Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасында "электронды Үкiметтiң" инфрақұрылымын қалыптастырудың 2005-2007 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы туралы" Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 5 қазандағы N 1027 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасында "электронды Үкiметтiң" инфрақұрылымын қалыптастырудың 2005-2007 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы туралы" Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентiнiң қарауына енгізiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы Президентінің
Жарлығы
Қазақстан Республикасында "электронды Yкiметтiң" инфрақұрылымын қалыптастырудың 2005-2007 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы туралы
Қазақстан Республикасының  Конституциясы 44-бабының 8) тармақшасына сәйкес, азаматтар мен ұйымдарды мемлекеттiк қызметтерге жылдам әрi тиiмдi қол жеткiзумен қамтамасыз ету және ақпараттық-коммуникациялық технологияларды кеңiнен қолдану жолымен мемлекеттік органдардың жұмыс iстеу тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында қаулы етемін:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасында "электронды Үкiметтiң" инфрақұрылымын қалыптастырудың 2005-2007 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Үкiметi бiр ай мерзiмде Бағдарламаны iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарын әзiрлесiн және бекiтсiн.
3. Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігi, басқа да iске тартылған министрлiктер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынысты және есеп беретiн мемлекеттiк органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi Бағдарламаны iске асыру жөнiнде шаралар қабылдасын.
4. Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігі жарты жылда бiр рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 25-күнiнен кешiктiрмей Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiне және Қазақстан Республикасының Үкiметiне Бағдарламаны iске асыру барысы туралы ақпарат ұсынсын.
5. Бағдарламаның орындалуын қамтамасыз етудi бақылау және үйлестiру Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігіне жүктелсін.
6. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының Ұлттық ақпараттық инфрақұрылымын қалыптастырудың және дамытудың мемлекеттiк бағдарламасы туралы" 2001 жылғы 16 наурыздағы N 573  Жарлығының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2001 ж., N 10, 108-құжат; 2003 ж., N 44, 472-құжат) күшi жойылды деп танылсын.

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О Государственной программе формирования инфраструктуры "электронного Правительства" в Республике Казахстан на 2005-2007 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 октября 2004 года N 1027
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О Государственной программе формирования инфраструктуры "электронного Правительства" в Республике Казахстан на 2005-2007 годы".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Указ
Президента Республики Казахстан О Государственной программе формирования инфраструктуры
"электронного Правительства" в Республике Казахстан
на 2005-2007 годы
В соответствии с подпунктом 8) статьи 44  Конституции Республики Казахстан, в целях обеспечения граждан и организаций быстрым и эффективным доступом к государственным услугам и повышения эффективности функционирования государственных органов путем широкого применения информационно-коммуникационных технологий постановляю:
1. Утвердить прилагаемую Государственную программу формирования инфраструктуры "электронного Правительства" в Республике Казахстан на 2005-2007 годы (далее - Программа).
2. Правительству Республики Казахстан в месячный срок разработать и утвердить план мероприятий по реализации Программы.
3. Агентству Республики Казахстан по информатизации и связи, другим задействованным министерствам, а также государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан, акимам областей, городов Астаны и Алматы принять меры по реализации Программы.
4. Агентству Республики Казахстан по информатизации и связи один раз в полугодие, не позднее 25-го числа месяца, следующего за отчетным периодом, представлять в Администрацию Президента Республики Казахстан и Правительство Республики Казахстан информацию о ходе реализации Программы.
5. Контроль и координацию обеспечения выполнения Программы возложить на Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи.
6. Признать утратившим силу  Указ Президента Республики Казахстан от 16 марта 2001 года N 573 "О Государственной программе формирования и развития национальной информационной инфраструктуры Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2001 г., N 10, ст. 108; 2003 г., N 44, ст. 472).

7. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентінің
N ___ Жарлығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында "электронды Үкiметтiң" инфрақұрылымын қалыптастырудың 2005-2007 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы
1. Бағдарламаның паспорты
Атауы                   - Қазақстан Республикасында "электронды
Үкiметтiң" инфрақұрылымын қалыптастырудың
2005-2007 жылдарға арналған мемлекеттiк
бағдарламасы.
Әзiрлеу үшiн негiз      - Қазақстан Республикасы Президентiнiң
"Бәсекеге қабілетті Қазақстан үшiн,
бәсекеге қабілетті экономика үшiн,
бәсекеге қабілеттi халық үшiн" атты
2004 жылға 19 наурыздағы Қазақстан
халқына  жолдауы .
Негiзгi әзiрлеушi       - Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру
және байланыс агенттiгi.
Бағдарламаның мақсаты   - Азаматтар мен ұйымдарды мемлекеттік
қызметтерге жылдам әрі тиiмдi қол
жеткiзумен қамтамасыз ету,
ақпараттық-коммуникациялық
технологияларды кеңiнен қолдану жолымен
мемлекеттік органдардың жұмыс iстеу
тиiмділiгiн арттыру.
Бағдарламаның           - Мемлекетке, азаматтар мен ұйымдарға
міндеттері                ақпараттық қоғам жағдайында жұмыс iстеуге
мүмкiндiк беретiн нормативтiк құқықтық
және әдіснамалық базаны құру;
"электронды Үкiмет" инфрақұрылымының
базалық компоненттерiн қалыптастыру және
мемлекеттік органдардың ақпараттық
инфрақұрылымын оңтайландыру;
халықаралық стандарттар базасында
"электронды Үкiметтің" ақпараттық
инфрақұрылымын қорғауды қамтамасыз ету;
"электронды Үкiметтiң" қызметтерiне қол
жеткiзудi қамтамасыз ету және ақпарат
теңсiздiктi жою жөніндегi жұмыстарды
ұйымдастыру.
Бағдарламаны iске       - 2005-2007 жылдар.
асыру мерзiмi
Бағдарламаны            - 51,8 млрд. теңге көлемiнде республикалық
қаржыландырудың           бюджеттен бөлiнетін қаражат (мемлекеттiк
көлемi мен көздерi        органдардың бiрыңғай көлiктiк ортасын
құруға арналған 31,9 млрд. теңге
көлемiндегi шығынды қоса алғанда), оның
iшiнде 2005 жылға - 4,5 млрд. теңге,
2006 жылға - 25,3 млрд. теңге,
2007 жылға - 22,1 млрд. теңге;
ақпараттандыру жөнiндегi бағдарламаларды
iске асыратын жергiлiктi бюджеттердiң
жылына шамамен 150,0 млн. теңге
көлемiндегi қаражаты;
жеке инвестициялар, халықаралық және
отандық қаржы ұйымдарының гранттары.
Бағдарламаны iске       - Бағдарламаны iске асыру нәтижесiнде:
асырудан күтілетiн        мемлекеттiк органдардың әкiмшілік
нәтиже және оның          рәсiмдерiн оңтайландыру үшiн жағдайлар
индикаторлары             жасалатын болады және ақпараттық жүйелер
мен мемлекеттiк ресурстарды бiрiктiру
жүзеге асырылады;
мемлекеттiк органдардың бiрыңғай
қорғалған мультисервистiк көлiктiк
ортасы ұйымдастырылатын болады. Жоба
iске асырылғаннан кейiнгi 6 жылдың iшiнде
бюджеттiк қаражатты үнемдеу есебiнен
инвестицияларды қайтару болжанады;
мемлекеттiк органдарды ақпараттандыруға
арналған шығыстар оңтайландырылатын
болады. Оның iшiнде, шартты экономикалық
пайда мемлекеттiк органдардың бiрыңғай
қорғалған мультисервистiк көлiктiк ортасы
iске асырылғаннан кейiнгi 5 жылда

7. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утверждена Указом
Президента Республики Казахстан
от "___"_________" N___ 2004 г.
Государственная программа
формирования инфраструктуры "электронного Правительства"
в Республике Казахстан на 2005-2007 годы 1. Паспорт Программы
Наименование       - Государственная программа формирования
инфраструктуры "электронного Правительства"
в Республике Казахстан на 2005-2007 годы.
Основание для      -  Послание Президента народу Казахстана от 19
разработки           марта 2004 года "К конкурентоспособному
Казахстану, конкурентоспособной экономике,
конкурентоспособной нации".
Основной           - Агентство Республики Казахстан по
разработчик          информатизации и связи.
Цель Программы     - Обеспечение граждан и организаций быстрым и
эффективным доступом к государственным
услугам, повышение эффективности
функционирования государственных органов
путем широкого применения
информационно-коммуникационных технологий.
Задачи             - Создание нормативной правовой и
Программы            методологической базы, позволяющей
государству, гражданам и организациям
функционировать в условиях информационного
общества;
формирование базовых компонент инфраструктуры
"электронного Правительства" и оптимизация
информационной инфраструктуры государственных
органов;
обеспечение защиты информационной
инфраструктуры "электронного Правительства"
на базе международных стандартов;
обеспечение доступа к услугам "электронного
Правительства" и организация работ по
ликвидации информационного неравенства.
Сроки реализации   - 2005-2007 годы.
Программы
Объемы и источники - Средства республиканского бюджета,
финансирования       выделяемые в объеме - 51,8 млрд. тенге
Программы            (включая затраты на создание единой
транспортной среды государственных органов в
объеме 31,9 млрд. тенге), в том числе на 2005
год - 4,5 млрд. тенге, на 2006 год - 25,3
млрд. тенге, на 2007 год - 22,1 млрд. тенге;
средства местных бюджетов, реализующих
программы по информатизации ориентировочно в
объеме - 150,0 млн. тенге в год; частные
инвестиции, гранты международных и
отечественных финансовых организаций.
Ожидаемый          - В результате реализации Программы:
результат от         будут созданы условия для оптимизации
реализации и         административных процедур государственных
индикаторы           органов и осуществлена интеграция
Программы            информационных систем и ресурсов
государственных органов;
будет организована единая защищенная
мультисервисная транспортная среда
государственных органов. Возврат инвестиций
за счет экономии бюджетных средств
прогнозируется в течение 6 лет после
реализации проекта;
будут оптимизированы расходы на
информатизацию государственных органов. В том
числе, условная экономическая выгода в
результате снижения расходов в последующие 5
лет после реализации единой защищенной
мультисервисной транспортной среды

