Қазақстан экономикалық, әлеуметтік және саяси жедел жаңару жолында
Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына Жолдауы, Астана қ., 2005 жылғы 18 ақпан
Құрметті қазақстандықтар!
Ардақты ағайын!
1. Бiз неден бастадық?
Бiздiң өмiрiмiздi түбегейлi өзгертiп, Қазақстан тәуелсiздiкке ие болған өткен ғасырдың тоқсаныншы жылдарының тарихқа озғанына да көп уақыт өте қойған жоқ. Сана мен сезiмнің шиеленiсi мен ширығуы жағынан бұл ерекше жылдар болды. Бұл  бiздің мемлекетімiздің алдағы жүрер жолын айқындайтын аса маңызды шешiмдер қабылданған жылдар болды, сол кезде қабылданған бiр ғана бұрыс шешiм  елiмiздiң жүрер жолының бағыт-бағдарын елеулi өзгерiске ұшыратуы әбден ықтимал еді. Осы уақыттың iшiнде халық менің елiмiзге басшылық етуiме өзiнiң шынайы сенiмiн білдiрдi. Мен болсам, Сiздердің сенiмдерiңiздi ақтауға тырысып, бiздің стратегиялық бағытымыздың негiзгi бағдарларын әр жыл сайын өздерiңiзбен бiрге саралап келемiн.
Мiне, бүгiн, араға он бес жылдай уақыт салып, мен сiздердi  бiздiң бiрлесе атқарған жұмысымыздың  қорытындысын шығаруға шақырып отырмын. Бiздiң  мақтан тұтарлық iстерiміз  жеткiлiктi.
Бiз неден бастадық, жол басында қолымызда не болды, сол кездегi бiздiң нақты мүмкiндiктерiмiз қандай едi?
Әлеуметтiк-экономикалық және саяси ахуал шын мәнiнде сын көтермес күйде еді . Қазақстанның экономикалық және саяси мүмкiндiктерi сырттан осылай бағаланды: экономикасы әлжуаз, қазынасы бос, саяси жүйесi балаң, Кеңестер Одағы заманының Конституциясы бойынша өмiр сүрiп жатқан, одан бар болғаны белгілi бiр әскери әлеует қана еншiлеген ел саналдық.
Былайғы дүние бiздi көзге де iлген жоқ, әлемдiк қоғамдастықты бiздiң ядролық қару-жарағымыз ғана алаңдатты.
Ендi 20-25 жылдан кейiн мемлекеттiк басқарушылардың жаңа ұрпағы  "Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi даму Стратегиясының"  қорытындысын шығарып, бiздiң әуел бастағы әлеуетiмiздi және өзгерiстердің нәтижесiн елеп-екшер болса: "Шынымен, солай болды ма екен", - деп таң-тамаша қалары анық.
Сонда олардың бiзге қызыға қарарына көзім әбден жетедi. Бiздiң батылдығымызға, жiгерiмiзге, қабiлетiмiзге, сайып келгенде, еркiндiгiмiзге қайран қалары анық. Өйткенi, бүгiнгi күнi бiз жасаған дүниені рухы күштi жандар ғана жасай алатын едi.
Бiз алдымызға  анық та айқын мақсат қойдық: бiз жақсы өмiр сүргiмiз келдi, бiз еркiндiкке ұмтылдық, бiз бәрiнен де бұрын балаларымыз бен немерелерiмiздің лайықты өмiр сүруiн қаладық . Бұған сiздер мен бiздер өз ғұмырымыздың бiраз жылдарын арнадық. Еңбегiмiз еш кеткен жоқ,  бiз бүгiнгiдей биiкке көтерiлдiк .
Өзiмiздiң төл теңгемiз айналысқа енген, экономикалық тәуелсiздiгiмiз аныққа шыққан 10 жыл кезеңдi алайықшы. Бұл 10 жыл - елiмiздi тұрақты еткен, экономикамызды өркендеткен төл  Конституциямыздың  да мүшелдi мерекесi.

Казахстан на пути ускоренной экономической, социальной и политической модернизации
Послание Президента Республики Казахстан народу Казахстана, г. Астана, 18 февраля 2005 года
Уважаемые казахстанцы!
Дорогие сограждане!
1. С чего мы начали
Не так давно в историю ушли девяностые годы прошлого столетия, когда наша с вами жизнь кардинально изменилась, когда Казахстан обрел независимость. Это были особые годы по накалу страстей и эмоций. Это были годы, когда принимались важнейшие решения, от которых зависел дальнейший путь нашего государства, когда одно неверно принятое решение могло существенно изменить траекторию движения страны. Народ доверил мне возглавлять страну на протяжении этого времени. Я, стараясь оправдать ваше доверие, из года в год сверял с вами основные направления нашего стратегического курса.
И вот сегодня, спустя практически полтора десятилетия, я приглашаю вас подвести итоги нашей совместной работы. Нам есть чем гордиться.
С чего мы начинали, с чем мы оказались на старте, какие в то время у нас были реальные шансы?
Социально-экономическая и политическая ситуация была просто критической. Так со стороны оценивались экономические и политические шансы Казахстана: страна с недееспособной экономикой; пустой казной; неразвитой политической системой; страна, живущая по Конституции времен Советского Союза, унаследовавшая от него определенный военный потенциал.
Миру мы были неинтересны, мировое сообщество беспокоил лишь наш ядерный потенциал.
"Неужели все это было", - будет думать лет через 20-25 новое поколение государственных управленцев, подводя итоги "Стратегии развития Казахстана до 2030 года" и оценивая наш стартовый потенциал и результаты перемен.
Уверен, они нам позавидуют. Позавидуют нашей смелости, энергии, творчеству и, наконец, свободе. Только сильные духом люди могли сделать то, что у нас сегодня есть.
У нас была простая и ясная цель - мы хотели жить лучше, нам хотелось свободы, а еще больше мы хотели, чтобы будущее наших детей и внуков было достойным. На это ушли годы, годы нашей с вами жизни. Мы работали не зря, и вот чего мы добились.
Возьмем 10-летний период, когда начала работать собственная национальная валюта, а значит, экономическая независимость стала реальной. 10 лет - это также юбилей нашей Конституции , благодаря которой страна стабильна, экономически процветает.

2. Бiз жалпы iшкi өнiмдi екi есе ұлғайтып, бiрлесiп тағы
да бiр Қазақстан орнататындай межеге жақындадық
2.1. Бiз ойдағыдай жұмыс iстеп жатқан нарық экономикасын
құрдық
Экономиканы түпкiлiктi реформалауға бағыт ұстап, бiз қысқа мерзiмнiң iшiнде нарықтық реформаларды жүргiзе бiлдiк, тиiстi заңнамамызды жасауға қол жеткiздiк . Бүгiнгi таңда Қазақстанда нақтылы жұмыс iстеп тұрған нарықтық экономика бар.
Егер осыдан он жыл бұрын жан басына шаққандағы жалпы iшкi өнiмiмiз жетi жүз доллардан сәл ғана асса, 2004 жылдың соңында ол  екi мың жетi жүз  долларға жеттi, ендеше биылғы жылы бiздiң жан басына шаққандағы жалпы iшкi өнiмiмiз ендi  үш мың доллардай  болады деген болжамымыз бар.
Мен 2010 жылы жан басына шаққанда жалпы iшкi өнiмдi  5800 АҚШ долларынан  асатын мөлшерге, яғни Чехия, Венгрия, Польша, Малайзия сияқты елдердiң бүгiнгi деңгейiне, ал 2015 жылы шамамен 9000 АҚШ доллары мөлшерiне жеткiзуге күшiмiз жетедi деп санаймын. Жалпы, сатып алу қабiлетiнiң шамасы жағынан бұл цифрларға бiз қазiрдiң өзiнде жақынбыз.
Бiз елiмiздің жалпы iшкi өнiмiн 2000 жылмен салыстырғанда 2010 жылы екi есе ұлғайтуды жоспарласақ та, бұл көрсеткiшке 2008 жылы-ақ жететiнiмiзге сенiмiмiз мол.
Бүгiн экономикалық өсудің негiзгi көзi елдің шикiзат әлеуетiн пайдалану болып отыр. Көмiрсутегi шикiзатын өндiру көлемiн 1985 жылмен салыстырғанда бiз  225 пайыз ұлғайтуға  қол жеткiздiк, ал былайғы дүниеде ол небәрi 1,3 есе шамасында ғана өстi.
Экономикаға  30 миллиард АҚШ долларындай тiкелей шетел инвестициясы тартылды . Бұл өте жоғары көрсеткiш. Бүгiнгi Қазақстанның  тұрақты, тиiмдi әрі сенiмдi  әрiптес екені барша инвесторларға әлдеқашан аян, ақиқат.
Қазақстанның қаржы жүйесi де топжарғандар қатарында танылды , ал мұны жетекшi халықаралық сарапшылардың өздерi мойындап отыр.
Қазақстан ТМД елдерiнiң iшiнде бiрiншi болып,  тұрақты әлеуметтiк-экономикалық дамуды қамтамасыз ету , сыртқы қолайсыз факторларға тәуелдi болмау  үшін  Ұлттық қор  құрды.
Бүгiнгi күнi Ұлттық қорда 5,3 миллиард доллар жинақталып отыр. Ұлттық қорды қоса есептегенде, елiмiздiң алтын-валюта резервтерi, тұтас алғанда, 14 млрд. АҚШ долларынан асып түстi. Осыдан 10 жыл бұрын бұл жайында армандаудың өзi қиын едi.
Біз ашық сыртқы сауда саясатын дәйектi жүргізiп келеміз. Айталық, 2004 жылы сыртқы сауда айналымы көлемiнiң оң сальдосы 7 миллиард доллардан асатын 33 млрд. АҚШ долларына жетті. Бұл 1994 жылмен салыстырғанда 3 еседен астам өстi деген сөз.
Тәуелсiздiктiң алғашқы жылдарында негізiнен Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығының ауқымымен шектелген бiздің сыртқы саудамыздың географиясы да біршама тарамдала түстi.
Қазақстан тауар айналымының құрылымында 2004 жылы Еуропалық одаққа мүше елдер, Ресей, Швейцария мен Қытай алғашқы орындарға шықты.
Осылайша бiз өзiмiздiң әлемдiк экономиканың бөлінбес бөлiгiне айналып, жаhандық бәсекелестiк арнасына еркiн енгенiмiзге анық көз жеткiздiк.

2. Мы подходим к тому, что, увеличив ВВП в два раза, вместе построим еще один Казахстан
2.1. Мы создали успешно работающую рыночную экономику
Сделав ставку на радикальную реформу экономики, мы в сжатые сроки сумели провести рыночные реформы, создали соответствующее законодательство. Сегодня Казахстан имеет реально работающую рыночную экономику.
Если десять лет назад ВВП на душу населения составлял чуть более семисот долларов, то в конце 2004 года он достиг двух тысяч семисот долларов, а в этом году ВВП на душу населения мы прогнозируем уже около трех тысяч долларов.
Я считаю, что нам по силам уже к 2010 году достичь ВВП на душу населения более 5 800 долларов США , то есть нынешнего уровня таких стран, как Чехия, Венгрия, Польша, Малайзия, а к 2015 году - порядка 9 000 долларов США. Хотя по паритету покупательской способности мы уже близки к этим цифрам.
К 2010 году мы планировали увеличить ВВП страны вдвое по сравнению с 2000 годом, но сегодня есть уверенность, что экономическое удвоение Казахстана достижимо уже в 2008 году.
Сегодня основным источником экономического роста является эксплуатация сырьевого потенциала страны. По сравнению с 1985 годом мы сумели увеличить объем добычи углеводородного сырья на 225 процентов , тогда как во всем мире добыча возросла менее чем в 1,3 раза.
В экономику привлечено порядка 30 миллиардов долларов США прямых иностранных инвестиций . Это очень высокие показатели. Инвесторы знают, что сегодня Казахстан - надежный партнер, гарантирующий стабильность и обеспечивающий взаимовыгодное сотрудничество.
Финансовая система Казахстана признана одной из самых прогрессивных , и это подтверждают ведущие международные эксперты.
Казахстан первым среди стран СНГ создал Национальный фонд для обеспечения стабильного социально-экономического развития , снижения зависимости от неблагоприятных внешних факторов.
Сегодня в Национальном фонде аккумулировано 5 миллиардов 300 миллионов долларов. Золотовалютные резервы страны с учетом Национального фонда в целом превышают 14 млрд. долларов США. Об этом 10 лет назад мы даже мечтать не могли.
Мы последовательно проводили открытую внешнюю торговую политику. Так, в 2004 году объем внешнеторгового оборота приблизился к 33 млрд. долларов США с позитивным сальдо свыше 7 млрд. долларов и вырос более чем в 3 раза по сравнению с 1994 годом.
Заметно диверсифицировалась и география внешней торговли, которая в первые годы независимости в основном включала Содружество Независимых Государств.
В 2004 году в структуре товарооборота Казахстана на первое место вышли страны - члены ЕС, Россия, Швейцария и Китай.
Мы воочию убеждаемся, что становимся частью мировой экономики и неизбежно входим в русло глобальной конкуренции.

