"Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағында "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн құру туралы келiсiмдi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 29 шілдедегі N 796 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметі арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағында "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн құру туралы келiсiмдi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзілсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының
Yкiметi арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағында "Бәйтерек"
ғарыш зымыран кешенiн құру туралы келiсiмдi бекiту туралы
2004 жылғы 22 желтоқсанда Мәскеу қаласында жасалған Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағында "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн құру туралы келiсiм бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының
Үкiметi арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағында "Бәйтерек"
ғарыш зымыран кешенiн құру туралы
КЕЛIСIМ
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi,
1994 жылғы 28 наурыздағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағын пайдаланудың негізгi қағидаттары мен шарттары туралы келiсiмдi, 1994 жылғы 15 сәуiрдегі Өндiрiстiк, коммерциялық, кредиттік-қаржылық, сақтандыру және аралас трансұлттық бiрлестiктер құру мен дамытуға жәрдемдесу туралы келiсiмдi, 1994 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы "Байқоңыр" кешенiн жалға беру  шартын (бұдан әрi - Жалға беру шарты), 1993 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағында жұмыстар орындау үшiн қажеттi тауарларды шекара арқылы өткiзу тәртiбi туралы келiсiмдi басшылыққа ала отырып,
2004 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы "Байқоңыр" кешенiн тиiмдi пайдалану жөнiндегi ынтымақтастықты дамыту туралы келiсiмнiң ережелерiн негiзге ала отырып,
2004 жылғы 7 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы құпия ақпаратты өзара қорғау туралы  келiсiмнiң ережелерiн назарға ала отырып,
қазақстандық және ресейлiк кәсiпорындар мен ұйымдар арасындағы дәстүрлi қалыптасқан өндiрiстiк байланысты және кооперацияны тереңдетуге, "Байқоңыр" ғарыш айлағында экологиялық қауiпсiздiктiң жоғары деңгейi бар қазiргi заманғы зымыран-ғарыш технологиясын бiрлесiп әзiрлеуге және енгiзуге тілек бiлдiре отырып,
төмендегілер туралы келiстi:

О проекте Закона Республики Казахстан "О ратификации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о создании на космодроме "Байконур" космического ракетного комплекса "Байтерек"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июля 2005 года N 796
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О ратификации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о создании на космодроме "Байконур" космического ракетного комплекса "Байтерек".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
ЗАКОН
Республики Казахстан
О ратификации Соглашения между
Правительством Республики Казахстан и Правительством
Российской Федерации о создании на космодроме "Байконур"
космического ракетного комплекса "Байтерек"
Ратифицировать Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о создании на космодроме "Байконур" космического ракетного комплекса "Байтерек", совершенное в городе Москве 22 декабря 2004 года.
Президент
Республики Казахстан
СОГЛАШЕНИЕ
между Правительством Республики Казахстан и
Правительством Российской Федерации о создании
на космодроме "Байконур" космического
ракетного комплекса "Байтерек"
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, далее именуемые Сторонами,
руководствуясь  Соглашением между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об основных принципах и условиях использования космодрома "Байконур" от 28 марта 1994 года,  Соглашением о содействии в создании и развитии производственных, коммерческих, кредитно-финансовых, страховых и смешанных транснациональных объединений от 15 апреля 1994 года,  Договором  аренды комплекса "Байконур" между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации от 10 декабря 1994 года (далее - Договор аренды), Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке перемещения через границу товаров, необходимых для выполнения работ на космодроме "Байконур" от 25 декабря 1993 года,
исходя из положений Соглашения между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о развитии сотрудничества по эффективному использованию комплекса "Байконур" от 9 января 2004 года,
принимая во внимание положения  Соглашения  между Правительством Республики Казахстан и Российской Федерации о взаимной защите секретной информации от 7 июля 2004 года,
желая углублять традиционно сложившиеся производственные связи и кооперацию между казахстанскими и российскими предприятиями и организациями, совместно разрабатывать и внедрять на космодроме "Байконур" современные ракетно-космические технологии с высоким уровнем экологической безопасности,
согласились о нижеследующем:

1-бап
Осы Келiсiмнiң мақсаты коммерциялық ғарыштық бағдарламалар мен жобаларды орындау, сондай-ақ Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының ұлттық ғарыштық бағдарламаларын iске асыру мақсатында "Байқоңыр" ғарыш айлағының жерүсті ғарыштық инфрақұрылым объектілерiнiң негiзiнде жаңа экологиялық қауiпсiз "Байқоңыр" ғарыш зымыран кешенiн құру және бiрлесiп пайдалану кезiндегi Тараптар ынтымақтастығының негiзгi қағидаттары мен шарттарын айқындау болып табылады.
2-бап
Осы Келiсiмнiң мақсаты үшiн мынадай терминдер пайдаланылады:
"Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенi" - ресейлiк "Ангара" тасымалдағыш зымыранымен және оның экологиялық қауiпсiздiктің жоғары деңгейiне ие ықтимал түрленiмдерiмен ғарыш аппараттарын ұшыруға арналған кешен. "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiнiң құрамына "Байқоңыр" ғарыш айлағының техникалық құралдарының, құрылыстары мен коммуникацияларының негiзiнде жасалатын ұшыру ұстанымы мен техникалық ұстаным кiредi;
"құпия ақпарат" - әрбiр мемлекеттiң заңнамасына сәйкес қорғалатын, сондай-ақ Тараптар ынтымақтастығы барысында пайда болған, рұқсатсыз таралуы Қазақстан Республикасының және/немесе Ресей Федерациясының қауiпсiздiгi мен мүдделерiне нұқсан келтiруi мүмкiн кез келген нысанда берілген мәлiметтер;
"жасырын ақпарат" - құпия ақпарат санатына жатқызылғаннан басқа, рұқсат етiлмеген қолжетімділiктен, таратудан және пайдаланудан ашушы Тарап (немесе оның кәсiпорындары мен ұйымдары) қорғайтын, коммерциялық құпия мен ноу-хауды қоса алғанда, сондай-ақ ақпараттың оның үшiншi тұлғаларға белгісiздiгіне қарай пәрмендi немесе әлеуетті коммерциялық құндылығы болғанда, оған заңды негізде қолжетiмділік болмағанда және ақпарат иесi оның жасырындылығын қорғауға шаралар қолданғанда, ғылыми-техникалық, коммерциялық, өндiрiстік және өзге де қызметке қатысты кез келген жалпыға қолжетiмдi болып табылмайтын ақпарат. Жасырын ақпарат санатына жасырын ақпараты бар құжаттардың кез келген көшiрмелерi, сондай-ақ жасырын ақпараты бар түпнұсқа құжаттарды пайдалану арқылы немесе олардың негiзiнде дайындалған кез келген құжаттар жатады;
"тауарлар" - тасымалдағыш зымырандар, екпiндету блоктары, ғарыш аппараттары, дайындау мен ұшыруды жүзеге асыру үшiн қажеттi кез келген басқа жабдықтар, бақылау мен сынақ жабдықтары, отын, құрылыс және басқа материалдар, тетiктер мен техникалар, сондай-ақ ғарыш бағдарламаларын iске асыру кезiнде әзiрлеу, өндiру немесе пайдалану үшiн қажеттi, материалдық тасымалдаушыларда белгiленген ақпарат түрiндегi технологиялар. Ақпарат санатына кез келген материалдық нысанда берiлген өзге ақпарат (дерекқорды қоса алғанда, компьютерлiк бағдарламалық қамтамасыз ету, коммерциялық құпия, ноу-хау, өндiрiстік құжаттама және техникалық сипаттамалар) жатады;
"атқарушы ұйымдар" - "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн құру және пайдалану жөнiндегі жұмыстарды орындау үшiн, меншiк нысанына қарамастан, "Бәйтерек" бiрлескен Қазақстан-Ресей кәсiпорны" акционерлiк қоғамы тартатын Тараптардың ұйымдары.

