Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2025 жылғы 27 ақпандағы № 103-н/қ бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Электр энергетикасы саласындағы нормативтік техникалық құжаттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 580 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14771 болып тіркелген) өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
атауы жаңа редакцияда жазылсын:
"Электр энергетикасы және жылу энергетикасы саласындағы нормативтік техникалық құжаттарды бекіту туралы";
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
""Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақта:
42) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"42) осы бұйрыққа 42-қосымшаға сәйкес Жылу электр станцияларының турбиналық жабдығының автоматты реттегіштерін ретке келтіру жөніндегі әдістемелік нұсқаулар бекітілсін;";
мынадай мазмұндағы 43) және 44) тармақшалармен толықтырылсын:
"43) осы бұйрыққа 43-қосымшаға сәйкес Орталықтандырылған және жергілікті жылумен жабдықтау жүйелеріне жататын жылу энергетикасы объектілері үшін сенімділік пен қауіпсіздіктің жоспарлы және ең төменгі көрсеткіштерін есептеу және бекіту әдістемесі бекітілсін;
44) осы бұйрыққа 44-қосымшаға сәйкес Желілердегі жылу ысырабын анықтау әдістемесі бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Диірмен-желдеткіштердің жұмыс қалақтары мен ұлу сауытының металы шығысының нормаларын есептеу әдістемесінің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Диірмен-желдеткіштердің жұмыс қалақтары мен ұлу сауытының металы шығысының нормаларын есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленген және жылу электр станцияларының диірмен-желдеткіштердің жұмыс қалақтары мен ұлу сауыты металының нормативтік шығысын айқындауға арналған.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мұнаралы градирняларды жөндеу кезіндегі кесілген ағаш материалдары шығысының нормаларын есептеу әдістемесінің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства энергетики Республики Казахстан
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2025 года № 103-н/қ
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 580 "Об утверждении нормативных технических документов в области электроэнергетики" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14771) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в новой редакции:
"Об утверждении нормативных технических документов в области электроэнергетики и теплоэнергетики";
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКAЗЫВAЮ:";
в пункте 1:
подпункт 42) изложить в новой редакции:
"42) Методические указания по наладке автоматических регуляторов турбинного оборудования тепловых электростанций, согласно приложению 42 к настоящему приказу;";
дополнить подпунктами 43) и 44) следующего содержания:
"43) Методика расчета и утверждения плановых и минимальных показателей надежности и безопасности для объектов теплоэнергетики, относящихся к централизованным и местным системам теплоснабжения, согласно приложению 43 к настоящему приказу;
44) Методика определения тепловых потерь в сетях, согласно приложению 44 к настоящему приказу.";
пункт 1 Методики расчета норм расхода металла рабочих лопаток и улиточной брони мельниц–вентиляторов, утвержденной указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящая Методика расчета норм расхода металла рабочих лопаток и улиточной брони мельниц-вентиляторов (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 и предназначена для определения расхода металла рабочих лопаток и улиточной брони мельниц-вентиляторов тепловых электростанций.";
пункт 1 Методики расчета норм расхода пиломатериалов при ремонте башенных градирен, утвержденной указанным приказом, изложить в новой редакции:

"1. Осы Мұнаралы градирняларды жөндеу кезіндегі кесілген ағаш материалдары шығысының нормаларын есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленген және жылу электр станцияларының мұнаралы градирняларын жөндеу кезіндегі кесілген ағаш материалдарының шығысын айқындауға арналған.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Гидроэлектр станцияларындағы су ағынын есепке алу жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Гидроэлектр станцияларындағы су ағынын есепке алу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленген және гидроэлектр станцияларында (бұдан әрі – ГЭС) су ағынын есепке алуды ұйымдастыруға, өткізуге арналады және белгіленген қуаты 5 МВт астам барлық гидроэлектр станцияларына таралады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылу электр станцияларындағы сорбенттердің шығыс нормаларын есептеу әдістемесінің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жылу электр станцияларындағы сорбенттер шығысының нормаларын есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді және жылу электр станцияларында ағынды суларды тазалаудың технологиялық схемаларының сорбициялық сүзгіштерінде пайдаланылатын сорбенттердің шығыс нормаларын есептеу үшін қолданылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Күлді тасымалдау үшін аэронауалар мен пневмоаппараттарды жөндеуге арналған материалдар, қалқалар шығысының нормаларын есептеу әдістемесінің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Күлді тасымалдау үшін аэронауалар мен пневмоаппараттарды жөндеуге арналған материалдар, қалқалар шығысының нормаларын есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді және аэронауалар, пневоаппараттардың (пневмоқабатты бекітпелердің, пневмоқабатты ауыстырып-қосқыштардың) және пневмо-күлтаратқыштардың (жылу электр станцияларының (бұдан әрі – ЖЭС) құрғақ күлұстағыштар шанаптарынан күлді эвакуациялау және пневмотасымалдау кезінде күлдің қабатын үздіксіз режимде жалған сұйылту қағидаты бойынша жұмыс істейтін пневмокүлжойғыш жүйелерінің) ауатаратқыш қалқаларына арналған материалдар шығысының нормасын есептеуге арналған.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылу электр станцияларындағы жылу автоматикасы және өлшеу құралдарын күрделі жөндеуге арналған қосалқы бөлшектер шығысының нормаларын есептеу әдістемесінің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Настоящая Методика расчета норм расхода пиломатериалов при ремонте башенных градирен (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 и предназначена для определения расхода пиломатериалов при ремонте башенных градирен тепловых электростанций.";
пункт 1 Методических указаний по учету стока воды на гидроэлектростанциях, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по учету стока воды на гидроэлектростанциях (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и предназначены для организации и проведения учета стока воды на гидроэлектростанциях (далее – ГЭС) и распространяются на все ГЭС установленной мощностью более 5 Мегаватт (далее – МВт).";
пункт 1 Методики расчета норм расхода сорбентов на тепловых электростанциях, утвержденной указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящая Методика расчета норм расхода сорбентов на тепловых электростанциях (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и применяется для расчета норм расхода сорбентов, используемых в сорбционных фильтрах в технологических схемах очистки сточных вод на тепловых электростанциях.";
пункт 1 Методики расчета норм расхода материалов, перегородок на ремонт аэрожелобов и пневмоаппаратов для транспорта золы, утвержденной указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящая Методика расчета норм расхода материалов перегородок на ремонт аэрожелеобов и пневмоаппаратов для транспорта золы (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и предназначена для расчета норм расхода материалов на воздухораспределительные перегородки аэрожелобов, пневмоаппаратов (пневмослоевых затворов, пневмослоевых переключателей) и пневмозолораспределителей (систем пневмозолоудаления, работающих на принципе псевдоожижения слоя золы в непрерывном режиме при эвакуации и пневмотранспорте золы из бункеров сухих золоуловителей тепловых электростанций (далее – ТЭС)).";
пункт 1 Методики расчета норм расхода запасных частей на капитальный ремонт средств тепловой автоматики и измерений на тепловых электростанциях, утвержденной указанным приказом, изложить в новой редакции:

"1. Осы Жылу электр станцияларындағы жылу автоматикасы және өлшеу құралдарын күрделі жөндеуге арналған қосалқы бөлшектер шығысының нормаларын есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді және блок басқару қалқандарында немесе жылу электр станцияларының оқшауланған қалқан үй-жайларында пайдаланылатын жылу автоматикасы мен өлшеу құралдарын күрделі жөндеуге қосалқы бөлшектер шығысының нормаларын есептеуге арналған.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылу электр станцияларының өндірістік сарқынды ағын суларды тазарту қондырғыларын іске қосу және ретке келтіру жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жылу электр станцияларының өндірістік ағын суларды тазарту қондырғыларын іске қосу және ретке келтіру жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленген және өндірістік процестерде және іске қосу-ретке келтіру жұмыстары кезінде пайда болатын ағын суларды өңдеу және тазарту жөніндегі тазартқыш құрылыстарға қолданылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Газ-мазуттық қазандықтардың жану процесін реттеу жүйесін ретке келтіру жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Газ-мазуттық қазандықтардың жану процесін реттеу жүйесін ретке келтіру жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленген және жылу энергетикалық қондырғыларды автоматты реттеу жүйелеріне қолданылады әрі газ-мазуттық қазандықтардың жану процесінің автоматты реттеу жүйесін құру бойынша схемалық ұсынымдарды қамтиды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шамадан тыс қысымды энергия блоктарының қазандықтарын пайдалану үшін химиялық тазарту жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Настоящая Методика расчета норм расхода запасных частей на капитальный ремонт средств тепловой автоматики и измерений на тепловых электростанциях (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и предназначены для расчета норм расхода запасных частей на капитальный ремонт средств тепловой автоматики и измерений, эксплуатируемых на блочных щитах управления или в изолированных щитовых помещениях тепловых электростанций.";
пункт 1 Методических указаний по пуску и наладке установок очистки производственных сточных вод тепловых электростанций, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по пуску и наладке установок очистки производственных сточных вод тепловых электростанций (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и распространяются на очистные сооружения по обработке и очистке сточных вод, образующихся в производственных процессах и при пусконаладочных работах.";
пункт 1 Методических указаний по наладке системы регулирования процесса горения газомазутных котлов, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по наладке системы регулирования процесса горения газомазутных котлов (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и распространяются на автоматические системы регулирования теплоэнергетических установок и содержат схемные рекомендации по построению автоматической системы регулирования процесса горения газомазутных котлов.";
пункт 1 Методических указаний по эксплуатационной химической очистке котлов энергоблоков сверхкритического давления, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:

"1. Осы Шамадан тыс қысымды энергия блоктарының қазандықтарын пайдалану үшін химиялық тазарту жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің жүйесіндегі мамандандырылған, жобалық, жөндейтін ұйымдардың қызметкерлеріне, 25 мега Паскаль (бұдан әрі – МПа) шамадан тыс қысымды (бұдан әрі – ШТҚ) бу стационарлық тура ағынды қазандардың пайдалану тазалауларын жобалау, дайындау және жүргізу кезінде электр станцияларының пайдалану қызметкерлеріне арналған.
Әдістемелік нұсқауларды әзірлеген кезде мамандандырылған ұйымдардың, жеке электр станциялары мен Ресей Федерациясының энергетикалық жүйелерінің ШТҚ блоктарын пайдалану тазалауларын жүргізу тәжірибесі ескерілді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жуу құралдарының биологиялық ажырайтын су ерітінділерін қолдана отырып, турбоагрегаттардың май жүйелерін пайдалану үшін тазартуларды жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жуу құралдарының биологиялық ажырайтын су ерітінділерін қолдана отырып, турбоагрегаттардың май жүйелерін пайдалану үшін тазартуларды жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленген және мұнай майлайтын майлары қолданылатын құбырларды ластанудан турбо-, гидроагрегаттарды, май шаруашылықтарды май жүйелерінің, басқа да энергетикалық жабдықтың май жүйелерінің элементтерінен пайдаланылмалы тазартуларды жүргізу кезінде биологиялық ажырайтын жуу құралдарын қолдану тәртібін айқындау үшін тағайындалған.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр беру желілері мен тарату құрылғыларының иілімді өткізгіштерін тексеру жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Электр беру желілері мен тарату құрылғыларының иілімді өткізгіштерін тексеру жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленген, қысқа тұйықталу кезінде электр беру желілері мен тарату құрылғыларының иілімді өткізгіштерінің қауіпті жақындасуын немесе айқасып қалуын айқындау жөніндегі есептерді орындау кезінде пайдалану үшін қолданылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр станциялары үшін күштік кәбілдер мен кәбілдік арматуралар шығысының және резервтік запасының нормаларын есептеу әдістемесінің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Методические указания по эксплуатационной химической очистке котлов энергоблоков сверхкритического давления (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и предназначены для персонала специализированных, проектных, наладочных организаций, в системе Министерства энергетики Республики Казахстан, эксплуатационного персонала электростанций при проектировании, подготовке и проведении эксплуатационных очисток паровых стационарных прямоточных котлов сверхкритического давления (далее – СКД) 25 мега Паскаль (далее – МПа).
При составлении Методических указаний учитывался опыт проведения эксплуатационных очисток блоков СКД специализированными организациями, отдельными электростанциями и энергосистемами Российской Федерации.";
пункт 1 Методических указаний по проведению эксплуатационных очисток маслосистем турбоагрегатов с применением водных растворов биологически разлагаемых моющих средств, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по проведению эксплуатационных очисток маслосистем турбоагрегатов с применением водных растворов биологически разлагаемых моющих средств, (далее – Методические указания) разработана в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и предназначены для определения порядка применения биологически разлагаемых моющих средств, при проведении эксплуатационных очисток от загрязнений трубопроводов и элементов маслосистем турбо–, гидроагрегатов, маслохозяйств, маслосистем другого энергетического оборудования, в которых используются нефтяные смазочные масла.";
пункт 1 Методических указаний по проверке гибких проводников линий электропередачи и распределительных устройств, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по проверке гибких проводников линий электропередачи и распределительных устройств (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и применяются для использования при выполнении расчетов по определению опасного сближения или схлестывания гибких проводников линий электропередачи и распределительных устройств при коротком замыкании.";
пункт 1 Методики расчета норм расхода и резервного запаса силовых кабелей и кабельной арматуры для электростанций, утвержденной указанным приказом, изложить в новой редакции:

"1. Осы Электр станциялары үшін күштік кәбілдер мен кәбілдік арматуралар шығысының және резервтік запасының нормаларын есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленген және электр станцияларында қуатты кәбілдік арналарды жөндеуге арналған қуатты кәбілдер мен кәбілдік арматураның шығыс нормативтерін және резервтік запасын айқындауға арналған.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Гидроэлектр станцияларына жөндеу-пайдалану қызметін көрсету үшін шағын механикаландыру құралдарына, механикаландырылған қол құрал-саймандарына және арнайы керек-жарақтарға қажеттілік нормаларын есептеу әдістемесінің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Гидроэлектр станцияларына жөндеу-пайдалану қызметін көрсету үшін шағын механикаландыру құралдарына, механикаландырылған қол құрал-саймандарына және арнайы керек-жарақтарға қажеттілік нормаларын есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленген және механикаландырылған құралға (қол машиналарына), құрылыс-әрлеу машиналарына, дірілдеткіштерге, қол құрылыс-монтаждау, слесарлық, бақылау-өлшеу құралына, электр гидроэлектр станцияларына техникалық қызмет көрсету және оларды жөндеу үшін қолданылатын құрылғыларға (негізгі электр жабдығын күрделі жөндеуден басқа) қолданылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген 330-1150 киловольт электр қондырғылардың негізгі электр жабдықтары жұмысының жарты фазалы режимдерін қолдану жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы 330-1150 киловольт (бұдан әрі – кВ) электр қондырғылардың негізгі электр жабдықтары жұмысының жарты фазалы режимдерін қолдану жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Әдістемелік нұсқауларда 330-1150 кВ электр станцияларының қосалқы станцияларында және ашық тарату құрылғыларында (бұдан әрі – АТҚ) бір фазалы бірліктерден үш фазалы топтар түрінде орындалған автотрансформаторлар (трансформаторлар) мен шунттаушы реакторлардың толық емес жұмыс режимдерін қолдану жөніндегі негізгі ережелер қамтылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр станцияларының тозаң дайындау жабдықтарын жөндеу жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Настоящая Методика расчет норм расхода и резервного запаса силовых кабелей и кабельной арматуры для электростанций (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и предназначена для определения нормативов расхода и резервного запаса силовых кабелей и кабельной арматуры для ремонтов силовых кабельных линий на электростанциях.";
пункт 1 Методики расчета норм потребности в средствах малой механизации, механизированном, ручном инструменте и специальных приспособлениях для ремонтно–эксплуатационного обслуживания гидроэлектростанций, утвержденной указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящая Методика расчета норм потребности в средствах малой механизации, механизированном, ручном инструменте и специальных приспособлениях для ремонтно–эксплуатационного обслуживания гидроэлектростанций (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и распространяется на механизированный инструмент (ручные машины), строительно–отделочные машины, вибраторы, ручной строительно–монтажный, слесарный, контрольно–измерительный инструмент, приспособления, применяемые для технического обслуживания и ремонта электрических гидроэлектростанций (кроме капитального ремонта основного энергетического оборудования).";
пункт 1 Методических указаний по применению неполнофазных режимов работы основного электрооборудования электроустановок 330–1150 киловольт, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по применению неполнофазных режимов работы основного электрооборудования электроустановок 330–1150 киловольт (далее – кВ) (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.
Методические указания содержат основные положения по применению на подстанциях и в открытых распределительных устройствах (далее – ОРУ) электрических станций 330–1150 кВ неполнофазных режимов работы автотрансформаторов (трансформаторов) и шунтирующих реакторов, выполненных в виде трехфазных групп из однофазных единиц.";
пункт 1 Методических указаний по ремонту оборудования пылеприготовления электростанций, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:

"1. Осы Электр станцияларының тозаң дайындау жабдықтарын жөндеу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленген және тозаң дайындау жабдығын жобалау, дайындау және оларға жөндеу жүргізу кезінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі жүйесіндегі мамандандырылған, жөндеу ұйымдарының персоналына, электр станцияларының пайдаланатын персоналына арналған.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылу электр станцияларының жылу механикалық жабдықтарының инфрақызыл диагностикасы жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жылу электр станцияларының жылу механикалық жабдықтарының инфра-қызыл диагностикасы жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулықтар) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленген, ғимараттар мен құрылыстарды, қазандықтарды, бу құбырларын, түтін құбырлары мен жылу желілерін жылуға ден қойып зерттеп-қарау шарттары мен тәртібін қарастырады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылу электр станцияларындағы азот шығысының нормаларын есептеу әдістемесінің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жылу электр станцияларындағы азот шығысының нормаларын есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленген және монтаждаудан немесе күрделі жөндеуден кейін Электролизді қондырғыны (бұдан әрі – ЭҚ) іске қосу кезінде аппараттар мен құбырларды азотпен үрлеу үшін пайдаланылатын азоттың шығыс нормативін айқындауға арналған.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылу көзіне жылумен жабдықтаудың бу жүйесінен қайтқан конденсат шығысы мен санын өлшеу жөніндегі әдістемелік нұсқауларда:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жылу көзіне жылумен жабдықтаудың бу жүйесінен қайтқан конденсат шығысы мен санын өлшеу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленген және жылумен жабдықтаудың бу жүйесінен жылу көзіне қайтарылған конденсаттың шығысы мен санының (бұдан әрі – конденсаттың шығысы мен саны) жазылған қатесі бар өлшеуін ұйымдастыруға және жүргізуге арналған.
Конденсаттың шығысы мен саны бойынша өлшеу ақпараты технологиялық режимді және жылумен жабдықтау бу жүйесінің жұмысын талдауды жүргізу, жіберілген жылу энергиясы мен жылу жеткізгішті есепке алу кезінде пайдаланылады.";
13-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Методические указания по ремонту оборудования пылеприготовления электростанций (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и предназначены для персонала специализированных, ремонтных организаций, в системе Министерства энергетики Республики Казахстан, эксплуатационного персонала электростанций, при проектировании, подготовке и проведении ремонта оборудования пылеприготовления.";
пункт 1 Методических указаний по инфракрасной диагностике тепломеханического оборудования тепловых электростанций, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Методические указания по инфракрасной диагностике тепломеханического оборудования тепловых электростанций (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, рассмотрены условия и порядок тепловизионного обследования зданий и сооружений, котлов, паропроводов, дымовых труб и тепловых сетей.";
пункт 1 Методики расчета норм расхода азота на тепловых электростанциях, утвержденной указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящая Методика расчета норм расхода азота на тепловых электростанциях (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и предназначена для определения нормативного расхода азота, используемого для продувки азотом аппаратов и трубопроводов во время пуска электролизной установки (далее – ЭУ) после монтажа или капитального ремонта.";
в Методических указаниях по измерению расхода и количества конденсата, возвращенного из паровой системы теплоснабжения на источник тепла, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по измерению расхода и количества конденсата, возвращенного из паровой системы теплоснабжения на источник тепла (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и предназначена для организации и проведения измерений с приписанной погрешностью расхода и количества конденсата, возвращенного из паровой системы теплоснабжения на источник тепла (далее – расход и количество конденсата).
Измерительная информация по расходу и количеству конденсата используется при ведении технологического режима и анализа работы паровой системы теплоснабжения, учете отпущенной тепловой энергии и теплоносителя.";
пункт 13 изложить в новой редакции:

"13. Өлшеуді орындауға дайындық "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 17 наурыздағы № 207 бұйрығымен бекітілген Жылу энергиясын жіберуді және жеткізгішін есепке алу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10862 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығымен бекітілген Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10907 болып тіркелген) (бұдан әрі – электр қондырғыларының ҚТҚ-сы) сәйкес өлшеу жүйелерін пайдалануға беру жөніндегі іс-шаралар кешенін жүзеге асыруды білдіреді, олардың негізгілері мыналар болып табылады:
1) ӨҚ-ларды тексеруді жүргізу;
2) жобалау құжаттамасына сәйкес монтаждау дұрыстығын тексеру;
3) баптау жұмыстарын жүргізу;
4) өлшеу жүйелерін пайдалануға беру.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылу көзіндегі жылумен жабдықтаудың су жүйесінің құбыржолдарындағы жылу тасығыштың шығысы мен санын өлшеу жөніндегі әдістемелік нұсқауларда мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жылу көзіндегі жылумен жабдықтаудың су жүйесінің құбыржолдарындағы жылу тасығыштың шығысы мен санын өлшеу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленген және жылу жеткізгіштің (беруші және кері құбыржолдардағы) шығысы мен санының жазылған қатесі бар өлшеуін ұйымдастыру және жүргізу кезінде жылу көздерінде (жылу электр станцияларында, қазандықтарда) пайдалануға арналған.
Жылу жеткізгіштің шығысы мен саны бойынша өлшеу ақпараты жылумен жабдықтау су жүйесінің жұмысының технологиялық режимін және оны талдауды жүргізу, тұтынушыларға жылу көзінен ыстық сумен бірге берілетін, жіберілген жылу энергиясының санын есептеу кезінде пайдаланылады.";
12-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"12. Өлшеуді орындауға дайындық "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 17 наурыздағы № 207 бұйрығымен бекітілген Жылу энергиясын жіберуді және жеткізгішін есепке алу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10862 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығымен бекітілген Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10907 болып тіркелген) (бұдан әрі – электр қондырғыларының ҚТҚ-сы) сәйкес өлшеу жүйелерін пайдалануға беру жөніндегі іс-шаралар кешенін жүзеге асыруды білдіреді, олардың негізгілері мыналар болып табылады:

"13. Подготовка к выполнению измерений заключается в осуществлении комплекса мероприятий по вводу измерительных систем в эксплуатацию, согласно Закону Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений", Правил учета отпуска тепловой энергии и теплоносителя, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 17 марта 2015 года № 207 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10862) и Правил техники безопасности при эксплуатации электроустановок, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10907) (далее – ПТБ электроустановок), основными являются:
1) проведение поверки СИ;
2) проверка правильности монтажа в соответствии с проектной документацией;
3) проведение наладочных работ;
4) введение измерительных систем в эксплуатацию.";
в Методических указаниях по измерению расхода и количества теплоносителя в трубопроводах водяной системы теплоснабжения на источнике тепла, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по измерению расхода и количества теплоносителя в трубопроводах водяной системы теплоснабжения на источнике тепла (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и предназначена для использования на источниках тепла (тепловых электростанциях, котельных) при организации и проведении измерений с приписанной погрешностью расхода и количества теплоносителя (в трубопроводах подающем и обратном) (далее – расход и количество теплоносителя).
Измерительная информация по расходу и количеству теплоносителя используется при ведении технологического режима и анализа работы водяной системы теплоснабжения, расчете количества отпущенной тепловой энергии, поставляемой потребителям с горячей водой от источника тепла.";
пункт 12 изложить в новой редакции:
"12. Подготовка к выполнению измерений заключается в осуществлении комплекса мероприятий по вводу измерительных систем в эксплуатацию, согласно Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений", Правил учета отпуска тепловой энергии и теплоносителя, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 17 марта 2015 года № 207 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10862) и Правил техники безопасности при эксплуатации электроустановок, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10907) (далее - ПТБ электроустановок), основными являются:

1) ӨҚ-ларды тексеруді жүргізу;
2) жобалау құжаттамасына сәйкес монтаждау дұрыстығын тексеру;
3) баптау жұмыстарын жүргізу;
4) өлшеу жүйелерін пайдалануға беру.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылу электр станцияларына арналған гидразин шығысының нормаларын есептеу әдістемесінің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жылу электр станцияларына арналған гидразин шығысының нормаларын есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) оттегі коррозиясының және қазандықтардың, бу турбиналарының, конденсаторлар мен су конденсат трактісі жабдығы металының коррозиялық жарылуының алдын алу және темірдің, мыстың және коррозияның басқа да өнімдерінің конденсаттық, қоректік, қазандық судағы және қазандықтар буындағы тотыққан заттардың мөлшерін азайту үшін қажетті гидразиннің жұмсалуын нормалау мақсаттары үшін "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Белгіленген қуаты сағатына 100 гигакалория және одан жоғары қазандық қондырғыларының тозаң дайындау жүйесін жөндеуден пайдалануға қабылдап алу жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Белгіленген қуаты сағатына 100 гигакалорий және одан жоғары қазандық қондырғыларының тозаң дайындау жүйелерінің маңызды тораптарын жөндеуден пайдалануға қабылдап алу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленген және белгіленген қуаты 100 Гкал/сағ және одан жоғары қазандық қондырғылардың тозаң дайындау жүйелерінің маңызды тораптарын жөндеуден пайдалануға қабылдап алу кезінде техникалық талаптарды бағалауға арналған.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр станцияларындағы отынның үлестік шығыстарының өзгерістерін талдау жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Электр станцияларындағы отынның үлестік шығыстарының өзгерістерін талдау жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Әдістемелік нұсқаулар электр станцияларының энергетикалық қазандықтарының жалпы отын шығыстарын ол босататын электр энергиясы мен жылу арасында бөлу кезіндегі бірыңғай әдіснамалық тәсілді қамтамасыз ету жөніндегі ұсынымдар болып табылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылу электр станцияларындағы арнайы тарылтатын құрылғыларды қолдану арқылы мазут шығысын өлшеу жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:

