"Шығыс Қазақстан облысы табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2022 жылғы 25 сәуірдегі № 95 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2024 жылғы 12 қарашадағы № 270 қаулысы
Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 40-бабы 2-тармағына, "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 65-бабының 3-тармағына, "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабының 17) тармақшасына, 164-бабына сәйкес, "Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 28 желтоқсандағы № 424 Жарлығын іске асыру мақсатында, Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Шығыс Қазақстан облысы табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2022 жылғы 25 сәуірдегі №95 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Шығыс Қазақстан облысы табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде:
14 - тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"14. Функциялары:
1) қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
2) өз құзыреті шегінде мемлекеттік экологиялық сараптаманы ұйымдастырады және жүргізеді;
3) өз құзыреті шегінде 2-санаттағы объектілер үшін әсер етуге экологиялық рұқсаттар береді;
4) қоршаған ортаға әсер ету туралы декларацияларды қабылдайды және қоршаған ортаға әсер ету туралы қабылданған декларациялар бойынша жиынтық деректерді қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне жібереді;
5) экологиялық рұқсаттар мен қоршаған ортаға әсер ету туралы декларациялардың тізілімін жүргізеді;
6) қоғамдық тыңдауларды ұйымдастырады және өткізеді;
7) Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарын үш жылдық перспективаға әзірлейді және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келіседі;
8) тиісті жергілікті өкілді органға және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарының орындалуы туралы есеп жыл сайын, есепті кезең аяқталғаннан кейін 1 ақпаннан кешіктірмей ұсынады;
9) жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 1 наурызына дейін қоршаған ортаның жай-күйі және Қазақстан Республикасының табиғи ресурстарын пайдалану туралы Ұлттық және Интерактивті баяндамаларын әзірлеу қағидаларына сәйкес Ұлттық баяндаманы жасау үшін ақпарат береді;

О внесении изменений в постановление Восточно-Казахстанского областного акимата от 25 апреля 2022 года № 95 "Об утверждении положения о государственном учреждении "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования Восточно-Казахстанской области"
Постановление Восточно-Казахстанского областного акимата от 12 ноября 2024 года № 270
В соответствии с пунктом 2 статьи 40 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан, пунктом 3 статьи 65 Закона Республики Казахстан "О правовых актах", подпунктом 7) статьи 17, статьей 164 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе", в целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 28 декабря 2023 года № 424 "О некоторых вопросах административно-территориального устройства Республики Казахстан", Восточно-Казахстанский областной акимат ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Восточно-Казахстанского областного акимата от 25 апреля 2022 года № 95 "Об утверждении положения о государственном учреждении "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования Восточно-Казахстанской области" следующие изменения:
в положении о государственном учреждении "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования Восточно-Казахстанской области", утвержденном указанным постановлением:
пункт 14 изложить в новой редакции:
"14. Функции:
1) реализует государственную политику в области охраны окружающей среды;
2) организует и проводит в пределах своей компетенции государственную экологическую экспертизу;
3) в пределах своей компетенции выдает экологические разрешения на воздействие для объектов 2 категории;
4) принимает декларации о воздействии на окружающую среду и направляет в территориальное подразделение уполномоченного органа в области охраны окружающей среды сводные данные по принятым декларациям о воздействии на окружающую среду;
5) ведет реестр экологических разрешений и деклараций о воздействии на окружающую среду;
6) организовывает и проводит общественные слушания;
7) разрабатывает и согласовывает с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды План мероприятий по охране окружающей среды на трехлетнюю перспективу;
8) ежегодно представляет отчет об исполнении плана мероприятий по охране окружающей среды в соответствующий местный представительный орган области и уполномоченный орган в области охраны окружающей среды не позднее 1 февраля после окончания отчетного периода;
9) предоставляет информацию для составления Национального доклада в соответствии с правилами разработки Национального и Интерактивного докладов о состоянии окружающей среды и об использовании природных ресурсов Республики Казахстан ежегодно до 1 марта года, следующего за отчетным;

