Қазақстан Республикасының Кедендiк тарифi туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 14 тамыздағы N 765 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 28 желтоқсандағы N 1317 Қаулысымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007.12.28. N 1317 (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап отыз күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
Кедендiк баж ставкаларын жүйелеу және олардың Дүниежүзiлiк сауда ұйымының қағидаттары мен ережелерiне сәйкестiгiн қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының Кедендiк тарифi бекiтiлсiн.
2. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының Кедендiк тарифiне 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерiне сай уақытша негiзде қолданылатын кедендiк әкелу баждарының ставкалары;
2) Қазақстан Республикасының Кедендiк тарифiне 2-қосымшаға сәйкес тауарлардың атаулары негiзiнде қолданылатын кедендiк әкелу баждарының ставкалары белгiленсiн;
3) Қазақстан Республикасының Кедендiк тарифiне 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерiне сай уақытша негiзде қолданылатын кедендiк әкету баждарының ставкалары.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.02.15. N 114 (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап отыз күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
3. Қоса берiлiп отырған:
1) Қазақстан Республикасының ұлттық преференциялар жүйесiн
пайдаланатын дамушы мемлекеттердiң тiзбесi ;
2) Қазақстан Республикасының ұлттық преференциялар жүйесiн
пайдаланатын мейлiнше төмен дамыған мемлекеттердiң тiзбесi ;
3) преференциялық режим қолданылатын, дамушы және мейлiнше төмен дамыған мемлекеттерден шығарылатын және Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн тауарлардың тiзбесi бекiтiлсiн.
4. Мыналар:
1) преференциялық режим қолданылатын, Қазақстан Республикасының ұлттық преференциялар жүйесiн пайдаланатын дамушы мемлекеттерден шығарылатын және Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн тауарларға қатысты Қазақстан Республикасының Кедендiк тарифiнде және Қазақстан Республикасының Кедендiк тарифiне қосымшаларда көрсетiлгендердiң 75 пайызы мөлшерiнде кедендiк баждардың ставкалары қолданылады;
2) преференциялық режим қолданылатын, Қазақстан
Республикасының ұлттық преференциялар жүйесiн пайдаланатын мейлiнше төмен дамыған мемлекеттерден шығарылатын және Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін тауарлар кедендік баж салудан босатылады деп белгіленсін.

О Таможенном тарифе Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 августа 2006 года N 765. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года N 1317 (вводится в действие по истечении 30 календарных дней со дня первого официального опубликования).
Сноска. Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 августа 2006 года N 765 утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года  N 1317  (вводится в действие по истечении 30 календарных дней со дня первого официального опубликования).
В целях систематизации ставок таможенных пошлин и обеспечения их соответствия принципам и правилам Всемирной торговой организации Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Таможенный тариф Республики Казахстан.
2. Установить:
1) ставки ввозных таможенных пошлин, применяемых на временной основе в соответствии с решениями Правительства Республики Казахстан, согласно приложению 1 к Таможенному тарифу Республики Казахстан;
2) ставки ввозных таможенных пошлин, применяемых на основе наименования товаров, согласно приложению 2 к Таможенному тарифу Республики Казахстан;
3) ставки вывозных таможенных пошлин, применяемых на временной основе в соответствии с решениями Правительства Республики Казахстан, согласно  приложению 3  к Таможенному тарифу Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК   от 15 февраля 2007 года N  114  (вводится в действие по истечении 30 календарных дней со дня первого официального опубликования).
3. Утвердить прилагаемые:
1) перечень развивающихся государств, пользующихся национальной системой преференций Республики Казахстан;
2) перечень наименее развитых государств, пользующихся национальной системой преференций Республики Казахстан;
3) перечень товаров, на которые распространяется преференциальный режим, происходящих и ввозимых на территорию Республики Казахстан из развивающихся и наименее развитых государств.
4. Установить:
1) что в отношении товаров, на которые распространяется преференциальный режим, происходящих и ввозимых на территорию Республики Казахстан из развивающихся государств - пользователей национальной системой преференций Республики Казахстан, применяются
ставки таможенных пошлин в размере 75 процентов от указанных в Таможенном тарифе Республики Казахстан и приложениях к Таможенному тарифу Республики Казахстан;
2) что товары, на которые распространяется преференциальный режим, происходящие и ввозимые на территорию Республики Казахстан из наименее развитых государств - пользователей национальной системы преференций Республики Казахстан, освобождаются от обложения таможенными пошлинами.

5. Кедендiк баждардың ставкаларын өзгерту және бекiту сыртқы сауда тиiмдiлiгiнiң көрсеткiштерiне, әлемдiк нарықтың конъюнктурасына байланысты және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық келiсiмдерге сәйкес жүргiзiледi деп белгіленсiн.
Кедендiк баждардың ставкаларын қайта қарауға өтiнiмдер осы қаулыға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес белгiленген нысандар бойынша Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгiне жолданады.
6. Қазақстан Республикасының кеден органдары осы қаулының
2-тармағында көзделген жағдайларда тауарларды әкелу және әкету кезiнде кедендiк
ресiмдеудi және кедендiк баждар алуды Қазақстан Республикасының Кедендiк тарифiне қосымшаға сәйкес кедендiк баждардың ставкалары бойынша жүзеге асырсын.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.02.15. N 114 (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап отыз күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
7. Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгi екi апта мерзiмде Еуразия экономикалық қоғамдастығы Интеграциялық Комитетiнiң
Хатшылығына Қазақстан Республикасының Үкiметi қабылдайтын сыртқы
сауда қызметiн реттеу шаралары туралы хабарласын.
8. Осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiнiң күшi жойылды деп танылсын.
9. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап отыз
күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзіледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2006 жылғы 14 тамыздағы
N 765 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Кедендік тарифі
Қазақстан Республикасы Сыртқы экономикалық қызметiнiң тауар номенклатурасын интерпретациялаудың негiзгi ережелерi
Сыртқы экономикалық қызметтiң тауар номенклатурасында (бұдан әрi - ҚР СЭҚ ТН) тауарларды жiктеу мынадай ережелер бойынша жүзеге
асырылады:
1. Бөлiмдердiң, топтар мен кiшi топтардың атаулары ҚР СЭҚ ТН-ды пайдаланудың қолайлылығы үшiн ғана келтiрiледi; заңдық мақсаттар үшiн ҚP СЭҚ ТН-де тауарларды жiктеу тауар позицияларының мәтiндерiн және бөлiмдерге немесе топтарға тиiстi ескертпелердi негiзге ала отырып, және, егер осындай мәтiндермен өзгеше көзделмесе, мынадай ережелерге сәйкес жүзеге асырылады:
2. а) тауар позициясы атауындағы қандай да бiр тауарға кез келген сiлтеме, жинақталымды емес немесе аяқталмаған түрде ұсыныла отырып, бұл тауардың жинақталымды емес немесе аяқталған тауардың негiзгi қасиеттерiне ие болуы шартымен жинақталымды емес немесе аяқталмаған түрдегi осындай тауарға сiлтеме ретiнде қарастырылуға тиiс, сондай-ақ жиналмаған немесе ажыратылған түрде ұсынылған жинақталымды немесе аяқталған тауарға (немесе қарастырылып отырған тауар позициясында осы Ережеге байланысты жинақталымды немесе аяқталған түрде жiктелетiн) сiлтеме ретiнде қарастырылуға тиiс;
б) тауар позициясы атауындағы қандай да бiр материалға немесе затқа кез келген сiлтеме осы материалдың немесе заттардың басқа материалдармен немесе заттармен қоспасына немесе қосылыстарына сiлтеме ретiнде қарастырылуға тиiс. Белгiлi бiр материалдан немесе заттан жасалған тауарға кез келген сiлтеме толық немесе iшiнара осы материалдан немесе заттан тұратын тауарларға сiлтеме ретiнде қарастырылуға тиiс. Бiрден астам материалдан немесе заттан тұратын тауарларды жiктеу 3-Ереженiң талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.

5. Установить, что изменение и утверждение ставок таможенных пошлин производятся в зависимости от показателей эффективности внешней торговли, конъюнктуры мирового рынка и в соответствии с международными соглашениями, ратифицированными Республикой Казахстан.
Заявки на пересмотр ставок таможенных пошлин направляются в Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан по установленным формам согласно приложениям 1 и 2 к настоящему постановлению.
6. Таможенным органам Республики Казахстан в случаях, предусмотренных пунктом 2 настоящего постановления, осуществлять таможенное оформление и взимание таможенных пошлин при ввозе и вызове товаров по ставкам таможенных пошлин согласно приложениям к Таможенному тарифу Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК   от 15 февраля 2007 года N  114  (вводится в действие по истечении 30 календарных дней со дня первого официального опубликования).
7. Министерству иностранных дел Республики Казахстан в двухнедельный срок уведомить Секретариат Интеграционного Комитета Евразийского экономического сообщества о принимаемых Правительством Республики Казахстан мерах регулирования внешнеторговой деятельности.
8. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему постановлению.
9. Настоящее постановление вводится в действие по истечении тридцати календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 августа 2006 года N 765
Таможенный тариф Республики Казахстан
Основные правила интерпретации Товарной номенклатуры
внешнеэкономической деятельности Республики Казахстан
Классификация товаров в Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Республики Казахстан (далее - ТН ВЭД РК) осуществляется по следующим правилам:
1. Названия разделов, групп и подгрупп приводятся только для удобства использования ТН ВЭД РК; для юридических целей классификация товаров в ТН ВЭД РК осуществляется исходя из текстов товарных позиций и соответствующих примечаний к разделам или группам и, если такими текстами не предусмотрено иное, в соответствии со следующими положениями:
а) любая ссылка в наименовании товарной позиции на какой-либо товар должна рассматриваться и как ссылка на такой товар в некомплектном или незавершенном виде при условии, что, будучи представленным в некомплектном или незавершенном виде, этот товар обладает основным свойством комплектного или завершенного товара, а также должна
рассматриваться как ссылка на комплектный или завершенный товар (или классифицируемый в рассматриваемой товарной позиции как комплектный или завершенный в силу данного Правила), представленный в несобранном или разобранном виде;
б) любая ссылка в наименовании товарной позиции на какой-либо материал или вещество должна рассматриваться и как ссылка на смеси или соединения этого материала или вещества с другими материалами или веществами. Любая ссылка на товар из определенного материала или вещества должна рассматриваться и как ссылка на товары, полностью или частично состоящие из этого материала или вещества. Классификация товаров, состоящих более чем из одного материала или вещества, осуществляется в соответствии с положениями Правила 3.

3. Егер 2 (б) Ережеге байланысты немесе қандай да бiр басқа себептер бойынша prima facie, тауарларды екi немесе одан да көп тауар позициясына жатқызу мүмкiндiгi болса, мұндай тауарларды жiктеу мынадай үлгiде жүзеге асырылады:
а) артықшылық, неғұрлым ортақ сипаттамасы бар тауар позициясымен салыстырғанда, неғұрлым нақты сипаттаманы қамтитын тауар позициясына берiледi. Алайда, екi немесе одан да көп тауар позициясының әрқайсысының қоспалардың немесе көп бөлiктi бұйымдардың құрамына кiретiн материалдардың немесе заттардың бөлiктерiне ғана немесе бөлшек саудаға арналып ұсынылған тауарлардың бөлiгiне ғана қатысы болса, онда осы тауар позициялары, тiптi олардың бiреуi тауардың неғұрлым толық немесе дәл сипаттамасын берсе де, осы тауарға қатысы бойынша тең мәндi ретiнде
қарастырылуға тиiс;
б) әр түрлi материалдардан тұратын немесе әр түрлi бөлiктерден
дайындалатын қоспалар, көп бөлiктi бұйымдар, және оларды жiктеу 3(а)
Ереженiң талаптарына сәйкес жүзеге асырылуы мүмкiн болмайтын бөлшек
саудаға арналған жинақталымдарда ұсынылған тауарлар, осы өлшемнiң қолданылуы шартымен, осы тауарларға негiзгi қасиет беретiн материал немесе құрамдас бөлiк бойынша жiктелуге тиiс;
в) жiктелуi Ереженiң 3 (а) немесе 3 (б) талаптарына сәйкес жүзеге асырылуы мүмкiн болмайтын тауарлар осы тауарларды жiктеу кезiнде қарау үшiн тең дәрежеде қолайлы тауар позициялары арасында кодтардың өсу тәртiбiндегi соңғы тауар позициясында жiктелуге тиiс.
4. Жоғарыда жазылған ережелердiң талаптарына сәйкес жүзеге асырылуы мүмкiн болмайтын тауарлар қарастырылып отырған тауарларға барынша ұқсас (жақын) тауарларға сәйкес келетiн тауар позициясында жiктеледi.
5. Төменде аталған тауарларға қатысты жоғарыда аталған ережелерге толықтыру ретiнде мынадай ережелер қолданылуға тиiс:
а) фотоаппараттарға, музыкалық аспаптарға, мылтықтарға, сызу керек-жарақтарына, алқаларға арналған тысқаптар мен футлярлар, сондай-ақ ұзақ пайдалану үшiн жарамды және оның өзiне арналған бұйымдармен бiрге ұсынылатын тиiстi бұйымдарды немесе бұйымдар жинақталымын орналастыру үшiн арнайы нысаны бар ұқсас ыдыс, егер ыдыстың осындай түрi әдетте сатуға арналған бұйымдармен бiрге түссе, оларда қапталған бұйымдармен бiрге жiктелуге тиiс. Алайда, осы Ереже оралған бұйыммен бiртұтас бүтiндi құрай отырып, соңғыға негiзгi қасиет беретiн ыдысқа қолданылмайды;
б) жоғарыда келтiрiлген Ереженiң 5 (а) талабына сәйкес өзiндегi тауарлармен бiрге ұсынылатын орама материалдар және ыдыстар, егер олар әдетте осы тауарлардың орамасы үшiн пайдаланылатындай түрде болса, бiрге жiктелуге тиiс. Алайда, егер осындай орама материалдар немесе ыдыстар қайта пайдалану үшiн жарамды болса, бұл ереже мiндеттi болып табылмайды.

3. В случае, если в силу Правила 2 (б) или по каким-либо другим причинам имеется, prima facie, возможность отнесения товаров к двум или более товарным позициям, классификация таких товаров осуществляется следуюшим образом:
а) предпочтение отдается той товарной позиции, которая содержит наиболее конкретное описание товара, по сравнению с товарными позициями с более общим описанием. Однако, когда каждая из двух или более товарных позиций имеет отношение лишь к части материалов или веществ, входящих в состав смеси или многокомпонентного изделия, или только к части товаров, представленных в наборе для розничной продажи, то данные товарные позиции должны рассматриваться равнозначными по отношению к данному товару, даже если одна из них дает более полное или точное описание товара;
б) смеси, многокомпонентные изделия, состоящие из различных материалов или изготовленные из различных компонентов, и товары, представленные в наборах для розничной продажи, классификация которых не может быть осуществлена в соответствии с положениями Правила 3 (а), должны классифицироваться по тому материалу или составной части, которые придают данным товарам основное свойство, при условии, что этот критерий применим;
в) товары, классификация которых не может быть осуществлена в соответствии с положениями Правила 3 (а) или 3 (б), должны классифицироваться в товарной позиции, последней в порядке возрастания кодов среди товарных позиций, в равной степени приемлемых для рассмотрения при классификации данных товаров.
4. Товары, классификация которых не может быть осуществлена в соответствии с положениями вышеизложенных правил, классифицируются в товарной позиции, соответствующей товарам, наиболее сходным (близким) с рассматриваемыми товарами.
5. В дополнение к вышеупомянутым положениям в отношении нижепоименованных товаров должны применяться следующие правила:
а) чехлы и футляры для фотоаппаратов, музыкальных инструментов, ружей, чертежных принадлежностей, ожерелий, а также аналогичная тара, имеющая специальную форму или приспособленная для размещения соответствующего изделия или набора изделий, пригодная для длительного использования и представленная вместе с изделиями, для которых она предназначена, должны классифицироваться совместно с упакованными в них изделиями, если такого вида тара обычно поступает в продажу вместе с данными изделиями. Однако данное Правило не применяется к таре, которая, образуя  с  упакованным изделием единое целое, придает последнему основное свойство;
б) согласно положениям вышеприведенного Правила 5 (а), упаковочные материалы и тара, поставляемые вместе с находящимися в них товарами, должны классифицироваться совместно, если они такого вида, который обычно используется для упаковки данных товаров. Однако данное положение не является обязательным, если такие упаковочные материалы или тара со всей очевидностью пригодны для повторного использования.

6. Заңдық мақсаттар үшiн тауар позициясының қосалқы
позицияларындағы тауарларды жiктеу тек қосалқы позициялар бiр деңгейде салыстырмалы болуы шартымен қосалқы позициялар мен ескертпелердiң қосалқы позицияларға қатысы бар атауларына, сондай-ақ mutatis mutandis жоғарыда аталған ережелердің талаптарына сәйкес асырылуға тиіс. Осы Ереженің мақсаттары үшін, егер мәтінде өзгеше келісілмесе, бөлімдер мен топтарға тиісті ескертпелер де қолданылуы мүмкін.
Өлшем бірліктері
өлшем бірліктерінің атауы
Шартты
белгілеу
өлшем бірліктерінің коды
Негізгі бірлік
Килограмм
Кг

6. Для юридических целей классификация товаров в субпозициях товарной позиции должна осуществляться в соответствии с наименованиями субпозиций и примечаниями, имеющими отношение к субпозициям, а также, mutatis mutandis, положениями вышеупомянутых правил при условии, что лишь субпозиции на одном уровне являются сравнимыми. Для целей настоящего Правила также могут применяться соответствующие примечания к разделам и группам, если в контексте не оговорено иное.
Единицы измерения
Наименование единицы
измерения
Условное
обозначение
Коды единиц
измерения
Основная единица
Килограмм
Кг

Метрлік карат (1 карат = 2*10-4 кг)
Кар
162
Жұп
Жұп
715
Жүз дана
100 дана
797
Мың дана
1000 дана
798
Дана
Дана
796
1000 киловатт-сағ
1000кВт*с
246
1000 текше метр
1000 м3
114
1000 литр
1000 л
130
Кедендiк әкелу баждары ставкаларының ерекше және құрама түрлерiн қолдану ерекшелiктерi
Тауарлар салмағының килограмы үшiн евромен белгiленген ерекше
ставкалары немесе тауар салмағының килограмы үшiн евродағы ерекше
құрамасымен құрамдастырылған ставкалар бойынша алынатын кедендiк
баждар сомаларын есептеу кезiнде есептiк база ретiнде оны тұтынғанға дейiн тауардан ажырамайтын және онда тауар бөлшек сауда үшiн ұсынылатын оның бастапқы орамасы ескерiле отырып, тауар салмағы пайдаланылады.
Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін тауарларға кедендік баждардың ставкалары
Ескерту. Ставкаларға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.04.11. N 287 (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап отыз күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi), 2007.07.26. N 630 (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап отыз күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулыларымен.
I бөлім
Тірі жануарлар; жануарлардан алынатын өнімдер
Ескертпелер :
1. Бұл бөлімдегі жануарлардың нақты тегіне немесе түріне арналған кез келген сілтеме, егер өзгеше келісілмесе, осы тектің немесе түрдің төлдеріне де жатады.
2. Бүкіл Номенклатура бойынша "келтірілген" өнімдер термині, егер өзгеше келісілмесе, майсыздандыруға, буландыруға немесе сублимациялық кептіруге ұшыраған өнімдерді де білдіреді.
01-топ
Тірі жануарлар
Ескертпе :

(1 карат = 2 х 10-4 кг)
Кар
162
Пара
Пар
715
Сто штук
100 шт
797
Тысяча штук
1000 шт
798
Штука
Шт
796
1000 киловатт-час
1000 кВт х ч
246
1000 кубических метров
1000 м3
114
1000 литров
1000 л
130
Особенности применения специфических и комбинированных
видов ставок ввозных таможенных пошлин
При исчислении сумм таможенных пошлин, взимаемых по специфическим ставкам, установленным в евро за килограмм массы товара, или комбинированным ставкам со специфической составляющей в евро за килограмм массы товара, в качестве расчетной базы используется масса товара с учетом его первичной упаковки, которая неотделима от товара до его потребления и в которой товар представляется для розничной продажи.
Ставки таможенных пошлин на товары,
ввозимые на территорию Республики Казахстан
Раздел I
Живые животные; продукты животного происхождения
Примечания:
1. Любая ссылка в этом разделе на конкретный род или вид животного, если не оговорено иное, относится также к молодняку этого рода или вида.
2. Во всей Номенклатуре термин "сушеные" продукты, если не оговорено иное, означает также продукты, подвергнутые обезвоживанию, выпариванию или сублимационной сушке.
Группа 01
Живые животные
Примечание:

0106 90 009 1
---- бал жинайтын аналықтар
дана
5
0106 90 009 2
---- балпакеттер
дана
5
0106 90 009 3
---- өзгелері
дана
5
0106 90 009 9
--- өзгелері
дана
5
02-топ
Ет және тағамдық қосымша ет өнiмдерi
Ескертпелер :
1. Аталған топқа:
а) тамаққа пайдалануға жарамсыз 0201-0208 немесе 0210 тауар
позицияларының өнiмдерi;
б) iшектер, жануарлардың көпiршiктерi немесе асқазандары (0511 немесе 3002 тауар позициясы); немесе жануарлардың қаны (0511 немесе 3002 тауар позициясы);
в) жануарлардың тоң майлары, 0209 тауар позициясының өнiмдерiнен басқа (15-топ) енгiзiлмейдi.
Қосымша ескертпелер :
1A. Төмендегi терминдер мыналарды бiлдiредi:
а) 0201 10 және 0202 10 қосалқы позициялардағы "iрi қара малдың ұшасы" - сойылған малдың қаны ағызылып кейiн, басымен немесе бассыз, аяқтарымен немесе аяқсыз, басқа да бөлiнбеген қосымша ет өнiмдерiмен немесе оларсыз импортталатын тұтас ұшалары. Егер ұша бассыз импортталатын болса, онда соңғысы ұшадан сүйектiң желке тұсынан ажыратылуға тиiс. Аяқтарсыз ұшаны импорттау кезiнде соңғылары тiлерсегiнен немесе тiлерсек алды буынға тиiс; "ұша" барлық сүйектерiмен және кесiндiлерiмен ұшаның алдыңғы бөлiгiн
қамтуға тиiс, әрi жауырындық бөлiктiң мойын жағы мен қабырға қыртысында қабырғалардың 10-нан аса жұбы болуы тиiс;
б) 0201 10 және 0202 10 қосалқы позициялардағы "iрi қара малдың жартылай ұшасы" - тұтас ұшаны мойын, төс, арқа және бел омыртқалардың және төс пен құйымшақ бойынша ортасынан симметриялы шабу нәтижесiнде алынған өнiм; "жартылай ұша" барлық сүйектерiмен және кесiндiлерiмен жартылай ұшаның алдыңғы бөлiгiн қамтуы тиiс, әрi жауырындық бөлiктiң мойын жағы мен қабырға қыртысында қабырғалардың 10-нан аса жұбы болуы тиiс;
в) 0201 20 200 0 және 0202 20 100 0 кiшi қосалқы позицияларындағы "еселенген ширектер" - ұшаның:
- не барлық сүйектерiмен және кесiндiлерiнен, желке бөлiгiмен және оныншы қабырғаның деңгейiнде шабылған қабырғаның жауырын жақ шетiмен және үшiншi қабырға деңгейiнде шабылған алдыңғы ширегiнен және жамбас және сан етiмен барлық сүйектерi бар артқы бөлiгiнен;
- не барлық сүйектерiмен және кесiндiлерiнен, желке бөлiгiмен және бесінші қабырға деңгейiнде шабылған және барлық кеудесі мен кеуделігі бар қабырғаның жауырын жақ шетiмен алдыңғы ширегiнен және сегізінші қабырға деңгейінде шабылған жамбас және сан етiмен барлық сүйектерi бар артқы ширектерінен тұратын ұшаның бөлігі.
"Еселенген ширектерді" құрайтын алдыңғы және артқы ширектер бiр уақытта және бiрдей санда импортталуға тиiс, әрi алдыңғы ширектердiң жалпы салмағы артқы ширектердiң жалпы салмағына тең болуға тиiс. Бұл ретте тауардың екi партия бөлiктерiнiң салмағында (алдыңғы және артқы ширектердiң) партияның неғұрлым ауыр бөлiгi салмағының 5%-дан аспайтын белгiлi бiр алшақтыққа жол берiледi;
г) 0201 20 300 0 және 0202 20 300 0 кiшi қосалқы позицияларында "мүшеленбеген алдыңғы ширектер" - ұшаның барлық сүйектерiмен және кесiндiлерiмен, желке бөлiгiмен және ең aзы төрт жұп, ең көбi он жұп (қабырғалардың бiрiншi төрт жұбы тұтас, қалғандары шабылған болуы мүмкiн) болатын қабырғаның жауырын жақ шетiмен алғы бөлiгi;
д) 0201 20 300 0 және 0202 20 300 0 кішi қосалқы позицияларындағы "мүшеленген алдыңғы ширектер" - жартылай ұшаның барлық сүйектерiмен және кесiндiлерiмен, желке бөлiгiмен және ең азы төрт, ең көбi он (қабырғалардың бiрiншi төрт жұбы тұтас, қалғандары шабылған болуы мүмкiн) болатын қабырғаның жауырын жақ шетiмен түпкi бөлiксiз алғы бөлiгi;
е) 0201 20 500 0 және 0202 20 500 0 шағын қосалқы позицияларындағы "мүшеленбеген алдыңғы ширектер" - ұшаның барлық сүйектерiмен, жамбасымен және сан етiмен, ең азы тұтас үш жұп немесе шабылған үш жұп болатын жiлiншiктi немесе жiлiншiксiз еттi бөлiгiн қоса алғанда, түпкi бөлiксiз артқы бөлiгi;
ж) 0201 20 500 0 және 0202 20 500 0 кiшi қосалқы позицияларындағы "мүшеленген артқы ширектер" - жартылай ұшаның барлық сүйектерiмен, жамбасымен және сан етiмен, тұтас үш жұп немесе шабылған үш жұп болатын жiлiншiктi немесе жiлiншiксiз еттiң бөлiгiн қоса алғанда, түпкi бөлiксiз артқы бөлiгi;
з') 0202 30 500 0 кiшi қосалқы позициясындағы "жауырын" шабылған еттерi және "мойын-жауырын бөлiгi" - төстiң бiрiншi сүйегiмен оныншы қабырғадағы көк еттiң қайырмаланатын нүктесiне дейiн мүшелену нүктесi арқылы туралап ұшаны шабу жолымен ең азы төрт және ең көбi он қабырғаның алдыңғы ширегiнен алынатын жауырын бөлiгiнiң жоталық шетiнiң жоғарғы бөлiгiн қамтитын алғы ширектiң қабырғалық бөлiгi;
з") 0202 30 500 0 кiшi қосалқы позицияларындағы "төс" шабылған еттерi" - төстің артқы шетiн және төстiң алдыңғы шетiн қамтитын алдыңғы ширектiң төменгi бөлiгi.

0106 90 009 1
---- матки пчелиные
шт
5
0106 90 009 2
---- пчелопакеты
шт
5
0106 90 009 3
---- прочие
шт
5
0106 90 009 9
--- прочие
шт
5
Группа 02
Мясо и пищевые мясные субпродукты
Сноска. Ставки таможенных пошлин на товары, ввозимые на территорию РК с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 11 апреля 2007 года N  287  (вводится в действие по истечении 30 календарных дней со дня первого официального опубликования).
Примечание:
1. В данную группу не включаются:
а) продукты товарных позиций 0201-0208 или 0210, непригодные для употребления в пищу;
б) кишки, пузыри или желудки животных (товарная позиция 0504) или кровь животных (товарная позиция 0511 или 3002); или
в) животные жиры, кроме продуктов товарной позиции 0209 (группа 15).
Дополнительные примечания:
1А. Перечисленные ниже термины означают:
а) "туши крупного рогатого скота" в субпозициях 0201 10 и 0202 10 - цельные туши забитых животных после обескровливания, нутровки и снятия шкуры, импортируемые с головой или без головы, с ногами или без ног, с другими неотделенными субпродуктами или без них. Если туши импортируются без головы, то последняя должна быть отделена от туши в области атлантозатылочного сустава. При импорте туш без ног последние должны быть отрублены в области запястно-пястного или предплюсне-плюсневого сустава; "туша" должна включать переднюю часть туши со всеми костями и зарезом, причем шейная часть и реберный край лопаточной части должны насчитывать более 10 пар ребер;
б) "полутуши крупного рогатого скота" в субпозициях 0201 10 и 0202 10 - продукт, получающийся в результате симметричного разруба целой туши по центру каждого шейного, грудного, поясничного и крестцового позвонка и по центру грудины и седалищно-лобкового сращения; "полутуша" должна включать переднюю часть полутуши со всеми костями и зарезом, причем шейная часть и реберный край лопаточной части должны насчитывать более 10 ребер;
в) "компенсированные четвертины" в подсубпозициях 0201 20 200 0 и 0202 20 100 0 - часть туши, состоящая:
- либо из передней четвертины со всеми костями и зарезом, с шейной частью и реберным краем лопаточной части, отрубленной на уровне десятого ребра, и задней четвертины со всеми костями, с бедром и оковалком, отрубленной на уровне третьего ребра;
- либо из передней четвертины со всеми костями и зарезом, с шейной частью и реберным краем лопаточной части, отрубленной на уровне пятого ребра со всей пашиной и грудинкой, и задней четвертины со всеми костями, с бедром и оковалком, отрубленной на уровне восьмого ребра.
Передние и задние четвертины, составляющие "компенсированные четвертины", должны импортироваться одновременно и в равном количестве, причем общая масса передних четвертин должна быть равна общей массе задних четвертин. При этом допускается определенное расхождение в массе двух частей партии товара не более 5% от массы более тяжелой части партии (передних или задних четвертин);
г) "неразделенные передние четвертины" в подсубпозициях 0201 20 300 0 и 0202 20 300 0 - передняя часть туши со всеми костями и зарезом, с шейной частью и реберным краем лопаточной части, насчитывающая минимально четыре пары и максимально десять пар ребер (первые четыре пары ребер должны быть целыми, остальные могут быть разрубленными), с пашиной или без пашины;
д) "разделенные передние четвертины" в подсубпозициях 0201 20 300 0 и 0202 20 300 0 - передняя часть полутуши со всеми костями и зарезом, шейной частью и реберным краем лопаточной части, насчитывающая минимально четыре ребра и максимально десять ребер (первые четыре ребра должны быть цельными, остальные могут быть разрубленными), с пашиной или без пашины;
е) "неразделенные задние четвертины" в подсубпозициях 0201 20 500 0 и 0202 20 500 0 - задняя часть туши со всеми костями, с бедром и оковалком, включая филейную часть, насчитывающая минимально три пары цельных или разрубленных ребер, с голяшкой или без голяшки, с пашиной или без пашины;
ж) "разделенные задние четвертины" в подсубпозициях 0201 20 500 0 и 0202 20 500 0 - задняя часть полутуши со всеми костями, с бедром и оковалком, включая филейную часть, насчитывающая минимально три цельных или разрубленных ребра, с голяшкой или без голяшки, с пашиной или без пашины;
з,) отруба "лопатка" и "шейно-лопаточная часть" в подсубпозиции 0202 30 500 0 - спинная часть передней четвертины, включающая верхнюю часть хребтового края лопаточной части, получаемая из передней четвертины минимально с четырьмя и максимально с десятью ребрами путем разруба туши по прямой линии через точку сочленения первого ребра с первым сегментом грудины до точки отгиба диафрагмы на десятом ребре;
з") отруб "грудинка" в подсубпозиции 0202 30 500 0 - нижняя часть передней четвертины, включающая задний край грудинки и передний край грудинки.

1Б. 1A-тармағына сәйкес тұтас немесе шабылған қабырғалардың санын анықтау кезiнде омыртқадан ажыратылмаған қабырғалар ғана есепке алынады.
2А. Төменде аталған терминдер мыналарды бiлдiредi:
а) 0203 11 100 0 және 0203 21 100 0 кiшi қосалқы позицияларындағы "ұшалар немесе жартылай ұшалар" - қаны ағызылғаннан және iшi тазартылып, жүнi мен тұяқтары алынғаннан кейiн үй шошқаларының ұшасы түрiндегi сойылған шошқалар. Жартылай ұшалар тұтас ұшаны мойын, төс және сегiзкөз омыртқаларымен және құйымшақ-шат сүйегiнiң бойымен тұтас ұшаны шабу жолымен алынады. Тұтас ұшалар немесе жартылай ұшалар баспен немесе бассыз, аяқтарымен, бүйрек майымен, көкетiмен немесе онсыз болуы мүмкiн.
Жартылай ұшаларда жұлынның, бас мидың немесе тiлiнiң алыну немесе
алынбауы мүмкiн. Мегежiндердiң ұшаларында немесе жартылай ұшаларында
емшегiнiң (сүт безiнiң) қалдырылуы немесе алынуы мүмкiн;
б) 0203 12 110 0, 0203 22 110 0, 0210 11 110 0 және 0210 11 310 0 кiшi қосалқы позицияларындағы "сан ет" (артқы сан ет) - аяқтарын немесе аяқтарынсыз, жiлiншiгiмен, терiсiмен және терi астындағы майымен немесе оларсыз сүйектерiн қоса алғанда жартылай ұшаның артқы (құйрық) бөлiгi.
Сан ет (артқы сан ет) ұшалар немесе жартылай ұшалардың қалған
бөлiгiнен соңғы сегiзкөз омыртқасының ең үлкенiн қамтитын желi бойынша бөлiнедi;
в) 0203 19 110 0, 0203 29 110 0, 0210 19 300 0 және 0210 19 600 0 кiшi қосалқы позицияларындағы "алдыңғы бөлiк" - жартылай ұшаның бассыз аяқтары, еттерi, терiсi және терi астындағы майы бар және оларсыз сүйектерiн қоса алғанда алдыңғы (бас) бөлiгi.
Алдыңғы жиек жартылай ұшаның ең үлкен төс омыртқасын қамтитын
жерi бойынша бөлiнедi.
Алдыңғы жиектiң бекiтiлген бұлшық еттерiмен жауырын сүйегiн (мойын бөлiгi жас түрiнде немесе мойын бөлiгi тұздалған түрiнде бекондық жартылай) қамтитын немесе қамтымайтын жоғары (арқа) бөлiгi, егер ол алдыңғы жиегiнiң төменгi (құрсақ) бөлiгiнен тiкелей омыртқа жотасы бойынша өтетiн ең үлкен жолақ бойынша шабу жолымен бөлiнген болса, төстiң шабылған етi болып есептеледi;
г) 0203 12 190 0, 0203 22 190 0, 0210 11 190 0 және 0210 11 390 0 кiшi қосалқы позицияларындағы "жауырын" (алдыңғы сан ет)" - алдыңғы жиегi, аяқтары, еттерi, терiсi, терi астындағы майы бар және оларсыз және сүйектердi қоса алғанда, бекiтiлген бұлшық еттерi бар жауырын сүйегiн қамтитын немесе қамтитын төменгi бөлiгi.
Жеке импортталатын бекiтiлген бұлшық еттерiмен жауырын бөлiгi
алдыңғы сан еттiң бөлiгi ретiнде осы тауар позициясына жатады;
д) 0203 19 130 0, 0203 29 130 0, 0210 19 400 0 және 0210 19 700 0 кiшi қосалқы позицияларындағы "төс ет" - кесiлген еттерi, жауырын сүйектерi, терi астындағы майы, терiсi бар немесе оларсыз сүйектердi қоса алғанда, бiрiншi мойын омыртқадан бастап құйрық омыртқасына дейiнгi жартылай ұшаның жоғарғы бөлiгi.
Төс ет жартылай ұшаның төменгi бөлiгiнен тiкелей омыртқаның астынан өтетiн желi бойынша шабу жолымен бөлiнедi;

1Б. При определении количества цельных или разрубленных ребер в соответствии с пунктом 1А в расчет принимаются только те ребра, которые не отделены от позвоночника.
2А. Перечисленные ниже термины означают:
а) "туши или полутуши" в подсубпозициях 0203 11 100 0 и 0203 21 100 0 - забитые свиньи в виде туш домашних свиней после обескровливания и нутровки, удаления щетины и копыт. Полутуши получают путем разрубки цельной туши по шейным, грудным, поясничным и крестцовым позвонкам и вдоль грудины и седалищно-лобкового сращения. Цельные туши или полутуши могут быть с головой или без головы, с ножками, почечным жиром, почками, хвостом, диафрагмой или без них. В полутушах могут быть удалены или не удалены спинной мозг, головной мозг или язык. В цельных тушах и полутушах свиноматок может быть оставлено или удалено вымя (молочные железы);
б) "окорок" (задний окорок) в подсубпозициях 0203 12 110 0, 0203 22 110 0, 0210 11 110 0 и 0210 11 310 0 - задняя (хвостовая) часть полутуши, включая кости, с ножкой или без ножки, с голяшкой, шкуркой и подкожным жиром или без них.
Окорок (задний окорок) отделяется от остальной части полутуши по линии, захватывающей самое большее последний поясничный позвонок;
в) "передний край" в подсубпозициях 0203 19 110 0, 0203 29 110 0, 0210 19 300 0 и 0210 19 600 0 - передняя (головная) часть полутуши без головы, включая кости, с ножкой, рулькой, шкуркой и подкожным жиром или без них.
Передний край отделяется от остальной части полутуши по линии, захватывающей самое большее пятый грудной позвонок.
Верхняя (спинная) часть переднего края, содержащая или не содержащая лопаточную кость с прикрепленными мышцами (шейная часть в свежем виде или шейная часть беконной половинки в соленом виде), считается отрубом корейки, если она отделяется от нижней (брюшной) части переднего края путем разруба самое большее по линии, проходящей непосредственно под позвоночным столбом;
г) "лопатка" (передний окорок) в подсубпозициях 0203 12 190 0, 0203 22 190 0, 0210 11 190 0 и 0210 11 390 0 - нижняя часть переднего края, содержащая или не содержащая лопаточную кость с прикрепленными мышцами, включая кости, с рулькой, шкуркой и подкожным жиром или без них.
Лопаточная кость с прикрепленными мышцами, импортируемая отдельно, относится к данной товарной позиции как часть переднего окорока;
д) "корейка" в подсубпозициях 0203 19 130 0, 0203 29 130 0, 0210 19 400 0 и 0210 19 700 0 - верхняя часть полутуши от первого шейного позвонка до хвостовых позвонков, включая кости, с вырезкой, лопаточной костью, подкожным жиром, шкуркой или без них.
Корейка отделяется от нижней части полутуши путем разруба по линии, проходящей непосредственно под позвоночником;

e) 0203 19 150 0, 0203 29 150 0, 0210 12 110 0 және 0210 12 190 0 кiшi қосалқы позицияларындағы "омырау етi" - артқы сан ет пен алдыңғы сан ет арасында орналасқан, әдетте "алқаның" (беконды жартысының кеуде бөлiгi) деген атаумен белгiлi, сүйектерiмен немесе сүйектерiнсiз, бiрақ терiсiмен және терi астын майымен жартылай ұшаның төменгi бөлiгi;
ж) 0210 19 100 0 кiшi қосалқы позицияларындағы "беконды жартысы" - бассыз, щековинасыз, аяқтарынсыз, құйрықсыз, бүйрек майсыз, бүйрексiз, кесiндiсiз, жауырын сүйегiнсiз, омырау етiнсiз, омыртқасыз, бөксе сүйегiнсiз және көк еттерiнсiз шошқаның жартылай ұшасы;
з) 0210 19 100 0 кiшi қосалқы позицияларындағы "спенсер" - сан еттерiнсiз, сүйегiнен ажыратылған немесе ажыратылмаған беконды жартысы;
и) 0210 19 200 0 кiшi қосалқы позицияларындағы "шошқа сүбесiнiң 3/4" - алдыңғы жиегi жоқ, сүйегiнен ажыратылған немесе ажыратылмаған беконды жартысы;
к) 0210 19 200 0 кiшi қосалқы позицияларындағы "шошқаның белдемесi" - сан еттерi және алдыңғы жиегi жоқ, сүйегiнен ажыратылған немесе ажыратылмаған беконды жартысы.
Бұл кiшi қосалқы позициясы, төс және омыраудың олардың тұтастай табиғи белдемесi бөлiгiне барабар шошқа белдемесiнiң шабылған еттерiнде қамтиды.
2Б. 2А(е) тармағында көрсетiлген шабылған еттердiң бөлiктерi, егер олардың терiсi мен терi асты майы болған жағдайда ғана, сол бiр кiшi қосалқы позицияларына жатады.
Егер, 0210 11 110 0 және 0210 11 190 0, сондай-ақ 0210 11 310 0, 0210 11 390 0, 0210 19 300 0 және 0210 19 600 0 кiшi қосалқы позицияларына жататын шабылған еттер 2А(ж) тармағында аталған сүйектерiнен ендi ажыратылған беконды жартысынан алынған болса, онда бөлшектеу жолақтары 2А(б, в, г) тармағында көрсетiлген тиiстi желiлерi бойынша өтуге тиiс; кез келген жағдайда бұл шабылған еттердiң немесе олардың бөлiктерiнiң сүйектерi болуға тиiс.
2B. 0206 30 300, 0206 49 200 және 0210 99 490 0 кiшi қосалқы
позициялары, атап айтқанда, миы алынған немесе алынбаған, тұмсығы немесе тiлi және олардың бөлiктерi бар үй шошқаларының бастары немесе бастарының жартысын қамтуға тиiс.
Бас жартылай ұшаның қалған бөлiгiнен бас қаңқасына параллель тура кесу арқылы бөлiнедi.
Тұмсығы, шошқаның танауы мен құлақтары, сондай-ақ басқа жанасатын, атап айтқанда, сыртқы жағының жұмсақ етi (жақтарын қоса алғанда), бастың бөлiктерiне жатады. Алдыңғы жиегiнiң сүйексiз етi (тұмсығын қосатын) нақты жағдайларға байланысты 0203 19 550 0, 0203 29 550 0, 0210 19 510 0 немесе 0210 19 810 0 кiшi қосалқы позициясына кiредi.
2Г. 0209 00 110 0 және 0209 00 190 0 кiшi қосалқы позицияларындағы "Терi асты шошқа майы" оның алынған ұша бөлiктерi екенiне қарамастан, терiнiң астына жинақталатын мал және онымен байланысты май талшықтарын бiлдiредi; кез келген жағдайда май талшықтарының салмағы терiлердiң салмағынан асып түсуге тиiс.
Бұл кiшi қосалқы позициялар терiден ажыратылған терi асты шошқа майын да қамтиды.

е) "грудинка" в подсубпозициях 0203 19 150 0, 0203 29 150 0, 0210 12 110 0 и 0210 12 190 0 - нижняя часть полутуши, расположенная между задним окороком и передним окороком, обычно известная под названием "стрики" (грудная часть беконной половинки), с костями или без костей, но со шкуркой и подкожным жиром;
ж) "беконная половинка" в под субпозиции 0210 19 100 0 - свиная полутуша без головы, щековины, баков, ножек, хвоста, почечного жира, почек, вырезки, лопаточной кости, грудины, позвоночника, тазовой кости и диафрагмы;
з) "спенсер" в под субпозиции 0210 19 100 0 - беконная половинка без окорока, обваленная или необваленная;
и) "3/4 свиного бока" в подсубпозиции 0210 19 200 0 - беконная половинка без переднего края, обваленная или необваленная;
к) "свиная серединка" в подсубпозиции 0210 19 200 0 - беконная половинка без окорока и переднего края, обваленная или необваленная.
Данная подсубпозиция включает также отруба свиной серединки, содержащие ткани корейки и грудинки пропорционально их естественному содержанию в свиной серединке в целом.
2Б. Части отрубов, указанные в пункте 2А (е), попадают в одни и те же подсубпозиции только в том случае, если они содержат кожу и подкожный жир.
Если отруба, попадающие в подсубпозиции 0210 11 110 0 и 0210 11 190 0, а также 0210  11 310 0, 0210 11 390 0, 0210 19 300 0 и 0210 19 600 0, получены из беконной половинки, из которой уже удалены кости, названные в пункте 2А (ж), то линии разделки должны проходить соответственно по линиям, указанным в пункте 2А (б, в, г); в любом случае эти отруба или их части должны содержать кости.
2В. Подсубпозиции 0206 30 300, 0206 49 200 и 0210 99 490 0 должны включать, в частности, головы или половины голов домашних свиней с удаленными или неудаленными мозгом, щековиной или языком и их части.
Голова отделяется от остальной части полутуши прямым отрубом параллельно черепу.
Щековины, свиные пятачки и уши, а также прилегающая к голове мякоть, в частности, с тыльной стороны (включая баки), относятся к частям головы. Бескостное мясо переднего края (включающее щековину) попадает в подсубпозицию 0203 19 550 0, 0203 29 550 0, 0210 19 510 0 или 0210 19 810 0 в зависимости от конкретных условий.
2Г. "Подкожный свиной жир" в подсубпозициях 0209 00 110 0 и 0209 00 190 0 означает накапливающиеся под кожей животного и связанные с ней жировые ткани, независимо от части туши, из которой он получен; в любом случае масса жировых тканей должна превышать массу шкурки.
Данные подсубпозиции включают также подкожный свиной жир, отделенный от шкурки.

2Д. 0210 11 310 0, 0210 11 390 0, 0210 12 190 0 және 0210 19 600 0 - 0210 19 890 0 кiшi қосалқы позицияларында еттегi су/белок қатынасы 2,8-гe тең (белок = азоттың құрамы x 6,25) немесе одан кем болса, "құрғатылған немесе қақталған" болып есептеледi.
3А. 0204 тауар позициясында пайдаланылатын төмендегi терминдер
мыналарды бiлдiредi:
а) 0204 10, 0204 21, 0204 30, 0204 41 кiшi қосалқы позицияларына және 0204 50 110 0 және 0204 50 510 0 кiшi қосалқы позицияларына енгiзiлген "ұшалар" - сойылған малдың тұтас ұшасы" - сойылған жануардың қаны ағызылғаннан кейiн, басымен немесе бассыз, аяқтарымен немесе аяқсыз, және басқа да бөлiнбеген қосымша ет өнiмдерiн немесе оларсыз импортталатын тұтас ұшалары. Егер ұша бассыз импортталатын болса, онда соңғысы ұшадан сүйектiң желке тұсынан ажыратылуға тиiс. Аяқтарсыз ұшаны импорттау кезiнде соңғылары тiлерсегiнен немесе тiлерсекалды буыннан шабылуы тиiс;
б) 0204 10, 0204 21, 0204 30, 0204 41 қосалқы позицияларындағы және 0204 50 110 0 және 0204 50 510 0 кiшi қосалқы позицияларындағы "жартылай ұшалар" - тұтас ұшаны мойын, төс, арқа және бел омыртқалардың ортасынан және төс пен құйымшақ ортасынан симметриялы шабу нәтижесiнде алынған өнiм;
в) 0204 22 100 0, 0204 42 100 0, 0204 50 130 0 және 0204 50 530 0 кiшi қосалқы позицияларындағы" қысқа шабылған алдыңғы ширектер" - омырау еттерiмен немесе омырау еттерiнсiз, барлық сүйектерiмен және жауырындарымен, кесiлген еттерiн және мойын-арқа бөлiгiмен бiрге омыртқаға қарай тiк бұрышпен шабылған, ең азы бес және ең көбi жетi тұтас немесе шабылған қабырғаларды қамтитын жартылай ұшаның алдыңғы бөлiгi;
г) 0204 22 100 0, 0204 42 100 0, 0204 50 130 0 және 0204 50 530 0 шағын қосалқы позицияларындағы" қысқа шабылған алдыңғы  ширек" - омырау еттерiмен немесе омырау еттерiнсiз, барлық сүйектерiмен және жауырындарымен, кесiлген еттерiн, жауырын сүйектерiн, сан еттерiн, сойылған және мойын-арқа бөлiгiмен бiрге омыртқаға тiк бұрышпен шабылған, ең азы бес және ең көбi жетi жұп тұтас немесе шабылған омыртқаларды қабырғаларын қамтитын бiрiншi омыртқадан бастап бел омыртқаға дейiнгi жартылай ұшаның алдыңғы бөлiгi;
д) 0204 22 300 0, 0204 42 300 0, 0204 50 150 0 және 0204 50 550 0 кiшi қосалқы позицияларындағы" арқа бөлiгiнiң жоталық жиектерi және/немесе бүйрек бөлiктерi" - бөксе-жамбас бөлiктерi жiлiншiгiмен және бүйрегiмен немесе бүйрексiз қысқа ширектерi алынғаннан кейiнгi ұшаның қалған бөлiгi; арқа бөлiгiнiң жоталық жиегiн бүйрек бөлiгiнен ажырату кезiнде ең азы бес белдемелiк омыртқалары болуға тиiс; бүйрек бөлiгi жоталық жиегiнен ажыратылғаннан кейiн ең азы бес тұтас немесе шабылған қабырғалары болуға тиiс;
e) 0204 22 300 0, 0204 42 300 0, 0204 50 150 0 және 0204 50 550 0 кiшi қосалқы позицияларындағы "арқа бөлiгiнiң жоталық жиегi және/немесе бүйрек бөлiгi" - бөксе-жамбас бөлiктерi жiлiншiгiмен және бүйрегiмен немесе бүйрексiз қысқа алдыңғы ширектерi алынғаннан кейiнгi ұшаның қалған бөлiгi; арқа бөлiгiнiң жоталық жиегiн бүйрек бөлiгiнен ажырату кезiнде ең азы бес белдемелiк омыртқалары болуға тиiс; бүйрек бөлiгi жоталық жиегiнен ажыратылғаннан кейiн ең азы бес тұтас немесе шабылған қабырғалары болуға тиiс;
ж) 0204 22 500 0, 0204 42 500 0, 0204 50 190 0 және 0204 50 590 0 кiшi қосалқы позицияларындағы "бөксе-жамбас бөлiктерi жiлiншiгiмен" - барлық сүйектерiн және артқы жiлiншiктерiн қоса алғанда, тiкелей жамбастың кемiк басының астындағы алтыншы бел омыртқа деңгейiнде немесе құйымшақ-шат сүйегi бағыты бойынша жамбастың кемiк басы арқылы төртiншi бел омыртқа деңгейiнде омыртқаға тiк бұрышпен шабылған ұшаның артқы бөлiгi;
з) 0204 22 500 0, 0204 42 500 0, 0204 50 190 0 және 0204 50 590 0 кiшi қосалқы позицияларындағы "бөксе-жамбас бөлiгi жiлiншiгiмен" - барлық сүйектерiн және артқы жiлiншiктерiн қоса алғанда, тiкелей жамбастың кемiк басының астындағы алтыншы бел омыртқа деңгейiнде немесе құйымшақ-шат сүйегi бағыты бойынша жамбастың кемiк басы арқылы төртiншi бел омыртқа деңгейiнде омыртқаға тiк бұрышпен шабылған ұшаның артқы бөлiгi.

2Д. В подсубпозициях 0210 11 310 0, 0210 11 390 0, 0210 12 190 0 и 0210 19 600 0 - 0210 19 890 0 продукты, у которых в мясе отношение вода/белок равно или менее 2,8 (белок = содержание азота х 6,25), считаются как "обезвоженные или копченые".
3А. Следующие термины, используемые в товарной позиции 0204, означают:
а) "туши", включенные в субпозиции 0204 10, 0204 21, 0204 30, 0204 41 и подсубпозиции 0204 50 110 0 и 0204 50 510 0 - цельные туши забитых животных после обескровливания, нутровки и снятия шкуры, импортируемые с головой или без головы, с ногами или без ног, с другими неотделенными субпродуктами или без них. Если туши импортируются без головы, то последняя должна быть отделена от туши в области атлантозатылочного сустава. При импорте туш без ног последние должны быть отрублены в области запястно-пястного или предплюсне-плюсневого сустава;
б) "полутуши" в субпозициях 0204 10, 0204 21, 0204 30, 0204 41 и подсубпозициях 0204 50 110 0 и 0204 50 510 0 - продукт, получающийся в результате симметричного разруба цельной туши по центру каждого шейного, грудного, поясничного и крестцового позвонков и по центру грудины и седалищно-лобкового сращения;
в) "передние четвертины короткого разруба" в подсубпозициях 0204 22 100 0, 0204 42 100 0, 0204 50 130 0 и 0204 50 530 0 - передняя часть туши, с грудинкой или без грудинки, со всеми костями и лопатками, вместе с рулькой, зарезом и шейно-спинной частью, отрубленная под прямым углом к позвоночнику и содержащая минимально пять и максимально семь пар цельных или разрубленных ребер;
г) "передняя четвертина короткого разруба" в подсубпозициях 0204 22 100 0, 0204 42 100 0, 0204 50 130 0 и 0204 50 530 0 - передняя часть полутуши, с грудинкой или без грудинки, со всеми костями и лопаткой, вместе с рулькой, зарезом и шейно-спинной частью, отрубленная под прямым углом к позвоночнику и содержащая минимально пять и максимально семь цельных или разрубленных ребер;
д) "хребтовые края спинной части и/или почечные части" в подсубпозициях 0204 22 300 0, 0204 42 300 0, 0204 50 150 0 и 0204 50 550 0 - оставшаяся часть туши после удаления тазобедренных частей с голяшкой и коротких передних четвертин с почками или без почек; при отделении от почечных частей хребтовые края спинной части должны иметь минимально пять поясничных позвонков; почечные части после отделения от хребтовых краев должны иметь не менее пяти пар цельных или разрубленных ребер;
е) "хребтовый край спинной части и/или почечная часть" в подсубпозициях 0204 22 300 0, 0204 42 300 0, 0204 50 150 0 и 0204 50 550 0 - оставшаяся часть полутуши после удаления тазобедренной части с голяшкой и коротких передних четвертин с почкой или без почки; при отделении от почечной части хребтовый край спинной части должен иметь минимально пять поясничных позвонков; почечная часть после отделения от хребтового края должна иметь минимально пять цельных или разрубленных ребер;
ж) "тазобедренные части с голяшкой" в подсубпозициях 0204 22 500 0, 0204 42 500 0, 0204 50 190 0 и 0204 50 590 0 - задняя часть туши, включая все кости и задние голяшки, отрубленная под прямым углом к позвоночнику на уровне шестого поясничного позвонка непосредственно под подвздошной костью или на уровне четвертого крестцового позвонка через подвздошную кость по направлению к седалищно-лобковому сращению;
з) "тазобедренная часть с голяшкой" в подсубпозициях 0204 22 500 0, 0204 42 500 0, 0204 50 190 0 и 0204 50 590 0 - задняя часть полутуши, включая все кости и заднюю голяшку, отрубленная под прямым углом к позвоночнику на уровне шестого поясничного позвонка непосредственно под подвздошной костью или на уровне четвертого крестцового позвонка через подвздошную кость по направлению к седалищно-лобковому сращению.

3Б. 3А-тармағына сәйкес тұтас немесе шабылған қабырғалардың санын анықтау кезiнде тек омыртқаға бекiген қабырғалар ғана есепке алынады.
4. Төменде келтiрiлген терминдер мыналарды бiлдiредi:
а) 0207 13 200 0 - 0207 13 600 0, 0207 14 200 0 - 0207 14 600 0, 0207 26 200 0 - 0207 26 700 0, 0207 27 200 0 - 0207 27 700 0, 0207 35 210 0 - 0207 35 630 және 0207 36 210 0 - 0207 36 630 кiшi қосалқы позицияларындағы "сүйегiнен ажыратылмаған ұшалардың бөлiктерi" - барлық сүйектердi енгiзетiн бөлiктердi бiлдiредi.
(а) тармағында сипатталған ұшалардың, бiрақ сүйектерiнен
ажыратылмаған бөлiктерi, 0207 13 700 0, 0207 14 700 0, 0207 26 800 0, 0207 35 790 немесе 0207 36 790 кiшi қосалқы позицияларына енгiзiледi;
б) 0207 13 200 0, 0207 14 200 0, 0207 26 200 0, 0207 27 200 0,
0207 35 210 0, 0207 35 230 0, 0207 35 250 0, 0207 36 210 0, 0207 36 230 0 және 0207 36 250 0 кiшi қосалқы позицияларындағы "жарты еттер" - омырауының және арқа жамбасының бойымен кесу кезiнде алынған үй құстары ұшаларының жартысы;
в) 0207 13 200 0, 0207 14 200 0, 0207 26 200 0, 0207 27 200 0,
0207 35 210 0, 0207 35 230 0, 0207 35 250 0, 0207 36 210 0, 0207 36 230 0 және 0207 36 250 0 кiшi қосалқы позицияларындағы "ширектер" - жарты еттерiн кесу кезiнде алынған аяқ ширектерi мен омырау ширектерi;
г) 0207 13 300 0, 0207 14 300 0, 0207 26 300 0, 0207 27 300 0, 0207 35 310 және 0207 36 310 кiшi қосалқы позицияларындағы "жұқа шетi бар немесе онсыз тұтас қанаттар" - жанасатын бұлшық еттерiмен иық сүйегiнен, бiлек сүйегiнен және шынтақ сүйегiнен тұратын ұшаның бөлiктерi. Бiлезiк бөлiгiн құрайтын жұқа шетi алынуы мүмкiн. Бұл шабылған ет ұшадан сүйектерi бойынша ажыратылуға тиiс;
д) 0207 13 500 0, 0207 14 500 0, 0207 26 500 0, 0207 27 500 0,
0207 35 510 0, 0207 35 530, 0207 36 510 0 және 0207 36 530 кiшi
қосалқы позицияларындағы "төстiктер" - жанасатын бұлшық еттерiмен бiрге оның екi жағындағы төсi мен қабырғаларынан тұратын ұшаның бөлiктерi;

3Б. При определении числа цельных или разрубленных ребер в соответствии с пунктом 3А в расчет принимаются лишь ребра, прикрепленные к позвоночнику.
4. Приведенные ниже термины означают:
а) "части тушек необваленные" в подсубпозициях 0207 13 200 0 - 0207 13 600 0, 0207 14 200 0 - 0207 14 600 0, 0207 26 200 0 - 0207 26 700 0, 0207 27 200 0 - 0207 27 700 0, 0207 35 210 0 - 0207 35 630 и 0207 36 210 0 - 0207 36 630 - части, включающие все кости.
Части тушек, описанные в пункте (а), но частично освобожденные от костей, включаются в под субпозицию 0207 13 700 0, 0207 14 700 0, 0207 26 800 0, 0207 35 790 или 0207 36 790;
б) "половинки" в подсубпозициях 0207 13 200 0, 0207 14 200 0, 0207 26 200 0, 0207 27 200 0, 0207 35 210 0, 0207 35 230 0, 0207 35 250 0, 0207 36 210 0, 0207 36 230 0 и 0207 36 250 0 - половинки тушек домашней птицы, полученные при разрезании вдоль грудины и спинного хребта;
в) "четвертины" в подсубпозициях 0207 13 200 0, 0207 14 200 0, 0207 26 200 0, 0207 27 200 0, 0207 35 210 0, 0207 35 230 0, 0207 35 250 0, 0207 36 210 0, 0207 36 230 0 и 0207 36 250 0 - четвертины ножные или четвертины грудные, полученные при разрезании половинок;
г) "крылья цельные, с тонким концом или без него" в подсубпозициях 0207 13 300 0, 0207 14 300 0, 0207 26 300 0, 0207 27 300 0, 0207 35 310 и 0207 36 310 - части тушек, состоящие из плечевой кости, лучевой кости и локтевой кости вместе с прилегающими мышцами. Тонкий конец, включающий кистевую кость, может быть удален. Данный отруб должен быть отделен от тушки по суставам;
д) "грудки" в подсубпозициях 0207 13 500 0, 0207 14 500 0, 0207 26 500 0, 0207 27 500 0, 0207 35 510 0, 0207 35 530, 0207 36 510 0 и 0207 36 530 - части тушек, состоящие из грудины и ребер с обеих ее сторон, вместе с прилегающими мышцами;

e) 0207 13 600 0, 0207 14 600 0, 0207 35 610 0, 0207 35 630, 0207 36 610 0 және 0207 36 630 кiшi қосалқы позицияларындағы "аяқтар" - жанасатын бұлшық еттерiмен бiрге сан сүйектерi және ұршықтан тұратын үй тауықтарының шабылған еттерi. Бұл шабылған ет ұшадан сүйектерi бойынша ажыратылуға тиiс;
ж) 0207 26 600 0 және 0207 27 600 0 кiшi қосалқы позицияларындағы "күркетауықтардың жiлiншiктерi" - жанасатын бұлшық еттерiмен бiрге сан сүйектерi және ұршықтан тұратын үй тауықтарының шабылған еттерi. Бұл шабылған ет ұшадан сүйектерi бойынша ажыратылуға тиiс;

е) "ножки" в подсубпозициях 0207 13 600 0, 0207 14 600 0, 0207 35 610 0, 0207 35 630, 0207 36 610 0 и 0207 36 630 - куски кур домашних, состоящие из бедренной, большеберцовой и малоберцовой костей вместе с прилегающими мышцами. Данный отруб должен быть отделен от тушки по суставам;
ж) "голени индеек" в подсубпозициях 0207 26 600 0 и 0207 27 600 0 - куски индеек, состоящие из большеберцовой и малоберцовой костей вместе с прилегающими мышцами. Данный отруб должен быть отделен от тушки по суставам;

з) 0207 26 700 0 және 0207 27 700 0 кiшi қосалқы позицияларындағы "күркетауықтардың жiлiншiгiнен басқа аяқтары" - жанасатын бұлшық еттерiмен бiрге сан сүйектерi және ұршықтан тұратын үй тауықтарының шабылған еттерi. Бұл шабылған ет ұшадан сүйектерi бойынша ажыратылуға тиiс;
и) 0207 35 710 0 және 0207 36 710 0 кiшi қосалқы позицияларындағы "қаз немесе үйрек палетоттары" - жүнi жұлынған және ішек-қарыны алынған, бассыз және табан сүйектерiнсiз, қаңқа сүйектерi алынғаннан (төс сүйегi, қабырғалары, омыртқасы мен құйымшағы) кейiнгi, бiрақ жамбас және сан сүйектері сақталған қаздардың немесе үйректердің ұшалары.

з) "ножки индеек, кроме голени" в подсубпозициях 0207 26 700 0 и 0207 27 700 0 - куски индеек, состоящие из бедренной кости вместе с прилегающими мышцами или из бедренной, большеберцовой и малоберцовой костей вместе с прилегающими мышцами. Данный отруб должен быть отделен от тушки по суставам;
и) "гусиные или утиные палетоты" в подсубпозициях 0207 35 710 0 и 0207 36 710 0 - тушки гусей или уток, ощипанные и полностью потрошеные, без головы и плюсен ног, после удаления скелетных костей (грудной кости, ребер, позвоночника и крестца), но с сохранением бедренной кости, берцовых костей и плечевой кости.

5. Осы топтың қоспасы үшiн алымның мөлшерi былайша есептелуге тиiс:
а) кемiнде 90 салм. %-ды құрайтын компоненттерден тұратын қоспалар үшiн осы компонентке пайдаланылатын кеден бажының ставкасы қолданылады;
б) өзге де қоспалар үшiн неғұрлым жоғары баж беретiн сол компоненттiң кеден бажының ставкасы қолданылады.
6а. Тұздықты ет жылу кулинарлық өңдеусiз 16-топқа қосылады.
"Тұздықты ет" жылу кулинарлық өңдеуге ұшырамауы тиiс, әрi тұздық iшiнде немесе бүкiл өнiмнiң бетiнде болуы тиiс, және ол жай көзге көрiнiп тұруға немесе дәмi анық бiлiнуге тиiс.

5. Величина пошлины для смесей данной группы должна рассчитываться следующим образом:
а) для смесей, в которых один из компонентов составляет не менее 90 мас. %, применяется ставка таможенной пошлины, используемая для этого компонента;
б) для прочих смесей применяется ставка таможенной пошлины того компонента, который дает наиболее высокую пошлину.
6а. Мясо с приправами без тепловой кулинарной обработки включается в группу 16. "Мясо с приправами" не должно подвергаться тепловой кулинарной обработке, причем приправа должна быть или внутри или на всей поверхности продукта, и она должна быть или видна невооруженным глазом или явно определяться на вкус.

6б. 0210 тауар позициясының дайындау процесiнде тұздықталған
өнiмдерi тұздықтарды қосу олардың ерекшелiк белгiлерiн өзгертпеген жағдайда осы тауар позициясына қосылады.
7. 0210 тауар позициясындағы "ет және тағамдық қосымша ет өнімдері, тұздалғандары, тұздықтағы" терминдері тұзды біркелкі сіңірген, кемінде 1,2 салм. %-дық тұзы бар етті және жеуге жарамды еттік қосымша ет өнімдерін білдіреді.
СЭҚ ТН
коды
Позицияның атауы
Қос. өлш.бір.
Баж ставкалары (кеден құнының пайызымен не евромен)

6б. Продукты товарной позиции 0210, приправленные в процессе приготовления, включаются в данную товарную позицию при условии, что добавление приправ не изменило их отличительные признаки.
7. В товарной позиции 0210 термины "мясо и пищевые мясные субпродукты, соленые, в рассоле" означают мясо и съедобные мясные субпродукты, которые равномерно пропитаны солью, с общим содержанием соли не менее 1,2 мас. %.
Код ТН ВЭД
Наименование
позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка пошлины
(в процентах
от таможенной
стоимости
либо в евро)

0207 25 900 0
--- жүні жұлынған және ішек-қарыны
алынған, басы мен аяқ сүйектерінсіз
және мойыны, жүрегі, бауыры мен
бұлшық етті асқазаны жоқ, "73%-дық
күркетауықтар" ретінде немесе қандай да бір басқа бөлімді ұсынылғандар
-
20, бірақ 1 кг үшін 0,4 евродан кем емес
0207 26
-- ұшаның бөліктері және қосымша ет тағамдары, жас немесе тоңазытылған:
--- ұшаның бөліктері:
0207 26 100 0
---- сүйегі сылынған
-
20, бірақ 1 кг үшін 0,4 евродан кем емес
---- сүйегі сылынбаған:
0207 26 200 0
----- жартылары немесе ширектері
-
20, бірақ 1 кг үшін 0,4 евродан кем емес
0207 26 300 0
----- тұтас қанаттар, қанаттарының жұқа шеттері немесе онсыз
-
20, бірақ 1 кг үшін 0,4 евродан кем емес
0207 26 400 0
---- арқа, мойын, мойыны бар арқалық, құйыршықтар және
қанаттарының жұқа шеттері
-
20, бірақ 1 кг үшін 0,4 евродан кем емес
0207 26 500 0
----- төстіктер және олардың
кесектері
-
20, бірақ 1 кг үшін 0,4 евродан кем емес
----- аяқтары және олардың кесектері:
0207 26 600 0
------ жіліншіктері
және олардың кесектері
-
20, бірақ 1 кг үшін 0,4 евродан кем емес
0207 26 700 0
------ өзгелері
-
20, бірақ 1 кг үшін 0,4 евродан кем емес
0207 26 800 0
----- өзгелері
-
20, бірақ 1 кг үшін 0,4 евродан кем емес
--- қосымша ет өнімдері:
0207 26 910 0
---- бауыры
25, бірақ 1 кг үшін 0,35 евродан кем емес
0207 26 990 0
---- өзгелері
25, бірақ 1 кг үшін 0,35 евродан кем емес
0207 27
-- ұшаның бөліктері және қосымша ет өнімдері, мұздатылған:
--- ұшаның бөліктері:
0207 27 100 0
---- сүйегі сылынған
-
20, бірақ 1 кг үшін 0,4 евродан кем емес
---- сүйегі сылынбаған:
0207 27 200 0
----- жартылары немесе ширектері
-
20, бірақ 1 кг үшін 0,4 евродан кем емес
0207 27 300 0
---- тұтас қанаттар, қанаттарының жұқа шетімен немесе онсыз
-
20, бірақ 1 кг үшін 0,4 евродан кем емес
0207 27 400 0
----- арқа, мойын, мойыны бар
арқалық, құйыршықтар және
қанаттарының жұқа шеттері
-
20, бірақ 1 кг үшін 0,4 евродан кем емес
0207 27 500 0
----- төстіктер және олардың
кесектері
-
20, бірақ 1 кг үшін 0,4 евродан кем емес
----- аяқтары және олардың кесек
еттері:
0207 27 600 0
------ жіліншіктері және олардың
кесектері
-
20, бірақ 1 кг үшін 0,4 евродан кем емес
0207 27 700 0
------ өзгелері
-
20, бірақ 1 кг үшін 0,4 евродан кем емес
0207 27 800 0
----- өзгелері
-
20, бірақ 1 кг үшін 0,4 евродан кем емес
--- қосымша ет өнімдері:
0207 27 910 0
---- бауыры
-
25, бірақ 1 кг үшін 0,35 евродан кем емес
0207 27 990 0
---- өзгелері
-
25, бірақ 1 кг үшін 0,35 евродан кем емес
- үйректердің, қаздардың немесе цесаркалардың:
0207 32
-- бөліктерге мүшеленбеген, жас немесе тоңазытылған:
--- үйректердің:
0207 32 110 0
---- жүні жұлынған, қаны ағызылған,
ішектерсіз, бірақ ішек-қарыны
алынбаған, басымен және аяқ
сүйектерімен, "85%-дық үйректер"
ретінде ұсынылғандар
-
20, бірақ 1 кг үшін 0,4 евродан кем емес

0207 25 900 0
--- ощипанные и
потрошеные, без
головы и плюсен ног,
без шейки, сердца,
печени и мускульного
желудка, представ-
ленные как "73%-ные
индейки", или
представленные в
какой-либо другой
разделке
-
20, но не
менее 0,4
евро за 1 кг
0207 26
-- части тушек и субпродукты, свежие или охлажденные:
--- части тушек:
0207 26 100 0
---- обваленные
-
20, но не
менее 0,4
евро за 1 кг
---- необваленные:
0207 26 200 0
----- половины или
четвертины
-
20, но не
менее 0,4
евро за 1 кг
0207 26 300 0
----- крылья
цельные, с тонким
концом или без него
-
20, но не
менее 0,4
евро за 1 кг
0207 26 400 0
----- спинки, шейки,
спинки вместе с
шейкой, гузки и
тонкие концы крыльев
-
20, но не
менее 0,4
евро за 1 кг
0207 26 500 0
----- грудки и куски
из них
-
20, но не
менее 0,4
евро за 1 кг
----- ножки и куски из них:
0207 26 600 0
------ голени и
куски из них
20, но не
менее 0,4
евро за 1 кг
0207 26 700 0
------ прочие
-
20, но не
менее 0,4
евро за 1 кг
0207 26 800 0
----- прочие
-
20, но не
менее 0,4
евро за 1 кг
--- субпродукты:
0207 26 910 0
---- печень
-
25, но не
менее 0,35
евро за 1 кг
0207 26 990 0
---- прочие
-
25, но не
менее 0,35
евро за 1 кг
0207 27
-- части тушек и
субпродукты,
мороженые:
--- части тушек:
0207 27 100 0
---- обваленные
-
20, но не
менее 0,4
евро за 1 кг
---- необваленные:
0207 27 200 0
----- половины или
четвертины
20, но не
менее 0,4
евро за 1 кг
0207 27 300 0
----- крылья
цельные, с тонким
концом или без него
-
20, но не
менее 0,4
евро за 1 кг
0207 27 400 0
----- спинки, шейки,
спинки вместе с
шейкой, гузки и
тонкие концы крыльев
-
20, но не
менее 0,4
евро за 1 кг
0207 27 500 0
----- грудки и куски
из них
-
20, но не
менее 0,4
евро за 1 кг
----- ножки и куски
из них:
0207 27 600 0
------ голени и
куски из них
-
20, но не
менее 0,4
евро за 1 кг
0207 27 700 0
------ прочие
20, но не
менее 0,4
евро за 1 кг
0207 27 800 0
----- прочие
-
20, но не
менее 0,4
евро за 1 кг
--- субпродукты:
0207 27 910 0
---- печень
-
25, но не
менее 0,35
евро за 1 кг
0207 27 990 0
---- прочие
-
25, но не
менее 0,35
евро за 1 кг
- уток, гусей или
цесарок:
0207 32
-- не разделенные на части,
свежие или
охлажденные:
--- уток:
0207 32 110 0
---- ощипанные,
обескровленные,
без кишок, но не
потрошеные, с
головой и плюснами
ног, представленные
как "85%-ные утки"
-
20, но не
менее 0,4
евро за 1 кг

0207 32 150 0
--- жүні жұлынған және ішек-қарыны
алынған, басы мен аяқ сүйектерінсіз,
бірақ мойыны, жүрегі және бұлшық етті асқазаны бар, "70%-дық үйректер" ретінде ұсынылғандар
-
20, бірақ 1 кг үшін 0,4 евродан кем емес
0207 32 190 0
---- жүні жұлынған және ішек-қарыны алынған, басы мен аяқ сүйектерінсіз, мойыны, жүрегі, бауыры мен бұлшық етті асқазаны жоқ, "63%-дық үйректер" ретінде ұсынылғандар
немесе қандай да бір басқа бөлімде
ұсынылғандар
-
20, бірақ 1 кг үшін 0,4 евродан кем емес
--- қаздардың:
0207 32 510 0
---- жүні жұлынған, қаны ағызылған, ішек-қарыны алынған, басымен және аяқ сүйектерімен "82%-дық үйректер"
ретінде ұсынылғандар
-
20, бірақ 1 кг үшін 0,4 евродан кем емес
0207 32 590 0
---- жүні жұлынған және ішек-қарыны алынған, басы мен аяқ сүйектерінсіз, жүрегі, бауыры мен
бұлшық етті асқазаны бар "75%-дық
үйректер" ретінде ұсынылған немесе
қандай да бір басқа бөлімде
ұсынылғандар
-
20, бірақ 1 кг үшін 0,4 евродан кем емес
0207 32 900 0
--- цесаркалардың
-
20, бірақ 1 кг үшін 0,4 евродан кем емес
0207 33
-- бөлшектерге мүшеленбеген, мұздатылған:
--- үйректердің:
0207 33 110 0
---- жүні жұлынған және ішек-қарыны алынған, басы мен аяқ сүйектерінсіз, бірақ мойыны, жүрегі және бұлшық етті асқазаны бар,
"70%-дық үйректер" ретінде
ұсынылғандар
-
20, бірақ 1 кг үшін 0,4 евродан кем емес
0207 33 190 0
---- жүні жұлынған және ішек-қарыны алынған, басы мен аяқ сүйектерінсіз, мойыны, жүрегі, бауыры мен бұлшық етті асқазаны жоқ,
63%-дық үйректер" ретінде ұсынылған
немесе қандай да бір басқа бөлімде
ұсынылғандар
-
20, бірақ 1 кг үшін 0,4 евродан кем емес
--- қаздардың:
0207 33 510 0
---- жүні жұлынған, қаны ағызылған, ішек-қарыны алынған, басымен және аяқ сүйектерімен, "82%-дық үйректер" ретінде ұсынылғандар
-
20, бірақ 1 кг үшін 0,4 евродан кем емес
0207 33 590 0
---- жүні жұлынған және ішек-қарыны алынған, басы мен аяқ сүйектерінсіз, жүрегі, бауыры мен
бұлшық етті асқазаны бар, "75 %-дық үйректер" ретінде ұсынылған немесе қандай да бір басқа бөлімде ұсынылғандар
-
20, бірақ 1 кг үшін 0,4 евродан кем емес
0207 33 900 0
--- цесаркалардың
-
20, бірақ 1 кг үшін 0,4 евродан кем емес
0207 34
-- семіз бауыр, жас немесе тоңазытылған:
0207 34 100 0
--- қаздың
-
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
0207 34 900 0
--- үйректің
-
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
0207 35
-- жас немесе
тоңазытылған өзгелері:
--- ұшаларының бөліктері:
---- сүйегі сылынған:
0207 35 110 0
----- қаздардың
-
20, бірақ 1 кг үшін 0,4 евродан кем емес
0207 35 150
----- үйректердің және цесаркалардың:
0207 35 150 1
------ үйректердің
-
20, бірақ 1 кг үшін 0,4 евродан кем емес

0207 32 150 0
---- ощипанные и
потрошеные, без
головы и плюсен
ног, но с шейкой,
сердцем, печенью и
мускульным желудком,
представленные как
"70%-ные утки"
-
20, но не
менее 0,4
евро за 1 кг
0207 32 190 0
---- ощипанные и
потрошеные, без
головы и плюсен
ног, без шейки,
сердца, печени и
мускульного желудка,
представленные как
"63%-ные утки", или
представленные в
какой-либо другой
разделке
-
20, но не
менее 0,4
евро за 1 кг
--- гусей:
0207 32 510 0
---- ощипанные,
обескровленные,
непотрошеные, с
головой и плюснами
ног, представленные
как "82%-ные гуси"
-
20, но не
менее 0,4
евро за 1 кг
0207 32 590 0
---- ощипанные и
потрошеные, без
головы и плюсен
ног, с сердцем и
мускульным желудком
или без них,
представленные как
"75%-ные гуси",
или представленные
в какой-либо другой
разделке
-
20, но не
менее 0,4
евро за 1 кг
0207 32 900 0
--- цесарок
-
20, но не
менее 0,4
евро за 1 кг
0207 33
-- не разделенные на
части, мороженые:
--- уток:
0207 33 110 0
---- ощипанные и
потрошеные, без
головы и плюсен
ног, но с шейкой,
сердцем, печенью и
мускульным желудком,
представленные как
"70%-ные утки"
-
20, но не
менее 0,4
евро за 1 кг
0207 33 190 0
---- ощипанные и
потрошеные, без
головы и плюсен ног,
без шейки, сердца,
печени и мускульного
желудка, представ-
ленные как "63%-ные
утки", или представ-
ленные в какой-либо
другой разделке
-
20, но не
менее 0,4
евро за 1 кг
--- гусей:
0207 33 510 0
---- ощипанные,
обескровленные,
непотрошеные, с
головой и плюснами
ног, представленные
как "82%-ные гуси"
-
20, но не
менее 0,4
евро за 1 кг
0207 33 590 0
---- ощипанные и
потрошеные, без
головы и плюсен
ног, с сердцем и
мускульным желудком
или без них,
представленные как
"75%-ные гуси",
или представленные
в какой-либо
другой разделке
-
20, но не
менее 0,4
евро за 1 кг
0207 33 900 0
--- цесарок
-
20, но не
менее 0,4
евро за 1 кг
0207 34
-- жирная печень,
свежая или
охлажденная:
0207 34 100 0
--- гусиная
-
5, но не
менее 1 евро
за 1 кг
0207 34 900 0
--- утиная
-
5, но не
менее 1 евро
за 1 кг
0207 35
-- свежие или
охлажденные прочие:
--- части тушек:
---- обваленные:
0207 35 110 0
----- гусей
-
20, но не
менее 0,4
евро за 1 кг
0207 35 150
----- уток и
цесарок:
0207 35 150 1
------ уток
-
20, но не
менее 0,4
евро за 1 кг

в) өлген немесе өзінің табиғаты бойынша немесе өздерінің жай-күйіне байланысты тамаққа пайдалану үшін жарамсыз (05 топ) балық немесе шаянтектестер, ұлулар немесе өзге де су омыртқасыздары; тамаққа пайдалануға жарамсыз майда және ірі тартылған балық ұны немесе балықтан немесе шаянтектестерден, ұлулардан немесе өзге де су омыртқасыздарынан алынған түйіршіктер (2301 тауар позициясы); немесе
г) бекіре уылдырықтары немесе оның балық уылдырықтарынан дайындалған алмастырғыштары (1604 тауар позициясы) енгізілмейді.

в) рыба (включая ее печень, икру и молоки) или ракообразные, моллюски или прочие водные беспозвоночные, мертвые или непригодные для употребления в пищу по своей природе или из-за их состояния (группа 05); рыбная мука тонкого и грубого помола или гранулы из рыбы или ракообразных, моллюсков или прочих водных беспозвоночных, непригодные для употребления в пищу (товарная позиция 2301); или
г) икра осетровых или ее заменители, изготовленные из икринок рыбы (товарная позиция 1604).

0307 99 180 0
----өзге де су омыртқасыздары
-
10
0307 99 900 0
---өзгелері
-
10
04-топ
Басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген сүт өнiмдерi; құстардың жұмыртқалары; табиғи бал; жануарлардан алынатын тамақ өнiмдерi
Ескертпелер :
1. "Сүт" терминi қаймағы алынбаған сүттi, сондай-ақ қаймағы iшiнара немесе толық алынған сүттi бiлдiредi.
2. 0405 тауар позициясында:
а) құрамында 80 салм.%-дан немесе одан да көп, бiрақ 95 салм.%-дан аспайтын құрамында сүт майы бар ең көп 2 салм.%-дан құрғақ (майсыздандырылған) сүт қалдығы және ең көп 16 салм.%-дан су бар сүттен ғана дайындалған табиғи кiлегейлi майды, сарысулы майды немесе рекомбинацияланған майды (консервіленген майды қоса алғанда, жас, тұздалған немесе ашыған) бiлдiредi. Кiлегейлi майдың құрамында қосымша эмульгаторлар болмайды, бiрақ натрий хлоридi, тамақтық бояғыштар, бейтараптандырғыш тұздар мен сүт қышқылын түзетiн зиянсыз бактериялардың дақылдары болуы мүмкiн;

0307 99 180 0
---- водные
беспозвоночные прочие
-
10
0307 99 900 0
--- прочие
-
10
Группа 04
Молочная продукция; яйца птиц; мед натуральный;
пищевые продукты животного происхождения, в
другом месте не поименованные или не включенные
Примечания:
1. Термин "молоко" означает цельное молоко, а также частично или полностью обезжиренное молоко.
2. В товарной позиции 0405:
а) термин "сливочное масло" означает натуральное сливочное масло, сывороточное масло или рекомбинированное масло (свежее, соленое или прогорклое, включая консервированное масло), изготовленное исключительно из молока, с содержанием молочного жира 80 мас.% или более, но не более 95 мас.%, с максимальным содержанием сухого (обезжиренного) остатка молока 2 мас.% и максимальным содержанием воды 16 мас.%. Сливочное масло не содержит добавленных эмульгаторов, но может содержать хлорид натрия, пищевые красители, нейтрализующие соли и культуры безвредных бактерий, продуцирующих молочную кислоту;

б) "сүт пасталары" терминi өнiмде 39 салм.%-дан немесе одан да көп, бiрақ 80 мас.%-дан мөлшерiндегi жалғыз тоң май ретiнде сүт майы бар майдағы су түрiнде жазылуға қабiлеттi эмульсияны бiлдiредi.
3. Сүт сарысуын концентрациялау кезiнде және сүттi немесе сүт тоң майын қоса отырып алынған өнiмдер, олардың мынадай үш сипаттамаға ие болуы шартымен 0406 тауар позициясына iрiмшiк ретiнде енгiзiледi:
а) құрғақ затқа қайта есептегенде, құрамында 5 салм.%-дан немесе одан да көп сүт майының болуы;
б) құрамында 70 салм.%-дан кем емес, бiрақ 85 салм.%-дан аспайтын құрғақ заттың болуы; және
в) олардың қалыптасуы немесе қалыптасуының мүмкiн болуы.
4. Аталған топқа:
а) құрғақ затқа қайта есептегенде құрамында сусыз лактоза ретiнде бiлiнетiн 95 салм.%-дан астам лактоза бар сүт сарысуынан алынған өнiмдер (1702 тауар позициясы); немесе
б) альбуминдер (құрғақ затқа қайта есептегенде құрамында 80 салм.%-дан астам сарысу белогы бар екi немесе одан да көп сарысу белоктарының концентраттарын (3502 тауар позициясы) қоса алғанда) немесе глобулиндер (3504 тауар позициясы).
Қосалқы позицияларға ескертпелер:
1. 0404 10 қосалқы позициясында "түрi өзгерген сүт сарысуы" терминi сарысудың құрамдас бөлiктерiнен тұратын өнiмдердi, яғни лактоза, протеиндер немесе минералды заттар толық немесе iшiнара аластатылған сарысуды, оған сарысудың табиғи компоненттерi мен сарысудың табиғи құрамдас бөлiктерiнiң араластыру жолымен алынған өнiмдердi бiлдiредi.
2. 0405 10 қосалқы позициясында "кiлегейлi май" терминi сусызданған майды немесе қорытылған майды (0405 90 қосалқы позиция) бiлдiрмейдi.
Қосымша ескертпелер :

б) термин "молочные пасты" означает способную намазываться эмульсию типа вода в масле, содержащую молочный жир в качестве единственного жира в продукте в количестве 39 мас.% или более, но менее 80 мас.%.
3. Продукты, полученные при концентрировании молочной сыворотки и с добавлением молока или молочного жира, включаются как сыры в товарную позицию 0406 при условии, что они обладают тремя следующими характеристиками:
а) содержание молочного жира, в пересчете на сухое вещество, 5 мас.% или более;
б) содержание сухого вещества не менее 70 мас.%, но не более 85 мас.%; и
в) они сформованы или могут формоваться.
4. В данную группу не включаются:
а) продукты, полученные из молочной сыворотки, содержащие более 95 мас.% лактозы, выраженной как безводная лактоза, в пересчете на сухое вещество (товарная позиция 1702); или
б) альбумины (включая концентраты двух или более сывороточных белков, содержащих более 80 мас.% сывороточного белка, в пересчете на сухое вещество) (товарная позиция 3502) или глобулины (товарная позиция 3504).
Примечания к субпозициям:
1. В субпозиции 0404 10 термин "видоизмененная молочная сыворотка" означает продукты, состоящие из компонентов сыворотки, то есть сыворотку, из которой полностью или частично удалены лактоза, протеины или минеральные вещества, сыворотку, к которой добавлены натуральные компоненты сыворотки, и продукты, полученные путем смешивания натуральных компонентов сыворотки.
2. В субпозиции 0405 10 термин "сливочное масло" не означает дегидратированное масло или топленое масло (субпозиция 0405 90).
Дополнительные примечания:

1. 0401-0406 тауар позицияларында көрсетiлген қоспалар үшiн баж ставкалары мынадай үлгiмен айқындалады:
а) компоненттерiнiң бiрiнiң ең көп дегенде 90 салм. %-ды құрайтын қоспалар үшiн баж ставкасы осы компонент үшiн баж ставкасымен анықталады;
б) өзге де қоспалар үшiн баж ставкасы ол үшiн баж ставкасы неғұрлым жоғары болып табылатын компонентпен анықталады.
2. 0406 90 020 0 және 0406 90 030 0, қосалқы позициясында "тұтас iрiмшiктер" терминi мынадай таза салмағы бар тұтас iрiмшiктердi бiлдiредi:

1. Ставки пошлины для смесей, указанных в товарных позициях 0401 - 0406, определяются следующим образом:
а) для смесей, в которых один из компонентов составляет по крайней мере 90 мас.%, ставка пошлины определяется ставкой пошлины для этого компонента;
б) для прочих смесей ставка пошлины определяется тем компонентом, для которого ставка пошлины наибольшая.
2. В подсубпозициях 0406 90 020 0 и 0406 90 030 0 термин "целые сыры" означает целые сыры со следующей нетто-массой:

0406 40
-көгілдір ірімшіктер:
0406 40 100 0
--Рокфор
-
15, бірақ 1 кг үшін 0,3 евродан кем емес
0406 40 500 0
--Горгонзола
-
15, бірақ 1 кг үшін 0,3 евродан кем емес
0406 40 900 0
--өзгелері
-
15, бірақ 1 кг үшін 0,3 евродан кем емес
0406 90
- өзге де ірімшіктер:
0406 90 010 0
--балқытылған ірімшіктер өндіру үшін
-
15, бірақ 1 кг үшін 0,3 евродан кем емес
--өзгелері:
---Эмменталер, Грюйер, Сбринц, Бергказе және Аппенцеллер:
0406 90 020 0
----100 кг таза салмағының құны франко-шекара елдеріне әкелу шартында 401,85 евродан астам, бірақ 430,62 евродан аспайтын, майы 45 салм.%-дан немесе үш немесе құрғақ затқа есептегенде одан да көп айлар ұсталған
15, бірақ 1 кг үшін 0,3 евродан кем емес
0406 90 030 0
----100 кг таза салмағының құны франко-шекара елдеріне әкелу шартында 401,85 евродан астам, бірақ 430,62 евродан аспайтын, майы 45 салм.%-дан немесе үш немесе құрғақ затқа есептегенде одан да көп айлар ұсталған
-
15, бірақ 1 кг үшін 0,3 евродан кем емес
0406 90 040 0
----тұтас ірімшіктер ауасыз орамдағы немесе инертті газ орамындағы таза салмағы 1 кг және одан да көп, бірақ таза салмағы 5 кг-нан кем емес, 100 кг таза салмағының құны франко-шекара елдеріне әкелу шартында 430,62 евродан астам, бірақ 459,39 евродан аспайтын, майы 45 салм.%-дан немесе үш немесе құрғақ затқа есептегенде одан да көп айлар ұсталған ең болмағанда қабықты бір жағынан кесектеліп туралған
-
15, бірақ 1 кг үшін 0,3 евродан кем емес
0406 90 050 0
----тұтас ірімшіктер ауасыз орамдағы немесе инертті газ орамасындағы таза салмағы 1 кг және одан да көп, бірақ таза салмағы 5 кг-нан кем емес, 100 кг таза салмағының құны франко-шекара елдеріне әкелу шартында 459,39 евродан астам, майы 45 салм.%-дан немесе үш немесе құрғақ затқа есептегенде одан да көп айлар ұсталған ең болмағанда қабықты бір жағынан кесектеліп туралған
-
15, бірақ 1 кг үшін 0,3 евродан кем емес
0406 90 060 0
----таза салмағы 450 г-нан аз, қабықсыз кесектеліп туралған, сырдың атауы, майдың болуы, отандық ораушының және шығарушы елдің аты көрсетілген ауасыз орамдағы немесе инертті газ орамындағы 100 кг таза салмағының құны франко-шекара елдеріне әкелу үшін 459,39 евродан астам, майы 45 салм.%-дан немесе құрғақ затқа есептегенде үш немесе одан да көп айлар ұсталған
-
15, бірақ 1 кг үшін 0,3 евродан кем емес
----өзгелері:
0406 90 130 0
-----Эмменталер
-
15, бірақ 1 кг үшін 0,3 евродан кем емес
0406 90 150 0
-----Грюйер, Сбринц
-
15, бірақ 1 кг үшін 0,3 евродан кем емес
0406 90 170 0
-----Бергказе, Аппенцеллер
-
15, бірақ 1 кг үшін 0,3 евродан кем емес
0406 90 180 0
---фрибуржск ірімшігі, Вашеран мон дор және Тет де муан
-
15, бірақ 1 кг үшін 0,3 евродан кем емес

0406 40
- голубые сыры:
0406 40 100 0
-- Рокфор
-
15, но не
менее 0,3
евро за
1 кг
0406 40 500 0
-- Горгонзола
-
15, но не
менее 0,3
евро за
1 кг
0406 40 900 0
-- прочие
-
15, но не
менее 0,3
евро за
1 кг
0406 90
- сыры прочие:
0406 90 010 0
-- для производства плавленых сыров
-
15, но не
менее 0,3
евро за
1 кг
-- прочие:
--- Эмменталер, Грюйер,
Сбринц, Бергказе и
Аппенцеллер:
0406 90 020 0
---- целые сыры
стоимостью за
100 кг нетто-массы на
условиях франко-границы
стран ввоза более
401,85 евро, но не
более 430,62 евро, с
содержанием жира 45
мас.% или более
в пересчете на сухое
вещество, выдержанные
в течение трех или
более месяцев
15, но не
менее 0,3
евро за
1 кг
0406 90 030 0
---- целые сыры
стоимостью за
100 кг нетто-массы на
условиях франко-границы
стран ввоза более
430,62 евро, с
содержанием жира
45 мас.% или более в
пересчете на сухое
вещество, выдержанные в
течение трех или более
месяцев
-
15, но не
менее 0,3
евро за
1 кг
0406 90 040 0
---- нарезанные кусками
с корочкой хотя бы с
одной стороны, в
вакуумной упаковке или
в упаковке с инертным
газом, расфасовкой
нетто-массой 1 кг и
более, но менее 5 кг
нетто-массы и
стоимостью на условиях
франко- границы стран
ввоза более
430,62 евро, но не более
459,39 евро за
100 кг нетто-массы, с
содержанием жира 45
мас.% или более в
пересчете на сухое
вещество, выдержанные в
течение трех или более
месяцев
-
15, но не
менее 0,3
евро за
1 кг
0406 90 050 0
---- нарезанные кусками
с корочкой
хотя бы с одной стороны,
в вакуумной упаковке или
в упаковке с инертным
газом, расфасовкой 1 кг
и более нетто-массы и
стоимостью на условиях
франко-границы стран
ввоза более 459,39 евро
за 100 кг нетто-массы, с
содержанием жира 45
мас.% или более в
пересчете на сухое
вещество, выдержанные в
течение трех или
более месяцев
-
15, но не менее 0,3 евро за 1 кг
0406 90 060 0
---- нарезанные кусками
без корочки нетто-массой
менее 450 г и стоимостью
на условиях франко-
границы стран ввоза
более 499,67 евро
за 100 кг нетто-массы в
вакуумной упаковке или
упаковке с инертным
газом, на которой
указано название
сыра, содержание жира,
имя ответственного
упаковщика и страны-
производителя, с
содержанием жира
45 мас.% или более в
пересчете на сухое
вещество, выдержанные в
течение трех или более
месяцев
-
15, но не менее 0,3 евро за 1 кг
---- прочие:
0406 90 130 0
----- Эмменталер
-
15, но не
менее 0,3
евро за
1 кг
0406 90 150 0
----- Грюйер, Сбринц
-
15, но не
менее 0,3
евро за
1 кг
0406 90 170 0
----- Бергказе,
Аппенцеллер
-
15, но не
менее 0,3
евро за
1 кг
0406 90 180 0
--- сыр фрибуржский,
Вашеран мон дор и Тет де
муан
-
15, но не
менее 0,3
евро за
1 кг

0511 99 809 9
-----өзгелері
-
5
II бөлім
Өсімдіктен алынатын өнімдер
Ескертпелер:
1. Аталған бөлімде "түйіршіктер" термині не тікелей тығыздау не 3 салм.%-дан аспайтын мөлшердегі байланыстырғыш затты қоса отырып біріктірілген өнімді білдіреді.
06-топ
Тірі ағаштар және басқа да өсімдіктер; пияздар және
өсімдіктердің өзге де ұқсас бөліктері, кесіп алынған гүлдер
және сәндік өсімдіктер
Ескертпелер:
1. 0601 тауар позициясындағы атаулардың 2-бөлігінде келісілген ерекшеліктердің сақталуы шарттарымен аталған топқа әдетте отырғызу үшін немесе сәндік мақсаттар үшін питомниктерден немесе оранжереялардан жеткізілетін тірі ағаштар мен өсімдіктер ғана көкөністік дақылдардың көшеттерін қоса алғанда енгізіледі; алайда, аталған топқа картоптың түйнектері, пияз, шалотты пияз, сарымсақ немесе 7-топтың өзге де өнімдері кірмейді.

0511 99 809 9
----- прочие
-
5
Раздел II
Продукты растительного происхождения
Примечание:
1. В данном разделе термин "гранулы" означает продукты, агломерированные либо непосредственно прессованием, либо с добавлением связующего вещества в количестве, не превышающем 3 мас.%.
Группа 06
Живые деревья и другие растения; луковицы,
корни и прочие аналогичные части растений;
срезанные цветы и декоративная зелень
Примечания:
1. При условии соблюдения исключений, оговоренных во второй части наименования товарной позиции 0601, в данную группу включаются только живые деревья и растения (включая рассаду овощных культур), обычно поставляемые из питомников или оранжерей для высадки или для декоративных целей; однако в данную группу не включаются клубни картофеля, лук репчатый, лук шалот, чеснок или прочие продукты группы 07.

2. 0603 немесе 0604 тауар позициясында көрсетілген кез келген түрдегі тауарларға кез келген сілтемені гүлшоқтарға, гүлі бар себеттерге, басқа материалдардан жасалған аксессуарларды қоспағанда, осындай текті тауарлардан толығымен немесе ішінара орындалған гүл шоқтары мен ұқсас бұйымдарға сілтеме ретінде қарастыру қажет. Алайда, бұл тауар позициялары коллаждарды немесе 9701 тауар позициясының ұқсас әсемдік бейнелерін қамтымайды.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос.өлш.бір.
Баж ставкалары (кеден құнының пайызымен не евромен)

2. Любую ссылку, указанную в товарной позиции 0603 или 0604 на товары любого вида, следует рассматривать как ссылку на букеты, корзины с цветами, венки и аналогичные изделия, выполненные полностью или частично из товаров такого рода, за исключением аксессуаров из других материалов. Однако эти товарные позиции не включают коллажи или аналогичные декоративные изображения товарной позиции 9701.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины
процентах
от
таможен-
ной
стоимости
либо
в евро)

15, бірақ 1 кг үшін 0,9 евродан кем емес
0604 99
--өзгелері:
0604 99 100 0
---кептірілген, одан әрі өңделмеген
-
15
0604 99 900 0
---өзгелері
-
15
07-топ
Көкөністер және кейбір жеуге жарайтын тамыр
тұқымдары мен түйнек жемістер
Ескертпелер :
1. Аталған топқа 1214 тауар позициясының азық өнімдері
енгізілмейді.
2. 0709 - 0712 тауар позицияларындағы "көкөністер" термині жеуге жарамды саңырауқұлақтарға, трюфельдерге, зәйтүндерге немесе ливкаларға, каперсаларға, кәділерге, асқабақтарға, баклажандарға, қант жүгерісіне (Zеа mays маг. saccharata), Сарsicum текті немесе Ріmenta текті ұрықтарға, фенхельге, ақжелкенге, купырге, экстрагонға, кресс салатына және бақшалық майоранға (Маjorana hortensis немесе Origanum majorana) да жатады.
3. 0712 тауар позициясына:
а) кептірілген, аршылған бұршаққап көкөністерінен (0703 тауар позициясы);
б) 1102-1104 тауар позицияларында көрсетілген түрдегі қант жүгерісінен;
в) майда және ірі тартылған картоп ұнынан, ұнтағынан, үлпектерінен, түйіршіктерінен (1105 тауар позициясы);
г) 0713 тауар позициясының майда және ірі тартылған ұнынан және кептірілген бұршаққап көкөністерінің ұнтағынан басқа (1106 тауар позициясы) 0701-0711 тауар позициясының барлық түрлерінің кептірілген көкөністері енгізілген.
4. Аталған топқа Capsicum тектес немесе Pimenta тектес кептірілген, бөлшектелген немесе бастырылған ұрықтар (0904 тауар позициясы) енгізілмейді.
Қосымша ескертпе :

15,но не менее 0,9 евро за 1 кг
0604 99
-- прочие:
0604 99 100 0
--- засушенные, без
дальнейшей обработки
-
15
0604 99 900 0
--- прочие
-
15
Группа 07
Овощи и некоторые съедобные
корнеплоды и клубнеплоды
Примечания:
1. В данную группу не включаются кормовые продукты товарной позиции 1214.
2. В товарных позициях 0709 - 0712 термин "овощи" относится также к съедобным грибам, трюфелям, маслинам, или оливкам, каперсам, кабачкам, тыквам, баклажанам, сахарной кукурузе (Zea mays var. saccharata), плодам рода Capsicum или рода Pimenta, фенхелю, петрушке, купырю, эстрагону, кресс-салату и майорану садовому (Majorana hortensis или Origanum majorana).
3. В товарную позицию 0712 включены сушеные овощи всех видов товарных позиций 0701 - 0711, кроме:
а) сушеных бобовых овощей, лущеных (товарная позиция 0713);
б) сахарной кукурузы в виде, указанном в товарных позициях 1102 - 1104;
в) картофельной муки тонкого и грубого помола, порошка, хлопьев, гранул (товарная позиция 1105);
г) муки тонкого и грубого помола и порошка из сушеных бобовых овощей товарной позиции 0713 (товарная позиция 1106).
4. В данную группу не включаются сушеные, дробленые или молотые плоды рода Capsicum или рода Pimenta (товарная позиция 0904).
Дополнительное примечание:

0714 90 190 0
---өзгелері
-
15
0714 90 900 0
--өзгелері
-
15
08-топ
Жеуге жарайтын жемістер мен жаңғақтар; цитрустардың немесе қауындардың қабығы мен қабықшалары
Ескертпелер:
1. Аталған топқа жеуге жарамайтын жаңғақтар немесе жемістер
енгізілмейді.
2. Тоңазытылған жемістер мен жаңғақтар тиісті жаңа піскен жемістер мен жаңғақтар сияқты тауар позицияларына енгізілуі тиіс.
3. Аталған топтың кептірілген жемістері немесе жаңғақтары ішінара қайталама регидратацияға немесе:
а) сақталуын немесе тұрақтылығын арттыру (мысалы, жай жылы өңдеу, сульфурирлеу, сорбин қышқылын немесе калий сорбатын қосу жолымен);
б) олардың бұл ретте кептірілген жемістердің немесе жаңғақтардың ерекшелік қасиеттерін сақтауы шартымен олардың сыртқы түрін жақсарту немесе сақтау (мысалы, өсімдік майын немесе глюкоза шәрбетінің азғантай мөлшерін қосу жолымен) мақсатында басқа да өңдеуге ұшырауы мүмкін.
Қосымша ескертпелер:
1. Осы топтың өнімдеріндегі сахарозаға есептегенде түрлі қанттардың қатынасы 20оС температура кезінде 0,95 коэффициентіне көбейтілген рефрактометрдің көрсеткішіне сәйкес келеді.
2. 0811 90 110 0, 0811 90 310 0 және 0811 90 850 0 кіші қосалқы позицияларындағы "тропикалық жемістер" деп гуайява, манго, мангостан, немесе гарциния, папайя, тамаринд, анакардия, немесе акажу, личи, джекфрут, немесе нан ағашы, саподилла, пассифлора, немесе страстоцвет, карамбола және питайя жемістері түсініледі.
3. 0811 90 110 0, 0811 90 310 0, 0811 90 850 0, 0812 90 700 0 және 0813 50 310 0 кіші қосалқы позицияларындағы "тропикалық жаңғақтар" деп кокостар, кешью жаңғақтары, бразилия жаңғақтары, ареки (немесе бетеля) жаңғақтары, қола жаңғақтары және макадамия жаңғақтары түсініледі.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкасы (кедендік құнының пайызымен не евромен)

0714 90 190 0
--- прочие
-
15
0714 90 900 0
-- прочие
-
15
Группа 08
Съедобные фрукты и орехи;
кожура и корки цитрусовых или дынь
Примечания:
1. В данную группу не включаются несъедобные орехи или фрукты.
2. Охлажденные фрукты и орехи должны включаться в те же товарные позиции, что и соответствующие свежие фрукты и орехи.
3. Сушеные фрукты или орехи данной группы могут быть подвергнуты частичной повторной регидратации или другой обработке с целью:
а) повышения сохраняемости или стабилизации (например, путем умеренной тепловой обработки, сульфурирования, добавления сорбиновой кислоты или сорбата калия);
б) улучшения или сохранения их внешнего вида (например, путем добавления растительного масла или небольших количеств глюкозного сиропа) при условии, что они при этом сохраняют отличительные свойства сушеных фруктов или орехов.
Дополнительные примечания:
1. Содержание различных сахаров в пересчете на сахарозу (сахаристость) в продуктах данной группы соответствует показанию рефрактометра при температуре 200С, умноженному на коэффициент 0,95.
2. В подсубпозициях 0811 90 110 0, 0811 90 310 0 и 0811 90 850 0 под "тропическими плодами" понимают плоды гуайявы, манго, мангостана, или гарцинии, папайи, тамаринда, анакардии, или акажу, личи, джекфрута, или хлебного дерева, саподиллы, пассифлоры, или страстоцвета, карамболы и питайи.
3. В подсубпозициях 0811 90 110 0, 0811 90 310 0, 0811 90 850 0, 0812 90 700 0 и 0813 50 310 0 под "тропическими орехами" понимают кокосы, орехи кешью, орехи бразильские, орехи ареки (или бетеля), орехи колы и орехи макадамии.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины
процентах
от
таможенной
стоимости
либо в
евро)

0910 99 910 0
---- бөлшектелмеген және ұсақталмаған
-
5
0910 99 990 0
---- бөлшектелген немесе ұсақталған
-
5
10-топ
Дақылдар
Ескертпелер:
1. а) Аталған топтың тауар позицияларына тек дәндер, оның ішінде масақтарынан немесе сабақтарынан бөлінбегендері ғана енгізілуі тиіс.
б) Аталған топқа қабығы аршылмаған немесе кез келген басқа тәсілмен өңделген дән енгізілмейді. Алайда, қабығы аршылған, талқандалған, жылтылдатылған, жалтыратылған, буландырылған немесе уатылған күріш 1006 тауар позициясына енгізіледі.

0910 99 910 0
---- недробленые и
немолотые
-
5
0910 99 990 0
---- дробленые или
молотые
-
5
Группа 10
Злаки
Примечания:
1а. В товарные позиции данной группы должны включаться только зерна, в том числе не отделенные от колосьев или стеблей.
1б. В данную группу не включается зерно, шелушеное или обработанное любым другим способом. Однако рис шелушеный, обрушенный, полированный, глазированный, пропаренный или дробленый включается в товарную позицию 1006.

2. 1005 тауар позициясына қант жүгерісі (7-топ) енгізілмейді.
Қосалқы позицияларға ескертпелер:
1. "Қатты бидай" термині Тriticum durum түріндегі бидайды және Тriticum durum осындай хромосомдар саны бар басқа да түрлермен түраралық будандастыру нәтижесінде алынған будандарды білдіреді.
Қосымша ескертпелер:
1. Көрсетілген кіші қосалқы позициялардағы терминдердің мынадай мағыналары бар:
а) "қысқа дәнді күріш" (1006 10 210 0, 1006 10 920 0, 1006 20 110 0, 1006 20 920 0, 1006 30 210 0, 1006 30 420 0, 1006 30 610 0 және 1006 30 920 0 кіші қосалқы позициялар) - дәндерінің мөлшері ұзындығы бойынша 5,2 мм-ден аспайтын және ұзындығының еніне қатынасы 2-ден кем күріш;
б) "орташа дәнді күріш" (1006 10 230 0, 1006 10 940 0, 1006 20 130 0, 1006 20 940 0, 1006 30 230 0, 1006 30 440 0, 1006 30 630 0 және 1006 30 940 0 кіші қосалқы позициялар) - дәндерінің мөлшері ұзындығы бойынша 5,2 мм-ден астам, бірақ 6,0 мм-ден аспайтын және ұзындығының еніне қатынасы 3-тен кем күріш;

2. В товарную позицию 1005 не включается сахарная кукуруза (группа 07). Примечание к субпозициям:
1. Термин "пшеница твердая" означает пшеницу вида Triticum durum и гибриды, полученные в результате межвидового скрещивания Triticum durum с другими видами, имеющими такое же число хромосом (28).
Дополнительные примечания:
1. Используемые в указанных подсубпозициях термины имеют следующие значения:
а) "короткозерный рис" (подсубпозиции 1006 10 210 0, 1006 10 920 0, 1006 20 110 0, 1006 20 920 0, 1006 30 210 0, 1006 30 420 0, 1006 30 610 0 и 1006 30 920 0) - рис с размером зерен по длине не более 5,2 мм и отношением длины к ширине менее 2;
б) "среднезерный рис" (подсубпозиции 1006 10 230 0, 1006 10 940 0, 1006 20 130 0," 1006 20 940 0, 1006 30 230 0, 1006 30 440 0, 1006 30 630 0 и 1006 30 940 0) - рис с размером зерен по длине более 5,2 мм, но не более 6,0 мм и отношением длины к ширине менее
3;

в) "ұзын дәнді күріш"»(1006 10 250 0, 1006 10 270 0, 1006 10 960 0, 1006 10 980 0, 1006 20 150 0, 1006 20 170 0, 1006 20 960 0, 1006 20 980 0, 1006 30 250 0, 1006 30 270 0, 1006 30 460 0, 1006 30 480 0, 1006 30 650 0, 1006 30 670 0, 1006 30 960 0 және 1006 30 980 0 кіші қосалқы позициялар) - дәндерінің мөлшері ұзындығы бойынша 6,0 мм-ден астам күріш;
г) "қабығы аршылмаған күріш (шикізаттың күріш)"»(1006 10 210 0, 1006 10 230 0, 1006 10 250 0, 1006 10 270 0, 1006 10 920 0, 1006 10 940 0, 1006 10 960 0 және 1006 10 980 0 кіші қосалқы позициялар) - бастырылғаннан кейін дәндік қабықшасын сақтап қалған күріш;

в) "длиннозерный рис" (подсубпозиции 1006 10 250 0, 1006 10 270 0, 1006 10 960 0, 1006 10 980 0, 1006 20 150 0, 1006 20 170 0, 1006 20 960 0, 1006 20 980 0, 1006 30 250 0, 1006 30 270 0, 1006 30 460 0, 1006 30 480 0, 1006 30 650 0, 1006 30 670 0, 1006 30 960 0 и 1006 30 980 0) - рис с размером зерен по длине более 6,0 мм;
г) "нешелушеный рис (рис-сырец)" (подсубпозиции 1006 10 210 0, 1006 10 230 0, 1006 10 250 0, 1006 10 270 0, 1006 10 920 0, 1006 10 940 0, 1006 10 960 0 и 1006 10 980 0) - рис, сохранивший после обмолота зерновую пленку;

д) "қабығы аршылған күріш" (1006 20 110 0, 1006 20 130 0, 1006 20 150 0, 1006 20 170 0, 1006 20 920 0, 1006 20 940 0, 1006 20 960 0 және 1006 20 980 0 кіші қосалқы позициялар) - дәндік қабықшасы ғана алынған күріш. Күріштің бұл айқындамасына жылтылдатылмаған күріш,»карго күріші,»лунзен және»сбрамато күріші секілді коммерциялық атаулары бар күріш мысал бола алады;
е) "жартылай талқандатылған күріш" (1006 30 210 0, 1006 30 230 0, 1006 30 250 0, 1006 30 270 0, 1006 30 420 0, 1006 30 440 0, 1006 30 460 0 және 1006 30 480 0 кіші қосалқы позициялар) - дәндік қабықшасы, ұрығының бір бөлігі, сондай-ақ перикарптың сыртқы қабығы толық немесе ішінара алынған, бірақ ішкі қабықтары қозғалмаған күріш;
ж) "толық талқандатылған күріш" (1006 30 610 0, 1006 30 630 0,
1006 30 650 0, 1006 30 670 0, 1006 30 920 0, 1006 30 940 0, 1006 30 960 0 және 1006 30 980 0 кіші қосалқы позициялар) - дәндік қабықшасы, жемісмаңы сыртқы және ішкі барлық қабықтары толық, бүкіл ұрығы (ұзын және жартылай дәнді күріште) алынатын немесе оның жоқ дегенде бір бөлігі (қысқа дәнді күріште) 10 %-дан аспайтын дәндерде бойлай ақ іздер сақталуы мүмкін кезде алынатын күріш;

д) "шелушеный рис" (подсубпозиции 1006 20 110 0, 1006 20 130 0, 1006 20 150 0, 1006 20 170 0, 1006 20 920 0, 1006 20 940 0, 1006 20 960 0 и 1006 20 980 0) - рис, с которого была удалена лишь зерновая пленка.
Примером подпадающего под данное определение риса может служить рис с такими коммерческими названиями как "неполированный рис", "рис карго", "лунзен" и "рис сбрамато";
е) "полуобрушенный рис" (подсубпозиции 1006 30 210 0, 1006 30 230 0, 1006 30 250 0, 1006 30 270 0, 1006 30 420 0, 1006 30 440 0, 1006 30 460 0 и 1006 30 480 0) - рис, у которого удалены зерновая пленка, часть зародыша, а также полностью или частично внешние оболочки перикарпа, но оставлены нетронутыми внутренние оболочки;
ж) "полностью обрушенный рис" (подсубпозиции 1006 30 610 0, 1006 30 630 0, 1006 30 650 0, 1006 30 670 0, 1006 30 920 0, 1006 30 940 0, 1006 30 960 0 и 1006 30 980 0) - рис, у которого удалены зерновая пленка, полностью все внешние и внутренние оболочки околоплодника, весь зародыш (у риса с длинным и полудлинным зерном) или по крайней мере его часть (у риса с коротким зерном) при возможном сохранении продольных белых бороздок на не более чем 10% зерен;

1008 90
- өзге де дақылдар:
1008 90 100 0
-- тритикале (қара-бидай буданы)
-
5
1008 90 900 0
-- өзгелері
-
5
11-топ
Ұн тарту-жарма өнеркәсібі өнімдері; мия; крахмал; инулин; бидай дәнінің маңызы
Ескертпелер:
1. Аталған топқа:
а) кофе алмастырғышы ретінде (0901 немесе 2101 тауар позициясы) пайдаланылатын қуырылған мия;
б) майда және ірі тартылған ұн, 1901 тауар позициясының өңдеуден кейінгі жармасы немесе крахмалдары;
в) жүгері үлпектері немесе 1904 тауар позициясының басқа да өнімдері;
г) 2001, 2004 немесе 2005 тауар позициясының дайындалған немесе консервіленген көкөністері;
д) фармацевтік өнімдер (30-топ); немесе
е) парфюмерлік, косметикалық немесе жуыну заттарының қасиеттерін иеленетін крахмалдар (33-топ) енгізілмейді.
2А. Егер құрғақ заттың салмағы бойынша:
а) крахмалдың құрамы (Эверс әдісімен үйелектенуді өзгерту бойынша айқындалатын) 2-бағанда көрсетілгеннен асса; және
б) күлділігі (барлық қосылған минералдық заттарға түзетулер енгізілгеннен кейін) 3-бағанда көрсетілген деректерден аспаса, төмендегі кестеде айтылған ұн тарту өндірісінің өнімдері аталған топқа енгізілмейді.
Бұлай болмаған жағдайда, олар 2302 тауар позициясына енгізіледі. Алайда тұтас, жанышталған, үлпек түріндегі немесе бастырылған астық тұқымдастар дәнінің ұрықтары әрқашан 1104 тауар позициясына енгізіледі.

1008 90
- прочие злаки:
1008 90 100 0
-- тритикале
(пшенично-ржаной гибрид)
-
5
1008 90 900 0
-- прочие
-
5
Группа 11
Продукция мукомольно-крупяной промышленности;
солод; крахмал; инулин; пшеничная клейковина
Примечания:
1. В данную группу не включаются:
а) поджаренный солод, используемый как заменитель кофе (товарная позиция 0901 или 2101);
б) мука тонкого и грубого помола, крупа или крахмалы после обработки, товарной позиции 1901;
в) кукурузные хлопья или другие продукты товарной позиции 1904;
г) овощи, приготовленные или консервированные, товарной позиции 2001, 2004 или 2005;
д) фармацевтическая продукция (группа 30); или
е) крахмалы, обладающие свойствами парфюмерных, косметических или туалетных средств (группа 33).
2А. Продукты мукомольного производства, перечисленные в нижеследующей таблице, включаются в данную группу в том случае, если по массе сухого вещества:
а) содержание крахмала (определяемое по изменению поляризации методом Эверса) превышает указанное в графе 2; и
б) зольность (после внесения поправки на все добавленные минеральные вещества) не превышает данных, указанных в графе 3.
В противном случае они включаются в товарную позицию 2302. Однако зародыши зерна злаков, целые, плющеные, в виде хлопьев или молотые, всегда включаются в товарную позицию 1104.

1108 20 000 0
- инулин
-
10
1109 00 000 0
Құрғақ немесе дымқыл бидай дәнінің маңызы
-
10
12-топ
Майлы тұқымдар мен жемістер; өзге де тұқымдар, жемістер және астық; дәрілік өсімдіктер мен техникалық мақсаттарға арналған өсімдіктер; сабан және жемшөп
Ескертпелер:
1. 1207 тауар позициясына inter alia, пальма жаңғақтары және өзегі, мақтаның, кенедәннің, құнжыттың, қышаның, мақсарының, көкнәрдің тұқымдары және ши жаңғақтары (каритэ жаңғақтары) енгізіледі. Аталған тауар позициясына 0801 немесе 0802 тауар позициясындағы өнімдер немесе зәйтүндер, немесе зәйтүн жемісі енгізілмейді (7 немесе 20-топ).

1108 20 000 0
- инулин
-
10
1109 00 000 0
Клейковина пшеничная,
сухая или сырая
-
10
Группа 12
Масличные семена и плоды; прочие семена, плоды и
зерно; лекарственные растения и растения для
технических целей; солома и фураж
Примечания:
1. В товарную позицию 1207 включаются, inter alia, пальмовые орехи и ядра, семена хлопчатника, клещевины, кунжута, горчицы, сафлора, мака и орехи ши (орехи каритэ). В данную товарную позицию не включаются продукты товарной позиции 0801 или 0802 или маслины, или оливки (группа 07 или 20).

2. 1208 тауар позициясына майсыздандырылған майда немесе ірі
тартылған ұн ғана емес және жартылай майсыздандырылған майда немесе ірі тартылған ұн, сондай-ақ майсыздандырылған және бұрын алынған майды қысу жолымен одан кейін толық және жартылай майда немесе ірі тартылған ұн енгізіледі. Аталған тауар позициясына 2304-2306 тауар позициясына енгізілген қалдықтар енгізілмейді.
3. 1209 тауар позициясына қызылшаның, шөптердің, бақшалық гүлдердің, көкөністердің, орман немесе жеміс ағаштардың, викидің әр түрлерінің (Vicia faba түрінен басқа) немесе етуге арналған бөрібұршақтың ұрықтары енгізіледі.
Алайда, 1211 тауар позициясына, егер олар тіптен егіске арналған болса да, мынадай өнімдер:
а) бұршаққап көкөніс дақылдары немесе қант жүгерісі (7-топ);
б) дәмдеуіштер немесе өзге де 09-топтың өнімдері;
в) дақылдар (10-топ); немесе

2. В товарную позицию 1208 включается не только необезжиренная мука тонкого и грубого помола, но и частично обезжиренная мука тонкого и грубого помола, а также мука тонкого и грубого помола, обезжиренная и затем подвергнутая полному и частичному восстановлению содержания жира путем добавления ранее удаленного масла. В данную товарную позицию не включаются отходы, включаемые в товарные позиции 2304-2306.
3. В товарную позицию 1209 включаются семена свеклы, трав, садовых цветов, овощей, лесных и плодовых деревьев, разных видов вики (кроме вида Vicia faba) или люпина, предназначенные для посева.
Однако в товарную позицию 1209 не включаются следующие продукты, даже если они предназначены для посева:
а) бобовые овощные культуры или сахарная кукуруза (группа 07);
б) пряности или другие продукты группы 09;
в) злаки (группа 10); или

г) 1201-1207 немесе 1211 тауар позициясындағы өнімдер енгізілмейді.
4. 1211 тауар позициясына іnter alia, мына өсімдіктер немесе олардың түрлері енгізіледі: насыбайгүл, қияр шөбі, алтынтамыр, сайсағыз, мия, жалбыздың барлық түрлері, розмарин, рута, сәлбен және жусан.
1211 тауар позициясына:
а) 30-топтың дәрілік заттары;
б) 33-топтың парфюмерлік, косметикалық немесе жуыну заттары; немесе
в) жәндік жойғы, фунгицидтер, гербицидтер, уытсыздандыратын заттар немесе 3808 тауар позициясындағы ұқсас өнімдер енгізілмейді.

г) продукты товарных позиций 1201-1207 или 1211.
4. В товарную позицию 1211 включаются, inter alia, следующие растения или их части: базилик, огуречная трава, женьшень, иссоп, солодка, все виды мяты, розмарин, рута, шалфей и полынь.
В товарную позицию 1211 не включаются:
а) лекарственные средства группы 30;
б) парфюмерные, косметические или туалетные средства группы
33; или
в) инсектициды, фунгициды, гербициды, дезинфицирующие средства или аналогичные продукты товарной позиции 3808.