шығыстарды азайту нәтижесiнде 43,9 млрд.
теңгенi құрайды;
2005 жылдың iшiнде мемлекеттiк органдар
ұсынатын 15 % қызметтер электронды
нысанда iске асырылатын болады;
мемлекеттiк қызметтер көрсету уақыты
қысқартылады;
2006 жылы мемлекеттiк органдардың
бiрыңғай құжат айналымы жүйесiн енгiзу
аяқталады;
мемлекеттiк органдардың электронды
қызметтерiне барынша кең қол жеткiзудi
қамтамасыз ету мақсатында 2007 жылдың
соңына қарай кемiнде 50 қоғамдық қол
жеткiзу пункттері құрылатын болады;
2007 жылдың соңына қарай кемiнде
25 интерактивтi және транзакционды
қызметтер ұсынылады, мемлекеттік
органдардың электронды қызметтерiн
пайдаланатын азаматтар мен ұйымдардың
үлесi 2-3 есеге ұлғайтылады;
ұлттық сәйкестендiру жүйесi құрылатын
болады, 2007 жылдың соңына қарай
Қазақстан Республикасының экономикалық
белсендi халқының 15-18 %-ы
смарт-технологиялар негізiнде жаңа
үлгiдегi жеке куәлiктер алады;
мемлекеттiк органдардың ақпараттық
жүйелерi мен ресурстарын тиiмдi қорғау
қамтамасыз етiлетiн болады;
салық төлеушiлер мен фискальды
органдардың өзара iс-әрекет жасасу
рәсiмдерiн жеңiлдету есебiнен салықтарды
және бюджетке төленетiн өзге де мiндетті
төлемдердi жинау ұлғайтылады;
кәсiпкерлiкті және
ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
рыногын дамыту үшiн институционалдық
жағдайларды жетiлдiру есебiнен
мультипликативтi әсер күтіледi.
2. Кiрiспе
Қазақстан Республикасында "электронды Үкiметтiң" инфрақұрылымын қалыптастырудың 2005-2007 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) Қазақстан Республикасы Президентiнің "Бәсекеге қабілеттi Қазақстан үшін, бәсекеге қабілеттi экономика үшiн, бәсекеге қабiлеттi халық үшін" атты 2004 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан халқына  жолдауына сәйкес Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2004 жылғы 8 маусымдағы отырысының N 9 хаттамасымен мақұлданған Қазақстан Республикасындағы "электронды Үкiмет" тұжырымдамасының ережелері ескерiле отырып әзiрлендi.
Бағдарлама мемлекеттiк органдар ұсынатын қызметтердiң сапасын жақсарту, оларға қол жеткiзу мүмкiндiгiн кеңейту, мемлекеттiк органдардың да, азаматтар мен ұйымдардың да өзара қарым-қатынастарында "сервистiк" көзқарасты енгiзу үшiн мемлекеттiк басқару жүйесiнде қазiргi заманғы ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалануға бағытталған.
"Электронды Үкiметтiң" инфрақұрылымын қалыптастыру екi өзара байланысты, бiрақ функциялық дербес контурларды іске асыру жағдайында мүмкiн болады.
Iшкi контур "үкімет - үкімет" үлгiсiндегі өзара қарым-қатынастарды қамтиды және ведомствоаралық әкiмшiлiк рәсiмдерге қызмет көрсететiн ақпараттық жүйелердi құрайды.
Сыртқы контур "үкімет - азаматтар" және "үкiмет - ұйымдар" үлгiсiндегi өзара қарым-қатынастарды қамтиды және мемлекеттiң азаматтармен және ұйымдармен өзара іс-әрекет жасасуын қамтамасыз ететiн ақпараттық инфрақұрылымның компоненттерін құрайды.

государственных органов составит 43,9 млрд.
тенге;
в течение 2005 года 15 % предоставляемых
государственными органами услуг будет
реализовано в электронной форме;
сократится время оказания государственных
услуг;
в 2006 году завершится внедрение единой
системы электронного документооборота
государственных органов;
в целях обеспечения более широкого доступа к
электронным услугам государственных органов к
концу 2007 года будет создано не менее 50
пунктов общественного доступа;
к концу 2007 года будет предоставляться не
менее 25 интерактивных и транзакционных услуг,
в 2-3 раза увеличится доля граждан и
организаций, пользующихся электронными
услугами государственных органов;
будет создана национальная идентификационная
система, к концу 2007 года 15-18 %
экономически активного населения Республики
Казахстан получат удостоверения личности
нового образца на основе смарт-технологий;
будет обеспечена эффективная защита
информационных систем и ресурсов
государственных органов;
увеличится сбор налогов и иных обязательных
платежей в бюджет за счет упрощения процедур
взаимодействия налогоплательщиков и фискальных
органов;
ожидается мультипликативный эффект за счет
совершенствования институциональных условий
для развития предпринимательства и рынка
информационно-коммуникационных технологий.
2. Введение
Настоящая Государственная программа формирования инфраструктуры "электронного Правительства" в Республике Казахстан на 2005-2007 годы (далее - Программа) разработана в соответствии с  Посланием Президента народу Казахстана от 19 марта 2004 года "К конкурентоспособному Казахстану, конкурентоспособной экономике, конкурентоспособной нации" с учетом положений Концепции "электронного Правительства" в Республике Казахстан, одобренной на заседании Правительства Республики Казахстан от 8 июня 2004 года протоколом N 9.
Программа направлена на использование современных информационно-коммуникационных технологий в системе государственного управления для улучшения качества предоставляемых государственными органами услуг, расширения возможности доступа к ним, введения "сервисного" подхода во взаимоотношениях государственных органов, как между собой, так и с гражданами и организациями.
Формирование инфраструктуры "электронного Правительства" будет заключаться в реализации двух взаимосвязанных, но функционально самостоятельных контуров.
Внутренний контур охватывает взаимоотношения типа "правительство - правительство" и включает информационные системы, обслуживающие межведомственные административные процедуры.
Внешний контур охватывает взаимоотношения типа "правительство - граждане" и "правительство - организации" и включает компоненты информационной инфраструктуры, обеспечивающие взаимодействие государства с гражданами и организациями.

Бағдарламада Қазақстан Республикасы Президентiнің 2001 жылғы 16 наурыздағы N 573 Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Ұлттық ақпараттық инфрақұрылымын қалыптастырудың және дамытудың  мемлекеттiк бағдарламасының негізгi ережелерi ескеріледі және салааралық сипатта болады.
Бағдарламада мынадай ұғымдар мен қысқартулар пайдаланылады:
e-қызмет      - ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
құралдарымен жүзеге асырылатын қызмет;
е-үкімет      - мемлекеттiк органдардың ақпараттық-коммуникациялық
технологияларды кеңiнен қолдануға негізделген және
азаматтар мен ұйымдарға қызметтер көрсетуге
мейлiнше бағдарланған жұмыс iстеу тетiгi;
АКТ           - ақпараттық-коммуникациялық технологиялар;
Интернет-     - Интернет арқылы қол жеткiзудi ұйымдастыру жолымен
банкинг         банк шоттарын басқару;
е-қызметтердi - ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
жеткiзушiлер    құралдарымен қызметтер көрсететiн мемлекеттiк
органдар, ұйымдар және өзге де шаруашылық
субъектiлерi;
e-қызметтi    - азаматтар, мемлекеттiк органдар, ұйымдар және өзге
тұтынушылар     де шаруашылық субъектілерi;
e-қызмет      - түпкi нәтижесi e-қызметтердi жеткiзушілердің
регламентi      функциялық мақсаттарына қол жеткiзу болып
табылатын әкiмшiлiк және өзге де процестердi
жүзеге асыруға бағытталған жүйелi iс-әрекеттер
жиынтығы.
3. Мемлекеттiк органдарды ақпараттандырудың
қазiргi жай-күйiн талдау
Қазiргi уақытта Қазақстан Республикасында әртүрлi қызмет салаларында АКТ-ны дамыту мен қолдануға бағытталған iс-шаралар кешенi кеңiнен iске асырылуда. Қазақстан Республикасының Ұлттық ақпараттық инфрақұрылымын қалыптастырудың және дамытудың  мемлекеттiк бағдарламасы қабылданғаннан кейiн мемлекеттiк органдардың ақпараттық жүйелерiн құру жөнiндегi жұмыстар жандана түстi.
Мемлекеттiк органдардың автоматтандырылған ақпараттық өзара iс-әрекетiн қамтамасыз ету мақсатында бiрыңғай электронды құжат айналымы жүйесiн енгiзу негiзiнде мемлекеттiк органдардың ақпараттық инфрақұрылымын құру жүзеге асырылады. "Жеке тұлғалар", "Заңды тұлғалар", "Мекен-жай тiркелiмi", "Мемлекеттiк жер кадастрының автоматтандырылған жүйесi", "Жылжымайтын мүлiк тiркелiмi", "Салық төлеушiлер мен салық салынатын объектілер тiзiлiмi" деген мемлекеттiк дерекқорларын, сондай-ақ "Электронды мемлекеттік сатып алу орталығы" ақпараттық жүйесiн құру жөнiндегi iс-шаралар орындалуда.
Мемлекеттiк органдардың ақпараттар беруi мақсатында Интернет желiсiндегi электронды өкiлдiктердi құру жөнiндегi жұмыстар жүзеге асырылуда. Қазiргі кезде 42 мемлекеттiк органның 32-сiнiң жеке сайттары бар.
Жекелеген мемлекеттік органдар интерактивтi қызметтердi iске асыруға көшуде. Қазiргi уақытта нақты уақыт режимiнде электронды цифрлық қол қою тетiктерiн пайдалана отырып, байланыстың электронды арналары бойынша барлық салық есептерiн беруге, сондай-ақ мемлекеттiк бюджетпен өзара есеп айырысуларға салыстыру жүргiзуге болады, бұл Қазақстанды ТМД елдерi арасында бөлiп көрсетiп отыр. Әлеуметтiк төлемдер алушылардың деректерi банкiн құру, әлеуметтiк жәрдемақыларды тағайындау және төлеу, жинақтаушы зейнетақы жүйесiндегi есепке алу мен талдау жөнiндегi процестердi автоматтандыру, сондай-ақ әлеуметтiк сақтандыру және мүгедек адамдардың дерекқорын құру саласындағы ақпараттық жүйелер дамуда.
E-үкiмет элементтерi жергiлiктi атқарушы органдардың кейбiр ақпараттық жүйелерiнде де бар. Алматы қаласы әкiмдiгiнiң жанында азаматтарды тұрғылықты жерлерi бойынша тiркеу, жылжымайтын мүлiк объектiлерiн, автокөлiктердi, халықтың көшi-қон жөнiндегi деректерiн және басқаларды тiркеудi iске асыратын ақпараттық ресурстармен және ақпараттық жүйелермен өзара iс-әрекеттi қамтамасыз ететiн бiрыңғай ақпараттық жүйе құрылған.
Мемлекеттiк басқаруды ақпараттандыру бөлiгiнде белгiлi бiр проблемалар да бар, олар:
ақпараттандыру саласындағы нормативтiк құқықтық базаның жетiлмеуi;
ведомствоаралық ақпараттық жүйелердi қалыптастыру жөнiндегi функциялар мен жауапкершілiктi бөлудi регламенттеудiң болмауы;
көптеген мемлекеттiк органдарда ақпараттандыру қызметтерiнiң болмауы және ақпараттық технологиялар саласында мемлекеттiк қызметшiлердiң білiктiлiк деңгейiнiң жеткiлiксiздiгi.
Қазiргi уақытта ақпараттық қоғам қалыптастырудағы ең басты кедергiлердiң бiрi ретiнде "ақпараттық теңсiздiктi" жою өзектi мәселе болып отыр.