1) проведение поверки СИ;
2) проверка правильности монтажа в соответствии с проектной документацией;
3) проведение наладочных работ;
4) введение измерительных систем в эксплуатацию.";
пункт 1 Методики расчета норм расхода гидразина для тепловых электростанций, утвержденной указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящая Методика расчета норм расхода гидразина для тепловых электростанций (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, для целей нормирования расхода гидразина, необходимого для предупреждения кислородной коррозии и коррозионного растрескивания металла котлов, паровых турбин, конденсаторов и оборудования водоконденсатного тракта и снижения содержания окислов железа, меди и других продуктов коррозии в конденсатной, питательной, котловой водах и паре котлов.";
пункт 1 Методических указаний по приемке из ремонта в эксплуатацию ответственных узлов систем пылеприготовления котельных установок с установленной мощностью 100 гигакалорий в час и более, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по приемке из ремонта в эксплуатацию ответственных узлов систем пылеприготовления котельных установок с установленной мощностью 100 гигакалорий в час (далее – Гкал/час) и более (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и предназначены для оценки технических требований при приемке из ремонта в эксплуатацию ответственных узлов систем пылеприготовления котельных установок с установленной мощностью 100 Гкал/час и более.";
пункт 1 Методических указаний по анализу изменения удельных расходов топлива на электростанциях, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по анализу изменения удельных расходов топлива на электростанциях (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и предназначены для анализа изменения удельных расходов топлива на электростанциях.
Методические указания являются рекомендацией, по обеспечению единого методологического подхода при эффективном распределении общего расхода топлива энергетическими котлами электростанций между отпускаемыми тепловой и электрической энергией.";
пункт 1 Методических указаний по измерению расхода мазута с применением специальных суживающих устройств на тепловых электростанциях, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:

"1. Осы Жылу электр станцияларындағы арнайы тарылтатын құрылғыларды қолдану арқылы мазут шығысын өлшеу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленген және жылу электр станцияларында (бұдан әрі – ЖЭС) мазут шығын өлшеуге арналған.
Мазут шығысын өлшеуді ұйымдастыру мен орындау ЖЭС-та жүргізіледі және шығын өлшеуіш, арнайы тарылтатын құрылғыларға (бұдан әрі – АТҚ) қолданылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылу электр станцияларындағы энергияны үнемдеу іс-шараларының экономикалық тиімділігін экспресс-бағалау жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жылу электр станцияларындағы энергияны үнемдеу іс-шараларының экономикалық тиімділігін экспресс-бағалау жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленген, жылу электр станцияларында жүргізілетін энергия үнемдеу іс-шараларының тиімділігін анықтау бойынша экспресс-бағалау есептеулерін жүргізудің бірыңғай қағидаттары мен тәртібін белгілейді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылу электр станцияларының релелік қорғаныс және автоматика құрылғыларын жаңғырту, реконструкциялау және ауыстыру жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жылу электр станцияларының релелік қорғаныс және автоматика құрылғыларын жаңғырту, реконструкциялау және ауыстыру жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленген және ресурсын тауысқан немеген моральдық жағынан ескірген жылу электр станцияларының релелік қорғау және автоматика құрылғыларын жаңғырту, реконструкциялау және ауыстыру үшін қолданылады.
Жылу электр станцияларының релелік қорғау және автоматика (бұдан әрі – РҚА) құрылғыларын жаңғырту, реконструкциялау және ауыстыру энергетикалық жүйелер жұмысының орнықтылығы мен сенімділігін қамтамасыз етуді білдіреді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Энергия жүйесінің электр бөлігіндегі аварияларды жою жөніндегі әдістемелік нұсқаулықтардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Методические указания по измерению расхода мазута с применением специальных суживающих устройств (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и предназначены измерения расхода мазута на тепловых электростанциях (далее – ТЭС).
Организация и выполнение измерений расхода мазута производится на ТЭС и распространяется на расходомерные, специальные суживающие устройства (далее – ССУ).";
пункт 1 Методических указаний по экспресс–оценке экономической эффективности энергосберегающих мероприятий на тепловых электростанциях, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по экспресс–оценке экономической эффективности энергосберегающих мероприятий на тепловых электростанциях (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, устанавливают единые принципы и порядок проведения экспресс–оценочных расчетов по определению эффективности энергосберегающих мероприятий, проводимых на тепловых электростанциях.";
пункт 1 Методических указаний по модернизации, реконструкции и замене устройств релейной защиты и автоматики тепловых электростанций, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по модернизации, реконструкции и замене устройств релейной защиты и автоматики тепловых электростанций (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и применяются для модернизации, реконструкции и замены устройств релейной защиты и автоматики тепловых электростанций, выработавших ресурс или морально устаревших.
Модернизация, реконструкция и замена устройств релейной защиты и автоматики (далее – РЗА) тепловых электростанций заключается в обеспечении устойчивости и надежности работы энергосистем.";
пункт 1 Методических указаний по ликвидации аварий в электрической части энергосистемы, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:

"1. Осы Энергия жүйесінің электр бөлігіндегі аварияларды жою жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленген және электр жүйесі электр бөлігінің жұмыс істеу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кернеуі 110 киловольттан жоғары күштік кәбілдік желілерді пайдалану жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Кернеуі 110 киловольттан (бұдан әрі – кВ) жоғары күштік кәбілдік желілерді пайдалану жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленген және кернеуі 110 кВ жоғары күштік кәбілдік желілерге қолданылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр қондырғыларының жерге тұйықтау құрылғыларының жай-күйін бақылау жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Электр қондырғыларының жерге тұйықтау құрылғыларының жай-күйін бақылау жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленген және электр желілері объектілерін, сондай-ақ желілерге қосылатын электр желісі шаруашылықтарының объектілерін пайдалану процесінде, жаңадан салу, техникалық қайта жарақтандыру және реконструкциялау кезінде тұйықтаушы құрылғылардың жай-күйін бақылауды жүргізуге арналған.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылу электр станцияларындағы отынның үлестік шығыстарын нормалау жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жылу электр станцияларындағы отынның үлестік шығыстарын нормалау жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленген және жылу электр станцияларындағы (бұдан әрі – ЖЭС) отынның үлестік шығыстарын нормалауды анықтауға арналған.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр желілеріндегі электр энергиясы шығындарының нормативтік шамасын есептеу әдістемесінің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Методические указания по ликвидации аварий в электрической части энергосистемы (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и предназначены для обеспечения безопасного функционирования электрической части энергосистемы.";
пункт 1 Методических указаний по эксплуатации силовых кабельных линий напряжением свыше 110 киловольт, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по эксплуатации силовых кабельных линий напряжением свыше 110 киловольт (далее – кВ) (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и распространяются на силовые кабельные линии напряжением свыше 110 кВ.";
пункт 1 Методических указаний по контролю состояния заземляющих устройств электроустановок, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по контролю состояния заземляющих устройств электроустановок (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и предназначены для проведения контроля состояния заземляющих устройств в процессе эксплуатации, при новом строительстве, техническом перевооружении и реконструкции объектов электрических сетей, а также объектов электросетевого хозяйства, присоединяющихся к сетям.";
пункт 1 Методических указаний по нормированию удельных расходов топлива на тепловых электростанциях, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по нормированию удельных расходов топлива на тепловых электростанциях (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и предназначены для определения нормирования удельных расходов топлива на тепловых электростанциях (далее – ТЭС).";
пункт 1 Методики расчета нормативной величины потерь электрической энергии в электрических сетях, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:

"1. Осы Электр желілеріндегі электр энергиясы шығындарының нормативтік шамасын есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленген және электр желілері арқылы электр энергиясын беруді жүзеге асыратын ұйымдардың электр желілеріндегі электр энергиясының технологиялық шығындарын есептеуге арналған.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Энергия жүйесіндегі технологиялық бұзушылықтардың алдын алу және оларды жою үшін электр энергиясын (қуатын) тұтынуды шектеу кестелерін жасау және қолдану жөніндегі әдістемелік нұсқауларда:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Энергия жүйесіндегі технологиялық бұзушылықтардың алдын алу және оларды жою үшін электр энергиясын (қуатын) тұтынуды шектеу кестелерін жасау және қолдану жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі - Әдістемелік нұсқаулар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
12-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"12. ЖО ҰДО ЭКН субъектілері шектеулер кестесін келіспеген немесе ұсынбаған жағдайда, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 2 ақпандағы № 58 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10552 болып тіркелген) Қазақстанның бірыңғай электр энергетикасы жүйесінде авариялық бұзшылықтарды болғызбау және оларды жою жөніндегі қағидаларына сәйкес өз қалауы бойынша тұтынушыларды шектеу және сөндіру кестелері енгізіледі. Электр энергиясын (қуатын) тұтынуды шектеуді енгізу жөніндегі жедел өкімдер орындалмаған жағдайда, ЖО ҰДО (ӨДО) диспетчері "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Ұлттық Электр Желісіне қосылу нүктелерінде ЭКН субъектілерінің электр қондырғысын сөндіреді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Салалық циркулярлар мен аварияға қарсы нұсқамаларды әзірлеу жөніндегі әдістемелік нұсқауларда:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы салалық циркулярлар мен аварияға қарсы нұсқамаларды әзірлеу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі - Әдістемелік нұсқаулар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді және аварияға қарсы нұсқамалар мен салалық циркулярлардың салалық өкімдік құжаттарының екі түріне қолданылады.";
11-тармақ алып тасталсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылу электр станцияларындағы сутегі шығыны нормаларын есептеу әдістемесінің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Настоящая Методика расчета нормативной величины потерь электрической энергии в электрических сетях (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и предназначены для расчета технологических потерь электрической энергии в электрических сетях организаций, осуществляющих передачу электрической энергии по электрическим сетям.";
в Методических указаний по составлению и применению графиков ограничения потребления электрической энергии (мощности) для предотвращения и ликвидации технологических нарушений в энергосистеме, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по составлению и применению графиков ограничения потребления электрической энергии (мощности) для предотвращения и ликвидации технологических нарушений в энергосистеме (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 12 изложить в новой редакции:
"12. В случае несогласования или не предоставления графика ограничений субъектами ОРЭ НДЦ СО вводятся графики ограничений и отключение потребителей по своему усмотрению согласно Правил по предотвращению аварийных нарушений в единой электроэнергетической системе Казахстана и их ликвидации, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 2 февраля 2015 года № 58 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10552). В случае невыполнения оперативных распоряжений по вводу ограничений потребления электрической энергии (мощности) диспетчер НДЦ СО (РДЦ) согласно Закону Республики Казахстан "Об электроэнергетике" отключает электроустановки субъектов ОРЭ в точках подключения к национальной электрической сети.";
в Методических указаниях по разработке отраслевых циркуляров и противоаварийных предписаний, утвержденных указанным приказом, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по разработке отраслевых циркуляров и противоаварийных предписаний, (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и распространяются на два вида отраслевых распорядительных документов противоаварийные предписания и отраслевые циркуляры.";
пункт 11 исключить;
пункт 1 Методики расчета норм расхода водорода на тепловых электростанциях, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:

"1. Осы Жылу электр станцияларындағы сутегі шығынының нормаларын есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылу электр станцияларындағы көмірқышқыл газын тұтыну нормаларын есептеу әдістемесінің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жылу электр станцияларындағы көмірқышқыл газын тұтыну нормаларын есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылу электр станцияларының релелік қорғаныс және автоматика құрылғыларына қызмет көрсету жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жылу электр станцияларының релелік қорғаныс және автоматика құрылғыларына қызмет көрсету жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі - Әдістемелік нұсқаулар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді және жылу электр станцияларының релелік қорғау және автоматика (бұдан әрі – РҚА) құрылғыларының сенімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін қолданылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кернеуі 110 киловольт және одан жоғары электр беру желілерін жөндеуге және техникалық қызмет көрсетуге арналған материалдар мен бұйымдар шығысының нормаларын есептеу әдістемесінің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Кернеуі 110 киловольт және одан жоғары электр беру желілерін жөндеуге және техникалық қызмет көрсетуге арналған материалдар мен бұйымдардың шығыс нормаларын есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кернеуі 110 киловольт және одан жоғары қосалқы станциялардың жабдықтарын жөндеуге және оларға техникалық қызмет көрсетуге арналған материалдар мен бұйымдар шығысының нормаларын есептеу әдістемесінің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Настоящая Методика расчета норм расхода водорода на тепловых электростанциях (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методики расчета норм расхода углекислого газа на тепловых электростанциях, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящая Методика расчета норм расхода углекислого газа на тепловых электростанциях (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методических указаний по обслуживанию устройств релейной защиты и автоматики тепловых электростанций, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по обслуживанию устройств релейной защиты и автоматики тепловых электростанций (далее – Методические указания) разработаны с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и применяются для обеспечения надежного функционирования устройств релейной защиты и автоматики (далее – РЗА) тепловых электростанций.";
пункт 1 Методики расчета норм расхода материалов и изделий на ремонт и техническое обслуживание линий электропередачи напряжением 110 киловольт и более, утвержденной указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящая Методика расчета норм расхода материалов и изделий на ремонт и техническое обслуживание линий электропередачи напряжением 110 киловольт и более (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методики расчета норм расхода материалов и изделий на ремонт и техническое обслуживание оборудования подстанций напряжением 110 киловольт и более, утвержденной указанным приказом, изложить в новой редакции:

"1. Осы Кернеуі 110 киловольт (бұдан әрі – кВ) және одан жоғары қосалқы станциялардың жабдықтарын жөндеуге және оларға техникалық қызмет көрсетуге арналған материалдар мен бұйымдардың шығыс нормаларын есептеудің осы әдістемесі (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің қаулысының 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді және номенклатура бойынша материалдарға қорлар алу үшін негіз болып табылатын кернеуі 110 кВ және одан жоғары қосалқы станцияларды күрделі жөндеуге және техникалық қызмет көрсетуге арналған материалдар шығысының салалық нормаларын және материалдар шығысының тиісті объектілік нормаларын әзірлеуге арналған.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр станциялары үшін күштік кәбілдер мен кәбілдік арматуралар шығысының және резервтік запасының нормаларын есептеу әдістемесінің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Электр станциялары үшін күштік кәбілдер мен кәбілдік арматуралар шығысының және резервтік запасының нормаларын есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленген және электр станцияларында қуатты кәбілдік арналарды жөндеуге арналған қуатты кәбілдер мен кәбілдік арматураның шығысын және резервтік запасын айқындауға арналған.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылу электр станцияларының бу турбиналарына экспресс-сынақтарды жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жылу электр станцияларының бу турбиналарына экспресс-сынақтарды жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді және жылу электр станцияларының бу турбиналарына экспресс-сынақтар жүргізу тәртібін белгілеуге арналған.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр станцияларындағы өндірістік санитария бойынша жұмысты ұйымдастыру жөніндегі әдістемелік нұсқауларда:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы электр станцияларында өндірістік санитария жөніндегі жұмысты ұйымдастыру жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – әдістемелік нұсқаулар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді және электр станцияларының энергетикалық жабдықтарына қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасы жөніндегі инженерлер мен құрылымдық бөлімшелер (цехтардың, қызметтердің, учаскелердің бастықтары, шеберлері) басшыларының практикалық жұмысына көмек көрсетуге арналған.
Осы әдістемелік нұсқауларда энергетикалық жабдықты пайдалану және жөндеу мәселелерімен айналысатын Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі жүйесіндегі барлық ұйымдар мен кәсіпорындардың құрылымдық бөлімшелерінің негізгі функциялары мен лауазымды адамдарының міндеттері регламенттелген.";
8-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Настоящая Методика расчета норм расхода материалов и изделий на ремонт и техническое обслуживание оборудования подстанций напряжением 110 киловольт (далее – кВ) и более (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и предназначена для разработки отраслевых норм расхода материалов на капитальный ремонт и техническое обслуживание подстанций напряжением 110 кВ и более, являющихся основанием для получения фондов на материалы по номенклатуре и соответствующих объектных норм расхода материалов.";
пункт 1 Методики расчета норм расхода и резервного запаса силовых кабелей и кабельной арматуры для электрических сетей, утвержденной указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящая Методика по расчету норм расхода и резервного запаса силовых кабелей и кабельной арматуры для электрических сетей (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и предназначена для определения расхода и резервного запаса силовых кабелей и кабельной арматуры для ремонтов силовых кабельных линий в предприятиях электрических сетей.";
пункт 1 Методических указаний по проведению экспресс–испытаний паровых турбин тепловых электростанций, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по проведению экспресс–испытаний паровых турбин тепловых электростанций (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и предназначены для установления порядка по проведению экспресс–испытаний паровых турбин тепловых электростанций.";
в Методических указаниях по организации работы по производственной санитарии на электростанциях, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по организации работы по производственной санитарии на электростанциях (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и предназначены для помощи в практической работе инженеров по технике безопасности и руководителей структурных подразделений (начальников, мастеров цехов, служб, участков) при обслуживании энергетического оборудования электростанций.
В настоящих Методических указаниях регламентированы основные функции структурных подразделений и обязанности должностных лиц всех организаций и предприятий в системе Министерства энергетики Республики Казахстан, занятых вопросами эксплуатации и ремонта энергетического оборудования.";
пункт 8 изложить в новой редакции:

"8. Өндірістегі жазатайым оқиға Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 20-тарауына сәйкес (бұдан әрі – Еңбек Кодексі) тергеп-тексеріледі және есепке алынады.";
12-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"12. Жоғарылауына жұмыс орнында санитариялық нормалар бойынша жол берілмейтін қауіпті және зиянды өндірістік факторлар шоғырлануының жол берілетін деңгейі және басқа да өлшемдері Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 3 тамыздағы № ҚР ДСМ-72 бұйрығымен бекітілген "Өндірістік мақсаттағы ғимараттарға және құрылыстарға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23852 болып тіркелген) (бұдан әрі – Өндірістік мақсаттағы ғимараттарға және құрылыстарға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар), Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 11 ақпандағы № ҚР ДСМ -13 бұйрығымен бекітілген "Өнеркәсіп объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26806 болып тіркелген) (бұдан әрі – Өнеркәсіп объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар) және "Табиғи және жасанды жарықтандыру" 2.04-02-2011 ҚР ҚН-ға (бұдан әрі – 2.04-02-2011 ҚР ҚН) сәйкес белгіленеді.";
Электр станцияларындағы қауіпсіздік техникасы мен өндірістік санитария бөлімінің ережесі 9-тармағының 5) және 6) тармақшалары жаңа редакцияда жазылсын:
"5) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 3 тамыздағы № ҚР ДСМ-72 бұйрығымен бекітілген "Өндірістік мақсаттағы ғимараттарға және құрылыстарға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23852 болып тіркелген);
6) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 11 ақпандағы № ҚР ДСМ -13 бұйрығымен бекітілген "Өнеркәсіп объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26806 болып тіркелген);";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық жабдықтарын технологиялық қорғау схемаларын орындау жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы жылу электр станцияларында жылу энергетикалық жабдықтарды технологиялық қорғау схемаларын орындау жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленген және жылу электр станцияларының (бұдан әрі – ЖЭС) жылу энергетикалық жабдығын технологиялық қорғау схемаларын орындау жөніндегі тәртіпке арналған.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылу электр станцияларының турбиналық жабдығының автоматты реттегіштерін реттеу жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:

"8. Несчастные случаи на производстве расследуются и учитываются в соответствии с главой 20 Трудового Кодекса Республики Казахстан (далее - Трудовой Кодекс).";
пункт 12 изложить в новой редакции:
"12. Допустимые уровни концентрации и другие параметры опасных и вредных производственных факторов, превышение которых на рабочих местах по санитарным нормам не допускается, устанавливается в соответствии с Санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к зданиям и сооружениям производственного назначения", утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 августа 2021 года № ҚР ДСМ-72 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23852) (далее – Санитарно-эпидемиологические требования к зданиям и сооружениям производственного назначения), Санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам промышленности", утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 февраля 2022 года № ҚР ДСМ -13 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26806) и СН РК 2.04-02-2011 "Естественное и искусственное освещение" (далее - СН РК 2.04-02-2011).";
подпункты 5) и 6) пункта 9 Положения об отделе техники безопасности и производственной санитарии на электростанциях изложить в новой редакции:
"5) Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к зданиям и сооружениям производственного назначения", утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 августа 2021 года № ҚР ДСМ-72 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23852);
6) Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам промышленности", утвержденные приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 февраля 2022 года № ҚР ДСМ -13 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26806);";
пункт 1 Методических указаний по выполнению схем технологической защиты теплоэнергетического оборудования тепловых электростанций, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по выполнению схем технологической защиты теплоэнергетического оборудования на тепловых электростанциях (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и предназначены для порядка по выполнению схем технологической защиты теплоэнергетического оборудования тепловых электростанций (далее – ТЭС).";
пункт 1 Методических указаний по наладке автоматических регуляторов турбинного оборудования тепловых электростанций, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:

"1. Осы жылу электр станцияларының турбиналық жабдықтарының автоматты реттегіштерін реттеу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – әдістемелік нұсқаулар) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленген және автоматты басқару жүйесіне енгізуге қатысты (бұдан әрі – РАЖ) және жылу электр станцияларының (бұдан әрі – ЖЭС) турбиналық жабдықтарының автоматты реттегіштерін реттеу жөніндегі әдістерді анықтауға дайындау үшін арналған.";
осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес көрсетілген бұйрыққа 43 және 44-қосымшалармен толықтырылсын.
2. "Электр энергетикасы саласындағы нормативтік техникалық құжаттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 6 қаңтардағы № 2 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15045 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
атауы жаңа редакцияда жазылсын:
"Электр энергетикасы және жылу энергетикасы саласындағы нормативтік техникалық құжаттарды бекіту туралы";
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
""Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылу электр станцияларындағы 30 %-дан астам ұшпа заттардың шығуымен қоңыр көмірлерді жағу кезінде газ-мазуттық отын шығысының нормаларын есептеу әдістемесінің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жылу электр станцияларындағы 30 %-дан астам ұшпа заттардың шығуымен қоңыр көмірлерді жағу кезінде газ-мазуттық отын шығысының нормасын есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылу электр станцияларындағы 20 %-дан аз ұшпа заттардың шығуымен тас көмірлерді жағу кезінде газ-мазуттық отын шығысының нормаларын есептеу әдістемесінің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жылу электр станцияларындағы 20 %-дан аз ұшпа заттардың шығуымен тас көмірлерді жағу кезінде газ-мазуттық отын шығысының нормаларын есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылу электр станцияларының энергия блоктарының жеке қажеттіліктеріне арналған бу мен конденсат шығысының нормаларын есептеу әдістемесінің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Методические указания по наладке автоматических регуляторов турбинного оборудования тепловых электростанций (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и предназначены для подготовки к включению автоматических систем регулирования (далее – АСР) и определение методов по наладке автоматических регуляторов турбинного оборудования тепловых электростанций (далее – ТЭС).";
дополнить приложениями 43 и 44 к указанному приказу согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 6 января 2017 года № 2 "Об утверждении нормативных технических документов в области электроэнергетики" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15045) следующие изменения:
заголовок изложить в новой редакции:
"Об утверждении нормативных технических документов в области электроэнергетики и теплоэнергетики";
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКAЗЫВAЮ:";
пункт 1 Методики расчета норм расхода газомазутного топлива при сжигании бурых углей с выходом летучих веществ более 30 % на тепловых электростанциях, утвержденной указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящая Методика расчета норм расхода газомазутного топлива при сжигании бурых углей с выходом летучих веществ более 30% на тепловых электростанциях (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методики расчета норм расхода газомазутного топлива при сжигании каменных углей с выходом летучих веществ менее 20 % на тепловых электростанциях, утвержденной указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящая Методика расчета норм расхода газомазутного топлива при сжигании каменных углей с выходом летучих веществ менее 20% на тепловых электростанциях (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методики расчета норм расхода пара и конденсата на собственные нужды энергоблоков тепловых электростанций, утвержденной указанным приказом, изложить в новой редакции:

"1. Осы Жылу электр станцияларының энергия блоктарының жеке қажеттіліктеріне арналған бу мен конденсат шығысының нормаларын есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кернеуі 35-500 киловольт қосалқы станциялардың жеке мұқтаждықтарына арналған электр энергиясы шығысының нормаларын есептеу әдістемесінің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Кернеуі 35-500 киловольт кіші станциялардың жеке қажеттіліктеріне арналған электр энергиясы шығысының нормаларын есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылу электр станцияларының су дайындайтын қондырғыларының технологиялық мұқтаждықтарына арналған жылу шығысының нормаларын есептеу әдістемесінің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жылу электр станцияларының су дайындайтын қондырғыларының технологиялық мұқтаждықтарына арналған жылу шығысының нормаларын есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кернеуі 220 киловольт кіші станцияларды жөндеуге арналған материалдар мен бұйымдар шығысының нормаларын есептеу әдістемесінің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Кернеуі 220 киловольт кіші станцияларды жөндеуге арналған материалдар мен бұйымдар шығысының нормаларын есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шудың рұқсат етілген деңгейлері бойынша жылу электр станцияларының өндірістік үй-жайларының сыныптауышын айқындау жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Шудың рұқсат етілген деңгейлері бойынша жылу электр станцияларының өндірістік үй-жайларының сыныптауышын айқындау жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылу электр станцияларының техникалық сумен жабдықтау жүйелерінің гидротехникалық құрылыстарын пайдалану жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Настоящая Методика расчета норм расхода пара и конденсата на собственные нужды энергоблоков тепловых электростанций (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методики расчета норм расхода электроэнергии на собственные нужды подстанций напряжением 35–500 киловольт, утвержденной указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящая Методика расчета норм расхода электроэнергии на собственные нужды подстанции напряжением 35–500 киловольт (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методики расчета норм расхода тепла на технологические нужды водоподготовительных установок тепловых электростанций, утвержденной указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящая Методика расчета норм расхода тепла на технологические нужды водоподготовительных установок тепловых электростанций (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методики расчета норм расхода материалов и изделий на ремонт подстанций напряжением до 220 киловольт, утвержденной указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящая Методика расчета норм расхода материалов и изделий на ремонт подстанций напряжением до 220 киловольт (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методических указаний по определению классификации производственных помещений тепловых электростанций по допустимым уровням шума, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по определению классификации производственных помещений тепловых электростанций по допустимым уровням шума (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методических указаний по эксплуатации гидротехнических сооружений систем технического водоснабжения тепловых электростанций, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:

"1. Осы Жылу электр станцияларының техникалық сумен жабдықтау жүйелерінің гидротехникалық құрылыстарын пайдалану жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылу электр станциялары бу турбиналарының күректі аппараты, дискілері мен роторлары металының зақымдану себептерін тексеру жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жылу электр станциялары бу турбиналарының күректі аппараты, дискілері мен роторлары металының зақымдану себептерін тексеру жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Градирнялары бар электр станцияларының сумен жабдықтаудың айналым жүйесін оңтайландыру жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Градирнялары бар электр станцияларының сумен жабдықтаудың айналым жүйесін оңтайландыру жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылу электр станцияларының техникалық сумен жабдықтау жүйелерін ретке келтіру жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жылу электр станцияларының техникалық сумен жабдықтау жүйелерін ретке келтіру жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылу электр станцияларының отын берудің аспирациялық қондырғыларын пайдалану жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Методические указания по эксплуатации гидротехнических сооружений систем технического водоснабжения тепловых электростанций (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методических указаний по расследованию причин повреждений металла лопаточного аппарата, дисков и роторов паровых турбин тепловых электростанций, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по расследованию причин повреждений металла лопаточного аппарата, дисков и роторов паровых турбин тепловых электростанций (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методических указаний по оптимизации оборотной системы водоснабжения электростанций с градирнями, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по оптимизации оборотной системы водоснабжения электростанций с градирнями (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методических указаний по наладке систем технического водоснабжения тепловых электростанций, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по наладке системы технического водоснабжения тепловых электростанций (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методических указаний по эксплуатации аспирационных установок топливоподачи тепловых электростанций, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:

"1. Осы Жылу электр станцияларының отын берудің аспирациялық қондырғыларын пайдалану жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сыртқы жылу алмастырғышы бар су жылыту қазандықтарын пайдалану жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Сыртқы жылу алмастырғышы бар су жылыту қазандықтарын пайдалану жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бу турбиналарының конденсаторларын шарлы тазарту жүйесін ретке келтіру және пайдалану жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы бу турбиналарының конденсаторларын шарлы тазарту жүйелерін баптау және пайдалану жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ыстық су аккумуляторларының бактарын тексеру жөніндегі әдістемелік нұсқауларда:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Ыстық су аккумуляторларының бактарын тексеру жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
9-қосымшаның 1-тармағы 2) тармақшасы алып тасталсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Автотрансформаторлардың және олардың жұмыс кернеуін енгізу диагностикасы жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Автотрансформаторлардың және олардың жұмыс кернеуін енгізу диагностикасы жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан былай – Әдістемелік нұсқаулар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Күштік трансформаторлардың және олардың жұмыс кернеуін енгізу диагностикасы жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Методические указания по эксплуатации аспирационных установок топливоподачи тепловых электростанций (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методических указаний по эксплуатации водогрейных котлов с внешними теплообменниками, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по эксплуатации водогрейных котлов с внешними теплообменниками (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методических указаний по наладке и эксплуатации систем шариковой очистки конденсаторов паровых турбин, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по наладке и эксплуатации систем шариковой очистки конденсаторов паровых турбин (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
в Методических указаний по обследованию баков аккумуляторов горячей воды, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по обследованию баков аккумуляторов горячей воды (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
подпункт 2) пункта 1 приложения 9 исключить;
пункт 1 Методических указаний по диагностике автотрансформаторов и их вводов на рабочем напряжении, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по диагностике автотрансформаторов и их вводов на рабочем напряжении (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методических указаний по диагностике силовых трансформаторов и их вводов на рабочем напряжении, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:

"1. Осы Күштік трансформаторлардың және олардың жұмыс кернеуін енгізу диагностикасы жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шунттаушы реакторлардың және олардың жұмыс кернеуін енгізу диагностикасы жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Шунттаушы реакторлардың және олардың жұмыс кернеуін енгізу диагностикасы жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Негізгі энергетикалық жабдықтарды қайта таңбалау жөніндегі әдестемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Негізгі энергетикалық жабдықтарды қайта таңбалау жөніндегі әдестемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр станциялары қазандықтарының қыздыру беттерінің және газ жолдарының төмен температуралық тотығуының алдын алу жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Электр станциялары қазандықтарының қыздыру беттерінің және газ жолдарының төмен температуралық тотығуының алдын алу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Вакуумдық ажыратқыштарды пайдалану жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Вакуумдық ажыратқыштарды пайдалану жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Элегаздық ажыратқыштарды пайдалану жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Методические указания по диагностике силовых трансформаторов и их вводов на рабочем напряжении (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методических указаний по диагностике шунтирующих реакторов и их вводов на рабочем напряжении, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по диагностике шунтирующих реакторов и их вводов на рабочем напряжении (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методических указаний по перемаркировке основного энергетического оборудования, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по перемаркировке основного энергетического оборудования (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методических указаний по предупреждению низкотемпературной коррозии поверхностей нагрева и газоходов котлов электростанций, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по предупреждению низкотемпературной коррозии поверхностей нагрева и газоходов котлов электростанций (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методических указаний по эксплуатации вакуумных выключателей, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по эксплуатации вакуумных выключателей (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методических указаний по эксплуатации элегазовых выключателей, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:

"1. Осы Элегаздық ажыратқыштарды пайдалану жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген 6-500 киловольт ажыратқыштарды пайдалану жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы 6-500 киловольт ажыратқыштарды пайдалану жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кернеуі 35-110 киловольт электр берудің әуе желілерін пайдалану жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Кернеуі 35-110 киловольт электр берудің әуе желілерін пайдалану жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кернеуі 220-500-1150 киловольт электр берудің әуе желілерін пайдалану жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Кернеуі 220-500-1150 киловольт электр берудің әуе желілерін пайдалану жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кернеуі 35 киловольтқа дейін күштік кәбілдік желілерді пайдалану жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Кернеуі 35 киловольтқа дейін күштік кәбілдік желілерді пайдалану жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Күштік трансформаторларды пайдалану жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Күштік трансформаторларды пайдалану жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жиынтықты таратушы элегаздық құрылғыларды пайдалану жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Методические указания по эксплуатации элегазовых выключателей (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методических указаний по эксплуатации разъединителей 6–500 киловольт, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по эксплуатации разъединителей 6–500 киловольт (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методических указаний по эксплуатации воздушных линий электропередачи напряжением 35–110 киловольт, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по эксплуатации воздушных линий электропередачи напряжением 35–110 киловольт (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методических указаний по эксплуатации воздушных линий электропередачи напряжением 220–500–1150 киловольт, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по эксплуатации воздушных линий электропередачи напряжением 220–500–1150 киловольт (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методических указаний по эксплуатации силовых кабельных линий напряжением до 35 киловольт, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по эксплуатации силовых кабельных линий напряжением до 35 киловольт (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методических указаний по эксплуатации силовых трансформаторов, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по эксплуатации силовых трансформаторов (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методических указаний по эксплуатации комплектных распределительных элегазовых устройств, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:

"1. Осы Жиынтықты таратушы элегаздық құрылғыларды пайдалану жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Май ажыратқыштарды пайдалану жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Май ажыратқыштарды пайдалану жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылу желілеріне энергетикалық зерттеулерді жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жылу желілеріне энергетикалық зерттеулерді жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр станцияларына энергетикалық зерттеулерді жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Электр станцияларына энергетикалық зерттеулерді жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр желілеріне энергетикалық зерттеулерді жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың кіріспесіне орыс тілінде өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр желілеріне энергетикалық зерттеулерді жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Электр желілеріне энергетикалық зерттеулерді жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Турбоагрегаттардың жылуды шығындауына түзетулерді есептеу жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Методические указания по эксплуатации комплектных распределительных элегазовых устройств (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методических указаний по эксплуатации масляных выключателей, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по эксплуатации масляных выключателей (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методических указаний по проведению энергетических обследований тепловых сетей, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по проведению энергетических обследований тепловых сетей (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методических указаний по проведению энергетических обследований электрических станций, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по проведению энергетических обследований электрических станций (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
преамбулу Методических указаний по проведению энергетических обследований электрических сетей, утвержденной указанным приказом, исключить;
пункт 1 Методических указаний по проведению энергетических обследований электрических сетей, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по проведению энергетических обследований электрических сетей (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методических указаний по расчету поправок к расходу тепла турбоагрегатами, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:

"1. Осы Турбоагрегаттардың жылуды шығындауына түзетулерді есептеу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Белгіленген қуаты сағатына 100 гигакалория және одан да жоғары аудандық қазандықтарды энергетикалық зерттеулерді жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Белгіленген қуаты сағатына 100 гигакалория және одан да жоғары аудандық қазандықтарды энергетикалық зерттеулерді жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тұтынушылардың электр қондырғыларына энергетикалық зерттеулерді жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Тұтынушылардың электр қондырғыларына энергетикалық зерттеулерді жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кернеуі 35-тен 1150 киловольтқа дейін электр беру әуе желілерінің техникалық жай-күйін бағалау жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Кернеуі 35-тен 1150 киловольтқа дейін электр беру әуе желілерінің техникалық жай-күйін бағалау жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулық) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр станцияларындағы қауіпсіздік техникасы бойынша жұмыстарды ұйымдастыру жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Электр станцияларындағы қауіпсіздік техникасы бойынша жұмысты ұйымдастыру жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі – Әдістемелік нұсқаулар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылу желілерін толықтыру үшін желілік суды өңдеуге және суды дайындауға арналған комплексондар шығысының нормаларын есептеу әдістемесінің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Методические указания по расчету поправок к расходу тепла турбоагрегатами (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методических указаний по проведению энергетических обследований районных котельных с установленной мощностью 100 гигакалорий в час и более, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по проведению энергетических обследований районных котельных с установленной мощностью 100 гигакалорий в час и более (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методических указаний по проведению энергетических обследований электроустановок потребителей, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по проведению обследований электроустановок потребителей (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методических указаний по оценке технического состояния воздушных линий электропередачи напряжением от 35 до 1150 киловольт, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по оценке технического состояния воздушных линий электропередачи напряжением от 35 до 1150 киловольт (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методических указаний по организации работы по технике безопасности на электростанциях, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Методические указания по организации работы по технике безопасности на электростанциях (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методики расчета норм расхода комплексонов для обработки сетевой воды и подготовки воды для подпитки тепловых сетей, утвержденной указанным приказом, изложить в новой редакции:

"1. Осы Жылу желілерін толықтыру үшін желілік суды өңдеуге және суды дайындауға арналған комплексондар шығысының нормаларын есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр станцияларының негізгі энергетикалық жабдықтарын ағымдағы жөндеуге арналған материалдар шығысының нормаларын есептеу әдістемесінің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Электр станцияларының негізгі энергетикалық жабдықтарын ағымдағы жөндеуге арналған материалдар шығысының нормаларын есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кернеуі 220 киловольтқа дейінгі кіші станцияларға техникалық қызмет көрсетуге арналған материалдар мен бұйымдар шығысының нормаларын есептеу әдістемесінің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Кернеуі 220 киловольтқа дейінгі кіші станцияларға техникалық қызмет көрсетуге арналған материалдар мен бұйымдар шығысының нормаларын есептеу әдістемесі (әрі қарай – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген 6-20/0,4 киловольт діңгекті және жиынтықты трансформаторлық қосалқы станциялар бөлшектерінің авариялық запасының нормаларын есептеу әдістемесінің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы 6-20/0,4 киловольт діңгекті және жиынтықты трансформаторлық кіші станциялар бөлшектерінің авариялық запасының нормаларын есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген 6-20/0,4 киловольт жабық трансформаторлық қосалқы станциялар және 6-20 киловольт тарату пунктері үшін материалдық-техникалық ресурстар мен жабдықтардың нормаларын есептеу әдістемесінің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы 6-20/0,4 киловольт жабық трансформаторлық кіші станциялар және 6-20 киловольт тарату пунктері үшін материалдық-техникалық ресурстар мен жабдықтардың нормаларын есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылу электр станцияларындағы және қазандықтардағы сұйық отын шығысының нормаларын есептеу әдістемесінің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Настоящая Методика расчета норм расхода комплексонов для обработки сетевой воды и подготовки воды для подпитки тепловых сетей (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методики расчета норм расхода материалов на текущий ремонт основного энергетического оборудования электростанций, утвержденной указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящая Методика расчета норм расхода материалов на текущий ремонт основного энергетического оборудования электростанций (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методики расчета норм расхода материалов и изделий на техническое обслуживание подстанций напряжением до 220 киловольт, утвержденной указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящая Методика расчета норм расхода материалов и изделий на техническое обслуживание подстанций напряжением до 220 киловольт (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методики расчета норм аварийного запаса частей мачтовых и комплектных трансформаторных подстанций 6–20/0,4 киловольт, утвержденной указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящая Методика расчета норм аварийного запаса частей мачтовых и комплектных трансформаторных подстанций 6–20/0,4 киловольт (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методики расчета норм материально–технических ресурсов и оборудования для закрытых трансформаторных подстанций 6–20/0,4 киловольт и распределительных пунктов 6–20 киловольт, утвержденной указанным приказом, изложить в новой редакции:
"1. Настоящая Методика расчета норм материально–технических ресурсов и оборудования для закрытых трансформаторных подстанций 6–20/0,4 киловольт и распределительных пунктов 6–20 киловольт (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.";
пункт 1 Методики расчета норм расхода жидкого топлива на тепловых электростанциях и котельных, утвержденной указанным приказом, изложить в новой редакции:

"1. Осы Жылу электр станцияларындағы және қазандықтардағы сұйық отын шығысының нормаларын есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323) тармақшасына сәйкес әзірленді.".
3. Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі Электр энергетикасын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мыналарды қамтамасыз етсін:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның көшірмесін электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланған кейін Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрыққа қол қойылғаннан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметті ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
А. Саткалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 27 ақпандағы
№ 103-н/қ бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2016 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 580 бұйрығына
43-қосымша
Орталықтандырылған және жергілікті жылумен жабдықтау жүйелеріне жататын жылу энергетикасы объектілері үшін сенімділік пен қауіпсіздіктің жоспарлы және ең төменгі көрсеткіштерін есептеу және бекіту әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әдістеме орталықтандырылған және жергілікті жылумен жабдықтау жүйелеріне жататын жылу энергетикасы объектілері үшін сенімділік пен қауіпсіздіктің жоспарлы және ең төменгі көрсеткіштерін есептеу, айқындау және бекіту, сондай-ақ жылумен жабдықтау субъектілерінің көрсетілген жоспарлы мәндерге қол жеткізуін айқындау тәртібін белгілейді.

"1. Настоящая Методика расчета норм расхода жидкого топлива на тепловых электростанциях и котельных (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" и подпунктом 323) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.".
3. Департаменту развития электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после подписания настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице–министра энергетики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
А. Саткалиев
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 27 февраля 2025 года
№ 103-н/қ
Приложение 43 к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 30 декабря 2016 года № 580
Методика расчета и утверждения плановых и минимальных показателей надежности и безопасности для объектов теплоэнергетики, относящихся к централизованным и местным системам теплоснабжения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика устанавливают порядок расчета, определения и утверждения плановых и минимальных показателей надежности и безопасности для объектов теплоэнергетики, относящихся к централизованным и местным системам теплоснабжения, а также определения достижения субъектами теплоснабжения, указанных плановых значений.

2. Осы Әдістемеде пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қолданылады.
3. Жылу энергетикасы объектілерінің сенімділігі мен қауіпсіздігінің көрсеткіштеріне мыналар жатады:
а) 1 км жылу желілерінде жылу желілеріндегі авариялар, І, ІІ дәрежелі істен шығулар нәтижесінде жылу энергиясын, жылу тасымалдағышты беруді тоқтату саны;
ә) белгіленген қуаттың 1 Гкал/сағ жылу энергиясы көздеріндегі авариялар, І, ІІ дәрежелі істен шығулар нәтижесінде жылу желісіне келіп түсетін су температурасы бойынша 3%-дан астам жылу энергиясы көзінің бас ысырмасының артындағы жылу тасымалдағыш параметрлерінің температуралық графиктен төмендеу жағдайларының саны.
2-тарау. Орталықтандырылған және жергілікті жылумен жабдықтау жүйелеріне жататын жылу энергетикасы объектілері үшін сенімділік пен қауіпсіздіктің ең төменгі көрсеткіштерін есептеу және бекіту тәртібі
4. Жылу энергетикасы объектілерінің сенімділігі мен қауіпсіздігінің ең төменгі көрсеткіштері көрсетілген көрсеткіштерге қол жеткізілген жылдың 31 қаңтарына дейін айқындалады.
5. Жылу энергиясы көзінен жылу тасымалдағыш параметрлерінің төмендеуіне және жылу желілерінде жылу энергиясын беруді тоқтатуға әкеп соққан авариялар, І, ІІ дәрежелі істен шығулар санымен айқындалатын жылу энергетикасы объектілерінің сенімділігі мен қауіпсіздігінің ең төмен көрсеткіштері көрсетілген көрсеткіштерге қол жеткізілген жылдың алдындағы жылдың нақты көрсеткіштерін негізге ала отырып есептеледі.
6. (Р желі min) жылу желілеріндегі авариялар, І, ІІ дәрежелі бас тартуларістен шығулар нәтижесінде жылу тасымалдаушы субъектінің жылу желісі ұзындығының бірлігіне есептегенде жылу энергиясын, жылу тасымалдағышты беру бұзылыстарының санымен айқындалатын жылу желілері үшін сенімділік пен қауіпсіздіктің ең төмен көрсеткіші мына формула бойынша есептеледі:
Р min көз = N n көз / М,
мұндағы:
N n желі – жылу желілеріндегі , авариялар, І, ІІ дәрежелі істен шығулар ар себеп болған шарт тараптарының теңгерімдік тиесілігін бөлу шекараларында тіркелген, көрсетілген көрсеткіштерге қол жеткізілген жылдың алдындағы жылдағы жылу энергиясын, жылу тасымалдағышты берудің бұзушылықтар саны.
L – екі құбырлы есептеудегі жылу желісінің жиынтық ұзындығы, километр.
7. Жылу энергиясы көздеріндегі авариялар, І, ІІ дәрежелі істен шығулар нәтижесінде жылу энергиясы көзінің белгіленген жылу қуатының бірлігіне есептегенде жылу желісіне су температурасы бойынша 3 %-дан астам жылу энергиясы көзінің бас ысырмасының артындағы жылу тасымалдағыш параметрлерінің температуралық графиктен төмендеу жағдайларының санымен айқындалатын жылу энергиясы көзі үшін сенімділік пен қауіпсіздіктің ең төменгі көрсеткіші мына формула бойынша есептеледі:
Р min көз = N n көз / M,
мұндағы:
N n көз – жылу энергиясы көздеріндегі технологиялық бұзушылықтарға себеп болған көрсетілген көрсеткіштерге қол жеткізген жылдың алдындағы жылдағы жылу желісіне келіп түсетін су температурасы бойынша 3%-дан астам жылу энергиясы көзінің бас ысырмасының артындағы жылу тасымалдағыш параметрлерінің температуралық графиктен төмендеу жағдайларының саны.
М – жылу энергиясы көздерінің жиынтық белгіленген қуаты, Гкал/сағ.

2. Термины и определения, используемые в настоящей Методике, применяются в соответствии с Законом Республики Казахстан "О теплоэнергетике".
3. К показателям надежности и безопасности объектов теплоэнергетики относятся:
а) количество прекращений подачи тепловой энергии, теплоносителя в результате аварий, отказов I и II степени на тепловых сетях на 1 км тепловых сетей;
б) количество случаев снижения параметров теплоносителя от температурного графика за головной задвижкой источника тепловой энергии по температуре воды, поступающей в тепловую сеть более 3 % в результате аварий, отказов I и II степени на источниках тепловой энергии на 1 Гкал/час установленной мощности.
Глава 2. Порядок расчета и утверждения минимальных показателей надежности и безопасности для объектов теплоэнергетики, относящихся к централизованным и местным системам теплоснабжения
4. Минимальные показатели надежности и безопасности объектов теплоэнергетики определяются до 31 января года достижения указанных показателей.
5. Минимальные показатели надежности и безопасности объектов теплоэнергетики, определяемые количеством аварий, отказов I и II степени, приведших к снижению параметров теплоносителя от источника тепловой энергии и прекращению подачи тепловой энергии в тепловых сетях, рассчитываются исходя из фактических показателей за год, предшествующий году достижения указанных показателей.
6. Минимальный показатель надежности и безопасности для тепловых сетей, определяемый количеством нарушений подачи тепловой энергии, теплоносителя в расчете на единицу длины тепловой сети теплотранспортирующего субъекта в результате аварий, отказов I и II степени на тепловых сетях (Р min сети), рассчитывается по формуле:
Р min сети = N n сети / L,
где:
N n сети - количество нарушений подачи тепловой энергии, теплоносителя за год, предшествующий году достижения указанных показателей, зафиксированное на границах раздела балансовой принадлежности сторон договора, причиной которых явились аварий, отказы I и II степени на тепловых сетях.
L - суммарная протяженность тепловой сети в двухтрубном исчислении, километров.
7. Минимальный показатель надежности и безопасности для источника тепловой энергии, определяемый количеством случаев снижения параметров теплоносителя от температурного графика за головной задвижкой источника тепловой энергии по температуре воды, поступающей в тепловую сеть более 3% в расчете на единицу установленной тепловой мощности источника тепловой энергии в результате аварий, отказов I и II степени на источниках тепловой энергии, рассчитывается по формуле:
Р min ист = N n ист / M,
где:
N n ист - количество случаев снижения параметров теплоносителя от температурного графика за головной задвижкой источника тепловой энергии по температуре воды, поступающей в тепловую сеть более 3 % за год, предшествующий году достижения указанных показателей причиной которых явились аварий, отказы I и II степени на источниках тепловой энергии.
М - суммарная установленная мощность источников тепловой энергии, Гкал/час.

8. Жылу энергетикасы объектілері үшін сенімділік пен қауіпсіздіктің ең төменгі көрсеткіштерін есептеу және бекіту үшін жылумен жабдықтау субъектілері жылу желісіне келіп түсетін су температурасы бойынша 3%-дан астам жылу энергиясы көзінің бас ысырмасының артындағы жылу тасымалдағыш параметрлерінің кестеден төмендеуі және тұтынушыларға жылу энергиясын, жылу тасымалдағышты беруді бұзуға әкеп соққан авариялар, істен шығуларды Ажыратулар журналында осы Әдістемеге 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша есепке алуды жүргізеді.
Журнал жыл бойы тұрақты негізде қатаң хронологиялық тәртіппен толтырылады, Ажыратулар журналын толтыру жөніндегі түсіндірмеге сәйкес жылу энергиясын, жылу тасымалдағышты берудің әрбір бұзылу жағдайы тіркеледі.
9. Жылумен жабдықтау субъектілері жыл сайын көрсетілген көрсеткіштерге қол жеткізген жылдың 15 қаңтарынан кешіктірмей мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелеріне Жылу энергетикасы объектілері үшін сенімділік пен қауіпсіздіктің ең төменгі көрсеткіштерін есептеу туралы ақпаратты және Ажыратулар журналының көшірмесін жібереді.
10. Жылумен жабдықтау субъектілерінен Ажыратулар журналын және Жылу энергетикасы объектілері үшін сенімділік пен қауіпсіздіктің ең төменгі көрсеткіштерін есептеу туралы ақпаратты алғаннан кейін мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі Қазақстан Республикасының жылу энергетикасы саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес жылумен жабдықтау субъектілерінен келіп түскен алынған деректерді Ажыратулар журналымен салыстырып тексеруді жүргізеді.
Дұрыс емес деректер анықталған кезде мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі Ажыратулар журналын және жылу энергетикасы объектілері үшін сенімділік пен қауіпсіздіктің ең төменгі көрсеткіштерін есептеу туралы ақпаратты жылумен жабдықтау субъектілеріне ескертулермен пысықтауға және түзетуге жібереді. Жоғарыда көрсетілген құжаттарды алғаннан кейін күнтізбелік 10 күн ішінде жылумен жабдықтау субъектілері мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесінің ескертулерін ескере отырып, түзетілген деректері бар жылу энергетикасы объектілері үшін сенімділік пен қауіпсіздіктің ең төменгі көрсеткіштерін есептеу туралы ақпаратты және Ажырату журналын жібереді.
11. Жылу энергетикасы объектілері үшін сенімділік пен қауіпсіздіктің ең төменгі көрсеткіштерін келісу мен бекітуді мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі көрсетілген көрсеткіштерге қол жеткізілген жылдың 15 ақпанына дейін жүргізеді және жылумен жабдықтау субъектілері үшін қол жеткізуге міндетті болып табылады. Жылумен жабдықтау субъектілеріне мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесінің жауап хаты жылу энергетикасы объектілері үшін сенімділік пен қауіпсіздіктің ең төменгі көрсеткіштерін келісуді және бекітуді аяқтау нысаны болып табылады.

