Есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымына байланысты қызметке қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 24 тамыздағы N 735 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 25 қазандағы № 1362 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.10.25 № 1362 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 2011.11.21 N 1362 (2012.01.30 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының "Есірткі, психотроптық, заттар, прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен теріс пайдаланылуына қарсы іс-қимыл шаралары туралы" 1998 жылғы 10 шілдедегі және " Лицензиялау туралы" 2007 жылғы 11 қаңтардағы Заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымына байланысты қызметке қойылатын біліктілік талаптары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 2011.11.21 N 1362 (2012.01.30 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. "Қазақстан Республикасында есірткі құралдары, психотроптық заттар және прекурсорлар айналымын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 10 қарашадағы 1693 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2000 ж., N 47-48, 556-құжат) мынадай өзгеріс енгізілсін:
1) 1-тармақтың 2) тармақшасы алынып тасталсын;
2) көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында есірткі құралдары, психотроптық заттар және прекурсорлар айналымын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру ережесінде:
4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16-тараулар алынып тасталсын.
3. Осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін жиырма бір күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 24 тамыздағы
N 735 қаулысымен
бекітілген
Есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымына байланысты қызметті лицензиялау ережесі
Ескерту. Ереже алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.11.21 N 1362 (2012.01.30 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 24 тамыздағы
N 735 қаулысымен
бекітілген
Есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымына байланысты қызметке қойылатын біліктілік талаптары
1. Осы біліктілік талаптары Қазақстан Республикасының " Есірткі, психотроптық заттар , прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен теріс пайдаланылуына қарсы іс-әрекет шаралары туралы" 1998 жылғы 10 шілдедегі және " Лицензиялау туралы " 2007 жылғы 11 қаңтардағы заңдарына сәйкес әзірленді.

Об утверждении квалификационных требований к деятельности, связанной с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 августа 2007 года № 735. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 октября 2012 года № 1362
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 25.10.2012 № 1362 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 21.11.2011 № 1362 (вводится в действие с 30.01.2012).
В соответствии с законами Республики Казахстан от 10 июля 1998 года "О наркотических средствах, психотропных веществах, прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими" и от 11 января 2007 года "О лицензировании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования к деятельности, связанной с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 21.11.2011 № 1362 (вводится в действие с 30.01.2012).
2. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 ноября 2000 года  N 1693 "Об утверждении Правил осуществления государственного контроля над оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 47-48, ст. 556) следующие изменения:
1) подпункт 2) пункта 1 исключить;
2) в Правилах осуществления государственного контроля над оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в Республике Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
главы 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 исключить.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцатиодного календарного дня после официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 августа 2007 года N 735
Правила
лицензирования деятельности, связанной с оборотом
наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров
Сноска. Правила исключены постановлением Правительства РК от 21.11.2011 № 1362 (вводится в действие с 30.01.2012).
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 августа 2007 года N 735
Квалификационные требования
к деятельности, связанной с оборотом наркотических средств,
психотропных веществ и прекурсоров
1. Настоящие квалификационные требования разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 10 июля 1998 года " О наркотических средствах , психотропных веществах, прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими" и от 11 января 2007 года " О лицензировании ".

2. Біліктілік талаптары есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымына байланысты қызметке лицензия алуға үміткер заңды тұлғаларға қолданылады.
Қызметтің бұл түрі мынадай кіші қызмет түрлерін қамтиды:
1) есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды әзірлеу, өндіру, өңдеу, тасымалдау, жөнелту, сатып алу, сақтау, тарату, өткізу, пайдалану, жою;
2) құрамында есірткі құралдары мен психотроптық заттар бар өсімдіктер мен шөптерді өсіру, жинау, дайындау;
3) денсаулық сақтау жүйесінде есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды өндіру, тасымалдау, сатып алу, сақтау, тарату, өткізу, пайдалану, жою.
3. Есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымына байланысты қызметке қойылатын біліктілік талаптары:
1) тиісті білім деңгейіне жауап беретін және мамандығы бойынша кемінде екі жыл практикалық жұмыс өтілі бар, өнеркәсіп қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органда техникалық пайдалану ережелері мен қауіпсіздік ережелерін білуінен тексеруден өткен және есірткі құралдарымен, психотроптық заттармен, прекурсорлармен жұмысқа рұқсаты бар инженерлік-техникалық және басшы қызметкерлердің білікті құрамының;
2) мыналарды:
жабдықтың , тетіктердің, технологиялық желілердің пайдаланылуын және оларға техникалық қызмет көрсетуді;
еңбек қауіпсіздігі мен қоршаған ортаны қорғауды бақылауды;
медициналық бақылауды;
есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды есепке алуды қамтамасыз ететін қызметтердің;
3) арнайы қорғану киімдерінің, жеке қорғану құралдарының, өртке қарсы құралдардың;
4) есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды өндіруге технологиялық процестің бекітілген регламентінің, жұмысты қауіпсіз жүргізу жөніндегі нұсқаулықтардың, ережелердің және басқа да нормативтік техникалық құжаттардың;
5) есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды әзірлеуге, өндіруге, өңдеуге, сатып алуға, сақтауға, өткізуге, пайдалануға, тасымалдауға, жөнелтуге, таратуға, жоюға; құрамында есірткі құралдары мен психотроптық заттар бар және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына жауап беретін өсімдіктер мен шөптерді өсіруге, жинауға, дайындауға арналған тиісті өндірістік-техникалық базаның (сынақ-зертханалық база, мамандандырылған өндірістік ғимараттар мен үй-жайлар);
6) жұмыс істейтін персоналды орналастыруға арналған санитарлық-эпидемиологиялық және өрт қауіпсіздігі талаптарына жауап беретін қызметтік үй-жайлардың;

