"Астана халықаралық әуежайы" акционерлiк қоғамын дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған жоспарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2006 жылғы 20 қарашадағы N 1095 қаулысы
"Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы Заңына және "Қазақстан Республикасының
әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспарларын әзiрлеудiң ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы 14 маусымдағы N 647  қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
1. Қоса берiлiп отырған "Астана халықаралық әуежайы" акционерлiк қоғамын дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған жоспары (бұдан әрi - Жоспар) бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгi
"Астана халықаралық әуежайы" акционерлiк қоғамымен бiрлесiп, тоқсан
сайын, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 25-күнiнен кешіктiрмей Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгiне Жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат берсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2006 жылғы 20 қарашадағы
N 1095 қаулысымен
бекітілген
"Астана халықаралық әуежайы" акционерлiк қоғамын дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған жоспары
1-бөлiм. Ұлттық компанияның жай-күйi және даму перспективалары туралы баяндама
1.  Кiрiспе
Параграф 1 Миссиясы
Параграф 2 Құрылуының қысқаша тарихы
Параграф 3 Басқару құрылымы
Параграф 4 Орталық аппарат құрылымы
Параграф 5 Компанияны басқарудың таңдап алынған моделiн негiздеу.
2.  Нарықты (қызмет саласын) талдау
Параграф 1 Жалпы нарықтағы Астана қаласы әуежайының бәсекелестерi
және үлесi
Параграф 2 Негiзгi клиенттер (тұтынушылар, тапсырыс берушiлер)
3.  2003 - 2005 жылдардағы өндiрiстiк-қаржылық қызметтi талдау
Параграф 1 Қаржы-экономикалық қызметтiң 2003 - 2004 жылдардағы
қорытындысы
Параграф 2 Салықтар мен басқа да түсiмдер аясындағы бюджетке
төленетiн төлемдер
Параграф 3 Баға және тарифтер
Параграф 4 2005 жылғы қызмет нәтижелерiн бағалау
Мықты және әлсiз жақтарын көрсете отырып, өндiрiстiк көрсеткiштердiң өсуiн негiздеу
4.  Қоғам өткiзетiн iс-шаралар:
Параграф 1 Қазақстан Республикасының Индустриялық-инновациялық дамуының 2003-2015 жылдарға арналған стратегиясына сәйкес
Параграф 2 Оларды шағын және орта бизнестiң бәсекелестiк ортасына
тапсыру үшiн салалық емес функцияларды анықтау бойынша
5.  2006-2008 жылдарға арналған даму жоспары
Параграф 1 Мақсаттары мен мiндеттерi
Параграф 2 Қойылған мiндеттерге қол жеткiзу жолдарын таңдау
Параграф 3 Стратегияны, мемлекеттiк және салалық бағдарламаларды iске асыру бойынша
Оларды шағын және орта бизнестiң бәсекелi ортасына тапсыру үшiн бейiндi емес функцияларды анықтау бойынша
Параграф 4 Жұмыстар, қызметтер өндiрiсiн (заттай және ақшалай
көрсетiлген) дамыту серпiнi
Параграф 5 Күрделi қаржы жұмсалымдарының көлемi.
Параграф 6 Өзіндік құн құрылымы
Параграф 7 Қоршаған ортаны қорғау, қауiпсiздiк техникасын сақтау
жөнiндегi iс-шаралар
Параграф 8 Баға және тариф саясаты
Параграф 9 Әлеуметтiк саланы дамыту
Параграф 10 Кадр саясаты
Параграф 11 Қаржылық нәтижелер және бюджетпен қарым-қатынастар
республикалық бюджеттен
салықтар және төлемдер түрлерi аясында бюджетке, акциялардың
мемлекеттiк пакеттерiне дивидендтерден болжанатын түсiмдер
Параграф 12 Қызмет көрсететiн банктермен өзара қарым-қатынастар:
есеп айырысу шоттары бойынша айналымдар, ақшалай қаражаттың орташа айлық қалдығы
қызмет көрсететiн банктiң операциялық қызметi бойынша тарифтiк саясат
сыйақы көлемi және комиссиялық төлемдер көлемi

Об утверждении Плана развития акционерного общества "Международный аэропорт Астана" на 2006-2008 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 ноября 2006 года N 1095
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2002 года N 647 "Об утверждении Правил разработки среднесрочных планов социально-экономического развития Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План развития акционерного общества "Международный аэропорт Астана" на 2006-2008 годы (далее - План).
2. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан совместно с акционерным обществом "Международный аэропорт Астана" ежеквартально, не позднее 25-го числа месяца, следующего за отчетным периодом, представлять в Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан информацию о ходе выполнения Плана.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 ноября 2006 года N 1095
ПЛАН РАЗВИТИЯ
акционерного общества
"Международный аэропорт Астана"
на 2006-2008 годы
Раздел 1. Доклад о состоянии и перспективах развития
национальной компании
1. Введение
§ 1 Миссия
§ 2 Краткая история создания
§ 3 Структура управления
§ 4 Структура центрального аппарата
§ 5 Обоснование выбранной модели управления Компанией
2. Анализ рынка (сферы деятельности)
§ 1 Конкуренты и доля аэропорта г. Астана на общем рынке
§ 2 Основные клиенты (потребители, заказчики)
3. Анализ производственно-финансовой деятельности за
2003-2005 годы
§ 1 Итоги финансово-экономической деятельности за 2003-2004
годы.
§ 2 Платежи в бюджет в разрезе налогов и других поступлений
§ 3 Цены и тарифы
§ 4 Оценка результатов деятельности за 2005 год
Обоснование роста производственных показателей с указанием
сильных и слабых сторон
4. Мероприятия, проводимые Обществом:
§ 1 В соответствии со Стратегией индустриально-инновационного
развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы
§ 2 По выявлению непрофильных функций для передачи их в
конкурентную среду малого и среднего бизнеса
5. План развития на 2006-2008 годы
§ 1 Цели и задачи
§ 2 Выбор путей достижения поставленных задач
§ 3 Мероприятия, планируемые Обществом:
по реализации Стратегии , государственных и отраслевых программ
по выявлению непрофильных функций для передачи их в
конкурентную среду малого и среднего бизнеса
§ 4 Динамика развития производства работ, услуг (в
натуральном и денежном выражении)
§ 5 Объем капитальных вложений
§ 6 Структура себестоимости
§ 7 Мероприятия по охране окружающей среды, соблюдению техники
безопасности
§ 8 Ценовая и тарифная политика
§ 9 Развитие социальной сферы
§ 10 Кадровая политика
§ 11 Финансовые результаты и отношения с бюджетом
из республиканского бюджета
в бюджет в разрезе видов налогов и платежей, дивиденды на
государственный пакет акций
§ 12 Взаимоотношения с обслуживающими банками:
обороты по расчетным счетам, среднемесячный остаток денежных
средств
тарифная политика по операционной деятельности
обслуживающего банков
объемы вознаграждения и объемы комиссионных платежей

2-бөлiм. Қоғамның 2006-2008 жылдарға арналған инвестициялық бағдарламасы
1.  Саланың инвестициялық жағдайын бағалау
Параграф 1 Саланың инвестициялық нарықтарындағы жай-күйдi талдау
және бағалау, Қоғам рөлiн бағалау және оның саланың инвестициялық үдерiсiне әсерi
Параграф 2 Қорытындылар
2.  Инвестициялық басымдықтар және бағыттар
Параграф 1 Қоғамның инвестициялық саясатының негiзгi басымдықтары
мен мiндеттерi
Параграф 2 Инвестициялық жобалар бойынша ниеттер
3.  Қоғамды дамытудың инвестициялық жоспары
3-бөлiм. Дамудың аса маңызды көрсеткiштерiнiң болжамы
1-бөлiм. Ұлттық компанияның жай-күйi және даму перспективалары туралы баяндама
1. Кiрiспе
"Астана халықаралық әуежайы" акционерлiк қоғамын дамыту жоспары Қазақстан Республикасының макроэкономикалық болжамдарын ескере отырып, "Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспарларын әзiрлеудiң ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы 14 маусымдағы N 647 қаулысына сәйкес әзiрлендi.
Параграф 1. Миссиясы
"Астана халықаралық әуежайы" АҚ (бұдан әрi - Қоғам) миссиясы
акционерлердiң жалпы жиналысының шешiмiмен бекiтiлген Жарғыға сәйкес, (Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгiнiң 2005 жылғы 19 сәуiрдегi N 163-1 бұйрығы) Қазақстан Республикасының заңнамасына және халықаралық стандарттардың талаптарына сәйкес әуе кемелерiне және жолаушыларға, багаж, почта және жүкке үлгiлi, қауiпсiз және тұрақты қызмет көрсетудi қамтамасыз ету болып табылады.
Параграф 2. Құрылуының қысқаша тарихы
Астана қаласының әуежайы 1996 жылға дейiн Целиноград қаласының
бiрiктiрiлген авиациялық жасағының құрамында қызмет еткен.
1996 жылы "Ақмолаавиа" АҚ құрамынан бөлiну арқылы "Ақмола әуежайы"акционерлiк қоғамы құрылды.
"Астана қаласындағы әуежайды қайта жаңарту мен салу жөнiндегi қосымша шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1998 жылғы
29 маусымдағы N 610  қаулысына сәйкес, жолаушылар мен жүктердiң халықаралық тасымалын қамтамасыз ету үшiн Астана қаласы әуежайының ерекше маңызын ескере отырып, "Астана халықаралық әуежайы" республикалық мемлекеттiк кәсiпорны құрылды.
"Астана халықаралық әуежайы" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнын қайта ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы 27 қыркүйектегi N 1062  қаулысы "Астана халықаралық әуежайы" жабық акционерлiк қоғамын (бұдан әрi - Астана қаласының әуежайы) құрудың құқықтық негiзi болып табылады, оған сәйкес 2003 жылғы 1 қаңтардан бастап кәсiпорын жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын "Астана халықаралық әуежайы" ЖАҚ болып қайта құрылды. "Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы Заңына сәйкес "Астана халықаралық әуежайы" ЖАҚ-ты "Астана халықаралық әуежайы" АҚ етiп қайта тiркеу жүзеге асырылды. Заңды тұлғаны мемлекеттiк қайта тiркеу туралы куәлiк 2005 жылғы 11 мамырда N 13495-1901-АҚ берiлдi.
Астана қаласының әуежайы өз қызметiнде мынадай негiзгi нормативтiк құқықтық кесiмдердi басшылыққа алады:

Раздел 2. Инвестиционная программа Общества на 2006-2008
годы
1. Оценка инвестиционной ситуации в отрасли
§ 1 Анализ и оценка ситуации на инвестиционных рынках отрасли,
оценка роли Общества и степень его влияния на инвестиционные
процессы в отрасли
§ 2 Выводы
2. Инвестиционные приоритеты и направления
§ 1 Основные приоритеты и задачи инвестиционной политики
Общества
§ 2 Намерения по инвестиционным проектам
3. Инвестиционный план развития Общества
Раздел 3. Прогноз важнейших показателей развития
Раздел 1. Доклад о состоянии и перспективах развития национальной компании
1. Введение
План развития акционерного общества "Международный аэропорт Астана" разработан в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2002 года N 647 "Об утверждении Правил разработки среднесрочных планов социально-экономического развития Республики Казахстан" с учетом прогнозов макроэкономических показателей Республики Казахстан.
§ 1 Миссия
Миссия АО "Международный аэропорт Астана" (далее - Общество), в соответствии с Уставом, утвержденным решением общего собрания акционеров, (приказ Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 19 апреля 2005 года N 163-I) заключается в обеспечении образцового, безопасного и регулярного обслуживания воздушных судов и пассажиров, багажа, почты и грузов в соответствии с законодательством Республики Казахстан и требованиями международных стандартов.
§ 2 Краткая история создания
Аэропорт города Астаны до 1996 года функционировал в составе объединенного авиационного отряда города Целинограда.
В 1996 году было создано акционерное общество "Аэропорт Акмола" с выделением из состава АО "Акмолаавиа".
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 июня 1998 года N 610 "О дополнительных мерах по реконструкции и строительству аэропорта в г. Астане", учитывая особое значение аэропорта г. Астаны для обеспечения международных перевозок пассажиров и грузов, создано Республиканское государственное предприятие "Международный аэропорт Астана".
Правовой основой создания закрытого акционерного общества "Международный аэропорт Астана" (далее - аэропорт г. Астана) является постановление Правительства Республики Казахстан от 27 сентября 2002 года N 1062 "О реорганизации Республиканского государственного предприятия "Международный аэропорт Астана", в соответствии с которым с 1 января 2003 года предприятие преобразовано в ЗАО "Международный аэропорт Астана" со стопроцентным участием государства в уставном капитале.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" осуществлена перерегистрация ЗАО "Международный аэропорт Астана" в АО "Международный аэропорт Астана". Свидетельство о государственной перерегистрации юридического лица от 11 мая 2005 года N 13495 - 1901 - АО.
В своей деятельности аэропорт г. Астана руководствуется следующими основными нормативными правовыми актами;

"Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы Заңы;
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шiлдедегi Заңы;
"Азаматтық авиацияны мемлекеттiк реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 15 желтоқсандағы Заңы.
Параграф 3. Басқару құрылымы
Көп жағдайларда стандарттық басқару шешiмдерiн талап ететiн қазiргi уақыттағы азаматтық авиация саласының жай-күйiн, әуежайдың өлшемiн, сондай-ақ оның қызметiн әртараптандырудың, филиалдары мен еншiлес компанияларының болмауын ескере отырып, Қоғамды басқару жүйесi үш деңгейлi тiк функционалдық негiзде (президент, вице-президенттер, құрылымдық бөлiмшелердiң басшылары) құрылған.
Қоғам - орталықтан басқарылатын, өзiнiң құрамында құрылымдық
бөлiмшелерi бар бiртұтас заңды тұлға.
Ұйымның құрылымында еншiлес компаниялар және қосылма кәсiпорындар жоқ.
Қоғамды басқаруды:
басқарудың жоғарғы органы - жалғыз акционер - мемлекет тұлғасындағы акционерлердiң жалпы жиналысы;
басқару органы - Директорлар кеңесi;
атқарушы орган - Қоғам Президентi жүзеге асырады.
Параграф 4. Орталық аппарат құрылымы
Қоғамды басқару аппараты қызметтi жалпы басқаруды қамтамасыз ететiн кәсiпорын басшысына (президент) тiкелей бағынады.
Орталық аппарат құрамына:
өндiрiстi қамтамасыз ететiн (әуе кемелерiне және жолаушыларға қызмет көрсету, жүк және почтаны өңдеу) өндiрiстiк бөлiмшелердiң қызметiн бақылауды жүзеге асыратын басшының өндiрiс жөнiндегi орынбасары (вице-президент);
авиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ететiн бөлiмшелердi бақылауды жүзеге асыратын басшының қауiпсiздiк жөнiндегi орынбасары (вице-президент);
басшының қаржы және стратегиялық жоспарлау жөнiндегi орынбасары (вице-президент);
әуежайды қайта жаңарту және салу бойынша бақылауды жүзеге асыратын басшының құрылыс жөнiндегi орынбасары (вице-президент) кiредi.
Параграф 5. Компанияны басқарудың таңдап алынған моделiн негiздеу
Қоғамның ұйымдастырушылық құрылымының қолданыстағы моделi
Қоғамның негiзгi қызметiнiң ерекшелiгiн ескере отырып белгiлендi.
Қоғамды басқару сызбасы төменгi буынның басқару субъектiлерiнiң жоғарғы буынға бағыныстылығына негiзделген иерархиялық жүйенi бiлдiредi. Басқарудың жоғарғы органы дамытудың басымдылық және стратегиялық бағыттарын белгiлеу негiзiнде Қоғамды жалпы басқаруды қамтамасыз етедi. Басқарушылық ықпал экономикалық дамытудың мiндеттерiн неғұрлым тиiмдi орындау бойынша барлық басқарылатын қосалқы жүйелердiң қызметiн үйлестiруге бағытталған тиiстi шешiмдер түрiнде қалыптасады.
Қоғам мемлекеттiк органдар тарапынан басқару объектiсi бола отырып, өз кезегiнде, оның құрамына кiретiн құрылымдық бiрлiктер мен бөлiмшелерге қатысты басқару функцияларын жүзеге асырады. Осы деңгейде мiндеттердi нақтылау жүзеге асырылады, сондай-ақ компанияның объектiлерiн, үдерiстерiн және ресурстарын жедел-өндiрiстiк басқару жүйесi қалыптасады.
Сөйтiп, басқарудың таңдап алынған моделi қажеттi жедел-өндiрiстiк дербестiктi қамтамасыз етедi, оның кеңеюi өндiрiстiк қызмет тиiмдiлiгiн арттыруға, ұсынылатын қызмет аясын ұлғайтуға және олардың сапасын жақсартуға ықпал етеді.