8. Для расчета и утверждения минимальных показателей надежности и безопасности для объектов теплоэнергетики субъекты теплоснабжения производят учет аварий, отказов I и II степени, приведших к снижению параметров теплоносителя от температурного графика за головной задвижкой источника тепловой энергии по температуре воды, поступающей в тепловую сеть более 3 % и нарушению подачи тепловой энергии, теплоносителя потребителям, в Журнале отключений по форме, согласно приложениям 1 и 2 к настоящей Методике.
Журнал заполняется на постоянной основе в течение года строго в хронологическом порядке с фиксацией каждого случая нарушения подачи тепловой энергии, теплоносителя в соответствии с Пояснением по заполнению Журнала отключений.
9. Субъекты теплоснабжения ежегодно не позднее 15 января года достижения указанных показателей, направляет в территориальные подразделения государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю Информацию о расчете минимальных показателей надежности и безопасности для объектов теплоэнергетики и копию Журнала отключений.
10. После получения от субъектов теплоснабжения Журнала отключений и Информации о расчете минимальных показателей надежности и безопасности для объектов теплоэнергетики территориальное подразделение государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю проводит сверку полученных данных с Журналом отключений, поступившей от субъектов теплоснабжения в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан в области теплоэнергетики.
При выявлении недостоверных данных территориальное подразделение государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю отправляют Журнал отключений и Информацию о расчете минимальных показателей надежности и безопасности для объектов теплоэнергетики на доработку и исправление в субъекты теплоснабжения с замечаниями. В течение 10 календарных дней после получения вышеуказанных документов субъекты теплоснабжения направляют Журнал отключений и Информацию о расчете минимальных показателей надежности и безопасности для объектов теплоэнергетики с исправленными данными с учетом замечаний территориального подразделения государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю.
11. Согласования и утверждение минимальных показателей надежности и безопасности для объектов теплоэнергетики производится территориальным подразделением государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю до 15 февраля года достижения указанных показателей и является обязательным к достижению для субъектов теплоснабжения. Формой завершения согласования и утверждения минимальных показателей надежности и безопасности для объектов теплоэнергетики является ответное письмо территориального подразделения государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю в субъекты теплоснабжения.

3-тарау. Орталықтандырылған және жергілікті жылумен жабдықтау жүйелеріне жататын Жылу энергетикасы объектілері үшін сенімділік пен қауіпсіздіктің жоспарлы көрсеткіштерін есептеу және бекіту тәртібі
12. Жылу энергетикасы объектілерінің сенімділігі мен қауіпсіздігінің жоспарлы көрсеткіштері жыл сайын көрсетілген көрсеткіштерге қол жеткізілген жылдың 30 наурызына дейін белгіленеді.
13. Жылу энергиясы көзінен жылу тасымалдағыш параметрлерінің төмендеуіне және жылу желілерінде жылу энергиясын беруді тоқтатуға әкеп соққан авариялар, І, ІІ дәрежелі істен шығулар санымен айқындалатын жылу энергетикасы объектілерінің сенімділігі мен қауіпсіздігінің жоспарлы көрсеткіштері көрсетілген көрсеткіштерге қол жеткізген жылдың алдындағы жылдың нақты көрсеткіштері және пайдалануға берілетін, реконструкцияланатын және жаңғыртылатын жылу желілері (жылу энергиясы көздерінің қуаты) ұзақтығының жоспарлы мәні негізге алына отырып есептеледі.
14. Жылу желілеріндегі авариялар, І, ІІ дәрежелі істен шығулар нәтижесінде жылу тасымалдаушы субъектінің жылу желісі ұзындығының бірлігіне есептегенде жылу энергиясын, жылу тасымалдағышты беру бұзушылықтарының санымен айқындалатын жылу желілері үшін сенімділік пен қауіпсіздіктің жоспарлы көрсеткіші (P желі жосп) мына формула бойынша есептеледі:
P желі жосп = (N n желі / L) х (L - ∑L зам) / L,
мұндағы:
N n желі - жылу желілеріндегі авариялар, І, ІІ дәрежелі істен шығулар себеп болған шарт тараптарының теңгерімдік тиесілігін бөлу шекараларында тіркелген, көрсетілген көрсеткіштерге қол жеткізілген жылдың алдындағы жылдағы жылу энергиясын, жылу тасымалдағышты берудің бұзушылықтар саны.
L - екі құбырлы есептеудегі жылу желісінің жиынтық ұзындығы, километр;
∑L зам - көрсетілген көрсеткіштерге, километрге жеткен жылы пайдалануға берілетін екі құбырлы есептеудегі реконструкцияланатын және жаңғыртылатын жылу желілерінің жиынтық ұзақтығы.
15. Жылу энергиясы көздеріндегі авариялар, І, ІІ дәрежелі істен шығулар
нәтижесінде жылу энергиясы көзінің белгіленген жылу қуатының бірлігіне есептегенде жылу желісіне келіп түсетін су температурасы бойынша 3%-дан астам жылу энергиясы көзінің бас ысырмасының артындағы жылу тасымалдағыш параметрлерінің температуралық графиктен төмендеу жағдайларының санымен айқындалатын жылу энергиясы көзі үшін сенімділік пен қауіпсіздіктің жоспарлы көрсеткіші (P көз жосп) мына формула бойынша есептеледі:
P көз жосп = (N n көз / М) х (М - ∑М зам) / М,
мұндағы:
N n көз – көрсетілген көрсеткіштерге қол жеткізілген жылдың алдындағы жылдағы жылу желісіне келіп түсетін су температурасы бойынша 3%-дан астам жылу энергиясы көзінің бас ысырмасының артындағы жылу тасымалдағыш параметрлерінің температуралық кестеден төмендеу жағдайларының саны;
∑М зам - көрсетілген көрсеткіштерге қол жеткізілген жылы пайдалануға берілетін реконструкцияланатын және жаңғыртылатын жылу энергиясы көздерінің жиынтық қуаты;
М - жылу энергиясы көзінің белгіленген қуаты, Гкал / сағ.

Глава 3. Порядок расчета и утверждения плановых показателей надежности и безопасности для объектов теплоэнергетики, относящихся к централизованным и местным системам теплоснабжения
12. Плановые показатели надежности и безопасности объектов теплоэнергетики устанавливаются на каждый год до 30 марта года достижения указанных показателей.
13. Плановые показатели надежности и безопасности объектов теплоэнергетики, определяемые количеством аварий, отказов I и II степени, приведших к снижению параметров теплоносителя от источника тепловой энергии и прекращению подачи тепловой энергии в тепловых сетях, рассчитываются исходя из фактических показателей за год, предшествующий году достижения указанных показателей, и планового значения протяженности тепловых сетей (мощности источников тепловой энергии), вводимых в эксплуатацию, реконструируемых и модернизируемых.
14. Плановый показатель надежности и безопасности для тепловых сетей, определяемый количеством нарушений подачи тепловой энергии, теплоносителя в расчете на единицу длины тепловой сети теплотранспортирующего субъекта в результате аварий, отказов I и II степени на тепловых сетях (P план сети), рассчитываются по формуле:
P план сети = (N n сети / L) х (L - ∑L зам) / L,
где:
N n сети - количество нарушений подачи тепловой энергии, теплоносителя за год, предшествующий году достижения указанных показателей, зафиксированное на границах раздела балансовой принадлежности сторон договора, причиной которых явились аварий, отказы I и II степени на тепловых сетях.
L - суммарная протяженность тепловой сети в двухтрубном исчислении, километров;
∑L зам - суммарная протяженность реконструируемых и модернизируемых тепловых сетей в двухтрубном исчислении, вводимых в эксплуатацию в году достижения указанных показателей, километров.
15. Плановый показатель надежности и безопасности для источников тепловой энергии, определяемый количеством случаев снижения параметров теплоносителя от температурного графика за головной задвижкой источника тепловой энергии по температуре воды, поступающей в тепловую сеть более 3% в расчете на единицу установленной тепловой мощности источника тепловой энергии в результате аварий, отказов I и II степени на источниках тепловой энергии (P план ист), рассчитывается по формуле:
P план ист = (N n ист / М) х (М - ∑М зам) / М,
где:
N n ист - количество случаев снижения параметров теплоносителя от температурного графика за головной задвижкой источника тепловой энергии по температуре воды, поступающей в тепловую сеть более 3 % в результате аварий, отказов I и II степени на источниках тепловой энергии за год, предшествующий году достижения указанных показателей;
∑М зам - суммарная мощность реконструируемых и модернизируемых источников тепловой энергии, вводимых в эксплуатацию в году достижения указанных показателей;
М – установленная мощность источника тепловой энергии, Гкал/час.

16. Жылу энергетикасы объектілері үшін сенімділік пен қауіпсіздіктің ең төменгі көрсеткіштерін есептеу және бекіту үшін жылумен жабдықтау субъектілері жылу желісіне келіп түсетін су температурасы бойынша ±3 %-дан астам жылу энергиясы көзінің бас ысырмасының артындағы жылу тасымалдағыш параметрлерінің графиктен төмендеуіне және тұтынушыларға жылу энергиясын, жылу тасымалдағышты беруді бұзуға әкеп соққан авариялар, І, ІІ дәрежелі істен шығуларды Ажыратулар журналында осы Тәртіпке 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша есепке алуды жүргізеді.
Ажыратулар журналын толтыру жөніндегі түсіндірмеге сәйкес жылу энергиясын, жылу тасымалдағышты берудің әрбір бұзылу жағдайы тіркей отырып, журнал жыл бойы тұрақты негізде қатаң хронологиялық тәртіппен толтырылады.
17. Жылумен жабдықтау субъектілері жыл сайын 1 наурыздан кешіктірмей көрсетілген көрсеткіштерге қол жеткізеді, Жылу энергетикасы объектілері үшін сенімділік пен қауіпсіздіктің жоспарлы көрсеткіштерін есептеу туралы ақпаратты және Ажыратулар журналының көшірмесін мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелеріне жібереді.
18. Жылумен жабдықтау субъектілерінен Ажыратулар журналын және Жылу энергетикасы объектілері үшін сенімділік пен қауіпсіздіктің жоспарлы көрсеткіштерін есептеу туралы ақпаратты алғаннан кейін мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі алынған деректерді Қазақстан Республикасының жылу энергетикасы саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес жылумен жабдықтау субъектілерінен келіп түскен Ажыратулар журналымен салыстырып тексеруді жүргізеді.
Дұрыс емес деректер анықталған кезде мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі Ажыратулар журналын және Жылу энергетикасы объектілері үшін сенімділік пен қауіпсіздіктің ең төменгі көрсеткіштерін есептеу туралы ақпаратты жылумен жабдықтау субъектілеріне ескертулермен пысықтауға және түзетуге жібереді. Жоғарыда көрсетілген құжаттарды алғаннан кейін күнтізбелік 10 күн ішінде жылумен жабдықтау субъектілері мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесінің ескертулерін ескере отырып, түзетілген деректері бар жылу энергетикасы объектілері үшін сенімділік пен қауіпсіздіктің ең төменгі көрсеткіштерін есептеу туралы ақпаратты және Ажырату журналын жібереді.
19. Жылу энергетикасы объектілері үшін сенімділік пен қауіпсіздіктің жоспарлы көрсеткіштерін келісу мен бекітуді мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі көрсетілген көрсеткіштерге қол жеткізген жылдың 30 наурызына дейін жүргізеді және жылумен жабдықтау субъектілері үшін қол жеткізуге міндетті болып табылады. Жылумен жабдықтау субъектілеріне мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесінің жауап хаты жылу энергетикасы объектілері үшін сенімділік пен қауіпсіздіктің жоспарлы көрсеткіштерін келісуді және бекітуді аяқтау нысаны болып табылады.

16. Для расчета и утверждения плановых показателей надежности и безопасности для объектов теплоэнергетики субъекты теплоснабжения производят учет аварий, отказов I и II степени, приведших к снижению параметров теплоносителя от температурного графика за головной задвижкой источника тепловой энергии по температуре воды, поступающей в тепловую сеть более 3 % и нарушению подачи тепловой энергии, теплоносителя потребителям, в Журнале отключений по форме, согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам.
Журнал заполняется на постоянной основе в течение года строго в хронологическом порядке с фиксацией каждого случая нарушения подачи тепловой энергии, теплоносителя в соответствии с Пояснением по заполнению Журнала отключений.
17. Субъекты теплоснабжения ежегодно не позднее 1 марта достижения указанных показателей, направляют в территориальные подразделения государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю Информацию о расчете плановых показателей надежности и безопасности для объектов теплоэнергетики и копию Журнала отключений.
18. После получения от субъектов теплоснабжения Журнала отключений и Информации о расчете плановых показателей надежности и безопасности для объектов теплоэнергетики территориальное подразделение государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю проводит сверку полученных данных с Журналом отключений, поступившей от субъектов теплоснабжения в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан в области теплоэнергетики.
При выявлении недостоверных данных территориальное подразделение государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю отправляет Журнал отключений и Информацию о расчете плановых показателей надежности и безопасности для объектов теплоэнергетики на доработку и исправление в субъекты теплоснабжения с замечаниями. В течение 10 календарных дней после получения вышеуказанных документов субъекты теплоснабжения направляют Журнал отключений и Информацию о расчете плановых показателей надежности и безопасности для объектов теплоэнергетики с исправленными данными с учетом замечаний территориального подразделения государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю.
19. Согласования и утверждение плановых показателей надежности и безопасности для объектов теплоэнергетики производятся территориальным подразделением государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю до 30 марта года достижения указанных показателей и является обязательным к достижению для субъектов теплоснабжения. Формой завершения согласования и утверждения плановых показателей надежности и безопасности для объектов теплоэнергетики является ответное письмо территориального подразделения государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю в субъекты теплоснабжения.

4-тарау. Орталықтандырылған және жергілікті жылумен жабдықтау жүйелеріне жататын жылу энергетикасы объектілері үшін сенімділік пен қауіпсіздіктің жоспарлы және ең төменгі көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы есепті қабылдау тәртібі
20. Жылу энергетикасы объектілері үшін сенімділік пен қауіпсіздіктің жоспарлы және ең төменгі көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы есепті жылумен жабдықтау субъектілері мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелеріне жылу энергетикасы объектілері үшін сенімділік пен қауіпсіздіктің жоспарлы және ең төменгі көрсеткіштері белгіленген жылдан кейінгі жылдың 1 ақпанынан кешіктірмей жібереді. Жылу энергетикасы объектілері үшін сенімділік пен қауіпсіздіктің жоспарлы және ең төменгі көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы ақпарат жылумен жабдықтау субъектілерінің ресми сайтында ашық қолжетімділікте жарияланады. Жылу энергетикасы объектілері үшін сенімділік пен қауіпсіздіктің нақты көрсеткіші келесі жылға арналған жылу энергетикасы объектілері үшін сенімділік пен қауіпсіздіктің ең төменгі көрсеткіші болып табылады.
21. Орталықтандырылған және жергілікті жылумен жабдықтау жүйелеріне жататын жылу энергетикасы объектілері үшін сенімділік пен қауіпсіздіктің ең төмен көрсеткіштері сақталмаған жағдайда, жылумен жабдықтау субъектілеріне қатысты "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген шаралар қабылданатын болады.
Орталықтандырылған және
жергілікті жылумен жабдықтау
жүйелеріне жататын жылу
энергетикасы объектілері үшін
сенімділік пен қауіпсіздіктің
жоспарлы және ең төменгі
көрсеткіштерін есептеу және
бекіту әдістемесіне
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған
нысан
Жылу тасымалдаушы субъектінің ажыратулар журналы
Ұсынылады:
Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған:
www.gov.kz
Әкімшілік нысанның атауы:
Жылу тасымалдаушы субъектінің ажыратулар журналы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі):
2-АЖ
Кезеңділік:
жылына бір рет
Есепті кезең:
___ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы:
жылу тасымалдаушы субъектілер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі 15 қаңтардан кешіктірмей
ЖСН/БСН:
Жинау әдісі:
қағаз тасығышта немесе компьютерленген жүйе арқылы электрондық түрде
Елді мекен атауы
Жылу тасымалдаушы субъектінің атауы
авариялар мен I және II дәрежелі істен шығулардың орын алған уақыты мен күні
авариялар мен I және II дәрежелі істен шығуларды жою уақыты мен күні
авариялар мен I және II дәрежелі істен шығулардың себебі
авариялар мен I және II дәрежелі істен шығулардың сипаттамасы
жылумен жабдықтаудан ажыратылған тұтынушылар (абоненттер) саны
1
2
3
4
5
6
7
8
ҚОРЫТЫНДЫ
Телефон ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________
Орындаушы __________________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
_____________________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде) қолы
"Жылу тасымалдаушы субъектінің ажыратулар журналы"
әкімшілік деректерін жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Жылу тасымалдаушы субъектінің ажыратулар журналы" әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсініктеме (индекс: 2-ЖО, кезеңділігі: жылына бір рет)

Глава 4. Порядок принятия отчета о достижении плановых и минимальных показателей надежности и безопасности для объектов теплоэнергетики, относящихся к централизованным и местным системам теплоснабжения
20. Отчет о достижении плановых и минимальных показателей надежности и безопасности для объектов теплоэнергетики направляются субъектами теплоснабжения в территориальные подразделения государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю не позднее 1 февраля года, следующего за годом, на который были установлены плановые и минимальные показатели надежности и безопасности для объектов теплоэнергетики. Информация о достижении плановых и минимальных показателей надежности и безопасности для объектов теплоэнергетики публикуется в открытом доступе на официальном сайте субъектов теплоснабжения. Фактический показатель надежности и безопасности для объектов теплоэнергетики является минимальным показателем надежности и безопасности для объектов теплоэнергетики на следующий год.
21. При несоблюдении минимальных показателей надежности и безопасности для объектов теплоэнергетики, относящихся к централизованным и местным системам теплоснабжения в отношении субъектов теплоснабжения будут приниматься меры, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О теплоэнергетике".
Приложение 1 к Методике
расчета и утверждения
плановых и минимальных
показателей надежности и
безопасности для объектов
теплоэнергетики, относящихся к
централизованным и местным
системам теплоснабжения
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Журнал отключений теплотранспортирующего субъекта
Представляется:
в территориальное подразделение государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе:
www.gov.kz
Наименование административной формы:
Журнал отключений теплотранспортирующего субъекта
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы):
2-ЖО
Периодичность:
один раз в год
Отчетный период:
_______ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе:
теплотранспортирующие субъекты
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
15 января, следующего за отчетным
ИИН/БИН:
Метод сбора:
на бумажном носителе или в электронном виде, посредством компьютеризированной системы
Наименование населенного пункта
Наименование теплотранспортирующего субъекта
Время и дата возникновения аварий, отказов I и II степени
Время и дата устранения аварий, отказов I и II степени
Причина аварий, отказов I и II степени
Описание причин аварий, отказов I и II степени
Количество отключенных потребителей (абонентов) от теплоснабжения
1
2
3
4
5
6
7
8
ИТОГО:
Телефон _____________________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________________
Исполнитель ________________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных "Журнал отключений
теплотранспортирующего субъекта"
Пояснение по заполнению формы административных данных "Журнал отключений теплотранспортирующего субъекта" (индекс: 2-ЖО, периодичность: один раз в год)

1. Жылу тасымалдаушы субъектінің ажыратулар журналында ажырату туралы ақпарат пайда болған сәттен бастап авариялар мен I және II дәрежелі істен шығуларды жою фактісі бойынша толтырылады.
2. 1-бағанда авариялар мен I және II дәрежелі істен шығулардың реттік нөмірі көрсетіледі. Көрсетілген нөмір жыл басынан бастап нөмірлеудің өтпелі тәртібін сақтай отырып, хронологиялық тәртіппен беріледі.
3. 2-бағанда авариялар мен I және II дәрежелі істен шығулар әкімшілік аумақтық объектілер сыныптауышына сәйкес елді мекеннің атауы орын алған елді мекен атауы көрсетіледі.
4. 3-бағанда жылутасымалдаушы субъектінің атауы көрсетіледі.
5. 4-бағанда авариялар мен I және II дәрежелі істен шығулардың орын алған уақыты "сағат.минуттар . күні.айы.жылы" форматында көрсетіледі.
6. 5-бағанда авариялар мен I және II дәрежелі істеншығуларды жою уақыты "сағат.минуттар . күні.айы.жылы" форматында көрсетіледі.
7. 6-бағанда авариялар мен I және II дәрежелі істен шығулардың орын алу себептері көрсетіледі.
8. 7-бағанда авариялар мен I және II дәрежелі істен шығуулардың сипаттамасы көрсетіледі.
9. 8-бағанда жылумен жабдықтаудан ажыратылған тұтынушылар (абоненттер) саны көрсетіледі.
10. Қорытынды жолдарда авариялар мен I және II дәрежелі істен шығулардың саны, сондай-ақ жылумен жабдықтаудан ажыратылған тұтынушылардың саны көрсетіледі.
Орталықтандырылған және
жергілікті жылумен жабдықтау
жүйелеріне жататын жылу
энергетикасы объектілері үшін
сенімділік пен қауіпсіздіктің
жоспарлы және ең төменгі
көрсеткіштерін есептеу және
бекіту әдістемесіне
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған
нысан
Жылу өндіруші субъектісінің ажыратулар журналы
Ұсынылады:
Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет-ресурста орналастырылған:
www.gov.kz
Әкімшілік нысанның атауы:
Жылу өндіруші субъектісінің ажыратулар журналы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі):
3-АЖ
Кезеңділік:
жылына бір рет
Есепті кезең:
___ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы:
жылу өндіруші субъектілер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі 15 қаңтардан кешіктірмей
ЖСН/БСН:
Жинау әдісі:
қағаз тасығышта немесе компьютерленген жүйе арқылы электрондық түрде
Жылу өндіруші субъектінің атауы
Температуралық графиктен салқындатқыш параметрлерінің 3%-дан астам төмендеуі жағдайының туындау уақыты мен күні
Температуралық графиктен жылу тасымалдағыштың параметрлері 3%-дан астам төмендеген жағдайды жою уақыты мен күні
Температуралық графиктен салқындатқыш параметрлерінің 3%-дан жоғары төмендеу себебі
Температуралық графиктен салқындатқыш параметрлерінің 3%-дан жоғары төмендеу себептерінің сипаттамасы
температуралық графикте жылутасымалдағыштың параметрлерін төмендетуге түскен тұтынушылар (абоненттер) саны
1
2
3
4
5
6
7
ҚОРЫТЫНДЫ:
Телефон _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _______________________________________
Орындаушы _____________________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде) қолы
"Жылу өндіруші субъектісінің
ажыратулар журналы" әкімшілік
деректерін жинауға арналған
нысанға қосымша
"Жылу өндіруші субъектісінің ажыратулар журналы" әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсініктеме (индекс: 3-АЖ, кезеңділігі: жылына бір рет)

1. В Журнале отключений теплотранспортирующего субъекта информация об отключении заполняется с момента возникновения и по факту устранения аварий, отказов I и II степени.
2. В графе 1 указывается порядковый номер аварий, отказов I и II степени. Указанный номер присваивается в хронологическом порядке, с соблюдением сквозного порядка нумерации с начала года.
3. В графе 2 указывается наименование населенного пункта, согласно Классификатору административно-территориальных объектов, где произошло аварий, отказы I и II степени.
4. В графе 3 указывается наименование теплотранспортирующего субъекта.
5. В графе 4 указывается время и дата возникновения аварий, отказов I и II степени, в формате "часы.минуты и дд.мм.гггг".
6. В графе 5 указывается время и дата устранения аварий, отказов I и II степени, в формате "часы.минуты и дд.мм.гггг".
7. В графе 6 указываются причины аварий, отказов I и II степени.
8. В графе 7 указываются описание причин аварий, отказов I и II степени.
9. В графе 8 указывается количество отключенных потребителей (абонентов) от теплоснабжения.
10. В итоговых строках указываются суммы количество аварий, отказов I и II степени, количество отключенных потребителей от теплоснабжения.
Приложение 2 к Методике
расчета и утверждения
плановых и минимальных
показателей надежности и
безопасности для объектов
теплоэнергетики, относящихся
к централизованным и местным
системам теплоснабжения
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Журнал отключений теплопроизводящего субъекта
Представляется:
в территориальное подразделение государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе:
www.gov.kz
Наименование административной формы:
Журнал отключений теплопроизводящего субъекта
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы):
3-ЖО
Периодичность:
один раз в год
Отчетный период:
_______ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе:
теплопроизводящие субъекты
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
15 января, следующего за отчетным
ИИН/БИН:
Метод сбора:
на бумажном носителе или в электронном виде, посредством компьютеризированной системы
Наименование теплопроизводящего субъекта
Время и дата возникновения случая снижения параметров теплоносителя от температурного графика более 3 %
Время и дата устранения случая снижения параметров теплоносителя от температурного графика более 3 %
Причина снижения параметров теплоносителя от температурного графика более 3 %
Описание причин снижения параметров теплоносителя от температурного графика более 3 %
Количество потребителей (абонентов), попавших в под снижение параметров теплоносителя от температурного графика
1
2
3
4
5
6
7
ИТОГО:
Телефон _____________________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________________
Исполнитель ____________________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_____________________________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Журнал отключений теплопроизводящего субъекта"
Пояснение по заполнению формы административных данных
"Журнал отключений теплопроизводящего субъекта"
(индекс: 3-ЖО, периодичность: один раз в год)

1. Жылу өндіруші субъектісінің ажыратулар журналында ажырату туралы ақпарат пайда болған сәттен бастап және жылу тасымалдағыштың параметрлері температуралық графиктен 3 %-дан астам төмендеген жағдайды жою фактісі бойынша толтырылады.
2. 1-бағанда жылу тасымалдағыштың параметрлері температуралық графиктен 3%-дан астам төмендеген жағдайдың реттік нөмірі көрсетіледі. Көрсетілген нөмір жыл басынан бастап нөмірлеудің өтпелі тәртібін сақтай отырып, хронологиялық тәртіппен беріледі.
3. 2-бағанда жылу өндіруші субъектінің атауы көрсетіледі.
4. 3-бағанда температуралық графиктен жылу тасымалдағыштың параметрлері 3 %-дан жоғары төмендеген жағдайдың уақыты мен күні "сағат.минуттар және кк.аа.жжжж" форматында көрсетіледі.
5. 4-бағанда 3%-дан жоғары температуралық гафиктен жылу тасымалдағыштың параметрлері төмендеген жағдайды жою уақыты мен күні "сағат.минуттар и кк.аа.жжжж" форматында көрсетіледі.
6. 5-бағанда температуралық графиктен жылу тасымалдағыш параметрлерінің 3% - дан астам төмендеу себептері көрсетіледі.
7. 6-бағанда температуралық графиктен жылу тасымалдағыш параметрлерінің 3%-дан астам төмендеу себептерінің сипаттамасы көрсетіледі.
8. 7-бағанда температуралық графикте жылу тасымалдағыштың параметрлерін төмендетуге түскен тұтынушылар (абоненттер) саны көрсетіледі.
9. Қорытынды жолдарда температуралық графиктен салқындатқыш параметрлерін төмендетуге түскен тұтынушылар санының сомасы көрсетіледі.
бұйрыққа 2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2016 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 580 бұйрығына
44-қосымша
Желілердегі жылу шығындарын анықтау әдістемесі
1-тарау. Жалпы мәліметтер
1. Осы әдістемелік құрал - пайдалану барысында жылу желілерінің жылу оқшаулау қабаты арқылы жылу шығынын анықтауға және оны негізге ала отырып, пайдалану барысындағы нормалық жылу шығындарын анықтауға арналған.
2. Пайдалану барысында жылу шығыны мөлшері желілерді сынау арқылы анықталады. Сынақтың мақсаты – сол жылу желілеріндегі құбырлардың түрлі конструкциядағы жылу оқшаулағыштары мен түрлі төселім кезіндегі жылу шығындарын анықтау. Сынақ нәтижесінде тартылған құбырлардың нақты пайдалану жағдайындағы жылу оқшаулау қабатының күйі бағаланады.
3. Сынақ нәтижесін бүкіл жылу желілеріне телу үшін, сол жылу желісінің төселуі мен жылу оқшаулау конструкциясы бойынша өзіне тән телімдерінде (учаскелерінде) жүргізеді.
4. Жылу оқшаулау арқылы нақты жылу шығындарын айқындау Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 247 бұйрығымен бекітілген Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдалану қағидаларының (бұдан әрі – ТПҚ) талаптарына сәйкес жүргізілуге тиіс (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11066 болып тіркелген) мерзімді түрде 5 жылда бір рет. Бұл ретте пайдалану, жаңа жылу желілерін енгізу және жұмыс істеп тұрған жылу желілерін реконструкциялау процесінде қартаю салдарынан оқшаулағыш конструкциялардың жылу техникалық қасиеттерінің өзгеруі анықталады.

