"Дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсері (әрекеті) жөніндегі деректердің дәрілік заттардың тиімсіздігі туралы хабарламаны қамтитын бірыңғай ақпараттық базасын қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 25 қазандағы № 125 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың 30-тармағына (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) сәйкес және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімін басшылыққа ала отырып, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған:
"Дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсері (әрекеті) жөніндегі деректердің дәрілік заттардың тиімсіздігі туралы хабарламаны қамтитын бірыңғай ақпараттық базасын қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары;
"Дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсері (әрекеті) жөніндегі деректердің дәрілік заттардың тиімсіздігі туралы хабарламаны қамтитын бірыңғай ақпараттық базасын қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті;
"Дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсері (әрекеті) жөніндегі деректердің дәрілік заттардың тиімсіздігі туралы хабарламаны қамтитын бірыңғай ақпараттық базасын қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті;
"Дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсері (әрекеті) жөніндегі деректердің дәрілік заттардың тиімсіздігі туралы хабарламаны қамтитын бірыңғай ақпараттық базасын қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы;
"Дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсері (әрекеті) жөніндегі деректердің дәрілік заттардың тиімсіздігі туралы хабарламаны қамтитын бірыңғай ақпараттық базасын қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесіне қосылу тәртібі бекітілсін.

О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование единой информационной базы данных по выявленным нежелательным реакциям (действиям) на лекарственные средства, включающей сообщения о неэффективности лекарственных средств"
Решение Коллегии Евразийской Экономической Комиссии от 25 октября 2016 года № 125.
В соответствии с пунктом 30 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и руководствуясь Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемые:
Правила информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование единой информационной базы данных по выявленным нежелательным реакциям (действиям) на лекарственные средства, включающей сообщения о неэффективности лекарственных средств";
Регламент информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование единой информационной базы данных по выявленным нежелательным реакциям (действиям) на лекарственные средства, включающей сообщения о неэффективности лекарственных средств";
Регламент информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование единой информационной базы данных по выявленным нежелательным реакциям (действиям) на лекарственные средства, включающей сообщения о неэффективности лекарственных средств";
Описание форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование единой информационной базы данных по выявленным нежелательным реакциям (действиям) на лекарственные средства, включающей сообщения о неэффективности лекарственных средств";
Порядок присоединения к общему процессу "Формирование, ведение и использование единой информационной базы данных по выявленным нежелательным реакциям (действиям) на лекарственные средства, включающей сообщения о неэффективности лекарственных средств".

2. Осы Шешіммен бекітілген Сипаттамада көзделген электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының техникалық схемасын әзірлеуді және оларды сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде ақпараттық өзара іс-қимылды іске асыру кезінде пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізілімінде орналастыруды қамтамасыз етуді Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін құру және дамыту жөніндегі жұмыстарды үйлестіру құзыретіне кіретін Еуразиялық экономикалық комиссияның департаменті жүзеге асырады деп белгіленсін.
3. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2016 жылғы 25 қазандағы
№ 125 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
"Дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсері (әрекеті) жөніндегі деректердің дәрілік заттардың тиімсіздігі туралы хабарламаны қамтитын бірыңғай ақпараттық базасын қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл ҚАҒИДАЛАРЫ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар әзірленген Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі - Одақ) құқығына кіретін мынадай актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
2014 жылғы 23 желтоқсандағы Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде дәрілік заттар айналысының бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісім;
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде дәрілік заттар айналысының бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісімді іске асыру туралы" 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 108 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процестерді сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесіндегі деректермен электрондық алмасу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 5 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестердің тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;

2. Установить, что разработка технических схем структур электронных документов и сведений, предусмотренных Описанием, утвержденным настоящим Решением, и обеспечение их размещения в реестре структур электронных документов и сведений, используемых при реализации информационного взаимодействия в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли, осуществляются департаментом Евразийской экономической комиссии, в компетенцию которого входит координация работ по созданию и развитию интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза.
3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
УТВЕРЖДЕНЫ
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
От 25 октября 2016 г. № 125
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 21 февраля 2023 г. № 18)
Правила
информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование единой информационной базы данных по выявленным нежелательным реакциям (действиям) на лекарственные средства, включающей сообщения о неэффективности лекарственных средств"
Сноска. Правила - в редакции решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21.02.2023 № 18 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
I. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии со следующими международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза (далее – Союз):
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Соглашение о единых принципах и правилах обращения лекарственных средств в рамках Евразийского экономического союза от 23 декабря 2014 года;
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2015 г. № 5 "Об утверждении Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";

Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының бір-бірімен және Еуразиялық экономикалық комиссиямен трансшекаралық өзара іс-қимылы кезінде электрондық құжаттармен алмасу ережесін бекіту туралы" 2015 жылғы 28 қыркүйектегі № 125 шешімі.
II. Қолданылу саласы
2. Осы Қағидалар "Дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсері (әрекеті) жөніндегі деректердің дәрілік заттардың тиімсіздігі туралы хабарламаны қамтитын бірыңғай ақпараттық базасын қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесінің шеңберінде орындалатын рәсімдердің сипатталуын қоса алғанда, осы жалпы процеске қатысушалар арасындағы ақпараттық өзара іс қимылдың тәртібі мен шарттарын айқындау мақсатында әзірленді (бұдан әрі - жалпы процесс).
3. Осы Қағидаларды жалпы процеске қатысушылар жалпы процесс шеңберіндегі рәсімдер мен операцияларды орындау тәртібін бақылау кезінде, сондай-ақ жалпы процестің іске асырылуын қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелердің компоненттерін жобалау, әзірлеу және пысықтау кезінде пайдаланады.
III. Негізгі ұғымдар
4. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады, олар мыналарды білдіреді:
"авторластыру" - жалпы процеске белгілі бір қатысушыға белгілі бір әрекеттерді орындауға құқықтар беру;
"бірыңғай дерекқор" - Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағында анықталған жағымсыз әсерлер туралы ақпаратты қамтитын ақпараттық ресурс, оны электрондық түрде қалыптастыруды және жүргізуді Еуразиялық экономикалық комиссия жүзеге асырады.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын "жалпы процесс рәсімдері тобы", "жалпы процестің ақпараттық объектісі", "орындаушы", "жалпы процесс операциясы", "жалпы процесс рәсімі" және "жалпы процеске қатысушы" ұғымдары 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесінде айқындалған мәндерде мағыналарында қолданылады.
IV. Жалпы процесс туралы негізгі мәліметтер
5. Жалпы процестің толық атауы: "Дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсері (әрекеті) жөніндегі деректердің дәрілік заттардың тиімсіздігі туралы хабарламаны қамтитын бірыңғай ақпараттық базасын қалыптастыру, жүргізу және пайдалану".
6. Жалпы процестің кодпен белгіленуі: P.MM.04, 1.0.0. нұсқасы

Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 сентября 2015 г. № 125 "Об утверждении Положения об обмене электронными документами при трансграничном взаимодействии органов государственной власти государств – членов Евразийского экономического союза между собой и с Евразийской экономической комиссией".
II. Область применения
2. Настоящие Правила разработаны в целях определения порядка и условий информационного взаимодействия между участниками общего процесса "Формирование, ведение и использование единой информационной базы данных по выявленным нежелательным реакциям (действиям) на лекарственные средства, включающей сообщения о неэффективности лекарственных средств" (далее – общий процесс), включая описание процедур, выполняемых в рамках этого общего процесса.
3. Настоящие Правила применяются участниками общего процесса при контроле за порядком выполнения процедур и операций в рамках общего процесса, а также при проектировании, разработке и доработке компонентов информационных систем, обеспечивающих реализацию общего процесса.
III. Основные понятия
4. Для целей настоящих Правил используются понятия, которые означают следующее:
"авторизация" – предоставление определенному участнику общего процесса прав на выполнение определенных действий;
"единая база данных" – информационный ресурс, содержащий информацию о выявленных на территории государств – членов Евразийского экономического союза нежелательных реакциях, формирование и ведение которого в электронном виде осуществляется Евразийской экономической комиссией.
Понятия "группа процедур общего процесса", "информационный объект общего процесса", "исполнитель", "операция общего процесса", "процедура общего процесса" и "участник общего процесса", используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, определенных Методикой анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63.
IV. Основные сведения об общем процессе
5. Полное наименование общего процесса: "Формирование, ведение и использование единой информационной базы данных по выявленным нежелательным реакциям (действиям) на лекарственные средства, включающей сообщения о неэффективности лекарственных средств".
6. Кодовое обозначение общего процесса: P.MM.04, версия 1.1.0.

1. Жалпы процестің мақсаты мен міндеттері
7. Жалпы процестің мақсаттары:
а) Одақ шеңберінде дәрілік заттардың айналысы саласындағы ортақ ақпараттық кеңістікті құру есебінен фармакологиялық қадағалау және сапаны бақылау нәтижелері туралы ақпаратпен алмасуға байланысты шығасыларды азайту үшін алғышарттар құру;
б) жалпы процеске қатысушаларға дәрілік заттар туралы өзекті ақпаратты жедел ұсынып тұру есебінен Одаққа мүше мемлекеттер (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) аумағында сапа талаптарына сәйкес келмейтін дәрілік заттардың айналысын болдырмау үшін жағдай жасау.
8. Жалпы процестің мақсаттарына қол жеткізу үшін мынадай міндеттерді шешу қажет:
а) сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі шеңберінде (бұдан әрі - интеграцияланған жүйе) дәрілік заттардың тиімсіздігі туралы хабарламаны қоса алғанда, дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсері туралы мәліметтер қамтылған ақпараттық ресурс құру;
б) мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының бірыңғай дерекқордан мәліметтерді интеграцияланған жүйе құралдары арқылы электрондық түрде автоматтандырылған режимде алуы мүмкіндігін қамтамасыз ету;
в) мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын бір-біріне және Еуразиялық экономикалық комиссияға (бұдан әрі - Комиссия) интеграцияланған жүйе құралдары арқылы дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсері туралы хабарлау мүмкіндігімен қамтамасыз ету;
г) мүше мемлекеттер уәкілетті органдарының Одақтық бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесін пайдалануын қамтамасыз ету.
2. Жалпы процеске қатысушалар
9. Жалпы процеске қатысушылар тізбесі 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Жалпы процеске қатысушылар тізбесі
Кодпен белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.ACT.001
Комиссия
Одақтың бірыңғай дерекқорды қалыптастыру мен жүргізуді қамтамасыз етуге жауап беретін органы: мәліметтерді алады және бірыңғай дерекқорды жаңартады; мүше мемлекеттер уәкілетті органдарының сұрау салуы бойынша интеграцияланған жүйе арқылы бірыңғай дерекқордан мәліметтер береді
P.MM.04.ACT.001
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
мүше мемлекеттің атқарушы билігінің дәрілік заттардың қауіпсіздігіне мониторингті жүзеге асыруға уәкілетті органы, ол Комиссияға бірыңғай дерекқорды жаңарту үшін жағымсыз әсерлер туралы мәліметтерді ұсынады. Дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсері (әрекеті) жөніндегі деректердің, дәрілік заттардың тиімсіздігі туралы хабарламаны қоса алғанда, бірыңғай ақпараттық базасын қалыптастыру, жүргізу және пайдалану тәртібінде белгіленген жағдайларда Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер аумақтарында дәрілік заттардың жағымсыз әсері (әрекеті) анықталған болса, мәліметтерді жөнелту немесе алу функцияларын атқарыды.

1. Цели и задачи общего процесса
7. Целями общего процесса являются:
а) создание предпосылок для снижения издержек, связанных с обменом информацией о результатах фармаконадзора и контроля качества, за счет создания общего информационного пространства в сфере обращения лекарственных средств в рамках Союза;
б) создание условий для предотвращения обращения на территории государств – членов Союза (далее – государства-члены) лекарственных средств, не соответствующих требованиям качества, за счет оперативного представления участникам общего процесса актуальной информации о лекарственных средствах.
8. Для достижения целей общего процесса необходимо решить следующие задачи:
а) создать в рамках интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли (далее – интегрированная система) информационный ресурс, содержащий сведения о выявленных нежелательных реакциях на лекарственные средства, включая сообщения о неэффективности лекарственных средств, и соответствующих регуляторных мерах;
б) обеспечить уполномоченным органам государств-членов возможность получения средствами интегрированной системы в электронном виде в автоматизированном режиме сведений из единой базы данных;
в) обеспечить уполномоченным органам государств-членов возможность оперативно оповещать друг друга и Евразийскую экономическую комиссию (далее – Комиссия) средствами интегрированной системы о выявленных нежелательных реакциях на лекарственные средства;
г) обеспечить использование уполномоченными органами государств-членов единой системы нормативно-справочной информации Союза.
2. Участники общего процесса
9. Перечень участников общего процесса приведен в таблице 1.
Таблица 1
Перечень участников общего процесса
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.ACT.001
Комиссия
орган Союза, который отвечает за обеспечение формирования и ведения единой базы данных:
получает сведения и обновляет единую базу данных;
представляет сведения из единой базы данных через интегрированную систему по запросам уполномоченных органов государств-членов
P.MM.04.ACT.001
уполномоченный орган государства-члена
уполномоченный на осуществление мониторинга безопасности лекарственных средств орган исполнительной власти государства-члена, который представляет в Комиссию сведения о нежелательных реакциях для обновления единой базы данных. В случаях, установленных порядком формирования и ведения единой информационной базы данных по нежелательным реакциям (действиям) на лекарственные средства, включая сообщения о неэффективности лекарственных средств, выявленные на территориях государств – членов Евразийского экономического союза, выполняет функции отправителя или получателя сведений

P.MM.04.ACT.002
мәліметтерді жөнелтуші уәкілетті орган
мүше мемлекеттің уәкілетті органы, ол дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсері (әрекеті) жөніндегі деректердің, дәрілік заттардың тиімсіздігі туралы хабарламаны қоса алғанда, бірыңғай ақпараттық базасын қалыптастыру, жүргізу және пайдалану тәртібіне сәйкес Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер аумақтарында дәрілік заттардың жағымсыз әсері (әрекеті) анықталған болса, жағымсыз әсерлер туралы мәліметтерді бірыңғай дерекқорға енгізу туралы хабарлама жолдайды
P.MM.04.ACT.003
мәліметтерді алушы уәкілетті орган
мүше мемлекеттің уәкілетті органы, ол дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсері (әрекеті) жөніндегі деректердің, дәрілік заттардың тиімсіздігі туралы хабарламаны қоса алғанда, бірыңғай ақпараттық базасын қалыптастыру, жүргізу және пайдалану тәртібіне сәйкес Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер аумақтарында дәрілік заттардың жағымсыз әсері (әрекеті) анықталған болса, жағымсыз әсерлер туралы мәліметтерді енгізу туралы хабарламаны интеграцияланған жүйе арқылы алады
3. Жалпы процесс құрылымы
10. Жалпы процесс өзінің мақсаты бойынша топтастырылған рәсімдер жиынтығын білдіреді:
а) бірыңғай дерекқорды қалыптастыру және жүргізу рәсімдері;
б) бірыңғай дерекқордан мәліметтерді алу рәсімдері.
11. Жалпы процесс рәсімдерін орындау кезінде мүше мемлекеттің уәкілетті органы дәрілік заттардың жағымсыз әсерлері және дәрілік заттардың тиімсіздігі туралы ақпараттың Комиссияға ұсынылуын қамтамасыз етеді, сондай-ақ мүше мемлекеттердің басқа да уәкілетті органдарын анықталған жағымсыз әсерлер туралы хабардар етеді. Комиссия алынған ақпаратты бірыңғай дерекқорда жаңалайды. Мүше мемлекеттің уәкілетті органы Комиссиядан бірыңғай дерекқордағы өзекті ақпаратты сұратады.
Комиссия алынған ақпарат негізінде бірыңғай дерекқордағы мәліметтерді жаңалайды.
Мүше мемлекеттің уәкілетті органы мен Комиссия, сондай-ақ мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл интеграцияланған жүйе арқылы жүзеге асырылады.
12. Жалпы процесс құрылымының келтірілген сипаттамасы 1-суретте көрсетілген.
13. Жалпы процестің мақсаты бойынша топтастырылған рәсімдерін орындау тәртібі, операциялардың тәптіштелген сипаттамасын қоса алғанда, осы Қағидалардың VIII бөлімінде келтірілген.
14. Рәсімдердің әрбір тобы үшін жалпы сұлба келтіріледі, ол жалпы процестің рәсімдері арасындағы байланысты және рәсімдерді орындау тәртібін көрсетеді. Рәсімдердің жалпы схемасы UML (бірыңғай бейнелеу тілі - Unified Modeling Language) графикалық нотация пайдаланып жасалған және оның мәтіндік сипаттамасы бар.

P.MM.04.ACT.002
уполномоченный орган – отправитель сведений
уполномоченный орган государства-члена, который в соответствии с порядком формирования и ведения единой информационной базы данных по нежелательным реакциям (действиям) на лекарственные средства, включая сообщения о неэффективности лекарственных средств, выявленные на территориях государств – членов Евразийского экономического союза, направляет уведомление о внесении сведений о нежелательной реакции в единую базу данных
P.MM.04.ACT.003
уполномоченный орган – получатель сведений
уполномоченный орган государства-члена, который в соответствии с порядком формирования и ведения единой информационной базы данных по нежелательным реакциям (действиям) на лекарственные средства, включая сообщения о неэффективности лекарственных средств, выявленные на территориях государств – членов Евразийского экономического союза, получает через интегрированную систему уведомление о включении сведений о нежелательной реакции
3. Структура общего процесса
10. Общий процесс представляет собой совокупность процедур, сгруппированных по своему назначению:
а) процедуры формирования и ведения единой базы данных;
б) процедуры получения сведений из единой базы данных.
11. При выполнении процедур общего процесса уполномоченный орган государства-члена обеспечивает представление сведений о нежелательных реакциях на лекарственные средства и сообщениях о неэффективности лекарственных средств в Комиссию, а также уведомляет о выявлении нежелательных реакций другие уполномоченные органы государств-членов. Комиссия актуализирует полученную информацию в единой базе данных. Уполномоченный орган государства-члена запрашивает в Комиссии актуальные сведения из единой базы данных.
Комиссия на основе полученной информации актуализирует сведения в единой базе данных.
Информационное взаимодействие между уполномоченным органом государства-члена и Комиссией, а также между уполномоченными органами государств-членов осуществляется с использованием интегрированной системы.
12. Приведенное описание структуры общего процесса представлено на рисунке 1.
Рис. 1. Структура общего процесса
13. Порядок выполнения процедур общего процесса, сгруппированных по своему назначению, включая детализированное описание операций, приведен в разделе VIII настоящих Правил.
14. Для каждой группы процедур приводится общая схема, демонстрирующая связи между процедурами общего процесса и порядок их выполнения. Общая схема процедур построена с использованием графической нотации UML (унифицированный язык моделирования – Unified Modeling Language) и снабжена текстовым описанием.

4. Бірыңғай дерекқорды қалыптастыру және жүргізу рәсімдері тобы
15. Бірыңғай дерекқорды қалыптастыру және жүргізу рәсімдері мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары өзгерістер енгізу кезінде орындалады. Мүше мемлекеттің уәкілетті органы өзгерістер туралы мәліметтерді қалыптастырады және Комиссияға жібереді. Ақпарат интеграцияланған жүйе арқылы жіберіледі.
Мәліметтерді ұсыну Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 25 қазандағы № 125 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы "Дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсері (әрекеті) жөніндегі деректердің дәрілік заттардың тиімсіздігі туралы хабарламаны қамтитын бірыңғай ақпараттық базасын қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне (бұдан әрі – Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті) сәйкес жүзеге асырылады. Ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 25 қазандағы № 125 шешімімен бекітілген "Дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсері (әрекеті) жөніндегі деректердің дәрілік заттардың тиімсіздігі туралы хабарламаны қамтитын бірыңғай ақпараттық базасын қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына (бұдан әрі - Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы) сәйкес болуға тиіс.
Өзгерістердің түріне қарай "Мәліметтерді бірыңғай дерекқорға енгізу" (P.MM.04.PRC.001), "Бірыңғай дерекқордағы мәліметтерді өзгерту" (P.MM.04.PRC.002) рәсімдері орындалады.
16. Бірыңғай дерекқорды қалыптастыру және жүргізу рәсімдер тобының келтірілген сипаттамасы 2-суретте көрсетілген.
17. Бірыңғай дерекқорды қалыптастыру және жүргізу рәсімдері тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі 2-кестеде келтірілген.
2-кесте
Бірыңғай дерекқорды қалыптастыру және жүргізу рәсімдері тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі
Кодпен белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.MM.04.PRC.001
мәліметтерді бірыңғай дерекқорға енгізу
рәсім мүше мемлекеттің уәкілетті органының Комиссияға дәрілік заттардың жағымсыз әсерлері туралы мәліметтерді немесе тиімсіздігі туралы хабарламаны беруіне арналған

4. Группа процедур формирования и ведения единой базы данных
15. Процедуры формирования и ведения единой базы данных выполняются при внесении изменений уполномоченными органами государств-членов. Уполномоченный орган государства-члена формирует и направляет в Комиссию сведения об изменениях. Информация передается посредством интегрированной системы.
Представление сведений осуществляется в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование единой информационной базы данных по выявленным нежелательным реакциям (действиям) на лекарственные средства, включающей сообщения о неэффективности лекарственных средств" утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25 октября 2016 г. № 125 (далее – Регламент информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов и Комиссией). Формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование единой информационной базы данных по выявленным нежелательным реакциям (действиям) на лекарственные средства, включающей сообщения о неэффективности лекарственных средств" утвержденному Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25 октября 2016 г. № 125 (далее – Описание форматов и структур электронных документов и сведений).
В зависимости от вида изменений выполняются процедуры "Включение сведений в единую базу данных" (P.MM.04.PRC.001), "Изменение сведений в единой базе данных" (P.MM.04.PRC.002).
16. Приведенное описание группы процедур формирования и ведения единой базы данных представлено на рисунке 2.
Рис. 2. Общая схема группы процедур формирования и ведения единой базы данных
17. Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур формирования и ведения единой базы данных, приведен в таблице 2.
Таблица 2
Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур формирования и ведения единой базы данных
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.MM.04.PRC.001
включение сведений в единую базу данных
процедура предназначена для передачи уполномоченным органом государства-члена в Комиссию сведений о нежелательной реакции или сообщения о неэффективности лекарственного средства

P.MM.04.PRC.002
бірыңғай дерекқордағы мәліметтерді өзгерту
рәсім мүше мемлекеттің уәкілетті органының Комиссияға дәрілік заттардың жағымсыз әсерлері туралы өзгертілген мәліметтерді немесе тиімсіздігі туралы өзгертілген хабарламаны беруіне арналған
5. Бірыңғай дерекқордан мәліметтерді алу рәсімдері тобы
18. Бірыңғай дерекқордан мәліметтерді алу рәсімдері мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарынан интеграцияланған жүйе арқылы сұрау салулар алу кезінде жүзеге асырылады.
Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сұрау салулардың мынадай түрлерін жүзеге асыруы мүмкін:
бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтерге бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтерге сұрау салуге сұрау салу қажеттігін бағалау мақсатында орындалады;
бірыңғай дерекқордан мәліметтерге сұрау салу мүше мемлекеттің уәкілетті органының сұрау салу шарттарына қарай барлық мүше мемлекеттер бойынша немесе нақты бір мүше мемлекет бойынша бірыңғай дерекқордың барлық объектілері туралы сұрау салуда көрсетілген күнге өзекті мәліметтерді алуы мақсатында орындалады;
бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтерге сұрау салу деректері сұрау салуда көрсетілген күн мен уақыттан бастап сұрау салуды орындау кезге дейінгі кезең ішінде қосылған немесе өзгертілген бірыңғай дерекқордан мүше мемлекеттің уәкілетті органының мәліметтерді алуы мақсатында орындалады. Бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтер сұрау салу шарттарына қарай барлық мүше мемлекеттер бойынша немесе нақты бір мүше мемлекет бойынша ұсынылады. Көрсетілген сұрау салу мәліметтерді бастапқы енгізу кезінде пайдаланылады (мәселен, жалпы процеске бастамашылық жасау кезінде, жаңа мүше мемлекетті қосу кезінде, іркілістен кейін ақпаратты қалпына келтіру кезінде).
Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары басқа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына анықталған жағымсыз әсерлер туралы хабырламалар жібереді.
Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында хабарламаларды жіберу Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 25 қазандағы № 125 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасындағы "Дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсері (әрекеті) жөніндегі деректердің дәрілік заттардың тиімсіздігі туралы хабарламаны қамтитын бірыңғай ақпараттық базасын қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне (бұдан әрі – Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті) сәйкес жүзеге асырылады.

P.MM.04.PRC.002
изменение сведений в единой базе данных
процедура предназначена для передачи уполномоченным органом государства-члена в Комиссию измененных сведений о нежелательной реакциии или сообщения о неэффективности лекарственного средства
5. Группа процедур получения сведений из единой базы данных
18. Процедуры получения сведений из единой базы данных осуществляются при получении запросов от уполномоченных органов государств-членов через интегрированную систему.
Уполномоченные органы государств-членов могут осуществлять следующие виды запросов:
запрос сведений о дате и времени обновления единой базы данных выполняется с целью оценки необходимости направления запроса измененных сведений из единой базы данных;
запрос сведений из единой базы данных выполняется с целью получения уполномоченным органом государства-члена сведений, актуальных на указанную в запросе дату обо всех объектах единой базы данных по всем государствам-членам или по конкретному государству-члену в зависимости от условия запроса;
запрос измененных сведений из единой базы данных выполняется с целью получения уполномоченным органом государства-члена сведений из единой базы данных, добавление или изменение которых произошло за период от даты и времени, указанных в запросе, до момента выполнения запроса. Измененные сведения из единой базы данных представляются по всем государствам-членам или по конкретному государству-члену в зависимости от условий запроса. Указанный запрос используется при первоначальном включении сведений (например, при инициализации общего процесса, при подключении нового государства-члена, при восстановлении информации после сбоя).
Уполномоченные органы государств-членов направляют уведомления уполномоченным органам других государств-членов о выявлении нежелательной реакции.
Направление уведомлений между уполномоченными органами государств-членов осуществляется в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов Евразийского экономического союза при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование единой информационной базы данных по выявленным нежелательным реакциям (действиям) на лекарственные средства, включающей сообщения о неэффективности лекарственных средств" утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25 октября 2016 г. № 125 (далее – Регламент информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов).

19. Бірыңғай дерекқордан мәліметтерді алу рәсімдері тобының келтірілген сипаттамасы 3-суретте көрсетілген.
20. Бірыңғай дерекқордан мәліметтерді алу рәсімдері тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі 3-кестеде келтірілген.
3-кесте
Бірыңғай дерекқордан мәліметтерді алу рәсімдері тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі
Кодпен белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.MM.04.PRC.003
бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтер алу
рәсім Комиссияның мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының сұрау салуы бойынша бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтерді ұсынуына арналған
P.MM.04.PRC.004
бірыңғай дерекқордан мәліметтер алу
рәсім Комиссияның мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының сұрау салуы бойынша бірыңғай дерекқордан дәрілік заттардың жағымсыз әсерлері туралы өзекті мәліметтерді немесе дәрілік заттардың тиімсіздігі туралы хабарламаны ұсынуына арналған
P.MM.04.PRC.005
бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтер алу
рәсім Комиссияның мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының сұрау салуы бойынша бірыңғай дерекқордан сұрау салуда көрсетілген күн мен уақыттан бастап сұрау салуды орындау кезге дейінгі кезеңдегі дәрілік заттардың жағымсыз әсерлері туралы өзекті мәліметтерді немесе дәрілік заттардың тиімсіздігі туралы хабарламаны ұсынуына арналған
P.MM.04.PRC.006
жағымсыз әсердің анықталғаны туралы хабарлама
рәсім мәліметтерді жөнелтуші уәкілетті органның дәрілік заттардың жағымсыз әсерлерінің анықталғаны туралы мәліметтерді немесе дәрілік заттардың тиімсіздігі туралы хабарламаны алушы уәкілетті органды хабардар етуіне арналған
V. Жалпы процестің ақпараттық объектілері
21. Өздері туралы немесе жалпы процеске қатысушалар арасындағы өзара іс-қимыл процесінде өздерінен мәліметтер берілетін ақпараттық объектілер қасиеттерінің сипаттамасы 4-кестеде келтірілген.
4-кесте
Ақпараттық объектілер қасиеттерінің сипаттамасы
Кодпен белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.MM.04.BEN.001
бірыңғай дерекқор
дәрілік заттардың тиімсіздігі туралы хабарламаны қоса алғанда, мүше мемлекеттерде дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсерлері туралы мәліметтер қамтылған ақпараттық ресурс
VI. Жалпы процеске қатысушылардың жауапкершілігі
22. Мәліметтердің уақтылы және толық берілуін қамтамасыз етуге бағытталған талаптарды сақтамағаны үшін Комиссияның ақпараттық өзара іс-қимылға қатысатын лауазымды адамдары мен қызметкерлерін тәртіптік жауаптылыққа тарту - 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа, Одақтың құқығын құрайтын өзге де халықаралық шарттар мен актілерге сәйкес, ал мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының лауазымды адамдары мен қызметкерлерін тәртіптік жауаптылыққа тарту мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
VII. Жалпы процестің анықтамалықтары мен сыныптауыштары

19. Приведенное описание группы процедур получения сведений из единой базы данных представлено на рисунке 3.
Рис. 3. Общая схема группы процедур получения сведений из единой базы данных
20. Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур получения сведений из единой базы данных, приведен в таблице 3.
Таблица 3
Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур получения сведений из единой базы данных
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.MM.04.PRC.003
получение сведений о дате и времени обновления единой базы данных
процедура предназначена для представления Комиссией по запросу от уполномоченных органов государств-членов сведений о дате и времени обновления единой базы данных
P.MM.04.PRC.004
получение сведений из единой базы данных
процедура предназначена для представления Комиссией по запросу от уполномоченных органов государств-членов актуальных сведений о нежелательных реакциях или сообщений о неэффективности лекарственного средства из единой базы данных
P.MM.04.PRC.005
получение измененных сведений из единой базы данных
процедура предназначена для представления Комиссией по запросу от уполномоченных органов государств-членов измененных сведений о нежелательных реакциях или сообщениях о неэффективности лекарственного средства из единой базы данных за период от даты и времени, указанных в запросе, до момента выполнения запроса от уполномоченных органов государств-членов
P.MM.04.PRC.006
уведомление о выявлении нежелательной реакции
процедура предназначена для уведомления уполномоченным органом – отправителем сведений уполномоченных органов – получателей сведений о выявлении нежелательной реакции или представления сообщения о неэффективности лекарственного средства
V. Информационные объекты общего процесса
21. Перечень информационных объектов, сведения о которых или из которых передаются в процессе информационного взаимодействия между участниками общего процесса, приведен в таблице 4.
Таблица 4
Перечень информационных объектов
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.MM.04.BEN.001
единая база данных
информационный ресурс, содержащий информацию о нежелательных реакциях, включая сообщения о неэффективности лекарственных средств, выявленных в государствах-членах
VI. Ответственность участников общего процесса
22. Привлечение к дисциплинарной ответственности за несоблюдение требований, направленных на обеспечение своевременности и полноты передачи сведений, участвующих в информационном взаимодействии должностных лиц и сотрудников Комиссии, осуществляется в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, иными международными договорами и актами, составляющими право Союза, а должностных лиц и сотрудников уполномоченных органов государств-членов – в соответствии с законодательством государств-членов.
VII. Справочники и классификаторы общего процесса

26. Бірінші болып "Мәліметтерді бірыңғай дерекқорға қосу үшін ұсыну" (P.MM.04.OPR.001) операциясы орындалады, оның орындалу нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы жағымсыз әсер туралы мәліметтерді қалыптастырады және Комиссияға ұсынады.
27. Комиссияға жағымсыз әсер туралы мәліметтер келіп түскен кезде "Мәліметтерді бірыңғай дерекқорға қосу үшін алу және өңдеу" (P.MM.04.OPR.002) операциясы орындалады, оның орындалу нәтижелері бойынша Комиссия аталған мәліметтерді алады, оларды өңдейді және мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны мәліметтерді ұсынған мүше мемлекеттің уәкілетті органына жолдайды.
28. Мүше мемлекеттің уәкілетті органына мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама келіп түскен кезде "Мәліметтерді бірыңғай дерекқорға қосу нәтижелері туралы хабарламаны алу" (P.MM.04.OPR.003) операциясы орындалады, оның орындалу нәтижелері бойынша мәліметтерді жолдаған мүше мемлекеттің уәкілетті органы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны алуды және өңдеуді жүзеге асырады.
29. Жағымсыз әсер туралы мәліметтерді бірыңғай дерекқорға енгізу "Мәліметтерді бірыңғай дерекқорға енгізу" (P.MM.04.PRC.001) рәсімін орындау нәтижесі болып табылады.
30. Жалпы процестің "Мәліметтерді бірыңғай дерекқорға енгізу" (P.MM.04.PRC.001) рәсімі шеңберінде орындалатын операцияларының тізбесі 6-кестеде келтірілген.
6-кесте
Жалпы процестің "Мәліметтерді бірыңғай дерекқорға енгізу" (P.MM.04.PRC.001) рәсімі шеңберінде орындалатын операцияларының тізбесі
Кодпен белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.MM.04.OPR.001
мәліметтерді бірыңғай дерекқорға қосу үшін ұсыну
осы Қағидалардың 7-кестесінде келтірілген
P.MM.04.OPR.002
мәліметтерді бірыңғай дерекқорға қосу үшін алу және өңдеу
осы Қағидалардың 8-кестесінде келтірілген
P.MM.04.OPR.003
мәліметтерді бірыңғай дерекқорға қосу нәтижелері туралы хабарламаны алу
осы Қағидалардың 9-кестесінде келтірілген
7-кесте
"Мәліметтерді бірыңғай дерекқорға қосу үшін ұсыну" (P.MM.04.OPR.001) операциясының сипаттамасы
Реттік №
Элементінің мәні
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодпен белгіленуі
P.MM.04.OPR.001
2
Операция атауы
мәліметтерді бірыңғай дерекқорға қосу үшін ұсыну
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
мүше мемлекеттің уәкілетті органы жағымсыз әсер туралы мәліметтерді бірыңғай дерекқорды жаңарту үшін ұсынған кезде орындалады
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес болуға тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы жағымсыз әсер туралы мәліметтерді қалыптастырады және Уәкілетті органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес оларды Комиссияға жолдайды
7
Нәтижелер
мүше мемлекеттің уәкілетті органы жағымсыз әсер туралы мәліметтерді бірыңғай дерекқорға енгізу үшін ұсынды
8-кесте
"Мәліметтерді бірыңғай дерекқорға қосу үшін алу және өңдеу" (P.MM.04.OPR.002) операциясының сипаттамасы
Реттік №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодпен белгіленуі
P.MM.04.OPR.002
2
Операция атауы
Мәліметтерді бірыңғай дерекқорға қосу үшін алу және өңдеу
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
Комиссия жағымсыз әсер туралы мәліметтерді алған кезде орындалады ("Мәліметтерді бірыңғай дерекқорға қосу үшін ұсыну" (P.MM.04.OPR.001)операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы
Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес болуға тиіс Авторластыру талап етіледі, мәліметтерді тек мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары ғана ұсынады. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) дерекнамасы Мүше мемлекеттің уәкілетті органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентінде көзделген талаптарға сәйкес келуге тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы мәліметтерді қабылдайды және Мүше мемлекеттің уәкілетті органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес оларды тексереді.
Тексеріс ойдағыдай орындалған жағдайда орындаушы жаңа мәліметтерді бірыңғай дерекқорға қосуды жүзеге асырады, мәліметтердің қосылу күні мен уақытын толтырады, мәліметтердің ойдағыдай алынғаны туралы хабарламаны қалыптастырады және өңдеу нәтижесінің мәліметтерді қосуға сәйкес келетін кодының мәнімен қоса Мүше мемлекеттің уәкілетті органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес мемлекеттің уәкілетті органына жолдайды
7
Нәтижелер
жағымсыз әсер туралы мәліметтер өңделді, мүше мемлекеттің уәкілетті органына мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама жіберілді
9-кесте
"Мәліметтерді бірыңғай дерекқорға қосу нәтижелері туралы хабарламаны алу" (P.MM.04.OPR.003) операциясының сипаттамасы
Реттік №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодпен белгіленуі
P.MM.04.OPR.003
2
Операция атауы
Мәліметтерді бірыңғай дерекқорға қосу нәтижелері туралы хабарламаны алу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
мүше мемлекеттің уәкілетті органы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны алған кезде орындалады ("Мәліметтерді бірыңғай дерекқорға қосу үшін алу және өңдеу" (P.MM.04.OPR.002) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес болуға тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы бірыңғай дерекқорға мәліметтерді қосу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдайды және Мүше мемлекеттің уәкілетті органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес оны тексереді
7
Нәтижелер
мүше мемлекеттің уәкілетті органы бірыңғай дерекқорға мәліметтерді қосу нәтижелері туралы хабарламаны алды