Законом Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах";
Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях";
Законом Республики Казахстан от 15 декабря 2001 года "О государственном регулировании гражданской авиации".
§ 3 Структура управления
Учитывая состояние сферы гражданской авиации в настоящее время, требующего в большинстве случаев стандартных управленческих решений, размер аэропорта, а также отсутствие диверсификации его деятельности, филиалов и дочерних компаний, система управления Общества построена на вертикальной трехуровневой функциональной основе (президент, вице-президенты, руководители структурных подразделений).
Общество - единое юридическое лицо с централизованным управлением, имеющее в своем составе структурные подразделения.
Дочерних компаний и аффилиированных предприятий в структуре организации не имеется.
Управление Обществом осуществляют:
высший орган управления - Общее собрание акционеров в лице единственного акционера - государство;
орган управления - Совет директоров;
исполнительный орган - Президент Общества.
§ 4 Структура центрального аппарата
Аппарат управления Обществом подчинен непосредственно руководителю (президент) предприятия, который обеспечивает общее управление деятельностью.
В состав центрального аппарата входят:
заместитель руководителя (вице-президент) по производству осуществляющий контроль деятельности производственных подразделений, которые обеспечивают производство (обслуживание воздушных судов и пассажиров, обработка груза и почты).
заместитель руководителя (вице-президент) по безопасности осуществляющий контроль подразделений, обеспечивающих авиационную безопасность.
заместитель руководителя (вице-президент) по финансам и стратегическому планированию.
заместитель руководителя (вице-президент) по строительству осуществляющий контроль по реконструкции и строительству аэропорта.
§ 5 Обоснование выбранной модели управления Компанией
Существующая модель организационной структуры Общества определена, с учетом специфики основной деятельности Общества.
Схема управления Обществом представляет собой иерархическую систему, основанную на подчиненности субъектов управления низшего звена высшему. Высший орган управления обеспечивает общее управление Обществом на основе установления приоритетов и стратегических направлений развития. Управляющее воздействие формируется в виде соответствующих решений, направленных на координацию деятельности всех управляемых подсистем по наиболее эффективному исполнению задач экономического развития.
Общество, являясь объектом управления со стороны государственных органов, в свою очередь, осуществляет функции управления по отношению к входящим в его состав структурным единицам и подразделениям. На данном уровне осуществляется конкретизация задач, а также формируется система оперативно-производственного управления объектами, процессами и ресурсами компании.
Таким образом, выбранная модель управления обеспечивает необходимую оперативно-хозяйственную самостоятельность, расширение которой способствует повышению эффективности производственной деятельности, увеличению спектра предоставляемых услуг и улучшению их качества.

2. Нарықты (қызмет саласын) талдау
Параграф 1. Жалпы нарықтағы Астана қаласы әуежайының    бәсекелестерi және үлесi
Қазақстанның авиациялық нарығы авиакөлiк инфрақұрылымының тиiстi жұмысын қамтамасыз ететiн әуе тасымалдаушылардан, әуежайлардан, навигациядан тұратын күрделi, тармақталған жүйе болып табылады.
Бүгiнгi күнi саны 21 жеткен әуежайлар арасында Қазақстанның
авиациялық рыногы мынадай тәртiппен бөлiнген:
Алматы қаласының әуежайы нарықтың негiзгi үлесiн алып отыр.
Әуежайдан республика бойынша жалпы көлемнен ұшақ ұшудың (рейстер
жөнелтiлдi) 28%, жолаушылар жөнелтудiң 50% және жүктi, почта мен багажды өңдеудiң 68% орындалады;
Астана қаласының әуежайы Қазақстанның авиарыногында екiншi орынды алып отыр: жалпы көлемнен рейстердi жөнелтудiң 12%, жөнелтiлген жолаушылардың 18% және өңделген жүк, почта және багаждың 6%;
Республиканың қалалары мен облыс орталықтарының басқа әуежайлары нарықтың қалған үлесiн өз арасында бөлiп алады.
Өңiр iшiнде iшкi және халықаралық бағыттарда (республика
әуежайларында қонулармен) әуе кемелерiне әуежайлық қызмет көрсету
монополиялық қызмет болып табылады.
Сонымен бiрге, елiмiздiң географиялық орналасуы авиатасымалдар рыногында және әсiресе, Еуропа-Оңтүстiк Шығыс Азия елдерi бағытының бағыттарында бәсекелестiк ортаны құрайды. Нарықтық экономика жағдайында Астана қаласының әуежайы көрсетiлген транзиттiк бағыттарға қатысты қатаң бәсекелестiк ортада болып отыр. Әуежайлық және навигациялық қызметтерге шегерiмдер мен жеңiлдiктер беру мүмкiндiгi, көршiлес елдер қалаларының (Ташкент, Мәскеу, Новосибирск, Омбы) әуежайларындағы авиациялық отынның неғұрлым төмен құны Еуропадан Азияға транзиттiк тасымалдаушылар үшiн анағұрлым тартымды болып табылады.
Параграф 2. Негiзгi клиенттер (тұтынушылар, тапсырыс
берушiлер)
Қазiргi уақытта Қоғам қызметтерiнiң негiзгi клиенттерi тұрақты рейстер орындайтын авиакомпаниялар болып табылады. Отандық
авиатасымалдаушылардан - "Эйр Астана" АҚ, "Скат" АҚ, "Еуро-Азия-Эйр"
АҚ, шетелдiк авиакомпаниялардан - "Трансаэро" АК ААҚ, Роlаr Аir Cargo.
Астана қаласының әуежайынан қызмет көрсетiлген рейстер мен
жолаушылардың жалпы көлемiндегi негiзгi авиакомпаниялардың үлесi
Авиакомпаниялар
Қызмет көрсетiлген рейстер, %
Қызмет көрсетiлген жолаушылар, %
2004 жыл
2005 жыл
2004 жыл
2005 жыл
Эйр Астана
38
50
66
73
Скат
15
11
11
9
Еуро-Азия-Эйр
11
8
5
3
Трансаэро
3
3
6
7
Роlаr Аir Cargo
1
2
0
0
Басқа АК
32
26
12
8
Барлығы
100
100
100
100
Астана қаласының әуежайынан қызмет көрсетiлген рейстер мен
жолаушылардың жалпы көлемiндегi негiзгi үлестi 2005 жылы iшкi және
халықаралық бағыттарда ұшуларды орындайтын "Эйр Астана" АҚ
авиакомпаниясы (тиiсiнше 50% және 73%) алып отыр.
Әуежайдың трансазиялық бағытта орналасуын ескере отырып, ұшу әуе жолдары Астана қаласының әуе қозғалысына қызмет көрсету ауданы үстiнен өтетiн көптеген шетелдiк авиакомпаниялар әлеуеттi клиенттер болып табылады.
Әуе жолдарының жай-күйiне жүргiзiлген талдау Астана қаласының
әуежайындағы негiзгi әлеуеттi тасымалдаушылар - Ресей ТЖМ, AERO FLIGHT МВН@СО LIUFTVERKEHRS-KG, ASIANA AIRLINES INC, CHECH AIR FORCE, LATCHARTER AIRLINES, British Airways, Lufthansa, Virsin Air, Аiг France, КLМ, Cathay Расifiс Airways, Swiss Air, China Airlines, Маhаn Airlines (Iran), UNITED SPHINX CORPORATION, UM АIR, Антей, Атлант-Союз, Аэрофрахт, Атран, Башқұрт авиажелiлерi, Волга-Днепр, Домодедов авиажелiлерi, Истлайн екенiн көрсеттi.

2. Анализ рынка (сферы деятельности)
§ 1 Конкуренты и доля аэропорта г. Астана на общем рынке
Авиационный рынок Казахстана является сложной, разветвленной системой, состоящей из воздушных перевозчиков, аэропортов, навигации, обеспечивающих надлежащую работу авиатранспортной инфраструктуры.
Авиационный рынок Казахстана между аэропортами, которых на сегодня насчитывается 21, распределен в следующем порядке:
Аэропорт г. Алматы занимает основную долю рынка. Из аэропорта выполняется 28 % самолето-вылетов (отправлено рейсов), 50 % отправок пассажиров и 68 % обработки груза, почты и багажа от общего объема по республике;
Аэропорт г. Астаны занимает вторую позицию на авиарынке Казахстана: 12 % отправок рейсов, 18 % отправленных пассажиров, и 6 % обработанного груза, почты и багажа от общего объема;
Другие аэропорты городов и областных центров республики распределяют между собой остальные доли рынка.
Аэропортовое обслуживание воздушных судов на внутренних и международных маршрутах (с посадками в аэропортах республики) внутри региона является монопольной деятельностью.
Вместе с тем, географическое расположение нашей страны создает конкурентную среду на рынке авиаперевозок, и особенно на маршрутах направления Европа - страны Юго-Восточной Азии. В условиях рыночной экономики аэропорт г. Астаны находится в жесткой конкурентной среде по отношению к указанным транзитным маршрутам. Возможность предоставления скидок и льгот на аэропортовые и навигационные услуги, сравнительно низкая стоимость авиационного топлива в аэропортах городов соседних стран (Ташкент, Москва, Новосибирск, Омск) являются более привлекательными для транзитных перевозчиков из Европы в Азию.
§ 2 Основные клиенты (потребители, заказчики)
Основными клиентами услуг Общества в настоящее время являются авиакомпании, выполняющие регулярные рейсы. Из отечественных авиаперевозчиков - АО "Эйр Астана", АО "Скат", АО "Евро-Азия Эйр"; из иностранных авиакомпаний - ОАО АК "Трансаэро", Polar Air Cargo.
Доли основных авиакомпаний в общем объеме обслуженных рейсов
и пассажиров из аэропорта г. Астаны
Авиакомпании
Обслужено рейсов, %
Обслужено пассажиров, %
2004 г.
2005 г.
2004 г.
2005 г.
Эйр Астана
38
50
66
73
Скат
15
11
11
9
Евро Азия Эйр
11
8
5
3
Трансаэро
3
3
6
7
Polar Air Cargo
1
2
0
0
Прочие АК
32
26
12
8
Всего
100
100
100
100
Основную долю в общем объеме обслуженных рейсов и пассажиров из аэропорта города Астаны в 2005 году занимает авиакомпания АО "Эйр Астана" (50 % и 73 % соответственно), выполняющая полеты на внутренних и международных маршрутах.
Учитывая расположенность аэропорта на трансазиатском маршруте, потенциальными клиентами являются многочисленные иностранные авиакомпании, воздушные пути следования которых, проходят над районом обслуживания воздушного движения г. Астана.
Проведенный анализ воздушных путей следования показал, что основными потенциальными перевозчиками в аэропорту г. Астана являются - МЧС России, AERO FLIGHT GMBH@CO LIUFTVERKEHRS-KG, ASIANA AIRLINES INC, CHECH AIR FORCE, LATCHARTER AIRLINES, British Airways, Lufthansa, Virsin Air, Air France, KLM, Cathay Pacific Airways, Swiss Air, China Airlines, Mahan Airlines (Iran), UNITED SPHINX CORPORATION, UM AIR, Антей, Атлант-Союз, Аэрофрахт, Атран, Башкирские Авиалинии, Волга-Днепр, Домодедовские Авиалинии, Истлайн.

3. 2003-2005 жылдардағы өндiрiстiк-қаржылық қызметтi талдау
Параграф 1. Қаржы-экономикалық қызметтiң 2003-2004 жылдардағы қорытындысы
Әуежайдың өндiрiстiк қызметi әуежай арқылы қозғалыс көлемiнiң екi негiзгi көрсеткiшi негiзiнде қаралған: қызмет көрсетiлген рейстер саны мен қызмет көрсетiлген жолаушылар саны.
Көрсеткіштер атауы
2003 жыл
2004 жыл
Қызмет көрсетiлген рейстер, саны
11 574
13 316
алдыңғы жылға %-бен

3. Анализ производственно-финансовой деятельности
за 2003-2005 годы
§ 1 Итоги финансово-экономической деятельности
за 2003-2004 годы
Производственная деятельность аэропорта рассмотрена на основе двух основных показателей объемов движения через аэропорт: количество обслуженных рейсов и количество обслуженных пассажиров.
Наименование показателей
2003 год
2004 год
Обслужено рейсов, кол-во
11 574
13 316
в % к предыдущему году

557
56
50
Қаржылық нәтиже
720
385
671
93
174
Астана қаласы әуежайының кiрiсi 2004 жылы 3 941 млн. теңгенi құрады, бұл жоспар деңгейiнен 5%-ға (198 млн. теңгеге) және 2003 жылдың деңгейiнен 5%-ға артты.
2004 жылғы Қоғамның операциялық қызметiнен түскен кiрiстерi жоспардан 22%-ға (540 млн. теңгеге) өсуiмен сипатталады. Операциялық
қызметтен алынған кiрiстердiң ұлғаюының негiзгi факторы әуежайлық
қызметтерден алынған кiрiстердiң 31%-ғa ұлғаюы болып табылады. Әуежайлық және әуежайлық емес қызметтен түсетiн кiрiстер үлесi операциялық қызметтен түсетiн кiрiстердiң жалпы көлемiнде тиiсiнше 64%-ды және 26%-ды құрайды.
Есептi кезеңдегi негiзгi емес қызметтен түскен кiрiс 960 млн.теңгенi құрады және жоспарланған көлемнен 26 %-ға (342 млн. теңгеге) азайды. Азаю Жапон Халықаралық Ынтымақтастық Банкi (JВIС) қарыз қаражаты есебiнен қаржыландырылатын әуежайды қайта жаңарту жобасы бойынша жапон йенiнде көрсетiлген кредиттiк мiндеттемелердi қайта бағалау бойынша есеп сомасындағы бағамдық айырмашылықтың есеп саясатындағы өзгерiстерге байланысты.
Әуежайдың шығыстары 3 270 млн. теңгенi құрады және жоспар деңгейiнен 3%-ға (87 млн. теңгеге) азайды.
2004 жылдың қорытындысы бойынша Қоғам шығыстары азаюының негiзгi себебi, жоспармен салыстырғанда әуежайдың операциялық емес қызметiнен шығыстардың 50 %-ға (548 млн. теңгеге) төмендеуi болып табылады. Бұл есеп саясатындағы, сондай-ақ халықаралық әуежайды қайта жаңарту жобасы бойынша JBIC заемының бағамдық айырмашылығы сомасын қайта бағалаудағы өзгерiстерге байланысты.
Жоғарыда көрсетiлгендер салдарынан, 2004 жылдың қорытындылары
671 млн. теңге сомасындағы оң қаржылық нәтижемен сипатталады.
Параграф 2. Салықтар мен басқа да түсiмдер аясындағы бюджетке төленетiн төлемдер
Қоғамның 2003-2004 жылдардағы салық аударымдары төмендегi
кестеде ұсынылды.
2003-2004 жылдардағы салық аударымдары
млн. теңге
Бюджетке төленетін салықтар және басқа да төлемдер
2003 жыл
2004 жыл
2004 жыл
2003 жылға %-бен
алғанда
А
1
2
3
Жер салығы
6,0
5,7
95
Мүлікке салық
45,9
60,5
132
Көлікке салық
1,0
0,9
90
Әлеуметтік салық
60,4
61,1
101
Корпоративтік табыс салығы
19,9
82,6

557
56
50
Финансовый результат
720
385
671
93
174
Доходы аэропорта г. Астаны в 2004 году составили 3 941 млн. тенге, что превысило уровень плана на 5 % (на 198 млн. тенге) и уровень 2003 года на 5 %.
Доходы от операционной деятельности Общества за 2004 год характеризуются ростом на 22 % (на 540 млн. тенге) от плана. Основным фактором роста доходов от операционной деятельности явилось увеличение доходов, полученных от предоставления аэропортовых услуг на 31 %. Доли доходов от аэропортовых и неаэропортовых услуг в общем объеме доходов от операционной деятельности составила 64 % и 26 % соответственно.
Доходы от неосновной деятельности за отчетный период составили 960 млн. тенге и снижены на 26 % (на 342 млн. тенге) от запланированного объема. Снижение обусловлено изменением в учетной политике расчета сумм курсовой разницы по переоценке кредитных обязательств, выраженных в японских йенах по проекту реконструкции аэропорта, финансируемого из средств займа Японского Банка Международного Сотрудничества (JBIC);
Расходы аэропорта составили 3 270 млн. тенге и снижены от уровня плана на 3 % (на 87 млн. тенге).
Основной причиной уменьшения расходов Общества по итогам 2004 года послужило снижение расходов от неоперационной деятельности аэропорта по сравнению с планом на 50 % (на 548 млн. тенге). Это обусловлено изменениями в учетной политике, а также переоценкой сумм курсовой разницы займа JBIC по проекту реконструкции международного аэропорта.
Вследствие вышеуказанного, итоги 2004 года характеризуются положительным финансовым результатом в сумме 671 млн. тенге.
§ 2 Платежи в бюджет в разрезе налогов и
других поступлений
Налоговые отчисления за 2003-2004 годы Общества представлены в следующей таблице.
Налоговые отчисления за 2003-2004 годы
млн. тенге
Налоги и другие платежи
в бюджет
2003 год
2004 год
2004 год
к 2003
году в %
А
1
2
3
Земельный налог
6,0
5,7
95
Налоги на имущество
45,9
60,5
132
Налог на транспортные
средства
1,0
0,9
90
Социальный налог
60,4
61,1
101
Корпоративный подоходный
налог
19,9
82,6