5. 1212 тауар позициясындағы "теңіз және өзге де балдырлар" терминіне:
а) 2102 тауар позициясындағы жансыз бір жасушалы микроорганизмдер;
б) 3002 тауар позициясындағы микроорганизм дақылдары;
в) 3101 немесе 3105 тауар позициясындағы тыңайтқыштар енгізілмейді.
Қосалқы позицияға ескертпелер :
1. 1205 10 қосалқы позициядағы "аз эрук қышқылы бар рапса, немесе кользаның тұқымдары" 2 салм.%-дан эрук қышқылы бар ұшпа емес май беретін рапстың немесе кользаның тұқымдарын және 30 мкмоль/глюкозинолаты бар қатты компонентті білдіреді.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос.өлш.бір.
Баж ставкасы (кедендік құнының пайызымен не евромен)

5. В товарной позиции 1212 термин "морские и прочие водоросли" не относится к:
а) мертвым одноклеточным микроорганизмам товарной позиции 2102;
б) культурам микроорганизмов товарной позиции 3002; или
в) удобрениям товарной позиции 3101 или 3105.
Примечание к субпозиции:
1. В субпозиции 1205 10 термин "семена рапса, или кользы, с низким содержанием эруковой кислоты" означает семена рапса, или кользы, дающие нелетучее масло, содержащее менее 2 мас.% эруковой кислоты, и твердый компонент, содержащий менее 30 мкмоль/г глюкозинолатов.
Код ТН ВЭД
Наименование
позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины
процентах
от
таможен-
ной
стоимости
либо в
евро)

1214 90 910 0
--- түйіршік түрінде
-
5
1214 90 990 0
--- өзгелері
-
5
13-топ
Табиғи тазаланбаған малшайыр; камедтер, шайырлар және өзге де өсімдік шырындары мен экстракттары
Ескертпелер:
1. 1302 тауар позициясына inter alia, мияның және пиретрумның, құлмақтың, алоэның және апиынның экстракттары енгізіледі.
Аталған тауар позициясына:
а) мия экстрактында 10 салм.%-дан кем емес қант мөлшері немесе
кондитерлік бұйымдар түрінде дайындалған (1704 тауар позициясы);
б) мия экстракты (1901 тауар позициясы);
в) кофе, шай немесе мате, немесе парагвай шайы (2101 тауар позициясы);
г) құрамында алкогольді сусындары бар өсімдік шырындары немесе
экстрактлар;
д) 2914 немесе 2938 тауар позициясындағы камфора, глицирризин
немесе өзге де өнімдер;
е) құрамында 50 салм.%-дан алкалоидтар бар көкнәр сабаншасының
концентраттары (2939 тауар позициясы);

1214 90 910 0
--- в виде гранул
-
5
1214 90 990 0
--- прочие
-
5
Группа 13
Шеллак природный неочищенный; камеди, смолы
и прочие растительные соки и экстракты
Примечания:
1. В товарную позицию 1302 включаются, inter alia, экстракты солодки и пиретрума, хмеля, алоэ и опиума.
В данную товарную позицию не включаются:
а) экстракт солодки с содержанием сахарозы более 10 мас.% или приготовленный в виде кондитерских изделий (товарная позиция 1704);
б) экстракт солодовый (товарная позиция 1901);
в) экстракты кофе, чая или мате, или парагвайского чая (товарная позиция 2101);
г) растительные соки или экстракты, составляющие алкогольные напитки (группа 22);
д) камфора, глицирризин или другие продукты товарной позиции 2914 или 2938;
е) концентраты из маковой соломки, содержащие не менее 50 мас.% алкалоидов (товарная позиция 2939);

ж) 3003 немесе 3004 тауар позициясындағы дәрілік заттар немесе қанның тобын анықтайтын реагенттер (3006 тауар позициясы);
з) илеуіш немесе бояғыш экстракттар (3201 немесе 3203 тауар
позициясы);
и) хош иісті заттарда негізделген, сусындарды өндіру кезінде пайдаланылатын (33-топ) эфир майлары, конкреттер, абсолюттар, резиноидтер, экстрагирлық эфир майлары, су дистилляттар немесе эфир майларының су ерітінділері немесе дайын өнімдер; немесе
к) табиғи көксағыз, балата, гуттаперча, гваюла, чикл немесе ұқсас табиғи шайырлар (4001 тауар позициясы).
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкасы (кеден құнының пайызымен не евромен)

ж) лекарственные средства товарной позиции 3003 или 3004 или реагенты для определения группы крови (товарная позиция 3006);
з) дубильные или красящие экстракты (товарная позиция 3201 или 3203);
и) эфирные масла, конкреты, абсолюты, резиноиды, экстрагированные эфирные масла, водные дистилляты или водные растворы эфирных масел или готовые продукты, основанные на душистых веществах, используемые при производстве напитков (группа 33); или
к) натуральный каучук, балата, гуттаперча, гваюла, чикл или аналогичные природные смолы (товарная позиция 4001).
Код ТН ВЭД
Наименование
позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка пошлины (в процентах от таможенной стоимости либо
в евро)

в) 0405 тауар позициясындағы құрамында 15 салм.%-дан астам өнімдері бар дайын тамақ өнімдері (негізінде 21-топ);
г) шыжықтар (2301 тауар позициясы) немесе 2304-2306 тауар
позициясында көрсетілген қалдықтар;
д) VІ-бөлімдегі майлы қышқылдар, дайын балауыздар, дәрілік заттар, бояулар, лактар, сабындар, парфюмерлік, косметикалық немесе жуыну заттары, сульфирленген майлар немесе өзге де тауарлар; немесе
е) майдан алынған фактис (4002 тауар позициясы) енгізілмейді.
2. 1509 тауар позициясына зәйтүн жемісінен немесе зәйтүннен
еріткіштермен айырып алу жолымен алынған майлар енгізілмейді (1510 тауар позициясы).
3. 1518 тауар позициясына ұқсас ұйып қалмаған тоң майларға, майларға және олардың фракцияларына сәйкес келетін тауар позициясына енгізілуі тиіс жай тәсілмен ғана ұйып қалған тоң майлар немесе майлар немесе олардың фракциялары енгізілмейді.
4. 1522 тауар позициясына соапстоктар, майлы фуз және тоң майдың қалдықтары, стеаринды пек, глициринді пек және шайырдың қалдықтары енгізіледі.
Қосалқы позицияға ескертпелер:
1. 1514 11 және 1514 19 қосалқы позициядағы "құрамында эрук қышқылы төмен рапс майы (рапстан, немесе кользадан)" термині құрамында эрук қышқылы 2 салм.%-дан кем ұшпа емес майды білдіреді.
Қосымша ескертпелер :
1. 1507 10, 1508 10, 1510 00 100 0, 1511 10, 1512 11, 1512 21, 1513 11, 1513 21, 1514 11, 1514 91, 1515 11, 1515 21, 1515 50 110 0, 1515 50 190 0, 1515 90 210 0, 1515 90 290 0, 1515 90 400 0-1515 90 590 0 және 1518 00 310 0 қосалқы позицияларда және шағын кіші позицияларда:
а) тығыздап алынған сұйық немесе қатты түрдегі ұшпа емес өсімдік майы егер олар мынадай:
- қалыпты уақыт кезеңі шегінде декантациялаудан,
- майларды оларды қатты құрастырушыларынан ажырату үшін ауырлық күші, қысым күші немесе сыртқа тепкіш күш секілді механикалық күш қана қолданған жағдайда центрфугадан немесе сүзгіден өткізуден (адсорбциялық сүзгіден өткізудің кез келген процесін немесе басқа да кез келген физикалық немесе химиялық процесті қоспағанда) өзге ешқандай өңдеуде ұшырамаса,«шикі мұнай ретінде қарастырылуы тиіс;
б) экстрагирлеу жолымен алынған сұйық немесе қатты түрдегі ұшпа емес сұйық майлар, егер оларды түсі бойынша да, иісі бойынша да танылған ерекше аналитикалық қасиеттері бойынша да қысымдап алынған өсімдік тоң майларынан айыру мүмкін болмаса, бұрынғысынша»шикі деп есептеледі;
в) шикі майлар»термині гидратациямен тазаланған қытайбұршақ
майына және госсиполдан тазаланған мақта майына қолданылады.
2А. 1509 және 1510 тауар позицияларына тек зәйтүн жемісін және зәйтүнді өңдеу нәтижесінде алынған майлар ғана енгізіледі, олардың майлықышқылды және стериндік құрамының аналитикалық сипаттамасы мынадай:
І-кесте
Майлы қышқылдардың жалпы санына пайызбен есептегенде майлы
қышқылдың қатынасы
Майлы қышқыл
Пайыздық қатынасы
Миристиндік қышқыл

в) готовые пищевые продукты, содержащие более 15 мас.% продуктов товарной позиции 0405 (в основном группа 21);
г) шкварки (товарная позиция 2301) или отходы, указанные в товарных позициях 2304-2306;
д) жирные кислоты, готовые воски, лекарственные средства, краски, лаки, мыло, парфюмерные, косметические или туалетные средства, сульфированные масла или другие товары раздела VI; или
е) фактис, полученный из масел (товарная позиция 4002).
2. В товарную позицию 1509 не включаются масла, полученные из маслин, или оливок, путем экстрагирования растворителем (товарная позиция 1510).
3. В товарную позицию 1518 не включаются жиры или масла или их фракции, денатурированные только обычным способом, подлежащие включению в товарные позиции, соответствующие аналогичным неденатурированным жирам, маслам и их фракциям.
4. Соапстоки, масличный фуз и жировые остатки, стеариновый пек, глицериновый пек и остатки жиропота включаются в товарную позицию 1522.
Примечание к субпозициям:
1. В субпозициях 1514 11 и 1514 19 термин "масло рапсовое (из рапса, или кользы) с низким содержанием эруковой кислоты" означает нелетучее масло, содержащее менее 2 мас.% эруковой кислоты.
Дополнительные примечания:
1. В субпозициях и подсубпозициях 1507 10, 1508 10, 1510 00 100 0, 1511 10, 1512 11, 1512 21, 1513 11, 1513 21, 1514 11, 1514 91, 1515 11, 1515 21, 1515 50 110 0, 1515 50 190 0, 1515 90 210 0, 1515 90 290 0, 1515 90 400 0 - 1515 90 590 0 и 1518 00 310 0:
а) нелетучие растительные масла в жидком или твердом виде, полученные прессованием, должны рассматриваться как "сырые", если они не подвергались никакой другой обработке, кроме следующей:
- декантации в пределах нормального периода времени,
- центрифугированию или фильтрации при условии, что для отделения масел от их твердых составляющих применялась только механическая сила, такая как сила тяжести, сила давления или центробежная сила (исключая любой процесс адсорбционной фильтрации или любой другой физический или химический процесс);
б) нелетучие растительные масла в жидком или твердом виде, полученные путем экстрагирования, должны по-прежнему считаться "сырыми", если их нельзя ни по цвету, ни по запаху, ни по вкусу, ни по признанным специальным аналитическим свойствам отличить от масел и жиров растительного происхождения, полученных под давлением;
в) термин "масла сырые" распространяется на соевое масло, рафинированное гидратацией, и хлопковое масло, очищенное от госсипола.
2А. В товарные позиции 1509 и 1510 включаются только масла, полученные исключительно в результате обработки маслин, или оливок, аналитические характеристики жирнокислотного и стеринового состава которых следующие:
Таблица I
Содержание жирной кислоты в процентах к общему
количеству жирных кислот
Жирная кислота
Процентное содержание
Миристиновая кислота

< 0,05
Линолендік қышқыл
< 0,9
Арахиндік кышқыл
< 0,6
Эйкосендік қышқыл
< 0,4
Бегендік қышқыл (1)
< 0,3
Лигноцериндік қышқыл
< 0,2
(1) < 0,2%-дан 1509 тауар позициясындағы майлар үшін.
II-кесте
Стериндердің жалпы санына пайызбен есептегенде стерин қатынасы
Стерин
Пайыздық қатынасы
Холестерин
< 0,5
Брассикастерин (1)
< 0,1
Кампестерин
< 4,0
Стигмастерин (2)
< кампестерина
в-ситостерин (3)
> 93,0
б-7 - стигмастерин
< 0,5
(1) < 0,2 %-дан 1509 тауар позициясындағы майлар үшін.
(2) Талаптар бірінші (салқын) тығыздаудан өткен тазартылған майлар үшін (1509 10 100 0 шағын қосалқы позиция) және зәйтүн қалдықтарынан алынған шикі май үшін (1510 00 100 0 шағын қосалқы позиция) қолданылмайды.
(3) б-5,23-стигмастадиенол+ холестерин + в - ситостерин + ситостанол + б - 5-авенастерин+б-5,24-стигмастаденол.
Ескерту. в - бета
б - сигма
1509 және 1510 тауар позицияларына химиялық тәсілмен өзгертілген зәйтүн майы (атап айтқанда қайта этериленген зәйтүн майы) және басқа майлармен зәйтүн майының қоспасы енгізілмейді.
2Б. 1509 10 қосалқы позициясына осы ескертпенің I және II тармақтарында айқындалған, тек механикалық немесе басқа да физикалық құралдарды немесе жағдайларды, және әсіресе термиялық жағдайларды пайдалана отырып алынған және жуып тазалауды, декантациялауды, центрфугадан өткізуді немесе сүзгіден өткізуді қоспағанда, басқа ешқандай өңдеуге ұшырамаған зәйтүн майы ғана енгізіледі.
I. 1509 10 100 0 кіші қосалқы позициясындағы»бірінші (салқындатылған) тығыздаудан еткен тазартылған зәйтүн майы кез келген қышқылдықта мынадай сипаттамасы бар зәйтүн майын білдіреді:
а) қатынасы 350 мг/кг-нан аспайтын балауыз;
б) қатынасы 4,5%-дан аспайтын эритродиол мен уваол;
в) қатынасы екінші жағдайдағы триглицеридтерде 1,3 %-дан аспайтын қою майлы қышқылдар;
г) трансолеиндік изомерлердің жиынтық қатынасы 0,10 %-дан аспайды және транслинолдік + транслинолендік изомерлердің жиынтық қатынасы 0,10 %-дан аспайды;
д) қатынасы 0,50 мг/кг-нан аспайтын стигмастадиен;
е) мынадай бір не одан көп сипаттамалардың болуы:
1) қатынасы 20 мэкв О2 /кг-нан астам пероксид;
2) 0,2 мг/кг-нан астам ұшпа галогендірілген ерітінділер немесе 0,1 мг/кг-нан астам кез келген ерітінділер үшін;
3) экстинкция коэффициенті К270 0,25-тен астам, ал нақ сол майды алюминийдің активтендірілген оксидімен өңдеген соң - коэффициент 0,11-ден аспайды. Шынында, бос майлы қышқыл бар кейбір майлар 100 г-ға 3,3 г-нан астам мөлшерде олеин қышқылына есептегенде алюминийдің активтендірілген оксидінен өткен соң К270 экстинкции коэффициенті 0,10-нан жоғары болады. Бұл жағдайда бейтараптандырылған және түссіздендірілген соң олардың мынадай сипаттамалары болуы мүмкін:

<  0,05
Линоленовая кислота
<  0,9
Арахиновая кислота
<  0,6
Эйкосеновая кислота
<  0,4
Бегеновая кислота(1)
<  0,3
Лигноцериновая кислота
<  0,2
(1) <  0,2% для масел товарной позиции 1509.
Таблица II
Содержание стерина в процентах к общему
количеству стеринов
Стерин
Процентное содержание
Холестерин
<  0,5
Брассикастерин(1)
<  0,1
Кампестерин
<  4,0
Стигмастерин(2)
<   кампестерина
B-ситостерин (3)
>  93,0
б-7-стигмастерин
<  0,5
(1)  <  0,2% для масел товарной позиции 1509.
(2)Требование не действительно для очищенного масла первого
(холодного) прессования (подсубпозиция 1509 10 100 0) и для
масла сырого из остатков маслин (подсубпозиция 1510 00 100 0).
(3)5,23-стигмастадиенол+холестерин+ В -ситостерин+
ситостанол+  б -5-авенастерин+ б -5,24-стигмастадиенол.
Примечание РЦПИ: B-математический знак бетта; б-дельта
В товарные позиции 1509 и 1510 не включается оливковое масло, измененное химическим способом (в частности переэтерифицированное оливковое масло) и смеси оливкового масла с прочими маслами.
2Б. В субпозицию 1509 10 включают только оливковое масло, определенное в пунктах I и II данного примечания, которое получено исключительно с использованием механических или других физических средств или условий и особенно термических условий, не приводящих к ухудшению качества масла, и которое не подвергается никакой другой обработке, кроме промывания, декантации, центрифугирования или фильтрования. Масла, полученные из маслин с использованием растворителей, входят в товарную позицию 1510.
I. В подсубпозиции 1509 10 100 0 "очищенное оливковое масло первого (холодного) прессования" при любой кислотности означает оливковое масло со следующими характеристиками:
а) с содержанием воска не более 350 мг/кг;
б) с содержанием эритродиола и уваола не более 4,5%;
в) с содержанием насыщенных жирных кислот во втором положении в триглицеридах не более 1,3%;
г) суммарное содержание трансолеиновых изомеров не более 0,10% и суммарное содержание транслинолевых + транслиноленовых изомеров не более 0,10%;
д) с содержанием стигмастадиена не более 0,50 мг/кг;
е) с наличием одной или более из следующих характеристик:
1) пероксидное число более 20 мэкв О 2  /кг;
2) содержание летучих галогенированных растворителей более 0,2 мг/кг или более 0,1 мг/кг для любого из растворителей;
3) коэффициент экстинкции К 270  более 0,25, а после обработки того же масла активированным оксидом алюминия - не более 0,11. В действительности, некоторые масла, содержащие свободную жирную кислоту, в пересчете на олеиновую кислоту, в количестве более 3,3 г на 100 г, после прохождения через активированный оксид алюминия имеют коэффициент экстинкции К 270 , выше 0,10. В этом случае после нейтрализации и обесцвечивания они могут иметь следующие характеристики:

- К 270 1,20-дан жоғары;
- (/\К) 270 нм саласындағы экстинкция коэффициентінің өзгеруі 0,01-ден 0,16-ға дейін, яғни:
/\К = Кm - 0,5 (Кm-4 + Кm+4), онда
Кm - 270 нм саласында мейлінше аз қиғаш сіңіру толқынының ұзындығы кезіндегі экстинкция коэффициенті, және
Кm-4 және Кm+4 - тиісінше 4 нм-нан төмен және Кm үшін жоғары толқын кезіндегі экстинкция коэффициенттері
4) жол берілетін шектерден асып кететін ақауларды анықтауға мүмкіндік беретін органолептикалық сипаттамалар.
II. 1509 10 900 0 кіші қосалқы позициясындағы термин»бірінші (салқын) тығыздаудан өткен май»термині мынадай сипаттамалары бар зәйтүн майын білдіреді:
а) қатынасы олеин қышқылына есептегенде 100г-ға 3,3 г-нан аспайтын қышқыл;
б) 20 мэкв О2/кг-нан аспайтын пероксид саны;
в) қатынасы 250 мг/кг-нан аспайтын балауыз;
г) барлығы 0,2 мг/кг-нан аспайтын ұшпа галогендірілген ерітінділер немесе 0,1 мг/кг-дан аспайтын әр ерітінділер үшін;
д) экстинкция коэффициенті К270 0,25-тен аспайды, ал нақ сол майды алюминийдің активтендірілген оксидімен өңдеген соң - 0,10-нан аспайды;
е) (/\К) 270 нм саласындағы экстинкция коэффициентінің өзгеруі
0,01-ден аспайды;
ж) жол берілетін шектерден асып кететін ақауларды анықтауға мүмкіндік беретін органолептикалық сипаттамалар;
з) қатынасы 4,5%-дан аспайтын эритродиол мен уваол;
и) қатынасы екінші жағдайдағы триглицеридтерде 1,3 %-дан аспайтын қою майлы қышқылдар;
к) трансолеиндік изомерлердің жиынтық қатынасы 0,05%-дан аспайды және транслинолдік + транслинолендік изомерлердің жиынтық қатынасы 0,05%-дан аспайды;
л) қатынасы 0,15 мг/кг-нан аспайтын стигмастадиен.
2В. 1509 90 қосалқы позициясына 1509 10 100 0 немесе 1509 10 900 0 кіші қосалқы позицияларына кіретін зәйтүн майларын өңдеу кезінде алынған, таза зәйтүн майымен араластырылған немесе араластырылмаған және мынадай сипаттамалары бар зәйтүн май енгізіледі:
а) қатынасы олеин қышқылына есептегенде 100г-ға 1,5 г-нан аспайтын қышқыл;
б) қатынасы 350 мг/кг-нан аспайтын балауыз;
в) экстинкция коэффициенті К270 1,0-ден аспайды;
г) (/\К) 270 нм саласындағы экстинкция коэффициентінің өзгеруі 0,13-тен аспайды;
д) қатынасы 4,5%-дан аспайтын эритродиол мен уваол;
е) қатынасы екінші жағдайдағы триглицеридтерде 1,5 %-дан аспайтын қою майлы қышқылдар;

- К 270  не выше 1,20;
- изменения коэффициента экстинкции ( /\ К) в области 270 нм от 0,01
до 0,16, то есть:
/\ К = К m - 0,5 (K m-4  + K m+4 ), где К т
K m  - коэффициент экстинкции при длине волны максимума кривой поглощения в области 270 нм, и
К m-4  и К m+4  - коэффициенты экстинкции при длине волны соответственно на 4 нм ниже и выше, чем для К m ;
4) органолептические характеристики, которые позволяют выявлять дефекты, превышающие допустимые пределы.
II. В подсубпозиции 1509 10 900 0 термин "масло первого (холодного) прессования" означает оливковое масло, имеющее следующие характеристики:
а) содержание кислоты, в пересчете на олеиновую кислоту, не более 3,3 г на 100 г;
б) пероксидное число не более 20 мэкв О 2 /кг;
в) содержание воска не более 250 мг/кг;
г) содержание летучих галогенированных растворителей не более 0,2 мг/кг всего и не более 0,1 мг/кг каждого из растворителей;
д) коэффициент экстинкции К 270  не более 0,25 и после обработки того же масла активированным оксидом алюминия - не более 0,10;
е) изменение коэффициента экстинкции ( /\ К) в области 270 нм не более 0,01;
ж) органолептические характеристики, которые позволяют выявлять дефекты, превышающие допустимые пределы;
з) содержание эритродиола и уваола не более 4,5%;
и) содержание насыщенных жирных кислот во втором положении в триглицеридах не более 1,3%;
к) суммарное содержание трансолеиновых изомеров не более 0,05% и суммарное содержание транслинолевых + транслиноленовых изомеров не более 0,05%;
л) содержание стигмастадиенов не более 0,15 мг/кг.
2В. Субпозиция 1509 90 включает оливковое масло, полученное при обработке оливковых масел, включаемых в подсубпозицию 1509 10 100 0 или 1509 10 900 0, смешанное или не смешанное с чистым оливковым маслом и имеющее следующие характеристики:
а) содержание кислоты, в пересчете на олеиновую кислоту, не более 1,5 г на 100 г;
б) содержание воска не более 350 мг/кг;
в) коэффициент экстинкции К 270  не более 1,0;
г) изменение коэффициента экстинкции ( /\ К) в области 270 нм не более 0,13;
д) содержание эритродиола и уваола не более 4,5%;
е) содержание насыщенных жирных кислот во втором положении в триглицеридах не более 1,5%;

ж) трансолеиндік изомерлердің жиынтық қатынасы 0,20 %-дан аспайды және транслинолдік + транслинолендік изомерлердің жиынтық қатынасы 0,30 %-дан аспайды.
2Г. 1510 00 100 0 кіші қосалқы позициясындағы»шикі майлар» термині мынадай сипаттамалары бар майларды, әсіресе зәйтүннің қалдық майларын білдіреді:
а) қатынасы олеин қышқылына есептегенде 100 г-ға 0,5 г-нан аспайтын қышқыл;
б) қатынасы 4,5 %-дан кем емес эритродиол мен уваол;

ж) суммарное содержание трансолеиновых изомеров не более 0,20% и суммарное содержание транслинолевых + транслиноленовых изомеров не более 0,30%.
2Г. В подсубпозиции 1510 00 100 0 термин "масла сырые" означает масла, особенно  оливковые остаточные масла, со следующими характеристиками:
а) содержание кислоты, в пересчете на олеиновую кислоту, более 0 5 г на 100 г;
б) содержание эритродиола и уваола не менее 12%;

в) қатынасы екінші жағдайдағы триглицеридтерде 1,8 %-дан аспайтын қою майлы қышқылдар;
г) трансолеиндік изомерлердің жиынтық қатынасы 0,20 %-дан
аспайды және транслинолдік + транслинолендік изомерлердің жиынтық
қатынасы 0,10 %-дан аспайды.
2Д. 1510 00 900 0 шағын қосалқы позициясына 1510 00 100 0 кіші қосалқы позициясына енгізілген майларды өңдеу кезінде алынған, таза зәйтүн майымен араластырылған немесе араластырылмаған майларды және осы топқа 2Б, 2В және 2Г қосымша ескертпелерінде көрсетілген майлардың сипаттамалары жоқ майлар енгізіледі. Осы шағын қосалқы позицияның майларында қатынасы екінші жағдайдағы триглицеридтерде 2,0 %-дан аспайтын қою майлы қышқылдар, трансолеиндык изомерлердің жиынтық қатынасы 0,4 %-дан аспайтын және транслинолдік + транслинолендік изомерлердің жиынтық қатынасы 0,35 %-дан аспайтын болуы керек.

в) содержание насыщенных жирных кислот во втором положении в триглицеридах не более 1,8%;
г) суммарное содержание трансолеиновых изомеров не более 0,20% и суммарное содержание транслинолевых + транслиноленовых изомеров не более 0,10%.
2Д. Подсубпозиция 1510 00 900 0 включает масла, полученные при обработке масел, включаемых в подсубпозицию 1510 00 100 0, смешанные или не смешанные с чистым оливковым маслом, и масла, не имеющие характеристик масел, указанных в дополнительных примечаниях 2Б, 2В и 2Г к данной группе. Масла данной подсубпозиции должны иметь содержание насыщенных жирных кислот во втором положении в триглицеридах не более 2,0%, суммарное содержание трансолеиновых изомеров менее 0,4% и суммарное содержание транслинолевых + транслиноленовых изомеров менее 0,35%.

3. 1522 00 310 0 және 1522 00 390 0 шағын қосалқы позицияларға:
а) құрамында 70-тен кем немесе 100-ден астам иод индексті май бар майлы заттарды өңдеу кезінде құралатын қалдықтар;
б) в-ситостерин ұстап тұратын көлемін білдіретін жоғары саласы стерин жоғары көлемінен 93,0 %-дан кем барлық алаңын құрайтын, құрамында 70-тен астам немесе 100-ден кем иод индексті май бар майлы заттарды өңдеу кезінде құралатын, қалдықтар енгізілмейді.
СЭҚ ТН КОДЫ
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкасы (кеден құнының пайызымен не евромен)

3. Подсубпозиции 1522 00 310 0 и 1522 00 390 0 не включают:
а) остатки, образующиеся при обработке жировых веществ, содержащих масло, имеющие йодный индекс менее 70 или более 100;
б) остатки, образующиеся при обработке жировых веществ, содержащих масло, имеющие йодный индекс более 70 или менее 100, пиковая область которого, представляющая удерживаемый объем B-ситостерина, составляет менее 93,0% всей площади пика стерина.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины
процентах
от
таможенной
стоимости
либо в
эвро)

1. Бұл топқа 02 немесе 03 тобында немесе 0504 тауар позициясында көрсетілген жолдармен дайындалған немесе консервіленген ет, еттен жасалған қосымша өнімдер, шаян тұқымдастар, моллюскілер және басқа да судағы омыртқасыздар қосылмайды.
2. Бұл топқа дайын өнімдер құрамында 20 салм.%-дан бар шұжық, ет, еттен жасалған қосалқы өнімдер, қандар, балықтар немесе шаян тұқымдастар, моллюскілер немесе басқа да судағы омыртқасыздар немесе осы өнімдердің кез келген комбинациясы бар болған жағдайда қосылады. Егер дайын өнімдер құрамында жоғарыда көрсетілгендердің екі немесе одан да көп компоненттері бар болса, олар компоненттері немесе салмағы жағынан басым тұратын компоненттері бойынша 16 тауар позициясы тобына қосылады. Бұл ережелер 1902 тауар позициясындағы ішіне дәм салынған өнімдерге немесе 2103 немесе 2104 тауар позицияларындағы дайын өнімдерге қатысты емес.
Қосалқы позицияларға ескертпелер:

1. В данную группу не включаются мясо, мясные субпродукты, рыба, ракообразные, моллюски или прочие водные беспозвоночные, приготовленные или консервированные способами, указанными в группе 02 или 03 или товарной позиции 0504.
2. В данную группу включаются готовые продукты при условии, что они содержат более 20 мас.% колбасы, мяса, мясных субпродуктов, крови, рыбы или ракообразных, моллюсков или прочих водных беспозвоночных или любую комбинацию этих продуктов. Если готовые продукты содержат два или большее число компонентов, указанных выше, они включаются в товарные позиции группы 16 по компоненту или компонентам, преобладающим по массе. Эти положения не относятся к продуктам с начинкой товарной позиции 1902 или к готовым продуктам товарной позиции 2103 или 2104.
Примечания к субпозициям:

1. 1602 10 қосалқы позициясындағы»гомогенизделген дайын өнімдер термині таза салмағы 250 г. аспайтын орамадағы, балаларға арналған немесе диеталық тағам ретінде бөлшек сауда үшін ұсақталып, ыдысқа салынып шығарылған, еттен, қосымша ет өнімдерінен немесе қаннан әзірленген бұйымдарды білдіреді. Бұл ретте дәмдеуіш, консервант ретінде немесе басқа мақсаттар үшін дайын өнімдерге қосылған кез келген ингредиенттердің азғантай саны назарға алынбайды. Бұл дайын өнімдер құрамында еттің немесе қосымша ет өнімдерінің көзге көрінетіндей азғантай қиқымы болуы мүмкін.
1602 10 қосалқы позиция 1602 тауар позициясында бірінші дәрежеге ие.

1. В субпозиции 1602 10 термин "гомогенизированные готовые продукты" означает приготовленные изделия из мяса, мясных субпродуктов или крови, тонко измельченные, расфасованные для розничной продажи в качестве детского или диетического питания в упаковках с нетто-массой не более 250 г. При этом не принимаются во внимание небольшие количества любых ингредиентов, добавленных в готовые продукты как приправа, консервант или для других целей. Эти готовые продукты могут содержать в небольших количествах видимые глазом кусочки мяса или мясных субпродуктов. Субпозиция 1602 10 имеет первостепенное значение в товарной позиции 1602.

2. 1604 немесе 1605 тауар позицияларындағы қосалқы позициялардағы балықтар немесе шаян тұқымдастар олардың әдеттегі атауына сай келтірілген және сол атаулармен 03 топта аталып өткен балық және шаян тұқымдастардың түрлері болып табылады.
Қосымша ескертпелер:
1. 1602 31 110 0, 1602 32 110 0, 1602 39 210 0, 1602 50 100 0, 1602 90 610 0, 1602 90 720 0 және 1602 90 740 0 қосалқы позицияларындағы»шикі»деген терминді ешқандай қыздырып өңдеуге ұшырамаған немесе қыздырып өңдеуге ұшыраса да, барлық өнімде ет ақуыздарының ұйысуы үшін жеткіліксіз болған өнімдерге қолданған жөн, соған сәйкес 1602 50 100 0, 1602 90 610 0, 1602 90 720 0 және 1602 90 740 0 қосалқы позициялардағы жағдайда, өнімді оның ең
қалың бөлігі арқылы өтетін сызықтың бойымен кескенде, кесілген жердің үстінен қызғылт сұйықтың іздері көрінеді.

2. Рыба и ракообразные в субпозициях товарной позиции 1604 или 1605 приведены только под их обычными названиями и являются теми же видами рыбы и ракообразных, что упомянуты в группе 03 под теми же названиями.
Дополнительные примечания:
1. В подсубпозициях 1602 31 110 0, 1602 32 110 0, 1602 39 210 0, 1602 50 100 0, 1602 90 610 0, 1602 90 720 0 и 1602 90 740 0 термин "сырые" следует применять к продуктам, которые не были подвергнуты никакой термической обработке или были подвергнуты термической обработке, не достаточной для свертывания белков мяса во всем продукте, и, следовательно, в случае подсубпозиций 1602 50 100 0, 1602 90 610 0, 1602 90 720 0 и 1602 90 740 0 обнаруживают на поверхности разреза следы розоватой жидкости, когда продукт разрезается вдоль линии, проходящей через его самую толстую часть.

2. 1602 41 100 0, 1602 42 100 0 және 1602 49 110 0 - 1602 49 150 0 қосалқы позициялардағы шабылған еті»деген термин дайын немесе консервіленген етке ғана қатысты, мұны мөлшерлері мен біріккен бұлшық ет тканьдерінің қасиеті бойынша үй шошқасының тұтас етін сан етімен, жауырын етімен, төс етімен немесе мойын етімен ұқсастыруға болады.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкасы (кеден құнының пайызымен не евромен)

2. В подсубпозициях 1602 41 100 0, 1602 42 100 0 и 1602 49 110 0 - 1602 49 150 0 термин "их отруба" относится только к готовому или консервированному мясу, которое по размерам и свойствам соединительной мышечной ткани можно идентифицировать как полученное из окороков, лопаточных, филейных или шейных частей туш домашних свиней.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины
процентах
от
таможен-
ной
стоимости
либо в
евро)

1605 90 300 0
--- өзгелері
-
15
1605 90 900 0
-- өзге де судағы омыртқасыздар
-
15
17-топ
Қант және қанттан жасалған кондитерлік өнімдер
Ескертпе :
1. Аталған топқа:
а) құрамында какао бар, қанттан жасалған кондитерлік өнімдер (1806 тауар позициясы);
б) химиялық таза қант (сахарозадан, лактозадан, мальтозадан, глюкозадан және фруктозадан басқа) немесе 2940 тауар позициясындағы басқа да өнімдер; немесе
в) дәрілік заттар немесе 30 топтың өзге де өнімдері.
Қосалқы позицияларға ескертпе:
1. 1701 11 және 1701 12 қосалқы позицияларындағы»шикі қант» термині құрғақ күйінде құрамындағы сахароза поляриметр көрсетулері бойынша кем дегенде 99,5 салм. %-дан құрайтын қантты білдіреді.
Қосымша ескертпелер:
1. 1701 11 100, 1701 11 900, 1701 12 100 және 1701 12 900 кіші қосалқы позициялардағы шикі қант»термині құрамында дәм беріп, иіс шығаратын немесе бояғыш немесе қандай да бір басқа қосымшасы жоқ қантты білдіреді, бұл қант құрамында құрғақ күйіндегі сахароза поляриметрлік әдіспен айқындаған кезде 99,5 салм.%-дан құрайды.
2. 1701 99 100 кіші қосалқы позициясындағы ақ қант термині
құрамында дәм беріп, иіс шығаратын немесе бояғыш немесе қандай да бір басқа қосымшасы жоқ қантты білдіреді, бұл қант құрамында құрғақ күйіндегі сахароза поляриметрлік әдіспен айқындаған кезде 99,5 салм.%-дан құрайды.

1605 90 300 0
--- прочие
-
15
1605 90 900 0
-- прочие водные беспозвоночные
-
15
Группа 17
Сахар и кондитерские изделия из сахара
Примечание:
1. В данную группу не включаются:
а) кондитерские изделия из сахара, содержащие какао (товарная позиция 1806);
б) химически чистые сахара (кроме сахарозы, лактозы, мальтозы, глюкозы и фруктозы) или прочие продукты товарной позиции 2940; или
в) лекарственные средства или прочая продукция группы 30.
Примечание к субпозициям:
1. В субпозициях 1701 11 и 1701 12 термин "сахар-сырец" означает сахар, в котором содержание сахарозы в сухом состоянии составляет менее 99,5 мас.% по показаниям поляриметра.
Дополнительные примечания:
1. В подсубпозициях 1701 11 100, 1701 11 900, 1701 12 100 и 1701 12 900 термин "сахар-сырец" означает сахар без вкусо-ароматических или красящих, или каких-либо других добавок, в котором содержание сахарозы в сухом состоянии составляет менее 99,5 мас.% при определении поляриметрическим методом.
2. В подсубпозиции 1701 99 100 термин "сахар белый" означает сахар без вкусо-ароматических или красящих, или каких-либо других добавок, в котором содержание сахарозы в сухом состоянии составляет 99,5 мас.% или более при определении поляриметрическим методом.

3. 1702 30 100 0, 1702 40 100 0, 1702 60 100 0 және 1702 90 300 0 кіші қосалқы позициялардағы изоглюкоза термині глюкозадан немесе оның полимерлерінен алынған, құрғақ күйінде құрамында кем дегенде 10 салм. %-дан фруктоза болатын өнімді білдіреді.
4. "Иулин шәрбаты" деген мынаны білдіреді:
а) 1702 60 800 0 кіші қосалқы позициясындағы инулин гидролизінің тікелей өнімі немесе олигофруктоз, еркін күйінде немесе сахароза түрінде құрғақ күйіндегі құрамында 50 салм.%-дан фруктоза болады;

3. В подсубпозициях 1702 30 100 0, 1702 40 100 0, 1702 60 100 0 и 1702 90 300 0 термин "изоглюкоза" означает продукт, полученный из глюкозы или ее полимеров и содержащий в сухом состоянии не менее 10 мас.% фруктозы.
4. "Сироп инулина" означает:
а) в подсубпозиции 1702 60 800 0 непосредственный продукт гидролиза инулина или олигофруктоз, содержащий в сухом состоянии более 50 мас.% фруктозы в свободном состоянии или в виде сахарозы;

1806 90 700 0
-- құрамында какао бар және өндіріс үшін немесе ішімдіктер дайындауға арналған дайын өнімдер
-
25
1806 90 900 0
-- өзгелері
-
10
19-топ
Дәнді дақылдардың дәнінен, ұннан, крахмалдан немесе сүттен жасалған дайын өнімдер; ұннан жасалған кондитерлік өнімдер
Ескертпе :
1. Аталған топқа:
а) Құрамында 20 салм.%-дан астам шұжық, ет, еттен жасалған қосымша өнімдер, қан, балық, шаян тұқымдас, моллюскілер немесе өзге де судағы омыртқасыздар бар дайын тамақ өнімдері немесе 1902 тауар позициясындағы салмасы бар бұйымдарды қоспағанда аталған өнімдердің кез келген комбинациясы (16-топ);
б) Жануарларға арналған ұн немесе крахмал негізінде жем ретінде арнайы дайындалған құрғақ печенье немесе өзге де өнімдер (2309 тауар позициясы); немесе
в) дәрілік заттар немесе 30 топтың өзге де өнімдері енгізілмейді.
2. 1901 тауар позициясында:
а) жарма термині 11-топтың дәнді дақылдар дәнінен алынатын
жарманы білдіреді;
б) майда тартылған ұн және»ірі тартылған ұн терминдері:
1) 11-топтағы дәнді дақылдар дәнінен алынатын майда тартылған және ірі тартылған ұнды; және
2) майда тартылған және ірі тартылған ұннан немесе кептірілген көкөністердің ұнтағынан (0712 тауар позициясы), картоптан (1105 тауар позициясы) немесе кептірілген бұршақты көкөністерден (1106 тауар позициясы) басқа, кез келген топтағы өсімдіктен алынған майда тартылған және ірі тартылған ұнды білдіреді.

1806 90 700 0
-- готовые изделия,
содержащие какао и
предназначенные для
производства или
приготовления напитков
-
25
1806 90 900 0
-- прочие
-
10
Группа 19
Готовые продукты из зерна злаков,
муки, крахмала или молока; мучные
кондитерские изделия
Примечания :
1. В данную группу не включаются:
а) готовые пищевые продукты, содержащие более 20 мас.% колбасы, мяса, мясных субпродуктов, крови, рыбы или ракообразных, моллюсков или прочих водных беспозвоночных или любую комбинацию этих продуктов (группа 16), за исключением изделий с начинкой товарной позиции 1902;
б) сухое печенье или иные изделия на основе муки или крахмала, специально приготовленные как корм для животных (товарная позиция 2309); или
в) лекарственные средства или прочая продукция группы 30.
2. В товарной позиции 1901:
а) термин "крупа" означает крупу из зерна злаков группы 11;
б) термины "мука тонкого помола" и "мука грубого помола" означают:
1) муку тонкого и грубого помола из зерна злаков группы 11; и
2) муку тонкого и грубого помола и порошок из растений любой группы, кроме муки тонкого и грубого помола или порошка сушеных овощей (товарная позиция 0712), картофеля (товарная позиция 1105) или сушеных бобовых овощей (товарная позиция 1106).

3. 1904 тауар позициясын қайта есептегенде толық майсыздандырылған немесе шоколадпен жылтырату негізінде 6 салм.%-дан астам какаоны қамтитын бұйымдар, немесе какаосы бар өзге де тамақ өнімдері (1806 тауар позициясы) енгізілмейді.
4. 1904 тауар позициясында»өзге де тәсілмен әзірленген»деген ұғым ерекше кулинарлық өңдеуге ұшыраған, ерекшеленіп аталған тауар
позицияларындағы немесе 10 немесе 11-топтың ескертпелеріндегі бұйымдарды білдіреді.
Қосымша ескертпелер:

3. В товарную позицию 1904 не включаются изделия, содержащие более 6 мас.% какао в пересчете на полностью обезжиренную основу, или глазированные шоколадом или прочие готовые пищевые продукты, содержащие какао (товарная позиция 1806).
4. В товарной позиции 1904 выражение "приготовленные иным способом" означает изделия, подвергнутые особой кулинарной обработке, отличной от указанной в товарных позициях или примечаниях группы 10 или 11.
Дополнительные примечания:

1. 1905 31 қосалқы позициясындағы»тәтті құрғақ печенье деген термин құрамында 12 салм.%-дан аспайтын ылғал бар және 35 салм.%-дан аспайтын май бар (бұл көрсеткіштерді айқындау кезінде ішіне салынған дәм мен бетіне жағылғаны есепке алынбайды) өнімдерге ғана қатысты.
2. 1905 32 қосалқы позиция құрамындағы ылғал 10 салм.%-дан астам (1905 90 400-кіші қосалқы позиция) болатын вафлиді қамтымайды.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкасы (кеден құнының пайызымен не евромен)

1. Термин "сладкое сухое печенье" в субпозиции 1905 31 относится только к продуктам, содержащим не более 12 мас.% влаги и не более 35 мас.% жира (начинка и покрытие при определении этих показателей не учитываются).
2. Субпозиция 1905 32 не включает вафли с содержанием влаги более 10 мас.% (подсубпозиция 1905 90 400 0).
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины
процентах
от
таможен-
ной
стоимости
либо в
евро)

1905 90 600 0
---- тәттілегіш қоспалары бар
-
15
1905 90 900 0
---- өзгелері
-
15
20-топ
Көкөністердің, жемістердің, жаңғақтардың немесе өсімдіктердің басқа да бөліктерінен өңделген өнімдер
Ескертпелер :
1. Аталған топқа:
(а) 7, 8 немесе 11-топта көрсетілген тәсілдермен дайындалған немесе консервіленген көкөністер, жемістер немесе жаңғақтар;
(б) құрамында 20 салм.%-дан астам шұжық, ет, қосымша ет өнімдері, қан, балық немесе шаян тұқымдастар, моллюскілер және басқа да судағы омыртқасыздар бар дайын тамақ өнімдері немесе аталған өнімдердің (16-топ) кез келген комбинациясы; немесе
(в) 2104 тауар позициясындағы гомогендендірілген құрамды дайын тамақ өнімдері енгізілмейді.

1905 90 600 0
---- с подслащивающими
добавками
-
15
1905 90 900 0
---- прочие
-
15
Группа 20
Продукты переработки овощей, фруктов,
орехов или прочих частей растений
Примечания:
1. В данную группу не включаются:
а) овощи, фрукты или орехи, приготовленные или консервированные способами, указанными в группе 07, 08 или 11;
б) готовые пищевые продукты, содержащие более 20 мас.% колбасы, мяса, мясных субпродуктов, крови, рыбы или ракообразных, моллюсков или прочих водных беспозвоночных или любую комбинацию этих продуктов (группа 16); или
в) гомогенизированные составные готовые пищевые продукты товарной позиции 2104.

2. 2007 және 2008 тауар позицияларына жеміс тұнбасы, жеміс пасталары, қант бадамы немесе кондитерлік өнімдер түріндегі ұқсас өнімдер (1704 тауар позициясы) немесе шоколадтан жасалған кондитерлік өнімдер (1806 тауар позициясы) енгізілмейді.
3. 2001, 2004 және 2005 тауар позицияларына 1а ескертпеде ерекшеленіп көрсетілген тәсілдермен дайындалған немесе консервіленген, тек қана 7-топтың немесе 1105 немесе 1106 тауар позициясының өнімдері ғана (майда және ірі тартылған ұннан және 8-топтың ұнтақтан жасалған өнімдерден басқа) енгізіледі.
4. 2002 тауар позициясына құрамында 7 салм. %-дан немесе астам құрғақ заттар құрайтын қызанақ шырыны енгізіледі.
5. 2007 тауар позициясындағы "жылу өңдеу жолмен алынған" термині су мөлшері төмендеген немесе себептердің салдарынан жағдайда өнімнің тұтқырлығын көтеру үшін атмосфералық қысым немесе төменгі қысым кезінде термоөңдеу жолымен алынған өнімдерді білдіреді.
6. 2009 тауар позициясындағы "ашымаған және құрамында спирт
қоспасы жоқ шырындар" термині спирт концентрациясы 0,5 к.%-дан аспайтын шырындарды білдіреді (22-топтағы екінші ескертпені қараңыз).
Қосалқы позицияға ескертпелер :
1. 2005 10 қосалқы позициясындағы "гомогендендірілген көкөністер" термині бөлшектеп сату үшін майда ұнтақталған және бөлшектеп өлшеп оралған балалар тағамы немесе емдәмдік тағам ретінде таза салмағы 250 г. аспайтын қаптамадағы көкөністерден жасалатын дайын тамақ өнімдерін білдіреді. Бұл ретте осы өнімдерге дәмдеуіш, консервант ретінде немесе басқа да мақсаттар үшін қосылған аз мөлшердегі кез келген құрам бөлшектері назарға алынбайды. Аталған өнімдер орташа мөлшерде көзге көрінетін көкөністердің үлкен емес кесектерін құрауы мүмкін. 2005 10 қосалқы позициясының 2005 тауар позициясында бастапқы мәні бар.
2. 2007 10 қосалқы позициясындағы "гомогендендірілген дайын өнімдер" термині бөлшектеп сату үшін майда ұнтақталған және бөлшектеп өлшеп оралған балалар тағамы немесе емдәмдік тағам ретінде таза салмағы 250 г-нан аспайтын қаптамадағы жемістерден жасалатын дайын өнімдерді білдіреді. Бұл ретте осы өнімдерге дәмдеуіш, консервант ретінде немесе басқа да мақсаттар үшін қосылған аз мөлшердегі кез келген құрам бөлшектері назарға алынбайды. Аталған өнімдер орташа мөлшерде көзге көрінетін көкөністердің үлкен емес кесектерін құрауы мүмкін. 2007 10 қосалқы позициясының 2007 тауар позициясында бастапқы мәні бар.
3. 2009 12, 2009 21, 2009 31, 2009 61 және 2009 71 қосалқы
позицияларындағы "Брикс саны" термині сахароза құрамы пайызда
көрсетілген, егер көрсеткіштер басқа температурада есептелсе, 20оС
температурасы немесе қайта есептегенде 20оС температура кезінде Брикс ареометрмен тікелей есептелген ареометрикалық градустарының санын немесе рефрактометрден алынған жалтару көрсеткіші тікелей есептелгендігін білдіреді.
Қосымша ескертпелер :

2. В товарные позиции 2007 и 2008 не включаются фруктовое желе, фруктовые пасты, засахаренный миндаль или аналогичные продукты в виде кондитерских изделий (товарная позиция 1704) или шоколадные кондитерские изделия (товарная позиция 1806).
3. В товарные позиции 2001, 2004 и 2005 включаются только те продукты группы 07 или товарной позиции 1105 или 1106 (кроме муки тонкого и грубого помола и порошка из продуктов группы 08), которые были приготовлены или консервированы способами, отличными от указанных в примечании 1а.
4. Томатный сок, содержащий 7 мас.% или более сухого вещества, включается в товарную позицию 2002.
5. В товарной позиции 2007 термин "полученные путем тепловой обработки" означает продукты, полученные путем термообработки при атмосферном давлении или пониженном давлении для повышения вязкости продукта вследствие снижения содержания воды или иной причины.
6. В товарной позиции 2009 термин "соки несброженные и не содержащие добавок спирта" означает соки с концентрацией спирта не более 0,5 об.% (см. примечание 2 к группе 22).
Примечания к субпозициям:
1. В субпозиции 2005 10 термин "овощи гомогенизированные" означает готовые продукты из овощей, тонко измельченные и расфасованные для розничной продажи в качестве продуктов детского или диетического питания в упаковках с нетто-массой не более 250 г. При этом не принимаются во внимание небольшие количества любых ингредиентов, добавленных в эти продукты как приправа, консервант или для других целей. Эти продукты могут содержать в небольших количествах видимые глазом небольшие кусочки овощей. Субпозиция 2005 10 имеет первостепенное значение в товарной позиции 2005.
2. В субпозиции 2007 10 термин "гомогенизированные готовые продукты" означает готовые продукты из плодов, тонко измельченные и расфасованные для розничной продажи в качестве продуктов детского или диетического питания в упаковках с нетто-массой не более 250 г. При этом не принимаются во внимание небольшие количества любых ингредиентов, добавленных в эти продукты как приправа, консервант или для других целей. Эти продукты могут содержать в небольших количествах видимые глазом небольшие кусочки плодов. Субпозиция 2007 10 имеет первостепенное значение в товарной позиции 2007.
3. В субпозициях 2009 12, 2009 21, 2009 31, 2009 41, 2009 61 и 2009 71 термин "число Брикса" означает непосредственно считанное с ареометра Брикса число ареометрических градусов или полученный на рефрактометре показатель преломления, выраженный в процентах содержания сахарозы, при температуре 200С или в пересчете на 200С, если показания считаны при другой температуре.
Дополнительные примечания:

1. 2001 тауар позициясындағы көкөністердің, жемістердің, жаңғақтардың және өсімдіктердің сірке суын немесе сірке қышқылын қосып әзірленген немесе консервіленген басқа да жеуге жарайтын бөліктерінің құрамындағы еркін ұшпалы қышқыл сірке қышқылына көшіргенде 0,5 салм.%-дан немесе одан астам болуға тиіс.
2. Осы топтағы өнімдер құрамында сахароза сияқты көрінетін (қанттың болуы) әр түрлі қанттардың болуы 20оС температура кезіндегі рефрактометр көрсетуінің мына келесі коэффициенттерге көбейтілгендегі шамасына сәйкес болады:
3. 2008 20 - 2008 80, 2008 92 және 2008 99-қосалқы позициялардағы өнімдер үшін 0,93 немесе басқа тауар позицияларындағы өнімдер үшін 0,95.
3. 2008 20 - 2008 80, 2008 92 және 2008 99 қосалқы позициялардағы өнімдер, егер құрамындағы қант»салмағы жағынан төменде көрсетілген пайыздан асып түсетін болса, жемістің түріне немесе өсімдіктің тағамға пайдаланылатын бөлігіне байланысты олар құрамында қант қоспасы бар өнім ретінде қарастырылуға тиіс:
- ананас пен жүзім: 13%-дан,
- жемістер қоспаларын және өсімдіктің тағамға пайдаланылатын басқа да бөліктерін қоса, басқа да жемістер: 9%-дан.
4. 2008 30 110 0-2008 30 390 0, 2008 40 110 0-2008 40 390 0,
2008 50 110 0-2008 50 590 0, 2008 60 110 0-2008 60 390 0, 2008 70 110 0-2008 70 590 0, 2008 80 110 0 - 2008 80 390 0, 2008 92 120 0 - 2008 92 380 0 және 2008 99 110 0-2008 99 400 0 қосалқы позициялардағы мына келесі терминдердің төменде көрсетілгендей мәні бар:
- "спирттің іс жүзінде шоғырлануы"»- 100 кг өнім құрамындағы таза спирт килограмының саны,
- "салм.%-дан" - спирттің салмағы жағынан шоғырлануы.
5. 2009 тауар позициясы өнімдерінің құрамына қосылған қанттың бар болуы шырынның түріне байланысты«құрамындағы қанттан»төмендегі
цифрды алып тастағанға сәйкес келеді:
- лимон немесе қызанақ шырыны: 3,
- алмашырыны: 11,
- жүзім шырыны: 15,
- шырындардың қоспасын қоса,
- шырындардың қоспасын қоса, басқа да жеміс және көкөніс шырындары: 13.

1. В товарной позиции 2001 овощи, фрукты, орехи и другие съедобные части растений, приготовленные или консервированные с добавлением уксуса или уксусной кислоты, должны содержать 0,5 мас.% или более свободной летучей кислоты в пересчете на уксусную кислоту.
2. Содержание различных Сахаров, выраженных как сахароза (содержание сахара) в продуктах данной группы, соответствует показанию рефрактометра при температуре 200С, умноженному на следующий коэффициент:
- 0,93 для продуктов субпозиций 2008 20 - 2008 80, 2008 92 и 2008 99, или
- 0,95 для продуктов других товарных позиций.
3. Продукты субпозиций 2008 20 - 2008 80, 2008 92 и 2008 99 должны рассматриваться как содержащие добавки сахара, если "содержание сахара" в них превышает по массе процент, указанный ниже, в зависимости от вида плода или употребляемой в пищу части растения:
- ананасы и виноград: 13%,
- прочие плоды, включая смеси плодов, и прочие употребляемые в пищу части растений: 9%.
4. В подсубпозициях 2008 30 110 0 - 2008 30 390 0, 2008 40 110 0 - 2008 40 390 0, 2008 50 110 0 - 2008 50 590 0, 2008 60 110 0 - 2008 60 390 0, 2008 70 110 0 - 2008 70 590 0, 2008 80 110 0 - 2008 80 390 0, 2008 92 120 0 - 2008 92 380 0 и 2008 99 110 0 - 2008 99 400 0 следующие термины имеют указанные ниже значения:
- "фактическая концентрация спирта по массе" - число килограммов чистого спирта, содержащихся в 100 кг продукта,
- "мас.%" - концентрация спирта по массе.
5. Содержание добавленного сахара в продуктах товарной позиции 2009 соответствует "содержанию сахара" минус указанная ниже цифра, в зависимости от вида сока:
- лимонный или томатный сок: 3,
- яблочный сок: 11,
- виноградный сок: 15,
- прочие фруктовые и овощные соки, включая смеси соков: 13.

6. 2009 69 510 және 2009 69 710 0 қосалқы позициялардағы концентрацияланған жүзім шырыны (жүзім ашытқысын қоса) деген
термин 20оС температура кезінде рефрактометрдің көрсетуі 50,9 %-дан кем болмайтын жүзім шырынын (жүзім ашытқысын қоса) білдіреді.
7. 2001 90 910 0, 2006 00 350 0, 2006 00 910 0, 2007 10 91, 2007 99 930 0, 2008 19 110 0, 2008 19 590 0, 2008 92 120 0, 2008 92 160 0, 2008 92 320 0, 2008 92 360 0, 2008 92 510 0, 2008 92 720 0, 2008 92 760 0, 2008 92 920 0, 2008 92 940 0, 2008 92 970 0, 2008 99 360 0, 2008 99 380 0, 2009 80 360, 2009 80 730, 2009 80 880 0, 2009 80 970 0, 2009 90 920 0, 2009 90 950 0 және 2009 90 970 0 қосалқы позициялардағы тропикалық жемістер»гуайява, манго, мангостан немесе гарциния, папайа, тамаринд, анакардия немесе акажа, лича, джекфрут немесе ағаш наны, саподилла, пассифлора немесе страстоцвет, карамбола және питайа жемістерін қамтиды.

6. В подсубпозициях 2009 69 510 и 2009 69 710 0 термин "концентрированный виноградный сок (включая виноградное сусло)" означает виноградный сок (включая виноградное сусло), для которого показание рефрактометра при температуре 200С составляет не менее 50,9%.
7. В подсубпозициях 2001 90 910 0, 2006 00 350 0, 2006 00 910 0, 2007 10 91, 2007 99 930 0, 2008 19 110 0, 2008 19 590 0, 2008 92 120 0, 2008 92 160 0, 2008 92 320 0, 2008 92 360 0, 2008 92 510 0, 2008 92 720 0, 2008 92 760 0, 2008 92 920 0, 2008 92 940 0, 2008 92 970 0, 2008 99 360 0, 2008 99 380 0, 2009 80 360, 2009 80 730, 2009 80 880 0, 2009 80 970 0, 2009 90 920 0, 2009 90 950 0 и 2009 90 970 0 "тропические плоды" включают плоды гуайявы, манго, мангостана, или гарцинии, папайи, тамаринда, анакардии, или акажу, личи, джекфрута, или хлебного дерева, саподиллы, пассифлоры, или страстоцвета, карамболы и питайи.

8. 2001 90 910 0, 2006 00 350 0, 2006 00 910 0, 2007 99 930 0,
2008 19 110 0, 2008 19 510 0, 2008 19 590 0, 2008 92 120 0, 2008 92 160 0, 2008 92 320 0, 2008 92 360 0, 2008 92 510 0, 2008 92 720 0, 2008 92 760 0, 2008 92 920 0, 2008 92 940 0 және 2008 92 970 0 қосалқы позициялардағы тропикалық жаңғақтар»кокос жаңғағын, кешь жаңғағын, бразилия жаңғағын, арека (немесе бетель) жаңғақтарын, кола жаңғағын және макадамия жаңғақтарын қамтиды.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкасы (кеден құнынан пайызымен не евромен)

8. В подсубпозициях 2001 90 910 0, 2006 00 350 0, 2006 00 910 0, 99 930 0, 2008 19 110 0, 2008 19 510 0, 2008 19 590 0, 2008 92 120 0, 2008 92 160 0, 2008 92 320 0, 2008 92 360 0, 2008 92 510 0, 2008 92 720 0, 2008 92 760 0, 2008 92 920 0, 2008 92 940 0 и 2008 92 970 0 "тропические орехи" включают кокосовые орехи, орехи кешью, бразильские орехи, орехи ареки (или бетеля), орехи колы и орехи макадамии.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины
процентах
от
таможен-
ной
стоимости
либо в
евро)

1. Бұл топқа:
а) 0712 тауар позициясындағы көкөніс қоспалары;
б) құрамында кез келген пропорциядағы кофе болатын қуырылған кофе алмастырғыштар (0901 тауар позициясы);
в) дәмді-хош иісті қосындылары бар шай (0902 тауар позициясы);
г) 0904-0910 тауар позициясындағы дәмдеуіштер немесе өзге де өнімдер;
д) 2103 немесе 2104 тауар позицияларындағы өнімдерден басқа,
құрамында 20 салм.%-дан астам шұжық, ет, қосымша ет өнімдері, қан, балық немесе шаян тұқымдастар, моллюскілер немесе судағы өзге де омыртқасыздар болатын дайын тамақ өнімдері немесе аталған өнімдердің кез келген комбинациялары (16-топ);
е) дәрілік заттар ретінде пайдаланылатын ашытқылар немесе
3003 немесе 3004 тауар позицияларындағы өзге де өнімдер; немесе
ж) 3507 тауар позициясындағы ферментті препараттар енгізілмейді.
2. 1б ескертпесінде көрсетілген табиғи кофенің қуырылған
алмастырғыштарының сығындылары 2101 тауар позициясына енгізілмейді.
3. 2104 тауар позициясында "гомогендендірілген құрамды дайын тамақ өнімдері" термині ет, балық, көкөніс сияқты негізгі компоненттердің екі немесе одан да көп жіңішке ұсақталған қоспаларынан тұратын дайын тамақ өнімдерін немесе таза салмағы 250 г. аспайтын орамадағы балалар немесе диеталық тағам ретіндегі бөлшек саудаға арналған бөлшектеп өлшеп оралған жемістерді білдіреді. Бұл ретте аталған өнімдерге дәмдеуіш, консервант сияқты немесе басқа мақсаттар үшін қосылған шағын мөлшерде кез келген ингредиенттер назарға алынбайды. Бұл өнімдер шағын мөлшерде көзге көрінетін негізгі компоненттердің кесектерінен тұруы мүмкін.
Қосымша ескертпелер:
1. 2103 20 000 0 және 2103 90 900 кіші қосалқы позицияларындағы»тұздықтар»термині көкөністен, жемістерден немесе өсімдіктердің өзге де жеуге жарамды бөліктерінен жасалған дайын өнімдерге, егер бұл ингредиенттердің құрамында болу проценті 5 мм-ден тесігі бар металл сым сүзгіден өткізу кезінде оны 20оС температурада сумен жуғаннан кейін бастапқы өнімге қатысты кем дегенде 80 салм.%-дан құраса, қолданылмайды.
2. 2106 10 200 0 және 2106 90 920 кіші қосалқы позициялардағы крахмал»термині крахмалдың опырылған өнімдерін де білдіреді.

1. В данную группу не включаются:
а) овощные смеси товарной позиции 0712;
б) обжаренные заменители кофе, содержащие кофе в любой пропорции (товарная позиция 0901);
в) чай с вкусо-ароматическими добавками (товарная позиция 0902);
г) пряности или прочие продукты товарных позиций 0904-0910;
д) готовые пищевые продукты, кроме продуктов товарной позиции 2103 или 2104, содержащие более 20 мас.% колбасы, мяса, мясных субпродуктов, крови, рыбы или ракообразных, моллюсков или прочих водных беспозвоночных или любую комбинацию этих продуктов (группа 16);
е) дрожжи, используемые в качестве лекарственных средств, или прочие продукты товарной позиции 3003 или 3004; или
ж) ферментные препараты товарной позиции 3507.
2. Экстракты обжаренных заменителей натурального кофе, упомянутых в примечании 16, включаются в товарную позицию 2101.
3. В товарной позиции 2104 термин "гомогенизированные составные готовые пищевые продукты" означает готовые пищевые продукты, состоящие из тонко измельченной смеси двух или большего числа основных компонентов, таких как мясо, рыба, овощи или плоды,
расфасованные для розничной продажи в качестве детского или диетического питания в упаковках с нетто-массой не более 250 г. При этом не принимаются во внимание небольшие количества любых ингредиентов, добавленных в эти продукты как приправа, консервант или для других целей. Эти продукты могут содержать в небольших количествах видимые глазом кусочки основных компонентов.
Дополнительные примечания:
1. В подсубпозициях 2103 20 000 0 и 2103 90 900 термин "соусы" не распространяется на готовые продукты из овощей, плодов или прочих съедобных частей растений, если процентное содержание этих ингредиентов, прошедших через металлическое проволочное сито с отверстиями 5 мм, после промывки водой при температуре 200С составляет по отношению к исходному продукту менее 80 мас.%.
2. В подсубпозициях 2106 10 200 0 и 2106 90 920 0 термин "крахмал" означает также продукты распада крахмала.

3. 2106 90 100 0-кіші қосалқы позициядағы балқытылған ірімшік»термині құрамында 12 салм.%-дан немесе одан көп, бірақ 18 салм.%-дан кем емес сүт майлары бар және ақ шарап, шие шарабы, крахмал және дәмдеуіштер қосып балқытылған ірімшіктен әзірленген (айрықша Эмменталер және Грюйер) таза салмағы 1 кг немесе одан аз бастапқы орамада буып-түйілген дайын өнімдерді білдіреді.
4. 2106 90 200 0-кіші қосалқы позициядағы»ішімдіктер өндірісі кезінде пайдаланылатын хош иісті "заттар негізіндегі өнімдерден басқа, құрамдас спирттік жартылай фабрикаттар»құрамындағы спирттің шоғырлануы 0,5 көл.%-дан астам құрамдас спирттік жартылай фабрикаттарды білдіреді.

3. В подсубпозиции 2106 90 100 0 термин "сыр плавленый" означает готовые продукты, содержащие 12 мас.% или более, но менее 18 мас.% молочных жиров и изготовленные из плавленого сыра (исключительно Эмменталер и Грюйер) с добавлением белого вина, вишневки, крахмала и специй и расфасованные в первичные упаковки нетто-массой 1 кг или менее.
4. В подсубпозиции 2106 90 200 0 "составные спиртовые полуфабрикаты, кроме продуктов на основе душистых веществ, используемые при производстве напитков", означают составные спиртовые полуфабрикаты с концентрацией спирта более 0,5 об.%.

5. 2106 90 300 0-кіші қосалқы позициядағы "изоглюкоза" термині құрамында құрғақ күйінде 10 салм.%-дан кем емес глюкозадан немесе оның полимерлерінен алынған өнімді білдіреді.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкасы
(кеден құнының пайызымен не евромен)
2101
Кофе, шай немесе мате сығындылары, эссенциялары және концентраттары, және олардың негізіндегі немесе кофе, шай немесе мате негізіндегі дайын өнімдер немесе парагвай шайы; қуырылған цикорий және өзге де қуырылған кофе алмастырғыштары және олардан алынатын экстрактілер, эссенциялар және концентраттар:
- кофенің сығындылары, эссенциялары және концентраттары және осы экстрактілер, эссенциялар немесе концентраттар негізіндегі немесе кофе негізіндегі дайын өнімдер:

5. В подсубпозиции 2106 90 300 0 термин "изоглюкоза" означает продукт, полученный из глюкозы или ее полимеров, с содержанием в сухом состоянии не менее 10 мас.% фруктозы.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины (в
процентах
от тамо-
женной
стоимости
либо в
евро)
2101
Экстракты, эссенции и
концентраты кофе, чая
или мате, или парагвай-
ского чая, и готовые
продукты на их основе
или на основе кофе, чая
или мате, или парагвайс-
кого чая; обжаренный
цикорий и прочие обжаре-
нные заменители кофе и
экстракты, эссенции и
концентраты из них:
- экстракты, эссенции и
концентраты кофе и
готовые продукты на
основе этих экстрактов,
эссенций или концентра-
тов или на основе кофе:

2106 90 980 4
----құрамында 15 салм. %-дан астам сүт майлары бар малдың немесе өсімдіктің тоңмайларынан немесе майларынан немесе олардың фракцияларынан жасалған тамақ үшін пайдалануға жарамды қоспалар немесе дайын өнімдер
-
10
2106 90 980 9
----өзгелері
-
10
22-топ
Алкогольдi және алкогольсiз сусындар мен сiрке қышқылы
Ескертпелер :
1. Аталған топқа:
а) кулинарлық мақсаттар үшiн дайындалған және онымен сусындар
ретiнде пайдалану үшiн жарамсыз аталған топтың өнiмдерi (негiзiнен
2103 тауар позициясы) (2209-тауар позициясындағы өнiмдерден басқа);
б) теңiз суы (2501 тауар позициясы);
в) тазартылған немесе кондуктометриялық су немесе ұқсас таза су (2851 тауар позициясы);
г) концентраты 10 салм.%-дан астам сiрке қышқылы
(2915-тауар позициясы);

2106 90 980 4
---- пригодные для упот-
ребления в пищу смеси
или готовые продукты из
животных или раститель-
ных жиров или масел или
их фракций, содержащие
более 15 мас.% молочных
жиров
-
10
2106 90 980 9
---- прочие
-
10
Группа 22
Алкогольные и безалкогольные напитки и уксус
Примечания:
1. В данную группу не включаются:
а) продукты этой группы (кроме продуктов товарной позиции 2209), приготовленные для кулинарных целей и тем самым непригодные для употребления в качестве напитков (в основном товарная позиция 2103);
б) морская вода (товарная позиция 2501);
в) дистиллированная или кондуктометрическая вода или вода аналогичной чистоты (товарная позиция 2851);
г) уксусная кислота с концентрацией более 10 мас.% (товарная позиция 2915);

д) 3003 немесе 3004 тауар позициясындағы дәрiлiк заттар; немесе
e) парфюмерлiк немесе жуыну заттары (33-топ) енгiзiлмейдi.
2. Аталған топта, сондай-ақ 20 және 21-топтарда спирттiң көлемi бойынша концентраты 20оС температурасымен анықталады.
3. 2202-тауар позициясындағы "алкогольсiз сусындар" терминi спирттiң концентраты 0,5 көл.%-дан аспайтын сусындарды бiлдiредi. Алкогольдi сусындар 2203-2206 тауар позициясына немесе 2208 тауар позициясына енгiзiледi.
Қосалқы позицияға ескертпелер:
1. 2204 10 қосалқы позициясындағы "көпiршiктi шарап" терминi 20оС температура кезiнде шамадан тыс қысымы болатын, жабық сыйымды ыдыстағы шараптарды бiлдiредi.
Қосымша ескертпелер :
1. 2202 10 000 0 қосалқы позициясына, оның iшiнде минералды және газды, олар сусындар ретiнде тiкелей қолданылған жағдайда қант немесе басқа да тәттi немесе дәмi хош иiстi заттар қосыла отырып енгiзiледi.
2. 2204 және 2205 тауар позицияларында және 2206 00 100 0 қосалқы позициясында:
а) "спирттiң көлемi бойынша нақты концентрациясы" 20оС температура кезiндегi таза спирт көлемiнiң санын осы температура кезiндегi өнiмнiң 100 көлемiнде бiлдiредi;
б) "спирттiң көлемi бойынша әлеуеттi концентрациясы" 20оС
температура кезiндегi таза спирт көлемiнiң санын бiлдiредi, оларды осы температура кезiндегi өнiмнiң 100 көлемiнде бар қант толық ашыған кезде алуға болады;
в) "спирттiң көлемi бойынша жалпы концентрациясы" спирттiң
концентрациясының нақты және әлеуеттiк көлемiнiң жиынтығын бiлдiредi;
г) "спирттiң көлемi бойынша натуралды концентрациясы" спирттiң оның қандай да бiр өнiмде байытылуына дейiнгi толық көлемдегi концентрациясын бiлдiредi;
д) "көл. %-дан" спирттiң көлемi бойынша концентрациясын бiлдiредi.
3. 2204 30 100 0-қосалқы позициясында "ашу процесiндегi жүзiм
шырыны" жүзiм шырынын ашыту арқылы алынған, 1 көл.%-дан асатын және
спирттiң жалпы концентрациясының бестен үшiнен кем нақты концентрациясына ие болатын көлемдi бiлдiредi.
4. 2204 21 - 2204 29-қосалқы позицияларында:
А. "Жалпы құрғақ экстракт" барлық заттардағы осы физикалық
жағдайда ұшып кетпейтiн литрмен өнiмдегi грамдар құрамын бiлдiредi. Жалпы құрғақ экстракт 20оС температура кезiнде денсиметрмен айқындалуға тиiс.
Б(а). 2204 21 110 0 - 2204 21 990 0 және 2204 29 120 0 - 2204 29 990 0 қосалқы позицияларында өнiмдерде I, II, III және IV тармақтарда аталған жалпы құрғақ экстракт нақты санының болуы:
I) 13 көл.%-дан: 90 г-нан аспайтын немесе жалпы құрғақ экстракт 1 л кем спирттiң нақты концентрациясы бар өнiмдерге;
II) 13 көл.%-дан асатын, бiрақ 15 көл.%-дан: 130 г-нан аспайтын немесе жалпы құрғақ экстракт 1 л кем спирттiң нақты концентрациясы бар өнiмдерге;

д) лекарственные средства товарной позиции 3003 или 3004; или
е) парфюмерные или туалетные средства (группа 33).
2. В данной группе, а также в группах 20 и 21, концентрация спирта по объему определяется при температуре 200С.
3. В товарной позиции 2202 термин "безалкогольные напитки" означает напитки с концентрацией спирта не более 0,5 об.%. Алкогольные напитки включаются в товарные позиции 2203-2206 или товарную позицию 2208.
Примечание к субпозиции:
1. В субпозиции 2204 10 термин "вина игристые" означает вина в закрытых резервуарах, имеющие избыточное давление не ниже 3 бар при температуре 200С.
Дополнительные примечания:
1. В подсубпозицию 2202 10 000 0 включаются воды, в том числе минеральные и газированные, содержащие добавки сахара или других подслащивающих или вкусо-ароматических веществ, при условии их прямого употребления в качестве напитков.
2. В товарных позициях 2204 и 2205 и подсубпозиции 2206 00 100 0:
а) "фактическая концентрация спирта по объему" означает число объемов чистого спирта при температуре 200С в 100 объемах продукта при этой температуре;
б) "потенциальная концентрация спирта по объему" означает число объемов чистого спирта при температуре 200С, которые можно получить при полном сбраживании сахаров, содержащихся в 100 объемах продукта при этой температуре;
в) "общая концентрация спирта по объему" означает сумму фактической и потенциальной объемной концентрации спирта;
г) "натуральная концентрация спирта по объему" означает полную объемную концентрацию спирта в продукте до какого-либо его обогащения;
д) "об.%" означает концентрацию спирта по объему.
3. В подсубпозиции 2204 30 100 0 "сусло виноградное в процессе брожения" означает продукт, полученный путем сбраживания виноградного сусла, обладающий фактической концентрацией спирта более 1 об.% и менее трех пятых общей объемной концентрации спирта.
4. В субпозициях 2204 21 - 2204 29:
А. "Общий сухой экстракт" означает содержание в продукте в граммах на литр всех веществ, которые при данных физических условиях не улетучиваются. Общий сухой экстракт должен определяться денсиметром при температуре 200С.
Б(а). Наличие в продуктах подсубпозиции 2204 21 110 0 - 2204 21 990 0 и 2204 29 120 0 - 2204 29 990 0 конкретных количеств общего сухого экстракта на литр, указанных в пунктах I, II, III и IV, не влияет на их классификацию:
I) продукты с фактической концентрацией спирта не более 13 об.%: 90 г или менее общего сухого экстракта на 1 л;
II) продукты с фактической концентрацией спирта более 13 об.%, но не более 15 об.%: 130 г или менее общего сухого экстракта на 1 л;

III) 15 көл.%-дан асатын, бiрақ 18 көл.%-дан: 130 г-нан аспайтын немесе жалпы құрғақ экстракт 1 л кем спирттiң нақты концентрациясы бар өнiмдерге;
IҮ) 18 көл.%-дан асатын, бiрақ 22 көл.%-дан: 330 г-нан аспайтын немесе жалпы құрғақ экстракт 1 л кем спирттiң нақты концентрациясы бар өнiмдерге оларды сыныптауға әсер етпейдi.
Әрбiр санат үшiн максималдық мәннен асып түсетiн, әрбiр санат үшiн жоғарыда аталған жалпы экстракты бар өнiмдер, жалпы құрғақ экстракт 330 г/л-ден асып түсетiн жағдайды қоспағанда, келесi санатқа жатқызылуға тиіс; бұл жағдайда өнiмдер 2204 21 990 0 және 2204 29 990 0 қосалқы позицияларға енгiзiлуге тиiс.
Б(б). Жоғарыда аталған ереже 2204 21 930 0, 2204 21 970 0, 2204 29 930 0 және 2204 29 970 0 қосалқы позициялардағы өнiмдерге қолданылмайды.
5. 2204 21 110 0 - 2204 21 990 0 және 2204 29 120 0 - 2204 29 990 0-қосалқы позицияларына:
а) ашуы спирт қосу арқылы тоқтатылған жүзiм шарабы, яғни:
- спирттiң нақты концентрациясы кемiнде 12 көл.%-дан болатын, бiрақ 18 көл.%-дан кем емес өнiм, және
- спирттiң натуралдық концентрациясы кемiнде 8,5 көл.%-дан болатын жүзiм шарабына қосу арқылы алынған, шарапты тазарту арқылы алынған өнiм;
б) айдау үшiн күшейтiлген шарап, яғни:
- спирттiң нақты концентрациясы кемiнде 18 көл. %-дан болатын, бiрақ 24 көл.%-дан кем емес;
- құрамында қалдық қант, тазартылмаған өнiм жоқ, тек шарапқа қосу арқылы алынған, шарапты айдау арқылы алынған және спирттiң ең жоғары нақты концентрациясы 86 көл.%-дан болатын, және
- сiрке қышқылына есептегенде ұшпалы қышқылдардың ең жоғары
құрамы 1,5 г/л болатын өнiм;
в) ликер шарабына, яғни:
- спирттiң жалпы концентрациясы кемiнде 17,5 көл.%-дан және спирттiң нақты концентрациясы кемiнде 15 көл.%-дан болатын, бiрақ 22 көл %-дан кем емес, және
- жүзiм шарабынан немесе жүзiм сұрыптары шарабынан алынған, ликер шараптарын өндiру үшiн үшiншi елде мақұлданған және спирттiң натуралдық көлемдiк концентрациясы кемiнде 12 көл.%-дан болатын өнiм;
- тоңазыту арқылы, немесе
- ашыту процесiнде немесе ашытқаннан кейiн қосу арқылы;
- шарапты айдау арқылы алынған өнiм, немесе
- концентрацияланған жүзiм шырыны немесе мұндай практика концентрацияланған тiкелей жылу жүзiм шырыны үшiн кейбiр жоғары сапалы ликер шараптары дәстүрлi болып табылатын жағдайда, ол бұл операциялардан басқа, концентрацияланған жүзiм шырыны анықтамасына сәйкес келгенде, нeмece
- осы өнiмдердiң қоспасы енгiзiледi.
Алайда кейбiр жоғары сапалы ликерлi шараптар жас жүзiм шырынынан алынуы мүмкiн, оның 12 көл. %-ға тең спирттiң ең төменгi натуралдық концентрациясы болуы мiндеттi емес.

III) продукты с фактической концентрацией спирта более 15 об.%, но не более 18 об.%: 130 г или менее общего сухого экстракта на 1 л;
IV) продукты с фактической концентрацией спирта более 18 об.%, но не более 22 об.%: 330 г или менее общего сухого экстракта на 1 л.
Продукты с общим сухим экстрактом, превышающим максимальное значение, указанное выше для каждой категории, должны быть отнесены к следующей категории, за исключением случая, когда общий сухой экстракт превышает 330 г/л; в этом случае продукты должны включаться в подсубпозиции 2204 21 990 0 и 2204 29 990 0.
Б(б). Указанные выше правила не распространяются на продукты, включенные в подсубпозиции 2204 21 930 0, 2204 21 970 0, 2204 29 930 0 и 2204 29 970 0.
5. В подсубпозиции 2204 21 110 0 - 2204 21 990 0 и 2204 29 120 0 - 2204 29 990 0 включаются:
а) виноградное сусло, брожение которого приостановлено путем добавления спирта, то есть продукт, который:
- имеет фактическую концентрацию спирта не менее 12 об.%, но менее 15 об.%, и
- получен путем добавления к виноградному суслу, имеющему натуральную концентрацию спирта не менее 8,5 об.%, продукта, полученного путем дистилляции вина;
б) вино крепленое для перегонки, то есть продукт, который:
- имеет фактическую концентрацию спирта не менее 18 об.%, но не более 24 об.%,
- получен исключительно путем добавления к вину, не содержащему остаточного сахара, неректификованного продукта, полученного путем перегонки вина и обладающего максимальной фактической концентрацией спирта 86 об.%, и
- обладает максимальным содержанием летучих кислот 1,5 г/л в пересчете на уксусную кислоту;
в) ликерное вино, то есть продукт, который:
- имеет общую концентрацию спирта не менее 17,5 об.% и фактическую концентрацию спирта не менее 15 об.%, но не более 22 об.%, и
- получен из виноградного сусла или вина из сортов винограда, одобренных в третьей стране для производства ликерных вин, и обладает натуральной объемной концентрацией спирта не менее 12 об.%,
- путем замораживания, или
- путем добавления в процессе брожения или после сбраживания:
- продукта, полученного путем перегонки вина, или
- концентрированного виноградного сусла или, в случае некоторых высококачественных ликерных вин, для которых такая практика является традиционной, виноградного сусла, сконцентрированного прямым теплом, которое, помимо этой операции, соответствует определению концентрированного виноградного сусла, или
- смеси этих продуктов.
Однако некоторые высококачественные ликерные вина могут быть получены из свежего виноградного сусла, которое не обязательно должно иметь минимальную натуральную концентрацию спирта, равную 12 об.%.

6. 2204 30 920 0 және 2204 30 960 0 қосалқы позицияларда "концентрацияланған жүзiм шырыны" 20 0С температура кезiнде рефрактометр көрсеткiшi үшiн кемiнде 50,9%-дан жүзiм шырынын бiлдiредi.
7. Өсiмдiктермен немесе хош иiстi заттармен үстемеленген, құрамында спирттiң нақты концентрациясы кемiнде 7 көл.%-дан болатын вермут немесе өзге де шарап 2205 тауар позициясына енгiзiледi.
8. 2206 00 100 0 қосалқы позицияларда "пикет" терминi суға малынған өңделмеген жүзiм сығымдарын ашытуымен немесе жүзiм сығымдарының суда ашытылған экстракциясынан алынған өнiмдi бiлдiредi.
9. 2206 00 310 0 және 2206 00 390 0 қосалқы позицияларда "көпiршiктi" болып мына сусындар:
- байлауыштармен және/немесе бекiткiштермен ұсталған "саңырауқұлақ тәрiздi" тығындары бар бөтелкелерде ашытылған,
- 20 0С температура кезiнде кемiнде 1,5 бар артық қысымы бар басқа ыдыста ашытылған сусындар есептеледi.
10. 2209 00 110 0 және 2209 00 190 0 қосалқы позицияларда "шарап сiрке суы" терминi шарапты ашытуды тек қана сiрке қышқылын ашытумен алған және сiрке қышқылына есептегенде жалпы қышқылдығы кемiнде 60 г/л болатын сiрке суын бiлдiредi.
Код СЭҚ ТН
Позицияның атауы
Қос. өлш бір.
Баж ставкасы (кеден құнының пайызымен не евромен)

6. В подсубпозициях 2204 30 920 0 и 2204 30 960 0 "концентрированное виноградное сусло" означает виноградное сусло, для которого показания рефрактометра при температуре 200С не менее 50,9%.
7. Только вермут и прочие вина из свежего винограда, приправленные растениями или ароматическими веществами, содержащие фактическую концентрацию спирта не менее 7 об.%, включаются в товарную позицию 2205.
8. В подсубпозиции 2206 00 100 0 термин "пикет" означает продукты, полученные сбраживанием необработанных виноградных выжимок, вымоченных в воде, или экстракцией сброженных виноградных выжимок водой.
9. В подсубпозициях 2206 00 310 0 и 2206 00 390 0 "игристыми" считаются следующие напитки:
- сброженные напитки в бутылках с "грибовидными" пробками, удерживаемыми завязками или креплениями,
- сброженные напитки в другой таре с избыточным давлением не менее 1,5 бар, измеренным при температуре 200С.
10. В подсубпозициях 2209 00 110 0 и 2209 00 190 0 термин "уксус винный" означает уксус, полученный исключительно уксуснокислым брожением вина и имеющий общую кислотность не менее 60 г/л в пересчете на уксусную кислоту.
Код ТН   ВЭД
Наименование позиций
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины
(в процен-
тах от
таможенной
стоимости
либо  в
евро)

2201
Сулар, табиғи немесе жасанды минералды, газды, қант немесе басқа да тәттілендіретін немесе дәмді хош иісті заттар қосылған суларды қоса алғанда; мұз бен қар:
2201 10
-минералды және газдалған сулар:
--табиғи минералды сулар:
2201 10 110 0
---газдалған
л
20, бірақ 1 кг үшін 0,25 евродан кем емес
2201 10 190 0
---өзгелері
л
20, бірақ 1 кг үшін 0,25 евродан кем емес
2201 10 900 0
--өзгелері
л
20, бірақ 1 кг үшін 0,25 евродан кем емес

2201
Воды, включая природные
или искусственные мине-
ральные, газированные,
без добавления сахара
или других подслащиваю-
щих или вкусо-аромати-
ческих веществ; лед и
снег:
2201 10
- воды минеральные и
газированные:
-- природные минеральные
воды:
2201 10 110 0
--- негазированные
л
20, но не
менее
0,25 евро
за 1 кг
2201 10 190 0
--- прочие
л
20, но не
менее 0,25
евро за 1
кг
2201 10 900 0
-- прочие
л
20, но не
менее 0,25
евро за 1
кг

2201 90 000 0
-өзгелері
л
20, бірақ 1 кг үшін 0,25 евродан кем емес
2202
Минералды және газды, қант немесе басқа да тәттілендірілген заттар қосылған суларды немесе дәмді хош иісті заттарды қоса алғанда, сулар 2009 тауар позициясындағы жидек немесе көкөніс шырындарынан басқа, өзге де алкогольсіз сусындар:
2202 10 000 0
-минералды және газды, қант немесе басқа да тәттілендірілген заттар қосылған суларды немесе дәмді хош иісті заттарды қоса алғанда, сулар
л
25, бірақ 1 л үшін 0,06 евродан кем емес
2202 90
-өзгелері:

2201 90 000 0
- прочие
л
20, но не
менее 0,25
евро за 1
кг
2202
Воды, включая минераль-
ные и газированные,
содержащие добавки
сахара или других
подслащивающих или
вкусо-ароматических
веществ, и прочие безал-
когольные напитки, за
исключением фруктовых
или овощных соков
товарной позиции 2009:
2202 10 000 0
- воды, включая мине-
ральные и газированные,
содержащие добавки саха-
ра или других подслащи-
вающих или вкусо-арома-
тических веществ
л
25, но не
менее 0,06
евро за 1 л
2202 90
- прочие:

2202 90 100
-- 0401-0404 тауар позицияларынан алынған 0401-0404 тауар позицияларындағы азық-түліктер немесе майлар жоқ:
2202 90 100 1
---алкогольсіз сыра
л
15, бірақ 1 л үшін 0,07 евродан кем емес
2202 90 100 9
---өзгелері
л
15, бірақ 1 л үшін 0,07 евродан кем емес
--0401-0404-тауар позициялары өнімдерінен алынған құрамында өзге де май барлар:
2202 90 910 0
---0,2 салм.%-дан кем
л
15, бірақ 1 л үшін 0,07 евродан кем емес
2202 90 950 0

2202 90 100
-- не содержащие продук-
тов товарных позиций
0401-0404 или жиров,
полученных из продуктов
товарных позиций
0401-0404:
2202 90 100 1
--- пиво безалкогольное
л
15, но не
менее 0,07
евро за 1 л
2202 90 100 9
--- прочие
л
15, но не
менее 0,07
евро за 1 л
-- прочие, содержащие
жир, полученный из про-
дуктов товарных позиций
0401 - 0404:
2202 90 910 0
--- менее 0,2 мас.%
л
15, но не
менее 0,07
евро за 1 л
2202 90 950 0

---0,2 салм.%-дан немесе одан да
асатын, бірақ 2 салм.%-дан кем
л
15, бірақ 1 л үшін 0,07 евродан кем емес
2202 90 990 0
---2 салм.%-дан немесе одан да асатын
л
15, бірақ 1 л ушін 0,07 евродан кем емес
2203 00
Ашытылған сыра:
-сыйымдылығы 10 л немесе одан да кем ыдыстардағы:
2203 00 010 0
--бөтелкелердегі
л
1 л үшін 0,6 евро
2203 00 090 0
--өзгелері
л
1 л үшін 0,6 евро
2203 00 100 0
-сыйымдылығы 10 л-ден асатын ыдыстардағы
л
1 л үшін 0,6 евро
2204
Табиғи жүзім шарабы, күшейтілгенді қоса алғанда; 2090 тауар позициясында көрсетілгеннен басқа сығынды жүзім шырыны:
2204 10
-көбікті шараптар:
--спирттің нақты концентрациясы кемінде 8,5 көл.%-дан:
2204 10 110 0
---шампан
л
1 л үшін 1,32 евро
2204 10 190 0
---өзгелері
л
1 л үшін 1,32 евро
--өзгелері:
2204 10 910 0
---Асти спуманте
л
1 л үшін 1,32 евро
2204 10 990 0
---өзгелері
л
1 л үшін 1,32 евро
-өзге де шараптар; ашытуы тоқтатылған немесе спирт қосу жолымен тоқтатылған сығынды жүзім шырындары:
2204 21
-сыйымдылығы 2 литрден аспайтын ыдыстардағы:
2204 21 100 0
---2204 10 қосалқы позицияда
көрсетілгенді қоспағанда,
байлауыштармен немесе бекіткіштермен
ұсталатын»"саңырауқұлақ тәрізді"»
тығындары бар бөтелкелердегі шарап;
200С температура кезінде 1-ден 3 барға дейін көміртегі диоксиді себепші болатын сусындағы артық қысымы бар басқа ыдыстағы шарап
л
1 л үшін 0,5 евро
---өзгелері:
----спирттің нақты концентрациясы 13 көл.%-дан аспайтын:
-----белгілі бір өңірлерде өндірілген жоғары сапалы шарап:
------ақ:
2204 21 110 0
-------Эльзас
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 120 0
-------Бордо
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 130 0
-------Бургундия
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 170 0
-------Валь де Луар (Луар аңғары)
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 180 0
-------Мозель-Саар-Рувер
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 190 0
-------Пфальц
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 220 0
-------Рейнхессен
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 240 0
-------Лацио
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 260 0
-------Тоскана
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 270 0
-------Трентино, Альто-Адидже
және Фриули
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 280 0
-------Венето
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 320 0
-------Виньо Верде
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 340 0
-------Пенедес
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 360 0
-------Риойя
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 370 0
-------Валенсия
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 380 0
-------өзгелері
л
1 л үшін 0,5 евро
------өзгелері:
2204 21 420 0
-------Бордо
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 430 0
-------Бургундия
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 440 0
-------Божоле
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 460 0
-------Кот-дю-Рон
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 470 0
-------Лангедок-Руссильон
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 480 0
-------Валь де Луар (Луар аңғыры)
л
1 л үшін 0,5 евро

--- 0,2 мас.% или более,
но менее 2 мас.%
л
15, но не
менее 0,07
евро за 1 л
2202 90 990 0
--- 2 мас.% или более
л
15, но не
менее 0,07
евро за 1 л
2203 00
Пиво солодовое:
- в сосудах емкостью 10
л или менее:
2203 00 010 0
-- в бутылках
л
0,6 евро
за 1 л
2203 00 090 0
-- прочее
л
0,6 евро
за 1 л
2203 00 100 0
- в сосудах емкостью
более 10 л
л
0,6 евро
за 1 л
2204
Вина виноградные нату-
ральные, включая креп-
леные; сусло виноград-
ное, кроме указанного в
товарной позиции 2009:
2204 10
- вина игристые:
-- с фактической концен-
трацией спирта не менее
8,5 об.%:
2204 10 110 0
--- шампанское
л
1,32 евро
за 1 л
2204 10 190 0
--- прочие
л
1,32 евро
за 1 л
-- прочие:
2204 10 910 0
--- Асти спуманте
л
1,32 евро
за 1 л
2204 10 990 0
--- прочие
л
1,32 евро
за 1 л
- вина прочие; виноград-
ное сусло, брожение
которого было предотвра-
щено или приостановлено
путем добавления спирта:
2204 21
-- в сосудах емкостью 2
л или менее:
2204 21 100 0
--- вино, за исключением
указанного в субпозиции
2204 10, в бутылках
с "грибовидными" пробка-
ми, удерживаемыми завяз-
ками или креплениями;
вино в другой таре с
избыточным давлением,
обусловленным диоксидом
углерода в напитке, от
1 до 3 бар при темпера-
туре 200С
л
0,5 евро
за 1 л
--- прочие:
---- с фактической
концентрацией спирта не
более 13 об.%:
----- высококачествен-
ные вина, произведенные
в определенных регионах:
------ белые:
2204 21 110 0
------- Эльзас
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 120 0
------- Бордо
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 130 0
------- Бургундия
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 170 0
------- Валь де Луар
(Долина Луары)
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 180 0
------- Мозель-Саар-
Рувер
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 190 0
------- Пфальц
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 220 0
------- Рейнхессен
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 240 0
------- Лацио
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 260 0
------- Тоскана
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21  270 0
------- Трентино, Альто-
Адидже и Фриули
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 280 0
------- Венето
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 320 0
------- Виньо Верде
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 340 0
------- Пенедес
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 360 0
------- Риойя
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 370 0
------- Валенсия
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 380 0
------- прочие
л
0,5 евро
за 1 л
------ прочие:
2204 21 420 0
------- Бордо
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 430 0
------- Бургундия
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 440 0
------- Божоле
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 460 0
------- Кот-дю-Рон
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 470 0
------- Лангедок-
Руссильон
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 480 0
------- Валь де Луар
(Долина Луары)
л
0,5 евро
за 1 л

2204 21 620 0
-------Пьемонт
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 660 0
-------Тоскана
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 670 0
-------Трентино және Альто-Адидже
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 680 0
-------Венето
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 690 0
-------Дао, Беррада және Дуро
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 710 0
-------Наварра
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 740 0
-------Пенедес
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 760 0
-------Риойя
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 770 0
-------Вальдепениас
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 780 0
-------өзгелері
л
1 л үшін 0,5 евро
-----өзгелері:
2204 21 790 0
------ақ
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 800 0
------өзгелері
л
1 л үшін 0,5 евро
-----спирттің нақты концентрациясы 13 көл.%-дан астам, бірақ
15 көл.%-дан аспайтын:
-----белгілі бір өңірлерде өндірілген жоғары сапалы шарап:
2204 21 810 0
------ақ
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 820 0
------өзгелері
л
1 л үшін 0,5 евро
-----өзгелері:
2204 21 830 0
------ақ
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 840 0
------өзгелері
л
1 л үшін 0,5 евро
----спирттің нақты концентрациясы 15 көл.%-дан астам, бірақ 18 көл.%-дан аспайтын:
2204 21 870 0
-----марсала
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 880 0
-----Самос (Samos) және Мускат де
Лемнос (Muscat de Lemnos)
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 890 0
-----портвейн
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 910 0
-----мадера және Мускатель сетюбал
(Setubal muscatel)
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 920 0
-----херес
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 930 0
-----токайлық (Токай ассу (Аszu)
және Токай аса бағалысы Szamorodni)
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 940 0
-----өзгелері
л
1 л үшін 0,5 евро
----спирттің нақты концентрациясы 18 көл.%-дан астам, бірақ 22 көл.%-дан аспайтын:
2204 21 950 0
-----портвейн
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 960 0
-----мадера, херес және Мускатель
сетюбал (Setubal muscatel)
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 970 0
-----токайлық (Токай ассу (Аszu)
және Токай аса бағалысы Szamorodni)
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 980 0
-----өзгелері
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 21 990 0
----спирттің нақты концентрациясы 22 көл. %-дан астам
л
1 л үшін 0,5 евро
2204 29
--өзгелері:
2204 29 100 0
---2204 10 қосалқы позицияда көрсетілгенді қоспағанда, байлауыштармен немесе бекіткіштермен ұсталатын "саңырауқұлақ тәрізді" тығындары бар бөтелкелердегі шарап; 200С температура кезінде 1-ден 3 барға дейін көміртегі диоксиді себепші болатын сусындағы артқы қысымы бар басқа ыдыстағы шарап
л
1 л үшін 0,12 евро
---өзгелері:
----спирттің нақты концентрациясы 13 көл.%-дан астам:
-----белгілі бір өңірлерде өндірілген жоғары сапалы шарап:
------ақ:
2204 29 120 0
-------Бордо
л
1 л үшін 0,12 евро
2204 29 130 0
-------Бургундия
л
1 л үшін 0,12 евро
2204 29 170 0
-------Валь де Луар (Луар аңғары)
л
1 л үшін 0,12 евро

2204 21 620 0
------- Пьемонт
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 660 0
------- Тоскана
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 670 0
------- Трентино и Альто-Адидже
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 680 0
------- Венето
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 690 0
------- Дао, Беррада и Дуро
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 710 0
------- Наварра
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 740 0
------- Пенедес
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 760 0
------- Риойя
л
0,5 евро
за 1 л
204 21 770 0
------- Вальдепениас
л
0,5 евро
за 1 л
204 21 780 0
------- прочие
л
0,5 евро
за 1 л
----- прочие:
2204 21 790 0
------ белые
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 800 0
------ прочие
л
0,5 евро
за 1 л
---- с фактической
концентрацией спирта
более 13 об.%, но не
более 15 об.%:
----- высококачественные
вина, произведенные
в определенных регионах:
2204 21 810 0
------ белые
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 820 0
------ прочие
л
0,5 евро
за 1 л
----- прочие:
2204 21 830 0
------ белые
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 840 0
------ прочие
л
0,5 евро
за 1 л
---- с фактической
концентрацией спирта
более 15 об.%, но не
более 18 об.%:
2204 21 870 0
----- марсала
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 880 0
----- Самос (Samos) и
Мускат де Лемнос
(Muscat de Lemnos)
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 890 0
----- портвейн
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 910 0
----- мадера и
Мускатель сетюбал
(Setubal muscatel)
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 920 0
----- херес
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 930 0
----- токайское (Токай
ассу (Aszu) и Токай
самородный Szamorodni)
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 940 0
----- прочие
л
0,5 евро
за 1 л
---- с фактической
концентрацией спирта
более 18 об.%, но не
более 22 об.%:
2204 21 950 0
----- портвейн
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 960 0
----- мадера, херес и
Мускатель сетюбал
(Setubal muscatel)
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 970 0
----- токайское (Токай
ассу (Aszu) и Токай
самородный Szamorodni)
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 980 0
----- прочие
л
0,5 евро
за 1 л
2204 21 990 0
---- с фактической
концентрацией спирта
более 22 об.%
л
0,5 евро
за 1 л
2204 29
-- прочие:
2204 29 100 0
--- вино, за исключени-
ем указанного в субпози-
ции 2204 10, в бутылках
с "грибовидными" пробка-
ми, удерживаемыми завяз-
ками или креплениями;
вино в другой таре с
избыточным давлением,
обусловленным диоксидом
углерода в напитке, от
1 до 3 бар при темпера-
туре 200С
л
0,12 евро
за 1 л
--- прочие:
---- с фактической
концентрацией спирта не
более 13 об.%:
----- высококачествен-
ные вина, произведенные
в определенных регионах:
------ белые:
2204 29 120 0
------- Бордо
л
0,12 евро
за 1 л
2204 29 130 0
------- Бургундия
л
0,12 евро
за 1 л
2204 29 170 0
------- Валь де Луар
(Долина Луары)
л
0,12 евро
за 1 л

2206 00 510 0
----сидр және перри
л
1 л үшін 0,5 евро
2206 00 590 0
----өзгелері
л
1 л үшін 0,5 евро
---2 литрден астам:
2206 00 810 0
----сидр және перри
л
1 л үшін 0,5 евро
2206 00 890 0
----өзгелері
л
1 л үшін 0,5 евро
2207
құрамында кемінде 80 көл. %-дан спирт бар денатуратталмаған этил спирті; денатуратталған, кез келген концентрациядағы этил спирті және өзге де спирттер:
2207 10 000 0
- құрамында кемінде 80 көл.%-дан спирт бар денатуратталған этил спирті
л
100, бірақ 1 л үшін 2,0 евродан кем емес
2207 20 000 0
-кез келген концентрациядағы денатуратталған этил спирті және өзге де спирттер
л
100, бірақ 1 л үшін 2,0 евродан кем емес
2208
Көлемді 80 көл. %-дан кем спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті; спирт тұнбалары, ликерлер және басқа да спиртті ішімдіктер:
2208 20
-жүзім шарабын тазалау немесе жүзімді сығу нәтижесінде алынған спиртті тұнбалар:
--сыйымдылығы 2 л немесе одан аспайтын ыдыстардағы:
2208 20 120 0
---коньяк
л 100% -дан спирт
1 л үшін 1 евро
2208 20 140 0
---арманьяк
л 100% -дан спирт
1 л үшін 1 евро
2208 20 260 0
---граппа
л 100% -дан спирт
1 л үшін 1 евро
2208 20 270 0
---бренди (Вrandy de Jerez)
л 100% -дан спирт
1 л үшін 1 евро
2208 20 290 0
---өзгелері
л 100% -дан спирт
1 л үшін 1 евро
--сыйымдылығы 2 литрден астам ыдыстардағы:
2208 20 400 0
---өңделмеген дистилляттар
л 100%- дан спирт
1 л үшін 1 евро
---өзгелері:
1 л үшін 1 евро
2208 20 620 0
----коньяк
л 100%- дан спирт
1 л үшін 1 евро
2208 20 640 0
----арманьяк
л 100%-дан спирт
1 л үшін 1 евро
2208 20 860 0
----граппа
л 100% -дан спирт
1 л үшін 1 евро
2208 20 870 0
----бренди (Вrandy de Jerez)
л 100% -дан спирт
1 л үшін 1 евро
2208 20 890 0
----өзгелері
л 100% -дан спирт
1 л үшін 1 евро
2208 30
-виски:
--сыйымдылық ыдыстарындағы "Бурбон вискиі:
2208 30 110 0
---2 л немесе одан аспайтын
л 100% -дан спирт
1 л үшін 1 евро
2208 30 190 0
---2 литрден астам
л 100% -дан     cпирт
1 л үшін 1 евро
--шотланд вискиі:
---сыйымдылық ыдыстарындағы
ашытылған виски:
2208 30 320 0
---2 л немесе одан аспайтын
л 100% -дан     cпирт
1 л үшін 1 евро
2208 30 380 0
--- 2 литрден астам
л 100% -дан спирт
1 л үшін 1 евро
--сыйымдылық ыдыстарындағы
купажды виски:
2208 30 520 0
---2 литрден немесе одан аспайтын
л 100% -дан спирт
1 л үшін 1 евро
2208 30 580 0
---2 литрден астам
л 100% -дан спирт
1 л үшін 1 евро
---сыйымдылық ыдыстарындағы
өзгелері:
2208 30 720 0
---2 л немесе одан да кем
л 100% -дан спирт
1 л үшін 1 евро
2208 30 780 0
---2 литрден астам
л 100% -дан спирт
1 л үшін 1 евро
--сыйымдылық ыдыстарындағы өзгелері:
2208 30 820 0
---2 л немесе одан аспайтын
л 100% -дан спирт
1 л үшін 1 евро
2208 30 880 0
---2 литрден астам
л 100% -дан спирт
1 л үшін 1 евро

2206 00 510 0
---- сидр и перри
л
0,5 евро
за 1 л
2206 00 590 0
---- прочие
л
0,5 евро
за 1 л
--- более 2 л:
2206 00 810 0
---- сидр и перри
л
0,5 евро
за 1л
2206 00 890 0
---- прочие
л
0,5 евро
за 1л
2207
Спирт этиловый неденату-
рированный с концентра-
цией спирта 80 об.% или
более; этиловый спирт и
прочие спирты,
денатурированные, любой
концентрации:
2207 10 000 0
- спирт этиловый недена-
турированный с концент-
рацией спирта 80 об.%
или более
л
100, но не
менее 2,0
евро за 1 л
2207 20 000 0
- спирт этиловый и
прочие спирты, денатури-
рованные, любой
концентрации
л
100, но не
менее 2,0
евро за 1 л
2208
Спирт этиловый неденату-
рированный сконцентра-
цией спирта менее 80
об.%; спиртовые настой-
ки, ликеры и прочие
спиртные напитки:
2208 20
- спиртовые настойки,
полученные в результате
дистилляции виноградного
вина или выжимок
винограда:
-- в сосудах емкостью 2
л или менее:
2208 20 120 0
--- коньяк
л
100%
спир-
та
1 евро
за 1 л
2208 20 140 0
--- арманьяк
л
100%
спир-
та
1 евро
за 1 л
2208 20 260 0
--- граппа
л
100%
спир-
та
1 евро
за
1 л
2208 20 270 0
--- бренди (Brandy de
Jerez)
л
100%
спир-
та
1 евро
за
1 л
2208 20 290 0
--- прочие
л
100%
спир-та
1 евро
за1 л
-- в сосудах емкостью
более 2 л:
2208 20 400 0
--- дистилляты
необработанные
л
100%
спир-та
1 евро
за 1 л
--- прочие:
2208 20 620 0
---- коньяк
л
100%
спир-
та
1 евро
за1 л
2208 20 640 0
---- арманьяк
л
100%
спир-
та
1 евро
за
1 л
2208 20 860 0
---- граппа
л
100%
спир-
та
1 евро
за
1 л
2208 20 870 0
---- бренди (Brandy de
Jerez)
л
100%
спир-
та
1 евро
за
1 л
2208 20 890 0
---- прочие
л
100%
спир-
та
1 евро
за 1 л
2208 30
- виски:
-- виски "Бурбон", в
сосудах емкостью:
2208 30 110 0
--- 2 л или менее
л
100%
спирта
1 евро
за 1 л
2208 30 190 0
--- более 2 л
л
100%
спирта
1 евро
за 1 л
-- виски шотландское:
--- виски солодовое, в
сосудах емкостью:
2208 30 320 0
---- 2 л или менее
л
100%
спирта
1 евро
за 1 л
2208 30 380 0
---- более 2 л
л
100%
спирта
1 евро
за 1 л
--- виски купажированное,
в сосудах емкостью:
2208 30 520 0
---- 2 л или менее
л
100%
спирта
1 евро
за 1 л
2208 30 580 0
---- более 2 л
л
100%
спирта
1 евро
за 1 л
--- прочие, в сосудах
емкостью:
2208 30 720 0
---- 2 л или менее
л
100%
спирта
1 евро
за 1 л
2208 30 780 0
---- более 2 л
л
100%
спирта
1 евро
за 1 л
-- прочие, в сосудах
емкостью:
2208 30 820 0
--- 2 л или менее
л
100%
спирта
1 евро
за 1 л
2208 30 880 0
--- более 2 л
л
100%
спирта
1 евро
за 1 л

2208 40
-ром және тафия:
--2 л немесе одан аспайтын сыйымдылық ыдыстарындағы:
2208 40 110 0
---1 гектолитр таза спиртке 225 г
немесе одан да астам келетін этил және метил спиртінен басқа, құрамында ұшпалы заттар бар ром (жол берілетін ауытқуы 10 %-дан)
л 100% -дан спирт
1 л үшін 1 евро
---өзгелері:
2208 40 310 0
----1 литр таза спирт үшін бағасы
7,9 евродан астам
л 100%- дан спирт
1 л үшін 1 евро
2208 40 390 0
----өзгелері
л 100%- дан спирт
1 л үшін 1 евро
--2 литрден астам сыйымдылық ыдыстарындағы:
2208 40 510 0
---1 гектолитр таза спиртке 225 г немесе одан астам келетін этил және метил спиртінен басқа, құрамында ұшпалы заттар бар ром (жол берілетін ауытқуы 10 %-дан)
л 100%- дан спирт
1 л үшін 1 евро
---өзгелері:
2208 40 910 0
----1 л таза спирт үшін бағасы
2 евродан астам
л 100%- дан спирт
1 л үшін 1 евро
2208 40 990 0
----өзгелері
л 100% -дан спирт
1 л үшін 1 евро
2208 50
-джин және арша тұнбасы:
--сыйымдылық ыдыстарындағы джин:
2208 50 110 0
---2 л немесе одан аспайтын
л 100%- дан спирт
1 л үшін 1 евро
2208 50 190 0
---2 литрден астам
л 100%- дан спирт
1 л үшін 1 евро
--сыйымдылық ыдыстарындағы арша тұнбасы:
2208 50 910 0
---2 литрден немесе одан аспайтын
л 100% -дан спирт
1 л үшін 1 евро
2208 50 990 0
---2 литрден астам
л 100% -дан спирт
1 л үшін 1 евро
2208 60
-арақ:
--сыйымдылық ыдыстарындағы спирттің концентрациясы 45,4 көл.%-дан асатын:
2208 60 110 0
---2 л немесе одан аспайтын
л 100% -дан спирт
1 л ушін 2,0 евро
2208 60 190 0
---2 литрден астам
л 100% -дан спирт
1 л үшін 2,0 евро
--сыйымдылық ыдыстарындағы спирттің концентрациясы 45,4 көл.%-дан асатын:
2208 60 910 0
---2 л немесе одан аспайтын
л 100% -дан спирт
1 л үшін 2,0 евро
2208 60 990 0
---2 литрден астам
л 100% -дан спирт
1 л үшін 2,0 евро
2208 70
-ликерлер:
2208 70 100 0
--2 л немесе одан аспайтын сыйымдылық ыдыстарындағы
л 100% -дан спирт
1 л үшін 1 евро
2208 70 900 0
--2 литрден астам сыйымдылық ыдыстарындағы
л 100% -дан спирт
1 л үшін 1 евро
2208 90
-өзгелері:
--сыйымдылық ыдыстарындағы арақ:
2208 90 110 0
--- 2 л немесе одан аспайтын
л 100%- дан спирт
1 л үшін 1 евро
2208 90 190 0
---2 литрден астам
л 100% -дан спирт
1 л үшін 1 евро
--сыйымдылық ыдыстарындағы өрік, алмұрт немесе шие спирт тұнбасы (ликерді қоспағанда):
2208 90 330 0
---2 л немесе одан аспайтын
л 100% -дан спирт
1 л үшін 1 евро
2208 90 380 0
---2 литрден астам
л 100%-дан спирт
1 л үшін 1 евро
--сыйымдылық ыдыстарындағы өзге де спирт тұнбалары және өзге де спирт ішімдіктері:
---2 л немесе одан аспайтын:
2208 90 410 0
----узо
л 100% -дан спирт
1 л үшін 1 евро
----өзгелері:
-----спирт тұнбалары (ликерді
қоспағанда):
------жемістерден айдалған:

2208 40
- ром и тафия:
-- в сосудах емкостью 2
л или менее:
2208 40 110 0
--- ром с содержанием
летучих веществ, кроме
этилового и метилового
спиртов, 225 г или более
на 1 гектолитр чистого
спирта (с допустимым
отклонением 10%)
л
100%
спирта
1 евро
за 1 л
--- прочие:
2208 40 310 0
---- стоимостью более
7,9 евро за 1 л чистого
спирта
л
100%
спирта
1 евро
за 1 л
2208 40 390 0
---- прочие
л
100%
спирта
1 евро
за 1 л
-- в сосудах емкостью
более 2 л:
2208 40 510 0
--- ром с содержанием
летучих веществ, кроме
этилового и метилового
спиртов, 225 г или более
на 1 гектолитр чистого
спирта (с допустимым
отклонением 10%)
л
100%
спирта
1 евро
за 1 л
--- прочие:
2208 40 910 0
---- стоимостью более 2
евро за 1 л чистого
спирта
л
100%
спирта
1 евро
за 1 л
2208 40 990 0
---- прочие
л
100%
спирта
1 евро
за 1 л
2208 50
- джин и можжевеловая
настойка:
-- джин, в сосудах
емкостью:
2208 50 110 0
--- 2 л или менее
л
100%
спирта
1 евро
за 1 л
2208 50 190 0
--- более 2 л
л
100%
спирта
1 евро за
1 л
-- можжевеловая
настойка, в сосудах
емкостью:
2208 50 910 0
--- 2 л или менее
л
100%
спирта
1 евро
за 1 л
2208 50 990 0
--- более 2 л
л
100%
спирта
1 евро
за 1 л
2208 60
- водка:
-- с концентрацией спир-
та 45,4 об.% или менее,
в сосудах емкостью:
2208 60 110 0
--- 2 л или менее
л
100%
спирта
2,0 евро
за 1 л
2208 60 190 0
--- более 2 л
л
100%
спирта
2,0 евро за 1 л
-- с концентрацией
спирта более 45,4 об.%,
в сосудах емкостью:
2208 60 910 0
--- 2 л или менее
л
100%
спирта
2,0 евро
за 1 л
2208 60 990 0
--- более 2 л
л
100%
спирта
2,0 евро
за 1 л
2208 70
- ликеры:
2208 70 100 0
-- в сосудах емкостью 2
л или менее
л
100%
спирта
1 евро
за 1 л
2208 70 900 0
-- в сосудах емкостью
более 2 л
л
100%
спирта
1 евро
за 1 л
2208 90
- прочие:
-- аррак, в сосудах
емкостью:
2208 90 110 0
--- 2 л или менее
л
100%
спирта
1 евро
за 1 л
2208 90 190 0
--- более 2 л
л
100%
спирта
1 евро
за 1 л
-- сливовая, грушевая
или вишневая спиртовая
настойка (исключая
ликеры), в сосудах
емкостью:
2208 90 330 0
--- 2 л или менее
л
100%
спирта
1 евро
за 1 л
2208 90 380 0
--- более 2 л
л
100%
спирта
1 евро
за 1 л
-- спиртовые настойки
прочие и спиртные
напитки прочие, в
сосудах емкостью:
--- 2 л или менее:
2208 90 410 0
---- узо
л
100%
спирта
1 евро
за 1 л
---- прочие:
----- спиртовые настойки
(исключая ликеры):
------ перегнанные из
фруктов:

2208 90 780 0
---- өзге де спирт ішімдіктері
л 100%- дан спирт
1 л үшін 1 евро
-- сыйымдылық ыдыстарындағы құрамында 80 көл. %-дан аспайтын спирт бар денатуратталмаған этил спирті:
2208 90 910 0
2 литрден немесе одан аспайтын
л 100%- дан спирт
1 л үшін 1 евро
2208 90 990 0
2 литрден астам
л 100%- дан спирт
1 л үшін 1 евро
2209 00
Сірке қышқылынан алынған сірке және оның алмастырғыштары:
- сыйымдылық ыдыстарындағы шарап сіркесі:
2209 00 110 0
-- 2 литрден немесе одан аспайтын
л
15
2209 00 190 0
-- 2 литрден астам
л
15
- сыйымдылық ыдыстарындағы өзгелері:

2208 90 780 0
---- спиртные напитки прочие
л
100%
спирта
1 евро
за 1 л
-- спирт этиловый неде-
натурированный с концен-
трацией спирта менее 80
об.%, в сосудах
емкостью:
2208 90 910 0
--- 2 л или менее
л
100%
спирта
1 евро
за 1 л
2208 90 990 0
--- более 2 л
л
100%
спирта
1 евро
за 1 л
2209 00
Уксус и его заменители,
полученные из уксусной
кислоты:
- уксус винный, в
сосудах емкостью:
2209 00 110 0
-- 2 л или менее
л
15
2209 00 190 0
-- более 2 л
л
15
- прочие, в сосудах
емкостью:

2209 00 910 0
-- 2 литрден немесе одан аспайтын
л
15
2209 00 990 0
-- 2 литрден астам
л
15
23-топ
Тамақ өнеркәсiбiнiң қалдықтары мен тастандылары; малға арналған дайын жемшөп
Ескертпелер :
1. 2309 тауар позициясына өсiмдiк қалдықтарынан, өсiмдiктiң
қалдықтарынан және осындай өңдеудегi жанама өнiмдерден басқа, басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген, сондай дәрежеге дейiн өсiмдiк немесе жануарлар шикiзаттарын олар бастапқы материалдық негiзгi қасиеттерiн жоғалтқанға дейiнгi дәрежеде өңдеу нәтижесiнде алынған жануарларды азықтандыру үшiн пайдаланылатын өнiмдер енгiзiледi.
Қосалқы позицияға ескертпелер :
2306 41 қосалқы позициясындағы "эрук қышқылының төменгi мөлшерiн қамтитын рапстың, немесе кользаның тұқымдары" терминi 12-топтың қосалқы позициясына 1-қосымшада көрсетiлгендей эрук қышқылының төменгi мөлшерiн қамтитын рапстың, немесе кользаның тұқымдарын бiлдiредi.
Қосымша ескертпелер :
1. 2303 10 110 0 және 2303 10 190 0 қосалқы позициялар тек қана жүгерiден крахмал өндiруден қалдықтарды қамтиды және басқа өсiмдiктерден алынған өнiмдермен, немесе, ылғалды процесс жолымен крахмал алудан басқа, басқа әдiспен жүгерiден алынған өнiмдермен осы қалдықтардың қоспаларын қамтымайды.
Крахмалдың болуы құрғақ өнiмге шаққанда 28 салм.%-дан аспауға тиiс және олардағы майдың құрамы құрғақ өнiмге шаққанда 4,5 салм.%-дан аспауға тиiс.
2. 2306 70 000 0 кiшi қосалқы позиция жүгерi дәнiнiң өскiндерiнен май шығару кезiнде алынатын қалдықтарды ғана қамтиды, оларда құрғақ өнiмге шаққанда белгiлi бiр деңгейде мынадай компоненттер болады:
а) құрамындағы май 3 салм.%-дан кем емес:
- крахмал 45 салм.%-дан кем емес,
- ақуыз (азот x 6,25) 11,5 салм.%-дан астам өнiмдер;
б) құрамындағы май 3 салм.%-дан аспайтын, 8 салм.%-дан астам:
- крахмал 45 салм. %-дан астам,
- белок (азот х 6,25) 13 салм.%-дан астам.
Одан өзге, бұл қалдықтар жүгерi дәндерiнен алынбайтын компоненттердi қамтымайтын болады.
Өңдеу процесiнен кейiн қосылған және май шығару процесiне
ұшырамаған жүгерi дәндерiнiң бөлiктерiн құрайтын компоненттерi бар өнiмдер қосылмайды.

2209 00 910 0
-- 2 л или менее
л
15
2209 00 990 0
-- более 2 л
л
15
Группа 23
Остатки и отходы пищевой промышленности;
готовые корма для животных
Примечание:
1. В товарную позицию 2309 включаются продукты, используемые для кормления животных, в другом месте не поименованные или не включенные, полученные в результате переработки растительного или животного сырья до такой степени, что они утратили основные свойства исходного материала, кроме растительных отходов, растительных остатков и побочных продуктов такой переработки.
Примечание к субпозиции:
1. В субпозиции 2306 41 термин "семена рапса, или кользы, с низким содержанием эруковой кислоты" означает семена рапса, или кользы, с низким содержанием эруковой кислоты как указано в примечании 1 к субпозиции группы 12.
Дополнительные примечания:
1. Подсубпозиции 2303 10 110 0 и 2303 10 190 0 включают только остатки от производства крахмала из кукурузы и не включают смеси этих остатков с продуктами, полученными из других растений, или с продуктами, полученными из кукурузы другим способом, кроме получения крахмала путем влажного процесса.
Содержание крахмала не должно превышать 28 мас.% в пересчете на сухой продукт и содержание в них жира не должно превышать 4,5 мас.% в пересчете на сухой продукт.
2. Подсубпозиция 2306 70 000 0 включает только остатки, получаемые при извлечении масла из зародышей зерен кукурузы, содержащие следующие компоненты в определенных количествах в пересчете на сухой продукт:
а) продукты с содержанием масла менее 3 мас.%:
- содержание крахмала менее 45 мас.%,
- содержание белка (содержание азота х 6,25) не менее 11,5
мас.%;
б) продукты с содержанием масла не менее 3 мас.% и не более 8 мас.%:
- содержание крахмала менее 45 мас.%,
- содержание белка (содержание азота х 6,25) не менее 13 мас.%.
Сверх того, эти остатки не будут содержать компоненты,
которые не извлекаются из кукурузных зерен.
Продукты, содержащие компоненты частей зерен кукурузы, которые были добавлены после процесса переработки и не были подвергнуты процессу извлечения масла, не включаются.

3. 2307 00 110 0, 2307 00 190 0, 2308 00 110 0 және 2308 00 190 0 кiшi қосалқы позицияларда мына терминдер мыналарды бiлдiредi:
- "салмағы бойынша спирттi нақты шоғырландыру " - 100 кг өнiмдегi таза спирт килограмдарының саны,
- "салмағы бойынша спирттi әлеуеттi шоғырландыру" - 100 кг өнiмдегi таза спирт килограмдарының саны,
- "салмағы бойынша спирттi жалпы шоғырландыру" - спирттi салмағы бойынша нақты және әлеуеттi шоғырландыру сомасы,
- "салм.%-дан" - спирттi салмағы бойынша шоғырландыру.

3. В подсубпозициях 2307 00 110 0, 2307 00 190 0, 2308 00 110 0 и 2308 00 190 0 следующие термины означают:
- "фактическая концентрация спирта по массе" - число килограммов чистого спирта, содержащегося в 100 кг продукта,
- "потенциальная концентрация спирта по массе" - число килограммов чистого спирта, которое можно получить при полном сбраживании сахаров, содержащихся в 100 кг продукта,
- "общая концентрация спирта по массе" - сумма фактической и потенциальной концентраций спирта по массе,
- "мас.%" - концентрация спирта по массе.

4. 2309 10 110 0 - 2309 10 700 0 және 2309 90 310 0 - 2309 90 700 0 қосалқы позицияларында "сүт өнiмдерi" терминi 0401, 0402, 0404, 0405, 0406 тауар позицияларына және 0403 10 110 0 - 0403 10 390 0, 0403 90 110 0 - 0403 90 690 0, 1702 11 000 0, 1702 19 000 0 және 2106 90 510 0 қосалқы позицияларына қосылатын өнiмдердi бiлдiредi.
5. 2309 90 200 0 шағын қосалқы позициясы тек қана жүгерiден крахмал өндiруден қалдықтарды қамтиды:
- жуып шығару кезiнде 15 салм.%-дан аспайтын арақатынаста
пайдаланылатын жүгерi ұрықтарының және/немесе
- спирт немесе өзге де өнiмдердi өндiру үшiн пайдаланылатын,
крахмалдан алынатын малуға пайдаланылатын су қалдықтарын қоса алғанда, жуып шығару кезiнде жүгерiнi малынатын су қалдықтарын және басқа өсiмдiктерден алынған өнiмдермен, немесе, ылғалды процесс жолымен крахмал алудан басқа, басқа әдiспен жүгерiден алынған өнiмдермен осы қалдықтардың қоспаларын қамтымайды.

4. В подсубпозициях 2309 10 110 0 - 2309 10 700 0 и 2309 90 310 0 - 2309 90 700 0 термин "молочные продукты" означает продукты, включаемые в товарные позиции 0401, 0402, 0404, 0405, 0406 и в подсубпозиции 0403 10 110 0 - 0403 10 390 0, 0403 90 110 0 - 0403 90 690 0, 1702 11 000 0, 1702 19 000 0 и 2106 90 510 0.
5. Подсубпозиция 2309 90 200 0 включает только остатки от производства крахмала из кукурузы и не включает смеси этих остатков с продуктами, полученными из других растений, или продуктами, полученными из кукурузы другим способом, кроме получения крахмала путем влажного процесса, содержащие:
- высевки кукурузы, используемые в процессе вымывания в соотношении, не превышающем 15 мас.%, и/или
- остатки воды для замачивания кукурузы процесса вымывания, включая остатки воды для замачивания, используемые для производства спирта или прочих продуктов, получаемых из крахмала.
Эти продукты также могут содержать остатки, получаемые при извлечении масла из зародышей зерен кукурузы при процессе влажного измельчения.

Бұл өнiмдер сондай-ақ ылғалды ұнтақтау кезiнде жүгерi дәндерiнiң өскiндерiнен май шығару кезiнде алынатын қалдықтарды қамтуы мүмкiн. Крахмалдың оларды ықтимал болуы құрғақ өнiмге шаққанда 28 салм. %-дан аспайды, майдың болуы құрғақ өнiмге шаққанда 4,5 салм.%-дан аспайды, ақуыз құрғақ өнiмге шаққанда 40 салм. %-дан аспайды.
СЭҚ ТН
коды
Позицияның атауы
Қос. өлш.бір.
Баж ставкасы (кеден құныныңпайызымен не евромен)
2301
Майда және ірі тартылған ұн және тамаққа пайдалану үшін жарамайтын, еттен немесе ішек-қарын, өкпе-бауырлардан, балықтан немесе шаян тектестерден, ұлулардан немесе өзге де су омыртқасыздардан жасалған түйірлер; шұжықтар:

Возможное содержание крахмала в них не превышает 28 мас.% в пересчете на сухой продукт, содержание жира не превышает 4,5 мас.% в пересчете на сухой продукт и содержание белка не превышает 40 мас.% в пересчете на сухой продукт.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка пошлины (в процентах от таможенной стоимости либо в евро)
2301
Мука тонкого и грубого
помола и гранулы из
мяса или мясных субпро-
дуктов, рыбы или ракооб-
разных, моллюсков или
прочих водных безпозво-
ночных, непригодные для
употребления в пищу;
шкварки:

2403 99 900
---өзгелері:
2403 99 900 1
----"кеңейтілген" темекі өзегі
-
20
2403 99 900 9
----өзгелері
-
20
V бөлiм
Минералды өнiмдер
25-топ
Тұз; күкiрт; топырақ пен тас; сылау материалдары,
әк тастары мен цемент
Ескертпелер :
1. Егер мәтiнде немесе аталған топқа 4-ескертпеде өзгеше келiсiлмесе, онда аталған топқа шикi немесе жуылған (соның iшiнде қоспаларды өнiмнiң құрылымын өзгертпестен кетiретiн химиялық заттарды қолдана отырып), бастырылған, тартылған, ұнтаққа айналған, еленген, флотация, магниттiк айыру жолымен немесе басқа да механикалық немесе физикалық процестер (кристалдандыруды қоспағанда) пайдалану жолымен байытылған өнiмдер ғана енгiзiледi. Күйдiруге, кальцийлеуге ұшыраған, араластырумен немесе әрбiр тауар позициясында көрсетiлмеген тәсiлдермен өңделген өнiмдер аталған топқа енгiзiлмейдi.
Аталған топтың өнiмдерi оны өнiмдi дағдылы қолдануға қарағанда бейіндік қолдану үшін жарамды ете отырып, оның қасиеттерін өзгертпеуі шартымен шаңдақты басу агентiнiң қоспаларын қамтуы мүмкiн.

2403 99 900
--- прочий:
2403 99 900 1
---- табачная "расширенная"
жилка
-
20
2403 99 900 9
---- прочий
-
20
Раздел V
Минеральные продукты
Группа 25
Соль; сера; земли и камень;
штукатурные материалы, известь и цемент
Сноска. Ставки таможенных пошлин на товары, ввозимые на территорию РК с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 26 июля 2007 года N  630  (вводится в действие по истечении 30 календарных дней со дня первого официального опубликования).
Примечания:
1. Если в контексте или в примечании 4 к данной группе не оговорено иное, то в данную группу включаются только продукты сырые или промытые (в том числе с применением химических веществ, удаляющих примеси без изменения структуры продукта), раздробленные, размолотые, превращенные в порошок, просеянные, обогащенные путем флотации, магнитной сепарации или с использованием других механических или физических процессов (за исключением кристаллизации). Продукты, подвергнутые обжигу, кальцинированию, полученные смешиванием или обработанные способами, не указанными в каждой товарной позиции, в данную группу не включаются.
Продукты данной группы могут содержать добавки пылеподавляющего агента при условии, что это не изменяет свойств продукта, делая его пригодным скорее для специфического, чем для обычного применения.

2. Аталған топқа:
а) сублимацияланған, тұндырылған немесе коллоидтелген күкiрт
(2802 тауар позициясы);
б) Ғе2О3 қайта есептегенде 70 салм.%-дан немесе одан көп химиялық жағынан байланыстағы темiрi бар минералдық бояғыштар (2821 тауар позициясы);
в) дәрiлiк заттар немесе 30-топтың өзге де өнiмдерi;
г) парфюмерлiк, косметикалық немесе иiс заттары (33-топ);
д) төсемтас, төсеуге арналған жиектастық тастар немесе тақталар (6801 тауар позициясы) таскесте үшiн текшелер немесе ұқсас бұйымдар (6802 тауар позициясы); жабын үшiн тақтатас, қаптама немесе гидр оқшаулағыш (6803 тауар позициясы);
e) асыл немесе жартылай асыл тастар (7102 немесе 7103 тауар
позициясы);

2. В данную группу не включаются:
а) сера сублимированная, осажденная или коллоидная (товарная позиция 2802);
б) красители минеральные, содержащие 70 мас.% или более химически связанного железа в пересчете на Fe 2 O 3  (товарная позиция 2821);
в) лекарственные средства или прочая продукция группы 30;
г) парфюмерные, косметические или туалетные средства (группа 33);
д) брусчатка, бордюрные камни или плиты для мощения (товарная позиция 6801); кубики для мозаики или аналогичные изделия (товарная позиция 6802); сланец для кровли, облицовки или гидроизоляции (товарная позиция 6803);
е) камни драгоценные или полудрагоценные (товарная позиция 7102 или 7103);

ж) қолдан өсiрiлген (оптикалық элементтерден басқа) әрқайсысының салмағы 2,5 г кем емес (3824 тауар позициясы) натрий хлоридiнiң немесе магний оксидiнiң кристалдары; натрий хлоридiнен немесе магний оксидiнен алынған оптикалық элементтер (9001 тауар позициясы);
з) бильярдқа арналған борлар (9504 тауар позициясы); немесе
и) жазуға немесе сурет салуға арналған борлар, тiгiншiлерге арналған борлар (9609 тауар позициясы) енгiзiлмейдi.
3. 2517 тауар позициясына да сондай-ақ аталған топтың басқа да тауар позицияларына енгiзiлуi мүмкiн болатын кез келген өнiмдер 2517 тауар позициясына енгiзiлуi тиiс.

ж) кристаллы хлорида натрия или оксида магния, искусственно выращенные (кроме оптических элементов) с массой каждого не менее 2,5 г (товарная позиция 3824); оптические элементы из хлорида натрия или оксида магния (товарная позиция 9001);
з) мелки для бильярда (товарная позиция 9504); или
и) мелки для письма или рисования, мелки для портных (товарная позиция 9609).
3. Любые продукты, которые могут включаться как в товарную позицию 2517, так и в любую другую товарную позицию данной группы, должны включаться в товарную позицию 2517.

4. 2530 тауар позициясына inter alia: көбiктелмеген вермикулит, перлит және хлоридтер; кальцийлендiрiлген немесе кальцийлендiрiлмеген, араласқан немесе араласпаған табиғи пигменттер; табиғи слюдалық темiр оксидi; сепиолит (жалтыратылған немесе жалтыратылмаған түрдегi кесектер); янтарь; табақ, шыбықша, таяқ немесе ұқсас түрлердегi оливтелгеннен кейiн өңделмеген, агломерацияланған сепиолит және агломерацияланған янтарь; гагат (қара янтарь); стронций оксидiнен басқа, стронцианит
(кальцийлендiрiлген немесе кальцийлендiрiлмеген); қыштың, кiрпiштiң немесе бетонның сынықтары енгiзiледi.
СЭҚ ТН
коды
Позицияның атауы
Қос.өлш.бір.
Баж ставкалары (кеден кұнының пайызымен не евромен)

4. В товарную позицию 2530 включаются, inter alia: вермикулит, перлит и хлориты невспененные; природные пигменты, кальцинированные или некальцинированные, смешанные или несмешанные; природный слюдяной оксид железа; сепиолит (в виде полированных или неполированных кусков); янтарь; сепиолит агломерированный и янтарь агломерированный, в пластинках, прутках, палочках или в аналогичных формах, не обработанные после отливки; гагат (черный янтарь); стронцианит (кальцинированный или некальцинированный), кроме оксида стронция; бой керамики, кирпича или бетона.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пош-
лины
про-
центах от
тамож-
енной
стои-
мости
либо
в евро)

2530 90
-өзгелері:
2530 90 200 0
--сепиолит
-
5
2530 90 980 0
--өзгелері
-
0
26-топ
Рудалар; қож және күл
Ескертпелер :
1. Аталған топқа:
а) макадам түріндегі қождар немесе ұқсас өнеркәсіптік қалдықтар (2517 тауар позициясы);
б) кальцийлендірілген  немесе кальцийлендірілмеген табиғи магний карбонаты (магнезит) (2519 тауар позициясы);
в) негізінен осы мұнай өнімдерінен тұратын, мұнай өнімдерінің бак- қоймаларынан алынған қойыртпақ, (2710 тауар позициясы);
г) 31-топтың негізгі қожы;
д) қож мақтасы, минералды силикат мақтасы немесе ұқсас минералды мақта (6806 тауар позициясы);
е) қалдықтар немесе қымбат бағалы металдардың сынықтары  немесе қымбат бағалы металдар жалатылған металдар; құрамында қымбат бағалы металл немесе қымбат бағалы металдардың біріктіргіші бар, негізінен қымбат бағалы металдарды шығарып алу үшін пайдаланылатын өзге де қалдықтар немесе сынықтар (7112 тауар позициясы); немесе
ж) кез келген балқыту тәсілімен алынатын мыс, никель немесе кобальт штейні (X бөлім) енгізілмейді.
2. 2601-2617 тауар позициясындағы "кендер" термині егер олар металлургия мақсаттарына арналмаса да, әдетте, металлургия өнеркәсібінде 2844 тауар позициясындағы сынапты, металдарды немесе  XIV немесе XV бөлімдегі металдарды шығарып алу үшін пайдаланылатын минералдарды білдіреді. Алайда, 2601-2617 тауар позицияларына қайта өңдеуге ұшыраған, металлургия өнеркәсібі үшін сипатталмаған минералдар еңгізілмейді.
3. 2620 тауар позициясына:
а) қала шаруашылығының қалдықтарын жағудан қалған күлді және қалдықтарды қоспағанда, өнеркәсіпте металдарды шығарып алу үшін, не металдардың химиялық қоспаларын өндіру үшін негіз ретінде пайдаланылатын күл және қалдықтар (2621 тауар позициясы); және
б) күшәнді немесе металдарды шығарып алу үшін, не олардың химиялық қоспаларын өндіру үшін пайдаланылатын құрамында күшән және металдар болатын немесе металдар болмайтын күлдер мен қалдықтар ғана енгізіледі.
Қосалқы позицияларға ескертпелер :

2530 90
- прочие:
2530 90 200 0
-- сепиолит
-
5
2530 90 980 0
-- прочие
-
0
Группа 26
Руды, шлак и зола
Примечания:
1. В данную группу не включаются:
а) шлаки или аналогичные промышленные отходы в виде макадама (товарная позиция 2517);
б) природный карбонат магния (магнезит), кальцинированный или некальцинированный (товарная позиция 2519);
в) шлам из баков-хранилищ нефтепродуктов, состоящий преимущественно из этих нефтепродуктов (товарная позиция 2710);
г) основной шлак группы 31;
д) шлаковата, минеральная силикатная вата или аналогичные минеральные ваты (товарная позиция 6806);
е) отходы или лом драгоценных металлов или металлов, плакированных драгоценными металлами; прочие отходы или лом, содержащие драгоценный металл или соединения драгоценных металлов, используемые главным образом для извлечения драгоценных металлов
(товарная позиция 7112); или
ж) медный, никелевый или кобальтовый штейн, получаемый любым способом плавки (раздел XV).
2. В товарных позициях 2601-2617 термин "руды" означает минералы, обычно используемые в металлургической промышленности для извлечения ртути, металлов товарной позиции 2844 или металлов раздела XIV или XV, даже если они предназначены для
неметаллургических целей. Однако в товарные позиции 2601-2617 не включаются минералы, которые подверглись обработке, не свойственной для металлургической промышленности.
3. В товарную позицию 2620 включаются только:
а) зола и остатки, используемые в промышленности либо для извлечения металлов, либо как основа для производства химических соединений металлов, не включая золу и остатки от сжигания отходов городского хозяйства (товарная позиция 2621); и
б) зола и остатки, содержащие мышьяк и содержащие или не содержащие металлы, используемые либо для извлечения мышьяка или металлов, либо для производства их химических соединений.
Примечания к субпозициям:

1. 2620 21 қосалқы позициясындағы "этилделген бензиннің қоқырлары және этилделген антидетонатталған қоспаның қоқырлары" деген термин этилделген бензиннің және этилделген антидетонатталған қоспаның (мысалы, тетраэтил қорғасынның) бак-қоймаларынан алынған және қорғасыннан, қорғасынның қосылыстары мен темір оксидінен тұратын коқырларды білдіреді.
2. Құрамында күшән, сынап, таллий немесе олардың қоспалары бар, күшәнді немесе осы металдарды шығарып алу үшін, немесе олардың химиялық қосылыстарын өндіру үшін пайдаланылатын күл және қалдықтар
2620 60 қосалқы позициясында жіктеледі.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос.өлш.бір.
Баж ставкалары (кеден құнының пайызымен не евромен)

1. В субпозиции 2620 21 термин "шламы этилированного бензина и шламы этилированной антидетонационной смеси" означает шламы, полученные из баков-хранилищ этилированного бензина и этилированной антидетонационной смеси (например, тетраэтилсвинца) и состоящие
по существу из свинца, соединений свинца и оксида железа.
2. Зола и остатки, содержащие мышьяк, ртуть, таллий или их смеси, используемые для извлечения мышьяка или этих металлов,   или для производства их химических соединений, классифицируются в субпозиции 2620 60.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка пошли-
ны (в про-
центах от тамож-
енной стои-
мости либо  в евро)

2621
Теңіз балдырларынан алынатын күлді қоса алғанда (келп), қож және өзге де күл; қалалық шаруашылық қалдықтарын жандырудан қалған күл және қалдықтар:
2621 10 000 0
-қалалық шаруашылық қалдықтарын жандырудан қалған күл және қалдықтар
-
5
2621 90 000 0
-өзгелері
-
5
27-топ
Минералдық отын, мұнай және олардан
айырып алынатын өнімдер; битуминозды заттар; минералды балауыздар
Ескертулер :
1. Аталған топқа:
а) 2711 тауар позициясындағы тазаметаннан және пропаннан басқа, белгілі бір химиялық құрамның органикалық қосылыстары;
б) 3003 немесе 3004 тауар позициясындағы дәрілік заттар; немесе
в) 3301, 3302 немесе 3805 тауар позициясындағы араласқан қанықпаған көмірсутектер енгізілмейді.

2621
Шлаки и зола прочие, включая золу из морских водорослей (келп); зола и остатки от сжигания отходов городского хозяйства:
2621 10 000 0
- зола и остатки от сжигания отходов городского хозяйства
-
5
2621 90 000 0
- прочие
-
5
Группа 27
Топливо минеральное, нефть и продукты их перегонки;
битуминозные вещества; воски минеральные
Сноска. Ставки таможенных пошлин на товары, ввозимые на территорию РК с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 26 июля 2007 года N  630  (вводится в действие по истечении 30 календарных дней со дня первого официального опубликования).
Примечания:
1. В данную группу не включаются:
а) органические соединения определенного химического состава, кроме чистого метана и пропана товарной позиции 2711;
б) лекарственные средства товарной позиции 3003 или 3004; или
в) смешанные ненасыщенные углеводороды товарной позиции 3301, 3302 или 3805.

