"Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" жабық акционерлiк қоғамын дамытудың 2003-2005 жылдар кезеңiне арналған жоспарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 15 шілдедегі N 777 қаулысы
Республикада астық рыногын тиiмдi дамыту және қазақстан астығының экспортын ұлғайту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған мыналар: "Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" жабық акционерлiк қоғамын дамытудың 2003-2005 жылдар кезеңiне арналған жоспары бекiтiлсiн.
Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" жабық акционерлiк қоғамының 2003 жылға арналған маңызды көрсеткiштерi (1, 2, 3, 4-қосымшалар). <*>
Ескерту. 1-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.04.30. N 411 қаулысымен .
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2002 жылғы 15 шілдедегі
N 777 қаулысымен
бекітілген
"Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы" жабық акционерлік қоғамын дамыту жоспары
1. "Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" жабық акционерлік қоғамының сипаттамасы, құрылу тарихы, ұйымдық құрылымы
"Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" жабық акционерлiк қоғамы "Мемлекеттiк азық-түлiк контракт корпорациясын қайта ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 24 ақпандағы N 260 қаулысына сәйкес құрылған және Мемлекеттiк азық-түлiк контракт корпорациясының құқықтық мұрагерi болып табылады. "Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" жабық акционерлік қоғамы (бұдан әрi - Корпорация) 1997 жылғы 11 сәуiрде Алматы қаласының әдiлет басқармасында тiркелген.
Корпорация мемлекеттiң 100 пайыз қатысуымен акционерлiк қоғам нысанында құрылған заңды тұлға болып табылады және өзiнiң құзыретi шегiнде мемлекеттiк астық ресурстарын басқару жөнiндегi агенттiң өкілеттiгiн жүзеге асырады. Оның жарғылық капиталы 45,7 млн. теңге мөлшерiнде қалыптастырылған және әрқайсысының бастапқы құны 1000 теңге 45762 қарапайым атаулы акцияға бөлiнген.
Акциялардың мемлекеттiк пакетiн иелену және оны пайдалану құқығы билiк ету құқығынсыз Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiне берiлген.
Корпорацияның қаржылық және өндiрiстiк қызметi шаруашылық дербестiк және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерiнiң негiзiнде жүзеге асырылады.
Корпорацияның негiзгi мақсаты мемлекеттiк астық ресурстарының сақталуы мен жаңалануын қамтамасыз ету, сондай-ақ елдiң азық-түлiктiк қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге бағытталған астық пен оның өңделген өнiмдерi бағаларының iшкi конъюнктурасын реттеу болып табылады.
Корпорация Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тапсырмасы бойынша және Ауыл шаруашылығы министрлiгiмен жасалған агенттiк келiсiмдерге сәйкес мемлекеттік астық ресурстарын сатып алуды, қалыптастыруды, есепке алуды, сақтауды, жаңалауды және сатуды ұйымдастыруды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкiметi белгiлейтiн өзге де функцияларды жүзеге асырады.

Об утверждении Плана развития закрытого акционерного общества "Продовольственная контрактная корпорация" на период 2003-2005 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 июля 2002 года N 777
В целях эффективного развития рынка зерна в республике и увеличения экспорта казахстанского зерна Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые: План развития закрытого акционерного общества "Продовольственная контрактная корпорация" на период 2003-2005 годы;
важнейшие показатели закрытого акционерного общества "Продовольственная контрактная корпорация" на 2003 год (приложения 1, 2, 3, 4) <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 30 апреля 2003 г. N 411 .
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 июля 2002 года N 777
План развития закрытого акционерного
общества "Продовольственная контрактная корпорация"
на 2003-2005 годы <*>
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 30 апреля 2003 г. N 411 .
1. Характеристика, история создания,
организационная структура закрытого акционерного общества
"Продовольственная контрактная корпорация"
Закрытое акционерное общество "Продовольственная контрактная корпорация" создано в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 февраля 1997 года N 260 P970260_ "О реорганизации Государственной продовольственной контрактной корпорации" и является правопреемником Государственной продовольственной контрактной корпорации. Закрытое акционерное общество "Продовольственная контрактная корпорация" (далее - Корпорация) было зарегистрировано 11 апреля 1997 года управлением юстиции города Алматы.
Корпорация является юридическим лицом, созданным в форме акционерного общества со 100 процентным государственным участием, и осуществляет в пределах своей компетенции полномочия агента по управлению государственными ресурсами зерна. Ее уставный капитал сформирован в размере 45,7 млн. тенге и разделен на 45762 простых именных акций с номинальной стоимостью каждой в 1000 тенге.
Право владения и пользования без права распоряжения государственным пакетом акций передано Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан.
Финансовая и производственная деятельность Корпорации осуществляется на основе хозяйственной самостоятельности и решений Правительства Республики Казахстан.
Основными задачами Корпорации являются обеспечение сохранности и обновления государственных ресурсов зерна, а также регулирование внутренней конъюнктуры цен на зерно и продукты его переработки, что направлено на обеспечение продовольственной безопасности страны.
По поручению Правительства Республики Казахстан и в соответствии с агентскими соглашениями с Министерством сельского хозяйства Корпорация осуществляет закупку, формирование, учет, организацию хранения, освежение и реализацию зерна государственных ресурсов, а также иные функции, определяемые Правительством Республики Казахстан.

Корпорация өзiнiң жарғылық қызметiн жүзеге асыру үшiн облыстарда 8 өкілдік құрды. 2002 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша облыстардағы өкiлдiктердi қоса есепке алғанда, Корпорация қызметкерлерiнiң жалпы саны 211 адамды құрады.
--------------------------------------------------------------------
Р/с!             Құрылымдық бөлiмшелер          ! Штат бiрлiгiнiң
N !                                            !        саны
--------------------------------------------------------------------

Для осуществления своей уставной деятельности Корпорацией созданы 8 представительств в областях. Общая численность работников Корпорации по состоянию на 1 января 2002 года, включая областные представительства, составила 211 человек.
___________________________________________________________________________
N !      Структурные подразделения                !   Количество
п/п!                                               !  штатных единиц
---------------------------------------------------------------------------

1  Ақтөбе облыстық өкiлдiгi                                8
2  Ақмола облыстық өкiлдiгi                               15
3  Шығыс Қазақстан облыстық өкілдiгi                       8
4  Батыс Қазақстан облыстық өкiлдiгi                       8
5  Қарағанды облыстық өкiлдiгі                             7
6  Қостанай облыстық өкiлдiгi                             25
7  Солтүстiк Қазақстан облыстық өкiлдiгі                  15
8  Оңтүстiк аймақ бойынша өкiлдiк                         29
9  Сыртқы экономикалық қызмет департаменті
(Алматы қаласы)                                         4
10  Орталық аппарат (Астана қаласы)                        92
Барлығы:                                              211
--------------------------------------------------------------------
1996 жылдың аяғына қарай Мемлекеттiк азық-түлiк корпорациясына банкроттық қаупi төндi, кредиторлық берешектiң жалпы көлемi 200 миллион доллардан асты, ал активтер тапшылығы 100 миллион долларды құрады. Мемлекеттiк азық-түлiктiк астық резервiн сақтауға арналған қаражат бөлу мәселелерi реттелмей қалды.
Қазақстан астығын дәстүрлi өткiзу рыногынан iс жүзiнде айырылып қалды. Мемлекеттiк астық ресурстарын есепке алу толығымен қалпына келтiруi тиiс едi.
1997 жылы Корпорация құрылғаннан кейiн дағдарысты жағдайдан шығу жөнiнде iс-шаралар кешенi жүзеге асырылды, мұның өзi Компанияның қаржылық жай-күйiн тұрақтандыруға мүмкiндiк туғызды.
Корпорацияның барлық құрылымдық бөлiмшелерiн байланыстыратын компьютерлiк желi құрылды және ол қазiр жетiлдiрiлуде, астық пен ақшалай қаражатты жедел есепке алу ұйымдастырылды.
1997-1999 жылдар кезеңiнде Корпорация республикалық бюджет алдындағы, соның iшiнде астық сатып алу үшін бөлінген 36 миллион АҚШ доллары мөлшерiнде берешегiн өтедi.
1998-2000 жылдары 99,1 миллион АҚШ доллары сомасында тiкелей  мiндеттемелер өтелдi.
Қазiргi уақытта Корпорацияның қаржылық жағдайы тұрақты болып  табылады, оның iшкi де, сыртқы да рыноктағы астық сату жөнiндегі қызметi бәсекеге қабiлеттi.
2. "Азық-түлік келiсiм-шарт корпорациясы" жабық акционерлiк қоғамының қызметiн талдау
2.1. Мемлекеттiк астық ресурстары
"Астық туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 19 қаңтардағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттiк астық ресурстары өзiне мыналарды қамтиды:
мемлекеттiк азық-түлiктiк астық резервi;
мемлекеттiк тұқымдық астық ресурстары;
мемлекеттiк сатылатын астық ресурстары;
мемлекеттiк жемдiк астық ресурстары.

1   Актюбинское областное представительство               8
2   Акмолинское областное представительство              15
3   Восточно-Казахстанское областное
представительство                                     8
4   Западно-Казахстанское областное
представительство                                     8
5   Карагандинское областное представительство            7
6   Костанайское областное представительство             25
7   Северо-Казахстанское областное представительство     15
8   Представительство по Южному региону                  29
9   Департамент внешнеэкономической деятельности
(город Алматы)                                         4
10  Центральный аппарат (город Астана)                    92
---------------------------------------------------------------------------
Всего:                                                   211
---------------------------------------------------------------------------
К концу 1996 года Государственная контрактная корпорация находилась на грани банкротства, общий объем кредиторской задолженности превышал 200 миллионов долларов, а дефицит активов - 100 миллионов долларов. Оставались неурегулированными вопросы выделения средств на хранение государственного резерва продовольственного зерна. Практически были утеряны традиционные рынки сбыта казахстанского зерна. Подлежал полному восстановлению учет зерна государственных ресурсов.
С образованием в 1997 году Корпорации был осуществлен комплекс мероприятий по выходу из кризисной ситуации, что позволило к концу года стабилизировать финансовое состояние Компании.
Была создана и в настоящее время совершенствуется компьютерная сеть, связывающая все структурные подразделения Корпорации, организован оперативный учет зерна и денежных средств.
За период с 1997 по 1999 годы Корпорацией погашена задолженность перед республиканским бюджетом, в том числе по выделенным на закуп зерна средствам в размере 36 миллионов долларов США.
В 1998-2000 годах погашены прямые обязательства на сумму 99,1 миллионов долларов США.
В настоящее время финансовое положение Корпорации является стабильным, ее деятельность по продаже зерна как на внутреннем, так и внешнем рынке конкурентоспособна.
2. Анализ деятельности закрытого акционерного общества
"Продовольственная контрактная корпорация"
2.1. Государственные ресурсы зерна
Государственные ресурсы зерна Республики Казахстан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 января 2001 года  Z010143_   "О зерне" включают в себя:
государственный резерв продовольственного зерна;
государственные ресурсы семенного зерна;
государственные реализационные ресурсы зерна;
государственные ресурсы фуражного зерна.

2002 жылғы 1 қаңтарда Корпорация мемлекеттiк астық ресурстарын 940,6 мың тонна көлемiнде қалыптастырды (1-қосымша).
Мемлекеттiк астық ресурстарының 2001 ж. 01.03. - 2002 ж. 01.01. кезеңiндегi қозғалысы
мың тонна
--------------------------------------------------------------------
!2001. 01.03.! Кiрiсi ! Шығысы ! 2002 01.01.
!    бары    !        !        !    бары
--------------------------------------------------------------------
Мемлекеттiк азық-түлiктiк
астық резервi                500,0       400,9    400,9      500,0
Мемлекеттiк сатылатын
астық ресурстары             177,3       865,3    732,0      310,6
Мемлекеттiк жемдiк астық
ресурстары                    0,0         0,0      0,0        0,0
Мемлекеттiк тұқымдық
астық ресурстары             99,7       140,2    109,9      130,0
Барлығы                      777,0      1406,4   1242,8      940,6
--------------------------------------------------------------------
Ескерту. "Астық туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және "Мемлекеттiк астық ресурстарын қалыптастыру, сақтау және пайдалану ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2001 жылғы 28 наурыздағы N 394 қаулысына сәйкес мемлекеттiк астық ресурстарын есепке алу төрт түр бойынша жүргiзiлуде.
Мемлекеттiк астық ресурстары республиканың 62 iрi астық қабылдау кәсiпорындарында орналастырылуда, оларды iрiктеудi Ауыл шаруашылығы министрлiгi мен Корпорация конкурстық негiзде жүргiзедi.
Мемлекеттiк астық ресурстарының сандық-сапалық сақталуын бақылауды жүзеге асыру жөнiнде жүктелген функцияларын ескере отырып, Ауыл шаруашылығы министрлiгi мен Корпорация уәкілеттi астық қабылдаушы кәсiпорындарын тексерудi жүзеге асырудың тоқсан сайынғы кестелерiн әзiрледi және бекiттi.
Мысалы, 2001 жылы 823 астық қабылдау кәсiпорны тексерiлдi және 3 астық қабылдау кәсiпорнында 477 тонна көлемiнде мемлекеттiк астық ресурстарының жетiспеушiлiгi айқындалды. Қойылған талаптар бойынша осы жетiспеушiлiк өтелдi.
2002 жылғы 1 қаңтардағы жай-күйi бойынша мемлекеттiк ресурстарда ақаулы және бүлiнген астық жоқ (2-қосымша).
2.1.1. Мемлекеттік азық-түлiктiк астық резервi
Соғыс, жұт, дүлей зiлзала және басқа да төтенше жағдайларда мемлекеттің азық-түлiктік тұрақтылығына мүлтіксiз кепiлдiк жасау үшiн оның ең төменгi мөлшерi тауар рыногында тапшылық туындаған жағдайда халықты астықпен және оның өңделген өнiмдерiмен қамтамасыз етуге кепiлдiк беруi тиiс мемлекеттiк азық-түлiктiк астық резервi жасалды.

На 1 января 2002 года государственные ресурсы зерна сформированы Корпорацией в объеме 940,6 тыс.тонн (приложение 1).
Движение зерна государственных ресурсов за период
с 01.03.2001 года по 01.01.2002 год
тыс. тонн
___________________________________________________________________________
! Наличие на  ! Приход  ! Расход ! Наличие на
! 01.03.2001  !         !        ! 01.01.2002
!    год      !         !        !    год
___________________________________________________________________________
Государственный резерв
продовольственного зерна      500,0        400,9     400,9     500,0
Государственные
реализационные ресурсы        177,3        865,3     732,0     310,6
Государственные ресурсы
фуражного зерна                 0,0          0,0       0,0       0,0
Государственные ресурсы
семенного зерна                99,7        140,2     109,9     130,0
Всего                         777,0       1406,4    1242,8     940,6
--------------------------------------------------------------------------
Примечание. На основании Закона Республики Казахстан Z010143_ "О зерне" и постановления Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2001 года N 394 P010394_ "Об утверждении Правил формирования, хранения и использования государственных ресурсов зерна" учет государственных ресурсов зерна ведется по четырем видам.
Государственные ресурсы зерна размещаются на 62 крупных хлебоприемных предприятиях республики, отбор которых производится Министерством сельского хозяйства и Корпорацией на конкурсной основе.
Исходя из возложенных функций по осуществлению контроля за количественно-качественной сохранностью зерна государственных ресурсов Министерством сельского хозяйства и Корпорацией разработаны и утверждены ежеквартальные графики осуществления проверок уполномоченных хлебоприемных предприятий.
Так, за 2001 год проведено 823 проверки хлебоприемных предприятий и по 3 хлебоприемным предприятиям была выявлена недостача государственных ресурсов зерна в объеме 477 тонн. По предъявленным претензиям эта недостача была погашена.
По состоянию на 1 января 2002 года в государственных ресурсах дефектное и зараженное зерно отсутствует (приложение 2).
2.1.1. Государственный резерв продовольственного зерна
Для обеспечения безусловной гарантии продовольственной устойчивости государства на случай войны, неурожая, стихийных бедствий и других чрезвычайных ситуаций создается государственный резерв продовольственного зерна, минимальный размер которого должен гарантировать обеспечение населения зерном и продуктами его переработки в случае возникновения дефицита на товарном рынке.

Бұл резерв 500 мың тонна астық көлемiнде қалыптастырылды (3-қосымша) және Ақмола, Қостанай, Солтүстiк Қазақстан, Қарағанды, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан және Қызылорда облыстарының 41 астық қабылдау кәсiпорнында орналастырылды. Қалыптастырылған көлемнiң 58,71 мың тонна (11,7%) - 1999 жылғы егiннің астығы, 177,87 мың тонна (35,6%) - 2000 жылғы егiннiң астығы және 263,42 тонна (52,7%) - 2001 жылғы егiннiң астығы.
"Мемлекеттiк астық ресурстарын қалыптастыру, сақтау және пайдалану ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2001 жылғы 28 наурыздағы N 394 қаулысымен бекiтiлген Мемлекеттiк астық ресурстарын қалыптастыру, сақтау және пайдалану ережесiне сәйкес оларды сақтау және жыл сайын жаңалау жүзеге асырылуда.
2001 жылы 47 "Мемлекеттiк резервтегi астықты сақтау" бағдарламасы бойынша оларды сақтауға республикалық бюджеттен 740 млн. теңге бөлiндi.
2.1.2. Мемлекеттiк тұқымдық астық ресурстары
"Тұқымдық астықтың мемлекеттiк резервi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 14 қыркүйектегi N 1390 қаулысына сәйкес Ауыл шаруашылығы министрлiгi мен Корпорация 100 мың тонна көлемiнде мемлекеттiк тұқымдық астық ресурстарын қалыптастырды. "Астық туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттiк тұқымдық астық ресурстары Қазақстан Республикасының азық-түлiктiк қауiпсiздiгi мен жұмылдыру дайындығы мақсатында республиканың тұқымдық материалға мұқтаждарын тұрақты қамтамасыз етуге және астық өндiрiсiн дамытуға арналған.
Мемлекеттiк астық ресурстарын қалыптастыру, сақтау және пайдалану ережесiнiң талаптарына сәйкес тұқымдық астықты пайдалану көлемi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулыларымен айқындалады және екiншi деңгейдегi банктiң кепiлi болған жағдайда қайтарымды негiзде немесе қамтамасыз етудiң басқа да түрлерi мен тұқымдық несие беру түрiнде жүргізiледi.
"Батыс Қазақстан облысының тұқымдық несие берешегiн өтеуiнiң кейбiр мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 14 желтоқсандағы N 1843 қаулысына сәйкес жалпы сомасы 4596,5 мың АҚШ долларына баламалы берешегiн 1999 жылы "Ауыл шаруашылығын қаржылық қолдау қоры" ЖАҚ арқылы берiлген несие бойынша өтеу 2003 жылға дейiн ұзартылды. Батыс Қазақстан облысының ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерi 2001 жылдың егінiнен 984,6 мың АҚШ доллары сомасына 8,8 мың тонна астық көлемiнде берешегiн өтеу жүргізiлдi.
2002 жылғы 1 қаңтарда өткен жылдардағы несие бойынша берешектiң көшiрiлетiн қалдығы 18,6 мың тонна, соның iшiнде Ақмола облысы бойынша 3,1 мың тоннаны, Ақтөбе - 2,4 мың тоннаны, Алматы - 0,9 мың тоннаны, Шығыс Қазақстан - 1,4 мың тоннаны, Батыс Қазақстан - 10,2 мың тоннаны, Қостанай - 0,3 мың тоннаны, Солтүстiк Қазақстан - 0,3 мың тоннаны құрады.

Этот резерв сформирован в объеме 500 тысяч тонн зерна (приложение 3) и размещен на 41 хлебоприемном предприятии Акмолинской, Костанайской, Северо-Казахстанской, Карагандинской, Восточно-Казахстанской, Западно-Казахстанской и Кызылординской областей. Из сформированного объема 58,71 тыс. тонн (11,7%) - зерно урожая 1999 года, 177,87 тыс. тонн (35,6%) - зерно урожая 2000 года и 263,42 тонн (52,7%) - зерно урожая 2001 года.
В соответствии с Правилами формирования, хранения и использования государственных ресурсов зерна, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2001 года N 394 P010394_ "Об утверждении Правил формирования, хранения и использования государственных ресурсов зерна" осуществляется их хранение и ежегодное обновление.
В 2001 году по программе 47 "Хранение зерна государственных резервов" на их хранение из республиканского бюджета было выделено 740 млн. тенге.
2.1.2. Государственные ресурсы семенного зерна
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 сентября 1999 года N 1390 P991390_ "О государственном резерве семенного зерна" Министерством сельского хозяйства и Корпорацией были впервые сформированы государственные ресурсы семенного зерна в объеме 100 тысяч тонн. Согласно Закону Республики Казахстан Z010143_ "О зерне" государственные ресурсы семенного зерна предназначены для устойчивого обеспечения потребностей республики в семенном материале и стабильного развития зернового производства в целях продовольственной безопасности и мобилизационной готовности Республики Казахстан.
Согласно требованиям Правил формирования, хранения и использования государственных ресурсов зерна объем использования семенного зерна ежегодно определяется постановлениями Правительства Республики Казахстан, и их выдача в виде семенной ссуды производится на возвратной основе при наличии гарантии банка второго уровня или под другие виды обеспечения.
По ссуде, выданной в 1999 году через ЗАО "Фонд финансовой поддержки сельского хозяйства", погашение задолженности в общей сумме, эквивалентной 4596,5 тыс. долларам США, в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2000 года N 1843 P001843_ "О некоторых вопросах погашения Западно-Казахстанской областью задолженности по семенной ссуде" пролонгировано до 2003 года. Из урожая 2001 года сельхозтоваропроизводителями Западно-Казахстанской области произведено погашение задолженности в объеме 8,8 тыс. тонн зерна на сумму 984,6 тыс. долларов США.
Переходящий остаток задолженности на 1 февраля 2002 года по ссуде прошлых лет составляет 18,6 тысяч тонн, в том числе по Акмолинской области - 3,1 тыс. тонн, Актюбинской - 2,4 тыс. тонн, Алматинской - 0,9 тыс. тонн, Восточно-Казахстанской - 1,4 тыс. тонн, Западно-Казахстанской - 10,2 тыс. тонн, Костанайской - 0,3 тыс. тонн, Северо-Казахстанской - 0,3 тыс. тонн.

