Қазақстан Республикасында нашақорлыққа қарсы күрестің 2001-2005 жылдарға арналған басым іс-шараларының жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 2 ақпан N 176. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 19 қыркүйектегі N 1411 Қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009.09.19. N 1411 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрестің 2001-2005 жылдарға арналған стратегиясы туралы" 2000 жылғы 16 мамырдағы N 394 Жарлығын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында нашақорлыққа қарсы күрестің 2001-2005 жылдарға арналған басым іс-шараларының жоспары (бұдан әрі - Жоспар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының орталық және жергілікті атқарушы органдарының басшылары Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң Есiрткi бизнесiне қарсы күрес және есiрткi айналымын бақылау жөніндегі комитетіне тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 3-күнінен кешіктірмей, Жоспар іс-шараларының орындалуы туралы ақпарат ұсынсын. <*>
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгерді - ҚР Үкiметiнiң 2004.03.03. N 261 қаулысымен .
3. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң Есiрткi бизнесiне қарсы күрес және есiрткi айналымын бақылау жөніндегі комитеті Қазақстан Республикасының Үкіметіне тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей, Жоспар іс-шараларының орындалуы туралы жиынтық ақпарат ұсынсын. <*>
ЕСКЕРТУ. 3-тармақ өзгерді - ҚР Үкiметiнiң 2004.03.03. N 261 қаулысымен .
4. <*>
ЕСКЕРТУ. 4-тармақ алып тасталды - ҚР Үкiметiнiң 2004.03.03. N 261 қаулысымен .
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2001 жылғы 2 ақпандағы
N 176 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында нашақорлыққа қарсы күрестің
2001-2005 жылдарға арналған басым іс-шараларының
Жоспары
ЕСКЕРТУ. Жоспар өзгерді - ҚР Үкiметiнiң 2004.03.03. N 261 қаулысымен .
Ескерту. Жоспарға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.03.04. N 272 қаулысымен .
---------------------------------------------------------------------------
Іс-шара            !   Аяқтау нысаны   !  Жауапты  ! Орындалу
!                   ! орындаушы ! мерзімі
---------------------------------------------------------------------------
1. Есірткі құралдар мен психотроптық заттарға сұранымды қысқарту
1.1. Есірткі құралдарды,         Ведомстволық        ІІМ,   2001 ж.
психотроптық заттарды            бұйрықтар           Бас         наурыз
пайдалануға салынудың алдын алу                      прокуратура
және оларға бақылау жасауды                          (келісім
ұйымдастыру үшін қажетті                             бойынша),
нормативтік құқықтық кесімдерді                      ДСМ, ІІМ
әзірлеу

Об утверждении Плана приоритетных мероприятий борьбы с наркоманией в Республике Казахстан на 2001-2005 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 февраля 2001 года N 176. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2009 года № 1411
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 19.09.2009 № 1411.
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 16 мая 2000 года N 394 U000394_ "О Стратегии борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2001-2005 годы" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый План приоритетных мероприятий борьбы с наркоманией в Республике Казахстан на 2001-2005 годы (далее - План).
2. Руководителям центральных и местных исполнительных органов Республики Казахстан ежеквартально, не позднее 3-го числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представлять в Комитет по борьбе с наркоманией и наркобизнесом Министерства юстиции Республики Казахстан информацию о выполнении мероприятий Плана.
3. Комитету по борьбе с наркоманией и наркобизнесом Министерства юстиции Республики Казахстан ежеквартально, не позднее 10-го числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию о выполнении мероприятий Плана.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Тасмагамбетова И.Н.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 февраля 2001 года N 176
План
приоритетных мероприятий борьбы с наркоманией в
Республике Казахстан на 2001-2005 годы <*>
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 4 марта 2004 г. N 272 .
---------------------------------------------------------------------------
Мероприятие          Форма завершения       Ответственные     Срок
исполнители       исполнения
---------------------------------------------------------------------------
1. Сокращение спроса на наркотические средства и психотропные
вещества
---------------------------------------------------------------------------
1.1. Разработать нормативные  Ведомственные   КБНН МЮ,           Март
правовые акты, необходимые    приказы         Генпрокуратура     2001 г.
для организации профилактики                  (по согласованию),
и контроля над злоупотреб-                    АЗО, МВД
лением наркотическими
средствами, психотропными
веществами