26. Первой выполняется операция "Представление сведений для включения в единую базу данных" (P.MM.04.OPR.001), по результатам выполнения которой уполномоченным органом государства-члена формируются и представляются в Комиссию сведения о нежелательной реакции.
27. При поступлении в Комиссию сведений о нежелательной реакции выполняется операция "Получение и обработка сведений для включения в единую базу данных" (P.MM.04.OPR.002), по результатам выполнения которой Комиссия получает указанные сведения, выполняет их обработку и направляет уведомление о результатах обработки сведений в уполномоченный орган государства-члена, представивший сведения.
28. При поступлении в уполномоченный орган государства-члена уведомления о результатах обработки сведений выполняется операция "Получение уведомления о результатах включения сведений в единую базу данных" (P.MM.04.OPR.003), по результатам выполнения которой уполномоченный орган государства-члена, направивший сведения, осуществляет получение и обработку уведомления о результатах обработки сведений.
29. Результатом выполнения процедуры "Включение сведений в единую базу данных" (P.MM.04.PRC.001) является включение сведений о нежелательной реакции в единую базу данных.
30. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Включение сведений в единую базу данных" (P.MM.04.PRC.001), приведен в таблице 6.
Таблица 6
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Включение сведений в единую базу данных" (P.MM.04.PRC.001)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.MM.04.OPR.001
представление сведений для включения в единую базу данных
приведено в таблице 7 настоящих Правил
P.MM.04.OPR.002
получение и обработка сведений для включения в единую базу данных
приведено в таблице 8 настоящих Правил
P.MM.04.OPR.003
получение уведомления о результатах включения сведений в единую базу данных
приведено в таблице 9 настоящих Правил
Таблица 7
Описание операции "Представление сведений для включения в единую базу данных" (P.MM.04.OPR.001)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.MM.04.OPR.001
2
Наименование операции
представление сведений для включения в единую базу данных
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при представлении уполномоченным органом государства-члена сведений о нежелательной реакции для обновления единой базы данных
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует сведения о нежелательной реакции и направляет их в Комиссию в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов и Комиссией
7
Результаты
уполномоченным органом государства-члена представлены сведения о нежелательной реакции для включения в единую базу данных
Таблица 8
Описание операции "Получение и обработка сведений для включения в единую базу данных" (P.MM.04.OPR.002)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.MM.04.OPR.002
2
Наименование операции
получение и обработка сведений для включения в единую базу данных
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при получении Комиссией сведений о нежелательной реакции (операция "Представление сведений для включения в единую базу данных" (P.MM.04.OPR.001))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Требуется авторизация, сведения представляются только уполномоченными органами государств-членов. Реквизиты электронного документа (сведений) должны соответствовать требованиям, предусмотренным Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов и Комиссией
6
Описание операции
исполнитель принимает сведения и проверяет их в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов и Комиссией.
В случае успешного выполнения проверки исполнитель осуществляет включение новых сведений в единую базу данных, заполняет дату и время включения сведений, формирует и отправляет уведомление уполномоченному органу государства-члена об успешном обновлении единой базы данных со значением кода результата обработки, соответствующем добавлению сведений, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов и Комиссией
7
Результаты
сведения о нежелательной реакции обработаны, уполномоченному органу государства-члена направлено уведомление о результатах обработки сведений
Таблица 9
Описание операции "Получение уведомления о результатах включения сведений в единую базу данных" (P.MM.04.OPR.003)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.MM.04.OPR.003
2
Наименование операции
получение уведомления о результатах включения сведений в единую базу данных
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при получении уполномоченным органом государства-члена уведомления о результатах обработки сведений (операция "Получение и обработка сведений для включения в единую базу данных" (P.MM.04.OPR.002))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель принимает уведомление о результатах включения сведений в единую базу данных и проверяет его в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов и Комиссией
7
Результаты
уполномоченным органом государства-члена получено уведомление о результатах включения сведений в единую базу данных
Процедура "Изменение сведений в единой базе данных" (P.MM.04.PRC.002)

31. "Бірыңғай дерекқордағы мәліметтерді өзгерту" (P.MM.04.PRC.002) рәсімін орындау схемасы 5-суретте келтірілген.
32. "Бірыңғай дерекқордағы мәліметтерді өзгерту" (P.MM.04.PRC.002) рәсімі мүше мемлекеттің уәкілетті органы Комиссияға жағымсыз әсер туралы мәліметтерді ұсынған кезде орындалады.
33. Бірінші болып "Мәліметтерді бірыңғай дерекқорға өзгерістер енгізу үшін ұсыну" (P.MM.04.OPR.004) операциясы орындалады, оның орындалу нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы жағымсыз әсер туралы өзгертілген мәліметтерді қалыптастырады және өзгерістерді бірыңғай дерекқорға енгізу үшін Комиссияға жолдайды.
34. Комиссия жағымсыз әсер туралы өзгертілген мәліметтерді алған кезде "Бірыңғай дерекқорға өзгерістерді енгізу үшін мәліметтерді алу және өңдеу" (P.MM.04.OPR.005) операциясы орындалады, оның орындалу нәтижелері бойынша Комиссия жағымсыз әсер туралы өзгертілген мәліметтерді алады, өзгерістер тарихын сақтай отырып, алынған мәліметтерді өңдейді және мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны мәліметтерді ұсынған мүше мемлекеттің уәкілетті органына жолдайды.
35. Мүше мемлекеттің уәкілетті органы жағымсыз әсер туралы ұсынылған өзгертілген мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны алған кезде "Бірыңғай дерекқордағы мәліметтерді өзгерту нәтижелері туралы хабарламаны алу" (P.MM.04.OPR.006) операциясы орындалады, оның орындалу нәтижелері бойынша мәліметтерді жолдаған мүше мемлекеттің уәкілетті органы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны алуды және өңдеуді жүзеге асырады.
36. Бірыңғай дерекқордағы мәліметтердің өзгеруі "Бірыңғай дерекқордағы мәліметтерді өзгерту" (P.MM.04.PRC.002) рәсімін орындаудың нәтижесі болып табылады.
37. Жалпы процестің "Бірыңғай дерекқордағы мәліметтерді өзгерту" (P.MM.04.PRC.002) рәсімі шеңберінде орындалатын операцияларының тізбесі 10-кестеде келтірілген.
10-кесте
Жалпы процестің "Бірыңғай дерекқордағы мәліметтерді өзгерту" (P.MM.04.PRC.002) рәсімі шеңберінде орындалатын операцияларының тізбесі
Кодпен белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.MM.04.OPR.004
мәліметтерді бірыңғай дерекқорға өзгерістер енгізу үшін ұсыну
осы Қағидалардың 11-кестесінде келтірілген
P.MM.04.OPR.005
бірыңғай дерекқорға өзгерістерді енгізу үшін мәліметтерді алу және өңдеу
осы Қағидалардың 12-кестесінде келтірілген
P.MM.04.OPR.006
бірыңғай дерекқордағы мәліметтерді өзгерту нәтижелері туралы хабарламаны алу
осы Қағидалардың 13-кестесінде келтірілген
11-кесте
"Мәліметтерді бірыңғай дерекқорға өзгерістер енгізу үшін ұсыну" (P.MM.04.OPR.004) операциясының сипаттамасы
Реттік №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодпен белгіленуі
P.MM.04.OPR.004
2
Операция атауы
Мәліметтерді бірыңғай дерекқорға өзгерістер енгізу үшін ұсыну
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
жағымсыз әсер туралы мәліметтер өзгерген кезде орындалады
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес болуға тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы жағымсыз әсер туралы өзгертілген мәліметтерді қалыптастырады және Мүше мемлекеттің уәкілетті органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес оларды Комиссияға жолдайды
7
Нәтижелер
жағымсыз әсер туралы өзгертілген мәліметтер Комиссияға ұсынылды
12-кесте
"Бірыңғай дерекқорға өзгерістерді енгізу үшін мәліметтерді алу және өңдеу" (P.MM.04.OPR.005) операциясының сипаттамасы
Реттік №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодпен белгіленуі
P.MM.04.OPR.005
2
Операция атауы
бірыңғай дерекқорға өзгерістерді енгізу үшін мәліметтерді алу және өңдеу
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
Комиссияға жағымсыз әсер туралы өзгертілген мәліметтер келіп түскен кезде орындалады ("Мәліметтерді бірыңғай дерекқорға өзгерістер енгізу үшін ұсыну" (P.MM.04.OPR.004) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес болуға тиіс. Авторластыру талап етіледі, мәліметтерді мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары ғана ұсынады. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) дерекнамасы Мүше мемлекеттің уәкілетті органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентінде көзделген талаптарға сәйкес келуге тиіс.
6
операциясының сипаттамасы
орындаушы мәліметтерді қабылдайды және Мүше мемлекеттің уәкілетті органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес оларды тексереді. Тексеріс ойдағыдай өткен жағдайда орындаушы бірыңғай дерекқордағы өзгертілетін мәліметтердің қолданылу күні мен уақытының аяқталуын және алынған өзекті мәліметтердің қолданылуы басталатын күні мен уақытты көрсете отырып толтырады. Нәтижесінде бірыңғай дерекқорда өзгертілетін мәліметтер өзгерістер тарихын қарауды қамтамасыз ету үшін сақталады және бұдан былай оларды өңдеу мүмкіндігі болмайды. Алынған өзекті мәліметтерді орындаушы бірыңғай дерекқорға қосады, мәліметтердің жаңару күні мен уақытын тіркейді, бірыңғай дерекқордың ойдағыдай жаңартылғаны туралы хабарламаны қалыптастырады және өңдеу нәтижесінің мәліметтерді қосуға сәйкес келетін кодының мәнімен қоса Мүше мемлекеттің уәкілетті органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес мемлекеттің уәкілетті органына жолдайды
7
Нәтижелер
жағымсыз әсер туралы өзгертілген мәліметтер өңделді, мүше мемлекеттің уәкілетті органына ұсынылған мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама жолданды
13-кесте
"Бірыңғай дерекқордағы мәліметтерді өзгерту нәтижелері туралы хабарламаны алу" (P.MM.04.OPR.006) операциясының сипаттамасы
Реттік №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодпен белгіленуі
P.MM.04.OPR.006
2
Операция атауы
бірыңғай дерекқордағы мәліметтерді өзгерту нәтижелері туралы хабарламаны алу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
мүше мемлекеттің уәкілетті органына бірыңғай дерекқордағы мәліметтерді өзгерту нәтижелері туралы хабарлама келіп түскен кезде орындалады ("Бірыңғай дерекқорға өзгерістерді енгізу үшін мәліметтерді алу және өңдеу" (P.MM.04.OPR.005) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес болуға тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы бірыңғай дерекқордағы мәліметтерді өзгерту нәтижелері туралы хабарламаны қабылдайды және Мүше мемлекеттің уәкілетті органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес оларды тексереді
7
Нәтижелер
бірыңғай дерекқордағы мәліметтерді өзгерту нәтижелері туралы хабарлама алынды

31. Схема выполнения процедуры "Изменение сведений в единой базе данных" (P.MM.04.PRC.002) представлена на рисунке 5.
Рис. 5. Схема выполнения процедуры "Изменение сведений в единой базе данных" (P.MM.04.PRC.002)
32. Процедура "Изменение сведений в единой базе данных" (P.MM.04.PRC.002) выполняется при представлении уполномоченным органом государства-члена в Комиссию измененных сведений о нежелательной реакции.
33. Первой выполняется операция "Представление сведений для внесения изменений в единую базу данных" (P.MM.04.OPR.004), по результатам выполнения которой уполномоченным органом государства-члена формируются и направляются в Комиссию измененные сведения о нежелательной реакции для внесения изменений в единую базу данных.
34. При получении Комиссий измененных сведений о нежелательной реакции выполняется операция "Получение и обработка сведений для внесения изменений в единую базу данных" (P.MM.04.OPR.005), по результатам выполнения которой Комиссия получает измененные сведения о нежелательной реакции, выполняет обработку полученных сведений с сохранением истории изменений и направляет уведомление о результатах обработки сведений в уполномоченный орган государства-члена, представивший сведения.
35. При получении уполномоченным органом государства-члена уведомления о результатах обработки представленных измененных сведений о нежелательной реакции выполняется операция "Получение уведомления о результатах изменения сведений в единой базе данных" (P.MM.04.OPR.006), по результатам выполнения которой уполномоченный орган государства-члена, направивший сведения, осуществляет получение и обработку уведомления о результатах обработки сведений.
36. Результатом выполнения процедуры "Изменение сведений в единой базе данных" (P.MM.04.PRC.002) является изменение сведений в единой базе данных.
37. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Изменение сведений в единой базе данных" (P.MM.04.PRC.002), приведен в таблице 10.
Таблица 10
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Изменение сведений в единой базе данных" (P.MM.04.PRC.002)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.MM.04.OPR.004
представление сведений для внесения изменений в единую базу данных
приведено в таблице 11 настоящих Правил
P.MM.04.OPR.005
получение и обработка сведений для внесения изменений в единую базу данных
приведено в таблице 12 настоящих Правил
P.MM.04.OPR.006
получение уведомления о результатах изменения сведений в единой базе данных
приведено в таблице 13 настоящих Правил
Таблица 11
Описание операции "Представление сведений для внесения изменений в единую базу данных" (P.MM.04.OPR.004)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.MM.04.OPR.004
2
Наименование операции
представление сведений для внесения изменений в единую базу данных
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при изменении сведений о нежелательной реакции
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует измененные сведения о нежелательной реакции и направляет их в Комиссию в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов и Комиссией
7
Результаты
измененные сведения о нежелательной реакции представлены в Комиссию
Таблица 12
Описание операции "Получение и обработка сведений для внесения изменений в единую базу данных" (P.MM.04.OPR.005)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.MM.04.OPR.005
2
Наименование операции
получение и обработка сведений для внесения изменений в единую базу данных
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при поступлении в Комиссию измененных сведений о нежелательной реакции (операция "Представление сведений для внесения изменений в единую базу данных" (P.MM.04.OPR.004))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Требуется авторизация, сведения представляются только уполномоченными органами государств-членов. Реквизиты электронного документа (сведений) должны соответствовать требованиям, предусмотренным Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов и Комиссией
6
Описание операции
исполнитель принимает сведения и проверяет их в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов и Комиссией.
В случае успешного прохождения проверки исполнитель заполняет дату и время окончания действия изменяемых в единой базе данных сведений значением даты и времени начала действия полученных актуальных сведений. В результате изменяемые в единой базе данных сведения сохраняются для обеспечения возможности просмотра истории изменений и становятся недоступными для дальнейшей обработки.
Полученные актуальные сведения исполнитель добавляет в единую базу данных, фиксирует дату и время обновления сведений, формирует и отправляет уведомление уполномоченному органу
государства-члена об успешном обновлении единой базы данных со значением кода результата обработки, соответствующем изменению сведений, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов и Комиссией
7
Результаты
измененные сведения о нежелательной реакции обработаны, уполномоченному органу государства-члена направлено уведомление о результатах обработки представленных сведений
Таблица 13
Описание операции "Получение уведомления о результатах изменения сведений в единой базе данных" (P.MM.04.OPR.006)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.MM.04.OPR.006
2
Наименование операции
получение уведомления о результатах изменения сведений в единой базе данных
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при поступлении в уполномоченный орган государства-члена уведомления о результатах изменения сведений в единой базе данных (операция "Получение и обработка сведений для внесения изменений в единую базу данных" (P.MM.04.OPR.005))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель принимает уведомление о результатах изменения сведений в единой базе данных и проверяет его в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов и Комиссией
7
Результаты
получено уведомление о результатах обработки представленных сведений

2. Бірыңғай дерекқордан мәліметтерді алу рәсімдері
"Бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтер алу" (P.MM.04.PRC.003) рәсімі
38. "Бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтер алу" (P.MM.04.PRC.003) рәсімін орындау схемасы 6-суретте келтірілген.
39. "Бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтер алу" (P.MM.04.PRC.003) рәсімі бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтерді мүше мемлекеттің уәкілетті органның алуы қажеттігі туындаған кезде орындалады.
40. Бірінші "Бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтерге сұрау салу" (P.MM.04.OPR.007) операциясы орындалады, оның орындалу нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы Комиссияға бірыңғай тізілімнің жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтерге сұрау салу жолдайды.
41. Комиссия бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтерге сұрау салуды алған кезде "Бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтерді дайындау және ұсыну" (P.MM.04.OPR.008) операциясы орындалады, оның орындалу нәтижелері бойынша Комиссия мүше мемлекеттің уәкілетті органына бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтерді жолдайды.
42. Комиссия бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтерді ұсынған кезде "Бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтерді алу және өңдеу" (P.MM.04.OPR.009) операциясы орындалады, оның орындалу нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтерді алады.
43. Мүше мемлекеттің уәкілетті органының бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтерді алуы "Бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтер алу" (P.MM.04.PRC.003) рәсімін орындау нәтижесі болып табылады.
44. Жалпы процестің "Бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтер алу" (P.MM.04.PRC.003) рәсімі шеңберінде орындалатын операцияларының тізбесі 14-кестеде келтірілген.
14-кесте
Жалпы процестің "Бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтер алу" (P.MM.04.PRC.003) рәсімі шеңберінде орындалатын операцияларының тізбесі
Кодпен белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.MM.04.OPR.007
бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтерге сұрау салу
осы Қағидалардың 15-кестесінде келтірілген
P.MM.04.OPR.008
Бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтерді дайындау және ұсыну
осы Қағидалардың 16-кестесінде келтірілген
P.MM.04.OPR.009
бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтерді алу және өңдеу
осы Қағидалардың 17-кестесінде келтірілген
15-кесте
"Бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтерге сұрау салу" (P.MM.04.OPR.007) операциясының сипаттамасы
Реттік №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодпен белгіленуі
P.MM.04.OPR.007
2
Операция атауы
бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтерге сұрау салу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
мүше мемлекеттің уәкілетті органының бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтерді алуы қажеттігі туындаған кезде орындалады
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық мәліметтерге сұрау салудың форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес болуға тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Комиссияға бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтерді ұсынуға сұрау салуды Мүше мемлекеттің уәкілетті органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес жолдайды
7
Нәтижелер
мүше мемлекеттің уәкілетті органына бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтерді ұсынуға сұрау салу жолданды
16-кесте
"Бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтерді дайындау және ұсыну" (P.MM.04.OPR.008) операциясының сипаттамасы
Реттік №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодпен белгіленуі
P.MM.04.OPR.008
2
Операция атауы
бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтерді дайындау және ұсыну
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
Комиссияға бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтерге сұрау салу келіп түскен кезде орындалады ("Бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтерге сұрау салу" (P.MM.04.OPR.007) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес болуға тиіс. Авторластыру талап етіледі, мәліметтерге мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары ғана сұрау салады
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы алынған сұрау салуды Мүше мемлекеттің уәкілетті органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес тексереді.
Алынған сұрау салуға тексеріс ойдағыдай орындалған жағдайда, орындаушы Мүше мемлекеттің уәкілетті органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес сұрау салуға жауап жолдайды
7
Нәтижелер
бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтер мүше мемлекеттің уәкілетті органына ұсынылды
17-кесте
"Бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтерді алу және өңдеу" (P.MM.04.OPR.009) операциясының сипаттамасы
Реттік №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодпен белгіленуі
P.MM.04.OPR.009
2
Операция атауы
бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтерді алу және өңдеу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
мүше мемлекеттің уәкілетті органына бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтер келіп түскен кезде орындалады ("Бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтерді дайындау және ұсыну" (P.MM.04.OPR.008) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес болуға тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы алынған бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтерді Мүше мемлекеттің уәкілетті органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес тексереді
7
Нәтижелер
мүше мемлекеттің уәкілетті органы бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтерді алды

2. Процедуры получения сведений из единой базы данных
Процедура "Получение сведений о дате и времени обновления единой базы данных" (P.MM.04.PRC.003)
38. Схема выполнения процедуры "Получение сведений о дате и времени обновления единой базы данных" (P.MM.04.PRC.003) представлена на рисунке 6.
Рис. 6. Схема выполнения процедуры "Получение сведений о дате и времени обновления единой базы данных" (P.MM.04.PRC.003)
39. Процедура "Получение сведений о дате и времени обновления единой базы данных" (P.MM.04.PRC.003) выполняется при возникновении необходимости получения уполномоченным органом государства-члена сведений о дате и времени обновления единой базы данных.
40. Первой выполняется операция "Запрос сведений о дате и времени обновления единой базы данных" (P.MM.04.OPR.007), по результатам выполнения которой уполномоченный орган государства-члена направляет в Комиссию запрос сведений о дате и времени обновления единой базы данных.
41. При получении Комиссией запроса сведений о дате и времени обновления единой базы данных выполняется операция "Подготовка и представление сведений о дате и времени обновления единой базы данных" (P.MM.04.OPR.008), по результатам выполнения которой Комиссия направляет уполномоченному органу государства-члена сведения о дате и времени обновления единой базы данных.
42. При представлении Комиссией сведений о дате и времени обновления единой базы данных выполняется операция "Получение и обработка сведений о дате и времени обновления единой базы данных" (P.MM.04.OPR.009), по результатам выполнения которой уполномоченный орган государства-члена получает сведения о дате и времени обновления единой базы данных.
43. Результатом выполнения процедуры "Получение сведений о дате и времени обновления единой базы данных" (P.MM.04.PRC.003) является получение уполномоченным органом государства-члена сведений о дате и времени обновления единой базы данных.
44. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение сведений о дате и времени обновления единой базы данных" (P.MM.04.PRC.003), приведен в таблице 14.
Таблица 14
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры
"Получение сведений о дате и времени обновления единой базы данных" (P.MM.04.PRC.003)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.MM.04.OPR.007
запрос сведений о дате и времени обновления единой базы данных
приведено в таблице 15 настоящих Правил
P.MM.04.OPR.008
подготовка и представление сведений о дате и времени обновления единой базы данных
приведено в таблице 16 настоящих Правил
P.MM.04.OPR.009
получение и обработка сведений о дате и времени обновления единой базы данных
приведено в таблице 17 настоящих Правил
Таблица 15
Описание операции "Запрос сведений о дате и времени обновления единой базы данных" (P.MM.04.OPR.007)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.MM.04.OPR.007
2
Наименование операции
запрос сведений о дате и времени обновления единой базы данных
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при возникновении необходимости получения уполномоченным органом государства-члена сведений о дате и времени обновления единой базы данных
5
Ограничения
формат и структура запроса сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель направляет в Комиссию запрос на представление сведений о дате и времени обновления единой базы данных в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов и Комиссией
7
Результаты
уполномоченным органом государства-члена направлен запрос на представление сведений о дате и времени обновления единой базы данных
Таблица 16
Описание операции "Подготовка и представление сведений о дате и времени обновления единой базы данных" (P.MM.04.OPR.008)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.MM.04.OPR.008
2
Наименование операции
подготовка и представление сведений о дате и времени обновления единой базы данных
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при поступлении в Комиссию запроса сведений о дате и времени обновления единой базы данных (операция "Запрос сведений о дате и времени обновления единой базы данных" (P.MM.04.OPR.007))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Требуется авторизация, сведения запрашиваются только уполномоченными органами государств-членов
6
Описание операции
исполнитель выполняет проверку полученного запроса в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов и Комиссией.
В случае успешного выполнения проверки полученного запроса исполнитель направляет ответ на запрос в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов и Комиссией
7
Результаты
сведения о дате и времени обновления единой базы данных представлены уполномоченному органу государства-члена
Таблица 17
Описание операции "Получение и обработка сведений о дате и времени обновления единой базы данных" (P.MM.04.OPR.009)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.MM.04.OPR.009
2
Наименование операции
получение и обработка сведений о дате и времени обновления единой базы данных
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при поступлении в уполномоченный орган государства-члена сведений о дате и времени обновления единой базы данных (операция "Подготовка и представление сведений о дате и времени обновления единой базы данных" (P.MM.04.OPR.008))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель выполняет проверку полученных сведений о дате и времени обновления единой базы данных в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов и Комиссией
7
Результаты
уполномоченным органом государства-члена получены сведения о дате и времени обновления единой базы данных

"Бірыңғай дерекқордан мәліметтер алу" (P.MM.04.PRC.004) рәсімі
45. "Бірыңғай дерекқордан мәліметтер алу" (P.MM.04.PRC.004) рәсімін орындау схемасы 7-суретте келтірілген.
46. "Бірыңғай дерекқордан мәліметтер алу" (P.MM.04.PRC.004) рәсімін мүше мемлекеттің уәкілетті органы бірыңғай дерекқордан мәліметтерді алу қажеттігі туындаған кезде орындайды.
47. Бірінші болып "Бірыңғай дерекқордан мәліметтерге сұрау салу" (P.MM.04.OPR.010) операциясы орындалады, оның орындалу нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы бірыңғай дерекқордан мәліметтерді ұсынуға сұрау салу жолдайды.
48. Комиссия бірыңғай дерекқордан мәліметтерге сұрау салуды алған кезде "Бірыңғай дерекқордағы мәліметтерді дайындау және ұсыну" (P.MM.04.OPR.011) операциясы орындалады, оның орындалу нәтижелері бойынша Комиссия мүше мемлекеттің уәкілетті органына бірыңғай дерекқордан мәліметтер жолдайды немесе оған сұрау салуда көрсетілген күнге өзекті мәліметтердің жоқ екені туралы хабарлайды.
49. Мүше мемлекеттің уәкілетті органы бірыңғай дерекқордан мәліметтерді алған кезде "Бірыңғай дерекқордан мәліметтерді алу және өңдеу" (P.MM.04.OPR.012) операциясы орындалады, оның орындалу нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы бірыңғай дерекқордан мәліметтерді немесе олардың жоқ екені туралы хабарламаны алады.
50. Мүше мемлекеттің уәкілетті органының бірыңғай дерекқордан мәліметтерді немесе бірыңғай дерекқорда мәліметтердің жоқ екені туралы хабарламаны алуы "Бірыңғай дерекқордан мәліметтер алу" (P.MM.04.PRC.004) рәсімін орындау нәтижесі болып табылады.
51. Жалпы процестің "Бірыңғай дерекқордан мәліметтер алу" (P.MM.04.PRC.004) рәсімі шеңберінде орындалатын операцияларының тізбесі 18-кестеде келтірілген.
18-кесте
Жалпы процестің "Бірыңғай дерекқордан мәліметтер алу" (P.MM.04.PRC.004) рәсімі шеңберінде орындалатын операцияларының тізбесі
Кодпен белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.MM.04.OPR.010
бірыңғай дерекқордан мәліметтерге сұрау салу
осы Қағидалардың 19-кестесінде келтірілген
P.MM.04.OPR.011
бірыңғай дерекқордағы мәліметтерді дайындау және ұсыну
осы Қағидалардың 20-кестесінде келтірілген
P.MM.04.OPR.012
бірыңғай дерекқордан мәліметтерді алу және өңдеу
осы Қағидалардың 21-кестесінде келтірілген
19-кесте
"Бірыңғай дерекқордан мәліметтерге сұрау салу" (P.MM.04.OPR.010) операциясының сипаттамасы
Реттік №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодпен белгіленуі
P.MM.04.OPR.010
2
Операция атауы
бірыңғай дерекқордан мәліметтерге сұрау салу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
мүше мемлекеттің уәкілетті органы бірыңғай дерекқордан мәліметтерді алу қажеттігі туындаған кезде орындайды
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық мәліметтерге сұрау салудың форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес болуға тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Комиссияға бірыңғай дерекқордан мәліметтерді ұсынуға сұрау салуды Мүше мемлекеттің уәкілетті органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес жолдайды. Орындаушы барлық мүше мемлекеттер бойынша немесе нақты бір мүше мемлекет бойынша жағымсыз әсерлер туралы өзекті мәліметтерді сұрау салуда оның кодын көрсете отырып сұратады. Сұрау салуда өзекті мәліметтерді ұсыну қажет болатын күні көрсетіледі. Егер күні көрсетілмеген болса, бірыңғай дерекқорда қамтылған, ағымдағы күнге өзекті болатын жағымсыз әсерлер туралы барлық мәліметтер ұсынылады.
7
Нәтижелер
мүше мемлекеттің уәкілетті органына бірыңғай дерекқордан мәліметтерді ұсынуға сұрау салу жолданды
20-кесте
"Бірыңғай дерекқордағы мәліметтерді дайындау және ұсыну" (P.MM.04.OPR.011) операциясының сипаттамасы
Реттік №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодпен белгіленуі
P.MM.04.OPR.011
2
Операция атауы
бірыңғай дерекқордағы мәліметтерді дайындау және ұсыну
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
Комиссияға бірыңғай дерекқордан мәліметтерге сұрау салу келіп түскен кезде орындалады ("Бірыңғай дерекқордан мәліметтерге сұрау салу" (P.MM.04.OPR.010) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы жалпы процесті іске асыру үшін пайдаланылатын Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес болуға тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы алынған сұрау салуды Мүше мемлекеттің уәкілетті органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес тексереді. Тексеріс ойдағыдай орындалған жағдайда орындаушы Мүше мемлекеттің уәкілетті органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес сұрау салуға жауап жолдайды, онда мынадай: бірыңғай дерекқордан мәліметтері бар; көрсетілген күнге бірыңғай дерекқорда өңдеу нәтижесінің мәліметтердің жоқ екеніне сәйкес келетін кодының мәнімен қоса мәліметтердің жоқ екені туралы хабарламамен хабарлар жолдануы мүмкін. Жауап хабарда бірыңғай дерекқордан мәліметтермен бірге сұрау салуда көрсетілген күнге өзекті мәліметтер, яғни бастапқы күні сұрау салуда көрсетілген күннен ерте, ал соңғы күні сұрау салуда көрсетілген күннен кеш не күні көрсетілмеген мәліметтер ұсынылады. Егер сұрау салуда елдің коды көрсетілсе, жауап хабарда бірыңғай дерекқордан көрсетілген нақты мүше мемлекет бойынша мәліметтер ұсынылады, өзгеше болса – барлық мүше мемлекеттер бойынша мәліметтер ұсынылады
7
Нәтижелер
мүше мемлекеттің уәкілетті органына бірыңғай дерекқордан мәліметтер немесе бірыңғай дерекқорда көрсетілген күнге мәліметтер жоқ екені туралы хабарлама ұсынылды
"Бірыңғай дерекқордан мәліметтерді алу және өңдеу" (P.MM.04.OPR.012) операциясының сипаттамасы
21-кесте
Реттік №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодпен белгіленуі
P.MM.04.OPR.012
2
Операция атауы
бірыңғай дерекқордан мәліметтерді алу және өңдеу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
мүше мемлекеттің уәкілетті органына бірыңғай дерекқордан мәліметтер не бірыңғай дерекқорда мәліметтердің жоқ екені туралы хабарлама келіп түскен кезде орындалады ("Бірыңғай дерекқордағы мәліметтерді дайындау және ұсыну" (P.MM.04.OPR.011) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес болуға тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы алынған мәліметтерді Мүше мемлекеттің уәкілетті органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес тексереді
7
Нәтижелер
мүше мемлекеттің уәкілетті органы бірыңғай дерекқордан мәліметтерді немесе бірыңғай дерекқорда көрсетілген күнге мәліметтер жоқ екені туралы хабарламаны алды

Процедура "Получение сведений из единой базы данных" (P.MM.04.PRC.004)
45. Схема выполнения процедуры "Получение сведений из единой базы данных" (P.MM.04.PRC.004) представлена на рисунке 7.
Рис. 7. Схема выполнения процедуры "Получение сведений из единой базы данных" (P.MM.04.PRC.004)
46. Процедура "Получение сведений из единой базы данных" (P.MM.04.PRC.004) выполняется уполномоченным органом государства-члена при возникновении необходимости получения сведений из единой базы данных.
47. Первой выполняется операция "Запрос сведений из единой базы данных" (P.MM.04.OPR.010), по результатам выполнения которой уполномоченный орган государства-члена направляет запрос на представление сведений из единой базы данных.
48. При получении Комиссией запроса сведений из единой базы данных выполняется операция "Подготовка и представление сведений из единой базы данных" (P.MM.04.OPR.011), по результатам выполнения которой Комиссия направляет сведения из единой базы данных уполномоченному органу государства-члена или уведомляет его об отсутствии сведений, актуальных на указанную в запросе дату.
49. При получении уполномоченным органом государства-члена сведений из единой базы данных выполняется операция "Получение и обработка сведений из единой базы данных" (P.MM.04.OPR.012), по результатам выполнения которой уполномоченный орган государства-члена получает сведения из единой базы данных или уведомление об их отсутствии.
50. Результатом выполнения процедуры "Получение сведений из единой базы данных" (P.MM.04.PRC.004) является получение уполномоченным органом государства-члена сведений из единой базы данных или уведомления об отсутствии сведений в единой базе данных.
51. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение сведений из единой базы данных" (P.MM.04.PRC.004), приведен в таблице 18.
Таблица 18
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры
"Получение сведений из единой базы данных" (P.MM.04.PRC.004)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.MM.04.OPR.010
запрос сведений из единой базы данных
приведено в таблице 19 настоящих Правил
P.MM.04.OPR.011
подготовка и представление сведений из единой базы данных
приведено в таблице 20 настоящих Правил
P.MM.04.OPR.012
получение и обработка сведений из единой базы данных
приведено в таблице 21 настоящих Правил
Таблица 19
Описание операции "Запрос сведений из единой базы данных" (P.MM.04.OPR.010)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.MM.04.OPR.010
2
Наименование операции
запрос сведений из единой базы данных
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется уполномоченным органом государства-члена при возникновении необходимости получения сведений из единой базы данных
5
Ограничения
формат и структура запроса сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель направляет в Комиссию запрос на представление сведений из единой базы данных в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов и Комиссией.
Исполнитель запрашивает актуальные сведения о нежелательных реакциях по всем государствам-членам или по конкретному государству-члену, указав в запросе его код. В запросе указывается дата, на которую необходимо представить актуальные сведения. В случае если дата не указана, представляются все актуальные на текущую дату сведения о нежелательных реакциях, содержащиеся в единой базе данных
7
Результаты
уполномоченным органом государства-члена направлен запрос на представление сведений из единой базы данных
Таблица 20
Описание операции "Подготовка и представление сведений из единой базы данных" (P.MM.04.OPR.011)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.MM.04.OPR.011
2
Наименование операции
подготовка и представление сведений из единой базы данных
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при поступлении в Комиссию запроса сведений из единой базы данных (операция "Запрос сведений из единой базы данных" (P.MM.04.OPR.010))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации общего процесса
6
Описание операции
исполнитель выполняет проверку полученного запроса в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов и Комиссией.
В случае успешного выполнения проверки исполнитель направляет ответ на запрос в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов и Комиссией, в котором могут быть направлены сообщения:
со сведениями из единой базы данных;
с уведомлением об отсутствии сведений в единой базе данных на указанную дату, со значением кода результата обработки, соответствующем отсутствию сведений.
В ответном сообщении со сведениями из единой базы данных представляются актуальные сведения на дату, указанную в запросе, то есть сведения, для которых начальная дата меньше указанной в запросе, а конечная дата больше указанной в запросе, либо не задана.
В случае если в запросе был указан код страны, то в ответном сообщении представлены сведения из единой базы данных по конкретному указанному государству-члену, иначе – по всем государствам-членам
7
Результаты
уполномоченному органу государства-члена представлены сведения из единой базы данных или уведомление об отсутствии сведений в единой базе данных на указанную дату
Таблица 21
Описание операции "Получение и обработка сведений из единой базы данных" (P.MM.04.OPR.012)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.MM.04.OPR.012
2
Наименование операции
получение и обработка сведений из единой базы данных
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при поступлении в уполномоченный орган государства-члена сведений из единой базы данных либо уведомления об отсутствии сведений в единой базе данных (операция "Подготовка и представление сведений из единой базы данных" (P.MM.04.OPR.011))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель выполняет проверку полученных сведений в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов и Комиссией
7
Результаты
уполномоченным органом государства-члена получены сведения из единой базы данных или уведомление об отсутствии сведений в единой базе данных на указанную дату

"Бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтер алу" (P.MM.04.PRC.005) рәсімі
52. "Бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтер алу" (P.MM.04.PRC.005) рәсімін орындау схемасы 8-суретте келтірілген.
53. "Бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтер алу" (P.MM.04.PRC.005) рәсімі мүше мемлекеттің уәкілетті органының бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтер алуы қажеттігі туындаған кезде орындалады.
54. Бірінші болып "Бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтерге сұрау салу" (P.MM.04.OPR.013) операциясы орындалады, оның орындалу нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы Комиссияға бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтер ұсынуға сұрау салу жолдайды.
55. Комиссия бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтерге сұрау салуды алған кезде, "Бірыңғай дерекқордағы өзгертілген мәліметтерді дайындау және ұсыну" (P.MM.04.OPR.014) операциясы орындалады, оның орындалу нәтижелері бойынша Комиссия мүше мемлекеттің уәкілетті органына бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтерді жолдайды немесе оны көрсетілген күнге өзгерістер жоқ екені туралы хабардар етеді.
56. Мүше мемлекеттің уәкілетті органы бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтерді немесе өзгертілген мәліметтердің жоқ екені туралы хабарламаны алған кезде "Бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтерді алу және өңдеу" (P.MM.04.OPR.015) операциясы орындалады, оның орындалу нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтерге сұрау салуға жауап алады.
57. Мүше мемлекеттің уәкілетті органының бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтерді алуы немесе сұрау салуда көрсетілген күнге өзгертілген мәліметтердің жоқ екені туралы хабарламаны алуы "Бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтер алу" (P.MM.04.PRC.005) рәсімін орындау нәтижесі болып табылады.
58. Жалпы процестің "Бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтер алу" (P.MM.04.PRC.005) рәсімі шеңберінде орындалатын операцияларының тізбесі 22-кестеде келтірілген.
22-кесте
Жалпы процестің "Бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтер алу" (P.MM.04.PRC.005) рәсімі шеңберінде орындалатын операцияларының тізбесі
Кодпен белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.MM.04.OPR.013
бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтерге сұрау салу
осы Қағидалардың 23-кестесінде келтірілген
P.MM.04.OPR.014
бірыңғай дерекқордағы мәліметтерді дайындау және ұсыну
осы Қағидалардың 24-кестесінде келтірілген
P.MM.04.OPR.015
Бірыңғай дерекқордан мәліметтерді алу және өңдеу
осы Қағидалардың 25-кестесінде келтірілген
23-кесте
"Бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтерге сұрау салу" (P.MM.04.OPR.013) операциясының сипаттамасы
Реттік №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодпен белгіленуі
P.MM.04.OPR.013
2
Операция атауы
бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтерге сұрау салу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
мүше мемлекеттің уәкілетті органы бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтерді алуы қажеттігі туындаған кезде орындалады
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық мәліметтерге сұрау салудың форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес болуға тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы сұрау салуда көрсетілген жаңарудың күні мен уақытынан бастап бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтерді ұсынуға Мүше мемлекеттің уәкілетті органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес Комиссияға сұрау салу жолдайды. Бірыңғай дерекқордан өзгертілген толық көлемдегі мәліметтерге сұрау салу үшін сұрау салуда күні толтырылмайды. Нақты бір мемлекет бойынша өзгертілген мәліметтерге сұрау салу қажеттігі туындаған кезде, сұрау салуда оның коды көрсетілуге тиіс. Егер елдің коды сұрау салуда көрсетілмесе, барлық мүше мемлекеттер бойынша өзгертілген мәліметтер ұсынылады
7
Нәтижелер
мүше мемлекеттің уәкілетті органы бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтерді ұсынуға сұрау салу жолдады
24-кесте
"Бірыңғай дерекқордағы мәліметтерді дайындау және ұсыну" (P.MM.04.OPR.014) операциясының сипаттамасы
Реттік №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодпен белгіленуі
P.MM.04.OPR.014
2
Операция атауы
бірыңғай дерекқордағы мәліметтерді дайындау және ұсыну
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
Комиссия бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтерді ұсынуға сұрау салуды алған кезде орындалады ("Бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтерге сұрау салу" (P.MM.04.OPR.013) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес болуға тиіс. Авторластыру талап етіледі, мәліметтерді мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары ғана сұратады
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы алынған сұрау салуды Мүше мемлекеттің уәкілетті органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес тексереді. Тексеріс ойдағыдай орындалған жағдайда орындаушы Мүше мемлекеттің уәкілетті органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес сұрау салуға жауап жолдайды. Сұрау салуға жауап ретінде мынадай: сұрау салуда көрсетілген жаңарудың күні мен уақытынан бастап бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтермен; өңдеу нәтижесінің мәліметтердің жоқ екеніне сәйкес келетін кодының мәнімен сұрау салуда көрсетілген күнге өзгертілген мәліметтердің жоқ екені туралы хабарламамен қоса хабарлар жолдануы мүмкін. Жауап хабарда бірыңғай дерекқордан мәліметтер сұрау салудың шарттарына қарай барлық мүше мемлекеттер немесе нақты бір мүше мемлекет бойынша ұсынылады. Сұрау салудың орындалу нәтижесінде бірыңғай дерекқордан мәліметтер өзгерістер тарихы ескеріле отырып, ұсынылады
7
Нәтижелер
мүше мемлекеттің уәкілетті органына бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтер немесе сұрау салуда көрсетілген күнге өзгертілген мәліметтер жоқ екені туралы хабарлама ұсынылды
25-кесте
"Бірыңғай дерекқордан мәліметтерді алу және өңдеу" (P.MM.04.OPR.015) операциясының сипаттамасы
Реттік №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодпен белгіленуі
P.MM.04.OPR.015
2
Операция атауы
бірыңғай дерекқордан мәліметтерді алу және өңдеу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
мүше мемлекеттің уәкілетті органы бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтерді алған кезде орындалады ("Бірыңғай дерекқордағы мәліметтерді дайындау және ұсыну" (P.MM.04.OPR.014) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес болуға тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы алынған мәліметтерді Мүше мемлекеттің уәкілетті органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес тексереді
7
Нәтижелер
мүше мемлекеттің уәкілетті органы бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтерді немесе сұрау салуда көрсетілген күнге өзгертілген мәліметтердің жоқ екені туралы хабарламаны алды

Процедура "Получение измененных сведений из единой базы данных" (P.MM.04.PRC.005)
52. Схема выполнения процедуры "Получение измененных сведений из единой базы данных" (P.MM.04.PRC.005) представлена на рисунке 8.
Рис. 8. Схема выполнения процедуры "Получение измененных сведений из единой базы данных" (P.MM.04.PRC.005)
53. Процедура "Получение измененных сведений из единой базы данных" (P.MM.04.PRC.005) выполняется уполномоченным органом государства-члена при возникновении необходимости получения измененных сведений из единой базы данных.
54. Первой выполняется операция "Запрос измененных сведений из единой базы данных" (P.MM.04.OPR.013), по результатам выполнения которой уполномоченный орган государства-члена направляет в Комиссию запрос на представление измененных сведений из единой базы данных.
55. При получении Комиссией запроса измененных сведений из единой базы данных выполняется операция "Подготовка и представление измененных сведений из единой базы данных" (P.MM.04.OPR.014), по результатам выполнения которой Комиссия направляет измененные сведения из единой базы данных уполномоченному органу государства-члена или уведомляет его об отсутствии изменений после указанной даты.
56. При получении уполномоченным органом государства-члена измененных сведений из единой базы данных или уведомления об отсутствии измененных сведений выполняется операция "Получение и обработка измененных сведений из единой базы данных" (P.MM.04.OPR.015), по результатам выполнения которой уполномоченный орган государства-члена получает ответ на запрос измененных сведений из единой базы данных.
57. Результатом выполнения процедуры "Получение измененных сведений из единой базы данных" (P.MM.04.PRC.005) является получение уполномоченным органом государства-члена измененных сведений из единой базы данных или получение уведомления об отсутствии измененных сведений на указанную в запросе дату.
58. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение измененных сведений из единой базы данных" (P.MM.04.PRC.005), приведен в таблице 22.
Таблица 22
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры
"Получение измененных сведений из единой базы данных" (P.MM.04.PRC.005)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.MM.04.OPR.013
запрос измененных сведений из единой базы данных
приведено в таблице 23 настоящих Правил
P.MM.04.OPR.014
подготовка и представление измененных сведений из единой базы данных
приведено в таблице 24 настоящих Правил
P.MM.04.OPR.015
получение и обработка измененных сведений из единой базы данных
приведено в таблице 25 настоящих Правил
Таблица 23
Описание операции "Запрос измененных сведений из единой базы данных" (P.MM.04.OPR.013)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.MM.04.OPR.013
2
Наименование операции
запрос измененных сведений из единой базы данных
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется уполномоченным органом государства-члена при возникновении необходимости получения измененных сведений из единой базы данных
5
Ограничения
формат и структура запроса сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель направляет в Комиссию запрос на представление измененных сведений из единой базы данных, начиная с даты и времени обновления, указанной в запросе, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов и Комиссией. Для запроса измененных сведений из единой базы данных в полном объеме дата в запросе не заполняется.
При возникновении необходимости запроса измененных сведений по конкретному государству-члену в запросе должен быть указан его код. В случае если код страны в запросе не указан, представляются измененные сведения по всем государствам-членам
7
Результаты
уполномоченным органом государства-члена направлен запрос на представление измененных сведений из единой базы данных
Таблица 24
Описание операции "Подготовка и представление измененных сведений из единой базы данных" (P.MM.04.OPR.014)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.MM.04.OPR.014
2
Наименование операции
подготовка и представление измененных сведений из единой базы данных
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при получении Комиссией запроса на представление измененных сведений из единой базы данных (операция "Запрос измененных сведений из единой базы данных" (P.MM.04.OPR.013))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Требуется авторизация, сведения запрашиваются только уполномоченными органами государств-членов
6
Описание операции
исполнитель выполняет проверку полученного запроса в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов и Комиссией.
В случае успешного выполнения проверки исполнитель направляет ответ на запрос в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов и Комиссией.
В ответ на запрос могут быть направлены сообщения:
с измененными сведениями из единой базы данных, начиная с даты и времени обновления, указанных в запросе;
с уведомлением об отсутствии измененных сведений на указанную в запросе дату, со значением кода результата обработки, соответствующем отсутствию сведений.
В ответном сообщении сведения из единой базы данных представляются по всем государствам-членам или по конкретному государству-члену в зависимости от условий запроса. В результате выполнения запроса сведения из единой базы данных представляются с учетом истории изменения
7
Результаты
уполномоченному органу государства-члена представлены измененные сведения из единой базы данных или уведомление об отсутствии измененных сведений на указанную в запросе дату
Таблица 25
Описание операции "Получение и обработка измененных сведений из единой базы данных" (P.MM.04.OPR.015)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.MM.04.OPR.015
2
Наименование операции
получение и обработка измененных сведений из единой базы данных
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при получении уполномоченным органом государства-члена измененных сведений из единой базы данных (операция "Подготовка и представление измененных сведений из единой базы данных" (P.MM.04.OPR.014))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель выполняет проверку полученных сведений в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов и Комиссией
7
Результаты
уполномоченным органом государства-члена получены измененные сведения из единой базы данных или уведомление об отсутствии измененных сведений на указанную в запросе дату

"Жағымсыз әсер анықталғаны туралы хабарлама" (P.MM.04.PRC.006) рәсімі
59. "Жағымсыз әсер анықталғаны туралы хабарлама" (P.MM.04.PRC.006) рәсімін орындау схемасы 9-суретте келтірілген.
60. "Жағымсыз әсер анықталғаны туралы хабарлама" P.MM.04.PRC.006) рәсімін мәліметтерді жөнелтуші уәкілетті орган бірыңғай дерекқорды қалыптастыру және жүргізу тәртібінде көзделген жағдайларда жағымсыз әсердің анықталғаны туралы хабарлама жолдау үшін орындайды.
61. Бірінші болып "Жағымсыз әсер анықталғаны туралы хабарламаны жолдау" (P.MM.04.OPR.016) операциясы орындалады, оның орындалу нәтижелері бойынша мәліметтерді жөнелтуші уәкілетті орган мәліметтерді алушы уәкілетті органға жағымсыз әсер анықталғаны туралы хабарлама жолдайды.
62. Мәліметтерді алушы уәкілетті орган жағымсыз әсер анықталғаны туралы хабарламаны алған кезде "Жағымсыз әсердің анықталғаны туралы хабарламаны алу және өңдеу" (P.MM.04.OPR.017) операциясы орындалады, оның орындалу нәтижелері бойынша мәліметтерді алушы уәкілетті орган жағымсыз әсер анықталғаны туралы хабарламаны алады.
63. Мәліметтерді алушы уәкілетті органның жағымсыз әсер анықталғаны туралы хабарламаны алғаны "Жағымсыз әсер анықталғаны туралы хабарлама" (P.MM.04.PRC.006) рәсімін орындау нәтижесі болып табылады.

Процедура "Уведомление о выявлении нежелательной реакции" (P.MM.04.PRC.006)
59. Схема выполнения процедуры "Уведомление о выявлении нежелательной реакции" (P.MM.04.PRC.006) представлена на рисунке 9.
Рис. 9. Схема выполнения процедуры "Уведомление о выявлении нежелательной реакции" (P.MM.04.PRC.006)
60. Процедура "Уведомление о выявлении нежелательной реакции" (P.MM.04.PRC.006) выполняется уполномоченным органом – отправителем сведений для направления уведомления о выявлении нежелательной реакции в случаях, предусмотренных порядком формирования и ведения единой базы данных.
61. Первой выполняется операция "Направление уведомления о выявлении нежелательной реакции" (P.MM.04.OPR.016), по результатам выполнения которой уполномоченный орган – отправитель сведений направляет в уполномоченный орган – получатель сведений уведомление о выявлении нежелательной реакции.
62. При получении уполномоченным органом – получателем сведений уведомления о выявлении нежелательной реакции выполняется операция "Получение и обработка уведомления о выявлении нежелательной реакции" (P.MM.04.OPR.017), по результатам выполнения которой уполномоченный орган – получатель сведений получает уведомление о выявлении нежелательной реакции.
63. Результатом выполнения процедуры "Уведомление о выявлении нежелательной реакции" (P.MM.04.PRC.006) является получение уполномоченными органами – получателями сведений уведомления о выявлении нежелательной реакции.

64. Жалпы процестің "Жағымсыз әсер анықталғаны туралы хабарлама" (P.MM.04.PRC.006) рәсімі шеңберінде орындалатын операцияларының тізбесі 26-кестеде келтірілген.
26-кесте
Жалпы процестің "Жағымсыз әсер анықталғаны туралы хабарлама" (P.MM.04.PRC.006) рәсімі шеңберінде орындалатын операцияларының тізбесі
Кодпен белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.MM.04.OPR.016
жағымсыз әсер анықталғаны туралы хабарламаны жолдау
осы Қағидалардың 27-кестесінде келтірілген
P.MM.04.OPR.017
жағымсыз әсер анықталғаны туралы хабарламаны алу және өңдеу
осы Қағидалардың 28-кестесінде келтірілген
27-кесте
"Жағымсыз әсер анықталғаны туралы хабарламаны жолдау" (P.MM.04.OPR.016) операциясының сипаттамасы
Реттік №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодпен белгіленуі
P.MM.04.OPR.016
2
Операция атауы
жағымсыз әсер анықталғаны туралы хабарламаны жолдау
3
Орындаушы
мәліметтерді жөнелтуші уәкілетті орган
4
Орындау шарттары
мәліметтерді жөнелтуші уәкілетті орган жағымсыз әсер туралы мәліметтерді қалыптастырған кезде орындалады
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес болуға тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы жағымсыз әсер анықталғаны туралы хабарламаны мәліметтерді алушы уәкілетті органдарға Мүше мемлекеттің уәкілетті органдары арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес жолдайды
7
Нәтижелер
мәліметтерді алушы уәкілетті органға жағымсыз әсер анықталғаны туралы хабарлама жолданды
28-кесте
"Жағымсыз әсер анықталғаны туралы хабарламаны алу және өңдеу" (P.MM.04.OPR.017) операциясының сипаттамасы
Реттік №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодпен белгіленуі
P.MM.04.OPR.017
2
Операция атауы
жағымсыз әсер анықталғаны туралы хабарламаны алу және өңдеу
3
Орындаушы
мәліметтерді алушы уәкілетті орган
4
Орындау шарттары
орындаушы жағымсыз әсер анықталғаны туралы хабарламаны алған кезде орындалады ("Жағымсыз әсер анықталғаны туралы хабарламаны жолдау" (P.MM.04.OPR.016) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес болуға тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы хабарламаны қабылдайды және Мүше мемлекеттің уәкілетті органдары арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес оны тексереді
7
Нәтижелер
мәліметтерді алушы уәкілетті орган жағымсыз әсер анықталғаны туралы хабарламаны алды
IX. Штаттан тыс жағдайларда әрекет ету тәртібі

64. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Уведомление о выявлении нежелательной реакции" (P.MM.04.PRC.006), приведен в таблице 26.
Таблица 26
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры
"Уведомление о выявлении нежелательной реакции" (P.MM.04.PRC.006)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.MM.04.OPR.016
направление уведомления о выявлении нежелательной реакции
приведено в таблице 27 настоящих Правил
P.MM.04.OPR.017
получение и обработка уведомления о выявлении нежелательной реакции
приведено в таблице 28 настоящих Правил
Таблица 27
Описание операции "Направление уведомления о выявлении нежелательной реакции" (P.MM.04.OPR.016)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.MM.04.OPR.016
2
Наименование операции
направление уведомления о выявлении нежелательной реакции
3
Исполнитель
уполномоченный орган – отправитель сведений
4
Условия выполнения
выполняется уполномоченным органом – отправителем сведений при формировании сведений о нежелательной реакции
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель направляет уведомление о выявлении нежелательной реакции уполномоченным органам – получателям сведений в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов
7
Результаты
уполномоченному органу – получателю сведений направлено уведомление о выявлении нежелательной реакции
Таблица 28
Описание операции "Получение и обработка уведомления о выявлении нежелательной реакции" (P.MM.04.OPR.017)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.MM.04.OPR.017
2
Наименование операции
получение и обработка уведомления о выявлении нежелательной реакции
3
Исполнитель
уполномоченный орган – получатель сведений
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем уведомления о выявлении нежелательной реакции(операция "Направление уведомления о выявлении нежелательной реакции" (P.MM.04.OPR.016))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель принимает уведомление и проверяет его в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов
7
Результаты
уполномоченным органом – получателем сведений получено уведомление о выявлении нежелательной реакции
IX. Порядок действий в нештатных ситуациях

65. Жалпы процесс рәсімдерін орындау кезінде қалыпты режимде мәліметтерге өңдеу жүргізу мүмкін болмайтын айрықша жағдайлар болуы мүмкін. Бұл техникалық іркілістер, құрылымдық және форматтық-логикалық бақылаудағы қателіктер туындаған кезде және өзге де жағдайларда болуы мүмкін.
66. Құрылымдық және форматтық-логикалық бақылаудағы қателіктер туындаған жағдайда мүше мемлекеттің уәкілетті органы қателік туралы хабарлама алынған хабарға қатысты оның Электрондық құжаттардың форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына және электрондық құжаттар мен мәліметтердің осы жалпы процеске арналған Уәкілетті органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес толтырылу талаптарына сәйкес келуі тұрғысынан тексеруді жүзеге асырады. Мәліметтердің көрсетілген құжаттардағы талаптарға сәйкес келмеуі анықталған жағдайда, мүше мемлекеттің уәкілетті органы анықталған қателікті белгіленген тәртіппен жою үшін қажетті шаралар қолданады.
67. Штаттан тыс жағдайларды шешу мақсатында мүше мемлекеттердің осы Қағидаларда көзделген талаптардың орындалуын қамтамасыз ететін уәкілетті органдары басқа уәкілетті органдарды және Комиссияны жалпы процесті іске асыру кезінде техникалық қолдауды қамтамасыз ету үшін жауапты тұлғалар туралы хабардар етеді.
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2016 жылғы 25 қазандағы
№ 125 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы "Дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсері (әрекеті) жөніндегі деректердің дәрілік заттардың тиімсіздігі туралы хабарламаны қамтитын бірыңғай ақпараттық базасын қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл РЕГЛАМЕНТІ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Регламент Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі - Одақ) құқығына кіретін мынадай актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
2014 жылғы 23 желтоқсандағы Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде дәрілік заттар айналысының бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісім;
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде дәрілік заттар айналысының бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісімді іске асыру туралы" 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 108 шешімі;

65. При выполнении процедур общего процесса возможны исключительные ситуации, при которых обработка данных не может быть произведена в обычном режиме. Это может произойти при возникновении технических сбоев, ошибок структурного и форматно-логического контроля и в иных случаях.
66. В случае возникновения ошибок структурного и форматно-логического контроля уполномоченный орган государства-члена осуществляет проверку сообщения, относительно которого получено уведомление об ошибке, на соответствие Описанию форматов и структур электронных документов и сведений и требованиям к заполнению электронных документов и сведений в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов и Комиссией и Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов. В случае выявления несоответствия сведений требованиям указанных документов уполномоченный орган государства-члена принимает необходимые меры для устранения выявленной ошибки в установленном порядке.
67. В целях разрешения нештатных ситуаций государства-члены информируют друг друга и Комиссию об уполномоченных органах государств-членов, к компетенции которых относится выполнение требований, предусмотренных настоящими Правилами, а также представляют сведения о лицах, ответственных за обеспечение технической поддержки при реализации общего процесса.
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 25 октября 2016 г. № 125.
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 21 февраля 2023 г. № 18)
Регламент информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование единой информационной базы данных по выявленным нежелательным реакциям (действиям) на лекарственные средства, включающей сообщения о неэффективности лекарственных средств"
Сноска. Регламент - в редакции решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21.02.2023 № 18 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
I. Общие положения
1. Настоящий Регламент разработан в соответствии со следующими международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза (далее – Союз):
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Соглашение о единых принципах и правилах обращения лекарственных средств в рамках Евразийского экономического союза от 23 декабря 2014 года;

Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процестерді сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде деректермен электрондық алмасу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 5 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестердің тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімі";
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының бір-бірімен және Еуразиялық экономикалық комиссиямен трансшекаралық өзара іс-қимылы кезінде электрондық құжаттармен алмасу ережесін бекіту туралы" 2015 жылғы 28 қыркүйектегі № 125 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Дәрілік қалыптар номенклатурасы" деген 2015 жылғы 22 желтоқсандағы № 172 шешімі.
II. Қолданылу саласы
2. Осы Регламент жалпы процеске қатысушылардың "Дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсері (әрекеті) жөніндегі деректердің дәрілік заттардың тиімсіздігі туралы хабарламаны қамтитын бірыңғай ақпараттық базасын қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесінің (бұдан әрі – жалпы процесс) транзакцияларын орындаудың тәртібі мен шарттарын біркелкі қолдануын қамтамасыз ету мақсатында әзірленген.
3. Осы Регламент жалпы процеске қатысушылар арасында ақпараттық өзара іс-қимыл жасауды іске асыруға тікелей бағытталған жалпы процесс операцияларын орындаудың тәртібі мен шарттарына қойылатын талаптарды айқындайды.
4. Осы Регламентті жалпы процеске қатысушылар жалпы процесс шеңберіндегі рәсімдер мен операциялардың орындалу тәртібін бақылау кезінде, сондай-ақ осы жалпы процестің іске асырылуын қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелердің компоненттерін жобалау, әзірлеу және пысықтау кезінде қолданады.
III. Негізгі ұғымдар
5. Осы Регламенттің мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"аутенттеу" – қол жеткізу субъектісіне берілген сәйкестендіргіштің оған тиесілігін тексеру, шынайылығын растау;
"электрондық құжаттың (мәліметтердің) деректемесі" – электрондық құжаттың (мәліметтердің) белгілі бір контексте ажырамайтын болып есептелетін деректерінің бірлігі;
"жалпы процесс субъектісінің жай-күйі" – ақпараттық объектіні оның өмірлік циклының белгілі бір сатысында сипаттайтын, жалпы процесс операциясын орындау кезінде өзгеретін қасиет.

Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2015 г. № 5 "Об утверждении Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 сентября 2015 г. № 125 "Об утверждении Положения об обмене электронными документами при трансграничном взаимодействии органов государственной власти государств – членов Евразийского экономического союза между собой и с Евразийской экономической комиссией";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии
от 22 декабря 2015 г. № 172 "Номенклатура лекарственных форм".
II. Область применения
2. Настоящий Регламент разработан в целях обеспечения единообразного применения участниками общего процесса порядка и условий выполнения транзакций общего процесса "Формирование, ведение и использование единой информационной базы данных по выявленным нежелательным реакциям (действиям) на лекарственные средства, включающей сообщения о неэффективности лекарственных средств" (далее – общий процесс).
3. Настоящий Регламент определяет требования к порядку и условиям выполнения операций общего процесса, непосредственно направленных на реализацию информационного взаимодействия между участниками общего процесса.
4. Настоящий Регламент применяется участниками общего процесса при контроле за порядком выполнения процедур и операций в рамках общего процесса, а также при проектировании, разработке и доработке компонентов информационных систем, обеспечивающих реализацию этого общего процесса.
III. Основные понятия
5. Для целей настоящего Регламента используются понятия, которые означают следующее:
"аутентификация" – проверка принадлежности субъекту доступа предъявленного им идентификатора, подтверждение подлинности;
"реквизит электронного документа (сведений)" – единица данных электронного документа (сведений), которая в определенном контексте считается неразделимой;
"состояние информационного объекта общего процесса" – свойство, характеризующее информационный объект на определенной стадии его жизненного цикла, изменяющееся при выполнении операций общего процесса.

Осы Регламентте "бастамашы", "бастама операция", "қабылдайтын операция", "респондент", "жалпы процесс хабарламасы" және "жалпы процесс транзакциясы" деген ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесінде айқындалған мағыналарында пайдаланылады.
Осы Регламентте пайдаланылатын өзге ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 25 қазандағы № 125 шешімімен бекітілген "Дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсері (әрекеті) жөніндегі деректердің дәрілік заттардың тиімсіздігі туралы хабарламаны қамтитын бірыңғай ақпараттық базасын қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының (бұдан әрі – Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары) 4-тармағында айқындалған мағыналарында қолданылады.
IV. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл туралы негізгі мәліметтер
1. Ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар
6. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар рөлдерінің тізбесі 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Ақпараттық өзара іс-қимыл жасауға қатысушылар рөлдерінің тізбесі
Рөлдің атауы
Рөлдің сипаттамасы
Рөлді орындайтын қатысушы
1
2
3
Мәліметтердің иесі
Еуразиялық экономикалық комиссияға бірыңғай дерекқорды жаңарту үшін мәліметтерді ұсынады, сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі арқылы сұрау салу жібереді және бірыңғай дерекқордан мәліметтер алады
мүше мемлекеттің уәкілетті органы (P.MM.04.ACT.001)
Үйлестіруші
бірыңғай дерекқорды қалыптастыру және жүргізу үшін жауап береді. Бірыңғай дерекқорда қамтылатын мәліметтерге қолжетімділік береді
Еуразиялық экономикалық комиссия (P.ACT.001)
2. Ақпараттық өзара іс-қимыл құрылымы
7. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл Одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары (бұдан әрі – мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары) мен Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) арасында жалпы процесс рәсімдеріне сәйкес жүзеге асырылады:
а) бірыңғай дерекқорды қалыптастыру және жүргізу кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл;
б) бірыңғай дерекқордан мәліметтер алу кезіндегі ақпараттық өзара
іс-қимыл.
Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл құрылымы 1-суретте берілген.

Понятия "инициатор", "инициирующая операция", "принимающая операция", "респондент", "сообщение общего процесса" и "транзакция общего процесса", используемые в настоящем Регламенте, применяются в значениях, определенных Методикой анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63.
Иные понятия, используемые в настоящем Регламенте, применяются в значениях, определенных в пункте 4 Правил информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование единой информационной базы данных по выявленным нежелательным реакциям (действиям) на лекарственные средства, включающей сообщения о неэффективности лекарственных средств", утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25 октября 2016 г. № 125 (далее – Правила информационного взаимодействия).
IV. Основные сведения об информационном взаимодействии в рамках общего процесса
1. Участники информационного взаимодействия
6. Перечень ролей участников информационного взаимодействия в рамках общего процесса приведен в таблице 1.
Таблица 1
Перечень ролей участников информационного взаимодействия
Наименование роли
Описание роли
Участник, выполняющий роль
1
2
3
Владелец данных
представляет сведения в Евразийскую экономическую комиссию для обновления единой базы данных, направляет запрос через интегрированную информационную систему внешней и взаимной торговли и получает сведения из единой базы данных
уполномоченный орган государства-члена (P.MM.04.ACT.001)
Координатор
отвечает за формирование и ведение единой базы данных. Предоставляет доступ к сведениям, содержащимся в единой базе данных
Комиссия (P.ACT.001)
2. Структура информационного взаимодействия
7. Информационное взаимодействие в рамках общего процесса осуществляется между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией в соответствии с процедурами общего процесса:
а) информационное взаимодействие при формировании и ведении единой базы данных;
б) информационное взаимодействие при получении сведений из единой базы данных.
Структура информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов и Комиссией представлена на рисунке 1.
Рис. 1. Структура информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов и Комиссией

8. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл жалпы процесс шеңберінде іске асырылады. Жалпы процестің құрылымы Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларында айқындалған.
9. Ақпараттық өзара іс-қимыл жалпы процесс транзакцияларын орындау тәртібін айқындайды, олардың әрқайсысы жалпы процеске қатысушылар арасында жалпы процестің ақпараттық объектісінің жай-күйін үйлестіру мақсатында хабарламалар алмасуды білдіреді. Әрбір ақпараттық өзара іс-қимыл үшін операциялар мен осындай операцияларға сәйкес келетін жалпы процесс транзакциялары арасындағы өзара байланыс айқындалған.

8. Информационное взаимодействие между уполномоченными органами государств-членов и Комиссией реализуется в рамках общего процесса. Структура общего процесса определена в Правилах информационного взаимодействия.
9. Информационное взаимодействие определяет порядок выполнения транзакций общего процесса, каждая из которых представляет собой обмен сообщениями в целях синхронизации состояний информационного объекта общего процесса между участниками общего процесса. Для каждого информационного взаимодействия определены взаимосвязи между операциями и соответствующими таким операциям транзакциями общего процесса.

10. Бастамашы жалпы процесс транзакцияларын орындау кезінде өзі жүзеге асыратын операциялар шеңберінде (бастама операция) респондентке сұрау салу хабарламасын жібереді, респондент өзі жүзеге асыратын операция шеңберінде (қабылдайтын операция) оған жауап ретінде жалпы процесс транзакциясының шаблонына байланысты жауап хабарлама жіберуі немесе жібермеуі мүмкін. Хабарламалар құрамындағы деректердің құрылымы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 25 қазандағы № 125 шешімімен бекітілген "Дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсері (әрекеті) жөніндегі деректердің дәрілік заттардың тиімсіздігі туралы хабарламаны қамтитын бірыңғай ақпараттық базасын қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына (бұдан әрі – Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы) сәйкес келуге тиіс.

10. При выполнении транзакции общего процесса инициатор в рамках осуществляемой им операции (инициирующей операции) направляет респонденту сообщение-запрос, в ответ на которое респондент в рамках осуществляемой им операции (принимающей операции) может направить или не направить сообщение-ответ в зависимости от шаблона транзакции общего процесса. Структура данных в составе сообщения должна соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование единой информационной базы данных по выявленным нежелательным реакциям (действиям) на лекарственные средства, включающей сообщения о неэффективности лекарственных средств", утвержденному Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25 октября 2016 г. № 125 (далее – Описание форматов и структур электронных документов и сведений).

11. Жалпы процесс транзакциялары осы Регламентте айқындалғандай жалпы процесс транзакцияларының берілген параметрлеріне сәйкес орындалады.
V. Рәсімдер топтары шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл
1. Бірыңғай дерекқорды қалыптастыру және жүргізу кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл
12. Бірыңғай дерекқорды қалыптастыру және жүргізу кезіндегі жалпы процесс транзакцияларын орындау схемасы 2-суретте берілген. Жалпы процестің әрбір рәсімі үшін 2-кестеде операциялар, жалпы процестің ақпараттық объектілерінің аралық және қорытынды жай-күйлері мен жалпы процесс транзакциялары арасындағы байланыс берілген.
2-кесте
Бірыңғай дерекқорды қалыптастыру және жүргізу кезіндегі жалпы процесс транзакцияларының тізбесі
Реттік №
Бастамашы орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің аралық жай-күйі
Респондент орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің қорытынды жай-күйі
Жалпы процесс транзакциясы
1
2
3
4
5
6
1
Мәліметтерді бірыңғай дерекқорға енгізу (P.MM.04.PRC.001)
1.1
Мәліметтерді бірыңғай дерекқорға қосу үшін ұсыну (P.MM.04.OPR.001).

