Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2005 жылғы 27 мамырдағы N 523 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 15 мамырдағы N 396 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2006 - 2008 жылдарға арналған орта мерзiмдi фискалдық саясаты туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 27 мамырдағы N 523  қаулысына мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2006-2008 жылдарға арналған орта мерзiмдi фискалдық саясатында:
"Кiрiспе" деген тарауда:
екiншi абзацта:
"жоспарының жобасы" деген сөздер "жоспары" деген сөзбен ауыстырылсын;
"18 ақпандағы" деген сөздерден кейiн "және "Қазақстанның әлемдегi бәсекеге барынша қабiлеттi елу елдiң қатарына кiру стратегиясы. Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпiлiс жасау қарсаңында" атты 2006 жылғы 1 наурыздағы" деген сөздермен толықтырылсын;
"бағдарламалық құжаттар" деген сөздерден кейiн ", Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастырудың және пайдаланудың орта мерзiмдi перспективаға арналған тұжырымдамасы (бұдан әрi - Ұлттық қордың тұжырымдамасы)" деген сөздермен толықтырылсын;
он екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Орта мерзiмдi фискалдық саясат республикалық бюджеттi қалыптастырудың негiзi және мемлекеттiк басқарудың барлық деңгейлерiнде салық және бюджет саясатын iске асыру кезiндегi үйлестiрушi құжат болып табылады.";
"Әлеуметтiк-экономикалық жағдай" деген 1-тарауда:
"Елдiң әлеуметтiк-экономикалық дамуын талдау және әлеуметтiк-экономикалық дамудың 2006-2008 жылдарға арналған негiзгi көрсеткiштерi" деген 1-параграфта:
1-кесте осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
екiншi және үшiншi абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2005 жылы тазартылған мыстың 1 тоннасының орташа әлемдiк бағасы 2001 жылмен салыстырғанда 2,3 еседен астам, металл мырыштiкi 1,5 еседен астам ал алтынның 1 унциясынiкi 1,6 еседен астам, мұнайдың бiр баррелiнiкi 2,2 еседен астам ұлғайды.
Қазақстандық экспорттың маңызды баптарына әлемдiк бағаның жоғары деңгейi экспорттық пайданың өсуiне негiз болды. Экспорттың 2001 жылмен салыстырғанда 2005 жылы номиналды ұлғаюы 3,2 еседен астам болды.";
1-диаграмма осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
алтыншы абзацтағы "22,3", "8,8" және "12,5" деген сандар тиiсiнше "27,0", "9,5" және "16,0" деген сандармен ауыстырылсын;
2-кесте осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
он жетiншi және он сегiзiншi абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 27 мая 2005 года N 523
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 мая 2006 года N 396
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление Правительства Республики Казахстан от 27 мая 2005 года N 523 "О Среднесрочной фискальной политике Правительства Республики Казахстан на 2006-2008 годы" следующие изменения и дополнения:
в Среднесрочной фискальной политике Правительства Республики Казахстан на 2006-2008 годы, утвержденной указанным постановлением:
в главе "Введение":
в абзаце втором:
слова "проекта", "проект" исключить;
после слов "программных документов" дополнить словами ", Концепции формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан на среднесрочную перспективу (далее - Концепция Национального фонда);
дополнить словами "и " Стратегия вхождения Казахстана в число пятидесяти наиболее конкурентоспособных стран мира. Казахстан на пороге нового рывка вперед в своем развитии" от 1 марта 2006 года";
абзац двенадцатый изложить в следующей редакции:
"Среднесрочная фискальная политика является основой формирования республиканского бюджета и координирующим документом при реализации налоговой и бюджетной политики на всех уровнях государственного управления.";
в главе 1 "Социально-экономическое положение":
в параграфе 1 "Анализ социально-экономического развития страны и основные показатели социально-экономического развития на 2006-2008 годы":
таблицу 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
абзацы второй и третий изложить в следующей редакции:
"В 2005 году средняя мировая цена за 1 тонну меди рафинированной по сравнению с 2001 годом увеличилась более чем в 2,3 раза, цинка металлического - более чем в 1,5 раза, а за 1 унцию золота - более чем в 1,6 раза, за 1 баррель нефти - более чем в 2,2 раза.
Высокий уровень мировых цен на важнейшие статьи казахстанского экспорта обусловил рост экспортной выручки. Номинальное увеличение экспорта в 2005 году по сравнению с 2001 годом составило более чем 3,2 раза.";
диаграмму 1 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
в абзаце шестом цифры "22,3", "8,8" и "12,5" заменить соответственно цифрами "27,0", "9,5", и "16,0";
таблицу 2 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
абзацы семнадцатый и восемнадцатый изложить в следующей редакции:

"2005 жылы валюта нарығындағы ахуал теңгенiң АҚШ долларына қатынасының номиналды босаңсу үрдiсiмен сипатталды. Тұтастай алғанда ол американ валютасының елеулi түрде нығаюымен сипатталған әлемдiк валюта нарығының конъюнктурасына сәйкес болды. Теңгенiң орта өлшемдi айырбас бағамы тұтастай алғанда 2005 жылы бiр доллар үшiн 132,94 теңгенi құрады. Кезеңнiң соңында биржалық бағам бiр доллар үшiн 133,77 теңгенi құрады. Бiр жылда теңге номиналдық мәнде АҚШ долларына қарағанда 2,9%-ға құнсызданды.
Ұлттық Банктiң iшкi нарықта шетел валютасын сатуы Ұлттық Банктiң халықаралық резервтерiнiң азаюына ықпал еттi. 2005 жылы Ұлттық Банктiң таза халықаралық резервтерi ағымдағы бағалармен 7065,9 млн. АҚШ долларға дейiн немесе 23,8%-ға азайды".
4-кесте осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
жиырма алтыншы абзацтағы "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастырудың және пайдаланудың орта мерзiмдi перспективаға арналған тұжырымдамасының жобасында" деген сөздер "Ұлттық қордың тұжырымдамасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
жиырма жетіншi абзацтағы "жоспары жобасының" деген сөздер "жоспарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
жиырма сегiзiншi абзацтағы "7" деген сан "7,6" деген сандармен ауыстырылсын;
отыз екiншi абзацтағы "және "Қазақстан экономикалық, әлеуметтiк және саяси жедел жаңару жолында" деген сөздер ", Қазақстан экономикалық, әлеуметтiк және саяси жедел жаңару жолында" және "Қазақстанның әлемдегi бәсекеге барынша қабiлеттi елу елдiң қатарына кiру стратегиясы. Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпiлiс жасау қарсаңында" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Мемлекеттiк бюджеттi атқару" деген 2-параграф мынадай редакцияда жазылсын:
"2005 жылғы мемлекеттiк бюджеттi атқару қорытындылары бойынша Ұлттық қорға жоспардан тыс түсетiн түсiмдер аударымдарын есепке алмағандағы бюджетке түсетiн түсiмдер ЖIӨ-ге 23,7 %-ды, оның iшiнде кiрiстер ЖIӨ-ге 23,5%-ды құрады, оның ЖIӨ-ге 22,2 %-ы - салықтық түсiмдер, ЖIӨ-ге 0,9%-ы - салықтық емес түсiмдер, ЖIӨ-ге 0,4%-ы - капиталмен жасалатын операциялардан түсетiн кiрiстер, ЖIӨ-ге 0,2% кредиттер қайтарылды. 2005 жылы мемлекеттiк бюджет шығыстары ЖIӨ-ге 23,1%-ды құрады. Мемлекеттiк бюджет профицитi ЖIӨ көлемiне 0,6%-ды құрады.
Мемлекеттiк бюджет көрсеткiштерiнiң 2003-2005 жылдардағы серпiнi 5-кестеде келтiрiлген";
5-кесте осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
"Бюджет жүйесiн жетiлдiру" деген 3-параграфта:
он бiрiншi абзацтан кейiн мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2005 жылғы 1 қыркүйектегi N 1641  Жарлығымен  2006 жылғы 1 шiлдеден бастап қолданысқа енгiзiлетiн Ұлттық қордың тұжырымдамасы мақұлданды.
Ұлттық қордың тұжырымдамасы қолданылатын жағдайда жергiлiктi бюджеттерге есептелетiн салықтарды қоспағанда, мұнай секторынан түсетiн тiкелей салықтар Ұлттық қорға жiберiлетiн болады. Бұл ретте ағымдағы бюджеттiк бағдарламаларға арналған шығыстар республикалық бюджетке экономиканың мұнай емес бөлiгiнен аударылатын аударымдар есебiнен қаржыландырылады, ал дамудың бюджеттiк бағдарламаларына арналған шығыстарды қаржыландыру Ұлттық қордан берiлетiн кепiлдiк берiлген трансферт есебiнен жүзеге асырылады.
Ұлттық қордан берiлетiн кепiлдiк берiлген трансферт мөлшерi Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмiмен үш жылдық кезеңге бекiтiледi және осы кезең iшiнде өзгерiстерге ұшырамайды.