1.2. Есірткі құралдарды,         ӘдМ НЕКК-іне        Облыстар,    2001-2005
психотроптық заттарды            ақпарат             Астана және     жж.
медициналық емес мақсатта                            Алматы қа.   желтоқсан
пайдалану көлемі мен олардың                         лаларының
жасырын сипаты деңгейіне кешенді                     әкімдері,
зерттеулер жүргізу                                   ДСМ
1.3. Бұқаралық ақпарат құралдары  Ведомстволық       ДСМ, Ақпарат. 2001 ж.
үшін есірткіге қарсы              бұйрықтар          мині, ІІМ     қыркүйек
бағдарламалар әзірлеу жөнінде
ғылыми негізделген ұсынымдар
әзірлеу және олардың
тиімділігіне жүйелі талдама
жасауды ұйымдастыру
1.4. Әлеуметтік қызметтер мен     Ведомстволық       БҒМ, ДСМ,    2001-2002
құқық қорғау органдары            бұйрықтар          ІІМ, Ақпарат.   жж.
қызметкерлеріне "аса қатерлі"                        мині, ТСА,   желтоқсан
топтарда алдын алу жұмыстарын
жүргізу тәртібіне қатысты
семинарлар ұйымдастыру
1.5. Педагогтар мен профессор-    Ведомстволық       ДСМ, БҒМ,   2001 ж.
оқытушылар құрамы үшін оқушылар   бұйрықтар          ІІМ         қыркүйек
мен студенттердің есірткі
құралдарын, психотроптық
заттарды қабылдау ықтималдығын
көрсететін нышандарды байқау
және анықтау жөнінде нұсқама-
әдістемелік басшылық әзірлеу
1.6. Медициналық оқу орындарының  Ведомстволық       ДСМ, БҒМ,    2001 ж.
және білім беру жүйесінің         бұйрықтар,         облыстар,    қыркүйек
облыстық біліктілік жетілдіру     әкімдердің         Астана және
институтының оқу жоспарларына     кесімдері          Алматы қа.
оқушылар мен студенттер арасында                     лаларының
нашақорлықты анықтау мен оның                        әкімдері
алдын алу әдісі жөнінде курс
енгізу
1.7. Теле-, радиохабар            Министрдің         Ақпаратмині,  2001-2005
арналарында нашақорлыққа қарсы    бұйрығы,           облыстар,       жж.
күрестің проблемаларына арналған  әкімдердің         Астана және    қаңтар
ай сайынғы хабарлар (мемлекеттік  кесімдері          Алматы қа.
және орыс тілдерінде)                                лаларының
ұйымдастыру                                          әкімдері
1.8. Есірткіге қарсы насихат      Әкімдердің         Облыстар,    2001-2005
және салауатты өмір салтының      кесімдері          Астана және     жж.
идеологиясы жөнінде пәрменді                         Алматы қа.   желтоқсан
алдын алу шаралары жүйесін жасау                     лаларының
әкімдері,
Ақпаратмині, ДСМ,
ІІМ
1.9. Мектептерде, колледждерде    Әкімдердің         Облыстар,    2001 ж.
және ЖОО-да есірткілерді          кесімдері,         Астана және  желтоқсан
пайдалануға салынуға байланысты   министрдің         Алматы қа.
проблемалар жөнінде жасырын       бұйрығы            лаларының
консультациялар өткізу үшін                          әкімдері,
консультациялық пунктер ашу                          БҒМ
жөнінде шаралар қолдану.
Консультациялық пунктер штатына
психолог және (немесе)
психотерапевт бірлігін енгізу
туралы мәселені шешу
ІІМ,Мәдениет.