Программа учитывает основные положения Государственной программы формирования и развития национальной информационной инфраструктуры Республики Казахстан, утвержденной  Указом Президента Республики Казахстан от 16 марта 2001 года N 573, и носит межотраслевой характер.
В Программе используются следующие понятия и сокращения:
е-услуга         - услуга, осуществляемая средствами
информационно-коммуникационных технологий;
е-правительство  - механизм функционирования государственных
органов, базирующийся на широком применении
информационно-коммуникационных технологий, и
максимально ориентированный на предоставление
услуг гражданам и организациям;
ИКТ              - информационно-коммуникационные технологии;
Интернет-        - управление банковскими счетами с организацией
банкинг            доступа через Интернет;
поставщики       - государственные органы, организации и иные
е-услуг            хозяйствующие субъекты, предоставляющие услуги
средствами информационно-коммуникационных
технологий;
потребители      - граждане, государственные органы, организации и
е-услуг            иные хозяйствующие субъекты;
регламент        - совокупность последовательных действий,
е-услуги           направленных на осуществление административных и
иных процессов, конечным результатом которых
является достижение функциональных целей
поставщиков е-услуг.
3. Анализ современного состояния информатизации
государственных органов
В настоящее время в Республике Казахстан реализуется широкий комплекс мероприятий, направленных на развитие и применение ИКТ в различных сферах деятельности. С принятием Государственной  программы формирования и развития национальной информационной инфраструктуры Республики Казахстан активизировались работы по созданию информационных систем государственных органов.
В целях обеспечения автоматизированного информационного взаимодействия государственных органов осуществляется создание информационной инфраструктуры государственных органов на базе внедрения единой системы электронного документооборота. Выполняются мероприятия по созданию государственных баз данных "Физические лица", "Юридические лица", "Адресный регистр", "Автоматизированная система государственного земельного кадастра", "Регистр недвижимости", "Реестр налогоплательщиков и объектов налогообложения", а также информационной системы "Центр электронных государственных закупок".
В целях предоставления информации государственными органами осуществляется деятельность по созданию электронных представительств в сети Интернет. На данный момент 32 государственных органа из 42 имеют собственные сайты.
Отдельные государственные органы переходят к реализации интерактивных услуг. В настоящее время возможно предоставление всей налоговой отчетности, а также проведение сверки взаиморасчетов с государственным бюджетом по электронным каналам связи с использованием механизмов электронной цифровой подписи в режиме реального времени, что выделяет Казахстан среди стран СНГ. Развиваются системы создания банка данных получателей социальных выплат, автоматизации процессов по назначению и выплате социальных пособий, учету и анализу в накопительной пенсионной системе, а также информационные системы в области социального страхования и создания базы данных лиц, имеющих инвалидность.
Элементы е-правительства присутствуют и в некоторых информационных системах местных исполнительных органов. При акимате города Алматы создана единая информационная система, обеспечивающая взаимодействие с информационными ресурсами и системами, реализующими регистрационный учет граждан по месту жительства, объектов недвижимости, автотранспорта, данных по миграции населения и прочих.
В части информатизации государственного управления имеются определенные проблемы, такие как:
несовершенство нормативной правовой базы в сфере информатизации;
отсутствие регламентации разделения функций и ответственности по формированию межведомственных информационных систем;
отсутствие служб информатизации во многих государственных органах и недостаточный уровень квалификации государственных служащих в сфере информационных технологий.
В настоящее время актуальным остается вопрос ликвидации так называемого "информационного неравенства" как одного из главных препятствий формирования информационного общества.

4. Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
Бағдарламаның мақсаты азаматтар мен ұйымдарды мемлекеттiк қызметтерге жылдам әрi тиiмдi қол жеткiзумен қамтамасыз ету және АКТ-ны кеңiнен қолдану арқылы мемлекеттiк органдардың жұмыс iстеу тиiмдiлiгін арттыру болып табылады.
Аталған мақсаттарға жету үшiн мынадай мiндеттердi орындау керек:
мемлекетке, азаматтар мен ұйымдарға ақпараттық қоғам жағдайларында жұмыс iстеуге мүмкiндiк беретiн нормативтiк құқықтық және әдiснамалық база құру;
e-үкiмет инфрақұрылымының базалық компоненттерiн қалыптастыру және мемлекеттiк органдардағы ақпараттық инфрақұрылымды оңтайландыру;
халықаралық стандарттар базасында e-үкiмет ақпараттық инфрақұрылымын қорғауды қамтамасыз ету;
е-үкiмет қызметтерiне қол жеткiзудi қамтамасыз ету және ақпараттық теңсiздiктi, яғни халықтың әртүрлi әлеуметтiк топтарының АКТ-ны пайдалану мүмкiндiгiнiң теңсiздiгiн жою жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру.
5. Бағдарламаны iске асырудың
негiзгi бағыттары мен тетiгi
Бағдарламаны iске асыру мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылатын болады:
1) нормативтiк құқықтық және әдiснамалық қамтамасыз етудi жетiлдiру;
2) е-үкiметтің порталы мен шлюзiн, банк жүйесiмен өзара iс-әрекет жасасу үшiн төлем шлюзiн, ұлттық сәйкестендiру жүйесiн, мемлекеттiк органдардың бiрыңғай көлiктік ортасын қамтитын e-үкiмет инфрақұрылымының базалық компоненттерiн қалыптастыру;
3) мемлекеттiк органдардың e-қызметтерiн қалыптастыру мен дамыту;
4) ведомствоаралық және үлгi ведомстволық ақпараттық жүйелердi құру мен дамыту;
5) жергілiктi атқарушы органдардың ақпараттық ресурстары мен жүйелерiн құру мен дамыту;
6) халықаралық стандарттар базасында е-үкiметтiң ақпараттық инфрақұрылымын қорғауды қамтамасыз ету;
7) e-үкiметтiң қызметтерiне қол жеткiзудi қамтамасыз ету және ақпараттық теңсiздiктi жою жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру;
8) Бағдарламаның iс-шараларын орындауда қоғамдық қолдауды қамтамасыз ету.
5.1. Нормативтiк құқықтық және
әдiснамалық қамтамасыз етудi жетiлдiру
Нормативтiк құқықтық және әдiснамалық қамтамасыз етудi дамыту қоғамның ақпараттық қажеттілiктерiн қамтамасыз ету, е-қызметтердi тұтынушылардың құқықтарын қорғау, құзыретiн белгілеу, сондай-ақ e-үкiметтiң жұмыс iстеу жағдайларында мемлекеттiк органдардың қызметiн үйлестiру бөлiгiнде ақпараттандыру саласындағы қатынастарды реттеуге бағытталатын болады.
Нормативтiк құқықтық және әдiснамалық қамтамасыз етудi жетiлдiру жөнiндегi iс-шараларды iске асыру жүйелілiк, объективтiк және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңдарының нормаларына қайшы келмеу принциптерi бойынша жүзеге асырылатын болады.
Мемлекеттiк органдардың e-қызметтер көрсетуi үшiн құқықтық негiздердi қалыптастыру мақсатында ақпараттандыру саласындағы әртүрлi аспектілердi реттейтiн Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңдарына талдау жасау жүзеге асырылатын болады және e-үкiметтiң жұмыс iстеу тәртiбi мен жағдайларын айқындайтын нормативтiк құқықтық актiлер кешенi әзiрленедi.
Базалық компоненттер мен ведомстволық ақпараттық жүйелердi iске асыру кезiнде бiрыңғай қадамдарды жүзеге асыру және олардың үйлесiмділігін қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерi деректерi мен сервистерiн бiрiктiрудiң бiрыңғай тетiгiн қамтамасыз ететiн ұлттық технологиялық стандарттарды әзiрлеудi және/немесе тиiстi халықаралық технологиялық стандарттарды қабылдауды көздейтiн e-үкiмет инфрақұрылымының бiрыңғай әдiснамалық базасы әзiрленетiн болады.

4. Цель и задачи Программы
Целью Программы является обеспечение граждан и организаций быстрым и эффективным доступом к государственным услугам и повышение эффективности функционирования государственных органов путем широкого применения ИКТ.
Для достижения указанной цели необходимо выполнение следующих задач:
создание нормативной правовой и методологической базы, позволяющей государству, гражданам и организациям функционировать в условиях информационного общества;
формирование базовых компонент инфраструктуры е-правительства и оптимизация информационной инфрастуктуры государственных органов;
обеспечение защиты информационной инфраструктуры е-правительства на базе международных стандартов;
обеспечение доступа к услугам е-правительства и организация работ по ликвидации информационного неравенства, то есть неравных возможностей в использовании ИКТ различными социальными группами населения.
5. Основные направления и механизм реализации Программы
Реализация Программы будет осуществляться по следующим направлениям:
1) совершенствование нормативного правового и методологического обеспечения;
2) формирование базовых компонент инфраструктуры е-правительства, которые включают портал и шлюз е-правительства, платежный шлюз для взаимодействия с банковской системой, национальную идентификационную систему, единую транспортную среду государственных органов;
3) формирование и развитие е-услуг государственных органов;
4) создание и развитие межведомственных и типовых ведомственных информационных систем;
5) создание и развитие информационных ресурсов и систем местных исполнительных органов;
6) обеспечение защиты информационной инфраструктуры е-правительства на базе международных стандартов;
7) обеспечение доступа к услугам е-правительства и организация работ по ликвидации информационного неравенства;
8) обеспечение общественной поддержки выполнения мероприятий Программы.
5.1. Совершенствование нормативного правового и
методологического обеспечения
Развитие нормативного правового и методологического обеспечения будет направлено на регулирование отношений в сфере информатизации в части обеспечения информационных потребностей общества, защиты прав потребителей е-услуг, установления компетенции, а также координации деятельности государственных органов в условиях функционирования е-правительства.
Реализация мероприятий по совершенствованию нормативного правового и методологического обеспечения будет осуществлена на принципах системности, объективности и непротиворечивости нормам действующего законодательства Республики Казахстан.
С целью формирования правовых основ для оказания государственными органами е-услуг будет осуществлен анализ действующего законодательства Республики Казахстан, регулирующего различные аспекты в сфере информатизации, и разработан комплекс нормативных правовых актов, определяющих порядок и условия функционирования е-правительства.
В целях осуществления единых подходов при реализации базовых компонентов и ведомственных информационных систем и обеспечения их совместимости будет разработана единая методологическая база инфраструктуры е-правительства, предусматривающая разработку национальных и/или принятие соответствующими актами международных технологических стандартов, обеспечивающих единый механизм интеграции данных и сервисов информационных систем государственных органов.