2. 2710 тауар позициясындағы "битуминозды жыныстардан алынған
мұнай және мұнай өнімдері" термині битуминозды жыныстардан алынған
мұнай және мұнай өнімдерін ғана емес, сонымен бірге хош иісті емес құрамдас бөліктерінің салмағы хош иісті массадан асуы шартымен, негізінен араласқан қанықпаған көмірсутектерден тұратын, кез келген тәсілмен алынған мұнай және мұнай өнімдерін де білдіреді.
Алайда осыған оның 60 көл.%-дан аз мөлшері 300оС температурада және 1013 м. бар қысымда төмен қысыммен дистилляция әдісімен айдалатын сұйық синтетикалық полиолефиндер енгізілмейді (39-топ).
3. 2710 тауар позициясындағы "жұмсалған мұнай өнімдері" термині битуминозды жыныстардан алынған (аталған топтың 2-қосымшасында керсетілген), сумен араласқан немесе араласпаған, құрамында мұнай немесе мұнай өнімдері бар қалдықтарды білдіреді. Бұған:
а) бастапқы өнімдер ретінде одан кейін пайдалануға жарамайтын мұнай өнімдері (мысалы, жұмсалған майланатын майлар, жұмсалған гидравликалық және трансформаторлық майлар);
б) құрамында негізінен осы мұнай өнімдері мен жоғарғы концентрациядағы қондырғы (мысалы, химиялық заттар) бар, бастапқы өнімдер өндірісінде пайдаланылатын, мұнай өнімдерінің бак-қоймаларынан алынатын қойыртпақ түріндегі мұнай өнімдері; және
в) мысалы мұнай өнімдерінің ағуы нәтижесінде, мұнай өнімдерінің бак қоймаларын жуу кезінде құралатын су эмульсиясы немесе су қосылған қоспалар түріндегі немесе механикалық өңдеуде қолданылатын, пайдаланылған майлау-суыту сұйықтары енгізіледі.
Қосалқы позицияларға ескертпелер:
1. 2701 11 қосалқы позициясындағы "антрацит" термині ұшқыш заттардың шекті шығуы (құрғақ минералсыз негізге қайта есептегенде) 14%-дан аспайтын көмірді білдіреді.
2. 2701 12 қосалқы позициясындағы "битуминозды көмір" термині ұшқыш заттардың шекті шығуы (құрғақ минералсыз негізге қайта есептегенде) 14%-дан астам және шекті жану жылылығы (ылғалды минералсыз негізге қайта есептегенде) 5,833 ккал/кг кем емес көмірді білдіреді.
3. 2707 10, 2707 20, 2707 30, 2707 40 және 2707 60 қосалқы позициялардағы "бензол", "толуол", "ксилол", "нафталин" және "фенолдар" термині тиісінше бензолдың, толуолдың, ксилолдың, нафталиннің және фенолдың 50 салм.%-дан астамын құрайтын өнімдерді білдіреді.
4. 2710 11 қосалқы позициясындағы "жеңіл дистилляттар мен өнімдер" термині олардың 90 көл.%-дан немесе одан да көбі (шығындарды қоса алғанда) 2100С температура кезінде (АSТМ D 86 әдісі бойынша) айдалатын мұнай өнімдерін білдіреді.
Қосымша ескертпелер :

2. В товарной позиции 2710 термин "нефть и нефтепродукты, полученные из битуминозных пород", означает не только нефть и нефтепродукты, полученные из битуминозных пород, но и нефть и нефтепродукты, состоящие главным образом из смешанных ненасыщенных
углеводородов, полученных любым способом, при условии, что масса неароматических составных частей превышает массу ароматических.
Однако сюда не включаются жидкие синтетические полиолефины, менее 60 об.% которых перегоняется при температуре 3000С и давлении 1013 мбар методом дистилляции под низким давлением (группа 39).
3. В товарной позиции 2710 термин "отработанные нефтепродукты" означает отходы, содержащие преимущественно нефть или нефтепродукты, полученные из битуминозных пород (описанные в примечании 2 к данной группе), смешанные или не смешанные с водой.
Сюда включаются:
а) нефтепродукты, не пригодные для дальнейшего использования в качестве первичных продуктов (например, отработанные смазочные масла, отработанные гидравлические и трансформаторные масла);
б) нефтепродукты в виде шлама из баков-хранилищ нефтепродуктов, содержащие преимущественно эти нефтепродукты и присадки высокой концентрации (например, химические вещества), используемые в производстве первичных продуктов; и
в) нефтепродукты в виде водных эмульсий или смесей с водой, образующихся, например, в результате утечки нефтепродуктов, в процессе промывки бака-хранилища нефтепродуктов, или использованные смазочно-охлаждающие жидкости, применяемые при механической обработке.
Примечания к субпозициям:
1. В субпозиции 2701 11 термин "антрацит" означает уголь с предельным выходом летучих веществ (в пересчете на сухую безминеральную основу) не более 14%.
2. В субпозиции 2701 12 термин "уголь битуминозный" означает уголь с предельным выходом летучих веществ (в пересчете на сухую безминеральную основу) более 14% и с предельной теплотой сгорания (в пересчете на влажную безминеральную основу) не менее 5,833 ккал/кг.
3. В субпозициях 2707 10, 2707 20, 2707 30, 2707 40 и 2707 60 термины "бензол", "толуол", "ксилол", "нафталин" и "фенолы" означают продукты, которые содержат более 50 мас.% бензола, толуола, ксилола, нафталина или фенолов соответственно.
4. В субпозиции 2710 11 термин "легкие дистилляты и продукты" означает нефтепродукты, 90 об.% или более которых (включая потери) перегоняется при температуре 2100С (по методу ASTM D 86).
Дополнительные примечания:

1. 2710 тауар позициясында:
а) "арнайы бензиндер" термині (2710 11 210 0 және 2710 11 250 0 кіші қосалқы позициялар) қандай да бір детонацияға қарсы тұнбасыз және жоғарыдағы қосалқы позицияларға 4-ескертпелерде айқындалған жеңіл 600С градустан аспайтын, 5 көл.%-дан және 90 көл.%-дан (шығындарды қоса алғанда) кезінде айдалатын, температуралық айырмашылықтары бар дистилляттар мен өнімдерді білдіреді; және
б) "уайт-спирит" термині (2710 11 210 0 кіші қосалқы позициялар) жоғарыда (а) тармағында айқындалған, Абель-Пенск әдісі бойынша жарқылының температурасы 21оС болатын арнайы бензиндерді білдіреді;

1. В товарной позиции 2710:
а) термин "специальные бензины" (подсубпозиции 2710 11 210 0 и 2710 11 250 0) означает легкие дистилляты и продукты, определенные выше в примечании 4 к субпозициям, без каких-либо антидетонационных присадок и с разницей температур, при которых перегоняется 5 об.% и 90 об.% (включая потери), не превышающей 600С;
б) термин "уайт-спирит" (подсубпозиция 2710 11 210 0) означает специальные бензины, определенные выше в пункте (а), с температурой вспышки более 210С по методу Абеля-Пенске;

в) "орташа дистилляттар" термині (2710 19 110 0-2710 19 290 0 кіші қосалқы позициялар) 90 көл. %-дан кем (шығындарды қоса алғанда) 2100С немесе 65 көл.%-дан немесе одан астам (шығындарды қоса алғанда) 2500С (АSТМ D 86 әдісі бойынша) температура кезінде айдалатын мұнай фракцияларын және басқа да мұнай өнімдерін білдіреді;
г) "ауыр дистилляттар" термині (2710 19 310 0-2710 19 990 0 кіші қосалқы позициялар) 65 көл.%-дан аз (шығындарды қоса алғанда) АSТМ D 86 әдісі бойынша 2500С айдалатын мұнай фракцияларын және басқа да мұнай өнімдерін, немесе 2500С кезінде айдалу пайызы аталған әдіспен айқындалмайтын фракцияларды білдіреді;
д) "газойли" термині (2710 19 310 0-2710 19 490 0 кіші қосалқы
позициялар) жоғарыда (г) тармағында айкындалған, 85 көл.%-дан немесе көп (шығындарды қоса алғанда) 3500С (АSТМ D 86 әдісі бойынша) айдалатын ауыр дистилляттарды білдіреді;

в) термин "средние дистилляты" (подсубпозиции 2710 19 110 0 - 2710 19 290 0) означает нефтяные фракции и другие нефтепродукты, у которых менее 90 об.% (включая потери) перегоняется при 2100С и 65 об.% или более (включая потери) перегоняется при 2500С (по методу ASTM D 86);
г) термин "тяжелые дистилляты" (подсубпозиции 2710 19 310 0 - 2710 19 990 0) означает нефтяные фракции и другие нефтепродукты, менее 65 об.% которых (включая потери) перегоняется при 2500С по методу ASTM D 86, или фракции, процент перегонки которых при 2500С не может быть определен данным методом;
д) термин "газойли" (подсубпозиции 2710 19 310 0 - 2710 19 490 0) означает тяжелые дистилляты, определенные выше в пункте (г), 85 об.% которых (включая потери) или более перегоняется при 3500С (по методу ASTM D 86);

"Т тұтқырлығы", термині АSТМ D 445 әдісі бойынша 0,000001 м2/с өлшенетін, 500С кезіндегі кинематикалық тұтқырлығын білдіреді.
"К ерітіндісіндегі колориметрикалық сипаты" термині өнімнің бір бөлігін төртхлорлы көміртегінің 100 бөлігімен (көлемі бойынша) араластырғаннан кейінгі АSТМ D 1500 әдісі бойынша айқындалған өнім түсін білдіреді. Түсті ерітінді түзілген бойдан дереу айқындау қажет.
2710 19 510 0-2710 19 690 0 кіші қосалқы позицияларға тек табиғи түсімен сұйық отындар ғана енгізіледі.
Бұл кіші қосалқы позицияларға жоғарыда (г) тармағында айқындалған:
- АSТМ D 86 әдісі бойынша 2500С кезінде айдалған өнім санының пайыздық құрамын (нөлдік шығысты нөлдік процент ретінде қарау керек);
- АSТМ D 445 әдісі бойынша 50оС кезіндегі кинематикалық тұтқырлығын; немесе
- АSТМ D 1500 әдісі бойынша К колориметрикалық сипатын білу мүмкіндігі болмайтын ауыр дистилляттар енгізілмейді.
Мұндай өнімдер 2710 19 710 0-2710 19 990 0 кіші қосалқы позицияларға енгізіледі.
2. 2712 тауар позициясындағы "шикі мұнай вазелині" термині (2712 10 100 0 кіші қосалқы позициялар) АSТМ D 1500 әдісі бойынша табиғи түсі 4,5 астам колориметрикалық сипатты мұнай вазелинін білдіреді.
3. 2712 90 310 0-2712 90 390 0 кіші қосалқы позициялардағы "шикі" термині:
а) егер олардың тұтқырлығы АSТМ D 445 әдісі бойынша 100оС кезінде 0,000009 м2/с кем болса, АSТМ D 721 әдісі бойынша құрамында 3,5 немесе одан да көп мұнай фракциялары бар; немесе
б) егер олардың тұтқырлығы АSТМ D 445 әдісі бойынша 1000С кезінде 0,000009 м2/с тең немесе астам болса, АSТМ D 1500 әдісі бойынша табиғи түсі 3-тен астамы үшін колориметрикалық сипатты өнімдерге қолданылады.
4. 2710, 2711 және 2712 тауар позициясындағы "ерекше процесс" термині мынадай процестерге қолданылады:
а) ауасыз дистилляция;
б) мұқият фракцияландырылған екінші рет айдау процесі;
в) крекинг;
г) риформинг;
д) сұрыпталған ерітінділі экстракция;
е) мынадай барлық операцияларды қамтитын: күйдірілген күкірт қышқылымен, олеуммен немесе күкіртті ангидридпен өңдеу; сілтілі агенттермен бейтараптандыру; табиғи белсенді топырақпен, активтендірілген көмірмен немесе бокситпен өңсіздендіру (ағарту) және тазарту;
ж) полимерлеу;
з) алкилирлеу;
и) изомерлеу;

500С, измеряемую в 0,000001 м2/с по методу ASTM D 445.
Термин "колориметрическая характеристика в растворе К" означает цвет продукта, определенный по методу ASTM D 1500, после того, как одну часть (по объему) продукта смешивают с 100 частями (по объему) четыреххлористого углерода. Цвет следует определять немедленно после образования раствора.
Подсубпозиции 2710 19 510 0 - 2710 19 690 0 включают только жидкие топлива естественной окраски.
Эти подсубпозиции не включают тяжелые дистилляты, определенные выше в пункте (г), для которых невозможно определить:
- процентное содержание количества отогнанного продукта при 2500С по методу ASTM D 86 (нулевой выход следует рассматривать как нулевой процент);
- кинематическую вязкость при 500С по методу ASTM D 445; или
- колориметрическую характеристику К по методу ASTM D 1500.
Такие продукты включаются в подсубпозиции 2710 19 710 0 - 2710 19 990 0.
2. В товарной позиции 2712 термин "сырой нефтяной вазелин" (подсубпозиция 2712 10 100 0) означает нефтяной вазелин с колориметрическими характеристиками для естественной окраски более 4,5 по методу ASTM D 1500.
3. В подсубпозициях 2712 90 310 0 - 2712 90 390 0 термин "сырой" применяется к продуктам:
а) с содержанием нефтяных фракций 3,5 или более по методу ASTM D 721, если их вязкость при 1000С менее 0,000009 м2/с по методу ASTM D 445; или
б) с колориметрическими характеристиками для естественной окраски более 3 по методу ASTM D 1500, если их вязкость при 1000С равна 0,000009 м2/с или более по методу ASTM D 445.
4. В товарных позициях 2710, 2711 и 2712 термин "специфический процесс" применяется к следующим процессам:
а) вакуумная дистилляция;
б) процесс вторичной перегонки с тщательным фракционированием;
в) крекинг;
г) риформинг;
д) экстракция селективными растворителями;
е) процесс, включающий все следующие операции: обработка концентрированной серной кислотой, олеумом или серным ангидридом; нейтрализация щелочными агентами; обесцвечивание (отбеливание) и очистка природными активными землями, активированным углем или бокситом;
ж) полимеризация;
з) алкилирование;
и) изомеризация;

к) өңделетін өнімдердің құрамында ең аз дегенде 85%-дан болатын күкіртті қалпына келтіретін сутегін қолданып (АSТМ D 1266-59 Т әдісі) (тек 2710 19 310 0-2710 19 990 0 кіші қосалқы позициялардағы өнімдерге ғана қатысты) күкіртсіздендіру;
л) сүзгілеу процесінен үздік кез келген процеспен парафинсіздендіру (тек 2710 кіші қосалқы позициядағы өнімдерге ғана қатысты);
м) егер сутегі химиялық реакциялардың белсендісі ретінде әсер ететін болса, катализатор (күкіртсіздендіру катализаторларынан басқа) қолданып 2000 кПа астам қысыммен және 2500С астам температурада сутегімен өңдеу (тек 2710 19 310 0-2710 19 990 0 кіші қосалқы позициялардағы өнімдерге ғана қатысты). Дәлірек айтқанда, түсін немесе тұрақтылығын жақсарту үшін 2710 19 710 0-2710 19 990 0 кіші қосалқы позициялардағы майлау майларының сутегімен одан әрі өңдеу (мысалы, сумен тазалау немесе өңсіздендіру) ерекше процестерге жатпайды;
н) 30 көл.%-дан кем бұл өнімдер АSТМ D 86 әдісі бойынша (тек 2710 19 510 0-2710 19 690 0 кіші қосалқы позициялардағы өнімдерге ғана қатысты) 300оС кезінде айдалу шартымен атмосфералық қысым кезінде айдау. Егер 30 көл.%-дан немесе астам кезінде, шығындарды қоса алғанда, АSТМ D 86 әдісі бойынша 3000С кезінде айдалса, онда атмосфералық қысым кезінде алуға болатын және 2710 11 110 0-2710 11 900 0 немесе 2710 19 110 0-2710 19 290 0 кіші қосалқы позициялардағы қатысты өнімдерге 2710 19 610 0-2710 19 690 0 кіші қосалқы позициялардағы тауарлар үшін көзделген кедендік баж салынуға тиіс;

к) обессеривание с применением водорода, приводящее к восстановлению по меньшей мере 85% серы, содержащейся в обрабатываемых продуктах (метод ASTM D 1266-59 Т) (только в отношении продуктов подсубпозиций 2710 19 310 0 - 2710 19 990 0);
л) депарафинизация любым процессом, отличным от процесса фильтрации (только в отношении продуктов товарной позиции 2710);
м) обработка водородом при давлении более 2000 кПа и температуре более 2500С с использованием катализатора (кроме катализаторов обессеривания) (только в отношении продуктов подсубпозиций 2710 19 310 0 - 2710 19 990 0), если водород действует как активный участник химических реакций. Дальнейшая обработка водородом смазочных масел из подсубпозиций 2710 19 710 0 - 2710 19 990 0 (например, гидроочистка или обесцвечивание), в частности, для улучшения цвета или стабильности, не относится к специфическим процессам;
н) перегонка при атмосферном давлении при условии, что менее 30 об.% этих продуктов (включая потери) перегоняется при 3000С по методу ASTM D 86 (только для продуктов подсубпозиций 2710 19 510 0 - 2710 19 690 0). Если 30 об.% или более, включая потери, перегоняется при 3000С по методу ASTM D 86, то продукты, которые могут быть получены перегонкой при атмосферном давлении и которые относятся к подсубпозициям 2710 11 110 0 - 2710 11 900 0 или 2710 19 110 0 - 2710 19 290 0, должны облагаться таможенными пошлинами, предусмотренными для товаров подсубпозиций 2710 19 610 0 - 2710 19 690 0;

1б. 2843 немесе 2846-тауар позицияларына сәйкес келетін тауарлар, 1а ескертпесіндегі ережелердің шарттары сақталған жағдайда осы бөлімнің қандай да бір басқа тауар позицияларына емес, осы тауар позицияларына енгізілуі тиіс.
2. Өлшеп салынған немесе бөлшек сауда үшін жеткізілген 3004, 3005, 3006, 3212, 3303, 3304, 3305, 3306, 3307, 3506, 3707 немесе 3808-тауар позицияларына жататын тауарлар 1а және 1б ескертпелеріндегі ережелердің шарттары сақталған жағдайда Номенклатураның қандай да бір басқа тауар позицияларына емес, осы тауар позицияларына енгізілуі тиіс.
3. Екі немесе одан көп жеке құрамдас бөліктерден тұратын олардың кейбіреулері немесе барлығы аталған бөлімге енгізілетін және VI немесе VII бөлімдерге жататын өнімді алу мақсатында араластыруға арналатын жиынтықтағы тауарлар аталған құрамдас бөліктердің:
а) оларды орау тәсілдері ескеріле отырып, алдын ала қайтадан орау немесе қайта өлшеусіз бірлесіп пайдалануға арналуы;
б) бірге жеткізілуі; және
в) не табиғаты бойынша, не өздері бірін-бірі толықтыратын құрамдас бөліктер ретінде ұсынылған салыстырмалы пропорциялар бойынша бірдейлендірілуі шартымен осы өнім үшін тиісті тауар позициясына енгізіледі.
28-топ
Органикалық емес химия өнімдері; органикалық емес немесе органикалық қымбат бағалы металдардың, жерде сирек кездесетін металдардың, радиоактивтік элементтердің немесе изотоптардың қосылыстары
Ескертпелер :
1. Егер мәтінде өзгеше келісілмесе, осы топтың тауар позициясына:
а) жеке химиялық элементтер және қоспасы бар немесе қоспасы жоқ белгілі бір химиялық құрамының жеке қосылыстары;
б) жоғарғы а) тармағында көрсетілген суда ерітілген өнімдер;
в) еру аталған өнімдердің оларды дәстүрлі мақсаттардан ерекшеленетін өзгеше пайдалануға жол бермейтін қасиеттерін сақтай отырып оларды сақтаудың немесе тасымалдаудың әдеттегі және қажетті шарты болып табылуы шартымен, жоғарыда а) тармағында көрсетілген, басқа еріткіштерде еріген өнімдер;
г) олардың сақталуы немесе тасымалдануы үшін қажетті
тұрақтандыратын заттардың (қадағалауға қарсы агентті қоса алғанда)
қосылуымен жоғарыдағы а), б) немесе в) тармақтарында көрсетілген өнімдер;
д) оларды бірдейлендіруді жеңілдету үшін немесе қауіпсіздік мақсатында шаңға қарсы заттар немесе бояғыш заттар қосыла отырып, аталған өнімдердің оларды дәстүрлі мақсаттардан ерекшеленетін өзгеше пайдалануға жол бермейтін қасиеттері сақтала отырып, жоғарыдағы а), б), в) немесе г) тармақтарында көрсетілген өнімдер енгізіледі.
2. Органикалық заттармен тұрақтандырылған дитиониттер мен
сульфоксилаттардан (2831 тауар позициясы), карбонаттар мен органикалық емес негіздегі пероксокарбонаттардан (2836 тауар позициясы), цианидтер, оксид цианидтер және органикалық емес негіздегі кешендік цианидтерден (2837 тауар позициясы), фульминаттар, цианаттар және органикалық емес негіздегі тиоцианаттар (2838 тауар позициясы), 2843-2846 тауар
позицияларына енгізілген органикалық өнімдерден басқа, сонымен қатар
карбидтерден басқа (2849 тауар позициясы) осы топқа көміртектің тек мынадай қосылыстары енгізіледі:
а) көміртек оксиді, сутек цианиді, изоциандық, тиоциандық және басқа қарапайым немесе кешендік циан қышқылдары (2811 тауар позициясы);
б) көміртектің галогенид оксиді (2812 тауар позициясы);
в) көміртектің дисульфиді (2813 тауар позициясы);
г) тиокарбонаттар, селенокарбонаттар, теллурокарбонаттар,
селеноцианаттар, тетратиоцианатодиамминохроматтар (рейнекаттар) және
басқа кешендік органикалық емес негіздегі цианаттар (2842 тауар позициясы);

1б. При условии соблюдения положений примечания 1а товары, соответствующие описанию в товарной позиции 2843 или 2846, должны включаться в эти товарные позиции и ни в какие другие товарные позиции данного раздела.
2. При условии соблюдения положений примечаний 1а и 1б товары, относящиеся к товарной позиции 3004, 3005, 3006, 3212, 3303, 3304, 3305, 3306, 3307, 3506, 3707 или 3808, поставляемые в определенной расфасовке или для розничной продажи, должны включаться в эти товарные позиции и ни в какие другие товарные позиции Номенклатуры.
3. Товары в наборах, состоящих из двух или более отдельных компонентов, некоторые из которых или все включаются в данный раздел и предназначены для смешивания с целью получения продукта, относящегося к разделу VI или VII, должны включаться в соответствующую для этого продукта товарную позицию при условии, что данные компоненты:
а) с учетом способа их упаковки явно предназначены для совместного использования без предварительной переупаковки или перефасовки;
б) поставляются совместно; и
в) идентифицируются либо по их природе, либо по относительным пропорциям, в которых они представлены как компоненты, дополняющие друг друга.
Группа 28
Продукты неорганической химии; соединения
неорганические или органические
драгоценных металлов, редкоземельных металлов,
радиоактивных элементов или изотопов
Примечания:
1. Если в контексте не оговорено иное, в товарные позиции этой группы включаются:
а) отдельные химические элементы и отдельные соединения определенного химического состава, содержащие или не содержащие примеси;
б) продукты, указанные выше в пункте (а), растворенные в воде;
в) продукты, указанные выше в пункте (а), растворенные в других растворителях, при условии, что растворение является обычным и необходимым условием для их сохранения или транспортировки, с сохранением свойств данных продуктов, что не допускает их использования в иных целях, отличных от традиционных;
г) продукты, указанные выше в пункте (а), (б) или (в), с добавлением стабилизирующего вещества (включая агент против слеживания), необходимого для их сохранения или транспортировки;
д) продукты, указанные выше в пункте (а), (б), (в) или (г), с добавлением противопылевого средства или красящего вещества для облегчения их идентификации или в целях безопасности, с сохранением свойств данных продуктов, что не допускает их использования в иных целях, отличных от традиционных.
2. Кроме дитионитов и сульфоксилатов, стабилизированных органическими веществами (товарная позиция 2831), карбонатов и пероксокарбонатов неорганических оснований (товарная позиция 2836), цианидов, оксид цианидов и комплексных цианидов неорганических оснований (товарная позиция 2837), фульминатов, цианатов и тиоцианатов неорганических оснований (товарная позиция 2838), органических продуктов, включенных в товарные позиции 2843-2846, а также карбидов (товарная позиция 2849) в данную группу включаются только следующие соединения углерода:
а) оксиды углерода, цианид водорода, гремучая, изоциановая, тиоциановая и другие простые или комплексные циановые кислоты (товарная позиция 2811);
б) галогенид оксиды углерода (товарная позиция 2812);
в) дисульфид углерода (товарная позиция 2813);
г) тиокарбонаты, селенокарбонаты, теллурокарбонаты, селеноцианаты, теллуроцианаты, тетратиоцианатодиамминохроматы (рейнекаты) и другие комплексные цианаты неорганических оснований (товарная позиция 2842);

д) несептермен қатырылған сутектегі пероксиді (2847 тауар позициясы), көміртектес оксисульфиді, тиокарбонилгенидтер, циан, циангалогенидтер, цианамид және оның метақұрушылары (2851 тауар позициясы), таза түрде де, қоспа түрде де кальцийлі цианамидтен басқа (31 тобы).
3. VІ-бөлімге 1-ескертпенің ережелері сақталған жағдайда осы топқа кірмейтіндер:
а) натрий хлориді немесе магний оксиді, таза немесе қоспасы, сонымен қатар V бөлімнің басқа өнімдері;
б) органикалық-органикалық емес қосылыстар, осы топқа жататын
2-ескертпеде көрсетілгендерден басқа;
в) 2, 3, 4-ескертпелерде көрсетілген немесе 31-топқа жататын өнімдер;
г) 3206 тауар позициясындағы люминофорлар түрінде қолданылатын
органикалық емес өнімдер; 3207 тауар позициясындағы шыны тәріздес фритта және ұнтақтағы, түйірдегі және қауыздағы шыны;
д) жасанды графит (3801 тауар позициясы); өрт сөндіргіштердегі зарядтар үшін қолданылатын немесе өрт сөндіру үшін гранаталар құрамына кіретін өнімдер (3813 тауар позициясы); сия дақтарын кетіруге арналған құрамдар, бөлшек сауда үшін буылған (3824 тауар позициясы); 3824 тауар позициясының әрқайсысының салмағы 2,5 г. кем емес сілтілік галогенидтердің немесе сілтілік-жер металдардың жасанды өсірілген кристалдары (оптикалық элементтерден басқа);
е) қымбат немесе жартылай қымбат тастар (табиғи, жасанды немесе қайта жасалған), сонымен катар сол тастардың үгінділері мен ұнтақтары (7102-7105 тауар позициялары), немесе қымбат металдар, немесе 71-тобындағы қымбат металдардың қорытпалары;
ж) металдар, таза немесе қоспасы бар, олардың қорытпалары немесе металл қышы, металдардың күйежентектелген карбидтерін қоса алғанда, VI бөлімдегі, немесе
з) оптикалық элементтер, мысалы сілтілік немесе сілтілік-жер
металдарының галогенидтері (9001 тауар позициясы).
4. II топшадағы металл еместерде құралған, қышқылдан тұратын
белгіленген химиялық құрамның кешенді қышқылдары, және IV топшасы
металымен құралған 2811 тауар позициясына енгізілетін қышқылдар.
5. 2826-2842 тауар позицияларына тек металдардың тұздары немесе аммоний немесе пероксотұздар енгізіледі.
Егер мәтінде өзгеше келісілмесе, қос немесе кешенді тұздар 2842-тауар позициясына енгізіледі.
6. 2844-тауар позициясына тек мыналар:
а) технеций (реттік нөмірі 43), прометий (реттік нөмірі 61), полоний (реттік нөмірі 84), және реттік нөмірлері 84-тен жоғары барлық элементтер;
б) табиғи немесе жасанды радиоактивті изотоптар (XIV және
XV бөлімдерінде көрсетілген қымбат бағалы немесе қымбат бағалы емес
металдардың изотоптарын қоса) қоспа немесе жеке түрінде;
в) осы элементтер мен изотоптардың органикалық немесе органикалық емес, белгіленген немесе белгіленбеген химиялық құрамының қоспа немесе жеке түрдегі қосылыстары;
г) қорытпалар, дисперсиялар (металл қышты қоса алғанда), осы

д) пероксид водорода, отвержденный мочевиной (товарная позиция 2847), оксисульфид углерода, тиокарбонилгалогениды, циан, циангалогениды, цианамид и его металлопроизводные (товарная позиция 2851), кроме цианамида кальция, как в чистом виде, так и с примесями (группа 31).
3. При условии соблюдения положений примечания 1 к разделу VI в эту группу не включаются:
а) хлорид натрия или оксид магния, чистые или с примесями, а также другие продукты раздела V;
б) органо-неорганические соединения, кроме указанных выше в примечании 2 к данной группе;
в) продукты, указанные в примечании 2, 3, 4 или 5 к группе 31;
г) неорганические продукты, используемые в качестве люминофоров товарной позиции 3206; фритта стекловидная и стекло прочее в порошке, гранулах или хлопьях товарной позиции 3207;
д) искусственный графит (товарная позиция 3801); продукты, используемые для зарядов в огнетушителях или входящие в состав гранат для тушения пожаров товарной позиции 3813; составы для удаления чернильных пятен, упакованные для розничной продажи, товарной позиции 3824; искусственно выращенные кристаллы (кроме оптических элементов) галогенидов щелочных или щелочно-земельных металлов, каждый массой не менее 2,5 г товарной позиции 3824;
е) драгоценные или полудрагоценные камни (природные, искусственные или реконструированные), а также крошка или порошок этих камней (товарные позиции 7102 - 7105), или драгоценные металлы, или сплавы драгоценных металлов группы 71;
ж) металлы, чистые или с примесями, их сплавы или металлокерамика, включая спеченные карбиды металлов (карбиды металлов, спеченные с металлом), раздела XV; или
з) оптические элементы, например, галогениды щелочных или щелочно-земельных металлов (товарная позиция 9001).
4. Комплексные кислоты определенного химического состава, состоящие из кислоты, образованной неметаллом подгруппы II, и кислоты, образованной металлом подгруппы IV, включаются в товарную позицию 2811.
5. В товарные позиции 2826-2842 включаются только соли металлов или аммония или пероксосоли.
Двойные или комплексные соли включаются в товарную позицию 2842, если в контексте не оговорено иное.
6. В товарную позицию 2844 включаются только:
а) технеций (порядковый номер 43), прометий (порядковый номер 61), полоний (порядковый номер 84) и все элементы с порядковыми номерами выше 84;
б) природные или искусственные радиоактивные изотопы (включая изотопы драгоценных или недрагоценных металлов, указанных, соответственно, в разделах XIV и XV) в смеси или отдельно;
в) соединения этих элементов и изотопов, органические или неорганические, определенного или неопределенного химического состава, в смеси или отдельно;

элементтер мен изотоптарды құрайтын қыш өнімдері, сонымен қатар аталған элементтер мен изотоптардың үлестік радиоактивтілігі 0,002 мкКи/г (74 Бк/г) аспайтын органикалық емес және органикалық қосылыстар;
д) ядролық реакторлардың істен шыққан (сәулелендірілген) жылу
шығарушы элементтері (твэлдер);
е) пайдалануға жарамды немесе жарамсыз радиоактивтік қалдықтар
енгізіледі.
Осы ескертпелерде және 2844, 2845 тауар позицияларындағы изотоп термині мынаны білдіреді:
- жеке нуклидтер, табиғатта бар моноизотоптық жағдайдағы нуклидтерді қоспағанда;
- бір элемент изотоптарының қоспасы, жоғарыда көрсетілген бір немесе бірнеше изотоптармен қорландырылған, яғни жасанды өзгертілген табиғи изотоптық құрамдар.

г) сплавы, дисперсии (включая металлокерамику), керамические продукты и смеси, содержащие эти элементы или их изотопы, а также неорганические и органические соединения названных элементов и изотопов с удельной радиоактивностью более 0,002 мкКи/г (74 Бк/г);
д) отработанные (облученные) тепловыделяющие элементы (твэлы) ядерных реакторов;
е) радиоактивные остатки, пригодные или не пригодные к использованию.
В данных примечаниях и названиях товарных позиций 2844 и 2845 термин "изотопы" означает следующее:
- индивидуальные нуклиды, за исключением нуклидов, существующих в природе в моноизотопном состоянии;
- смеси изотопов одного элемента, обогащенные одним или несколькими изотопами, указанными выше, то есть элементы с искусственно измененным природным изотопным составом.

7. 2848 тауар позициясына фосфордың 15 %-дан салмағын құрайтын
мыстың фосфиді енгізіледі.
8. Электроникада қолданылатын химиялық элементтер (мысалы, кремний мен селен) одан әрі өңдеусіз керілген қалыпта немесе цилиндр, немесе стержень қалыпта берілсе осы топқа енгізіледі. Егер олар диск, пластина немесе осыған ұқсас түрде берілсе, онда 3818 тауар позициясына енгізіледі.
Қосымша ескертпе :
1. Егер өзгеше келісілмесе, қосалқы позицияларда
көрсетілген тұздар қышқыл тұздар мен негізгі тұздарды қамтиды.
СЭҚ ТН
коды
Позицияның атаулары
Қос. өлш. бір.
Баж ставкалары (кеден құнының пайызымен не Евромен)
I. Химиялық элементтер

7. В товарную позицию 2848 включается фосфид меди, содержащий более 15 мас.% фосфора.
8. Химические элементы (например, кремний и селен), используемые в электронике, включаются в данную группу при условии, что они представлены в вытянутой форме без дальнейшей обработки или в форме цилиндров, или стержней. Если они имеют форму дисков, пластин или аналогичные формы, то включаются в товарную позицию 3818.
Дополнительное примечание:
1. Если не оговорено иное, соли, указанные в субпозициях, включают кислые соли и основные соли.
Код
ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины
процентах
от
таможен-
ной
стоимости
либо в
евро)
I. Химические элементы

2851 00 500 0
-хлорлы циан
-
5
2851 00 800 0
-өзгелері
-
5
29-топ
Органикалық химиялық қосылыстар
Ескертпелер :
1. Егер мәтінде өзгеше келісілмесе, осы топтың тауар позициясына тек:
а) құрамында қоспалары бар немесе жоқ белгіленген химиялық құрамның жеке органикалық қосылыстары;
б) қаныққан немесе қанықпаған (27-топ) ацикликалық көмірсутек
изомерлерінің (бірақ стереоизомерлер емес) қоспаларын қоспағанда, бір органикалық қосындының екі немесе одан көп изомерлерінің қоспалары;

2851 00 500 0
- хлористый циан
-
5
2851 00 800 0
- прочие
-
5
Группа 29
Органические химические соединения
Примечания:
1. Если в контексте не оговорено иное, в товарные позиции этой группы включаются только:
а) отдельные органические соединения определенного химического состава, содержащие или не содержащие примеси;
б) смеси двух или более изомеров одного и того же органического соединения (содержащего или не содержащего примеси), за исключением смесей изомеров ациклических углеводородов (но не стереоизомеров), насыщенных или ненасыщенных (группа 27);

3. Аталған топтың екi немесе одан көп тауар позицияларына енгiзiлуi мүмкiн тауарлар, Номенклатураның осы тобының кодтарының өсу тәртiбiмен соңғы тауар позициясына енгiзiледi.
4. 2904-2906, 2908-2911 және 2913-2920-тауар позицияларындағы галогендендiрiлген, сульфилендiрiлген, нитроленген немесе нитрозиленген туындыларға кез келген сiлтеме сульфагалогендендiрiлген, нитрогалогендiрiлген, нитросульфилендiрiлген немесе нитросульфогалогендендiрiлген аралас туындыларға да қатысты болады.
2929 тауар позицияларындағы нитро- немесе нитрозотоптар азот құрайтын функционалдық топтар ретiнде қарастырылмайды.
2911, 2912, 2914, 2918 және 2922-тауар позицияларындағы "оттек құраушы функционалдық топ" терминi тек 2905-2920 тауар позицияларында көрсетiлген сол функционалдық топтарға қатысты (мiнездемелiк органикалық оттек құраушы топтар).
5 а. I-VІІ кіші топтардың қышқылдық функционалдық топтарымен, осы кіші топтардың органикалық қосылыстарымен қосылған органикалық қосылыстардың күрделi эфирлерi Номенклатураның осы топшаларындағы кодтардың өсу тәртібі бойынша соңғы тауар позициясына енгізілуі тиіс.
5 б. І-VІІ кіші топтардың қышқылды функционалды топтарымен органикалық қосылыстағы этил спиртінің күрделі эфирлері қышқылды функционалды топтары бар тиісті органикалық қосылыстар сияқты тауар позицияларына енгізілуі тиіс.
5 в. VІ бөлімге 1-ескертпенің және 28-топқа 2-ескертпенің ережелері сақталған жағдайда:
1) органикалық қосылыстардың органикалық емес тұздары қышқылдық, фенолдық немесе енолдық функционалдық қосылыстары секiлдi, немесе І-Х топшаларына немесе 2942 тауар позициясына енгiзiлетiн органикалық негiздемелер органикалық қосылыстарға арналған тауар позицияларына енгiзiлуi тиiс;
2) I-X кіші топтарға немесе 2942 тауар позициясына енетiн органикалық қосылыстардың арасындағы химиялық реакциялардың нәтижесiнде алынған тұздар негiздеме үшiн немесе қышқылдарға арналған тауар позицияларына енгiзiлуi тиiс (фенолдық немесе енолдық функционалдық топтардың қосылыстарын қоса алғанда) топтағы кодтардың өсу тәртiбiнде соңғы тауар позициясына енгiзiледi.
5 г. Металдардың алкоголяттары тиiстi спирттер секiлдi сол тауар позициясына енгiзiлуi тиiс, этанолдан басқа (2905 тауар позициясы).
5 д. Карбон қышқылдарының галогенангидридтерi тиiстi спирттер секiлдi сол тауар позициясына енгiзiлуi тиiс.

3. Товары, которые могут быть включены в две или более товарные позиции данной группы, включаются в товарную позицию, последнюю в порядке возрастания кодов в данной группе Номенклатуры.
4. В товарных позициях 2904-2906, 2908-2911 и 2913-2920 любая ссылка на галогенированные, сульфированные, нитрованные или нитрозированные производные относится и к смешанным производным, таким как сульфогалогенированные, нитрогалогенированные, нитросульфированные или нитросульфогалогенированные.
В товарной позиции 2929 нитро- или нитрозогруппы не рассматриваются в качестве азотсодержащих функциональных групп.
В товарных позициях 2911, 2912, 2914, 2918 и 2922 термин "кислородсодержащая функциональная группа" относится лишь к тем функциональным группам (характеристические органические кислородсодержащие группы), которые указаны в товарных позициях 2905-2920.
5а. Сложные эфиры органических соединений с кислотными функциональными группами подгрупп I-VII с органическими соединениями этих же подгрупп должны включаться с тем из них, которое включается в товарную позицию, последнюю в порядке возрастания кодов в этих подгруппах Номенклатуры.
5б. Сложные эфиры этилового спирта с органическими соединениями с кислотными функциональными группами подгрупп I-VII должны включаться в те же товарные позиции, что и соответствующие органические соединения с кислотными функциональными группами.
5в. При условии соблюдения положений примечания 1 к разделу VI и примечания 2 к группе 28:
1) неорганические соли органических соединений, таких как соединения с кислотными, фенольными или енольными функциональными группами, или органические основания, включаемые в подгруппы І-Х или в товарную позицию 2942, должны включаться в товарные позиции, предназначенные для органических соединений; и
2) соли, полученные в результате химических реакций между органическими соединениями, включаемыми в подгруппы І-Х или в товарную позицию 2942, должны включаться в товарную позицию, предназначенную для основания или кислоты (включая соединения с фенольными или енольными функциональными группами), из которых эти соли образуются, последнюю в порядке возрастания кодов в группе.
5г. Алкоголяты металлов должны включаться в ту же товарную позицию, что и соответствующие спирты, за исключением этанола (товарная позиция 2905).
5д. Галогенангидриды карбоновых кислот должны включаться в ту же товарную позицию, что и соответствующие кислоты.

6. 2930 және 2931 тауар позицияларында қарастырылған қосылыстар органикалық қосылыстар болып табылады, олардың молекулалары сутек, оттек және азоттың атомдарынан басқа, көмiртектiң атомдарымен тiкелей байланысты басқа металл еместердiң және металдардың атомын құрайды (күкірт, мышьяк, сынап немесе қорғасын сияқтылардың).
2930 (күкiрттi органикалық қосылыстар) және 2931 (басқа органикалық-неорганикалық қосылыстар) тауар позицияларына оларға сульфирленген немесе галогенделген құраушының қасиеттерiн беретiн сутек, оттек және азоттан басқа тек көмiртекпен тiкелей байланысты күкiрттiң немесе галогеннiң атомы бар, сульфирленген немесе галогенденген туындылар (оның iшiнде күрделi туындылар) енгiзiлмейдi.

6. Соединения, рассмотренные в товарных позициях 2930 и 2931, являются органическими соединениями, молекулы которых, помимо атомов водорода, кислорода или азота, содержат атомы других неметаллов или металлов (таких как, серы, мышьяка, ртути или свинца), непосредственно связанные с атомами углерода.
В товарные позиции 2930 (сероорганические соединения) и 2931 (прочие органо-неорганические соединения) не включаются сульфированные или галогенированные производные (в том числе сложные производные), которые кроме водорода, кислорода и азота имеют только непосредственно связанные с углеродом атомы серы или галогена, придающие им свойства сульфированных или галогенированных производных (или сложных производных).

7. 2932-2934 тауар позицияларына үш мүшелiк сақиналы эпоксидтер, кетондардың пероксидi, альдегидтер немесе тиоальдегидтердiң циклидтық полимерлерi, көп негiздi карбон қышқылының ангидридтерi, полиспирттердiң немесе көп негіздi қышқылдары бар фенолдардың циклдық күрделi эфирлерi немесе көп негiздi қышқылдардың имидтерi енгiзiлмейдi.
Осы ережелер егер гетероатомдар циклдерi тек циклизация реакциясының немесе жоғарыда көрсетiлген реакциялардың нәтижесiнде құралса ғана қолданылуы тиiс.

7. В товарные позиции 2932-2934 не включаются эпоксиды с трехчленным кольцом, пероксиды кетонов, циклические полимеры альдегидов или тиоальдегидов, ангидриды многоосновных карбоновых кислот, циклические сложные эфиры полиспиртов или фенолов с многоосновными кислотами или имиды многоосновных кислот.
Эти положения применимы лишь в том случае, если циклы с гетероатомами образовались только в результате реакции циклизации или в результате реакций, указанных выше.

8. 2937 тауар позициясында:
а) "гормондар" терминi рилизинг-гормондарға немесе гормондардың секрециясын ынталандыратын факторларға, гормондар тежегiштерiне және гормон антогонистерiне (антигормондар) қолданылады;
б) "негiзiнен гормон ретiнде қолданылатын" терминi гормоналдық әсер ету үшiн қолданылатын гормон туындылары мен олардың құрылымдық аналогтарында ғана емес, сонымен қатар негiзiнде осы тауар позициясының синтездегi аралық өнiмi ретiнде қолданылатын құраушы және құрылымдық аналогтарында да қолданылады.
Қосалқы позицияларға ескертпелер :

8. В товарной позиции 2937:
а) термин "гормоны" распространяется на рилизинг-гормоны или факторы, стимулирующие секрецию гормонов, ингибиторы гормонов и антагонисты гормонов (антигормоны);
б) термин "используемые в основном в качестве гормонов" применяется не только к производным гормонов и их структурным аналогам, используемым главным образом для гормонального воздействия, но и к таким производным и структурным аналогам, которые применяются главным образом как промежуточные продукты в синтезе веществ данной товарной позиции.
Примечание к субпозициям:

1. Осы топтың кез келген тауар позициясындағы химиялық қосылыстардың туындылары (немесе химиялық қосылыстардың топтары), олар ешбiр басқа қосалқы позицияға енбейтiн жағдайда және қарастырылатын қосалқы позициялар арасында "өзгелерi" деген атаудағы қалдық қосалқы позиция болмаса, қосындының өзi енетiн қосалқы позицияға енгiзiлуi тиiс.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж
ставкалары (кеден құнының пайызымен  не евромен)
І. Көмірсутектер және оның галогенделген, сульфирленген, нитроленген немесе нитрозирленген туындылары

1. В любой товарной позиции данной группы производные химического соединения (или группы химических соединений) должны включаться в ту же субпозицию, что и само соединение (или группа соединений), при условии, что они специально не включаются ни в какую другую субпозицию и что не существует остаточной субпозиции с наименованием "Прочие" среди рассматриваемых субпозиций.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины (в
процентах
от
таможенной
стоимости
либо  в евро)
I. Углеводороды и их га-
логенированные сульфиро-
ванные, нитрованные или
нитрозированные
производные

2941 90 000 2
-- линкомицин
-
5
2941 90 000 9
-- өзгелері
-
5
2942 00 000 0
Өзге де органикалық қосылыстар
5
30-топ
Фармацевтикалық өнім
Ескертпелер :
1. Аталған топқа:
а) тамыр ішіне егілетін препараттардан басқа (IV бөлім), тамақ өнімдері және сусындар (мысалы, диеталық диабеттік немесе қоректі қосымшалармен қорландырылған тамақ өнімдері, тамақ қосымшалары, әлдендіретін сусындар мен минералды сулар);
б) стоматологияда қолдану үшін арнайы кальцинирленген немесе майда ұсақталған гипстер (2520 тауар позициясы);
в) медициналық мақсаттарға арналған эфир майларының су
дистиляттары немесе су ерітінділері (3301 тауар позициясы);

2941 90 000 2
-- линкомицин
-
5
2941 90 000 9
-- прочие
-
5
2942 00 000 0
Соединения органические прочие
-
5
Группа 30
Фармацевтическая продукция
Примечания:
1. В данную группу не включаются:
а) пищевые продукты или напитки (например, диетические, диабетические или обогащенные питательными добавками пищевые продукты, пищевые добавки, тонизирующие напитки и минеральные воды), кроме питательных препаратов для внутривенного введения (раздел IV);
б) специально кальцинированные или мелко измельченные гипсы для использования в стоматологии (товарная позиция 2520);
в) водные дистилляты или водные растворы эфирных масел, предназначенные для медицинских целей (товарная позиция 3301);

г) 3303-3307 тауар позициясының препараттары, оның ішінде терапевтік немесе алдын алу қасиеттері бар препараттар;
д) медикаментозды қосымшалары бар 3401 тауар позициясындағы сабын және басқа өнімдер;
е) стоматологияда қолдану үшін гипс негізіндегі дәрілер (3407 тауар позициясы); немесе
ж) терапевтік немесе алдын алу мақсаттары үшін дайындалмаған қан альбумині (3502 тауар позициясы) енгізілмейді.
2. 3002 тауар позициясының тұжырымындағы "модифицирленген
иммунологиялық өнімдер" термині тек моноклональді қарсы денелерге
(МАВS), қарсы дене фрагменттеріне, қарсы дене коньюгаттарына және қарсы денелер фрагментінің конъюгаттарына қатысты.
3. 3003 және 3004 тауар позицияларында, 4 г ескертпеде осы топтағылар былай:
а) араласпаған өнімдер ретінде:
1) суда ерітілген араласпаған өнімдер;
2) 28 немесе 29 топтарға енетін барлық тауарлар; және
3) 1302 тауар позициясына енгізілген, бірақ кез келген ерітіндіде стандартталған немесе ерітілген қарапайым өсімдіктер экстракттары;
б) араласқан өнімдер ретінде:
1) коллоидті ерітінділер және суспензиялар (коллоидті күкірттен басқа);
2) өсімдік шикізатының қоспаларымен өңдеуден алынған, өсімдік
экстракттары; және
3) табиғи минералды суларды булаудан алынған, тұздар мен
концентраттар түсінілуі қажет.
4. 3006 тауар позициясына Номенклатураның ешбір басқа тауар
позициясына емес, осыған енгізілетін мынадай өнімдер енгізіледі:
а) стерильдік хирургиялық кетгут, жік салуға арналған стерильдік материалдар және жараларды хирургиялық жабуға арналған стерильдік адгезивтік тіндер;
б) стерильдік ламинария және ламинариден жасалған стерильдік
тампондар;
в) стерильдік хирургиялық сорғыш немесе стоматологиялық қан
тоқтатқыш құралдар (гемостатиктер);
г) рентгенографикалық зерттеулерге арналған контрасты препараттар және ауруларға егуге арналған диагностикалық реагенттер, атап айтқанда өлшенген дозалардағы немесе екі не одан көп құрамдас бөліктерден құралған араласпаған заттар;
д) қан тобын анықтауға арналған реагенттер;
е) тістерді пломбылауға арналған тіс цементтері және басқа материалдар; сүйекті қалпына келтіретін цементтер
ж) санитарлық сөмкелер және алғашқы көмек көрсетуге арналған
жиынтықтар; және
з) 2937 тауар позициясындағы гормон, басқа қосылыстар немесе
спермицидтер негізінде жасалған химиялық контрацептивтік дәрілер;
и) хирургиялық операция немесе физикалық зерттеулер процесінде дене бөліктері үшін майлаушы ретінде медицинада немесе ветеринарияда қолдануға арналған немесе дене мен медициналық жабдық арасындағы байланыстырғыш агент ретінде қолданылатын гель түріндегі препарат; және
к) жарамсыз фармацевтикалық құралдар, яғни, алғашқы қолдануға жарамсыз фармацевтикалық өнімдер, мысалы, жарамдылық мерзімі өтіп кету салдарынан.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкалары (кеден құнының пайызымен не евромен)

г) препараты товарных позиций 3303-3307, в том числе обладающие терапевтическими или профилактическими свойствами;
д) мыло или другие продукты товарной позиции 3401, содержащие медикаментозные добавки;
е) средства на основе гипса для использования в стоматологии (товарная позиция 3407); или
ж) альбумин крови, не подготовленный для терапевтических или профилактических целей (товарная позиция 3502).
2. В формулировке товарной позиции 3002 термин "модифицированные иммунологические продукты" относится только к моноклональным антителам (MABs), фрагментам антител, конъюгатам
антител и конъюгатам фрагментов антител.
3. В товарных позициях 3003 и 3004 и примечании 4г к данной группе следует понимать:
а) под несмешанными продуктами:
1) несмешанные продукты, растворенные в воде;
2) все товары, включаемые в группу 28 или 29; и
3) простые растительные экстракты, включенные в товарную позицию 1302, но стандартизованные или растворенные в любом растворителе;
б) под смешанными продуктами:
1) коллоидные растворы и суспензии (кроме коллоидной серы);
2) растительные экстракты, полученные обработкой смесей растительного сырья; и
3) соли и концентраты, полученные выпариванием природных минеральных вод.
4. В товарную позицию 3006 включаются лишь следующие продукты, которые должны включаться в эту и ни в какую другую товарную позицию Номенклатуры:
а) стерильный хирургический кетгут, аналогичные стерильные материалы для наложения швов и стерильные адгезивные ткани для хирургического закрытия ран;
б) стерильная ламинария и стерильные тампоны из ламинарии;
в) стерильные абсорбирующие хирургические или стоматологические кровоостанавливающие средства (гемостатики);
г) контрастные препараты для рентгенографических обследований и диагностические реагенты, предназначенные для введения больным, а именно несмешанные вещества в дозированных формах или вещества, состоящие из двух или более компонентов, смешанных для подобного использования;
д) реагенты для определения группы крови;
е) зубные цементы и прочие материалы для пломбирования зубов; цементы, реконструирующие кость;
ж) санитарные сумки и наборы для оказания первой помощи; и
з) химические контрацептивные средства на основе гормонов, прочих соединений товарной позиции 2937 или спермицидов;
и) препараты в виде геля, предназначенные для использования в медицине или ветеринарии в качестве смазки для частей тела в процессе хирургических операций или физических исследований или в качестве связующего агента между телом и медицинскими инструментами; и
к) непригодные фармацевтические средства, то есть фармацевтические продукты, которые не пригодны для использования по первоначальному назначению, например, вследствие истечения их срока годности.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.ед.
изм.
Ставка
пошлины
(в про-
центах
от
тамож-
енной
стои-
мости
либо
в евро)

в) 3824 тауар позициясына енетін, әрқайсысынан салмағы 2,5 г кем емес, жасанды өсірілген калий хлоридінің кристаллдары (оптикалық элементтерден басқа); калий хлоридінің оптикалық элементі (9001) тауар позициясы) енгізілмейді.
2. 3105 тауар позициясында көзделгендей, нысандарға немесе орамдарға өлшеніп салынбаған жағдайда, 3102 тауар позициясына тек мынадай тауарлар енгізіледі:
А. Төменде келтірілген қандай да бір сипаттамаға сәйкес келетін тауарлар:
і) қоспамен немесе қоспасыз натрий нитраты;
іі) қоспамен немесе қоспасыз аммоний нитраты;
ііі) қоспамен немесе қоспасыз аммоний сульфатының және аммоний нитратының қос тұздары;
іv) қоспамен немесе қоспасыз аммоний сульфаты;
v) қоспамен немесе қоспасыз қос тұздар, кальций және аммоний нитраттарының қоспалары;
vі) қоспамен немесе қоспасыз қос тұздар, кальций және магний нитраттарының қоспалары;
vіі) қоспамен немесе қоспасыз немесе маймен өңделген кальций цианамиді;
vііі) қоспамен немесе қоспасыз несепнәр;
Б. 2А ескертпесінде көрсетілген кез келген заттардың қоспаларынан тұратын тыңайтқыштар.
В. 2А немесе 2Б ескертпесінде көрсетілген, тыңайтқыштар болып табылмайтын бормен, гипспен немесе басқа органикалық емес заттармен араласқан, аммоний хлоридінен немесе кез келген заттан құралған тыңайтқыштар.
Г. 2А(іі) немесе 2А(vііі) ескертпесінде айтылған тауарлардан құралған сұйық тыңайтқыштар немесе осы тауарлардың су не аммиак ерітіндісіндегі қоспалары.
3. 3105 тауар позициясында көзделгендей, нысандарға немесе орамдарға өлшеніп салынбаған жағдайда, 3103 тауар позициясына тек мынадай тауарлар енгізіледі:
А. Төменде келтірілген қандай да бір сипаттамаға сәйкес келетін тауарлар:
і) негізгі қож;
іі) қоспаларды аластау үшін қажеттіден көбірек температурада кальциленген өңделген, 2510 тауар позициясына енетін табиғи фосфаттар;
ііі) суперфосфат (қарапайым, қос немесе үштік);
іv) сусыз құрғақ өнімге шаққанда 0,2 салм.%-дан кем емес фторды құрайтын кальций сутекфосфаты;
Б. 3А ескертпеде көрсетілген, фтор құрамын шектеу есебінсіз кез келген тауарлардың қоспасынан құралған тыңайтқыштар;
В. 3А немесе 3Б ескертпеде көрсетілген, фтор құрамын шектеу есебінсіз, тыңайтқыш болып табылмайтын бормен, керішпен немесе басқа органикалық емес заттармен араласқан кез келген тауарларды құрайтын тыңайтқыштар.

в) искусственно выращенные кристаллы хлорида калия (кроме оптических элементов) каждый массой не менее 2,5 г, включаемые в товарную позицию 3824; оптические элементы хлорида калия (товарная позиция 9001).
2. В товарную позицию 3102 включаются лишь следующие товары при условии, что они не расфасованы в формы или упаковки, как предусмотрено в товарной позиции 3105:
A. Товары, которые соответствуют тому или иному описанию, приведенному ниже:
i) нитрат натрия с примесями или без примесей;
ii) нитрат аммония с примесями или без примесей;
iii) двойные соли сульфата аммония и нитрата аммония с примесями или без примесей;
iv) сульфат аммония с примесями или без примесей;
v) двойные соли с примесями или без примесей, смеси нитратов кальция и аммония;
vi) двойные соли с примесями или без примесей, смеси нитратов кальция и магния;
vii) цианамид кальция с примесями, без примесей или обработанный маслом;
viii) мочевина с примесями или без примесей.
Б. Удобрения, состоящие из смесей любых веществ, указанных в примечании 2А.
B. Удобрения, состоящие из хлорида аммония или любого другого вещества, указанного в примечании 2А или 2Б, смешанного с мелом, гипсом или другими неорганическими веществами, не являющимися удобрениями.
Г. Жидкие удобрения, состоящие из товаров, отмеченных в примечании 2A(ii) или 2A(viii), или смеси этих товаров в водном или аммиачном растворе.
3. В товарную позицию 3103 включаются лишь следующие товары при условии, что они не расфасованы в формы или упаковки, как предусмотрено в товарной позиции 3105:
A. Товары, которые соответствуют тому или иному описанию, приведенному ниже:
i) основной шлак;
ii) природные фосфаты, включаемые в товарную позицию 2510, кальцинированные или обработанные при температуре, большей, чем необходимо для удаления примесей;
iii) суперфосфат (простой, двойной или тройной);
iv) водородфосфат кальция, содержащий не менее 0,2 мас.% фтора в пересчете на сухой безводный продукт.
Б. Удобрения, состоящие из смесей любых товаров, и указанных в примечании 3А, без учета предельного содержания фтора.
B. Удобрения, состоящие из любых товаров, указанных в примечании 3А или 3Б, без учета предельного содержания фтора, смешанных с мелом, гипсом или другими неорганическими веществами, не являющимися удобрениями.

4. 3104 тауар позициясына, 3105 тауар позициясында көзделгендей, нысандарға немесе орамдарға өлшеніп салынбаған жағдайда, тек мына тауарлар енгізіледі:
А. Төменде келтірілген, осы немесе өзге сипаттамаға сәйкес келетін тауарлар:
і) өңделмеген калий тұздары (мысалы, карналлит, каинит және сильвит);
іі) жоғарыда айтылған, 1 в ескертпедегіні қоспағанда, қоспасы бар немесе қоспасыз калий хлориді;
ііі) қоспасы бар немесе қоспасыз калий сульфаты;
іv) қоспасы бар немесе қоспасыз калий-магний сульфаты.
Б. Жоғарыда 4А ескертпеде көрсетілген кез келген заттардың қоспаларынан тұратын тыңайтқыштар.

4. В товарную позицию 3104 включаются лишь следующие товары при условии, что они не расфасованы в формы или упаковки, как предусмотрено в товарной позиции 3105:
А. Товары, которые соответствуют тому или иному описанию, приведенному ниже:
i) необработанные калийные соли (например, карналлит, каинит и сильвит);
ii) хлорид калия с примесями или без примесей, за исключением упомянутого выше в примечании 1в;
iii) сульфат калия с примесями или без примесей;
iv) сульфат калия-магния с примесями или без примесей.
Б. Удобрения, состоящие из смеси любых веществ, указанных выше в примечании 4А.

5. Қоспасы бар немесе қоспасыз аммоний дисутекфосфаты (моноаммоний фосфаты) және диамонний сутекфосфаты, сонымен қатар осы заттардың қоспалары 3105 тауар позициясына енгізілуі тиіс.
6. 3105 тауар позициясындағы "басқа тыңайтқыштар" деген терминге, тыңайтқыш ретінде қолданылатын және негізгі құрамдас бөлік ретінде мына қоректік элементтерден: азоттан, фосфордан немесе калийден тұратын тауарлар алынады.
СЭҚ ТН
коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бірл.
Баж ставкалары (кеден құнының пайызымен не евромен)

5. Диводородфосфат аммония (фосфат моноаммония) и водородфосфат диаммония (фосфат диаммония), с примесями или без примесей, а также смеси этих веществ должны включаться в товарную позицию 3105.
6. В товарной позиции 3105 под термином "удобрения прочие" понимаются только товары, используемые как удобрения и содержащие в качестве основного компонента, по крайней мере, один из следующих питательных элементов: азот, фосфор или калий.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп  ед.
изм.
Ставка  пошлин
(в процен-
тах от  тамож-
енной  стоим-
ости либо  в  евро)

3105 90 910 0
--- құрғақ сусыз өнімге шаққанда
құрамында 10 салм. %-дан астам азот бар
-
0
3105 90 990 0
--- өзгелері
-
0
32-топ
Илеу және бояу экстракттары; таниндер және олардың туындылары;
бояғыштар, пигменттер және өзге де бояу заттары; сырлар мен лактар; тығыздағыштар мен өзге де мастикалар; баспаханалық сыр, сия, туш
Ескертпелер :
1. Аталған топқа:
а) белгіленген химиялық құрамның (3203 немесе 3204 тауар позициясына енгізілген өнімдерді, люминофорлар ретінде қолданылатын органикалық емес өнімдерді қоспағанда (3206 тауар позициясы), 3207 тауар позициясында көрсетілген балқытылған кварцтан немесе нысандағы басқа балқытылған кремнеземдерден алынған шынылардың, сондай-ақ бөлшек сауда үшін нысандарға немесе орамдарға өлшеніп салынған бояулар мен басқа бояғыш заттардың (3212 тауар позициясы) жеке элементтері және қосылыстары;
б) 2936-2939, 2941 немесе 3501-3504 тауар позициялары өнімдерінің таннаттары немесе танин туындылары; немесе
в) асфальттық мастикалар немесе басқа битумдық мастикалар
(2715 тауар позициясы) енгізілмейді.
2. 3204 тауар позициясына диазонийдің тұрақтандырылған тұздарының қоспалары мен азобояғыштар алуға арналған құрамдас бөліктері енгізіледі.
3. 3203-3206 тауар позицияларына кез келген материалды бояу үшін немесе бояғыш заттарды өндіретін компоненттер ретінде қолданылатын бояғыш заттардың негізінде (3206 тауар позициясын қоса алғанда, 2530 тауар позициясының немесе 28-топтың бояғыш пигменттері, металл үлпектері немесе металл ұнтақтары) дайындалған өнімдер енгізіледі. Бірақ бұл тауар позициясына, бояу, эмаль өндіруде қолданылатын (3212 тауар позициясы) сулы емес орталарда майдаланған, сұйық және паста секілді пигменттер немесе
3207-3210, 3212, 3213 және 3215 тауар позицияларының өнімдері енгізілмейді.

3105 90 910 0
--- с содержанием азота более 10
мас.% в пересчете на сухой
безводный продукт
-
0
--- прочие
-
0
Группа 32
Экстракты дубильные или красильные; танины и
их производные; красители, пигменты и прочие красящие вещества;
краски и лаки; шпатлевки и прочие мастики; типографская краска,
чернила, тушь
Примечания:
1. В данную группу не включаются:
а) отдельные элементы или соединения определенного химического состава (за исключением продуктов, включенных в товарную позицию 3203 или 3204, неорганических продуктов, используемых в качестве люминофоров (товарная позиция 3206), стекла, полученного из плавленого кварца или других плавленых кремнеземов в формах, указанных в товарной позиции 3207, а также красителей и прочих красящих веществ, расфасованных в формы или упаковки для розничной продажи товарной позиции 3212);
б) таннаты или прочие таннинные производные продуктов товарных позиций 2936-2939, 2941 или 3501-3504; или
в) мастики асфальтовые или другие битумные мастики (товарная позиция 2715).
2. В товарную позицию 3204 включаются смеси стабилизированных солей диазония и компоненты для получения азокрасителей.
3. В товарные позиции 3203-3206 включаются продукты, изготовленные на основе красящих веществ (включая в случае товарной позиции 3206 красящие пигменты товарной позиции 2530 или группы 28, металлические хлопья или металлические порошки), используемые для крашения любого материала или в качестве компонентов при производстве красящих средств. В эти товарные позиции не включаются, однако, пигменты, диспергированные в неводных средах, жидкие или пастообразные, используемые при производстве красок, включая эмали (товарная позиция 3212) или иные продукты товарных позиций 3207-3210, 3212, 3213 и 3215.

4. 3208 тауар позициясына 3901-3913 тауар позицияларының кез келген өнімінен тұратын, егер ерітіндінің құрамы еріткіштің салмағынан 50%-дан асса, (коллоидтен басқа) ұшқыш органикалық еріткіштегі ерітінділер енгізіледі.
5. "Бояғыш зат" термині осы топ шегінде, желімдік бояуларға жарамды немесе жарамсыздығына қарамастан, майлы бояулардың толтырушысы ретінде қолданылатын өнімдерге қатысты емес.
6. 3212 тауар позициясындағы "баспа-таңбалау фольгасы" термині, мысалы, кітаптардың бетіне немесе қалпақтың лентасына таңба салу үшін қолданылатын:
а) желіммен, желатинмен немесе өзге байланыстырғыш затпен кесектендірілген метал ұнтағынан немесе пигментінен; немесе
б) кез келген материалдан жасалған беттік табандықтарға жағылған металдан (қымбат металды қоса алғанда) немесе пигменттен тұратын тек жұқа табақтық материалдарды білдіреді.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкалары (кеден құнының пайызымен не евромен)

4. В товарную позицию 3208 включаются растворы (кроме коллодиев), состоящие из любых продуктов товарных позиций 3901-3913 в летучих органических растворителях, если содержание растворителя  превышает 50% массы раствора.
5. Термин "красящее вещество" в пределах данной группы не относится к продуктам, используемым в качестве наполнителей масляных красок независимо от того, пригодны они или не пригодны для клеевых красок.
6. Термин "фольга для тиснения" в товарной позиции 3212 означает только тонкие листовые материалы, используемые для нанесения оттисков, например, на обложках книг или шляпных лентах, и состоящие из:
а) металлического порошка (включая порошок драгоценного металла) или пигмента, агломерированного клеем, желатином или иным связующим веществом; или
б) металла (включая драгоценный металл) или пигмента, нанесенного на листовую подложку из любого материала.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины
процентах
от
таможен-
ной
стоимос-
ти либо
в евро)

3213 10 000 0
- жиынтықтағы бояулар
-
5
3213 90 000 0
- өзгелері
-
5
3214
Шыны және бақша жақпасы, шайырлы цементтер, тығыздауға арналған құрамдар және басқа да мастикалар; сырлау жұмыстарына арналған тығыздағыштар; фасадтардың үстін, ғимараттардың ішкі қабырғасын, едендерді, төбелерді дайындауға арналған отқа тезімді емес құрамдар немесе осыған ұқсастар:
3214 10
- шыны және бақша жақпалары, шайырлы цементтер, тығыздауға арналған құрамдар және басқа да мастикалар; сырлау жұмыстарына арналған тығыздағыштар:
3214 10 100 0
-- шыны және бақша жақпасы, шайырлы цементтер, тығыздауға арналған құрамдар және басқа да мастикалар
-
5
3214 10 900 0
-- сырлау жұмыстарына арналған тығыздағыштар
-
5
3214 90 000 0
- өзгелері
-
5
3215
Баспаханалық бояу, жазу немесе сурет салуға арналған тушь немесе сия және басқа да концентратты немесе концентратты емес, қатты немесе қатты емес сиялар:
- баспаханалық бояу:
3215 11 000 0
-- қара
-
5
3215 19 000 0
-- өзгесі
-
5
3215 90
- өзгелері:
3215 90 100 0
-- жазу немесе сурет салуға арналған тушь немесе сия
-
5
3215 90 800 0
-- өзгелері
-
5
33-топ
Эфир майлары және резиноидтер; парфюмерлік, косметикалық немесе иіс заттар
Ескертпелер :
1. Аталған топқа:
а) табиғи сағыз немесе 1301 немесе 1302 тауар позициясындағы өсімдік экстракттары;
б) сабын немесе 3104 тауар позициясындағы басқа өнімдер; немесе
в) сағыздық, сүректік немесе сульфаттық скипидар, немесе 3805 тауар позициясының өзге де өнімдері енгізілмейді.
2. 3202 тауар позициясындағы "хош иісті заттар" термині тек 3301 тауар позициясындағы заттарға, сол заттардан бөлінетін хош иісті құрамдас бөліктерге, немесе синтетикалық ароматты заттарға қатысты болады.
3. 3303-3307 тауар позицияларына іnter аlіа, осы тауар позицияларының тауарлары ретінде пайдалануға жарамды, араластырылған немесе араластырылмаған (су дистилляттары мен эфир майларының су еріткілерінен басқа) және бөлшек сауда арқылы сату үшін өлшеніп салынған өнімдер енгізіледі.
4. 3307 тауар позициясындағы "парфюмерлік, косметикалық және
туалеттік заттар" термині, іnter аlіа, мынадай өнімдерді: иісті заттары бар пакетшелерді; жанған кезде иіс тарататын жағымды иістерді; ароматтандырылған салфеткаларды және косметикалық құрам сіңірілген қағаздарды; линзалар мен көз протездерін сақтауға арналған ерітінділерді; парфюмерлік немесе косметикалық заттар сіңірілген мақта, киіз немесе фетр және тоқымалық емес материалдарды; жануарларға арналған иіс заттарды білдіреді.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкалары (кеден құнының пайызымен не евромен)
3301
Конкреттерді және абсолюттерді қоса алғанда, эфир майлары (құрамында терпендер бар немесе жоқ); резиноидтер; экстрагирленген эфир майлары; майлардағы, ұшпайтын майлардағы, балауыздағы немесе анфлераж немесе мацераций әдісімен алынатын ұқсас өнімдердегі концентраттар; эфир майлары детерпенизациясының терпендік жанама өнімдері; су дистиляттары және эфир майларының су ерітінділері:
- цитрус жемістерінің эфир майлары:

3213 10 000 0
- краски в наборах
-
5
3213 90 000 0
- прочие
-
5
3214
Замазки стекольная и садо-
вая, цементы смоляные,
составы для уплотнения и
прочие мастики; шпатлевки
для малярных работ; неогне-
упорные составы для подго-
товки поверхностей фасадов,
внутренних стен зданий,
полов, потолков или
аналогичные:
3214 10
- замазки стекольная и садо-
вая, цементы смоляные, сос-
тавы для уплотнения и про-
чие мастики; шпатлевки для
малярных работ:
3214 10 100 0
-- замазки стекольная и
садовая, цементы смоляные,
составы для уплотнения и
прочие мастики
-
5
3214 10 900 0
-- шпатлевки для малярных
работ
-
5
3214 90 000 0
- прочие
3215
Краска типографская, чернила или тушь для письма или рисования и прочие чернила, концентрированные или неконцентрированные, твердые или нетвердые:
- краска типографская:
3215 11 000 0
-- черная
-
5
3215 19 000 0
-- прочая
-
5
3215 90
- прочие:
3215 90 100 0
-- чернила или тушь для
письма или рисования
-
5
3215 90 800 0
-- прочие
-
5
Группа 33
Эфирные масла и резиноиды; парфюмерные, косметические
или туалетные средства
Примечания:
1. В данную группу не включаются:
а) природные живицы или растительные экстракты товарной позиции 1301 или 1302;
б) мыло или другие продукты товарной позиции 3401; или
в) живичный, древесный или сульфатный скипидар, или прочие продукты товарной позиции 3805.
2. Термин "душистые вещества" в товарной позиции 3302 относится только к веществам товарной позиции 3301, душистым компонентам, выделенным из этих веществ, или синтетическим ароматическим веществам.
3. В товарные позиции 3303-3307 включаются, inter alia, смешанные или несмешанные продукты (кроме водных дистиллятов и водных растворов эфирных масел), пригодные для использования в качестве товаров этих товарных позиций и расфасованные обычным для таких целей образом для розничной продажи.
4. Термин "парфюмерные, косметические или туалетные средства" в товарной позиции 3307 означает, inter alia, следующие продукты: пакетики с пахучими веществами; благовония, распространяющие запах при горении; ароматизированные салфетки и бумагу, пропитанную или покрытую косметическим составом; растворы для хранения контактных линз или глазных протезов; вату, войлок или фетр и нетканые материалы, пропитанные, покрытые или опрысканные парфюмерными или косметическими средствами; туалетные средства для животных.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины
процентах
от
таможенной
стоимости
либо в
евро)
3301
Масла эфирные (содержащие
или не содержащие терпены),
включая конкреты и абсолю-
ты; резиноиды; экстрагиро-
ванные эфирные масла; кон-
центраты эфирных масел в жи-
рах, нелетучих маслах, вос-
ках или аналогичных продук-
тах, получаемые методом анф-
леража или мацерацией; тер-
пеновые побочные продукты
детерпенизации эфирных ма-
сел; водные дистилляты и
водные растворы эфирных
масел:
- эфирные масла цитрусовых
плодов:

3307 49 000 0
-- өзгелері
-
0
3307 90 000 0
- өзгелері
-
0
34-топ
Сабын, беттік органикалық белсенді заттар, жуу заттары, майлау материалдары, жапсыруға не дайын балауыздар, тазалауға немесе жылтыратуға арналған құрамдар, балауыз шамдар және ұқсас бұйымдар, жабыстыруға арналған пасталар, пластелин, "тіс дәрігерлік балауыз" және гипс негізіндегі тіс дәрігерлік құрамдар
Ескертпелер :
1. Аталған топқа:
а) нысандарды майлау үшін қолданылатын жануарлардың немесе
өсімдіктердің тоңмайлары мен майларының негізінде алынған тамақ қоспалары немесе дайын өнімдер (1517 тауар позициясы);
б) белгіленген химиялық құрамның жекелеген қосылыстары; немесе

3307 49 000 0
-- прочие
-
0
3307 90 000 0
- прочие
-
0
Группа 34
Мыло, поверхностно-активные органические вещества,
моющие средства, смазочные материалы, искусственные и
готовые воски, составы для чистки или полировки,
свечи и аналогичные изделия, пасты для лепки,
пластилин, "зубоврачебный воск" и зубоврачебные
составы на основе гипса
Примечания:
1. В данную группу не включаются:
а) пищевые смеси или готовые продукты, полученные на основе животных или растительных жиров или масел, используемые для смазки форм (товарная позиция 1517);
б) отдельные соединения определенного химического состава; или

в) сабын және басқа үстіңгі органикалық беттік белсенді заттардан құралған шампуньдер, тіс тазалауға арналған құралдар, қырынуға арналған кремдер мен кілегейлер және ванна қабылдауға арналған құрамдар (3305, 3306 немесе 3307 тауар позициялары) енгізілмейді.
2. 3401 тауар позициясындағы "сабын" термині суда ерітілетін сабын ретінде түсініледі. Сабын және 3401 тауар позициясындағы басқа өнімдерде қоспалар болуы мүмкін (мысалы, жұқпасыздандыратын құралдар, қыратын ұнтақтар (абразивтік), толтырғыштар немесе дәрілік заттар). Қыратын ұнтақтардан тұратын өнімдер 3401 тауар позициясына кесек, немесе нысандалған бұйым түрінде енгізіледі.
Басқа нысандардағы осы өнімдер 3405 тауар позициясына "тазалағыш ұнтақтар және ұқсас құралдар" ретінде енгізіледі.
3. 3402 тауар позициясындағы "үстіңгі органикалық заттар" 20оС
температурада концентрациясы 0,5 %-дан сумен араласқанда және осы
температурада 1 сағат ұсталатын өнімдер:
а) ерітілмейтін заттардың түсіп қалуынсыз мөлдір немесе жартылай мөлдір сұйықтықты немесе тұрақты эмульсияны береді; және

в) шампуни, средства для чистки зубов, кремы и пены для бритья или составы для принятия ванн, содержащие мыло или другие органические поверхностно-активные вещества (товарная позиция 3305, 3306 или 3307).
2. В товарной позиции 3401 под термином "мыло" понимается только растворимое в воде мыло. Мыло и другие продукты товарной позиции 3401 могут иметь добавки (например, дезинфицирующие средства, абразивные порошки, наполнители или лекарственные средства). Продукты, содержащие абразивные порошки, включаются в товарную позицию 3401 только в форме брусков, кусков или в виде формованных изделий. Эти же продукты в других формах включаются в товарную позицию 3405 как "чистящие порошки и аналогичные средства".
3. В товарной позиции 3402 "поверхностно-активные органические вещества" означают продукты, которые при смешивании с водой при концентрации 0,5% при температуре 200С и выдерживании в течение 1 часа при той же температуре:
а) дают прозрачную или полупрозрачную жидкость или стабильную эмульсию без выпадения нерастворимого вещества; и

б) су бетінің керілуін 4,5 х 10-2 Н/м (45 дин/см)-ге дейін немесе одан кем төмендетеді.
4. 3403 тауар позициясында "битуминоздық жыныстардан алынған мұнай және мұнай өнімдері" термині 27-топқа 2-ескертпеде көрсетілген өнімдерді білдіреді.
5. 3404 тауар позициясында, төменде келтірілген ерекшеліктерді ескере отырып, "жасанды балауыздар мен дайын балауыздар" термині тек:
А) химиялық жолмен алынған, суда еритін немесе ерімейтін балауыз тектес сипаттағы органикалық өнімдерді;
Б) балауыздың әр алуан түрлерін араластырудан алынған өнімдерді;
В) балауыздың бір немесе бірнеше түрінің негізіндегі және тоңмай, шайыр, минералдық заттар және басқа материалдардан тұратын балауыз тектес сипаттағы өнімдерді білдіреді.
Аталған тауар позициясына:

б) снижают поверхностное натяжение воды до 4,5 х 10-2 Н/м (45 дин/см) или менее.
4. В товарной позиции 3403 термин "нефть и нефтепродукты, полученные из битуминозных пород" означает продукты, которые указаны в примечании 2 к группе 27.
5. В товарной позиции 3404, учитывая исключения, указанные ниже, термин "воски искусственные и готовые воски" означает только:
А) органические продукты воскообразного характера, полученные химическим путем, растворимые или не растворимые в воде;
Б) продукты, полученные при смешивании различных видов воска;
В) продукты воскообразного характера на основе одного или нескольких видов воска, и содержащие жиры, смолы, минеральные вещества или другие материалы.
В данную товарную позицию не включаются:

а) егер олар балауыз тектес сипатта бола тұрса да, 1516, 3402 немесе 3823 тауар позицияларының өнімдері;
б) жануарлардан немесе өсімдіктерден алынған, тазартылған немесе тазартылмаған, боялған немесе боялмаған, 1521 тауар позициясының өнімдері;
в) араласқан немесе араласпаған, немесе жай боялған не боялмаған, минералдық балауыздар немесе 2712 тауар позициясының ұқсас өнімдері; немесе
г) сұйық ортамен араластырылған, майдаланған немесе онда ерітілген балауыздар (3405, 3809 және т.б. тауар позициялары) енгізілмейді.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкалары (кеден құнының пайызымен не евромен)

а) продукты товарной позиции 1516, 3402 или 3823, даже если они имеют воскообразный характер;
б) несмешанные воски товарной позиции 1521 животного или растительного происхождения, очищенные или неочищенные, окрашенные или неокрашенные;
в) минеральные воски или аналогичные продукты товарной позиции 2712, смешанные или несмешанные или просто окрашенные или неокрашенные; или
г) воски, смешанные с жидкой средой, диспергированные или растворенные в ней (товарные позиции 3405, 3809 и т.д.)
Код ТН ВЭД
Наименование
позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины (в
процентах
от
таможенной
стоимости
либо в евро)

3406 00 900 0
- өзгелері
-
0
3407 00 000 0
Балаларға арналған пластилинді қоса алғанда, жабыстыру пасталары; "тіс дәрігерлік балауыз" немесе орамдарға, жиынтықтарға өлшеніп салынған, тістің көшірме бедерін алуға арналған құрамдар, плитка түрінде, таға нысанында, кесектердегі немесе ұқсас нысандардағы; гипс (кальциленген гипс не кальций сульфаты) негізінде өзге де тіс дәрігерлік мақсаттарға арналған құрамдар
-
5
35-топ
Белоктық заттар; өзгертілген крахмалдар;
желімдер; ферменттер
Ескертпелер :
1. Аталған топқа:
а) ашытқылар (2102 тауар позициясы);
б) қан фракциялары (қан сарысуынан бөлінген, терапевтикалық немесе алдын алу мақсаттарына арналмаған альбуминнен басқа), дәрілік заттар және 30-топтың басқа да өнімдері;
в) алдын-ала илеуге арналған ферменттік препараттар (3202 тауар позициясы);
г) сулауға немесе жууға арналған ферменттік препараттар және
34-топтың басқа да өнімдері;
д) қатырылған протеиндер (3913 тауар позициясы) немесе;
е) баспахана өнеркәсібіне арналған желатиннен алынатын өнімдер (49-топ) енгізілмейді.
2. 3505 тауар позициясындағы декстриндер термині құрғақ затта 10 %-дан аспайтын, жойғыш декстроза қанты бар, крахмалды ыдырату өнімдеріне қатысты болады.

3406 00 900 0
- прочие
-
0
3407 00 000 0
Пасты для лепки, вклю-
чая пластилин для детс-
кой лепки; "зубоврачеб-
ный воск" или составы для получения слепков зубов, расфасованные в
наборы, в упаковки для розничной продажи или в виде плиток, в форме
подков, в брусках или аналогичных формах; сос-
тавы для зубоврачебных
целей прочие на основе гипса (кальцинирован-
ного гипса или сульфа-
та кальция)
-
5
Группа 35
Белковые вещества; модифицированные крахмалы;
клеи; ферменты
Примечания:
1. В данную группу не включаются:
а) дрожжи (товарная позиция 2102);
б) фракции крови (кроме альбумина, выделенного из сыворотки крови, не предназначенного для терапевтических или профилактических целей), лекарственные средства или другая продукция группы 30;
в) ферментные препараты для предварительного дубления (товарная позиция 3202);
г) ферментные препараты для отмачивания или промывки и другие продукты группы 34;
д) отвержденные протеины (товарная позиция 3913); или
е) продукты из желатина для полиграфической промышленности (группа 49).
2. В товарной позиции 3505 термин "декстрины" относится к продуктам расщепления крахмала с содержанием редуцирующего сахара декстрозы в сухом веществе не более 10%.

3606 90 900 0
-- өзгелері
-
20
37-топ
Фото және кино тауарлары
Ескертпелер :
1. Аталған топқа қалдықтар мен сынықтар енгізілмейді.
2. Аталған топта "фотографиялық" деген термин, фотосезгіш беттерде жарық сәулелері немесе басқа да сәуле шығарғыш әсері арқылы көзге көрінетін тікелей не жанама көрініс алу процесін білдіреді.
Қосымша ескертпелер :
1. Екі лентамен импортталатын (бір лента тек бейнелерден тұрады, екінші лента - дыбыстық) дыбыстық фильмдер жағдайында таспалардың әрқайсысы тиісті тауар позициясына енгізілуге тиіс.

3606 90 900 0
-- прочие
-
20
Группа 37
Фото - и кинотовары
Примечания:
1. В данную группу не включаются отходы или лом.
2. В данной группе термин "фотографический" означает процесс, с помощью которого прямо или косвенно получают видимые изображения посредством действия световых лучей или других излучений на фоточувствительные поверхности.
Дополнительные   примечания:
1. В случае звуковых фильмов, импортируемых в двух лентах (одна лента содержит только изображение, вторая лента звуковая), каждая лента должна быть включена в соответствующую товарную позицию.

2. Хроникалдық фильмдер (3706 90 510 0 кіші қосалқы позиция)
ұзындығы 300 метрден кем және ағымдағы саяси, спорт, әскери, әдеби,
фольклорлық, туристік, қоғамдық және басқа да оқиғаларды көрсететін
кинотаспаларды білдіреді.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бірл.
Баж ставкалары  (кеден құнының пайызымен не евромен)
3701
Фотопластинкалар және қағаз, картон немесе тоқымадан басқа, кез келген материалдардан жасалған жазық, сезгіштігі арттырылған, жарықтатылмаған (экспонирленбеген) фотопленкалар; орамадағы немесе орамасыз, сезгіштігі арттырылған, жарықтатылмаған, мезеттік фотографияларға арналған жазық пленкалар:

2. Термин "хроникальные фильмы" (подсубпозиция 3706 90 510 0) означает киноленты длиной менее 330 м и отражающие текущие политические, спортивные, военные, научные, литературные, фольклорные, туристические, общественные и другие события.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.  ед. изм.
Ставка пошлины (в процен-
тах от таможен-
ной стоимос-
ти  либо в евро)
3701
Фотопластинки и фотопленки
плоские, сенсибилизированные,
неэкспонированные, из
любых материалов, кроме бумаги,
картона или текстильных; пленки
плоские для моментальной
фотографии, сенсибилизированные,
неэкспонированные, в упаковке или
без упаковки:

1) жасанды графит (3801 тауар позициясы);
2) 3808 тауар позициясында сипатталғандай өлшеніп салынған
инсектицидтер, родетицидтер, фунгицидтер, гербицидтер, өскінге қарсы
құралдар мен өсімдіктердің өсуін реттеушілер, зарарсыздандыратын құралдар мен ұқсас өнімдер;
3) өрт сендіргіштердің зарядтары немесе өрт сөндіру үшін зарядталған гранаталар ретінде қолданылатын құрамдар (3813 тауар позициясы);
4) аталған топтың 2-ескертпесінде көрсетілген, сертификатталған эталондық материалдар;
5) аталған топқа 3а немесе 3в-ескертпелерде көрсетілген тауарлар;
б) тамақ өнімдерін әзірлеу процесінде қолданылатын, қоректік
құндылығы бар, химиялық заттардың тамақ өнімдерімен немесе басқа
заттармен қоспалары (негізінен 3106 тауар позициясы);
в) 26-топтың 3а немесе 3б-ескертпелеріндегі талаптарды
қанағаттандыратын металл, күшән немесе олардың қоспалары бар күл және қалдықтар (шламды қоса алғанда, ағынды сулардың шламынан басқа) (2620 тауар позициясы);
г) дәрілік заттар (3003 немесе 3004 тауар позициясы); немесе
д) қымбат бағалы емес металдарды алу үшін немесе қымбат бағалы емес металдардың химиялық қосылыстарын ендіру үшін қолданылатын, істен шыққан катализаторлар (3620 тауар позициясы); негізінен қымбат бағалы металдарды алу үшін қолданылатын, істен шыққан катализаторлар (7112 тауар позициясы) немесе металдардан не болмаса ұсақталған ұнтақтан немесе қаңқалы катализаторлар түріндегі металдар қорытпаларынан тұратын катализаторлар (XIV немесе XV тарау).
2А. 3822 тауар позициясындағы»сертификатталған эталондық материалдар»термині, сертификатталған материалдардың қасиеттерінің көрсеткіштері келтірілген, сертификатпен жабдықталған эталондық материалдарды, осы көрсеткіштерді, әрбір шаманы өлшеу қателігін анықтау үшін, және талдамалық, калибрлік немесе эталондық мақсаттар үшін жарамды әдістерді білдіреді.
2Б. Эталондық материалдарды жіктеу кезінде 28 немесе 29-топтарының тауарларын қоспағанда, 3822 тауар позициясының Номенклатураның кез келген тауар позициясынан артықшылығы болады.
3. 3824 тауар позициясына, Номенклатураның басқа тауар
позицияларының бір де біреуіне кірмейтін мына тауарлар енгізіледі:
а) кристалдарының әрқайсысының салмағы 2,5 граммнан кем емес,
магний оксидінің немесе сілтілік галогенидтердің не болмаса сілтілік-жерлік металдардың жасанды өсірілген кристалдары;
б) бозғы майы; сүйек қарамайының майы;
в) бөлшек сауда үшін орамдарға өлшеніп салынған, сия дақтарын кетіруге арналған құрамдар;
г) бөлшек сауда үшін орамдарға өлшеніп салынған баспа мәтіндерін түзетуге арналған құрамдар және басқа да түзету сұйықтары; және
д) қыштық, балқығыш пироэлементтер (мысалы, Зегер конусы).

1) искусственного графита (товарная позиция 3801);
2) инсектицидов, родентицидов, фунгицидов, гербицидов, противовсходовых средств и регуляторов роста растений, дезинфицирующих средств и аналогичных продуктов, расфасованных как описано в товарной позиции 3808;
3) составов, используемых в качестве зарядов огнетушителей или заряженных гранат для тушения пожаров (товарная позиция 3813);
4) сертифицированных эталонных материалов, указанных в примечании 2 к данной группе;
5) товаров, указанных в примечании 3а или 3в к данной группе;
б) смеси химических веществ с пищевыми продуктами или другими веществами, имеющими пищевую ценность, которые используются в процессе приготовления пищевых продуктов (главным образом товарная позиция 2106);
в) зола и остатки (включая шлам, кроме шлама сточных вод), содержащие металлы, мышьяк или их смеси и удовлетворяющие требованиям примечания 3а или 3б к группе 26 (товарная позиция 2620);
г) лекарственные средства (товарная позиция 3003 или 3004); или
д) отработанные катализаторы, используемые для извлечения недрагоценных металлов или для производства химических соединений недрагоценных металлов (товарная позиция 2620), отработанные катализаторы, используемые главным образом для извлечения драгоценных металлов (товарная позиция), или катализаторы, состоящие из металлов или сплавов металлов в виде, например, тонко измельченного порошка или скелетных катализаторов (раздел XIV или
XV).
2А. В товарной позиции 3822 термин "сертифицированные эталонные материалы" означает эталонные материалы, снабженные сертификатом, в котором приведены показатели свойств сертифицированных материалов, методы, используемые для определения этих показателей, погрешности измерений каждой величины, и пригодные для аналитических, калибровочных или эталонных целей.
2Б. За исключением товаров группы 28 или 29 при классификации сертифицированных эталонных материалов товарная позиция 3822 имеет преимущество перед любой другой товарной позицией Номенклатуры.
3. В товарную позицию 3824 включаются следующие товары, которые не включаются ни в одну из других товарных позиций Номенклатуры:
а) искусственно выращенные кристаллы (кроме оптических элементов) оксида магния или галогенидов щелочных или щелочно-земельных металлов с массой каждого кристалла не менее
2,5 г;
б) сивушное масло; масло костяного дегтя;
в) составы для удаления чернильных пятен, расфасованные в упаковки для розничной продажи;
г) составы для исправления печатных текстов и прочие корректурные жидкости, расфасованные в упаковки для розничной продажи; и
д) керамические пироэлементы, плавкие (например, конусы Зегера).

4. Бүкіл Номенклатура бойынша»қала шаруашылығының қалдықтары»
термині үйлерден, қонақ үйлерден, мейрамханалардан, ауруханалардан,
дүкендерден, кеңселерден және т.б. жиналатын қалдықтар, жолдағы және
тротуардағы күл-қоқыс, сонымен қатар құрылыстан және ғимаратты бұзудан қалған қалдықтарды білдіреді. Әдетте, қала шаруашылығының қалдықтары әртүрлі, пластмасса, резеңке, ағаш, қағаз, мата, шыны, тамақ қалдықтары, сынған жиһаз және басқа да бүлінген немесе қажеттілігі болмағаннан шығарып тасталған заттардан тұрады. Бірақ, қала шаруашылығының қалдықтары термині:
а) қалдықтардан бөлінген пластмасса, резеңке, ағаш, қағаз, мата, шыны немесе металдар, істен шыққан батареялар сияқты Номенклатураның тиісті тауар позициясына жататын жеке материалдарға немесе заттарға;
б) өнеркәсіп қалдықтарына;
в) 30-топқа 2-ескертпеде сипатталған, жарамсыз фармацевтикалық
құралдарға; немесе
г) осы топқа 6а-ескертпеде сипатталған клиникалық қалдықтарға
таратылмайды.
5. 3825 тауар позициясындағы ағынды сулардың шламы термині
қалалық кәсіпорындарда ағынды суларды қайта өңдеуден пайда болатын
шламды білдіреді және алдын ала істен шыққан қалдықтарды, шайынды
суларды және тұрақтандырылмаған шламды білдіреді. Егер тұрақтандырылған шлам тыңайтқыш ретінде қолдануға жарамды болған жағдайда, алып тасталады (31-топ).

4. Во всей Номенклатуре термин "отходы городского хозяйства" означает отходы типа собираемых из домов, гостиниц, ресторанов, больниц, магазинов, офисов и т.д., дорожный и тротуарный мусор, а также отходы от строительства и сноса зданий. Обычно отходы городского хозяйства содержат разнообразные материалы, такие как пластмасса, резина, дерево, бумага, ткани, стекло, металлы, пищевые отходы, сломанную мебель и прочие поврежденные или выброшенные за ненадобностью предметы. Однако термин "отходы городского хозяйства" не распространяется на:
а) отдельные материалы или предметы, выделенные из отходов, такие как отходы пластмассы, резины, дерева, бумаги, тканей, стекла или металлов и отработавшие батареи, которые попадают в соответствующие им товарные позиции Номенклатуры;
б) промышленные отходы;
в) непригодные фармацевтические средства, описанные в примечании 4к к группе 30; или
г) клинические отходы, описанные в примечании 6а к данной группе.
5. В товарной позиции 3825 термин "шлам сточных вод" означает шлам, образующийся на городских предприятиях по переработке сточных вод, и включает отходы предварительной обработки, промывные воды и нестабилизированный шлам. Стабилизированный шлам в случае, если он пригоден для использования в качестве удобрений, исключается (группа 31).

6. 3825 тауар позициясында»өзге де қалдықтар термині:
а) патогендік және фармацевтикалық заттардан тұратын, зарарсыздандыру бойынша арнайы рәсімдерді талап ететін медицина
саласында, диагностикалық, емдік немесе өзге де медициналық, хирургиялық, стоматологиялық немесе ветеринариялық рәсімдердің нәтижесінде пайда болған клиникалық қалдықтарды, яғни ластанған қалдықтарды (мысалы, ластанған киім, пайдалануда болған перчаткалар мен шприцтер);
б) істен шыққан органикалық еріткіштерді;
в) металдарды улауға пайдаланылған ерітінділерді, гидравликалық сұйықтықтарды, тежегіш сұйықтары мен антифриздерді; және
г) химиялық және онымен аралас өнеркәсіп салаларының өзге де
қалдықтарын білдіреді.
Бірақ»өзге де қалдықтар термині битуминоздық жыныстардан алынған, құрамында негізінен мұнай және мұнай өнімдері бар қалдықтарға таратылмайды (2710 тауар позициясы).
Қосалқы позицияларға ескертпе :

6. В товарной позиции 3825 термин "отходы прочие" означает:
а) клинические отходы, то есть загрязненные отходы, образующиеся в результате научных исследований в области медицины, диагностических, лечебных или других медицинских, хирургических, стоматологических или ветеринарных процедур, которые часто содержат патогены и фармацевтические вещества и требуют специальных процедур по обезвреживанию (например, загрязненная одежда, использованные перчатки и шприцы);
б) отработанные органические растворители;
в) отработанные растворы для травления металлов, гидравлические жидкости, тормозные жидкости и антифризы; и
г) прочие отходы химической или смежных с ней отраслей промышленности.
Однако термин "отходы прочие" не распространяется на отходы, содержащие преимущественно нефть и нефтепродукты, полученные из битуминозных пород (товарная позиция 2710).
Примечание к субпозициям:

1. 3825 41 және 3825 49 қосалқы позицияларындағы»істен шыққан органикалық еріткіштер термині, еріткіштерді қалпына келтіруге арналғандығына немесе арналмағандығына қарамастан, алғашқы өнімдер ретінде осы түрде одан әрі қолдануға жарамсыз, органикалық еріткіштері бар қалдықтар дегенді білдіреді.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкалары (кеден құнының пайызымен не евромен)
3801
Жасанды графит; коллоидті немесе жартылай коллоидті графит; пасталар, блоктар, пластиналар немесе басқа шала фабрикаттар түрінде графиттің немесе өзге көміртегінің негізінде алынған өнімдер:

1. В субпозициях 3825 41 и 3825 49 термин "отработанные органические растворители" означает отходы, содержащие преимущественно органические растворители, непригодные в существующем виде для дальнейшего использования в качестве первичных продуктов независимо от того, предназначены ли они для регенерации растворителей или не предназначены.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины
процен-
тах от
таможен-
ной
стоимос-
ти
либо в
евро)
3801
Графит искусственный; графит коллоидный или полуколлоидный; продукты, полученные на основе графита или прочего углерода, в виде паст, блоков, пластин или прочих полуфабрикатов:

3825 69 000 0
--өзгелері
-
10
3825 90 000 0
-өзгелері
-
10
VII бөлім
Пластмассалар және олардан жасалған бұйымдар; көксағыз, резеңке және олардан жасалған бұйымдар
Ескертпелер :
1. Жиынтықтарда ұсынылған, екі немесе одан көп құрамдас бөліктерден тұратын, осы бөлімге енгізілетін VI немесе VII бөлімдерге енгізілетін өнім алу мақсатымен араластырылуға арналған кейбір немесе барлық тауарлар, бұл құрамдас бөліктердің:
а) оларды орау тәсілі ескеріле отырып, қайта ораусыз бірге пайдалануға арналуы;
б) бірге жеткізілуі; және
в) табиғаты бойынша немесе бірін-бірі толықтырушы ретіндегі
қатынастары бойынша айқындалуы шартымен осы өнімге сәйкес келетін тауар позициясына енгізілуі тиіс.

3825 69 000 0
-- прочие
-
10
3825 90 000 0
- прочие
-
10
Раздел VII
Пластмассы и изделия из них; каучук,
резина и изделия из них
Примечания:
1. Товары, представленные в комплектах, состоящих из двух или более отдельных компонентов, некоторые или все из которых включаются в данный раздел и предназначены для смешивания с целью получения продукта, включаемого в раздел VI или VII, должны включаться в товарную позицию, соответствующую этому продукту, при условии, что эти компоненты:
а) с учетом способа их упаковки явно предназначены для использования совместно без переупаковки;
б) поставляются совместно; и
в) определяются по их природе или по их соотношениям как дополняющие друг друга.

2. 3918 немесе 3919 тауар позицияларын қоспағанда, олардың негізгі мақсаты үшін арнайы басылған өрнектері, суреттері немесе бейнелері бар пластмассалар, каучук және олардан жасалған бұйымдар 49-топқа енгізіледі.
39-топ
Пластмассалар және олардан жасалған бұйымдар
Ескертпелер :
1. Бүкіл Номенклатура бойынша«пластмассалар»термині полимеризациялану немесе қандай да бір кейінгі сатыда сырттай әсер етуден (әдетте температура мен қысым, қажет болса еріткішті немесе
пластификаторды қолдану арқылы) және сығу, құю, экструдирлеу, каландрлеу секілді сыртқы әсерлерді жойғаннан кейін берілген нысандарды қабылдай алатын 3901 тауар позициясындағы материалдарды білдіреді.
Бүкіл Номенклатура бойынша "пластмассалар" термині сонымен қатар вулканизацияланған талшықты білдіреді, бірақ XI бөлімдегі тоқымашылық ретінде қарастырылатын материалдарға қолданылмайды.
2. Аталған топқа мыналар енгізілмейді:
а) 2712 немесе 3404 тауар позициясының балауыздары;
б) белгіленген химиялық құрамның жеке органикалық қосылыстары
(29-топ);
в) гепарин және оның тұздары (3001 тауар позициясы);
г) еріткіштің салмағы ерітінді салмағының 50 %-дан аспауы шартымен (3208 тауар позициясы), 3901-3913 тауар позицияларының ұшатын органикалық еріткіштердегі кез келген өнімдері бар ерітінділер (коллоидтерден басқа); 3212 тауар позициясындағы баспа таңбасын салуға арналған фольга;
д) органикалық беттік-белсенді заттар немесе 3402 тауар позициясының құралдары;
е) қайта балқытылған шайырлар және күрделі эфирлі шайырлар
(3806 тауар позициясы);
ж) диагностикалық немесе пластмассадан жасалған төсенішке орналасқан зертханалық реагенттер (3822 тауар позициясы);
з) 40-топтағы синтетикалық каучук немесе одан жасалған бұйымдар;
и) сайыс өру бұйымдары және ер-тұрман (4201 тауар позициясы) немесе чемодандар, саквояждар, әйел сөмкелері және 4202 тауар позициясының өзге де бұйымдары;
к) тоқылған, кәрзеңке бұйымдары және 46-топтың өзге де бұйымдары;
л) 4818 тауар позициясының қабырғаға ілетін жабындары;
м) XI бөлімнің тауарлары (тоқымалық материалдар мен тоқымалық бұйымдар);
н) XII бөлімнің бұйымдары (мысалы, аяқ киім, бас киімдер, қолшатырлар күннен қорғайтын қолшатырлар, таяқтар, қамшылар, ерім талдар немесе олардың бөліктері);
о) 7117 тауар позициясының бижутериясы;
п) XVI белімнің тауарлары (машиналар және механикалық немесе электр жабдықтары);
р) XVII бөлімнің ұшатын аппараттарының немесе көлік құралдарының бөліктері;
с) 90-топтың бұйымдары (мысалы, оптикалық элементтер көзілдірікке арналған жиектеме, сызбалық аспаптар);
т) 91-топтың бұйымдары (мысалы, сағаттардың барлық түрлерінің корпустары);
у) 92-топтың бұйымдары (мысалы, музыкалық аспаптар немесе олардың бөліктері);
ф) 94-топтың бұйымдары (мысалы, жиһаз, шам және жарықтандырушы жабдық, маңдайшадағы жарықпен жазылатын жазулар, жинақтаулы құрылыс конструкциялары);
х) 95-топтың бұйымдары (мысалы, ойыншықтар, ойындар, спорт жабдықтары); немесе
ц) 96-топтың бұйымдары (мысалы, щеткалар, түймелер, сыдыр таққыштар, тарақтар, мүштіктер немесе трубкаларға арналған чубуктар немесе ұқсас бұйымдар, термостарға арналған бөліктер немесе ұқсас бұйымдар салынбалы грифелі бар қаламсаптар, қарындаштар).

2. За исключением товаров товарной позиции 3918 или 3919, пластмассы, каучук и изделия из них с напечатанными узорами, рисунками или изображениями, специально на них нанесенными для их основного назначения, включаются в группу 49.
Группа 39
Пластмассы и изделия из них
Примечания:
1. Во всей Номенклатуре термин "пластмассы" означает материалы товарных позиций 3901-3914, которые способны при полимеризации или на какой-либо последующей стадии принимать заданную форму под влиянием внешнего воздействия (обычно температуры и давления, а при необходимости и с использованием растворителя или пластификатора) и сохранять ее после устранения внешнего воздействия, такого как прессование, литье, экструдирование, каландрирование или другого.
Во всей Номенклатуре термин "пластмассы" означает также вулканизованное волокно, однако не применяется к материалам, рассматриваемым как текстильные в разделе XI.
2. В данную группу не включаются:
а) воски товарной позиции 2712 или 3404;
б) отдельные органические соединения определенного химического состава (группа 29);
в) гепарин или его соли (товарная позиция 3001);
г) растворы (кроме коллодиев), состоящие из любых продуктов товарных позиций 3901-3913 в летучих органических растворителях, при условии, что масса растворителя превышает 50% от массы раствора (товарная позиция 3208); фольга для тиснения товарной позиции 3212;
д) органические поверхностно-активные вещества или средства товарной позиции 3402;
е) переплавленные смолы или смолы сложноэфирные (товарная позиция 3806);
ж) реагенты диагностические или лабораторные на подложке из пластмасс (товарная позиция 3822);
з) синтетический каучук группы 40 или изделия из него;
и) шорно-седельные изделия или упряжь (товарная позиция 4201) или чемоданы, саквояжи, дамские сумки и прочие изделия товарной позиции 4202;
к) плетеные, корзиночные изделия или прочие изделия группы 46;
л) настенные покрытия товарной позиции 4814;
м) товары раздела XI (текстильные материалы и текстильные изделия);
н) изделия раздела XII (например, обувь, головные уборы, зонты, солнцезащитные зонты, трости, кнуты, хлысты или их части);
о) бижутерия товарной позиции 7117;
п) товары раздела XVI (машины и механические или электрические устройства);
р) части летательных аппаратов или транспортных средств раздела XVII;
с) изделия группы 90 (например, оптические элементы, оправы для очков, чертежные инструменты);
т) изделия группы 91 (например, корпуса часов всех видов);
у) изделия группы 92 (например, музыкальные инструменты или их части);
ф) изделия группы 94 (например, мебель, лампы и осветительное оборудование, световые вывески, сборные строительные конструкции);
х) изделия группы 95 (например, игрушки, игры, спортивный инвентарь); или
ц) изделия группы 96 (например, щетки, пуговицы, застежки "молнии", гребенки, мундштуки или чубуки для трубок или аналогичные изделия, части для термосов или аналогичные изделия, ручки, карандаши со вставным грифелем).

3. 3901-3911 тауар позицияларына химиялық синтездің мынадай өнімдері ғана енгізіледі:
а) айдауды төменгі қысымда қолданған жағдайда 300оС және 1013 мбар қысым кезінде айналымы 60%-ға жетпейтін бөлігі айдалатын сұйық синтетикалық полиофиндер (3901 және 3902 тауар позициялары);
б) кумаронды-индендік түрдегi полимеризацияның төменгi дәрежелi шайырлар (3911 тауар позициясы);
в) орта есеппен кемiнде 5 мономерлiк тiзбектi қамтитын басқа да синтетикалық полимерлер;
г) силикондар (3910 тауар позициясы);
д) резолдар (3909 тауар позициясы) және басқа форполимерлер.
4. "Полимерлестер" терминi полимердiң жалпы құрамының немесе ешбiр полимерлiк буынның салмағы 95%-дан құрамайтын барлық полимерлердi бiлдiредi.
Аталған топқа, егер мәтiнде өзгеше келiсiлмесе, полимерлестер және полимерлердiң қоспалары, салмағы бойынша артық кез келген жеке мономерлес буынның полимерлерi сияқты сол тауар позициясына енгізiледi (сополиконденсаттарды, бiрдейлестiру полимеризациялау өнiмдерiн, блокполимерлестердi және ұластырылған полимерлестердi қоса алғанда). Осы ескертпеде сол тауар позициясына енгiзiлiп полимерлер құрайтын мономерлес буындар бiрге қарастырылуы тиiс.
Егер мономерлес буынның ешбiрi басым болмаса, онда полимерлестер немесе полимерлiк қоспалар, нақты жағдайға байланысты, топтағы кодтардың өсу тәртiбiнде қарастырылатын бiрдей тауар позицияларының соңғысына енгiзiледi.
5. Құрамында басты полимерлiк тiзбектiң тек бүйiр тiзбектерi химиялық әсер етуге ұшыраған химиялық өзгертiлген полимерлер өзгертiлмеген полимерге тиiстi тауар позициясына енгiзiледi. Бұл шарт ұластырылған полимерлерге қатысты болмайды.
6. 3901-3914 тауар позицияларындағы "бастапқы нысандар" термині тек мына нысандарды:
а) дисперсиялар мен ерiтiндiлердi қоса алғанда, сұйықтықтар мен пасталарды (эмульсиялар, суспензиялар);
6) бұрыс нысандағы блоктарды, кесiктердi, ұнтақтарды (пресс-ұнтақтарды қоса алғанда), түйiршiктердi, үлпектердi және ұқсас сеппелi нысандарды бiлдiредi.
7. 3915 тауар позициясына бастапқы материалға қайта өңделген, құрамы бойынша бiртектес термопластикалық материалдың қалдықтары, кесiндiлерi және сынықтары (3901-3914 тауар позициялары) енгiзiлмейдi.
8. 3917 тауар позициясындағы "құбырлар, түтiктер және құбыршектер" терминi әдетте газдар мен сұйықтықтарды тасымалдау, беру немесе тарату үшiн қолданылатын шала бұйымдарды немесе жартылай фабрикаттарды, немесе дайын бұйымдарды бiлдiредi (мысалы, кедiр-бұдырланған бақшалық шланг, перфорирленген құбырлар). Бұл термин сонымен қатар, жалпақ нысанды қабылдайтын шұжық өнiмдерi мен басқа құбырларды бiлдiредi. Бiрақ, соңғыларды қоспағанда, шеңбер, сопақ, тiк бұрыш немесе дұрыс көпбұрыш (ұзындығы енiнен 1,5 еседен аспаса) нысандарынан өзге, iшкi көлденең қимасы бар бұйымдар, құбырлар, түтiктер және шлангiлер ретiнде емес, фасондық профильдер ретiнде қарастырылады.

3. В товарные позиции 3901-3911 включаются только следующие продукты химического синтеза:
а) жидкие синтетические полиолефины, менее 60 об.% которых перегоняется при 3000С и давлении 1013 мбар в случае применения перегонки при пониженном давлении (товарные позиции 3901 и 3902);
б) смолы с низкой степенью полимеризации кумароно-инденового типа (товарная позиция 3911);
в) другие синтетические полимеры, содержащие в среднем по крайней мере 5 мономерных звеньев;
г) силиконы (товарная позиция 3910);
д) резолы (товарная позиция 3909) и другие форполимеры.
4. Термин "сополимеры" означает все полимеры, в которых ни одно мономерное звено не составляет 95 мас.% или более от общего содержания полимера.
В данной группе, если в контексте не оговорено иное, сополимеры (включая сополиконденсаты, продукты аддитивной сополимеризации, блоксополимеры и привитые сополимеры) и смеси полимеров включаются в ту же товарную позицию, что и полимеры сомономерного звена, преобладающего по массе над любым другим индивидуальным сомономерным звеном. В данном примечании сомономерные звенья, образующие полимеры, попадающие в ту же товарную позицию, должны рассматриваться вместе.
Если не преобладает ни одно сомономерное звено, то сополимеры или полимерные смеси, в зависимости от конкретного случая, должны включаться в товарную позицию, последнюю в порядке возрастания кодов среди рассматриваемых равнозначных товарных позиций.
5. Химически модифицированные полимеры, в которых только боковые цепи главной полимерной цепи изменены химическим воздействием, включаются в товарную позицию, соответствующую немодифицированному полимеру. Это условие не относится к привитым
сополимерам.
6. В товарных позициях 3901-3914 термин "первичные формы" означает только следующие формы:
а) жидкости и пасты, включая дисперсии (эмульсии, суспензии) и растворы;
б) блоки неправильной формы, куски, порошки (включая пресс-порошки), гранулы, хлопья и аналогичные насыпные формы.
7. В товарную позицию 3915 не включаются отходы, обрезки и скрап однородного по составу термопластичного материала, переработанного в исходный материал (товарные позиции 3901-3914).
8. В товарной позиции 3917 термин "трубы, трубки и шланги" означает полые изделия или полуфабрикаты, или готовые изделия, обычно используемые для транспортировки, подачи или распределения газов или жидкостей (например, рифленый садовый шланг, перфорированные трубы). Этот термин также означает оболочки для колбасных изделий и другие трубы, принимающие плоскую форму. Однако, за исключением последних, изделия, имеющие внутреннее поперечное сечение иной формы, чем круг, овал, прямоугольник (в котором длина не более чем в 1,5 раза превышает ширину) или правильный многоугольник, рассматриваются не как трубы, трубки и шланги, а как фасонные профили.

9. 3918 тауар позициясындағы "қабырғалар мен төбелерге арналған пластмассадан жасалған жабын" терминi қабырғаларды немесе төбелердi әсемдеу үшiн қолданылатын енi 45 см-ден кем емес пластмассадан жасалған, қағаздан басқа кез келген материалдағы астарға бекiтiлген рулондағы бұйымдарды бiлдiредi; сондағы пластмасса қабаты (беткi жағы) әдетте өрнектеу кедiр-бұдырлау, бояу, баспа суретiн басу жолымен немесе өзге әдiстермен әсемделген.
10. 3920 және 3921 тауар позицияларындағы "тақталар, табақтар, пленкалар және белдiктер немесе таспалар" терминi тек тақтайларды, табақтарды, пленкаларды және белдiктердi немесе таспаларды (54-топқа енгiзiлетiндерден басқа), сонымен қатар дұрыс геометриялық нысанды суретi бар немесе суретсiз, немесе беткi жағы басқа әдiспен өңделген, тiк бұрыштарға кесiлген немесе кесiлмеген, бiрақ одан арғы өңдеусiз бұрыштарды бiлдiредi (осындай операциялардың нәтижесiнде олар дайын өнiм болса да).
11. 3925 тауар позициясына осы топтың II кiшi тобының алдыңғы тауар позицияларына енгiзiлетiн өнiмi болып табылмайтын тек мына бұйымдар енгiзiледi:
а) резервуарлар, бактар (септик-бактарды қоса алғанда), бөшкелер және сыйымдылығы 300 литрден асатын ұқсас сыйымсауыттар;
б) құрылыс элементтерi, мысалы, едендерге, қабырғаларға немесе қалқандарға, төбелер мен шатырларға пайдаланылатын;
в) суағар және оның фитингiлерi;
г) есiктер, терезелер мен рамалар және есiктердiң табалдырықтары;
д) балкондар, балюстрадалар, дуалдар, калиткалар және ұқсас қоршаулар;
e) қойғыштар, перделер (венециандық жалюзаларды қоса алғанда) және ұқсас бұйымдар мен олардың бөлiктерi, олардың құрал-жабдықтары;
ж) жинақтау және тұрақты орнату үшiн стеллаждардың iрi габариттi конструкциялық элементтерi, мысалы, дүкендердегi, шеберханалардағы, қоймалардағы;
з) декоративтiк сәулет детальдары, мысалы, канелюрлар, күмбездер, кептерханалар; және
и) есiктерге, терезелерге, сатыларға, қабырғаларға немесе ғимараттың басқа бөлiктерiне, мысалы кнопкаларға, тұтқаларға, iлмектерге, қапсырмаларға, сүлгiлерге арналған iлгiштерге, сөндiргiштерге арналған платаларға және басқа қорғаныш платаларына стационарлық қондырғыларға арналған арматура мен фурнитура.
Қосалқы позицияларға ескертпелер :

9. В товарной позиции 3918 термин "покрытия для стен или потолков из пластмасс" означает изделия в рулонах шириной не менее 45 см, применяемые для декорирования стен или потолков, состоящие из пластмасс, закрепленных на подложке из любого материала, кроме бумаги; при этом слой пластмассы (на лицевой поверхности) обычно декорирован путем тиснения, рифления, окрашивания, нанесения печатного рисунка или иным способом.
10. В товарных позициях 3920 и 3921 термин "плиты, листы, пленка и полосы или ленты" означает только плиты, листы, пленку и полосы или ленты (кроме включаемых в группу 54), а также блоки правильной геометрической формы с рисунком или без рисунка, или с поверхностью, обработанной другим способом, нарезанные или не нарезанные на прямоугольники (включая квадраты), но без дальнейшей обработки (даже если в результате подобных операций они становятся готовой продукцией).
11. В товарную позицию 3925 включаются только следующие изделия, не являющиеся продукцией, включаемой в предыдущие товарные позиции подгруппы II данной группы:
а) резервуары, баки (включая септик-баки), бочки и аналогичные емкости объемом более 300 л;
б) строительные элементы, используемые, например, для полов, стен или перегородок, потолков или крыш;
в) водостоки и фитинги к ним;
г) двери, окна и рамы к ним и пороги для дверей;
д) балконы, балюстрады, заборы, калитки и аналогичные ограждения;
е) ставни, шторы (включая венецианские жалюзи) и аналогичные изделия и части и приспособления к ним;
ж) крупногабаритные конструкционные элементы стеллажей для сборки и постоянной установки, например, в магазинах, мастерских, складах;
з) декоративные архитектурные детали, например, канелюры, купола, голубятни; и
и) арматура и фурнитура, предназначенные для стационарной установки в/или на дверях, окнах, лестницах, стенах или других частях зданий, например, кнопки, ручки, крюки, скобы, крючки для полотенец, платы для выключателей и другие защитные платы.
Примечания к субпозициям:

1. Аталған топтың кез келген тауар позициясына полимерлер (полимерлестердi қоса алғанда) және химиялық жағынан өзгертiлген полимерлер мына ережелерге сәйкес енгiзiлуi тиiс:
а) сол деңгейдегi "өзгелерi" қосалқы позициясы болған жағдайда:
1) "полимерлер" қосалқы позициясында "поли" префиксiнiң болуы (мысалы, полиэтилен және полиамид-6,6) аталған полимердiң бiрге алынған негiзгi мономерлi буыны немесе мономерлi буындары полимердiң жалпы салмағының мөлшерi 95 %-дан немесе одан астамын құрауы тиiс дегендi бiлдiредi;

1. В любую товарную позицию данной группы полимеры (включая сополимеры) и химически модифицированные полимеры должны включаться в соответствии со следующими положениями:
а) в случае наличия субпозиции "прочие" на том же уровне:
1) в субпозиции "полимеры" наличие префикса "поли" (например, полиэтилен и полиамид-6,6) означает, что основное мономерное звено или мономерные звенья   названного полимера, взятые вместе, должны составлять 95 мас.% или более от общего содержания полимера;

2) 3901 30, 3903 20, 3903 30 және 3904 30 қосалқы позицияларының полимерлерi, жоғарыда аталған полимерлестердiң мономерлес буындары-полимердiң жалпы салмағының мөлшерi 95 %-дан немесе одан астамын құраған жағдайда енгiзiледi;
3) егер химиялық жағынан өзгертiлген полимерлар басқа, анағұрлым ерешелiктi қосалқы позицияға енгiзiлмеген жағдайда, химиялық жағынан өзгертiлген полимерлер "өзгелерi" қосалқы позициясына енгiзiлуi тиiс;

2) сополимеры субпозиций 3901 30, 3903 20, 3903 30 и   3904 30 должны включаться в те же субпозиции при условии, что сомономерные звенья вышеназванных сополимеров составляют 95 мас.% или более от общего содержания полимера;
3) химически модифицированные полимеры должны включаться в субпозицию "прочие" в случае, если химически модифицированные полимеры не включаются в другую, более специфическую, субпозицию;

4) жоғарыда 1, 2 және 3-тармақтарда келтiрiлмеген полимерлер, салмағы бойынша барлық басқа жеке мономерлес буындардан артық, мономерлiк буынның полимерлерiн енгiзетiн сол деңгейдегi, қалған қосалқы позициялар сандарының iшiндегi сол қосымша позицияға енгiзiлуi тиiс. Сол мақсатта, бiр позицияға тиiп, полимер құрайтын, полимерлердiң негiзгi мономерлiк буындары бiрге қарастырылуы тиiс. Тек бiр деңгейдегi қосалқы позицияның құрамындағы полимерге кiретiн мономерлес буындар ғана салыстырылуы тиiс;
б) сол деңгейде "өзгелерi" қосалқы позициясы болмаған жағдайда:

4) полимеры, не приведенные выше в пункте 1, 2 или 3, должны включаться в ту субпозицию из числа оставшихся субпозиций того же уровня, которая включает полимеры мономерного звена, преобладающего по массе над всеми другими индивидуальными сомономерными звеньями. С этой целью основные мономерные звенья полимеров, образующие полимеры, попадающие в одну и ту же субпозицию, должны рассматриваться вместе. Сравниваться должны только те входящие в полимер сомономерные звенья, которые входят в субпозиции одного уровня;
б) в случае отсутствия субпозиции "прочие" на том же уровне:

1) полимерлер, салмағы бойынша барлық басқа жеке мономерлес буындардан артықшылығы бар, сол мономерлiк буынның полимерлерiн қоса алғанда, қосалқы позицияға енгiзiлуi тиiс. Сол мақсатта, бiр позицияға тиiп, полимер құрайтын, полимерлердiң негiзгi мономерлiк буындары бiрге қарастырылуы тиiс. Тек бiр деңгейдегi қосалқы позицияның құрамындағы полимерге кiретiн мономерлес буындар ғана салыстырылуы тиiс;

1) полимеры должны включаться в субпозицию, включающую полимеры того мономерного звена, которое преобладает по массе над всеми другими индивидуальными сомономерными звеньями. С этой целью основные мономерные звенья полимеров, попадающие в одну и ту же субпозицию, должны рассматриваться вместе. Сравниваться должны только те входящие в полимер сомономерные звенья, которые входят в субпозиции одного уровня;

2) химиялық жағынан өзгертiлген полимерлер, өзгертiлмеген полимерге сәйкес қосалқы позицияға енгiзiлуi тиiс.
Полимерлiк қоспалар, мономерлiк буындардың полимерлерi секiлдi, сол пропорцияларда, осы қосалқы позицияға енгiзiлуi тиiс.
2. 3920 43 субпозициясындағы "пластификаторлар" терминi екiншiлiк пластификаторлар дегендi бiлдiредi.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бірл.
Баж ставкалары (кеден құнының пайызымен не евромен)
I. Бастапқы нысандар

2) химически модифицированные полимеры должны включаться в субпозицию соответствующую немодифицированному полимеру.
Полимерные смеси должны включаться в ту же субпозицию, что и полимеры тех же мономерных звеньев в тех же пропорциях.
2. В субпозиции 3920 43 термин "пластификаторы" означает вторичные пластификаторы.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины
процен-
тах от
тамож-
енной
стоим-
ости
либо в
евро)
I. Первичные формы

3926 90 990
----өзгелері:
3926 90 990 1
-----медицина өнеркәсібіне арналған фильтрэлементтер (гемодиализге арналған мембраналарды қоса алғанда)
-
10
3926 90 990 2
-----стомикалық пайдалануға арналған аспаптар
20, бірақ 1 кг үшін кем дегенде 0,48 евродан кем емес
3926 90 990 8
-----өзгелері
20, бірақ 1 кг үшін 0,48 евродан кем емес
40-топ
Көксағыз, резеңке және олардан жасалған бұйымдар
Ескертпелер :
1. Егер мәтінде өзгеше келісілмесе, онда тұтас Номенклатурада "каучук және резеңке" термині мынадай вулканизацияланған немесе вулканизацияланбаған, қатты немесе қатты емес өнімдерді білдіреді: табиғи көксағыз, балата, гуттаперча, гваюла, чикл және ұқсас табиғи шайырлар, синтетикалық каучук, майлардан алынған фактис және жаңғыртылған түрдегі осы материалдар.

3926 90 990
---- прочие:
3926 90 990 1
----- фильтрэлементы (включая
мембраны для гемодиализа) для
медицинской промышленности
-
10
3926 90 990 2
----- приспособления
для стомического использования4)
-
20,но
не
менее
0,48 евро за 1 кг
3926 90 990 8
----- прочие
20, но
не
менее
0,48
евро за
1 кг
Группа 40
Каучук, резина и изделия из них
Примечания:
1. Если в контексте не оговорено иное, то во всей Номенклатуре термин "каучук и резина" означает следующие продукты, вулканизованные или невулканизованные, твердые или нетвердые: натуральный каучук, балату, гуттаперчу, гваюлу, чикл и аналогичные природные смолы, синтетический каучук, фактис, полученный из масел, и эти же материалы в регенерированном виде.

2. Осы топқа мыналар енгізілмейді:
а) XI бөлімнің тауарлары (тоқыма материалдары және тоқыма бұйымдары);
б) 64-топтағы аяқ киім және оның бөліктері;
в) 65-топтағы бас киімдер және олардың бөліктері (шомылу телпектерін қоса алғанда);
г) қатты резеңкеден немесе эбониттен алынған механикалық немесе электрлік жабдықтар немесе олардың бөліктері XVI бөлім (электр тауарларының бәрін қоса алғанда);
д) 90, 92, 94 немесе 96-топтардың бұйымдары; немесе
е) 95-топтың бұйымдары (спорттық биялай, қолғап, митенкіден басқа және 4011-4013 тауар позициясының тауарларынан басқа);
3. 4001-4003 және 4005 тауар позициясындағы "бастапқы нысандар" термині мына нысандарды:
а) сұйықтар мен пасталарды (вулканизацияланған немесе вулканизацияланбаған латексті және өзге дисперсиялар мен ерітінділерді қоса алғанда);
б) бұрыс нысандағы блоктарды, кесіктерді, ұнтақтарды, түйіршіктерді, үгінділерді және ұқсас сеппелі нысандарды білдіреді.
4. Осы топқа 1-ескертпедегі және 4002 тауар позициясындағы "синтетикалық каучук" термині мынаны білдіреді:
а) күкіртпен вулканизациялау кезінде термопластикалық заттарға тұрақты айналып, 18-29оС температурасында өзінің бастапқы қалпынан 3 есе созғанда үзілмейтін, ал 5 минут ішінде 2 есе созғанда бастапқы ұзындығынан бір жарым еседен аспайтын ұзындыққа қайта оралатын қорландырылған синтетикалық заттар. Осы көрсетілген сынақ кезінде көлденең байланыстарды құрау үшін қажетті заттарды, атап айтқанда активаторларды немесе вулкандауды тездетушілер. Сонымен қатар 5б (іі және ііі) ескертпелерінде көрсетілген заттардың болуы мүмкін. Бірақ, жанама байланыстарды құрауға арналмаған сұйылтқыш, пластификаторлар немесе толтырғыштар секілді заттардың болуы мүмкін емес;
б) тиопластар (ТМ); және
в) ұластыру немесе пластмассалармен араластыру жолымен түрлендірілген табиғи каучук, полимерсізденген табиғи каучук, қорландырылмаған синтетикалық заттардың қорландырылған синтетикалық жоғары молекулярлық полимерлермен қоспалары, жоғарыда аталған өнімдер вулкандау, созу және өлшемдерін қалыпқа келтіруге қатысты осы ескертпенің 4а-тармағындағы талаптарына сай келген жағдайда.
5а. Көксағыз немесе көксағыздардың қоспалары, егер олар ірілендіруден бұрын немесе одан кейін мыналармен араласқан болса, 4001 және 4002 тауар позицияларына енгізілмейді:
і) вулканизациялайтын агенттермен, тездеткіштермен, баяулатқыштармен немесе активаторлармен (вулканизацияланған каучуктік латексті дайындау үшін қосылған заттардан басқа);
іі) пигменттермен немесе басқа бояғыш заттармен, сәйкестендіру үшін қолданылатындардан басқа;
ііі) пластификаторлармен немесе толтырғыштармен (минералдық майды қоспағанда), күшейткіш агенттермен, органикалық еріткіштермен немесе 5б-тармақта көрсетілген өзгелерді қоспағанда, басқа кез келген заттармен;
5б. Каучукте немесе көксағыздар қоспаларында:
і) эмульгаторлар мен антиадгезидтердің;
іі) эмульгаторлардың ыдырау өнімдерінің шамалы мөлшерлерінің;
ііі) жылы сезгіш агенттердің өте шамалы мөлшерлерінің (негізінен термосезгіш көксағыздық латекстерді алу үшін), катиондық беттік-белсенді заттардың (әдетте оң электрлік каучуктік латекстерді алу үшін), антитотықтырғыштардың, ірілендіргілердің, каучукті үгінділерге айналуына ықпал ететін агенттердің, суыққа төзімділікті қамтамасыз ететін агенттердің, пептизаторлардың, антиірілендіргілердің, тұрақтандырғыштардың, тұтқырлықты реттейтін агенттердің, немесе арнайы мақсаттағы ұқсас қоспалардың болуы олардың 4001 немесе 4002 тауар позицияларына жатуына, мұндай каучук немесе каучуктердің қоспалары өздерінің негізгі шикізат материалдары қасиеттерін сақтаған жағдайда әсер етпейді.
4. 4004 тауар позициясындағы "қалдықтар, кесінділер және сынықтар" термині резеңке және одан алынған бұйымдарды әзірлеу және өңдеуден пайда болатын, кесілу, тозу немесе басқа себептер үшін қолдануға мүлдем жарамсыз болып қалған қалдықтарды, кесінділерді және сынықтарды білдіреді.

2. В данную группу не включаются:
а) товары раздела XI (текстильные материалы и текстильные изделия);
б) обувь или ее части группы 64;
в) головные уборы или их части (включая купальные шапочки) группы 65;
г) механические или электрические устройства или их части раздела XVI (включая электротовары всех видов), из твердой резины, или эбонита;
д) изделия группы 90, 92, 94 или 96; или
е) изделия группы 95 (кроме спортивных перчаток, рукавиц, митенок и изделий товарных позиций 4011-4013).
3. В товарных позициях 4001-4003 и 4005 термин "первичные формы" означает следующие формы:
а) жидкости и пасты (включая латекс подвулканизованный или неподвулканизованный и другие дисперсии и растворы);
б) блоки неправильной формы, куски, кипы, порошки, гранулы, крошку и аналогичные насыпные формы.
4. В примечании 1 к данной группе и в товарной позиции 4002 термин "каучук синтетический" означает:
а) ненасыщенные синтетические вещества, необратимо преобразующиеся при вулканизации серой в нетермопластические вещества, которые при температуре 18-290С при растяжении в 3
раза от своей первоначальной длины не разрываются, а при растяжении в 2 раза в течение 5 минут возвращаются к длине, превышающей первоначальную длину не более чем в полтора раза. При указанном испытании допускается добавление веществ, необходимых для образования поперечных связей, в частности, активаторов или ускорителей вулканизации. Допускается также наличие веществ, указанных в примечании 5б (ІІ и ІІІ). Однако не допускается наличие любых веществ, не предназначенных для образования поперечных связей, таких как разбавители, пластификаторы и наполнители;
б) тиопласты (ТМ); и
в) натуральный каучук, модифицированный прививанием или путем смешения с пластмассами, деполимеризованный натуральный каучук, смеси ненасыщенных синтетических веществ с насыщенными синтетическими высокомолекулярными полимерами при условии, что все вышеперечисленные продукты соответствуют требованиям, указанным выше в пункте 4а данного примечания, относительно вулканизации, удлинения и восстановления размеров;
5а. В товарные позиции 4001 и 4002 не включаются каучук или смеси каучуков, если до или после коагуляции они были смешаны с:
i) вулканизующими агентами, ускорителями, замедлителями или активаторами (кроме тех, которые были добавлены для приготовления подвулканизованного каучукового латекса);
ii) пигментами или другими красящими веществами, кроме тех, которые используются только в целях идентификации;
iii) пластификаторами или наполнителями (за исключением минерального масла в случае маслонаполненного каучука), усиливающими агентами, органическими растворителями или любыми другими веществами за исключением тех, которые упомянуты  пункте 5б.
5б. Наличие следующих веществ в каучуке или смеси каучуков не будет влиять на их отнесение к товарной позиции 4001 или 4002 при условии, что такой каучук или смесь каучуков сохраняют свои основные свойства сырьевого материала:
i) эмульгаторов или антиадгезивов;
ii) небольших количеств продуктов распада эмульгаторов;
iii) очень небольших количеств теплочувствительных агентов (в основном для получения термочувствительных каучуковых латексов), катионных поверхностно-активных веществ (обычно для получения электроположительных каучуковых латексов), антиокислителей, коагулянтов, агентов, способствующих превращению каучука в крошку, агентов, обеспечивающих морозостойкость, пептизаторов, антикоагулянтов, стабилизаторов, агентов, регулирующих вязкость, или аналогичных добавок специального назначения.
6. В товарной позиции 4004 термин "отходы, обрезки и скрап" означает отходы, обрезки и скрап, образующиеся при изготовлении или обработке резины и изделий из нее, абсолютно непригодные для использования как таковые из-за порезов, износа или по другим причинам.