2.2. Бiздiң өмiрiмiз жақсара бастады.
Бүкiл дүниежүзiлiк банктiң жiктемесi бойынша қазiргi уақытта Қазақстан кiрiсi орта деңгейдегi елдердiң тобына кiредi.
Егер  өмiр сапасының  негiзгi көрсеткiштерiн салыстыратын болсақ, онда соңғы 10 жылда қазақстандықтардың орташа ақшалай кiрiсi 5 есе; ал орта айлық жалақысы 6 есеге жуық; ең төменгi табыс мөлшерi 25 есе; зейнетақылардың орташа айлық мөлшерi 4,6 есе; жеке тұлғалардың банктердегі депозиттері мен бір кiсiнiң жасайтын салымының көлемi тиiсiнше 35 және 37 есе өскенін көремiз. Биылғы жылы кепiлдi тегiн медициналық көмек көлемiне жұмсалатын мемлекеттiң шығысы 2003 жылмен салыстырғанда 1,7 есе өстi.
Экономикамыздың қарқынды өсуi  мемлекеттiк шығыстардың әлеуметтiк бағдарлануын  едәуiр кеңейтуге мүмкiндiк бердi, мұның өзi экономикамыздың айтарлықтай бекемдiк деңгейiне жеткенiн айғақтайды.
Бiз айрықша қысқа мерзiмнің iшiнде елiмiздің дәл орталығында жаңа астанамызды тұрғыздық . Көрген жанның бәрi Астана көркiне тәнтi болып жүр. Астана қазақстандықтардың мақтанышына айналды.
2.3. Бiз тарихымызда тұңғыш рет Шығыс Азия мемлекеттерiнiң
тәжірибесiн және өзiмiздiң көпұлтты әpі көп дінді
қоғамымыздың ерекшелiгiн ескерiп, Батыс демократиясының
қағидаттарына сай келетін тәуелсiз мемлекетiмізді
орнаттық
Бiз демократия жол басы емес, алдағы мақсатымыз екенін ешқашан естен шығарғамыз жоқ. Бiз демократияны декретпен енгiзуге болмайтынын, оны өз өзегiңнен өткiзу керек екенiн бiлдiк.
Қазақстан мемлекеттілігi бiржолата орнықты. Бiздiң елiмiз өз саяси дамуының үлгiсi жағынан Батыс демократиясына және әлеуметтiк iлгерiшiлдiгi мен саяси саналуандығы бүкiл әлемге танылған "жаңа" азиялық демократия дегенге де жақын.
Бiз  саяси өмiрiмiздi ырықтандыру  жөнiнде де айтарлықтай табыстарға жеттiк. Бұл тұста мыналарды айтсақ та жеткiлiктi:
- Қазақстанда демократиялық институттардың дамуы дәйектi жүргiзiлiп келедi; еркiн демократиялық сайлаулар үнемi өткiзiледi; тежемелiк әрi тепе-теңдiк негiзiнде билiк тармақтарының ара-жiгiн ажырату қағидаты жүзеге асырылып жатыр;
- Қазақстанда саяси саналуандық және көппартиялылық орныққан; кез келген қазақстандық кез келген қоғамдық және саяси бiрлестікке еркiн кiре алады;
- 5 мыңнан аса үкiметтiк емес ұйымдарды қоса алғанда, азаматтық қоғам институттары мен құрылымдары жасақталып, жұмыс iстеуде;
- Қазақстанда тәуелсiз сот жүйесiнiң негiздерi қаланып, заңның үстемдiгi дәйектi қамтамасыз етiлiп келедi. Бiздiң қоғамда сот жүйесiне деген сенiм барған сайын арта түсiп отыр;
- Қазақстанда сөз бостандығы қамтамасыз етiлген, цензура жоқ; мемлекеттiк емес бұқаралық ақпарат құралдары құрылып, жұмыс iстеуде. Осы орайда бұрынғы шақырылған Парламентте БАҚ еркiндiгiн шектеу әрекетi байқалғанын, сонда мен дүдәмал заң жобасына тоқтау салғанымды естерiңiзге сала кеткiм келедi, сөйтiп мемлекет өзiнiң баспасөз бостандығы жолындағы бағытының мызғымайтынын тағы да қуаттап бердi;
- Қазақстанда адам құқықтары мен бостандықтарын қамтамасыз ету саласында маңызды қадамдар жасалып, елеулi нәтижелерге қол жеттi; Адам құқықтары жөнiндегi Уәкiл институты құрылды; Қазақстан адам құқықтары жөнiндегi халықаралық конвенцияларға қосылды. Құрамы жөнiнен көрнектi әрi беделдi Демократия мен азаматтық қоғам мәселелерi жөнiндегi Ұлттық комиссия жұмыс iстейдi;
- Қазақстанның кез келген азаматы елден шыға да және қайтып орала да алады;
- бүгiн кез келген қазақстандықтың өзiнiң қалауына қарай қызметпен шұғылдануға құқығы бар;
- әркiмнің өз балаларын тиiмдi деп тапқан жерлерде оқытуға құқығы бар;
- әрбiр қазақстандықтың сайлауға және сайлануға құқығы бар;
- Қазақстан дiни сенiм-наным бостандығын қамтамасыз етiп, конфессиялар аралық келiсiм мен дiни теңқұқылық саясатын дәйектi жүргiзiп келедi. Бiзде түрлi конфессиялардың бейбiт қатар өмiр сүруі қамтамасыз етiлген әрi дiни экстремизмге қарсы дәйектi күрес жүргiзiледi. Астанада өткiзiлген Әлемдiк және дәстүрлi дiндер жетекшiлерiнiң съезi елiмiздiң бiтiмгершiлiк әлеуетiнің өсiп келе жатқанының айқын айғағына айналды;
- Қазақстанда өлiм жазасына мораторий енгiзілген;
- бiз Қазақстанда ұйымдасқан қылмыстың буындау тамырын құрттық;
- Қазақстан ТМД-да бiрiншi болып  сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жөнiнде заң  қабылдады әрi бұл бағытта алдағы уақытта да жалғаса беретiн дәйектi жұмыс жүргiзiлiп келедi.
Осыдан 10 жыл бұрын мұның бiрi де болып көрмеген едi, ал бүгін өмiр бойы осылай болып келе жатқан сияқты .
Осының бәрi де қуатты президенттік билiк институтының сақталуымен ұштасып, елiмізге  өткен дәуiрдiң сарқыншақтарын еңсеріп, Достастық мемлекеттерiнің көпшiлігіне қарағанда, неғұрлым жоғары қарқынмен даму үшін мүмкiндіктер туғызған  шығар деп санаймын.
Сөйтiп, бiз бүгін  саяси жүйенi жаңартудың белгiлi бiр белесiне көтерiлдiк . Өткен жылы бiзге келіп қайтқан ЕҚЫҰ төрағасы Соломон Пассимен кездесуіміз кезінде ол: "Соңғы жылдары Қазақстанда демократиялық реформалардың айрықша iлгерi басқаны байқалып отыр", - деп атап көрсеткен едi.

2.2. Мы начали жить лучше
В настоящее время Казахстан по классификации Всемирного банка входит в группу стран со средним уровнем дохода.
Если сравнить основные показатели качества жизни , то увидим, что за последние 10 лет в среднем денежные доходы казахстанцев выросли в 5 раз; почти в 6 раз увеличилась среднемесячная зарплата; в 25 раз выросла минимальная заработная плата; среднемесячный размер пенсии увеличился в 4,6 раза; депозиты физических лиц в банках и объем вкладов на одного жителя возросли в 35 и 37 раз соответственно. Расходы государства на гарантированный объем бесплатной медицинской помощи только в этом году выросли более чем в 1,7 раза по сравнению с 2003 годом.
Поступательный экономический рост позволил нам значительно расширить социальную направленность государственных расходов , что свидетельствует о достигнутом запасе прочности нашей экономики.
Мы в рекордно короткий срок построили новую столицу в центре нашей страны . Астана восхищает всех, кто видит ее преображение. Астана стала гордостью всех казахстанцев.
2.3. Мы впервые в нашей истории создали независимое государство, построенное по принципам западной демократии, учитывая опыт передовых восточноазиатских государств и специфику нашего многонационального и многоконфессионального общества
Мы всегда помнили, что демократия - это наша цель, а не начало пути. Мы знали, что демократию невозможно внедрить декретом, ее надо выстрадать.
Казахстанская государственность состоялась. Наша страна по модели своего политического развития близка к западным демократиям и другим так называемым "новым" азиатским демократиям, социальный прогресс и политический плюрализм которых общепризнан в мире.
Мы добились серьезных результатов в либерализации политической жизни . Достаточно сказать, что:
- в Казахстане последовательно происходит развитие демократических институтов; регулярно проводятся свободные демократические выборы; осуществляется принцип разделения ветвей власти на основе сдержек и противовесов;
- в Казахстане существуют политический плюрализм и многопартийность: любой казахстанец может свободно вступать в любые общественные и политические объединения;
- созданы и функционируют институты и структуры гражданского общества, включая свыше 5 тысяч НПО;
- в Казахстане заложены основы независимой судебной системы, последовательно обеспечивается верховенство закона. У нас общество все больше и больше приобретает уверенность в судебной системе;
- в Казахстане обеспечена свобода слова, отсутствует цензура; созданы и функционируют негосударственные средства массовой информации. Достаточно напомнить, что когда в Парламенте прошлого созыва была предпринята попытка ограничить свободу СМИ, на спорный законопроект мной было наложено вето, тем самым государство еще раз подтвердило неизменность курса на свободу прессы;
- в Казахстане предпринимаются важные шаги и достигнуты значительные результаты в области обеспечения прав и свобод человека; учрежден институт уполномоченного по правам человека; Казахстан присоединился к международным конвенциям по правам человека. Работает представительная и авторитетная по составу Национальная комиссия по вопросам демократии и гражданского общества;
- любой гражданин Казахстана может выезжать из страны и возвращаться;
- сегодня любой казахстанец имеет право деятельности по своему желанию;
- каждый имеет право учить своих детей там, где считает целесообразным;
- каждый казахстанец имеет право избирать и быть избранным;
- Казахстан обеспечил свободу вероисповедания, последовательно проводит политику межконфессионального согласия и религиозного равноправия. У нас обеспечивается мирное сосуществование различных конфессий и при этом ведется борьба с религиозным экстремизмом. Проведенный в Астане Съезд лидеров мировых и традиционных религий стал убедительным свидетельством растущего миротворческого потенциала нашей страны;
- в Казахстане введен мораторий на смертную казнь;
- мы пресекли на корню создание организованной преступности в Казахстане;
- Казахстан первым в СНГ принял закон по борьбе с коррупцией , и у нас ведется последовательная работа, которая будет продолжена.
10 лет тому назад всего этого не было и в помине, а теперь кажется, что это было всегда .
Полагаю, что все это в сочетании с сохранением сильного института президентской власти позволило стране успешно преодолеть наследие прежней эпохи и развиваться более высокими темпами, чем большинство государств Содружества .
Таким образом, сегодня мы достигли определенного уровня модернизации политической системы . Посетивший нас в прошлом году председатель ОБСЕ Соломон Пасси во время нашей встречи сказал, что "в последние годы в Казахстане отмечен большой прогресс в демократических реформах".

2.4. Біз Қазақстанды Орталық Aзияның көшбасшысына,
халықаралық құрметті әріптеске, халықаралық лаңкестікке,
есірткінің жайылуы мен ядролық қарудың таралуына қарсы
белсене күресетін мемлекетке айналдырдық.
Біз  қаруланбау мен ядролық қарусыздану  жолын таңдап алып, әлемдiк қауымдастықтың алдында өңiрлiк қауiпсiздiк факторына айналдық, Қазақстан Семей ядролық сынақ полигонын өз еркімен жапты.  Әлемдегі төртінші ракеталық-ядролық әлеуетінен бас тартып, күллi дүниеге үлгі көрсетті.
Қазақстан  Еуразия кеңістігіндегі интеграциялық процестердiң бастамашысы әрі белсенді қатысушысы болды .
Бiздiң елiмiздiң әлемдiк аренадағы есiмi Азиядағы Өзара iс-қимыл мен сенiм шаралары жөнiндегi кеңестi шақыру туралы ұсынысымен тiкелей астасып жатыр десек, асыра айтқандық емес. Өзіндік төлтума құжат - Сенім шараларының каталогын қабылдаған Сыртқы істер министрлерінің Алматыдағы соңғы кездесуі - мен 1992 жылдың өзінде БҰҰ Бас Ассамблеясының 47-сессиясында жасаған бастаманың ойдағыдай іске асуының жақсы айғағы.
Егер 1991 жылы әлемдiк қоғамдастықтың iс жүзiнде Қазақстанға қандай да бiр ықыласы аумай келсе, бүгiнгi күнi Қазақстанды әбден танып, құрметтеп отыр.
Таяуда белгiлi Ресей ғалымы, академик А. Аганбегян атап көрсеткендей "Қазақстан мен Қытай сияқты екi ел бүгінгi таңда жоғары экономикалық даму қарқынына жетiп отыр".
2.5. Бiз қайда бара жатырмыз?
Мен жүзеге асқан бастамаларымызды баяндап бердiм. Біз  бiрлесе отырып, еркiн экономика мен ерiктi ұлт жасақтау  жолында алға жылжуымызға қажеттi берiк негiз қаладық.
Қазақстан бүгiн әлемнiң ең серпіндi дамып келе жатқан елдерiнің бiрiнен саналады, бұл да барша жұрт таныған ақиқат.
Қымбатты отандастарым! Сiздер менiң ұлттың бастаушысы болуыма сенiм жүктеп қана қойған жоқсыздар, сiздер әрдайым менiң жанымнан табылып, сөздеріңiзбен де, iстерiңiзбен де менi әрдайым қолдап отырдыңыздар, сол үшiн де мен сiздерге шын көңiлiммен ризамын.
Бiздiң болашағымызды мен өзiме қалай елестетемiн?
Елiмiздiң экономикалық және саяси дамуындағы түбегейлi жаңа кезең, Қазақстанды одан әрi жаңарту мен демократияландыру  - бiздiң күн тәртiбiмiздегi мәселе осындай.
Сондықтан да алдағы уақытта менiң күш-жiгерiм:
- мемлекеттiліктi нығайтуға, Қазақстанды осы заманғы демократиялық және құқықтық мемлекет ретiнде дамытуға;
- елiмiздегi және өңiрдегi бекем тұрақтылықты нығайтуға; өңiрлік және халықаралық ынтымақтастықты дамытуға;
- жаhандану талаптарына сәйкес экономиканы серпiндi дамытуға және шикiзаттық емес секторларды iлгерiлетуге баса ден қоя отырып, жаңа технологияларды дамытуға;
- бiлiм берудi, кәсіптік даярлық пен әлеуметтiк саланы ХХI ғасырдың деңгейiне көтеруге;
- азаматтық қоғамды дәйектi дамыта беруге, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қамтамасыз етуге;
- қазақ халқының моральдық және рухани құндылықтарын одан әрі дамыта беруге;
- дiни негiздегi жатсынбаушылық пен конфессиялар аралық келiсiмдi қамтамасыз етуi;
- сыбайлас жемқорлыққа қарсы күреске;
- лаңкестікке, есірткі саудасына, кез келген түрдегі экстремизмге қарсы жаһандық күреске бағытталады.
Ендігі бір айтқым келетін жәйт: Қазақстан бүгін Еуропа мен Азия арасындағы коммуникациялар легінің түйіскен тұсында тұр. Біздің міндет - осынау бірегей геосаяси жағдайымызды өз  еліміз бен халықаралық қоғамдастықтың мүддесі үшін  ұтымды пайдалану.
Бүгін мен өзіміздің бұдан былайғы жаңғыруымызды  жеделдетудің  нақтылы жоспарын ұсынғым келеді. Соған сәйкес біз өзіміздің  2010 жылға дейінгі кезеңге  арналған іс-қимылымызды реттейтін боламыз.

2.4. Мы сделали Казахстан региональным лидером, уважаемым международным партнером, активным участником борьбы с международным терроризмом, трафиком наркотиков и распространением ядерного оружия
Мы выбрали курс на демилитаризацию и ядерное разоружение и стали для мирового сообщества фактором региональной безопасности. Казахстан добровольно закрыл Семипалатинский ядерный испытательный полигон. Показал пример миру, добровольно отказавшись от четвертого в мире ядерно-ракетного потенциала.
Казахстан был инициатором и активным участником интеграционных процессов на евразийском пространстве .
Без преувеличения можно сказать, что имя нашей страны на международной арене непосредственно связано с предложением о созыве Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии. Последняя встреча министров иностранных дел в Алматы, принявших уникальный документ - Каталог мер доверия, является свидетельством успешной реализации инициативы, которая была высказана мной еще в 1992 году на 47-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
И если в 1991 году мировому сообществу практически не было дела до Казахстана, то сегодня оно видит, признает и уважает Казахстан.
И как недавно отметил известный российский ученый, академик А. Аганбегян, "две страны - Китай и Казахстан - на сегодня имеют наиболее высокие темпы экономического развития".
2.5.  Куда мы идем?
Я рассказал об инициативах, которые состоялись . Мы вместе создали надежную основу для дальнейшего продвижения вперед к свободной экономике и свободной нации .
Казахстан сегодня является одним из самых динамично развивающихся государств мира, и это всеми признано.
Дорогие соотечественники! Вы не только оказали мне доверие стать лидером нации, вы всегда были рядом, вы всегда меня поддерживали и словом, и делом, за что я вам искренне благодарен.
Каким я вижу наше будущее?
Радикально новый этап в экономическом и политическом развитии страны, дальнейшая модернизация и демократизация Казахстана - вот наша повестка дня .
Поэтому мои дальнейшие усилия будут направлены на:
- укрепление государственности, развитие Казахстана как современного демократического и правового государства;
- обеспечение прочной стабильности в стране и регионе; развитие регионального и международного сотрудничества;
- динамичное развитие экономики в соответствии с требованиями глобализации и развития новых технологий с акцентом на развитие несырьевых секторов;
- образование, профессиональную подготовку и социальную сферу на уровне XXI века;
- последовательное развитие гражданского общества, обеспечение прав и свобод граждан;
- дальнейшее развитие моральных и духовных ценностей казахского народа;
- обеспечение веротерпимости и межконфессионального согласия;
- борьбу с коррупцией;
- глобальную борьбу с терроризмом, наркоторговлей, экстремизмом в любых их проявлениях.
Хотел сказать еще об одном: Казахстан сейчас находится в фокусе коммуникационного потока между Европой и Азией. И наша задача - использовать это уникальное геополитическое положение в интересах своей страны и международного сообщества .
Сегодня я хочу предложить конкретную программу по ускорению наших дальнейших преобразований. В соответствии с ней мы скорректируем наши действия на период до 2010 года.