11. Транзакции общего процесса выполняются в соответствии с заданными параметрами транзакций общего процесса, как это определено настоящим Регламентом.
V. Информационное взаимодействие в рамках групп процедур
1. Информационное взаимодействие при формировании и ведении единой базы данных
12. Схема выполнения транзакций общего процесса при формировании и ведении единой базы данных представлена на рисунке 2. Для каждой процедуры общего процесса в таблице 2 приведена связь между операциями, промежуточными и результирующими состояниями информационных объектов общего процесса и транзакциями общего процесса.
Рис. 2. Схема выполнения транзакций общего процесса при формировании и ведении единой базы данных
Таблица 2
Перечень транзакций общего процесса при формировании и ведении единой базы данных
№ п/п
Операция, выполняемая инициатором
Промежуточное состояние информационного объекта общего процесса
Операция, выполняемая респондентом
Результирующее состояние информационного объекта общего процесса
Транзакция общего процесса
1
2
3
4
5
6
1
Включение сведений в единую базу данных (P.MM.04.PRC.001)
1.1
Представление сведений для включения в единую базу данных (P.MM.04.OPR.001).

Мәліметтерді бірыңғай дерекқорға қосу нәтижелері туралы хабарламаны алу (P.MM.04.OPR.003)
бірыңғай дерекқор (P.MM.04.BEN.001): мәліметтер енгізу үшін берілді
мәліметтерді бірыңғай дерекқорға қосу үшін алу және өңдеу (P.MM.04.OPR.002)
бірыңғай дерекқор (P.MM.04.BEN.001): жаңартылды
мәліметтерді бірыңғай дерекқорға енгізу үшін беру (P.MM.04.TRN.001)
2
Бірыңғай дерекқордағы мәліметтерді өзгерту (P.MM.04.PRC.002)
2.1
Мәліметтерді бірыңғай дерекқорға өзгерістер енгізу үшін ұсыну (P.MM.04.OPR.004).
Бірыңғай дерекқордағы мәліметтерді өзгерту нәтижелері туралы хабарламаны алу (P.MM.04.OPR.006)
бірыңғай дерекқор (P.MM.04.BEN.001): мәліметтер өзгерту үшін берілді

Получение уведомления о результатах включения сведений в единую базу данных (P.MM.04.OPR.003)
единая база данных (P.MM.04.BEN.001): сведения для включения переданы
получение и обработка сведений для включения в единую базу данных (P.MM.04.OPR.002)
единая база данных (P.MM.04.BEN.001): обновлена
передача сведений для включения в единую базу данных (P.MM.04.TRN.001)
2
Изменение сведений в единой базе данных (P.MM.04.PRC.002)
2.1
Представление сведений для внесения изменений в единую базу данных (P.MM.04.OPR.004).
Получение уведомления о результатах изменения сведений в единой базе данных (P.MM.04.OPR.006)
единая база данных (P.MM.04.BEN.001): сведения для изменения переданы

бірыңғай дерекқорға өзгерістерді енгізу үшін мәліметтерді алу және өңдеу (P.MM.04.OPR.005)
бірыңғай дерекқор (P.MM.04.BEN.001): жаңартылды
мәліметтерді бірыңғай дерекқорда өзгерту үшін беру (P.MM.04.TRN.002)
2. Бірыңғай дерекқордан мәліметтер алу кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл
13. Бірыңғай дерекқордан мәліметтер алу кезіндегі жалпы процесс транзакцияларын орындау схемасы 3-суретте берілген. Жалпы процестің әрбір рәсімі үшін 3-кестеде операциялар, жалпы процестің ақпараттық объектілерінің аралық және қорытынды жай-күйлері мен жалпы процесс транзакциялары арасындағы байланыс берілген.
3-сурет. Бірыңғай дерекқордан мәліметтер алу кезіндегі жалпы процесс транзакцияларын орындау схемасы
3-кесте
Бірыңғай дерекқордан мәліметтер алу кезіндегі жалпы процесс транзакцияларының тізбесі
Реттік №
Бастамашы орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің аралық жай-күйі
Респондент орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің қорытынды жай-күйі
Жалпы процесс транзакциясы
1
2
3
4
5
6
1

получение и обработка сведений для внесения изменений в единую базу данных (P.MM.04.OPR.005)
единая база данных (P.MM.04.BEN.001): обновлена
передача сведений для изменения в единой базе данных (P.MM.04.TRN.002)
2. Информационное взаимодействие при получении сведений из единой базы данных
13. Схема выполнения транзакций общего процесса при получении сведений из единой базы данных представлена на рисунке 3. Для каждой процедуры общего процесса в таблице 3 приведена связь между операциями, промежуточными и результирующими состояниями информационных объектов общего процесса и транзакциями общего процесса.
Рис. 3. Схема выполнения транзакций общего процесса при получении сведений из единой базы данных
Таблица 3
Перечень транзакций общего процесса при получении сведений из единой базы данных
№ п/п
Операция, выполняемая инициатором
Промежуточное состояние информационного объекта общего процесса
Операция, выполняемая респондентом
Результирующее состояние информационного объекта общего процесса
Транзакция общего процесса
1
2
3
4
5
6
1

Бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтер алу (P.MM.04.PRC.003)
1.1
Бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтерге сұрау салу (P.MM.04.OPR.007).
Бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтерді алу және өңдеу (P.MM.04.OPR.009)
бірыңғай дерекқор (P.MM.04.BEN.001): жаңарудың күні мен уақыты туралы мәліметтер сұратылды
бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтерді дайындау және ұсыну (P.MM.04.OPR.008)
бірыңғай дерекқор (P.MM.04.BEN.001): жаңарудың күні мен уақыты туралы мәліметтер берілді
бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтер алу (P.MM.04.TRN.003)
2
Бірыңғай дерекқордан мәліметтер алу (P.MM.04.PRC.004)
2.1
Бірыңғай дерекқордан мәліметтерге сұрау салу (P.MM.04.OPR.010).
Бірыңғай дерекқордан мәліметтерді алу және өңдеу (P.MM.04.OPR.012)
бірыңғай дерекқор (P.MM.04.BEN.001): мәліметтер сұратылды
бірыңғай дерекқордағы мәліметтерді дайындау және ұсыну (P.MM.04.OPR.011)
бірыңғай дерекқор (P.MM.04.BEN.001): мәліметтер жоқ.
бірыңғай дерекқор (P.MM.04.BEN.001): мәліметтер берілді
бірыңғай дерекқордан мәліметтер алу (P.MM.04.TRN.004)
3
Бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтер алу (P.MM.04.PRC.005)
3.1
Бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтерге сұрау салу (P.MM.04.OPR.013).
Бірыңғай дерекқордан мәліметтерді алу және өңдеу (P.MM.04.OPR.015)
бірыңғай дерекқор (P.MM.04.BEN.001): өзгертілген мәліметтер сұратылды
бірыңғай дерекқордағы мәліметтерді дайындау және ұсыну (P.MM.04.OPR.014)
бірыңғай дерекқор (P.MM.04.BEN.001): өзгертілген мәліметтер жоқ.
бірыңғай дерекқор (P.MM.04.BEN.001): өзгертілген мәліметтер берілді
бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтер алу (P.MM.04.TRN.005)
VI. Жалпы процесс хабарламаларының сипаттамасы
14. Жалпы процесті іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде берілетін жалпы процесс хабарламаларының тізбесі 4-кестеде берілген. Хабарламалар құрамындағы деректер құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс. Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасында тиісті құрылымға сілтеме 4-кестенің 3-бағанының мәні бойынша белгіленеді.
4-кесте
Жалпы процесс хабарламаларының сипаттамасы
Кодпен белгіленуі
Атауы
Электрондық құжаттың (мәліметтердің) құрылымы
1
2
3
P.MM.04.MSG.001
бірыңғай дерекқорға қосу үшін дәрілік заттардың жағымсыз әсері туралы мәліметтер немесе тиімсіздігі туралы хабарлама
дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсерлері туралы мәліметтер (R.HC.MM.04.001)
P.MM.04.MSG.002
бірыңғай дерекқорға өзгеріс енгізу үшін дәрілік заттардың жағымсыз әсері туралы мәліметтер немесе тиімсіздігі туралы хабарлама

Получение сведений о дате и времени обновления единой базы данных (P.MM.04.PRC.003)
1.1
Запрос сведений о дате и времени обновления единой базы данных (P.MM.04.OPR.007).
Получение и обработка сведений о дате и времени обновления единой базы данных (P.MM.04.OPR.009)
единая база данных (P.MM.04.BEN.001): сведения о дате и времени обновления запрошены
подготовка и представление сведений о дате и времени обновления единой базы данных (P.MM.04.OPR.008)
единая база данных (P.MM.04.BEN.001): сведения о дате и времени обновления представлены
получение сведений о дате и времени обновления единой базы данных (P.MM.04.TRN.003)
2
Получение сведений из единой базы данных (P.MM.04.PRC.004)
2.1
Запрос сведений из единой базы данных (P.MM.04.OPR.010).
Получение и обработка сведений из единой базы данных (P.MM.04.OPR.012)
единая база данных (P.MM.04.BEN.001): сведения запрошены
подготовка и представление сведений из единой базы данных (P.MM.04.OPR.011)
единая база данных (P.MM.04.BEN.001): сведения отсутствуют.
Единая база данных (P.MM.04.BEN.001): сведения представлены
получение сведений из единой базы данных (P.MM.04.TRN.004)
3
Получение измененных сведений из единой базы данных (P.MM.04.PRC.005)
3.1
Запрос измененных сведений из единой базы данных (P.MM.04.OPR.013).
Получение и обработка измененных сведений из единой базы данных (P.MM.04.OPR.015)
единая база данных (P.MM.04.BEN.001): измененные сведения запрошены
подготовка и представление измененных сведений из единой базы данных (P.MM.04.OPR.014)
единая база данных (P.MM.04.BEN.001): измененные сведения отсутствуют.
Единая база данных (P.MM.04.BEN.001): измененные сведения представлены
получение измененных сведений из единой базы данных (P.MM.04.TRN.005)
VI. Описание сообщений общего процесса
14. Перечень сообщений общего процесса, передаваемых в рамках информационного взаимодействия при реализации общего процесса, приведен в таблице 4. Структура данных в составе сообщения должна соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Ссылка на соответствующую структуру в Описании форматов и структур электронных документов и сведений устанавливается по значению графы 3 таблицы 4.
Таблица 4
Перечень сообщений общего процесса
Кодовое обозначение
Наименование
Структура электронного документа (сведений)
1
2
3
P.MM.04.MSG.001
сведения о нежелательной реакции или сообщение о неэффективности лекарственного средства для включения в единую базу данных
сведения о выявленных нежелательных реакциях на лекарственные препараты (R.HC.MM.04.001)
P.MM.04.MSG.002
сведения о нежелательной реакции или сообщение о неэффективности лекарственного средства для изменения в единой базе данных

дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсерлері туралы мәліметтер (R.HC.MM.04.001)
P.MM.04.MSG.003
бірыңғай дерекқорды жаңарту туралы хабарлама
өңдеу нәтижелері туралы хабарлама (R.006)
P.MM.04.MSG.004
бірыңғай дерекқорды жаңарту күні мен уақыты туралы мәліметтерге сұрау салу
ортақ ресурстың жаңалануының жай-күйі (R.007)
P.MM.04.MSG.005
бірыңғай дерекқорды жаңарту күні мен уақыты туралы мәліметтер
ортақ ресурстың жаңалануының жай-күйі (R.007)
P.MM.04.MSG.006
бірыңғай дерекқордан мәліметтерге сұрау салу
ортақ ресурстың жаңалануының жай-күйі (R.007)
P.MM.04.MSG.007
бірыңғай дерекқордан мәліметтер
дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсерлері туралы мәліметтер (R.HC.MM.04.001)
P.MM.04.MSG.008
бірыңғай дерекқорда мәліметтер жоқ екені туралы хабарлама
өңдеу нәтижелері туралы хабарлама (R.006)
P.MM.04.MSG.009
бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтерге сұрау салу
ортақ ресурстың жаңалануының жай-күйі (R.007)
P.MM.04.MSG.010
бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтер
дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсерлері туралы мәліметтер (R.HC.MM.04.001)
P.MM.04.MSG.011
бірыңғай дерекқорда өзгертілген мәліметтер жоқ екені туралы хабарлама
өңдеу нәтижелері туралы хабарлама (R.006)
VII. Жалпы процесс транзакцияларының сипаттамасы

сведения о выявленных нежелательных реакциях на лекарственные препараты (R.HC.MM.04.001)
P.MM.04.MSG.003
уведомление об обновлении единой базы данных
уведомление о результате обработки (R.006)
P.MM.04.MSG.004
запрос сведений о дате и времени обновления единой базы данных
состояние актуализации общего ресурса (R.007)
P.MM.04.MSG.005
сведения о дате и времени обновления единой базы данных
состояние актуализации общего ресурса (R.007)
P.MM.04.MSG.006
запрос сведений из единой базы данных
состояние актуализации общего ресурса (R.007)
P.MM.04.MSG.007
сведения из единой базы данных
сведения о выявленных нежелательных реакциях на лекарственные препараты (R.HC.MM.04.001)
P.MM.04.MSG.008
уведомление об отсутствии сведений в единой базе данных
уведомление о результате обработки (R.006)
P.MM.04.MSG.009
запрос измененных сведений из единой базы данных
состояние актуализации общего ресурса (R.007)
P.MM.04.MSG.010
измененные сведения из единой базы данных
сведения о выявленных нежелательных реакциях на лекарственные препараты (R.HC.MM.04.001)
P.MM.04.MSG.011
уведомление об отсутствии измененных сведений в единой базе данных
уведомление о результате обработки (R.006)
VII. Описание транзакций общего процесса

1. "Мәліметтерді бірыңғай дерекқорға қосу үшін беру" (P.MM.04.TRN.001) жалпы процесс транзакциясы
15. "Мәліметтерді бірыңғай дерекқорға қосу үшін беру" (P.MM.04.TRN.001) жалпы процесс транзакциясы бастамашының жағымсыз әсер туралы мәліметтерді бірыңғай дерекқорға қосу үшін респонедентке ұсынуы үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясын орындау схемасы 4-суретте берілген. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 5-кестеде берілген.

1. Транзакция общего процесса "Передача сведений для включения в единую базу данных" (P.MM.04.TRN.001)
15.Транзакция общего процесса "Передача сведений для включения в единую базу данных" (P.MM.04.TRN.001) выполняется для передачи инициатором респонденту сведений о нежелательной реакции для включения в единую базу данных. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 4. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 5.

4-сурет. "Мәліметтерді бірыңғай дерекқорға қосу үшін беру" (P.MM.04.TRN.001) жалпы процесс транзакциясын орындау схемасы
5-кесте
"Мәліметтерді бірыңғай дерекқорға қосу үшін беру" (P.MM.04.TRN.001) жалпы процесс транзакциясының сипаттамасы
№ п/п
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодпен белгіленуі
P.MM.04.TRN.001
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
Мәліметтерді бірыңғай дерекқорға қосу үшін ұсыну
3
Жалпы процесс транзакциясының шаблоны
сұрау салу/жауап
4
Бастамашы рөл
бастамашы
5
Бастама операция
Мәліметтерді бірыңғай дерекқорға қосу үшін ұсыну
6
Ден қоюшы рөл
респондент
7
Қабылдайтын операция
Мәліметтерді бірыңғай дерекқорға қосу үшін алу және өңдеу
8
Жалпы процесс транзакциясын орындаудың нәтижесі
бірыңғай дерекқор (P.MM.04.BEN.001): жаңартылды
9
Жалпы процесс транзакциясының параметрлері
алуды растауға арналған уақыт
-
өңдеуге қабылдауды растау уақыты
20 мин
жауапты күту уақыты
4 сағат
авторластыру белгісі
иә
қайталау саны
3
10
Жалпы процесс транзакциясының хабарламасы:
бастама хабарлама
бірыңғай дерекқорға қосу үшін дәрілік заттардың жағымсыз әсері туралы мәліметтер немесе тиімсіздігі туралы хабарлама (P.MM.04.MSG.001)
жауап хабарлама
бірыңғай дерекқорды жаңарту туралы хабарлама (P.MM.04.MSG.003)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарламаларының параметрлері
ЭЦҚ белгісі
жоқ - P.MM.04.MSG.001 үшін (жалпы процесс шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимыл жасау кезінде ЭЦҚ-ны қолдану Комиссия Алқасының тиісті шешімінде көзделген жағдайларды қоспағанда)
жоқ - P.MM.04.MSG.003 үшін
ЭЦҚ дұрыс емес электрондық құжатты беру
-

Рис. 4. Схема выполнения транзакции общего процесса "Передача сведений для включения в единую базу данных" (P.MM.04.TRN.001)
Таблица 5
Описание транзакции общего процесса "Передача сведений для включения в единую базу данных" (P.MM.04.TRN.001)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.MM.04.TRN.001
2
Наименование транзакции общего процесса
передача сведений для включения в единую базу данных
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
представление сведений для включения в единую базу данных
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
получение и обработка сведений для включения в единую базу данных
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
единая база данных (P.MM.04.BEN.001): обновлена
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
время подтверждения принятия в обработку
20 мин
время ожидания ответа
4 ч
признак авторизации
да
количество повторов
3
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
сведения о нежелательной реакции или сообщение о неэффективности лекарственного средства для включения в единую базу данных (P.MM.04.MSG.001)
ответное сообщение
уведомление об обновлении единой базы данных (P.MM.04.MSG.003)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП

2. "Мәліметтерді бірыңғай дерекқорға өзгерістер енгізу үшін беру" (P.MM.04.TRN.002) жалпы процесс транзакциясы
16. "Мәліметтерді бірыңғай дерекқорға өзгерістер енгізу үшін беру" (P.MM.04.TRN.002) жалпы процесс транзакциясы бастамашының жағымсыз әсер туралы мәліметтерді бірыңғай дерекқорға өзгерістер енгізу үшін респонедентке беруі үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясын орындау схемасы 5-суретте берілген. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 6-кестеде берілген.

2. Транзакция общего процесса "Передача сведений для изменения в единой базе данных" (P.MM.04.TRN.002)
16. Транзакция общего процесса "Передача сведений для изменения в единой базе данных" (P.MM.04.TRN.002) выполняется для передачи инициатором респонденту сведений о нежелательной реакции для изменения в единой базе данных. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 5. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 6.

3. "Бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтерді алу" (P.MM.04.TRN.003) жалпы процесс транзакциясы
17. "Бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтерді алу" (P.MM.04.TRN.003) жалпы процесс транзакциясы бастамашының сұрау салуы бойынша бірыңғай дерекқордың жаңару күні мен уақыты туралы мәліметтерді респонеденттің беруі үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясын орындау схемасы 6-суретте берілген. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 7-кестеде берілген.

3. Транзакция общего процесса "Получение сведений о дате и времени обновления единой базы данных" (P.MM.04.TRN.003)
17. Транзакция общего процесса "Получение сведений о дате и времени обновления единой базы данных" (P.MM.04.TRN.003) выполняется для представления респондентом по запросу инициатора сведений о дате и времени обновления единой базы данных. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 6. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 7.

бірыңғай дерекқорды жаңарту күні мен уақыты туралы мәліметтер (P.MM.04.MSG.005)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарламаларының параметрлері
ЭЦҚ белгісі
жоқ
ЭЦҚ дұрыс емес электрондық құжатты беру
-
4. "Бірыңғай дерекқордан мәліметтерді алу" (P.MM.04.TRN.004) жалпы процесс транзакциясы
18. "Бірыңғай дерекқордан мәліметтерді алу" (P.MM.04.TRN.004) жалпы процесс транзакциясы бастамашының сұрау салуы бойынша бірыңғай дерекқордан жағымсыз әсерлер туралы мәліметтерді респонеденттің беруі үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясын орындау схемасы 7-суретте берілген. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 8-кестеде берілген.

сведения о дате и времени обновления единой базы данных (P.MM.04.MSG.005)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
4. Транзакция общего процесса "Получение сведений из единой базы данных" (P.MM.04.TRN.004)
18. Транзакция общего процесса "Получение сведений из единой базы данных" (P.MM.04.TRN.004) выполняется для представления респондентом по запросу инициатора сведений о нежелательных реакциях из единой базы данных. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 7. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 8.

7-сурет. "Бірыңғай дерекқордан мәліметтерді алу" (P.MM.04.TRN.004) жалпы процесс транзакциясын орындау схемасы
8-кесте
"Бірыңғай дерекқордан мәліметтерді алу" (P.MM.04.TRN.004) жалпы процесс транзакциясының сипаттамасы
№ п/п
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодпен белгіленуі
P.MM.04.TRN.004
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
бірыңғай дерекқордан мәліметтерді алу
3
Жалпы процесс транзакциясының шаблоны
сұрау салу/жауап
4
Бастамашы рөл
бастамашы
5
Бастама операция
бірыңғай дерекқордан мәліметтерге сұрау салу және алу
6
Ден қоюшы рөл
респондент
7
Қабылдайтын операция
бірыңғай дерекқордағы мәліметтерді дайындау және ұсыну
8
Жалпы процесс транзакциясын орындаудың нәтижесі
бірыңғай дерекқор (P.MM.04.BEN.001): мәліметтер жоқ
бірыңғай дерекқор (P.MM.04.BEN.001): мәліметтер ұсынылды
9
Жалпы процесс транзакциясының параметрлері
алуды растауға арналған уақыт
-
өңдеуге қабылдауды растау уақыты
20 мин
жауапты күту уақыты
4 сағат
авторластыру белгісі
иә
қайталау саны
3
10
Жалпы процесс транзакциясының хабарламасы:
бастама хабарлама

Рис. 7. Схема выполнения транзакции общего процесса "Получение сведений из единой базы данных" (P.MM.04.TRN.004)
Таблица 8
Описание транзакции общего процесса "Получение сведений из единой базы данных" (P.MM.04.TRN.004)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.MM.04.TRN.004
2
Наименование транзакции общего процесса
получение сведений из единой базы данных
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
запрос и получение сведений из единой базы данных
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
подготовка и представление сведений из единой базы данных
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
единая база данных (P.MM.04.BEN.001): сведения отсутствуют
единая база данных (P.MM.04.BEN.001): сведения представлены
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
время подтверждения принятия в обработку
20 мин
время ожидания ответа
4 ч
признак авторизации
да
количество повторов
3
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение

бірыңғай дерекқордан мәліметтерге сұрау салу (P.MM.04.MSG.006)
жауап хабарлама
бірыңғай дерекқордан мәліметтер (P.MM.04.MSG.007)
бірыңғай дерекқорда мәліметтер жоқ екені туралы хабарлама (P.MM.04.MSG.008)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарламаларының параметрлері
ЭЦҚ белгісі
жоқ
ЭЦҚ дұрыс емес электрондық құжатты беру
-
5. "Бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтерді алу" (P.MM.04.TRN.005) жалпы процесс транзакциясы

запрос сведений из единой базы данных (P.MM.04.MSG.006)
ответное сообщение
сведения из единой базы данных (P.MM.04.MSG.007)
уведомление об отсутствии сведений в единой базе данных (P.MM.04.MSG.008)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
5. Транзакция общего процесса "Получение измененных сведений из единой базы данных" (P.MM.04.TRN.005)

19. "Бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтерді алу" (P.MM.04.TRN.005) жалпы процесс транзакциясы бастамашының сұрау салуы бойынша бірыңғай дерекқордан жағымсыз әсерлер туралы өзгертілген мәліметтерді респонеденттің беруі үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясын орындау схемасы 8-суретте берілген. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 9-кестеде берілген.
8-сурет. "Бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтерді алу" (P.MM.04.TRN.005) жалпы процесс транзакциясын орындау схемасы
9-кесте
"Бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтерді алу" (P.MM.04.TRN.005) жалпы процесс транзакциясының сипаттамасы
№ п/п
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодпен белгіленуі
P.MM.04.TRN.005
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтерді алу
3
Жалпы процесс транзакциясының шаблоны
сұрау салу/жауап
4
Бастамашы рөл
бастамашы
5
Бастама операция
бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтерге сұрау салу және алу
6
Ден қоюшы рөл
респондент
7
Қабылдайтын операция
бірыңғай дерекқордағы өзгертілген мәліметтерді дайындау және ұсыну
8
Жалпы процесс транзакциясын орындаудың нәтижесі
бірыңғай дерекқор (P.MM.04.BEN.001): өзгертілген мәліметтер жоқ
бірыңғай дерекқор (P.MM.04.BEN.001): өзгертілген мәліметтер ұсынылды
9
Жалпы процесс транзакциясының параметрлері
алуды растауға арналған уақыт
-
өңдеуге қабылдауды растау уақыты
20 мин
жауапты күту уақыты
4 сағат
авторластыру белгісі
иә
қайталау саны
3
10
Жалпы процесс транзакциясының хабарламасы:
бастама хабарлама

19. Транзакция общего процесса "Получение измененных сведений из единой базы данных" (P.MM.04.TRN.005) выполняется для представления респондентом по запросу инициатора измененных сведений о нежелательных реакциях из единой базы данных. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 8. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 9.
Рис. 8. Схема выполнения транзакции общего процесса "Получение измененных сведений из единой базы данных" (P.MM.04.TRN.005)
Таблица 9
Описание транзакции общего процесса "Получение измененных сведений из единой базы данных" (P.MM.04.TRN.005)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.MM.04.TRN.005
2
Наименование транзакции общего процесса
получение измененных сведений из единой базы данных
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
запрос и получение измененных сведений из единой базы данных
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
подготовка и представление измененных сведений из единой базы данных
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
единая база данных (P.MM.04.BEN.001): измененные сведения отсутствуют
единая база данных (P.MM.04.BEN.001): измененные сведения представлены
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
время подтверждения принятия в обработку
20 мин
время ожидания ответа
4 ч
признак авторизации
да
количество повторов
3
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение

бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтерге сұрау салу (P.MM.04.MSG.009)
жауап хабарлама
бірыңғай дерекқордан өзгертілген мәліметтер (P.MM.04.MSG.010)
бірыңғай дерекқорда өзгертілген мәліметтер жоқ екені туралы хабарлама (P.MM.04.MSG.011)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарламаларының параметрлері
ЭЦҚ белгісі
жоқ
ЭЦҚ дұрыс емес электрондық құжатты беру
-
VIII. Штаттан тыс жағдайларда әрекет ету тәртібі
20. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде штаттан тыс жағдайлардың орын алуы ықтимал, мұнда деректерді өңдеу әдеттегі режимде жүргізілмейді. Штаттан тыс жағдайлар техникалық іркіліс кезінде, күту уақыты өткен кезде және өзге де жағдайларда туындайды. Жалпы процеске қатысушының штаттан тыс жағдайлардың туындау себептері туралы түсіндірмелер және оны шешу жөнінде ұсынымдар алуы үшін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің қолдау қызметіне тиісті сұрау салу жіберу мүмкіндігі көзделген. Штаттан тыс жағдайларды шешу жөніндегі жалпы ұсынымдар 12-кестеде берілген.
21. Мүше мемлекеттің уәкілетті органы қателік туралы алынған хабарламаны Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына және осы Регламенттің ІХ бөлімінде көрсетілген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан тексеру жүргізеді. Көрсетілген талаптарға сәйкессіздік анықталса, мүше мемлекеттің уәкілетті органы анықталған қателерді жою үшін барлық қажетті шараларды қабылдайды. Егер сәйкессіздік анықталмаса, мүше мемлекеттің уәкілетті органы осы штаттан тыс жағдай сипатталған хабарламаны сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесін қолдау қызметіне жібереді.
10-кесте
Штаттан тыс жағдайларда әрекет ету
Штаттан тыс жағдайдың коды
Штаттан тыс жағдайдың сипаттамасы
Штаттан тыс жағдайдың себептері
Штаттан тыс жағдайларда әрекет етудің сипаттамасы
1
2
3
4
P.EXC.002
жалпы процестің екіжақты транзакциясы бастамашысы келісілген қайталау саны өткен соң жауап хабарламаны алған жоқ
көлік жүйесіндегі техникалық іркілістер немесе бағдарламалық қамтамасыз етудегі жүйелік қате
хабарлама қалыптастырылған ұлттық сегменттің техникалық қолдау қызметіне сұрау салуды жіберу қажет
P.EXC.004
жалпы процесс транзакциясының бастамашысы қате туралы хабарлама алды
анықтамалықтар мен сыныптауыштар үйлестірілмеген немесе электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемалары жаңартылмаған
жалпы процесс транзакциясы бастамашысының пайдаланылатын анықтамалықтар мен сыныптауыштарды үйлестіруі немесе электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемасын жаңартуы қажет.
Егер анықтамалықтар мен сыныптауыштар үйлестірілсе, электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемалары жаңартылса, қабылдайтын қатысушының қолдау қызметіне сұрау салуды жіберу қажет.
IX. Электрондық құжаттар мен мәліметтерді толтыруға қойылатын талаптар

запрос измененных сведений из единой базы данных (P.MM.04.MSG.009)
ответное сообщение
измененные сведения из единой базы данных (P.MM.04.MSG.010)
уведомление об отсутствии измененных сведений в единой базе данных (P.MM.04.MSG.011)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
VIII. Порядок действий в нештатных ситуациях
20. При информационном взаимодействии в рамках общего процесса вероятны нештатные ситуации, когда обработка данных не может быть произведена в обычном режиме. Нештатные ситуации возникают при технических сбоях, истечении времени ожидания и в иных случаях. Для получения участником общего процесса комментариев о причинах возникновения нештатной ситуации и рекомендаций по ее разрешению предусмотрена возможность направления соответствующего запроса в службу поддержки интегрированной информационной системы Еразийского экономического союза. Общие рекомендации по разрешению нештатной ситуации приведены в таблице 10.
21. Уполномоченный орган государства-члена проводит проверку сообщения, в связи с которым получено уведомление об ошибке, на соответствие Описанию форматов и структур электронных документов и сведений и требованиям к контролю сообщений, указанным в разделе IX настоящего Регламента. В случае если выявлено несоответствие указанным требованиям, уполномоченный орган государства-члена принимает все необходимые меры для устранения выявленной ошибки. В случае если несоответствий не выявлено, уполномоченный орган государства-члена направляет сообщение с описанием этой нештатной ситуации в службу поддержки интегрированной информационной системы Еразийского экономического союза.
Таблица 10
Действия в нештатных ситуациях
Код нештатной ситуации
Описание нештатной ситуации
Причины нештатной ситуации
Описание действий при возникновении нештатной ситуации
1
2
3
4
P.EXC.002
инициатор двусторонней транзакции общего процесса не получил сообщение-ответ после истечения согласованного количества повторов
технические сбои в транспортной системе или системная ошибка программного обеспечения
необходимо направить запрос в службу технической поддержки национального сегмента, в котором было сформировано сообщение
P.EXC.004
инициатор транзакции общего процесса получил уведомление об ошибке
не синхронизированы справочники и классификаторы или не обновлены XML-схемы электронных документов (сведений)
инициатору транзакции общего процесса необходимо синхронизировать используемые справочники и классификаторы или обновить XML-схемы электронных документов (сведений).
Если справочники и классификаторы синхронизированы, XML-схемы электронных документов (сведений) обновлены, необходимо направить запрос в службу поддержки принимающего участника
IX. Требования к заполнению электронных документов и сведений