"В 2005 году ситуация на валютном рынке характеризовалась тенденцией номинального ослабления тенге по отношению к доллару США. В целом она соответствовала конъюнктуре мирового валютного рынка, характеризовавшейся значительным укреплением американской валюты. Средневзвешенный обменный курс тенге в целом 2005 год составил 132,94 тенге за доллар. Биржевой курс на конец периода составил 133,77 тенге за доллар. За год в номинальном выражении тенге девальвировал к доллару США на 2,9 %.
Продажа иностранной валюты Национальным Банком на внутреннем рынке способствовала снижению международных резервов Национального Банка. За 2005 год чистые международные резервы Национального Банка в текущих ценах снизились до 7065,9 млн. долларов США или на 23,8 %.";
таблицу 4 изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
в абзаце двадцать шестом слова "проекте Концепции формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан на среднесрочную перспективу" заменить словами "Концепции Национального фонда";
в абзаце двадцать седьмом слово "проекта" исключить;
в абзаце двадцать восьмом цифру "7" заменить цифрами "7,6";
в абзаце тридцать втором слова "и "Казахстан на пути ускоренной экономической, социальной и политической модернизации" заменить словами ", "Казахстан на пути ускоренной экономической, социальной и политической модернизации" и "Стратегия вхождения Казахстана в число пятидесяти наиболее конкурентоспособных стран мира. Казахстан на пороге нового рывка вперед в своем развитии";
параграф 2 "Исполнение государственного бюджета" изложить в следующей редакции:
"По итогам исполнения государственного бюджета 2005 года поступления в бюджет без учета перечисления сверхплановых поступлений в Национальный фонд составили 23,7 % к ВВП, в том числе доходы - 23,5 % к ВВП, из которых налоговые поступления - 22,2 % к ВВП, неналоговые - 0,9 %   к ВВП, доходы от операций с капиталом - 0,4 % к ВВП, возвращено кредитов - 0,2 % к ВВП. Расходы государственного бюджета в 2005 году составили 23,1 % к ВВП. Профицит государственного бюджета составил 0,6 % к объему ВВП.
Динамика показателей государственного бюджета за 2003-2005 годы приведена в таблице 5";
таблицу 5 изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
в параграфе 3 "Совершенствование бюджетной системы":
после абзаца одиннадцатого дополнить абзацами следующего содержания:
" Указом Президента Республики Казахстан от 1 сентября 2005 года N 1641 одобрена Концепция Национального фонда, которая вводится в действие с 1 июля 2006 года.
В условиях действия Концепции Национального фонда прямые налоги от нефтяного сектора за исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты, будут направляться в Национальный фонд. При этом, расходы на текущие бюджетные программы финансируются за счет отчислений в республиканский бюджет от ненефтяной части экономики, а финансирование расходов на бюджетные программы развития осуществляется за счет гарантированного трансферта из Национального фонда.
Размер гарантированного трансферта из Национального фонда утверждается законодательным актом Республики Казахстан на трехлетний период и не будет подвергаться изменениям в течение данного периода.

2006 жылдан бастап республикалық бюджетке мұнай секторы кәсiпорындарынан белгiлi бiр кiрiстер көлемi түсетiнiн ескере отырып, 2006 жылы Ұлттық қордан берiлетiн кепiлдiк берiлген трансферттiң жарты жылдық көлемдi құрайтын көлемi 2006 жылғы республикалық бюджеттi нақтылау туралы заңда бекiтiлетiн болады, ал 2007-2009 жылдарға арналған кепiлдiк берiлген трансферт көлемi Ұлттық қордың тұжырымдамасына сәйкес тиiстi заңнамалық кесiммен бекiтiлетiн болады.
Бюджет заңнамасын жетiлдiру және бюджеттi Ұлттық қордың тұжырымдамасына сәйкес қалыптастыруға көшу мақсатында Бюджет кодексi мен басқа да нормативтiк құқықтық кесiмдерге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiледi.";
"Фискалдық саясаттың мақсаттары мен мiндеттерi" деген 2-тарауда:
6-кесте осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
"Кiрiстер саясаты" деген 3-тарауда:
бiрiншi абзацтағы "2004" деген сандар "2005" деген сандармен ауыстырылсын;
үшiншi абзацтан кейiн мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Орта және шағын бизнестi дамытуға инвестициялар көлемiн ұлғайту есебiнен ел экономикасының теңгерiмдi дамуын, бәсекеге қабiлеттi экспортқа бағдарланған өндiрiстердi дамытуды одан әрi ынталандыруды, жеке тұлғалар мен шағын бизнес субъектiлерiнiң мүлкiн заңдастыру процесiн жандандыруды қамтамасыз ету мақсатында оңайлатылған декларация негiзiнде арнаулы салық режимiн қолдану саласы кеңейтiлдi, өткiзу жөнiндегi ең төменгi айналым мөлшерi ұлғайтылды, бұдан асып түскен жағдайда салық төлеушi қосылған құн салығы бойынша есепке тұруға мiндетті, жеке тұлғалардың жеке мүлкiне салық салу деңгейi төмендетiлдi.";
бесiншi абзацтан кейiн мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"қосылған құн салығы ставкасын кезең-кезеңiмен төмендету және әлеуметтiк салықты 2008 жылдан бастап орта есеппен 30%-ға төмендету арқылы салықтық жүктеме деңгейiн азайту;
салық салынатын кiрiстен айлық есептiк көрсеткiштiң орнына жалақының ең төменгi мөлшерiн алып тастап, барлық жеке тұлғалар үшiн жеке табыс салығы бойынша 10% деңгейiнде тiркелген ставканы енгiзу;";
алтыншы абзацтағы "субъектiлерi үшiн арнаулы салық режимiн қолдану аясын кеңейту" деген сөздер "субъектiлерiне салық салу деңгейiн төмендету" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы абзацтан кейiн мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"дивидендтерге салық салуды жетiлдiру;";
он бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттiк бюджет кiрiстерi Ұлттық қордың тұжырымдамасын қолданысқа енгiзудi және өткен кезеңдегi кiрiстер түсiмдерiнiң серпiнiн талдауды ескере отырып, Әлеуметтік-экономикалық дамудың орта мерзiмдi жоспарының маңызды макроэкономикалық көрсеткiштерi, салық саясатының ел экономикасын одан әрi дамытуға және инвестициялар тартуға бағдарланған бағыттары негiзiнде айқындалды.";