3. Қазақстанның жеделдетілген экономикалық және
әлеуметтiк прогресi
Қазақстан өз азаматтары үшін өмір сүрудiң жоғары стандарттарын жасай отырып, әлемнiң тиімді дамып келе жатқан елдерінің  қатарына қосылуға тиіс. Біз мұны ұлтымыз бен экономикамыз бәсекеге қабiлеттi болған жағдайда ғана iстей аламыз.
3.1. Инновациялық экономика құру және шикізаттық емес
секторды дамыту
Бiз экономиканы диверсификациялауға бағытталған  Индустриялық-инновациялық стратегияны  iске асыра бастадық. Бұл болашақтың бағдарламасы.
Біз бәсекеге қабілетті экономиканың үлгісін таңдай отырып, бәсекелестiккe қарымы мол басым салаларды дамытуға кiрiстiк, сол арқылы қазақстандық кластерлер жүйесiнiң дамуына жол аштық.
Биылғы жылдың ортасына қарай біздің қолымызда нарықтың туризм, мұнай-газ машиналарын жасау, тамақ және тоқыма өнеркәсiбi, көлік-логистикалық қызмет көрсету, металлургия және құрылыс материалдары сияқты салаларда кемінде  5-7 кластерін жасау мен дамытудың жоспары  болуы керек деп санаймын. Ел экономикасының шикізаттық емес салалардағы ұзақ мерзімдік мамандануын, міне солар айқындайтын болады.
Біз өзiмiздi жаңа технологиялар мен жаңа экономика әлеміне енгізетін экономикалық дамуды басқарудың түбегейлі жаңа жүйесі -  Ұлттық инновациялық жүйе  жасауды қолға алдық.
Индустриялық-инновациялық дамудың инфрақұрылымы қазiрдiң өзiнде қалыптасты. Мемлекеттiк даму институттарын капиталдандыру жыл басында 730 млн. АҚШ долларын құраса, инвестициялық жобалар портфелі 1 млрд. 200 млн. АҚШ долларынан асып отыр.
2004 жылы 204 инвестициялық жоба іске асырылса, соның тең жартысы даму институттарының қолдауымен жүзеге асты.
Бiздiң стратегиялық мiндетiмiз - бәсекеге қабiлеттi елдердiң қатарынан лайықты орын алу. Сондықтан да мемлекет пен жеке меншiк сектор өзара сенiм мен тиімділікке негiзделген әріптестік қатынастарын жолға қоюы керек.
3.2. Шағын және орта бизнес туралы
Жапония, Германия, Бельгия, Италия сияқты елдерде шағын және орта бизнес олардың барлық кәсiпорындары санының 90 пайыздан астамын құрайды, көптеген дамыған елдерде олар жалпы iшкi өнiмнiң 50 пайыздан астамын бередi.
Сондықтан да бiздiң  шағын және орта кәсiпкерлiктi дамытудың түбiрiнен жаңа идеологиясын түзуiмiз қажет. Бiз кәсіпкерлік ортаның бастамашылығын iске асыру үшiн қолайлы жағдай туғызуымыз  керек.
Әрбiр iскер қазақстандық осы ортаға кiрiгiп, инновациялық экономикадағы өз орнын табуға тиiс.
Қазақстандықтардың бастамашылығына кең өрiс ашу үшiн жағдай жасалды, кәсiпкерлер ендiгі жерде осы мүмкiндiктердi пайдалана бiлсе игi!
Мен өңiрлердi экономикада өршiл болуға шақырамын.
Ендiгi жерде жаңа идеологияға сәйкес заңнаманы сапалық жағынан жақсарту мiндет.
Қысқасы, сөзден iске көшетiн, мемлекеттiк кәсiпорындар мен мегахолдингтердiң, ең алдымен iрi  мемлекеттiк компаниялар мен монополиялардың өздерiне үйлеспейтiн мiндеттерін шағын және орта бизнеске беру  жөнiндегi жұмысты тындыратын сәт туды. Сол арқылы бiз бизнеске тың тыныс ашамыз.
Бұл ретте бiрқатар стратегиялық маңызды мемлекеттiк компаниялар акцияларының пакеттерiн басқаруды арнайы құрылатын мемлекеттiк холдинг компаниясына беру қажет. Әлбетте бұл шараларға қарсыласу да, сөзбұйдаға салу да болмай қоймайды. Бiрақ Үкiметтiң батылдық танытып, бұл iске мықтап кiрiсетiн кезi келдi.

3. Ускоренный экономический и социальный прогресс Казахстана
Казахстан должен войти в число эффективно развивающихся стран мира, создавая высокие стандарты жизни для своих граждан . И мы сможем это сделать, когда нация и экономика станут конкурентоспособными.
3.1. Создание инновационной экономики и развитие несырьевого сектора
Мы начали реализацию индустриально-инновационной стратегии , направленной на диверсификацию экономики. Это программа будущего .
Мы выбрали модель конкурентоспособной экономики с приоритетными отраслями, имеющими экономический потенциал повышения конкурентоспособности, положив тем самым начало развитию системы казахстанских кластеров.
Полагаю, что к середине текущего года нам необходимо иметь план по созданию и развитию , по крайней мере, 5-7 кластеров в таких сегментах рынка, как туризм, нефтегазовое машиностроение, пищевая и текстильная промышленность, транспортно-логистические услуги, металлургия и строительные материалы. Они и определят долгосрочную специализацию экономики страны в несырьевых отраслях.
Мы начали создание принципиально новой системы управления экономическим развитием - Национальной инновационной системы - нашего проводника в мир новых технологий и новой экономики.
Сейчас инфраструктура индустриально-инновационного развития уже сформирована. Капитализация государственных институтов развития на начало года составила 730 млн. долларов США, портфель инвестиционных проектов превышает 1 млрд. 200 млн. долларов США.
За 2004 год реализовано 204 инвестиционных проекта, причем половина из них - при поддержке институтов развития.
Наша стратегическая задача - занять достойное место в числе конкурентоспособных стран. Поэтому государство и частный сектор должны выстроить партнерские отношения, основанные на взаимном доверии и выгоде.
3.2. О малом и среднем бизнесе
В таких странах, как Япония, Германия, Бельгия, Италия, малый и средний бизнес составляют более 90 процентов от количества всех их предприятий, во многих развитых странах он дает больше 50 процентов ВВП.
Поэтому мы должны выстроить принципиально новую идеологию развития малого и среднего предпринимательства . Мы должны создать благоприятные условия для реализации инициатив предпринимательской среды .
Каждый предприимчивый казахстанец должен влиться в эту среду, найти себя в инновационной экономике.
Условия для раскрепощения инициативы казахстанцев созданы, предпринимателям осталось их только реализовать!
Я призываю регионы стать экономически амбициозными.
Необходимо качественно улучшить законодательство в соответствии с новой идеологией.
Пора, наконец, от слов перейти к делу и закончить работу по передаче непрофильных функций госпредприятий и мегахолдингов прежде всего крупных государственных компаний и монополий малому и среднему бизнесу . Мы этим откроем бизнесу новое дыхание.
При этом управление пакетами акций ряда стратегически важных государственных компаний необходимо передать специально создаваемой государственной холдинговой компании . Сопротивление и уговоры против этих мер будут. Правительству придется проявить решительность и, наконец, приступить к этой работе.

Келесi бiр мәселе туралы. Даму банкi мен Инвестициялық қорға барлық кәсiпкерлердiң қолы жете бермейдi. Сондықтан " Шағын кәсiпкерлiктi дамыту қоры " өзiндiк бiр " үлкен қаржылық  маркетке " айналуға тиiс. Бiз Қорға  биылғы жылы республикалық бюджеттен қосымша 10 млрд. теңге бөлемiз , сонда шағын бизнес субъектiлерiн кредиттеу мүмкiндiгi 25 млрд. теңгеге дейiн өседi. Биылдан бастап, банк кредиттерiне кепiлдiк беру мен сақтандыруды жүзеге асыруды қолға алу керек. Мұның өзi қомақты мемлекеттiк қолдау болмақ.
3.3. Аграрлық мәселелер
Биыл  үш жылдық  аграрлық азық-түлiк бағдарламасын  iске асыру аяқталады. Бiз елiмiздегi аграрлық бизнестi мемлекеттiк реттеу мен қолдау жүйесiн негізiнен қалыптастырдық. Үстіміздегі жылы ғана ауыл шаруашылығы өндірісін дамытуға республикалық бюджеттен 57,9 млрд. теңгеден аса қаржы бөлінеді. Бұл рекордтық сан.
"Агроөнеркәсіп кешені мен ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" заң қабылдау қажет.
Алдағы уақытта Бүкілдүниежүзілік сауда ұйымына кіруіміз, біз бұл мәселені талай мәрте талқылаған болатынбыз, отандық ауыл шаруашылығы өнімдерінің бәсекеге қабылеттілігіне айрықша талаптар қоятын болады . Ендігі жерде ауыл шаруашылығы шикізатын өндіру мен өңдеу саласында кластерлік бастамашылықты іске асыру арқылы  аграрлық өндірісті индустрияландыруға  айрықша назар аудару қажет деп санаймын. Жеке меншiк сектордың назарын нақ осыған аудару керек, сондай-ақ кредиттердi де, атап айтқанда, агроиндустриялық саясат арнасында осында тарту керек.
3.4. Қаржылық сектор мәселелерi
Қаржы секторын одан әрi дамыту үшiн қазiр  құнды қағаздар нарығын дамыту  мен 2005-2007 жылдары  жинақтау зейнетақы жүйесiн дамыту  бағдарламалары қабылданды. Ендi тек жұмыс iстеу керек.
Банктердiң қызметi ашықтықтың айтулы өнегесi болуға тиiс. Ең алдымен, мұның меншiк құрылымы мен аффилирленген тұлғалар туралы мәлiметтерге қатысы бар. Банк қабылдайтын шешiмдерге елеулi ықпалы бар барлық тұлғалар уәкiлеттi органның келiсiмiн ала отырып, өздерiнiң мәртебесiн нақтылай түсулерi керек. Банктердiң инвестициялық қызметiне қойылатын талаптарды топтасу негiзiнде ретке келтiру қажет. Аффилирленген тұлғалармен жасалатын мәмiлелер банктердi тәуекелге барғызбауы шарт. Қаржылық қадағалау агенттігінiң бұл жұмысты батыл жүргiзуi мiндет.
3.5. XXI ғасыр деңгейiнде бiлiм беру мен кәсiптік даярлау
XXI ғасырда бiлiмiн дамыта алмаған елдiң тығырыққа тiрелерi анық. Бiздiң  болашақтың жоғары технологиялық және ғылыми қамтымды өндiрiстерi үшiн кадрлар қорын  жасақтауымыз қажет. Осы заманғы бiлiм беру жүйесiнсiз әрi алысты барлап, кең ауқымда ойлай бiлетiн осы заманғы басқарушыларсыз бiз инновациялық экономика құра алмаймыз.
Демек, барлық деңгейдегi  техникалық және кәсiптiк білім берудi  дамытуға бағытталған тиiстi шаралар қолдануымыз шарт.
Қазақстан жоғары оқу орындарының мiндетi - әлемдiк стандарттар деңгейiнде бiлiм беру. Ал жетекшi оқу орындарының дипломдары күллi әлемде танылуға тиiс. Олар мұны iстеуге мiндеттi.
Бiздiң  әрбiр қазақстандықтың жоғары білiм алуына нақтылы кепiлдiк беруiмiз  керек.
Студенттердiң оқуын бюджеттен қаржыландырудың бiрыңғай жүйесiн құру мақсатында Үкiметке бiлiм беру кредиттерiнiң есебiнен  бiлiм беруге арналған кредиттердiң мөлшерiн 50 пайызға арттыруды  тапсырамын.
Сонымен бiр мезгiлде осы аталған кредиттердiң қайтарылуына мемлекеттiң кепiлдiгiн беруді қамтамасыз ете отырып,  екінші деңгейдегі банктер арқылы студенттерге кредит бөлудің осы заманғы жүйесін  жасау керек.
Үкіметтің каникул кездерінде студенттерге тұрғын үйлер тұрғызатын құрылыс отрядтарында жұмыс беру, елiмiздi көгалдандырудың "Жасыл ел" бағдарламасын өрiстетiп, бұл игiлiктi iске студенттердi қатыстыру мәселесiн нақтылы қарауы мiндет.
Ендi  оқытушылар жайында . Олардың проблемалары да бiзге жақсы мәлiм, бұл проблемалар шешiлiп те жатыр, алайда бәрiн бiр сәтте шешiп тастау да мүмкiн емес. Бiлiм және ғылым министрлiгi Жоғары оқу орындарының ассоциациясымен бiрлесiп,  профессор-оқытушылар құрамына қолдау көрсету жүйесiн  ойластырғаны жөн. Айталық, қазiрдiң өзiнде кез келген шетелге тәжiрибеден өтуге баруды қарастыратын әрi бiр жыл бойы ғылыми зерттеулер жүргiзуге берiлетiн гранттың мәртебесiне ие "Үздiк оқытушы" мемлекеттiк стипендиясын тағайындауға болар едi.

И еще об одном. Не всем предпринимателям доступны Банк развития и Инвестиционный фонд. Поэтому Фонд развития малого предпринимательства должен стать своего рода "финансовым супермаркетом" . Мы выделим фонду в этом году из республиканского бюджета дополнительно 10 млрд. тенге , тогда возможности кредитования субъектов малого бизнеса возрастут до 25 млрд. тенге . С этого года надо начать гарантирование банковских кредитов и осуществление страхования. Это станет серьезной государственной поддержкой.
3.3. Аграрные вопросы
В текущем году завершается реализация трехлетней агропродовольственной программы . Мы в основном сформировали систему государственного регулирования и поддержки агробизнеса в стране. Только в текущем году на развитие сельскохозяйственного производства из республиканского бюджета выделяется более 57,9 млрд. тенге. Это рекордная цифра.
Следует принять закон "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий".
Предстоящее вступление в ВТО, и это мы обсуждали не раз, предъявляет особые требования к конкурентоспособности отечественной сельскохозяйственной продукции . Считаю необходимым в дальнейшем обратить особое внимание на индустриализацию аграрного производства через реализацию кластерных инициатив в сфере производства и переработки сельскохозяйственного сырья. Именно сюда надо привлекать внимание частного сектора, сюда привлекать кредиты, в том числе в русле агроиндустриальной политики.
3.4. Вопросы финансового сектора
Для дальнейшего развития финансового сектора сейчас приняты программы развития рынка ценных бумаг и развития накопительной пенсионной системы на 2005-2007 годы. Нужно работать.
Деятельность банков должна стать образцом прозрачности. Прежде всего это касается структуры собственности и сведений об аффилиированных лицах. Все лица, оказывающие существенное влияние на принимаемые банком решения, должны формализовать свой статус, получив согласие уполномоченного органа. Необходимо упорядочить требования к инвестиционной деятельности банков на консолидированной основе. Сделки с аффилиированными лицами не должны подвергать банки рискам. Агентство финансового надзора должно решительно провести эту работу.
3.5. Образование и профессиональная подготовка на уровне XXI века
Страна, не умеющая развивать знания, в XXI веке обречена на провал. Мы должны сформировать кадровый задел для высокотехнологичных и наукоемких производств будущего . Без современной системы образования и современных менеджеров, мыслящих широко, масштабно, по-новому, мы не сможем создать инновационную экономику.
Необходимо принять адекватные меры, направленные на развитие технического и профессионального образования на всех уpoвнях.
Задача казахстанских вузов - предоставлять образование на уровне мировых стандартов , а дипломы ведущих из них должны быть признаваемы в мире. Они обязаны это сделать.
Мы должны гарантировать каждому казахстанцу реальную возможность получения высшего образования .
В целях создания единой системы финансирования обучения студентов из бюджета поручаю Правительству увеличить объем предоставляемых образовательных грантов на 50 процентов за счет числа образовательных кредитов.
И одновременно с этим создать современную систему студенческого кредитования через банки второго уровня с обеспечением гарантии государства по возврату этих кредитов.
Правительству необходимо конкретно рассмотреть вопрос предоставления студентам в период каникул работы в стройотрядах по возведению жилья, развернуть программу озеленения стран "Жасыл ел" и привлечь студентов к этим благородным делам.
Теперь о преподавателях . Их проблемы нам хорошо известны, они решаются, но в одночасье решены быть не могут. Министерству образования совместно с Ассоциацией вузов надо продумать систему поддержки профессорско-преподавательского состава . К примеру, уже сегодня можно ввести государственную стипендию "Лучший преподаватель", которая будет иметь статус гранта на проведение научных исследований в течение года, включая стажировку за рубежом в любой стране.