10) әрбір бес жылдық кезеңге арналған сапаның нысаналы көрсеткіштерін әзірлейді және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келіседі;
11) халқы он мың адамнан асатын елді мекендерде атмосфералық ауаға ластағыш заттар шығарындыларының стационарлық көздерін түгендеуді қамтамасыз етеді;
12) халқы он мың адамнан асатын елді мекендерде атмосфералық ауа ластануының жиынтық есеп-қисаптарын жүргізуді және олардың негізінде елді мекеннің шекті жол берілетін шығарындыларының жиынтық томын жасауды қамтамасыз етеді;
13) климаттың өзгеруіне бейімдеу үшін басым мемлекеттік басқару салалары бойынша климаттың өзгеруіне осалдықты бағалауды жүргізеді;
14) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша экологиялық залалды жою жөніндегі қажетті іс-шараларды жүргізеді;
15) қоршаған орта сапасының бекітілген нысаналы көрсеткіштерін ескере отырып, жергілікті деңгейде мемлекеттік экологиялық саясатты іске асыруды қамтамасыз етеді;
16) жұртшылықтың қоршаған ортаны қорғауға қатысты мәселелер бойынша шешімдер қабылдау процесіне қатысу құқығының сақталуын қамтамасыз етеді;
17) жыл сайын 1 мамырға дейін ресми интернет-ресурста өткен жылғы:
қоршаған орта сапасының бекітілген нысаналы көрсеткіштері және барлық тиісті индикатордың нақты нәтижелері туралы;
мемлекеттік экологиялық саясаттың жергілікті деңгейде іске асырылу барысы туралы;
қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарының іске асырылу барысы және жергілікті бюджеттің осындай іс-шараларға арналған шығыстары туралы;
қоршаған ортаға жағымсыз әсер еткені үшін жергілікті бюджетке түскен төлемнің жалпы сомасы туралы ақпаратты орналастырады;
18) өз аумағында иесіз қалдықтардың анықталуын қамтамасыз етеді және осындай қалдықтардың бар екендігі туралы хабар алынған кезден бастап алты ай ішінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органды хабардар етуге және осындай қалдықтарды республикалық немесе коммуналдық меншікке түсті деп тану туралы талаппен сотқа жүгінуге міндетті;
19) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен иесіз қалдықтарды басқару қағидаларына сәйкес сот шешімімен мемлекеттік меншікке түсті деп танылған иесіз қалдықтарды басқаруды жүзеге асырады;
20) мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жергілікті жобаларына қатысты конкурсты ұйымдастырушы болады, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша конкурстық құжаттаманы әзірлейді және бекітеді;
21) аудандар мен қалалар әкімдіктерінің ұсынуы бойынша қалдықтардың түзілу көлемін азайтуды, түзілетін қалдықтарды қалпына келтіру үлесін ұлғайтуды, олардың қауіптілік деңгейін төмендетуді, қалдықтардың түзілу көлемін азайтуға бағытталған технологияларды енгізетін кәсіпкерлік субъектілерінің шаруашылық қызметін ынталандыру жөніндегі іс-шараларды айқындайды және жүзеге асырады, өнім өндіру (жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету) процесінде түзілетін қалдықтарды қалпына келтіруді жоспарлайды, осындай қалдықтарды жинау мен дайындауды, тиісті кәсіпорындар мен цехтар салуды жүзеге асырады, сондай-ақ қалдықтарды қалпына келтіруге арналған жабдықтар өндіруді ұйымдастырады, қалдықтардың түзілу көлемін азайту және түзілетін қалдықтарды қалпына келтіру үлесін ұлғайту жөніндегі іс-шараларды қаржыландыру жөніндегі облыстық әкімші болып табылады;

10) разрабатывает и согласовывает с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды целевые показатели качества окружающей среды на каждый пятилетний период;
11) обеспечивает инвентаризацию стационарных источников выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух в населенных пунктах с населением свыше десяти тысяч человек;
12) обеспечивает проведение сводных расчетов загрязнения атмосферного воздуха в населенных пунктах с населением свыше десяти тысяч человек и составление на их основе сводного тома предельно допустимых выбросов населенного пункта;
13) производит оценку уязвимости к изменению климата по приоритетным для адаптации к изменению климата;
14) проводит необходимые мероприятия по устранению экологического ущерба по согласованию с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;
15) обеспечивает реализацию государственной экологической политики на местном уровне с учетом утвержденных целевых показателей качества окружающей среды;
16) обеспечивает соблюдение права заинтересованной общественности на участие в процессе принятия решений по вопросам, касающимся охраны окружающей среды;
17) ежегодно до 1 мая обеспечивает размещение на официальном интернет-ресурсе информацию за предыдущий год:
об утвержденных целевых показателях качества окружающей среды и фактических результатах всех соответствующих индикаторов;
о ходе реализации на местном уровне государственной экологической политики;
о ходе реализации плана мероприятий по охране окружающей среды и расходах местного бюджета на такие мероприятия;
об общей сумме платы за негативное воздействие на окружающую среду, поступившей в местный бюджет.
18) обеспечивает выявление на его территории бесхозяйных отходов и в течение шести месяцев с момента получения сообщения о наличии таких отходов обязан уведомить уполномоченный орган в области охраны окружающей среды и обратиться в суд с требованием о признании таких отходов поступившими в республиканскую или коммунальную собственность;
19) осуществляет управление бесхозяйными отходами, признанными решением суда поступившими в государственную собственность, в соответствии с правилами управления бесхозяйными отходами, утвержденными уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;
20) выступает организатором конкурса в отношении местных проектов государственно-частного партнерства, разрабатывает и утверждает конкурсную документацию по согласованию с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;
21) по представлению акиматов районов и городов определяет и осуществляет мероприятия по стимулированию уменьшения объемов образования отходов, увеличения доли восстановления образуемых отходов, снижения уровня их опасности, хозяйственной деятельности субъектов предпринимательства, которые внедряют технологии, направленные на уменьшение объемов образования отходов, планирует восстановление отходов, образуемых в процессе производства продукции (выполнения работ, оказания услуг), осуществляет сбор и заготовку таких отходов, строительство соответствующих предприятий и цехов, а также организует производство оборудования для восстановления отходов, является областным администратором по финансированию мероприятий по уменьшению объемов образования отходов и увеличению доли восстановления образуемых отходов;