5.2. E-үкiмет инфрақұрылымының базалық
компоненттерiн қалыптастыру
Е-үкiмет инфрақұрылымының жұмыс iстеуi оның базалық компоненттерiн қалыптастыруға негiзделетiн болады, оларға e-үкiметтiң порталы мен шлюзi, төлемдiк шлюз, ұлттық сәйкестендiру жүйесi, мемлекеттiк органдардың бiрыңғай көлiктiк ортасы жатады.
Е-үкiметтiң бiрыңғай сәулетiн құру мақсатында e-үкiмет инфрақұрылымының базалық компонентiн қалыптастыруға арналған техникалық тапсырма әзiрленетiн болады.
Ведомствоаралық ақпараттық жүйелердiң техникалық құралдары мен ведомстволық ақпараттық жүйелердiң резервтiк орталықтарын орналастыру үшiн серверлiк орталық ғимаратын салу аяқталады және оны технологиялық жарақтандыру жүзеге асырылатын болады.
5.2.1. Е-үкiметтiң порталы мен шлюзiн қалыптастыру
E-үкiметтiң тиiмдi жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету e-үкiметтiң порталы мен шлюзінің өзара iс-әрекетi арқылы мемлекеттiк органдардың ақпараттық жүйелерiн бiрiктiрудi талап етедi. Бұл ретте, деректер алмасу кезiндегi хабарламалардың әмбебап коммуникативтік форматы шоғырландырудың негiзгi байланыстырушы элементi болып табылады.
Аталған өзара iс-әрекет шеңберiндегi портал e-қызметтердi жеткiзушiлер мен тұтынушылар арасында ақпарат алмасудың зияткерлiк байланыстырушы бөлiгi болып табылады.
Порталдың интерфейстiк бөлiгiн құру "бip терезе" принципiне негiзделетiн болады, ол e-қызметтердi ұсынатын бiрыңғай интерфейстi, ыңғайлы навигацияны және барлық қол жетiмдi ақпараттық ресурстар бойынша iздеу тетiктерiн қамтамасыз етедi.
Электронды құжаттар түрiнде e-үкiмет жүйелерiнде айналымда болатын хабарламаларды бiрегейлендiрудi қамтамасыз ету мақсатында хабарламаларды ресiмдеу мен өңдеудiң бiрыңғай ережелерi әзiрленетiн болады.
Мемлекеттік органдардың жаңа әзiрленiп жатқан және қолданыстағы бiрiктiрілетiн ақпараттық жүйелерiнiң коммуникативтiк форматтағы хабарламалармен алмасудың стандартты тетiктерi пайдаланылып құрылған бiрiктiру интерфейстерi болуы керек немесе солармен толықтырылуға тиiс.
Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерiнiң бiрiктiрiлуi мен өзара iс-әрекетін қамтамасыз ететiн "үкiметтiк шлюз" ақпараттық-технологиялық жүйесiн iске асыру жүзеге асырылатын болады.
Қазақстан республикасының ақпараттық ресурстары мен ақпараттық жүйелерiнің мемлекеттiк тiркелiмiн дамыту шеңберiнде Қазақстан Республикасындағы e-қызметтердiң бiрыңғай тiзiлiмi жасалады, сондай-ақ тиiстi бағдарламалық қамтамасыз етуге қажеттi пысықтаулар жүргiзіледi. Жалпы мемлекеттiк жiктеуiштер мен анықтамалықтарды жүргiзу жүйесi құрылып, одан әрi дамитын болады.
Мемлекеттік органдардың е-қызметтерiнiң дайын болуына қарай оларды е-үкіметтің порталы арқылы жүйелi түрде iске қосу жүзеге асырылады.

5.2. Формирование базовых компонент
инфраструктуры е-правительства
Функционирование инфраструктуры е-правительства будет основано на формировании ее базовых компонентов, к которым относятся портал и шлюз е-правительства, платежный шлюз, национальная идентификационная система, единая транспортная среда государственных органов.
В целях построения единой архитектуры е-правительства будет разработано техническое задание на формирование базовых компонент инфраструктуры е-правительства.
Для размещения технических средств межведомственных информационных систем и резервных центров ведомственных информационных систем будет завершено строительство и осуществлено технологическое оснащение здания серверного центра.
5.2.1. Формирование портала и шлюза е-правительства
Обеспечение эффективного функционирования е-правительства потребует интеграции информационных систем государственных органов посредством взаимодействия с порталом и шлюзом е-правительства. При этом, основным связующим элементом интеграции является универсальный коммуникативный формат сообщений при обмене данными.
Портал в рамках указанного взаимодействия будет являться интеллектуальным связующим звеном информационного обмена между поставщиками и потребителями е-услуг.
Создание интерфейсной части портала будет основано на принципе "одного окна", что обеспечит единый интерфейс предоставления е-услуг, удобную навигацию и механизмы поиска по всем доступным информационным ресурсам.
С целью обеспечения унификации сообщений, циркулирующих в системах е-правительства в виде электронных документов, будут разработаны единые правила оформления и обработки сообщений.
Интегрируемые информационные системы государственных органов как вновь разрабатываемые, так и существующие, должны иметь или дополняться интерфейсами интеграции, построенными с использованием стандартных механизмов обмена сообщениями в коммуникативном формате.
Будет осуществлена реализация информационно-технологической системы "правительственный шлюз", обеспечивающей интеграцию и взаимодействие информационных систем государственных органов.
В рамках развития Государственного регистра информационных ресурсов и информационных систем Республики Казахстан будет создан единый реестр е-услуг в Республике Казахстан, а также осуществлены необходимые доработки соответствующего программного обеспечения. Будет создана и получит дальнейшее развитие система ведения общегосударственных классификаторов и справочников.
По мере готовности е-услуг государственных органов будет осуществлен их последовательный запуск через портал е-правительства.

5.2.2. Банк жүйесiмен өзара iс-әрекет жасасу үшiн төлем шлюзiн қалыптастыру
E-қызметтердi пайдаланушылардың түрлi банктiк төлем жүйелерiне бiрегейлендiрiлген қол жеткiзуiн қамтамасыз ету мақсатында төлеушiге банктi таңдау және Интернет-банкинг тетiгi арқылы электрондық төлемдердi жүзеге асыру мүмкiндiгiн беретiн "төлем шлюзi" iске асырылатын болады. Мұндай өзара iс-әрекет жасасу тетiгi заңды тұлғалар үшiн де, жеке тұлғалар үшін де банк жүйесiндегi Интернет-банкингтi жеделдетiп дамытуды талап етедi.
Микропроцессорлық технология негiзiндегi төлем карточкасы Интернет-банкинг тетiгi арқылы электронды төлемдердi жүзеге асыру үшiн e-қызметтердi пайдаланушылардың қажеттілiктерiн қанағаттандыратын, неғұрлым тиiмдi төлем аспаптарының бiрi болып табылады. Микропроцессорлық карточкалар технологиясы екiншi деңгейдегi банктерде карт-шоттарға салынған сомалар шегiнде төлем транзакцияларын ашық желілер арқылы жүргiзудiң жеткiлiктi деңгейде сенiмдi әрi қауiпсiз болуын қамтамасыз eтeдi.
Интернет арқылы төлем карточкаларын пайдаланумен мемлекеттік органдардың е-қызметi бойынша электронды төлемдердi жүзеге асыру мiндетiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 2 шiлдедегi N 713 қаулысымен бекiтiлген микропроцессорлық карточкалар негiзiнде төлем карточкаларының ұлттық банкаралық жүйесiн дамыту  бағдарламасы шеңберiнде iске асыру орынды.
5.2.3. Ұлттық сәйкестендiру жүйесiн қалыптастыру
E-қызметтердi тұтынушыларды сәйкестендiру мен дәлме-дәлдiкке келтiру мiндеттерiн iске асыру е-үкіметтің инфрақұрылымын қалыптастырудың негізгі бағыттарының бiрi болып табылады.
Мемлекеттік органдармен құқықтық қатынастарда азаматтар мен ұйымдарды сәйкестендiрудiң бiрыңғай ережелерiнiң болмауы заңды тұлғаны тiркеу нөмiрi, салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi, әлеуметтiк жеке код және тағы басқалары сияқты сәйкестендiрудiң өзiндiк тетiктерi бар ведомстволық ақпараттық жүйелердi құруға әкеп соқты.
Осындай қадамдардың салдарынан заңды тұлғалардың әділет, статистика, салық органдарында бiрнеше рет тіркелу фактiлерi және бiрнеше тiркеу құжаттарының болу қажеттiгi орын алды. Субъектердi тiркеу мәлiметтерiнiң өзгеруiн қадағалап отыру уақытша фактордың әсерiнен, сондай-ақ әртүрлі тiркеу органдарының арасында тиiмдi ақпараттық өзара iс-әрекеттiң болмауынан күрделене түседi.
Аталған проблемаларды шешу үшiн жеке тұлғаларға сәйкестендiру нөмiрiн, заңды тұлғалар мен жеке кәсiпкерлерге бизнес-сәйкестендiру нөмiрiн жинақтау және беру негiзгi функциялары болып табылатын "Жеке тұлғалар" және "Заңды тұлғалар" деген мемлекеттiк дерекқор құру жөнiндегi бұған дейiн басталған iс-шаралар аяқталатын болады.
Қазақстан Республикасының мекен-жай кеңiстiгiн бiрегейлендiру және мекен-жайларды машиналық өңдеу мүмкiндiгiн қамтамасыз ету мақсатында әрбiр мекен-жайға сәйкестендiру нөмiрi берiле отырып, бiрыңғай "Мекен-жай тiркелiмi" құрылатын болады.
Мұндай жүйелердi iске асыру субъектілердi тiркеу рәсiмдерiн жеңiлдету, көрсетiлетін е-қызметтердi мекен-жайға жеткiзу, ақпараттық жүйелердi құру мен дамыту, бірыңғай сәйкестендiру нөмiрлерiн қолдану негiзiнде ведомстволық ақпараттық жүйелер арасындағы өзара iс-әрекеттi дамыту жөнiндегi iс-шараларды үйлестiру мақсатында жүзеге асырылады. Жеке және заңды тұлғалардың сәйкестендiру (бизнес-сәйкестендiру) нөмiрлерiн және мекен-жай ақпараттарын қолдану саласындағы нормативтiк құқықтық базаға тиiстi өзгерiстер енгiзiлетiн болады.
Е-қызметтердi тұтынушыларды дәлме-дәлдiкке келтiру тетiгiн құру ақпарат алмасу кезiнде сенiмдi қарым-қатынастар тiзбегiнiң көмегiмен электронды цифрлық қол қою тетiгiн пайдалануға мүмкiндiк беретiн ашық кілттер инфрақұрылымын енгiзу есебiнен қамтамасыз етiлетiн болады.
Ашық кiлттер инфрақұрылымы пайдаланушылардың жеке жабық кiлттерiн олардың ашық кiлттерiмен байланыстыратын тiркеу куәлiктерiн қолдануға негiзделедi. Ашық кiлттер инфрақұрылымын енгiзу үшiн Қазақстан Республикасы жеке және заңды тұлғаларының электронды-цифрлық қолдарын куәландыратын орталықты құру жоспарланып отыр. Сәйкестендiру деректерiн және электронды-цифрлық қол қоюдың кiлттерiн жинақтау, сақтау және қолдану үшiн сенiмдi құрал ретiнде смарт-технологияларды пайдалану жоспарлануда.
Қазақстан Республикасы жеке және заңды тұлғаларының электронды-цифрлық қолдарын куәландыратын орталық сертификаттау орталығының функцияларын жүзеге асыратын болады. Кiлттердi тіркеу және беру үшiн тiркеу орталықтары да құрылады.
Ұлттық сәйкестендiру жүйесiн құру мемлекеттiк органдардың ақпараттық жүйелері мен ресурстарына рұқсат бойынша енудi қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi.