22. "Бірыңғай дерекқорға қосу үшін дәрілік заттардың жағымсыз әсері туралы мәліметтер немесе тиімсіздігі туралы хабарлама" (P.MM.04.MSG.001) хабарламасында берілетін "Дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсерлері туралы мәліметтер" (R.HC.MM.04.001) электрондық құжаттарының (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 11-кестеде келтірілген.
11-кесте
"Бірыңғай дерекқорға қосу үшін дәрілік заттардың жағымсыз әсері туралы мәліметтер немесе тиімсіздігі туралы хабарлама" (P.MM.04.MSG.001) хабарламасында берілетін "Дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсерлері туралы мәліметтер" (R.HC.MM.04.001) электрондық құжаттарының (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талап коды
Талаптың тұжырымдалуы
1
электрондық хабарламада "Дәрілік заттың жағымсыз әсері туралы мәліметтер немесе тиімсіздігі туралы хабарлама" (hccdo:IndividualCaseSafetyReportsRecordDetails) деректемелерінің 1 ғана данасы берілуге тиіс
2
"Бастапқы күні мен уақыты" (csdo:StartDateTime) деректемесі міндетті түрде толтырылуға тиіс
3
"Соңғы күні мен уақыты" (csdo:EndDateTime) деректемесі толтырылмайды
4
бірыңғай дерекқорда:
"Елдің коды" (csdo:UnifiedCountryCode);
"Қауіпсіздік жөніндегі есептің сәйкестендіргіші" (hcsdo:SafetyReportId)
"Дәрілік заттың жағымсыз әсері туралы мәліметтер немесе тиімсіздігі туралы хабарлама" (hccdo:IndividualCaseSafetyReportsRecordDetails) күрделі деректемесі құрамында, онда "Соңғы күні мен уақыты" (csdo:EndDateTime) деректемесі толтырылмаған, сондай-ақ "Соңғы күні мен уақыты" деректемесі толтырылмаған шамалы мәнімен (csdo:StartDateTime) дәл осындай мәндегі деректемелері бар мәліметтер қамтылмауға тиіс
5
"Хабарламаның сәйкестендіргіш сипаттамалары туралы мәліметтер" (hccdo:IdentificationCaseSafetyReportDetails) деректемесі құрамында "Есептің уәкілетті орган берген нөмірі" (hcsdo:RegulatoryReportId) немесе "Жағымсыз әсер туралы есептің басқа жөнелтуші берген нөмірі" (hcsdo:OtherReportId) деректемесі толтырылуға тиіс
6
"Жағымсыз әсер туралы ақпаратты берген бастапқы көз туралы мәліметтер" (hccdo:PrimarySourceDetails) күрделі деректемесі құрамындағы "Мекенжайы" күрделі деректемесі құрамындағы (ccdo:SubjectAddressDetails) "Елдің коды" (csdo:UnifiedCountryCode) деректемесі толтырылуға тиіс
7
электрондық хабарламада "Жағымсыз әсер туралы хабарламадағы дәрілік препарат туралы мәліметтер" (hccdo:DrugInformationDetails), деректемесінің 1 данасы толтырылуға тиіс, оның "Дәрілік препарат рөлінің коды" (hcsdo:DrugRoleCode) элементінің мәні "күдікті" деген мәнге сәйкес келеді
8
"Дәрілік препаратты қабылдау мен жағымсыз әсер арасындағы себеп-салдарлық байланысты бағалау туралы мәліметтер" (hccdo:RelatednessDrugReactionDetails) деректемесі міндетті түрде толтырылады
9
"Жағымсыз әсер туралы хабарламаны алушы туралы мәліметтер" (hccdo:ReceiverDetails) күрделі деректемесі құрамында "Жағымсыз әсер туралы хабарлама корреспонденті типінің коды" (hcsdo:CorrespondentCode) деректемесінің мәні "денсаулық сақтау саласындағы маман" мәніне сәйкес келмеуге тиіс
10
егер "Өндіруші туралы мәліметтер" (hccdo:ManufacturingAuthorizationHolderDetailsV2) күрделі деректемесі құрамында "Мекенжайы" (ccdo:SubjectAddressDetails) деректемесі толтырылған болса, онда оның құрамындағы "Елдің коды" (csdo:UnifiedCountryCode) деректемесі толтырылуға тиіс
11
егер "Өндіруші туралы мәліметтер" (hccdo:ManufacturingAuthorizationHolderDetailsV2) күрделі деректемесі құрамында "Мекенжайы" (ccdo:SubjectAddressDetails) деректемесі толтырылған болса, онда оның құрамындағы "Мекенжай түрінің коды" (csdo:AddressKindCode) деректемесі толтырылуға тиіс
12
егер "Мекенжайы" (ccdo:SubjectAddressDetails) күрделі деректемесі құрамында "Мекенжай түрінің коды" (csdo:AddressKindCode) деректемесі толтырылған болса, онда оның мәні мынадай мәндердің біріне сәйкес келуге тиіс:
1 - "тіркеу мекенжайы";
2 - "нақты мекенжайы";
3 - "пошта мекенжайы"
13
егер "Өндіруші туралы мәліметтер" (hccdo:ManufacturingAuthorizationHolderDetailsV2) күрделі деректемесі құрамында "Мекенжайы" (ccdo:SubjectAddressDetails) деректемесі толтырылған болса, онда оның құрамындағы "Қала" (csdo:CityName) деректемесі немесе "Елді мекен" деректемесі (csdo:SettlementName) толтырылуға тиіс
14
егер "Өндіруші туралы мәліметтер" (hccdo:ManufacturingAuthorizationHolderDetailsV2) күрделі деректемесі құрамында "Мекенжайы" (ccdo:SubjectAddressDetails) деректемесі толтырылған болса, оның құрамындағы "Көше" (csdo:StreetName) деректемесі толтырылуға тиіс
15
егер "Өндіруші туралы мәліметтер" (hccdo:ManufacturingAuthorizationHolderDetailsV2) деректемесі толтырылған болса, онда оның құрамындағы "Елдің коды" (csdo:UnifiedCountryCode) деректемесі толтырылуға тиіс
16
егер "Өндіруші туралы мәліметтер" (hccdo:ManufacturingAuthorizationHolderDetailsV2) деректемесі толтырылған болса, онда оның құрамындағы "Шаруашылық жүргізуші субъектінің атауы" (csdo:BusinessEntityName) деректемесі толтырылуға тиіс
17
егер "Тіркеу куәлігін ұстаушы (өтініш беруші) туралы мәліметтер" (hccdo:RegistrationCertificateHolderDetails) күрделі деректемесі құрамында "Мекенжайы" (ccdo:SubjectAddressDetails) деректемесі толтырылған болса, онда оның құрамындағы "Елдің коды" (csdo:UnifiedCountryCode) деректемесі толтырылуға тиіс
18
егер "Тіркеу куәлігін ұстаушы (өтініш беруші) туралы мәліметтер" (hccdo:RegistrationCertificateHolderDetails) күрделі деректемесі құрамында "Мекенжайы" (ccdo:SubjectAddressDetails) деректемесі толтырылған болса, онда оның құрамындағы "Мекенжай түрінің коды" (csdo:AddressKindCode) деректемесі толтырылуға тиіс
19
егер "Тіркеу куәлігін ұстаушы (өтініш беруші) туралы мәліметтер" (hccdo:RegistrationCertificateHolderDetails) күрделі деректемесі құрамында "Мекенжайы" (ccdo:SubjectAddressDetails) деректемесі толтырылған болса, онда оның құрамындағы "Қала" (csdo:CityName) деректемесі немесе "Елді мекен" (csdo:SettlementName) деректемесі толтырылуға тиіс
20
егер "Тіркеу куәлігін ұстаушы (өтініш беруші) туралы мәліметтер" (hccdo:RegistrationCertificateHolderDetails) күрделі деректемесі құрамында "Мекенжайы" (ccdo:SubjectAddressDetails) деректемесі толтырылған болса, онда оның құрамындағы "Көше" (csdo:StreetName) деректемесі толтырылуға тиіс
21
егер "Тіркеу куәлігін ұстаушы (өтініш беруші) туралы мәліметтер" (hccdo:RegistrationCertificateHolderDetails) деректемесі толтырылған болса, онда оның құрамындағы "Елдің коды" (csdo:UnifiedCountryCode) деректемесі толтырылуға тиіс
22
егер "Тіркеу куәлігін ұстаушы (өтініш беруші) туралы мәліметтер" (hccdo:RegistrationCertificateHolderDetails) деректемесі толтырылған болса, онда оның құрамындағы деректемесі "Шаруашылық жүргізуші субъектінің атауы" (csdo:BusinessEntityName) және (немесе) "Шаруашылық жүргізуші субъектінің қысқаша атауы" (csdo:BusinessEntityBriefName) деректемесі толтырылуға тиіс
23
"Елдің коды" (csdo:UnifiedCountryCode), "Әсердің бастапқы көзі елінің коды" (hcsdo:PrimarySourceCountryCode) немесе "Жағымсыз әсер пайда болған елдің коды" (hcsdo:EventOccuredCountryCode) деректемелері құрамындағы "анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" (codeListId атрибуты) деректемесінің мәні Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидасының VII бөлігінде көрсетілген әлем елдері сыныптауышының кодпен белгіленуін қамтуға тиіс
24

22. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Сведения о выявленных нежелательных реакциях на лекарственные препараты" (R.HC.MM.04.001), передаваемых в сообщении "Сведения о нежелательной реакции или сообщение о неэффективности лекарственного средства для включения в единую базу данных" (P.MM.04.MSG.001), приведены в таблице 11.
Таблица 11
Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Сведения о выявленных нежелательных реакциях на лекарственные препараты" (R.HC.MM.04.001), передаваемых в сообщении "Сведения о нежелательной реакции или сообщение о неэффективности лекарственного средства для включения в единую базу данных" (P.MM.04.MSG.001)
Код требования
Формулировка требования
1
в электронном сообщении должен передаваться 1 реквизит "Сведения о нежелательной реакции или сообщении о неэффективности лекарственного средства" (hccdo:IndividualCaseSafetyReportsRecordDetails)
2
реквизит "Начальная дата и время" (csdo:StartDateTime) должен быть заполнен
3
реквизит "Конечная дата и время" (csdo:EndDateTime) не заполняется
4
в единой базе данных не должны содержаться сведения с такими
же значениями реквизитов:
"Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode); "Номер отчета по безопасности" (hcsdo:SafetyReportId)
в составе сложного реквизита "Сведения о нежелательной реакции или сообщении о неэффективности лекарственного средства"
(hccdo:IndividualCaseSafetyReportsRecordDetails), в которых реквизит "Конечная дата и время" (csdo:EndDateTime) не заполнен, а также меньшим значением реквизита "Начальная дата и время" (csdo:StartDateTime)
5
значение реквизита "Идентификатор предыдущего сообщения о нежелательной реакции" (hcsdo:PreviousTransmissionId) должно соответствовать значению реквизита "Номер отчета по безопасности" (hcsdo:SafetyReportId) в единой базе данных
6
реквизит "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode) в составе сложного реквизита "Адрес" (ccdo:SubjectAddressDetails) в составе сложного реквизита "Сведения о первичном источнике, предоставившем информацию о нежелательной реакции" (hccdo:PrimarySourceDetails) должен быть заполнен
7
в электронном сообщении должен быть заполнен хотя бы 1 экземпляр реквизита "Сведения о лекарственном препарате в сообщении о нежелательной реакции" (hccdo:DrugInformationDetails), у которого значение элемента "Код роли лекарственного препарата в сообщении о нежелательной реакции" (hcsdo:DrugRoleCode) соответствует значению "подозреваемое", "сопутствующее" или "препарат не вводился"
8
значение реквизита "Код типа сообщения о безопасности лекарственного препарата" (hcsdo:ReportCode) должно соответствовать одному из следующих значений:
01 – спонтанное сообщение;
02 – отчет об исследованиях;
03 – другое;
04 – неизвестно отправителю
9
значение реквизита "Код вида отправителя" (hcsdo:CaseSenderCode) должно соответствовать одному из следующих значений:
1 - регулятор;
2 - другой
10
реквизит "Код аннулирования (исправления) сообщения о нежелательной реакции" (hcsdo:ReportNullificationCode) должен принимать следующие значения:
1 - сообщение о нежелательной реакции аннулировано;
2 - сообщение о нежелательной реакции исправлено
11
если реквизит "Код аннулирования (исправления) сообщения о нежелательной реакции" (hcsdo:ReportNullificationCode) заполнен, то реквизит "Причина аннулирования или исправления сообщения о нежелательной реакции" (hcsdo:ReportNullificationReasonText) должен быть заполнен
12
если реквизит "Код вида адреса" (csdo:AddressKindCode) в составе сложного реквизита "Адрес" (ccdo:SubjectAddressDetails) заполнен, то его значение должно соответствовать одному из следующих значений:
1 – "адрес регистрации";
2 – "фактический адрес";
3 – "почтовый адрес"
13
значение реквизита "Код вида квалификации первичного источника, предоставившего информацию о нежелательной реакции"
(hcsdo:PrimarySourceKindCode) должно соответствовать одному из следующих значений:
01 – врач;
02 – провизор, фармацевт;
03 – другой специалист в области здравоохранения;
04 – юрист;
05 – потребитель или иной не медицинский работник
14
в реквизите "Сведения о нежелательной реакции или сообщении о неэффективности лекарственного средства" (hccdo:IndividualCaseSafetyReportsRecordDetails) должен быть заполнен один реквизит "Сведения о первичном источнике, предоставившем информацию о нежелательной реакции" (hccdo:PrimarySourceDetails) с реквизитом "Признак первичного источника, предоставившего информацию о нежелательной реакции" (hcsdo:PrimarySourceIndicator), принимающим значение "true"
15
если реквизит "Признак первичного источника, предоставившего информацию о нежелательной реакции" (hcsdo:PrimarySourceIndicator) принимает значение "true" реквизит "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode) в составе сложного реквизита "Сведения о нежелательной реакции или сообщении о неэффективности лекарственного средства" (hccdo:IndividualCaseSafetyReportsRecordDetails) должен быть заполнен
16
значение реквизита "Код типа корреспондента сообщения о нежелательной реакции" (hcsdo:CorrespondentCode) должно соответствовать одному из следующих значений:
01 – фармацевтическая компания;
02 – уполномоченный орган государства-члена;
03 – специалист в области здравоохранения;
04 – региональный центр фармаконадзора;
05 – региональный сотрудничающий центр ВОЗ;
06 – другой (например, дистрибьютор или другая организация);
07 – пациент или потребитель
17
если в составе сложного реквизита "Сведения о держателе (заявителе) регистрационного удостоверения" (hccdo:RegistrationCertificateHolderDetails) реквизит "Адрес" (ccdo:SubjectAddressDetails) заполнен, то реквизит "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode) в его составе должен быть заполнен
18
если в составе сложного реквизита "Сведения о держателе (заявителе) регистрационного удостоверения" (hccdo:RegistrationCertificateHolderDetails) реквизит "Адрес" (ccdo:SubjectAddressDetails) заполнен, то реквизит "Код вида адреса" (csdo:AddressKindCode) в его составе должен быть заполнен
19
если в составе сложного реквизита "Сведения о держателе (заявителе) регистрационного удостоверения" (hccdo:RegistrationCertificateHolderDetails) реквизит "Адрес" (ccdo:SubjectAddressDetails) заполнен, то в его составе должен быть заполнен реквизит "Город" (csdo:CityName) или реквизит "Населенный пункт" (csdo:SettlementName)
20
если в составе сложного реквизита "Сведения о держателе (заявителе) регистрационного удостоверения" (hccdo:RegistrationCertificateHolderDetails) реквизит "Адрес" (ccdo:SubjectAddressDetails) заполнен, то реквизит "Улица" (csdo:StreetName) в его составе должен быть заполнен
21
если реквизит "Сведения о держателе (заявителе) регистрационного удостоверения" (hccdo:RegistrationCertificateHolderDetails) заполнен, то реквизит "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode) в его составе должен быть заполнен
22
если реквизит "Сведения о держателе (заявителе) регистрационного удостоверения" (hccdo:RegistrationCertificateHolderDetails) заполнен, то в его составе должен быть заполнен реквизит "Наименование хозяйствующего субъекта" (csdo:BusinessEntityName) и (или) реквизит "Краткое наименование хозяйствующего субъекта" (csdo:BusinessEntityBriefName)
23
в составе реквизитов "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode) или "Код страны возникновения нежелательной реакции" (hcsdo:EventOccuredCountryCode) значение атрибута "Идентификатор справочника (классификатора)" (атрибут codeListId) должно содержать кодовое обозначение классификатора стран мира, указанного в разделе VII Правил информационного взаимодействия
24

мәліметтерді алушы уәкілетті орган (P.MM.04.ACT.003)
2. Ақпараттық өзара іс-қимыл құрылымы
7. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл Одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында (бұдан әрі – мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары) жалпы процесс рәсімдеріне сәйкес жүзеге асырылады:
бірыңғай дерекқордан мәліметтерді алу кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл.
Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл құрылымы 1-суретте келтірілген.
1-сурет. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл құрылымы

уполномоченный орган – получатель сведений (P.MM.04.ACT.003)
2. Структура информационного взаимодействия
7. Информационное взаимодействие в рамках общего процесса осуществляется между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза в соответствии с процедурой общего процесса "Информационное взаимодействие при получении сведений из единой базы данных".
Структура информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов представлена на рисунке 1.
Рис. 1. Структура информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов

8. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл жалпы процесс шеңберінде іске асырылады. Жалпы процестің құрылымы Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларында айқындалған.
9. Ақпараттық өзара іс-қимыл жалпы процесс транзакцияларын орындау тәртібін айқындайды, олардың әрқайсысы жалпы процеске қатысушылар арасында жалпы процестің ақпараттық объектісінің жай-күйін үйлестіру мақсатында хабарламалар алмасуды білдіреді. Әрбір ақпараттық өзара іс-қимыл үшін операциялар мен осындай операцияларға сәйкес келетін жалпы процесс транзакциялары арасындағы өзара байланыс айқындалған.

8. Информационное взаимодействие между уполномоченными органами государств-членов реализуется в рамках общего процесса. Структура общего процесса определена в Правилах информационного взаимодействия.
9. Информационное взаимодействие определяет порядок выполнения транзакций общего процесса, каждая из которых представляет собой обмен сообщениями в целях синхронизации состояний информационного объекта общего процесса между участниками общего процесса. Для каждого информационного взаимодействия определены взаимосвязи между операциями и соответствующими таким операциям транзакциями общего процесса.

Жағымсыз әсер анықталғаны туралы хабарламаны (P.MM.04.PRC.006)
1.1
Жағымсыз әсер анықталғаны туралы хабарламаны жолдау (P.MM.04.OPR.016)
-
жағымсыз әсер анықталғаны туралы хабарламаны алу және өңдеу (P.MM.04.OPR.017)
бірыңғай дерекқор (P.MM.04.BEN.001): хабарлама жолданды
жағымсыз әсер анықталғаны туралы хабарлама (P.MM.04.TRN.006)
VI. Жалпы процесс хабарламаларының сипаттамасы
14. Жалпы процесті іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде берілетін жалпы процесс хабарламаларының тізбесі 3-кестеде берілген. Хабарламалар құрамындағы деректер құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс. Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасында тиісті құрылымға сілтеме 3-кестенің 3-бағанының мәні бойынша белгіленеді.
3-кесте
Жалпы процесс хабарламаларының сипаттамасы
Кодпен белгіленуі
Атауы
Электрондық құжаттың (мәліметтердің) құрылымы
1
2
3
P.MM.04.MSG.012
жағымсыз әсер анықталғаны туралы хабарлама

Уведомление о выявлении нежелательной реакции (P.MM.04.PRC.006)
1.1
Направление уведомления о выявлении нежелательной реакции (P.MM.04.OPR.016)
получение и обработка уведомления о выявлении нежелательной реакции (P.MM.04.OPR.017)
единая база данных (P.MM.04.BEN.001): уведомление направлено
уведомление о выявлении нежелательной реакции (P.MM.04.TRN.006)
VI. Описание сообщений общего процесса
13. Перечень сообщений общего процесса, передаваемых в рамках информационного взаимодействия при реализации общего процесса, приведен в таблице 3. Структура данных в составе сообщения должна соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Ссылка на соответствующую структуру в Описании форматов и структур электронных документов и сведений устанавливается по значению графы 3 таблицы 3.
Таблица 3
Перечень сообщений общего процесса
Кодовое обозначение
Наименование
Структура электронного документа (сведений)
1
2
3
P.MM.04.MSG.012
уведомление о выявлении нежелательной реакции

дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсерлері туралы мәліметтер (R.HC.MM.04.001)
VII. Жалпы процесс транзакциясының сипаттамасы
1. "Жағымсыз әсер анықталғаны туралы хабарлама" (P.MM.04.TRN.006) жалпы процесс транзакциясы
14. "Жағымсыз әсер анықталғаны туралы хабарлама" (P.MM.04.TRN.006) жалпы процесс транзакциясы бастамашының жағымсыз әсер анықталғаны туралы хабарламаны респондентке жолдауы үшін орындалады. Жалпы процестің көрсетілген транзакциясын орындау схемасы 3-суретте берілген. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 4-кестеде берілген.

сведения о выявленных нежелательных реакциях на лекарственные препараты (R.HC.MM.04.001)
VII. Описание транзакций общего процесса
1. Транзакция общего процесса "Уведомление о выявлении нежелательной реакции" (P.MM.04.TRN.006)
14. Транзакция общего процесса "Уведомление о выявлении нежелательной реакции" (P.MM.04.TRN.006) выполняется для направления инициатором респонденту уведомления о выявлении нежелательной реакции. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 3. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 4.

бірыңғай дерекқор (P.MM.04.BEN.001): хабарлама жолданды
9
Жалпы процесс транзакциясының параметрлері
алуды растауға арналған уақыт
24 сағат
өңдеуге қабылдауды растау уақыты
-
жауапты күту уақыты
-
авторластыру белгісі
иә
қайталау саны
3
10
Жалпы процесс транзакциясының хабарламасы:
бастама хабарлама
жағымсыз әсер анықталғаны туралы хабарлама (P.MM.04.MSG.012)
жауап хабарлама
жоқ
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарламаларының параметрлері
ЭЦҚ белгісі
Жоқ
ЭЦҚ дұрыс емес электрондық құжатты беру
-
VIII. Штаттан тыс жағдайларда әрекет ету тәртібі
15. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде штаттан тыс жағдайлардың орын алуы ықтимал, мұнда деректерді өңдеу әдеттегідей режимде жүргізілмейді. Штаттан тыс жағдайлар техникалық іркіліс кезінде, күту уақыты өткен кезде және өзге де жағдайларда туындайды. Жалпы процеске қатысушының штаттан тыс жағдайлардың туындау себептері туралы түсіндірмелер және оны шешу жөнінде ұсынымдар алуы үшін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің қолдау қызметіне тиісті сұрау салу жіберу мүмкіндігі көзделген. Штаттан тыс жағдайларды шешу жөніндегі жалпы ұсынымдар 12-кестеде берілген.
16. Мүше мемлекеттің уәкілетті органы қателік туралы алынған хабарламаны Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкестігі тұрғысынан тексеру жүргізеді. Көрсетілген талаптарға сәйкессіздік анықталса, мүше мемлекеттің уәкілетті органы анықталған қателерді жою үшін барлық қажетті шараларды қабылдайды. Егер сәйкессіздік анықталмаса, мүше мемлекеттің уәкілетті органы осы штаттан тыс жағдай сипатталған хабарламаны сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесін қолдау қызметіне жібереді.
5-кесте
Штаттан тыс жағдайлардағы іс-қимыл
Штаттан тыс жағдайдың коды
Штаттан тыс жағдайдың сипаттамасы
Штаттан тыс жағдайдың себептері
Штаттан тыс жағдай туындаған кездегі әрекет
1
2
3
4
P.EXC.004
жалпы процесс транзакциясының бастамашысы қате туралы хабарлама алды
анықтамалықтар мен сыныптауыштар үйлестірілмеген немесе электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемалары жаңартылмаған
жалпы процесс транзакциясы бастамашысының пайдаланылатын анықтамалықтар мен сыныптауыштарды үйлестіруі немесе электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемасын жаңартуы қажет. Егер анықтамалықтар мен сыныптауыштар үйлестірілсе, электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемалары жаңартылса, қабылдайтын қатысушының қолдау қызметіне сұрау салуды жіберу қажет.
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2016 жылғы 25 қазандағы
№ 125 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
"Дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсері (әрекеті) жөніндегі деректердің дәрілік заттардың тиімсіздігі туралы хабарламаны қамтитын бірыңғай ақпараттық базасын қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының СИПАТТАМАСЫ
I. Жалпы ережелер

единая база данных (P.MM.04.BEN.001): уведомление направлено
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
24 ч
время подтверждения принятия в обработку
время ожидания ответа
признак авторизации
да
количество повторов
3
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
уведомление о выявлении нежелательной реакции (P.MM.04.MSG.012)
ответное сообщение
нет
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
VIII. Порядок действий в нештатных ситуациях
15. При информационном взаимодействии в рамках общего процесса вероятны нештатные ситуации, когда обработка данных не может быть произведена в обычном режиме. Нештатные ситуации возникают при технических сбоях, истечении времени ожидания и в иных случаях. Для получения участником общего процесса комментариев о причинах возникновения нештатной ситуации и рекомендаций по ее разрешению предусмотрена возможность направления соответствующего запроса в службу поддержки интегрированной информационной системы Еразийского экономического союза. Общие рекомендации по разрешению нештатной ситуации приведены в таблице 5.
16. Уполномоченный орган государства-члена проводит проверку сообщения, в связи с которым получено уведомление об ошибке, на соответствие Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. В случае если выявлено несоответствие указанным требованиям, уполномоченный орган государства-члена принимает все необходимые меры для устранения выявленной ошибки. В случае если несоответствий не выявлено, уполномоченный орган государства-члена направляет сообщение с описанием этой нештатной ситуации в службу поддержки интегрированной информационной системы Еразийского экономического союза.
Таблица 5
Действия в нештатных ситуациях
Код нештатной ситуации
Описание нештатной ситуации
Причины нештатной ситуации
Описание действий при возникновении нештатной ситуации
1
2
3
4
P.EXC.004
инициатор транзакции общего процесса получил уведомление об ошибке
не синхронизированы справочники и классификаторы или не обновлены XML-схемы электронных документов (сведений)
инициатору транзакции общего процесса необходимо синхронизировать используемые справочники и классификаторы или обновить XML-схемы электронных документов (сведений).
Если справочники и классификаторы синхронизированы, XML-схемы электронных документов (сведений) обновлены, необходимо направить запрос в службу поддержки принимающего участника
"
УТВЕРЖДЕНО
Решением Коллегии
евразийской экономической комиссии
от 25 октября 2016 г. № 125
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 21 февраля 2023 г. № 18)
Описание форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование единой информационной базы данных по выявленным нежелательным реакциям (действиям) на лекарственные средства, включающей сообщения о неэффективности лекарственных средств"
Сноска. Описание - в редакции решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21.02.2023 № 18 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
I. Общие положения

1. Осы Регламент Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі - Одақ) құқығына кіретін мынадай актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
2014 жылғы 23 желтоқсандағы Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде дәрілік заттар айналысының бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісім;
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде дәрілік заттар айналысының бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісімді іске асыру туралы" № 108 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процестерді сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде деректермен электрондық алмасу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 5 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестердің тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімі";
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының бір-бірімен және Еуразиялық экономикалық комиссиямен трансшекаралық өзара іс-қимыл кезінде электрондық құжаттармен алмасу ережесін бекіту туралы" 2015 жылғы 28 қыркүйектегі № 125 шешімі.
ІІ. Қолданылу саласы
2. Осы Сипаттама "Дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсері (әрекеті) жөніндегі деректердің дәрілік заттардың тиімсіздігі туралы хабарламаны қамтитын бірыңғай ақпараттық базасын қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесі (бұдан әрі – жалпы процесс) шеңберінде ақпараттық өзара іс-имыл кезінде пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарына қойылатын талаптарды айқындайды.
3. Осы Сипаттама жалпы процесс рәсімдерін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – интеграцияланған жүйе) құралдарымен іске асыру кезінде ақпараттық жүйелердің компоненттерін жобалау, әзірлеу және пысықтау кезінде қолданылады.

1. Настоящее Описание разработано в соответствии со следующими международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза (далее – Союз):
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Соглашение о единых принципах и правилах обращения лекарственных средств в рамках Евразийского экономического союза от 23 декабря 2014 года;
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2015 г. № 5 "Об утверждении Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 сентября 2015 г. № 125 "Об утверждении Положения об обмене электронными документами при трансграничном взаимодействии органов государственной власти государств – членов Евразийского экономического союза между собой и с Евразийской экономической комиссией".
II. Область применения
2. Настоящее Описание определяет требования к форматам и структурам электронных документов и сведений, используемых при информационном взаимодействии в рамках общего процесса "Формирование, ведение и использование единой информационной базы данных по выявленным нежелательным реакциям (действиям) на лекарственные средства, включающей сообщения о неэффективности лекарственных средств" (далее – общий процесс).
3. Настоящее Описание применяется при проектировании, разработке и доработке компонентов информационных систем при реализации процедур общего процесса средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза (далее – интегрированная система).

4. Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы қарапайым (атомарлық) деректемелерге дейін иерархия деңгейлерін ескере отырып, толық деректемелік құрам көрсетіле отырып кесте нысанында беріледі.
5. Кестеде электрондық құжаттар (мәліметтер) деректемелері (бұдан әрі – деректемелер) мен деректер моделі элементтерінің сөзсіз сәйкес келуі сипатталады.
6. Кестеде мынадай жолдар (бағандар) жасалады:
"иерархиялық нөмір" – деректеменің реттік нөмірі;
"деректеменің аты" – деректеменің қалыптасқан немесе ресми сөздік белгісі;
"деректеменің сипаттамасы" – деректеменің мағынасын (семантикасын) түсіндіретін мәтін;
"сәйкестендіргіш" – деректер моделіндегі деректемеге сәйкес келетін деректер элементінің сәйкестендіргіші;
"мәндер саласы" – деректеменің ықтимал мағынасының сөздік сипаттамасы;
"көпт." – деректемелердің көптігі: деректеменің ықтимал қайталануының міндеттілігі (опциондығы) мен саны.
7. Деректемелердің көптігін көрсету үшін мынадай белгілер пайдаланылады:
1 – деректеме міндетті, қайталауға жол берілмейді;
n – деректеме міндетті, кемінде n рет қайталануға тиіс (n > 1);
1..* – деректеме міндетті, шектеусіз қайталануы мүмкін;
n..* – деректеме міндетті, кемінде n рет қайталануға тиіс (n > 1);
n..m – деректеме міндетті, кемінде n рет және m реттен асырмай қайталануға тиіс (n > 1, m > n);
0..1 – деректеме опционды, қайталауға жол берілмейді;
0..* – деректеме опционды, шектеусіз қайталануы мүмкін;
0..m – деректеме опционды, m реттен артық қайталанбауға тиіс (m > 1).
III. Негізгі ұғымдар
8. Осы Сипаттаманың мақсаттары үшін мынадай мағынасы бар ұғымдар пайдаланылады:
"мүше-мемлекет" – Одаққа мүше болып табылатын мемлекет;
"деректеме" – белгілі бір контексте ажырамас болып саналатын, электрондық құжат (мәліметтер) деректерінің бірлігі.

4. Описание форматов и структур электронных документов и сведений приводится в табличной форме с указанием полного реквизитного состава с учетом уровней иерархии вплоть до простых (атомарных) реквизитов.
5. В таблице описывается однозначное соответствие реквизитов электронных документов (сведений) (далее – реквизиты) и элементов модели данных.
6. В таблице формируются следующие поля (графы):
"иерархический номер" – порядковый номер реквизита;
"имя реквизита" – устоявшееся или официальное словесное обозначение реквизита;
"описание реквизита" – текст, поясняющий смысл (семантику) реквизита;
"идентификатор" – идентификатор элемента данных в модели данных, соответствующего реквизиту;
"область значений" – словесное описание возможных значений реквизита;
"мн." – множественность реквизитов: обязательность (опциональность) и количество возможных повторений реквизита.
7. Для указания множественности реквизитов используются следующие обозначения:
1 – реквизит обязателен, повторения не допускаются;
n – реквизит обязателен, должен повторяться n раз (n > 1);
1..* – реквизит обязателен, может повторяться без ограничений;
n..* – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз
(n > 1);
n..m – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз
и не более m раз (n > 1, m > n);
0..1 – реквизит опционален, повторения не допускаются;
0..* – реквизит опционален, может повторяться без ограничений;
0..m – реквизит опционален, может повторяться не более m раз
(m > 1).
III. Основные понятия
8. Для целей настоящего Описания используются понятия, которые означают следующее:
"государство-член" – государство, являющееся членом Союза;
"реквизит" – единица данных электронного документа (сведений), которая в определенном контексте считается неразделимой.

Осы Сипаттамада пайдаланылатын "деректердің базистік моделі", "деректер моделі", "нысаналық сала деректерінің моделі", "нысаналық сала" және "электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізілімі" Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесінде айқындалған мәндерде қолданылады.

Понятия "базисная модель данных", "модель данных", "модель данных предметной области", "предметная область" и "реестр структур электронных документов и сведений", используемые в настоящем Описании, применяются в значениях, определенных Методикой анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63.

Осы Сипаттамада пайдаланылатын өзге ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 25 қазандағы № 125 шешімімен бекітілген "Дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсері (әрекеті) жөніндегі деректердің дәрілік заттардың тиімсіздігі туралы хабарламаны қамтитын бірыңғай ақпараттық базасын қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының 4-тармағында айқындалған мәндерде қолданылады.

Иные понятия, используемые в настоящем Описании, применяются в значениях, определенных в пункте 4 Правил информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование единой информационной базы данных по выявленным нежелательным реакциям (действиям) на лекарственные средства, включающей сообщения о неэффективности лекарственных средств", утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25 октября 2016 г. № 125.

Осы Сипаттаманың 4, 7 және 10-кестелерінде Ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті деп Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 25 қазандағы № 125 шешімімен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасындағы "Дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсері (әрекеті) жөніндегі деректердің дәрілік заттардың тиімсіздігі туралы хабарламаны қамтитын бірыңғай ақпараттық базасын қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті және "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы "Дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсері (әрекеті) жөніндегі деректердің дәрілік заттардың тиімсіздігі туралы хабарламаны қамтитын бірыңғай ақпараттық базасын қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті түсініледі.
IV. Электрондық құжаттар мен мәліметтердің құрылымдары

В таблицах 4, 7, 10 настоящего Описания под Регламентами информационного взаимодействия понимаются Регламент информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование единой информационной базы данных по выявленным нежелательным реакциям (действиям) на лекарственные средства, включающей сообщения о неэффективности лекарственных средств", и Регламент информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Формирование, ведение и использование единой информационной базы данных по выявленным нежелательным реакциям (действиям) на лекарственные средства, включающей сообщения о неэффективности лекарственных средств", утвержденные Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25 октября 2016 г. № 125.
IV. Структуры электронных документов и сведений

9. Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізбесі 1-кестеде берілген.
1-кесте
Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізбесі
Рет №
Сәйкестендіргіш
Аты
Аттар кеңістігі
1
2
3
4
1
Электрондық құжаттар мен мәліметтердің базистік модельдегі құрылымдары
1.1
R.006
өңдеу нәтижелері туралы хабарлама
urn:EEC:R:ProcessingResultDetails:vY.Y.Y
1.2
R.007
ортақ ресурстың жаңалануының жай-күйі
urn:EEC:R:ResourceStatusDetails:vY.Y.Y
2
Электрондық құжаттар мен мәліметтердің "Денсаулық сақтау" пәндік саласындағы құрылымдары
2.1
R.HC.MM.04.001
дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсерлері туралы мәліметтер
urn:EEC:R:HC:MM:04:MedicineIndividualCaseSafetyReportsDetails:v1.0.0
Электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының аттар кеңістігіндегі "Y.Y.Y" символдары Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 25 қазандағы № 125 шешімінің 2-тармағына сәйкес Электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының техникалық схемасын әзірлеу кезінде пайдаланылған деректердің базистік моделі нұсқасының нөміріне сәйкес айқындалатын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымы нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.
1. Электрондық құжаттар мен мәліметтердің базистік модельдегі құрылымдары
10. "Өңдеу нәтижесі туралы хабарлама" (R.006) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының сипаттамасы 2-кестеде берілген.
2-кесте
"Өңдеу нәтижесі туралы хабарлама" электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының сипаттамасы (R.006)
Рет №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Аты
өңдеу нәтижесі туралы хабарлама
2
Сәйкестендіргіш
R.006
3
Нұсқасы
Y.Y.Y
4
Анықтамасы
респонденттің сұрау салуды өңдеу нәтижесі туралы мәліметтер
5
Пайдалану
6
Аттар кеңістігін сәйкестендіргіш
urn:EEC:R:ProcessingResultDetails:vY.Y.Y
7
XML-құжаттың түпкі элементі
ProcessingResultDetails
8
XML-схемасы файлының аты
EEC_R_ProcessingResultDetails_vY.Y.Y.xsd
Электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының аттар кеңістігіндегі "Y.Y.Y" символдары Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 25 қазандағы № 125 шешімінің 2-тармағына сәйкес Электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының техникалық схемасын әзірлеу кезінде пайдаланылған деректердің базистік моделі нұсқасының нөміріне сәйкес айқындалатын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымы нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.

9. Перечень структур электронных документов и сведений приведен в таблице 1.
Таблица 1
Перечень структур электронных документов и сведений
№ п/п
Идентификатор
Имя
Пространство имен
1
2
3
4
1
Структуры электронных документов и сведений в базисной модели
1.1
R.006
уведомление о результате обработки
urn:EEC:R:ProcessingResultDetails:vY.Y.Y
1.2
R.007
состояние актуализации общего ресурса
urn:EEC:R:ResourceStatusDetails:vY.Y.Y
2
Структуры электронных документов и сведений
в предметной области
2.1
R.HC.MM.04.001
сведения о выявленных нежелательных реакциях на лекарственные препараты
urn:EEC:R:HC:MM:04:MedicineIndividualCaseSafetyReportsDetails:v1.1.0
Символы "Y.Y.Y" в пространствах имен структур электронных документов и сведений соответствуют номеру версии структуры электронного документа (сведений), определяемой в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур.
1. Структуры электронных документов и сведений в базисной модели
10. Описание структуры электронного документа (сведений) "Уведомление о результате обработки" (R.006) приведено в таблице 2.
Таблица 2
Описание структуры электронного документа (сведений) "Уведомление о результате обработки" (R.006)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Имя
уведомление о результате обработки
2
Идентификатор
R.006
3
Версия
Y.Y.Y
4
Определение
сведения о результате обработки запроса респондентом
5
Использование
6
Идентификатор пространства имен
urn:EEC:R:ProcessingResultDetails:vY.Y.Y
7
Корневой элемент XML-документа
ProcessingResultDetails
8
Имя файла XML-схемы
EEC_R_ProcessingResultDetails_vY.Y.Y.xsd
Символы "Y.Y.Y" в пространствах имен структур электронных документов и сведений соответствуют номеру версии структуры электронного документа (сведений), определяемой в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур.

11. Аттардың импортталатын кеңістіктері 3-кестеде берілген.
3-кесте
Аттардың импортталатын кеңістіктері
Рет №
Аттар кеңістігін сәйкестендіргіш
Префикс
1
2
3
1
urn:EEC:M:ComplexDataObjects:vX.X.X
ccdo
2
urn:EEC:M:SimpleDataObjects:vX.X.X
csdo
Аттардың импортталатын кеңістіктеріндегі "X.X.X" символдары Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 25 қазандағы № 125 шешімінің 2-тармағына сәйкес Электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының техникалық схемасын әзірлеу кезінде пайдаланылған деректердің базистік моделі нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.

