентгенологиялық деректерді ұсыну.
4. Этиологиялық емдеуге уытты реакциялардың алдын алу мақсатында туберкулезбен ауыратын науқастарды симптоматикалық құралдармен басқару тактикасын анықтау.
5. Пациенттің жеке ерекшеліктерін және ілеспе патологияны ескере отырып, патогенетикалық құралдарды қолдану.
6. Хирургиялық араласудан кейін науқастарды симптоматикалық емдеуді жүргізу.
7. Туберкулезге күдікті, туберкулезбен ауыратын немесе БЦЖ вакцинациясының асқынулары бар пациенттерде диагностикалық процедуралар нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың белгілері мен синдромдарын анықтау.
8. Препараттарға жағымсыз реакциялары және жағымсыз реакциялары бар, оның ішінде пациенттерде диагностикалық және емдік процедуралар нәтижесінде пайда болған ауыр және күтпеген реакциялары бар пациенттерге шұғыл көмек көрсету.
9. Ересектердегі, балалардағы және жасөспірімдердегі салмаққа сәйкес ПТП дозаларын есептеу.
Білімдер:
1. Туберкулезбен және қатар жүретін аурулармен ауыратын басқа бронх – өкпе ауруларымен: АИТВ-инфекциясымен, қант диабетімен, жүрек-тамыр жүйесі, бауыр және өт жолдарының, асқазан-ішек жолдарының ауруларымен ауыратын науқастарды басқару тактикасы.
2. Туберкулезге және басқа бронх-өкпе ауруларына арналған витаминдік, детоксикация, физиотерапия, диеталық терапия және басқа патогенетикалық терапия әдістері.
3. Туберкулезге арналған витаминді, дезинтоксикация, физиотерапия, диетотерапия және басқа патогенетикалық терапия әдістерін қолдануға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.

8. Методика сбора мокроты, любого другого патологического материала на МБТ у пациентов с туберкулезом или с подозрением.
9. Показания и противопоказания, клиническая и рентгенологическая семиотика основных форм туберкулеза органов дыхания и внелегочных форм туберкулеза.
10. Основы нормальной физиологии, патологической физиологии, патологической анатомии, пропедевтики внутренних и детских болезней.
11. Диагностика заболеваний бронхолегочной системы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Назначение лечения пациентам (взрослые, дети), контроль его эффективности и безопасности
Умения:
1. Выбирать и назначать режимы химиотерапии.
2. Организовать и осуществлять контролируемое лечение в интенсивной и поддерживающей фазе пациенту с туберкулезом.
3. Представлять клинико-лабораторные и рентгенологические данные на ЦВКК с целью коррекции лечения в зависимости от состояния пациента и определения дополнительных методов обследования.
4. Определять тактику ведения пациентов с туберкулезом симптоматическими средствами с целью профилактики токсических реакций на этиологическое лечение.
5. Использовать патогенетические средства, с учетом индивидуальных особенностей пациента и сопутствующей патологии.
6. Проводить симптоматическое лечение пациентов после хирургических вмешательств.
7. Выявлять симптомы и синдромы осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате диагностических процедур у пациентов с подозрением на туберкулез, больных туберкулезом или с осложнениями вакцинации БЦЖ.
8. Оказывать неотложную помощь пациентам с побочными реакциями на препараты и нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате диагностических и лечебных процедур у пациентов.
9. Рассчитывать дозы ПТП соответственно весу у взрослых, детей и подростков.
Знания:
1. Тактика ведения больных туберкулезом и другими бронхолегочными заболеваниями, страдающих сопутствующими заболеваниями: ВИЧ – инфекцией, сахарным диабетом, заболеваниям сердечно-сосудистой системы, печени и желчных путей, желудочно-кишечного тракта.
2. Витамино, дезинтоксикационной, физио, диетотерапии и других методов патогенетической терапии при туберкулезе и других бронхолегочных заболеваниях.
3. Показания и противопоказания к применению витамино, дезинтоксикационной, физио, диетотерапии и других методов патогенетической терапии при туберкулезе.

4. Пациенттің салмағына және химиотерапия режиміне байланысты ересектер мен балаларға арналған химиотерапиямен емдеуге арналған дозалар.
5. Туберкулезбен ауыратын науқастарда диагностикалық процедуралар нәтижесінде туындаған асқынулар, жанама әсерлер, жағымсыз реакциялар, соның ішінде ауыр және күтпеген симптомдар мен синдромдар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Шұғыл түрде туберкулезбен ауыратын науқастарға (ересектер, балалар) медициналық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Әр түрлі жастағы науқастарда өмірге қауіп төндіретін жағдайларда диагноз қою және алғашқы және шұғыл көмек көрсету.
2. Әртүрлі жастағы пациенттерде реанимациялық іс-шараларды ("ауыздан ауызға" және "ауыздан мұрынға" жасанды тыныс алуды жүргізу, жүрекке жабық массаж жасау) жүргізу.
3. Әр түрлі жастағы науқастарда трахеотомия жасау.
4. Сыртқы қан кетуді тоқтату.
5. Жараны бастапқы емдеу және таңғышты қолдану.
6. Қан тобын анықтау.
7. Әр түрлі жастағы науқастарда асқазанды түтіксіз жуу дағдыларын меңгеру.
8. Әр түрлі жастағы балалардағы гипертониялық дағдарысты, ауырсыну синдромын, обструктивті синдромды тоқтату.
9. Естен тану кезінде көмек көрсету.
10. Аяқ-қолды иммобилизациялау.
11. Жақын орналасқан бөгде заттарды алу.
12. Әр түрлі жастағы науқастарда медициналық манипуляцияларды (инъекцияның барлық түрлері, қуықтың катетеризациясы, асқазанды зондтау және шаю, тазарту және сифон клизмалары және басқалар) жүргізу.
13. Шұғыл медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолдану.
Білімдер:
1. Тыныс алу органдарының туберкулезінің асқынулары және ересектер мен балалардағы олардың алдын алу шаралары.
2. Ересектер мен балалардағы қан айналымының және (немесе) тыныс алудың кенеттен тоқтауының клиникалық белгілері.
3. Ересектер мен балаларға арналған негізгі жүрек-өкпе реанимациясы.
7. Халыққа жедел жәрдем жұмысын ұйымдастыру тәртібі.
4. Ересектер мен балалардағы туберкулездің клиникалық көріністері мен ағымының ерекшеліктері.
5. Туберкулез ағымының ерекшеліктері АИТВ-инфекциясымен, сондай-ақ қатар жүретін аурулар аясында.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауы мен бақылауында туберкулез кезінде алдын алу іс-шараларының тиімділігін бақылау және жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықтың пайда болуының алдын алу, санитарлық-гигиеналық ағарту және халықтың салауатты өмір салтын қалыптастыру.
Дағды 1:
Туберкулез кезінде инфекциялардың алдын алуға және инфекциялық бақылауға бағытталған профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу.
Машықтар:

4. Дозы для терапии химиопрепаратами для взрослых и детей, в зависимости от веса пациента и режимов химиотерапии.
5. Симптомы и синдромы при осложнениях, побочных действиях, нежелательных реакциях, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате диагностических процедур у пациентов с туберкулезом.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Оказание медицинской помощи пациентам (взрослые, дети) с туберкулезом в экстренной форме
Умения:
1. Диагностировать и оказывать первую и неотложную помощи при угрожающих жизни состояниях у пациентов различного возраста.
2. Проводить реанимационные мероприятия (проведения искусственного дыхания "рот в рот" и "рот в нос", проведения закрытого массажа сердца) у пациентов различного возраста.
3. Проводить трахеотомию у пациентов различного возраста.
4. Останавливать наружное кровотечение.
5. Проводить первичную обработку раны и наложение повязки.
6. Определять группу крови.
7. Владеть навыками беззондового промывания желудка у пациентов различного возраста.
8. Купировать гипертонический криз, болевой синдром, обструктивный синдром у детей различного возраста.
9. Оказывать помощь при обмороке.
10. Проводить иммобилизацию конечностей.
11. Удалять поверхностно расположенные инородные тела.
12. Проводить медицинские манипуляции (все виды инъекций, катетеризация мочевого пузыря, зондирование и промывание желудка, очистительные и сифонные клизмы и другие) у пациентов различного возраста.
13. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании медицинской помощи в экстренном порядке.
Знания:
1. Осложнения туберкулеза органов дыхания и меры их предупреждения у взрослых и детей.
2. Клинические признаки внезапного прекращения кровообращения и (или) дыхания у взрослых и детей.
3. Базовая сердечно-легочной реанимации взрослым и детям.
7. Порядок организации работы скорой неотложной помощи населению.
4. Особенности клинических проявлений и течения туберкулеза у взрослых и детей.
5. Особенности течения туберкулеза в сочетании с ВИЧ-инфекцией, а также на фоне сопутствующих заболеваний.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение и контроль эффективности профилактических мероприятий при туберкулезе, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Организация и проведение профилактических мероприятий при туберкулезе, направленных на предупреждение инфекций и инфекционный контроль.
Умения:

"Туберкулез кезінде халыққа медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2022 жылғы 30 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-107 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2022 жылғы 30 қыркүйекте № 29917 болып тіркелген).
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Фтизиатр дәрігер (ересектер мен балалар)
7
Фтизиатр дәрігер (ересектер)
7
Фтизиатр дәрігер (балалар)

Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 сентября 2022 года № ҚР ДСМ-107 "Об утверждении Стандарта организации оказания населению медицинской помощи при туберкулезе" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2022 года № 29917).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач фтизиатр (взрослый и детский)
7
Врач фтизиатр (взрослый)
7
Врач фтизиатр (детский)

10. Кәсіптің карточкасы "7.2 Фтизиатр-дәрігер":
Топтың коды:
2213-1
Қызмет атауының коды:
2213-1-001
Кәсіптің атауы:
7.2 Фтизиатр-дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Фтизиатр дәрігер (ересектер, балалар)" біліктілігі. Осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Амбулаториялық-емханалық және стационарлық жағдайларда тыныс алу органдарының және өкпеден тыс нысандардың туберкулезі бар пациенттердің (ересектер, балалар) профилактикасы, диагностикасы, емдеуі, медициналық оңалтуы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Өкпе және өкпеден тыс туберкулездің диагностикасы.
2. Емдеуді тағайындау, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау.
3. Туберкулез кезінде диспансерлік бақылау.
4. Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Өкпе және өкпеден тыс туберкулездің диагностикасы.
Дағды 1:
Пациенттерде (ересектер, балалар) тыныс алу органдарының туберкулезін және өкпеден тыс нысандарын ерте анықтау.
Машықтар:
1. Өкпе және өкпеден тыс туберкулездің клиникалық нысандары бар пациентті тексеру.
2. Туберкулездің ауыр және асқынған түрлерімен (менингитпен, деструкциямен және бактериялардың бөлінуімен) науқасты тексеру.
3. Науқасты ауыр жағдайда тексеру.
4. Туберкулезбен ауыратын науқастың зерттеу нәтижелерін тағайындау және түсіндіру.
5. Қақырықты талдау нәтижелерін әртүрлі әдістермен өз бетінше түсіндіру.
6. Туберкулезбен ауыратын науқастарды қарау, жаппай тексеру (өкпе флюорографиясы, туберкулин диагностикасы) кезінде және тәуекел топтарында анықтау.

10. Карточка профессии "7.2 Врач-фтизиатр":
Код группы:
2213-1
Код наименования занятия:
2213-1-001
Наименование профессии:
7.2 Врач-фтизиатр
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач фтизиатр (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) с туберкулезом органов дыхания и внелегочных форм в амбулаторно-поликлинических и стационарных условиях.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика легочного и внелегочного туберкулеза
2. Назначение лечения, контроль его эффективности и безопасности.
3. Диспансерное наблюдение при туберкулезе
4. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Диагностика легочного и внелегочного туберкулеза
Навык 1:
Раннее выявление туберкулеза органов дыхания и внелегочных форм у пациентов (взрослые, дети).
Умения:
1. Обследовать пациента с клиническими формами легочного и внелегочного туберкулеза.
2. Обследовать пациента с тяжелыми и запущенными формами туберкулеза (с менингитом, деструкцией и бактериовыделением).
3. Обследовать пациента в тяжелом состоянии.
4. Назначать и интерпретировать результаты исследования пациента с туберкулезом.
5. Интерпретировать результаты анализов мокроты различными методами самостоятельно.
6. Выявлять больных туберкулезом при обращении, массовом обследовании (флюорография легких, туберкулинодиагностика) обследовании и в группах риска.

7. Аурудың негізгі белгілерін анықтау.
8. Алғашқы медициналық-санитарлық көмек мекемелерінде туберкулезді диагностикалау алгоритмін жүргізу, диагнозды верификациялау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының туберкулезі кезінде халыққа медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамалары.
3. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
4. Ересектер мен балалардағы өкпе және өкпеден тыс туберкулездің ерте және кеш белгілері.
5. Туберкулезді анықтау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттердегі (ересектер, балалар) тыныс алу органдарының туберкулезін және туберкулездің өкпеден тыс түрлерін рентгендік зерттеу және аспаптық әдістер жүргізу арқылы диагностикалау.
Машықтар:
1. Алынған деректерді талдау және интерпретациялау арқылы шолу рентгенографиясын, томографияны, зардап шеккен органдардың бүйірлік суреттерін және бейнелеу хаттамаларын қолдану дағдыларын меңгеру.
2. Диагноз қою, дифференциалды диагностика жүргізу және туберкулезбен ауыратын науқастарға барабар ем тағайындау мақсатында сәулелік және аспаптық тексерудің нәтижелерін талдау және түсіндіру.
3. Ересектер мен балаларда ТВС ерте анықтау мәселелері бойынша жалпы практика және басқа мамандықтар дәрігерлеріне кеңес беру және біліктілігін арттыру.
4. Пациентті алғашқы тексерудің нәтижелерін, пациентті органдар мен жүйелер бойынша объективті тексеруді және туберкулезге тән белгілерді, соның ішінде физикалық деректерді анықтауды түсіндіру.
5. Дифференциалды диагноз қою.
6. Пациенттердің микробиологиялық, молекулалық-генетикалық зерттеулерінің қажеттілігі мен көлемін негіздеу және алынған нәтижелерді түсіндіру.
7. Медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, туберкулезге күдікті пациенттен, туберкулезбен ауыратын науқастардан бөлінген патологиялық материалды жалпы клиникалық талдаулардың, микроскопиялық және микробиологиялық зерттеудің, молекулалық генетикалық тексерудің нәтижелерін талдау және түсіндіру.
8. Тыныс алу органдарының туберкулезімен және туберкулездің өкпеден тыс түрлерімен ауыратын науқастардың BACTEK, G-xpert, Hain-test, ПТР, ИФА әдісімен микробиологиялық зерттеулер жүргізу қажеттілігін негіздеу.
9. Өкпенің түбірі, бүйірлік рентген сәулелері арқылы КТ, МРТ, Томограмманы оқу дағдыларын меңгеру.
10. Диагнозды тексеру үшін диагностикалық манипуляциялар жүргізу (плевра және жұлын пункциясы, лимфа түйінінің биопсиясы, буын ішілік сұйықтық, зерттеу үшін жұтқыншақ пен мұрынның шырышты қабығынан жағынды алу).

7. Определять основные симптомы заболевания.
8. Проводить алгоритм диагностики туберкулеза в учреждениях первичной медико-санитарной помощи, верифицировать диагноз.
Знания:
1. Стандарт организации оказания населению медицинской помощи при туберкулезе Республики Казахстан.
2. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
3. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
4. Ранние и поздние признаки легочного и внелегочного туберкулеза у взрослых и детей.
5. Методы выявления ТБ.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Диагностика туберкулеза органов дыхания и внелегочных форм туберкулеза у пациентов (взрослые, дети) путем проведения рентген исследования и инструментальных методов.
Умения:
1. Владеть навыками применения обзорной рентгенографии, томографии, боковых снимков пораженных органов и протоколов визуализации с анализом и интерпретацией полученных данных.
2. Анализировать и интерпретировать результаты лучевого и инструментального обследования с целью постановки диагноза, проведения дифференциальной диагностики и назначения адекватного лечения больным туберкулезом.
3. Консультировать и повышать квалификацию врачей общейпрактики и других специальностей по вопросам раннего выявления ТВС у взрослых и детей.
4. Интерпретировать результаты первичного осмотра пациента, объективного осмотра пациента по органам и системам и выявление симптомов, характерных для туберкулеза, включая физикальные данные.
5. Проводить дифференциальный диагноз.
6. Обосновывать необходимость и объем микробиологических, молекулярно-генетических, исследований пациентов и интерпретировать полученные результаты.
7. Анализировать и интерпретировать результаты общеклинических анализов, микроскопического и микробиологического исследования, молекулярного генетического обследования патологического материала, выделенного у пациента с подозрением на туберкулез, больных туберкулезом с учетом стандартов медицинской помощи.
8. Обосновывать необходимость проведения микробиологических исследований методом Bactek, G-xpert, Hain-test, ПЦР, ИФА пациентов с туберкулезом органов дыхания и внелегочных форм туберкулеза.
9. Владеть навыками чтения КТ, МРТ, Томограммы через корень легкого, боковых рентген снимков.
10. Проводить диагностические манипуляции с целью верификации диагноза (плевральная и спинномозговая пункция, биопсия лимфоузла, внутрисуставной жидкости, взятие мазка со слизистой оболочки глотки и носа для исследования).

11. Эндоскопияны, плевра қуысының пункциясын қолдану қажеттілігін негіздеу.
12. Эндоскопия нәтижелерін (фибробронхоскопия, торакоскопия, медиастиноскопия), плевра қуысының пункциясының нәтижелерін түсіндіру.
13. Тыныс алу бұзылыстарының сапалық және сандық сипаттамасы үшін трансбронхиалды биопсияны, аспирациялық, трансторакальды ине биопсиясын, қысылған биопсияны, ашық биопсияны, перифериялық лимфа түйіндерінің пункциялық биопсиясын, спирографияны, плетизмографияны, газдарды және қанның қышқыл-негіздік күйін қолдану қажеттілігін негіздеу.
Білімдер:
1. Тыныс алу органдарының туберкулезімен және туберкулездің өкпеден тыс түрлерімен ауыратын науқастарды рентгенологиялық тексеру әдістемесі.
2. Тыныс алу органдарының туберкулезінің негізгі түрлерінің және туберкулездің өкпеден тыс түрлерінің клиникалық және рентгендік семиотикасы.
3. Науқастың рентгенологиялық зерттеуіне медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
4. Туберкулез қоздырғышының биологиялық қасиеттері, оларды анықтау, өсіру және дәрілік сезімталдықты анықтау әдістері.
5. Тыныс алу органдарының туберкулезімен және туберкулездің өкпеден тыс түрлерімен ауыратын науқастарды молекулярлық-генетикалық тексеру әдістері.
6. Тыныс алу органдарының туберкулезімен және туберкулездің өкпеден тыс түрлерімен ауыратын науқастардың ПТР, ИФА әдістері.
7. Эндоскопия әдісі.
8. Диагнозды верификациялау мақсатында диагностикалық манипуляциялар жүргізу әдістері (плевра және жұлын пункциясы, лимфа түйінінің биопсиясы, буын ішілік сұйықтық, зерттеу үшін жұтқыншақ пен мұрынның шырышты қабығынан жағынды алу).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Балаларда туберкулин диагностикасын жүргізу арқылы тыныс алу органдарының және өкпеден тыс нысандардың туберкулезін диагностикалау.
Машықтар:
1. Манту туберкулин сынамасының, ОТР нәтижелерін түсіндіру.
2. БЦЖ вакцинациясының нәтижелерін түсіндіру.
3. Туберкулинге инфекциялық және вакцинадан кейінгі аллергияны ажырату.
4. Туберкулин диагностикасын қолдану қажеттілігін анықтау, АТР көрсеткіштері, IGRA-тесттер (T-SPOT TB/QuantiFERON-TB Gold).
5. Диагностикалық және эпидемиологиялық деректерді алу үшін тәуекел топтарында (көбінесе балалар) туберкулин диагностикасын қолдану.
6. Туберкулин диагностикасын, АТР, IGRA сынақтарын орындаңыз және олардың нәтижелерін түсіндіру.
7. АТР иммунодиагностикасының нәтижелерін талдау және түсіндіру, IGRA-тесттер.
8. ПТР, ИФА қолдануды негіздеу.
9. Инфекциялық және вакцинациядан кейінгі аллергияны ажырату.
Білімдер:
1. Тыныс алу органдарының туберкулезі және туберкулездің өкпеден тыс түрлері кезіндегі иммундық жүйенің жағдайы.

11. Обосновывать необходимость применения эндоскопии, пункции полости плевры.
12. Интерпретировать результаты эндоскопии (фибробронхоскопия, торакоскопия, медиастиноскопия), результатов пункции полости плевры.
13. Обосновывать необходимость применения трансбронхиальной биопсии, аспирационной, трансторакальной игловой биопсии, прескаленной биопсии, открытой биопсии, пункционной биопсии периферических лимфатических узлов, спирографии, плетизмографии, газы и кислотно-основное состояниея крови для качественной и количественной характеристики нарушений дыхания.
Знания:
1. Методика рентгенологического обследования пациентов с туберкулезом органов дыхания и внелегочных форм туберкулеза.
2. Клиническая и рентгенологическая семиотика основных форм туберкулеза органов дыхания и внелегочных форм туберкулеза.
3. Медицинские показания и противопоказания к рентгенологическому исследованию пациента.
4. Биологические свойства возбудителя туберкулеза, методы их выявления, культивации и определения лекарственной чувствительности.
5. Методики молекулярно-генетического обследования пациентов с туберкулезом органов дыхания и внелегочных форм туберкулеза.
6. Методики ПЦР, ИФА пациентов с туберкулезом органов дыхания и внелегочных форм туберкулеза.
7. Методика эндоскопии.
8. Методики проведения диагностических манипуляций с целью верификации диагноза (плевральная и спинномозговая пункция, биопсия лимфоузла, внутрисуставной жидкости, взятие мазка со слизистой оболочки глотки и носа для исследования).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Диагностика туберкулеза органов дыхания и внелегочных форм путем проведения туберкулинодиагностики у детей.
Умения:
1. Интерпретировать результаты туберкулиновой Пробы Манту, АТР.
2. Интерпретировать результаты вакцинации БЦЖ.
3. Дифференцировать инфекционную и поствакцинальную аллергию на туберкулин.
4. Определять необходимость применения туберкулинодиагностики, показания для АТР, IGRA-тесты (T-SPOT TB/QuantiFERON-TB Gold).
5. Использовать туберкулинодиагностику в группах риска (чаще детей) для получения диагностических и эпидемиологических данных.
6. Выполнять туберкулинодиагностику, АТР, IGRA-тесты и интерпретировать их результаты.
7. Анализировать и интерпретировать результаты иммунодиагностики АТР, IGRA-тесты.
8. Обосновывать применение ПЦР, ИФА.
9. Дифференцировать инфекционную и поствакцинальную аллергию.
Знания:
1. Состояние иммунной системы при туберкулезе органов дыхания и внелегочных форм туберкулеза.

2. Туберкулинодиагностика, АТР, igra-тесттерді жүргізу әдістері мен нәтижелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Аурулардың және денсаулыққа байланысты проблемалардың қолданыстағы халықаралық статистикалық жіктемесін (бұдан әрі - ХАЖ) ескере отырып, пациенттерде (ересектер, балалар) диагноз қою.
Машықтар:
1. Негізгі ауруға байланысты науқастың жағдайының ауырлығын бағалау.
2. Туберкулез диагнозын қолданыстағы клиникалық классификацияға сәйкес белгілеу.
3. Аурудың кезеңдерін анықтау.
4. Зақымдалған жүйенің немесе органның функционалдық жеткіліксіздігін бағалау.
5. Асқынуларды анықтау.
6. Ілеспе патологиялық процестерді анықтау.
7. Диагнозды және ілеспе патологияны тұжырымдау.
Білімдер:
1. Этиологиясы, патогенезі, жіктелуі, клиникалық көрінісі, диагностика принциптері, тыныс алу органдарының туберкулезі мен туберкулездің өкпеден тыс түрлерінің асқынуларының дифференциалды диагностикасы.
2. Клиникалық көріністің ерекшеліктері, диагностика әдістері туберкулез туберкулезінің өкпе формаларын енгізді: остеоартикулярлық, урогенитальды, іш қуысы, туберкулез перифериялық лимфа түйіндерінің, ми қабықтары мен орталық жүйке жүйесінің, көздің, терінің туберкулезі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Емдеуді тағайындау, оның тиімділігі мен қауіпсіздігін бақылау.
Дағды 1:
Туберкулезбен ауыратын науқастарды (ересектер, балалар) емдеу.
Машықтар:
1. Өкпе және өкпеден тыс туберкулездің клиникалық нысандары бар пациентті емдеуді жүргізу.
2. Туберкулездің ауыр және асқынған түрлерімен (менингитпен, деструкциямен және бактериялардың бөлінуімен) науқасты емдеу.
3. Науқасты ауыр жағдайда емдеу.
4. Химиотерапияның тиімділігін бақылау және емдеу нәтижелерін бағалау.
5. Химиотерапия әдісін қолдана отырып, дәріге төзімді туберкулез терапиясын жүргізу.
6. Бауырдың жедел және созылмалы аурулары және бүйрек функциясының жеткіліксіздігі бар науқастар үшін ДДҰ ұсынған балама химиотерапия режимдерін таңдау.
7. Патогеннің дәрілік сезімталдығын және пациенттің жеке ерекшеліктерін, бар коморбидтік жағдайларды, жүктілікті және туберкулез ағымының жалпы заңдылықтарын ескере отырып емдеу тактикасын негіздеу.
8. Бақылау жалпы клиникалық зерттеулер, қақырық және клиникалық-рентгенологиялық зерттеу нәтижелері бойынша емдеудің тиімділігін бағалау.
9. ДДҰ ұсынымдарына және Қазақстан Республикасының Ұлттық хаттамаларына сәйкес емдеу нәтижелерін айқындау және тіркеу.
10. Туберкулезбен ауыратын науқастарды емдеуге бейімділігін және емдеуді мерзімінен бұрын тоқтату қаупін бағалау.

2. Методики проведения и результатов туберкулинодиагностики, АТР, IGRA-тестов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Установление диагноза у пациентов (взрослые, дети) с учетом действующей Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем (далее - МКБ).
Умения:
1. Оценивать тяжесть состояния пациента в связи с основным заболеванием.
2. Устанавливать диагноз туберкулеза в соответствии с действующей клинической классификацией.
3. Определять стадии заболевания.
4. Проводить оценку функциональной недостаточности пораженной системы или органа.
5. Выявлять осложнения.
6. Определять сопутствующие патологические процессы.
7. Формулировать диагноз и сопутствующую патологию.
Знания:
1. Этиология, патогенез, классификация, клиническая картина, принципы диагностики, дифференциальная диагностика осложнений при туберкулезе органов дыхания и внелегочных форм туберкулеза.
2. Особенности клинической картины, методы диагностики внел?гочных форм туберкул?за: костно-суставного, урогенитального, абдоминального, туберкул?за периферических лимфатических узлов, мозговых оболочек и центральной нервной системы, глаз, кожи.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Назначение лечения, контроль его эффективности и безопасности.
Навык 1:
Лечение пациентов (взрослые, дети) с туберкулезом
Умения:
1. Проводить лечение пациента с клиническими формами легочного и внелегочного туберкулеза.
2. Проводить лечение пациента с тяжелыми и запущенными формами туберкулеза (с менингитом, деструкцией и бактериовыделением).
3. Проводить лечение пациента в тяжелом состоянии.
4. Контролировать эффективность химиотерапии и оценить результаты лечения.
5. Проводить терапию лекарственно- устойчивого туберкулеза применяя методику химиотерапии.
6. Выбирать альтернативные режимы химиотерапии, рекомендованных ВОЗ для пациентов с острыми и хроническими заболеваниями печени и недостаточностью функции почек.
7. Обосновывать тактику лечения с учетом лекарственной чувствительности возбудителя и индивидуальных особенностей пациента, имеющихся коморбидных состояний, беременности и общих закономерностей течения туберкулеза.
8. Оценивать эффективность лечения по результатам контрольных общеклинических исследований, мокроты и клинико-рентгенологического исследования.
9. Определять и регистрировать исходы лечения в соответствии с рекомендациями ВОЗ и Национальными протоколами Республики Казахстан.
10. Оценивать приверженность к лечению и риск преждевременного прекращения лечения больных туберкулезом.

11. Дәрі-дәрмектерді қабылдауда үзілістері бар науқастар үшін ДДҰ ұсынған емдеу бағдарламаларын таңдау.
12. Қақырықты бақылау бактериоскопиялық зерттеу нәтижелеріне және аурудың динамикасына байланысты пациенттерді қайта тіркеу.
13. Емдік мақсатта плевра және жұлын пункциясын жүргізу.
Білімдер:
1. Туберкулездің дәріге төзімді түрлерінің химиотерапиясы.
2. Туберкулезбен ауыратын науқастарды емдеуге міндеттемені қамтамасыз ету әдістері.
3. Туберкулезбен күресудің кеңейтілген тұжырымдамасы.
4. Туберкулезге қарсы препараттар, олардың әсер ету механизмі.
5. Туберкулезбен ауыратын, қатар жүретін аурулармен ауыратын науқастарды: АИТВ – инфекциясы, қант диабеті, жүрек-қан тамырлары жүйесі, бауыр және өт жолдарының аурулары, Асқазан-ішек жолдары, алкоголизм, нашақорлықпен емдеу тактикасы.
6. Диагностика, нашақорлықты емдеу, ПИН-дағы АИТВ/ЖИТС, басқа да осал топтар, АИТВ жұқтырған ПИН-терді оңалту.
7. Arv терапиясының, OZT, есірткіні қолданудан болатын зиянды азайту бағдарламаларының принциптері.
8. АИТВ жұқтырған ПИН, ЖТВ-да АРВ терапиясын, ЖТҚ жүргізуге бейілділікті қалыптастыру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Стационарлық жағдайда пациенттерде (ересектер, балалар) тыныс алу органдарының туберкулезіне және туберкулездің өкпеден тыс түрлеріне патогенетикалық терапия жүргізу.
Машықтар:
1. Этиологиялық емдеуге уытты реакциялардың алдын алу мақсатында туберкулезбен ауыратын науқасты симптоматикалық құралдармен жүргізу тактикасын анықтау.
2. Пациенттің жеке ерекшеліктерін және ілеспе патологияны ескере отырып, патогенетикалық құралдарды іс жүзінде қолдануды өз бетінше жүзеге асыру.
3. Хирургиялық араласудан кейін науқастарды симптоматикалық емдеуді өзіңіз жүргізу.
4. Көрсеткіштер бойынша коллапсотерапия жүргізу (жасанды пневмоторакс, пневмоперитонеум).
5. Белгілі бір процесті қалпына келтіру үшін диеталық терапия мен физиотерапияны қолдану.
Білімдер:
1. Туберкулезбен және қатар жүретін аурулармен ауыратын басқа бронх – өкпе ауруларымен: АИТВ-инфекциясымен, қант диабетімен, жүрек-тамыр жүйесі, бауыр және өт жолдарының, асқазан-ішек жолдарының ауруларымен ауыратын науқастарды басқару тактикасы.
2. Туберкулезбен ауыратын науқастарды хирургиялық емдеуге медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер, хирургиялық операциялардың түрлері.
3. Туберкулезге арналған витаминді, дезинтоксикация, физиотерапия, диетотерапия және басқа патогенетикалық терапия әдістерін қолдануға медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
4. Коллапсотерапия әдісі (жасанды пневмоторакс, пневмоперитонеум).

11. Выбирать рекомендованные ВОЗ программы лечения для больных, имеющих перерывы в приеме препаратов.
12. Перерегистрировать пациентов в зависимости от результатов контрольных бактериоскопических исследований мокроты и динамики заболевания.
13. Проводить плевральную и спинномозговую пункцию с лечебной целью.
Знания:
1. Химиотерапия лекарственно резистентных форм туберкулеза.
2. Методы обеспечения приверженности к лечению больных туберкулезом.
3. Расширенная концепция борьбы с туберкулезом.
4. Противотуберкулезные препараты, механизм их действия.
5. Тактика ведения больных туберкулезом, страдающих сопутствующими заболеваниями: ВИЧ – инфекцией, сахарным диабетом, заболеваниям сердечно-сосудистой системы, печени и желчных путей, желудочно-кишечного тракта, алкоголизмом, наркоманией.
6. Диагностика, лечение наркомании, ВИЧ/СПИД у ПИН, других уязвимых групп, реабилитации ВИЧ инфицированных ПИН.
7. Принципы АРВ терапии, ОЗТ, программ снижения вреда от употребления наркотиков.
8. Формирование приверженности к проведению АРВ терапии, ОЗТ у ВИЧ инфицированных ПИН, ЛЖВИЧ.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение патогенетической терапии туберкулеза органов дыхания и внелегочных форм туберкулеза у пациентов (взрослые, дети) в стационарных условиях.
Умения:
1. Определять тактику ведения больного с туберкулезом симптоматическими средствами с целью профилактики токсических реакций на этиологическое лечение самостоятельно.
2. Осуществлять на практике применение патогенетических средств, с учетом индивидуальных особенностей пациента и сопутствующей патологии, самостоятельно.
3. Проводить симптоматическое лечение больных после хирургических вмешательств самостоятельно.
4. Проводить коллапсотерапию по показаниям (искусственный пневмоторакс, пневмоперитонеум).
5. Применять диетотерапию и физиолечение для репарации специфического процесса.
Знания:
1. Тактика ведения больных туберкулезом и другими бронхолегочными заболеваниями, страдающих сопутствующими заболеваниями: ВИЧ – инфекцией, сахарным диабетом, заболеваниям сердечно-сосудистой системы, печени и желчных путей, желудочно-кишечного тракта.
2. Медицинские показания и противопоказания к хирургическому лечению больных туберкулезом, виды хирургических операций.
3. Медицинские показания и противопоказания к применению витамино, дезинтоксикационной, физио, диетотерапии и других методов патогенетической терапии при туберкулезе.
4. Методика коллапсотерапии (искусственный пневмоторакс, пневмоперитонеум).

5. Белгілі бір процесті қалпына келтіру үшін диеталық терапия және физиотерапия.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Пациенттерде (ересектер, балалар) диагностикалық және емдік процедуралар нәтижесінде туындаған препараттарға жағымсыз реакциялар және жағымсыз реакциялар, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялар пайда болған кезде медициналық көмек.
Машықтар:
1. Туберкулезге күдікті, туберкулезбен ауыратын науқастарда диагностикалық процедуралар нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың белгілері мен синдромдарын анықтау.
2. Қосымша емдеу әдістерін қолдануды, зерттеудің аспаптық әдістерін жүргізуді, маман дәрігерге консультацияға жіберуді немесе басқа бейінді стационарға ауыстыруды негіздеу.
3. Науқастың салмағына сәйкес ПТП дозаларын есептеу.
4. Дәрілік терапияның ықтимал қауіптерін бағалау.
5. Жағымсыз әсерлердің алдын алуға бағытталған іс-шаралар жоспарын, түзету терапиясын және бақылау зертханалық және аспаптық зерттеулер жоспарын жасау.
6. Диагностиканың қосымша әдістерін жүргізу қажеттілігін анықтау.
Білімдер:
1. Туберкулезге қарсы препараттардың әсер ету механизмі, жанама әсерлері, олардың алдын алу және жою шаралары.
2. Науқастың салмағына және химиотерапия режиміне байланысты ересектерге арналған химиотерапия дозалары.
3. Туберкулезбен ауыратын науқастарда диагностикалық процедуралар нәтижесінде туындаған асқынулардың, жанама әсерлердің, жағымсыз реакциялардың, оның ішінде ауыр және күтпеген реакциялардың белгілері мен синдромдары.
4. Туберкулезді емдеу әдістері, дәрілік терапияның ықтимал асқынулары.
5. Бақылау зертханалық және аспаптық зерттеулерді тағайындауға көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Туберкулезбен ауыратын науқастарға (ересектер, балалар) шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Туберкулезбен шұғыл және өмірге қауіп төндіретін жағдайларды анықтау бойынша негізгі диагностикалық іс-шараларды жүргізу, симптомдар мен синдромдарға диагностикалық біліктілік беру.
2. Ауруханалық кезеңде өкпеден қан кету, өздігінен пневмоторакс, гипо және гипергликемиялық кома, тромбоэмболия кезінде шұғыл көмек көрсету.
3. Реанимациялық іс-шараларды жүргізу ("ауыздан ауызға" және "ауыздан мұрынға" жасанды тыныс алуды жүргізу, жүрекке жабық массаж жасау).
4. Миокард инфарктісі кезінде ЭКГ оқу.
5. Ересектер мен әртүрлі жастағы балаларда трахеотомия жасау.
6. Сыртқы қан кетуді тоқтату.
7. Жараны бастапқы емдеу және таңғышты қолдану.

5. Диетотерапия и физиолечение для репарации специфического процесса.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Медицинская помощь при появлении побочных реакций на препараты и нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате диагностических и лечебных процедур у пациентов (взрослые, дети).
Умения:
1. Выявлять симптомы и синдромы осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате диагностических процедур у пациентов с подозрением на туберкулез, больных туберкулезом.
2. Обосновывать применение дополнительных методов лечения, проведения инструментальных методов исследования, направления на консультацию к врачу специалисту или перевода в другой профильный стационар.
3. Рассчитывать дозы ПТП соответственно весу пациента.
4. Оценивать возможные риски медикаментозной терапии.
5. Составлять план действий, направленный на профилактику неблагоприятных эффектов, корректирующей терапии и план контрольных лабораторных и инструментальных исследований.
6. Определять необходимость проведения дополнительных методов диагностики
Знания:
1. Механизм действия противотуберкулезных препаратов, побочные действия, меры их профилактики и устранения.
2. Дозы химиопрепаратов для взрослых, в зависимости от веса больного и режима химиотерапии.
3. Симптомы и синдромы осложнений, побочных действий, нежелательных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате диагностических процедур у пациентов с туберкулезом.
4. Методы лечения туберкулеза, возможные осложнения медикаментозной терапии.
5. Показания к назначению контрольных лабораторных и инструментальных исследований.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Оказание медицинской помощи пациентам с туберкулезом (взрослые, дети) в экстренной форме.
Умения:
1. Проводить основные диагностические мероприятия по выявлению неотложных и угрожающих жизни состояний при туберкулезе, давать диагностическую квалификацию симптомам и синдромам.
2. Оказывать экстренную помощь при легочном кровотечении, спонтанном пневмотораксе, гипо и гипергликемической коме, тромбоэмболии на госпитальном этапе.
3. Проводить реанимационные мероприятия (проведения искусственного дыхания "рот в рот" и "рот в нос", проведения закрытого массажа сердца).
4. Расшифровать ЭКГ при инфаркте миокарда.
5. Проводить трахеотомию у взрослых и детей различного возраста.
6. Останавливать наружное кровотечение.
7. Проводить первичную обработку раны и наложение повязки.

8. Қан тобын анықтау.
9. Ересектерде және әртүрлі жастағы балаларда асқазанды зондсыз жууды жүзеге асыру.
10. Ересектер мен әртүрлі жастағы балалардағы гипертониялық дағдарысты, ауырсыну синдромын, обструктивті синдромды тоқтату.
11. Естен тану кезінде көмек көрсету.
12. Аяқ-қолды иммобилизациялау.
13. Жою Үстірт орналасқан бөгде заттар.
14. Әртүрлі жастағы ересектерде медициналық манипуляцияларды (инъекциялардың барлық түрлері, қуықтың катетеризациясы, асқазанды зондтау және шаю, тазарту және сифон клизмалары және т.б.) жүргізу.
15. Клиникалық көріністерді анықтау және өкпеден қан кету, гемоптиз, өздігінен пневмоторакс кезінде мамандандырылған көмек көрсету.
Білімдер:
1. Туберкулездің асқынуы және олардың алдын алу шаралары.
2. Қан айналымының және/немесе тыныс алудың кенеттен тоқтауының, өздігінен пневмоторакстың, өкпеден қан кетудің және тыныс алу органдарының туберкулезінің басқа асқынуларының, туберкулездің өкпеден тыс түрлерінің клиникалық белгілері мен синдромдары.
3. Базалық жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу қағидалары.
4. Туберкулез ағымының ерекшеліктері АИТВ-инфекциясымен, сондай-ақ қатар жүретін аурулар аясында.
5. Туберкулездің асқынуы кезінде, жағымсыз реакциялар пайда болған кезде, оның ішінде диагностикалық және емдік процедуралар нәтижесінде пайда болған ауыр және күтпеген жағдайларда шұғыл көмек көрсетуді ұйымдастыру және жүргізу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Туберкулез кезінде диспансерлік бақылау.
Дағды 1:
Амбулаториялық кезеңде туберкулезбен ауыратын науқастардың (ересектер, балалар) алдын алу, диагностикалау және емдеу.
Машықтар:
1. Фтизиопульмонологиялық ұйымдарда диспансерлеуді ұйымдастыру және жүргізу.
2. Есепке алу топтарын анықтау, тіркеуді, есепке алуды және контингентті бақылауды жүргізу.
3. Туберкулез инфекциясы ошақтарында жұмыс істеу дағдыларын меңгеру.
4. Науқаспен, оның туыстарымен, әріптестерімен және басқа қызметкерлермен сенімді қарым-қатынас орнату үшін қарым-қатынас дағдыларын меңгеру.
5. Туберкулезді инфекциялық бақылауды ұйымдастыру дағдыларын меңгеру.
6. Туберкулезбен ауыратын және байланысқан адамдар арасында туберкулез бойынша санитарлық-ағарту жұмыстарын жүргізу.
7. Туберкулезбен ауырған адамдарды жұмысқа, оқуға жіберу дағдыларын меңгеру.
8. Негізгі эпидемиологиялық көрсеткіштерді есептеу және туберкулез бойынша эпидемиологиялық жағдайға талдау жүргізу дағдыларын меңгеру.
9. Ересектер мен балалар тұрғындарын тексеруді жүзеге асыру.
10. Ересектерде, балаларда әлеуметтік және медициналық бағыттағы іс-шаралар өткізу.

8. Определять группу крови.
9. Осуществлять беззондовое промывание желудка у взрослых и детей различного возраста.
10. Купировать гипертонический криз, болевой синдром, обструктивный синдром у взрослых и детей различного возраста.
11. Оказывать помощь при обмороке.
12. Проводить иммобилизацию конечностей.
13. Удалять поверхностно расположенные инородные тела.
14. Проводить медицинские манипуляции (все виды инъекций, катетеризация мочевого пузыря, зондирование и промывание желудка, очистительные и сифонные клизмы и другие) у взрослых различного возраста.
15. Определять клинические проявления и оказывать специализированную помощь при легочном кровотечении, кровохарканье, спонтанном пневмотораксе.
Знания:
1. Осложнения туберкулеза и меры их предупреждения.
2. Клинические симптомы и синдромы внезапного прекращения кровообращения и/или дыхания, спонтанного пневмоторакса, легочного кровотечения и других осложнений туберкулеза органов дыхания, внелегочных форм туберкулеза.
3. Правила проведения базовой сердечно-легочной реанимации.
4. Особенности течения туберкулеза в сочетании с ВИЧ-инфекцией, а также на фоне сопутствующих заболеваний.
5. Организация и проведение неотложной помощи при осложнениях туберкулеза, при появлении побочных реакций, в том числе серьезных и непредвиденных, возникших в результате диагностических и лечебных процедур.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Диспансерное наблюдение при туберкулезе
Навык 1:
Профилактика, диагностика и лечение пациентов с туберкулезом (взрослые, дети) на амбулаторном этапе.
Умения:
1. Организовывать и проводить диспансеризацию во фтизиопульмонологических организациях.
2. Определять группы учета, проводить регистрацию, учет и наблюдение за контингентом.
3. Владеть навыками работы в очагах туберкулезной инфекции.
4. Владеть навыками коммуникации для установления доверительных отношений с пациентом, его родственниками, коллегами и другими работниками.
5. Владеть навыками организации инфекционного контроля туберкулеза.
6. Проводить санитарно-просветительную работу по туберкулезу среди населения, больных туберкулезом и контактных лиц.
7. Владеть навыками допуска к работе, на учебу лиц, переболевших туберкулезом.
8. Владеть навыками расчета основных эпидемиологических показателей и проведение анализа эпидемиологической ситуации по туберкулезу.
9. Осуществлять осмотры взрослого и детского населения.
10. Проводить мероприятия социальной и медицинской направленности у взрослых, детей.

11. Балаларда санитарлық профилактика дағдыларын меңгеру.
12. Ағымдағы және қорытынды дезинфекциялау дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Диспансерлік есепке алу және бақылау топтары.
2. Туберкулез бойынша тәуекел топтары.
3. Туберкулез инфекциясының ошағындағы гигиена.
4. Туберкулезбен ауыратын науқастар пайдаланған заттарды дезинфекциялау.
5. Медициналық қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар.
6. Жұқпалы ауру анықталған кезде эпидемияға қарсы іс-шаралар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Туберкулезбен ауыратын науқастарды (ересектер, балалар), туберкулезден кейінгі қалдық өзгерістері бар адамдарды, клиникалық емделген туберкулезбен ауыратын науқастарды, оның ішінде мүгедекті оңалтудың немесе оңалтудың жеке бағдарламаларын іске асыру кезінде оңалту.
Машықтар:
1. Туберкулезбен ауыратын мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру.
2. Медициналық оңалту жоспарының орындалуын, оның ішінде туберкулезбен ауыратын мүгедекті оңалту немесе оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыруды бақылауды жүзеге асыру.
3. Науқастың өзгерген өмірлік жағдайларға байланысты қайта даярлау, оқыту, қайта даярлау мүмкіндігін анықтау.
4. Медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, туберкулезбен ауыратын науқастарға және туберкулезге шалдығу қаупі жоғары адамдарға дәрілік емес емдеу және емдік тамақтану тағайындау.
5. Дәрілік препараттарды қолданудың, дәрілік емес емдеу мен емдік тамақтанудың тиімділігі мен қауіпсіздігін бағалау және медициналық көмек стандарттарын ескере отырып, туберкулезбен ауыратын науқастарда медициналық оңалтудың жанама әсерлерін түзетуді жүзеге асыру.
6. Туберкулезбен ауыратын науқастардың әлеуметтік бейімделу деңгейі мен өмір сүру сапасын бағалау.
7. Медициналық оңалту іс-шараларын тағайындау және жүргізу, оның ішінде мүгедекті оңалту немесе оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру үшін туберкулезбен ауыратын науқастарды маман дәрігерлерге жіберу үшін медициналық көрсеткіштерді айқындау.
8. Туберкулезбен ауыратын науқастарды медициналық оңалтудың физикалық, әлеуметтік-психологиялық әдістерін қолдану.
Білімдер:
1. Туберкулезбен ауыратын науқастарды және туберкулезге байланысты бақылаудағы адамдарды медициналық оңалтудың негіздері мен әдістері.
2. Туберкулезбен ауыратын науқастар мен туберкулезге күдікпен байланысты бақылаудағы адамдар үшін медициналық көрсеткіштер мен оңалту іс-шараларын жүргізуге қарсы көрсеткіштер.
3. Фтизиатриялық науқастарды әлеуметтік-экономикалық оңалту жөніндегі іс-шаралар.
4. Дені сау адамдар мен әр түрлі жастағы бронхопульмональды патологиясы бар адамдардың ұтымды тамақтану негіздері, диеталық терапия принциптері.

11. Владеть навыками санитарной профилактики у детей.
12. Владеть навыками текущей и заключительной дезинфекции
Знания:
1. Группы диспансерного учета и наблюдения.
2. Группы риска по туберкулезу.
3. Гигиена в очаге туберкулезной инфекции.
4. Дезинфекция предметов использованных больным туберкулезом.
5. Санитарно-эпидемиологические требования к организациям, осуществляющим медицинскую деятельность.
6. Противоэпидемические мероприятия при выявлении инфекционного заболевания
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Реабилитация пациентов с туберкулезом (взрослые, дети), лиц с посттуберкулезными остаточными изменениями, клинически излеченных больных туберкулезом, в том числе при реализации индивидуальных программ реабилитации или реабилитации лиц с инвалидностью.
Умения:
1. Разрабатывать и реализовывать индивидуальные программы реабилитации лиц с инвалидностью, больных туберкулезом.
2. Осуществлять контроль выполнения плана медицинской реабилитации, в том числе реализацию индивидуальной программы реабилитации или реабилитации лиц с инвалидностью, больных туберкулезом.
3. Определять возможность пациента в переквалификации, обучении, переобучении, связанные с изменившимися жизненными ситуациями.
4. Назначать немедикаментозное лечение и лечебное питание больным туберкулезом и лицам с повышенным риском заболевания туберкулезом, с учетом стандартов медицинской помощи.
5. Оценивать эффективность и безопасность применения лекарственных препаратов, немедикаментозного лечения и лечебного питания и осуществлять коррекцию побочных эффектов медицинской реабилитации у больных туберкулезом, с учетом стандартов медицинской помощи.
6. Оценивать уровень социальной адаптации и качества жизни больных туберкулезом.
7. Определять медицинские показания для направления больных туберкулезом к врачам-специалистам для назначения и проведения мероприятий медицинской реабилитации, в том числе реализации индивидуальной программы реабилитации или реабилитации лиц с инвалидностью.
8. Использовать физические, социально-психологические методы медицинской реабилитации больных туберкулезом.
Знания:
1. Основы и методы медицинской реабилитации больных туберкулезом и лиц, находящихся под наблюдением в связи с туберкулезом.
2. Медицинские показания и противопоказания к проведению реабилитационных мероприятий для больных туберкулезом и лиц, находящихся под наблюдением в связи с подозрением на туберкулез.
3. Мероприятия по социально-экономической реабилитации фтизиатрических больных.
4. Основы рационального питания здоровых лиц и лиц с бронхолегочной патологией различного возраста, принципы диетотерапии.

5. Туберкулезбен ауыратын науқастарды және туберкулезге байланысты диспансерлік бақылаудағы адамдарды медициналық оңалтудың негіздері мен әдістері.
6. Туберкулезбен ауыратын науқастардың денесіне оңалту шараларының әсер ету механизмі.
7. Фтизиатриялық науқастарды әлеуметтік-экономикалық оңалту жөніндегі іс-шаралар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Медициналық тексерулер, медициналық куәландырулар және медициналық сараптамалар жүргізу.
Машықтар:
1. Мемлекеттік медициналық-әлеуметтік сараптама мекемелерінде медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу үшін қажетті медициналық құжаттаманы дайындау.
2. Мүгедектік тобын беру немесе одан бас тарту туралы сараптамалық қорытындыны қалыптастыруға қатысу.
3. Туберкулезбен ауыратын науқастардың және туберкулезбен ауырған адамдардың еңбекке қабілеттілігі туралы мәселені шешу кезінде еңбекке жарамсыздық парақтарын беру.
4. Туберкулезді анықтау мақсатында халықты профилактикалық медициналық тексеруден өткізуде алғашқы медициналық-санитарлық көмектің медициналық ұйымдарына ұйымдастырушылық-әдістемелік көмек көрсету дағдыларын меңгеру.
5. Туберкулезбен ауыратын науқастардың және туберкулезге байланысты диспансерлік бақылаудағы адамдардың медициналық-әлеуметтік бейімделу сипатын және өмір сүру сапасын бағалау.
6. Туберкулезді анықтау мақсатында азаматтарды профилактикалық медициналық тексеруден өткізу үшін қажетті тексерулер кешенін анықтау.
7. Науқастың жағдайын оның белсенділігін шектеуге қатысты бағалау. Мүгедектік тобын анықтау.
8. Туберкулезбен ауыратын науқастардың және туберкулезден кейін қалдық өзгерістері бар адамдардың кәсіптік қызмет түрлерін жүзеге асыруына медициналық шектеулердің болуын айқындау.
9. Туберкулезбен ауыратын науқастардың және туберкулезге байланысты диспансерлік бақылаудағы адамдардың медициналық-әлеуметтік бейімделу сипатын және өмір сүру сапасын бағалау.
10. Азаматтың айналасындағыларға қауіп төндіретін және шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың уақытша тұруына рұқсат беруден бас тарту не оның күшін жою үшін негіз болып табылатын жұқпалы аурулардың болуы немесе болмауы туралы немесе Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхат немесе патент немесе жұмысқа орналасу туралы медициналық куәландыру нәтижелері бойынша медициналық қорытындылар шығару.
Білімдер:
1. Еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасының және медициналық-әлеуметтік сараптаманың негіздері.
2. Қазақстан Республикасындағы медициналық-әлеуметтік сараптама.
3. ДДҰ анықтамаларына сәйкес туберкулезбен және басқа бронх-өкпе ауруларымен ауыратын науқастарды емдеу нәтижелері.

5. Основы и методы медицинской реабилитации больных туберкулезом и лиц, находящихся под диспансерным наблюдением в связи с туберкулезом.
6. Механизм воздействия реабилитационных мероприятий на организм больных туберкулезом.
7. Мероприятия по социально-экономической реабилитации фтизиатрических больных
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Проведение медицинских осмотров, медицинских освидетельствований и медицинских экспертиз.
Умения:
1. Подготавливать необходимую медицинскую документацию для проведения медико-социальной экспертизы в государственных учреждениях медико-социальной экспертизы.
2. Участвовать в формировании экспертного заключения о присвоении группы инвалидности или отказе в ней.
3. Выдавать листки нетрудоспособности при решении вопроса о трудоспособности больных туберкулезом и лиц, перенесших туберкулез.
4. Владеть навыками организационно-методической помощи медицинским организациям первичной медико-санитарной помощи в проведении профилактических медицинских осмотров населения с целью выявления туберкулеза.
5. Оценивать характер медико-социальной адаптации и качества жизни больных туберкулезом и лиц, находящихся под диспансерным наблюдением в связи с туберкулезом.
6. Определять комплекс обследований, необходимых для проведения профилактических медицинских осмотров граждан с целью выявления туберкулеза.
7. Оценивать состояние пациента относительно его ограничения деятельности. Определение группы инвалидности.
8. Определять наличие медицинских ограничений к осуществлению профессиональных видов деятельности больными туберкулезом и лицами с остаточными изменениями после перенесенного туберкулеза
9. Оценивать характер медико-социальной адаптации и качества жизни больных туберкулезом и лиц, находящихся под диспансерным наблюдением в связи с туберкулезом.
10. Выносить медицинские заключения по результатам медицинского освидетельствования о наличии или отсутствии у гражданина инфекционных заболеваний, представляющих опасность для окружающих и являющихся основанием для отказа в выдаче либо аннулирования разрешения на временное проживание иностранных граждан и лиц без гражданства, или вида на жительство, или патента, или на работу в Республике Казахстан.
Знания:
1. Основы экспертизы временной нетрудоспособности и медико-социальной экспертизы.
2. Медико-социальная экспертиза в Республике Казахстан.
3. Исходы лечения больных туберкулезом и других бронхолегочных заболеваний в соответствии с дефинициями ВОЗ.

4. Медициналық көрсеткіштер және туберкулезбен ауыратын науқастарды медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу тәртібі, медициналық құжаттаманы ресімдеуге қойылатын талаптар.
5. Еңбекке жарамсыздық парақтарын беру тәртібі.
6. Туберкулезді және басқа бронх-өкпе ауруларын емдеу критерийлері.
7. Ауыр жұмыстарда және еңбек жағдайлары зиянды және (немесе) қауіпті жұмыстарда істейтін қызметкерлерді міндетті алдын ала (жұмысқа түскен кезде) және мерзімді медициналық қарап-тексерулерді (қарап-тексерулерді) жүргізу тәртібі.
8. Туберкулезбен ауыратын науқастардың және клиникалық емделген туберкулездің қалдық өзгерістері бар адамдардың кәсіби қызметін жүзеге асыруға медициналық шектеулер.
9. Міндетті алдын ала және мерзімді медициналық тексерулер (тексерулер) жүргізілетін зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың тізбесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Дағды 1:
Денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес медициналық құжаттаманы жүргізу, медициналық-статистикалық ақпаратты талдау
Машықтар:
1. Жұмысты жоспарлау және өз қызметінің көрсеткіштерін талдай отырып есеп жасау.
2. Медициналық құжаттаманы, оның ішінде электрондық түрде жүргізу және оны жүргізу сапасын бақылау.
3. Бейінді медициналық бөлімше жұмысының медициналық-статистикалық көрсеткіштеріне талдау жүргізу.
4. Жұмыста пациенттердің дербес деректері мен мәліметтерін заңнамаға сәйкес пайдалану.
5. Ақпараттық жүйелерді белгіленген тәртіпке сәйкес пайдалану.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығы. "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 4 қарашада № 21579 болып тіркелді.)
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығы."Денсаулық сақтау саласындағы есептік құжаттама нысандарын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 23 желтоқсанда № 21879 болып тіркелді.)
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 10 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-244/2020 бұйрығы "Бастапқы медициналық құжаттаманы жүргізу және есептерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 11 желтоқсанда № 21761 болып тіркелді.)
4. Электрондық есепке алу және құжаттау жүйелері.