1.2. Проводить ежегодные      Информация в    Акимы областей,    Декабрь
комплексные исследования      КБНН МЮ         гг. Астаны и       2001-
масштабов немедицинского                      Алматы, МЗ         2005 гг.
потребления наркотических
средств и психотропных
веществ и уровня их
латентности
1.3. Разработать научно-      Ведомственные   АЗО, МКИОС,        Сентябрь
обоснованные рекомендации     приказы         КБНН МЮ            2001 г.
по составлению анти-
наркотических программ
для средств массовой
информации и организовать
системный анализ их
эффективности
1.4. Организовать для         Ведомственные   МОН, АЗО, МВД,     Декабрь
сотрудников социальных        приказы         МКИОС, АТС,        2001-
служб и правоохранительных                    КБНН МЮ            2002 гг.
органов семинары,
касающиеся порядка
проведения профилактической
работы в группах
"повышенного риска"
1.5. Разработать              Ведомственные   АЗО, МОН, МВД      Сентябрь
инструктивно-методическое     приказы                            2001 г.
руководство для педагогов
и профессорско-препо-
давательского состава по
обнаружению и определению
признаков, указывающих на
возможный прием
наркотических средств,
психотропных веществ
учащимися и студентами
1.6. Ввести в учебные         Ведомственные   АЗО, МОН,          Сентябрь
планы медицинских учебных     приказы, акты   акимы областей,    2001 г.
заведений и областных         акимов          гг. Астаны и
институтов повышения                          Алматы
квалификации системы
образования курс по
методике выявления и
профилактике наркомании
среди учащихся и студентов
1.7. Организовать на каналах  Приказ        Мининформ, акимы     Январь
теле-, радиовещания           министра,       областей,          2001-
ежемесячные передачи (на      акты            гг. Астаны и       2005 гг.
государственном и русском     акимов          Алматы
языках), посвященные
проблемам борьбы с
наркоманией
1.8. Разработать систему      Акты            Акимы              Декабрь
действенных профилак-         акимов          областей,          2001-
тических мер по анти-                         гг. Астаны         2005 гг.
наркотической пропаганде                      и Алматы,
и внедрению идеологии                       Мининформ, МЗ,
здорового образа жизни                        МВД
1.9. Принять меры по          Акты акимов,    Акимы областей,    Декабрь
открытию консультационных     приказ          гг. Астаны и       2001 г.
пунктов в школах, колледжах   министра        Алматы, МОН
и ВУЗах для осуществления
анонимных консультаций по
проблемам, связанным со
злоупотреблением
наркотиками. Решить вопрос
о введении в штаты
консультационных пунктов
единицы психолога и (или)
психотерапевта

1.10. "Нашақорлық - Қазақстанның  Министрлердің      мині, Ақпарат.   Жыл
болашағына төнген қатер" деген    бұйрықтары,        мині, БҒМ,      сайын,
ұранмен мектеп оқушылары мен      әкімдердің         ІІМ, облыстар,  мамыр
студенттердің бүкілқазақстандық   кесімдері          Астана және
қозғалысын ұйымдастыру                               Алматы қа.
лаларының
әкімдері
1.11. Наркологиялық диспансерлер  Әкімдердің         Облыстар,   2001 ж.
(ауруханалар) жанындағы есірткі   кесімдері,         Астана және желтоқсан
құралдарды және психотроптық      ведомстволық       Алматы қа.
заттарды пайдаланатын адамдарды   бұйрық             лаларының
айғақтау зертханаларын                               әкімдері,
ұйымдастыру-кадрлық нығайту                          ДСМ
жүргізу
1.12. Жастар жаппай жиналатын     ӘдМ НЕКК-іне       Облыстар,     Тоқсан
жерлерде, демалыс және бос        ақпарат            Астана және   сайын
уақытты өткізу орындарында                           Алматы қа.
есірткі құралдарды, психотроптық                     лаларының
заттарды пайдалануға салынудың                       әкімдері,
алдын алу мақсатында бақылауды                       ІІМ
жүзеге асыру жөніндегі
жұмыстарды күшейту
1.13. Жасөспірімдер мен            ӘдМ НЕКК-іне      Облыстар,     Тоқсан
жастардың демалысын ұйымдастыруға  ақпарат           Астана және   сайын
ПИК-тер (пәтер иелерінің                             Алматы қа.
кооперативтері) қызметін                             лаларының
бағдарлау                                            әкімдері
1.14. ПИК-тер (пәтер иелерінің     ӘдМ НЕКК-іне      Облыстар,     Тоқсан
кооперативтері) пен нашақорлыққа   ақпарат           Астана және   сайын
және есірткі бизнесіне қарсы                         Алматы қа.
күрес жөніндегі аймақтық                             лаларының
комиссиялар өкілдерінің                              әкімдері,
қатысуымен есірткі құралдарды                        ІІМ, ДСМ
және психотроптық заттарды
пайдалануға жарамды тұрғын емес
үй-жайларды анықтауға бағытталған
"Жертөле", "Тор", "Жасөспірім",
"Шатыр" атты алдын алу
операцияларын өткізу
1.15. Жабайы өсетін кендірдің      ӘдМ НЕКК-іне      ІІМ,         2001-2005
заңсыз егістері мен шабындықтарын  ақпарат           облыстар,       жж.
анықтау және жою жөніндегі                           Астана және    шілде,
іс-шаралардың жүргізілуін                            Алматы қа.     қазан
қамтамасыз ету                                       лаларының
әкімдері
---------------------------------------------------------------------------