7. Тұтастай вулканизацияланған резеңкеден тұратын, көлденең қимасы 5 мм-ден шамасындағы жіптер 4008 тауар позициясына белдіктер немесе таспалар, шыбықтар немесе фасондық профильдер ретінде енгізіледі.
8. 4010 тауар позициясына, резеңкемен жабылған немесе иленген немесе тоқымалық иірімжіптен немесе кордтан әзірленген, резеңкемен жабылған конвейерлік таспалар, жетекші белдік немесе матадан алынған бельтинг енгізіледі.

7. Нити, целиком состоящие из вулканизованной резины, с размером поперечного сечения более 5 мм включаются как полосы или ленты, прутки или профили фасонные в товарную позицию 4008.
8. В товарную позицию 4010 включаются конвейерные ленты, приводные ремни или бельтинг из ткани, пропитанной, с покрытием или дублированной резиной, или из ткани, которая изготовлена из текстильной пряжи или корда, пропитанных или покрытых резиной.

9. 4001, 4002, 4003, 4005 және 4008 тауар позицияларында "пластиналар", "табақтар" және "белдіктер мен таспалар" термині дұрыс геометриялық нысандағы, тікбұрыш нысандарға (квадратты қоса алғанда) кесілген немесе кесілмеген, беткі жағы өрнектелген немесе өрнектелмеген немесе өзге әдіспен өңделген дайын бұйым болып табылатын немесе табылмайтын пластиналарды, табақтарды және белдіктерді немесе таспалар мен блоктарды білдіреді, өзге нысанды кесіктерге кесілген немесе одан әрі өңдеуге тартылған материалдардан басқа.
4008 тауар позициясында "шыбықтар" және "фасондық профильдер" термині одан әрі өңдеусіз, ұзындығы бойынша кесілген немесе кесілмеген немесе беткі жағы қайта өңделген немесе өңделмеген бұйымдарды білдіреді.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос.өлш.бір.
Баж ставкалары (кеден кұнының пайызымен не евромен)

9. В товарных позициях 4001, 4002, 4003, 4005 и 4008 термины "пластины", "листы" и "полосы или ленты" означают только пластины, листы и полосы или ленты и блоки правильной геометрической формы, неразрезанные или нарезанные на прямоугольные (включая квадратную) формы, являющиеся или не являющиеся готовыми изделиями с тисненой или нетисненой или иным способом обработанной поверхностью, кроме материалов, нарезанных на куски другой формы или подвергнутых дальнейшей обработке.
В товарной позиции 4008 термины "прутки" и "профили фасонные" означают только изделия, разрезанные или не разрезанные по длине с обработанной или необработанной поверхностью, но без дальнейшей обработки.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп. ед. изм.
Ставка пошлины (в
процен-
тах от тамож-
енной стоим-
ости либо в евро)

4017 00 900 0
-қатты резеңкеден жасалған бұйымдар
-
15
VIII Бөлім
Өңделмеген терілер, өңделген былғары, табиғи үлбір және олардан жасалған бұйымдар; қайыс-ер бұйымдары және әбзелдер; жол керек-жарақтары, әйелдер сөмкелері және ұқсас тауарлар; жануарлардың ішектерінен жасалған бұйымдар (жібек көбелегі фиброинынан алынатын талшықтан басқа)
41-Топ
Өңделмеген терiлер (табиғи үлбiрден басқа) және иленген былғары
Ескертпелер :
1. Осы топқа мыналар енгiзiлмейді:
а) өңделмеген терiлердiң қиығы немесе ұқсас қалдықтары (0511 тауар позициясы);

4017 00 900 0
- изделия из твердой резины
-
15
Раздел VIII
Необработанные шкуры, выделанная кожа, натуральный мех и
изделия из них; шорно-седельные изделия и упряжь;
дорожные принадлежности, дамские сумки и аналогичные
им товары; изделия из кишок животных
(кроме волокна из фиброина шелкопряда)
Группа 41
Необработанные шкуры (кроме натурального меха)
и выделанная кожа
Примечания:
1. В данную группу не включаются:
а) обрезь или аналогичные отходы необработанных шкур (товарная позиция 0511);

б) 0505 немесе 6701 тауар позициясындағы құстардың терiлерi мен олардың бөлiктерi, қауырсындарымен немесе түбiтiмен; немесе
в) иленген түгi немесе жүнi бар, өңделмеген, иленген терiлер (43-топ); алайда iрi қара малдың (буйволды қоса алғанда), жылқылардың, қойлардың немесе қозылардың (астрахандық, құйрықты, қаракөлдiк, парсылық немесе ұқсас тұқымдардан басқа, сонымен қатар үндi, қытай, монғол немесе тибет тұқымдарынан басқа), ешкiлер мен лақтардың (йемен, монғол немесе тибет тұқымдарынан басқа), шошқалардың (америкалық жабайы пеккари шошқаларын қоса алғанда), таукиiктердiң, газельдердiң, солтүстiк маралдарының, бұғылардың, кербұғылардың, еңлiктердiң немесе иттердiң түктерi немесе жүнi бар өңделмеген терiлерi 41-топқа енгiзілуi тиiс.

б) птичьи шкурки или их части, с перьями или пухом, товарной позиции 0505 или 6701; или
в) шкуры с волосяным или шерстным покровом, необработанные, дубленые или выделанные (группа 43); однако необработанные шкуры с волосяным или шерстным покровом крупного рогатого скота (включая буйволов), лошадей, овец или ягнят (кроме ягнят астраханской, курдючной, каракульской, персидской или аналогичных пород, а также индийской, китайской, монгольской или тибетской пород), коз или козлят (кроме йеменских, монгольских или тибетских пород), свиней (включая американских диких свиней пеккари), серны, газели, северных оленей, лосей, ланей, косуль или собак, должны включаться в группу 41.

2А. 4104-4106 тауар позицияларына қайта иленуге түскен терілер енгізілмейді (алдын-ала илеуді қоса алғанда) (4101-4103 тауар позициялары нақты жағдайға байланысты).
2Б. 4104-4106 тауар позицияларындағы "краст" терминi кептірер алдында илеуге, бояуға немесе майлануға (майды сiңiру) түскен терiлердi бiлдiредi.
3. Бүкіл Номенклатура бойынша "композициялық былғары" терминi тек 4115-тауар позициясындағы былғарыны бiлдiредi.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бірл.
Баж ставкалары (кеден  құнының пайызымен не евромен)

2А. В товарные позиции 4104-4106 не включаются шкуры, подвергнутые обратимому дублению (включая предварительное дубление) (товарные позиции 4101-4103 в зависимости от конкретного случая).
2Б. В товарных позициях 4104-4106 термин "краст" означает шкуры, подвергнутые перед сушкой додубливанию, крашению или жированию (пропитке жирами).
3. Во всей Номенклатуре термин "кожа композиционная" означает только кожу товарной позиции 4115.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.  ед. изм.
Ставка  пошлины (в процен-
тах от  тамож-
енной  стоимос-
ти либо в евро)

4115
Табиғи былғарының немесе былғарылық талшықтардың негiзiндегi пластиналарда табақтар мен жолақтарда, немесе таспаларда, рулондағы немесе рулонсыз композициялық былғары; былғарыдан жасалған бұйымдарды өндiру үшiн жарамсыз, табиғи немесе композициялық былғарының қиықтары және басқа қалдықтары; былғарылық шаң, ұнтақ және ұн:
4115 10 000 0
-табиғи былғарының немесе былғарылы талшықтардың негiзiндегi пластиналарда, табақтар мен жолақтарда, немесе таспаларда, рулондағы немесе рулонсыз композициялық былғары
-
5

4115
Кожа композиционная на основе
натуральной кожи или кожевенных
волокон в пластинах, листах или
полосах, или лентах, в рулонах или
не в рулонах; обрезь и прочие
отходы натуральной или
композиционной кожи, непригодные
для производства изделий из кожи;
кожевенные пыль, порошок и мука:
4115 10 000 0
- кожа композиционная на основе
натуральной кожи или кожевенных
волокон в пластинах, листах
или полосах, или лентах, в рулонах
или не в рулонах
-
5

4115 20 000 0
-былғарыдан жасалған бұйымдарды өндiру үшiн жарамсыз, табиғи немесе композициялық былғарының қиықтары және басқа қалдықтары; былғарылық шаң, ұнтақ және ұн
-
5
42-топ
Былғарыдан жасалған бұйымдар; ер-тұрман бұйымдары
және әбзел; жол керек-жарақтары, әйел сөмкелері және
ұқсас тауарлар; жануарлардың ішектерінен жасалған
бұйымдар (жібек көбелегі фибрионынан алынған
талшықтан басқа)
Ескертпелер :
1. Осы топқа енгiзiлмейтiндер:
а) жiк салуға арналған хирургиялық стерильдiк кетгут немесе ұқсас стерильдiк материалдар (3006 тауар позициясы);
б) табиғи немесе жасанды үлбiр астары бар немесе табиғи немесе жасанды үлбiрлерi сыртына бекiтiлген киiмдер немесе киiмге керек-жарақтар (биялайлардан, қолғаптардан және митенкiлерден басқа), үлбiр тек сыртқы әрлеу болып табылатын жағдайлардан басқа (4303 немесе 4304 тауар позициясы);
в) тордан жасалған дайын бұйымдар (5608 тауар позициясы);
г) 64-топтың бұйымдары;
д) 65-топтағы бас киiмдер және олардың бөлiктерi;
е) қамшылар, өрiм талдар немесе 6602 тауар позициясының басқа бұйымдары;
ж) жеңiлгектер, бiлезiктер немесе өзге бижутерия (7117 тауар позициясы);
з) әбзелдің үзеңгiлер, ауыздық, металдық фурнитура және ат-тұрман айылбастары секiлдi жеке ұсынылған бөлшектері мен әрлеулерi (негiзiнен XV бөлім);
и) шектер, барабандарға арналған былғары және музыка аспаптарының ұқсас бұйымдары мен өзге бөлiктерi (9209 тауар позициясы);
к) 94-топтың бұйымдары (мысалы, жиhаз, шамдар және жарықтандыру жабдықтары);
л) 95-топтың бұйымдары (мысалы, ойыншықтар, ойындар, спорттық мүкәммәл); немесе
м) түймелер, түймешiктер, iлгек-iлмектер, түймелерге арналған нысандар және осы бұйымдардың өзге бөлiктерi, 9606 тауар позициясының түймелерi үшiн дайындалған нәрселер.
2А. 1 ескертпе ережелерiне қосымша ретiнде, 4202 тауар позициясына енгiзiлмейтiндер:
а) пластмасса табақтарынан жасалған, таңбаланып басылған бейнесi бар немесе бейнесiз, ұстайтын сабы бар, ұзақ қолдануға арналмаған сөмкелер (3923 тауар позициясы);
б) тоқуға арналған материалдардан жасалған бұйымдар (4602 тауар позициясы).

4115 20 000 0
- обрезь и прочие отходы
натуральной или композиционной
кожи, непригодные для производства
изделий из кожи; кожевенные пыль,
порошок и мука
-
5
Группа 42
Изделия из кожи; шорно-седельные изделия и упряжь;
дорожные принадлежности, дамские сумки и аналогичные
им товары; изделия из кишок животных (кроме волокна
из фиброина шелкопряда)
Примечания:
1. В данную группу не включаются:
а) кетгут хирургический стерильный или аналогичные стерильные материалы для наложения швов (товарная позиция 3006);
б) предметы одежды или принадлежности к одежде (кроме перчаток, рукавиц и митенок) с подкладкой из натурального или искусственного меха или у которых натуральный или искусственный мех прикреплен с наружной стороны, кроме случаев, когда мех является только отделкой (товарная позиция 4303 или 4304);
в) готовые изделия из сетки (товарная позиция 5608);
г) изделия группы 64;
д) головные уборы или их части группы 65;
е) кнуты, хлысты или другие изделия товарной позиции 6602;
ж) запонки, браслеты или прочая бижутерия (товарная позиция 7117);
з) детали или отделка упряжи, такие как стремена, удила, металлическая фурнитура и пряжки для конской сбруи, представленные отдельно (в основном раздел XV);
и) струны, кожа для барабанов или аналогичные изделия или прочие части музыкальных инструментов (товарная позиция 9209);
к) изделия группы 94 (например, мебель, лампы и осветительное оборудование);
л) изделия группы 95 (например, игрушки, игры, спортивный инвентарь); или
м) пуговицы, кнопки, застежки-защелки, формы для пуговиц или прочие части этих изделий, заготовки для пуговиц товарной позиции 9606.
2А. В дополнение к положениям примечания 1, в товарную позицию 4202 не включаются:
а) сумки, изготовленные из листов пластмассы, с напечатанными изображениями или без них, с ручками, не предназначенные для длительного использования (товарная позиция 3923);
б) изделия из материалов для плетения (товарная позиция 4602).

2Б. Қымбат металмен жалатылған, қымбат металдың немесе металдың бөлiктерi бар, табиғи немесе өсiрiлген iнжудiң, қымбат немесе жартылай қымбат тастардың бөлiктерi бар 4202 және 4203 тауар позициясының бұйымдары, бұндай бөлiктер өздiгiнен аз-маз әрлеу бөлшектері немесе шағын әшекей болып табылғанның өзiнде, бұйымның негiзгi сипатын өзгертпеген жағдайда осы тауар позицияларына енгiзiледi. Олай болмаған жағдайда көрсетiлген бұйымдар 71-топқа енгiзiледi.

2Б. Изделия товарных позиций 4202 и 4203, имеющие части из драгоценного металла или металла, плакированного драгоценным металлом, из природного или культивированного жемчуга, драгоценных или полудрагоценных камней (природных, искусственных или реконструированных), включаются в данные товарные позиции, даже если такие части представляют собой более чем незначительные отделочные детали или небольшие украшения, при условии, что это не изменяет основного характера изделия. В противном случае указанные изделия включаются в группу 71.

3. 4203 тауар позициясында»киiм заттары және киiм керек-жарақтары»терминi inter alia, сағатқа арналған белдiкшелерден басқа (9113 тауар позициясы) биялайлар, қолғаптар және митенкiлер (спорттық немесе қорғаныс заттарды қоса алғанда), алжапқыштар және басқа да қорғаныс киiмдерiн, қатайтқыштарды, белбеулердi, оқшантай белдiктердi және напульсниктердi бiлдiредi.
Қосымша ескертпе :
1. 4202 тауар позициясының қосалқы позициясында»үстіңгі жақ беті»терминін егер, бұл материал бұйымның көзге түсетін материалынан тұратын материалдардың комбинациясының үстіңгі жақ беті болып табылса, жай қарағанның өзінде көрінетін бұйымның үстіңгі жақ бетіндегі материалға жатқызу қажет.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкасы (кеден құнының пайызымен не евромен)

3. В товарной позиции 4203 термин "предметы одежды и принадлежности к одежде" означает, inter alia, перчатки, рукавицы и митенки (включая спортивные или защитные), фартуки и другую защитную одежду, подтяжки, пояса, патронташи и напульсники, кроме ремешков для часов (товарная позиция 9113).
Дополнительное примечание:
1. В субпозициях товарной позиции 4202 термин "лицевая поверхность" следует относить к материалу лицевой поверхности изделия, видимому невооруженным глазом, даже если этот материал является лицевым слоем комбинации материалов, из которых состоит наружный материал изделия.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка  пошлины (в процен-
тах от
тамож-
енной  стоим-
ости либо  в евро)

4201 00 000 0
Кез-келген материалдардан жасалған, кез-келген жануapлap үшiн ер-тұрман бұйымдары мен әбзел (жанқайыстарды, тiзгiндердi, тiзеқаптарды, тұмылдырықтарды, аттардың жапқыштарын, артпалы қапшықтарды, иттердiң жапқыштарын және ұқсас бұйымдарды қоса алғанда)
-
20
4202
Жол сандықтар, шабадандар, әйелдердiң шағын сөмке-шабадандары, iс қағаздарына арналған кейстер, портфельдер, арқаға асатын мектеп сөмкелері, көзiлдiрiктерге, дүрбiлерге, фотоаппараттарға, музыкалық аспаптарға, мылтықтарға арналған футлярлар, кобура және ұқсас қаптар; жол сөмкелерi, азық-түлiктерге немесе сусындарға арналған термос-сөмкелер, косметикаға арналған сөмкелер, рюкзактар, әйел сөмкелері, шаруашылыққа арналған сөмкелер, портмоне, әмияндар, географиялық карталарға арналған футлярлар, портсигарлар, кисеттер, жұмысшы аспаптарына арналған сөмкелер, спорттық сөмкелер, шишаларға арналған футлярлар, зергерлiк бұйымдарға арналған қобдишалар, опа салғыштар, кескiш заттарға арналған футлярлар және табиғи немесе композициялық былғарыдан, пластмасса табақтарынан, тоқымалық материалдардан, вулканизацияланған талшықтардан немесе картоннан жасалған, не болмаса тұтастай немесе жартылай сондай материалдармен немесе қағазбен жабылған ұқсас бұйымдар:
-жол сандықтар, шабадандар, әйелдердiң шағын сөмке-шабадандары, iс қағаздарына арналған кейстер, портфельдер, арқаға асатын мектеп сөмкелерi және ұқсас бұйымдар:

4201 00 000 0
Изделия шорно-седельные и упряжь для любых животных (включая
постромки, поводья, наколенники,
намордники, попоны, переметные
сумы, собачьи попоны и аналогичные
изделия), изготовленные из любого
материала
-
20
4202
Саквояжи, чемоданы, дамские сумки-чемоданчики, кейсы для деловых
бумаг, портфели, школьные ранцы,
футляры для очков, биноклей,
фотоаппаратов, музыкальных
инструментов, ружей, кобура и
аналогичные чехлы; сумки дорожные,
сумки-термосы для пищевых продуктов
или напитков, сумочки для
косметики, рюкзаки, дамские сумки,
сумки хозяйственные, портмоне,
кошельки, футляры для
географических карт, портсигары,
кисеты, сумки для рабочего
инструмента, сумки спортивные,
футляры для бутылок, шкатулки для
ювелирных изделий, пудреницы,
футляры для режущих предметов и
аналогичные изделия из натуральной или композиционной кожи, из листов пластмассы, текстильных материалов, вулканизованных волокон или картона или полностью или преимущественно покрытые такими материалами или бумагой:
- саквояжи, чемоданы, дамские сумки-чемоданчики, кейсы для деловых бумаг, портфели, школьные ранцы и аналогичные изделия:

4202 11
--беткi жағы табиғи былғарыдан, композициялық былғарыдан немесе сырланған былғарыдан жасалған:
4202 11 100 0
---іс қағаздарына арналған кейстер, портфельдер, арқаға асатын мектеп сөмкелерi және ұқсас бұйымдар
дана
5, бірақ 1 кг үшін кемінде 1 евро
4202 11 900 0
---өзгелері
дана
5, бірақ 1 кг үшін кемінде 1 евро
4202 12
--беткi жағы пластмассадан немесе тоқыма материалдарынан жасалған:
---пластмасса табақтарынан:
4202 12 110 0
----іс қағаздарына арналған кейстер, портфельдер, арқаға асатын мектеп сөмкелерi және ұқсас бұйымдар
дана
5, бірақ 1 кг үшін кемінде 1 евро
4202 12 190 0
----өзгелері
дана

4202 11
-- с лицевой поверхностью
из натуральной кожи,
композиционной кожи или из лаковой
кожи:
4202 11 100 0
--- кейсы для деловых бумаг,
портфели, школьные ранцы и
аналогичные изделия
шт
5, но
не менее 1 евро за 1 кг
4202 11 900 0
--- прочие
шт
5, но
не менее 1 евро за 1 кг
4202 12
-- с лицевой поверхностью из пластмассы или текстильных материалов:
---  из листов пластмассы:
4202 12 110 0
---- кейсы для деловых бумаг,
портфели, школьные ранцы и
аналогичные изделия
шт
5 но
не менее 1 евро за 1 кг
4202 12 190 0
---- прочие
шт

5, бірақ 1 кг үшін кемінде 1 евро
4202 12 500 0
---қалыпталған пластмассадан
дана
5, бірақ 1 кг үшін кемінде 1 евро
---вулканизацияланған талшықты қоса алғанда өзге материалдардан:
4202 12 910 0
-----іс қағаздарына арналған кейстер, портфельдер, арқаға асатын мектеп сөмкелерi және ұқсас бұйымдар
дана
5, бірақ 1 кг үшін кемінде 1 евро
4202 12 990 0
----өзгелері
дана
5, бірақ 1 кг үшін кемінде 1 евро
4202 19
--өзгелері:
4202 19 100 0
---алюминийден
дана
5, бірақ 1 кг үшін кемінде 1 евро

5, но не менее 1 евро за 1 кг
4202 12 500 0
--- из формованных пластмасс
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
--- из прочих материалов, включая
вулканизованное волокно:
4202 12 910 0
---- кейсы для деловых бумаг,
портфели, школьные ранцы и
аналогичные изделия
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
4202 12 990 0
---- прочие
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
4202 19
-- прочие:
4202 19 100 0
--- из алюминия
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг

5, бірақ 1 кг үшін кемінде 1 евро
4206
Iшектерден, (жiбек иiрiм фиброиндерiнен алынған талшықтардан басқа) көкбауырлардан, қуықтардан немесе сiңiрлерден жасалған бұйымдар:
4206 10 000 0
-кетгут
-
5
4206 90 000 0
-өзгелері
-
5
43-топ
Табиғи және жасанды үлбiр; одан жасалған бұйымдар
Ескертпелер :
1. Бүкіл Номенклатура бойынша»табиғи үлбiр терминi 4301 тауар позициясындағы иленген үлбiр терiлерден басқа, барлық жануарлардың жүнi бар немесе жүнi жоқ иленген терiлерiне қолданылады.

5, но не менее 1 евро за 1 кг
4206
Изделия из кишок (кроме волокна из фиброина шелкопряда), синюги, пузырей или сухожилий:
4206 10 000 0
- кетгут
-
5
4206 90 000 0
- прочие
-
5
Группа 43
Натуральный и искусственный мех; изделия из него
Примечания:
1. Во всей Номенклатуре термин "натуральный мех", кроме невыделанных меховых шкурок товарной позиции 4301, применяется к дубленым или выделанным шкурам всех животных с волосяным или шерстным покровом.

2. Осы топқа мыналар:
а) құстардың терiлерi мен олардың бөлiктерi, қауырсындарымен нeмece түбiтiмен; (0505 немесе 6701 тауар позициясы);
б) 41-топтың түгi немесе жүнi бар өңделмеген терiлер (осы топтың 1в-ескертпесiн қараңыз);
в) былғарыдан жасалған табиғи немесе жасанды үлбiрегi бар биялайлар, қолғаптар және митенкiлер (4203 тауар позициясы);
г) 64-топтың бұйымдары;
д) 65-топтың бас киiмдерi немесе олардың бөлiктерi;
е) 95-топтың бұйымдары (мысалы, ойыншықтар, ойындар, спорттық мүкәммәл) енігізілмейді.

2. В данную группу не включаются:
а) шкурки птичьи или их части, с перьями или пухом (товарная позиция 0505 или 6701);
б) необработанные шкуры с волосяным или шерстным покровом группы 41 (см. примечание 1в к указанной группе);
в) перчатки, рукавицы и митенки, кожаные с натуральным или искусственным мехом (товарная позиция 4203);
г) изделия группы 64;
д) головные уборы или их части группы 65; или
е) изделия группы 95 (например, игрушки, игры, спортивный инвентарь).

3. 4303 тауар позициясына басқа материалдармен бiрiктiрiлген иленген үлбiрлiк терiлер және олардың бөлiктерi, киiм түрiнде немесе оның бөлiгi немесе керек-жарағы ретiнде онымен бiрге тiгiлген, басқа бұйым түрiнде тiгiлген, иленген үлбiрлiк терiлер және олардың бөлiктерi енгізілмейді.
4. Табиғи немесе жасанды үлбiр астары бар, немесе табиғи не жасанды үлбiрлерi сырт жағына бекiтiлген киiм заттары және киімге арналған керек-жарақтар (жоғарыда 2-ескертпеде айтылғандардан басқа), үлбiр тек әрлеу болып табылатын жағдайлардан басқа, нақты жағдайға байланысты 4303 немесе 4304 тауар позицияларына енгiзiледi.

3. В товарную позицию 4303 включаются выделанные меховые шкурки и их части, соединенные с другими материалами, и выделанные меховые шкурки и их части, сшитые вместе в виде одежды или ее частей или принадлежностей, или в виде других изделий.
4. Предметы одежды и принадлежности к одежде (за исключением упомянутых выше в примечании 2), имеющие подкладку из натурального или искусственного меха, или у которых натуральный или искусственный мех прикреплен с наружной стороны, кроме случаев, когда мех отделкой, включаются в товарную позицию 4303 или 4304, в зависимости от конкретного случая.

5. Бүкіл Номенклатура бойынша»жасанды үлбiр терминi табиғи үлбiрдiң мата немесе тоқыма имитацияларынан басқа (негiзiнен 5801 немесе 6001 тауар позициясы), былғарыға, матаға немесе басқа материалдарға жапсырылып, жүннен, түктен немесе өзге талшықтардан табиғи үлбiрдiң кез келген имитациясын бiлдiредi.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкасы (кеден құнының пайызымен не евромен)
4301
Терi-үлбiрлiк шикiзаты (үлбiрлiк бұйымдарды дайындауға жарамды бастарды, құйрықтарды, аяқтарды және басқа бөлiктер немесе қиықтарды қоса алғанда), 4101, 4102 немесе 4103 тауар позицияларындағы өңделмеген терiлерден басқа:

5. Во всей Номенклатуре термин "искусственный мех" означает любую имитацию натурального меха из шерсти, волоса или других волокон, наклеенных или нашитых на кожу, ткань или другие материалы, кроме тканых или вязаных имитаций натурального меха (в
основном, товарная позиция 5801 или 6001).
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп. ед. изм.
Ставка пошлины (в процен-
тах от тамож-
енной стои-
мости либо в евро)
4301
Сырье пушно-меховое (включая головы, хвосты, лапы и прочие части или обрезки,
пригодные для изготовления
меховых изделий), кроме
необработанных шкур
товарной позиции 4101, 4102
или 4103:

4303 90 000 0
-өзгелері
-
15
4304 00 000 0
жасанды үлбiр және одан жасалған бұйымдар
-
10
IX бөлім
Сүрек және одан жасалған бұйымдар; сүрек көмірі; тығын және одан жасалған бұйымдар; сабаннан, альфадан немесе тоқуға арналған өзге материалдардан жасалған бұйымдар; себеттік және басқа да тоқыма бұйымдар
44-топ
Сүрек және одан жасалған бұйымдар ; сүрек көмірі
Ескертпелер :
1. Осы топқа:
а) сүректік жоңқа, сүректік жаңқа, негізінен парфюмерияда, фармацияда немесе инсектицид, фунгицид ретінде не болмаса ұқсас мақсаттарда қолданылатын сүректік масса немесе ұнтақ түрінде ұсатылған сүрек (1211 тауар позициясы);
б) бамбук немесе негізінен өру үшін қолданылатын, өңделмеген,
ыдыраған немесе ыдырамаған, өн бойына араланған немесе араланбанған
немесе ұзынынан араланған немесе араланбанған өзге сүректік материалдар (1401 тауар позициясы);
в) сүректік жоңқа, сүректік жаңқа, негізінен бояу немесе илеу үшін қолданылатын сүректік масса немесе ұнтақ түріндегі сүрек (1404 тауар позициясы);
г) активтендірілген сүректік көмір (3802 тауар позициясы);
д) 4202 тауар позициясының бұйымдары;
е) 46-топтың тауарлары;
ж) 64-топтағы аяқ киім немесе оның бөліктері;
з) 66-топтың тауарлары (мысалы, қолшатырлар, таяқтар және олардың беліктері);
и) 6808 тауар позициясының тауарлары;
к) 7117 тауар позициясының бижутериясы;
л) XVI немесе XVII бөлімдердің тауарлары (мысалы, машиналардың бөліктері, корпустар, футлярлар, машиналардың және аппараттардың кабиналары, дөңгелектерге арналған бөліктер);
м) XVIII бөлімнің тауарлары (мысалы, сағаттардың корпустары мен музыкалық аспаптар және олардың бөліктері);
н) оқпен атылатын қару-жарақтың бөліктері (9305 тауар позициясы);
о) 94-топтың бұйымдары (мысалы, жиһаз, шамдар және жарықтандыру жабдықтары жинақталған құрылыс конструкциялары);
п) 95-топтың бұйымдары (мысалы, ойыншықтар, ойындар, спорттық мүкәммәл);
р) 96-топтың бұйымдары (мысалы, тартатын трубкалар және олардың бөліктері, түймелер, қарындаштар), 9603 тауар позициясындағы ағаш корпустар мен қаламдардан басқа; немесе
с) 97-топтың бұйымдары (мысалы, өнер туындылары) енгізілмейді.

4303 90 000 0
- прочие
-
15
4304 00 000 0
Мех искусственный и изделия из него
-
10
Раздел IX
Древесина и изделия из нее; древесный уголь; пробка и
изделия из нее; изделия из соломы, альфы или из прочих
материалов для плетения;
корзиночные и другие плетеные изделия
Группа 44
Древесина и изделия из нее; древесный уголь
Примечания:
1. В данную группу не включаются:
а) древесная щепа, древесная стружка, древесина измельченная или в виде древесной массы или порошка, используемые главным образом в парфюмерии, фармации или в качестве инсектицида, фунгицида или для аналогичных целей (товарная позиция 1211);
б) бамбук или прочие материалы древесной природы, используемые главным образом для плетения, необработанные, расщепленные или нерасщепленные, распиленные или не распиленные вдоль или разрезанные или не разрезанные по длине (товарная позиция 1401);
в) древесная щепа, древесная стружка, древесина в виде древесной массы или порошка, используемые главным образом для крашения или дубления (товарная позиция 1404);
г) активированный древесный уголь (товарная позиция 3802);
д) изделия товарной позиции 4202;
е) товары группы 46;
ж) обувь или ее   части группы 64;
з) товары группы 66 (например, зонты и трости и их части);
и) товары товарной позиции 6808;
к) бижутерия товарной позиции 7117;
л) товары раздела XVI или XVII (например, части машин, корпуса, футляры, кабины машин и аппаратов и детали для колес);
м) товары раздела XVIII (например, корпуса часов и музыкальные инструменты и их части);
н) части огнестрельного оружия (товарная позиция 9305);
о) изделия группы 94 (например, мебель, лампы и осветительное оборудование, сборные строительные конструкции);
п) изделия группы 95 (например, игрушки, игры, спортивный инвентарь);
р) изделия группы 96 (например, курительные трубки и их части, пуговицы, карандаши), за исключением деревянных корпусов и ручек для изделий товарной позиции 9603; или
с) изделия группы 97 (например, произведения искусства).

2. Бұл топта»сығымдалған сүрек»термині сүректің қосылысқан жіктеріне қосымша берік байланыс беріп тұратын химиялық немесе физикалық өңдеуге ұшыраған сүректі білдіреді, осының нәтижесінде ол механикалық беріктігінің немесе химиялық немесе электрлік әсерлерге қарсыласуының жақсаруы нәтижесінде жоғары тығыздыққа немесе қаттылыққа ие болады.
3. 4414 - 4421 тауар позицияларына ағаш жоңқалары немесе осыған ұқсас тақташалар, ағаш талшығы тақташалары, қабатты немесе сүректердің осыған ұқсас бұйымдарынан сығымдалған сүрек бұйымдары енгізіледі.

2. В данной группе термин "прессованная древесина" означает древесину, подвергнутую химической или физической обработке, придающей уже соединенным слоям древесины дополнительную прочность связи, в результате чего она приобретает повышенную плотность
или твердость вместе с улучшением механической прочности или сопротивления к химическому или электрическому воздействию.
3. В товарные позиции 4414-4421 включаются изделия соответствующего описания из древесностружечных или аналогичных плит, древесноволокнистых плит, слоистой или прессованной древесины аналогично изделиям из древесины.

4. 4410, 4411 немесе 4412 тауар позицияларына 4409 тауар позициясы бұйымдарына тән пішін берілуі мүмкін, олар майысқан, гофрирленген, тесілген, кесілген немесе шаршы немесе тік бұрыштан ерекшеленетін нысан бойынша қалыптанған немесе бұл оларға басқа тауар позицияларының қасиеттерін бермейтін жағдайда басқа да кез келген өңдеуге ұшырауы мүмкін.
5. 4417 тауар позициясына жүзі, жұмыстық жиегі, жұмыстық беткейі немесе басқа да жұмыстық бөлігі 82-топқа 1-ескертпеде аталған материалдардан орындалған аспаптар енгізілмейді.

4. Изделиям товарной позиции 4410, 4411 или 4412 может быть придан профиль, характерный для изделий товарной позиции 4409, они могут быть изогнуты, гофрированы, перфорированы, разрезаны или сформированы по форме, отличной от квадратной или прямоугольной, или подвергнуты любой другой обработке при условии, что это не придает им свойств изделий других товарных позиций.
5. В товарную позицию 4417 не включаются инструменты, у которых лезвие, рабочая кромка, рабочая поверхность или другая рабочая часть выполнены из материалов, перечисленных в примечании 1 к группе 82.

6. Жоғарыдағы 1-ескертпедегі ережелер сақталған жағдайда және егер мәтінде өзгеше талап етілмесе, осы топтағы тауар позицияларындағы»сүрек»термині бамбукке де және сүрек табиғаты бар басқа да материалдарға да қатысты.
Қосалқы позицияларға ескертпе :
1. 4403 41 - 4403 49, 4407 24 - 4407 29, 4408 31 - 4408 39 және 4412 13 -4412 99 қосалқы позицияларда»"тропикалық тұқымдастар сүрегі" деген термин мынадай сүректі білдіреді: прилистникті митрагина, кайя иворензис, афрормозия (түрлері), брахистегия (түрлері), жұпар иісті фрагрэа, гвиандық карапа немесе шаян тәрізді ағаш, aningru, африкалық туррэантус, қанатты лофира, balau, бальза, ақшыл-қызғылты сүректі иісі аңқыған гварея, ақшыл-қоңыр сүректі иісі аңқыған гварея, приория копаифера, цедрела (түрлері), африкалық пиптадения, шорея (түрлері), ловоа (түрлері), афзелия, иворендік терминалия, Гоэлд кордиясы, ірімшік ағаш, fuma, ағаш тәрізді кратоксилон, иломба немесе анголездік пикнантус, кеуекті феба, паратекома, биік хлорофора немесе африкалық тик ағашы, бразилиялық копал, жұқа қабырғалы диера, кариниана легалис, jongkong, хош иісті дриабаланопс немесе камфор ағашы, коомпассия, қос қанатты жеміс (түрлері)", Кандолль энтандрофрагмасы, көкнәр түсті цистантера, koto, ақшыл-қызыл сүрегі бар шорея, сәнді терминалия, кордия (түрлері), плантимисциум (түрлері), махогониелік немесе Геккель қызыл мимузопсы, квалеа (түрлердің бірі), биік мансония, тарриетия (түрлері), шорея бакау, хопея (түрлері), Бейкер интсиясы, merpauh, анизоптера (түрлері), moabi, пайдалы тарриетия, қатты қарамайлы триплохитон, Клайн аукумеясы, onzabili, oreу, ovengkol, озиго немесе бутнер пахилобусы, гибондық итерокарпус, драконтомелум дао, Гватемала палисандры, Пара палисандры, Рио палисандры, бразилиялық қызғылт ағаш, эуксилофора парэнзис, раu marfim, альстония конгензис, жалаңашталған тетрамериста, гондурастік вохизия, Варбург гонистилюсы, цилиндрлі энтандрофрагма, бомбакопсис, батпақты псевдосиндора, пайдалы энтандрофрагма, sucupira, suren, тик, немесе джат ағашы, tauari, анголдық энтандрофрагма, бальзамды госсвейлеродендрон, суринамдық вирола, шореялардың әр алуан түрлерінің сүрегі, парашорея және пентакме, шореялардың барлық түрлерінің шел қабықты сүрегі, парашорея, фагуцин шореясы.
Қосымша ескертпелер :

6. При условии соблюдения положений примечания 1 выше и если контекст не требует иного, термин "древесина" в товарных позициях данной группы относится также к бамбуку и другим материалам древесной природы.
Примечание к субпозициям:
1. В субпозициях 4403 41-4403 49, 4407 24-4407 29, 4408 31-4408 39 и 4412 13 - 4412 99 термин «древесина тропических пород» означает древесину следующих пород: митрагина прилистниковая, кайя иворензис, афрормозия (виды), брахистегия (виды), фрагрэа душистая,
карапа гвианская, или крабовое дерево, aningrй, туррэантус африканский, лофира крылатая, balau, бальза, гварея пахучая с бледно-розовой древесиной, гварея пахучая с розовато-коричневой древесиной, приория копаифера, цедрела (виды), пиптадения
африканская, шорея (виды), ловоа (виды), афзелия, терминалия иворенская, кордия Гоэлда, сырное дерево, fuma, кратоксилон древовидный, иломба, или пикнантус анголезский, феба пористая, паратекома, хлорофора высокая, или африканское тиковое дерево, бразильский копал, диера тонкоребристая, кариниана легалис, jongkong, дриабаланопс ароматный, или камфорное дерево, коомпассия, двукрылоплодник (виды), энтандрофрагма Кандолля, цистантера макоцветная, koto, шорея с бледно-красной древесиной, терминалия пышная, кордия (виды), плантимисциум (виды), махогониевое, или красное дерево, мимузопс Геккеля, квалеа (один из видов), мансония высокая, тарриетия (виды), шорея бакау, хопея (виды), интсия Бейкера, merpauh, анизоптера (виды), moabi, тарриетия полезная, триплохитон твердосмольный, аукумея Клайна, onzabili, orey, ovengkol, озиго, или пахилобус бутнеров, птерокарпус гибонский, драконтомелум дао, палисандр Гватемала, палисандр Пара, палисандр Рио, бразильское розовое дерево, эуксилофора парэнзис, pau marfim, альстония конгензис, тетрамериста оголенная, вохизия гондурасская, гонистилюс Варбурга, энтандрофрагма цилиндрическая, бомбакопсис, псевдосиндора болотная, энтандрофрагма полезная, sucupira, suren, тик, или джатовое дерево, tauari, энтандрофрагма ангольская, госсвейлеродендрон бальзамный, вирола суринамская, древесина различных видов шореи, парашореи и пентакме, заболонная древесина шореи всех видов, парашорея, шорея фагуцина.
Дополнительные примечания:

1. 4405 тауар позицияда»"сүрек ұны"»термині 0,63 мм. мөлшерінде саңылаулары бар електе ұсталатын 8 салм.%-дан аспайтын сүрек ұнтағын білдіреді.
2. 4414 00 100 0, 4418 10 100 0, 4418 20 100 0, 4419 00 100 0, 4420 10 110 0 және 4420 90 910 0-қосалқы позияцияларда "тропикалық тұқымдас сүрек" термині мынадай тұқымдастарды білдіреді: Клайн аукумеясы, қатты қарамайлы триплохитон, цилиндрлік энтандрофрагма, пайдалы энтандрофрагма, кайя иворензис, Геккельмимузопсы, биік хлорофорасы немесе африкалық тик ағашы, анголдық энтандрофрагма, биік мансония, иломба немесе анголездік пикнантус, ловоа (түрлері), сәнді терминалия, қанатты лофира, күңгірт-қызыл сүрегі бар шорея, ақшыл-қызыл сүрегі бар шорея, шорея бакау, шореялардың әр алуан түрлерінің сүрегі, парашорея, пентакме, шореялардың әр алуан түрлерінің шел қабықты сүрегі, парашорея, фагуцин шореясы және шореялардың басқа да түрлері, хош иісті фрагрэа, қос қанатты жеміс, Варбург гонистилюсы, жұпар иісті дриабаланопс немесе камфорлық ағаш, тик немесе джат ағашы, jongkong, Бейкер интсиясы, жұқа қабырғалы диера, коомпассия, суринамдық вирола, махогониелік немесе қызыл ағаш (Swietenia sрр.), кеуекті феба, бальза, Рио палисандры, Пара палисандры және бразилиялық қызғылт ағаш.
СЭҚ ТН
коды
Позицияның атауы
Қос.өлш.бір.
Баж ставксы (кеден құнының пайызымен не евромен)

1. В товарной позиции 4405 термин "мука древесная" означает древесный порошок, не более 8 мас.% которого удерживается на сите с отверстиями размером 0,63 мм.
2. В подсубпозициях 4414 00 100 0, 4418 10 100 0, 4418 20 100 0, 4419 00 100 0, 4420 10 110 0 и 4420 90 910 0 термин "древесина тропических пород" означает древесину следующих пород: аукумея Клайна, триплохитон твердосмольный, энтандрофрагма цилиндрическая, энтандрофрагма полезная, кайя иворензис, мимузопс Геккеля, хлорофора высокая, или африканское тиковое дерево, энтандрофрагма ангольская, мансония высокая, иломба, или пикнантус анголезский, ловоа (виды), терминалия пышная, лофира крылатая, шорея с темно-красной древесиной, шорея с бледно-красной древесиной, шорея бакау, древесина различных видов шореи, парашореи, пентакме, заболонная древесина шореи всех видов, парашорея, шорея фагуцина и другие виды шореи, фрагрэа душистая, двукрылоплодник, гонистилюс Варбурга, дриабаланопс ароматный, или камфорное дерево, тик, или джатовое дерево, jongkong, интсия Бейкера, диера тонкоребристая, коомпассия, вирола суринамская, махогониевое, или красное дерево (Swietenia spp.), феба пористая, бальза, палисандр Рио, палисандр Пара и бразильское розовое дерево.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка пошлины(в процен-
тах от
тамож-
енной
стои-
мости либо в евро)

4504 90 910 0
---тығындар мен бітеуіштер
-
5
4504 90 990 0
---өзгелері
-
5
46-топ
Сабаннан жасалған бұйымдар, альфалар немесе тоқу үшін өзге де материалдар; себет бұйымдар және тоқылатын бұйымдар
Ескертпелер :
1. Бұл топтағы»тоқу үшін материалдар термині тоқу, қайта тоқу немесе осыған ұқсас процестер үшін жарамды болатын түрдегі немесе жағдайдағы материалдарды білдіреді; бұл материалдарға сабандар, тал шыбықтары, бамбук, құрақ, қамыс, сүрек жолақшалары, өзге де өсімдік материалдарының жолақтары (мысалы, қабық жолақтары, жіңішке жапырақтар мен рафия немесе жалпақ жапырақтардан кесілген жолақтар), иіруге ұшырамаған табиғи тігу талшықтары, моножіп және жолақтар немесе таспа және пластмассадан жасалған ұқсас нысандар және қағаздан жасалған жолақтар немесе таспалар, табиғи теріден немесе композициялық теріден жасалған жолақтар немесе таспалар емес, киіз немесе фетр немесе тігілмеген материалдар, адамның
шашы, жылқының қылы, тоқыған немесе иірілген қатар немесе моножіп және 54-топтың жалпақ жібі мен ұқсас жіптерін білдіреді.
2. Бұл топқа мыналар енгізілмейді:
а) 4814 тауар позициясының үстел үсті жамылғылары;
б) өрілген немесе өрілмеген (5607 тауар позициясы) жіңішке арқандар, арқандар, жуан арқандар немесе тростар;
в) аяқ киім немесе бас киімдер немесе 64 және 65-топтағы олардың бөліктері;
г) көлік құралдары немесе тоқу үшін жасалған материалдардан көлік құралдары үшін шанақ (87-топ); немесе
д) 94-топ бұйымдары (мысалы, жиһаз, шамдар және жарық беретін
жабдықтар).
3. 4601 тауар позициясындағы»тоқу үшін материалдар, қатар иіруге байланысты тоқу үшін материалдардан жасалған тоқылған және ұқсас бұйымдар»термині тоқу үшін жасалған, тоқылған материалдарды және тоқу үшін материалдардан жасалған, қатар орналасқан және байланыста бірлескен, оларды қосу үшін иіруге ұшырайтын тоқу материалдары пайдаланылатынына немесе пайдаланбайтынына қарамастан, жапырақтар нысанындағы ұқсас бұйымдарды білдіреді.
СЭҚ ТН
коды
Позицияның атауы
Қос.өлш.бір.
Баж ставкасы (кеден құнының пайызымен не евромен)

4504 90 910 0
--- пробки и заглушки
-
5
4504 90 990 0
--- прочие
-
5
Группа 46
Изделия из соломы, альфы или прочих материалов
для плетения корзиночные изделия и плетеные изделия
Примечания:
1. В данной группе термин "материалы для плетения" означает материалы, находящиеся в виде или состоянии, пригодном для плетения переплетения или аналогичных процессов; к этим материалам относятся солома, ивовые прутья, бамбук, тростник, камыш, полоски древесины полосы прочих растительных материалов (например, полосы коры» узкие листья и рафия или полосы, вырезанные из широких листьев), натуральные текстильные волокна, не подвергнутые прядению, мононить и полоса или лента и аналогичные формы из пластмасс и полосы или ленты из бумаги но не полосы или ленты из натуральной кожи или композиционной кожи, войлока, или фетра, или нетканых материалов, человеческий волос, конский, волос, текстильная ровница или пряжа, или мононить и плоская нить и аналогичные нити группы 54.
2. В данную группу не включаются:
а) настенные покрытия товарной позиции 4814;
б) бечевки, веревки, канаты или тросы, плетеные или неплетеные (товарная позиция 5607);
в) обувь или головные уборы или их части группы 64 или 65;
г) транспортные средства или кузова для транспортных средств материалов для плетения (группа 87); или
д) изделия группы 94 (например, мебель, лампы и осветитьное оборудование).
3. В товарной позиции 4601 термин "материалы для плетения, плетеные и аналогичные изделия из материалов для плетения, связанные в параллельные пряди" означает материалы для плетения, плетеные аналогичные изделия из материалов для плетения, расположенные рядами и связанные вместе, в форме листов, независимо от того, используются для их соединения текстильные материалы, подвергнутые прядению.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины
процен-
тах от
тамож-
енной
стоим-
ости
либо в
евро)

4707 90
-өзгелері, сұрыпталмаған макулатура мен қалдықтарды қосқанда:
4707 90 100 0
--сұрыпталмаған
-
0
4707 90 900 0
--сұрыпталған
-
0
48-топ
Қағаз және картон; қағаз салмағынан, қағаздан немесе картоннан жасалған бұйымдар
Ескертпелер :
1. Аталған топта, егер мәтінде өзгедей түсіндірілмесе, "қағаз"»термині (қалыңдығына немесе салмағына 1м2 қарамастан) картонға да қолданылады.
2. Аталған топқа:
а) 30-тобының бұйымдары;
б) 3212 тауар позициясын мәнерлеуге арналған фольга;
в) хош иістендірілген қағаз немесе иіс сіңдірілген немесе косметикалық заттармен қапталған қағаз (33-топ);

4707 90
- прочие, включая неотсортированные макулатуру и отходы:
4707 90 100 0
-- неотсортированные
-
0
4707 90 900 0
-- отсортированные
-
0
Группа 48
Бумага и картон; изделия из бумажной массы,
бумаги или картона
Примечания:
1. В данной группе, если в тексте не оговорено иное, термин "бумага" распространяется на картон (независимо от толщины или массы 1 м2).
2. В данную группу не включаются:
а) изделия группы 30;
б) фольга для тиснения товарной позиции 3212;
в) ароматизированная бумага или бумага, пропитанная или с покрытием косметическими средствами (группа 33);

г) сіңдірілген немесе сабынмен немесе жуу құралдарымен (3401 тауар позициясы) немесе жылтырату заттарымен, кремдермен немесе ұқсас заттармен (3405 тауар позициясы) қапталған қағаз немесе целлюлозды мақта;
д) 3701-3704 тауар позицияларындағы жарықсезгіш қағаз немесе картон;
е) диагностикалық немесе зертханалық реагент (3822-тауар позициясы) сіңген қағаз;
ж) қағазбен толтырылған қабатты парақ пластмасса немесе бір қабаты қағаз немесе картон пластмасса қабатымен жабылған, 4814 (39-тобы) тауар позициясындағы қабырға жабатындарды қоспағанда, егер соңғысы материалдың барлық қалыңдығының жартысынан көбін құраса, мұндай материалдардан жасалған бұйымдар:
з) 4202 тауар позициясының (мысалы, жол жабдықтары) бұйымдары;
и) 46-топ бұйымдары (тоқуға арналған материалдардан жасалған бұйымдар);
к) қағаз жіп немесе олардан жасалған тоқыма бұйымдары (XI бөлім);
л) 64 немесе 65-топтарының бұйымдары;
м) түрпіленген қағаз немесе картон (6805 тауар позициясы) немесе қағаз немесе картон негізіндегі слюда (қабатас) (6814 тауар позициясы) (алайда, слюдалық ұнтақпен жабылған қағаз және картон осы топқа кіреді);
н) қағаз немесе картон негізіндегі металл фольга (ХҮ бөлім);
о) 9209 тауар позициясының бұйымдары; немесе
п) 95-топтың (мысалы, ойыншықтар, ойындар, спорттық заттар) немесе 96-топтарындағы (мысалы, түймелер) бұйымдары енгізілмейді.
3. Аталған топқа 7-ескертпенің ережелері сақталған жағдайда,
4801-4805-тауар позициясына сулану белгісімен немесе бетінен желім жағылып жылтыратылған немесе ұқсас өңдеумен кәмшаттауға, асыра кәмшаттауға ұшыраған қағаз және картон, сондай-ақ кез келген тәсілмен барлық масса бойынша мәрмәрға ұқсастырылып боялған немесе өңделген целлюлоза талшықтарынан жасалған жайма және целлюлоза мақтасы, кағаз, картон кіреді. 4803 тауар позициясында ерекше келісілгендерді қоспағанда, бұл тауар позициясына өзге де өңдеуден өткен қағаз, картон, целлюлоза мақтасы немесе целлюлоза талшығынан жасалған жайма кірмейді.
4. Осы топта»газет қағазы термині, құрамында механикалық немесе химиялық-механикалық тәсілмен алынған, желімделген немесе өте аз желімделген, әрбір парағының беткі жағы бұдырлы болып келген, Parker Print Surf (1 МПа) аппаратында өлшенген, 2,5 мкм (микрон) асатын, салмағы 40 г кем емес 1 м2-ден бірақ 65 г-нан аспайтын талшықтың жалпы салмағынан 65 %-дан кем емес сүргілік талшығы бар баспа газеті үшін пайдаланылатын борланбаған қағазды білдіреді.
5. 4802 тауар позициясындағы»"хат, баспа немесе басқа графикалық мақсат үшін пайдаланылатын қағаз және картон"» және»"перфорацияланбаған карталар және перфорацияланған қағаз таспалар"»термині механикалық немесе химиялық-механикалық тәсілмен алынған ағартылған масса немесе массадан басты негізде жасалған және мынадай өлшемдердің кез келгенін қанағаттандыратын қағазды және картонды білдіреді:

г) бумага или целлюлозная вата, пропитанные или с покрытием мылом или моющими средствами (товарная позиция 3401) или полирующими веществами, кремами или аналогичными средствами (товарная позиция 3405);
д) сенсибилизированная бумага или картон товарных позиций 3701-3704;
е) бумага, пропитанная диагностическими или лабораторными реагентами (товарная позиция 3822);
ж) листовая слоистая пластмасса с бумажным наполнением, или один слой бумаги или картона, покрытый слоем пластмассы, если последний составляет более половины всей толщины материала, или изделия из таких материалов, исключая настенные покрытия товарной позиции 4814 (группа 39);
з) изделия товарной позиции 4202 (например, дорожные принадлежности);
и) изделия группы 46 (изделия из материалов для плетения);
к) бумажная пряжа или текстильные изделия из нее (раздел XI);
л) изделия группы 64 или 65;
м) абразивная бумага или картон (товарная позиция 6805) или слюда на бумажной или картонной основе (товарная позиция 6814) (однако бумага и картон, покрытые слюдяным порошком, входят в данную группу);
н) металлическая фольга на бумажной или картонной основе (раздел XV);
о) изделия товарной позиции 9209; или
п) изделия группы 95 (например, игрушки, игры, спортивный инвентарь) или группы 96 (например, пуговицы).
3. При условии соблюдения положений примечания 7 к данной группе, в товарные позиции 4801-4805 включаются бумага и картон, подвергнутые каландрированию, суперкаландрированию, лощению или аналогичной отделке, с нанесенными водяными знаками или поверхностной проклейкой, а также бумага, картон, целлюлозная вата и полотно из целлюлозных волокон, окрашенные или отделанные под мрамор по всей массе любыми способами. За исключением особо оговоренных в товарной позиции 4803 случаев, в эти товарные позиции не включают бумагу, картон, целлюлозную вату или полотно из целлюлозных волокон, прошедшие иную обработку.
4. В данной группе термин "газетная бумага" означает бумагу немелованную, используемую для печатания газет, с содержанием от общей массы волокна не менее 65% древесных волокон, полученных механическим или химико-механическим способом, не проклеенную или очень слабо проклеенную, имеющую шероховатость поверхности по каждой стороне, измеренную аппаратом Parker Print Surf (1МПа), превышающую 2,5 мкм (микрона), с массой 1 м2 не менее 40 г, но не более 65 г.
5. В товарной позиции 4802 термины "бумага и картон, используемые для письма, печати или других графических целей" и "неперфорированные карты и неперфорированные бумажные ленты" означают бумагу и картон, изготовленные главным образом из беленой массы или массы, полученной механическим или химико-механическим способом, и удовлетворяющие любому из следующих критериев:

Салмағы 150 г-нан аспайтын 1 м2 қағаз немесе картон үшін:
а) механикалық немесе химикалық-механикалық тәсілмен алынған
талшық құрамы 10 %-дан немесе одан да көп, және
1) салмағы 80 г-нан аспайтын 1 м2, немесе
2) боялған массада; немесе
б) күлдігі 8 %-дан артық, және
1) салмағы 80 г. аспайтын 1 м2, немесе
2) боялған массада; немесе
в) күлдігі 3 %-дан астам және ағартқыш 60 %-дан немесе артық; немесе
г) күлдік 3 %-дан астам бірақ 8 %-дан аспайтын, ағартқыш кемінде 60 %-дан және таптау индексі кемінде немесе 2,5 кПа м2/г тең; немесе
д) күлдік 3 %-дан немесе аз, ағартқыш 60 %-дан немесе көп және таптау индексі кемінде немесе 2,5 кПа м2/г тең;
Салмағы 150 г 1 м2 көп қағаз немесе картон үшін:
а) боялған массада; немесе
б) ағартылуы 60 %-дан немесе одан да көп, және
1) қалыңдығы 225 мкм (микрон) немесе аз, немесе
2) қалыңдығы 225 мкм (микрон), бірақ 508 мкм (микрон) көп емес және күлі 3 %-дан көп; немесе
в) ағартылуы 60 %-дан аз, қалыңдығы 254 мкм (микрон) немесе аз және күлі 8 %-дан көп.
Алайда, 4802-тауар позициясына жабын картондарына арналған қағаз-негіздегі немесе картон-негіздегі сүзгіш қағаз немесе картон (шай шығару үшін пакеттерге арналған қағаздарды қоса) енгізілмейді.
6. Аталған топта»крафт-қағаз және краф-картон термині химиялық сульфат немесе натрон тәсілімен алынған, талшықтың жалпы салмағының 80 %-дан кем емес талшықты құрайтын қағазды және картонды білдіреді.
7. Тауар позицияларында ерекше келісілгендерді қоспағанда, 4801-ден 4811-ге дейінгі екі немесе одан да көп тауар позицияларына енгізілуі мүмкін болатын қағаз, картон, целюллоза мақтасы және целюллоза талшығынан жасалған жайма аталған тауар позицияларының ішінде кодтардың өсу тәртібіндегі соңғы тауар позициясына енгізіледі.
8. 4801 және 4803-4809-тауар позицияларына тек қағаз, картон,
целлюлоза мақтасы және мынадай целюллоза талшығынан жасалған жайма
енгізіледі:
а) жолақтарда немесе таспаларда немесе ені 36 см-ден көп орамдардағы; немесе

Для бумаги или картона с массой 1 м2 не более 150 г:
а) содержание волокон, полученных механическим или химико-механическим способом, 10% или более, и
1) масса 1 м2 не более 80 г, или
2) окрашенные в массе; или
б) зольность более 8%, и
1) масса 1 м2 не более 80 г, или
2) окрашенные в массе; или
в) зольность более 3% и белизна 60% или более; или
г) зольность более 3%, но не более 8%, белизна менее 60% и индекс продавливания менее или равен 2,5 кПа.м2/г; или
д) зольность 3% или менее, белизна 60 % или более и индекс продавливания менее или равен 2,5 кПа.м2/г.
Для бумаги или картона с массой 1 м2 более 150 г:
а) окрашенные в массе; или
б) белизна 60% или более, и
1) толщина 225 мкм (микрон) или менее, или
2) толщина более 225 мкм (микрон), но не более 508 мкм (микрон) и зольность более 3%; или
в) белизна менее 60%, толщина 254 мкм (микрон) или менее и зольность более 8%.
В товарную позицию 4802, однако, не включаются фильтровальные бумага или картон (включая бумагу для пакетиков для заваривания чая) или бумага-основа или картон-основа для кровельного картона.
6. В данной группе термин "крафт-бумага и крафт-картон" означает бумагу и картон с содержанием от общей массы волокна не менее 80% волокон, полученных химическим сульфатным или натронным способом.
7. За исключением особо оговоренных в товарных позициях случаев, бумага, картон, целлюлозная вата и полотно из целлюлозных волокон, которые могут включаться в две или более товарные позиции с 4801 по 4811, включаются в товарную позицию, последнюю в порядке
возрастания кодов среди названных товарных позиций.
8. В товарные позиции 4801 и 4803-4809 включаются только бумага, картон, целлюлозная вата и полотно из целлюлозных волокон:
а) в полосах или лентах, или рулонах шириной более 36 см; или

б) бір жақ беті 36 см көп, ал екінші жағы - жазылған күйде 15 см-ден көп төрт бұрышты (квадраттарды қоса) парақтардағы.
9. 4814-тауар позициясындағы«тұсқағаз және ұқсас қабырға
жабындылары»термині тек:
а) қабырғаларды немесе төбені сәндеуге арналған ені 45-ден см кем емес және 160 см артық болмайтын:
і) түйіршікті өрнектелген, бедерлі суретпен, үстіңгі беті боялған, баспа суретімен немесе үстіңгі беті өзге тәсілдермен сәндендірілген (мысалы, тоқыма түктерімен), қорғаныс қабаты мөлдір пластмассамен жабылған немесе жабылмаған;
іі) сүректік, сабанның және т.б. бөлшектерінің қатысуымен пайда болған үстіңгі беті бұдырлы;
ііі) оң жақ беті пластмассамен жабылған, әрі бұл қабаттың түйіршікті өрнегі, бедерлі суреті, бояуы баспа суреті болады; немесе
іv) оң жақ беті тоқуға, параллель тоқуда біріктірілген немесе біріктірілмеген немесе мата немесе мата емес материалдармен жабылған орамдағы қағазды;
б) қабырға немесе төбелерді сәндеуге арналған орамдардағы немесе орамдардағы емес жоғарыда көрсетілген тәсілдермен өңделген қағаздан жасалған ернеулер мен әшекей бедерлерді;
в) бірнеше панелден дайындалған рулондардағы немесе парақтардағы қағаздан жасалған, пейзаждың орнына қабырғада суретті немесе оюды құрайтын қабырғалық жабындыларды ғана білдіреді.
Қабырға жабындылары және, сондай-ақ еденге, арналған жабынды ретінде де пайдалану үшін жарамды қағаз немесе картон негізінде жасалған бұйымдар 4815 тауар позициясына кіреді.

б) в прямоугольных (включая квадратные) листах, у которых одна сторона более 36 см, а другая - более 15 см в развернутом виде.
9. В товарной позиции 4814 термин "обои и аналогичные настенные покрытия" означает только:
а) бумагу в рулонах шириной не менее 45 см и не более 160 см, предназначенную для декорирования стен или потолков:
i) с зернистым тиснением, с рельефным рисунком, с окрашенной поверхностью, печатным рисунком или с поверхностью, декорированной иным способом (например, с текстильным ворсом), покрытую или не покрытую прозрачным защитным слоем пластмассы;
ii) с шероховатой поверхностью, образуемой присутствием частиц древесины, соломы и т.д.;
iii) с покрытием с лицевой стороны пластмассой, причем этот слой имеет зернистое тиснение, рельефный рисунок, окрашен, с печатным рисунком или декорирован иначе; или
iv) покрытую с лицевой стороны материалом для плетения, соединенным или не соединенным в параллельные пряди, или тканым или нетканым;
б) бордюры и фризы из бумаги, обработанные вышеуказанными способами, в рулонах или не в рулонах, пригодные для декорирования стен или потолков;
в) настенные покрытия из бумаги, изготовленные из нескольких панелей, в рулонах или листах, с печатными изображениями, образующими вместе пейзаж, картину или узор на стене.
Изделия на основе из бумаги или картона, пригодные для использования в качестве как покрытий для пола, так и настенных покрытий, включаются в товарную позицию 4815.

10. 4820 тауар позициясына басылған немесе басылмаған, өрнектелген немесе өрнектелмеген, перфорацияланған немесе перфорацияланбаған, мөлшері бойынша кесілген жеке парақтар немесе карталар кірмейді.
11. 4823 тауар позициясына жаккардалық немесе ұқсас машиналарға арналған перфорацияланған қағаз немесе картонды перфокарттар және қағаз шілтер inter alia кіреді.
12. 4814 немесе 4821 тауар позициясына кіретін бұйымдарды қоспағанда, бұйымның негізгі тағайындалуына сәйкеc келетін басылған оюлары, суреттері және бейнелері бар қағаз, картон, целлюлоза мақтасы және олардан жасалған бұйымдар 49-топқа енгізіледі.
Қосалқы позицияларға ескертпелер :

10. В товарную-позицию 4820 не включаются отдельные листы или карты, нарезанные по размеру, напечатанные или ненапечатанные, тисненые или нетисненые, перфорированные или неперфорированные.
11. В товарную позицию 4823 включаются, inter alia, перфорированная бумага или картонные перфокарты для жаккардовых или аналогичных машин и бумажные кружева.
12. За исключением изделий, включаемых в товарную позицию 4814 или 4821, бумага, картон, целлюлозная вата и изделия из них с напечатанными узорами, рисунками или изображениями, которые соответствуют основному назначению изделий, включаются в группу 49.
Примечания к субпозициям:

1. 4804 11 және 4804 19 қосалқы позицияларындағы "крафт-лайнер"»термині рулондарда берілетін, талшықтың жалпы салмағының кемінде 80 %-ы химиялық сульфат немесе натрон тәсілімен алынған сүрек талшықтары құрайтын машина тәсілімен әрленген немесе жылтыратылған қағазды және картонды білдіреді. Мұндай бұйымдардың 1 м2 салмағы 115 г асады және Мюллен бойынша басылудың ең аз кедергісі төмендегі кестенің мәндеріне сәйкес келеді. 1 м2 массаның өзге мәндерінде басу кедергісі желілік интерполяция немесе экстраполяция жолымен анықталады.
Салмақ,
г/м2
Мюллен бойынша басылудың ең аз кедергісі, кПа

1. В субпозициях 4804 11 и 4804 19 термин "крафт-лайнер" означает отделанные или лощенные машинным способом бумагу и картон, представленные в рулонах, с содержанием от общей массы волокна не менее 80% древесных волокон, полученных химическим сульфатным или натронным способом. Масса 1м2 таких изделий превышает 115 г и минимальное сопротивление продавливанию по Мюллену соответствует значениям нижеследующей таблицы. При иных значениях массы 1 м2 сопротивление продавливанию определяется путем линейной интерполяции или экстраполяции.
Масса,
г/м2
Минимальное сопротивление
продавливанию по
Мюллену, кПа

115
393
125
417
200
637
300
824
400
961
2. 4804 21 және 4804 29 қосалқы позицияларындағы
"крафт-қапшықтық қағаз" термині талшықтың жалпы салмағының кемінде 80 % талшығы бар орамды құрайтын, химиялық сульфат немесе натрон тәсілімен алынған, машиналық әрлеу қағазын білдіреді, бұл қағаздың 1 м2-ның салмағы кемінде 60 г және 115 г-ды құрайды; бұл қағаз төменде келтірілген шарттардың бірін қанағаттандыруы тиіс:
а) Мюллен бойынша кемінде 3,7 кПа м2/г басу индексінің, созылу
коэффициентінің көлденең бағытта 4,5 %-дан астам, ұзындық бағытта 2%-дан астам болуы;
б) төменде келтірілген кестеде көрсетілген шамаға сәйкес келетін сыпырылу мен үзілуге төзімділікке ең аз кедергісінің болуы, ал 1 м салмағының басқа мәндерінде олар желілік интерполяция әдісімен анықталады:
Салмақ, г/м2
Сыпырылуға ең аз кедергі, мН үзілуге ең аз кедергі, кН/м
Үзілуге ең аз кедергі, кН/м
Ұзындық бағытында
Ұзындық
және
көлденең бағытында
Көлденең
бағытында
Ұзындық және
көлденең
бағытында
60
700
1510
1,9
6
70
830
1790
2,3
7,2
80
965
2070
2,8
8,3
100
1230
2635
3,7
10,6
115
1425
3060
4,4
12,3
3. 4805 11 қосалқы позициясындағы "жартылай целлюлозадан жасалған гофрирлеуге арналған қағаз" термині талшықтың жалпы салмағының 65%-нан кем емес мөлшерін жартылай химиялық тәсілмен алынған жапырақты сүректің ағартылмаған талшығы құрайтын орамдардағы қағазды білдіреді, бұл қағаздың СТМ 30 (30 минуттық ұстау кездегі Corrugated Medium Test) әдісі бойынша өлшенген басылу кедергісі 50% тиісті ылғалдылық пен 230С температура кезінде 1,8 Н м2/г асады.
4. 4805 12 қосалқы позициясына жартылай химиялық тәсілмен алынған 1 м2-ның салмағы 130 г немесе одан астам болатын, негізінен сабанды целлюлозадан дайындалған орамдардағы қағаз енгізіледі, бұл қағаздың СТМ 30 (30 минуттық ұстау кездегі Corrugated Меdium Теst) әдісі бойынша өлшенген басылу кедергісі 50% тиісті ылғалдылық пен 230С температура кезінде 1,4 Н м2/г асады.
5. 4805 24 және 4805 25 қосалқы позициялары толығымен немесе
негізінен қайта өңделген қағаздар мен картоннан (макулатура мен
қалдықтардан) алынған қағаз бен картонды қамтиды. Тест-лайнердің сол
сияқты боялған қағаздан немесе ағартылған немесе ағартылмаған қайта өңдеу салмағынан алынған үстіңгі қабатының болуы мүмкін. Мұндай бұйымдардың кемінде 2 кПа м2/г Мюллен бойынша басу индексі болады.
6. 4805 30 қосалқы позициясындағы "сульфитты орам қағазы" термині талшықтың жалпы салмағының 40%-дан астатын құрамында 8%-дан
аспайтын күлі және кемінде 1,47 кПа м2/г Мюллен бойынша қысу индексі бар химиялық сульфит тәсілімен алынған сүректі талшық құрайтын машиналық тәсілмен жылтыратылған қағазды білдіреді.

115
393
125
417
200
637
300
824
400
961
2. В субпозициях 4804 21 и 4804 29 термин "крафт-бумага мешочная" означает бумагу машинной отделки, представленную в рулонах, с содержанием от общей массы волокна не менее 80% волокон, полученных химическим сульфатным или натронным способом, масса 1 м2 этой бумаги составляет не менее 60 г и не более 115 г; эта бумага должна удовлетворять одному из нижеприведенных условий:
а) иметь индекс продавливания по Мюллену не менее 3,7 кПа.м2/г, коэффициент растяжения в поперечном направлении более 4,5%, в продольном направлении - более 2%;
б) иметь минимальное сопротивление раздиранию и прочность на разрыв, соответствующие величинам, указанным в нижеприведенной таблице, а при других значениях массы 1 м2 они определяются методом линейной интерполяции:
Масса,
г/м2
Минимальное сопротивление
раздиранию, мН
Минимальная прочность на разрыв, кН/м
В
продольном
направлении
В продольном и поперечном
направлении
В поперечном
направлении
В продольном
и поперечном
направлении
60
700
1510
1,9
6
70
830
1790
2,3
7,2
80
965
2070
2,8
8,3
100
1230
2635
3,7
10,6
115
1425
3060
4,4
12,3
3. В субпозиции 4805 11 термин "бумага для гофрирования из полуцеллюлозы" означает бумагу в рулонах, в которой не менее 65% от общей массы волокна составляют небеленые волокна лиственной древесины, полученные полухимическим способом, сопротивление раздавливанию этой бумаги, измеренное по методу СМТ 30 (Corrugated Medium Test при 30-минутной выдержке), превышает 1,8Н.м2/г при относительной влажности 50% и температуре 230С.
4. В субпозицию 4805 12 включается бумага в рулонах, изготовленная главным образом из соломенной целлюлозы, полученной полухимическим способом, с массой 1м2 130 г или более, сопротивление раздавливанию этой бумаги, измеренное по методу СМТ 30 (Corrugated Medium Test при 30-минутной выдержке), превышает 1,4 Н.м2/г при относительной влажности 50% и температуре 23 0С.
5. Субпозиции 4805 24 и 4805 25 включают бумагу и картон, полученные полностью или преимущественно из массы, полученной из регенерируемых бумаги или картона (макулатуры и отходов). Тест-лайнер может также иметь поверхностный слой из окрашенной бумаги или бумаги, полученной из беленой или небеленой нерегенерированной массы. Такие изделия имеют индекс продавливания по Мюллену не менее 2 кПа.м2/г.
6. В субпозиции 4805 30 термин "бумага оберточная сульфитная" означает лощенную машинным способом бумагу, с содержанием от общей массы волокна более 40% древесных волокон, полученных химическим сульфитным способом, с содержанием золы не более 8% и индексом продавливания по Мюллену не менее 1,47 кПа.м2/г.

7. 4810 22 қосалқы позициясындағы "жеңіл салмақты борланған
қағаз" термині 1 м2-ның жалпы салмағы 72 г аспайтын, әрі әрбір үстіңгі бетіндегі жабу қабатының 1 м2-ның жалпы салмағы 15 г аспауы тиіс болатын және талшықтың жалпы салмағының кем дегенде 50 % механикалық тәсілмен алынған сүрек талшығы құрайтын екі жағынан да борланған қағазды білдіреді.
СЭҚ ТН
коды
Позицияның атауы
Қос.өлш.бір.
Баж ставкасы (кеден құнының пайызымен не евромен)

7. В субпозиции 4810 22 термин "бумага мелованная легковесная" означает бумагу, мелованную с двух сторон, общая масса 1 м2 которой не превышает 72 г, причем масса 1 м2 покрывного слоя на каждой поверхности не должна превышать 15 г, и не менее 50% от общей массы волокна составляют древесные волокна, полученные механическим способом.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины
процен-
тах от
тамож-
енной
стои-
мости
либо  в
евро)

4823 90 90
-----өзгелері:
4823 90 901 0
------конденсаторлық қағаз
-
5
4823 90 902 0
------целлюлоза талшықтарынан
қағаз, картон, жайма қағаз, өзгелері
-
15
4823 90 909 0
------өзгелері
-
15
49-топ
Баспа кітаптары, газеттер, репродукциялар және полиграфия
өнеркәсібінің басқа да бұйымдары; қолжазбалар, машинкамен басылған мәтіндер және жоспарлар
Ескертпелер :
1. Аталған топқа:
а) мөлдір негіздегі фотографиялық негативтер немесе позитивтер
(37-топ);
б) басылған немесе басылмаған рельефтік географиялық карталар,
жоспарлар немесе глобустар, (9023 тауар позициясы);
в) ойын карталары немесе 95-топтың басқа да тауарлары; немесе
г) гравюралардың, эстамптардың немесе литографиялардың
түпнұсқалары (9702 тауар позициясы), почталық маркалар немесе
мембаждардың маркалары, төлеудің бірінші құнын қоса алғанда, почталық төлем белгілері, почталық кеңселік керек-жарақтар немесе 9704 тауар позициясының ұқсас заттары, 100 жылдан аса жастағы антиквариат немесе 97-топтың басқа да бұйымдары енгізілмейді.

4823 90 90
----- прочие:
-
5
4823 90 901 0
------ бумага конденсаторная
4823 90 902 0
------ бумага, картон,
полотно из целлюлозных воло-
кон, прочие
-
15
4823 90 909 0
------ прочие
-
15
Группа 49
Печатные книги, газеты, репродукции и другие
изделия полиграфической промышленности; рукописи,
машинописные тексты и планы
Примечания:
1. В данную группу не включаются:
а) фотографические негативы или позитивы на прозрачной основе (группа 37);
б) рельефные географические карты, планы или глобусы, отпечатанные или неотпечатанные (товарная позиция 9023);
в) игральные карты или прочие товары группы 95; или
г) подлинники гравюр, эстампов или литографий (товарная позиция 9702), марки почтовые или марки госпошлин, знаки почтовой оплаты, включая первого дня гашения, почтовые канцелярские принадлежности или аналогичные предметы товарной позиции 9704, антиквариат возрастом более 100 лет или прочие изделия группы 97.

2. 49-топтағы баспа»термині есептеу машиналарының көмегімен
алынған көбейту машиналарына, сондай-ақ өнерлеу, фотоға түсіру,
фотокөшіру, термокөшіру немесе машинамен жазу жолымен жасалған
материалдарға да қолданылады.
3. Қағазбен түптелгендерді қоспағанда, түптелген газеттер, журналдар мен мерзімді басылымдар және бір мұқабаға бірден астам саны біріктірілген газеттердің, журналдардың немесе басқа да мерзімдік басылымдардың тігінділері оларда жарнамалық материалдардың бар-жоқтығына қарамастан 4901 тауар позициясына енгізіледі.

2. В группе 49 термин "печатный" распространяется также на материалы, воспроизведенные на множительных машинах, полученные с помощью вычислительной машины, а также путем тиснения, фотографирования, фотокопирования, термокопирования или машинописи.
3. Газеты, журналы и другие периодические издания в переплетах, за исключением бумажных, и подшивки газет, журналов или других периодических изданий количеством более одного экземпляра под одной обложкой включаются в товарную позицию 4901, независимо от наличия в них рекламного материала.

4. 4901 тауар позициясына сондай-ақ:
а) репродукцияның басылым жинақтары, мысалы, түсіндірме мәтіні бар, бір немесе бірнеше томдарға мұқабалау үшін ыңғайлы нысанда немірленген беттерімен өнер шығармалары немесе суреттер:
б) мұқабаланған томдарға ілесіп жүретін және оларды толықтыратын безендірілген қосымшалар; және
в) бүкіл шығарманы немесе оның белігін құрайтын және түптеу үшін арналған іріктелген немесе жеке парақтар немесе сигнатур түріндегі және кітаптардың немесе брошюралардың баспалық бөліктері де енгізіледі.
Алайда, түсіндірме мәтіні жоқ сигнатура немесе бөлек парақтар нысанындағы суреттердің немесе иллюстрациялардың репродукциялары 4911 тауар позициясына енгізіледі.

4. В товарную позицию 4901 также включаются:
а) сборники печатных репродукций, например, произведений искусства или рисунков с пояснительным текстом, с пронумерованными страницами в форме, удобной для брошюровки в один или несколько томов;
б) иллюстрированные приложения, сопровождающие и дополняющие переплетенные тома; и
в) печатные части книг или брошюр в видеподобранных или отдельных листов или сигнатур, составляющих все произведение или его часть и предназначенных для переплета.
Однако репродукции картин или иллюстрации без пояснительного текста в форме сигнатур или отдельных листов включаются в товарную позицию 4911.

5. Аталған топқа 3-ескертпенің ережелері сақталған жағдайда 4901 тауар позициясына мәні бойынша жарнамаға арналған (мысалы, брошюралар, проспектілер, үндеухаттар, сауда каталогтары, жылнамалар, сауда қауымдастықтары басқан, туристік проспектілер) жариялымдар енгізілмейді. Осыған ұқсас жариялымдар 4911 тауар позициясына енгізіледі.
6. 4903 тауар позициясындағы»"балалар кітаптары-суреттері" термині негізгі мүддесін суреттер білдіретін, мәтіні қосалқы болып табылатын балаларға арналған кітаптарды білдіреді.
СЭҚ ТН
коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкасы
(кеден құнының пайызымен не евромен)

5. При условии соблюдения положений примечания 3 к данной группе, в товарную позицию 4901 не включаются публикации, которые, по существу, посвящены рекламе (например, брошюры, проспекты, листовки, торговые каталоги, ежегодники, публикуемые торговыми ассоциациями, туристические проспекты). Подобные публикации включаются в товарную позицию 4911.
6. В товарной позиции 4903 термин "книги-картинки детские" означает книги для детей, в которых основной интерес представляют картинки, а текст является вспомогательным.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины (в
процентах
от
таможенной
стоимости
либо  в
евро)

1. Аталған бөлімге:
а) шөткелерді жасауға арналған қылшықтар немесе жануарлардың қылы (0502-тауар позициясы); жылқының жалы немесе оның қалдықтары (0503-тауар позициясы);
б) әдетте май сығу үшін немесе оған ұқсас мақсаттар үшін (5911 тауар позициясы) престерде пайдаланылатын фильтрленген маталардан басқа адам шашы немесе олардан жасалған бұйымдар (0501, 6703 немесе 6704 тауар позициясы);
в) мақта линті немесе 14-топтағы өсімдіктер тегінің басқа да материалдары;
г) 2524 тауар позициясындағы асбест немесе олардан немесе 6812 немесе 6813 тауар позициясындағы басқа да материалдардан жасалған бұйымдар;
д) 3005 немесе 3006 тауар позициясындағы бұйымдар (мысалы, мақта, дәке, байлама материалы және медициналық, хирургиялық, стоматологиялық немесе ветеринарлық мақсаттарға арналған оларға ұқсас бұйымдар, стерильді хирургиялық тігіс материалдары); 3306 тауар позициясының бөлшек сауда үшін жеке орамдағы тіс аралық қуыстарды тазалауға арналған жіптер (тіс жібегі);
е) 3701-3704 тауар позициясындағы сенсибилизорлық тоқыма материалдары;
ж) мөлшері 1 мм-ден асатын көлденең кесетін дара жіптер немесе жалпақ жіптер немесе ені 5 мм-ден асатын пластмассадан жасалған оған ұқсас нысандар (мысалы, жасанды сабан) (39-топ) немесе өрме бұйымдар, немесе маталар, немесе басқа да кәрзеңке немесе даражіптерден немесе жалпақ жіптерден жасалған өрме бұйымдар (46-топ);
з) маталар, машинамен немесе қолмен іліп тоқылған тоқыма жаймалар, киіз немесе фетр немесе пластмассамен қатырмаланған немесе жабылған, өңделген мата емес материалдар немесе олардан жасалған 39-топтың бұйымдары;
и) маталар, машинамен немесе қолмен іліп тоқылған тоқыма жаймалар, киіз немесе фетр немесе резинадан қатырмаланған немесе жабылған, өңделген мата емес материалдар, немесе олардан жасалған 39-топтың бұйымдары;
к) қылды немесе жүнді терілер (41 немесе 43-топ) немесе табиғи үлбірден жасалған бұйымдар, жасанды үлбір немесе 4303 немесе 4304 тауар позициясындағы олардан жасалған бұйымдар;
л) 4201 немесе 4202 тауар позициясындағы тоқыма материалдарынан жасалған бұйымдар;
м) 48 топтың тауарлары немесе бұйымдары (мысалы, целлюлоза мақтасы);
н) аяқ киім немесе оның бөліктері, гетрлер немесе гамаштар немесе 64-топтың оларға ұқсас бұйымдары;
о) шашқа арналған торлар немесе бас киімдер немесе олардың 65-топтағы бөліктері;
п) 67-топтың тауарлары;
р) абразивті жабындысы бар тоқыма материалдары (6805 тауар позициясы), сондай-ақ көмірқышқыл талшықтары немесе 6815 тауар позициясындағы олардан жасалған бұйымдар;
с) шынылы талшықтар немесе көрнекті фонмен қоса шынылы жіптен жасалған кестелерден басқа, олардан жасалған бұйымдар (70-топ);
т) 94-топтың бұйымдары (мысалы, жиһаз, төсек жабдықтары, шамдар және жарық құралдары);
у) 95-топтың бұйымдары (мысалы, ойыншықтар, ойындар, спорт мүкәммалы және торлар);
ф) 96-топтың бұйымдары (мысалы, шөткілер, тігу үшін жол жиынтығы,»сыдырма»түймелеу және басатын машинкаларға арналған таспалар); немесе
х) 97-топтың тауарлары енгізілмейді.

1. В данный раздел не включаются:
а) щетина или волос животных для изготовления щеток (товарная позиция 0502); конский волос или его отходы (товарная позиция 0503);
б) человеческий волос или изделия из него (товарная позиция 0501, 6703 или 6704), кроме фильтровальной ткани, обычно используемой в прессах для отжима масла или для аналогичных целей (товарная позиция 5911);
в) хлопковый линт или другие материалы растительного происхождения группы 14;
г) асбест товарной позиции 2524 или изделия из него или других материалов товарной позиции 6812 или 6813;
д) изделия товарной позиции 3005 или 3006 (например, вата, марля, перевязочный материал и аналогичные изделия для медицинских,
xирургических, стоматологических или ветеринарных целей, стерильные хирургические шовные материалы); нити для чистки межзубных промежутков (зубной шелк) в индивидуальной упаковке для розничной продажи товарной позиции 3306;
е) сенсибилизированные текстильные материалы товарных позиций 3701-3704;
ж) мононити с поперечным сечением размером более 1 мм или плоские нити или аналогичные формы (например, искусственная соломка) шириной более 5 мм из пластмассы (группа 39), или плетеные изделия, или ткани, или другие корзиночные или плетеные изделия из мононитей или плоских нитей (группа 46);
з) ткани, трикотажные полотна машинного или ручного вязания, войлок или фетр или нетканые материалы, пропитанные, с покрытием или дублированные пластмассой, или изделия из них группы 39;
и) ткани, трикотажные полотна машинного или ручного вязания, войлок или фетр или нетканые материалы, пропитанные, с покрытием или дублированные резиной, или изделия из них группы 40;
к) шкуры с волосяным или шерстным покровом (группа 41 или 43) или изделия из натурального меха, искусственный мех или изделия из него товарной позиции 4303 или 4304;
л) изделия из текстильных материалов товарной позиции 4201 или 4202;
м) товары или изделия группы 48 (например, целлюлозная вата);
н) обувь или ее части, гетры или гамаши или аналогичные изделия группы 64;
о) сетки для волос или головные уборы или их части группы 65;
п) товары группы 67;
р) текстильные материалы с абразивным покрытием (товарная позиция 6805), а также углеродные волокна или изделия из них товарной позиции 6815;
с) стекловолокно или изделия из него, кроме вышивок стеклянной нитью с видимым фоном (группа 70);
т) изделия группы 94 (например, мебель, постельные принадлежности, лампы и осветительное оборудование);
у) изделия группы 95 (например, игрушки, игры, спортинвентарь и сетки);
ф) изделия группы 96 (например, щетки, дорожные наборы для шитья, застежки "молнии" и ленты для пишущих машинок); или
х) изделия группы 97.

2А. 50-55-топтарға немесе 5809 немесе 5902 тауар позициясына енгізілген және екі немесе одан да көп тоқыма материалдардың қоспасынан тұратын тауарлар, осы тауардағы кез келген басқа тоқыма материалымен салыстырғанда салмағы басым сол тоқыма материалдар бойынша жіктелуі мүмкін.
Егер де тоқыма материалдардың бір де біреуі салмағы жағынан басым болмаса, онда осындай тауарлар қарастырылатын тауарлар позицияларының арасында кодтардың өсуі тәртібінде тауар позициясына соңғы болып енгізілетін тоқыма материалы бойынша жіктелуі мүмкін.
2Б. Жоғарыда келтірілген ережелерді қолдану кезінде:
а) жылқының жалынан жасалған зер жібі (5110 тауар позициясы) және металданған жіп (5605 тауар позициясы) оның салмағы, оның бөліктері массаларының сомасы ретінде қабылданатын бірыңғай тоқыма материалы ретінде қарастырылуы керек; маталарды жіктеу кезінде металданған жіп тоқыма материалы ретінде қаралуы керек;
б) жақын тауар позициясын таңдау кезінде біріншіден тобы анықталады, содан кейін аталған топқа қосылмайтын материалдарды назарға алынбастан осы топтың ішіндегі тиісті тауар позициясы анықталады;
в) екі, 54 және 55 топтың топтары кез келген басқа топпен байланысты болған жағдайларда олар бірыңғай топ ретінде қаралуы керек;
г) топқа немесе тауар позициясына әр түрлі тоқыма материалдарынан тауарлар енген жағдайда осындай материалдар бірыңғай тоқыма материалы ретінде қаралуы керек.
2В. Жоғарыда, 2А және 2Б ескертпелерінде берілген ережелер төменде 3 (А, Б), 4 (А, Б), 5 және 6-ескертпесінде айтылған иірімжіптерді жіктеу кезінде қолданылады.
3А. Осы бөлім шегінде төменде, 3Б ескертпесінде айтылған ерекшеліктерді сақтау шартында одан әрі сипатталған:
а) 20 000 дтекстен асатын сызықтық тығыздықтағы жібек жіптер мен жібек қалдықтарынан;
б) 10 000 дтекстен асатын сызықтық тығыздықтағы химиялық жіптерден (54-топтың екі немесе одан да көп даражіптерден жасалған жіптерді қоса алғанда);
в) мынадай:
i) 1429 дтекс немесе одан да көп сызықтық тығыздықта жылтыратылған; немесе
ii) 20 000 дтекстен асатын сызықтық тығыздықтағы жылтыратылмаған пенка және зығыр талшықтарынан;
г) үш немесе одан да көп кокос жаңғағының қосындысынан жасалған талшықтардан;
д) 20 000 дтекстен асатын сызықтық тығыздықтағы басқа да
өсімдік талшықтарынан;
е) металданған жіппен жіптелген жасалған (жалаң, көп есілген (есілген), немесе бір рет есілген) жіптерді»"қамшы, арқан, трос"» ретінде қарастыру керек.
3Б. Ерекшелік:
а) жүннен жасалған немесе басқа да жануар талшықтарынан жасалған иірімжіптер және металданған жіппен жіптелген иірімжіптерден басқа, қағаз иірімжібі;

2А. Товары, включенные в группы 50-55 или в товарную позицию 5809 или 5902 и состоящие из смеси двух или более текстильных материалов, должны классифицироваться по тому текстильному материалу, который преобладает по массе по сравнению с любым другим текстильным материалом в данном товаре.
Если ни один из текстильных материалов не преобладает по массе, то такие товары должны классифицироваться по тому текстильному материалу, который включается в товарную позицию, последнюю в порядке возрастания кодов среди рассматриваемых товарных позиций.
2Б. При применении вышеприведенного правила:
а) позументная нить из конского волоса (товарная позиция 5110) и металлизированная нить (товарная позиция 5605) должны рассматриваться как единый текстильный материал, масса которого принимается как сумма масс его компонентов; при классификации тканей металлическая нить должна рассматриваться как текстильный материал;
б) при выборе подходящей товарной позиции сначала определяется группа, а затем соответствующая товарная позиция внутри этой группы, не принимая во внимание материалы, которые в данную группу не включаются;
в) в тех случаях, когда обе группы, 54 и 55, связаны с любой другой группой, они должны рассматриваться как единая группа;
г) когда в группу или товарную позицию входят товары из различных текстильных материалов, такие материалы должны рассматриваться как единый текстильный материал.
2В. Положения, содержащиеся выше, в примечаниях 2А и 2Б, применяются также при классификации пряжи, упоминаемой ниже в примечании 3 (А, Б), 4 (А, Б), 5 или 6.
3А. В пределах этого раздела при условии соблюдения исключений, оговоренных ниже, в примечании 3Б, нити (одиночные, многокруточные (крученые) или однокруточные), описанные далее, следует рассматривать как "бечевки, веревки, канаты и тросы":
а) из шелковых нитей или шелковых отходов, линейной плотности более 20 000 дтекс;
б) из химических нитей (включая нити из двух или более мононитей группы 54) линейной плотности более 10 000 дтекс;
в) из пеньковых или льняных волокон:
i) лощеные, линейной плотности 1429 дтекс или более; или
ii) нелощеные, линейной плотности более 20 000 дтекс;
г) из волокон кокосового ореха в три или более сложений;
д) из других растительных волокон линейной плотности более 20 000 дтекс; или
е) армированные металлической нитью.
3Б. Исключения:
а) пряжа из шерсти или других волокон животного происхождения и бумажная пряжа, кроме пряжи, армированной металлической нитью;

б) 55-топтағы химиялық жіптің ширақжібі және иірілмеген немесе 54-топтың 5 кр/м-ден кем емес иірілген жиынтық жіп;
в) 5006 тауар позициясындағы жібек құртының фиброинынан жасалған талшық немесе 54-топтың даражіптері;
г) 5605 тауар позициясындағы металданған жіптер; металданған жіппен жіптелген иірімжіп жоғарыда келтірілген 3А (е) ескертпесіне сәйкес енгізіледі; және
д) 5606 тауар позициясындағы синель иірімжібі, зер жібі және фасонды ілмектегіш иірімжіп.
4А. 50, 51, 52, 54 және 55-топтарында төменде, 4Б ескертпесінде айтылған ерекшелікті сақтау шартымен»бөлшек сауда үшін өлшеніп салынған»термині:
а) картон, пластина орауыштарындағы, патрондардағы немесе
i) жібек жіптер, жібек қалдықтар немесе химиялық жіптер үшін - 85 г; немесе
ii) өзге де иірімжіптер үшін - 125 г аспайтын салмақта ұқсас тасымалдаушыларда (тасымалдаушының салмағын қоса алғанда);
i) 3000 дтекстен кем сызықтық тығыздықтағы химиялық жіптер, жібек жіптер немесе жібек қалдықтар үшін 85 г;
ii) 2000 дтекстен кем сызықтық тығыздықтағы өзге де иірімжіптер үшін - 125 г; немесе
iii) өзге де иірімжіптер үшін 500 г-нан аспайтын салмақтағы шүйкелерде, келептерде немесе жөргемдерде;
в) бірнеше келептерді немесе жөргемдерді қосатын, жіптермен бөлінген, оларды бір-бірінен тәуелсіз ететін әрі осы кіші келептердің немесе жөргемдердің әрқайсысының салмағы:
i) жібек жіптер, жібек қалдықтары немесе химиялық жіптер үшін - 85 г;
ii) өзге де жіптер үшін 125 г.
4Б. Ерекшелік ретінде :
а) мыналардан басқа, кез келген тоқыма материалының біржіпті иірімжібі:
i) жүннен немесе жануардың жұқа қылынан жасалған біржіпті ағартылмаған иірімжіптерден; және
ii) 5000 дтекстен астам сызықтық тығыздықтағы ағартылған, боялған немесе басылған жануардың жүнінен немесе жұқа қылынан жасалған біржіпті;
б) көп есілген (есілген) немесе бір рет есілген, ағартылмаған иірімжіп;
i) жібек жіптерден немесе жібек қалдықтарынан жасалған, өлшеніп салынған; немесе
ii) келептерде немесе жөргемдерде жануардың жүнінен немесе жұқа қылынан жасалған иірімжіптерден басқа, басқа да тоқыма материалдарынан жасалған көп есілген (есілген) немесе бір рет есілген, ағартылмаған иірімжіп;
в) 133 дтекстегі сызықтық тығыздықтағы ағартылған, боялған немесе басылған жібек жіптерден немесе жібек қалдықтарынан жасалған көп есілген (есілген) немесе бір рет есілген иірімжіп;
г) кез келген тоқыма материалдарынан жасалған көп есілген (есілген) немесе бір рет есілген біржіпті:
i) келептерде немесе жөргемдерде айқұш-ұйқыш оралған; немесе
ii) тасымаушыларда оралған немесе оның тоқыма өнеркәсібінде пайдаланылғандығын көрсететін басқа да әдіспен оралған (мысалы, собықта, дөңгеленетін шөлмектер мен патрондарда, жылқы иіршіктерінде немесе ұршықтарда немесе кестелеу машинасы үшін піллә нысанында) кез келген тоқыма материалдарынан жасалған көп ширатылған (ширатылған) немесе бір рет ширатылған иірімжіп.

б) жгут химических нитей группы 55 и комплексная нить без крутки или с круткой менее 5 кр/м группы 54;
в) волокно из фиброина шелкопряда товарной позиции 5006 и мононити группы 54;
г) металлизированные нити товарной позиции 5605; пряжа, армированная металлической нитью, включается в соответствии с примечанием 3 А (е), приведенным выше; и
д) пряжа синель, позументная нить и фасонная петлистая пряжа товарной позиции 5606.
4А. В группах 50, 51, 52, 54 и 55 при условии соблюдения исключений, оговоренных ниже, в примечании 4Б, термин "расфасованная для розничной продажи" означает пряжу (однониточную, многокруточную (крученую) или однокруточную):
а) на картонных пластинах, катушках, патронах или на аналогичных носителях, массой не более (включая массу носителя):
i) 85 г - для шелковых нитей, шелковых отходов или химических нитей; или
ii) 125 г - для прочей пряжи;
б) в клубках, пасмах или мотках, массой не более:
i) 85 г - для химических нитей линейной плотности менее 3000 дтекс, шелковых нитей или шелковых отходов;
ii) 125 г - для прочей пряжи линейной плотности менее 2000 дтекс; или
iii) 500 г - для прочей пряжи;
в) в пасмах или мотках, включающих несколько меньших пасм или мотков, разделенных нитями, которые делают их независимыми друг от друга, причем каждая из этих меньших пасм или мотков массой не более:
i) 85 г - для шелковых нитей, шелковых отходов или химических нитей; или
ii) 125 г - для прочей пряжи.
4Б. Исключения:
а) однониточная пряжа из любого текстильного материала, кроме:
i) однониточной неотбеленной пряжи из шерсти или тонкого волоса животных; и
ii) однониточной пряжи из шерсти или тонкого волоса животных, отбеленной, окрашенной или напечатанной, линейной плотности более 5000 дтекс;
б) многокруточная (крученая) или однокруточная пряжа, неотбеленная:
i) из шелковых нитей или шелковых отходов, расфасованная; или
ii) из другого текстильного материала, кроме пряжи из шерсти или тонкого волоса животных, в пасмах или мотках;
в) многокруточная (крученая) или однокруточная пряжа из шелковых нитей или шелковых отходов, отбеленная, окрашенная или напечатанная, линейной плотности 133 дтекс или менее; и
г) однониточная, многокруточная (крученая) или однокруточная пряжа из любого текстильного материала:
i) в пасмах или мотках крестовой намотки; или
ii) намотанная на носителях или другим способом, указывающим на ее использование в текстильной промышленности (например, в початках, на крутильных патронах и шпулях, в конических бобинах или на веретенах или в форме коконов для вышивальных машин).

5. 5204, 5401 және 5508 тауар позицияларындағы»"тігін жіптері"»термині:
а) салмағы 1000 г аспайтын (тасымалдаушыны қоса алғанда) тасымалдауға бөлшектенген (мысалы, шөлмектер, патрондар);
б) тігін жіптері ретінде пайдалану үшін аппреттелген;
в) соңғы оңқай ширатымдағы көп ширатылған (ширатылған) немесе бір рет ширатылған иірімжіпті білдіреді.
6. Осы бөлімде»"жоғары беріктік иірімжібі" термині үзу жүктемесін - Н/тексте (тексте сантиньютонда) өлшенетін:
- найлоннан немесе басқа да полиамидтерден немесе полиэфирден жасалған біржіпті иірімжіптер - 60сН/текстен;
- найлоннан немесе басқа да полиамидтерден немесе полиэфирден жасалған көп ширатылған (ширатылған) немесе бiр рет ширатылған жiп - 53 сН/текстен;
- вискоза талшығынан жасалған бiржiптi, көп ширатылған (ширатылған) немесе бiр рет ширатылған иiрiмжiп - 27 сН/текстен асатын иiрiмжiптi бiлдiредi.
7. Осы бөлімде "дайын" терминi:
а) кесiлген, бiрақ квадрат немесе төртбұрыш түрiнде емес;
б) аяқталған түрiнде ұсынылған, пайдалану үшiн жарамды (немесе айыру жiптерiн кесу жолымен тек айыруды талап ететiн) және тiгудi немесе басқа да өңдеудi талап етпейтiн (мысалы, майлықтар, орамалдар, дастархандар, шарфтар, көрпелер);
в) тегiстелген немесе бүгiлген кенерелердi немесе кез келген шектерiнiң түйiндi шашақтарды бiрақ шеттерi шет торлауының сетiнуiнен сақталған;
г) тапсырылған өлшем бойынша кесiлгендi және жiптердi жұлу жолымен өңдеуге бүктелген шеттердi;
д) тiгiлген, желiмделген немесе басқа да әдiспен құрастырылған (бiртектi материалдардың екi немесе одан да көп жаймаларынан жасалған, шет шетiне келтiрiлiп тiгiлген дара бұйымдардан және жұмсақ қабаты бар немесе жоқ қабаттармен бiрiктiрiлген екi немесе тоқыма материалдарынан тұратын дара бұйымдардан бacқa);
е) жеке бұйымдар немесе бiрнеше бiрiккен бұйымдар түрiнде ұсынылған нысан бойынша машина немесе қол әдiсiмен тоқылғанын бiлдiредi.
8. 50-60-топтарда:
а) 50-55 және 60-топтарға және, егер де мәтінде өзгеше айтылмаса, 56-59-топтарға жоғарыда келтiрiлген 7-ескертпеге сәйкес дайын болып табылатын тауарлар енгiзiлмейдi; және
б) 50-55 және 60-топтарға 56-59-топтардың тауарлары енгiзiлмейдi.
9. 50-55-топтардың маталарына өткiр және тiке бұрыштарда бiр бiрiнiң үстiнде орналасқан, параллель тоқыма жiптерiнiң қабатынан тұратын маталар енедi. Осы қабаттар айқаспа жiптердiң орнында желiмдiргiш заттармен және термоқосумен бекiтiлген.
10. Резина жiптерiн қосылған тоқыма материалдардан тұратын эластика бұйымдары осы бөлімге енгізіледі..
11. Осы бөлімде "өңделген" терминi сондай-ақ батыру әдiсiмен өңдеудi бiлдiредi.

5. В товарных позициях 5204, 5401 и 5508 термин "нитки швейные" означает многокруточную (крученую) или однокруточную пряжу:
а) расфасованную на носители (например, шпули, патроны) массой (включая массу носителя) не более 1000 г;
б) аппретированную для использования в качестве швейных ниток; и
в) с конечной правой круткой.
6. В данном разделе термин "пряжа высокой прочности" означает пряжу с относительной разрывной нагрузкой, измеряемой в сН/текс (сантиньютонах на текс), превышающей:
- однониточная пряжа из найлона или других полиамидов или полиэфиров - 60 сН/текс;
- многокруточная (крученая) или однокруточная нить из найлона или других полиамидов или полиэфиров - 53 сН/текс;
- однониточная, многокруточная (крученая) или однокруточная пряжа из вискозного волокна - 27 сН/текс.
7. В данном разделе термин "готовые" означает:
а) разрезанные, но не в форме квадратов или прямоугольников;
б) представленные в завершенном виде, пригодные для использования (или требующие только разделения путем разрезания разделяющих нитей) и не требующие сшивания или другой обработки (например, салфетки, полотенца, скатерти, шарфы, одеяла);
в) подрубленные или с подогнутыми кромками или с узелковой бахромой по любому из краев, но исключая тканые изделия, у которых резаные края предохранены от осыпания обметкой или другим простым способом;
г) разрезанные по заданному размеру и подвергнутые обработке края путем выдергивания нитей;
д) сшитые, склеенные или соединенные другим способом (кроме штучных изделий, состоящих из двух или более полотнищ идентичного материала, сшитых край в край, и штучных изделий, состоящих из двух или более текстильных материалов, соединенных слоями, с мягким слоем или без него);
е) вязанные машинным или ручным способом по форме, представленные в виде отдельных изделий или в виде нескольких соединенных изделий.
8. В группы 50-60:
а) в группы 50-55 и 60 и, если в контексте не оговорено иное, в группы 56-59 не включаются товары, являющиеся готовыми согласно вышеприведенному примечанию 7; и
б) в группы 50-55 и 60 не включаются товары групп 56-59.
9. Ткани групп 50-55 включают ткани, состоящие из слоев параллельных текстильных нитей, расположенных один над другим под острыми или прямыми углами. Эти слои скреплены в местах пересечения нитей клеящим веществом или термосоединением.
10. Эластичные изделия, состоящие из текстильных материалов в сочетании с резиновыми нитями, включаются в данный раздел.
11. В этом разделе термин "пропитанный" означает также обработку методом погружения.

12. Аталған бөлімде "полимидтер" терминi "арамидтерге" де таратылады.
13. Егер де мәтінде өзгеше айтылмаса, әр түрлi тауар позицияларына жататын тоқыма материалдарынан жасалған киiм заттары, бөлшек сауда үшiн жиынтықта ұсынылса да тиiстi тауар позицияларына енгiзiлуi керек. Осы ескертпедегi "тоқыма материалдарынан тiгiлген киiм заттары" терминi 6101-6114 және 6201-6211 тауар позициясында аталған киiм заттарын бiлдiредi.
Қосалқы позицияларға ескертпелер :
1. Осы бөлімде және қолданылуы тиiс жерлерде, төменде келтiрiлген терминде барлық Номенклатурада төмендегiлердi бiлдiредi:
а. Эластомер жiптерi:
синтетикалық тоқыма материалынан жасалған даражiптi қоса алғанда, жиынтық жiп, оның бастапқы ұзындығымен салыстырғанда 3 есе созу кезiнде және бастапқы ұзындықпен салыстырғанда 2 есе созу кезiнде үзiлмейтiн, 5 минут iшiнде оның бастапқы ұзындығынан 1,5 есе аспайтын ұзындыққа қайта оралатын текстурланған жiптен өзге жiп.
б. Ағартылмаған иірімжіп:
i) оның талшығын құрайтын табиғи түсi бар және ағартуға, бояуға (салмақта немесе салмақта емес) немесе басуға жатпаған; немесе
іі) жұлынған шикiзаттан әзiрленген, белгiсiз түсi бар ("сұрыптық иiрiмжiп").
Осындай иiрiмжiп түссiз аппретпен немесе (сабынмен жай жуудан кейiн кететiн) тұрақсыз бояғышпен өңделуi мүмкiн, химиялық талшықтар кезiнде - массада түстейтiн затпен өңделедi (мысалы, титан диоксидi).
в. Ағартылған иірімжіп:
i) ағарту процесiнен өткен, ағартылған талшықтардан жасалған немесе, егер де басқасы мәтінде айтылмаса ақ түске боялған (массада немесе массада емес) немесе ақ аппретпен өңделген;
ii) ағартылмаған немесе ағартылған талшықтардың қоспасынан тұратын;
iii) ағартылмаған және ағартылған иiрiмжiптерден тұратын көп ширатылған (ширатылған) немесе бiр рет ширатылған иiрiмжiптен тұратын.
г. Түрлі-түстi (боялған немесе басылған) иiрiмжiп:
i) ақ немесе тұрақсыз түстен басқа түске боялған (массада немесе массада емес), немесе басылған немесе боялған немесе басылған талшықтардан жасалған;
ii) әр түрлi түске боялған талшықтардан немесе ағартылмаған немесе боялған талшықтармен (екiтүстi созбадан жасалған иiрiмжiп немесе меланжды иiрiмжiп) бiрге ағартылған талшықтардың қоспасынан тұратын немесе әсер нүктелерiн құру үшiн аралықтар арқылы бiр немесе бiрнеше түске басылған иiрiмжiптен;
iii) басылған таспадан немесе созбадан алынған; немесе
iv) ағартылмаған немесе ағартылған иiрiмжiптен және боялған иiрiмжiптен тұратын көп ширатылған (ширатылған) немесе бiр рет ширатылған иiрiмжiптен тұратын.
Жоғарыда көрсетiлген анықтамалар сондай-ақ 54-топтың дара жiптерiне және жалпақ немесе ұқсас жiптерiне қатысты тиiстi өзгертулердi енгiзу кезiнде қолданылады.
д. Ағартылмаған маталар:
ағартылмаған иiрiмжiптерден жасалған және ағартуға, бояуға немесе басуға жатпаған. Осындай маталар түссiз аппреттелуi немесе тұрақсыз бояғышпен боялуы мүмкiн.
Е. Ағартылған маталар:
i) ағартылған немесе басқасы мәтінде айтылмаса ақ түске боялған немесе ақ аппретке өңделген;
ii) ағартылған иiрiмжiптен жасалған; немесе
ііi) ағартылмаған немесе ағартылған иiрiмжiптен жасалған.
ж. Боялған маталар:
i) ақ түске боялғаннан (eгep де басқасы контексте айтылмаса) басқа бiртегiс боялған маталар немесе ақ түстен басқа түстi аппреттеуге жатқан (eгep де басқасы контексте айтылмаса); немесе
ii) бiр өңдi боялған иiрiмжiптен жасалған.
з. Түрлi-түстi иiрiмжiптерден әзiрленген маталар (басылған маталардан басқа):
i) түрлi түстi иiрiмжіптен немесе бiр түстi әр түрлi реңктегi иiрiмжiптен (оның талшықтарын құратын табиғи түстен басқа);
іі) ағартылмаған немесе ағартылған иiрiмжiптен және боялған иiрiмжiптен жасалған; немесе
ііi) екі түстi немесе меланжды иiрiмжiптен жасалған.
(Барлық жағдайларда жаймалардың жиектерiн немесе ұштарын құратын жiптер назарға алынбайды).
и. Басылған маталар:
олар түрлi-түстi иiрiмжiптен жасалған жасалмағанына қарамастан кесектеп басылған маталар.
(Басылған маталарға, сондай-ақ мысалы, трафареттiң көмегiмен, флокирлеу немесе батик әдiсiмен қылқаламмен немесе пульверизатормен салынған суреттерi бар маталар жатады).
Мерсерлеу жоғарыда керсетiлген анықтамаларға сәйкес иiрiмжiптердi немесе маталарды жiктеуге әсер етпейдi.

12. В данном разделе термин "полиамиды" распространяется и на "арамиды".
13. Если в контексте не оговорено иное, предметы одежды из текстильных материалов, относящиеся к различным товарным позициям, должны включаться в соответствующие товарные позиции, даже если они представлены в наборах для розничной продажи. В настоящем примечании термин "предметы одежды из текстильных материалов" означает предметы одежды, поименованные в товарных позициях 6101-6114 и 6201-6211.
Примечания к субпозициям:
1. В данном разделе и, где применимо, во всей Номенклатуре нижеприведенные термины означают:
а. Эластомерная нить:
комплексная нить, включая мононить, из синтетического текстильного материала, иная, чем текстурированная нить, которая не разрывается при растяжении в 3 раза по сравнению с ее первоначальной длиной и которая при растяжении в 2 раза по сравнению с первоначальной длиной за период в 5 минут возвращается до длины, не более чем в 1,5 раза превышающей ее первоначальную длину.
б. Неотбеленная пряжа:
i) имеющая натуральный цвет образующих ее волокон и не подвергнутая отбеливанию, крашению (в массе или не в массе) или печатанию; или
ii) имеющая неопределенный цвет ("суровая пряжа"), изготовленная из расщипанного сырья.
Такая пряжа может быть обработана бесцветным аппретом или нестойким красителем (исчезающим после простой промывки с мылом), а в случае химических волокон - обработана в массе матирующим средством (например, диоксидом титана).
в. Отбеленная пряжа:
i) прошедшая процесс отбеливания, изготовленная из отбеленных волокон или, если в контексте не оговорено иное, окрашенная в белый цвет (в массе или не в массе) или обработанная белым аппретом;
ii) состоящая из смеси неотбеленных и отбеленных волокон; или
iii) многокруточная (крученая) или однокруточная пряжа, состоящая из неотбеленных и отбеленных нитей.
г. Цветная (окрашенная или напечатанная) пряжа:
i) окрашенная (в массе или не в массе) в цвет, кроме белого или нестойкого цвета, или напечатанная или изготовленная из окрашенных или напечатанных волокон;
ii) состоящая из смеси окрашенных волокон различных цветов или из смеси неотбеленных или отбеленных волокон с окрашенными волокнами (пряжа из двухцветной ровницы или меланжевая пряжа) или напечатанная пряжа в один или несколько цветов через промежутки для создания впечатления точек;
iii) полученная из напечатанных ленты или ровницы; или
iv) многокруточная (крученая) или однокруточная пряжа, состоящая из неотбеленной или отбеленной пряжи и окрашенной пряжи.
Вышеуказанные определения применимы также, при внесении соответствующих изменений, по отношению к мононитям и плоским или аналогичным нитям группы 54.
д. Ткани неотбеленные:
изготовленные из неотбеленной пряжи и не подвергнутые отбеливанию, крашению или печатанию. Такие ткани могут быть подвергнуты бесцветному аппретированию или крашению нестойкими красителями.
е. Ткани отбеленные:
i) отбеленные или, если в контексте не оговорено иное, окрашенные в белый цвет или обработанные белым аппретом, в куске;
ii) изготовленные из отбеленной пряжи; или
iii) изготовленные из неотбеленной и отбеленной пряжи.
ж. Ткани окрашенные:
i) ткани гладкокрашеные, кроме окрашенных в белый цвет (если в контексте не оговорено иное), или подвергнутые цветному аппретированию, кроме белого цвета (если в контексте не оговорено иное), в куске; или
ii) изготовленные из однотонной окрашенной пряжи.
з. Ткани из пряжи различных цветов (кроме напечатанных тканей):
i) изготовленные из пряжи различных цветов или пряжи различных оттенков одного цвета (кроме натурального цвета составляющих ее волокон);
ii) изготовленные из неотбеленной или отбеленной пряжи и окрашенной пряжи; или
iii) изготовленные из двухцветной или меланжевой пряжи.
(Во всех случаях нити, образующие кромку или конец полотна, не принимаются во внимание).
и. Ткани напечатанные:
ткани, напечатанные в куске, независимо от того, изготовлены они из пряжи различных цветов или нет.
(К напечатанным тканям относятся также ткани с рисунком, нанесенным, например, кистью или пульверизатором, при помощи трафарета, методом флокирования или методом батик).
Мерсеризация не влияет на классификацию пряжи или тканей в соответствии с вышеуказанными определениями.

Жоғарыда, 1д-1и қосалқы позицияларында берiлген ескертпелерде айтылған анықтамалар, тиiстi өзгертулердi енгiзу кезiнде машинамен немесе қолмен тоқылған тоқыма жаймаларына қатысты қолданылады.
к. Жаймалы өрiмдер маталары:
құрылымында әрбiр арқаулық жiп кезекпен немесе негiздiң бiрiздiлiк жiптерiмен өтетiн және әрбiр жiп кезекпен және бiрiздi арқаулық жiптермен өтетiн құрылымындағы маталар.
2А. Екi немесе бiрнеше тоқыма материалдарынан тұратын 56-63 топтардың бұйымдары, осы бөлімнің 2-ескертпесiне сәйкес сол тоқыма материалдарынан тұратын бұйымдарды 50-55-топтарына немесе 5809 тауар позициясына апару үшiн таңдалуы мүмкiн сол тоқыма материалынан тұтас тұратын бұйымдар ретiнде қарастырылады.
2Б. Жоғарыда келтiрiлген ережелердi пайдалану кезiнде:
а) қолданылатын жерде, 3-интерпретацияның Негiзгi ережелерiне сәйкес жiктеудi анықтайтын бөлiгi ғана есепке алынады;
б) егер де тоқыма бұйымы фондық матадан тұратын және түктi немесе өлмелi бетi бар болса фон матасы назарға алынбайды;
в) 5810 тауар позициясының кестелерi кезiнде және олардан жасалған бұйымдар кезiнде назарға тек фондық мата алынады. Бiрақ, кестелеу көрнекi фонсыз және олардан жасалған бұйымдар тек кестелеу жiптерi бойынша жiктелуi керек.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкасы (кеден құнының пайызымен не
евромен)

Определения, изложенные выше в примечаниях к субпозициям 1д-1и, при внесении соответствующих изменений, применимы по отношению к трикотажным полотнам машинного или ручного вязания.
к. Ткани полотняного переплетения:
ткани, в структуре которых каждая уточная нить проходит поочередно над и под последовательными нитями основы и каждая нить основы проходит поочередно над и под последовательными уточными нитями.
2А. Изделия групп 56-63, содержащие два или более текстильных материала, рассматриваются как изделия, состоящие целиком из того текстильного материала, который согласно примечанию 2 к настоящему разделу должен быть выбран для отнесения изделия, состоящего из тех же текстильных материалов, к группам 50-55 или товарной позиции 5809.
2Б. При использовании вышеприведенного правила:
а) где применимо, принимается в расчет лишь часть, определяющая классификацию в соответствии с Основным правилом 3 интерпретации;
б) во внимание не принимается фоновая ткань, если текстильное изделие состоит из фоновой ткани и имеет ворсовую или петельную поверхность;
в) в случае вышивок товарной позиции 5810 и изделий из них во внимание принимается только фоновая ткань. Однако вышивка без видимого фона и изделия из нее должны классифицироваться только по вышивальным нитям.
Группа 50
Шелк
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины (в
процентах
от
таможен-
ной
стоимости
либо в
евро)

5007 90 100 0
-----ағартылмаған, жуылған немесе ағартылған
м2
5
5007 90 300 0
--боялған
м2
5
5007 90 500 0
--әр түрлі түсті иірімжіптен
м2
5
5007 90 900 0
--басылған
м2
5
51-топ
Жүн, жануарлардың жіңішке немесе жуан қылдары; иірімжіп және жылқының жалынан жасалатын мата
Ескертпе :
1. Бүкіл Hоменклатурада:
а) "жүн" терминi қойдың немесе қозының жүнiн білдіреді;
б) "жануарлардың биязы қылы" терминi альпактың, ламаның, викуньның, түйенiң, қодастың, ангор, тибет, кашмир немесе осыларға ұқсас ешкiлердiң (жай ешкiлердi қоспағанда), үй қоянының (ангорды қоса алғанда), қоянның, камшаттың, сазқұндыздың немесе ондатраның қылын бiлдiредi;
в) "жануарлардың қылшықты қылы" терминi шөткелерді (0502-тауар позициясы) немесе жылқы қылын (0503-тауар позициясы) өндiру үшiн пайдаланатын қылдар мен қылшықтарды қоспағанда, жоғарыда аталмаған жануарлардың қылын бiлдiредi.
Қосымша ескертпе :
1. 5111 11 110 0, 5111 11 190 0, 5111 19 110 0 және 5111 19 190 0 қосалқы позицияларда "Loden матасы" термині беткі тығыздығы 250 г/м2 немесе одан да астам, бірақ 450 г/м2-тан аспайтын, босаң, бір түсті немесе жануарлардың биязы қылы араласқан аппараттық иірудің бір жіпті жүн иірімінен дайындалған әркелкі жіптермен боялған жаймалық өрім матасын білдіреді; маталар жануарлардың қылшықты қылы немесе химиялық талшықтар болуы мүмкін. Талшық матаға су өткізбейтіндей беттік өңдеуден өткен белгілі бір бағытта реттеліп немесе бағдар жасап тұрады.
СЭҚ ТН  коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкасы
(кеден құнының пайызымен не евромен)

5007 90 100 0
-- неотбеленные, промытые
или отбеленные
м2
5
5007 90 300 0
-- окрашенные
м2
5
5007 90 500 0
-- из пряжи различных цветов
м2
5
5007 90 900 0
-- напечатанные
м2
5
Группа 51
Шерсть, тонкий или грубый волос животных;
пряжа и ткань из конского волоса
Примечание:
1. Во   всей Номенклатуре:
а) термин "шерсть" означает шерсть овец или ягнят;
б) термин "тонкий волос животных" означает волос альпаки, ламы, викуньи, верблюда, яка, ангорских, тибетских, кашмирских или аналогичных коз (за исключением обычных коз), кролика (включая ангорского), зайца, бобра, нутрии или ондатры;
в) термин "грубый волос животных" означает волос животных, не упомянутых выше, за исключением волоса и щетины, используемых для производства щеток (товарная позиция 0502), и конского волоса (товарная позиция 0503).
Дополнительное примечание:
1. В подсубпозициях 5111 11 110 0, 5111 11 190 0, 5111 19 110 0 и 5111 19 190 0 термин "Loden ткани" означает ткани полотняного переплетения с поверхностной плотностью 250 г/м2 или более, но не более 450 г/м2, валяные, одноцветные или со смешанными или неравномерно окрашенными нитями, изготовленные из однониточной шерстяной пряжи аппаратного прядения, смешанной с тонким волосом животных; ткани могут также содержать грубый волос животных или химические волокна. Волокна упорядочены или ориентированы в определенном направлении поверхностной обработкой, придающей ткани водонепроницаемость.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины
процен-
тах от
таможен-
ной
стои-
мости
либо в
евро)

5205 27 000 0
--106,38 дтекстен аспайтын, бiрақ 83,33 дтекстен кем емес сызықтық тығыздықтағы (94 метрлiк нөмiрден жоғары, бiрақ 120 метрлiк нөмiрден аспайтын)
-
5
5205 28 000 0
--83,33 дтекстен аспайтын сызықтық тығыздықтағы (120 метрлiк нөмiрден жоғары)
-
5
-тарақпен тарауға ұшырамаған, талшықтардан жасалған көп ширатылған (ширатылған) немесе бiр рет ширатылған иiрiмжiп:
5205 31 000 0
--бiржiптi иiрiмжiп үшiн сызықтық тығыздығы 714,29 дтекс немесе одан да көп (бiржiптi иiрiмжiп үшiн 14 метрлiк нөмiрден аспайтын)
-
5
5205 32 000 0
--бiржiптi иiрiмжiп үшiн 714,29 дтекстен аспайтын сызықтық тығыздықтағы, бiрақ 232,56 дтекстен кем емес (бiржiптi иiрiмжiп үшiн 14 метрлiк нөмiрден жоғары, бiрақ 43 метрлiк нөмiрден аспайтын)
-
5
5205 33 000 0
--бiржiптi иiрiмжiп үшiн 232,56 дтекстен аспайтын сызықтық тығыздықтағы, бiрақ 192,31 дтекстен кем емес (бiржiптi иiрiмжiп үшiн 43 метрлiк нөмiрден жоғары, бiрақ 52 метрлi нөмiрден аспайтын)
-
5
5205 34 000 0
--бiржiптi иiрiмжiп үшiн 192,31 дтекстен аспайтын сызықтық тығыздықтағы, бiрақ 125 дтекстен кем емес (бiржiптi иiрiмжiп үшiн 52 метрлiк нөмiрден жоғары, бірақ 80 метрлiк нөмiрден аспайтын)
-
5
5205 35 000 0
--бiржiптi иiрiмжiп үшiн 125 дтекстен аспайтын сызықтық тығыздықтағы (бiржiптi иiрiмжiп үшiн 80 метрлiк нөмiрден жоғары)
-
5
-тарақпен тарауға ұшыраған талшықтардан жасалған көп ширатылған (ширатылған) немесе бiр рет ширатылған:
5205 41 000 0
--бiржiптi иiрiмжiп үшiн 714,29 дтекстегi немесе одан да көп сызықтық тығыздықтағы (бiржiптi иiрiмжiп үшiн 14 метрлiк нөмiрден аспайтын)
-
5
5205 42 000 0
--бiржiптi иiрiмжiп үшiн 714,29 дтекстен аспайтын сызықтық тығыздықтағы, бірақ 232,56 дтекстен кем емес (бiржiптi иiрiмжiп үшiн 14 метрлiк нөмiрден жоғары, бiрақ 43 метрлi нөмiрден аспайтын)
-
5
5205 43 000 0
--бiржiптi иiрiмжiп үшiн 232,56 дтекстен аспайтын сызықтық тығыздықтағы бiрақ 192,31 дтекстен кем емес (бiржiптi иiрiмжiп үшiн 43 метрлiк нөмiрден жоғары,бiрақ 52 метрлiк нөмiрден аспайтын)
-
5
5205 44 000 0
--бiржiптi иiрiмжiп үшiн 192,31 дтекстен аспайтын сызықтық тығыздықтағы, бiрақ 125 дтекстен кем емес (бiржiптi иiрiмжiп үшiн 52 метрлiк нөмiрден жоғары,бiрақ 80 метрлiк нөмiрден аспайтын)
-
5
5205 46 000 0
--бiржiптi иiрiмжiп үшiн 125 дтекстен аспайтын сызықтық тығыздықтағы, бiрақ 106,38 дтекстен кем емес (бiржiптi иiрiмжiп үшiн 80 метрлiк нөмiрден жоғары, бiрақ 94 метрлiк нөмiрден аспайтын)
-
5
5205 47 000 0
--бiржiптi иiрiмжiп үшiн 106,38 дтекстен аспайтын сызықтық тығыздықтағы, бiрақ 83,3 дтекстен кем емес (бiржiптi иiрiмжiп үшiн 94 метрлiк нөмiрден жоғары, бiрақ 120 метрлiк нөмiрден аспайтын)
-
5

5205 27 000 0
-- линейной плотности менее 106,38
дтекс, но не менее 83,33 дтекс
(выше 94 метрического номера, но
не выше 120 метрического номера)
-
5
5205 28 000 0
-- линейной плотности менее 83,33
дтекс (выше 120 метрического
номера)
-
5
- многокруточная (крученая) или
однокруточная пряжа из волокон, не подвергнутых гребнечесанию:
5205 31 000 0
-- линейной плотности для
однониточной пряжи 714,29 дтекс
или более (не выше 14 метрического
номера для однониточной пряжи)
-
5
5205 32 000 0
-- линейной плотности для
однониточной пряжи менее 714,29
дтекс, но не менее 232,56 дтекс
(выше 14 метрического номера, но
не выше 43 метрического номера для
однониточной пряжи)
-
5
5205 33 000 0
-- линейной плотности для
однониточной пряжи менее 232,56
дтекс, но не менее 192,31 дтекс
(выше 43 метрического номера, но
не выше 52 метрического номера для
однониточной пряжи)
-
5
5205 34 000 0
-- линейной плотности для
однониточной пряжи менее 192,31
дтекс, но не менее 125 дтекс (выше
52 метрического номера, но не выше
80 метрического номера для
однониточной пряжи)
-
5
5205 35 000 0
-- линейной плотности для однониточной пряжи менее 125 дтекс (выше 80 метрического номера для однониточной пряжи)
-
5
- многокруточная (крученая) или однокруточная пряжа из волокон, подвергнутых гребнечесанию:
5205 41 000 0
-- линейной плотности для
однониточной пряжи 714,29 дтекс или более (не выше 14 метрического номера для однониточной пряжи)
-
5
5205 42 000 0
-- линейной плотности для однониточной пряжи менее 714,29 дтекс, но не менее 232,56 дтекс (выше 14 метрического номера, но не выше 43 метрического номера для однониточной пряжи)
-
5
5205 43 000 0
-- линейной плотности для однониточной пряжи менее 232,56 дтекс, но не менее 192,31 дтекс (выше 43 метрического номера, но не выше 52 метрического номера для однониточной пряжи)
-
5
5205 44 000 0
-- линейной плотности для однониточной пряжи менее 192,31 дтекс, но не менее 125 дтекс (выше 52 метрического номера, но не выше 80 метрического номера для однониточной пряжи)
-
5
5205 46 000 0
-- линейной плотности для однониточной пряжи менее 125 дтекс, но не менее 106,38 дтекс (выше 80 метрического номера, но не выше 94 метрического номера для однониточной пряжи)
-
5
5205 47 000 0
-- линейной плотности для однониточной пряжи менее 106,38 дтекс, но не менее 83,33 дтекс (выше 94 метрического номера, но не выше 120 метрического номера для однониточной пряжи)
-
5

5205 48 000 0
--бiржiптi иiрiмжiп үшiн 83,33 дтекстен аспайтын сызықтық тығыздықтағы (бiржiптi иiрiмжiп үшiн 120 метрлiк нөмiрден жоғары)
-
5
5206
Бөлшек сауда үшiн өлшенiп салынбаған, құрамы 85 салм.%-дан аспайтын мақта талшықтары бар мақта иiрiмжiбi (тiгiн жiптерiнен басқа):
-тарақпен тарауға ұшырамаған талшықтардан жасалған бiржiптi иiрiмжiп
5206 11 000 0
--714,29 дтекс немесе одан да көп сызықтық тығыздықтағы (14 метрлік нөмiрден аспайтын)
-
5
5206 12 000 0
--714,29 дтекстен аспайтын, бiрақ 232,56 дтекстен кем емес сызықтық тығыздықтағы (14 метрлік нөмiрден жоғары, бiрақ 43 метр нөмiрден аспайтын)
-
5
5206 13 000 0
--714,29 дтекстен аспайтын, бiрақ 232,56 дтекстен кем емес сызықтық тығыздықтағы (14 метр нөмiрден жоғары, бiрақ 43 метр нөмiрден аспайтын)
-
5
5206 14 000 0
--232,56 дтекстен аспайтын, бiрақ 192,31 дтекстен кем емес сызықтық тығыздықтағы (43 метрлік нөмiрден жоғары, бiрақ 52 метр нөмiрден аспайтын)
-
5
5206 15
--125 дтекстен аспайтын сызықтық тығыздықтағы (80 метр нөмiрден жоғары)
5206 15 100 0
---125 дтекстен аспайтын сызықтық тығыздықтағы (80 метр нөмiрден жоғары)
-
5
5206 15 900 0
---83,33 дтекстен аспайтын сызықтық тығыздықтағы (120 метр нөмiрден жоғары)
-
5
--тарақпен тарауға ұшыраған талшықтардан жасалған бiржiптi иiрiмжiп:
5206 21 000 0
--714,29 дтекс немесе одан да көп сызықтық тығыздықтағы (14 метр нөмiрден аспайтын)
-
5
5206 22 000 0
--714,29 дтекстен аспайтын, бiрақ 232,56 дтекстен кем емес сызықтық тығыздықтағы (14 метр нөмiрден жоғары, бiрақ 43 метр нөмiрден аспайтын)
-
5
5206 23 000 0
--232,56 дтекстен аспайтын, бiрақ 192,3 дтекстен кем емес сызықтық тығыздықтағы (43 метрлік нөмiрден жоғары, бiрақ 52 метрлік нөмiрден аспайтын)
-
5
5206 24 000 0
--192,31 дтекстен аспайтын, бiрақ 125 дтекстен кем eмec сызықтық тығыздықтағы (52 метрлік нөмiрден жоғары, бiрақ 80 метрлік нөмiрден аспайтын)
-
5
5206 25
--125 дтекстен аспайтын сызықтық тығыздықтағы (80 метрлік нөмiрден жоғары)
5206 25 100 0
---125 дтекстен аспайтын, бірақ 83,3 дтекстен кем емес сызықтық тығыздықтағы (80 метрлік нөмiрден жоғары, 120 метрлік нөмiрден аспайтын)
-
5
5206 25 900 0
---125 дтекстен аспайтын сызықтық тығыздықтағы (80 метр нөмiрден жоғары)
-
5
--тарақпен тарауға ұшырамаған талшықшалардан жасалған көп ширатылған (ширатылған) немесе бiр рет ширатылған иiрiмжiп
5206 31 000 0
--бiржiптi иiрiмжiп үшiн 714,29 дтекс немесе одан да көп сызықтық тығыздықтағы (бiржiптi иiрiмжiп үшiн 14 метрлік нөмiрден аспайтын)
-
5
5206 32 000 0
--бiржiптi иiрiмжiп үшiн 714,29 дтекстен аспайтын, бiрақ 232,56 дтекстен кем емес сызықтық тығыздықтағы (бiржiптi иiрiмжiп үшiн 14 метрлік нөмiрден жоғары, бipaқ 43 метрлік нөмiрден аспайтын)
-
5

5205 48 000 0
-- линейной плотности для однониточной пряжи менее 83,33 дтекс (выше 120 метрического номера для однониточной пряжи)
-
5
5206
Пряжа хлопчатобумажная (кроме швейных ниток), содержащая менее 85 мас.% хлопковых волокон, не расфасованная для розничной продажи:
- пряжа однониточная из волокон, не подвергнутых гребнечесанию:
5206 11 000 0
-- линейной плотности 714,29 дтекс или более (не выше 14 метрического номера)
-
5
5206 12 000 0
-- линейной плотности менее 714,29 дтекс, но не менее 232,56 дтекс (выше 14 метрического номера, но не выше 43 метрического номера)
-
5
5206 13 000 0
-- линейной плотности менее 232,56 дтекс, но не менее 192,31 дтекс (выше 43 метрического номера, но не выше 52 метрического номера)
-
5
5206 14 000 0
-- линейной плотности менее 192,31 дтекс, но не менее 125 дтекс (выше 52 метрического номера, но не выше 80 метрического номера)
-
5
5206 15
-- линейной плотности менее 125 дтекс (выше 80 метрического номера):
5206 15 100 0
--- линейной плотности менее
125 дтекс, но не менее 83,33 дтекс
(выше 80 метрического номера, но не
выше 120 метрического номера)
-
5
5206 15 900 0
--- линейной плотности менее
83,33 дтекс (выше 120 метрического
номера)
-
5
- пряжа однониточная из волокон, подвергнутых гребнечесанию:
5206 21 000 0
-- линейной плотности 714,29 дтекс или более (не выше 14 метрического номера)
-
5
5206 22 000 0
-- линейной плотности менее 714,29 дтекс, но не менее 232,56 дтекс (выше 14 метрического номера, но не выше 43 метрического номера)
-
5
5206 23 000 0
-- линейной плотности менее 232,56 дтекс, но не менее 192,31 дтекс (выше 43 метрического номера, но не выше 52 метрического номера)
-
5
5206 24 000 0
-- линейной плотности менее 192,31 дтекс, но не менее 125 дтекс (выше 52 метрического номера, но не выше 80 метрического номера)
-
5
5206 25
-- линейной плотности менее 125 дтекс (выше 80 метрического номера):
5206 25 100 0
--- линейной плотности менее
125 дтекс, но не менее 83,33 дтекс
(выше 80 метрического номера, но не
выше 120 метрического номера)
-
5
5206 25 900 0
--- линейной плотности менее
83,33 дтекс (выше 120 метрического
номера)
-
5
- многокруточная (крученая) или однокруточная пряжа из волокон, не подвергнутых гребнечесанию:
5206 31 000 0
-- линейной плотности для однониточной пряжи 714,29 дтекс или более (не выше 14 метрического номера для однониточной пряжи)
5
5206 32 000 0
-- линейной плотности для однониточной пряжи менее 714,29 дтекс, но не менее 232,56 дтекс (выше 14 метрического номера, но не выше 43 метрического номера для однониточной пряжи)
-
5

5212 24 900 0
--- араласқан өзгелері
м2
15
5212 25
-- басылған:
5212 25 100 0
--- негізінен немесе тек қана зығыр талшықтарымен араласқан
м2
15
5212 25 900 0
--- араласқан өзгелері
м2
15
53-топ
Өзге де өсімдік тоқыма талшықтары; қағаз иірімжібі және қағаз иірімжібінен жасалған маталар
Қосымша ескертпе :
1А. Төменде 1Б ескертпесінде көрсетілген ерекшеліктерді ескере отырып, 5306 10 900 0, 5306 20 900 0 және 5308 20 900 0-қосалқы позицияларындағы»бөлшек сауда үшін өлшеніп салынған» термині иірімжіпке қатысты алғанда (біржіпті, көп ширатылған (ширалған) немесе бір ширатылған) өлшеп салынған мына иірімжіптерді:
а) түйіншектер мен картон пластиналардағы, катушкалардағы, патрондардағы немесе ұқсас тасығыштардағы 200 г-нан аспайтын массаны;
б) келеп немесе жөргемдердегі 125 г-нан аспайтын массаны;
в) келеп немесе жөргемдердегі, жіптерге бөлінген, оларды бір-біріне байланыссыз етіп тұратын бірнеше шағын келеп немесе жөргемдерді қамтитын әрі осы шағын келеп немесе жөргемдердің әрқайсысы 125 г-нан аспайтын массаны білдіреді.
1Б. Ерекшеліктер:
а) көп ширатылған (ширалған) немесе бір ширатылған, ағартылмаған, келептердегі немесе жөргемдердегі;
б) өлшеп салынған, көп ширатылған (ширалған) немесе бір ширатылған жіп;
i) айқыш-ұйқыш оралған келеп немесе жөргемдер; немесе
ii) тасығыштарда оралған немесе оны тоқыма өнеркәсібінде пайдалануды басқа да әдістермен көрсететін (мысалы, собықтарда, бұрауыш патрондарда немесе шпульдерде, конус бобиналарда немесе ұршықтарда немесе тігін машиналары үшін жібек құрттары нысандарында).
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бірл.
Баж ставкалары (кеден құнының пайызымен  не евромен)

5212 24 900 0
--- смешанные прочие
м2
15
5212 25
-- напечатанные:
5212 25 100 0
--- смешанные в основном или
исключительно с льняными волокнами
м2
15
5212 25 900 0
--- смешанные прочие
м2
15
Группа 53
Прочие растительные текстильные волокна;
бумажная пряжа и ткани из бумажной пряжи
Дополнительное примечание:
1А. С учетом исключений, указанных ниже в примечании 1Б, в подсубпозициях 5306 10 900 0, 5306 20 900 0 и 5308 20 900 0 термин "расфасованная для розничной продажи" по отношению к пряже (однониточной, многокруточной (крученой) или однокруточной) означает пряжу, расфасованную:
а) в клубках или на картонных пластинах, катушках, патронах или аналогичных носителях массой (включая массу носителя) не более 200 г;
б) в пасмах или мотках массой не более 125 г;
в) в пасмах или мотках, включающих несколько меньших пасм или мотков, разделенных нитями, которые делают их независимыми друг от друга, причем каждая из этих меньших пасм или мотков массой не более 125 г.
1Б. Исключения:
а) многокруточная (крученая) или однокруточная пряжа, неотбеленная, в пасмах или мотках;
б) многокруточная (крученая) или однокруточная пряжа, расфасованная:
i) в пасмах или мотках крестовой намотки; или
ii) намотанная на носителях или другим способом, указывающим на ее использование в текстильной промышленности (например, в початках, на крутильных патронах и шпулях, в конических бобинах или на веретенах, или в форме коконов для вышивальных машин).
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка пошлины (в процен-
тах от
тамож-
енной стоим-
ости либо в евро)

5311 00
Өзге де өсiмдiк тоқыма талшықтарынан жасалған маталар; қағаз иiрiмжiбiнен жасалған маталар:
5311 00 100 0
- рама талшықтарынан жасалған
м2
0
5311 00 900 0
- өзгелері
м2
0
54-топ
Химиялық жіптер
Ескертпелер :
1. Барлық Номенклатурада "химиялық талшықтар" термині екі өнеркәсіп әдісінің бірімен:
а) полиамидтер, полиэфирлер, полиуретандар немесе өндірісті поливинил сияқты органикалық мономерлерді полимеризациялау;
б) вискоза, ацетат, аммикты мыс, альгинат талшығы сияқты табиғи органикалық полимерлерді (мысалы, целлюлоза, казеин, протеин немесе теңіз балдырлары) химиялық айналдыру әдісімен алынған, органикалық полимерлерден жасалған талшықтар мен жіптерді білдіреді.
Талшықтарға қатысты қолданылатын "синтетикалық" және "жасанды" терминдері (а) тармақшасында көрсетілген синтетикалық талшықтарды; (б) тармағында көрсетілген жасанды талшықтарды білдіреді.
"Химиялық", "синтетикалық", және "жасанды" терминдері "тоқыма материалдарына" қолданылатын сол мағыналарды білдереді.