22) мемлекеттік орман саясатын қалыптастыру және оны іске асыру бойынша ұсыныстар әзірлеуге қатысады;
23) ормандарды күзетуді, қорғауды, молықтыру мен орман өсіруді ұйымдастырады және қамтамасыз етеді, облыстың жергілікті атқарушы органының функционалдық қарауындағы мемлекеттік орман қоры аумағында орман пайдалануды реттейді;
24) мемлекеттік орман қоры аумағында орман өрттерінің профилактикасы және оларға қарсы күрес жөніндегі жыл сайынғы іс-шаралар жоспарларын әзірлейді, бекітеді және олардың орындалуын іске асырады;
25) орман өрттерін сөндіруге арналған ұйымдардың ерікті өртке қарсы құралымдарының және басқа да құралдарының жұмыс істеуіне, осы жұмысқа тартылатын жеке тұлғаларды жүріп-тұру, өрт сөндіру құралдарымен, тамақпен және медициналық көмекпен қамтамасыз ету бойынша жәрдем көрсетеді;
26) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өртке қарсы ерікті құралымдардың жұмыс істеуіне жәрдем көрсетеді;
27) орманда өрт қаупі бар маусымға мемлекеттік орман қоры аумағында өрттерді сөндіру үшін жанар-жағармай материалдарының резервін құрады;
28) шаруа және фермер қожалықтарының және өзге де ауыл шаруашылығы ұйымдарының орман қорына іргелес аумақтарда ауыл шаруашылығы алқаптарында, жайылымдар мен шабындықтарда сабанды, аң және өзге де өсімдік қалдықтарын жағуды, шөптесін өсімдіктерді күйдіруді жүргізуіне бақылауды қамтамасыз етеді;
29) өртке қарсы насихатты ұйымдастырады, ормандарды сақтау, ормандардағы өрт қауіпсіздігі қағидаларының орындалуы туралы мәселелерді бұқаралық ақпарат құралдарында үнемі жариялап отырады;
30) қажет болған жағдайларда осы мақсат үшін арнайы комиссиялар құру жөнінде ұсыныстар енгізе отырып, облыс аумағында орман өрттерімен күрес жөніндегі жұмысты үйлестіреді;
31) орман қоры аумағында орманның зиянкестері мен ауруларына қарсы күрес және оның санитариялық жай-күйін жақсарту жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
32) жеке тұлғалардың мемлекеттік орман қоры аумағында болуына тыйым салу жөнінде, орман зиянкестері мен ауруларына қарсы күрес жөніндегі авиахимиялық, авиабиологиялық және аэрозольдық іс-шаралар жүргізу кезінде, сондай-ақ орманда өрт қаупі жоғары кезеңдерде орман пайдалану құқығын шектеу жөнінде ұсыныстар енгізеді;
33) облыстың жергілікті атқарушы органдарының функционалдық қарауындағы орман қорын мемлекеттік есепке алу, мемлекеттік орман кадастры, ормандардың мемлекеттік мониторингі бойынша материалдарды оларды орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті органға ұсыну үшін дайындайды;
34) облыстың жергілікті атқарушы органының функционалдық қарауындағы мемлекеттік орман қоры учаскелерінде аяқталған объектілерді және орман шаруашылығы іс-шараларын жүргізу нәтижесінде өндірілген дайын өнімді қабылдайды;