Жоғарыда көрсетiлген берешектiң жалпы көлемiнен 5,9 мың тонна көлемiнде берешектi өтеу ұзартылды, 3,6 мың тонна көлемiне Корпорацияның пайдасына берешектi өтеу туралы сот шешiм шығарды, ал 9,1 мың тонна көлемiне Корпорация талап-арыз қою жұмысын жеткiзуде.
"Мемлекеттiк тұқымдық астық ресурстарының пайдалану көлемiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 10 сәуiрдегi N 484 қаулысы негiзiнде 2001 жылы 98,8 мың тонна көлемiнде тұқымдық несие берiлдi (4-қосымша), соның iшiнде Батыс Қазақстан облысына - 21,0 мың тонна, Ақмола - 28,5 мың тонна, Қызылорда - 3,4 мың тонна, Қостанай - 32 мың тонна, Қарағанды - 4,5 мың тонна, Шығыс Қазақстан - 5,7 мың тонна және Ақтөбе - 3,7 мың тонна. Берiлген тұқымдық несие толық көлемде қайтарылды.
2002 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша мемлекеттiк тұқымдық астық ресурстарында 130 мың тонна тұқымдық материал бар, соның iшiнде:
сорттық тұқым - 92 мың тонна;
тауарлық партиялардың тұқымдық материалы - 27 мың тонна;
тауарлық астық - 11 мың тонна.
"2002 жылға арналған мемлекеттiк астық ресурстарын қалыптастыру және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 30 наурыздағы N 379 қаулысымен ағымдағы жылға арналған мемлекеттiк тұқымдық астық ресурстарын пайдалану көлемi 120 мың тонна мөлшерiнде белгiлендi, ол қазiргi уақытта Ауыл шаруашылығы министрлiгi айқындаған тiзбеге сәйкес ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерi бойынша бөлiнуде.
2.1.3. Мемлекеттiк сатылатын астық ресурстары
Мемлекеттiк астық ресурстарын қалыптастыру, сақтау және пайдалану ережесiне сәйкес Ауыл шаруашылығы министрлiгi мемлекеттiк сатылатын астық ресурстарын қалыптастыруды Корпорация арқылы Қазақстан Республикасы Yкiметi айқындайтын тәртiппен жыл сайынғы астық сатып алу жолымен жүзеге асырады.
Мемлекеттiк сатылатын астықтың ресурстары астықтың iшкi рыногын реттеу, мемлекетаралық келiсiмдердiң орындалуын қамтамасыз ету, азық-түлiктiк астық резервiн, мемлекеттiк жемдiк және тұқымдық астық ресурстарын толықтыру мен жаңалауға арналған.
Азық-түлiктік астықты тұтынуды талдау мамыр-маусымда нан пiсiру өнеркәсiбi мұқтаждары үшiн азық-түлiктiк астыққа сұраныс туындайтынын көрсетуде. Нан-тоқаш бұйымдарына бағалардың өсуiне жол бермеу үшiн Корпорация осы кезеңде отандық астық өңдеушi ұйымдарға астықты тiркелген бағалар бойынша сатуды жүргiзедi.
Осылайша, "Астықтың iшкi рыногын тұрақтандыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 3 сәуiрдегi N 440 қаулысына сәйкес өткен жылы iшкi рынокта шамамен 150 мың тоннаға жуық астық сатылды.
Мемлекеттiк сатылатын астық ресурстарынан оларға астық сатылған астық өңдейтiн ұйымдарды iрiктеудi Ауыл шаруашылығы министрлiгi айқындаған комиссия жүзеге асырды.

Из вышеуказанного общего объема задолженности на объем 5,9 тыс. тонн погашение задолженности пролонгировано, на объем 3,6 тыс. тонн вынесены решения суда о взыскании задолженности в пользу Корпорации, а по объему 9,1 тыс. тонн Корпорацией ведется претензионно-исковая работа.
На основании постановления Правительства Республики Казахстан от 10 апреля 2001 года N 484 P010484_ "Об утверждении объема использования государственных ресурсов семенного зерна" в 2001 году было выдано семенной ссуды в объеме 98,8 тыс. тонн (приложение 4), в том числе Западно- Казахстанской области - 21,0 тыс. тонн, Акмолинской - 28,5 тыс. тонн, Кызылординской - 3,4 тыс. тонн, Костанайской - 32 тыс. тонн, Карагандинской - 4,5 тыс. тонн, Восточно-Казахстанской - 5,7 тыс. тонн и Актюбинской - 3,7 тыс. тонн. Выданная семенная ссуда возвращена в полном объеме.
По состоянию на 1 января 2002 года в государственных ресурсах семенного зерна находятся 130 тыс. тонн семенного материала, в том числе:
сортовых семян - 92 тыс. тонн;
семенного материала из товарных партий - 27 тыс. тонн;
товарного зерна - 11 тыс. тонн.
Постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2002 года N 379 P020379_ "О формировании и использовании государственных ресурсов зерна на 2002 год" объем использования государственных ресурсов семенного зерна на текущий год установлен в размере 120 тыс. тонн, которые в настоящее время распределяются по сельскохозяйственным товаропроизводителям в соответствии с перечнем, определенным Министерством сельского хозяйства.
2.1.3. Государственные реализационные ресурсы зерна
В соответствии с Правилами формирования, хранения и использования государственных ресурсов зерна формирование государственных реализационных ресурсов зерна осуществляется Министерством сельского хозяйства через Корпорацию путем ежегодных закупок зерна в порядке, устанавливаемом Правительством Республики Казахстан.
Государственные реализационные ресурсы зерна предназначены для регулирования внутреннего рынка зерна, обеспечения выполнения межгосударственных соглашений, пополнения и освежения государственного резерва продовольственного зерна, государственных ресурсов фуражного и семенного зерна.
Анализ потребления продовольственного зерна показывает, что к маю-июню возникает спрос на продовольственное зерно для нужд хлебопекарной промышленности. Чтобы не допустить рост цен на хлебобулочные изделия, Корпорацией в этот период по фиксированным ценам производится реализация зерна отечественным зерноперерабатывающим организациям.
Так, согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 3 апреля 2001 года N 440 P010440_ "О мерах по стабилизации внутреннего рынка зерна" в прошлом году было на внутреннем рынке реализовано порядка 150 тысяч тонн зерна.
Отбор зерноперерабатывающих организаций, которым реализовывалось зерно из государственных реализационных ресурсов, осуществлялся конкурсной комиссией, определенной Министерством сельского хозяйства.

Бастапқыда астықты сату бағасы бiр тоннаға 108 АҚШ доллары болып белгiленген едi, ал кейiн рынок конъюнктурасының өзгеруiне байланысты сату бағасы бір тоннасына 95 АҚШ долларына дейін төмендетiлдi. Барлығы 108 АҚШ доллары бағасымен сатылатын астық көлемiнiң 79,7 %, ал 95 АҚШ доллары бағасымен - 20,3% сатылды.
Бұдан басқа, экспорттық келiсiм-шарттар бойынша 50 мың тонна астық сатылды.
"2001 жылғы егіннiң астығын мемлекеттiк сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 31 қаңтардағы N 155 қаулысына сәйкес Корпорация отандық ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнен астықты мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асырды, ол екi кезеңде жүргiзiлдi: жеткiзу шарты негізiнде астық өндірісін қаржыландыру және күзде нақты сатып алуды жүзеге асыру арқылы.
Барлығы 2001 жылғы егiннiң астығы 425,0 мың тонна көлемiнде, соның iшiнде: көктемгi-жазғы кезеңде қаржыландыру жолымен 199,2 мың тонна және күзгi кезеңде тiкелей сатып алу жолымен 225,8 мың тонна (5, 6-қосымшалар).
2002 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша мемлекеттiк сатылатын астық ресурстарының көлемi 310,6 мың тонна астықты (7-қосымша) құрады.
2002 жылы мемлекеттiк астық ресурстарын сатып алу "Мемлекеттiк азық-түлiк резервiне 2002 жылғы егiннiң астығын мемлекеттiк сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы 27 наурыздағы N 356 қаулысына сәйкес жүргiзiледi. Сатып алу мемлекеттiк азық-түлiктiк астық резервiн жаңалау және ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiн қолдау мақсатында жүргізiледi. 2002 жылғы егіннiң бидайын және басқа да ауыл шаруашылығы дақылдарын жалпы сомасы 5413,4 млн. теңгеге бағасын кемiнде 11600 теңгеге көлемi 450 мың тоннаға жуық сатып алуды жүргiзу жоспарланып отыр. 2001 жылы сияқты сатып алу екi кезеңде жүзеге асырылатын болады:
250 мың тоннаға дейiнгi көлемде - жеткiзу шарты негiзiнде 2002 жылғы 25 шiлдеге дейiнгi мерзiмде қаржыландыру арқылы;
200 мың тоннаға жуық көлемде - күзде тiкелей сатып алу арқылы.
Жеткiзу шарты негiзiнде астық сатып алуды қаржыландыру екiншi деңгейдегi тұрақты банктердiң кепiлдiгiмен қамтамасыз етiледi. Осы астық сатып алу бағдарламасы ауыл шаруашылығы тауар өндірушiлерiне ақшалай қаражатты ең қажет кезiнде - жанар-жағар май материалдарын, тыңайтқыштарды, тұқымдық материалдарды, ауыл шаруашылығы техникасын, қосалқы бөлшектердi, басқа да тауарлы-материалдық ресурстарды сатып алу үшiн егiс және егiн жинау жұмыстары алдында алуға және өндiрiлетiн астықтың өзiндiк құнын кемiтуге мүмкiндiк туғызады, сабақтас салалардың - ауыл шаруашылығы химиясын, ауыл шаруашылығы машиналарын жасауды дамытуды ынталандырады.

Первоначально цена реализации зерна была определена по 108 долларов США за тонну, а в последующем в связи с изменением конъюнктуры рынка цена реализации была снижена до 95 долларов США за одну тонну. Всего по цене 108 долларов США было продано 79,7% объема реализуемого зерна, по цене 95 долларов США - 20,3%.
Кроме того, было реализовано 50 тыс. тонн зерна по экспортным контрактам.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 января 2001 года N 155 P010155_ "О государственном закупе зерна урожая 2001 года" Корпорацией был осуществлен государственный закуп зерна у отечественных сельхозтоваропроизводителей, который проводился в два этапа: посредством финансирования зернового производства на основе договора поставки и осуществления осеннего фактического закупа.
Всего было закуплено зерна урожая 2001 года в объеме 425,0 тыс. тонн, из них: путем финансирования в весенне-летний период 199,2 тыс. тонн и в осенний период путем прямого закупа 225,8 тыс. тонн (приложения 5, 6).
По состоянию на 1 января 2002 года объем государственных реализационных ресурсов составил 310,6 тыс. тонн зерна (приложение 7).
В 2002 году закуп в государственные ресурсы зерна производится в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 марта 2002 года N 356 P020356_ "О государственном закупе зерна урожая 2002 года в государственный продовольственный резерв". Закуп проводится в целях освежения государственного резерва продовольственного зерна и поддержки сельхозтоваропроизводителей. Планируется провести закуп зерна пшеницы и других сельскохозяйственных культур урожая 2002 года в объеме порядка 450 тыс. тонн по цене не менее 11600 тенге на общую сумму 5413,4 млн. тенге. Как и в 2001 году закуп зерна будет осуществляться в два этапа:
в объеме до 250 тыс. тонн - посредством финансирования в срок до 25 июля 2002 года на основе договора поставки;
в объеме порядка 200 тыс. тонн - осенью посредством прямого закупа.
Финансирование закупа зерна на основе договора поставки обеспечивается гарантиями устойчивых банков второго уровня. Данная программа закупа зерна позволяет сельхозтоваропроизводителям получить денежные средства в самое необходимое время - перед посевными и уборочными работами для приобретения горюче-смазочных материалов, удобрений, семенного материала, сельскохозяйственной техники, запасных частей, других товарно-материальных ресурсов и снизить себестоимость производимого зерна, стимулирует развитие смежных отраслей - сельхозхимии, сельхозмашиностроения.

2.1.4. Мемлекеттiк жемдiк астық ресурстары
Мемлекеттiк жемдiк астық ресурстары мал шаруашылығы мен құс шаруашылығының жем-шөпке қажеттiлiктерiн қамтамасыз етуге арналады. Мемлекеттiк жемдiк астық ресурстарын пайдалану көлемi Республика Үкiметiнiң шешiмiмен айқындалады.
"2002 жылға арналған мемлекеттiк астық ресурстарын қалыптастыру және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы 30 наурыздағы N 379 қаулысымен 2002 жылға арналған мемлекеттiк жемдiк астық ресурстарын пайдалану көлемi 15 мың тонна мөлшерiнде белгiлендi.
Жемдiк несиенi беру қайтарымды және коммерциялық негiзде банк кепiлдiгiн беру кезiнде жүргiзiледi, сату алдын ала төленген немесе банк кепiлдiгi болған кезде жүзеге асырылатын болады.
2.2. Мемлекеттiк элеваторлар жүйесiн дамыту
Астық рыногын мемлекеттiк реттеу және мемлекеттiк астық ресурстарын басқару практикасы мемлекеттiк элеваторлардың белгiлi бiр санының болуы қажет екенiн көрсеттi. Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1999 жылғы 12-14 тамыздағы Ақтөбе және Қостанай облыстарында жұмыс сапары барысында кейбiр стратегиялық маңызы бар элеваторларды мемлекеттiк меншiкке беру мүмкiндiгiн қарау туралы берген тапсырмасына сәйкес Ақмола, Солтүстiк Қазақстан және Қызылорда облыстарында 6 мемлекеттiк элеватор - NN 1-6 нан базалары жұмыс iстейдi. Мемлекеттiк элеваторлар мемлекеттiк астық ресурстары үшiн борышты өтеу есебiне мемлекетке қайтарылған жеке элеваторлар базасында құрылды.
Технологиялық жабдықтарды қалпына келтiру, қайта жаңарту және қалыпты жұмыс режимiне келтiру мақсатында Корпорация оларды қаржыландыруды жүргiздi. Барлық алты элеваторда астықты қабылдау, өлшеу, кептiру, тазалау, сақтау, және тиеу жөнiндегі қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия бар.
Мемлекеттiк элеваторлар жүйесiн дамытудың қазiргi кезеңiнде мемлекеттiк астық ресурстарын сақтаудың сенiмдiлiгi артқаны көрер көзге айқындалды. Кейiн мемлекеттiң 100 пайыз қатысуымен мемлекеттiк элеваторларды акционерлендiрудi жүзеге асыру жоспарлануда.
2.3. "Азық-түлiк келiсiм-март корпорациясы" жабық акционерлiк қоғамының халықаралық ұйымдардың жұмысына қатысуы
Корпорация Астық жөнiндегi халықаралық кеңес комитетiнiң (бұдан бәрi - Кеңес) жыл сайынғы сессияларына, сондай-ақ Кеңес Лондон қаласында өткiзетiн халықаралық конференцияға қатысады. Кеңес Атқарушы комитеттiң шешiмiмен Қазақстан Республикасы Атқару комитетiнiң мүшелiгiне қабылданды. Австралия, Аргентина, Еуропалық Одақ, Канада, АҚШ сияқты негізгі астық экспорттаушыларынан кейiн Қазақстан Атқарушы комитеттiң алтыншы мүшесi болды. Атқарушы комитеттің мүшесi ретiнде Қазақстанның астықтың халықаралық рыногындағы саясатты қалыптастыруға қатысуға нақты мүмкiндiгi бар.
Бұдан басқа, Корпорация оған бүкiл жетекшi астық сатушылары енген iрi халықаралық ұйым - Астық пен жем сату жөнiндегi қауымдастықтың (GAFTA) мүшесi болып табылады. Осы Қауымдастықтың мүшелігі халықаралық стандарттар бойынша астық жеткiзуге келiсiм-шарттар жасасу және Лондон қаласындағы төрелiк сотта туындаған шағымдарды қарау құқығын бередi.

2.1.4. Государственные ресурсы фуражного зерна
Государственные ресурсы фуражного зерна предназначаются для обеспечения потребности животноводства и птицеводства в кормах. Объем использования государственных ресурсов фуражного зерна определяется решением Правительства Республики.
На 2002 год постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2002 года N 379 P020379_ "О формировании и использовании государственных ресурсов зерна на 2002 год" объем использования государственных ресурсов фуражного зерна установлен в размере 15 тыс. тонн.
Выдача фуражной ссуды производится на возвратной и коммерческой основе при предоставлении банковской гарантии, продажа будет осуществляться при наличии предоплаты или банковской гарантии.
2.2. Развитие системы государственных элеваторов
Практика государственного регулирования зернового рынка и управления государственными ресурсами зерна подтвердила необходимость существования некоторого количества государственных элеваторов. В соответствии с поручением Президента Республики Казахстан о рассмотрении возможности передачи в государственную собственность некоторых стратегически важных элеваторов, данным им в ходе рабочего визита в Актюбинскую и Костанайскую области 12-14 августа 1999 года, функционируют 6 государственных элеваторов в Акмолинской, Северо-Казахстанской и Кызылординской областях - хлебные базы NN 1-6. Государственные элеваторы были созданы на базе частных элеваторов, возвращенных государству в счет погашения долгов за зерно государственных ресурсов.
В целях восстановления технологического оборудования, реконструкции и приведения элеваторов в нормальный рабочий режим Корпорацией произведено их финансирование. Все шесть элеваторов имеют лицензии на право осуществления деятельности по приемке, взвешиванию, сушке, очистке, хранению и отгрузке зерна.
На нынешнем этапе развития системы государственных элеваторов уже становится очевидным, что надежность хранения зерна государственных ресурсов повысилась. В последующем планируется осуществить акционирование государственных элеваторов со 100 процентным участием государства.
2.3. Участие закрытого акционерного общества
"Продовольственная контрактная корпорация" в работе
международных организаций
Корпорация принимает участие в ежегодных сессиях Комитета Международного совета по зерну (далее - Совет), а также в международной конференции, проводимой Советом в городе Лондоне. Решением Исполнительного комитета Совета Республика Казахстан принята в члены Исполнительного комитета. Казахстан стал шестым членом Исполнительного комитета после таких основных экспортеров зерна как Австралия, Аргентина, Европейский Союз, Канада, США. Как член Исполнительного комитета Совета Казахстан имеет реальную возможность участвовать в формировании политики на международном рынке зерна.
Кроме того, Корпорация является членом Ассоциации по торговле зерном и фуражом (GAFTA) - крупнейшей международной организации, в которой состоят все ведущие продавцы зерна. Членство в данной Ассоциации дает право заключать контракты на поставку зерна по международным стандартам и рассматривать возникающие претензии в арбитражном суде города Лондона.

3. 2001 жылдың қаржылық нәтижелерi және 2002 жылға арналған қаржы-экономикалық көрсеткiштердiң болжамы
2001 жылы астық сату нәтижесiнде Корпорация 2000 жылы астық сатып алуға бөлiнген қаражаттың қайтарылуын жүзеге асырды.
Корпорацияның 2001 жылы мемлекеттiк астық ресурстары жөнiндегi қызметiнен жалпы табыс 8408,2 млн. теңгенi құрады, соның iшiнде:
өнiмдi (қызметтердi, жұмыстарды) сатудан түскен табыс - 7909,4 млн. теңге;
негiзгi емес қызметтен түскен табыс - 498,8 млн. теңге.
Бүкiл шығыс 8281,2 млн. теңгенi, соның iшiнде: мемлекеттiк сатылған астық ресурстарының өзiндiк құны 5143,0 млн. теңге, кезеңнiң шығыстары - 2709,5 млн. теңге, негізгi емес қызметтiң шығыстары - 428,7 млн. теңге.
Мемлекеттiк астық ресурстарын сатудан салық салынатын 127,0 млн. теңге табыс алынды. <*>
Корпоративтiк табыс салығы бойынша шығыстар 39,5 млн. теңге, таза табыс - 87,4 млн. теңгенi құрады.
Өзіндік қаржы-шаруашылық қызметтiң қорытындысы бойынша табыс 300,0 млн. теңгенi (мемлекеттiк астық ресурстарын сатудан түскен комиссиялық сыйақының 3% бойынша) құрады, салық салынатын табыс 2001 жыл үшiн 61,9 млн. теңге.
Соның iшiнде, кiрiс бөлiгi мынадай түрде қалыптастырылды:
мемлекеттiк астық ресурстарын сатудан түскен комиссиялық сыйақы - 265,7 млн. теңге;
жалға беру жөнiндегi қызметтер көрсетуден түскен табыс - 18,0 млн, теңге;
өзге де кiрiстер - 16,3 млн. теңге.
Өз қызметi бойынша шығыстар 238,4 млн. теңгенi құрады.
Корпоративтiк табыс салығы - 22,3 млн. теңге. Корпорацияның таза табысы - 39,3 млн. теңге.
2002 жылы 19,6 млн. теңге мөлшерiнде акциялардың мемлекеттiк пакетiне дивидендтердi бюджетке аудару жоспарлануда.
2002 жылға жалпы кiрiс 10535,9 млн. теңге мөлшерiнде жоспарланды, соның iшiнде:
мемлекеттiк астық ресурстары бойынша кiрiстер - 10269,9 млн. теңге;
өз қызметi бойынша кiрiс - 266,0 млн. теңге.
2002 жылға 10276,1 млн. теңге мөлшерiнде жалпы шығыстар жоспарланды, соның iшiнде:
мемлекеттiк астық ресурстары бойынша шығыстар - 10011,7 млн. теңге;
өз қызметi бойынша шығыстар - 264,4 млн. теңге.
2002 жылғы салық салынатын кiрiс 259,8 млн. теңге мөлшерiнде жоспарлануда.
Өз қызметi бойынша кiрiстi бөлу кезiнде оны мыналарға жұмсау жоспарлануда:
0,6 млн. теңге мөлшерiнде акциялардың мемлекеттiк пакетiне дивидендтер төлеуге;
Корпорация өз қаражатын инвестициялық мақсаттарға жұмсауды жоспарламайды.
2005 жылға дейiнгi кезеңге арналған қаржы-экономикалық көрсеткiштердiң толық болжамы Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi ұсынған нысан бойынша 8-қосымшада келтiрiлген.
Ескерту. 3-бөлім өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.04.30. N 411 қаулысымен .