2. Квалификационные требования распространяются на юридические лица, претендующих на получение лицензии на деятельность, связанную с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
Данный вид деятельности включает следующие подвиды деятельности:
1) разработка, производство, переработка, перевозка, пересылка, приобретение, хранение, распределение, реализация, использование, уничтожение наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
2) культивирование, сбор, заготовка растений и трав, содержащих наркотические средства и психотропные вещества;
3) производство, перевозка, приобретение, хранение, распределение, реализация, использование, уничтожение наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в системе здравоохранения.
3. Квалификационные требования к деятельности, связанной с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, включают наличие:
1) квалифицированного состава инженерно-технических и руководящих работников, отвечающих соответствующему образовательному уровню и имеющих опыт практической работы по специальности не менее двух лет, прошедших проверку знаний правил технической эксплуатации и правил безопасности в уполномоченном органе в области промышленной безопасности и имеющих допуск на работу с наркотическими средствами, психотропными веществами, прекурсорами;
2) служб, обеспечивающих:
эксплуатацию и техническое обслуживание оборудования, механизмов, технологических линий;
контроль безопасности труда и охраны окружающей среды;
медицинский контроль;
учет наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
3) специальной защитной одежды, индивидуальных средств защиты, противопожарного инвентаря;
4) утвержденного регламента технологического процесса на производство наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, инструкций, положений и других нормативно-технических документов по безопасному производству работ;
5) соответствующей производственно-технической базы (испытательно-лабораторная база, специализированные производственные здания и помещения), предназначенной для: разработки, производства, переработки, приобретения, хранения, реализации, использования, перевозки, пересылки, распределения, уничтожения наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров; культивирования, сбора, заготовки растений и трав, содержащих наркотические средства и психотропные вещества, и отвечающей требованиям нормативных правовых актов в области промышленной безопасности;
6) служебных помещений для размещения работающего персонала, отвечающего требованиям санитарно-эпидемиологической и пожарной безопасности;

