"Ақтау теңіз сауда порты" республикалық мемлекеттік кәсіпорнын дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 25 қаңтар N 110
"Ақтау теңіз сауда порты" республикалық мемлекеттік кәсіпорнын одан
әрі дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған "Ақтау теңіз сауда порты" республикалық
мемлекеттік кәсіпорнын дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған жоспары
бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары К.Қ.Мәсімовке жүктелсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2002 жылғы 25 қаңтардағы
N 110 қаулысымен
бекітілген
"Ақтау теңіз сауда порты" республикалық
мемлекеттік кәсіпорнын дамытудың
2001-2005 жылдарға арналған жоспары
1. Кәсіпорынның сипаттамасы
1.1. Кiрiспе
"АТСП" РМК дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған жоспары 1996-2000 жылдардың нақты мәлiметтерi негiзiнде және 2000 жылдың қаржылық және өндірістік көрсеткiштерi негiзiнде әзiрлендi. Жоспар мынадай көрсеткіштерден тұрады: сипаттама, өндiрiстiк-қаржылық жағдайды талдау және 2001-2005 жылдарға арналған даму жоспары және негізгi бөлiмге (4.1. ден бастап 4.11. дейiн) қоса берiлген.
Даму жоспарының қаржылық және пайдалану көрсеткiштерi туралы болжам олардың ұлғаюына және азаюына әсер ететiн факторларды ескерiп, қалыптасқан және жоспарланып отырған жүк ағындарын тиянақты талдауға негiзделген.
Даму жоспарының көрсеткiштерi 2001-2005 жылдарға арналған индикативтiк жоспары мен 2001 жылға арналған есеп саясатының бекiтілген қаржылық есебiне сәйкес қалыптастырылған.
Олар Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 27 қыркүйектегi N
1263
P011263_
қаулысына сәйкес N 4, 5 мұнай айлақтарын
"Қазтеңiзкөлікфлоты" ҰТКК" ЖАҚ мүліктік жалға берiлуiне байланысты бұрын
берiлген жобамен салыстырғанда кейбiр нақтылауға ұшырады, бұл жоспарланған
кезеңге шамамен 66,6%-ға "АТСП" РМК-да мұнай тасымалдау көлемiнің едәуiр
түсуiне әкеледi. Сонымен қатар 2001 жылғы 14 қарашада N 3-02/11-1582/11
хатпен ҚР Әдiлет министрлiгi ұсынған даму жоспары бойынша ескертпелер
ескерiлген.
Жылдар бойынша теңгенiң долларға орташа бағамы мынадай болып
қабылданады:

О Плане развития Республиканского государственного предприятия "Актауский морской торговый порт" на 2001-2005 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 января 2002 года N 110
В целях дальнейшего развития Республиканского государственного предприятия "Актауский морской торговый порт" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый План развития Республиканского государственного предприятия "Актауский морской торговый порт" на 2001- 2005 годы.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Масимова К.К.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 января 2002 года N 110
План развития Республиканского
государственного предприятия
"Актауский морской торговый порт" на 2001-2005 годы
1. Характеристика предприятия
1.1. Введение
План развития РГП "АМТП" на 2001-2005 годы разработан на основе фактических данных за 1996-2000 годы и подробного анализа финансовых и производственных показателей за 2000 год. План включает в себя следующие разделы: характеристика, анализ производственно-финансового положения и план развития на 2001-2005 годы и к основной части приложено 7 приложений (с 4.1. по 4.7.).
Предположения о финансовых и эксплуатационных показателях плана развития основаны на тщательном анализе сложившихся и планируемых грузопотоков, с учетом факторов, влияющих на их увеличение или снижение.
Показатели плана развития сформированы в соответствии с утвержденными формами финансовой отчетности индикативного плана на 2001-2005 годы и Учетной политикой порта на 2001 год.
Они претерпели некоторые уточнения по сравнению с ранее представленным проектом, в связи с передачей нефтеналивных причалов N 4, 5 и 9 в имущественный найм ЗАО "НМСК "Казмортрансфлот" согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 27.09.01 г. N 1263 P011263_ , что приведет к значительному падению объемов перевалки нефти в РГП "АМТП", ориентировочно на 66,6% на планируемый период. Также учтены замечания и предложения по плану развития, представленные Министерством юстиции РК от 14.11.01 г. за N 3-02/11-1582/11.
Расчеты произведены в национальной валюте - тенге и в долларах США.
Показатели в тенге рассчитаны по среднегодовому курсу валют, утвержденному
постановлением Правительства Республики Казахстан N 1199 от 14.09.2001 г.
P011197_
"О прогнозных показателях государственного бюджета Республики
Казахстан на 2002-2004 годы".
В среднем курс доллара к тенге по годам принят:

2000 жыл - 142,4
2001 жыл - 147,1
2002 жыл - 154,6
2003 жыл - 161,1
2004 жыл - 166,6
2005 жыл - 172,1 (болжамды мәлiметтер бойынша қабылданды)
1.2. Кәсiпорын туралы жалпы мәлiметтер
"Ақтау теңiз сауда порты" республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі - "Кәсіпорын") Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "Ақтау теңiз сауда порты" акционерлiк қоғамының мәселелерi" туралы 1996 жылғы 26 наурыздағы N 356 P960356_ және "Ақтау теңiз сауда порты" республикалық мемлекеттiк кәсіпорнының мәселелері" туралы 1997 жылғы 23 сәуiрдегi N 644 P970644_ қаулыларына сәйкес акционерлік қоғамнан мемлекеттiк кәсiпорын болып қайта құрылды. "Республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың тiзбесi туралы (шаруашылық жүргiзу құқығындағы)" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 25 маусымдағы N 790 P960790_ қаулысының негiзiнде Кәсiпорын Республикалық мемлекеттiк кәсіпорындардың тiзбесiне енгiзілдi, 1996 жылғы 11 қазанда Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнің Маңғыстау әдiлет басқармасында тiркелдi, куәлiк N 513-1943-ГП. Кәсiпорын Ақтауда және Баутинода орналасқан екi портты пайдаланады. Кәсiпорынның Бас кеңсесi Ақтау қаласында орналасқан.
Ақтау теңiз сауда порты Каспий теңiзiнің шығыс жағалауында орналасқан. Ақтау порты 1963 жылы салынды және алғашқыда Маңғышлақ аймағының урандық өнеркәсiбi мен мұнай кен орнын дамытуды қолдау мақсатында құрылды. Соның салдарынан порт БН-350 атом электростанциясын, химиялық сала зауыттарын және тiкелей Ақтау қаласының өзiн салуда маңызды рөл атқарады.
Портты дамытудың басында бас және қосалқы толқын тосқыдан және сонымен қатар төрт құрғақ жүктi айлақтардан тұрды. 1969-1986 жылдар кезеңiнде төрт мұнай құю айлағы, сондай-ақ паромды кешен жасалды.
Кеңестер Одағы ыдырағанға дейiн Ақтау порты арқылы тасымалдаудың едәуiр бөлiгi мұнай тасымалдау болды, яғни 80-жылдардың басында жылына 7 млн. тоннаға дейiн құрғақ жүк тасымалдары жылына 300 мың тоннадан асқан жоқ.
Кеңестер Одағының ыдырауына байланысты құрғақ жүк және мұнай тасымалдау көлемдерi айрықша төмендедi. Тасымалдардың өсуi 1995 жылдан - қазақстандық металды қарқынды экспорттау және мұнай тасымалдау көлемінің ұлғаюынан бастап байқалды.
Каспий теңiзi деңгейiнiң көтерiлуiне байланысты 90-жылдардың басында туындаған проблемалардың алдын алу үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi 1993 жылы Еуропа Қайта құру және Даму Банкiне (бұдан әрi - ЕҚДБ) Ақтау портын қайта жаңартуға қаражат инвестициялау туралы сұраныспен шықты.
1993 жылдың қыркүйегiнде ЕҚДБ портты қайта құрудың Бас жоспарын дайындауға кiрiстi.
Бас жоспар бойынша зерттеулер негiзiнде ЕҚДБ заемды қайтаруға Қазақстан экономикасының әлеуетiнде жеткiлiктi сенiмдiлiк және портты қайта жаңартудың 1-кезеңiн Қазақстандық тараптың жобаны құнның кемiнде 25% мiндеттi ортақ қаржыландыру шартымен құны 74 млн. АҚШ долларын инвестициялау қажеттiгi туралы қорытынды шығарды. Портты қайта құру 1997-1999 жылдары жүзеге асырылды.

2000 год - 142,4
2001 год - 147,1
2002 год - 154,6
2003 год - 161,1
2004 год - 166,6
2005 год - 172,1 (Принят по прогнозным данным)
1.2. Общие сведения о предприятии
Республиканское государственное предприятие "Актауский морской торговый порт" (далее - Предприятие) в соответствии с постановлениями Правительства Республики Казахстан P960356_ "Вопросы акционерного общества "Актауский морской торговый порт" от 26.03.96 г. N 356 и от 23.04.97 г. N 644 P970644_ "Вопросы РГП "Актауский морской торговый порт" было преобразовано из акционерного общества в государственное предприятие. На основании постановления Правительства РК от 25.06.96 г. N 790 P960790_ "О Перечне республиканских государственных предприятий (на праве хозяйственного ведения) Предприятие внесено в перечень Республиканских государственных предприятий, зарегистрировано в Мангистауском управлении юстиции Министерства юстиции РК 11.10.96 г., свидетельство N 513-1943-ГП Предприятие эксплуатирует два порта, расположенные в Актау и Баутино. Головной офис Предприятия расположен в Актау.
Актауский морской торговый порт расположен на восточном побережье Каспийского моря, был построен в 1963 году и первоначально был создан с целью поддержки развития урановой промышленности и нефтяных месторождений Мангышлакского региона. Впоследствии порт сыграл значительную роль в строительстве атомной электростанции БН-350, заводов химической отрасли и непосредственно самого города Актау.
Начало развития порта включало в себя строительство главного и вспомогательного волноломов и одновременно четырех сухогрузных причалов. В период 1969-1986 годы были созданы четыре нефтеналивных причала, а также паромный комплекс.
До распада Советского Союза большая часть перевозок через порт Актау приходилась на перевозку нефти, так в начале 80-х годов до 7 млн. тонн в год, тогда как перевозка сухих грузов не превышала 300 тыс. тонн в год.
С распадом Советского Союза произошел значительный спад объемов перевозок сухих грузов и нефти. Рост перевозок наметился с 1995 года, с началом интенсивного экспорта казахстанского металла и увеличением объемов перевозки нефти.
С целью преодоления возникших в начале 90-х годов проблем, вызванных подъемом уровня Каспийского моря, Правительство Республики Казахстан в 1993 году обратилось в Европейский Банк Реконструкции и Развития (далее - ЕБРР) с запросом об инвестировании средств на реабилитацию морского порта Актау.
В сентябре 1993 года ЕБРР приступил к подготовке Генерального плана реконструкции порта.
На основе исследований по Генеральному плану ЕБРР сделал заключение о существовании достаточной уверенности в потенциале экономики Казахстана по возврату займа, и необходимости инвестирования 1-го этапа реконструкции порта стоимостью 74 млн. долл. США, при условии обязательного софинансирования проекта со стороны Казахстана не менее 25% стоимости. Реконструкция порта осуществлена в период 1997-1999 годов.

1999 жылдың қыркүйегiнде портты қайта құрудың 1-кезеңiнің аяқталуы нәтижесiнде құрғақ жүкке қызмет көрсету бойынша порттың тиеп-түсiру мүмкiндiктерi жылына бұрынғыдай 8,0 млн. тонна мұнай тиеп-түсiру бойынша мүмкiндiктерiн сақтай отырып, жылына 1,5 млн. тонна деңгейге дейiн жеткiздi.
2. Ақтау портының өндiрiстiк-қаржылық жағдайын талдау
Даму жоспары қазiргi жағдайды талдауға негiзделген.
Қазiргi кезде Ақтау порты оның дамуына табысты болжайтын негiзгi технологиялық факторлары бар қазiргi заманғы көп мақсатты терминалды бiлдiредi, атап айтқанда:
і. Ақтау порты кеме мен қойма арасында жүктердi жеңiл және жылдам көлденең тиеп-түсiруге мүмкiндiк бере отырып, қазiргі заманғы порттың жұмысында негіз болып табылатын үлкен қоймалық алаңдармен қамтамасыз етiлген;
іі. Кең алаңдардың болуы (50000 кв.м астам ашық алаң және 6000м2 жабық транзиттік қойма) жүктердi, оның iшiнде ауыр салмақты жүктердi тиiмдi сақтауға, сондай-ақ контейнерлер паркін тиiмдi өңдеуге мүмкiндiк бередi;
ііі. Порт бас және тиелетін жүктердi өңдеуге арналған N 1, 2, 3 үш әмбебап айлақпен, астықты және ауыр салмақты жүктердi экспорттауға арналған бiр N 6 арнайы айлақпен қамтамасыз етiлген. Айлақтардың жалпы ұзақтығы - 550 м, ол бiрден 4 кеменi өңдеуге мүмкiндiк бередi.
iv. Үш (N 4, 9, 10) мұнай құю айлағы қанағаттанарлық жағдайда. Олардың бiр уақытта салмағы 12000 тоннаға дейiн 3 танкердi өңдеуге мүмкiндік бар. 2001 жылдың қазанында N 4, 5 және 9 мұнай айлақтары "Қазтеңiзкөлiкфлоты" ҰТКК" ЖАҚ-на мүлiктiк жалға берiлдi.
Уәкiлеттi органдардың, шектес көлiк ведомстволарының ("ҚТЖ" РМК) және кеме қатынайтын компаниялардың келiсiмi бойынша 2000 жылы белгiленген тиiмдi тарифтiк режим металл өнiмдерiн тасымалдау көлемінің көбеюiне мүмкiндiк бердi.
"Испат-Кармет" металлургия комбинатынан қара металл өндiру экспортының көлемi ұлғайды.
2000 жылдың қазанында алғаш рет Құмкөл кен орнынан мұнай жөнелтiлдi, 2001 жылғы 1 қарашадағы жағдай бойынша мұнайды тиеп-түсiру көлемi шамамен 620 мың тоннаны құрады, одан әрi Құмкөл кен орнына Ақтау порты арқылы мұнайды тиеп-түсiрудің көлемiн ұлғайту болжануда.
2001 жылы қуаты 300 мың тонна астық терминалы iске қосылды, бұл тек отандық өндiрушілердiң астығын тиеп-түсiрудi ұлғайту үшiн ғана емес, сондай-ақ транзиттiк жүктердi тарту үшiн қолайлы жағдай туғызды.
Егер 2001 жылы күтiліп отырған астықты тиеп-түсiру шамамен 25 мың тоннаны құраса, одан әрi 2005 жылға қарай астықты тиеп-түсiру көлемi жылына 300 мың тоннаға дейiн жоспарланып отыр.

В результате завершения в сентябре 1999 года 1-го этапа реконструкции порта, возможности погрузочно-перегрузочного комплекса порта по обслуживанию сухогрузов доведены до уровня 1,5 млн. тонн в год, при сохранении прежних возможностей по перевалке нефти - 8,0 млн. тонн в год.
2. Анализ и результаты производственно-финансового положения
План развития основывается на анализе существующего положения.
В настоящее время порт Актау - современный многоцелевой терминал, с основными технологическими факторами, предполагающими успех его развития, а именно:
i. Порт Актау обеспечен большими складскими площадями, которые являются ключевыми в работе современного порта, делая возможным легкое и быстрое горизонтальное перемещение грузов между судном и складами.
ii. Наличие обширных площадей (более 50000 кв.м. открытых площадок и крытый транзитный склад - 6000 кв.м.) делают возможным эффективное хранение грузов, в том числе тяжеловесных, а также эффективную обработку парка контейнеров.
iii. Порт обеспечен тремя универсальными причалами N 1, 2, 3 для обработки генеральных и навалочных грузов, одним специальным причалом N 6 для экспорта зерна и перегрузки тяжеловесов. Общая протяженность причалов - 550 м, что позволяет производить одновременную обработку 4 судов.
iv. Поддержание в удовлетворительном состоянии трех нефтеналивных причалов (N 4, 9, 10) позволяет производить одновременную обработку 3-х танкеров водоизмещением до 12000 тонн.
В октябре 2001 года нефтяные причалы N 4, 5 и 9 были переданы в имущественный найм ЗАО "НМСК "Казмортрансфлот". Выгодный тарифный режим, установленный в 2000 году по согласованию с уполномоченными органами, смежными транспортными ведомствами (РГП "КТЖ") и судоходными компаниями, позволил увеличить объем транспортировки металлопродукции.
Увеличился объем экспорта проката черных металлов с металлургического комбината "Испат-Кармет".
В ноябре 2001 года, объем перевалки сухих грузов через порт Актау достиг миллионного рубежа.
В октябре 2000 года, впервые была отправлена нефть с месторождения Кумколь, по состоянию на 1 ноября 2001 года, объем перевалки нефти составлял порядка 620 тыс. тонн, в дальнейшем прогнозируется увеличение объемов перевалки нефти с месторождения Кумколь через порт Актау.
В 2001 году был введен в действие зерновой терминал мощностью 300 тыс. тонн в год, что создает благоприятные условия для увеличения перевалки зерна, не только отечественных производителей, но и для привлечения транзитных грузов.
Если в 2001 году ожидаемая перевалка зерна составит порядка 25 тыс. тонн, то в дальнейшем к 2005 году объем перевалки зерна планируется довести до 300 тыс. тонн в год.