3. Финансовые результаты за 2001 год и прогноз финансово-
экономических показателей на 2002 год
В 2001 году в результате реализации зерна Корпорацией был осуществлен возврат средств, выделенных на закуп зерна в 2000 году.
Общий доход от деятельности Корпорации по зерну государственных ресурсов в 2001 году составил 8408,2 млн. тенге, в том числе:
доход от реализации продукции (услуг, работ) - 7909,4 млн. тенге;
доход от неосновной деятельности - 498,8 млн. тенге.
Расходы всего составили 8281,2 млн. тенге, в том числе: себестоимость реализованных государственных ресурсов составила 5143,0 млн. тенге, расходы периода - 2709,5 млн. тенге, расходы по неосновной деятельности - 428,7 млн. тенге.
От реализации зерна государственных ресурсов получен налогооблагаемый доход 127,0 млн. тенге.
Расходы по корпоративному подоходному налогу составили 39,5 млн. тенге, чистый доход - 87,4 млн. тенге.
По итогам собственной финансово-хозяйственной деятельности (по 3% комиссионного вознаграждения от реализации зерна государственных ресурсов) доход составил 300,0 млн. тенге, налогооблагаемый доход за 2001 год - 61,9 млн. тенге.
В том числе, доходная часть сформирована следующим образом:
комиссионное вознаграждение от реализации зерна государственных ресурсов - 265,7 млн. тенге;
доход от оказания услуг по аренде - 18,0 млн. тенге;
прочие доходы - 16,3 млн. тенге.
Расходы по собственной деятельности составили 238,4 млн. тенге. Корпоративный подоходный налог - 22,3 млн. тенге. Чистый доход Корпорации - 39,3 млн. тенге.
В 2002 году планируется перечислить в бюджет дивиденды на государственный пакет акций в размере 19,6 млн. тенге.
На 2002 год общий доход запланирован в размере 10535,9 млн. тенге, в том числе:
доходы по зерну государственных ресурсов - 10269,9 млн. тенге;
доход по собственной деятельности - 266,0 млн. тенге.
Общие расходы на 2002 год запланированы в размере 10276,1 млн. тенге, в том числе:
расходы по зерну государственных ресурсов - 10011,7 млн. тенге;
расходы по собственной деятельности - 264,4 млн. тенге.
Налогооблагаемый доход за 2002 год планируется в размере 259,8 млн. тенге.
При распределении дохода по собственной деятельности планируется направить его:
на выплату дивидендов на государственный пакет акций в размере 0,6 млн. тенге;
на формирование резервного фонда (в размере 15% от уставного капитала).
Полный прогноз финансово-экономических показателей на период до 2005 года приводится в приложении 8 по форме, рекомендуемой Министерством экономики и торговли Республики Казахстан.

4. "Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" жабық акционерлiк қоғамын дамытудың негізгi бағыттары мен перспективалары
2003-2005 жылдардағы қызметтiң негiзгi бағыттары "Астық туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 19 қаңтардағы Заңына, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2001 жылғы 28 наурыздағы қаулысына сәйкес Корпорацияға жүктелген негiзгі мiндеттер мен функциялардан туындайды.
4.1. Корпорация қызметiнiң негiзгi бағыттары
1. Мемлекеттiк астық ресурстарын басқарудың тиiмдiлiгiн мынадай жолдармен арттыру:
мемлекеттiк астық резервiн жаңалау және отандық ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiне қолдау көрсету мақсатында мемлекеттiк ресурстарға астықты екi деңгейлi сатып алу схемасын дамыту әрi жетiлдiру;
ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiне қайтарымды шартпен тұқымдық несие беру тәртiбiн жетiлдiру;
тұқымдық материалдың сапасын жақсарту жөнiнде жұмыс жүргiзу;
мемлекеттiк жемдiк астық ресурстарын қалыптастыру;
мемлекеттiк азық-түлiктiк астық резервiн сақтаудың сенiмдiлiгiн арттыру, мемлекеттiк элеваторлар желiсiн дамыту, олардың материалдық-техникалық базасын дамыту, оларда мемлекеттiк азық-түлiктiк астық резервiн және ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнiң астығын орналастыру;
қазақстан астығын сатудың тиiмдiлігін арттыру, соның iшiнде оны тасымалдау жөнiндегі проблемаларды шешу арқылы.
2. Мынадай жолдармен iшкi рыноктағы астықтың бағасын реттеу:
астық пен оны өңдеу өнiмдерiне бағалардың негiзсiз көтерiлуiн болдырмау мақсатында iшкi рыноктағы бағаға әсер ететiн астық сатып алу мен сату көлемiн реттеу;
оны уақытылы әрi тиiмдi сатуды қамтамасыз ету мақсатында астық өңдеушi кәсiпорындарға астық сату тәртiбiн жетiлдiру;
отандық ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiне қолдау көрсету және астық өндіруді қаржыландыру жүйесiн неғұрлым кеңiнен енгізу.
3. Мынадай жолдармен:
астық өткiзудiң дәстүрлi рыноктарындағы өз тұғырын нығайту, сондай-ақ жаңа рыноктарға шығуды қамтамасыз ету;
халықаралық астық рыногында астық державасы ретiнде Қазақстанның беделiн нығайтуға бағытталған iс-шаралар өткiзудi қамтамасыз ету және халықаралық ұйымдардың жұмысына қатысу, сондай-ақ астық импорттаушы кейбiр елдерде өкiлдiктер ашу;
халықаралық ұйымдармен және Қазақстан аумағындағы астық импорттаушылармен өзара iс-қимыл жасау мақсатында Қазақстанның астық рыногы туралы ақпаратқа қол жеткiзудi қамтамасыз ету, әлемдiк стандарттарға сай инфрақұрылымы бар орталықтың болуы, қазақстан астығын жылжытуға бағытталған шетелдiк делегацияларды қабылдау, конференциялар, симпозиумдар, тұсаукесерлер, көрмелер өткiзу арқылы қазақстан астығын халықаралық рыноктарға жылжыту;
астық рыногын дамытуды, қазақстан астығын экспортқа шығаруды көбейтудi қамтамасыз ету үшiн Ақтау портында қосымша астық терминалын салу. <*>
Ескерту. 3-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.04.30. N 411 қаулысымен .

4. Основные направления и перспективы развития закрытого
акционерного общества "Продовольственная контрактная
корпорация" на 2003-2005 год ы
Основные направления деятельности в 2003-2005 годах вытекают из возложенных на Корпорацию в соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 января 2001 года  Z010143_   "О зерне", постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2001 года N 394  P010394_   основных задач и функций.
4.1. Основные направления деятельности Корпорации
1. Повышение эффективности управления государственными ресурсами зерна путем:
развития и совершенствования схемы двухуровневого закупа зерна в государственные ресурсы с целью обновления зерна государственного резерва и оказания поддержки отечественным сельхозтоваропроизводителям;
совершенствования порядка выдачи семенных ссуд сельхозтоваропроизводителям на условиях возвратности;
проведения работы по улучшению качества семенного материала;
формирования государственных ресурсов фуражного зерна;
повышения надежности сохранности государственного резерва продовольственного зерна, развития сети государственных элеваторов, укрепления их материально-технической базы, размещения на них государственного резерва продовольственного зерна и зерна сельхозтоваропроизводителей;
повышения эффективности реализации казахстанского зерна, в том числе путем решения проблем по его транспортировке.
2. Регулирование цен на зерно на внутреннем рынке путем:
регулирования объемов закупа и реализации зерна на внутреннем рынке, оказывающего влияние на цены, в целях предотвращения необоснованного их повышения на зерно и продукты его переработки;
совершенствования порядка реализации зерна зерноперерабатывающим организациям с целью обеспечения своевременной и эффективной его реализации;
осуществления поддержки отечественных сельхозтоваропроизводителей и более широкого внедрения системы финансирования производства зерна.
3. Продвижение казахстанского зерна на международные рынки путем:
укрепления своих позиций на традиционных рынках сбыта зерна, а также обеспечения выхода на новые рынки;
обеспечения проведения мероприятий, направленных на укрепление имиджа Казахстана как зерновой державы на международном рынке зерна и участия в работе международных организаций, а также открытия представительств в некоторых странах - импортерах зерна;
обеспечения доступа к информации о рынке зерна Казахстана, наличия центра с инфраструктурой, соответствующей мировым стандартам, в целях взаимодействия с международными организациями и импортерами зерна на территории Казахстана, принятия зарубежных делегаций, обеспечения возможности проведения конференций, симпозиумов, презентаций, выставок, направленных на продвижение казахстанского зерна;
строительства дополнительного зернового терминала в порту Актау для обеспечения развития рынка зерна, увеличения экспортных поставок казахстанского зерна.

4.2. Мемлекеттiк ресурстарға сатып алынатын дақылдар номенклатурасын кеңейту
Iшкi және сыртқы астық рыноктары конъюнктурасын ескере отырып, мемлекеттiк астық сатып алудың бұлжымас әрi басым бағыты жұмсақ сортты бидай болып табылады. Бұл ретте, қатты сортты бидай және жем-шөптiк арпа сияқты мемлекеттiк ресурстарға сатып алынатын дақылдар номенклатурасын кеңейтуге болады деп санаймыз.
Сапалы қатты бидайға iшкi сұраныс республикадағы жалпы рынок сыйымдылығы 143 мың тоннаға жуық макарон бұйымдарын iрi өндiрушiлер тарапынан сұраныстан туындады.
Республика iшiнде макарон бұйымдарын iрi және ұсақ өндiрушiлердiң жедел дамып келе жатқанын және кейбiр импортталған макарон көлемiн назарға ала отырып, Корпорацияның бағалауы бойынша жоғары сортты макарон жармасынан ғана макарон өндiрiлуi шартымен (қазiргi таңда - көрсетiлген деректердiң 30%-ға жуығы) дәнiнiң маңызы 27%-ға дейiн және мөлдiрлiгi 70%-ға дейiн қатты бидайды iшкi рынокта ең жоғары тұтыну 350380 мың тоннаға жуықты құрайды.
Корпорацияның бағалауы бойынша республика диiрмен кешендерiнiң қатты бидайды өңдеуiнiң техникалық қуаты жылына 130-150 мың тонна, ал есептiк нақты өңдеу 60-70 мың тонна ғана астықты құрайды.
Қатты бидайды өңдеу мен тұтыну көлемдерiнiң шектелуiнiң негiзгi себебi соңғы жылдары қолайсыз ауа-райынан, өндiрiстiң агротехнологиялық нормаларының бұзылуынан, сапалы тұқымдық материалдың болмауы салдарынан өндiрiстiң құлдырауына байланысты республиканың бидай рыногында сапалы бидайдың болмауы болып табылады.
Қазiргi уақытта, қатты бидай сораптары Ақмола, Ақтөбе, Қостанай және Солтүстiк Қазақстан облыстарында өңделедi.
Астықтың iшкi рыногында қалыптасқан конъюнктурада 3 сыныпты қатты бидай құны франко-элеватор шартымен (элеватордан тiкелей жеткiзу) 80-85 АҚШ долларына баламалы соманы құрайды, мұның өзi астық өндiрушiлерге 20-25% өндiрiс рентабельдiлiгi деңгейiн ұстауға мүмкiндiк туғызады.
Корпорация iшкi рынокқа да шығаруға, Ресей мен Өзбекстанға, басқа да елдерге импорттауға болатын бидайдың қатты сорттарын сатып алуды жүзеге асырады, бұл ретте сапаны қатаң ұстану қажет: мөлдiрлiгi кемiнде 70%, табиғи салмағы кемiнде 770 г/к, дәнiнiң маңызы кемiнде 25%. Франко-элеватор шартымен сатып алу бағасы бiр тоннаға 85 АҚШ долларын құрауы мүмкiн.
Корпорация жыл сайын республикалық бюджет қаражаты есебiнен 15 мың тоннаға дейiн қатты бидай сатып алуды, соның iшiнде 10 мың тонна азық-түлiктiк астық және 5,0 мың тонна сорттық тұқым сатып алуға дайын.
Жемдiк арпаны өндiру көлемiнiң азаюына, ең алдымен, республикада мал санының күрт азаюуы әсер еттi. Мал шаруашылығы саласының тарапынан сұраныстың төмендеуi салдарынан осы дақылдың егістiк алаңдары едәуiр азайтылды.

4.2. Расширение номенклатуры культур, закупаемых в
государственные ресурсы
Учитывая конъюнктуру внутреннего и внешнего рынков зерна, безусловным и приоритетным направлением государственных закупок остается продовольственная пшеница мягких сортов. При этом считаем возможным расширить номенклатуру закупаемых культур в государственные ресурсы такими, как пшеница твердых сортов и кормовой ячмень.
Внутренний спрос на качественную твердую пшеницу обусловлен спросом со стороны крупнейших производителей макаронных изделий, общая республиканская емкость рынка которых составляет около 143 тысяч тонн.
Принимая во внимание быстрое развитие крупных и мелких производителей макаронных изделий внутри республики и некоторых объемов импортных макарон, по оценкам Корпорации максимальное внутреннее потребление твердой пшеницы с клейковиной до 27% и стекловидностью 70% может составлять около 350-380 тысяч тонн, при условии производства макарон только из макаронной крупки высшего сорта (на сегодняшний день - около 30% от указанных данных).
По оценке Корпорации технические мощности переработки мельничными комплексами республики твердой пшеницы составляют 130-150 тысяч тонн в год, в то время как расчетная фактическая переработка составляет только порядка 60-70 тысяч тонн зерна.
Основным ограничением объемов переработки и потребления твердой пшеницы является отсутствие качественной пшеницы на рынке республики в связи с падением производства за последние годы вследствие неблагоприятных погодных условий, нарушений агротехнологических норм производства, отсутствия качественного семенного материала.
В настоящее время пшеница твердых сортов в незначительных количествах возделывается в Акмолинской, Актюбинской, Костанайской и Северо- Казахстанской областях.
В сложившейся конъюнктуре внутреннего рынка зерна стоимость твердой пшеницы 3 класса составляет сумму, эквивалентную 80-85 долларам США за тонну на условиях поставки франко-элеватор (поставка с элеватора), что позволяет производителям зерна выдерживать уровень рентабельности производства 20-25%.
Корпорация готова осуществлять закупки пшеницы твердых сортов, которую можно будет поставлять на внутренний рынок, экспортировать в Россию, Узбекистан и другие страны, при этом необходимо строго выдерживать качество: стекловидность - не менее 70%, натурный вес - не менее 770 г/л, клейковина - не менее 25%. Закупочная цена на условиях франко-элеватор может составить 85 долларов США за одну тонну.
Корпорация готова ежегодно производить закуп твердой пшеницы в объеме до 15 тыс. тонн за счет средств республиканского бюджета, в том числе 10 тыс. тонн продовольственного зерна и 5,0 тыс. тонн сортовых семян.
На сокращение объемов производства кормового ячменя в первую очередь повлияло резкое уменьшение численности скота в республике. В связи с низким спросом со стороны животноводческой отрасли значительно были уменьшены посевные площади под этой культурой.

Осылайша, 1990 жылмен салыстырғанда, тұтас алғанда, республикада арпа себу алаңы 4 еседей дерлiк азайды, ал өндiрiс көлемi 5 есе азайды.
Арпаға iшкi сұраныстың республика iшкi рыногында толық  қанағаттандырылуы жағдайында Қазақстан Республикасы Статистика жөнiндегi агенттiгiнiң деректерi бойынша жемдiк арпаның экспорты 1997-2001 жылдары кезеңiнде 312,3-760,2 мың тонна шегінде ауытқуда. Экспорт көлемiнiң өзгеруi халықаралық рыноктың ғана емес, республика iшкi рыногының да жай-күйiне тәуелдi.
Жемдiк арпаны экспорты көлемiнiң серпiнi
мың тонна
--------------------------------------------------------------------
Экспорттау жылы   ! 1997/1998 ! 1998/1999 ! 1999/2000 ! 2000/2001
--------------------------------------------------------------------
Экспорт көлемi          623,4       320,2       760,2        312,3
--------------------------------------------------------------------
Қазақстан жемдiк арпасын импорттаушылар Ресей, Иран, Сауд Арабиясы болып табылады.

Так, по сравнению с 1990 годом в целом по республике площадь посева ячменя сократилась почти в 4 раза, а объем производства сократился в 5 раз.
В условиях полного покрытия внутреннего спроса на ячмень на внутреннем рынке республики, экспорт кормового ячменя по данным Агентства Республики Казахстан по статистике в период с 1997 года по 2001 год колебался в пределах 312,3 - 760,2 тысяч тонн. Изменение объемов экспорта зависит как от состояния международного рынка, так и внутреннего рынка республики.
Динамика объема экспорта кормового ячменя
тыс. тонн
__________________________________________________________________________
Экспортный год  ! 1997/1998 ! 1998/1999 ! 1999/2000 ! 2000/2001
--------------------------------------------------------------------------
Объем экспорта       623,4      320,2       760,2       312,3
-------------------------------------------------------------------------
Основными странами-импортерами казахстанского кормового ячменя являются Россия, Иран, Саудовская Аравия.