415
Жеке тұлғалардан табыс салығы
19,0
28,2
148
Қосымша құн салығы
275,3
317,5
115
Барлығы
427,5 556,5 130
Бюджетке төленетiн негiзгi төлемдердiң барлық сомасы 2003 жылмен салыстырғанда 2004 жылы 30%-ға ұлғайды. Төлемдердiң айрықша ұлғаюы былайша түсiндiрiледi:
- мүлiк салығының 32%-ға ұлғаюы қайта жаңартылған ұшу-қону жолағын пайдалануға енгiзуге байланысты;
- корпоративтiк табыс салығы бойынша төлемдердiң 4 еседен астам (62,7 млн.теңге) ұлғаюы 2002 жылмен салыстырғанда 2003 жылдың нәтижесi бойынша алынған кiрiстiң ұлғаюына байланысты;

415
Индивидуальный подоходный
налог
19,0
28,2
148
Налог на добавленную
стоимость
275,3
317,5
115
Всего
427,5 556,5 130
Всего сумма основных платежей в бюджет в 2004 году увеличилась по сравнению с 2003 годом на 30 %. Значительное увеличение платежей объясняется следующим:
- увеличение суммы имущественного налога на 32 % связано с вводом в эксплуатацию реконструированной взлетно-посадочной полосы;
- увеличение платежей по корпоративному подоходному налогу более чем в 4 раза (на 62,7 млн. тенге) связано с увеличением полученной прибыли по итогам 2003 года по сравнению с 2002 годом;

- 2004 жылы қызметкерлердiң орташа еңбекақысының өсуiне байланысты, 2003 жылмен салыстырғанда 2004 жылы жеке табыс салығы бойынша төлемдердiң 48%-ға (9,2 млн.теңге) ұлғаюы байқалады.
Директорлар кеңесiнiң және акционерлердiң жалпы жиналысының шешiмiмен (Көлiк және коммуникация министрiнiң бұйрығы) 2003 жылдың
нәтижесi бойынша алынған Қоғамның таза кiрiсi толық көлемде кредит
мiндеттемелерiн өтеуге, ал 2004 жыл нәтижесi бойынша - кредит
мiндеттемелерiн өтеуге және негiзгi құралдарды сатып алуға бағытталды.
Параграф 3. Баға және тарифтер
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шiлдедегi Заңына сәйкес әуежай қызметтерi табиғи монополия саласына жатқызылды.
Жердегi қызмет көрсетуге әуежайлық алымдар мен тарифтердiң
қолданыстағы ставкалары Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды
реттеу және бәсекелестiктi қорғау агенттiгiнiң Астана қаласы бойынша
департаментiнiң 2003 жылғы 14 наурыздағы N 35-HҚ бұйрығымен бекiтiлген.
р\с
N
Қызметтер атауы
Өлшем бірлігі
Көрсетілген қызметтер бірлігіне алымдар ставкасы, теңге
(ҚҚС-сыз)
А
Б
В
Г
1
Әуе кемелерінің ұшып-қонуы
МҰМ бір тоннасына
алымдар ставкасы

- в связи с ростом средней заработной платы сотрудников в 2004 году, наблюдается увеличение платежей по индивидуальному подоходному налогу в 2004 году по сравнению с 2003 годом на 48 % (9,2 млн. тенге).
Решением совета директоров и общего собрания акционеров (приказ Министра транспорта и коммуникаций), чистый доход Общества, полученный по итогам 2003 года, в полном размере направлен на погашение кредитных обязательств, а по итогам 2004 года - на погашение кредитных обязательств и на приобретение основных средств.
§ 3 Цены и тарифы
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" услуги аэропортов отнесены к сфере естественных монополий.
Действующие ставки аэропортовых сборов и тарифы за наземное обслуживание утверждены приказом Департамента Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по городу Астана от 14 марта 2003 года N 35-ОД.
N
п/
п
Наименование услуг
Единица
измерения
Ставки сборов
на ед.
оказываемых
услуг, тенге
(без НДС)
А
Б
В
Г
1
Взлет-посадка
воздушных судов
ставка сбора
на одну тонну
МВМ

353
63
69
Қаржылық нәтиже,
(млн. теңге)
671
359
399
59
111
2005 жылы өндiрiстiк көрсеткiштер қызмет көрсетiлген 16 590 рейстi және қызмет көрсетiлген 657 550 жолаушыны құрайды, бұл жоспарланған деңгейден 13 %-ға (1 888 рейске) және 16 %-ға (88 662 жолаушыға) артық. Бұл үрдiс рейстер жиiлiгiнiң және олардың коммерциялық жүктелу дәрежесiнiң ұлғаюына байланысты.
2005 жылы Астана қаласы әуежайының кiрiсi 5 142 млн. теңге сомасын құрады, бұл 2004 жылдың деңгейiнен 30 %-ға және жоспардан 16 %-ға (тиiсiнше 1201 млн. теңге және 710 млн. теңгеге) артық.
2005 жылы әуежайдың шығыстары 4 743 млн. теңгенi құрады, бұл
2004 жылдың деңгейiнен 45 %-ға (1 473 млн. теңгеге) артық. Операциялық қызметтен шығыстар 4 389 млн. теңгенi, соның iшінде операциялық қызметтен шығыстар мен кiрiстерде ескерiлетiн сату үшiн сатып алынған материалдар құны (авиаотын және борттық тамақтану өнiмдерi) - 2 204 млн. теңгенi құрады. Операциялық емес қызметтен шығыстар 353 млн. теңгенi құрады.
Сату үшiн сатып алынған материалдар құнын есептемегендегi
операциялық қызметтен шығыстар 61 %-ға (1 676 млн. теңгеге) артады.
2004 жылдың деңгейiмен салыстырғанда шығыстардың өсуiнiң негiзгi себебi жаңа әуежайды пайдалануға енгiзуге байланысты пайдаланушылық
шығыстардың ұлғаюы болып табылады, соның iшiнде:

353
63
69
Финансовый
результат,
(млн. тенге)
671
359
399
59
111
В 2005 году производственные показатели составили 16 590 обслуженных рейсов и 657 550 обслуженных пассажиров, что превышает запланированный уровень на 13 % (на 1 888 рейсов) и обслуженных пассажиров на 16 % (на 88 662 пассажира). Данная тенденция связана с увеличением частоты рейсов и степени их коммерческой загрузки.
Доходы аэропорта г. Астаны в 2005 году составили в сумме 5142 млн. тенге, что превышает уровень 2004 года на 30 % и плана на 16 % (на 1201 млн. тенге и на 710 млн. тенге соответственно).
Расходы аэропорта в 2005 году составили 4 743 млн. тенге, что превысит уровень 2004 года на 45 % (на 1 473 млн. тенге). Расходы от операционной деятельности составили 4 389 млн. тенге, в том числе 2 204 млн. тенге - стоимость приобретенных материалов для реализации (авиатопливо и продукты бортового питания), которая учитывается и в расходах и доходах от операционной деятельности. Расходы от неоперационной деятельности составили 353 млн. тенге.
Расходы по операционной деятельности без учета стоимости приобретенных материалов для реализации увеличились на 61 % (на 1 676 млн. тенге). Причиной увеличения расходов к уровню 2004 года явилось увеличение затрат на эксплутационные расходы в связи с вводом в эксплуатацию нового аэропорта, в т.ч.:

- коммуналдық қызметтерге - 74 %-ға (55 млн. теңге);
- ғимаратты күтiп ұстауға 34 %-ға (15 млн. теңге);
- мүлiкке салынатын салық бойынша 37 %-ға (22 млн. теңге);
2005 жылы жаңа әуежайлық кешендi пайдалануға енгiзуге байланысты персонал саны 2004 жылғы 760 адамнан 970 адамға дейiн және орташа айлық еңбекақы 2004 жылғы 42 824 теңгеден 43815 теңгеге ұлғайды. Осыған байланысты еңбекақы төлеу шығыстары 31 %-ға (119 млн. теңгеге) артты.
2005 жылғы шығыстар жоспарланған көлемнен 16 %-ға (670 млн. теңгеге) ұлғаяды. Шығыстар өсуiнiң негiзгi себебi сату үшiн сатып алынған материалдар құнының 37,6 %-ға (597 млн. теңгеге) артуы болып табылады.
Сату үшiн сатып алынған материалдар құнын есептемегенде операциялық қызметтен шығыстар жоспардан 51 %-ға (715 млн. теңгеге) төмендедi.
Қоғам қызметi қорытындыларын алдын ала бағалау бойынша 2005 жыл оң қаржылық нәтижемен сипатталады және 399 млн. теңгенi құрайды. Салық төлегеннен кейiнгi таза табыс 384 млн. теңге сомасында бағалануда.
Мықты және әлсiз жақтарын көрсете отырып, өндiрiстiк көрсеткiштердiң өсуiн негiздеу
Қоғам қызметi нәтижелiгiнiң негiзгi сапалық көрсеткiштерiнiң қатарында сапаны жетiлдiру арқылы, көрсетiлетiн қызмет көлемiн ұлғайтуды, персоналдармен оқыту семинарларын жүргiзу, жарнаманың жаңа әдiстерiн қолдану, әуежайдың қолданыстағы сайтын үнемi жаңартуды атап көрсеткен жөн.
Сондай-ақ авиатасымалдаушыларды тарту бойынша үнемi жұмыстар
жүргiзiледi: авиакомпания өкiлдерiмен үнемi келiссөздер жүргiзу, сапалы жарнамалық кампанияларды ұйымдастыру, қосымша маркетингтiк
әзiрлемелердi жүргiзу.
Әуежайлық қызмет көрсету үдерiсiндегi мықты және әлсiз жақтарды анықтау бойынша айтарлықтай жұмыс жүргiзiлдi. Бұл келешекте Қоғам үшiн нарықтың аса артық және маңызды үлестерiне бағытталуға мүмкiндiк бередi.
4. Қоғам өткiзетiн iс-шаралар:
Параграф 1. Қазақстан Республикасының Индустриялық-инновациялық дамуының 2003-2015 жылдарға арналған стратегиясына сәйкес
Қазақстан Республикасының Индустриялық-инновациялық дамуының
стратегиясында белгiленген (бұдан әрi - Стратегия) көлiк саласындағы негiзгi мiндет көлiк инфрақұрылымы дамытуды шектейтiн фактор болатындай жағдайларды болдырмау мақсатында елдiң жылдам экономикалық дамуына сәйкес жүк және жолаушылар ағынын кеңейту мен жетiлдiрудi қамтамасыз ету болып табылады. Басқа маңызды мiндет елiмiздiң транзит-көлiк әлеуетiн барынша дамыту болып табылады.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 1351  қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының транзит-көлiк әлеуетiн дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған бағдарламасына сәйкес Астана қаласының әуежайын қайта жаңарту жүзеге асырылды. 2005 жылдың басында жаңа әуежайлық кешеннiң тұсаукесерi өткiзiлдi және жаңа жолаушылар терминалы пайдалануға енгiзiлдi.
Бұдан басқа, 2005 жылы Астана қаласының әуежайы сериясы ISO
9001:2000 сапа сертификатын алды және алдағы уақытта СТ РК ИКАО
сертификаттауынан өтедi.
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2004 жылғы 18 сәуiрдегi N 814  қаулысымен бекiтiлген және "Астана халықаралық әуежайы" ЖАҚ-ты
дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған жоспарында көзделген Астана
қаласы әуежайының транзиттiк әлеуетiн iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарына сәйкес 2005 жылы мынадай iс-шаралар жүзеге асырылды:

- на коммунальные услуги - на 74 % (на 55 млн. тенге);
- на содержание зданий на 34 % (на 15 млн. тенге);
- по налогу на имущество на 37 % (на 22 млн. тенге).
В связи с введением в эксплуатацию нового аэропортового комплекса в 2005 году, увеличена численность персонала с 760 человек в 2004 году до 970 человек и среднемесячная заработная плата с 42 824 тенге в 2004 году до 43 815 тенге. В этой связи расходы на оплату труда возросли на 31 % (на 119 млн. тенге).
Расходы 2005 года от планируемого объема увеличились на 16 % (на 670 млн. тенге). Основной причиной роста расходов является повышение стоимости приобретаемых материалов для реализации на 37,6 % (на 597 млн. тенге).
Расходы по операционной деятельности без учета стоимости приобретаемых материалов для реализации выше плана на 51 % (на 715 млн. тенге).
По предварительной оценке итоги деятельности Общества за 2005 год характеризуются положительным финансовым результатом и составят 399 млн. тенге. Чистый доход после налогообложения оценивается в 384 млн. тенге.
Обоснование роста производственных показателей с указанием сильных и слабых сторон
В числе основных качественных показателей результативности деятельности Общества следует отметить увеличение объемов оказываемых услуг за счет совершенствования качества, проведения обучающих семинаров с персоналом, применения новых методов рекламы, постоянного обновления действующего сайта аэропорта.
Также проводится постоянная работа по привлечению авиаперевозчиков: проведение постоянных переговоров с представителями авиакомпаний, организация качественных рекламных кампаний, проведение дополнительных маркетинговых разработок.
Проделана значительная работа по выявлению сильных и слабых сторон в процессе оказания аэропортовых услуг. Это позволит в будущем ориентироваться на наиболее предпочтительные и важные доли рынка для Общества.
4. Мероприятия, проводимые Обществом
§ 1 В соответствии со Стратегией индустриально-инновационного
развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы
Основной задачей, определенной Стратегией индустриально-инновационного развития Республики Казахстан (далее - Стратегия) в сфере транспорта является обеспечение расширения и совершенствования грузо - и пассажиропотоков в соответствии с быстрым экономическим ростом страны с целью предотвращения ситуации, в которой транспортная инфраструктура стала бы ограничивающим фактором развития. Другой важной задачей является максимальное развитие транзитно-транспортного потенциала страны.
В соответствии с Программой развития транзитно-транспортного потенциала Республики Казахстан на 2004-2006 годы, утвержденной Постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 1351, осуществлена реконструкция аэропорта г. Астана. В начале 2005 года проведена презентация нового аэропортового комплекса и введен в эксплуатацию новый пассажирский терминал.
Кроме того, в 2005 году аэропорт Астаны получил сертификат качества серии СТ РК ISO 9001:2000 и в будущем пройдет сертификацию ИКАО.
В соответствии с Планом мероприятий по реализации транзитного потенциала аэропорта г. Астаны, предусмотренного в Плане развития ЗАО "Международный аэропорт Астана" на 2004-2006 годы и утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 апреля 2004 года N 814, в 2005 году осуществлены следующие мероприятия:

негiзiнен жүк тасымалдаушы әуе кемелерi үшiн, отын құюға Астана әуежайына транзиттiк техникалық қонулар жасау үшiн клиенттер ретiнде шетел авиакомпанияларын тарту бойынша жұмыстар жүргiзiлдi. Азиядан Еуропаға жиiлiгi аптасына 2 рет транзиттiк рейстердi орындайтын "Polar Air Cargo" АҚШ-тың iрi жүк авиакомпаниясының B747-400F әуе кемелерiне 2005 жылы шарттық негiзде әуежайда қызмет көрсетiлуде. 2005 жылдың наурыз айынан бастап РФ ТЖМ ресей авиакомпаниясының жиiлiгi аптасына 3 рет ұшулары орындалуда;
инвестициялық қызмет шеңберiнде әуежай құны 1 515,6 млн. теңге
тұратын ұшу-қону жолағын (ҰҚЖ) қайта жаңарту жөнiндегi жобаны
республикалық бюджет қаражаты есебiнен iске асырды. Қазiргi уақытта
Астана қаласының әуежайы ИКАО III санатының метеоминимумы бойынша,
қонудың екi курсымен жарық сигнал беру жабдығымен және "Вайсала" фин
фирмасының жаңа метеожабдығымен жарақталған, Қазақстандағы жалғыз
әуежай болып табылады. Бұл әуе кемелерiнiң барлық үлгiлерiн салмағына шектеу салмай және күрделi ауа райы жағдайларында қабылдауға мүмкіндiк бередi.
Параграф 2. Оларды шағын және орта бизнестiң бәсекелестiк ортасына тапсыру үшiн салалық емес функцияларды анықтау бойынша
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2005 жылғы 12 мамырдағы N  450  қаулысымен бекiтiлген "Қазақстан Республикасында шағын және орта кәсiпкерлiктi дамыту жөнiндегi жеделдетiлген шаралардың 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасына" сәйкес Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгi (бұдан әрi - Агенттiк) талдау жүргiзген болатын және шағын және орта бизнестiң бәсекелестiк ортасына тапсыру үшiн әуежай қызметi түрлерiнiң тiзбесi белгiлендi.
Осы тiзбеге сәйкес "Астана халықаралық әуежайы" АҚ-қа борттық
тамақтанумен қамтамасыз ету, қонақ үй, туристiк рейстер, кiр жуу қызметiн тоқтатуға және мүлiктi иеліктен шығаруға нұсқау жасалды. Агенттiктiң қорытындысымен келiспей, Қоғам өзiнiң наразылығын жолдаған болатын, онда мыналар көрсетiлдi:
1) Қоғам туристiк рейстердi ұйымдастырумен айналыспайды;
2) Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу жөнiндегi агенттiгiнiң Астана қаласы бойынша департаментiнiң келiсiмiмен құрамына борттық тамақтануды қамтамасыз ету бойынша қызмет кiретiн қоғамдық тамақтандыру кешенi негiзгi қызметке технологиялық байланысты өзге қызмет болып табылады. ИАТА жердегi қызмет көрсету туралы Стандартты келiсiмiнде көзделген қызметтiң бұл түрi Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгiнiң Азаматтық авиация комитетiмен келiсiлген.
Елорда әуежайын қайта жаңарту жобасын iске асыруды аяқтауға, жаңа объектiлердi пайдалануға енгiзуге байланысты әуежай инфрақұрылымының жаңа және қайта жаңартылған объектiлерiн күтiп ұстау бойынша шығыстарды өтеу проблемасы аса өзектi болып тұр. Негiзгi емес қызмет түрлерiн дамыту Қоғам басшылығы қабылдайтын шаралардың бiрi болып табылады. Нәтижесiнде Агенттiк осы мәселенi қайта қарады, оны қарау нәтижесi бойынша бортцех қызметi негiзгi қызметпен технологиялық байланысты болып белгiлендi және мүлiктi иелiктен шығару жөнiндегi рәсiмдi тоқтату туралы шешiм қабылданды.