2000 жылдың 15 қыркүйегiнен бастап көптеген келiссөздер мен қол жеткiзiлген уағдаластықтар нәтижесiнде Ақтау-Баку-Ноушахр (Иран) қатынасындағы автопаромдық желi жұмыс iстей бастады.
Еуропа мен Азияны байланыстыратын "ТРАСЕКА" құрлықаралық бағыттарының бiр буыны болып табылатын паромдық кешеннiң пайдалануға енгізiлуi экономикалық байланыстарды белсендендiруге, экспорт-импорттық және транзиттік тасымалдардың көлемiн ұлғайтуға мүмкiндiк бередi.
Әзiрленген "АТСП" РМК-ның 2002 арналған Бизнес-жоспарының негізінде паромдық кешен арқылы жүктердi тиеп-түсiрудiң жоспарланған көлемi жылжымалы құрамды (темiр жол вагондары, цистерналар) есептегенде 816 мың тоннаны құрайды:
мұнай - 400 мың тонна;
құрғақ жүктер - 182 мың тонна.
Одан әрi 2002 жылы паромдық кешен арқылы жүктердi тиеп-түсiру көлемiн 816 мың тоннадан 2005 жылы 830 мың тоннаға дейiн көбейту жоспарланып отыр.
"Каспар", "Хазар Шиппинг", ТШО "Тенгизшевройл" сияқты және басқа да фирмаларымен ұзақ мерзiмдi байланыстар нығаюда. Порт клиенттерiнің саны көбейдi. Мұнай және мұнайөнiмдерiн жөнелтушілердiң арасында "Тексако Норс Бузачи", "Тельф АГ", "Каспиан Карго Сервисез" және "Алина және Т" сияқты жаңа фирмалар пайда болды.
Тиеп-түсiрiлетiн жүктердiң түрi көбеюде, тек металдардың 10 түрi тиеп-түсiрiледi, олардан басқа азық-түлiк, жабдықтар, ағаш материалдары, кен және басқалар түсiрiледi.
Жүк ағындарының жаңа бағыты пайда болды, мысалы 2000 жыл бойы Түркияға бiр жылдың iшiнде 30,3 металл сынықтары тиелiп-түсiрiлдi. Қостанай облысынан Иранға асбест түсiру жүргiзiлуде, бiр жылда 5,9 мың тонна асбест тиелiп-түсiрiлдi. Атыраудан Иранға кокс түсiріледi, ал Ираннан Қазақстанға қорғасын концентраты тасымалданады, бiр жылда 13,9 мың тонна кокс және 9,3 мың тонна қорғасын концентраты тиеп-түсiрiлдi. Сонымен
қатар көлiк байланыстарының кеңеюi Ақтау порты арқылы тиеп-түсiрiлетiн жүк
номенклатурасын ұлғайтуда.
2.1. 1996-2000 жылдарға порт жұмыстарының қорытындылары
Өткен бесжылдыққа талдау, негiзгi өндiрiстiк көрсеткiштердiң
бiртiндеп өсуiн көрсетедi.
1996-2000 жылдар кезеңiндегі бизнес-жоспар көрсеткіштерiнiң
орындалуын талдау
_________________________________________________________________________
Атауы     !  Өлшем  !  1996  !  1997  !  1998  ! 1999  ! 2000
! бірлігі !
_________________________________________________________________________
Мұнай              мың тонна   101     867,9     1815,3  2066,8  3385,5
_________________________________________________________________________
Құрғақ жүктер      мың тонна   258     271,6     167,5   273,4   736,2
_________________________________________________________________________
Оның ішінде:

В результате многочисленных переговоров и достигнутых договоренностей с 15 сентября 2000 года начала функционировать автопаромная линия сообщением Актау - Баку - Ноушахр (Иран).
Введение в эксплуатацию паромного комплекса, который является одним из звеньев трансконтинентального маршрута "Трасека", связывающего Европу с Азией, позволит активизировать экономические связи, увеличить объем экспортно-импортных и транзитных перевозок.
На основании разработанного Бизнес-плана РГП "АМТП" на 2002 год, планируемый объем перевалки грузов через паромный комплекс составляет 816 тыс. тонн с учетом веса подвижного состава (железнодорожные вагоны, цистерны):
нефть - 400 тыс. тонн;
сухогрузы - 182 тыс. тонн;
тара - 234 тыс. тонн.
В дальнейшем, планируется незначительное увеличение объемов перевалки грузов через паромный комплекс с 816 тыс. тонн в 2002 году до 830 тыс. тонн в 2005 году.
Укрепляются связи, основанные на долгосрочном сотрудничестве с такими фирмами, как "Каспар", "Хазар Шиппинг", "Харрикейн-Кумколь", ОАО "CNPC - Актюбемунайгаз" и другими. Увеличилось количество клиентов порта. Так, среди отправителей нефти и нефтепродуктов появились такие новые фирмы, как: "Тексако Норс Бузачи", "Тельф АГ", "Каспиан Карго Сервисез" и "Алина и Т".
Расширяется ассортимент переваливаемых грузов, одних только металлов отгружается порядка 10 видов, кроме них отгружаются продукты питания, оборудование, пиломатериалы, руда и другие.
Появились новые направления грузопотоков, к примеру, в течение 2000 года в Турцию отгружено 30,3 тыс. тонн металлолома. Ведется отгрузка асбеста из Кустанайской области в Иран, за год перевалено 5,9 тыс. тонн асбеста. Из Атырау отгружается кокс на Иран, а из Ирана в Казахстан поступает свинцовый концентрат, за год перевалено 13,9 тыс. тонн кокса и 9,3 тыс. тонн свинцового концентрата. Таким образом, происходит заметное
расширение транспортных связей и увеличение номенклатуры грузов,
переваливаемых через порт Актау.
2.1. Итоги работы порта за 1996-2000 годы
Анализ за прошедшую пятилетку отражает постепенный рост основных
производственных показателей.
Анализ выполнения показателей бизнес-плана за период 1996-2000 годы
---------------------------------------------------------------------------
Наименование    ! Ед. изм. !   1996 !   1997 !   1998 !  1999  !  2000
--------------------!----------!--------!--------!--------!--------!-------
Нефть                 тыс. тонн      101    867,9   1815,3   2066,8  3385,5
Сухогрузы             тыс. тонн    258,9    271,6    167,5    273,4   736,2

Металл             мың тонна   222,1   225,7     140,1   235,4   701,5
_________________________________________________________________________
Басқалар           мың тонна   36,8    45,9      27,4    38,0    42,7
_________________________________________________________________________
Астық              мың тонна   16,4    10,7      27,9    7,6     14,5
_________________________________________________________________________
Паромдық
тасымалдар         мың тонна     0     0         0       0       0
_________________________________________________________________________
Жалпы тиеп-түсіру  мың тонна   376     1150,2    2010,7  2347,8  4144,2
_________________________________________________________________________
Сатудан түскен
кіріс              млн.теңге   181,0   312,5     467,5   899,2   2227,7
_________________________________________________________________________
Өндірістік өзіндік
құны               млн.теңге   138,0   161,4     199,5   317,8   598,4
_________________________________________________________________________
Жалпы пайда        млн.теңге   43,0    151,1     268,0   581,4   1629,3
_________________________________________________________________________
Таза пайда         млн.теңге   18,6    7,1       -389,4  -121,4  559,4
_________________________________________________________________________
Негізгі қорлар     млн.теңге   469,1   469,1     867,6   5897,7  6205,9
_________________________________________________________________________
Орташа саны         адам       267     283       280     263     296
_________________________________________________________________________
Жұмысшыға орташа   млн.теңге   0,68    1,10      1,67    3,42    7,5
айналым
_________________________________________________________________________
Жұмысшыға орташа   мың тонна   1,4     4,1       7,2     8,9     14,0
айналым/тн
_________________________________________________________________________
2.2. 2000 жылға бизнес-жоспардың орындалу қорытындылары
Сатулар бюджетi
Жыл қорытындысы бойынша сатулар көлемi:
3 млн. 712 мың тонна жүктi жалпы тасымалдау 4 млн. 144,2 мың тоннаны құрады немесе жоспарға 111,6%. 3 млн. 385,5 мың тонна мұнай немесе жоспарға 105,8% және 736,2 мың тонна құрғақ жүктер немесе жоспарға 178,7% тиеп-түсiрiлдi, оның ішінде жоспар бойынша металдарды тиеп-түсiру 189,6%, басқа да жүктердi 102,0% орындалды. Пароммен 8 мың тонна жүк тиеп-түсiрілдi. Астықты тиеп-түсiру 14,5 мың тоннаны құрады, жоспар бойынша 100 мың тонна болатын. Өткен жылмен салыстырғанда жүктердi жалпы тиеп-түсiру 76,5% немесе 1 млн. 796,4 мың тоннаға өстi. Оның ішінде мұнай бойынша - 63,8% немесе 1 млн. 318,7 мың тоннаға, құрғақ жүктер бойынша 2,7 есе немесе 477,7 мың тоннаға өстi. Металды тиеп-түсiру 3 есеге өстi.
Сатулардан түскен кiрiстер
Есеп беру кезеңiне негiзгi қызметтен түсетiн кiрiс жоспары 1 млрд. 613,6 млн. теңге жоспары бойынша 138,1% орындалды, 2 млрд. 227 млн. теңге (15,7 млн.доллар) сомасына кiрiс алынды, жоспардың үстiнен 614,2 млн.теңге (4,3 млн. доллар) сомасына кiрiс алынды. Өткен жылмен салыстырғанда кiрiстер 2,5 есеге немесе 1 млрд. 328,6 млн.теңгеге (9,3 млн. доллар) өстi.
Өзiндiк құн
Өндiрiстiк өзiндiк құн 2000 жылға 598,4 млн. теңгенi құрады. Оның жоспарға қарсы абсолюттiк өсуi 24,4% құрады, ал кiрiстiң нақты көлемiне қайта есептегенде 183,6 млн. теңге (480,8*1,381-480,8) үнемделдi. Жоспарға қаржы әкiмшілiк шығыстар 23,5% азайды, маркетинг бойынша шығыстар 52,8% өстi. Өткен жылдардың резервiн қайтаруды ескере отырып, жалпы шығыстар
бойынша 92,7 млн. теңгеге үнемделді. Нәтижесiнде негiзгi қызметтен түсетiн
кiрiс бағамдық айырма бойынша 3,2 есеге артық орындалды. Бағамдық
айырманы ескере отырып, 399,1 млн. теңге жоспарлық шығын кезiнде салыққа
дейiнгi таза кiрiс нақты 872,1 млн. теңгені құрады.
1999 жылмен салыстырғанда өндiрiстiк өзiндiк құн 88,3% өстi. Бұл
құрғақ жүктердi тиеп-түсiру 2,7 есеге өскенін көрсетедi.
2001 жылғы 31 желтоқсанға арналған ақша
қаражаттарының қозғалысы туралы есеп
Есеп беру кезеңiне операциялық қызметтен түскен ақша қаражаттары

В т.ч.   металл       тыс. тонн    222,1    225,7    140,1    235,4   701,5
другие       тыс. тонн     36,8     45,9     27,4     38,0    34,7
Зерно                 тыс. тонн     16,4     10,7     27,9      7,6    14,5
Паромные перевозки    тыс. тонн        0        0        0        0       8
Общая перевалка       тыс. тонн    376,3   1150,2   2010,7   2347,8  4144,2
Доход от продаж       млн. тенге   181,0    312,5    467,5    899,2  2227,7
Производственная
себестоимость         млн. тенге   138,0    161,4    199,5    317,8   598,7
Валовый доход         млн. тенге    43,0    151,1    268,0    581,4    1629
Чистый доход          млн. тенге    18,6      7,1   -389,4   -121,4   351,0
Основные средства     млн. тенге   469,1    469,1    867,6   5897,7  6685,6
Средняя численность   человек        267      283      280      263     296
Сред. обороты на
работника             млн. тенге    0,68     1,10     1,67     3,42     7,5
Сред. оборот/тн на
работника             тыс. тонн      1,4      4,1      7,2      8,9    14,0
---------------------------------------------------------------------------
2.2. Итоги выполнения бизнес-плана за 2000 год
Бюджет продаж
По итогам года объемы продаж составили:
При плане 3 млн. 712 тыс. тонн, общая перевалка грузов составила 4 млн. 144,2 тыс. тонн, или 111,6% к плану. Перевалено 3 млн. 385,5 тыс. тонн нефти, или 105,8% к плану, 736,2 тыс. тонн сухих грузов, или 178,7% к плану, в том числе план по перевалке металлов выполнен на 189,6%, других грузов на 102,0%. Паромом перевалено 8 тыс. тонн грузов. Перевалка зерна составила 14,5 тыс. тонн, при плане 100 тыс. тонн. По сравнению с прошлым годом общая перевалка грузов возросла на 76,5%, или на 1 млн. 796,4 тыс. тонн. В том числе по нефти - на 63,8%, или на 1 млн. 318,7 тыс. тонн, по сухогрузам, включая зерно и грузы на пароме, в 2,7 раза, или на 477,7 тыс. тонн. Перевалка металла возросла в 3 раза.
Доходы от продаж
План доходов за отчетный период от основной деятельности выполнен на 138,1%, при плане 1 млрд. 613,6 млн. тенге, получено доходов на сумму 2 млрд. 227,7 млн. тенге (15,7 млн. долл.), сверх плана получен доход на сумму 614,2 млн. тенге (4,3 млн. долл.). По сравнению с прошлым годом, доходы выросли в 2,5 раза или 1 млрд. 328,6 млн. тенге (9,3 млн. долл.).
Себестоимость
Производственная себестоимость за 2000 год составила 598,7 млн. тенге. Ее абсолютный рост против плана составил 24,4%, а в пересчете на фактический объем доходов получена экономия в сумме 183,6 млн. тенге (480,8*1,381-480,8). Административные расходы против плана снизились на 23,5%, расходы по маркетингу возросли на 52,8%. По общим расходам, с учетом возврата резерва прошлых лет, получена экономия в сумме 92,7 млн. тенге. В результате, доход, полученный от основной деятельности до курсовой разницы, превысил плановый показатель в 3,2 раза. С учетом курсовой разницы чистый доход до налогов при плановом убытке 399,1 млн. тенге фактически составил 670,9 млн. тенге.
По сравнению с 1999 годом производственная себестоимость возросла на
88,3%. Это объясняется увеличением объемов перевалки сухих грузов в 2,7
раза.
Корпоративный налог составил 320 млн. тенге. Чистый доход за год
составил 351 млн. тенге.
Отчет о движении денежных средств на 31 декабря 2000 года
За отчетный период поступление денежных средств от операционной

түсiмi 2 млрд. 193,9 млн. теңгені құрады. Соның iшiнде: жұмыстар мен
қызметтердi сатудан - 2 млрд. 145,4 млн. теңге, депозиттер үшiн сыйақы -
21,6 млн. теңге, өзге де түсiмдерден - 7,9 млн. теңге, оң бағамдық
айырмамен - 18,7 млн. теңге.
Алынған қаражаттар мыналарға жiберiлдi:
- жеткiзушілермен және мердігерлермен есеп айырысуға - 299,2
млн. теңге;
- жалақы бойынша есеп айырысу - 155,7 млн. теңге;
- жинақтаушы зейнетақы қорларына төлемдер - 16,1 млн. теңге;
- салықтар - 426,5 млн. теңге;
- ЕҚДБ пайыздары - 463,5 млн. теңге (3,2 млн. доллар);
- басқа да төлемдер - 50,7 млн. теңге;
- терiс бағамдық айырманы түзеу - 2,4 млн. теңге.
Операциялық қызметтен түскен ақша қаражаттарының iстен шығуы 1 млрд. 414 млн. теңгені құрады, оң қалдық 779,5 млн. теңгенi құрады. Инвестициялық қызметтен түскен ақша қаражаттарының iстен шығуы 609,2 млн. теңгені құрады. Негiзгi қорларды сатып алуға 609,1 млн. теңге, оның ішінде заемдық қаражаттар есебiнен 587,9 млн. теңге және жеке қорлар есебiнен 21,2 млн. теңге жұмсалды.
Қаржылық қызметтен түскен ақша қаражаттарының түсiмдерi 558,2 млн. теңге, оның ішінде ЕҚДБ несиесi 208,2 млн. теңге және Эксимбанк несиесi 350,0 млн. теңге сомасын құрады.
Ақша қаражаттарының iстен шығуы (ұзақ мерзiмдік несиенi өтеу) 632,5
млн. теңгенi (4,4 млн. АҚШ) құрады. Қаржылық қызметтен түскен таза ақша
қаражаттары 74,3 млн. теңгені құрады.
2000 жылдың 31 желтоқсанына ақша қаражаттарының қалдығы 494,2
млн. теңгені құрады, бұл 1999 жылдың соңындағы деңгейден 95,9 млн. теңгеге
көп.
Осы орайда Кәсiпорын 2000 жылы ЕҚДБ несиесi және пайыздары бойынша
негiзгi қарызды төлеудi қамтамасыз еттi, пайдалану шығыстарын жапты
кезектi пайыздарды және 3,2 млн. АҚШ доллары сомасында 2001 жылғы наурызға
заемнiң негiзгi сомасын төлеу үшін жыл соңына қор жинады.
2.3. "АТСП" РМК қаржылық жай-күйін көрсеткіштерін талдау
_________________________________________________________________________
1. Біріктірілген теңгерім                         мың теңге
_________________________________________________________________________
Айқындамалар атауы                    !    Есеп беру күндері
!________________________________
!01.01.99 ! 01.01.00 ! 01.01.01
_________________________________________________________________________
Актив
_________________________________________________________________________
Тұрақты активтер
_________________________________________________________________________
- материалдық емес активтер              319,4      454,1      441,4
_________________________________________________________________________
- негізгі қорлар                         685183,3   5621895,2  6205880,3
_________________________________________________________________________

деятельности составило 2 млрд. 193,9 млн. тенге. В том числе от:
реализации работ и услуг - 2 млрд. 145,4 млн. тенге, вознаграждения за
депозит - 21,9 млн. тенге, прочих поступлений - 7,9 млн. тенге,
положительной курсовой разницы - 18,7 млн. тенге.
Полученные средства направлены на:
- расчеты с поставщиками и подрядчиками - 299,2 млн. тенге,
- расчеты по заработной плате - 155,7 млн. тенге,
- выплаты в накопительные пенсионные фонды - 16,1 млн. тенге,
- налоги - 426,9 млн. тенге,
- процентов ЕБРР - 463,5 млн. тенге (3,2 млн. дол.),
- прочие выплаты - 50,7 млн. тенге,
- корректировка отрицательной курсовой разницы 2,4 млн. тенге.
Всего выбытие денежных средств от операционной деятельности составило 1 млрд. 414,5 млн. тенге, положительный остаток составил 779,5 млн. тенге.
Выбытие денежных средств от инвестиционной деятельности составило 609,1 млн. тенге. На приобретение основных средств израсходовано 609,1 млн. тенге, в том числе за счет заемных средств 587,9 млн. тенге и за счет собственных средств 21,2 млн. тенге.
Поступление денежных средств от финансовой деятельности составило 558,2 млн. тенге, в том числе кредит ЕБРР на сумму 208,2 млн. тенге и 350,0 млн. тенге кредит Эксимбанка.
Выбытие денежных средств (погашение долгосрочного кредита) составило 632,5 млн. тенге (4,4 млн. долл. США). Чистые денежные средства от финансовой деятельности составили - 74,3 млн. тенге.
Остаток денежных средств на 31.12.2000 г. составил 494,2 млн. тенге,
что больше от уровня на конец 1999 года на 95,9 млн. тенге.
Таким образом, предприятие в 2000 году обеспечило выплату процентов и
основной долг по кредиту ЕБРР, покрыло эксплуатационные расходы и накопило
запас на конец года для очередной выплаты процентов и основной суммы займа
к марту 2001 года в сумме 3,2 млн. дол. США.
2.3. Анализ показателей финансового состояния РГП "АМТП"
---------------------------------------------------------------------------
1. Агрегированный баланс       !                                 тыс. тенге
-------------------------------!-------------------------------------------
Наименования позиций           !                   Отчетные даты
-------------------------------!-------------------------------------------
!    01.01.99  !   01.01.00    !  01.01.01
-------------------------------!--------------!---------------!------------
Актив
Постоянные активы
- нематериальные активы                 319,4            454,1        441,4
- основные средства                  685183,3        5621895,2      6205880

Теңгерімдік табыс                       -3887488    -3171968,7  872148
_________________________________________________________________________
Таза табыс (салынатын салықтан кейiнгi     -        -3164882,5  559450,5
_________________________________________________________________________
5. ЗАЛАЛСЫЗДЫҚТЫ ТАЛДАУ
_________________________________________________________________________
Табыстылықты төменгi шекарасы            513635,4    1015659,8  1073266,7
(залалсыздық нүктесi)
_________________________________________________________________________
"Сенiмдiлiк қоры" %                      -3,8        -8,6       51,8
_________________________________________________________________________
6. ОБОРОКТIК КӨРСЕТКIШТЕР
_________________________________________________________________________
Дебиторлық берешектiң        Күндер      42,9        21,2       13,5
_________________________________________________________________________
Кредиторлық берешектiң       Күндер      52,5        51,4       42,1
_________________________________________________________________________
Қорлардың                    Күндер      10,2        7,0        22,0
_________________________________________________________________________
7. Қаржылық цикл             Күндер      0,6         -23,2      -6,6
_________________________________________________________________________
2000 жылғы кәсiпорын балансының құрылымын талдау және оның өзгерiстерi 1999 жылмен салыстырғанда негiзгi қорларды енгiзумен және 277,5 млн. теңгеге несие алумен байланысты активтер мен пассивтер теңгерiмнің жалпы құны көбейдi. Ұзақ мерзiмдi активтер 90,2% құрайды, ағымдағы активтерде ақша қаражаттары 71,9% құрайды, таза дебиторлық берешек - 12,2%, ол ағымдағы активтердің жылдам өтемдiлiгiн көрсетедi.
Теңгерiм пассивтерiнің құрылымында ағымдағы мiндеттемелер 15,0% құрайды. Ағымдағы мiндеттемелердің үлкен бөлiгін 61,0% ұзақ мерзiмдік несиелер құрайды. Осы сома шамамен ағымдағы активтердің сомасына тең, бұл порттың бүгiнгi күнi сыртқы көздерге едәуiр тәуелдi екенiн бiлдiредi. Кәсiпорынның шетелдiк валютада заемдық қаражат бойынша мiндеттемелерi бола тұра, жергіліктi валютаның құнсыздануына байланысты ЕҚДБ және Қазақстан Республикасының Эксимбанкi алдындағы ұзақ мерзiмдi міндеттемелердi қайта есептеуден туындаған шығындары бар және соған байланысты айналым қаражаттарының тапшылығы және жабылмаған шығыны бар. Жеке капиталдың 30036,8 млн. теңге сомасында терiс шамасы бар.
Бiрақ порттың жеке капиталы - шамасы терiс (терiс бағамдық айырма әсер етедi) екендiгiн ескере отырып, порттың қаржылық автономдық бағасы сенiмдi жүргiзiлуi мүмкiн емес.
Қаралатын кезеңге теңгерімнің өтемдiлігiнің өзгеруi мынадай:
2000 жылы 1999 және 1998 жылдармен салыстырғанда жалпы өтемділiк коэффициентi 13%, жедел өтемдiлiк коэффициентi 10,2%, абсолюттiк өтемділік коэффициентi 30% өсті. 2000 жылы 1999 жылмен салыстырғанда дебиторлық берешек айналымы 1,5 есеге қысқарды, ал 1998 жылмен салыстырғанда 3,2 есеге өстi. 2000 жылы кредиторлық берешек айналымы 1998 және 1999 жылдармен салыстырғанда 18% қысқарды.