Корпорация халықаралық рынокта жем арпасы саудасында едәуiр тәжiрибеге ие. Астық халықаралық рыногының ағымдағы жай-күйiнде Корпорация бiр тоннасы үшiн 40 АҚШ долларына баламалы баға бойынша франко-элеватор шартымен 2 сыныптағы жемдiк арпа сатып алуға дайын.
Корпорация жыл сайын 100 мың тоннаға дейiнгi көлемде жемдiк арпа сатып алу мүмкiн деп санайды, бiрақ мемлекеттiк сатып алу бағдарламасының шектеулi қаржыландырылуына байланысты сатып алу көлемiн 15 мың тоннаға дейiн белгілеудi ұсынады.
4.3. Маркетингтiк зерттеулер. Мемлекеттiк астық ресурстарының экспорты
2001 жылы Корпорация экспорттық жеткiзулер бойынша 154,8 мың тонна, соның iшiнде ТМД елдерiне 82,3 мың тонна тиелдi (Өзбекстан мен Ресей) және алыс шет елдерге 72,5 мың тонна (Иран және Ауғаныстан). Экспорт астығын сату бағасы беру шарттарына қарай DAF шартымен (шекараға дейiн жеткiзу) 110 АҚШ доллары шегiнде қалыптасты.
Ағымдағы жылы қазақстандық астықты әлемдiк рынок пен дәстүрлi өткiзу рыноктарына экспорттау едәуiр қиындау болады. Әлемдiк рынокқа астық жеткiзу баға кедергiсi мен жоғары көлiк шығыстарынан, сондай-ақ АҚШ, Канада, Австралия, Еуропалық Одақ (ЕО), Аргентина сияқты негiзгі астық экспорттаушылармен қазiргi ұзақ мерзiмдi сауда қатынастарымен шектелуде.
Сонымен қатар, 2002 жылғы ақпанда EO елдерiнiң импорттық бажды құрамында 11,5%-дан аз протеинi бар импортталатын бидайға 21,49 евро/т дейiн көтеруi конъюнктуралық факторға айналды. Осы шара ресей мен украин бидайы экспорттық жеткізiлiмдерiн шектейдi, мұның өзi осы елдер iшкi астық рыногының қанығуына әкеледi, сөйтiп қазақстан астығы импортына да әсер етедi.
Жалпыға мәлiм, дәстүрлi өткiзу рыноктары әрқашанда қазақстандық астығы экспортында едәуiр үлеске ие (ТМД елдерi - жалпы қазақстан астығы экспортының 80%-ға жуығы), бұл ретте жылдан жылға ресей астық рыногының рөлi кемiп келедi (1997/1998 маркетинг жылы қазақстанмен жалпы экспорттың 57,31%, 42,75% - 1998/1999 маркетинг жылы, 35,44% - 1999/2000 маркетинг жылы, 55,25% - 2000/2001 маркетинг жылы, 7,7 % - 2001/2002 маркетинг жылы).
ТМД елдерiне астық жеткiзу неғұрлым тиiмдi, өйткенi ортақ шекара болғандықтан, жеткiзу жөнiндегi шығындар неғұрлым аз.
2001 жылы Ресей 85 млн. тоннадан астам астық жинады. 2001 жылдың рекордты егiнi жағдайында әрi мол қоры болғандықтан Ресей өзiнiң астыққа қажеттiлiктерiн (70 млн. тоннаға жуық) қамтамасыз еттi және 3,8 млн. тоннаға жуық астығын негiзiнен Таяу Шығыс пен Еуропа елдерiне экспорттады. Астықтың едәуiр қоры болуы iшкi рыноктағы бағаға терiс әсер етедi, соның салдарынан ресей рыногында бағалар құлдырады, мысалы соңғы айда дән маңызы 25%-ға дейiнгi бидай бағасы бiр тоннаға 100 АҚШ долларынан 85-90 долларға дейiн түсті, бұл ретте дән маңызы 23%-ға дейiнгi бидай үлкен сұранысқа ие емес.
2002 жылы Ресейге азық-түлiктiк астық жеткiзу шағын көлемде ғана болады деп күтілуде. Сонымен бiрге, ресей азық-түлiктiк астығының сапасы төмен болуына байланысты қазақстан астығы Ресейде диiрмен көрсеткiштерi бойынша ресей бидайын "жақсартушы" ретiнде сұранысқа ие болуы мүмкiн. Сондықтан, Қазақстаннан экспортты кеңейтудiң бiрден-бiр маңызды бағыты протеинi көп күштi әрi қатты сортты астық өндiру болып табылады.
Қазiргi уақытта, Өзбекстан тарапынан қазақстан астығының импортына мүдделiлiк танытылмауда. Мұның өзi, баж салынбайтын ұнның Қазақстан аумағынан Өзбекстанға көптеп әкетiлуiнен. Бұдан басқа, ұзақ мерзiмдi кредит беру шеңберiнде АҚШ Ауыл шаруашылығы министрлiгi Өзбекстанға 20 млн. АҚШ доллары сомасына астық жеткiзудi жүзеге асыруда.
Экспорт саясатының маңызды бағыттарының бiрi - жаңа рыноктарды игеру болып табылады. Корпорация азық-түлiктiк астықтың ең үлкен рыноктарының бiрi - Иран Ислам Республикасында (6 млн. тонна) орнығуды жалғастыруда. Қазақстан 1 млн. тоннаға жуық бидай жеткiзудi жүзеге асыруға қабiлеттi, бұл ретте темiр жолмен де, Каспий теңiзi арқылы да тасымалдаудың техникалық мүмкiндiктерi бар.
Иранға және басқа да каспий маңындағы елдерге астық жеткiзудiң неғұрлым арзан тәсiлi астықты су көлiгiмен тасымалдау болып табылады. Ақтау портындағы қолда бар терминалдың жылына ең көп астық өткiзу мүмкiндiгi 300 мың тоннадан аспайды, ал иран порттарының өткiзу мүмкiндiгi бұл көлемнен бiрнеше есе артық. Ақтау портында қосымша астық терминалын салу порттың өткiзу мүмкiндiгiн шамамен жылына 1 млн. тонна астыққа дейiн көбейтуге мүмкiндiк бередi. Жеткiзiлетiн астық сапасы неғұрлым маңызды мәселе болып қалуда - бiрқатар экспорттаушылар шикi дән маңызы пайызы аз әрi тым дымқыл, сапасы төмен астық жөнелтуде. Жеткiзiлетiн бидай сапасының нашарлауы Қазақстанның жалпы беделiне әсер тигізуде, әрине кiм жеткiзгенiн олар бөлiп-жарып жатпайды. Сондықтан, осы мәселеде мемлекет тарапынан қатаң бақылау орнату қажет. <*>

Корпорация имеет значительный опыт торговли кормовым ячменем на международном рынке. В условиях текущего состояния международного рынка зерна Корпорация готова проводить закупки кормового ячменя 2 класса на условиях франко-элеватор по цене эквивалентной 40 долларам США за тонну.
Корпорация считает возможным ежегодно проводить закуп ячменя в объеме до 100 тыс. тонн, но в связи с ограниченным финансированием программы государственных закупок предлагает установить объем закупа до 15 тыс. тонн.
4.3. Маркетинговые исследования.
Экспорт зерна государственных ресурсов
В 2001 году по экспортным поставкам Корпорацией было отгружено 154,8 тыс. тонн, в том числе 82,3 тыс. тонн в страны СНГ (Узбекистан и Россия) и 72,5 тыс. тонн в дальнее зарубежье (Иран и Афганистан). Цена реализации экспортного зерна, в зависимости от условий поставки, сложилась в пределах 110 долларов США на условиях DAF (поставка до границы).
В текущем году экспорт казахстанского зерна на мировой рынок и традиционные рынки сбыта по ряду причин будет весьма затруднителен. Поставки зерна на мировой рынок ограничиваются ценовым барьером и высокими транспортными расходами, а также существующими долгосрочными торговыми отношениями основных стран-экспортеров зерна: США, Канада, Австралия, Европейский Союз (ЕС), Аргентина.
Кроме того, конъюнктурным фактором стало повышение c февраля 2002 года странами ЕС импортной пошлины до 21,49 евро/т на импортируемую пшеницу с содержанием протеина менее 11,5%. Данная мера ограничит экспортные поставки российской и украинской пшеницы, что приведет к перенасыщению внутреннего зернового рынка этих стран и, в конечном счете, скажется на импорте казахстанского зерна.
Как известно, традиционные рынки сбыта всегда имеют значительную роль в доле казахстанского экспорта зерна (страны СНГ - около 80% от общего экспорта зерна Казахстана), при этом российский зерновой рынок играет все меньшую роль из года в год (57,31% от общего экспорта Казахстаном в 1997/1998 маркетинговом году, 42,75% - в 1998/1999 маркетинговом году, 55,25% - в 1999/2000 маркетинговом году, 35,44% - в 2000/2001 маркетинговом году, 7,7% - в 2001-2002 маркетинговом году).
Поставка зерна в страны СНГ наиболее привлекательна, так как затраты по отгрузке являются минимальными вследствие общих границ.
В 2001 году Россия собрала более 85 млн. тонн зерна. В условиях рекордного урожая 2001 года и больших переходящих запасов Россия почти полностью обеспечила свои потребности в зерне (около 70 миллионов тонн) на 2002 год и уже экспортировала около 3,8 млн. тонн зерна, в основном в страны Ближнего Востока и Европы. Значительные запасы зерна отрицательно влияют на внутренние цены, вследствие чего на российском рынке происходит сильное падение рыночных цен, так за последний месяц цены на пшеницу с клейковиной до 25% упали со 100 долларов до 85-90 долларов США за тонну, при этом пшеница с клейковиной до 23% не пользуется большим спросом.
В 2002 году ожидается, что поставки продовольственного зерна в Россию потребуются в небольших объемах. Вместе с тем, в связи с низким качеством российского продовольственного зерна казахстанское зерно может быть востребовано в России как "улучшитель" российской пшеницы по мукомольным параметрам. Поэтому первым важным направлением для расширения экспорта из Казахстана является производство высокопротеинового зерна сильных и твердых сортов.
Со стороны Узбекистана в настоящее время также не проявляется заинтересованности в импорте казахстанского зерна. Это связано с тем, что Узбекистаном осуществляется в больших объемах завоз с территории Казахстана хлебопекарной муки, освобожденной от уплаты пошлин. Кроме того, в рамках долгосрочного кредитования Министерством сельского хозяйства США осуществляются поставки зерна в Узбекистан на сумму 20 млн. долларов США.
Одним из важных направлений экспортной политики является освоение новых рынков. Корпорация продолжает закрепляться на одном из самых больших рынков импорта продовольственного зерна - Исламской Республики Иран (6 млн. тонн). Казахстан способен осуществлять поставки около 1 млн. тонн пшеницы, при этом максимально используя имеющиеся технические возможности транспортировки, как по железной дороге, так и по Каспийскому морю. Наиболее дешевым способом поставки зерна в Иран и другие прикаспийские страны является транспортировка зерна водным транспортом. Существующий терминал в порту Актау имеет максимальную пропускную способность не более 300 тыс. тонн зерна в год, тогда как пропускная способность иранских портов в несколько раз превышает данный объем. Строительство дополнительного зернового терминала в порту Актау позволит увеличить пропускную способность порта ориентировочно до 1 млн. тонн зерна в год. Одним из наиболее важных остается вопрос качества поставляемого зерна - ряд экспортеров отгружает зерно заниженного качества с большой влажностью и низким процентом сырой клейковины. Ухудшение качества поставляемой пшеницы плохо сказывается на общем имидже Казахстана, без разделения по поставщикам. Поэтому данный вопрос должен быть поставлен на жесткий контроль со стороны государства.

2001 жылы Қазақстанда көп егін жиналды. Статистикалық деректерге сәйкес астықтың жалпы жиналымы жетiлдiрiлгеннен кейiн салмағы 15,9 млн. тонна құрады. 2000 жылғы егiннiң - 1,7 млн. тонна көлемiнде қалған астығын ескере отырып, iшкi тұтыну - 9,4 млн. тонна, болжамды экспорт көлемi - 4 млн. тонна (ic жүзiнде 2002 жылғы 20 мамырда - 3,6 млн. тонна), жыл сайынғы егін жинау басталар алдындағы (2002 жылғы 1 шiлдеде) келесi жылға ауыстырылатын қалдығы 2,5 есе өсiп, 4,2 млн. тонна құрайды.
Корпорация жыл сайын iшкi рынокта республиканың отандық өңдеушi кәсiпорындарына мемлекеттiк азық-түлiктiк астық ресурстарынан белгiленген баға бойынша 100-ден 150-ге дейiн мың тонна көлемде астық сатты.
Ағымдағы жылы iшкi астық рыногы мол қаныққандықтан, тауар интервенцияларын жүзеге асыру арқылы мемлекеттiң араласу қажеттiгi туындаған жоқ.
Астықтың едәуiр қоры iшкi бағаға терiс әсер етедi, соның салдарынан iшкi рынокта рынок бағасы күрт құлдырайды.
Қазіргi таңда, бiр тонна астық үшiн 80 АҚШ долларына баламалы сатып алу бағасын ескерсек, мемлекеттiк ресурстардағы астықтың өзiндiк құнын сақтауды ескере отырып, 85 АҚШ долларына баламалы (жылдың аяғына дейiн өзiндiк құн 87-89 АҚШ долларын құрайды), ал рыноктағы азық-түлiктiк бидай бағасы бiр тоннаға 50-55 АҚШ долларына баламалы сомаға дейiн төмендедi.
Қалыптасқан жағдайда Корпорация 2001 жылы астық сатып алуға алынған бюджет қаражатының уақытылы әрi толық қайтарылуын қамтамасыз ететiн баға бойынша 200 мың тоннаға жуық астықтың қалған бөлiгiн сата алмайды.
Бюджет қаражатын қайтару проблемасын шешу үшiн Корпорация Ауыл шаруашылығы министрлiгіне Бюджет комиссиясы алдында берешектiң қалған бөлігін (2,7 млрд. теңге) 2003 жылғы 1 қыркүйекке дейiн ұзарту туралы мәселе қоюды ұсынды.
Ескерту. 4.3-бөлім өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.04.30. N 411 қаулысымен .
4.4. Республикалық бюджет қаражатынан қаржыландыру
Республикалық бюджет қаражаты есебiнен мынадай бағдарламаларды қаржыландыру көзделуде:
1. Мемлекеттiк астық резервiн сақтау.
2. Мемлекеттiк азық-түлiктiк астық резервiн жаңалау үшiн сатып алуды қамтамасыз ету.
3. Мемлекеттiк азық-түлiктiк астық резервiн ауыстыру.
-------------------------------------------------------------------
Бағдарлама атауы!   2002     !    2003    !    2004   !    2005
!--------------------------------------------------
! мың ! млн. !  мың ! млн.! мың ! млн.! мың !  млн.
!тонна! теңге!тонна !теңге!тонна!теңге!тонна! теңге
-------------------------------------------------------------------

В 2001 году в Казахстане был собран высокий урожай зерновых. Согласно статистическим данным валовой сбор зерна составил 15,9 млн. тонн в весе после доработки. С учетом остатка зерна урожая 2000 года в объеме 1,7 млн. тонн, ожидаемого расхода на внутреннее потребление - 9,4 млн. тонн, прогнозируемого объема экспорта - 4 млн. тонн (фактически на 20 мая 2002 года - 3,6 млн. тонн) объем ежегодного переходящего остатка на начало уборки урожая (на 1 июля 2002 года) увеличится почти в 2,5 раза и составит порядка 4,2 млн. тонн.
Корпорация ежегодно реализовывала на внутреннем рынке отечественным перерабатывающим предприятиям республики продовольственное зерно государственных ресурсов в объемах от 100 до 150 тыс. тонн по фиксированным ценам.
В текущем году в условиях перенасыщения внутреннего зернового рынка необходимости во вмешательстве государства через осуществление товарных интервенций не возникало.
Значительные запасы зерна отрицательно влияют на внутренние цены, вследствие чего на внутреннем рынке происходит сильное падение рыночных цен.
На сегодняшний день, исходя из закупочной цены, эквивалентной 80 долларам США за тонну зерна, себестоимость зерна государственных ресурсов с учетом хранения эквивалентна 85 долларам США (до конца года себестоимость составит 87-89 долларов США), между тем цена продовольственной пшеницы на рынке снизилась до суммы эквивалентной 50-55 долларам США за тонну.
В сложившейся ситуации Корпорация не сможет реализовать оставшуюся часть зерна порядка 200 тысяч тонн по ценам, обеспечивающим своевременный и полный возврат бюджетных средств, полученных в 2001 году на закуп зерна.
Для решения проблемы возврата бюджетных средств Корпорацией предложено Министерству сельского хозяйства инициировать перед Бюджетной комиссией вопрос о пролонгации срока возврата остатка задолженности (2,7 млрд. тенге) до 1 сентября 2003 года.
4.4. Финансирование за счет средств республиканского
бюджета
За счет средств республиканского бюджета предусматривается финансирование следующих программ:
1. Хранение зерна государственных резервов;
2. Обеспечение закупа для обновления государственного резерва продовольственного зерна;
3. Перемещение государственного резерва продовольственного зерна.
___________________________________________________________________________
Наименование    !   2002     !    2003    !   2004      !    2005
программы     !            !            !             !
---------------------------------------------------------------------------
! тыс. ! млн.! тыс. ! млн.! тыс. ! млн. ! тыс. ! млн.
! тонн !тенге! тонн !тенге! тонн ! тенге! тонн ! тенге
---------------------------------------------------------------------------

1. Мемлекеттiк
астық резервiн   500   770,5   500   805,4  500   833   500    833
сақтау
2. Мемлекеттiк   450  5413,4   428  5500,0  467  6208,4 467  6208,4
азық-түлiктiк
астық резервiн
жаңалау үшiн
сатып алуды
қамтамасыз ету
3. Мемлекеттiк  24,0   21    125,0  335,2  62,5  173,3  62,5  173,3
астық резервiн
ауыстыру
-------------------------------------------------------------------
Ескерту. Сатып алу, орын алмастыру және қаржыландыру көлемi  өзгерiлтілуi мүмкiн.
2003-2005 жылдарға арналған көрсеткiштер тиiстi жылға арналған бекiтiлген республикалық бюджетке сәйкес түзетiлуi мүмкiн.
2003-2005 жылдардағы бюджеттiк бағдарламалар бойынша сомалардың көбейтiлуi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 13 қыркүйектегi N 1197 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы мемлекеттiк бюджетiнiң 2002-2004 жылдарға арналған болжамды көрсеткiштерiне сәйкес тиiстi жылдарға арналған АҚШ долларына теңгенiң болжамды орташа бағамының өзгеруiне байланысты.
4.5. Тартылған несиелiк қаражат есебiнен қаржыландыру<*>
Ескерту. 4.5-бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2003.04.30. N 411 қаулысымен .
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2002 жылғы 5 маусымдағы N 889 Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының 2003-2005 жылдарға арналған Мемлекеттiк аграрлық азық-түлiк бағдарламасының 4.2-тармағымен және Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң "Ақтау портында астық терминалын салудың кейбiр мәселелерi туралы" 2002 жылғы 31 қазандағы N 1156 қаулысымен Ақтау портында астық терминалын салу көзделген.
Несиелiк қаражатты тарту жолымен 2003 жылы кейiннен экспортқа шығару үшiн астықты коммерциялық сатып алу жоспарланып отыр. Бұл ауыл шаруашылығы өнiмдерiн сатуда отандық тауар өндiрушiлерге қолдау көрсетудi қамтамасыз етуге, мемлекеттiң экспорттық саясатын үйлестiруге және қазақстан астығына баға демпингiн болдырмауға, ауыл шаруашылығы өндiрiсiне қосымша инвестицияларды тартуға мүмкiндiк бередi.
Қорытынды
Корпорация алдында тұрған және осы Жоспарда жазылған мiндеттердi шешу елдiң азық-түлiк қауiпсiздiгін қамтамасыз ететiн тиiмдi жұмыс iстейтiн моделiн құруға, Қазақстанда астық өндiрiсiн дамыту, астық экспорты үшiн жағдай жасауға, астық рыногын тұрақтандыруға, ауыл шаруашылығымен сабақтас салаларды дамытуды қамтамасыз етуге мүмкiндiк туғызады.
1 қосымша
2002 жылғы 1 қаңтардағы астықтың мемлекеттік ресурстарының қолда бары
тонна
____________________________________________________________________
!Мемлекеттік азық-түлік     !  Мемлекеттік сатылатын
!астық резерві              !  астықтың ресурстары
--------------------------------------------------------------------
Облыс       ! Физикалық  ! Есептік      !  Физикалық   !  Есептік
! салмағы    ! салмақ       !   салмағы    !  салмақ
--------------------------------------------------------------------

1. Хранение зерна
государственных
резервов            500    770,5  500   805,4   500   833     500    833
2. Обеспечение
закупа для
обновления
государственного
продовольствен-
ного резерва
зерна               450   5413,4  428  5500,0  467  6208,4    467  6208,4
3. Перемещение
государственного
резерва зерна      24,0    21,0  125,0  335,2  62,5  173,3   62,5   173,3
---------------------------------------------------------------------------
Примечание. Объемы закупа, перемещения и финансирования могут быть изменены.
Показатели на 2003-2005 годы могут быть откорректированы в соответствии с утвержденным республиканским бюджетом на соответствующий год.
Увеличение сумм по бюджетным программам в 2003-2005 годах связано с изменением прогнозируемого среднего курса тенге к доллару США на соответствующие годы согласно P011197_ Прогнозным показателям государственного бюджета Республики Казахстан на 2002-2004 годы, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 сентября 2001 года N 1197.
4.5. Финансирование за счет привлеченных кредитных средств
Пунктом 4.2 Государственной агропродовольственной программы Республики Казахстан на 2003-2005 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 5 июня 2002 года N 889, и постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2002 года N 1156 "О некоторых вопросах строительства зернового терминала в порту Актау" предусмотрено строительство зернового терминала в порту Актау.
В 2003 году путем привлечения кредитных средств планируется произвести коммерческий закуп зерна для последующего его экспорта. Это позволит обеспечить поддержку отечественных товаропроизводителей в реализации сельскохозяйственной продукции, скоординировать экспортную политику государства и избежать демпинга цен на казахстанское зерно, привлечь дополнительные инвестиции в сельскохозяйственное производство.
Заключение
Решение задач, стоящих перед Корпорацией и изложенных в настоящем Плане, позволит создать эффективно действующую модель обеспечения продовольственной безопасности страны, условия для развития зернового производства в Казахстане, экспорта зерна, стабилизировать зерновой рынок, обеспечить развитие смежных с сельским хозяйством отраслей.
Приложение 1
Наличие государственных ресурсов зерна
на 1 января 2002 года
тонн
___________________________________________________________________________
!    Государственный        !     Государственные
!       резерв              !     реализационные
!   продовольственного      !     ресурсы зерна
---------------------------------------------------------------------------
Область     ! Физический  ! зачетный    !   Физический  !  зачетный
!     вес     !   вес       !     вес       !    вес
---------------------------------------------------------------------------