Статья 1
Целью настоящего Соглашения является определение основных принципов и условий сотрудничества Сторон при создании и совместном использовании нового экологически безопасного космического ракетного комплекса "Байтерек" на базе объектов наземной космической инфраструктуры космодрома "Байконур" в целях выполнения коммерческих космических программ и проектов, а также реализации национальных космических программ Республики Казахстан и Российской Федерации.
Статья 2
Для целей настоящего Соглашения используются следующие термины:
"космический ракетный комплекс "Байтерек" - комплекс, предназначенный для запусков космических аппаратов российской ракетой-носителем "Ангара" и ее возможными модификациями, с высоким уровнем экологической безопасности. В состав космического ракетного комплекса "Байтерек" входят стартовая и техническая позиции, создаваемые на базе технических средств, сооружений и коммуникаций космодрома "Байконур";
"секретная информация" - сведения, выраженные в любой форме, защищаемые в соответствии с законодательством государств каждой из Сторон, а также образовавшиеся в процессе сотрудничества Сторон, несанкционированное распространение которых может нанести ущерб безопасности и интересам Республики Казахстан и/или Российской Федерации;
"конфиденциальная информация" - любая не являющаяся общедоступной информация, кроме отнесенной к категории секретной информации, относительно научно-технической, коммерческой, производственной и иной деятельности, включая коммерческую тайну и ноу-хау, охраняемые раскрывающей Стороной или ее предприятиями и организациями от несанкционированного доступа, распространения и использования, а также информация, имеющая действительную или потенциальную коммерческую ценность в силу того, что она неизвестна третьим лицам, к ней нет свободного доступа на законном основании и обладатель информации принимает меры к охране ее конфиденциальности. К категории конфиденциальной информации относятся любые копии документов, содержащих конфиденциальную информацию, а также любые документы, изготовленные с использованием или на основе оригинальных документов, содержащих конфиденциальную информацию;
"товары" - ракеты-носители, разгонные блоки, космические аппараты, любое другое оборудование, необходимое для осуществления подготовки и запуска, контрольное и испытательное оборудование, топливо, строительные и другие материалы, механизмы и техника, а также технологии в виде информации, зафиксированной на материальных носителях, необходимые для разработки, производства или использования при реализации космических программ. К категории информации относится иная информация, выраженная в любой материальной форме (компьютерное программное обеспечение, включая базы данных, коммерческая тайна, ноу-хау, производственная документация и технические характеристики);
"исполняющие организации" - организации Сторон, привлекаемые акционерным обществом "Совместное Казахстанско-Российское предприятие "Байтерек" для выполнения работ по созданию и эксплуатации космического ракетного комплекса "Байтерек", независимо от формы собственности.

3-бап
"Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн құру және оны одан әрi пайдалану мақсатында Тараптар "Бәйтерек" Қазақстан-Ресей бiрлескен кәсiпорны" акционерлiк қоғамын (бұдан әрi - Бiрлескен кәсiпорын) құрады.
Бiрлескен кәсiпорын "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн құруға және оны пайдалануға қазақстандық және ресейлiк мамандар мен ұйымдардың қатысуының теңдігі қағидаттарында құрылады.
Қазақстан Тарабынан Бiрлескен кәсiпорынның Құрылтайшысы болып Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлеттiк берген ұйым әрекет етедi. Ресей Тарабынан Бiрлескен кәсiпорынның Құрылтайшысы болып "М.В.Хруничев атындағы Мемлекеттiк ғарыштық ғылыми-өндiрiстiк орталық" федералдық мемлекеттiк бiртұтас кәсіпорны әрекет етедi.
Құрылтайшылар Бiрлескен кәсiпорынның жарғылық капиталына әрқайсысы 200 мың АҚШ доллары мөлшерiнде ақшалай қаражат енгiзедi.
Бiрлескен кәсiпорын Астана қаласында тiркеледi және өз қызметiн осы Келiсiмге, Қазақстан Республикасының заңнамасына және құрылтай құжаттарына сәйкес жүзеге асырады.
Бiрлескен кәсiпорынға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес салық салынуға тиiс.
Осы Келiсiм шеңберiнде ұшыруларды қамтамасыз ету жөнiндегi жұмыстар Тараптардың мемлекетаралық комиссиясының басшылық етуiмен, Ресей Федерациясының заңнамасында және өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерiнде айқындалған тәртiппен жүзеге асырылады.
4-бап
"Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн құру үшiн Қазақстан Тарабы Бiрлескен кәсiпорынға Тараптар келiскен нобайлық жобаның сараптау нәтижелерi бойынша бюджеттiк кредиттiң сомасын нақтылай отырып, негізгi борышты өтеу бойынша 5 жылдық жеңiлдiктi кезеңмен, жылдық 0,5 пайыз сыйақы ставкасы бойынша сыйақы төлеу бойынша 4 жылдық жеңiлдiктi кезеңмен 19 жыл мерзiмге 223 миллион АҚШ долларына баламалы сомада бюджеттiк кредит бередi.
Қазақстан Тарабы бюджеттiк кредит есебiнен қаржыландырылатын жобаға қызмет көрсету жөнiндегі агент функциясын орындауды "Қазақстан Даму Банкi" акционерлiк қоғамына тапсырады.
Кредит бойынша сыйақыны есептеу агент ашқан Бiрлескен кәсiпорынның шотына ақша аударылған сәттен бастап жүзеге асырылатын болады.
Бюджеттiк кредит бойынша Бiрлескен кәсiпорынның мiндеттемелерiн орындауды қамтамасыз ету Бiрлескен кәсiпорынның мүлкi болып табылады.
Бiрлескен кәсiпорынға оның меншiгiндегi мүлiкке өндiрiп алуды айналдыруға байланысты талап-арыздар туындаған жағдайда Тараптар жаппай қырып-жою қарулары мен оны жеткiзу құралдарын таратпаудың халықаралық режимдерiн сақтауды қамтамасыз етедi.