1.10. Организовать            Приказы         КБНН МЮ,МОН,         Май,
всеказахстанское движение     министров,   Минкультуры, Мининформ, ежегодно
школьников и студентов под    акты акимов     МВД, акимы
девизом "Наркомания - угроза                  областей,
будущему Казахстана"                          гг. Астаны
и Алматы
1.11. Произвести              Акты акимов,    Акимы областей,    Декабрь
организационно-кадровое       ведомственный   гг. Астаны и       2001 г.
укрепление лаборатории по     приказ          Алматы, АЗО
освидетельствованию лиц,
злоупотребляющих
наркотическими средствами и
психотропными веществами,
при наркологических
диспансерах (больницах)
1.12. Активизировать работу   Информация в    Акимы областей,    Еже-
по осуществлению контроля в   КБНН МЮ         гг. Астаны и       квартально
местах массового общения,                     Алматы, МВД
отдыха и проведения досуга
молодежи с целью
предотвращения зло-
употребления наркотическими
средствами и психотропными
веществами
1.13. Ориентировать           Информация в    Акимы областей,    Еже-
деятельность КСК              КБНН МЮ         гг. Астаны и       квартально
(кооперативов собственников                   Алматы
квартир)на организацию
досуга подростков и молодежи
1.14. Проводить с участием    Информация в    Акимы областей,    Еже-
представителей КСК            КБНН МЮ         гг. Астаны и       квартально
(кооперативов собственников                   Алматы, МВД,
квартир) и региональных                       МЗ
комиссий по борьбе с
наркоманией и наркобизнесом
профилактические операции
"Подвал", "Невод",
"Подросток", "Чердак",
направленные на выявление
нежилых помещений,
потенциально пригодных
для потребления в них
наркотических средств и
психотропных веществ
1.15. Обеспечить              Информация в    МВД, акимы         Июль,
проведение мероприятий        КБНН МЮ         областей,          октябрь
по выявлению и уничтожению                    гг. Астаны         2001-
незаконных посевов и                          и Алматы           2005 гг.
зарослей дикорастущей
конопли
---------------------------------------------------------------------------

2. Есірткі құралдарды, психотроптық заттарды пайдалануға
салынған адамдарды емдеу және әлеуметтік оңалту
2.1. "Нашақорлықпен ауыратын       Қазақстан         ДСА,         2001 ж.
адамдарды медициналық-әлеуметтік   Республикасы      Бас         желтоқсан
оңалту туралы" Қазақстан           Заңының           прокуратура
Республикасының Заңының жобасын    жобасы            (келісім
әзірлеу                                              бойынша), ІІМ,
ЕХҚМ
2.2. Нашақорлыққа байланысты       Әкімдердің        Облыстар,    2001 ж.
жағдай күрделі облыс               кесімдері,        Астана және  желтоқсан
орталықтарында, аудандарда және    ведомстволық      Алматы қа.
қалаларда наркологиялық            бұйрық            лаларының
диспансерлер мен кабинеттерді,                       әкімдері,
ауылдық жерлерде - фельдшерлік                       ДСМ
наркологиялық пунктерді қалпына
келтіру
2.3. Есірткіге тәуелді адамдарды   Ведомстволық      ДСМ          Жыл сайын
емдеу мен оңалтудың бар            бұйрық                         маусым,
әдістемелерін жетілдіру және                                      желтоқсан
жаңаларын әзірлеу мақсатында
халықтың есірткі құралдарды және
психотроптық заттарды пайдалану
мәселесі бойынша эпидемиологиялық
зерттеулер жүргізуді ұйымдастыру
2.4. Есірткіге тәуелді адамдарды   Ведомстволық      ДСМ          2001 ж.
нәтижелі емдеу және оңалту үшін    бұйрық                         желтоқсан
психиатр-нарколог дәрігерлерін
кәсіби даярлауды және олардың
біліктілігін арттыруды ұйымдастыру
2.5. Бас бостандықтан айыру        ӘдМ НЕКК-іне      ІІМ,         Тоқсан
орындарында наркологиялық қызмет   ақпарат           облыстар,    сайын
ұйымдастыру және оны материалдық                     Астана және
-техникалық жарақтандыру жөнінде                     Алматы қа.
қажетті шараларды қабылдау                           лаларының
әкімдері
2.6. Наркологиялық орталықтар мен   Әкімдердің       Облыстар,    2001 ж.
наркологиялық диспансерлерде        кесімдері,       Астана және  желтоқсан
кәмелетке толмаған жастарды емдеу   ведомстволық     Алматы қа.
үшін станционарлық бөлімшелер құру  бұйрық           лаларының
әкімдері,
ДСМ
2.7. Мемлекеттік емес ұйымдарға     ӘдМ НЕКК-іне     Облыстар,    Тоқсан
олардың есірткі құралдарды,         ақпарат          Астана және  сайын
психотроптық заттарды пайдаланатын                   Алматы қа.
адамдарды емдеу мен оңалту                           лаларының
саласындағы заңды қызметінде көмек                   әкімдері
көрсету
2.8. Есірткі құралдарды және        Ведомстволық     ДСМ,        Жыл сайын,
психотроптық заттарды пайдалануға   бұйрықтар        ІІМ         желтоқсан
салынған адамдарды емдеу және
оңалту бағдарламаларының жыл
сайынғы конкурсын өткізу

