"Мемлекеттік тапсырысты орындайтын мемлекеттік ғылыми ұйымдардың және мемлекеттік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының ғылыми қызметкерлеріне еңбекақы төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің міндетін атқарушының 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 592 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2025 жылғы 20 ақпандағы № 70 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік тапсырысты орындайтын мемлекеттік ғылыми ұйымдардың және мемлекеттік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының ғылыми қызметкерлеріне еңбекақы төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің міндетін атқарушының 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 592 бұйрығына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік тапсырысты орындайтын мемлекеттік ғылыми ұйымдардың және мемлекеттік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының ғылыми қызметкерлеріне еңбекақы төлеу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нұрбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және ирригация министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім
министрінің
2025 жылғы 20 ақпандағы
№ 70 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім
министрінің міндетін
атқарушының
2024 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 592 бұйрығына
қосымша
Мемлекеттік тапсырысты орындайтын мемлекеттік ғылыми ұйымдардың және мемлекеттік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының ғылыми қызметкерлеріне еңбекақы төлеу қағидалары

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 25 декабря 2024 года № 592 "Об утверждении Правил оплаты труда научных работников государственных научных организаций и государственных организаций высшего и (или) послевузовского образования, выполняющих государственный заказ"
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 20 февраля 2025 года № 70
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 25 декабря 2024 года № 592 "Об утверждении Правил оплаты труда научных работников государственных научных организаций и государственных организаций высшего и (или) послевузовского образования, выполняющих государственный заказ" следующее изменение:
Правила оплаты труда научных работников государственных научных организаций и государственных организаций высшего и (или) послевузовского образования, выполняющих государственный заказ, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение десяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр науки и
высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии и природных
ресурсов Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра науки и
высшего образования
Республики Казахстан
от 20 февраля 2025 года № 70
Приложение к приказу
исполняющего обязанности
Министра науки и высшего
образования
Республики Казахстан
от 25 декабря 2024 года № 592
Правила оплаты труда научных работников государственных научных организаций и государственных организаций высшего и (или) послевузовского образования, выполняющих государственный заказ

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік тапсырысты орындайтын мемлекеттік ғылыми ұйымдардың және мемлекеттік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының ғылыми қызметкерлеріне еңбекақы төлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 28-бабының 1-тармағына және "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 148-3) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидалар мемлекеттік ғылыми ұйымдардың және тапсырысты орындайтын мемлекеттік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының, сондай-ақ мемлекеттік ғылыми қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеуді регламенттейді.
Дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы мемлекетке тиесілі ғылыми ұйымдар, сондай-ақ дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы мемлекетке тиесілі заңды тұлғаларға дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы тікелей не жанама түрде тиесілі ғылыми ұйымдар мемлекеттік ғылыми ұйымдарға теңестірілген ғылыми ұйымдар болып табылады.
3. Мемлекеттік ұйымдардың ғылыми қызметкерлерінің жалақысын төлеу мемлекеттік тапсырысты орындау кезінде еңбекақы төлеуге бекітілген бюджет шегінде жүргізіледі.
2-тарау. Мемлекеттік тапсырысты орындайтын мемлекеттік ғылыми ұйымдардың және мемлекеттік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының ғылыми қызметкерлеріне еңбекақы төлеу
4. Мемлекеттік бюджеттен жетекші ғылымдарды қоспағанда, ғылыми зерттеулер жүргізуге мемлекеттік тапсырысты (бұдан әрі – Ұйым) орындайтын мемлекеттік ғылыми ұйымдардың және мемлекеттік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының ғылыми қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеу ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық қаржыландыру кезінде базалық ставка негізінде айқындалады.