Статья 3
В целях создания космического ракетного комплекса "Байтерек" и его дальнейшей эксплуатации Стороны образуют акционерное общество "Совместное Казахстанско-Российское предприятие "Байтерек" (далее - Совместное предприятие).
Совместное предприятие создается на принципах равенства участия казахстанских и российских специалистов и организаций в создании и эксплуатации космического ракетного комплекса "Байтерек".
Учредителем Совместного предприятия от Казахстанской Стороны выступает организация, уполномоченная Правительством Республики Казахстан.
Учредителем Совместного предприятия от Российской Стороны выступает федеральное государственное унитарное предприятие "Государственный космический научно-производственный центр им. М.В. Хруничева".
Учредители вносят в уставный капитал Совместного предприятия денежные средства в размере по 200 тысяч долларов США.
Совместное предприятие регистрируется в городе Астана и осуществляет свою деятельность в соответствии с настоящим Соглашением, законодательством Республики Казахстан и учредительными документами.
Совместное предприятие подлежит налогообложению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Работы по обеспечению запусков космических аппаратов в рамках настоящего Соглашения осуществляются в порядке, определенном законодательством Российской Федерации, под руководством межгосударственной комиссии Сторон.
Статья 4
Для создания космического ракетного комплекса "Байтерек" Казахстанская Сторона предоставит Совместному предприятию бюджетный кредит на сумму, эквивалентную 223 миллионам долларов США, сроком на 19 лет с 5-летним льготным периодом по погашению основного долга, с 4-летним льготным периодом по уплате вознаграждения, по ставке вознаграждения 0,5 процента годовых, с уточнением суммы бюджетного кредита по результатам согласованной Сторонами экспертизы эскизного проекта.
Казахстанская сторона поручает акционерному обществу "Банк Развития Казахстана" выполнение функций агента по обслуживанию проекта, финансируемого за счет бюджетного кредита.
Начисление вознаграждения по кредиту будет осуществляться с момента зачисления денег на счет Совместного предприятия, открытый агентом.
Обеспечением исполнения обязательств Совместного предприятия по бюджетному кредиту является имущество Совместного предприятия.
В случае возникновения претензий к Совместному предприятию, связанных с обращением взыскания на находящееся в его собственности имущество, Стороны обеспечат соблюдение международных режимов нераспространения оружия массового поражения и средств его доставки.

5-бап
Осы Келiсiмдi iске асыру мақсатында Ресей Тарабы "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiнiң ұшыру кешенi пайдалануға берiлген сәтке дейiн Ресей Федерациясының ұлттық ғарыш бағдарламасы шеңберiнде "Плесецк" ғарыш айлағында "Ангара" ғарыш зымыран кешенiнiң ұшу сынақтарын қамтамасыз етедi.
6-бап
Осы Келiсiмдi орындау жөнiндегі қызметте үйлестіру мақсатында Тараптар мынадай құзыретті органдарды тағайындайды:
Қазақстан Тарабынан - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі;
Ресей Тарабынан - Федералдық ғарыш агенттігi.
Осы Келiсiм шеңберiнде ынтымақтастық бағдарламалары мен жобалары оларды iске асыруға байланысты, соңынан қызметтiң мамандандырылған түрлерiн орындауға әкеп соқтыратын ұйымдастыру, қаржылық, құқықтық және техникалық сипаттағы қағидаттар, нормалар мен рәсiмдер сияқты, Тараптардың құзыреттi органдары, Бiрлескен кәсiпорын немесе атқарушы ұйымдар жасасатын жекелеген келiсiмдер мен келiсiм-шарттардың мәнiн құрай алады.
Тараптардың бiрiнiң құзыретті органы өзгерген кезде мұндай Тарап бұл туралы екiншi Тарапқа дипломатиялық арналар арқылы жазбаша хабарлама жiбередi.
7-бап
Тараптар Бiрлескен кәсiпорынның мiндеттемелерi бойынша жауапты болмайды, Бiрлескен кәсiпорын Тараптардың мiндеттемелерi бойынша жауап бермейдi.
Тараптардың Бiрлескен кәсiпорынның мiндеттемелерi бойынша жауапкершілiктен бас тартуы зияткерлiк меншiкке, құпия ақпарат пен технологияларды қорғауға байланысты талап-арыздарға қолданылмайды, және де аталған талап-арыздарды қарау мүдделерi бұзылған Тарап мемлекетiнiң заңнамасымен реттеледi.
Бiрлескен кәсiпорын Тараптар мемлекеттерiнiң құпия ақпаратты қорғау жөнiндегі заңнамасы мен өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерiн ескере отырып, осы Келiсiм шеңберiндегі жұмыстарды орындау үшiн атқарушы ұйымдарды дербес айқындайды.
Атқарушы ұйымдардың тiзбесiн Бiрлескен кәсiпорын тiзбенi салық органына одан әрi беру үшiн Қазақстан Тарабының құзыреттi органына жiбередi.
8-бап
Қазақстан Тарабы мынадай преференциялар берудi қамтамасыз етедi:
а) Қазақстан Республикасының Бiрлескен кәсiпорнының, атқарушы ұйымдарының және Қазақстан Республикасының атқарушы ұйымдары мердiгерлерiнiң тiкелей ғарыш кеңiстiгiнде орындалатын (көрсетiлетiн) жұмыстарына (қызметтерiне), сондай-ақ тiкелей ғарыш кеңiстiгінде жұмыстарды орындауға (қызметтердi көрсетуге) технологиялық негiзделген және тығыз байланысты жердегi дайындау жұмыстарына (қызметтерге) осы Келiсiмнiң ажырамас бөлiгi болып табылатын қосымшаға сәйкес қосымша құнға нөлдiк ставка бойынша салық салынады.
Айналымдар бойынша қосылған құнға нөлдiк ставка бойынша салынатын салықты қайтару Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жүргiзіледi. Бұл ретте осы тармақшаға сәйкес қосылған құн салығы бойынша нөлдiк ставканы қолданатын атқарушы ұйымдар осы Келiсiмнiң 7-бабында көрсетiлген атқарушы ұйымдар тізбесiнде белгiленуге тиiс.
Қосылған құн салығы бойынша нөлдiк ставканы қолдану үшiн мыналар негiз болып табылады:
Бiрлескен кәсіпорын үшiн - осы Келiсiмге қосымшада көрсетілген жұмыстарды орындауға (қызметтердi көрсетуге) арналған шарт (келiсiм-шарт) және жұмыстардың орындалғанын (қызметтердiң көрсетілгенiн) растайтын құжаттардың көшiрмелерi;
атқарушы ұйымдар үшiн - тiкелей Бiрлескен кәсiпорынмен жасалған жұмыстарды орындауға (қызметтердi көрсетуге) арналған шарт (келiсiм-шарт) және Бiрлескен кәсiпорын үшiн жұмыстардың орындалғанын (қызметтердiң көрсетiлгенiн) растайтын құжаттардың көшiрмелерi;
Қазақстан Республикасы атқарушы ұйымдарының мердiгерлерi үшiн - Бiрлескен кәсiпорынмен жұмыстарды орындауға (қызметтердi көрсетуге) арналған шарты (келiсiм-шарты) бар атқарушы ұйыммен тiкелей жасалған жұмыстарды орындауға (қызметтердi көрсетуге) арналған шарт (келiсiм-шарт) және атқарушы ұйым үшiн жұмыстардың орындалғанын (қызметтердiң көрсетілгенiн) растайтын құжаттардың көшiрмелерi. Бұл ретте Қазақстан Республикасының атқарушы ұйымы үшiн мердiгердiң жұмыстарды орындауына (қызметтердi көрсетуiне) арналған нұсқауы және мердiгер орындайтын жұмыстардың (көрсететiн қызметтердiң) түрлерi Бiрлескен кәсiпорын мен атқарушы ұйым арасында жасалған шартта (келiсiм-шартта) айқындалуға тиіс;
б) Бiрлескен кәсiпорынды осы Келiсiмге қосымшада көрсетілген жұмыстарды орындаудан (қызметтердi көрсетуден) алынатын кiрiстер бойынша корпоративтік табыс салығын төлеуден мемлекеттiк қабылдау комиссиясы "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн пайдалануға қабылдаған күннен бастап 15 жыл мерзiмге босату;
в) Бiрлескен кәсіпорынды осы Келiсiмге қосымшада көрсетiлген жұмыстарды орындауға (қызметтердi көрсетуге) байланысты қызметтi жүзеге асыру кезiнде тiкелей пайдаланылатын салық салу объектілерi бойынша мүлiкке салынатын салықтан босату;
г) Бiрлескен кәсiпорынды осы Келiсiмге қосымшада көрсетілген жұмыстарды орындауға (қызметтердi көрсетуге) байланысты Бiрлескен кәсiпорынның қызметiн жүзеге асыру үшін бөлiнген және пайдаланылатын жер учаскелерi бойынша жер салығынан және жер учаскелерiн пайдаланғаны үшiн төлемнен босату;