1. В Журнале отключений теплопроизводящего субъекта информация об отключении заполняется с момента возникновения и по факту устранения случая снижения параметров теплоносителя от температурного графика более 3%.
2. В графе 1 указывается порядковый номер случая снижения параметров теплоносителя от температурного графика более 3%. Указанный номер присваивается в хронологическом порядке, с соблюдением сквозного порядка нумерации с начала года.
3. В графе 2 указывается наименование теплопроизводящего субъекта.
4. В графе 3 указывается время и дата случая снижения параметров теплоносителя от температурного графика более 3%, в формате "часы.минуты и дд.мм.гггг".
5. В графе 4 указывается время и дата устранения случая снижения параметров теплоносителя от температурного графика более 3%, в формате "часы.минуты и дд.мм.гггг".
6. В графе 5 указываются причины снижения параметров теплоносителя от температурного графика более 3%.
7. В графе 6 указываются описание причин снижения параметров теплоносителя от температурного графика более 3%.
8. В графе 7 указывается количество потребителей (абонентов), попавших в под снижение параметров теплоносителя от температурного графика.
9. В итоговых строках указываются суммы количества потребителей, попавших в под снижение параметров теплоносителя от температурного графика.
Приложение 2 к приказу
Приложение 44 к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 30 декабря 2016 года № 580
Методические указания определения тепловых потерь в сетях
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Методические указания предназначены для определения фактических эксплуатационных тепловых потерь через тепловую изоляцию тепловых сетей и разработки на их основе нормируемых эксплуатационных тепловых потерь.
2. Фактические эксплуатационные тепловые потери устанавливаются экспериментально путем проведения тепловых испытаний сети. Целью испытаний является определение тепловых потерь различными типами прокладки и конструкциями изоляции трубопроводов, характерными для данной тепловой сети. По результатам испытаний оценивается состояние изоляции испытываемых трубопроводов в конкретных эксплуатационных условиях работы прокладок.
3. Испытаниям следует подвергать те участки сети, у которых тип прокладки и конструкция изоляции являются характерными для данной сети, что дает возможность распространить результаты испытаний на тепловую сеть в целом.
4. Определение фактических тепловых потерь через тепловую изоляцию должно производиться в соответствии с требованиями Правил технической эксплуатации электрических станций и сетей (далее – ПТЭ), утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 247 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11066) периодически один раз в 5 лет. При этом выявляются изменения теплотехнических свойств изоляционных конструкций вследствие старения в процессе эксплуатации, ввода новых и реконструкции действующих тепловых сетей.

5. Жылу желісініңң жылу шығыны және оларды нормалау бойынша энергетикалық сипатын жасауда жылу оқшаулау қабаты арқылы нақты жылу шығынын анықтау үшін өткізілген сынақ нәтижелері негізге алынады.
2-тарау. Сумен жылытатын жылу желілеріне сынақ өткізу
1-параграф. Сынақ өткізу кезіндегі жұмыстарды орындау міндеті мен тәртіптері
6. Су жылу желілерін сынаудың тікелей міндеті – таңдалған режимде сынаққа алынған жылу желілерінің учаскелерінде жылу оқшаулауынан болатын нақты жылу шығындарын анықтау және оларды сол учаскелер үшін нормативтік жылу шығындарымен салыстыру.
7. Жылу желілерін сынамас бұрын, учаскелердің бүлінген жылу оқшаулау қабаттарын орнына келтіріліп, жылу камераларын кептіріп, жер үстінде жиналған су болса, басқа жаққа ағызып және басқа да ұйымдастыру жұмыстарын атқару керек.
8. Сумен жылытатын желілерді сынау мынадай жұмыстарды қамтиды:
-жылу желісі бойынша талдау материалдары;
-сынаққа жататын желі учаскелерін таңдау;
-сынақ параметрлерін есептеу;
-желі мен жабдықтарды сынаққа дайындау;
-өлшеу құралдарын дайындау;
-жылу сынақтарын өткізу;
-сынақтардан алынған деректерді өңдеу.
-сынақ нәтижесінде алынған жылу шығыны шамасын нормативтік көрсеткішпен салыстыру.
2-параграф. Жылу желілеріндегі материалдарды талдау
9. Сынаққа дайындық барысында жылу желілерінің схемалары, оның жұмысындағы температуралық режимдер, жылу оқшаулау конструкциясының түрі мен төселу тәсілдері, құбырлардың жұмыс жасау мерзімі, осы желіге тән жағдайлар мен бүлінулер сипаты, жұмыс режимінің схемалары және су дайындайтын қондырғының жабдықтары, ондай-ақ жалпы желінің жылу оқшаулау қабаты мен төселу тәсілі туралы толық мәліметтер талдаудан өтуі тиіс. Мәліметтер жинау жұмысы бойынша кесте толтырылады (1 қосымшаның 1-кестесі), онда жылу желілерінің жекелеген учаскелері бойынша құбырлардың диаметрі, ұзындығы, жылу оқшаулау конструкциясы, төселім түрі, сондай-ақ құбырлардың жұмыс жасау мерзімі (пайдалануға берілген жылы) енгізіледі.
10. Сынақ нәтижесінде алынған мәліметтерді түрлі жұмыс режимдеріне есептеу және температуралық параметрлерді анықтау үшін сол жылу желісі тартылған елді мекеннің мынадай климаталогиялық мәліметтері болу керек:
құбырлар осі жатқан орташа тереңдіктегі (жер астымен төселген желілер үшін) топырақ температурасының орташа айлық
және орташа жылдық
мәндері;
сыртқы ауа температурасының орташа жылдық
және орташа айлық
мәндері.
Бұл мәндер климатология бойынша ҚНмЕ-нен, болмаса анықтамалық құжаттардан немесе осы елді-мекенге жақын орналасқан метеостанция мәліметтері (соңғы бес жылдан кем емес уақыт аралығында жиналған) бойынша қабылдануы мүмкін.

5. Полученные результаты испытаний по определению фактических тепловых потерь через тепловую изоляцию являются основой для разработки энергетической характеристики тепловой сети по показателю тепловых потерь и их нормирования.
Глава 2. Проведение испытаний водяных тепловых сетей
Параграф 1. Задачи и порядок выполнения работ по проведению испытаний
6. Непосредственной задачей испытаний водяных тепловых сетей является определение фактических тепловых потерь через тепловую изоляцию принятых для испытаний участков тепловых сетей при выбранном режиме и сопоставление их с нормативными значениями тепловых потерь для тех же участков тепловой сети.
7. Перед проведением испытаний тепловых сетей должны быть выполнены работы по восстановлению нарушенной тепловой изоляции на испытываемых участках, осушению камер тепловой сети, приведению в порядок дренажей, организации стока поверхностных вод и другие.
8. Проведение испытаний водяной сети предусматривает:
анализ материалов по тепловой сети;
выбор участков сети, подлежащих испытаниям;
расчет параметров испытаний;
подготовку сети и оборудования к испытаниям;
подготовку измерительной аппаратуры;
проведение тепловых испытаний;
обработку данных, полученных при испытаниях;
сопоставление полученных при испытаниях тепловых потерь с нормативными значениями.
Параграф 2. Анализ материалов по тепловой сети
9. При подготовке к испытаниям должен быть проведен анализ схемы тепловой сети, температурных режимов ее работы, типов прокладки и конструкций тепловой изоляции, сроков службы трубопроводов, характерных случаев и причин повреждаемости, схемы, режимов работы и состава оборудования водоподогревательной установки, а также данных о техническом состоянии тепловой изоляции и конструкций прокладок в целом.
По результатам сбора и анализа материалов составляется таблица по форме согласно таблице 1 приложения 1, в которую включается характеристика тепловой сети по отдельным участкам с указанием наружного диаметра и длины труб, конструкций тепловой изоляции, типов прокладки (подземная бесканальная и в каналах, надземная), а также сроков службы (года ввода в эксплуатацию). В таблицу включаются все участки тепловых сетей, находящихся на балансе энергопредприятия.
10. Для пересчета полученных при испытаниях результатов на различные эксплуатационные режимы работы сети и для определения температурных параметров испытаний должны быть собраны следующие климатологические данные для того населенного пункта, в котором расположена испытываемая сеть:
Ср еднегодовые
и среднемесячные
температуры грунта на средней глубине заложения оси трубопроводов (для подземной прокладки);
среднегодовые
и среднемесячные
температуры наружного воздуха (для надземной прокладки).
Эти данные следует принимать как многолетние по материалам ближайшей к данному населенному пункту метеостанции или из справочников по климатологии.

3-параграф. Сынақ жүргізілетін желі учаскелерін таңдау
11. Сынақ жүргізілетін желі учаскелері төселу және жылу оқшаулау конструкциясы бойынша осы тармаққа тән болуы керек.
Егер желі учаскесінің материалдық сипаты үлес салмағы
бойынша жалпы жылу желісінің 20 % -нан кем болмаса, телім тармаққа тән болып саналады:
мұндағы,
желінің беру немесе қайтару құбырлары бойынша төселулі және жылу оқшаулау конструкциясы осы іспеттес телімдердің қосылған жалпы материалдық сипаты, м2;
желінің беру немесе қайтару құбырлары бойынша жалпы материалдық сипаты, м2;
бір телімдегі құбырдың сыртқы диаметрі, м;
L – жылу желісінің ұзындығы, м.
12. Матариалдық сипаты бойынша анықталатын жылу желісінің сынаққа жататын өзіне тән телімдерінің көлемі сынақ өткізуге техникалық мүмкіндіктің жетуімен және сынақ жүргізілмеген телімдерге жатқызуға болатын нәтижелер алу қажеттілігімен анықталады. Демек, жылу желісінің сынаққа ұшырайтын учаскелерінің минималды көлемі жалпы тармақтың 20% -нан кем болмауы керек.
Сынақ жүргізілетін көлемнің бұдан кем болуы ерекше жағдайларды, мысалы мұндай телімдердің жылу тармағы бойынша шашыраңқы орналасып, оларды бір сақинаға жинау мүмкіндігі болмаған жағдайларда ғана болуы мүмкін.
13. Қос құбырлы жылу желісінде жылу шығынын анықтау бойынша сынақты беру, қайтару құбырларынан және оларды жалғайтын аралық құбырдан тұратын айналымды сақинада жүргізу қажет.
Айналым сақинасының бас жағында жылу дайындайтын қондырғылар мен жабдықтар орнатылады.
Айналым сақинасы бір-біріне кезекпен жалғанған диаметрі, оқшаулау конструкциясы, төселуі әр түрлі учаскелерден тұрады. Сынақты жылу желісінің негізін құрайтын магистраль және жылу көзінен барынша алыста орналасқан құбырда жүргізген жөн. Айналым сақинасының соңғы жағына тарату желілерінің құбырларын жалғауға болады. Сынақ кезінде айналым сақинасына қосылған барлық желілер мен тұтынушылар сынақ уақытында желіден ажыратылады.
14. Сынақ кезінде айналым сақинасының барлық учаскелерінде су шығыны бірдей болуы керек және осы әдістемелік құралдың 18-тармағында айтылған шамадан артық емес мөлшерде ғана желіден жоғалатын су шығынына ерекшеленуі мүмкін.
Сыналатын айналмалы сақинаның схемасы
I — жылу дайындау қондырғысы; II — айналым жалғаушы құбыры;

Параграф 3. Выбор участков сети для испытаний
11. Испытаниям должны подвергаться участки тепловой сети, тип прокладки и конструкции тепловой изоляции которых являются характерными для данной сети.
Характерными считаются участки тепловых сетей, доля которых
, определяемая по (1), в материальной характеристике всей сети составляет не менее 20%:
где
материальная характеристика для подающего или обратного трубопровода сети, просуммированная по всем участкам с данным типом прокладки и конструкцией изоляции, м2;
материальная характеристика для подающего или обратного трубопровода, просуммированная по всей сети в целом, м2;
наружный диаметр труб в пределах одного участка сети (по подающей или обратной линии при равных диаметрах труб), м;
L - протяженность участка сети, м.
12. Объем испытываемых характерных участков тепловой сети, оцениваемый по материальной характеристике, определяется как реальной технической возможностью проведения испытаний, так и необходимостью получения представительных результатов, которые могут быть распространены на неиспытанные участки тепловой сети. Исходя из этого, минимальный объем испытываемых участков готовой сети по материальной характеристике должен быть не менее 20% материальной характеристики всей сети.
Проведение испытаний характерных участков в меньшем объеме допускается в исключительных случаях, когда значительная часть таких участков рассредоточена по тепловой сети и не может быть объединена в циркуляционное кольцо.
13. Испытания по определению тепловых потерь двухтрубной водяной тепловой сети необходимо проводить на циркуляционном кольце, состоящем из подающей и обратной линий с перемычкой между ними на конечном участке кольца.
Начальный участок циркуляционною кольца образуется оборудованием и трубопроводами теплоподготовительной установки (рисунок).
Циркуляционное кольцо состоит из ряда последовательно соединенных участков, различающихся, как правило, типом прокладки и конструкцией изоляции, а также диаметром трубопроводов. Рекомендуется проводить испытания на циркуляционном кольце, которое включает в себя основную магистраль тепловой сети, состоящую из труб наибольшего диаметра и максимальной протяженности от источника тепла. В конечный участок циркуляционного кольца могут быть включены участки распределительной (квартальной) сети. Все ответвления и отдельные абоненты, присоединенные к циркуляционному кольцу, на время испытаний отсоединяются от него.
14. Расход воды на всех участках циркуляционного кольца во время испытаний должен быть одинаковым и может отличаться только на величину утечки, которая должна быть минимальной и не превышать указанную в пункте 18 настоящих Методических указаний.
Схема испытываемого циркуляционного кольца

1 — желілік сорғы; 2 — жеңіл сорғы; 3 — толықтыру сорғысы;
4 — желілік судың негізгі қыздырғыштары; 5 — желілік суды қыздырғыш немесе су қыздырғыш қазан; 6 — беру құбырындағы өлшегіш диафрагма;
7 — толықтыру құбырындағы өлшегіщ диафрагма; ТК — жылу камерасы;
беру құбыры; қайтару құбыры;
толықтыру құбыры; — температура өлшеу орны;
- өлшегіш аспап.
Жылутасымалдағыштың айналым сақинасынан өту бойында температурасының төмендеуі құбырлар мен арматуралар арқылы сыртқы қоршаған ортаға жылу жоғалуын көрсетеді.
Қауіпсіздік техникасы ережелері талаптарына сай дайындалған бақылау орындары мен өлшеу аспаптары жеткілікті болған жағдайда, бірнеше айналым сақинасын қатар сынауға болады.
4-параграф. Сынақ параметрлерін анықтау
15. Сыналатын айналым сақинасының басқы учаскесіндегі су шығыны мен жылу дайындау қондырғысынан шығатын су температурсының мәндері сынақ барысында есептік жолмен анықталатын негізгі параметрлер болып табылады. Сонымен қатар, сынау барысында қайтару құбырынаан су дайындау қондырғысына қайтқан су температурасы мен толықтыру су шығыны, сондай-ақ сынақтың өту ұзақтығы анықталады.
16. Айналым сақинасының температуралық режимі сынақ барысында келесі шарттардан құралады:
сынақ кезіндегі сақина учаскелеріндегі судың орташа температурасы мен қоршаған орта температурасы арасындағы айырым осы желінің беру және қайтару құбырларының орташа температурасы мен қоршаған орта температураларының айырымының орташа жылдық мәніне тең деп қабылданады;
сынақ кезінде айналым сақинасындағы су температурасының жылу шығындары әсерінен төмендеуі
8 оС кем және 20 оС артық болмауы керек.
Сыналатын учаскелер арасында төселуі және жылу оқшаулау конструкциясы бойынша әр түрлі учаскелер болған жағдайда, сақинадағы су температурасының төмендеуі мына өрнекпен анықталады:
мұндағы,
материалдық сипаты бойынша ең төмен учаскенің беру немесе қайтару құбырларындағы су температурасының ең төменгі шектік суу температурасы, температураны өлшеу дәлдігін қамтамасыз ету шартынан, 2 оС деп қабылданады;
учаскенің беру және қайтару құбырларының ең төмен материалдық сипатының сыналатын сақинаның беру және қайтару құбырларының жалпы қосылған материалдық сипатына қатынасы.
болған жағдайда, сыналатын сақинаның сәйкес телімдері үшін жылу жоғалтуы, ереже бойынша, жеке өлшенбейді.
Сыналатын сақинаның беру және қайтару құбырларында, жылу дайындау қондырғысына кіру және одан шығу температуралары мына өрнектермен анықталады, оС:
мұндағы,
- сыналатын жылу желісінің беру және қайтару құбырларындағы судың орташа жылдық температуралары, оС. Сыртқы ауаның орташа айлық температурасы бойынша бекітілген температуралық график бойынша анықталған, желі суының орташа айлық температураларының орташаландырылған мәні алынады;
- сынақ кезінде сақинаның барлық учаскелері бойынша орташаланған қоршаған орта температурасы, оС;
- сол учаскелер бойынша қоршаған ортаның орташа жылдық температурасының орташаландырылған мәні, оС.
Сыналатын сақина бойынша жер асты және жер асты учаскелері болатын болса, қоршаған ортаның орташаландырылған температурасы мына өрнектермен анықталады, оС:
мұндағы,
және
- сәйкесінше, сынақ жүргізген айдағы құбыр остері деңгейіндегі топырақтың және қоршаған ортаның температуралары, оС;
және
— сәйкесінше, топырақ пен қоршаған ортаның орташа жылдық температуралары, оС;
және
- сыналатын сақинадағы сәйкесінше, жер астымен және жер үстімен төселген беру немесе қайтару құбырлардың материалдық сипаты, м2;
Мк  - сыналатын сақинадағы беру немесе қайтару құбырлар бойынша жалпы материалдық сипаты, м2.

I - теплоподготовительная установка: II - циркуляционная перемычка; 1 - сетевые насосы; 2 - легкий насос малой подачи; 3 - подпиточный насос;
4 - основные подогреватели сетевой воды; 5 - пиковый подогреватель сетевой воды или водогрейный котел; 6 - измерительная диафрагма на подающем трубопроводе;
7 - измерительная диафрагма на подпиточной линии; ТК - тепловая камера;
подающий трубопровод;
обратный трубопровод;
подпиточная линия;
- точка измерения температуры;
- измерительный прибор расхода.
Понижение температуры воды при этом по мере ее прохождения по циркуляционному кольцу обусловлено тепловыми потерями трубопроводов и арматуры в окружающую среду, которые могут быть определены исходя из измеренных во время испытаний расхода воды и снижения температуры.
Допускается одновременно охватывать несколько циркуляционных колец при условии обеспечения необходимым количеством средств измерений и наблюдателей в точках наблюдения, подготовленных в соответствии с требованиями правил по технике безопасности.
Параграф 4. Определение параметров испытаний
15. Основными параметрами испытаний, определяемыми расчетным путем, являются поддерживаемые в процессе испытаний значения температуры воды в подающей линии сети на выходе из теплоподготовительной установки и расхода воды на начальном участке испытываемого циркуляционного кольца. Кроме того, определяются ожидаемые в процессе испытаний значения температуры воды в обратной линии на входе в теплоподготовительную установку и расхода подпиточной воды, а также ориентировочная продолжительность испытаний.
16. Температурный режим циркуляционного кольца во время испытаний задается исходя из следующих условий:
разность между средней температурой воды по всем участкам кольца и температурой окружающей среды во время испытаний принимается равной среднегодовому значению разности средней по подающему и обратному трубопроводу температуры воды и температуры окружающей среды по данной сети;
понижение температуры воды
в циркуляционном кольце за счет его тепловых потерь при испытаниях должно составлять не менее 8 и нe более 20°С.
При наличии на испытываемом кольце участков с различными типами прокладки и конструкциями изоляции понижение температуры воды в кольце выбирается в соответствии с формулой:
где
минимально допустимое понижение температуры воды в подающей или обратной линии на участке с наименьшей материальной характеристикой, принимаемое равным 2°С из условий обеспечения требуемой точности измерений температуры;
отношение наименьшей материальной характеристики для подающего или обратного трубопровода участка испытываемого кольца к суммарной материальной характеристике подающего и обратного трубопроводов для всего кольца в целом.
При значении отношения
тепловые потери на соответствующих участках испытываемого кольца, как правило, отдельно не измеряются.
Температуры воды в подающем и обратном трубопроводах испытываемого кольца на выходе из теплоподготовителной установки и на входе в нее определяются по формулам, °С:
где
среднегодовые температуры воды в подающем и обратном трубопроводах испытываемой сети, °С; подсчитываются как среднеарифметические из среднемесячных температур сетевой воды, определенных по утвержденному эксплуатационному температурному графику при среднемесячных температурах наружного воздуха;
ожидаемая усредненная по всем участкам кольца температура окружающей среды во время испытаний, °С;
усредненная по тем же участкам среднегодовая температура окружающей среды, °С
При наличии в пределах испытываемого кольца участков как с подземной, так и с надземной прокладкой тепловой сети усредненные температуры окружающей среды подсчитываются соответственно по формулам, °С:
где
соответственно средние за месяц проведения испытаний температуры грунта на среднем уровне оси теплопроводов и наружного воздуха, °С (Приложение 3 к настоящим Методическим указаниям);
соответственно среднегодовые температуры грунта и наружного воздуха, °С;
материальные характеристики для подающей или обратной линии по всем участкам соответственно подземной и надземной прокладки, расположенным в пределах испытываемого циркуляционного кольца, м2;
суммарная материальная характеристика для подающей или обратной линии по всем участкам испытываемого кольца, м2.