5311 00
Ткани из прочих растительных текстильных волокон; ткани из бумажной пряжи:
5311 00 100 0
- из волокон рами
м2
0
5311 00 900 0
- прочие
м2
0
Группа 54
Химические нити
Примечания:
1.   Во всей Номенклатуре термин "химические волокна" означает волокна и нити из органических полимеров, полученные одним из двух промышленных способов:
а) полимеризацией органических мономеров, такие как полиамиды, полиэфиры, полиуретаны или производные поливинила; или
б) химическим превращением природных органических полимеров (например, целлюлозы, казеина, протеинов или морских водорослей), такие как вискозное, ацетатное, медноаммиачное или альгинатное волокно.
Термины "синтетические" и "искусственные", применяемые по отношению к волокнам, означают: синтетические - волокна, указанные в пункте (а); искусственные - волокна, указанные в пункте (б).
Термины "химические", "синтетические" и "искусственные" имеют те же значения применительно к "текстильным материалам".

5516 92 000 0
--боялған
м2
5
5516 93 000 0
--түрлi-түстi иірімжіптерден жасалғандар
м2
5
5516 94 000 0
--басылған
м2
5
56-топ
Мақта, киіз немесе фетр және тоқыма емес материалдар; арнайы иірімжіп; жіңішке жіптер, жіптер, арқандар және тростар мен олардан жасалған бұйымдар
Ескертпелер :
1. Аталған топқа:
а) сiңiрiлген немесе үстi заттармен немесе препараттармен (мысалы, 33-топтың парфюмерлiк немесе косметикалық заттарымен, 3401-тауар позициясының сабын немесе жуғыш құралдарымен, 3405-тауар позициясының жылтыратқыш құралдарымен, кремдер немесе ұқсас құралдарымен 3809-тауар позициясының мата жұмсартқыштарымен) жабылған мақта, киiз немесе фетр және тоқыма емес материалдар, мұнда тоқыма материалы жай негiз болып табылады;
б) 5811-тауар позициясының тоқыма бұйымдары;
в) киiз немесе фетр немесе тоқыма емес материал негiзiндегi табиғи немесе жасанды абразивтi ұнтақ немесе түйiршiк (6805-тауар позициясы);
г) киiз немесе фетр және тоқыма емес материал негiзiндегi кесектендiрiлген немесе қалпына келтiрiлген слюда (6814-тауар позициясы) немесе
д) киiз немесе фетр және тоқыма емес материалдар негiзiндегi металл фольга (ХY бөлiм) енгiзiлмейдi.
2.»Киiз немесе фетр»терминi, оның ішінде ине өтетiн киiздi немесе фетр және олардың арасындағы iлiктiру жайғақ талшықтарын пайдалана отырып инемен тесумен күшейетiн тоқыма талшықтарының жайғақтарынан тұратын материалдарды да бiлдiредi.

5516 92 000 0
-- окрашенные
м2
5
5516 93 000 0
-- из пряжи различных цветов
м2
5
5516 94 000 0
-- напечатанные
м2
5
Группа 56
Вата, войлок или фетр и нетканые материалы;
специальная пряжа; бечевки, веревки, канаты и
тросы и изделия из них
Примечания:
1. В данную группу не включаются:
а) вата, войлок или фетр или нетканые материалы, пропитанные или с покрытием веществами или препаратами (например, парфюмерными или косметическими средствами группы 33, мылом или моющими средствами товарной позиции 3401, полирующими средствами, кремами или аналогичными средствами товарной позиции 3405, мягчителями тканей товарной позиции 3809), где текстильный материал является просто основой;
б) текстильные изделия товарной позиции 5811;
в) природный или искусственный абразивный порошок или зерно на основе из войлока или фетра или нетканого материала (товарная позиция 6805);
г) агломерированная или регенерированная слюда на основе из войлока или фетра или нетканого материала (товарная позиция 6814); или
д) металлическая фольга на основе из войлока или фетра или нетканых материалов (раздел XV).
2. Термин "войлок или фетр" означает в том числе иглопробивной войлок или фетр и материалы, состоящие из холста текстильных волокон, сцепление между которыми усиливается пробивкой иглами с использованием волокон холста.

3. 5602 және 5603-тауар позицияларына тиiсiнше сiңiрiлген, үстi жабылған немесе олардың құрылымына қарамастан (тығыз немесе кеуектi) пластмассамен немесе резеңкемен қатырмаланған киiз немесе фетр және тоқыма емес материалдар енгiзiледi.
5603-тауар позициясына пластмасса немесе резеңке байланыстыратын заттарды құрайтын тоқыма емес материалдар да кiредi.
Алайда, 5602 және 5603-тауар позицияларына мыналар енгiзiлмейдi:
а) сiңiрiлген, үстi жабылған немесе 50 салм.%-дан аспайтын тоқыма материалын құрайтын пластмассамен немесе резеңкемен қатырмаланған киiз немесе фетр немесе толығымен пластмассаның немесе резеңкенiң iшiне бекiтiлген киiз немесе фетр (39 немесе 40-топ);
б) толығымен пластмассаның немесе резеңкенiң iшiне бекiтiлген немесе қандай да бiр осындай өзгерiске байланысты түсiнiң өзгергендiгiне көңiл аудармастан, мұндай жабындылар немесе қабықтар жай көзге әртүрлi болып көрiнуi мүмкiн болған жағдайда толығымен екi жағынан да мұндай материалдармен жабылған тоқыма емес материалдар (39 немесе 40-топ); немесе
в) киiзбен немесе фетрмен немесе тоқыма емес материалдармен бiрiктiрiлген, кеуектi пластмассадан немесе кеуектi резеңкеден жасалған тақталар, табақтар немесе жолақтар немесе таспалар, мұнда тоқыма материал арматуралау үшiн қосылған (39 немесе 40-топ).

3. В товарные позиции 5602 и 5603 включаются, соответственно, войлок или фетр и нетканые материалы, пропитанные, с покрытием или дублированные пластмассой или резиной, независимо от структуры последних (плотной или пористой).
В товарную позицию 5603 также входят нетканые материалы, в которых пластмасса или резина образуют связующее вещество.
В товарные позиции 5602 и 5603 однако не включаются:
а) войлок или фетр, пропитанный, с покрытием или дублированный пластмассой или резиной, содержащий не более 50 мас.% текстильного материала, или войлок или фетр, полностью заделанный внутрь пластмассы или резины (группа 39 или 40);
б) нетканые материалы, полностью заделанные внутрь пластмассы или резины или полностью покрытые такими материалами с двух сторон при условии, что такое покрытие или оболочка могут быть различимы невооруженным глазом, не принимая во внимание какое-либо связанное с этим изменение цвета (группа 39 или 40); или
в) плиты, листы или полосы или ленты из пористой пластмассы или пористой резины, соединенные с войлоком или фетром или неткаными материалами, где текстильный материал добавлен для армирования (группа 39 или 40).

4. 5604-тауар позициясына тоқыма иiрiмжiптерi немесе жалпақ жiптер немесе сiңiру немесе жабынды жай көзге көрiнбеуi мүмкiн 5404 немесе 5405-тауар позициясының ұқсас жiптерi енгізілмейді (әдетте 50-55-топтар); бұл ретте кейiннен болатын түр-түсінiң қандай да бiр өзгеруi назарға алынбайды.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бірл
Баж ставкалары (кеден құнының пайызымен не евромен)
5601
Тоқыма материалдардан жасалған мақта және одан жасалған бұйымдар; ұзындығы бойынша 5 мм-ден аспайтын тоқыма талшықтары (түбiт), тоқыма шаңы және түйiндер:

4. В товарную позицию 5604 не включаются текстильная пряжа или плоские нити или аналогичные нити товарной позиции 5404 или 5405, в которых пропитка или покрытие не могут быть видны невооруженным глазом (обычно группы 50-55); при этом не принимается во внимание какое-либо связанное с этим изменение цвета.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины
процен-
тах от
тамож-
енной
стоим-
ости
либо в
евро)
5601
Вата из текстильных материалов и изделия из нее; текстильные волокна, не превышающие по длине 5 мм (пух), текстильная пыль и узелки:

5609 00 000 0
Жiптерден немесе иiрiмжiптерден, 5405 немесе 5405-тауар позициясының жалпақ немесе ұқсас жiптерiнен, жетек арқандардан, жiптерден, арқандардан немесе тростардан жасалған, басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген бұйымдар
-
5
57-топ
Кілемдер және еденге төселетін өзге де тоқыма бұйымдар
Ескертпелер :
1. Аталған топта "кiлемдер және еденге төселетiн өзге де тоқыма бұйымдар" терминi пайдалану процесiнде тоқыма материалдары бұйымның беткi жағында болатын еденге төселетiн бұйымдарды бiлдiредi және тоқыма еденге төселетiндердiң сипаты бар, бірақ басқа мақсаттарға пайдалануға арналған бұйымдар енгiзiледi.

5609 00 000 0
Изделия из нитей или пряжи, плоских или аналогичных нитей товарной позиции 5404 или 5405, бечевок, веревок, канатов или тросов, в другом месте не поименованные или не включенные
-
5
Группа 57
Ковры и прочие текстильные напольные покрытия
Примечания:
1. В данной группе термин "ковры и прочие текстильные напольные покрытия" означает напольные покрытия, в которых текстильные материалы служат лицевой поверхностью изделия в процессе его эксплуатации, и включает изделия, имеющие характеристики текстильных напольных покрытий, но предназначенные для использования в других целях.

2. Аталған топқа еден төсенiштерiнiң қаңқалық тағандары енгiзiлмейдi.
Қосымша ескертпелер :
1. 5701 10 910 0 - 5701 10 990 0-қосалқы позицияларда кілемдердің, кілем жолдары мен кілемшелердің есебін алған кезде жиектер мен шашақтар есепке алынбайды.
СЭҚ ТН
коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бірл.
Баж ставкалары
(кеден құнының пайызымен не евромен)
5701
Дайын және дайын емес түйiншектi кiлемдер және өзге де еденге төселетiн тоқыма бұйымдар:
5701 10
- жүннен немесе жануарлардың жұқа қылынан жасалғандар:
5701 10 100 0
- - тарайтын қыл-қыбырды қоспағанда, құрамында 10 салм.%-дан аспайтын жібек жіптері немесе жібек қалдықтарынан жіпиірімдері бар
м2
30, бірақ 1 ш.м  үшін
2 евродан кем емес
- - өзгелері:
5701 10 910 0
- - - 1 м негізде   350-ден аспайтын түйін бар
м2
30, бірақ 1 ш.м  үшін
2 евродан кем емес
5701 10 930 0
- - - 1 м негізде   350-ден астам, бірақ 500-ден аспайтын түйін бар
м2
30, бірақ 1 ш.м  үшін
2 евродан кем емес
5701 10 990 0
- - - 1 м негізде   350-ден астам түйін бар
м2
30, бірақ 1 ш.м  үшін
2 евродан кем емес
5701 90
- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар:
5701 90 100 0
- - тарайтын қыл-қыбырды қоспағанда, жібек жіптерінен, жібек қалдықтарынан, синтетикалық жіптерден, 5605-тауар позициясының жіпиірімдерінен немесе металл жібі бар тоқыма материалдарының жіпиірімдерінен жасалған
м2
30, бірақ 1 ш.м  үшін 2 евродан кем емес
5701 90 900 0
- - өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
м2
30, бірақ 1 ш.м  үшін
2 евродан кем емес
5702
"Килим", "сумах", "кермани" және осы сияқты қол жұмысының кiлемдерiн қоса алғанда тафтинктік емес немесе флокирленбеген, дайын немесе дайын емес тоқылған кiлемдер және өзге де еденге төселетiн тоқыма бұйымдар:
5702 10 000 0
- "килим", "сумах", "кермани" және осы сияқты қол жұмысының кiлемдерi
м2
30, бірақ 1 ш.м  үшін 2 евродан кем емес
5702 20 000 0
- кокoc жаңғағының талшықтарынан жасалған еден төсенiштерi
м2
30, бірақ 1 ш.м  үшін
2 евродан кем емес
- өзге дайын емес түктiлер:
5702 31 000 0
- - жүннен немесе жануарлардың жұқа қылынан жасалғандар
м2
30, бірақ 1 ш.м  үшін
2 евродан кем емес
5702 32 000 0
-- химиялық тоқыма материалдардан жасалғандар
м2
30, бірақ 1 ш.м  үшін 2 евродан кем емес
5702 39
- - өзге тоқыма материалдардан жасалғандар:
5702 39 100 0
--- мақтадан
м2
30, бірақ 1 ш.м  үшін 2 евродан кем емес
5702 39 900 0
--- өзгелері
м2
30, бірақ 1 ш.м  үшін
2 евродан кем емес
- өзге де дайын түктiлер:
5702 41 000 0
-- жүннен немесе жануарлардың жұқа қылынан жасалғандар
м2
30, бірақ 1 ш.м  үшін
2 евродан кем емес
5702 42 000 0
-- химиялық тоқыма материалдардан жасалғандар
м2
30, бірақ 1 ш.м  үшін
2 евродан кем емес

2. В данную группу не включаются каркасные подложки напольных покрытий.
Дополнительное примечание:
1. В подсубпозициях 5701 10 910 0 - 5701 10 990 0 при расчете площади ковров, ковровых дорожек и ковриков кромка и бахрома не учитываются.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка  пошлины (в  процен-
тах от тамож-
енной  стоим-
ости либо в евро)
5701
Узелковые ковры и прочие текстильные напольные покрытия, готовые или неготовые:
5701 10
- из шерсти или тонкого волоса
животных:
5701 10 100 0
-- содержащие более 10 мас.%
шелковых нитей или пряжи из шелковых отходов, исключая
гребенные очесы
м2
30, но не менее 2 евро за 1 кв.м
-- прочие:
5701 10 910 0
--- содержащие не более 350 узлов
на 1 м основы
м2
30, но не менее 2 евро за 1 кв.м
5701 10 930 0
--- содержащие более 350, но не
более 500 узлов на 1 м основы
м2
30, но не менее 2 евро за 1 кв.м
5701 10 990 0
--- содержащие более 500 узлов на
1 м основы
м2
30, но не менее 2 евро за 1 кв.м
5701 90
- из прочих текстильных материалов:
5701 90 100 0
-- из шелковых нитей, пряжи из шелковых отходов, кроме гребенных очесов, из синтетических нитей, из пряжи товарной позиции 5605 или из текстильных материалов, содержащих металлические нити
м2
30, но не менее 2 евро за 1 кв.м
5701 90 900 0
-- из прочих текстильных материалов
м2
30, но не менее 2 евро за 1 кв.м
5702
Тканые ковры и прочие текстильные напольные покрытия, нетафтинговые или нефлокированные, готовые или неготовые, включая "килим", "сумах", "кермани" и аналогичные ковры ручной работы:
5702 10 000 0
- ковры "килим", "сумах", "кермани" и аналогичные ковры ручной работы
м2
30, но не менее 2 евро за 1 кв.м
5702 20 000 0
- напольные покрытия из волокон кокосового ореха
м2
30, но не менее 2 евро за 1 кв.м
- прочие ворсовые, неготовые:
5702 31 000 0
-- из шерсти или тонкого волоса животных
м2
30, но не менее 2 евро за 1 кв.м
5702 32 000 0
-- из химических текстильных материалов
м2
30, но не менее 2 евро за 1 кв.м
5702 39
-- из прочих текстильных материалов:
5702 39 100 0
--- из хлопка
м2
30, но не менее 2 евро за 1 кв.м
5702 39 900 0
--- прочие
м2
30, но не менее 2 евро за 1 кв.м
- прочие ворсовые, готовые:
5702 41 000 0
-- из шерсти или тонкого волоса животных
м2
30, но не менее 2 евро за 1 кв.м
5702 42 000 0
-- из химических текстильных материалов
м2
30, но не менее 2 евро за 1 кв.м

5702 49
-- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар:
5702 49 100 0
--- мақтадан
м2
30, бірақ 1 ш.м  үшін
2 евродан кем емес
5702 49 900 0
--- өзгелері
м2
30, бірақ 1 ш.м  үшін
2 евродан кем емес
- өзге дайын емес түктi емес:
5702 51 000 0
-- жүннен немесе жануарлардың жұқа қылынан жасалғандар
м2
30, бірақ 1 ш.м  үшін  2 евродан кем емес
5702 52 000 0
-- химиялық тоқыма материалдардан жасалғандар
м2
30, бірақ 1 ш.м  үшін  2 евродан кем емес
5702 59 000 0
-- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
м2
30, бірақ 1 ш.м  үшін  2 евродан кем емес
- өзге дайын түктi емес:
5702 91 000 0
---- жүннен немесе жануарлардың жұқа қылынан жасалғандар
м2
30, бірақ 1 ш.м  үшін  2 евродан кем емес
5702 92 000 0
-- химиялық тоқыма материалдардан жасалғандар
м2
30, бірақ 1 ш.м  үшін  2 евродан кем емес
5702 99 000 0
-- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
м2
30, бірақ 1 ш.м  үшін  2 евродан кем емес

5702 49
-- из прочих текстильных материалов:
5702 49 100 0
--- из хлопка
м2
30, но не менее 2 евро за 1 кв.м
5702 49 900 0
--- прочие
м2
30, но не менее 2 евро за 1 кв.м
- прочие безворсовые, неготовые:
5702 51 000 0
-- из шерсти или тонкого волоса животных
м2
30, но не менее 2 евро за 1 кв.м
5702 52 000 0
-- из химических текстильных материалов
м2
30, но не менее 2 евро за 1 кв.м
5702 59 000 0
-- из прочих текстильных материалов
м2
30, но не менее 2 евро за 1 кв.м
- прочие безворсовые, готовые:
5702 91 000 0
-- из шерсти или тонкого волоса животных
м2
30, но не менее 2 евро за 1 кв.м
5702 92 000 0
-- из химических текстильных материалов
м2
30, но не менее 2 евро за 1 кв.м
5702 99 000 0
-- из прочих текстильных материалов
м2
30, но не менее 2 евро за 1 кв.м

5703
Дайын және дайын емес кiлемдер және тафтинктік өзге де еден төсенiштерi:
5703 10 000 0
- жүннен немесе жануарлардың жұқа қылынан жасалғандар
м2
30, бірақ 1 ш.м  үшін  2 евродан кем емес
5703 20
- найлоннан және өзге полиамидтардан жасалғандар:
-- басылған тафтингтік:
5703 20 110 0
--- ең көп көлемi 0,3 м2 пластиналар түрiндегi
м2
30, бірақ 1 ш.м  үшін  2 евродан кем емес
5703 20 190 0
--- өзгелері
м2
30, бірақ 1 ш.м  үшін  2 евродан кем емес
-- өзгелері:
5703 20 910 0

5703
Ковры и прочие текстильные напольные покрытия тафтинговые, готовые или неготовые:
5703 10 000 0
- из шерсти или тонкого волоса
животных
м2
30, но не менее 2 евро за 1 кв.м
5703 20
- из найлона или прочих полиамидов:
-- напечатанные тафтинговые:
5703 20 110 0
--- в виде пластин максимальной
площадью 0,3 м2
м2
30, но не менее 2 евро за 1 кв.м
5703 20 190 0
--- прочие
м2
30, но не менее 2 евро за 1 кв.м
-- прочие:
5703 20 910 0
--- в виде пластин максимальной

5703 30 590 0
---- өзгелері
м2
30, бірақ 1 ш.м  үшін  2 евродан кем емес
--- өзгелері:
5703 30 910 0
---- ең көп көлемi 0,3 м2 пластиналар түрiндегi
м2
30, бірақ 1 ш.м  үшін  2 евродан кем емес
5703 30 990 0
---- өзгелері
м2
30, бірақ 1 ш.м  үшін  2 евродан кем емес
5703 90 000 0
- өзге тоқыма материалдардан жасалған
м2
30, бірақ 1 ш.м  үшін  2 евродан кем емес
5704
Тафтинктiк емес немесе флокирленбеген, дайын немесе дайын емес киiзден жасалған кiлемдер және өзге де еденге төселетiн тоқыма бұйымдар:
5704 10 000 0

5703 30 590 0
---- прочие
м2
30, но не менее 2 евро за 1 кв.м
--- прочие:
5703 30 910 0
---- в виде пластин максимальной
плошадью 0,3 м2
м2
30, но не менее 2 евро за 1 кв.м
5703 30 990 0
---- прочие
м2
30, но не менее 2 евро за 1 кв.м
5703 90 000 0
- из прочих текстильных материалов
м2
30, но не менее 2 евро за 1 кв.м
5704
Ковры и прочие текстильные напольные
покрытия из войлока, нетафтинговые
или нефлокированные, готовые или
неготовые:
5704 10 000 0

- ең көп көлемi 0,3 м2 пластиналар түрiндегi
м2
30, бірақ 1 ш.м  үшін  2 евродан кем емес
5704 90 000 0
- өзгелері
м2
30, бірақ 1 ш.м  үшін  2 евродан кем емес
5705 00
Өзге де, дайын немесе дайын емес кiлемдер және еденге төселетiн тоқыма бұйымдар:
5705 00 100 0
- жүннен немесе жануарлардың жұқа қылынан жасалғандар
м2
30, бірақ 1 ш.м  үшін  2 евродан кем емес
5705 00 300 0
- химиялық тоқыма материалдардан жасалғандар
м2
30, бірақ 1 ш.м  үшін  2 евродан кем емес
5705 00 900 0
- өзге тоқыма материалдардан жасалғандар
м2
30, бірақ 1 ш.м  үшін  2 евродан кем емес
58-топ
Арнайы маталар; тафтинктік тоқыма материалдары; шілтерлер, гобелендер; әрлеу материалдары; кестелер
Ескертпелер :
1. Аталған топқа 59-топқа арналған 1-ескертпеде көрсетiлген сiңiрiлген, жабындысы бар немесе иленген тоқыма материалдары немесе 59-топтың басқа бұйымдары енгiзiлмейдi.
2. 5801 тауар позициясына түк құрайтын жiптерi әлi кесiлмеген және осы кезеңде әлi тұрыңқы түктерi жоқ арқаулық түгi бар маталар да енгiзiледi.
3. 5803 тауар позициясының бұйымдары үшiн "шырмалы өрiм матасы" терминi толығымен немесе iшiнара тұрыңқы немесе фон жiптерден және жарты бұрылыс, толық немесе олар арқылы арқаулық жiптер өтетiн iлмектер жасау үшін одан да көп бұрылыс жасай отырып тұрыңқы немесе фон жiптерге айқастам айқаспа немесе шырмалы жiптерден тұратын негiзi бар матаны бiлдiредi.
4. 5804-тауар позициясына 5608-тауар позициясының жетек арқандардардан, жiптерден немесе арқандардан тоқылған тор жаймалары енгiзілмейдi.

- в виде пластин максимальной площадью 0,3 м2
м2
30, но не менее 2 евро за 1 кв.м
5704 90 000 0
- прочие
м2
30, но не менее 2 евро за 1 кв.м
5705 00
Ковры и текстильные напольные
покрытия прочие, готовые или
неготовые:
5705 00 100 0
- из шерсти или тонкого волоса животных
м2
30, но не менее 2 евро за 1 кв.м
5705 00 300 0
- из химических текстильных материалов
м2
30, но не менее 2 евро за 1 кв.м
5705 00 900 0
- из прочих текстильных материалов
м2
30, но не менее 2 евро за 1 кв.м
Группа 58
Специальные ткани; тафтинговые текстильные материалы;
кружева; гобелены; отделочные материалы; вышивки
Примечания:
1. В данную группу не включаются текстильные материалы, указанные в примечании 1 к группе 59, пропитанные, с покрытием или дублированные, или другие изделия группы 59.
2. В товарную позицию 5801 включаются также ткани с уточным ворсом, у которых ворсообразующие нити еще не обрезаны и на этой стадии у них нет еще стоячего ворса.
3. Для изделий товарной позиции 5803 термин "ткань перевивочного переплетения" означает ткань с основой, полностью или частично состоящей из стоячих или фоновых нитей и из пересекающих или перевивочных нитей, которые пересекают стоячие или фоновые нити,
делая пол-оборота, полный оборот или более для образования петель, через которые проходят уточные нити.
4. Товарная позиция 5804 не включает сетчатые полотна, плетеные из бечевок, веревок или канатов товарной позиции 5608.

5.  5806 тауар позициясында "енсiз маталар" терминiнде:
а) енi 30 см аспайтын, екi тоқылған немесе неғұрлым ендi жаймалардан кесiлген, екi шетiнен де кенерелерi (тоқылған, желiмделген немесе басқа тәсiлдермен жасалған) бар маталар;
б) жалпақтығының енi 30 см аспайтын түтiктi маталар; және
в) енi жазылған түрiнде 30 см аспайтын шетi қайырылған қисық бейкалар түсініледі.
Тоқылған шашағы бар енсiз маталар 5808 тауар позициясына енгiзiледi.

5. В товарной позиции 5806 под термином "узкие ткани" понимаются:
а) ткани шириной не более 30 см, сотканные или отрезанные от более широких полотен, с кромками (ткаными, приклеенными или полученными другими способами) на обоих краях;
б) ткани трубчатые с шириной плоскости не более 30 см; и
в) косые бейки с подвернутыми краями шириной в развернутом виде не более 30 см.
Узкие ткани с тканой бахромой включаются в товарную позицию 5808.

6. 5810 тауар позициясында "кесте" терминi inter аliа, көрiнетiн тоқыма негiзде металл немесе шыны жiптермен кестеленген кестелердi және жылтырақтардан, майда моншақтардан тiгiлген жапсырмаларды немесе тоқыма немесе басқа материалдардан жасалған сәндiк әшекейлердi бiлдiредi. Аталған тауар позициясына инемен тiгiлген гобелендер (5805 тауар позициясы) енгiзiлмейдi.
7. Аталған топқа 5809 тауар позициясының бұйымдарына қосымша металл жiптерден дайындалған және киiмдердi әшекейлеу үшiн, жиhаздық маталар ретiнде немесе ұқсас мақсаттар үшiн пайдаланылатын бұйымдар да енгiзiледi.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бірл.
Баж ставкалары (кеден құнының пайызымен не евромен)

6. В товарной позиции 5810 под термином "вышивка" понимаются, inter alia, вышивки металлической или стеклянной нитью на видимой текстильной основе и вышитые аппликации из блесток, бисера или декоративные украшения из текстильных или других материалов. В данную товарную позицию не включаются вышитые иглой гобелены (товарная позиция 5805).
7. В дополнение к изделиям товарной позиции 5809 в данную группу включаются также изделия, изготовленные из металлических нитей и используемые для украшения одежды, в качестве мебельных тканей или для аналогичных целей.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп. ед. изм.
Ставка пошлины (в процен-
тах от тамож-
енной стоим-
ости либо в евро)

1.  Егер мәтінде өзгеше айтылмаса, аталған топта "тоқыма материалдары" терминi 50-55-топтардың және 5803 және 5806-тауар позициясының маталарына, 5808 тауар позициясының тоқылған ызбасына және бөлiктердегi әрлеу материалдарына және 6002-6006 тауар позициясының машина және қолмен тоқылған тоқыма жаймасына ғана қатысты.
2. 5903-тауар позициясына мыналар енгiзiледi:
а) Мыналардан:
1) сiңiрiлгенi немесе жабындысы жай көзбен көрiнбейтiн материалдардан (әдетте 50-55 немесе 60-топтар) бұл ретте кейiннен болатын түр-түстiң қандай-да бiр өзгеруi назарға алынбайды;
2) 15-300оС температурада 7 мм-ден диаметрге қолмен цилиндрдi айналдырып сындырмай майыстыруға болмайтын бұйымдардан (әдетте 39-топ);
3) тоқыма материалы толығымен пластмассаның iшiне салынған немесе мұндай жабынды жай көзбен көрiнетiн болатын шартпен толығымен екi жағынан да пластмассамен жабылған болатын бұйымдар; бұл peттe кейiннен болатын түр-түстiң қандай да бiр өзгеруi назарға алынбайды (39-топ);
4) жартылай пластмассамен жабылған және осындай өңдеудiң нәтижесiнде алынған суретi бар материалдардан (әдетте 50-55, 58 немесе 60-топтар);
5) тоқыма материалмен үйлескен кеуектi пластмассалардан жасалған, және де тоқыма материалы тек бекемдеуге ғана арналған тақталардан, табақтардан немесе жолақтардан немесе таспалардан (39-топ); немесе
6) 5811 тауар позициясының тоқыма бұйымдарынан басқа сiңiрiлген, жабындысы бар немесе кез келген беттiк тығыздықтағы пластмассалармен және пластмассалардың кез келген түрiмен (тығыз немесе кеуектi) қатырмаланған тоқыма материалдар;
б) тегiс жiптерден немесе 5604-тауар позициясының ұқсас сiңдiрiлген, жабындысы бар немесе пластмасс қабығы бар жiптерден дайындалған материалдар.
3. 5905-тауар позициясында "тоқыма материалдарынан жасалған қабырға жабындылары" терминi қабырғаларды немесе төбелердi әрлеуге арналған тоқыма материалдардан тұратын енi 45 см аспайтын тағанға бекiтiлген немесе терiс жағынан өңделген (сіңдiрiлген немесе жабыстыру үшiн жағылған қабаты бар) орамдардағы бұйымдарды бiлдiредi.
Алайда, аталған тауар позициясына тоқыма түбiттен немесе тiкелей қағаз (4814 тауар позициясы) немесе тоқыма (әдетте 5907-тауар позициясы) негізге бекiтiлген шаңнан тұратын қабырға жабындылары енгiзiлмейдi.
4. 5906 тауар позициясында»резеңкеленген тоқыма материалдары» терминi:
а) сiңдiрiлген, жабындысы бар немесе резеңкемен қатырмаланған:
i) беткi тығыздығы 1500 г/ м2аспайтын; немесе
ii) беткi тығыздығы 1500 г/ м2 астам және 50 салм.%-дан артық тоқыма материалдарын құрайтын тоқыма материалдарды;
б) тегiс жiптерден немесе 5604-тауар позициясының ұқсас сiңдiрiлген, жабындысы бар немесе резеңке қабығы бар жiптерден дайындалған материалдарды; және
в) олардың беткi тығыздығына қарамастан қатарлас тоқыма жiптерден, агломерленген резеңкеден жасалған материалдарды бiлдiредi.

1. Если в контексте не оговорено иное, то в данной группе термин "текстильные материалы" относится только к тканям групп 50-55 и товарных позиций 5803 и 5806, плетеной тесьме и отделочным материалам в куске товарной позиции 5808 и полотну трикотажному
машинного или ручного вязания товарных позиций 6002-6006.
2. В товарную позицию 5903 включаются:
а) текстильные материалы, пропитанные, с покрытием или дублированные пластмассами, любой поверхностной плотности и любой природы пластмасс (плотной или пористой), кроме:
1) материалов, у которых пропитка или покрытие не видны невооруженным глазом (обычно группы 50-55, 58 или 60); при этом не принимается во внимание какое-либо последующее изменение в цвете;
2) изделий, которые нельзя без излома согнуть вручную вокруг цилиндра диаметром 7 мм при температуре 15-300С (обычно группа 39);
3) изделий, в которых текстильный материал полностью заделан внутрь пластмассы или полностью покрыт пластмассой с двух сторон, при условии, что такое покрытие видно невооруженным глазом; при этом не принимается во внимание какое-либо последующее изменение в цвете (группа 39);
4) материалов, частично покрытых пластмассами, и с рисунками, полученными в результате такой обработки (обычно группы 50-55, 58 или 60);
5) плит, листов или полос или лент из пористой пластмассы в сочетании с текстильным материалом, причем текстильный материал служит только для армирования (группа 39); или
6) текстильных изделий товарной позиции 5811;
б) материалы, изготовленные из нитей, плоских или аналогичных нитей, пропитанных, с покрытием или с оболочкой из пластмасс товарной позиции 5604.
3. В товарной позиции 5905 под термином "настенные покрытия из текстильных материалов" понимаются изделия в рулонах, шириной не менее 45 см, предназначенные для отделки стен или потолка и состоящие из текстильного материала, закрепленного на подложке, или обработанного с изнаночной стороны (пропитанного или с нанесенным слоем для приклеивания).
В данную товарную позицию, однако, не включаются настенные покрытия, состоящие из текстильного пуха или пыли, закрепленных непосредственно на бумажной (товарная позиция 4814) или текстильной (обычно товарная позиция 5907) основе.
4. В товарной позиции 5906 термин "текстильные материалы прорезиненные" означает:
а) текстильные материалы, пропитанные, с покрытием или дублированные резиной:
i) с поверхностной плотностью не более 1500 г/м2; или
ii) с поверхностной плотностью более 1500 г/м2 и содержащие более 50 мас.% текстильного материала;
б) материалы из нитей, плоских или аналогичных нитей, пропитанных, с покрытием или с оболочкой из резины товарной позиции 5604; и
в) материалы из параллельных текстильных нитей, агломерированных резиной, независимо от их поверхностной плотности.

Алайда, аталған тауар позициясына тоқыма материалы тек бекемдеуге ғана арналған тоқыма материалдармен үйлескен кеуекті резеңке тақталар, табақтар немесе жолақтар немесе таспалар (40-топ) немесе 5811-топтың тоқыма материалдары енгiзiлмейдi.
5. 5907-тауар позициясына мыналар енгiзiледi:
а) сiңiрiлгенi немесе жабындысы жай көзбен көрiнбейтiн материалдар (әдетте 50-55 немесе 60-топтар) бұл ретте кейiннен болатын түр-түстiң қандай-да бiр өзгеруi назарға алынбайды;
б) өрнектерi бар суреттеп әшекейленген материалдар (театрлық сәндемелер, көркем сурет студиялары немесе ұқсастар үшiн түп қалқа болып табылатын безелген кенептерден басқа);
в) iшiнара мамықпен, шаңмен, ұнтақ тәрiздi тозбен жабындықталған немесе ұқсас және осындай өңдеу кезiнде алынған суреттерi бар материалдар; алайда түк имитациясы бар материалдар аталған тауар позициясына енгiзiледi;
г) крахмалдың немесе ұқсас заттардың негiзiнде құрамдармен өңделген материалдар;
д) тоқыма материалдардан жасалған тағанды шере тақтайланған сүрек (4408-тауар позициясы);
е) тоқыма материалдардан жасалған тағанды табиғи немесе жасанды абразивтi ұнтақ немесе дән (6806-тауар позициясы);
ж) тоқыма материалдардан жасалған тағанды агломерленген немесе регенерацияланған слюда (6814-тауар позициясы); немесе
з) тоқыма материалдардан жасалған тағанды металл фольга (ХY бөлiм).
6.  5910-тауар позициясына мыналар енгiзiлмейдi:
а) 3 мм-ден кем емес қалыңдықтағы тоқыма материалдардан жасалған қозғалтқыш және конвейерлiк бельтинг; немесе
б) сiңiрiлген, жабындысы бар немесе резеңкемен қатырмаланған тоқыма материалдан не сiңiрiлген, жабындысы бар немесе резеңке қабығы бар тоқыма иiрiмжiптен немесе кордтан жасалған конвейерлiк таспалар және қозғалтатын белбеулер, немесе бельтингтер (4010-тауар позициясы).
7. 5911-тауар позициясына ХI бөлiмнiң басқа ешқандай тауар позицияларына енгiзiлмейтiн мынадай тауарлар енгiзiледi:
а) 5908-5910-тауар позициясының бұйымдарынан басқа, қажет ұзындыққа дейiн кесiлген немесе квадраттарды қоса алғанда жай тiкбұрыштар түрінде кесiлген бөлiктердегi тоқыма бұйымдар, атап айтсақ:
i) әдетте инелi таспаларға қолданылатын жабындысы бар немесе резеңкемен, былғарымен немесе басқа материалмен қатырмаланған тоқыма материалдар, киiз немесе фетр және киiз астарлы маталар және тоқыма ұршықтарды жабындылауға арналған резеңкемен сiңiрiлген енсiз шибарқыт маталарды қоса алғанда басқа да техникалық мақсаттарда қолданылатын ұқсас материалдар:
іі) елекмата;
iii) тоқыма материалдан немесе адам шаштарынан жасалған май сығуға немесе ұқсас мақсаттарға арналған сыққыштарда пайдаланылатын сүзгiш маталар;
iv) машина жасауда немесе басқа техникалық мақсаттарда пайдаланылатын басылған немесе басылмаған, сiңiрiлген немесе сiңiрiлмеген немесе жабындысы бар немесе жабындысы жоқ, көптеген негiзгi немесе арқаулық жiптерi бар жазық маталар;
v) техникалық мақсаттарда пайдаланылатын металмен арматураланған тоқыма материалдар;
vi) өндiрiсте орамдық немесе астарлық материалдар ретiнде пайдаланылатын жабындысы бар немесе жабындысы жоқ, сiңiрiлген немесе сiңiрiлмеген немесе металмен арматураланған немесе арматураланбаған баулар, ызбалар және ұқсас бұйымдар;
б) техникалық мақсаттарда пайдаланылатын тоқыма бұйымдар (5908-5910-тауар позициясының бұйымдарынан басқа) (мысалы, шексiз немесе бiрiктiргiш құралдары бap қағаз жасайтын немесе ұқсас машиналарда (мысалы целлюлоза немесе асбестцементке арналған) қолданылатын тоқыма материалдар және киiз немесе фетр, қымтағыш төселгiштер, жылтыратқыш дискілер және машинаның басқа да бөлiктерi).
СЭҚ ТН
коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бірл.
Баж ставкалары
(кеден құнының пайызымен не евромен)

Данная товарная позиция, однако, не включает плиты, листы или полосы или ленты пористой резины в сочетании с текстильными материалами, в которых текстильный материал служит только для армирования (группа 40), или текстильные изделия товарной позиции 5811.
5. В товарную позицию 5907 не включаются:
а) материалы, в которых пропитка или покрытие не видны невооруженным глазом (обычно группы 50-55, 58 или 60); при этом не принимается во внимание какое-либо последующее изменение цвета;
б) разрисованные материалы с узорами (кроме расписанных холстов, являющихся театральными декорациями, задниками для художественных студий или аналогичных);
в) материалы, частично покрытые пухом, пылью, порошкообразной пробкой или аналогичные, и с рисунками, полученными при такой обработке; однако материалы с имитацией ворса включаются в данную товарную позицию;
г) материалы, обработанные составами на основе крахмала или аналогичных веществ;
д) фанерованная древесина на подложке из текстильных материалов (товарная позиция 4408);
е) природный или искусственный абразивный порошок или зерно на подложке из текстильных материалов (товарная позиция 6805);
ж) агломерированная или регенерированная слюда на подложке из текстильных материалов (товарная позиция 6814); или
з) металлическая фольга на подложке из текстильных материалов (раздел XV).
6. В товарную позицию 5910 не включаются:
а) приводной и конвейерный бельтинг из текстильного материала толщиной менее 3 мм; или
б) ленты конвейерные или ремни приводные, или бельтинг из текстильного материала, пропитанного, с покрытием или дублированного резиной, либо из текстильных пряжи или корда, пропитанных, с покрытием или с оболочкой из резины (товарная позиция 4010).
7. В товарную позицию 5911 включаются следующие товары, которые не включаются ни в какие другие товарные позиции раздела XI:
а) текстильные изделия в куске, разрезанные до нужной длины или просто нарезанные в виде прямоугольников, включая квадраты, кроме изделий товарных позиций 5908-5910, а именно:
i) текстильные материалы, войлок или фетр и ткани с войлочной подкладкой, с покрытием или дублированные резиной, кожей или другим материалом, обычно применяемые для игольчатых лент, и аналогичные материалы, используемые для прочих технических целей, включая узкие вельветовые ткани, пропитанные резиной, для покрытия ткацких навоев;
ii) ситоткань;
iii) ткани фильтровальные, используемые в прессах для отжима масла или для аналогичных целей, из текстильного материала или человеческого волоса;
iv) плоские ткани с многочисленными основными или уточными нитями, валяные или неваляные, пропитанные или непропитанные, или с покрытием или без покрытия, используемые в машиностроении или для других технических целей;
v) текстильные материалы, армированные металлом, используемые для технических целей;
vi) шнуры, тесьма и аналогичные изделия с покрытием или без покрытия, пропитанные или непропитанные или армированные или не армированные металлом, используемые в промышленности как упаковочные или прокладочные материалы;
б) текстильные изделия (кроме изделий товарных позиций 5908-5910), используемые для технических целей (например, текстильные материалы и войлок или фетр, бесконечные или с
соединительными приспособлениями, применяемые в бумагоделательных или аналогичных машинах (например, для целлюлозы или асбестоцемента), прокладки, уплотнения, полировальные диски и другие части машин).
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины
процен-
тах от
тамож-
енной
стоим-
ости
либо в
евро)

в) 59-топтың машинамен немесе қолмен тоқылған сiңiрiлген, жабындысы бар немесе қатырмаланған трикотаж жаймалары енгізілмейді. Бiрақ, машинамен немесе қолмен тоқылған сiңiрiлген жабындысы бар немесе қатырмаланған түктi трикотаж жаймалар 6001-тауар позициясына енгiзiледi.
2. Аталған топқа металл жiптерден дайындалған және киiмдерде жиhаздық маталар ретiнде немесе ұқсас мақсаттар үшiн пайдаланылатын жаймалар да енгiзiледi.

в) трикотажные полотна машинного или ручного вязания, пропитанные, с покрытием или дублированные группы 59. Однако трикотажные ворсовые полотна машинного или ручного вязания, пропитанные, с покрытием или дублированные, включаются в товарную позицию 6001.
2. В данную группу включаются также полотна, изготовленные из металлической нити и используемые в одежде, как мебельные ткани или для аналогичных целей.

3. 6103 және 6104-тауар позицияларында:
а. "Костюм" терминi беткi жағы ұқсас жаймалардан жасалған екi немесе үш заттан құралатын және мыналарды енгiзетiн киiмнiң жинағын бiлдiредi:
- жеңдерiн қоспағанда беткi жақтары дененiң жоғары бөлiгiне арналған төрт немесе одан да көп детальдардан тұратын, толықтыру ретiнде алдыңғы бойы жинақтың басқа құрам бөлiктерiнiң беткi жағы тiгiлген материалдан жасалған, ал арқасы пиджак немесе жекеттің астары тігілген материалдан тiгiлген келiстi көкiрекшесi болуы мүмкiн бiр пиджак немесе жекет; және
- дененiң төменгi бөлiгiне арналған және шалбар, бриджи немесе шорты (сулық денежабымдардан басқа), юбка немесе баусыз немесе көкiрекшесiз юбка-шалбар түрiндегi киiмнiң бiр заты.
"Костюмнiң" барлық құрам бөлiктерi өрiмi, түсi және құрамы бiрдей жаймалардан тiгiлген болуы керек; олар, сондай-aқ бiр фасондағы және сәйкес немесе бiрдей мөлшерде болулары керек. Алайда бұл құрам бөлiктердiң шеттiктерi (материалдың тiгiсiне қондырып тiгiлген жолағы) басқа материалдан жасалуы мүмкін.
Егер киiмнен дененiң төменгi бөлiгiне арналған бiрнеше жеке заттары (мысалы, шалбардың екi жұбы немесе шалбар мен шорты немесе юбка немесе юбка-шалбар және шалбар) бiрге берiлсе, онда костюмнiң дененiң төменгi бөлiгiне арналған құрамбөлiгi шалбарлардың бiр пары немесе әйелдер немесе қыздарға арналған костюмдер жағдайында юбка немесе юбка-шалбар болуы қажет, киiмнiң өзге заттары жеке жiктеледi.
"Ер адамдар костюмы" терминi олар жоғарыда көрсетiлген барлық талаптарға сай, сай емесiне қарамастан киiмнiң мынадай заттарының жинағын бiлдiредi:
- төменгi жағы дөңгелектенген етектi бiр реңдi пенжактан және жолақты шалбардан тұратын таңғы костюм;
- басқалармен салыстырғанда пенжагiнiң алдыңғы жағы қысқа, түймеленбейтiн және тар етектi, алдыңғы жағынан санға дейiн қысқартылған және артқы жағынан фалда түрiнде салбырап тұратын әдетте қара материалдан тiгiлген кешкi костюм (фрак);
- смокинг-пиджагы қарапайым пиджактар сияқты фасондағы (бұл ретте жеңде алдыңғы жағынан барынша ашық қалдырылады), бірақ жылтырақ табиғи немесе жасанды жiбектен жасалған лацкандары бар костюм.
б. "Жиынтық" терминi ұқсас жаймалардан дайындалған бiрнеше заттардан тұратын, бөлшек саудаға арналған және мыналар енгiзiлетiн киiмнiң жинағын (6107, 6108 немесе 6109-тауар позициясының костюмдерi мен бұйымдарынан басқа) бiлдiредi:
- бұлар да дененiң жоғарғы жағына арналған екiншi зат бола алатын екi заттың жиынтық жағдайларында дененiң жоғарғы жағына арналған екiншi зат болатын полуверлердi және көкiрекшенi қоспағанда киiмнен дененiң жоғары жағына арналған бір заты; және
- киiмнiң шалбар, көкiрекшесi және бауы бap шалбар, бриджи, шорты (сулық денежабымдардан басқа), юбка немесе юбка-шалбар түрiндегi дененiң төменгi жағына арналған бiр немесе екi әр түрлі заты.
Жиынтықтың барлық құрамбөлiктерi өрiмi, түсi және құрамы бірдей жаймалардан тiгiлген болуы керек; олар сондай-ақ сәйкес немесе бiрдей мөлшерде болулары керек. "Жиынтық" терминiнiң 6112-тауар позициясының спорт немесе шаңғы костюмдеріне қатысы жоқ.

3. В товарных позициях 6103 и 6104:
а. Термин "костюм" означает набор одежды, составленный из двух или трех предметов, изготовленных с лицевой стороны из идентичного полотна, и включающий:
- один пиджак или жакет, лицевая сторону которых, за исключением рукавов, состоит из четырех или более деталей, предназначенные для верхней части тела, возможно со строгим жилетом в качестве дополнения, полочки которого выполнены из того же материала, что и лицевая сторона других компонентов набора, а спинка выполнена из того же материала, что и подкладка пиджака или жакета; и
- один предмет одежды, предназначенный для нижней части тела и представляющий собой брюки, бриджи или шорты (кроме купальных), юбку или юбку-брюки без лямок или нагрудников.
Все компоненты "костюма" должны быть выполнены из полотна одинаковых переплетения, цвета и состава; они также должны быть единого фасона и соответствующего или совместимого размера. Однако эти компоненты могут иметь кант (полоску материала, втачанную в шов) из другого материала.
Если несколько отдельных предметов одежды, предназначенных для нижней части тела (например, две пары брюк или брюки и шорты, или юбка или юбка-брюки и брюки), представлены вместе, то компонентом костюма, предназначенным для нижней части тела, должна быть одна пара брюк или, в случае костюмов женских или для девочек, - юбка или юбка-брюки, прочие предметы одежды классифицируются отдельно.
Термин "костюм мужской" означает следующие наборы предметов одежды независимо от того, удовлетворяют они или нет всем вышеуказанным условиям:
- утренний костюм, состоящий из однотонного пиджака (визитки) с закругленными внизу полами и полосатых брюк;
- вечерний костюм (фрак) обычно из черного материала, у которого пиджак относительно короткий спереди, не застегивается и имеет узкие полы, укороченные спереди до бедер, и свисающие сзади фалдами;
- костюм, в котором смокинг - пиджак того же фасона, что и обычные пиджаки (при этом сорочка, возможно, остается более открытой спереди), но имеющий лацканы из блестящего натурального или искусственного шелка.
б. Термин "комплект" означает набор одежды (кроме костюмов и изделий товарной позиции 6107, 6108 или 6109), состоящий из нескольких предметов, изготовленных из идентичного полотна, предназначенный для розничной продажи и включающий:
- один предмет одежды, предназначенный для верхней части тела, за исключением пуловеров, которые могут быть вторым предметом одежды для верхней части тела в случае комплектов-двоек, и жилетов, которые также могут быть вторым предметом одежды для верхней части тела, и
- один или два различных предмета одежды, предназначенные для нижней части тела и представляющие собой брюки, комбинезоны с нагрудниками и лямками, бриджи, шорты (кроме купальных), юбку или юбку-брюки.
Все компоненты комплекта должны быть из полотна одинаковых переплетения, вида, цвета и состава; они также должны быть соответствующего или совместимого размера. Термин "комплект" не относится к спортивным или лыжным костюмам товарной позиции 6112.

4. 6106 және 6106-тауар позицияларына белден төмен қалталары бар, киiмнiң төменгі бөлігінде созылмалы белдiктерi немесе тартып байлаудың басқа құралдары бар киiмдер немесе орташа алғанда 10 см х 10 см кем болмайтын көлемдi аумаққа есептелген әрбiр бағытта 1 сызбалық сантиметрге 10 iлмектен кем болмайтын тоқу тығыздығы бар киiмдер. 6105-тауар позициясына жеңi жоқ киiмдер енгiзiлмейді.
5. 6109-тауар позициясына тартылатын баулы, киiмнiң төменгi бөлiгiнде созылмалы белдiктерi немесе тартып байлаудың басқа құралдары бар киiмдер енгiзiлмейді.
6. 6111-тауар позициясында:
а) "балалар киiмi және балалар киiмiнiң керек-жарақтары" терминi бойы 86 см-ден аспайтын балаларға арналған бұйымдарды бiлдiредi; ол балалар жаялықтарына да таратылады;
б) бiр қарағанда аталған топтың 6111-тауар позициясына да басқа тауар позицияларына да енгiзiлуi мүмкiн бұйымдар 6111-тауар позициясына енгiзiлуi керек.
7. 6112-тауар позициясында "шаңғы костюмдері" терминi сыртқы түрi мен материалының фактурасы бойынша басты түрде шаңғымен (жүгiру немесе тау) сырғанауға арналған киiм ретiнде үйлестiруге болатын киiмдi немесе киiм заттарының жиынтығын бiлдiредi. Олар мыналардан тұрады:
а) "шаңғылық комбинезоннан", яғни дененiң жоғарғы және төменгi бөлiктерiне арналған киiмнiң бiр затынан; жеңдерi мен жағасына қосымша шаңғылық комбинезонның қалталары немесе балақбаулары болуы мүмкiн; немесе
б) "шаңғы жиынтығынан", яғни киiмнiң екi немесе үш затынан тұратын, бөлшек саудаға арналған және мыналар енгiзiлетiн киiм жиынтығынан:
- "сыдырма" түймелiгi бар, қосымша жеңсiз киiмi болуы мүмкiн капюшоны бар күртеше, жұқа күрте, қалың күрте немесе ұқсас бұйымдар сияқты киiмнiң бiр заты, және
- белден жоғары немесе жоғары емес болатын шалбардың бiр жұбы, бриджидiң бiр жұбы немесе көкiрекшесi мен баулары бap комбинезон.
"Шаңғы жиынтығының" барлық құрамдас бөлiктерi өрiмi, түрi және құрамы бiрдей, бiр немесе әр түстi жаймалардан тiгiлген болуы керек; олар сондай-ақ бiр фасондағы және сәйкес немесе бiрдей мөлшерде болулары керек.
8. 6111-тауар позициясын қоспағанда бiр қарағанда осы топтың 6113-тауар позициясына да басқа тауар позицияларына да енгiзiлуi мүмкiн киiм заттары 6113-тауар позициясына енгiзiледi.
9. Осы топтың алдыңғы жағынан солдан оңға қарай түймелеуге арналған киiм заттары ер адамдар немесе ұл балаларға арналған киiм ретiнде қаралуы, ал алдыңғы жағынан оңнан солға қарай түймелеуге арналған киiм заттары әйел адамдар немесе қыз балаларға арналған киiм ретiнде қаралуы тиiс. Егер киiмнің пiшiмiнен бiр немесе басқа жынысқа арналғандығы көрiнiп тұрса бұл ереже қолданылмайды.
Ер адамдар немесе ұл балаларға арналған киiмдерге немесе әйел адамдар немесе қыз балаларға арналған киiмдерге тiкелей жатқызылмайтын киiм заттары әйел адамдар немесе қыз балаларға арналған киiмдер енетiн тауар позициясына жатқызылуы тиiс.

4. В товарные позиции 6105 и 6106 не включается одежда с карманами ниже талии, с эластичным поясом или другими средствами затягивания на нижней части одежды или одежда, имеющая плотность вязки в среднем менее 10 петель на 1 линейный сантиметр в каждом направлении, рассчитанную на площади размером не менее 10 см х 10 см. В товарную позицию 6105 не включается одежда без рукавов.
5. Товарная позиция 6109 не включает одежду с продернутым шнуром, эластичным поясом или с другими средствами затягивания на нижней части одежды.
6. В товарной позиции 6111:
а) термин "детская одежда и принадлежности к детской одежде" означает изделия для детей ростом не более 86 см; он также распространяется на детские пеленки;
б) изделия, которые на первый взгляд могут быть включены как в товарную позицию 6111, так и в другие товарные позиции данной группы, должны включаться в товарную позицию 6111.
7. В товарной позиции 6112 термин "лыжные костюмы" означает одежду или наборы предметов одежды, которые по внешнему виду и фактуре материала можно идентифицировать как предназначенные главным образом для катания на лыжах (беговых или горных). Они состоят из:
а) "лыжного комбинезона", то есть из одного предмета одежды, предназначенного для верхней и нижней частей тела; в дополнение к рукавам и воротнику лыжный комбинезон может иметь карманы или штрипки; или
б) "лыжного комплекта", то есть набора одежды, составленного из двух или трех предметов одежды, предназначенного для розничной продажи и включающего:
- один предмет одежды, такой как куртка с капюшоном, ветровка, штормовка или аналогичное изделие с застежкой "молнией", возможно с дополнительной безрукавкой, и
- одну пару брюк, которые могут быть выше или не выше талии, одну пару бриджей или один комбинезон с нагрудником и лямками.
"Лыжный комплект" может также состоять из комбинезона, аналогичного тому, который упомянут выше в пункте (а), и стеганой безрукавки, надеваемой на комбинезон.
Все компоненты "лыжного комплекта" должны быть выполнены из полотна одинаковых переплетения, вида и состава, одного или разных цветов; они также должны быть соответствующего или совместимого размера.
8. Предметы одежды, которые на первый взгляд могут быть включены как в товарную позицию 6113, так и в другие товарные позиции этой группы, за исключением товарной позиции 6111, включаются в товарную позицию 6113.
9. Предметы одежды этой группы, предназначенные для застегивания спереди слева направо, должны рассматриваться как одежда мужская или для мальчиков, а предметы одежды,
предназначенные для застегивания спереди справа налево, - как одежда женская или для девочек. Эти правила не применяются, если покрой одежды однозначно указывает, что она предназначена для одного или другого пола.
Предметы одежды, которые не могут быть однозначно отнесены к одежде мужской или для мальчиков или к одежде женской или для девочек, должны относиться к товарным позициям, включающим одежду женскую или для девочек.

10. Аталған топтың бұйымдары металл жiптерден дайындалуы мүмкiн.
Қосымша ескертпелер :
1. Осы топқа 3б ескертпені пайдалану үшін жиынтықтың құрамдас бөлiктерi аталған ескертпеде келтірілген басқа талаптарға сәйкес келген жағдайда толық бір материалдан дайындалуға тиіс.
Бұл мақсаттар үшін:
- пайдаланылатын жайма ағартылмаған, ағартылған, боялған, әр түрлі түстер жіпиірімдерінен жасалған немесе басылған болуға тиіс;
- пуловерді немесе резеңкесі бар жакетті резеңке тігілмеген, тікелей тоқу процесінде алынған жағдайда, егер дененің төменгі бөлігіне арналған киім затында резеңке болған жағдайда жиынтықтың құрамдас бөлiгі деп санаған жөн.
Киім заттарының жиындары, егер олардың құрамдас бөлiктерi, тіпті егер айырмашылықтар олардың түсінде ғана болса да, жиынтықтар ретінде қаралмауға тиіс.
Жиынтықтың барлық құрамдас бөлiктерi бөлшек сауда үшін біртұтас бұйым ретінде ұсынылуға тиіс. Осындай бұйымның әрбір жиынтығын жеке өлшеп салу немесе бөлек этикеткалау оны жиынтық ретінде қарауға ықпал етпейді.
2. 6109-тауар позициясындағы "майка" және»өзге де ішкі фуфайкалар" терминдері көкірекшелері бар бұйымдарды қоса алғанда, жағасыз, жеңсіз, жеңдері бар немесе жеңдері жоқ тіпті фасонды пішілген ішкиімді қамтиды.
Дененің жоғары бөлігі үшін арналған киім заттары жеңі бар фуфайкаға немесе майкалардың дәстүрлі түрлері мен 6109-тауар позициясындағы өзге де ішкі фуфайкаларға ұқсас.
3. 6111-тауар позициясындағы және 6116 10 200 0 және 6116 10 800 0-қосалқы позицияларға биялайлар, жеңдер және митенкалар, сіңірілген немесе пластмассамен немесе резеңкемен қапталған, тіпті олар:
- 5903 немесе 5906-тауар позициясындағы машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж жаймасынан, сіңірілген немесе пластмассамен немесе резеңкемен қапталған;
- сіңірілмеген немесе машинамен немесе қолмен тоқылған және кейіннен пластмассамен немесе резеңкемен қапталған қапталмаған трикотаж жаймасынан болса да енгізіледі.
Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж жаймасы кеуекті пластмасса немесе кеуекті резеңке сіңірілмеген немесе сіңірілген немесе қапталған биялайларды, жеңдерді және митенкаларды армирлеу үшін ғана қызмет кеткен жағдайда, тіпті егер олар:
- 5903 немесе 5906-тауар позициясындағы машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж жаймасынан дайындалған, сіңірілген немесе кеуекті пластмассамен немесе кеуекті резеңкемен қапталған;
- сіңірілмеген немесе машинамен немесе қолмен тоқылған және кейіннен кеуекті пластмассамен немесе кеуекті резеңкемен сіңірілген немесе қапталған қапталмаған трикотаж жаймасынан дайындалған болса да, 39 немесе 40-топқа жатады.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бірл.
Баж ставкалары (кеден құнының пайызымен не евромен)

10. Изделия данной группы могут быть изготовлены из металлической нити.
Дополнительные примечания:
1. Для использования примечания 3б к этой группе компоненты комплекта должны быть изготовлены полностью из одного же материала при условии соответствия другим требованиям, приведенным в указанном примечании.
Для этой цели:
- используемое полотно может быть неотбеленным, отбеленным, окрашенным, из пряжи различных цветов или напечатанным;
- пуловер или жакет с резинкой при условии, что резинка не нашита, а получена непосредственно в процессе вязания, следует считать компонентом комплекта, даже если на предмете одежды, предназначенном для нижней части тела, резинки нет.
Наборы предметов одежды не должны рассматриваться как комплекты, если их компоненты изготовлены из различных материалов, даже если различия заключаются только в их цвете.
Все компоненты комплекта должны быть представлены вместе для розничной торговли как единое изделие. Индивидуальная упаковка или раздельная этикетировка каждого компонента такого единого изделия не влияет на его рассмотрение как комплекта.
2. В товарной позиции 6109 термины "майка" и "прочие нательные фуфайки" включают нательное белье даже фасонного покроя, без воротника, с рукавами или без рукавов, включая изделия с лямками.
Предметы одежды, которые предназначены для верхней части тела, часто похожи на фуфайки с рукавами или на более традиционные виды маек и прочие нательные фуфайки товарной позиции 6109.
3. В товарную позицию 6111 и подсубпозиции 6116 10 200 0 и 6116 10 800 0 включаются перчатки, рукавицы и митенки, пропитанные или покрытые пластмассой или резиной, даже если они:
- изготовлены из трикотажного полотна машинного или ручного вязания, пропитанного или покрытого пластмассой или резиной, товарной позиции 5903 или 5906;
- изготовлены из непропитанного или непокрытого трикотажного полотна машинного или ручного вязания и впоследствии пропитаны или покрыты пластмассой или резиной.
В случае, когда трикотажное полотно машинного или ручного вязания служит только для армирования, перчатки, рукавицы или митенки, пропитанные или покрытые пористой пластмассой или пористой резиной, относятся к группе 39 или 40, даже если они:
- изготовлены из трикотажного полотна машинного или ручного вязания, пропитанного или покрытого пористой пластмассой или пористой резиной, товарной позиции 5903 или 5906;
- изготовлены из непропитанного или непокрытого трикотажного полотна машинного или ручного вязания и впоследствии пропитаны или покрыты пористой пластмассой или пористой резиной.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп
ед.
изм.
Ставка  пошлины (в  процен-
тах от тамож-
енной  стоим-
ости либо в евро)

6101
6103-тауар позициясы бұйымдарынан басқа машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж, ер адамдар немесе ұл балаларға арналған пәлте, қысқа пәлте, желбейлер, жадағайлар, күртешелер (шаңғылықтарды қоса алғанда), жұқа күртелер, қалың күртелер және ұқсас бұйымдар:
6101 10
- жүндік иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа қылынан жасалған иірімжіптен жасалғандар:
6101 10 100 0
-- пәлте, қысқа пәлте, желбейлер, жадағайлар және ұқсас бұйымдар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6101 10 900 0
-- күртешелер (шаңғылықтарды қоса алғанда), жұқа күртелер, қалың күртелер және ұқсас бұйымдар:
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6101 20
- мақта иiрiмжiптерден жасалған:
6101 20 100 0
-- пәлте, қысқа пәлте, желбейлер, жадағайлар және ұқсас бұйымдар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6101 20 900 0
-- күртешелер (шаңғылықтарды қоса алғанда), жұқа күртелер, қалың күртелер және ұқсас бұйымдар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6101 30
- химиялық жіптерден жасалған:
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6101 30 100 0
-- пәлте, қысқа пәлте, желбейлер, жадағайлар және ұқсас бұйымдар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6101 30 900 0
-- күртешелер (шаңғылықтарды қоса алғанда), жұқа күртелер, қалың күртелер және ұқсас бұйымдар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6101 90
- өзге де тоқыма материалдарынан жасалғандар:
6101 90 100 0
-- пәлте, қысқа пәлте, желбейлер, жадағайлар және ұқсас бұйымдар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6101 90 900 0
-- күртешелер (шаңғылықтарды қоса алғанда), жұқа күртелер, қалың күртелер және ұқсас бұйымдар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6102
6104-тауар позициясы бұйымдарынан басқа машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж, әйел адамдар немесе қыз балаларға арналған пәлте, қысқа пәлте, желбейлер, жадағайлар, күртешелер (шаңғылықтарды қоса алғанда), жұқа күртелер, қалың күртелер және ұқсас бұйымдар:
6102 10
- жүндік иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа қылынан жасалған иірімжіптен жасалғандар:
6102 10 100 0
-- пәлте, қысқа пәлте, желбейлер, жадағайлар және ұқсас бұйымдар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6102 10 900 0
-- күртешелер (шаңғылықтарды қоса алғанда), жұқа күртелер, қалың күртелер және ұқсас бұйымдар
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6102 20
- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар:
6102 20 100 0
-- пәлте, қысқа пәлте, желбейлер, жадағайлар және ұқсас бұйымдар
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6102 20 900 0
-- күртешелер (шаңғылықтарды қоса алғанда), жұқа күртелер, қалың күртелер және ұқсас бұйымдар
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес

6101
Пальто, полупальто, накидки, плащи, куртки (включая лыжные), ветровки, штормовки и аналогичные изделия трикотажные машинного или ручного вязания, мужские или для мальчиков, кроме изделий товарной позиции 6103:
6101 10
- из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого волоса животных:
6101 10 100 0
-- пальто, полупальто, накидки, плащи и аналогичные изделия
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6101 10 900 0
-- куртки (включая лыжные),
ветровки, штормовки и
аналогичные изделия
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6101 20
- из хлопчатобумажной пряжи:
6101 20 100 0
-- пальто, полупальто, накидки, плащи и аналогичные изделия
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6101 20 900 0
-- куртки (включая лыжные),
ветровки, штормовки и
аналогичные изделия
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6101 30
- из химических нитей:
6101 30 100 0
-- пальто, полупальто, накидки, плащи и аналогичные изделия
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6101 30 900 0
-- куртки (включая лыжные),
ветровки, штормовки и
аналогичные изделия
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6101 90
- из прочих текстильных материалов:
6101 90 100 0
-- пальто, полупальто, накидки, плащи и аналогичные изделия
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6101 90 900 0
-- куртки (включая лыжные),
ветровки, штормовки и
аналогичные изделия
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6102
Пальто, полупальто, накидки, плащи, куртки (включая лыжные), ветровки, штормовки и аналогичные изделия трикотажные машинного или ручного вязания, женские или для девочек, кроме изделий товарной позиции 6104:
6102 10
- из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого волоса животных:
6102 10 100 0
-- пальто, полупальто, накидки, плащи и аналогичные изделия
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6102 10 900 0
-- куртки (включая лыжные),
ветровки, штормовки и аналогичные изделия
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6102 20
- из хлопчатобумажной пряжи:
6102 20 100 0
-- пальто, полупальто, накидки, плащи и аналогичные изделия
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6102 20 900 0
-- куртки (включая лыжные), ветровки, штормовки и аналогичные изделия
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг

6103 31 000 0
-- жүн иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа қылынан жасалған иірімжіптен жасалғандар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6103 32 000 0
-- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6103 33 000 0
-- синтетикалық жіптерден жасалғандар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6103 39 000 0
-- өзге де тоқыма материалдарынан жасалғандар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
- шалбарлаp, көкiрекшесi және бауы бар шалбарлар, бриджилер және шортылар:
6103 41
- - жүндік иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа қылынан жасалған иірімжіптен жасалғандар:

6103 31 000 0
-- из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого волоса животных
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6103 32 000 0
-- из хлопчатобумажной пряжи
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6103 33 000 0
-- из синтетических нитей
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6103 39 000 0
-- из прочих текстильных материалов
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
- брюки, комбинезоны с нагрудниками и лямками, бриджи и шорты:
6103 41
-- из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого волоса животных:

5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6106 90
- өзге де тоқыма материалдардан жасалғандар:
6106 90 100 0
-- жүн иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа қылынан жасалған иірімжіптен жасалғандар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6106 90 300 0
-- жібек жіптерден немесе жібек қалдықтарының иірімжіптерден жасалғандар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6106 90 500 0
-- зығыр талшықтарынан немесе рама талшықтарынан жасалғандар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6106 90 900 0
-- өзге де тоқыма материалдардан жасалғандар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6107
Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж, ер адамдар немесе ұл балаларға арналған дамбалдар, трусилер, түнгi жейде, пижамалар, суға түскенде киетін халаттар, үй халаттары және ұқсас бұйымдар:
- дамбалдар мен трусилер:
6107 11 000 0
-- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6107 12 000 0
-- химиялық жіптерден жасалғандар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6107 19 000 0
-- өзге де тоқыма материалдардан жасалғандар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
-  түнгі жейделер мен пижамалар:
дана
6107 21 000 0
-- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6107 22 000 0
-- химиялық жіптерден жасалғандар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6107 29 000 0
-- өзге де тоқыма материалдардан жасалғандар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
- өзгелері:
6107 91
-- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар:
6107 91 100 0
--- ұзын түкті сүлгілерден жасалғандар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6107 91 900 0
--- өзгелері
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6107 92 000 0
-- химиялық жіптерден жасалғандар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6107 99 000 0
-- өзге де тоқыма материалдардан жасалғандар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6108
Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж, әйел адамдар немесе қыз балаларға арналған iшкі көйлектер, iшкi юбка, трусилер, панталондар, түнгі жейделер, пижамалар, пеньюарлар, суға түсетін халаттар, үй халаттары және ұқсас бұйымдар:
-  іш көйлектер мен ішкі юбкалар:
6108 11 000 0
-- химиялық жіптерден жасалғандар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6108 19 000 0
-- өзге де тоқыма материалдардан жасалғандар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
- трусилер мен панталондар:
дана
6108 21 000 0
-- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6108 22 000 0
-- химиялық жіптерден жасалғандар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6108 29 000 0
-- өзге де тоқыма материалдардан жасалғандар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
- түнгі жейделер мен пижамалар:

5, но не менее 1 евро за 1 кг
6106 90
- из прочих текстильных материалов:
6106 90 100 0
-- из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого волоса животных
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6106 90 300 0
-- из шелковых нитей или из пряжи из шелковых отходов
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6106 90 500 0
-- из льняных волокон или волокна
рами
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6106 90 900 0
-- из прочих текстильных материалов
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6107
Кальсоны, трусы, ночные сорочки, пижамы, купальные халаты, домашние халаты и аналогичные изделия трикотажные машинного или ручного вязания, мужские или для мальчиков:
- кальсоны и трусы:
6107 11 000 0
-- из хлопчатобумажной пряжи
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6107 12 000 0
-- из химических нитей
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6107 19 000 0
-- из прочих текстильных материалов
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
- ночные сорочки и пижамы:
6107 21 000 0
-- из хлопчатобумажной пряжи
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6107 22 000 0
-- из химических нитей
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6107 29 000 0
-- из прочих текстильных материалов
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
- прочие:
6107 91
-- из хлопчатобумажной пряжи:
6107 91 100 0
--- из махровых полотен
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6107 91 900 0
--- прочие
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6107 92 000 0
-- из химических нитей
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6107 99 000 0
-- из прочих текстильных материалов
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6108
Комбинации, нижние юбки, трусы, панталоны, ночные сорочки, пижамы, пеньюары, купальные халаты, домашние халаты и аналогичные изделия трикотажные машинного или ручного вязания, женские или для девочек:
- комбинации и нижние юбки:
6108 11 000 0
-- из химических нитей
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6108 19 000 0
-- из прочих текстильных материалов
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
- трусы и панталоны:
6108 21 000 0
-- из хлопчатобумажной пряжи
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6108 22 000 0
-- из химических нитей
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6108 29 000 0
-- из прочих текстильных материалов
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
- ночные сорочки и пижамы:

6108 31
-- мақта иiрiмжiптерден жасалғандар:
6108 31 100 0
--- түнгі жейделер
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6108 31 900 0
--- пижамалар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6108 32
-- химиялық жіптерден жасалғандар:
--- синтетикалық жіптерден жасалғандар:
6108 32 110 0
---- түнгі жейделер
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6108 32 190 0
---- пижамалар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6108 32 900 0
--- жасанды жіптерден жасалған
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6108 39 000 0
-- өзге де тоқыма материалдарынан
дана

6108 31
-- из хлопчатобумажной пряжи:
6108 31 100 0
--- ночные сорочки
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6108 31 900 0
--- пижамы
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6108 32
-- из химических нитей:
--- из синтетических нитей:
6108 32 110 0
---- ночные сорочки
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6108 32 190 0
---- пижамы
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6108 32 900 0
--- из искусственных нитей
шт
5 j но не менее 1 евро за 1 кг
6108 39 000 0
-- из прочих текстильных материалов
шт

5, бірақ 1 кг үшін 1 ЕВРО-дан кем емес
6109 90 900 0
--- өзгелері
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6110
Машинамен немесе қолдан тоқылған трикотаж свитерлер, пуловерлер, кардигандар, көкірекшелер мен ұқсас  бұйымдар:
- жүн иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа қылынан жасалған иірімжіптен жасалғандар:
6110 11
-- жүн иірімжіптен жасалғандар:
6110 11 100 0
--- бір бұйымға жүн салмағының кемінде 50 %-ын құрайтын, және салмағы 600 г немесе одан астам свитерлер мен полуверлер
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
---- өзгелері:
6110 11 300 0
---- ер адамдар немесе кішкентай ер балалар үшін
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6110 11 900 0
---- әйел адамдар немесе кішкентай қыз балалар үшін
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6110 12
-- кашмир ешкісінің биязы жүнінен иірілген жіптен:
6110 12 100 0
--- бір бұйымға жүн салмағының кемінде 50 %-ын құрайтын, және салмағы 600 г немесе одан да артық свитерлер мен полуверлер
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
---- өзгелері:
6110 12 300 0
---- ер адамдар немесе кішкентай ер балалар үшін
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6110 12 900 0
---- әйелдер немесе кішкентай қыз балалар үшін
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6110 19
--- өзгелері:
6110 19 100 0
--- бір бұйымға жүн салмағының кемінде 50 %-ын құрайтын, және салмағы 600 г немесе одан да артық свитерлер мен полуверлер
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
---- өзгелері:
6110 19 300 0
---- ер адамдар немесе кішкентай ер балалар үшін
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6110 19 900 0
---- әйел адамдар немесе кішкентай қыз балалар үшін
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6110 20
- мақта-мата иірімжіптерден жасалғандар:
6110 20 100 0
-- іліп тоқылған "ашық өңірлі" жағалы немесе биік бір немесе екі жағалы жеңіл жұқа жемпірлер мен полуверлер
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
--- өзгелері:

5, но не менее 1 евро за 1 кг
6109 90 900 0
-- прочие
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6110
Свитеры, пуловеры, кардиганы, жилеты
и аналогичные изделия трикотажные
машинного или ручного вязания:
- из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого волоса животных:
6110 11
-- из шерстяной пряжи:
6110 11 100 0
--- свитеры и пуловеры, содержащие
не менее 50 мас.% шерсти, и массой 600 г или более на одно изделие
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
--- прочие:
6110 11 300 0
---- для мужчин или мальчиков
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6110 11 900 0
---- для женщин или девочек
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6110 12
-- из пряжи из тонкого волоса кашмирской козы:
6110 12 100 0
--- свитеры и пуловеры, содержащие
не менее 50 мас.% шерсти, и массой
600 г или более на одно изделие
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
--- прочие:
6110 12 300 0
---- для мужчин или мальчиков
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6110 12 900 0
---- для женщин или девочек
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6110 19
-- прочие:
6110 19 100 0
--- свитеры и пуловеры, содержащие
не менее 50 мас.% шерсти, и массой
600 г или более на одно изделие
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
--- прочие:
6110 19 300 0
---- для мужчин или мальчиков
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6110 19 900 0
---- для женщин или девочек
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6110 20
- из хлопчатобумажной пряжи:
6110 20 100 0
-- легкие тонкие джемперы и пуловеры
трикотажной вязки с воротом "поло"
или высоким одинарным или двойным
воротом
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
-- прочие:

4. 6209 тауар позициясында:
а) "балалар киiмi және балалар киiмiнiң керек-жарақтары" терминi бойы 86 см-ден аспайтын балаларға арналған бұйымдарды бiлдiредi; ол балалар жаялықтарына да таратылады;
б) бiр қарағанда аталған топтың 6209-тауар позициясына да басқа тауар позицияларына да енгiзiлуi мүмкiн бұйымдар 6209-тауар позициясына енгiзiлуi керек.
5. 6209-тауар позициясын қоспағанда бiр қарағанда осы топтың 6210-тауар позициясына да басқа тауар позицияларына да енгiзiлуi мүмкiн киiм заттары 6210-тауар позициясына енгiзiлуі тиіс.
6. 6211-тауар позициясында "шаңғы костюмдері" терминi сыртқы түрi мен материалының фактурасы бойынша басты түрде шаңғымен (жүгiру немесе тау) сырғанау үшiн арналған киiм ретiнде үйлестiруге болатын киiмдi немесе киiм заттарының жиынтығын бiлдiредi. Олар мыналардан тұрады:
а) "шаңғылық комбинезоннан", яғни дененiң жоғарғы және төменгi бөлiктерiне арналған киiмнiң бiр затынан; жеңдерi мен жағасына қосымша шаңғылық комбинезонның қалталары немесе балақбаулары болуы мүмкiн; немесе
б) "шаңғы жиынтығынан", яғни киiмнiң екi немесе үш затынан тұратын, бөлшек саудаға арналған және мыналар енгiзiлетiн киiм жиынтығынан:
- "сыдырма" түймелiгi бар, қосымша жеңсiз киiмi болуы мүмкiн капюшоны бар күртеше, жұқа күрте, қалың күрте немесе ұқсас бұйымдар сияқты киiмнiң бiр заты, және
- белден жоғары немесе жоғары емес болатын шалбардың бiр жұбы, бриджидiң бiр жұбы немесе көкiрекшесi мен баулары бap комбинезон.
"Шаңғы жиынтығының" барлық құрамдас бөлiктерi өрiмi, түрi және құрамы бiрдей, бiр немесе әр түстi жаймалардан тiгiлген болуы керек; олар сондай-ақ бiр фасондағы және сәйкес немесе бiрдей мөлшерде болулары керек.
7. Шаршы немесе шаршыға жақын қай жағы болмасын 60 см-ден артық ұзындықта болмайтын мойын орамалдар мен мойын орамалдарға ұқсас бұйымдар орамалдар ретiнде жiктелуi тиiс (6213 тауар позициясы). Жақтарының кез-келгенi 60 см-ден артық орамалдар 6214 тауар позициясына енгiзiлуi тиiс.
8. Осы топтың алдыңғы жағынан солдан оңға қарай түймелеуге арналған киiм заттары ер адамдар немесе ұл балаларға арналған киiм ретiнде қаралуы, ал алдыңғы жағынан оңнан солға қарай түймелеуге арналған киiм заттары әйел адамдар немесе қыз балаларға арналған киiм ретiнде қаралуы тиiс. Егер киiмнің пiшiмiнен бiр немесе басқа жынысқа арналғандығы көрiнiп тұрса бұл ереже қолданылмайды.
Ер адамдар немесе ұл балаларға арналған киiмдерге немесе әйел адамдар немесе қыз балаларға арналған киiмдерге тiкелей жатқызылмайтын киiм заттары әйел адамдар немесе қыз балаларға арналған киiмдер енетiн тауар позициясына жатқызылуы тиiс.

4. В товарной позиции 6209:
а) термин "детская одежда и принадлежности к детской одежде" означает изделия для детей ростом не более 86 см; он также распространяется на детские пеленки;
б) изделия, которые на первый взгляд могут быть включены как в товарную позицию 6209, так и в другие товарные позиции данной группы, должны включаться в товарную позицию 6209.
5. Предметы одежды, которые на первый взгляд могут быть включены как в товарную позицию 6210, так и в другие товарные позиции данной группы, кроме товарной позиции 6209, должны включаться в товарную позицию 6210.
6. В товарной позиции 6211 термин "лыжные костюмы" означает одежду или наборы предметов одежды, которые по внешнему виду и фактуре материала можно идентифицировать как предназначенные главным образом для катания на лыжах (беговых или горных). Они состоят из:
а) "лыжного комбинезона", то есть из одного предмета одежды, предназначенного для верхней и нижней частей тела; в дополнение к рукавам и воротнику лыжный комбинезон может иметь карманы или штрипки; или
б) "лыжного комплекта", то есть набора одежды, составленного из двух или трех предметов, предназначенного для розничной продажи и включающего:
-  один предмет одежды, такой как куртка с капюшоном, ветровка, штормовка или аналогичное изделие с застежкой "молнией", возможно, с дополнительной безрукавкой, и
- одну пару брюк, которые могут быть выше или не выше талии, одну пару бриджей или один комбинезон с нагрудником и лямками.
"Лыжный комплект" может также состоять из комбинезона, аналогичного тому, который упомянут выше в пункте (а), и стеганой безрукавки, надеваемой на комбинезон.
Все компоненты "лыжного комплекта" должны быть выполнены из материала одинаковых переплетения, вида и состава, одного или разных цветов; они также должны быть соответствующего или совместимого размера.
7. Шарфы и изделия, аналогичные шарфам, квадратные или приблизительно квадратные, у которых ни одна из сторон не имеет длину более 60 см, должны быть классифицированы как платки (товарная позиция 6213). Платки, у которых длина любой из сторон более 60 см, должны включаться в товарную позицию 6214.
8. Предметы одежды данной группы, предназначенные для застегивания спереди слева направо, должны рассматриваться как одежда мужская или для мальчиков, а предметы одежды, предназначенные для застегивания спереди справа налево, - как одежда женская или для девочек. Эти правила не применяются, если покрой одежды однозначно указывает, что она предназначена для одного или другого пола.
Предметы одежды, которые не могут быть однозначно отнесены к одежде мужской или для мальчиков или к одежде женской или для девочек, должны относиться к товарным позициям, включающим одежду женскую или для девочек.

9. Аталған топтың бұйымдары металл жiптерден дайындалуы мүмкiн.
Қосымша ескертпелер :
1. Осы топқа 3б ескертпені пайдалану үшін жиынтықтың құрамдас бөлiктерi аталған ескертпеде келтірілген басқа талаптарға сәйкес келген жағдайда толық бір материалдан дайындалуға тиіс.
Бұл мақсаттар үшін пайдаланылатын жайма ағартылмаған, ағартылған, боялған, әр түрлі түстер жіпиірімдерінен жасалған немесе басылған болуға тиіс.
Киім заттарының жиындары, егер олардың құрамдас бөлiктерi, тіпті егер айырмашылықтар олардың түсінде ғана болса да, жиынтықтар ретінде қаралмауға тиіс.
Жиынтықтың барлық құрамдас бөлiктерi бөлшек сауда үшін біртұтас бұйым ретінде ұсынылуға тиіс. Осындай бұйымның әрбір жиынтығын жеке өлшеп салу немесе бөлек этикеткалау оны жиынтық ретінде қарауға ықпал етпейді.
2. 6209 және 6216-тауар позицияларындағы биялайлар, жеңдер және митенкалар, сіңірілген немесе пластмассамен немесе резеңкемен қапталған, тіпті олар:
- 5903 немесе 5906-тауар позициясындағы (машинамен немесе қолмен тоқылған жақсы трикотаж жаймасынан) тоқыма материалдан жасалғандар сіңірілген немесе жабылмаған тоқыма пластмассамен немесе резеңкемен қапталған;
- сіңірілмеген немесе жабылмаған тоқыма материалдан жасалғандар (машинамен немесе қолмен тоқылған жақсы трикотаж жаймасынан) кейіннен пластмассамен немесе резеңкемен қапталған қапталмаған трикотаж жаймасынан болса да енгізіледі.
Тоқыма материалдардан жасалғандар (машинамен немесе қолмен тоқылған жақсы трикотаж жаймасынан) кеуекті пластмасса немесе кеуекті резеңке сіңірілмеген немесе сіңірілген немесе қапталған биялайларды, жеңдерді және митенкаларды армирлеу үшін ғана қызмет еткен жағдайда, тіпті егер олар:
- 5903 немесе 5906-тауар позициясындағы тоқыма материалдардан жасалғандар (машинамен немесе қолмен тоқылған жақсы трикотаж жаймасынан) сіңірілген немесе кеуекті пластмассамен немесе кеуекті резеңкемен қапталған;
- сіңірілмеген немесе жабылмаған тоқыма материалдардан жасалғандар (машинамен немесе қолмен тоқылған жақсы трикотаж жаймасынан) кеуекті пластмассамен немесе кеуекті резеңкемен сіңірілген немесе қапталған қапталмаған трикотаж жаймасынан дайындалған болса да, 39 немесе 40-топқа жатады.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бірл.
Баж ставкалары
(кеден құнының пайызымен не евромен)

9. Изделия данной группы могут быть изготовлены из металлической нити.
Дополнительные примечания:
1. Для использования примечания 3б к этой группе компоненты комплекта должны быть изготовлены полностью из одного и того же материала при условии соответствия другим требованиям, приведенным в указанном примечании.
Для этих целей используемый материал может быть неотбеленным, беленым, окрашенным, из пряжи различных цветов или напечатанным.
Наборы предметов одежды не должны рассматриваться как комплекты, если их компоненты изготовлены из различных материалов, даже если различия заключаются только в их цвете.
Все компоненты комплекта должны быть представлены вместе для розничной торговли как единое изделие. Индивидуальная упаковка или раздельная этикетировка каждого компонента такого единого изделия не влияет на его рассмотрение как комплекта.
2. В товарные позиции 6209 и 6216 включаются перчатки, рукавицы и митенки, пропитанные или покрытые пластмассой или резиной, даже если они:
- изготовлены из текстильного материала (отличного от трикотажного полотна машинного или ручного вязания), пропитанного или покрытого пластмассой или резиной, товарной позиции 5903 или 5906;
- изготовлены из непропитанного или непокрытого текстильного материала (отличного от трикотажного полотна машинного или ручного вязания) и впоследствии пропитаны или покрыты пластмассой или резиной.
В случае, когда текстильный материал (отличный от трикотажного полотна машинного или ручного вязания) служит только для армирования, перчатки, рукавицы или митенки, пропитанные или покрытые пористой пластмассой или пористой резиной, относятся к группе 39 или 40, даже если они:
- изготовлены из текстильного материала (отличного от трикотажного полотна машинного или ручного вязания), пропитанного или покрытого пористой пластмассой или пористой резиной, товарной позиции 5903 или 5906;
- изготовлены из непропитанного или непокрытого текстильного материала (отличного от трикотажного полотна машинного или ручного вязания) и впоследствии пропитаны или покрыты пористой пластмассой или пористой резиной.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины
процен-
тах от
тамож-
енной
стоим-
ости
либо в
евро)

6201
6203 тауар позициясының бұйымдарынан басқа, ер адамдар немесе кішкентай ер балаларға арналған пәлте, қысқа пәлте, желбегейлер, плащтар, күртешелер (шаңғылықты қоса алғанда), жұқа күртешелер, қалың күртешелер және ұқсас бұйымдар:
- пәлте, қысқа пәлте, желбегейлер, плащтар мен ұқсас бұйымдар:
6201 11 000 0
-- жүн иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа қылынан жасалған иірімжіптен жасалғандар
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6201 12
-- мақта-мата иірімжіптерден жасалғандар:
6201 12 100 0
--- бір бұйымның салмағы 1 кг аспайтын
дана

6201
Пальто, полупальто, накидки,
плащи, куртки (включая лыжные),
ветровки, штормовки и аналогичные
изделия мужские или для
мальчиков, кроме изделий товарной
позиции 6203:
- пальто, полупальто, накидки, плащи и аналогичные изделия:
6201 11 000 0
-- из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого волоса животных
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6201 12
-- из хлопчатобумажной пряжи:
6201 12 100 0
--- с массой одного изделия не
более 1 кг
шт

6201 92 000 0
-- мақта-мата иірімжіптерден жасалғандар
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6201 93 000 0
-- химиялық жіптерден жасалғандар
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6201 99 000 0
-- өзге де тоқыма материалдардан жасалғандар
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6202
6204 тауар позициясы бұйымдарынан басқа, әйел адамдар немесе кішкентай қыз балаларға арналған пәлте, қысқа пәлте, желбегейлер, плащтар, күртешелер (шаңғылықты қоса алғанда), жұқа күртешелер, қалың күртешелер мен осыған ұқсас бұйымдар:
- пәлте, қысқа пәлте, желбегейлер, плащтар мен ұқсас бұйымдар:

6201 92 000 0
-- из хлопчатобумажной пряжи
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6201 93 000 0
-- из химических нитей
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6201 99 000 0
-- из прочих текстильных материалов
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6202
Пальто, полупальто, накидки,
плащи, куртки (включая лыжные),
ветровки, штормовки и аналогичные
изделия женские или для девочек,
кроме изделий товарной позиции
6204:
- пальто, полупальто, накидки,
плащи и аналогичные изделия:

6202 13 900 0
--- бір бұйымның салмағы 1 кг аспайтын
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6202 19 000 0
-- өзге де тоқыма материалдардан жасалғандар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
-- өзгелері:
6202 91 000 0
-- жүниiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа қылынан жасалған иірімжіптен жасалғандар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6202 92 000 0
-- мақта-мата иірімжіптерден жіптен жасалғандар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6202 93 000 0
-- химиялық жіптерден  жасалғандар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6202 99 000 0
-- өзге де тоқыма материалдардан жасалғандар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6203
Ер адамдар немесе кішкентай ер балаларға арналған костюмдер, жиынтықтар, пиджактар, блайзерлер, шалбарлар, көкірекшесі мен тартпа бауы бар комбинезондар, бриджилер мен шортылар (суға түсетіндерден басқа):
- костюмдер:

6202 13 900 0
--- с массой одного изделия более
1 кг
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6202 19 000 0
--- из прочих текстильных материалов
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
- прочие:
6202 91 000 0
-- из шерстяной пряжи или пряжи из
тонкого волоса животных
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6202 92 000 0
-- из хлопчатобумажной пряжи
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6202 93 000 0
-- из химических нитей
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6202 99 000 0
-- из прочих текстильных материалов
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6203
Костюмы, комплекты, пиджаки,
блайзеры, брюки, комбинезоны
с нагрудниками и лямками, бриджи и
шорты (кроме купальных)
мужские или для мальчиков:
- костюмы:

6203 11 000 0
- - жүн иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа қылынан жасалған иірімжіптен жасалғандар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6203 12 000 0
-- синтетикалық жіптерден  жасалғандар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6203 19
-- өзге де тоқыма материалдардан жасалғандар:
6203 19 100 0
--- мақта-мата иірімжіптерден жасалғандар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6203 19 300 0
--- жасанды жіптерден жасалғандар
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6203 19 900 0
---- өзгелері
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
- жиынтықтар:

6203 11 000 0
-- из шерстяной пряжи или пряжи
из тонкого волоса животных
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6203 12 000 0
-- из синтетических нитей
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6203 19
-- из прочих текстильных
материалов:
6203 19 100 0
--- из хлопчатобумажной пряжи
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6203 19 300 0
--- из искусственных нитей
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
6203 19 900 0
--- прочие
шт
5, но не менее 1 евро за 1 кг
- комплекты:

6204 69 500 0
----- өзгелері
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6204 69 900 0
---- өзгелері
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6205
Ер адамдар немесе кішкентай ер балаларға арналған жейделер:
6205 10 000 0
- жүндік иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа қылынан жасалған иірімжіптен жасалғандар
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6205 20 000 0
- мақта-мата иірімжіптерден жасалғандар
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6205 30 000 0
- химиялық жіптерден жасалғандар
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6205 90
- өзге де тоқыма материалдардан жасалғандар:
6205 90 100 0
-- зығыр талшығынан немесе рама талшығынан жасалғандар
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6205 90 900 0
--- өзгелері
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес

6204 69 500 0
---- прочие
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6204 69 900 0
--- прочие
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6205
Рубашки мужские или для мальчиков:
6205 10 000 0
- из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого волоса животных
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6205 20 000 0
- из хлопчатобумажной пряжи
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6205 30 000 0
- из химических нитей
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6205 90
- из прочих текстильных материалов:
6205 90 100 0
-- из льняных волокон или волокна рами
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6205 90 900 0
-- прочие
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг

6206
Әйел адамдар немесе кішкентай қыз балаларға арналған блузалар, блузалар мен блузондар:
6206 10 000 0
- жібек жіптерден немесе жібек қалдықтарынан иірімжіптерден жасалғандар
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6206 20 000 0
- жүн иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа қылынан жасалған иірімжіптен жасалғандар
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6206 30 000 0
- мақта-мата иірімжіптерден жасалғандар
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6206 40 000 0
- химиялық жіптерден  жасалғандар
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6206 90
- өзге де тоқыма материалдардан жасалғандар:
6206 90 100 0
-- зығыр талшығынан немесе рама талшығынан жасалғандар
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6206 90 900 0
--- өзгелері
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6207
Ер адамдар немесе кішкентай ер балаларға арналған майкалар мен басқа да іштен киетін фуфайкалар, дамбалдар, шолақ дамбалдар, түнгі іш көйлектер, пижамдар, суға түскенде киетін халаттар, үй халаттары мен ұқсас бұйымдар:
- дамбалдар мен шолақ дамбалдар:
6207 11 000 0
-- мақта-мата иірімжіптерден жасалғандар
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6207 19 000 0
-- өзге де тоқыма материалдардан жасалғандар
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
- түнгі іш көйлектер мен пижамалар:
6207 21 000 0
-- мақта-мата  иірімжіптерден жасалғандар
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6207 22 000 0
-- химиялық жіптерден жасалғандар
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6207 29 000 0
-- өзге де тоқыма материалдардан жасалғандар
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
-- өзгелері:
6207 91
-- мақта-мата иірімжіптерден жасалғандар:
6207 91 100 0
--- түкті жайма маталар мен ұқсас маталық түкті материалдардан тігілген суға түскенде киетін халаттар, үй халаттары және ұқсас бұйымдар
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес

6206
Блузки, блузы и блузоны женские или для девочек:
6206 10 000 0
- из шелковых нитей или пряжи из шелковых отходов
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6206 20 000 0
- из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого волоса животных
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6206 30 000 0
- из хлопчатобумажной пряжи
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6206 40 000 0
- из химических нитей
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6206 90
- из прочих текстильных материалов:
6206 90 100 0
-- из льняных волокон или волокна рами
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6206 90 900 0
-- прочие
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6207
Майки и нательные фуфайки
прочие, кальсоны, трусы, ночные
сорочки, пижамы, купальные
халаты, домашние халаты и
аналогичные изделия мужские
или для мальчиков:
- кальсоны и трусы:
6207 11 000 0
-- из хлопчатобумажной пряжи
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6207 19 000 0
-- из прочих текстильных материалов
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
- ночные сорочки и пижамы:
6207 21 000 0
-- из хлопчатобумажной пряжи
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6207 22 000 0
-- из химических нитей
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6207 29 000 0
-- из прочих текстильных материалов
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
- прочие:
6207 91
-- из хлопчатобумажной пряжи:
6207 91 100 0
--- купальные халаты, домашние
халаты и аналогичные изделия из
махровых полотенечных тканей и
аналогичных тканых махровых
материалов
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг

6211 32
-- мақта-мата иірімжіптен жасалғандар
6211 32 100 0
--- өндірістік және кәсіптік киімдер
-
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
--- астарлы спорттық костюмдер:
6211 32 310 0
---- алдыңғы жағы бірдей материалдан жасалған
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
----- өзгелері:
6211 32 410 0
----- жоғарғы бөлігі
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6211 32 420 0
----- төменгі бөлігі
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6211 32 900 0
---- өзгелері
-
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6211 33
-- химиялық жіптерден:
6211 33 100 0
--- өндірістік және кәсіптік киімдер
-
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
--- астарлы спорттық костюмдер:
6211 33 310 0
---- алдыңғы жағы бірдей материалдан жасалған
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
----- өзгелері:
6211 33 410 0
----- жоғарғы бөлігі
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6211 33 420 0
----- төменгі бөлігі
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6211 33 900 0
---- өзгелері
-
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6211 39 000 0
- өзге де тоқыма материалдардан
-
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
- әйелдер немесе кішкентай қыз балаларға арналған өзге де киім заттары:
6211 41 000 0
-- жүн иірімжіптен немесе жануарлардың жұқа қылынан жасалған иірімжіптен жасалғандар
-
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6211 42
-- мақта-мата иірімжіптен жасалғандар басқа да:
6211 42 100 0
--- алжапқыштар, комбинезондар, арнайы киімдер мен басқа да өндірістік және кәсіптік  киімдер (үйде тұтыну үшін жарайтын немесе жарамайтын)
-
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
--- астарлы спорттық костюмдер:
6211 42 310 0
---- алдыңғы жағы бірдей материалдан жасалған
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
----- өзгелері:
6211 42 410 0
----- жоғарғы бөлігі
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6211 42 420 0
----- төменгі бөлігі
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6211 42 900 0
---- өзгелері
-
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6211 43
-- химиялық жіптерден:
6211 43 100 0
--- алжапқыштар, комбинезондар, арнайы киімдер мен өндірістік және кәсіптік киімдер (үйде тұтыну үшін жарайтын немесе жарамайтын)
-
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
--- астарлы спорттық костюмдер:
6211 43 310 0
---- алдыңғы жағы бірдей материалдан жасалған
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
----- өзгелері:
6211 43 410 0
----- жоғарғы бөлігі
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6211 43 420 0
----- төменгі бөлігі
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6211 43 900 0
---- өзгелері
-
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6211 49 000 0
-- басқа да тоқыма материалдардан
-
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6212
Машинамен немесе қолдан тоқылған трикотаж немесе трикотаж емес бюстгальтерлер, белдіктер, корсеттер, иықбаулар, байлауыштар мен ұқсас бұйымдар және олардың бөліктері:

6211 32
-- из хлопчатобумажной пряжи:
6211 32 100 0
--- производственная и
профессиональная одежда
-
5, но не менее
1 евро за 1 кг
--- спортивные костюмы с
подкладкой:
6211 32 310 0
---- с лицевой стороной из одного
и того же материала
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
---- прочие:
6211 32 410 0
----- верхние части
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6211 32 420 0
----- нижние части
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6211 32 900 0
--- прочая
-
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6211 33
-- из химических нитей:
6211 33 100 0
--- производственная и
профессиональная одежда
-
5, но не менее
1 евро за 1 кг
--- спортивные костюмы с
подкладкой:
6211 33 310 0
---- с лицевой стороной из одного
и того же материала
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
---- прочие:
6211 33 410 0
----- верхние части
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6211 33 420 0
----- нижние части
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6211 33 900 0
--- прочая
-
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6211 39 000 0
-- из прочих текстильных материалов
-
5, но не менее
1 евро за 1 кг
- предметы одежды прочие женские или для девочек:
6211 41 000 0
-- из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого волоса животных
-
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6211 42
-- из хлопчатобумажной пряжи:
6211 42 100 0
--- фартуки, комбинезоны,
спецодежда и другая производственная и
профессиональная одежда
(пригодная или не пригодная для
домашнего применения)
-
5, но не менее
1 евро за 1 кг
--- спортивные костюмы с
подкладкой:
6211 42 310 0
---- с лицевой стороной из одного
и того же материала
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
---- прочие:
6211 42 410 0
----- верхние части
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6211 42 420 0
----- нижние части
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6211 42 900 0
--- прочая
-
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6211 43
--- из химических нитей:
6211 43 100 0
--- фартуки, комбинезоны,
спецодежда и другая
производственная и
профессиональная одежда
(пригодная или не пригодная для
домашнего применения)
-
5, но не менее
1 евро за 1 кг
--- спортивные костюмы с
подкладкой:
6211 43 310 0
---- с лицевой стороной из одного
и того же материала
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
---- прочие:
6211 43 410 0
----- верхние части
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6211 43 420 0
----- нижние части
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6211 43 900 0
--- прочая
-
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6211 49 000 0
-- из прочих текстильных материалов
-
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6212
Бюстгальтеры, пояса, корсеты,
подтяжки, подвязки и аналогичные
изделия и их части трикотажные
машинного или ручного вязания
или нетрикотажные:

6212 10
- бюстгальтерлер:
6212 10 100 0
-- бөлшек сатуға арналған бюстгальтерлер мен қысқа дамбалдардан тұратын жиынтықта
дана
5, бірақ 1 кг үшін 1 евродан кем емес
6212 10 900 0
--- өзгелері
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6212 20 000 0
- белдіктер және белдік-қысқа дамбалдар
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6212 30 000 0
- грациялар
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6212 90 000 0
-- өзгелері
-
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6213
Орамалдар:
6213 10 000 0
- жібек жіптерден немесе жібек қалдықтарынан жасалған иірімжіптен жасалғандар
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6213 20 000 0
- мақта-мата иірімжіптен жасалғандар
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6213 90 000 0
- өзге де тоқыма материалдардан жасалған
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6214
Шәлілер, шарфтар, кашнелер, жамылғылар, бетперделер және ұқсас бұйымдар:
6214 10 000 0
- жібек жіптерден немесе жібек қалдықтарынан жасалған иірімжіптен жасалғандар
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6214 20 000 0
- жүн иірімжіптен немесе жануарлардың жұқа қылынан жасалған иірімжіптен жасалғандар
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6214 30 000 0
- синтетикалық жіптерден жасалғандар
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6214 40 000 0
- жасанды жіптерден жасалғандар
дана
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес

6212 10
- бюстгальтеры:
6212 10 100 0
-- в наборе, состоящем из
бюстгальтера и трусов,
предназначенном для розничной
продажи
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6212 10 900 0
-- прочие
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6212 20 000 0
- пояса и пояса-трусы
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6212 30 000 0
- грации
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6212 90 000 0
- прочие
-
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6213
Платки:
6213 10 000 0
- из шелковых нитей или пряжи из шелковых отходов
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6213 20 000 0
- из хлопчатобумажной пряжи
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6213 90 000 0
- из прочих текстильных материалов
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6214
Шали, шарфы, кашне, мантильи,
вуали и аналогичные изделия:
6214 10 000 0
- из шелковых нитей или пряжи из шелковых отходов
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6214 20 000 0
- из шерстяной пряжи или пряжи
из тонкого волоса животных
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6214 30 000 0
- из синтетических нитей
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6214 40 000 0
- из искусственных нитей
шт
5, но не менее
1 евро за 1 кг

6217
Дайын өзге де киім керек-жарақтары; 6212 тауар позициясына енгізілгендерді қоспағанда, киімнің бөліктері немесе киім керек-жарақтары:
6217 10 000 0
- керек-жарақтар
-
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
6217 90 000 0
- бөліктер
-
5, бірақ 1кг үшін 1 евродан кем емес
63-топ
Басқа да дайын тоқыма бұйымдары; жиынтықтар;
бұрын тұтынылған киімдер мен тоқыма бұйымдары; ескі-құсқылар
Ескертпелер :
1. І кіші топқа кез келген тоқыма материалдан жасалған тек қана дайын бұйымдар енгізіледі.

6217
Принадлежности к одежде готовые
прочие; части одежды или
принадлежностей к одежде, кроме
включенных в товарную позицию 6212:
6217 10 000 0
- принадлежности
-
5, но не менее
1 евро за 1 кг
6217 90 000 0
- части
-
5, но не менее
1 евро за 1 кг
Группа 63
Прочие готовые текстильные изделия; наборы;
одежда и текстильные изделия, бывшие
в употреблении; тряпье
Примечания:
1. В подгруппу I включаются только готовые изделия из любого текстильного материала.

2. І кіші топқа мыналар:
а) 56-62 топ тауарлары; немесе
б) 6309 тауар позициясындағы бұрын тұтынылған киімдер, немесе бұрын тұтынылған өзге де бұйымдар енгізілмейді.
3. 6309 тауар позициясына тек мынадай тауарлар:
а) тоқыма материалдан жасалған бұйымдар:
- киімдер мен киімдерге керек-жарақтар және олардың бөліктері;
- жол көрпелері мен жамылғылары;
- төсектік, асханалық, дәретханалық және ас үйлік жаймалар;
- 5701-5705 тауар позициясының кілемдері мен 5805 тауар позициясының қолдан тоқылған гобелендерін қоспағанда, сәндік бұйымдар;
б) асбесттен басқа, кез келген материалдан жасалған аяқ киімдер мен бас киімдер ғана енгізіледі.
Жоғарыда көрсетілген бұйымдарды осы тауар позициясына енгізу үшін мынадай екі талапқа сай болуы тиіс:
- елеулі тозғандықтың белгілері болуға тиіс, және
- ақтарылған немесе теңделген түрде, қаптарда немесе соған ұқсас бумаларда болуға тиіс.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. бірл. өлш.
Баж ставкалары
(кеден құнының пайызымен не евромен)
I. Өзге де дайын тоқыма бұйымдары

2. В подгруппу I не включаются:
а) товары групп 56-62; или
б) одежда, бывшая в употреблении, или прочие изделия, бывшие в употреблении, товарной позиции 6309.
3. В товарную позицию 6309 включаются только следующие товары:
а) изделия из текстильных материалов:
- одежда и принадлежности к одежде и их части;
- одеяла и пледы дорожные;
- белье постельное, столовое, туалетное и кухонное;
- декоративные изделия, исключая ковры товарных позиций 5701-5705 и тканые вручную гобелены товарной позиции 5805;
б) обувь и головные уборы из любого материала, кроме асбеста.
Для включения в данную товарную позицию изделия, упомянутые выше, должны отвечать двум следующим требованиям:
- должны иметь признаки значительного износа, и
- должны поставляться навалом или в тюках, в мешках или аналогичной упаковке.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины (в
процен-
тах от
тамож-
енной
стоим-
ости
либо в евро)
I. Готовые текстильные изделия прочие

1. Аталған топқа мыналар:
а) аяқ табандарына арналған біржолғы сыртқаптар немесе ұлтан жапсырылмаған ұзаққа төзбейтін материалдардан (мысалға, қағаздар, пластмассадан жасалған қабыршық) жасалған аяқ киімдер. Бұл тауарлар оларды құрайтын материалдарға сәйкес жіктеледі;
б) сыртқы ұлтансыз, аяқ киімнің қонышына басқа әдіспен желімделген, жапсырып тігілген немесе бекітілген тоқыма материалдан жасалған аяқ киімдер (ХІ тарау);
в) 6309 тауар позициясының бұрын тұтынылған аяқ киімдері;
г) асбесттен жасалған бұйымдар (6812 тауар позициясы);
д) ортопедиялық аяқ киімдер немесе басқа да ортопедиялық жабдықтар, немесе олардың бөліктері (9021 тауар позициясы); немесе
е) ойыншық аяқ киімдер немесе мұз немесе роликті конькилер бекітілген бәтеңкелер; тізеге арналған қорғаныш қалқаншалар немесе осыған ұқсас спорттық қорғаныш құралдары (95 топ) енгізілмейді.
2. 6406 тауар позициясындағы»бөліктер»атауы шегелерді, қорғаныштарды, тұзақтарды, ілмектерді, тоғаларды, әшекейлерді, таспаларды, бауларды, домалақ шашақтарды немесе басқа да (тиісті тауар позицияларына енетін) өңделген бөлшектерді немесе түймелерді немесе 9606 тауар позициясының басқа да тауарларын қамтымайды.
3. Аталған топта:
а) "резеңке" мен "пластмасса" атауы жай көзге көрінетін сыртқы резеңке немесе пластмасса қабаты бар маталарды немесе басқа тоқыма материалдарын да білдіреді, бұл ретте қандай да бір кейіннен түсінің өзгеруі назарға алынбайды; және
б) "тері" атауы 4107, 4112-4114 тауар позицияларының бұйымдарына қатысты.
4. Осы топқа 3-ескертпедегі ережені сақтау шарты жағдайында:
а) аяқ киімнің қонышына арналған материал деп, штафиркалар, кәсектер, сәндік бөлшектер, тоғалар, тұзақтар, блочкалар немесе осыған ұқсас жабдықтар сияқты аксессуарларды немесе күшейткіш бөлшектерді есепке алмағанда, сыртқы бетінде неғұрлым үлкен орын бар материалдар есептеледі;
б) аяқ киімнің ұлтаны дайындалған негізгі материал деп, тікенектер, құрсаулар, шегелер, қорғаныштар немесе осыған ұқсас элементтер сияқты аксессуарларды немесе күшейткіш бөлшектерді есепке алмағанда, жермен жанасатын сыртқы бетінде неғұрлым үлкен орын бар материалдар есептеледі;
Қосалқы позицияларға ескертпелер :
1. 6402 12, 6402 19, 6403 12, 6403 19 және 6404 11 қосалқы позициялардағы "спорттық аяқ киімдер" атауы тек қана мыналарды білдіреді:
а) спортпен айналысуға арналған және тікенектері, штифтері, тежегіштері, қысқыштары, құсаулар мен соған ұқсас жабдықтары бар немесе тікенектерді, штифтерді, тежегіштерді, қысқыштарды, құрсауларды және осыған ұқсас жабдықтарды бекітуге арналған құралдары бар аяқ киімдер;
б) конькилерге арналған бәтеңкелер, шаңғы бәтеңкелері мен жарыс шаңғы аяқ киімі, сноубордқа арналған бәтеңкелер, спорттық күреске, бокс пен велоспортқа арналған аяқ киімдер.
Қосымша ескертпелер :

1. В данную группу не включаются:
а) одноразовые чехлы для ступней ног или обуви из недолговечного материала (например, бумаги, пленки из пластмасс) без прикрепляемых подошв. Эти товары классифицируются в соответствии с составляющим их материалом;
б) обувь из текстильного материала, без внешней подошвы, приклеенной, пришитой или прикрепленной к верху обуви другим способом (раздел XI);
в) обувь, бывшая в употреблении, товарной позиции 6309;
г) изделия из асбеста (товарная позиция 6812);
д) ортопедическая обувь или другие ортопедические приспособления, или их части (товарная позиция 9021); или
е) игрушечная обувь или ботинки с прикрепленными к ним ледовыми или роликовыми коньками; защитные щитки для голени или аналогичные спортивные защитные принадлежности (группа 95).
2. В товарной позиции 6406 термин "части" не включает нагели, протекторы, петли, крючки, пряжки, украшения, тесьму, шнурки, помпоны или прочие отделочные детали (которые входят в соответствующие товарные позиции) или пуговицы или другие товары товарной позиции 9606.
3. В данной группе:
а) термины "резина" и "пластмасса" означают также ткани или другие текстильные материалы с наружным слоем резины или пластмассы, видимым невооруженным глазом; при этом не принимается во внимание какое-либо последующее изменение в цвете; и
б) термин "кожа" относится к изделиям товарных позиций 4107, 4112-4114.
4. При условии соблюдения положений примечания 3 к данной группе:
а) материалом для верха обуви считается материал, имеющий наибольшую площадь наружной поверхности, без учета аксессуаров или усилительных деталей, таких как штафирки, окантовка, декоративные детали, пряжки, петли, блочки или аналогичные приспособления;
б) основным материалом, из которого изготовлена подошва обуви, считается материал, имеющий наибольшую площадь поверхности, контактирующей с грунтом, без учета аксессуаров или усилительных деталей, таких как шипы, обводки, гвозди, протекторы или аналогичные элементы.
Примечание к субпозициям:
1. В субпозициях 6402 12, 6402 19, 6403 12, 6403 19 и 6404 11 термин "спортивная обувь" означает только:
а) обувь, предназначенную для занятия спортом и имеющую шипы, штифты, стопоры, зажимы, обводки и аналогичные приспособления или имеющую приспособления для крепления шипов, штифтов, стопоров, зажимов, обводок или аналогичных приспособлений;
б) ботинки для коньков, лыжные ботинки и беговую лыжную обувь, ботинки для сноуборда, обувь для спортивной борьбы, бокса и велоспорта.
Дополнительные примечания:

1. 4а ескертпедегі "күшейткіш бөлшектер" атауы төзімділік беру үшін жоғарғы жақтың сыртқы бетіне бекітілген, ұлтанға жалғастырылған немесе жалғастырылмаған материалдардың барлық кесектерін (мысалға, пластмассалар немесе терілер) білдіреді. Күшейткіш бөлектері алынып тасталғаннан кейін көрінетін материал, астардың емес, қоныштың сипаттамасына ие болуға тиіс.
Қоныш туралы шешім қабылдаған кезде аксессуарлармен немесе күшейткіш бөлшектермен жабылған секцияларға есеп жүргізілуге тиіс.
4б ескертпені қолдану кезінде жіктеу мақсатында ұлтан ретінде пайдалану үшін әдеттегі талап етілетін (мысалға, беріктігі, ұзаққа төзімділігі және т.б.) қасиеттері жоқ тоқыма материалының бір немесе одан да көп қабаттары назарға алынбайды.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкалары
(кеден құнының пайызымен не евромен)

1. В примечании 4а термин "усилительные детали" означает все куски материала (например, пластмассы или кожи), прикрепленные к внешней поверхности верха для придания прочности, присоединенные или не присоединенные к подошве. После удаления усилительных деталей видимый материал должен обладать характеристиками верха, а не подкладки.
Должен быть произведен подсчет секций, покрытых аксессуарами или усилительными деталями, когда принимается решение о конструкции верха.
2. При применении примечания 4б в целях классификации не принимается во внимание один или более слоев текстильного материала, которые не обладают свойствами, обычно требуемыми для использования в качестве подошв (например, прочностью, долговечностью и   т.д.).
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка пошлины (в
процен-
тах от
тамож-
енной
стоим-
ости
либо
в евро)

1 жұп үшін 15 қосу 0,5 евро
6401 99 900 0
--- пластмассадан қонышы бар
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 0,5 евро
6402
Резеңкеден немесе пластмассадан қонышы бар ұлтанды өзге де аяқ киім:
- спорттық аяқ киім:
6402 12
-- шаңғылық бәтеңкелер, шаңғылық жарыс аяқ киімі және сноубордқа арналған бәтеңкелер:
6402 12 100 0
--- шаңғылық бәтеңкелер және  шаңғылық жарыс аяқ киімі
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 0,5 евро
6402 12 900 0
--- сноубордқа арналған бәтеңкелер
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 0,5 евро
6402 19 000 0
--- өзгелері
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 0,5 евро
6402 20 000 0
- ұлтанға штифтермен бекітілген баулармен немесе белдеушелер жасалған қонышты аяқ киім
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 0,5 евро
6402 30 000 0
- өзге де тұмсығында метал қорғағышы бар аяқ киім
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 0,5 евро
- өзге де аяқ киім:
6402 91 000 0
-- балтырды жауып тұратын
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 0,5 евро
6402 99
-- өзгелері:
6402 99 100 0
--- резеңкеден қонышы бар
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 0,5 евро
--- пластмассадан қонышы бар
---- баулардан жасалған бір немесе бірнеше тесіктері бар жұлықты аяқ киім:
6402 99 310 0
----- ұлтанды және биіктігі 3 см-ден асатын өкшесі бар
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 0,5 евро
6402 99 390 0
----- өзгелері
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 0,5 евро
6402 99 500 0
---- бөлме кебісі мен басқа да үйде киетін аяқ киім
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 0,5 евро
---- өзге де, ұлтарағының ұзындығы:
6402 99 910 0
----- 24 см-ден кем
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 0,5 евро
----- 24 см немесе одан асатын:
6402 99 930 0
------ әйелдерге арналған немесе ерлерге арналған аяқ киім болып саралана алмайтын аяқ киім
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 0,5 евро
------- өзгелері:
6402 99 960 0
------- ерлер үшін
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 0,5 евро
6402 99 980 0
------- әйелдер үшін
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 0,5 евро
6403
Резеңкеден, пластмассадан, табиғи немесе құрақ теріден жасалған ұлтанды және қонышы табиғи былғарыдан жасалған аяқ киім:
- спорттық аяқ киім:
6403 12 000 0
-- шаңғы бәтеңкелер, шаңғымен жүгіруге арналған аяқ киімдер және сноубордқа арналған бәтеңкелер
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 1,4 евро
6403 19 000 0
--- өзгелері
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 1,4 евро
6403 20 000 0
- табиғи былғарыдан жасалған ұлтанды және қонышы аяқ алқымы арқылы өтіп,  табанның үлкен башпайын қамтитын табиғи былғары баулардан жасалған аяқ киім
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 1,4 евро
6403 30 000 0
- негізі ішкі ұлтарақсыз немесе тұмсығында металл қорғағышы жоқ ағаштан жасалған платформалы аяқ киім
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 1,4 евро
6403 40 000 0
- тұмсығында металл қорғағышы бар өзге де аяқ киім
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 1,4 евро
- өзге табиғи былғары ұлтанды аяқ киім:
6403 51
-- балтырды жауып тұратын:
--- балтырды жауып тұратын, бірақ балтырдың бір бөлігін жаппайтын, ұлтарағының ұзындығы:

15 плюс 0,5 евро за 1 пару
6401 99 900 0
--- с верхом из пластмассы
пар
15 плюс 0,5 евро за 1 пару
6402
Прочая обувь на подошве и с верхом из резины или пластмассы:
- спортивная обувь:
6402 12
-- лыжные ботинки, беговая лыжная
обувь и ботинки для сноуборда:
6402 12 100 0
--- лыжные ботинки и беговая лыжная обувь
пар
15 плюс 0,5 евро за 1 пару
6402 12 900 0
--- ботинки для сноуборда
пар
15 плюс 0,5 евро за 1 пару
6402 19 000 0
-- прочая
пар
15 плюс 0,5 евро за 1 пару
6402 20 000 0
- обувь с верхом из ремешков или полосок, прикрепленных к подошве штифтами
пар
15 плюс 0,5 евро за 1 пару
6402 30 000 0
- обувь с защитным металлическим подноском прочая
пар
15 плюс 0,5 евро за 1 пару
- обувь прочая:
6402 91 000 0
-- закрывающая лодыжку
пар
15 плюс 0,5 евро за 1 пару
6402 99
-- прочая:
6402 99 100 0
--- с верхом из резины
пар
15 плюс 0,5 евро за 1 пару
--- с верхом из пластмассы:
---- обувь с союзкой из ремешков
или имеющая одну или несколько
перфораций:
6402 99 310 0
----- с подошвой и каблуком
высотой более 3 см
пар
15 плюс 0,5 евро за 1 пару
6402 99 390 0
----- прочая
пар
15 плюс 0,5 евро за 1 пару
6402 99 500 0
---- комнатные туфли и прочая
домашняя обувь
пар
15 плюс 0,5 евро за 1 пару
---- прочая, с длиной стельки:
6402 99 910 0
----- менее 24 см
пар
15 плюс 0,5 евро за 1 пару
----- 24 см или более:
6402 99 930 0
------ обувь, которая не может быть
идентифицирована как мужская
или женская обувь
пар
15 плюс 0,5 евро за 1 пару
------ прочая:
6402 99 960 0
------- мужская
пар
15 плюс 0,5 евро за 1 пару
6402 99 980 0
------- женская
пар
15 плюс 0,5 евро за 1 пару
6403
Обувь на подошве из резины,
пластмассы, натуральной или
композиционной кожи и с верхом из
натуральной кожи:
- спортивная обувь:
6403 12 000 0
-- лыжные ботинки, беговая лыжная обувь и ботинки для сноуборда
пар
15 плюс 1,4 евро за 1 пару
6403 19 000 0
-- прочая
пар
15 плюс 1,4 евро за 1 пару
6403 20 000 0
- обувь на подошве из натуральной кожи и верхом из ремешков из натуральной кожи, проходящих через подъем и охватывающих большой палец стопы
пар
15 плюс 1,4 евро за 1 пару
6403 30 000 0
- обувь на основании или платформе из дерева, без внутренней стельки или без защитного металлического подноска
пар
15 плюс 1,4 евро за 1 пару
6403 40 000 0
- обувь с защитным металлическим подноском прочая
пар
15 плюс 1,4 евро за 1 пару
- обувь на подошве из натуральной
кожи прочая:
6403 51
-- закрывающая лодыжку:
--- закрывающая лодыжку, но не
часть икры, с длиной стельки:

6403 51 110 0
---- 24 см-ден кем
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 1,4 евро
---- 24 см немесе одан асатын
6403 51 150 0
----- ерлер үшін
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 1,4 евро
6403 51 190 0
----- әйелдер үшін
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 1,4 евро
--- өзгелері, ұлтарағының ұзындығы:
6403 51 910 0
---- 24 см-ден кем
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 1,4 евро
---- 24 см немесе одан асатын:
6403 51 950 0
----- ерлер үшін
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 1,4 евро
6403 51 990 0
----- әйелдер үшін
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 1,4 евро
6403 59
-- өзгелері:
--- баулардан жасалған бір немесе бірнеше тесіктері бар жұлықты аяқ киім:
6403 59 110 0
---- ұлтанды және биіктігі 3 см-ден асатын өкшесі бар
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 1,4 евро
---- өзгелері, ұлтарағының ұзындығы:
6403 59 310 0
----- 24 см-ден кем
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 1,4 евро
-----  24 см немесе одан асатын:
6403 59 350 0
------ ерлер үшін
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 1,4 евро
6403 59 390 0
------ әйелдер үшін
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 1,4 евро
6403 59 500 0
--- бөлме кебісі мен басқа да үйде киетін аяқ киім
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 1,4 евро
--- өзге, ұлтарағыны ұзындығы:
6403 59 910 0
---- 24 см-ден кем
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 1,4 евро
---- 24 см немесе одан асатын:
6403 59 950 0
----- ерлер үшін
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 1,4 евро
6403 59 990 0
----- әйелдер үшін
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 1,4 евро
- өзге де аяқ киім:
6403 91
-- балтырды жауып тұратын:
--- балтырды жауып тұратын, бірақ балтырдың бір бөлігін жаппайтын, ұлтарағының ұзындығы:
6403 91 110 0
---- 24 см-ден кем
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 1,4 евро
---- 24 см немесе одан асатын:
6403 91 130 0
----- әйелдерге арналған немесе ерлерге арналған аяқ киім болып саралана алмайтын аяқ киім
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 1,4 евро
------ өзгелері:
6403 91 160 0
------ ерлер үшін
жұп
1 жұп үшін 15 қосу  1,4 евро
6403 91 180 0
------ әйелдер үшін
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 1,4 евро
--- өзгелері, ұлтарағының ұзындығы:
6403 91 910 0
---- 24 см-ден кем
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 1,4 евро
---- 24 см немесе одан асатын:
6403 91 930 0
----- әйелдерге арналған немесе ерлерге арналған аяқ киім болып саралана алмайтын аяқ киім
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 1,4 евро
------ өзгелері:
6403 91 960 0
------ ерлер үшін
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 1,4 евро
6403 91 980 0
------ әйелдер үшін
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 1,4 евро
6403 99
--- өзгелері:
--- баулардан жасалған бір немесе бірнеше тесіктері бар жұлықты аяқ киім:
6403 99 110 0
---- ұлтанды және биіктігі 3 см-ден асатын өкшесі бар
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 1,4 евро
----- өзгелері, ұлтарағының ұзындығы:
6403 99 310 0
----- 24 см-ден кем
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 1,4 евро
----- 24 см немесе одан асатын:
6403 99 330 0
------ әйелдерге арналған немесе ерлерге арналған аяқ киім болып саралана алмайтын аяқ киім
жұп

6403 51 110 0
---- менее 24 см
пар
15 плюс 1,4 евро за 1 пару
---- 24 см или более:
6403 51 150 0
----- мужская
пар
15 плюс 1,4 евро за 1 пару
6403 51 190 0
----- женская
пар
15 плюс 1,4 евро за 1 пару
--- прочая, с длиной стельки:
6403 51 910 0
---- менее 24 см
пар
15 плюс 1,4 евро за 1 пару
---- 24 см или более:
6403 51 950 0
----- мужская
пар
15 плюс 1,4 евро за 1 пару
6403 51 990 0
----- женская
пар
15 плюс 1,4 евро за 1 пару
6403 59
-- прочая:
--- обувь с союзкой из ремешков
или имеющая одну или более
перфораций:
6403 59 110 0
---- с подошвой и каблуком
высотой более 3 см
пар
15 плюс 1,4 евро за 1 пару
---- прочая, с длиной стельки:
6403 59 310 0
----- менее 24 см
пар
15 плюс 1,4 евро за 1 пару
----- 24 см или более:
6403 59 350 0
------ мужская
пар
15 плюс 1,4 евро за 1 пару
6403 59 390 0
------ женская
пар
15 плюс 1,4 евро за 1 пару
6403 59 500 0
--- комнатные туфли и прочая
домашняя обувь
пар
15 плюс 1,4 евро за 1 пару
--- прочая, с длиной стельки:
6403 59 910 0
---- менее 24 см
пар
15 плюс 1,4 евро за 1 пару
---- 24 см или более:
6403 59 950 0
----- мужская
пар
15 плюс 1,4 евро за 1 пару
6403 59 990 0
----- женская
пар
15 плюс
1,4 евро за 1 пару
- прочая обувь:
6403 91
-- закрывающая лодыжку:
--- закрывающая лодыжку, но не
часть икры, с длиной стельки:
6403 91 110 0
---- менее 24 см
пар
15 плюс 1,4 евро за 1 пару
---- 24 см или более:
6403 91 130 0
----- обувь, которая не может быть
идентифицирована как мужская или
женская обувь
пар
15 плюс 1,4 евро за 1 пару
----- прочая:
6403 91 160 0
------ мужская
пар
15 плюс 1,4 евро за 1 пару
6403 91 180 0
------ женская
пар
15 плюс 1,4 евро за 1 пару
--- прочая, с длиной стельки:
6403 91 910 0
---- менее 24 см
пар
15 плюс 1,4 евро за 1 пару
----- 24 см или более:
6403 91 930 0
----- обувь, которая не может быть
идентифицирована как мужская или
женская обувь
пар
15 плюс 1,4 евро за 1 пару
----- прочая:
6403 91 960 0
------ мужская
пар
15 плюс 1,4 евро за 1 пару
6403 91 980 0
------ женская
пар
15 плюс 1,4 евро за 1 пару
6403 99
-- прочая:
--- обувь с союзкой из ремешков
или имеющая одну или более
перфораций:
6403 99 110 0
---- с подошвой и каблуком
высотой более 3 см
пар
15 плюс 1,4 евро за 1 пару
---- прочая, с длиной стельки:
6403 99 310 0
----- менее 24 см
пар
15 плюс 1,4 евро за 1 пару
----- 24 см или более:
6403 99 330 0
------ обувь, которая не может
быть идентифицирована как мужская
или женская обувь
пар

1 жұп үшін 15 қосу 1,4 евро
------ өзгелері:
6403 99 960 0
------ ерлер үшін
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 1,4 евро
6403 99 980 0
------ әйелдер үшін
жұп
1 жұп үшін 15 қосу 1,4 евро
6404
Резеңкеден, пластмассадан, табиғи немесе құрақ былғарыдан жасалған ұлтанды және қонышы тоқыма материалдардан жасалған аяқ киім:
- резеңкеден, пластмассадан жасалған ұлтанды аяқ киім:
6404 11 000 0
-- спорттық аяқ киім; тенниске, баскетболға, гимнастикаға, жаттығуға арналған аяқ киім және ұқсас аяқ киім
жұп

15 плюс 1,4 евро за 1 пару
----- прочая:
6403 99 960 0
------ мужская
пар
15 плюс 1,4 евро за 1 пару
6403 99 980 0
------ женская
пар
15 плюс 1,4 евро за 1 пару
6404
Обувь на подошве из резины,
пластмассы, натуральной или композиционной кожи и с верхом из текстильных материалов:
- обувь на подошве из резины или пластмассы:
6404 11 000 0
-- спортивная обувь; обувь для тенниса, баскетбола, гимнастики, тренировочная и аналогичная обувь
пар

1. Аталған топқа мыналар:
а) өлшем таяқтары немесе ұқсас бұйымдар (9017 тауар позициясы);
б) қорғасын құйылған, атыс қаруы, салынбалы сапысы бар таяқтар немесе ұқсас бұйымдар (93 топ); немесе
в) 95 топтың тауарлары (мысалға, ойыншық қолшатырлар, ойыншық күннен қорғайтын қол шатырлар) енгізілмейді.
2. 6603 тауар позициясына тоқыма материалдардың бөліктері, жекелеген бөлшектері немесе керек-жарақтары, сондай-ақ кез келген материалдардан жасалған сыртқаптар, бояу жаққыштар, белдіктер, қолшатырларға арналған қаптамалар енгізілмейді. Мұндай 6601 немесе 6602 тауар позициясының бұйымдарымен бірге ұсынылған, бірақ оларға бекітілмеген тауарлар жеке жіктеледі және осы бұйымдардың құрамдық бөлігі ретінде қаралмайды.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкалары
(кеден құнының пайызымен не евромен)

1. В данную группу не включаются:
а) мерные трости или аналогичные изделия (товарная позиция 9017);
б) трости с огнестрельным оружием, с вкладной шпагой, залитые свинцом или аналогичные изделия (группа 93); или
в) товары группы 95 (например, игрушечные зонтики, игрушечные солнцезащитные зонтики).
2. В товарную позицию 6603 не включаются части, отделочные детали или принадлежности из текстильных материалов, а также чехлы, кисточки, ремни, футляры для зонтов или аналогичные предметы из любых материалов. Такие товары, представленные вместе с изделиями товарной позиции 6601 или 6602, но не прикрепленные к ним, классифицируются отдельно и не рассматриваются как составные части этих изделий.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины
процен-
тах от  таможенной  стоимости либо в евро)

6603 20 000 0
- өзектерге (таяқтарға) орнатылған арқауларды қоса алғанда,  қолшатырлардың арқаулары
-
20
6603 90 000 0
- - өзгелері
-
20
67-топ
Өңделген қауырсындар мен мамық және қауырсындардан
немесе мамықтан жасалған бұйымдар; жасанды гүлдер;
адамның шашынан жасалған бұйымдар
Ескертпелер :
1. Аталған топқа мыналар:
а) адам шашынан жасалған сүзгiш маталар (5911 тауар позициясы);
б) әсемдiк ою-өрнегi бар шiлтерлер, кестелер немесе өзге де тоқыма материалдары (XІ бөлiм);
в) аяқ киiмдер (64-топ);
г) бас киiмдер немесе шашқа арналған торлар (65-топ);
д) ойыншықтар, импорттық құралдар немесе карнавалдық бұйымдар (95-топ); немесе
е) қауырсыннан жасалған сыпырғыштар, опалауға арналған мамықтар немесе шаш сүзгiлер (96-топ) енгізілмейді.
2. 6701 тауар позициясына мыналар:
а) қауырсындар немесе мамықтар тек толтырғыш ретiнде ғана пайдаланылатын бұйымдар немесе айшықтау материалдары (мысалы,
9404 тауар позициясының төсектiк керек-жарақтары);
б) қауырсындар немесе мамықтар тек өңдеу немесе баспасуреттеу үшiн ғана пайдаланылатын киiм заттары немесе киiмдердiң керек-жарақтары; немесе
в) жасанды гүлдер немесе жапырақтар немесе олардың бөлшектерi немесе 6702 тауар позициясының дайын бұйымдары енгізілмейді.