Ақмола         227 299,93    227 648,47      57 651,30    55 742,34
Ақтөбе                                       2 360,82      2 264,16
Алматы                                       71,76         59,38
Шығыс Қазақстан  5 497,00     5 525,68       11 075,61     11 097,71
Батыс Қазақстан  9 908,00     10 011,75      7 635,99      7 696,17
Қарағанды        60 604,09    60 789,19      11 878,37     11 827,19
Қызылорда        3 208,95     3 137,22       1 507,50      1 494,02
Қостанай        104 589,55    104 619,53     173 462,19   171 846,78
Солтүстік       88 892,48     89 254,36      43 886,48     43 802,69
Қазақстан
Оңтүстік                                     1 039,80      1 071,97
Қазақстан
--------------------------------------------------------------------
Жалпы жиыны    500 000,00    500 986,20      310 569,81   306 902,41
--------------------------------------------------------------------таблицаның жалғасы
____________________________________________________________________
!  Мемлекеттік тұқымдық    !        Барлығы
!  астықтың ресурстары     !
-------------------------------------------------------------------
Облыс        ! Физикалық  ! Есептік     ! Физикалық  ! Есептік
! салмағы    ! салмақ      ! салмағы    ! салмақ   -------------------------------------------------------------------  Ақмола           29 951,61    29 703,46     314 902,84   313 094,27
Ақтөбе            3 634,57     3 650,33       5 995,39     5 914,49
Алматы            1 933,80     1 910,16       2 005,56     1 969,54
Шығыс Қазақстан   4 494,36     4 506,21      21 066,97    21 129,61
Батыс Қазақстан  33 487,14    34 024,76      51 031,13    51 732,67
Қарағанды         7 521,07     7 535,02      80 003,53    80 151,40
Қызылорда         3 828,74     3 828,74       8 545,19     8 459,98
Қостанай         45 189,24    45 258,93     323 240,97   321 725,24
Солтүстік                                   132 778,95   133 057,05
Қазақстан
Оңтүстік                                      1 039,80     1 071,97
Қазақстан
-------------------------------------------------------------------
Жалпы жиыны     130 040,52   130 417,61     940 610,33   938 306,22
-------------------------------------------------------------------
2 қосымша
Мемлекеттік ресурстардың бүлінген және ақаулы астығы көлемдері қозғалысының серпіні
(Графикті қағаз мәтіннен қараңыз)
3 қосымша
2002 жылғы 1 қаңтардағы мемлекеттік азық-түлік астық резервінің жай-күйі туралы есеп
____________________________________________________________________
Салынған жылдары бойынша  ! Астықтың ! Көлемі, !3 сыныпты! Басқалары
облыстар мен элеваторларға!   түрі   !  тонна  !жұм.бидай! (күріш)
шаққан бөлінісіндегі      !          !         !         !
мемлекеттік азық-түлік    !          !         !         !
астық резерві             !          !         !         !
--------------------------------------------------------------------

Акмолинская     227 299,93    227 648,47       57 651,30     55 742,34
Актюбинская                                     2 360,82      2 264,16
Алматинская                                        71,76         59,38
В-Казахстанская   5 497,00      5 525,68       11 075,61     11 097,71
З-Казахстанская   9 908,00     10 011,75        7 635,99      7 696,17
Карагандинская   60 604,09     60 789,19       11 878,37     11 827,19
Кызылординская    3 208,95      3 137,22        1 507,50      1 494,02
Костанайская    104 589,55    104 619,53      173 462,19    171 846,78
С-Казахстанская  88 892,48     89 254,36       43 886,48     43 802,69
Ю-Казахстанская                                 1 039,80      1 071,97
--------------------------------------------------------------------------
Общий итог      500 000,00    500 986,20      310 569,81    306 902,41
--------------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы:
___________________________________________________________________
!  Государственные ресурсы !        Всего           !
!      семенного зерна     !                        !
-------------------------------------------------------------------!
Область      ! Физический ! Зачетный    ! Физический ! Зачетный  !
!     вес    !    вес      !   вес      !   вес     !
-------------------------------------------------------------------!
Акмолинская      29 951,61    29 703,46     314 902,84   313 094,27
Актюбинская       3 634,57     3 650,33       5 995,39     5 914,49
Алматинская       1 933,80     1 910,16       2 005,56     1 969,54
В-Казахстанская   4 494,36     4 506,21      21 066,97    21 129,61
З-Казахстанская  33 487,14    34 024,76      51 031,13    51 732,67
Карагандинская    7 521,07     7 535,02      80 003,53    80 151,40
Кызылординская    3 828,74     3 828,74       8 545,19     8 459,98
Костанайская     45 189,24    45 258,93     323 240,97   321 725,24
С-Казахстанская                             132 778,95   133 057,05
Ю-Казахстанская                               1 039,80     1 071,97
-------------------------------------------------------------------
Общий итог      130 040,52   130 417,61     940 610,33   938 306,22
-------------------------------------------------------------------
Приложение 2
Динамика движения объемов зараженного и
дефектного зерна государственных ресурсов
(График см. на бумажном варианте)
Приложение 3
Отчет о состоянии государственного резерва
продовольственного зерна на 1 января 2002 года
___________________________________________________________________________
Государственный резерв    ! Вид зерна !  Объем, ! Пш. мяг. ! Другие
продовольственного зерна   !           !   тонн  !  3 кл.   !  (рис)
по годам закладки в      !           !         !          !
разрезе областей и      !           !         !          !
элеваторов          !           !         !          !
---------------------------------------------------------------------------

1             !    2     !    3    !    4    !     5
--------------------------------------------------------------------
1999 жылғы егіннің астығы,              57220      57220       0
барлығы
оның ішінде
Ақмола облысы
"Урожай" ЖШС                  жұм. бидай    1352       1352
"Новоселовск" АҚ              жұм. бидай    3500       3500
Достық эл.                    жұм. бидай    4936       4936
N 1 Астық базасы              жұм. бидай     962        962
N 2 Астық базасы              жұм. бидай    2263       2263
Шығыс Қазақстан
"Шығыс Астық" ЖШС             жұм. бидай     832        832
Қарағанды
"Жер Арна" ЖШС                жұм. бидай    5784       5784
"Шоқай эл" ЖШС                жұм. бидай    5785       5785
"Ақнар" фирмасы ЖШС           жұм. бидай     596        596
Қостанай
"Жаркөл эл" ААҚ               жұм. бидай    6118       6118
"Тобыл эл" ААҚ                жұм. бидай    2198       2198
"Аманқарағай эл" ЖШС          жұм. бидай    2150       2150
"Денисовск" ЖШС               жұм. бидай    1962       1962
Солтүстік Қазақстан
"Колос" АҚ                    жұм. бидай    7659       7659
"Булаевск эл" АҚ              жұм. бидай    4755       4755
"Смирнов эл" АҚ               жұм. бидай    6368       6368
2000 ж. егіннің астығы,
барлығы                                   176155     176156     5
оның ішінде
Ақмола облысы
"Айыртау" ААҚ                 жұм. бидай    9009       9009
"Азат" АҚ                     жұм. бидай    1322       1322
"Жалтыр эл" ААҚ               жұм. бидай    2966       2966
"Достық эл" Н-Бурлук АҚ       жұм. бидай    1026       1026
"Уақ" Элеваторы ҒӨБ ЖШС       жұм. бидай    9834       9834
"Макинск эл" АҚ               жұм. бидай    2466       2466
N 1 Астық базасы              жұм. бидай   11610      11610
N 2 Астық базасы              жұм. бидай   13152      13152
N 5 Астық базасы              жұм. бидай     923        923
Шығыс Қазақстан                                0
"Ертіс Астық" ЖШС             жұм. бидай     317        317
"Шығыс Астық" ЖШС             жұм. бидай      33         33
"Элеватор" Зыряновск. ЖШС     жұм. бидай    3036       3036
Батыс Қазақстан                                0
"Желаевский" АҚ               жұм. бидай    8135       8135
"Пойменск АҚК" АҚ             жұм. бидай    1126       1126
"Шиповск эл." АҚ              жұм. бидай     648        648
Қарағанды                                      0
"Жер Арна" ЖШС                жұм. бидай    4490       4490
"Шокайский эл" ЖШС            жұм. бидай    2000       2000
"Қарағанды Нан" ААҚ           жұм. бидай   11714      11714

1               !     2     !    3    !     4    !     5
---------------------------------------------------------------------------
Зерно урожая 1999 года, всего              57220      57220         0
в том.числе
Акмолинская
ТОО "Урожай"                    пш.мягкая   1352       1352
АО "Новоселовское"              пш.мягкая   3500       3500
АО "Достыкский элеватор"        пш.мягкая   4936       4936
Хлебная база N 1                пш.мягкая    962        962
Хлебная база N 2                пш.мягкая   2263       2263
В-Казахстанская
ТОО "Шыгыс Астык"               пш.мягкая    832        832
Карагандинская
ТОО "Жер Арна"                  пш.мягкая   5784       5784
ТОО "Шокайский элеватор"        пш.мягкая   5785       5785
ТОО "Акнар"                     пш.мягкая    596        596
Костанайская
ОАО "Джаркульский элеватор"     пш.мягкая   6118       6118
ОАО "Тобольский элеватор"       пш.мягкая   2198       2198
ТОО "Аманкарагайский
элеватор"                  пш.мягкая   2150       2150
ТОО "Денисовское"               пш.мягкая   1962       1962
С-Казахстанская
АО "Колос"                      пш.мягкая   7659       7659
АО "Булаевский элеватор"        пш.мягкая   4755       4755
АО "Смирновский элеватор"       пш.мягкая   6368       6368
Зерно урожая 2000 года, всего             176155     176156         5
в том.числе
Акмолинская
ОАО "Айыртау"                   пш.мягкая   9009       9009
АО "Азат"                       пш.мягкая   1322       1322
ОАО "Джалтырский элеватор"      пш.мягкая   2966       2966
АО "Достыкский элеватор"        пш.мягкая   1026       1026
ТОО НПО "Уак"                   пш.мягкая   9834       9834
АО "Макинский элеватор"         пш.мягкая   2466       2466
Хлебная база N 1                пш.мягкая  11610      11610
Хлебная база N 2                пш.мягкая  13152      13152
Хлебная база N 5                пш.мягкая    923        923
В-Казахстанская                               0
ТОО "Ертис Астык"               пш.мягкая    317        317
ТОО "Шыгыс Астык"               пш.мягкая     33         33
ТОО "Элеватор"                  пш.мягкая   3036       3036
3-Казахстанская                               0
АО "Желаевский"                 пш.мягкая   8135       8135
АО "Пойменское ХПП"             пш.мягкая   1126       1126
АО "Шиповский элеватор"         пш.мягкая    648        648
Карагандинская                                0
ТОО "Жер Арна"                  пш.мягкая   4490       4490
ТОО "Шокайский элеватор"        пш.мягкая   2000       2000
ОАО "Караганда Нан"             пш.мягкая  11714      11714

"Акнар" фирмасы ЖШС           жұм. бидай    1990       1990
Қостанай                                       0
"Жаркөл эл" ААҚ               жұм. бидай    2544       2544
"Қарағайлы" ААҚ               жұм. бидай      19         19
"Мелькомбинат" ААҚ            жұм. бидай    5283       5283
"Тобыл эл" ААҚ                жұм. бидай    2881       2881
"Тоғұзақ эл" ААҚ              жұм. бидай   13254      13254
"Аманқарағай эл" ЖШС          жұм. бидай    6818       6818
"Денисовск" ЖШС               жұм. бидай       3          3
"Урицкий эл" ААҚ              жұм. бидай    3251       3251
"Пешков АҚК" БК ЖШС           жұм. бидай    7450       7450
Солтүстік Қазақстан                            0
"Колос" АҚ                    жұм. бидай   17505      17505
"Булаевск эл" АҚ              жұм. бидай   16758      16758
"Смирнов эл" АҚ               жұм. бидай    9129       9129
N 4 Астық базасы              жұм. бидай    5460       5460
2001 ж. егіннің астығы,
барлығы                                   266631     263424   3213
оның ішінде
Ақмола облысы
"Макинск эл" АҚ               жұм. бидай   17917      17917
"Азат" АҚ                     жұм. бидай    9162       9162
"Айыртау" АҚ                  жұм. бидай   10514      10514
"Достық" АҚ                   жұм. бидай   13311      13311
"Новоселовск" АҚ              жұм. бидай    5758       5758
"УАҚ" ҒӨБ" ЖШС                жұм. бидай   12578      12578
N 1 Астық базасы              жұм. бидай   24378      24378
N 2 Астық базасы              жұм. бидай   40965      40965
N 3 Астық базасы              жұм. бидай    6706       6706
N 5 Астық базасы              жұм. бидай    4736       4736
"Жалтыр эл" ААҚ               жұм. бидай   15953      15953
Шығыс Қазақстан
"Ертіс Астық" ЖШС             жұм. бидай     280        280
"Шығыс Астық" АҚ              жұм. бидай    1000       1000
Қостанай
"Жаркөл эл." АҚ               жұм. бидай   13164      13164
Қарағайлы                     жұм. бидай    1746       1746
"Тобыл эл." ААҚ               жұм. бидай    8289       8289
"Тоғұзақ" АҚ                                1413       1413
"Пешков АӨК" БК ЖШС           жұм. бидай   20000      20000
"Аманқарағай эл" ЖШС          жұм. бидай      55         55
"Мелькомбинат" АҚ                           5493       5493
"Иволга" ЖШС                  жұм. бидай     500        500
Қарағанды
"Центр. Каз. эл" ЖШС          жұм. бидай   13855      13855
"Ақ-Тасты" АҚ                                501        501
"Ақнар" фирмасы ЖШС           жұм. бидай   10389      10389
"Ақжол" ААҚ                   жұм. бидай    3500       3500
Солтүстік Қазақстан                            0

ТОО "Акнар"                     пш.мягкая   1990       1990
Костанайская                                  0
ОАО "Джаркульский элеватор"     пш.мягкая   2544       2544
ОАО "Карагайлы"                 пш.мягкая    19         19
ОАО "Мелькомбинат"              пш.мягкая   5283       5283
ОАО "Тобольский элеватор"       пш.мягкая   2881       2881
ОАО "Тогузакский элеватор"      пш.мягкая  13254      13254
ТОО "Аманкарагайский элеватор"  пш.мягкая   6818       6818
ТОО "Денисовское"               пш.мягкая     3          3
ОАО "Урицкий элеватор"          пш.мягкая   3251       3251
ТОО СП "Пешковский КХП"         пш.мягкая   7450       7450
С-Казахстанская                               0
АО "Колос"                      пш.мягкая  17505      17505
АО "Булаевский элеватор"        пш.мягкая  16758      16758
АО "Смирновский элеватор"       пш.мягкая   9129       9129
Хлебная база N 4                пш.мягкая   5460       5460
Зерно урожая 2001 года, всего             266631     263424      3213
в том.числе
Акмолинская
АО "Макинский элеватор"         пш.мягкая  17917      17917
АО "Азат"                       пш.мягкая   9162       9162
АО "Айыртау"                    пш.мягкая  10514      10514
АО "Достыкский элеватор"        пш.мягкая  13311      13311
АО "Новоселовское"              пш.мягкая   5758       5758
ТОО "НПО" УАК                   пш.мягкая  12578      12578
Хлебная база N 1                пш.мягкая  24378      24378
Хлебная база N 2                пш.мягкая  40965      40965
Хлебная база N 3                пш.мягкая   6706       6706
Хлебная база N 5                пш.мягкая   4736       4736
ОАО "Джалтырский элеватор"      пш.мягкая  15953      15953
В-Казахстанская
ТОО "Ертис Астык"               пш.мягкая    280        280
АО "Шыгыс Астык"                пш.мягкая   1000       1000
Костанайская
АО "Джаркульский элеватор"      пш.мягкая  13164      13164
Карагайлы                       пш.мягкая   1746       1746
ОАО "Тобольский элеватор"       пш.мягкая   8289       8289
АО "Тогузакский элеватор"                   1413       1413
ТОО СП "Пешковский КХП"         пш.мягкая  20000      20000
ТОО "Аманкарагайский элеватор"  пш.мягкая     55         55
АО "Мелькомбинат"                           5493       5493
ТОО "Иволга"                    пш.мягкая    500        500
Карагандинская
ТОО "Центральноказахстанский
элеватор"                       пш.мягкая  13855      13855
АО "Ак-Тасты"                                501        501
ТОО "Акнар"                     пш.мягкая  10389      10389
ОАО "Акжол"                     пш.мягкая   3500       3500
С-Казахстанская                               0

"Колос" АҚ                    жұм. бидай    7280       7280
"Булаевск" АҚ                 жұм. бидай    7662       7662
N 4 Астық базасы              жұм. бидай    5604       5604
"Смирнов эл" АҚ               жұм. бидай     711        711
Қызылорда
"Жалағашастық" АҚ               күріш       1718             1718
N 6 Астық базасы                күріш       1490             1490
Жиыны                                     500000     496792  3208
--------------------------------------------------------------------
4 қосымша
2001 жылғы көктемгі егіс жұмыстарын жүргізу үшін мемлекеттік тұқымдық астық ресурстарынан бөлінілген тұқымдық несие туралы ақпарат
--------------------------------------------------------------------
Барлық бе.  !                оның ішінде облыстар бойынша:
рілген несие!------------------------------------------------------
(мың тонна):!Ақмола !Ақтөбе!Шығыс  !Батыс!Қарағанды!Қостанай!Қызыл.
!       !      !Қазақ. !Қазақ!         !        !орда
!       !      !стан   !стан !         !        !
--------------------------------------------------------------------

АО "Колос"                      пш.мягкая   7280       7280
АО "Булаевский элеватор"        пш.мягкая   7662       7662
Хлебная база N 4                пш.мягкая   5604       5604
АО "Смирновский элеватор"       пш.мягкая    711        711
Кзылординская
АО "Жалагашастык"                  рис      1718                  1718
Хлебная база N 6                   рис      1490                  1490
Итого                                     500006     496800       3218
---------------------------------------------------------------------------
Приложение 4
Информация о выделении семенной ссуды из
государственных ресурсов семенного зерна для проведения
весенне-полевых работ 2001 года
---------------------------------------------------------------------------
Всего выдано!                     из них по областям
в ссуду  !--------------------------------------------------------------
(тыс.тонн):!Акмолин-!Актюбин-!Восточно-!Западно-!Караган-!Костанай-!Кызыл-
!  ская  !  ская  !Казах-   !Казах-  !динская !ская     !ордин-
!        !        !станская !станская!        !         !ская
---------------------------------------------------------------------------

98,8        28,5     3,7    5,7    21,0    4,6     32,0     3,4
--------------------------------------------------------------------
(Диаграмманы қағаз мәтіннен қараңыз)
5 қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 31 қаңтардағы N 155 қаулысына сәйкес 2001 жылғы егіннен сатып алынған астықтың көлемі және астықты сатушылардың сандық арақатынасы
___________________________________________________________________
Сатып алуға тиесілі !                  оның ішінде:
(мың тонна):    !----------------------------------------------
! көктем жаз кезеңінде   !    күзгі кезеңде
-------------------------------------------------------------------

98,8        28,5     3,7       5,7      21,0      4,6      32,0    3,4
---------------------------------------------------------------------------
(Диаграмму см. на бумажном варианте)
Приложение 5
Объемы зерна, закупленного из урожая 2001 года,
согласно постановлению Правительства Республики Казахстан
от 31 января 2001 года N 155  P010155_   и количественное
соотношение продавцов зерна
___________________________________________________________________________
Подлежит закупу   !               из них:
(тыс.тонн):     !-----------------------------------------------------
! весенне-летний период  !   осенний период
--------------------------------------------------------------------------

425,0                     199,2                 225,8
-------------------------------------------------------------------
(Диаграмманы қағаз мәтіннен қараңыз)
___________________________________________________________________
Тапсырушылардан! оның ішінде ұйымдық-құқықтық нысандары бойынша: сатып алынғаны !---------------------------------------------------
!   ШҚ    !   АҚ   !   ЖШС   !  ӨК, МҚК  ! Өзгелер
-------------------------------------------------------------------

425,0                     199,2                 225,8
--------------------------------------------------------------------------
(Диаграмму см. на бумажном варианте)
__________________________________________________________________________
Закуплено   !         из них по организационно-правовым формам
у сдатчиков: !----------------------------------------------------------
!   КХ    !   АО   !   ТОО   !   ПК, ГКП   !    Прочие
--------------------------------------------------------------------------

638          394       18       175          13        38
-------------------------------------------------------------------
Өзгелер - ЖК және өзгелер
(Диаграмманы қағаз мәтіннен қараңыз)
6 қосымша
2001 жылғы егіннің астығын көктем-жаз кезеңдерін сатып алу жөніндегі ақпарат
____________________________________________________________________
Облыстардың   !               2001 жылғы егіннен
атаулары     !           нақты сатып алынған астық
!---------------------------------------------------
!    көлемі,    !    сомасы,     !       сомасы,
!     тонна     !      $         !       теңге
--------------------------------------------------------------------
Ақмола            136 641,817     10 931 345,36    1 602 665 228,70

638           394       18       175          13            38
---------------------------------------------------------------------------
Прочие - ЧП и др.
(Диаграмму см. на бумажном варианте)
Приложение 6
Информация
по закупу зерна урожая 2001 года
в весенне-летний и осенний периоды
_________________________________________________________________________
Наименование  !               Фактически закуплено
области     !             зерна из урожая 2001 года
!--------------------------------------------------------
!    объем,     !    сумма,      !       сумма,
!     тонн      !      $         !       тенге
-------------------------------------------------------------------------
1. Акмолинская     136 641,817      10 931 345,36     1 602 665 228,70
2. Восточно-

Шығыс Қазақстан   14 846,940      1 187 755,20       174 524 201,42
Қостанай          113 325,445     9 066 035,60     1 338 653 878,01
Қарағанды         27 505,000      2 200 400,00       320 660 963,69
Қызылорда          1 494,017       149 401,70        21 827 588,36
Солтүстік
Қазақстан        131 203,468      10 496 277,44     1 550 855 463,67
Қазақстан
Республикасы
бойынша барлығы:  425 016,687     34 031 215,30     5 009 187 323,85
--------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы
____________________________________________________________________
оның ішінде
--------------------------------------------------------------------
көктем-жаз кезеңінде
--------------------------------------------------------------------
көлемі,       !    сомасы,    !            сомасы,
тонна         !      $        !             теңге
--------------------------------------------------------------------