4. Медицинские показания и порядок направления больных туберкулезом на медико-социальную экспертизу, требования к оформлению медицинской документации.
5. Порядок выдачи листков нетрудоспособности.
6. Критерии излечения туберкулеза и других бронхолегочных заболеваний.
7. Порядок проведения обязательных предварительных (при поступлении на работу) и периодических медицинских осмотров (обследований) работников, занятых на тяжелых работах и на работах с вредными и (или) опасными условиями труда.
8. Медицинские ограничения к осуществлению профессиональной деятельности больными туберкулезом и лицами с остаточными изменениями клинически излеченного туберкулеза.
9. Перечень вредных и (или) опасных производственных факторов, при наличии которых проводятся обязательные предварительные и периодические медицинские осмотры (обследования).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Навык 1:
Ведение медицинской документации, анализ медико-статистической информации, в соответствии с требованиями нормативных правовых актах в области здравоохранения
Умения:
1. Планировать работу и составлять отчет с анализом показателей собственной деятельности.
2. Вести медицинскую документацию, в том числе в электронном виде и контролировать качество ее ведения.
3. Проводить анализ медико-статистических показателей работы профильного медицинского отделения.
4. Использовать в работе персональные данные пациентов и сведения, в соответствии с законодательством.
5. Использовать информационные системы в соответствии с установленным порядком.
Знания:
1. Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 ноября 2020 года № 21579).
2. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-313/2020 "Об утверждении форм отчетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 декабря 2020 года № 21879).
3. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-244/2020 "Об утверждении правил ведения первичной медицинской документации и представление отчетов" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 декабря 2020 года № 21761).
4. Электронные системы учета и документирования.

11. Кәсіптің карточкасы "7.3 Фтизиатр-дәрігер":
Топтың коды:
2213-1
Қызмет атауының коды:
2213-1-001
Кәсіптің атауы:
7.3 Фтизиатр-дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Фтизиатр дәрігер (ересек, балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ 7.3 (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде) кіші деңгейінің біліктілігін арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Амбулаториялық-емханалық және стационарлық жағдайларда тыныс алу органдарының және өкпеден тыс нысандардың туберкулезі бар пациенттерге (ересектер, балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Фтизиатр дәрігерлердің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Фтизиатрлар дәрігерлері (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Фтизиатр дәрігерлердің (ересектер мен балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Фтизиатр дәрігерлердің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Дағды 1:
Фтизиатр дәрігерлердің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында фтизиатрлар (ересектер, балалар) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Фтизиатр дәрігерлерінің (ересектер, балалар) пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру және келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.

11. Карточка профессии "7.3 Врач-фтизиатр":
Код группы:
2213-1
Код наименования занятия:
2213-1-001
Наименование профессии:
7.3 Врач-фтизиатр
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач фтизиатр (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи пациентам (взрослые, дети) с туберкулезом органов дыхания и внелегочных форм в амбулаторно-поликлинических и стационарных условиях.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей фтизиатров (взрослых и детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами фтизиатрами (взрослыми и детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей фтизиатров (взрослых и детских)
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей фтизиатров (взрослых и детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей фтизиатров (взрослых и детских).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами фтизиатрами (взрослыми, детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей фтизиатров (взрослых, детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.

12. Кәсіптің карточкасы "7.4 Фтизиатр-дәрігер":
Топтың коды:
2213-1
Қызмет атауының коды:
2213-1-001
Кәсіптің атауы:
7.4 Фтизиатр-дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Фтизиатр дәрігер (ересектер, балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің инновациялық, озық технологияларының тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тыныс алу органдарының және өкпеден тыс нысандардың туберкулезі бар пациенттерге (ересектер, балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, фтизиатрия саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жасау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Фтизиатрия (ересектер, балалар)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Фтизиатрия (ересектер, балалар)"мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету.
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет.
Еңбек функциясы 1:
"Фтизиатрия (ересектер, балалар)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.
Дағды 1:
"Фтизиатрия (ересектер, балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:

12. Карточка профессии "7.4 Врач-фтизиатр":
Код группы:
2213-1
Код наименования занятия:
2213-1-001
Наименование профессии:
7.4 Врач-фтизиатр
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач фтизиатр (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые, дети) с туберкулезом органов дыхания и внелегочных форм, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области фтизиатрии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Фтизиатрия (взрослая, детская)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Фтизиатрия (взрослая, детская)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Фтизиатрия (взрослая, детская)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Фтизиатрия (взрослая, детская)".
Умения:

4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды келісу және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Фтизиатрия (ересектер, балалар)"мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету.
Дағды 1:
Туберкулез кезінде халыққа медициналық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Дәлелдерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде туберкулез кезінде халыққа көмек көрсетуді қамтамасыз ету саласындағы стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқаулықтар мен әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
2. Республика және халықаралық ынтымақтастық деңгейінде фтизиатриялық қызметті дамыту және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулар мен әдістемелік ұсыныстар.
2. Медициналық көмектің сапасын бағалау әдістері, оның ішінде аудит және диагностика мен емдеудің тиімділігін бағалау, этикалық стандарттар және пациенттердің құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Туберкулез кезінде халыққа медициналық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау.
Машықтар:
1. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқауларға сараптама/рецензия жүргізу.
2. Стандарттарды, хаттамаларды және нұсқауларды жақсарту бойынша ұсыныстарды тұжырымдау және оларға өзгерістер немесе толықтырулар ұсыну.
3. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы туралы сараптамалық қорытынды қалыптастыру.
4. Қызметкерлерді оқыту және олардың сәтті орындалуын бақылау арқылы клиникалық тәжірибеге өзгерістер енгізу процесін қолдау.
Білімдер:
1. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқауларды сараптау/рецензиялау ережелері мен әдістері.
2. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы бойынша сараптамалық қорытынды қалыптастыру қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет.
Дағды 1:
Оқытушылық қызметке қатысу.
Машықтар:

4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Фтизиатрия (взрослая, детская)"
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании медицинской помощи населению при туберкулезе.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения помощи населению при туберкулезе на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации фтизиатрической службы на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.
2. Методы оценки качества медицинской помощи, включая аудит и оценка эффективности диагностики и лечения, этические стандарты и права пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании медицинской помощи населению при туберкулезе.
Умения:
1. Проводить экспертизу/рецензирование стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Формулировать рекомендации по улучшению стандартов, протоколов и инструкций, а также предложить изменения или дополнения к ним.
3. Формировать экспертное заключение о качестве разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
4. Поддерживать процесс внедрения изменений в клиническую практику, обучая персонал и следя за их успешным выполнением.
Знания:
1. Правила и методы экспертизы/рецензирования стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Правила формирования экспертного заключения по качеству разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Академическая деятельность в области здравоохранения
Навык 1:
Участие в преподавательской деятельности
Умения:

1. Фтизиатрлардың (ересектердің) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Фтизиатрлар дәрігерлері (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Фтизиатрлар (ересектер) дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Фтизиатрлардың (ересектердің) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Фтизиатрлар (ересектер) дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында фтизиатрлар (ересектер) дәрігерлері арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Фтизиатрлардың (ересектердің) дәрігерлерінің келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.
3. Фтизиатрия саласындағы пациенттерді диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингін ұйымдастыру және бағалау.
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалауды жүргізу.
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын мониторингтеу шеңберінде медициналық көмектің асқыну жағдайларын немесе сапасының жеткіліксіздігін анықтау және талдау.
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттің нәтижелерін талдау.
7. Фтизиатрия саласындағы деректер мен тәжірибені талдау негізінде медициналық қызметтердің сапасын жақсарту.
8. Эпидемиологиялық жағдай мен туберкулездің таралуын бақылау.
Білімдер:
1. Бақылау нәтижелері мен ұсынымдарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас жасау дағдылары.
2. Денсаулық сақтау ұйымы бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары.
3. Бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді қоса алғанда, денсаулық сақтаудағы басқару принциптері, әдістері.
4. Ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып, құрылымдық бөлімшелердің қызметін жоспарлау.
5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары.
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде пациенттердің сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Туберкулезбен ауыратын науқастарға (ересектерге) медициналық көмек көрсету кезіндегі асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелерінде тәлімгерлік және консультациялық қызметтер көрсету.
Машықтар:

1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей фтизиатров (взрослых).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами фтизиатрами (взрослыми).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей фтизиатров (взрослых).
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей фтизиатров (взрослых).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей фтизиатров (взрослых).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами фтизиатрами (взрослыми) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей фтизиатров (взрослых) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области фтизиатрии.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области фтизиатрии.
8. Мониторинг эпидемиологической ситуации и распространения туберкулеза.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.
5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании медицинской помощи пациентам (взрослые) при туберкулезе.
Умения:

1. Денсаулық сақтау ұйымында алғаш рет кәсіби қызметке кіріскен резидент дәрігерлердің, тағылымдамадан өтуші дәрігерлердің, дәрігерлердің тәлімгерлігін жүзеге асыру.
2. Күрделі клиникалық жағдайларда кәсіби тәжірибесі аз фтизиатрларға консультациялық көмек көрсету.
3. Фтизиатрия саласындағы мәселелер бойынша басқа мамандықтардың дәрігерлеріне кеңес беру.
4. Клиникалық жағдайды бағалау, асқынуларды диагностикалау, емдеу және алдын алу бойынша өз тәжірибесі мен білімі негізінде сараптамалық пікірлер ұсыну.
5. Сараптамалық ұсыныстарды іске асырғаннан кейін кері байланыс беру, нәтижелерді талдауға көмек көрсету.
Білімдер:
1. Белсенді оқыту, симуляциялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану әдістері.
2. Медициналық қызметкерлермен, оның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау шеңберінде тиімді қарым-қатынас жасау.
3. Оқытудың тиімділігін және түзетулердің қажеттілігін анықтау үшін білім алушылардың білімі мен дағдыларын бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Фтизиатрлар дәрігерлері (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Дағды 1:
Медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:
1. "Фтизиатрия (ересектер)"мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Фтизиатрия (ересектер)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсеткіштерін мониторингілеу дағдыларын меңгеру.
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Фтизиатрия (ересектер)" мамандығы шеңберінде медициналық көмек көрсету және медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы мәселелерінде консультациялық көмек көрсету.
4. Фтизиатр дәрігерлері (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына қауіп факторларын анықтау және уақтылы хабарлау.
Білімдер:
1. "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелген).
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Фтизиатрлар (ересектер) дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Машықтар:

1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам фтизиатрам с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области фтизиатрии.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами фтизиатрами (взрослыми).
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Фтизиатрия (взрослая)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Фтизиатрия (взрослая)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Фтизиатрия (взрослая)".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами фтизиатрами (взрослыми).
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей фтизиатров (взрослых).
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:

17. Кәсіптің карточкасы "7.3 Фтизиатр-дәрігер (балалар)":
Топтың коды:
2213-1
Қызмет атауының коды:
2213-1-003
Кәсіптің атауы:
7.3 Фтизиатр-дәрігер (балалар)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Фтизиатр дәрігер (балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптік қызметтің тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ 7.3 (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде) кіші деңгейінің біліктілігін арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Амбулаториялық-емханалық және стационарлық жағдайларда тыныс алу органдарының және өкпеден тыс нысандардың туберкулезі бар пациенттерге (балаларға) білікті, мамандандырылған медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Фтизиатрлардың (балардың) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Фтизиатрлар дәрігерлері (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Фтизиатрлар (балалар) дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Фтизиатрлардың (балардың) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Фтизиатрлар (балалар) дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында фтизиатрлар (балалар) дәрігерлері арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Фтизиатрлардың (балалардың) дәрігерлерінің келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.

17. Карточка профессии "7.3 Врач-фтизиатр (детский)":
Код группы:
2213-1
Код наименования занятия:
2213-1-003
Наименование профессии:
7.3 Врач-фтизиатр (детский)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач фтизиатр (детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи пациентам (дети) с туберкулезом органов дыхания и внелегочных форм в амбулаторно-поликлинических и стационарных условиях.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей фтизиатров (детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами фтизиатрами (детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей фтизиатров (детских)
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей фтизиатров (детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей фтизиатров (детских).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами фтизиатрами (детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей фтизиатров (детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.

18. Кәсіптің карточкасы "7.4 Фтизиатр-дәрігер (балалар)":
Топтың коды:
2213-1
Қызмет атауының коды:
2213-1-003
Кәсіптің атауы:
7.4 Фтизиатр-дәрігер (балалар)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (бейінді маман)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Фтизиатр дәрігер (балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің инновациялық, озық технологияларының тереңдетілген мәселелеріне сәйкес келетін СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат).
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тыныс алу органдары мен өкпеден тыс нысандардағы туберкулезбен ауыратын пациенттерге (балаларға) білікті, мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, фтизиатрия саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жасау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Фтизиатрия (балалар)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Фтизиатрия (балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету.
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет.
Еңбек функциясы 1:
"Фтизиатрия (балалар)"мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару.
Дағды 1:
"Фтизиатрия (балалар)" мамандығы шеңберінде көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:

18. Карточка профессии "7.4 Врач-фтизиатр (детский)":
Код группы:
2213-1
Код наименования занятия:
2213-1-003
Наименование профессии:
7.4 Врач-фтизиатр (детский)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач фтизиатр (детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (дети) с туберкулезом органов дыхания и внелегочных форм, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области фтизиатрии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Фтизиатрия (детская)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Фтизиатрия (детская)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Фтизиатрия (детская)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Фтизиатрия (детская)".
Умения:

12) Ақпараттандырылған келісім – медициналық көмектің және (немесе) зерттеудің шешім қабылдау үшін маңызды барлық аспектілері туралы ақпарат алғаннан кейін адамның медициналық көмек алуға және (немесе) нақты зерттеуге қатысуға өзінің келісімін жазбаша ерікті түрде растау рәсімі. Ақпараттандырылған жазбаша келісім уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша ресімделеді
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) АХЖ 10 – аурулар мен денсаулыққа байланысты мәселелердің халықаралық статистикалық сыныптауышы
2) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
3) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі
4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы
5) СБШ – салалық біліктілік шеңбері
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Функционалды диагностика
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86101039 6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Диагностиканың қазіргі заманғы жоғары технологиялық әдістерін пайдалана отырып, органдар мен жүйелердің функционалдық жай-күйін бағалай отырып, білікті диагностикалық іс-шаралар көрсету, сондай-ақ функционалдық диагностиканы жүргізу кезінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу; Функционалдық диагностика саласында, оның ішінде осы салада ғылыми зерттеулер жүргізу үшін мамандар даярлауды жүзеге асыру. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы функциялардың орындалуын білдіреді
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Функционалдық диагностика тағылымдамадан өтуші дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.2 Функционалдық диагностика дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.3 Функционалдық диагностика дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.4 Функционалдық диагностика дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Функционалдық диагностика тағылымдамадан өтуші дәрігер":
Топтың коды:
2216-1
Қызмет атауының коды:
2216-1-001
Кәсіптің атауы:

12) информированное согласие – процедура письменного добровольного подтверждения лицом своего согласия на получение медицинской помощи и (или) участие в конкретном исследовании после получения информации обо всех значимых для принятия им решения аспектах медицинской помощи и (или) исследования. Информированное письменное согласие оформляется по форме, утвержденной уполномоченным органом.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) МКБ-10 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем, десятого пересмотра, единый документ для формирования системы учета заболеваемости и смертности;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
3) МСКО – международная стандартная классификация образования;
4) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Функциональная диагностика
5. Код профессионального стандарта: Q86101039
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
7. Краткое описание профессионального стандарта: оказание квалифицированных диагностических мероприятий с оценкой функционального состояния органов и систем с использованием современных высокотехнологичных методов диагностики, а также проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг при проведении функциональной диагностики; осуществление подготовки специалистов в области функциональной диагностики, в том числе и для проведения научных исследований в данной области. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего
8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач функциональной диагностики - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач функциональной диагностики - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач функциональной диагностики - 7 уровень ОРК;
4) 7.4 Врач функциональной диагностики - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач функциональной диагностики":
Код группы:
2216-1
Код наименования занятия:
2216-1-001
Наименование профессии:

7.1 Функционалдық диагностика тағылымдамадан өтуші дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Тағылымдамашы дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Функционалдық диагностика" мамандануы бойынша сертификаттау курсында оқу кезінде "дәрігер"біліктілігі. СБШ 7.2 кіші деңгейінде резидентурада оқымай 2014 жылға дейін жоғары медициналық білімі бар қызметкерлер үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Жоғары медициналық білімі бар қызметкерлердің мамандықтары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен диагностиканың заманауи жоғары технологиялық әдістерін пайдалана отырып органдар мен жүйелердің функционалдық жай күйін бағалай отырып білікті диагностикалық іс шаралар көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Функционалдық диагностика" мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде диагностикалық іс-шараларды жүзеге асыру
2. Шұғыл жағдайларда білікті медициналық көмек көрсету
3. Функционалдық диагностика мәселелері бойынша басқа мамандықтардың дәрігерлеріне консультациялық қызметтер көрсету
4. Диспансерлік науқастар мен дені сау адамдарда профилактикалық және оңалту іс-шараларын жүргізу кезінде "функционалдық диагностика" мамандығы шеңберінде диагностикалық қызметтерді қолдануды қайта ұйымдастыру
5. Функционалдық диагностика әдістері бойынша пациент пен оның өкілдерін хабардар ету
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
"Функционалдық диагностика" мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде диагностикалық іс-шараларды жүзеге асыру
Дағды 1:
Жүрек-қантамыр жүйесінің функционалдық жағдайын бағалау үшін диагностикалық шараларды жүзеге асыру. Функционалдық диагностика әдістерінің техникалық бөлігін орындайды; Функционалдық диагностика дәрігерінің басшылығымен
Машықтар:

7.1 Врач функциональной диагностики
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач-стажер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения на сертификационном курсе по специализации "Функциональная диагностика". Предшествующий опыт работы для работников имеющих высшее медицинское образование до 2014 года без обучения в резидентуре на подуровне ОРК 7.2 не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификационный курс по специализации "Функциональная диагностика" в рамках межпрофильной специализации работников с высшим медицинским образованием.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Оказание квалифицированных диагностических мероприятий с оценкой функционального состояния органов и систем с использованием современных высокотехнологичных методов диагностики под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление диагностических мероприятий в рамках медицинских услуг по специальности "Функциональная диагностика" под контролем и надзором наставника
2. Оказание квалифицированной медицинской помощи при неотложных состояниях под контролем и надзором наставника
3. Оказание консультационных услуг врачам других специальностей по вопросам функциональной диагностики под контролем и надзором наставника
4. Организация применения диагностических услуг в рамках специальности "Функциональная диагностика" при проведении профилактических и реабилитационных мероприятий у диспансерных больных и здоровых людей в целом под контролем и надзором наставника
5. Информирование пациента и его представителей по методам функциональной диагностики под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Осуществление диагностических мероприятий в рамках медицинских услуг по специальности "Функциональная диагностика" под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Осуществление диагностических мероприятий для оценки функционального состояния сердечно-сосудистой системы. Выполняет техническую часть методов функциональной диагностики; под руководством врача функциональной диагностики
Умения:

1. Пациенттерде жүрек-қантамыр жүйесі функцияларының бұзылуын диагностикалаудың негізгі тәсілдерін, оның ішінде ерте, жасырын нысандарды орындау іскерлігі
2. Балалардағы аурулардың жиі кездесетін және ерте формаларында функционалды диагностика әдістерін орындау дағдылары.
3. Егде жастағы және кәрілік жастағы аурулардың жиі кездесетін және ерте формаларында функционалды диагностика әдістерін орындау дағдылары.
4. Ересектер мен әртүрлі жастағы балалардағы электрокардиографиялық зерттеудің нормативтік көрсеткіштерін жүргізу және талдау іскерлігі.
5. Ересектер мен әртүрлі жастағы балаларда электрокардиографиялық зерттеу жүргізу кезінде фармакологиялық сынамаларды жүргізу дағдылары мен нормативтік көрсеткіштері.
6. Әртүрлі патологиялық жағдайларда ЭКГ өзгерістерін диагностикалау дағдылары: миокард инфарктісі, миокард ишемиясы, миокардит, жүректің әртүрлі бөліктерінің шамадан тыс жүктелуі және гипертрофиясы және т. б.
7. Жүректің және ірі тамырлардың патологиялық жағдайларының эхокардиографиялық белгілерін диагностикалау дағдылары: АЖЖ, жүрек аневризмасы, аорта аневризмасы және диссекциясы, гипертрофиялық және кеңейтілген кардиомиопатия, эндокардит, жүрек ісіктері, перикард аурулары, операциядан кейінгі өзгерістер және т. б.
8. Перифериялық тамырлардың УДДГ дағдылары және перифериялық тамырлардың жағдайын бағалау.
Білімдер:
1. Жүрек-қан тамырлары функциясының бұзылуын диагностикалаудың негізгі әдістерін, соның ішінде пациенттердегі ерте, жасырын формаларды білу.
2. Балаларда жиі кездесетін және ерте кездесетін аурулардың негізгі клиникалық белгілері мен синдромдары мен функционалды диагностикалық әдістерін білу.
3. Егде жастағы және қартайған кезде жиі кездесетін аурулардың негізгі клиникалық белгілері мен синдромдары мен функционалды диагностикалық әдістерін білу.
4. Ересектер мен әртүрлі жастағы балаларда электрокардиографиялық зерттеу жүргізу әдістемесі мен нормативтік көрсеткіштерін білу.
5. Ересектер мен әртүрлі жастағы балалардағы дене жүктемесі бар электрокардиографиялық сынамаларды (велоэргометрия, тредмил-тест, спироэргометрия) жүргізу әдістемесін және нормативтік көрсеткіштерін білу.
6. Ересектер мен әртүрлі жастағы балаларда электрокардиографиялық зерттеу жүргізу кезінде фармакологиялық сынамаларды жүргізу әдістемесі мен нормативтік көрсеткіштерін білу.
7. Әртүрлі патологиялық жағдайларда ЭКГ деректерінің өзгеруін білу: миокард инфарктісі, миокард ишемиясы, миокардит, жүректің әртүрлі бөліктерінің шамадан тыс жүктелуі және гипертрофиясы және т. б.
8. Ересектер мен әртүрлі жастағы балалардағы қан қысымы мен ЭКГ тәуліктік мониторингін жүргізу әдістемесі мен нормативтік көрсеткіштерін білу

1. Выполнение основных способов диагностики нарушений функций сердечно-сосудистой системы, в том числе ранних, скрытых форм, у пациентов
2. Выполнение методов функциональной диагностики при часто встречающихся и ранних формах заболеваний у детей.
3. Выполнение методов функциональной диагностики при часто встречающихся и ранних формах заболеваний в пожилом и старческом возрасте.
4. Проведение и анализ нормативных показателей электрокардиографического исследования у взрослых и детей различного возраста.
5. Проведение фармакологических проб при проведении электрокардиографического исследования у взрослых и детей различного возраста.
6. Диагностика изменения ЭКГ при различных патологических состояниях: инфаркт миокарда, ишемия миокарда, миокардит, перегрузки и гипертрофии различных отделов сердца и др.
7. Диагностика эхокардиографических признаков патологических состояний сердца и крупных сосудов: ИБС, аневризма сердца, аневризма и диссекция аорты, гипертрофическая и дилатационная кардиомиопатия, эндокардит, опухоли сердца, заболевания перикарда, постоперационные изменения и др.
8. Проведение УЗДГ периферических сосудов и оценки состояния периферических сосудов.
Знания:
1. Знание основных способов диагностики нарушений функций сердечно-сосудистой системы, в том числе ранних, скрытых форм, у пациентов.
2. Знание основных клинических симптомов и синдромов и методов функциональной диагностики часто встречающихся и ранних формах заболеваний у детей.
3. Знание основных клинических симптомов и синдромов и методов функциональной диагностики часто встречающихся болезней в пожилом и старческом возрасте.
4. Знание методики проведения и нормативных показателей электрокардиографического исследования у взрослых и детей различного возраста.
5. Знание методики проведения и нормативных показателей электрокардиографических проб с физической нагрузкой (велоэргометия, тредмил-тест, спироэргометрия) у взрослых и детей различного возраста.
6.Знание методики проведения и нормативных показателей фармакологических проб при проведении электрокардиографического исследования у взрослых и детей различного возраста.
7. Знание изменений данных ЭКГ при различных патологических состояниях: инфаркт миокарда, ишемия миокарда, миокардит, перегрузки и гипертрофии различных отделов сердца и др.
8. Знание методики проведения и нормативных показателей суточного мониторирования артериального давления и ЭКГ у взрослых и детей различного возраста

9. Ересектер мен балалардағы в, М және доплерлік режимдердегі трансторакальды эхокардиографияны орындау әдістемесі мен нормативтік көрсеткіштерін білу.
10. Жүректің және ірі тамырлардың патологиялық жағдайларының эхокардиографиялық белгілерін білу: АЖЖ, жүрек аневризмасы, аорта аневризмасы және диссекциясы, гипертрофиялық және кеңейтілген кардиомиопатия, эндокардит, жүрек ісіктері, перикард аурулары, операциядан кейінгі өзгерістер және т. б.
11. Перифериялық қан тамырларының УДГ орындалуын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Бронхопульмональды жүйенің функционалдық жағдайын бағалау үшін диагностикалық шараларды жүзеге асыру Функционалдық диагностика әдістерінің техникалық бөлігін орындайды; Функционалдық диагностика дәрігерінің басшылығымен көрсетілген әдістер бойынша қорытынды береді
Машықтар:
1. Ересектер мен әртүрлі жастағы балаларда компьютерлік спирография жүргізу дағдылары.
2. Ересектер мен әртүрлі жастағы балаларда бронх обструкциясының қайтымдылығына фармакологиялық және жүктемелік сынамаларды жүргізу іскерлігі.
3. Бронхолитикалық және бронх арандатушылық құралдармен компьютерлік спирография жүргізу дағдылары.
4. Пикфлоуметрияны жүргізу дағдылары.
5. Плевра қуыстарына ультрадыбыстық зерттеу жүргізу дағдылары.
6. Обструктивті және рестриктивті және аралас типтегі сыртқы тыныс алу функциясының көрсеткіштерін анықтау дағдылары.
7. ӨСОА, бронх демікпесі және басқа аурулар кезіндегі көрсеткіштерді анықтау дағдылары.
Білімдер:
1. Диагностиканың негізгі әдістерін, соның ішінде пациенттердегі өкпе жүйесінің ерте, жасырын формалары мен функцияларының бұзылуын білу
2. Негізгі клиникалық симптомдар мен синдромдарды және тыныс алу органдарының ауруларының жиі кездесетін және ерте формаларын функционалды диагностикалау әдістерін білу.
3. Балаларда жиі кездесетін және ерте кездесетін аурулардың негізгі клиникалық белгілері мен синдромдары мен функционалды диагностикалық әдістерін білу.
4. Егде жастағы және қартайған кезде жиі кездесетін аурулардың негізгі клиникалық белгілері мен синдромдары мен функционалды диагностикалық әдістерін білу .
5. Ересектер мен әртүрлі жастағы балаларда компьютерлік спирографияны жүргізу принциптерін, нормативтік көрсеткіштерін білу.
6. Ересектер мен әртүрлі жастағы балалардағы бронх обструкциясының қайтымдылығына фармакологиялық және жүктемелік сынамаларды жүргізу қағидаттарын білу
7. Обструктивті, рестриктивті және аралас типтер бойынша сыртқы тыныс алу функциясының көрсеткіштерінің өзгеруін білу
8. ӨСОА, бронх демікпесі және басқа аурулардағы сыртқы тыныс алу функциясының өзгеруін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 3:
Орталық жүйке жүйесінің функционалдық жай-күйін бағалау үшін диагностикалық іс-шараларды жүзеге асыру Функционалдық диагностика әдістерінің техникалық бөлігін орындайды; Функционалдық диагностика дәрігерінің басшылығымен көрсетілген әдістер бойынша қорытынды береді
Машықтар:

9. Знание методики выполнения и нормативных показателей трансторакальной эхокардиографии в В, М и допплеровском режимах у взрослых и детей.
10. Знание эхокардиографических признаков патологических состояний сердца и крупных сосудов: ИБС, аневризма сердца, аневризма и диссекция аорты, гипертрофическая и дилатационная кардиомиопатия, эндокардит, опухоли сердца, заболевания перикарда, постоперационные изменения и др.
11. Знание выполнения УЗДГ периферических сосудов
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Осуществление диагностических мероприятий для оценки функционального состояния бронхолегочной системы выполняет техническую часть методов функциональной диагностики; под руководством врача функциональной диагностики дает заключение по указанным методам
Умения:
1. Проведение компьютерной спирографии у взрослых и детей различного возраста.
2. Проведение фармакологических и нагрузочных проб на обратимость бронхообструкции у взрослых и детей различного возраста.
3. Проведениекомпьютерной спирографии с бронхолитическими и бронхопровакационными средствами.
4. Проведение пикфлоуметрии.
5. Проведение ультразвукового исследования плевральных полостей.
6. Определение показателей функции внешнего дыхания при обструктивном и рестриктивном и смешанном типах.
7. Определение показателей при ХОБЛ, бронхиальной астме и других заболеваниях.
Знания:
1. Знание основных способов диагностики, в том числе ранних, скрытых форм и нарушений функций легочной системы у пациентов
2. Знание основных клинических симптомов и синдромов и методов функциональной диагностики часто встречающихся и ранних форм болезней органов дыхания.
3. Знание основных клинических симптомов и синдромов и методов функциональной диагностики часто встречающихся и ранних форм заболеваний у детей.
4. Знание основных клинических симптомов и синдромов и методов функциональной диагностики часто встречающихся болезней в пожилом и старческом возрасте .
5. Знание принципов проведения, нормативных показателей компьютерной спирографии у взрослых и детей различного возраста.
6. Знание принципов проведения фармакологических и нагрузочных проб на обратимость бронхообструкции у взрослых и детей различного возраста
7. Знание изменений показателей функции внешнего дыхания по обструктивному, рестриктивному и смешанному типах
8. Знание изменений показателей функции внешнего дыхания при ХОБЛ, бронхиальной астме и других заболеваниях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Осуществление диагностических мероприятий для оценки функционального состояния центральной нервной системы, выполняет техническую часть методов функциональной диагностики; под руководством врача функциональной диагностики дает заключение по указанным методам
Умения:

1. Орталық жүйке жүйесінің патологиясы бар ересектер мен балаларда толық медициналық тарихты жинау мүмкіндігі.
2. Хаттамаларға сәйкес науқастарға, оның ішінде балаларға дифференциалды диагностика жүргізу, клиникалық диагнозды негіздеу, тексерудің қажетті аспаптық және зертханалық әдістерін тағайындау дағдылары;
3 денсаулық сақтау жөніндегі заңнамада көзделген медициналық құжаттаманы ресімдеу дағдылары;
4. Күнделікті электроэнцефалографияны жүргізу дағдылары;
5. Эхоэнцефалографияны жүргізу дағдылары.
Білімдер:
1. Орталық жүйке жүйесінің патологиясы бар ересектер мен балалардың анамнезін жинау ерекшеліктерін білу.
2. Ересектер мен балалардағы патологиялық жағдайларда орталық жүйке жүйесін тексеру алгоритмін білу
3. Ересектер мен балалардағы анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктерді, қанмен қамтамасыз етуді, мидың иннервациясын білу.
4. Мидың эмбриогенезі және эмбриогенездің бұзылуы туралы білім.
5. Ересектер мен балалардағы мидың дамуындағы ауытқулар клиникасын білу.
6. ЭЭГ тіркеу кезінде артефактілерді анықтау және жою туралы білім.
7. Этиопатогенезді, клиникалық көріністерді, орталық жүйке жүйесінің ең көп таралған ауруларының қазіргі заманғы жіктелуін білу.
8. Ересектер мен әртүрлі жастағы балалардағы әдеттегі электроэнцефалографияның принциптерін, ережелерін және нормативтік көрсеткіштерін білу.
9. Ересектер мен балалардағы әртүрлі патологиялық жағдайлардағы күнделікті ЭЭГ көрсеткіштерінің өзгеруін білу.
10. Балалар мен ересектердегі эхоэнцефалографияны жүргізу принциптері мен нормативтік көрсеткіштерін білу.
11. Әр түрлі патологиялық жағдайларда балалар мен ересектердегі эхоэнцефалография көрсеткіштерінің өзгеруін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Шұғыл жағдайларда білікті медициналық көмек көрсету
Дағды 1:
Шұғыл жағдайларда медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1 шұғыл жағдайларды диагностикалау және дифференциалды диагностикалау дағдылары.
2. Шұғыл жағдайларда білікті медициналық көмек көрсете білу.
3. Жүрек-өкпе реанимациясының дағдылары.
4. Пациенттерді тар мамандарға уақтылы жіберу дағдылары.
5. Белгіленген тәртіппен пациенттерді стационарға уақтылы жатқызу дағдылары.
6. Шұғыл жағдайларда білікті медициналық көмек көрсету іскерлігі:
7. Сафарды үш рет қабылдау техникасының дағдылары.
8. Тыныс алу жолдарын бөгде денелерден тазарту техникасының дағдылары.
9. Тыныс алу жолдарының өткізгіштігін сақтау техникасының дағдылары.
10 өкпені жасанды желдету техникасының дағдылары.

1. Осуществлять сбор полного медицинского анамнеза у взрослых и детей с патологией центральной нервной системы.
2. Навыки проведения дифференциальной диагностики, обоснования клинического диагноза, назначения необходимых инструментальных и лабораторных методов обследования больным, в том числе детям, согласно протоколам;
3. Навыки оформления медицинской документации, предусмотренной законодательством по здравоохранению;
4. Проведение рутинной электроэнцефалографии;
5. Проведение эхоэнцефалографии.
Знания:
1. Знание особенностей сбора анамнеза взрослых и детей с патологией центральной нервной системы.
2. Знание алгоритма обследования центральной нервной системы при патологических состояниях у взрослых и детей
3. Знание анатомо-физиологических особенностей, кровоснабжения, иннервации головного мозга у взрослых и детей.
4. Знание эмбриогенеза головного мозга и нарушений эмбриогенеза.
5. Знание клиники аномалий развития головного мозга у взрослых и детей.
6. Знание выявления и устранения артефактов при регистрации ЭЭГ.
7. Знание этиопатогенеза, клинических проявлений, современных классификаций наиболее распространенных заболеваний центральной нервной системы.
8. Знание принципов, правил проведения и нормативных показателей рутинной электроэнцефалографии у взрослых и детей различного возраста.
9. Знание изменений показателей рутинной ЭЭГ при различных патологических состояниях у взрослых и детей.
10. Знание принципов проведения и нормативных показателей эхоэнцефалографии у детей и взрослых.
11. Знание изменений показателей эхоэнцефалографии у детей и взрослых при различных патологических состояниях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Оказание квалифицированной медицинской помощи при неотложных состояниях под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Оказание медицинской помощи при неотложных состояниях
Умения:
1 Навыки диагностики и дифференциальной диагностики неотложных состояний.
2. Оказывать квалифицированную медицинскую помощь при неотложных состояниях.
3. Проводить сердечно-легочную реанимацию.
4. Навыки своевременного направления пациентов к узким специалистам.
5. Навыки своевременной госпитализации пациентов в стационар в установленном порядке.
6. Оказание квалифицированной медицинской помощи при неотложных состояниях:
7. Владение техникой проведения тройного приема Сафара.
8. Владение техникой очистки дыхательных путей от инородных тел.
9. Владение техникой поддержания проходимости дыхательных путей.
10. Владение техникой проведения искусственной вентиляции легких.

11. Жүрекке жанама массаж жасау техникасын меңгеру.
12. Қан кететін ыдысты басу арқылы қан кетуді уақытша тоқтату техникасының іскерлігі.
13. Қысымды таңғышты қолдану арқылы қан кетуді уақытша тоқтату техникасының дағдылары.
14. Гемостатикалық турникетті қолдану арқылы қан кетуді уақытша тоқтату техникасын білу.
15. Шұғыл емдеу іс-шараларының дағдылары:
- Жедел коронарлық синдром;
- миокард инфарктісі;
- аритмия;
- өкпе ісінуі;
- инфекциялық эндокардит;
- терең тамыр тромбозы;
- өкпе эмболиясы;
- гипертониялық дағдарыстар;
- қолқаның қабыршақтайтын аневризмасы;
- жедел перикардит;
- жүрек тампонадасы;
- жедел пневмония;
- бронх демікпесінің ұстамасы;
- жедел тыныс жетіспеушілігі;
- респираторлық дистресс синдромы;
-пневмоторакс;
- гемоптиз;
- тыныс алу жолдарының жедел обструкциясы;
- кардиогенді шок;
- гиповолемиялық шок;
- анафилактикалық шок;
-септикалық шок;
- уытты шок;
-лактат-ацидоз;
- ауыр жедел респираторлық синдром;
- кома;
-интракраниальды қан кету;
- эпилепсиялық статус;
- инсульт;
- гипоосмолярлы кетоацидотикалық емес кома;
- гипогликемиялық кома;
- Аддисониялық дағдарыс;
- гипотиреоидты кома.
Білімдер:
1. Денсаулық сақтау саласындағы НҚА талаптарын, әдістемелік нұсқаулар мен ұсынымдарды, клиникалық хаттамалар мен нұсқаулықтарды, стандарттарды білу.
2. ЭхоКГ, ХМ, СМАД бойынша американдық, еуропалық мамандар қоғамының ұсыныстарын білу.
3. Патологиялық процестердің этиологиясын, патогенезін, клиникалық көріністерін білу.
4. Клиникалық фармакологияны білу.
5. Айқын сананың негізгі белгілерін білу.
6. Саңырау күйдің негізгі белгілерін білу.
7. Сопорозды жағдайдың негізгі белгілерін білу.
8. Команың негізгі белгілерін және оның дәрежесін білу.
9. Өмірдің негізгі белгілерін білу.
10. Клиникалық өлімнің негізгі белгілерін білу.
11. Биологиялық өлімнің негізгі белгілерін білу.
12. Жедел жүрек-қан тамырлары жеткіліксіздігінің белгілерін білу.
13. Жедел тыныс жетіспеушілігінің белгілерін білу
14. Жедел аллергиялық реакцияның белгілерін білу.
15. Білімжәне "жедел іштің"белгілері
16. Жедел цереброваскулярлық бұзылыстың белгілерін білу.
17. Сафарды үш рет қабылдау техникасын білу.
18. Тыныс алу жолдарын бөгде заттардан тазарту техникасын білу.
19. Тыныс алу жолдарының өткізгіштігін сақтау техникасын білу.
20. Өкпені жасанды желдету техникасын білу.
21. Жүрекке жанама массаж жасау техникасын білу.
22. Қан кететін ыдысты басу арқылы қан кетуді уақытша тоқтату техникасын білу.
23. Қысымды таңу арқылы қан кетуді уақытша тоқтату техникасын білу.

11. Владение техникой проведения непрямого массажа сердца.
12. Владение техникой временной остановки кровотечения прижатием кровоточащего сосуда.
13. Владение техникой временной остановки кровотечения наложением давящей повязки.
14. Владение техникой временной остановки кровотечения наложением кровоостанавливающего жгута.
15. Владение техникой неотложных лечебных мероприятий при:
-остром коронарном синдроме;
-инфаркте миокарда;
-аритмиях;
-отеке легких;
-инфекционном эндокардите;
-тромбозе глубоких вен;
-тромбоэмболии легочной артерии;
-гипертонических кризах;
-расслаивающей аневризме аорты;
-остром перикардите;
- тампонаде сердца;
-острой пневмонии;
-приступе бронхиальной астмы;
-острой дыхательной недостаточности;
–респираторном дистресс-синдроме;
-пневмотораксе;
-кровохарканье;
-острой обструкции дыхательных путей;
-кардиогенном шоке;
-гиповолемическом шоке;
-анафилактическом шоке;
-септическом шоке;
-токсическом шоке;
-лактат-ацидозе;
-тяжелом остром респираторном синдроме;
-коме;
-внутричерепном кровоизлиянии;
-эпилептическом статусе;
-инсульте;
–гипоосмолярно некетоацидотической коме;
-гипогликемической коме;
-Аддисоническом кризе;
-гипотиреоидной коме.
Знания:
1. Знаний требований НПА в области здравоохранения, методических указаний и рекомендаций, клинические протокола и руководства, стандарты.
2. Знание рекомендаций Американского, Европейского общества специалистов по ЭХОКГ, ХМ, СМАД.
3. Знание этиологии, патогенеза, клинических проявлений патологических процессов.
4. Знание клинической фармакологии.
5. Знание основных признаков ясного сознания.
6. Знание основных признаков оглушенного состояния.
7. Знание основных признаков сопорозного состояния.
8. Знание основных признаков комы и ее степени.
9. Знание основных признаков жизни.
10. Знание основных признаков клинической смерти.
11. Знание основных признаков биологической смерти.
12. Знание симптомов острой сердечно-сосудистой недостаточности.
13. Знание симптомов острой дыхательной недостаточности
14. Знание симптомов острой аллергической реакции.
15.Знаниеи симптомов "острого живота"
16. Знание симптомов острого нарушения мозгового кровообращения.
17. Знание техники проведения тройного приема Сафара.
18. Знание техники очистки дыхательных путей от инородных тел.
19. Знание техники поддержания проходимости дыхательных путей.
20. Знание техники проведения искусственной вентиляции легких.
21. Знание техники проведения непрямого массажа сердца.
22. Знание техники временной остановки кровотечения прижатием кровоточащего сосуда.
23. Знание техники временной остановки кровотечения наложением давящей повязки.

24. Гемостатикалық турникетті қолдану арқылы қан кетуді уақытша тоқтату техникасын білу.
25. Этиологияны, патогенезді, клиникалық көріністі, диагностиканы білу,
жедел емдеу шараларының әдістері: -Жедел коронарлық синдром;
- миокард инфарктісі;
- аритмия;
- өкпе ісінуі;
- инфекциялық эндокардит;
- терең тамыр тромбозы; - өкпе эмболиясы;
- гипертониялық дағдарыстар;
- қолқаның қабыршақтайтын аневризмасы;
- жедел перикардит;
- жүрек тампонадасы;
- жедел пневмония;
- бронх демікпесінің ұстамасы;
- жедел тыныс жетіспеушілігі;
респираторлық дистресс синдромы;
-пневмоторакс; - гемоптиз;
- тыныс алу жолдарының жедел обструкциясы;
- кардиогенді шок;
- гиповолемиялық шок;
- анафилактикалық шок;
-септикалық шок;
- уытты шок;
-лактат-ацидоз;
- ауыр жедел респираторлық синдром;
- кома;
-интракраниальды қан кету;
- эпилепсиялық статус;
- инсульт;
- гипоосмолярлы кетоацидотикалық емес кома;
- гипогликемиялық кома;
- Аддисониялық дағдарыс;
- гипотиреоидты кома
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Функционалдық диагностика мәселелері бойынша басқа мамандықтардың дәрігерлеріне консультациялық қызметтер көрсету
Дағды 1:
Функционалдық диагностика мәселелері бойынша басқа мамандықтағы дәрігерлерге кеңес беру
Машықтар:
1. "Функционалдық диагностика"мамандығы шеңберінде басқа мамандықтардың дәрігерлеріне кеңес бере білу.
2. "Функционалдық диагностика"мамандығы шеңберінде дәрігерге дейінгі көмек және мейірбике специалистов мамандарына кеңес бере білу.
3. Дәрігерлік консилиумдарда, клиникалық конференцияларда ұсынылатын тактиканы таныстыру дағдылары.
4. Жарияланымдарды ресімдеу дағдылары.
5. Кәсіби ақпараттық алмасу алаңдарында өз бақылауларының материалдарын баяндай білу
Білімдер:
1. Тиімді қарым-қатынас ережелерін білу
2. Медициналық этика, деонтология және субординация ережелерін білу
3. Соңғы 5 жылда Функционалдық диагностика дәрігерлері қауымдастығында танылған заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу
4. Соңғы 5 жылда Функционалдық диагностика дәрігерлері қауымдастығында танылған негізгі заманауи зерттеулердің әдіснамасын білу
5. Авторлық құқық саласындағы НҚА-ны білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Диспансерлік науқастар мен дені сау адамдарда профилактикалық және оңалту іс-шараларын жүргізу кезінде "функционалдық диагностика" мамандығы шеңберінде диагностикалық қызметтерді қолдануды қайта ұйымдастыру
Дағды 1:
Жалпы диспансерлік науқастар мен дені сау адамдарда профилактикалық және оңалту іс-шараларын жүргізу кезінде "функционалдық диагностика" мамандығы шеңберінде диагностикалық қызметтерді қолдануды ұйымдастыру
Машықтар:

24. Знание техники временной остановки кровотечения наложением кровоостанавливающего жгута.
25. Знание этиологии, патогенеза, клинической картины, диагностики,
техники неотложных лечебных мероприятий при: -остром коронарном синдроме;
-инфаркте миокарда;
-аритмиях;
-отеке легких;
-инфекционном эндокардите;
-тромбозе глубоких вен; -тромбоэмболии легочной артерии;
-гипертонических кризах;
-расслаивающей аневризме аорты;
-остром перикардите;
- тампонаде сердца;
-острой пневмонии;
-приступе бронхиальной астмы;
-острой дыхательной недостаточности;
респираторном дистресс-синдроме;
-пневмотораксе; -кровохарканье;
-острой обструкции дыхательных путей;
-кардиогенном шоке;
-гиповолемическом шоке;
-анафилактическом шоке;
-септическом шоке;
-токсическом шоке;
-лактат-ацидозе;
-тяжелом остром респираторном синдроме;
-коме;
-внутричерепном кровоизлиянии;
-эпилептическом статусе;
-инсульте;
–гипоосмолярно некетоацидотической коме;
-гипогликемической коме;
-Аддисоническом кризе;
-гипотиреоидной коме.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Оказание консультационных услуг врачам других специальностей по вопросам функциональной диагностики под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Консультировать врачей других специальностей по вопросам функциональной диагностики
Умения:
1. Консультировать врачей других специальностей в рамках специальности "Функциональная диагностика".
2. Консультировать специалистов доврачебной помощи и сестринского дела в рамках специальности "Функциональная диагностика".
3. Проводить презентации рекомендуемой тактики на врачебных консилиумах, клинических конференциях.
4. Оформление публикаций.
5. Докладывать материалы собственных наблюдений на профессиональных площадках информационного обмена
Знания:
1. Знание правил эффективного общения
2. Знание правил медицинской этики, деонтологии и субординации
3. Знание основных результатов современных исследований, признанных в сообществе врачей функциональной диагностике в последние 5 лет
4. Знание методологии основных современных исследований, признанных в сообществе врачей функциональной диагностики в последние 5 лет
5. Знание НПА в области авторских прав
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Организация применения диагностических услуг в рамках специальности "Функциональная диагностика" при проведении профилактических и реабилитационных мероприятий у диспансерных больных и здоровых людей в целом под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Организация применения диагностических услуг в рамках специальности "Функциональная диагностика" при проведении профилактических и реабилитационных мероприятий у диспансерных больных и здоровых людей в целом
Умения:

1. Сырқаттанушылықты төмендетуге бағытталған жалпы санитарлық-гигиеналық іс-шараларды өткізу бойынша нұсқама жүргізу дағдылары.
2. Диспансерлік науқастардың "Функционалдық диагностика" мамандығы шеңберінде профилактикалық іс-шараларды жүргізу кезінде диагностикалық қызметтерді жүргізу дағдылары.
3. Дені сау халыққа" Функционалдық диагностика " мамандығы шеңберінде профилактикалық іс-шараларды жүргізу кезінде диагностикалық қызметтерді жүргізу дағдылары
Білімдер:
1. "Функционалдық диагностика"мамандығы шеңберінде профилактика бойынша стандарттарды, НҚА және басқа да регламенттеуші құжаттарды білу.
2. Соңғы бес жылда Функционалдық диагностика дәрігерлері қауымдастығында танылған ағзаның патологиялық жағдайларын диагностикалауға қатысты қазіргі заманғы зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
Функционалдық диагностика әдістері бойынша пациент пен оның өкілдерін хабардар ету
Дағды 1:
Функционалдық диагностика әдістері бойынша пациент пен оның өкілдерін хабардар ету
Машықтар:
1. Функционалдық диагностика әдістерін таңдау мүмкіндігі туралы пациентті немесе оның заңды өкілін хабардар ету қабілеті.
2. Функционалдық диагностиканың көрсетілген әдісін жүргізудің мақсаты мен әдістемесі туралы пациентті немесе оның заңды өкілін хабардар ету іскерлігі.
3. Пациентті немесе оның заңды өкілін Функционалдық диагностика әдістерін сәтті жүргізу үшін сақталуы қажет ережелерге үйрету дағдылары.
5. Дәрігерлік этика мен құқықтардың талаптарына сәйкес БАҚ-та және интернет-ресурстарда ақпарат бере білу.
Білімдер:
1. Тиімді қарым-қатынас ережелерін білу.
2. Медициналық этика және деонтология туралы білім.
3. Нозология мен диагностика әдістеріне байланысты пациенттерге мамандандырылған ұсыныстарды білу.
4. Денсаулық сақтау саласындағы НҚА-ны білу (пациенттің және оның заңды өкілдерінің құқықтарына қатысты).
5. Бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы негізгі НҚА-ны білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Үздіксіз кәсіби даму
Дағды 1:
Кәсіби жетілдіруге ұмтылу
Машықтар:
1. Кәсіби оқыту іс-шараларына қатысу: конференциялар, семинарлар, вебинарлар.
2. Жеке дағдыларды үйрету: көшбасшылық, топтық жұмыс, эмпатия және бейімделу, бастамашылық және мақсаттарға жету жауапкершілігі.
3. Уақыт пен стрессті басқару дағдыларын дамыту.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2023 жылғы 30 наурыздағы № 49 бұйрығы "Қазақстан Республикасында медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 наурызда № 32160 болып тіркелді)

1. Навыки проведения инструктажа по проведению общих санитарно-гигиенических мероприятий, направленных на снижение заболеваемости.
2. Навыки проведения диагностических услуг при проведении профилактических мероприятий в рамках специальности "Функциональная диагностика" диспансерным больным.
3. Навыки проведения диагностических услуг при проведении профилактических мероприятий в рамках специальности "Функциональная диагностика" здоровому населению
Знания:
1. Знание стандартов, НПА и других регламентирующих документов по профилактике в рамках специальности "Функциональная диагностика".
2. Знание основных результатов современных исследований в отношении диагностики патологических состояний организма, признанных в сообществе врачей функциональной диагностики в последние пять лет
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 5:
Информирование пациента и его представителей по методам функциональной диагностики под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Информирование пациента и его представителей по методам функциональной диагностики
Умения:
1. Информировать пациента или его законного представителя о возможности выбора методов функциональной диагностики.
2. Информировать пациента или его законного представителя о цели и методике проведения показанного метода функциональной диагностики.
3. Обучать пациента или его законного представителя правилам, соблюдение которых необходимо для успешного проведения методов функциональной диагностики.
5. Готовить и оформлять информацию в СМИ и интернет ресурсах, в соответствии с требованиями врачебной этики и прав.
Знания:
1. Знание правил эффективного общения.
2.Знание медицинской этики и деонтологии.
3. Знание специализированных рекомендаций пациентам в зависимости от нозологии и методов диагностики.
4. Знание НПА в здравоохранении (в отношении прав пациента и его законных представителей).
5. Знание основных НПА в области средств массовой информации
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Непрерывное профессиональное развитие
Навык 1:
Стремление к профессиональному совершенствованию
Умения:
1. Участвовать в профессиональных обучающих мероприятиях: конференциях, семинарах, вебинарах.
2. Тренировать личностные навыки: лидерство, командная работа, эмпатия и адаптивность, инициативность и ответственность за достижение поставленных целей.
3. Развивать навыки управления временем и стрессом.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-303/2020 "Об утверждении правил дополнительного и неформального образования специалистов в области здравоохранения, квалификационных требований к организациям, реализующим образовательные программы дополнительного и неформального образования в области здравоохранения, а также правил признания результатов обучения, полученных специалистами в области здравоохранения через дополнительное и неформальное образование (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2020 года № 21847).

1. "Функционалдық диагностика"мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде диагностикалық іс-шараларды жүзеге асыру.
2. "Функционалдық диагностика"мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде күрделі науқастар санатындағы диагностикалық іс-шараларды жүзеге асыру.
3. "Функционалдық диагностика"мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
"Функционалдық диагностика"мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде диагностикалық іс-шараларды жүзеге асыру.
Дағды 1:
Жүрек-қантамыр жүйесінің функционалдық жай-күйін бағалау үшін диагностикалық іс-шараларды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Пациенттерде жүрек-қантамыр жүйесі функцияларының бұзылуын, оның ішінде ерте, жасырын нысандарды диагностикалаудың негізгі тәсілдерін орындау дағдылары
2. Балалардағы аурулардың жиі кездесетін және ерте түрлерінде функционалды диагностика әдістерін орындау дағдылары.
3. Егде жастағы және кәрілік жастағы аурулардың жиі кездесетін және ерте түрлерінде Функционалдық диагностика әдістерін орындау дағдылары.
4. Ересектер мен әртүрлі жастағы балалардағы электрокардиографиялық зерттеудің нормативтік көрсеткіштерін жүргізу және талдау дағдылары.
5. Ересектер мен әртүрлі жастағы балалардағы дене жүктемесі бар электрокардиографиялық сынамалардың (велоэргометрия, тредмил-тест, спироэргометрия) нормативтік көрсеткіштерін жүргізу және талдау дағдылары
6.Ересектер мен әртүрлі жастағы балаларда электрокардиографиялық зерттеу жүргізу кезінде фармакологиялық сынамалардың нормативтік көрсеткіштерін жүргізу және талдау дағдылары.
7. Әртүрлі патологиялық жағдайларда ЭКГ өзгерістерін диагностикалау дағдылары: миокард инфарктісі, миокард ишемиясы, миокардит, жүректің әртүрлі бөліктерінің шамадан тыс жүктелуі және гипертрофиясы және т. б.
8. Ересектер мен әртүрлі жастағы балалардағы қан қысымы мен ЭКГ тәуліктік мониторингінің нәтижелерін жүргізу және түсіндіру дағдылары.
9. Жүрек аритмиясы және миокард ишемиясы кезінде трансезофагеальды электрокардиостимуляция (ТЖЖ) әдістемесінің дағдылары.
10. Ересектер мен балаларда В, М және доплерлік режимдерде трансторакальды эхокардиографияны орындау дағдылары.
11. Жүректің және ірі тамырлардың патологиялық жағдайларының эхокардиографиялық белгілерін диагностикалау дағдылары: АЖЖ, жүрек аневризмасы, аорта аневризмасы және диссекциясы, гипертрофиялық және кеңейтілген кардиомиопатия, эндокардит, жүрек ісіктері, перикард аурулары, операциядан кейінгі өзгерістер және т. б.

1. Осуществление диагностических мероприятий в рамках медицинских услуг по специальности "Функциональная диагностика".
2. Осуществление диагностических мероприятий категории сложных больных в рамках медицинских услуг по специальности "Функциональная диагностика".
3. Оказание высокоспециализированной медицинской помощи в рамках медицинских услуг по специальности "Функциональная диагностика".
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Осуществление диагностических мероприятий в рамках медицинских услуг по специальности "Функциональная диагностика".
Навык 1:
Осуществление диагностических мероприятий для оценки функционального состояния сердечно-сосудистой системы
Умения:
1. Навыки выполнения основных способов диагностики нарушений функций сердечно-сосудистой системы, в том числе ранних, скрытых форм, у пациентов
2. Навыки выполнения методов функциональной диагностики при часто встречающихся и ранних формах заболеваний у детей.
3. Навыки выполнения методов функциональной диагностики при часто встречающихся и ранних формах заболеваний в пожилом и старческом возрасте.
4. Навыки проведения и анализа нормативных показателей электрокардиографического исследования у взрослых и детей различного возраста.
5. Навыки проведения и анализа нормативных показателей электрокардиографических проб с физической нагрузкой (велоэргометия, тредмил-тест, спироэргометрия) у взрослых и детей различного возраста
6. Навыки проведения и анализа нормативных показателей фармакологических проб при проведении электрокардиографического исследования у взрослых и детей различного возраста.
7. Навыки диагностики изменения ЭКГ при различных патологических состояниях: инфаркт миокарда, ишемия миокарда, миокардит, перегрузки и гипертрофии различных отделов сердца и др.
8. Навыки проведения и интерпретации результатов суточного мониторирования артериального давления и ЭКГ у взрослых и детей различного возраста.
9. Навыки методики чреспищеводной электрокардиостимуляции (ЧПЭС) при аритмиях сердца и ишемии миокарда.
10. Навыки выполнения трансторакальной эхокардиографии в В, М и допплеровском режимах у взрослых и детей.
11. Навыки диагностики эхокардиографических признаков патологических состояний сердца и крупных сосудов: ИБС, аневризма сердца, аневризма и диссекция аорты, гипертрофическая и дилатационная кардиомиопатия, эндокардит, опухоли сердца, заболевания перикарда, постоперационные изменения и др.