22) участвует в выработке предложений по формированию государственной лесной политики и ее реализации;
23) организовывает и обеспечивает охрану, защиту, воспроизводство лесов и лесоразведение, регулирует лесопользование на территории государственного лесного фонда, находящегося в функциональном ведении местного исполнительного органа области;
24) разрабатывает, утверждает и реализует выполнение ежегодных планов мероприятий по профилактике лесных пожаров и борьбе с ними на территории государственного лесного фонда;
25) оказывает содействие функционированию добровольных противопожарных формирований транспортных и других средств организаций для тушения лесных пожаров, по обеспечению привлекаемых к этой работе физических лиц средствами передвижения, пожаротушения, питанием и медицинской помощью;
26) оказывает содействие функционированию добровольных противопожарных формирований в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
27) создает резерв горюче-смазочных материалов на пожароопасный сезон в лесу для тушения пожаров на территории государственного лесного фонда;
28) обеспечивает контроль за проведением крестьянскими и фермерскими хозяйствами и иными сельскохозяйственными организациями сжигания стерни, пожнивных и иных растительных остатков на сельскохозяйственных полях, пастбищах и сенокосах, отжигов травянистой растительности на территориях, прилегающих к лесному фонду;
29) организовывает противопожарную пропаганду, регулярное освещение в средствах массовой информации вопросов о сбережении лесов, выполнении правил пожарной безопасности в лесах;
30) координирует работу по борьбе с лесными пожарами на территории области с внесением предложений по созданию в необходимых случаях для этой цели специальных комиссий;
31) организовывает на территории лесного фонда работу по борьбе с вредителями и болезнями леса и улучшению его санитарного состояния;
32) вносит предложения по запрещению пребывания физических лиц на территории государственного лесного фонда, по ограничению права лесопользования при проведении авиахимических, авиабиологических и аэрозольных мероприятий по борьбе с вредителями и болезнями леса, а также в периоды высокой пожарной опасности в лесу;
33) подготавливает материалы по государственному учету лесного фонда, государственному лесному кадастру, государственному мониторингу лесов, находящихся в функциональном ведении местных исполнительных органов области, для представления их уполномоченному органу в области лесного хозяйства;
34) принимает законченные объекты и готовую продукцию, произведенную в результате проведения лесохозяйственных мероприятий на участках государственного лесного фонда, находящихся в функциональном ведении местного исполнительного органа области;

35) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орманды пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелерінің жобаларын (түбірімен босатылатын сүрек үшін мөлшерлемелерді қоспағанда) әзірлейді;
36) облыстың жергілікті атқарушы органының функционалдық қарауындағы мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті органның және облыстың жергілікті өкілді органының қатысуымен орман ресурстарын ұзақ мерзімді орман пайдалануға беру жөнінде тендерлер ұйымдастырады және өткізеді;
37) жергілікті атқарушы органға орман ресурстары сауықтыру, рекреациялық, тарихи-мәдени, туристік және спорттық мақсаттар; аңшылық шаруашылығының мұқтаждары; жанама орман пайдалану үшін ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген облыстың жергілікті атқарушы органының қарамағындағы мемлекеттік орман қоры жерлерінде орман пайдаланушыларға құрылыс объектілері үшін учаскелер беру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
38) өздерінің ведомстволық бағынысындағы орман мекемесінің рәміздерін (эмблемасы мен туын) бекітеді;
39) жергілікті атқарушы органға уәкілетті орган айқындаған тәртіппен басқа санаттағы жерді орман қорының жеріне ауыстыру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
40) жергілікті атқарушы органға орман қоры жерлерінің санатынан орман шаруашылығын жүргізуге байланысты емес мақсаттар үшін басқа санаттағы жерлерге ауыстыру жөнінде арнайы комиссия құру туралы ұсыныстар енгізеді;
41) орман қорының жерін ауыстыруға қатысты жобалар бойынша қоғамдық тыңдаулар ұйымдастырады;
42) жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
43) жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану жөнiндегi ведомстволық ұйымдардың қызметiн үйлестiру мен бақылауды жүзеге асырады;
44) жергiлiктi маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тiзбесiн бекiту бойынша ұсыныстар енгізеді;
45) жануарлар дүниесiн пайдаланушыларға Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен аңшылық алқаптар шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерiн бекiтiп беру мен аңшылық шаруашылығын қажеттіліктері үшін сервитуттарды белгілеу жөнiнде ұсыныстар енгізеді;
46) жануарларға ауырып қалған, бекітіліп берілмеген аңшылық алқаптар мен балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде олардың қырылу қаупі төнген жағдайда оларға көмек көрсету жөніндегі іс-шараларды ұйымдастырады;
47) аңшылық шаруашылығының мұқтаждықтары үшін жануарлар дүниесін пайдаланушыларға аңшылық алқаптарды бекітіп беру бойынша конкурстар өткізеді;
48) жануарларды интродукциялау, реинтродукциялау және будандастыру, сондай-ақ жануарлардың сирек кездесетiн және жойылып кету қаупi төнген түрлерiн қолдан өсiру жөнiндегi қызметтi ұйымдастырады;