5. Лауазымдық жалақы төмендегі формула бойынша есептеледі:
ЛЖ = ЛМ х Кп
мұндағы:
ЛМ – формула бойынша есептелетін лауазымдық мөлшерлеме
ЛМ = Сбаз х Клж,
Сбаз – базалық мөлшерлеме 190 000 теңгеге;
Клж – осы қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес мемлекеттік ұйымдарының ғылыми қызметкерлерінің лауазымдық жалақыларын есептеу үшін коэффициент;
Кт – төмендегі коэффициенттердің көбейтіндісі болып табылатын түзету коэффициенті:
Кт = Ктүр х Ктип х Кбас,
мұндағы:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оплаты труда научных работников государственных научных организаций и государственных организаций высшего и (или) послевузовского образования, выполняющих государственный заказ (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 28 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике" и подпунктом 148-3) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан".
2. Настоящие Правила регламентируют оплату труда научных работников государственных научных организаций и государственных организаций высшего и (или) послевузовского образования, а также организаций, приравненных к государственным, выполняющих государственный заказ (далее – государственные организации).
Приравненными к государственным научным организациям являются научные организации, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, а также научные организации, в которых пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) прямо либо косвенно принадлежат юридическим лицам, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству.
3. Выплата заработной платы научным работникам государственных организаций производится в пределах утвержденного бюджета на оплату труда при выполнении государственного заказа.
Глава 2. Оплата труда научных работников государственных научных организаций и государственных организаций высшего и (или) послевузовского образования, выполняющих государственный заказ
4. Оплата труда научных работников государственных организаций, выполняющих государственный заказ на проведение научных исследований из государственного бюджета, за исключением ведущих ученых, при базовом финансировании научной и (или) научно-технической деятельности, определяется на основе базовой ставки.
5. Должностной оклад рассчитывается по нижеследующей формуле:
ДО = ДС х Кп
где:
ДС – должностная ставка, которая рассчитывается по формуле:
ДС = Сбаз х Кдо,
Сбаз – базовая ставка, равная 190 000 тенге;
Кдо - коэффициент для исчисления должностных окладов научных работников государственных организаций, согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам;
Кп – поправочный коэффициент, который является произведением нижеследующих коэффициентов:
Кп = Квид х Ктип х Крук,
где:

Ктүр – жүргізілетін зерттеулер түрі бойынша коэффициент: іргелі зерттеулер үшін – 1.0, қолданбалы зерттеулер үшін – 1,15;
Ктип – қаржыландыру типі бойынша коэффициент: гранттық – 2,0, бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру – 2,15, іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарды қаржыландыру – 0,67;
Кбас – жобаларды басқарудың өсу коэффициенті: басшы үшін – 1,25, орындаушы үшін – 1,0.
6. Мемлекеттік ұйымдардың ғылыми қызметкерінің жалақысы біліктілігіне, орындалатын жұмыстың күрделілігіне, жұмсалған еңбектің саны мен сапасына байланысты болады.
7. Мемлекеттік ұйымдардың ғылыми қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеу қолданыстағы заңнама нормаларына сәйкес тиісті жылға белгіленген еңбекақы төлеуге арналған бюджет (еңбекақы төлеу қоры) шеңберінде жасалған шарттарға сәйкес жүргізіледі.
8. Мемлекеттік ұйымдардың лауазымдық айлықақыларына ынталандыру төлемі ғылыми қызметкер орындайтын жұмыстардың сапасы мен қарқындылығына сәйкес бағдарламалар/жобалар басшысының жазбаша өтініші бойынша бұйрықпен ресімделген ұйым басшысының шешімімен белгіленеді және бекітілген еңбекақы қоры шегінде төленеді.
9. Еңбек шартында айқындалған еңбекақы төлеу шарттары Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі және еңбек құқығының нормаларын қамтитын өзге де нормативтік құқықтық актілерде, ұжымдық шартта, келісімдерде, жергілікті нормативтік актілерде белгіленген шарттармен салыстырғанда нашарламауы тиіс.
10. Мемлекеттік ұйымдардың ғылыми қызметкерлеріне негізгі жұмыс орны бойынша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес тиісті диплом немесе білім туралы құжатты тану туралы куәлік болған кезде ай сайынғы қосымша ақы белгіленеді.