Учитывая, что в республиканский бюджет с начала 2006 года поступит определенный объем доходов от предприятий нефтяного сектора, объем гарантированного трансферта из Национального фонда в 2006 году, который составит полугодовой объем, будет утвержден в законе об уточнении республиканского бюджета 2006 года, а объем гарантированного трансферта на 2007-2009 годы будет утвержден соответствующим законодательным актом, согласно Концепции Национального фонда.
В целях совершенствования бюджетного законодательства и перехода к формированию бюджета в соответствии с Концепцией Национального фонда, вносятся изменения и дополнения в Бюджетный  кодекс и другие нормативные правовые акты.";
в главе 2 "Цели и задачи фискальной политики":
таблицу 6 изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему постановлению;
в главе 3 "Политика доходов":
в абзаце первом цифры "2004" заменить цифрами "2005";
после абзаца третьего дополнить абзацем следующего содержания:
"С целью обеспечения сбалансированного развития экономики страны за счет увеличения объемов инвестиций в развитие среднего и малого бизнеса, дальнейшего стимулирования развития конкурентоспособных экспортоориентированных производств, активизации процесса легализации имущества физических лиц и субъектов малого бизнеса расширена сфера применения специального налогового режима на основе упрощенной декларации, увеличен размер минимального оборота по реализации, при превышении которого налогоплательщик обязан встать на учет по налогу на добавленную стоимость, снижен уровень обложения налогом на имущество физических лиц.";
после абзаца пятого дополнить абзацами следующего содержания:
"снижение уровня налоговой нагрузки посредством поэтапного снижения ставки налога на добавленную стоимость и снижения социального налога с 2008 года в среднем на 30 %;
введение фиксированной ставки по индивидуальному подоходному налогу на уровне 10 % для всех физических лиц, с исключением из облагаемого дохода минимального размера заработной платы вместо месячного расчетного показателя;";
в абзаце шестом слова "расширение сферы применения специального налогового режима для" заменить словами "снижение уровня налогообложения";
после абзаца шестого дополнить абзацем следующего содержания:
"усовершенствование налогообложения дивидендов";
абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
"Доходы государственного бюджета определены на основе важнейших макроэкономических показателей Среднесрочного плана социально-экономического развития, направлений налоговой политики, нацеленных на дальнейшее развитие экономики страны и привлечение инвестиций, с учетом введения в действие Концепции Национального фонда и анализа динамики поступлений доходов за истекший период.";

7-кесте осы қаулыға 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
он үшiншi абзацтың алдынан мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"2006 жылғы екiншi жарты жылдықтан бастап мұнай секторы кәсiпорындарынан түсетiн түсiмдердiң Ұлттық қорға есепке алынатынына және 2008 жылдан бастап әлеуметтiк салық орта есеппен 30%-ға төмендетiлетiнiне байланысты салықтық түсiмдер 2008 жылы ЖIӨ-ге 19,8%-дан ЖIӨ-ге 17,7 %-ға дейiн төмендетiледi.";
он төртiншi абзац алынып тасталсын;
он алтыншы абзацтағы "күшiне енетiн" деген сөздер "күшiне енген" деген сөздермен ауыстырылсын;
он сегiзiншi абзацтағы "Мемлекет басшысының 2005 жылғы 18 ақпандағы "Қазақстан экономикалық, әлеуметтiк және саяси жедел жаңару жолында" атты Қазақстан халқына Жолдауына (бұдан әрi - Мемлекет басшысының Қазақстан халқына Жолдауы) сәйкес" деген сөздер "2007 жылдан бастап" деген сөздермен ауыстырылсын, "жалақысын" деген сөзден кейiн "30%-ға" деген сөздермен толықтырылсын;
он тоғызыншы және жиырмасыншы абзацтар алынып тасталсын;
жиырма бiрiншi абзацтағы екiншi сөйлем алынып тасталсын;
8-кесте осы қаулыға 8-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
жиырма бесiншi абзацтағы "26,3", "18,4" және "17,5" деген сандар тиiсiнше "19,3", "21,1" және "12,3" деген сандармен ауыстырылсын;
жиырма алтыншы абзац алынып тасталсын;
жиырма жетіншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұлттық қордың тұжырымдамасына сәйкес 2007-2008 жылдары Ұлттық қорға түсетiн түсiмдер:";
жиырма сегiзiншi абзац алынып тасталсын;
жиырма тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"мұнай секторы кәсiпорындарынан түсетiн (жергiлiктi бюджеттерге есепке алынатын салықтарды қоспағанда) тiкелей салықтар, оларға корпорациялық табыс салығы, үстеме пайда салығы, роялти, бонустар, өнiмдi бөлу бойынша үлес, экспортталатын шикi мұнайға, газ конденсатына салынатын рента салығы, жатады. Бұл ретте мұнай секторы кәсiпорындарына шикi мұнай мен газ конденсатын өндiрумен және (немесе) өткiзумен айналысатын барлық заңды тұлғалар жатады";
отызыншы абзацтан кейiн мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Ұлттық қордың тұжырымдамасы 2006 жылғы 1 шiлдеден бастап қолданысқа енгiзiлетiндiктен, 2006 жылдың бiрiншi жарты жылдығында Ұлттық қорға республикалық бюджеттен берiлетiн, шикiзат секторы ұйымдарынан түсетiн салықтың және басқа да мiндетті төлемдердiң жоспарлы түсiмдерi көлемiнiң 10%-ы мөлшерiнде есептелген ресми трансферттердiң жоспарланған сомасының бiр бөлiгi де түседi.
Ұлттық қорға түсетiн түсiмдер 2006 жылға 482,7 млрд. теңге сомасында, 2007 жылға 655,1 млрд. теңге сомасында және 2008 жылға 703,2 млрд. теңге сомасында болжанып отыр.";
отыз бiрiншi, отыз екiншi және отыз үшiншi абзацтар алынып тасталсын;
"Шығындар саясаты" деген 4-тарауда:

таблицу 7 изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему постановлению;
перед абзацем тринадцатым дополнить абзацем следующего содержания:
"Налоговые поступления снижаются с 19,8 % к ВВП до 17,7 % к ВВП в 2008 году в связи с тем, что со второго полугодия 2006 года поступления от предприятий нефтяного сектора зачисляются в Национальный фонд и с 2008 года будет снижен социальный налог в среднем на 30 %.";
абзац четырнадцатый исключить;
в абзаце шестнадцатом слова "которые вступят" заменить словом "вступившие";
в абзаце восемнадцатом слова "в соответствии с  Посланием Главы государства народу Казахстана от 18 февраля 2005 года "Казахстан на пути ускоренной экономической, социальной и политической модернизации" (далее - Послание Главы государства народу Казахстана)" заменить словами "с 2007 года на 30 %";
абзацы девятнадцатый и двадцатый исключить;
в абзаце двадцать первом второе предложение исключить;
таблицу 8 изложить в новой редакции согласно приложению 8 к настоящему постановлению;
в абзаце двадцать пятом цифры "26,3", "18,4" и "17,5" заменить соответственно цифрами "19,3", "21,1" и "12,3";
абзац двадцать шестой исключить;
абзац двадцать седьмой изложить в следующей редакции:
"В 2007-2008 годах согласно Концепции Национального фонда поступления в Национальный фонд ожидаются за счет";
абзац двадцать восьмой исключить;
абзац двадцать девятый изложить в следующей редакции:
"прямых налогов от предприятий нефтяного сектора (за исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты), к которым относятся корпоративный подоходный налог, налог на сверхприбыль, роялти, бонусы, доля по разделу продукции, рентный налог на экспортируемую сырую нефть, газовый конденсат. При этом к предприятиям нефтяного сектора относятся все юридические лица, занимающиеся добычей и (или) реализацией сырой нефти и газового конденсата";
после абзаца тридцатого дополнить абзацами следующего содержания:
"Ввиду того, что  Концепция Национального фонда вводится в действие с 1 июля 2006 года, в первом полугодии 2006 года в Национальный фонд также поступит часть от запланированной суммы официальных трансфертов из республиканского бюджета, рассчитанных в размере 10 % от объема плановых поступлений налогов и других обязательных платежей от организаций сырьевого сектора.
Поступления в Национальный фонд прогнозируются на 2006 год в сумме 482,7 млрд. тенге, на 2007 год в сумме 655,1 млрд. тенге и на 2008 год в сумме 703,2 млрд. тенге.";
абзацы тридцать первый, тридцать второй и тридцать третий исключить;
в главе 4 "Политика затрат":

он үшiншi абзацтағы "24,1", "23,9" және "23,7" деген сандар тиiсiнше "23,3", "24,4" және "22,5" деген сандармен ауыстырылсын;
9-кесте осы қаулыға 9-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
он төртiншi абзацтағы "орта мерзiмдi кезеңге арналған" деген сөздер алынып тасталсын;
он алтыншы абзацтағы "2007 жылы - 1,3 %-ы және 2008 жылы - 1,3 %-ы" деген сөздер "2007 жылы - 1,4%-ы және 2008 жылы - 1,0%-ы" деген сөздермен ауыстырылсын;
жиырма жетiншi абзац "басқарудың бюрократиялануын азайтуға," деген сөздерден кейiн "құжатты орындау кезiндегі көп сатылылықты жоюға," деген сөздермен толықтырылсын;
отызыншы абзацтағы "1,3", "1,3", "1,3" деген сандар тиiсiнше "1,2", "1,5" және "1,8" деген сандармен ауыстырылсын;
отыз алтыншы абзацтағы "Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алудың және оларды жоюдың 2005 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы әзiрленуде" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 31 желтоқсандағы N 1383 қаулысымен бекiтiлген Төтенше жағдайлардың алдын алудың және оларды жоюдың мемлекеттiк жүйесiн дамытудың 2004 - 2010 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру жалғасатын болады" деген сөздермен ауыстырылсын;
отыз жетiншi абзацтағы "2,0", "2,2" және "2,1" деген сандар тиiсiнше "2,1", "2,1" және "1,8" деген сандармен ауыстырылсын;
елу бiрiншi абзацтағы "3,5" және "4,1" деген сандар тиiсiнше "3,7" және "3,8" деген сандармен ауыстырылсын;
елу бесiншi абзац алынып тасталсын;
алпыс төртiншi абзацтан кейiн мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"жалпы орта бiлiм беру жүйесiне сараланған ұстанымдарды айқындау және кәсiптiк бастауыш және орта бiлiм беру ұйымдарында оқуды жалғастыру үшiн жағдай жасау;
ақпараттық және телекоммуникациялық технологияларды енгiзу;";
алпыс бесiншi абзацтан кейiн мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"жұмыс берушiлер мен бiлiм беру жүйесi арасында әлеуметтiк әрiптестiктi дамыту;
кәсiби даярлық сапасын, техникалық және қызмет көрсету еңбегi мамандықтары бойынша бiлiктiлiктi беру мен растауды тәуелсiз бағалау жүйесiн енгiзу;";
алпыс сегiзiншi абзацтан кейiн мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"еңбек нарығының талаптарына сәйкестiк" және "жоғары оқу орны мен мамандық мәртебесiне байланысты гранттың құнын сараландыру" қағидаттарының негiзiнде мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын қалыптастыру;
бiлiм беруге мемлекеттiк-жеке меншiк кредит беру жүйесiн жетiлдiру;
жетекшi шетелдiк жоғары оқу орындарымен әрiптестiктi дамыту;
техникалық бiлiм берудi дамыту бойынша күш-жiгердi шоғырландыра отырып, жоғары оқу орындары желiсiн оңтайландыру;
Астана қаласында халықаралық деңгейдегi беделдi университет құру;";
жетпiс бесiншi абзацтағы "ұлғайтылады" деген сөз "ұлғайтылды" деген сөзбен ауыстырылсын;
жетпiс алтыншы абзацтағы "енгiзiледi" деген сөз "енгiзiлдi" деген сөзбен ауыстырылсын;
сексен төртiншi абзацтан кейiн мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Экономиканың әр түрлi секторларында басқарушы кадрлар даярлаудың осы заманғы моделiн құру мақсатында:
жоғары бiлiктi басқарушы кадрлар даярлау саласындағы халықаралық ынтымақтастықты өрiстету;
Мемлекеттiк басқару академиясы базасында халықаралық стандарттарға жауап беретiн ұлттық басқару мектебiн құру болжанып отыр.";