5.2.2. Формирование платежного шлюза для взаимодействия
с банковской системой
В целях обеспечения унифицированного доступа пользователей е-услуг к различным банковским платежным системам будет реализован "платежный шлюз", предоставляющий плательщику выбор банка и возможность осуществлять электронные платежи через механизм Интернет-банкинга. Такой механизм взаимодействия потребует ускоренного развития в банковской системе Интернет-банкинга, как для юридических, так и для физических лиц.
Наиболее эффективным платежным инструментом, удовлетворяющим потребностям пользователей е-услуг для осуществления электронных платежей через механизм Интернет-банкинга, является платежная карточка на основе микропроцессорной технологии. Технология микропроцессорных карточек обеспечивает достаточный уровень надежности и безопасности проведения платежных транзакций через открытые сети в пределах сумм, размещенных на карт-счетах в банках второго уровня.
Задачу осуществления электронных платежей по е-услугам государственных органов через Интернет с использованием платежных карточек целесообразно реализовать в рамках  Программы развития Национальной межбанковской системы платежных карточек на основе микропроцессорных карточек, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 июля 2002 года N 713.
5.2.3. Формирование национальной идентификационной системы
Реализация задач идентификации и аутентификации потребителей е-услуг является одним из основных направлений формирования инфраструктуры е-правительства.
Отсутствие единых правил идентификации граждан и организаций в правоотношениях с государственными органами привело к созданию ведомственных информационных систем с собственными механизмами идентификации такими, как регистрационный номер юридического лица, регистрационный номер налогоплательщика, социальный индивидуальный код и прочие.
Последствиями данного подхода явились факты неоднократной регистрации юридических лиц в органах юстиции, статистики, налоговых органах и необходимость наличия нескольких регистрационных документов. Отслеживание изменений регистрационных сведений субъектов осложняется действием временного фактора, а также отсутствием эффективного информационного взаимодействия между различными регистрирующими органами.
Для решения указанных проблем будут завершены ранее начатые мероприятия по созданию государственных баз данных "Физические лица" и "Юридические лица", основными функциями которых являются генерация и присвоение идентификационного номера для физических лиц, бизнес-идентификационного номера для юридических лиц и индивидуальных предпринимателей.
В целях унификации адресного поля Республики Казахстан и обеспечения возможности машинной обработки адресов будет создан единый "Адресный регистр" с присвоением каждому адресу идентификационного номера.
Реализация данных систем осуществляется в целях упрощения процедур регистрации субъектов, адресности оказываемых е-услуг, координации мероприятий по созданию и развитию информационных систем, развитию взаимодействия между ведомственными информационными системами на основе применения единых идентификационных номеров. Будут внесены соответствующие изменения в нормативную правовую базу в сфере применения идентификационных (бизнес-идентификационных) номеров физических и юридических лиц и адресной информации.
Создание механизма аутентификации потребителей е-услуг будет обеспечено за счет внедрения инфраструктуры открытых ключей, позволяющей с помощью цепочки доверительных отношений использовать при информационном обмене механизм электронной цифровой подписи.
Инфраструктура открытых ключей основывается на применении регистрационных свидетельств, связывающих индивидуальные закрытые ключи пользователей с их открытыми ключами. Для внедрения инфраструктуры открытых ключей планируется создание удостоверяющего центра электронно-цифровой подписи физических и юридических лиц Республики Казахстан. В качестве надежного средства для генерирования, хранения и применения идентификационных данных и ключей электронно-цифровой подписи планируется использование смарт-технологий.
Удостоверяющий центр электронно-цифровой подписи физических и юридических лиц Республики Казахстан будет осуществлять функции сертификационного центра. Для регистрации и выдачи ключей будут организованы также центры регистрации.
Создание национальной идентификационной системы позволит обеспечить санкционированный доступ к информационным системам и ресурсам государственных органов.

5.4. Ведомствоаралық және типтiк ведомстволық
ақпарат жүйелерiн құру мен дамыту
Мемлекеттік органдардың ақпараттық ресурстары мен жүйелерін бiрегейлендiру және ықпалдастыру мақсатында ведомствоаралық және типтiк ведомстволық ақпарат жүйелерiнің жобалары iске асырылатын болады. Мұндай жүйелерге: ведомстволық және ведомствоаралық электронды құжат айналымы, құжаттарды мұрағатта сақтау, әкiмшілiк-басқару қызметiнiң ақпараттық жүйелерi, салық төлеушiлер мен салық салынатын объектілер тiзiлiмi, үкiметтiк Интранет-портал жатады.
Құжаттарды дайындау және оларды жүйеге енгiзу, тiркеу, бөлу мен тарату, редакциялау және түрлендiру, жедел сақтау және мұрағатқа жiберу, iздеу мен қарау, құжаттарды алу және жаңғырту, олардың орындалуын бақылау, қол жеткiзудi шектеу, құжаттардан ақпарат алу және оған талдау жасауды қоса алғанда мемлекеттiк органдардағы құжат айналымының технологиялық процестерiн автоматтандыру жөнiндегi жұмыстар жалғасатын болады.
Мемлекеттiк органдар үшiн электронды цифрлық қол қоюды куәландыратын орталықты дамыту, қазiргi заманғы ақпараттық технологияларды қолдана отырып, Мемлекеттiк органдар арасындағы ведомствоаралық құжат айналымы орталығын iске асыру және құжаттарды мұрағатта сақтауды ұйымдастыру жөнiндегi жұмыстар жалғастырылады.
Бағдарлама шеңберiнде мемлекеттiк органдардың әкiмшiлiк-басқару қызметiн автоматтандырудың типтiк ауқымды ақпараттық жүйесi әзiрленетiн болады, ол персоналды басқаруды, еңбекақы есептеудi, қаржылық жоспарлау мен бухгалтерлiк есеп жүргiзудi бiр орталыққа шоғырландырады. Мұндай жүйенi қазiргi заманғы жобалық шешiмдердi қолдана отырып әзiрлеу құбылмалы жағдайларға жедел бейiмделудi қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi және экономикалық тұрғыдан мақсатқа сай болады.
Ведомствоаралық және ведомстволық ақпараттық ресурстарда жинақталған ақпаратты тиiмдi басқаруды, шұғыл ден қоюды, әртүрлi ведомстволардағы мемлекеттiк қызметшiлердiң топтасып жұмыс iстеуiн ұйымдастыруды қамтамасыз ету үшiн регламенттелген қол жеткiзудi ұйымдастыра отырып, Интернет технологиялардың негiзiнде құрылған мемлекеттiк органдардың Интранет-порталы iске асырылатын болады.
Ведомстволық ақпараттық жүйелердi дамыту шеңберiнде "Мемлекеттiк жер кадастрының автоматтандырылған жүйесi" мен "Жылжымайтын мүлiк тiркелiмi" жүйелерiн құру және дамыту жөнiндегi iс-шаралар жалғастырылатын болады.
5.5. Жергiлiктi атқарушы органдардың ақпараттық
ресурстары мен жүйелерiн құру және дамыту
Азаматтар мен ұйымдардың мемлекеттiк органдармен өзара iс-қимылы да жергілiктi атқарушы органдар деңгейiнде жүзеге асырылады.
Жергiлiктi атқарушы органдардың ақпараттық жүйелерi өңiрдiң тыныс-тiршілiк мәселелерi, мемлекеттік сатып алулар мәселелерi бойынша жедел ақпарат беруге, азаматтардың өтiнiштерiн қарау және қадағалау үшiн виртуалдық қабылдау функцияларын iске асыруға, электронды нысандағы құжаттарға қол жеткiзудi қамтамасыз етуге, сондай-ақ жолаушы тасымалдау қызметін лицензиялау, қаланы абаттандыру және тағы басқалары сияқты е-қызметтер көрсетуге тиiс.
Өңiрлерде е-үкiметтің бiрыңғай сәулетi талаптарына сәйкес болу бөлiгiнде ақпараттандыру және байланыс саласындағы уәкілеттi органмен келiсiлген ақпараттандыру жөнiндегi бағдарламалар әзiрлеу қажет.
Е-үкiметтің бiрыңғай өңiрлiк саясатын жүзеге асыру мақсатында жергілiктi атқарушы органдардың қаржылық ресурстарын бiрiктiру жолымен бiрқатар типтiк жобалық шешiмдер әзiрлеу орында.
Бiрыңғай көлiктiк ортаны iске асыру жағдайында азаматтар мен ұйымдардың жергiлiктi атқарушы органдармен өзара электронды iс-қимылдары e-үкiметтiң бiрыңғай порталы мен шлюзi арқылы жүзеге асырылады. Мұндағы жергілiктi атқарушы органдардың мiндеттерi өздерiнiң ақпараттық ресурстар мен жүйелерiн қалыптастыру және дамыту базасында е-қызметтердi ұсыну болып табылады.
Жергілiктi атқарушы органдар көрсететiн е-қызметтерді іске асыру ведомстволық ақпараттық жүйелердiң даму деңгейiмен тығыз байланысты. Осыған орай, жергiлiктi атқарушы органдардың ведомстволық ақпараттық жүйелермен өзара iс-қимыл жасасу регламентiн әзiрлеу орынды.
Ақпараттандыру және АКТ-ны кеңiнен қолдануға ынталандыру жөнiндегi өңiрлiк бағдарламаларды iске асырудың тиiмділiгiн бағалау мақсатында е-үкiмет iс-шараларын iске асыру, өңiр тұрғындарының компьютерлiк сауаттылығын арттыру жөнiндегi ең үздiк өңiрдi анықтауға конкурстар өткiзілетiн болады.