проведена работа по привлечению иностранных авиакомпаний в качестве клиентов для совершения транзитных технических посадок в аэропорту Астана на дозаправку, в основном для грузовых воздушных судов. В 2005 году на договорной основе в аэропорту обслуживаются воздушные суда B747-400F крупной грузовой авиакомпании США "Polar Air Cargo", совершающей транзитные рейсы из Азии в Европу в среднем с частотой 2 раза в неделю. С марта 2005 года выполняются полеты российской авиакомпании МЧС РФ с частотой 3 раза в неделю;
в рамках инвестиционной деятельности аэропортом реализован проект по реконструкции взлетно-посадочной полосы (ВПП) стоимостью 1 515,6 млн. тенге из средств республиканского бюджета. В настоящее время аэропорт г. Астана является единственной воздушной гаванью в Казахстане, оснащенной светосигнальным оборудованием по метеоминимуму III категории ИКАО с двух курсов посадки и новейшим метеооборудованием финской фирмы "Вайсала". Это позволяет принимать все типы воздушных судов без ограничений в весе и в сложных погодных условиях.
§ 2 По выявлению непрофильных функций, для передачи
их в конкурентную среду малого и среднего бизнеса
В соответствии с "Программой ускоренных мер по развитию малого и среднего предпринимательства в Республике Казахстан на 2005-2007 годы" утвержденной постановлением Правительства РК от 12 мая 2005 года N 450 Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (далее - Агентство) был проведен анализ и определен перечень видов деятельности аэропорта для передачи в конкурентную среду для малого и среднего бизнеса.
Согласно данному перечню АО "Международный аэропорт Астана" было предписано прекратить оказание услуг по обеспечению бортпитанием, гостиницы, туристических рейсов, прачечной и произвести отчуждение имущества. Не согласившись с заключением Агентства, Обществом было направлено возражение, в котором указывалось что:
1) Общество не занимается организацией туристических рейсов.
2) По согласованию с Департаментом Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий по г. Астане услуги комплекса общественного питания, в состав которых входит услуга по обеспечению бортпитанием, являются иной деятельностью технологически связанной с основной. Данный вид деятельности, предусмотренный Стандартным соглашением о наземном обслуживании ИАТА был согласован Комитетом гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
В связи завершением реализации проекта реконструкции столичного аэропорта, вводом в эксплуатацию новых объектов достаточно остро стоит проблема покрытия расходов по содержанию новых и реконструированных объектов инфраструктуры аэропорта. Одной из мер, предпринимаемых руководством Общества, является развитие не основных видов деятельности. В результате Агентством был повторно рассмотрен данный вопрос, по итогам рассмотрения которого, услуги бортцеха были определены как технологически связанные с основной деятельностью и принято решение о прекращении процедур по отчуждению имущества.

3) Әуежай қонақ үй қызметiн көрсетумен айналыспайды. Қонақ үйдiң ескi ғимараты iшiнара экипаждардың ұзақ тұруына арналған зал ретiнде ұсынылса, iшiнара әуежайдың қызметкерлерiне тұру үшiн ұсынылады. Бұдан басқа, ғимараттың 1-қабатында Астана қаласының Желiлiк iшкi iстер бөлiмi орналасқан. Қоғам жолдаған негiзделген ақпарат негiзiнде Агенттiк осы қызметтi заңнамада көзделген тәртiппен келiсу туралы ұйғарым жасады.
4) Кiр жуу қызметi тиiмсiз болып танылды, 2005 жылдың 9 айында
түскен кiрiс 34 мың теңгенi құрады, iске тартылған активтер құны 52 мың теңгенi құрады, осыған байланысты кiр жуу қызметi тоқтатылды.
5) Әуежайдың медициналық-санитарлық базасы негiзiнде кейiннен емдеу-ұшу сараптамасын жүргiзу жөнiндегi функцияларды берумен "Азаматтық авиацияның медициналық орталығы" EMK құрылды.
2005 жылдың соңында Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi Әуе көлiгiндегi Солтүстiк-батыс өңiрлiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау басқармасы және Әуе көлiгiндегi Солтүстiк-батыс өңiрлiк санитарлық-эпидемиологиялық сараптау орталығы үшiн ғимаратты мемлекеттiк сатып алу бойынша ашық конкурс жариялады. Жоғарыда аталған функцияларды Орталыққа бергеннен кейiн медициналық-санитарлық бөлiм ғимараты Мемлекеттiк сатып алу туралы заңда белгiленген тәртiппен ұсынылған құны 32 млн. теңге конкурстық өтiнiмге енгiзiлген болатын. Бұдан әрi ғимарат конкурстық өтiнiмде көрсетiлген құны бойынша сатылды.
Қазiргi уақытта медициналық-санитарлық бөлiм ғимаратын иелiктен шығару жөнiнде рәсiмдер аяқталу сатысында.
5. 2006 - 2008 жылдарға арналған даму жоспары
Параграф 1. Мақсаттары мен мiндеттерi
Әуе кемелерiне, жолаушыларға, багажға, почтаға үлгiлi, қауiпсiз және тұрақты қызмет көрсетудi қамтамасыз ету сапасын арттыру Қоғамның 2006-2008 жылдарға арналған стратегиялық мақсаты болып табылады.
2006 жылғы Қоғамның мақсаты қызметтiң сапалық және сандық
көрсеткiштерiн жақсарту, шығынсыз қызметке қол жеткiзу үшiн пайдалануға енгiзiлген өндiрiстiк қуаттарды тиiмдi пайдалану болып табылады.
Жоспарланып отырған 2006 жылы Қоғамның мақсаттары мыналар болып табылады:
1) транзиттiк әлеуеттi пайдалану;
2) халықаралық стандарттар талаптарына сәйкес әуежайдың
инфрақұрылымын жақсарту және әуежайдың техникалық жарақталуын арттыру;
3) әуе кемелерiне және жолаушыларға қызмет көрсету жөнiнде қызметтер ұсыну сапасының жоғары стандарттарына қол жеткiзу;
4) Қоғам қызметiнiң қаржылық-экономикалық көрсеткiштерiн жетiлдiру.
Параграф 2. Қойылған мiндеттерге қол жеткiзу жолдарын таңдау
Қойылған мiндеттердi iске асыру мақсатында негiзгi қызметтiң бағыттары болып мыналар белгiлендi:

3) Аэропорт не занимается оказанием гостиничных услуг. Старое здание гостиницы частично предоставляется в качестве Зала для длительного пребывания экипажей, частично предоставляется сотрудникам аэропорта для проживания. Кроме того, 1 этаж здания занимает Линейный отдел внутренних дел г. Астана. На основании направленной Обществом обосновывающей информации Агентством было предписано согласовать данные услуги в установленном законодательством порядке.
4) Услуги прачечной признаны нерентабельными, полученный доход за 9 месяцев 2005 года составил лишь 34 тыc. тенге, стоимость задействованных активов составляет 52 тыс. тенге, в этой связи деятельность прачечной прекращена.
5) Нa базе медико-санитарной части аэропорта с последующей передачей функций по проведению врачебно-летной экспертизы, создан ДГП "Медицинский центр гражданской авиации".
В конце 2005 года Министерством здравоохранения Республики Казахстан был объявлен открытый конкурс по государственным закупкам здания для Северо-западного регионального управления санитарно-эпидемиологического надзора на воздушном транспорте и Северо-Западного регионального Центра санитарно-эпидемиологической экспертизы на воздушном транспорте. Здание медико-санитарной части, оставшееся после передачи Центру выше обозначенных функций, в установленном Законом о государственных закупках порядке, было включено в конкурсную заявку с предлагаемой стоимостью 32 млн. тенге. Далее, здание было реализовано по стоимости, заявленной в конкурсной заявке.
В настоящее время на стадии завершения процедуры по отчуждению здания медико-санитарной части.
5. План развития Общества на 2006-2008 годы
§ 1 Цели и задачи
Стратегической целью Общества на 2006-2008 годы является повышение качества обеспечения образцового, безопасного и регулярного обслуживания воздушных судов, пассажиров, багажа, почты.
Целью Общества на 2006 год является улучшение качественных и количественных показателей деятельности, эффективное использование введенных в эксплуатацию производственных мощностей для достижения безубыточной деятельности.
Задачами Общества на планируемый 2006 год являются:
1) использование транзитного потенциала;
2) улучшение инфраструктуры аэропорта и повышение технической оснащенности аэропорта в соответствии с требованиями международных стандартов;
3) достижение высоких стандартов качества в предоставлении услуг по обслуживанию воздушных судов и пассажиров;
4) совершенствование финансово-экономических показателей деятельности Общества.
§ 2 Выбор путей достижения поставленных задач
В целях реализации поставленных задач основными направлениями деятельности определены:

1) Оңтүстiк-Шығыс-Батыс бағыттарында ұшуларды орындайтын шетел авиакомпанияларын Астанаға тарту;
2) әуежай инфрақұрылымының қайта жаңартылған және салынған
объектiлерiн халықаралық стандарттар деңгейiне дейiн жетiлдiру және халықаралық стандарттар талаптарына сәйкес әуежайдың техникалық
жарақталуын жақсарту;
3) ұсынылатын авиациялық қызметтердi ұдайы жетiлдiру;
4) жоғары технологиялық қызметтердiң жаңа түрлерiн әзiрлеу және ұсыну, сондай-ақ авиациялық емес қызметтердi дамыту (әуежай
терминалдарындағы үй-жайларды, алаңдарды жалға беру, жарнаманы
орналастыру, паркинг, концессиялық қызмет).
Параграф 3. Стратегияны, мемлекеттiк және салалық бағдарламаларды iске асыру бойынша
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2003 жылғы 17 мамырдағы
N 1096  Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Индустриялық-инновациялық дамуының 2003-2015 жылдарға арналған стратегиясының (бұдан әрi - Стратегия) мiндеттерiне сәйкес көлiк саласындағы негiзгi бағыт елiмiздiң транзит-көлiк әлеуетiн барынша дамыту болып табылады.
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2004 жылғы 18 сәуiрдегi
N 814 қаулысымен бекiтiлген Астана қаласы әуежайының транзиттiк әлеуетiн дамыту жөнiндегi iс-шаралар жоспарына сәйкес, Қоғам 2006 жылы елорда әуежайының жаңа қуаттарын барынша пайдалануды жоспарлауда.
Жоғарыда көрсетiлген мiндеттердi орындауға бағытталған 2006 жылғы негiзгi iс-шаралар мыналар:
Азаматтық авиация комитетiмен бiрлесiп әуе қатынасы туралы, сондай-ақ Астана қаласының әуежайын тұрақты ұшулар үшiн мiндеттi қону пунктi ретiнде пайдалану жөнiндегi, сондай-ақ Астана қаласының әуежайында техникалық қонуды жүзеге асырғысы келетiн авиакомпаниялардың ұшулары жөнiндегi үкiметаралық келiсiмдерге тиiстi өзгерiстер енгiзу жөнiнде iс-шаралар өткiзу;
ИАТА Әуе көлiгi халықаралық қауымдастығының (авиатасымалдаушыларының) жерде қызмет көрсету жөнiндегi кеңесiне кiру жөнiнде iс-шаралар жүргiзу;

1) привлечение в Астану иностранных авиакомпаний, совершающих полеты в направлении Юго-Восток-Запад;
2) совершенствование реконструированных и возведенных объектов инфраструктуры аэропорта до уровня международных стандартов и улучшение технической оснащенности аэропорта в соответствии с требованиями международных стандартов;
3) постоянное совершенствование качества предоставляемых авиационных услуг;
4) разработка и предоставление новых видов высокотехнологичных услуг, а также развитие не авиационной деятельности (предоставление в аренду помещений, площадей в терминалах аэропорта, размещение рекламы, паркинг, концессионная деятельность).
§ 3 Мероприятия, планируемые Обществом:
по реализации Стратегии, государственных
и отраслевых программ
В соответствии с задачами Стратегии индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 17 мая 2003 года N 1096 (далее - Стратегия), основным направлением в сфере транспорта является максимальное развитие транзитно-транспортного потенциала страны.
В соответствии с Планом мероприятий по развитию транзитного потенциала аэропорта г. Астана, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 апреля 2004 года N 814, Обществом на 2006 год планируется обеспечить максимальное использование новых мощностей столичного аэропорта.
Основными мероприятиями в 2006 году, направленными на выполнение вышеуказанных задач, являются:
проведение совместно с Комитетом гражданской авиации мероприятий по внесению соответствующих изменений в межправительственные соглашения о воздушном сообщении, а также по использованию аэропорта г. Астана обязательным пунктом посадки для регулярных полетов, а также по пролету авиакомпаний, желающих осуществить техническую посадку в аэропорту г. Астана;
проведение мероприятий по вступлению в Совет по наземному обслуживанию Международной Ассоциации воздушного транспорта (авиаперевозчиков) - ИАТА;

әуежайды қайта жаңарту шеңберiнде жоғары технологиялық электронды жабдықпен жабдықталған жаңа объектiлердiң пайдалануға енгiзiлуiн ескере отырып, халықаралық стандарттардың талаптарына сәйкес мамандарды кейiннен сертификаттаудан өткiзе отырып, әуежай персоналын оқыту. 2006 жылы оқыту курстарына 45 адамды жiберу жоспарлануда, оларды оқыту құны 5 млн.теңге құрайды.
Оларды шағын және орта бизнестiң бәсекелестiк ортасына тапсыру үшiн салалық емес функцияларды анықтау бойынша
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 12 мамырдағы N 450 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында шағын және орта
кәсiпкерлiктi дамыту жөнiндегi жеделдетiлген шаралардың 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасында қойылған мiндеттердi iске асыру үшiн салалық емес функцияларды анықтау мақсатында Қоғам көрсетiлетiн қызметтерге ұдайы талдау жүргізедi, соған сәйкес
кәсiпорындардың және мемлекеттiң қатысуы бар акционерлiк қоғамдардың
салалық емес функцияларын бәсекелестiк ортаға беру көзделуде.
Параграф 4. Жұмыстар, қызметтер өндiрiсiн (заттай және ақшалай көрсетiлген) дамыту серпiнi

обучение персонала аэропорта с последующей сертификацией специалистов, соответствующих требованиям международных стандартов с учетом введения в эксплуатацию новых объектов в рамках реконструкции аэропорта, оснащенных высокотехнологичным электронным оборудованием. В 2006 году планируется направить на обучающие курсы 45 человек, стоимость обучения которых составит 5 млн. тенге.
по выявлению непрофильных функций для передачи их
в конкурентную среду малого и среднего бизнеса
В целях выявления непрофильных функций Обществом будет проводиться постоянный анализ оказываемых услуг для реализации задач, поставленных в Программе ускоренных мер по развитию малого и среднего предпринимательства в Республике Казахстан на 2005-2007 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2005 года N 450, в соответствии с которой, предполагается передача непрофильных функций предприятий и акционерных обществ с государственным участием в конкурентную среду.
§ 4 Динамика развития производства работ,
услуг (в натуральном и денежном выражении)

Авиатасымалдардың жоспарланып отырған көрсеткiштерi дүниежүзiлiк авиацияға қатысты соңғы болжамдарға және алдыңғы жылдардағы Астана қаласының әуежайы арқылы трафиктiң өсуiнiң (10-12%) қалыптасқан үрдiсiне негiзделген. ИКАО болжамы бойынша, әлемдегi тұрақты жолаушы тасымалдарының орташа жылдық өсу қарқыны 1999 жылдан бастап 2006 жылға дейiн 5,3 % өседi, ал Еуропа мен Азия-Тынық мұхит өңiрi елдерi арасындағы бұл өсу орташа алғанда жылына 7,5 %-ды құрайды.
Астана қаласының әуежайы арқылы авиатасымалдар болжамы
Көрсеткіштер атауы

Планируемые показатели авиаперевозок основаны на последних прогнозах в отношении всемирной авиации и сложившейся тенденции роста трафика через аэропорт г. Астана за предыдущие годы (10-12 %). По прогнозам ИКАО среднегодовой темп роста регулярных пассажирских перевозок в мире с 1999 года по 2006 год возрастет на 5,3 %, а между Европой и странами Азиатско-тихоокеанского региона этот рост будет составлять в среднем 7,5 % в год.
Прогноз авиаперевозок через аэропорт г. Астана
Наименование
показателей

276
296
828
3,3
алдыңғы кезеңге %-бен
158,2
140
107
107,2
2006-2008 жылдарға арналған өзiндiк құнды талдау шығыстардың осы бабындағы елеулi үлес салмақты сату үшiн сатып алынған материалдар бойынша шығыстар - 15 998 млн. теңгенi немесе 65 6 %-ды, соның iшiнде 2006 жылы - 4 142 млн.теңгенi немесе 60  % -ды құрайтынын көрсеттi. Осы шығыстардың 2005 жылмен салыстырғанда 92,0 %-ға артуы авиаотынға бағаның болжамды өсуiмен байланысты.