35) разрабатывает проекты ставок платы за лесные пользования на участках государственного лесного фонда (за исключением ставок за древесину, отпускаемую на корню);
36) организовывает и проводит тендеры по предоставлению лесных ресурсов в долгосрочное лесопользование на участках государственного лесного фонда, находящихся в функциональном ведении местного исполнительного органа области, с участием уполномоченного органа в области лесного хозяйства и местного представительного органа области;
37) вносит предложения в местный исполнительный орган по предоставлению лесопользователям участков под объекты строительства на землях государственного лесного фонда, находящихся в ведении местного исполнительного органа области, где лесные ресурсы предоставлены в долгосрочное лесопользование для оздоровительных, рекреационных, историко-культурных, туристических и спортивных целей; нужд охотничьего хозяйства; побочного лесного пользования;
38) утверждает символику (эмблему и флаг) лесного учреждения, находящегося в их ведомственном подчинении;
39) вносит предложения в местный исполнительный орган по переводу земель других категорий в земли лесного фонда в порядке, определенном уполномоченным органом;
40) вносит предложения в местный исполнительный орган о создании специальной комиссии по переводу из категории земель лесного фонда в земли других категорий для целей, не связанных с ведением лесного хозяйства;
41) организует общественные слушания по проектам, касающимся перевода земель лесного фонда;
42) реализует государственную политику в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
43) осуществляет координацию и контроль за деятельностью подведомственных организаций в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
44) вносит предложения по утверждению перечня рыбохозяйственных водоемов и (или) участков местного значения;
45) вносит предложения по закреплению охотничьих угодий за пользователями животным миром и установлению сервитутов для нужд охотничьего хозяйства в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
46) организует мероприятия по оказанию помощи животным в случае заболеваний, угрозы их гибели на незакрепленных охотничьих угодьях и рыбохозяйственных водоемах и (или) участках;
47) проводит конкурсы по закреплению охотничьих угодий за пользователями животным миром для нужд охотничьего хозяйства;
48) организует деятельность по интродукции, реинтродукции и гибридизации, а также по искусственному разведению редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных;

49) аңшылық алқаптарының резервтiк қорында жануарлар дүниесiн қорғауды ұйымдастырады және қамтамасыз етедi;
50) балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерiнiң резервтiк қорын қорғауды ұйымдастырады және қамтамасыз етедi;
51) ғылыми ұсынымдар негізінде балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін паспорттауды жүргізеді;
52) рекреациялық балық аулау аймағын белгілеу бойынша ұсыныстар енгізеді;
53) балық шаруашылығы учаскелерінің шекараларын белгілеу, ұйықтарды (ұйықтық учаскелерді) ашу және жабу бойынша ұсыныстар енгізеді;
54) екі және одан да көп облыс аумағында орналасқан балық шаруашылығы су айдындарында ғылыми-зерттеу үшін аулау, сондай-ақ сирек кездесетін және құрып бара жатқан жануарлар түрін қоспағанда, жануарлар әлемін пайдалануға рұқсат береді;
55) облыс аумағында жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы ғылыми зерттеулер мен жобалау-іздестіру жұмыстарын жүргізуді ұйымдастырады және (немесе) қамтамасыз етеді;
56) резервтік қордың балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде балықтардың қырылу қаупі туындаған жағдайларда уәкілетті орган ведомствосы аумақтық бөлімшесінің шешімі негізінде мелиорациялық балық аулауды ұйымдастырады;
57) инвестициялық салымдар кезінде балық шаруашылығы субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтейді;
58) акваөсіру (балық өсіру) өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыруға, сондай-ақ асыл тұқымды балық өсіруді дамытуға субсидиялар береді;
59) балық шаруашылығы субъектілеріне кредит беру кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауды жүзеге асырады (2025ж.01.01. бастап қолданысқа енгізіледі);
60) коммуналдық меншіктегі су шаруашылығы құрылыстарын басқарады, оларды қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асырады;
61) мемлекеттік меншіктегі су шаруашылығы құрылыстарын есепке алуды жүргізеді, иесіз су шаруашылығы құрылыстары табылған кезде Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген рәсімдерді жүргізеді;
62) су қорын пайдалану және қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
63) су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекциялармен, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен келісу бойынша ауыз сумен жабдықтау көздерінің су қорғау аймақтарын, белдеулері мен санитариялық қорғау аймақтарын белгілеу жөнінде ұсыныстар енгізеді;
64) су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекциялармен келісім бойынша су қорғау аймақтары мен белдеулерін шаруашылықта пайдаланудың режимі мен ерекше жағдайларын белгілеу жөнінде ұсыныстар енгізеді;