5.4. Создание и развитие межведомственных и
типовых ведомственных информационных систем
В целях унификации и интеграции информационных ресурсов и систем государственных органов будут реализованы проекты межведомственных и типовых ведомственных информационных систем. К таким системам относятся: ведомственный и межведомственный электронный документооборот, архивное хранение документов, информационные системы административно-управленческой деятельности, реестр налогоплательщиков и объектов налогообложения, правительственный Интранет-портал.
Будут продолжены работы по автоматизации технологических процессов документооборота в государственных органах, включая подготовку и ввод документов в систему, регистрацию, распределение и рассылку, редактирование и модификацию, оперативное хранение и архивацию, поиск и просмотр, извлечение и воспроизведение документов, контроль их исполнения, разграничение доступа, извлечение информации из документов и ее анализ.
Будут продолжены работы по развитию Удостоверяющего центра электронной цифровой подписи для государственных органов, реализации Центра межведомственного документооборота между государственными органами и организации архивного хранения документов с применением современных информационных технологий.
В рамках Программы будет разработана типовая масштабируемая информационная система автоматизации административно-управленческой деятельности государственных органов, интегрирующая в себе задачи управления персоналом, начисления заработной платы, финансового планирования и ведения бухгалтерского учета. Разработка такой системы с применением современных проектных решений позволит обеспечить оперативную адаптацию к, изменяющимся условиям и будет экономически целесообразной.
Для обеспечения эффективного управления информацией, накопленной в межведомственных и ведомственных информационных ресурсах, оперативного реагирования, организации групповой работы государственных служащих различных ведомств будет реализован Интранет-портал государственных органов, построенный на основе Интернет технологий с организацией регламентированного доступа.
В рамках развития ведомственных информационных систем будут продолжены мероприятия по созданию и развитию систем "Автоматизированная система Государственного земельного кадастра" и "Регистр недвижимости".
5.5. Создание и развитие информационных ресурсов и
систем местных исполнительных органов
Взаимодействие граждан и организаций с государственными органами осуществляется также на уровне местных исполнительных органов.
Информационные системы местных исполнительных органов должны предоставлять оперативную информацию по вопросам жизнедеятельности региона, государственным закупкам, реализовывать функции виртуальной приемной для рассмотрения и отслеживания обращений граждан, обеспечивать доступ к электронным формам документов, а также оказывать такие е-услуги, как лицензирование деятельности пассажирских перевозок, по благоустройству города и прочих.
В регионах необходимо разработать программы по информатизации, согласованные с уполномоченным органом в сфере информатизации и связи в части соответствия требованиям единой архитектуры е-правительства.
В целях осуществления единой региональной политики е-правительства путем консолидации финансовых ресурсов местных исполнительных органов целесообразно разработать ряд типовых проектных решений.
Электронное взаимодействие граждан и организаций с местными исполнительными органами, в условиях реализации единой транспортной среды, будет осуществляться через единый портал и шлюз е-правительства. Задачи местных исполнительных органов будут заключаться в предоставлении е-услуг на базе формирования и развития собственных информационных ресурсов и систем.
Реализация е-услуг, оказываемых местными исполнительными органами, неразрывно связано с уровнем развития ведомственных информационных систем. В связи с чем, целесообразно разработать регламент взаимодействия информационных систем местных исполнительных органов с ведомственными информационными системами.
В целях оценки эффективности реализации региональных программ по информатизации и стимулированию к широкому применению ИКТ будут проводиться конкурсы на определение лучшего региона по реализации мероприятий е-правительства, повышению компьютерной грамотности населения региона.

5.6. Е-үкiметтiң ақпараттық инфрақұрылымын
қорғауды қамтамасыз ету
Мемлекеттік органдардың e-қызметтердi ұсынуы ақпараттарды қорғау үшін белгiленген талаптарға сәйкес жүзеге асырылатын болады, ол ақпараттың жоғары деңгейде қорғалуын және е-қызметтердi пайдаланушылардың сенiмiн қамтамасыз етедi.
Осы мақсатта базалық компоненттерге, сондай-ақ мемлекеттiк органдардың ақпараттық жүйелерiне қойылатын техникалық талаптар ескерiлетiн e-үкiмет инфрақұрылымының ақпараттық қауiпсiздiгi тұжырымдамасы әзiрленетiн болады. Тұжырымдамада құрылымды жетілдіру, материалдық-техникалық және кадрмен қамтамасыз ету, мемлекеттiк органдардың ақпараттық жүйелерiнiң қауiпсiздiгi мәселелерi көрiнiс табатын болады.
Бағдарламаны iске асыру шеңберiнде ақпаратты қорғау саласындағы ұлттық стандарттар әзiрленедi және/немесе халықаралық стандарттар қабылданатын болады, оларға сәйкес е-үкiметтің ақпараттық инфрақұрылымын қалыптастыру мен дамыту кезiнде ақпараттық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету жөнiндегi талаптар айқындалатын болады. E-үкiмет инфрақұрылымының компоненттерiн қалыптастыру аяқталғаннан кейiн олардың әрқайсысы үшiн қауiпсiздiк саясатын айқындайтын нормативтiк құжат әзiрленедi.
Ақпараттық ресурстар мен жүйелердi қорғау жөнiндегі типтік жобалық шешiмдер әзiрленетiн болады, олар е-қызметтердi жобалау сатысында ақпараттардың қорғалуын қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi.
"Open source" (бағдарламалық қамтамасыз етудi түрлендiруге және еркiн пайдалануға құқық берушi, компьютерлiк бағдарламаларды лицензиялауды әзiрлеу әдiстемесi) технологиясы базасында қорғалған ұлттық операциялық жүйенi iске асыру жөнiндегi iс-шараларды жүргiзу жоспарланып отыр.
E-үкiмет инфрақұрылымының сапалы әрi сенiмдi жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету мақсатында нормативтiк кесiмдерге, тұжырымдама талаптарына және ақпараттық қауiпсiздiк саясатына сәйкестiгiн сертификаттау жүйесi құрылатын болады. Мемлекеттiк ақпараттық жүйелердiң ақпараттық қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге арналған техникалық тапсырмаларды келiсудiң бiрыңғай тәртiбi айқындалатын болады.
Интернет желiсiнiң қазақстандық сегментінiң домен кеңiстiгiн мемлекеттiк реттеу домендердi бөлудiң бiрыңғай тәртiбiн белгiлеу және kz доменiн басқару орталығын құру жөнiндегi жұмыстарды жүргiзу арқылы қамтамасыз етiлетiн болады.
5.7. E-қызметтерге қол жеткiзудi ұйымдастыру
және ақпараттық теңсiздiктi жою
АКТ-ны пайдалануда халықтың түрлi әлеуметтiк топтары мүмкiндiктерiнiң тең болмауы e-үкiметтiң бастамаларын iске асырудағы негiзгi кедергiлердiң бiрi болып табылады. "Ақпараттық теңсiздiктiң" аса iрi әлеуметтiк проблема екенiн мойындау керек және оны рет-ретiмен жою стратегиясын әзiрлеу қажет.
АКТ саласындағы кәсiби бiлiмдi жетілдiру жолымен "адами капиталға", әсiресе өскелең ұрпаққа инвестиция салу әлеуметтiк-экономикалық проблемаларды еңсерудiң басты бағыты болып табылады.
Компьютерлiк сауаттылықты арттырудың бiрыңғай саясаты iске асырылатын болады. Ол мынадай iс-шараларды орындауды көздейдi:
ақпараттық қоғамның қажеттiктерiмен байланысты жаңа мамандықтардың енгiзiлуiн ескере отырып, бiлiм берудiң барлық деңгейлерiнде оқу бағдарламаларын қайта қарау;
ұлттық оқу бағдарламаларына сәйкес жалпы бiлiм беретiн мектептерге арналған электронды оқу құралдары кешенiн және АКТ бойынша оқыту бағдарламаларын әзiрлеу;
бiлiм беру саласын ақпараттандыру мен қашықтықтан оқыту жүйесiн дамытудың нормативтiк құқықтық және әдiстемелiк құжаттарының жобаларын әзiрлеу;
e-үкiметтiң порталы арқылы мемлекеттік органдармен өзара iс-қимыл жасасудың негiздерiн қашықтықтан оқыту орталығын құру;
кеңес беру орталықтарын, компьютерлiк курстарды қоса алғанда компьютерлiк сауаттылыққа оқытудың барлық адамдар бiрдей қол жеткiзе алатын пункттерiн құру;
жалпы бiлiм беру мекемелерiнiң Интернетке сенiмдi әрi қымбат емес жолмен қол жеткiзуiн қамтамасыз ету.
E-үкiметтi қалыптастыру мен қолдауды ғылыми-әдiстемелiк, ақпараттық-талдау және кадрмен қамтамасыз ету, мемлекеттiк қызметшiлердiң компьютерлiк бiлiктiлiгiн арттыру семинарлары мен курстарын өткiзу мақсатында E-үкiметтiң құзырет орталығы құрылады.
Е-қызметтерге қоғамның барлық мүшелерiнің қол жеткiзу желiсін дамыту қоғамдық сектордың ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымын, атап айтқанда почта байланысы инфрақұрылымын тиiмдi пайдалану есебінен қамтамасыз етiлетiн болады. Пайдаланушылар санатына қарай ақылы, тегін және жеңiлдiктi негiздегi е-қызметтерге қоғамдық қол жеткiзу пункттерінің желiсi құрылады, бұл қоғам мүшелерiнiң басым көпшiлiгiн АКТ-ны пайдалануға тартуға мүмкiндiк бередi.
Компьютерлiк техника өндiрiсiнiң көлемiн ұлғайтуды және компьютерлік техниканың, сондай-ақ Интернет жүйесiне қол жеткiзу тарифтерінiң құнын төмендетудi қамтамасыз етуге арналған ұсыныстар әзiрленетін болады.
"Ақпараттық теңсiздiктi" жою бойынша орындалатын iс-шаралардың мониторингiн жүзеге асыру мақсатында, Қазақстан Республикасында ақпараттық қоғамды дамыту индикаторларының әзiрленген жүйесi негiзiнде жүйелi түрде таңдамалы социологиялық сауалдар жүргiзу ұйымдастырылатын болады.
Ақпараттық технологияларды пайдалану саласындағы тәжiрибенi таратудың халықаралық бағдарламалары шеңберiнде ынтымақтасу жандандырыла түседi.