276
296
828
3,3
в % к
предыдущему
периоду
158,2
140
107
107,2
Анализ структуры себестоимости на 2006-2008 годы показывает, что наибольший удельный вес в данной статье расходов составят затраты по приобретению материалов для реализации - 15 998 млн. тенге, или 65,6 %, в том числе в 2006 году - 4 142 млн. тенге, или 60 %. Увеличение данных затрат, по сравнению с 2005 годом на 92,0 %, связано с прогнозируемым ростом цен на авиатопливо.

2005 жылы "Астана қаласындағы халықаралық әуежайды қайта жаңарту" жобасы бойынша жұмыстардың аяқталуына, 2006 жылы әуежайлық кешеннiң жаңа объектiлерiн (30 бiрлiктен астам), көлiктi және арнайы жабдықты (54 бiрлiк) теңгерiмге қабылдауға байланысты, мынадай шығыстар бабының артуы болжануда:
негiзгi құралдар мен материалдық емес активтердiң тозуы - 3 854 млн.теңге немесе 15,8%, соның iшiнде 2006 жылы - 1 280 млн. теңге немесе 18,6 %. 2005 жылдың деңгейiне қарағанда өсу - 3,3 есе;
коммуналдық қызметтер бойынша шығыстар - 1 431 млн. теңге немесе 5,9 %, соның iшiнде 2006 жылы - 456 млн. теңге немесе 6,6 %. 2005 жылдың деңгейiне қарағанда өсу - 3,1 есе;
ғимараттар мен құрылыстарды күтiп ұстау бойынша - 269 млн. теңге немесе 1,1%, соның iшiнде 2006 жылы - 90 млн. теңге немесе 1,3 %. 2005 жылдың деңгейiне қарағанда өсу - 2,3 есе;
тауар-материалдық құндылықтар шығыстары - 633 млн. теңге немесе 2,6 %, соның iшiнде 2006 жылы - 182 млн. теңге немесе 2,6 %. 2005 жылдың деңгейiне қарағанда өсу - 104 %.
Бұдан басқа мынадай шығыстардың өсуi болжануда:
еңбекақы төлеу шығыстары - 1632 млн. теңге немесе 6,7%, соның iшiнде 2006 жылы 530 млн. теңге немесе 7,7%. 2006 жылы осы бап бойынша шығыстар 2005 жылдың деңгейiне қарағанда 10 %-ға өседi. Бұл орташа айлық еңбекақының 2005 жылы 43 815 теңгеден 2006 жылы 48 465 теңгеге дейiн өсуiмен байланысты;
бөтен ұйымдар қызметтерi - 37 млн. теңге немесе 0,1 %, соның iшiнде 2006 жылы - 12 млн. теңге немесе 0,2  % . Шығыстардың өсуi әуежайлық кешеннiң жаңа объектiлерiн теңгерiмге қабылдауға байланысты қызмет көрсетiлетiн ғимараттар санының және тиiсiнше сақтандыру бойынша шығыстардың және басқа да шығыстардың өсуiне сәйкес жоспарланған.
Барлық қаралып отырған кезеңдегi Қоғамның жалпы шығыстарындағы
сатылатын қызметтердiң өзiндiк құнының үлес салмағы 91,2  % -ды құрайды.
Параграф 7. Қоршаған ортаны қорғау, қауiпсiздiк техникасын сақтау жөнiндегi iс-шаралар
"Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасының
1997 жылғы 15 шiлдедегi Заңына сәйкес әуежай қоршаған ортаны қорғау
туралы заңнаманы, оның сапа нормативтерін және экологиялық талаптарын сақтау жүктелетін табиғатты пайдаланушы болып табылады.
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі бағдарламаның шеңберінде әуежай мынадай іс-шараларды жүргізуді жоспарлауда:
жыл сайынғы іс-шаралар жоспарын жасап, қоршаған ортаның және табиғи ресурстардың жай-күйін тұрақты бақылау;
шығарындылардың, тастамалардың және қалдықтардың шығу көздеріне түгендеу жүргізу арқылы өзгерістерді болжау;
Қазақстан Республикасының заңнамалық кесімдеріне сәйкес экологиялық сақтандыру;
әуежайды қайта жаңарту шеңберінде жаңадан енгізілетін объектілерге экологиялық паспорттарды әзірлеу және бекіту.

В связи с завершением в 2005 году работ по проекту "Реконструкция международного аэропорта в г. Астане", принятием в 2006 году на баланс новых объектов аэропортового комплекса (более 30 единиц), транспорта и спецоборудования (54 единицы), прогнозируется увеличение следующих статей затрат:
износ основных средств и нематериальных активов - 3 854 млн. тенге, или 15,8 %, в том числе в 2006 году - 1 280 млн. тенге или 18,6 %. Рост к уровню 2005 года - в 3,3 раза;
расходы по коммунальным услугам - 1 431 млн. тенге или 5,9 %, в том числе в 2006 году - 456 млн. тенге или 6,6 %. Рост к уровню 2005 года - в 3,1 раза;
услуги по содержанию зданий и сооружений - 269 млн. тенге или 1,1 %, в том числе в 2006 году - 90 млн. тенге или 1,3 %. Рост к уровню 2005 года - в 2,3 раза;
расходы на товарно-материальные ценности - 633 млн. тенге или 2,6 %, в том числе в 2006 году - 182 млн. тенге или 2,6 %. Рост к уровню 2005 года - на 104 %.
Кроме того, прогнозируется рост следующих расходов:
расходы на оплату труда - 1632 млн. тенге или 6,7 %, в том числе в 2006 году 530 млн. тенге или 7,7 %. В 2006 году расходы по данной статье увеличатся к уровню 2005 года на 10 %. Это вызвано повышением среднемесячной заработной платы с 43 815 тенге в 2005 году до 48 465 тенге в 2006 году;
услуги сторонних организаций - 37 млн. тенге или 0,1 %, в том числе в 2006 году - 12 млн. тенге или 0,2 %. Рост расходов запланирован в соответствии с увеличением количества обслуживаемых зданий в связи с принятием на баланс новых объектов аэропортового комплекса, и соответственно, расходов по страхованию и прочих расходов.
Удельный вес себестоимости реализуемых услуг в общих расходах Общества за весь рассматриваемый период составляет 91,2 %.
§ 7 Мероприятия по охране окружающей среды,
труда и технике безопасности
Согласно Закону Республики Казахстан от 15 июля 1997 года "Об охране окружающей среды", аэропорт является природопользователем, на которого возлагается соблюдение законодательства об охране окружающей среды, нормативов ее качества и экологических требований.
В рамках программы по охране окружающей среды аэропортом прогнозируется проведение следующих мероприятий:
регулярный контроль состояния окружающей среды и природных ресурсов с составлением ежегодного плана мероприятий;
прогноз изменений путем проведения инвентаризации источников выделения выбросов, сбросов и отходов;
экологическое страхование согласно законодательным актам Республики Казахстан;
разработка и утверждение экологических паспортов на вновь вводимые объекты в рамках реконструкции аэропорта.

Есептік кезеңдегі нақты деректер және Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі басқарма белгілеген қоршаған ортаның ластануына келісілген лимиттер бойынша әуежай қоршаған ортаны қорғау қорына төлемдер жүргізеді. 2006 жылы қоршаған ортаны ластауға төлем бұрынғы деңгейде (1,6 млн. теңге) жоспарлануда.
Қоғамдағы еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы жөніндегі негізгі іс-шаралар ұйымдастыру, техникалық, әдістемелік, өндірістік
және санитарлық-гигиеналық жұмыстардың кешеніне бағытталған.
Параграф 8. Баға және тариф саясаты
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шілдедегі Заңына сәйкес әуежай қызметтері табиғи монополия
саласына жатқызылды.
Әуежайдың баға және тариф саясатының негізгі мақсаттары өңірде
бәсекелестік қабілеттілікке қол жеткізу, өңірдің транзиттік әлеуетін пайдалану шеңберінде авиатасымалдаушыларды тасу болып табылады.
"Табиғи монополия субъектілерінің реттелетін қызметтері (тауарлар, жұмыстар) Тізбесін бекіту" туралы Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2006 жылғы 14 наурыздағы қаулысымен әуежайлар қызметінің номенклатурасы бекітілді:
әуе кемесінің ұшуын және қонуын қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер;
авиациялық қызметті қамтамасыз ету;
негізгі әуеайлақта әуе кемесіне тұру орнын ұсыну жөніндегі қызметтер;
әуе кемесіне тұру орнын белгіленген уақыттан артық ұсыну жөніндегі қызметтер.
Параграф 9. Әлеуметтік саланы дамыту
Қаржылық-экономикалық қызметтiң 1208 млн. теңге сомасындағы
болжанып отырған терiс нәтижесiне байланысты "Астана халықаралық
әуежайы" АҚ әлеуметтiк шығыстарға 2006 жылы қаражат көзделмеген.
Параграф 10. Кадр саясаты
Кадр саясатының негiзгi бағыттары Қоғамды кешендi және тұтастай сипаттағы басқару жүйесiн қамтамасыз ету, сондай-ақ кәсiби, жоғары бiлiктi персоналды қалыптастыруға бағытталған жұмыс болып табылады. Кадр жұмысын жақсарту, оның кәсiби бiлiктiлiгiн арттыру мақсатында персоналмен жұмыс iстеу жүйесiн, Қоғамның ұйымдастыру құрылымын және штат санын жетiлдiру жөнiндегi жұмыстар жалғастырылатын болады. "Астана халықаралық әуежайы" АҚ саясаты мен мақсатын әзiрлеуге және қолдауға, олардың санасын арттыру үшiн оны қызметкерлер арасында таратуға, басқарудың және жоспарлаудың қазiргi заманғы әдiстерiн енгiзу арқылы осы мақсаттарға қол жеткiзу бойынша шығармашылық жұмысқа персоналды уәждеуге және тартуға бағытталған менеджменттiң тиiмдiлiгiн арттыруға ерекше көңiл бөлiнедi. Оқыту, қайта даярлау және қызметкерлердiң бiлiктiлiгiн
жетiлдiру Қоғам персоналын кәсiби дамыту мен оның бiлiктiлiк сипаттамасын жақсартудың негiзгi құралдары болып табылады.
Параграф 11. Қаржылық нәтижелер және бюджетпен  қарым-қатынастар
Қоғам 2006-2008 жылдарда 24 785 млн. теңге мөлшерiнде жиынтық
кiрiстер алуды жоспарлауда, соның iшiнде: 2006 жылы - 6 638 млн. теңге, 2007 жылы - 8 877 млн. теңге және 2008 жылы - 9 270 млн. теңге. 2006-2008 жылдары орташа жылдық өсу 263 % деңгейiнде болжануда.
Жаңа әуежайлық кешен объектiлерiнiң пайдалануға енгiзiлуiне
байланысты жиынтық шығыстардың (салықтарды төлеу, несиеге пайыз,

По фактическим данным за отчетный период и согласованным лимитам на загрязнение окружающей среды, установленным Управлением по охране окружающей среды, аэропортом производятся платежи в фонд охраны окружающей среды. Плата за загрязнение окружающей среды на 2006 год планируется на прежнем уровне (1,6 млн. тенге).
Основные мероприятия по охране труда и техники безопасности в Обществе ориентированы на комплекс организационных, технических, методических, производственных и санитарно-гигиенических работ.
§ 8 Ценовая и тарифная политика
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" услуги аэропортов отнесены к сфере естественных монополий.
Основными целями ценовой и тарифной политики аэропорта являются достижение конкурентоспособности в регионе, привлечение авиаперевозчиков в рамках использования транзитного потенциала региона.
Постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2006 года N 155 "Об утверждении Перечня регулируемых услуг (товаров, работ) субъектов естественных монополий", утверждена номенклатура услуг аэропортов:
услуги по обеспечению взлета, посадки воздушного судна;
обеспечение авиационной безопасности;
услуги по предоставлению места стоянки воздушного судна на базовом аэродроме;
услуги по предоставлению места стоянки воздушному судну сверх времени.
На вышеуказанные услуги применяются тарифы, утвержденные в установленном законодательством порядке.
§ 9 Развитие социальной сферы
В связи с прогнозируемым отрицательным результатом финансово-хозяйственной деятельности в сумме 1208 млн.тенге, средства на социальные расходы АО "Международный аэропорт Астана" в 2006 году не предусмотрены.
§ 10 Кадровая политика
Основными направлениями кадровой политики являются обеспечение комплексного и целостного характера системы управления Обществом, а также работа, направленная на формирование профессионального, высококвалифицированного персонала. В целях улучшения работы кадров, роста его профессионализма будет продолжена работа по совершенствованию системы работы с персоналом, организационной структуры и штатной численности Общества. Особое внимание будет уделено повышению эффективности менеджмента, направленного на разработку и поддержание политики и целей АО "Международный аэропорт Астана", ее распространения среди сотрудников для повышения их осознания, мотивации и вовлечения персонала в творческую работу по достижению этих целей путем внедрения современных методов управления и планирования. Основными средствами профессионального развития персонала Общества и улучшения его квалификационных характеристик являются обучение, переподготовка и повышение квалификации работников.
§ 11 Финансовые результаты и отношения с бюджетом
Обществом за 2006-2008 годы планируется получить совокупные доходы в размере 24 785 млн. тенге, в том числе: в 2006 году - 6 638 млн. тенге, в 2007 году - 8 877 млн. тенге и в 2008 году - 9 270 млн. тенге. Среднегодовой рост в 2006-2008 годы предполагается на уровне 263 %.