Менiң тапсырмам бойынша биылғы жылы Қазақ Ұлттық университетi мен Еуразия ұлттық университетiне  20 шетелдiк оқытушы кеңесшілер тарту  үшiн 2 млн. доллар бөлiндi. Ендеше Батысқа танымал өзiмiздiң үздiк мамандарымызды дәл осылайша неге марапаттамасқа!
Өзiмiз зәру болып жүрген әрi кадрларды сырттан шақыруға мәжбүр етiп отырған  техникалық мамандықтарды  бiрiншi кезекте дамыту керек деп санаймын.
Бәрi де мектептен басталады. Сондықтан бiздiң 2008 жылдан бастап 12 жылдық жалпы орта бiлiм беруге көшiп, педагогтардың  кәсiптiк деңгейiн, оқулықтар мен бiлiм беру бағдарламаларының  сапасын арттыруымыз керек.
Бiз  мұғалiм мамандығының беделi мен абыройын қайтаруға  мiндеттiмiз.
3.6. Ана, бала, аға ұрпақ
Бiздiң стратегиямыздың маңызды мәселесi -  қоғамның ең бiр әлсiз қорғалған мүшелерiнің - балалардың, олардың аналарының және аға ұрпақтың өмiрiн лайықты қамтамасыз ету. Мемлекет бұл мәселелердi шешу үшiн қаражат аямайтын болады . Бiз балалар мен жүктi әйелдердi дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету жөнiнде нақтылы шаралар қабылдадық, ендi оларды iске асыратын боламыз.
2003 жылдан бастап, перзенттiң дүниеге келуiне байланысты бiржолғы жәрдемақы төленiп келедi.
Биылғы жылдан бастап, бiз  әлеуметтiк қамсыздандырудың  идеологиясы барынша қарапайым  үш деңгейлiк жүйесін  қалыптастыруға бағытталған әлеуметтiк реформаларды тереңдетудiң үш жылдық бағдарламасын iске асыруды қолға аламыз. Бiрiншiден, бұл мемлекет кепiлдiк беретiн негiзгi әлеуметтiк төлемдер. Екiншiден, бұл мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру. Ақыр аяғында, бұл кейiннен әлеуметтік төлемдерге айналатын азаматтардың ерікті жинақтаулары. Міне, осындай үш бастау азаматтарымыздың қарттық кезеңін лайығымен қамсыздандыруға тиісті жағдай туғызады.
3.7. Тұрғын үй мәселелері
Ендігі бір өзекті міндет -  тұрғын үй проблемасын жеделдете шешу . Баспананың болмайынша, түтін түтетіп, бала өсіру қиын.
Үкімет және барлық деңгейдегі әкімдер жауапкершілікті өздеріне алып, қолдарынан не келетінін қазақстандықтарға көрсетсін. Тұрғын үй құрылысы -  біздің экономикамызды алға сүйреуші қуатты күш .
3.8. Рухани даму мен конфессиялар аралық келiсiм
"Мәдени мұра" бағдарламасын  iске асыруды жалғастыра беру, сөйтiп өткендi пайымдау арқылы  қазiргi заман мәдениетiн  жан-жақты дамыту қажет.
Бiз осы саланы мемлекеттiк қолдаудың толымды бағдарламасын қалыптастыруымыз керек.
Біз барша қазақстандықтарды біріктірудің басты факторларының бірі - еліміздің мемлекеттік тілін, барлық қазақтардың ана тілін одан әрі дамытуға бар күш-жігерімізді жұмсауымыз керек.
Қазақ топырағы арқылы барлық әлемдiк дiндер өткен, сондықтан да жатырқаушылық немесе дiни фанатизм сезiмi бiзге жат. Осынау рухани дәстүр, Жаратушының қандай жолмен болса да түскен сөзiне жүрегімiздiң ашықтығы - Қазақстандағы конфессиялар аралық татулықтың аса маңызды тұғырларының бiрi. Бiз өзiмiздiң жатсынбас тұрпатымызбен, этностар аралық, конфессиялар аралық татулығымызбен және өзара үндесуiмiзбен күллi әлемге танымалмыз.  Елiмiздiң өсiп келе жатқан бiтiмгершiлiк әлеуетi алдағы уақытта да мұқият сақталып, дамытыла бередi .

По моему поручению в текущем году выделено 2 млн. доллара для привлечения в Казахский национальный университет и Eвразийский национальный университет 20 зарубежных консультантов-преподавателей . Почему бы также не поощрять наших лучших специалистов, которых признают на Западе!
Считаю, что надо в первую очередь развивать технические специальности , в которых мы испытываем большой дефицит и вынуждены привлекать кадры из-за рубежа.
Но все начинается со школы. Поэтому с 2008 года мы должны перейти на 12-летнее общее среднее образование, повысить профессиональный уровень педагогов, качество учебников и образовательных программ .
Мы обязаны вернуть престиж и достоинство профессии учителя .
3.6. Материнство, детство, старшее поколение
Важный вопрос нашей стратегии - достойное обеспечение жизни самых незащищенных членов общества: это дети, их матери и старшее поколение. Государство не будет жалеть средств на решение этих вопросов . Мы приняли и будем реализовывать конкретные меры по обеспечению лекарствами детей и беременных женщин.
С 2003 года выплачивается единовременное пособие в связи с рождением ребенка.
С этого года мы начинаем реализацию трехлетней программы углубления социальных реформ, направленной на формирование трехуровневой системы социального обеспечения , идеология которой проста. Во-первых, это базовые социальные выплаты, гарантированные государством. Во-вторых, обязательное социальное страхование. И, наконец, добровольные накопления граждан, которые в будущем будут превращены в социальные платежи. Эти три источника создадут необходимые условия для достойного обеспечения старости наших граждан.
3.7. Жилищные вопросы
Еще одна ключевая задача - ускоренное решение жилищной проблемы . Без крыши над головой сложно создавать семьи, растить детей.
В текущем году начинается осуществление программы жилищного строительства. Мы взялись за дело, которое не могла решить прежняя система.
Правительство, акимы всех уровней ответственны и должны показать казахстанцам, на что они способны. Жилищное строительство - новый локомотив нашей экономики .
3.8. Духовное развитие и межконфессиональное согласие
Необходимо продолжить реализацию программы "Культурное наследие" и через осмысление прошлого всемерно развивать культуру настоящего времени .
Мы должны сформировать целостную программу государственной поддержки этой сферы.
Мы также должны приложить все усилия для дальнейшего развития одного из главных факторов единения всех казахстанцев - государственного языка нашей страны, родного для всех казахов.
По казахской земле прошли все мировые религии, поэтому нам чужды нетерпимость или религиозный фанатизм. Эта духовная традиция, эта открытость Божьему слову в любом обрамлении - одна из важнейших основ межконфессионального согласия в Казахстане. Мы известны миру своей толерантностью, межэтническим, межконфессиональным согласием и диалогом. Растущий миротворческий потенциал нашей страны должен и дальше бережно сохраняться и развиваться .

3.9. Жоғарыда айтылған сөздердiң бүгiнгi күнi әрбiр
отбасы үшiн, әрбiр қазақстандық үшiн мәнiсi неде?
1. Биылғы жылдан бастап, бiз iс жүзiнде әрбiр отбасының мүддесiне игi ықпалын тигiзетiн  2005-2007 жылдарға арналған әлеуметтiк реформаларды одан әрi тереңдету бағдарламасын  iске асыра бастадық.
2.  Үстімiздегі жылдан  бастап, бiз жекелеген сырқаттар бойынша бес жасқа дейiнгi  балаларды дәрi-дәрмекпен , ал  жүктi әйелдердi  - құрамында темiр мен йоды бар препараттармен амбулаториялық деңгейде тегiн қамтамасыз ететiн боламыз.
3.  2006 жылдан бастап , диспансерлiк есепте тұратын және амбулаториялық деңгейде жеңiлдiк шарттары қолданылатын  балалар мен жасөспiрiмдердi  дәрi-дәрмекпен тегiн қамтамасыз етуге көшуiмiз керек.
4.  2006 жылдан бастап , аз қамтылған отбасыларына 18 жасқа дейiнгi балаларына ай сайынғы жәрдемақылар төленуге, 4 және одан көп бiрге тұратын кәмелетке толмаған балалары бар  көп балалы аналарға , "Алтын алқа", "Күмiс алқа" немесе I және II дәрежелi "Ана даңқы" белгiлерiмен  марапатталған аналарға  арнаулы мемлекеттiк жәрдемақылардың мөлшерi  4000 теңгеге дейiн  көбейтiлуге тиiс.
5. Бiз  нәрестенiң тууына байланысты  бiр жолғы жәрдемақыларды қазір де төлеп келеміз. Енді соларға қосымша бұрын жоспарланғандай  2007 жылдан емес, 2006 жылғы 1 шілдеден бастап, бір жасқа дейінгі сәбиді күту жөнінде мемлекеттiк жәрдемақылар  енгiзу қажет деп санаймын.
6. Биылғы  1 шiлдеден  бастап, бiз барлық зейнеткерлерге, еңбек өтiлiне, жалақысы мен тағайындалған зейнетақысының мөлшерiне қарамастан,  3000 теңге мөлшерiнде қосымша негізгі зейнетақылық төлем  жасайтын боламыз. Осылайша ең төменгi зейнетақының мөлшерi негiзгi зейнетақылық төлеммен бiрге  9200 теңгенi  құрайтын, ал зейнетақының орташа мөлшерi  12 мың теңгеден асатын  болады.
7. Биылғы 1 шiлдеден бастап, бiз  жоғары оқу орындары студенттерi , сондай-ақ  орта кәсiптiк бiлiм беру ұйымдары оқушылары  стипендияларының мөлшерiн 2 еседен астам өсiретiн боламыз.
8. Бiз ең лайықты деген жастардың  шетелдерде білім алуларына  жәрдем жасаймыз.  Жыл сайын үш мың үздiк студентке  "Болашақ" бағдарламасының шеңберiнде әлемнiң iлгерi жоғары оқу орындарында  бiлiм алулары үшiн  республикалық бюджеттен қаражат бөлiнетiн болады.
9. Бiзде инженерлер мен технологтар бола алатын және болуды қалайтын дарынды жастар көп.  Бiлiм беру гранттары мен кредиттерi  - мемлекеттiң оларға көрсететiн нақты көмегi осындай. Жеке меншiк секторын мен осы iске белсене қатысуға шақырамын.
10.  Коммерциялық банктердiң студенттерге таяудағы 5 жылда бөлетiн кредиттеріне мемлекеттiк кепiлдiк беру жүйесiн  iске асыру үшiн қосымша 2 млрд. теңге, оның iшiнде биылдың өзiнде 600 млн. теңге бөлу қажет.

3.9. Что все, сказанное выше, означает сегодня для каждой семьи, для каждого казахстанца?
1. С этого года мы начали реализацию Программы дальнейшего углубления социальных реформ на 2005-2007 годы , которая благоприятно затронет интересы практически каждой семьи.
2. С текущего года мы бесплатно обеспечиваем на амбулаторном уровне лекарствами детей до пяти лет по отдельным заболеваниям, а беременных женщин - железо- и йодосодержащими препаратами.
3. С 2006 года необходимо перейти на бесплатное лекарственное обеспечение детей и подростков , находящихся на диспансерном учете и на льготных условиях на амбулаторном уровне.
4. С 2006 года малообеспеченным семьям должны выплачиваться ежемесячные пособия на детей до 18 лет, повышены размеры спецгоспособий многодетным матерям , имеющим четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, матерям, награжденным подвесками "Алтын алка", "Кумис алка" или "Материнская слава" I и II степени до 4 000 тенге .
5. Мы уже выплачиваем единовременные пособия в связи с рождением ребенка . Считаю, что в дополнение к ним необходимо уже с 1 июля 2006 года ввести государственные пособия по уходу за ребенком до одного года, а не с 2007 года , как планировалось ранее.
6. С 1 июля этого года мы будем выплачивать всем пенсионерам , независимо от стажа работы, заработка и размера начисленной пенсии, дополнительную базовую пенсионную выплату в размере 3 000 тенге . Таким образом, размер минимальной пенсии вместе с базовой пенсионной выплатой составит 9 200 тенге , а средний размер пенсий - более 12 тыс. тенге .
7. Уже с 1 июля этого года мы должны увеличить размеры стипендий студентам вузов , а также учащимся организаций среднего профессионального образования более чем в два раза.
8. Самым достойным мы будем помогать в обучении за рубежом. Ежегодно трем тысячам лучших студентов в рамках программы "Болашак" будут выделяться средства из республиканского бюджета для учебы в ведущих вузах мира.
9. У нас много талантливых ребят, которые могут и хотят стать инженерами, технологами. Образовательные гранты и кредиты - вот что станет реальной помощью государства. Призываю и частный сектор активно подключиться к этому.
10. Для реализации системы государственного гарантирования кредитов коммерческих банков студентам в течение ближайших 5 лет дополнительно необходимо выделить 2 млрд. тенге, в том числе уже в этом году - 600 миллионов тенге.

11. 2006 жылдан бастап  мүгедектердiң барлық топтарына және жасына байланысты жәрдемақы алушыларға, сондай-ақ мемлекеттiк арнаулы жәрдемақы алушыларға мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақыларды қосымша 1000 теңгеге  арттыру қажет деп санаймын. Биылдан бастап, бұл жәрдемақылардың едәуiр арттырылғаны мәлiм.
12. 2006 жылдан бастап,  асыраушысынан айырылған 247 мың отбасына  300-ден 1000 теңгеге дейiнгі сомада қосымша қолдау жасау қажет.
13. Биылғы 1 шiлдеден бастап,  бюджет саласының қызметкерлерi  - мұғалiмдердiң, дәрiгерлердiң, мәдениет пен әлеуметтiк қамсыздандыру қызметкерлерiнiң жалақысын орта есеппен  32 пайыз  көтеру қажет деп санаймын. Ал 2007 жылдан бастап орта есеппен  30 пайыз  көтеру қажет.
14. Негiзiнен алғанда жалақы мемлекеттiк қана емес, жеке меншiк секторда да өсуге тиiс. Осыған орай  биылғы 1 шiлдеден бастап, ең төменгi жалақы мөлшерiн 9200 теңгеге дейiн  өсiру қажет.
15.  Мемлекеттiк қызметшiлердiң , сондай-ақ бюджет саласының басқа да қызметкерлерінің  жалақысын биылғы 1 шілдеден орта есеппен 32 пайызға, ал 2007 жылдан бастап тағы да 30 пайызға көтеру , сөйтіп біртіндеп оның мөлшерін жеке меншік секторына жақындата беру керек деп санаймын.
16. Ағымдағы жылы тұрғын үй құрылысы бағдарламасының шеңберінде бюджеттен бөлінген қаражаттың есебінен ғана халықтың әлеуметтік қорғалатын топтары үшін  1600 пәтер салу  және ипотекалық бағдарлама бойынша халықтың қолы жететін арзан  11700 пәтер  салу қажет.
17. Тұтас алғанда қаржыландырудың барлық көздері арқылы үш жыл ішінде біздің  12 млн шаршы метр тұрғын үй немесе 195 мың пәтер  салуымыз керек. Бұл тұрғын үй құрылысы екi есе өседi деген сөз.
Осы айтылғандардың бәрiн де бiз iске асырамыз, өйткенi экономикамыздың жағдайы осындай мүмкiндiктер берiп отыр .
Экономикамызды жолға қойғаннан кейiн, азаматтарымыздың жағдайын жақсартатын күннiң туатыны жайында мен әрдайым айтып келген едiм. Мен өзiмнiң уәдемдi орындап келемiн.
Экономикалық және әлеуметтiк жедел жаңару бағыты Қазақстанның экономикалық және әлеуметтiк дамудағы өзiнiң көшбасшылығын одан әрi сақтап, сол арқылы капиталды, инвестициялар, технологиялар мен бiлiмдi, бiлiктi кадрларды тарту орталығына айналуына мүмкiндік туғызуға тиiс.
Кәсiпкерлер бiздiң оларға қалыпты жағдай туғызып, артықшылықтар беретiнiмiздi, бiзде бизнестiң қауiпсiз әрi келешегi мол екенiн бiлгендерi жөн. Ғалымдар мен жоғары біліктi мамандар өз еңбектерiне бiзде тиiсiнше сый-сияпат көрсетiлетiнiне сенiмдi болу керек. Өнер адамдары өз қызметi лайықты бағаланатындықтарын сезiнуi тиiс. Бiз бұл үшiн бәрiн де жасаймыз.
Бұл бiздiң жетiстiктерiмiздiң бағасы болмақ.