5.6. Обеспечение защиты информационной инфраструктуры
е-правительства
Предоставление е-услуг государственными органами будет осуществляться в соответствии с установленными требованиями к защите информации, что обеспечит высокий уровень защищенности информации и доверия пользователей е-услуг.
В этих целях будет разработана концепция информационной безопасности инфраструктуры е-правительства, учитывающая технические требования к базовым компонентам, а также информационным системам государственных органов. В концепции также будут отражены вопросы совершенствования структуры, материально-технического и кадрового обеспечения безопасности информационных систем государственных органов.
В рамках реализации Программы будут разработаны национальные и/или приняты международные стандарты в области защиты информации, в соответствии с которыми будут определены требования по обеспечению информационной безопасности при формировании и развитии информационной инфраструктуры е-правительства. По мере завершения формирования компонент инфраструктуры е-правительства для каждого из них будет разработан нормативный документ, определяющий политику безопасности.
Будут разработаны типовые проектные решения по защите информационных ресурсов и систем, что позволит обеспечить защиту информации на этапе проектирования е-услуги.
Планируется проведение мероприятий по реализации защищенной национальной операционной системы на базе технологии "open source" (метод разработки и лицензирования компьютерных программ, дающий право модифицировать и свободно использовать программное обеспечение).
В целях обеспечения качественного и надежного функционирования инфраструктуры е-правительства будет создана система сертификации на соответствие нормативным актам, требованиям концепции и политик информационной безопасности. Будет определен единый порядок согласования технических заданий на обеспечение информационной безопасности государственных информационных систем.
Государственное регулирование доменным пространством казахстанского сегмента сети Интернет будет обеспечено путем установления единого порядка распределения доменов и проведения работ по созданию центра управления доменом kz.
5.7. Организация доступа к е-услугам и ликвидация
информационного неравенства
Неравные возможности в использовании ИКТ различными социальными группами населения являются одним из основных препятствий в реализации инициатив е-правительства. Необходимо признать "информационное неравенство" социальной проблемой с высокой степенью приоритетности и разработать стратегию ее последовательной ликвидации.
Инвестирование в "человеческий капитал", особенно в подрастающее поколение путем совершенствования профессионального образования в сфере ИКТ является приоритетным направлением преодоления социально-экономических проблем.
Будет реализована единая политика повышения компьютерной грамотности, предусматривающая выполнение следующих мероприятий:
пересмотр учебных программ на всех уровнях образования с учетом введения новых специальностей, связанных с потребностями информационного общества;
разработка комплекса электронных учебных пособий и обучающих программ по ИКТ для общеобразовательных школ в соответствии с национальными учебными программами;
разработка проекта нормативных правовых и методических документов информатизации сферы образования и развития системы дистанционного обучения;
создание центра дистанционного обучения основам взаимодействия с государственными органами через портал е-правительства;
создание общедоступных пунктов обучения компьютерной грамотности, включая консультационные центры, компьютерные курсы;
обеспечение общеобразовательных учреждений надежным и недорогим доступом в Интернет.
В целях научно-методического, информационно-аналитического и кадрового обеспечения формирования и поддержки е-правительства, проведения семинаров и курсов повышения компьютерной квалификации государственных служащих будет создан Центр компетенции е-правительства.
Развитие сети общественного доступа к е-услугам будет обеспечено за счет эффективного использования информационно-коммуникационной инфраструктуры общественного сектора, в частности, инфраструктуры почтовой связи. В зависимости от категории пользователей, будет создана сеть пунктов общественного доступа к е-услугам на платной, бесплатной и льготной основе, что позволит приобщить к использованию ИКТ более широкие слои населения.
Будут выработаны предложения для обеспечения роста объемов производства и снижения стоимости компьютерной техники, а также тарифов на доступ к сети Интернет.
В целях осуществления мониторинга выполняемых мероприятий по ликвидации "информационного неравенства", на основе разработанной системы индикаторов развития информационного общества в Республике Казахстан будет организовано проведение регулярных выборочных социологических опросов.
Будет активизировано сотрудничество в рамках международных программ распространения опыта в сфере использования информационных технологий.

5.8. Бағдарлама iс-шараларының орындалуын
қоғамдық қолдауды қамтамасыз ету
E-үкiметтiң бастамаларын iске асыруға қоғамдық мүдденi қалыптастыру мақсатында Бағдарлама бұқаралық ақпарат құралдарында және Интернет желiсiнде кең жарнамалық-насихаттық қолдауға ие болуға тиiс.
Осы бағыт шеңберiнде iске асырылатын негiзгi мiндеттерге мыналар жатады:
мемлекеттік органдардың e-қызметтерiн дамыту мен қолдау үшiн ынталандыруға жағдай жасау;
e-қызметтердi пайдалануға азаматтар мен ұйымдардың тұрақты қызығушылығын қалыптастыру.
Бағдарламаға қоғамның назарын аудару, оны iске асыруда мемлекеттiк органдар тарапынан қолдау көрсетiлуiн жүзеге асыру АКТ бойынша көрмелер өткiзу мен оларға қатысуды, мемлекеттiк органдар, бизнес және ғылым өкiлдерiнiң көпшiлiк алдында сөз сөйлеуiн ұйымдастыруды, талдама шолуларды жариялауды, сондай-ақ жарнама материалдарын таратуды қоса алғандағы кеңiнен ақпараттық сүйемелдеу есебiнен қамтамасыз етілетiн болады.
Бағдарламаны iске асыру мәселелерi бойынша жыл сайынғы ғылыми-практикалық конференциялар, iске асырылатын iс-шаралардың алға қойылған мiндеттерге сәйкестiгiн анықтау үшiн салалар бойынша түрлi конкурстар өткiзу жоспарланып отыр.
Бағдарламаны іске асыру барысын жариялап отыратын сайт құрылады және оған тұрақты қолдау көрсетіледі.
Бағдарламаны іске асыру нәтижелерін, сондай-ақ жаңа е-қызметтерді пайдаланушылардың бейімделу дәрежесін талдау Бағдарлама шеңберінде өткiзiлетін іс-шаралар мониторингі арқылы жүзеге асырылатын болады.
5.9. Бағдарламаны iске асыру тетігі
Бағдарламаны орындау Іс-шаралар жоспарын және салалық, өңiрлік ақпараттандыру бағдарламаларын iске асыру жолымен жүзеге асырылады.
Бағдарламаны icке асыру жөнiндегi жұмысты Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 31 желтоқсандағы N 1384  қаулысымен бекiтілген, тиiстi өкілеттiктерi бар Қазақстан Республикасының ұлттық ақпараттық инфрақұрылымын қалыптастыру мен дамыту жөнiндегi жұмыстарды үйлестiру жөнiндегi комиссия үйлестіретiн болады.
Бағдарламаны бақылау мен iске асыруды ақпараттандыру және байланыс саласындағы уәкiлеттi орган, ал салалық және өңірлік ақпараттандыру бағдарламаларын бақылау мен iске асыруды тиiстi мемлекеттiк органдар жүзеге асырады.
Бағдарламаның іс-шараларын орындау кезiнде бiрыңғай техникалық саясатты іске асыру мақсатында ақпараттандыру саласындағы ұлттық операторға е-үкімет инфрақұрылымының жүйелiк ықпалдастырушысының функциялары, сондай-ақ ведомствоаралық ақпараттық жүйелер, мемлекеттiк органдардың бiрыңғай көлiктiк ортасы жобаларын басқару және техникалық сүйемелдеу функциялары жүктелетiн болады.
Ақпараттандыру және байланыс саласындағы уәкiлеттi органның жанында ұйымдастыру және әдiстемелiк мiндеттердiң шешiлуiн қамтамасыз ететiн мемлекеттік органдардың ақпараттық қызметтерi басшыларының кеңесi ұйымдастырылатын болады.
Жеке ақпараттандыру қызметтерi жоқ мемлекеттiк органдарда АКТ-ны енгiзу процестерінің сапалы түрде жоспарлануын қамтамасыз ету үшiн ақпараттандыру саласындағы ұлттық оператордың өкiлдерiнен тұратын тиiстi бөлiмшелер құрылатын болады. Бұл бөлiмшелердiң негiзгi мiндетi мемлекеттiк органды ақпараттандыру кезiнде бірыңғай техникалық саясатты жүргiзу, ал қажет болғанда қолданыстағы жүйелердi әкiмшілендiру және жүйелiк-техникалық қызмет көрсету болып табылады.