амортизациялық аударымдар, коммуналдық қызметтерге арналған шығыстар) айрықша өсуiне байланысты Қоғамның шығыстары 2006-2008 жылдары 27 218 млн. теңге мөлшерiнде болжануда, соның ішiнде: 2006 жылы - 7 846 млн. теңге; 2007 жылы - 9 560 млн. теңге, 2008 жылы -  9 812 млн. теңге сомасында болжануда.
Кiрiстерден шығыстардың өсу қарқынының едәуiр озу салдарынан әуежай қызметiнiң қаржылық нәтижесi шығындармен болжанады: 2006 жылы - 1208 млн. теңге; 2007 жылы - 683 млн. теңге және 2008 жылы - 542 млн. теңге.
Республикалық бюджеттен
Астана қаласындағы халықаралық әуежайды салу жобасын iске асыру шеңберiнде 006 "Әуе көлiгi инфрақұрылымын дамыту" және 007 "Астана қаласындағы халықаралық әуежай құрылысына кредит беру" бағдарламалары бойынша республикалық бюджеттен 2006 жылы 552,822 млн. теңге сомасында қаржы бөлу жоспарлануда.
Салықтар және төлемдер түрлерi аясындағы бюджетке, акциялардың мемлекеттiк пакеттерiне дивидендтерден болжанатын түсiмдер
2006-2008 жылдары бюджетке төлемдер 1897 млн. теңге сомасында
жоспарлануда. 2006-2008 жылдары корпоративтiк табыс салығын төлеу мен дивидендтер есептеу жоғарыда аталған факторларға байланысты жоспарланбайды.
Бюджетке төленетiн салықтар мен басқа да мiндеттi төлемдер көлемiнiң болжамы
(млн. теңге)

В связи со значительным ростом совокупных расходов, связанных с введением в эксплуатацию объектов нового аэропортового комплекса (выплаты налогов, процентов за кредит, амортизационных отчислений, расходов на коммунальные услуги), расходы Общества за 2006-2008 годы прогнозируются в размере 27 218 млн. тенге, в том числе: в 2006 году - 7 846 млн. тенге, в 2007 году - 9 560 млн. тенге, в 2008 году - 9 812 млн. тенге.
Вследствие значительного опережения темпов роста расходов над доходами, финансовый результат деятельности аэропорта прогнозируется убытками: в 2006 году - 1 208 млн. тенге; в 2007 году - 683 млн. тенге и в 2008 году - 542 млн. тенге.
Поступление из республиканского бюджета
Поступление средств из республиканского бюджета в 2007 году не планируется.
Поступление в бюджет в разрезе видов налогов и платежей, дивиденды на государственный пакет акций
Платежи в бюджет за период 2006-2008 годов планируются в сумме 1897 млн. тенге. Выплата корпоративного подоходного налога и начисление дивидендов на государственный пакет акций в 2006-2008 годы, в связи с изложенными выше факторами не прогнозируются.
Прогноз объема налогов и других обязательных платежей в бюджет
(млн. тенге)

2. ҰЛТТЫҚ ВАЛЮТАДАҒЫ АУДАРУ ОПЕРАЦИЯЛАРЫ
Валюталаудың ағымды күнімен басқа банк клиенттерінің есебіне аударулар (төлемдер)
- сағ. 9.00 ден 13.00-ге дейін
0,2 % min
200 max
430 теңге
1 аударуға 130 теңге
- сағ. 13.00 ден 16.00-ге дейін
0,2 % min
280 max
630 теңге
500
- сағ. 15-00 ден 17-00-ге дейін
1500
- сағ. 16.00 ден 18.00-ге дейін
1500
Шұғыл аударулар (сағат 1-ге дейін)
1000
0,2 %, бірақ
5000 теңгеден
артық емес
3. КАССА ОПЕРАЦИЯЛАРЫ
Қолма-қолсыз ақшаны қолма-қол ақшаға айырбастау:
Алдын ала жазбаша өтінім бойынша ұлттық валютада
0,2 %
0,3 %
Алдын ала өтінім жасамай
(күнбе-күн) ұлттық валюта
0,6 %
0,3 %
Сыйақы көлемi және комиссиялық төлемдер көлемi
"Астана қаласындағы халықаралық әуежайды қайта жаңарту"
инвестициялық жобасын iске асыруға байланысты оларға банктiк сыйақылар есептелуi мүмкiн еркiн ақша қаражатын банк депозитiне немесе басқа инвестициялық аспаптарға салу жоспарланбайды.
2-бөлiм. Қоғамның 2006-2008 жылдарға арналған инвестициялық бағдарламасы
1. Саланың инвестициялық жағдайын бағалау
Параграф 1. Саланың инвестициялық нарықтарындағы жай-күйдi талдау және бағалау, Қоғам ролiн бағалау және оның саланың инвестициялық үдерiсiне әсерi
Қазiргi уақытта авиациялық қызмет көрсету саласындағы инвестициялық жағдай инвестициялық жобаларды тарту және iске асыруда оң қайта құрулармен сипатталады.
Соңғы уақытта нарықтық қарым-қатынастарды барынша дамыту және
көлiк жүйесiнде бәсекелестiк ортаны дамытуға бағытталған экономиканы
ырықтандыру азаматтық авиация, соның iшiнде әуежайлық қызмет бойынша
қызметтер саласында бұдан әрi экономикалық iлгерiлеудiң нақты алғы
шарттарын құрды. Қазақстанда соңғы жылдары экономиканың өсуiне барабар авиациялық көлiктiк қызметтер рыногы қалыптасуда. Алайда, қолданыстағы әлеует, соның iшiнде Қазақстан аумағы арқылы халықаралық транзит мүмкiндiгi жеткiлiктi пайдаланылмайды. Мұның барлығы азаматтық авиация саласында мемлекеттiң кешендi iс-шараларын әзiрлеу қажеттiлiгiне әкеледi.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бұрын қабылданған Азаматтық
авиация саласын дамытудың 2003-2005 жылдарға арналған бағдарламасына
сәйкес әуежайлардың негiзгi өндiрiстiк қуаттарын iшкi де және сыртқы
қаржыландыру көздерi есебiнен қайта жаңарту мен жаңғырту жүргiзiлдi.
Аэронавигациялық жүйенi дамыту, әуе кеңiстiгiнiң және республика
әуежайларының транзиттiк әлеуетiн арттыру бойынша шаралар қабылдануда.
Авиатасымалдауға мұқтаждықтың жыл сайын өсуi, халықаралық
экономикалық кеңiстiкке кiрiгу және Қазақстан тұрғындары кiрiсiнiң артуы азаматтық авиацияның сапалы және қауiпсiз қызмет көрсету қажеттiлiгiн туындатады.
Қазiргi уақытта халықаралық ұшуларды қамтамасыз етуге 14 әуежайға рұқсат берiлген: Астана, Алматы, Ақтау, Ақтөбе, Атырау, Қарағанды, Қостанай, Петропавл, Тараз, Орал, Өскемен, Шымкент, Павлодар, Семей.
Сонымен бiрге көптеген қазақстандық әуежайлардың техникалық
жарақталуы төмен деңгейде қалып отыр. Әуежайларды қазiргi заманғы негiзгi өндiрiстiк қуаттармен, ғимараттармен, құрылыстармен, технологиялық жабдықтармен және батыс өндiрiсiнiң әуе кемелерiне қызмет көрсетуге арналған арнайы жабдықпен қамтамасыз ету тапшылығы байқалады. Қаржылық қаражаттың тапшылығынан жасанды ұшу-қону жолағын (бұдан әрi - ЖҰҚЖ), рульдiк жолдарды, перрондарды, периметрлiк қоршауларды қайта жаңарту және қалпына келтiру бойынша жоспарлы iс-шаралар өткiзу мерзiмдерi сақталмайды.
Қазақстанның әуежайларын әуе кемелерiне, жолаушыларға, багажға

2. ПЕРЕВОДНЫЕ ОПЕРАЦИИ В НАЦИОНАЛЬНОЙ ВАЛЮТЕ
Переводы (платежи) в
пользу клиентов
других банков с
текущей датой
валютирования:
- с 9.00 до 13.00
часов
0,2 % min
200 max
430 тенге
130 тенге
за один
перевод
- с 13.00 до 16.00
часов
0,2 % min
280 max
630 тенге
500
- с 15-00 до 17-00
часов
1500
- с 16.00 до 18.00
часов
1500
Срочные переводы
(до 1 часа)
1000
0,2 %, но
не более
5000 тенге
3. КАССОВЫЕ ОПЕРАЦИИ
Обмен безналичных
денег на наличные:
В национальной валюте
по предварительной
письменной заявке
0,2 %
0,3 %
В национальной валюте
без предварительной
заявки (день в день)
0,6 %
0,3 %
Объемы вознаграждения и объемы комиссионных платежей
В связи с реализацией инвестиционного проекта "Реконструкция международного аэропорта в г. Астана" вложение свободных денежных средств в банковские депозиты либо другие инвестиционные инструменты, на которые могло бы начисляться банковское вознаграждение, не планируется.
Раздел 2. Инвестиционная программа Общества на 2006-2008 годы
1. Оценка инвестиционной ситуации в отрасли
§ 1 Анализ и оценка ситуации на инвестиционных рынках
отрасли, оценка роли Общества и степень его влияния на
инвестиционные процессы в отрасли
Инвестиционная ситуация в отрасли авиационных услуг в настоящее время характеризуется положительными преобразованиями в привлечении и реализации инвестиционных проектов.
Либерализация экономики, направленная в последнее время на максимальное развитие рыночных отношений и развитие конкурентной среды в транспортной системе, создала реальные предпосылки дальнейшего экономического прогресса в области гражданской авиации, в том числе услуг по аэропортовой деятельности. В Казахстане в последние годы формируется адекватный росту экономики рынок авиационных транспортных услуг. Однако существующий потенциал, в том числе и возможности международного транзита через территорию Казахстана используются пока недостаточно. Все это приводит к необходимости выработки комплекса мероприятий государства в сфере гражданской авиации.
В соответствии с ранее принятой Правительством Республики Казахстан Программой развития отрасли гражданской авиации на 2003-2005 годы проведены реконструкция и обновление основных производственных мощностей аэропортов, как за счет внутренних, так и внешних источников финансирования. Принимаются меры по развитию аэронавигационной системы, повышению транзитного потенциала воздушного пространства и аэропортов республики.
Ежегодный рост потребности в авиаперевозках, интеграция в международное экономическое пространство и повышение доходов населения Казахстана вызывают потребность в качественных и безопасных услугах гражданской авиации.
В настоящее время к обеспечению международных полетов допущены 14 аэропортов: Астана, Алматы, Актау, Актобе, Атырау, Караганда, Костанай, Петропавловск, Тараз, Уральск, Усть-Каменогорск, Шымкент, Павлодар, Семипалатинск.
В тоже время, техническое оснащение большинства казахстанских аэропортов находится на низком уровне. Наблюдается дефицит обеспеченности аэропортов современными основными производственными мощностями, зданиями, сооружениями, технологическим оборудованием и спецтехникой для обслуживания воздушных судов западного производства. Из-за дефицита финансовых средств не соблюдаются сроки реконструкции и проведения плановых мероприятий по восстановлению искусственных взлетно-посадочных полос (далее - ИВПП), рулежных дорожек, перронов, периметровых ограждений.

және жүкке қызмет көрсетуге арналған арнайы техникамен жарақтау айрықша назар аударуды қажет етедi. Қазiргi уақытта Қазақстан Республикасының әуежайлары негiзiнен 1970-80 жылдары шығарылған арнайы техникамен және жабдықпен жарақталған, олар моральдық және табиғи жағынан тозған.
2003 жылы 1,5 млрд. теңге мөлшерiндегi республикалық бюджет
қаражаты есебiнен Астана қаласы әуежайының жасанды ұшу-қону жолағын
қайта жаңарту жүргiзiлдi, соның нәтижесiнде ұшу салмағы 400 тоннаға дейiнгi әуе кемелерiнiң кез келген түрiн қабылдауға мүмкiндiк беретiн ұшу-қону жолағының көтеру қабiлетiнiң артуына қол жеткiзiлдi.
2006 жылы құны 270 млн. доллардан жоғары 33 объектiден тұратын
Астана қаласы әуежайының жаңа әуежайлық кешенiнiң құрылысы iс жүзiнде аяқталады.
Параграф 2. Қорытындылар
Қазақстандық әуежайлардың техникалық жарақталуының нашарлығын
назарға ала отырып, Қазақстан Республикасының әуежайларын ең аз
мөлшердегi қажеттi арнайы техника тiзбесiмен қамтамасыз ету үшiн елеулi инвестициялар қажет.
2. Инвестициялық басымдықтар және бағыттар
Параграф 1 Қоғамның инвестициялық саясатының негiзгi басымдықтары мен мiндеттерi
Әуежайдың инвестицияық саясатының негiзгi басым бағыттары
мыналардан тұрады:
1) Астана қаласы әуежайының объектiлерiн жетiлдiру;
2) оның өткiзу қабiлетiн арттыру;
3) әуе кемелерiне қызмет көрсетудiң авиациялық қауiпсiздiк деңгейiн арттыру;
4) жолаушыларға және клиенттер жүктерiне халықаралық стандарттар деңгейiнде қызмет көрсету мәдениетiн арттыру;
5) әуеайлақ-техникалық сервистi қамтамасыз ету кезiнде қызмет
көрсетiлетiн ұшақтар үлгiсiнiң спекторын кеңейту;
6) елорда әуе қақпасының инфрақұрылым кешенiн жетiлдiру;
7) Қазақстанның транзиттiк әлеуетiн дамытуды қамтамасыз етуге
қабiлеттi саланы дамыту бойынша бiрқатар корпоративтiк және мемлекеттiк мiндеттердi шешу.
Әуежайдың объектiлерiн халықаралық стандарттар деңгейiне дейiн
жетiлдiру, оның өткiзу қабiлеттiлiгiн арттыру мақсатында iс-шараларды өткiзу, әуе кемелерiне және жолаушыларға қызмет көрсетудiң авиациялық қауiпсiздiк сапасын арттыру, елорда әуе қақпасының инфрақұрылым кешенiн жетiлдiру, ел iшiнде де және халықаралық әуе кеңiстiгiнде де әуежай қызметi саласын күшейту және кеңейту, инвестицияларды тарту және оларды пайдаланудың тиiмдiлiгiн арттыру; компанияның инвестициялық тартымдылығын құру әуежайдың 2006 жылға жоспарланған инвестициялық саясатының мiндеттерi болып табылады.
Параграф 2. Инвестициялық жобалар бойынша ниеттер
Қоғам инвестициялық қызметтi 2006 жылы мынадай үшi негiзгi бағыт бойынша жүзеге асыруға ниеттенедi:

Особую озабоченность вызывает оснащение аэропортов Казахстана спецтехникой для обслуживания воздушных судов, пассажиров, багажа и грузов. В данное время аэропорты Республики Казахстан в основном оснащены спецтехникой и оборудованием выпуска в 1970-80 годов, которые морально и физически изношены.
В 2003 году за счет средств республиканского бюджета в размере 1,5 млрд. тенге. Проведена реконструкция искусственной взлетно-посадочной полосы аэропорта г. Астаны, в результате которой достигнуто увеличение несущей способности взлетно-посадочной полосы, позволяющей принимать любые типы воздушных судов с взлетной массой до 400 тонн.
В 2006 году практически завершается строительство нового аэропортового комплекса аэропорта г. Астана, включающего 33 объекта стоимостью свыше 270 млн. долларов.
§ 2 Выводы
Принимая во внимание низкое техническое оснащение казахстанских аэропортов для обеспечения минимальным перечнем необходимой спецтехникой аэропортов Республики Казахстан необходимы значительные инвестиции.
2. Инвестиционные приоритеты и направления
§ 1 Основные приоритеты и задачи
инвестиционной политики Общества
Приоритетные направления инвестиционной политики аэропорта включают в себя:
1) совершенствование объектов аэропорта города Астана;
2) увеличение его пропускной способности;
3) повышение уровня авиационной безопасности обслуживания воздушных судов;
4) повышение культуры обслуживания пассажиров и груза клиентуры на уровне международных стандартов;
5) расширение спектра типов обслуживаемых самолетов при обеспечении аэродромно-технического сервиса;
6) совершенствование инфраструктурного комплекса воздушных ворот столицы;
7) решение целого ряда корпоративных и государственных задач по развитию отрасли, способной обеспечить развитие транзитного потенциала Казахстана.
Задачами планируемой инвестиционной политики аэропорта на 2006 год являются дальнейшее совершенствование объектов аэропорта до уровня международных стандартов, проведение мероприятий в целях увеличения его пропускной способности, улучшение качества авиационной безопасности обслуживания воздушных судов и пассажиров, совершенствование инфраструктурного комплекса воздушных ворот столицы, укрепление и расширение сферы деятельности аэропорта как внутри страны, так и на международном воздушном пространстве, привлечение инвестиций и повышение эффективности их использования, создание инвестиционной привлекательности компании.
§ 2 Намерения по инвестиционным проектам
Общество намеревается осуществлять инвестиционную деятельность в 2006 году по трем основным направлениям:

1) "Астана қаласындағы халықаралық әуежайды қайта жаңарту"
жобасын аяқтау;
2) меншiктi қаражат есебiнен негiзгi қорларды (арнайы техниканы, жабдықты және тағы басқаларды) ауыстыру;
3) Астана қаласының әуежайында сервистiк авиациялық-техникалық
орталық салу.
3. Қоғамды дамытудың инвестициялық жоспары
Дамытудың орта мерзiмдi жоспарындағы әуежайдың инвестициялық
жоспары халықаралық қаржы ұйымдарының 552,822 млн. теңге сомасындағы
заемын тарту есебiнен, соның iшiнде 552,684 млн. теңге сомасындағы JBIC заемын тарту есебiнен 2006 жылы "Астана қаласында халықаралық әуежайды қайта жаңарту" iрi ауқымды жобаны iске асыруды аяқтауды көздедi.
"Астана қаласында халықаралық әуежайды салу" жобасын iске асыру "Астана қаласында халықаралық әуежайды қайта жаңарту" жобасын iске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 29 маусымдағы N 611  қаулысына сәйкес 2001 жылдан бастап жүргiзiлуде.
Жобаның мақсаты: Астана қаласы әуежайының объектiлерiн жетiлдiру, оның өткiзу қабiлеттiлiгiн арттыру әуе кемелерiне, жолаушыларға қызмет көрсету қауiпсiздiгi және багажды халықаралық стандарттар талаптарына сәйкес өңдеу деңгейiн арттыру, елорда әуе қақпасының барлық инфрақұрылымдық кешенiн дамыту.
Жобаның техника-экономикалық негiздемесiн Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң тапсырмасы бойынша 1997 жылы СН2МНILL Консалтингтiк компаниясы әзiрлеген болатын.
Жобаның кредиторы Жапон Халықаралық Ынтымақтастық Банкi (JВIС) болып табылады.
Қарыз сомасы 22 млрд. 122 млн. жапон йенi мөлшерiнде белгiленген. Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң шешiмiне сәйкес осы жоба бойынша Атқарушы агенттiк (түпкiлiктi қарыз алушы) болып "Астана халықаралық әуежайы" АҚ, ал қадағалаушы агенттiк болып - Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгi белгiлендi.
Көрсетiлген соманың 20 %-ы әуежайға кредит ретiнде (салықтарды, кедендiк төлемдердi және тағы басқа шығындарды өтеуге), қалған 80 %-ы республикалық бюджет қаражаты есебiнен (жарғылық капиталды ұлғайтуға) берiледi.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi мен әуежай арасындағы 2001 жылғы 15 маусымдағы N ЯПО-001П кредиттiк келiсiмге сәйкес 4 424 400 000 жапон йенi сомасындағы қаражат 2,2 % жылдық сыйақы ставкасы бойынша 7 жыл жеңілдiк кезеңiмен 2028 жылға дейiнгi мерзiмге берiледi.
Жобаның Бас мердігері, құрамында мынадай компаниялар бар консорциум болып табылады: Siemens (Германия)/ Marubeni Corp (Жапония)/ John Laing (Ұлыбритания)/ Аlаrkо (Түркия).
Жобаның мiндеттерi:
өткiзу қабiлетi сағатына 600 жолаушы және ауданы 24 365 шаршы метр жолаушылар терминалын, ауданы 2 000 шаршы метр жүк терминалын салу,
1964 жылдан берi жаңарту жүргiзiлмеген, ескiрген инфрақұрылымды жаңарту жөніндегi, тұтас кешенді жұмыстар жылумен-сумен және электрмен жабдықтаудың жаңа желiлерiн, байланыстың оптикалық-талшықты желiсiн, қазiргi заманғы қазандықты, энергиямен жабдықтаудың орталық тарату пунктін, периметр бойындағы жолды және оның қоршауын, отын құбырын көздейдi.
Жүк тасымалын дамытуға ерекше назар бөлiнедi. Осы мақсатта
мамандандырылған жүк терминалы мен жүк перронын салу жүзеге асырылуда. Айтарлықтай жұмыс көлемi ауданы 150 мың шаршы метр әуеайлақ бөлiгiн қайта жаңартуды қамтиды: магистральдық және қосымша рульдеу жолдарын салу, қолданыстағы перронды үш есе күшейту және кеңейту. Сондай-ақ жарық техникалық, метеорологиялық және навигациялық жабдықтарды, электрмен қамтамасыз етудiң резервтiк көздерiн ауыстыру жүргiзiледi. Әуежайдың тыныс-тiршiлiгiн қамтамасыз ететiн бiрқатар объектiлердi: әуе қозғалысын басқару ғимаратын, ЖЖМ қоймасы мен зертханасын, қазандықты, авариялық
құтқару бригадаларының және әуеайлақ-техникалық сервисiнiң ғимаратын, сорғы станциясын салу көзделген. Арнайы қар жинайтын техниканы, өрт сөндiру жабдығын, жердегi техника және ЖЖМ жабдығын сатып алу көзделген. Багажды рентген аппараттарының қазiргi заманғы үлгiлерiмен жүз пайыз тексеру, бейнебақылау жүйелерiмен, шекара, кеден қызметтерi және әуежай бөлiмшелерiнiң жолаушылар мен жүк клиентурасына қызмет көрсету жөнiндегi автоматтандырылған технологиялық желiлерiмен жабдықтау сияқты авиациялық қауiпсiздiктiң жүйелерiмен жарақтандыруға ерекше назар аударылған.
"Астана қаласындағы халықаралық әуежайды дамыту" инвестициялық
жобасын iске асыру 2005 жылы аяқталды. Оны iске асыру Астана қаласы
әуежайының техникалық параметрлерiнiң сәйкестiгiн қамтамасыз ету және жолаушыларға қолайлы қызмет көрсетудi, III-В санатының метеоминимумы бойынша қонуға дәл кiру үшiн Астана халықаралық әуежайын қосымша жабдықтауды, жолаушыларға халықаралық деңгейде қызмет көрсетудiң жоғары сервисiн қамтамасыз етудi, "Мабетекс Прожект Инжиниринг СА" фирмасына орындалған қосымша құрылыс жұмыстары үшiн  жалпы сомасы 1 762 085 мың теңге қарызды төлеудi көздейдi. Соның iшiнде:
III-В санатының метеоминимумы бойынша қонуға дәл кiру үшiн

1) завершение проекта "Реконструкция международного аэропорта г. Астаны";
2) замена основных фондов (спецтехника, оборудование и другие) за счет собственных средств;
3) строительство сервисного авиационно-технического центра в аэропорту г. Астана.
3. Инвестиционный план развития Общества
Инвестиционный план аэропорта в среднесрочном плане развития предполагает завершение реализации крупномасштабного проекта "Реконструкция международного аэропорта в г. Астана" в 2006 году на сумму 552,822 млн. тенге за счет привлечения займов международных финансовых организаций, в том числе - 552,684 млн. тенге за счет займа JВIC.
Реализация проекта "Реконструкция международного аэропорта в г. Астана" производится согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 29 июня 1998 года N 611 "О реализации проекта "Реконструкция международного аэропорта г. Астана" с 2001 года.
Цель проекта: совершенствование объектов аэропорта г. Астана увеличение его пропускной способности, повышение уровня безопасности обслуживания воздушных судов, пассажиров и обработки багажа в соответствии с требованиями международных стандартов, развитие всего инфраструктурного комплекса воздушных ворот столицы.
Технико-экономическое обоснование проекта было разработано по поручению Правительства Республики Казахстан в 1997 году Консалтинговой компанией СН2М HILL.
Кредитором проекта выступает Японский Банк Международного Сотрудничества (JBIC).
Сумма займа определена в размере 22 млрд. 122 млн. японских йен. В соответствии с решением Правительства Республики Казахстан Исполнительным агентством (конечный заемщик) по данному проекту определено АО "Международный аэропорт Астана", а надзорным агентством - Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
20 % от указанной суммы предоставляются аэропорту в качестве кредита (возмещение налогов, таможенных платежей и прочие затраты), остальные 80 % - из средств республиканского бюджета (увеличение уставного капитала).
В соответствии с кредитным соглашением между Министерством финансов Республики Казахстан и аэропортом от 15 июня 2001 года N ЯПО-001П средства в сумме 4 424 400 000 японских йен предоставляются сроком до 2028 года с льготным периодом 7 лет по ставке вознаграждения 2,2 % годовых. Генеральным подрядчиком проекта выступает консорциум в составе следующих компаний: Siemens (Германия)\Marubeni Corp. (Япония)\John Laing (Великобритания)\ Alarko (Турция).
Задачи проекта:
строительство пассажирского терминала площадью 24 365 кв.м. и пропускной способностью 600 пассажиров в час, грузового терминала площадью 2 000 кв. м,
целый комплекс работ по модернизации устаревшей инфраструктуры, обновление которой не производилось с 1964 года, предусматривает новые линии тепло-водоснабжения и электроснабжения, оптико-волоконную линию связи, современную котельную, центральный распределительный пункт энергоснабжения, дорогу вдоль периметра и его ограждение, топливный трубопровод.
Особое внимание уделяется развитию грузовых перевозок. В этих целях осуществляется строительство специализированного грузового терминала и грузового перрона. Значительный объем работ включает реконструкцию аэродромной части площадью 150 тыс. кв. м: строительство магистральной и дополнительных рулежных дорожек, усиление и расширение существующего перрона в три раза. Также будет произведена замена светотехнического, метеорологического и навигационного оборудования, резервного источника электроснабжения. Предусмотрено строительство ряда объектов жизнеобеспечения аэропорта: здание управления воздушного движения, склад и лаборатория ГСМ, котельная, здания аварийно-спасательных бригад и аэродромно-технического сервиса, насосная станция. Предусмотрено приобретение специальной снегоуборочной техники, пожарного оборудования, наземной техники и оборудования ГСМ. Особое внимание уделено оснащению системами авиационной безопасности, таких как, стопроцентная проверка багажа современными типами рентген аппаратов, оборудование системами видео наблюдения, автоматизированными технологическими линиями по обслуживанию пассажиров и грузовой клиентуры, пограничными, таможенными службами и подразделениями аэропорта.
В 2005 году завершилась реализация инвестиционного проекта "Развитие международного аэропорта в г. Астана". Его реализация предусматривала обеспечение соответствия технических параметров аэропорта в г. Астана и комфортное обслуживание пассажиров, дооборудование международного аэропорта Астана для точного захода на посадку по метеоминимуму категории III-B, обеспечение высокого сервиса облуживания пассажиров на международном уровне, оплату задолженности за выполненные дополнительные строительные работы фирме "Мабетекс Инжиниринг СА" в общей сумме 1 762 085 тысяч тенге. В том числе:

Астана халықаралық әуежайын қосымша жабдықтауға 963 530 мың теңге;
жабық автотұрақты салуға 511690 мың теңге;
"Мабетекс Прожект Инжиниринг СА" фирмасы орындаған қосымша
құрылыс жұмыстарына қарызды өтеуге 286 865 мың теңге.
Қоғамның меншiктi қаражаты есебiнен негiзгi құралдарды ауыстыру 2006 жылы 282 млн. теңге мөлшерiнде жоспарлануда.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2006 жылғы 1 наурыздағы
"Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпiлiс жасау қарсаңында"  Жолдауында
мемлекеттiк - жекеменшiк әрiптестiк негiзiнде инфрақұрылым дамуы бойынша бизнеспен тиiмдi ынтымақтастықты қамтамасыз ететiн Қазақстан
Республикасының 2015 жылға дейiнгi Көлiк стратегиясын 2006 жылы бекiту мәселесi қойылған. Еуропа-Азия бағытында сапалы тасымалдауды қамтамасыз ету үшiн ең аз дегенде 2-3 авиациялық хаб құру. Авиациялық тасымалдарға сапалы қызмет көрсету үшiн Астана қаласында сервис орталығын құру.
Техникалық регламенттердiң белгiленген талаптарына сәйкес әуе
кемелерiне уақтылы және сапалы техникалық қызмет көрсету ұшулар
қауiпсiздiгiн қамтамасыз етудiң негiзгi өлшемi болып табылады, олар
мамандандырылған техникалық орталықтарда жүргiзiлуi тиiс.
Қазақстандық авиакомпаниялар пайдаланатын шетел өндiрiсiнiң Б757, Б767, Б737, А310, A320 түрiндегi әуе кемелерi паркiнiң ұлғаюына байланысты тек қана республиканың ғана емес, сонымен бiрге алдағы уақытта ТМД елдерiнiң, Орталық және Оңтүстiк-Шығыс Азия өңiрлерi авиакомпанияларының әуе кемелерiне ауыр нысандағы техникалық қызмет көрсетудi қанағаттандыра алатын Астана қаласының әуежайында қазiргi заманғы сервистiк авиациялық-техникалық орталық құру қажет.
Қазiргi уақытта батыс өндiрiсiнiң әуе кемелерiн пайдаланатын Қазақстан Республикасының авиакомпаниялары ӘК техникалық қызмет көрсетудi орындауға байланысты мәселелердi дербес шешуде. Бұл ретте Қазақстаннан тыс жерлерге көптеген ақша қаражаты кетiп жатыр, бұл ұшақтарды пайдалануды қымбаттатады.
Бұдан басқа, техникалық қызмет көрсетуге байланысты көп мөлшердегi валюта шығыстарын шығару қажеттiлiгi қазақстандық авиакомпанияларды қазiргi заманға сай әуе кемелерiн сатып алуға (жаңарту) мүдделi етпейдi.
Жекеменшiк авиациялық-техникалық орталықты құру Қазақстан
Республикасы авиакомпанияларының қазiргi заманғы әуе кемелерiне
техникалық қызмет көрсету нысанын жүргiзуге шығындарды азайтуға мүмкiндiк бередi. Алдағы уақытта тек қана қазақстандық авиакомпаниялардың әуе кемелерiне ғана емес, сонымен бiрге ТМД елдерiнiң және ортаазиялық өңiрдiң авиакомпанияларына қызмет көрсетуге мүмкiндiк туады.
Қазақстанның саяси және экономикалық әлеуетiн ескере отырып, экономиканың және халықтың авиациялық тасымалдарға мұқтаждықтарын қанағаттандыру үшiн тек қана халықаралық ұшуларды жүзеге асыру үшiн

963 530 тысяч тенге на дооборудование международного аэропорта Астана для точного захода на посадку по метеоминимуму категории IIIB;
511 690 тысяч тенге на строительство крытой автостоянки;
286 865 тысяч тенге на погашение задолженности за выполненные дополнительные строительные работы фирме "Мабетекс Инжиниринг СА".
Замена основных средств за счет собственных средств Общества в 2006 году планируется в размере 282 млн. тенге.
В Послании Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева от 1 марта 2006 года "Казахстан на пороге нового рывка вперед в своем развитии" поставлена задача: утвердить в 2006 году Транспортную Стратегию Республики Казахстан до 2015 года, обеспечивающего эффективное сотрудничество с бизнесом по развитию инфраструктуры на основе государственно-частного партнерства. Создать, по крайней мере, 2-3 авиационных хаба для обеспечения качественных перевозок Европа - Азия. Для обеспечения качественного обслуживания авиационных перевозок создать в г. Астана сервисный центр.
Основным критерием обеспечения безопасности полетов является своевременное и качественное проведение технического обслуживания воздушных судов в соответствии с установленными требованиями технических регламентов, которое - должно проводиться в специализированных технических центрах.
В связи увеличивающимся парком воздушных судов иностранного производства типа Б757, Б767, Б737, А310, А320, эксплуатируемых казахстанскими авиакомпаниями, необходимо создание современного сервисного авиационно-технического центра в аэропорту города Астаны, способного удовлетворить потребность в проведении тяжелых форм технического обслуживания воздушных судов не только авиакомпаний республики, но и в перспективе воздушных судов авиакомпаний стран СНГ, регионов Центральной и Юго-Восточной Азии.
В настоящее время авиакомпании Республики Казахстан, эксплуатирующие воздушные суда западного производства самостоятельно решают вопросы, связанные с выполнением технического обслуживания ВС. При этом огромные денежные средства уходят из Казахстана, что значительно удорожает эксплуатацию самолетов.
Более того, необходимость нести большие валютные затраты, связанные с техническим обслуживанием, приводит к тому, что казахстанские авиакомпании не заинтересованы в приобретении (обновлении) современных воздушных судов.
Создание собственного авиационно-технического центра позволит сократить расходы авиакомпаний Республики Казахстан на проведение форм технического обслуживания современных воздушных судов. В перспективе возможно обслуживание воздушных судов не только казахстанских авиакомпаний, но и авиакомпаний стран СНГ и среднеазиатского региона.