11. Қосымша төлемдерді қоса алғанда, жалақы жұмыс берушінің жұмыс уақытын есепке алу жөніндегі құжаттарында ескерілген нақты жұмыс істеген уақыты үшін төленеді.
12. Қоса атқаратын, сондай-ақ толық емес жұмыс күні немесе толық емес жұмыс аптасы жағдайларында жұмыс істейтін мемлекеттік ұйымдардың ғылыми қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеу жұмыс істеген уақытына барабар не орындалған жұмыс көлеміне қарай жүргізіледі. Негізгі жұмыс бойынша лауазымға және қоса атқаратын жұмыс туралы еңбек шарты бойынша алмастыратын лауазымға қатысты жалақының мөлшерін айқындау қолданыстағы заңнамаға, оның ішінде Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес бағдарламалар/жобалар басшысының ұсынуы бойынша әрбір лауазым бойынша бөлек жүргізіледі.

Квид – коэффициент по виду проводимых исследований: для фундаментальных исследований –1.0, прикладных – 1,15;
Ктип – коэффициент по типу финансирования: грантовое финансирование – 2,0, программно-целевое финансирование – 2,15; финансирование научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования – 0,67
Крук – повышающий коэффициент за руководство проектами: для руководителя – 1,25, для исполнителя –1,0.
6. Заработная плата научного работника государственных организаций зависит от квалификации, сложности выполняемой работы, количества и качества затраченного труда.
7. Оплата труда научных работников государственных организаций, производится согласно заключенным договорам в рамках установленного бюджета на оплату труда (фонда оплаты труда) на соответствующий год в соответствии с нормами действующего законодательства.
8. Стимулирующая выплата к должностным окладам научных работников государственных организаций устанавливается решением руководителя организации, оформленным приказом по письменному ходатайству руководителя программ/проектов в соответствии с качеством и интенсивностью выполняемых работ научным работником и выплачивается в пределах утвержденного фонда оплаты труда.
9. Условия оплаты труда, определенные трудовым договором, не могут быть ухудшены по сравнению с условиями, установленными Трудовым Кодексом Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами, содержащими нормы трудового права, коллективным договором, соглашениями, локальными нормативными актами.
10. Научным работникам государственных организаций, по основному месту работы устанавливается ежемесячная доплата при наличии соответствующего диплома или удостоверения о признании документа об образовании согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
11. Заработная плата, включая доплаты, выплачивается за фактически отработанное время, учтенное в документах работодателя по учету рабочего времени.
12. Оплата труда научных работников государственных организаций, работающих по совместительству, а также на условиях неполного рабочего дня или неполной рабочей недели, производится пропорционально отработанному времени либо в зависимости от выполненного объема работ. Определение размеров заработной платы в отношении должности по основной работе и должности, замещаемой по трудовому договору о работе по совместительству, производится раздельно по каждой из должностей по представлению руководителя программ/проектов в соответствии с действующим законодательством, в том числе Социального кодекса Республики Казахстан.

13. Еңбек шартының талаптарымен және (немесе) жұмыс берушінің актісімен толық емес жұмыс күні немесе оны толық жүктеме болмаған кезде, сондай-ақ уақытша немесе біржолғы сипаттағы жұмыстарға ақы төлеу үшін нақты орындалған жұмыстар үшін сағат бойынша еңбекақы белгіленуі мүмкін.
14. Көрсетілген қызметкер осы кезеңде жұмыс уақытының нормасын толық орындап және еңбек нормалары (еңбек міндеттері) орындалған жағдайда, қызметкердің айлық жалақысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленген ең төменгі еңбекақы мөлшерінен төмен болмауы тиіс.
15. Осы Қағидалардың 2-тармағына сәйкес келетін, іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын гранттық, бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру және ғылыми ұйымдарды қаржыландыру нысанында бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын ұйымдар үшін осы Қағидалар осы Қағидалардың қолданысы енгізіле бастағаннан бастап жарияланған конкурстық рәсімдердің нәтижелері бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындауға арналған міндеттемелер бойынша туындаған қатынастарға қолданылады.