11. Импортируемые пространства имен приведены в таблице 3.
Таблица 3
Импортируемые пространства имен
№ п/п
Идентификатор пространства имен
Префикс
1
2
3
1
urn:EEC:M:ComplexDataObjects:vX.X.X
ccdo
2
urn:EEC:M:SimpleDataObjects:vX.X.X
csdo
Символы "X.X.X" в импортируемых пространствах имен соответствуют номеру версии базисной модели данных, использованной при разработке в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур.

12. "Өңдеу нәтижесі туралы хабарлама" (R.006) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының деректемелік құрамы 4-кестеде берілген.
4-кесте
"Өңдеу нәтижесі туралы хабарлама" (R.006) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының деректемелік құрамы
Деректеменің аты
Деректеменің сипаттамасы
Сәйкестендіргіш
Деректер типі
Көпт.
1. Электрондық құжаттың (мәліметтер) тақырыбы
(ccdo:EDocHeader)
электрондық құжаттың (мәліметтердің) технологиялық деректемелерінің жиынтығы
M.CDE.90001
ccdo:EDocHeaderType (M.CDT.90001)
Қамтылған элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
1
1.1. Жалпы процесс хабарының коды
(csdo:InfEnvelopeCode)
жалпы процесс хабарының кодпен белгіленуі
M.SDE.90010
csdo:InfEnvelopeCodeType (M.SDT.90004)
Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: P\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2}\.MSG\.[0-9]{3}
1
1.2. Электрондық құжаттың (мәліметтер) коды
(csdo:EDocCode)
электрондық құжаттар (мәліметтер) құрылымының тізілімдемесіне сәйкес электрондық құжаттың (мәліметтердің) кодпен белгіленуі
M.SDE.90001
csdo:EDocCodeType (M.SDT.90001)
Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізілімдемесіне сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: R(\.[A-Z]{2}\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2})?\.[0-9]{3}
1
1.3. Электрондық құжаттың (мәліметтер) сәйкестендіргіші
(csdo:EDocId)
электрондық құжатты (мәліметтерді) сөзсіз сәйкестендіретін символдар жолы
M.SDE.90007
csdo:UniversallyUniqueIdType (M.SDT.90003)
ISO/IEC 9834-8 сәйкес сәйкестендіргіштің мәні.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
1
1.4. Бастапқы электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші (csdo:EDocRefId)
осы электрондық құжат (мәліметтер) жауап ретінде жасалған электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіш
M.SDE.90008
csdo:UniversallyUniqueIdType (M.SDT.90003)
ISO/IEC 9834-8 сәйкес сәйкестендіргіштің мәні.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
0..1
1.5. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) күні мен уақыты (csdo:EDocDateTime)
электрондық құжаттың (мәліметтердің) жасалған күні және уақыты
M.SDE.90002
bdt:DateTimeType (M.BDT.00006)
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күні мен уақытының белгісі
1
1.6. Тілдің коды (csdo: LanguageCode)
тілдің кодпен белгіленуі
M.SDE.00051
csdo:LanguageCodeType (M.SDT.00051)
ISO 639-1 сәйкес тілдің екі әріптік коды.
Шаблон: [a-z]{2}
0..1
2. Күні мен уақыты (csdo:EventDateTime)
мәліметтерді өңдеуді аяқтау күні мен уақыты
M.SDE.00132
bdt:DateTimeType (M.BDT.00006)
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күні мен уақытының белгісі
1

12. Реквизитный состав структуры электронного документа (сведений) "Уведомление о результате обработки" (R.006) приведен в таблице 4.
Таблица 4
Реквизитный состав структуры электронного документа (сведений) "Уведомление о результате обработки" (R.006)
Имя реквизита
Описание реквизита
Идентификатор
Тип данных
Мн.
1. Заголовок электронного документа (сведений)
(ccdo: EDoc Header)
совокупность технологических реквизитов электронного документа (сведений)
M.CDE.90001
ccdo: EDoc Header Type (M.CDT.90001)
Определяется областями значений вложенных элементов
1
1.1. Код сообщения общего процесса
(csdo: Inf Envelope Code)
кодовое обозначение сообщения общего процесса
M.SDE.90010
csdo: Inf Envelope Code Type (M.SDT.90004)
Значение кода в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
Шаблон: P\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2}\.MSG\.[0-9]{3}
1
1.2. Код электронного документа (сведений)
(csdo: EDoc Code)
кодовое обозначение электронного документа (сведений) в соответствии с реестром структур электронных документов и сведений
M.SDE.90001
csdo: EDoc Code Type (M.SDT.90001)
Значение кода в соответствии с реестром структур электронных документов и сведений.
Шаблон: R(\.[A-Z]{2}\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2})?\.[0-9]{3}
1
1.3. Идентификатор электронного документа (сведений)
(csdo: EDoc Id)
строка символов, однозначно идентифицирующая электронный документ (сведения)
M.SDE.90007
csdo: Universally Unique Id Type (M.SDT.90003)
Значение идентификатора в соответствии с ISO/IEC 9834-8.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
1
1.4. Идентификатор исходного электронного документа (сведений)
(csdo: EDoc Ref Id)
идентификатор электронного документа (сведений), в ответ на который был сформирован данный электронный документ (сведения)
M.SDE.90008
csdo: Universally Unique Id Type (M.SDT.90003)
Значение идентификатора в соответствии с ISO/IEC 9834-8.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
0..1
1.5. Дата и время электронного документа (сведений)
(csdo: EDoc Date Time)
дата и время создания электронного документа (сведений)
M.SDE.90002
bdt: Date Time Type (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени в соответствии с ISO 8601
1
1.6. Код языка
(csdo: Language Code)
кодовое обозначение языка
M.SDE.00051
csdo: Language Code Type (M.SDT.00051)
Двухбуквенный код языка в соответствии с ISO 639-1.
Шаблон: [a-z]{2}
0..1
2. Дата и время
(csdo: Event Date Time)
дата и время окончания обработки сведений
M.SDE.00132
bdt: Date Time Type (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени в соответствии с ISO 8601
1

3. Өңдеу нәтижесінің коды
(csdo:ProcessingResultV2Code)
жалпы процеске қатысушының ақпараттық жүйесі алған электрондық құжатты (мәліметтерді) өңдеу нәтижесінің кодпен белгіленуі
M.SDE.90014
csdo:ProcessingResultCodeV2Type (M.SDT.90006)
Электрондық құжаттар мен мәліметтерді өңдеу нәтижелері сыныптауышына сәйкес кодтың мәні
1
4. Сипаттама (csdo:DescriptionText)
мәліметтерді өңдеу нәтижесінің еркін нысандағы сипаттамасы
M.SDE.00002

3. Код результата обработки
(csdo: Processing Result V2 Code)
кодовое обозначение результата обработки полученного электронного документа (сведений) информационной системой участника общего процесса
M.SDE.90014
csdo: Processing Result Code V2 Type (M.SDT.90006)
Значение кода в соответствии со справочником результатов обработки электронных документов и сведений
1
4. Описание
(csdo: Description Text)
описание результата обработки сведений в произвольной форме
M.SDE.00002

csdo:Text4000Type (M.SDT.00088)
Символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең үлкен ұзындығы: 4000
0..1
13. "Ортақ ресурстың жаңалануының жай-күйі" (R.007) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының сипаттамасы 5-кестеде берілген.
5-кесте
"Ортақ ресурстың жаңалануының жай-күйі" электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының сипаттамасы (R.007)
Рет №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Аты
ортақ ресурстың жаңалануының жай-күйі
2
Сәйкестендіргіш
R.007
3
Нұсқа
Y.Y.Y
4
Анықтама
жалпы ресурсты өзекті етуге арналған мәліметтер
5
Пайдалану
ортақ ресурстың жаңарту күні мен уақытына сұрау салу және осы сұрау салуға жауап беру үшін, сондай-ақ ортақ ресурстан өзекті немесе толық (өзгертілген, жаңартылған) мәліметтерге сұрау салу үшін пайдаланылады
6
Аттар кеңістігін сәйкестендіргіш
urn:EEC:R:ResourceStatusDetails:vY.Y.Y
7
XML-құжаттың түпкі элементі
ResourceStatusDetails
8
XML-схемасы файлының аты
EEC_R_ResourceStatusDetails_vY.Y.Y.xsd
Электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының аттар кеңістігіндегі "Y.Y.Y" символдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 25 қазанағы № 125 шешімінің 2-тармағына сәйкес Электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының техникалық схемасын әзірлеу кезінде пайдаланылған деректердің базистік моделі нұсқасының нөміріне сәйкес айқындалатын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымы нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.

csdo: Text4000 Type (M.SDT.00088)
Строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 4000
0..1
13. Описание структуры электронного документа (сведений) "Состояние актуализации общего ресурса" (R.007) приведено в таблице 5.
Таблица 5
Описание структуры электронного документа (сведений) "Состояние актуализации общего ресурса" (R.007)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Имя
состояние актуализации общего ресурса
2
Идентификатор
R.007
3
Версия
Y.Y.Y
4
Определение
сведения для актуализации общего ресурса
5
Использование
используется для запроса даты и времени обновления общего ресурса и ответа на этот запрос, а также для запроса актуальных или полных (измененных, обновленных) сведений из общего ресурса
6
Идентификатор пространства имен
urn:EEC:R:ResourceStatusDetails:vY.Y.Y
7
Корневой элемент XML-документа
ResourceStatusDetails
8
Имя файла XML-схемы
EEC_R_ResourceStatusDetails_vY.Y.Y.xsd
Символы "Y.Y.Y" в пространствах имен структур электронных документов и сведений соответствуют номеру версии структуры электронного документа (сведений), определяемой в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур.

14. Аттардың импортталатын кеңістіктері 6-кестеде берілген.
6-кесте
Аттардың импортталатын кеңістіктері
№ п/п
Аттар кеңістігінің сәйкестендіргіші
Префикс
1
2
3
1
urn:EEC:M:ComplexDataObjects:vX.X.X
ccdo
2
urn:EEC:M:SimpleDataObjects:vX.X.X
csdo
Импортталатын аттар кеңістігіндегі "X.X.X" символдары Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 25 қазанағы № 125 шешімінің 2-тармағына сәйкес Электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының техникалық схемасын әзірлеу кезінде пайдаланылған деректердің базистік моделі нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.

14. Импортируемые пространства имен приведены в таблице 6.
Таблица 6
Импортируемые пространства имен
№ п/п
Идентификатор пространства имен
Префикс
1
2
3
1
urn:EEC:M:ComplexDataObjects:vX.X.X
ccdo
2
urn:EEC:M:SimpleDataObjects:vX.X.X
csdo
Символы "X.X.X" в импортируемых пространствах имен соответствуют номеру версии базисной модели данных, использованной при разработке в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур.

15. "Ортақ ресурстың жаңалануының жай-күйі" (R.007) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының деректемелік құрамы 7-кестеде берілген.
7-кесте
"Ортақ ресурстың жаңалануының жай-күйі" (R.007) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының деректемелік құрамы
Деректеменің аты
Деректеменің сипаттамасы
Сәйкестендіргіш
Деректердің типі
Көпт.
1. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) тақырыбы
(ccdo:EDocHeader)
электрондық құжаттың (мәліметтердің) технологиялық деректемелерінің жиынтығы
M.CDE.90001
ccdo:EDocHeaderType (M.CDT.90001)
Қамтылған элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
1
1.1. Жалпы процесс хабарының коды (csdo:InfEnvelopeCode)
жалпы процесс хабарының кодпен белгіленуі
M.SDE.90010
csdo:InfEnvelopeCodeType (M.SDT.90004)
Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: P\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2}\.MSG\.[0-9]{3}
1
1.2. Электрондық құжаттың (мәліметтер) коды (csdo:EDocCode)
электрондық құжаттар (мәліметтер) құрылымының тізілімдемесіне сәйкес электрондық құжаттың (мәліметтердің) кодпен белгіленуі
M.SDE.90001
csdo:EDocCodeType (M.SDT.90001)
Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізілімдемесіне сәйкес кодтың мәні .
Шаблон: R(\.[A-Z]{2}\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2})?\.[0-9]{3}
1
1.3. Электрондық құжаттың (мәліметтер) сәйкестендіргіші (csdo:EDocId)
электрондық құжатты (мәліметтерді) сөзсіз сәйкестендіретін символдар жолы
M.SDE.90007
csdo:UniversallyUniqueIdType (M.SDT.90003)
ISO/IEC 9834-8 сәйкес сәйкестендіргіштің мәні.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
1
1.4. Бастапқы электрондық құжаттың (мәліметтерді) сәйкестендіргіші (csdo:EDocRefId)
осы электрондық құжат (мәліметтер) жауап ретінде жасалған электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші
M.SDE.90008
csdo:UniversallyUniqueIdType (M.SDT.90003)
ISO/IEC 9834-8 сәйкес сәйкестендіргіштің мәні.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
0..1
1.5. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) күні мен уақыты (csdo:EDocDateTime)
электрондық құжаттың (мәліметтердің) жасалған күні және уақыты
M.SDE.90002
bdt:DateTimeType (M.BDT.00006)
сәйкес күні мен уақытының белгісі МЕМСТ ИСО 8601–2001
1
1.6. Тілдің коды (csdo: LanguageCode)
тілдің кодпен белгіленуі
M.SDE.00051
csdo:LanguageCodeType (M.SDT.00051)
ISO 639-1 сәйкес тілдің екі әріптік коды.
Шаблон: [a-z]{2}
0..1
2. Жаңарту күні мен уақыты (csdo:UpdateDateTime)
жалпы ресурсты (тізілімді, тізбені, деректер базасын) жаңарту күні мен уақыты
M.SDE.00079
bdt:DateTimeType (M.BDT.00006)
сәйкес күні мен уақытының белгісі МЕМСТ ИСО 8601–2001
0..1

15. Реквизитный состав структуры электронного документа (сведений) "Состояние актуализации общего ресурса" (R.007) приведен в таблице 7.
Таблица 7
Реквизитный состав структуры электронного документа (сведений) "Состояние актуализации общего ресурса" (R.007)
Имя реквизита
Описание реквизита
Идентификатор
Тип данных
Мн.
1. Заголовок электронного документа (сведений)
(ccdo: EDoc Header)
совокупность технологических реквизитов электронного документа (сведений)
M.CDE.90001
ccdo: EDoc Header Type (M.CDT.90001)
Определяется областями значений вложенных элементов
1
1.1. Код сообщения общего процесса
(csdo: Inf Envelope Code)
кодовое обозначение сообщения общего процесса
M.SDE.90010
csdo: Inf Envelope Code Type (M.SDT.90004)
Значение кода в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
Шаблон: P\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2}\.MSG\.[0-9]{3}
1
1.2. Код электронного документа (сведений)
(csdo: EDoc Code)
кодовое обозначение электронного документа (сведений) в соответствии с реестром структур электронных документов и сведений
M.SDE.90001
csdo: EDoc Code Type (M.SDT.90001)
Значение кода в соответствии с реестром структур электронных документов и сведений.
Шаблон: R(\.[A-Z]{2}\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2})?\.[0-9]{3}
1
1.3. Идентификатор электронного документа (сведений)
(csdo: EDoc Id)
строка символов, однозначно идентифицирующая электронный документ (сведения)
M.SDE.90007
csdo: Universally Unique Id Type (M.SDT.90003)
Значение идентификатора в соответствии с ISO/IEC 9834-8.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
1
1.4. Идентификатор исходного электронного документа (сведений)
(csdo: EDoc Ref Id)
идентификатор электронного документа (сведений), в ответ на который был сформирован данный электронный документ (сведения)
M.SDE.90008
csdo: Universally Unique Id Type (M.SDT.90003)
Значение идентификатора в соответствии с ISO/IEC 9834-8.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
0..1
1.5. Дата и время электронного документа (сведений)
(csdo: EDoc Date Time)
дата и время создания электронного документа (сведений)
M.SDE.90002
bdt: Date Time Type (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени в соответствии с ISO 8601
1
1.6. Код языка
(csdo: Language Code)
кодовое обозначение языка
M.SDE.00051
csdo: Language Code Type (M.SDT.00051)
Двухбуквенный код языка в соответствии с ISO 639-1.
Шаблон: [a-z]{2}
0..1
2. Дата и время обновления
(csdo: Update Date Time)
дата и время обновления общего ресурса (реестра, перечня, базы данных)
M.SDE.00079
bdt: Date Time Type (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени в соответствии с ISO 8601
0..1

3. Елдің коды (csdo: UnifiedCountryCode)
ортақ ресурсқа (тізілімге, тізбеге, дерекқорға) мәліметтер ұсынған елдің кодпен белгіленуі
M.SDE.00162
csdo:UnifiedCountryCodeType (M.SDT.00112)
"Анықтамалықтың (сыныптауыштың( сәйкестендіргіші" атрибутымен айқындалған әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес екі әріпті кодтың мәні.
Шаблон: [A-Z]{2}
0..*
а) анықтамалықтың (сыныптауышты) сәйкестендіргіші (атрибут codeListId)
анықтамалықтың (сыныптауыштың) белгіленуі, оған сәйкес код көрсетілген
csdo:ReferenceDataIdType (M.SDT.00091)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
1
2. "Денсаулық сақтау" нысаналық саласындағы электрондық құжаттар мен мәліметтердің құрылымдары

3. Код страны
(csdo: Unified Country Code)
кодовое обозначение страны, представившей сведения в общий ресурс (реестр, перечень, базу данных)
M.SDE.00162
csdo: Unified Country Code Type (M.SDT.00112)
Значение двухбуквенного кода страны в соответствии со справочником (классификатором), идентификатор которого определен в атрибуте "Идентификатор справочника (классификатора)".
Шаблон: [A-Z]{2}
0..*
а) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code List Id)
обозначение справочника (классификатора), в соответствии с которым указан код
csdo: Reference Data Id Type (M.SDT.00091)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1
4. Идентификатор информационного объекта общего процесса
(csdo: Information Resource Id)
строка символов, идентифицирующая общий ресурс (реестр, перечень, базу данных)
M.SDE.00326
csdo: Information Resource Id Type (M.SDT.00330)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
2. Структуры электронных документов и сведений в предметной области

18. "Дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсерлері туралы мәліметтер" (R.HC.MM.04.001) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының деректемелік құрамы 7-кестеде берілген.
10-кесте
"Дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсерлері туралы мәліметтер" (R.HC.MM.04.001) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының деректемелік құрамы
Деректеменің аты
Деректеменің сипаттамасы
Сәйкестендіргіш
Деректер типі
Көпт.
1. Электрондық құжаттың (мәліметтер) тақырыбы (ccdo:EDocHeader)
электрондық құжаттың (мәліметтердің) технологиялық деректемелерінің жиынтығы
M.CDE.90001
ccdo:EDocHeaderType (M.CDT.90001)
Қамтылған элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
1
1.1. Жалпы процесс хабарының коды (csdo:InfEnvelopeCode)
жалпы процесс хабарының кодпен белгіленуі
M.SDE.90010
csdo:InfEnvelopeCodeType (M.SDT.90004)
Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: P\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2}\.MSG\.[0-9]{3}
1
1.2. Электрондық құжаттың (мәліметтер) коды (csdo:EDocCode)
электрондық құжаттар (мәліметтер) құрылымының тізілімдемесіне сәйкес электрондық құжаттың (мәліметтердің) кодпен белгіленуі
M.SDE.90001
csdo:EDocCodeType (M.SDT.90001)
Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізілімдемесіне сәйкес кодтың мәні .
Шаблон: R(\.[A-Z]{2}\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2})?\.[0-9]{3}
1
1.3. Электрондық құжаттың (мәліметтерді) сәйкестендіргіші (csdo:EDocId)
электрондық құжатты (мәліметтерді) сөзсіз сәйкестендіретін символдар жолы
M.SDE.90007
csdo:UniversallyUniqueIdType (M.SDT.90003)
ISO/IEC 9834-8 сәйкес сәйкестендіргіштің мәні.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
1
1.4. Бастапқы электрондық құжатты (мәліметтерді) сәйкестендіргіш (csdo:EDocRefId)
осы электрондық құжат (мәліметтер) жауап ретінде жасалған электрондық құжаттың (мәліметтерді) сәйкестендіргіші
M.SDE.90008
csdo:UniversallyUniqueIdType (M.SDT.90003)
ISO/IEC 9834-8 сәйкес сәйкестендіргіштің мәні.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
0..1
1.5. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) күні мен уақыты (csdo:EDocDateTime)
электрондық құжаттың (мәліметтердің) жасалған күні және уақыты
M.SDE.90002
bdt:DateTimeType (M.BDT.00006)
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күні мен уақытының белгісі
1
1.6. Тілдің коды (csdo:LanguageCode)
тілдің кодпен белгіленуі
M.SDE.00051
csdo:LanguageCodeType (M.SDT.00051)
ISO 639-1 сәйкес тілдің екі әріптік коды.
Шаблон: [a-z]{2}
0..1
2. Дәрілік препараттың жағымсыз әсері туралы мәліметтер немесе тиімсіздігі туралы хабарлама
(hccdo:‌Individual‌Case‌Safety‌Reports‌Record‌Details)
дәрілік препараттың жағымсыз әсері туралы мәліметтер немесе дәрілік препараттың тиімсіздігі туралы хабарлама
M.HC.CDE.00048
hccdo:‌Individual‌Case‌Safety‌Reports‌Record‌Details‌Type (M.HC.CDT.00042)
Қамтылған элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
1..*

18. Реквизитный состав структуры электронного документа (сведений) "Сведения о выявленных нежелательных реакциях на лекарственные препараты" (R.HC.MM.04.001) приведен в таблице 10.
Таблица 10
Реквизитный состав структуры электронного документа (сведений) "Сведения о выявленных нежелательных реакциях на лекарственные препараты" (R.HC.MM.04.001)
Имя реквизита
Описание реквизита
Идентификатор
Тип данных
Мн.
1. Заголовок электронного документа (сведений)
(ccdo: EDoc Header)
совокупность технологических реквизитов электронного документа (сведений)
M.CDE.90001
ccdo: EDoc Header Type (M.CDT.90001)
Определяется областями значений вложенных элементов
1
1.1. Код сообщения общего процесса
(csdo: Inf Envelope Code)
кодовое обозначение сообщения общего процесса
M.SDE.90010
csdo: Inf Envelope Code Type (M.SDT.90004)
Значение кода в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
Шаблон: P\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2}\.MSG\.[0-9]{3}
1
1.2. Код электронного документа (сведений)
(csdo: EDoc Code)
кодовое обозначение электронного документа (сведений) в соответствии с реестром структур электронных документов и сведений
M.SDE.90001
csdo: EDoc Code Type (M.SDT.90001)
Значение кода в соответствии с реестром структур электронных документов и сведений.
Шаблон: R(\.[A-Z]{2}\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2})?\.[0-9]{3}
1
1.3. Идентификатор электронного документа (сведений)
(csdo: EDoc Id)
строка символов, однозначно идентифицирующая электронный документ (сведения)
M.SDE.90007
csdo: Universally Unique Id Type (M.SDT.90003)
Значение идентификатора в соответствии с ISO/IEC 9834-8.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
1
1.4. Идентификатор исходного электронного документа (сведений)
(csdo: EDoc Ref Id)
идентификатор электронного документа (сведений), в ответ на который был сформирован данный электронный документ (сведения)
M.SDE.90008
csdo: Universally Unique Id Type (M.SDT.90003)
Значение идентификатора в соответствии с ISO/IEC 9834-8.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
0..1
1.5. Дата и время электронного документа (сведений)
(csdo: EDoc Date Time)
дата и время создания электронного документа (сведений)
M.SDE.90002
bdt: Date Time Type (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени в соответствии с ISO 8601
1
1.6. Код языка
(csdo: Language Code)
кодовое обозначение языка
M.SDE.00051
csdo: Language Code Type (M.SDT.00051)
Двухбуквенный код языка в соответствии с ISO 639-1.
Шаблон: [a-z]{2}
0..1
2. Сведения о нежелательной реакции или сообщении о неэффективности лекарственного средства
(hccdo: Individual Case Safety Reports Record Details)
сведения о нежелательной реакции на лекарственный препарат или сообщении о неэффективности лекарственного препарата
M.HC.CDE.00048
hccdo: Individual Case Safety Reports Record Details Type (M.HC.CDT.00042)
Определяется областями значений вложенных элементов
1..*

2.1. Елдің коды
(csdo:‌Unified‌Country‌Code)
мәліметтерді ұсынған елдің кодпен белгіленуі
M.SDE.00162
csdo:‌Unified‌Country‌Code‌Type (M.SDT.00112)
"Анықтамалықтың (сыныптауышты) сәйкестендіргіші" атрибутымен айқындалған әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес екі әріпті кодтың мәні.
Шаблон: [A-Z]{2}
1
а) анықтамалықтың (сыныптауышты) сәйкестендіргіші
(codeListId атрибуты)
анықтамалықтың (сыныптауыштың) белгіленуі, оған сәйкес код көрсетіледі
-
csdo:‌Reference‌Data‌Id‌Type (M.SDT.00091)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
1
2.2. Тиімсіз дәрілік препараттың белгісі
(hcsdo:‌Non‌Effective‌Indicator)
тиімсіз дәрілік препараттың белгісі:
1 - тиімсіз;
0 - тиімді
M.HC.SDE.00099
bdt:‌Indicator‌Type (M.BDT.00013)
Екі мәннің бірі: "true" (шындық) немесе "false" (жалған)
1
2.3. Хабарламаның сәйкестендіргіш сипаттамалары туралы мәліметтер
(hccdo:‌Identification‌Case‌Safety‌Report‌Details)
жағымсыз әсер туралы хабарламаның сәйкестендіргіші сипаттамалары туралы мәліметтер
M.HC.CDE.00023
hccdo:‌Identification‌Case‌Safety‌Report‌Details‌Type (M.HC.CDT.00020)
Қамтылған элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
1
2.3.1. Қауіпсіздік жөніндегі есептің сәйкестендіргіші
(hcsdo:‌Safety‌Report‌Id)
дәрілік препараттың қауіпсіздігі жөніндегі есептің сәйкестендіргіші
M.HC.SDE.00084
csdo:‌Id50‌Type (M.SDT.00093)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 50
1
2.3.2. Әсердің бастапқы көзі елінің коды
(hcsdo:‌Primary‌Source‌Country‌Code)
жағымсыз әсердің бастапқы көзі елінің кодпен белгіленуі
M.HC.SDE.00195
csdo:‌Unified‌Country‌Code‌Type (M.SDT.00112)
"Анықтамалықтың (сыныптауышты) сәйкестендіргіші" атрибутымен айқындалған әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес екі әріпті кодтың мәні.
Шаблон: [A-Z]{2}
1
а) анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(codeListId атрибуты)
анықтамалықтың (сыныптауыштың) белгіленуі, оған сәйкес код көрсетіледі
-
csdo:‌Reference‌Data‌Id‌Type (M.SDT.00091)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
1
2.3.3. Жағымсыз әсер пайда болған елдің коды
(hcsdo:‌Event‌Occured‌Country‌Code)
жөнелту еліне қарамастан жағымсыз әсер табылған елдің кодпен белгіленуі
M.HC.SDE.00196
csdo:‌Unified‌Country‌Code‌Type (M.SDT.00112)
"Анықтамалықтың (сыныптауышты) сәйкестендіргіші" атрибутымен айқындалған әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес екі әріпті кодтың мәні.
Шаблон: [A-Z]{2}
0..1
а) анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(codeListId атрибуты)
анықтамалықтың (сыныптауыштың) белгіленуі, оған сәйкес код көрсетіледі
-
csdo:‌Reference‌Data‌Id‌Type (M.SDT.00091)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
1
2.3.4. Құжаттың күні
(csdo:‌Doc‌Creation‌Date)
дәрілік препараттың жағымсыз әсері туралы хабарламаны беру күні
M.SDE.00045
bdt:‌Date‌Type (M.BDT.00005)
ИСО 8601–2001 МемСТ сәйкес күнді белгілеу
1
2.3.5. Дәрілік препараттың қауіпсіздігі туралы хабарлама типінің коды
(hcsdo:‌Report‌Code)
дәрілік препараттың қауіпсіздігі туралы хабарлама типінің кодпен белгіленуі
M.HC.SDE.00085
hcsdo:‌Report‌Code‌Type (M.HC.SDT.00013)
Ықтимал мәндер :
01 – спонтанды хабарлама;
02 – зерттеулер туралы есеп;
03 - басқа ;
04 – жөнелтушіге белгісіз
1

2.1. Код страны
(csdo: Unified Country Code)
кодовое обозначение страны, предоставившей сведения
M.SDE.00162
csdo: Unified Country Code Type (M.SDT.00112)
Значение двухбуквенного кода страны в соответствии со справочником (классификатором), идентификатор которого определен в атрибуте "Идентификатор справочника (классификатора)".
Шаблон: [A-Z]{2}
1
а) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code List Id)
обозначение справочника (классификатора), в соответствии с которым указан код
csdo: Reference Data Id Type (M.SDT.00091)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1
2.2. Признак неэффективного лекарственного препарата
(hcsdo: Non Effective Indicator)
признак неэффективного лекарственного препарата:
1 – неэффективный;
0 – эффективный
M.HC.SDE.00099
bdt: Indicator Type (M.BDT.00013)
Одно из двух значений: "true" (истина) или "false" (ложь)
1
2.3. Сведения об идентифицирующих характеристиках сообщения
(hccdo: Identification Case Safety Report Details)
сведения об идентифицирующих характеристиках сообщения о нежелательной реакции
M.HC.CDE.00023
hccdo: Identification Case Safety Report Details Type (M.HC.CDT.00020)
Определяется областями значений вложенных элементов
1
2.3.1. Номер отчета по безопасности
(hcsdo: Safety Report Id)
номер отчета по безопасности лекарственного препарата, представленный отправителем
M.HC.SDE.00084
hcsdo: Id100 Type (M.HC.SDT.00052)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 100
1
2.3.2. Дата и время
(csdo: Event Date Time)
дата и время передачи сообщения о нежелательной реакции на лекарственный препарат
M.SDE.00132
bdt: Date Time Type (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени в соответствии с ISO 8601
1
2.3.3. Код типа сообщения о безопасности лекарственного препарата
(hcsdo: eport Code)
кодовое обозначение типа сообщения о безопасности лекарственного препарата
M.HC.SDE.00085
csdo: Code2 Type (M.SDT.00170)
Нормализованная строка символов.
Длина: 2
1
2.3.4. Наименование типа сообщения о безопасности лекарственного препарата
(hcsdo: Report Name)
наименование типа сообщения о безопасности лекарственного препарата
M.HC.SDE.00764
csdo: Name500 Type (M.SDT.00134)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 500
0..1
2.3.5. Дата отправления сообщения о нежелательной реакции основным источником
(hcsdo: Report Source Date)
дата отправления сообщения о нежелательной реакции основным источником при первоначальной отправке сообщения о нежелательной реакции или дата получения сообщения при пересылке сообщения от другого источника нежелательной реакции
M.HC.SDE.00086
bdt: Date Type (M.BDT.00005)
Обозначение даты в соответствии с ISO 8601
1

2.3.6. Дәрілік препараттың қауіпсіздігі туралы хабарлама типінің атауы
(hcsdo:‌Report‌Name)
дәрілік препараттың қауіпсіздігі туралы хабарлама типінің атауы
M.HC.SDE.00764
csdo:‌Name500‌Type (M.SDT.00134)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 500
0..1
2.3.7. Жағымсыз әсер туралы хабарламаны негізгі көздің жөнелткен күні
(hcsdo:‌Report‌Source‌Date)
жағымсыз әсер туралы хабарламаны бастапқы жөнелту кезіндегі жағымсыз әсер туралы хабарламаны негізгі көздің жөнелткен күні және жағымсыз әсердің басқа көзінен хабарламаны жөнелту кезіндегі хабарламаны алу күні
M.HC.SDE.00086
bdt:‌Date‌Type (M.BDT.00005)
ИСО 8601–2001 МемСТ сәйкес күнді белгілеу
1
2.3.8. Хабарламаның маңыздылығы туралы мәліметтер
(hccdo:‌Event‌Level‌Seriousness‌Criteria‌Details)
жағымсыз әсер туралы хабарламаның маңыздылығы туралы мәліметтер
M.HC.CDE.00027
hccdo:‌Event‌Level‌Seriousness‌Criteria‌Details‌Type (M.HC.CDT.00024)
Қамтылған элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
0..*
*.1. Жағымсыз әсер туралы хабарлама маңыздылығының белгісі
(hcsdo:‌Event‌Level‌Seriousness‌Criteria‌Indicator)
жағымсыз әсер туралы хабарламаның маңыздылығын айқындайтын белгі:
1 - хабарлама маңызды;
0 - хабарлама маңызсыз
M.HC.SDE.00328
bdt:‌Indicator‌Type (M.BDT.00013)
Екі мәннің бірі: "true" (шындық) немесе "false" (жалған)
1
*.2. Әсердің қауіптілігі критерийінің коды
(hcsdo:‌Event‌Level‌Seriousness‌Criteria‌Code)
дәрілік препараттың жағымсыз әсері қауіптілігі критерийінің кодпен белгіленуі
M.HC.SDE.00279
hcsdo:‌Event‌Level‌Seriousness‌Criteria‌Code‌Type (M.HC.SDT.00065)
Ықтимал мәндер :
01 - дәрілік препаратты қолдану өлімге алып келді;
02 - дәрілік препаратты қолдану өмірге қатер төндірді;
03 – ауруханаға жатқызып емдеу/ ауруханаға жатқызып емдеуді ұзарту талап етілді;
04 - дәрілік препаратты қолдану айтарлықтай еңбекке жарамсыздыққа немесе мүгедектікке әкеп соғады;
05 - дәрілік препаратты қолдану туа біткен ауытқуға немесе даму кемістігіне әкеп соғады;
99 - басқа да елеулі салдарлар
0..1
*.3. Дәрілік препараттың жағымсыз әсерінің қауіптілігі критерийінің атауы
(hcsdo:‌Event‌Level‌Seriousness‌Criteria‌Name)
дәрілік препараттың жағымсыз әсерінің қауіптілігі критерийінің атауы
M.HC.SDE.00280
csdo:‌Name500‌Type (M.SDT.00134)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 500
0..1
2.3.9. Жағымсыз әсер туралы хабарлама жөніндегі неғұрлым маңызды ақпаратты алу күні
(hcsdo:‌Most‌Recent‌Date)
дәрілік препараттың жағымсыз әсері туралы хабарлама жөніндегі неғұрлым маңызды ақпаратты алу күні
M.HC.SDE.00197
bdt:‌Date‌Type (M.BDT.00005)
ИСО 8601–2001 МемСТ сәйкес күнді белгілеу
0..1