Боинг-757, Боинг-737, А-310, А-320 (319) класты ұшақтар саны 30:35 бiрлiктi құрауы тиіс. Егер, осы ұшақтар паркiне техникалық қызмет көрсетудi Қазақстан ішінде ғана жүзеге асыруды мақсат етсек, онда алаңы кемінде 23000 м2 ангарлық кешеннің өндірістік қуаттарын көздеу қажет.
Авиациялық-техникалық орталықты құру үшін мыналар:
1. Астана қаласы әуежайының талаптарға сәйкес шамамен 15 гектар жер учаскесін бөлу;
2. еуропалық авиациялық талаптарға сәйкес шамамен 85-90 авиамаманды әзірлеу (1 авиамаманды дайындау және тағылымдамадан өткізу 9 мың АҚШ долларын құрайды);
3. өндірістік алаңдар салу, соның ішінде: тиісті өндірістік  цехтары бар ангар (слесарлы, пісіру, доңғалақтарды құрастыру цехы және т.б.);
4. ұшу ақпаратын талдау бойынша, радио және электржабдығын тексеру бойынша, қозғалтқыштар мен арнайы жабдықты диагностикалау
бойынша зертханалар;

Учитывая, политический и экономический потенциал Казахстана для удовлетворения потребностей экономики и населения в авиационных перевозках, только для осуществления международных полетов количество самолетов класса Боинг-757, Боинг-737, А-310, А-320 (319) должно составлять порядка 30-35 единиц. Если ставить задачу технического обслуживания этого парка самолетов внутри Казахстана, то необходимо закладывать производственные мощности ангарного комплекса площадью не менее 23000 м 2 .
Для создания авиационно-технического центра необходимо:
1. выделить на территории аэропорта г. Астаны участок земли примерно 15 гектаров;
2. подготовить порядка 85-90 авиаспециалистов в соответствии с европейскими авиационными требованиями (подготовка и стажировка 1-го авиаспециалиста составляет порядка 9 тыс. долл. США);
3. построить производственные площади, в том числе: ангар с соответствующими производственными цехами (слесарный, сварочный, цех монтажа колес и др.);
4. лаборатории по расшифровке полетной информации, по проверке радио- и электрооборудования, по диагностике двигателей и специального оборудования;

5. жабдықтармен, аспаптармен, шығыс материалдарымен жарақтау қажет.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 маусымдағы N 242-ІІ  Заңына сәйкес құрылысқа инвестицияларды негіздеу үшін техникалық-экономикалық негіздемені (бұдан әрі - ТЭН) әзірлеу қажет.
Алдағы жылдарға бюджеттік қаражатты оңтайлы жоспарлау мақсатында құрылысқа инвестициялардың ТЭН және жобалық-сметалық құжаттамасын (бұдан әрі - ЖСҚ) әзірлеу қажет.
"Астана қаласының әуежайында сервистік авиациялық-техникалық орталықты салу" ТЭН әзірлеуге қажетті сома 2006 жылы 80 млн. теңгені
және ЖСҚ әзірлеуге 309,96 млн.теңгені құрайды.

5. оснащение оборудованием, инструментами, расходными материалами.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года N 242-II "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" для обоснования инвестиций в строительство необходима разработка технико-экономического обоснования (далее - ТЭО).
В целях оптимального планирования бюджетных средств на предстоящие годы, необходимо разработать ТЭО инвестиций на строительство и проектно-сметную документацию (далее - ПСД).
Сумма необходимая на разработку ТЭО "Строительство сервисного авиационно-технического центра в аэропорту города Астана" в 2006 году составляет 80 млн. тенге и на разработку ПСД 309,96 млн. тенге.

3055600
36332658
1224782
5100000
3155600
"Астана халықаралық әуежайы" акционерлік қоғамының
N _____ инвестициялық жобасының паспорты
7 нысан
р/с N
Көрсеткіштер атауы
Ақпарат
А
В
1
Жобаның атауы
Астана қаласындағы халықаралық әуежайды
қайта жаңарту
2
Жобаны іске асыруға қатысушылар
Техника-экономикалық негіздемені
СН2М HILL Консалтингтік компаниясы әзірледі. Құрамына мынадай компаниялар
бар консорциум жобаның Бас мердігері болып табылады: Siemens (Германия)/
Маrubеni Corp. (Жапония)\John Laing
(Ұлыбритания)\Alarko (Түркия).
Қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты және Жапон Халықаралық Ынтымақ-
тастық Банкі(JBIC) заемынан қоса қаржыландыру есебінен жүзеге асырылады.
3
Инвестициялық
жобаның мақсаты
Оңтүстік - Шығыс Азия - Батыс Еуропа авиациялық қатынас орталығында орналасқан
бәсекелестік транзиттік әуежайды құру - Астана қаласы әуежайының объектілерін жетілдіру, оның өткізу қабілеттілігін арттыру, әуе кемелеріне, жолаушыларға қызмет көрсетудің қауіпсіздік деңгейін арттыру және багажды халықаралық стан- дарттар талаптарына сәйкес өңдеу, елорда
әуе қақпасының барлық инфрақұрылым кешенін дамыту.
4
Инвестициялық
жобаны сипаттау
Сағатына 600 жолаушыны өткізу қабілеті бар, ауданы 24 365 шаршы метр - жолаушылар терминалын, ауданы 2000 шаршы
метр жүк терминалын салу; ескірген инфрақұрылымды жаңарту: жылумен-сумен және электрмен жабдықтаудың жаңа желілерін, байланыстың оптикалық-талшықтық желісін, қазіргі заманғы қазандықты, энергиямен жабдықтау-
дың орталық тарату пунктін, периметр бой-
ындағы жол және оның қоршауын, отын құбы-
рын; мамандандырылған жүк терминалын және
жүк перронын салу; ауданы 150 мың шаршы метр әуеайлақ бөлігін қайта жаңарту: магистралдық және қосымша рульдеу жолда- рын салу, қолданыстағы перронды үш есе күшейту және кеңейту; жарық техникалық, метеорологиялық және навигациялық жабдықтарды, электрмен қамтамасыз етудің резервтік көздерін ауыстыру; әуежайдың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ететін бірқатар құрылыс объектілерін: әуе қозғалысын басқару ғимаратын, ЖЖМ қоймасы мен зертханасын, қазандықты, авариялық құтқару бригадаларының және әуеайлақ техникалық сервисінің ғимаратын, сорғы станциясын салу; арнайы қар жинайтын техниканы, өрт сөндіру жабдығын, жердегі техника мен ЖЖМ жабдығын сатып алу; авиациялық қауіпсіз- діктің жүйелерімен жарақтандыру.
5
Жобаны іске асыру орны
Астана қаласының әуежайы
6
Инвестициялық өнімнің пайдалануы, негізгі техникалық сипаттамасы
(инвестициялық өнімнің атауы, тұтынушылар санаты,
тұтынудың өзіндік ерекшелігі және т.б.)
Жолаушыларға және клиенттер жүктеріне қызметтер түрлерінің аясын кеңейту, авиациялық қауіпсіздік деңгейін арттыру, жүкті және багажды өңдеуді автоматтан- дыру. Негізгі объектілер: жолаушылар терминалы - 23 664,9 шаршы метр; жүк терминалының ғимараты - 2 209,2 шаршы метр; ӘҚБ ғимараты - 3 346,8 шаршы метр; авариялық-құтқару бригадаларының 2 ғима-
раты - 2 484,4 шаршы метр; техникалық бригадалар ғимараты - 816 шаршы метр; қазандық - 3 қазан-агрегаты - 45 квт; ЖЖМ

3055600
36634534
1224782
5100000
3155600
Паспорт инвестиционного проекта N __
акционерного общества "Международный аэропорт Астана"
Форма 7
N
п/п
Наименование
показателей
Информация
А
В
1
Наименование
проекта
Реконструкция международного
аэропорта в городе Астана
2
Участники
реализации
проекта
Технико-экономическое обоснование
подготовлено Консалтинговой компанией
СН2М HILL. Генеральным подрядчиком
проекта выступает консорциум в
составе компаний: Siemens (Германия/
Маrubеni Corp. (Япония)\John Laing
(Великобритания)\Alarko (Турция).
Финансирование осуществляется за счет
софинансирования из средств
республиканского бюджета и займа
Японского банка международного
сотрудничества (JBIC)
3
Цели
инвестицион-
ного проекта
Создание конкурентного транзитного
аэропорта, расположенного в центре
авиационного сообщения Юго-Восточная
Азия - Западная Европа совершенcтво-
вание объектов аэропорта г. Астана,
увеличение его пропускной
способности, повышение уровня
безопасности обслуживания воздушных
судов, пассажиров и обработки
багажа в соответствии с требованиями
международных стандартов, развитие
всего инфраструктурного комплекса
воздушных ворот столицы.
4
Описание
инвестицион-
ного проекта
Строительство пассажирского
терминала - площадью 24 365 кв.м.
с пропускной способностью - 600
пассажиров в час, грузового
терминала - площадью 2000 кв.м;
модернизация устаревшей инфраструктуры: новые линии тепло-
водоснабжения и электроснабжения,
оптико-волоконная линия связи,
современная котельная, центральный
распределительный пункт
энергоснабжения, дорога вдоль
периметра и его ограждение, топливный
трубопровод; строительство специали-
зированного грузового терминала и
грузового перрона; реконструкция
аэродромной части  площадью 150 тыс.
кв. м; строительство магистральной
и дополнительных рулежных дорожек,
усиление и расширение существующего
перрона в три раза; замена
светотехнического, метеорологического
и навигационного оборудования,
резервного источника
электроснабжения; строительство ряда
объектов жизнеобеспечения аэропорта:
здание управления воздушного
движения, склад и лаборатория ГСМ,
котельная, здания аварийно-
спасательных бригад и аэродромно-
технического сервиса, насосная
станция; приобретение специальной
снегоуборочной техники, пожарного
оборудования, наземной техники и
оборудования ГСМ; оснащение
системами авиа
5
Место
реализации
проекта
Аэропорт г. Астана
6
Назначение,
основные
технические
характеристики
инвестиционно-
го продукта
(наименование
инвестиционно-
го продукта,
категория
потребителей,
специфика
потребления и
т.д.)
Расширение спектра типов
обслуживаемых пассажиров и груза
клиентуры, уровня авиационной
безопасности, автоматизации
обработки грузов и багажа. Основные
объекты: пассажирский терминал -
23 664,9 кв.м; здание грузового
терминала - 2 209,2 кв. м; здание
УВД - 3 346,8 кв. м; 2 здания
аварийно-спасательных бригад -
2 484,4 кв. м; здания технических
бригад - 816 кв. м.; котельная - 3
котло-агрегата - 45 кВт; адм. здание

зертханасы бар ғимарат - 1 025,04 шаршы метр; асфальт-бетонды жабындының көлемі -
174 407,7; 110 кв "Аэропорт" қосалқы станциясын қайта жаңарту; тазалау құры- лыстары; қала - әуежай су айрығы; әуежай - қала кәріз коллекторы. Негізгі тұтынушылар - авиакомпаниялар (жергілікті және шетел); жолаушылар (бағыт бойынша).
Тұтыну ерекшелігі - тұтынушыларға ұсыны- латын қызметтер.
7
Инвестициялық өнімнің іске асырылу ауқымы
Жобаны іске асыру еліміздің сыртқы және ішкі рыногында жүзеге асырылады.
8
Инвестицияны қайтаруды қамтамасыз ету түрі
Пайдалану барысында алынған кіріс
9
Мүмкін болатын тәуекелдер (нақты)
Жоқ
10
Инвестициялық жобаны іске асыру мерзімі
2006 жыл, желтоқсан

с лабораторией ГСМ - 1 025,04 кв. м.;
объем асфальтобетонных покрытий -
174 407, 7; реконструкция подстанции
110 кВ. "Аэропорт"; очистные
сооружения; водовод город аэропорт;
канализационный коллектор - аэропорт
- город. Основные потребители -
авиакомпании (местные и иностранные);
пассажиры (по направлениям).
Специфика потребления - услуги,
предоставляемые потребителям.
7
Масштабы
реализации
инвестиционно-
го продукта
Реализация проекта будет
осуществляться на внешнем и
внутреннем рынке страны
8
Вид
обеспечения
возврата
инвестиций
Доходы, полученные в процессе
эксплуатации
9
Возможные
риски
(конкретно)
Отсутствуют
10
Срок
реализации
инвестиционно-
го проекта
2006 год, декабрь

10.1
Жобаның өтелу мерзімі, айлар
10.2
Инвестицияны толық көлемде қайтару мерзімі, айлар
270 ай
11
Жобаның сипаттамасы (жаңа
өндіріс, қайта жа- ңарту,қолданыстағы  өндірісті кеңейту,
шығарылатын өнім- нің атауын ауысты- ру немесе  көбейту,
басқалар)
Жаңа өндіріс, қайта жаңарту, қолданыстағы
өндірісті кеңейту
12
Инвестицияны пайдалану бағыты
Мақсаты
13
Инвестициялық өнімді жеткізуге шарттардың немесе сатып алу ниеті туралы хаттамалардың бар болуы (бар болған жағдайда саны мен оның бағасы көрсетілсін)
22 млрд. 122 млн. жапон йені (36 937 356 123 теңге) сомасындағы заем туралы ҚР Үкіметі мен  Жапон Халықаралық Ынтымақтастық Банкінің (JBIC) келісімі;
14
Инвестициялық жобаның дайындық деңгейі (жобалық-сметалық құжаттама, өндірістік қуаттардың бар болуы және т.б.)
Сметалық құжаттама дайындалды. 2006 жылы инвестициялық жобаны іске асыру толығымен аяқталады.
15
Жобаның құны, теңге (АҚШ долл.), барлығы, соның ішінде:
36 937 356 123 теңге
16
Тартылған инвестицияның талап етілетін көлемі
2006 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша 5 315 751 т. талап етіледі.

10.1
Срок
окупаемости
проекта,
месяцев
10.2
Срок возврата
инвестиций в
полном объеме
месяцев
270 месяцев
11
Характер
проекта (новое
производство,
реконструкция,
расширение
действующего
производства,
смена или
увеличение
номенклатуры
выпускаемой
продукции,
иное
Новое производство, реконструкция,
расширение действующего производства
12
Направление
использования
инвестиций
Целевое
13
Наличие
договоров
поставки или
протоколов о
намерении
приобретения
инвестиционно-
го продукта
(при наличии
указать
количество и
стоимость
таковых)
Соглашение Правительства РК и
японского банка международного
сотрудничества о займе (JBIC) в
сумме 22 млрд. 122 млн. японских йен
или 36 937 356 123 тенге;
14
Уровень
готовности
инвестиционно-
го проекта
(проектно-
сметная
документация,
наличие
производствен-
ных мощностей
и т.д.)
Подготовлена сметная документация.
Реализация инвестиционного проекта в
2006 году будет полностью завершена
15
Стоимость
проекта,
тенге (долл.
США) всего, в
том числе:
36 937 356 123 тенге
16
Требуемый
объем
привлеченных
инвестиций
По состоянию на 01.01.2006 г.
требуется - 5 315 751

16.1
Меншікті инвестицияның талап етілетін көлемі
Қажет емес
16.2
Шыққан шығыстар
36 384 534 123 теңге
17*
Заем (кредит) қаражатын тарту нысандары және олардың көздері
Сыртқы заем, республикалық бюджеттен қоса қаржыландыру
18
Тәуекелдерді ескерту және азайту жөнінде шаралар (нақты)
жоқ
19
Барлық қосымша жұмыс орнының болжамды саны, 1 жылға, 2 жылға, 3 жылға, бірлік
Инвестжоба аяқталу сатысында болғандықтан қосымша жұмыс орындары қажет емес.

16.1
Требуемый
объем
собственных
инвестиций
Не требуется
16.2
Уже
произведенные
расходы
36 384 534 123 тенге
17*
Формы
привлечения
заемных
(кредитных)
средств и их
источники
Внешний займ, софинансирование из
республиканского бюджета
18
Меры по
предупреждению
и уменьшению
рисков
(конкретно)
Отсутствуют
19
Прогнозное
количество
дополнительных
рабочих мест
всего, ед. в
1 год, 2 год,
3 год
В связи с тем, что инвестпроект
находится на стадии завершения, не
потребуются дополнительные рабочие
места.

19.1
Соның ішінде уақытша жұмыс істейтіндер, бірл.
20
Салық  түсімдерінің болжамды көбеюі, алдыңғы жылдың деңгейінен орташа айлық қол жеткізу %-ы, сондай-ақ болжанып отырған 3 жылға
Болжанбайды
21
Мемлекеттің тікелей қатысуымен мемлекеттік бюджетке түсетін кірістің болжамды көбеюі, алдыңғы үш жылдың және болжанып отырған үш жылдың деңгейінен орташа жылдық %-ы
Болжанбайды

19.1
в том числе
временно
занятые, ед.
20
Прогнозное
увеличение
налоговых
поступлений,
% от
достигнутого
среднемесячно-
го уровня
предыдущего
года, также
за прогнозиру-
емые 3 года
Не прогнозируется
21
Прогнозное
увеличение
поступления
доходов в
государствен-
ный бюджет
от непосред-
ственного
участия
государства,
% от
достигнутого
среднегодового
уровня за
предыдущие
три года и за
прогнозные
три года
Не прогнозируется