Статья 5
В целях реализации настоящего Соглашения Российская Сторона до ввода в эксплуатацию стартового комплекса космического ракетного комплекса "Байтерек" обеспечит летные испытания космического ракетного комплекса "Ангара" на космодроме "Плесецк" в рамках национальной космической программы Российской Федерации.
Статья 6
В целях координации деятельности по выполнению настоящего Соглашения Стороны назначают компетентные органы:
с Казахстанской Стороны - Министерство образования и науки Республики Казахстан;
с Российской Стороны - Федеральное космическое агентство.
В рамках настоящего Соглашения программы и проекты сотрудничества, равно как принципы, нормы и процедуры организационного, финансового, правового и технического характера,  связанные с их осуществлением, влекущие за собой выполнение специализированных видов деятельности, могут составлять предмет отдельных соглашений и контрактов, заключаемых компетентными органами Сторон, Совместным предприятием или исполняющими организациями.
При изменении компетентного органа одной из Сторон такая Сторона направляет письменное уведомление об этом другой Стороне по дипломатическим каналам.
Статья 7
Стороны не несут ответственности по обязательствам Совместного предприятия. Совместное предприятие не отвечает по обязательствам Сторон.
Отказ Сторон от ответственности по обязательствам Совместного предприятия не распространяется на претензии, связанные с интеллектуальной собственностью, защитой секретной информации и технологий, причем рассмотрение указанных претензий регулируется законодательством государства той Стороны, интересы которой нарушены.
Совместное предприятие самостоятельно определяет исполняющие организации для выполнения работ в рамках настоящего Соглашения с учетом законодательства государств Сторон по защите секретной информации.
Совместное предприятие направляет перечень исполняющих организаций в компетентный орган Казахстанской Стороны для дальнейшей передачи его налоговому органу.
Статья 8
Казахстанская Сторона обеспечивает предоставление следующих преференций:
а) работы (услуги) Совместного предприятия, исполняющих организаций Республики Казахстан и подрядчиков исполняющих организаций Республики Казахстан, выполняемые (оказываемые) непосредственно в космическом пространстве, а также подготовительные наземные работы (услуги), технологически обусловленные и неразрывно связанные с выполнением работ (оказанием услуг) непосредственно в космическом пространстве, согласно приложению, являющемуся неотъемлемой частью настоящего Соглашения, облагаются налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке.
Возврат налога на добавленную стоимость по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, производится в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан. При этом исполняющие организации, применяющие нулевую ставку по налогу на добавленную стоимость в соответствии с настоящим подпунктом, должны быть определены в перечне исполняющих организаций, указанном в  статье 7  настоящего Соглашения.
Основанием для применения нулевой ставки по налогу на добавленную стоимость является:
для Совместного предприятия - договор (контракт) на выполнение работ (оказание услуг), указанных в приложении к настоящему Соглашению, и копии документов, подтверждающих выполнение работ (оказание услуг);
для исполняющих организаций - договор (контракт) на выполнение работ (оказание услуг), заключенный непосредственно с Совместным предприятием, и копии документов, подтверждающих выполнение работ (оказание услуг) для Совместного предприятия;
для подрядчиков исполняющих организаций Республики Казахстан - договор (контракт) на выполнение работ (оказание услуг), заключенный непосредственно с исполняющей организацией, имеющей договор (контракт) на выполнение работ (оказание услуг) с Совместным предприятием, и копии документов, подтверждающих выполнение работ (оказание услуг) для исполняющей организации. При этом указание на выполнение работ (оказание услуг) подрядчиком для исполняющей организации Республики Казахстан и виды выполняемых подрядчиком работ (оказываемых услуг) должны определяться в договоре (контракте), заключенном между Совместным предприятием и исполняющей организацией;
б) освобождение Совместного предприятия от уплаты корпоративного подоходного налога сроком на 15 лет со дня принятия в эксплуатацию космического ракетного комплекса "Байтерек" государственной приемочной комиссией по доходам, получаемым от выполнения работ (оказания услуг), указанных в приложении к настоящему Соглашению;
в) освобождение Совместного предприятия от налога на имущество по объектам обложения, непосредственно используемым при осуществлении деятельности, связанной с выполнением работ (оказанием услуг), указанных в приложении к настоящему Соглашению;
г) освобождение Совместного предприятия от земельного налога и платы за пользование земельными участками по земельным участкам, отведенным и используемым для осуществления деятельности Совместного предприятия, связанной с выполнением работ (оказанием услуг), указанных в приложении к настоящему Соглашению;