11. С 2006 года считаю необходимым дополнительно повысить государственные социальные пособия всем категориям инвалидов и получателям пособий по возрасту , а также получателям государственных специальных пособий на 1 000 тенге . Как известно, с этого года эти пособия уже существенно повышены.
12. С 2006 года дополнительную поддержку в сумме от 300 до 1 000 тенге необходимо оказать 247 тысячам семей, потерявших кормильца .
13. Уже с 1 июля этого года считаю необходимым поднять заработную плату работникам бюджетной сферы - учителям, врачам, работникам культуры, социального обеспечения в среднем на 32 процента . А с 2007 года - в среднем на 30 процентов .
14. В целом рост заработной платы должен пройти не только в государственном секторе, но и в частном. В связи с этим, с 1 июля этого года необходимо увеличить минимальный размер заработной платы до 9 200 тенге .
15. Считаю необходимым увеличить заработную плату государственным служащим , так же, как и другим работникам бюджетной сферы, уже с 1 июля этого года в среднем на 32 процента, а с 2007 года - еще на 30 процентов , постепенно приближая их к частному сектору.
16. В текущем году в рамках программы жилищного строительства только за счет выделенных из бюджета средств надо построить 1600 квартир для социально защищаемых групп населения и 11700 недорогих и доступных для населения квартир по ипотечной программе .
17. А в целом по всем источникам финансирования за три года необходимо будет построить 12 млн. кв. м жилья, или 195 тысяч квартир . Это означает рост строительства жилья в два раза.
Все, о чем я только что сказал, мы сделаем, потому что состояние экономики позволяет нам это.
Я всегда говорил, что наступит это время, когда мы, наладив экономику, улучшим жизнь наших граждан. Как видите, такое время наступает. И я выполняю свои обещания .
Курс на ускоренную экономическую и социальную модернизацию должен способствовать тому, чтобы Казахстан и дальше сохранял свое лидерство в экономическом и социальном развитии, а через это стал центром притяжения капиталов, инвестиций, технологий и знаний, квалифицированных кадров.
Предприниматели должны знать, что мы создаем им нормальные условия и преференции, что бизнес у нас безопасен и перспективен. Ученые и высококвалифицированные специалисты должны быть уверены, что их труд у нас получит соответствующее вознаграждение. Люди искусства должны знать, что их оценят по достоинству. Мы делаем все для этого.
Это и будет оценкой наших достижений.

4. Қазақстанды демократияландырудың жаңа кезеңi
Құрметтi қазақстандықтар!
Осы жылдары бiз "әуелi экономика, содан кейiн саясат" деген қағидатты ұстана, елiмiздiң нақты мүмкiндiктерiн, ескере отырып, демократияландыру бағытында алға жылжыдық . Бұл өзiн өзi ақтады. Байсалдылықтан жамандық көргенiмiз жоқ. M. Тэтчердiң: "Мен тиiстi жағдайы әрi тәжiрибесi жоқ кез келген елде, мейлi ол азиялық немесе азиялық емес ел болсын, ешбiр проблемаларға ұрынбай бiр деммен демократияны енгiзу мүмкiн дегенге сенбеймiн" деген сөздерiн еске түсiрген орынды.
Басқа елдердiң тәжiрибесi көрсетiп отырғандай, демократия дегенiмiз қоғамның барлық топтары үйренуге тиiс барынша ұзақ процесс. Көптеген елдердiң ғасырлар бойы қалыптасқан либералдық дәстүрлерi бар, алайда олар шырқау биігіне әлі де жете қойған жоқ. Бiз бәрiн жоқтан бастаған едік қой және демократияны өзі - адамның ой-санасы мен мінез-құлық мәдениеті екенін ұмытпағанымыз жөн.
Осы пікiрлер құрметтеуге лайық деп санаймын.  Бiздiң шығыс даналығы, сабырлылығы мен сақтығы дәстүрлерiне адал болғанымыз абзал .
4.1. Саяси реформалардың жалпыұлттық бағдарламасы
Бiздiң ортақ жетiстiктерiмiз саяси жүйенi одан әрi жаңарту және демократияны дамыту жөнiндегi жүйелi және көп бағытты жұмысқа көшуiмiзге мүмкiндiк бередi.
Мен бүгiн бастамалар дестесiн -  Саяси реформалардың жалпыұлттық бағдарламасын ұсынып отырмын .
Бұл бағдарлама  мемлекеттiк, саяси және қоғамдық институттарды реформалауға бiрыңғай әрi бiртұтас тұрғыдан келудi көздейдi . Мұндай қадамның мәнi -  Қазақстанды Батыс демократиясының дәстүрлерi мен қағидаттарына және Оңтүстiк-Шығыс Азияның iргелi мемлекеттерiнiң тәжiрибесiне, бiздiң көпұлтты және көпдiндi халқымыздың дәстүрлерiне сәйкес одан әрi демократияландыру .
Саяси реформалардың жалпыұлттық бағдарламасы  бүкiл қоғаммен үндесу негiзiнде  ғана жүзеге асырылуға тиiс екенi анық.
2005 жыл  тарихқа  саяси реформаларды белсендi түрде алға бастыру мен оларды бүкiлхалықтық талқылау жылы  ретiнде енуi керек.
Бұл жұмысқа Қазақстанның барлық азаматтары, көрнектi тұлғалар, қоғамдық пiкiрдiң көшбасшылары, ел дегдарлары тартылуы тиiс деп санаймын, мұның өзi оған барынша ашық әрi бұқаралық сипат берер едi.
Мен батыстық демократия елдерi мен серпiндi дамып келе жатқан Азия мемлекеттерiнен (Малайзия, Сингапур, Оңтүстiк Корея, Түркия және басқалары) сыртқы сарапшы мамандар, сондай-ақ беделдi саяси қайраткерлердi ынтымақтастық үшiн шақыру мүмкiндiктерiн жоққа шығармаймын.
Саяси реформалардың жалпыұлттық бағдарламасының талқылануын үйлестiрудi  Демократияландыру және азаматтық қоғам мәселелерi жөнiндегi ұлттық комиссияға  жүктеймiн.
Бұл комиссия осы Жолдауда өзiм баяндаған саяси бастамалар негiзiнде:
- жалпыхалықтық пiкiрталастың нәтижелерiн талдау және қорытындылауға;
- пiкiрталас нәтижелерi бойынша Жалпыұлттық бағдарламаның алғашқы заңнамалық сұлбасын әзiрлеуге;
- Саяси реформалардың жалпыұлттық бағдарламасын жүзеге асыру жөнiнде Президентке және Парламентке ұсыныстар әзiрлеуге;
- сондай-ақ саяси реформалар пакетiн түпкiлiктi қабылдау және күшiне енгiзу жөнiндегi жұмысты үйлестiруге тиiс.

4. Новый этап демократизации Казахстана
Уважаемые казахстанцы!
Все эти годы мы двигались в направлении демократизации, учитывая реалии страны по принципу "сначала экономика, потом политика". Это оправдало себя. Постепенность не подвела нас. Уместно вспомнить высказывание М. Тэтчер: "... Я не верю, что в какой-либо стране, не обладающей соответствующими условиями и опытом, будь она азиатской или неазиатской, возможно ввести демократию одним махом, не рискуя натолкнуться на проблемы".
Как показывает опыт других стран, демократия, которой все слои общества должны учиться, - достаточно длительный процесс. Многие страны сотни лет имеют либеральные традиции, однако не достигли совершенства. Мы же начинали с нуля, и надо помнить, что демократия - это культура мысли и поведения человека.
Думаю, что эти мысли достойны уважения. Мы должны оставаться верными традициям восточной мудрости, постепенности и осторожности.
4.1. Общенациональная программа политических реформ
Наши общие достижения позволяют перейти к системной и многовекторной работе по дальнейшей модернизации политической системы и развитию демократии.
Сегодня я предлагаю пакет инициатив - Общенациональную программу политических реформ .
Эта программа представляет единый, целостный подход к реформам государственных, политических и общественных институтов . Суть этого подхода - дальнейшая демократизация Казахстана в соответствии с традициями и принципами западных демократий и опытом ведущих государств Юго-Восточной Азии, с традициями нашего многонационального и многоконфессионального народа .
Ясно, что эта общенациональная программа политических реформ должна реализовываться лишь на основе диалога со всем обществом .
2005 год должен войти в историю как год активного продвижения политических реформ и их всенародного обсуждения .
Полагаю, что к этой работе должны быть привлечены все граждане Казахстана, знаковые фигуры, лидеры общественного мнения, представители элиты страны, что сделает работу максимально прозрачной и публичной.
Я не исключаю возможности приглашения для сотрудничества в качестве внешних экспертов специалистов, а также авторитетных политических деятелей как из стран западных демократий, так и динамично развивающихся государств Азии (Малайзия, Сингапур, Южная Корея, Турция и другие).
Основную координацию обсуждения Общенациональной программы политических реформ возлагаю на Национальную комиссию по вопросам демократизации и гражданского общества .
Эта комиссия должна на основании изложенных мной в данном Послании политических инициатив:
- проанализировать и обобщить результаты общенародной дискуссии;
- по результатам дискуссии подготовить первые законодательные контуры Общенациональной программы;
- подготовить рекомендации для Президента и Парламента по реализации Общенациональной программы политических реформ;
- а также координировать работу по окончательному принятию и вступлению в силу пакета политических реформ.

4.2. Қолданылып жүрген Конституциямыздың әлеуетiн одан әрi
пайдалану
Ең әуелi қолданылып жүрген  Конституциямыздың  әлеуетiн барынша пайдалануымыз қажет.
Бiздiң Конституциямыздың әлемде демократиялық қоғамның негiзгi мiндеттерiне сәйкес келетiнi танылып отыр. Егер атына сын айтылып жүрсе, оның ережелерiнiң орындалуына ғана қатысты болып жүр. Бүкiл әлемде демократия мен заңды сақтау ажырағысыз болып танылады.
Халқымыз қабылдаған ел Конституциясы бiзге не бердi?
Тиiмдi жұмыс iстеп жатқан қос палаталы Парламент - елiмiздiң заң шығарушы билігі.  Конституция  оған ел бюджетiн бекiту мен оның орындалуын бақылау құқығын бердi.
Парламент көпшiлiк дауыспен Премьер-Министрдiң, Ұлттық банк төрағасының тағайындалуына келiсiмiн бередi, Үкiметке сенiмсiздiк бiлдiруге, оны орнынан түсiру қажеттiлiгiн мойындатуға құқылы, сондай-ақ кез келген министрдi қызметiнен босатуды талап ете алады.
Парламентте саяси партиялардың фракциялары өкiлдік етедi.
Парламент ел Конституциясына өзгерiстер енгізу құқығына ие.
Yкiмет мүшелерi Парламент палаталары алдында тұрақты есеп берiп отырады.
Сенат Жоғары сот судьяларын сайлайды, Бас прокурор мен ҰҚК төрағасын тағайындауға келiсiмiн бередi.
Бiздiң елiмiзде Президент, Парламент депутаттары мен мәслихат депутаттары баламалы негiзде еркiн және жасырын дауыс беру арқылы сайланады.
Конституциялық Кеңес, Есеп комитетi сияқты маңызды мемлекеттiк органдарды тең негiзде Президент, Мәжiлiс және Сенат құрады. Орталық сайлау комиссиясын өз кезегiнде Мемлекет басшысының ұсынысы бойынша Мәжiлiс сайлайды. Бұл тежемелiк әрi тепе-теңдiк жүйесiнiң айқын белгiсi.
Мұндай жағдайда әңгiме  Конституцияда  берiлген құқықтарды айқын пайдалану жайында болуға  тиiс. Сондай-ақ заңдардың бұзылмауы нақтылы сақталуы жайында болуға тиiс.
4.3. Атқарушы билiк реформасы
Қолымыз жеткен жағдайды және дамудың алдағы келешегiн ескере келе,
- билiктi одан әрi орталықсыздандыру;
- мемлекеттiк басқару жүйесiн реттеу мен оның тиiмдiлiгiн арттыруға бағытталған  атқарушы билiктi реформалауды одан әpi жүргiзу  қажет деп санаймын.
Бiз  атқарушы билiк жүйесiн орталықсыздандыру бағытында белгiлi бiр қадамдар жасадық, әкiмдердiң сайланбалылығын  енгiзуге кабинеттi жағдай туғыздық. Бiз биылғы тамыз айында  облыстардағы, Астана және Алматы қалаларындағы аудандар әкімдерiнiң  сынақ түрiндегі сайлауларын өткiземiз және кезең-кезеңiмен ауылдық округтер, ауылдар, кенттер әкімдерін сайлауды қолға алып, 2007 жылы оны аяқтаймыз.
Сонымен бір мезгілде Үкімет  Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi өзiн-өзi басқару жүйесiн айқындайтын, мемлекеттiк басқару деңгейлерi арасындағы өкiлеттiктердi шектеу процесiн аяқтайтын заң жобаларын әзiрлеп , Парламенттiң  қарауына  енгiзуi керек. Бұған қоса Үкiмет Қазақстандағы Жергiлiктi өзiн-өзi басқарудың дамуын қолдау жөнiнде мемлекеттiк бағдарлама әзiрлеуге тиiс.
Содан кейiн ғана елiмiзде жергiлiктi өзiн-өзi басқаруды түпкiлiктi енгiзуге болады.  Атқарушы билiк қызметiнiң ашықтығы  ережеге айналуы керек.
Қазiр жергiлiктi атқарушы билiк халықпен кездесiп , есеп беруде. Бұл дұрыс.
Олар халықтың елiмiзде жүргiзiлiп жатқан әлеуметтiк-экономикалық және саяси реформалардан хабардар болуына, пiкiр алмасулар мен ұсыныстар жасауға мүмкiндiк туғызуы тиiс. Бұл - атқарушы органдардың халықтың алдындағы жауапкершілігi мен есептiлiгiн арттыруға қол жеткiзудiң, халықты мемлекеттiк басқару процесiне кеңiнен тартудың бiрден-бiр жолы. Мұндай кездесулер қоғамдық-саяси өмiрдiң бұлжымас ережесiне айналуы керек.
Әкiмшілiк реформаларды одан әрi тереңдете беру қажет . Бұрынғы көнерген және ырыққа көнбейтiн мемлекеттiк тетiктi үздiк әлемдiк тәжiрибеге сүйене отырып, азаматтарымыз мүддесi үшiн осы заманғы қоғамдық-саяси процестердi серпiндi басқаруға қабiлеттi тетiкке айналдыру iсiн аяқтауымыз керек.
Алқалы орган ретiнде  Үкiметтiң өзінің жұмысының тиiмділігін  және әрбiр Үкiмет мүшесi - министрдің дербес жауапкершiлігін арттыру қажет.
Үкiмет дербестiкке ие және барлық атқарушы билiк тармақтары үшiн жауап бередi. Оның елiмiз  Конституциясы  өзiне берген құқықтар мен өкiлеттiктердi толығымен пайдалануы керек.
Жергiлiктi органдарға өкiлеттiлiктiң бiр бөлiгiн беру арқылы билiктiң орталық деңгейiнiң басы артық мемлекеттiк функцияларының санын қысқарту қажет.
Осы заманғы басқарушылардан тұратын пәрмендi әрi ең бастысы құрамы жағынан " аз да болса саз " болсын дегендей, оңтайлы  мемлекеттiк аппарат  жасақталуға тиiс.
Мемлекеттiк органдар тарапынан азаматтар мен ұйымдарға көрсетiлетiн қызметтердiң сапасын жақсарту мен мерзiмiн қысқарту үшiн  "электронды Үкiмет"  қалыптастыруды жеделдету қажет.
Мемлекеттiк қызметтi жетiлдiру жөнiндегi  шаралар кешенiн iске асыру - атқарушы билiкті реформалаудың кiлтi болмақ.
Бұл үшiн:
- мемлекеттiң әкiмшiлiк қызметтер көрсетуiн жетiлдiру;
- басқарудың бюрократтануын төмендету;
- мемлекеттiк аппараттың кәсiби деңгейiн оңтайландыру қажет.
Оған негiз бар. Қазақстанда қазiрдiң өзiнде  "Мемлекеттiк қызмет туралы" заң  қабылданған. Мемлекеттiк қызметке қабылдау конкурстық негiзде компьютерлiк тестiлеу арқылы жүзеге асырылады. Жылына мың жарымнан астам адам бiлiм алатын Мемлекеттiк қызмет академиясы құрылған.
Үкiмет өзiнің күш-жiгерiн жалпы реттеушілік функциялар мен ереже туындатушылық жұмыстарға шоғырландыруы керек .
Оның құрылымы мемлекеттiк саясат басымдықтарына сәйкес түзiлуге тиiс болса, министрлiктер - мемлекеттiк қызметтiң түрлерiне қарай нақты функционалдық бөлiнiс негiзiнде жасақталуы тиiс.
Үкiметке мемлекеттiк органдар қызметiнiң тиiмділiгi мен сапасын бағалаудың бірыңғай жүйесiн әзiрлеудi тапсырамын. Әрбiр мемлекеттiк ведомствоның тұтастай және жекелей алғандағы шенеунiктiң  қызметiн бағалаудың стандарты  атқарылған жұмысының тиiмділігі болуға тиiс.
"Жалғыз терезе" қағидаты бойынша тұрғындарға қызмет көрсету орталықтарын құру, мемлекеттiк қызметшiлер үшiн сапа менеджментi жүйесiн (ИСО) енгiзу; сыйақыны қазiргiдей жалақыға қосылып кететін үстемақыға айналдырмай, таңдаулыларға ғана беру; мемлекеттiк қызметтiң тәртiбi мен этикасын сақтауды қамтамасыз ету керек.