12. Жүректің туа біткен ақауларын эхокардиографиялық диагностикалау және ДПС хирургиясы үшін көрсеткіштерді бағалау дағдылары.
13. Операциядан кейінгі жүрек клапандарының қызметін эхокардиографиялық бағалау дағдылары.
14. Жүректің қарыншалық қызметі мен гемодинамикасының сандық көрсеткіштерін, протезделген клапандарды қоса алғанда, жүректің барлық клапандарының қызметін бағалау дағдылары (қысымды, регургитациялық ағынның ауданын, тиімді регургитациялық саңылаудың ауданын өлшеу);
15. Трансезофагеальды эхокардиографияны орындау дағдылары: негізгі трансезофагеальды эхокардиографиялық зерттеуді зерттеу және жүргізу үшін оңтайлы зонд позицияларын енгізу және орнату.
трансэзофагеальды және транс-асқазан терезесінде табылған жүрек құрылымы мен функциясының патологиялық өзгерістерін анықтау
16. Стресс-эхокардиография, нәтижелерді түсіндіру дағдылары.
17. Трансезофагеальды эхокардиография (ядролық магниттік-резонанстық томография, жүрек қуысының катетеризациясы және т.б.) деректерімен корреляцияланатын кардиоваскулярлық әдістердің көрсеткіштерін бағалау дағдылары.
18. Жүргізу және түсіндіру дағдылары перифериялық тамырлардың ультрадыбыстық доплерографиясының (Udd) нәтижелері және перифериялық тамырлардың күйін бағалау.
19 алынған мәліметтер бойынша қорытынды жасау дағдылары.
Білімдер:
1. Жүрек-қантамыр жүйесі функцияларының бұзылуын диагностикалаудың негізгі тәсілдерін, оның ішінде пациенттердегі ерте, жасырын нысандарды білу
2. Балаларда жиі кездесетін және ерте кездесетін аурулардың негізгі клиникалық белгілері мен синдромдары мен функционалды диагностикалық әдістерін білу.
3. Егде жастағы және қартайған кезде жиі кездесетін аурулардың негізгі клиникалық белгілері мен синдромдары мен функционалды диагностикалық әдістерін білу.
4. Ересектер мен әртүрлі жастағы балаларда электрокардиографиялық зерттеу жүргізу әдістемесі мен нормативтік көрсеткіштерін білу.
5. Ересектер мен әр түрлі жастағы балалардағы физикалық жүктемесі бар электрокардиографиялық сынамаларды (велоэргометрия, тредмил-тест, спироэргометрия) жүргізу әдістемесін және нормативтік көрсеткіштерін білу.
6. Ересектер мен әртүрлі жастағы балаларда электрокардиографиялық зерттеу жүргізу кезінде фармакологиялық сынамаларды жүргізу әдістемесін және нормативтік көрсеткіштерін білу.
7. Әртүрлі патологиялық жағдайларда ЭКГ деректерінің өзгеруін білу: миокард инфарктісі, миокард ишемиясы, миокардит, жүректің әртүрлі бөліктерінің шамадан тыс жүктелуі және гипертрофиясы және т. б.
8. Ересектер мен әртүрлі жастағы балалардағы қан қысымы мен ЭКГ тәуліктік мониторингін жүргізу әдістемесі мен нормативтік көрсеткіштерін білу
9. Жүрек аритмиясы және миокард ишемиясы кезінде трансезофагеальды электрокардиостимуляция (ТЖЖ) әдісін білу.

12. Навыки эхокардиографической диагностики врожденных пороков сердца и оценки показаний для хирургического вмешательства при ВПС.
13. Навыки эхокардиографической оценки функций сердечных клапанов после хирургических вмешательств.
14. Навыки оценки количественных показателей функции желудочков сердца и гемодинамики, функции всех клапанов сердца, включая протезированные клапаны (измерение давления, площади регургитирующей струи, площади эффективного регургитационного отверстия);
15. Навыки выполнения чреспищеводной эхокардиографии: вводить и устанавливать оптимальные позиции зонда для исследования и проведения базового чреспищеводного эхокардиографического исследования.
выявление патологических изменений структуры сердца и функции, обнаруженных в трансэзофагеальном и трансжелудочном окне
16. Навыки проведения стресс-эхокардиографии, интерпретации результатов.
17. Навыки оценки показателей кардиоваскулярных методов, коррелирующих с данными чреспищеводной эхокардиографии (ядерномагнитно-резонансная томография, катетеризация полостей сердца и другие).
18. Навыки проведения и интерпретации результатов ультразвуковой допплерографии (УЗДГ) периферических сосудов и оценки состояния периферических сосудов.
19. Навыки составления заключения по полученным данным.
Знания:
1. Знание основных способов диагностики нарушений функций сердечно-сосудистой системы, в том числе ранних, скрытых форм, у пациентов
2. Знание основных клинических симптомов и синдромов и методов функциональной диагностики часто встречающихся и ранних формах заболеваний у детей.
3. Знание основных клинических симптомов и синдромов и методов функциональной диагностики часто встречающихся болезней в пожилом и старческом возрасте.
4. Знание методики проведения и нормативные показатели электрокардиографического исследования у взрослых и детей различного возраста.
5. Знание методики проведения и нормативные показатели электрокардиографических проб с физической нагрузкой (велоэргометия, тредмил-тест, спироэргометрия) у взрослых и детей различного возраста.
6. Знание методики проведения и нормативные показатели фармакологических проб при проведении электрокардиографического исследования у взрослых и детей различного возраста.
7. Знание изменений данных ЭКГ при различных патологических состояниях: инфаркт миокарда, ишемия миокарда, миокардит, перегрузки и гипертрофии различных отделов сердца и др.
8. Знание методики проведения и нормативных показателей суточного мониторирования артериального давления и ЭКГ у взрослых и детей различного возраста
9. Знание методики чреспищеводной электрокардиостимуляции (ЧПЭС) при аритмиях сердца и ишемии миокарда.

10. Ересектер мен балалардағы в, М және доплерлік режимдердегі трансторакальды эхокардиографияны орындау әдістемесі мен нормативтік көрсеткіштерін білу.
11. Жүректің және ірі тамырлардың патологиялық жағдайларының эхокардиографиялық белгілерін білу: АЖЖ, жүрек аневризмасы, аорта аневризмасы және диссекциясы, гипертрофиялық және кеңейтілген кардиомиопатия, эндокардит, жүрек ісіктері, перикард аурулары, операциядан кейінгі өзгерістер және т. б.
12. Жүректің туа біткен ақауларын (ДПС) эхокардиографиялық диагностикалау әдістемесін және ДПС кезінде хирургиялық араласуға көрсеткіштерді білу.
13. Хирургиялық араласудан кейін жүрек клапандарының қызметін эхокардиографиялық бағалау әдісін білу
14. Жүректің қарыншалық қызметі мен гемодинамикасының сандық көрсеткіштерін, протезделген клапандарды қоса алғанда, жүректің барлық клапандарының қызметін бағалауды білу (қысымды, регургитациялық ағынның ауданын, тиімді регургитациялық тесіктің ауданын өлшеу);
15. Трансезофагеальды эхокардиографиялық зерттеу жүргізу әдістемесін білу.
16. Стресс-эхокардиографияны, көрсеткіштерді, қарсы көрсеткіштерді, сезімталдықты, әдістің ерекшелігін, зерттеу хаттамасын, нәтижелерді түсіндіруді білу.
17. Трансезофагеальды эхокардиография деректерімен корреляцияланатын кардиоваскулярлық әдістердің негіздерін білу (ядролық магнитті-резонанстық томография, жүрек қуысының катетеризациясы және басқалар.).
18. Перифериялық тамырлардың ультрадыбыстық доплерографиясының (Udd) нәтижелерін білу және түсіндіру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 2:
Бронхопульмональды жүйенің функционалдық жағдайын бағалау үшін диагностикалық шараларды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Ересектер мен әртүрлі жастағы балалардағы компьютерлік спирография нәтижелерін жүргізу және түсіндіру дағдылары.
2. Ересектер мен әртүрлі жастағы балалардағы бронх обструкциясының қайтымдылығына фармакологиялық және жүктемелік сынамалардың нәтижелерін жүргізу және түсіндіру дағдылары.
3. Бронхолитикалық және бронхопровакациялық құралдармен компьютерлік спирография нәтижелерін жүргізу және түсіндіру дағдылары.
4. Пикфлоуметрия нәтижелерін жүргізу және түсіндіру дағдылары.
5. Плевра қуысын ультрадыбыстық зерттеу нәтижелерін жүргізу және түсіндіру дағдылары.
6. Обструктивті және шектеуші және аралас типтегі сыртқы тыныс алу функциясының көрсеткіштерін анықтау және түсіндіру дағдылары.
7. ӨСОА, бронх демікпесі және басқа аурулардағы көрсеткіштерді анықтау және түсіндіру дағдылары.
8. Алынған мәліметтер бойынша қорытынды жасау дағдылары.
Білімдер:
1. Диагностиканың негізгі әдістерін, соның ішінде пациенттердегі өкпе жүйесінің ерте, жасырын формалары мен функцияларының бұзылуын білу.

10. Знание методики выполнения и нормативных показателей трансторакальной эхокардиографии в В, М и допплеровском режимах у взрослых и детей.
11. Знание эхокардиографических признаков патологических состояний сердца и крупных сосудов: ИБС, аневризма сердца, аневризма и диссекция аорты, гипертрофическая и дилатационная кардиомиопатия, эндокардит, опухоли сердца, заболевания перикарда, постоперационные изменения и др.
12. Знание методики эхокардиографической диагностики врожденных пороков сердца (ВПС) и показания к хирургическому вмешательству при ВПС.
13. Знание методики эхокардиографической оценки функций сердечных клапанов после хирургических вмешательств
14. Знание оценки количественных показателей функции желудочков сердца и гемодинамики, функции всех клапанов сердца, включая протезированные клапаны (измерение давления, площади регургитирующей струи, площади эффективного регургитационного отверстия);
15. Знание методики проведения чреспищеводного эхокардиографического исследования.
16. Знание стресс-эхокардиографии, показаний, противопоказаний, чувствительности, специфичности метода, протокола исследования, интерпретации результатов.
17. Знание основ кардиоваскулярных методов, коррелирующих с данными чреспищеводной эхокардиографии (ядерномагнитно-резонансная томография, катетеризация полостей сердца и другие.).
18. Знание выполнения и интерпретация результатов ультразвуковой допплерографии (УЗДГ) периферических сосудов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Осуществление диагностических мероприятий для оценки функционального состояния бронхолегочной системы
Умения:
1. Навыки проведения и интерпретации результатов компьютерной спирографии у взрослых и детей различного возраста.
2. Навыки проведения и интерпретации результатов фармакологических и нагрузочных проб на обратимость бронхообструкции у взрослых и детей различного возраста.
3. Навыки проведения и интерпретации результатов компьютерной спирографии с бронхолитическими и бронхопровакационными средствами.
4. Навыки проведения и интерпретации результатов пикфлоуметрии.
5. Навыки проведения и интерпретации результатов ультразвукового исследования плевральных полостей.
6. Навыки определения и интерпретации показателей функции внешнего дыхания при обструктивном и рестриктивном и смешанном типах.
7. Навыки определения и интерпретации показателей при ХОБЛ, бронхиальной астме и других заболеваниях.
8. Навыки составления заключения по поученным данным.
Знания:
1. Знание основных способов диагностики, в том числе ранних, скрытых форм и нарушений функций легочной системы у пациентов.

2. Негізгі клиникалық симптомдар мен синдромдарды және тыныс алу органдарының ауруларының жиі кездесетін және ерте формаларын функционалды диагностикалау әдістерін білу.
3. Балаларда жиі кездесетін және ерте кездесетін аурулардың негізгі клиникалық белгілері мен синдромдары мен функционалды диагностикалық әдістерін білу.
4. Егде жастағы және қартайған кезде жиі кездесетін аурулардың негізгі клиникалық белгілері мен синдромдары мен функционалды диагностикалық әдістерін білу.
5. Компьютерлік спирографияны жүргізу принциптерін, нормативтік көрсеткіштерін білу және әртүрлі жастағы ересектер мен балаларда өткізу нәтижелерін талдау.
6. Ересектер мен әртүрлі жастағы балалардағы бронх обструкциясының қайтымдылығына фармакологиялық және жүктемелік сынамаларды жүргізу принциптерін білу.
7. Обструктивті, рестриктивті және аралас типтер бойынша сыртқы тыныс алу функциясының көрсеткіштерінің өзгеруін білу
8. ӨСОА, бронх демікпесі және басқа аурулардағы сыртқы тыныс алу функциясының өзгеруін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Дағды 3:
Орталық жүйке жүйесінің, перифериялық нейромоторлы аппараттың функционалдық жай-күйін бағалау үшін диагностикалық іс-шараларды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Орталық жүйке жүйесі мен перифериялық нейромоторлы аппарат патологиясы бар ересектер мен балаларда толық медициналық тарихты жинау дағдылары.
2. Дифференциалды диагностика жүргізу дағдылары, клиникалық диагнозды негіздеу, пациенттерге, оның ішінде балаларға тексерудің қажетті аспаптық және зертханалық әдістерін тағайындау, хаттамаларға сәйкес қосымша тексеру әдістерінің нәтижелерін түсіндіру.
3. Күнделікті электроэнцефалографиялық зерттеуді жүргізу дағдылары ересектер мен әртүрлі жастағы балаларда нәтижелерді жүргізу және түсіндіру
4. Балалар мен ересектердегі ұйқы күйіндегі электроэнцефалографиялық мониторингтің нәтижелерін жүргізу және түсіндіру дағдылары.
5. Эхоэнцефалография нәтижелерін жүргізу және түсіндіру дағдылары
6. Электроневромиография нәтижелерін жүргізу және түсіндіру дағдылары.
7. Алынған мәліметтер бойынша қорытынды жасау дағдылары.
Білімдер:
1. Орталық жүйке жүйесінің және перифериялық нейромоторлы аппараттың патологиясы бар ересектер мен балалардың анамнезін жинау ерекшеліктерін білу.
2. Ересектер мен балалардағы патологиялық жағдайларда орталық жүйке жүйесі мен перифериялық нейромоторлы аппаратты тексеру алгоритмін білу.
3. Ересектер мен балалардағы анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктерді, қанмен қамтамасыз етуді, мидың иннервациясын және перифериялық нейромоторлық аппаратты білу.

2. Знание основных клинических симптомов и синдромов и методов функциональной диагностики часто встречающихся и ранних форм болезней органов дыхания.
3. Знание основных клинических симптомов и синдромов и методов функциональной диагностики часто встречающихся и ранних форм заболеваний у детей.
4. Знание основных клинических симптомов и синдромов и методов функциональной диагностики часто встречающихся болезней в пожилом и старческом возрасте.
5. Знание принципов проведения, нормативных показателей компьютерной спирографии и анализ результатов проведения у взрослых и детей различного возраста.
6. Знание принципов проведения фармакологических и нагрузочных проб на обратимость бронхообструкции у взрослых и детей различного возраста.
7. Знание изменений показателей функции внешнего дыхания по обструктивному, рестриктивному и смешанному типах
8. Знание изменений показателей функции внешнего дыхания при ХОБЛ, бронхиальной астме и других заболеваниях.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Осуществление диагностических мероприятий для оценки функционального состояния центральной нервной системы, периферического нейромоторного аппарата
Умения:
1. Навыки сбора полного медицинского анамнеза у взрослых и детей с патологией центральной нервной системы и периферического нейромоторного аппарата.
2. Навыки проведения дифференциальной диагностики, обоснования клинического диагноза, назначение необходимых инструментальных и лабораторных методов обследования больным, в том числе детям, согласно протоколам, интерпретация результатов дополнительных методов обследований.
3. Навыки проведения проведение и интерпретация результатов у взрослых и детей различного возраста рутинного электроэнцефалографического исследования
4. Навыки проведения и интерпретации результатов видео электроэнцефалографического мониторинга в состоянии сна у детей и взрослых.
5. Навыки проведения и интерпретации результатов эхоэнцефалографии
6. Навыки проведения и интерпретации результатов электронейромиографии.
7. Навыки составления заключения по поученным данным.
Знания:
1. Знание особенностей сбора анамнеза взрослых и детей с патологией центральной нервной системы и периферического нейромоторного аппарата.
2. Знание алгоритма обследования центральной нервной системы и периферического нейромоторного аппарата при патологических состояниях у взрослых и детей.
3. Знание анатомо-физиологических особенностей, кровоснабжения, иннервации головного мозга и периферического нейромоторного аппарата у взрослых и детей.

4. Мидың және перифериялық нейромоторлы аппараттың эмбриогенезі және эмбриогенездің бұзылуы туралы білім.
5. Ересектер мен балалардағы ми мен перифериялық нейромоторлық аппараттардың даму ауытқулары клиникасын білу.
6. Тіркеу кезінде артефактілерді анықтау және жою туралы білім.
7. Этиопатогенезді, клиникалық көріністерді, орталық жүйке жүйесі мен перифериялық нейромоторлы аппараттың ең көп таралған ауруларының қазіргі заманғы жіктелуін білу.
8. Ересектер мен әртүрлі жастағы балалардағы электроэнцефалографияның принциптерін, ережелерін және нормативтік көрсеткіштерін білу.
9.Ересектер мен балалардағы әртүрлі патологиялық жағдайлардағы ЭЭГ көрсеткіштерінің өзгеруін білу;
10. Әр түрлі жастағы балалар мен ересектердегі ұйқы күйіндегі ЭЭГ бейне мониторингінің принциптері мен нормативтік көрсеткіштерін білу.
11. Әртүрлі жастағы балалар мен ересектердегі патологиялық жағдайлар кезіндегі ЭЭГ бейне мониторинг көрсеткіштерінің өзгеруін білу.
12. Балалар мен ересектердегі эхоэнцефалографияны жүргізу принциптері мен нормативтік көрсеткіштерін білу.
13. Әр түрлі патологиялық жағдайларда балалар мен ересектердегі эхоэнцефалография көрсеткіштерінің өзгеруін білу.
14. Ересектер мен әр түрлі жастағы балаларда электроневромиографияны жүргізу әдістемесін, нормативтік көрсеткіштерін және патологиялық өзгерістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
"Функционалдық диагностика"мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде күрделі науқастар санатындағы диагностикалық іс-шараларды жүзеге асыру.
Дағды 1:
"Функционалдық диагностика"мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде күрделі науқастар санатындағы диагностикалық іс-шараларды жүзеге асыру
Машықтар:
1. "Функционалдық диагностика"мамандығы шеңберінде күрделі науқастардың санаттарына ұсынылатын диагностикалық қызметтерді жүргізу және нәтижелерді талдау дағдылары.
2. "Функционалдық диагностика" мамандығы шеңберінде күрделі науқастардың санаттарына ұсынылатын аспаптық әдістерді, диагностикалық қызметтерді жүргізу және нәтижелерді талдау дағдылары
3. Алынған мәліметтер бойынша қорытынды жасау дағдылары
4. Дәрігерлік консилиумдарды ұйымдастыру дағдылары.
5. "Функционалдық диагностика" мамандығы шеңберінде сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде консультанттардың қорытындыларынан ақпаратты синтездеу дағдылары
Білімдер:
1. "Функционалдық диагностика"мамандығы шеңберінде этиологияны, гемодинамиканың ерекшеліктерін, клиникалық көріністі, сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалауды білу.

4. Знание эмбриогенеза головного мозга и периферического нейромоторного аппарата и нарушений эмбриогенеза.
5. Знание клиники аномалий развития головного мозга и периферического нейромоторного аппарата у взрослых и детей.
6. Знание выявления и устранения артефактов при регистрации.
7. Знание этиопатогенеза, клинических проявлений, современных классификаций наиболее распространенных заболеваний центральной нервной системы и периферического нейромоторного аппарата.
8. Знание принципов, правил проведения и нормативных показателей электроэнцефалографии у взрослых и детей различного возраста.
9. Знание изменений показателей ЭЭГ при различных патологических состояниях у взрослых и детей;
10. Знание принципов проведения и нормативных показателей ЭЭГ видео мониторинга в состоянии сна у детей различного возраста и взрослых.
11. Знание изменений показателей ЭЭГ видео мониторинга при патологических состояниях у детей различного возраста и взрослых.
12. Знание принципов проведения и нормативных показателей эхоэнцефалографии у детей и взрослых.
13. Знание изменений показателей эхоэнцефалографии у детей и взрослых при различных патологических состояниях.
14. Знание методики проведения, нормативных показателей и патологических изменений электронейромиографии у взрослых и детей различного возраста.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Осуществление диагностических мероприятий категории сложных больных в рамках медицинских услуг по специальности "Функциональная диагностика".
Навык 1:
Осуществлять диагностические мероприятия категории сложных больных в рамках медицинских услуг по специальности "Функциональная диагностика"
Умения:
1. Навыки проведения диагностических услуг и анализа результатов, предоставляемых категориям сложных больных в рамках специальности "Функциональная диагностика".
2. Навыки проведения инструментальных методов, диагностических услуг и анализа результатов, предоставляемых категориям сложных больных в рамках специальности "Функциональная диагностика"
3. Навыки составления заключения по поученным данным
4. Навыки организации врачебных консилиумов.
5. Навыки синтезировать информацию из заключений консультантов при диагностике редких патологических состояний в рамках специальности "Функциональная диагностика.
Знания:
1. Знания этиологии, особенностей гемодинамики, клинической картины, диагностики редких патологических состояний в рамках специальности "Функциональная диагностика".

2. Мамандық шеңберіндегі күрделі науқастардың санаттарына диагностикалық зерттеулерді тағайындауға көрсеткіштерді білу "Функционалды диагностика".
3. Аспаптық әдістерді жүргізуге көрсеткіштерді білу "Функционалдық диагностика"мамандығы шеңберінде күрделі науқастардың санаттарын тексеру.
4. "Функционалдық диагностика"мамандығы шеңберінде диагностикалық іс-шараларды жүргізудің принциптері мен әдістерін білу.
5. Кеңесші топтар мен дәрігерлік консилиумдарды ұйымдастыруды реттейтін стандарттарды, НҚА және басқа құжаттарды білу.
6. Соңғы бес жылда Функционалдық диагностика дәрігерлері қауымдастығында танылған "Функционалдық диагностика" мамандығы шеңберіндегі заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу.
7. ЭХОКГ, ХМЭКГ, СМАД, жүктеме сынақтарын өткізу бойынша еуропалық, американдық мамандар қоғамының ұсынымдарын білу.
8. Тиімді қарым-қатынас ережелерін білу.
9. Медициналық этика және деонтология туралы білім.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
"Функционалдық диагностика"мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету.
Дағды 1:
"Функционалдық диагностика"мамандығы бойынша диагностикалық қызметтер шеңберінде жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Жоғары мамандандырылған диагностикалық процедуралардың алдында, кезінде және одан кейін пациенттерді тексеру дағдылары жүргізілетін іс-шараларды түзетумен медициналық көмек көрсету.
2. Диагностикалық іс-шараларды өткізу дағдылары "Функционалдық диагностика" мамандығы бойынша жоғары мамандандырылған медициналық көмек, оның ішінде доплерэхокардиография, трансезофагеальды эхокардиография, трансезофагеальды электрокардиография, электромиография.
3. Алынған мәліметтер бойынша қорытынды жасау дағдылары
4. Пациенттерде байқалатын мәселелерді шешу дағдылары, жоғары мамандандырылған шеңберінде диагностикадан өткен "Функционалдық диагностика" мамандығы бойынша медициналық көмек көрсету.
5. Медициналық құжаттаманы ресімдеу дағдылары, оның ішінде электрондық, интервенциялық диагностика процестерін, науқастардың тіркелімін толтыру.
6. Жылдық есеп беру дағдылары.
Білімдер:
1. Жоғары мамандандырылған медициналық шеңбердегі диагностикалық процедураларға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді білу
"Функционалдық диагностика" мамандығы бойынша көмек көрсету.
2. Диагностикалық процедуралардың физиологиялық принциптерін білу "Функционалдық диагностика"мамандығы шеңберінде.
3. "Функционалдық диагностика"мамандығы шеңберінде диагностикалық рәсімдерді жүргізу әдістемесін білу.

2. Знание показаний к назначению диагностических исследований категориям сложных больных в рамках специальности "Функциональная диагностика".
3. Знание показаний к проведению инструментальных методов обследования категориям сложных больных в рамках специальности "Функциональная диагностика".
4. Знание принципов и методов проведения диагностических мероприятий в рамках специальности "Функциональная диагностика".
5. Знание стандартов, НПА и других документов, регламентирующих организацию совещательных групп и врачебных консилиумов.
6. Знание основных результатов современных исследований в рамках специальности "Функциональная диагностика", признанных в сообществе врачей функциональной диагностики в последние пять лет.
7. Знание рекомендаций Европейского, Американского общества специалистов по проведению ЭХОКГ, ХМЭКГ, СМАД, нагрузочных тестов.
8. Знание правил эффективного общения.
9. Знание медицинской этики и деонтологии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Оказание высокоспециализированной медицинской помощи в рамках медицинских услуг по специальности "Функциональная диагностика".
Навык 1:
Оказывать высокоспециализированной медицинской помощи в рамках диагностических услуг по специальности "Функциональная диагностика"
Умения:
1. Навыки осмотра пациентов перед, во время и после диагностических процедур в рамках высокоспециализированной медицинской помощи с коррекцией проводимых мероприятий.
2. Навыки проведения диагностических мероприятий в рамках высокоспециализированной медицинской помощи по специальности "Функциональная диагностика", в том числе доплерэхокардиография, чреспищеводная эхокардиография, чреспищеводная электрокардиография, электромиография.
3. Навыки составления заключения по поученным данным
4. Навыки решать проблемы, наблюдающиеся у пациентов, прошедших диагностику в рамках высокоспециализированной медицинской помощи по специальности "Функциональная диагностика".
5. Навыки оформления медицинской документации, в том числе электронной, процессов интервенционной диагностики, заполнение Регистра больных.
6. Навыки составления годовой отчетности.
Знания:
1. Знание показаний и противопоказаний к диагностическим процедурам в рамках высокоспециализированной медицинской помощи по специальности "Функциональная диагностика".
2. Знание физиологических принципов диагностических процедур в
рамках специальности "Функциональная диагностика".
3. Знание методики проведения диагностических процедур в рамках специальности "Функциональная диагностика".

11. Кәсіптің карточкасы "7.3 Функционалдық диагностика дәрігері":
Топтың коды:
2216-1
Қызмет атауының коды:
2216-1-001
Кәсіптің атауы:
7.3 Функционалдық диагностика дәрігері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Функционалдық диагностика дәрігері" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Жоғары медициналық білімі бар қызметкерлердің мамандықтары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Диагностиканың қазіргі заманғы жоғары технологиялық әдістерін пайдалана отырып, органдар мен жүйелердің функционалдық жай-күйін бағалай отырып, білікті диагностикалық іс-шаралар көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Функционалдық диагностика"мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде диагностикалық іс-шараларды жүзеге асыру.
2. "Функционалдық диагностика"мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде күрделі науқастар санатындағы диагностикалық іс-шараларды жүзеге асыру.
3. "Функционалдық диагностика"мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету.
4. "Функционалдық диагностика"мамандығы шеңберінде жоғары мамандандырылған медициналық көмекті қолдануды қажет ететін пациенттерді күрделі диагностикалау жағдайларында Функционалдық диагностика дәрігерлеріне консультациялық қызметтер көрсету.
5. "Функционалдық диагностика" мамандығы шеңберінде медициналық көмекті жетілдіруді ұйымдастыру
Қосымша еңбек функциялары:

11. Карточка профессии "7.3 Врач функциональной диагностики":
Код группы:
2216-1
Код наименования занятия:
2216-1-001
Наименование профессии:
7.3 Врач функциональной диагностики
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач функциональной диагностики". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специализации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Оказание квалифицированных диагностических мероприятий с оценкой функционального состояния органов и систем с использованием современных высокотехнологичных методов диагностики и консультационных услуг врачам функциональной диагностики при случаях сложной диагностики патологических состояний в рамках специальности "Функциональная диагностика".
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание высокоспециализированной медицинской помощи в рамках медицинских услуг по специальности "Функциональная диагностика".
2. Оказание консультационных услуг врачам функциональной диагностики при случаях сложной диагностики патологических состояний в рамках специальности "Функциональная диагностика".
3. Организация совершенствования медицинской помощи в рамках специальности "Функциональная диагностика"
4. Оказание консультационных услуг врачам функциональной диагностики при случаях сложной диагностики пациентов, нуждающихся в применении высокоспециализированной медицинской помощи в рамках специальности "Функциональная диагностика".
5. Организация совершенствования медицинской помощи в рамках специальности "Функциональная диагностика"
Дополнительные трудовые функции:

1. "Функционалдық диагностика"мамандығы шеңберінде күрделі науқастардың санаттарына ұсынылатын диагностикалық қызметтерді жүргізу және нәтижелерді талдау дағдылары.
2. "Функционалдық диагностика" мамандығы шеңберінде күрделі науқастардың санаттарына ұсынылатын аспаптық әдістерді, диагностикалық қызметтерді жүргізу және нәтижелерді талдау дағдылары
3. Алынған мәліметтер бойынша қорытынды жасау дағдылары
4. Дәрігерлік консилиумдарды ұйымдастыру дағдылары.
5. "Функционалдық диагностика" мамандығы шеңберінде сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалау кезінде консультанттардың қорытындыларынан ақпаратты синтездеу дағдылары
Білімдер:
1. "Функционалдық диагностика"мамандығы шеңберінде этиологияны, гемодинамиканың ерекшеліктерін, клиникалық көріністі, сирек кездесетін патологиялық жағдайларды диагностикалауды білу.
2. Мамандық шеңберіндегі күрделі науқастардың санаттарына диагностикалық зерттеулерді тағайындауға көрсеткіштерді білу "Функционалды диагностика".
3. Аспаптық әдістерді жүргізуге көрсеткіштерді білу "Функционалдық диагностика"мамандығы шеңберінде күрделі науқастардың санаттарын тексеру.
4. "Функционалдық диагностика"мамандығы шеңберінде диагностикалық іс-шараларды жүргізудің принциптері мен әдістерін білу.
5. Кеңесші топтар мен дәрігерлік консилиумдарды ұйымдастыруды реттейтін стандарттарды, НҚА және басқа құжаттарды білу.
6. Соңғы бес жылда Функционалдық диагностика дәрігерлері қауымдастығында танылған "Функционалдық диагностика" мамандығы шеңберіндегі заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу.
7. ЭХОКГ, ХМЭКГ, СМАД, жүктеме сынақтарын өткізу бойынша еуропалық, американдық мамандар қоғамының ұсынымдарын білу.
8. Тиімді қарым-қатынас ережелерін білу.
9. Медициналық этика және деонтология туралы білім.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
"Функционалдық диагностика"мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету.
Дағды 1:
"Функционалдық диагностика"мамандығы бойынша диагностикалық қызметтер шеңберінде жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Жоғары мамандандырылған диагностикалық процедуралардың алдында, кезінде және одан кейін пациенттерді тексеру дағдылары жүргізілетін іс-шараларды түзетумен медициналық көмек көрсету.
2. Диагностикалық іс-шараларды өткізу дағдылары "Функционалдық диагностика" мамандығы бойынша жоғары мамандандырылған медициналық көмек, оның ішінде доплерэхокардиография, трансезофагеальды эхокардиография, трансезофагеальды электрокардиография, электромиография.
3. Алынған мәліметтер бойынша қорытынды жасау дағдылары
4. Пациенттерде байқалатын мәселелерді шешу дағдылары,
жоғары мамандандырылған шеңберінде диагностикадан өткен
"Функционалдық диагностика" мамандығы бойынша медициналық көмек көрсету.
5. Медициналық құжаттаманы ресімдеу дағдылары, оның ішінде электрондық, интервенциялық диагностика процестерін, науқастардың тіркелімін толтыру.
6. Жылдық есеп беру дағдылары.
Білімдер:
1. Жоғары мамандандырылған медициналық шеңбердегі диагностикалық процедураларға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді білу "Функционалдық диагностика" мамандығы бойынша көмек көрсету.
2. Диагностикалық процедуралардың физиологиялық принциптерін білу "Функционалдық диагностика"мамандығы шеңберінде.
3. "Функционалдық диагностика"мамандығы шеңберінде диагностикалық рәсімдерді жүргізу әдістемесін білу.
4. "Функционалдық диагностика"мамандығы шеңберінде диагностикалық рәсімдерге арналған медициналық құралдар мен аппаратураның жұмыс принциптерін білу.
5. Концептуалды кәсіби және/немесе ғылыми білім (оның ішінде инновациялық) және белгілі бір саладағы және / немесе облыстардың түйіскен жеріндегі тәжірибе.
6. Кәсіби ақпаратты бағалау мен іріктеуді білу.
Белгілі бір салада қолданбалы сипаттағы жаңа білім құру.
7. Қызметті дамыту үшін қажетті ақпарат көздерін анықтау және іздеуді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
"Функционалдық диагностика"мамандығы шеңберінде жоғары мамандандырылған медициналық көмекті қолдануды қажет ететін пациенттерді күрделі диагностикалау жағдайларында Функционалдық диагностика дәрігерлеріне консультациялық қызметтер көрсету.
Дағды 1:
Консультировать врачей функциональной диагностики при случаях сложной диагностики патологических состояний организма в рамках специальности "Функциональная
Машықтар:
1. Функционалдық диагностиканың біліктілігі төмен дәрігерлерінің қызметіне ұйымдастырушылық-әдістемелік басшылық жасау, оларға консультациялық-диагностикалық көмек көрсету дағдылары.
2. Арнайы зерттеу және емдеу әдістерін қолдануды талап ететін адамдарды қалалық, облыстық және Республикалық маңызы бар бейінді бөлімшелерге жіберудің даулы мәселелері бойынша шешім қабылдау дағдылары.
Білімдер:
1. Стандарттарды, ҮЕҰ және басқа да регламенттеуші құжаттарды білу функционалды диагностика салалары.
2. Соңғы бес жылда функционалды диагностикалық дәрігерлер қауымдастығында мойындалған заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу.
3. Еуропалық, американдық ЭхоКГ мамандары қоғамының соңғы ұсыныстарының ережелерін білу, сондай-ақ ХМ ЭКГ, СМАД, жүктеме сынақтарын өткізу жөніндегі ережелер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 5:
"Функционалдық диагностика" мамандығы шеңберінде медициналық көмекті жетілдіруді ұйымдастыру
Дағды 1:
"Функционалдық диагностика" мамандығы шеңберінде медициналық көмекті жетілдіруді ұйымдастыру
Машықтар:

1. Навыки организационно-методического руководства над деятельностью менее квалифицированных врачей функциональной диагностики, оказание им консультативно-диагностической помощи.
2. Навыки принимать решения по спорным вопросам направления в профильные отделения городского, областного и республиканского значения лиц, требующих применения специальных методов исследования и лечения.
Знания:
1. Знания стандартов, НПА и других регламентирующих документов в области функциональной диагностики.
2. Знание основных результатов современных исследований, признанные в сообществе врачей функциональной диагностики в последние пять лет.
3. Знание положений последних Рекомендаций Европейского, Американского общества специалистов по ЭХОКГ, а также положений по проведению
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Организация совершенствования медицинской помощи в рамках специальности "Функциональная диагностика"
Навык 1:
Организовывать совершенствование медицинской помощи в рамках специальности "Функциональная диагностика"
Умения:
1. Навыки создания базы данных больных.
2. Навыки контроля качества заполнения и свода информации по Регистру и годовой отчетности.
3. Навыки организации работы структурных подразделений, оказывающих медицинскую помощь населению в рамках специальности "Функциональная диагностика" на амбулаторно-поликлиническом, стационарном, стационарозамещающем уровнях.
4. Навыки принимать меры планового и экстренного характера при возникновении ситуаций, угрожающих жизни и здоровью пациентов.
5. Навыки планировать и прогнозировать, свод потребностей по региону, организовывать контроль за расходными материалами, изделиями медицинского назначения и лекарственными средствами для подразделений функциональной диагностики.
7. Навыки своевременного предоставления отчетности в уполномоченный орган в области здравоохранения по отчетным формам.
Знания:
1. Знания стандартов, НПА и других регламентирующих документов в области функциональной диагностики.
2. Знания основных результатов современных исследований, признанные в сообществе врачей функциональной диагностики в последние 5 лет
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Оказание консультационных услуг врачам функциональной диагностики при случаях сложной диагностики пациентов, нуждающихся в применении высокоспециализированной медицинской помощи в рамках специальности "Функциональная диагностика".
Навык 1:
Консультировать врачей функциональной диагностики при случаях сложной диагностики патологических состояний организма в рамках специальности "Функциональная
Умения:
1. Навыки организационно-методического руководства над деятельностью менее квалифицированных врачей функциональной диагностики, оказание им консультативно-диагностической помощи.
2. Навыки принятия решения по спорным вопросам направления в профильные отделения городского, областного и республиканского значения лиц, требующих применения специальных методов исследования и лечения.
Знания:
1. Знания стандартов, НПА и других регламентирующих документов в области функциональной диагностики.
2. Знания основных результатов современных исследований, признанные в сообществе врачей функциональной диагностики в последние пять лет.
3. Знания положений последних Рекомендаций Европейского, Американского общества специалистов по ЭХОКГ, а также
положений по проведению ХМЭКГ, СМАД, нагрузочных тестов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 5:
Организация совершенствования медицинской помощи в рамках специальности "Функциональная диагностика"
Навык 1:
Организовывать совершенствование медицинской помощи в рамках специальности "Функциональная диагностика"
Умения:

1. Науқастардың мәліметтер базасын құру дағдылары.
2. Тізілім және жылдық есептілік бойынша ақпаратты толтыру және жинақтау сапасын бақылау дағдылары.
3. Амбулаториялық-емханалық, стационарлық, стационарды алмастыратын деңгейлерде "Функционалдық диагностика" мамандығы шеңберінде халыққа медициналық көмек көрсететін құрылымдық бөлімшелердің жұмысын ұйымдастыру дағдылары.
4. Пациенттердің өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жағдайлар туындаған кезде жоспарлы және шұғыл сипаттағы шараларды қабылдау дағдылары.
5. Функционалдық диагностика бөлімшелері үшін шығын материалдарын, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен дәрілік заттарды бақылауды ұйымдастыру, аймақ бойынша қажеттіліктер жиынтығын жоспарлау және болжау дағдылары.
7. Есепті нысандар бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға есептілікті уақтылы ұсыну дағдылары
Білімдер:
1. Функционалдық диагностика саласындағы стандарттарды, ҮЕҰ және басқа да регламенттеуші құжаттарды білу.
2. Соңғы 5 жылдағы функционалды диагностикалық дәрігерлер қауымдастығында мойындалған заманауи зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Функционалдық диагностика" мамандығы бойынша мамандандырылған Қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу
Дағды 1:
"Функционалдық диагностика" мамандығы бойынша жоғары мамандандырылған Қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу
Машықтар:
1. "Функционалдық диагностика"мамандығы шеңберінде жүзеге асырылатын жоғары мамандандырылған медициналық қызметтер көлемін бақылау дағдылары.
2. "Функционалдық диагностика"мамандығы шеңберінде жүзеге асырылатын жоғары мамандандырылған медициналық қызметтердің сапасын бақылау дағдылары.
3. "Функционалдық диагностика"мамандығы шеңберінде жоғары мамандандырылған медициналық көмектің негізгі көрсеткіштеріне мониторинг жүргізу дағдылары.
4. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету сапасы және "Функционалдық диагностика"мамандығы бойынша медициналық құжаттаманы жүргізу мәселелерінде консультациялық көмек көрсету дағдылары.
5. "Функционалдық диагностика"мамандығы шеңберінде жоғары мамандандырылған медициналық көмектің медициналық қызметтерін жүзеге асыратын денсаулық сақтау субъектісінің есептік және есептік құжаттамасына талдау жүргізу дағдылары.
6. Дағдылар тәуекел факторларын анықтау және "Функционалдық диагностика"мамандығы шеңберінде жоғары мамандандырылған медициналық көмектің медициналық қызметтерінің сапасы саласында туындайтын жүйелік проблемалар туралы ұйым басшылығына уақтылы хабарлау.
Білімдер:

1. Навыки создания базы данных больных.
2. Навыки контроля качества заполнения и свода информации по Регистру и годовой отчетности.
3. Навыки организации работы структурных подразделений, оказывающих медицинскую помощь населению в рамках специальности "Функциональная диагностика" на амбулаторно-поликлиническом, стационарном, стационарозамещающем уровнях.
4. Навыки принимать меры планового и экстренного характера при возникновении ситуаций, угрожающих жизни и здоровью пациентов.
5. Навыки планировать и прогнозировать, свод потребностей по региону, организовывать контроль за расходными материалами, изделиями медицинского назначения и лекарственными средствами для подразделений функциональной диагностики.
7. Навыки своевременного предоставления отчетности в уполномоченный орган в области здравоохранения по отчетным формам.
Знания:
1. Знания стандартов, НПА и других регламентирующих документов в области функциональной диагностики.
2. Знания основных результатов современных исследований, признанные в сообществе врачей функциональной диагностики в последние 5 лет.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества специализированных услуг по специальности "Функциональная диагностика" .
Навык 1:
Проводить экспертизу объема и качества высокоспециализированных услуг по специальности "Функциональная диагностика"
Умения:
1. Навыки контроля объемов высокоспециализированных медицинских услуг, осуществляемых в рамках специальности "Функциональная диагностика".
2. Навыки контроля качества высокоспециализированных медицинских услуг, осуществляемых в рамках специальности "Функциональная диагностика".
3. Навыки проведения мониторинга ключевых показателей высокоспециализированной медицинской помощи в рамках специальности "Функциональная диагностика".
4. Навыки предоставления консультативной помощи работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания высокоспециализированной медицинской помощи и ведения медицинской документации по специальности "Функциональная диагностика".
5. Навыки проводить анализ учетной и отчетной документации субъекта здравоохранения, осуществляющего медицинские услуги высокоспециализированной медицинской помощи в рамках специальности "Функциональная диагностика".
6. Навыки определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг высокоспециализированной медицинской помощи в рамках специальности "Функциональная диагностика".
Знания:

1. Денсаулық сақтау саласындағы қоғамдық қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау саласындағы заңнамасын білу, медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жасау.
2. Халық денсаулығының көрсеткіштерін білу.
3. Халықтың аурушаңдығын білу, зерттеу әдістері, талдау.
4. Медициналық статистиканы білу.
5. Денсаулық сақтау саласындағы лицензиялауды, аттестаттауды, сертификаттауды білу.
6. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлерін білу.
7. Медициналық қызметтердің сапасын сараптамалық бағалауды білу және мемлекеттік бақылау.
8. Медициналық қызметтердің сапасын сараптамалық бағалауды білу және ішкі аудит қызметі.
9. Денсаулық сақтаудағы стандарттауды білу.
10. Медициналық ұйымдарды аккредиттеуді білу.
11. Аккредиттеу стандарттарын білу.
12. Дәлелді медицина принциптерін білу.
13. Негізгі медициналық қателіктерді білу.
14. Сараптама мәселелері бойынша басқа органдармен және ұйымдармен өзара іс-қимылды білу.
15. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесін білу (әдістер, технология, талдау, бағалау, мониторинг).
16. Осы бағдарламалық кешендер негізінде денсаулық сақтау ұйымдарының жұмыс сапасына сараптамалық бағалауды білу.
17. Тәуелсіз сарапшының жұмысын ақпараттық қамтамасыз етуді білу
18. Концептуалды кәсіби және/немесе ғылыми білім (оның ішінде инновациялық) және белгілі бір саладағы және / немесе облыстардың түйіскен жеріндегі тәжірибе.
19. Кәсіби ақпаратты бағалау мен іріктеуді білу.
Белгілі бір салада қолданбалы сипаттағы жаңа білім құру.
20. Қызметті дамыту үшін қажетті ақпарат көздерін анықтау және іздеуді білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Функционалдық диагностика дәрігерлерінің қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Машықтар:
1. Ғылыми жарияланымдарды талдау, олардың нәтижелерінің сапасы мен дұрыстығын бағалау
2. Өз тәжірибеңізге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйреніңіз және енгізіңіз.
3. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Ағымдағы тенденциялар мен инновациялар, жаңа мамандандырылған саладағы диагностика және емдеу әдістері.
2. Жаңа әдістер мен технологияларды енгізудің этикалық және құқықтық аспектілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қарым-қатынас
Эмпатия, эмоционалды интеллект
Көшбасшылық
Тәлімгерлік
Ынтымақтастық және топтық жұмыс
Жүйелік және аналитикалық ойлау
Ұйымдастыру дағдылары
Стрессті басқару
Өзін-өзі талдау және уақытты тиімді басқару
Кәсіби этика
Сапаға ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Знание законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения, регулирующие общественные отношения в области охраны здоровья населения, экспертизы объемов и качества медицинских услуг.
2. Знание показателей здоровья населения.
3. Знание заболеваемости населения, методы изучения, анализ.
4. Знание медицинской статистики.
5. Знание лицензирования, аттестации, сертификации в области здравоохранения.
6. Знание видов экспертиз в здравоохранении.
7. Знание экспертной оценки качества медицинских услуг и государственный контроль.
8. Знание экспертной оценки качества медицинских услуг и служба внутреннего аудита.
9. Знание стандартизации в здравоохранении.
10. Знание аккредитации медицинских организаций.
11. Знание стандартов аккредитации.
12. Знание принципов доказательной медицины.
13. Знание основных медицинских ошибок.
14. Знание взаимодействия с другими органами и организациями по вопросам экспертизы.
15. Знание методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
16. Знание экспертной оценки качества работы организаций здравоохранения на основе данных программных комплексов.
17. Знание информационного обеспечения работы независимого эксперта
18. Концептуальные профессиональные и/или научные знания (в том числе и инновационных) и опыта в определенной области и/или на стыке областей.
19. Знание оценки и отбора профессиональной информации.
Создание новых знаний прикладного характера в определенной области.
20. Знание определения источников и поиска информации, необходимой для развития деятельности
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей функциональной диагностики
Навык 1:
Развитие и внедрение новых методов и технологий
Умения:
1. Анализировать научные публикации, оценивать качество и достоверность их результатов
2. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
3. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
Знания:
1. Текущие тенденции и инновации, новых методы диагностики и лечения в специализируемой области.
2. Этические и правовые аспекты внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Коммуникабельность
Эмпатия, эмоциональный интеллект
Лидерство
Наставничество
Сотрудничество и работа в команде
Системное и аналитическое мышление
Организационные навыки
Управление стрессом
Самоорганизация и эффективное управление временем
Профессиональная этика
Стремление к качеству
Список технических регламентов и национальных стандартов:

12. Кәсіптің карточкасы "7.4 Функционалдық диагностика дәрігері":
Топтың коды:
2216-1
Қызмет атауының коды:
2216-1-001
Кәсіптің атауы:
7.4 Функционалдық диагностика дәрігері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандықтардың номенклатурасын, Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Функционалдық диагностика дәрігері" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі осы біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандану бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Жоғары медициналық білімі бар қызметкерлердің мамандықтары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Диагностиканың қазіргі заманғы жоғары технологиялық әдістерін пайдалана отырып, органдар мен жүйелердің функционалдық жай-күйін бағалай отырып, білікті диагностикалық іс-шаралар көрсету, функционалдық диагностиканы жүргізу кезінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Функционалдық диагностика"мамандығы шеңберінде мамандандырылған медициналық көмектің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету. (стандарттарды, диагностикалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу)
2. "Функционалдық диагностика"мамандығы шеңберінде жоғары мамандандырылған медициналық көмектің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету. (стандарттарды, диагностикалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу)
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Функционалдық диагностика"мамандығы бойынша стандарттарды, диагностика хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау

12. Карточка профессии "7.4 Врач функциональной диагностики":
Код группы:
2216-1
Код наименования занятия:
2216-1-001
Наименование профессии:
7.4 Врач функциональной диагностики
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач функциональной диагностики". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специализации.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Оказание квалифицированных диагностических мероприятий с оценкой функционального состояния органов и систем с использованием современных высокотехнологичных методов диагностики, методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи в рамках специальности "Функциональная диагностика".
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи в рамках специальности "Функциональная диагностика". (разработка стандартов, протоколов диагностики, алгоритмов и инструкций)
2. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества высокоспециализированной медицинской помощи в рамках специальности "Функциональная диагностика". (разработка стандартов, протоколов диагностики, алгоритмов и инструкций)
Дополнительные трудовые функции:
1. Экспертиза стандартов, протоколов диагностики, алгоритмов и инструкций по специальности "Функциональная диагностика"

2. "Функционалдық диагностика" мамандығы бойынша оқу-әдістемелік әдебиеттер мен зерттеулерді сараптау
3. Денсаулық сақтау саласындағы Академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Функционалдық диагностика"мамандығы шеңберінде мамандандырылған медициналық көмектің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету. (стандарттарды, диагностикалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу)
Дағды 1:
"Функционалдық диагностика"мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің тиімділігі мен сапасы мәселелерін әдістемелік шешуді қамтамасыз ету
Машықтар:
1. "Функционалдық диагностика"мамандығы шеңберінде мамандандырылған медициналық көмекті жүзеге асыру кезінде пациенттердің сапасын жақсарту және қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы қызметкерлердің пікірін зерделеу және персоналды хабардар ету дағдылары.
2. Медициналық көмектің сапасын қамтамасыз ету мәселелері бойынша "Функционалдық диагностика" мамандығы шеңберінде мамандандырылған медициналық көмекті жүзеге асыратын ұйымның әлеуетін арттыру дағдылары.
3. "Функционалдық диагностика"мамандығы шеңберінде мамандандырылған медициналық көмек қызметтерінің сапасы мәселелері бойынша денсаулық сақтау ұйымының медициналық персоналын оқыту дағдылары.
4. "Функционалдық диагностика"мамандығы шеңберінде мамандандырылған медициналық көмек бойынша стандарттарды, диагностика хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу дағдылары
Білімдер:
1. Зерттеу қызметінің негіздерін білу.
2. Қолданбалы зерттеулер әдістемесін білу.
3. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістерін білу.
4. Функционалдық диагностиканы дамытудың өзекті мәселелерін білу.
5. Тәлімгерлік пен нұсқауды жүзеге асыру әдіснамасын білу.
6. Мастер-класстарды өткізу әдіснамасын білу.
7. Тренингтер өткізу әдіснамасын білу.
8. Жаңа технологияларды енгізу мәселелері бойынша НҚА-ны білу.
9. "Функционалдық диагностика"мамандығы бойынша стандарттарды, диагностика хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу жөніндегі нұсқаулықтар мен әдістемелік ұсынымдарды білу.
10. Концептуалды кәсіби және/немесе ғылыми білім (оның ішінде инновациялық) және белгілі бір саладағы және / немесе облыстардың түйіскен жеріндегі тәжірибе.
11. Кәсіби ақпаратты бағалау мен іріктеуді білу.
Белгілі бір салада қолданбалы сипаттағы жаңа білім құру.
12.Қызметті дамыту үшін қажетті ақпарат көздерін анықтау және іздеуді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
"Функционалдық диагностика"мамандығы шеңберінде жоғары мамандандырылған медициналық көмектің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету. (стандарттарды, диагностикалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу)
Дағды 1:
"Функционалдық диагностика"мамандығы бойынша жоғары мамандандырылған медициналық көмектің тиімділігі мен сапасы мәселелерін әдістемелік шешуді қамтамасыз ету
Машықтар:

2. Экспертиза учебно-методической литературы и исследований по специальности "Функциональная диагностика"
3. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи в рамках специальности "Функциональная диагностика". (разработка стандартов, протоколов диагностики, алгоритмов и инструкций)
Навык 1:
Обеспечивать методическое решение проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи по специальности "Функциональная диагностика"
Умения:
1. Навыки изучения мнения сотрудников и информирование персонала о мерах по улучшению качества и обеспечению безопасности пациентов при осуществлении специализированной медицинской помощи в рамках специальности "Функциональная диагностика".
2. Навыки повышения потенциала организации, осуществляющей специализированную медицинскую помощь в рамках специальности "Функциональная диагностика" по вопросам обеспечения качества медицинской помощи.
3. Навыки обучения медицинского персонала организации здравоохранения по вопросам качества услуг специализированной медицинской помощи в рамках специальности "Функциональная диагностика".
4. Навыки разработки стандартов, протоколов диагностики, алгоритмов и инструкций по специализированной медицинской помощи в рамках специальности "Функциональная диагностика"
Знания:
1. Знание основ исследовательской деятельности.
2. Знание методологии прикладных исследований.
3. Знание количественных методов статистического анализа и прогнозирования.
4. Знание актуальных вопросов развития функциональной диагностики.
5. Знание методологии осуществления наставничества и инструктажа.
6. Знание методологии проведения мастер-классов.
7. Знание методологии проведения тренингов.
8. Знание НПА по вопросам внедрения новых технологий.
9. Знание инструкций и методических рекомендаций по разработке стандартов, протоколов диагностики, алгоритмов и инструкций по специальности "Функциональная диагностика".
10. Концептуальные профессиональные и/или научные знания (в том числе и инновационных) и опыта в определенной области и/или на стыке областей.
11. Знание оценки и отбора профессиональной информации.
Создание новых знаний прикладного характера в определенной области.
12. Знание определения источников и поиска информации, необходимой для развития деятельности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества высокоспециализированной медицинской помощи в рамках специальности "Функциональная диагностика". (разработка стандартов, протоколов диагностики, алгоритмов и инструкций)
Навык 1:
Обеспечивать методическое решение проблем эффективности и качества высокоспециализированной медицинской помощи по специальности "Функциональная диагностика"
Умения:

1. "Функционалдық диагностика"мамандығы шеңберінде мамандандырылған медициналық көмекті жүзеге асыру кезінде пациенттердің сапасын жақсарту және қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы қызметкерлердің пікірін зерделеу және персоналды хабардар ету дағдылары.
2. Медициналық көмектің сапасын қамтамасыз ету мәселелері бойынша "Функционалдық диагностика" мамандығы шеңберінде мамандандырылған медициналық көмекті жүзеге асыратын ұйымның әлеуетін арттыру дағдылары.
3. "Функционалдық диагностика"мамандығы шеңберінде мамандандырылған медициналық көмек қызметтерінің сапасы мәселелері бойынша денсаулық сақтау ұйымының медициналық персоналын оқыту дағдылары.
4. "Функционалдық диагностика"мамандығы шеңберінде стандарттарды, диагностика хаттамаларын, алгоритмдерді және мамандандырылған медициналық көмек жөніндегі нұсқаулықтарды әзірлеуге қатысу дағдылары
Білімдер:
1. Зерттеу қызметінің негіздерін білу.
2. Қолданбалы зерттеулер әдістемесін білу.
3. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістерін білу.
4. Функционалдық диагностиканы дамытудың өзекті мәселелерін білу.
5. Тәлімгерлік пен нұсқауды жүзеге асыру әдіснамасын білу.
6. Мастер-класстарды өткізу әдіснамасын білу.
7. Тренингтер өткізу әдіснамасын білу.
8. Жаңа технологияларды енгізу мәселелері бойынша НҚА-ны білу.
9. "Функционалдық диагностика"мамандығы бойынша стандарттарды, диагностика хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу жөніндегі нұсқаулықтар мен әдістемелік ұсынымдарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Функционалдық диагностика"мамандығы бойынша стандарттарды, диагностика хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды сараптау
Дағды 1:
"Функционалдық диагностика"мамандығы бойынша стандарттарға, диагностика хаттамаларына, алгоритмдер мен нұсқаулықтарға сараптама жүргізу
Машықтар:
1. "Функционалдық диагностика"мамандығы бойынша стандарттарға, диагностика хаттамаларына, алгоритмдерге және нұсқаулықтарға сараптама жүргізу дағдылары.
2. "Функционалдық диагностика" мамандығы бойынша стандарттарды, диагностика хаттамаларын, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды рецензиялау дағдылары.
3. "Функционалдық диагностика"мамандығы бойынша стандарттарды, диагностика хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы бойынша сараптамалық қорытынды қалыптастыру дағдылары.
4. Жаңа білім мен жаңа шешімдерге әкелетін жобаларды зерттеу, әзірлеу, іске асыру және бейімдеу дағдылары.
5. Зерттеудегі және/немесе инновациядағы маңызды мәселелерді шешу үшін қажетті және бар білімді немесе кәсіби тәжірибені қайта қарауға және жаңартуға мүмкіндік беретін синтез бен бағалауды қоса алғанда, мамандандырылған Дағдылар мен дағдылар.