6603 20 000 0
- каркасы зонтов, включая каркасы,
установленные на стержнях (палках)
-
20
6603 90 000 0
- прочие
-
20
Группа 67
Обработанные перья и пух и изделия из перьев или пуха;
искусственные цветы; изделия из человеческого волоса
Примечания:
1. В данную группу не включаются:
а) фильтровальные ткани из человеческого волоса (товарная позиция 5911);
б) кружева, вышивки или другие текстильные материалы с растительным орнаментом (раздел XI);
в) обувь (группа 64);
г) головные уборы или сетки для волос (группа 65);
д) игрушки, спортивный инвентарь или карнавальные изделия (группа 95); или
е) метелки из перьев, пуховки для пудры или сита волосяные (группа 96).
2. В товарную позицию 6701 не включаются:
а) изделия, в которых перья или пух используются только как наполнители или набивочные материалы (например, постельные принадлежности товарной позиции 9404);
б) предметы одежды или принадлежности к одежде, в которых перья или пух используются только для отделки или набивки; или       в) цветы или листья искусственные или их части или готовые изделия товарной позиции 6702.

3. 6702 тауар позициясына мыналар:
а) шыныдан жасалған бұйымдар (70-топ); немесе
б) қыштан, тастан, металдан, ағаштан немесе басқа материалдардан құю, соғу, бұрғылау, қалыптау немесе өзге жолымен алынған тұтас бұйымдар түрiндегi немесе қайталап өруден, желiмдеуден, жинақтаудан немесе осыған ұқсас тәсiлдерден басқа кез келген тәсiлмен жабыстырылған бөлшектерден тұратын жасанды гүлдер, жапырақтар немесе жемiстер енгізілмейді.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкалары
(кеден құнының пайызымен не евромен)

3. В товарную позицию 6702 не включаются:
а) изделия из стекла (группа 70); или
б) цветы, листья или плоды искусственные из керамики, камня, металла, дерева или других материалов в виде цельного изделия, полученного путем отливки, ковки, резьбы, штамповки или другим способом, или состоящие из частей, скрепленных любым способом, кроме переплетения, склеивания, сборки или аналогичных способов.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины
процен-
тах от
тамо-
женной
стои-
мости
либо в
евро)

6701 00 000 0
Құстардың терілері және қауырсындарымен немесе түбітпен, мамықпен жабылған өзге де бөліктері, қауырсындар, қауырсындарының бөліктері, түбіт және осы материалдардан жасалған бұйымдар (0505 тауар позициясының бұйымдарынан және өңделген қауырсын діндері мен өзектерін қоспағанда)
-
20
6702
Жасанды гүлдер, жапырақтар мен жемістер және олардың бөліктері; жасанды гүлдерден, жапырақтардан немесе жемістерден жасалған бұйымдар:
6702 10 000 0
- пластмассадан жасалғандар
-
1 кг үшін 20, бірақ 1 евродан кем емес
6702 90 000 0
-  өзге де материалдардан жасалғандар
-
1 кг үшін 20, бірақ 1 евродан кем емес
6703 00 000 0
Адамның таралған, қиылған, өңсіздендірілген немесе өзге тәсілмен өңделген шаштары; жануарлардың жабағысы немесе басқа да жүні немесе париктер немесе осыған ұқсас бұйымдар өндіру үшін дайындалған өзге де тоқыма материалдары
-
20
6704
Адам шашынан немесе жануарлар жүнінен немесе тоқыма материалдарынан жасалған париктер, жапсырма сақалдар қас пен кірпіктер, жапсырмалар мен осыған ұқсас бұйымдар;  басқа жерде аты аталмаған немесе енгізілмеген адам шашынан жасалған бұйымдар:
- синтетикалық тоқыма материалдардан жасалғандар
6704 11 000 0
-- аяқталған париктер
-
20
6704 19 000 0
--- өзгелері
-
20

6701 00 000 0
Шкурки и прочие части птиц, покрытые перьями или пухом, перья, части перьев, пух и изделия из этих
материалов (кроме изделий товарной
позиции 0505 и обработанных стволов
и стержней перьев)
-
20
6702
Цветы, листья и плоды искусственные и их части; изделия из искусственных цветов, листьев или плодов:
6702 10 000 0
- из пластмассы
-
20, но не менее 1 евро за 1 кг
6702 90 000 0
- из прочих материалов
-
20, но не менее 1 евро за 1 кг
6703 00 000 0
Человеческие волосы, расчесанные,
прореженные, обесцвеченные или
обработанные иным способом; шерсть
или прочий волос животных или прочие
текстильные материалы, подготовленные
для производства париков или
аналогичных изделий
-
20
6704
Парики, бороды накладные, брови и ресницы, накладки и аналогичные
изделия из человеческого волоса или волоса животных или из текстильных
материалов; изделия из человеческого
волоса, в другом месте не
поименованные или не включенные:
- из синтетических текстильных материалов:
6704 11 000 0
-- парики завершенные
-
20
6704 19 000 0
-- прочие
-
20

6704 20 000 0
- адам шашынан жасалғандар
-
20
6704 90 000 0
- өзге де материалдардан жасалғандар
-
20
XIII бөлім
Тастан, гипстен, цементтен, асбесттен, слюдадан немесе керамикалық бұйымдар; ұқсас материалдардан жасалған бұйымдар; шыны және одан жасалған бұйымдар
68-топ
Тастан, гипстен, цементтен, асбесттен, слюдадан
немесе ұқсас материалдардан жасалған бұйымдар
Ескертпелер :
1. Аталған топқа:
а) 25-топтың тауарлары;
б) 4810 немесе 4811 тауар позициясының сiңiрiндiсi бар немесе жағындысы бар қағаз немесе кapтон (мысалы, слюда немесе графит ұнтағы жағылған, битумдалған немесе асфальтталған қағаз бен картон);

6704 20 000 0
- из человеческого волоса
-
20
6704 90 000 0
- из прочих материалов
-
20
Раздел XIII
Изделия из камня, гипса, цемента, асбеста, слюды или
аналогичных материалов; керамические изделия; стекло и
изделия из него
Группа 68
Изделия из камня, гипса, цемента, асбеста,
слюды или аналогичных материалов
Сноска. Ставки таможенных пошлин на товары, ввозимые на территорию РК с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 26 июля 2007 года N  630  (вводится в действие по истечении 30 календарных дней со дня первого официального опубликования).
Примечания:
1. В данную группу не включаются:
а) товары группы 25;
б) бумага и картон с пропиткой или с покрытием товарной позиции 4810 или 4811 (например, бумага и картон, покрытые порошком слюды или графита, битумизированные или асфальтированные);

в) 56 немесе 59 топтардың сiңiрiндiсi бар немесе жағындысы бар тоқыма маталар (мысалы, слюда ұнтағы жағылған, битумдалған немесе асфальтталған мата);
г) 71-топтың бұйымдары;
д) 82-топтың аспаптары немесе олардың бөлiктерi;
е) 8442 тауар позициясының литографиялық тастары;
ж) электр оқшаулағыштары (8546 тауар позициясы) немесе 8547 тауар позициясының оқшаулағыш материалдардан жасалған арматурасы;
з) тiс боры (9018 тауар позициясы);
и) 91-топтың бұйымдары (мысалы, өзiмен немесе тағып алып жүруге арналмаған сағаттар және олардың корпустары);
к) 94-топтың бұйымдары (мысалы, жиhаз, шамдар және жарықтандырғыш құралдар, құрама құрылыс конструкциялары);
л) 95-топтың бұйымдары (мысалы, ойыншықтар, ойындар және спорт мүкәммалы);
м) 96-топтың 2б ескертпесiнде көрсетiлген материалдардан дайындалған бұйымдар немесе 9606 (мысалы, түймелер), 9609 (мысалы, қарындаштардың грифельдерi) немесе 9610 (мысалы, грифель тақтайлар) тауар позицияларының бұйымдары; немесе
н) 97-топтың бұйымдары (мысалы, өнер шығармалары) енгізілмейді.

в) текстильные ткани с пропиткой или с покрытием групп 56 или 59 (например, ткань, покрытая порошком слюды, битумизированная или асфальтированная);
г) изделия группы 71;
д) инструменты или их части группы 82;
е) камни литографские товарной позиции 8442;
ж) изоляторы электрические (товарная позиция 8546) или арматура из изоляционных материалов товарной позиции 8547;
з) боры зубные (товарная позиция 9018);
и) изделия группы 91 (например, часы, не предназначенные для ношения с собой или на себе, и корпуса для них);
к) изделия группы 94 (например, мебель, лампы и осветительное оборудование, сборные строительные конструкции);
л) изделия группы 95 (например, игрушки, игры и спортивный инвентарь);
м) изделия товарной позиции 9602, изготовленные из материалов, указанных в примечании 2б к группе 96, или изделия товарных позиций 9606 (например, пуговицы), 9609 (например, грифели карандашей) или 9610 (например, грифельные доски); или
н) изделия группы 97 (например, произведения искусства).

6815 99
-- өзгелері:
6815 99 100 0
--- химиялық байланыстырғыш заттары бар отқа төзімді материалдардан жасалған
-
15
6815 99 900 0
--- өзгелері
-
15
69-топ
Қыш бұйымдар
Ескертпелер :
1. Аталған топқа тек пiшiнделгеннен кейiн күйдiруге ұшыраған қыш бұйымдар ғана енгiзiледi. 6904-6914 тауар позицияларына тек 6901-6903 тауар позицияларына енгiзiлмейтiн бұйымдар ғана кiредi.
2. Аталған топқа:
а) 2844 тауар позициясының тауарлары;
б) 6804 тауар позициясының бұйымдары;
в) 71-топтың бұйымдары (мысалы, бижутерия);
г) 8113 тауар позициясының металл қышы;
д) 82-топтың бұйымдары;
ж) жасанды тiстер (9021) тауар позициясы;
e) электр оқшаулағыштары (8546 тауар позициясы) немесе 8547 тауар позициясының оқшаулағыш материалдарынан жасалған арматура;
з) 91-топтың бұйымдары (мысалы, өзiмен немесе тағып алып жүруге арналмаған сағаттар және олардың корпустары);
и) 94-топтың бұйымдары (мысалы, жиhаз, шамдар және жарықтандырғыш құралдар, құрама, құрылыс конструкциялары);
к) 95-топтың бұйымдары (мысалы, ойыншықтар, ойындар және спорт мүкәммалы);

6815 99
-- прочие:
6815 99 100 0
--- из огнеупорных материалов, с химическими связующими веществами
-
15
6815 99 900 0
--- прочие
-
15
Группа 69
Керамические изделия
Примечания:
1. В данную группу включаются только керамические изделия, подвергнутые обжигу после формовки. В товарные позиции 6904-6914 включаются только те изделия, которые не включаются в товарные позиции 6901-6903.
2. В данную группу не включаются:
а) товары товарной позиции 2844;
б) изделия товарной позиции 6804;
в) изделия группы 71 (например, бижутерия);
г) металлокерамика товарной позиции 8113;
д) изделия группы 82;
е) изоляторы электрические (товарная позиция 8546) или арматура из изоляционных материалов товарной позиции 8547;
ж) зубы искусственные (товарная позиция 9021);
з) изделия группы 91 (например, часы, не предназначенные для отношения с собой или на себе, и корпуса для них);
и) изделия группы 94 (например, мебель, лампы и осветительное оборудование, сборные строительные конструкции);
к) изделия группы 95 (например, игрушки, игры и спортивный инвентарь);

л) 9606 (мысалы, түймелер) немесе 9614 (мысалы, темекi шегу түтiкшелерi) тауар позицияларының бұйымдары; немесе
м) 97-топтың бұйымдары (мысалы, өнер туындылары) енгізілмейді.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкалары
(кеден құнының пайызымен не евромен)
I. Кремнеземдік тас ұнынан немесе ұқсас кремнеземдік жыныстардан жасалған бұйымдар және отқа төзімді бұйымдар
6901 00
Кремнеземдiк тас ұнынан (мысалы, кизельгурдан, триполиттен немесе диатомиттен) жасалған немесе осыған ұқсас кремнеземдiк жыныстардан жасалған кiрпiштер, блоктар, тақташалар және басқа да қыш бұйымдары:

л) изделия товарных позиций 9606 (например, пуговицы) или 9614 (например, курительные трубки); или
м) изделия группы 97 (например, произведения искусства).
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины (в
процен-
тах от
тамож-
енной
стоим-
ости
либо в
евро)
I.   Изделия из кремнеземистой каменной муки или из аналогичных кремнеземистых пород и огнеупорные изделия
6901 00
Кирпичи, блоки, плитки и другие
керамические изделия из
кремнеземистой каменной
муки (например, из кизельгура,
триполита или диатомита) или из
аналогичных кремнеземистых пород:

6914 90
- өзгелері:
6914 90 100 0
-- қарапайым қыштан
-
20
6914 90 900 0
-- өзгелері
-
20
70-топ
Шыны және одан жасалған бұйымдар
Ескертпелер :
1. Аталған топқа:
а) 3207 тауар позициясының тауарлары (мысалы, шыны түрiндегi эмальдар және зертастар, шыны түрiндегі фритта, ұнтақтағы, түйiршiктегi немесе үлпектегi өзге де шыны);
б) 71-топтың бұйымдары (мысалы, бижутерия);
в) 8544 тауар позициясының талшық-оптикалық кабельдерi, электр оқшаулағыштары (8546 тауар позициясы) немесе 8547 тауар позициясының оқшаулағыш материалдарынан жасалған арматура;
г) оптикалық талшықтар, оптикалық өңделген оптикалық элементтер, терi асты инъекцияларына арналған шприцтер, жасанды көздер, термометрлер, барометрлер, гидрометрлер немесе 90-топтың басқа дa бұйымдары;
д) шамдар немесе жарықтандырғыш жабдықтар, жарықтық маңдайша жазулары, аты немесе атауы немесе мекен-жайы жазылған жарықтық табличкалар немесе кiрiктiрiлген жарық көзi немесе олардың бөлiктерi бар 9405 тауар позициясының ұқсас бұйымдары;

6914 90
- прочие:
6914 90 100 0
-- из обычной керамики
-
20
6914 90 900 0
-- прочие
-
20
Группа 70
Стекло и изделия из него
Примечания:
1. В данную группу не включаются:
а) товары товарной позиции 3207 (например, стекловидные эмали и глазури, стекловидная фритта, прочее стекло в порошке, гранулах или хлопьях);
б) изделия группы 71 (например, бижутерия);
в) кабели волоконно-оптические товарной позиции 8544, изоляторы электрические (товарная позиция 8546) или арматура из изоляционных материалов товарной позиции 8547;
г) волокна оптические, оптически обработанные оптические элементы, шприцы для подкожных инъекций, искусственные глаза, термометры, барометры, гидрометры или другие изделия группы 90;
д) лампы или осветительное оборудование, световые вывески, световые таблички с именем или названием, или адресом или аналогичные изделия, имеющие встроенный источник света, или их части товарной позиции 9405;

е) ойыншықтар, ойындар, спорт мүкәммалы, жаңа жылдық шырша әшекейлерi немесе 95-топтың басқа да тауарлары (қуыршақтарға арналған тетiктерсiз шыны көздердi немесе 95-топтың өзге де бұйымдарын қоспағанда); немесе
ж) түймелер, құрастырылған түрдегi вакуум ыдыстары, тозаңдатқыштар немесе ұқсас бүрiккiштер немесе 96-топтың өзге де бұйымдары енгізілмейді.
2. 7003, 7004 және 7005 тауар позицияларында:
а) оның жасатуға дейiн қандай процеске ұшырағандығына қарамастан, шыны "өңделген" болып саналмайды;
б) шыны кесiндiсi нысаны бойынша өзiнiң беттiк шыны ретiндегi жiктелуiн өзгертпейдi;
в) "жұтқыш, шағылыстырғыш немесе шағылыстырмайтын қабат" терминi мысалы, инфрақызыл сәуленi жұтатын немесе бұл орайда оның жылтырлық немесе өткiзгiштiк дәрежесiн сақтай отырып шынының шағылысу қабiлетiн жақсартатын; немесе шыны бетiнен жарықтың шағылысуына кедергi келтiретін металмен немесе химиялық қосылыспен (мысалы, металл оксидiмен) микроскопиялық жұқа қаптауды бiлдiредi.

е) игрушки, игры, спортивный инвентарь, новогодние елочные украшения или другие товары группы 95 (за исключением стеклянных глаз без механизмов для кукол или прочих изделий группы 95); или
ж) пуговицы, вакуумные сосуды в собранном виде, распылители или аналогичные пульверизаторы или другие изделия группы 96.
2. В товарных позициях 7003, 7004 и 7005:
а) стекло не считается "обработанным", каким бы процессам оно ни подвергалось до отжига;
б) обрезка стекла по форме не меняет его классификации как листового стекла;
в) термин "поглощающий, отражающий или неотражающий слой" означает микроскопически тонкое покрытие металлом или химическим соединением (например, оксидом металла), которое поглощает, например, инфракрасное излучение или улучшает способность стекла к отражению, при этом сохраняя степень его прозрачности или пропускания; или которое препятствует отражению света от поверхности стекла.

3. 7006 тауар позициясына енгiзiлетiн бұйымдар оған олардың дайын бұйымдар сипаты болған кезде енгізiледi.
4. 7019 тауар позициясындағы "шынымақта" терминi:
а) құрамында 60 салм.%-дан кем емес кремний оксидi (SiO2) бар минералды мақтаны;
б) құрамында 60 салм.%-дан кем емес кремний оксидi (SiO2), 5 салм.%-дан астам сiлтiлiк металл оксидi (K2O немесе N2О) немесе 2 салм.%-дан астам бор оксидi бар минералды мақтаны бiлдiредi.
Минералды мақтаның басқа түрлерi 6806 тауар позициясына енгiзiледi.

3. Изделия, включаемые в товарную позицию 7006, включаются в нее и тогда, когда они имеют характер готовых изделий.
4. В товарной позиции 7019 термин "стекловата" означает:
а) вату минеральную с содержанием оксида кремния (SiO 2 ) не менее 60 мас.%;
б) вату минеральную с содержанием оксида кремния (SiO 2 ) менее 60 мас.%, оксида щелочного металла (К 2 О или Na 2 O) более 5 мас.% или оксида бора (В 2 О 3 ) более 2 мас.%.
Другие виды минеральной ваты включаются в товарную позицию 6806.

5. Бүкіл Номенклатурада "шыны" терминi қорытылған кварц пен басқа да қорытылған кремнеземдi бiлдiредi.
Қосалқы позицияларға ескертпелер :
1. 7013 21, 7013 31 және 7013 91 қосалқы позицияларындағы "қорғасын хрусталі" терминi тек құрамында 24 салм.%-дан кем емес қорғасын монооксидi (PbO) бар шыныны ғана бiлдiредi.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкалары
(кеден құнының пайызымен не евромен)
7001 00
Шыны сынықтары, жиындылары және шынының өзге де қалдықтары; блоктардағы шыны

5. Во всей Номенклатуре термин "стекло" означает плавленый кварц и другие плавленые кремнеземы.
Примечание к субпозициям:
1. В субпозициях 7013 21, 7013 31 и 7013 91 термин "свинцовый хрусталь" означает только стекло с содержанием монооксида свинца (РbО) не менее 24 мас.%.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины
процен-
тах от
тамож-
енной
стоим-
ости
либо в
евро)
7001 00
Бой стеклянный, скрап и прочие отходы стекла; стекло в блоках:

1. Аталған топқа VІ бөлiмге 1-қосымшаның ережелерi және төменде көрсетiлген ерекшелiктер сақталған жағдайда аталған топқа толығымен немесе iшiнара:
а) табиғи немесе қопсытылған iнжуден жасалған немесе қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастардан жасалған (табиғи, жасанды немесе өзгертiлген); немесе
б) қымбат бағалы металдар жалатылған, қымбат бағалы металдардан немесе металдардан жасалған барлық бұйымдар енгiзiледi.
2а. 7113, 7114 және 7115 тауар позицияларына қымбат бағалы металл немесе қымбат бағалы металл жалатылған металл ұсақ фурнитура немесе екiншi дәрежедегi әрлеу сияқты (мысалы, монограммалар, тоғыншалар және шеттiктеулер) тек екiншi дәрежелi құрамдастар ретiнде ғана қатысатын бұйымдар енгiзiлмейдi, және 1-қосымшаның (б) бөлiмiндегi ережелер осы бұйымдарға таратылмайды.
2б. 7116 тауар позициясына қымбат бағалы металдардан немесе қымбат бағалы металдар жалатылған металдардан тұратын бұйымдар енгiзiлмейдi (ұсақ құрамды бөлiктерден басқа).
3. Аталған топқа:
а) қымбат бағалы металдардың амальгамдары немесе коллоидтық күйдегi қымбат бағалы металдар (2843 тауар позициясы);
б) хирургиялық тiгiстер салуға арналған стерильдiк материалдар, тiстердi пломбалауға арналған материалдар немесе 30-топтың басқа да тауарлары;
в) 32-топтың тауарлары (мысалы, жалтырақтар);
г) тасымалдаушылардағы катализаторлар (3815 тауар позициясы);
д) 4202 немесе 4203 тауар позициясындағы бұйымдар (42-топтың 2Б-қосымшасын қараңыз);
е) 4303 немесе 4304 тауар позициясындағы бұйымдар;
ж) XІ бөлiмдегi тауарлар (тоқыма материалдар мен тоқыма бұйымдар);
з) аяқ киiм, бас киiм немесе 64 немесе 65-топтың өзге де бұйымдары;
и) қол шатырлар, таяқтар немесе 66-топтың өзге де бұйымдары;
к) 6804 немесе 6805 тауар позициясындағы құрамында қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастардың түйiрлерi немесе ұнтақтары бар жемiрлiк материалдар (табиғи немесе жасанды); жұмыс бөлiгі қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастардан (табиғи, жасанды немесе өзгертiлген) тұратын 82-топқа енгізiлген бұйымдар; XVI бөлiмнiң тетіктері, механикалық құрылғылары, электр тауарлары, немесе олардың бөлiктерi. Алайда аталған топқа дыбыс түсiру инелерi үшiн өңделген жақұтпен және алмаспен бекiтiлгендердi (8522 тауар позициясы) қоспағанда, толығымен қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастардан (табиғи, жасанды немесе өзгертілген) тұратын бұйымдар мен олардың бөлiктерi аталған топқа енгiзiледi;
л) 90, 91 немесе 92-топтың бұйымдары (ғылыми жабдықтар, барлық түрдегі сағаттар, музыка аспаптары);
м) қару-жарақтар немесе оның бөлiктерi (93-топ);

1. При условии соблюдения положений примечания 1а к разделу VI и указанных ниже исключений в данную группу включаются все изделия, состоящие полностью или частично:
а) из природного или культивированного жемчуга или из драгоценных или полудрагоценных камней (природных, искусственных или реконструированных); или
б) из драгоценных металлов или металлов, плакированных драгоценными металлами.
2а. В товарные позиции 7113, 7114 и 7115 не включаются изделия, в которых драгоценный металл или металл, плакированный драгоценным металлом, присутствует только в качестве второстепенных составляющих, таких как мелкая фурнитура или второстепенная отделка (например, монограммы, ободки и окантовки), и положения пункта (б) примечания 1 не распространяются на эти изделия.
2б. В товарную позицию 7116 не включаются изделия, содержащие драгоценные металлы или металлы, плакированные драгоценными металлами (кроме мелких составных частей).
3. В данную группу не включаются:
а) амальгамы драгоценных металлов или драгоценные металлы в коллоидном состоянии (товарная позиция 2843);
б) стерильные материалы для наложения хирургических швов, материалы для пломбирования зубов или другие товары группы 30;
в) товары группы 32 (например, глянцы);
г) катализаторы на носителях (товарная позиция 3815);
д) изделия товарной позиции 4202 или 4203 (см. примечание 2Б к группе 42);
е) изделия товарной позиции 4303 или 4304;
ж) товары раздела XI (текстильные материалы и текстильные изделия);
з) обувь, головные уборы или прочие изделия группы 64 или 65;
и) зонты, трости или прочие изделия группы 66;
к) абразивные материалы товарной позиции 6804 или 6805 или группы 82, содержащие крошку или порошок драгоценных или полудрагоценных камней (природных или искусственных);
изделия, включаемые в группу 82, с рабочей частью из драгоценных или полудрагоценных камней (природных, искусственных или реконструированных); механизмы, механические устройства, электротовары, или их части, раздела XVI. Однако изделия и их части, состоящие полностью из драгоценных или полудрагоценных камней (природных, искусственных или реконструированных), включаются в данную группу, за исключением незакрепленных обработанных сапфиров и алмазов для игл звукоснимателей (товарная позиция 8522);
л) изделия группы 90, 91 или 92 (научные приборы, часы всех видов, музыкальные инструменты);
м) оружие или его части (группа 93);

н) 95-топқа 2-ескертпеде көрсетiлген бұйымдары;
о) 96-топқа 4-ескертпеге сәйкес жасалған, 96-топтың бұйымдары; немесе;
п) табиғи немесе қопсытылған iнжуден немесе қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастардан басқа мүсiндердiң немесе мүсiншелердiң түпнұсқалары (9703 тауар позициясы), коллекциялау заттары (9705 тауар позициясы) немесе жас шамасы жүз жылдан асатын антиквариат (9706 тауар позициясы) енгізiлмейдi.
4. (а) "қымбат бағалы металл" терминi күмiс, алтын және платинаны бiлдiредi.
б) "Платина" терминi платинаны, иридийдi, осмийдi, палладийдi, родийдi және рутенийдi бiлдiредi.
н) "қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастар" терминi 96-топқа 2б-ескертпеде көрсетiлгeн материалдарға таратылмайды.
5. Аталған топта қымбат бағалы металдан тұратын кез келген қорытпаны (агломерацияланған қоспаны немесе интерметалды қосылысты қоса алғанда), егер оның қорытпадағы үлесi 2 салм.%-дан кем болмаса, қымбат бағалы металдың қорытпасы деп санау қажет. Қымбат бағалы металдардың қорытпаларын мына ережелер бойынша:
а) құрамында 2 салм.% немесе одан да көп платинасы бар қорытпаларды - платина қорытпасы ретінде;
б) құрамында 2 салм.% немесе одан да көп алтыны бар, бiрақ платинасыз нeмece құрамында 2 салм.%-дан аз платинасы бар қорытпаны - алтынның қорытпасы ретiнде;
в) құрамында 2 салм.% немесе одан да көп күмiсi бар өзге де қорытпаларды - күмiс қорытпалары ретiнде жiктеу қажет.
6. Егер мәтiнде өзгеше келiсiлмесе, жоғарыда 5-ескертпеде көрсетiлген ережелерге сәйкес Номенклатурадағы кез келген қымбат бағалы металдарға немесе кез келген нақты қымбат бағалы металға сiлтеме қымбат бағалы металдардың қорытпаларына немесе нақты металға сiлтеменi қамтиды. Алайда бұл қымбат бағалы металл жалатылған металдарға, қымбат бағалы емес металдарға немесе қымбат бағалы металл гальвандау тәсiлiмен жалатылған метал еместерге жатпайды.
7. Бүкіл Номенклатурада "қымбат бағалы металл жалатылған металл" терминi бiр немесе одан астам бетiне дәнекерлеу, пiсiру, ыстық илектеу жолдарымен немесе осыған ұқсас механикалық тәсiлдермен қымбат бағалы металдардан жабынды жағылған металдың негiзiнде дайындалған материалды бiлдiредi. Егер мәтiнде өзгеше келiсiлмесе, бұл термин қымбат бағалы металмен безендiрiлген қымбат бағалы емес металды да бiлдiредi.
8. VI бөлiмге 1a-ескертпенiң ережелерi сақталған жағдайда, 7112 тауар позициясының сипаттамасына сәйкес тауарлар Номенклатураның ешқандай басқа тауар позициясына емес, осы тауар позициясына енгiзiледi.
9. 7113 тауар позициясындағы "зергерлiк бұйымдар" терминi:
а) жеке әшекейлердiң кез келген ұсақ заттары (қымбат бағалы тастармен немесе оларсыз) (мысалы, сақиналар, бiлезiктер, алқалар, таналар, сырғалар, сағатқа арналған шынжырлар, брелоктар, кулондар, галстукке арналған iлгектер, запонкалар, дiни немесе басқа да медальдар мен белгілер); және
б) әдетте қалтада, әйелдер сөмкесiнде немесе денеде (мысалы, портсигарлар, опа салғыштар, шынжырлы әмияндар, таблеткаларға арналған қорапшалар) алып жүретін жеке пайдалануға арналған бұйымдарды бiлдiредi.

н) изделия, указанные в примечании 2 к группе 95;
о) изделия группы 96, в соответствии с примечанием 4 к группе 96; или
п) подлинники скульптур или статуэток (товарная позиция 9703), предметы коллекционирования (товарная позиция 9705) или антиквариат возрастом более ста лет (товарная позиция 9706), кроме природного или культивированного жемчуга или драгоценных или полудрагоценных камней.
4а. Термин "драгоценный металл" означает серебро, золото и платину.
4б. Термин "платина" означает платину, иридий, осмий, палладий, родий и рутений.
4в. Термин "драгоценные или полудрагоценные камни" не распространяется на материалы, указанные в примечании 2б к группе 96.
5. В данной группе любой сплав (включая агломерированную смесь и интерметаллическое соединение), содержащий драгоценный металл, следует считать сплавом драгоценного металла,
если его доля в сплаве составляет не менее 2 мас.%. Сплавы драгоценных металлов следует классифицировать согласно следующим правилам:
а) сплав, содержащий 2 мас.% или более платины, - как сплав платины;
б) сплав, содержащий 2 мас.% или более золота, но без платины или содержащий ее менее 2 мас.%, - как сплав золота;
в) прочие сплавы, содержащие 2 мас.% или более серебра, - как сплавы серебра.
6. Если в контексте не оговорено иное, всякая ссылка в Номенклатуре на драгоценные металлы или на любой конкретный драгоценный металл включает в себя ссылку на сплавы драгоценных металлов или конкретного металла в соответствии с правилами, указанными выше в примечании 5. Однако это не относится к металлам, плакированным драгоценными металлами, недрагоценным металлам или неметаллам, покрытым драгоценными металлами гальваническим
способом.
7. Во всей Номенклатуре термин "металл, плакированный драгоценным металлом" означает материал, изготовленный на основе металла, на одну или более поверхностей которого путем напайки, сварки, горячей прокатки или аналогичным механическим способом нанесено покрытие из драгоценного металла. Если в контексте не оговорено иное, этот термин означает также недрагоценный металл, инкрустированный драгоценным металлом.
8. При условии соблюдения положений примечания 1а к разделу VI товары, соответствующие описанию товарной позиции 7112, должны включаться в эту товарную позицию и ни в какую другую товарную позицию Номенклатуры.
9. В товарной позиции 7113 термин "ювелирные изделия" означает:
а) любые мелкие предметы личного украшения (с драгоценными камнями или без них) (например, кольца, браслеты, ожерелья, брошки, серьги, цепочки для часов, брелоки, кулоны, булавки для галстука, запонки, религиозные или другие медали и знаки); и
б) изделия для личного пользования, обычно носимые в карманах, дамской сумочке или на теле (например, портсигары, пудреницы, кошельки с цепочкой, коробочки для таблеток).

10. 7114 тауар позициясындағы "шеберлердiң алтын немесе күмiс iстерi бұйымдары" терминi әшекейлердi, ыдысты, жуыну құралдарын, темекi шегу керек-жарақтарын және үй тiршiлiгiне, мекемелерге арналған басқа да бұйымдарды немесе дiни мақсаттағы заттарды бiлдiрдi.
11. 7117 тауар позициясындағы "бижутерия" терминi осы топқа 9a-ескертпесiнде (9606 тауар позициясындағы түймелерден немесе басқа да бұйымдардан немесе 9615 тауар позициясындағы тарақтардан, шашқа арналған түйреуіштерден және бiзөкшелерден басқа) анықтамасы жоғарыда берiлген, табиғи немесе қопсытылған iнжусiз, қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастарсыз (табиғи, жасанды немесе өзгертілген), қымбат бағалы металдарсыз немесе қымбат бағалы металдар жалатылған металдарсыз (гальванды қаптағыштарды немесе қымбат бағалы металдардан немесе қымбат бағалы металдар жалатылған металдардан жасалатын екiншi дәрежедегi бөлшектердi санамағанда) зергерлiк бұйымдарды бiлдiреді.
Қосалқы позицияларға ескертпелер:

10. В товарной позиции 7114 термин "изделия золотых или серебряных дел мастеров" означает украшения, посуду, туалетные приборы, курительные принадлежности и другие изделия для домашнего обихода, учреждений или предметы религиозного назначения.
11. В товарной позиции 7117 термин "бижутерия" означает ювелирные изделия, определение которых дано выше, в примечании 9а к данной группе (кроме пуговиц или других изделий товарной позиции 9606 или гребней, заколок и шпилек для волос товарной позиции 9615), без природного или культивированного жемчуга, драгоценных или полудрагоценных камней (природных, искусственных или реконструированных), без драгоценных металлов или металлов, плакированных драгоценными металлами (не считая гальванических покрытий или второстепенных деталей из драгоценных металлов или из металлов, плакированных драгоценными металлами).
Примечания к субпозициям:

1. 7106 10, 7108 11, 7110 11, 7110 21, 7110 31 және 7110 41 қосалқы позициялардағы "ұнтақ" терминi және "ұнтақ түрiндегі" деген ұғым салмағының 90 салм.% немесе одан да көбi ұяшығының мөлшерi 0,5 мм елеуiш арқылы еленетiн өнiмдердi бiлдiредi.
2. Аталған топқа 4б-ескертпенiң ережелерiне қарамастан, 7110 11 және 7110 19 қосалқы позициялардағы "платина" терминi иридийдi, осмийдi, родийдi немесе рутенийдi бiлдiрмейдi.
3. 7110 тауар позициясындағы әрбір қорытпа платина, палладий, родий, иридий, осмий немесе рутений болсын, қорытпадағы салмағы көп металл бойынша жіктеледі.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкалары
(кеден құнының пайызымен не евромен)
I. Табиғи немесе қопсытылған інжу және қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастар

1. В субпозициях 7106 10, 7108 11, 7110 11, 7110 21, 7110 31 и 7110 41 термин "порошок" и выражение "в виде порошка" означают продукты, 90 мас.% которых или более просеивается через сито с размером ячейки 0,5 мм.
2. Несмотря на положения примечания 4б к данной группе в субпозициях 7110 11 и 7110 19 термин "платина" не означает иридий, осмий, палладий, родий или рутений.
3. В товарной позиции 7110 каждый сплав классифицируется по тому металлу, который преобладает по массе, будь то платина, палладий, родий, иридий, осмий или рутений.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.  ед. изм.
Ставка  пошлины (в процен-
тах от тамож-
енной стоим-
ости либо в евро)
I. Жемчуг природный или
культивированный и драгоценные
или полудрагоценные камни

7118 10
- заңды төлем құралы ретінде саналмайтын тиындар (алтын тиындардан басқа)
7118 10 100 0
-- күмістен
г
5
7118 10 900 0
-- өзгелерi
-
5
7118 90 000 0
- өзгелерi
г
5
ХV бөлім
Қымбат бағалы емес металдар және олардан жасалатын бұйымдар
Ескертпелер :
1. Аталған бөлiмге:
а) металл қабыршықтары немесе ұнтақ негiзiнде жасалған дайын бояулар, сиялар немесе басқа да бұйымдар (3207-3210, 3212, 3213 немесе 3215 тауар позициялар);
б) ферроцерий немесе өзге де пирофор қорытпалары (3606 тауар позициясы);
в) 6506 немесе 6507 тауар позициясындағы бас киiмдер немесе олардың бөлiктерi;
г) 6603 тауар позициясындағы қолшатырлардың арқауы немесе басқа да бұйымдар;
д) 71-топтың тауарлары (мысалы қымбат бағалы металдардың қорытпалары қымбат бағалы металдар жалатылған қымбат бағалы емес металдар, бижутерия);
е) ХVI бөлiмнің бұйымдары (машиналар, жабдықтар, механикалық құрылғылар және электр тауарлары);
ж) темiр жол немесе трамвай жолдарының жинақтық бөлшектерi (8608 тауар позициясы) немесе ХVII бөлiмнiң басқа да бұйымдары (көлiк құралдары, кемелер және қайықтар, ұшу аппараттары);
з) ХVIII бөлiмнің приборлары немесе аппаратурасы, соның ішінде сағаттардың барлық түрлерiне арналған серiппелер;
и) оқ-дәрiлерге арналған қорғасын бытыралары (9306 тауар позициясы) немесе XIX бөлiмнiң басқа да бұйымдары;
к) 94-топтың бұйымдары (мысалы, жиhаз, матрацтық негiздер, шамдар мен жарықтандыру жабдықтары жарықтық маңдайша жазулары, жиналмалы құрылыс конструкциялары);
л) 95-топтың бұйымдары (мысалы, ойыншықтар, ойындар, спорт мүкәммалы);
м) 96-топтың қол елеуіштерi, түймелер, жазуға арналған қаламдар, қаламсаптарға арналған ұстауыштар, қаламдарға арналған қауырсындар немесе 96-топтың өзге де бұйымдары (әр түрлi дайын бұйымдар); немесе
н) 97-топтың бұйымдары (мысалы, өнер туындылары) енгiзiлмейдi.
2. Бүкiл Номенклатурадағы "жалпы мақсаттардағы бөлiктер" терминi:
а) 7307, 7312, 7315, 7317 немесе 7318 тауар позициясындағы бұйымдарды және өзге де қымбат бағалы емес металдардан жасалған ұқсас бұйымдарды;
б) сағаттардың барлық түрлерiне арналған серiппелерден басқа, қымбат бағалы емес металдардан жасалған серiппелердi, рессорлар мен оларға арналған табақтарды (9114 тауар позициясы); және
в) 8301, 8302, 8308, 8310 тауар позициясындағы бұйымдарды, сондай-ақ 8306 тауар позициясындағы қымбат бағалы металдардан жасалған жақтаулар мен айналарды бiлдiредi.
73-76 және 78-82-топтардағы (7315 тауар позициясындағы тауарлардан басқа) тауарлардың бөлiктерiне сiлтемелер жоғарыда айқындалған жалпы мақсаттағы бөлiктерге сiлтемелердi қамтымайды.
Алдыңғы абзацтың және 83-топқа 1-ескертпенің ережелерi сақталған жағдайда, 82 немесе 83-топқа енгiзiлген бұйымдар, 72-76 және 78-81-топтарынан шығарылады.

7118 10
- монеты (кроме золотых), не являющиеся законным платежным средством:
7118 10 100 0
-- из серебра
г
5
7118 10 900 0
-- прочие
-
5
7118 90 000 0
- прочие
г
5
Раздел XV
Недрагоценные металлы и изделия из них
Сноска. Ставки таможенных пошлин на товары, ввозимые на территорию РК с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 26 июля 2007 года N  630  (вводится в действие по истечении 30 календарных дней со дня первого официального опубликования).
Примечания:
1. В данный раздел не включаются:
а) готовые краски, чернила или другие изделия на основе металлических чешуек или порошка (товарные позиции 3207-3210, 3212, 3213 или 3215);
б) ферроцерий или пирофорные сплавы прочие (товарная позиция 3606);
в) головные уборы или их части товарной позиции 6506 или 6507;
г) каркасы зонтов или другие изделия товарной позиции 6603;
д) товары группы 71 (например, сплавы драгоценных металлов, недрагоценные металлы, плакированные драгоценными металлами, бижутерия);
е) изделия раздела XVI (машины, оборудование, механические устройства и электротовары);
ж) собранные звенья железнодорожных или трамвайных путей (товарная позиция 8608) или другие изделия раздела XVII (транспортные средства, суда и лодки, летательные аппараты);
з) приборы или аппаратура раздела XVIII, в том числе пружины для всех видов часов;
и) свинцовая дробь для боеприпасов (товарная позиция 9306) или другие изделия раздела XIX (оружие и боеприпасы);
к) изделия группы 94 (например, мебель, основы матрацные, лампы и осветительное оборудование, световые вывески, сборные строительные конструкции);
л) изделия группы 95 (например, игрушки, игры, спортивный инвентарь);
м) ручные сита, пуговицы, ручки для письма, держатели для карандашей, перья для авторучек или прочие изделия группы 96 (разные готовые изделия); или
н) изделия группы 97 (например, произведения искусства).
2. Во всей Номенклатуре термин "части общего назначения" означает:
а) изделия товарной позиции 7307, 7312, 7315, 7317 или 7318 и аналогичные изделия из прочих недрагоценных металлов;
б) пружины, рессоры и листы для них из недрагоценных металлов, кроме пружин для часов всех видов (товарная позиция 9114); и
в) изделия товарных позиций 8301, 8302, 8308, 8310, а также рамы и зеркала из недрагоценных металлов товарной позиции 8306.
В группах 73-76 и 78-82 (за исключением товарной позиции 7315) ссылки на части товаров не включают в себя ссылки на части общего назначения, определенные выше.
При условии соблюдения положений предыдущего абзаца и примечания 1 к группе 83 изделия, включаемые в группу 82 или 83, исключаются из групп 72-76 и 78-81.

3. Бүкіл Номенклатурадағы "қымбат бағалы емес материалдар" терминi қара металдарды (темiр, шойын және болат), мыс, никель, алюминий, қорғасын, мырыш, қалайы, вольфрам, молибден, тантал, магний, кобальт, висмут, кадмий, титан, цирконий, сүрме, марганец, бериллий, хром, германий, ванадий, галлий, гафний, индий, ниобий (колумбий), рений және талий металдарын бiлдiредi.
4. Бүкiл Номенклатурадағы "қыш металы" терминi микроскопиялық металл және қыш құрамдас бөлiктерiнiң геторогендiк қоспасынан тұратын материалдарды бiлдiредi. Бұл термин сондай-ақ пiскен карбид металдарына да жатады (металмен пiскен карбид металдары).
5. Қорытпалардың жiктелуi (72 және 74-топтарда көрсетiлген ферроқорытпалардан және лигатурадан басқа):
а) қымбат бағалы емес металдардың қорытпасы салмағы бойынша мөлшерi кез келген басқа металдың мөлшерiнен асып түсетiн металдардың қорытпалары сияқты жiктеледi;
б) аталған бөлiмге енгiзiлген қымбат бағалы емес металдардың және аталған бөлiмге енгізілмейтін элементтердiң қорытпалары, егер тиiстi металдардың салмағы осы қорытпадағы басқа элементтердiң жалпы салмағына тең болса немесе асып түссе, онда аталған бөлiмнiң қымбат бағалы емес металдарының қорытпалары сияқты жiктеледi;
в) аталған бөлiмдегi "қорытпалар" терминi ерiту (қыш металдардан басқа), және интерметалдық қосылыстар жолдарымен алынған металл ұнтақтарының пiскен қорытпаларына, геторогендiк бiртектiлi қорытпаларына және интерметалдық қосылыстарға жатады.
6. Егер мәтiнде өзгеше келiсiлмесе, Номенклатурадағы қандай да бiр қымбат бағалы емес металға кез келген сiлтеме жоғарыда көрсетiлген 5-ескертпеге сәйкес осы металдың қорытпасы ретiнде жiктелуге тиiс болатын қорытпаларға сiлтемелердi қамтиды.
7. Композициялық бұйымдардың жiктелуi:
екi немесе одан да көп металды қамтитын қымбат бағалы емес металдардан жасалған бұйымдар (оның iшiнде Номенклатураны интерпретациялаудың негiзгi ережелерiне сәйкес қымбат бағалы емес металдан жасалған бұйымдар ретiнде жiктелетiн аралас металдардан жасалған), арнайы келiсiм болатын жағдайларды қоспағанда, салмағы бойынша басым қымбат бағалы емес металдан жасалған бұйымдар ретiнде жiктеледi.
Аталған ескертпелердiң мақсаттары үшiн:
а) әр түрлi қара металдарды нақ сол металл ретiнде қарастыру қажет;
б) қорытпа, аталған бөлiмнiң 5-ескертпесiне сәйкес бiр металл бойынша жiктеледi;
в) 8113 тауар позициясына енгiзiлетiн қыш металы, бiрыңғай қымбат бағалы емес металл ретiнде жiктеледi.
8. Аталған бөлiмдегi мына терминдер:
а) "қалдықтар мен сынықтар" - өндiрiс немесе металдарды механикалық өңдеу процесiнде алынған металдың қалдықтары мен сынықтары, сондай-ақ сыну, кесілу, тозу немесе басқа да себептерінің салдарынан өздерiнiң тиiстiлi сапасында пайдалану үшiн мүлдем жарамсыз металл бұйымдарын;

3. Во всей Номенклатуре термин "недрагоценные металлы" означает: черные металлы (железо, чугун и сталь), медь, никель, алюминий, свинец, цинк, олово, вольфрам, молибден, тантал, магний, кобальт, висмут, кадмий, титан, цирконий, сурьма, марганец, бериллий, хром, германий, ванадий, галлий, гафний, индий, ниобий (Колумбии), рений и таллий.
4. Во всей Номенклатуре термин "металлокерамика" означает материалы, состоящие из гетерогенной смеси микроскопических металлических и керамических компонентов. Этот термин также относится к спеченным карбидам металлов (карбиды металлов, спеченные с металлом).
5. Классификация сплавов (кроме ферросплавов и лигатур, указанных в группах 72 и 74):
а) сплав недрагоценных металлов классифицируется как сплав того металла, содержание которого по массе превосходит содержание любого другого металла;
б) сплав недрагоценных металлов, включаемых в данный раздел, и элементов, не входящих в данный раздел, классифицируется как сплав недрагоценных металлов данного раздела, если масса соответствующих металлов равняется или превосходит общую массу других элементов в этом сплаве;
в) в данном разделе термин "сплавы" относится к спеченным смесям металлических порошков, гетерогенным однородным смесям, полученным сплавлением (кроме металлокерамики), и интерметаллическим соединениям.
6. Если в контексте не оговорено иное, любая ссылка в Номенклатуре на тот или иной недрагоценный металл включает ссылку на сплавы, которые в соответствии с вышеуказанным примечанием 5 должны классифицироваться как сплавы этого металла.
7. Классификация композиционных изделий:
изделия из недрагоценного металла (в том числе из смешанных материалов, рассматриваемых, согласно Основным правилам интерпретации Номенклатуры, как изделия из недрагоценного металла), содержащие два или более металла, классифицируются как изделия из того недрагоценного металла, который преобладает по массе, за исключением тех случаев, когда есть специальная оговорка.
Для целей данного примечания:
а) черные металлы разных видов следует рассматривать как один и тот же металл;
б) согласно примечанию 5 к данному разделу, сплав классифицируется по одному металлу;
в) металлокерамика, включаемая в товарную позицию 8113, классифицируется как единый недрагоценный металл.
8. В данном разделе следующие термины означают:
а) "отходы и лом" - металлические отходы и лом, полученные в процессе производства или механической обработки металлов, а также металлические изделия, окончательно не пригодные для использования в том качестве, для которого они предназначены, вследствие поломки, разрезов, износа или других причин;

б) "ұнтақтар" бұйымдардың 90 салм.% немесе одан да көп ұяшықтары 1 мм мөлшерiндегi елеуiш арқылы еленетiн бұйымдарды білдiреді.
72-топ
Қара металдар
Ескертпелер :
1. Аталған топта, ал 1г, 1д, және 1е-ескертпелерi жағдайында - бүкіл Номенклатура бойынша төменде келтiрiлген терминдер мыналарды бiлдiредi:
а) "қолданбалы шойын" - соққылауға жарамайтын, құрамында
2 салм.%-дан астам көмiртегi бар және мынадай шектердегi бiр немесе одан да көп басқа элементтердi қамтуы мүмкiн темiрдiң көмiртегiмен қорытпасы:
- 10 салм. %-дан аспайтын хром,
- 6 салм. %-дан аспайтын марганец,
- 3 салм. %-дан аспайтын фосфор,
- 8 салм. %-дан аспайтын кремний,
- тұтастай алғанда 10 салм. %-дан аспайтын басқа да элементтер;
б) "жалтыр шойын (шпигель)" - құрамында 6 салм. %-дан астам, бiрақ 30 салм.%-дан аспайтын марганец бар, ал басқа компоненттер бойынша жоғарыда аталған ескертпенiң (а) тармағындағы шарттарға сәйкес келетiн темiр мен көміртегiнiң қорытпасы;
в) "ферроқорытпалар" - үздiксiз құю нәтижесiнде алынған, құйымдар, дөңбектер, кесектер немесе басқа да бастапқы нысандар, сондай-ақ агломерацияланған немесе агломерацияланбаған, әдетте басқа қорытпаларды өңдеу кезiнде қоспа ретiнде немесе тотықтырғыштар, дисульфаторлар ретінде немесе қара металлургияда басқа да ұқсас мақсаттар үшін пайдаланылатын және әдетте соққылауға жарамсыз құрамында 4 салм.% немесе одан да көп темiр мен мынадай қатынастардағы төменде келтірiлген элементтердiң бiрi немесе одан да көбi бар түйiршiктер немесе ұнтақтар нысанындағы қорытпалар:
- 10 салм.% астам хром,
- 6 салм.% астам марганец,
- 3 салм.% астам фосфор,
- 8 салм.% астам кремний,
- 10 салм.%-дан аспайтын мыс мөлшерiнiң болуы шартымен көмiртегiн қоспағанда, 10 салм.%-дан аспайтын сомадағы басқа да элементтер;
г) "болат" - соғылғыштық қасиетi бар және құрамында 2 салм.% немесе одан аз көмiртегi бар, 7203 тауар позициясында аталғандардан басқа темiр негiзiндегi қорытпалар, (құймалар нысанында дайындалатын, жекелеген түрлерiн қоспағанда). Алайда, хромды болаттардың құрамында көмiртегiнiң жоғарырақ пайызы болуы мүмкiн;
д) "тот басуға төзiмді болат" - құрамында 12 салм.% немесе одан да аз көмiртегi және басқа элементтер болған жағдайда немесе оларсыз 10,5 салм.% немесе одан да көп хромы бар легирленген болат;
e) "легирленген болаттың басқа да түрлері" - коррозияға төзiмдi болат айқындамасына жатпайтын және құрамында төменде келтiрiлген мынадай қатынастардағы элементтерi бар болаттар:
- 0,3 салм.% немесе одан да көп алюминий,
- 0,0008 салм.% немесе одан да көп хром,
- 0,3 салм.% немесе одан да көп кобальт,
- 0,4 салм.% немесе одан да көп мыс,
- 0,4 салм.% немесе одан да көп қорғасын,

б) "порошки" - изделия, 90 мас.% которых или более просеивается через сито с размером ячейки 1 мм.
Группа 72
Черные металлы
Примечания:
1. В данной группе, а в случае примечаний 1г, 1д и 1е - во всей Номенклатуре нижеприведенные термины означают:
а) "передельный чугун" - сплав железа с углеродом, не пригодный для ковки, содержащий более 2 мас.% углерода и который может содержать один или более других элементов в следующих пределах:
- хрома не более 10 мас.%,
- марганца не более 6 мас.%,
- фосфора не более 3 мас.%,
- кремния не более 8 мас.%,
- других элементов в целом не более 10 мас.%;
б) "зеркальный чугун (Шпигель)" - сплав железа с углеродом, содержащий более 6 мас.%, но не более 30 мас.% марганца, а по другим компонентам - соответствующий условиям, указанным выше, в пункте (а) данного примечания;
в) "ферросплавы" - сплавы в виде чушек, болванок, кусков или других первичных форм, полученных в результате непрерывного литья, а также в форме гранул или порошков, агломерированных или неагломерированных, обычно применяемые как добавки при производстве других сплавов или в качестве раскислителей, десульфураторов или для других аналогичных целей в черной металлургии и обычно не пригодные для ковки, содержащие 4 мас.% или более железа и один или более из приведенных ниже элементов в следующих соотношениях:
- хрома более 10 мас.%,
- марганца более 30 мас.%,
- фосфора более 3 мас.%,
- кремния более 8 мас.%,
- других элементов в сумме более 10 мас.%, исключая углерод, при условии содержания меди не более 10 мас.%;
г) "сталь" - сплавы на основе железа, кроме упомянутых в товарной позиции 7203, которые (за исключением определенных видов, изготовляемых в форме отливок) обладают ковкостью и содержат 2 мас.% или менее углерода. Хромистые стали, однако, могут содержать
более высокий процент углерода;
д) "коррозионностойкая сталь" - легированная сталь, содержащая 1,2 мас.% или менее углерода и 10,5 мас.% или более хрома при наличии других элементов или без них;
е) "другие виды легированных сталей" - стали, не подпадающие под определение коррозионностойкой стали и содержащие один или более из приведенных ниже элементов в следующих соотношениях:
- алюминия 0,3 мас.% или более,
- бора 0,0008 мас.% или более,
- хрома 0,3 мас.% или более,
- кобальта 0,3 мас.% или более,
- меди 0,4 мас.% или более,
- свинца 0,4 мас.% или более,

- 1,65 салм.% немесе одан да көп марганец,
- 0,08 салм.% немесе одан да көп молибден,
- 0,3 салм.% немесе одан да көп никель,
- 0,06 салм.% немесе одан да көп ниобиян,
- 0,6 салм.% немece одан да көп кремнийдiң,
- 0,05 салм.% немесе одан да көп титан,
- 0,3 салм.% немесе одан да көп вольфрам,
- 0,1 салм.% немесе одан да көп ванадий,
- 0,05 салм.% немесе одан да көп цирконий,
- жеке алынған, 0,1 салм.% немесе одан да көп басқа да элементтер (күкiрттен, фосфордан, көмiртегiнен және азоттан басқа);
ж) "қайта қорытуға арналған қара металдардың құймалары (шикiқұрамды құймалар)" - құю пайдасынсыз құймалар немесе литниктер нысанында немесе құйымдар нысанында тұрпайы құйылған, айқын көрiнетiн беттiк ақаулары бар және химиялық құрамы бойынша қолданбалы шойыннан, жалтырақ шойыннан немесе ферроқорытпалардан ерекшеленетiн бұйымдар;
з) "түйіршiктер" - ұяшығының мөлшерi 1 мм елек арқылы өткiзiлетiн 90 салм.%-дан кем және ұяшығының мөлшерi 5 мм елек арқылы өткiзiлетiн 90 салм.%-дан асатын бұйымдар;
и) "жартылай фабрикаттар" - үздiксiз құю нәтижесiнде алынған, алғашқы ыстықтай илектеуге ұшырамаған немесе ұшыраған тұтас қималы бұйымдар; және бұрыштықтарға арналған дайындамаларды, фасондық немесе арнайы профильдердi қоса алғанда, бастапқы ыстықтай басылғаннан немесе соғу жолымен тұрпайы пiшiндеуден басқа өзгедей өңдеуге ұшырамаған тұтас қимадағы өзге де бұйымдар.
Бұл бұйымдар рулондармен жеткiзiлмейдi;
к) "тегiс илек" - жоғарыда көрсетiлген (и) тармағының айқындамасына жатпайтын және мынадай:
- жүйелi оралған қабаттардағы рулондар, немесе
- қалыңдығы 4,75 мм кезiнде кемінде дегенде қалыңдығынан 10 есе асатын енi бар, ал қалыңдығы 4,75 мм немесе одан астам кезiнде 150 мм-ден асатын және кемінде екi қалыңдықтан тұратын енi бар беттер түрiнде шығарылатын тұтас тік бұрышты (шаршыдан басқа) жаншылған бұйымдар.
Тегіс илекке илектеу нәтижесiнде алынған рельефті бетi бар (мысалы, атыздары, шығыңқылары, клеткалары, ромбтары бар) бұйымдар немесе олардың бұл жағдайда басқа тауар позицияларына енгiзiлетiн бұйымдардың қасиеттерiн қабылдамауы шартымен перфорирленген, гофрирленген немесе жалтыратылған бұйымдар енгiзіледi.
Кез келген мөлшердегi тiк бұрыш немесе шаршыдан ерекшеленетiн нысаны бар тегiс илек, бұл жағдайда оның басқа тауар позициялары бұйымдарының қасиеттерiн иеленбеуi шартымен, енi 600 мм немесе одан да астам енi бар бұйым ретінде жiктеледi;
л) "еркiн оралған орамдардағы ыстық жаншылған шыбықтар" - шеңберлер, сопақшалар, тік бұрыштар (шаршыны қоса алғанда), теңқабырғалы үшбұрыштар немесе басқа да дөңес көп бұрыштар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалған екеуi ұзындығы бойынша тең тiк сызықты және параллель "қабыстырылған шеңберлердi" және "түрi өзгертілген тiкбұрыштарды" қоса алғанда) түрiндегі тұрақты тұтас көлденең қимасы бар еркiн оралған орамдардағы ыстық жаншылған бұйымдар. Бұл бұйымдарда илектеу процесiнде алынған ойыстар, шығыңқылар, атыздар немесе басқа да деформациялар (арматуралық өзектер) болуы мүмкiн;
м) "өзге де шыбықтар" - жоғарыда келтiрiлген (и), (к) және (л) тармақтарындағы айқындамалардың бiр де бiреуiне жатпайтын немесе бүкіл ұзындығы бойынша шеңберлер, шеңберлiк сегменттер, сопақшалар, тiк бұрыштар (шаршыны қоса алғанда), теңқабырғалы үшбұрыштар немесе басқа да дөңес көп бұрыштар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалған eкeуi ұзындығы бойынша тең тiк сызықты және параллель "қабыстырылған шеңберлердi" және "түрi өзгертiлген тiкбұрыштарды" қоса алғанда) түрiндегi бiрдей тұтас көлденең қимасы бар сымдардың айқындамасына жатпайтын бұйымдар.
Бұл бұйымдарда:
- илектеу процесiнде алынған ойыстар, шығыңқылар, атыздар немесе басқа да деформациялар (арматуралық өзектер) болуы;
- илектегеннен кейiн бұратылуы мүмкiн;
н) "бұрыштықтар, пiшiндiк және арнайы профильдер" - бүкiл ұзындығы бойынша бiрдей тұтас қимасы бар, (и), (к), (л) және (м) тармақтарындағы айқындамалардың бiр де бiреуiне немесе сым айқындамасына жатпайтын бұйымдар.

- марганца 1,65 мас.% или более,
- молибдена 0,08 мас.% или более,
- никеля 0,3 мас.% или более,
- ниобия 0,06 мас.% или более,
- кремния 0,6 мас.% или более,
- титана 0,05 мас.% или более,
- вольфрама 0,3 мас.% или более,
- ванадия 0,1 мас.% или более,
- циркония 0,05 мас.% или более,
- других элементов (кроме серы, фосфора, углерода и азота), взятых отдельно, 0,1 мас.% или более;
ж) "слитки черных металлов для переплавки (шихтовые слитки)" - изделия, грубо отлитые в форме слитков без литейной прибыли или литников или в форме чушек, имеющие явные поверхностные дефекты и отличающиеся по химическому составу от передельного чугуна, зеркального чугуна или ферросплавов;
з) "гранулы" - изделия, менее 90 мас.% которых просеивается через сито с размером ячейки 1 мм и 90 мас.% которых или более просеивается через сито с размером ячейки 5 мм;
и) "полуфабрикаты" - изделия сплошного сечения, полученные в результате непрерывной разливки, не подвергнутые или подвергнутые первичной горячей прокатке; и прочие изделия сплошного сечения, которые не подвергались иной обработке, кроме первичной горячей прокатки или грубой формовки путем ковки, включая заготовки для уголков, фасонных или специальных профилей.
Эти изделия в рулонах не поставляются;
к) "плоский прокат" - катаные изделия сплошного прямоугольного (кроме квадратного) сечения, которые не подпадают под определение вышеуказанного пункта (и) и выпускаются в следующем виде:
- рулоны с последовательно намотанными слоями, или
- листы, которые при толщине менее 4,75 мм имеют ширину, по крайней мере в 10 раз превышающую толщину, а при толщине 4,75 мм или более имеют ширину, которая превышает 150 мм и составляет по крайней мере две толщины.
В плоский прокат включаются изделия с рельефной поверхностью, полученной в результате прокатки (например, имеющие борозды, выступы, клетки, ромбы), или изделия перфорированные, гофрированные или полированные, при условии, что при этом они не приобрели свойств изделий, включаемых в другие товарные позиции.
Плоский прокат, имеющий форму, отличную от прямоугольной или квадратной, любого размера, классифицируется как изделие с шириной 600 мм или более при условии, что при этом оно не имеет свойств изделий других товарных позиций;
л) "прутки горячекатаные в бухтах свободной мотки" - горячекатаные изделия в свободно смотанных бухтах, имеющие сплошное поперечное сечение в форме кругов, круговых сегментов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), треугольников или других выпуклых многоугольников (включая "сплющенные круги" и "видоизмененные прямоугольники", у которых две противоположные стороны представляют собой выпуклые дуги, а две другие - прямолинейные, равные по длине и параллельные). Эти изделия могут иметь выемки, выступы, борозды или другие деформации, полученные в процессе прокатки (арматурные стержни);
м) "прочие прутки" - изделия, которые не подпадают ни под одно из выше приведенных определений в пунктах (и), (к) или (л) или под определение проволоки, имеющие одинаковое сплошное поперечное сечение по всей длине в форме кругов, круговых сегментов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), треугольников или других выпуклых многоугольников (включая "сплющенные круги" и "видоизмененные прямоугольники", у которых две противоположные стороны представляют собой выпуклые дуги, а две другие - прямолинейные, равные по длине и параллельные).
Эти изделия могут:
- иметь выемки, выступы, борозды или другие деформации, полученные в процессе прокатки (арматурные стержни);
- быть скрученными после прокатки;
н) "уголки, фасонные и специальные профили" - изделия, имеющие одинаковое сплошное поперечное сечение по всей длине, которые не подпадают ни под одно из определений в пунктах (и), (к), (л) или (м) или под определение проволоки.

Аталған топқа 7301 немесе 7302 тауар позициясының бұйымдары енгiзiлмейдi.
о) "сым" - тегiс илек айқындамасына жатпайтын, бүкiл ұзындығы бойынша кез келген бiрдей тұтас қимасы бар, суық деформацияланған орамдардағы бұйымдар;
п) "бұрғылау жұмыстарына арналған бос денелi шыбықтар" - көлденең қимасының ең үлкен сыртқы мөлшерi 15 мм-ден астам, бiрақ 52 мм-ден аспайтын, ал ең үлкен iшкi мөлшерi ең үлкен сыртқы мөлшерiнiң 1/2-нен аспайтын бұрғылау жұмыстары үшiн жарамды кез келген көлденең қимадағы бос денелi шыбықтар. Бұл айқындамаға сәйкес келмейтiн қара металдардан жасалған бос шыбықтар 7304 тауар позициясына енгiзiледi.
2. Басқа қара металмен қапталған қара металдар салмағы басым қара металдан жасалған бұйым ретiнде жiктеледi.
3. Электролиттiк тұндыру қысыммен немесе күйежентектеумен құю әдiсiмен алынатын қара металдардан жасалған бұйымдар аталған топтың ұқсас ыстық жаншылған бұйымдары үшiн көзделген тауар позицияларында олардың нысаны, құрамы және сыртқы түрi бойынша жiктеледi.
Қосалқы позицияларға ескертпелер:
1. Аталған топта төменде келтiрiлген терминдер мыналарды бiлдiредi:
а) "легирленген қолданбалы шойын" - құрамында төменде келтiрiлген элементтердiң бiр немесе одан да астамы бар мынадай қатынастардағы шойын:
- 0,2 салм.%-дан астам хром,
- 0,3 салм.%-дан астам мыс,
- 0,3 салм.%-дан астам никель,
- кез келген мынадай элементтердiң 0,1 салм.%-дан астамы: алюминий, молибден, титан, вольфрам, ванадий;
б) "легирленбеген автоматты болат" - құрамында төменде келтiрiлген элементтердiң бiр немесе одан да астамы бар мынадай қатынастардағы легирленбеген болат:
- 0,08 салм.% немесе одан да көп күкiрт,
- 0,1 салм.% немесе одан да көп қорғасын,
- 0,05 салм.% астам селен,
- 0,01 салм.% астам теллур,
- 0,05 салм.% астам висмут;
в) "кремнийлi электр-техникалық болат" - құрамында 0,6 салм.%-дан кем емес, бiрақ 6 салм. %-дан аспайтын кремний және 0,08 салм.%-дан аспайтын көмiртегi бар легирленген болаттар. Сондай-ақ олардың құрамында 1 салм.%-дан аспайтын алюминийдiң болуы, бiрақ аталған болатқа легирленген болаттың басқа түрiнiң қасиеттерiн бере алатын қатынастардағы қандай да бiр басқа элемент болмауға тиiс;
г) "жылдам кескiш болат" - құрамында 0,6 салм.% немесе одан да көп көмiртегi және 3-тен 6-ға дейiн салм.% хромы бар олардың жалпы мөлшерi 7 салм.% немесе одан да көп мынадай элементтердің - молибденнiң, вольфрамның және ванадийдiң ең болмағанда үштен екiсiнен тұратын басқа да элементтердi құрайтын немесе құрамайтын легирленген болаттар;
д) "кремнийлi марганецтi болат" - құрамында:
- 0,7 салм.% аспайтын көмiртегi,

В данную группу не включаются изделия товарной позиции 7301 или 7302;
о) "проволока" - холоднодеформированные изделия в бухтах, имеющие любое одинаковое по всей длине сплошное поперечное сечение, которые не подпадают под определение плоского проката;
п) "прутки пустотелые для буровых работ" - пустотелые прутки любого поперечного сечения, пригодные для буровых работ, максимальный внешний размер поперечного сечения которых более 15 мм, но не более 52 мм, а максимальный внутренний размер не превышает 1/2 максимального внешнего размера. Полые прутки из черных металлов, не соответствующие этому определению, включаются в товарную позицию 7304.
2. Черные металлы, плакированные другим черным металлом, классифицируются как изделия из того черного металла, масса которого преобладает.
3. Изделия из черных металлов, полученные методом электролитического осаждения, литья под давлением или спеканием, классифицируются по их форме, составу и внешнему виду в товарных позициях данной группы, предусмотренных для аналогичных горячекатаных изделий.
Примечания к субпозициям:
1. В данной группе нижеприведенные термины означают:
а) "легированный передельный чугун" - чугун, содержащий один или более из приведенных ниже элементов в следующих соотношениях:
- хрома более 0,2 мас.%,
- меди более 0,3 мас.%,
- никеля более 0,3 мас.%,
- любого из следующих элементов более 0,1 мас.%: алюминия, молибдена, титана, вольфрама, ванадия;
б) "нелегированная автоматная сталь" - нелегированная сталь, содержащая один или более из приведенных ниже элементов в следующих соотношениях:
- серы 0,08 мас.% или более,
- свинца 0,1 мас.% или более,
- селена более 0,05 мас.%,
- теллура более 0,01 мас.%,
- висмута более 0,05 мас.%;
в) "кремнистая электротехническая сталь" - легированные стали, содержащие не менее 0,6 мас.%, но не более 6 мас.% кремния и не более 0,08 мас.% углерода. Они могут также содержать не более 1 мас.% алюминия, но не должны содержать какой-либо другой элемент в
соотношениях, которые могли бы придать данной стали свойства другого вида легированной стали;
г) "быстрорежущая сталь" - легированные стали, содержащие по крайней мере два из трех следующих элементов - молибден, вольфрам и ванадий - с их общим содержанием 7 мас.% или более, с содержанием углерода 0,6 мас.% или более и хрома - от 3 до 6 мас.%, содержащие или не содержащие другие элементы;
д) "кремнемарганцовистая сталь" - легированные стали, содержащие:
- не более 0,7 мас.% углерода,

- 0,5 салм.% немесе одан да көп, бiрақ 1,9 салм.% аспайтын марганец, және
- 0,6 салм.% немесе одан да көп, бiрақ 2,3 салм.% аспайтын кремний бар, бiрақ аталған болатқа легирленген болаттың басқа түрiнiң қасиеттерiн бере алатын қатынастардағы басқа элементтер болмайтын легирленген болаттар.
2. Ферроқорытпаларды 7202 тауар позициясының субпозициясына енгiзген жағдайда, мынадай ереженi сақтау қажет:
егер қорытпаның тек бiр легирлеушi элементi аталған топқа 1в ескертпеде белгiленген ең аз пайыздық құрамнан асатын болса, ферроқорытпа қосарлы қорытпа ретінде қарастырылады және тиiстi субпозицияға (егер ондай болса) енгiзiледi; егер тиiсiнше қорытпаның екi немесе үш легирленген элементi олар үшiн белгiленген ең аз пайыздық құрамнан асса, ол ұқсас үлгiде үшiншi немесе төртiншi болып саналады. Бұл epeжe аталған топқа 1в ескертпеде аталған санамаланбаған "басқа элементтерге" қатысы бойынша қолданылған жағдайда, кез келген элементтiң мөлшерi 10 салм.%-дан асуға тиiс.
Қосымша ескертпелер :
1. Төмендегі терминдер мыналарды білдіреді:
- "Электротехникалық болат" (кіші қосалқы позициялар 7209 16 100 0, 7209 17 100 0, 7209 18 100 0, 7209 26 100 0, 7209 27 100 0, 7209 28 100 0 және 7211 23 910 0) - жалпақ илек, Эпштейн әдісі бойынша есептегенде, 1 Т магниттік ағыста және 50 Гц жиілікте ток ауыстырылған жағдайда килограмм салмақты күшін жоғалтады:
- егер қалыңдығы 0,20 мм болған жағдайда, 2,1 Вт-тан кем,
- егер қалыңдығы 0,20 мм-ден астам, бірақ 0,60 мм-ден аспаған жағдайда, 3,6 Вт-тан кем,
- егер қалыңдығы 0,60 мм-ден астам, бірақ 1,50 мм-ден аспаған жағдайда, 6 Вт-тан кем.
- "Ақ қаңылтыр" (кіші қосалқы позициялар 7210 12 110 0, 7210 70 310 0, 7212 10 100 0-ден және 7212 40 100 0) - жалпақ илек (қалыңдығы 0,5 мм-ден кем), 97 салм.% немесе одан көп металл қабығымен қапталған құрамында қалайы бар.
- "Инструментальдық болат" (кіші қосалқы позициялар 7228 30 200 0, 7228 40 100 0, 7228 50 200 0 және 7228 60 810 0) - легирленген болаттар, болатты тез кесуші немесе тот басуға төзімді болаттар, мынадай композициялардан тұратын басқа элементтермен немесе оларсыз:
- 0,6 салм.%-дан кем көміртегі бар
және 0,7 салм.% немесе астам кремнийі бар және 0,05 салм.% немесе астам ванадийі бар
немесе 4 салм.% немесе астам вольфрам;
- 0,8 салм.% немесе астам көміртегі бар;
және 0,05 салм.% немесе астам ванадийі бар;
- 1,2 салм.% астам көміртегі бар
және 11 салм.%-дан кем емес, бірақ 15 салм.%-дан астам хромы бар;
- 0,16 салм.% немесе астам, бірақ 0,5 салм.%-дан астам көміртегі бар
және 3,8 салм.% немесе астам, бірақ 4,3 салм.%-дан астам никелі бар

- 0,5 мас.% или более, но не более 1,9 мас.% марганца, и
- 0,6 мас.% или более, но не более 2,3 мас.% кремния, но не содержащая других элементов в соотношениях, которые могли бы придать стали свойства другого вида легированной стали.
2. При включении ферросплавов в субпозиции товарной позиции 7202 следует соблюдать следующее правило:
ферросплав рассматривается как двойной сплав и включается в соответствующую субпозицию (если такая имеется), если только один из легирующих элементов сплава превышает минимальное процентное содержание, установленное в примечании 1в к данной группе; аналогичным образом, он считается тройным или четвертным, если, соответственно, два или три легирующих элемента сплава превышают установленное для них минимальное процентное содержание.
В случае применения этого правила по отношению к неперечисленным "другим элементам", упомянутым в примечании 1в к данной группе, содержание каждого элемента должно превышать 10 мас.%.
Дополнительное примечание:
1. Нижеприведенные термины означают:
- "Электротехническая сталь" (подсубпозиции 7209 16 100 0, 7209 17 100 0, 7209 18 100 0, 7209 26 100 0, 7209 27 100 0, 7209 28 100 0 и 7211 23 910 0) - прокат плоский, который при переменном токе с частотой 50 Гц и магнитном потоке 1 Т имеет потерю мощности
на килограмм массы, подсчитанную по методу Энштейна:
- 2,1 Вт или менее в случае, если его толщина менее 0,20 мм,
- 3,6 Вт или менее в случае, если его толщина составляет не менее 0,20, но менее 0,60 мм,
- 6 Вт или менее в случае, если его толщина составляет не менее 0,60, но не более 1,50 мм.
- "Белая жесть" (подсубпозиции 7210 12 110 0, из 7210 70 310 0, 7212 10 100 0 и 7212 40 100 0) - прокат плоский (толщиной менее 0,5 мм), покрытый слоем металла с содержанием олова 97 мас.% или более.
- "Инструментальная сталь" (подсубпозиции 7228 30 200 0, 7228 40 100 0, 7228 50 200 0 и 7228 60 810 0) - легированные стали, отличные от коррозионностойкой или быстрорежущей стали, содержащие одну из следующих композиций с другими элементами или без них:
- менее 0,6 мас.% углерода
и 0,7 мас.% или более кремния и 0,05 мас.% или более ванадия
или 4 мас.% или более вольфрама;
- 0,8 мас.% или более углерода
и 0,05 мас.% или более ванадия;
- более 1,2 мас.% углерода
и не менее 11 мас.%, но не более 15 мас.% хрома;
- 0,16 мас.% или более, но не более 0,5 мас.% углерода
и 3,8 мас.% или более, но не более 4,3 мас.% никеля

және 1,1 салм.% немесе астам, бірақ 1,5 салм.% аспайтын хром
және 0,15 салм.% немесе астам, бірақ 0,5 салм.% аспайтын молибден;
- 0,3 салм.% немесе астам, бірақ 0,5 салм.% аспайтын көміртегі;
және 1,4 салм.% немесе астам, бірақ 2,1 салм.% аспайтын хром;
және 0,15 салм.% немесе астам, бірақ 0,5 салм.% аспайтын молибден;
және 1,2 салм.% кем никель;
- 0,3 салм.% немесе астам көміртегі;
және 5,2 салм.% аз хром;
және 0,65 салм.% немесе астам молибден немесе 0,4 салм.% немесе астам вольфрам;

и 1,1 мас.% или более, но не более 1,5 мас.% хрома
и 0,15 мас.% или более, но не более 0,5 мас.% молибдена;
- 0,3 мас.% или более, но не более 0,5 мас.% углерода
и 1,4 мас.% или более, но не более 2,1 мас.% хрома
и 0,15 мас.% или более, но не более 0,5 мас.% молибдена
и менее 1,2 мас.% никеля;
- 0,3 мас.% или более углерода
и менее 5,2 мас.% хрома
и 0,65 мас.% или более молибдена или 0,4 мас.% или более
вольфрама;

- 0,5 салм.% немесе астам, бірақ 0,6 салм.% аспайтын көміртегі;
және 1,25 салм.% немесе астам, бірақ 1,8 салм.% аспайтын никель
және 0,5 салм.% немесе астам, бірақ 1,2 салм.% аспайтын хром
және 0,15 салм.% немесе астам, бірақ 0,5 салм.% аспайтын молибден.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкалары
(кеден құнының пайызымен не евромен)
I. Алғашқы өнімдер: түйіршіктер немесе ұнтақтар нысанындағы өнімдер
7201
құйымдар, дөңбектер немесе өзге де алғашқы нысандардағы қолданбалы және жалтыр шойындар:

- 0,5 мас.% или более, но не более 0,6 мас.% углерода
и 1,25 мас.% или более, но не более 1,8 мас.% никеля
и 0,5 мас.% или более, но не более 1,2 мас.% хрома
и 0,15 мас.% или более, но не более 0,5 мас.% молибдена.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп. ед. изм.
Ставка пошлины (в процен-
тах от тамож-
енной стоим-
ости либо в евро)
I.   Первичные продукты; продукты в форме гранул или порошка
7201
Чугун передельный и зеркальный в
чушках, болванках или прочих
первичных формах:

1. Аталған топта қолданылатын терминдер мыналарды бiлдiредi:
а) Тазартылған мыс - кез келген басқа элементтердiң салмағы бойынша құрамы мына кестеде көрсетiлген шектеулерден аспаған жағдайда, құрамында 99,85 cалм.%-дан аспайтын мысы бар металл немесе құрамында 97,5 салм.%-дан кем емес мысы бар металл:
Басқа да элементтер
Элемент
салм.%-дан шектеулi құрамы
Ag
күмiс
0,25
As
Күшән
0,5
Cd
Кадмий
1,3
Cr
хром
1,4
Mg
магний
0,8
Рb
қорғасын
1,5
S
күкірт
0,7
Sn
қалайы
0,8
Te
теллур
0,8
Zn
мырыш
1,0
Zr
цирконий
0,3
Өзге де элементтер* (олардың әрқайсысына арналған)
0,3
* Мысалы Al, Be, Co, Fe, Мn, Ni, Si өзге де элементтерге жатады
б) Мыс қорытпалары - тазартылмаған мыстан басқа, металл қорытпалары, мыс салмағы бойынша кез келген басқа да элементтен мынадай жағдайда асады, егер:
i) салмағы бойынша құрамы, ең аз дегенде, басқа элементтердің бірі жоғарыда келтірілген кестеде көрсетілген шектен асса; немесе
ii) басқа да элементтердiң жалпы құрамы 2,5 салм.%-дан асады.
в) Лигатурлар - суықтай күйiнде деформациялауға жарамсыз және негiзiнде басқа да қорытпаларды өндiру кезінде қоспалар ретiнде немесе қышқылдандырғыштар, сульфураттаушылар ретiнде немесе түсті металдар металлургиясында басқа да ұқсас мақсаттар үшiн пайдаланылатын, басқа да элементтердің iшiнде 10 салм.%-дан астам мысы бар қорытпалар.
Алайда, 15 салм.%-дан астам фосфоры бар мыс фосфиды (фосфорлы мыс) 2848 тауар позициясына енгiзiледi.
г) Шыбықтар - орамдарға бүктелмеген, бүкiл ұзындығы бойынша шеңберлер, сопақшалар, тiк бұрыштар (шаршыны қоса алғанда), тең қабырғалы үш бұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар (олардың eкі қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалған екеуi ұзындығы бойынша тең тiк сызықты және параллель "қабыстырылған шеңберлердi" және "түрi өзгертiлген тiкбұрыштарды" қоса алғанда) түрiндегi тұрақты тұтас көлденең қимасы бар тартылған, престелген, тартылған немесе соғылған бұйымдар. Тiк бұрышты (шаршыны қоса алғанда), үш бұрышты немесе көп бұрышты көлденең қимасы бар бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша дөңгелектелген бұрыштары болуы мүмкiн. Тiк бұрышты ("түрі өзгертiлген тiк бұрыштыларды" қoca алғанда) көлденең қимасы бар мұндай бұйымдардың қалыңдығы олардың енiнен 0,1-ден асады. Бұл термин олардың бұл орайда басқа тауар позицияларының бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен, дайындалғаннан кейiн (шеттерiн жай кесуден немесе қабыршақтарын алғаннан басқа) өңдеуге ұшыраған сондай нысандар мен мөлшерлердегi құйылған немесе бiрiктiрiлген бұйымдарға да жатады.
Кейіннен өңдеу үшін, мысалы, сымдарды айналдыру үшін (сымдарға арналған дайындамалар) немесе құбырлар өндіру үшін оларды агрегатқа енгізуді жеңілдету үшін ұштары конустандырылған немесе қандай да бір өзгеше тәсілмен өңделген сымдар мен прокаткалар өндіруге арналған дайындамалар алайда, 7403 тауар позициясына енгізілген өңделмеген мысқа жатқызылады.
д) Профильдер - орамдарға бүктелген немесе бүктелмеген және бүкiл ұзындығы бойынша тұрақты түрдегi тұтас көлденең қимасы бар және шыбықтардың, сымдардың, плиталардың, табақтардың, жолақтардың немесе таспалардың, фольганың және кұбырлардың немесе түтiкшелердiң айқындамаларына сәйкес келмейтiн тартылған, престелген, тартылған, құйылған немесе пiшiнделген бұйымдар. Бұл термин олардың бұл орайда басқа тауар позицияларының бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен, дайындалғаннан кейiн (шеттерiн жай кесуден және қабыршақтарын алғаннан басқа) өңдеуге ұшыраған сондай нысандағы соғылған немесе бiрiктiрiлген бұйымдарға да жатады.
е) Сым - бүкiл ұзындығы бойынша шеңберлер, сопақшалар, тiк бұрыштар (шаршыны қоса алғанда), тең қабырғалы үш бұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалған екеуi ұзындығы бойынша тең тiк сызықты және параллель "қабыстырылған шеңберлердi" және "түрi өзгертiлген тiкбұрыштарды" қоса алғанда) түрiндегi тұрақты тұтас көлденең қимасы бар тартылған, престелген, немесе орамдарға тартылған бұйымдар. Тiк бұрышты (шаршыны қоса алғанда), үш бұрышты немесе көпбұрышты көлденең қимасы бар бұйымдарда бұйымның бүкіл ұзындығы бойынша дөңгелектелген бұрыштары болуы мүмкiн. Тiк бұрышты ("түрi өзгертiлген тiк бұрыштыларды" қoca алғанда) көлденең қимасы бap мұндай бұйымдардың қалыңдығы олардың енiнен 0,1 асады.

1. Употребляемые в данной группе термины означают:
а) Медь рафинированная - металл, содержащий не менее 99,85 мас.% меди, или металл, содержащий не менее 97,5 мас.% меди, при условии, что содержание по массе любого из других элементов не превышает пределов, указанных в следующей таблице:
Другие элементы
Элемент
Предельное
содержание, мас.%
Ag
серебро
0,25
As
мышьяк
0,5
Cd
кадмий
1,3
Сr
Хром
1,4
Mg
магний
0,8
Pb
свинец
1,5
S
Сера
0,7
Sn
олово
0,8
Те
теллур
0,8
Zn
Цинк
1,0
Zr
цирконий
0,3
Прочие элементы* (для каждого из них)
0,3
*К прочим элементам относятся,
например, Al, Be, Co, Fe, Mn, Ni, Si
б) Медные сплавы - металлические сплавы, кроме нерафинированной меди, в которых медь превосходит по массе любой другой элемент при условии, что:
i) содержание по массе, по крайней мере, одного из других элементов превосходит предел, указанный в вышеприведенной таблице; или
ii) общее содержание других элементов превышает 2,5 мас.%.
в) Лигатуры - сплавы, содержащие среди других элементов более 10 мас.% меди, не пригодные для деформирования в холодном состоянии и используемые, в основном, в качестве добавок при производстве других сплавов или в качестве раскислителей, десульфураторов или для других аналогичных целей в металлургии цветных металлов.
Однако фосфид меди (фосфористая медь), содержащий более 15 мас.% фосфора, включается в товарную позицию 2848.
г) Прутки - катаные, прессованные, тянутые или кованые изделия, не свернутые в бухты и имеющие постоянное по всей длине сплошное поперечное сечение в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников (включая "сплющенные круги" и "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие - прямолинейные, равные по длине и параллельные). Изделия с прямоугольным (включая квадратное), треугольным или многоугольным поперечным сечением могут иметь углы, скругленные по всей длине изделия. Толщина таких изделий, имеющих прямоугольное (включая "видоизмененное прямоугольное") поперечное сечение, превышает 0,1 их ширины. Данный термин также относится к литым или спеченным изделиям тех же форм и размеров, подвергнутым обработке после изготовления (кроме просто обрезки кромок или удаления окалины), при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
Заготовки для производства проволоки и прокатки, концы которых сведены на конус или обработаны каким-либо иным способом для облегчения их ввода в агрегат для дальнейшей обработки, например, для волочения проволоки (заготовка для проволоки) или для производства труб, относятся, однако, к необработанной меди, включаемой в товарную позицию 7403.
д) Профили - катаные, прессованные, тянутые, кованые или формованные изделия, свернутые или не свернутые в бухты и имеющие постоянное по всей длине сплошное поперечное сечение и не соответствующие определениям прутков, проволоки, плит, листов, полос или лент, фольги, труб или трубок. Данный термин также относится к литым или спеченным изделиям той же формы, подвергнутым обработке после изготовления (кроме просто обрезки кромок или удаления окалины), при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
е) Проволока - катаные, прессованные или тянутые изделия в бухтах и имеющие постоянное по всей длине сплошное поперечное сечение в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников (включая "сплющенные круги" и "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие стороны - прямолинейные, равные по длине и параллельные). Изделия с прямоугольным (включая квадратное), треугольным или многоугольным поперечным сечением могут иметь углы, скругленные по всей длине изделия. Толщина таких изделий, имеющих прямоугольное (включая "видоизмененное прямоугольное") поперечное сечение, превышает 0,1 их ширины.

Алайда, 7414 тауар позициясындағы "сым" терминi бумаларға бүктелген немесе бүктелмеген және тұтас көлденең қимасы 6 мм-ден аспайтын әр түрлі нысандағы бұйымдарды бiлдiредi.
ж) Плиталар, табақтар, жолақтар немесе таспалар мен фольга-орамдарға бүктелген немесе бүктелмеген және дөңгелектенген немесе дөңгелектелмеген бұрыштары бар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалғaн екеуi ұзындығы бойынша тең тiк сызықты және параллель "түрi өзгертілген тік бұрыштарды" қоса алғанда) тұтас тiк бұрышты (шаршыдан басқа) көлденең қималы.
- енiнiң қалыңдығы 0,1-ден аспайтын тiк бұрышты (шаршыны қоса алғанда) нысаны;
- олардың бұл орайда басқа тауар позицияларының бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен кез келген мөлшердегi тік бұрышты немесе шаршыдан ерекшеленетiн нысаны бар тұрақты қалыңдықтағы жұқа бұйымдар (7403 тауар позициясының өңделмеген бұйымдарынан басқа).

Однако в товарной позиции 7414 термин "проволока" означает только изделия, свернутые или не свернутые в бухты, и с любой формой поперечного сечения, размер которого не превышает 6 мм.
ж) Плиты, листы, полосы или ленты и фольга - плоские изделия (кроме необработанных изделий, включаемых в товарную позицию 7403), свернутые или не свернутые в рулоны и имеющие сплошное прямоугольное (кроме квадратного) поперечное сечение, со скругленными или нескругленными углами (включая "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие - прямолинейные, равные по длине и параллельные), с постоянной толщиной, имеющие:
- прямоугольную (включая квадратную) форму с толщиной, не превышающей 0,1 ширины;
- форму, отличную от прямоугольной или квадратной, любого размера при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий, включаемых в другие товарные позиции.

7409 және 7410 тауар позициясына бедерлі бетi бар (мысалы, атыздар, шығынғылар, төрт бұрыштар, ромбтар) inter alia, плиталар, табақтар, жолақтар немесе таспалар, сондай-ақ олардың бұл орайда басқа тауар позицияларының бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен перфорирленген, гофрирленген, жалтыратылған немесе қаптамасы бар бұйымдар енгiзiледi.
з) Түтіктер мен түтiкшелер - орамдарға бүктелген немесе бүктелмеген және бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша бiр тұйық қуысы ғана бар шеңберлер, сопақша, тiк бұрыштар (шаршыны қоса алғанда), тең қабырғалы үшбұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар нысанындағы және қабырғасының тұрақты қалыңдығы бар бос бұйымдар. Бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша шеңберленген бұрыштары болуы мүмкiн және егер олардың iшкi және сыртқы көлденең қималары бiрiктiрiлсе және бiрдей нысаны мен бағдары болса түтіктep мен түтiкшелерге жатқызылуы тиiс тік бұрыштар (шаршыны қoca алғанда), тең қабырғалы үш бұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар нысанындағы көлденең қималы бұйымдар. Жоғарыда көрсетiлген көлденең қималары бар түтiктер мен түтiкшелердiң жалтыратылуы, жабындысының болуы, иiлген болуы, бұрандамен жабдықталуы, тесiлуi, жiңiшкеленуi, конусқа бiрiктiрiлуi немесе шеттерiнде фланецтер, манжеттер немесе сақиналар болуы мүмкiн.
Қосалқы позицияларға ескертпелер:

В товарные позиции 7409 и 7410 включаются, inter alia, плиты, листы, полосы или ленты и фольга, имеющие рельефную поверхность (например, борозды, выступы, клетки, ромбы), а также изделия, перфорированные, гофрированные, полированные или имеющие покрытие, при условии, что при этом они не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
з) Трубы и трубки - полые изделия, свернутые или не свернутые в бухты и имеющие постоянное поперечное сечение только с одной замкнутой полостью по всей длине изделия в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников и имеющие постоянную толщину стенки. Изделия с поперечным сечением в форме прямоугольника (включая квадрат), равностороннего треугольника или правильного выпуклого многоугольника со скругленными углами по всей их длине также должны относиться к трубам и трубкам при условии, что их внутреннее и наружное поперечные сечения концентричны и имеют одну и ту же форму и ориентацию. Трубы и трубки, имеющие вышеуказанные поперечные сечения, могут быть полированы, иметь покрытие, изогнуты, снабжены резьбой, просверлены, сужены, расширены, сведены на конус или иметь на концах фланцы, манжеты или кольца.
Примечание к субпозициям:

1. Аталған топта қолданылатын терминдердің мағыналары мынадай:
а) Мыс және мырыш (латунь) негізiндегi қорытпалар - басқа да элементтер құрайтын немесе құрамайтын мыс және мырыш қорытпалары. Егер басқа да элементтер бар болса, онда:
- мырыш салмағы бойынша кез келген аталған басқа да элементтерден асуға тиiс;
- никель болған жағдайда, оның құрамы 5 салм.%-дан аспауға тиiс (мыс-никель-мырыш қорытпаларын (нейзильберлер) қараңыз); және
- қалайы болған жағдайда, оның құрамы 3 салм. %-дан аспауға тиiс (мыс-қалайы қорытпаларын (қола) қараңыз).
б) Мыс және қалайы (қола) негізiндегi қорытпалар - басқа да элементтердi құрайтын немесе құрамайтын мыс және қалайы қорытпалары.

1. Употребляемые в данной группе термины имеют следующие значения:
а) Сплавы на основе меди и цинка (латуни) - сплавы меди и цинка, содержащие или не содержащие другие элементы. Если другие   элементы присутствуют, то:
- цинк по массе должен превышать каждый из этих других   элементов;
- при наличии никеля его содержание не должно превышать 5 мас.% (см. медно-никелево-цинковые сплавы (нейзильберы)); и
- при наличии олова его содержание не должно превышать 3 мас.% (см. медно-оловянные сплавы (бронзы)).

Құрамында 3 салм.%-дан қалайы бар немесе салмағы бойынша одан да көп, бірақ ол 10 салм.%-дан. аспайтын мырыш болған жағдайларды қоспағанда, басқа да элементтердің әрбірінің салмағы бойынша қалайыдан салмағы бойынша астам құрамдағы басқа да элементтер болған кезде.
в) Мыс, никель және мырыш (нейзильберлер) негiзiндегi қорытпалар - басқа да элементтердi құрайтын немесе құрамайтын мыс, никель және мырыш қорытпалары. Бұл ретте никельдiң құрамы 5 салм.%-дан немесе одан да көп (мыспен мырыштың қорытпаларын (латуньдер) қараңыз).
г) Мыс және никель негiзiндегi қорытпалар - басқа да элементтердi құрайтын немесе құрамайтын, бiрақ әр кезде 1 салм.%-дан кем емес мырышты құрайтын мыс және никель қорытпалары. Басқа да элементтердiң әрқайсысының болуы кезiнде, никельдiң салмағы бойынша құрамы бұл элементтердiң салмағы бойынша құрамынан асады.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкалары
(кеден құнының пайзымен не евромен)

б) Сплавы на основе меди и олова (бронзы) - сплавы меди и   олова, содержащие или не содержащие другие элементы. При наличии   других элементов содержание по массе олова превосходит содержание   по массе каждого из этих элементов, за исключением того случая,   когда при содержании олова 3 мас.% или более содержание по массе   цинка может превосходить содержание по массе олова, но оно должно составлять менее 10 мас.%.
в) Сплавы на основе меди, никеля и цинка (нейзильберы) - сплавы меди, никеля и цинка, содержащие или не содержащие другие элементы. Содержание никеля при этом составляет 5 мас.% или более   (см. медно-цинковые сплавы (латуни)).
г) Сплавы на основе меди и никеля - сплавы меди и никеля, содержащие или не содержащие другие элементы, но в любом случае с содержанием не более 1 мас.% цинка. При наличии других элементов содержание по массе никеля превосходит содержание по массе   каждого из этих элементов.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка пошлины (в процен-
тах от тамож-
енной стоим-
ости либо в евро)

7419 91 000 0
-- құйылған, фасондық, қалыпталған немесе соғылған, бiрақ соңғы өңдеуге ұшырамаған
-
5
7419 99 000 0
-- өзгелері
-
5
75-топ
Никель және одан жасалған бұйымдар
Ескертпелер :
1. Аталған топта қолданылатын терминдер мыналарды білдіреді:
а) Шыбықтар - орамдарға бүктелмеген, бүкіл ұзындығы бойынша тұрақты тұтас көлденең қимасы бар шеңберлер, сопақшалар, тік бұрыштар (шаршыны қоса алғанда), тең қабырғалы үшбұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар (олардың екі қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалған екеуі ұзындығы бойынша тең тiк сызықты және параллель "қабыстырылған шеңберлердi" және "түрi өзгертiлген тiк бұрыштарды" қоса алғанда) түрiндегi басылған, престелген, тартылған немесе соғылған бұйымдар. Тiк бұрышты (шаршыны қоса алғанда), үш бұрышты немесе көпбұрышты көлденең қимасы бар бұйымдарда бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша дөңгелектелген бұрыштары болуы мүмкiн. Тiк бұрышты ("түрi өзгертiлген тiк бұрыштыларды" қоса алғанда) көлденең қимасы бар мұндай бұйымдардың қалыңдығы олардың енiнен 0,1 асады. Бұл термин олардың бұл орайда басқа тауар позицияларының бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен, дайындалғаннан кейiн (шеттерін жай кесуден және қабыршақтары алынғаннан басқа) өңдеуге ұшыраған сондай нысандар мен мөлшерлердегi құйылған немесе пісiрiлген бұйымдарға да жатады.
б) Профильдер - орамдарға бүктелген немесе бүктелмеген және бүкiл ұзындығы бойынша тұрақты түрдегi тұтас көлденең қимасы бар және шыбықтардың, сымдардың, плиталардың, табақтардың, жолақтардың немесе таспалардың, фольганың және құбырлардың немесе түтiкшелердiң айқындамаларына сәйкес келмейтiн басылған, престелген, тартылған, соғылған немесе пiшiнделген бұйымдар. Бұл термин олардың бұл орайда басқа тауар позицияларының бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен, дайындағаннан кейiн (шеттерiн жай кесуден және қабыршақтары алынғаннан басқа) өңдеуге ұшыраған сондай нысандағы құйылған немесе пісiрiлген бұйымдарға да жатады.
в) Сым - орамдардағы және бүкiл тұрақты тұтас көлденең қимасы бар ұзындығы бойынша шеңберлер, сопақшалар, тiк бұрыштар (шаршыны қоса алғанда), тең қабырғалы үш бұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалған екеуi ұзындығы бойынша тең тiк сызықты және параллель "қабыстырылған шеңберлердi" және "түрi өзгертiлген тiк бұрыштарды" қоса алғанда) түрiндегi басылған, престелген, немесе тартылған бұйымдар. Тiк бұрышты (шаршыны қоса алғанда), үш бұрышты немесе көп бұрышты көлденең қимасы бар бұйымдарда бұйымның бүкіл ұзындығы бойынша дөңгелектелген бұрыштары болуы мүмкiн. Тік бұрышты ("түрi өзгертiлген тiк бұрыштыларды" қоса алғанда) көлденең қимасы бар мұндай бұйымдардың қалыңдығы олардың енiнен 0,1 асады.
г) Плиталар, табақтар, жолақтар немесе таспалар мен фольга - орамдарға бүктелген немесе бүктелмеген және дөңгелектенген немесе дөңгелектелмеген бұрыштары бар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалған екеуi ұзындығы бойынша тең тiк сызықты және параллель "түрi өзгертiлген тiкбұрыштарды" қоса алғанда) тұтас тiк бұрышты (шаршыдан басқа) көлденең қималы:
- енiнiң 0,1 аспайтын қалыңдықтағы тiк бұрышты (шаршыны қоса алғанда) нысаны;
- олардың бұл орайда басқа тауар позицияларының бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен кез келген мөлшердегi тiк бұрышты немесе шаршыдан ерекшеленетiн нысаны бap тұрақты калыңдықтағы жұқа бұйымдар (7502 тауар позициясының өңделмеген бұйымдарынан басқа).
7506 тауар позициясына рельефтiк бетi бар (мысалы, атыздар, шығыңқылар, төрт бұрыштар, ромбтар) inter alia, плиталар, табақтар, жолақтар немесе таспалар, сондай-ақ олардың бұл орайда басқа тауар позицияларының бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен перфорирленген, гофрирленген, жалтыратылған немесе қаптамасы бар бұйымдар енгiзiледi.
д) Түтiктер мен түтiкшелер - орамдарға бүктелген немесе бүктелмеген және бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша бiр тұйық қуысы ғана бар шеңберлер, сопақша, тiкбұрыштар (шаршыны қoca алғанда), тең қабырғалы үш бұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар нысанындағы және қабырғасының тұрақты қалыңдығы бар бос бұйымдар. Бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша шеңберленген бұрыштары бар және егер олардың iшкi және сыртқы көлденең қималары бiрiктiрiлсе және бiрдей нысаны мен бағдары болса, түтiктер мен түтiкшелерге жатқызылуға тиiс тiкбұрыштар (шаршыны қоса алғанда), тең қабырғалы үш бұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар нысанындағы көлденең қималы бұйымдар. Жоғарыда көрсетiлгендей көлденең қималары бар түтiктер мен түтікшелердiң жалтыратылуы, жабындысының болуы, иiлген болуы, бұрандамен жабдықталуы, тесiлуi, жiңiшкеленуi, конусқа бiрiктiрiлуi немесе шеттерiнде фланецтер, манжеттер немесе сақиналар болуы мүмкiн.
Қосалқы позицияларға ескертпелер:

7419 91 000 0
-- литые, фасонные, штампованные
или кованые, но не подвергнутые
дальнейшей обработке
-
5
7419 99 000 0
-- прочие
-
5
Группа 75
Никель и изделия из него
Примечание:
1. Употребляемые в данной группе термины означают:
а) Прутки - катаные, прессованные, тянутые или кованые изделия, не свернутые в бухты и имеющие постоянное по всей длине сплошное поперечное сечение в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников (включая "сплющенные круги" и "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие - прямолинейные, равные по длине и параллельные). Изделия с прямоугольным (включая квадратное), треугольным или многоугольным поперечным сечением могут иметь углы, скругленные по всей длине изделия. Толщина таких изделий, имеющих прямоугольное (включая "видоизмененное прямоугольное") поперечное сечение, превышает 0,1 их ширины. Данный термин также относится к литым или спеченным изделиям тех же форм и размеров, подвергнутым обработке после изготовления (кроме просто обрезки кромок или удаления окалины), при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
б) Профили - катаные, прессованные, тянутые, кованые или формованные изделия, свернутые или не свернутые в бухты и имеющие постоянное по всей длине сплошное поперечное сечение и не соответствующие определениям прутков, проволоки, плит, листов, полос или лент, фольги, труб или трубок. Данный термин также относится к литым или спеченным изделиям той же формы, подвергнутым обработке после изготовления (кроме просто обрезки кромок или удаления окалины), при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
в) Проволока - катаные, прессованные или тянутые изделия в бухтах и имеющие постоянное по всей длине сплошное поперечное сечение в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников (включая "сплющенные круги" и "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие - прямолинейные, равные по длине и параллельные). Изделия с прямоугольным (включая квадратное), треугольным или многоугольным поперечным сечением могут иметь углы, скругленные по всей длине изделия. Толщина таких изделий, имеющих прямоугольное (включая "видоизмененное прямоугольное") поперечное сечение, превышает 0,1 их ширины.
г) Плиты, листы, полосы или ленты и фольга - плоские изделия (кроме необработанных изделий товарной позиции 7502), свернутые или не свернутые в рулоны и имеющие сплошное прямоугольное (кроме квадратного) поперечное сечение, со скругленными или нескругленными углами (включая "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие стороны - прямолинейные, равные по длине и
параллельные), с постоянной толщиной, имеющие:
- прямоугольную (включая квадратную) форму с толщиной, не превышающей 0,1 ширины;
- форму, отличную от прямоугольной или квадратной, любого размера при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
В товарную позицию 7506 включаются, inter alia, плиты, листы, полосы или ленты и фольга, имеющие рельефную поверхность (например, борозды, выступы, клетки, ромбы), а также изделия, перфорированные, гофрированные, полированные или имеющие покрытие, при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
д) Трубы и трубки - полые изделия, свернутые или не свернутые в бухты и имеющие постоянное поперечное сечение только с одной замкнутой полостью по всей длине изделия в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников и имеющие постоянную толщину стенки. Изделия с поперечным сечением в форме прямоугольника (включая квадрат), равностороннего треугольника или правильного выпуклого многоугольника, со скругленными углами по всей их длине также должны быть отнесены к трубам и трубкам при условии, что их внутреннее и наружное поперечные сечения концентричны и имеют одну и ту же форму и ориентацию. Трубы и трубки, имеющие вышеуказанные поперечные сечения, могут быть полированы, иметь покрытие, изогнуты, снабжены резьбой, просверлены, сужены, расширены, сведены на конус или иметь на концах фланцы, анжеты или кольца.
Примечания к субпозициям:

1. Аталған топта пайдаланылатын терминдер мынаны бiлдiредi:
а) легирленбеген никель;
i) кобальттың мөлшерi 1,5 салм. %-дан аспайтын; және
ii) кез келген басқа элементтердiң болуы мына кестеде көрсетiлген шектерден аспауы шартымен никель мен кобальттың 99 салм.%-дан кем емес мөлшерiнен тұратын металл:
Басқа элементтер
Элемент
Шектi мөлшері. салм.%-дан
Fe
темiр
0,5
О
оттегi
0,4
Өзге де элементтер (әрқайсысы үшiн)
0,3
б) Никель қорытпалары -
і) кобальттың мөлшерi 1,5 салм.%-дан аспайтын;
ii) ең азы элементтердiң бiрiнiң салмағы бойынша мөлшерi кестеде көрсетiлген шектi мәннен артық болуы; немесе
iii) никель мен кобальттан басқа элементтердiң жалпы мөлшерi
1 салм.%-дан астам болуы шартымен, оларда никельдiң салмағы бойынша мөлшерi кез келген басқа элементтердiң салмағы бойынша мөлшерiнен асатын металл қорытпалары.

1. Употребляемые в данной группе термины означают:
а) Никель нелегированный - металл, содержащий суммарно не менее 99 мас.% никеля с кобальтом, при условии, что:
i) содержание кобальта не более 1,5 мас.%; и
ii) содержание любых других элементов не превышает пределов, указанных в следующей таблице:
Другие элементы
Элемент
Предельное
содержание,
мас.%
Fe
железо
0,5
О
кислород
0,4
Прочие элементы (для каждого из них)
0,3
б) Никелевые сплавы - металлические сплавы, в которых содержание по массе никеля превышает содержание по массе любого из других элементов, при условии, что:
i) содержание кобальта составляет более 1,5 мас.%;
ii) содержание по массе, по крайней мере, одного из других элементов должно быть больше, чем предельное значение, указанное в таблице; или
iii) общее содержание элементов, кроме никеля и кобальта, составляет более 1 мас.%.

2. Аталған топқа 1в-ескертпедегi ережелерге қарамастан, 7508 10 қосалқы позициясындағы шеңберiндегi "сым" терминi тек орамдарға бүктелген немесе бүктелмеген және мөлшерi 6 мм-ден аспайтын көлденең қиманың кез келген нысанындағы бұйымдарды ғана бiлдiредi.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкалары
(кеден құнының пайызымен не евромен)
7501
Никельдi штейн, никельдiң оксид агломераттары және никель металлургиясының баcқa да аралық өнiмдерi:

2. Несмотря на положения примечания 1в к данной группе, в рамках субпозиции 7508 10 термин "проволока" означает только изделия, свернутые или не свернутые в бухты, и с любой
формой поперечного сечения, размер которого не превышает 6 мм.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка  пошлины (в  процен-
тах от тамож-
енной  стоим-
ости либо в евро)
7501
Штейн никелевый, агломераты оксидов никеля и другие промежуточные продукты металлургии никеля:

7508
Өзге де никельден жасалған бұйымдар:
7508 10 000 0
- никельді сымнан жасалған мата, керегеторлар және торлар
-
0
7508 90 000 0
- өзгелері
-
0
76-топ
Алюминий және одан жасалған бұйымдар
Ескертпелер :
1. Аталған топта қолданылатын терминдер мыналарды бiлдiредi:
а) Шыбықтар - орамдарға бүктелмеген, бүкiл ұзындығы бойынша тұрақты тұтас көлденең қимасы бар шеңберлер, сопақшалар, тік бұрыштар (шаршыны қоса алғанда), тең қабырғалы үш бұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалған eкeуi ұзындығы бойынша тең тiк сызықты және параллель "қабыстырылған шеңберлердi" және "түpi өзгертілген тiкбұрыштарды" қоса алғанда) түрiндегi басылған, престелген, тартылған немесе соғылған бұйымдар. Тiк бұрышты (шаршыны қоса алғанда), үш бұрышты немесе көп бұрышты көлденең қимасы бар бұйымдарда бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша дөңгелектелген бұрыштары болуы мүмкiн. Тiк бұрышты ("түрi өзгертiлген тiкбұрыштыларды" қоса алғанда) көлденең қимасы бар мұндай бұйымдардың қалыңдығы олардың енiнен 0,1 асады. Бұл термин олардың бұл орайда басқа тауар позицияларының бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен, дайындалғаннан кейiн (шеттерiн жай кесуден және қабыршақтары алынғаннан басқа) өңдеуге ұшыраған сондай нысандар мен мөлшерлердегi құйылған немесе пісiрiлген бұйымдарға да жатады.
б) Профильдер - орамдарға бүктелген немесе бүктелмеген және бүкіл ұзындығы бойынша тұрақты түрдегi тұтас көлденең қимасы бар және шыбықтардың, сымдардың, плиталардың, табақтардың, жолақтардың немесе таспалардың, фольганың және құбырлардың немесе түтікшелердiң айқындамаларына сәйкес келмейтiн басылған, престелген, тартылған, соғылған немесе пiшiнделген бұйымдар. Бұл термин олардың бұл орайда басқа тауар позицияларының бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен, дайындалғаннан кейiн (шеттерiн жай кесуден және қабыршақтары алынғаннан басқа) өңдеуге ұшыраған сондай нысандағы құйылған немесе пісірілген бұйымдарға да жатады.
в) Сым - орамдарға және тұрақты тұтас көлденең қимасы бар бүкiл ұзындығы бойынша шеңберлер, сопақшалар, тiк бұрыштар (шаршыны қoca алғанда), теңқабырғалы үшбұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалған екеуi ұзындығы бойынша тең тiк сызықты және параллель "қабыстырылған шеңберлердi" және "түрi өзгертiлген тiкбұрыштарды" қоса алғанда) түрiндегі соғылған, престелген, немесе орамдарға тартылған бұйымдар. Тiк бұрышты (шаршыны қоса алғанда), үш бұрышты немесе көпбұрышты көлденең қимасы бар бұйымдарда бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша дөңгелектелген бұрыштары болуы мүмкiн. Тiк бұрышты ("түрi өзгертiлген тiк бұрыштыларды" қоса алғанда) көлденең қимасы бар мұндай бұйымдардың қалыңдығы олардың енiнен 0,1 асады.
г) Плиталар, табақтар, жолақтар немесе таспалар мен фольга - орамдарға бүктелген немесе бүктелмеген және дөңгелектелген немесе дөнгелектелмеген бұрыштары бар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалған екеуi ұзындығы бойынша тең тiк сызықты және параллель "түрi өзгертiлген тiк бұрыштарды" қоса алғанда) тұтас тiк бұрышты (шаршыдан басқа) көлденең қималы:
- енiнiң 0,1 аспайтын қалыңдықтағы тiк бұрышты (шаршыны қоса алғанда) нысаны;
- олардың бұл орайда басқа тауар позицияларының бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен кез келген мөлшердегi тiк бұрышты немесе шаршыдан ерекшеленетiн нысаны бар тұрақты қалыңдықтағы жұқа бұйымдар (7601 тауар позициясының өңделмеген бұйымдарынан басқа).
7606 және 7607 тауар позициясына рельефтiк бетi бар (мысалы, атыздар, шығыңқылар, төрт бұрыштар, ромбтар) inter а1iа, плиталар, табақтар, жолақтар немесе таспалар, сондай-ақ олардың бұл орайда басқа тауар позицияларының бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен перфорирленген, гофрирленген, жалтыратылған немесе қаптамасы бар бұйымдар енгiзiледi.
д) Түтiктер мен түтiкшелер - орамдарға бүктелген немесе бүктелмеген және бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша бiр тұйық қуысы ғана бар шеңберлер, сопақша, тiкбұрыштар (шаршыны қoca алғанда), тең қабырғалы үшбұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар нысанындағы және қабырғасының тұрақты қалыңдығы бар бос бұйымдар. Бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша шеңберленген бұрыштары бар және егер олардың iшкi және сыртқы көлденең қималары бiрiктiрiлсе және бiрдей нысаны мен бағдары болса, түтiктер мен түтiкшелерге жатқызылуы тиiс тiк бұрыштар (шаршыны қоса алғанда), тең қабырғалы үш бұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар нысанындағы көлденең қималы бұйымдар. Жоғарыда көрсетiлгендей көлденең қималары бар түтiктер мен түтiкшелердiң жалтыратылуы, жабындысының болуы, иiлген болуы, бұрандамен жабдықталуы, тесiлуi, жiңiшкеленуi, конусқа бiрiктiрiлуi немесе шеттерiнде фланецтер, манжеттер немесе сақиналар болyы мүмкiн.
Қосалқы позицияларға ескертпелер:

7508
Изделия из никеля прочие:
7508 10 000 0
- ткань, решетки и сетки из никелевой проволоки
-
0
7508 90 000 0
- прочие
-
0
Группа 76
Алюминий и изделия из него
Примечание:
1. Употребляемые в данной группе термины означают:
а) Прутки - катаные, прессованные, тянутые или кованые изделия, не свернутые в бухты и имеющие постоянное по всей длине сплошное поперечное сечение в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников (включая "сплющенные круги" и "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие прямолинейные, равные по длине и параллельные). Изделия с прямоугольным (включая квадратное), треугольным или многоугольным поперечным сечением могут иметь углы, скругленные по всей длине изделия. Толщина таких изделий, имеющих прямоугольное (включая "видоизмененное прямоугольное") поперечное сечение, превышает 0,1 их ширины. Данный термин также относится к литым или спеченным изделиям тех же форм и размеров, подвергнутым обработке после изготовления (кроме просто обрезки кромок или удаления окалины), при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
б) Профили - катаные, прессованные, тянутые, кованые или формованные изделия, свернутые или не свернутые в бухты и имеющие постоянное по всей длине сплошное поперечное сечение и не соответствующие определениям прутков, проволоки, плит, листов, полос или лент, фольги, труб или трубок. Данный термин также относится к литым или спеченным изделиям той же формы, подвергнутым обработке после изготовления (кроме просто обрезки кромок или удаления окалины), при условии, что при этом они не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
в) Проволока - катаные, прессованные или тянутые изделия в бухтах и имеющие постоянное по всей длине сплошное поперечное сечение в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников (включая "сплющенные круги" и "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие - прямолинейные, равные по длине и параллельные). Изделия с прямоугольным (включая квадратное), треугольным или многоугольным поперечным сечением могут иметь углы, скругленные по всей длине изделия. Толщина таких изделий, имеющих прямоугольное (включая "видоизмененное прямоугольное") поперечное сечение, превышает 0,1 их ширины.
г) Плиты, листы, полосы или ленты и фольга - плоские изделия (кроме необработанных изделий товарной позиции 7601), свернутые или не свернутые в рулоны и имеющие сплошное прямоугольное (кроме квадратного) поперечное сечение, со скругленными или нескругленными углами (включая "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие - прямолинейные, равные по длине и параллельные), с постоянной толщиной, имеющие:
- прямоугольную (включая квадратную) форму с толщиной, не превышающей 0,1 ширины;
- форму, отличную от прямоугольной или квадратной, любого размера, при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
В товарные позиции 7606 и 7607 включаются, inter alia, плиты, листы, полосы или ленты и фольга, имеющие рельефную поверхность (например, борозды, выступы, клетки, ромбы), а также изделия, перфорированные, гофрированные, полированные или имеющие покрытие, при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
д) Трубы и трубки - полые изделия, свернутые или не свернутые в бухты и имеющие постоянное поперечное сечение только с одной замкнутой полостью по всей длине изделия в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников и имеющие постоянную толщину стенки. Изделия с поперечным сечением в форме прямоугольника (включая квадрат), равностороннего треугольника или правильного выпуклого многоугольника, со скругленными углами по всей их длине также должны быть отнесены к трубам и трубкам при условии, что их внутреннее и наружное поперечные сечения концентричны и имеют ту же форму и ориентацию. Трубы и трубки, имеющие вышеуказанные поперечные сечения, могут быть полированы, иметь покрытие, изогнуты, снабжены резьбой, просверлены, сужены, расширены, сведены на конус или иметь на концах фланцы, манжеты или кольца.
Примечания к субпозициям:

1. Аталған топта пайдаланылатын терминдер мынаны бiлдiредi:
а) Легирленбеген алюминий - кез келген басқа элементтердiң салмағы бойынша құрамы мына кестеде көрсетiлген шектерден аспауы шартымен, құрамында алюминийдiң кемiнде 99 салм.%-дан мөлшерi бар металл.
Басқа элементтер
Элемент
Шектi мөлшері салм.%-дан
Fe+SI
(темір қосу кремний)
1,0
Өзге де элементтер1 (әрқайсысы үшiн)
0,12
1 Өзге элементтерге, мысалы, хром, мыс, магний, марганец,     никель және мырыш (Cr, Cu, Mg, Mn, Ni, Zn) жатады
2 Мыстың мөлшері, бұл ретте хромның немесе марганец мөлшерінің 0,05 салм.%-дан аспайтын шартымен 0,1 бірақ 0,2 салм.%-дан аспайтын мөлшерде бола алады
б) Алюминий қорытпалары:
i) ең азы элементтердің бiрiнiң немесе бiрге алғанда кремнийлi темiрдiң салмағы бойынша мөлшерi кестеде көрсетiлген шектi мөлшерден артық болуы шартымен; немесе
ii) жалпы мөлшері басқа элементтердiң мөлшерi 1 салм.%-дан астамды құрауы шартымен, оларда алюминийдiң салмағы бойынша мөлшерi кез келген басқа элементтердiң салмағы бойынша мөлшерiнен асатын металл қорытпалары.

1. Употребляемые в данной группе термины означают:
а) Алюминий нелегированный - металл, содержащий не менее 99 мас.% алюминия, при условии, что содержание по массе любого из других элементов не превышает пределов, указанных в следующей таблице:
Другие элементы
Элемент
Предельное
содержание, мас.%
Fe+Si
(железо плюс
кремний)
1,0
Прочие элементы1 (для каждого из них)
0,12
1К прочим элементам относятся, например, хром, медь, магний, марганец, никель и цинк (Сr, Сu, Mg, Mn, Ni, Zn)
2 Содержание меди допускается в количествах более 0,1, но не
более 0,2 мас.% при условии, что содержание хрома или марганца
при этом не более 0,05 мас.%
б) Алюминиевые сплавы - металлические сплавы, в которых содержание по массе алюминия превышает содержание по массе любого из других элементов, содержащихся в сплаве, при условии, что:
i) содержание по массе, по крайней мере, одного из других элементов или железа с кремнием, взятых вместе, будет превышать предельное содержание по массе, указанное в таблице; или
ii) общее содержание других элементов составляет более 1 мас.%.