4.2. Дальнейшее использование потенциала действующей Конституции
Прежде всего, необходимо максимально использовать потенциал действующей Конституции .
Наша Конституция в мире признается соответствующей основным задачам демократического общества. Если есть критика, то она состоит лишь в том, как выполняются ее положения. Во всем мире признается, что демократия и соблюдение законов неразделимы.
Что дала нам Конституция страны, принятая народом?
Эффективно работающий двухпалатный Парламент - законодательная власть страны. Конституция наделила его правом утверждения бюджета страны и контроля за его исполнением.
Парламент большинством голосов дает согласие на назначение Премьер-Министра, председателя Национального Банка, вправе выразить недоверие Правительству, настоять на его отставке и может потребовать освободить от должности любого министра.
В Парламенте представлены фракции политических партий.
Парламент обладает правом внесения изменений в Конституцию страны.
Члены Правительства регулярно отчитываются перед палатами Парламента.
Сенат избирает судей Верховного Суда, дает согласие на назначение Генерального прокурора и председателя КНБ.
В нашей стране свободным и тайным голосованием на альтернативной основе избираются Президент страны, депутаты Парламента, депутаты маслихатов.
Такие важные государственные органы, как Конституционный Совет, Счетный комитет формируются на паритетной основе Президентом, Мажилисом и Сенатом. В свою очередь Центризбирком избирается Мажилисом по представлению Главы государства. То есть имеется необходимая система сдержек и противовесов.
Речь в таком случае должна идти о четком использовании предоставленных Конституцией прав . И о том, чтобы законы не нарушались, а четко соблюдались.
4.3. Реформа исполнительной власти
Полагаю, что с учетом достигнутого и новых перспектив развития необходимо продолжить реформу исполнительной власти , направленную на:
- дальнейшую децентрализацию власти;
- упорядочение и повышение эффективности системы государственного управления.
Мы сделали определенные шаги в направлении децентрализации системы исполнительной власти , создали условия для введения выборности акимов . В августе этого года мы проведем экспериментальные выборы акимов районов областей, городов Астаны и Алматы и поэтапно начнем выборы акимов аульных (сельских) округов, аулов (сел), поселков, завершив их в 2007 году .
Одновременно Правительству необходимо разработать и внести на рассмотрение Парламента проекты законов, завершающие процесс разграничения полномочий между уровнями государственного управления, определяющие систему местного самоуправления в Республике Казахстан . Кроме того, Правительству следует разработать Государственную программу поддержки развития местного самоуправления в Казахстане.
И только после этого можно будет окончательно внедрять местное самоуправление в нашей стране. Прозрачность деятельности исполнительной власти должна стать нормой.
Сейчас идут отчетные встречи местной исполнительной власти с населением . И это правильно.
Они должны способствовать информированности населения о проводимых в стране социально-экономических и политических реформах, обмену мнениями, предложениями. Это - способ добиваться повышения ответственности и подотчетности исполнительных органов перед населением, широкого вовлечения народа в процесс государственного управления. Эти встречи должны стать безоговорочной нормой общественно-политической жизни.
Необходимо дальнейшее углубление административных реформ . Надо завершить трансформацию прежде архаичного и неповоротливого государственного механизма в современный, способный управлять динамичными общественно-политическими процессами на базе лучшего мирового опыта и в интересах наших граждан.
Следует повысить эффективность работы самого Правительства как коллегиального органа и персональную ответственность каждого министра - члена Правительства.
Правительство самостоятельно и несет ответственность за всю исполнительную ветвь власти. Оно должно сполна использовать права и полномочия, предоставленные Конституцией страны.
Необходимо сократить излишнее число государственных функций на центральном уровне власти, передав часть полномочий местным органам.
Должен быть создан эффективный и, главное, оптимальный по составу государственный аппарат , состоящий из современных менеджеров - "лучше меньше, да лучше!" .
Необходимо ускорить формирование "электронного правительства" для улучшения качества и сокращения сроков предоставления государственными органами услуг гражданам и организациям.
Ключ к реформе исполнительной власти - реализация комплекса мер по совершенствованию государственной службы .
Необходимо:
- совершенствование административных услуг государства;
- снижение бюрократизации управления;
- оптимизация профессионального уровня государственного аппарата.
Основа есть. В Казахстане уже принят Закон "О государственной службе" . Прием на госслужбу осуществляется по конкурсу через компьютерное тестирование. Создана Академия госслужбы, где проходят обучение более полутора тысяч человек в год.
Правительство должно сконцентрироваться на общерегулирующих функциях и нормотворческой работе.
Его структура должна быть выстроена в соответствии с приоритетами государственной политики, а министерств - на основе четкого функционального распределения по типам государственных функций.
Поручаю Правительству разработать единую систему оценки эффективности и качества деятельности государственных органов. Стандартом для оценки деятельности каждого государственного ведомства в целом и отдельно взятого чиновника в частности должна стать эффективность проводимой работы.
Необходимо создать центры обслуживания населения по принципу "одного окна"; ввести систему менеджмента качества (ИСО) для государственных служащих; премия должна выдаваться лучшим, не превращаться в надбавку к зарплате, как это делается сейчас; обеспечить соблюдение правил и этики госслужбы.

4.4. Биліктің заң шығарушы тармағының саяси беделін
күшейту туралы
Жоғарыда айтқанымдай, саяси жаңару процесi, ең әуелi,  билiктің заң шығарушы тармағының саяси беделiн күшейтудi  талап етедi. Мұны қолданылып жүрген  Конституцияның  шеңберiнде атқарған жөн және солай iстеу қажет. Конституцияның әлеуетi әлi де толық пайдаланылып бiткен жоқ.
Орталық сайлау комиссиясын, Конституциялық Кеңестi және Есеп комитетiн  құрудағы  Парламенттiң қос палатасының рөлін арттырудың қажеттігiн талқылау керек.
Парламенттiк көпшiлiк негiзiнде Үкiмет құрамын жасақтаудың тетіктерi  мен әлеуметтік-экономикалық сала министрлерiнің кандидатураларын тиiстi комитеттерде талқылау мәселелерi де егжей-тегжейлi пысықтауды талап етедi.
Мұндай мәселелердi шешу халық өкілдерiнiң атқарушы билiк органдарына деген ықпалы мен бақылауын жаңа деңгейге көтередi.
Сондай-ақ мәслихаттардың бақылау өкiлеттiктерiн кеңейтудi де қарастыру қажет. Бұл мемлекеттiк, билiк жүйесiн орталықсыздандыру, жергiлiктi өзiн-өзi басқару жүйесiнiң рөлiн арттыру жолындағы маңызды қадам болады.
4.5. Сот жүйесi мен азаматтарды құқықтық қорғау реформасы
Бiз демократиялық қоғамдастықтағы жалпыға ортақ стандарттарға сәйкес келетiн кең ауқымды сот жүйесi реформасының қарсаңында тұрмыз.  Cот жүйесін жетілдіру  және осы заманғы қоғамның қажеттіліктеріне сай келетін тиімді сот төрелігін жүргізу  жөніндегі ұсыныстар әзірлеу үшiн  Комиссия  құрылып отыр.
Бiздiң алдағы уақытта мынадай мәселелермен:
- сот өндiрiсiн оңайлату, оның объективтiлiгiн, сондай-ақ сот актiлерiнiң тұрақтылығы мен уақтылы орындалуын қамтамасыз ету;
- сот жүргiзу шеңберiнде және сот шешiмдерiн атқару кезеңiнде азаматтар құқығына берiлетiн кепiлдiктердi күшейту;
- сот корпусының тәуелсiздiгiн қамтамасыз ету заң шеңберiндегi әдiлеттi шешiмнiң кепiлiне айналуға тиiс; судьялардың бiлiктiлiгiн арттыру - мұның өзi Қазақстанның сот жүйесiн XXI ғасырдағы шаруашылық, инвестициялық және сауда проблемаларына сәйкес келтiруге мүмкiндiк бередi;
- қылмыстық сот жүргiзу мен сот шешiмдерi шеңберiнде адвокаттардың рөлiн арттыруды қамтамасыз ету;
- қылмыстық сот жүргiзу тәжiрибесiне алқа билер соты институтын енгiзу қажет. Осы мақсатта 2005 жылы "Алқа билер туралы" заң қабылданып, "Сот жүйесi мен судьялар мәртебесi туралы"  Конституциялық заңға  және алқа билер сотын енгiзу мәселелерi жөнiнде басқа да заңнамалық актiлерге өзгертулер мен толықтырулар енгiзiлуге тиiс;
- сот рәсiмдерiнiң ашықтығы мен анықтығын барынша қамтамасыз ету мәселелерiмен шұғылдануымыз қажет.
Судьялардың  тәуелсiздiгi және әдiлеттiлiгi жөнiндегi мәселеге  арнайы назар аударғым келедi. Бiз судьялардың жалақысын көтердiк, сөйтiп олар бүгiнде табысы ең жоғары мемлекеттiк қызметшiлерге айналды. Бiз судьялардың зейнетақымен қамтамасыз етiлуiн қоса есептегенде, оларға берiлетiн барлық әлеуметтiк кепiлдiктер пакетi жайында да ойланғанымыз жөн. Судьяларды лайығымен материалдық және әлеуметтiк қамтамасыз етудi қажырлы да адал еңбектерiнiң өтеуi деп қана емес, жемқорлықтан сақтандыратын өтiмдi шараның бiрi ретiнде қарастырған жөн. Судьялар арасындағы парақорлықты адамгершiлiк тұрғыдан алғанда абыройсыздық деп бағалап қоймай, мұны экономикалық жағынан да тиiмсiз етуiмiз керек. Судья өз қызмет орнын қадiрлеуге тиiс және заңды немесе кәсiби этиканы бұзған жағдайда өзiнiң мемлекеттiк қызметте болу құқығынан ғана емес, барлық әлеуметтiк кепiлдiктерден де айырылатынын бiлуi керек.
Мұның бәрi де қосымша бюджеттiк шығындар жасауға мәжбүр етедi, бiрақ ол өзiн ақтайды. "Арзан сот төрелiгi тым қымбатқа түседi" дейтiн ежелгi мәтел осыдан шықса керек.

4.4. Об усилении политического авторитета законодательной ветви власти
Как я говорил, процесс политической модернизации требует прежде всего усиления политического авторитета законодательной ветви власти . И делать это можно и нужно в рамках действующей Конституции . Потенциал ее не исчерпан .
Следует обсудить целесообразность повышения роли обеих палат Парламента в формировании Центральной избирательной комиссии, Конституционного Совета и Счетного комитета.
Требует детальной и взвешенной проработки вопрос о механизмах формирования Правительства на основе парламентского большинства и обсуждения кандидатур министров социально-экономического блока в профильных комитетах.
Решение таких вопросов выведет на новый уровень влияния и контроля народных представителей за органами исполнительной власти.
Необходимо также предусмотреть расширение контрольных полномочий маслихатов . Это будет важный шаг на пути децентрализации системы государственной власти, повышения роли системы местного самоуправления.
4.5. Реформа судебной системы и правовой защиты граждан
Мы на пороге полномасштабной реформы судебной системы, соответствующей общепринятым в демократическом сообществе стандартам. Создана комиссия для подготовки предложений по совершенствованию судебной системы и отправлению эффективного правосудия, отвечающего потребностям современного общества.
Нам предстоит поработать над следующим:
- упростить судопроизводство, обеспечить его объективность, а также стабильность и своевременное исполнение судебных актов;
- усилить гарантии прав граждан в рамках судопроизводства и на стадии исполнения судебных решений;
- обеспечить независимость судебного корпуса, что станет гарантией справедливого решения в рамках закона;
- повышать квалификацию судей, что позволит судебной системе Казахстана быть адекватной хозяйственным, инвестиционным и торговым проблемам XXI века;
- обеспечить повышение роли адвокатов в рамках уголовного судопроизводства и судебных решений;
- в практику уголовного судопроизводства необходимо ввести институт суда присяжных. В этих целях в 2005 году должны быть принят закон "О присяжных заседателях", внесены изменения и дополнения в Конституционный закон "О судебной системе и статусе судей" и другие законодательные акты по вопросам введения суда присяжных;
- необходимо максимально обеспечить открытость и прозрачность судебных процедур.
Хочу специально обратить внимание на вопрос о независимости и неподкупности судей . Мы увеличили заработную плату судьям, и они сегодня стали самыми высокооплачиваемыми госслужащими. Нам необходимо подумать обо всем пакете социальных гарантий для судьи, включая пенсионное обеспечение. Достойное материальное и социальное обеспечение судей следует рассматривать не только как поощрение за нелегкий и честный труд, но и как одну из мер по предупреждению коррупции. Надо сделать так, чтобы мздоимство в судейской среде было не только нравственно недопустимо, но и экономически невыгодно. Судья должен дорожить своим креслом и знать, что, нарушив закон или профессиональную этику, он потеряет не только право состоять на государственной службе, но и весь пакет социальных гарантий.
Все это повлечет дополнительные бюджетные расходы, но они оправданны. Как гласит старая поговорка: дешевое правосудие обходится слишком дорого.