Балансовая прибыль                   -3887488       -3171968,7       872148
Чистая прибыль (прибыль после)      -389385,0       -3164882,5     559450,5
5. Анализ безубыточности
Нижняя гран. прибыльности (точка)    513635,4        1015659,8    1073266,7
"Запас прочности" в %                    -3,8             -8,6         51,8
6. Показатели оборачиваемости
Дебиторской задолженности      дни       42,9             21,2         13,5
Кредиторской задолженности     дни       52,5             51,4         42,1
Запасов                        дни       10,2              7,0         22,0
7. Финансовый цикл             дни        0,6            -23,2         -6,6
---------------------------------------------------------------------------
Анализ структуры баланса предприятия за 2000 год и его изменений по сравнению с 1999 годом показывает, что общая стоимость активов и пассивов баланса увеличилась в связи с вводом основных фондов и получением кредита на 277,5 млн. тенге. Долгосрочные активы составляют 90,2% всех активов. В текущих активах денежные средства составляют - 71,9%, чистая дебиторская задолженность - 12,2%, что свидетельствует о быстрой ликвидности текущих активов.
В структуре пассивов баланса текущие обязательства составляют 15,0%. Большую часть текущих обязательств, составляют долгосрочные кредиты - 61,0%. Эта сумма примерно равна сумме текущих активов, что говорит о большой зависимости порта на сегодняшний день от внешних источников. Предприятие, имея обязательства по заемным средствам в иностранной валюте, имеет убытки, возникшие от пересчета долгосрочных обязательств перед ЕБРР и Эксимбанком РК, в связи с девальвацией местной валюты, и как следствие имеет дефицит оборотных средств и непокрытый убыток. Собственный капитал имеет отрицательную величину в сумме 3036,8 млн. тенге.
Однако, учитывая, что собственный капитал порта - величина отрицательная (оказывает влияние отрицательная курсовая разница), оценка финансовой автономности порта не может быть произведена достоверно.
За рассматриваемый период произошли следующие изменения показателей ликвидности баланса:
В 2000 году по сравнению с 1999 и 1998 годами коэффициент общей ликвидности возрос на 13%, коэффициент срочной ликвидности возрос на 10,2%, коэффициент абсолютной ликвидности на 30%.
В 2000 году оборот дебиторской задолженности по сравнению с 1999 годом сократился в 1,5 раза, а по сравнению с 1998 годом в 3,2 раза. Оборот кредиторской задолженности в 2000 году по сравнению с 1998 и 1999 годами сократился на 18%.

2000 жылға пайдалылықтың төменгi шекарасы (залалсыздық нүктесi) 1 млрд. 73,2 млн. теңге, ал 1999 жылға 1 млрд. 15,6 млн. теңге аймағында.
2000 жылға беріктілiк қоры 51,8% құрады, ал 1999 жылға 8,6% құрады. 1999 жылға қаржылық цикл - 23,2 күннен 2000 жылы 6,6 дейiн төмендедi, бұл 2000 жылы 1999 жылмен салыстырғанда Порттың iскерлiк белсендiлiгiнiң өскенiн көрсетедi.
Кәсіпорын 2000 жылды бүкiл жыл бойы бюджеттің және жалақы бойынша қызметкерлердің алдында берешексіз аяқтады.
01 қаңтардан бастап порт қызметкерлерiнің жалақысы 10%, ал 2000 жылғы 01 қазаннан бастап тағы 18% өстi. Жоспарға қарсы есеп беру кезеңiне орташа айлық жалақы 14,6% өстi және 53,9 мың теңгенi құрады, ал еңбек өнiмдiлiгi 38,4% өстi. Еңбек өнімдiлiгiнің өсу қарқыны 23,8 пайызға жалақының өсуiн озып келедi. 1999 жылмен салыстырғанда төлемге кеткен шығыстар 74,1%, орташа айлық жалақы 49,7%, еңбек өнiмділiгi 2,2 есеге, орташа тiзiмдiк сан 14,3% өстi.
Ұжымды әлеуметтiк дамыту бойынша белгілі жұмыстар жүргізiлуде, осы мақсаттарға 2000 жылы 19,5 млн. теңге жұмсалды, 1999 жылға қарағанда 47,7% көп. Еңбек жағдайын жақсарту және өндiрiстi ұйымдастыруды жетілдiру жөнiнде жұмыстар жүргiзiлуде. Тұрмыстық корпус салына басталды, жұмыскерлер үшiн буфет және асхана жұмыс iстейдi. Ұжым мүшелерi арнайы киiммен, аяқ киiммен және барлық қажеттi жеке қорғану қорларымен қамтамасыз етiлген.
Мемлекеттiк кепiлдiкпен ұзақ мерзiмдi несие алу желiсi бойынша Портты қайта жаңарту жобасы бойынша барлық жұмыстар аяқталды (1-кезең). 2000 жылдың қыркүйегiнде Мердiгердi кепiлдiк алып жүру кезеңi аяқталды.
2000 жылдың аяғына ЕҚДБ несиесi 96,8% игерiлдi, оның iшiнде:
- Транш N1 - 43,77 млн.доллар
- Транш N2 - 12,41 млн. марка.
Ортақ қаржыландыру қаражаттары 100% игерілді.
Жеке капитал
Жоғарыда айтылғандай қазiргi уақытта жеке капиталдың мәнi бағамдық айырманың әсерiнен заем бойынша берешектi қайта есептеуден терiс, егер теңге бағамы долларға бесжылдық iшiнде 2000 жылдағыдай тұрақты болса, онда капитал мәнi негiзгi қарызды және Еуропа Қайта құру және Даму Банкi несиесiне пайызды өтеу және ішкі заемның капиталға айналуы болып табылады.
Негiзгi қорларды - ұзақ мерзiмдi активтердi басқару саласындағы Даму жоспары:
- капиталға айналдыру есебiнен жарғылық қорды көбейту;
- барлық активтерге және оларды материалдандырған жағдайда порт жұмысын едәуiр нашарлатуы мүмкiн барлық күтпеген қауiп-қатерге барабар сақтандырушылық орын толтыру құруды қамтамасыз етудi;
- барлық артық және қажетсiз активтердi сатуды;
- пайдаланылмаған активтердi (паромдық тиеп-түсiру) пайдалануды;
- жеке капиталдың өсу жағдайын қамтамасыз етудi;
- портты, кейіннен жекешелендiрудi жүзеге асыру үшiн алғышарттар жасау көздейдi.
Ағымдағы активтердi басқару саласында Жоспарда:
- ЕҚДБ заемы және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнің бағалы қағаздарындағы төлем бәстерiнен асатын пайыздарды есептеумен жедел депозиттік шоттардағы ЕҚДБ алдындағы мiндеттемелердi өтеу үшiн жиналған ақша қаражаттарын орналастыру;
- дебиторлардың санын және қатаң тәртiптiк жаза техникасын қолдану арқылы қаржылық жылдың соңына олардың берешектерiнің сомасын едәуiр қысқарту. Көрсетiлген қызметтер үшiн 100% ынталандыратын тарифтік саясат жүргiзу .
Ақтау портының экономикалық стратегиясын қалыптастыруда маңызды рөл өндiрiстiк шығындарды төмендету стратегиясына қарайды.
Оның негiзгi бағыты шығындарды төмендету есебiнен бәсекелестiк басымдылықты қамтамасыз ету болып табылады.

Нижняя граница прибыльности (точка безубыточности) за 2000 год находится в районе 1 млрд. 73,2 млн. тенге, а за 1999 год 1 млрд. 15,6 млн. тенге.
Запас прочности за 2000 год составил 51,8%, а за 1999 год составил 8,6%.
Финансовый цикл с 23,2 дней за 1999 год, в 2000 году снизился до 6,6, что показывает возросшую деловую активности Порта в 2000 году по сравнению с 1999 годом.
Предприятие закончило 2000 год, не имея в течение всего года задолженности перед бюджетом и перед работниками по заработной плате.
С 1 января коллективу порта повышена зарплата на 10%, а с 1 октября 2000 года еще на 18%. Среднемесячная зарплата за отчетный период против плана выросла на 14,6% и составила 53,9 тыс. тенге, а производительность труда на 38,4%. Темп роста производительности труда на 23,8 пункта опережает рост заработной платы. По сравнению с 1999 годом расходы на оплату возросли на 74,1%, среднемесячная зарплата на 49,7%, производительность труда в 2,2 раза, среднесписочная численность на 14,3%.
Определенная работа проводится по социальному развитию коллектива, на эти цели в 2000 году израсходовано 19,5 млн. тенге, что на 47,7% больше чем в 1999 году. Продолжается работа по улучшению условий труда и совершенствованию организации производства. Введен в строй бытовой корпус, работает буфет и столовая для рабочих. Члены коллектива обеспечены спецодеждой, обувью и всеми необходимыми средствами индивидуальной защиты.
По линии долгосрочного кредитования под государственную гарантию завершены все работы по Проекту реконструкции порта (этап 1). В сентябре 2000 года завершен этап гарантийного сопровождения Подрядчиком.
На конец 2000 года кредит ЕБРР был освоен на 96,8%, в том числе:
- Транш N 1 - 43,77 млн. дол.
- Транш N 2 - 12,41 млн. марок.
Средства софинансирования освоены на 100%.
Собственный капитал
Как сказано выше, в настоящее время значение собственного капитала отрицательное из-за курсовой разницы от пересчета задолженности по займам.
Источником увеличения собственного капитала является погашение основного долга и процентов за кредит Европейского банка реконструкции и развития и капитализации внутреннего займа. Вопрос о капитализации внутреннего займа решается в Министерстве финансов Республики Казахстан.
В области управления основным капиталом - долгосрочными активами Программа развития предусматривает:
- увеличить уставной капитал за счет капитализации;
- обеспечить создание адекватного страхового покрытия на все активы все непредвиденные риски, которые, в случае их материализации, мог значительно ухудшить работу порта;
- задействовать неиспользуемые активы (паромная переправа);
- обеспечить условие роста собственного капитала;
- создать предпосылки для осуществления последующей приватизации порта. В области управления текущими активами Программой предусмотрено:
- размещение денежных средств, накапливаемых для погашения обязательств перед ЕБРР, на срочных депозитных счетах, с начислением процентов, превышающих ставки по займу ЕБРР, и в ценных бумагах Национального Банка Республики Казахстан;
- значительно сократить количество дебиторов и сумму их
задолженностей путем применения техники строгого взыскания. Вести тарифную
политику, стимулирующую 100% предоплаты за оказываемые услуги.
В формировании экономической стратегии порта Актау значительная роль
отводится стратегии снижения производственных издержек.
Ее основной направленностью является обеспечение конкурентного
преимущества за счет снижения затрат.

3. Ұлттық компанияны дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған
жоспары
3.1. Өндiрiстiк қызметтің басты мiндеттерi мен негiзгі бағыттары
Жарғыға және Порттың дәстүрлер жиынына сәйкес ұлттық компанияның басты мiндеттерi Қазақстан Республикасы мен шет мемлекеттердің тиiстi шаруашылық субъектiлерiнің теңiз көлiгiнің жұмыстар мен қызмет көрсетулерiндегi және портты әлеуметтiк-экономикалық дамытуда алынған кiрiстер негiзiнде қажеттiлiктерiн iске асыруды қанағаттандыру болып табылады. Қойылған мiндеттерге қол жеткiзу үшін порт:
Теңiз көлiгiне көлiктiң басқа түрлерiнен және керi жүктердi тиеп-түсiруді;
Көлiк-экспедиторлық қызметтер көрсету;
Жүктермен қоймалық операцияларды;
Теңiз кемелерiнің жолаушыларына қызмет көрсетудi;
Кеме капитандарының тапсырысы бойынша кемелерге қосымша қызметтер көрсету (ауыз сумен қамтамасыз ету, льялдық, балластылық, фекальдық суларды алу, қоқыстарды шығару және т.б.).
Өндiрiстiк қызметтi жетiлдiрудiң негiзгi бағыттары
Ақтау портының өндiрiстiк саясаты бар жүк көлемi мен бар ықтимал жүк ағымдарының маркетингтiк зерттеулер деректерi базасында негiзделедi.
Маркетингтiк болжамдармен растауда жүктердің көлемдерiн статистикалық талдау (құрғақ жүк бойынша бизнес-жоспарды жедел артығымен орындау, мұнай құю жүктерi бойынша көлемдердi жоспарлы орындау), сонымен қатар маркетингтiк тартымдылығын кәсiпорын жағдайының қағидаты ретiнде куәландыра отырып және одан әрi операциялық саясат үшiн, орындалу тактикасы жыл сайынғы операциялар жоспарымен анықталатын қысқа мерзiмдi және орта мерзiмдi өндiрістiк мiндеттерiн белгілей отырып, жүк айналымының теңдессiз өсуiн көрсетедi.
Осыған байланысты көлiк дәлiздерiн және басқа да позитивтi
факторларды белсендi дамыту нәтижесiнде Ақтау порты бағытындағы жүк ағыны
көлемiн ұлғайту болжануда. Осының салдарынан тасымалдау жағдайларын
жетілдiру, порттың инфрақұрылымын дамыту және кеңейту қажеттілігі өткiр
туындап отыр.
Осыған байланысты көлiк дәлiздерi жүйесiнде стратегиялық бағыттарды
дамытуда төменде аталған iс-шараларды iске асыру айрықша рөлдi білдiредi.
_________________________________________________________________________
Іс-шаралардың атауы   ! Қызметтің негізгі бағыттары  ! Орындау мерзімі
_________________________________________________________________________
1. Трейдингілік және   Транзиттiктi қоса алғанда      2001-2005 жылдар
экспедиторлық ұйым.    экспорттыққа бейiмделген             бойы
дардың жұмыстары үшін  жүктерге, қатысты икемдi
тартымды жағдай жасау  тарифтiк саясат жасау бойынша
мемлекеттiк органмен және
шектес көлiк ұйымдарымен
тығыз ынтымақтасу.
Кеме қатынасы компаниялары
мен тиiстi келiссөздер негi.
зiнде жалдау төлем бәстерiн
азайту.
Порттағыдай шектес көлiк
ұйымдарында ұсынылатын
қызмет көрсетулердiң сапасын
жетiлдiру.
Транзиттiк жүктер үшiн ақысыз
сақтау мерзiмiн ұлғайту.
__________________________________________________________________________

3. План развития РГП "АМТП" на 2001-2005 годы
3.1. Главные задачи и основные направления
производственной деятельности
Главными задачами РГП "АМТП", согласно Уставу и Своду обычаев порта,
являются удовлетворение потребностей соответствующих хозяйствующих
субъектов Республики Казахстан и иностранных государств, в работах и
услугах морского транспорта и реализации на основе полученных доходов
социально-экономического развития порта. Для достижения поставленных задач
порт осуществляет:
Перевалку на морской транспорт грузов с других видов транспорта и
обратно;
Транспортно-экспедиторское обслуживание;
Складские операции с грузами;
Обслуживание грузовых и пассажирских судов;
Обслуживание пассажиров морских судов;
Оказание дополнительных услуг судам по заявкам капитанов судов (снабжение пресной водой, снятие льяльных, балластных, фекальных вод, снятие мусора и др.).
Основные направления совершенствования
производственной деятельности
Производственная политика порта Актау основывается на базе существующих объемов груза, переваливаемых через порт и данных маркетинговых исследований потенциально существующих грузовых потоков.
Статистический анализ объемов грузов, в подтверждение маркетинговым прогнозам, показывает рост грузооборота (досрочное перевыполнение бизнес-плана по сухогрузам, плановое выполнение объемов по нефтеналивным грузам), тем самым, удостоверяя привлекательность маркетинга, как принципа поведения предприятия и, определяя, в дальнейшем приоритетные для операционной политики краткосрочные и среднесрочные производственные задачи, тактику, исполнение которых будет определяться ежегодными планами операций.
В связи с чем, в результате активного развития транспортных
коридоров, и ряда других позитивных факторов прогнозируется увеличение
объема грузопотоков в направлении порта Актау. Вследствие этого остро
возникает потребность в совершенствовании условий транспортировки,
развитии и расширении инфраструктуры порта.
В связи с чем существенную роль в развитии стратегических направлений
в системе транспортных коридоров играет реализация нижеследующих
мероприятий:
---------------------------------------------------------------------------
Наименование    !     Основные направления деятельности    !   Срок
мероприятий    !                                          !исполнения
--------------------!------------------------------------------!-----------
1. Создание прив-     Тесное сотрудничество с государственными   В течение
лекательных условий   органами и смежными транспортными          2001-2005
для работы трейдин-   организациями по выработке гибкой             гг.
говых и экспедито-    тарифной политики по отношению к
рских организаций     экспортоориентированным грузам,
включая транзитные;
понижение ставок фрахта, на основании
соответствующих переговоров с судоходными
компаниями;
совершенствование качества предоставляемых
услуг как в порту, так и в смежных
транспортных организациях;
увеличение срока бесплатного хранения для
транзитных грузов.