49) организует и обеспечивают охрану животного мира в резервном фонде охотничьих угодий;
50) организует и обеспечивает охрану в резервном фонде рыбохозяйственных водоемов и (или) участков;
51) на основании научных рекомендаций ведет паспортизацию рыбохозяйственных водоемов и (или) участков;
52) вносит предложения по установлению зоны рекреационного рыболовства;
53) вносит предложения по установлению границ рыбохозяйственных участков, открывает и закрывает тони (тоневые участки);
54) выдает разрешения на пользование животным миром, за исключением научно-исследовательского лова на рыбохозяйственных водоемах, расположенных на территории двух и более областей, а также редких и находящихся под угрозой исчезновений видов животных;
55) организует и (или) обеспечивает проведение научных исследований и проектно-изыскательских работ в области охраны, воспроизводства и использования животного мира на территории области;
56) организует резервном фонде мелиоративный лов рыб в случаях возникновения угрозы замора на рыбохозяйственных водоемах и (или) участках резервного фонда на основании решения территориального подразделения ведомства уполномоченного органа;
57) возмещает части расходов, понесенных субъектом рыбного хозяйства при инвестиционных вложениях;
58) выдает субсидии на повышение продуктивности и качества продукции аквакультуры (рыбоводства), а также развитие племенного рыбоводства;
59) осуществляет субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании субъектов рыбного хозяйства (вводится в действие с 01.01.2025 года);
60) управляет водохозяйственными сооружениями, находящимися в коммунальной собственности, осуществляет меры по их защите;
61) ведет учет водохозяйственных сооружений, находящихся в государственной собственности, при обнаружении бесхозяйных водохозяйственных сооружений проводят процедуры, предусмотренные гражданским законодательством Республики Казахстан;
62) реализует государственную политику в области использования и охраны водного фонда;
63) вносит предложения по установлению водоохранных зон, полосы и зон санитарной охраны источников питьевого водоснабжения по согласованию с бассейновыми инспекциями по регулированию использования и охране водных ресурсов, государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
64) вносит предложения по установлению режима и особых условии хозяйственного использования водоохранных зон и полос по согласованию с бассейновыми инспекциями по регулированию использования и охране водных ресурсов;

65) уәкілетті орган айқындаған тәртіппен конкурстық негізде, су объектілерін оқшау немесе бірлесіп пайдалануға беру жөнінде ұсыныстар енгізеді және конкурстық комиссия құрады;
66) бассейндік кеңестердің жұмысына және бассейндік келісімге қатысады, бассейндік кеңестердің қарауына су объектілерін ұтымды пайдалану және қорғау, елді мекендерді сумен жабдықтау, су бұру жөнінде ұсыныстар енгізеді, бассейндік кеңестердің ұсынымдарын зерделейді, бассейндік кеңестерді іске асыру жөнінде шаралар қабылдайды;
67) облыс аумағында су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелерін шешеді;
68) су шаруашылығы құрылыстарындағы авариялардың зардаптарын жою жөніндегі іс-шараларды ұйымдастырады;
69) облыс аумағындағы су объектілерінің жай-күйі туралы халықты хабардар етуді жүзеге асырады;
70) жер үсті көздеріндегі су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы ставкаларын әзірлейді;
71) елді мекендерді шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау үшін жерасты суларына арналған жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеуді ұйымдастырады және жүргізеді;
72) уәкілетті органға республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи-қорық қоры объектілерінің тізбесі, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен экологиялық желілер жүйесін дамыту, республикалық және жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту жөнінде ұсыныстар енгізеді;
73) ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда мемлекеттік саясатты іске асырады;
74) жергілікті маңыздағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту бойынша жаратылыстану ғылыми және техникалық-экономикалық негіздердің мемлекеттік экологиялық сараптамасын әзірлеуді және оны жүргізуді ұйымдастырады;
75) жергілікті маңыздағы мемлекеттік табиғи-қорықтық қорлар объектілерінің тізбесін бекіту бойынша ұсыныстар енгізеді, жергілікті маңыздағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту бойынша жаратылыстану ғылыми және техникалық-экономикалық негіздерді бекітеді;
76) уәкілетті органмен келісу бойынша жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту жөнінде ұсыныстар енгізеді;
77) мемлекеттік сараптаманың оң қорытындысы болған кезде уәкілетті органмен келісу бойынша республикалық маңызы бар қалалардың шекараларында орналасқан жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды функционалдық аймақтарға бөлу бөлігінде олардың техникалық-экономикалық негіздемелерін түзету жобаларын және оларды жоспарлау жобасын (инфрақұрылымды дамытудың бас жоспарын) бекітеді;
78) облыстың жергілікті атқарушы органының қарамағындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды басқару жоспарларын әзірлейді және бекітеді, оларды күзетуді, қорғауды және қалпына келтіруді, сондай-ақ ғылыми зерттеулер жүргізуді қамтамасыз етеді;