в абзаце тринадцатом цифры "24,1", "23,9" и "23,7" заменить соответственно цифрами "23,3", "24,4" и "22,5";
таблицу 9 изложить в новой редакции согласно приложению 9 к настоящему постановлению;
в абзаце четырнадцатом после слова "социально-экономического" слово "плана", слова "на среднесрочный период" исключить;
в абзаце шестнадцатом слова "1,3 % - в 2007 году и 1,3 % - в 2008 году" заменить словами "1,4 % - в 2007 году и 1,0 %   - в 2008 году";
абзац двадцать седьмой после слов "снижение бюрократизации управления" дополнить словами "упразднение многоступенчатости при исполнении документа";
в абзаце тридцатом цифры "1,3", "1,3", "1,3" заменить соответственно цифрами "1,2", "1,5" и "1,8";
в абзаце тридцать шестом слова "разрабатывается Государственная программа предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера на 2005-2010 годы" заменить словами "будет продолжена реализация Программы развития государственной системы предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций на 2004-2010 годы, утвержденная  постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года N 1383";
в абзаце тридцать седьмом цифры "2,0", "2,2" и "2,1" заменить соответственно цифрами "2,1", "2,1" и "1,8";
в абзаце пятьдесят первом цифры "3,5" и "4,1" заменить соответственно цифрами "3,7" и "3,8";
абзац пятьдесят пятый исключить;
после абзаца шестьдесят четвертого дополнить абзацами следующего содержания:
"определение дифференцированных подходов к системе среднего общего образования и создание условий для продолжения обучения в организациях начального и среднего профессионального образования;
внедрение информационных и телекоммуникационных технологий;";
после абзаца шестьдесят пятого дополнить абзацами следующего содержания:
"развитие социального партнерства между работодателями и системой образования;
внедрение системы независимой оценки качества профессиональной подготовленности, присвоения и подтверждения квалификации по специальностям технического и обслуживающего труда;";
после абзаца шестьдесят восьмого дополнить абзацами следующего содержания:
"формирование государственного образовательного заказа на основе принципов "соответствия потребностям рынка труда" и "дифференциации стоимости гранта в зависимости от статуса высшего учебного заведения и специальности";
совершенствование системы государственно-частного образовательного кредитования;
развитие партнерства с ведущими зарубежными вузами;
оптимизация сети высших учебных заведений с концентрацией усилий по развитию технического образования;
создание престижного университета международного уровня в городе Астане;";
в абзаце семьдесят пятом слово "увеличивается" заменить словом "увеличен";
в абзаце семьдесят шестом слово "будет" исключить, слова "будет иметь" заменить словами "имеет";
после абзаца восемьдесят четвертого дополнить абзацами следующего содержания:
"В целях создания современной модели подготовки управленческих кадров в различных секторах экономики предполагаются:
расширение международного сотрудничества в области подготовки высококвалифицированных управленческих кадров;
создание на базе Академии государственного управления национальной управленческой школы, отвечающей международным стандартам.";

сексен бесiншi абзацтағы "2,7" және "3,0" деген сандар тиiсiнше "2,5" және "2,8" деген сандармен ауыстырылсын;
сексен тоғызыншы абзацтағы "11,5" деген сандар "40,5" деген сандармен ауыстырылсын;
тоқсан сегiзiншi абзацтан кейiн мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2006 - 2008 жылдарға арналған бағдарламасына сәйкес Мемлекет басшысы алға қойған орта мерзiмдi кезеңге арналған мiндеттердi шешу үшiн мына мiндеттердi шешу қажет:
қаржылық қамтамасыз ету жүйесiн дамыту, медициналық қызметтерге қол жетiмдiлiктi және оның сапасын арттыру, медициналық көмектi халықаралық стандарттарға жақындастыру;
медицина қызметкерлерiнiң бiлiктiлiгiн арттыруды және олар көрсететiн қызметтердiң сапасын жақсартуды ынталандыру үшiн денсаулық сақтау саласында сараланған жалақы төлеудi енгiзу;
жаңа республикалық медициналық орталықтардың құрылысын аяқтау, озық халықаралық менеджменттiң тәжiрибесiн және осы заманғы технологияларды енгiзу;
туберкулезбен және АҚТҚ/ЖҚТБ-мен ауру, балалардың өлiм-жiтiмi мен өмiр сүру ұзақтығы сияқты көрсеткiштердi жақсарту үшiн халық арасында алдын алу жұмысын күшейту және салауатты өмiр салтын қалыптастыру.
2006 жылдан бастап Астана қаласында медициналық кластер құру шеңберiнде жаңа медициналық орталықтарды басқаруға шетелдiк көшбасшы клиникалар мен госпитальдар тартылатын болады.
2006 жылы Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2006 жылғы 24 сәуiрдегi N 317  қаулысымен  мақұлданған Қазақстан Республикасының медициналық және фармацевтикалық бiлiм беру iсiн реформалау тұжырымдамасын iске асыру басталады.
Сондай-ақ 2006 жыл iшiнде салада медициналық қызметтер көрсетудiң халықаралық стандарттарына кезең-кезеңiмен өтуге бағытталған заңнамалық және әкiмшiлiк реформалар пакетiн iске асыру жөнiндегi жұмысты аяқтау шеңберiнде мынадай: "Қазақстан Республикасында азаматтардың денсаулығын қорғау туралы", "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне денсаулық сақтау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" заңнамалық актiлер қаралады және қабылданады.
2007 жылы Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесi туралы кодекс әзiрленеді.";
тоқсан тоғызыншы абзацтағы "5,2", "5,2" және "5,1" деген сандар тиiсiнше "5,1", "5,0" және "4,7" деген сандармен ауыстырылсын;
бiр жүз он бесiншi абзацтан кейiн мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасына сәйкес арнаулы мемлекеттiк жәрдемақы мөлшерi соғысқа қатысушыларға теңестiрiлген адамдарға 2,4 есе, соғыс мүгедектерiне теңестiрiлген адамдарға 1,2 есе, Ұлы Отан соғысы кезеңiнде қаза тапқан жауынгерлердiң жесiрлерiне 1,6 есе, қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшiлердiң отбасыларына 1,5 есе, қайтыс болған соғыс мүгедектерiнiң әйелдерiне, ерлерiне 2,7 есе, Ұлы Отан соғысы жылдарындағы қажырлы еңбегi үшiн бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен марапатталған адамдарға, сондай-ақ тылда кемiнде алты ай жұмыс iстеген (қызмет еткен) адамдарға 2,0 есе, 1988-1989 жылдары Чернобыль АЭС-індегі апат зардабын жоюға қатысушылар қатарындағы адамдарға 4,0 есе ұлғайтылады, бұл 2006 жылы қосымша 0,8 млрд.теңге бөлудi талап еттi.

в абзаце восемьдесят пятом цифры "2,7" и "3,0" заменить соответственно цифрами "2,5" и "2,8";
в абзаце восемьдесят девять цифры "11,5" заменить цифрами "40,5";
после абзаца девяносто восьмого дополнить абзацами следующего содержания:
"В соответствии с  Программой Правительства Республики Казахстан на 2006-2008 годы, для решения задач, поставленных Главой государства на среднесрочный период, предстоит решение следующих задач:
развитие системы финансового обеспечения, повышение доступности и качества медицинских услуг, приближение к международным стандартам медицинской помощи;
внедрение дифференцированной оплаты труда в отрасли здравоохранения для стимулирования повышения квалификации медицинских работников и улучшения качества предоставляемых ими услуг;
завершение строительства новых республиканских медицинских центров, внедрение опыта передового международного менеджмента и современных технологий;
усиление профилактической работы и формирование здорового образа жизни среди населения, для улучшения таких показателей как заболеваемость туберкулезом и ВИЧ/СПИД, детская смертность и продолжительность жизни.
Начиная с 2006 года, к управлению новыми медицинскими центрами в рамках создания медицинского кластера в городе Астане будут привлекаться лидирующие иностранные клиники и госпитали.
В 2006 году будет начата реализация Концепции реформирования медицинского и фармацевтического образования Республики Казахстан, одобренной  постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2006 года N 317.
А также, в течение 2006 года в рамках завершения работы по реализации пакета законодательных и административных реформ в отрасли, направленных на поэтапный переход к международным стандартам оказания медицинских услуг, будут рассмотрены и приняты следующие законодательные акты: "Об охране здоровья граждан в Республике Казахстан", "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения".
В 2007 году будет разработан Кодекс о здоровье народа и системе здравоохранения.";
в абзаце девяносто девятом цифры "5,2", "5,2" и "5,1" заменить соответственно цифрами "5,1", "5,0" и "4,7";
после абзаца сто пятнадцатого дополнить абзацами следующего содержания:
"В соответствии с  Программой Правительства Республики Казахстан на 2006-2008 годы будут увеличены размеры специального государственного пособия лицам, приравненным к участникам войны, в 2,4 раза, лицам, приравненным к инвалидам войны, в 1,2 раза, вдовам воинов, погибших в период Великой Отечественной войны, в 1,6 раза, семьям, погибших (умерших) военнослужащих, в 1,5 раза, женам, мужьям умерших инвалидов войны, в 2,7 раза, лицам, награжденным орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд в годы Великой Отечественной войны, а также лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев в тылу, в 2,0 раза, лицам из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС в 1988-1989 годах, в 4,0 раза, что потребовало дополнительного выделения в 2006 году 0,8 млрд. тенге.