1. Навыки изучения мнения сотрудников и информирование персонала о мерах по улучшению качества и обеспечению безопасности пациентов при осуществлении специализированной медицинской помощи в рамках специальности "Функциональная диагностика".
2. Навыки повышения потенциала организации, осуществляющей специализированную медицинскую помощь в рамках специальности "Функциональная диагностика" по вопросам обеспечения качества медицинской помощи.
3. Навыки обучения медицинского персонала организации здравоохранения по вопросам качества услуг специализированной медицинской помощи в рамках специальности "Функциональная диагностика".
4. Навыки участия в разработках стандартов, протоколов диагностики, алгоритмов и инструкций по специализированной медицинской помощи в рамках специальности "Функциональная диагностика"
Знания:
1. Знание основ исследовательской деятельности.
2. Знание методологии прикладных исследований.
3. Знание количественных методов статистического анализа и прогнозирования.
4. Знание актуальных вопросов развития функциональной диагностики.
5. Знание методологии осуществления наставничества и инструктажа.
6. Знание методологии проведения мастер-классов.
7. Знание методологии проведения тренингов.
8. Знание НПА по вопросам внедрения новых технологий.
9. Знание инструкций и методических рекомендаций по разработке стандартов, протоколов диагностики, алгоритмов и инструкций по специальности "Функциональная диагностика".
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Экспертиза стандартов, протоколов диагностики, алгоритмов и инструкций по специальности "Функциональная диагностика"
Навык 1:
Проводить экспертизу стандартов, протоколов диагностики, алгоритмов и инструкций по специальности "Функциональная диагностика"
Умения:
1. Навыки проведения экспертизы стандартов, протоколов диагностики, алгоритмов и инструкций по специальности "Функциональная диагностика".
2. Навыки рецензирования стандартов, протоколов диагностики, алгоритмов и инструкций по специальности "Функциональная диагностика".
3. Навыки формирования экспертного заключения по качеству разработки стандартов, протоколов диагностики, алгоритмов и инструкций по специальности "Функциональная диагностика".
4. Навыки исследовать, разрабатывать, реализовывать и адаптировать проекты, ведущие к получению новых знаний и новых решений.
5. Специализированные навыки и умения, включая синтез и оценку, требуемые для решения критических проблем в исследовании и/или новшестве и позволяющие пересматривать и обновлять существующее знание или профессиональную практику.

6. Кәсіби пікірталастарға ауызша немесе жазбаша түрде қатысу дағдылары (тұжырымдаудың дұрыстығы), сондай-ақ қоғамның техникалық, қоғамдық және мәдени прогресіне ғылыми және кәсіби деңгейде ықпал ететін халықаралық академиялық басылымдарда зерттеулердің бастапқы нәтижелерін жариялау.
7. Дағдылар идеяларды қалыптастыру (дұрыс тұжырымдау), инновациялық қызмет нәтижелерін болжау кәсіби және әлеуметтік салада кең ауқымды өзгерістерді жүзеге асыру, күрделі өндірістік және ғылыми процестерді басқару.
8. Дағдылар белгілі бір салада немесе облыстардың түйіскен жерінде бар білімді және/ немесе кәсіби тәжірибені кеңейту немесе қайта қарау.
10. Дағдылар жаңа идеяларды немесе процестерді дамытуға тұрақты қызығушылық таныту қабілетін және оқу процестерін түсінудің жоғары деңгейін көрсету.
Білімдер:
1. Стандарттарға, диагностика хаттамаларына, алгоритмдер мен нұсқаулықтарға сараптама жүргізу әдістері.
2. Стандарттарға, диагностикалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқауларға шолу жасау ережелері.
3. Стандарттарды, диагностика хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы бойынша сараптамалық қорытынды қалыптастыру қағидаларын
4.Осы саланың алдыңғы қатарында тұрған жаңа күрделі идеяларды сыни талдау, бағалау және синтездеу үшін ғылым мен кәсіби қызметтің озық жетістіктерін пайдалануды білу.
5. Қызметті дамыту үшін қажетті ақпаратты бағалау мен іріктеуді білу.
6. Инновациялық-кәсіби қызмет саласындағы әдіснамалық білім
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
"Функционалдық диагностика" мамандығы бойынша оқу-әдістемелік әдебиеттер мен зерттеулерді сараптау
Дағды 1:
"Функционалдық диагностика" мамандығы бойынша оқу-әдістемелік әдебиеттер мен зерттеулерге сараптама жүргізу"
Машықтар:
"Функционалдық диагностика"мамандығы бойынша оқу-әдістемелік әдебиеттер мен зерттеулерге сараптама жүргізу
Білімдер:
1. Оқу-әдістемелік әдебиеттерге сараптама жүргізу әдістерін білу.
2. Оқу-әдістемелік әдебиеттер мен зерттеулерді рецензиялау ережелерін білу.
3. Оқу-әдістемелік әдебиеттер мен зерттеулерді әзірлеу сапасы бойынша сараптамалық қорытынды қалыптастыру қағидаларын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Шеберлікті тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 3:
Денсаулық сақтау саласындағы Академиялық қызмет
Дағды 1:
Оқытушылық қызметке қатысу
Машықтар:
1. Медицина қызметкерлерінің біліктілігін арттыру.
2. Бейресми медициналық білім беру іс-шараларын (шеберлік сыныптары, семинарлар) өткізу.

6. Навыки участия (корректность формулировки) в устной или письменной форме в профессиональных дискуссиях, а также публикации исходных результатов исследований в международных академических изданиях, способствующих на научном и профессиональном уровне техническому, общественному и культурному прогрессу общества.
7. Навыки генерировать идеи (корректность формулировки), прогнозировать результаты инновационной деятельности осуществлять широкомасштабные изменения в профессиональной и социальной сфере, руководить сложными производственными и научными процессами.
8. Навыки расширять или переосмысливать существующие знания и/ или профессиональную практику в рамках конкретной области или на стыке областей.
10. Навыки демонстрировать способность устойчивого интереса к разработке новых идей или процессов и высокий уровень понимания процессов обучения.
Знания:
1. Методов проведения экспертизы стандартов, протоколов диагностики, алгоритмов и инструкций.
2. Правил рецензирования стандартов, протоколов диагностики, алгоритмов и инструкций.
3. Правил формирования экспертного заключения по качеству разработки стандартов, протоколов диагностики, алгоритмов и инструкций
4. Знание использования передовых достижений науки и профессиональной деятельности для критического анализа, оценки и синтеза новых сложных идей, которые находятся на самом передовом рубеже данной области.
5. Знание оценки и отбора информации, необходимой для развития деятельности.
6. Методологические знания в области инновационно-профессиональной деятельности
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Экспертиза учебно-методической литературы и исследований по специальности "Функциональная диагностика"
Навык 1:
Проводить экспертизу учебно-методической литературы и исследований по специальности "Функциональная диагностика"
Умения:
Проводить экспертизу учебно-методической литературы и исследований по специальности "Функциональная диагностика"
Знания:
1. Знание методов проведения экспертизы учебно-методической литературы.
2. Знание правил рецензирования учебно-методической литературы и исследований.
3. Знание правил формирования экспертного заключения по качеству разработки учебно-методической литературы и исследований
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 3:
Академическая деятельность в области здравоохранения
Навык 1:
Участие в преподавательской деятельности
Умения:
1. Повышать квалификацию медицинских работников.
2. Проводить мероприятия неформального медицинского образования (мастер-классы, семинары).

2) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
3) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі
4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы
5) СБШ – салалық біліктілік шеңбері
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Жақ сүйек-бет хирургиясы (ересектердің, балалардың)
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86101007
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.2 Дәрігерлік практика және стоматология саласындағы қызмет
86.22 Арнайы дәрігерлік практика
86.22.0 Арнайы дәрігерлік практика
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіби стандарт жақ-бет облысының аурулары бар халыққа білікті, мамандандырылған, шұғыл медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету, асқынулардың алдын алу, білік, дағды және білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жасау жөніндегі маманның кәсіби құзыреті саласындағы талаптарды белгілейді, олар иеленуге және жақ-бет саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келуге тиіс хирургия. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Бет-жақ сүйек хирург-дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.4 Бет-жақ сүйек дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.3 Бет-жақ сүйек хирург-дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.2 Бет-жақ сүйек хирург-дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
5) 7.4 Бет-жақ сүйек хирург-дәрігері (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
6) 7.4 Бет-жақ сүйек хирург-дәрігері (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
7) 7.3 Бет-жақ сүйек хирург-дәрігері (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
8) 7.3 Бет-жақ сүйек хирург-дәрігері (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
9) 7.2 Бет-жақ сүйек дәрігер-хирургы (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
10) 7.2 Бет-жақ сүйек хирург-дәрігері (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Бет-жақ сүйек хирург-дәрігері":
Топтың коды:
2217-5
Қызмет атауының коды:

2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
3) МСКО – международная стандартная классификация образования;
4) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Челюстно-лицевая хирургия
5. Код профессионального стандарта: Q86101007
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.2 Деятельности в области врачебной практики и стоматологии
86.22 Специальная врачебная практика
86.22.0 Специальная врачебная практика
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по организации и оказанию квалифицированной, специализированной, неотложной медицинской помощи населению с заболеваниями челюстно-лицевой области, профилактике осложнений, экспертизе объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области челюстно-лицевой хирургии. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач-хирург челюстно-лицевой - 7 уровень ОРК;
2) 7.4 Врач-хирург челюстно-лицевой - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач-хирург челюстно-лицевой - 7 уровень ОРК;
4) 7.2 Врач-хирург челюстно-лицевой - 7 уровень ОРК;
5) 7.4 Врач-хирург челюстно-лицевой (детский) - 7 уровень ОРК;
6) 7.4 Врач-хирург челюстно-лицевой (взрослый) - 7 уровень ОРК;
7) 7.3 Врач-хирург челюстно-лицевой (взрослый) - 7 уровень ОРК;
8) 7.3 Врач-хирург челюстно-лицевой (детский) - 7 уровень ОРК;
9) 7.2 Врач-хирург челюстно-лицевой (детский) - 7 уровень ОРК;
10) 7.2 Врач-хирург челюстно-лицевой (взрослый) - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач-хирург челюстно-лицевой":
Код группы:
2217-5
Код наименования занятия:

2217-5-001
Кәсіптің атауы:
7.1 Бет-жақ сүйек хирург-дәрігері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Бет-жақ сүйек хирургиясы" мамандығы бойынша резидентурада оқу кезінде "Дәрігер" біліктілігі. Бұл біліктілік үшін бұрынғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне қатысты біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен жақ-бет аймағының аурулары бар халыққа білікті, мамандандырылған, шұғыл медициналық көмек көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ересектер мен балаларға тәлімгердің бақылауымен жақ-бет аймағы ауруларына білікті, мамандандырылған медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету
2. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен жақ-бет хирургиялық патологиясының алдын алу, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуына жол бермеу, санитарлық-гигиеналық ағарту және халықтың салауатты өмір салтын қалыптастыруды жүргізу және тиімділігін бақылау.
3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласындағы мүдделі тараптармен өзара әрекеттесу
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есеп-есеп беру медициналық құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Ересектер мен балаларға тәлімгердің бақылауымен жақ-бет аймағы ауруларына білікті, мамандандырылған медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету
Дағды 1:
Жақ-бет аймағының хирургиялық патологиясы бар ересектер мен балаларды тексеру
Машықтар:
1. Шағымдарды жинау, ауру тарихы, өмір тарихы, ересектер мен балаларды клиникалық тексеру.
2. Науқасты тексеру жоспарын құру.

2217-5-001
Наименование профессии:
7.1 Врач-хирург челюстно-лицевой
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
врач-резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Челюстно-лицевая хирургия". Предшествующий опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Оказание квалифицированной, специализированной, неотложной медицинской помощи населению с заболеваниями челюстно-лицевой области под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи при заболеваниях челюстно-лицевой области у взрослых и детей под контролем наставника
2. Проведение и контроль эффективности профилактики челюстно-лицевой хирургической патологии, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Трудовая функция 1:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи при заболеваниях челюстно-лицевой области у взрослых и детей под контролем наставника
Навык 1:
Обследование взрослых и детей с хирургической патологией челюстно-лицевой области
Умения:
1. Сбор жалоб, анамнеза заболевания, жизни, проведение клинического обследования взрослых и детей.
2. Составление плана обследования пациента.

3. Жақ-бет аймағының аурулары бар науқасты басқа мамандықтағы дәрігерлерге жіберуге көрсеткіштерді анықтау.
4. Жақ-бет аймағының аурулары және денсаулығында ақауы бар науқастардың зертханалық, морфологиялық, бейнелеу зерттеулерінің (ультрадыбыстық, рентгенологиялық: рентген, компьютерлік томография – көпсекциялық және конусты сәулелік, магнитті резонанс және т.б.) мәліметтерін интерпретациялау.
5. Жақ-бет аймағының абсцесстері мен флегмоналары ашылғаннан және дренаждан кейін операциядан кейінгі жаралардан бөліндіні микробиологиялық зерттеу нәтижелерін бағалау.
6. Диагностикалық зерттеулердің қауіпсіздігін және мониторингін қамтамасыз ету
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасында жақ-бет хирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеуінің клиникалық хаттамалары.
3. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
4. Жақ-бет аймағының анатомиясы мен физиологиясы.
5. Ересектер мен балалардағы жақ-бет аймағы ауруларының этиологиясы және қауіп факторлары, патологиялық физиологиясы, патологиялық морфологиясы және иммунопатологиясы, клиникасы, диагностика әдістері.
6. Жақ-бет аймағы ауруларының жасына байланысты және жүкті әйелдердегі ерекшеліктері.
7. Жақ-бет аймағының ауруларын диагностикалау әдістері, көрсеткіштері, қарсы көрсеткіштері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Ересектер мен балаларда диагностикалық процедураларды жүргізу
Машықтар:
1. Жақ-бет аймағының жұмсақ тіндерінің кисталарының диагностикалық пункциясын жүргізу дағдылары
2. Жақ-бет аймағының жұмсақ және қатты тіндерінің биопсиясын жүргізу дағдысы.
Білімдер:
1. Ересектер мен балалардағы жақ-бет аймағы ауруларының ультрадыбыстық семиотикасы.
2. Ересектер мен балалардағы жақ-бет аймағы ауруларының КТ семиотикасы (соның ішінде КЛ КТ).
3. Ересектер мен балалардағы жақ-бет аймағы ауруларының МРТ семиотикасы.
4. Жақ-бет аймағының жұмсақ тіндерінің кисталарының диагностикалық пункциясының әдістемесі.
5. Жақ-бет аймағының жұмсақ және қатты тіндерінің биопсиясын жүргізу әдісі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Жақ-бет аймағының патологиясы бар ересектер мен балаларда диагноз қою
Машықтар:
1. Ересектер мен балаларда жақ-бет аймағы ауруларының дифференциалды диагностикасын жүргізу.
2. Ересектер мен балаларда жақ-бет аймағының туа біткен және жүре пайда болған ақаулары мен деформацияларының дифференциалды диагностикасын жүргізу.
3. Ересектер мен балаларда жақ-бет аймағындағы аурудың ауырлығын бағалаңыз.

3. Определение показаний для направления пациента с заболеваниями челюстно-лицевой области к врачам других специальностей.
4. Интерпретировать данные лабораторных, морфологических, визуализирующих исследований (ультразвуковых, радиологических: рентгенологическое, компьютерная томография - мультиспиральная и консуно-лучевая, магнитный резонанс и др.) пациентов с заболеваниями челюстно-лицевой области и нарушениями здоровья.
5. Оценивать результаты микробиологического исследования отделяемого из послеоперационных ран после вскрытия и дренировавния абсцессов и флегмон челюстно-лицевой области.
6. Обеспечивать безопасность и мониторинг диагностических исследований
Знания:
1. Стандарт организации оказания челюстно - лицевой хирургической помощи в Республике Казахстан.
2. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
3. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
4. Анатомия и физиология челюстно-лицевой области.
5. Этиология и факторы риска, патологическая физиология, патологическая морфология и иммунопатология, клиника, методы диагностики заболеваний челюстно-лицевой области у взрослых и детей.
6. Особенности заболеваний челюстно-лицевой области в зависимости от возраста и у беременных.
7. Методы диагностики заболеваний челюстно-лицевой области, показаний, противопоказаний.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение диагностических процедур у взрослых и детей
Умения:
1. Навыки проведения диагностической пункции кист мягких тканей челюстно-лицевой области
2. Навыки проведения биопсии мягких и твердых тканей челюстно-лицевой области.
Знания:
1. Ультразвуковая семиотика заболеваний челюстно-лицевой области у взрослых и детей.
2. КТ-семиотика (включая КЛ КТ) заболеваний челюстно-лицевой области у взрослых и детей.
3. МРТ-семиотика заболеваний челюстно-лицевой области у взрослых и детей.
4. Методика проведения диагностической пункции кист мягких тканей челюстно-лицевой области.
5. Методика проведения биопсии мягких и твердых тканей челюстно-лицевой области.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Установление диагноза у взрослых и детей с патологией челюстно-лицевой области
Умения:
1. Проводить дифференциальный диагноз при заболеваниях челюстно-лицевой области у взрослых и детей.
2. Проводить дифференциальный диагноз при врожденных и приобретенных дефектах и деформациях челюстно-лицевой области у взрослых и детей.
3. Оценивать тяжесть заболевания челюстно-лицевой области у взрослых и детей.

4. Ересектер мен балалардағы жақ-бет аймағы ауруларының алдын ала немесе клиникалық диагностикасын АХЖ және жалпы қабылданған жіктеулерге сәйкес белгілеу және негіздеу.
Білімдер:
1. Ересектер мен балалардағы жақ-бет аймағы ауруларының диагностикалық критерилері
2. Ересектер мен балалардағы жақ-бет аймағының ауруларын дифференциалды диагностикалық іздеу алгоритмдері
3. Жақ-бет аймағы ауруларының классификациясы, Жақ-бет хирургиясы саласындағы аурулар мен денсаулық проблемаларының халықаралық жіктелуі.
4. Ересектер мен балалардың жақ-бет аймағы мүшелерінің ішкі ағзаларымен және жүйелерімен байланысы, өмірлік маңызды мүшелердің жақындығы (көру, есту, ми, ас қорыту және тыныс алу жүйелері).
5. Жалпы аурулардың, эндемиялық, әлеуметтік маңызы бар аурулардың пайда болуының қауіп факторлары (генетикалық, тұрмыстық, өндірістік).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Ересектер мен балаларда жақ-бет аймағының жұмсақ тіндеріне жергілікті жансыздандырудың барлық түрлерін жасау
Машықтар:
1. Жақ-бет аймағының патологиясы бар ересектер мен балалардағы жергілікті және жалпы жансыздандыруға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау.
2. Жергілікті жансыздандыруға арналған препаратты таңдаңыз.
3. Ересектер мен балаларда жақ-бет аймағындағы жергілікті жансыздандырудың барлық түрлерін орындаңыз.
4. Ересектер мен балаларда жақ-бет аймағындағы жергілікті жансыздандыру кезіндегі жергілікті және жалпы асқынуларды болжау.
5. Жергілікті жансыздандыру кезінде және одан кейін пайда болатын төтенше жағдайлар кезінде шұғыл көмек көрсету.
Білімдер:
1. Ересектер мен балалардағы жақ-бет аймағының анатомиясы және иннервациясы.
2. Жақ-бет аймағының патологиясы бар ересектер мен балалардағы жергілікті және жалпы жансыздандыруға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
3. Жергілікті анестетиктердің фармакодинамикасы және фармакокинетикасы.
4. Ересектер мен балаларда жақ-бет аймағындағы жергілікті жансыздандыру әдістемесі.
5. Ересектер мен балалардағы жергілікті жансыздандыру кезіндегі жергілікті және жалпы асқынулардың клиникалық көрінісі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 5:
Жақ-бет аймағының хирургиялық патологиясы бар ересектер мен балаларға өмірге қауіпті жағдайларда шұғыл медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Өмірге қауіп төндіретін жағдайларды, оның ішінде клиникалық өлім жағдайын (организмнің өмірлік маңызды функциялар, қан айналымы және (немесе) тыныс алу тоқтау), шұғыл медициналық көмек көрсетуді талап ететін жағдайларды анықтау.

4. Устанавливать и обосновывать предварительный или клинический диагноз заболевания челюстно-лицевой области у взрослых и детей в соответствии с МКБ, общепринятыми классификациями.
Знания:
1. Диагностические критерии заболеваний челюстно-лицевой области у взрослых и детей
2. Алгоритмы дифференциально-диагностического поиска при заболеваниях челюстно-лицевой области у взрослых и детей
3. Классификация заболеваний челюстно-лицевой области, Международная классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем, в области челюстно-лицевой хирургии.
4. Взаимосвязь органов челюстно-лицевой области взрослых и детей с внутренними органами и системами, близости жизненно важных органов (зрения, слуха, головного мозга, пищеварительной и дыхательной систем).
5. Факторы риска (генетического, бытового, производственного характера) возникновения распространенных заболеваний, эндемичных, социально значимых болезней.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Выполнение всех видов местного обезболивания на челюстях и мягких тканях челюстно-лицевой области у взрослых и детей
Умения:
1. Определять показания и противопоказания к проведению местного и общего обезболивания у взрослых и детей с патологией челюстно-лицевой области.
2. Выбарать лекарственный препарат для проведения местного обезболивания.
3. Выполнять все виды местного обезболивания в челюстно-лицевой области у взрослых и детей.
4. Прогнозировать местные и общие осложнения при проведении местного обезболивания в челюстно-лицевой области у взрослых и детей.
5. Оказывать неотложную помощь при неотложных состояниях, возникших во время и после проведения местного обезболивания.
Знания:
1. Анатомия и иннервация челюстно-лицевой области взрослых и детей.
2. Показания и противопоказания к проведению местного и общего обезболивания у взрослых и детей с патологией челюстно-лицевой области.
3. Фармакодинамика и фармакокинетика местно- анестезирующих препаратов.
4. Методика проведения местного обезболивания в челюстно-лицевой области у взрослых и детей.
5. Клинические проявления местных и общих осложнений при проведении местного обезболивания у взрослых и детей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Оказание неотложной медицинской помощи взрослым и детям с хирургической патологией челюстно-лицевой области при угрожающих жизни состояниях
Умения:
1. Распознавать состояния, представляющие угрозу жизни, включая состояние клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма (кровообращения и (или) дыхания), требующие оказания медицинской помощи в экстренной форме.

2. Негізгі жүрек-өкпе реанимациясын орындау.
3. Өмірге қауіп төндіретін, оның ішінде клиникалық өлімді (адам ағзасының өмірлік маңызды функциялар, қан айналымы және (немесе) тыныс алу тоқтау) жағдайларда жедел медициналық көмек көрсету.
4. Ересектер мен балаларға арналған қолданыстағы клиникалық ұсынымдарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес шұғыл және өмірге қауіп төндіретін жағдайларда алғашқы медициналық көмек көрсету үшін дәрілік терапия үшін дәрілік заттарды және дәрілік емес әдістерді таңдау.
5. Өткізілген емдеу-диагностикалық шаралардың тиімділігін бағалау.
6. Медициналық көмек көрсету процестерін құжаттау.
Білімдер:
1. Ересектер мен балалардың өміріне қауіп төндіретін жағдайлардың клиникасы және дифференциалды диагностикасы.
2. Өмірге қауіп төндіретін жағдайларда шұғыл медициналық көмек көрсету кезінде науқасты бастапқы тексеруді жүргізу ережелері мен тәртібі.
3. Жедел білікті медициналық көмек көрсету ережелері, негізгі жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 6:
Ересектер мен балалардағы одонтогенді және одонтогенді емес этиологиялы жақ-бет аймағының іріңді-қабыну ауруларын, сілекей бездерінің, самай буынының (ТМЖ), перифериялық бассүйек нервтерінің ауруларын емдеу
Машықтар:
1. Ересектер мен балаларда тіс жұлу операциясын, соның ішінде импульсті және дистопиялық тістерді атипті түрде алу.
2. Ересектерде және балаларда фурункул, карбункул, беттің іріңді лимфадениті бар іріңді ошақты ағызу.
3. Ересектер мен балалардағы жақ-бет аймағының абсцессі мен флегмонасын дренаждау.
4. Ересектер мен балалардағы одонтогенді гаймориттің консервативті және хирургиялық емін жүргізу.
5. Оро-антральды байланысты жою.
6. Үлкен сілекей бездерінің зонд, бугиенаж, шығару түтігі, ересектер мен балаларда түтікке тамызуды жүргізу.
7. Ересектер мен балалардағы сілекей бездерінің шығару жолынан сілекей тастарын алып тастау.
8. Сілекей тас ауруы кезінде жақ асты сілекей безін экстирпациялау.
9. Ересектер мен балалардағы самай-төменгі жақ буынының қабыну және дистрофиялық ауруларын емдеу.
10. Беттің шеткі нервтерінің ауруларын емдеу, соның ішінде үшкіл нервтің шеткі тармақтарын блокадаларды қолдана отырып.
Білімдер:
1. Ересектер мен балаларда тіс жұлу операциясының техникасы, аспаптары, тіс жұлу ерекшеліктері.

2. Выполнять мероприятия базовой сердечно-легочной реанимации.
3. Оказывать медицинскую помощь в экстренной форме при состояниях, представ-ляющих угрозу жизни, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания).
4. Выбирать лекарственные препараты для медикаментозной терапии и способы немедикаментозного воздействия для оказания первичной врачебной помощи при неотложных и угрожающих жизни состояниях в соответствии с действующими клиническими рекомендациями (протоколами лечения) у взрослых и детей.
5. Оценивать эффективность проведенных лечебно-диагностических мероприятий.
6. Осуществлять документирование процессов оказания медицинской помощи.
Знания:
1. Клиника и дифференциальная диагностика угрожающих жизни состояний у взрослых и детей.
2. Правила и порядок проведения первичного осмотра пациента при оказании медицинской помощи в экстренной форме при состояниях, представляющих угрозу жизни.
3. Правила оказания неотложной квалифицированной медицинской помощи, правила проведения базовой сердечно-легочной реанимации
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 6:
Лечение гнойно-воспалительных заболеваний челюстно-лицевой области одонтогенной и неодонтогенной этиологии, заболеваний слюнных желез, височно-нижнечелюстного сустава (ВНЧС), периферических черепно-мозговых нервов у взрослых и детей
Умения:
1. Проводить операцию удаления зуба у взрослых и детей, в том числе, операции атипичного удаления ретинированных и дистопированных зубов.
2. Дренировать гнойный очаг при фурункулах, карбункулах, гнойном лимфадените лица у взрослых и детей.
3. Дренировать абсцесс и флегмону челюстно-лицевой области у взрослых и детей.
4. Проводить консервативное и оперативное лечение одонтогенного верхнечелюстного синусита у взрослых и детей.
5. Устранить оро-антральное сообщение.
6. Зондировать, бужировать, выводной проток больших слюнных желез, проводить инстилляцию в проток у взрослых и детей.
7. Удалять слюнной конкремент из выводного протока слюнных желез у взрослых и детей.
8. Проводить экстирпацию поднижнечелюстной слюнной железы при слюнно-каменной болезни.
9. Проводить лечение воспалительных и дистрофических заболеваний височно-нижнечелюстного сустава у взрослых и детей.
10. Проводить лечение заболеваний периферических нервов лица, в том числе и с применением блокад периферических ветвей тройничного нерва.
Знания:
1. Техника операции удаления зуба, инструментария, особенностей удаления зубов у взрослых и детей.

2. Ересектер мен балалардағы одонтогенді емес іріңді-қабыну процестерінің, жақ-бет аймағының этиологиясы, патогенезі, клиникасы, дифференциалды диагностикасы.
3. Ересектер мен балалардағы жақ-бет аймағының жасушалық кеңістіктерінің топографиялық анатомиясы.
4. Ересектер мен балалардағы төменгі және жоғарғы жақсүйектерге іргелес жасушалық аралықтардың абсцесстері мен флегмоналарын дренаждаудағы оперативті тәсілдер.
5. Жақ асты қуысының анатомиясы мен қызметінің ерекшеліктері, одонтогенді гаймориттің клиникалық көрінісі, оро-антральды байланыс, консервативті және хирургиялық емдеу әдістері.
6. Сілекей бездерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктері, сілекей бездерінің жедел және созылмалы ауруларының клиникалық белгілері, ересектер мен балалардағы диагностикасы, емі.
7. Ересектер мен балалардағы самай-төменгі жақ буынының (ТМЖ) құрылымының ерекшеліктері, этиологиясы, қабыну және дистрофиялық ауруларының клиникасы.
8. Ересектер мен балаларда жақ-бет аймағының иннервациясының ерекшеліктері.
9. Невралгияның, үшкіл нерв тармақтарының нейропатиясының клиникалық көрінісі, үшкіл нервтің шеткі тармақтарының зақымдануын емдеудің консервативті және хирургиялық әдістері.
10. Бет нервісінің, бет бұлшықеттерінің топографиялық анатомиясы, бет нерві нейропатиясының этиологиясы және клиникалық көрінісі (бет бұлшықеттерінің парезі, салдануы), консервативті және хирургиялық емдеу түрлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 7:
Жарақаттарды, бет пен ауыз қуысының жұмсақ тіндерінің зақымдануын, бет қаңқасының сүйектерінің сынықтарын, жұмсақ және сүйек тіндерінің ақаулары мен деформацияларын емдеу
Машықтар:
1. Жақ сынықтарын консервативті емдеуді жүргізу: ересектер мен балаларда репозиция, сплинтинг.
2. Жақ сүйектерінің сынуын хирургиялық емдеуді жүргізу: ересектер мен балалардағы остеосинтез.
3. Ересектер мен балалардағы сынықтар үшін зигоматикалық сүйектің орнын ауыстыру.
4. Ересектер мен балаларда жақ-бет аймағының аралас жарақаттарын емдеу.
5. Ересектер мен балалардағы самай буынының жедел және үйреншікті дислокациясын емдеу.
6. Ересектер мен балалардағы самай буынының анкилозын, контрактураны хирургиялық емдеуді жүргізу.
7. Ересектер мен балалардағы беттің жұмсақ тіндерінің жарақаттарын хирургиялық емдеуді орындау.
8. Жергілікті тіндермен ақауларға пластикалық операция жасау, педикула қақпақшалары, ересектер мен балаларда тіндерді тегін трансплантациялау.
9. Сүйек егуін орындап, жақ деформациясын жою.
Білімдер:
1. Балалар мен ересектердің әртүрлі жас кезеңдеріндегі бет қаңқасы сүйектерінің құрылысының анатомиялық ерекшеліктері.

2. Этиология, патогенез, клиническая картина, дифференциальная диагностика неодонтогенных гнойно-воспалительных процессов, челюстно-лицевой области у взрослых и детей.
3. Топографическая анатомия клетчаточных пространств челюстно-лицевой области у взрослых и детей.
4. Оперативные доступы при дренировании абсцессов и флегмон клетчаточных пространств, прилегающих к нижней и верхней челюстям у взрослых и детей.
5. Особенности анатомии и функции верхнечелюстного синуса, клинической картины одонтогенного синусита, оро-антрального сообщения, методов консервативного и оперативного лечения.
6. Особенности строения и функций слюнных желез, клинических признаков острых и хронических заболеваний слюнных желез, диагностики, лечения у взрослых и детей.
7. Особенности строения височно-нижнечелюстного сустава (ВНЧС), этиологии, клинических особенностей воспалительных и дистрофических заболеваний височно-нижнечелюстного сустава у взрослых и детей.
8. Особенности иннервации челюстно-лицевой области у взрослых и детей.
9. Клиническая картина невралгии, невропатии ветвей тройничного нерва, консервативных и оперативных методов лечения поражений периферических ветвей тройничного нерва.
10. Топографическая анатомия лицевого нерва, мимической мускулатуры, этиологии и клинической картины невропатии лицевого нерва (пареза, паралича мимических мышц), видов консервативного и оперативного лечения.
Возможность признания навыка:
-
Навык 7:
Лечение травм, повреждений мягких тканей лица и полости рта, переломов костей лицевого скелета, дефектов и деформаций мягких и костных тканей
Умения:
1. Проводить консервативное лечение переломов челюстей: репозицию, наложение шин у взрослых и детей.
2. Проводить оперативное лечение переломов челюстей: остеосинтез у взрослых и детей.
3. Проводить репозицию скуловой кости при переломах у взрослых и детей.
4. Проводить лечение сочетанных травм челюстно-лицевой области у взрослых и детей.
5. Проводить лечение острых и привычных вывихов височно-нижнечелюстного сустава у взрослых и детей.
6. Проводить хирургическое лечение анкилоза височно-нижнечелюстного сустава, контрактуры у взрослых и детей.
7. Проводить хирургическую обработку при ранениях мягких тканей лица у взрослых и детей.
8. Проводить пластику дефектов местными тканями, лоскутами на питающих ножках, свободную пересадку тканей у взрослых и детей.
9. Проводить костную пластику и устранять деформации челюстей.
Знания:
1. Анатомические особенности строения костей лицевого скелета в разные возрастные периоды у детей и взрослых.

2. Ересектер мен балалардағы бет қаңқасының сүйектерінің зақымдануының жіктелуі, механизмі.
3. Ересектер мен балалардағы бет қаңқасының сынықтарын емдеудің консервативті және хирургиялық әдістері.
4. Маманды таңдау көрсеткіштері – жақ-бет хирургы немесе нейрохирург және ересектер мен балалардағы аралас жарақаттары бар бет қаңқасының сынықтарын емдеу орны.
5. ТМЖ дислокациясының клиникалық көрінісі, ересектер мен балалардағы азайту әдістері.
6. Ересектер мен балалардағы беттің жұмсақ тіндерінің жарақаттарын хирургиялық емдеу ерекшеліктері.
7. Жақ-бет аймағындағы ақауларды жабуға арналған клапан түрлері, ересектер мен балаларда жақ-бет аймағындағы реконструкциялық операциялар үшін белгілі бір түрдегі жапқышты қолдануға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
8. Остеопластикалық материалдардың түрлері, ересектер мен балаларда қолдануға көрсеткіштері мен қарсы көрсеткіштері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 8:
Жақ-бет аймағының туа біткен ақаулары бар балалар мен ересектерді емдеу
Машықтар:
1. Балалар мен ересектердегі жақ-бет аймағының туа біткен ақауларының түрлерін анықтау
2. Балалардағы жақ-бет аймағының туа біткен ақауларын емдеу мерзімін белгілеу
3. Жақ-бет аймағының туа біткен ақаулары бар баланы хирургиялық араласуға дайындау
4. Балалардағы жақ-бет аймағының туа біткен ақауларын емдеу әдісін таңдау
5. Операциядан кейінгі кезеңде жақ-бет аймағының туа біткен ақаулары бар балаларға күтім жасау
6. Ересектерде хейлопластика және ураностафилопластикадан кейін түзету операцияларын жасау
7. Хейлоластиканың барлық кезеңдерін орындау
8. Уранопластиканың барлық кезеңдерін орындау
Білімдер:
1. Әртүрлі жас кезеңдеріндегі балалардың жақ-бет аймағының анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктері.
2. Балалардағы жақ-бет аймағының туа біткен ақаулары бар балаларды хирургиялық емдеу әдістері.
3. Балалардағы жақ-бет аймағының туа біткен ақаулары бар балаларды емдеудегі ауырсынуды басу әдістері.
4. Балалардағы жақ-бет аймағының туа біткен ақаулары бар балаларды хирургиялық емдеуге көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
5. Ересектердегі хейлопластика және ураностафилопластикадан кейінгі түзету операцияларының ерекшеліктері мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 9:
Ересектер мен балалардағы жақ-бет аймағының қатерсіз ісіктері мен ісік тәрізді түзілістерін стационарлық жағдайда емдеу
Машықтар:
1. Ересектер мен балаларда жақ-бет аймағының жұмсақ және сүйек тіндерінің қатерсіз түзілімдерін алып тастау
2. Ересектер мен балалардағы бет пен мойынның жұмсақ тіндерінің кисталарын, сілекей бездерін алып тастау

2. Классификация, механизм травм костей лицевого скелета у взрослых и детей.
3. Консервативные и оперативные методы лечения при переломах костей лицевого скелета у взрослых и детей.
4. Показания к выбору специалиста – челюстно-лицевого хирурга или нейрохирурга и места лечения переломов костей лицевого скелета при сочетанной травме у взрослых и детей.
5. Клиническая картина вывиха ВНЧС, методов вправления у взрослых и детей.
6. Особенности проведения хирургической обработки при ранениях мягких тканей лица у взрослых и детей.
7. Виды лоскутов для закрытия дефектов челюстно-лицевой области, показания и противопоказания к использованию определенного вида лоскутов при реконструктивно-восстановительных операциях в челюстно-лицевой области у взрослых и детей.
8. Виды костнопластических материалов, показаний и противопоказаний к применению у взрослых и детей.
Возможность признания навыка:
-
Навык 8:
Лечение детей и взрослых с врожденными пороками челюстно-лицевой области
Умения:
1. Определять виды врожденных пороков челюстно-лицевой области у детей и взрослых.
2. Устанавливать сроки лечения врожденных пороков челюстно-лицевой области у детей.
3. Подготовить ребенка с врожденными пороками челюстно-лицевой области к оперативному вмешательству.
4. Выбрать метод лечения врожденного порока челюстно-лицевой области у детей.
5. Вести детей с врожденными пороками челюстно-лицевой области в послеоперационном периоде.
6. Проводить корригирующие операции после хейлопластики и ураностафилопластики у взрослых.
7. Проводить все этапы хейлопластики
8. Проводить все этапы уранопластики
Знания:
1. Анатомо-физиологические особенности челюстно-лицевой области у детей в различные возрастные периоды.
2. Методики хирургических методов лечения детей с врожденными пороками челюстно-лицевой области у детей.
3. Способы обезболивания при лечении детей с врожденными пороками челюстно-лицевой области у детей.
4. Показания и противопоказания к хирургическому лечению детей с врожденными пороками челюстно-лицевой области у детей.
5. Особенности и техники корригирующих операций после хейлопластики и ураностафилопластики у взрослых.
Возможность признания навыка:
-
Навык 9:
Лечение доброкачественных опухолей и опухолеподобных образований челюстно-лицевой области у взрослых и детей в стационарных условиях
Умения:
1. Удалять доброкачественные образования мягких и костных тканей челюстно-лицевой области у взрослых и детей.
2. Удалять кисты мягких тканей лица и шеи, слюнных желез у взрослых и детей.

3. Ересектер мен балалардағы жақ кисталарын алып тастау
4. Ересектер мен балалардағы жақ сүйектерінің одонтогенді және остеогенді ісіктеріне бір мезгілде сүйек егумен экскоклеация және жақ резекциясын жүргізу
5. Ересектер мен балалардағы тамырлы ісіктердің склерозды және хирургиялық терапиясын жүргізу
Білімдер:
1. Ересектер мен балалардағы жақ-бет аймағының ісіктері мен ісік тәрізді түзілістерінің жіктелуі, этиологиясы, патогенезі және патогномониялық белгілері.
2. Ересектер мен балалардағы жақ-бет аймағының ісіктері мен ісік тәрізді түзілістерін жоюға арналған емдеу әдістері, операция түрлері.
3. Қан тамырлары ісіктерінің склерозды терапиясы үшін дәрілік заттардың әсер ету механизмі және енгізу техникасы.
4. Лазерлік, радиохирургиялық және диатермокоагуляциялық аппаратурамен жұмыс істеу техникасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 10:
Ересектер мен балаларда жақ-бет аймағының даму аномалияларын, жедел және созылмалы ауруларды, жарақаттық зақымдануларды, қатерсіз ісіктерді және ісік тәрізді түзілімдерді, жақ-бет аймағының ақаулары мен деформацияларын динамикалық бақылау және оңалту бағдарламасын жүзеге асыру.
Машықтар:
1. Ересектер мен балаларда жақ-бет аймағының даму аномалияларын, жедел және созылмалы ауруларды, жарақаттық зақымдануларды, қатерсіз ісіктерді және ісік тәрізді түзілімдерді, жақ-бет аймағының ақаулары мен деформацияларын қалпына келтіруді жоспарлау.
2. Балалар мен ересектердегі жақ-бет аймағының хирургиялық ауруларын кешенді реабилитациялау әдістерін қолдану.
3. Балалар мен ересектердегі бет ақауларын әр түрлі типтегі жақ-бет протездерін қолданып емдеуге көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау.
Білімдер:
1. Ересектер мен балаларда жақ-бет аймағының әртүрлі аурулары мен патологиялық жағдайларын қалпына келтіру шараларына медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
2. Ересектер мен балаларда жақ-бет аймағының даму аномалияларын, жедел және созылмалы ауруларды, жарақаттық зақымдануларды, қатерсіз ісіктерді және ісік тәрізді түзілімдерді, жақ-бет аймағының ақаулары мен деформацияларын қалпына келтіру принциптері.
3. Протездер түрлері және ұлпа ақауларына протездеу әдістері
(ересектер мен балалар)
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен жақ-бет хирургиялық патологиясының алдын алу, микробқа қарсы тұрақтылықтың қалыптасуына жол бермеу, санитарлық-гигиеналық ағарту және халықтың салауатты өмір салтын қалыптастыруды жүргізу және тиімділігін бақылау.
Дағды 1:
Жақ-бет хирургиялық патологиясының алдын алуды, сондай-ақ инфекциялардың алдын алуға және инфекциялық бақылауға бағытталған шараларды ұйымдастыру және жүзеге асыру
Машықтар:

3. Удалять кисты челюстей у взрослых и детей.
4. Проводить экскохлеацию и резекцию челюсти с одномоментной костной пластикой при одонтогенных и остеогенных опухолях челюстей у взрослых и детей.
5. Проводить склерозирующую и оперативную терапию сосудистых опухолей у взрослых и детей
Знания:
1. Классификация, этиология, патогенез и патогномоничные признаки опухолей и опухолеподобных образований челюстно-лицевой области у взрослых и детей.
2. Методы лечения, видов операций при удалении опухолей и опухолеподобных образований челюстно-лицевой области у взрослых и детей.
3. Механизм действия и техники введения препаратов для склерозирующей терапии сосудистых опухолей.
4. Техника работы с лазерной, радиохирургической и диатермокоагуляционной аппаратурой.
Возможность признания навыка:
-
Навык 10:
Осуществление динамического наблюдения и реализации реабилитационных программ аномалий развития челюстно-лицевой области, области, острых и хронических заболеваний, травматических поражений, доброкачественных опухолей и опухолеподобных образований, дефектов и деформаций челюстно-лицевой области у взрослых и детей
Умения:
1. Планировать реабилитацию аномалий развития челюстно-лицевой области, острых и хронических заболеваний, травматических поражений, доброкачественных опухолей и опухолеподобных образований, дефектов и деформаций челюстно-лицевой области у взрослых и детей.
2. Применять методы комплексной реабилитации хирургических заболеваний челюстно-лицевой области у детей и взрослых.
3. Определять показания и противопоказания к лечению с использованием различных видов челюстно-лицевых протезов при дефектах лица у детей и взрослых.
Знания:
1. Медицинские показания и противопоказания к проведению реабилитационных мероприятий при различных заболеваниях и патологических состояниях челюстно-лицевой области у взрослых и детей.
2. Принципы реабилитации аномалий развития челюстно-лицевой области, острых и хронических заболеваний, травматических поражений, доброкачественных опухолей и опухолеподобных образований, дефектов и деформаций челюстно-лицевой области у взрослых и детей.
3. Виды протезов и методы протезирования при дефектах тканей лица у взрослых и детей.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Проведение и контроль эффективности профилактики челюстно-лицевой хирургической патологии, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Организация и проведение профилактики челюстно-лицевой хирургической патологии, а также мероприятий , направленных на предупреждение инфекций и инфекционный контроль.
Умения:

10. Кәсіптің карточкасы "7.4 Бет-жақ сүйек дәрігері":
Топтың коды:
2217-5
Қызмет атауының коды:
2217-5-001
Кәсіптің атауы:
7.4 Бет-жақ сүйек дәрігері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Жақ-бет хирургы" біліктілігі. ОРК сәйкес 7.2 қосалқы деңгейінде осы біліктілік бойынша кемінде 5 жыл жұмыс тәжірибесі. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау маманының сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жақ-бет аймағы ауруларымен ауыратын науқастарға (ересектерге, балаларға) білікті, мамандандырылған, шұғыл медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету, асқынулардың алдын алу, медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын иеленуі тиіс дағдылар, дағдылар және білімдер тұрғысынан сараптау. және жақ-бет хирургиясы саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Жақ-бет хирургиясы (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Жақ-бет хирургиясы (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Жақ-бет хирургиясы (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Жақ-бет хирургиясы (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау.
Машықтар:

10. Карточка профессии "7.4 Врач-хирург челюстно-лицевой":
Код группы:
2217-5
Код наименования занятия:
2217-5-001
Наименование профессии:
7.4 Врач-хирург челюстно-лицевой
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач-хирург челюстно-лицевой". Опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет), из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной, неотложной медицинской помощи пациентам (взрослые, дети) с заболеваниями челюстно-лицевой области, профилактика осложнений, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области челюстно-лицевой хиругии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Челюстно-лицевая хирургия (взрослая, детская)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Челюстно-лицевая хирургия (взрослая, детская)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Челюстно-лицевая хирургия (взрослая, детская)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Челюстно-лицевая хирургия (взрослая, детская)".
Умения:

1. "Жақ-бет хирургиясы (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Жақ-бет хирургиясы (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмек көрсету көрсеткіштерін бақылау дағдыларын меңгеру.
3. "Жақ-бет хирургиясы (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша ішкі істер органдарының, прокуратурасының және сотының, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне медициналық көмектің сапасы және медициналық құжаттарды жүргізу мәселелері бойынша консультациялық көмек көрсету.
4. Анықталған медициналық қателіктердің, олардың себеп-салдарлық байланыстарының, жағымсыз салдарлардың және олардың алдын алу мүмкіндіктерінің формальды сипаттамасына талдау жүргізу.
5. Тәуекел факторларын анықтау және ауыз және жақ-бет хирургтары көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелі проблемалар туралы ұйым басшылығын жедел хабардар ету.
Білімдер:
1. "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы No ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы (Қазақстан Республиканың Әділет министрлігінде ҚР 2020 жылғы 30 қазандағы № 21561 тіркелген).
2. Денсаулық сақтаудағы тексеру түрлері.
3. Медициналық қызмет пен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмек көрсету сапасына сараптама жүргізу әдістері (әдістер, технология, талдау, бағалау, мониторинг).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Сапаны арттыру және диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін енгізу бойынша шараларды әзірлеу және енгізу.
Машықтар:
1. Пациенттерге (ересектерге, балаларға) медициналық көмек көрсету сапасын қамтамасыз ету мақсатында мамандандырылған бөлімшелердің әлеуетін арттыру дағдыларын дамыту.
2. Медициналық қызметтердің сапасы мәселелері бойынша мамандандырылған бөлімдердің медицина қызметкерлеріне әдістемелік қолдау көрсету.
3. Жаңа диагностикалық және емдеу әдістерін зерттеп, тәжірибеңізге енгізіңіз.
4. Клиникалық тәжірибеде жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалай отырып, клиникалық зерттеулерге қатысу.
5. Жақ-бет хирургиясының медициналық тәжірибесіне жаңа технологияларды табысты көшіруді қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістері. Медициналық көмектің тиімділігі мен сапасын бағалау көрсеткіштері мен критерийлері
2. Жақ-бет хирургиясы саласындағы қазіргі технологиялар мен зерттеулер.
3. Жаңа медициналық технологияларды трансферттеу процесі, оның ішінде олардың әлеуетін бағалау және тәжірибеге біріктіру.

1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Челюстно-лицевая хирургия (взрослая, детская)".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Челюстно-лицевая хирургия (взрослая, детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Челюстно-лицевая хирургия (взрослая, детская)".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами челюстно-лицевыми хирургами.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Разработка и проведение мероприятий по улучшению качества и внедрению новых методов диагностики и лечения.
Умения:
1. Развитие навыков повышения потенциала профильных отделений с целью обеспечения качества медицинской помощи пациентам (взрослые, дети).
2. Оказание методологической поддержки медицинскому персоналу профильных отделений по вопросам качества медицинских услуг.
3. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
4. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
5. Владеть навыками обеспечения успешного трансфера новых технологий в медицинскую практику челюстно-лицевой хирургии.
Знания:
1. Количественные методы статистического анализа и прогнозирования. Показатели и критерии оценки эффективности и качества медицинской помощи
2. Актуальные технологии и исследования в области челюстно-лицевой хирургии.
3. Процесс трансферта новых медицинских технологий, включая оценку их потенциала и интеграцию в практику.

4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды үйлестіру және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Жақ-бет хирургиясы (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
Дағды 1:
Стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, халыққа жақ-бет хирургиялық көмек көрсетудің алгоритмдері мен нұсқауларын әзірлеу.
Машықтар:
1. Дәлелдемелерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде халыққа жақ-бет хирургиялық көмек көрсету саласында стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқауларды және әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
2. Республикалық деңгейде жақ-бет хирургиялық көмек көрсету қызметтерін дамыту және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге және халықаралық ынтымақтастыққа қатысу.
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқауларды әзірлеу бойынша нұсқаулықтар мен нұсқаулар.
2. Медициналық көмектің сапасын бағалау әдістері, оның ішінде диагностика мен емдеудің тиімділігін тексеру және бағалау, этикалық нормалар мен пациенттердің құқықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Халыққа жақ-бет хирургиялық көмек көрсетуде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқауларды сараптау.
Машықтар:
1. Стандарттарға, клиникалық хаттамаларға, алгоритмдерге және нұсқауларға сараптама/рецензия жүргізу.
2. Стандарттарды, Хаттамаларды және нұсқауларды жақсарту бойынша ұсыныстарды тұжырымдау және оларға өзгерістер немесе толықтырулар ұсыну.
3. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы туралы сараптамалық қорытынды қалыптастыру.
4. Қызметкерлерді оқыту және олардың сәтті орындалуын бақылау арқылы клиникалық тәжірибеге өзгерістер енгізу процесін қолдау.
Білімдер:
1. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқауларды сараптау/рецензиялау ережелері мен әдістері.
2. Стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу сапасы бойынша сараптамалық қорытынды қалыптастыру қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 2:
Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Дағды 1:
Оқытушылық қызметке қатысу
Машықтар:

4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Челюстно-лицевая хирургия (взрослая, детская)"
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании челюстно - лицевой хирургической помощи помощи населению.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения челюстно - лицевой хирургической помощи помощи населению на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации челюстно - лицевой хирургической помощи службы на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.
2. Методы оценки качества медицинской помощи, включая аудит и оценка эффективности диагностики и лечения, этические стандарты и права пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Экспертиза стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании челюстно - лицевой хирургической помощи помощи населению.
Умения:
1. Проводить экспертизу/рецензирование стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Формулировать рекомендации по улучшению стандартов, протоколов и инструкций, а также предложить изменения или дополнения к ним.
3. Формировать экспертное заключение о качестве разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
4. Поддерживать процесс внедрения изменений в клиническую практику, обучая персонал и следя за их успешным выполнением.
Знания:
1. Правила и методы экспертизы/рецензирования стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
2. Правила формирования экспертного заключения по качеству разработки стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Академическая деятельность в области здравоохранения
Навык 1:
Участие в преподавательской деятельности
Умения:

11. Кәсіптің карточкасы "7.3 Бет-жақ сүйек хирург-дәрігері":
Топтың коды:
2217-5
Қызмет атауының коды:
2217-5-001
Кәсіптің атауы:
7.3 Бет-жақ сүйек хирург-дәрігері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Жақ-бет хирургы" біліктілігі. ОРК сәйкес 7.2 қосалқы деңгейінде осы біліктілік бойынша кемінде 5 жыл жұмыс тәжірибесі. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау маманының сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құлақ, мұрын және тамақ ауруларымен ауыратын науқастарға (ересектер, балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жақ-бет хирургтерінің (ересектер мен балалар) тәлімгерлік қызметін ұйымдастыру, бақылау және жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Жақ-бет хирургтары (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Жақ-бет хирургтерінің (ересектер мен балалар) қызметінде жаңа әдістер мен технологияларды әзірлеу және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Жақ-бет хирургтерінің (ересектер мен балалар) тәлімгерлік қызметін ұйымдастыру, бақылау және жүргізу.
Дағды 1:
Жақ-бет хирургтерінің (ересектер мен балалар) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында жақ-бет хирургтары (ересектер, балалар) арасында жоспарларды әзірлеуге және тапсырмаларды бөлуге қатысу.
2. Үйлестірілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында жақ-бет хирургтерінің (ересектер мен балалар) медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.

11. Карточка профессии "7.3 Врач-хирург челюстно-лицевой":
Код группы:
2217-5
Код наименования занятия:
2217-5-001
Наименование профессии:
7.3 Врач-хирург челюстно-лицевой
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач-хирург челюстно-лицевой". Опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые, дети) с заболеваниями уха, горла, носа.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей челюстно-лицевых хирургов (взрослых и детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами челюстно-лицевыми хирургами (взрослыми и детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей челюстно-лицевых хирургов (взрослых и детских).
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей челюстно-лицевых хирургов (взрослых и детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей челюстно-лицевых хирургов (взрослых и детских).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами челюстно-лицевыми хирургами (взрослыми, детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей челюстно-лицевых хирургов (взрослых и детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.

12. Кәсіптің карточкасы "7.2 Бет-жақ сүйек хирург-дәрігері":
Топтың коды:
2217-5
Қызмет атауының коды:
2217-5-001
Кәсіптің атауы:
7.2 Бет-жақ сүйек хирург-дәрігері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Жақ-бет хирургиясы" мамандығы бойынша резидентурада оқу кезінде "Дәрігер" біліктілігі. Бұл біліктілік үшін бұрынғы жұмыс тәжірибесі талап етілмейді.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне қатысты біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жақ-бет аймағы ауруларымен ауыратын науқастарға (ересектер, балалар) білікті, мамандандырылған, шұғыл медициналық көмек көрсету, асқынулардың алдын алу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жақ-бет аймағының ауруларын, оның ішінде сирек және ауыр түрлерін диагностикалау және емдеу.
2. Жақ-бет аймағы ауруларымен ауыратын науқастарды қалпына келтіру емі және медициналық оңалту
3. Жақ-бет аймағының ауруларына медициналық тексеру жүргізу.
4. Медициналық құжаттаманы, медициналық және статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің жетекшілігімен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Жақ-бет аймағының ауруларын, оның ішінде сирек және ауыр түрлерін диагностикалау және емдеу.
Дағды 1:
Жақ-бет аймағының хирургиялық патологиясы бар науқастарды (ересектер, балалар) тексеру
Машықтар:
1. Жақ-бет аймағының патологиясы бар ересек пациенттер мен балалардан толық ауру тарихын жинау.
2. Ауру тарихын толтыру
3. Ересек пациенттер мен балаларды тексеру: негізгі және қосымша зерттеу әдістерін қолдана отырып, жақ-бет аймағының хирургиялық патологиясын анықтау мақсатында.

12. Карточка профессии "7.2 Врач-хирург челюстно-лицевой":
Код группы:
2217-5
Код наименования занятия:
2217-5-001
Наименование профессии:
7.2 Врач-хирург челюстно-лицевой
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач-хирург челюстно-лицевой". Опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Оказание квалифицированной, специализированной, неотложной медицинской помощи пациентам (взрослые, дети) с заболеваниями челюстно-лицевой области, профилактике осложнений.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика, лечение заболеваний челюстно-лицевой области, в том числе редких и тяжелых форм.
2. Восстановительное лечение и медицинская реабилитация пациентов с заболеваниями челюстно-лицевой области
3. Проведение медицинской экспертизы при заболеваниях челюстно-лицевой области.
4. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем наставника
Трудовая функция 1:
Диагностика, лечение заболеваний челюстно-лицевой области, в том числе редких и тяжелых форм.
Навык 1:
Обследование пациентов (взрослые, дети) с хирургической патологией челюстно-лицевой области
Умения:
1. Осуществлять сбор полного медицинского анамнеза у взрослых пациентов и детей с патологией челюстно-лицевой области.
2. Оформлять историю болезни.
3. Обследовать взрослых пациентов и детей. в целях выявления хирургической патологии челюстно-лицевой области с применением основных и дополнительных методов исследования.