д) Бiрлескен кәсiпорынды және Қазақстан Республикасының атқарушы ұйымдарын 1993 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағындағы жұмыстарды орындау үшiн қажеттi тауарларды шекара арқылы өткiзу тәртiбi туралы келiсiмге сәйкес "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн құру және оның жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету мақсатында жеткiзілетiн тауарлардың импорты кезiнде салықтардан, кедендiк баждардан және алымдардан босату;
е) Бiрлескен кәсiпорын мен Қазақстан Республикасының атқарушы ұйымдары "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн құру және оның жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асыратын тауарлар импорты квоталауға, лицензиялауға және басқа да шектеулерге жатпайды.
9-бап
Ресей Тарабы осы Келiсiмдi iске асыру мақсатында Ресей Федерациясында тiркелген атқарушы ұйымдарға Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес преференциялар бередi. "Байқоңыр" ғарыш айлағына тауарларды жеткiзу квоталау режимiн қолданусыз жүргiзiледi.
10-бап
Тараптар "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн құру мақсатында Бiрлескен кәсiпорынға, Тараптардың құзыреттi органдарымен келiсiм бойынша "Байқоңыр" ғарыш айлағының жердегі ғарыш инфрақұрылымының жаңа құрылыстарын (объектілерiн) құруға және жұмыс iстеп тұрған құрылыстарына (объектілерiне) бөлiнетін және бөлiнбейтiн жақсартулар енгізуге құқық бередi.
Осы Келiсiмдi iске асыру мақсатында "Байқоңыр" ғарыш айлағының жекелеген құрылыстары (объектілерi) олар орналасқан жер учаскелерiмен бiрге Жалға беру шартында айқындалған тәртiппен оларды "Байқоңыр" кешенiнiң жалға алынған объектілерiнiң құрамынан шығара отырып, Бiрлескен кәсiпорынға берiлуi мүмкiн.
"Байқоңыр" ғарыш айлағының басқа құрылыстарын (объектілерiн) Бiрлескен кәсiпорынның пайдалануы шарттық негiзде жүзеге асырылады.
11-бап
"Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн құрудың жобасы Қазақстан Республикасында да, Ресей Федерациясында да Тараптар мемлекеттерiнiң заңнамасына сәйкес мемлекеттiк сараптауға жатады.
Қазақстан Республикасында көрсетiлген жобаның мемлекеттiк сараптамасын жүргiзудi ұйымдастыру үшiн жобалау материалдары Зымырандық технологияны бақылау режимiн қамтамасыз етуге байланысты талаптар және құпия мәлiметтердi сақтау жөнiндегi талаптар ескерiле отырып, Қазақстан Тарабының құзыретті органына берiледi.
Осы Келiсiмдi iске асыру мақсатында салынатын құрылыс объектілерін сараптау 1999 жылғы 13 қаңтардағы Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттер үшiн өзара мүдденi бiлдiретiн құрылыс жобаларының мемлекетаралық сараптамасы туралы  келiсiмге сәйкес жүргізіледi.

д) освобождение Совместного предприятия и исполняющих организаций Республики Казахстан от налогов, таможенных пошлин и сборов при импорте товаров, поставляемых в целях создания и обеспечения функционирования космического ракетного комплекса "Байтерек" в соответствии с Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке перемещения через границу товаров, необходимых для выполнения работ на космодроме "Байконур" от 25 декабря 1993 года;
е) импорт товаров, осуществляемый Совместным предприятием и исполняющими организациями Республики Казахстан в целях создания и обеспечения функционирования космического ракетного комплекса "Байтерек", не подлежит квотированию, лицензированию, другим ограничениям.
Статья 9
Российская сторона в целях реализации настоящего Соглашения предоставляет исполняющим организациям, зарегистрированным в Российской Федерации, преференции в соответствии с законодательством Российской Федерации. Поставки товаров на космодром "Байконур" производятся без применения режима квотирования.
Статья 10
В целях создания космического ракетного комплекса "Байтерек" Стороны предоставляют Совместному предприятию право на создание новых сооружений (объектов) и внесение отделимых и неотделимых улучшений в существующие сооружения (объекты) наземной космической инфраструктуры космодрома Байконур по согласованию с компетентными органами Сторон.
В целях реализации настоящего Соглашения отдельные сооружения (объекты) космодрома "Байконур" с занимаемыми ими земельными участками могут быть переданы Совместному предприятию с исключением их из состава арендованных объектов комплекса "Байконур" в порядке, определенном Договором аренды.
Использование Совместным предприятием других сооружений (объектов) космодрома Байконур осуществляется на договорной основе.
Статья 11
Проект создания космического ракетного комплекса "Байтерек" подлежит государственной экспертизе в Республике Казахстан и в Российской Федерации в соответствии с законодательством государств Сторон.
Для организации проведения государственной экспертизы указанного проекта в Республике Казахстан проектные материалы передаются компетентному органу Казахстанской Стороны с учетом требований, связанных с обеспечением Режима контроля за ракетной технологией, и требований по защите секретных сведений.
Экспертиза объектов строительства, создаваемых в целях реализации настоящего Соглашения, проводится в соответствии с  Соглашением  о межгосударственной экспертизе проектов строительства, представляющих взаимный интерес для государств-участников Содружества Независимых Государств, от 13 января 1999 года.

12-бап
"Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн пайдалана отырып ғарыш аппараттарын ұшыру кезiнде ұшырушы мемлекеттiң функциясын Ресей Тарабы орындайды.
Тараптар "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн пайдалана отырып ғарыштық бағдарламаларды орындау кезiнде ғарыш объектілерi келтiрген залал үшiн 1972 жылғы 29 наурыздағы Ғарыш объектілерi келтiрген залал үшiн халықаралық жауаптылық туралы  конвенцияға сәйкес олардың кiнәсiнiң дәрежесiне мөлшерлес ортақ жауаптылықта болады.
"Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн пайдаланып ғарыш аппараттарын ұшыруларды дайындау мен жүзеге асыру кезiндегi сақтандыруға жататын тәуекелдер түрлерi, сондай-ақ сақтандыруды жүргізу шарттары мен тәртiбi Тараптардың құзыретті органдары арасындағы келiсiммен айқындалады.
13-бап
Осы Келiсiмнiң шеңберiндегі жұмыстарды орындау кезiнде келтiрiлуi мүмкiн залал үшiн жауапкершiлiк, өтемақының мөлшерi, тәртiбi мен мерзiмдерi келiссөздер жүргiзу жолымен Тараптар мемлекеттерiнiң заңнамасына сәйкес айқындалады.
14-бап
Осы Келiсiм шеңберiндегі ынтымақтастық барысында құралатын немесе берілетiн зияткерлiк меншікті қорғау, бөлу және пайдалану мәселелерi Тараптар мемлекеттерiнiң ұлттық заңнамасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттарға сәйкес белгiленедi.
Осы Келiсiмнің шеңберiндегi ынтымақтастық атқарушы ұйымдардың, құзыреттi органдардың және Тараптардың осы Келiсiмнiң шеңберiндегi немесе одан тыс бiрлескен қызметі басталғанға дейiнгі олар алған зияткерлiк меншiкке құқығын қозғамайды.
Әрбiр Тарап осы Келiсiмдi iске асыру кезiнде құпия ақпараттың қорғалуын, сондай-ақ осы Келiсiмнiң шеңберiндегi ынтымақтастық барысында берiлетін ақпараттың жасырындылығын оның құзыретті органдарының, атқарушы ұйымдарының және Бiрлескен кәсiпорынның сақтауын бақылауды қамтамасыз ету үшін өзiнiң мемлекетiнiң заңнамасында көзделген барлық қажеттi шараларды қабылдауға мiндеттенедi. Бұл ретте жасырын ақпаратты осындай ретiнде Тарап, құзыреттi орган, Бiрлескен кәсiпорын немесе жасырындылықты талап ететiн атқарушы ұйым белгiлеуге тиiс.
Егер осы Келiсiмдi орындау үшiн оларды пайдалану тәртiбi Тараптар мемлекеттерiнiң заңнамасымен айқындалатын мәлiметтердi беру немесе мәліметтермен алмасу қажет деп танылған жағдайда олар осы мақсатта Тараптар мемлекеттерiнiң заңнамасында белгiленген нысанда тиiсті шешiмдер қабылдайды.
Осы Келiсiмнiң шеңберiнде орындалған бiрлескен әзiрлемелер туралы кез келген ақпарат оның қатысушысы болып табылмайтын тарапқа тек Тараптардың құзыреттi органдарының жазбаша түрде ресiмделген өзара келiсiмi бойынша ғана берiлуi мүмкiн.