Әлеуеттi құрылымдардың зейнеткерлерiне зейнетақы мөлшерiн бiр жолғы саралай арттыру жүргізiлдi. Бұл мақсаттарға 2006 жылы 2,5 млрд. теңге, 2007 жылы 5,9 млрд. теңге, 2008 жылы 8,5 млрд. теңге қосымша бөлу жоспарланып отыр.
Зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеу "айдан айға" қағидаты бойынша жүзеге асырылады, бұған қосымша 31,5 млрд. теңге талап етiледi.";
бiр жүз он алтыншы абзацтағы "1,9", "2,1" және "1,4" деген сандар тиiсiнше "1,2", "1,9" және "1,6" деген сандармен ауыстырылсын;
бiр жүз жиырма екiншi абзацтағы "2006 жылы ЖIӨ-нiң 0,7 %-ы, 2007 жылы 0,7 %-ы, 2008 жылы 0,8 %-ы" деген сөздер "2006 жылы ЖIӨ-нiң 0,9 %-ы, 2007 жылы 0,6 %-ы, 2008 жылы 0,7 %-ы" деген сөздермен ауыстырылсын;
бiр жүз жиырма үшiншi абзацтан кейiн мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"дарынды тұлғалардың өнерi мен қызметiн дамыту үшiн жағдай жасау;";
бiр жүз қырқыншы абзацтағы "жағдайлар жасайды" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ Қазақстан халықтары Ассамблеясының рөлiн нығайтады" деген сөздермен толықтырылсын;
бiр жүз қырқыншы абзацтан кейiн мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Қоғамдағы және мемлекет құрылымындағы демократиялық бастаулар мен iшкi саяси тұрақтылықты нығайтуға бағытталған Азаматтық қоғамды дамытудың 2006-2011 жылдарға арналған тұжырымдамасы;";
бiр жүз қырық бiрiншi абзац "дәстүрлерiн сақтау" деген сөздерден кейiн ", шығармашылық қайраткерлерiн, дарынды музыканттар мен орындаушыларды қолдау, мәдениет саласында жеке меншiк секторды дамыту" деген сөздермен толықтырылсын;
бiр жүз қырық бiрiншi абзацтан кейiн мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын;
"Қазақстанның саяси, экономикалық және мәдени өмiрiнде маңызды рөл атқарған тарихи-мәдени мұраның, тарих пен мәдениеттi археологиялық зерттеулердiң неғұрлым маңызды объектiлерi - орта ғасырлық қала орталықтарын қалпына келтiрудi көздейтiн 2007 - 2009 жылдарға арналған "Мәдени мұра" мемлекеттiк бағдарламасының жалғасы;
басқару қызметiн құжаттамалық қамтамасыз ету мақсатында Мұрағат iсiн және құжаттама жүйелерiн дамытудың 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасы;";
бiр жүз қырық екiншi абзацтағы "2006 - 2008" деген сандар "2007 - 2009" деген сандармен ауыстырылсын;
бiр жүз қырық бесiншi абзацтағы "0,3" және "0,3" деген сандар "0,2" және "0,2" деген сандармен ауыстырылсын;
бiр жүз сексен үшiншi абзацтағы "1,1" және "1,4" деген сандар тиiсiнше "1,2" және "1,2" деген сандармен ауыстырылсын;
екi жүз оныншы абзац мынадай мазмұндағы абзацпен ауыстырылсын:
"Тұтастай алғанда ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың алаңы 2004 жылдан бастап 2005 жыл аралығында 340 мың гектарға ұлғайды және 17 847 мың гектарды немесе Қазақстан Республикасының жалпы аумағының 6,5%-ын құрады";
екi жүз он екiншi абзацтағы "бағдарламасы iске асырылады" деген сөздер "бағдарламасын iске асыру жалғасады" деген сөздермен ауыстырылсын;
екi жүз он алтыншы абзацтан кейiн мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:

Проведено разовое дифференцированное повышение размеров пенсий для пенсионеров силовых структур. На эти цели дополнительно планируется выделить в 2006 году 2,5 млрд. тенге, в 2007 году - 5,9 млрд. тенге, в 2008 году - 8,5 млрд. тенге.
Выплата пенсий и пособий будет осуществляться по принципу "месяц в месяц", что потребует дополнительно 31,5 млрд. тенге.";
в абзаце сто шестнадцатом цифры "1,9", "2,1" и "1,4" заменить соответственно цифрами "1,2", "1,9" и "1,6";
в абзаце сто двадцать втором цифры "0,7", "0,7" и "0,8" заменить соответственно цифрами "0,9", "0,6", "0,7";
после абзаца сто двадцать третьего дополнить абзацем следующего содержания:
"создание условий для развития искусства и деятельности одаренных личностей;";
в абзаце сто сороковом после слов "ситуации в обществе" дополнить словами ", а также укрепит роль Ассамблеи народов Казахстана";
после абзаца сто сорокового дополнить абзацем следующего содержания:
"Концепция развития гражданского общества на 2006-2011 годы, нацеленная на укрепление в обществе и государственном устройстве демократических начал и внутриполитической стабильности;";
абзац сто сорок первый после слов "народного искусства" дополнить словами ", поддержки творческих деятелей, талантливых музыкантов и исполнителей, развития частного сектора в сфере культуры";
после абзаца сто сорок первого дополнить абзацами следующего содержания:
"Продолжение Государственной программы "Культурное наследие на 2007-2009 годы", предусматривающей воссоздание наиболее значимых объектов историко-культурного наследия, археологические исследования истории и культуры средневековых городских центров, игравших важную роль в политической, экономической и культурной жизни Казахстана;
Программа развития архивного дела и систем документации на 2007-2009 годы, с целью документационного обеспечения управленческой деятельности;";
в абзаце сто сорок втором цифры "2006-2008" заменить цифрами "2007-2009";
в абзаце сто сорок пятом цифры "0,3" и "0,3" заменить цифрами "0,2" и "0,2";
в абзаце сто восемьдесят третьем цифры "1,1" и "1,4" заменить соответственно цифрами "1,2" и "1,2";
абзац двести десятый заменить абзацем следующего содержания:
"В целом площадь особо охраняемых природных территорий с 2004 года по 2005 год увеличилась на 340 тыс. гектар и составила 17 874 тыс. гектар или 6,5 % от общей территории Республики Казахстан.";
в абзаце двести двенадцатом слова "будет реализована программа" заменить словами "будет продолжена реализация программы";
после абзаца двести шестнадцатого дополнить абзацем следующего содержания:

"Жануарлар дүниесiн сақтау және қорғау мақсатында Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 25 наурыздағы N 267  қаулысымен бекiтiлген Тұяқты жабайы жануарлардың сирек кездесетiн және жойылып бара жатқан түрлерi мен киiктердi сақтаудың және қалпына келтiрудiң 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру жалғасатын болады.";
екi жүз қырқыншы абзацтағы "2006 жылы ЖIӨ-нiң 1,9%-ы, 2007 жылы 1,7%-ы" деген сөздер "2006 жылы ЖIӨ-нiң 1,7 %-ы, 2007 жылы 1,9%-ы" деген сөздермен ауыстырылсын;
екi жүз алпыс екiншi абзац мынадай мазмұндағы абзацпен ауыстырылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 9 желтоқсандағы N 1227  қаулысымен  Қазақстан Республикасының автожол саласын дамытудың 2006-2012 жылдарға арналған бағдарламасы бекiтiлдi.";
екi жүз жетпiс екiншi абзацтағы "1,2" және "0,9" деген сандар тиiсiнше "1,7" және "1,1" деген сандармен ауыстырылсын;
"Бюджетаралық қатынастар" деген 7-тарауда:
жетiншi абзацтағы екiншi сөйлем алынып тасталсын;
сегiзiншi абзацтан кейiн мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"2007 жылы "Республикалық және облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерi арасындағы 2008 - 2010 жылдарға арналған жалпы сипаттағы ресми трансферттердiң көлемi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы әзiрленетiн болады.
Бұл үшiн жалпы сипаттағы ресми трансферттердiң көлемiн есептеудiң Конституциямен кепiлдiк берiлген, мемлекеттiк қызметтерге халықтың тең қол жеткiзуiн қамтамасыз ету бөлiгiнде өңiрлердiң бюджеттiк қамтамасыз етiлуiн теңестiруге, орта мерзiмдi кезеңге арналған субвенциялар мен алып қоюлар мөлшерiн тұрақты бекiтуге бағытталған жаңа әдiстемесi әзiрленетiн болады.";
"Мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыз алу мен борышты басқару" деген 8-тарауда:
төртiншi абзацтағы "1,5" деген сандар "1,4" деген сандармен ауыстырылсын;
бесiншi абзацтағы "12,1" деген сандар "11,4" деген сандармен ауыстырылсын;
10-кестенiң "Қазақстан" деген бағанындағы "10,6", "13,5" және "8,0" деген сандар тиiсiнше "10,0", "12,1" және "7,5" деген сандармен ауыстырылсын;
жиырма бесiншi абзацтан кейiн мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Активтердi елеулi қысқартуға жол бермеу мақсатында бюджет тапшылығын үкiметтiк қарыз алу есебiнен қаржыландыру деңгейi бес жылдық кезең үшiн орташа жылдық мәнде ЖIӨ-нiң 1%-ынан аспайтын мөлшерде шектелетiн болады.";
жиырма жетiншi абзац "мақсатында" деген сөзден кейiн "бес жылдық кезең үшiн орташа мән шеңберiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
отыз бiрiншi абзацтан кейiн мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:

"В целях сохранения и охраны животного мира будет продолжена реализация Программы сохранения и восстановления редких и исчезающих видов диких копытных животных и сайгаков на 2005-2007 годы, утвержденной  постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 марта 2005 года N 267.";
в абзаце двести сороковом слова "1,9 %   к ВВП в 2006 году, 1,7 % - в 2007 году" заменить словами "1,7 % к ВВП в 2006 году, 1,9 %   - в 2007 году";
абзац двести шестьдесят второй заменить абзацем следующего содержания:
" Постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 декабря 2005 года N 1227 утверждена Программа развития автодорожной отрасли Республики Казахстан на 2006-2012 годы.";
в абзаце двести семьдесят втором цифры "1,2" и "0,9" заменить соответственно цифрами "1,7" и "1,1";
в главе 7 "Межбюджетные отношения":
в абзаце седьмом второе предложение исключить;
после абзаца восьмого дополнить абзацами следующего содержания:
"В 2007 году будет разработан проект Закона Республики Казахстан "Об объемах официальных трансфертов общего характера между республиканским и областными бюджетами, бюджетами города республиканского значения, столицы на 2008-2010 годы".
Для этого будет разработана новая методика расчетов объемов официальных трансфертов общего характера, направленная на выравнивание бюджетной обеспеченности регионов в части обеспечения равного доступа населения к государственным услугам, гарантированным  Конституцией , стабильное закрепление размеров субвенций и изъятий на среднесрочный период.";
в главе 8 "Управление государственным и гарантированным государством заимствованием и долгом":
в абзаце четвертом цифры "1,5" заменить цифрами "1,4";
в абзаце пятом цифры "12,1" заменить цифрами "11,4";
в графе "Казахстан" таблицы 10 цифры "10,6", "13,5" и "8,0" заменить соответственно цифрами "10,0", "12,1" и "7,5";
после абзаца двадцать пятого дополнить абзацем следующего содержания:
"В целях недопущения существенного сокращения активов уровень финансирования дефицита бюджета за счет правительственного заимствования будет ограничен в размере не более 1 % от ВВП в среднегодовом значении за пятилетний период.";
абзац двадцать седьмой после слов "на увеличение дефицита бюджета" дополнить словами "в рамках среднего значения за пятилетний период";
после абзаца тридцать первого дополнить абзацами следующего содержания:

"Үкiметтiк қарыз алу мемлекеттiк бағалы қағаздардың жеткiлiктi көлемiн қор нарығында тиiстi бағдар белгiлеу үшiн айналыста ұстап тұру мақсатында да пайдаланылатын болады. Бес жылдық перспективада нақты жинақтау мақсатында үкiметтiк қарыз алу саясаты кепiлдiк берiлген борышты ескере отырып, үкiметтiк борыштың Ұлттық қор активтерiнiң нарықтық құнына қатысты 50-70%-дық арақатынасына қол жеткiзуге бағдарланатын болады.
Бұдан басқа, ағымдағы жылы Қазақстан Республикасының мемлекеттiк борышын басқару жүйесi қайта қаралатын болады. Мониторинг мемлекеттiк борыш бойынша ғана емес, сондай-ақ мемлекеттiң қатысуы басым акционерлiк қоғамдардың борыштық мiндеттемелерiн өзiне қамтитын бүкiл мемлекеттiк сектордың борышы бойынша да жүргiзiледi.
Мемлекеттік және жалпы сыртқы борышты басқару жүйесiн жетiлдiру жөнiндегi шаралар кешенiн қабылдау үшiн ағымдағы жылы мемлекеттiк және жалпы сыртқы борышты басқару жөнiндегi тұжырымдама әзiрленетiн болады. Тұжырымдамада борышты басқару стратегиясының, мемлекеттiң қатысуы басым акционерлiк қоғамдардың борыштарын қоса алғанда, бүкiл мемлекеттiк сектордың борышын ескере отырып, мемлекеттiк борыш мониторингiнiң мәселелерi, сондай-ақ жергiлiктi атқарушы органдардың борыштық мiндеттемелерiн реттеу мәселелерi және мемлекеттiк борышты басқарудың ұйымдық негiздерi көрiнiс табады.".