4. Ересек пациенттер мен балалардағы тістердің, пародонт тіндерінің, ауыз қуысының шырышты қабатының, бет сүйектерінің, жұмсақ тіндердің даму аномалияларын, патологиясын, жақ-бет аймағының ақаулары мен деформацияларын анықтау
5. Ересектер мен балалардағы сілекей бездерінің, бет нервтерінің және самай буынының патологиясын анықтау
6. Пациенттерді сәулелік зерттеу әдістеріне (рентгенография, УДЗ, компьютерлік томография, көпсекциялық компьютерлік томография, жақ-бет аймағының магнитті-резонансты томографиясы, жақ сүйектерінің 3D компьютерлік томографиясы), зертханалық және функционалдық зерттеу әдістеріне бағыттау
7. Ересек пациенттер мен балаларда цитологиялық (пункция, жағынды), гистологиялық (биопсия) зерттеу үшін биоматериал жинау
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасында жақ-бет хирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеуінің клиникалық хаттамалары.
3. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
4. Жақ-бет аймағының хирургиялық аурулары бар ересектер мен балалардың анамнезін жинау ерекшеліктері.
5. Ересектер мен балалардағы патологиялық жағдайда жақ-бет аймағын зерттеу алгоритмі.
6. Ересектер мен балаларда бастың, жақ-бет аймағының топографиялық анатомиясы, қанмен қамтамасыз етілу, иннервация және лимфа жүйесінің ерекшеліктері.
7. Тіс-бет аймағының эмбриологиясы, эмбриогенездің негізгі бұзылыстары.
8. Ересектер мен балалардағы бет қаңқасы сүйектерінің, жұмсақ тіндердің даму аномалияларының, жақ-бет аймағының ақаулары мен деформацияларының клиникалық көрінісі.
9. Ересектер мен балалардағы сілекей бездерінің, бет нервтерінің және самай буынының топографиялық анатомиясы, физиологиясы және патологиясы.
10. Жақ-бет аймағының патологиясы бар ересектердегі цитологиялық (пункция, жағынды), гистологиялық (биопсия) зерттеуге медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
11. Ересектер мен балалардағы жақ-бет аймағының патологиясын радиациялық, зертханалық және функционалдық зерттеу әдістеріне медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Жақ-бет аймағының патологиясы бар ересектер мен балаларды стационарлық деңгейде диагностикалау және емдеуді жоспарлау
Машықтар:
1. Жақ-бет аймағының хирургиялық патологиясы бар ересектерді зерттеудің негізгі және қосымша әдістерінің нәтижелерін түсіндіру
2. ICD-10 ескере отырып диагнозды анықтау
3. Жақ-бет аймағының патологиясы бар ересектерді госпитализациялауға көрсеткіштерді анықтау

4. Выявлять аномалии развития, патологию зубов, тканей пародонта, слизистой оболочки полости рта, костей лицевого скелета, мягких тканей, дефектов и деформаций челюстно-лицевой области у взрослых пациентов и детей.
5. Выявлять патологию слюнных желез, нервов лица и височно-нижнечелюстного сустава у взрослых пациентов и детей.
6. Направлять пациентов на лучевые методы обследования (рентгенография, ультразвуковая сонография, компьютерная томография, мультиспиральная компьютерная томография, магнитно-резонансная томография челюстно-лицевой области, 3D компьютерная томография челюстей), лабораторные и функциональные методы исследования.
7. Осуществлять забор биоматериала для цитологического (пункция, мазок), гистологического (биопсия) исследования у взрослых пациентов и детей.
Знания:
1. Стандарт организации оказания челюстно - лицевой хирургической помощи в Республике Казахстан..
2. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
3. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
4. Особенности сбора анамнеза взрослых и детей с хирургическими заболеваниями челюстно-лицевой области.
5. Алгоритм обследования челюстно-лицевой области при патологических состояниях у взрослых и детей.
6. Топографическая анатомия головы, челюстно-лицевой области, особенностей кровоснабжения, иннервации и лимфатической системы у взрослых и детей.
7. Эмбриология зубочелюстной области, основных нарушений эмбриогенеза.
8. Клиническая картина аномалий развития костей лицевого скелета, мягких тканей, дефектов и деформаций челюстно-лицевой области у взрослых и детей.
9. Топографическая анатомия, физиология и патология слюнных желез, нервов лица и височно-нижнечелюстного сустава у взрослых и детей.
10. Медицинские показания и противопоказания к проведению цитологического (пункция, мазок), гистологического (биопсия) исследования у взрослых при патологии челюстно-лицевой области.
11. Медицинские показания и противопоказания к проведению лучевых, лабораторных и функциональных методов исследования при патологии челюстно-лицевой области у взрослых и детей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Постановка диагноза и планирование лечения у взрослых и детей с патологией челюстно-лицевой области на стационарном уровне
Умения:
1. Интерпретировать результаты основных и дополнительных методов обследования взрослых с хирургической патологией челюстно-лицевой области.
2. Определять диагноз с учетом МКБ-10.
3. Определять показания к госпитализации взрослых с патологией челюстно-лицевой области.

4. Жақ-бет аймағының даму аномалиясы, жедел және созылмалы аурулары, травматикалық зақымданулары, қатерсіз ісіктері мен ісік тәрізді түзілістері, жақ-бет аймағының ақаулары мен деформациялары бар ересектерді консервативті және хирургиялық емдеуге көрсеткіштерді анықтау
5. Науқастарды тиісті тиісті және мамандандырылған мамандарға жіберуді негіздеу
6. Пациенттердің өмір салтынан туындаған қауіп факторлары мен денсаулық проблемаларын анықтау
7. Жақ-бет аймағындағы аурулардың қауіп факторларын анықтау
8. Алдын алуға болатын аурулардың ерте кезеңдерін анықтау
9. Медициналық ұйымның емдеу-қорғау режимін сақтау
10. Науқасқа қатысты медициналық этика мен деонтологияны сақтаңыз
Білімдер:
1. Клиникалық, аспаптық, сәулелік және зертханалық зерттеулер нәтижелерін интерпретациялау кезінде ересектердегі жақ-бет аймағының нормалары мен патологиялары.
2. Жақ-бет хирургиясы саласындағы ICD.
3. Ауруханада емделуге жататын ересектердің жақ-бет аймағының хирургиялық ауруларының, жарақаттары мен ісіктерінің зақымдануының клиникалық көрінісі және ықтимал асқынулары.
8. Ересектердің жақ-бет аймағы мүшелерінің ішкі ағзаларымен және жүйелерімен байланысы, өмірлік маңызды мүшелердің жақындығы (көру, есту, ми, ас қорыту және тыныс алу жүйелері).
9. Жалпы аурулардың, эндемиялық, әлеуметтік маңызы бар аурулардың пайда болуының қауіп факторлары (генетикалық, тұрмыстық, өндірістік).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Жақ-бет аймағы ауруларымен ауыратын науқастарды қалпына келтіру емі және медициналық оңалту
Дағды 1:
Одонтогенді және одонтогенді емес этиологиялы жақ-бет аймағының іріңді-қабыну ауруларын, сілекей бездерінің, самай буынының (ТМЖ), шеткі бассүйек нервтерінің ауруларын стационар жағдайында емдеу.
Машықтар:
1. Ересектер мен балаларда тіс жұлу операциясын, соның ішінде импульсті және дистопиялық тістерді атипті түрде алу.
2. Ересектерде және балаларда фурункул, карбункул, беттің іріңді лимфадениті бар іріңді ошақты ашу.
3. Ересектер мен балалардағы жақ-бет аймағының абсцессі мен флегмонасын дренаждау.
4. Ересектер мен балалардағы одонтогенді гаймориттің консервативті және хирургиялық емін жүргізу.
5. Оро-антральды байланысты жою.
6. Үлкен сілекей бездерінің зонд, бугиенаж, шығару түтігі, ересектер мен балаларда түтікке тамызуды жүргізу.

4. Определять показания к консервативному и хирургическому лечению взрослых с аномалиями развития челюстно-лицевой области, острыми и хроническими заболеваниями, травматическими поражениями, доброкачественными опухолями и опухолеподобными образованиями, дефектами и деформациями челюстно-лицевой области.
5. Обосновывать направление пациентов к соответствующим смежным и профильным специалистам.
6. Выявлять факторы риска и проблемы со здоровьем, обусловленные образом жизни пациентов.
7. Выявлять факторы риска заболеваний, челюстно-лицевой области.
8. Выявлять ранние стадии предотвратимых заболеваний.
9. Соблюдать лечебно-охранительный режим медицинской организации.
10. Соблюдать медицинскую этику и деонтологию в отношении к пациенту.
Знания:
1. Нормы и патологии челюстно-лицевой области у взрослых при интерпретации результатов клинического, инструментального, лучевого и лабораторного обследования.
2. МКБ в области челюстно-лицевой хирургии.
3. Клиническая картина и возможные осложнения хирургических заболеваний, травм и опухолевых поражений челюстно-лицевой области взрослых, подлежащих стационарному лечению.
8. Взаимосвязь органов челюстно-лицевой области взрослых с внутренними органами и системами, близости жизненно важных органов (зрения, слуха, головного мозга, пищеварительной и дыхательной систем).
9. Факторы риска (генетического, бытового, производственного характера) возникновения распространенных заболеваний, эндемичных, социально значимых болезней.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Восстановительное лечение и медицинская реабилитация пациентов с заболеваниями челюстно-лицевой области
Навык 1:
Лечение гнойно-воспалительных заболеваний челюстно-лицевой области одонтогенной и неодонтогенной этиологии, заболеваний слюнных желез, височно-нижнечелюстного сустава (ВНЧС), периферических черепно-мозговых нервов у пациентов (взрослые, дети) в стационарных условиях
Умения:
1. Проводить операцию удаления зуба у взрослых и детей, в том числе, операции атипичного удаления ретинированных и дистопированных зубов.
2. Дренировать гнойный очаг при фурункулах, карбункулах, гнойном лимфадените лица у взрослых и детей.
3. Дренировать абсцесс и флегмону челюстно-лицевой области у взрослых.и детей.
4. Проводить консервативное и оперативное лечение одонтогенного верхнечелюстного синусита у взрослых и детей.
5. Устранять оро-антральное сообщение.
6. Зондировать, бужировать, выводной проток больших слюнных желез, проводить инстилляцию в проток у взрослых и детей.

7. Ересектер мен балалардағы сілекей бездерінің шығару жолынан сілекей тастарын алып тастау.
8. Сілекей тас ауруы кезінде жақ асты сілекей безін экстирпациялау.
9. Ересектер мен балалардағы самай буынының қабыну және дистрофиялық ауруларын емдеу, соның ішінде ТМЖ ауыстыру операциясы.
10. Беттің шеткі нервтерінің ауруларын емдеу, соның ішінде үшкіл нервтің шеткі тармақтарын блокадаларды қолдана отырып.
11. Бет параличіне хирургиялық ем жүргізу.
Білімдер:
1. Тіс жұлу операциясының техникасы, аспаптары, ересектердегі тіс жұлу ерекшеліктері.
2. Ересектердегі жақ-бет аймағының одонтогенді емес іріңді-қабыну процестерінің этиологиясы, патогенезі, клиникасы, дифференциалды диагностикасы.
3. Ересектер мен балалардағы жақ-бет аймағының жасушалық кеңістіктерінің топографиялық анатомиясы.
4. Ересектер мен балалардағы төменгі және жоғарғы жақсүйектерге іргелес жасушалық аралықтардың абсцесстері мен флегмоналарын дренаждаудағы оперативті тәсілдер.
5. Жақ асты қуысының анатомиясы мен қызметінің ерекшеліктері, одонтогенді гаймориттің клиникалық көрінісі, оро-антральды байланыс, консервативті және хирургиялық емдеу әдістері.
6. Сілекей бездерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктері, сілекей бездерінің жедел және созылмалы ауруларының клиникалық белгілері, ересектер мен балалардағы диагностикасы, емі.
7. Ересектер мен балалардағы самай-төменгі жақ буынының (ТМЖ) құрылымының ерекшеліктері, этиологиясы, қабыну және дистрофиялық ауруларының клиникасы.
8. Ересектер мен балаларда жақ-бет аймағының иннервациясының ерекшеліктері.
9. Невралгияның, үшкіл нерв тармақтарының нейропатиясының клиникалық көрінісі, үшкіл нервтің шеткі тармақтарының зақымдануын емдеудің консервативті және хирургиялық әдістері.
10. Бет нервісінің, бет бұлшықеттерінің топографиялық анатомиясы, бет нерві нейропатиясының этиологиясы және клиникалық көрінісі (бет бұлшықеттерінің парезі, салдануы), консервативті және хирургиялық емдеу түрлері.
11. Бет нервінің тұтастығын қалпына келтірудің хирургиялық әдістері, оның ішінде бет нервінің ақауы аймағындағы автотрансплантация.
12. ТМЖ эндопротездеу техникасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Науқастардағы жарақаттарды, бет пен ауыз қуысының жұмсақ тіндерінің зақымдалуын, бет қаңқасы сүйектерінің сынықтарын, жақ-бет аймағының аралас жарақаттарын, жақ-бет аймағының жұмсақ және сүйек тіндерінің ақаулары мен деформацияларын емдеу (ересектер, балалар) стационарлық жағдайда
Машықтар:

7. Удалять слюнной конкремент из выводного протока слюнных желез у взрослых и детей.
8. Проводить экстирпацию поднижнечелюстной слюнной железы при слюнно-каменной болезни.
9. Проводить лечение воспалительных и дистрофических заболеваний височно-нижнечелюстного сустава у взрослых и детей, включая операции по эндопротезированию ВНЧС.
10. Проводить лечение заболеваний периферических нервов лица, в том числе и с применением блокад периферических ветвей тройничного нерва.
11. Проводить оперативное лечение при параличах лицевого нерва.
Знания:
1. Техника операции удаления зуба, инструментария, особенностей удаления зубов у взрослых.
2. Этиология, патогенез, клиническая картина, дифференциальная диагностика неодонтогенных гнойно-воспалительных процессов, челюстно-лицевой области у взрослых.
3. Топографическая анатомия клетчаточных пространств челюстно-лицевой области у взрослых и детей.
4. Оперативные доступы при дренировании абсцессов и флегмон клетчаточных пространств, прилегающих к нижней и верхней челюстям у взрослых и детей.
5. Особенности анатомии и функции верхнечелюстного синуса, клинической картины одонтогенного синусита, оро-антрального сообщения, методов консервативного и оперативного лечения.
6. Особенности строения и функций слюнных желез, клинических признаков острых и хронических заболеваний слюнных желез, диагностики, лечения у взрослых и детей.
7. Особенности строения височно-нижнечелюстного сустава (ВНЧС), этиологии, клинических особенностей воспалительных и дистрофических заболеваний височно-нижнечелюстного сустава у взрослых и детей.
8. Особенности иннервации челюстно-лицевой области у взрослых и детей.
9. Клиническая картина невралгии, невропатии ветвей тройничного нерва, консервативных и оперативных методов лечения поражений периферических ветвей тройничного нерва.
10. Топографическая анатомия лицевого нерва, мимической мускулатуры, этиологии и клинической картины невропатии лицевого нерва (пареза, паралича мимических мышц), видов консервативного и оперативного лечения.
11. Оперативные техники по восстановлению целостности лицевого нерва, включая аутотрансплантацию в области дефекта лицевого нерва.
12. Методики эндопротезирования ВНЧС.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Лечение травм, повреждений мягких тканей лица и полости рта, переломов костей лицевого скелета, сочетанных травм челюстно-лицевой области, дефектов и деформаций мягких и костных тканей челюстно-лицевой области у пациентов (взрослые, дети) в стационарных условиях
Умения:

1. Жақ сынықтарын консервативті емдеуді жүргізу: ересектер мен балаларда репозиция, сплинтинг.
2. Жақ сүйектерінің сынуын хирургиялық емдеуді жүргізу: ересектер мен балалардағы остеосинтез.
3. Ересектер мен балалардағы сынықтар үшін зигоматикалық сүйектің орнын ауыстыру.
4. Ересектер мен балаларда жақ-бет аймағының аралас жарақаттарын емдеу.
5. Ересектердегі самай буынының жедел және үйреншікті дислокациясын емдеу.
6. Ересектер мен балалардағы самай буынының анкилозын, контрактураны хирургиялық емдеуді жүргізу.
7. Ересектер мен балалардағы беттің жұмсақ тіндерінің жарақаттарын хирургиялық емдеуді орындау.
8. Жергілікті тіндермен ақауларға пластикалық операция жасау, педикула қақпақшалары, ересектер мен балаларда тіндерді тегін трансплантациялау.
9. Авто-, алло-, ксеногрансплантаттарды, синтетикалық трансплантаттарды, титан мен полиэтеркетоннан жасалған пластиналар мен торларды пайдалана отырып, сүйек тігісін жүргізу және бет қаңқасының сүйектерінің ақаулары мен деформацияларын жою.
Білімдер:
1. Бет қаңқасы сүйектерінің құрылысының анатомиялық ерекшеліктері
2. Ересектер мен балалардағы бет қаңқасының сүйектерінің зақымдануының жіктелуі, механизмдері.
3. Ересектер мен балалардағы бет қаңқасының сынықтарын емдеудің консервативті және хирургиялық әдістері.
4. Маманды таңдаудың медициналық көрсеткіштері – жақ-бет хирургы немесе нейрохирург және ересектер мен балалардағы аралас жарақаттары бар бет қаңқасының сынықтарын емдеу орны.
5. ТМЖ дислокациясының клиникалық көрінісі, ересектер мен балалардағы азайту әдістері.
6. Ересектер мен балалардағы беттің жұмсақ тіндерінің жарақаттарын хирургиялық емдеу ерекшеліктері.
7. Жақ-бет аймағындағы ақауларды жабуға арналған клапан түрлері, ересектер мен балаларда жақ-бет аймағындағы реконструкциялық операциялар үшін белгілі бір түрдегі жапқышты қолдануға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
8. Остеопластикалық материалдардың түрлері, ересектер мен балаларда қолдануға көрсеткіштері мен қарсы көрсеткіштері.
9. Жақ-бет аймағының жұмсақ және сүйек тіндерінің жарақаттары, ақаулары мен деформациялары бар ересектерге мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша клиникалық ұсынымдар (емдеу хаттамалары).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 3:
Ересектер мен балалардағы жақ-бет аймағының қатерсіз ісіктері мен ісік тәрізді түзілістерін стационарлық жағдайда емдеу
Машықтар:
1. Ересектер мен балаларда жақ-бет аймағының жұмсақ және сүйек тіндерінің қатерсіз түзілімдерін алып тастау
2. Ересектер мен балалардағы бет пен мойынның жұмсақ тіндерінің кисталарын, сілекей бездерін алып тастау

1. Проводить консервативное лечение переломов челюстей: репозицию, наложение шин у взрослых и детей.
2. Проводить оперативное лечение переломов челюстей: остеосинтез у взрослых и детей.
3. Проводить репозицию скуловой кости при переломах у взрослых и детей.
4. Проводить лечение сочетанных травм челюстно-лицевой области у взрослых и детей.
5. Проводить лечение острых и привычных вывихов височно-нижнечелюстного сустава у взрослых.
6. Проводить хирургическое лечение анкилоза височно-нижнечелюстного сустава, контрактуры у взрослых и детей.
7. Проводить хирургическую обработку при ранениях мягких тканей лица у взрослых и детей.
8. Проводить пластику дефектов местными тканями, лоскутами на питающих ножках, свободную пересадку тканей у взрослых и детей.
9. Проводить костную пластику и устранять дефекты и деформации костей лицевого скелета с использованием ауто-, алло-, ксенотрансплантатов, синтетических трансплантатов, пластин и сеток из титана и полиэфирэфиркетона.
Знания:
1. Анатомические особенности строения костей лицевого скелета
2. Классификации, механизмы травм костей лицевого скелета у взрослых и детей.
3. Консервативные и оперативные методы лечения при переломах костей лицевого скелета у взрослых и детей.
4. Медицинские показания к выбору специалиста – челюстно-лицевого хирурга или нейрохирурга и места лечения переломов костей лицевого скелета при сочетанной травме у взрослых и детей.
5. Клиническая картина вывиха ВНЧС, методов вправления у взрослых и детей.
6. Особенности проведения хирургической обработки при ранениях мягких тканей лица у взрослых и детей.
7. Виды лоскутов для закрытия дефектов челюстно-лицевой области, показания и противопоказания к использованию определенного вида лоскутов при реконструктивно-восстановительных операциях в челюстно-лицевой области у взрослых и детей.
8. Виды костнопластических материалов, показаний и противопоказаний к применению у взрослых и детей.
9. Клинические рекомендации (протоколы лечения) по вопросам оказания специализированной и высокоспециализированной медицинской помощи взрослым с травмами, дефектами и деформациями мягких и костных тканей челюстно-лицевой области.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Лечение доброкачественных опухолей и опухолеподобных образований челюстно-лицевой области у взрослых и детей в стационарных условиях
Умения:
1. Удалять доброкачественные образования мягких и костных тканей челюстно-лицевой области у взрослых и детей.
2. Удалять кисты мягких тканей лица и шеи, слюнных желез у взрослых и детей.

3. Ересектер мен балалардағы жақ кисталарын алып тастау
4. Ересектер мен балалардағы жақ сүйектерінің одонтогенді және остеогенді ісіктеріне бір мезгілде сүйек егумен экскоклеация және жақ резекциясын жүргізу
5. Ересектер мен балалардағы тамырлы ісіктердің склерозды және хирургиялық терапиясын жүргізу
Білімдер:
1. Ересектер мен балалардағы жақ-бет аймағының ісіктері мен ісік тәрізді түзілістерінің жіктелуі, этиологиясы, патогенезі және патогномониялық белгілері.
2. Ересектер мен балалардағы жақ-бет аймағының ісіктері мен ісік тәрізді түзілістерін жоюға арналған емдеу әдістері, операция түрлері.
3. Қан тамырлары ісіктерінің склерозды терапиясы үшін дәрілік заттардың әсер ету механизмі және енгізу техникасы.
4. Лазерлік, радиохирургиялық және диатермокоагуляциялық аппаратурамен жұмыс істеу техникасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 4:
Жақ-бет аймағының даму аномалияларын, жедел және созылмалы ауруларды, жарақаттық зақымдануларды, қатерсіз ісіктерді және ісік тәрізді түзілімдерді, науқастарда (ересектер, балалар) жақ-бет аймағының ақаулары мен деформацияларын динамикалық бақылау және оңалту бағдарламаларын жүзеге асыру.
Машықтар:
1. Ересектер мен балаларда жақ-бет аймағының даму аномалияларын, жедел және созылмалы ауруларды, жарақаттық зақымдануларды, қатерсіз ісіктерді және ісік тәрізді түзілімдерді, жақ-бет аймағының ақаулары мен деформацияларын қалпына келтіруді жоспарлау.
2. Ересектер мен балаларда жақ-бет аймағының хирургиялық ауруларын кешенді реабилитациялау әдістерін қолдану.
3. Ересектер мен балалардағы бет ақауларын әр түрлі типтегі жақ-бет протездерін қолдану арқылы емдеуге көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау.
Білімдер:
1 Ересектер мен балаларда жақ-бет аймағының әртүрлі аурулары мен патологиялық жағдайларын қалпына келтіру шараларына медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
2. Ересектер мен балаларда жақ-бет аймағының даму аномалияларын, жедел және созылмалы ауруларды, жарақаттық зақымдануларды, қатерсіз ісіктерді және ісік тәрізді түзілімдерді, жақ-бет аймағының ақаулары мен деформацияларын қалпына келтіру принциптері.
3. Ересектер мен балалардағы бет тінінің ақауларын протездеу түрлері және протездеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Жақ-бет аймағының ауруларына медициналық тексеру жүргізу.
Дағды 1:
Еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүргізу және науқасты медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу
Машықтар:
1. Уақытша еңбекке жарамсыздық белгілерін, оның ішінде отбасы мүшелерінің науқасқа күтім жасау қажеттілігінің белгілерін және жақ-бет аймағы аурулары бар науқастардың қызметінің тұрақты бұзылуының белгілерін анықтау.

3. Удалять кисты челюстей у взрослых и детей.
4. Проводить экскохлеацию и резекцию челюсти с одномоментной костной пластикой при одонтогенных и остеогенных опухолях челюстей у взрослых и детей.
5. Проводить склерозирующую и оперативную терапию сосудистых опухолей у взрослых и детей.
Знания:
1. Классификации, этиология, патогенез и патогномоничные признаки опухолей и опухолеподобных образований челюстно-лицевой области у взрослых и детей.
2. Методы лечения, видов операций при удалении опухолей и опухолеподобных образований челюстно-лицевой области у взрослых и детей.
3. Механизм действия и техники введения препаратов для склерозирующей терапии сосудистых опухолей.
4. Техника работы с лазерной, радиохирургической и диатермокоагуляционной аппаратурой.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Осуществление динамического наблюдения и реализации реабилитационных программ аномалий развития челюстно-лицевой области, области, острых и хронических заболеваний, травматических поражений, доброкачественных опухолей и опухолеподобных образований, дефектов и деформаций челюстно-лицевой области у пациентов (взрослые, дети).
Умения:
1. Планировать реабилитацию аномалий развития челюстно-лицевой области, острых и хронических заболеваний, травматических поражений, доброкачественных опухолей и опухолеподобных образований, дефектов и деформаций челюстно-лицевой области у взрослых и детей.
2. Применять методы комплексной реабилитации хирургических заболеваний челюстно-лицевой области у взрослых и детей.
3. Определять показания и противопоказания к лечению с использованием различных видов челюстно-лицевых протезов при дефектах лица у взрослых и детей.
Знания:
1 Медицинские показания и противопоказания к проведению реабилитационных мероприятий при различных заболеваниях и патологических состояниях челюстно-лицевой области у взрослых и детей.
2. Принципы реабилитации аномалий развития челюстно-лицевой области, острых и хронических заболеваний, травматических поражений, доброкачественных опухолей и опухолеподобных образований, дефектов и деформаций челюстно-лицевой области у взрослых и детей.
3. Виды протезов и методов протезирования при дефектах тканей лица у взрослых и детей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проведение медицинской экспертизы при заболеваниях челюстно-лицевой области.
Навык 1:
Проведение экспертизы временной нетрудоспособности и направление пациента на медико-социальную экспертизу
Умения:
1. Определять признаки временной нетрудоспособности, включая признаки необходимости ухода за пациентом членами семьи, и признаки стойкого нарушения жизнедеятельности пациентов с заболеваниями челюстно-лицевой области

2. Дәрігерлік-консультациялық комиссияның жұмысына қатысу.
3. Жақ-бет аймағының аурулары бар, дене функцияларының тұрақты бұзылуы бар науқастарды МСЖ өтуге жіберуге медициналық көрсеткіштерді анықтау.
4. Науқастарға медициналық-әлеуметтік сараптамаға клиникалық диагностикалық қорытынды жасау.
Білімдер:
1. Пациенттердің еңбекке уақытша жарамсыздығына медициналық куәландыру жүргізу және оларды күту, еңбекке уақытша жарамсыздық парақтарын беру тәртібі.
2. Уақытша еңбекке жарамсыздық туралы анықтамаларды, оның ішінде электрондық нысанда беру тәртібі.
3. Медициналық-әлеуметтік сараптамаға медициналық құжаттаманы дайындау.
4. Емдік аурулармен және олардың салдарымен туындаған ағза функцияларының тұрақты бұзылуы бар науқастарды медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберуге медициналық көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Медициналық құжаттаманы, медициналық және статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Дағды 1:
Денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес медициналық құжаттарды жүргізу, медициналық және статистикалық ақпаратты талдау
Машықтар:
1. Жұмысты жоспарлаңыз және өзіңіздің тиімділік көрсеткіштеріңізді талдай отырып есеп жасау
2. Медициналық құжаттаманы, оның ішінде электронды түрде жүргізуді және оның жүргізілу сапасын бақылау
3. Мамандандырылған медициналық бөлім жұмысының медициналық-статистикалық көрсеткіштеріне талдау жүргізу
4. Пациенттердің жеке деректері мен ақпаратын жұмыс барысында заңға сәйкес пайдалану
5. Белгіленген тәртіпке сәйкес ақпараттық жүйелерді пайдалану
Білімдер:
1. Әрекет ету тәртібі Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қазандағы ҚР ДСМ-175/2020 "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасы нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 4 қарашадағы No 21579 тіркелген).
2. "Денсаулық сақтау саласындағы есептілік құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы No ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 23 желтоқсандағы № 21879 тіркелген).
3. "Бастапқы медициналық құжаттаманы жүргізу және есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 10 желтоқсандағы No ҚР ДСМ-244/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № 21761 тіркелген).

2. Участвовать в работе врачебно-консультативной комиссии.
3. Определять медицинские показания для направления пациентов с заболеваниями челюстно-лицевой области, имеющих стойкое нарушение функций организма, для прохождение МСЭ.
4. Оформлять клинико-диагностическое заключение пациентам для осуществления медико-социальной экспертизы.
Знания:
1. Порядок проведения медицинской экспертизы временной нетрудоспособности пациентов и по уходу, выдачи листков временной нетрудоспособности.
2. Порядок выдачи листков временной нетрудоспособности, в том числе в электронном виде.
3. Оформление медицинской документации для осуществления медикосоциальной экспертизы.
4. Медицинские показания для направления пациентов, имеющих стойкое нарушение функций организма, обусловленное заболеваниями терапевтического профиля и их последствиями, для прохождения медико-социальной экспертизы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Навык 1:
Ведение медицинской документации, анализ медико-статистической информации, в соответствии с требованиями нормативных правовых актах в области здравоохранения
Умения:
1. Планировать работу и составлять отчет с анализом показателей собственной деятельности.
2. Вести медицинскую документацию, в том числе в электронном виде и контролировать качество ее ведения.
3. Проводить анализ медико-статистических показателей работы профильного медицинского отделения.
4. Использовать в работе персональные данные пациентов и сведения, в соответствии с законодательством.
5. Использовать информационные системы в соответствии с установленным порядком
Знания:
1. Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 ноября 2020 года № 21579).
2. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-313/2020 "Об утверждении форм отчетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 декабря 2020 года № 21879).
3. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-244/2020 "Об утверждении правил ведения первичной медицинской документации и представление отчетов" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 декабря 2020 года № 21761).

13. Кәсіптің карточкасы "7.4 Бет-жақ сүйек хирург-дәрігері (балалар)":
Топтың коды:
2217-5
Қызмет атауының коды:
2217-5-003
Кәсіптің атауы:
7.4 Бет-жақ сүйек хирург-дәрігері (балалар)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Жақ-бет хирургы" біліктілігі. ОРК сәйкес 7.2 қосалқы деңгейінде осы біліктілік бойынша кемінде 5 жыл жұмыс тәжірибесі. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау маманының сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жақ-бет аймағы ауруларымен ауыратын науқастарға (балаларға) білікті, мамандандырылған, шұғыл медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету, асқынулардың алдын алу, иеленуге және сәйкес келуге тиіс дағдылар, дағдылар және білімдер тұрғысынан медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау. жақ-бет хирургиясы саласындағы қолданыстағы ережелердің талаптарымен.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Жақ-бет хирургиясы (балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Жақ-бет хирургиясы (балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Жақ-бет хирургиясы (балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Жақ-бет хирургиясы (балалар)" мамандығы бойынша көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама.
Машықтар:

13. Карточка профессии "7.4 Врач-хирург челюстно-лицевой (детский)":
Код группы:
2217-5
Код наименования занятия:
2217-5-003
Наименование профессии:
7.4 Врач-хирург челюстно-лицевой (детский)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач-хирург челюстно-лицевой (детский)". Опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет), из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной, неотложной медицинской помощи пациентам (дети) с заболеваниями челюстно-лицевой области, профилактика осложнений, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области челюстно-лицевой хиругии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Челюстно-лицевая хирургия (детская)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Челюстно-лицевая хирургия (детская)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Челюстно-лицевая хирургия (детская)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Челюстно-лицевая хирургия (детская)".
Умения:

14. Кәсіптің карточкасы "7.4 Бет-жақ сүйек хирург-дәрігері (ересектер)":
Топтың коды:
2217-5
Қызмет атауының коды:
2217-5-002
Кәсіптің атауы:
7.4 Бет-жақ сүйек хирург-дәрігері (ересектер)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Жақ-бет хирургы (ересек)" біліктілігі. ОРК бойынша 7.3 қосалқы деңгейінде осы біліктілік бойынша кемінде 5 жыл жұмыс тәжірибесі. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау маманының сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жақ-бет аймағының ауруларымен ауыратын науқастарға (ересектерге) білікті, мамандандырылған, шұғыл медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету, асқынулардың алдын алу, меңгеруге және орындауға тиіс дағдылар, дағдылар және білімдер бойынша медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау. жақ-бет хирургиясы саласындағы қолданыстағы ережелердің талаптарымен.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Жақ-бет хирургиясы (ересектер)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Жақ-бет хирургиясы (ересектер)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Жақ-бет хирургиясы (ересектер)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Жақ-бет хирургиясы (ересектер)" мамандығы бойынша көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау.
Машықтар:

14. Карточка профессии "7.4 Врач-хирург челюстно-лицевой (взрослый)":
Код группы:
2217-5
Код наименования занятия:
2217-5-002
Наименование профессии:
7.4 Врач-хирург челюстно-лицевой (взрослый)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач-хирург челюстно-лицевой (взрослый)". Опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет), из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной, неотложной медицинской помощи пациентам (взрослые) с заболеваниями челюстно-лицевой области, профилактика осложнений, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области челюстно-лицевой хиругии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Челюстно-лицевая хирургия (взрослая)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Челюстно-лицевая хирургия (взрослая)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Челюстно-лицевая хирургия (взрослая)"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Челюстно-лицевая хирургия (взрослая)".
Умения:

15. Кәсіптің карточкасы "7.3 Бет-жақ сүйек хирург-дәрігері (ересектер)":
Топтың коды:
2217-5
Қызмет атауының коды:
2217-5-002
Кәсіптің атауы:
7.3 Бет-жақ сүйек хирург-дәрігері (ересектер)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Жақ-бет хирургы" біліктілігі. ОРК сәйкес 7.2 қосалқы деңгейінде осы біліктілік бойынша кемінде 5 жыл жұмыс тәжірибесі. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау маманының сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құлақ, мұрын және тамақ ауруларымен ауыратын науқастарға (ересектерге) білікті, мамандандырылған медициналық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жақ-бет хирургтерінің (ересектердің) жұмысын ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Жақ-бет хирургтары (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Жақ-бет хирургтерінің (ересектердің) қызметінде жаңа әдістер мен технологияларды әзірлеу және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Жақ-бет хирургтерінің (ересектердің) жұмысын ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Дағды 1:
Жақ-бет хирургтерінің (ересектердің) қызметін ұйымдастыру және бақылау
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында жақ-бет хирургтары (ересектер) арасында жоспарларды әзірлеуге және тапсырмаларды бөлуге қатысу.
2. Үйлестірілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында жақ-бет хирургтерінің (ересектердің) медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.

15. Карточка профессии "7.3 Врач-хирург челюстно-лицевой (взрослый)":
Код группы:
2217-5
Код наименования занятия:
2217-5-002
Наименование профессии:
7.3 Врач-хирург челюстно-лицевой (взрослый)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач-хирург челюстно-лицевой". Опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые) с заболеваниями уха, горла, носа.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей челюстно-лицевых хирургов (взрослых).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами челюстно-лицевыми хирургами (взрослыми).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей челюстно-лицевых хирургов (взрослых).
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей челюстно-лицевых хирургов (взрослых).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей челюстно-лицевых хирургов (взрослых).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами челюстно-лицевыми хирургами (взрослыми) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей челюстно-лицевых хирургов (взрослых) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.

16. Кәсіптің карточкасы "7.3 Бет-жақ сүйек хирург-дәрігері (балалар)":
Топтың коды:
2217-5
Қызмет атауының коды:
2217-5-003
Кәсіптің атауы:
7.3 Бет-жақ сүйек хирург-дәрігері (балалар)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Жақ-бет хирургы" біліктілігі. ОРК сәйкес 7.2 қосалқы деңгейінде осы біліктілік бойынша кемінде 5 жыл жұмыс тәжірибесі. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау маманының сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құлақ, мұрын және тамақ ауруларымен ауыратын науқастарға (балаларға) білікті, мамандандырылған медициналық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жақ-бет хирургтерінің (балалардың) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Жақ-бет хирургтары (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Жақ-бет хирургтерінің (балалар) қызметінде жаңа әдістер мен технологияларды әзірлеу және енгізу.
Еңбек функциясы 1:
Жақ-бет хирургтерінің (балалардың) қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік ету.
Дағды 1:
Жақ-бет хирургтерінің (балалардың) қызметін ұйымдастыру және бақылау.
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында жақ-бет хирургтары (балалар) арасында жоспарларды әзірлеуге және тапсырмаларды бөлуге қатысу.
2. Үйлестірілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында жақ-бет хирургтерінің (педиатрлардың) медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.

16. Карточка профессии "7.3 Врач-хирург челюстно-лицевой (детский)":
Код группы:
2217-5
Код наименования занятия:
2217-5-003
Наименование профессии:
7.3 Врач-хирург челюстно-лицевой (детский)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач-хирург челюстно-лицевой (детский)". Опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (дети) с заболеваниями уха, горла, носа.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей челюстно-лицевых хирургов (детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами челюстно-лицевыми хирургами (детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей челюстно-лицевых хирургов (детских).
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей челюстно-лицевых хирургов (детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей челюстно-лицевых хирургов (детских).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами челюстно-лицевыми хирургами (детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей челюстно-лицевых хирургов (детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.

17. Кәсіптің карточкасы "7.2 Бет-жақ сүйек дәрігер-хирургы (балалар)":
Топтың коды:
2217-5
Қызмет атауының коды:
2217-5-003
Кәсіптің атауы:
7.2 Бет-жақ сүйек дәрігер-хирургы (балалар)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Бет-жақ сүйек хирургы (балалар)" біліктілігі. Бұл біліктілік үшін жұмыс тәжірибесі талап етілмейді. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау маманының сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне қатысты біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жақ-бет аймағы ауруларымен ауыратын науқастарға (балаларға) білікті, мамандандырылған, шұғыл медициналық көмек көрсету, асқынулардың алдын алу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жақ-бет аймағының ауруларын, оның ішінде сирек және ауыр түрлерін диагностикалау және емдеу
2. Жақ-бет аймағы ауруларымен ауыратын науқастарды қалпына келтіру емі және медициналық оңалту
3. Жақ-бет аймағының ауруларына медициналық тексеру жүргізу.
4. Медициналық құжаттаманы, медициналық және статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің жетекшілігімен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Жақ-бет аймағының ауруларын, оның ішінде сирек және ауыр түрлерін диагностикалау және емдеу
Дағды 1:
Жақ-бет аймағының хирургиялық патологиясы бар науқастарды (балаларды) тексеру
Машықтар:
1. Жақ-бет аймағының патологиясы бар балалардың толық анамнезін жинау
2. Ауру тарихын толтыру
3. Балаларды тексеру: негізгі және қосымша зерттеу әдістерін қолдана отырып, жақ-бет аймағының хирургиялық патологиясын анықтау мақсатында.
4. Балалардағы тістердің, пародонт ұлпаларының, ауыз қуысының шырышты қабатының, бет қаңқасының сүйектерінің, жұмсақ тіндердің даму ауытқуларын, патологиясын, жақ-бет аймағының ақаулары мен деформацияларын анықтау

17. Карточка профессии "7.2 Врач-хирург челюстно-лицевой (детский)":
Код группы:
2217-5
Код наименования занятия:
2217-5-003
Наименование профессии:
7.2 Врач-хирург челюстно-лицевой (детский)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач-хирург челюстно-лицевой (детский)". Опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Оказание квалифицированной, специализированной, неотложной медицинской помощи пациентам (дети) с заболеваниями челюстно-лицевой области, профилактике осложнений.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Диагностика, лечение заболеваний челюстно-лицевой области, в том числе редких и тяжелых форм.
2. Восстановительное лечение и медицинская реабилитация пациентов с заболеваниями челюстно-лицевой области
3. Проведение медицинской экспертизы при заболеваниях челюстно-лицевой области.
4. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем наставника
Трудовая функция 1:
Диагностика, лечение заболеваний челюстно-лицевой области, в том числе редких и тяжелых форм.
Навык 1:
Обследование пациентов (дети) с хирургической патологией челюстно-лицевой области
Умения:
1. Осуществлять сбор полного медицинского анамнеза у детей с патологией челюстно-лицевой области.
2. Оформлять историю болезни.
3. Обследовать детей. в целях выявления хирургической патологии челюстно-лицевой области с применением основных и дополнительных методов исследования.
4. Выявлять аномалии развития, патологию зубов, тканей пародонта, слизистой оболочки полости рта, костей лицевого скелета, мягких тканей, дефектов и деформаций челюстно-лицевой области у детей.

5. Балалардағы сілекей бездерінің, бет нервтерінің және самай буынының патологиясын анықтау
6. Пациенттерді сәулелік зерттеу әдістеріне (рентгенография, УДЗ, компьютерлік томография, көпсекциялық компьютерлік томография, жақ-бет аймағының магнитті-резонансты томографиясы, жақ сүйектерінің 3D компьютерлік томографиясы), зертханалық және функционалдық зерттеу әдістеріне бағыттау
7. Балалардағы цитологиялық (пункция, жағынды), гистологиялық (биопсия) зерттеу үшін биоматериал жинау
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасында жақ-бет хирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеуінің клиникалық хаттамалары.
3. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
4. Жақ-бет аймағының хирургиялық аурулары бар балалардың анамнезін жинау ерекшеліктері.
5. Балалардағы патологиялық жағдайда жақ-бет аймағын зерттеу алгоритмі.
6. Бастың, жақ-бет аймағының топографиялық анатомиясы, балалардағы қанмен қамтамасыз етілу, иннервация және лимфа жүйесінің ерекшеліктері.
7. Тіс-бет аймағының эмбриологиясы, эмбриогенездің негізгі бұзылыстары.
8. Балалардағы бет қаңқасы сүйектерінің, жұмсақ тіндердің даму аномалияларының, жақ-бет аймағының ақаулары мен деформацияларының клиникалық көрінісі.
9. Балалардағы сілекей бездерінің, бет нервтерінің және самай-төменгі жақ буынының топографиялық анатомиясы, физиологиясы және патологиясы.
10. Балалардағы жақ-бет аймағы патологиясын радиациялық, зертханалық және функционалдық зерттеу әдістеріне медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Жақ-бет аймағының патологиясы бар балаларды стационарлық деңгейде диагностикалау және емдеуді жоспарлау
Машықтар:
1. Жақ-бет аймағының хирургиялық патологиясы бар балаларды зерттеудің негізгі және қосымша әдістерінің нәтижелерін түсіндіру.
2. ICD-10 ескере отырып диагнозды анықтау.
3. Жақ-бет аймағының патологиясы бар балаларды госпитализациялауға көрсеткіштерді анықтау.
4. Жақ-бет аймағының даму аномалиясы, жедел және созылмалы аурулары, травматикалық зақымдануы, қатерсіз ісіктері мен ісік тәрізді түзілістері, жақ-бет аймағының ақаулары мен деформациялары бар балаларды консервативті және хирургиялық емдеуге көрсеткіштерді анықтау.
5. Науқастарды тиісті тиісті және мамандандырылған мамандарға жіберуді негіздеу.
6. Пациенттердің өмір салтынан туындаған қауіп факторлары мен денсаулық проблемаларын анықтау.

5. Выявлять патологию слюнных желез, нервов лица и височно-нижнечелюстного сустава у детей.
6. Направлять пациентов на лучевые методы обследования (рентгенография, ультразвуковая сонография, компьютерная томография, мультиспиральная компьютерная томография, магнитно-резонансная томография челюстно-лицевой области, 3D компьютерная томография челюстей), лабораторные и функциональные методы исследования.
7. Осуществлять забор биоматериала для цитологического (пункция, мазок), гистологического (биопсия) исследования у детей.
Знания:
1. Стандарт организации оказания челюстно - лицевой хирургической помощи в Республике Казахстан..
2. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
3. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
4. Особенности сбора анамнеза детей с хирургическими заболеваниями челюстно-лицевой области.
5. Алгоритм обследования челюстно-лицевой области при патологических состояниях у детей.
6. Топографическая анатомия головы, челюстно-лицевой области, особенностей кровоснабжения, иннервации и лимфатической системы у детей.
7. Эмбриология зубочелюстной области, основных нарушений эмбриогенеза.
8. Клиническая картина аномалий развития костей лицевого скелета, мягких тканей, дефектов и деформаций челюстно-лицевой области у детей.
9. Топографическая анатомия, физиология и патология слюнных желез, нервов лица и височно-нижнечелюстного сустава у детей.
10. Медицинские показания и противопоказания к проведению лучевых, лабораторных и функциональных методов исследования при патологии челюстно-лицевой области у детей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Постановка диагноза и планирование лечения у детей с патологией челюстно-лицевой области на стационарном уровне
Умения:
1. Интерпретировать результаты основных и дополнительных методов обследования детей с хирургической патологией челюстно-лицевой области.
2. Определять диагноз с учетом МКБ-10.
3. Определять показания к госпитализации детей с патологией челюстно-лицевой области.
4. Определять показания к консервативному и хирургическому лечению детей с аномалиями развития челюстно-лицевой области, острыми и хроническими заболеваниями, травматическими поражениями, доброкачественными опухолями и опухолеподобными образованиями, дефектами и деформациями челюстно-лицевой области.
5. Обосновывать направление пациентов к соответствующим смежным и профильным специалистам.
6. Выявлять факторы риска и проблемы со здоровьем, обусловленные образом жизни пациентов.

7. Жақ-бет аймағындағы аурулардың қауіп факторларын анықтау.
8. Алдын алуға болатын аурулардың ерте кезеңдерін анықтау.
9. Медициналық ұйымның емдеу-қорғау режимін сақтау.
10. Науқасқа қатысты медициналық этика мен деонтологияны сақтау.
Білімдер:
1. Клиникалық, аспаптық, сәулелік және зертханалық зерттеулер нәтижелерін интерпретациялау кезіндегі балалардағы жақ-бет аймағының нормалары мен патологиялары.
2. Жақ-бет хирургиясы саласындағы ICD.
3. Ауруханада емделуге жататын балалардағы жақ-бет аймағының хирургиялық ауруларының, жарақаттары мен ісіктерінің зақымдануының клиникалық көрінісі және ықтимал асқынулары.
8. Балалардағы жақ-бет аймағы мүшелерінің ішкі ағзалары мен жүйелерімен байланысы, өмірлік маңызды мүшелердің жақындығы (көру, есту, ми, ас қорыту және тыныс алу жүйесі).
9. Жалпы аурулардың, эндемиялық, әлеуметтік маңызы бар аурулардың пайда болуының қауіп факторлары (генетикалық, тұрмыстық, өндірістік).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Жақ-бет аймағы ауруларымен ауыратын науқастарды қалпына келтіру емі және медициналық оңалту
Дағды 1:
Стационар жағдайында пациенттердегі (балалардағы) одонтогенді және одонтогенді емес этиологиялы жақ-бет аймағының іріңді-қабыну ауруларын, сілекей бездерінің, самай буынының (ТМЖ), перифериялық бассүйек нервтерінің ауруларын емдеу
Машықтар:
1. Балаларда тіс жұлу операциясын, оның ішінде импульсті және дистопиялық тістерді атипті түрде алу.
2. Балалардағы фурункул, карбункул, беттің іріңді лимфадениті бар іріңді ошақты ашу.
3. Балалардағы жақ-бет аймағының абсцессі мен флегмонасын дренаждау.
4. Балалардағы одонтогенді гаймориттің консервативті және хирургиялық емін жүргізу.
5. Оро-антральды байланысты жою.
6. Зонд, бугиенаж, негізгі сілекей бездерінің шығару түтігі, балаларда түтікке тамызуды жүргізеді.
7. Балалардағы сілекей бездерінің шығару жолынан сілекей тастарын алып тастаңыз.
8. Сілекей тас ауруы кезінде жақ асты сілекей безін экстирпациялаңыз.
9. Балалардағы самай буынының қабыну және дистрофиялық ауруларын емдеу, соның ішінде ТМЖ ауыстыру операциясы.
10. Беттің шеткі нервтерінің ауруларын емдеңіз, соның ішінде үшкіл нервтің шеткі тармақтарын блокадаларды қолдана отырып.
11. Бет параличіне хирургиялық ем жүргізу.
Білімдер:
1. Балалардағы тіс жұлу операциясының техникасы, аспаптары, тіс жұлу ерекшеліктері.

7. Выявлять факторы риска заболеваний, челюстно-лицевой области.
8. Выявлять ранние стадии предотвратимых заболеваний.
9. Соблюдать лечебно-охранительный режим медицинской организации.
10. Соблюдать медицинскую этику и деонтологию в отношении к пациенту.
Знания:
1. Нормы и патологии челюстно-лицевой области у детей при интерпретации результатов клинического, инструментального, лучевого и лабораторного обследования.
2. МКБ в области челюстно-лицевой хирургии.
3. Клиническая картина и возможные осложнения хирургических заболеваний, травм и опухолевых поражений челюстно-лицевой области у детей, подлежащих стационарному лечению.
8. Взаимосвязь органов челюстно-лицевой области у детей с внутренними органами и системами, близости жизненно важных органов (зрения, слуха, головного мозга, пищеварительной и дыхательной систем).
9. Факторы риска (генетического, бытового, производственного характера) возникновения распространенных заболеваний, эндемичных, социально значимых болезней.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Восстановительное лечение и медицинская реабилитация пациентов с заболеваниями челюстно-лицевой области
Навык 1:
Лечение гнойно-воспалительных заболеваний челюстно-лицевой области одонтогенной и неодонтогенной этиологии, заболеваний слюнных желез, височно-нижнечелюстного сустава (ВНЧС), периферических черепно-мозговых нервов у пациентов (дети) в стационарных условиях
Умения:
1. Проводить операцию удаления зуба у детей, в том числе, операции атипичного удаления ретинированных и дистопированных зубов.
2. Дренировать гнойный очаг при фурункулах, карбункулах, гнойном лимфадените лица у детей.
3. Дренировать абсцесс и флегмону челюстно-лицевой области у детей.
4. Проводить консервативное и оперативное лечение одонтогенного верхнечелюстного синусита у детей.
5. Устранять оро-антральное сообщение.
6. Зондировать, бужировать, выводной проток больших слюнных желез, проводить инстилляцию в проток у детей.
7. Удалять слюнной конкремент из выводного протока слюнных желез у детей.
8. Проводить экстирпацию поднижнечелюстной слюнной железы при слюнно-каменной болезни.
9. Проводить лечение воспалительных и дистрофических заболеваний височно-нижнечелюстного сустава у детей, включая операции по эндопротезированию ВНЧС.
10. Проводить лечение заболеваний периферических нервов лица, в том числе и с применением блокад периферических ветвей тройничного нерва.
11. Проводить оперативное лечение при параличах лицевого нерва.
Знания:
1. Техника операции удаления зуба, инструментария, особенностей удаления зубов у детей.

2. Балалардағы одонтогенді емес іріңді-қабыну процестерінің, жақ-бет аймағының этиологиясы, патогенезі, клиникасы, дифференциалды диагностикасы.
3. Балалардағы жақ-бет аймағының жасушалық кеңістіктерінің топографиялық анатомиясы.
4. Балалардағы төменгі және жоғарғы жақсүйектерге іргелес жасушалық кеңістіктердің абсцесстері мен флегмоналарын дренаждаудың оперативті әдістері.
5. Жақ асты қуысының анатомиясы мен қызметінің ерекшеліктері, одонтогенді гаймориттің клиникалық көрінісі, оро-антральды байланыс, консервативті және хирургиялық емдеу әдістері.
6. Сілекей бездерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктері, сілекей бездерінің жедел және созылмалы ауруларының клиникалық белгілері, диагностикасы, балалардағы емі.
7. Төменгі жақсүйек буынының (ТЖЖ) құрылысының ерекшеліктері, этиологиясы, балалардағы самай буынының қабыну және дистрофиялық ауруларының клиникасы.
8. Балалардағы жақ-бет аймағының иннервациясының ерекшеліктері.
9. Невралгияның, үшкіл нерв тармақтарының нейропатиясының клиникалық көрінісі, үшкіл нервтің шеткі тармақтарының зақымдануын емдеудің консервативті және хирургиялық әдістері.
10. Бет нервісінің, бет бұлшықеттерінің топографиялық анатомиясы, бет нерві нейропатиясының этиологиясы және клиникалық көрінісі (бет бұлшықеттерінің парезі, салдануы), консервативті және хирургиялық емдеу түрлері.
11. Бет нервінің тұтастығын қалпына келтірудің хирургиялық әдістері, оның ішінде бет нервінің ақауы аймағындағы автотрансплантация.
12. ТМЖ эндопротездеу техникасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Науқастардағы (балалардағы) бет және ауыз қуысының жұмсақ тіндерінің жарақаттарын, зақымдануын, бет қаңқасы сүйектерінің сынықтарын, жақ-бет аймағының аралас жарақаттарын, жақ-бет аймағының жұмсақ және сүйек тіндерінің ақаулары мен деформацияларын емдеу стационарлық жағдай
Машықтар:
1. Жақ сүйегінің сынықтарын консервативті емдеуді жүргізу: балаларда репозиция, сплинтинг.
2. Жақ сүйектерінің сынуын хирургиялық емдеуді жүргізу: балалардағы остеосинтез.
3. Балалардағы сынықтар үшін зигоматикалық сүйектің орнын ауыстыру.
4. Балалардағы жақ-бет аймағының аралас жарақаттарын емдеу.
5. Төменгі жақ буынының анкилозын және балалардағы контрактураны хирургиялық емдеуді жүргізу.
6. Балалардағы беттің жұмсақ тіндерінің жарақаттарын хирургиялық емдеуді орындау.
7. Жергілікті тіндермен ақауларға пластикалық операция жасау, педикул қақпақшалары, балаларда тегін тіндерді трансплантациялау.
8. Титан мен полиэтеркетоннан жасалған авто-, алло-, ксеногрансплантаттарды, синтетикалық трансплантаттарды, пластиналар мен торларды пайдалана отырып, сүйек тігісін жүргізу және бет қаңқасының сүйектерінің ақаулары мен деформацияларын жою.
Білімдер:
1. Бет қаңқасы сүйектерінің құрылысының анатомиялық ерекшеліктері

2. Этиология, патогенез, клиническая картина, дифференциальная диагностика неодонтогенных гнойно-воспалительных процессов, челюстно-лицевой области у детей.
3. Топографическая анатомия клетчаточных пространств челюстно-лицевой области у детей.
4. Оперативные доступы при дренировании абсцессов и флегмон клетчаточных пространств, прилегающих к нижней и верхней челюстям у детей.
5. Особенности анатомии и функции верхнечелюстного синуса, клинической картины одонтогенного синусита, оро-антрального сообщения, методов консервативного и оперативного лечения.
6. Особенности строения и функций слюнных желез, клинических признаков острых и хронических заболеваний слюнных желез, диагностики, лечения у детей.
7. Особенности строения височно-нижнечелюстного сустава (ВНЧС), этиологии, клинических особенностей воспалительных и дистрофических заболеваний височно-нижнечелюстного сустава у детей.
8. Особенности иннервации челюстно-лицевой области у детей.
9. Клиническая картина невралгии, невропатии ветвей тройничного нерва, консервативных и оперативных методов лечения поражений периферических ветвей тройничного нерва.
10. Топографическая анатомия лицевого нерва, мимической мускулатуры, этиологии и клинической картины невропатии лицевого нерва (пареза, паралича мимических мышц), видов консервативного и оперативного лечения.
11. Оперативные техники по восстановлению целостности лицевого нерва, включая аутотрансплантацию в области дефекта лицевого нерва.
12. Методики эндопротезирования ВНЧС.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Лечение травм, повреждений мягких тканей лица и полости рта, переломов костей лицевого скелета, сочетанных травм челюстно-лицевой области, дефектов и деформаций мягких и костных тканей челюстно-лицевой области у пациентов (дети) в стационарных условиях
Умения:
1. Проводить консервативное лечение переломов челюстей: репозицию, наложение шин у детей.
2. Проводить оперативное лечение переломов челюстей: остеосинтез у детей.
3. Проводить репозицию скуловой кости при переломах у детей.
4. Проводить лечение сочетанных травм челюстно-лицевой области у детей.
5. Проводить хирургическое лечение анкилоза височно-нижнечелюстного сустава, контрактуры у детей.
6. Проводить хирургическую обработку при ранениях мягких тканей лица у детей.
7. Проводить пластику дефектов местными тканями, лоскутами на питающих ножках, свободную пересадку тканей у детей.
8. Проводить костную пластику и устранять дефекты и деформации костей лицевого скелета с использованием ауто-, алло-, ксенотрансплантатов, синтетических трансплантатов, пластин и сеток из титана и полиэфирэфиркетона.
Знания:
1. Анатомические особенности строения костей лицевого скелета

2. Балалардағы бет қаңқасының сүйектерінің зақымдануының жіктелуі, механизмдері.
3. Балалардағы бет қаңқасының сынықтарын емдеудің консервативті және хирургиялық әдістері.
4. Маманды таңдауға медициналық көрсеткіштер – жақ-бет хирургы немесе нейрохирург және балалардың аралас жарақаттары кезіндегі бет қаңқасының сынықтарын емдеу орны.
5. ТМЖ дислокациясының клиникалық көрінісі, балалардағы азайту әдістері.
6. Балалардағы беттің жұмсақ тіндерінің жарақаттарын хирургиялық емдеу ерекшеліктері.
7. Жақ-бет аймағындағы ақауларды жабуға арналған клапандардың түрлері, балалардың жақ-бет аймағындағы реконструкциялық операциялар үшін белгілі бір түрдегі жапқышты қолдануға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
8. Остеопластикалық материалдардың түрлері, балаларда қолдануға көрсеткіштері мен қарсы көрсеткіштері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 3:
Балалардағы жақ-бет аймағының қатерсіз ісіктерін және ісік тәрізді түзілімдерін стационарлық жағдайда емдеу
Машықтар:
1. Балалардағы жақ-бет аймағының жұмсақ және сүйек тіндерінің қатерсіз түзілімдерін жою.
2. Балалардағы бет пен мойынның жұмсақ тіндерінің кисталарын, сілекей бездерін алып тастау.
3. Балалардағы жақтың кистасын алып тастау.
4. Балалардағы жақ сүйектерінің одонтогенді және остеогенді ісіктеріне бір мезгілде сүйек егумен экскоклеация және жақ сүйегінің резекциясын жүргізу.
5. Балалардағы тамырлы ісіктердің склерозды және хирургиялық терапиясын жүргізу.
Білімдер:
1. Балалардағы жақ-бет аймағының ісіктері мен ісік тәрізді түзілістерінің жіктелуі, этиологиясы, патогенезі және патогномониялық белгілері.
2. Емдеу әдістері, балалардағы жақ-бет аймағының ісіктері мен ісік тәрізді түзілістерін жою операциясының түрлері.
3. Қан тамырлары ісіктерінің склерозды терапиясы үшін дәрілік заттардың әсер ету механизмі және енгізу техникасы.
4. Лазерлік, радиохирургиялық және диатермокоагуляциялық аппаратурамен жұмыс істеу техникасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Жақ-бет аймағының ауруларына медициналық тексеру жүргізу.
Дағды 1:
Еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүргізу және науқасты медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу
Машықтар:
1. Уақытша еңбекке жарамсыздық белгілерін, оның ішінде отбасы мүшелерінің науқасқа күтім жасау қажеттілігінің белгілерін және жақ-бет аймағы аурулары бар науқастардың қызметінің тұрақты бұзылуының белгілерін анықтау.