17. Сыналатын сақинадағы судың есепті шығыны осы сақинананы сынау барысындағы шамаланған жылу жоғалу мәніне байланысты мына өрнек бойынша есептеп шығарылады, Вт немесе ккал/сағ:
мұндағы b  — учаскедегі арматура, тірек, компенсаторларда жоғалатын жылуды ескеретін жергілікті жоғалту коэффициенті; жылу оқшаулау қабаты "Электр станциялары мер тармақтардың жабдықтары және құбырларының жылу оқшаулау қабатын жобалау нормаларына",  ҚНжЕ 2.04.14-88 "Құбырлар мен жабдықтардың жылу оқшаулау қабаты" және  ҚНжЕ 2.04.14-88* "Құбырлар мен жабдықтардың жылу оқшаулау қабаты" құжаттарына сәйкес жобаланған құбырлар үшін төмендегідей қабылданады:
каналсыз төсегенде – 1,15;
каналмен және жер үстімен төсегенде құбыр диаметріне байланысты:  150 мм -ге дейін — 1,2,
150 мм және одан артық – 1,15;
Жылу оқшаулау қабаты  МҚН 4.02-03-2004 "Құбырлар мен жабдықтардың жылу оқшаулау қабаты"-на сәйкес жобаланған, жөнделген немесе ауыстырылған желілер үшін төсеу түріне және диаметріне қарамастан 1,1 деп қабылданады.
— жылу желісінің беру және қайтару құбырларының сынау барысындағы төселім түріне және диаметріне сай меншікті жылу жоғалту мәндерінің қосындысы, Вт/м немесе Ккал/(м сағ);
— жылу желісінің сәйкесінше беру және қайтару құбырларының сынау барысындағы төселім түріне және диаметріне сай меншікті жылу жоғалту мәндері, Вт/м немесе Ккал/(м сағ).
және  — жылу желісінің сәйкесінше беру және қайтару құбырларының сынау барысындағы төселім түріне және диаметріне сай меншікті жылу жоғалту мәндері, Вт/м немесе Ккал/(м сағ).
Жер үсті және жер астымен төсеген кездегі меншікті жылу шығыны мәндері сынақ кезіндегі температуралық режим мен айналым сақинасына сай нормаларға байланысты мына өрнектермен  анықталады,  Вт/м немесе Ккал/(м сағ):
мұндағы
"Электр станциялары мен жылу тармақтарының жылу оқшаулау қабаттарын жобалау нормалары" бойынша жылу оқшаулауы осы нормаларға сәйкес орындалған жылу желілері учаскелерін сынау кезінде, немесе ҚНжЕ 2.04.14-88 құжаты бойынша орындалған жылу оқшаулағышы бар жылу желілері үшін жылу ағынының тығыздығы нормалары бойынша (Осы әдістемелік нұсұқаудың 2 қосымшасы) желілік судың және қоршаған ортаның жылдық температурасында қабылданады.
Бұл ретте сумен жылытатын жылу желілерінің және жалпақ, қисық беттердің жылу ағынының тығыздығын анықтау кезінде құбырлардың жобалану, жөнделу және ауыстыру жұмыстарын жүргізу уақытына қарай төмендегі құжаттарды пайдалану керек;

17. Расчетный расход воды по испытываемому кольцу определяется исходя из ориентировочного значения тепловых потерь этого кольца при режиме испытаний, подсчитываемого по формуле, Вт или ккал/ч:
где b - коэффициент местных потерь, учитывающий тепловые потери арматуры, опор и компенсаторов; принимается для тепловых сетей, тепловая изоляция которых запроектирована или заменена в соответствии с "Нормами проектирования тепловой изоляции для трубопроводов и оборудования электрических станций и сетей", СНиП 2.04.14-88 "Тепловая изоляция оборудования и трубопроводов" и СНиП 2.04.14-88* "Тепловая изоляция оборудования и трубопроводов" принимается равным:
для бесканальной прокладки - 1,15;
для канальной и надземной в зависимости от диаметра условного прохода трубопроводов: до 150 мм - 1,2, 150 мм и более - 1,15;
Для тепловых сетей, тепловая изоляция которых запроектирована, отремонтирована или заменена в соответствии с МСН 4.02-03-2004 "Тепловая изоляция оборудования и трубопроводов" коэффициент местных потерь учитывается только для теплового потока через опоры оборудования и принимается равным 1,1 независимо от типа прокладки и диаметра трубопровода.
значения удельных тепловых потерь данной тепловой сети суммарное для подающего и обратного трубопроводов каждого диаметра подземной (канальной и бесканальной) прокладки при температурном режиме испытаний, Вт/м или ккал/(м ч);
значения удельных тепловых потерь данной тепловой сети соответственно по подающей и обратной линиям для каждого диаметра труб надземной прокладки при температурном режиме испытаний, Вт/м или ккал/(м ч).
Значения удельных тепловых потерь для подземной и надземной прокладок определяются, исходя из норм тепловых потерь при температурном режиме и циркуляционном кольце во время испытаний по формулам, Вт/м или ккал/(м ч):
где значения
принимаются по "Нормам проектирования тепловой изоляции для трубопроводов и оборудования электрических станций и тепловых сетей" при испытаниях участков тепловых сетей, тепловая изоляция которых выполнена в соответствии с данными Нормами, или по нормам плотности теплового потока для тепловых сетей с тепловой изоляцией, выполненной по нормам СНиП 2.04.14-88 (Приложение 2 к настоящим Методическим указаниям), при среднегодовых температурах сетевой воды и окружающей среды.
При этом следует руководствоваться следующими нормами плотности теплового потока (тепловых потерь) для водяных тепловых сетей, а также для плоских и криволинейных поверхностей, тепловая изоляция которых запроектирована, отремонтирована или заменена:

01.01.1990 жылға дейін - "Электр станциялары мен жылу тармақтарының жылу оқшаулау қабаттарын жобалау нормалары" бойынша (2 қосымшаның 1 және 2 кестелері);
01.014.1990 жылдан 01.07.1998 жылға дейін - ҚНжЕ 2.04.14-88 "Жабдықтар мен құбырлардың жылу оқшаулау қабаты" бойынша (2 қосымшаның 3-7 кестелері);
01.07.1998 жылдан 01.11.2005 жылға дейін - ҚНжЕ 2.04.14-88* "Жабдықтар мен құбырлардың жылу оқшаулау қабаты" бойынша (2 қосымшаның 8-10 кестелері);
01.11.2005 жылдан кейінгі - МҚН 4.02- 03-2004 "Жабдықтар мен құбырлардың жылу оқшаулау қабаты" бойынша (2 қосымшанаң 11-14 кестелері).
Нақты мәліметтер болмаған жағдайда МҚН 4.02- 03-2004 "Жабдықтар мен құбырлардың жылу оқшаулау қабаты" құжаты нормаларымен жұмыс жасау керек.
Оқшауланған құбырлардан жасалған жылу желілері үшін жылу ағынының тығыздығының нормасын анықтау кезінде полеуретанды көбіктен, фенолды көбік тақтасынан, полимербетоннан жасалған жылу оқшаулағыш қабатты қолданған кезде жылу ағынының тығыздығының нормаларының өзгеруін ескеру қажет. Осы мақсатта К2 коэеффиценті енгізіледі. (Осы әдістемелік нұсқаулардың 2 қосымшасы 5 кесте)
Нормативтен өзгеше температурадағы меншікті жылу шығынының мәндері сызықтық интерполяция (немесе экстрополяция) арқылы анықталады.
Сынақ кезінде беру және қайтару құбырлардағы судың орташа температуралары сәйкесінше мына өрнектермен анықталады, оС:
18. Сынақ кезіндегі айналым сақинасындағы судың есепті шығыны мына өрнекпен анықталады, кг/с немесе т/сағ:
мұндағы, с - тармақтық судың меншікті жылу сыйымдылығы,  4,19∙103 Дж/(кг °С) немесе 1 ккал/(кг 0С) қабылданады.
Сынақ кезінде тармақты толықтырып отырудың сағаттық мәні сынақ сақиасының құбырларының 0,5% мөлшерінде белгіленеді.
19. Су бөлшектерінің айналым сақинасы бойынша жүріп өту ұзақтығы мына өрнекпен анықталады, сағ:
мұндағы V — Жылу дайындау қондырғысынан шығып, қайта кіргенге дейінгі айналым сақинасының құбырларының барлық көлемі, м3;
r — судың орташа температурасының
мәніндегі айналым сақинасындағы су тығыздығы, кг/ м3.
5-параграф. Желілер мен жабдықтарды сынаққа дайындау
20. Сынақтан өтіп жатқан сақинадағы су айналымы кіші сыйымдылығы бар сорғымен қамтамасыз етіледі, оның ретінде жазғы желілік сорғы немесе жылу көзі жабдығының басқа түрі қолданылуы мүмкін.
21. Сынақтар кезінде су жылыту қондырғысы ретінде жылу алмасытқыштар қолданылуы керек, олар циркуляциялық сақинадағы жылу энергиясының есептік шығындарына сәйкес жылу қуатын қамтамасыз етеді және сондай-ақ сынақтар кезінде салыстырмалы түрде аз су шығыны кезінде көзден шығатын судың есептік температурасын қолдауға мүмкіндік береді.

до 01.01.1990 года - по "Нормам проектирования тепловой изоляции для трубопроводов и оборудования электрических станций и сетей" (таблицы 1 и 2 Приложения 2 настоящих Методических указаний);
в период с 01.01.1990 года до 01.07.1998 года - в соответствии с СНиП 2.04.14-88 "Тепловая изоляция оборудования и трубопроводов" (таблицы 3-7 Приложения 2 настоящих Методических указаний);
в период с 01.07.1998 года до 01.11.2005 года в соответствии с СНиП 2.04.14-88* "Тепловая изоляция оборудования и трубопроводов" (таблицы 8-10 Приложения 2 настоящих Методических указаний);
после 01.11.2005 года - в соответствии с МСН 4.02-03-2004 "Тепловая изоляция оборудования и трубопроводов" (таблицы 11-14 Приложения 2 настоящих Методических указаний);
При отсутствии достоверных данных следует руководствоваться нормами согласно МСН 4.02-03-2004 "Тепловая изоляция оборудования и трубопроводов".
При определении нормы плотности теплового потока для тепловых сетей, выполненных из предизолированных трубопроводов надо учитывать изменение норм плотности теплового потока при применении теплоизоляционного слоя из пенополиуретана, фенольного поропласта ФЛ, полимербетона. Для этой цели введен коэффициент К2 (таблица 5 Приложение 2 настоящих Методических указаний).
Значения удельных тепловых потерь при температурах, отличающихся от нормативных, определяются путем линейной интерполяции (или экстраполяции).
Средние температуры воды при режиме испытании соответственно в подающем и обратном трубопроводах испытываемого кольца определяются по формулам, °С:
18. Расчетный расход воды в циркуляционном кольце во время испытаний определяется по формуле, кг/с или т/ч:
где с - удельная теплоемкость сетевой воды, принимается равной 4,19 103 Дж/(кг °С) или 1 ккал/(кг °С).
Предполагаемое значение часовой подпитки сети при испытаниях принимается равным 0,5% суммарного объема трубопроводов в пределах испытываемого циркуляционного кольца.
19. Ожидаемая продолжительность пробега частиц воды по испытываемому циркуляционному кольцу определяется по формулам, ч:
где V - суммарный объем труб испытываемого циркуляционного кольца в пределах от выхода до входа их в теплоподготовительную установку, м3;
r - плотность воды в испытываемом кольце при средней температуре воды , кг/ м3.
Параграф 5. Подготовка сети и оборудования к испытаниям
20. Циркуляция воды в испытываемом кольце создается насосом небольшой подачи, в качестве которого может быть использован летний сетевой насос или другое оборудование источника тепла.
21. В качестве водоподогревательного оборудования при испытаниях должны использоваться теплообменники, обеспечивающие тепловую мощность, соответствующую расчетным потерям тепловой энергии в циркуляционном кольце, а также возможность поддержания заданной расчетной температуры на выходе из источника при относительно небольшом расходе воды при испытаниях.

22. Сыналатын сақинаның соңғы участігінде беру құбырынан қайтару құбырына су айдайтын жалғаушы құбыр орнатылады, ондағы есепті қысым жоғалту 1-2 м.
Жалғаушы құбыр ретінде соңғы учаскеде орналасқан элеватор құбыры болуы мүмкін. Мұндай жағдайда элеватордың саптамасы алынып тасталады.
23. Сынақ алдында барлық жалғанған бұрма құбырлар, сынаққа қатыспайтын беру және қайтару құбырлар арасындағы жалғау құбырлары және басқа да тұтынушы құбырлары негізгі сыналатын сақинадан ажыратылады. Ажырату сапасы тексерілуі керек.
6-параграф. Өлшеу аспаптарын дайындау
24. Жылу желілерін сынаған кезде: сынау сақинасындағы айналатын су шығыны, толықтыру су шығыны және өлшеу орындарындағы су температуралары өлшенеді.
Бұдан басқа, жылу дайындау қондырғысына қайтып келетін қайтару құбырындағы су қысымы бақылауда болу керек.
25. Желілік және толықтыру су шығындары беру және қайтару, сондай-ақ толықтыру құбырларында орнатылтын арнайы өлшеу аспаптарымен (өлшеу диафрагмалары) өлшенеді. Өлшеу диафрагмаларына айнымалы қысым айырымының шығын өлшегіщтерін жалғауға болады.
Өлшеу диафрагмалары сынақ параметрлерін анықтау кезінде алдын-ала мөлшерленген су шығындарына есептелген болуы керек.
Жаңа диафрагмаларды "Сұйықтар, газдар жән булар шығынын стандарт диафрагмалар мен саптамалармен өлшеу ережелеріне" сәйкес есептеп, орнатады (РД 50-213-80).
Калибрлеу сертификатты басқа да шығын өлшеу аспабын қолдануға рұқсат етіледі.
26. Сыналатын айналым сақинасындағы су температурасы беру және қайтару құбырларының учаске шеттеріндегі орындарда осы методикалық нұсқаудың 14 пунктіне сай анықталады. Сыналатын сақинаның соңғы нүктесінде, яғни жалғаушы құбырда бір термометр орнатылады.
Жылу дайындау қондырғысының қайтару құбырына орнатылатын термометрді толықтыру құбырына дейін орнатады.
Су температурасы және сыртқы ауа температурасы сынақ кезінде 0,1 °С бөлікті лабораториялық термометрлермен өлшенеді.
27. Сынақ кезінде қолданылатын барлық өлшеу аспаптары ережелер бойынша тексеруден өтуі керек.

22. На конечном участке испытываемого кольца для перепуска воды из подающей линии в обратную устанавливается циркуляционная перемычка, рассчитанная на потери напора в ней 1-2 м.
Для перепуска воды из подающей линии в обратную могут быть использованы также элеваторные перемычки вводов, расположенных за конечным участком испытываемого кольца. Сопла элеваторов при этом должны быть удалены.
23. Непосредственно перед началом испытаний все ответвления, не подвергающиеся испытаниям, перемычки между подающим и обратным трубопроводами, а также при необходимости тепловые вводы потребителей сети, кроме используемых в качестве перемычек за конечным участком, должны быть отключены от испытываемого кольца. Плотность отключения должна быть тщательно проверена.
Параграф 6. Подготовка измерительной аппаратуры
24. При тепловых испытаниях сети подлежат измерению: расход воды, циркулирующей по испытываемому кольцу, расход подпиточной воды и температура воды в точках наблюдения.
Кроме того, должно контролироваться давление в обратной линии испытываемого кольца на входе ее в теплоподготовительную установку.
25. Расходы сетевой и подпиточной воды, как правило, измеряются посредством сужающих устройств (измерительных диафрагм), установленных на подающей или обратной линии, а также на подпиточной линии. К измерительным диафрагмам должны быть присоединены расходомеры переменного перепада давлений.
Измерительные диафрагмы должны быть рассчитаны на расходы сетевой и подпиточной воды, которые были выявлены при определении параметров испытаний.
Расчет и установка новых диафрагм должны производиться согласно "Правилам измерения расхода жидкостей, газов и паров стандартными диафрагмами и соплами" (РД 50-213-80).
Допускается использовать иные средства измерения расхода, имеющие действующий сертификат о калибровке.
26. Температура воды в испытываемом циркуляционном кольце должна измеряться отдельно по подающей и обратной линиям и точках, расположенных на границах участков, определенных в соответствии с пунктом 14 настоящих Методических указаний. В конечной точке испытываемого кольца в месте установки циркуляционной перемычки устанавливается один термометр.
Термометр на обратном трубопроводе в теплоподготовительной установке размещается до точки врезки подпиточного трубопровода по ходу воды.
Температура воды, а также температура наружного воздуха во время испытаний измеряется лабораторными термометрами с ценой деления 0,1°С.
27. Все применяемые при испытаниях средства измерения должны быть проверены в соответствии с действующими положениями.

7-параграф. Сынақтардың техникалық және жұмыс бағдарламасын жасау
Сынақ алдында сынақтың техникалық және жұмыс бағдарламасы жасалады.
28. Сынақтың техникалық бағдарламасы мынадай бөліктерден тұрады:
-объектінің атауы, сынақтың мақсаты және оның көлемі;
-дайындық жұмыстарының тізімі және оларды жүргізу уақыты;
-сынақ жүргізудің шартты жағдайы;
-сынақ жүргізу кезеңдері, олардың кезектілігі, әр кезеңнің және жалпы сынақтың ұзақтығы;
- жылу көзінің жабдықтарының, сыналатын учаске және оған байланысты жылу желілерінің жұмыс режимі,есепті параметрлері, олардың мүмкін ауытқулары мен параметрлердің шекті мәндері;
-сынақ аяқталғаннан кейінгі жылу көзінің жабдықтары мен жылу желілерінің жұмыс режимі;
-сынақ кезіндегі қауіпсіздік техникасы;
-сынақты дайындауға және жүргізуге жауапты адамдар тізбесі;
-техникалық бағдарламаға келісім беруші адамдар тізбесі.
29. Сынақтың жұмыс бағдарламасы мына бөліктерден тұрады:
сынақ алдында жасалатын жұмыстардың тізбесі (қондырғыларды дайындау, жылу көзі мен желінің схемаларын құрастыру, өлшеу аспаптарын орнату, байланыс және сигнал беру құралдарын орнату және т.б.), қондырғылардың бастапқы күйі туралы мәліметтер;
бақылаушыларды дайындауға қатысты шаралар, режимнен ауытқу болған жағдайда жән өлшеу құралдары ақаулы болған жағдайларда өлшемдерді жүргізуге дайындау, сынақ кезінде қауіпсіздік техникасын сақтауға үйрету;
сынақтың оперативті және техникалық бөлігіне жауапты ұйымдар мен кісілердің тізімі;
сынақтың жұмыс бағдарламасына келісім беруші кісілер;
сынақты дайындау мен жүргізудің технологиялық операцияларының тізімі мен кезектілігі;
сынақты жүргізу графигі (әр кезеңнің және жалпы сынақтың басталу және аяқталу уақыты);
сынақтың аралық нәтижелері бойынша сынақ жүргізу графигіне енуі мүмкін түзетулер (үзіліс, режимдерді қайталау, сынақты тоқтату және т.б.);
сынақ аяқталғаннан кейін қондырғылардың жұмыс режимі туралы нұсқаулықтар дайындау;
сынақ жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы талаптары;
сынақты дайындауға және жүргізуге жауапты адамдар тізбесі;
қажетті схемалар, сызбалар, графиктер.
8-параграф. Жылу сынақтарын жүргізу
30. Әзірленген гидравликалық және температуралық сынақ режимдері келесі тәртіппен жүзеге асырылады:
желілік және толықтыру құбырларында шығын өлшеу аспаптары қосылады және айналым сақинасының жалғаушы құбырына, жылу дайындау қондырғысының кіру және шығу тұстарына термометрлер орнатылады;
айналым сақинасы бойынша есепті түрде анықталған су шығыны белгіленеді және сынақ кезінде тұрақты деңгейді сақталады;
айналым сақинасының қайтару құбырының жылу дайындау қондырғысына кіру тұсында қысым анықталады;
айналым сақинасының жылу дайындау қондырғысынан шығу тұсында беру құбырында (3) анықталған
температура белгіленеді.

Параграф 7. Составление технической и рабочей программ испытаний
Перед проведением испытаний составляются техническая и рабочая программы испытаний.
28. Техническая программа испытаний:
наименование объекта, цель испытаний и их объем;
перечень подготовительных работ и сроки их проведения;
условия проведения испытаний;
этапы проведения испытаний, их последовательность и ожидаемая продолжительность каждого этапа и испытаний в целом;
режим работы оборудования источника тепла, испытываемых участков и связанных с ними тепловых сетей на каждом этапе, расчетные параметры, их допустимые отклонения и предельные значения параметров;
режим работы оборудования источника тепла и тепловой сети после окончания испытаний;
требования техники безопасности при проведении испытаний;
перечень лиц, ответственных за подготовку и проведение испытаний;
перечень лиц, согласовывающих техническую программу,
29. Рабочая программа испытаний:
перечень работ, выполняемых непосредственно перед испытаниями (подготовка оборудования, сборка схемы на источнике тепла и по сети, установка средств измерений, подготовка системы связи и сигнализации и другие), данные, но исходному состоянию оборудования;
перечень мероприятии по подготовке наблюдателей, включая проведение инструктажа по ведению измерений и действиям при отклонениях от режима и неисправностях средств измерений; проведение инструктажа по технике безопасности при испытаниях;
перечень организаций и должностных лиц, ответственных за техническую и оперативную части испытаний;
перечень организаций и лиц, согласовывающих рабочую программу испытаний;
перечень и последовательность технологических операций по подготовке и проведению режимов испытаний;
график проведения испытаний (время начала и окончания каждого этапа и испытаний в целом);
указания о возможной корректировке графика испытаний (перерывов, повторение режимов, прекращение испытаний и другие) по промежуточным результатам испытаний;
указания о режиме работы оборудования после завершения испытаний;
требования техники безопасности при проведении испытаний;
перечень лиц, ответственных за обеспечение и проведение испытаний;
необходимые схемы, чертежи, графики.
Параграф 8. Проведение тепловых испытаний
30. Осуществление разработанных гидравлических и температурных режимов испытаний производится в следующем порядке:
включаются расходомеры на линиях сетевой и подпиточной воды и устанавливаются термометры на циркуляционной перемычке конечного участка кольца, на выходе трубопроводов из теплоподготовительной установки и на входе в нее;
устанавливается определенный расчетом расход воды по циркуляционному кольцу, который поддерживается постоянным в течение всего периода испытаний;
устанавливается давление в обратной линии испытываемого кольца на входе ее в теплоподготовительную установку;
устанавливается температура
воды в подающей линии испытываемого кольца на выходе из теплоподготовительной установки, определенная по формуле (3).

31. Айналым сақинасының тармағындағы су шығыны ауытқуы есепті мөлшерден ±2% артпау керек.
Беру желісіндегі су температурасы  ±0,50С  дәлдікте сақталуы керек.
32. Жер астымен төселген жылу желісінің жылу шығынын анықтау жылу жағдайы қалыптасқан кезде, яғни құбырларды қоршаған топырақ температурасы сынақтың берілген режимінде тұрақтанған кезде жүргізіледі.
Сыналатын сақинаның жылулық күйінің қалыптасу ұзақтығы тармақтың сынақ алдындағы күйі мен температуралық режиміне байланысты, әдетте (2÷8)
аралығында болады,
- (15) өрнек бойынша анықталады.
Сыналатын сақинаны қоршаған топырақтың жылулық күйінің тұрақтануын  жылу дайындау қондырғысына кіретін қайтару құбырдың су температурасы 4 сағат бойына тұрақтанған кезде білуге болады
Топырақтың жылынуы кезінде айналымдағы және толықтыру құбырларындағы су шығындары, жылу дайындау қондырғысынан шығу және кіру кезіндегі, сондай-ақ жалғаушы құбырдағы су температуралары өлшенеді. Өлшем нәтижелері әрбір 30 минут сайын тіркеліп отырады.
Егер сынақ алдында сынақтан өтіп жатқан магистрал құбыр бойынша тұтынушылардың ыстық суымен жабдықтауы су беруші желісіндегі су температурасына
шамалас температурада ыстық су берілген болса, топырақтың жылыну уақыты мүмкіндігінше қысқарады.
33. Барлық өлшем нүктелерінде жылулық күй қалыптасқаннан кейін барлық өлшеу нүктелеріне термометрлер орнатылып, су температуралары өлшенеді. Термометрлер мен шығын өлшегіш аспаптардың көрсеткіштері әрбір 10 минут сайын бір мезгілде тіркеліп отырады. Сынақтың негізгі режимінің ұзақтығы
+ (8÷10) сағаттан кем болмауға тиіс.
34. Сынақтың соңғы кезеңінде "температуралық толқын" әдісімен айналым сақинасының алдын-ала (15) өрнекпен анықталған
температурасының сәйкестігі тексеріледі. Бұл кезеңде беру құбырындағы су температурасы 20-40 минут бұрын
- қарағанда 10-20 оС көтеріледі де осы деңгейде 1 сағат бойы ұсталып тұрады. Сосын сондай жылдамдықпен су температурасы
-ға дейін төмендеп, сынақ соңына дейін ұсталып тұрады.
"Температуралық толқын" режимінде су шығысы өзгеріссіз қалады. Сыналатын сақина бойынша "темпертуралық толқынның" өтуі барлық бақылау орындарында әрбір 10 минут сайын тіркеп, су бөлшектерінің нақты өту ұзақтығын анықтауға мүмкіндік туады.
"Температуралық толқын" қайтару құбырмен жылу дайындау қондырғысына келіп кіргенде, сынақ аяқталды деп саналады.

31. Отклонение расхода сетевой воды в циркуляционном кольце не должно превышать ±2° о расчетного значения.
Температура воды в подающей линии должна поддерживаться постоянной с точностью ±0,5°С.
32. Определение тепловых потерь при подземной прокладке сетей производится при установившемся тепловом состоянии, что достигается путем стабилизации температурного поля в окружающем теплопроводы грунте, при заданном режиме испытаний.
Продолжительность достижения установившегося теплового состояния испытываемого кольца зависит от исходного состояния и температурного режима работы сети до испытаний и обычно находится в пределах (2÷8)
, где
определяется по формуле (15).
Показателем достижения установившегося теплового состояния грунта на испытываемом кольце является постоянство температуры воды в обратной линии кольца на входе в теплоподготовительную установку в течение 4 часов.
Во время прогрева грунта измеряются расходы циркулирующей и подпиточной воды, температура сетевой воды на входе в теплоподготовительную установку и выходе из нее и на перемычке конечного участка испытываемого кольца. Результаты измерений фиксируются одновременно через каждые 30 минут.
Продолжительность периода достижения установившегося теплового состояния кольца существенно сокращается, если перед испытанием горячее водоснабжение присоединенных к испытываемой магистрали потребителей осуществлялось при температуре воды в подающей линии, близкой к температуре испытаний
.
33. Начиная с момента достижения установившегося теплового состояния во всех намеченных точках наблюдения устанавливаются термометры и измеряется температура воды. Запись показаний термометров и расходомеров ведется одновременно с интервалом 10 минут. Продолжительность основного режима испытаний должна составлять не менее
+ (8÷10) часов.
34. На заключительном этапе испытаний методом "температурной волны" уточняется
воды по циркуляционному кольцу, предварительно определенная по формуле (15). На этом этапе температура воды в подающей линии за 20-40 минут повышается на 10-20°С по сравнению со значением
и поддерживается постоянной на этом уровне в течение 1 часа. Затем с той же скоростью температура воды понижается до значения , которое и поддерживается до конца испытаний.
Расход воды при режиме "температурной волны" остается неизменным. Прохождение "температурной волны" по испытываемому кольцу фиксируется с интервалом 10 минут во всех точках наблюдения, что дает возможность определить фактическую продолжительность пробега частиц воды, но каждому участку испытываемого кольца.
Испытания считаются законченными после того, как "температурная волна" будет отмечена в обратной линии кольца на входе в теплоподготовительную установку.