65) вносит предложения и создает конкурсную комиссию по предоставлению водных объектов в обособленное или совместное пользование на конкурсной основе в порядке, на конкурсной основе в порядке, определенном уполномоченным органом;
66) принимает участие в работе бассейновых советов и в бассейновом соглашении, вносит на рассмотрение бассейновых советов предложения по рациональному использованию и охране водных объектов, водоснабжению, водоотведению населенных пунктов, изучает рекомендации бассейновых советов, принимает меры по реализации;
67) решает вопросы обеспечения безопасности водохозяйственных систем и сооружений на территории области;
68) организует мероприятия по ликвидации последствий аварий водохозяйственных сооружений;
69) осуществляет информирование населения о состоянии водных объектов, находящихся на территории области;
70) разрабатывает ставки платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников;
71) организует и проводит государственное геологическое изучение недр на подземные воды для хозяйственно-питьевого водоснабжения населенных пунктов;
72) вносит в уполномоченный орган предложения по перечню объектов государственного природно-заповедного фонда республиканского значения, развитию системы особо охраняемых природных территорий и экологических сетей, созданию и расширению особо охраняемых природных территорий республиканского и местного значения;
73) реализует государственную политику в области особо охраняемых природных территорий;
74) организует разработку и проводит государственную экологическую экспертизу естественно научных и технико-экономических обоснований по созданию и расширению особо охраняемых природных территорий местного значения;
75) вносит предложения по утверждению перечня объектов государственного природно-заповедного фонда местного значения, утверждает естественнонаучные и технико-экономические обоснования по созданию и расширению особо охраняемых природных территорий местного значения;
76) вносит предложения по созданию и расширению особо охраняемых природных территорий местного значения по согласованию с уполномоченным органом;
77) утверждает по согласованию с уполномоченным органом проекты корректировки технико-экономических обоснований в части функционального зонирования и проект планировки (генеральный план развития инфраструктуры) особо охраняемых природных территорий местного значения, расположенных в границах городов республиканского значения, при положительном заключении государственной экспертизы;
78) разрабатывает и утверждает планы управления особо охраняемыми природными территориями, находящимися введении местного исполнительного органа области, обеспечивает проведение их охраны, защиты и восстановления, а также научных исследований;

79) заңды тұлға мәртебесі бар жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтар көрсететін қызметтер үшін тарифтердің мөлшерлерін бекіту жөнінде ұсыныстар енгізеді;
80) ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың мемлекеттік кадастрын жүргізуге қатысады;
81) уәкілетті органмен келісім бойынша облыстың жергілікті атқарушы органының қарамағындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың паспорттарын әзірлейді және бекітеді және паспорттарды уәкілетті органға тіркеуге (қайта тіркеуге) ұсынады;
82) ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың барлық түрлерін құру үшін жерді резервте қалдыру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
83) ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың шегінде осы аумақтардың экологиялық жүйелерінің, экологиялық дәліздердің жай-күйіне теріс әсер ететін қызметті, сондай-ақ осы аймақтардың оларды күзету мен пайдалану режимін шектей отырып, барлық түрлерінің күзет аймақтарын белгілеу жөнінде ұсыныстар енгізеді;
84) облыстың жергілікті атқарушы органының қарамағындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен мемлекеттік табиғи-қорық қоры объектілерінің жай-күйіне, күзетілуіне, қорғалуына және пайдаланылуына мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
85) жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғат ескерткіштерінің шекараларын және аумақтарын қорғау режимінің түрін бекіту жөнінде ұсыныстар енгізеді;
86) жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдарды тарату және олардың аумақтарын азайту жөнінде ұсыныстар енгізеді;
87) республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдардың аумағында орналасқан жер учаскелерін пайдалануды белгіленген режимді сақтай отырып жүзеге асырады;
88) "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабы 2-тармағының үшінші бөлігінде белгіленген жағдайда, уәкілетті орган ведомствосының ұсынысы бойынша босалқы жерді жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жеріне кері аудару жөнінде ұсыныстар енгізеді;
89) облыстық мәслихатқа өсімдіктер дүниесін сақтау, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы іс-шаралар жоспарының жобасын енгізеді;
90) облыстық мәслихатта тыңдау үшін өсімдіктер әлемімен жұмыс істеу мәселелері бойынша жергілікті атқарушы органның есептерін дайындайды;
91) "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен мемлекеттік табиғи-қорық қорының объектілері, экологиялық желіні дамыту саласындағы ашық ақпаратқа еркін қол жеткізуді қамтамасыз етеді;
92) өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы іс-шаралар жоспарларын әзірлейді және іске асырады;