2. Классификации, механизмы травм костей лицевого скелета у детей.
3. Консервативные и оперативные методы лечения при переломах костей лицевого скелета у детей.
4. Медицинские показания к выбору специалиста – челюстно-лицевого хирурга или нейрохирурга и места лечения переломов костей лицевого скелета при сочетанной травме у детей.
5. Клиническая картина вывиха ВНЧС, методов вправления у детей.
6. Особенности проведения хирургической обработки при ранениях мягких тканей лица у детей.
7. Виды лоскутов для закрытия дефектов челюстно-лицевой области, показания и противопоказания к использованию определенного вида лоскутов при реконструктивно-восстановительных операциях в челюстно-лицевой области у детей.
8. Виды костнопластических материалов, показаний и противопоказаний к применению у детей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Осуществление динамического наблюдения и реализации реабилитационных программ аномалий развития челюстно-лицевой области, области, острых и хронических заболеваний, травматических поражений, доброкачественных опухолей и опухолеподобных образований, дефектов и деформаций челюстно-лицевой области у пациентов (дети).
Умения:
1. Планировать реабилитацию аномалий развития челюстно-лицевой области, острых и хронических заболеваний, травматических поражений, доброкачественных опухолей и опухолеподобных образований, дефектов и деформаций челюстно-лицевой области у детей.
2. Применять методы комплексной реабилитации хирургических заболеваний челюстно-лицевой области у детей.
3. Определять показания и противопоказания к лечению с использованием различных видов челюстно-лицевых протезов при дефектах лица у детей.
Знания:
1 Медицинские показания и противопоказания к проведению реабилитационных мероприятий при различных заболеваниях и патологических состояниях челюстно-лицевой области у детей.
2. Принципы реабилитации аномалий развития челюстно-лицевой области, острых и хронических заболеваний, травматических поражений, доброкачественных опухолей и опухолеподобных образований, дефектов и деформаций челюстно-лицевой области у детей.
3. Виды протезов и методов протезирования при дефектах тканей лица у детей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проведение медицинской экспертизы при заболеваниях челюстно-лицевой области.
Навык 1:
Проведение экспертизы временной нетрудоспособности и направление пациента на медико-социальную экспертизу
Умения:
1. Определять признаки временной нетрудоспособности, включая признаки необходимости ухода за пациентом членами семьи, и признаки стойкого нарушения жизнедеятельности пациентов с заболеваниями челюстно-лицевой области

4. Ересек пациенттердегі тістердің, пародонт тіндерінің, ауыз қуысының шырышты қабатының, бет сүйектерінің, жұмсақ тіндердің даму аномалияларын, патологиясын, жақ-бет аймағының ақаулары мен деформацияларын анықтау
5. Ересектердегі сілекей бездерінің, бет нервтерінің және самай буынының патологиясын анықтау
6. Пациенттерді сәулелік зерттеу әдістеріне (рентгенография, УДЗ, компьютерлік томография, көпсекциялық компьютерлік томография, жақ-бет аймағының магнитті-резонансты томографиясы, жақ сүйектерінің 3D компьютерлік томографиясы), зертханалық және функционалдық зерттеу әдістеріне бағыттау
7. Ересек пациенттерде цитологиялық (пункция, жағынды), гистологиялық (биопсия) зерттеу үшін биоматериал жинау
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасында жақ-бет хирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты.
2. Қызмет бейіні бойынша Қазақстан Республикасының диагностикасы мен емдеуінің клиникалық хаттамалары.
3. Қызмет бейіні бойынша халықаралық клиникалық ұсыныстар.
4. Жақ-бет аймағының хирургиялық аурулары бар ересектерге анамнез жинау ерекшеліктері.
5. Ересектердегі патологиялық жағдайда жақ-бет аймағын зерттеу алгоритмі.
6. Бастың, жақ-бет аймағының топографиялық анатомиясы, ересектердегі қанмен қамтамасыз етілу, иннервация және лимфа жүйесінің ерекшеліктері.
7. Тіс-бет аймағының эмбриологиясы, эмбриогенездің негізгі бұзылыстары.
8. Ересектердегі бет қаңқасы сүйектерінің, жұмсақ тіндердің даму аномалияларының, жақ-бет аймағының ақаулары мен деформацияларының клиникалық көрінісі.
9. Ересектердегі сілекей бездерінің, бет нервтері мен самай буынының топографиялық анатомиясы, физиологиясы және патологиясы.
10. Жақ-бет аймағының патологиясы бар ересектердегі цитологиялық (пункция, жағынды), гистологиялық (биопсия) зерттеуге медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
11. Ересектердегі жақ-бет аймағы патологиясын радиациялық, зертханалық және функционалдық зерттеу әдістеріне медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Жақ-бет аймағының патологиясы бар ересектерде стационарлық деңгейде диагностика және емдеуді жоспарлау
Машықтар:
1. Жақ-бет аймағының хирургиялық патологиясы бар ересектерді зерттеудің негізгі және қосымша әдістерінің нәтижелерін түсіндіру
2. ICD-10 ескере отырып диагнозды анықтау
3. Жақ-бет аймағының патологиясы бар ересектерді госпитализациялауға көрсеткіштерді анықтау
4. Жақ-бет аймағының даму аномалиясы, жедел және созылмалы аурулары, травматикалық зақымданулары, қатерсіз ісіктері мен ісік тәрізді түзілістері, жақ-бет аймағының ақаулары мен деформациялары бар ересектерді консервативті және хирургиялық емдеуге көрсеткіштерді анықтау

4. Выявлять аномалии развития, патологию зубов, тканей пародонта, слизистой оболочки полости рта, костей лицевого скелета, мягких тканей, дефектов и деформаций челюстно-лицевой области у взрослых пациентов.
5. Выявлять патологию слюнных желез, нервов лица и височно-нижнечелюстного сустава у взрослых пациентов.
6. Направлять пациентов на лучевые методы обследования (рентгенография, ультразвуковая сонография, компьютерная томография, мультиспиральная компьютерная томография, магнитно-резонансная томография челюстно-лицевой области, 3D компьютерная томография челюстей), лабораторные и функциональные методы исследования.
7. Осуществлять забор биоматериала для цитологического (пункция, мазок), гистологического (биопсия) исследования у взрослых пациентов.
Знания:
1. Стандарт организации оказания челюстно - лицевой хирургической помощи в Республике Казахстан..
2. Клинические протоколы диагностики и лечения Республики Казахстан по профилю деятельности.
3. Международные клинические рекомендации по профилю деятельности.
4. Особенности сбора анамнеза взрослых с хирургическими заболеваниями челюстно-лицевой области.
5. Алгоритм обследования челюстно-лицевой области при патологических состояниях у взрослых.
6. Топографическая анатомия головы, челюстно-лицевой области, особенностей кровоснабжения, иннервации и лимфатической системы у взрослых.
7. Эмбриология зубочелюстной области, основных нарушений эмбриогенеза.
8. Клиническая картина аномалий развития костей лицевого скелета, мягких тканей, дефектов и деформаций челюстно-лицевой области у взрослых.
9. Топографическая анатомия, физиология и патология слюнных желез, нервов лица и височно-нижнечелюстного сустава у взрослых.
10. Медицинские показания и противопоказания к проведению цитологического (пункция, мазок), гистологического (биопсия) исследования у взрослых при патологии челюстно-лицевой области.
11. Медицинские показания и противопоказания к проведению лучевых, лабораторных и функциональных методов исследования при патологии челюстно-лицевой области у взрослых.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Постановка диагноза и планирование лечения у взрослых с патологией челюстно-лицевой области на стационарном уровне
Умения:
1. Интерпретировать результаты основных и дополнительных методов обследования взрослых с хирургической патологией челюстно-лицевой области.
2. Определять диагноз с учетом МКБ-10.
3. Определять показания к госпитализации взрослых с патологией челюстно-лицевой области.
4. Определять показания к консервативному и хирургическому лечению взрослых с аномалиями развития челюстно-лицевой области, острыми и хроническими заболеваниями, травматическими поражениями, доброкачественными опухолями и опухолеподобными образованиями, дефектами и деформациями челюстно-лицевой области.

5. Науқастарды тиісті тиісті және мамандандырылған мамандарға жіберуді негіздеу
6. Пациенттердің өмір салтынан туындаған қауіп факторлары мен денсаулық проблемаларын анықтау
7. Жақ-бет аймағындағы аурулардың қауіп факторларын анықтау
8. Алдын алуға болатын аурулардың ерте кезеңдерін анықтау
9. Медициналық ұйымның емдеу-қорғау режимін сақтау
10. Науқасқа қатысты медициналық этика мен деонтологияны сақтау
Білімдер:
1. Клиникалық, аспаптық, сәулелік және зертханалық зерттеулер нәтижелерін интерпретациялау кезінде ересектердегі жақ-бет аймағының нормалары мен патологиялары.
2. Жақ-бет хирургиясы саласындағы ICD.
3. Ауруханада емделуге жататын ересектердің жақ-бет аймағының хирургиялық ауруларының, жарақаттары мен ісіктерінің зақымдануының клиникалық көрінісі және ықтимал асқынулары.
8. Ересектердің жақ-бет аймағы мүшелерінің ішкі ағзаларымен және жүйелерімен байланысы, өмірлік маңызды мүшелердің жақындығы (көру, есту, ми, ас қорыту және тыныс алу жүйелері).
9. Жалпы аурулардың, эндемиялық, әлеуметтік маңызы бар аурулардың пайда болуының қауіп факторлары (генетикалық, тұрмыстық, өндірістік).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Жақ-бет аймағы ауруларымен ауыратын науқастарды қалпына келтіру емі және медициналық оңалту
Дағды 1:
Одонтогенді және одонтогенді емес этиологиялы жақ-бет аймағының іріңді-қабыну ауруларын, сілекей бездерінің, самай буынының (ТМЖ), перифериялық бассүйек нервтерінің ауруларын стационарлық жағдайда емдеу.
Машықтар:
1. Ересектерде тіс жұлу операциясын орындаңыз, соның ішінде импульсті және дистопиялық тістерді атипті түрде алып тастау.
2. Іріңді ошақты фурункул, карбункул, ересектердегі беттің іріңді лимфадениті.
3. Ересектердегі жақ-бет аймағының абсцессі мен флегмонасын дренаждау.
4. Ересектердегі одонтогенді гаймориттің консервативті және хирургиялық емін жүргізу.
5. Оро-антральды байланысты жою.
6. Зонд, бугиенаж, үлкен сілекей бездерінің шығару түтігі, ересектерде түтікке тамызуды жүргізеді.
7. Ересектердегі сілекей бездерінің шығару жолынан сілекей тастарын алып тастаңыз.
8. Сілекей тас ауруы кезінде жақ асты сілекей безін экстирпациялаңыз.
9. Ересектердегі самай буынының қабыну және дистрофиялық ауруларын емдеу, соның ішінде ТМЖ ауыстыру операциясы.
10. Беттің шеткі нервтерінің ауруларын емдеңіз, соның ішінде үшкіл нервтің шеткі тармақтарын блокадаларды қолдана отырып.

5. Обосновывать направление пациентов к соответствующим смежным и профильным специалистам.
6. Выявлять факторы риска и проблемы со здоровьем, обусловленные образом жизни пациентов.
7. Выявлять факторы риска заболеваний, челюстно-лицевой области.
8. Выявлять ранние стадии предотвратимых заболеваний.
9. Соблюдать лечебно-охранительный режим медицинской организации.
10. Соблюдать медицинскую этику и деонтологию в отношении к пациенту.
Знания:
1. Нормы и патологии челюстно-лицевой области у взрослых при интерпретации результатов клинического, инструментального, лучевого и лабораторного обследования.
2. МКБ в области челюстно-лицевой хирургии.
3. Клиническая картина и возможные осложнения хирургических заболеваний, травм и опухолевых поражений челюстно-лицевой области взрослых, подлежащих стационарному лечению.
8. Взаимосвязь органов челюстно-лицевой области взрослых с внутренними органами и системами, близости жизненно важных органов (зрения, слуха, головного мозга, пищеварительной и дыхательной систем).
9. Факторы риска (генетического, бытового, производственного характера) возникновения распространенных заболеваний, эндемичных, социально значимых болезней.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Восстановительное лечение и медицинская реабилитация пациентов с заболеваниями челюстно-лицевой области
Навык 1:
Лечение гнойно-воспалительных заболеваний челюстно-лицевой области одонтогенной и неодонтогенной этиологии, заболеваний слюнных желез, височно-нижнечелюстного сустава (ВНЧС), периферических черепно-мозговых нервов у пациентов (взрослые) в стационарных условиях
Умения:
1. Проводить операцию удаления зуба у взрослых, в том числе, операции атипичного удаления ретинированных и дистопированных зубов.
2. Дренировать гнойный очаг при фурункулах, карбункулах, гнойном лимфадените лица у взрослых.
3. Дренировать абсцесс и флегмону челюстно-лицевой области у взрослых.
4. Проводить консервативное и оперативное лечение одонтогенного верхнечелюстного синусита у взрослых.
5. Устранять оро-антральное сообщение.
6. Зондировать, бужировать, выводной проток больших слюнных желез, проводить инстилляцию в проток у взрослых.
7. Удалять слюнной конкремент из выводного протока слюнных желез у взрослых.
8. Проводить экстирпацию поднижнечелюстной слюнной железы при слюнно-каменной болезни.
9. Проводить лечение воспалительных и дистрофических заболеваний височно-нижнечелюстного сустава у взрослых, включая операции по эндопротезированию ВНЧС.
10. Проводить лечение заболеваний периферических нервов лица, в том числе и с применением блокад периферических ветвей тройничного нерва.

11. Бет параличіне хирургиялық ем жүргізу.
Білімдер:
1. Тіс жұлу операциясының техникасы, аспаптары, ересектердегі тіс жұлу ерекшеліктері.
2. Ересектердегі жақ-бет аймағының одонтогенді емес іріңді-қабыну процестерінің этиологиясы, патогенезі, клиникасы, дифференциалды диагностикасы.
3. Ересектердегі жақ-бет аймағының жасушалық кеңістіктерінің топографиялық анатомиясы.
4. Ересектердегі төменгі және жоғарғы жақсүйектерге іргелес жасушалық аралықтардың абсцесстері мен флегмоналарын дренаждаудағы оперативті тәсілдер.
5. Жақ асты қуысының анатомиясы мен қызметінің ерекшеліктері, одонтогенді гаймориттің клиникалық көрінісі, оро-антральды байланыс, консервативті және хирургиялық емдеу әдістері.
6. Сілекей бездерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктері, сілекей бездерінің жедел және созылмалы ауруларының клиникалық белгілері, ересектердегі диагностикасы, емі.
7. Төменгі жақ сүйек буынының (ТЖЖ) құрылысының ерекшеліктері, ересектердегі төменгі жақ буынының қабыну және дистрофиялық ауруларының этиологиясы, клиникасы.
8. Ересектердегі жақ-бет аймағының иннервациясының ерекшеліктері.
9. Невралгияның, үшкіл нерв тармақтарының нейропатиясының клиникалық көрінісі, үшкіл нервтің шеткі тармақтарының зақымдануын емдеудің консервативті және хирургиялық әдістері.
10. Бет нервісінің, бет бұлшықеттерінің топографиялық анатомиясы, бет нерві нейропатиясының этиологиясы және клиникалық көрінісі (бет бұлшықеттерінің парезі, салдануы), консервативті және хирургиялық емдеу түрлері.
11. Бет нервінің тұтастығын қалпына келтірудің хирургиялық әдістері, оның ішінде бет нервінің ақауы аймағындағы автотрансплантация.
12. ТМЖ эндопротездеу техникасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Науқастардағы (ересектердегі) бет және ауыз қуысының жұмсақ тіндерінің жарақаттарын, зақымдануын, бет қаңқасы сүйектерінің сынықтарын, жақ-бет аймағының аралас жарақаттарын, жақ-бет аймағының жұмсақ және сүйек тіндерінің ақаулары мен деформацияларын емдеу стационарлық жағдай
Машықтар:
1. Жақ сүйектерінің сынуын консервативті емдеуді жүргізу: ересектерде репозиция, сплинтинг.
2. Жақ сүйектерінің сынуын хирургиялық емдеуді жүргізу: ересектерде остеосинтез.
3. Ересектердегі сынықтарға арналған зигоматикалық сүйектің орнын ауыстыру.
4. Ересектердегі жақ-бет аймағының аралас жарақаттарын емдеу.
5. Ересектердегі самай буынының жедел және үйреншікті дислокациясын емдеу.
6. Ересектердегі самай буынының анкилозын және контрактурасын хирургиялық емдеуді жүргізу.
7. Ересектердегі беттің жұмсақ тіндерінің жарақаттарын хирургиялық емдеуді орындау.

11. Проводить оперативное лечение при параличах лицевого нерва.
Знания:
1. Техника операции удаления зуба, инструментария, особенностей удаления зубов у взрослых.
2. Этиология, патогенез, клиническая картина, дифференциальная диагностика неодонтогенных гнойно-воспалительных процессов, челюстно-лицевой области у взрослых.
3. Топографическая анатомия клетчаточных пространств челюстно-лицевой области у взрослых.
4. Оперативные доступы при дренировании абсцессов и флегмон клетчаточных пространств, прилегающих к нижней и верхней челюстям у взрослых.
5. Особенности анатомии и функции верхнечелюстного синуса, клинической картины одонтогенного синусита, оро-антрального сообщения, методов консервативного и оперативного лечения.
6. Особенности строения и функций слюнных желез, клинических признаков острых и хронических заболеваний слюнных желез, диагностики, лечения у взрослых.
7. Особенности строения височно-нижнечелюстного сустава (ВНЧС), этиологии, клинических особенностей воспалительных и дистрофических заболеваний височно-нижнечелюстного сустава у взрослых.
8. Особенности иннервации челюстно-лицевой области у взрослых.
9. Клиническая картина невралгии, невропатии ветвей тройничного нерва, консервативных и оперативных методов лечения поражений периферических ветвей тройничного нерва.
10. Топографическая анатомия лицевого нерва, мимической мускулатуры, этиологии и клинической картины невропатии лицевого нерва (пареза, паралича мимических мышц), видов консервативного и оперативного лечения.
11. Оперативные техники по восстановлению целостности лицевого нерва, включая аутотрансплантацию в области дефекта лицевого нерва.
12. Методики эндопротезирования ВНЧС.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Лечение травм, повреждений мягких тканей лица и полости рта, переломов костей лицевого скелета, сочетанных травм челюстно-лицевой области, дефектов и деформаций мягких и костных тканей челюстно-лицевой области у пациентов (взрослые) в стационарных условиях
Умения:
1. Проводить консервативное лечение переломов челюстей: репозицию, наложение шин у взрослых.
2. Проводить оперативное лечение переломов челюстей: остеосинтез у взрослых.
3. Проводить репозицию скуловой кости при переломах у взрослых.
4. Проводить лечение сочетанных травм челюстно-лицевой области у взрослых.
5. Проводить лечение острых и привычных вывихов височно-нижнечелюстного сустава у взрослых.
6. Проводить хирургическое лечение анкилоза височно-нижнечелюстного сустава, контрактуры у взрослых.
7. Проводить хирургическую обработку при ранениях мягких тканей лица у взрослых.

8. Жергілікті тіндермен ақауларға пластикалық операция жасау, педикула қақпақшалары, ересектерде тіндерді тегін трансплантациялау.
9. Авто-, алло-, ксеногрансплантаттарды, синтетикалық трансплантаттарды, титан мен полиэтеркетоннан жасалған пластиналар мен торларды пайдалана отырып, сүйек тігісін жүргізу және бет қаңқасының сүйектерінің ақаулары мен деформацияларын жою.
Білімдер:
1. Бет қаңқасы сүйектерінің құрылысының анатомиялық ерекшеліктері
2. Ересектердегі бет қаңқасының сүйектерінің зақымдануының жіктелуі, механизмдері.
3. Ересектердегі бет қаңқасының сынықтарын емдеудің консервативті және хирургиялық әдістері.
4. Маманды таңдауға медициналық көрсеткіштер – жақ-бет хирургы немесе нейрохирург және ересектердегі аралас жарақаттары бар бет қаңқасының сынықтарын емдеу орны.
5. ТМЖ дислокациясының клиникалық көрінісі, ересектердегі азайту әдістері.
6. Ересектердегі беттің жұмсақ тіндерінің жарақаттарын хирургиялық емдеу ерекшеліктері.
7. Жақ-бет аймағындағы ақауларды жабуға арналған клапан түрлері, ересектердегі жақ-бет аймағындағы реконструкциялық операцияларға белгілі бір түрдегі жапқышты қолдануға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
8. Остеопластикалық материалдардың түрлері, ересектерде қолдануға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
9. Жақ-бет аймағының жұмсақ және сүйек тіндерінің жарақаттары, ақаулары мен деформациялары бар ересектерге мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша клиникалық ұсынымдар (емдеу хаттамалары).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 3:
Ересектердегі жақ-бет аймағының қатерсіз ісіктерін және ісік тәрізді түзілімдерін стационарлық жағдайда емдеу
Машықтар:
1. Ересектердегі жақ-бет аймағының жұмсақ және сүйек тіндерінің қатерсіз түзілімдерін жою.
2. Ересектердегі бет пен мойынның жұмсақ тіндерінің кисталарын, сілекей бездерін алып тастаңыз.
3. Ересектердегі жақ кисталарын алып тастаңыз.
4. Ересектердегі жақ сүйектерінің одонтогенді және остеогенді ісіктеріне бір мезгілде сүйек егумен экскоклеация және жақ сүйегінің резекциясын жүргізу.
5. Ересектердегі тамырлы ісіктердің склерозды және хирургиялық терапиясын жүргізу.
Білімдер:
1. Ересектердегі жақ-бет аймағының ісіктері мен ісік тәрізді түзілістерінің жіктелуі, этиологиясы, патогенезі және патогномониялық белгілері.
2. Емдеу әдістері, ересектердегі жақ-бет аймағының ісіктері мен ісік тәрізді түзілістерін жою операциясының түрлері.
3. Қан тамырлары ісіктерінің склерозды терапиясы үшін дәрілік заттардың әсер ету механизмі және енгізу техникасы.
4. Лазерлік, радиохирургиялық және диатермокоагуляциялық аппаратурамен жұмыс істеу техникасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Дағды 4:
Пациенттерде (ересектерде) жақ-бет аймағының даму аномалиялары, жедел және созылмалы аурулар, жарақаттық зақымданулар, қатерсіз ісіктер мен ісік тәрізді түзілістер, жақ-бет аймағының ақаулары мен деформациялары бойынша динамикалық мониторинг жүргізу және оңалту бағдарламаларын жүзеге асыру.
Машықтар:

8. Проводить пластику дефектов местными тканями, лоскутами на питающих ножках, свободную пересадку тканей у взрослых.
9. Проводить костную пластику и устранять дефекты и деформации костей лицевого скелета с использованием ауто-, алло-, ксенотрансплантатов, синтетических трансплантатов, пластин и сеток из титана и полиэфирэфиркетона.
Знания:
1. Анатомические особенности строения костей лицевого скелета
2. Классификации, механизмы травм костей лицевого скелета у взрослых.
3. Консервативные и оперативные методы лечения при переломах костей лицевого скелета у взрослых.
4. Медицинские показания к выбору специалиста – челюстно-лицевого хирурга или нейрохирурга и места лечения переломов костей лицевого скелета при сочетанной травме у взрослых.
5. Клиническая картина вывиха ВНЧС, методов вправления у взрослых.
6. Особенности проведения хирургической обработки при ранениях мягких тканей лица у взрослых.
7. Виды лоскутов для закрытия дефектов челюстно-лицевой области, показания и противопоказания к использованию определенного вида лоскутов при реконструктивно-восстановительных операциях в челюстно-лицевой области у взрослых.
8. Виды костнопластических материалов, показаний и противопоказаний к применению у взрослых.
9. Клинические рекомендации (протоколы лечения) по вопросам оказания специализированной и высокоспециализированной медицинской помощи взрослым с травмами, дефектами и деформациями мягких и костных тканей челюстно-лицевой области.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Лечение доброкачественных опухолей и опухолеподобных образований челюстно-лицевой области у взрослых в стационарных условиях
Умения:
1. Удалять доброкачественные образования мягких и костных тканей челюстно-лицевой области у взрослых.
2. Удалять кисты мягких тканей лица и шеи, слюнных желез у взрослых.
3. Удалять кисты челюстей у взрослых.
4. Проводить экскохлеацию и резекцию челюсти с одномоментной костной пластикой при одонтогенных и остеогенных опухолях челюстей у взрослых.
5. Проводить склерозирующую и оперативную терапию сосудистых опухолей у взрослых.
Знания:
1. Классификации, этиология, патогенез и патогномоничные признаки опухолей и опухолеподобных образований челюстно-лицевой области у взрослых.
2. Методы лечения, видов операций при удалении опухолей и опухолеподобных образований челюстно-лицевой области у взрослых.
3. Механизм действия и техники введения препаратов для склерозирующей терапии сосудистых опухолей.
4. Техника работы с лазерной, радиохирургической и диатермокоагуляционной аппаратурой.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Осуществление динамического наблюдения и реализации реабилитационных программ аномалий развития челюстно-лицевой области, области, острых и хронических заболеваний, травматических поражений, доброкачественных опухолей и опухолеподобных образований, дефектов и деформаций челюстно-лицевой области у пациентов (взрослые).
Умения:

1. Ересектердегі жақ-бет аймағының даму аномалияларын, жіті және созылмалы ауруларды, травматикалық зақымдануларды, қатерсіз ісіктерді және ісік тәрізді түзілістерді, жақ-бет аймағының ақаулары мен деформацияларын реабилитациялауды жоспарлау.
2. Ересектердегі жақ-бет аймағының хирургиялық ауруларын кешенді реабилитациялау әдістерін қолдану.
3. Ересектердегі бет ақауларын әр түрлі типтегі жақ-бет протездерін қолданып емдеуге көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау.
Білімдер:
1 Ересектердегі жақ-бет аймағының әртүрлі аурулары мен патологиялық жағдайларын қалпына келтіру шараларына медициналық көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштер.
2. Ересектердегі жақ-бет аймағының даму аномалияларын, жедел және созылмалы ауруларды, жарақаттық зақымдануларды, қатерсіз ісіктерді және ісік тәрізді түзілістерді, бет-жақ аймағының ақаулары мен деформацияларын қалпына келтіру принциптері.
3. Ересектердегі бет тінінің ақауларына протездеу түрлері және протездеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларды тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Жақ-бет аймағының ауруларына медициналық тексеру жүргізу.
Дағды 1:
Еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүргізу және науқасты медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу
Машықтар:
1. Уақытша еңбекке жарамсыздық белгілерін, оның ішінде отбасы мүшелерінің науқасқа күтім жасау қажеттілігінің белгілерін және жақ-бет аймағы аурулары бар науқастардың қызметінің тұрақты бұзылуының белгілерін анықтау.
2. Дәрігерлік-консультациялық комиссияның жұмысына қатысу.
3. Жақ-бет аймағының аурулары бар, дене функцияларының тұрақты бұзылуы бар науқастарды МСЖ өтуге жіберуге медициналық көрсеткіштерді анықтау.
4. Науқастарға медициналық-әлеуметтік сараптамаға клиникалық-диагностикалық қорытынды жасау
Білімдер:
1. Пациенттердің еңбекке уақытша жарамсыздығына медициналық куәландыру жүргізу және оларды күту, еңбекке уақытша жарамсыздық парақтарын беру тәртібі.
2. Уақытша еңбекке жарамсыздық туралы анықтамаларды, оның ішінде электрондық нысанда беру тәртібі.
3. Медициналық-әлеуметтік сараптамаға медициналық құжаттаманы дайындау.
4. Емдік аурулармен және олардың салдарымен туындаған ағза функцияларының тұрақты бұзылуы бар науқастарды медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберуге медициналық көрсеткіштер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Медициналық құжаттаманы, медициналық және статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Дағды 1:
Денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес медициналық құжаттарды жүргізу, медициналық және статистикалық ақпаратты талдау
Машықтар:

1. Планировать реабилитацию аномалий развития челюстно-лицевой области, острых и хронических заболеваний, травматических поражений, доброкачественных опухолей и опухолеподобных образований, дефектов и деформаций челюстно-лицевой области у взрослых.
2. Применять методы комплексной реабилитации хирургических заболеваний челюстно-лицевой области у взрослых.
3. Определять показания и противопоказания к лечению с использованием различных видов челюстно-лицевых протезов при дефектах лица у взрослых.
Знания:
1 Медицинские показания и противопоказания к проведению реабилитационных мероприятий при различных заболеваниях и патологических состояниях челюстно-лицевой области у взрослых.
2. Принципы реабилитации аномалий развития челюстно-лицевой области, острых и хронических заболеваний, травматических поражений, доброкачественных опухолей и опухолеподобных образований, дефектов и деформаций челюстно-лицевой области у взрослых.
3. Виды протезов и методов протезирования при дефектах тканей лица у взрослых.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проведение медицинской экспертизы при заболеваниях челюстно-лицевой области.
Навык 1:
Проведение экспертизы временной нетрудоспособности и направление пациента на медико-социальную экспертизу
Умения:
1. Определять признаки временной нетрудоспособности, включая признаки необходимости ухода за пациентом членами семьи, и признаки стойкого нарушения жизнедеятельности пациентов с заболеваниями челюстно-лицевой области
2. Участвовать в работе врачебно-консультативной комиссии.
3. Определять медицинские показания для направления пациентов с заболеваниями челюстно-лицевой области, имеющих стойкое нарушение функций организма, для прохождение МСЭ.
4. Оформлять клинико-диагностическое заключение пациентам для осуществления медико-социальной экспертизы.
Знания:
1. Порядок проведения медицинской экспертизы временной нетрудоспособности пациентов и по уходу, выдачи листков временной нетрудоспособности.
2. Порядок выдачи листков временной нетрудоспособности, в том числе в электронном виде.
3. Оформление медицинской документации для осуществления медикосоциальной экспертизы.
4. Медицинские показания для направления пациентов, имеющих стойкое нарушение функций организма, обусловленное заболеваниями терапевтического профиля и их последствиями, для прохождения медико-социальной экспертизы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Навык 1:
Ведение медицинской документации, анализ медико-статистической информации, в соответствии с требованиями нормативных правовых актах в области здравоохранения
Умения:

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 резидент дәрігер (мамандығы бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.2 эндокринолог дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.3 эндокринолог дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.4 эндокринолог дәрігер - 7 СБШ-нің деңгейі
5) 7.2 эндокринолог дәрігер (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
6) 7.3 эндокринолог дәрігер (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
7) 7.4 эндокринолог дәрігер (ересектер) - 7 СБШ-нің деңгейі
8) 7.2 эндокринолог дәрігер (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
9) 7.3 эндокринолог дәрігер (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
10) 7.4 эндокринолог дәрігер (балалар) - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 резидент дәрігер (мамандығы бойынша)":
Топтың коды:
2212-1
Қызмет атауының коды:
2212-1-001
Кәсіптің атауы:
7.1 резидент дәрігер (мамандығы бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер" біліктілігі "Эндокринология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша резидентурада оқу кезінде. Бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі қажет емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты аурулары бар пациенттердің (ересектер, балалар) профилактикасы, диагностикасы, лечение, медициналық оңалтуы
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, үйде, медициналық ұйымнан тыс жерде, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда білікті және мамандандырылған эндокринологиялық көмек көрсету
2. Эндокринологиялық көмек көрсету кезінде алдын алу іс-шараларын жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықты қалыптастырудың, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.

8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач-эндокринолог - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач-эндокринолог - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач-эндокринолог - 7 уровень ОРК;
4) 7.4 Врач-эндокринолог - 7 уровень ОРК;
5) 7.2 Врач-эндокринолог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
6) 7.3 Врач-эндокринолог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
7) 7.4 Врач-эндокринолог (взрослый) - 7 уровень ОРК;
8) 7.2 Врач-эндокринолог (детский) - 7 уровень ОРК;
9) 7.3 Врач-эндокринолог (детский) - 7 уровень ОРК;
10) 7.4 Врач-эндокринолог (детский) - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач-эндокринолог":
Код группы:
2212-1
Код наименования занятия:
2212-1-001
Наименование профессии:
7.1 Врач-эндокринолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
врач-резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Эндокринология (взрослая, детская)". Опыт работы по данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями, связанными с патологией и нарушением функции эндокринных органов под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание квалифицированной и специализированной эндокринологической помощи в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, на дому, вне медицинской организации, в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
2. Проведение профилактических мероприятий при оказании эндокринологической помощи, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.

3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласына қатысушылармен өзара әрекеттесу
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен есеп-есеп беру медициналық құжаттаманы жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, үйде, медициналық ұйымнан тыс жерде, тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен шұғыл және жоспарлы нысандарда білікті және мамандандырылған эндокринологиялық көмек көрсету
Дағды 1:
Амбулаториялық жағдайда эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты аурулардың белгілерін анықтау үшін ересектер мен балаларды тексеру
Машықтар:
1. Тәлімгердің бақылауымен Ересектер мен балаларда эндокриндік жүйенің патологиясын анықтау үшін толық ауру тарихын жинау мүмкіндігі.
2. Тәлімгердің бақылауымен эндокриндік жүйенің патологиясын анықтау үшін науқасты физикалық тексеруден өткізу мүмкіндігі.
3. Дағды тәлімгердің бақылауымен эндокриндік күдікті науқастарда терінің, тері астындағы тіндердің, бұлшықеттердің, қалқанша безінің, жүректің, өкпенің, бауырдың, ұйқы безінің, бүйректің, сүйек жүйесінің, шеткергі тамырлардың, орталық және перифериялық жүйке жүйесінің жағдайын тексеру.
Білімдер:
1. Ішкі секреция мүшелерінің патологиясы мен қызметі бұзылған Ересектер мен балалардың анамнезін алу және физикалық тексеру ерекшеліктерін білу.
2. Ересектер мен балалардың эндокриндік жүйе мүшелерінің қалыпты және патологиялық анатомиясы мен физиологиясын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Балалар мен ересектердегі эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты ауруларды диагностикалау бойынша іс-шаралар жүргізу.
Машықтар:
1. Эндокриндік патологияға күдікті пациенттерге (ересектер, балалар) диагностикалық зерттеулерді тағайындау орынды.
2. Эндокриндік патологияға күдік туындаған жағдайда пациенттерге (ересектер, балалар) диагностикалық және зертханалық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіру.
3. Эндокриндік аурулары бар науқастарда патологиялық процесс анықталған кезде эндокриндік жүйенің функционалдық жеткіліксіздігінің деңгейін бағалау.
Білімдер:
1. Пациенттердегі (ересектер, балалар) эндокриндік жүйе органдарының қызметін биохимия және гормоналды реттеу негіздері.
2. ҚР-да тіркелген зертханалық және аспаптық зерттеу әдістерін пайдалана отырып, пациентте (ересектер, балалар) эндокриндік ауруларды диагностикалау қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Тәлімгердің қадағалауымен эндокриндік органдардың патологиясы мен функциясының бұзылуына байланысты аурулары бар ересектер мен балаларды диагностикалау, жоспарлау және емдеуді ұйымдастыру
Машықтар:

3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Трудовая функция 1:
Оказание квалифицированной и специализированной эндокринологической помощи в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, на дому, вне медицинской организации, в экстренной и плановой формах под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Обследование взрослых и детей для выявления признаков заболеваний, связанных с патологией и нарушением функции эндокринных органов в амбулаторных условиях
Умения:
1. Собирать полный медицинский анамнез у пациентов (взрослые, дети) и детей для выявления патологии эндокринной системы.
2. Проводить физикальное обследование пациентов (взрослые, дети) по выявлению патологии эндокринной системы.
3. Обследовать состояние кожи, подкожной клетчатки, мышц, щитовидной железы, сердца, легких, печени, поджелудочной железы, почек, костной системы, периферических сосудов, центральной, и периферической нервной системы у пациентов (взрослые, дети) с предполагаемой эндокринной патологией.
Знания:
1. Особенности сбора анамнеза и физикального обследования взрослых и детей с патологией и нарушением функции эндокринных органов. 2. Знание нормальной и патологической анатомии и физиологии органов эндокринной системы у взрослых и детей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение мероприятий по диагностике заболеваний, связанных с патологией и нарушением функции эндокринных органов у детей и взрослых.
Умения:
1. Обоснованно назначать диагностические исследования пациентам (взрослые, дети) с подозрением на эндокринную патологию.
2. Интерпретировать результаты диагностических и лабораторных исследований пациентам (взрослые, дети) при подозрении на эндокринную патологию.
3. Оценивать уровень функциональной недостаточности эндокринной системы при выявлении в ней патологического процесса у больных с эндокринными болезнями.
Знания:
1. Основы биохимии и гормональной регуляции функции органов эндокринной системы у пациентов (взрослые, дети).
2. Принципы диагностики эндокринных заболеваний у пациентам (взрослые, дети) с использованием лабораторных и инструментальных методов исследования зарегистрированных в РК.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Постановка диагноза, планирование и организация лечения взрослых и детей с заболеваниями, связанными с патологией и нарушением функции эндокринных органов под надзором наставника
Умения:

1. Эндокриндік жүйенің патологиясын анықтау кезінде АХЖ 10 бойынша диагнозды дұрыс тұжырымдау қабілеті (тәлімгердің бақылауымен) .
2. Эндокриндік жүйенің туа біткен және жүре пайда болған негізгі аурулары бар науқасқа тәлімгердің бақылауымен амбулаторлық ем тағайындай білу.
3. Тәлімгердің бақылауындағы дағды эндокриндік аурулар патологиясы бар науқастарға клиникалық тексеру жүргізу
Білімдер:
1. Эндокриндік жүйенің негізгі туа біткен және жүре пайда болған аурулары – 1 және 2 типті қант диабеті, семіздік, метаболикалық синдром, гипотиреозбен және тиреотоксикозбен жүретін қалқанша безі аурулары, гипотиреозбен және гиперпаратиреозбен жүретін аурулардың этиологиясын, патогенезін, жіктелуін, клиникалық көріністерін білу, эндемиялық зоб, гиперкортицизм және гипокортицизм көріністері бар бүйрек үсті бездерінің аурулары, гипоСИТуитаризм және гиперСИТуитаризм көріністері бар гипофиз аурулары, жыныс бездерінің қызметі бұзылған аурулар.
2. Ересектер мен балалардағы эндокриндік жүйе патологиясы бар науқастарды тексеру және жүргізудің қазіргі заманғы қазақша клиникалық хаттамалары мен алгоритмдерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Ересектер мен балалардың эндокриндік органдардың патологиясы мен функциясының бұзылуына байланысты ауруларды тәлімгердің қадағалауымен диагностикалау, жоспарлау және емдеуді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Тәлімгердің бақылауымен эндокриндік жүйе ауруларының асқынуларын дер кезінде анықтай білу.
2. Тәлімгердің бақылауымен эндокриндік аурулардың жедел және созылмалы асқынуларын диагностикалау мүмкіндігі.
3. Эндокриндік жүйе патологиясы бар ауыр және диагностикалық тұрғыдан түсініксіз науқастарды анықтау жағдайлары туралы денсаулық сақтау мекемелерінің басшылары мен бас мамандарына уақытылы хабарлау мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Эндокриндік жүйе ауруларының негізгі жедел және созылмалы асқынуларының – диабеттік кетоацидоздық команың, диабеттік гиперкүндік команың, қант диабетіндегі гипогликемиялық команың, қант диабетіндегі созылмалы бүйрек ауруларының, диабеттік перифериялық және вегетативті нейропатияның патогенезін, клиникасын және емдеуін білу. , "диабеттік табан" синдромы, тиреотоксикалық криз, микседема, жедел бүйрек үсті безінің жеткіліксіздігі, гиперкортицизмнің ауыр түрі, феохромоцитомамен болатын криз, альдостеронизммен гипертониялық криз, гипо және гиперпаратиреоздық криз, қант диабеті инсипидімен криз, декомепентацияның жедел көріністері және гиперемия.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 5:
Эндокриндік патологиясы бар пациентті медициналық ұйымның тиісті бөлімшесіне емдеуге жатқызуға жолдау.
Машықтар:

1. Формулировать диагноз согласно МКБ -10 при выявлении патологии эндокринной системы.
2. Назначать амбулаторное лечение пациенту с основными врожденными и приобретенными заболеваниями эндокринной системы.
3. Проводить диспансеризацию больных с эндокринными болезнями патологией.
Знания:
1. Знание этиологии, патогенеза, классификации, клинических проявлений основных врожденных и приобретенных заболеваний эндокринной системы - сахарного диабета 1 и 2 типа, ожирения, метаболического синдрома, заболеваний щитовидной железы с гипотиреозом и тиреотоксикозом, заболеваний паращитовидной железы с гипо и гиперпаратиреозом, эндемического зоба, заболеваний надпочечников с проявлениями гиперкортицизма и гипокортицизма, заболеваний гипофиза с проявлениями гипопитуитаризма и гиперпитуитаризма, заболеваний с нарушеним функции половых желез.
2. Знание современных Казахстанских клинических протоколов и алгоритмов обследования и ведения пациентов с патологией эндокринной системы у взрослых и детей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Лечение и профилактика острых и хронических осложнений заболеваний, связанных с патологией и нарушением функции эндокринных органов у детей и взрослых под надзором наставника
Умения:
1. Своевременно определять осложнения заболеваний эндокринной системы.
2. Диагностировать острые и хронические осложнения эндокринных заболеваний.
3. Своевременно информировать руководителей медицинской организации и главных специалистов о случаях выявления тяжелых и диагностически неясных пациентов с патологией эндокринной системы.
Знания:
1. Знание патогенеза, клиники и лечения основных острых и хронических осложнений заболеваний эндокринной системы - диабетической кетоацидотической комы, диабетической гиперосолярной комы, гипогликемической комы при сахарном диабете, хронической болезни почек при сахарном диабете, диабетической периферической и автономной нейропатии, синдрома "диабетической стопы", тиреотоксического криза, микседемы, острой надпочечниковой недостаточности, тяжелой формы гиперкортизолизма, криза при феохромоцитоме, гипертензионного криза при альдостеронизме, гипо и гиперпаратиреоидного криза, криза при несахарном диабете, острые проявления декомепенсации при гипо и гиперпитуитаризме.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Направление на госпитализацию пациента с эндокринной патологией в соответствующее подразделение медицинской организации.
Умения:

1. Эндокриндік патологиясы бар науқасты шұғыл және жоспарлы ауруханаға жатқызу көрсеткіштерін анықтау.
Білімдер:
1. Ересектер мен балалардағы эндокриндік жүйе патологиясы бар пациенттерді басқарудың клиникалық хаттамалары мен алгоритмдері негізінде госпитализацияға көрсеткіштерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 6:
Эндокриндік жүйе патологиясы бар пациенттерге шұғыл және шұғыл түрде медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді талап ететін клиникалық өлім жағдайын (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды) қоса алғанда, өмірге қауіп төндіретін жағдайларды тану.
2. Өмірге қауіп төндіретін және шұғыл түрде медициналық көмек көрсетуді қажет ететін эндокринологиядағы шұғыл жағдайларды тану
3. Шұғыл жағдайларда, оның ішінде төтенше жағдайларда пациенттерге шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
4. Өмірге, оның ішінде клиникалық өлімге қауіп төндіретін жағдайларда (адам ағзасының өмірлік маңызды функцияларын (қан айналымын және (немесе) тыныс алуды тоқтату) шұғыл түрде медициналық көмек көрсету.
5. Негізгі жүрек-өкпе реанимациясының іс-шараларын орындау.
6. Шұғыл түрде медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды қолдану.
Білімдер:
1. Эндокринологиядағы шұғыл жағдайлар: диагностикалық критерийлер; емдеу және алдын алу принциптері.
2. Эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты шұғыл жағдайлар, аурулар кезінде, оның ішінде төтенше жағдайларда пациенттерге шұғыл түрде медициналық көмек көрсетудің қағидаттары мен әдістері.
3. Базалық жүрек-өкпе реанимациясын жүргізу қағидалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Эндокринологиялық көмек көрсету кезінде алдын алу іс-шараларын жүргізу, микробқа қарсы тұрақтылықты қалыптастырудың, санитарлық-гигиеналық ағартудың және тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың салауатты өмір салтын қалыптастырудың алдын алу.
Дағды 1:
Пациенттерде (ересектер, балалар) эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты аурулардың алдын алуға бағытталған профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу. Инфекцияның алдын алу және инфекцияны бақылау.
Машықтар:
1. Эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты аурулардың бастапқы профилактикасына бағытталған іс-шараларға қатысу.
2. Эндокриндік органдардың (Инсульт мектебі және т.б.) патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты аурулары бар пациенттер үшін "мектепті" ұйымдастыру дағдыларын меңгеру.

1. Определять показания для экстренной и плановой госпитализации пациента с эндокринной патологией.
Знания:
1. Знание показаний к госпитализации на основании клинических протоколов и алгоритмов ведения пациентов с патологией эндокринной системы у взрослых и детей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 6:
Оказание медицинской помощи в экстренной и неотложной форме пациентам при патологии эндокринной системы
Умения:
1. Распознавание состояний, представляющих угрозу жизни, включая состояние клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания), требующих оказания медицинской помощи в экстренной форме.
2. Распознавать неотложные состояния в эндокринологии, представляющие угрозу жизни и требующие оказания медицинской помощи в экстренной форме
3. Оказывать медицинскую помощь в неотложной форме пациентам при неотложных состояниях, в том числе в чрезвычайных ситуациях.
4. Оказывать медицинскую помощь в экстренной форме при состояниях, представляющих угрозу жизни, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания).
5. Выполнять мероприятия базовой сердечно-легочной реанимации.
6. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании медицинской помощи в экстренной форме.
Знания:
1. Неотложные состояния в эндокринологии: диагностические критерии; принципы лечения и профилактики.
2. Принципы и методы оказания медицинской помощи в неотложной форме пациентам при неотложных состояниях, заболеваниях, связанными с патологией и нарушением функции эндокринных органов, в том числе в чрезвычайных ситуациях.
3. Правила проведения базовой сердечно-легочной реанимации
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение профилактических мероприятий при оказании эндокринологической помощи, предупреждение формирования противомикробной устойчивости, санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Организация и проведение профилактических мероприятий, направленных на профилактику заболеваний, связанных с патологией и нарушением функции эндокринных органов у пациентов (взрослые, дети). Предупреждение инфекций и инфекционный контроль.
Умения:
1. Участвовать в мероприятиях, направленных на первичную профилактику заболеваний, связанных с патологией и нарушением функции эндокринных органов.
2. Владеть навыками организации "школы" для пациентов с заболеваниями, связанными с патологией и нарушением функции эндокринных органов (школа инсульта и т.д.).

10. Кәсіптің карточкасы "7.2 эндокринолог дәрігер":
Топтың коды:
2212-1
Қызмет атауының коды:
2212-1-001
Кәсіптің атауы:
7.2 эндокринолог дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер эндокринолог" біліктілігі. Бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі қажет емес. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты аурулары бар пациенттердің (ересектер, балалар) профилактикасы, диагностикасы, лечение, медициналық оңалтуы
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) амбулаториялық және стационарлық басқару және динамикалық бақылау.
2. Халық арасында эндокриндік аурулардың және олардың асқынуларының алдын алуға бағытталған іс-шаралардың тиімділігін ұйымдастыру, жүргізу және бақылау
3. Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Пациенттерде (ересектер, балалар) эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты ауруларды диагностикалау және емдеу жағдайларында ЖПД /отбасылық дәрігерлердің консультациялық қызметтер көрсетуі.
2. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты аурулары бар пациенттерді (ересектер, балалар) амбулаториялық және стационарлық басқару және динамикалық бақылау.
Дағды 1:
Амбулаториялық жағдайда эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты аурулардың белгілерін анықтау үшін пациенттерді (ересектер, балалар) тексеру
Машықтар:

10. Карточка профессии "7.2 Врач-эндокринолог":
Код группы:
2212-1
Код наименования занятия:
2212-1-001
Наименование профессии:
7.2 Врач-эндокринолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач эндокринолог (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями, связанными с патологией и нарушением функции эндокринных органов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Амбулаторное и стационарное ведение и динамическое наблюдение пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями, связанными с патологией и нарушением функции эндокринных органов .
2. Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику эндокринных заболеваний и их осложнений среди населения
3. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Оказание консультационных услуг ВОП /семейными врачами при случаях диагностики и лечения заболеваний, связанных с патологией и нарушением функции эндокринных органов у пациентов (взрослые, дети).
2. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Амбулаторное и стационарное ведение и динамическое наблюдение пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями, связанными с патологией и нарушением функции эндокринных органов .
Навык 1:
Обследование пациентов (взрослые, дети) для выявления признаков заболеваний, связанных с патологией и нарушением функции эндокринных органов в амбулаторных условиях
Умения:

1. Эндокриндік жүйенің патологиясын анықтау үшін пациенттерде (ересектер, балалар) толық медициналық тарихты жинаңыз.
2. Эндокриндік жүйенің патологиясын анықтау үшін науқасқа физикалық тексеру жүргізу.
3. Эндокриндік патологиясы бар науқастарда терінің, тері астындағы тіндердің, бұлшықеттердің, қалқанша безінің, жүректің, өкпенің, бауырдың, ұйқы безінің, бүйректің, сүйек жүйесінің, перифериялық тамырлардың, орталық және перифериялық жүйке жүйесінің жағдайын тексеру.
Білімдер:
1. Ішкі секреция мүшелерінің патологиясы мен қызметі бұзылған Ересектер мен балалардың анамнезін алу және физикалық тексеру ерекшеліктерін білу.
2. Ересектер мен балалардың эндокриндік жүйе мүшелерінің қалыпты және патологиялық анатомиясы мен физиологиясын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерде (ересектер, балалар) эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты ауруларды диагностикалау жөніндегі іс-шараларды жүргізу.
Машықтар:
1. Эндокриндік патологияға күдікті пациентке диагностикалық зерттеулерді негізделген тағайындау дағдылары.
2. Эндокриндік патологияға күдік туындаған кезде пациенттің диагностикалық және зертханалық зерттеулерінің нәтижелерін түсіндіру.
3. Эндокриндік аурулары бар науқастарда патологиялық процесс анықталған кезде эндокриндік жүйенің функционалдық жеткіліксіздігінің деңгейін бағалау дағдылары.
Білімдер:
1. Пациенттердегі (ересектер, балалар) эндокриндік жүйе органдарының қызметін биохимия және гормоналды реттеу негіздерін білу.
2. ҚР-да тіркелген зертханалық және аспаптық зерттеу әдістерін пайдалана отырып, пациенттерде (ересектер, балалар) эндокриндік ауруларды диагностикалау принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Эндокриндік органдардың патологиясы мен функциясының бұзылуына байланысты аурулары бар пациенттерге (ересектер, балалар) диагноз қою, емдеуді жоспарлау және ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Эндокриндік жүйенің патологиясын анықтау кезінде АХЖ 10 бойынша диагнозды дұрыс тұжырымдау қабілеті (тәлімгердің бақылауымен) .
2. Эндокриндік жүйенің туа біткен және жүре пайда болған негізгі аурулары бар науқасқа тәлімгердің бақылауымен амбулаторлық ем тағайындай білу.
3. Тәлімгердің бақылауындағы дағды эндокриндік аурулар патологиясы бар науқастарға клиникалық тексеру жүргізу.
4. Медициналық қызмет көрсету процестерін құжаттау мүмкіндігі (соның ішінде электронды).
Білімдер:
1. Эндокриндік жүйенің негізгі туа біткен және жүре пайда болған аурулары – 1 және 2 типті қант диабеті, семіздік, метаболикалық синдром, гипотиреозбен және тиреотоксикозбен жүретін қалқанша безі аурулары, гипотиреозбен және гиперпаратиреозбен жүретін аурулардың этиологиясын, патогенезін, жіктелуін, клиникалық көріністерін білу, эндемиялық зоб, гиперкортицизм және гипокортицизм көріністері бар бүйрек үсті бездерінің аурулары, гипоСИТуитаризм және гиперСИТуитаризм көріністері бар гипофиз аурулары, жыныс бездерінің қызметі бұзылған аурулар.

1. Собирать полный медицинский анамнез у пациентов (взрослые, дети) для выявления патологии эндокринной системы.
2. Проводить физикальное обследование пациента по выявлению патологии эндокринной системы.
3. Обследовать состояние кожи, подкожной клетчатки, мышц, щитовидной железы, сердца, легких, печени, поджелудочной железы, почек, костной системы, периферических сосудов, центральной, и периферической нервной системы у больных с предполагаемой эндокринной патологией.
Знания:
1. Знание особенностей сбора анамнеза и физикального обследования пациентов (взрослые, дети) с патологией и нарушением функции эндокринных органов. 2. Знание нормальной и патологической анатомии и физиологии органов эндокринной системы у пациентов (взрослые, дети).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение мероприятий по диагностике заболеваний, связанных с патологией и нарушением функции эндокринных органов у пациентов (взрослые, дети).
Умения:
1. Навыки обоснованного назначения диагностических исследований пациенту с подозрением на эндокринную патологию.
2. Интерпретировать результаты диагностических и лабораторных исследований пациента при подозрении на эндокринную патологию.
3. Навыки оценки уровня функциональной недостаточности эндокринной системы при выявлении в ней патологического процесса у больных с эндокринными болезнями.
Знания:
1. Знание основ биохимии и гормональной регуляции функции органов эндокринной системы у пациентов (взрослые, дети).
2. Знание принципов диагностики эндокринных заболеваний у пациентов (взрослые, дети) с использованием лабораторных и инструментальных методов исследования зарегистрированных в РК.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Постановка диагноза, планирование и организация лечения пациентов (взрослые, дети) с заболеваниями, связанными с патологией и нарушением функции эндокринных органов.
Умения:
1. Навыки правильной формулировки диагноза согласно МКБ - 10 при выявлении патологии эндокринной системы.
2. Навыки назначения амбулаторного лечения пациенту с основными врожденными и приобретенными заболеваниями эндокринной системы.
3.Навыки диспансеризации больных с эндокринными болезнями патологией.
4. Навыки формирования годового объема потребности в лекарственных средствах для пациентов с эндокринными заболеваниями в медицинской организации.
Знания:
1. Знание этиологии, патогенеза, классификации, клинических проявлений основных врожденных и приобретенных заболеваний эндокринной системы - сахарного диабета 1 и 2 типа, ожирения, метаболического синдрома, заболеваний щитовидной железы с гипотиреозом и тиреотоксикозом, заболеваний паращитовидной железы с гипо и гиперпаратиреозом, эндемического зоба, заболеваний надпочечников с проявлениями гиперкортицизма и гипокортицизма, заболеваний гипофиза с проявлениями гипопитуитаризма и гиперпитуитаризма, заболеваний с нарушением функции половых желез, врожденных нарушений признаков формирования пола, врожденных и приобретенных нарушений минерального обмена и заболеваний скелета, гормональных синдромов, связанных с развитием нейроэндокринных опухолей.