5.8. Обеспечение общественной поддержки выполнения
мероприятий Программы
В целях формирования общественного интереса к реализации инициатив е-правительства Программа должна получить широкую рекламно-пропагандистскую поддержку в средствах массовой информации и сети Интернет.
К основным задачам, реализуемым в рамках данного направления, относятся:
создание стимулов для развития и поддержки е-услуг государственных органов;
формирование стабильного интереса граждан и организаций к пользованию е-услугами.
Привлечение общественного внимания к Программе, осуществление поддержки ее реализации со стороны государственных органов будет обеспечено за счет широкого информационного сопровождения, включая проведение и участие в выставках по ИКТ, организацию публичных выступлений представителей государственных органов, бизнеса и науки, публикацию аналитических обзоров, а также распространение рекламных материалов.
Планируется проведение ежегодных научно-практических конференций по вопросам реализации Программы, различных конкурсов по отраслям на соответствие реализуемых мероприятий поставленным задачам.
Будет создан и получит постоянную поддержку сайт, освещающий ход реализации Программы.
Анализ результатов реализации Программы, а также степени адаптации пользователей к новым е-услугам будет осуществлен посредством мониторинга выполнения мероприятий, проводимых в рамках Программы.
5.9. Механизм реализации Программы
Выполнение Программы будет осуществляться путем реализации Плана мероприятий и отраслевых, региональных программ информатизации.
Координировать работы по реализации Программы будет Комиссия по координации работ по формированию и развитию национальной информационной инфраструктуры Республики Казахстан, созданная  постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 1998 года N 1384 с соответствующими полномочиями.
Контроль и реализация Программы осуществляется уполномоченным органом в сфере информатизации и связи, а отраслевых и региональных программ информатизации - соответствующими государственными органами.
В целях реализации единой технической политики при выполнении мероприятий Программы на национального оператора в сфере информатизации будут возложены функции системного интегратора инфраструктуры е-правительства, а также функции управления проектами и технического сопровождения межведомственных информационных систем, единой транспортной среды государственных органов.
При уполномоченном органе в сфере информатизации и связи будет организован совет руководителей информационных служб государственных органов, обеспечивающий решение организационных и методических задач.
Для обеспечения качественного планирования процессов внедрения ИКТ в государственных органах, не имеющих собственных служб информатизации, будут созданы соответствующие подразделения из представителей национального оператора в сфере информатизации. Основной задачей данных подразделений является проведение единой технической политики при информатизации государственного органа, а при необходимости администрирование действующих систем и системно-техническое обслуживание.

6. Қажеттi ресурстар және оларды қаржыландыру көздерi
Бағдарламаны қаржыландыру республикалық және жергiлiктi бюджеттер қаражаты, сондай-ақ бюджеттен тыс көздер есебiнен жүзеге асырылады.
Жоспарланып отырған іс-шаралар бойынша сараптамалық бағалардың және мемлекеттiк секторда іске асырылатын ақпараттық жүйелер бойынша есептердiң негiзiнде қаржы ресурстарының жалпы көлемi:
республикалық бюджет қаражатынан - 50,8 млрд. теңге құрайды (31,9 млрд. теңге сомасындағы мемлекеттiк органдардың бiрыңғай көлiктiк ортасын құруға арналған шығындарды қоса алғанда), оның iшiнде 2005 жылға - 3,5 млрд. теңге, 2006 жылға - 25,3 млрд. теңге, 2007 жылға - 22,1 млрд. теңге;
жергiлiктi бюджет қаражатынан - жылына 150 млн. теңге;
сондай-ақ жеке инвестициялар, халықаралық және отандық қаржы ұйымдарының гранттары.
Бұдан басқа, 2005 жылы Астана қаласының аумағында бiрыңғай көлiктiк ортаны құру жөнiндегi пилоттық жобаны iске асыруға 1,060 млрд. теңге сомасында қосымша қаржыландыру ұйғарылып отыр.
Iс-шаралар бойынша бөлiгiнде қаржыландыру көлемi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысымен бекiтілген осы Бағдарламаны iске асыру жөнiндегi іс-шаралар жоспарында көрсетiледi.
Тиiсті бюджеттен қаржыландыру көлемін өзгерту бөлiгiнде Бағдарламаға түзетулер енгiзу Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
7. Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн
нәтиже және оның индикаторлары
Бағдарлама iс-шараларын орындау шеңберiнде азаматтар мен ұйымдардың мемлекеттік қызметтер көрсетуге тез әрі тиiмдi қол жеткiзуiн қамтамасыз ету үшiн жағдайлар жасау және АКТ-ны кеңiнен қолдану арқылы мемлекеттiк органдардың жұмыс iстеу тиiмділігін арттыру көзделiп отыр.
Бағдарламаны iске асыру нәтижесiнде:
мемлекеттік органдардың әкiмшiлiк рәсiмдерiн оңтайландыру үшін жағдайлар жасалатын болады және мемлекеттiк органдардың ақпараттық жүйелерi мен мемлекеттiк ресурстарын ықпалдастыру жүзеге асырылады;
мемлекеттiк органдардың бiрыңғай қорғалған мультисервистiк көлiктiк ортасы ұйымдастырылатын болады. Жоба iске асырылғаннан кейiнгi 6 жылдың iшiнде бюджеттiк қаражатты үнемдеу есебінен инвестицияларды қайтару болжанады;
мемлекеттік органдарды ақпараттандыруға арналған шығыстар оңтайландырылатын болады. Оның iшiнде, шартты экономикалық пайда мемлекеттiк органдардың бiрыңғай қорғалған мультисервистiк көлiктiк ортасы iске асырылғаннан кейiнгі 5 жылда шығыстарды азайту нәтижесiнде 43,9 млрд. теңгенi құрайды;
2005 жыл бойы мемлекеттiк органдар ұсынатын қызметтердiң 15 %-ы электронды нысанда iске асырылатын болады;
мемлекеттік қызметтер көрсету уақыты қысқартылады;
2006 жылы мемлекеттiк органдардың электронды құжат айналымының бiрыңғай жүйесiн енгiзу аяқталады;
2007 жылдың соңына қарай:
мемлекеттiк органдардың электронды қызметтерiне барынша кең қол жеткiзудi қамтамасыз ету мақсатында кемiнде 50 қоғамдық қол жеткiзу пункттері құрылатын болады;

6. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
Финансирование Программы осуществляется за счет средств республиканского и местных бюджетов, а также внебюджетных источников.
На основании экспертных оценок по планируемым мероприятиям и расчетам по реализуемым информационным системам в государственном секторе общий объем финансовых ресурсов составит:
из средств республиканского бюджета - 50,8 млрд. тенге (включая затраты на создание единой транспортной среды государственных органов в объеме 31,9 млрд. тенге), в том числе на 2005 год - 3,5 млрд. тенге, на 2006 год - 25,3 млрд. тенге, на 2007 год - 22,1 млрд. тенге;
из средств местного бюджета - 150,0 млн. тенге в год;
а также частных инвестиций, грантов международных и отечественных финансовых организаций.
Кроме этого, в 2005 году предполагается дополнительное финансирование на реализацию пилотного проекта по созданию единой транспортной среды на территории г. Астана в сумме 1,060 млрд. тенге.
Объем финансирования в разрезе по мероприятиям указывается в Плане мероприятий по реализации настоящей Программы, утверждаемым постановлением Правительства Республики Казахстан.
Внесение корректировок в Программу в части изменения объемов финансирования из соответствующего бюджета осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
7. Ожидаемый результат от реализации и индикаторы Программы
В рамках выполнения мероприятий Программы предполагается создание условий для обеспечения граждан и организаций быстрым и эффективным доступом к государственным услугам и повышение эффективности функционирования государственных органов путем широкого применения ИКТ.
В результате реализации Программы:
будут созданы условия для оптимизации административных процедур государственных органов и осуществлена интеграция информационных систем и ресурсов государственных органов;
будет организована единая защищенная мультисервисная транспортная среда государственных органов. Возврат инвестиций за счет экономии бюджетных средств прогнозируется в течение 6 лет после реализации проекта;
будут оптимизированы расходы на информатизацию государственных органов. В том числе, условная экономическая выгода в результате снижения расходов в последующие 5 лет после реализации единой защищенной мультисервисной транспортной среды государственных органов составит 43,9 млрд. тенге;
в течение 2005 года 15 % предоставляемых государственными органами услуг будет реализовано в электронной форме;
сократится время оказания государственных услуг;
в 2006 году завершится внедрение единой системы электронного документооборота государственных органов;
к концу 2007 года:
в целях обеспечения более широкого доступа к электронным услугам государственных органов будет создано не менее 50 пунктов общественного доступа;

мемлекеттiк органдардың электронды қызметтерiн пайдаланатын азаматтар мен ұйымдардың үлесi 2-3 eceгe ұлғайтылады, кемiнде 25 интерактивті және транзакционды қызметтер берiледi;
ұлттық сәйкестендiру жүйесi құрылатын болады, Қазақстан Республикасының экономикалық белсендi халқының 15-18%-ы смарт-технологиялар негiзiнде жаңа үлгiдегi жеке куәлiктер алады;
мемлекеттiк органдардың ақпараттық жүйелерi мен ресурстарын тиiмдi қорғау қамтамасыз етiлетiн болады;
салық төлеушiлер мен фискальды органдардың өзара iс-қимыл жасасу рәсiмдерiн жеңiлдету есебiнен салықтарды және бюджетке төленетін өзге де мiндеттi төлемдердi жинауды ұлғайту жоспарланады;
кәсiпкерлiктi және ақпараттық-коммуникациялық технологиялар рыногын дамыту үшiн институционалдық жағдайларды жетiлдiру есебiнен мультипликативтi әсер күтiледi.

будет предоставляться не менее 25 интерактивных и транзакционных услуг, в 2-3 раза увеличится доля граждан и организаций, пользующихся электронными услугами государственных органов;
будет создана национальная идентификационная система, 15-18 % экономически активного населения Республики Казахстан получат удостоверения личности нового образца на основе смарт-технологий;
будет обеспечена эффективная защита информационных систем и ресурсов государственных органов;
планируется увеличение сбора налогов и иных обязательных платежей в бюджет за счет упрощения процедур взаимодействия налогоплательщиков и фискальных органов;
ожидается мультипликативный эффект за счет совершенствования институциональных условий для развития предпринимательства и рынка информационно-коммуникационных технологий.