Казахстанская    14 846,940       1 187 755,20       174 524 201,42
3. Костанайская    113 325,445       9 066 035,60     1 338 653 878,01
4. Карагандинская   27 505,000       2 200 400,00       320 660 963,69
5. Кызылординская    1 494,017         149 401,70        21 827 588,36
6. Северо-
Казахстанская   131 203,468      10 496 277,44     1 550 855 463,67
Всего по
Республике
Казахстан:      425 016,687      34 031 215,30     5 009 187 323,85
--------------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
______________________________________________________________
в том числе
--------------------------------------------------------------
в весенне-летний период
--------------------------------------------------------------
объем,     !     сумма,    !      сумма,
тонн      !        $      !      тенге
--------------------------------------------------------------

1.      95 779,676      7 662 374,08    1 117 113 855,29
2.       9 150,000        732 000,00      106 957 360,00
3.      36 405,886      2 912 470,88      425 420 890,77
4.      27 505,000      2 200 400,00      320 660 963,69
5.       1 494,017        149 401,70       21 827 588,36
6.      28 894,202      2 311 536,16      337 392 981,99
199 228,781     15 968 182,82    2 329 373 640,10
--------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы
--------------------------------------------------------------------
күз кезеңінде
--------------------------------------------------------------------
көлемі,       !     сомасы,   !        сомасы,
тонна         !       $       !        теңге
--------------------------------------------------------------------
1.      40 862,141      3 268 971,28      485 551 373,41
2.       5 696,940        455 755,20       67 566 841,42

1.      95 779,676      7 662 374,08    1 117 113 855,29
2.       9 150,000        732 000,00      106 957 360,00
3.      36 405,886      2 912 470,88      425 420 890,77
4.      27 505,000      2 200 400,00      320 660 963,69
5.       1 494,017        149 401,70       21 827 588,36
6.      28 894,202      2 311 536,16      337 392 981,99
Всего  199 228,781     15 968 182,82    2 329 373 640,10
---------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
______________________________________________________________
в том числе
--------------------------------------------------------------
в осенний период
--------------------------------------------------------------
объем,     !     сумма,    !     сумма,
тонн      !       $       !     тенге
---------------------------------------------------------------
1.      40 862,141      3 268 971,28      485 551 373,41
2.       5 696,940        455 755,20       67 566 841,42

3.      76 919,559      6 153 564,72      913 232 987,24
4.
5.
6.     102 309,266      8 184 741,28    1 213 462 481,68
225 787,906     18 063 032,48    2 679 813 683,75
--------------------------------------------------------------------
Ескертпе: Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 31 қаңтардағы N 155 қаулысына сәйкес астық сатып алу 1 тонна үшін 80 АҚШ долларына балама баға бойынша жүзеге асырылды.
7 қосымша
2002 жылғы 1 қаңтардағы мемлекеттік сатылатын астық ресурстарының жай-күйі туралы есеп
____________________________________________________________________
Облыстар!Астықтың !Көлемі,! Сыныптар бойынша сапалық құрамы, !Басқа.
бойынша !түрі     !тонна  ! тонна                            !лары
элеватор.!        !       !----------------------------------!(қара
лар бөлі.!        !       !бірінші! екінші! үшінші  !төртінші!бидай,
нісіндегі!        !       !       !       !         !        !жүге.
мемлекет.!        !       !       !       !         !        !рі,
тік саты.!        !       !       !       !         !        !сұлы,
латын ас.!        !       !       !       !         !        !жұм.
тық ресу.!        !       !       !       !         !        !бидай
рстары   !        !       !       !       !         !        !
--------------------------------------------------------------------

3.      76 919,559      6 153 564,72      913 232 987,24
4.
5.
6.     102 309,266      8 184 741,28    1 213 462 481,68
Всего  225 787,906     18 063 032,48    2 679 813 683,75
---------------------------------------------------------------
Примечание: Согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 31 января 2001 года N 155  P010155_   закуп зерна осуществлялся по цене, эквивалентной 80 долларам США за 1 тонну
--------------------------------------------------------------------------
Приложение 7
Отчет о состоянии государственных реализационных
ресурсов зерна на 1 января 2002 года
___________________________________________________________________________
Государст-!Вид зерна!Объем,тонн!         Качественный состав по
венные    !         !          !             классам, тонн
реализаци-!         !          !
онные     !         !          !
ресурсы по!         !          !-------------------------------------------
областям в!         !          !первый ! второй !  третий   !четвер-!Другие
разрезе   !         !          !       !        !           !тый    !(рожь,
элеваторов!         !          !       !        !           !       !куку-
!         !          !       !        !           !       !руза,
!         !          !       !        !           !       !овес,
!         !          !       !        !           !       !пш.м.)
---------------------------------------------------------------------------

1    !   2    !   3   !   4   !    5  !    6    !    7   !  8
--------------------------------------------------------------------
Ақмола            57 651,30 103,874 6352,585 49 991,309 1 200,360
облысы                                                        3,170
"Алтын-Дэн"  жұмсақ   4,52                     4,521
АҚ           бидай
"Қазақстан"  жұмсақ  151,56                   151,555
АҚ           бидай
"Қызылтуский жұмсақ  226,70                   226,701
элеватор" АҚ бидай
"Приишимье"  жұмсақ   71,42                    71,419
АҚ           бидай
"Приишимье"  арпа     26,32            26,320
АҚ
"Айыртау" АҚ жұмсақ
бидай   3644,16                  3644,162
"Айыртау" АҚ арпа      10,84            10,838
"Жалтыр      жұмсақ
элеватор" АҚ бидай   3117,94  2,570            3112,065  3,301
"Жалтыр
элеватор" АҚ арпа     101,30  101,304
"Макинск     жұмсақ   3647,93                  3647,925
эл." АҚ      бидай
"Макинск     арпа      111,40           111,401
эл." АҚ
"Аймақ" ЖШС  жұмсақ    1197,06                            1197,059
бидай
"Аймақ" ЖШС  арпа      167,03           167,031
"Агро.
комплекс     жұмсақ     37,68                   37,680
Перекатное"  бидай
ЖШС
"Азатский    жүгері     2,14                                2,140
элеватор"
ЖШС
"Азатский    жұмсақ
элеватор"    бидай     8279,38                       8279,381
ЖШС
"Ақбидай-    жұмсақ    7129,01                       7129,011
Астана"     бидай
ЖШС
"Ақ-жар"     жұмсақ     298,80                        298,800
ЖШС          бидай
"Ақ-жар"     арпа        40,70            40,700
ЖШС
"Баракат"    жұмсақ     387,73             0,400      387,327
ЖШС          бидай
"Баракат"    қатты        1,04                          1,040
ЖШС          бидай
"Бесқарағай" жұмсақ    1554,92             0,534     1554,382
ЖШС          бидай
"Достық      жұмсақ    4294,61                       4294,613
элеваторы"   бидай
ЖШС
"Достық      арпа         6,79             6,787
элеваторы"
ЖШС
"Интеграция  жұмсақ       5,40                          5,400
Целина" ЖШС  бидай
"Колос" ЖШС  жұмсақ       2,56                         1,530  1,030
бидай
"Колос" ЖШС  арпа       301,58           301,575
"Новоселов.  жұмсақ
ское" ЖШС    бидай     5175,48                       5175,477
"Новоселов.  арпа
кое" ЖШС                  1,60             1,596
"УАҚ" ҒӨБ    жұмсақ     153,77                        153,769
ЖШС          бидай
N 1 Астық    жұмсақ    3157,76             5,330     3152,427
базасы       бидай
N 1 Астық    арпа      1280,63          1280,628
базасы
N 2 Астық    жұмсақ    8447,98                       8447,984
базасы       бидай
N 2 Астық    арпа
базасы                 4382,24          4382,237
N 3 Астық    жұмсақ
базасы       бидай      195,03                        195,029
N 3 Астық    арпа
базасы                   17,21            17,208
Ақтөбе облысы          2360,82  608,94   834,90   819,27  0,00 97,71
"Коктас-     жұмсақ

1     !    2    !    3     !   4   !    5   !     6     !   7   !  8
---------------------------------------------------------------------------
Акмолинская          57 651,30  103,874 6352,585  49 991,309 1200,360 3,170
АО      Пшеница
"Алтын-Дэн"   мяг.        4,52                         4,521
АО      Пшеница
"Казахстан"   мяг.      151,56                       151,555
АО      Пшеница     226,70                       226,701
"Кызылтуский  мяг.
элеватор"
АО      Пшеница      71,42                        71,419
"Приишимье"  мяг.
АО
"Приишимье" Ячмень      26,32            26,320
АО
"Айыртау"  Пшеница
мяг.     3644,16                       3644,162
АО
"Айыртау"   Ячмень      10,84            10,838
АО
"Джалтырский Пшеница
элеватор"    мяг.    3117,94    2,570              3112,065   3,301
АО
"Джалтырский
элеватор"  Ячмень     101,30  101,304
АО
"Макинский   Пшеница   3647,93                       3647,925
элеватор"    мяг.
АО
"Макинский   Ячмень     111,40           111,401
элеватор"
ТОО       Пшеница
"Аймак"      мяг.     1197,06                                1197,059
ТОО
"Аймак"     Ячмень     167,03           167,031
ТОО
"Агро-
комплекс     Пшеница     37,68                         37,680
Перекатное"    мяг.
ТОО
"Азатский    Кукуруза     2,14                                        2,140
элеватор"
ТОО
"Азатский    Пшеница
элеватор"      мяг.    8279,38                       8279,381
ТОО
"Акбидай-    Пшеница   7129,01                       7129,011
Астана"       мяг.
ТОО       Пшеница
"Ак-жар"       мяг.     298,80                        298,800
ТОО
"Ак-жар"     Ячмень      40,70            40,700
ТОО       Пшеница
"Баракат"      мяг.     387,73             0,400      387,327
ТОО       Пшеница
"Баракат"      твер.      1,04                          1,040
ТОО       Пшеница
"Бескарагай"   мяг.    1554,92             0,534     1554,382
ТОО
"Достыкский  Пшеница   4294,61                       4294,613
элеватор"      мяг.
ТОО
"Достыкский  Ячмень       6,79             6,787
элеватор"
ТОО
"Интеграция  Пшеница      5,40                          5,400
Целина"        мяг.
ТОО "Колос"  Пшеница      2,56                          1,530         1,030
мяг.
ТОО "Колос"  Ячмень     301,58           301,575
ТОО       Пшеница
"Новоселовское" мяг.   5175,48                       5175,477
ТОО       Ячмень
"Новоселовское"           1,60             1,596
ТОО НПО    Пшеница    153,77                        153,769
"УАК"       мяг.
Хлебная база Пшеница   3157,76             5,330     3152,427
N 1        мяг.
Хлебная база Ячмень    1280,63          1280,628
N 1
Хлебная база Пшеница   8447,98                       8447,984
N 2        мяг.
Хлебная база
N 2      Ячмень    4382,24          4382,237
Хлебная база Пшеница
N 3        мяг.     195,03                        195,029
Хлебная база
N 3      Ячмень      17,21            17,208
Актюбинская            2363,82  612,94    839,90       825,27   7,00 105,71
ЗАО
"Коктас-     Пшеница

Ақтөбе"     бидай       43,76                         43,756
ЖАҚ
"Ново-       жұмсақ
Альджанск    бидай
ҰК" ЖАҚ                  83,56                         83,563
"Ново-       арпа
Альджанск
ҰК" ЖАҚ                 129,27           129,271
"Ақбұлақ"    жұмсақ     124,55                        124,550
ЖШС          бидай
"Ақбұлақ"    арпа       319,27           319,265
ЖШС
"Белқұдық"   жүгері       2,00                                2,000
ЖШС
"Белқұдық"   жұмсақ      99,00                        99,000
ЖШС          бидай
"Белқұдық"   арпа       316,87           316,872
ЖШС
"Одақ ЛТД"   жұмсақ      91,84            20,001       71,843
ЖШС          бидай
"Степное"    қара        55,06                               55,062
ЖШС          бидай
"Степное"    жүгері      28,00                               28,000
ЖШС
"Степное"    қатты       24,31                        24,305
ЖШС          бидай
"Степное"    арпа        21,00            21,000
ЖШС
"Ақтөбе-дән" жұмсақ      93,43                        93,431
ЖШС          бидай
"Ақтөбе-дән" арпа       615,18  608,937    6,240
ЖШС
"Зерно.      жұмсақ
хранилище"   бидай      278,83                        278,825
ЖШС
"Хобда астық" тары       12,65                               12,647
ЖШС
"Хобда астық" арпа       22,25            22,250
ЖШС
Алматы облысы            71,76                         23,89 11,16
"Алтын-      жұмсақ                                            36,71
Диiрмен" АҚ  бидай       13,20                          13,200
"Сеним       жұмсақ
Астық" АҚ    бидай        4,45                           4,449
"Талдықорған жұмсақ
АӨК" АҚ      бидай        6,24                           6,240
"Тентек" АҚ  жұмсақ       7,16                                 7,160
бидай
"Тентек" АҚ  жұмсақ      36,71                                36,710
бидай
"Ынтымақ" АҚ жұмсақ       4,00                                 4,002
бидай
Шығыс
Қазақстан             10700,85             17,15      9964,95 718,75
облысы
"Кокпекты.   жұмсақ
астык" АҚ    бидай       10,82                        10,819
"Аягөз       жұмсақ
Астық" ЖШС   бидай        4,50                         4,497
"Ертіс       жұмсақ
Астық" ЖШС   бидай     2302,33                       2302,328
"Ертіс       қара
Астық" ЖШС   бидай А гр 558,44                               558,441
"УКА         қара
ұнтарататын  бидай       10,16                               10,160
"УКА         жұмсақ
ұнтарататын  бидай     2019,83                       2019,830
"Элеватор"   жұмсақ    2906,90                       2906,901
ЖШС          бидай

Актобе"       мяг.      43,76                         43,756
ЗАО "Ново-
Альджанский  Пшеница
мелькомбинат"  мяг.      83,56                         83,563
ЗАО "Ново-
Альджанский
мелькомбинат" Ячмень    129,27           129,271
ТОО      Пшеница
"Акбулак-21"   мяг.     124,55                        124,550
ТОО
"Акбулак-21" Ячмень     319,27           319,265
ТОО
"Белкудук"   Кукуруза     2,00                                       2,000
ТОО      Пшеница
"Белкудук"     мяг.      99,00                         99,000
ТОО
"Белкудук"   Ячмень     316,87           316,872
ТОО      Пшеница
"Одак ЛТД"     мяг.      91,84            20,001       71,843
ТОО
"Степное"     Рожь       55,06                                      55,062
ТОО
"Степное"    Кукуруза    28,00                                      28,000
ТОО      Пшеница
"Степное"     твер.      24,31                         24,305
ТОО
"Степное"    Ячмень      21,00            21,000
ТОО      Пшеница
"Актобе-дэн"   мяг.      93,43                         93,431
ТОО
"Актобе-дэн" Ячмень     615,18  608,937    6,240
ТОО
"Зерно-      Пшеница
хранилище"     мяг.     278,83                         278,825
ТОО
"Хобда астык" Просо      12,65                                       12,647
ТОО
"Хобда астык" Ячмень     22,25            22,250
Алматинская              71,76                           23,89 11,16 36,71
АО "Алтын-   Пшеница
Диiрмен"    мяг.      13,20                          13,200
АО "Сеним    Пшеница
Астык"      мяг.       4,45                           4,449
АО "Талды-
корганский   Пшеница
КХП"           мяг.       6,24                           6,240
АО       Пшеница
"Тентекское"   мяг.       7,16                                  7,160
АО       Пшеница
"Тентекское"   мяг.      36,71                                       36,710
АО       Пшеница
"Ынтымак"     мяг.       4,00                                  4,002
Восточно-
Казахстанская         10700,85             17,15       9964,95       718,75
АО
"Кокпекты-   Пшеница
астык"         мяг.      10,82                          10,819
ТОО "Аягоз   Пшеница
Астык"       мяг.       4,50                           4,497
ТОО "Ертис-  Пшеница
Астык"       мяг.    2302,33                        2302,328
ТОО "Ертис-    Рожь
Астык"     группы А   558,44                                      558,441
ТОО "Усть-
Каменогорский
МК"         Рожь      10,16                                       10,160
ТОО "Усть-
Каменогорский Пшеница  2019,83                        2019,830
МК"          мяг.
ТОО        Пшеница
"Элеватор"      мяг.   2906,90                        2906,901
ТОО

"Шығыс Астық" сұлы      48,05                                 48,050
ЖШС
"Шығыс Астық" жұмсақ   2720,58                       2720,578
ЖШС           бидай
"Шығыс Астық" қара      102,09                               102,094
ЖШС           бидай
А гр
"Шығыс Астық" арпа       16,50            16,495
ЖШС
Павлодар облысы         374,76                         148,38 0,00
"Қара Мүк     қара                                            226,38
Өнімдері" ЖШС құмық      13,64                                13,636
ЖШС "Қара Мүк қара
Өнімдері"     бидай      43,39                                43,388
А гр
"Жолқұдық     жұмсақ
элев. кәсіп." бидай
ЖШС                     148,38                         148,382
"Жолқұдық     қара
элев. кәсіп." бидай
ЖШС           А гр      159,28                               159,276
"Иртышские
мельницы"     тары       10,08                                10,075
ЖШС АҚ
Батыс
Қазақстан облысы       7635,99  20,415    1014,579   6097,843
249,531
253,624
"Ақсай к-ті"  жұмсақ
АҚ            бидай      25,01                         25,008
"Ақсай к-ті"  арпа
АҚ                       26,03  20,415       5,611
"Қазақстан    жұмсақ
эл." АҚ       бидай     101,30                        101,301
"Қазақстан
эл." АҚ       арпа      318,56             318,556
"Желаев"      жұмсақ
КХПААҚ        бидай    5495,55                       5495,547
"Желаев"      арпа
КХПААҚ                  657,60             657,596
"Кайнар" ААҚ  жүгері    253,62                               253,624
"Кайнар" ААҚ  жұмсақ     41,50                                41,496
бидай
"Кайнар" ААҚ  қатты     207,89                               207,890
бидай
"Кайнар" ААҚ  арпа       20,08             20,079
"Пойменское   жұмсақ
ХПП" ААҚ      бидай      63,65                        63,649
"Пойменское
ХПП" ААҚ      арпа       11,74             11,737
"Шиповский
эл." ААҚ      арпа        1,00              1,000
"Дэн" ЖШС     жұмсақ    261,68                       261,675
бидай
"Яик ХПП" ЖШС жұмсақ
бидай     150,66                       150,663
Қарағанды             11878,37                      11878,37
облысы
"Ақжол" ААҚ   жұмсақ
бидай     474,02                       474,015
"Қарағанды    жұмсақ
Нан" ААҚ      бидай     164,10                       164,100
"Ақтасты-     жұмсақ
Бидай" ЖШС    бидай    1568,58                      1568,580
"Жер-Арна"    жұмсақ   4857,94                      4857,936
ЖШС           бидай
"Фирма Ақнар" жұмсақ   3663,74                      3663,741
ЖШС           бидай
"Центр-       жұмсақ

"Шыгыс-Астык"  Овес      48,05                                       48,050
ТОО        Пшеница
"Шыгыс-Астык"   мяг.   2720,58                        2720,578
ТОО         Рожь
"Шыгыс-Астык" группы А  102,09                                      102,094
ТОО
"Шыгыс-Астык" Ячмень     16,50            16,495
Павлодарская            374,76                          148,38  0,00 226,38
ТОО
"Кара-Мук
Онимдери"     Гречиха    13,64                                       13,636
ТОО "Кара-Мук  Рожь
Онимдери"     группы А   43,39                                       43,388
ТОО "Предпр.
Жолкудукский  Пшеница
эл."            мяг.    148,38                         148,382
ТОО "Предпр.
Жолкудукский  Рожь
эл."          группы А  159,28                                      159,276
ТОО ЗК
"Иртышские
мельницы"     Просо      10,08                                       10,075
Западно-
Казахстанская          7635,99  20,415    1014,579   6097,843
249,531
253,624
АО "Аксайский Пшеница
к-т"            мяг.     25,01                         25,008
АО "Аксайский
к-т"          Ячмень     26,03  20,415       5,611
АО "Казах-
станский      Пшеница
элеватор"       мяг.    101,30                        101,301
АО "Казах-
станский
элеватор"     Ячмень    318,56             318,556
ОАО
"Желаевский   Пшеница
КХП"            мяг.   5495,55                       5495,547
ОАО
"Желаевский
КХП"          Ячмень    657,60             657,596
ОАО "Кайнар"  Кукуруза  253,62                                      253,624
ОАО        Пшеница
"Кайнар"        мяг.     41,50                                41,496
ОАО        Пшеница
"Кайнар"       твер.    207,89                               207,890
ОАО
"Кайнар"      Ячмень     20,08             20,079
ОАО
"Пойменское   Пшеница
ХПП"            мяг.     63,65                        63,649
ОАО
"Пойменское
ХПП"          Ячмень     11,74             11,737
ОАО
"Шиповский
эл."          Ячмень      1,00              1,000
ТОО           Пшеница
"Дэн"           мяг.    261,68                       261,675
ТОО "Яикское  Пшеница
ХПП"            мяг.    150,66                       150,663
Карагандинская        11878,37                      11878,37
ОАО "Акжол"   Пшеница
мяг.    474,02                       474,015
ОАО
"Караганды    Пшеница
Нан"            мяг.    164,10                       164,100
ТОО "Актасты- Пшеница
Бидай"          мяг.   1568,58                      1568,580
ТОО        Пшеница
"Жер-Арна"      мяг.   4857,94                      4857,936
ТОО        Пшеница
"Фирма Акнар"   мяг.   3663,74                      3663,741
ТОО "Центр-
Казахстанский Пшеница