Статья 12
При запусках космических аппаратов с использованием космического ракетного комплекса "Байтерек" функции запускающего государства выполняет Российская Федерация.
Стороны несут солидарную ответственность за ущерб, причиненный космическими объектами при выполнении космических программ с использованием космического ракетного комплекса "Байтерек" в соответствии с  Конвенцией  о международной ответственности за ущерб, причиненный космическими объектами, от 29 марта 1972 года, соразмерно степени их вины.
Виды рисков, подлежащих страхованию, а также условия и порядок проведения страхования при подготовке и осуществлении запусков космических аппаратов с использованием космического ракетного комплекса "Байтерек" определяются соглашением между компетентными органами Сторон.
Статья 13
Ответственность, размер, порядок и сроки компенсации за ущерб, который может быть нанесен при выполнении работ в рамках настоящего Соглашения, определяются в соответствии с законодательством государств Сторон путем проведения переговоров.
Статья 14
Вопросы охраны, распределения и использования интеллектуальной собственности, создаваемой или передаваемой в ходе сотрудничества в рамках настоящего Соглашения, определяются в соответствии с законодательством государств Сторон, а также международными договорами, участниками которых являются Республика Казахстан и Российская Федерация.
Сотрудничество в рамках настоящего Соглашения не затрагивает прав исполняющих организаций, компетентных органов и Сторон на интеллектуальную собственность, полученную ими до начала совместной деятельности в рамках настоящего Соглашения или вне его.
Каждая Сторона обязуется принимать все необходимые меры, предусмотренные законодательством ее государства, для обеспечения защиты секретной информации при реализации настоящего Соглашения, а также контроля за сохранением ее компетентными органами, исполняющими организациями и Совместным предприятием конфиденциальности информации, передаваемой в ходе сотрудничества в рамках настоящего Соглашения. При этом конфиденциальная информация должна быть обозначена в качестве таковой Стороной, компетентным органом, Совместным предприятием или исполняющей организацией, которые требуют конфиденциальности.
В случае если для выполнения настоящего Соглашения будет признано необходимым передать сведения или обменяться сведениями, порядок обращения с которыми определяется законодательством государств Сторон, они принимают в этих целях соответствующие решения в форме, установленной законодательством государств Сторон.
Любая информация о совместных разработках, выполненных в рамках настоящего Соглашения, может передаваться стороне, не являющейся его участником, только по взаимному согласию компетентных органов Сторон, оформленному в письменном виде.

15-бап
Тараптар, олардың құзыреттi органдары, Бiрлескен кәсiпорын және атқарушы ұйымдар Тараптар мемлекеттерiнiң заңнамасына және халықаралық құқық нормаларына сәйкес осы Келiсiмнiң шеңберiндегi жұмыстарды орындауға байланысты қорғалатын тауарлар мен технологияларға рұқсатсыз қолжетiмділіктiң және мұндай технологиялар мен тауарларды үшіншi тұлғаларға рұқсатсыз берудің алдын алу жөнiнде қажетті шаралар қабылдайды. Осы мақсатта Ресей Тарабынан Бiрлескен кәсiпорынның құрылтайшы ұйымы атқарушы ұйымдардың және Бiрлескен кәсiпорынның қатысуымен технологияларды қорғау жоспарларын әзiрлейдi, олар Тараптардың құзыретті органдарына бекiтуге ұсынылады.
Технологияларды қорғау жоспарлары қорғалатын тауарлар мен технологиялардың жалпы тiзбесiн, Зымырандық технологияны бақылау режимiнiң талаптарын ескере отырып, "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенiн құрудың және пайдаланудың барлық кезеңдерiнде қауiпсiздiк шараларын және бiрлескен бағдарламалар мен жобаларға қатысушылардың жауапкершілігін бөлудi қамтуға тиiс.
16-бап
Бiрлескен кәсiпорынның қызметкерлерi "Байқоңыр" ғарыш айлағында болған уақытта қауiпсiз жұмыс істеудің айрықша режимi бар объектілерде болуға байланысты барлық нормалар мен ережелердi орындауға мiндетті. Көрсетiлген нормалар мен ережелердi қызметкерлердiң назарына "Байқоңыр" ғарыш айлағының режим қызметi жеткiзедi.
17-бап
Осы Келісiмнiң ережелерiн түсiндiруге және қолдануға қатысты дауларды шешу, сондай-ақ күтпеген және еңсерілмейтiн жағдайларды (форс-мажор жағдаяттарын) реттеу өзара консультациялар мен келiссөздер жүргiзу жолымен немесе Тараптармен немесе олардың құзыретті органдарымен келiсiлген басқа да рәсiмдердiң көмегiмен жүзеге асырылатын болады.
18-бап
Егер осы Келiсiм күшіне енгеннен кейiн Тараптар мемлекеттерiнің қабылданған заңдарында және өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерiнде не Тараптар бiр мезгiлде қатысушылары болып табылатын халықаралық келiсімдерде Бiрлескен кәсiпорын үшiн неғұрлым қолайлы жағдайлар көзделетiн болса, онда осы қолайлы жағдайлар қолданылатын болады.
19-бап
Осы Келiсiм Тараптардың және олардың құзыретті органдарының олар жасасқан басқа халықаралық шарттардан туындайтын құқықтары мен мiндеттемелерiн қозғамайды.
20-бап
Осы Келiсiм оған қол қойылған күнінен бастап уақытша қолданылады және оның күшiне енуi үшiн қажетті мемлекетiшілiк рәсiмдердi Тараптардың орындағаны туралы соңғы хабарламаны алған күнінен бастап күшiне енедi.
Осы Келiсiмге Келiсiмнiң ажырамас бөлiгі болып табылатын және осы бапта көзделген тәртiппен күшіне енетiн жекелеген хаттамалар жасасу арқылы өзгерiстер мен толықтырулар енгізiлуi мүмкiн.
Осы Келiсiм Жалға алу шартының қолданылу мерзiмi өткенге дейiн не Тараптардың бiреуi басқа Тараптың оның қолданылуын тоқтату ниетi туралы жазбаша хабарламасын алған күнінен бастап бiр жыл өткенге дейiн қолданылады.
Егер Тараптар өзге туралы келiспесе, осы бапта көзделген тәртiппен осы Келiсiмнiң қолданылуын тоқтату осы Келiсiмнің шеңберiнде аяқталмаған жобалар мен бағдарламаларды орындауға әсерiн тигiзбейдi. Осы Келiсiмнiң қолданылуын тоқтату заңды тұлғалардың осы Келiсiмнiң қолданылуын тоқтатқанға дейiнгі оған байланысты туындаған шарттық мiндеттемелердi қайта қарауы немесе бiр жақты тәртiппен сақтамауы үшiн құқықтық негіз болып табылмайды.