4.6. Сайлау туралы
Сайлау заңнамасын одан әрi жетiлдiру  қажеттiгiн де талқылау мiндет.
Орталық сайлау комиссиясына  сайлау процесiн құқықтық қамтамасыз етудегi  кемшiлiктерге байыпты талдау жасауды тапсырамын. 2005 жыл iшiнде Орталық сайлау комиссиясы халықаралық стандарттар мен қоғамымыздың даму деңгейiне толық сай келетiн, сайлау тетiктерiн сапалық жағынан жақсарту жөнiнде тиiстi ұсыныстар әзiрлеп, енгiзуге тиiс.
Мен тек осындай тұрғыда ғана  барлық азаматтардың еркiн әрi кепiлдi ерiк-ниетiн бiлдiруiн қамтамасыз ететiн  дәйектi бағытты жүзеге асыруға болады деп бiлемiн.
4.7. Азаматтық қоғам институттарын дамыту туралы
Ең бастысы -  Қазақстан азаматтарының құқықтары мен бостандықтарының, сөз бостандығының, бiрлестiктер мен саяси ерiк-жiгердi білдiрудiң кепілдіктерiн одан epi дамыта беру .
Бiзде қазiрдiң өзiнде тиiстi нормативтік база бар.
"Адам мен азаматтың конституциялық құқықтары мен бостандықтары жүйесiн одан әрi жетiлдiру туралы"  Жарлыққа  сәйкес омбудсменнiң құқық қорғау мүмкіндіктері кеңейтiлдi, ендiгi жерде нақтылы iс-қимыл қажет.
Сөз бостандығы  - Қазақстанның аршынды демократиялық дамуының негiзгі шарттарының бiрi. Тәуелсiз Қазақстанда саяси себептер бойынша сотталған адамдар жоқ.
Сөз бостандығын, ақпарат алу мен таратуды қамтамасыз ететiн барлық қажеттi құқықтық және басқа да шарттар алдағы уақытта да дәйектi түрде жасалады әрi қорғалатын болады.
Сонымен қатар сөз бостандығын пайдаланудағы шектен шығушылыққа қатаң тосқауыл қойылуы шарт.
4.8. Сыбайлас жемқорлық пен қылмысқа қарсы күрес туралы
Қазақстан кеңестен кейiнгi кеңiстiкте алғашқылардың бiрi болып  жемқорлыққа қарсы заңнама қабылдап, халықаралық конвенцияларға қосылды . Жазаланған шенеунiктер де аз емес. Көп iс тындырылды. Соған қарамастан, бiз ocы проблемамен шұғылданатын әрi өзiмiз берген ақпараттарға сүйенiп бiздiң жұмысымызға баға беретiн халықаралық ұйымдармен тиiсiнше жұмыс iстей алмай жүрмiз. Қазақстан бiздiң өңiрде ғана емес, басқа да жерлерде  кейiнгi кезекке ығысып кетпегенiн толық сенiммен айта аламын . Алайда өтпелi экономика сырқатының өзiне тән шығасысы да болмай қалмайды.
Уақыт өттi, ахуал өзгердi, ендiгi жерде  заңнама iзерлей талдау мен жетілдірудi талап етiп отыр . Шенеунiктердің сыбайластық iс-әрекетiне ерiктi немесе ерiктен тыс тиiстi жағдай туғызатын заңға тәуелдi барлық актiлер қайта қаралуға тиiс.
Бизнестi мемлекеттiк қызметтен түбегейлi бөлiп тастау керек .
Акционерлiк қоғамдардың, олардың қожайындары мен соларға іш тартатын тұлғалардың көмескiлігін, банк жүйесiнiң көмескiлігін, рұқсат беруші органдардың көптігін, заңды айналып өту үшін пара беретіндердің жазасыздығын және тағы басқа келеңсiздiктердi түбiрiмен отап тастайтын уақыт келдi.
Бұл үшiн не iстеу керек?

4.6. О выборах
Стоит обсудить необходимость дальнейшего совершенствования выборного законодательства .
Поручаю Центральной избирательной комиссии провести серьезный анализ недостатков правового обеспечения выборного процесса . В течение 2005 года ЦИК должна разработать и внести соответствующие предложения по качественному улучшению избирательных механизмов, в полной мере соответствующих международным стандартам и уровню развития нашего общества.
Только при таком подходе я вижу последовательную реализацию курса на обеспечение свободного и гарантированного волеизъявления всех граждан .
4.7. О развитии институтов гражданского общества
Главное - дальнейшее развитие гарантий прав и свобод граждан Казахстана, свободы слова, объединений и политического волеизъявления .
Мы уже имеем соответствующую нормативную базу.
В соответствии с Указом "О дальнейшем совершенствовании системы конституционных прав и свобод человека и гражданина" расширены правозащитные возможности омбудсмена, теперь нужны реальные действия.
Свобода слова - одно из основных условий поступательного, демократического развития Казахстана. В независимом Казахстане нет лиц, осужденных по политическим мотивам.
Нужно и в дальнейшем последовательно создавать и защищать все необходимые правовые и другие условия, обеспечивающие свободу слова, получения и распространения информации. С другой стороны, должен быть четкий законодательный заслон против злоупотреблений свободой слова.
4.8. О борьбе с коррупцией и преступностью
Казахстан одним из первых на постсоветском пространстве принял антикоррупционное законодательство, присоединился к международным конвенциям . Немало чиновников понесли наказание. Многое сделано. В то же время мы не должным образом работаем с теми международными организациями, которые занимаются этой проблематикой и дают нам оценки, базируясь на нашей же информации. С полной уверенностью могу сказать, что Казахстан не на худшем счету в нашем регионе, и не только . Но синдром переходной экономики имеет свои издержки.
Прошло время, изменилась ситуация, и законодательство требует тщательного анализа и совершенствования . Должны быть пересмотрены все подзаконные акты, вольно или невольно создающие условия для коррупционных действий чиновников.
Необходимо окончательно отделить бизнес от государственной службы.
Надо покончить с непрозрачностью акционерных обществ, их владельцев и аффилиированных лиц, непрозрачностью банковской системы, множеством разрешительных органов, безнаказанностью тех, кто дает взятки, чтобы обойти закон, и т.д.
Что для этого нужно сделать?

1. Бiр жерде ғана төлқұжат тiркеп, салық төлеушiнiң есептiк нөмiрi, жүргiзушi куәлiгi және т.б. құжаттар ала алатын, "жалғыз терезе" қағидасы бойынша тұрғындарға қызмет көрсететiн орталықтар құру. Тәжiрибе ретiнде биыл Астана мен Алматыға осыны жасап көру керек.
2. Лицензиялар мен рұқсаттамалар санын күрт қысқарту.
3. "Қазақстан Республикасындағы акционерлiк қоғамдар туралы"  заңға  тиiстi өзгертулердi қабылдау.
4. Мемлекеттiк қызметшi өз бизнесiн сатқанын немесе басқаруға бергенiн мiндеттi түрде жария етуге тиiс.
5. Мемлекеттiк қызметшiнiң жеке бизнеспен айналысуына және компаниялардың мүдделерiн жақтауына тыйым салатын Ар-ұждан кодексiн әзiрлеу керек.
6. Тәртiптiк кеңестердi Мемлекеттiк қызмет iстерi жөнiндегi агенттiкке түпкiлiктi беру, орталық бюджетке ауыстыру және оларды заңгер мамандармен нығайту керек. Оған зейнет жасына жақындаған шенеунiктердi орналастырумен шұғылданудың әсте қажетi жоқ. Кеңес мемлекеттiк қызметшiлердiң этиканы және Ар-ұждан кодексiн орындауын қадағалауға тиiс.
7. Пара алушыларды ғана емес, пара берушiлердi де жазалау керек.
8. Бизнестегi жалақы деңгейiне жақындата отырып, мемлекеттiк қызметшiлердiң жалақысын көтеру керек.
Мен тиiстi  мемлекеттiк құрылымдар мен лауазымды тұлғалардың iс-қимылын реттеу  туралы жиi айтып келемiн. Экономикалық және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жөнiндегi агенттiк дербес әрi тәуелсiз болуға тиiс. Оны Президенттiң тiкелей бағынысына көшiрген дұрыс.
Үкiметке  осы мәселелер бойынша нақты ұсыныстар енгiзу мен оның орындалуын бақылауға алуды  тапсырамын.
Сонымен бiрге  мемлекеттiк қызметшiлердi жемқор етiп көрсетiп, жөн-жосықсыз айыптауларды тыйып тастайтын кез де жеттi . Егер бұл көпе-көрiнеу жала болса, онда мұны мемлекеттiк қызметшi сот арқылы дәлелдеуi керек. Егер олай болмаған жағдайда, дабыл тексерiлуi тиiс.
* * *
Мен сiздерге өзiмнiң саяси реформаларға көзқарасымды баяндап бердiм. Аталған барлық мәселелердi қолданылып жүрген  Конституцияның  шеңберiнде жүзеге асыруға әбден болады. Менiң бастаған реформалардың талқылануы, және оны оппозицияның да талқылауы барысында, елiмiздiң бұдан былайғы саяси құрылымының түрлi нұсқаларының да қарастырылып жатқанын бiз бiлемiз. Егер олар ел мен халықтың мүддесiн көздейтiн болса, онда оппозицияның пiкiрiн де құрметтеу керек.
Мен 2005-2007 жылдары алға қойған жұмысты аяқтауды ұсынамын. Сол кезде әрi қарай қалай жылжуымыздың керектiгi айқындалады.
Мен  Конституцияның  тұрақтылығы - қоғамның тұрақтылығы екенiне кәмiл сенемiн. Ойланбай жасалған өзгерiстер ел iшiнде берекетсiздiк туғызады. Конституцияның қандай да бiр ережелерiне түзетулер енгiзудi ұсынбас бұрын, қолымыздағы нұсқасын зейiн қоя зерделегенiмiз жөн.
Өзара бас қосып, осы мәселенi егжей-тегжейлi талқылаған танымал заңгерлерiмiздiң үлкен тобына мен зор ризашылығымды бiлдiремiн. Олар маған Конституцияны қорғау, оның тұрақтылығын қамтамасыз ету жайында өтiнiш жасады.
Негiзгi заңға өзгертулер енгiзуге болады. Бұл өзгертулердiң басты мәселесi - халқымыз президенттік басқарудың қазiргi жүйесiн бұдан былай да қолдай ма әлде елдегi толып жатқан саяси партиялардың билік жүргiзуiн қалай ма? Нақ сол себептi мен төл Конституциямыздың мүмкiндiктерi жайында тағы да қайталап айтып тұрмын. Ең демократиялық шешiм халықтың өзiнiң еркi деп ойлаймын. Уақыты жеткенде, бiз азаматтарымызға бұл жөнiнде сауал салатын боламыз. Сөйтiп, бiз халқымыз бен елiмiздiң қажетiне қарай шешiм шығаратын боламыз.

1. Создать центры обслуживания населения по принципу "одного окна", где можно в одном месте оформить паспорт, получить РНН, водительское удостоверение и т.д. В качестве эксперимента это можно сделать в Астане и Алматы уже в этом году.
2. Резко сократить количество лицензий и разрешений.
3. Принять соответствующие изменения в Закон "Об акционерных обществах в Республике Казахстан".
4. Госслужащий должен опубликовать, что он продал или передал в управление свой бизнес.
5. Необходимо разработать кодекс чести государственного служащего, запрещающий ему заниматься частным бизнесом и лоббированием интересов компаний.
6. Дисциплинарные советы окончательно передать Агентству по делам государственной службы и перевести на центральный бюджет, укрепить юридическими кадрами, а не устраивать чиновников предпенсионного возраста. Совет должен контролировать исполнение госслужащими этики и кодекса чести.
7. Наказывать не только берущих взятки, но и дающих их.
8. Поднимать заработную плату госслужащих, приближая ее к  уровню зарплаты в бизнесе.
Я уже не один раз говорил об упорядочении действий cooтветствующих государственных структур и должностных лиц . Aгентство по борьбе с экономической и коррупционной преступностью должно быть самостоятельным и независимым. Целесообразно перевести его в прямое подчинение Президенту.
Поручаю Правительству внести конкретные предложения по данным вопросам и взять исполнение под контроль.
В то же самое время пора прекратить огульные обвинения государственных служащих в коррупции . Если это клевета, то госслужащий должен доказать это через суд. Если этого нет, то cигнал должен быть проверен.
***
Я вам изложил мое видение политических реформ. Все пepечисленное можно осуществить в рамках действующей Конституции .
Мы знаем, что в связи с начатыми мною реформами обсуждаются, в том числе и оппозицией, различные варианты дальнейшего политического устройства страны. Надо уважать мнение оппозиции, если оно нацелено на интересы страны и народа.
Предлагаю в 2005-2007 годах завершить предложенную мной работу. Тогда будет видно, как продвигаться дальше.
Я убежден, что стабильность Конституции - это стабильность общества. Необдуманные перемены создадут хаос в стране.
Я благодарен большой группе наших известных юристов, которые собрались и обсудили этот вопрос. Они обратились ко мне с просьбой защитить Конституцию, обеспечить ее стабильность.
Прежде чем предлагать корректировки тех или иных положений Конституции, нужно внимательно изучить то, что уже есть.
Но изменения в Основной закон могут вноситься. Главный вопрос этих изменений: поддержит ли наш народ и дальше систему президентской формы правления, которая у нас есть, или хочет власти многочисленных политических партий в стране. Именно поэтому я еще раз рассказал вам о возможностях нашей Конституции. Думаю, самым демократичным решением будет воля народа. Придет время - мы спросим наших граждан. И сделаем так, как нужно для народа и страны.

5. Қазақстан қазiргi әлемде
5.1. Біздің сыртқы саясаттағы басымдықтарымыз
Бiздiң басымдықтарымыз өзгерiссiз күйiнде қалады . Бұл - XXI ғасырдың ығытына қарсы тұруға қабiлеттi әрi ұзақ мерзiмдi ұлттық мүдделердi қамтамасыз етуге бағытталған, белсендi, жан-жақты және үйлесiмдi сыртқы саясат.
Ресей, Қытай, АҚШ, Еуропалық Одақпен ынтымақтастықты дамыту басым бағыттар болып қала бередi. Азия мен Таяу Шығыстың негiзгi елдерiмен өзара iс-қимылға зор маңыз берiледi.
Қазақстанның қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету және ел iшiндегi реформаларға қолайлы жағдай туғызу мақсатында Үкiметтiң алдында осы мемлекеттермен арадағы негiзгi шарттар және келiсiмдердi бұлжытпай жүзеге асыру мiндетi тұр.
Осыдан бiр ай бұрын Мәскеуде қол қойылған Қазақстан мен Ресей арасындағы  шекараны делимитациялау туралы шарттың  тарихи маңызы зор. Тарихымызда тұңғыш рет бiз өзiмiздің стратегиялық әріптесiмiз Ресеймен заң жүзiнде ресімделген мемлекеттік шекараға ие болдық.
Осылайша біз соңғы жылдары ұзына бойы 14 мың километрден асатын шекараны толығымен межелеуге қол жеткiздiк. Бұл бiздiң мемлекеттік құрылыстағы жоспарларымызды жүзеге асыруға қолайлы жағдай туғызатын ұлттық қауіпсіздігіміздің маңызды кепілі.
Бiз стратегиялық тұрғыдан Қазақстанның мүдделерi толығымен ескерiлген жағдайда  Бүкiләлемдiк Сауда Ұйымына тезiрек  кiруге ықыластымыз.
Қазақстан  Шанхай Ынтымақтастық Ұйымына, ТМД, ЕурАзЭҚ-тi  реформалауға,  БЭК-тi  құру жөнiндегi жұмыстарға да ерекше мән бередi.
Бiздiң елiмiз үшiн барлық бағыттар бойынша ЕҚЫҰ-мен бұрынғысынша iс-қимыл жасау маңызды болып қала бередi.  2009 жылы осы ұйымға төрағалық етуге бiздiң кандидатурамыздың ұсынылуына барынша жауапкершілікпен қараймыз . Бүгiнгi бастамалар сонымен қатар осы мақсаттарға қол жеткiзудi көздейдi.
Қазақстанның әлемде қуатты экономикасы бар әрi халықаралық қоғамдастықтағы тұғыры берiк өңiрлiк держава ретiнде қабылданатынын да естен шығармағанымыз абзал. Бұл мәртебенi қастерлеуiмiз және елiмiздiң қазiргi әлемдегi беделiн нығайту үшiн қосымша күш-жiгер жұмсауымыз керек.
5.2. Бiздi бүгiн не алаңдатып отыр?
Мен бұдан әрi  экономикалық, әлеуметтiк және саяси жаңаруымыздың жолында елеулi кедергi болуы ықтимал XXI ғасырдың қазiргi кезде көрiнiп жүрген объективтi қатерлерiне  сiздердiң назарларыңызды арнайы аударғым келедi. Бұл қатерлер қыр астында жатқан жоқ. Бiздiң елiмiздiң бейбiт еңбегi мен прогресi баршамызға және әлемдiк қоғамдастықтың ұстанымына байланысты.
Әңгiме не туралы болып отыр?
Бiрiншiден, осы  өңiрде  тұрақсыздық пен  дiни экстремизм  етек жая бастады.
Екiншiден, географиялық орналасуы жағынан алғанда Қазақстан белортасында тұрған  өңiрде есiрткi таратудың тыйылмай отыруы .
Сондықтан да бiз осы проблемаларды шешу үшiн барлық мүдделi мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен бұрынғысынша  белсене ынтымақтасатын  боламыз.
XXI ғасыр қатерлерiнiң iшiнде  халықаралық лаңкестiк  ерекше орын алып отыр. Қаңтар айының аяғында Алматыда 40 халықаралық ұйымдар басшыларының қатысуымен БҰҰ Қауiпсiздiк Кеңесiнiң Лаңкестiкке қарсы комитетiнiң көшпелi отырысы өттi. Осы халықаралық зұлматқа қарсы күрес жүргiзу үшiн әлемдiк қоғамдастықтың үлкен күш-жiгер жұмсауы керек.
Бiз өзiмiз лаңкестiкке қарсы коалицияға және Ирактағы жағдайды тұрақтандыруға саперлiк отрядымыздың қатысуын нақ осындай ұстанымдар тұрғысынан пайымдаймыз.
Осы тұрғыда елiмiздiң өз iшiнде де белсендi iс-қимыл жасалып жатыр. Жоғарғы Сот төрт лаңкестiк ұйымды заңсыз деп жариялады. "Экстремистiк қызметке қарсы қимыл жасау туралы" Заң қабылданды.
Лаңкестiктiң ушығуы жағдайында бiз  өңірдегі барлық мемлекеттер мен мүдделi елдердiң iс-қимылы мен белсендiлiгiн үйлестiрудi сапалық жаңа деңгейге көтеру жолында қадамдар жасауға әзiрмiз .