Қазақстан эл. бидай    1150,00                      1150,000
ЖШС
Қызылорда облысы       1507,50                              1507,50
"Жалағашастық" күріш    344,36                              344,355
"Жаңақорға.
настық" АҚ     күріш    826,03                              826,029
N 6 Астық
базасы         күріш    337,12                               337,117
Қостанай облысы      173462,19  321,79    1478,24    171248,21
139,88
279,06
"Жаныспай" АҚ жұмсақ   7768,10                         7768,098
бидай
"Жаныспай" АҚ арпа       21,15               21,148
"Жаркөл эл."  жұмсақ
Ақ            бидай   21490,05  67,348     180,927   21241,777
"Зааят эл."   жұмсақ
АҚ            бидай      77,34              77,344
"Қойбағар     жұмсақ
эл." АҚ       бидай      32,82              23,603       9,213
"Станцион.    жұмсақ
эл." АҚ       бидай     837,70              65,934     771,765
"Тобыл эл."   жұмсақ
АҚ            бидай    2049,43              17,890   2031,454 0,084
"Тобыл эл."   арпа      865,00             865,000
АҚ
"Тоғызақ эл." жұмсақ
АҚ            бидай    4269,94               0,714   4269,225
"Троебратнен. жұмсақ
эл." АҚ       бидай      94,60                         94,595
АҚ "Урицкий   жұмсақ
эл."          бидай   14312,27              14,440  14297,827
ЖАҚ "Челгаши" жұмсақ   2362,32                       2362,321
бидай
"Еңбек" ЖАҚ   жұмсақ
бидай      92,56                               92,563
"Еңбек" ЖАҚ   қатты
бидай      12,69                               12,694
"Достық-Е"    жұмсақ   2561,88                       2561,876
ААҚ           бидай
"Мель.        жұмсақ
комбинат" ААҚ бидай    1202,52                       1202,515
"Мель.        қатты
комбинат" ААҚ бидай      34,54                               34,542
"Денисовск"   жұмсақ  18792,05  11,570    58,625    18721,851
ЖШС           бидай
"Денисовск"   арпа        3,28             3,276
ЖШС
"Аманкара.    жұмсақ
гайский эл."  бидай   21398,85 242,663    60,316    21095,874
ЖШС
"Аренов" ЖШС  жұмсақ     73,64                         73,635
бидай
"Иволга" ЖШС  тары      278,58                               278,583
"Иволга" ЖШС  жұмсақ  40858,37                      40858,368
бидай
"Иволга" ЖШС  қатты     132,27            54,054       78,215
бидай
"Иволга" ЖШС  арпа       16,66            16,660
ЖШС "Каз.     жұмсақ
агротрейд"    бидай    7729,39                       7729,387
ЖШС "Қара.    жұмсақ

эл."            мяг.   1150,00                      1150,000
Кызылординская         1507,50                                      1507,50
АО
"Жалагашастык"  Рис     344,36                                      344,355
АО "Жана-
корганастык"    Рис     826,03                                      826,029
Хлебная база
N 6          Рис     337,12                                      337,117
Костанайская         173465,19  325,79    1478,24    171254,21
146,88
287,06
АО       Пшеница
"Джаныспай"    мяг.   7768,10                         7768,098
АО
"Джаныспай"  Ячмень     21,15               21,148
АО
"Жаркульский Пшеница
элеватор"      мяг.   21490,05  67,348     180,927   21241,777
АО
"Зааятский   Пшеница
элеватор"      мяг.      77,34              77,344
АО
"Койбагар-
ский         Пшеница
элеватор"      мяг.      32,82              23,603       9,213
АО
"Станционный Пшеница
элеватор"      мяг.     837,70              65,934     771,765
АО
"Тобольский  Пшеница
элеватор"      мяг.    2049,43              17,890    2031,454  0,084
АО
"Тобольский
элеватор"    Ячмень     865,00             865,000
АО
"Тогузакский Пшеница
элеватор"      мяг.    4269,94               0,714   4269,225
АО
"Троебратнен-
ский         Пшеница
элеватор"      мяг.      94,60                         94,595
АО "Урицкий  Пшеница
элеватор"      мяг.   14312,27              14,440  14297,827
ЗАО          Пшеница
"Челгаши"      мяг.    2362,32                       2362,321
ЗАО "Енбек"  Пшеница
мяг.      92,56                                  92,563
ЗАО "Енбек"  Пшеница
твер.      12,69                                  12,694
ОАО       Пшеница
"Достык-Е"    мяг.     2561,88                       2561,876
ОАО
"Мель-       Пшеница
комбинат"     мяг.     1202,52                       1202,515
ОАО
"Мель-       Пшеница
комбинат"     твер.      34,54                                  34,542
ТОО       Пшеница
"Денисовское"  мяг.   18792,05  11,570    58,625    18721,851
ТОО
"Денисовское" Ячмень      3,28             3,276
ТОО
"Аманкара-
гайский      Пшеница
элеватор"      мяг.   21398,85 242,663    60,316    21095,874
ТОО       Пшеница
"Аренов"       мяг.      73,64                         73,635
ТОО
"Иволга"     Просо      278,58                                      278,583
ТОО       Пшеница
"Иволга"       мяг.   40858,37                      40858,368
ТОО       Пшеница
"Иволга"       твер.    132,27            54,054       78,215
ТОО
"Иволга"     Ячмень      16,66            16,660
ТОО "Каз-    Пшеница
агротрейд"     мяг.    7729,39                       7729,387
ТОО "Кара-
гайлинский   Пшеница

ғайлы эл."    бидай   10406,62                      10406,622
ЖШС "Мырза"   жұмсақ      7,58                          7,583
бидай
ЖШС "Озерное" жұмсақ     38,32                         38,319
бидай
"Пешков АӨК"  жұмсақ
ЖШС           бидай    4374,71             0,400     4374,306
"Пешков АӨК"  арпа
ЖШС                       8,02             8,020
ЖШС "Торғай   жұмсақ
элеваторы"    бидай       0,51                          0,513
ЖШС
"Узунколский  жұмсақ
эл. - 2030"   бидай   11248,82                      11248,822
С-Қазақстан
облысы                43886,48            33,617    43852,859
"Қайран.
кульский эл." жұмсақ
ЖАҚ           бидай   15310,76                      15310,760
"Колос" ААҚ   жұмсақ
бидай    5553,93                       5553,934
"Ақсуат эл."  жұмсақ
ААҚ           бидай     153,58                        153,584
"Булаев эл."  жұмсақ
ААҚ           бидай    5775,09                       5775,088
"Смирнов эл." жұмсақ
ААҚ           бидай    7681,76                       7681,763
"Қиялы Астық" жұмсақ   5734,13                       5734,130
ЖШС           бидай
"Қиялы Астық" арпа       33,62            33,617
ЖШС
N 4 Астық     жұмсақ   3643,60                       3643,600
базасы        бидай
Оңтүстік
Қазақстан облысы       1039,80                        1039,80
"Ақ-Маржан"   жұмсақ   1039,80                       1039,797
АҚ            бидай
--------------------------------------------------------------------
ЖИЫНЫ               310569,81  1 055,02   9736,08   295064,88
1600,94
3122,89
--------------------------------------------------------------------
8-қосымша
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2003.04.30. N 411 қаулысымен .
"Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы" жабық акционерлік
қоғамының 2003-2005 жылдарға арналған негізгі көрсеткіштері
2 нысан ҰК
____________________________________________________________________
!               !Өлшем  !2001 ж.!2002 ж.!2002 ж.!2003 ж. !2004 ж.
!               !бірлік.! есеп  !бағалау!2001 ж.!болжам  !болжам
!               !тері   !       !       !%-бен  !        !
--------------------------------------------------------------------
1 Өндірілген
өнімнің
(жұмыстардың,
қызметтер
көрсетудің)
көлемі -
барлығы                  407,6    817,5   200,6    1420   1420
оның ішінде
астық сату
заттай түрде     мың
тонна   407,6    817,5   200,6    1420   1420
құны             млн.
теңге 8597,80 10474,90   121,8
18402,90
19031,57
2 Экспорт,         млн.
барлығы          АҚШ    19,52    40,78   208,9   85,68  88,61
доллары
оның ішінде
ТМД елдеріне
заттай түрде     мың

элеватор"      мяг.   10406,62                      10406,622
ТОО       Пшеница
"Мырза"       мяг.       7,58                          7,583
ТОО       Пшеница
"Озерное"      мяг.      38,32                         38,319
ТОО
"Пешковский  Пшеница
КХП"        мяг.    4374,71             0,400     4374,306
ТОО
"Пешковский
КХП"      Ячмень       8,02             8,020
ТОО
"Торгайский  Пшеница
элеватор"      мяг.       0,51                          0,513
ТОО
"Узунколский
элеватор-    Пшеница
2030"       мяг.   11248,82                      11248,822
Северо-
Казахстанская         43886,48            33,617    43852,859
ЗАО
"Кайран-
кульский     Пшеница
элеватор"      мяг.   15310,76                      15310,760
ОАО "Колос"  Пшеница
мяг.    5553,93                       5553,934
ОАО
"Аксуатский  Пшеница
элеватор"      мяг.     153,58                        153,584
ОАО
"Булаевский  Пшеница
элеватор"      мяг.    5775,09                       5775,088
ОАО
"Смирновский Пшеница
элеватор"      мяг.    7681,76                       7681,763
ТОО       Пшеница
"Киялы-Астык"  мяг.    5734,13                       5734,130
ТОО
"Киялы-Астык" Ячмень     33,62            33,617
Хлебная    Пшеница
база N 4     мяг.    3643,60                       3643,600
Южно-
Казахстанская          1039,80                        1039,80
АО        Пшеница
"Ак-Маржан"    мяг.    1039,80                       1039,797
---------------------------------------------------------------------------
Итого                310575,81  1063,02   9736,08   295076,88   1614,94
3138,89
---------------------------------------------------------------------------
Приложение 8
Основные показатели на 2003-2005 годы
закрытого акционерного общества
"Продовольственная контрактная корпорация" <*>
Сноска. Приложение 8 - в редакции постановления Правительства РК от 30 апреля 2003 г. N 411 .
Форма 2 НК
____________________________________________________________________
!               !Единицы!2001 г.!2002 г.!2002 г.!2003 г. !2004 г.
!               !измере-! отчет !оценка !в % к  !прогноз !прогноз
!               !ния    !       !       !2001 г.!        !
--------------------------------------------------------------------
1 Объем
произведенной
продукции
(работ, услуг)-
всего                    407,6    817,5   200,6    1420   1420
в том числе
реализация зерна
в натуральном    тыс.
выражении        тонн    407,6    817,5   200,6    1420   1420
стоимость        млн.
тенге 8597,80 10474,90   121,8
18402,90
19031,57
2 Экспорт всего  млн. долл.
США    19,52    40,78   208,9   85,68  88,61
в том числе
страны СНГ
в натуральном    тыс.

тонна    82,4     27,4    33,3
құны             млн.     9,30     3,08    33,1
доллар
алым шетелдерге
заттай түрде     мың
тонна    72,5    440,1   607,0    1120   1120
құны             млн.    10,22    37,70   368,9   85,68  88,60
доллар
3 Импорт, барлығы
Өз қаражаты
есебінен негізгі
капиталға
инвестициялар
(мем. АБ-ға
негізгі
құралдарды       млн.
сатып алу)       теңге    10,70    27,30   255,1   47,40  49,02
4 Өнімді
(жұмыстарды,
қызметтер
көрсетудің)
сатудан түскен   млн.
кіріс - барлығы  теңге  8708,20 11287,86   129,6
19003,41
19652,59
5 Сатылған өнімнің
(жұмыстардың,
қызметтер        млн.
көрсетудің)      теңге  8519,67 10722,25   125,9
өзіндік құны -                                 18659,31
барлығы                                                19296,74
6 Жалпы табыс      млн.  3032,03  1962,41    64,7
теңге                          2882,08 2980,54
7 Салық салынатын  млн.   188,53   565,61   300,0  344,10  355,86
табыс            теңге
8 Табыс салығы     млн.
теңге    61,9    200,25   323,8  103,23  106,76
9 Таза табыс       млн.
(залал)          теңге  126,68    365,36   288,4  240,87  249,10
10 Акциялардың      млн.
мемлекеттік      теңге    19,6    183,38   935,6   39,91   41,27
пакетіне
дивидендтер
11 Қызметкерлердің  адам      211       215   101,9     239     239
саны
Жалақы қоры, ай  мың
теңге 5393,76   6209,14   115,1 7091,94  7091,94
Орташа айлық     мың
жалақы           теңге   25,56     28,88   113,0   29,67    29,67
12 Өнімдер          бірлі. 11793,00 12813,00   108,6
(жұмыстар,       гіне                           10946,98 10946,98
қызметтер        теңге
көрсету)
бірлігінің
тарифтері
(бағалары)
Тарифтердің
(бағалардың)      %     83,80    108,65  129,65   85,44   100,00
өткен кезеңмен
салыстырғандағы
өзгерісі
13 Дебиторлық       млн. 4043,00   4681,43   115,8 4402,28  4552,67
берешек -        теңге
барлығы
14 Кредиторлық      "-"  1759,00   2292,79   130,3 1626,96  1682,54
берешек -
барлығы
--------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы
____________________________________________
! Өлшем    ! 2005 ж. ! 2005 ж. ! 2005 ж.
!бірліктері! болжам  ! 2001 ж. ! 2002 ж.
!          !         ! %-бен   ! %-бен
---------------------------------------------
1                 1420     348      174
мың тонна      1420     348      174
млн.теңге  19534,51     227      186
2  млн.долл.     90,95     466      223
мың тонна                          0
млн.долл.                          0
мың тонна      1120    1545      254
млн.долл.     90,94     890      241
3  млн.теңге     50,31  470,23      184

выражении        тонн     82,4     27,4    33,3
стоимость      млн. долл. 9,30     3,08    33,1
дальнее
зарубежье
в натуральном    тыс.
выражении        тонн     72,5    440,1   607,0    1120   1120
стоимость        млн.    10,22    37,70   368,9   85,68  88,60
долл.
3 Импорт, всего
Инвестиции в
основной капитал
за счет собств.
средств
(приобретение
осн. средств     млн.
на гос. ХБ)     тенге    10,70    27,30   255,1   47,40  49,02
4 Доходы от
реализации
продукции
(работ, услуг)-  млн.
всего           тенге  8708,20 11287,86   129,6
19003,41
19652,59
5 Себестоимость    млн.
реализованной   тенге  8519,67 10722,25   125,9
продукции                                      18659,31
(работ, услуг)-                                        19296,74
всего
6 Валовый доход    млн.  3032,03  1962,41    64,7
тенге                           2882,08 2980,54
7 Налого-          млн.   188,53   565,61   300,0  344,10  355,86
облагаемый      тенге
доход
8 Подоходный       млн.
налог           тенге    61,9    200,25   323,8  103,23  106,76
9 Чистый доход     млн.
(убыток)        тенге  126,68    365,36   288,4  240,87  249,10
10 Дивиденды на     млн.
госпакет акций  тенге    19,6    183,38   935,6   39,91   41,27
11 Численность      чел.     211       215   101,9     239     239
работников
Фонд заработной  тыс.
платы, месяц    тенге 5393,76   6209,14   115,1 7091,94  7091,94
Среднемесячная
заработная       тыс.
плата           тенге   25,56     28,88   113,0   29,67    29,67
12 Тарифы (цены)   тенге 11793,00 12813,00   108,6
на единицу       за                            10946,98 10946,98
продукции      единицу
(работ, услуг)
изменение         %     83,80    108,65  129,65   85,44   100,00
тарифов (цен)
к предыдущему
периоду
13 Дебиторская      млн. 4043,00   4681,43   115,8 4402,28  4552,67
задолженность-  тенге
всего
14 Кредиторская     "-"  1759,00   2292,79   130,3 1626,96  1682,54
задолженность-
всего
--------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
____________________________________________
! Единицы ! 2005 г. ! 2005 г. ! 2005 г.
!измерения! прогноз ! в % к   ! в % к
!         !         ! 2001 г. ! 2002 г.
---------------------------------------------
1                 1420     348      174
тыс.тонн       1420     348      174
млн.тенге  19534,51     227      186
2  млн.долл.     90,95     466      223
тыс.тонн                           0
млн.долл.                          0
тыс.тонн       1120    1545      254
млн.долл.     90,94     890      241
3  млн.тенге     50,31  470,23      184

4  млн.теңге  20171,94     232      179
5  млн.теңге  19806,68     232      185
6  млн.теңге   3059,30     101      156
7  млн.теңге    365,26     194       65
8  млн.теңге    109,58     177       55
9  млн.теңге    255,68     202       70
10  млн.теңге     42,36     216       23
11    адам          239     113      111
мың теңге   7091,94     131      114
мың теңге     29,67     116      103
12  бірлігіне
теңге      10946,98      93       85
%         100,00  119,32       92
13  млн.теңге   4672,98     116      100
14    "-"       1727,00      98       75
-----------------------------------------------
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2002 жылғы 15 шілдедегі
N 777 қаулысына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2003.04.30. N 411 қаулысымен .
"Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы" жабық акционерлік
қоғамының 2003 жылға арналған негізгі көрсеткіштері
1 нысан ҰК/1
____________________________________________________________________
!            !Өлшем  !2001 ж.! 2002 ж. ! 2003 ж. !2002 ж.!2003 ж.
!            !бірлік.! есеп  ! бағалау ! болжам  !2001 ж.!2002 ж.
!            !тері   !       !         !         !%-бен  !%-бен
--------------------------------------------------------------------
1 Өндірілген
өнімнің
(жұмыстардың,
қызметтер
көрсетудің)
көлемі -
барлығы                407,6     817,5      1420    200,6   174
оның ішінде
астық сату
заттай
түрде       мың тонна  407,6     817,5      1420    200,6   174
құны           млн.  8597,80  10474,90  18402,90    121,8   176
теңге
2 Экспорт,     млн. АҚШ  19,52     40,78     85,68    208,93  210
барлығы      доллары
оның ішінде
ТМД елдеріне
заттай       мың тонна  82,4      27,4                33,3    0
түрде
құны         млн. АҚШ   9,30      3,08                33,1    0
алыс шетел.  доллар
дерге
заттай       мың тонна  72,5     440,1      1120     607,0  254
түрде
құны         млн. АҚШ  10,22     37,70     85,68     368,8  227
доллар
3 Импорт,
барлығы
Өз қаражаты
есебінен
негізгі
капиталға
инвестициялар
(мемлекеттік
АБ-ға негізгі
құралдарды     млн.
сатып алу)    теңге    10,70    27,30      47,40     137,38 322
4 Өнімді
(жұмыстарды,
қызметтер
көрсетуді)
сатудан
түскен       млн.    8708,20 11287,86   19003,41     129,62 168
кірістер     теңге
5 Сатылған
өнімнің
(жұмыстардың
қызметтер
көрсетудің)
өзіндік
құны -       млн.
барлығы      теңге  8519,67 10722,25   18659,31     125,85  174
6 Акцияларды
мемлекеттік
пакетіне     млн.
дивидендтер  теңге     19,6   183,38      39,91     935,61   22
7 Қызметкер.
лердің
саны         адам       211     215         239     101,90  111
Жалақы
қоры, ай     мың

4  млн.тенге  20171,94     232      179
5  млн.тенге  19806,68     232      185
6  млн.тенге   3059,30     101      156
7  млн.тенге    365,26     194       65
8  млн.тенге    109,58     177       55
9  млн.тенге    255,68     202       70
10  млн.тенге     42,36     216       23
11    чел.          239     113      111
тыс.тенге   7091,94     131      114
тыс.тенге     29,67     116      103
12  тенге за
единицу    10946,98      93       85
%         100,00  119,32       92
13  млн.тенге   4672,98     116      100
14    "-"       1727,00      98       75
-----------------------------------------------
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 июля 2002 года N 777
Основные показатели на 2003 год
закрытого акционерного общества
"Продовольственная контрактная корпорация" <*>
Сноска. Дополнено приложением 1 - постановлением Правительства РК от 30 апреля 2003 г. N 411 .
форма 1 нк/1
____________________________________________________________________
!            !Единицы!2001 г.! 2002 г. ! 2003 г. !2002 г.!2003 г.
!            !изме-  !отчет  ! оценка  ! прогноз !в % к  !в % к
!            !рения  !       !         !         !2001 г.!2002 г.
--------------------------------------------------------------------
1 Объем
произведенной
продукции
(работ, услуг)-
всего                  407,6     817,5      1420    200,6   174
в том числе
реализация
зерна в
натуральном
выражении    тыс.тонн  407,6     817,5      1420    200,6   174
стоимость      млн.  8597,80  10474,90  18402,90    121,8   176
тенге
2 Экспорт      млн.долл. 19,52     40,78     85,68    208,93  210
всего          США
в том числе
страны СНГ в
натуральном  тыс.тонн   82,4      27,4                33,3    0
выражении
стоимость    млн.долл.  9,30      3,08                33,1    0
дальнее
зарубежье в
натуральном  тыс.тонн   72,5     440,1      1120     607,0  254
выражении
стоимость    млн.долл. 10,22     37,70     85,68     368,8  227
3 Импорт,
всего
Инвестиции в
основной
капитал за
счет собств.
средств
(приобретение
осн. средств млн.
на гoc. ХБ)  тенге     10,70    27,30      47,40     137,38 322
4 Доходы от
реализации
продукции
(работ,
услуг)-      млн.    8708,20 11287,86   19003,41     129,62 168
всего        тенге
5 Себестоимость
реализованной
продукции
(работ,      млн.
услуг) -     тенге   8519,67 10722,25   18659,31     125,85  174
всего
6 Дивиденды
на госпакет  млн.
акций        тенге      19,6   183,38      39,91     935,61   22
7 Численность
работников   чел.        211     215         239     101,90  111
Фонд
заработной   тыс.