2. Ересектер мен балалардағы эндокриндік жүйе патологиясы бар науқастарды тексеру және жүргізудің қазіргі заманғы қазақша клиникалық хаттамалары мен алгоритмдерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Пациенттердің (ересектер, балалар)эндокриндік органдарының патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты аурулардың жедел және созылмалы асқынуларын емдеу және алдын алу
Машықтар:
1. Эндокриндік жүйе ауруларының асқынуларын уақтылы анықтау,
2. Эндокриндік аурулардың жедел және созылмалы асқынуларын диагностикалау дағдылары.
3. Қарқынды терапия палатасында жұмыс істеу дағдылары.
4. Эндокриндік жүйе патологиясы бар ауыр және диагностикалық түсініксіз пациенттерді анықтау жағдайлары туралы медициналық ұйымның басшылары мен бас мамандарды уақтылы хабардар ету.
Білімдер:
1. Эндокриндік жүйе ауруларының негізгі өткір және созылмалы асқынуларының патогенезін, клиникасын және емдеу- диабеттік кетоацидотикалық кома, диабеттік гиперосолярлық кома, қант диабетіндегі гипогликемиялық кома, қант диабетіндегі созылмалы бүйрек ауруы, диабеттік перифериялық және автономды нейропатия, "диабеттік аяқ" синдромы, тиреотоксикалық дағдарыс, микседема, жедел бүйрек үсті безі жеткіліксіздік, гиперкортизолизмнің ауыр түрі, феохромоцитомадағы дағдарыс, альдостеронизмдегі гипертензиялық дағдарыс, гипо- гиперпаратиреоидты дағдарыс, қант диабеті дағдарысы, гипо және гиперпитуитаризмдегі декомепенсацияның жедел көріністері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 5:
Эндокриндік патологиясы бар пациенттерді (ересектер, балалар) медициналық ұйымның тиісті бөлімшесіне емдеуге жатқызуға жолдау.
Машықтар:
1. Эндокриндік патологиясы бар науқасты шұғыл және жоспарлы ауруханаға жатқызу көрсеткіштерін анықтау.
2. Стационардың қабылдау демалысы жағдайында жұмыс істеу дағдылары.
Білімдер:
1. Пациенттерде (ересектер, балалар) эндокриндік жүйе патологиясы бар пациенттерді жүргізудің қазақстандық клиникалық хаттамалары мен алгоритмдері негізінде емдеуге жатқызуға көрсеткіштерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 6:
Эндокриндік жүйе патологиясы бар пациенттерге еңбекке қабілеттілігін уақытша және тұрақты жоғалтуға медициналық сараптама жүргізуді және медициналық құжаттаманы ресімдеуді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Еңбекке қабілеттілігін уақытша және тұрақты жоғалтуға медициналық сараптама жүргізу және медициналық құжаттаманы ресімдеу дағдылары.

2. Знание современных инновационных методов диагностики и лечения эндокринных заболеваний - радионуклидная диагностика и методы лечения с использованием радиоизотопов, системы мониторирования глюкозы крови, использование стационарных и индивидуальных автоматических дозаторов инсулина (инфузомат, CGMS (сиджиэмэс), инсулиновые помпы).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Лечение и профилактика острых и хронических осложнений заболеваний, связанных с патологией и нарушением функции эндокринных органов пациентов (взрослые, дети)
Умения:
1. Своевременно выявлять осложнения заболеваний эндокринной системы,
2. Навыки диагностики острых и хронических осложнений эндокринных заболеваний.
3. Навыки работы в палате интенсивной терапии.
4. Своевременно информировать руководителей медицинской организации и главных специалистов о случаях выявления тяжелых и диагностически неясных пациентов с патологией эндокринной системы.
Знания:
1. Знание патогенеза, клиники и лечения основных острых и хронических осложнений заболеваний эндокринной системы - диабетической кетоацидотической комы, диабетической гиперосолярной комы, гипогликемической комы при сахарном диабете, хронической болезни почек при сахарном диабете, диабетической периферической и автономной нейропатии, синдрома "диабетической стопы", тиреотоксического криза, микседемы, острой надпочечниковой недостаточности, тяжелой формы гиперкортизолизма, криза при феохромоцитоме, гипертензионного криза при альдостеронизме, гипо- и гиперпаратиреоидного криза, криза при несахарном диабете, острые проявления декомепенсации при гипо и гиперпитуитаризме.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Направление на госпитализацию пациентов (взрослые, дети) с эндокринной патологией в соответствующее подразделение медицинской организации.
Умения:
1. Определять показания для экстренной и плановой госпитализации пациента с эндокринной патологией.
2. Навыки работы в условиях приемного покоя стационара.
Знания:
1. Знание показаний к госпитализации на основании Казахстанских клинических протоколов и алгоритмов ведения пациентов с патологией эндокринной системы у пациентов (взрослые, дети).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 6:
Организация проведения медицинской экспертизы временной и стойкой утраты трудоспособности и оформления медицинской документации пациентам с патологией эндокринной системы
Умения:
1. Навыки проведения медицинской экспертизы временной и стойкой утраты трудоспособности и оформления медицинской документации.

1. Эндокринологтарға, кардиологтарға, реаниматологтарға, акушер-гинекологтарға, ЖПД дәрігерлеріне /отбасылық дәрігерлерге балалар мен ересектердегі эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты ауруларды диагностикалау және емдеу жағдайларында консультациялық қызметтер көрсету.
2. "Эндокринология (ересектер, педиатриялық)" мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызметтердің негіздерін көрсету және меңгеру көрсеткіштерін анықтау.
3. Эндокринологтар көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Эндокринологтар (ересектер мен балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Эндокринолог дәрігерлердің (ересектер мен балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
Эндокринологтарға, кардиологтарға, реаниматологтарға, акушер-гинекологтарға, ЖПД дәрігерлеріне /отбасылық дәрігерлерге балалар мен ересектердегі эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты ауруларды диагностикалау және емдеу жағдайларында консультациялық қызметтер көрсету.
Дағды 1:
Эндокринологтарға, кардиологтарға, реаниматологтарға, акушер-гинекологтарға, ЖПД дәрігерлеріне эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты аурулардың белгілерімен ересектерді, балаларды және жүкті әйелдерді тексеру мен емдеуді ұйымдастыру бойынша, оның ішінде қашықтан режимде консультациялық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Жалпы медицинада, қарқынды терапия палатасында эндокринологтың консультациялық көмек көрсету дағдылары.
2. Қатар жүретін патологиясы бар науқасты емдеуде ең тиімді және үнемді стратегияны таңдау мүмкіндігі.
3. Медициналық ұйым деңгейінде эндокриндік патологиясы бар науқастарға көмек көрсету бойынша тиімді құрылым құру дағдылары.
4. Біліктілігі төмен эндокринолог дәрігерлердің қызметіне ұйымдастырушылық-әдістемелік басшылық жасау дағдылары
5. Балалар мен ересектердің эндокриндік ауруларын кешенді диагностикалау және емдеу жағдайларында мультидисциплинарлық топ құрамында эндокринолог дәрігерлерге және басқа да мамандықтардың дәрігерлеріне консультациялық көмек көрсету дағдылары
6. "Ересек, балалар эндокринологиясы"мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде зерттеу мен емдеудің арнайы әдістерін қолдануды талап ететін адамдарды қалалық, облыстық және Республикалық маңызы бар бейінді бөлімшелерге жіберудің даулы мәселелері бойынша шешім қабылдай білу.
Білімдер:
1. Диагностика, емдеу, оңалту мәселелері бойынша басқа мамандар мен қызметтердің рөлі мен функциялары.

1. Оказание консультационных услуг эндокринологам, кардиологам, реаниматологам, акушерам гинекологам, врачам ВОП /семейным врачам при случаях диагностики и лечения заболеваний, связанных с патологией и нарушением функции эндокринных органов у детей и взрослых.
2. Определение показаний к оказанию и владение основами высокотехнологичных медицинских услуг в рамках специальности "Эндокринология (взрослая, детская)"
3. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей эндокринологов (взрослых и детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами эндокринологами (взрослыми и детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей эндокринологов (взрослых и детских)
Трудовая функция 1:
Оказание консультационных услуг эндокринологам, кардиологам, реаниматологам, акушерам гинекологам, врачам ВОП /семейным врачам при случаях диагностики и лечения заболеваний, связанных с патологией и нарушением функции эндокринных органов у детей и взрослых.
Навык 1:
Обеспечение консультативной помощи эндокринологам, кардиологам, реаниматологам, акушерам гинекологам, врачам ВОП по организации обследования и лечения взрослых, детей и беременных признаками заболеваний, связанных с патологией и нарушением функции эндокринных органов, в том числе в дистанционном режиме.
Умения:
1. Навыки консультативной помощи эндокринолога в общей медицине, в палате интенсивной терапии.
2. Умение выбора наиболее эффективной и рентабельной стратегии при лечении пациента с коморбидной патологией.
3. Навыки создания эффективной структуры по оказанию помощи больным с эндокринной патологией на уровне медицинской организации.
4. Навыки организационно-методического руководства деятельностью менее квалифицированных врачей эндокринологов
5. Навыки оказания консультативной помощи врачам эндокринологам и врачам других специальностей в составе мультидисциплинарной команды в случаях сложной диагностики и лечения эндокринных заболеваний детского и взрослого возраста
6. Умение принимать решения по спорным вопросам направления в профильные отделения городского, областного и республиканского значения лиц, требующих применения специальных методов исследования и лечения в рамках медицинских услуг по специальности "Эндокринология взрослая, детская".
Знания:
1. Роль и функции других специалистов и служб по вопросам диагностики, лечения, реабилитации.

2. Медициналық практиканың технологиялары мен стандарттары.
3. Денсаулық сақтау мамандарымен және қызметтерімен тиімді қарым-қатынас принциптері.
4. Эндокринологиялық дәрігерлер қауымдастығында мойындалған заманауи рандомизацияланған клиникалық зерттеулердің негізгі нәтижелерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
"Эндокринология (ересектер, педиатриялық)" мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызметтердің негіздерін көрсету және меңгеру көрсеткіштерін анықтау.
Дағды 1:
Инсулинді сорғы терапиясы (IPT)
Машықтар:
1. Инсулиндік сорғы терапияға көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтау мүмкіндігі
2. ЖТҚ үшін науқастарды таңдау мүмкіндігі
3. Инсулиннің тәуліктік дозасын, ЖТҚ-да базальды және болюсті инсулиннің дозасын анықтау мүмкіндігі
4. Гликемияның мақсатты деңгейін анықтау мүмкіндігі
5. Көмірсулар қатынасын және түзету коэффициентін есептеу дағдылары
6. Нан бірліктерін немесе тұтынылатын көмірсуларды есептеу дағдылары
Білімдер:
1. Инсулиндік сорғы терапияның пайдасын, көрсеткіштерін білу.
2. Инсулин сорғысының жұмыс істеу принциптерін білу.
3. Инсулиндік сорғы туралы білім.
4. ЖТҚ үшін инсулиннің тәуліктік, базальды және болюсті дозаларын есептеу әдістерін білу.
5. СИТ кезінде гликемияның мақсатты деңгейлерін білу.
6. Көмірсу коэффициентін және түзету коэффициентін есептеу әдістерін білу.
7. Нан бірліктерін немесе көмірсулардың граммдарын есептеу әдістерін білу.
8. Инсулин сорғысының параметрлері мен функцияларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Үздіксіз глюкоза мониторингі
Машықтар:
1. Үздіксіз глюкоза мониторингі көрсеткіштерін анықтау мүмкіндігі
2. LMWH артықшылықтарын анықтау мүмкіндігі
3. LMWH компоненттерінің функцияларын қолдану мүмкіндігі
4. ҰМГ көрсеткіштерінің есептерін құру мүмкіндігі
5. LMWH деректерін талдау дағдылары.
Білімдер:
1. LMWH артықшылықтарын білу.
3. LMWH жүйесін орнату принциптерін білу.
4. ҰМГ нәтижелері туралы есепті қалыптастыру қағидаларын білу.
5. ЖМЖ нәтижелерін талдау негіздерін білу және ТМЖ деректерін ескере отырып емдеуді түзету.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Эндокринологтар көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу
Дағды 1:
Эндокринологтар көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында эндокринологтар (ересектер, балалар) арасында жоспарлар әзірлеуге қатысу және міндеттерді бөлу.
2. Эндокринолог дәрігерлердің (ересектер, балалар) келісілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру.

2. Технологии и стандарты медицинской практики.
3. Принципы эффективной коммуникации со специалистами и службами здравоохранения.
4. Знание основных результатов современных рандомизированных клинических исследований, признанные в сообществе врачей эндокринологов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Определение показаний к оказанию и владение основами высокотехнологичных медицинских услуг в рамках специальности "Эндокринология (взрослая, детская)"
Навык 1:
Помповая инсулинотерапии (далее – ПИТ)
Умения:
1. Умение определять показания и противопоказания к ПИТ.
2. Умение провести отбор пациентов, подлежащих проведению ПИТ.
3. Умение определять суточную дозу инсулина, дозу базального и болюсного инсулина при ПИТ.
4. Умение определять целевые уровни гликемии.
5. Навыки расчета Углеводного коэффициента и Коррекционного фактора.
6. Навыки расчета Хлебных единиц или потребляемых углеводов.
Знания:
1. Знание преимуществ, показаний к проведению ПИТ.
2. Знание принципов работы инсулиновой помпы.
3. Знание устройства инсулиновой помпы.
4. Знание методов расчета суточной, базальной и болюсной дозы инсулина на ПИТ.
5. Знание целевых уровней гликемии при ПИТ.
6. Знание методов расчета Углеводного коэффициента и коррекционного фактора.
7. Знание методов расчета Хлебных единиц или граммов углеводов.
8. Знание настроек и функций инсулиновой помпы.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Непрерывный мониторинг глюкозы (далее - НМГ).
Умения:
1. Умение определить показания к проведению НМГ.
2. Умение определить преимущества НМГ.
3. Умение применить функции компонентов НМГ.
4. Умение формировать Отчеты показаний НМГ.
5. Навыки анализа данных НМГ.
Знания:
1. Знание преимущество НМГ.
3. Знание принципов установки системы НМГ.
4. Знание принципов формирования Отчета результатов НМГ.
5. Знание основ анализа результатов НМГ и коррекция лечения с учетом данных НМГ
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей эндокринологов (взрослых и детских).
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей эндокринологов (взрослых и детских).
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами эндокринологами (взрослыми, детскими) с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей эндокринологов (взрослых, детских) с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.

12. Кәсіптің карточкасы "7.4 эндокринолог дәрігер":
Топтың коды:
2212-1
Қызмет атауының коды:
2212-1-001
Кәсіптің атауы:
7.4 эндокринолог дәрігер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер эндокринолог" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты аурулары бар пациенттерге (ересектер, балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, эндокринология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жасау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Эндокриндік аурулары бар Ересектер мен балаларға жоғары технологиялық медициналық қызметтерді көрсету
2. "Эндокринология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Эндокринология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
Эндокриндік аурулары бар Ересектер мен балаларға жоғары технологиялық медициналық қызметтерді көрсету
Дағды 1:
Инсулиндік сорғы терапиясы (PETE)
Машықтар:

12. Карточка профессии "7.4 Врач-эндокринолог":
Код группы:
2212-1
Код наименования занятия:
2212-1-001
Наименование профессии:
7.4 Врач-эндокринолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач эндокринолог (взрослый, детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые, дети) с заболеваниями, связанными с патологией и нарушением функции эндокринных органов, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области эндокринологии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые, дети) с эндокринными заболеваниями
2. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Эндокринология (взрослая, детская)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Эндокринология (взрослая, детская)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Оказание высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые, дети) с эндокринными заболеваниями
Навык 1:
Помповая инсулинотерапия (далее - ПИТ)
Умения:

2. "Эндокринология (ересектер, балалар)"мамандығы бойынша медициналық көмектің негізгі көрсеткіштерін бақылау дағдылары .
3. "Ересектер және балалар эндокринологиясы" мамандығы бойынша ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне медициналық көмектің сапасы және медициналық құжаттарды жүргізу мәселелері бойынша консультациялық көмек көрсету дағдылары.
4.Анықталған медициналық қателіктерге, олардың себеп-салдарлық байланыстарына, жағымсыз салдарларына және олардың алдын алу мүмкіндіктеріне талдау, ресімделген сипаттама жүргізу.
5. Тәуекел факторларын анықтау және эндокринологтар көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелі проблемалар туралы ұйым басшылығын жедел хабардар ету мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы"Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы"(Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21561 болып тіркелді)
2. Денсаулық сақтау саласындағы сараптама түрлері.
3. Медициналық қызметтер мен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау.
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау.
5. Медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу әдістемесі (әдістері, технологиясы, талдауы, бағалауы, мониторингі)
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін енгізу және сапасын арттыру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және енгізу
Машықтар:
1. Пациенттерге (ересектер, балалар) медициналық көмектің сапасын қамтамасыз ету мақсатында бейінді бөлімшелердің әлеуетін арттыру дағдыларын дамыту.
2. Медициналық қызметтердің сапасы мәселелері бойынша бейінді бөлімшелердің медициналық персоналына әдіснамалық қолдау көрсету.
3. Өз тәжірибеңізге диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін үйреніңіз және енгізіңіз.
4. Клиникалық сынақтарға қатысу, клиникалық практикадағы жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалау.
5. Эндокринологияның медициналық практикасына жаңа технологиялардың табысты трансфертін қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістері. Медициналық көмектің тиімділігі мен сапасын бағалау көрсеткіштері мен критерийлері
2. Эндокринология саласындағы өзекті технологиялар мен зерттеулер.
3. Жаңа медициналық технологияларды трансферттеу процесі, оның ішінде олардың әлеуетін бағалау және тәжірибеге интеграциялау.
4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері.
5. Жаңа әдістер мен технологияларды келісу және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Эндокринология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
Дағды 1:
Халыққа эндокринологиялық көмек көрсету кезінде стандарттарды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдер мен нұсқаулықтарды әзірлеу.
Машықтар:

2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Эндокринология (взрослая, детская)".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Эндокринология (взрослая, детская)".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами эндокринологами (взрослыми и детскими).
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).
2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Разработка и проведение мероприятий по улучшению качества и внедрению новых методов диагностики и лечения.
Умения:
1. Развитие навыков повышения потенциала профильных отделений с целью обеспечения качества медицинской помощи пациентам (взрослые, дети).
2. Оказание методологической поддержки медицинскому персоналу профильных отделений по вопросам качества медицинских услуг.
3. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
4. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
5. Владеть навыками обеспечения успешного трансфера новых технологий в медицинскую практику эндокринологии.
Знания:
1. Количественные методы статистического анализа и прогнозирования. Показатели и критерии оценки эффективности и качества медицинской помощи
2. Актуальные технологии и исследования в области эндокринологии.
3. Процесс трансферта новых медицинских технологий, включая оценку их потенциала и интеграцию в практику.
4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Эндокринология (взрослая, детская)"
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании эндокринологической помощи населению.
Умения:

13. Кәсіптің карточкасы "7.2 эндокринолог дәрігер (ересектер)":
Топтың коды:
2212-1
Қызмет атауының коды:
2212-1-002
Кәсіптің атауы:
7.2 эндокринолог дәрігер (ересектер)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер эндокринолог (ересектер)" біліктілігі. Бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі қажет емес. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты аурулары бар пациенттердің (ересектер) профилактикасы, диагностикасы, лечение, медициналық оңалтуы
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты аурулары бар пациенттерді (ересектер) амбулаториялық және стационарлық басқару және динамикалық бақылау.
2. Халық арасында эндокриндік аурулардың және олардың асқынуларының алдын алуға бағытталған іс-шаралардың тиімділігін ұйымдастыру, жүргізу және бақылау
3. Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Пациенттерде (ересектер) эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты ауруларды диагностикалау және емдеу жағдайларында ЖПД /отбасылық дәрігерлердің консультациялық қызметтер көрсетуі.
2. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты аурулары бар пациенттерді (ересектер) амбулаториялық және стационарлық басқару және динамикалық бақылау.
Дағды 1:
Амбулаториялық жағдайда эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты аурулардың белгілерін анықтау үшін пациенттерді (ересектер) тексеру
Машықтар:

13. Карточка профессии "7.2 Врач-эндокринолог (взрослый)":
Код группы:
2212-1
Код наименования занятия:
2212-1-002
Наименование профессии:
7.2 Врач-эндокринолог (взрослый)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач эндокринолог (взрослый)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (взрослые) с заболеваниями, связанными с патологией и нарушением функции эндокринных органов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Амбулаторное и стационарное ведение и динамическое наблюдение пациентов (взрослые) с заболеваниями, связанными с патологией и нарушением функции эндокринных органов .
2. Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику эндокринных заболеваний и их осложнений среди населения
3. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Оказание консультационных услуг ВОП /семейными врачами при случаях диагностики и лечения заболеваний, связанных с патологией и нарушением функции эндокринных органов у пациентов (взрослые).
2. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Амбулаторное и стационарное ведение и динамическое наблюдение пациентов (взрослые) с заболеваниями, связанными с патологией и нарушением функции эндокринных органов .
Навык 1:
Обследование пациентов (взрослые) для выявления признаков заболеваний, связанных с патологией и нарушением функции эндокринных органов в амбулаторных условиях
Умения:

1. Эндокриндік жүйенің патологиясын анықтау үшін пациенттерде (ересектер) толық медициналық тарихты жинаңыз.
2. Эндокриндік жүйенің патологиясын анықтау үшін науқасқа физикалық тексеру жүргізу.
3. Эндокриндік патологиясы бар науқастарда терінің, тері астындағы тіндердің, бұлшықеттердің, қалқанша безінің, жүректің, өкпенің, бауырдың, ұйқы безінің, бүйректің, сүйек жүйесінің, перифериялық тамырлардың, орталық және перифериялық жүйке жүйесінің жағдайын тексеру.
Білімдер:
1. Ішкі секреция мүшелерінің патологиясы мен қызметі бұзылған Ересектер анамнезін алу және физикалық тексеру ерекшеліктерін білу.
2. Ересектер эндокриндік жүйе мүшелерінің қалыпты және патологиялық анатомиясы мен физиологиясын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерде (ересектер) эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты ауруларды диагностикалау жөніндегі іс-шараларды жүргізу.
Машықтар:
1. Эндокриндік патологияға күдікті пациентке диагностикалық зерттеулерді негізделген тағайындау дағдылары.
2. Эндокриндік патологияға күдік туындаған кезде пациенттің диагностикалық және зертханалық зерттеулерінің нәтижелерін түсіндіру.
3. Эндокриндік аурулары бар науқастарда патологиялық процесс анықталған кезде эндокриндік жүйенің функционалдық жеткіліксіздігінің деңгейін бағалау дағдылары.
Білімдер:
1. Пациенттердегі (ересектер) эндокриндік жүйе органдарының қызметін биохимия және гормоналды реттеу негіздерін білу.
2. ҚР-да тіркелген зертханалық және аспаптық зерттеу әдістерін пайдалана отырып, пациенттерде (ересектер) эндокриндік ауруларды диагностикалау принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Эндокриндік органдардың патологиясы мен функциясының бұзылуына байланысты аурулары бар пациенттерге (ересектер) диагноз қою, емдеуді жоспарлау және ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Эндокриндік жүйенің патологиясын анықтау кезінде АХЖ 10 бойынша диагнозды дұрыс тұжырымдау қабілеті (тәлімгердің бақылауымен) .
2. Эндокриндік жүйенің туа біткен және жүре пайда болған негізгі аурулары бар науқасқа тәлімгердің бақылауымен амбулаторлық ем тағайындай білу.
3. Тәлімгердің бақылауындағы дағды эндокриндік аурулар патологиясы бар науқастарға клиникалық тексеру жүргізу.
4. Медициналық қызмет көрсету процестерін құжаттау мүмкіндігі (соның ішінде электронды).
Білімдер:
1. Эндокриндік жүйенің негізгі туа біткен және жүре пайда болған аурулары – 1 және 2 типті қант диабеті, семіздік, метаболикалық синдром, гипотиреозбен және тиреотоксикозбен жүретін қалқанша безі аурулары, гипотиреозбен және гиперпаратиреозбен жүретін аурулардың этиологиясын, патогенезін, жіктелуін, клиникалық көріністерін білу, эндемиялық зоб, гиперкортицизм және гипокортицизм көріністері бар бүйрек үсті бездерінің аурулары, гипоСИТуитаризм және гиперСИТуитаризм көріністері бар гипофиз аурулары, жыныс бездерінің қызметі бұзылған аурулар.

1. Собирать полный медицинский анамнез у пациентов (взрослые) для выявления патологии эндокринной системы.
2. Проводить физикальное обследование пациента по выявлению патологии эндокринной системы.
3. Обследовать состояние кожи, подкожной клетчатки, мышц, щитовидной железы, сердца, легких, печени, поджелудочной железы, почек, костной системы, периферических сосудов, центральной, и периферической нервной системы у больных с предполагаемой эндокринной патологией.
Знания:
1. Знание особенностей сбора анамнеза и физикального обследования пациентов (взрослые) с патологией и нарушением функции эндокринных органов. 2. Знание нормальной и патологической анатомии и физиологии органов эндокринной системы у пациентов (взрослые).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение мероприятий по диагностике заболеваний, связанных с патологией и нарушением функции эндокринных органов у пациентов (взрослые).
Умения:
1. Навыки обоснованного назначения диагностических исследований пациенту с подозрением на эндокринную патологию.
2. Интерпретировать результаты диагностических и лабораторных исследований пациента при подозрении на эндокринную патологию.
3. Навыки оценки уровня функциональной недостаточности эндокринной системы при выявлении в ней патологического процесса у больных с эндокринными болезнями.
Знания:
1. Знание основ биохимии и гормональной регуляции функции органов эндокринной системы у пациентов (взрослые).
2. Знание принципов диагностики эндокринных заболеваний у пациентов (взрослые) с использованием лабораторных и инструментальных методов исследования зарегистрированных в РК.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Постановка диагноза, планирование и организация лечения пациентов (взрослые) с заболеваниями, связанными с патологией и нарушением функции эндокринных органов.
Умения:
1. Навыки правильной формулировки диагноза согласно МКБ - 10 при выявлении патологии эндокринной системы.
2. Навыки назначения амбулаторного лечения пациенту с основными врожденными и приобретенными заболеваниями эндокринной системы.
3. Навыки диспансеризации больных с эндокринными болезнями патологией.
4. Навыки формирования годового объема потребности в лекарственных средствах для пациентов с эндокринными заболеваниями в медицинской организации.
Знания:
1. Знание этиологии, патогенеза, классификации, клинических проявлений основных врожденных и приобретенных заболеваний эндокринной системы - сахарного диабета 1 и 2 типа, ожирения, метаболического синдрома, заболеваний щитовидной железы с гипотиреозом и тиреотоксикозом, заболеваний паращитовидной железы с гипо и гиперпаратиреозом, эндемического зоба, заболеваний надпочечников с проявлениями гиперкортицизма и гипокортицизма, заболеваний гипофиза с проявлениями гипопитуитаризма и гиперпитуитаризма, заболеваний с нарушением функции половых желез, врожденных нарушений признаков формирования пола, врожденных и приобретенных нарушений минерального обмена и заболеваний скелета, гормональных синдромов, связанных с развитием нейроэндокринных опухолей.

2. Ересектер эндокриндік жүйе патологиясы бар науқастарды тексеру және жүргізудің қазіргі заманғы қазақша клиникалық хаттамалары мен алгоритмдерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Пациенттердің (ересектер)эндокриндік органдарының патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты аурулардың жедел және созылмалы асқынуларын емдеу және алдын алу
Машықтар:
1. Эндокриндік жүйе ауруларының асқынуларын уақтылы анықтау,
2. Эндокриндік аурулардың жедел және созылмалы асқынуларын диагностикалау дағдылары.
3. Қарқынды терапия палатасында жұмыс істеу дағдылары.
4. Эндокриндік жүйе патологиясы бар ауыр және диагностикалық түсініксіз пациенттерді анықтау жағдайлары туралы медициналық ұйымның басшылары мен бас мамандарды уақтылы хабардар ету.
Білімдер:
1. Эндокриндік жүйе ауруларының негізгі өткір және созылмалы асқынуларының патогенезін, клиникасын және лечения - диабеттік кетоацидотикалық кома, диабеттік гиперосолярлық кома, қант диабетіндегі гипогликемиялық кома, қант диабетіндегі созылмалы бүйрек ауруы, диабеттік перифериялық және автономды нейропатия, "диабеттік аяқ" синдромы, тиреотоксикалық дағдарыс, микседема, жедел бүйрек үсті безі жеткіліксіздік, гиперкортизолизмнің ауыр түрі, феохромоцитомадағы дағдарыс, альдостеронизмдегі гипертензиялық дағдарыс, гипо- гиперпаратиреоидты дағдарыс, қант диабеті дағдарысы, гипо және гиперпитуитаризмдегі декомепенсацияның жедел көріністері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 5:
Эндокриндік патологиясы бар пациенттерді (ересектер) медициналық ұйымның тиісті бөлімшесіне емдеуге жатқызуға жолдау.
Машықтар:
1. Эндокриндік патологиясы бар науқасты шұғыл және жоспарлы ауруханаға жатқызу көрсеткіштерін анықтау.
2. Стационардың қабылдау демалысы жағдайында жұмыс істеу дағдылары.
Білімдер:
1. Пациенттерде (ересектер) эндокриндік жүйе патологиясы бар пациенттерді жүргізудің қазақстандық клиникалық хаттамалары мен алгоритмдері негізінде емдеуге жатқызуға көрсеткіштерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 6:
Эндокриндік жүйе патологиясы бар пациенттерге еңбекке қабілеттілігін уақытша және тұрақты жоғалтуға медициналық сараптама жүргізуді және медициналық құжаттаманы ресімдеуді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Еңбекке қабілеттілігін уақытша және тұрақты жоғалтуға медициналық сараптама жүргізу және медициналық құжаттаманы ресімдеу дағдылары.

2. Знание современных инновационных методов диагностики и лечения эндокринных заболеваний - радионуклидная диагностика и методы лечения с использованием радиоизотопов, системы мониторирования глюкозы крови, использование стационарных и индивидуальных автоматических дозаторов инсулина (инфузомат, CGMS (сиджиэмэс), инсулиновые помпы).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Лечение и профилактика острых и хронических осложнений заболеваний, связанных с патологией и нарушением функции эндокринных органов пациентов (взрослые)
Умения:
1. Своевременно выявлять осложнения заболеваний эндокринной системы,
2. Навыки диагностики острых и хронических осложнений эндокринных заболеваний.
3. Навыки работы в палате интенсивной терапии.
4. Своевременно информировать руководителей медицинской организации и главных специалистов о случаях выявления тяжелых и диагностически неясных пациентов с патологией эндокринной системы.
Знания:
1. Знание патогенеза, клиники и лечения основных острых и хронических осложнений заболеваний эндокринной системы - диабетической кетоацидотической комы, диабетической гиперосолярной комы, гипогликемической комы при сахарном диабете, хронической болезни почек при сахарном диабете, диабетической периферической и автономной нейропатии, синдрома "диабетической стопы", тиреотоксического криза, микседемы, острой надпочечниковой недостаточности, тяжелой формы гиперкортизолизма, криза при феохромоцитоме, гипертензионного криза при альдостеронизме, гипо- и гиперпаратиреоидного криза, криза при несахарном диабете, острые проявления декомепенсации при гипо и гиперпитуитаризме.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Направление на госпитализацию пациентов (взрослые) с эндокринной патологией в соответствующее подразделение медицинской организации.
Умения:
1. Определять показания для экстренной и плановой госпитализации пациента с эндокринной патологией.
2. Навыки работы в условиях приемного покоя стационара.
Знания:
1. Знание показаний к госпитализации на основании Казахстанских клинических протоколов и алгоритмов ведения пациентов с патологией эндокринной системы у пациентов (взрослые).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 6:
Организация проведения медицинской экспертизы временной и стойкой утраты трудоспособности и оформления медицинской документации пациентам с патологией эндокринной системы
Умения:
1. Навыки проведения медицинской экспертизы временной и стойкой утраты трудоспособности и оформления медицинской документации.

1. Эндокринологтарға, кардиологтарға, реаниматологтарға, акушер-гинекологтарға, ЖПД дәрігерлеріне /отбасылық дәрігерлерге ересектердегі эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты ауруларды диагностикалау және емдеу жағдайларында консультациялық қызметтер көрсету.
2. "Эндокринология (ересектер, педиатриялық)" мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызметтердің негіздерін көрсету және меңгеру көрсеткіштерін анықтау.
3. Эндокринологтар көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Эндокринологтар (ересектер) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Эндокринолог дәрігерлердің (ересектер)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
Эндокринологтарға, кардиологтарға, реаниматологтарға, акушер-гинекологтарға, ЖПД дәрігерлеріне /отбасылық дәрігерлерге ересектердегі эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты ауруларды диагностикалау және емдеу жағдайларында консультациялық қызметтер көрсету.
Дағды 1:
Эндокринологтарға, кардиологтарға, реаниматологтарға, акушер-гинекологтарға, ЖПД дәрігерлеріне эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты аурулардың белгілерімен ересектерді және жүкті әйелдерді тексеру мен емдеуді ұйымдастыру бойынша, оның ішінде қашықтан режимде консультациялық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Жалпы медицинада, қарқынды терапия палатасында эндокринологтың консультациялық көмек көрсету дағдылары.
2. Қатар жүретін патологиясы бар науқасты емдеуде ең тиімді және үнемді стратегияны таңдау мүмкіндігі.
3. Медициналық ұйым деңгейінде эндокриндік патологиясы бар науқастарға көмек көрсету бойынша тиімді құрылым құру дағдылары.
4. Біліктілігі төмен эндокринолог дәрігерлердің қызметіне ұйымдастырушылық-әдістемелік басшылық жасау дағдылары
5. Ересектердің эндокриндік ауруларын кешенді диагностикалау және емдеу жағдайларында мультидисциплинарлық топ құрамында эндокринолог дәрігерлерге және басқа да мамандықтардың дәрігерлеріне консультациялық көмек көрсету дағдылары
6. "Ересек эндокринологиясы"мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде зерттеу мен емдеудің арнайы әдістерін қолдануды талап ететін адамдарды қалалық, облыстық және Республикалық маңызы бар бейінді бөлімшелерге жіберудің даулы мәселелері бойынша шешім қабылдай білу.
Білімдер:
1. Диагностика, емдеу, оңалту мәселелері бойынша басқа мамандар мен қызметтердің рөлі мен функциялары.

1. Оказание консультационных услуг эндокринологам, кардиологам, реаниматологам, акушерам гинекологам, врачам ВОП /семейным врачам при случаях диагностики и лечения заболеваний, связанных с патологией и нарушением функции эндокринных органов у пациентов (взрослые).
2. Определение показаний к оказанию и владение основами высокотехнологичных медицинских услуг в рамках специальности "Эндокринология (взрослая)"
3. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей эндокринологов (взрослых).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами эндокринологами (взрослыми)..
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей эндокринологов (взрослых)
Трудовая функция 1:
Оказание консультационных услуг эндокринологам, кардиологам, реаниматологам, акушерам гинекологам, врачам ВОП /семейным врачам при случаях диагностики и лечения заболеваний, связанных с патологией и нарушением функции эндокринных органов у пациентов (взрослые).
Навык 1:
Обеспечение консультативной помощи эндокринологам, кардиологам, реаниматологам, акушерам гинекологам, врачам ВОП по организации обследования и лечения у пациентов (взрослые, беременные) признаками заболеваний, связанных с патологией и нарушением функции эндокринных органов, в том числе в дистанционном режиме.
Умения:
1. Навыки консультативной помощи эндокринолога в общей медицине, в палате интенсивной терапии.
2. Умение выбора наиболее эффективной и рентабельной стратегии при лечении пациента с коморбидной патологией.
3. Навыки создания эффективной структуры по оказанию помощи больным с эндокринной патологией на уровне медицинской организации.
4. Навыки организационно-методического руководства деятельностью менее квалифицированных врачей эндокринологов
5. Навыки оказания консультативной помощи врачам эндокринологам и врачам других специальностей в составе мультидисциплинарной команды в случаях сложной диагностики и лечения пациентов (взрослые).
6. Принимать решения по спорным вопросам направления в профильные отделения городского, областного и республиканского значения лиц, требующих применения специальных методов исследования и лечения в рамках медицинских услуг по специальности "Эндокринология (взрослая)".
Знания:
1. Роль и функции других специалистов и служб по вопросам диагностики, лечения, реабилитации.

15. Кәсіптің карточкасы "7.4 эндокринолог дәрігер (ересектер)":
Топтың коды:
2212-1
Қызмет атауының коды:
2212-1-002
Кәсіптің атауы:
7.4 эндокринолог дәрігер (ересектер)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер эндокринолог (ересектер)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты аурулары бар пациенттерге (ересектер) білікті, мамандандырылған медициналық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, эндокринология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жасау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ересектерге эндокриндік аурулары бар жоғары технологиялық медициналық қызметтерді көрсету
2. "Эндокринология (ересектер)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Эндокринология (ересектер)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
Ересектерге эндокриндік аурулары бар жоғары технологиялық медициналық қызметтерді көрсету
Дағды 1:
Инсулиндік сорғы терапиясы (PETE)
Машықтар:

15. Карточка профессии "7.4 Врач-эндокринолог (взрослый)":
Код группы:
2212-1
Код наименования занятия:
2212-1-002
Наименование профессии:
7.4 Врач-эндокринолог (взрослый)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач эндокринолог (взрослый)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые) с заболеваниями, связанными с патологией и нарушением функции эндокринных органов, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области эндокринологии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые) с эндокринными заболеваниями
2. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Эндокринология (взрослая)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Эндокринология (взрослая)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Оказание высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (взрослые) с эндокринными заболеваниями
Навык 1:
Помповая инсулинотерапия (далее - ПИТ)
Умения:

16. Кәсіптің карточкасы "7.2 эндокринолог дәрігер (балалар)":
Топтың коды:
2212-1
Қызмет атауының коды:
2212-1-003
Кәсіптің атауы:
7.2 эндокринолог дәрігер (балалар)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер эндокринолог дәрігер (балалар)" біліктілігі. Бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі қажет емес. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты аурулары бар пациенттердің (балалар) профилактикасы, диагностикасы, лечение, медициналық оңалтуы
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты аурулары бар пациенттерді (балалар) амбулаториялық және стационарлық басқару және динамикалық бақылау.
2. Халық арасында эндокриндік аурулардың және олардың асқынуларының алдын алуға бағытталған іс-шаралардың тиімділігін ұйымдастыру, жүргізу және бақылау
3. Медициналық құжаттаманы, медициналық-статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Пациенттерде (балалар) эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты ауруларды диагностикалау және емдеу жағдайларында ЖПД /отбасылық дәрігерлердің консультациялық қызметтер көрсетуі.
2. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты аурулары бар пациенттерді (балалар) амбулаториялық және стационарлық басқару және динамикалық бақылау.
Дағды 1:
Амбулаториялық жағдайда эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты аурулардың белгілерін анықтау үшін пациенттерді (балалар) тексеру
Машықтар:

16. Карточка профессии "7.2 Врач-эндокринолог (детский)":
Код группы:
2212-1
Код наименования занятия:
2212-1-003
Наименование профессии:
7.2 Врач-эндокринолог (детский)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач эндокринолог (детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Профилактика, диагностика, лечение, медицинская реабилитация пациентов (дети) с заболеваниями, связанными с патологией и нарушением функции эндокринных органов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Амбулаторное и стационарное ведение и динамическое наблюдение пациентов (дети) с заболеваниями, связанными с патологией и нарушением функции эндокринных органов .
2. Организация, проведение и контроль эффективности мероприятий, направленных на профилактику эндокринных заболеваний и их осложнений среди населения
3. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией
Дополнительные трудовые функции:
1. Оказание консультационных услуг ВОП /семейными врачами при случаях диагностики и лечения заболеваний, связанных с патологией и нарушением функции эндокринных органов у пациентов (дети).
2. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Амбулаторное и стационарное ведение и динамическое наблюдение пациентов (дети) с заболеваниями, связанными с патологией и нарушением функции эндокринных органов .
Навык 1:
Обследование пациентов (дети) для выявления признаков заболеваний, связанных с патологией и нарушением функции эндокринных органов в амбулаторных условиях
Умения:

1. Эндокриндік жүйенің патологиясын анықтау үшін пациенттерде (балалар) толық медициналық тарихты жинаңыз.
2. Эндокриндік жүйенің патологиясын анықтау үшін науқасқа физикалық тексеру жүргізу.
3. Эндокриндік патологиясы бар науқастарда терінің, тері астындағы тіндердің, бұлшықеттердің, қалқанша безінің, жүректің, өкпенің, бауырдың, ұйқы безінің, бүйректің, сүйек жүйесінің, перифериялық тамырлардың, орталық және перифериялық жүйке жүйесінің жағдайын тексеру.
Білімдер:
1. Ішкі секреция мүшелерінің патологиясы мен қызметі бұзылған балалардың анамнезін алу және физикалық тексеру ерекшеліктерін білу.
2. Балалардың эндокриндік жүйе мүшелерінің қалыпты және патологиялық анатомиясы мен физиологиясын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Пациенттерде (балалар) эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты ауруларды диагностикалау жөніндегі іс-шараларды жүргізу.
Машықтар:
1. Эндокриндік патологияға күдікті пациентке диагностикалық зерттеулерді негізделген тағайындау дағдылары.
2. Эндокриндік патологияға күдік туындаған кезде пациенттің диагностикалық және зертханалық зерттеулерінің нәтижелерін түсіндіру.
3. Эндокриндік аурулары бар науқастарда патологиялық процесс анықталған кезде эндокриндік жүйенің функционалдық жеткіліксіздігінің деңгейін бағалау дағдылары.
Білімдер:
1. Пациенттердегі (балалар) эндокриндік жүйе органдарының қызметін биохимия және гормоналды реттеу негіздерін білу.
2. ҚР-да тіркелген зертханалық және аспаптық зерттеу әдістерін пайдалана отырып, пациенттерде (балалар) эндокриндік ауруларды диагностикалау принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Эндокриндік органдардың патологиясы мен функциясының бұзылуына байланысты аурулары бар пациенттерге (балалар) диагноз қою, емдеуді жоспарлау және ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Эндокриндік жүйенің патологиясын анықтау кезінде АХЖ 10 бойынша диагнозды дұрыс тұжырымдау қабілеті (тәлімгердің бақылауымен) .
2. Эндокриндік жүйенің туа біткен және жүре пайда болған негізгі аурулары бар науқасқа тәлімгердің бақылауымен амбулаторлық ем тағайындай білу.
3. Тәлімгердің бақылауындағы дағды эндокриндік аурулар патологиясы бар науқастарға клиникалық тексеру жүргізу.
4. Медициналық қызмет көрсету процестерін құжаттау мүмкіндігі (соның ішінде электронды).
Білімдер:
1. Эндокриндік жүйенің негізгі туа біткен және жүре пайда болған аурулары – 1 және 2 типті қант диабеті, семіздік, метаболикалық синдром, гипотиреозбен және тиреотоксикозбен жүретін қалқанша безі аурулары, гипотиреозбен және гиперпаратиреозбен жүретін аурулардың этиологиясын, патогенезін, жіктелуін, клиникалық көріністерін білу, эндемиялық зоб, гиперкортицизм және гипокортицизм көріністері бар бүйрек үсті бездерінің аурулары, гипоСИТуитаризм және гиперСИТуитаризм көріністері бар гипофиз аурулары, жыныс бездерінің қызметі бұзылған аурулар.

1. Собирать полный медицинский анамнез у пациентов (дети) для выявления патологии эндокринной системы.
2. Проводить физикальное обследование пациента по выявлению патологии эндокринной системы.
3. Обследовать состояние кожи, подкожной клетчатки, мышц, щитовидной железы, сердца, легких, печени, поджелудочной железы, почек, костной системы, периферических сосудов, центральной, и периферической нервной системы у больных с предполагаемой эндокринной патологией.
Знания:
1. Знание особенностей сбора анамнеза и физикального обследования пациентов (дети) с патологией и нарушением функции эндокринных органов. 2. Знание нормальной и патологической анатомии и физиологии органов эндокринной системы у пациентов (дети).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение мероприятий по диагностике заболеваний, связанных с патологией и нарушением функции эндокринных органов у пациентов (дети).
Умения:
1. Навыки обоснованного назначения диагностических исследований пациенту с подозрением на эндокринную патологию.
2. Интерпретировать результаты диагностических и лабораторных исследований пациента при подозрении на эндокринную патологию.
3. Навыки оценки уровня функциональной недостаточности эндокринной системы при выявлении в ней патологического процесса у больных с эндокринными болезнями.
Знания:
1. Знание основ биохимии и гормональной регуляции функции органов эндокринной системы у пациентов (дети).
2. Знание принципов диагностики эндокринных заболеваний у пациентов (дети) с использованием лабораторных и инструментальных методов исследования зарегистрированных в РК.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Постановка диагноза, планирование и организация лечения пациентов (дети) с заболеваниями, связанными с патологией и нарушением функции эндокринных органов.
Умения:
1. Навыки правильной формулировки диагноза согласно МКБ - 10 при выявлении патологии эндокринной системы.
2. Навыки назначения амбулаторного лечения пациенту с основными врожденными и приобретенными заболеваниями эндокринной системы.
3. Навыки диспансеризации больных с эндокринными болезнями патологией.
4. Навыки формирования годового объема потребности в лекарственных средствах для пациентов с эндокринными заболеваниями в медицинской организации.
Знания:
1. Знание этиологии, патогенеза, классификации, клинических проявлений основных врожденных и приобретенных заболеваний эндокринной системы - сахарного диабета 1 и 2 типа, ожирения, метаболического синдрома, заболеваний щитовидной железы с гипотиреозом и тиреотоксикозом, заболеваний паращитовидной железы с гипо и гиперпаратиреозом, эндемического зоба, заболеваний надпочечников с проявлениями гиперкортицизма и гипокортицизма, заболеваний гипофиза с проявлениями гипопитуитаризма и гиперпитуитаризма, заболеваний с нарушением функции половых желез, врожденных нарушений признаков формирования пола, врожденных и приобретенных нарушений минерального обмена и заболеваний скелета, гормональных синдромов, связанных с развитием нейроэндокринных опухолей.

1. Эндокринологтарға, кардиологтарға, реаниматологтарға, акушер-гинекологтарға, ЖПД дәрігерлеріне /отбасылық дәрігерлерге балалар эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты ауруларды диагностикалау және емдеу жағдайларында консультациялық қызметтер көрсету.
2. "Эндокринология (балалар, педиатриялық)" мамандығы бойынша жоғары технологиялық медициналық қызметтердің негіздерін көрсету және меңгеру көрсеткіштерін анықтау.
3. Эндокринологтар көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргіз
Қосымша еңбек функциялары:
1. Эндокринологтар (балалар) көрсететін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
2. Эндокринолог дәрігерлердің (балалар)қызметіне жаңа әдістер мен технологияларды дамыту және енгізу
Еңбек функциясы 1:
Эндокринологтарға, кардиологтарға, реаниматологтарға, акушер-гинекологтарға, ЖПД дәрігерлеріне /отбасылық дәрігерлерге балалар эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты ауруларды диагностикалау және емдеу жағдайларында консультациялық қызметтер көрсету.
Дағды 1:
Эндокринологтарға, кардиологтарға, реаниматологтарға, акушер-гинекологтарға, ЖПД дәрігерлеріне эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты аурулардың белгілерімен балаларды және жүкті әйелдерді тексеру мен емдеуді ұйымдастыру бойынша, оның ішінде қашықтан режимде консультациялық көмек көрсету.
Машықтар:
1. Жалпы медицинада, қарқынды терапия палатасында эндокринологтың консультациялық көмек көрсету дағдылары.
2. Қатар жүретін патологиясы бар науқасты емдеуде ең тиімді және үнемді стратегияны таңдау мүмкіндігі.
3. Медициналық ұйым деңгейінде эндокриндік патологиясы бар науқастарға көмек көрсету бойынша тиімді құрылым құру дағдылары.
4. Біліктілігі төмен эндокринолог дәрігерлердің қызметіне ұйымдастырушылық-әдістемелік басшылық жасау дағдылары
5. Балалар эндокриндік ауруларын кешенді диагностикалау және емдеу жағдайларында мультидисциплинарлық топ құрамында эндокринолог дәрігерлерге және басқа да мамандықтардың дәрігерлеріне консультациялық көмек көрсету дағдылары
6. "Балалар эндокринологиясы"мамандығы бойынша Медициналық қызметтер шеңберінде зерттеу мен емдеудің арнайы әдістерін қолдануды талап ететін адамдарды қалалық, облыстық және Республикалық маңызы бар бейінді бөлімшелерге жіберудің даулы мәселелері бойынша шешім қабылдай білу.
Білімдер:
1. Диагностика, емдеу, оңалту мәселелері бойынша басқа мамандар мен қызметтердің рөлі мен функциялары.
2. Медициналық практиканың технологиялары мен стандарттары.

1. Оказание консультационных услуг эндокринологам, кардиологам, реаниматологам, акушерам гинекологам, врачам ВОП /семейным врачам при случаях диагностики и лечения заболеваний, связанных с патологией и нарушением функции эндокринных органов у пациентов (дети).
2. Определение показаний к оказанию и владение основами высокотехнологичных медицинских услуг в рамках специальности "Эндокринология (детская)"
3. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей эндокринологов (детских).
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами эндокринологами (детскими).
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей эндокринологов (детских)
Трудовая функция 1:
Оказание консультационных услуг эндокринологам, кардиологам, реаниматологам, акушерам гинекологам, врачам ВОП /семейным врачам при случаях диагностики и лечения заболеваний, связанных с патологией и нарушением функции эндокринных органов у пациентов (дети).
Навык 1:
Обеспечение консультативной помощи эндокринологам, кардиологам, реаниматологам, акушерам гинекологам, врачам ВОП по организации обследования и лечения детей и признаками заболеваний, связанных с патологией и нарушением функции эндокринных органов, в том числе в дистанционном режиме.
Умения:
1. Навыки консультативной помощи эндокринолога в общей медицине, в палате интенсивной терапии.
2. Умение выбора наиболее эффективной и рентабельной стратегии при лечении пациента с коморбидной патологией.
3. Навыки создания эффективной структуры по оказанию помощи больным с эндокринной патологией на уровне медицинской организации.
4. Навыки организационно-методического руководства деятельностью менее квалифицированных врачей эндокринологов
5. Навыки оказания консультативной помощи врачам эндокринологам и врачам других специальностей в составе мультидисциплинарной команды в случаях сложной диагностики и лечения эндокринных заболеваний детского возраста
6. Умение принимать решения по спорным вопросам направления в профильные отделения городского, областного и республиканского значения лиц, требующих применения специальных методов исследования и лечения в рамках медицинских услуг по специальности "Эндокринология (детская)".
Знания:
1. Роль и функции других специалистов и служб по вопросам диагностики, лечения, реабилитации.
2. Технологии и стандарты медицинской практики.

18. Кәсіптің карточкасы "7.4 эндокринолог дәрігер (балалар)":
Топтың коды:
2212-1
Қызмет атауының коды:
2212-1-003
Кәсіптің атауы:
7.4 эндокринолог дәрігер (балалар)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер эндокринолог (балалар)" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Эндокриндік органдардың патологиясымен және функциясының бұзылуымен байланысты аурулары бар пациенттерге (балалар) білікті, мамандандырылған медициналық көмекті және жоғары технологиялық медициналық қызметтерді ұйымдастыру және көрсету, эндокринология саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жасау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Эндокриндік аурулары бар балаларға жоғары технологиялық медициналық қызметтерді көрсету
2. "Эндокринология (балалар)" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Эндокринология (Балалар)" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы проблемаларын шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
Эндокриндік аурулары бар балаларға жоғары технологиялық медициналық қызметтерді көрсету
Дағды 1:
Инсулиндік сорғы терапиясы (PETE)
Машықтар:

18. Карточка профессии "7.4 Врач-эндокринолог (детский)":
Код группы:
2212-1
Код наименования занятия:
2212-1-003
Наименование профессии:
7.4 Врач-эндокринолог (детский)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач эндокринолог (детский)". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (дети) с заболеваниями, связанными с патологией и нарушением функции эндокринных органов, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области эндокринологии.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (дети) с эндокринными заболеваниями
2. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Эндокринология (детская)"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Эндокринология (детская)"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Оказание высокотехнологичных медицинских услуг пациентам (дети) с эндокринными заболеваниями
Навык 1:
Помповая инсулинотерапия (далее - ПИТ)
Умения:

2) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы
3) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі
4) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы
5) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Ядролық медицина
5. Кәсіптік стандарттың коды: Q86101033
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.1 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10 Аурухана ұйымдарының қызметі
86.10.1 Кең профильді және мамандандырылған ауруханалар қызметі
Q Денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер
86 Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
86.2 Дәрігерлік практика және стоматология саласындағы қызмет
86.22 Арнайы дәрігерлік практика
86.22.0 Арнайы дәрігерлік практика
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіби стандарт адам денсаулығын тиімді емдеу және түзету үшін радиоактивті материалдар мен радиациялық әдістер мен технологияларды пайдалана отырып, ағзаның аурулары мен жай-күйін ұйымдастыру, диагностикалау және емдеу жөніндегі маманның кәсіби құзыреттілігі, қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес болуы және сәйкес келуі тиіс іскерліктер, дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау саласындағы талаптарды белгілейді ядролық медицина саласында. Мамандардың біліктілік деңгейінің өсуімен әрбір келесі деңгей алдыңғы деңгейдің функцияларын орындауды және оларды жаңа құзыреттерге сәйкес кеңейтуді білдіреді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) 7.1 Ядролық медицина дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
2) 7.2 Ядролық медицина дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
3) 7.3 Ядролық медицина дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
4) 7.4 Ядролық медицина дәрігері - 7 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "7.1 Ядролық медицина дәрігері":
Топтың коды:
2216-3
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
7.1 Ядролық медицина дәрігері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
резидент дәрігер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Дәрігер" біліктілігі "Ядролық медицина" мамандығы бойынша резидентурада оқу кезінде. Бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі қажет емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен радиоактивті материалдар мен радиациялық әдістер мен технологияларды пайдалана отырып, ағзаның аурулары мен жағдайын диагностикалау және емдеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
3) МСКО – международная стандартная классификация образования;
4) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
5) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Ядерная медицина
5. Код профессионального стандарта: Q86101033
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.1 Деятельность больничных организаций
86.10 Деятельность больничных организаций
86.10.1 Деятельность больниц широкого профиля и специализированных больниц
Q Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86 Деятельность в области здравоохранения
86.2 Деятельности в области врачебной практики и стоматологии
86.22 Специальная врачебная практика
86.22.0 Специальная врачебная практика
7. Краткое описание профессионального стандарта: устанавливает требования в области профессиональной компетенции специалиста по организации, диагностике и лечению заболеваний и состояний организма с использованием радиоактивных материалов и радиационных методов и технологий радиоактивные вещества, радиационные методы и технологии для эффективного лечения и коррекции здоровья человека, экспертизе объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области ядерной медицины. С ростом уровня квалификации специалистов, каждый последующий уровень подразумевает выполнение функций предыдущего уровня и расширение их в соответствии с новыми компетенциями.
8. Перечень карточек профессий:
1) 7.1 Врач ядерной медицины - 7 уровень ОРК;
2) 7.2 Врач ядерной медицины - 7 уровень ОРК;
3) 7.3 Врач ядерной медицины - 7 уровень ОРК;
4) 7.4 Врач ядерной медицины - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "7.1 Врач ядерной медицины":
Код группы:
2216-3
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
7.1 Врач ядерной медицины
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856) Врач (специалист профильный)
врач-резидент
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач" во время обучения в резидентуре по специальности "Ядерная медицина". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Диагностика и лечение заболеваний и состояний организма с использованием радиоактивных материалов и радиационных методов и технологий под контролем и надзором наставника
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Радиоактивті материалдар мен радиациялық әдістер мен технологияларды пайдалана отырып, ағзаның аурулары мен жай-күйін диагностикалау және емдеу бойынша білікті мамандандырылған медициналық көмек көрсету радиоактивті заттар, радиациялық әдістер мен технологиялар тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен
2. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың санитарлық-гигиеналық ағарту және салауатты өмір салтын қалыптастыру бойынша профилактикалық іс-шараларды өткізу және тиімділігін бақылау
3. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласындағы мүдделі тараптармен өзара әрекеттесу
4. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен медициналық есеп-тіркеулер мен құжаттарды жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
Радиоактивті материалдар мен радиациялық әдістер мен технологияларды пайдалана отырып, ағзаның аурулары мен жай-күйін диагностикалау және емдеу бойынша білікті мамандандырылған медициналық көмек көрсету радиоактивті заттар, радиациялық әдістер мен технологиялар тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен
Дағды 1:
Ядролық медициналық диагностиканың оңтайлы әдісін таңдау
Машықтар:
1. Ядролық диагностиканың медициналық көрсеткіштерін анықтау
2. Клиникалық тапсырмаға сәйкес ядролық диагностиканың оңтайлы әдістерін таңдау
3. Радиациямен немесе диагностикалық әдістің басқа аспектілерімен байланысты ықтимал қауіптерді бағалау және пациенттің жасын, денсаулық жағдайын, аллергиясын,басқа жеке факторларды ескере отырып, оларды артықшылықтармен салыстыру
4. Пациентпен және/немесе оның заңды өкілімен диагностикалық әдісті таңдауды талқылау, пайдасын, қауіп-қатерін және күтілетін нәтижелерді түсіндіріп, оның қалауын ескеру
5. Диагностикалық қажеттіліктерге және пациенттің қауіпсіздігіне негізделген оңтайлы дозаны есептеу
Білімдер:
1. Ядролық диагностиканың медициналық көрсеткіштері мен қарсы көрсеткіштері
2. Ядролық диагностиканың физикалық және радиобиологиялық негіздері
3. Ядролық диагностикалау үшін этиологиясы, патогенезі, клиникалық белгілері, аурулардың жіктелуі және организмнің жағдайлары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Медициналық көмек көрсету стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету бойынша клиникалық ұсыныстарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес ядролық медициналық диагностиканы жүргізу
Машықтар:
1. Процедураны, соның ішінде пациентті дайындауды, уақыт шеңберін және басқа мәліметтерді жоспарлау
2. Науқасқа диагностикалық тексеру жүргізу тәртібін түсіндіру және емделушіден медициналық араласуға, оның ішінде электронды құжат нысанында хабардар етілген ерікті келісімін алу

1. Оказание квалифицированной специализированной медицинской помощи по диагностике и лечению заболеваний и состояний организма с использованием радиоактивных материалов и радиационных методов и технологий радиоактивные вещества, радиационные методы и технологии под контролем и надзором наставника
2. Проведение и контроль эффективности профилактических мероприятий по санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
3. Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
4. Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Трудовая функция 1:
Оказание квалифицированной специализированной медицинской помощи по диагностике и лечению заболеваний и состояний организма с использованием радиоактивных материалов и радиационных методов и технологий радиоактивные вещества, радиационные методы и технологии под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Выбор оптимального метода ядерной медицинской диагностики
Умения:
1. Определять медицинские показания для проведения ядерной диагностики.
2. Выбирать оптимальные методики ядерной диагностики в соответствии с клинической задачей.
3. Оценивать потенциальные риски связанные с радиацией или другими аспектами метода диагностики, и сопоставить их с пользой, учитывая возраст, состояние здоровья, аллергии и другие индивидуальные факторы пациента
4. Обсуждать с пациентом и/или его законным представителем выбор метода диагностики, объяснять преимущества, риски и ожидаемые результаты, а также учесть его предпочтения.
5. Рассчитать оптимальную дозу с учетом диагностических потребностей и безопасности пациента.
Знания:
1. Медицинские показания и противопоказания к ядерной диагностике.
2. Физические и радиобиологические основы ядерной диагностики.
3. Этиология, патогенез, клиническая симптоматика, классификации заболеваний и состояний организма для проведения ядерной диагностики.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Проведение ядерной медицинской диагностики в соответствии с клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи
Умения:
1. Планировать процедуру, включая подготовку пациента, временные рамки и другие детали.
2. Объяснять порядок диагностического исследования пациенту и получать от пациента информированное добровольное согласие на медицинское вмешательство, в том числе в форме электронного документа.