5. Казахстан в современном мире
5.1. Наши приоритеты во внешней политике
Наши приоритеты остаются неизменными - активная, разносторонняя и сбалансированная внешняя политика, cпособная противостоять вызовам XXI века и нацеленная на обеспечение долгосрочных национальных интересов.
Приоритетным направлением является развитие сотрудничества с Россией, Китаем, США, Европейским союзом. Большое значение придается взаимодействию с основными странами Азии и Ближнего Востока.
Перед Правительством стоит задача неуклонной реализации основных договоров и соглашений с этими государствами с целью обеспечения безопасности Казахстана и создания благоприятных условий реформам внутри страны.
Историческое значение имеет Договор о делимитации границы между Казахстаном и Россией, подписанный месяц тому назад в Москве. Впервые в нашей истории мы обрели юридически оформленную государственную границу с Россией - нашим стратегическим партнером.
Таким образом, за последние годы мы сумели делимитировать границу на всем ее протяжении, что составляет более 14 тысяч километров. Это серьезная гарантия национальной безопасности, создающая благоприятные условия реализации наших планов по государственному строительству.
В наших стратегических интересах - скорейшее вступление во Всемирную торговую организацию на условиях, полностью учитывающих интересы Казахстана.
Казахстан придает особое значение Шанхайской организации сотрудничества , реформированию СНГ, ЕврАзЭС , продолжению работы по созданию ЕЭП .
По-прежнему важным для нашей страны является взаимодействие с ОБСЕ по всему спектру направлений. Мы со всей ответственностью относимся к выдвижению нашей кандидатуры на председательство в этой организации в 2009 году . Сегодняшние инициативы также направлены на достижение этой цели.
Важно помнить, что Казахстан воспринимается в мире как региональная держава, обладающая сильной экономикой и прочными позициями в международном сообществе. Этим статусом следует дорожить и прилагать дополнительные усилия для укрепления авторитета нашей страны в современном мире.
5.2. Что беспокоит нас сегодня
Я специально хотел бы обратить ваше внимание на объективно существующие угрозы XXI века, которые могут стать серьезными препятствиями на пути дальнейшей экономической, социальной и политической модернизации . Эти угрозы не за горами. И от всех нас, от позиции мирового сообщества зависят мирный труд и прогресс нашей страны.
О чем идет речь?
Во-первых, распространение нестабильности и религиозного экстремизма в регионе .
Во-вторых, непрекращающийся наркотрафик , в центре которого оказался Казахстан в силу своего географического положения.
Поэтому мы по-прежнему будем активно сотрудничать со всеми заинтересованными государствами и международными структурами в решении этих проблем.
Особое место среди угроз XXI века занял международный терроризм . В конце января в Алматы состоялось выездное заседание Контртеррористического комитета Совета Безопасности ООН с участием руководителей 40 международных организаций. Для эффективной борьбы с международным злом требуются усилия всего мирового сообщества.
Именно с таких позиций мы рассматриваем и вопрос о нашем участии в антитеррористической коалиции и участии нашего саперного отряда в стабилизации ситуации в Ираке.
Предпринимаются активные действия и внутри нашей страны:
Верховный Суд объявил незаконными четыре террористические организации. Принят Закон "О противодействии экстремистской деятельности".
В условиях эскалации терроризма мы готовы пойти на качественно новый уровень координации действий и активности всех государств региона и заинтересованных стран .

5.3. Өңiрдегi жағдай туралы
ХV ғасырдың соңына дейiн Орталық Азия әлемдiк экономиканың маңызды өңiрi болып келдi. Бiздiң өңiрiмiз Шығыс пен Батысты жалғастырып жатты. Халықтар аумақтар мен ұлттарға бөлiнген жоқ. Жiбек жолының саябыр тартуы Орталық Азияны мешеу шет аймаққа айналдырды.  Тәуелсiздiк алғанымыздан кейiн соңғы 500 жылда алғаш рет бiздiң өңiрiмiз әлемдiк экономика үшiн қайтадан экономикалық маңызына ие болды . Бiз өзiмiздiң транзиттiк мүмкiндiктерiмiздi нығайтып келемiз, әлемдiк рынокқа бағалы тауарлар - мұнай, газ, кен, ауыл шаруашылығы шикiзатын шығаратын өңiрге айнала бастадық. Қазiрдiң өзiнде көне Жiбек жолының бойымен өтетiн XXI ғасырдың жаңа мұнай-газ құбырлары, авто және темiржолдарының торабтары айқындала бастады.
Бiз Азия "жолбарыстары" мен Еуропалық Одақ табыстарының сырына қаныға бастадық. Келесi бiр жағынан Екiншi дүниежүзiлiк соғыстан кейiн тәуелсiздiк алған елдер арасындағы халықаралық жауығу мен қақтығыстар да тоқтаған емес. Жаhандық экономикада iрi рыноктардың маңызы да үлкен. Бiз, сонымен қатар, ұлы державалардың осы өңiрде экономикалық басымдыққа ие болу жолындағы бәсекелестiгiн де байқап отырмыз. Осы жаhандық геоэкономикалық проблемаларға қатысты дұрыс ұстанымның маңызы үлкен.
Бiздiң алдымызда  таңдау  тұр: бiрi - әлемдiк экономиканың мәңгiлiк шикiзаттық шылауы болып қалу, екiншiсi тағы бiр империяның келуiн күту немесе Орталық Азияның барынша интеграциялануына қарай қадам жасау.
Мен осының соңғысын ұсынамын.
Бұдан былайғы интеграциялануымыз - бiздiң өңiрiмiздің тұрақтылығына, прогреске, экономикалық және әскери-саяси тәуелсiздiкке апаратын жол . Тек осындай жағдайда ғана бiздiң өңiрдi әлем құрметтейтiн болады. Тек сонда ғана бiз қауiпсiздiктi қамтамасыз етiп, лаңкестiк пен экстремизмге қарсы пәрмендi күрес жүргiзетiн боламыз. Мұндай бiрлестiк, сайып келгенде, бiздiң өңiрде өмiр сүрiп жатқан қарапайым адамдардың мүдделерiне толық сай келедi.
Мен  Орталық Азия елдерi Одағын  құруды ұсынамын. Қазақстан, Өзбекстан, Қырғызстан арасында жасалған мәңгілік достық туралы шарт осындай бiрлесу үшiн берiк негiз бола алады. Мен өңiрiмiздегi басқа да елдердi де естен шығарып отырғанымыз жоқ.
Бiздiң  экономикалық мүдделерiмiз де, мәдени-тарихи тамырымыз да, тiлiмiз, дiнiмiз де, экологиялық проблемаларымыз да, керек десеңіз сыртқы қатерлерiмiз де  ортақ. Еуропалық Одақтың сәулетшiлерiнiң өздерi де осындай алғышарттарды армандаған да болар. Біз  тығыз экономикалық интеграцияға көшуімiз және ортақ нарық пен ортақ валютаға қарай iлгерiлеуiмiз керек .
Бiз осылай жасағанда ғана өзiмiздің әрқашан бiрге болуымызды аңсаған арғы ұлы бабаларымызға лайық бола аламыз. Алайда алдымен патшалық империя, кейiннен сталиндiк ұлттық саясат осы бiрлiктен қорқып, өңiрдi әкiмшiлiк-ұлттық аумақтарға бөлшектеп тастаған едi. Ол кезде "Бөлiп ал да, билей бер" деген саясат үстемдiк eттi. Қазiр бiзге  келесі ұрпақтарымыз үшiн өңiрiмiздегi теңқұқылы халықтар жүруге тиіс жаңа жолды  нұсқайтын сәт туды.
Қымбатты қазақстандықтар, отандастар!
Түйiндеп айтқанда, таяу жылдардағы экономикалық, әлеуметтік және саяси жаңару жөнiндегi менiң пайымым мен көзқарасым осындай.
Көрiп отырсыздар, алда әлi талай алынбаған асулар бар.
Жүрер жолымыздың жеңiл боларына мен бұрынғы жылдардағы сияқты бұл жолы да уәде бере алмаймын.
Реформаларды жүргiзу тактикасы, оларды жүзеге асырудың мерзiмдерi мен тетiктерi жөнiнде бiздiң көзқарастарымыздың әртүрлi болуы мүмкiн.
Бiрақ мен барша қазақстандықтарды, барлық саяси бiрлестiктердi ортақ прогресс пен елiмiздiң болашағы жолында бiрлесуге шақырамын.
Бiз  баршаға барынша мүмкiндiктер беретiн қоғам : әрбiр адамның жеке басы мен бостандығын құрметтейтiн, өзiне өзi қызмет етуге жағдайы жоқ жандарды қамқорлыққа бөлейтiн, қандай еңбектi болса да қадiрлейтiн, ана мен баланы қорғайтын, зейнеткерлерге қамқор болатын, ардагерлер мен отан қорғаушыларды ардақ тұтатын қоғам құруды аяқтауға тиiспiз.
Бiз ұлтына және дiни наным-сенiмiне қарамастан, әрбiр қазақстандыққа салт-дәстүр, мәдениет пен дiндi таңдауға ерiк беретiн еркiн әрi ерiктi қоғамның негіздерiн нығайтуға тиiспiз.
Бiздiң құқық қорғау органдары тыныштық пен тәртiптi қамтамасыз ететiн, ал iскер адамдарға өз мақсатын iске асыруға мүмкiндiк беретiн қоғам құруымыз керек.
Бiз әркiмнің ар-ұжданы, абыройы мен беделi қадiрленетiн,  мәртебелi мораль , этикалық негiздер мен рухани құндылықтар iрге тепкен қоғам құруға тиiспiз.
Бiз жолымызды дұрыс таңдай бiлдiк. Бұған бүгiнгi қолымыз жеткен нәтижелерiмiз айқын дәлел бола алады. Осы негiзде өзiмiздiң iлгерi басқан жүрiсiмiздi одан әрi жеделдете түсуге тамаша мүмкiндігімiз бар. Қазақстанды әлемнiң дамыған әрi көркейген елдерiнiң қатарына қосатын жол осы.
Мен Қазақстан халқының өзiмнiң осы бастамаларымды қолдайтынына, оған ықылас қойып, өзiмiздің осы жоспарларымыздың iске асырылуына лайықты үлес қосатынына кәмiл сенемiн .
Мемлекеттiгiмiздiң бастауында тұрған, әрi өзiне халықтың алдында ел тағдыры үшiн жеке дара жауапкершiлiк алған менiң жалғыз мұратым: осындай күннiң келуiн жақындата түсу.
Осы ұлы мақсаттар мен мұраттардың орындалуы жолында баршаларыңызға мол табыс тiлеймiн.

5.3. О ситуации в регионе
До конца XV века Центральная Азия оставалась важным регионом мировой экономики. Наш регион соединял Восток и Запад. Народы не разделялись на территории и нации. Увядание Шелкового пути превратило Центральную Азию в отсталую периферию. С обретением независимости впервые за последние 500 лет наш регион опять становится экономически важным для мировой экономики . Мы укрепляем свои транзитные возможности, становимся поставщиком ценных на мировом рынке товаров - нефти, газа, руды и сельскохозяйственного сырья. Уже видны контуры новых нефтегазопроводов, авто- и железных дорог XXI века, которые идут примерно по маршрутам древнего Шелкового пути.
Перед нами причины успехов азиатских "тигров" и Европейского союза. С другой стороны - международная конфронтация и конфликты между странами, получившими независимость после второй мировой войны. В глобальной экономике значение имеют крупные рынки. Кроме этого, мы наблюдаем явное соперничество великих держав за экономическое доминирование в регионе. И нам важно занять правильную позицию по отношению к этой глобальной геоэкономической проблеме.
Сейчас перед нами выбор : оставаться вечным сырьевым придатком мировой экономики, ждать прихода следующей империи или пойти на серьезную интеграцию Центральноазиатского региона.
Я предлагаю последнее.
Наша дальнейшая интеграция - это путь к стабильности, прогрессу региона, экономической и военно-политической независимости . Только в этом случае регион будут уважать в мире. Только так мы обеспечим безопасность и будем эффективно бороться с терроризмом и экстремизмом. Такое объединение, наконец, отвечает интересам простых людей, живущих в нашем регионе.
Предлагаю создать Союз центральноазиатских государств . Договор о вечной дружбе между Казахстаном, Узбекистаном, Кыргызстаном может послужить прочной базой для такого объединения. Я не исключаю и другие страны региона.
У нас общие экономические интересы, культурно-исторические корни, язык, религия, экологические проблемы, внешняя угроза . О таких предпосылках архитекторы строительства Европейского союза могли только мечтать. Нам надо перейти к тесной экономической интеграции, двигаться к общему рынку и общей валюте .
Только так будем достойны наших общих великих предков, всегда видевших нас вместе. Но царская империя, потом сталинская национальная политика боялись этого единства и разделили регион на административно-национальные территории. "Разделяй и властвуй" - такова была политика. Настала пора именно нам показать новый, необходимый путь следующим поколениям равноправных народов региона.
6. Наша ответственность за родной Казахстан
Дорогие казахстанцы, соотечественники!
Таковы основные подходы и мое видение экономической, социальной и политической модернизации на ближайшие годы.
Как видите, многое еще предстоит сделать.
Как всегда, я не обещаю легкого пути.
У нас могут быть различные точки зрения по тактике проведения реформ, срокам и механизмам их осуществления.
Но я призываю всех казахстанцев, все политические объединения сплотиться ради общего прогресса, будущего нашей страны.
Мы должны завершить строительство общества максимальных возможностей , где уважают личность и свободу каждого человека, где заботятся о тех, кто не в состоянии позаботиться о себе сам, где ценится любой труд, где защищают материнство и детство, где заботятся о пенсионерах, где уважают ветеранов и людей, защищающих родину.
Мы должны укрепить основы свободного и терпимого общества, где каждый казахстанец, какой бы нации и вероисповедания он ни был, мог быть свободен в выборе обычаев, культуры и религии.
Общества, где правоохранительные органы обеспечивают спокойствие и порядок, а бизнесмены имеют все возможности реализовать свои идеи.
Мы должны построить общество, где ценятся честь, достоинство и репутация каждого, где присутствуют высокая мораль, этические стандарты и духовные ценности.
Мы выбрали правильный путь. Результаты говорят сами за себя. У нас есть уникальный шанс на этой основе ускорить наше движение вперед. Это тот путь, который ведет Казахстан в число развитых и процветающих стран мира.
Я уверен, народ Казахстана поддержит меня в этих начинаниях, проявит инициативу и захочет увидеть претворенными в жизнь наши планы.
Мне, стоявшему у истоков нашей государственности, взявшему личную ответственность перед народом за судьбу страны, хотелось бы, чтобы эта пора пришла как можно раньше.