Статья 15
Стороны, их компетентные органы, Совместное предприятие и исполняющие организации принимают в соответствии с законодательством государств Сторон и нормами международного права необходимые меры по предотвращению несанкционированного доступа к охраняемым товарам и технологиям, связанным с выполнением работ в рамках настоящего Соглашения, и несанкционированной передачи таких технологий и товаров третьим лицам. В этих целях организация-учредитель Совместного предприятия с Российской Стороны, с участием исполняющих организаций и Совместного предприятия, разрабатывает планы защиты технологий, которые представляются на утверждение компетентным органам Сторон.
Планы защиты технологий должны включать общий перечень охраняемых товаров и технологий, меры безопасности и распределение ответственности участников совместных программ и проектов на всех этапах создания и использования космического ракетного комплекса "Байтерек" с учетом требований Режима контроля за ракетной технологией.
Статья 16
Во время пребывания на территории космодрома "Байконур" работники Совместного предприятия обязаны соблюдать все нормы и правила, связанные с пребыванием на объектах с особым режимом безопасного функционирования. Указанные нормы и правила доводятся до работников службой режима космодрома "Байконур".
Статья 17
Разрешение споров относительно толкования и применения положений настоящего Соглашения, а также урегулирование последствий непредвиденных и непреодолимых ситуаций (обстоятельства форс-мажор) будет осуществляться путем взаимных консультаций и переговоров или с помощью других процедур, согласованных Сторонами или их компетентными органами.
Статья 18
Если принятыми после вступления в силу настоящего Соглашения законами и иными нормативными правовыми актами государств Сторон либо международными соглашениями, участниками которых одновременно являются Стороны, будут предусмотрены более благоприятные условия для Совместного предприятия, то будут применяться эти благоприятные условия.
Статья 19
Настоящее Соглашение не затрагивает прав и обязательств Сторон и их компетентных органов, вытекающих из заключенных ими других международных договоров.
Статья 20
Настоящее Соглашение временно применяется со дня его подписания и вступает в силу с даты получения последнего уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для вступления его в силу.
В настоящее Соглашение могут быть внесены изменения и дополнения путем заключения отдельных протоколов, которые будут являться неотъемлемой частью настоящего Соглашения и вступать в силу в порядке, предусмотренном настоящей статьей.
Настоящее Соглашение действует до истечения срока действия Договора аренды либо до истечения одного года со дня, когда одна из Сторон получит письменное уведомление другой Стороны о ее намерении прекратить его действие.
Если Стороны не договорятся об ином, прекращение действия настоящего Соглашения в порядке, предусмотренном настоящей статьей, не влияет на выполнение незавершенных проектов и программ в рамках настоящего Соглашения. Прекращение действия настоящего Соглашения не является правовым основанием для пересмотра юридическими лицами или несоблюдения ими в одностороннем порядке договорных обязательств, возникших в связи с настоящим Соглашением до прекращения его действия.