7616 99
-- өзгелері:
7616 99 100 0
--- құйылған
-
0
7616 99 900 0
--- өзгелері
-
0
78-топ
Қорғасын және одан жасалатын бұйымдар
Ескертпелер :
1. Аталған топта қолданылатын терминдер мыналарды бiлдiредi:
а) Шыбықтар - орамдарға бүктелмеген бүкiл ұзындығы бойынша тұрақты тұтас көлденең қимасы бар шеңберлер, сопақшалар, тiк бұрыштар (шаршыны қоса алғанда), тең қабырғалы үшбұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалған екеуi ұзындығы бойынша тең тік сызықты және параллель "қабыстырылған шеңберлердi" және "түрi өзгертiлген тiкбұрыштарды" қоса алғанда) түрiндегi басылған, престелген, тартылған немесе соғылған бұйымдар. Тiк бұрышты (шаршыны қоса алғанда), үш бұрышты немесе көп бұрышты көлденең қимасы бар бұйымдарда бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша дөңгелектелген бұрыштары болуы мүмкiн. Тiк бұрышты ("түрi өзгертiлген тiк бұрыштыларды" қoca алғанда) көлденең қимасы бар мұндай бұйымдардың қалыңдығы олардың енiнен 0,1 асады. Бұл термин олардың бұл орайда басқа тауар позицияларының бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен, дайындалғаннан кейін (шеттерiн жай кесуден және қабыршақтары алынғаннан басқа) өңдеуге ұшыраған сондай нысандар мен мөлшерлердегi құйылған немесе пісiрiлген бұйымдарға да жатады.
б) Профильдер - орамдарға бүктелген немесе бүктелмеген және бүкiл ұзындығы бойынша тұрақты түрдегi тұтас көлденең қимасы бар және шыбықтардың, сымдардың, плиталардың, табақтардың, жолақтардың немесе таспалардың, фольганың және құбырлардың немесе түтiкшелердiң айқындамаларына сәйкес келмейтiн басылған, престелген, тартылған, құйылған немесе пішiнделген бұйымдар. Бұл термин олардың бұл орайда басқа тауар позициялардың бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен, дайындалғаннан кейiн (шеттерiн жай кесуден және қабыршақтары алынғаннан басқа) өңдеуге ұшыраған сондай нысандағы құйылған немесе пісiрiлген бұйымдарға да жатады.
в) Сым - орамдардағы және тұрақты тұтас көлденең қимасы бар бүкiл ұзындығы бойынша шеңберлер, сопақшалар, тiк бұрыштар (шаршыны қоса алғанда), тең қабырғалы үш бұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалған eкeуi ұзындығы бойынша тең тiк сызықты және параллель "қабыстырылған шеңберлердi" және "түрi өзгертiлген тiкбұрыштарды" қоса алғанда) түрiндегi басылған, престелген, немесе орамдарға тартылған бұйымдар. Тiк бұрышты (шаршыны қоса алғанда), үш бұрышты немесе көп бұрышты көлденең қимасы бар бұйымдарда бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша дөңгелектелген бұрыштары болуы мүмкiн. Тiк бұрышты ("түрi өзгертiлген тiк бұрыштыларды" қоса алғанда) көлденең қимасы бар мұндай бұйымдардың қалыңдығы олардың енiнен 0,1 асады.
г) Плиталар, табақтар, жолақтар немесе таспалар мен фольга-орамдарға бүктелген немесе бүктелмеген және дөңгелектелген немесе дөңгелектелмеген бұрыштары бар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалған екеуi ұзындығы бойынша тең тiк сызықты және параллель "түрi өзгертiлген тiкбұрыштарды" қоса алғанда) тұтас тік бұрышты (шаршыдан басқа) көлденең қималы:
- енiнiң 0,1-ден аспайтын қалыңдықтағы тiк бұрышты (шаршыны қоса алғанда) нысаны:
- олардың бұл орайда бacқa тауар позицияларының бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен кез келген мөлшердегi тiк бұрышты немесе шаршыдан ерекшеленетiн нысаны бар тұрақты қалыңдықтағы жұқа бұйымдар (7801 тауар позициясының өңделмеген бұйымдарынан басқа).
7804 тауар позициясына рельефтік бетi бар (мысалы, атыздар, шығыңқылар, төрт бұрыштар, ромбтар) inter alia, плиталар, табақтар, жолақтар немесе таспалар, сондай-ақ олардың бұл орайда бacқa тауар позициялардың бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен перфорирленген, гофрирленген, жалтыратылған немесе қаптамасы бар бұйымдар енгiзiледi.
д) Түтiктер мен түтiкшелер - орамдарға бүктелген немесе бүктелмеген және бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша бiр тұйық қуысы ғана бар бос шеңберлер, сопақша, тiкбұрыштар (шаршыны қoca алғанда), тең қабырғалы үшбұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар нысанындағы және қабырғасының тұрақты қалыңдығы бар бұйымдар. Бұйымның бүкіл ұзындығы бойынша шеңберленген бұрыштары бар және егер олардың iшкi және сыртқы көлденең қималары бiрiктiрiлсе және бiрдей нысаны мен бағдары болса, түтіктер мен түтiкшелерге жатқызылуға тиiс тiкбұрыштар (шаршыны қоса алғанда), тең қабырғалы үш бұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар нысанындағы көлденең қималы бұйымдар. Жоғарыда көрсетiлгендей, көлденең қималары бар түтiктер мен түтікшелердiң жалтыратылуы, жабындысының болуы, иiлген болуы, бұрандамен жабдықталуы, тесiлуi, жiңiшкеленуi, конусқа бiрiктiрiлуi немесе шеттерiнде фланецтер, манжеттер немесе сақиналар болуы мүмкiн.
Қосалқы позицияларға ескертпе :

7616 99
-- прочие:
7616 99 100 0
--- литые
-
0
7616 99 900 0
--- прочие
-
0
Группа 78
Свинец и изделия из него
Примечание:
1. Употребляемые в данной группе термины означают:
а) Прутки - катаные, прессованные, тянутые или кованые изделия, не свернутые в бухты и имеющие постоянное по всей длине сплошное поперечное сечение в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников (включая "сплющенные круги" и "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие - прямолинейные, равные по длине и параллельные). Изделия с прямоугольным (включая квадратное), треугольным или многоугольным поперечным сечением могут иметь углы, скругленные по всей длине изделия. Толщина таких изделий, имеющих прямоугольное (включая "видоизмененное прямоугольное") поперечное сечение, превышает 0,1 их ширины. Данный термин также относится к литым или спеченным изделиям тех же форм и размеров, подвергнутым обработке после изготовления (кроме просто обрезки кромок или удаления окалины), при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
б) Профили - катаные, прессованные, тянутые, кованые или формованные изделия, свернутые или не свернутые в бухты и имеющие постоянное по всей длине сплошное поперечное сечение и не соответствующие определениям прутков, проволоки, плит, листов, полос или лент, фольги и труб или трубок. Данный термин также относится к литым или спеченным изделиям той же формы, подвергнутым обработке после изготовления (кроме просто обрезки кромок или удаления окалины), при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
в) Проволока - катаные, прессованные или тянутые изделия в бухтах и имеющие постоянное по всей длине сплошное поперечное сечение в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников (включая "сплющенные круги" и "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие - прямолинейные, равные по длине и параллельные). Изделия с прямоугольным (включая квадратное), треугольным или многоугольным поперечным сечением могут иметь углы, скругленные по всей длине изделия. Толщина таких изделий, имеющих прямоугольное (включая "видоизмененное прямоугольное") поперечное сечение, превышает 0,1 их ширины.
г) Плиты, листы, полосы или ленты и фольга - плоские изделия (кроме необработанных изделий товарной позиции 7801), свернутые или не свернутые в рулоны и имеющие сплошное прямоугольное (кроме квадратного) поперечное сечение, со скругленными или нескругленными углами (включая "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие - прямолинейные, равные по длине и параллельные), с постоянной толщиной, имеющие:
- прямоугольную (включая квадратную) форму с толщиной, не превышающей 0,1 ширины;
- форму, отличную от прямоугольной или квадратной, любого размера при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
В товарную позицию 7804 включаются, inter alia, плиты, листы, полосы или ленты и фольга, имеющие рельефную поверхность (например, борозды, выступы, клетки, ромбы), а также изделия, перфорированные, гофрированные, полированные или имеющие покрытие, при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
д) Трубы и трубки - полые изделия, свернутые или не свернутые в бухты и имеющие постоянное поперечное сечение только с одной замкнутой полостью по всей длине изделия в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников и имеющие постоянную толщину стенки. Изделия с поперечным сечением в форме прямоугольника (включая квадрат), равностороннего треугольника или правильного выпуклого многоугольника, которые могут иметь углы, скругленные по всей длине изделия, также должны быть отнесены к трубам и трубкам, если их внутреннее и наружное поперечные сечения концентричны и имеют одну и ту же форму и ориентацию. Трубы и трубки, имеющие вышеуказанные поперечные сечения, могут быть полированы, иметь покрытие, изогнуты, снабжены резьбой, просверлены, сужены, расширены, сведены на конус или иметь на концах фланцы, манжеты или кольца.
Примечание к субпозициям:

7806 00
Қорғасыннан жасалған өзге де бұйымдар:
7806 00 100 0
- радиактивті материалдарды тасымалдауға немесе сақтауға арналған радиацияға қарсы қорғасын жабындымен жабылған контейнерлер
-
5
7806 00 900 0
- өзгелері
-
5
79-топ
Мырыш және одан жасалатын бұйымдар
Ескертпелер :
1. Аталған топта қолданылатын терминдер мыналарды бiлдiредi:
а) Шыбықтар - орамдарға бүктелмеген, бүкiл ұзындығы бойынша тұрақты тұтас көлденең қимасы бар шеңберлер, сопақшалар, тік бұрыштар (шаршыны қоса алғанда), тең қабырғалы, үш бұрыштар немесе дұрыс дөңес көпбұрыштар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалған екеуi ұзындығы бойынша тең тiк сызықты, және параллель "қабыстырылған шеңберлердi" және "түрi өзгертiлген тiк бұрыштарды" қоса алғанда) түрiндегi басылған, престелген, тартылған немесе соғылған бұйымдар. Тік бұрышты (шаршыны қoca алғанда), үш бұрышты немесе көп бұрышты көлденең қимасы бар бұйымдарда бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша дөңгелектелген бұрыштары болуы мүмкiн. Тiк бұрышты ("түрi өзгертiлген тiк бұрыштыларды" қоса алғанда) көлденең қимасы бар мұндай бұйымдардың қалыңдығы олардың енiнен 0,1 асады. Бұл термин олардың бұл орайда басқа тауар позицияларының бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен, дайындалғаннан кейiн (шеттерiн жай кесуден және қабыршақтары алынғаннан басқа) өңдеуге ұшыраған сондай нысандар мен мөлшерлердегi құйылған немесе пісірілген бұйымдарға да жатады.
б) Профильдер - орамдарға бүктелген немесе бүктелмеген және бүкiл ұзындығы бойынша тұрақты түрдегi тұтас көлденең қимасы бар және шыбықтардың, сымдардың, плиталардың, табақтардың, жолақтардың немесе таспалардың, фольганың және құбырлардың немесе түтiкшелердiң айқындамаларына сәйкес келмейтiн созылған, престелген, тартылған, құйылған немесе пiшiнделген бұйымдар. Аталған термин олардың бұл орайда басқа тауар позициялардың бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен, дайындалғаннан кейiн (шеттерiн жай кесуден және қабыршақтары алынғаннан басқа) өңдеуге ұшыраған сондай нысандағы құйылған немесе пісiрiлген бұйымдарға да жатады.
в) Сым - орамдардағы және тұрақты тұтас көлденең қимасы бар бүкiл ұзындығы бойынша шеңберлер, сопақшалар, тiк бұрыштар (шаршыны қоса алғанда), тең қабырғалы үш бұрыштар немесе дұрыс дөңес көпбұрыштар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалған екеуi ұзындығы бойынша тең тік сызықты және параллель "қабыстырылған шеңберлердi" және "түрi өзгертiлген тiкбұрыштарды" қоса алғанда) түрiндегi басылған, престелген, немесе орамдарға тартылған бұйымдар. Тiк бұрышты (шаршыны қoca алғанда), үш бұрышты немесе көпбұрышты көлденең қимасы бар бұйымдарда бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша дөңгелектелген бұрыштары болуы мүмкiн. Тiк бұрышты ("түpi өзгертiлген тiк бұрыштыларды" қоса алғанда) көлденең қимасы бар мұндай бұйымдардың қалыңдығы олардың енiнен 0,1 асады.
г) Плиталар, табақтар, жолақтар немесе таспалар мен фольга - орамдарға бүктелген немесе бүктелмеген және дөңгелектенген немесе дөңгелектелмеген бұрыштары бар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалған екеуi ұзындығы бойынша тең тiк сызықты және параллель "түрi өзгертiлген тiк бұрыштарды" қoca алғанда) тұтac тiк бұрышты (шаршыдан басқа) көлденең қималы:
- енiнiң 0.1 аспайтын қалыңдықтағы тiк бұрышты (шаршыны қоса алғанда) нысаны;
- олардың бұл орайда басқа тауар позицияларының бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен кез келген мөлшердегi тiк бұрышты немесе шаршыдан ерекшеленетiн нысаны бар тұрақты қалыңдықтағы жұқа бұйымдар (7901 тауар позициясының өңделмеген бұйымдарынан бacқa).
7905 тауар позициясына рельефтiк бетi бар (мысалы, атыздар, шығыңқылар, төрт бұрыштар, ромбтар) inter а1iа, плиталар, табақтар, жолақтар немесе таспалар, сондай-ақ олардың бұл орайда басқа тауар позициялардың бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен перфорирленген, гофрирленген, жалтыратылған немесе қаптамасы бар бұйымдар енгiзiледi.
д) Түтiктер мен түтiкшелер - орамдарға бүктелген немесе бүктелмеген және бұйымның бүкіл ұзындығы бойынша бiр тұйық қуысы ғана бар шеңберлер, сопақша, тiк бұрыштар (шаршыны қоса алғанда), тең қабырғалы үш бұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар нысанындағы және қабырғасының тұрақты қалыңдығы бар бос бұйымдар. Бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша шеңберленген бұрыштары бар, және егер олардың iшкi және сыртқы көлденең қималары бiрiктiрiлсе және бiрдей нысаны мен бағдары болса, түтiктер мен түтiкшелерге жатқызылуға тиiс тiкбұрыштар (шаршыны қоса алғанда), тең қабырғалы үш бұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар нысанындағы көлденең қималы бұйымдар. Жоғарыда көрсетiлгендей, көлденең қималары бар түтiктер мен түтiкшелердiң жалтыратылуы, жабындысының болуы, иiлген болуы, бұрандамен жабдықталуы, тесiлуi, жiңiшкеленуi, конусқа бiрiктiрiлуi немесе шеттерiнде фланецтер, манжеттер немесе сақиналар болуы мүмкiн.
Қосалқы позицияларға ескертпелер :

7806 00
Прочие изделия из свинца:
7806 00 100 0
- контейнеры с антирадиационным
свинцовым покрытием для
транспортировки или хранения
радиоактивных материалов
-
5
7806 00 900 0
- прочие
-
5
Группа 79
Цинк и изделия из него
Примечание:
1. Употребляемые в данной группе термины означают:
а) Прутки - катаные, прессованные, тянутые или кованые изделия, не свернутые в бухты и имеющие постоянное по всей длине сплошное поперечное сечение в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников (включая "сплющенные круги" и "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие - прямолинейные, равные по длине и параллельные). Изделия с прямоугольным (включая квадратное), треугольным или многоугольным поперечным сечением могут иметь углы, скругленные по всей длине изделия. Толщина таких изделий, имеющих прямоугольное (включая "видоизмененное прямоугольное") поперечное сечение, превышает 0,1 их ширины. Данный термин также относится к литым или спеченным изделиям тех же форм и размеров, подвергнутым обработке после изготовления (кроме просто обрезки кромок или удаления окалины), при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
б) Профили - катаные, прессованные, тянутые, кованые или формованные изделия, свернутые или не свернутые в бухты и имеющие постоянное по всей длине поперечное сечение и не соответствующие определениям прутков; проволоки, плит, листов, полос или лент, фольги, труб или трубок. Данный термин также относится к литым или спеченным изделиям той же формы, подвергнутым обработке после изготовления (кроме просто обрезки кромок или удаления окалины), при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
в) Проволока - катаные, прессованные или тянутые изделия в бухтах и имеющие постоянное по всей длине сплошное поперечное сечение в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников (включая "сплющенные круги" и "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие - прямолинейные, равные по длине и параллельные). Изделия с прямоугольным (включая квадратное), треугольным или многоугольным поперечным сечением могут иметь углы, скругленные по всей длине изделия. Толщина таких изделий, имеющих прямоугольное (включая "видоизмененное прямоугольное") поперечное сечение, превышает 0,1 их ширины.
г) Плиты, листы, полосы или ленты и фольга - плоские изделия (кроме необработанных изделий товарной позиции 7901), свернутые или не свернутые в рулоны и имеющие сплошное прямоугольное (кроме квадратного) поперечное сечение со скругленными или нескругленными углами (включая "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие - прямолинейные, равные по длине и параллельные), с постоянной толщиной, имеющие:
- прямоугольную (включая квадратную) форму с толщиной, не превышающей 0,1 ширины;
- форму, отличную от прямоугольной или квадратной, любого размера при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
В товарную позицию 7905 включаются, inter alia, плиты, листы, полосы или ленты и фольга, имеющие рельефную поверхность (например, борозды, выступы, клетки, ромбы), а также изделия, перфорированные, гофрированные, полированные или имеющие покрытие, при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
д) Трубы и трубки - полые изделия, свернутые или не свернутые в бухты и имеющие постоянное поперечное сечение только с одной замкнутой полостью по всей длине изделия в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников и имеющие постоянную толщину стенки. Изделия с поперечным сечением в форме прямоугольника (включая квадрат), равностороннего треугольника или правильного выпуклого многоугольника, которые могут иметь углы, скругленные по всей длине изделия, также должны быть отнесены к трубам и трубкам, если их внутреннее и наружное поперечные сечения концентричны и имеют одну и ту же форму и ориентацию. Трубы и трубки, имеющие вышеуказанные поперечные сечения, могут быть полированы, иметь покрытие, изогнуты, снабжены резьбой, просверлены, сужены, расширены, сведены на конус или иметь на концах фланцы, манжеты или кольца.
Примечание к субпозициям:

1. Аталған топта қолданылатын терминдер мынаны бiлдiреді:
а) Легирленбеген мырыш - құрамында кемiнде 97,5 салм.% мырыш бар металл.
б) Мырыш қорытпалары - ондағы мырыштың салмағы бойынша мөлшерi қорытпадағы кез келген элементтiң салмағы бойынша мөлшерiнен асатын, бiрақ бұл peтте барлық басқа элементтердiң мөлшерi 2,5 салм.%-дан астамды құрайтын металл қорытпалары.
в) Мырыш тозаңы - мырыш буының конденсациясымен алынатын және мырыш ұнтақтарының бөлшектерiмен салыстырғанда аз мөлшердегi сфералық бөлшектерден тұратын тозаң. Мырыш тозаңының 80 салм.%-дан кем емес бөлшектерi 63 мкм (микрона) ұяшықтары бар електен өтедi. Мырыш тозаңының құрамында металл мырышының кемiнде 85 салм.%-ы болуға тиiс.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкалары
(кеден құнының пайызымен не евромен)

1. Употребляемые в данной группе термины означают:
а) Цинк нелегированный - металл, содержащий не менее 97,5 мас.% цинка.
б) Цинковые сплавы - металлические сплавы, в которых содержание по массе цинка превышает содержание по массе любого другого элемента, содержащегося в сплаве, но при этом общее содержание всех других элементов составляет более 2,5 мас.%.
в) Цинковая пыль - пыль, получаемая конденсацией паров цинка и состоящая из сферических частиц меньшего размера, чем частицы цинковых порошков. Не менее 80 мас.% частиц цинковой пыли проходят через сито с ячейками 63 мкм (микрона). Цинковая пыль должна содержать не менее 85 мас.% металлического цинка.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка пошлины  (в процен-
тах от
тамож-
енной  стоим-
ости либо в  евро)

7906 00 000 0
Мырыш түтiктер, түтiкшелер және оларға арналған фитингілер (мысалы, жалғастырғыштар, иiндер, ернемектер)
-
5
7907 00 000 0
Мырыштан жасалған өзге де бұйымдар
-
5
80-топ
Қалайы және одан жасалатын бұйымдар
Ескертпелер :
1. Аталған топта қолданылатын терминдер мыналарды бiлдiредi:
а) Шыбықтар - орамдарға бүктелмеген, бүкiл ұзындығы бойынша тұрақты тұтас көлденең қимасы бар шеңберлер, сопақшалар, тiк бұрыштар (шаршыны қоса алғанда), тең қабырғалы үшбұрыштар немесе дұрыс дөңес көпбұрыштар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалған екеуi ұзындығы бойынша тең тiк сызықты және параллель "қабыстырылған шеңберлердi" және "түрi өзгертiлген тiк бұрыштарды" қоса алғанда) түрiндегi басылған, престелген, тартылған немесе соғылған бұйымдар. Тiк бұрышты (шаршыны қоса алғанда), үш бұрышты немесе көп бұрышты көлденең қимасы бар бұйымдарда бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша дөңгелектелген бұрыштары болуы мүмкiн. Тiк бұрышты ("түрi өзгертiлген тiкбұрыштыларды" қоса алғанда) көлденең қимасы бар мұндай бұйымдардың қалыңдығы олардың енiнен 0,1 асады. Бұл термин олардың бұл орайда бacқa тауар позицияларының бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен, дайындалғаннан кейiн (шеттерiн жай кесуден және қабыршақтары алынғаннан басқа) өңдеуге ұшыраған сондай нысандар мен мөлшерлердегi құйылған немесе пісiрiлген бұйымдарға да жатады.
б) Профильдер - орамдарға бүктелген немесе бүктелмеген және бүкiл ұзындығы бойынша тұрақты түрдегi тұтас көлденең қимасы бар және шыбықтардың, сымдардың, плиталардың, табақтардың, жолақтардың немесе таспалардың, фольганың және құбырлардың немесе түтiкшелердiң айқындамаларына сәйкес келмейтiн басылған, престелген, тартылған, соғылған немесе пiшiнделген бұйымдар. Аталған термин олардың бұл орайда бacқa тауар позициялардың бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен, дайындалғаннан кейiн (шеттерiн жай кесуден және қабыршақтары алынғаннан басқа) өңдеуге ұшыраған сондай нысандағы құйылған немесе пісiрiлген бұйымдарға да жатады.
в) Сым - орамдардағы және тұрақты тұтас көлденең қимасы бар бүкiл ұзындығы бойынша шеңберлер, сопақшалар, тiк бұрыштар (шаршыны қоса алғанда), тең қабырғалы үш бұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалған екеуi ұзындығы бойынша тең тiк сызықты және параллель "қабыстырылған шеңберлердi" және "түрi өзгертілген тiкбұрыштарды" қоса алғанда) түрiндегi басылған, престелген, немесе тартылған бұйымдар, тікбұрышты (шаршыны қоса алғанда), үш бұрышты немесе көп бұрышты көлденең қимасы бар бұйымдарда бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша дөңгелектелген бұрыштары болуы мүмкiн. Тiкбұрышты ("түрi өзгертiлген тiк бұрыштыларды" қоса алғанда) көлденең қимасы бар мұндай бұйымдардың қалыңдығы олардың енiнен 0,1 асады.
г) Плиталар, табақтар, жолақтар немесе таспалар мен фольга - орамдарға бүктелген немесе бүктелмеген және дөңгелектенген немесе дөңгелектелмеген бұрыштары бар (олардың екi қарама-қарсы жақтары дөңес доғаларды, ал қалған екеуi ұзындығы бойынша тең тiк сызықты және параллель "түрi өзгертiлген тiк бұрыштарды" қоса алғанда) тұтас тiк бұрышты (шаршыдан басқа) көлденең қималы:
- енiнiң 0,1 аспайтын қалыңдықтағы тік бұрышты (шаршыны қоса алғанда) нысаны:
- олардың бұл орайда басқа тауар позицияларының бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен кез келген мөлшердегi тікбұрышты немесе шаршыдан ерекшеленетiн нысаны бар тұрақты қалыңдықтағы жұқа бұйымдар (8001 тауар позициясының өңделмеген бұйымдарынан басқа).

7906 00 000 0
Трубы, трубки и фитинги для них (например, муфты, колена, фланцы) цинковые
-
5
7907 00 000 0
Прочие изделия из цинка
-
5
Группа 80
Олово и изделия из него
Примечание:
1. Употребляемые в данной группе термины означают:
а) Прутки - катаные, прессованные, тянутые или кованые изделия, не свернутые в бухты и имеющие постоянное по всей длине сплошное поперечное сечение в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников (включая "сплющенные круги" и "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие - прямолинейные, равные по длине и параллельные). Изделия с прямоугольным (включая квадратное), треугольным или многоугольным поперечным сечением могут иметь углы, скругленные по всей длине изделия. Толщина таких изделий, имеющих прямоугольное (включая "видоизмененное прямоугольное") поперечное сечение, превышает 0,1 их ширины. Данный термин также относится к литым или спеченным изделиям тех же форм и размеров, подвергнутым обработке после изготовления (кроме просто обрезки кромок или удаления окалины), при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
б) Профили - катаные, прессованные, тянутые, кованые или формованные изделия, свернутые или не свернутые в бухты и имеющие постоянное по всей длине сплошное поперечное сечение и не соответствующие определениям прутков, проволоки, плит, листов, полос или лент, фольги, труб или трубок. Данный термин также относится к литым или спеченным изделиям той же формы, подвергнутым обработке после изготовления (кроме просто обрезки кромок или удаления окалины), при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
в) Проволока - катаные, прессованные или тянутые изделия в бухтах и имеющие постоянное по всей длине сплошное поперечное сечение в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников (включая "сплющенные круги" и "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие - прямолинейные, равные по длине и параллельные). Изделия с прямоугольным (включая квадратное), треугольным или многоугольным поперечным сечением могут иметь углы, скругленные по всей длине изделия. Толщина таких изделий, имеющих прямоугольное (включая "видоизмененное прямоугольное") поперечное сечение, превышает 0,1 их ширины.
г) Плиты, листы, полосы или ленты и фольга - плоские изделия (кроме необработанных изделий товарной позиции 8001), свернутые или не свернутые в рулоны и имеющие сплошное прямоугольное (кроме квадратного) поперечное сечение, со скругленными или нескругленными углами (включая "видоизмененные прямоугольники", две противоположные стороны которых представляют собой выпуклые дуги, а две другие - прямолинейные, равные по длине и параллельные), с постоянной толщиной, имеющие:
- прямоугольную (включая квадратную) форму с толщиной, не превышающей 0,1 ширины;
- форму, отличную от прямоугольной или квадратной, любого размера, но при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.

8004 және 8005 тауар позициясына рельефтiк бетi бар (мысалы, атыздар, шығыңқылар, төрт бұрыштар, ромбтар) inter аliа, плиталар, табақтар, жолақтар немесе таспалар, сондай-ақ олардың бұл орайда басқа тауар позицияларының бұйымдарына тән ерекшелiк белгiлерiн қабылдамауы шартымен перфорирленген, гофрирленген, жалтыратылған немесе қаптамасы бар бұйымдар енгiзiледi.
д) Түтiктер мен түтiкшелер - орамдарға бүктелген немесе бүктелмеген және бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша бiр тұйық қуысы ғана бар шеңберлер, сопақша тiк бұрыштар (шаршыны қоса алғанда), тең қабырғалы үшбұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар нысанындағы және қабырғасының тұрақты қалыңдығы бар бос бұйымдар. Бұйымның бүкiл ұзындығы бойынша шеңберленген бұрыштары бар және егер олардан iшкi және сыртқы көлденең қималары бiрiктiрiлсе және бiрдей нысаны мен бағдары болса, түтiктер мен түтiкшелерге жатқызылуға тиiс тiк бұрыштар (шаршыны қоса алғанда), тең қабырғалы үш бұрыштар немесе дұрыс дөңес көп бұрыштар нысанындағы көлденең қималы бұйымдар. Жоғарыда көрсетiлгендей көлденең қималары бар түтiктер мен түтiкшелердiң жалтыратылуы, жабындысының болуы, иiлген болуы, бұрандамен жабдықталуы, тесiлуi, жiңiшкеленуi, конусқа бiрiктiрiлуi немесе шеттерiнде фланецтер, манжеттер немесе сақиналар болуы мүмкiн.
Қосалқы позицияларға ескертпелер :

В товарные позиции 8004 и 8005 включаются, inter alia, плиты, листы, полосы или ленты и фольга, имеющие рельефную поверхность (например, борозды, выступы, клетки, ромбы), а также изделия, перфорированные, гофрированные, полированные или имеющие покрытие, при условии, что они при этом не приобрели отличительных признаков, характерных для изделий других товарных позиций.
д) Трубы и трубки - полые изделия, свернутые или не свернутые в бухты и имеющие постоянное поперечное сечение только с одной замкнутой полостью по всей длине изделия в форме кругов, овалов, прямоугольников (включая квадраты), равносторонних треугольников или правильных выпуклых многоугольников и имеющие постоянную толщину стенки. Изделия с поперечным сечением в форме прямоугольника (включая квадраты), равностороннего треугольника или правильного выпуклого многоугольника, со скругленными углами по всей длине также должны быть отнесены к трубам и трубкам при условии, что их внутренние и внешние поперечные сечения концентричны и имеют ту же форму и ориентацию. Трубы и трубки, имеющие вышеуказанные поперечные сечения, могут быть полированы, иметь покрытие, изогнуты, снабжены резьбой, просверлены, сужены, расширены, сведены на конус или иметь на концах фланцы, манжеты или кольца.
Примечание к субпозициям:

1. Аталған топта қолданылатын терминдер мынаны бiлдiредi:
а) Легирленбеген қалайы - салмағы бойынша висмуттың немесе мыстың мөлшерi мына кестеде көрсетiлген шектерден аспауы шартымен, құрамында кемiнде 99,9 cалм.% қалайы бар металл:
Басқа элементтер
Элемент
Шектi мөлшерi, салм. %
Bi
висмут
0,1
Cu
мыс
0,4
б) қалайы қорытпалар - оларда:
i) басқа элементтердiң жалпы мөлшерi 1 салм.%-дан астам; немесе
ii) салмағы бойынша висмуттың немесе мыстың мөлшерi кестеде көрсетiлген салмаққа тең немесе одан асуы шартымен, салмағы бойынша қалайының мөлшерi салмағы бойынша кез келген элементтiң мөлшерiнен асатын металл қорытпалар.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкалары
(кеден құнының пайызымен не евромен)

1. Употребляемые в данной группе термины означают:
а) Олово нелегированное - металл, содержащий не менее 99 мас.% олова, при условии, что содержание по массе висмута или меди не превышает пределов, указанных в следующей таблице:
Другие элементы
Элемент
Предельное
содержание
мас. %
Bi
висмут
0,1
Сu
медь
0,4
б) Оловянные сплавы - металлические сплавы, в которых содержание по массе олова превышает содержание по массе любого другого элемента, при условии, что:
i) общее содержание других элементов составляет более 1 мас.%; или
ii) содержание по массе висмута или меди равно или превышает предельное содержание по массе, указанное в таблице.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка  пошлины (в процен-
тах от тамож-
енной  стоим-
ости либо  в евро)

8113 00 400 0
- қалдықтар мен сынықтар
-
15
8113 00 900 0
- өзгелері
-
15
82-топ
Қымбат бағалы емес металдардан жасалған құрал-жабдықтар,
керек-жарақтар, пышақ бұйымдары, қасықтар және шанышқылар;
олардың қымбат бағалы емес металдардан жасалған бөлiктерi
Ескертпелер :
1. 8209 тауар позициясына енгiзiлетiн тiреу конструкциялары бар дәнекерлеу лампаларынан, көшпелi горндардан, тегiстеу шеңберлерiнен, маникюр және педикюр жиынтықтары мен бұйымдарынан басқа, аталған топқа:
а) қымбат бағалы емес металдардан;
б) металдардың немесе металл қышының карбидтерiнен;
в) қымбат бағалы емес металдан, металдың немесе металл қышының карбидiнен жасалған тағандағы қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы (табиғи, жасанды немесе қайта жаңартылған) тастардан; немесе
г) бұйымдардың өз қасиеттерi мен функцияларын абразивтік материалдар жаққаннан кейiн сақтайтын қымбат бағалы емес металдан жасалған кеспелi тiстерiнiң, ойыстарының, атыздарының және ұқсас жұмыс бөлiктерiнiң болуы шартымен, қымбат бағалы емес металдан жасалған тағандағы абразивтiк материалдардан жасалған ұстарасы, кеспелi шетi бар, жұмыстық бетi немесе басқа да жұмыстық бөлiгi бар бұйымдар ғана енгiзiледi.
2. Ерекше аталған бөлiктердi, сондай-ақ қол аспаптарына арналған жұмыс аспаптарын бекiтуге арналған құрылғыларды (8466 тауар позициясы) қоспағанда, аталған топ бұйымдарының қымбат бағалы емес металдардан дайындалған бөлiктерi өздерi жатқызылатын бұйымдармен бiрге енгiзiледi. Алайда, ХV бөлiмнiң 2-ескертпесiнде көрсетiлгендей жалпы мақсаттағы бөлiктер аталған топқа енгiзiлмейдi.
Электр ұстаралары мен шаш қиюға арналған электр машинкаларының бастиектepі, ұстаралары және кесетiн пластиналары 8510 тауар позициясына енгiзiледi.
3. 8211 тауар позициясына енгiзiлетiн бiр немесе одан да көп пышақтардан және ең кемі 8215 тауар позициясының басқа бұйымдарының тең санынан тұратын жиынтықтар 8215 тауар позициясына енгiзiледi.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атаулары
Қос. өлш. бір.
Баж ставкалары
(кеден құнының пайызымен не евромен)

8113 00 400 0
- отходы и лом
-
15
8113 00 900 0
- прочая
-
15
Группа 82
Инструменты, приспособления, ножевые изделия,
ложки и вилки из недрагоценных металлов; их части
из недрагоценных металлов
Примечания:
1. Помимо паяльных ламп, переносных горнов, шлифовальных кругов с опорными конструкциями, маникюрных и педикюрных наборов и изделий, включаемых в товарную позицию 8209, в данную группу включаются только изделия с лезвием, режущей кромкой, с рабочей поверхностью или другой рабочей частью из:
а) недрагоценных металлов;
б) карбидов металлов или металлокерамики;
в) драгоценных или полудрагоценных камней (природных, искусственных или реконструированных), на подложке из недрагоценного металла, карбида металла или металлокерамики; или
г) абразивных материалов на подложке из недрагоценного металла при условии, что изделия имеют режущие зубья, канавки, борозды и аналогичные рабочие части из недрагоценного металла, которые сохраняют свои свойства и функции после нанесения абразивного материала.
2. Изготовленные из недрагоценных металлов части изделий данной группы включаются вместе с изделиями, к которым они относятся, за исключением особо поименованных частей, а также приспособлений для крепления рабочих инструментов для ручных инструментов (товарная позиция 8466). Однако части общего назначения, как указано в примечании 2 к разделу XV, в данную группу не включаются.
Головки, лезвия и режущие пластины электробритв и электрических машинок для стрижки волос включаются в товарную позицию 8510.
3. Наборы, состоящие из одного или более ножей, включаемых в товарную позицию 8211, и по крайней мере равного числа других изделий товарной позиции 8215, включаются в товарную позицию 8215.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины
процен-
тах от
тамож-
енной
стоим-
ости
либо
в евро)

8311 90 000 0
- бөліктерін қосқанда, өзгелері
-
20
ХVІ бөлiм
Машиналар, жабдықтар және тетіктер; электротехникалық
жабдықтар; олардың бөліктері; дыбыс жазғыш және дыбыс
шығарғыш аппараттар, телевизиялық бейнені және дыбысты
жазуға және шығаруға арналған аппараттар, олардың
бөліктері мен керек-жарақтары
Ескертпелер :
1. Аталған топқа мыналар енгiзiлмейдi:
а) 39-топтағы пластмассалардан немесе вулканизацияланған резеңкеден (4010 тауар позициясы) жасалған конвейер таспалары немесе жеткiзу белдіктерi немесе бельтинг; қатты резеңкеден (4016 тауар позициясы) басқа вулканизацияланған резеңкеден дайындалған машиналарда немесе механикалық немесе электр қондырғыларында немесе басқа да техникалық мақсаттар үшiн пайдаланылатын қондырғылар немесе басқа да бұйымдар;
б) машиналарда немесе механикалық қондырғыларда немесе басқа да техникалық мақсаттар үшiн пайдаланылатын табиғи былғарыдан немесе қиыстырылған былғарыдан (4204 тауар позициясы) немесе үлбiрден (4303 тауар позициясы) жасалған бұйымдар;
в) кез келген материалдардан (мысалы, 39, 40, 44 немесе 48-топ немесе XV бөлiм) жасалған бобиналар, катушкалар, шпульдер, конустар, өзектер, гильзалар немесе ұқсас тасығыштар;
г) жаккард немесе ұқсас машиналарға арналған перфокарталар (мысалы, 39 немесе 48-топ немесе ХV бөлiм);
д) тоқыма материалдардан жасалған контейнер таспалары немесе жеткiзу белдіктерi (5910 тауар позициясы) немесе техникалық мақсаттарға арналған басқа да тоқыма бұйымдар (5911 тауар позициясы);
e) 7102-7104 тауар позицияларының қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастары (табиғи, жасанды немесе қайта жөнделген немесе дыбыс түсiргiштердiң инелерiне арналған бекiтiлмеген өңделген жақұттар мен алмастардан (8522 тауар позициясы) басқа, толығымен 7116 тауар позициясының жоғарыда аталған тастарынан жсаслған бұйымдар;
ж) ХV бөлiмнiң 2-ескертпесiнде сипатталған қымбат бағалы емес металдан (ХV бөлiм) жасалған жалпы мақсаттағы бөлiктер немесе пластмассадан жасалған ұқсас тауарлар (39-топ);
з) бұрғылау түтiктерi (7304 тауар позициясы);
и) металл сымнан жасалған шексiз таспалар немесе жолақтар (ХV бөлiм);
к) 82 немесе 83-топтың бұйымдары;
л) ХVІІ бөлiмнiң бұйымдары;
м) 90-топтың бұйымдары;
н) барлық түрдегi сағаттар немесе 91-топтың басқа да бұйымдары;
о) 8207 тауар позициясының ауысымдық жұмыс аспаптары немесе машиналардың (9603 тауар позициясы) бөлiктерi болып табылатын щеткалар; олардың жұмыс бөлiгi дайындалатын материалға сәйкес жiктелетiн ұқсас ауысымдық аспаптар (мысалы, 40, 42, 43, 45 немесе 59-топтағы немесе 6804 немесе 6909 тауар позициясындағы);
п) 95-топтың бұйымдары; немесе
р) жазу машинкаларына арналған таспалар немесе катушкалардағы немесе кассеталардағы немесе оларсыз таспалар (өздерi дайындалған материалға немесе егер олар таңба алу үшiн сия сiңiрiлген немесе өзге де тәсiлмен өңделген болса, 9612 тауар позициясына сәйкес жiктеледi).

8311 90 000 0
- прочие, включая части
-
20
Раздел XVI
Машины, оборудование и механизмы; электротехническое
оборудование; их части; звукозаписывающая и
звуковоспроизводящая аппаратура, аппаратура для записи и
воспроизведения телевизионного изображения и звука,
их части и принадлежности
Примечания:
1. В данный раздел не включаются:
а) конвейерные ленты или приводные ремни, или бельтинг из пластмасс группы 39 или из вулканизованной резины (товарная позиция 4010); устройства или другие изделия, используемые в машинах или механических или электрических устройствах или для других технических целей, изготовленные из вулканизованной резины, кроме твердой резины (товарная позиция 4016);
б) изделия из натуральной кожи или композиционной кожи (товарная позиция 4204) или из меха (товарная позиция 4303), используемые в машинах или механических устройствах или для технических целей;
в) бобины, катушки, шпули, конусы, сердечники, гильзы или аналогичные носители из любых материалов (например, группа 39, 40, 44 или 48 или раздел XV);
г) перфокарты для жаккардовых или аналогичных машин (например, группа 39 или 48 или раздел XV);
д) конвейерные ленты или приводные ремни из текстильных материалов (товарная позиция 5910) или другие текстильные изделия для технических целей (товарная позиция 5911);
е) драгоценные или полудрагоценные камни (природные, искусственные или реконструированные) товарных позиций 7102-7104 или изделия, полностью выполненные из вышеупомянутых камней товарной позиции 7116, кроме незакрепленных обработанных сапфиров и алмазов для игл звукоснимателей (товарная позиция 8522);
ж) части общего назначения, описанные в примечании 2 к разделу XV, из недрагоценного металла (раздел XV) или аналогичные товары из пластмасс (группа 39);
з) трубы бурильные (товарная позиция 7304);
и) бесконечные ленты из металлической проволоки или полосы (раздел XV);
к) изделия группы 82 или 83;
л) изделия раздела XVII;
м) изделия группы 90;
н) часы всех видов или другие изделия группы 91;
о) сменные рабочие инструменты товарной позиции 8207 или щетки, являющиеся частями машин (товарная позиция 9603); аналогичные сменные инструменты, классифицируемые в соответствии с материалом, из которого изготовлена их рабочая часть (например, в группе 40, 42, 43, 45 или 59 или в товарной позиции 6804 или 6909);
п) изделия группы 95; или
р) ленты для пишущих машинок или аналогичные ленты в катушках или в кассетах или без них (классифицируются в соответствии с материалом, из которого они изготовлены, или в товарной позиции 9612, если они пропитаны чернилами или обработаны иным способом для получения отпечатков).

2. Аталған бөлiмге 1-ескертпенiң, 84-топқа 1-ескертпенiң және 85-топқа 1-ескертпенiң ережелерi сақталған жағдайда, машиналардың бөлiктерi (8484, 8544, 8545, 8546 немесе 8547 тауар позициясы бұйымдарының бөлiктерiнен басқа) мына ережелерге сәйкес жiктелуге тиiс:
а) 84 және 85 тауар позицияларының қандай да бiрiне енгiзiлген тауарлар болып табылатын бөлiктер (8409, 8431, 8448, 8466, 8473, 8485, 8503, 8522, 8529, 8538 және 8548 тауар позицияларынан басқа) барлық жағдайларда олар үшiн көзделетiн тауар позицияларында жiктелуге тиіс.
б) тек қана немесе негiзiнен машинаның бiр түрiмен немесе сол тауар позициясының машиналарымен (8479 немесе 8543 тауар позициясының машиналарын қоса алғанда) қатар пайдалануға арналған басқа бөлiктер осы машиналармен немесе тиiсiнше 8409, 8431, 8448, 8466, 8473, 8503, 8522, 8529 немесе 8538 тауар позициясының машиналарымен бiрге жiктелуге тиiс. Алайда, негiзiнен 8517 және 8525-8528 тауар позицияларының тауарларымен пайдалану үшiн бiрдей жарамды бөлiктер 8517 тауар позициясында жiктеледі.
в) басқа өзге де бөлiктер тиiсiнше 8409, 8431, 8448, 8466, 8473, 8503, 8522, 8529 немесе 8538 тауар позицияларында немесе бұдан басқа 8485 немесе 8548 тауар позициясында жiктеледi.
3. Біріңғай бүтiн құру үшiн бiрге бiрiктiрiлген екi немесе одан да көп машиналардан тұратын, екi немесе одан да көп өзара толықтыратын немесе бiр-бiрiмен байланысы жоқ функцияларды орындауға арналған қиыстырылған машиналар сол құрамдас бөлiктен ғана тұратын немесе егер мәтiнде өзгедей келiсiлмесе, негiзгi функцияны атқаратын машина болып табылатын машина ретінде жiктелуге тиіс.
4. Егер машина (машиналардың комбинациясын қоса алғанда) 84 немесе 85-топтың тауар позицияларының бiрiмен қамтылған анық айқындалған функцияларды бiрлесiп орындауға арналған жекелеген құрамдас бөлiктерден (олардың жеке орналасқанына немесе құбыр желiлерiмен, трансмиссиялық құрылғылармен, электр кабельдерiмен немесе бacқa құрылғылармен біріктірілгендігіне қарамастан) тұрса, онда ол осы белгiлi бiр функцияға сәйкес келетiн тауар позициясында жiктеледi.
5. Аталған ескертпелердегi "машина" терминi 84 немесе 85-топтың тауар позицияларына кiретiн кез келген машинаны, жабдықты, тетiктi, агрегатты, қондырғыны, аппаратты немесе құрылғыны бiлдiредi.
XVI бөлімге қосымша ережелер :
1. Машиналарды жинау немесе оларға қызмет көрсету үшін қажетті аспаптар, егер олармен бірге импортталатын болса, осы машиналармен бірге жіктелетін болады. Машиналармен бірге ипортталатын ауыспалы аспаптар, егер аспаптар машиналардың қарапайым жабдығының бір бөлігін құраса және әдетте олармен бірге сатылса, олармен бірге жіктелуге де тиіс.

2. При условии соблюдения положений примечания 1 к данному разделу, примечания 1 к группе 84 и примечания 1 к группе 85, части машин (кроме частей изделий товарной позиции 8484, 8544, 8545, 8546 или 8547) должны классифицироваться согласно следующим правилам:
а. Части, которые являются товарами, включенными в какую-либо из товарных позиций групп 84 и 85 (кроме товарных позиций 8409, 8431, 8448, 8466, 8473, 8485, 8503, 8522, 8529, 8538 и 8548), во всех случаях должны классифицироваться в предусмотренных для них товарных позициях.
б. Другие части, предназначенные для использования исключительно или главным образом с одним типом машин или с рядом машин той же товарной позиции (включая машины товарной позиции 8479 или 8543), должны классифицироваться вместе с этими машинами или в товарной позиции 8409, 8431, 8448, 8466, 8473, 8503, 8522, 8529 или 8538 соответственно. Однако части, которые равно пригодны для использования главным образом с товарами товарных позиций 8517 и 8525-8528, классифицируются в товарной позиции 8517.
в. Все прочие части классифицируются в товарной позиции 8409, 8431, 8448, 8466, 8473, 8503, 8522, 8529 или 8538 соответственно или, помимо этого, в товарной позиции 8485 или 8548.
3. Комбинированные машины, состоящие из двух или более машин, соединенных вместе для образования единого целого, и другие машины, предназначенные для выполнения двух или более взаимодополняющих или не связанных между собой функций, должны классифицироваться как состоящие только из того компонента или являющиеся той машиной, которая выполняет основную функцию, если в контексте не оговорено иное.
4. Если машина (включая комбинацию машин) состоит из отдельных компонентов (независимо от того, расположены они отдельно или соединены трубопроводами, трансмиссионными устройствами, электрическими кабелями или другими устройствами), предназначенных для совместного выполнения четко определенной функции, охваченной одной из товарных позиций группы 84 или 85, то она классифицируется в товарной позиции, соответствующей этой определенной функции.
5. В данных примечаниях термин "машина" означает любую машину, оборудование, механизм, агрегат, установку, аппарат или устройство, входящее в товарные позиции группы 84 или 85.
Дополнительные примечания к разделу XVI:
1. Инструменты, необходимые для сборки или обслуживания машин, должны классифицироваться вместе с этими машинами, если импортируются вместе с ними. Сменные инструменты, импортируемые с машинами, также должны классифицироваться вместе с ними, если инструменты составляют часть обычного оборудования машин и обычно продаются вместе с ними.

2. Кеден органдарының талап етуі бойынша декларант декларацияда мәлімделген мәліметтерді растау үшін машинаның сипаттамасын, оның мақсатын және негізгі сипаттамаларын қамтитын иллюстрацияланған құжатты (мысалы, нұсқаулықтар, проспектілер, каталогтан парақ, фотосурет), ал жиналмаған немесе құрастырылмаған машина болған жағдайда, жинау схемасы мен әр түрлі жүк орындарын қамтитын тізбені ұсынуға тиіс.
3. Декларанттың өтініші бойынша және құзыретті органдар белгілеген шарттар сақталған кезде Номенклатураның 2а интерпретациясының Негізгі ережесінің қағидалары жекелеген партиялармен әкелінетін машиналарға да қолданылады.
84-топ
Ядролық реакторлар, қазандар, жабдықтар мен механикалық құрылғылар; олардың бөлiктерi
Ескертпелер :
1. Аталған топқа мыналар енгiзiлмейдi:
а) диiрмен тастар, қайрақ тастар немесе 68-топтың басқа да бұйымдары;
б) қыш материалдардан жасалған жабдықтар немесе құрылғылар (мысалы сорғылар) және машиналардың қыш бөлiктерi немесе кез келген материалдан жасалған құрылғылар (69-топ);
в) зертханалық шыны ыдыс (7017 тауар позициясы); техникалық мақсаттарға арналған жабдықтар, құрылғылар немесе басқа да бұйымдар немесе олардың шыныдан жасалған бөлiктерi (7019 немесе 7020 тауар позициясы);
г) 7321 немесе 7322 тауар позициясына енгiзiлетiн бұйымдар немесе басқа да қымбат бағалы емес металдардан жасалған ұқсас бұйымдар (74-76 немесе 78-81-топтар);
д) 8509 тауар позициясының электромеханикалық тұрмыстық заттары; 8525 тауар позициясының цифрлік камералары; немесе
е) еден жинауға арналған қозғалтқышсыз механикалық қол щеткалары (9603 тауар позициясы).
2. ХVI бөлiмге 3-ескертпенiң ережелерi сақталған жағдайда, 8401-8424 тауар позицияларының бiрiндегi немесе одан да көбiндегi сипаттамаға және сонымен бiр мезгiлде 8425-8480 тауар позицияларының бiрiндегi немесе одан да көбiндегi сипаттамаға жауап беретiн машиналар немесе құрылғылар тауар позицияларының екiншi емес, бiрiншi аталған топтың тиiстi тауар позицияларына енгiзiледi.
Алайда, 8419 тауар позициясына мыналар енгiзiлмейдi:
а) дәндердi өсiруге арналған жабдықтар, инкубаторлар немесе брудерлер (8436 тауар позициясы);
б) астықты ылғалдатуға арналған машина (8437 тауар позициясы);
в) қант құрамды шырынды ұсатуға арналған диффузиялық аппараттар (8438 тауар позициясы);
г) тоқыма иiрiмжiптердi, маталарды немесе дайын тоқыма бұйымдарын термоөңдеуге арналған жабдықтар (8451 тауар позициясы); немесе
д) оның кезiнде тiптi ол қажет болған жағдайдың өзiнде температураның өзгеруi қосалқы процесс болып табылатын механикалық өңдеуге арналған жабдықтар немесе агрегаттар.
8422 тауар позициясына мыналар енгiзiлмейдi:
а) қапшықтарды немесе ұқсас ыдыстарды тiгуге арналған тiгiн машиналары (8452 тауар позициясы); немесе
б) 8472 тауар позициясының кеңсе жабдықтары.
8424 тауар позициясына мыналар енгiзiлмейдi:

2. По требованию таможенных органов декларант должен представить для подтверждения сведений, заявленных в декларации, иллюстрированный документ (например, инструкции, проспекты, лист из каталога, фотографию), содержащий описание машины, ее назначение и основные характеристики, а в случае не собранной или разобранной машины - схему сборки и перечень содержимого различных грузовых мест.
3. По заявлению декларанта и при соблюдении условий, установленных компетентными органами, положения Основного правила интерпретации 2а Номенклатуры также применимы к машинам, ввозимым отдельными партиями.
Группа 84
Реакторы ядерные, котлы, оборудование и
механические устройства; их части
Сноска. Ставки таможенных пошлин на товары, ввозимые на территорию РК с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 11 апреля 2007 года N  287  (вводится в действие по истечении 30 календарных дней со дня первого официального опубликования).
Примечания:
1. В данную группу не включаются:
а) жернова, точильные камни или другие изделия группы 68;
б) оборудование или устройства (например, насосы) из керамических материалов и керамические части машин или устройств из любого материала (группа 69);
в) лабораторная стеклянная посуда (товарная позиция 7017); оборудование, устройства или другие изделия для технических целей или их части из стекла (товарная позиция 7019 или 7020);
г) изделия, включаемые в товарную позицию 7321 или 7322, или аналогичные изделия из других недрагоценных металлов (группы 74-76 или 78-81);
д) электромеханические бытовые машины товарной позиции 8509; цифровые камеры товарной позиции 8525; или
е) щетки ручные механические для уборки полов, без двигателя (товарная позиция 9603).
2. При условии соблюдения положений примечания 3 к разделу XVI машины или устройства, которые отвечают описанию в одной или более товарных позициях 8401-8424 и в то же самое время описанию в одной или более товарных позициях 8425-8480, включаются в соответствующие товарные позиции первой упомянутой группы товарных позиций, а не второй.
Однако в товарную позицию 8419 не включаются:
а) оборудование для проращивания семян, инкубаторы или брудеры (товарная позиция 8436);
б) машины для увлажнения зерна (товарная позиция 8437);
в) диффузионные аппараты для извлечения сахаросодержащего сока (товарная позиция 8438);
г) оборудование для термообработки текстильной пряжи, тканей или готовых текстильных изделий (товарная позиция 8451); или
д) оборудование или агрегаты для механической обработки, при которой изменение температуры, даже если оно необходимо, является вспомогательным процессом.
В товарную позицию 8422 не включаются:
а) швейные машины для зашивания мешков или аналогичной тары (товарная позиция 8452); или
б) конторское оборудование товарной позиции 8472.
В товарную позицию 8424 не включаются:

бояу ағынды баспа машиналары (8443 немесе 8471 тауар позициясы).
3. 8456 тауар позициясының сипаттамасына және бiр мезгiлде 8457-8461, 8464 немесе 8465 тауар позициясының сипаттамасына жауап беретiн кез келген материалды өңдеуге арналған станок 8456 тауар позициясына енгiзiледi.
4. 8457 тауар позициясына:
а) аспап дүкенiнен алынған аспапты немесе ұқсас құрылғыны өңдеу бағдарламасына (өңдеу орталықтары) сәйкес автоматты түрде ауыстыру;
б) жылжымайтын дайындама (бiр позициялы агрегаттық станоктар) жағдайында жұмыс iстейтiн әр түрлi өңдеушi бастиектердi бiр мезгiлде немесе жүйелi автоматты түрде қолдану; немесе
в) дайындамаларды әр түрлi өңдеушi бастиектерге (бip позициялы агрегаттық станоктар) автоматты түрде ауыстыру жолымен өңдеу операцияларының әр түрiн орындай алатын токарь станоктарынан (көп мақсатты токарь станоктарын қоса алғанда) өзге металл өңдеуші станоктар ғана енгiзiледi.
5. А. 8471 тауар позициясындағы "есептеу машиналары" терминi:
а) мыналарға:
1) бағдарламаны немесе өңдеу бағдарламаларын және кем дегенде бағдарламаны орындау үшiн қажеттi ақпараттарды сақтауға;
2) пайдаланушының талаптарына сәйкес еркiн қайта бағдарламаланатын болып табылуға;
3) пайдаланушы айқындайтын арифметикалық есептердi орындауға; және
4) адамның араласуынсыз есептеу машинасынан өңдеу процесiнде логикалық шешiмдер қабылдау жолымен әрекеттердi өзгертудi талап ететiн өңдеу бағдарламасын орындауға қабiлеттi сандық машиналарды;
б) математикалық моделдерге елiктеуге қабiлеттi және кем дегенде ұқсас элементтердi, басқару элементтерi мен бағдарламалаушы элементтерді қамтитын ұқсас машиналарды;
в) ұқсас элементтерi бap сандық машинадан немесе сандық элементтерi бар ұқсас машинадан тұратын ұқсас сандық будан машиналарды бiлдiредi.
5.Б. Есептеу машиналары әр түрлi жекелеген блоктардан тұратын жүйелер түрiнде орындалуы мүмкiн. Блок төменде 5 Д ескертпеде жазылған ережелер ескерiле отырып, егер ол мынадай шарттарды қанағаттандырса, аяқталған жүйенiң бөлiгi ретiнде қарастырылуға тиiс:
а) тек қана немесе негiзiнен есептеу жүйесiнде пайдаланылады;
б) деректердi өңдеудiң орталық блогына немесе тiкелей немесе бiреуден кейiн немесе бiрнеше блоктарға қосылу мүмкiндiгiне ие болады; және
в) жүйе пайдалана алатындай нысанда (кодтар немесе сигналдар) ақпарат қабылдауға немесе беруге қабiлеттi.
5.В. Есептеу машиналарының жеке ұсынылған блоктары 8471 тауар позициясына енгiзiледi.
5.Г. Жоғарыда 5Б (б) және 5Б (в) ескертпелерде жазылған шарттарды қанағаттандыратын принтерлер, клавиатура, X - Y координаттық енгiзу құрылғылары мен деректердi дискiлерде сақтау блоктары барлық жағдайларда 8471 тауар позициясының блоктары ретiнде қарастырылуға тиiс.
5.Д. Ақпараттар өңдеуден ерекшеленетiн бейiндiк функцияларды атқаратын және өз құрамында есептеу машиналарын қамтитын немесе олармен бiрлесiп жұмыс iстейтiн машиналар өздерiнiң бейiндік функцияларына сәйкес тауар позицияларға немесе ол мүмкiн болмайтын жағдайда - қалдық тауар позицияларына ("Өзгелерi") енгізiледi.

краскоструйные печатные машины (товарная позиция 8443 или 8471).
3. Станок для обработки любого материала, который отвечает описанию товарной позиции 8456 и одновременно описанию товарной позиции 8457-8461, 8464 или 8465, включается в товарную позицию 8456.
4. В товарную позицию 8457 включаются только металлообрабатывающие станки, иные, чем токарные (включая станки токарные многоцелевые), которые могут выполнять различные типы операций обработки путем или:
а) автоматической замены инструмента из инструментального магазина или подобного устройства в соответствии с программой обработки (обрабатывающие центры);
б) автоматического применения одновременно или последовательно различных обрабатывающих головок, работающих при неподвижной заготовке (агрегатные станки однопозиционные); или
в) автоматического перемещения заготовки к различным обрабатывающим головкам (станки многопозиционные агрегатные).
5А. В товарной позиции 8471 термин "вычислительные машины" означает:
а) цифровые машины, способные:
1) хранить программу или программы обработки и по меньшей мере информацию, необходимую для выполнения программы;
2) являться свободно перепрограммируемыми в соответствии с требованиями пользователя;
3) выполнять арифметические вычисления, определяемые пользователем; и
4) выполнять без вмешательства человека программу обработки, требующую от вычислительной машины изменения действий путем принятия логических решений в процессе обработки;
б) аналоговые машины, способные имитировать математические модели и включающие в себя по меньшей мере аналоговые элементы, элементы управления и программирующие элементы;
в) аналого-цифровые гибридные машины, состоящие из цифровой машины с аналоговыми элементами или из аналоговой машины с цифровыми элементами.
5Б. Вычислительные машины могут быть выполнены в виде систем, состоящих из различного числа отдельных блоков. С учетом положений, изложенных ниже, в примечании 5Д, блок должен рассматриваться как часть законченной системы, если он удовлетворяет всем следующим условиям:
а) исключительно или главным образом используется в вычислительной системе;
б) обладает возможностью подключения к центральному блоку обработки данных или непосредственно, или через один или несколько других блоков; и
в) способен принимать или представлять информацию в такой форме (коды или сигналы), которая может быть использована системой.
5В. Отдельно представленные блоки вычислительных машин включаются в товарную позицию 8471.
5Г. Принтеры, клавиатура, X - Y координатные устройства ввода и блоки хранения данных на дисках, которые удовлетворяют условиям, изложенным выше в примечаниях 5Б(б) и 5Б(в), во всех случаях должны рассматриваться как блоки товарной позиции 8471.
5Д. Машины, выполняющие специфические функции, отличные от обработки информации, и содержащие в своем составе или работающие совместно с вычислительными машинами, включаются в товарные позиции в соответствии с их специфическими функциями или при невозможности этого - в остаточные товарные позиции ("Прочие").

6. 8482, inter alia тауар позициясына қайсысының кiшi болатындығына қарай ең үлкен және ең кiшi диаметрi номиналдық диаметрден 1%-дан астам немесе 0,05 мм-ден астам ерекшеленетiн жалтыратылған болат шариктер енгiзiледi. Басқа болат шариктер 7326 тауар позициясына енгiзiледі.
7. Бiрден астам мақсаттарға пайдаланылатын машина жiктеу кезiнде, егер оның негiзгi тағайындалуы жалғыз болатындай қарастырылуға тиiс.

6. В товарную позицию 8482, inter alia, включаются полированные стальные шарики, максимальный и минимальный диаметр которых не отличается от номинального диаметра более чем на 1% или более чем на 0,05 мм, в зависимости от того, что является меньшим. Другие стальные шарики включаются в товарную позицию 7326.
7. Машина, которая используется более чем для одной цели, при классификации должна рассматриваться так, как если бы ее основное назначение являлось единственным.

Аталған топқа 2-ескертпенiң және ХVІ бөлiмге 3-ескертпенiң ережелерi сақталған жағдайда, негiзгi тағайындалуы бiр де бiр тауар позицияда сипатталмаған машина немесе оның тағайындалуларының бiр де бiрi негiзгi болып табылмайтын машина, егер мәтiнде өзгедей келiсiлмесе, 8479 тауар позициясында жiктеледi. 8479 тауар позициясына металл сымнан, тоқыма иiрiмжiптен немесе басқа да материалдардан немесе осындай материалдардың қиысуларынан жiптер немесе тростар дайындауға арналған машиналар да (мысалы, иiруге арналған машиналар) енгiзiледi.

При условии соблюдения положений примечания 2 к данной группе и примечания 3 к разделу XVI машина, основное назначение которой не описано ни в одной товарной позиции, или машина, в которой ни одно из ее назначений не является основным, классифицируется в товарной позиции 8479, если в контексте не оговорено иное. В товарную позицию 8479 включают также машины для изготовления веревок или тросов (например, машины для свивания) из металлической проволоки, текстильной пряжи или из других материалов или из комбинации таких материалов.

8. 8470 тауар позициясындағы "қалталық" терминi мөлшерлерi 170 х 100 х 45 мм-ден аспайтын құрылғыларға ғана қолданылады.
Қосалқы позицияларға ескертпелер:
1. 8471 49 қосалқы позициясындағы "жүйелер" терминi блоктары 84-топқа 5Б ескертпеде жазылған талаптарды қанағаттандыратын және кем дегенде деректер өңдеудiң орталық блогын, бiр енгiзу блогын (мысалы, клавиатура немесе сканер) және бiр шығару блогын (мысалы, дисплей немесе принтер) қамтитын есептеу машиналарын бiлдiредi.

8. В товарной позиции 8470 термин "карманные" применяется лишь к устройствам, размеры которых не превышают 170 х 100 х 45 мм.
Примечания к субпозициям:
1. В субпозиции 8471 49 термин "системы" означает вычислительные машины, чьи блоки удовлетворяют требованиям, изложенным в примечании 5Б к группе 84, и которые включают в себя по меньшей мере центральный блок обработки данных, один блок ввода (например, клавиатура или сканер) и один блок вывода (например, дисплей или принтер).

2. 8482 40 қосалқы позициясына диаметрi 5 мм-ден аспайтын, ал олардың ұзындығы кем дегенде үш диаметрдi құрайтын цилиндр роликтерi бар подшипниктер ғана енгiзiледi. Роликтердiң шеттерi дөңгелектелген болуы мүмкін.
Қосымша ескертпелер :
1. 8407 10 және 8409 10 қосалқы позициясындағы "авиациялық қозғалтқыштар" термині тек ауалық немесе алып жүрілетін винттерін құрастыруға арналған қозғалтқыштарына ғана қолданылады.
2. 8471 70 510 0 кіші қосалқы позицияларына дауыс реттеуші немесе жіберу/тоқтату түймешесі бар, аудиокомпакт-дискілері және фотокомпакт-дискілері көлемінде қамсыздандырылған құлақ жапқыштарға арналған, CD-ROM дабылдар шығарғыштарға арналған есте сақтайтын құрылғылар болып табылатын нақтылауыш машиналар, сонымен қатар компакт-дискілерді санауыш құрылғылар кіреді.
Қосымша ескертпелер :

2. В субпозицию 8482 40 включаются только подшипники с цилиндрическими роликами, диаметр которых не превышает 5 мм, а их длина составляет по меньшей мере три диаметра. Концы роликов могут быть скруглены.
Дополнительные примечания:
1. В субпозициях 8407 10 и 8409 10 термин "авиационные двигатели" должен применяться только к двигателям, предназначенным для сборки с воздушным или несущим винтом.
2. В подсубпозицию 8471 70 510 0 также включаются устройства считывания компакт-дисков, являющиеся запоминающими устройствами вычислительных машин, которые предназначены для считывания сигналов с CD-ROM, аудиокомпакт-дисков и фотокомпакт-дисков и снабжены разъемом для наушников, регулятором громкости или кнопкой пуск/стоп.
Дополнительное примечание:

1. 8482 10 900 1 кіші қосалқы позициясында "брутто-масса" термині. Сақтау және тасымалдау процесінде оның сақталуын қамтамасыз ететін орау материалдары мен орау контейнерлерінің бар түрлерімен бірге тауардың жалпы салмағын білдіреді. Жалпы тауар салмағына қайта қолдануға барлық негізде жарамды, орам материалдары немесе ыдыстар қосылмайды.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атаулары
Қос. өлш. бір.
Баж ставкалары
(кеден құнының пайызымен не евромен)

1. В подсубпозиции 8482 10 900 1 термин "брутто-масса" означает общую массу товара со всеми видами упаковочных материалов и упаковочных контейнеров, обеспечивающих его сохранность в процессе хранения и транспортировки. В общую массу товара не включается масса упаковочных материалов или тары, со всей очевидностью пригодных для повторного использования.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины
процен-
тах от
тамож-
енной
стои-
мости
либо в
евро)

8485 90 590 0
--- өзгелері
-
5
8485 90 800 0
-- өзгелері
-
0
85-топ
Электр машинкалары мен жабдықтар, олардың бөлiктepi; дыбыс
жазғыш және дыбыс шығарғыш аппараттар, телевизиялық
бейне мен дыбысты жазуға және шығаруға арналған
аппараттар, олардың бөлiктерi мен керек-жарақтары
Ескертпелер :
1. Аталған топқа:
а) электрмен жылытылатын көрпелер, матрацтар, жастықтар, аяққа арналған грелкалар немесе ұқсас бұйымдар; адам пайдаланатын электрмен жылытылатын киiмдер, аяқ киiмдер немесе құлаққаптар немесе басқа да заттар;
б) 7011 тауар позициясының шыны бұйымдары; немесе
в) 94-топтың электрмен жылытылатын жиhаздары енгiзiлмейдi.

8485 90 590 0
--- прочие
-
5
8485 90 800 0
-- прочие
-
0
Группа 85
Электрические машины и оборудование, их части;
звукозаписывающая и звуковоспроизводящая аппаратура,
аппаратура для записи и воспроизведения телевизионного
изображения и звука, их части и принадлежности
Примечания:
1. В данную группу не включаются:
а) одеяла, матрацы, подушки, грелки для ног, с электроподогревом или аналогичные изделия; одежда, обувь или наушники или другие предметы с электроподогревом, используемые человеком;
б) стеклянные изделия товарной позиции 7011; или
в) мебель с электроподогревом группы 94.

2. 8501-8504 тауар позицияларына 8511, 8512, 8540, 8541 немесе 8542 тауар позицияларының тауарлары енгiзiлмейдi.
Алайда, металл резервуарлары бар сынаптық-доғалық түзеткiштер 8504 тауар позициясына енгізіледі.
3. 8509 тауар позициясына, әдетте, үй тұрмысында пайдаланылатын электромеханикалық машиналардың тек мынадай түрлерi ғана енгiзiледi:
а) құрғақ және дымқыл жиыстыруға арналған шаңсорғыштарды қоса алғанда, шаңсорғыштар, еден жуғыштар, кез келген салмақтағы азық-түлiктi ұсатқыштар, ет кескiштер, жидектер және көкөнiстерге арналған шырын сыққыштар;
б) салмағы 20 кг-нан аспайтын өзге де машиналар.
Алайда, аталған тауар позициясы желдеткiштi, сүзгiлi немесе сүзгiсiз желдеткiштердi немесе желдеткіштік немесе қайта айналдырғышты сору шкафтарын (8414 тауар позициясы), кiрге арналған ортадан тепкiш кетпіргiштердi (8421 тауар позициясы), тұрмыстық кiр жуу машиналарын (8450 тауар позициясы), ыдыс жуатын машиналарды (8422 тауар позициясы), бiлiкті немесе басқа да үтіктеу машиналарын (8420 немесе 8451 тауарлар позициялары), тігін машиналарын (8452 тауар позициясы), электр қайшыларын (8467 тауар позициясы) немесе электр жылыту құрылғыларын (8516 тауар позициясы) қамтымайды.
4. 8534 тауар позициясындағы "баспалық сызбалар" терминi кез келген баспа процесiнiң (мысалы, гальвандау, зарарсыздандыру) көмегiмен немесе электр сигналдарын жасауға, түзетуге, модульдеуге немесе күшейтуге қабiлеттi элементтердi (мысалы, жартылай өткiзгiш элементтерiн) қоспағанда, өткiзгiштердің, байланыстардың немесе жеке немесе белгiлi бiр тәртіппен бiрiктiрiлген басқа да баспа элементтерiнiң "пленкалы" технологиясының (мысалы, индукциялық, кедергілер, ыдыстар) көмегiмен оқшауланған тағанда қалыптастыру жолымен орындалған сызбаларды бiлдiредi.
"Баспалық сызбалары" терминi басу процесiнде алынғандардан ерекшелiнетiн элементтермен бiрiктiрiлген сызбаларды, сондай-ақ жекелеген дискреттi резисторларды, конденсаторларды немесе индуктивтiлiктi қамтымайды. Алайда, баспалық сызбалар баспа технологиясынан өзгеше технология бойынша дайындалған бiрiктiру элементтерiмен жабдықталуы мүмкiн.
Сол технологиялық процестiң барысында алынған пассивтiк және белсендi элементтер пайдаланылатын жұқа немесе қалың пленкалы сызбалар 8542 тауар позициясына енгізiледi.
5. 8541 және 8542 тауар позицияларында:
А "Диодтар, транзисторлар және ұқсас жартылай өткiзгiш приборлар" жұмысы электр алаңының әсерiмен олардың кедергiсiнiң өзгеруiне негізделетiн жартылай өткiзгiштi приборларды бiлдiредi.
Б "Электронды интегральды сызбалар және микрожиынтықтар":
а) онда элементтер (диодтар, транзисторлар, кедергілер, ыдыстар, элементаралық қосылыстар және т.б.), негізiнен жартылай өткiзгiштi материалдың (мысалы, легирленген кремнийдiң) көлемiнде және бетiнде орындалатын және өзара ажырамайтын байланыста болатын монолиттi интегралды сызбалар;
б) онда жұқа немесе қалың пленкалы технология процестерiнiң көмегiмен орындалған пассивтi элементтер (кедергілер, ыдыстар, элементарлық қосылыстар және т.б.) мен жартылай өткiзгiштi технология процестерiнiң көмегiмен алынған белсендi элементтер (диодтар, транзисторлар, микросызбалар) бiр оқшауланған тағанда (шыныда, керамикада және т.б.) бiр ажырамайтын бүтiнге қосылатын гибридтi интегралдық сызбалар. Мұндай сызбалар дискреттi бөлiктердi де қамтуы мүмкiн;
в) жасалған блок, микромодуль түрiндегi немесе iрiктелген және өзара қосылған дискреттiк, белсендi немесе белсендi және пассивтiк бөлiктерден тұратын ұқсас түрдегi микрожиынтықтар.

2. В товарные позиции 8501-8504 не включаются товары товарной позиции 8511, 8512, 8540, 8541 или 8542.
Однако ртутно-дуговые выпрямители с металлическими резервуарами включаются в товарную позицию 8504.
3. В товарную позицию 8509 включаются только следующие виды электромеханических машин, обычно используемых в домашнем обиходе:
а) пылесосы, включая пылесосы для сухой и влажной уборки, полотеры, измельчители продуктов, миксеры, соковыжималки для фруктов и овощей, имеющие любую массу;
б) другие машины массой не более 20 кг.
Однако данная товарная позиция не включает вентиляторы или вентиляционные или рециркуляционные вытяжные шкафы с вентилятором, с фильтрами или без фильтров (товарная позиция 8414), центробежные сушилки для белья (товарная позиция 8421), посудомоечные машины (товарная позиция 8422), бытовые стиральные машины (товарная позиция 8450), валковые или другие гладильные машины (товарная позиция 8420 или 8451), швейные машины (товарная позиция 8452), электрические ножницы (товарная позиция 8467) или электронагревательные приборы (товарная позиция 8516).
4. В товарной позиции 8534 термин "схемы печатные" означает схемы, выполненные путем формирования на изолирующей подложке при помощи любого процесса печати (например, гальванизацией, травлением) или при помощи "пленочной" технологии проводников, контактов или других печатных элементов (например, индуктивностей, резисторов, емкостей), отдельных или соединенных в определенном порядке, за исключением элементов, которые способны создавать, выпрямлять, модулировать или усиливать электрический сигнал (например, полупроводниковых элементов).
Термин "схемы печатные" не включает в себя схемы, объединенные с элементами, отличными от тех, которые получены в процессе печатания, а также отдельные дискретные резисторы, конденсаторы или индуктивности. Однако печатные схемы могут быть оборудованы соединительными элементами, изготовленными по иной, чем печатная, технологии.
Тонко- или толстопленочные схемы, в которых использованы пассивные и активные элементы, полученные в ходе того же технологического процесса, включаются в товарную позицию 8542.
5. В товарных позициях 8541 и 8542:
А. "Диоды, транзисторы и аналогичные полупроводниковые приборы" означают полупроводниковые приборы, работа которых основана на изменении их сопротивления под действием электрического поля.
Б. "Схемы электронные интегральные и микросборки":
а) монолитные интегральные схемы, в которых элементы (диоды, транзисторы, резисторы, емкости, межэлементные соединения и т.д.) выполняются, главным образом, в объеме и на поверхности полупроводникового материала (например, легированного кремния) и неразрывно связаны между собой;
б) гибридные интегральные схемы, в которых пассивные элементы (резисторы, емкости, межэлементные соединения и т.д.), выполненные при помощи процессов тонко- или толстопленочной технологии, и активные элементы (диоды, транзисторы, микросхемы), полученные при помощи процессов полупроводниковой технологии, соединяются в единое неразрывное целое на одной изолирующей подложке (стекле, керамике и т.д.). Такие схемы могут также включать дискретные компоненты;
в) микросборки типа сформованного блока, микромодуля или аналогичных типов, состоящие из дискретных, активных или активных и пассивных компонентов, подобранных и соединенных между собой.

Осы ескертпеде аталған бұйымдарды жiктеу кезiнде 8541 және 8542 тауар позицияларының өздерiнiң функциясына сәйкес осы бұйымдарды қамтуы мүмкiн. Номенклатураның кез келген тауар позициясының алдында басымдығы болады.
6. 8523 немесе 8524 тауар позицияларындағы өздерi арналған: аппаратураларымен бiрге ұсынылатын грампластинкалар, таспалар және басқа да ақпарат тасығыштар осы тауар позицияларына кiредi.
Егер олар өздерi арналатын аппаратуралардан өзгеше тауарлармен бiрге ұсынылса, бұл ескертпе ондай тасығыштарға қолданылмайды.

При классификации изделий, поименованных в данном примечании, товарные позиции 8541 и 8542 имеют преимущество перед любой другой товарной позицией Номенклатуры, которая может включать эти изделия в соответствии, в частности, с их функцией.
6. Грампластинки, ленты и прочие носители информации товарной позиции 8523 или 8524, представленные вместе с аппаратурой, для которой они предназначены, включаются в эти товарные позиции.
Это примечание не применяется к таким носителям в случае, если они представлены вместе с товарами, отличными от аппаратуры, для которой они предназначены.

7. 8548 тауар позициясындағы "тозған бастапқы элементтер, тозған бастапқы батереялар және тозған электр аккумуляторлары" қайта зарядтау мүмкін болмайтын сияқты бүлiнудiң, тозудың салдарынан немесе басқа да себептер бойынша өз тиiстiлiгiне жарамсыз қондырғыларды қамтиды.
Қосалқы позицияларға ескертпелер :
1. 8519 92 және 8527 12 қосалқы позицияларына көлемi 170 х 100 х 45 мм-ден аспайтын сыртқы электр беру көздерінсiз жұмыс iстеуге қабiлеттi дауыс ұлғайтқыш орнатылмаған, күшейткiш құрылғылары бар кассеталы плейерлер ғана енгiзiледi.

7. В товарной позиции 8548 "отработавшие первичные элементы, отработавшие первичные батареи и отработавшие электрические аккумуляторы" включают устройства как непригодные к своему назначению вследствие повреждений, изношенности или по другим причинам, так и те, которые невозможно перезарядить.
Примечания к субпозициям:
1. Субпозиции 8519 92 и 8527 12 включают только кассетные плейеры со встроенным усилителем, без встроенного громкоговорителя, способные работать без внешнего источника электропитания, с размерами, не превышающими 170 х 100 х 45 мм.

2. 8542 10 қосалқы позициясындағы "санаткерлiк кәртішкелер" терминi кристалл түрдегi кез келген үлгiдегi электронды интегралды сызбасы (микропроцессор) бар және магниттiк жолағының болуы мүмкiн немесе болатын кәртішкелердi бiлдiреді.
Қосымша ескертпелер :
1. 8519 10, 8519 21, 8519 29, 8519 31 және 8519 39 қосалқы позициялары 8519 99 120 0 немесе 8519 99 180 0 кіші қосалқы позицияларын қамтитын лазерлік есептеу жүйелері мен дыбыс шығаратын аппаратты қамтымайды.

2. В субпозиции 8542 10 термин "интеллектуальные карточки" означает карточки, которые имеют встроенную электронную интегральную схему (микропроцессор) любого типа в виде кристалла и которые могут иметь или не иметь магнитную полоску.
Дополнительные примечания:
1. Субпозиции 8519 10, 8519 21, 8519 29, 8519 31 и 8519 39 не включают звуковоспроизводящую аппаратуру с лазерными считывающими системами, которая включается в подсубпозицию 8519 99 120 0 или 8519 99 180 0.

8528
Радиохабар қабылдағышы немесе дыбыс бейне жазып алатын немесе шығаратын аппаратурасы бірге орнатылған немесе орнатылмаған, теледидар байланысына арналған қабылдағыш аппаратура; бейнемониторлар мен бейнепроекторлар:
- радиохабар қабылдағышы немесе дыбыс бейне жазып алатын немесе шығаратын аппаратурасы бірге орнатылған немесе орнатылмаған, теледидар байланысына арналған қабылдағыш аппаратура:
8528 12
-- түрлі-түсті бейнені:

8528
Аппаратура приемная для телевизионной
связи, совмещенная или не совмещенная
с радиовещательным приемником или
аппаратурой, записывающей или
воспроизводящей звук или изображение;
видеомониторы видеопроекторы:
- аппаратура приемная для
телевизионной связи, совмещенная или не совмещенная с радиовещательным приемником или аппаратурой, записывающей или воспроизводящей звук или изображение:
8528 12
-- цветного изображения:

8528 12 100 0
--- теледидарлық проекторлық жабдық
дана
10, бірақ 1 дан. үшін 20 евродан кем емес
8528 12 200
--- бейнежазғыш немесе бейнекөрсеткіш аппаратурасы бірге орнатылған аппаратура:
8528 12 200 1
---- сұйық кристалды немесе плазмалы экраны бары
дана
10, бірақ 1 дан. үшін 20 евродан кем емес
8528 12 200 9
---- өзгесі
дана
10, бірақ 1 дан. үшін 20 евродан кем емес
--- өзгесі:
---- орнатылған түтікшесі бары:
----- экран жиектері ұзындықтарының 1,5-тен кем ені/биіктігі арақатынасы бар, экран диагоналының өлшемі мынадай:
8528 12 520 0
------ 42 см-ден аспайтын
дана
10, бірақ 1 дан. үшін 20 евродан кем емес
8528 12 540 0
------ 42 см-ден асатын, бірақ 52 см-ден аспайтын
дана
10, бірақ 1 дан. үшін 20 евродан кем емес
8528 12 560 0
------ 52 см-ден асатын, бірақ 72 см-ден аспайтын
дана
10, бірақ 1 дан. үшін 40 евродан кем емес
8528 12 580 0
------ 72 см-ден асатын
дана
10, бірақ 1 дан. үшін 40 евродан кем емес
----- өзгесі:
------ иірім параметрлері 625 сызықтан аспайтын, экран диагоналының өлшемі мынадай:

8528 12 100 0
--- телевизионное проекционное
оборудование
шт
10, но не менее 20 евро за 1 шт
8528 12 200
--- аппаратура, совмещенная с
видеозаписывающей или
видеовоспроизводящей аппаратурой:
8528 12 200 1
---- с жидкокристаллическим или
плазменным экраном
шт
10, но не менее 20 евро за 1 шт
8528 12 200 9
---- прочая
шт
10, но не менее 20 евро за 1 шт
--- прочая:
---- с встроенной трубкой:
----- с соотношением длин сторон
экрана ширина/высота меньше 1,5, с
размером диагонали экрана:
8528 12 520 0
------ не более 42 см
шт
10, но не менее 20 евро за 1 шт
8528 12 540 0
------ более 42 см, но не более
52 см
шт
10, но не менее 20 евро за 1 шт
8528 12 560 0
------ более 52 см, но не более
72 см
шт
10, но не менее 40 евро за 1шт
8528 12 580 0
------ более 72 см
шт
10, но не менее 40 евро за 1шт
----- прочая:
------ с параметрами развертки не
более 625 линий, с размером диагонали
крана:

8528 12 620
-------75 см-ден аспайтын:
8528 12 620 1
-------- 42 см-ден аспайтын
дана
10, бірақ 1 дан. үшін 20 евродан кем емес
8528 12 620 2
------- 42 см-ден асатын, бірақ 52 см-ден аспайтын
дана
10, бірақ 1 дан. үшін 20 евродан кем емес
8528 12 620 3
-------52 см-ден асатын, бірақ 72 см-ден аспайтын
дана
10, бірақ 1 дан. үшін 20 евродан кем емес
8528 12 620 9
-------- өзгесі
дана
10, бірақ 1 дан. үшін 20 евродан кем емес
8528 12 660 0
------- 75 см-ден асатын
дана
10, бірақ 1 дан. үшін 20 евродан кем емес
------ иірім параметрлері 625 сызықтан асатын:

8528 12 620
------- не более 75 см:
8528 12 620 1
-------- не более 42 см
шт
10, но не менее 20 евро за 1 шт
8528 12 620 2
-------- более 42 см, но не более
52 см
шт
10, но не менее 20 евро за 1 шт
8528 12 620 3
-------- более 52 см, но не более
72 см
шт
10, но не менее 20 евро за 1 шт
8528 12 620 9
-------- прочая
шт
10, но не менее 20 евро за 1 шт
8528 12 660 0
------- более 75 см
шт
10, но не менее 20 евро за 1 шт
------ с параметрами развертки более 625 линий:

8528 12 720
------- вертикаль кесіндісі 700 сызықтан кем:
8528 12 720 1
-------- экран диагоналының өлшемі 42 см-ден аспайтын
дана
10, бірақ 1 дан. үшін 20 евродан кем емес
8528 12 720 2
-------- экран диагоналының өлшемі 42 см-ден асатын, бірақ 52 см-ден аспайтын
дана
10, бірақ 1 дан. үшін 20 евродан кем емес
8528 12 720 3
-------- экран диагоналының өлшемі 52 см-ден асатын, бірақ 72 см-ден аспайтын
дана
10, бірақ 1 дан. үшін 20 евродан кем емес
8528 12 720 9
-------- өзгесі
дана
10, бірақ 1 дан. үшін 20 евродан кем емес
8528 12 760
----- вертикаль кесіндісі 700 сызық немесе одан көп:

8528 12 720
------- с вертикальным
разрешением менее 700 линий:
8528 12 720 1
-------- с размером диагонали
экрана не более 42 см
шт
10, но не менее 20 евро за 1 шт
8528 12 720 2
-------- с размером диагонали
экрана более 42 см, но не более 52 см
шт
10, но не менее 20 евро за 1 шт
8528 12 720 3
-------- с размером диагонали
экрана более 52 см, но не более 72 см
шт
10, но не менее 20 евро за 1 шт
8528 12 720 9
-------- прочая
шт
10, но не менее 20 евро за 1 шт
8528 12 760
------- с вертикальным
разрешением 700 линий или более:

8528 12 760 1
-------- экран диагоналының өлшемі 42см-ден аспайтын
дана
10, бірақ 1 дан. үшін 20 евродан кем емес
8528 12 760 2
-------- экран диагоналының өлшемі 42 см-ден асатын, бірақ 52 см-ден аспайтын
дана
10, бірақ 1 дан. үшін 20 евродан кем емес
8528 12 760 3
-------- экран диагоналының өлшемі 52 см-ден асатын, бірақ 72 см-ден аспайтын
дана
10, бірақ 1 дан. үшін 20 евродан кем емес
8528 12 760 9
-------- өзгесі
дана
10, бірақ 1 дан. үшін 20 евродан кем емес
---- өзгесі:
----- экраны бар:
8528 12 810 0
------ экран жиектері ұзындықтарының 1,5-тен кем ені/биіктігі арақатынасы бар
дана
10, бірақ 1 дан. үшін 20 евродан кем емес
8528 12 890 0
------ өзгесі
дана
10, бірақ 1 дан. үшін 20 евродан кем емес
----- экраны жоқ:
------ бейнетюнерлер:
8528 12 900 0
------- есептегіш машиналарға орнатуға арналған электронды модульдер
дана
10, бірақ 1 дан. үшін 20 евродан кем емес
8528 12 910 0
------ телевизиялық сигналдарды қабылдай алатын, Интернетке қол жетімділік модемі  және интерактивті ақпарат алмасу функциясы бар микропроцессор негізіндегі приборлары бар аппараттар  (коммуникативті функциясы бар телевизиялық қабылдағыштар)
дана
10, бірақ 1 дан. үшін 20 евродан кем емес
------- өзгелері:

8528 12 760 1
-------- с размером диагонали
экрана не более 42 см
шт
10, но не менее 20 евро за 1 шт
8528 12 760 2
-------- с размером диагонали
экрана более 42 см, но не более 52 см
шт
10, но не менее 20 евро за 1 шт
8528 12 760 3
-------- с размером диагонали
экрана более 52 см, но не более 72 см
шт
10, но не менее 20 евро за 1 шт
8528 12 760 9
-------- прочая
шт
10, но не менее 20 евро за 1 шт
---- прочая:
----- с экраном:
8528 12 810 0
------ с соотношением длин сторон
экрана ширина/высота меньше 1,5
шт
10, но не менее 20 евро за 1 шт
8528 12 890 0
------ прочая
шт
10, но не менее 20 евро за 1 шт
----- без экрана:
------ видеотюнеры:
8528 12 900 0
------- электронные модули для
встраивания в вычислительные машины
шт
10, но не менее 20 евро за 1 шт
8528 12 910 0
------- аппараты с приборами на
основе микропроцессора, содержащие
модем, для получения доступа в
Интернет и имеющие функцию
интерактивного информационного
обмена, способные принимать
телевизионные сигналы (телевизионные
приемники с коммуникационной
функцией)
шт
10, но не менее 20 евро за 1 шт
------- прочие:

2. "Бөлiктер" және "бөлiктер мен керек-жарақтар" терминдерi олардың аталған бөлiмнiң тауарлары үшiн арналғаны ретiнде бiрдейлендiрiлуінiң мүмкiн болатындығына-болмайтындығына қарамастан, мынадай бұйымдарға қатысты қолданылмайды:
а) қосылыстар, шайбалар, төсегiштер және кез келген материалдардан немесе қатты резеңкеден басқа (4016 тауар позициясы), вулканизацияланған резеңкеден жасалған басқа бұйымдардан жасалған ұқсас бұйымдар (жасалған материалдармен сәйкес жiктелетiн, немесе 8484 тауар позициясындағы);
б) ХV бөлiмнiң 2-ескертпесiне сәйкес, қымбат бағалы емес металдардан жасалған жалпы қолданылатын бөлшектер немесе пластмассадан жасалған ұқсас тауарлар (39-топ);
в) 82-топтың бұйымдары (аспаптар);
г) 8306 тауар позициясының бұйымдары;
д) 8401-8479 тауар позицияларының машиналары мен жабдықтары; егер олар 8483 тауар позициясы бұйымдарының, қозғалтқышының немесе қуатты қондырғысының құрама бөлшектерi болып табылса, 8481 немесе 8482 тауар позициясының бұйымдары немесе;
е) электр машиналары мен жабдықтары (85-топ);
ж) 90-топтың бұйымдары;
з) 91-топтың бұйымдары;
и) қарулар (93-топ);
к) 9405 тауар позициясының шамдары немесе жарықтандыру жабдықтары; немесе
л) көлiк құралдарында бөлiк ретiнде пайдаланылатын шөткелер (9603 тауар позициясы).
3. 86-88-топтардағы "бөлiктер" және "керек-жарақтар" терминдерi тек қана немесе негiзiнен осы топтың бұйымдарымен пайдаланылмайтын бөлiктерге немесе керек-жарақтарға қолданылмайды. Осы топтың екi немесе бiрнеше тауар позицияларына жатқызуға болатын бөлiктер мен керек-жарақтар ocы бөлiктер мен керек-жарақтардың негiзгi пайдаланылуына сәйкес келетiн тауар позициясына eнгізілуі тиiс.
4. Аталған бөлiмде:
а) жолдармен де, рельспен де жүруге арналып арнайы құрастырылған көлiк құралдары 87-топтың тиiстi тауар позициясына енгiзiледi;
б) амфибия-автомобильдер 87-топтың тиiстi тауар позициясына енгiзiледi;
в) жол-көлік құралдары ретiнде қолданылатындай үлгіде арнайы құрастырылған ұшу аппаpаттары 88-топтың тиісті тауар позициясына енгізіледі.
5. Ауа тағанындағы көлік құралдары аталған бөлiмде өздері көбірек сәйкес келетін көлік құралдарына, атап айтқанда:
а) егер олар бағыттаушы жол бойынша жүруге арналса, 86-топқа;
б) егер олар тек құрғақта немесе құрғақта және суда жүруге арналса, 87-топқа;
в) егер олар өздерiнің жағаға қонатындығына немeсе қайраңға тоқтайтындығына, сондай-ақ мұзбен жүре алатындығына қаpамастан, суда жүруге арналса, 89-топқа енгізілуі тиіс.
Ауа тағанындағы көлік құралдарының бөлiктері мен керек-жарақтары жоғарыда жазылған ескеpтулерге сәйкес аталған ауа тағанындағы көлік құралдары енгізілетін тауар позициясының бөліктері мен керек-жарақтары сияқты үлгіде жіктелуі тиіс.
Ауа тағанындағы поездаpға арналған жол жабдықтары мен оның қондырғылары темір жол желісінің жабдықтары мен қондырғылары сияқты, ал осындай жүйелердегі дабыл беру жабдығы, қозғалыстың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мен басқаруға арналған қондырғылар - темір жолдардағы дабыл беру жабдығы, қозғалыстың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мен басқаруға арналған қондырғылар сияқты жіктелуі тиіс.
Қосымша ескертпелер

2. Термины "части" и "части и принадлежности" не применяются в отношении следующих изделий независимо от того, могут ли они быть идентифицированы как предназначенные для товаров данного раздела:
а) соединений, шайб, прокладок и аналогичных изделий из любого материала (классифицируемых в соответствии с материалом, из которого они изготовлены, или в товарной позиции 8484) или других изделий из вулканизованной резины, кроме твердой резины (товарная позиция 4016);
б) частей общего назначения из недрагоценных металлов (раздел XV) в соответствии с примечанием 2 к разделу XV или аналогичных товаров из пластмасс (группа 39);
в) изделий группы 82 (инструменты);
г) изделий товарной позиции 8306;
д) машин и оборудования товарных позиций 8401-8479 или их частей; изделий товарной позиции 8481 или 8482 или, если они являются составными частями двигателей или силовых установок, изделий товарной позиции 8483;
е) электрических машин или оборудования (группа 85);
ж) изделий группы 90;
з) изделий группы 91;
и) оружия (группа 93);
к) ламп или осветительного оборудования товарной позиции 9405; или
л) щеток, используемых как части в транспортных средствах (товарная позиция 9603).
3. В группах 86-88 термины "части" и "принадлежности" не применяются к частям или принадлежностям, которые не используются исключительно или в основном с изделиями этих групп. Части и принадлежности, которые можно отнести к двум или нескольким товарным позициям этих групп, должны включаться в ту товарную позицию, которая соответствует основному использованию этих частей или принадлежностей.
4. В данном разделе:
а) транспортные средства, специально сконструированные для передвижения как по дорогам, так и по рельсам, включаются в соответствующую товарную позицию группы 87;
б) автомобили-амфибии включаются в соответствующую товарную позицию группы 87;
в) летательные аппараты, специально сконструированные таким образом, что они могут применяться в качестве дорожных транспортных средств, включаются в соответствующую товарную позицию группы 88.
5. Транспортные средства на воздушной подушке должны включаться в данном разделе в те группы, транспортным средствам которых они больше соответствуют, а именно:
а) в группу 86, если они предназначены для движения по направляющему пути (поезда на воздушной подушке);
б) в группу 87, если они предназначены для движения только по суше или по суше и по воде;
в) в группу 89, если они предназначены для движения по воде, независимо от того, могут ли они приземляться на берегу или приставать к причалу, а также передвигаться по льду.
Части и принадлежности к транспортным средствам на воздушной подушке должны классифицироваться таким же образом, как и части и принадлежности транспортных средств товарной позиции, в которую включаются данные транспортные средства на воздушной подушке в соответствии с вышеизложенными примечаниями.
Путевое оборудование и его устройства для поездов на воздушной подушке должны классифицироваться как оборудование и устройства железнодорожной сети, а сигнальное оборудование, устройства для обеспечения безопасности и управления движением на таких системах - как сигнальное оборудование, устройства для обеспечения безопасности или управления движением на железных дорогах.
Дополнительные примечания:

1. 89-топ 3-қосымша ескертпе шартындағы ережелер сақталған жағдайда жермен жүретін көлік құралдары, ұшу аппараттары немесе жүзетін құралдарға қызмет көрсетуге немесе жөндеуге қажетті аспаптар мен бұйымдар егер олар осылармен бірге көрсетілсе осы жермен жүретін көлік құралдары, ұшу аппараттары немесе жүзетін құралдармен бірге сыныпталуы керек. Басқа керек-жарақтар жермен жүретін көлік құралдары, ұшу аппараттары немесе жүзетін құралдармен бірге көрсетілсе егер олар жалпы жиынтықтың бөлігі болса және жалпы олармен бірге сатылса оларда бірге сыныпталады.
2. Декларанттың өтініші және шарттар сақталған жағдайларда, құзыретті органдар бекіткен Негізгі ереженің 2а интрепретациясының номенклатурасы ержелері шарттары сақталынғанда бөлек партиямен әкелінетін 8608, 8805, 8905 және 8907 тауар позицияларының өнімдеріне де қолданылады.
86-топ
Темір жол локомотивтері немесе трамвайдың моторлы вагондары, жылжымалы құрам және олардың бөліктері; жол жабдықтары мен темір жолдарға немесе трамвай жолдарына арналған құрылғылар және олардың бөліктері; барлық түрдегі механикалық (электромеханикалықты қоса алғанда) белгі беру жабдықтары
Ескертпелер :
1. Аталған топқа:
а) ағаштан немесе бетоннан жасалған темiр жол немесе трамвай шпалдары немесе ауа тағанындағы поездарға арналған жолдарды бағыттайтын бетондық секциялар (4406 немесе 6810 тауар позициялары);
б) 7302 тауар позициясының темiр жол немесе трамвай жолдары үшiн пайдаланылатын, қара металдардан жасалған бұйымдар; немесе
в) 8530 тауар позициясының сигнал берудiң электр құрылғылары, қауiпсiздiктi қамтамасыз ету немесе қозғалысты басқаруға арналған құpылғылаp енгізілмейдi.
2. 8607 тауар позициясына, inter alia:
а) осьтар, дөңгелектер, қос доңғалақтар (жүрiс бөлшегi), металды доңғалақтар бандаждары, құрсаулар және күпшектер және доңғалақтың басқа да бөлшектерi;
б) рамалар, подрамниктер, арбашықтар және қозғалғыш теңгеру арбашықтар;
в) осьті букстар; тежегiш тетіктер;
г) жылжымалы құрамға арналған буферлер; iлмектер және басқа да арнайы құрылғылар, сондай-ақ вагондарды қосқыштар;
д) шанақтар енгізiледi.

1. При условии соблюдения положений дополнительного примечания 3 к группе 89, инструменты и изделия, необходимые для обслуживания или ремонта средств наземного транспорта, летательных аппаратов или плавучих средств, должны классифицироваться с этими средствами наземного транспорта, летательными аппаратами или плавучими средствами в случае, если они представляются вместе с ними. Другие принадлежности, представляемые вместе со средствами наземного транспорта, летательными аппаратами или плавучими средствами, также должны классифицироваться вместе с ними, если являются частью их обычной комплектации и обычно продаются вместе с ними.
2. По заявлению декларанта и при соблюдении условий, установленных компетентными органами, положения Основного правила интерпретации 2а Номенклатуры также применимы к изделиям товарных позиций 8608, 8805, 8905 и 8907, ввозимым отдельными партиями.
Группа 86
Железнодорожные локомотивы или моторные вагоны трамвая,
подвижной состав и их части; путевое оборудование и
устройства для железных дорог или трамвайных путей и
их части; механическое (включая электромеханическое)
сигнальное оборудование всех видов
Примечания:
1. В данную группу не включаются:
а) железнодорожные или трамвайные шпалы из дерева или бетона или бетонные секции направляющего пути для поездов на воздушной подушке (товарная позиция 4406 или 6810);
б) изделия из черных металлов, используемые для железнодорожных или трамвайных путей товарной позиции 7302; или
в) электрические устройства сигнализации, устройства для обеспечения безопасности или управления движением товарной позиции 8530.
2. В товарную позицию 8607, inter alia, включаются:
а) оси, колеса, колесные пары (ходовая часть), металлические колесные бандажи, обода и ступицы и другие детали колес;
б) рамы, подрамники, тележки и ходовые балансирные тележки;
в) осевые буксы; тормозные механизмы;
г) буфера для подвижного состава; крюки и другие сцепные устройства, а также межвагонные соединения;
д) кузова.

3. 1-ескертпедегi ережелер сақталған жағдайда 8608 тауар позициясына, inter а1iа:
а) жиналған жол төсемi, бұрылыс айналымдар, тұйық тiреулер, габариттiк қақпалар;
б) семафорлар, механикалық сигнал беру дискілерi, өтпелердегi қозғалысты басқаратын механикалық құрылғылар, сигналдар мен стрелкаларды басқаруға арналған механизмдер және өзге де механикалық (электр механикалықты қоса алғанда) сигнал беретін жабдықтар, олардың электр жарығымен жабдықталғандығына немесе жабдықталмағандығына қарамастан, темiр жолдарға, трамвай жолдарына, жолдарға, iшкi су жолдарына, көлiк тұрақтарына, кемежайларға немесе аэроалаңдарға арналған қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге немесе қозғалысты басқаруға арналған құрылғылар енгiзiледi.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкасы
(кеден құнының пайызымен не евромен)

3. При условии соблюдения положений примечания 1 в товарную позицию 8608, inter alia, включаются:
а) собранное путевое полотно, поворотные круги, тупиковые упоры, габаритные ворота;
б) семафоры, механические сигнальные диски, механические устройства управления движением на переездах, механизмы для управления сигналами и стрелками и прочее механическое (включая электромеханическое) сигнальное оборудование, устройства для обеспечения безопасности или управления движением независимо от того, оснащены они электрическим освещением или нет, для железных дорог, трамвайных путей, дорог, внутренних водных путей, парковочных сооружений, портов или аэродромов.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка  пошлины (в  процен-тах от  тамож-
енной  стоим-
ости либо в евро)

1. Аталған топқа тек рельспен жүруге арналған темiр жол немесе трамвай жылжымалы құрамы енгiзiлмейдi.
2. Аталған топтағы "тракторлар" терминi оларда трактордың негiзгi тағайындалуымен үйлесетiн қосымша құрылғыларының бар-жоқтығына қарамастан, негiзiнен басқа көлiк құралдарын сүйретуге немесе итеруге, аспаптарды, тұқымдарды, тыңайтқыштарды немесе басқа жүктердi тасымалдауға арналған көлiк құралдарын бiлдiредi.
8701 тауар позициясының тракторларына ауыстыру жабдығы ретiнде орнату үшiн құрастырылған механизмдер мен жұмыс аспаптары, тiптен егер олардың тракторларға орнатылғандығына қарамастан, тракторлармен бiрге ұсынылса, тиiстi тауар позицияларына жатқызылады.
3. Кабинасы бар автомобиль шассиi 8706 тауар позициясына емес, 8702-8704 тауар позициясына енгiзiледi.

1. В данную группу не включается железнодорожный или трамвайный подвижной состав, предназначенный для передвижения только по рельсам.
2. В данной группе термин "тракторы" означает транспортные средства, предназначенные в основном для буксировки или толкания других транспортных средств, устройств или грузов, независимо от того, имеют они или нет дополнительные приспособления, в сочетании с основным назначением трактора, для перевозки инструментов, семян, удобрений или других грузов.
Механизмы и рабочие инструменты, сконструированные для установки на тракторах товарной позиции 8701 в качестве сменного оборудования, относятся к соответствующим товарным позициям, даже если они представляются вместе с тракторами, независимо от того, установлены они на тракторах или нет.
3. Автомобильные шасси с кабиной включаются в товарные позиции 8702-8704, а не в товарную позицию 8706.

4. 8712 тауар позициясына барлық қос доңғалақты балалар велосипедi енгiзiледi. Балалардың өзге велосипедтерi 9501 тауар позициясына енгiзiледi.
Қосымша ескертпелер :
1. 8701, 8702, 8703, 8704 және 8716 тауар позицияларында "бұрын қолданыста" термині автокөлік құралдарының қанша жүргендігіне қарамастан шығарылған уақытынан 3 жыл өтсе немесе онан жоғары болған көлiк құралдарына қолданылады. Құжаттамалық негіздемелер болмаған жағдайларда көлiк құралдарының шығарылған уақыты көлiк құралдарының бірегейлендіру нөмірінде көрсетілген коды бойынша анықталады, бұл ретте толық шығарылған жылы дайындалған жылдың 1 шілдесінен бастап есептеледі.

4. В товарную позицию 8712 включаются все двухколесные детские велосипеды. Прочие детские велосипеды включаются в товарную позицию 9501.
Дополнительные примечания:
1. В товарных позициях 8701, 8702, 8703, 8704 и 8716 термин "бывшие в эксплуатации" применяется к транспортным средствам, с момента выпуска которых прошло 3 года или более, независимо от величины пробега автотранспортного средства.
При отсутствии документального подтверждения даты изготовления транспортного средства год выпуска определяется по коду изготовления, указанному в идентификационном номере транспортного средства, при этом полный год выпуска исчисляется с 1 июля года изготовления.

2. 8702 және 8703 тауар позицияларында "медициналық мақсаттағы арнаулы даярланған автомобилдер" термині арнаулы белгілері бар, дыбыстық және жарықтық белгілермен жабдықталған, науқасты тасымалдағышпен алып жүруге жарақталған, науқасты тасымалдау мезгілінде тасымалдағышты бекіту үшін бейімделген және науқасты белгіленген тасымалдағышпен тасымалдауды қамтамасыз ететін автомобилді білдіреді.
3. 8704 тауар позициясында термин "көлiк құралдарының толық салмағы" термині көлiк құралдарының өзіндік салмағы, жүктің жоғарғы салмағы, жүргізушінің салмағы мен жанар май ыдысының толық массаларының жиынтығына тең, өндіруші көрсеткен көлiк құралдарының жоғарғы жобалық салмағы, жолдық массаны білдіреді.

2. В товарных позициях 8702 и 8703 термин "автомобили, специально предназначенные для медицинских целей" означает автомобили, имеющие специальные опознавательные знаки, оборудование звуковой и световой сигнализации, оснащенные носилками для транспортировки больного, приспособлениями для фиксации носилок в процессе перевозки и обеспечивающие транспортировку больного на установленных в них носилках.
3. В товарной позиции 8704 термин "полная масса транспортного средства" означает дорожную массу, указанную производителем как максимальная проектная масса транспортного средства, равную сумме собственной массы транспортного средства, максимальной массы груза, массы водителя и массы полного топливного бака.

4. 8716 39 300 1, 8716 39 590 1 және 8716 39 800 1 қосалқы позицияларында "толық масса" термині өндіруші көрсеткен жартылай тіркемелердің немесе тіркемелердің жоғарғы жобалық салмағы, жартылай тіркеменің жеке салмағы немесе тіркеменің және жүктің жоғарғы салмағының қосындысына тең жолдық массаны білдіреді.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкасы
(кеден құнының пайызымен не евромен)
8701
Тракторлар (8709 тауар позициясының тракторларынан басқа):

4. В подсубпозициях 8716 39 300 1, 8716 39 590 1 и 8716 39 800 1 термин "полная масса" означает дорожную массу, указанную производителем как максимальная проектная масса полуприцепа или прицепа, равную сумме собственной массы полуприцепа или прицепа и максимальной массы груза.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка  пошлины (в процен-
тах от  тамож-
енной  стоим-
ости либо в евро)
8701
Тракторы (кроме тракторов товарной позиции 8709):

8703 23 901 1
----- шығарылған уақытынан бастап 7 жылдан астам уақыт өткен
дана
қозғалтқышының көлемі 10, куб.см 0,1 евродан аспайтын
8703 23 901 9
----- өзгелерi
дана
қозғалтқышының көлемі 10, куб.см 0,1 евродан аспайтын
8703 23 902
---- қозғалтқыш цилиндрінің жұмыс көлемі 1800 см3артық, 3000 см3аспайтын:
----- қозғалтқыш цилиндрінің жұмысшы көлемі 1800 см3 артық, 2300 см3 артпайды
8703 23 902 2
------ шығарылған уақытынан бастап 7 жылдан астам уақыт өткен
дана

8703 23 901 1
----- автомобили, с момента
выпуска которых прошло более 7
лет
шт
10, но не менее 0,1 евро за куб.см объема
двигателя
8703 23 9019
----- прочие
шт
10, но не менее
0,1 евро за куб.см
объема
двигателя
8703 23 902
---- с рабочим объемом цилиндров
двигателя более 1800 см3, но не
более 3000 см3:
----- с рабочим объемом цилиндров
двигателя более 1800 см3, но не
более 2300 см3
8703 23 902 2
------ автомобили, с момента
выпуска которых прошло более 7 лет
шт

қозғалтқышының көлемі 10, куб.см 0,1 евродан аспайтын
8703 23 902 3
------ өзгелерi
дана
қозғалтқышының көлемі 10, куб.см 0,1 евродан аспайтын
----- өзгелерi:
8703 23 902 7
------ шығарылған уақытынан бастап 7 жылдан астам уақыт өткен
дана
қозғалтқышының көлемі 10, куб.см 0,1 евродан аспайтын
8703 23 902 8
------ өзгелерi
дана
қозғалтқышының көлемі 10, куб.см 0,1 евродан аспайтын
8703 23 909 0
---- медициналық мақсатқа арнайы дайындалған автомобильдер
дана
0

10, но не менее 0,1 евро за куб.см объема двигателя
8703 23 902 3
------ прочие
шт
10, но не менее 0,1 евро за куб.см объема двигателя
----- прочие:
8703 23 902 7
------ автомобили, с момента
выпуска которых прошло более 7
лет
шт
10, но не менее 0,1 евро за куб.см объема двигателя
8703 23 902 8
------ прочие
шт
10, но
не
менее 0,1
евро за
куб.см
объема
двигателя
8703 23 909 0
---- автомобили, специально
предназначенные для медицинских
целей (2, 3)
шт
0

8703 24
--- қозғалтқыш цилиндрінің жұмыс көлемі 2800 см3аспайтын
8703 24 10
--- жаңа:
8703 24 101 0
---- медициналық мақсатқа арнайы дайындалған автомобильдер
дана
0
8703 24 109 0
---- өзгелерi
дана
қозғалтқышының көлемі 10, куб.см 0,1 евродан аспайтын
8703 24 90
--- бұрын пайдаланылған:
дана
8703 24 901 0
---- медициналық мақсатқа арнайы дайындалған автомобильдер
дана
0
8703 24 909
---- өзгелерi:
8703 24 909 1
----- шығарылған уақытынан бастап 7 жылдан астам уақыт өткен
дана
қозғалтқышының көлемі 10, куб.см 0,1 евродан аспайтын
8703 24 909 9
----- өзгелерi
дана
қозғалтқышының көлемі 10, куб.см 0,1 евродан аспайтын
- поршеннiң қайтпалы-түспелi қозғалысты қысыммен тұтанатын (дизельмен немесе жартылай дизельмен) iштен жану қозғалтқышы бар өзге де көлiк  құралдары:
8703 31
-- қозғалтқыш цилиндрлерiнiң жұмыс көлемi 1500 см3 аспайтын:
8703 31 10
--- жаңа:
8703 31 101 0
---- медициналық мақсатқа арнайы дайындалған автомобильдер (2, 3)
дана
0
8703 31 109 0
---- өзгелерi
дана
қозғалтқышының көлемі 10, куб.см 0,1 евродан аспайтын
8703 31 90
--- бұрын пайдаланылған:
8703 31 901 0
---- медициналық мақсатқа арнайы дайындалған автомобильдер
дана
0
8703 31 909
---- өзгелерi:
8703 31 909 1
----- шығарылған уақытынан бастап 7 жылдан астам уақыт өткен
дана
қозғалтқышының көлемі 10, куб.см 0,1 евродан аспайтын
8703 31 909 9
----- өзгелерi
дана
қозғалтқышының көлемі 10, куб.см
0,1 евродан аспайтын
8703 32
-- қозғалтқыш цилиндрінің жұмыс көлемi 1500 см3астам, бiрақ 2500 см3 аспайтын:
--- жаңа:
8703 32 110 0
---- тұруға арналып жабдықталған моторлы көлік құралдары
дана
қозғалтқышының көлемі 10, куб.см 0,1 евродан аспайтын
8703 32 19
---- өзгелерi:
8703 32 191 0
----- медициналық мақсатқа арнайы дайындалған автомобильдер (2, 3)
дана
0
8703 32 199 0
----- өзгелерi
дана
қозғалтқышының көлемі 10, куб.см 0,1 евродан аспайтын
8703 32 90
--- бұрын пайдаланылған:
8703 32 901 0
---- медициналық мақсатқа арнайы дайындалған автомобильдер (2, 3)
дана
0
8703 32 909
---- өзгелерi:
8703 32 909 1
----- шығарылған уақытынан бастап 7 жылдан астам уақыт өткен
дана
қозғалтқышының көлемі 10, куб.см 0,1 евродан аспайтын
8703 32 909 9
----- өзгелерi
дана
қозғалтқышының көлемі 10, куб.см 0,1 евродан аспайтын
8703 33
-- қозғалтқыш цилиндрінің жұмыс көлемi 2500 см3астам:
--- жаңа:
8703 33 110 0
---- тұруға арналып жабдықталған, моторлы көлік құралдары
дана
қозғалтқышының көлемі 10, куб.см 0,1 евродан аспайтын
8703 33 19
---- өзгелерi:
8703 33 191 0
----- медициналық мақсатқа арнайы дайындалған автомобилдер (2, 3)
дана
0
8703 33 199 0
----- өзгелерi
дана
қозғалтқышының көлемі 10, куб.см 0,1 евродан аспайтын
8703 33 90
--- бұрын пайдаланылған:

8703 24
-- с рабочим объемом цилиндров
двигателя более 3000 см3:
8703 24 10
--- новые:
8703 24 101 0
---- автомобили, специально
предназначенные для медицинских
целей (2, 3)
шт
0
8703 24 109 0
---- прочие
шт
10, но
не
менее 0,1
евро за
куб.см
объема
двигателя
8703 24 90
--- бывшие в эксплуатации:
8703 24 901 0
---- автомобили, специально
предназначенные для медицинских
целей (2, 3)
шт
0
8703 24 909
---- прочие:
8703 24 909 1
----- автомобили, с момента
выпуска которых прошло более
7 лет
шт
10, но не менее 0,1 евро за куб.см объема
двигателя
8703 24 909 9
----- прочие
шт
10, но
не
менее
0,1 евро
за куб.см объема
двигателя
- транспортные средства с поршневым двигателем внутреннего сгорания с воспламенением от сжатия (дизелем или полудизелем) прочие:
8703 31
-- с рабочим объемом цилиндров
двигателя не более 1500 см3:
8703 31 10
--- новые:
8703 31 101 0
---- автомобили, специально
предназначенные для медицинских
целей (2, 3)
шт
0
8703 31 109 0
---- прочие
шт
10, но
не менее
0,1 евро
за куб.
см объема
двигателя
8703 31 90
--- бывшие в эксплуатации:
8703 31 901 0
----- автомобили, специально
предназначенные для медицинских
целей (2, 3)
шт
0
8703 31 909
---- прочие:
8703 31 909 1
----- автомобили, с момента
выпуска которых прошло более
7 лет
шт
10, но
не
менее 0,1
евро за
куб.см
объема
двигателя
8703 31 909 9
----- прочие
шт
10, но не менее 0,1 евро за куб.см объема двигателя
8703 32
-- с рабочим объемом цилиндров
двигателя более 1500 см3, но не
более 2500 см3:
--- новые:
8703 32 110 0
---- моторные транспортные
средства, оборудованные для
проживания
шт
10, но
не
менее
0,1 евро
за
куб.см
объема двигателя
8703 32 19
---- прочие:
8703 32 191 0
----- автомобили, специально
предназначенные для медицинских
целей (2, 3)
шт
0
8703 32 199 0
----- прочие
шт
10, но
не
менее 0,1
евро
за куб.см
объема
двигателя
8703 32 90
--- бывшие в эксплуатации:
8703 32 901 0
---- автомобили, специально
предназначенные для медицинских
целей (2, 3)
шт
0
8703 32 909
---- прочие:
8703 32 909 1
----- автомобили, с момента
выпуска которых прошло более 7 лет
шт
10, но не менее 0,1 евро за куб.см объема двигателя
8703 32 909 9
----- прочие
шт
10, но не менее 0,1 евро за куб.см объема двигателя
8703 33
-- с рабочим объемом цилиндров двигателя более
2500 см3:
--- новые:
8703 33 110 0
---- моторные транспортные
средства, оборудованные для
проживания
шт
10, но не менее 0,1 евро за куб.см объема двигателя
8703 33 19
---- прочие:
8703 33 191 0
----- автомобили, специально
предназначенные для медицинских
целей (2, 3)
шт
0
8703 33 199 0
----- прочие
шт
10, но не менее 0,1 евро за куб.см объема двигателя
8703 33 90
--- бывшие в эксплуатации:

8707 90 900
-- өзгелерi:
8707 90 900 1
--- жалпы салмағы 20 тоннадан асатын жүк автомобилін жинауға арналған кабиналар
дана
5
8707 90 900 9
--- өзгелерi
дана
15
8708
8701-8705 тауар позициясының   моторлы көлiк құралдарының бөлiктері жәнe керек-жарақтары:
8708 10
- бамперлер және олардың бөлiктерi:
8708 10 100 0
-- өндірістік құрастыру үшін: 8703 тауар позициясындағы көлік құралдары; 8704 тауар позициясындағы көлік құралдары, қысыммен ұшқын арқылы іштен жанатын (дизельмен немесе жартылай дизельді) және цилиндрінің жұмыс көлемі 2500 см3-ден аспайтын поршеньді қозғалтқышы немесе ұшқын арқылы іштен жанатын және цилиндрінің жұмыс көлемі 2800 см3-ден аспайтын поршеньді қозғалтқышы; 8705 тауар позициясындағы көлік құралдары
дана
0
8708 10 900 0
-- өзгелерi
-
0
- шанақтардың (кабиналарды қоса алғанда) бөлiктері және өзге де керек-жарақтары:
8708 21
-- қауiпсiздiк белдiгi:
8708 21 100 0
--- өндірістік құрастыру үшін: 8703 тауар позициясындағы көлік құралдары; 8704 тауар позициясындағы көлік құралдары, қысыммен ұшқын арқылы іштен жанатын (дизельмен немесе жартылай дизельді) және цилиндрінің жұмыс көлемі 2500 см3-ден аспайтын поршеньді қозғалтқышы немесе ұшқын арқылы іштен жанатын және цилиндрінің жұмыс көлемі 2800 см3-ден аспайтын поршеньді қозғалтқышы; 8705 тауар позициясындағы көлік құралдары
дана
0
8708 21 900 0
--- өзгелерi
дана
0
8708 29
-- өзгелерi:
8708 29 100 0
--- өндірістік құрастыру үшін: қасында басқаратын жүргізушісі бар және 8701 10 000 0 қосалқы позицияларында көрсетілген тракторлар; 8703 тауар позициясындағы көлік құралдары; 8704 тауар позициясындағы көлік құралдары, қысыммен ұшқын арқылы іштен жанатын (дизельмен немесе жартылай дизельді) және цилиндрінің жұмыс көлемі 2500 см3-ден аспайтын поршеньді қозғалтқышы немесе ұшқын арқылы іштен жанатын және цилиндрінің жұмыс көлемі 2800 см3-ден аспайтын поршеньді қозғалтқышы; 8705 тауар позициясындағы көлік құралдары
-
0
8708 29 900 0
--- өзгелерi
-
0
- тежегiштер, сервокүшейткiшi бар тежегiштер, олардың бөлiктерi:
8708 31
-- тежегiш құрастырылған жапсырмалар:
8708 31 100 0
--- өндірістік құрастыру үшін: қасында басқаратын жүргізушісі бар және 8701 10 000 0 қосалқы позицияларында көрсетілген тракторлар; 8703 тауар позициясындағы көлік құралдары; 8704 тауар позициясындағы көлік құралдары, қысыммен ұшқын арқылы іштен жанатын (дизельмен немесе жартылай дизельді) және цилиндрінің жұмыс көлемі 2500 см3-ден аспайтын поршеньді қозғалтқышы немесе ұшқын арқылы іштен жанатын және цилиндрінің жұмыс көлемі 2800 см3-ден аспайтын поршеньді қозғалтқышы; 8705 тауар позициясындағы көлік құралдары
-
0
--- өзгелерi:

8707 90 900
-- прочие:
8707 90 900 1
--- кабины для сборки грузовых
автомобилей общей массой более
20 тонн
шт
5
8707 90 900 9
--- прочие
шт
15
8708
Части и принадлежности моторных транспортных средств товарных позиций 8701-8705:
8708 10
- бамперы и их части:
8708 10 100 0
-- для промышленной сборки:
транспортных средств товарной
позиции 8703; транспортных
средств товарной позиции 8704 с
поршневым двигателем внутреннего
сгорания с воспламенением от
сжатия (дизелем или полудизелем)
и рабочим объемом цилиндров
двигателя не более 2500 см3 или
с поршневым двигателем
внутреннего сгорания с
искровым зажиганием и
рабочим объемом цилиндров
двигателя не более 2800 см3;
транспортных средств товарной позиции 8705
шт
0
8708 10 900 0
-- прочие
-
0
- части и принадлежности кузовов (включая кабины) прочие:
8708 21
-- ремни безопасности:
8708 21 100 0
--- для промышленной сборки:
транспортных средств товарной
позиции 8703; транспортных
средств товарной позиции 8704 с
поршневым двигателем внутреннего
сгорания с воспламенением от
сжатия (дизелем или полудизелем)
и рабочим объемом цилиндров
двигателя не более 2500 см3 или с поршневым двигателем
внутреннего сгорания с искровым
зажиганием и рабочим объемом
цилиндров двигателя не более
2800 см3; транспортных средств
товарной позиции 8705
шт
0
8708 21 900 0
--- прочие
шт
0
8708 29
-- прочие:
8708 29 100 0
--- для промышленной сборки:
тракторов, управляемых рядом
идущим водителем и указанных в
подсубпозиции 8701 10 000 0;
транспортных средств товарной
позиции 8703; транспортных
средств товарной позиции 8704 с
поршневым двигателем внутреннего
сгорания с воспламенением от
сжатия (дизелем или полудизелем)
и рабочим объемом цилиндров
двигателя не более 2500 см3
или с поршневым двигателем
внутреннего сгорания с искровым
зажиганием и рабочим объемом
цилиндров двигателя не более
2800 см3; транспортных средств
товарной позиции 8705
_
0
8708 29 900 0
--- прочие
-
0
- тормоза, тормоза с сервоусилителем, их части:
8708 31
-- накладки тормозные
смонтированные:
8708 31 100 0
--- для промышленной сборки:
тракторов, управляемых рядом идущим
водителем и указанных в
подсубпозиции 8701 10 000 0;
транспортных средств товарной
позиции 8703; транспортных средств
товарной позиции 8704 с поршневым
двигателем внутреннего сгорания с
воспламенением от сжатия (дизелем
или полудизелем) и рабочим объемом
цилиндров двигателя не более
2500 см3 или с поршневым двигателем
внутреннего сгорания с искровым
зажиганием и рабочим объемом
цилиндров двигателя не более
2800 см3; транспортных средств товарной позиции 8705
-
0
--- прочие:

8708 31 910 0
---- дискілі тежегіштер үшін
-
0
8708 31 990 0
---- өзгелерi
-
0
8708 39
-- өзгелерi:
8708 39 100 0
--- өндірістік құрастыру үшін: қасында басқаратын жүргізушісі бар және 8701 10 000 0 қосалқы позицияларында көрсетілген тракторлар; 8703 тауар позициясындағы көлік құралдары; 8704 тауар позициясындағы көлік құралдары, қысыммен ұшқын арқылы іштен жанатын (дизельмен немесе жартылай дизельді) және цилиндрінің жұмыс көлемі 2500 см3-ден аспайтын поршеньді қозғалтқышы немесе ұшқын арқылы іштен жанатын және цилиндрінің жұмыс көлемі 2800 см3-ден аспайтын поршеньді қозғалтқышы; 8705 тауар позициясындағы көлік құралдары
-
0
8708 39 900 0
--- өзгелерi
-
0
8708 40
- беріліс қораптар:
8708 40 100 0
-- өндірістік құрастыру үшін: қасында басқаратын жүргізушісі бар және 8701 10 000 0 қосалқы позицияларында көрсетілген тракторлар; 8703 тауар позициясындағы көлік құралдары; 8704 тауар позициясындағы көлік құралдары, қысыммен ұшқын арқылы іштен жанатын (дизельмен немесе жартылай дизельді) және цилиндрінің жұмыс көлемі 2500 см3-ден аспайтын поршеньді қозғалтқышы немесе ұшқын арқылы іштен жанатын және цилиндрінің жұмыс көлемі 2800 см3-ден аспайтын поршеньді қозғалтқышы; 8705 тауар позициясындағы арнайы арналған көлік құралдары
-
0
8708 40 900 0
-- өзгелерi
-
0
8708 50
- дифференциалымен жетекші көпірлер немесе трансмиссияның басқа элементтерімен бірге:
8708 50 100 0
-- өндірістік құрастыру үшін:
8703 тауар позициясындағы көлік құралдары; 8704 тауар позициясындағы көлік құралдары, қысыммен ұшқын арқылы іштен жанатын (дизельмен немесе жартылай дизельді) және цилиндрінің жұмыс көлемі 2500 см3аспайтын поршеньді қозғалтқышы немесе ұшқын арқылы іштен жанатын және цилиндрінің жұмыс көлемі 2800 см3-ден аспайтын поршеньді қозғалтқышы; 8705 тауар позициясындағы көлік құралдары
-
0
8708 50 900 0
-- өзгелерi
-
0
8708 60
- басты емес көпiрлер және олардың бөлiктерi:
8708 60 100 0
-- өндірістік құрастыру үшін:
8703 тауар позициясындағы көлік құралдары; 8704 тауар позициясындағы көлік құралдары, қысыммен ұшқын арқылы іштен жанатын (дизельмен немесе жартылай дизельді) және цилиндрінің жұмыс көлемі 2500 см3-ден аспайтын поршеньді қозғалтқышы немесе ұшқын арқылы іштен жанатын және цилиндрінің жұмыс көлемі 2800 см3-ден аспайтын поршеньді қозғалтқышы; 8705 тауар позициясындағы арнайы арналған көлік құралдары
-
0
-- өзгелерi:
8708 60 910 0
--- болаттан штампталған
-
0
8708 60 990 0
--- өзгелерi
-
0
8708 70
- жүрiс доңғалақтары, олардың бөлiктерi мен керек-жарақтары:
8708 70 100 0
-- өндірістік құрастыру үшін: қасында басқаратын жүргізушісі бар және 8701 10 000 0 қосалқы позицияларында көрсетілген тракторлар; 8703 тауар позициясындағы көлік құралдары; 8704 тауар позициясындағы көлік құралдары, қысыммен ұшқын арқылы іштен жанатын (дизельмен немесе жартылай дизельді) және цилиндрінің жұмыс көлемі 2500 см3-ден аспайтын поршеньді қозғалтқышы немесе ұшқын арқылы іштен жанатын және цилиндрінің жұмыс көлемі 2800 см3-ден аспайтын поршеньді қозғалтқышы; 8705 тауар позициясындағы көлік құралдары
-
0
-- өзгелерi:

8708 31910 0
---- для дисковых тормозов
-
0
8708 31 990 0
---- прочие
-
0
8708 39
-- прочие:
8708 39 100 0
--- для промышленной сборки:
тракторов, управляемых рядом идущим
водителем и указанных в
подсубпозиции 8701 10 000 0;
транспортных средств товарной
позиции 8703; транспортных средств
товарной позиции 8704 с поршневым
двигателем внутреннего сгорания с
воспламенением от сжатия (дизелем
или полудизелем) и рабочим объемом
цилиндров двигателя не более
2500 см3 или с поршневым двигателем
внутреннего сгорания с искровым
зажиганием и рабочим объемом
цилиндров двигателя не более
2800 см3; транспортных средств товарной позиции 8705
-
0
8708 39 900 0
--- прочие
-
0
8708 40
- коробки передач:
8708 40 100 0
-- для промышленной сборки:
тракторов, управляемых рядом
идущим водителем и указанных в
подсубпозиции 8701 10 000 0;
транспортных средств товарной
позиции 8703; транспортных средств
товарной позиции 8704 с поршневым
двигателем внутреннего сгорания с
воспламенением от сжатия (дизелем
или полудизелем) и рабочим объемом
цилиндров двигателя не более
2500 см3 или с поршневым двигателем внутреннего сгорания с искровым зажиганием и рабочим
объемом цилиндров двигателя не
более 2800 см3; транспортных
средств товарной позиции 8705
-
0
8708 40 900 0
-- прочие
-
0
8708 50
- мосты ведущие с дифференциалом в сборе или отдельно от других
элементов трансмиссии:
8708 50 100 0
-- для промышленной сборки:
транспортных средств товарной
позиции 8703; транспортных средств
товарной позиции 8704 с поршневым
двигателем внутреннего сгорания с
воспламенением от сжатия (дизелем
или полудизелем) и рабочим объемом
цилиндров двигателя не более
2500 см3 или с поршневым двигателем
внутреннего сгорания с искровым
зажиганием и рабочим объемом
цилиндров двигателя не более
2800 см3; транспортных средств
специального назначения товарной
позиции 8705
-
0
8708 50 900 0
-- прочие
-
0
8708 60
- мосты неведущие и их части:
8708 60 100 0
-- для промышленной сборки:
транспортных средств товарной
позиции 8703; транспортных
средств товарной позиции 8704 с
поршневым двигателем внутреннего
сгорания с воспламенением от
сжатия (дизелем или полудизелем)
и рабочим объемом цилиндров
двигателя не более 2500 см3 или с
поршневым двигателем внутреннего
сгорания с искровым зажиганием и
рабочим объемом цилиндров
двигателя не более 2800 см3;
транспортных средств товарной
позиции 8705
-
0
-- прочие:
8708 60 910 0
--- штампованные из стали
0
8708 60 990 0
--- прочие
-
0
8708 70
- колеса ходовые, их части и принадлежности:
8708 70 100 0
-- для промышленной сборки:
тракторов, управляемых рядом
идущим водителем и указанных в
подсубпозиции 8701 10 000 0;
транспортных средств товарной
позиции 8703; транспортных
средств товарной позиции 8704 с
поршневым двигателем внутреннего
сгорания с воспламенением от
сжатия (дизелем или полудизелем)
и рабочим объемом цилиндров
двигателя не более 2500 см3 или с
поршневым двигателем внутреннего
сгорания с искровым зажиганием и
рабочим объемом цилиндров
двигателя не более 2800 см3;
транспортных средств товарной
позиции 8705
-
0
-- прочие:

8708 70 500 0
--- алюмийден жасалған доңғалақтар; алюмийден жасалған оған қажет керек-жарақтар
-
0
8708 70 910 0
--- қара металдан біртұтас құйылған доңғалақтың жұлдызша формалы күшпегі:
-
0
8708 70 990 0
--- өзгелерi
-
0
8708 80
- подвесканың амортизаторы:
8708 80 100
-- өндірістік құрастыру үшін: 8703 тауар позициясындағы көлік құралдары; 8704 тауар позициясындағы көлік құралдары, қысыммен ұшқын арқылы іштен жанатын (дизельмен немесе жартылай дизельді) және цилиндрінің жұмыс көлемі 2500 см3аспайтын поршеньді қозғалтқышы немесе ұшқын арқылы іштен жанатын және цилиндрінің жұмыс көлемі 2800 см3аспайтын поршеньді қозғалтқышы; 8705 тауар позициясындағы көлік құралдары:
8708 80 100 1
--- мынадай сипаттамасы бар кіші литражды автомобилдер: ең жоғарғы күші Н (кгс): қысымы 235-280, қайтуы 1150-1060
-
0
8708 80 100 9
--- өзгелерi
-
0
8708 80 900
-- өзгелерi:
8708 80 900 1
--- мынадай сипаттамасы бар кіші литражды  автомобильдер: ең жоғарғы күші Н (кгс): қысымы 235-280, қайтуы 1150-1060
-
0
8708 80 900 9
--- өзгелерi
-
0
- бөліктер мен керек-жарақтар, өзгелер:
8708 91
-- радиаторлар:
8708 91 100 0
--- өндірістік құрастыру үшін: қасында басқаратын жүргізушісі бар және 8701 10 000 0 қосалқы позициясында көрсетілген тракторлар; 8703 тауар позициясындағы көлік құралдары; 8704 тауар позициясындағы көлік құралдары, қысыммен ұшқын арқылы іштен жанатын (дизельмен немесе жартылай дизельді) және цилиндрінің жұмыс көлемі 2500 см3-ден аспайтын поршеньді қозғалтқышы немесе ұшқын арқылы іштен жанатын және цилиндрінің жұмыс көлемі 2800 см3аспайтын поршеньді қозғалтқышы; 8705 тауар позициясындағы көлік құралдары
-
0
8708 91 900 0
--- өзгелерi
-
0
8708 92
-- сөндiргiштер және түтін шығаратын түтiктер:
8708 92 100 0
--- өндірістік құрастыру үшін: қасында басқаратын жүргізушісі бар және 8701 10 000 0 қосалқы позицияларында көрсетілген тракторлар; 8703 тауар позициясындағы көлік құралдары; 8704 тауар позициясындағы көлік құралдары, қысыммен ұшқын арқылы іштен жанатын (дизельмен немесе жартылай дизельді) және цилиндрінің жұмыс көлемі 2500 см3-ден аспайтын поршеньді қозғалтқышы немесе ұшқын арқылы іштен жанатын және цилиндрінің жұмыс көлемі 2800 см3-ден аспайтын поршеньді қозғалтқышы; 8705 тауар позициясындағы көлік құралдары
-
0
8708 92 900 0
--- өзгелерi
-
0
8708 93
-- жинақталған iлiнiсу және оның бөлiктерi:
8708 93 100 0
--- өндірістік құрастыру үшін: қасында басқаратын жүргізушісі бар және 8701 10 000 0 қосалқы позицияларында көрсетілген тракторлар; 8703 тауар позициясындағы көлік құралдары; 8704 тауар позициясындағы көлік құралдары, қысыммен ұшқын арқылы іштен жанатын (дизельмен немесе жартылай дизельді) және цилиндрінің жұмыс көлемі 2500 см3-ден аспайтын поршенді қозғалтқышы немесе ұшқын арқылы іштен жанатын және цилиндрінің жұмыс көлемі 2800 см3-ден аспайтын поршенді қозғалтқышы; 8705 тауар позициясындағы көлік құралдары
-
0

8708 70 500 0
--- колеса из алюминия; части и принадлежности к ним из алюминия
-
0
8708 70 910 0
--- ступицы колес звездообразной
формы, цельнолитые из черных
металлов
-
0
8708 70 990 0
--- прочие
-
0
8708 80
- амортизаторы подвески:
8708 80 100
-- для промышленной сборки:
транспортных средств товарной
позиции 8703; транспортных средств
товарной позиции 8704 с поршневым
двигателем внутреннего сгорания с
воспламенением от сжатия (дизелем
или полудизелем) и рабочим объемом
цилиндров двигателя не более
2500 см3 или с поршневым двигателем
внутреннего сгорания с искровым
зажиганием и рабочим объемом
цилиндров двигателя не более
2800 см3; транспортных средств товарной позиции 8705:
8708 80 100 1
--- малолитражных автомобилей,
имеющие следующие характеристики:
максимальные усилия Н (кгс): ход
сжатия 235-280, ход отбоя 1150-1060
-
0
8708 80 100 9
--- прочие
-
0
8708 80 900
-- прочие:
8708 80 900 1
--- малолитражных автомобилей,
имеющие следующие характеристики:
максимальные усилия Н (кгс): ход
сжатия 235-280, ход отбоя 1150-1060
-
0
8708 80 900 9
--- прочие
-
0
- части и принадлежности прочие:
8708 91
-- радиаторы:
8708 91 100 0
--- для промышленной сборки
тракторов, управляемых рядом
идущим водителем и указанных в
подсубпозиции 8701 10 000 0;
транспортных средств товарной
позиции 8703; транспортных средств
товарной позиции 8704 с поршневым
двигателем внутреннего сгорания с
воспламенением от сжатия (дизелем
или полудизелем) и рабочим объемом
цилиндров двигателя не более
2500 см3 или с поршневым двигателем
внутреннего сгорания с искровым
зажиганием и рабочим объемом
цилиндров двигателя не более
2800 см3; транспортных средств товарной позиции 8705
-
0
8708 91 900 0
--- прочие
-
0
8708 92
-- глушители и выхлопные трубы:
8708 92 100 0
--- для промышленной сборки:
тракторов, управляемых рядом
идущим водителем и указанных
в подсубпозиции 8701 10 000 0;
транспортных средств товарной
позиции 8703; транспортных средств
товарной позиции 8704 с поршневым двигателем внутреннего сгорания с воспламенением от сжатия (дизелем или полудизелем) и рабочим объемом цилиндров двигателя не более 2500 см3 или c поршневым двигателем внутреннего сгорания с искровым зажиганием и рабочим объемом цилиндров двигателя не более 2800 см3; транспортных средств товарной позиции 8705
-
0
8708 92 900 0
--- прочие
-
0
8708 93
-- сцепление в сборе и его части:
8708 93 100 0
--- для промышленной сборки:
тракторов, управляемых рядом
идущим водителем и указанных
в подсубпозиции 8701 10 000 0;
транспортных средств товарной
позиции 8703; транспортных средств
товарной позиции 8704 с поршневым
двигателем внутреннего сгорания с
воспламенением от сжатия
(дизелем или полудизелем) и
рабочим объемом цилиндров
двигателя не более 2500 см3 или с поршневым двигателем внутреннего
сгорания с искровым зажиганием и
рабочим объемом цилиндров
двигателя не более 2800 см3;
транспортных средств товарной
позиции 8705
-
0

1. 8802 11-8802 40 қосалқы позициялардағы "бос жабдықталған  аппараттың салмағы" терминi экипаждың, отынның және жабдықтардың салмағын алып тастағанда, тұрақты бекiтiлген жабдықтардан басқа, ұшуға дайын күйiндегi аппараттың салмағын бiлдiредi.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкасы
(кеден құнының пайызымен не евромен)
8801
Аэростаттар мен дирижабльдер; планерлар, дельтапландар және басқа да моторсыз ұшу аппараттары:

1. В субпозициях 8802 11-8802 40 термин "масса пустого снаряженного аппарата" означает массу аппарата в состоянии готовности к вылету за вычетом массы экипажа, топлива и оборудования, за исключением постоянно установленного оборудования.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп. ед. изм.
Ставка
пошлины
процен-
тах от
тамож-
енной
стоим-
ости
либо в
евро )
8801
Аэростаты и дирижабли; планеры, дельтапланы и другие безмоторные летательные аппараты:

8805 29 900 0
--- өзгелерi
-
20
89-топ
Кемелер, қайықтар және жүзгіш конструкциялар
Ескертпе :
1. Жүзу құралдарының корпустары, салынып бiтпеген немесе жиынтықталмаған, жиналған, жиналмаған немесе бөлшектелген жүзу құралдары, сондай-ақ жиынтықталған, бiрақ жиналмағандар, егер олар нақты түрдегi жүзу құралдарының негiзгi сипаттамалары болмаса, онда бөлшектелгендерi 8906 тауар позициясына енгiзiледi.
Қосымша ескертпелер :
1. 8901 10 100 0, 8901 20 100 0, 8901 30 100 0, 8901 90 100 0, 8902 00 120 0, 8902 00 180 0, 8903 91 100 0, 8903 92 100 0, 8904 00 910 0 және 8906 90 100 0 қосалқы позицияларында тек теңізде пайдалануға арналған және ұзындығы 12 м. кем емес (алдыңғы бөлігін қоспағанда) ең үлкен корпусы бар жүзу құралдары енгізілуі керек. Алайда, теңізде пайдаланылуға арналған, балық аулайтын және құтқарушы кемелер олардың ұзындығына байланысты қаралмауы тиіс.
2. 8905 10 100 0 және 8905 90 100 0 қосалқы позицияларында тек теңізде пайдалануға арналған жүзу құралдары және жүзбелi доктар енгізілуі керек.