2. Маркетингтік        Тұрақты жеке байланыстар          2001-2005 жылдар
коммуникациялардың     арқылы iскерлiк байланыстарды         бойы
барлық түрлерін        ретке келтiру.
пайдалану              Тiкелей жүкқұрастырушы және
жүк тұтынатын аймақтарға,
тасымалдау және тиеп-түсiру
кезiндегi кемшiлiктер мен
проблемаларға қатысты
мәселелердi және зерделеу және
оларды шешу жолдарын талдау
үшiн трейдингілiк және
экспедиторлық компаниялардың
кеңселерiне жоспарлы шығу.
Көлiктiк қызмет көрсетулер
саласындағы iрi шетелдiк
кәсіпорындармен тәжiрибе
алмасу мақсатында халықаралық
көрмелер мен конференцияларға
қатысу, бәсекелестер туралы
ақпарат жинау, әлеуеттi
әрiптестермен байланыстарды
жақсарту, балама көлiктiк
бағыттардан жаңа жүк ағындарын
тарту;
Интернетте ақпараттық маңызды
және тұрақты жаңарып тұратын
WEB беттер және арнайы сайттар
жасау;
Ағымдағы және одан кейiнгi
жылдар iшiнде нәтижеге бағдар.
лап жоспарлы жарнама жүргізіп
отыру;
_________________________________________________________________________
3. Ақтау теңіз сауда   Клиенттермен қажеттi өзара      2002-2005
портының және шектесін қарым-қатынас орнатуды          жылдар бойы
жатқан аумақтар база.  жеделдетуге септiгiн тигiзетiн
сында Арнайы экономи.  электрондық биржаларды перс.
калық аймақ (АЭА) құру пективалық дамыту.
Бос жатқан аумақтарды беру
және "АТСП" РМК беру арқылы
аймақтық позицияларды күшейту
және ұлғайтатын ауданды 200 га
дейiн жеткiзумен одан әрi порт.
тың аумағын солтүстік шығыс
бағытындағы порттың одан әрi
кеңейту жөнінде iс-шаралар
жүргiзу.
Аймақ құру кезiнде енгiзiлетiн
жеңілдетiлген салық салу "АТСП"
аймақтың және порттың
инфрақұрылымын жақсартуға
және қуаттарды кеңейтуге
аудандарды, оның iшiнде қойма.
лық аудандарды ұлғайтуға,
сондай-ақ импорталмастырғыш
және экспорттыққа бейiмделген
өнiмдер сияқты жаңа өндiрiстер
құруды ынталандыруға мүмкiндiк
бередi.
_________________________________________________________________________
4. "Қазақстан Респуб.  Өндiрiстiк процестердi            2001-2005
ликасындағы сауда      нақтылайтын және "АТСП" РМК       жылдар бойы
мақсатында теңізде     қолданылып жүрген нормативтiк
жүзу туралы заңының"   құқықтық кесiмдердi реттемейтiн
негізінде нормативтік  өндiрiстiк қатынастарды реттей.
құқықтық базаны        тiн нормативтiк құқықтық кесiм.
жетілдіру сияқты       дер әзiрлеу.
кәсіпорынның тұрақты
жұмысын қамтамасыз
етуге бағытталған
ішкі өндірістік қыз.
метті нығайту жөнін.
дегі іс-шараларды
жүзеге асыру
_________________________________________________________________________

2. Использование      Налаживание деловых связей путем постоянных В течение
всех видов            личных контактов;                           2001-2005
маркетинговых         Планомерный выезд непосредственно в            гг.
коммуникаций:         грузообразующие и грузопотребляющие регионы,
офисы трейдинговых и экспедиторских компаний
для изучения вопросов относительно
недостатков и проблем при транспортировке и
перевалке, и обсуждения путей их решения;
Участие в крупных международных выставках и
конференциях, с целью обмена опытом с
крупнейшими зарубежными предприятиями в
области транспортных услуг, сбор информации о
конкурентах, налаживание связей потенциальными
партнерами, привлечение новых грузовых
потоков с альтернативных транспортных
маршрутов.
Создание информативно насыщенной и постоянно
возобновляемой WЕВ-страницы и специального
сайта в Интернете.
Проведение планомерной рекламной кампании с
расчетом на эффект как в течение текущего,
так и в течение последующих лет;
- Перспективное развитие электронной
биржи, способствующей ускорению
3. Создание специ-    установления необходимых взаимоотношений   2002-2005
альной экономической  с клиентами и их совершенствованию.            гг.
зоны (СЭЗ) на         Проведение мероприятий по усилению
территории            региональных позиций, путем передачи
Актауского морского   РГП "АМТП" близлежащих пустующих
торгового порта, а    территорий и дальнейшему расширению
также прилегающей     территории порта в северо-восточном
территории            направлении, с последующим доведением
увеличиваемой площади до 200 га.
4. Осуществление      Разработка нормативных правовых актов      2002 год
мероприятий по        детализирующих порядок производственных
укреплению внутри-    процессов и регулирующих производственные
производственной      отношения, в части не урегулированной
деятельности,         действующими нормативными правовыми
направленных на       актами РГП "АМТП";
обеспечение           Осуществление своевременного и             В течение
стабильной работы     всестороннего рассмотрения правовых        2001-2005
предприятия в целом,  аспектов вопросов, касающихся деятельности    гг.
совершенствование     РГП "АМТП", в т.ч. связанных с вопросами и
нормативно-правовой   предложениями, представленными
базы на основе        подразделениями и ответственными
Закона РК
Z020284_
работниками РГП "АМТП";
"О торговом           Систематизация действующих нормативных
мореплавании в        правовых актов Республики Казахстан,
Республике            включая акты Правительства Республики
Казахстан"            Казахстан, министерств, ведомств,
нормативные правовые акты РГП "АМТП", а
также документов, носящих
рекомендательный и методический характер,
по вопросам, относящимся к
деятельности РГП "АМТП".

5. Белгіленген өзара   "Испат-Кармет" ААҚ-ның Ақтау-     2001-2005
қатынастар мен алдын   Баку-Батуми бағыты бойынша        жылдар бойы
ала уағдаластықтарды   металл тасымалдау.
ескере отырып, перс.   Ресей және өзбек тараптарының
пективалық жобаларды   қатысуымен өзбек мақтасын
одан әрі дамыту        тасымалдау
және іске асыру
_________________________________________________________________________
6. Толқын тосқы мен    Порт акваториясын толқыннан       2002-2005
дамбаларды қалпына     қорғау мақсатында, сондай-ақ      жылдар бойы
келтіру                портта мұнай құю айлақтарының
бар болуына байланысты кеме
қатынасы қауіпсiздiгі мақсатында
_________________________________________________________________________
7. Порттың жобалық     - вагондарды уақтылы өңдеу        2002-2005
қуатын игеру үшін      үшін жүк көтергiштiгi 80 тонна    жылдар бойы
жабдықтар мен меха.    қосымша кран сатып алу;
низмдердің қажетті     - жүк көтергiштiгі 16 тонна екi
санын қамтамасыз ету   автотиегіш сатып алу;
- паркте автомашиналар, шағын
механикаландыру техникасы
(автотиегiштер, шөмiштi авто.
тиегіштер, порттық тартқыштар)
және екi мобильдiк кран болған.
да жөндеу жұмыстарына шығынды
азайту үшiн орын аппараты мен
порттық техниканың карбюратор.
ларын жөндеу, қалпына келтiру
және қызмет көрсету бойынша
стендтер сатып алу.
_________________________________________________________________________
8. Сүйрегіш-көмкергіш  Жеке сүйрегіштің болмауына        2002-2005
лизингі                байланысты "АТСП" РМК             жылдар бойы
"Қазтеңiзкөлiкфлотынан"
(Әзiрбайжан) "Тоусан-5"
сүйрегішін тиiмсiз шартта жалға
алуға мәжбүр, осы орайда оны
ұстауға жыл сайынғы шығын
886,6 мың АҚШ долларын
құрайды. Лизинг шартымен
сүйрегіш-көмкергiштi сатып алу
"АТСП" РМК-ның қажеттiгi мен
шығыстарын азайтуға және
порттық операциялардың тиiмдi.
лігін арттыруға негiзделген.
_________________________________________________________________________
9. Өндірістік процес.  Портта бар, оның ішiнде           2002-2005
терді автоматтандыру   институционалдық даму,            жылдар бойы
құрылыс келiсiм-шарты және
порттың жеке қаражаттарының
есебiнен "АТСП" РМК
ақпараттық технологияларын
белсендi дамыту.
Ақпараттық технологияларды
одан әрі дамыту мынадай негiзгi
салаларға бейiмделген:
а) есептеу техникасының
ағымдағы паркiн алып жүру және
локальдық есептеу жүйесiн
бағдарламалық қамтамасыз ету
(жүйелiк және қолданбалы);
б) ақпараттық ағындардың тап.
сырмаларын шешуге арналған
жаңа бағдарламалық қамтамасыз
етудi әзiрлеу және ендiру,
порттық құрылымдарын жеке
компьютерлермен жабдықтау;
в) қызметшiлерді қолданбалы
бағдарламалармен жұмыс iстеуге
оқыту.
_________________________________________________________________________

5. Дальнейшее         Транспортировка металла по маршруту        В течение
развитие и            Актау - Баку - Батуми с ОАО                2001-2005
реализация            "Испат-Кармет"                                 гг.
перспективных         Транспортировка узбекского хлопка, с
проектов, с учетом    участием российской и узбекской сторон;
установленных
взаимоотношений и
наличия
предварительных
договоренностей
6. Восстановление     С целью защиты с проектируемых причалов   2002-2005
волнолома и дамбы     и новой акватории порта от волн, а           гг.
также в целях безопасности судоходства
ввиду наличия в порту нефтеналивных
причалов.
7. Обеспечение        - приобретение дополнительного крана      2003-2004
необходимого          грузоподъемностью 80 тонн для                гг.
количества            своевременной обработки вагонов.
оборудования и        - приобретения двух автопогрузчиков
механизмов для        грузоподъемностью 16 тонн.
освоения проектной    - приобретение стендов по ремонту,          2003 г.
мощности порта        восстановлению и обслуживанию топливной
аппаратуры и карбюраторов портовой
техники для уменьшения затрат на
ремонтные работы при имеющемся парке
автомашин, техники малой механизации
(автопогрузчики, ковшовые автопогрузчики,
портовые тягачи) и двух мобильных кранов.
8. Лизинг буксира-    Ввиду отсутствия собственного буксира,     2002-2003
кантовщика            РГП "АМТП" вынуждено арендовать на            гг.
невыгодных условиях у "Каспморнефтефлота"
(Азербайджан) буксир "Гоусан-5", при
этом ежегодные затраты на его содержание
составляют 886,6 тыс. долларов США.
Приобретение буксира-кантовщика на        2002-2005
условиях лизинга обусловлено                  гг.
необходимостью в минимизации расходов
РГП "АМТП" и повышении эффективности
портовых операций.
9. Автоматизация      Активное развитие информационных техноло-  В течение
производственных      гий РГП "АМТП", с учетом имеющейся в порту 2002-2005
процессов. Создание   вычислительной техники, в том числе            гг.
собственной инфор-    поступившей в рамках институционального
мационной системы     развития, строительного контракта и за
на основе базы        счет собственных средств порта.
данных для обес-      Развитие информационных технологий
печения постоянного   ориентированно на следующих основных
мониторинга ситуа-    направлениях:
ции грузопотока в     а) сопровождение текущего парка
Казахстане.           вычислительной техники и программного
обеспечения (системного и прикладного),
локальной вычислительной сети;
б) разработка и внедрение нового
программного обеспечения для решения
задач информационных потоков,
укомплектование подразделений порта
персональными компьютерами;
в) обучение персонала работе с
прикладными программами.

10. Бар қызметшілер.   Сырттан оқытушылар мен           2001-2005
дің біліктіліктерін    мамандарды тартумен ИТР және     жылдар бойы
арттыру                қаржылық есеп, маркетингiлік
қызмет мәселелерi бойынша
қызметкерлердi оқыту жүргізу.
"АТСП" РМК мамандарын кадр.
ларды даярлауға жыл сайын
бекiтiлетiн жоспарда көзделген
теңiзпорттарымен маманданды.
рылған оқу орындарына жiберу.
мен қажеттi тәжiрибе алмасу
жүргізу.
_________________________________________________________________________
11. Сабақтас ұйымдар.  Тасымалдаудың және жүктерді     2002-2005
мен қарым-қатынастарды тиеп-түсiрудің бiрыңғай тех.    жылдар бойы
дамыту                 нологиялық процесіне кiретiн
жұмыстар өндiрiсiн үйлестіру
және уақыт бойынша келiстiру
мақсатында желілік жоспарлау
әдiсiн одан әрi қолдану бөлi.
гiнде сабақтас темiр жол көлiк
ведомстволарымен порттың өзара
қарым-қатынасын дамыту.
_________________________________________________________________________
12. Баутино жүк        Бас жүктерді және жабдықты      2002 жыл
ауданын дамыту         өңдеу үшiн жүк көтергіштiгi
12 тонна кран сатып алу.
Болашақтағы құрылыс мәселе.
лерін қарау:
- кеме жөндеу базасы;           2004-2005 жж.
- кеме құрылысы зауыты.         2005-2007 жж.
_________________________________________________________________________
3.2. Өндірісті дамыту
Порттың негізгі қызмет түрлері құрғақ жүктерді, мұнайды және
мұнайөнімдерін тиеп-түсіру болып табылады.
3.2.1. Құрғақ жүктерді тиеп-түсіру
Рыноктың маркетингтік зерттеулерін негізге ала отырып және порттың
өндірістік мүмкіндіктерін ескере отырып, құрғақ жүктерді тиеп-түсіруді
2001-2005 жылдарға арналған мынадай болжамы ұсынылады.
_________________________________________________________________________
Жүк түрлері, мың ! 2000 ж. ! 2001 ж. ! 2002 ж. ! 2003 ж.! 2004 ж.! 2005 ж.
тонна
_________________________________________________________________________
нақты     жоспар    болжам    болжам   болжам   болжам
_________________________________________________________________________
Құрғақ жүктер       736       938      1000     1050      1100    1200
(барлығы)
_________________________________________________________________________
Оның: Металл        701       906      900      900       900     900
_________________________________________________________________________
Басқалар      35        32       100      150       200     300
_________________________________________________________________________
Астық          15        25       200      250       250     300
_________________________________________________________________________

10. Повышение         Проведение обучения ИТР и служащих по      В течение
квалификации          вопросам финансового учета, маркетинговой  2001-2005
имеющегося            деятельности с привлечением сторонних         гг.
персонала             преподавателей и специалистов. Проводить
обмен опытом с направлением специалистов   В течение
РГП "АМТП" в морские порты и обучение в    2002-2005
специализированных учебных заведениях,        гг.
предусматриваемый ежегодно утверждаемым
планом подготовки кадров.
11. Развитие          Развитие взаимодействия порта со смежным     2002 г.
отношений со          железнодорожным транспортным ведомством,
смежными              в части дальнейшего применения метода
организациями         сетевого планирования, с целью координации
и увязки во времени производства работ,
входящих в единый технологический процесс
перевозки и перевалки грузов.
12. Развитие          Для обработки генеральных грузов и         2004-2005
грузового района      оборудования приобрести кран г/п 12 тонн.     гг.
Баутино               Рассмотрения вопросов перспективного
строительства:
- судоремонтной базы;                      2005-2007
- судостроительного завода                    гг.
---------------------------------------------------------------------------
3.2. Развитие производства
Основными видами услуг, оказываемых РГП "АМТП" являются перевалка
сухих грузов, нефти и нефтепродуктов.
3.2.1. Перевалка сухих грузов
Основываясь на маркетинговом исследовании рынка и учитывая
производственные возможности порта, предлагается следующий прогноз по
перевалке сухих грузов, зерна и паромным перевозкам на 2001-2005 годы.
---------------------------------------------------------------------------
Виды грузов в тыс. тонн!2000 г.!2001 г. !2002 г. !2003 г. !2004 г. !2005 г.
!  Факт !  Ожид. !прогноз !прогноз ! прогноз!прогноз
-----------------------!-------!--------!--------!--------!--------!-------
Сухие грузы (всего)        736     938      1000    1050     1100     1200
из них: металл             701     906       900     900      900      900
другие грузы                35      32       100     150      200      300
Зерно                       15      25       200     250      250      300

Паромдық       8         51       816      816       830     830
тасымалдар
_________________________________________________________________________
1. МЕТАЛЛ
Ақтау портындағы тиелiп-түсiрiлетiн бас жүктің негiзгi көлемi (бас жүктердiң 91% металл өнiмдерi құрайды, оның 67% "Испат-Кармет" ААҚ өнiмi болып табылады) Иранға экспортталады. "Испат-Карметтен" қазақстандық метталпрокатының тасымалдаудың екi бағыты бар, атап айтқанда Ақтау теңiз порты және Серакс ст. (Түркiменстан мен Иранның арасындағы шекара өткелi), арқылы, сондай-ақ Астрахань порты және Ақтау порты арқылы ресейлiк комбинаттардан металл өнiмдерiн тасымалдаудың екi бағыты бар.
Жүк ағынын ұлғайтуға әсер ететiн негiзгi факторлар:
1. Темiр жол тасымалы мен "АТСП" РМК икемдi саясатын жеңілдік беру
есебiнен транзиттiк жүктердің үлкен көлемiн тарту;
2. Жүктердi жеткiзу мерзiмiн қысқарту;
3. Жақсартылған сервис (ақысыз сақтау мерзiмiн ұзарту клиенттерге
қызмет көрсету жылдамдығы және т.б.);
Шығыс-Еуропа сату рыногынан Жаңа-Ауыл - Новороссийск желiсiнен
Жаңа-Ауыл - Ақтау - Баку - Батуми -Волго-Дон - Қара теңiз-Жерорта теңiзi
бассейнi порттары бағытына металл өнiмiнiң экспорттық ағынын қайта
бағыттау.
Давальческi шикiзатын жеткiзудi дамыту және сусымалы жүктердің
импортын тиiстi арттыру.
Жүк ағыны көлемiн ұстайтын факторлар:
Иранда металл өнiмдерінің рыногын арттыру;
Тасымалдаудың балама бағыттары (қазақстандық металлпрокатын
"Испат-Карметтен" Серакс, Новороссийск порты арқылы, ресейлік металл
өнiмдерiн Астрахань порты арқылы металлургия комбинаттарынан) болып
табылады.
Дамытудың индикативтiк жоспары жылына оңтайландырылған болжам - 1 млн. тонна, торыққан - 700 мың тоннаға бейімделген. Бесжылдыққа арналған индикативтi жоспар үшiн жылына 700 ден бастап 900 мың тоннаға дейiн қабылданады.
2. АСТЫҚ
Қазақстан үшiн Иран ерекше қызығушылық бiлдiредi, рыногының сыйымдылығы жылына 5,5 млн. тоннаға бағаланады. Астықты Ақтау порты арқылы тасымалдау республиканың батыс облыстарынан өнiмдi экспорттаған кезде едәуiр үнемдi бере алады. Астық терминалын салу тек отандық өндiрушiлердің астығын тиеп-түсiрудi ұлғайту үшiн ғана емес, сондай-ақ транзиттiк жүктердi тарту үшiн қолайлы жағдайлар жасайды.
Жүк ағынын ұлғайтуға әсер ететiн негiзгi факторлар:

Паромные перевозки           8      51       816     816      830      830
---------------------------------------------------------------------------
1. Металл
Основной объем переваливаемого генерального груза (91% генеральных грузов составляет металлопродукция, из которых 67% является продукцией ОАО "Испат-Кармет") через порт Актау, экспортируется в Иран. Существуют два маршрута транспортировки казахстанского металлопроката с "Испат-Кармет", а именно через морской порт Актау и через ст. Серакс (пограничный переход между Туркменистаном и Ираном), а также два маршрута транспортировки металлопродукции с российских комбинатов, через порт Астрахань и через порт Актау.
Основными факторами, влияющими на увеличение грузопотока, являются:
1. Привлечение большего объема транзитных грузов, за счет предоставления скидок на ж/д транспортировку и гибкой тарифной политики РГП "АМТП";
2. Сокращение сроков доставки грузов;
3. Улучшенный сервис (увеличение сроков бесплатного хранения, оперативность обслуживания клиентов и т.д.).
Переориентация экспортного потока металлопроката с Восточно- Европейского рынка сбыта с линии Жана-Аул - Новороссийск, на маршрут Жана-Аул - Актау - Баку - Батуми, Жана-Аул - Актау - Волго-Дон - порты Черноморско-Средиземноморского бассейна.
Развитие поставок давальческого сырья и соответствующего повышения импорта сыпучих грузов.
Факторы, сдерживающие объем грузопотока являются:
Перенасыщение рынка металлопродукции в Иране;
Альтернативные маршруты транспортировки (казахстанского металлопроката с "Испат-Кармет" через Серакс, порт Новороссийск, российской металлопродукции с металлургических комбинатов через порт Астрахань).
Индикативный план развития ориентируется на оптимистический прогноз - 1 млн. тонн, пессимистический - 700 тыс. тонн в год. Для индикативного плана на пятилетку принимается в объеме 900 тыс. тонн ежегодно.
2. Зерно
Для Казахстана особый интерес представляет Иран, емкость рынка которого оценивается в 5,5 млн. тонн в год. Транспортировка зерна через порт Актау может дать значительную экономию при экспорте продукции из западных областей республики. Ввод в эксплуатацию зернового терминала создает благоприятные условия для увеличения перевалки зерна, не только отечественных производителей, но и для привлечения транзитных грузов.
Основными факторами, влияющими на увеличение грузопотока, являются:
Сложившаяся ситуация на мировом рынке зерна (высокая урожайность в Республике Казахстан и РФ, с одной стороны, и, с другой стороны, засуха и неурожай в странах Европы, Канаде и другие).