"Правительственное заимствование будет использоваться также с целью поддержания достаточного объема государственных ценных бумаг в обращении для установления соответствующего ориентира на фондовом рынке. В целях реального сбережения в пятилетней перспективе политика правительственного заимствования будет ориентирована на достижение 50-70 %-ного соотношения правительственного долга с учетом гарантированного долга к рыночной стоимости активов Национального фонда.
Кроме того, в текущем году будет пересмотрена система управления государственным долгом Республики Казахстан. Мониторинг будет вестись не только по государственному долгу, но и по долгу всего государственного сектора, включающего в себя долговые обязательства акционерных обществ с преобладающим участием государства.
Для принятия комплекса мер по совершенствованию системы управления государственным и валовым внешним долгом в текущем году будет разработана концепция по управлению государственным и валовым внешним долгом. В концепции найдут отражение вопросы стратегии управления долгом, мониторинга государственного долга, с учетом долга всего государственного сектора, включая долги акционерных обществ с преобладающим участием государства, а также вопросы урегулирования долговых обязательств местных исполнительных органов и организационные основы управления государственным долгом.".

Мемлекеттік бюджет көрсеткіштерінің 2003-2005
жылдардағы серпіні
ЖІӨ-ге пайызбен
Атауы
2003 жыл есеп
2004 жыл есеп
2005 жыл есеп
1
2
3
4
Түсімдер                    22,2          22,2          23,7
Кірістер                    21,8          21,9          23,5
Салықтық түсімдер           20,5          20,2          22,2
Салықтық емес түсімдер      1,0           1,4           0,9
Негізгі капиталды           0,3           0,3           0,4
сатудан түсетін
түсімдер
Бюджеттік кредиттерді       0,4           0,3           0,2
өтеу
Мемлекеттің қаржы                                       0,0
активтерін сатудан
түсетін түсімдер
Шығыстар                    23,2          22,6          23,1
Жалпы сипаттағы             1,4           1,4           1,4
мемлекеттік қызметтер
Қорғаныс                    1,0           1,0           1,1
Қоғамдық тәртіп,            2,0           2,0           2,1
қауіпсіздік, құқық,
сот, қылмыстық атқару
қызметі
Білім беру                  3,3           3,3           3,5
Денсаулық сақтау            1,9           2,2           2,5
Әлеуметтік көмек және       5,2           4,6           4,6
әлеуметтік қамсыздандыру
Тұрғын үй-коммуналдық       0,8           1,2           1,7
шаруашылық
Мәдениет, спорт, туризм     0,7           0,7           0,8
және ақпараттық кеңістік
Отын-энергетика кешені      0,2           0,4           0,4
және жер қойнауын пайдалану
Ауыл, су, орман, балық      1,4           1,4           1,2
шаруашылығы, ерекше
қорғалатын табиғи аумақтар,
қоршаған ортаны және
жануарлар дүниесін қорғау,
жер қатынастары
Өнеркәсіп, сәулет, қала     0,1           0,0           0,1
құрылысы және құрылыс
қызметі
Көлік және коммуникация     1,8           1,8           1,7
Басқалары                   2,3           1,5           1,4
Борышқа қызмет көрсету      0,8           0,6           0,4
Ресми трансферттер          0,3           0,2           0,2
Бюджет тапшылығы           -1,0          -0,3           0,6
(профициті)
____________________________________________________________________
Анықтамалық:
ЖІӨ, млрд. теңге            4612,0        5870,1        7457,0
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2006 жылғы»15 мамырдағы
N 396 қаулысына
6-қосымша
6-кесте
2006-2008 жылдарға арналған мемлекеттік бюджет болжамы
ЖІӨ-ге пайызбен
Атауы
Болжам
2006 жыл
2007 жыл
2008 жыл
Кірістер                       21,7          23,3         22,0
Шығындар                       21,7          23,2         21,6

Динамика показателей государственного бюджета за 2003-2005 годы
в процентах к ВВП
Наименование
2003 год отчет
2004 год отчет
2005 год отчет
1
2
3
4
Поступления                           22,2        22,2         23,7
Доходы                                21,8        21,9         23,5
Налоговые поступления              20,5        20,2         22,2
Неналоговые поступления             1,0         1,4          0,9
Поступления от продажи              0,3         0,3          0,4
основного капитала
Погашение бюджетных                 0,4         0,3          0,2
кредитов
Поступление от продажи                                       0,0
финансовых активов
государства
Расходы                               23,2        22,6         23,1
Государственные услуги              1,4         1,4          1,4
общего характера
Оборона                             1,0         1,0          1,1
Общественный порядок,               2,0         2,0          2,1
безопасность, правовая,
судебная, уголовно-
исполнительная деятельность
Образование                         3,3         3,3          3,5
Здравоохранение                     1,9         2,2          2,5
Социальная помощь и                 5,2         4,6          4,6
социальное обеспечение
Жилищно-коммунальное                0,8         1,2          1,7
хозяйство
Культура, спорт, туризм             0,7         0,7          0,8
и информационное пространство
Топливно-энергетический             0,2         0,4          0,4
комплекс и недропользование
Сельское, водное, лесное,           1,4         1,4          1,2
рыбное хозяйство,
особоохраняемые природные
территории, охрана окружающей
среды и животного мира,
земельные отношения
Промышленность, архитектурная,      0,1         0,0          0,1
градостроительная и
строительная деятельность
Транспорт и коммуникации            1,8         1,8          1,7
Прочие                              2,3         1,5          1,4
Обслуживание долга                  0,8         0,6          0,4
Официальные трансферты              0,3         0,2          0,2
Дефицит (профицит) бюджета            -1,0        -0,3          0,6
____________________________________________________________________
Справочно:
ВВП, млрд. тенге                    4612,0      5870,1       7457,0
Приложение 6
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 мая 2006 года N 396
Таблица 6
Прогноз государственного бюджета на 2006-2008 годы
в процентах к ВВП
Наименование
Прогноз
2006 год
2007 год
2008 год
Доходы                                21,7        23,3        22,0
Затраты                               21,7        23,2        21,6

Операциялық сальдо            -0,1           0,1          0,4
Таза бюджеттік кредит беру     0,3           0,1          0,0
Бюджеттік кредиттер            0,5           0,2          0,1
Бюджеттік кредиттерді өтеу     0,1           0,1          0,1
Қаржы активтерімен             1,1           1,0          0,9
жасалатын операциялар
бойынша сальдо
Қаржы активтерін сатып алу     1,1           1,0          0,9
Мемлекеттің қаржы
активтерін сатудан түсетін

Операционное сальдо                   -0,1         0,1         0,4
Чистое бюджетное кредитование          0,3         0,1         0,0
Бюджетные кредиты                   0,5         0,2         0,1
Погашение бюджетных кредитов        0,1         0,1         0,1
Сальдо по операциям с                  1,1         1,0         0,9
финансовыми активами
Приобретение финансовых             1,1         1,0         0,9
активов