Мемлекеттік тапсырысты
орындайтын мемлекеттік
ғылыми ұйымдардың және
мемлекеттік жоғары және
(немесе) жоғары оқу орнынан
кейінгі білім беру ұйымдарының
ғылыми қызметкерлеріне
еңбекақы төлеу қағидаларына
1-қосымша
Мемлекеттік ұйымдардың ғылыми қызметкерлері лауазымдарының сыныптауышы
Сынып
Лауазым атауы
1
Бас ғылыми қызметкер, профессор, меңгеруші инженер, бөлім меңгерушісі
2
Жетекші ғылыми қызметкер, қауымдастырылған профессор (доцент) қауымдастырылған профессор (доцент)
3
Аға ғылыми қызметкер
4
Ғылыми қызметкер, жетекші инженер
5
Кіші ғылыми қызметкер
6.
Сарапшы, инженер, аға зертханашы
7.
Зертханашы, техник, ассистент, кеңесші
Ескертпе*: ұйымдардың басшыларына осы сыныптамада көрсетілген лауазымдардың атауларына қызмет ерекшелігін сипаттайтын арнаулы қосымша атауларды қолдануға, сондай-ақ функционалдық міндеттерін негізге ала отырып, лауазымдардың өзге де атауларын теңестіруге құқық беріледі.
Мемлекеттік тапсырысты
орындайтын мемлекеттік
ғылыми ұйымдардың және
мемлекеттік жоғары және
(немесе) жоғары оқу орнынан
кейінгі білім беру ұйымдарының
ғылыми қызметкерлеріне
еңбекақы төлеу қағидаларына
2-қосымша
Мемлекеттік ұйымдардың ғылыми қызметкерлерінің лауазымдық жалақыларын есептеуге арналған коэффициенттер
Сынып
Мамандығы бойынша жұмыс өтілі (жылдар бойынша)
0-1
1-2
2-3
3-5
5-7

13. Условиями трудового договора и (или) актом работодателя может устанавливаться почасовая оплата труда за фактически выполненные работы при неполном рабочем дне или его неполной загрузке, а также для оплаты работ временного или разового характера.
14. Месячная заработная плата работника не может быть ниже минимального размера оплаты труда, установленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан, при условии, что указанным работником полностью отработана за этот период норма рабочего времени и выполнены нормы труда (трудовые обязанности).
15. Для организаций, соответствующих пункту 2 настоящих Правил, финансируемых за счет бюджетных средств в форме грантового, программно-целевого финансирования и финансирования научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования настоящие Правила, распространяются на отношения, возникшие по обязательствам на выполнение научно-исследовательских работ по результатам объявленных конкурсных процедур с начала введения действия настоящих Правил.
Приложение 1
к Правилам оплаты труда
научных работников
государственных научных
организаций и государственных
организаций высшего и (или)
послевузовского образования,
выполняющих государственный заказ
Классификация должностей научных работников государственных организаций
Класс
Наименование должности*
1
Главный научный сотрудник, профессор, заведующий лабораторией, заведующий отделом
2
Ведущий научный сотрудник, ассоциированный профессор (доцент), ассоциированный профессор (доцент)
3
Старший научный сотрудник
4
Научный сотрудник, ведущий инженер
5
Младший научный сотрудник
6
Эксперт, инженер, старший лаборант
7
Лаборант, техник, ассистент, консультант
Примечание*: руководителям организаций предоставляется право к наименованиям должностей, указанным в данной классификации, применять специальные дополнительные наименования, характеризующие специфику деятельности, а также приравнивать иные наименования должностей, исходя из функциональных обязанностей.
Приложение 2
к Правилам оплаты труда
научных работников
государственных научных
организаций и государственных
организаций высшего и (или)
послевузовского образования,
выполняющих государственный заказ
Коэффициенты для исчисления должностных окладов научных работников государственных организаций
Класс Стаж работы по специальности в годах
0-1
1-2
2-3
3-5
5-7