2. Лечение и социальная реабилитация лиц, злоупотребляющих
наркотическими средствами и психотропными веществами
---------------------------------------------------------------------------
2.1. Разработать проект       Проект Закона   АЗО, КБНН          Декабрь
Закона Республики Казахстан   Республики      МЮ, Ген-           2001 г.
"О медико-социальной          Казахстан       прокуратура
реабилитации лиц, больных                     (по согла-
наркоманией"                                  сованию),
МВД, МТСЗН
2.2. Восстановить             Акты акимов,    Акимы областей,    Декабрь
наркологические диспансеры    ведомственный   гг. Астаны и       2001 г.
и кабинеты в областных        приказ          Алматы, АЗО
центрах, районах и городах
со сложной наркоситуацией,
в сельской местности -
фельдшерские наркологические
пункты
2.3. Организовать проведение  Ведомственный   МЗ                 Июнь,
эпидемиологических            приказ                             декабрь,
исследовании по вопросу                                          ежегодно
употребления населением
наркотических средств и
психотропных веществ в
целях совершенствования
имеющихся и разработки
новых методик лечения и
реабилитации нарко-
зависимых лиц
2.4. Организовать             Ведомственный   АЗО                Декабрь
профессиональную подготовку   приказ                             2001 г.
и повышение квалификации
врачей психиатров-
наркологов для резуль-
тативного лечения и
реабилитации нарко-
зависимых лиц
2.5. Принять необходимые      Информация в    МВД, акимы         Еже-
меры по организации и         КБНН МЮ         областей,          квартально
материально-техническому                      гг. Астаны и
оснащению наркологической                     Алматы
службы в местах лишения
свободы
2.6. Создать, стационарные    Акты акимов,    Акимы областей,    Декабрь
отделения для лечения         ведомственный   гг. Астаны и       2001 г.
несовершеннолетних в          приказ          Алматы, АЗО
наркологических центрах и
наркологических диспансерах
2.7. Оказывать содействие     Информация в    Акимы областей,    Еже-
негосударственным             КБНН МЮ         гг. Астаны и       квартально
организациям в их законной                    Алматы
деятельности по лечению
и реабилитации лиц,
злоупотребляющих
наркотическими средствами,
психотропными веществами
2.8. Проводить ежегодный      Ведомственные   МЗ,  КБНН          Декабрь,
конкурс программ лечения      приказы         МЮ                 ежегодно
и реабилитации лиц,
злоупотребляющих
наркотическими средствами
и психотропными веществами

2.9. Есірткі құралдардың және       ӘдМ НЕКК-іне     ДСМ         Жыл сайын,
психотроптық заттардың медициналық  ақпарат                      желтоқсан
мақсатының негізділігіне талдау
жасау
---------------------------------------------------------------------------

2.9. Проводить анализ         Информация в   МЗ                  Декабрь ,
обоснованности медицинского   КБНН МЮ                            ежегодно
назначения наркотических
средств и психотропных
веществ
___________________________________________________________________________