35. Негізгі сынақ режимі мен "Температуралық толқынды" қосы есептегенде, жалпы сынақ ұзақтығы 2
+ (10÷12) сағатты құрайды.
8-параграф. Сынақ нәтижелерін өңдеу
36. Сынақ нәтижелері бойынша айналым сақинасының беру және қайтару құбырлары бойынша жылу шығыны мөлшерлері анықталады.
37. Сынақ температурасының режимі қалыптасқан жағдайға жақындаған тұсын анықтау үшін барлық өлшеу орындары бойынша темперптураның өзгеру графигін тұрғызу керек.
Сынақ режимі қалыптасқан жағдайға жақын болған кездегі 20-30 өлшемдерді орташаландырып, әрбір өлшеу орындары бойынша су температурасының орташа мәндері есептеп шығарылады. Осы уақытта тармақтық су мен толықтыру суларының шығынының орташа мәндері анықталады.
Температураның орташаланған мәні уақыт бойынша өлшеу орындарыны арасында "Температуралық толқын" әдісі бойынша анықталған судың жүру ұзақтығына байланысты өзгеріп отырады.
38. Сыналатын сақинаның беру
және қайтару
құбырлары бойынша жоғалатын жылу мөлшері мына өрнектермен анықталады, Вт немесе Ккал/сағ:
мұндағы
— жылу дайындау қондырғысынан шығу кезіндегі беру құбырындағы орташаланған су шығыны, кг/с (т/сағ);
— толықтыру су шығынының орташаланған мәні , кг/с (т/сағ);
және
— беру құбырының басында және аяғында өлшенген су температуралары, 0С;
қайтару құбырдың басында және аяғында өлшенген су температуралары, °С.
39. Егер сыналатын учаскеде төселімі және жылу оқшаулау конструкциясы басқадай, ұзындығы шамалы құбыр кесіндісі болатын болса, ол учаскенің сынақ нәтижелерін былайша есептейді:
(16) және (17) өрнектер бойынша, сипаты бөлек кесіндіні қоса есептегенде беру және қайтару құбырларының нақты жылу жоғалту мөлшері анықталады;
әрбір сипаты бөлек кесінді үшін беру және қайтару құбырлары бойынша орташа температуралары анықталады, 0С:
мұндағы
,
— барлық сыналған айналым сақинасындағы, сәйкесінше беру және қайтару құбырлардың материалдық сипаттары, м2;
— айналым сақинасының сәйкесінше, беру және қайтару құбырлары бойынша учаскенің басынан сипаты бөле кесіндіге дейінгі учаскенің материалдық сипаты, м2;
— сипаты бөлек кесіндінің беру және қайтару құбырлары бойынша материалдық сипаты, м2.
Осы Әдістемелік нұсқаудың 2.4.3. п. әдіспен сынақ температуралық режимінде сипаты бөлек құбыр кесіндісінің шамамен жылу шығыны мөлшері анықталады; L —сипаты бөлек кесінді ұзындығы (м), ал
, және
мәндері
,
және топырақпен қоршаған ортаның температуралары бойынша анықталады.
Айналым сақинасының негізгі бөлігінің нақты жылу жоғалтуы әр құбыр бойынша (16) және (17) өрнектер бойынша анықталатын жылу жоғалтулардың жән сипаты бөлек құбырлардың жылу жоғалтуларының айырымымен анықталады және келесі еспетеулерде қолданылады.

35. Суммарная продолжительность основного режима испытаний и периода пробега "температурной волны" составляет 2
+ (10÷12) ч.
9-параграф. Обработка результатов испытаний
36. В результате испытаний определяются тепловые потери для каждого из участков испытываемого кольца отдельно по подающей и обратной линиям.
37. Для выявления периода, в течение которого температурный режим испытании был наиболее близок к установившемуся, необходимо построить по всем точкам измерений график изменения температуры.
По каждому наблюдательному пункту должны быть усреднены значения температуры воды, полученные при 20-30 последовательных измерениях в тот период, когда режим испытаний был наиболее близок к установившемуся. За этот же период усредняются значения расходов сетевой и подпиточной воды.
Усредняемые значения температуры должны быть смещены по времени на фактическую продолжительность пробега воды между точками измерения, определенную методом "температурной волны".
38. Тепловые потери по подающему и обратному трубопроводам для каждого из участков испытываемого кольца определяются по формулам, Вт или ккал/ч:
где
усредненный расход сетевой воды в подающей линии на выходе из теплоподготовительной установки, кг/с (т/ч);
усредненный расход подпиточной воды, кг/с (т/ч);
усредненные температуры воды в начале и конце подающего трубопровода на участке, °С;
усреднение температуры воды в начале и конце обратного трубопровода на участке, °С.
39. При наличии на испытанном участке циркуляционного кольца отрезков трубопровода с другими типами прокладок или конструкциями изоляции незначительной протяженности, на которых температурный перепад не измеряется, обработка результатов испытаний такого участка производится следующим образом:
по формулам (16) и (17) определяются фактические тепловые потери по подающей и обратной линиям на испытанном участке, включающем нехарактерные отрезки трубопровода;
для каждого нехарактерного отрезка рассчитываются средние температуры воды по подающему и обратному трубопроводам, °С:
где
материальные характеристики соответственно подающего и обратного трубопроводов на всем испытанном участке циркуляционного кольца, м2;
материальные характеристики соответственно подающего и обратного трубопроводов части участка циркуляционного кольца от начала участка до места расположения нехарактерного отрезка, м2;
материальные характеристики соответственно подающего и обратного трубопроводов нехарактерного отрезка, м2.
По методу, указанному в пункте 17 настоящих Методических указаний, определяются приближенные тепловые потери нехарактерного отрезка трубопровода при температурном режиме испытаний; при этом L - длина нехарактерного отрезка (м), а значения
находятся по температурам
и средним за время испытаний температурам грунта и окружающего воздуха.
Фактические тепловые потери по основной части испытанного участка циркуляционного кольца, используемые для дальнейших расчетов, определяются как разность тепловых потерь по каждому из трубопроводов по формулам (16), (17) и на нехарактерных отрезках трубопроводов.

10-параграф. Жылу шығынын анықтау нәтижелерін бағалау және қолдану
40. Сынақ нәтижесінде алынған нақты жылу жоғалту мөлшерлері жылу тармағы жұмысының орташа жылдық температуралық жағдайына келтіріліп, жылумен жабдықтау субъектінің жылу тармақтары арқылы жоғалатын жылу шығынын келесі бес жылдыққа нормалауға негіз ретінде, сонымен қатар, жылу тармақатырының техникалық жағдайын және жылу оқшаулау қабаттарының жылутехникалық жағдайын бағалауға қолданады.
41. Орташа жылдық шарттар үшін нақты жылу шығындарын бағалау осы құжаттың 2 қосымшасында көрсетілген Нормалар бойынша анықталған сәйкес жылу шығындарымен салыстыру жолымен анықталады.
42. Жылу тармағының барлық сыналған учаскелерінің жылу жоғалтуын орташа жылдық жағдайға айналдыру мына өрнектер бойынша жүргізіледі, Вт немесе ккал/сағ:
беру және қайтару құбырлары бойынша, жер астымен төселген учаскелер үшін:
беру және қайтару құбырлары бойынша, жер бетімен тартылған құбырлар үшін:
мұндағы
,
— сынақ кезіндегі топырақ және қоршаған орта температуралары, 0С.
43. Сыналған учаскелер үшін норма бойынша орташа жылдық жылу жоғалту мына өрнектермен анықталады, Вт немесе ккал/сағ:
жер астымен төселген учаскелер үшін
мұндағы
және b мәндері осы Әдістемелік нұсқаудың 17-тармағы бойынша анықталады
44. Нақты және нормалар бойынша анықталған жылу шығыны мөлшерлерінің қатынасы мына өрнектер бойынша анықталады:
жер астымен төселген учаскелер үшін
45. Сынақ нәтижелерін талдағанда мыналарды ескеру қажет:
Қатынасы түрлі төселім түріне байланысты жылу оқшаулау қабатын жобалағандағы нормаланған жылу жоғалтудың нақты жылу шығыны қаншалықты сәйкестігін көрсетеді. Нормалаушы құжаттарда жылу шығынын анықтау және олардың пайдалану барысында нормаға сәйкестігін тексеру қарастырылмағандықтан,олардың жылу оқшаулау конструкиясының техникалық күйінің пайдалану барысында өзгеруі ТПЕ бекіткен уақытта сынақ өткізіп тұру арқылы анықталады;
К қатынасының түрлі төселім түрлерінде бірдей шығуы жылу оқшаулағыш конструкцияларының техникалық күйінің әр түрлілігін көрсетеді. Жер астымен төселген құбырлардың жылу оқшаулағышының жылу техникалық күйі нашар болғанда К коэффициентінің өзгеру диапазоны аз, және ереже бойынша жер үстімен тартылған құбырлардың К коэффициентінен абсолютті мәнінен кем болады.
Оқшаулауы бұрын қолданыста болған жылу шығындарының нормалары бойынша орындалған және жұмыс істеп тұрған жылу желілерінің көпшілігі үшін К арақатынасының мәндері ҚНжЕ 2.04.14-88* және ХҚН 4.02-03-2004.нормалары бойынша оқшауланған жылу желілеріне қарағанда меншікі жылу шығындарының абсолюттік мәндерінің жоғарырақ болуына байланысты төмен болады.

Параграф 10. Оценка и использование результатов определения тепловых потерь
40. Полученные по результатам испытаний фактические тепловые потери, пересчитанные на среднегодовые температурные условия работы тепловой сети, используются как основа для последующего нормирования тепловых потерь тепловыми сетями субъекту теплоснабжения на пятилетний период, а также для оценки изменения теплотехнических свойств теплоизоляционных конструкций и технического состояния тепловых сетей в целом.
41. Оценка фактических тепловых потерь для среднегодовых условий производится путем их сопоставления с соответствующими значениями тепловых потерь, определенных по Нормам, приведенных в приложении 2 к настоящим Методическим указаниям.
42. Пересчет фактических тепловых потерь для всех испытанных участков тепловой сети на среднегодовые условия ее работы производится по формулам, Вт или ккал/ч:
для участков подземной прокладки, суммарно по подающему и обратному трубопроводам
для участков надземной прокладки раздельно по подающему и обратному трубопроводам
где
температура грунта и окружающего воздуха, средняя за время испытании, °С.
43. Значения среднегодовых тепловых потерь по нормам для испытанных участков данной тепловой сети определяются по формулам, Вт или ккал/ч:
для участков подземной прокладки
где значения
определяются согласно пункту 17 настоящих Методических указаний.
44. Соотношения фактических и определенных по нормам тепловых потерь определяются по формулам:
для участков подземной прокладки
45. При анализе результатов испытаний необходимо иметь в виду следующее:
соотношения K показывают, на какое значение фактические тепловые потери отличаются от соответствующих потерь, определенных по нормам проектирования тепловой изоляции для различных видов прокладки. Так как нормативными документами не предусматривается определение тепловых потерь и их соответствие нормам при вводе тепловых сетей в эксплуатацию, то изменение технического состояния теплоизоляционной конструкции в процессе эксплуатации определяется динамикой изменения фактических тепловых потерь при регулярном проведении испытаний с установленной ПТЭ периодичностью;
одинаковые значения соотношений K по видам прокладки (подземной и надземной) отражают различное техническое состояние теплоизоляционных конструкций. Для подземных прокладок меньше диапазон изменения коэффициентов K при ухудшении теплотехнических свойств изоляции, а также как правило, ниже абсолютные значения K, чем для надземной прокладки;
значения соотношений K для тепловых сетей, изоляция которых выполнена по ранее действовавшим нормам тепловых потерь и по которым спроектировано большинство действующих сетей, ниже из-за более высоких абсолютных значений удельных тепловых потерь, чем для тепловых сетей с изоляцией по нормам СНиП 2.04.14-88* и МСН 4.02-03-2004.

46. Сынақ нәтижелері негізінде барлық жылу желілерінің пайдалану барысындағы жылу шығынын келесі кезеңге нормалау, сондай-ақ нақты және нормалық жылу жоғалтуларды өткен кезең үшін салыстру - жылу шығыны көрсеткіштері бойынша жылу желілерінің энергетикалық сипатын жасауға арналған Әдістемелік нұсқаулықтарға сәйкес жүргізілуі керек. (Қазақстан Республикасының, ҚР СТ және ГОСТ нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес)
3-тарау. Тұтынушыларда есептеу аспаптары болған жағдайда жылу шығындарын анықтау
47. Қазіргі таңда орталықтан жылумен қамтитын жүйелердің көпшілігінде есептеу аспабы бар ондаған тұтынушысы бар болуы әбден мүмкін. Олардың көмегімен желідегі жылу шығынын көрсететін параметрлерді анықтауға болады (qп - қос құбырлы жылу тармағының бір километріндегі бір текше метр жылутасымалдағыштың жылу шығыны).
48. Жылу есептегіштердің архивтеу мүмкіндігін пайдалана отырып, әрбір есептегіш құралы бар тұтынушыға берілген судың орташа айлық температуралары мен су шығындары анықталады.
49. Сол уақыт кезеңінде жылу көзінде де орташа су температурасы
және шығыны
анықталады.
50. і-ші тұтынушыға дейінгі беру құбырының жылу оқшаулағыш арқылы орташа жылу шығыны мына өрнекпен анықталады:
мұндағы,
және
- есептегіш құрал көрсетуі бойынша беру құбырындағы жылу тасымалдағыштың температурасы мен шығыны;
- жылу көзінен шыққандағы беру құбырындғы жылутасымалдағыш температурасы, оС.
51. Есептегіш құралы бар тұтынушылардың беру құбыры бойынша барлық жылу шығыны:
52. Желінің беру құбырындағы орташа меншікті жылу жоғалуы:
мұндағы, li . жылу көзінен і-ші тұтынушыға дейінгі ең аз арақашықтық, м.
53. Есептегіш құралы жоқ тұтынушылар үшін де жылутасымалдағыш шығыны есептеп шығарылады:
а) жабық жүйе үшін
мұндағы
- талдау кезеңіндегі жылу көзіндегі жылу желісін орташа сағаттық толықтыру шығыны;
б) ашық жүйе үшін
мұндағы:
- жылу көзінде жылу желісін түнгі уақытта орташа сағаттық толықтыру шығыны;
- іші тұтынушының түнгі уақытта орташа сағаттық тұтыну шығыны.
Күндіз-түні жылутасымалдағыш тұтынатын өндірістік тұтынушылардың, ереже бойынша, есептегіш құралы боуы керек.
54. Есептегіш құралы жоқ әрбір j -тұтынушы үшін беру құбырындағы жылутасымалдағыш шығыны
тұтынушыларға орташа сағаттық жүктеме бойынша пропорционал түрде тарату арқылы анықталады.
55. j - тұтынушыға келтірілген беру құбырының жылу оқшаулағышы арқылы орташа жылу шығыны былай анықталады:
мұндағы, lj - жылу көзінен j-тұтынушыға дейінгі ең аз арақашықтық.

46. Определение эксплуатационных нормируемых тепловых потерь всей сетью на основании анализа результатов испытаний на предстоящий период, а также сопоставление фактических и нормативных эксплуатационных тепловых потерь за прошедший период должно осуществляться в соответствии с методическими указаниями по составлению энергетической характеристики тепловых сетей по показателю тепловых потерь. (согласно актуальным нормативным правовым актам Республики Казахстан, СТ РК и ГОСТ).
Глава 3. Определение тепловых потерь при наличиях приборов учета у потребителей
47. В современных условиях в большинстве централизованных систем теплоснабжения найдется несколько десятков потребителей, имеющих приборы учета. С их помощью можно определить параметр, характеризующий тепловые потери в сети (qпотерь - средние для системы потери теплоты одним м3 теплоносителя на одном километре двухтрубной теплосети).
48. Используя возможности архивов тепловычислителей, определяются для каждого потребителя, имеющего приборы учета теплоты, средние за месяц (или любой другой период времени) температуры воды в подающем трубопроводе и расход воды в подающем трубопроводе.
49. Аналогично на источнике теплоты определяются средние за тот же период времени
50. Средние теплопотери через изоляцию подающего трубопровода, отнесенные к i-му потребителю
где,
температура и расход теплоносителя в подающем трубопроводе по показанию прибора учета,°С;
температура теплоносителя в подающем трубопроводе на выходе из источника тепла, оС.
51. Суммарные тепловые потери в подающих трубопроводах потребителей, имеющих приборы учета:
52. Средние удельные тепловые потери сети в подающих трубопроводах
где: li. наименьшее расстояние по сети от источника теплоты до i-го потребителя.
53. Определяется расход теплоносителя для потребителей, не имеющих приборов учета теплоты:
а) для закрытых систем
где
-среднечасовая подпитка теплосети на теплоисточнике за анализируемый период;
б) для открытых систем
где,
-среднечасовая подпитка теплосети на теплоисточнике в ночное время;
-среднечасовое потребление теплоносителя у i-потребителя в ночное время.
Промышленные потребители, круглосуточно потребляющие теплоноситель, как правило, имеют приборы учета теплоты.
54. Расход теплоносителя в подающем трубопроводе для каждого j-потребителя, не имеющего приборов учета теплоты,
определяется путем распределения
по потребителям пропорционально среднечасовой подключенной нагрузке.
55. Средние теплопотери через изоляцию подающего трубопровода, отнесенные к j-потребителю
где, lj. наименьшее расстояние по сети от источника теплоты до j-потребителя.

56. Есептегіш құралы жоқ тұтынушылардың беру құбыры бойынша барлық жылу жоғалтуы:
Жүйенің барлық беру құбыры бойынша жылу жоғалтуы
57. Қайтару құбыры бойынша жылу шығыны, осы жүйе үшін белгіленген нормалық жылу жоғалту қатынасы бойынша анықталады:
58. Орталықтан жылумен қамту жүйесінің есептегіш құралдар көрсеткіші бойынша анықталатын жалпы жылу шығыны:
Жүйеде орнатылған есептегіш құрал саны неғұрлым көп болса, жылу шығынын есептеу мөлшері де соғұрлым дәл шығады. Дегенмен, тұтынушылардың 10 % есептегіш құрал орнатылған болса, жылу шығынын анықтау нақты жылу шығынымен шамалас шығады. Сондай-ақ, тұрақты орнатылған есептегіш құралдар бойынша анықталған жылу шығыны, жаз кезінде жеке құбырларды сынау арқылы анықтағаннан дәлірек болады деген тұжырым бар.
4-тарау. Қайтарушы желілік судың температурасын төмендетуді ынталандыру
59. Қос ағымды есептегіш құралы бар болған жағдайда, нақты тұтынушы үшін қайтару құбыры бойынша өлшемдер жүрізілуі мүмкін:
мұндғы,
- і-ші тұтынушыдан қайтатын тармақтық судың орташа температурасы, С;
- жылу көзіне қайтатын қайтарушы құбырдағы су температурасы;
- і-тұтынушыдан қайтатын жылутасымалдағыш шығысы.
60. Жабық жылумен қамту жүйесінде бір ағынды жылу есептегіш құралының көрсеткішін пайдаланған жеткілікті.
Нақты жағдайларда, мысалы, кейбір тұтынушылардан қайтатын су температурасы қайтару құбырдағы орташа температурадан кем болған жағдайда Qп.обр теріс таңбалы шығуы да мүмкін.
Желілердегі жылу ысырабын
анықтау әдістемесіне
1-қосымша
Бастапқы мәліметтер мен сынақ нәтижелерін толтыру үлгілері
1-кесте
Энергиямен қамтамасыз ететін мекеменің сумен жылытатын жылу желілерінің материалдық сипаты
Желі учаскесі
Төсем және жылу оқшаулағыш түрі
Пайдалануға берілген жылы
Сыртқы диаметрі
, м
Учаске ұзындығы L, м
Материалдық сипаты М, м2
Төсем және жылу оқшаулағыш түрі бойынша материалдық сипат үлесі
1
2
3…
2-кесте
Сыналатын учаскелердің материалдық сипаты
Желі учаскесі
Төсем және жылу оқшаулағыш түрі
Сыртқы диаметрі
, м
Учаске ұзындығы L, м
Құбырлар көлемі
Материалдық сипаты М, м2
1
2
3…
3-кесте
Қоршаған орта мен желілік судың орташа айлық және орташа жылдық температуралары
Ай, жыл
Температура, °С
Желілік судың құбырдағы температурасы, °С
орташа тереңдіктегі топырақ
сыртқы ауа
беру
қайтару
1
2
3...
4-кесте
Жылу желісінің сыналған учаскелеріндегі жылу шығыны есебі
Желі учаскесі
Төсем және жылу оқшаулағыш түрі
Желілік және толықтыру су шығысы, кг/с (т/сағ)
Учаске басындағы және аяғындағы су температуралары, 0С
Сынақ кезіндегі қоршаған орта температурасы, 0С
Нақты жылу шығыны
, Вт (Ккал/сағ)
1
2
3…
5-кесте
Жылу шығыны нәтижелерін салыстыру
Желі учаскесі
Төсем және жылу оқшаулағыш түрі
Орташа жылдық жағдайға келтірілген нақты жылу шығыны
, Вт (ккал/сағ)
Орташа жылдық жағдайға келтірілген, норма бойынша анықталған жылу шығыны,
, Вт (ккал/сағ)
Нақты және нормаланған жылу шығыны қатынасы, K
1
2
3…
Желілердегі жылу шығынын
анықтау әдістемелік
Нұсқаулыққа
2-қосымша
Анықтамалық мәліметтер
1-кесте
Өтпейтін каналдарда және арнасыз төселген жылу құбырларының жылу оқшаулағышы арқылы жылу ағыны нормалары (құбырлар төселген тереңдікте топырақтың есепті орташа жылдық температурасы +5 оС)
Құбырлардың сыртқы диаметрі
, мм
Жылу шығыны нормасы, Вт/м [ккал/(м2сағ)]
қайтару құбыры, судың орташа температурасы (
=50 0С)
қос құбырлы төсем, су мен топырақтың орташа жылдық температураларының айырымы 52,50С (
=65 0С)
қос құбырлы төсем, су мен топырақтың орташа жылдық температураларының айырымы 65°С (
=90 0С)
қос құбырлы төсем, су мен топырақтың орташа жылдық температураларының айырымы 75°С (
=110 0С)
32

56. Суммарные тепловые потери в подающих трубопроводах потребителей, не имеющих приборов учета
суммарные тепловые потери во всех подающих трубопроводах системы
57. Потери в обратных трубопроводах рассчитываются по тому соотношению, которое определяется для данной системы при расчете нормативных теплопотерь
58. Общие теплопотери системы централизованного теплоснабжения через изоляцию трубопроводов, определенные по результатам приборного учета
Конечно, чем больше приборов учета теплоты установлено в системе, тем выше точность учета тепловых потерь. Но фактически, даже при наличии 10 % необходимых приборов, точность определения потерь становится сопоставимой с фактической точностью приборов. И при любых условиях точность прямых измерений теплопотерь с помощью стационарно установленных приборов выше точности определения потерь системы по летним испытаниям отдельного трубопровода.
Глава 4. Стимулирование снижения температуры обратной сетевой воды
59. При наличии двухпоточного теплосчетчика могут быть измерены приведенные к конкретному потребителю потери в обратном трубопроводом
60. При закрытой системе теплоснабжения можно считать, что
тогда можно при вычислении пользоваться данными однопоточного теплосчетчика.
В реальных условиях Qп.обр может оказаться и отрицательной величиной, когда температура воды, возвращаемой от конкретного потребителя, оказывается ниже средней температуры сетевой воды, возвращаемой на источник.
Приложение 1 к методическим
указаниям определения
тепловых потерь в сетях
Формы таблиц исходных данных и результатов испытаний
Таблица 1
Материальная характеристика водяных тепловых сетей на балансе энергопредприятия
Участок сети
Тип прокладки, конструкция тепловой изоляции
Год ввода в эксплуатацию
Наружный диаметр
Длина участка L, м
Материальная характеристика М, м2
Доля материальной характеристики по типу прокладки или конструкции и изоляции
1
2
3…
Таблица 2
Материальная характеристика испытываемых участков тепловой сети
Участок сети
Тип прокладки, конструкция тепловой изоляции
Наружный диаметр
, м
Длина участка L, м
Объем трубопровода V, м3
Материальная характеристика М, м2
1
2
3…
Таблица 3
Среднемесячные и среднегодовые температуры окружающей среды и сетевой воды
Месяц, год
Температура, °С
Температура сетевой воды в трубопроводах, °С
грунта на средней глубине залегания
наружного воздуха
подающем
обратном
1
2
3...
Таблица 4
Расчет потерь тепла на испытанных участках тепловой сети
Участок сети
Тип прокладки, конструкция тепловой изоляции
Расход сетевой и подпиточной воды, кг/с (т/ч)
Температура воды в начале и конце участка, °С
Температура окружающей среды при испытаниях, °С
Фактические тепловые потери
, Вт (ккал/ч)
1
2
3…
Таблица 5
Результаты сопоставления тепловых потерь
Участок сети
Тип прокладки, конструкция тепловой изоляции
Фактические тепловые потери, приведенные, к среднегодовым условиям
, Вт (ккал/ч)
Определенные по нормам тепловые потери, приведенные к среднегодовым условиям
, Вт (ккал/ч)
Соотношение фактических и определенных по нормам тепловых потерь K
1
2
3…
Приложение 2 к методическим
указаниям определения
тепловых потерь в сетях
Справочные материалы
Таблица 1
Нормы плотности теплового потока изолированными водяными теплопроводами, расположенными в непроходных каналах и при бесканальной прокладке (с расчетной среднегодовой температурой грунта +5°С на глубине заложения теплопроводов)
Наружный диаметр труб
,мм
Нормы плотности теплового потока, Вт/м [ккал/(м ч)]
обратного теплопровода при средней температуре воды (
=50.°С)
двухтрубной прокладки при разности среднегодовых температур воды и грунта 52,5°С (
=65 °С)
двухтрубной прокладки при разности среднегодовых температур воды и грунта 65°С (
=90 °С)
двухтрубной прокладки при разности среднегодовых температур воды и грунта 75°С (
=110 °С)
32