79) вносит предложения по утверждению размеров тарифов за услуги, предоставляемые особо охраняемыми природными территориями местного значения со статусом юридического лица;
80) участвует в ведении государственного кадастра особо охраняемых природных территорий;
81) разрабатывает и утверждает по согласованию с уполномоченным органом паспорта особо охраняемых природных территорий, находящихся в ведении местного исполнительного органа области, и представляет паспорта на регистрацию (перерегистрацию) в уполномоченный орган;
82) вносит предложения по резервированию земель для создания особо охраняемых природных территорий всех видов;
83) вносит предложения по установлению охранных зон особо охраняемых природных территорий всех видов с ограничением в пределах этих зон деятельности, отрицательно влияющей на состояние экологических систем этих территорий, экологических коридоров, а также режима их охраны и использования;
84) осуществляет государственный контроль и надзор за состоянием, охраной, защитой и использованием особо охраняемых природных территорий и объектов государственного природно-заповедного фонда, находящихся в ведении местного исполнительного органа области;
85) вносит предложения по утверждению границ и вида режима охраны территорий государственных памятников природы местного значения;
86) вносит предложения по упразднению государственных природных заказников местного значения и уменьшению их территории;
87) осуществляет пользование земельными участками, расположенными на территории государственных природных заказников республиканского значения, с соблюдением установленного режима;
88) вносит предложения по переводу земель запаса обратно в земли особо охраняемых природных территорий местного значения по предложению ведомства уполномоченного органа в случае, установленном частью третьей пункта 2 статьи 23 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях";
89) вносит в областной маслихат проект плана мероприятий в области охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира;
90) подготавливает отчеты местного исполнительного органа по вопросам обращения с растительным миром для заслушивания в областном маслихате;
91) обеспечивает свободный доступ к открытой информации в области особо охраняемых природных территорий и объектов государственного природно-заповедного фонда местного значения, развития экологической сети в соответствии с Законом Республики Казахстан "О доступе к информации";
92) разрабатывает и реализует планы мероприятий в области охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира;

93) өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы қызметті ұйымдастырады;
94) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде түбірімен босатылатын сүрек үшін мөлшерлемелерді қоспағанда, өсімдіктер дүниесін арнайы пайдалану тәртібімен өсімдік ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелерін әзірлейді және облыстық мәслихатқа енгізеді;
95) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жабайы өсетін өсімдіктерді пайдалану құқығына шектеу (тоқтата тұру) белгілеу туралы шешімдер қабылдайды;
96) жеке және заңды тұлғалардың өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы ақпаратқа қол жеткізуін қамтамасыз етеді;
97) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
орыс тіліндегі 23-тармақтың 3-жолындағы мәтін өзгереді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
2. Шығыс Қазақстан облысы табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы:
1) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның электрондық түрдегі қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмесін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін эталондық бақылау банкінде жариялау үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы қаулыдан туындайтын өзге де шаралардың қабылдануын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Шығыс Қазақстан облысы әкімінің табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
Шығыс Қазақстан облысының әкімі Е. Көшербаев

93) организует деятельность в области охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира;
94) разрабатывает и вносит в областной маслихат ставки платы за пользование растительными ресурсами в порядке специального пользования растительным миром, за исключением ставок за древесину, отпускаемую на корню на участках государственного лесного фонда;
95) принимает решения об установлении ограничения (приостановление) права пользования дикорастущими растениями в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
96) обеспечивает доступ физическим и юридическим лицам к информации в области охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира;
97) осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые законодательством Республики Казахстан.";
строку 3 пункта 23 на русском языке изложить в следующей редакции:
"3. Коммунальное государственное учреждение "Лесное хозяйство Үлкен Нарын" управления природных ресурсов и регулирования природопользования Восточно-Казахстанской области";
текст строки 3 пункта 23 на казахском языке не меняется.
2. Управлению природных ресурсов и регулирования природопользования Восточно-Казахстанской области обеспечить:
1) в течении пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для опубликования в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) принятие иных мер, вытекающих из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Восточно-Казахстанской области, курирующего вопросы природных ресурсов и охраны окружающей среды.
Аким Восточно-Казахстанской области Е. Кошербаев