2004 жылғы 22 желтоқсанда Мәскеу қаласында әрқайсысы қазақ және орыс тiлдерiнде, екi данада жасалды әрi екi мәтiннiң де күшi бiрдей.
Қазақстан Республикасының        Ресей Федерациясының
Yкiметi үшін                     Үкiметi үшiн
Қазақстан Республикасының Yкiметi
мен Ресей Федерациясының Yкiметi
арасындағы "Байқоңыр" ғарыш
айлағында "Бәйтерек" ғарыш
зымыран кешенiн құру туралы
келiсiмге
ҚОСЫМША
Келiсiмнiң 8-бабына сәйкес преференциялар берілетiн
тiкелей ғарыш кеңiстiгiнде, сондай-ақ тiкелей ғарыш
кеңiстiгiнде жұмыстарды орындауға (қызметтердi көрсетуге)
технологиялық негiзделген және олармен тығыз
байланысты жердегi дайындық жұмыстары
(қызметтерi) кешенiн жүзеге асыру кезiнде орындалатын
(көрсетiлетiн) жұмыстардың (қызметтердiң)
ТIЗБЕСI
1. Тiкелей ғарыш кеңiстігінде орындалатын (көрсетiлетiн) жұмыстар (қызметтер):
ғарыш аппараттарын, орбиталық станцияларды және басқа да ғарыш жүйелерiн ғарыш кеңiстiгiне шығару;
байланысты қамтамасыз ету, деректердi беру, теледидар және радио хабарларын тарату үшiн ғарыш техникасын пайдалану;
жерсерiктік навигациялық және топогеодезиялық жүйелердi пайдалану;
ғарыш аппараттарын объектілер мен құбылыстарды қадағалау үшін пайдалану;
тiкелей ғарыш жағдайында ғарыш аппараттарын сынау;
тiкелей ғарыш кеңiстігінде орналасқан ғарыш аппараттарын пайдалана отырып орындалатын (көрсетілетiн) жұмыстар (қызметтер);
ұшуды басқару және ғарыш жүйелерiн, ғарыш аппараттарын (объектілердi) байланыспен, соның ішінде Жер бетiнде жүзеге асырылатын байланыспен қамтамасыз ету;
басқарылатын да, автоматты да аппараттар қолданылатын ғылыми зерттеулер (iргелi және қолданбалы);
ғарыштан Жердi және басқа да планеталарды қашықтықтан зерттеу, ғарыш аппараттарынан, осы аппараттарды пайдалануды қоса алғанда, экологиялық мониторинг және метеорология;
2. Тiкелей ғарыш кеңiстiгінде жұмыстарды орындауға (қызметтердi көрсетуге) технологиялық негiзделген және онымен тығыз байланысты жердегi дайындық жұмыстарының (қызметтердiң) кешенi:
арнайы отын және оны жеткiзу құралдарын дайындау, ғарыш аппараттары мен оларды шығару құралдарына отын жеткiзу және құю;
ғарыш аппараттары мен оларды жеткiзу құралдарын оларды сынау және ұшыру орындарына тасымалдау және шығарушы кәсiпорынға қайтару;
ғарыш аппараттарынан, орбиталық станциялардан және басқа да ғарыш жүйелерiнен ақпарат қабылдау, оны өңдеу және тұтынушыға дейiн жеткiзу;
зымыран-ғарыш техникасының жобалау-конструкторлық әзiрлемелерiн негiздеуге және қамтамасыз етуге, зымыран-ғарыш техникасын өндiруге және оны пайдалануға байланысты теориялық және жобалық-iздестiру зерттеулерi;
ғарыш аппараттарын, орбиталық станцияларды, шығару құралдары мен олардың құрамдас бөлiктерiн, соның iшiнде: зымыран, авиациялық және басқа да кешендердi және олардың құрамына кiретiн зымыран тасығыштарды, тасығыш ұшақтарды, екпiндету блоктарын, оларды дайындау, сақтау және тасымалдау құралдарын - жобалау, құрастыру, өндiру және сынау;
ғарыш аппараттары мен оларды жеткiзу құралдарын басқарудың мамандандырылған жүйелерiн, сондай-ақ ғарыш аппараттары мен оларды шығару құралдарының жұмыс iстеуiн телеметриялық бақылау құралдарын жобалау, құрастыру, өндiру және сынау;
ғарыш аппараттары мен оларды шығару құралдарының жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету жүйелерiн жобалау, құрастыру, өндiру және сынау;
техникалық және технологиялық жүйелер мен олардың зымыран-ғарыш кешендерiн тасымалдауды, сақтауды, сынау мен ұшыруды және ғарыш аппараттарын ұшу кезiнде басқаруды қамтамасыз ететiн жердегі ғарыш инфрақұрылымының құрамдас бұйымдарын жобалау, құрастыру, өндiру және сынау, жете толықтыру және пайдалану (қызмет көрсету);
ұшу-ғарыш оқиғаларын тексеру;
сынақ және басқару орталықтарын, ұшыру және техникалық кешендердi, әуеайлақтарды және жердегi ғарыш инфрақұрылымының өзге де объектiлерiн және құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргiзу жөнiндегi қызметтердi ұсынуды қоса алғанда, олардың құрамдас бөлiктерiн, сондай-ақ қабылдауға, сақтауға, тасымалдауға және сынауға, ұшыруға дайындауға, зымыранды ұшыруға, ғарыш аппараттарын (объектiлердi) ұшыруға арналған агрегаттардың, жүйелердiң және т.б. құрамдас бөлiктерiн жасау, күтiп ұстау және пайдалану;
ғарыш аппараттары мен оларды жеткiзу құралдарына ұшудан кейiнгi қызмет көрсету және/немесе оларды жөндеу;
пайдалану процесiндегі жөндеу-қалпына келтiру жұмыстарын қоса алғанда, ғарыш аппараттары мен оларды жеткiзу құралдарына кепiлдiк берiлген қадағалауды жүзеге асыру;
зымыран-ғарыш техникасының жүйелерi мен жабдығын кәдеге жарату.

Совершено в Москве 22 декабря 2004 года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
За Правительство                 За Правительство
Республики Казахстан              Российской Федерации
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Соглашению между
Правительством Республики
Казахстан и Правительством
Российской Федерации
о создании на космодроме
"Байконур" космического
ракетного комплекса "Байтерек"
Перечень
работ (услуг), выполняемых (оказываемых)
непосредственно в космическом пространстве,
а также подготовительных наземных работ (услуг),
технологически обусловленных и неразрывно
связанных с выполнением работ (оказанием услуг)
непосредственно в космическом пространстве,
по которым предоставляются преференции в
соответствии со  статьей 8  Соглашения
1. Работы (услуги), выполняемые (оказываемые) непосредственно в космическом пространстве:
выведение космических аппаратов, орбитальных станций и других космических систем в космическое пространство;
эксплуатация космической техники для обеспечения связи, передачи данных, телевизионного и радиовещания;
эксплуатация спутниковых навигационных и топогеодезических систем;
использование космических аппаратов для наблюдения за объектами и явлениями;
испытание космических аппаратов непосредственно в условиях космоса;
работы (услуги), выполняемые (оказываемые) с использованием космических аппаратов, находящихся непосредственно в космическом пространстве;
управление полетом и обеспечение связью космических систем, космических аппаратов (объектов), в том числе осуществляемые с поверхности Земли;
научные исследования (фундаментальные и прикладные) с применением как пилотируемых, так и автоматических аппаратов;
дистанционное зондирование Земли и других планет из космоса, экологический мониторинг и метеорология с космических аппаратов, включая эксплуатацию этих аппаратов.
2. Подготовительные наземные paботы (услуги), технологически обусловленные и неразрывно связанные с выполнением работ (оказанием услуг) непосредственно в космическом пространстве:
изготовление специального топлива и средств его доставки, доставка и заправка топливом космических аппаратов и средств их выведения;
транспортировка космических аппаратов и средств их доставки в места их испытаний и запуска и возврат на предприятие-производитель;
прием информации с космических аппаратов, орбитальных станций и других космических систем, ее обработка и доведение до потребителя;
теоретические и проектно-поисковые исследования, связанные с обоснованием и обеспечением проектно-конструкторских разработок ракетно-космической техники, производством ракетно-космической техники и ее эксплуатацией;
проектирование, конструирование, производство и испытания космических аппаратов, орбитальных станций, средств выведения и их составных частей, в том числе: ракетных, авиационных и других комплексов и входящих в их состав ракет-носителей, самолетов-
носителей, разгонных блоков, средств их подготовки, хранения и транспортировки;
проектирование, конструирование, производство и испытание специализированных систем управления космическими аппаратами и средствами их доставки, а также средств телеметрического контроля за функционированием космических аппаратов и средств их выведения;
проектирование, конструирование, производство и испытание систем жизнеобеспечения космических аппаратов и средств их выведения;
проектирование, конструирование, производство и испытание, доукомплектование и эксплуатация (обслуживание) технических и технологических систем и их комплектующих изделий наземной космической инфраструктуры, обеспечивающей транспортировку, хранение, испытания, запуск ракетно-космических комплексов и управление космическими аппаратами в полете;
расследование летно-космических происшествий;
создание, содержание и эксплуатация центров испытаний и управлений, стартовых и технических комплексов, аэродромов и иных объектов наземной космической инфраструктуры и их составных частей, включая предоставление услуг по проведению строительно-монтажных работ, а также составных частей агрегатов, систем и т.д., предназначенных для приема, хранения, транспортировки и испытаний, подготовки к пуску, пуска ракет, запуска космических аппаратов (объектов);
послеполетное обслуживание и/или ремонт космических аппаратов и средств их доставки;
осуществление гарантийного надзора над космическими аппаратами и средствами их доставки, включая ремонтно-восстановительные работы в процессе эксплуатации;
утилизация систем и оборудования ракетно-космической техники.