1. Астықтың әлемдiк рынокта қалыптасқан жағдайы (бiр жағынан Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының жоғары егiнжайлығы екiншi жағынан Еуропада, Канадада және басқа елдерде құрғақшылық пен егiнжайдың болмауы);
2. Астықты ИИР жеткiзу жөніндегi үкiметтік бағдарламаларды iске асыру;
3. Қазақстандық астықты әзiрбайжанның сату рыногына ығыстыру болып табылады.
Жүк ағыны көлемiн ұстайтын факторлар:
Ақтау портына дейiн темiр жол көлiгiмен тасымалдауға жоғары тарифтер;
Бәсекелес бағыттардың болуы болып табылады.
Жоғары көрсеткiш - 300 мың тонна, кемiнде - 100 мың тонна. Бесжылдыққа арналған индикативтi жоспар үшiн жылына көлемi 150-300 мың тонна шегiнде қабылданады.
3. БАСҚА ДА ЖYКТЕР
Бес жылдық ішiнде басқа да жүктердi тиеп-түсiру көлемінің өсуi көзделiп отыр және олардың көлемi бес жылдықтың соңына дейiн 300 мың тоннаны құрайды.
Ақтау порты арқылы жүктердiң мына түрлерiн тиеп түсiру жүзеге асырылады: қорғасын және мырыш концентраты, кокс, асбест, барит, цемент, жабдық, цитрустық өнiмдер, азық-түлiктер, контейнерлер, ХТТ (халық тұтынатын тауарлар) және т.б.
Олардың Қазақстанға Ираннан, Әзiрбайжаннан және басқа да елдерден
қорғасын және мырыш концентраты, цитрустық өнiмдер, азық-түлiктер,
жабдықтар, ХТТ және т.б. импортталады.
Қазақстаннан кокс, асбест, барит, цемент, минералдық тыңайтқыштар
және т.б. экспортталады.
ПАРОММЕН ТАСЫМАЛДАНАТЫН ЖYКТЕР
Осы кезеңге паромды қатынаспен жөнелтiлетiн негiзгi жүк көлiк құралы,
мұнай жабдығы, бур ерітiндiсi, құрылыс материалдары, азық-түлiк өнiмдерi
болып табылады. 2000 жылы қыркүйекте Ақтау-Наушахр (Бакуге кiрумен)
паромды желiсiнің енгiзiлген жүктердi ұлғайту үшiн қажеттi алғышарттар
жасауға мүмкiндiк бердi.
Жүк ағындарын ұлғайтуға әсер ететiн негiзгi факторлар:
1. Паромды кешендi қайта жаңартуды аяқтау;
2. Ақтау-Баку-Ноушахр паромды желiсiн толыққанды пайдалану;
3. Ақтау-Астрахань жаңа бағытын ашу;
4. Жүктердің жаңа түрлерiн тарту (мақта, жабдықтар және т.б);
5. Темiр жолдың артық жүк тиелгендiгi болып табылады.
Жүк ағынын тоқтату факторлары:
Жүзу ауданының шектелуi;
Транзиттiк жүктерге кедендiк алымдардың бәстерi болып табылады.
Тасымалдаудың тиiмдi жағдайларын қамтамасыз ету шартында Ақтау порты
арқылы:
хром кенiн;
электрэнергиясын өңдеу үшiн энергетикалық көмiрдi, көмiр шығарудың тиiмдi пайдалану мүмкiндiктерi шартында көмiрге негiзделген химиялық өнiмдi шығару және оны тасымалдау;
тыңайтқыштарды (жылына шамамен 200-300 мың тонна) Ресейге, Иранға, Түркияға және Жерорта теңiзi аймақтарына;
полимерлiк өнiмдердің iрi көлемдерi болған кезде, оларды темiр жол көлiгінен қайта бағдарлаумен Солтүстiк Батыс Еуропа елдерiне, Италияға, Түркияға, Иранға экспорттау мәселелерi қаралуы мүмкiн.

1. Реализация правительственных программ по поставкам зерна в ИРИ.
2. Продвижение казахстанского зерна на азербайджанский рынок сбыта.
Факторами, сдерживающими объем грузопотока, являются:
- высокие тарифы на транспортировку ж/д транспортом до порта Актау;
- наличие конкурентных маршрутов.
Оптимистический прогноз составляет - 300 тыс. тонн, пессимистический - 100 тыс. тонн. Для индикативного плана на пятилетку принимаются объемы в пределах 150-300 тыс. тонн в год.
3. Другие грузы
В течение пятилетки намечается рост объема перевалки других грузов и их объем до конца пятилетки составит 300 тыс. тонн.
Через порт Актау осуществляется перевалка следующих видов других грузов: свинцовый и цинковый концентраты, кокс, асбест, барит, цемент, оборудование, цитрусовые, продукты питания, контейнера, ТНП и т.д.
Из них в Казахстан из Ирана, Азербайджана и других стран
импортируется свинцовый и цинковый концентраты, цитрусовые, продукты
питания, оборудование, ТНП и др.
Из Казахстана экспортируются кокс, асбест, барит, цемент, минеральные
удобрения и т.д.
4. Грузы, перевозимые паромом
Основным грузом, отправляемым паромным сообщением на данный период
являются средства транспорта, нефтяное оборудование, буровой раствор,
строительные материалы, продукты питания, хлопок. Вторым видом груза,
перевозимых паромом, является нефть в железнодорожных цистернах.
Введение в 2000 году паромной линии Актау - Ноушахр (с заходом в
Баку) и в сентябре 2001 года паромной линии в режиме железнодорожных
перевозок по маршруту Актау-Баку позволило увеличить объем перевозки
грузов.
Основными факторами, влияющими на увеличение грузопотока, являются:
1. Полноценное использование паромной линии Актау - Баку - Ноушахр.
2. Открытие нового маршрута Актау - Астрахань.
3. Привлечение новых видов груза (хлопок, оборудование и т.д.).
4. Загруженность железной дороги.
Факторами, сдерживающими объем грузопотока, являются:
Ограниченность района плавания.
Ставки таможенных сборов на транзитный груз.
При условии обеспечения выгодных условий транспортировки возможно
рассмотрение вопросов экспорта через порт Актау:
хромовой руды;
энергетического угля для выработки электроэнергии, производства химической продукции, основанной на угле при условии эффективных эксплуатационных возможностях угольной добычи и его транспортировки;
удобрений (порядка 200-300 тыс. тонн в год) в Россию, Иран, Турцию и в регионы Средиземного моря;
полимерной продукции в страны Северо-Западной Европы, Италию, Турцию, Иран, с их переориентацией с железнодорожного транспорта при наличии более крупных объемов.

2005 жылға дейiнгi индикативтiк жоспарда пароммен жүзеге асырылатын жүктердi тиеп-түсiру 816 мың тоннадан 2002 жылы одан әрi көбейте отырып, 830 мың тоннаға дейiн қабылданады.
3.2.2. Мұнайды тиеп-түсiру
2002 жылы Ақтау теңiз порты арқылы iрi мұнай жөнелтушiлер "Маңғыстаумұнайгаз" АҚ, "Қаражанбасмұнай" ААҚ, "Тенгизшевройл" БК, "Ақтөбемұнайгаз", "Құмкөлмұнай" АҚ, сондай-ақ мұнайдың және мұнай өнiмдерінің шағын көлемiн тиеп-түсiретiн басқа да компаниялар ("Тексако", және "Қазполмұнай") және т.б. болып табылады деген үрдiс сақталып қалмақ.
Ақтау порты арқылы мұнай тасымалдау көлемi "Қазтрансойл" ЖАҚ өндiрiстiк қуаттарына және осы көлiк бағыты бойынша жоспарланған экспорт көлемiне, мұнай шығару компанияларының шығару көлемiне, құбыр жол тасымалдау квоталарына, SWАР жобасын iске асыруға тiкелей байланысты, ИИР экспорттық тасымалдарды жүзеге асырады.
2001 жылғы қарашада КҚК (Каспий құбыржол концоциумы) iске қосылуына және сәйкесiнше порт арқылы Теңiз кен орнынан мұнайды тиеп-түсiру көлемiнiң төмендеуiне байланысты порттың негiзгi мiндетi басқа кен орындарынан, "Харрикейн-Құмкөл" ААҚ және "Ақтөбемұнайгаз" ААҚ мұнайдың жаңа көлемiн тарту болып табылады.
"ММГ" мұнай компаниясы географиялық факторға, шығару көлемiнің өсуiне, перспективалық өткiзу рыногының және бузачинск мұнайын жеткiзудiң арзанырақ тәсіліне байланысты мұнайды тиеп-түсiру бойынша негiзгi клиент болып табылады.
Бүгiнгi күнi "бузачинск" мұнайын тасымалдаудың төрт бағыты бар:
- кен орнынан шекаралардың бiрiнің соңғы пунктiне дейiн құбыржолмен
тасымалдау. "ММГ" үшiн құбыржол бойынша квота 4,5 млн. тоннаны құрайды.
- Аралас тәсілмен тасымалдау: құбыржол-теңiз-темiр жол
(Қаламқас-Ақтау-Баку-Батуми).
- Аралас тәсiлмен тасымалдау: құбыржол-теңiз көлігі-темiр жол
(Қаламқас-Ақтау-Махачкала-Новороссийск).
- Аралас тәсілмен тасымалдау: құбыржол-теңiз көлiгi
(Қаламқас-Ақтау-Қара және Жерорта теңiздерінің порттары).
"ММГ" шығарған өнiмiнiң 30% Қазақстанның iшкi рыногында, мұнайдың
қалған көлемi сыртқы рынокта сатылады. Мұнайды экспортқа жеткiзу ТМД және
алыс шет елдерге жүзеге асырылады.
Экспорт көлемi жылына 2,9 млн. тоннаны құрайды.
Жүк ағындарын ұлғайтуға әсер ететiн негiзгi факторлар:
Шығару көлемiн ұлғайту.
РФ аумағы бойынша бузачинск мұнайын тасымалдау квотасы.
Иранға мұнайды тасымалдаған кезде SWAP сызбасын пайдалану болып
табылады.
Жүк ағынын тоқтату факторлары:
1) КТК 2001 жылы пайдалануға енгiзу;
2) Мұнайға бағаның төмендеуi;
3) Құбыр жол арқылы шикi мұнайды тасымалдау квотасын ұлғайту болып
табылады.
2. "ТШО" Ақтау портындағы ең iрi тұтынушы болып табылады.
Мұнайды негiзгi шығаруды "ТШО" Теңiз кен орнында жүргiзедi.
"ТШО" орта жылдық мұнай шығару көлемi 8,46 млн. тоннаны құрайды.
Экспортқа мұнайды жеткiзу алыс шетелдерге жүзеге асырылады.
Жүк ағындарын ұлғайтуға әсер ететiн негiзгi факторлар:
1. "ТШО" Баку-Поти (құбыр жол - темiр жол) бағыты бойынша мұнай
тасымалдауға тарифтiк жеңiлдiктердің болуы;
2. Теңiз кен орнында мұнай өндiру көлемінің ұлғаюы;
3. Құлсары-Маңғышлақ учаскесiнде теңiз мұнайының тасымалдау құнының
төмендеуi;
4. "Тенгизшевройл" ортақ қаржыландырған Баку-Супса бағыты бойынша
құбыржолды пайдалануға енгiзу болып табылады.
Жүк ағынын тоқтату факторлары:
1. КҚК 2001 жылы пайдалануға енгiзу;
2. Мұнайға бағаның төмендеуi болып табылады.

Для индикативного плана до 2005 года принимается перевалка груза, осуществляемая паромом, с 816 тыс. тонн в 2002 году с последующим увеличением до 830 тыс. тонн.
3.2.2. Перевалка нефти
В 2002 году сохранится тенденция, что крупнейшими отправителями нефти через морской порт Актау будут являться следующие компании: ОАО "Мангистаумунайгаз", ОАО "Каражанбасмунай", СП "Тенгизшевройл", АО "Актюбемунайгаз", "Кумкольмунай", а также другие компании, переваливающие незначительные объемы нефти и нефтепродуктов ("Тексако" и СП "Казполмунай" и др.).
Объемы транспортировки нефти через порт Актау напрямую зависят от производственных мощностей ЗАО "Казтрансойл" и планируемых объемов экспорта по данному транспортному направлению, объемов добычи нефтедобывающих компаний, квоты трубопроводной транспортировки, реализации проекта SWАР, осуществляет экспортные поставки в ИРИ.
Основной задачей порта в связи с вводом в действие в ноябре 2001 года "КТК" и соответственно с падением объемов перевалки нефти через порт с месторождения Тенгиз, является привлечение новых объемов нефти с других месторождений, в частности, ОАО "Харрикейн - Кумколь" и ОАО "Актюбемунайгаз".
1. Нефтяная компания "ММГ" будет являться основным клиентом по перевалке нефти в силу географического фактора, роста объемов добычи, перспективных рынков сбыта и более дешевого способа доставки бузачинской нефти.
На сегодня существует четыре маршрута транспортировки "бузачинской" нефти:
- Трубопроводная транспортировка от месторождения и до конечного пункта на одной из границ. Квота по трубопроводу для "ММГ" составляет 4,5 млн. тн.
- Транспортировка смешанным способом: трубопровод - море - железная дорога (Каламкас - Актау - Баку - Батуми).
- Транспортировка смешанным способом: трубопровод - море - железная дорога (Каламкас - Актау - Махачкала - Новороссийск).
- Транспортировка смешанным способом: трубопровод - морской транспорт (Каламкас - Актау - порты Черного и Средиземного морей).
"ММГ" из общего объема добываемой нефти, порядка 30% реализуется на внутреннем рынке Казахстана, остальной объем нефти реализуется на внешнем рынке. Поставка нефти на экспорт осуществляется в страны СНГ и Дальнего Зарубежья.
Объем экспорта ежегодно составляет порядка 2,9 млн. тн.
Основными факторами, влияющими на увеличение грузопотока, являются:
Увеличение объемов добычи.
Квота транспортировки бузачинской нефти по территории РФ.
Использование схемы SWAP при транспортировке нефти в Иран.
Факторами, сдерживающими объем грузопотока, являются:
1) Ввод в эксплуатацию в 2001 году "КТК".
2) Ожидаемое падение цен на нефть.
3) Увеличение квоты транспортировки сырой нефти трубопроводом.
2. "ТШО" является крупным потребителем услуг порта Актау. Основную добычу нефти "ТШО" производит на месторождении Тенгиз. Среднегодовой объем добычи "ТШО" составляет 8,46 млн. тн. нефти. Поставка нефти на экспорт осуществляется в страны Дальнего Зарубежья.
Основными факторами, влияющими на увеличение грузопотока, являются:
1) "ТШО" имеет тарифные скидки на транспортировку нефти по маршруту Баку - Поти (трубопровод - железная дорога), что значительно снижает себестоимость транспортировки нефти.
2) Увеличение объемов добычи нефти на месторождении Тенгиз.
3) Снижение стоимости транспортировки тенгизской нефти на участке Кульсары - Мангышлак.
4) Введение в эксплуатацию трубопровода по маршруту Баку - Супса, профинансированного "ТенгизШевройл".
Факторами, сдерживающими объем грузопотока, являются:
1) Ввод в эксплуатацию в 2001 году "КТК".
2) Ожидаемое падение цен на нефть.

2000 жылы алғаш рет 48875 тонна құмкөл мұнайының экспорты жүзеге асырылды, мазут экспорты 155882 тоннаны құрады, бiрақ экспортқа уақытша тыйым салуды енгізу туралы Қазақстан Республикасы Yкiметiнің 2000 жылғы 28 шiлдедегi N 1155 P001155_ қаулысының шығуымен мазутты экспорттауға тыйым салынды, бұл жөнелтiлетiн мұнайөнiмдерінің көлемiнен көрiнiс тапты.
Теңiз мұнайын тасымалдау көлемінің күтiлетiн төмендеуiне байланысты Ақтау желiсi бойынша мұнайды тиеп-түсiру үлесiн ұстап қалу үшiн құмкөл мұнайын жөнелтудiң оң тәжірибесін енгiзу, "Өзбекмұнайгаз" компаниясының мұнайын тасымалдау көлемiн ұлғайту, сондай-ақ Ақтау порты бағытындағы Қынқияқ (Ақтөбе облысы) кен орнынан мұнай ағынын бағдарлау қажет. Мұнайды өңдеуді және шығаруды "Ақтөбемұнайгаз" компаниясы жүргiзедi. Экспорт көлемi жыл сайын 1,2 млн. тонна мұнайды құрайды, 2005 жылға көлемдi 3 есеге көбейту жоспарлануда. Компания 10 ай iшiнде Ақтау порты арқылы 330 мың тонна мұнай жөнелттi.
Бесжылдыққа арналған индикативтiк жоспар үшiн баяндалған талдау негiзiнде 1 жылғы мұнай көлемi 3,0 млн. тоннадан бастап 3,5 млн. тоннаға дейiн (КҚК iске қосылуына байланысты) қабылданды. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 27 қыркүйектегi N 1263 P011263_ қаулысының негізiнде "Қазтеңiзкөлiкфлоты" ҰТКК" ЖАҚ-на N 4, 5 және 9 мұнай айлақтарының мүлiктік жалға берiлуге байланысты, жалға алынатын айлақтар арқылы
тиеп-түсiрiлетiн мұнайдың үлесi жалпы мұнайды тиеп-түсіруден 66,6 пайызды
құрайды.
Сәйкесiнше порттың иелігінде қалатын айлақтардағы мұнайды тиеп-түсiру
көлемi 66,6 пайызға азаяды. Осы жағдайларды ескере отырып, "АТСП" РМК-ның
N 10 мұнай айлағы арқылы мұнайды тиеп-түсiру көлемi және мұнайды
паромдарға темiр жол цистерналарында тиеп-түсiру мынадай көлемде болжанып
отыр:
_________________________________________________________________________
Жүк түрі      !     Мұнай және мұнай өнімдері
жылдар        !_______________________________________________________
!2000 ж.! 2001 ж.! 2002 ж.! 2003 ж.! 2004 ж. ! 2005 ж.
_________________________________________________________________________
Барлығы          3,385    4,136     1,05    1,066     1,1      1,166
(млн.тоннада)
_________________________________________________________________________
Оның ішінде      2,254    1,3       0,3     0,3       0,3      0,3
а) "ТШО"
_________________________________________________________________________
б) "ММГ"    0,852    0,5       0,5     0,5       0,5      0,5
_________________________________________________________________________
в) басқалар 0,279    1,336     0,25    0,266     0,3      0,366
_________________________________________________________________________

Впервые в 2000 г. осуществлен экспорт кумкольской нефти в количестве 48875 тонн, экспорт мазута составил 155882 тонн, однако с выходом постановления Правительства от 28 июля 2000 года N 1155 P001155_ о введении временного запрета на экспорт мазута, он был прекращен, что отразилось на объеме отправляемых нефтепродуктов.
В связи с ожидаемым спадом объемов транспортировки тенгизской нефти, по линии Актау для удержания доли нефтеперевалки, необходимо и далее практиковать положительный опыт отправки кумкольской нефти, увеличить объем транспортировки нефти компании "Узеньмунайгаз", также ориентировать поток нефти с месторождения Кинкияк (Актюбинская область) в направлении порта Актау. Разработку и добычу нефти производит компания "Актюбемунайгаз". Объем экспорта ежегодно составляет 1,2 млн. тн. нефти, к 2005 г. объем планируют увеличить в 3 раза. Компания за 10 месяцев 2001 года отправила нефти через порт Актау в количестве 330 тыс. тонн.
На основе изложенного анализа для индикативного плана на пятилетку,
принимается (с учетом ввода "КТК") объем от 3,0 до 3,5 млн. тонн нефти в
год.
В связи с передачей в имущественный найм нефтяных причалов N 4, 5 и 9
ЗАО НМСК "Казмортрансфлот" на основании постановления Правительства РК от
27.09.2001 г. N 1263
P011263_
, доля нефти, переваливаемой через
арендуемые причалы, составляет 66,6% от общей перевалки нефти.
Соответственно, объем перевалки нефти на причалах, оставшихся в
распоряжении порта, снизится на 66,6%. С учетом этих обстоятельств, объем
перевалки нефти через нефтяной причал N 10 РГП "АМТП" и перевалка нефти в
ж/д цистернах на паром прогнозируется в следующих объемах:
---------------------------------------------------------------------------
Вид груза    !                   Нефть и нефтепродукты
-----------------!---------------------------------------------------------
Годы      !   2000  !   2001  !   2002  !   2003  !  2004  !  2005
!   факт  !   ожид. ! прогноз !  прогноз! прогноз!прогноз
-----------------!---------!---------!---------!---------!--------!--------
Всего (млн. тонн)    3,385     4,136      1,05     1,066      1,1    1,166
в т. ч. а) "ТШО"     2,254       1,3       0,3       0,3      0,3      0,3
б) "ММГ"     0,852       1,5       0,5       0,5      0,5      0,5
в) другие    0,279     1,336      0,25     0,266      0,3    0,366
---------------------------------------------------------------------------