3. Түрлі типтегі құрылғыларда ядролық диагностиканы орындау
4. Ұсыныстар беру және сұрақ қою арқылы пациенттің зерттеуге дайындығын бақылау
5. Клиникалық мәселені шешуге жеткілікті көлемде ересектер мен балалардың ағзалары мен жүйелерін зерттеу
6. Ядролық диагностиканың әрбір кезеңінде науқастың жағдайын бақылау
Білімдер:
1. Ядролық диагностиканың физикалық және радиобиологиялық негіздері
2. Ядролық диагностикалау үшін этиологиясы, патогенезі, клиникалық белгілері, аурулардың жіктелуі және организмнің жағдайлары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 3:
Зерттеу нәтижелерін түсіндіру
Машықтар:
1. Пациенттерден (олардың заңды өкілдерінен), сондай-ақ медициналық құжаттардан алынған ауру немесе жай-күй туралы ақпаратты түсіндіру және талдау
2. Зерттеу барысында алынған нәтижелерді интерпретациялау және талдау, АХЖ сәйкес күдікті аурудың нақты белгілерін және синдромдарын анықтау
3. Зерттеу деректерін бұрын орындалған диагностикалық зерттеулердің және басқа да клиникалық-аспаптық зерттеулердің нәтижелерімен салыстыру
4. Басқа медициналық ұйымдарда жүргізілген радиологиялық зерттеулердің нәтижелерін түсіндіру және талдау
5. Алынған кескінмен бұрын жүргізілген зерттеулердің мәліметтерін салыстыру,интерпретациялау және талдау, патологиялық процестің динамикасын бағалау
6. Ағзалар мен дене жүйелерінің зерттеулерін түсіндіру, талдау және жазу
7. Ересектер мен балаларда жүргізілген зерттеулердің нәтижелерін түсіндіру, талдау және жазу
8. Науқасты әрі қарай тексеру жоспарын жасап, емдеуші дәрігерге ұсыну
9. Зерттеу нәтижелері мен басқа диагностикалық әдістердің деректері, клиникалық және патологиялық диагноздар арасындағы сәйкессіздіктердің себептерін анықтау және талдау
10. АХЖ сәйкес патологиялық процестің нозологиялық формасының тұжырымы немесе ұсынылған дифференциалды диагностикалық қатардың мәлімдемесі бар зерттеу қорытындысын жасау
Білімдер:
1. Ересектер мен балалардың ағзалары мен жүйелерінің радиологиялық қалыпты анатомиясы
2. Мүшелер мен жүйелердің патологиялық жағдайларының семиотикасы
3. Зерттеу хаттамаларын жазу стандарттары
4. Адам ағзасының мүшелері мен жүйелері ауруларының негізгі радиологиялық белгілері мен синдромдары
5. Ағзалар мен жүйелер ауруларының патогномониялық клиникалық-радиологиялық белгілері мен синдромдары

3. Выполнять ядерную диагностику на различных типах аппаратов.
4. Давать рекомендации и контролировать, путем опроса, подготовку пациента к выполнению исследования.
5. Выполнять исследования органов и систем организма взрослых и детей, в объеме, достаточном для решения клинической задачи.
6. Контролировать состояние пациента на каждом этапе ядерной диагностики.
Знания:
1. Физические и радиобиологические основы ядерной диагностики.
2. Этиология, патогенез, клиническая симптоматика, классификации заболеваний и состояний организма для проведения ядерной диагностики.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Интерпретация результатов исследования
Умения:
1. Интерпретировать и анализировать информацию о заболевании и (или) состоянии, полученную от пациентов (их законных представителей), а также из медицинских документов.
2. Интерпретировать и анализировать полученные при исследовании результаты, выявлять специфические признаки, симптомы и синдромы предполагаемого заболевания, выявлять предполагаемые заболевания, в соответствии с МКБ.
3. Сопоставлять данные проведенного исследования с ранее выполненными результатами диагностических исследований и другими клиническими и инструментальными исследованиями.
4. Интерпретировать и анализировать результаты радиологических исследований, выполненных в других медицинских организациях.
5. Интерпретировать и анализировать данные исследований, выполненных ранее в сравнении с полученным изображением, оценивать динамику патологического процесса.
6. Интерпретировать, анализировать и протоколировать исследования органов и систем организма.
7. Интерпретировать, анализировать и протоколировать результаты выполненных исследований у взрослых и детей.
8. Составлять и представлять лечащему врачу план дальнейшего исследования пациента
9. Выявлять и анализировать причины расхождения результатов исследований с данными других диагностических методов, клиническими и патологоанатомическими диагнозами.
10. Оформлять заключение исследования с формулировкой нозологической формы патологического процесса в соответствии с МКБ или изложение предполагаемого дифференциально-диагностического ряда.
Знания:
1. Радиологическая анатомия органов и систем взрослых и детей в норме
2. Семиотика патологических состояний органов и систем
3. Стандарты оформления протокола исследований
4. Основные радиологические симптомы и синдромы заболеваний органов и систем организма человека.
5. Патогномоничные клинико-радиологические симптомы и синдромы заболеваний органов и систем.

6. Радиологиялық симптомдар мен синдромдардың дифференциалды диагностикалық диапазоны
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 4:
Оңтайлы радиотерапия әдісін таңдау
Машықтар:
1. Науқастың ауруын, оның ішінде түрін, сатысын, орналасуын және ісік сипаттамаларын бағалау
2. Науқастың ауру тарихын, оның ішінде алдыңғы емделулерді, операцияларды, химиотерапияны және радиотерапия әдісін таңдауға әсер етуі мүмкін басқа аспектілерді қарап шығу
3. Радиотерапия арқылы қол жеткізуге болатын мақсатты анықтау
4. Әсер ету аймағын анықтау
5. Радиацияға немесе диагностикалық әдістің басқа аспектілеріне байланысты ықтимал қауіптерді бағалау және пациенттің жасын, денсаулық жағдайын, аллергияны және басқа да жеке факторларды ескере отырып, оларды артықшылықтармен салыстыру
6. Пациентпен және/немесе оның заңды өкілімен радиотерапия әдісін таңдауды талқылау, пайдасын, қаупін және күтілетін нәтижелерін түсіндіріп, оның қалауын ескеру
Білімдер:
1. Радиотерапияның медициналық көрсеткіштері мен қарсы көрсеткіштері
2. Радиотерапияның физикалық және радиобиологиялық негіздері
3. Этиологиясы, патогенезі, клиникалық белгілері, аурулардың жіктелуі және радиотерапияға арналған организм жағдайлары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 5:
Радиоактивті терапияны жоспарлау
Машықтар:
1. Емдеу жоспарын құру
2. Оңтайлы дозаларды және сәулелену режимін есептеу
3. Науқастың қажеттіліктері мен қауіпсіздігін ескере отырып, мүмкін болатын жанама әсерлерді ескеру
4. Науқасқа процедураны орындау бойынша ұсыныстар беру
5. Рентген, магниттік-резонанстық немесе компьютерлік томография, ядролық медицина диагностикасын қоса алғанда, алдыңғы зерттеулердің нәтижелері мен суреттерін пайдалану
6. Терапия процедурасын позициялау және тексеруді жүргізу
7. Белгіленген дозаны мақсатты көлемде және ондағы қауіп тобындағы органдар/тіндерді анықтау
8. Радиоактивті терапияны дозиметриялық жоспарлаудың клиникалық негіздерін білу және таңдалған альтернативті жоспарларға клиникалық талдау жүргізу
9. Терапия басталғанға дейін науқастың нақты және жоспарлы емі арасындағы параметрлер сәйкессіздігін азайту мақсатында радиоактивті терапияның дозиметриялық жоспарын тексеруді жүргізу
Білімдер:
1. Терапияны жоспарлау үшін қалыпты және топографиялық анатомия, радиология, компьютерлік және магнитті-резонансты томография негіздері
2. Радиоактивті терапия әдістері
3. Радиоактивті терапияны жеткізу әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 6:
Медициналық көмек көрсету стандарттарын ескере отырып, медициналық көмек көрсету бойынша клиникалық ұсыныстарға (емдеу хаттамаларына) сәйкес радиотерапияны жүргізу.
Машықтар:

6. Дифференциально-диагностический ряд радиологических симптомов и синдромов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Выбор оптимального метода радиотерапии
Умения:
1. Провести оценку заболевания пациента, включая его тип, стадию, месторасположение и характеристики опухоли
2. Изучить медицинскую историю пациента, включая предыдущие лечения, операции, химиотерапию и другие аспекты, которые могут повлиять на выбор метода радиотерапии.
3. Определить цель, которую следует достичь с помощью радиотерапии.
4. Определить область воздействия.
5. Оценивать потенциальные риски связанные с радиацией или другими аспектами метода диагностики, и сопоставить их с пользой, учитывая возраст, состояние здоровья, аллергии и другие индивидуальные факторы пациента
6. Обсуждать с пациентом и/или его законным представителем выбор метода радиотерапии, объяснять преимущества, риски и ожидаемые результаты, а также учесть его предпочтения.
Знания:
1. Медицинские показания и противопоказания к радиотерапии.
2. Физические и радиобиологические основы радиотерапии.
3. Этиология, патогенез, клиническая симптоматика, классификации заболеваний и состояний организма для проведения радиотерапии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Планирование радиоактивной терапии
Умения:
1. Разрабатывать план лечения.
2.Рассчитать оптимальные дозы и режим облучения.
3. Учитывать возможные побочные у с учетом потребностей и безопасности пациента.
4. Давать рекомендации пациенте к выполнению процедуры.
5. Использовать результаты и изображения ранее проведенных исследований, включая рентгенологическое, магнитно-резонансное или компьютерное томографическое изображение, ядерно-медицинской диагностики.
6. Проводить позиционирование и верификацию процедуры терапии.
7. Определять предписанную дозу в объемах мишени и критических органах/ тканей риска в них.
8. Проводить клинический анализ выбранного и альтернативных планов, на основе знаний клинических основ дозиметрического планирования радиоактивной терапии.
9. Проводить верификацию дозиметрического плана радиоактивной терапии, с целью уменьшения расхождения параметров между реальным и спланированным лечением пациента до начала терапии
Знания:
1. Основы нормальной и топографической анатомии, рентгенологии, компьютерной и магнитно-резонансной-томографии для планирования терапии.
2. Методики радиоактивной терапии.
3. Методы доставки радиоактивной терапии
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 6:
Проведение радиотерапии в соответствии с клиническими рекомендациями (протоколами лечения) по вопросам оказания медицинской помощи, с учетом стандартов медицинской помощи.
Умения:

1. Пациентті дайындауды, уақыт шеңберін және басқа мәліметтерді қамтитын процедураны жоспарлау
2. Сәулелену дозасын, ісіктің орналасуын және жеткізу әдісін анықтау
3. Науқасқа емдеу тәртібін түсіндіру және емделушіден медициналық араласуға, оның ішінде электрондық құжат нысанында хабардар етілген ерікті келісімін алу
4. Ұсыныстар беру және сұрақ қою арқылы науқастың зерттеуге дайындығын бақылау
5. Лазерлік маркерлерді және басқа позицияны анықтау құралдарын пайдаланып емделушінің емдеу құрылғысында (мысалы, сызықтық үдеткіш) дұрыс орналасуын қамтамасыз ету
6. Емдеу жоспарының дұрыс орындалуын және сәулеленуді жеткізудің дәлдігін қамтамасыз ету
7. Ісікті жою үшін жеткілікті сәулелену дозасын қамтамасыз ете отырып, сау тіндерге әсер етуді азайту үшін емдеу жоспарына сәйкес сәулелену дозасын реттеу
8. Ядролық диагностика процедурасының әрбір кезеңінде науқастың жағдайын бақылау
9. Науқастың емге реакциясын, оның ішінде жанама әсерлерді және аурудың өзгерістерін бақылау. Қажет болса, емдеу жоспарына түзетулер енгізу
10. Радиотерапия хаттамасын, оның ішінде сәулелену параметрлерін, сәулелену дозасын ж
Білімдер:
1. Ядролық диагностиканың физикалық және радиобиологиялық негіздері
3. Ядролық диагностикалау үшін этиологиясы, патогенезі, клиникалық белгілері, аурулардың жіктелуі және организмнің жағдайлары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 7:
"Ядролық медицина" саласында аурулардың ағымын болжау және олардың асқынуларының алдын алу
Машықтар:
1. Емдеу кезінде асқынулардың алдын алу үшін науқастарды тексеру және емдеу жоспарын анықтау
2. Науқасты емдеу кезінде асқынулардың пайда болу мүмкіндігін анықтайтын факторларды анықтау
3. Науқасқа терапиялық және диагностикалық араласулар кезіндегі патологиялық процестің ауырлығын салыстыру
Білімдер:
1. Әдістемелік ұсыныстар мен нұсқаулар, радиотерапияның клиникалық хаттамаларының стандарттары (клиникалық нұсқаулар)
2. Радиотерапия кезіндегі патологиялық процестердің даму заңдылықтары және аурудың ағымы, этиологиясы, патогенезі, ағзалар мен жүйелер ауруларының клиникалық белгілері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 8:
Медициналық көмек көрсетудің клиникалық хаттамалары мен стандарттарына сәйкес радиотерапия кезінде шұғыл медициналық көмек көрсету
Машықтар:
1. Қан айналымының және тыныс алудың кенеттен тоқтауының клиникалық белгілерін қоса алғанда,жедел және шұғыл медициналық көмек көрсетуді талап ететін жағдайларды тану
2. Пациенттердің өміріне қауіп төндіретін, оның ішінде клиникалық өлімді (адам ағзасының өмірлік маңызды функциялары, қан айналымы және тыныс алу тоқтау) жағдайларда пациенттерге медициналық көмек көрсету

1. Планировать процедуру, включая подготовку пациента, временные рамки и другие детали.
2. Определять дозы радиации, расположения опухоли и способа доставки
3. Объяснять порядок лечения пациенту и получать от пациента информированное добровольное согласие на медицинское вмешательство, в том числе в форме электронного документа.
4. Давать рекомендации и контролировать, путем опроса, подготовку пациента к выполнению исследования.
5. Обеспечить правильную позицию пациента на лечебном устройстве (например, на линейном ускорителе) с помощью лазерных маркеров и других средств позиционирования.
5. Обеспечивать правильное выполнение плана лечения и точность доставки радиации.
6. Регулировать дозу радиации в соответствии с планом лечения, обеспечивая достаточную дозу радиации для уничтожения опухоли и одновременно минимизируя воздействие на здоровые ткани
7. Контролировать состояние пациента на каждом этапе процедуры.
ядерной диагностики.
8. Отслеживать реакцию пациента на лечение, в том числе побочные эффекты и изменения в заболевании. При необходимости вносит корректировки в план лечения.
9. Оформлять протокол радиотерапии, включая параметры облучения, дозу радиации и реакцию пациента
Знания:
1. Физические и радиобиологические основы ядерной диагностики.
3. Этиология, патогенез, клиническая симптоматика, классификации заболеваний и состояний организма для проведения ядерной диагностики.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 7:
Прогнозирование течения болезней и профилактика их осложнений в области "Ядерная медицина"
Умения:
1. Определять план обследования и лечения пациентов, для предупреждения осложнений в процессе лечения.
2. Выявлять факторы, определяющие возможность возникновения осложнений в процессе лечения пациента.
3. Сравнивать степени выраженности патологического процесса в течение лечебно-диагностических воздействий на пациента.
Знания:
1. Методические рекомендации и указания, стандарты клинических протоколов (клинических руководств) по проведению радиотерапии.
2. Закономерности развития патологических процессов и течения болезни, этиологии, патогенеза, клинической симптоматики болезней органов и систем при проведении радиотерапии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 8:
Оказание неотложной медицинской помощи при проведении радиотерапии, в соответствии с клиническими протоколами и стандартами оказания медицинской помощи.
Умения:
1. Распознавать состояния, требующие оказания экстренной и неотложной медицинской помощи, в том числе клинические признаки внезапного прекращения кровообращения и (или) дыхания.
2. Оказывать медицинскую помощь пациентам при состояниях, представляющих угрозу жизни пациентов, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания)

3. Жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды қолдану
4. Негізгі жүрек-өкпе реанимациясын орындау
5. Анафилактикалық шок кезінде білікті медициналық көмек көрсету
Білімдер:
1. Радиологиялық зерттеулер кезінде асқынулар кезінде медициналық көмек көрсету тәртібі мен ережелері
2. Радиологиялық зерттеулер кезінде контрастты препараттарды енгізу кезіндегі асқынулардың клиникалық белгілері
3. Қан айналымының және тыныс алудың кенеттен тоқтауының клиникалық белгілері
4. Радиологияда контрастты заттарды қолдану кезіндегі жағымсыз әсерлердің алдын алу
5. Анафилактикалық шок кезінде медициналық көмек көрсету алгоритмі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен халықтың санитарлық-гигиеналық ағарту және салауатты өмір салтын қалыптастыру бойынша профилактикалық іс-шараларды өткізу және тиімділігін бақылау
Дағды 1:
Аурулардың алдын алуға, салауатты өмір салтын қалыптастыруға, денсаулықты сақтауға және нығайтуға бағытталған ағартушылық, тәрбиелік және насихаттық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу
Машықтар:
1. Өмірдің әртүрлі салаларында қауіпсіздік пен гигиенаны қамтамасыз ету бойынша санитарлық талаптар, ережелер мен ұсыныстар: тамақ, су, санитария, тұрғын үй жағдайлары, жеке бас гигиенасы, сондай-ақ антибиотиктерді тиісті көрсетілімдерсіз қолданумен байланысты қауіптер туралы хабарлау
2. Пациенттерді және олардың заңды өкілдерін ұлттық, халықаралық хаттамалар мен ұсыныстарға сәйкес вакциналар, олардың маңыздылығы, пайдасы және ықтимал қауіптері туралы ақпаратпен қамтамасыз ету
3. Тұрақты медициналық тексерулер мен скринингтік бағдарламалар туралы хабардар ету
4. Денсаулықты сақтау, нығайту, санитарлық мәдениетті жақсарту үшін гигиеналық дағдыларды үйрету: гигиена мен қауіпсіздікті сақтау, оның ішінде стандартты сақтық шаралары (қол гигиенасы, жөтел этикеті, жеке қорғаныс құралдары, инъекцияның қауіпсіз әдістері, қалдықтарды реттеу, дезинфекция және зарарсыздандыру) тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі, инфекциялардың алдын алу
5. Салауатты өмір салтын, ұтымды және салауатты тамақтануды, дене шынықтырумен айналысудың маңыздылығын, зиянды әдеттерден бас тартуды, психологиялық салауаттылықты сақтауды насихаттау бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу
Білімдер:
1. Аурулардың бастапқы белгілері, сондай-ақ зиянды және қауіпті өндірістік факторлардың әсер етуі, кәсіптік аурулардың даму қаупі топтарын қалыптастыру әдістері
2. Санитарлық нормалар мен стандартты сақтық шаралары, үйдегі және жұмыс ортасындағы қауіпсіздік

3. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании экстренной и неотложной медицинской помощи.
4. Выполнять мероприятия базовой сердечно-легочной реанимации.
5. Оказывать квалифицированную медицинскую помощь при анафилактическом шоке.
Знания:
1. Порядок и правила оказания медицинской помощи при возникновении осложнений при проведении радиологических исследований
2. Клинические признаки осложнений при введении контрастных лекарственных препаратов при радиологических исследованиях.
3. Клинические признаки внезапного прекращения кровообращения и (или) дыхания.
4. Профилактика побочных эффектов при применении контрастных средств в радиологии.
5. Алгоритм оказания медицинской помощи при анафилактическом шоке.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение и контроль эффективности профилактических мероприятий по санитарно-гигиеническому просвещению и формированию здорового образа жизни населения под контролем и надзором наставника.
Навык 1:
Организация и проведение образовательных, воспитательных и агитационных мероприятий, направленных на профилактику заболеваний, формирование здорового образа жизни, сохранение и укрепление здоровья.
Умения:
1. Информировать о санитарных требованиях, правилах и рекомендациях для обеспечения безопасности и гигиены в различных сферах жизни: питание, вода, санитарные условия, жилищные условия, личная гигиена, а также о рисках, связанных с применением антибиотиков без должных показаний.
2. Обеспечивать пациентов и их законных представителей информацией о вакцинах, их значимости, преимуществах и возможных рисках в соответствии с национальными, международными протоколами и рекомендациями.
3. Информировать о регулярных медицинских обследованиях и скрининговых программах.
4. Обучать санитарно-гигиеническим навыкам с целью сохранения, укрепления здоровья, повышения санитарно-гигиенической культуры: поддержание гигиены и безопасности, включающее стандартные меры предосторожности (гигиена рук, этикет кашля, средства индивидуальной защиты, практика безопасных инъекций управление отходами, дезинфекция и стерилизация) безопасности пищи, профилактике инфекций.
5. Организовывать и проводить мероприятия по пропаганде здорового образа жизни, рационального и здорового питания, важности физической активности, отказа от вредных привычек, поддержания психологического благополучия.
Знания:
1. Ранние признаки заболеваний, а также воздействие вредных и (или) опасных производственных факторов, методы формирования групп риска развития профессиональных заболеваний.
2. Санитарные стандарты и стандартные меры предосторожности, безопасности в быту и рабочей среде.

3. Жұқпалы аурулардың және жұқпалы аурулардың таралуының алдын алу әдістері
4. Жеке бас гигиенасы, салауатты өмір салты принциптері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен пациенттермен, олардың қоршаған ортасымен және денсаулық сақтау саласындағы мүдделі тараптармен өзара әрекеттесу
Дағды 1:
Науқаспен, оның туыстарымен немесе заңды өкілдерімен өзара байланыс орнату
Машықтар:
1. Науқасқа немесе оның заңды өкіліне аурудың барысы, емі және болжамы туралы, оның ішінде жағымсыз жаңалықтарды хабарлау туралы кеңес беру
2. Пациентке немесе оның заңды өкілдеріне ұсынылған диагностика, емдеу әдісі, ақпараттандырылған келісімді ала отырып, ықтимал асқынулар туралы хабарлау
3. Пациентті немесе оның заңды өкілін олардың қалауларын, құндылықтарын және ақпарат деңгейін ескере отырып, шешім қабылдау процесіне тарту
4. Пациент немесе заңды өкіл негізделген шешім қабылдауы үшін ақпараттың анық және қолжетімді болуын қамтамасыз ететін процедуралар мен технологияларды түсіндіру
5. Емдеу тиімділігін арттыру және пациент-дәрігер ынтымақтастығы үшін пациенттерге эмпатия және қолдау көрсету
Білімдер:
1. Пациентпен, оның туыстарымен немесе заңды өкілдерімен қарым-қатынас жасау принциптері
2. Науқасты емдеу әдістері мен медициналық бұйымдарды таңдау туралы ақпараттандыруға байланысты этикалық, мәдени, діни, құқықтық аспектілер
3. Науқас денсаулығының психоәлеуметтік аспектілері
4. Заң талаптарын сақтай отырып, негізделген келісімді алу процесі
5. Қақтығыс жағдайындағы өзара әрекеттесу принциптері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Басқа мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен диагностика, емдеу, оңалту, инфекциялардың таралуын болдырмау және салауатты өмір салтын насихаттау бойынша кешенді тәсілді қамтамасыз ету бойынша ынтымақтастық
Машықтар:
1. Ядролық медицина мәселелері бойынша медициналық ұйымның мамандандырылған бөлімшелерінің дәрігерлерімен кеңесу
2. Пациенттерге толық көмек көрсету үшін басқа медициналық мамандармен және қызметтермен командада жұмыс жасау
3. Қажет болған жағдайда күтімнің үздіксіздігін және уақтылы араласуды қамтамасыз ету үшін басқа мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен ақпарат алмасу
4. Көп бейінді топтардың жұмысына, консультацияларға, клиникалық турларға қатысу
5. Жұқпалы аурулардың таралуын болдырмау, вакцинациялау және төтенше жағдайларға әрекет ету үшін қоғамдық ұйымдармен және денсаулық сақтау қызметтерімен бірлесіп жұмыс жасау

3. Методы профилактики инфекций и распространения инфекционных заболеваний.
4. Принципы личной гигиены, здорового образа жизни.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Взаимодействие с пациентами, их окружением и участниками здравоохранения под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Взаимодействие с пациентом, его родственниками или законными представителями
Умения:
1. Консультировать пациента или его законного представителя о течении, лечении и прогнозе заболевания, включая сообщение неприятных новостей.
2. Информировать пациента и (или) его законных представителей о рекомендуемом виде методе диагностики, лечения, возможных осложнениях с получением информированного согласия.
3. Вовлекать пациента или его законного представителя в процесс принятия решений, учитывая их предпочтения, ценности и уровень информированности.
4. Объяснять процедуры и технологии, обеспечивая понятность и доступность информации, чтобы пациент или его законный представитель мог принять осознанное решение.
5. Проявлять эмпатию и поддержку пациентам для повышения эффективности лечения и сотрудничества пациента с врачом.
Знания:
1. Принципы коммуникации с пациентом, его родственниками или законными представителями.
2. Этические, культурные, религиозные, правовые аспекты, связанные с информированием пациента о выборе методов лечения и средствах медицинского назначения.
3. Психосоциальные аспекты здоровья пациента.
4. Процесс оформления информированного согласия с соблюдением требований законодательства.
5. Принципы взаимодействия в конфликтных ситуациях
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Сотрудничество с другими специалистами и службами здравоохранения по вопросам диагностики, лечения, реабилитации, обеспечения комплексного подхода к профилактике распространения инфекций и формированию здорового образа жизни.
Умения:
1. Консультировать врачей профильных отделений медицинской организации по вопросам ядерной медицины.
2. Работать в командах с другими специалистами и службами здравоохранения для обеспечения полного спектра медицинской помощи пациентам.
3. Обмениваться информацией с другими специалистами и службами здравоохранения для обеспечения непрерывности медицинской помощи и своевременного вмешательства при необходимости.
4. Участвовать в работе мультидисциплинарных группах, консилиумах, клинических обходах.
5. Сотрудничать с общественными организациями и службами здравоохранения для предотвращения распространения инфекций, проведения вакцинации и реагирования на чрезвычайные ситуации.

6. Науқастарды одан әрі диагностикалау және емдеу үшін мамандарға немесе мамандандырылған денсаулық сақтау қызметтеріне жіберу
Білімдер:
1. Диагностика, емдеу, реабилитация мәселелері бойынша басқа мамандар мен қызметтердің рөлі мен функциялары
2. Медициналық тәжірибенің технологиялары мен стандарттары
3. Мамандармен және денсаулық сақтау қызметтерімен тиімді қарым-қатынас принциптері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен медициналық есеп-тіркеулер мен құжаттарды жүргізу
Дағды 1:
Медициналық тәжірибедегі есеп және құжаттама
Машықтар:
1. Медициналық құжаттаманы уәкiлеттi орган белгiлеген нысандарға, түрлерге, көлемге, тәртiп пен мерзiмдерге сәйкес жасау
2. Қажет болған жағдайда медициналық құжаттарды ұйымдастыру және жүргізу
3. Дербес деректерді қорғауға және медициналық ақпараттың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысты ережелер мен ережелерді сақтай отырып, медициналық ақпаратты құпия түрде өңдеу
4. Кәсіби қызметте денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық жүйелерді пайдалану
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасы нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 4 қарашадағы № 21579 тіркелген)
2. "Денсаулық сақтау саласындағы есептілік құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 23 желтоқсандағы № 21879 тіркелген )
2. "Денсаулық сақтау саласындағы есептілік құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы No ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелген) Қазақстан Республикасы 2020 жылғы 23 желтоқсандағы № 21879).
3. "Бастапқы медициналық құжаттаманы жүргізу және есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 10 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-244/2020 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № 21761 тіркелген )
4. Электрондық есеп және құжаттама жүйелері
5. Пациенттің медициналық ақпаратының құпиялылығы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Тәлімгердің бақылауымен және қадағалауымен үздіксіз кәсіби даму
Дағды 1:
Зерттеулер мен ғылыми жобаларға қатысу
Машықтар:

6. Направлять пациентов к специалистам или в специализированные службы здравоохранения для дальнейшей диагностики и лечения.
Знания:
1. Роль и функции других специалистов и служб по вопросам диагностики, лечения, реабилитации.
2. Технологии и стандарты медицинской практики.
3. Принципы эффективной коммуникации со специалистами и службами здравоохранения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 4:
Ведение учетно-отчетной медицинской документации под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Учет и документирование в медицинской практике
Умения:
1. Оформлять медицинскую документацию по формам, видам, в объеме, порядке и сроки, установленные уполномоченным органом.
2. Организовать и хранить медицинскую документацию в соответствии с требованиями.
3. Обрабатывать медицинскую информацию конфиденциально, соблюдая нормы и правила, связанные с защитой персональных данных и обеспечения безопасности медицинской информации.
4. Использовать в профессиональной деятельности информационные системы в сфере здравоохранения
Знания:
1. Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 ноября 2020 года № 21579).
2. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-313/2020 "Об утверждении форм отчетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 декабря 2020 года № 21879).
3. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-244/2020 "Об утверждении правил ведения первичной медицинской документации и представление отчетов" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 декабря 2020 года № 21761).
4. Электронные системы учета и документирования.
5. Конфиденциальность медицинской информации пациентов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Непрерывное профессиональное развитие под контролем и надзором наставника
Навык 1:
Участие в исследованиях и научных проектах
Умения:

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 10 қаңтардағы № 6 бұйрығы "Қазақстан Республикасының халқына ядролық медицина саласында медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 11 қаңтарда № 31673 болып тіркелді)
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Ядролық медицина дәрігері
10. Кәсіптің карточкасы "7.2 Ядролық медицина дәрігері":
Топтың коды:
2216-3
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
7.2 Ядролық медицина дәрігері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21856 болып тіркелді.)
Дәрігер (маман бейінді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Денсаулық сақтау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Ядролық медицина дәрігері" біліктілігі. Бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі қажет емес. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Радиоактивті материалдар мен радиациялық әдістер мен технологияларды қолдана отырып, ағзаның аурулары мен жағдайларын диагностикалау және емдеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Ядролық медицина" мамандығы бойынша медициналық қызмет аясында диагностика жүргізу.
2. "Ядролық медицина" мамандығы бойынша медициналық қызмет көрсету аясында радиотерапияны жүргізу.
3. Ядролық диагностика және/немесе радиотерапия кезінде жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету
4. Медициналық құжаттаманы, медициналық және статистикалық ақпаратты басқаруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Үздіксіз кәсіби даму
Еңбек функциясы 1:
"Ядролық медицина" мамандығы бойынша медициналық қызмет аясында диагностика жүргізу.
Дағды 1:
Ядролық медициналық диагностиканың оңтайлы әдісін таңдау
Машықтар:
1. Ядролық диагностиканың медициналық көрсеткіштерін анықтау
2. Клиникалық мәселеге сәйкес ядролық диагностиканың оңтайлы әдістерін таңдау
3. Радиацияға немесе диагностикалық әдістің басқа аспектілеріне байланысты ықтимал қауіптерді бағалау және пациенттің жасын, денсаулық жағдайын, аллергияны және басқа да жеке факторларды ескере отырып, оларды артықшылықтармен салыстыру

Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 января 2023 года № 6 "Об утверждении стандарта организации оказания медицинской помощи в области ядерной медицины населению Республики Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 января 2023 года № 31673)
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Врач ядерной медицины
10. Карточка профессии "7.2 Врач ядерной медицины":
Код группы:
2216-3
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
7.2 Врач ядерной медицины
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и другим типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856)
Врач (специалист профильный)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Здравоохранение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Квалификация "Врач ядерной медицины". Предшествующий опыт работы для данной квалификации не требуется. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Диагностика и лечение заболеваний и состояний организма с использованием радиоактивных материалов и радиационных методов и технологий
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение диагностики в рамках медицинских услуг по специальности "Ядерная медицина".
2. Проведение радиотерапии в рамках медицинских услуг по специальности "Ядерная медицина".
3. Оказание медицинской помощи в экстренной и неотложной форме при проведении ядерной диагностики и/или радиотерапии.
4. Участие в управлении медицинской документацией, медико-статистической информацией.
Дополнительные трудовые функции:
1. Непрерывное профессиональное развитие
Трудовая функция 1:
Проведение диагностики в рамках медицинских услуг по специальности "Ядерная медицина".
Навык 1:
Выбор оптимального метода ядерной медицинской диагностики
Умения:
1. Определять медицинские показания для проведения ядерной диагностики.
2. Выбирать оптимальные методики ядерной диагностики в соответствии с клинической задачей.
3. Оценивать потенциальные риски связанные с радиацией или другими аспектами метода диагностики, и сопоставить их с пользой, учитывая возраст, состояние здоровья, аллергии и другие индивидуальные факторы пациента

1. Емдеу кезінде асқынулардың алдын алу үшін науқастарды тексеру және емдеу жоспарын анықтау
2. Науқасты емдеу кезінде асқынулардың пайда болу мүмкіндігін анықтайтын факторларды анықтау
3. Науқасқа терапиялық және диагностикалық араласулар кезіндегі патологиялық процестің ауырлығын салыстыру және асқынулардың пайда болуын болжау
Білімдер:
1. Әдістемелік ұсыныстар мен нұсқаулар, радиотерапияның клиникалық хаттамаларының стандарттары (клиникалық нұсқаулар)
2. Терапия кезіндегі патологиялық процестердің даму заңдылықтары және аурудың ағымы, этиологиясы, патогенезі, ағзалар мен жүйелер ауруларының клиникалық белгілері
3. Радиотерапия кезіндегі асқынулардың дамуын болжау
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 5:
Радиотерапия кезінде пайда болатын асқынуларды анықтау
Машықтар:
1. Радиотерапия кезінде негізгі аурудың асқынуын дер кезінде анықтауға мүмкіндік беретін емдік-диагностикалық шаралардың тиімділігін бағалау
2. Радиотерапия кезінде мүмкін болатын асқынулардың алдын алу
Білімдер:
1. Әдістемелік ұсыныстар мен нұсқаулар, радиотерапия бойынша клиникалық хаттамалардың стандарттары (клиникалық нұсқаулар)
2. Радиотерапия кезіндегі ағзалар мен жүйелер ауруларының этиологиясы, патогенезі, клиникалық белгілері
3. Радиотерапия кезінде мүмкін болатын реакциялар мен асқынулар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Ядролық диагностика және/немесе радиотерапия кезінде жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету
Дағды 1:
Еңбекке жарамсыздық сараптамасы
Машықтар:
1. Қан айналымының және тыныс алудың кенеттен тоқтауының клиникалық белгілерін қоса алғанда, жедел және шұғыл медициналық көмек көрсетуді талап ететін жағдайларды тану
2. Пациенттердің өміріне қауіп төндіретін, оның ішінде клиникалық өлімді (адам ағзасының өмірлік маңызды функциялары,қан айналымы және тыныс алу тоқтау) жағдайларда пациенттерге медициналық көмек көрсету
3. Жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету кезінде дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды қолдану
4. Негізгі жүрек-өкпе реанимациясын орындау
5. Анафилактикалық шок кезінде білікті медициналық көмек көрсету
Білімдер:
1. Радиологиялық зерттеулер кезінде асқынулар кезінде медициналық көмек көрсету тәртібі мен ережелері

1. Определять план обследования и лечения пациентов, для предупреждения осложнений в процессе лечения.
2. Выявлять факторы, определяющие возможность возникновения осложнений в процессе лечения пациента.
3. Сравнивать степени выраженности патологического процесса в течение лечебно-диагностических воздействий на пациента.
Знания:
1. Методические рекомендации и указания, стандарты клинических протоколов (клинических руководств) по проведению радиотерапии терапии.
2. Закономерности развития патологических процессов и течения болезни, этиологии, патогенеза, клинической симптоматики болезней органов и систем при проведении терапии.
3. Прогнозирование развития осложнений при проведении радиотерапии терапии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 5:
Выявление осложнений возникающих, в процессе радиотерапии.
Умения:
1. Оценивать эффективность лечебно-диагностических мероприятий, позволяющей своевременно выявлять осложнения основного заболевания при проведении радиотерапии.
2. Предупреждать возможные осложнения при проведении радиотерапии.
Знания:
1. Методические рекомендации и указания, стандарты клинических протоколов (клинических руководств) по проведению радиотерапии.
2. Этиология, патогенез, клиническая симптоматика болезней органов и систем на фоне радиотерапии.
3. Возможные реакции и осложнения при проведении радиотерапии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Оказание медицинской помощи в экстренной и неотложной форме при проведении ядерной диагностики и/или радиотерапии.
Навык 1:
Оказание экстренной и неотложной медицинской помощи при проведении ядерной диагностики и/или радиотерапии в соответствии с клиническими протоколами и стандартами оказания медицинской помощи.
Умения:
1. Распознавать состояния, требующие оказания экстренной и неотложной медицинской помощи, в том числе клинические признаки внезапного прекращения кровообращения и (или) дыхания.
2. Оказывать медицинскую помощь пациентам при состояниях, представляющих угрозу жизни пациентов, в том числе клинической смерти (остановка жизненно важных функций организма человека (кровообращения и (или) дыхания)
3. Применять лекарственные препараты и медицинские изделия при оказании экстренной и неотложной медицинской помощи.
4. Выполнять мероприятия базовой сердечно-легочной реанимации.
5. Оказывать квалифицированную медицинскую помощь при анафилактическом шоке.
Знания:
1. Порядок и правила оказания медицинской помощи при возникновении осложнений при проведении радиологических исследований

"Ядролық медицина дәрігері" біліктілігі. СБШ бойынша 7.2 кіші деңгейдегі бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ 7.3 кіші деңгейінің біліктілігін арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Радиоактивті материалдар мен радиациялық әдістер мен технологияларды пайдалана отырып, ағзаның аурулары мен жағдайларын ұйымдастыру, диагностикалау және емдеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ядролық медицина дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ядролық медицина дәрігерлерінің қызметінде жаңа әдістер мен технологияларды әзірлеу және енгізу
2. Ядролық медицина дәрігерлерінің қызметінде жаңа әдістер мен технологияларды әзірлеу және енгізу
Еңбек функциясы 1:
Ядролық медицина дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру, бақылау және тәлімгерлік.
Дағды 1:
Ядролық медицина дәрігерлерінің қызметін ұйымдастыру және бақылау
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын оңтайландыру және тиімді жұмысты қамтамасыз ету мақсатында ядролық медицина дәрігерлері арасында жоспарларды әзірлеуге және тапсырмаларды бөлуге қатысу
2. Үйлестірілген және тиімді қызметті қамтамасыз ету және пациенттердің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында ядролық медицина дәрігерлерінің медициналық практиканы ұйымдастырумен байланысты басқа мамандармен бірлескен жұмысын үйлестіру
3. Ядролық медицина саласында науқастарды диагностикалау және емдеу процестерінің мониторингі мен бағалауын ұйымдастыру
4. Қолданылатын емдеу әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалау
5. Медициналық стандарттар мен этикалық нормалар мен рәсімдердің сақталуын бақылау шеңберінде медициналық көмектің асқыну немесе жеткіліксіз сапасы жағдайларын анықтау және талдау
6. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын бағалау және емдеу нәтижелері мен пациенттердің нәтижелерін талдау
7. Ядролық медицина саласындағы деректерді талдау және тәжірибе негізінде медициналық қызметтердің сапасын арттыру
Білімдер:
1. Мониторинг нәтижелері мен ұсыныстарды талқылау үшін мамандармен және әріптестермен тиімді қарым-қатынас дағдылары
2. Денсаулық сақтау ұйымының бөлімшелерінің құрылымы мен функциялары
3. Денсаулық сақтаудағы басқарудың принциптері мен әдістері, оның ішінде бөлімшелердің қызметін ұйымдастыру, жоспарлау, бақылау және үйлестіру
4. Құрылымдық бөлімшелердің қызметін ресурстарды, міндеттер мен мақсаттарды ескере отырып жоспарлау

Квалификация "Врач ядерной медицины". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.2 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.3 ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам профессиональной деятельности.
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация, диагностика и лечение заболеваний и состояний организма с использованием радиоактивных материалов и радиационных методов и технологий
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, контроль деятельности и наставничество врачей ядерной медицины.
Дополнительные трудовые функции:
1. Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами радиологами.
2. Развитие и внедрение новых методов и технологий в деятельность врачей ядерной медицины.
Трудовая функция 1:
Организация, контроль деятельности и наставничество врачей ядерной медицины.
Навык 1:
Организация и контроль деятельности врачей ядерной медицины.
Умения:
1. Участие в разработке планов и распределение задач между врачами ядерной медицины с целью оптимизации рабочего времени и обеспечения эффективной работы.
2. Координация совместной работы врачей ядерной медицины с другими специалистами, связанными с организацией медицинской практики, с целью обеспечения согласованной и эффективной деятельности и удовлетворения потребностей пациентов.
3. Организация мониторинга и оценка процессов диагностики и лечения пациентов в области ядерной медицины.
4. Проведение оценки эффективности используемых методов и средств лечения.
5. Выявление и анализ случаев осложнений или недостаточного качества медицинской помощи в рамках мониторинга соблюдения медицинских стандартов и этических норм и процедур.
6. Оценка качества предоставляемой медицинской помощи и анализ результатов лечения и пациентских исходов.
7. Улучшение качества медицинских услуг на основе анализа данных и практики в области ядерной медицины.
Знания:
1. Навыки эффективного общения со специалистами и коллегами, для обсуждения результатов контроля и рекомендаций
2. Структура и функции подразделений организации здравоохранения.
3. Принципы, методы управления в здравоохранении, включая организацию, планирование, контроль и координацию деятельности подразделений.
4. Планирование деятельности структурных подразделений, учитывая ресурсы, задачи и цели.

5. Медициналық және әкімшілік персоналды басқару және ынталандыру әдістері, жанжалдарды шешу және проблемаларды шешу дағдылары
6. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысы шеңберінде сапаны және пациенттердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету принциптері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Ядролық медицина саласында медициналық көмек көрсету кезінде диагностика, емдеу және асқынулардың алдын алу салаларында тәлімгерлік және кеңес беру қызметтерін көрсету
Машықтар:
1. Дәрігер-резиденттерге, стажер-дәрігерлерге және денсаулық сақтау ұйымында кәсіби жұмысын алғаш рет бастаған дәрігерлерге тәлімгерлікпен қамтамасыз ету
2. Кәсіби тәжірибесі аз ядролық медицина дәрігерлеріне күрделі клиникалық жағдайларда консультативтік көмек көрсету
3. Ядролық медицина саласындағы мәселелер бойынша басқа мамандықтағы дәрігерлермен кеңесу
4. Тәжірибесі мен біліміне сүйене отырып, клиникалық жағдайды бағалау, диагностикалау, емдеу және асқынулардың алдын алу бойынша ұсыныстар бойынша сараптамалық қорытындылар беру
5. Сарапшылардың ұсыныстарын орындағаннан кейін кері байланысты қамтамасыз ету, нәтижелерді талдауға көмектесу
Білімдер:
1. Белсенді оқыту әдістері, имитациялық оқыту, заманауи білім беру технологияларын қолдану
2. Медициналық қызметкерлермен тиімді қарым-қатынас, соның ішінде клиникалық жағдайлар мен проблемаларды талқылау
3. Оқытудың тиімділігі мен түзетулер енгізу қажеттілігін анықтау үшін студенттердің білімдері мен дағдыларын бағалау
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Ядролық медицина дәрігерлерінің қызметінде жаңа әдістер мен технологияларды әзірлеу және енгізу
Дағды 1:
Жаңа әдістер мен технологияларды әзірлеу және енгізу
Машықтар:
1. Ғылыми жарияланымдарды талдау, олардың нәтижелерінің сапасы мен сенімділігін бағалау
2. Жаңа диагностикалық және емдеу әдістерін зерттеп, тәжірибеңізге енгізу
3. Клиникалық тәжірибедегі жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалай отырып, клиникалық зерттеулерге қатысу
Білімдер:
1. Мамандандырылған саладағы қазіргі тенденциялар мен инновациялар, жаңа диагностикалық және емдеу әдістері

5. Методы управления и мотивации медицинского и административного персонала, навыки решения конфликтов и разрешения проблем.
6. Принципы обеспечения качества и безопасности пациентов в рамках работы структурных подразделений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Оказание наставнических и консультативных услуг в вопросах диагностики, лечения и профилактики осложнений при оказании медицинской помощи в области ядерной медицины.
Умения:
1. Осуществлять наставничество врачей резидентов, врачей стажеров, врачей впервые приступивших к профессиональной деятельности в организации здравоохранения.
2. Осуществлять консультативную помощь врачам ядерной медицины с меньшим профессиональным опытом в сложных клинических случаях.
3. Консультировать врачей других специальностей по вопросам области ядерной медицины.
4. Предоставлять экспертное мнения по оценке клинической ситуации, рекомендациям по диагностике, лечению и профилактике осложнений на основе своего опыта и знаний.
5. Предоставлять обратную связь после реализации экспертных рекомендаций, оказывать помощь в анализе результатов.
Знания:
1. Методы активного обучения, симуляционного обучения, использования современных образовательных технологий.
2. Эффективное общение с медицинским персоналом, в том числе в рамках обсуждения клинических случаев и проблем.
3. Оценка знаний и навыков обучающихся для определения эффективности обучения и необходимости корректировок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Проведение экспертизы объема и качества медицинских услуг, оказываемых врачами радиологами.
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских услуг.
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Ядерная медицина".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Ядерная медицина".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Ядерная медицина".
4. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами ядерной медицины.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).

"Ядролық медицина дәрігері" біліктілігі. СБШ бойынша 7.3 кіші деңгейдегі бұл біліктілік үшін алдыңғы жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл. Мәлімделген мамандық бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
СБШ бойынша 7.4 кіші деңгейдегі біліктілікті арттыру (соңғы 5 жылда кемінде 7 кредит (210 сағат) көлемінде), оның ішінде медициналық қызметтер (көмек) сапасына тәуелсіз сараптама жүргізу мәселелері бойынша кемінде 4 кредит (120 сағат)
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Радиоактивті материалдар мен радиациялық әдістер мен технологияларды пайдалана отырып, ағзаның аурулары мен жай-күйлерін ұйымдастыру, диагностикалау және емдеу, ядролық медицина саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына ие болуы және сәйкес келуі тиіс дағдылар, Дағдылар мен білім бөлігінде медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын сараптау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. "Ядролық медицина" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. "Ядролық медицина" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
2. Денсаулық сақтау саласындағы Академиялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
"Ядролық медицина" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасын басқару
Дағды 1:
"Ядролық медицина" мамандығы бойынша көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасына сараптама жүргізу.
Машықтар:
1. "Ядролық медицина" мамандығы бойынша көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі мен сапасын бақылау.
2. "Ядролық медицина" мамандығы бойынша медициналық көмек көрсету көрсеткіштерін бақылау дағдыларын меңгеру
3. Ішкі істер органдарының, прокуратура мен соттың, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне "Ядролық медицина" мамандығы бойынша медициналық көмектің сапасы және медициналық құжаттарды жүргізу мәселелері бойынша консультациялық көмек көрсету
4. Анықталған медициналық қателіктердің, олардың себеп-салдарлық байланыстарының, жағымсыз салдарлардың және олардың алдын алу мүмкіндіктерінің формальды сипаттамасына талдау жүргізу
5. Тәуекел факторларын анықтау және ядролық медицина дәрігерлері көрсететін медициналық қызметтердің сапасы саласында туындайтын жүйелі проблемалар туралы ұйым басшылығын жедел хабардар ету
Білімдер:
1. "Медициналық ұйымдарда құпия аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-164/2020 бұйрығы (Республиканың Әділет министрлігінде ҚР 2020 жылғы 30 қазандағы № 21561 тіркелген)

Квалификация "Врач ядерной медицины". Предшествующий опыт работы для данной квалификации на подуровне 7.3 по ОРК не менее 5 лет. Сертификат специалиста в области здравоохранения по заявляемой специальности.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации подуровня 7.4 по ОРК (в объеме не менее 7 кредитов (210 часов) в последние 5 лет) соответствующие углубленным вопросам инновационных, передовых технологий профессиональной деятельности, из них не менее 4 кредитов (120 часов) по вопросам проведения независимой экспертизы качества медицинских услуг (помощи).
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация, диагностика и лечение заболеваний и состояний организма с использованием радиоактивных материалов и радиационных методов и технологий, экспертиза объема и качества медицинских услуг в части умений, навыков и знаний, которыми следует обладать и соответствовать требованиям действующих нормативных правовых актов в области ядерной медицины.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Управление качеством медицинской помощи по специальности "Ядерная медицина"
Дополнительные трудовые функции:
1. Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Ядерная медицина"
2. Академическая деятельность в области здравоохранения
Трудовая функция 1:
Управление качеством медицинской помощи по специальности "Ядерная медицина"
Навык 1:
Экспертиза объема и качества медицинских, оказываемых в рамках специальности "Ядерная медицина".
Умения:
1. Контролировать объем и качество медицинских услуг, оказываемых в рамках специальности "Ядерная медицина".
2. Владеть навыками мониторинга показателей медицинской помощи в рамках специальности "Ядерная медицина".
3. Предоставлять консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда, а также других государственных органов в вопросах качества оказания медицинской помощи и ведения медицинской документации в рамках специальности "Ядерная медицина".
4. Проводить анализ, формализованного описания выявленных врачебных ошибок, их причинно-следственных связей, негативных последствий и возможностей их предотвращения.
5. Определять факторы риска и своевременно информировать руководство организации о возникающих системных проблемах в области качества медицинских услуг, оказываемых врачами ядерной медицины.
Знания:
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-164/2020 "Об утверждении правил проведения конфиденциального аудита в медицинских организациях" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21561).

2. Денсаулық сақтаудағы тексеру түрлері
3. Медициналық қызмет пен ішкі аудит қызметінің сапасын сараптамалық бағалау
4. Денсаулық сақтаудағы стандарттау
5. Медициналық көмек көрсету сапасына сараптама жүргізу әдістері (әдістер, технология, талдау, бағалау, мониторинг)
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Дағды 2:
Сапаны арттыру және диагностика мен емдеудің жаңа әдістерін енгізу бойынша шараларды әзірлеу және енгізу
Машықтар:
1. Пациенттерге (ересектерге, балаларға) медициналық көмек көрсету сапасын қамтамасыз ету мақсатында мамандандырылған бөлімшелердің әлеуетін арттыру дағдыларын дамыту
2. Медициналық қызметтердің сапасы мәселелері бойынша мамандандырылған бөлімдердің медицина қызметкерлеріне әдістемелік қолдау көрсету
3. Жаңа диагностикалық және емдеу әдістерін зерттеп, тәжірибеңізге енгізу
4. Клиникалық тәжірибеде жаңа тәсілдердің тиімділігін бағалай отырып, клиникалық зерттеулерге қатысу
5. Ядролық медицинаның медициналық тәжірибесіне жаңа технологияларды табысты көшіруді қамтамасыз ету дағдыларын меңгеру
Білімдер:
1. Статистикалық талдау мен болжаудың сандық әдістері. Медициналық көмектің тиімділігі мен сапасын бағалау көрсеткіштері мен критерийлері
2. Ядролық медицина саласындағы қазіргі технологиялар мен зерттеулер
3. Жаңа медициналық технологияларды трансферттеу процесі, оның ішінде олардың әлеуетін бағалау және тәжірибеге біріктіру
4. Ұйымдағы өзгерістерді басқару негіздері
5. Жаңа әдістер мен технологияларды үйлестіру және енгізу үшін медициналық персоналмен, әкімшілік персоналмен және басқа құрылымдармен өзара әрекеттесу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыларын тану ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
"Ядролық медицина" мамандығы бойынша мамандандырылған медициналық көмектің және жоғары технологиялық медициналық қызметтердің тиімділігі мен сапасы мәселелерін шешуді әдістемелік қамтамасыз ету
Дағды 1:
Ядролық медицина саласында медициналық көмек көрсетудің стандарттарын, диагностикасы мен емдеуінің клиникалық хаттамаларын, алгоритмдері мен нұсқауларын әзірлеу
Машықтар:
1. Дәлелдемелерді жүйелі іздеу және ақпаратты сыни талдау негізінде ядролық медицина саласында медициналық көмек көрсету саласындағы стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді, нұсқауларды және әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу
2. Республикалық деңгейде ядролық медицина қызметін дамыту және жаңғырту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге және халықаралық ынтымақтастыққа қатысу
Білімдер:
1. Дәлелді медицинаға негізделген стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, алгоритмдерді және нұсқаулықтарды әзірлеу бойынша нұсқаулар мен әдістемелік ұсыныстар.

2. Виды экспертиз в здравоохранении.
3. Экспертная оценка качества медицинских услуг и службы внутреннего аудита.
4. Стандартизация в здравоохранении.
5. Методики проведения экспертизы качества медицинской помощи (методы, технология, анализ, оценка, мониторинг).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Разработка и проведение мероприятий по улучшению качества и внедрению новых методов диагностики и лечения.
Умения:
1. Развитие навыков повышения потенциала профильных отделений с целью обеспечения качества медицинской помощи пациентам (взрослые, дети).
2. Оказание методологической поддержки медицинскому персоналу профильных отделений по вопросам качества медицинских услуг.
3. Изучать и внедрять новые методы диагностики и лечения в свою практику.
4. Участвовать в клинических испытаниях, оценке эффективности новых подходов в клинической практике.
5. Владеть навыками обеспечения успешного трансфера новых технологий в медицинскую практику ядерной медицины.
Знания:
1. Количественные методы статистического анализа и прогнозирования. Показатели и критерии оценки эффективности и качества медицинской помощи
2. Актуальные технологии и исследования в области ядерной медицины.
3. Процесс трансферта новых медицинских технологий, включая оценку их потенциала и интеграцию в практику.
4. Основы управление изменениями в организации.
5. Взаимодействие с медицинским персоналом, административным персоналом и другими структурами для согласования и внедрения новых методов и технологий.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Методическое обеспечение решения проблем эффективности и качества специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг по специальности "Ядерная медицина"
Навык 1:
Разработка стандартов, клинических протоколов диагностики и лечения, алгоритмов и инструкций при оказании медицинской помощи в области ядерной медицины.
Умения:
1. Разработка стандартов, клинических протоколов, алгоритмов, инструкций и методических разработок в области обеспечения медицинской помощи в области ядерной медицины на основе систематического поиска доказательств и критического анализа информации.
2. Участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, проектов и программ по развитию и модернизации службы ядерной медицины на уровне республики и международного сотрудничества.
Знания:
1. Инструкции и методические рекомендации по разработке стандартов, клинических протоколов, алгоритмов и инструкций, основанных на доказательной медицине.