2.3.6. Дата получения последнего сообщения о нежелательной реакции
(hcsdo: Most Recent Date)
дата получения последнего сообщения о нежелательной реакции
M.HC.SDE.00197
bdt: Date Type (M.BDT.00005)
Обозначение даты в соответствии с ISO 8601
1
2.3.7. Признак доступности дополнительного документа, приложенного отправителем сообщения о нежелательной реакции
(hcsdo: Addition Doc Indicator)
признак, определяющий доступность дополнительного документа, приложенного отправителем сообщения о нежелательной реакции:
1 – доступен;
0 – не доступен
M.HC.SDE.00198
bdt: Indicator Type (M.BDT.00013)
Одно из двух значений: "true" (истина) или "false" (ложь)
1
2.3.8. Сведения о документе, приложенным отправителем сообщения о нежелательной реакции на лекарственный препарат
(hccdo: Addition Doc Details)
сведения о документе, приложенным отправителем сообщения о нежелательной реакции на лекарственный препарат
M.HC.CDE.01132
hccdo: Addition Doc Details Type (M.HC.CDT.01132)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..*
*.1. Наименование документа, приложенного отправителем сообщения о нежелательной реакции
(hcsdo: Addition Doc Name)
наименование документа, приложенного отправителем сообщения о нежелательной реакции на лекарственный препарат
M.HC.SDE.00062
csdo: Name4000 Type (M.SDT.00186)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 4000
1
*.2. Документ в бинарном формате
(csdo: Doc Binary Text)
документ, приложенный отправителем сообщения о нежелательной реакции на лекарственный препарат
M.SDE.00106
csdo: Binary Text Type (M.SDT.00143)
Конечная последовательность двоичных октетов (байтов)
0..1
а) код формата данных
(атрибут media Type Code)
кодовое обозначение формата данных
csdo: Media Type Code Type (M.SDT.00147)
Значение кода в соответствии со справочником форматов данных.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 255
0..1
2.3.9. Сведения о признаке соответствия сообщения о нежелательной реакции местным критериям срочного отчета
(hccdo: Local Requirement Indicator Details)
признак соответствия сообщения о нежелательной реакции местным критериям срочного отчета или указание причины отсутствия сведений
M.HC.CDE.01100
hccdo: Local Requirement Indicator Details Type (M.HC.CDT.01100)
Определяется областями значений вложенных элементов
1
*.1. Признак соответствия сообщения о нежелательной реакции местным критериям срочного отчета
(hcsdo: Local Requirement Indicator)
признак, определяющий соответствие сообщения о нежелательной реакции местным критериям срочности:
1 – соответствует критериям срочности;
0 – не соответствует критериям срочности
M.HC.SDE.00199
bdt: Indicator Type (M.BDT.00013)
Одно из двух значений: "true" (истина) или "false" (ложь)
0..1
*.2. Код причины отсутствия сведений
(hcsdo: Null Flavor Code)
кодовое обозначение причины отсутствия сведений
M.HC.SDE.02001
csdo: Code10 Type (M.SDT.00179)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 10
0..1

2.3.10. Қосымша құжаттың қолжетімділігінің белгісі
(hcsdo:‌Addition‌Doc‌Indicator)
Қосымша құжаттың қолжетімділігін айқындайтын белгі:
1 - қолжетімді;
0 - қолжетімсіз
M.HC.SDE.00198
bdt:‌Indicator‌Type (M.BDT.00013)
Екі мәннің бірі: "true" (шындық) немесе "false" (жалған)
1
2.3.11. Жағымсыз әсер туралы хабарламаға жөнелтуші қоса тіркеген құжаттың атауы
(hcsdo:‌Addition‌Doc‌Name)
дәрілік препараттың жағымсыз әсері туралы хабарламаға жөнелтуші қоса тіркеген құжаттың атауы
M.HC.SDE.00062
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..*
2.3.12. Жағымсыз әсер туралы хабарламаның шұғыл есеп критерийлеріне сәйкес келуі белгісі
(hcsdo:‌Local‌Requirement‌Indicator)
Жағымсыз әсер туралы хабарламаның шұғыл есеп критерийлеріне сәйкес келуін айқындайтын белгі:
1 - шұғыл деген критерийге сәйкес келеді;
0 - шұғыл деген критерийге сәйкес келмейді
M.HC.SDE.00199
bdt:‌Indicator‌Type (M.BDT.00013)
Екі мәннің бірі: "true" (шындық) немесе "false" (жалған)
1
2.3.13. Есептің уәкілетті орган берген нөмірі
(hcsdo:‌Regulatory‌Report‌Id)
есептің уәкілетті орган берген нөмірі
M.HC.SDE.00200
csdo:‌Id50‌Type (M.SDT.00093)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 50
0..1
2.3.14. Жағымсыз әсер туралы есептің басқа жөнелтуші берген нөмірі
(hcsdo:‌Other‌Report‌Id)
жағымсыз әсер туралы есептің басқа жөнелтуші берген нөмірі
M.HC.SDE.00201
csdo:‌Id50‌Type (M.SDT.00093)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 50
0..1
2.3.15. Қайталама хабарлама белгісі
(hcsdo:‌Previous‌Transmission‌Indicator)
бұрын ұсынылған есептерде жағымсыз әсер туралы хабарлама болғанын айқындайтын белгі:
1 - бұрын ұсынылған есептерде хабарлама болды;
0 - бұрын ұсынылған есептерде хабарлама болған жоқ
M.HC.SDE.00202
bdt:‌Indicator‌Type (M.BDT.00013)
Екі мәннің бірі: "true" (шындық) немесе "false" (жалған)
1
2.3.16. Қайталама хабарлама көзінің атауы
(hcsdo:‌Previous‌Transmission‌Source‌Name)
қайталама хабарлама көзінің атауы
M.HC.SDE.00203
csdo:‌Name500‌Type (M.SDT.00134)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 500
0..1
2.3.17. Қайталама хабарламаның сәйкестендіргіші
(hcsdo:PreviousTransmissionId)
Қайталама хабарлама көзі жөнелткен қайталама хабарламаның сәйкестендіргіші
M.HC.SDE.00204
csdo:‌Id50‌Type (M.SDT.00093)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 50
0..1
2.3.18. Жағымсыз әсер туралы ағымдағы хабарламамен бірге бағаланатын хабарлама нөмірі
(hcsdo:‌Addition‌Doc‌Id)
жағымсыз әсер туралы ағымдағы хабарламамен бірге бағаланатын хабарлама нөмірі
M.HC.SDE.00205
csdo:‌Id50‌Type (M.SDT.00093)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 50
0..*
2.3.19. Жағымсыз әсер туралы хабарламаны жою белгісі
(hcsdo:‌Report‌Nullification‌Indicator)
жағымсыз әсер туралы хабарламаны жою белгісі:
1 - хабарлама жойылды;
0 - хабарламаны жойылмады
M.HC.SDE.00206
bdt:‌Indicator‌Type (M.BDT.00013)
Екі мәннің бірі: "true" (шындық) немесе "false" (жалған)
1
2.3.20. Жағымсыз әсер туралы хабарламаны жою себептері
(hcsdo:‌Report‌Nullification‌Reason‌Text)
Жағымсыз әсер туралы хабарламаны жою себебі
M.HC.SDE.00207

2.3.10. Уникальный идентификатор случая
(hcsdo: Unique Case Id)
уникальный идентификатор сообщения о нежелательной реакции
M.HC.SDE.01000
hcsdo: Id100 Type (M.HC.SDT.00052)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 100
1
2.3.11. Код вида отправителя
(hcsdo: Case Sender Code)
кодовое обозначение вида отправителя первого отчета о нежелательной реакции
M.HC.SDE.01001
csdo: Code1 Type (M.SDT.00169)
Нормализованная строка символов.
Длина: 1
1
2.3.12. Признак дублирующего сообщения о нежелательной реакции
(hcsdo: Previous Transmission Indicator)
признак, определяющий наличие сообщения о нежелательной реакции в ранее представленных отчетах:
1 – сообщение присутствовало в ранее представленных отчетах;
0 – не известно о присутствии сообщения в ранее представленных отчетах
M.HC.SDE.00202
bdt: Indicator Type (M.BDT.00013)
Одно из двух значений: "true" (истина) или "false" (ложь)
1
2.3.13. Сведения о предыдущем сообщении о нежелательной реакции
(hccdo: Previous Transmissions Details)
сведения о предыдущем сообщении о нежелательной реакции
M.HC.CDE.00073
hccdo: Previous Transmissions Details Type (M.HC.CDT.00047)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..*
*.1. Наименование источника предыдущего сообщения о нежелательной реакции
(hcsdo: Previous Transmission Source Name)
наименование источника предыдущего сообщения о нежелательной реакции
M.HC.SDE.00203
csdo: Name500 Type (M.SDT.00134)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 500
1
*.2. Идентификатор предыдущего сообщения о нежелательной реакции
(hcsdo: Previous Transmission Id)
идентификатор предыдущего сообщения о нежелательной реакции
M.HC.SDE.00204
hcsdo: Id100 Type (M.HC.SDT.00052)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 100
1
2.3.14. Номер сообщения, оцениваемого вместе с текущим сообщением о нежелательной реакции
(hcsdo: Addition Doc Id)
номер сообщения, оцениваемого вместе с текущим сообщением о нежелательной реакции
M.HC.SDE.00205
hcsdo: Id100 Type (M.HC.SDT.00052)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 100
0..*
2.3.15. Код аннулирования (исправления) сообщения о нежелательной реакции
(hcsdo: Report Nullification Code)
кодовое обозначение аннулирования или исправления сообщения о нежелательной реакции
M.HC.SDE.01101
csdo: Code1 Type (M.SDT.00169)
Нормализованная строка символов.
Длина: 1
0..1
2.3.16. Причина аннулирования или исправления сообщения о нежелательной реакции
(hcsdo: Report Nullification Reason Text)
причина аннулирования или исправления сообщения о нежелательной реакции
M.HC.SDE.00207

2.4.7. Жүргізілген зерттеулер туралы мәліметтер
(hccdo:‌Study‌Identification‌Details)
жүргізілген зерттеулер туралы мәліметтер
M.HC.CDE.00110
hccdo:‌Study‌Identification‌Details‌Type (M.HC.CDT.00096)
Қамтылған элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
0..*
*.1. Ескерту
(csdo:‌Note‌Text)
зерттеудің атауы я
M.SDE.00076
csdo:‌Text4000‌Type (M.SDT.00088)
Символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 4000
0..1
*.2. Жүргізілген зерттеудің нөмірі
(hcsdo:‌Study‌Identification‌Id)
зерттеудің нөмірі
M.HC.SDE.00426
csdo:‌Id50‌Type (M.SDT.00093)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 50
0..1
*.3. Жағымсыз әсерге байқау жүргізілген зерттеу типінің коды
(hcsdo:‌Study‌Event‌Kind‌Observed‌Code)
жағымсыз әсерге байқау жүргізілген зерттеу типінің кодпен белгіленуі
M.HC.SDE.00332
hcsdo:‌Study‌Event‌Kind‌Observed‌Code‌Type (M.HC.SDT.00079)
Ықтимал мәндер:
01 – клиникалық зерттеу;
02 - басқа да зерттеулер
0..1
*.4. Жағымсыз әсерге байқау жүргізілген зерттеу типінің атауы
(hcsdo:‌Study‌Event‌Kind‌Observed‌Name)
жағымсыз әсерге байқау жүргізілген зерттеу типінің атауы
M.HC.SDE.00388
csdo:‌Name500‌Type (M.SDT.00134)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 500
0..1
2.5. Жағымсыз әсер туралы хабарламаны жөнелтуші туралы мәліметтер
(hccdo:‌Sender‌Details)
жағымсыз әсер туралы хабарламаны жөнелтуші туралы мәліметтер
M.HC.CDE.00025
hccdo:‌Correspondent‌Details‌Type (M.HC.CDT.00022)
Қамтылған элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
1
2.5.1. Елдің коды
(csdo:‌Unified‌Country‌Code)
шаруашылық жүргізуші субъект тіркелген елдің кодпен белгіленуі
M.SDE.00162
csdo:‌Unified‌Country‌Code‌Type (M.SDT.00112)
"Анықтамалықтың (сыныптауышты) сәйкестендіргіші" атрибутымен айқындалған әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес екі әріпті кодтың мәні.
Шаблон: [A-Z]{2}
0..1
а) анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(codeListId атрибуты)
анықтамалықтың (сыныптауыштың) белгіленуі, оған сәйкес код көрсетіледі
-
csdo:‌Reference‌Data‌Id‌Type (M.SDT.00091)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
1
2.5.2. Шаруашылық жүргізуші субъектінің атауы
(csdo:‌Business‌Entity‌Name)
шаруашылық жүргізуші субъектінің толық атауы немесе шаруашылық қызметті жүргізетін жеке тұлғаның тегі, аты и әкесінің аты
M.SDE.00187
csdo:‌Name300‌Type (M.SDT.00056)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 300
0..1
2.5.3. Шаруашылық жүргізуші субъектінің қысқаша атауы
(csdo:‌Business‌Entity‌Brief‌Name)
шаруашылық жүргізуші субъектінің қысқаша атауы немесе шаруашылық қызметті жүргізетін жеке тұлғаның тегі, аты и әкесінің аты
M.SDE.00188
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..1
2.5.4. Ұйымдық-құқықтық нысанның коды
(csdo:‌Business‌Entity‌Type‌Code)
шаруашылық жүргізуші субъект тіркелген ұйымдық-құқықтық нысанның кодпен белгіленуі
M.SDE.00023
csdo:‌Unified‌Code20‌Type (M.SDT.00140)
Кодтың анықтамалыққа (сыныптауышқа) сәйкес мәні, ол "Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" атрибутымен айқындалады
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
0..1
а) анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(codeListId атрибуты)
анықтамалықтың (сыныптауыштың) белгіленуі, оған сәйкес код көрсетіледі
-
csdo:‌Reference‌Data‌Id‌Type (M.SDT.00091)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
1

2.4.7. Контактный реквизит
(hccdo: Communication V2 Details)
контактный реквизит с указанием способа, идентификатора средства (канала) связи или причины отсутствия сведений о идентификаторе средстве (канале) связи
M.HC.CDE.01128
hccdo: Communication Details V2 Type (M.HC.CDT.01128)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..*
*.1. Код вида связи
(csdo: Communication Channel Code)
кодовое обозначение вида средства (канала) связи (телефон, факс, электронная почта и др.)
M.SDE.00014
csdo: Communication Channel Code V2 Type (M.SDT.00163)
Значение кода в соответствии со справочником видов связи.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
*.2. Наименование вида связи
(csdo: Communication Channel Name)
наименование вида средства (канала) связи (телефон, факс, электронная почта и др.)
M.SDE.00093
csdo: Name120 Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
*.3. Идентификатор канала связи
(csdo: Communication Channel Id)
последовательность символов, идентифицирующая канал связи (указание номера телефона, факса, адреса электронной почты и др.)
M.SDE.00015
csdo: Communication Channel Id Type (M.SDT.00015)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 1000
0..*
*.4. Код причины отсутствия сведений
(hcsdo: Null Flavor Code)
кодовое обозначение причины отсутствия сведений
M.HC.SDE.02001
csdo: Code10 Type (M.SDT.00179)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 10
0..1
2.4.8. Сведения о виде квалификации первичного источника, предоставившего информацию о нежелательной реакции
(hccdo: Primary Source Kind Details)
сведения о виде квалификации первичного источника, предоставившего информацию о нежелательной реакции
M.HC.CDE.01101
hccdo: Primary Source Kind Details Type (M.HC.CDT.01101)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..1
*.1. Код вида квалификации первичного источника, предоставившего информацию о нежелательной реакции
(hcsdo: Primary Source Kind Code)
кодовое обозначение вида квалификации первичного источника, предоставившего информацию о нежелательной реакции
M.HC.SDE.00315
csdo:‌Code2‌Type (M.SDT.00170)
Нормализованная строка символов.
Длина: 2
0..1
*.2. Наименование вида квалификации первичного источника, предоставившего информацию о нежелательной реакции
(hcsdo: Primary Source Kind Name)
наименование вида квалификации первичного источника, предоставившего информацию о нежелательной реакции
M.HC.SDE.00378
csdo: Name500 Type (M.SDT.00134)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 500
0..1
*.3. Код причины отсутствия сведений
(hcsdo: Null Flavor Code)
кодовое обозначение причины отсутствия сведений
M.HC.SDE.02001
csdo: Code10 Type (M.SDT.00179)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 10
0..1
2.4.9. Признак первичного источника, предоставившего информацию о нежелательной реакции
(hcsdo: Primary Source Indicator)
признак, обозначающий что источник, предоставивший информацию о нежелательной реакции является первичным:
1 – источник, предоставивший информацию является первичным;
0 – источник, предоставивший информацию не является первичным
M.HC.SDE.01102
bdt: Indicator Type (M.BDT.00013)
Одно из двух значений: "true" (истина) или "false" (ложь)
0..1
2.5. Сведения об отправителе сообщения о нежелательной реакции
(hccdo: Sender Details)
сведения об отправителе сообщения о нежелательной реакции
M.HC.CDE.00025
hccdo: Correspondent Details Type (M.HC.CDT.00022)
Определяется областями значений вложенных элементов
1
2.5.1. Код страны
(csdo: Unified Country Code)
кодовое обозначение страны регистрации хозяйствующего субъекта
M.SDE.00162
csdo: Unified Country Code Type (M.SDT.00112)
Значение двухбуквенного кода страны в соответствии со справочником (классификатором), идентификатор которого определен в атрибуте "Идентификатор справочника (классификатора)".
Шаблон: [A-Z]{2}
0..1
а) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code List Id)
обозначение справочника (классификатора), в соответствии с которым указан код
csdo: Reference Data Id Type (M.SDT.00091)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1
2.5.2. Наименование хозяйствующего субъекта
(csdo: Business Entity Name)
полное наименование хозяйствующего субъекта или фамилия, имя и отчество физического лица, ведущего хозяйственную деятельность
M.SDE.00187
csdo: Name300 Type (M.SDT.00056)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 300
0..1
2.5.3. Краткое наименование хозяйствующего субъекта
(csdo: Business Entity Brief Name)
сокращенное наименование хозяйствующего субъекта или фамилия, имя и отчество физического лица, ведущего хозяйственную деятельность
M.SDE.00188
csdo: Name120 Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
2.5.4. Код организационно-правовой формы
(csdo: Business Entity Type Code)
кодовое обозначение организационно-правовой формы, в которой зарегистрирован хозяйствующий субъект
M.SDE.00023
csdo: Unified Code20 Type (M.SDT.00140)
Значение кода в соответствии со справочником (классификатором), идентификатор которого определен в атрибуте "Идентификатор справочника (классификатора)".
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
а) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code Lis ‌Id)
обозначение справочника (классификатора), в соответствии с которым указан код
csdo: Reference Data Id Type (M.SDT.00091)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1

2.5.5.  Ұйымдық-құқықтық нысанның атауы
(csdo:‌Business‌Entity‌Type‌Name)
шаруашылық жүргізуші субъект тіркелген ұйымдық-құқықтық нысанның атауы
M.SDE.00090
csdo:‌Name300‌Type (M.SDT.00056)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 300
0..1
2.5.6. Шаруашылық жүргізуші субъектіні сәйкестендіргіш
(csdo:‌Business‌Entity‌Id)
тізілім (тіркелім) бойынша мемлекеттік тіркеу кезінде берілген жазба нөмірі (коды)
M.SDE.00189
csdo:‌Business‌Entity‌Id‌Type (M.SDT.00157)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
0..1
а) сәйкестенгізу әдісі
(атрибут kind‌Id)
шаруашылық жүргізуші субъектілерді сәйкестендіру әдісі
-
csdo:‌Business‌Entity‌Id‌Kind‌Id‌Type (M.SDT.00158)
Шаруашылық жүргізуші субъектілерді сәйкестендіру әдістері анықтамалығынан сәйкестендіру мәні
1
2.5.7. Бірегей кедендік сәйкестендіру нөмірі (csdo:UniqueCustomsNumberId)
кедендік бақылау мақсаттарына арналған шаруашылық жүргізуші субъектінің бірегей сәйкестендіру нөмірі
M.SDE.00135
csdo:‌Unique‌Customs‌Number‌Id‌Type (M.SDT.00089)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 17
0..1
2.5.8. Салық төлеушінңі сәйкестендіргіші (csdo:TaxpayerId)
салық төлеуші тіркелген елдің салық төлеушілер тізіліміндегі шаруашылық жүргізуші субъектінің сәйкестендіргіші
M.SDE.00025
csdo:‌Taxpayer‌Id‌Type (M.SDT.00025)
Салық төлеушіні тіркеген елде қабылданған қағидаларға сәйкес сәйкестендіргіштің мәні.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
0..1
2.5.9. Есепке қою себебінің коды (csdo:TaxRegistrationReasonCode)
шаруашылық жүргізуші субъектіні Ресей Федерациясында салықтық есепке қою себебін сәйкестендіретін код
M.SDE.00030
csdo:‌Tax‌Registration‌Reason‌Code‌Type (M.SDT.00030)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Шаблон: \d{9}
0..1
2.5.10. Мекенжай (ccdo:SubjectAddressDetails)
шаруашылық жүргізуші субъектінің мекенжайы
M.CDE.00058
ccdo:‌Subject‌Address‌Details‌Type (M.CDT.00064)
Қамтылған элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
0..*
*.1. Мекенжай түрінің коды
(csdo:‌Address‌Kind‌Code)
мекенжай түрінің кодпен белгіленуі
M.SDE.00192
csdo:‌Address‌Kind‌Code‌Type (M.SDT.00162)
Мекенжай түрінің сыныптауышына сәйкес кодтың мәні.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
0..1
*.2. Елдің коды
(csdo:‌Unified‌Country‌Code)
елдің кодпен белгіленуі
M.SDE.00162
csdo:‌Unified‌Country‌Code‌Type (M.SDT.00112)
"Анықтамалықтың (сыныптауышты) сәйкестендіргіші" атрибутымен айқындалған әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес екі әріпті кодтың мәні.
Шаблон: [A-Z]{2}
0..1
а) анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(codeListId атрибуты)
анықтамалықтың (сыныптауыштың) белгіленуі, оған сәйкес код көрсетіледі
-
csdo:‌Reference‌Data‌Id‌Type (M.SDT.00091)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
1
*.3. Аумақ коды
(csdo:‌Territory‌Code)
әкімшілік-аумақтық бөлініс бірлігінің коды
M.SDE.00031
csdo:‌Territory‌Code‌Type (M.SDT.00031)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 17
0..1
*.4. Өңір
(csdo:‌Region‌Name)
бірінші деңгейдегі әкімшілік-аумақтық бөлініс бірлігінің атауы
M.SDE.00007
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..1
*.5. Аудан
(csdo:‌District‌Name)
екінші деңгейдегі әкімшілік-аумақтық бөлініс бірлігінің атауы
M.SDE.00008
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..1
*.6. Қала
(csdo:‌City‌Name)
қала атауы
M.SDE.00009
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..1
*.7. Елді мекен
(csdo:‌Settlement‌Name)
елді мекен атауы
M.SDE.00057
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..1
*.8. Көше
(csdo:‌Street‌Name)
қала инфрақұрылымының көше-жол желесі элементінің атауы
M.SDE.00010
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..1
*.9. Үйдің нөмірі (csdo:BuildingNumberId)
үйдің, корпустың, құрылыстың белгіленуі
M.SDE.00011

2.5.5. Наименование организационно-правовой формы
(csdo: Business Entity Type Name)
наименование организационно-правовой формы, в которой зарегистрирован хозяйствующий субъект
M.SDE.00090
csdo: Name300 Type (M.SDT.00056)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 300
0..1
2.5.6. Идентификатор хозяйствующего субъекта
(csdo: Business Entity Id)
номер (код) записи по реестру (регистру), присвоенный при государственной регистрации
M.SDE.00189
csdo: Business Entity Id Type (M.SDT.00157)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
а) метод идентификации
(атрибут kind Id)
метод идентификации хозяйствующих субъектов
csdo: Business Entity Id Kind Id Type (M.SDT.00158)
Значение идентификатора из справочника методов идентификации хозяйствующих субъектов
1
2.5.7. Уникальный идентификационный таможенный номер
(csdo: Unique Customs Number Id)
уникальный идентификационный номер хозяйствующего субъекта, предназначенный для целей таможенного контроля
M.SDE.00135
csdo: Unique Customs Number Id Type (M.SDT.00089)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 17
0..1
2.5.8. Идентификатор налогоплательщика
(csdo: Taxpayer Id)
идентификатор хозяйствующего субъекта в реестре налогоплательщиков страны регистрации налогоплательщика
M.SDE.00025
csdo: Taxpayer Id Type (M.SDT.00025)
Значение идентификатора в соответствии с правилами, принятыми в стране регистрации налогоплательщика.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
2.5.9. Код причины постановки на учет
(csdo: Tax Registration Reason Code)
код, идентифицирующий причину постановки хозяйствующего субъекта на налоговый учет в Российской Федерации
M.SDE.00030
csdo: Tax Registration Reason Code Type (M.SDT.00030)
Нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{9}
0..1
2.5.10. Адрес
(ccdo: Subject Address Details)
адрес хозяйствующего субъекта
M.CDE.00058
ccdo: Subject Address Details Type (M.CDT.00064)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..*
*.1. Код вида адреса
(csdo: Address Kind Code)
кодовое обозначение вида адреса
M.SDE.00192
csdo: Address Kind Code Type (M.SDT.00162)
Значение кода в соответствии со справочником видов адресов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
*.2. Код страны
(csdo: Unified Country Code)
кодовое обозначение страны
M.SDE.00162
csdo: Unified Country Code Type (M.SDT.00112)
Значение двухбуквенного кода страны в соответствии со справочником (классификатором), идентификатор которого определен в атрибуте "Идентификатор справочника (классификатора)".
Шаблон: [A-Z]{2}
0..1
а) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code List Id)
обозначение справочника (классификатора), в соответствии с которым указан код
csdo: Reference Data Id Type (M.SDT.00091)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1
*.3. Код территории
(csdo: Territory Code)
код единицы административно-территориального деления
M.SDE.00031
csdo: Territory Code Type (M.SDT.00031)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 17
0..1
*.4. Регион
(csdo: Region Name)
наименование единицы административно-территориального деления первого уровня
M.SDE.00007
csdo: Name120 Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
*.5. Район
(csdo: District Name)
наименование единицы административно-территориального деления второго уровня
M.SDE.00008
csdo: Name120 Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
*.6. Город
(csdo: City Name)
наименование города
M.SDE.00009
csdo: Name120 Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
*.7. Населенный пункт
(csdo: Settlement Name)
наименование населенного пункта
M.SDE.00057
csdo: Name120 Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
*.8. Улица
(csdo: Street Name)
наименование элемента улично-дорожной сети городской инфраструктуры
M.SDE.00010
csdo: Name120 Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
*.9. Номер дома
(csdo: Building Number Id)
обозначение дома, корпуса, строения
M.SDE.00011

csdo:‌Id50‌Type (M.SDT.00093)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 50
0..1
*.10. Үй-жайдың нөмірі (csdo:RoomNumberId)
кеңсенің немесе пәтердің белгіленуі
M.SDE.00012
csdo:‌Id20‌Type (M.SDT.00092)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
0..1
*.11. Пошталық индекс (csdo:PostCode)
пошта байланысы кәсіпорнының пошталық индексі
M.SDE.00006
csdo:‌Post‌Code‌Type (M.SDT.00006)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Шаблон: [A-Z0-9][A-Z0-9 -]{1,8}[A-Z0-9]
0..1
*.12. Абоненттік жәшіктің нөмірі (csdo:PostOfficeBoxId)
пошта байланысы кәсіпорнындағы абоненттік жәшіктің нөмірі
M.SDE.00013
csdo:‌Id20‌Type (M.SDT.00092)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
0..1
2.5.11. Байланыс деректемелері
(ccdo:‌Communication‌Details)
шаруашылық жүргізуші субъектінің байланыс деректемелері
M.CDE.00003
ccdo:‌Communication‌Details‌Type (M.CDT.00003)
Қамтылған элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
0..*
*.1. Байланыс түрінің коды (csdo:CommunicationChannel Code)
байланыс құралы (арнасы) түрінің (телефон, факс, электрондық пошта және басқа) Кодпен белгіленуі
M.SDE.00014
csdo:‌Communication‌Channel‌Code‌V2‌Type (M.SDT.00163)
Байланыс түрлерінің сыныптауышына сәйкес кодтың мәні.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 20
0..1
*.2. Байланыс түрінің атауы (csdo:CommunicationChannel Name)
байланыс құралы (арнасы) түрінің (телефон, факс, электрондық пошта және басқа) атауы
M.SDE.00093
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..1
*.3. Байланыс арнасының сәйкестендіргіші
(csdo:CommunicationChannel Id)
байланыс арнасын сәйкестендіретін символдардың дәйектілігі (телефон, факс нөмірін, электрондық поштаның мекенжайын және т.б. көрсету)
M.SDE.00015
csdo:‌Communication‌Channel‌Id‌Type (M.SDT.00015)
Символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 1000
1..*
2.5.12. Жағымсыз әсер туралы хабарлама корреспонденті типінің коды
(hcsdo:‌Correspondent‌Code)
дәрілік препараттың жағымсыз әсер туралы хабарлама корреспонденті типінің кодпен белгіленуі
M.HC.SDE.00106
hcsdo:‌Correspondent‌Code‌Type (M.HC.SDT.00019)
Ықтимал мәндер:
01 - фармацевтік компания;
02 – мүше мемлекеттің уәкілетті орган;
03 - денсаулық сақтау саласындағы маман;
04 - фармакологиялық қадағалаудың өңіраралық орталығы;
05 - ДДҰ-ның өңірлік ынтымақтастық орталығы
0..1
2.5.13. ТАӘ
(ccdo:‌Full‌Name‌Details)
жағымсыз әсер туралы хабарламаны жолдау (алу) үшін жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты
M.CDE.00029
ccdo:‌Full‌Name‌Details‌Type (M.CDT.00016)
Қамтылған элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
0..1
*.1. Аты
(csdo:‌First‌Name)
жеке тұлғаның аты
M.SDE.00109
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..1
*.2. Әкесінің аты
(csdo:‌Middle‌Name)
жеке тұлғаның әкесінің аты (екінші немесе орташа аты)
M.SDE.00111
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..1
*.3. Тегі
(csdo:‌Last‌Name)
жеке тұлғаның тегі
M.SDE.00110
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..1

csdo: Id50 Type (M.SDT.00093)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
0..1
*.10. Номер помещения
(csdo: Room Number Id)
обозначение офиса или квартиры
M.SDE.00012
csdo: Id20 Type (M.SDT.00092)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
*.11. Почтовый индекс
(csdo: Post Code)
почтовый индекс предприятия почтовой связи
M.SDE.00006
csdo: Post Code Type (M.SDT.00006)
Нормализованная строка символов.
Шаблон: [A-Z0-9][A-Z0-9 -]{1,8}[A-Z0-9]
0..1
*.12. Номер абонентского ящика
(csdo: Post Office Box Id)
номер абонентского ящика на предприятии почтовой связи
M.SDE.00013
csdo: Id20 Type (M.SDT.00092)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
2.5.11. Контактный реквизит
(ccdo: Communication Details)
контактный реквизит хозяйствующего субъекта
M.CDE.00003
ccdo: Communication Details Type (M.CDT.00003)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..*
*.1. Код вида связи
(csdo: Communication Channel Code)
кодовое обозначение вида средства (канала) связи (телефон, факс, электронная почта и др.)
M.SDE.00014
csdo: Communication Channel Code V2 Type (M.SDT.00163)
Значение кода в соответствии со справочником видов связи.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
*.2. Наименование вида связи
(csdo: Communication Channel Name)
наименование вида средства (канала) связи (телефон, факс, электронная почта и др.)
M.SDE.00093
csdo: Name120 Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
*.3. Идентификатор канала связи
(csdo: Communication Channel Id)
последовательность символов, идентифицирующая канал связи (указание номера телефона, факса, адреса электронной почты и др.)
M.SDE.00015
csdo: Communication Channel Id Type (M.SDT.00015)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 1000
1..*
2.5.12. Наименование подразделения
(hcsdo: Department Name)
наименование подразделения организации отправителя сообщения о нежелательной реакции
M.HC.SDE.01014
csdo: Name500 Type (M.SDT.00134)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 500
0..1
2.5.13. Код типа корреспондента сообщения о нежелательной реакции
(hcsdo: Correspondent Code)
кодовое обозначение типа корреспондента сообщения о нежелательной реакции на лекарственный препарат
M.HC.SDE.00106
csdo: Code2 Type (M.SDT.00170)
Нормализованная строка символов.
Длина: 2
1
2.5.14. ФИО
(ccdo: Full Name Details)
фамилия, имя, отчество лица, ответственного за направление (получения) сообщения о нежелательной реакции
M.CDE.00029
ccdo: Full Name Details Type (M.CDT.00016)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..1
*.1. Имя
(csdo: First Name)
имя физического лица
M.SDE.00109
csdo: Name120 Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
*.2. Отчество
(csdo: Middle Name)
отчество (второе или среднее имя) физического лица
M.SDE.00111
csdo: Name120 Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
*.3. Фамилия
(csdo: Last Name)
фамилия физического лица
M.SDE.00110
csdo: Name120 Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1