3.3. Болжанатын тарифтер, бағалар және олардың негiздемелерi
Тарифтiк саясат саласында жұмыстар мен қызметтердің негiзгi түрлерi бойынша монополиялық реттеу сақталуда. Транзиттiк жүктердi тиеп-түсiруге арналған алымдар мен төлемдер ставкаларына төмендеткіш коэффициентi белгiленген тәртiпке сәйкес қолданылады.
"АТСП" РМК өзiнiң өндiрiстiк қызметiн Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестiк қорғау және шағын бизнестi қолдау агенттiгi бекiткен және "АТСП" РМК орындаған қызмет көрсетулер мен жұмыстарға алымдар және төлемдер бәсiн белгiлеу жөнiндегi әдiстемелік ұсынымдарға сәйкес әзiрленген тарифтер негiзiнде жүзеге асырады V990881_ .
Порт көрсететiн жұмыстар мен қызмет көрсетулерге алымдар мен төлемдер өндiрiстiк шығындардың қажеттi деңгейiн жабуға және теңiз портының тартылған активтерiне пайдалардың бәсекелестiкке төзiмдi төлем бәстерiн алуды қамтамасыз етедi.
Теңiз порты көрсеткен жұмыстар мен қызмет көрсетулерге тариф бәстерiн қалыптастыру қағидаты:
- шығын баптары бойынша ашып жазумен жоспарланған кезеңге теңiз порты көрсеткен жұмыстар, қызмет көрсетулердің өзiндiк құнына қосылатын жалпы шығындарын;
- орындалған жұмыстар, қызмет көрсетулер түрлерi бойынша нақты мәлiметтер базасында табиғи өлшеммен теңiз порты жұмыстарының көлемдерiн;
- орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер түрлерi бойынша шығындарды орынды бөлу арқылы алымдар мен төлем бәстерiнің құндылық негiзiн;
- жұмыстар, қызмет көрсетулердiң тиiсті түрлерiнің көлемiне алынған құндылық негiздi бөлу арқылы жұмыстар мен қызмет көрсетулердiң өзiндiк құнын белгiлейдi;
- және ЕҚДБ Заемының (осы мақсат үшiн амортизациялық аударымдарды пайдалануды ескере отырып) негiзгі сомасын өтеудi қамтамасыз ететiн тартылған активтерге пайдаларды ескерiп, алынған өзіндiк құн негiзiнде алымдар мен төлем бәстерінің деңгейiн қалыптастырады.
Ақтау портының тарифтi саясатын әзiрлеу кезiнде, ең алдымен порт арқылы өтетiн жүк ағындарының атаутiзiмi мен көлемiн тұрақты қадағалап отыру қажеттiгiне бағдарланған. Порт арқылы тиеп-түсiрiлген жүктердiң көлемiн ұлғайту сәйкесiнше икемдi тариф саясатын жүргiзу үшiн мүмкiндiк туғызады.
Ақтау портының Каспий бассейнi бойынша бәсекелес порттармен, атап айтқанда Түркменбаши және Астрахань порттарымен тарифтiк саясатының салыстырмалы талдауы, осы порттарда Ақтау портына қарағанда тиеп-түсiру жабдықтарын пайдалану мерзiмдерi бiрнеше есе көп екенi айқындалды және амортизациялық аударымдар, пайдалану шығыстары және т.б. төмен, ол жүктi тиеп-түсiруге және өндiрiлетiн жұмыстардың сапасына төлем бәстерiнің шамасына едәуiр әсер етедi.
Жоғарыда көрсетiлгендер негiзiнде кәсiпорын бесжылдыққа арналған
индикативтiк жоспарға Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды
реттеу, бәсекелестiктi қорғау және шағын бизнестi қолдау агенттiгінің 1999
жылғы 1 желтоқсандағы N 08-ОД бұйрығымен бекiтiлген тұрақты тарифтердi АҚШ
долларында салады.

3.3. Прогнозируемые тарифы и цены, их обоснование
В области тарифной политики сохраняется государственное регулирование по основным видам работ и услуг. Применение понижающих коэффициентов к ставкам сборов и плат за перевалку транзитных грузов будет производиться в соответствии с установленным порядком.
РГП "АМТП" осуществляет свою производственную деятельность на основе тарифов, утвержденных Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса и разработанных согласно Методическим рекомендациям по определению ставок сборов и плат за услуги и работы V990881_ .
Сборы и платы за работы и услуги, оказываемые портом, обеспечивают покрытие объективно необходимого уровня издержек производства и получение конкурентоспособной ставки прибыли на задействованные активы морского порта.
Принципы формирования ставок тарифов за работы и услуги, оказываемые морским портом, определяют:
- общие затраты, включаемые в себестоимость работ, услуг предоставляемых морским портом на планируемый период с расшифровкой по статьям затрат;
- объемы работ морского порта в натуральном измерении на базе фактических данных по видам выполняемых работ, услуг;
- стоимостную основу ставок сборов и плат путем обоснованного распределения затрат по видам выполняемых работ и предоставляемых услуг;
- себестоимость работ и услуг, путем деления полученной стоимостной основы на объем соответствующих видов работ, услуг;
- формируют уровень ставок сборов и плат на основе полученной себестоимости, с учетом прибыли на задействованные активы, обеспечивающей погашение основной суммы займа ЕБРР (с учетом использования для этой же цели амортизационных отчислений).
При разработке тарифной политики порт Актау, прежде всего, ориентируется на необходимость постоянного отслеживания номенклатуры и объема грузопотоков, проходящих через порт. Увеличение объемов грузов, переваливаемых через порт, соответственно создаст возможности для проведения более гибкой тарифной политики.
Сравнительный анализ тарифной политики порта Актау с портами- конкурентами Каспийского бассейна, в частности, портами Туркменбаши и Астрахань, выявил, что в этих портах сроки эксплуатации перегрузочного оборудования в несколько раз больше чем в порту Актау и, как следствие этого, низкие амортизационные отчисления, что оказывает существенное влияние на величину ставок за перевалку груза и качество производимых работ.
На основании вышеуказанного, предприятие на пятилетку в индикативный
план закладывает стабильные тарифы в долларах США, утвержденные приказом
Агентства РК по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и
поддержке малого бизнеса за N 08-ОД от 01.12.99 г.

3.4. Инвестициялар
Портты одан әрi дамыту 2005 жылғы кезеңге дейiн мынадай инвестициялық
жоспарларды iске асыруды көздейдi:
Ақтау портын қайта жаңарту;
Толқын тосқыны және дамбаларды қайта жаңартуды көздейтiн 2-кезең.
Мыналарды көздейтiн портты кеңейту:
І кезең. Ескi айлақтарды дамыту;
ІІ кезең. Жаңа айлақтар құру есебiнен дамыту (Солтүстiк бағыт).
2005 жылға дейiнгi порттың дамуындағы инвестициялар N 4.8.
қосымшада көрсетілген.
3.5. Қаржылық нәтижелер және бюджетпен қарым-қатынас
2001-2005 жылдар кезеңiне Порттың қаржылық саясаты ЕҚДБ мен Порттың арасындағы Жобалық келісiмнен, кейiннен Порт пен Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi арасындағы Несиелiк келiсiмнен туындайтын Қазақстан Республикасының сыртқы берешектерiне дербес қызмет көрсетудi қамтамасыз ету мақсатында анықталатын болады.
Осы мақсатты шешу үшiн Дамыту жоспары келесi операциялық iс-қимылдарды белгiлейдi:
1. Порт "Қарызға қызмет көрсету шоты" (ҚҚШ) шетелдiк валютадағыдай ұлттық валютада iрiленген арнайы депозиттiк шотты ұстау негiзiнде қаржылық қызметтi ұйымдастырады.
2. ҚҚШ-да осы кезеңге өзінің барлық түсiмдерiн iрiлендiредi және осы қаражаттар тек
- пайдалану шығыстарын төлеуге;
- ЕҚДБ заемы бойынша пайыздар мен негiзгi қарыздың орнын толтыруға пайдаланылатындай етіп өзiнің қаржылық қызметiн бағыттайды.
3. Порт Заемға қызмет көрсетуде жарты жылдық қажеттiлiктің кемiнде 1,5 есе көлемiн қарызға қызмет көрсету шотында ақша қаражаттарының қалғанын әр жылдың 15 наурызы және 15 қыркүйегiне бар болуын қамтамасыз ететiн барлық қадамдарды қолдана отырып, қолма қол ақшаны басқаруды ұйымдастырады.
Индикативтік жоспардың негізгі көрсеткіштері
Қаржылық жоспардың көрсеткіштерi көлемдiк және пайдалану көрсеткiштерi негiзiнде есептелiнген және порттың 2001 жылдағы ақша қаражаттарының негiзi, инвестициялық және қаржылық қызметi бойынша күтiліп отырған жай-күйiн және 2005 жылға дейiнгi жобасын сипаттайды.
Порт бесжылдыққа арналған индикативті жоспардың негiзi үшiн негiзгi көрсеткiште (N 4.1. қосымша 1 ТРАНС нысан) көрсетiлген мынадай көрсеткiштердi қабылдайды.
Бесжылдықтың аяғында 2000 жылмен салыстырғанда құрғақ жүктер бойынша өсу 3 есе, оның iшiнде жүктердің түрлерi бойынша металды тиеп-түсiру 28,3%-ға, астықты тиеп-түсіру 20 есе, басқа да жүктердi тиеп-түсiру 8,6 есе, паромдық тасымалдар көлемі 830 мың тоннаны құрайды.
Сатудан түсетiн кiрiс жүктердi тиеп-түсіру көлемiне тiкелей байланысты.
Сатудан түсетiн кiрiстер 2000 жылмен салыстырғанда 2005 жылы 25,4% көбейедi.
Таза кiрiс есебi N 4.2. қосымшада (2 ФР нысан) көрсетiлген.

3.4. Инвестиции
Дальнейшее развитие порта предусматривает реализацию следующих
инвестиционных проектов в период до 2005 года:
Реконструкция порта Актау - Этап 2, предусматривающая:
- Реконструкцию волнолома и дамбы.
Расширение порта, предусматривающее:
- Этап I. Развитие в старой гавани.
- Этап II. Развитие за счет образования новой гавани (Северное
направление).
Инвестиции в развитии порта до 2005 года показаны в Приложении 4.7.
3.5. Финансовые результаты и отношения с государственным бюджетом
Финансовая политика на период 2001-2005 годы будет определяться целью обеспечения самостоятельного обслуживания внешней задолженности Республики Казахстан, вытекающих из Проектного Соглашения между ЕБРР и Портом, последующего Кредитного Соглашения между Портом и Министерством финансов РК.
Для решения этой цели Программа развития устанавливает следующие действия:
1. Финансовая деятельность организуется на основе содержания специального депозитного счета, деноминированного как в национальной, так и в иностранной валюте "Счет обслуживания долга" (СОД).
2. Депонируются все поступления на СОД, финансовая деятельность осуществляется таким образом, чтобы эти средства использовались исключительно для:
- оплаты эксплуатационных расходов,
- возмещения процентов и основного долга по Займу ЕБРР.
3. Порт организует управление денежной наличностью, предпринимая все необходимые шаги для обеспечения наличия на 15 марта и 15 сентября каждого года остатка денежных средств на счете обслуживания долга в размере не менее 1,5-кратного объема полугодовой потребности в обслуживании Займа.
Основные показатели индикативного плана
Показатели финансового плана рассчитаны на основе объемных и эксплуатационных показателей и отражают ожидаемое состояние движения денежных средств по основной, инвестиционной и финансовой деятельности порта за 2001 год и проект до 2005 года.
Порт за основу для индикативного плана на пятилетку принимает следующие показатели, которые указаны в основных показателях (приложение N 4.1 форма 1 ТРАНС).
На конец пятилетки по сравнению с 2000 годом по сухогрузам намечается рост в 1,6 раза, в том числе по видам грузов, перевалка металла увеличится на 28,3%, перевалка зерна - в 20 раз, других грузов - в 8,6 раза, объем паромных перевозок составит 830 тыс. тонн.
Доход от продаж находится в прямой зависимости от объема перевалки грузов.
Доходы от продаж к концу 2005 года увеличатся на 25,4% по сравнению с 2000 г.
Расчет чистого дохода указан в приложении N 4.2 (Форма 2 ФР).

Өндiрiстiк өзiндiк құн 2005 жылдың аяғында 2000 жылмен салыстырғанда 2,2 есеге көбейедi, бұл осы кезеңге құрғақ жүктердi тиеп түсiру көлемi 3 есеге ұлғаюымен тiкелей байланысты ауыспалы құрама шығындармен түсiндiрiледi.
Жалпы және әкiмшiлік шығыстар 2005 жылға 2,5 есеге ұлғаяды.
Еңбек және жалақы бойынша көрсеткiштер N 4.4. қосымшада (4 ФР нысан) көрсетiлген.
ЕҚДБ пайыздары бойынша шығыстар 2000-2001 жылдары ең жоғары болады, одан әрi ЕҚДБ несиесi бойынша негiзгi қарызды өтеу шегiнде олар азаятын болады. 2001-2005 жылдарға арналған сыртқы заемды қайтару жоспары (N 4.5. қосымша) Несиелiк келiсiмге сәйкес негiзгi қарызды өтеу үшiн қажет 1,5 есе жарты жылдық қор мөлшерiнде есеп беру кезеңiнiң соңына ақша қаражатының қоры қамтамасыз етiлмейдi деген қатер бар. Сыртқы заемды қайтаруды қамтамасыз ету жоспары және 2000-2005 жылдарға арналған пайыздарды және негiзгi соманы өтеу кестесi қоса берiлген (N 4.5. және N 4.6. қосымшалар).
Порттың бюджеттермен арақатынасы Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасына сәйкес реттеледi V950072_ .
"АТСП" РМК республикалық мониторингке жататын салық төлеушi кәсіпорындардың тiзiмiне енгiзiлген. "АТСП" РМК ең iрi салық төлеушi кәсiпорындардың бiрi болып табылады және мұнай шығару саласының кәсіпорындарынан кейiнгi бюджетке салықтық түсiмдер көлемi бойынша 5-орынға ие.
2002 жылы "АТСП" РМК N 4, 5 және 9 мұнай айлақтарының мүліктiк жалға берiлуiне байланысты 2001 жылмен салыстырғанда кiрiстер көлемiнiң азаюына байланысты барлық деңгейдегi бюджеттерге салықтық төлемдердің сомасын азайту жоспарланып отыр.
Бюджеттермен есеп айырысу N 4.3. қосымшада көрсетiлген.
3.6. Қатерлердiң алдын алу
Ақтау порты тасымалдайтын негiзгi жүк мұнай болып табылады. Теңiз-Новороссийск (КҚК) құбыр жолының пайдалануға жiберiлуiне байланысты мұнайды негiзгi жүк жөнелтушi "ТШО" компаниясы Ақтау портынан мұнайдың едәуiр бөлiгiн қайта бағыттау жүзеге асырылатын болады. "ТШО" мамандарының ақпараты бойынша Ақтау асырылатын болады. "ТШО" мамандарының ақпараты бойынша Ақтау порты бағытындағы тасымалдаудың түсуi 2002 жылдың сәуiр-мамыр айларында күтілiп отыр. "ТШО" ресурстарынан мұнайды тасымалдау көлемiнің азаюы 0,3-0,5 млн. тоннаға дейiн болжанып отыр.
2002 жыл бойы күтiліп отырған азаю Қаражанбас, Құмкөл, Ақтөбе кен орындарынан қосымша мұнай көлемiн тарту есебiнен орны толтырылатын болады.
Теңiз мұнай көлемiнiң кейiннен азаюын толтырудың ұзақ мерзiмдiк болашағына әлеуеттi бағдарланған кен орындарының (Бұзашы), шығару өскен кезде (Құмкөл және т.б.) табиғи сатуды қажет ететiн компаниялардың көлемiн тартумен Қазақстан Республикасында жоспарланып отырған шығару көлемiн жалпы ұлғайту және жаңа iрi кенорындарын коммерциялық шығаруды бастау есебiнен орнын толтыру болжанып отыр.

Производственная себестоимость на конец 2005 года увеличится по сравнению с 2000 годом в 2,2 раза, что объясняется ростом переменной составляющей издержек, напрямую связанных с увеличением в 3 раза объема перевалки сухих грузов на этот период.
Общие и административные затраты к 2005 году увеличатся в 2,5 раза.
Показатели по труду и зарплате указаны в приложении N 4.4 (форма 4 ФР).
На конец пятилетки планируется увеличение численности 1,8 раза по сравнению с 2000 годом.
Расходы по процентам ЕБРР в 2000-2001 годах будут максимальными, далее по мере погашения основного долга по кредиту ЕБРР, они будут уменьшаться. План обслуживания внешнего займа на 2001-2005 годы (приложение N 4.5) показывает, что, начиная с 2003 года, существует риск необеспечения запаса денежных средств на конец отчетного периода в размере 1,5-кратного полугодового запаса, необходимого для погашения основного долга согласно Кредитному соглашению. График погашения процентов за кредит ЕБРР до 2011 года прилагается (приложение N 4.6).
Отношения порта с бюджетом регулируются согласно действующему налоговому законодательству Республики Казахстан. V950072_
РГП "АМТП", включен в Список предприятий-налогоплательщиков, подпадающих под Республиканский мониторинг. РГП "АМТП" является одним из крупных предприятий-налогоплательщиков и занимает 5-е место в области по объемам налоговых поступлений в бюджет, после предприятий нефтедобывающей отрасли.
С 2002 года планируется уменьшение суммы налоговых платежей РГП "АМТП" в бюджеты всех уровней, связанные с уменьшением общего объема доходов по сравнению с 2001 годом в связи с передачей в имущественный найм нефтяных причалов N 4, 5 и 9.
Расчеты с бюджетом на 2001-2005 годы показаны в приложении N 4.3 (форма 2 ФР).
3.6. Предупреждение рисков
Нефть, являясь стратегическим грузом, составляет основной грузопоток, переваливаемый портом Актау. Запуск в эксплуатацию трубопровода Тенгиз - Новороссийск (КТК) вызовет переориентацию значительных объемов нефти с порта Актау основным грузоотправителем нефти компанией "ТШО". По информации специалистов компании "ТШО" ожидаемый спад транспортировки в направлении порта Актау ориентировочно ожидается в апреле-мае месяцах 2002 года. Снижение объема перевалки нефти из ресурсов "ТШО" в течение 2002 года прогнозируется до 0,3-0,5 млн. тонн.
Ожидаемое снижение в течение 2002 года частично будет компенсировано за счет привлечения дополнительных объемов нефти с месторождений Каражанбас, Кумколь и Актобе.
На долгосрочную перспективу, восполнение последующего снижения объемов тенгизской нефти предполагается относительно компенсировать за счет планируемого общего увеличения объемов добычи в Республике Казахстан с привлечением объемов потенциально ориентированных месторождений (Бузачи), компаний, нуждающихся в естественном сбыте при росте добычи (Кумколь и др), и начала коммерческой добычи на новых крупнейших месторождениях.