теңге   5393,76  6209,14     7091,9     115,12  114
Орташа
айлық        мың
жалақы       теңге     25,56    28,88      29,67     112,98  103
8 Өнімдер
(жұмыстар,
қызметтер
көрсету)
бірлігіне
тарифтер   Бірлігіне
(бағалар)    теңге   11793,00 12813,00  10946,98     108,65   85
Тарифтердің
(бағалардың)
өткен
кезеңмен
салыстыр.
ғандығы
өзгерісі       %        83,80   108,65     85,44     129,65   79
9 Дебиторлық
берешек -    млн.
барлығы      теңге    4043,00  4681,43   4402,28     115,79   94
10 Кредиторлық
берешек -
барлығы      "-"      1759,00  2292,79   1626,96     130,35   71
--------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2002 жылғы 15 шілдедегі
N 777 қаулысына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2003.04.30. N 411 қаулысымен .
"Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы" жабық акционерлік
қоғамының қаржы-шаруашылық қызметі нәтижелерінің болжамы
3 нысан ҰК
мың. теңге
____________________________________________________________________
!Көрсеткіштердің!         Кіріс          !       Шығыс
!      атауы    !------------------------------------------------
!---------------!   2   !   3    !   4   !   5   !   6   !   7
!       1       !------------------------------------------------
!               !2001 ж.! 2002 ж.!2003 ж.!2001 ж.!2002 ж.!2003 ж.
!               ! есеп  ! бағалау!болжам ! есеп  !бағалау!болжам
--------------------------------------------------------------------
1 Өнімді
(жұмыстарды,
қызметтер
көрсетуді)
сатудан
түскен кірістер
- барлығы      8175083,14
10253030,07
18518154,34
2 Сатылған
өнімнің
(жұмыстардың                            5143051,50
қызметтер                                       8290616,39
көрсетудің)                                         14142123,97
өзіндік құны
- барлығы
3 Жалпы табыс  3032031,65
(1-бет-2-бет)          1962413,68
4376030,37
4 Кезеңдік                                2947919,77
шығыстар,                                       2421486,28
оның ішінде                                          4090780,20
сату бойынша                            2947919,77
шығыстар                                        2394043,90
пайыздарды                                           3875104,60
төлеуге
жұмсалған
шығыстар                                        27442,38
215675,60
5 Негізгі       84111,87
қызметтен           -459072,60
түскен табыс                    285250,17
(залал)
(3-бет-4-бет)
6 Негізгі емес 533122,46
қызметтен           1034828,81
түскен табыс                    485255,21
(залал)                                  428699,12

платы, месяц тенге   5393,76  6209,14     7091,9     115,12  114
Средне-
месячная
заработная   тыс.
плата        тенге     25,56    28,88      29,67     112,98  103
8 Тарифы (цены)
на единицу
продукции    тенге
(работ,      за
услуг)       единицу 11793,00 12813,00  10946,98     108,65   85
изменение
тарифов
(цен) к
предыдущему
периоду        %        83,80   108,65     85,44     129,65   79
9 Дебиторская
задолжен-    млн.
ность-всего  тенге    4043,00  4681,43   4402,28     115,79   94
10 Кредиторская
задолженность-
всего         "-"      1759,00  2292,79   1626,96     130,35   71
--------------------------------------------------------------------
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 июля 2002 года N 777
Прогноз результатов финансово-хозяйственной
деятельности закрытого акционерного общества
"Продовольственная контрактная корпорация" <*>
Сноска. Дополнено приложением 2 - постановлением Правительства РК от 30 апреля 2003 г. N 411 .
форма 3 НК
тыс.тенге
____________________________________________________________________
!  Наименование !       Доход            !     Расход
!  показателей  !------------------------------------------------
!---------------!   2   !   3    !   4   !   5   !   6   !   7
!       1       !------------------------------------------------
!               ! 2001г.! 2002 г.! 2003г.! 2001г.! 2002г.! 2003г.
!               ! отчет ! оценка !прогноз! отчет ! оценка!прогноз
--------------------------------------------------------------------
1 Доход от
реализации     8175083,14
продукции              10253030,07
(работ, услуг)                  18518154,34
- всего
2 Себестоимость
реализованной
продукции                                5143051,50
(работ, услуг)-                                  8290616,39
всего                                                 14142123,97
3 Валовый доход  3032031,65
(стр.1-стр.2)          1962413,68
4376030,37
4 Расходы периода,                         2947919,77
в том числе                                      2421486,28
4090780,20
расходы по                               2947919,77
реализации                                       2394043,90
3875104,60
расходы на                                         27442,38
выплату                                                215675,60
процентов
5 Доход (убыток)  84111,87
от основной           -459072,60
деятельности                   285250,17
(стр.3-стр.4)
6 Доход (убыток) 533122,46
от неосновной         1034828,81
деятельности                   485255,21
428699,12

10139,06
426404,11
7 Салық        188535,21
салынғанға            565617,15
дейін                           344101,27
күнделікті
қызметтен
түскен
табыс
(залал)
(5-бет+(-)
6-бет)
8 Табыс салығы                             61856,34
200253,61
103230,38
9 Салық        126678,87
салынғаннан           365363,54
кейін                          240870,89
күнделікті
қызметтен
түскен
табыс
(залал)
(7-бет-
8-бет)
10 Төтенше
жағдайлардан
түскен табыс
(залал)
11 Таза табыс   126678,87
(залал)              365363,54
(9-бет+(-)                     240870,89
10-бет)
--------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2002 жылғы 15 шілдедегі
N 777 қаулысына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2003.04.30. N 411 қаулысымен .
"Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы" жабық акционерлік
қоғамының ақша қаражаты қозғалысының болжамы
ҰК 4 нысан
мың теңге
____________________________________________________________________
!   Көрсеткіштер         !      2      !     3     !     4
!     атауы              !---------------------------------------
!------------------------!  2001 ж.    ! 2002 ж.   ! 2003 ж.
!          1             !  есеп       ! бағалау   ! болжам
--------------------------------------------------------------------
I  Операциялық қызметтен
түскен ақша қаражатының
қозғалысы
1  Ақша қаражатының
түсуі                     5155996,64   14517396,43  17770000,00
өнімді (жұмыстарды,
қызметтер көрсетуді)
сатудан түскен кіріс      4093245,38    6499799,04  11075000,00
алынған аванстар
пайыздар                   154018,81      88804,41     95000,00
дивидендтер
роялти
өзге де түсімдер           908732,45    7928792,98   6600000,00
2  Ақша қаражатының
жұмсалуы                  5391667,96   14475647,18  26969334,31
жеткізушілер мен
мердігерлердің шоттары
бойынша                   5111177,83   13885153,24  26615990,65
берілген аванстар
жалақы бойынша*             51835,34      74816,31     55858,78
әлеуметтік сақтандыру
мен зейнетақымен
қамтамасыз ету
қорларына                   19360,78      36481,17     20863,56
салықтар бойынша            68819,25     157703,14    125242,96
пайыздарды төлеу
өзге де төлемдер           140474,76     321493,32    151378,36
3  Операциялық қызметтің
нәтижесінде ақша
қаражатының көбеюі
(+)/(-)                   -235671,32     41749,25  -9199334,31
II  Инвестициялық
қызметтен түскен
ақша қаражатының
қозғалысы
1  Ақша қаражатының
түсуі
материалдық емес
активтерді сатудан
түскен кіріс
негізгі құралдарды
сатудан түскен
кіріс
басқа ұзақ мерзімді
активтерді сатудан
түскен кіріс
қаржы инвестицияларын
сатудан түскен
кіріс
басқа заңды
тұлғаларға берілген
кредиттерді алудан
түскен кіріс
өзге де түсімдер
2  Ақша қаражатының
жұмсалуы                                41813,70
материалдық емес
активтерді сатып

10139,06
426404,11
7 Доход (убыток) 188535,21
от обычной            565617,15
деятельности                   344101,27
до налого-
обложения
(стр.5+(-)
стр.6)
8 Подоходный                                61856,34
налог                                            200253,61
103230,38
9 Доход (убыток) 126678,87
от обычной            365363,54
деятельности                   240870,89
после налого-
обложения
(стр.7-стр.8)
10 Доход (убыток)
от чрезвычайных
ситуаций
11 Чистый доход   126678,87
(убыток)              365363,54
(стр.9+(-)                     240870,89
стр.10)
--------------------------------------------------------------------
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 июля 2002 года N 777
Прогноз движения денежных средств
закрытого акционерного общества
"Продовольственная контрактная корпорация" <*>
Сноска. Дополнено приложением 3 - постановлением Правительства РК от 30 апреля 2003 г. N 411 .
форма 4 НК
тыс.тенге
____________________________________________________________________
!   Наименование         !      2      !     3     !     4
!   показателей          !---------------------------------------
!------------------------!  2001 г.    ! 2002 г.   ! 2003 г.
!          1             !  отчет      ! оценка    ! прогноз
--------------------------------------------------------------------
I  Движение денежных
средств от операционной
деятельности
1  Поступление денежных
средств                   5155996,64   14517396,43  17770000,00
доход от реализации
продукции (работ,
услуг)                    4093245,38    6499799,04  11075000,00
авансы полученные
проценты                   154018,81      88804,41     95000,00
дивиденды
роялти
прочие поступления         908732,45    7928792,98   6600000,00
2  Выбытие денежных средств  5391667,96   14475647,18  26969334,31
по счетам поставщиков
и подрядчиков             5111177,83   13885153,24  26615990,65
авансы выданные
*по заработной плате        51835,34      74816,31     55858,78
в фонды социального
страхования и
пенсионного обеспечения     19360,78      36481,17     20863,56
по налогам                  68819,25     157703,14    125242,96
выплата процентов
прочие выплаты             140474,76     321493,32    151378,36
3  Увеличение {+)/(-)
денежных средств в
результате операционной
деятельности               -235671,32     41749,25  -9199334,31
II  Движение денежных
средств от
инвестиционной
деятельности
1  Поступление
денежных средств
доход от реализации
нематериальных активов
доход от реализации
основных средств
доход от реализации
других долгосрочных
активов
доход от реализации
финансовых инвестиций
доход от получения
кредитов, предоставленных
другим юридическим лицам
прочие поступления
2  Выбытие денежных средств                  41813,70
приобретение

алу                                      1292,46
негізгі құралдарды
сатып алу                               40521,24
басқа ұзақ мерзімді
активтерді сатып алу
қаржы инвестицияларын
сатып алу
басқа заңды
тұлғаларға кредиттер
беру
3  Операциялық қызметтің
нәтижесінде ақша
қаражатының көбеюі
(+)/(-)                                -41813,70
III Қаржылық қызметтен
түскен ақша
қаражатының
қозғалысы
1  Ақша қаражатының
түсуі                      7505901,96    9065112,34  17049900,00
акция мен басқа да
құнды қағаздар
шығарудан
банктік кредиттер алу                    2878324,83  17049900,00
өзге де түсімдер           7505901,96    6186787,51
2  Ақша қаражатының
жұмсалуы                   7244783,68    8389920,89   9055104,10
банктік кредиттерді
өтеу                                                   215675,60
өзінің акцияларын
сатып алу
дивидендтерді төлеу                        19636,30    183380,00
өзге де төлемдер           7244783,68    8370284,59   8656048,50
3  Қаржылық қызметтің
нәтижесінде ақша
қаражатының
көбеюі (+)/(-)              261118,28     675191,45   7994795,90
Жиыны: Ақша
қаражатының көбеюі
(+)/азаюы (-)                25446,96     675127,00  -1204538,41
Есеп беру кезеңінің
басындағы ақша
қаражаты                   1696666,39    1722113,35   2397240,35
Есеп беру кезеңінің
аяғындағы ақша
қаражаты                   1722113,35    2397240,35   1192701,94
--------------------------------------------------------------------
* Орталық аппараттың жалақысы ғана. Өкілдіктердің жалақысы өзге де төлемдер деген жолда көрсетілген.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2002 жылғы 15 шілдедегі
N 777 қаулысына
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2003.04.30. N 411 қаулысымен .
"Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы" жабық акционерлік
қоғамының кезеңдік шығыстары, болжам көрсеткіштері
ҰК 5 нысан
мың теңге
____________________________________________________________________
!   Көрсеткіштердің      ! Есеп беру  !            !
!   атауы                ! кезеңіне   !            !
!                        ! есептелді  !            !
!------------------------!-------------------------!-------------
!                        !     2      !      3     !     4
!           1            !---------------------------------------
!                        !  2001 ж.   !  2002 ж.   ! 2003 ж.
!                        !  есеп      !  бағалау   ! болжам
--------------------------------------------------------------------
Барлығы                   2947919,77   2421486,28   4090780,20
1 Жалпы және әкімшілік

нематериальных активов                     1292,46
приобретение основных
средств                                   40521,24
приобретение других
долгосрочных активов
приобретение финансовых
инвестиций
предоставление кредитов
другим юридическим лицам
3  Увеличение (+)/(-)
денежных средств в
результате инвестиционной
деятельности                              -41813,70
III Движение денежных средств
от финансовой деятельности
1  Поступление
денежных средств           7505901,96    9065112,34  17049900,00
от выпуска акций
и других ценных бумаг
получение банковских
кредитов                                 2878324,83  17049900,00
прочие поступления         7505901,96    6186787,51
2  Выбытие денежных средств   7244783,68    8389920,89   9055104,10
погашение банковских
кредитов                                               215675,60
приобретение
собственных акций
выплата дивидентов                         19636,30    183380,00
прочие выплаты             7244783,68    8370284,59   8656048,50
3  Увеличение (+)/(-)
денежных средств в
результате финансовой
деятельности                261118,28     675191,45   7994795,90
Итого: Увеличение (+)/
уменьшение (-)
денежных средств             25446,96     675127,00  -1204538,41
Денежные средства
на начало отчетного
периода                    1696666,39    1722113,35   2397240,35
Денежные средства
на конец отчетного
периода                    1722113,35    2397240,35   1192701,94
--------------------------------------------------------------------
* Зарплата только центрального аппарата. Зарплата представительств отражена в строке прочие выплаты
Приложение 4
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 июля 2002 года N 777
Расходы периода, прогнозные показатели
закрытого акционерного общества
"Продовольственная контрактная корпорация" <*>
Сноска. Дополнено приложением 4 - постановлением Правительства РК от 30 апреля 2003 г. N 411 .
Форма 5 НК
тыс.тенге
____________________________________________________________________
!   Наименование         ! Начислено  !            !
!   показателей          !за отчетный !            !
!                        !  период    !            !
!------------------------!-------------------------!-------------
!                        !     2      !      3     !     4
!           1            !---------------------------------------
!                        !  2001 г.   !  2002 г.   ! 2003 г.
!                        !  отчет     !  оценка    ! прогноз
--------------------------------------------------------------------
Всего                     2947919,77   2421486,28   4090780,20
1 Общие и административные

шығыстар, барлығы          238433,77    264362,89    336131,20
оның ішінде Материалдар     12280,38      7433,68
Қызметкерлер еңбегіне
ақы төлеу                  122122,86    143082,89    177548,50
Еңбекақыдан аударымдар      26193,71     27032,50     33556,70
Негізгі құралдарды
және материалдық емес
активтерді амортизациялау   14463,36     16128,03     17000,00
Негізгі құралдарды
және материалдық емес
активтерді жөндеу және
қызмет көрсету               7322,23      9709,93      7377,90
Коммуналдық шығыстар         2487,82      2508,04      2803,60
Іссапар шығыстары,
барлығы                      6730,79      8223,93     23876,70
оның ішінде белгіленген
нормалар шегінде             6713,38                  23876,70
нормадан тыс                   17,41
Өкілдік шығыстар             1516,97        29,35
Қызметкерлердің
біліктілігін көтеруге
арналған шығыстар                          154,24
Директорлар кеңесін
ұстауға арналған шығыстар
Кеңсе және баспахана
жұмыстары                    1834,67      1998,27      4406,20
Салықтар бойынша
шығыстар                     2363,28      3019,39      2800,00
Байланыс қызметтері         17463,34     18907,59     27408,00
Күзетке арналған
шығыстар                     2355,44       926,87      1156,10
Консультациялық (аудит)
және ақпараттық қызметтер
көрсету                                    654,72       432,00
Банктік қызметтер
көрсету                      1654,82      4113,89      1214,20
Сот шығыны
Шарт талаптарының
бұзылғаны үшін айыппұл,
өсімақы және
тұрақсыздық айыбы              17,84
Табысты жасырғаны
(азайтып көрсету) үшін
айыппұл және өсімақы
Ұрлаудан келген шығындар,
нормадан тыс жоғалту,
бүліну, жетіспеушілік
Жалға алу бойынша шығыстар   3613,48      3927,89      4239,60
Әлеуметтік салаға
арналған шығыстар            2587,82      8230,26      3906,00
Күдікті борыштар
бойынша резервтер құру
жөніндегі шығыстар
Мерекелік, мәдени-көпшілік
және спорттық
іс-шараларды өткізуге
Қайырымдылық көмек                         484,73
Өзге де шығыстар            13424,96      7796,69     28405,70
2 Сату бойынша шығыстар,
барлығы                   2709486,00   2129681,01   3538973,40
Материалдар                              25088,81     25413,37
Қызметкерлер еңбегіне
ақы төлеу
Еңбекақыдан аударымдар
Негізгі құралдарды
және материалдық емес
активтерді амортизациялау
Негізгі құралдарды
және материалдық емес
активтерді жөндеу
және қызмет көрсету
Коммуналдық шығыстар
Іссапар шығыстары,
барлығы                     6631,00       2813,40      6106,01
оның ішінде
белгіленген нормалар
шегінде
нормадан тыс
Тиеу, тасымалдау және

расходы, всего             238433,77    264362,89    336131,20
в том числе материалы       12280,38      7433,68
Оплата труда работников    122122,86    143082,89    177548,50
Отчисления
от оплаты труда             26193,71     27032,50     33556,70
Амортизация основных
средств и нематериальных
активов                     14463,36     16128,03     17000,00
Обслуживание и ремонт
основных средств и
немат. активов               7322,23      9709,93      7377,90
Коммунальные расходы         2487,82      2508,04      2803,60
Командировочные расходы,
всего                        6730,79      8223,93     23876,70
в том числе в пределах
установленных норм           6713,38                  23876,70
сверх норм                     17,41
Представительские расходы    1516,97        29,35
Расходы на повышение
квалификации работников                    154,24
Расходы на содержание
Совета директоров
Канцелярские и
типографские работы          1834,67      1998,27      4406,20
Расходы по налогам           2363,28      3019,39      2800,00
Услуги связи                17463,34     18907,59     27408,00
Расходы на охрану            2355,44       926,87      1156,10
Консультационные (аудит)
и информационные услуги                    654,72       432,00
Банковские услуги            1654,82      4113,89      1214,20
Судебные издержки
Штрафы, пени и неустойка
за нарушение условий
договора                       17,84
Штрафы и пени за сокрытие
(занижение) дохода
Убытки от хищений,
сверхнормативные потери,
порча, недост.
Расходы по аренде            3613,48      3927,89      4239,60
Расходы на социальную сферу  2587,82      8230,26      3906,00
Расходы по созданию
резервов по
сомнительным долгам
На проведение праздничных,
культурно-массовых и
спортивных мероприятий
Благотворительная помощь                   484,73
Прочие расходы              13424,96      7796,69     28405,70
2 Расходы по реализации,
всего                     2709486,00   2129681,01   3538973,40
Материалы                                25088,81     25413,37
Оплата труда работников
Отчисления
от оплаты труда
Амортизация основных
средств и нематериальных
активов
Ремонт и обслуживание
основных средств и
немат. активов
Коммунальные расходы
Командировочные расходы,
всего                       6631,00       2813,40      6106,01
в том числе в пределах
установленных норм
сверх норм
Расходы по погрузке,
транспортировке и

сақтау бойынша шығыстар   885488,00    1493254,03    3034870,75
Жарнама мен маркентингке
арналған шығыстар          22576,00      18966,45      51590,00
Жалға алу бойынша
шығыстар
Әлеуметтік салаға
арналған шығыстар
Өзге де шығыстар         1794791,00     589558,32     420993,27
3 Пайыздар бойынша
шығыстар, барлығы                        27442,38     215675,60
банк кредиттері
бойынша сыйақы
(пайыздар) төлеу                         27442,38     215675,60
жөніндегі шығыстар
жеткізушілердің
кредиттері бойынша
сыйақы (пайыздар)
төлеу жөніндегі
шығыстар
Жалға алу бойынша
сыйақы (пайыздар)
төлеу жөніндегі
шығыстар
Өзге де шығыстар
--------------------------------------------------------------------

хранению                  885488,00    1493254,03    3034870,75
Расходы на рекламу и
маркетинг                  22576,00      18966,45      51590,00
Расходы по аренде
Расходы на социальную
сферу
Прочие расходы           1794791,00     589558,32     420993,27
3 Расходы по процентам,
всего                                    27442,38     215675,60
Расходы по
вознаграждению (процентам)
по кредитам банка                        27442,38     215675,60
Расходы по вознаграждению
(процентам) по кредитам
поставщиков
Расходы по вознаграждению
(процентам) по аренде
Прочие расходы
--------------------------------------------------------------------