csdo:‌Number2‌Type (M.SDT.00096)
Есептеудің ондық жүйесіндегі сан.
Ең көп цифрлар саны: 2.
Ең көп бөлшек цифрлар саны: 0
0..1
г) доза (концентрация) шамасы типінің коды
( SubstanceMeasureTypeCode атрибут)
доза (концентрация) шамасы типінің кодпен белгіленуі
-
hcsdo:‌Code2‌Type (M.HC.SDT.00488)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 2
0..1
*.16. Ескерту
(csdo:‌Note‌Text)
дәрілік препараттың дозасы туралы қосымша ақпарат
M.SDE.00076
csdo:‌Text4000‌Type (M.SDT.00088)
Символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 4000
0..1
*.17. Дәрілік препаратты енгізу жолы түрінің коды
(hcsdo:‌Intended‌Site‌Code)
дәрілік препаратты пациенттің ата-анасының организміне енгізу жолы түрінің коды
M.HC.SDE.00344
hcsdo:‌Intended‌Site‌Code‌Type (M.HC.SDT.00448)
"Дәрілік препаратты организмге енгізу жолдарының сыныптауышы" сыныптауышындағы кодтың мәні.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 10
0..1
*.18.  Дәрілік препаратты енгізу жолы түрінің атауы
(hcsdo:‌Intended‌Site‌Name)
дәрілік препаратты пациенттің ата-анасының организміне енгізу жолы түрінің атауы
M.HC.SDE.00345
csdo:‌Name250‌Type (M.SDT.00068)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 250
0..1
*.19. Гестациялық жасы
(hcsdo:‌Gestation‌Period‌Duration)
Әсер пайда болған кездегі гестациялық жасы
M.HC.SDE.00163
bdt:‌Duration‌Type (M.BDT.00021)
ИСО 8601-2001 МемСТ сәйкес уақыт ұзақтығының белгіленуі
0..1
*.20. Қолдануға арналған нұсқамалар
(hcsdo:‌Indication‌Text)
дәрілік препаратты қолдануға арналған нұсқамалар сипаттамасы
M.HC.SDE.00079
csdo:‌Text4000‌Type (M.SDT.00088)
Символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 4000
0..1
*.21. Бастапқы күн
(csdo:‌Start‌Date)
дәрілік препаратты қабылдап бастаған күн
M.SDE.00073
bdt:‌Date‌Type (M.BDT.00005)
ИСО 8601–2001 МемСТ сәйкес күнді белгілеу
0..1
*.22. Дәрілік препаратты қабылдап бастаған кездің және жағымсыз әсер басталуының арасындағы аралық уақыт
(hcsdo:‌Drug‌Administration‌Start‌Reaction‌Duration)
дәрілік препаратты қабылдап бастаған кездің және жағымсыз әсер басталуының арасындағы аралық уақыт
M.HC.SDE.00300
bdt:‌Duration‌Type (M.BDT.00021)
ИСО 8601-2001 МемСТ сәйкес уақыт ұзақтығының белгіленуі
0..1
*.23. Дәрілік препаратты қабылдап болған кездің және жағымсыз әсер басталуының арасындағы аралық уақыт
(hcsdo:‌Last‌Drug‌Administration‌Duration)
дәрілік препаратты қабылдап болған кездің және жағымсыз әсер басталуының арасындағы аралық уақыт
M.HC.SDE.00323
bdt:‌Duration‌Type (M.BDT.00021)
ИСО 8601-2001 МемСТ сәйкес уақыт ұзақтығының белгіленуі
0..1
*.24. Соңғы күн
(csdo:‌End‌Date)
дәрілік препаратты қабылдап болған күн
M.SDE.00074
bdt:‌Date‌Type (M.BDT.00005)
ИСО 8601–2001 МемСТ сәйкес күнді белгілеу
0..1
*.25. Дәрілік препаратты қабылдап бастаған күн мен жағымсыз әсер басталған күн арасындағы аралық уақыт
(hcsdo:‌Drug‌Administration‌Duration)
дәрілік препаратты қабылдап бастаған күн мен жағымсыз әсер басталған күн арасындағы аралық уақыт
M.HC.SDE.00301
bdt:‌Duration‌Type (M.BDT.00021)
ИСО 8601-2001 МемСТ сәйкес уақыт ұзақтығының белгіленуі
0..1
*.26. Дәрілік препаратты қабылдау ұзақтығы
(hcsdo:CourseTreatmentDuration)
дәрілік препаратты қабылдау ұзақтығы
M.HC.SDE.00294
bdt:‌Duration‌Type (M.BDT.00021)
ИСО 8601-2001 МемСТ сәйкес уақыт ұзақтығының белгіленуі
0..1
*.27. Жағымсыз әсердің туындауы нәтижесінде дәрілік препаратқа қатысты қолданылған іс-қимыл коды
(hcsdo:ActionTakenDrugCode)
Жағымсыз әсердің туындауы нәтижесінде дәрілік препаратқа қатысты қолданылған іс-қимылдың кодпен белгіленуі
M.HC.SDE.00302
hcsdo:‌Action‌Taken‌Drug‌Code‌Type (M.HC.SDT.00241)
Ықтимал мәндер :
01 - дәрілік препаратты қолдану тоқтатылды;
02 - доза азайтылды;
03 - доза көбейтілді;
04 - доза өзгертілген жоқ;
05 - белгісіз;
06 – белгіленген жоқ
0..1
*.28. Дәрілік препаратты қайталап тағайындау белгісінің коды
(hcsdo:‌Effect‌Rechallenge‌Code)
Дәрілік препаратты қайталап тағайындау белгісінің кодпен белгіленуі
M.HC.SDE.00310
hcsdo:‌Effect‌Rechallenge‌Code‌Type (M.HC.SDT.00083)
Ықтимал мәндер:
01 - иә;
02 - жоқ;
03 - белгісіз
0..1
*.29.  Дәрілік препаратты қайталап тағайындағаннан кейін жағымсыз әсердің қайталануы туралы мәліметтер
(hccdo:‌Effect‌Rechallenge‌Details)
дәрілік препаратты қайталап тағайындағаннан кейін жағымсыз әсердің қайталануы туралы мәліметтер
M.HC.CDE.00102
hccdo:‌Effect‌Rechallenge‌Details‌Type (M.HC.CDT.00089)
Қамтылған элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
0..*
*.29.1. Жағымсыз әсердің төменгі деңгейі терминінің коды
(hcsdo:‌Event‌Lowest‌Level‌Term‌Code)
дәрілік препараттың жағымсыз әсерінің төменгі деңгейі терминінің кодпен белгіленуі
M.HC.SDE.00087
hcsdo:‌Event‌Preffered‌Term‌Code‌Type (M.HC.SDT.00043)
Кодтың "Сырқаттардың халықаралық сыныптамасы" сыныптауышынан мәні.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 10
0..1
*.29.2. Жағымсыз әсердің төменгі деңгейі терминінің атауы
(hcsdo:‌Event‌Lowest‌Level‌Term‌Name)
дәрілік препараттың жағымсыз әсерінің төменгі деңгейі терминінің атауы
M.HC.SDE.00298
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..1
*.30. Дәрілік препаратты қабылдау мен жағымсыз әсер арасындағы себеп-салдарлық байланысты бағалау туралы мәліметтер
(hccdo:‌Relatedness‌Drug‌Reaction‌Details)
дәрілік препаратты қабылдау мен жағымсыз әсер арасындағы себеп-салдарлық байланысты бағалау туралы мәліметтер
M.HC.CDE.00104
hccdo:‌Relatedness‌Drug‌Reaction‌Details‌Type (M.HC.CDT.00091)
Қамтылған элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
0..*
*.30.1. Жағымсыз әсердің төменгі деңгейі терминінің коды
(hcsdo:‌Event‌Lowest‌Level‌Term‌Code)
дәрілік препараттың жағымсыз әсерінің төменгі деңгейі терминінің кодпен белгіленуі
M.HC.SDE.00087
hcsdo:‌Event‌Preffered‌Term‌Code‌Type (M.HC.SDT.00043)
Кодтың "Сырқаттардың халықаралық сыныптамасы" сыныптауышынан мәні.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 10
0..1
*.30.2. Жағымсыз әсердің төменгі деңгейі терминінің атауы
(hcsdo:‌Event‌Lowest‌Level‌Term‌Name)
дәрілік препараттың жағымсыз әсерінің төменгі деңгейі терминінің атауы
M.HC.SDE.00298
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..1
*.30.3. Дәрілік препаратты қабылдау мен жағымсыз әсер арасындағы себеп-салдарлық байланысты бағалау көзі
(hcsdo:‌Source‌Assessment‌Text)
дәрілік препаратты қабылдау мен жағымсыз әсер арасындағы себеп-салдарлық байланысты бағалау көзі
M.HC.SDE.00313
csdo:‌Text4000‌Type (M.SDT.00088)
Символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 4000
1
*.30.4. Дәрілік препаратты қабылдау мен жағымсыз әсер арасындағы себеп-салдарлық байланысты бағалау әдісі
(hcsdo:‌Method‌Assessment‌Text)
дәрілік препаратты қабылдау мен жағымсыз әсер арасындағы себеп-салдарлық байланысты бағалау әдісі
M.HC.SDE.00314
csdo:‌Text4000‌Type (M.SDT.00088)
Символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 4000
1
*.30.5. Ескерту
(csdo:‌Note‌Text)
өзара байланыс санатын қоса алғанда, себеп-салдарлық байланысқа жүргізілген талдау
M.SDE.00076
csdo:‌Text4000‌Type (M.SDT.00088)
Символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 4000
1
*.31. Дәрілік препарат туралы қосымша ақпарат
(hcsdo:‌Addition‌Information‌Drug‌Text)
дәрілік препарат туралы қосымша ақпарат
M.HC.SDE.00564
csdo:‌Text4000‌Type (M.SDT.00088)
Символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 4000
0..1
2.7.16. Дәрілік препараттың жағымсыз әсері туралы хабарламаның қосымша сипаттамасы туралы мәліметтер
(hccdo:‌Narrative‌Case‌Sum‌Information‌Details)
дәрілік препараттың жағымсыз әсері туралы хабарламаның қосымша сипаттамасы туралы мәліметтер
M.HC.CDE.00019
hccdo:‌Narrative‌Case‌Sum‌Information‌Details‌Type (M.HC.CDT.00016)
Қамтылған элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
0..1
*.1. Жағдайдың сипаттамасы (hcsdo:‌Description‌Case‌Text)
жонелтуші жасаған зертханалық және басқа да зерттеулердің деректерін қоса алғанда, күдік келтіретін жағымсыз әсердің сипаттамасы
M.HC.SDE.00076
csdo:‌Text4000‌Type (M.SDT.00088)
Символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 4000
0..1
*.2. Жағымсыз әсер туралы хабарламаға бастапқы жөнелтуші берген түсініктеме
(hcsdo:‌Reporter‌Comment‌Text)
дәрілік препараттың диагнозға жағымсыз әсері туралы хабарламаға, себеп-салдарлық байланысқа немесе басқа да проблемаларға бастапқы жөнелтуші берген түсініктеме
M.HC.SDE.00325
csdo:‌Text4000‌Type (M.SDT.00088)
Символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 4000
0..1
*.3. Жағымсыз әсердің төменгі деңгейі терминінің коды
(hcsdo:‌Event‌Lowest‌Level‌Term‌Code)
жөнелтуші көрсеткен диагноздың/синдромның кодпен белгіленуі және (немесе) жағымсыз әсердің қосымша сыныптамасы
M.HC.SDE.00087
hcsdo:‌Event‌Preffered‌Term‌Code‌Type (M.HC.SDT.00043)
Кодтың "Сырқаттардың халықаралық сыныптамасы" сыныптауышынан мәні .
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 10
0..1
*.4. Жағымсыз әсердің төменгі деңгейі терминінің атауы
(hcsdo:‌Event‌Lowest‌Level‌Term‌Name)
жөнелтуші көрсеткен диагноздың/синдромның атауы және (немесе) жағымсыз әсердің қосымша сыныптамасы
M.HC.SDE.00298
csdo:‌Name120‌Type (M.SDT.00055)
Жолдың (#xA) және табуляцияның (#x9) алшақтық символдарын қамтымайтын символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 120
0..1
*.5.  Жағымсыз әсер туралы хабарламаға жөнелтуші берген түсініктемелер
(hcsdo:‌Sender‌Comment‌Text)
дәрілік препараттың диагнозға жағымсыз әсері туралы хабарламаға, себеп-салдарлық байланысқа немесе басқа да проблемаларға жөнелтуші берген түсініктемелер
M.HC.SDE.00074
csdo:‌Text4000‌Type (M.SDT.00088)
Символдар жолы.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 4000
0..1
2.8. PDF форматындағы құжат
(hcsdo:‌Pdf‌Binary‌Text)
дәрілік препараттың жағымсыз әсері туралы PDF форматындағы хабарлама
M.HC.SDE.00326
csdo:‌Binary‌Text‌Type (M.SDT.00143)
Қосарлы октеттердің (байттардың) түпкі дәйектілігі
0..1
а)  Деректер форматының коды
(media‌Type‌Code атрибут)
деректер форматының кодпен белгіленуі
-
csdo:‌Media‌Type‌Code‌Type (M.SDT.00147)
Кодтың RFC 2046 спецификациясына сәйкес мәні.
Ең аз ұзындығы: 1.
Ең көп ұзындығы: 255
0..1
2.9. Жалпы ресурс жазбасының технологиялық сипаттамалары
(ccdo:‌Resource‌Item‌Status‌Details)
жалпы ресурс жазбалары туралы технологиялық мәліметтердің жиынтығы
M.CDE.00032
ccdo:‌Resource‌Item‌Status‌Details‌Type (M.CDT.00033)
Қамтылған элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
1
2.9.1. Іс-қимыл кезеңі
(ccdo:‌Validity‌Period‌Details)
жалпы ресурс (тізілім, тізбе, дерекқор) жазбасы іс-қимылының кезеңі
M.CDE.00033
ccdo:‌Period‌Details‌Type (M.CDT.00026)
Қамтылған элементтер мәндерінің салаларымен анықталады
0..1
*.1. Бастапқы күні мен уақыты
(csdo:‌Start‌Date‌Time)
бастапқы күні мен уақыты
M.SDE.00133
bdt:‌Date‌Time‌Type (M.BDT.00006)
ИСО 8601-2001 МемСт сәйкес күн мен уақытты белгілеу
0..1
*.2. Соңғы күні мен уақыты
(csdo:‌End‌Date‌Time)
соңғы күні мен уақыты
M.SDE.00134
bdt:‌Date‌Time‌Type (M.BDT.00006)
ИСО 8601-2001 МемСт сәйкес күн мен уақытты белгілеу
0..1
2.9.2. Жаңару күні мен уақыты
(csdo:‌Update‌Date‌Time)
жалпы ресурс (тізілім, тізбе, дерекқор) жазбасының жаңару күні мен уақыты
M.SDE.00079
bdt:‌Date‌Time‌Type (M.BDT.00006)
ИСО 8601-2001 МемСт сәйкес күн мен уақытты белгілеу
0..1
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2016 жылғы 25 қазандағы
№ 125 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
"Дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсері (әрекеті) жөніндегі деректердің дәрілік заттардың тиімсіздігі туралы хабарламаны қамтитын бірыңғай ақпараттық базасын қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесіне қосылу ТӘРТІБІ
I. Жалпы ережелер

csdo: Number2 Type (M.SDT.00096)
Число в десятичной системе счисления.
Макс. кол-во цифр: 2.
Макс. кол-во дроб. цифр: 0
0..1
д) код типа величины дозировки (концентрации)
(атрибут Substance Measure Type Code)
кодовое обозначение типа величины дозировки (концентрации)
csdo: Code2 Type (M.SDT.00170)
Нормализованная строка символов.
Длина: 2
0..1
2.11.13. Гестационный возраст
(hcsdo: Gestation Period Duration)
гестационный возраст на момент начала применения лекарственного препарата
M.HC.SDE.00163
bdt: Duration Type (M.BDT.00021)
Обозначение продолжительности времени в соответствии с ISO 8601
0..1
2.11.14. Сведения о показаниях к применению
(hccdo: Indication Details)
сведения о показаниях к применению лекарственного препарата
M.HC.CDE.01021
hccdo: Indication Details Type (M.HC.CDT.01018)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..*
*.1. Сведения об описании показаний к применению
(hccdo: Indication Text Details)
описание показаний к применению или указание причины отсутствия сведений
M.HC.CDE.01121
hccdo: Indication Text Details Type (M.HC.CDT.01121)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..1
*.1.1. Описание показаний к применению
(hcsdo: Indication Text)
описание показания к применению
M.HC.SDE.00079
csdo: Text4000 Type (M.SDT.00088)
Строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 4000
0..1
*.1.2. Код причины отсутствия сведений
(hcsdo: Null Flavor Code)
кодовое обозначение причины отсутствия сведений
M.HC.SDE.02001
csdo: Code10 Type (M.SDT.00179)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 10
0..1
*.2. Код показания к применению лекарственного средства
(hcsdo: Medicinal Product Indication Code)
кодовое обозначение показания к применению лекарственного средства
M.HC.SDE.01011
hcsdo: Event Preffered Term Code Type (M.HC.SDT.00043)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 10
1
а) номер версии медицинского словаря для регуляторной деятельности
(атрибут med DRAVersion Id)
номер версии медицинского словаря для регуляторной деятельности
hcsdo: Med DRAVersion Id Type (M.HC.SDT.01006)
Нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{2}\.\d{1}
1
2.11.15. Код вида действия, предпринятого в отношении лекарственного препарата в результате возникновения нежелательной реакции
(hcsdo: Action Taken Drug Code)
кодовое обозначение вида действия, предпринятого в отношении лекарственного препарата в результате возникновения нежелательной реакции
M.HC.SDE.00302
csdo: Code2 Type (M.SDT.00170)
Нормализованная строка символов.
Длина: 2
0..1
2.11.16. Сведения о взаимосвязи между приемом лекарственного препарата и нежелательной реакцией
(hccdo: Drug Reaction Details)
сведения о взаимосвязи между приемом лекарственного препарата и нежелательной реакцией
M.HC.CDE.01025
hccdo: Drug Reaction Details Type (M.HC.CDT.01010)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..*
*.1. Код термина нижнего уровня нежелательной реакции
(hcsdo: Event Lowest Level Term Code)
кодовое обозначение термина нижнего уровня нежелательной реакции на лекарственный препарат
M.HC.SDE.00087
hcsdo: Event Preffered Term Code Type (M.HC.SDT.00043)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 10
0..1
а) номер версии медицинского словаря для регуляторной деятельности
(атрибут med DRAVersion Id)
номер версии медицинского словаря для регуляторной деятельности
hcsdo: Med DRAVersion Id Type (M.HC.SDT.01006)
Нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{2}\.\d{1}
1
*.2. Сведения об оценке причинно-следственной связи между приемом лекарственного препарата и нежелательной реакцией
(hccdo: Relatedness Drug Reaction Details)
сведения об оценке причинно-следственной связи между приемом лекарственного препарата и нежелательной реакцией
M.HC.CDE.00104
hccdo: Relatedness Drug Reaction Details Type (M.HC.CDT.00091)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..*
*.2.1. Описание источника оценки причинно-следственной связи между приемом лекарственного препарата и нежелательной реакцией
(hcsdo: Source Assessment Text)
описание источника оценки причинно-следственной связи между приемом лекарственного препарата и нежелательной реакцией
M.HC.SDE.00313
csdo: Text4000 Type (M.SDT.00088)
Строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 4000
0..1
*.2.2. Описание метода оценки причинно-следственной связи между приемом лекарственного препарата и нежелательной реакцией
(hcsdo: Method Assessment Text)
описание метода оценки причинно-следственной связи между приемом лекарственного препарата и нежелательной реакцией
M.HC.SDE.00314
csdo: Text4000 Type (M.SDT.00088)
Строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 4000
0..1
*.2.3. Примечание
(csdo: Note Text)
результат проведенного анализа причинно-следственной связи, включая категорию взаимосвязи
M.SDE.00076
csdo: Text4000 Type (M.SDT.00088)
Строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 4000
0..1
*.3. Интервал с момента начала приема лекарственного препарата и началом нежелательной реакции
(hcsdo: Drug Administration Start Reaction Duration)
интервал с момента начала приема лекарственного препарата и началом нежелательной реакции
M.HC.SDE.00300
bdt: Duration Type (M.BDT.00021)
Обозначение продолжительности времени в соответствии с ISO 8601
0..1
*.4. Интервал с момента окончания приема лекарственного препарата и началом нежелательной реакции
(hcsdo: Last Drug Administration Duration)
интервал с момента окончания приема лекарственного препарата и началом нежелательной реакции
M.HC.SDE.00323
bdt: Duration Type (M.BDT.00021)
Обозначение продолжительности времени в соответствии с ISO 8601
0..1
*.5. Код признака повторного назначения лекарственного препарата и повторения нежелательной реакции
(hcsdo: Effect Rechallenge Code)
кодовое обозначение признака повторного назначения лекарственного препарата
M.HC.SDE.00310
csdo: Code2 Type (M.SDT.00170)
Нормализованная строка символов.
Длина: 2
0..1
2.11.17. Код дополнительной информации о лекарственном препарате
(hcsdo: Drug Additional Information Code)
кодовое обозначение дополнительной информации о лекарственном препарате
M.HC.SDE.01017
csdo: Code2 Type (M.SDT.00170)
Нормализованная строка символов.
Длина: 2
0..*
2.11.18. Дополнительная информация о лекарственном препарате
(hcsdo: Addition Information Drug Text)
дополнительная информация о лекарственном препарате
M.HC.SDE.00564
csdo: Text4000 Type (M.SDT.00088)
Строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 4000
0..1
2.12. Дополнительные сведения о нежелательной реакции на лекарственный препарат
(hccdo: Narrative Case Sum Information Details)
дополнительные сведения о нежелательной реакции на лекарственный препарат
M.HC.CDE.00019
hccdo: Narrative Case Sum Information Details Type (M.HC.CDT.00016)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..1
2.12.1. Описание случая возникновения нежелательной реакции
(hcsdo: Description Case Text)
описание подозреваемой нежелательной реакции, включая данные лабораторных и других исследований, сделанное отправителем
M.HC.SDE.00076
csdo: Text4000 Type (M.SDT.00088)
Строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 4000
1
2.12.2. Комментарий первичного отправителя сообщения о нежелательной реакции
(hcsdo: Reporter Comment Text)
комментарий первичного отправителя сообщения о нежелательной реакции на лекарственный препарат к диагнозу, оценке причинно-следственной связи или другим проблемам
M.HC.SDE.00325
csdo: Text4000 Type (M.SDT.00088)
Строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 4000
0..1
2.12.3. Код термина нижнего уровня нежелательной реакции
(hcsdo: Event Lowest Level Term Code)
кодовое обозначение диагноза/синдрома, указанного отправителем, и (или) дополнительная классификация нежелательной реакции
M.HC.SDE.00087
hcsdo: Event Preffered Term Code Type (M.HC.SDT.00043)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 10
0..*
а) номер версии медицинского словаря для регуляторной деятельности
(атрибут med DRAVersion Id)
номер версии медицинского словаря для регуляторной деятельности
hcsdo: Med DRAVersion Id Type (M.HC.SDT.01006)
Нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{2}\.\d{1}
1
2.12.4. Наименование термина нижнего уровня нежелательной реакции
(hcsdo: Event Lowest Level Term Name)
наименование диагноза/синдрома, указанного отправителем, и/или дополнительная классификация нежелательной реакции
M.HC.SDE.00298
csdo: Name120 Type (M.SDT.00055)
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..*
2.12.5. Комментарий отправителя сообщения о нежелательной реакции
(hcsdo: Sender Comment Text)
комментарий отправителя сообщения о нежелательной реакции на лекарственный препарат к диагнозу, оценке причинно-следственной связи или другим проблемам
M.HC.SDE.00074
csdo: Text4000 Type (M.SDT.00088)
Строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 4000
0..*
2.12.6. Резюме описания случая возникновения нежелательной реакции
(hcsdo: Case Summary Text)
резюме описания случая возникновения нежелательной реакции
M.HC.SDE.01020
hcsdo: Localized Text4000 Type (M.HC.SDT.01002)
Строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 4000
0..*
а) код языка
(атрибут language Code)
кодовое обозначение языка
csdo: Language Code Type (M.SDT.00051)
Двухбуквенный код языка в соответствии с ISO 639-1.
Шаблон: [a-z]{2}
1
2.13. Документ в формате PDF
(hcsdo: Pdf Binary Text)
сообщение о нежелательной реакции на лекарственный препарат в формате PDF
M.HC.SDE.00326
csdo: Binary Text Type (M.SDT.00143)
Конечная последовательность двоичных октетов (байтов)
0..1
а) код формата данных
(атрибут media Type Code)
кодовое обозначение формата данных
csdo: Media Type Code Type (M.SDT.00147)
Значение кода в соответствии со справочником форматов данных.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 255
0..1
2.14. Технологические характеристики записи общего ресурса
(ccdo: Resource Item Status Details)
совокупность технологических сведений о записи общего ресурса
M.CDE.00032
ccdo: Resource Item Status Details Type (M.CDT.00033)
Определяется областями значений вложенных элементов
1
2.14.1. Период действия
(ccdo: Validity Period Details)
период действия записи общего ресурса (реестра, перечня, базы данных)
M.CDE.00033
ccdo: Period Details Type (M.CDT.00026)
Определяется областями значений вложенных элементов
0..1
*.1. Начальная дата и время
(csdo: Start Date Time)
начальная дата и время
M.SDE.00133
bdt: Date Time Type (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени в соответствии с ISO 8601
0..1
*.2. Конечная дата и время
(csdo: End Date Time)
конечная дата и время
M.SDE.00134
bdt: Date Tim Type (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени в соответствии с ISO 8601
0..1
2.14.2. Дата и время обновления
(csdo: Update Date Time)
дата и время обновления записи общего ресурса (реестра, перечня, базы данных)
M.SDE.00079
bdt: Date Time Type (M.BDT.00006)
Обозначение даты и времени в соответствии с ISO 8601
0..1
"
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 25 октября 2016 г. № 125
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 21 февраля 2023 г. № 18)
Порядок присоединения к общему процессу "Формирование, ведение и использование единой информационной базы данных по выявленным нежелательным реакциям (действиям) на лекарственные средства, включающей сообщения о неэффективности лекарственных средств"
Сноска. Порядок в редакции решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21.02.2023 № 18 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
I. Общие положения

1. Осы Қағидалар Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі - Одақ) құқығына кіретін мынадай актілерге сәйкес әзірленген:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
2014 жылғы 23 желтоқсандағы Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде дәрілік заттар айналысының бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісім;
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде дәрілік заттар айналысының бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісімді іске асыру туралы" 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 108 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процестерді сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде деректермен электрондық алмасу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 5 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестердің тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының бір-бірімен және Еуразиялық экономикалық комиссиямен трансшекаралық өзара іс-қимыл кезіндегі электрондық құжаттармен алмасу ережесін бекіту туралы" 2015 жылғы 28 қыркүйектегі № 125 шешімі.
ІІ. Қолданылу саласы
2. Осы Тәртіп "Дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсері (әрекеті) жөніндегі деректердің дәрілік заттардың тиімсіздігі туралы хабарламаны қамтитын бірыңғай ақпараттық базасын қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" (P.MM.04) жалпы процесін (бұдан әрі – жалпы процесс) қолданысқа енгізу және жаңа қатысушыны жалпы процеске қосу рәсімдерінің құрамы мен мазмұнына қойылатын талаптарды, сондай-ақ оларды орындау кезінде жүзеге асырылатын ақпараттық өзара іс-қимылға қойылатын талаптарды айқындайды.
ІІІ. Негізгі ұғымдар
3. Осы Тәртіптің мақсаты үшін мынаны білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"интеграцияланған жүйенің жұмыс істеуін қамтамасыз ету кезінде қолданылатын құжаттар" - Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 30-тармағында көзделген техникалық, технологиялық, әдістемелік және ұйымдастырушылық құжаттар;

1. Настоящий Порядок разработан в соответствии со следующими актами, входящими в право Евразийского экономического союза (далее – Союз):
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Соглашение о единых принципах и правилах обращения лекарственных средств в рамках Евразийского экономического союза от 23 декабря 2014 года;
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2015 г. № 5 "Об утверждении Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 сентября 2015 г. № 125 "Об утверждении Положения об обмене электронными документами при трансграничном взаимодействии органов государственной власти государств – членов Евразийского экономического союза между собой и с Евразийской экономической комиссией".
II. Область применения
2. Настоящий Порядок определяет требования к составу и содержанию процедур введения в действие общего процесса "Формирование, ведение и использование единой информационной базы данных по выявленным нежелательным реакциям (действиям) на лекарственные средства, включающей сообщения о неэффективности лекарственных средств" (P.MM.04) (далее – общий процесс) и присоединения нового участника к общему процессу, а также требования к осуществляемому при их выполнении информационному взаимодействию.
III. Основные понятия
3. Для целей настоящего Порядка используются понятия, которые означают следующее:
"документы, применяемые при обеспечении функционирования интегрированной системы" – технические, технологические, методические и организационные документы, предусмотренные пунктом 30 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года);

"технологиялық құжаттар" - Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімінің 1-тармағында көзделген, жалпы процесті іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттардың үлгілік тізбесіне енгізілген құжаттар.
Осы Тәртіпте пайдаланылатын өзге ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 25 қазанағы № 125 шешімімен бекітілген "Дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсері (әрекеті) жөніндегі деректердің дәрілік заттардың тиімсіздігі туралы хабарламаны қамтитын бірыңғай ақпараттық базасын қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының (бұдан әрі – Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары) 4-тармағында айқындалған мағыналарында қолданылады.
IV. Өзара іс-қимылға қатысушылар
4. Өзара іс-қимылға қатысушылардың осы Тәртіпте көзделген рәсімдерді орындау кезіндегі рөлдері 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Өзара іс-қимылға қатысушылардың рөлдері
№ р/р
Рөлдің атауы
Рөлдің сипаттамасы
Рөлді орындайтын қатысушы
1
Жалпы процеске қосылатын қатысушы
осы Тәртіпте көзделген рәсімдерді орындайды
Одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті органы
2
Әкімші
осы Тәртіпте көзделген рәсімдердің орындалуын үйлестіреді
Еуразиялық экономикалық комиссия
3
Жалпы процеске қатысушы
өзара іс-қимылды технологиялық құжаттарға сәйкес жүзеге асырады және жалпы процеске қосылатын қатысушымен ақпараттық өзара іс-қимылды тесттеуге қатысады
Одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті органы, Еуразиялық
экономикалық комиссия
V. Жалпы процесті қолданысқа енгізу
5. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының ""Дәрілік заттардың анықталған жағымсыз әсері (әрекеті) жөніндегі деректердің дәрілік заттардың тиімсіздігі туралы хабарламаны қамтитын бірыңғай ақпараттық базасын қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процесін сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2016 жылғы 25 қазанағы № 125 шешімі күшіне енген күннен бастап Одаққа мүше мемлекеттер (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) Еуразиялық экономикалық комиссияның (бұдан әрі –Комиссия) үйлестіруімен жалпы процесті қолданысқа енгізу рәсімін орындауға кіріседі.
6. Жалпы процесті қолданысқа енгізу үшін мүше мемлекеттер осы Тәртіптің VI бөліміне сәйкес жалпы процеске қосылу рәсімінде айқындалған қажетті іс-шараларды орындауға тиіс.

"технологические документы" – документы, включенные в типовой перечень технологических документов, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации общего процесса, предусмотренный пунктом 1 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200.
Иные понятия, используемые в настоящем Порядке, применяются в значениях, определенных в пунктом 4 Правил информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование единой информационной базы данных по выявленным нежелательным реакциям (действиям) на лекарственные средства, включающей сообщения о неэффективности лекарственных средств", утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25 октября 2016 г. № 125 (далее – Правила информационного взаимодействия).
IV. Участники взаимодействия
4. Роли участников взаимодействия при выполнении ими процедур, предусмотренных настоящим Порядком, приведены в таблице 1.
Таблица 1
Роли участников взаимодействия
№ п/п
Наименование роли
Описание роли
Участник, выполняющий роль
1
Присоединяющийся участник общего процесса
выполняет процедуры, предусмотренные настоящим Порядком
уполномоченный орган государства – члена Союза
2
Администратор
координирует выполнение процедур, предусмотренных настоящим Порядком
Евразийская экономическая комиссия
3
Участник общего процесса
осуществляет взаимодействие в соответствии с технологическими документами и участвует в тестировании информационного взаимодействия с присоединяющимся участником общего процесса
уполномоченный орган государства-члена Союза,
Евразийская экономическая комиссия
V. Введение общего процесса в действие
5. С даты вступления в силу Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25 октября 2016 г. № 125 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование единой информационной базы данных по выявленным нежелательным реакциям (действиям) на лекарственные средства, включающей сообщения о неэффективности лекарственных средств" государства-члены Союза (далее – государства-члены) при координации Евразийской экономической комиссии(далее – Комиссия) приступают к выполнению процедуры введения в действие общего процесса.
6. Для введения в действие общего процесса государствами-членами должны быть выполнены необходимые мероприятия, определенные процедурой присоединения к общему процессу
в соответствии с разделом VI настоящего Порядка.

7. Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің мемлекетаралық сынақтарын жүргізу жөніндегі комиссияның ұсынымдары негізінде Комиссия Алқасы жалпы процесті қолданысқа енгізу туралы өкім қабылдайды.
8. Барлық мүше мемлекеттердің және Комиссияның ақпараттық жүйелері арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды тестілеу нәтижелері сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің мемлекетаралық сынақтарын жүргізу жөніндегі комиссияның жалпы процестің қолданысқа енгізуге дайын екендігі туралы ұсынымын қабылдауға негіз болып табылады.
VI. Қосылу рәсімінің сипаттамасы
9. Жалпы процесс қолданысқа енгізілгеннен кейін жалпы процеске қосылу рәсімін орындау арқылы оған жаңа қатысушылар қосыла алады.
10. Жалпы процеске қосылу үшін жалпы процеске қосылатын қатысушы интеграцияланған жүйенің жұмыс істеуін қамтамасыз ету кезінде қолданылатын құжаттардың, технологиялық құжаттардың талаптарын, сондай-ақ мүше мемлекеттің ұлттық сегменті шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін мүше мемлекет заңнамасының талаптарын орындауға тиіс.
11. Жалпы процеске жаңа қатысушының қосылуы рәсімін орындау мыналарды қамтиды:
а) мүше мемлекеттің жалпы процеске жаңа қатысушының қосылуы туралы Комиссияға хабарлауы (жалпы процесс шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге жауапты уәкілетті органды көрсете отырып);
б) мүше мемлекеттің нормативтік құқықтық актілеріне технологиялық құжаттардың талаптарын орындауға қажетті өзгерістер енгізу (қосылу рәсімін орындау басталған күннен бастап 2 ай ішінде);
в) қажет болғанда, жалпы процеске қосылатын қатысушының ақпараттық жүйесін әзірлеу, оның ішінде мүше мемлекеттің ұлттық сегментінің сенім білдірілген үшінші тарапының сервистерімен үйлесімді электрондық цифрлық қолтаңба (электрондық қолтаңба) құралдарын қолдану бөлігінде әзірлеу (пысықтау) (қосылу рәсімін орындау басталған күннен бастап 8 ай ішінде);
г) жалпы процеске қосылатын қатысушының ақпараттық жүйесін мүше мемлекеттің ұлттық сегментіне қосу, егер мұндай қосу бұған дейін жүзеге асырылмаған болса (қосылу рәсімін орындау басталған күннен бастап 8 ай ішінде);
д) жалпы процеске қосылатын қатысушының әкімші тарататын, Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларында көрсетілген анықтамалықтар мен сыныптауыштарды алуы;
е) жалпы процеске қосылатын қатысушылар мен жалпы процеске қатысушылардың ақпараттық жүйелері арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды технологиялық құжаттардың талаптарына сәйкестігі тұрғысынан тестілеу (қосылу рәсімін орындау басталған күннен бастап 12 ай ішінде).

7. На основании рекомендаций комиссии по проведению межгосударственных испытаний интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли Коллегия Комиссии принимает распоряжение о введении в действие общего процесса.
8. Основанием для принятия рекомендации комиссии по проведению межгосударственных испытаний интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли о готовности общего процесса к введению в действие являются результаты тестирования информационного взаимодействия между информационными системами одного или нескольких государств-членов и Комиссии.
VI. Описание процедуры присоединения
9. После введения в действие общего процесса к нему могут присоединяться новые участники путем выполнения процедуры присоединения к общему процессу.
10. Для присоединения к общему процессу присоединяющимся участником общего процесса должны быть выполнены требования документов, применяемых при обеспечении функционирования интегрированной системы, технологических документов, а также требования законодательства государства-члена, регламентирующие информационное взаимодействие в рамках национального сегмента государства-члена.
11. Выполнение процедуры присоединения нового участника к общему процессу включает в себя:
а) информирование государством-членом Комиссии о присоединении нового участника к общему процессу (с указанием уполномоченного органа, ответственного за обеспечение информационного взаимодействия в рамках общего процесса);
б) внесение в нормативные правовые акты государства-члена изменений, необходимых для выполнения требований технологических документов (в течение 2 месяцев с даты начала выполнения процедуры присоединения);
в) разработку (доработку) при необходимости информационной системы присоединяющегося участника общего процесса, в том числе в части применения средств электронной цифровой подписи (электронной подписи), совместимых с сервисами доверенной третьей стороны национального сегмента государства-члена (в течение 8 месяцев с даты начала выполнения процедуры присоединения);
г) подключение информационной системы присоединяющегося участника общего процесса к национальному сегменту государства-члена, если такое подключение не было осуществлено ранее (в течение 8 месяцев с даты начала выполнения процедуры присоединения);
д) получение присоединяющимся участником общего процесса распространяемых администратором справочников и классификаторов, указанных в Правилах информационного взаимодействия;
е) тестирование информационного взаимодействия между информационными системами присоединяющихся участников общего процесса и участников общего процесса на соответствие требованиям технологических документов (в течение 12 месяцев с даты начала выполнения процедуры присоединения).".