2002 жылдан бастап жүктердi тиеп-түсiрудiң жалпы көлемi 2001 жылдың деңгейiнен 40% астамға төмендейдi, түсудің негiзгi себебi - N 4, 5 және 9 мұнай айлақтарын "Қазкөлiктеңiзфлоты" ҰТКК" ЖАҚ мүлiктік жалға берiлуi болып табылады, "АТСП" РМК мұнайды тиеп-түсiру көлемi 66,6% төмендейдi.
Жұмыс iстеп тұрған мұнай айлақтарын N 4, 9 "Қазкөлiктеңiзфлоты" ҰТКК" ЖАҚ-ның пайдалануына беру жоспарланған жылы "АТСП" РМК кiрiс деңгейiнің төмендеуiне едәуiр әсер етедi.
Осы факт "АТСП" РМК 2002 жылы 3,5-4,0 млн. долларға балама мөлшерде кiрiс алуына соқтырады, ол ЕҚДБ заемi мен ҚР бюджетінің алдындағы мiндеттемелердi өтеуге және болжанып отырған жобалар бойынша (толқын тосқы мен дамбаларды қайта жаңарту, сүйрегіш сатып алу және т.б.) көздеген шығыстарды қосқанда ақша ағындарын қалыптастыру және бөлу құрылымына әсерiн тигiзедi.
N 4, 5 және 9 мұнай айлақтарын "Қазкөлiктеңiзфлоты" ҰТКК" ЖАҚ мүлiктiк жалға бергеннен кейiн "АТСП" РМК иелігінде N 10 айлағы қалады, оның қолайсыз жерде орналасуына байланысты метео жағдайларда тұрып қалу қатерi расталған.
Тағы бiр маңызды мәнi бар аспект, портта мұнайды тасымалдау инфрақұрылымы өндiрiстiк мүмкiндiктерiнің "Қазтрансойл" ҰМТК" ЖАҚ тәуелдiлiгі болып табылады, соның салдарынан N 10 айлағына мұнай құю кемелерінің әрбiр қойылуын "Қазтрансойл" ҰМТК" ЖАҚ келiсу қажеттiгi туындайды.
Жоғарыда аталған барлық факторларды, сондай-ақ әлемдiк бағаның толқуын ескере отырып "АТСП" РМК мұнайды тасымалдау көлемiнің кемуi жылына 850 мың тонна болады деген қатер бар.
Кейiнгі кезеңдер iшiнде кәсіпорын кiрiсiнің негiзгi бөлiгi алдын ала мәлiметтер бойынша:
- кемелердiң кiруi үшiн алымдар;
- әлеуеттi бейiмделген кен орындары (атап айтқанда "ММГ" ААҚ ресурстарынан) мен шығаруды өсiру кезiнде табиғи сатуды қажет ететiн компаниялар көлемi есебiнен жоспарланған жоғары жүктемемен N 10 мұнай айлағындағы операциялардан;
- "Испат-Кармет" комбинатының металл өнiмдерiн орналастыратын қоймалық алаңдардың негiзгi бөлiгiн бейiмдеумен құрғақ жүктердi тиеп-түсiру және тiкелей ынтымақтастық туралы бас келiсiмдерге қол қою арқылы iрi металлрейдерларына және "Испат-Кармет" ААҚ басымдықты бекiту жөнiндегi шаралар жүргізуде түскен түсiмдер есебiнен қалыптасатын болады.
Ақтау порты бағытындағы жүк ағындарының жағдайын ұзақ кезеңге болжау өте ауыр, олардың жұмыс iстеуiне әсер ете алатын және әлемдiк рыноктағы жағдай, Порттағы-бәсекелестерге және т.б. транзиттік жүк ағындарын қайта бағыттау мақсатында Каспий бассейнi шектес мемлекеттерiнің тарифтiк саясатының өзгеруi сияқты көптеген факторлар бар.
Ақтау порты арқылы Иранға таяу уақытқа дейiн ресей металл өнiмдерiн Каспийдегi жеке порттық қуаттарды жүктеу жөнiндегі Ресей Федерациясының тарифтiк саясаты Ақтау портынан Оля және Астраханьға қара металл өнiмiнiң транзиттiк жүк ағыны көлемiн толық қайта бағыттауға соқтырады.
Сонымен қатар украин комбинаттарынан металл өңдеудi импорттауды ұлғайту есебiнен Иранның металл өнiмi рыногын толтыру "Испат-Кармет" металл өнiмдерi экспорты көлемiнің төмендеуiне және сәйкесiнше Ақтау порты бағытындағы жүк ағынының азаюына соқтырады.
Жоғарыда айтылғандарды ескере отырып, металды тиеп-түсiру көлемiнің жылына 500 мың тоннаға төмендеу қаупi бар.
Осыған байланысты отандық рыноктың ақпараттық орнын игерудi ескере отырып, 2002 жылы имидждік iс-шаралар жүргiзген кезде қосымша және жаңа жүк ағындарын (мақта, контейнерлік жүктер, глинозем, соя бұрышы, мыс және т.б.) тарту және жаңа қызмет түрлерiн дамыту (паромдық жөнелту, астық терминалы, АЭА перспективасы) мақсатында халықаралық рыноктарға (Қытай, Иран, Түркия, Өзбекстан, Еуропа елдерi) бағытталуы тиiс.
Қазiргi уақытта Қазақстан Республикасының Үкiметiнде "Ақтау теңiз порты" арнай экономикалық аймағын құру жөнiндегi заң жобасы қаралуда. "Ақтау теңiз порты" АЭА үшiн берiлу болжанып отырған аумақ N 4.10. қосымшада көрсетiлген.
Болашақта "Ақтау теңiз порты" АЭА құру қатерлердің алдын алуға бағытталғанын бiрқатар iс-шаралардың бiрi:
- жаңа жоғары технологиялық өндiрiстердi және экспортқа бағытталған және импортты алмастырғыш өнiмдердi шығару үшiн құрылыста, көлiкте және өндiрiсте озық технологиялар мен жабдықтарды пайдалану;
- теңiз, темiр жол, құбыр жол, автомобиль және әуе тасымалдарының халықаралық көлiктiк тораптарын кешендi дамыту;
- ҚР-ның көлiк әлеуетiн тиiмдi пайдалану;
- сервистiк өндiрiстердi құру, қоймалау, жүктердi тиеп түсiру, қайта өңдеу;
- қазiргi заманғы сақтандыру, банктiк және ақпараттық қызметтер құру болып табылады.
"Ақтау теңiз порты" АЭА қызметтiң осы бағыттарын дамыту порт арқылы тиеп-түсiру көлемдерiн ұлғайтуға септiгiн тигiзедi.
Қорытынды

Начиная с 2002 года, общий объем перевалки грузов снизится более чем на 40% от уровня 2001 года, основной причиной падения объемов является передача нефтеналивных причалов N 4, 5 и 9 в имущественный найм ЗАО НМСК "Казмортрансфлот", объемы перевалки нефти в РГП "АМТП" снизятся на 66,6%.
Передача действующих нефтеналивных причалов NN 4, 9 в пользование ЗАО НМСК "Казмортрансфлот" окажет значительное влияние на снижение уровня доходности РГП "АМТП" в планируемые годы.
Данный факт приведет к недополучению РГП "АМТП" доходов в размере, эквивалентном 3,5-4,0 млн. долларам ежегодно, что повлияет на структуру формирования и распределения денежных потоков (создание провизии), включая затраты, предусмотренные на погашение обязательств по займу ЕБРР, и перед бюджетом РК, и обеспечение обязательств по предполагаемым проектам (реконструкция волнолома и дамбы, приобретение буксира и др.).
После передачи в имущественный найм нефтяных причалов N 4, 5 и 9 ЗАО НМСК "Казмортрансфлот" в распоряжении РГП "АМТП" остается причал N 10, который наиболее подвержен риску простоев по метеоусловиям ввиду его неблагоприятного месторасположения.
Еще одним немаловажным аспектом является зависимость от производственных возможностей инфраструктуры транспортировки нефти в порту ЗАО НКТН "Казтрансойл" и вследствие этого необходимостью согласования каждой постановки нефтеналивных судов на причал N 10 с ЗАО НКТН "Казтрансойл".
Учитывая все вышеперечисленные факторы, а также с учетом колебания уровня мировых цен, существует риск уменьшения объемов перевалки нефти РГП "АМТП" до 850 тыс. тонн в год.
Основная часть доходов предприятия в течение последующих периодов по предварительным оценкам будет формироваться за счет поступлений от:
- сборов и плат за судозаход;
- операций на нефтепричале N 10 с планируемой максимальной загрузкой за счет объемов потенциально ориентированных месторождений (в частности, из ресурсов ОАО "ММГ") и компаний, нуждающихся в естественном сбыте при росте добычи;
- перевалки сухих грузов с ориентированием основной части складских площадей под размещение металлопродукции комбината "Испат-Кармет" и проведением мер по закреплению приоритета за крупными металлотрейдерами и ОАО "Испат-Кармет", путем подписания прямых генеральных соглашений о сотрудничестве.
Прогнозировать ситуацию с грузопотоками в направлении порта Актау на столь длительный период очень сложно, существует множество факторов, которые могут оказать влияние на их существование и объемы, таких как: ситуация на мировом рынке, изменение тарифной политики сопредельных государств Каспийского бассейна в целях переориентации транзитных грузопотоков в порта-конкуренты и др.
Как это произошло с транзитом российского металлопроката, проходящего до недавнего времени через порт Актау в Иран.
Тарифная политика Российской Федерации по загрузке собственных портовых мощностей на Каспии привела к практически полной переориентации существующего объема транзитного грузопотока проката черных металлов с порта Актау на Оля и Астрахань.
Также перенасыщение Иранского рынка металлопродукции за счет увеличения импорта металлопроката с украинских комбинатов может привести к снижению объемов экспорта металлопродукции "Испат-Кармет" и соответственно уменьшению грузопотока в направлении порта Актау.
Учитывая вышеизложенное, существует риск снижения объемов перевалки металла до 500 тыс. тонн в год.
В этой связи, учитывая изучение отечественного рынка экспортного производства и импортного потребления, основной акцент при проведении мероприятий в 2002 году и в последующий период, должен быть сделан на международные рынки (Китай, Иран, Турция, Узбекистан, страны Европы) в целях привлечения дополнительных и новых грузопотоков (хлопок, зерно, контейнерные грузы, глинозем, соевый шрот, медь и др.) и развития новых видов услуг (перевалка через паромный комплекс, зерновой терминал).
В настоящее время в Правительстве Республики Казахстан находится на рассмотрении проект постановления Правительства Республики Казахстан "О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О создании специальной экономической зоны "Морпорт-Актау". Территория предполагаемая для передачи для СЭЗ "Морпорт-Актау" указана в приложении N 4.11.
В перспективе создание СЭЗ "Морпорт-Актау" является одним из ряда мероприятий, направленных на предупреждение рисков.
СЭЗ "Морпорт-Актау" создается в целях привлечения инвестиций, использование передовых технологий и оборудования в строительстве, транспорте и производстве для создания:
- высокотехнологичных производств и выпуска экспортоориентированной и импортозамещающей продукции;
- комплексного развития международного транспортного узла морских, железнодорожных, трубопроводных, автомобильных и воздушных перевозок;
- эффективного использования транзитного потенциала РК;
- создания сервисных производств, складирования, перевалки, переработки грузов;
- создания современных страховых, банковских и информационных услуг и др.
Развитие данных направлений деятельности на территории СЭЗ "Морпорт- Актау" будет способствовать увеличению объемов перевалки грузов через порт.
Заключение

Осылайша Ақтау портын дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған жоспарын толыққанды iске асыру:
Қазақстан Республикасының су көлiгi жүйесін одан әрi дүниежүзiлiк көлiк жүйесіне шоғырландыруға;
Ақтау портының Қазақстанның халықаралық саудасын қамтамасыз етуде стратегиялық рөлін күшейтуге;
Жүктердiң едәуiр көлемiн тартуды қамтамасыз ететiн және оларды
тиiстi қайта өңдеуге кепілдiк беретiн өндiрiстiк кешендi жоспарлы дамытуға;
Отындық металлургиялық, химиялық және ауыл шаруашылық өнiмдерiн сату
мүмкіндiктерін кеңейтуге және нығайтуға;
Республиканың валюталық қорларын толтыруды қамтамасыз етуге мүмкіндiк
беретiн валюта жинақ өндiрiсін құруға;
Қазақстанның барлық Евроазиялық аймақта экономикалық байланыстарына
оң әсер етуге септiгін тигiзедi.
N 4.1. қосымша
4.1. "АМТП" РМК 2001-2005 жылдарға арналған әлеуметтік-
экономикалық дамуының негізгі көрсеткіштері
(1 ТРАНС нысаны)
---------------------------------------------------------------------------
! Өлшем   !  1999  !  2000  !  2001  !  2002 !  2003
!бірлігі  ! есеп   ! есеп   ! күтіл. !болжам !болжам
---------------------!---------!--------!--------!--------!-------!--------
1. Жүктің жалпы
аударымы               млн. тонн    2,35    4,144     5,15   3,066    3,182
Соның ішінде:
а) Мұнай               млн. тонн    2,07    3,385      4,1    1,05    1,066
б) Құрғақ жүк          млн. тонн    0,27    0,736    0,938     1,0     1,05
в) Астық               млн. тонн   0,008    0,015    0,025     0,2     0,25
г) Паромдық тасымалдар млн. тонн       0    0,008    0,051   0,816    0,816
---------------------------------------------------------------------------
2. 4, 9 айлақтардағы
жұмыстан шыққан
кемелер саны           Кемелер         0        0       55     348      355
---------------------------------------------------------------------------
3. Кірістердің барлығы млн. теңге 1084,5   2529,3   3423,8  2833,2   3063,0
Соның ішінде негізгі
қызметтен              млн. теңге  899,2   2227,4   3004,5  2642,9   2855,5
Негізгі емес
қызметтен           млн. теңге  185,3    301,9    419,3   190,3    207,5
4. Жалпы шығындар
(корпоративтік салық
сыз)                   млн. теңге 1159,3   1858,4   2137,9  2342,5   2623,8
Соның ішінде негізгі
қызметтен              млн. теңге  990,8   1302,4     1779  1964,7   2149,4
Негізгі емес
қызметтен              млн. теңге  168,5      556    358,9   377,8    474,4
---------------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы
---------------------------------------------------------------------------
!2004 болжам !2005 болжам !2000 %-да      !2005 %-да
!            !            !1999-ға        !2000-ға
----------------!------------!------------!---------------!----------------

Таким образом, полноценная реализация представленной Программы развития порта Актау на 2001-2005 гг. будет способствовать:
дальнейшей интеграции водной транспортной системы Республики Казахстан в мировую транспортную систему;
усилению стратегической роли порта Актау в обеспечении международной торговли Казахстана;
планомерному развитию производственного комплекса, обеспечивающего
привлечение значительных объемов груза и гарантирующего их надлежащую
переработку;
расширению и укреплению возможности сбыта отечественной
металлургической, химической и сельскохозяйственной продукции;
созданию валюто-сберегающего производства, позволяющего обеспечить
пополнение валютных запасов Республики;
оказанию положительного влияния на экономические связи Казахстана во
всем Евроазиатском регионе.
Приложение N 4.1
4.1. Основные показатели социально-экономического
развития РГП "АМТП" на 2001-2005 годы (Форма 1 ТРАНС)
---------------------------------------------------------------------------
! единица !  1999  !  2000  !  2001  !  2002 !  2003
!измерения!  отчет !  отчет !  ожид. !прогноз!прогноз
---------------------!---------!--------!--------!--------!-------!--------
1. Общая перевалка
грузов                 млн. тонн    2,35    4,144     5,15   3,066    3,182
В т.ч.:
а) Нефть               млн. тонн    2,07    3,385      4,1    1,05    1,066
б) Сухогрузы           млн. тонн    0,27    0,736    0,938     1,0     1,05
в) Зерно               млн. тонн   0,008    0,015    0,025     0,2     0,25
г) Паромные перевозки  млн. тонн       0    0,008    0,051   0,816    0,816
2. Количество
обработанных судов
на причалах 4, 9       судов           0        0       55     348      355
3. Всего доходов       млн. тенге 1084,5   2529,3   3423,8  2833,2   3063,0
В т.ч. от основной
деятельности    млн. тенге  899,2   2227,4   3004,5  2642,9   2855,5
от неосновной
деятельности    млн. тенге  185,3    301,9    419,3   190,3    207,5
4. Общие расходы (без
корпоративного налога) млн. тенге 1159,3   1858,4   2137,9  2342,5   2623,8
В т.ч. от основной
деятельности    млн. тенге  990,8   1302,4     1779  1964,7   2149,4
от неосновной
деятельности    млн. тенге  168,5      556    358,9   377,8    474,4
---------------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
---------------------------------------------------------------------------
!2004 прогноз!2005 прогноз!2000 в % к 1999!2005 в % к 2000
----------------!------------!------------!---------------!----------------

1                      3,28         3,496         176,3                84,4
а)                      1,1         1,166         163,5                34,4
б)                      1,1           1,2         272,6               163,0
в)                     0,25           0,3         187,5            20 есеге
г)                     0,83          0,83             0         103,8 есеге
2                       366           388             0                   0

1                      3,28         3,496         176,3                84,4
а)                      1,1         1,166         163,5                34,4
б)                      1,1           1,2         272,6               163,0
в)                     0,25           0,3         187,5            в 20 раз
г)                     0,83          0,83             0        в 103,8 раза
2                       366           388             0                   0

3                    3280,7        3619,5         233,2               143,1
Негізгі
қызметтен            3055,4        3375,2         247,7               151,5
Негізгі емес
қызметтен             225,3         244,4         162,9                80,9
4                    2797,3        2995,3         252,3               161,2
негізгі
қызметтен            2346,0        2566,3         131,4               197,0
негізгі емес
қызметтен             451,3         429,0         254,6                77,2
---------------------------------------------------------------------------
N 4.2. қосымша
4.2. "Ақтау теңіз сауда порты" РМК 2001-2005 жылдарға
арналған таза пайданы есептеу (млн. теңге) (2 ФР нысан)
---------------------------------------------------------------------------
! 1999 ! 2000 ! 2001 ! 2002 ! 2003 ! 2004 ! 2005 ! 2000 !2005
!есеп  !есеп  !күтіл !бол.  !бол.  !бол.  !бол.  !%-да  !%-да
!      !      !      !жам   !жам   !жам   !жам   !1999- !2000-
!      !      !      !      !      !      !      !ға    !ға
------------!------!------!------!------!------!------!------!------!------
1. Өнімді
сатудан
түсетін
кіріс        899,2  2227,4  3004,5 2642,9 2855,5 3055,4 3375,2 247,7  151,5
(негізгі
қызметтен)
---------------------------------------------------------------------------
2. Сатылған
өнімдердің
өзіндік құны 317,8   598,7   866,1 1094,1 1254,1 1426,6   1621 188,4  270,7
(жұмыстардың,
қызметтердің)
- барлығы
---------------------------------------------------------------------------
Соның ішінде:
Еңбекақы төлеу
шығындары     95,1   167,7   298,9  340,5    378    402    438 176,3  261,2
Шикізаттар және
материалдар,
энергия       24,8    47,5   102,7  166,6  199,9  239,9  287,9 118,5  606,1
Амортизациялық
аударымдар    91,5   221,9   257,7  272,4  285,1  295,9  305,6 242,5  137,7
Басқа да
шығындар     106,4   161,6   206,8  314,6    398    497  589,5 163,7  364,5
соның ішінде:
лизинг
буксирі                              95,4  234,9  242,9  241,1
---------------------------------------------------------------------------
3. Жалпы кіріс
(1 бет -
2 бет)       581,4  1628,7  2138,4 1548,8 1601,4 1628,8 1754,2 280,1  107,7
---------------------------------------------------------------------------
4. Кезең
шығыны       673,1   703,7   912,9  870,6  895,3  919,4  945,3 104,5  134,3
---------------------------------------------------------------------------
5. Негізгі
қызметтен кіріс
(шығын)      -91,7   925,0  1225,5  678,2  706,1  709,4  808,9 -1009,8 87,4
---------------------------------------------------------------------------