8805 29 900 0
--- прочие
-
20
Группа 89
Суда, лодки и плавучие конструкции
Примечание:
1. Корпуса плавучих средств, плавучие средства недостроенные или неукомлектованные, собранные, несобранные или разобранные, а также плавучие средства укомплектованные, но несобранные или разобранные включаются в товарную позицию 8906, если они не имеют основных характеристик плавучих средств конкретного типа.
Дополнительные примечания:
1. В подсубпозиции 8901 10 100 0, 8901 20 100 0, 8901 30 100 0, 8901 90 100 0, 8902 00 120 0, 8902 00 180 0, 8903 91 100 0, 8903 92 100 0, 8904 00 910 0 и 8906 90 100 0 должны включаться плавучие средства, предназначенные только для морской эксплуатации и имеющие наибольшую длину корпуса (исключая выступающие части) не менее 12 м. Однако рыболовные и спасательные суда, предназначенные для морской эксплуатации, следует рассматривать как таковые независимо от их длины.
2. В подсубпозиции 8905 10 100 0 и 8905 90 100 0 должны включаться только плавучие средства и плавучие доки, предназначенные для морской эксплуатации.

3. 8908 тауар позициясында "Кемелер және бұзуға арналған өзге де жүзу құралдары." сөзі өзіне мына жағдайларда келесі өнімдерді қосады, олар қарапайым құрал жабдықтардың бөліктері болып:
- артық бөліктер (мысалға, бұрандалы ескектер) бұрын пайдаланылған немесе жаңа;
- ашылмалы өнімдер (жиһаз, камбузды жабдықтар, ыдыс аяқ және т.б.) бұрын пайдаланғандығы жайлы анық ізі бар.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкасы
(кеден құнының пайызымен не евромен)

3. В товарной позиции 8908 выражение "суда и прочие плавучие конструкции, предназначенные на слом" включает в себя следующие изделия при условии, что они являлись частями их обычного оборудования:
- запасные части (например, винты гребные) бывшие в употреблении или новые;
- съемные изделия (мебель, камбузное оборудование, посуда и т.д.) с явными следами их использования ранее.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп. ед. изм.
Ставка
пошлины
(в про-
центах
от
тамож-
енной
стоим-
ости
либо в
евро )

1. Аталған топқа:
а) қатты резеңкеден (4016 тауар позициясы), табиғи немесе композициялық былғарыдан (4204 тауар позициясы) немесе тоқыма материалынан (5911 тауар позициясы) басқа, вулканизацияланған резеңкеден дайындалған, машиналарда, құралдарда немесе басқа да техникалық мақсаттарда пайдаланылатын бұйымдар;
б) олардың ұстаушы бекiтушi органға мақсатты әсерi тек олардың иiлгiштiгі есебiнен ғана жүзеге асырылатын тоқыма материалдарынан жасалған ұстаушы белдiктер немесе өзге де ұстаушы бұйымдар (мысалы, жүктi әйелдерге арналған бандаждар, кеуде бандаждары, қарындарға арналған бандаждар, буындардың немесе бұлшық еттердiң бекiткiштерi) (XI бөлiм);
в) 6903 тауар позициясының отқа төзiмдi бұйымдары; зертханалық, химиялық немесе басқа да техникалық мақсаттарға арналған 6909 тауар позициясының қыш бұйымдары;
г) 7009 тауар позициясының оптикалық өңделмеген шыны айналары немесе оптикалық элементтер болып табылмайтын қымбат бағалы емес немесе қымбат бағалы материалдардан жасалған айналар (8306 тауар позициясы немесе 71-топ);
д) 7007, 7008, 7011, 7014, 7015 немесе 7017 тауар позицияларының тауарлары;
е) ХV бөлiмге 2-ескертпеде көрсетiлген қымбат бағалы материалдардан жасалған жалпы мақсаттағы бөлiктер (ХV бөлiм) немесе пластмассадан жасалған ұқсас тауарлар (39-топ);
ж) 8413 тауар позициясының өлшеу құралдары бар сорғыштары; өлшенетiн жүктiң ауырлық күшін iске қосатын есептеу немесе бақылау жабдықтары немесе таразыларға арналған жеке жеткiзiлетiн теңдестiргiштер (8423 тауар позициясы); көтерушi немесе тиеп-түсiргiш жабдықтары (8425-8428 тауар позициялары); қағаз бен картонды кесуге арналған машиналардың барлық түрлерi (8441 тауар позициясы); құралдардың көрсеткiштерiн есептеуге арналған оптикалық элементтерi бар құрылғыларды қоса алғанда (мысалы, "оптикалық" бөлгiш бастиектер), бiрақ өз бетiмен оптикалық құралдар ғана болып табылатын қондырғыларды (мысалы, юстирлық телескоптар) қоспағанда;
з) велосипедтерде немесе моторлы көлiк құралдарында (8512 тауар позициясы) пайдаланылатын прожекторлар мен шамдар; 8513 тауар позициясының шағын электр шамдары; жазуға, дыбысты шығаруға немесе қайта жазуға арналған кинематографикалық аппараттар (8519 немесе 8520 тауар позициялары); дыбыстық бастиектер (8522 тауар позициясы); кадрлық бейнелеу бейнекамералары, өзге де жазғыш камералар және цифрлық камералар (8525 тауар позициясы); радиолокациялық аппаратура, радионавигациялық аппаратура немесе алыстан басқарылатын радиоаппаратура (8526 тауар позициясы); 8537 тауар позициясының цифрлық басқару аппараттары 8539 тауар позициясының бағытты сәулелiк герметикалық шамдары; 8544 тауар позициясының талшықтық-оптикалық кәбілдері;
и) 9405 тауар позициясының прожекторлары немесе шамдары;
к) 95-топтың бұйымдары;
л) олар дайындалатын материал бойынша жiктелетiн көлемдi өлшеуге арналған ыдыстар; немесе
м) орауыштар, иіршіктер немесе ұқсас тасығыштар (өздерi дайындалған материал бойынша жiктелуi тиiс болатын, мысалы, 3923 тауар позициясында немесе ХV бөлiмде) енгізiлмейдi.

1. В данную группу не включаются:
а) изделия, используемые в машинах, приспособлениях или для других технических целей, изготовленные из вулканизованной резины, кроме твердой резины (товарная позиция 4016), натуральной или композиционной кожи (товарная позиция 4204) или текстильного материала (товарная позиция 5911);
б) поддерживающие ремни или иные поддерживающие изделия из текстильных материалов, целенаправленное воздействие которых на поддерживаемый или фиксируемый орган осуществляется только за счет их эластичности (например, бандажи для беременных женщин, грудные бандажи, бандажи для живота, фиксаторы суставов или мускулов) (раздел XI);
в) огнеупорные изделия товарной позиции 6903; изделия керамические для лабораторных, химических или других технических целей товарной позиции 6909;
г) оптически необработанные стеклянные зеркала товарной позиции 7009 или зеркала из недрагоценных или драгоценных металлов, не являющиеся оптическими элементами (товарная позиция 8306 или группа 71);
д) товары товарной позиции 7007, 7008, 7011, 7014, 7015 или 7017;
е) части общего назначения, указанные в примечании 2 к разделу XV, из недрагоценных металлов (раздел XV) или аналогичные товары из пластмасс (группа 39);
ж) насосы с измерительными приборами товарной позиции 8413; счетное или контрольное оборудование, приводимое в действие силой тяжести взвешиваемого груза, или поставляемые отдельно разновесы для весов (товарная позиция 8423); подъемное или погрузочно-разгрузочное оборудование (товарные позиции 8425 - 8428); машины всех видов для резки бумаги и картона (товарная позиция 8441); приспособления для регулирования положения обрабатываемых деталей или инструмента на станках товарной позиции 8466, включая приспособления с оптическими элементами для считывания показаний приборов (например, "оптические" делительные головки), но за исключением тех устройств, которые сами по себе являются исключительно оптическими приборами (например, юстировочные телескопы); счетные машины (товарная позиция 8470); клапаны и другая арматура (товарная позиция 8481);
з) прожекторы или фары, используемые на велосипедах или моторных транспортных средствах (товарная позиция 8512); портативные электрические фонари товарной позиции 8513; кинематографические аппараты для записи, воспроизведения или повторной записи звука (товарная позиция 8519 или 8520); звуковые головки (товарная позиция 8522); видеокамеры покадрового изображения, записывающие камеры прочие и цифровые камеры (товарная позиция 8525); радиолокационная аппаратура, радионавигационная аппаратура или радиоаппаратура дистанционного управления (товаpная позиция 8526); цифровые аппараты управления товарной позиции 8537; лампы герметичные направленного света товаpной позиции 8539; волоконно-оптические кабели товарной позиции 8544;
и) прожекторы или фары товарной позиции 9405;
к) изделия группы 95;
л) емкости для измерения объема, классифицируемые по материалу, из которого они изготовлены; или
м) катушки, бобины или аналогичные носители (которые должны классифицироваться по материалу, из которого они изготовлены, например, в товарной позиции 3923 или в разделе XV).

2. 1-ескертпенiң ережелерiн сақтаған жағдайда, осы топқа енгiзiлген машиналардың, аппараттардың, аспаптардың немесе бұйымдардың бөлiктерi мен керек-жарақтары мына ережелерге сәйкес жiктелуi тиiс:
а) аталған топтың немесе 84, 85 немесе 91-топтардың тауар позицияларының бiрiне (8485, 8548 немесе 9033 тауар позицияларынан басқа) енгiзiлген тауарлар болып табылатын бөлiктер мен керек-жарақтар барлық жағдайларда тиiстi тауар позицияларына енгiзiледi;
б) тек қана немесе негiзiнен машиналардың, аспаптардың немесе аппараттардың белгiлi бiр түрiнде немесе бiр тауар позициясына енгiзiлетiн бiрнеше машиналарда, аспаптарда немесе аппараттарда пайдалануға арналған өзге де бөлiктер мен керек-жарақтар (оның iшiнде 9010, 9013 немесе 9031 тауар позицияларының машиналары, аспаптары немесе аппараттары) осы машиналармен, аспаптармен немесе аппараттармен бiрге енгiзiледi;
в) өзге де барлық бөліктер мен керек-жарақтар 9033 тауар позициясына енгiзiледi.
3. ХVI бөлiмге 4-ескертпенiң ережелерi де аталған топқа жатқызылады.

2. При условии соблюдения положений примечания 1 части и принадлежности к машинам, аппаратам, инструментам или изделиям, включаемым в настоящую группу, должны классифицироваться согласно следующим правилам:
а) части и принадлежности, являющиеся товарами, включаемыми в одну из товарных позиций данной группы или группы 84, 85 или 91 (кроме товарной позиции 8485, 8548 или 9033), во всех случаях включаются в соответствующие товарные позиции;
б) прочие части и принадлежности, предназначенные для использования исключительно или в основном в определенном виде машин, инструментов или аппаратов или в нескольких машинах, инструментах или аппаратах, включаемых в одну товарную позицию (в том числе машины, инструменты или аппараты товарной позиции 9010, 9013 или 9031), включаются вместе с этими машинами, инструментами или аппаратами;
в) все прочие части и принадлежности включаются в товарную позицию 9033.
3. Положения примечания 4 к разделу ХVI относятся также и к данной группе.

4. 9005 тауар позициясына қару-жараққа арналған телескопиялық нысаналар, сүңгуiр қайықтарға немесе танктерге арналған телескопиялық перископтар немесе аталған топқа немесе ХVI бөлiмге енгiзілетiн машиналарға, қондырғыларға, аспаптарға немесе аппараттарға орнатылатын көру түтіктері.
5. Егер аталған ескертпенi 9013 тауар позициясына да, 9031 тауар позициясына да енгiзу мүмкiн болса, өлшеулiк немесе бақылаулық оптикалық құралдар, қондырғылар немесе машиналар 9031 тауар позициясына енгiзiледі.

4. В товарную позицию 9005 не включаются телескопические прицелы для оружия, телескопические перископы для подводных лодок или танков или зрительные трубы, устанавливаемые на машинах, устройствах, приборах или аппаратах, включаемых в данную группу или раздел XVI; такие телескопические прицелы и зрительные трубы включаются в товарную позицию 9013.
5. Измерительные или контрольные оптические приборы, устройства или машины, которые, если бы не данное примечание, можно было бы включать как в товарную позицию 9013, так и в товарную позицию 9031, включаются в товарную позицию 9031.

6. 9021 тауар позициясының "ортопедиялық құралдар" терминi:
- дене деформацияларының алдын алуға немесе түзетуге; немесе
- науқастан, операциядан немесе зақымданудан кейiн дене бөлiктерiн ұстауға немесе бекiтуге арналған құралдарды бiлдiредi.
Ортопедиялық құралдарға, олардың немесе (1) тапсырысқа арналған өлшемдерi бойынша дайындалуы немесе (2) жаппай өндiруге арналып, қос-қостап емес, бiр затпен берiлуi және кез келген аяққа бiрдей келетiндей болып әзiрленуi шартымен, ортопедиялық жай-күйлердi түзету үшiн дайындалатын аяқ-киiмдер мен арнайы ұлтарақтар жатады.

6. В товарной позиции 9021 термин "приспособления ортопедические" означает приспособления для:
- предотвращения или коррекции телесных деформаций; или
- поддержки или фиксации частей тела после болезни, операции или повреждения.
К ортопедическим приспособлениям относятся обувь и специальные стельки, изготовленные для коррекции ортопедических состояний, при условии, что они или (1) изготовлены по меркам на заказ, или (2) массового производства, представленные одним предметом, а не парами и разработаны так, чтобы одинаково подходить для любой ноги.

7. 9082 тауар позициясына тек:
а) сұйықтар мен газдардың шығыстарын, деңгейiн, қысымын немесе басқа да ауыспалы параметрлерiн автоматты түрде реттеуге арналған немесе олардың әрекетi бұл параметрдi талап ететiн өлшемге келтiру және оның өзгерiстерiн тұрақтандыра отырып, шын мәнiндегi шамасын тұрақты түрде немесе кезең-кезеңiмен өлшей отырып ұстау үшiн құрастырылатын автоматты түрде реттеуге жататын параметрге сәйкес өзгерiп тұратын электр құбылыстарына негiзделiнетiндігiне немесе негiзделмейтiндiгiне қарамастан, температураны автоматты түрде реттеуге арналған құралдар мен қондырғылар; және
б) олардың әрекетi бұл параметрдi талап етiлетiн өлшемге келтiру және оны өзгерiстерiн тұрақтандыра отырып, шын мәнiндегi шамасын тұрақты түрде немесе кезең-кезеңiмен өлшей отырып ұстау үшін құрастырылатын автоматты түрде реттеуге жататын параметрге қарай өзгерiп тұратын электр құбылысына негiзделетiн электрлiк емес шамаларды автоматты түрде реттеуге арналған электр шамалардың автоматты реттегiштерi мен құралдары немесе қондырғылары ғана енгiзiледi.
Қосымша ескертпелер :

7. В товарную позицию 9032 включаются только:
а) приборы и устройства для автоматического регулирования расхода, уровня, давления или других переменных параметров жидкостей или газов или для автоматического регулирования температуры, независимо от того, основано или нет их действие на электрическом явлении, изменяющемся в соответствии с параметром, подлежащим автоматическому регулированию, которые сконструированы для того, чтобы приводить этот параметр к требуемой величине и удерживать его, стабилизируя от возмущений, постоянно или периодически измеряя действительную величину; и
б) автоматические регуляторы электрических величин и приборы или устройства для автоматического регулирования неэлектрических величин, действие которых основано на электрическом явлении, изменяющемся в зависимости от параметра, подлежащего автоматическому регулированию, которые сконструированы для того, чтобы приводить этот параметр к требуемой величине и удерживать его, стабилизируя от возмущений, постоянно или периодически измеряя действительную величину.
Дополнительное примечание:

1. "Электронды" термині 9015 10 100 0, 9015 20 100 0, 9015 30 100, 9015 40 100 0, 9015 80 110 0, 9015 80 190 0, 9024 10 100 0, 9024 80 100 0, 9025 19 910 0, 9025 80 910 0, 9026 10 510, 9026 10 590, 9026 20 300 0, 9026 80 910 0, 9027 10 100 0, 9027 80 110 0, 9027 80 130 0, 9027 80 170 0, 9030 39 300, 9030 89 920 0, 9031 80 320 0, 9031 80 340 0, 9031 80 390 0 және 9032 10 300 0 қосалқы позицияларында 8540, 8541 және 8542 тауар позицияларында бір не бірнеше бұйымдарды қосатын аспаптар мен аппаратты білдіреді. Алайда, бұл 8540, 8541 және 8542 тауар позицияларындағы бұйымдарға жатпауға тиіс, олардың функциясы тек токты реттеп тұру не аспаптар мен аппараттардың жабдықтау блогінің құрамына кіреді.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкасы
(кеден құнының пайызымен не евромен)

1. Термин "электронные" в подсубпозициях 9015 10 100 0, 9015 20 100 0, 9015 30 100, 9015 40 100 0, 9015 80 110 0, 9015 80 190 0, 9024 10 100 0, 9024 80 100 0, 9025 19 910 0, 9025 80 910 0, 9026 10 510, 9026 10 590, 9026 20 300 0, 9026 80 910 0, 9027 10 100 0, 9027 80 110 0, 9027 80 130 0, 9027 80 170 0, 9030 39 300, 9030 89 920 0, 9031 80 320 0, 9031 80 340 0, 9031 80 390 0 и 9032 10 300 0 означает приборы и аппараты, которые включают в себя одно или несколько изделий товарной позиции 8540, 8541 или 8542. Однако это не должно относиться к изделиям товарной позиции 8540, 8541 или 8542, функцией которых является исключительно выпрямление тока или которые входят в состав блока питания приборов или аппаратов.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины
(в про-
центах
от
тамож-
енной
стои-
мости
либо в
евро )

в) ХV бөлімнің 2-ескертпеде көрсетілген, қымбат бағалы емес металдардан (XV бөлiм) жасалған жалпы мақсаттардағы бөлiктер немесе пластмассадан жасалған (39-топ) немесе қымбат бағалы металдардан немесе қымбат бағалы металдар жалатылған басқа да металдардан (әдетте 7115 тауар позициясы) жасалған ұқсас бұйымдар; алайда сағаттарға арналған серіппелер, барлық түрдегі сағаттардың бөлшектері ретінде жіктеледі (9114 тауар позициясы);
г) шарикті подшипниктерге арналған шариктеp (нақты жағдайға қарай 7326 немесе 8482 тауаp позициялары);
д) анкерлі тетіксіз жұмыс істеу үшін құрастырылған, 8412 тауар позициясының бұйымдары;
е) шарикті подшипниктер (8482 тауар позициясы); немесе

в) части общего назначения, указанные в примечании 2 к разделу XV, из недрагоценных металлов (раздел XV) или аналогичные изделия из пластмасс (группа 39) или драгоценных металлов или других металлов, плакированных драгоценными металлами (обычно товарная позиция 7115); однако пружины для часов классифицируются как части часов всех видов (товарная позиция 9114);
г) шарики для шарикоподшипников (товарная позиция 7326 или 8482 в зависимости от конкретного случая);
д) изделия товарной позиции 8412, сконструированные для работы без анкерного механизма;
е) подшипники шариковые (товарная позиция 8482); или

ж) бiрге немece басқа құрамдас бөлшектермен бірге сағат тетiктеріне әлi жиналмаған 85-топтың бұйымдары немесe тек қана немесе негізінен осындай тетіктердің бөлiктеpі (85-тoп) ретiнде пайдалануға арналған бұйымдар енгізілмейді.
2. 9101 тауар позициясына толығымен қымбат бағалы металдан немесе қымбат бағалы металл жалатылған металдан, немесе табиғи немесе 7101-7104 тауар позицияларындағы қопсытылған iнжумен, қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастармен (табиғи, жасанды немесе өзгертілген) үйлестірілген сол материалдардан дайындалған тағуға немесе өзімен бірге алып жүруге арналған сағаттар ғана енгізіледі. Қымбат бағалы металдармен әсемделген қымбат бағалы емес металдардан жасалған корпусы бар, тағуға немесе өзімен бірге алып жүруге арналған сағаттар 9102 тауаp позициясына енгізіледі.

ж) изделия группы 85, еще не собранные вместе или с другими компонентами в часовые механизмы или в изделия, предназначенные для использования исключительно или главным образом как части таких механизмов (группа 85).
2. В товарную позицию 9101 включаются только часы для ношения на себе или с собой с корпусом, изготовленным полностью из драгоценного металла или металла, плакированного драгоценным металлом, или из тех же материалов в сочетании с природным или культивированным жемчугом, драгоценными или полудрагоценными камнями (природными, искусственными или реконструированными), товарных позиций 7101-7104. Часы, предназначенные для ношения на себе или с собой, с корпусами из недрагоценных металлов, инкрустированные драгоценными металлами, включаются в товарную позицию 9102.

3. Аталған топтағы "тағуға немесe өзiмен бiрге алып жүруге арналған, сағаттарға арналған сағат тетiктерi" термині жұмысы баланс-спираль жүйесiмен, кварцті осциллятормен немесе уақыт аралығын айқындайтын индикаторы немeсе оған механикалық индикатоp орнатылуы мүмкін жүйесi бар кез келген басқа жүйемен реттелетін құрылғыны білдіреді. Мұндай сағаттардың тетіктерiнің қалыңдығы 12 мм аспауы, ал енi, ұзындығы немесе диаметрi 50 мм аспауы тиіс.

3. В данной группе термин "часовые механизмы для часов, предназначенных для ношения на себе или с собой" означает устройства, работа которых регулируется системой баланс-спираль, кварцевым осциллятором или любой другой системой, определяющей интервалы времени, с индикатором или с системой, в которую может быть установлен механический индикатор. Толщина таких часовых механизмов должна быть не более 12 мм, а их ширина,длина или диаметр не более 50 мм.

4. Сағат тетіктері мен кез келген түрдегі сағаттарда және өзге де бұйымдарда (мысалы, прецизионды аспаптарда) пайдалануға арналған басқа да бөлiктер 1-ескертпеде көрсетілген жағдайлардан басқа, аталған топқа енгізіледі.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкалары
(кеден құнының пайызымен не евромен)
9101
Қымбат бағалы металдардан немесе қымбат бағалы металл жалатылған металдардан дайындалған корпусы бар секундомерлердi қоса алғанда, тағуға немесе өзiмен бipгe алып жүруге арналған қол, қалта немесе өзге де сағаттар, мынадай электр арқылы қозғалысқа келтiрiлетiн, орнатылған секундомерi бар немесе жоқ қол сағаттары:
- электр арқылы қозғалысқа келтiрiлетiн, орнатылған секундомерi бар немесе жоқ қол сағаттары:

4. Часовые механизмы и другие части, предназначенные для использования в часах любого вида и прочих изделиях (например, прецизионных инструментах), включаются в данную группу, кроме случаев, указанных в примечании 1.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины
процентах
от
таможенной
стоимости
либо
в евро)
9101
Часы наручные, карманные и
прочие, предназначенные для
ношения на себе или с
собой, включая секундомеры,
с корпусом, изготовленным
из драгоценного металла или
из металла, плакированного
драгоценным металлом:
- часы наручные, приводимые
в действие электричеством,
имеющие или не имеющие
встроенного секундомера:

9114 90 000 0
- өзгелері
-
15
92-топ
Музыкалық аспаптар; олардың бөлшектері мен керек-жарақтары
Ескертпелер :
1. Аталған топқа:
a) ХV бөлімнiң 2-ескертпеде көрсетілген, қымбат бағалы емес металдардан жасалған жалпы мақсаттағы бөлшектеp (ХV бөлiм), немесе пластмассадан жасалған ұқсас тауарлар (39-топ);
б) аталған топқа енгізілген, аспаптармен бipге пайдалануға арналған, бiрақ олармен бiріктірiлмеген немесе осы аспаптармен бiр корпусқа орнатылмаған микрофондары, күшейткіштері, дыбыс үдеткiштерi, бас телефондары, ажыратып-қосқыштары, стробос қаптары және өзге де қосалқы қондырғылар, аппаратура немесе 85 немесе 90-топтың жабдықтары;
в) ойыншық аспаптары мен аппаратура (9503 тауар позициясы);
г) музыка аспаптарын тазалауға арналған щеткалар (9603 тауар позициясы); немесе

9114 90 000 0
- прочие
-
15
Группа 92
Инструменты музыкальные; их части и принадлежности
Примечания:
1. В данную группу не включаются:
а) части общего назначения из недрагоценных металлов (раздел XV), указанные в примечании 2 к разделу XV, или аналогичные товары из пластмасс (группа 39);
б) микрофоны, усилители, громкоговорители, головные телефоны, переключатели, стробоскопы и прочие вспомогательные устройства, аппаратура или оборудование группы 85 или 90, предназначенные для использования совместно с инструментами, включаемыми в данную группу, но не объединенные с ними или не установленные в одном корпусе с этими инструментами;
в) игрушечные инструменты и аппаратура (товарная позиция 9503);
г) щетки для чистки музыкальных инструментов (товарная позиция 9603); или

д) коллекциялауға (9705 немесе 9706 тауаp позициялары) немесе антиквариатқа арналған заттаp енгізілмейді.
2. 9202 немесе 9206 тауаp позициясының музыка аспаптарында ойнау үшін пайдаланылатын, осы аспаптарымен бірге қажетті мөлшердегі ұсынылатын және олармен бірге пайдалануға арналған, ысқылар мен таяқтар және ұқсас керек-жарақтар тиісті аспаптар сияқты тауар позицияларына енгізіледі.
Музыка аспаптарымен бірге ұсынылатын 9209 тауаp позициясының карталары, дискілері және валиктері, көрсетілген аспаптардың құрамдас бөлшектері болып табылмайтын дербес бұйымдар болып саналады.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкалары
(кеден құнының пайызымен не евромен)

д) предметы для коллекционирования или антиквариат (товарная позиция 9705 или 9706).
2. Смычки и палочки и аналогичные приспособления, используемые для игры на музыкальных инструментах товарной позиции 9202 или 9206, представленные с такими инструментами в необходимом количестве и, очевидно, предназначенные для использования с ними, включаются в те же товарные позиции, что и соответствующие инструменты.
Карты, диски и валики товарной позиции 9209, представленные вместе с музыкальными инструментами, считаются самостоятельными изделиями, не являющимися составными частями указанных инструментов.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины
процентах
от
таможен-
ной
стоимости
либо в
евро )

1. Аталған топқа:
а) үрлеп немесе сумен толтырмалы матрацтар, 39, 40 немесе 63-топтардың жастықтары немесе диван жастықтары;
б) 7009 тауар позициясының еденге немесе жерге орнатуға арналған айналары, (мысалы, жылжымалы рамада орнатылған айналар (псише айналмалы айналар);
в) 71-топтың бұйымдары;
г) ХV бөлiмнiң 2-ескертпесiнде көрсетiлген, қымбат бағалы емес металдардан жасалған (XV бөлiм) немесе пластмассадан жасалған ұқсас бұйымдар (39-топ) жалпы қолданыстағы бөлiктер, немесе 8303-тауар позициясының сейфтері;
д) 8418 тауар позициясының мұздатқышы немесе тоңазытқышы жабдықтың бөлiктерi ретiнде арнайы құрастырылған жиhаз; тiгiн машиналарға арналған арнайы құрастырылған жиhаз (8452 тауарпозициясы);
e) 85-топтың шамдары мен жарықтандырғыш жабдықтары;
ж) 8518 тауар позициясының (8518 тауар позициясы), 8519-8521 тауар позицияларының (8522 тауар позициясы) немесе 8525-8528 тауар позицияларының (8529 тауар позициясы) аппаратурасының бөлiктерi ретінде арнайы құрастырылған жиhазы;
з) 8714 тауар позициясының бұйымдары;
и) 9018 тауар позициясының стоматологиялық жабдықтары немесе стоматологиялық түкiргіштер (9018 тауар позициясы) орнатылған стоматологиялық креслолар;
к) 91-топтың бұйымдары (мысалы, тағуға немесе өзiмен бiрге алып жүруге арналған, сағаттар мен сағаттардың корпустары); немесе;

1. В данную группу не включаются:
а) надувные или водяные матрацы, подушки или диванные подушки группы 39, 40 или 63;
б) зеркала, предназначенные для установки на пол или землю (например, зеркала на подвижной раме (псише - вращающиеся зеркала)) товарной позиции 7009;
в) изделия группы 71;
г) части общего назначения, указанные в примечании 2 к разделу XV, из недрагоценных металлов (раздел XV) или аналогичные изделия из пластмасс (группа 39), или сейфы товарной позиции 8303;
д) мебель, специально сконструированная как части холодильного или морозильного оборудования товарной позиции 8418; мебель, специально сконструированная для швейных машин (товарная позиция 8452);
е) лампы или осветительное оборудование группы 85;
ж) мебель, специально сконструированная как части аппаратуры товарной позиции 8518 (товарная позиция 8518), товарных позиций 8519 - 8521 (товарная позиция 8522) или товарных позиций 8525 - 8528 (товарная позиция 8529);
з) изделия товарной позиции 8714;
и) стоматологические кресла со встроенным стоматологическим оборудованием товарной позиции 9018 или стоматологическими плевательницами (товарная позиция 9018);
к) изделия группы 91 (например, часы и корпуса часов, не предназначенных для ношения с собой или на себе); или

л) ойыншық жиhазы немесе ойыншық шамдары немесе ойыншық жарықтандырғыш жабдықтары (9503 тауар позициясы), бильярд үстелдерi немесе ойындарға әдейлеп арналған басқа да жиhаз (9504 тауар позициясы), қытай шамдары сияқты (9505 тауар позициясы), сиқырлар мен әшекейлер жасауға арналған бұйымдар (электр тiзбектерден басқа) енгiзiлмейдi.
2. 9401-9403 тауар позициясының бұйымдары (олардың бөлшектерiнен басқа) еденге немесе жерге арналған болса, олар сонда ғана аталған топқа енгiзiледi). Алайда, төменде айтылған бұйымдар iлуге, қабырғаға шегелеп қоюға немесе бiрiнiң үстiне бiрiн бекiтуге арналған болса да, олар:
а) ыдыс-аяқ пен кiтап шкафтары, сөрелерi бар басқа да жиhаз және секциялық жиhаз;
б) отыруға арналған жиhаз және төсектер жоғарыда көрсетiлген тауар позицияларына енгiзiледi.
3. а) 9401-9403 тауар позицияларындағы тауарлар бөлiктерiне сiлтемелер, шишадан (айналарды қоса алғанда), мәрмәрдан немесе басқа да тастардан немесе 68 немесе 69-топта көрсетiлген өзге де материалдардан жасалған, беттерге және пластиналарға (нысан бойынша кесiлген немесе кесiлмеген, бiрақ басқа бөлiктермен бiрiктiрiлмеген) сiлтемелердi қамтымайды.
б) жеке ұсынылатын 9404 тауар позициясының бұйымдары, 9401, 9402 немесе 9403 тауар позицияларына тауарлардың бөлiктерi ретiнде енгiзiлмеуi тиiс.

л) игрушечная мебель или игрушечные лампы или игрушечное осветительное оборудование (товарная позиция 9503), бильярдные столы или другая мебель, специально предназначенная для игр (товарная позиция 9504), изделия для фокусов или украшений (кроме электрических гирлянд), таких как китайские фонарики (товарная позиция 9505).
2. Изделия (кроме их частей) товарных позиций 9401 - 9403 включаются в данные товарные позиции только в том случае, если они предназначены для установки на пол или на землю.
Однако нижеперечисленные изделия включаются в указанные выше товарные позиции даже в тех случаях, если они предназначены для подвешивания, закрепления на стене или установки одно на другое:
а) шкафы посудные и книжные, другая мебель с полками и секционная мебель;
б) мебель для сидения и кровати.
3а. В товарных позициях 9401 - 9403 ссылки на части товаров не включают в себя ссылки на листы или пластины (вырезанные или не вырезанные по форме, но не соединенные с другими частями) из стекла (включая зеркала), мрамора или других камней или из прочих материалов, указанных в группе 68 или 69.
3б. Изделия товарной позиции 9404, представленные отдельно, не должны включаться в товарную позицию 9401, 9402 или 9403 как части товаров.

4. 9406 тауар позициясының "жиналмалы құрылыс конструкциялар" терминi кәсiпорындарда толығымен дайындалған немесе бiрге берiлген, жергiлiктi жерде жиналған элементтердiң жиынтығы ретінде жеткiзiлетiн құрылысты бiлдiредi, мысалы: тұрғын үй немесе өндiрiстiк үй-жайлар, кеңселер, мектептер, дүкендер, жаппалар, гараждар немесе ұқсас құрылыстар.
5. 9403 50 000 1, 9403 60 100 1, 9403 60 900 1 кіші қосалқы позицияларында "брутто-масса" термині тауарды тасымалдау мен сақтау процесінде олардың сақталуын қамтамасыз ететін барлық буып-түю мен орамаларын қоса алғанда, жалпы салмағын білдіреді. Қайта пайдалануға жарамды барлық айқын жағдайларда тауардың жалпы салмағына олардың орамалары материалдары немесе тыстарының салмағы кірмейді.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкалары
(кеден құнының пайызымен не евромен)

4. В товарной позиции 9406 термин "сборные строительные конструкции" означает строения, полностью изготовленные на предприятии или поставляемые как совокупность представленных вместе элементов, собираемых на месте, например: жилые или производственные помещения, конторы, школы, магазины, навесы, гаражи или аналогичные строения.
5. В подсубпозициях 9403 50 000 1, 9403 60 100 1, 9403 60 900 1 термин "брутто-масса" означает общую массу товара со всеми видами упаковочных материалов и тары, обеспечивающих его сохранность в процессе хранения и транспортировки. В общую массу товара не включается масса упаковочных материалов или тары, со всей очевидностью пригодных для повторного использования.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины
процентах
от
таможен-
ной
стоимости
либо в
евро )

9406 00 390 0
-- өзгелері
-
15
9406 00 900 0
- өзге материалдардан жасалғандар
-
15
95-топ
Ойыншықтар, ойындар және спорт мүкәммалы;
олардың бөлшектері мен керек-жарақтары
Ескертпелер :
1. Аталған топқа:
а) шырша балауыздары (3406 тауар позициясы);
б) фейерверктер немесе 3604 тауар позициясының өзге де пиротехникалық бұйымдар;
в) иiрiмжiп, дара жiптер, баулар немесе iшектер немесе бекiткен ұзындығы бар, бiрақ балық аулауға арналған қармақ жiбiнiң түрiнде дайындалмаған, 39-топқа, 4206 тауар позициясына немесе XI бөлiмге кiретiн, балық аулауға арналған ұқсас бұйымдар;

9406 00 390 0
-- прочие
-
15
9406 00 900 0
- из прочих материалов
-
15
Группа 95
Игрушки, игры и спортивный инвентарь;
их части и принадлежности
Примечания:
1. В данную группу не включаются:
а) свечи елочные (товарная позиция 3406);
б) фейерверки или прочие пиротехнические изделия товарной позиции 3604;
в) пряжа, мононити, шнуры или струны или аналогичные изделия для рыбной ловли, имеющие заданную длину, но не изготовленные в виде лески для рыбной ловли, входящие в группу 39, товарную позицию 4206 или раздел XI;

г) спорт дорбалары немесе 4202, 4303 немесе 4304 тауар позициясының басқа да бұйымдары;
д) 61 немесе 62-топтардың тоқыма материалдардан жасалған маскарад костюмдерi;
e) 63-топтың тоқыма жалаулар немесе флагдуктар, қайықтарға арналған желкендер, винсерфингке немесе құрлықтағы жолды көлiк құралдарына арналған тақтайлар;
ж) 64-топтың спорттық аяқ-киiмi (мұзды немесе роликтi конькилерi бекiтiлген коньки бәтеңкелерден басқа) немесе 65-топтың спорт бас киiмдерi;
з) атқа салт мiнiп жүруге арналған тросттар, шыбықтар, қамшылар немесе ұқсас бұйымдар (6602 тауар позициясы) немесе олардың бөлшектерi (6603 тауарлық позициясы);
и) қуыршақтарға немесе 7018 тауар позициясының өзге де ойыншықтарға арналған бекiтiлмеген шиша көздері;
к) XV бөлiмнiң 2-ескертпесiнде көрсетiлген, қымбат бағалы емес металдардан жасалған (ХV бөлiм) жалпы қолданыстағы бөлiктер немесе пластмассадан жасалған ұқсас бұйымдар (39-топ);
л) қоңыраулар, гонгтар немесе 8306 тауар позициясының ұқсас бұйымдары;
м) сұйық насостар (8401 тауар позициясы), сұйықтықтар мен газдарды фильтрлеуге немесе тазалауға арналған жабдықтар (8421 тауар позициясы), электр двигательдерi (8501 тауар позициясы), электр трансформаторлары (8504 тауар позициясы) немесе қашықтан басқаратын радиоаппаратура (8526 тауар позициясы);
о) балалардың қос дөңгелектi велосипедтері (8712 тауар позициясы);

г) спортивные сумки или другие изделия товарной позиции 4202, 4303 или 4304;
д) спортивная одежда или маскарадные костюмы из текстильных материалов группы 61 или 62;
е) текстильные флаги или флагдуки, или паруса для лодок, досок для виндсерфинга или для сухопутных транспортных средств, группы 63;
ж) спортивная обувь (кроме конькобежных ботинок с прикрепленными ледовыми или роликовыми коньками) группы 64 или спортиные головные уборы группы 65;
з) трости, хлысты, кнуты для верховой езды или аналогичные изделия (товарная позиция 6602) или их части (товарная позиция 6603);
и) неустановленные глаза стеклянные для кукол или прочих игрушек товарной позиции 7018;
к) части общего назначения, указанные в примечании 2 к разделу XV, из недрагоценных металлов (раздел XV) или аналогичные изделия из пластмассы (группа 39);
л) колокола, гонги или аналогичные изделия товарной позиции 8306;
м) насосы жидкостные (товарная позиция 8413), оборудование и устройства для фильтрования или очистки жидкостей или газов (товарная позиция 8421), электрические двигатели (товарная позиция 8501), электрические трансформаторы (товарная позиция 8504) или радиоаппаратура дистанционного управления (товарная позиция 8526);
н) спортивные транспортные средства (кроме саней для бобслея, тобогганов и аналогичных изделий) раздела XVII;
о) детские двухколесные велосипеды (товарная позиция 8712);

п) каноэ мен скифтер сияқты, спорт кемелерi (89-топ) немесе оларды іске қосатын құралдар (ағаштан жасалғандар 44-топқа жатады);
p) көзiлдiрiктер, қорғаушы көзiлдiрiктер немесе спортқа немесе даладағы ойындарға арналған ұқсас бұйымдар (9004 тауар позициясы);
c) манкiлер мен ысқырықтар (9208 тауар позициясы);
т) қару-жарақтар мен 93-топтың өзге де бұйымдары;
у) барлық түрдегi электр тiзбектерi (9405 тауар позициясы); немесе
ф) paкеталарға арналған iшектер, палаткалар немесе кемпингке арналған басқа да құралдар немесе қолғаптар және митенкалер (дайындалған материалдар бойынша жіктелетiн) енгiзілмейдi.

п) спортивные суда, такие как каноэ и скифы (группа 89) или средства для приведения их в движение (изготовленные из древесины относятся к группе 44);
р) очки, защитные очки или аналогичные изделия для спорта или игр на открытом воздухе (товарная позиция 9004);
с) манки или свистки (товарная позиция 9208);
т) оружие или прочие изделия группы 93;
у) электрогирлянды всех типов (товарная позиция 9405); или
ф) струны для ракеток, палатки или другое снаряжение для кемпинга, или перчатки, рукавицы и митенки (классифицируемые по материалу, из которого они изготовлены).

2. Аталған топқа онда табиғи немесе қопсытылған iнжу, қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастар (табиғи, жасанды немесе өзгерген), қымбат бағалы металдар немесе қымбат бағалы металл жалатылған қымбат бағалы емес металдар тек елеусiз құрамдас бөлшектерi болып табылатын бұйымдар енгiзiледi.
3. Аталған топқа 1-ескертпенiң ережелерi сақталған жағдайда, тек қана немесе негiзiнен аталған топтың тауарларымен бiрге пайдалануға арналған бөлiктер мен керек-жарақтар осы тауарлармен бiрге жiктелуi тиiс.

2. В данную группу включаются изделия, в которых природный или культивированный жемчуг, драгоценные или полудрагоценные камни (природные, искусственные или реконструированные), драгоценные металлы или недрагоценные металлы, плакированные драгоценными металлами, являются лишь незначительной составляющей.
3. При условии соблюдения положений примечания 1 к данной группе части и принадлежности, предназначенные исключительно или в основном для использования вместе с товарами данной группы, должны классифицироваться с этими товарами.

4. 9503 тауар позициясына өздерiнiң тиiстiлігiне, нысанына немесе дайындалған материалына сәйкес тек жануарларға арналып бiрдейлендiрiлуі мүмкiн болатын тауарлар енгiзілмейдi, мысалы "үй жануарларына арналған ойыншықтар" (өздерiнiң тиiсті позицияларында жiктеледi).
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкалары
(кеден құнының пайызымен не евромен)
9501 00
Балаларды қыдыртуға арналған дөңгелектерi бар ойыншықтар (мысалы, үш дөңгелектi велосипедтер, самокаттар, педальдi автомобильдер);  қуыршақтарға арналған арбалар:

4. В товарную позицию 9503 не включаются товары, которые в соответствии с их назначением, формой или материалом, из которого они изготовлены, возможно идентифицировать как предназначенные исключительно для животных, например "игрушки для домашних животных" (классифицируются в их собственных соответствующих позициях).
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины
процентах
от
таможен-
ной
стоимости
либо в
евро )
9501 00
Игрушки на колесах для
катания детей (например,
трехколесные велосипеды,
самокаты, педальные
автомобили); коляски для
кукол:

г) ХV бөлiмнiң 2-ескертпесiнде көрсетілген, қымбат бағалы емес металдардан жасалған (XV бөлiм) жалпы қолданыстағы бөлiктер немесе пластмассадан жасалған ұқсас бұйымдар (39-топ);
д) 82-топтың, сабымен немесе оюланған немесе құйылған материалдардан жасалған басқа бөлiктерi бар пышақты немесе өзге де бұйымдар; алайда осы тауарлардың бөлек көрсетiлген саптары мен басқа да бөлiктерi, 9601 немесе 9602 тауар позициясына енгiзiледi;
e) 90-топтың бұйымдары (мысалы, көзiлдiрiктердiң оправалары (9003 тауар позициясы), стоматологияда пайдалану үшiн арналған немесе терапевтiк, хирургиялық немесе ветеринарлық мақсаттарға арналған (9018 тауар позициясы) рейсфедерлер (9017 тауар позициясы), щеткалар;
ж) 91-топтың бұйымдары (мысалы, барлық түрдегi сағаттарға арналған корпустар);
з) музыка аспаптары немесе бөлiктерi немесе олардың керек-жарақтары (92-топ);
и) 93-топтың бұйымдары (қару-жарақтар мен олардың бөлiктерi);
к) 94-топтың бұйымдары (мысалы, жиhаз, шамдар және жарықтандырғыш жабдықтар);
л) 95-топтың бұйымдары (ойыншықтар, ойындар, спорт мүкәммалы); немесе
м) өнер шығармалары, коллекциялық заттар немесе антиквариат (97-топ) енгiзiлмейдi.

г) части общего назначения, указанные в примечании 2 к разделу XV, из недрагоценных металлов (раздел XV) или аналогичные изделия из пластмасс (группа 39);
д) ножевые или прочие изделия группы 82 с рукоятками или другими частями из резных или литых материалов; однако рукоятки или другие части этих товаров, представленные отдельно, включаются в товарную позицию 9601 или 9602;
е) изделия группы 90 (например, оправы для очков (товарная позиция 9003), рейсфедеры (товарная позиция 9017), щетки, предназначенные для использования в стоматологии или для терапевтических, хирургических или ветеринарных целей (товарная позиция 9018);
ж) изделия группы 91 (например, корпуса для часов всех видов);
з) музыкальные инструменты или части или их принадлежности (группа 92);
и) изделия группы 93 (оружие и его части);
к) изделия группы 94 (например, мебель, лампы и осветительное оборудование);
л) изделия группы 95 (игрушки, игры, спортивный инвентарь); или
м) произведения искусства, предметы коллекционирования или антиквариат (группа 97).

2. 9602 тауар позициясының "оюлау үшiн жарамды, өсiмдiктерден немесе минералдардан алынатын материалдар" терминi мыналарды бiлдiредi:
а) қатты тұқымдар, дәндер, жаңғақтар, жаңғақтардың қабықтары және оюлау үшiн пайдаланылатын, өсiмдiктерден алынатын ұқсас материалдар (мысалы, "корозо" және "дум");
б) табиғи және агломерацияланған янтарь мен сепиолит, гагатқа ұқсас, гагат пен минералды заттар.
3. 9603 тауар позициясының "сыпырғыштарды немесе щетка бұйымдарын дайындауға арналған түйiндер мен будалар" терминi сыпырғыштарды немесе щеткаларды дайындауға қайта байлаусыз дайын болатын немесе белгiлi бiр нысан бойынша оларды жинауға дайындау үшiн үстiнен тегiстеу мен кесу сияқты аздаған өңдеудi талап ететiн жануарлардың жүнiнен, өсiмдiк талшықтарынан немесе өзге де материалдардан жасалған түзетілмеген түйiндер мен бумаларды бiлдiредi.

2. В товарной позиции 9602 термин "материалы растительного или минерального происхождения, пригодные для резьбы" означает:
а) твердые семена, зерна, орехи, скорлупу орехов и аналогичные материалы растительного происхождения, используемые для резьбы (например, "корозо" и "дум");
б) янтарь и сепиолит, природные и агломерированные, гагат и минеральные вещества, аналогичные гагату.
3. В товарной позиции 9603 термин "узлы и пучки, подготовленные для изготовления метел или щеточных изделий" означает неоправленные узлы и пучки из шерсти животных, растительных волокон или прочих материалов, готовые без переувязки к изготовлению метел или щеток или же требующие незначительной доработки, такой как подравнивание и подрезание по определенной форме сверху для подготовки их к сборке.

4. Аталған топқа олардың толығымен немесе iшiнара қымбат бағалы емес металдардан немесе қымбат бағалы металл жалатылған металдардан табиғи немесе қопсытылған iнжуден, қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастардан (табиғи, жасанды немесе өзгертiлген) тұратындығына қарамастан бұйымдар енгізiледi (9601-9606 немесе 9615 тауар позициясында көрсетiлгендерден басқа). Алайда, 9601-9606 және 9615 тауар позициялары табиғи немесе қопсытылған iнжу, қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастар (табиғи, жасанды немесе өзгертiлген), қымбат бағалы металдар немесе қымбат бағалы металл жалатылған металдар тек аз ғана құрамдас болып табылатын бұйымдарды қамтиды.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкалары
(кеден құнының пайызымен не евромен)

4. В данную группу включаются изделия (кроме указанных в товарных позициях 9601-9606 или 9615) независимо от того, состоят ли они полностью или частично из драгоценных металлов или металлов, плакированных драгоценными металлами, из природного или культивированного жемчуга, драгоценных или полудрагоценных камней (природных, искусственных или реконструированных). Однако товарные позиции 9601-9606 и 9615 включают изделия, в которых природный или культивированный жемчуг, драгоценные или полудрагоценные камни (природные, искусственные или реконструированные), драгоценные металлы или металлы, плакированные драгоценными металлами, являются только незначительной составляющей.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп. ед. изм.
Ставка пошлины (в про-
центах от тамож-
енной стоим-
ости либо в
евро )

9601
Өңделген және кесу үшiн жарамды пiл сүйегi, сүйек, тасбақаның тас қабығы, мүйiз, бұғының  мүйiзi, кұралдар, маржандар, жануарлардан алынатын өзге де материалдар және осы материалдардан жасалған бұйымдар (қалыпқа келтiру жолымен алынған бұйымдарды қоса алғанда):
9601 10 000 0
- өңделген пiл сүйегi және одан жасалған бұйымдар
-
5
9601 90
- өзгелері:
9601 90 100 0
-- өңделген коралдар (табиғи немесе аглормерленген) және одан жасалған бұйымдар
-
5
9601 90 900 0
-- өзгелерi
-
5
9602 00 000 0
Кесу үшін жарамды, өсiмдiктен немесе минералдан шыққан өңделген материалдар, және олардан жасалған бұйымдар; балауыздан, cтeapиннан, табиғи шайырлардан немесе табиғи каучуктан немесе модельдi пасталардан жасалған қалыпқа келтiрiлген немесе оюланған бұйымдар, және басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген, өзге де қалыпқа келтiрiлген немесе оюланған; өңделген, қатпаған желатин (3503 тауар позициясының желатиннен басқа) және қатпаған желатиннен жасалған бұйымдар.
-
5
9603
Сыпырғыштар, щеткалар (тетіктердің, аспаптардың немесе көлiк құралдардың бөлiктерi  болып табылатын щеткаларды қоса алғанда), едендi жинауға арналған қозғалтқышсыз механикалық қол щеткалары, шлабырлар және шаңды қағуға арналған қауырсыннан жасалған сыпырғылар; сыпырғыштарды немесе щетка бұйымдарын жасау үшiн дайындалған түйіндер мен будалар; сырлауға арналған жастықшалар мен бiлiкшелер; резеңкелi шлабырлар (ылғалды алуға арналған резеңкелi бiлiкшелерден басқа):
9603 10 000 0
- шыбықтардан немесе басқа да табиғи материалдардан жасалған, бiрiктiрiп байланған, сабы бар немесе сабы жоқ сыпырғыштар мен щеткалар
дана
5
- мынадай тіс щеткалары, қырынуға арналған жаққыштар, шашқа арналған щеткалар, тырнаққа арналған щеткалар, кiрпiкке арналған щеткалар және соның iшiнде құралдардың (аспаптардың) бөлшектерi болып табылатын, жеке пайдаланыстағы өзге де щеткалар:
9603 21 000 0
-- тiс протездерiне арналған щеткаларды қоса алғанда, тiс щеткалары
дана
5
9603 29
-- өзгелерi:
9603 29 300 0
--- шаш щеткалары
дана
5
9603 29 800 0
--- өзгелерi
дана
5
9603 30
- безендiру қылқаламдары, жазуға арналған қылқаламдар және косметиканы жағуға арналған өзге де қылқаламдар
9603 30 100 0
-- көркемсурет қылқаламдары және хат қылқаламдары
дана
5
9603 30 900 0
-- косметика жағуға арналған қалқаламдар
дана
5
9603 40
- бояуларды, темперлердi, лактарды жағуға арналған қылқаламдар немесе ұқсас қылқаламдар (9603 30 қосалқы позициясында көрсетiлгендерден басқа); бояуға арналған малярлы жастықшалар мен валиктар:
9603 40 100 0
-- бояуларды, темперлердi, лактарды жағуға арналған қылқаламдар немесе ұқсас қылқаламдар
дана
5

9601
Обработанные и пригодные для резьбы кость слоновая, кость, панцирь черепахи, рог, рога оленьи, кораллы, перламутр, прочие материалы животного происхождения и изделия из этих материалов (включая изделия, полученные путем формовки):
9601 10 000 0
- кость слоновая обработанная и изделия из нее
-
5
9601 90
- прочие:
9601 90 100 0
-- кораллы обработанные
(природные или агломерированные)
и изделия из них
-
5
9601 90 900 0
-- прочие
-
5
9602 00 000 0
Обработанные материалы
растительного или минерального
происхождения, пригодные для
резьбы, и изделия из них;
изделия формованные или резные
из воска, стеарина, натуральных
смол или натурального каучука
или модельных паст, и прочие
формованные или резные изделия,
в другом месте не поименованные
или не включенные; желатин
обработанный, незатвердевший
(кроме желатина товарной
позиции 3503) и изделия из
незатвердевшего желатина
-
5
9603
Метлы, щетки (включая щетки,
являющиеся частями механизмов,
приборов или транспортных
средств), щетки ручные
механические без двигателей для
уборки полов, швабры и метелки
из перьев для смахивания пыли; узлы и пучки, подготовленные для изготовления метел или щеточных изделий; подушечки и валики малярные для краски; резиновые швабры (кроме резиновых валиков для удаления влаги):
9603 10 000 0
- метлы и щетки, состоящие из веток или других растительных материалов, связанных вместе, с рукоятками или без рукояток
шт
5
- щетки зубные, помазки для бритья, щетки для волос, щеточки для ногтей, щеточки для ресниц и прочие щеточки индивидуального пользования, в том числе являющиеся частями приспособлений (приборов):
9603 21 000 0
-- щетки зубные, включая щетки для зубных протезов
шт
5
9603 29
-- прочие:
9603 29 300 0
--- щетки для волос
шт
5
9603 29 800 0
--- прочие
шт
5
9603 30
- кисти художественные, кисточки для письма и аналогичные кисточки для нанесения косметики:
9603 30 100 0
-- кисти художественные и кисточки для письма
шт
5
9603 30 900 0
-- кисточки для нанесения косметики
шт
5
9603 40
- кисти для нанесения красок, темперы, лаков или аналогичные кисти (кроме указанных в субпозиции 9603 30); подушечки и валики малярные для краски:
9603 40 100 0
-- кисти для нанесения красок, темперы, лаков или аналогичные кисти
шт
5

-- 0,75 л астам
-
5
9617 00 900 0
- бөлшектерi (шыны колбадан басқа)
-
5
9618 00 000 0
Тiгiншiлерге арналған манекендер және өзге де манекендер; манекен-автоматтар және витриналарды безендiруге арналған өзге де жылжымалы заттар
-
5
XXI бөлім
Өнер шығармалары, коллекциялық заттар және антиквариат
97-топ
Өнер шығармалары, коллекциялық заттар және антиквариат
Ескертпелер :
1. Аталған топқа:
а) почта маркалары немесе өтелмеген мемлекеттік баждың маркалары, почталық кеңсе керек-жарақтары (елтаңбалы қағаз) немесе 4907 тауар позициясының ұқсас бұйымдары;
б) театрлық сахна декорациялары, шығармашылық студияларға арналған сiрiлер немесе 9706 тауар позициясына енгiзілуге мүмкiн болғандардан басқа, безендiрiлген кенептен жасалған ұқсас заттар (5907 тауар позициясы); немесе
в) табиғи немесе қопсытылған iнжу немесе қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастар (7101-7103 тауар позициясы) енгiзiлмейдi.
2. 9702 тауар позициясына "гравюрлардың, эстамптардың және литографиялардың түпнұсқалары" терминi автормен бiр немесе одан да көп тақтайларда қолмен жасалған, автормен пайдаланылатын техникаға немесе материалға байланысы жоқ, механикалық немесе фотомеханикалық тәсiлдерден басқа, қара-ақ немесе түрлi-түстi таңбаларды бiлдiреді.
3. 9703 тауар позициясына iрi сериялық өндiрiстiң көшiрмелерi немесе осы тауарлар суретшiмен салынған немесе шығарылған болса да, коммерциялық сипаттағы қолөнерлiк өндiрiстің бұйымдары енгізiлмейдi.
4а. Жоғарыда көрсетiлген 1-3-ескертпелердiң ережелерi сақталған жағдайда, аталған топтың бұйымдары Номенклатураның қандай да бiр өзге тобына енгiзiлмей, тек қана аталған топқа енгiзiледi.
4б. 9706 тауар позициясына аталған топтың алғашқы тауар позицияларына енгiзiлген тауарлар енгiзiлмейдi.
5. Егер рамалардың сипаты мен құны осы шығармаларға сәйкес болған жағдайда картиналарға, суреттерге, пастельдерге, коллаждарға немесе басқа да декоративтік бейнелеулерге, гравюрларға, эстамптарға немесе литографияларға арналған рамалар тиiстi позицияларға жатады. Аталған ескертпелерде айтылған өнер шығармаларына сәйкес келмейтiн рамалар, сипаттар мен құндар, жеке жiктелуi тиiс.
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкалары
(кеден құнының пайызымен не евромен)

-- более 0,75 л
-
5
9617 00 900 0
- части (кроме стеклянных колб)
-
5
9618 00 000 0
Манекены для портных и прочие манекены; манекены-автоматы и движущиеся предметы для оформления витрин прочие
-
5
Раздел XXI
Произведения искусства, предметы
коллекционирования и антиквариат
Группа 97
Произведения искусства, предметы
коллекционирования и антиквариат
Примечания:
1. В данную группу не включаются:
а) марки почтовые или марки госпошлин негашеные, почтовые канцелярские принадлежности (гербовая бумага) или аналогичные изделия товарной позиции 4907;
б) театральные декорации, задники для художественных студий или аналогичные предметы из расписанного холста (товарная позиция 5907), за исключением тех, которые могут быть включены в товарную позицию 9706; или
в) жемчуг, природный или культивированный, или драгоценные или полудрагоценные камни (товарные позиции 7101-7103).
2. В товарной позиции 9702 термин "подлинники гравюр, эстампов и литографий" означает оттиски черно-белые или цветные, выполненные автором с одной или нескольких досок вручную, независимо от используемой автором техники или материала, за исключением механического или фотомеханического способа.
3. В товарную позицию 9703 не включаются репродукции крупносерийного производства или изделия ремесленного производства коммерческого характера, даже если эти товары нарисованы или созданы художниками.
4а. При условии соблюдения положений вышеуказанных примечаний 1-3 изделия данной группы включаются именно в данную группу, а не в какую-либо иную группу Номенклатуры.
4б. К товарной позиции 9706 не относятся товары, включаемые в предыдущие товарные позиции данной группы.
5. Рамы для картин, рисунков, пастелей, коллажей или других декоративных изображений, гравюр, эстампов или литографий должны быть отнесены к тем же позициям, что и сами произведения искусства в том случае, если характер и стоимость рам соответствуют этим произведениям. Рамы, характер и стоимость которых не соответствуют произведениям искусства, перечисленным в данном примечании, должны классифицироваться отдельно.
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп. ед. изм.
Ставка пошлины (в процен-
тах от тамож-
енной стоим-
ости либо в  евро )

9701
4906 тауар позициясында көрсетiлген суреттерден басқа, толығынан қолдан жасалған картиналар, суреттер және пастельдер, және қолдан безендiрілген немесе декорацияланған, өзге де дайын бұйымдар; коллаждар және ұқсас декоративтiк бейнелеулер:
9701 10 000 0
- картиналар, суреттер және пастелдер
дана
0
9701 90 000 0
- өзгелері
-
0
9702 00 000 0
Гравюрлардың, эстамптардың және литографиялардың түпнұсқалары
дана
0
9703 00 000 0
Мүсiндердiң және кез келген материалдардан жасалған мүсiншелердiң түпнұсқалары
дана
0
9704 00 000 0
Почта маркалары немесе мемлекеттiк баждың маркалары, өтелген почта төлеу белгілерi, почталық кеңсе керек-жарақтары (елтаңбалы қағаз) және пайдаланған немесе пайдаланбаған, 4907 тауар позициясының тауарларынан басқа, ұқсас заттар
-
0
9705 00 000 0
Коллекциялар және зоология, ботаника, минерология, анатомия, тарих, археология, палеонтология, этнография немесе нумизматика жөнiндегi коллекциялау заттары
-
0

9701
Картины, рисунки и пастели, выполненные полностью от руки, кроме рисунков, указанных в товарной позиции 4906, и прочих готовых изделий, разрисованных или декорированных от руки; коллажи и аналогичные декоративные изображения:
9701 10 000 0
- картины, рисунки и пастели
шт
0
9701 90 000 0
- прочие
-
0
9702 00 000 0
Подлинники гравюр, эстампов и литографий
шт
0
9703 00 000 0
Подлинники скульптур и статуэток из любых материалов
шт
0
9704 00 000 0
Марки почтовые или марки госпошлин, знаки почтовой оплаты гашеные, в том числе первого дня гашения, почтовые канцелярские принадлежности (гербовая бумага) и аналогичные предметы, использованные или неиспользованные, за исключением товаров товарной позиции 4907
-
0
9705 00 000 0
Коллекции и предметы коллекционирования по зоологии, ботанике, минералогии, анатомии, истории, археологии, палеонтологии, этнографии или нумизматике
-
0

9706 00 000 0
Көнелiгi 100 жылдан асатын антиквариат
-
0
1. Белгiленген температураларда және күкiрттi сутегi (H2S) бар ортада жұмыс iстеу үшiн техникалық параметрлер мен белгiлеулер тиiстi жазумен: машиналар мен жабдықтар үшiн - паспортында, құбырлар үшiн зауыттық сынақтардың сертификатында расталуға тиiс.
2. Дайындалған сәтiнен бастап 10 жылдан асқан көлiк құралдарын әкелу кезiнде жүрiс шамасына қарамастан, көлiк құралының кеден құнының 15 пайызы мөлшерiнде кедендiк баж төленедi.

9706 00 000 0
Антиквариат возрастом более 100 лет
-
0
1. Технические параметры и назначение для работы при установленных температурах и среде, содержащей сероводород (H 2 S), должны быть подтверждены соответствующей записью: для машин и оборудования - в паспорте, для труб - в сертификате заводских испытаний.
2. При ввозе транспортных средств, с момента изготовления которых прошло более 10 лет, независимо от величины пробега, уплачивается таможенная пошлина в размере 15 процентов от таможенной стоимости транспортного средства.

3. Медициналық мақсаттарға арнайы арналған автомобиль, ауруды тасымалдау үшiн зембiлдермен, оны бекiтуге арналған тетiктермен жабдықталуға, арнайы тану таңбалары мен тиiстi дыбыс және жарық дабыл бергiштерi болуға, сондай-ақ ауруды онда орнатылатын медициналық зембiлдермен тасымалдау мүмкiндiгi болуға тиiс.
Қазақстан Республикасы аумағынан әкетілетін
тауарларға кеден баждарының ставкалары 1
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкалары
(кеден құнының пайызымен не евромен)

3. Автомобиль, специально предназначенный для медицинских целей, должен быть оснащен носилками для транспортировки больного, медицинской аппаратурой, приспособлениями для ее крепления, иметь специальные опознавательные знаки и соответствующую звуковую и световую сигнализацию, а также иметь возможность транспортировать больного на устанавливаемых в нем медицинских носилках.
Ставки таможенных пошлин на товары,
вывозимые с территории Республики Казахстан
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп. ед. изм.
Ставка пошлины (в процен-
тах от тамож-
енной стоим-
ости либо
в евро)

4101
Ipi қара малдың (буйволдарды қоса алғанда) немесе жылқы тұқымдас (өзге әдiспен буланған немесе тұздалған, кептiрiлген, пикелденген немесе консервiленген, бiрақ пергаментке келтiрiлiп иленбеген немесе одан әрi өңдеуге түспеген) жануарлардың түгi бар немесе түксiз, бүлiнген немесе бүлiнбеген, өңделмеген терiлерi:
4101 20
- әрқайсысының салмағы құрғақ түрде 8 кг-нан, кептiрiлiп тұздалған түрде 10 кг-нан, буланған, дымқыл тұздалған күйде немесе өзге консервiленген күйде 16 кг-нан аспайтын тұтас терiлер:

4101
Необработанные шкуры крупного рогатого скота (включая буйволов) или животных семейства лошадиных (парные или соленые, сушеные, золеные, пикелеванные или консервированные другим способом, но не дубленые, не выделанные под пергамент или не подвергнутые дальнейшей обработке), с волосяным покровом или без волосяного покрова, двоеные или недвоеные:
4101 20
- целые шкуры, каждая массой не
более 8 кг в сухом состоянии,
10 кг в сухосоленом или 16 кг в
парном, мокросоленом или ином
консервированном виде:

8607 99 100 0
--- осьтік букстар олардың бөлшектерi
-
20, бірақ 1000 кг үшін 15 евродан кем емес
8607 99 300 0
--- шанақтар және олардың бөлшектерi
-
20, бірақ 1000 кг үшін 15 евродан кем емес
8607 99 500 0
--- шассилер және олардың бөлшектерi
-
20, бірақ 1000 кг үшін 15 евродан кем емес
8607 99 900 0
--- өзгелерi:
-
20, бірақ 1000 кг үшін 15 евродан кем емес
Ескерту. 1 - Тауарлар номенклатурасы тауарлардың кодымен де, атауы  мен де айқындалады.
** - Көрсетілген тауарларға әкетілетін кедендік баждардың ставкалары нақты жағдайда жететін елдер болып табылатын Еуропалық Одаққа мүше елдердің кедендік аумағына экспортталатын тауарларға қатысты қолданылмайды.
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң
2006 жылғы 14 тамыздағы
N 765 қаулысына
1-қосымша
Әкелу кеден баждарының ставкаларын
қайта қарауға өтінім
Өтінім иесі ________________________________________________________
Мекен-жайы _________________________________________________________
Телефон, факс, E-mail ______________________________________________
Директор (басшы) ___________________________________________________
Тіркелген орны _____________________________________________________
Осы ақпарат мейлінше толық болып табылады және барлық қазіргі уақытта қол жетімді деректерді пайдалана отырып дайындалды. Ол кез келген қол жетімді тәсілмен тексерілуі мүмкін.
Мен (біз) берілген деректердің дұрыстығын куәландырамын.
Кәсіпорын басшысы _____________ ___________
(ведомствоның)        қолы          күні            мөрі
Өтінімге мынадай ақпаратты қоса беру қажет:
Тауардың атауы:_____________________________________________________
ҚР СЭҚ ТН бойынша коды: ____________________________________________
Кеден бажының қолданыстағы ставкалары: _____________________________
Кеден бажының ұсынылған ставкалары: ________________________________
Алдыңғы үш жылға жалпы сипаттағы мынадай деректерді көрсетіңіз:
1. Әкелу кеден баждарының ставкалары көтерілген жағдайда:
1) табиғи және құндық мәнде (өлшем бірлігін көрсете отырып) тауар өндірісінің көлемі;
2) табиғи және құндық мәндегі (өлшем бірлігін көрсете отырып), оның ішінде экспортқа (елді көрсете отырып) тауарды өткізу көлемі;
3) өтінім беруші кәсіпорынның қуаттылықты іске қосу, %;
4) өтінім беруші кәсіпорынның рентабельділігі, %;
5) өтінім беруші кәсіпорынның пайдасы/залалы, мың теңге;
6) өтінім беруші кәсіпорында (салада) жұмыспен қамтылғандар (еңбек етушілер) саны;
7) мемлекеттік бюджетке аударылған салықтар сомасы, оның ішінде ҚҚС, корпорациялық табыс салығы;
8) өзге елдерден импортталатын соған ұқсас тауар бағасы және ішкі нарықтағы осы тауар бағасы;

8607 99 100 0
--- осевые буксы и их части
-
20, но
не менее
15 евро
за
1000 кг
8607 99 300 0
--- кузова и их части
-
20, но
не менее
15 евро
за
1000 кг
8607 99 500 0
--- шасси и их части
-
20, но
не менее
15 евро
за
1000 кг
8607 99 900 0
--- прочие
-
20, но
не менее
15 евро
за
1000 кг
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 августа 2006 года N 765
Заявка
на пересмотр ставок ввозных таможенных пошлин
Заявитель_________________________________________________________
Адрес_____________________________________________________________
Телефон, факс, Е-mail_____________________________________________
Директор (руководитель) __________________________________________
Место регистрации_________________________________________________
Настоящая информация является наиболее полной и подготовлена с
использованием всех доступных в настощее время данных. Она может
быть проверена любыми доступными способами.
Я (мы) заверяю правильность представления данных
Руководитель предприятия  _________     ___________
(ведомства)            подпись         дата
печать
Главный бухгалтер __________ _________
подпись      дата
К заявке приложить следующую информацию:
Наименование товара:______________________________________________
Код по ТН ВЭД РК:_________________________________________________
Действующая ставка таможенной пошлины:____________________________
Предлагаемая ставка таможенной пошлины:___________________________
Укажите следующие данные общего характера за предшествующие три года:
1. В случае повышения ставки ввозной таможенной пошлины:
1) объем производства товара (с указанием единицы измерения) в натуральном и стоимостном выражениях;
2) объем реализации товара (с указанием единицы измерения) в натуральном и стоимостном выражениях, в том числе на экспорт (с указанием страны);
3) загрузка мощностей предприятия-заявителя, %;
4) рентабельность производства предприятия-заявителя, %;
5) прибыль/убытки предприятия-заявителя, тыс.тенге;
6) число занятых (трудящихся) на предприятии-заявителе (отрасли);
7) сумма налогов, перечисленных в государственный бюджет предприятием-заявителем, в том числе НДС, корпоративный подоходный налог;
8) цена на аналогичные товары, импортируемые из других стран и цена данного товара на внутреннем рынке;

9) қайта қараудың орындылығын негіздейтін қаралатын проблемаға қатысы бар қосымша мәліметтер.
2. Әкелу кеден баждарының ставкаларын төмендетілген жағдайда:
1) табиғи және құндық мәнде (өлшем бірлігін көрсете отырып) тауар өндірісінің көлемі;
2) табиғи және құндық мәндегі (өлшем бірлігін көрсете отырып), оның ішінде экспортқа (елді көрсете отырып) тауарды өткізу көлемі;
3) импортталған шикізат құнының үлесін көрсете отырып дайын өнімнің (дайын бұйымның) өзіндік құнының орташаландырылған құрылымы;
4) өтінім беруші кәсіпорынның қуаттылықты іске қосу, %;
5) өтінім беруші кәсіпорынның рентабельділігі, %;
6) өтінім беруші кәсіпорынның пайдасы/залалы, мың теңге;
7) өтінім беруші кәсіпорында (салада) жұмыспен қамтылғандар (еңбек етушілер) саны;
8) өтінім беруші кәсіпорынның мемлекеттік бюджетке аударатын салықтар сомасы, оның ішінде ҚҚС, корпорациялық табыс салығы;
9) импорт кезіндегі шығындар: кедендік құн, кеден бажы, кеден алымы, акциздер, дайын өнімге және импортталатын шикізатқа ҚҚС;
10) орташаландырылған көлік шығыстары (импорт пунктінен тұтынушыға дейін, ел ішіндегі өндіріс пунктінен тұтынушыға дейін);
11) өзге елдерден импортталатын соған ұқсас тауар (шикізат) бағасы және ішкі нарықтағы осы тауар бағасы, сондай-ақ импорт көлемі мен импорттаушы ел атауы;
12) қайта қараудың орындылығын негіздейтін қаралатын проблемаға қатысы бар қосымша мәліметтер.
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң
2006 жылғы 14 тамыздағы
N 765 қаулысына
2-қосымша
Әкету кеден баждарының ставкаларын
қайта қарауға өтінім
Өтінім иесі _______________________________________________________
Мекен-жайы _________________________________________________________
Телефон, факс, E-mail ______________________________________________
Директор (басшы) ___________________________________________________
Тіркелген орны _____________________________________________________
Осы ақпарат мейлінше толық болып табылады және барлық қазіргі уақытта қол жетімді деректерді пайдалана отырып дайындалды. Ол кез келген қол жетімді тәсілмен тексерілуі мүмкін.
Мен (біз) берілген деректердің дұрыстығын куәландырамын.
Кәсіпорын басшысы _____________ ___________
(ведомствоның)         қолы        күні          мөрі
Өтінімге мынадай ақпаратты қоса беру қажет:
Тауардың атауы:_____________________________________________________
ҚР СЭҚ ТН бойынша коды: ____________________________________________
Кеден бажының қолданыстағы ставкалары: _____________________________
Кеден бажының ұсынылған ставкалары: ________________________________
Алдыңғы үш жылға жалпы сипаттағы мынадай деректерді көрсетіңіз:

9) дополнительные сведения, имеющие отношение к рассматриваемой проблеме, обосновывающие целесообразность пересмотра.
2. В случае снижения ставки ввозной таможенной пошлины:
1) объем производства товара (с указанием единицы измерения) в натуральном и стоимостном выражениях;
2) объем реализации товара (с указанием единицы измерения) в натуральном и стоимостном выражениях, в том числе на экспорт (с указанием страны);
3) усредненная структура себестоимости готового продукта (готового изделия) с указанием доли стоимости импортируемого сырья;
4) загрузка мощностей предприятия-заявителя, %;
5) рентабельность производства предприятия-заявителя, %;
6) прибыль/убытки предприятия-заявителя, тыс.тенге;
7) число занятых (трудящихся) на предприятии-заявителе (в отрасли);
8) сумма налогов, перечисленных в государственный бюджет предприятием-заявителем, в том числе НДС, корпоративный подоходный налог;
9) затраты при импорте: таможенная стоимость, таможенная пошлина, таможенный сбор, акцизы, НДС на готовый продукт и на импортированное сырье;
10) усредненные транспортные расходы (от пункта импорта до потребителя, от пункта производства внутри страны до потребителя);
11) цена на аналогичные товары (сырье), импортируемые из других стран и цена данного товара на внутреннем рынке, а также объемы импорта и наименование страны-импортера;
12) дополнительные сведения, имеющие отношение к рассматриваемой проблеме, обосновывающие целесообразность пересмотра.
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 августа 2006 года N 765
Заявка
на пересмотр ставок вывозных таможенных пошлин
Заявитель _______________________________________________________
Адрес ___________________________________________________________
Телефон, факс, E-mail ___________________________________________
Директор (руководитель) _________________________________________
Место регистрации _______________________________________________
Настоящая информация является наиболее полной и подготовлена с
использованием всех доступных в настоящее время данных. Она может
быть проверена любыми доступными способами.
Я (мы) заверяю правильность представления данных
Руководитель предприятия ___________  _________
(ведомства)           подпись      дата
печать
Главный бухгалтер ___________  _________
подпись     дата
К заявке приложить следующую информацию:
Наименование товара: ___________________________________________
Код по ТН ВЭД РК: ______________________________________________
Действующая ставка таможенной пошлины: _________________________
Предлагаемая ставка таможенной пошлины: ________________________
Укажите следующие данные общего характера за предшествующие три года:

1. Албания
2. Алжир
3. Ангола
4. Антигуа және Барбуда
5. Ангилья
6. Аргентина
7. Аруба
8. Багам аралдары
9. Барбадос
10. Бахрейн
11. Белиз
12. Бермуд аралдары
13. Боливия
14. Бразилия
15. Британ Виргин аралдары
16. Бруней
17. Венесуэла
18. Вьетнам
19. Габон
20. Гайана
21. Гана
22. Гватемала
23. Гондурас
24. Гонконг
25. Гренада
26. Доминика
27. Доминикан Республикасы
28. Египет
29. Зимбабве
30. Үндістан
31. Индонезия
32. Иордания
33. Ирак
34. Иран
35. Кайман аралдары
36. Камерун
37. Катар
38. Кения
39. Кипр
40. Қытай*
41. ҚХДР
42. Колумбия
43. Конгоя
44. Корея
45. Коста-Рика
46. Кот-д'Ивуар
47. Куба
48. Кувейт
49. Кук аралдары
50. Ливан
51. Ливия
52. Маврикий
53. Македония
54. Мальта
55. Малайзия
56. Марокко
57. Маршалл аралдары
58. Мексика
59. Микронезия
60. Монғолия
61. Монтсеррат
62. Намибия
63. Науру
64. Нигерия
65. Нидерланд Антиль аралдары
66. Никарагуа
67. Ниуэ
68. Біріккен Араб Әмірліктері
69. Оман
70. Әулие Елена аралдары
71. Теркс және Кайкос аралдары
72. Пәкістан
73. Панама
74. Папуа-Жаңа Гвинея
75. Парагвай
76. Перу
77. Румыния
78. Сальвадор
79. Сауд Арабиясы
80. Свазиленд
81. Сейшель аралдары
82. Сенегал
83. Сент-Винсент және Гренадины
84. Сент-Китс және Невис
85. Сент-Люсия
86. Сингапур
87. Сирия
88. Словения
89. Суринам
90. Таиланд
91. Токелау
92. Тонга
93. Тринидад және Тобаго
94. Тунис
95. Түркия
96. Уругвай
97. Фиджи
98. Филиппины
99. Хорватия
100. Чили
101. Шри-Ланка
102. Эквадор
103. Югославия
104. Ямайка
* Тайваньнан шығатын тауарларға Қазақстан Республикасына оларды әкелу кезінде Қытайдан шығатын тауарларға қолданылатын ставкалар бойынша кедендік баждар салынады.
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң
2006 жылғы 14 тамыздағы
N 765 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының ұлттық преференциялар жүйесін пайдаланушы мейлінше аз дамыған мемлекеттердің тізбесі
1. Ауғанстан
2. Бангладеш
3. Бенин
4. Буркина-Фасо
5. Бурунди
6. Ботсвана
7. Бутан
8. Вануату
9. Гаити
10. Гамбия
11. Гвинея
12. Гвинея-Бисау
13. Джибути
14. Заир
15. Замбия
16. Йемен
17. Кабо-Верде
18. Камбоджа
19. Кирибати
20. Комор аралдары
21. Лаос
22. Лесото
23. Либерия
24. Мавритания
26. Мадагаскар
27. Малави
28. Мальдивы
29. Мозамбик
30. Мьянма
31. Непал
32. Нигер
33. Руанда
34. Батыс Самоа
35. Сан-Томе және Принсипи
36. Соломон аралдары
37. Сомали
38. Судан
39. Сьерра-Леоне
40. Танзания
41. Того
42. Тувалу
43. Уганда
44. Орталық Африка Республикасы
45. Чад
46. Экваториалдық Гвинея
47. Эфиопия
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң
2006 жылғы 14 тамыздағы
N 765 қаулысымен
бекітілген
Дамушы және мейлінше аз дамыған мемлекеттерден шығатын және Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін, преференциялық режим қолданылатын тауарлардың тізбесі*
СЭҚ ТН коды
Тауардың қысқаша атауы

1. Албания
2. Алжир
3. Ангола
4. Антигуа и Барбуда
5. Ангилья
6. Аргентина
7. Аруба
8. Багамские острова
9. Барбадос
10. Бахрейн
11. Белиз
12. Бермудские острова
13. Боливия
14. Бразилия
15. Британские Виргинские острова
16. Бруней
17. Венесуэла
18. Вьетнам
19. Габон
20. Гайана
21. Гана
22. Гватемала
23. Гондурас
24. Гонконг
25. Гренада
26. Доминика
27. Доминиканская Республика
28. Египет
29. Зимбабве
30. Индия
31. Индонезия
32. Иордания
33. Ирак
34.   Иран
35. Каймановы острова
36. Камерун
37. Катар
38. Кения
39. Кипр
40. Китай*
41. КНДР
42. Колумбия
43. Конго
44. Корея
45. Коста-Рика
46. Кот-д"Ивуар
_________________________
* - товары, происходящие из Тайваня, при их ввозе в
Республику Казахстан облагаются таможенными пошлинами по ставкам,
применяемым к товарам, происходящим из Китая.
47. Куба
48. Кувейт
49. Кука острова
50. Ливан
51. Ливия
52. Маврикий
53. Македония
54. Мальта
55. Малайзия
56. Марокко
57. Маршалловы острова
58. Мексика
59. Микронезия
60. Монголия
61. Монтсеррат
62. Намибия
63. Науру
64. Нигерия
65. Нидерландские Антильские острова
66. Никарагуа
67. Ниуэ
68. Объединенные Арабские Эмираты
69. Оман
70. Острова Святой Елены
71. Острова Теркс и Кайкос
72. Пакистан
73. Панама
74. Папуа-Новая Гвинея
75. Парагвай
76. Перу
77. Румыния
78. Сальвадор
79. Саудовская Аравия
80. Свазиленд
81. Сейшельские Острова
82. Сенегал
83. Сент-Винсент и Гренадины
84. Сент-Китс и Невис
85. Сент-Люсия
86. Сингапур
87. Сирия
88. Словения
89. Суринам
90. Таиланд
91. Токелау
92. Тонга
93. Тринидад и Тобаго
94. Тунис
95. Турция
96. Уругвай
97. Фиджи
98. Филиппины
99. Хорватия
100. Чили
101. Шри-Ланка
102. Эквадор
103. Югославия
104. Ямайка
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14»августа 2006 года N 765   №
Перечень наименее развитых государств, пользующихся
национальной системой преференций Республики Казахстан
1. Афганистан
2. Бангладеш
3. Бенин
4. Буркина-Фасо
5. Бурунди
6. Ботсвана
7. Бутан
8. Вануату
9. Гаити
10. Гамбия
11. Гвинея
12. Гвинея-Бисау
13. Джибути
14. Заир
15. Замбия
16. Йемен
17. Кабо-Верде
18. Камбоджа
19. Кирибати
20. Коморские острова
21. Лаос
22. Лесото
23. Либерия
24. Мавритания
26. Мадагаскар
27. Малави
28. Мальдивы
29. Мозамбик
30. Мьянма
31. Непал
32. Нигер
33. Руанда
34. Западное Самоа
35. Сан-Томе и Принсипи
36. Соломоновы Острова
37. Сомали
38. Судан
39. Сьерра-Леоне
40. Танзания
41. Того
42. Тувалу
43. Уганда
44. Центрально-Африканская Республика
45. Чад
46. Экваториальная Гвинея
47. Эфиопия
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 августа 2006 года N 765
Перечень товаров*,
на которые распространяется преференциальный
режим, происходящих и ввозимых на территорию
Республики Казахстан из развивающихся и
наименее развитых государств
Код ТН ВЭД
Краткое наименование товара

03 (0305-тен басқа)
Балық және шаян тәрiздестер, моллюскалар және басқа да судағы омыртқасыздар, бекiре және албырт балықтардан басқа
05
Басқа жерде аты аталмаған немесе енгiзiлмегенжануарлардан алынған өнiмдер
06
Өскiн ағаштар және басқа да өсiмдiктер; өсiмдiктердiң пиязшықтары, тамырлары және өзге де оған ұқсас бөлшектерi: кесiлген гүлдер мен әсемдiк жасыл желек
07
(0701, 0703-тен басқа)
Көкөнiстер мен кейбiр жеуге жарамды тамырлы жемiстер және түйнектi жемiстер
08
Жеуге жарамды жемiстер мен жаңғақтар; цитрустардың немесе қауындардың қабығы мен қабықшалары
09
Кофе, шай, мате немесе парагвай шайы мен татымдылықтар
12
Майлы тұқымдар мен жемiстер; өзге де тұқымдар, жемiстер мен астық; дәрiлiк өсiмдiктер мен техникалық мақсаттарға арналған өсiмдiктер; сабан мен жемшөп
13
Тазартылмаған табиғи шелак; камедьтер; шайырлар мен өзге де өсiмдiк шырындары және сығындылары
14
Өрiлген бұйымдар жасауға арналған өсiмдiк материалдары; басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген өсiмдiктерден алынған өзге де өнiмдер
15  (1509, 1517-1522 00-ден басқа)
Жануарлардан немесе өсiмдiктерден алынған тоң майлар мен майлар және олардан ажыратып алынған өнiмдер; дайын тағамдық тоң майлар; жануарлардан немесе өсiмдiктерден алынған балауыздар
16 (1601 00, 1602, 1604 30-дан басқа)
Еттен, балықтан немесе шаян тәрiздестерден, моллюскалардан немесе өзге де судағы омыртқасыздардан жасалатын дайын өнiмдер (бекiре және албырт балықтардың уылдырығынан, бекiре және албырт балықтардан дайындалған жеңсiк тағамдардан басқа)
1801 00 000 0
какао-бұршақтары, тұтас немесе уатылған, шикi немесе қуырылған
1802 00 000 0
какаоның қауызы, қабығы немесе қабықшасы жәнеөзге де қалдықтары
2103
тұздықтар жасауға арналған өнiмдер және дайынтұздықтар; дәмдiк қосымшалар мен аралас асқатықтар; қыша ұнтағы мен дайын қыша
2104
дайын көжелер мен сорпалар және оларды әзiрлеуге арналған дайындамалар; гомогендендiрiлген құрамдас дайын тағамдық өнiмдер
2401
темекi шикiзаты; темекi қалдықтары
25 (2501 00, 2503 00, 2523, 2529 21 000 0, 2529 22 000 0-ден басқа)
Тұз; күкiрт; топырақ пен тас; сылақ материалдары; әк пен цемент
26
Кен, қож және күл
3003
екi немесе одан көп қоспаның құрамдас бөлiктерiнен тұратын, емдеу немесе алдын алу мақсаттарында пайдалануға арналған, бiрақ бөлшек сауда үшiн мөлшерленген дәрiлiк нысандар түрiнде немесе орамдарға бөлшектеп оралмаған дәрiлiк заттар (3002, 3005 немесе 3006 тауар позициясының тауарларынан бacқa)
32
Илеу немесе бояу экстракттары; таниндер мен олардың туындылары; бояғыштар; пигменттер және өзге де бояғыш заттар; бояулар мен лактар; тығыздағыштар мен өзге де мастикалар; типографиялық бояу, сия, тушь

03 (кроме 0305)
Рыба и ракообразные, моллюски и
другие водные беспозвоночные,
кроме осетровой и лососевой рыбы
05
Продукты животного происхождения, в
другом месте не поименованные или не
включенные
06
Живые деревья и другие  растения;
луковицы, корни и прочие аналогичные
части  растений: срезанные цветы и
декоративная зелень
07
(кроме 0701, 0703)
Овощи и некоторые съедобные
корнеплоды и клубнеплоды
08
Съедобные фрукты и орехи; кожура и
корки цитрусовых или дынь
09
Кофе, чай, мате, или парагвайский
чай, и пряности
12
Масличные семена и плоды;
прочие семена, плоды и зерно;
лекарственные растения и
растения для технических целей;
солома и фураж
13
Шелак природный неочищенный; камеди;
смолы и  прочие растительные соки и
экстракты
14
Растительные материалы для
изготовления плетеных изделий;
прочие продуктырастительного
происхождения, в другом месте
не поименованные или не включенные
15 (кроме 1509,
1517-1522 00)
Жиры и масла животного или
растительного происхождения и
продукты их расщепления; готовые
пищевые жиры; воски животного или
растительного происхождения
16
(кроме 1601 00,
1602, 1604 30)
Готовые продукты из мяса, рыбы или
ракообразных; моллюсков или прочих
водных беспозвоночных (кроме икры
осетровой и лососевой рыбы,
деликатесов, приготовленных
из осетровой и лососевой рыбы)
1801 00 000 0
какао-бобы, целые или дробленые,
сырые или жареные
1802 00 000 0
шелуха, оболочка, кожица и
прочие отходы какао
2103
продукты для приготовления соусов и
готовые соусы; вкусовые добавки
и приправы смешанные; горчичный
порошок и готовая горчица
2104
супы и бульоны готовые и заготовки
для их приготовления;
гомогенизированные составные готовые
пищевые продукты
2401
табачное сырье: табачные отходы
25
(кроме 2501 00,
2503 00, 2523,
2529 21 000 0,
2529 22 000 0)
Соль; сера; земли и камень;
штукатурные материалы; известь и
цемент
26
Руды, шлак и зола
3003
лекарственные средства (кроме
товаров товарной позиции 3002,
3005 или 3006), состоящие из смеси
двух или более компонентов, для
использования в терапевтических или
профилактических целях, но не
расфасованные в виде дозированных
лекарственных форм или в
упаковки для розничной продажи
32
Экстракты дубильные или красильные;
танины  и их производные; красители,
пигменты и прочие красящие вещества;
краски и лаки; шпатлевки и прочие
мастики; типографская краска,
чернила, тушь

3301, 3302
эфир майлары мен резиноидтар, парфюмерлiк, косметикалық немесе жуыну заттары
3402
үстiңгi қабаты белсенді органикалық заттар (сабыннан басқа); үстiңгi қабаты белсендi заттар, жуғыш заттар (қосалқы жуғыш заттарды қоса алғанда) және құрамында сабын бар немесе жоқ тазалау заттары (3401 тауар позициясының заттарынан басқа)
35
Белокты заттар; түрлендiрiлген крахмалдар; желiмдер; ферменттер
3923
пластмассадан жасалған тауарларды тасымалдауға немесе орауға арналған бұйымдар, пластмассадан жасалған тығындар, қақпақтар, қалпақтар және тығындауға арналған басқа да бұйымдар
4001
табиғи каучук, балата, гуттаперча, гваюла, чикл және тiлiмдер, табақтар немесе жолақтар немесе ленталар түрiндегi бастапқы нысандардағы оған ұқсас табиғи шайырлар
4403 41 000 0, 4403 49
тропикалық тұқымдас ағаштардан жасалған өзге де өңделмеген ағаш материалдары
4407 24 - 4407 29
ағаш материалдары, тропикалық тұқымдас ағаштан жасалған ұзыннан арамен кесiлген немесе сынған, сүргiленген немесе аршылған, жонылған немесе жонылмаған, жылтыратылған немесе жылтыратылмаған
4420
ағаштан жасалған мозаикалық және бедерленген бұйымдар; зергерлiк немесе өткiр және соған ұқсас бұйымдарға арналған ағаштан жасалған қобдишалар мен қораптар, ағаштан жасалған мүсiншелер мен өзге де сәндiк бұйымдар; 94-топта көрсетiлмеген жиһаздың ағаш бұйымдары
4421
өзге де ағаш бұйымдары
45
Тығын және одан жасалған бұйымдар
46
Сабаннан, альфадан және өзге де өруге арналған материалдардан жасалған бұйымдар; себеттiк бұйымдар және өрiлген бұйымдар
50
Жiбек
53
Өзге де өсiмдiктен жасалған тоқыма талшығы; қағаздан жасалған иiрiмжiп және қағаздан жасалған иiрiмжiптен тоқылған маталар
56
Мақта, киiз немесе фетр және маталық емес материалдар; арнайы иiрiмжiп; жiңiшке арқандар, қысқа жiптер, арқандар мен жуан арқандар және олардан жасалған бұйымдар
5808
тоқылған қиық бау; машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаждан басқа, кестесiз қиық өңдеу материалдары; шашақтар, бумашашақтар мен оған ұқсас бұйымдар
6702 90 000 0
жасанды гүлдер, жапырақтар, жемiстер, көкөнiстер мен олардың бөлшектерi; жасанды гүлдерден, жапырақтардан немесе жемiстерден, өзге де материалдан жасалған бұйымдар
6913
қыштан жасалған мүсiншелер мен өзге де сәндiк бұйымдар
6914
өзге де қыш бұйымдар
7018 10
шыны моншақтар, маржан тәрiздi бұйымдар, қымбат бағалы немесе жартылай қымбат бағалы тастар және соған ұқсас шыныдан жасалған кiшкене пiшiндер
7117
бижутерия
9401 50 000 0
қамыстан, шыбықтан, бамбуктан немесе оған ұқсас материалдардан отыруға арналған жиһаз
9403 80 000 0
қамысты, шыбықты, бамбуктi немесе оған ұқсас материалдарды қоса алғанда, өзге де материалдардан жасалған жиһаз

3301, 3302
эфирные масла и резиноиды;
парфюмерные, косметические или
туалетные средства
3402
вещества поверхностно-активные
органические (кроме мыла);
поверхностно-активные средства,
моющие средства (включая
вспомогательные моющие средства)
и средства чистящие, содержащие или
не содержащие мыло (кроме средств
товарной позиции 3401)
35
Белковые вещества;
модифицированные крахмалы; клеи;
ферменты
3923
изделия для транспортировки или
упаковки товаров, из пластмасс,
пробки, крышки, колпаки и другие
изделия для закупорки, из
пластмасс
4001
каучук натуральный, балата,
гуттаперча, гваюла, чикл и
аналогичные природные смолы в
первичных формах в виде пластин,
листов или полос, или лент
4403 41 000 0,
4403 49
лесоматериалы необработанные прочие
из древесины тропических пород
4407 24 - 4407 29
лесоматериалы, распиленные вдоль
или расколотые, строганные или
лущеные, обтесанные или
необтесанные, шлифованные или
нешлифованные из древесины
тропических пород
4420
изделия деревянные мозаичные и
инкрустированные; шкатулки и
коробки для ювелирных или ножевых и
аналогичных изделий, деревянные;
статуэтки и прочие декоративные
изделия деревянные; деревянные
предметы мебели, не указанные в
группе 94
4421
изделия деревянные прочие
45
Пробка и изделия из нее
46
Изделия из соломы, альфы и прочих
материалов для плетения;
корзиночные изделия и плетеные
изделия
50
Шелк
53
Прочие растительные текстильные
волокна; бумажная пряжа и ткани
из бумажной пряжи
56
Вата, войлок или фетр и нетканые
материалы; специальная пряжа;
бечевки, веревки, канаты и тросы и
изделия из них
5808
тесьма плетеная в куске; отделочные
материалы без вышивки в куске,
кроме трикотажных машинного или
ручного вязания; кисточки,
помпоны и аналогичные изделия
6702 90 000 0
искусственные цветы, листья,
фрукты, овощи и их части;
изделия из искусственных цветов,
листьев или плодов, из прочих
материалов
6913
статуэтки и прочие декоративные
изделия из керамики
6914
прочие керамические изделия
7018 10
бусины стеклянные, изделия,
имитирующие жемчуг, драгоценные
или полудрагоценные камни, и
аналогичные небольшие формы из
стекла
7117
бижутерия
9401 50 000 0
мебель для сидения из тростника,
лозы, бамбука или аналогичных
материалов
9403 80 000 0
мебель из прочих материалов,
включая тростник, лозу,
бамбук или аналогичные материалы

9403 90 900 0
өзге де материалдардан (ағаштан және металдан басқа) жасалған жиһаздың бөлшектерi
9601
ою үшiн өңделген және жарамды пiл сүйегi, сүйек, тасбақаның тас қабығы, мүйiз, бұғының мүйiзi, iнжулер, перламутр, жануарлардан алынатын өзге де материалдар және осы материалдардан жасалған бұйымдар (қалыпқа салу жолымен алынған бұйымдарды қоса алғанда)
9602 00 000 0
өсiмдiктен немесе минералдан алынған, ою үшiн жарамды өңделген материалдар және олардан жасалған бұйымдар; балауыздан, стеариннен, табиғи шайырлардан немесе табиғи каучуктан немесе модельдi пасталардан қалыпқа салынған немесе ойып жасалған бұйымдар және басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген өзге де қалыпқа салынған немесе ойып жасалған бұйымдар; өңделген, қатпаған желатин (3503 тауар позициясының желатинiнен басқа) және қатпаған желатиннен жасалған бұйымдар

9403 90 900 0
части мебели из прочих материалов
(кроме дерева и металла)
9601
обработанные и пригодные для резьбы
кость слоновая, кость, панцирь
черепахи, рог, рога оленьи, кораллы,
перламутр, прочие материалы
животного происхождения и
изделия из этих материалов (включая
изделия, полученные путем формовки)
9602 00 000 0
Обработанные материалы растительного
или минерального происхождения,
пригодные для резьбы, и изделия
из них; изделия формованные или
резные из воска, стеарина,
натуральных смол или натурального
каучука или модельных паст, и
прочие формованные или резные
изделия, в другом месте не
поименованные или не включенные;
желатин обработанный, незатвердевший
(кроме желатина товарной позиции
3503) и изделия из незатвердевшего
желатина

9603
сыпырғыштар, шөткелер (тетiктердiң, құралдардың немесе көлiк құралдарының бөлшектерi болып табылатын шөткелердi қоса алғанда), едендердi тазартуға арналған қозғалтқышсыз механикалық қол шөткелерi, шаңды қағуға арналып қауырсыннан жасалған еден жуатын таяқтар мен сыпырғылар; сыпырғыштар мен шөтке бұйымдарын жасауға дайындалған будалар мен байламдар; бояуға арналған сылақ көпшiктер мен бiлiктер; резеңке еден жуатын таяқтар (ылғалды сүртуге арналған резеңке басқа)
9604 00 000 0
қол електер және елеуiштер

9603
метлы, щетки (включая щетки,
являющиеся  частями механизмов,
приборов или транспортных средств),
щетки ручные механические без
двигателей для уборки полов,
швабры и метелки из перьев для
смахивания пыли; узлы и пучки,
подготовленные для изготовления
метел или щеточных изделий;
подушечки и валики малярные
для краски; резиновые швабры
(кроме резиновых валиков для
удаления влаги)
9604 00 000 0
сита и решета ручные

9606
түймелер, батырмалар, iлгек түймелер, түймелерге арналған қалыптар және осы бұйымдардың өзге де бөлшектерi; түймелерге арналған дайындамалар
9609
жай қарындаштар (9608 тауар позициясында көрсетiлгендерден басқа), түрлi-түстi қарындаштар, қарындаштардың грифельдерi, пастельдер, көмiр қарындаштар, жазуға немесе сурет салуға арналған борлар және тiгiншiлерге арналған борлар
9614
темекi трубкалары (табақша тәрiздi бөлшектердi қоса алғанда), сигарларға немесе сигареттерге арналған мүштектер мен олардың бөлшектерi
9615 11 000 0
эбониттен немесе пластмассадан жасалған шашқа арналған тарақтар, тарақшалар және соған ұқсас заттар
9617 00
термостар мен өзге де жиналған күйiндегi вакуумды ыдыстар; шыны колбалардан басқа, олардың бөлшектерi
97
Өнер туындылары, коллекциялау мен антиквариат заттары
* - Тауарлар номенклатурасы тауарлардың кодымен де, атауымен де айқындалады.
Қазақстан Республикасының
Кедендік тарифіне
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің
2007.04.11. N 287 (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап
отыз күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi),
2007.10.20. N 976 , 2008.02.06. N 112 Қаулыларымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімдеріне сәйкес уақытша негізде қолданылатын кедендік әкелу баждарының ставкалары*
СЭҚ ТН
коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Уақытша кедендік баж ставкасы (кеден құнының пайызымен не евромен)
Уақытша кедендік баждардың әрекет ету мерзімі

9606
пуговицы, кнопки, застежки-защелки,
формы для пуговиц и прочие части
этих изделий; заготовки для пуговиц
9609
карандаши простые (кроме указанных
в товарной позиции 9608), карандаши
цветные, грифели карандашей,
пастели, карандаши угольные,
мелки для письма или рисования и
мелки для портных
9614
трубки курительные (включая
чашеобразные части), мундштуки
для сигар или сигарет и их части
9615 11 000 0
расчески, гребни для волос и
аналогичные предметы,
эбонитовые или пластмассовые
9617 00
термосы и вакуумные сосуды прочие
в собранном виде; их части,
кроме стеклянных колб
97
Произведения искусства, предметы
коллекционирования и антиквариат
Приложение 1
к Таможенному тарифу
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 11 апреля 2007 года N  287  (вводится в действие по истечении 30 календарных дней со дня первого официального опубликования); от 20 октября 2007 г. N  976  (вводится в действие со дня первого официального опубликования); от 6 февраля 2008 года  N 112  (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Ставки ввозных таможенных пошлин, применяемых
на временной основе в соответствии с решениями
Правительства Республики Казахстан*
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп. ед. изм.
Ставка временной таможен-
ной пошлины (в процен-
тах от таможен-
ной стоимости либо
в евро)
Срок дейст-
вия времен-
ных тамож-
енных пошлин

0303 21 100 0
- - - Oncorhynchus aрache
және Oncorhynchus
chrysogaster түрлері
-
0
2008 жылғы
16 ақпанға
дейін
қолданылады
0303 21 900 0
- - - өзгелері
-
0
2008 жылғы
16 ақпанға
дейін
қолданылады
0303 22 000 0
- - Атлант албырт балығы
(Salmo salar) және Дунай
албырт балығы (Hucho huсhо)
-
0
2008 жылғы
16 ақпанға
дейін
қолданылады
0303 29 000 0
- - өзгелерi
-
0
2008 жылғы
16 ақпанға
дейін
қолданылады
- түйетабан тектестер
(Рleuronectidae,
Bothidae, Cynoglossidae,
Soleidae, Scoрhthalmidae
және Citharidae),
бауырын, уылдырығын және
мoлoгын қоспағанда:

0303 21 100 0
--- видов Oncorhynchus
apache и Oncorhynchus
chrysogaster
-
0
действует до
16 февраля
2008 года
0303 21 900 0
--- прочая
-
0
действует до
16 февраля
2008 года
0303 22 000 0
-- лосось атлантический
(Salmo salar) и лосось
дунайский (Hucho hucho)
-
0
действует до
16 февраля
2008 года
0303 29 000 0
-- прочие
-
0
действует до
16 февраля
2008 года
- камбалообразные
(Pleuronectidae,
Bothidae, Cynoglossidae,
Soleidae, Scophthalmidae
и Citharidae), за
исключением печени,
икры и молок:

0406 90 020 0
- - - - 100 кг таза
салмағының құны франко-
шекара елдеріне әкелу
шартында 401,85 евродан
астам, бірақ 430,62
евродан аспайтын, майы
45 мас.%-дан немесе үш
немесе құрғақ затқа
есептегенде одан да көп
айлар ұсталған
-
10
2008 жылғы
16 ақпанға
дейін
қолданылады
0406 90 030 0
- - - - 100 кг таза
салмағының құны франко-
шекара елдеріне әкелу
шартында 401,85 евродан
астам, бірақ 430,62
евродан аспайтын, майы
45 мас.%-дан немесе үш
немесе құрғақ затқа
есептегенде одан да көп
айлар ұсталған
-
10
2008 жылғы
16 ақпанға
дейін
қолданылады
0406 90 040 0
- - - - тұтас ірімшіктер
ауасыз ормадағы немесе
инертті газ орамындағы
таза салмағы 1 кг және
одан да көп, бірақ таза
салмағы 5 кг-нан кем
емес, 100 кг таза
салмағының құны франко-
шекара елдеріне әкелу
шартында 430,62 евродан
астам, бірақ 459,39
евродан аспайтын, майы
45 мас.%-дан немесе үш
немесе құрғақ затқа
есептегенде одан да көп
айлар ұсталған ең болмағанда қабықты бір жағынан кесектеліп туралған
-
10
2008 жылғы
16 ақпанға
дейін
қолданылады
0406 90 050 0
- - - - тұтас ірімшіктер ауасыз ормадағы немесе инертті газ орамындағы таза салмағы 1 кг және одан да көп, бірақ таза салмағы 5 кг-нан кем емес, 100 кг таза
салмағының құны франко-
шекара елдеріне әкелу
шартында 459,39 евродан
астам, майы 45 мас.%-дан
немесе үш немесе құрғақ
затқа есептегенде одан
да көп айлар ұсталған ең
болмағанда қабықты бір
жағынан кесектеліп
туралған
-
10
2008 жылғы
16 ақпанға
дейін
қолданылады
0406 90 060 0
- - - - таза салмағы
450 г-нан аз, қабықсыз
кесектеліп туралған,
сырдың атауы, майдың
болуы, отандық ораушының
және шығарушы елдің аты
көрсетілген ауасыз
орамдағы немесе инертті
газ орамындағы 100 кг
таза салмағының құны
франко-шекара елдеріне
әкелу шартында 459,39
евродан астам, майы
45 мас.%-дан немесе үш
немесе құрғақ затқа
есептегенде одан да көп
айлар ұсталған
-
10
2008 жылғы
16 ақпанға
дейін
қолданылады
- - өзгелерi:
0409 90 130 0
- - - Эмменталер:
-
10
2008 жылғы
16 ақпанға
дейін
қолданылады

0406 90 020 0
---- целые сыры
стоимостью за 100 кг
нетто-массы на условиях
франко-границы стран
ввоза более 401,85 евро,
но не более 430,62 евро,
с содержанием жира
45 мас.% или более в
пересчете на сухое
вещество, выдержанные в
течение трех или более
месяцев
-
10
действует до
16 февраля
2008 года
0406 90 030 0
---- целые сыры
стоимостью за 100 кг
нетто-массы на условиях
франко-границы стран
ввоза более 430,62 евро,
с содержанием жира
45 мас.% или более в
пересчете на сухое
вещество, выдержанные в
течение трех или более
месяцев
-
10
действует до
16 февраля
2008 года
0406 90 040 0
---- нарезанные кусками
с корочкой хотя бы с
одной стороны, в
вакуумной упаковке или
в упаковке с инертным
газом, расфасовкой
нетто-массой 1 кг и
более, но менее 5 кг
нетто-массы и стоимостью
на условиях франко-
границы стран ввоза
более 430,62 евро, но не
более 459,39 евро за
100 кг нетто-массы, с
содержанием жира
45 мас.% или более в
пересчете на сухое
вещество, выдержанные в
течение трех или более
месяцев
-
10
действует до
16 февраля
2008 года
0406 90 050 0
---- нарезанные кусками
с корочкой хотя бы с
одной стороны, в
вакуумной упаковке или
в упаковке с инертным
газом, расфасовкой 1 кг
и более нетто-массы и
стоимостью на условиях
франко-границы стран
ввоза более 459,39 евро
за 100 кг нетто-массы, с
содержанием жира
45 мас.% или более в
пересчете на сухое
вещество, выдержанные в
течение трех или более
месяцев
-
10
действует до
16 февраля
2008 года
0406 90 060 0
---- нарезанные кусками
без корочки нетто-массой
менее 450 г и стоимостью
на условиях франко-
границы стран ввоза
более 499,67 евро за
100 кг нетто-массы в
вакуумной упаковке или
упаковке с инертным
газом, на которой
указано название сыра,
содержание жира, имя
ответственного
упаковщика и страны-
производителя, с
содержанием жира
45 мас.% или более в
пересчете на сухое
вещество, выдержанные в
течение трех или более
месяцев
-
10
действует до
16 февраля
2008 года
---- прочие:
0406 90 130 0
----- Эмменталер
-
10
действует до
16 февраля
2008 года

2007 жылғы 1 мамырға дейін қолданылады
----өзгелері:
2009 79 990
-----құрамында қант
қоспасы жоқ:
2009 79 990 1
------қоюлатылған,
100 кг таза салмағы үшін құны 30 евродан асатын, сыйымдылығы кемінде
40 кг бөшкелердегі,
цистерналардағы, флекситанктердегі
-
10, бірақ 1 л үшін 0,05 евродан кем емес
2007 жылғы 1 мамырға дейін қолданылады
2009 80
-өзге көкөністердің немесе жеміс-жидектердің шырындары:
--67-ден астам Брикс санымен:
---алмұрт шырыны:
2009 80 190
----өзгесі:

действует до 1 мая 2007 года
---- прочий:
2009 79 990
----- не содержащий добавок сахара:
2009 79 990 1
------ концентрирован-
ный, стоимостью,
превышающей 30 евро за
100 кг нетто-массы, в
бочках, цистернах,
флекси-танках
вместимостью не менее
40 кг
-
10, но не менее
0,05 евро за 1 л
действует до 1 мая 2007 года
2009 80
- соки прочих овощей или фруктов:
-- с числом Брикса более 67:
--- грушевый сок:
2009 80 190
---- прочий:

2009 80 190 1
-----қоюлатылған,
100 кг таза салмағы үшін құны 30 евродан асатын,
сыйымдылығы кемінде
40 кг бешкелердегі,
цистерналардағы, флекситанктердегі
-
5
2007 жылғы 1 мамырға дейін қолданылады
2009 80 330 0
-ден
67-ден астам Брикс санымен, 100 кг таза салмағы үшін құны 30 евродан аспайтын, сыйымдылығы кемінде 40 кг бөшкелердегі, цистерналардағы, флекситанктердегі манго, мангостан немесе гарциний, папайя, гамаринд, анакардия немесе акажу, личи, джекфрут немесе нан ағашы жемісінің, аподилла, карамбола және питайа шырындары
-
5
2007 жылғы 1 мамырға дейін қолданылады
---өзгелері:
----өзгелері:
2009 80 380
-----өзгелері:
2009 80 380 1
------қоюлатылған,
сыйымдылығы кемінде
40 кг бешкелердегі, цистерналардағы, флекситанктердегі
-
10, бірақ 1 л үшін 0,05 евродан кем емес
2007 жылғы 1 мамырға дейін қолданылады
2009 80 500 0
-ден
67-ден аспайтын Брикс санымен, 100 кг таза салмағы үшін 18 евродан асатын, қант қоспасы бар, сыйымдылығы кемінде 40 кг бешкелердегі, цистерналардағы, флекситанктердегі алмұрт шырыны
-
5
2007 жылғы 1 мамырға дейін қолданылады
2009 80 690 0
-ден
67-ден аспайтын Брикс санымен, 100 кг таза салмағы үшін 18 евродан аспайтын, қант қоспасы жоқ, сыйымдылығы кемінде 40 кг бөшкелердегі, цистерналардағы, флекситанктердегі алмұрт шырыны
-
5

2009 80 190 1
----- концентрированный,
стоимостью, превышающей
30 евро за 100 кг
нетто-массы, в бочках,
цистернах, флекси-
танках вместимостью не
менее 40 кг
-
5
действует до 1 мая 2007 года
из
2009 80 330 0
----- соки манго,
мангостана, или гарцинии,
папайи, тамаринда,
анакардии, или акажу,
личи, джекфрута, или
плода хлебного дерева,
саподиллы, карамболы и
питайи, с числом Брикса
более 67, стоимостью, не
превышающей 30 евро за
100 кг нетто-массы, в
бочках, цистернах,
флекси-танках
вместимостью не менее
40 кг
-
5
действует до 1 мая 2007 года
--- прочие:
---- прочие:
2009 80 380
----- прочие:
2009 80 380 1
------ концентрирован-
ные, в бочках, цистернах,
флекси-танках
вместимостью не менее
40 кг
-
10, но не менее
0,05 евро за 1 л
действует
до
1 мая
2007 года
из
2009 80 500 0
грушевый сок, с числом Брикса не более 67, стоимостью, превышающей
18 евро за 100 кг нетто-массы, содержащий
добавки сахара, в
бочках, цистернах,
флекси-танках
вместимостью не   менее
40 кг
-
5
действует до
1 мая
2007 года
из
2009 80 690 0
грушевый сок, с числом
Брикса не более 67, стоимостью, превышающей 18 евро за 100 кг нетто-массы, не содержащий цобавок сахара, в бочках,
цистернах, флекси-танках вместимостью не менее 40 кг
-
5

2007 жылғы 1 мамырға дейін қолданылады
--67-ден аспайтын Брикс санымен:
---өзгелері:
----100 кг таза салмағы үшін құны 30 евродан асатын, құрамында қант қоспасы бар:
2009 80 790
-----өзгелері:
2009 80 790 1
------қоюлатылған,
20-дан астам брикс
санымен, сыйымдылығы
кемінде 40 кг
бөшкелердегі,
цистерналардағы, флекситанктердегі
-
10, бірақ 1 л үшін 0,05 евродан кем емес
2007 жылғы 1 мамырға дейін қолданылады
2009 90
-шырындардың қоспалары:
--67-ден астам Брикс санымен:
---алма және алмұрт шырындарының қоспалары:

действует до 1 мая 2007 года
-- с числом Брикса не более 67:
--- прочие:
---- стоимостью,
превышающей 30 евро за
100 кг нетто-массы,
содержащие добавки
сахара:
2009 80 790
----- прочие:
2009 80 790 1
------ концентрирован-
ные, с числом Брикса
более 20, в бочках,
цистернах, флекси-танках
вместимостью не менее
40 кг
-
10, но не менее
0,05 евро за 1 л
действует до
1 мая
2007 года
2009 90-
- смеси соков:
-- с числом брикса более
67:
--- смеси яблочного и
грушевого соков:

4408 31 110 0
--- ұштары жалғанған, сүргіленген немесе сүргілен
беген, жылтыратылған немесе жылтыра
тылмаған
-
5
2007 жылғы
1 желтоқсанға дейін қолданылады
--- өзгелері
4408 31 210 0
---- сүргіленген
м3
5
2007 жылғы
1 желтоқсанға дейін қолданылады
4408 31 250 0
---- жылтыратылған
-
5
2007 жылғы
1 желтоқсанға дейін қолданылады
4408 31 300 0
---- өзгелері
м3
5
2007 жылғы
1 желтоқсанға дейін қолданылады
4408 39
-- өзгелері
--- шореялардың әр алуан түрлерінің сүрегі, парашорея, пентакме, пайдалы энтандрофрагма, сәнді терминалия, Клайн
аукумеясы, қатты қарамайлы триплохитон, цилиндрлік энтандрофрагрма,
суринамдық вирола, махогондік ағаш (Swietenia spp.), Рио палисандры,
Пара палисандры және бразилиялық қызғылт ағаш:
4408 39 150 0
---- жылтыратылған; ұштары жалғанған, сүргіленген немесе сүргіленбеген, жылтыратылған немесе жылтыратылмаған
-
5
2007 жылғы
1 желтоқсанға дейін қолданылады
---- өзгелері
4408 39 210 0
----- сүргіленген
м3
5
2007 жылғы
1 желтоқсанға дейін қолданылады
----- өзгелері
4408 39 310 0
------ қалыңдығы 1 мм-ден аспайтын
м3
5
2007 жылғы
1 желтоқсанға дейін қолданылады
4408 39 350 0
------ қалыңдығы 1 мм-ден асатын
м3
5
2007 жылғы
1 желтоқсанға дейін қолданылады
--- өзгелері
4408 39 550 0
---- сүргіленген; жылтыратылған; ұштары жалғанған, сүргіленген дейін немесе сүргіленбеген, жылтыратылған немесе
жылтыратылмаған
---- өзгелері
-
5
2007 жылғы
1 желтоқсанға дейін қолданылады
4408 39 700 0
----- қарындаш дайындау үшін тақтайшалар
-
5
2007 жылғы
1 желтоқсанға дейін қолданылады
---- өзгелері
4408 39 850 0
------ қалыңдығы 1 мм-ден аспайтын
-
5
2007 жылғы
1 желтоқсанға дейін қолданылады
4408 39 950 0
------ қалыңдығы 1 мм-ден асатын
м3
5
2007 жылғы
1 желтоқсанға дейін қолданылады
4409
Пішінделген ұзын тақтай түріндегі (иректелген, қиысқан жіктері бар, шпунтталған, шеттері ойылған, жартылай шеңберлі калевкалар түріндегі, қосылысы бар (фасонды, дөңгеленген немесе соған ұқсас) кез келген жиек, ұштарындағы немесе тегістіктегі, сүргіленген немесе сүргіленбеген, жылтыратылған немесе жылтыратылмаған, ұштары жалғанған немесе жалғанбаған қылқан жапырақты кесу материалдары (еденді паркетпен жабуға арналған, жиналмаған тақтайшаларды және фриздерді қоса алғанда):
4409 10
-қылқанды:
4409 10 110 0
--картиналардың, фотосуреттердің, айналардың немесе соған ұқсас заттардың рамаларын дайындау үшін багет
м
0
2007 жылғы
1 мамырға дейін қолданылады
4409 10 180 0
--өзгелері
-
0
2007 жылғы 1 мамырға дейін қолданылады
4811 59 000 0
-ден
шырындар құятын тетрақағаз
-
0
2007 жылғы 1 мамырға дейін қолданылады
5106
Бөлшек сауда үшін өлшеп салынбаған аппараттық иірудің иірімжібі:
5106 10
- құрамында 85 мас.% немесе одан да көп жүні бар:

4408 31 110 0
--- имеющие торцевые
соединения, строганые
или нестроганые,
шлифованные или
нешлифованные
-
5
действует до 1
декабря
2007 года
--- прочие:
4408 31 210 0
---- строганые
м3
5
действует до 1
декабря
2007 года
4408 31 250 0
---- шлифованные
-
5
действует до 1
декабря
2007 года
4408 31 300 0
---- прочие
м3
5
действует до 1
декабря
2007 года
4408 39
-- прочие:
--- древесина различных
видов шореи, парашореи,
пентакме, энтандрофрагма
полезная, терминалия
пышная, аукумея Клайна,
триплохитон
твердосмольный, кайя
иворензис, энтандрофрагма
цилиндрическая, вирола
суринамская, махогониевое
дерево (Swietenia spp.),
палисандр Рио, палисандр
Пара и бразильское
розовое дерево:
4408 39 150 0
---- шлифованные;
имеющие торцевые
соединения, строганые или
нестроганые, шлифованные
или нешлифованные
-
5
действует до 1
декабря
2007 года
---- прочие:
4408 39 210 0
----- строганые
м3
5
действует до 1
декабря
2007 года
----- прочие:
4408 39 310 0
------ толщиной не
более 1 мм
м3
5
действует до 1
декабря
2007 года
4408 39 350 0
------ толщиной более 1
мм
м3
5
действует до 1
декабря
2007 года
--- прочие:
4408 39 550 0
---- строганые;
шлифованные; имеющие
торцевые соединения,
строганые или
нестроганые, шлифованные
или нешлифованные
-
5
действует до 1
декабря
2007 года
---- прочие:
4408 39 700 0
----- дощечки для
изготовления карандашей
-
5
действует до 1
декабря
2007 года
----- прочие:
4408 39 850 0
------ толщиной не
более 1 мм
м3
5
действует до 1
декабря
2007 года
4408 39 950 0
------ толщиной более 1
мм
м3
5
действует до 1
декабря
2007 года
4409
Пиломатериалы (включая
планки и фриз для
паркетного покрытия
пола, несобранные) в
виде профилированного
погонажа (с гребнями,
пазами, шпунтованные, со
стесанными краями, с
соединением в виде
полукруглой калевки,
фасонные, закругленные
или аналогичные) по
любой из кромок, торцов
или плоскостей,
строганые или
нестроганые, шлифованные
или нешлифованные, имеющие или не имеющие торцевые соединения:
4409 10
- хвойные:
4409 10 110 0
-- багет для
изготовления рам для
картин, фотографий,
зеркал или аналогичных
предметов
м
0
действует до 1 мая 2007 года
4409 10 180 0
-- прочие
-
0
действует до 1 мая 2007 года
из
4811 59 000 0
тетрабумага для упаковки соков
-
0
действует до 1 мая
2007 года
5106
Пряжа шерстяная
аппаратного прядения, не
расфасованная для
розничной продажи:
5106 10
- с содержанием шерсти
85 мас.% или более:

8701 20 901
---отыратын артқыштар:
8701 20 901 2
-----шығарылған
уақытынан бастап
жылдан астам уақыт
өткен
дана
0
2007 жылғы 1 мамырға дейін қолданылады
870120 901 8
----өзгелері
дана
0
2007 жылғы 1 мамырға дейін қолданылады
8701 30
-шынжыр табанды тракторлар:
8701 30 900 0
--өзгелері
дана
5
2007 жылғы 1 мамырға дейін қолданылады
8716
Тіркемелер мен жартылай тіркемелер; басқа да өздігінен жүрмейтін көлік құралдары олардың бөліктері:
8716 39
--өзгелері:
---өзгелері:
8716 39 800
----бұрын
пайдаланылғандар:
8716 39 800 1
-----толық массасы
15 т артық және ұзындық габариті 13,6 м кем емес
автомобилді жартылай тіркемелер
дана
0
2007 жылғы 1 мамырға дейін қолданылады
8716 39 800 2
-----шанағының ішкі көлемі 76 м3кем емес
рефрижераторлары бар жартылай тіркемелер
дана
0
2007 жылғы 1 мамырға дейін қолданылады
8716 39 800 9
-----өзгелері
дана
0
2007 жылғы 1 мамырға дейін қолданылады
8802 12 100 0-ден
----- шығарылған уақытынан бастап 5 жылдан астам уақыт өткен азаматтық тікұшақтар
дана
0
2007 жылғы 1 желтоқсанға дейін қолданылады
8803
8801 немесе 8802 тауар позициясының ұшу аппараттардың бөлшектері:
8803 10
- ауа винттері және көтергіш винттер мен
8803 10 100 0
-- азаматтық авиация үшін
-
0
2007 жылғы 1 желтоқсанға дейін қолданылады
8803 90
- өзгелері
8803 90 910 0
--- азаматтық авиация және планерлер үшін
-
0
2007 жылғы 1 желтоқсанға дейін қолданылады
9027 30 000 0
- оптикалық сәулелендіру әсеріне негізделген спектрометрлер, спектрофотометрлер және спектрографтар (ультракүлгін, спектрдің көрінетін бөлігі, инфрақызыл)
дана
0
2007 жылғы 1 желтоқсанға дейін қолданылады
* Тауарлар номенклатурасы тауарлардың кодымен де, атауымен де айқындалады.
Қазақстан Республикасының
Кедендік тарифіне
2-қосымша
Тауарлардың атаулары негізінде қолданылатын кедендік әкелу баждардың ставкалары
СЭҚ ТН коды
Позицияның атауы
Қос. өлш. бір.
Баж ставкалары (кеден құнының пайызымен не евромен)
1001 10 000 0-ден
тұқымдық қатты бидай,
-
0
1103 19 500 0-ден
күріштің жармасы
-
20
1205 10 100 0-ден
егіс үшін уатылған немесе уатылмаған рапстың тұқымы
-
5
1512 11 910-нан
1 сәуірден бастап 30 қыркүйекті қоса алғанда, өнеркәсіптік қайта өңдеу үшін құйылып жеткізілетіндер
-
5, бірақ 1 кг үшін 0,03 евродан кем емес
1512 11 910-нан
1 қазаннан бастап 31 наурызды қоса алғанда, өнеркәсіптік қайта өңдеу үшін құйылып жеткізілетіндер
-
15, бірақ 1 кг үшін 0,09 евродан кем емес
1512 19 910-нан
1 сәуірден бастап 30 қыркүйекті қоса алғанда, өнеркәсіптік қайта өңдеу үшін құйылып жеткізілетіндер
-
5, бірақ 1 кг үшін 0,03 евродан кем емес
1512 19 910-нан
қазаннан бастап 31 наурызды қоса алғанда, өнеркәсіптік қайта өңдеу үшін құйылып жеткізілетіндер
-
15, бірақ 1 кг үшін 0,09 евродан кем емес

8701 20 901
--- тягачи седельные:
8701 20 901 2
---- с момента выпуска
которых прошло более
7 лет
шт
0
действует до 1 мая
2007 года
8701 20 901 8
---- прочие
8701 30
- тракторы гусеничные:
8701 30 900 0
-- прочие
шт
5
действует до 1 мая
2007 года
8716
Прицепы и полуприцепы;
прочие несамоходные
транспортные средства;
их части:
8716 39
-- прочие:
--- прочие:
8716 39 800
---- бывшие в
эксплуатации:
8716 39 800 1
----- полуприцепы
автомобильные, с полной
массой более 15 т и
габаритной длиной не
менее 13,6 м
шт
0
действует до 1 мая 2007 года
8716 39 800 2
----- полуприцепы
автомобильные
рефрижераторные с
внутренним объемом кузова
не менее 76 м3
шт
0
действует до 1 мая 2007 года
8716 39 800 9
----- прочие
шт
0
действует до 1 мая 2007 года
из
8802 12 100 0
вертолеты гражданские, с
момента выпуска которых прошло менее 5 лет
шт
0
действует до 1
декабря
2007 года
8803
Части летательных
аппаратов товарной
позиции 8801 или 8802:
8803 10
- воздушные винты и
несущие винты и их части:
8803 10 100 0
-- для гражданской
авиации
-
0
действует до 1
декабря
2007 года
8803 90
- прочие:
8803 90 910 0
--- для гражданской
авиации и планеров
-
0
действует до 1
декабря
2007 года
9027 30 000 0
- спектрометры,
спектрофотометры и
спектрографы, основанные
на действии оптического
излучения (ультрафиоле-
тового, видимой части
спектра, инфракрасного)
шт
0
действует до 1
декабря
2007 года
Приложение 2
к Таможенному тарифу
Республики Казахстан
Ставки ввозных таможенных пошлин,
применяемых на основе наименования товаров
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп.
ед.
изм.
Ставка
пошлины
процентах
от
таможенной
стоимости
либо в
евро)
из
1001 10 000 0
пшеница твердая семенная
-
0
из
1103 19 500 0
крупа из риса
-
20
из
1205 10 100 0
семена рапса дробленые или
недробленые для посева
-
5
из
1512 11 910
поставляемое наливом для
промышленной переработки,
с 1 апреля по 30 сентября
-
5, но не
менее 0,03
евро за
1 кг
из
1512 11 910
поставляемое наливом для
промышленной переработки,
с 1 октября по 31 марта
-
15, но не
менее 0,09
евро за
1 кг
из
1512 19 910
поставляемое наливом для
промышленной переработки,
с 1 апреля по 30 сентября
-
5, но не
менее 0,03
евро за
1 кг
из
1512 19 910
поставляемое наливом для
промышленной переработки,
с 1 октября по 31 марта
-
15, но не
менее 0,09
евро за
1 кг