23 (19,8)
52 (44,8)
60 (51,7)
67 (57,8)
57
29 (25)
65 (56)
75 (64,7)
84 (72,4)
76
34 (29,3)
75 (64,7)
86 (74,1)
95 (81,9)
89
36 (31)
80 (69)
93 (80,2)
102 (87,9)
108
40 (34,5)
88 (75,9)
102 (87,9)
111 (95,7)
159
49 (42,2)
109 (94)
124 (106,9)
136 (117,2)
219
59 (50,9)
131 (112,9)
151 (130,2)
165 (142,2)
273
70 (60,3)
154 (132,7)
174 (150)
190 (163,8)
325
79 (68,1)
173 (149,1)
195 (168,1)
212 (182,7)
377
88 (75,9)
191 (164,6)*
212 (182,7)
234 (201,7)
426
95 (81,9)
209 (180,2)*
235 (202,6)
254 (218,9)
478
106 (91,4)
230 (198,3)*
259 (223,3)
280 (241,4)
529
117 (100,9)
251 (216,4)*
282 (243,1)
303 (261,2)
630
133 (114,6)
286 (246,5)*
321 (276,7)
345 (297,4)
720
145 (125)
316 (272,4)*
355 (306)
379 (326,7)
820
164 (141,4)
354 (305,1)*
396 (341,4)
423 (364,6)
920
180 (155,2)
387 (333,6)*
433 (373,2)
463 (399,1)
1020
198 (170,7)
426 (367,2)*
475 (409,5)
506 (436,2)
1220
233 (200,8)
499 (430,1)
561 (483,6)
591 (509,4)
1420
265 (228,4)
568 (489,6)
644 (555,1)
675 (581,8)
Ескерту:
1. "*" белгісі Нормада меншікті жылу жоғалудың беру құбыры бойынша мәні болмағандықтан, бағалау үшін келтірілген мәндер
2. Диаметрі 1220 және 1420 мм құбырлар үшін Нормада меншікті жылу жоғалту мәндері болмағандықтан экстраполяция әдісімен анықталды және ұсынылтын мәндер ретінде келтірілді.
2-кесте
Қоршаған ортаның есепті орташа жылдық температурасы +50С болғандағы жер үстімен тартылған бір құбырдың жылу оқшаулағышы арқылы жылу ағыны нормалары
Құбырдың сыртқы диаметрі
, мм
Жылу ағыны нормасы, Вт/м [ккал / (м2 сағ)]
Беру немесе қайтару құбырлардағы тармақтық судың орташа жылдық температурасы мен қоршаған ауа температурасының айырымы, 0С
45
70
95
120
32
17 (14,7)
27 (23,3)
36 (31)
44 (37,9)
49
21 (18,1)
31 (26,7)
42 (36,2)
52 (44,8)
57
24 (20,7)
35 (30,2)
46 (39,7)
57 (49,1)
76
29 (25)
41 (35,3)
52 (44,8)
64 (55,2)
82
32 (27,6)
44 (37,9)
58 (50)
70 (60,3)
108
36 (31)
50 (43,1)
64 (55,2)
78 (67,2)
133
41 (35,3)
56 (48,3)
70 (60,3)
86 (74,1)
159
44 (37,9)
58 (50)
75 (64,7)
93 (80,2)
194
49 (42,2)
67 (57,8)
85 (73,3)
102 (87,9)
219
53 (45,7)
70 (60,3)
90 (77,6)
110 (94,8)
273
61 (52,6)
81 (69,8)
101 (87,1)
124 (106,9)
325
70 (60,3)
93 (80,2)
116 (100)
139 (119,8)
377
82 (70,7)
108 (93,1)
132 (113,8)
157 (135,3)
426
95 (81,9)
122 (105,2)
148 (127,6)
174 (150)
478
103 (88,8)
131 (112,9)
158 (136,2)
186 (160,3)
529
110 (94,8)
139 (119,8)
168 (144,8)
197 (169,8)
630
121 (104,3)
154 (132,7)
186 (160,3)
220 (189,6)
720
133 (114,6)
168 (144,8)
204 (175,8)
239 (206)
820
157 (135,3)
195 (168,1)
232 (200)
270 (232,7)
920
180 (155,2)
220 (189,6)
261 (224,9)
302 (260,3)

23 (19,8)
52 (44,8)
60 (51,7)
67 (57,8)
57
29 (25)
65 (56)
75 (64,7)
84 (72,4)
76
34 (29,3)
75 (64,7)
86 (74,1)
95 (81,9)
89
36 (31)
80 (69)
93 (80,2)
102 (87,9)
108
40 (34,5)
88 (75,9)
102 (87,9)
111 (95,7)
159
49 (42,2)
109 (94)
124 (106,9)
136 (117,2)
219
59 (50,9)
131 (112,9)
151 (130,2)
165 (142,2)
273
70 (60,3)
154 (132,7)
174 (150)
190 (163,8)
325
79 (68,1)
173 (149,1)
195 (168,1)
212 (182,7)
377
88 (75,9)
191 (164,6)*
212 (182,7)
234 (201,7)
426
95 (81,9)
209 (180,2)*
235 (202,6)
254 (218,9)
478
106 (91,4)
230 (198,3)*
259 (223,3)
280 (241,4)
529
117 (100,9)
251 (216,4)*
282 (243,1)
303 (261,2)
630
133 (114,6)
286 (246,5)*
321 (276,7)
345 (297,4)
720
145 (125)
316 (272,4)*
355 (306)
379 (326,7)
820
164 (141,4)
354 (305,1)*
396 (341,4)
423 (364,6)
920
180 (155,2)
387 (333,6)*
433 (373,2)
463 (399,1)
1020
198 (170,7)
426 (367,2)*
475 (409,5)
506 (436,2)
1220
233 (200,8)
499 (430,1)
561 (483,6)
591 (509,4)
1420
265 (228,4)
568 (489,6)
644 (555,1)
675 (581,8)
Примечания: 1. Отмеченные знаком"*"значения удельных тепловых потерь приведены как оценочные из-за отсутствия в Нормах соответствующих значений удельных тепловых потерь для подающего трубопровода.
2. Удельные тепловые потери для диаметров 1220 и 1420 мм из-за их отсутствия в Нормах определены методом экстраполяции и приведены как рекомендуемые значения.
Таблица 2
Нормы плотности теплового потока одним изолированным водяным теплопроводом при надземной прокладке с расчетной среднегодовой температурой наружного воздуха +5°С
Наружный диаметр труб
, мм
Нормы плотности теплового потока, Вт/м [ккал / (м ч)]
Разность среднегодовой температуры сетевой воды в подающем или обратном трубопроводах и наружного воздуха, °С
45
70
95
120
32
17 (14,7)
27 (23,3)
36 (31)
44 (37,9)
49
21 (18,1)
31 (26,7)
42 (36,2)
52 (44,8)
57
24 (20,7)
35 (30,2)
46 (39,7)
57 (49,1)
76
29 (25)
41 (35,3)
52 (44,8)
64 (55,2)
82
32 (27,6)
44 (37,9)
58 (50)
70 (60,3)
108
36 (31)
50 (43,1)
64 (55,2)
78 (67,2)
133
41 (35,3)
56 (48,3)
70 (60,3)
86 (74,1)
159
44 (37,9)
58 (50)
75 (64,7)
93 (80,2)
194
49 (42,2)
67 (57,8)
85 (73,3)
102 (87,9)
219
53 (45,7)
70 (60,3)
90 (77,6)
110 (94,8)
273
61 (52,6)
81 (69,8)
101 (87,1)
124 (106,9)
325
70 (60,3)
93 (80,2)
116 (100)
139 (119,8)
377
82 (70,7)
108 (93,1)
132 (113,8)
157 (135,3)
426
95 (81,9)
122 (105,2)
148 (127,6)
174 (150)
478
103 (88,8)
131 (112,9)
158 (136,2)
186 (160,3)
529
110 (94,8)
139 (119,8)
168 (144,8)
197 (169,8)
630
121 (104,3)
154 (132,7)
186 (160,3)
220 (189,6)
720
133 (114,6)
168 (144,8)
204 (175,8)
239 (206)
820
157 (135,3)
195 (168,1)
232 (200)
270 (232,7)
920
180 (155,2)
220 (189,6)
261 (224,9)
302 (260,3)

18(15,5)
12(10,3)
26(22,4)
11(9,5)
31 (26,7)
10(8,6)
30
19(16,4)
13(11,2)
27(23.3)
12(10,3)
33 (28,4)
11(9,5)
40
21(18,1)
14(12.1)
29(25.0)
13(11,2)
36(31.0)
12(10,3)
50
22(19,0)
15(12.9)
33(28,4)
14(12.1)
40(34.5)
13(11,2)
65
27 (23,3)
19(16,4)
38(32,8)
16(13,8)
47 (40,5)
14(12,1)
80
29 (25,0)
20(17,2)
41 (35,3)
17(14,7)
51 (44,0)
15 (12,9)
100
33 (28,4)
22(19,0)
46(39,7)
19 (16,4)
57 (49,1)
17 (14,7)
125
34(29,3)
23 (19,8)
49(42,2)
20(17,2)
61 (52.6)
18(15,5)
150
38(32,8)
26 (26,4)
54(46,5)
22(19,0)
65 (56,0)
19(16,4)
200
48(41,4)
31 (26,7)
66(56.9)
26 (22,4)
83(71.5)
23(19,8)
250
54 (46,5)
35 (30,2)
76(65.5)
29 (25,0)
93 (80,2)
25(21,6)
300
62(53,4)
40(34,5)
87(75,0)
32 (27,6)
103 (88,8)
28 (24,1)
350
68(58,6)
44(37,9)
93 (80,2)
34 (29,3)
117(100.9)
29(25,0)
400
76(65,5)
47 (40,5)
109 (94,0)
37 (31,9)
123 (106,0)
30(25,9)
450
77 (66,4)
49(42,2)
112(96,5)
39(33,6)
135(116,4)
32(27,6)
500
88 (75,9)
54(46,5)
126(108,6)
43 (37,1)
167 (144,0)
33(28.4)
600
98 (84,5)
58(50,0)
140(120,7)
45(38,8)
171 (147,4)
35 (30,2)
700
107 (92,2)
63(54,3)
163(140,5)
47 (40,5)
185(159,5)
38 (32,8)
800
130(112.1)
72(62,1)
181 (156.0)
48 (41,4)
213 (183.6)
42(36,2)
910
138(119,0)
75 (64,7)
190(163,8)
57 (49,1)
234(201.7)
44 (37,9)
1000
152(131,0)
78(67,2)
199(171,5)
59(50,9)
249(214,6)
49(42,2)
1200
185(159,5)
86 (74,1)
257(221,5)
66(56,9)
300 (258,6)
54(46,5)
1400
204(175,8)
90(77,54)
284 (244,8)
69 (59,47)
322 (276,9)
58 (49,88)
Кестенің жалғасы
Жылына 5000 сағаттан артық жұмыс жасағанда
Жылу құбыры
беру
қайтару
беру
қайтаруу
беру
қайтаруу
Жылу тасымалдағыштың орташа температурасы,0С
65
50
90
50
110
50
16(13,8)
11(9,5)
23 (19,8)
10(8,6)
28 (24,1)
9 (7,8)
17 (14,7)
12(10,3)
24(20,7)
11(9,5)
30 (25,9)
10(8,6)
18(15,5)
13(11,2)
26 (22,4)
12(10,3)
32 (27,6)
11(9,5)
20(17.2)
14(12.1)
28(24.1)
13(11,3)
35 (30,2)
12(10,3)
23(19,8)
16(13.8)
34(29,3)
15(13,9)
40(34,5)
13(11,2)
25 (21,6)
17(14.7)
36(31,0)
16(13,8)
44 (37,9)
14(12,1)
28(24,1)
19(16,4)
41 (35,3)
17 (14,7)
48 (41,4)
15(12.9)
31 (26,7)
21(18,1)
42(36,2)
18(15,5)
50(43,1)
16(13,8)
32 (27.6)
22(19,0)
44 (37,9)
19(16,4)
55 (47.4)
17(14,7)
39 (33.6)
27(23.3)
54(46,5)
22(19,0)
68 (58,6)
21 (18,1)
45 (38.8)
30(25.9)
64(55,2)
25 (21,6)
77 (66,4)
23 (19,8)
50(43,1)
33(28,4)
70(60,3)
28 (24,1)
84(72,4)
25(21,6)
55 (47,4)
37 (31,9)
75 (64,7)
30 (25,9)
94 (81,0)
26(22,4)
58(50,0)
38 (32,8)
82 (70,7)
33 (28,4)
101 (87,1)
28(24.1)
67(57.8)
43 (37,1)
93 (80,2)
36(31,0)
107 (92,2)
29(25.0)
68 (58.6)
44(37,9)
98(84,5)
38(32.8)
117(100,9)
32(27,6)
79(68.1)
50(43,1)
109(94,0)
41 (35,3)
132(113,8)
34 (29,3)
89 (76,7)
55(47,4)
126(108,6)
43 (37,1)
151(130,2)
37(31,9)
100 (86,2)
60(51,7)
140(120,7)
45 (38,8)
163(140,5)
40(34,5)
106(91,4)
66(56,9)
151 (130,2)
54(46,5)
186(160,3)
43 (37,1)
117(100,9)
71 (61,2)
158(136,2)
57(49,1)

18(15,5)
12(10,3)
26(22,4)
11(9,5)
31 (26,7)
10(8,6)
30
19(16,4)
13(11,2)
27(23.3)
12(10,3)
33 (28,4)
11(9,5)
40
21(18,1)
14(12.1)
29(25.0)
13(11,2)
36(31.0)
12(10,3)
50
22(19,0)
15(12.9)
33(28,4)
14(12.1)
40(34.5)
13(11,2)
65
27 (23,3)
19(16,4)
38(32,8)
16(13,8)
47 (40,5)
14(12,1)
80
29 (25,0)
20(17,2)
41 (35,3)
17(14,7)
51 (44,0)
15 (12,9)
100
33 (28,4)
22(19,0)
46(39,7)
19 (16,4)
57 (49,1)
17 (14,7)
125
34(29,3)
23 (19,8)
49(42,2)
20(17,2)
61 (52.6)
18(15,5)
150
38(32,8)
26 (26,4)
54(46,5)
22(19,0)
65 (56,0)
19(16,4)
200
48(41,4)
31 (26,7)
66(56.9)
26 (22,4)
83(71.5)
23(19,8)
250
54 (46,5)
35 (30,2)
76(65.5)
29 (25,0)
93 (80,2)
25(21,6)
300
62(53,4)
40(34,5)
87(75,0)
32 (27,6)
103 (88,8)
28 (24,1)
350
68(58,6)
44(37,9)
93 (80,2)
34 (29,3)
117(100.9)
29(25,0)
400
76(65,5)
47 (40,5)
109 (94,0)
37 (31,9)
123 (106,0)
30(25,9)
450
77 (66,4)
49(42,2)
112(96,5)
39(33,6)
135(116,4)
32(27,6)
500
88 (75,9)
54(46,5)
126(108,6)
43 (37,1)
167 (144,0)
33(28.4)
600
98 (84,5)
58(50,0)
140(120,7)
45(38,8)
171 (147,4)
35 (30,2)
700
107 (92,2)
63(54,3)
163(140,5)
47 (40,5)
185(159,5)
38 (32,8)
800
130(112.1)
72(62,1)
181 (156.0)
48 (41,4)
213 (183.6)
42(36,2)
910
138(119,0)
75 (64,7)
190(163,8)
57 (49,1)
234(201.7)
44 (37,9)
1000
152(131,0)
78(67,2)
199(171,5)
59(50,9)
249(214,6)
49(42,2)
1200
185(159,5)
86 (74,1)
257(221,5)
66(56,9)
300 (258,6)
54(46,5)
1400
204(175,8)
90(77,54)
284 (244,8)
69 (59,47)
322 (276,9)
58 (49,88)
Продолжение таблицы
При числе часов работы в год более 5000
Трубопровод
подающий
обратный
подающий
обратный
подающий
обратный
Среднегодовая температура теплоносителя, °С
65
50
90
50
110
50
16(13,8)
11(9,5)
23 (19,8)
10(8,6)
28 (24,1)
9 (7,8)
17 (14,7)
12(10,3)
24(20,7)
11(9,5)
30 (25,9)
10(8,6)
18(15,5)
13(11,2)
26 (22,4)
12(10,3)
32 (27,6)
11(9,5)
20(17.2)
14(12.1)
28(24.1)
13(11,3)
35 (30,2)
12(10,3)
23(19,8)
16(13.8)
34(29,3)
15(13,9)
40(34,5)
13(11,2)
25 (21,6)
17(14.7)
36(31,0)
16(13,8)
44 (37,9)
14(12,1)
28(24,1)
19(16,4)
41 (35,3)
17 (14,7)
48 (41,4)
15(12.9)
31 (26,7)
21(18,1)
42(36,2)
18(15,5)
50(43,1)
16(13,8)
32 (27.6)
22(19,0)
44 (37,9)
19(16,4)
55 (47.4)
17(14,7)
39 (33.6)
27(23.3)
54(46,5)
22(19,0)
68 (58,6)
21 (18,1)
45 (38.8)
30(25.9)
64(55,2)
25 (21,6)
77 (66,4)
23 (19,8)
50(43,1)
33(28,4)
70(60,3)
28 (24,1)
84(72,4)
25(21,6)
55 (47,4)
37 (31,9)
75 (64,7)
30 (25,9)
94 (81,0)
26(22,4)
58(50,0)
38 (32,8)
82 (70,7)
33 (28,4)
101 (87,1)
28(24.1)
67(57.8)
43 (37,1)
93 (80,2)
36(31,0)
107 (92,2)
29(25.0)
68 (58.6)
44(37,9)
98(84,5)
38(32.8)
117(100,9)
32(27,6)
79(68.1)
50(43,1)
109(94,0)
41 (35,3)
132(113,8)
34 (29,3)
89 (76,7)
55(47,4)
126(108,6)
43 (37,1)
151(130,2)
37(31,9)
100 (86,2)
60(51,7)
140(120,7)
45 (38,8)
163(140,5)
40(34,5)
106(91,4)
66(56,9)
151 (130,2)
54(46,5)
186(160,3)
43 (37,1)
117(100,9)
71 (61,2)
158(136,2)
57(49,1)

400
450
500
600
700
800
900
1000
4 (3,4)
5 (4,3)
5 (4,3)
7 (6,0)
7 (6,0)
8 (6,9)
9 (7,8)
11 (9,5)
12 (10,3) 15 (12,9) 18 (15,5) 21 (18,1) 25 (21,6) 29 (25,0) 31 (26,7) 34 (29,3) 37 (31,9) 44 (37,9) 49 (42,2) 55 (47,4) 62 (53,4) 68 (58,6)
9 (7,8)
11 (9,5)
12 (10,3)
15 (12,9)
16 (13,8)
19 (16.4)
21 (18,1)
23 (19,8)
26 (22,4)
29 (25,0)
36 (31,0)
42 (36,2)
48 (41,4)
54 (46,6)
60 (51,7)
66 (56,9)
72 (62,1)
82 (70,7)
94 (81,0) 105 (90,5) 116 (100,0) 127 (109,5)
18 (15,5)
21 (18,1)
23 (19,8)
27 (23,3)
30 (25,9)
34 (29,3)
37 (31,9)
41 (35,3)
46 (39,7)
52 (44,8)
63 (54,3)
72 (62,1)
83 (71,6)
92 (79,3) 100 (86,2) 108 (93,1) 117 (100,9) 135 (116,4) 151 (130,2) 168 (144,8) 185 (159,5) 203 (175,0)
28 (24,1)
31 (26,7)
34 (29,3)
40 (34,5)
44 (37,9)
50 (43,1)
54 (46,6)
60 (51,7)
66 (56,9)
73 (62,9)
89 (76,7) 103 (88,8) 115 (99,1) 127 (109,5) 139 (119,8) 149 (128,4) 162 (139.7) 185 (159,5) 205 (176,7) 228 (196,6) 251 (216,4) 273 (235,3)
38 (32,8)
43 (37,1)
47 (40,5)
54 (46,6)
58 (50,0)
67 (57.8)
71 (61,2)
80 (69,0)
88 (75,9)
97 (83.6)
117 (100,9) 132 (113.8) 149 (128,4) 164 (141,4) 178 (153,4) 191 (164.7) 206 (177,6) 236 (203,4) 262 (225,9) 290 (250.0) 318 (274,1) 345 (297,4)
3 (2,6)
4 (3,4)
4 (3,4)
5 (4,3)
6 (5,2)
7 (6,0)
8 (6,9)
9 (7,8)
10 (8,6)
11 (9,5)
15 (12,9) 17 (14.7) 20 (17,2)
23 (19,8)
24 (20,7)
27 (23,3) 29 (25,0) 34 (29,3) 39 (33,6) 43 (37,1) 48 (41,4) 53 (45,7)
8 (6,9)
9 (7,8)
11 (9,5)
12 (10,3)
14 (12,1)
15 (12,9)
17 (14,7)
19 (16,4)
22 (19,0)
24 (20,7)
30 (25,9)
35 (30,2)
40 (34,5)
45 (38,8)
49 (42,2)
53 (45,7)
58 (50,0)
66 (56,9)
75 (64,7)
83 (71,6)
92 (79,3)
101 (87,1)
16 (13,8)
18 (15,5)
20 (17,2)
24 (20,7)
25 (21,6)
29 (25.0)
32 (27.6)
35 (30,2)
40 (34,5)
44 (37,9)
53 (45,7)
61 (52,6)
68 (58,6)
75 (64,7)
83 (71,6)
88 (75,9)
96 (82,8) 110 (94,8) 122 (105.2) 135 (116.4) 149 (128,4) 163 (140,5)
24 (20,7)
28 (24,1)
30 (25,9)
36 (31,0)
38 (32.8)
44 (37,9)
47 (40,5)
52 (44,8)
57 (49.1)
62 (53.4)
75 (64,7)
86 (74,1)
96 (82,8) 106 (91,4) 125 (107,8) 123 (106,0) 135 (116,4) 152 (131.0) 169 (145,7) 172 (148,3) 205 (176,7) 223 (192,2)
34 (29,3)
38 (32,8)
42 (36,2)
48 (41,4)
52 (44,8)
58 (50,0)
62 (53,4)
69 (59,5)
75 (64,7)
83 (71,6)
99 (85,3)
112 (96,6)
126 (108,6) 138 (119,0) 150 (129,3) 160 (137,9) 171 (147,4) 194 (167,2) 214 (184,5) 237 (204,3) 258 (222,4) 280 (241,4)
Диаметрі 1020 мм-ден артық қисық және жазық беттер
Жылу ағынының тығыздық нормалары, Вт/м [ккал/(м*сағ)]

400
450
500
600
700
800
900
1000
4 (3,4)
5 (4,3)
5 (4,3)
7 (6,0)
7 (6,0)
8 (6,9)
9 (7,8)
11 (9,5)
12 (10,3) 15 (12,9) 18 (15,5) 21 (18,1) 25 (21,6) 29 (25,0) 31 (26,7) 34 (29,3) 37 (31,9) 44 (37,9) 49 (42,2) 55 (47,4) 62 (53,4) 68 (58,6)
9 (7,8)
11 (9,5)
12 (10,3)
15 (12,9)
16 (13,8)
19 (16.4)
21 (18,1)
23 (19,8)
26 (22,4)
29 (25,0)
36 (31,0)
42 (36,2)
48 (41,4)
54 (46,6)
60 (51,7)
66 (56,9)
72 (62,1)
82 (70,7)
94 (81,0) 105 (90,5) 116 (100,0) 127 (109,5)
18 (15,5)
21 (18,1)
23 (19,8)
27 (23,3)
30 (25,9)
34 (29,3)
37 (31,9)
41 (35,3)
46 (39,7)
52 (44,8)
63 (54,3)
72 (62,1)
83 (71,6)
92 (79,3) 100 (86,2) 108 (93,1) 117 (100,9) 135 (116,4) 151 (130,2) 168 (144,8) 185 (159,5) 203 (175,0)
28 (24,1)
31 (26,7)
34 (29,3)
40 (34,5)
44 (37,9)
50 (43,1)
54 (46,6)
60 (51,7)
66 (56,9)
73 (62,9)
89 (76,7) 103 (88,8) 115 (99,1) 127 (109,5) 139 (119,8) 149 (128,4) 162 (139.7) 185 (159,5) 205 (176,7) 228 (196,6) 251 (216,4) 273 (235,3)
38 (32,8)
43 (37,1)
47 (40,5)
54 (46,6)
58 (50,0)
67 (57.8)
71 (61,2)
80 (69,0)
88 (75,9)
97 (83.6)
117 (100,9) 132 (113.8) 149 (128,4) 164 (141,4) 178 (153,4) 191 (164.7) 206 (177,6) 236 (203,4) 262 (225,9) 290 (250.0) 318 (274,1) 345 (297,4)
3 (2,6)
4 (3,4)
4 (3,4)
5 (4,3)
6 (5,2)
7 (6,0)
8 (6,9)
9 (7,8)
10 (8,6)
11 (9,5)
15 (12,9) 17 (14.7) 20 (17,2)
23 (19,8)
24 (20,7)
27 (23,3) 29 (25,0) 34 (29,3) 39 (33,6) 43 (37,1) 48 (41,4) 53 (45,7)
8 (6,9)
9 (7,8)
11 (9,5)
12 (10,3)
14 (12,1)
15 (12,9)
17 (14,7)
19 (16,4)
22 (19,0)
24 (20,7)
30 (25,9)
35 (30,2)
40 (34,5)
45 (38,8)
49 (42,2)
53 (45,7)
58 (50,0)
66 (56,9)
75 (64,7)
83 (71,6)
92 (79,3)
101 (87,1)
16 (13,8)
18 (15,5)
20 (17,2)
24 (20,7)
25 (21,6)
29 (25.0)
32 (27.6)
35 (30,2)
40 (34,5)
44 (37,9)
53 (45,7)
61 (52,6)
68 (58,6)
75 (64,7)
83 (71,6)
88 (75,9)
96 (82,8) 110 (94,8) 122 (105.2) 135 (116.4) 149 (128,4) 163 (140,5)
24 (20,7)
28 (24,1)
30 (25,9)
36 (31,0)
38 (32.8)
44 (37,9)
47 (40,5)
52 (44,8)
57 (49.1)
62 (53.4)
75 (64,7)
86 (74,1)
96 (82,8) 106 (91,4) 125 (107,8) 123 (106,0) 135 (116,4) 152 (131.0) 169 (145,7) 172 (148,3) 205 (176,7) 223 (192,2)
34 (29,3)
38 (32,8)
42 (36,2)
48 (41,4)
52 (44,8)
58 (50,0)
62 (53,4)
69 (59,5)
75 (64,7)
83 (71,6)
99 (85,3)
112 (96,6)
126 (108,6) 138 (119,0) 150 (129,3) 160 (137,9) 171 (147,4) 194 (167,2) 214 (184,5) 237 (204,3) 258 (222,4) 280 (241,4)
Криволин поверхность диаметром более 1020 мм и плос.
Нормы поверхностной плотности теплового потока, Вт/м [ккал/(м*ч)]

2. Жылу ағыны тығыздығының аралық мәндері интерполяция арқылы анықталады.
01.11.2005 жылдан кейін жобаланған, жөнделген немесе ауыстырылған жылу құбырларының жылу оқшаулағыштары үшін
11-кесте
Ашық ауада орналасқан құбырлар мен жабдықтардың жылу оқшаулағышы арқылы жоғалатын жылу ағыны тығыздығының нормалары
Құбырдың шартты диаметрі, мм
Жылына 5000 сағат және одан кем жұмыс жасағанда
Жылу тасымалдағыштың орташа температурасы, оС
20
50

2. Промежуточные значения норм плотности теплового потока следует определять интерполяцией.
Для тепловых сетей, тепловая изоляция которых запроектирована, отремонтирована или заменена после 01.11.2005 г.
Таблица 11
Нормы плотности теплового потока через изолированную поверхность оборудования и трубопроводов при расположении на открытом воздухе
Условный проход трубопровода, мм
При числе часов работы в год 5000 ч и менее
Средняя температура теплоносителя, оС
20
50