7) өнеркәсіптік қауіпсіздік мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілердің талаптарына жауап беретін есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды сақтауға арналған арнайы жабдықталған қоймалардың, үй-жайлардың және ыдыстардың;
8) есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды сақтауға арналған қоймаларды, үй-жайларды ішкі істер органдарының күштерімен немесе күзет қызметін жүзеге асыратын субъектілердің күзет қызметін көрсету шартының негізінде күзетуі;
9) есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласында объект пен үй-жайларды пайдалануға есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың заңсыз айналымына қарсы күресті жүзеге асыратын аумақтық ішкі істер органы рұқсатының ;
10) өздерінің қызметтік міндеттеріне қарай есірткі құралдарына, психотроптық заттар мен прекурсорларға рұқсат алатын адамдарды тиісті тексеру туралы ішкі істер органдары қорытындысының ;
11) өздерінің қызметтік міндеттеріне қарай есірткі құралдарына, психотроптық заттар мен прекурсорларға рұқсат алатын адамдарға қатысты нашақорлық, уытқұмарлық, созылмалы маскүнемдік ауруларының жоқтығы туралы, сондай-ақ жоғары қауіп көзімен байланысты олардың арасында кәсіптік қызметінің жекелеген түрлерін орындауға жарамсыз деп танылған адамдардың жоқтығы туралы наркологиялық және психоневрологиялық диспансерлер қорытындысының;
12) құрамында есірткі құралдары мен психотроптық заттар бар өсімдіктер мен шөптерді өсіруге, жинауға, дайындауға байланысты қызметті жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау және Білім және ғылым министрліктерімен келісім-хаттың;
13) есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар жөнелтілімдерді қабылдау, тасымалдау және жеткізу шарттарын көрсете отырып, заңды тұлға (жіберуші) мен жөнелтілімдерді жөнелтуді, тасымалдауды жүзеге асыратын ұйым шартының болуын қамтиды.
4. Есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар жөнелтілімдерді тасымалдау арнайы темір жол вагондарында, әуе көлігімен және автомобиль көлігімен аса құнды жөнелтілімдерді тасымалдау және жөнелту шарттарын сақтай отырып жүзеге асырылады.
5. Есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды сатып алу және өткізу жөніндегі кіші қызмет түріне лицензия алатын заңды тұлғалар есірткі құралдарын, психотроптық заттарды және прекурсорларды сатып алуды және өткізуді көздейтін ниеттері туралы тиісті лицензиялары бар өтініш берушінің, жеткізіп берушінің және сатып алушының арасындағы шартты немесе хаттаманы қосымша ұсыну қажет.

7) специально оборудованных складов, помещений и емкостей для хранения наркотических средств и психотропных веществ и прекурсоров, отвечающих требованиям нормативных правых актов по вопросам промышленной безопасности;
8) охраны склада, помещения для хранения наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров силами органов внутренних дел или на основании договора на оказание охранных услуг субъектами, осуществляющими охранную деятельность;
9) разрешения территориального органа внутренних дел, осуществляющего борьбу с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров на использование объекта и помещений в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
10) заключения органов внутренних дел о соответствующей проверке лиц, которые в силу своих служебных обязанностей получат доступ к наркотическим средствам, психотропным веществам и прекурсорам;
11) заключения наркологического и психоневрологического диспансеров об отсутствии заболеваний наркоманией, токсикоманией, хроническим алкоголизмом в отношении лиц, которые в силу своих служебных обязанностей получат доступ к наркотическим средствам, психотропным веществам и прекурсорам, а также об отсутствии среди них лиц, признанных непригодными к выполнению отдельных видов профессиональной деятельности, связанной с источником повышенной опасности;
12) письма-согласования с министерствами охраны окружающей среды и образования и науки Республики Казахстан при осуществлении деятельности связанной с культивированием, сбором, заготовкой растений и трав, содержащих наркотические средства и психотропные вещества;
13) договора юридического лица (отправителя) и организации, осуществляющей пересылку, перевозку отправлений, с указанием условий приема, перевозки и доставки отправлений, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры.
4. Перевозка отправлений, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, осуществляется в специальных железнодорожных вагонах, авиатранспортом и автомобильным транспортом с соблюдением условий перевозки и доставки высокоценных отправлений.
5. Юридическим лицам, получающим лицензию на подвид деятельности по приобретению и реализации наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, необходимо дополнительно представить договор или протокол о намерениях, предусматривающий приобретение и реализацию наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, между заявителем, поставщиком и покупателем, имеющими соответствующие лицензии.

6. Денсаулық сақтау жүйесінде есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымына байланысты кіші қызмет түріне лицензия алатын заңды тұлғалар қызметтің негізгі түріне (фармацевтикалық, медициналық) лицензиялардың көшірмелерін қосымша ұсынады.
7. Қызметтің мынадай кіші түрлерімен: есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды тасымалдауға, жөнелтуге, сатып алуға, сақтауға, өткізуге, сондай-ақ денсаулық сақтау жүйесінде есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды пайдалануға және жоюға байланысты қызметті жүзеге асыру кезінде 3-тармақтың 1), 2) (есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды есепке алудан басқа), 4), 12) тармақшалары бойынша мәліметтер ұсыну талап етілмейді.

6. Юридические лица, получающие лицензию на подвид деятельности, связанный с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в системе здравоохранения, дополнительно представляют копии лицензии на основной вид деятельности (фармацевтическую, медицинскую).
7. При осуществлении деятельности связанной со следующими подвидами деятельности: перевозка, пересылка, приобретение, хранение, реализация наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, а также использование и уничтожение в системе здравоохранения наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, представление сведений по подпунктам 1), 2) (кроме учета наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров), 4), 12) пункта 3 не требуется.