3                    3280,7        3619,5         233,2               143,1
от основной
деятельности         3055,4        3375,2         247,7               151,5
от неосновной
деятельности          225,3         244,4         162,9                80,9
4                    2797,3        2995,3         252,3               161,2
от основной
деятельности         2346,0        2566,3         131,4               197,0
от неосновной
деятельности          451,3         429,0         254,6                77,2
---------------------------------------------------------------------------
Приложение N 4.2
4.2. Расчет чистого дохода (сводный расчет)
РГП "Актауский морской торговый порт" на 2001-2005 годы
(в млн. тенге) (Форма 2 ФР)
---------------------------------------------------------------------------
! 1999 ! 2000 ! 2001 ! 2002 ! 2003 ! 2004 ! 2005 ! 2000 ! 2005
!отчет !отчет !ожид. !прог- !прог- !прог- !прог- !  в % ! в %
!      !      !      ! ноз  ! ноз  ! ноз  ! ноз  !к 1999!к 2000
------------!------!------!------!------!------!------!------!------!------
1. Доход от
реализации
продукции    899,2  2227,4  3004,5 2642,9 2855,5 3055,4 3375,2 247,7  151,5
(основной
деятельности)
2. Себестоимость
реализованной
продукции    317,8   598,7   866,1 1094,1 1254,1 1426,6   1621 188,4  270,7
(работ,
услуг) - всего
В том числе:
Расходы на
оплату труда  95,1   167,7   298,9  340,5    378    402    438 176,3  261,2
Сырье и
материалы,
энергия       24,8    47,5   102,7  166,6  199,9  239,9  287,9 118,5  606,1
Амортизационные
отчисления    91,5   221,9   257,7  272,4  285,1  295,9  305,6 242,5  137,7
Другие
затраты      106,4   161,6   206,8  314,6    398    497  589,5 163,7  364,5
в т.ч.
лизинг
буксира                              95,4  234,9  242,9  241,1
3. Валовой
доход
(стр 1 -
стр 2)       581,4  1628,7  2138,4 1548,8 1601,4 1628,8 1754,2 280,1  107,7
4. Расходы
периода      673,1   703,7   912,9  870,6  895,3  919,4  945,3 104,5  134,3
5. Доход
(убыток) от
основной
дея-ти       -91,7   925,0  1225,5  678,2  706,1  709,4  808,9 -1009,8 87,4

6. Негізгі
емес қызметтен
кіріс
(шығын)       16,9  -254,1    60,4 -187,5 -266,9  -226 -184,7  539,9  +69,4
---------------------------------------------------------------------------
7. Кіріс
барлығы (5 бет
+ 6 бет)     -74,8   670,9  1285,9  490,7  439,2 483,4  624,2 -1357,9  93,0
---------------------------------------------------------------------------
8. Корпоративтік
салық         46,6   319,9   455,6  147,2  131,8 145,1  187,2  1938,8  58,5
---------------------------------------------------------------------------
9. Таза пайда
(шығын)
(7 бет -
8 бет)      -121,4   351,0   830,3  343,5  307,4 338,3    437  -762,1 124,5
---------------------------------------------------------------------------
Жалпы өнімнің 1
теңгесіне
шығындар     1,10    0,58    0,59   0,74   0,75  0,77   0,76    53,1 131,0
(жұмыстардың,
қызметтердің)
---------------------------------------------------------------------------
N 4.3. қосымша
4.3. "Ақтау теңіз сауда порты" РМК 2001-2005 жылдарға арналған
бюджетімен есептер (млн. теңге) (2 ФР нысан)
---------------------------------------------------------------------------
! 1999 ! 2000 ! 2001 ! 2002 ! 2003 ! 2004 ! 2005 ! 2000 !2005
!есеп  !есеп  !күтіл !бол.  !бол.  !бол.  !бол.  !%-да  !%-да
!      !      !      !жам   !жам   !жам   !жам   !1999- !2000-
!      !      !      !      !      !      !      !ға    !
------------!------!------!------!------!------!------!------!------!------
1. Жиынтық
кіріс (шығын)
- барлығы   1084,5  2529,3 3423,8  2833,2   3063 3280,7 3619,5 233,2  143,1
---------------------------------------------------------------------------
2. Шегерімдер
- барлығы   1159,3  1858,4 2137,9  2342,5 2623,8 2797,3 2995,4 160,3  161,2
Соның ішінде:
Жер салығына 3,6     4,1      5       5      5      5      5 113,9  122,0
Көлік құралдарына
арналған
салыққа        0,2     0,3    0,4     0,4    0,4    0,4    0,4 150,0  133,3
Мүлікке арналған
салыққа       23,6    56,8     62      65     65     65     65 240,7  114,4
Әлеуметтік
салық         22,9    51,1   96,6   100,8  120,6    154  196,8 223,1  385,1
Өзге де     1109,0  1746,1 1973,8  2171,3 2432,8 2572,9 2728,2 157,4  156,2
---------------------------------------------------------------------------
3. Салық салынатын
кіріс (пайда)
(1 бет -
2 бет)       -74,8   670,9 1285,9   490,7  439,2  483,4  624,1 +745,7  93,0
---------------------------------------------------------------------------
4. Салықтық
жеңілдіктер     -       -      -
---------------------------------------------------------------------------
5. Жеңілдіктер
мен шығындарды
есепке ала
отырып салық
салынатын
кіріс        -74,8   670,9 1285,9   490,7  439,2  483,4  624,1 +745,7  93,0
(3 бет - 4 бет)
---------------------------------------------------------------------------
6. Заңды тұлғалардан
табыс салығы:
Есептелген    46,6   319,9  455,6   147,2  131,8  145,1  187,2  686,5  58,5
Төленген      46,6   319,9  360,6    67,2   81,8   95,1  152,2  686,5  47,6
---------------------------------------------------------------------------
7. Қосымша
құнға салық:
Есептелген    22,8    33,4   60,8      59     57   63,7   65,2  146,5 195,2
Төленген      14,3      19   36,5    35,4   34,2   38,2   39,1  132,9 205,8
---------------------------------------------------------------------------
N 4.4. қосымша
4.4. "Ақтау теңіз сауда порты" РМК 2001-2005 жылдарға
арналған қызметкерлерінің саны және еңбекақы қоры
(4 ФР нысан)
---------------------------------------------------------------------------

6. Доход
(убыток) от
неосновной
дея-ти        16,9  -254,1    60,4 -187,5 -266,9  -226 -184,7  539,9  +69,4
7. Доходы
всего (стр 5
+ стр 6)     -74,8   670,9  1285,9  490,7  439,2 483,4  624,2 -1357,9  93,0
8. Корпоративный
налог         46,6   319,9   455,6  147,2  131,8 145,1  187,2  1938,8  58,5
9. Чистый
доход (убыток)
(стр 7 -
стр 8)      -121,4   351,0   830,3  343,5  307,4 338,3    437  -762,1 124,5
Затраты на
1 тенге
валовой
продукции     1,10    0,58    0,59   0,74   0,75  0,77   0,76    53,1 131,0
(работ, услуг)
---------------------------------------------------------------------------
Приложение N 4.3
4.3. Расчеты с бюджетом РГП
"Актауский морской торговый порт" на 2001-2005 годы
(млн. тенге) (Форма 2 ФР)
---------------------------------------------------------------------------
! 1999 ! 2000 ! 2001 ! 2002 ! 2003 ! 2004 ! 2005 ! 2000 ! 2005
!отчет !отчет !ожид. !прог- !прог- !прог- !прог- !  в % ! в %
!      !      !      ! ноз  ! ноз  ! ноз  ! ноз  !к 1999!к 2000
------------!------!------!------!------!------!------!------!------!------
1. Совокупный
доход (убыток)
- всего     1084,5  2529,3 3423,8  2833,2   3063 3280,7 3619,5 233,2  143,1
2. Вычеты -
всего       1159,3  1858,4 2137,9  2342,5 2623,8 2797,3 2995,4 160,3  161,2
В том числе:
Земельному
налогу         3,6     4,1      5       5      5      5      5 113,9  122,0
Налогу на
транспортные
средства       0,2     0,3    0,4     0,4    0,4    0,4    0,4 150,0  133,3
Налогу на
имущество     23,6    56,8     62      65     65     65     65 240,7  114,4
Социальный
налог         22,9    51,1   96,6   100,8  120,6    154  196,8 223,1  385,1
Прочие      1109,0  1746,1 1973,8  2171,3 2432,8 2572,9 2728,2 157,4  156,2
3. Налогооблагаемый
доход (прибыль)
(стр 1 -
стр 2)       -74,8   670,9 1285,9   490,7  439,2  483,4  624,1 +745,7  93,0
4. Налоговые
льготы          -       -      -
5. Налогооблагаемый
доход с
учетом       -74,8   670,9 1285,9   490,7  439,2  483,4  624,1 +745,7  93,0
льгот и убытков
(стр 3-стр 4)
6. Подоходный налог
с юридических лиц:
Начислено     46,6   319,9  455,6   147,2  131,8  145,1  187,2  686,5  58,5
Уплачено      46,6   319,9  360,6    67,2   81,8   95,1  152,2  686,5  47,6
7. Налог на
добавленную стоимость:
Начислено     22,8    33,4   60,8      59     57   63,7   65,2  146,5 195,2
Уплачено      14,3      19   36,5    35,4   34,2   38,2   39,1  132,9 205,8
---------------------------------------------------------------------------
Приложение N 4.4
4.4. Численность работников и фонд заработной платы
РГП "Актауский морской торговый порт"
на 2001-2005 годы (Форма 4 ФР)
---------------------------------------------------------------------------

! Өлшем   !  1999  !  2000  !  2001  !  2002 !  2003
!бірлігі  ! есеп   ! есеп   ! күтіл. !болжам !болжам
---------------------!---------!--------!--------!--------!-------!--------
Жұмыскерлердің
орташа тізімдік саны   адам          263     296       380     433     467
______            _____
Сан динамикасы         %-пен        88,9   100,0     128,4   113,9   107,9
Жалақы төлеу қоры      млн. теңге  112,3   169,7     429,6   489,3     540
динамикасы
Төлем қоры динамикасы  %-пен        66,1     100     253,2   113,9   110,4
Орташа айлық
еңбекақы               мың. теңге   35,6    47,8      94,2    94,2    96,4
Орташа еңбекақы
динамикасы             %-пен        74,5   100,0     197,2   100,0   102,3
Жалпы кіріс            млн. теңге 1084,5  2529,3    3423,8  2833,2  3063,0
Еңбек өнімділігі       млн. теңге   4,12    8,54      9,01    6,54    6,56
---------------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы
---------------------------------------------------------------------------
!2004 болжам !2005 болжам !2000 % 1999-ға !2005 % 2000-ға
----------------!------------!------------!---------------!----------------
Жұмыскерлердің
орташа тізімдік
саны                    490          525            112,5          177,4
______                       _________     ________
Сан динамикасы        104,9        107,1            112,5          148,5
Жалақы төлеу қоры
динамикасы              574          626            151,1          161,6
Төлем қоры
динамикасы            106,3        109,1            151,3          161,6
Орташа айлық
еңбекақы               97,6         99,4            134,3          121,2
Орташа еңбекақы
динамикасы            101,3        101,8            134,2          209,2
Жалпы кіріс          3280,7       3619,5            233,2          146,8

! единица !  1999  !  2000  !  2001  !  2002 !  2003
!измерения!  отчет !  отчет !  ожид. !прогноз!прогноз
---------------------!---------!--------!--------!--------!-------!--------
Среднесписочная
численность работников человек       263     296       380     433     467
______            _____
Динамика численности   в %          88,9   100,0     128,4   113,9   107,9
Фонд заработной платы  млн. тенге  112,3   169,7     429,6   489,3     540
Динамика фонда оплаты  в %          66,1     100     253,2   113,9   110,4
Среднемесячная
заработная плата       тыс. тенге   35,6    47,8      94,2    94,2    96,4
Динамика сред.
зарплаты               в %          74,5   100,0     197,2   100,0   102,3
Общий доход            млн. тенге 1084,5  2529,3    3423,8  2833,2  3063,0
Производительность
труда                  млн. тенге   4,12    8,54      9,01    6,54    6,56
---------------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
---------------------------------------------------------------------------
!2004 прогноз!2005 прогноз!2000 в % к 1999!2005 в % к 2000
----------------!------------!------------!---------------!----------------
Среднесписочная
численность
работников              490          525            112,5          177,4
______                       _________     ________
Динамика
численности           104,9        107,1            112,5          148,5
Фонд заработной
платы                   574          626            151,1          161,6
Динамика фонда
оплаты                106,3        109,1            151,3          161,6
Среднемесячная
заработная плата       97,6         99,4            134,3          121,2
Динамика сред.
зарплаты              101,3        101,8            134,2          209,2
Общий доход          3280,7       3619,5            233,2          146,8
Производительность

Еңбек өнімділігі       6,70         6,89            207,2           98,5
---------------------------------------------------------------------------
N 4.5. қосымша
4.5. 2001-2005 жылдарға арналған сыртқы
заемды өтеу туралы
---------------------------------------------------------------------------
Көрсеткіштер   ! Өлшем   !  2000 !  2001 !  2002 !  2003 !  2004  ! 2005
!бірлігі  !       !       !       !       !        !
-----------------!---------!-------!-------!-------!-------!--------!------

труда                  6,70         6,89            207,2           98,5
---------------------------------------------------------------------------
Приложение N 4.5
4.5. План обслуживания внешнего займа
на 2001-2005 годы
---------------------------------------------------------------------------
Показатели    !   ед.   !  2000 !  2001 !  2002 !  2003 !  2004  ! 2005
!измерения!       !       !       !       !        !
-----------------!---------!-------!-------!-------!-------!--------!------

1. Жалпы кіріс   млн. теңге  2529,3  3423,8  2833,2  3063,0  3280,7  3629,5
---------------------------------------------------------------------------
2. Жалпы шығыс   млн. теңге  1858,4  2137,9  2342,5  2623,8  2797,3  2995,3
Оның ішінде
амортизация      млн. теңге   229,6   265,3   285,0   298,0   309,2   319,4
---------------------------------------------------------------------------
3. Салық салу
бойынша кіріс    млн. теңге   670,9  1285,9   490,7   439,2   483,4   624,2
---------------------------------------------------------------------------
4. Салықтар      млн. теңге   319,9   455,6   147,2   131,8   145,1   187,2
---------------------------------------------------------------------------
5. Таза кіріс    млн. теңге   351,0   830,3   343,5   307,4   338,3   437,0
---------------------------------------------------------------------------
6. Шығындарға таза
пайданың рента.
бельділігі           %         18,9    38,8    14,7    11,7    12,1    14,6
---------------------------------------------------------------------------
7. Заемды қайтару
бойынша
міндеттеме       млн. теңге   628,8   649,6   682,7   711,4   735,7   760,0
---------------------------------------------------------------------------
8. Өткен жылдан
ауысатын ақша
қаражатының
қалдығы          млн. теңге   398,3   494,3   655,6   548,0   442,2   353,8
---------------------------------------------------------------------------
9. Заемды өтеу
үшін сома        млн. теңге   978,9  1589,9  1284,1  1153,4  1089,5  1110,2
---------------------------------------------------------------------------
10. Кезең аяғына
ақша қаражатының
қалдығы          млн. теңге   494,3   655,6   548,0   422,2   353,8   350,2
---------------------------------------------------------------------------
N 4.6. қосымша
4.6. Ақтау портын қайта жаңарту жобасы бойынша ЕҚДБ
заемының пайыздарын және негізгі сомасын
өтеу кестесі
Млн. долл.
(1-кезең)
1997  1998   1999   2000  2001  2002   2003   2004  2005
Берешек          10,40 32,78  49,46  48,30 43,70 40,59  36,18  31,76 27,35
Пайыздар          0,40  1,15   2,30   3,20  3,22  2,19   1,95   1,72  1,48
Нег.қарыз         0,00  0,00   0,00   4,42  4,42  4,42   4,42   4,42  4,42
Сомасы            0,40  1,15   2,30   7,62  7,64  6,61   6,37   6,14  5,90
жалғасы
2006    2007     2008     2009    2010    2011  барлығы
Берешек           22,93   18,51    14,10     9,68    5,27    0,85
Пайыздар           1,24    1,00     0,76     0,52    0,28    0,05    21,46
Нег.қарыз          4,42    4,42     4,42     4,42    4,42    4,28    52,90
Сомасы             5,66    5,42     5,18     4,94    4,70    4,33    74,36
Графиктер 2000-2011 жылдардағы ЛИБОР ставкалары 5,4% жылдық
және 2000 ж. ЕҚДБ заемін толық игеру негізінде есептелген
(қағаздағы нұсқадан қараңыз)
N 4.7. қосымша
4.7. 2005 жылға дейінгі инвестициялар
Портты солтүстік бағытта дамыту
---------------------------------------------------------------------------
Құрылыстардың           !Құрылыс. !Құрылыс. !Шамалаған !     жылдар
атаулары                !тың      !тың      !құны млн. !-------------------

1. Общий доход   млн. тенге  2529,3  3423,8  2833,2  3063,0  3280,7  3629,5
2. Общий расход  млн. тенге  1858,4  2137,9  2342,5  2623,8  2797,3  2995,3
в т.ч.
амортизация      млн. тенге   229,6   265,3   285,0   298,0   309,2   319,4
3. Доход до
налогообложения  млн. тенге   670,9  1285,9   490,7   439,2   483,4   624,2
4. Налоги        млн. тенге   319,9   455,6   147,2   131,8   145,1   187,2
5. Чистый доход  млн. тенге   351,0   830,3   343,5   307,4   338,3   437,0
6. Рентабельность
чистой прибыли
к затратам           %         18,9    38,8    14,7    11,7    12,1    14,6
7. Обязательства
по возврату
займа            млн. тенге   628,8   649,6   682,7   711,4   735,7   760,0
8. Переходящий
остаток денежных
средств от
прошлого года    млн. тенге   398,3   494,3   655,6   548,0   442,2   353,8
9. Сумма для
погашения займа  млн. тенге   978,9  1589,9  1284,1  1153,4  1089,5  1110,2
10. Остаток
денежных средств
на конец периода млн. тенге   494,3   655,6   548,0   422,2   353,8   350,2
---------------------------------------------------------------------------
Приложение N 4.6
4.6. График погашения процентов и основной суммы Займа ЕБРР
по Проекту реконструкции порта Актау
млн. долл.
(Этап 1)
1997  1998   1999   2000  2001  2002   2003   2004  2005
Задолженность    10,40 32,78  49,46  48,30 43,70 40,59  36,18  31,76 27,35
Проценты          0,40  1,15   2,30   3,20  3,22  2,19   1,95   1,72  1,48
Основной долг     0,00  0,00   0,00   4,42  4,42  4,42   4,42   4,42  4,42
Сумма             0,40  1,15   2,30   7,62  7,64  6,61   6,37   6,14  5,90
2006    2007     2008     2009    2010    2011    всего
Задолженность     22,93   18,51    14,10     9,68    5,27    0,85
Проценты           1,24    1,00     0,76     0,52    0,28    0,05    21,46
Основной долг      4,42    4,42     4,42     4,42    4,42    4,28    52,90
Сумма              5,66    5,42     5,18     4,94    4,70    4,33    74,36
Графики, рассчитанные исходя из ставки ЛИБОР в 2011 году,
5,4% годовых и полного освоения Займа ЕБРР
(См. бумажный вариант)
Приложение N 4.7
4.7. Инвестиции на период до 2005 г.
Развитие порта в северном направлении
---------------------------------------------------------------------------
Наименование сооружений !Начало   !Окончание!Ориентиро-!        годы
!строи-   !строи-   !вочная    !-------------------