Жүйелі тіркеуді жүргізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 12 қыркүйектегі N 799 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 18 маусымдағы № 459 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.06.2015 № 459 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 26 шілдедегі Заңының 57-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.07.18. N 820 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Жүйелі тіркеуді жүргізу ережесі бекітілсін.
2. (Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009.03.30. N 428 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен).
3. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды (құқықтық ауыртпалықтарды) кезең-кезеңмен тіркеуді жүргізу кезіндегі мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 15 қарашадағы N 1195 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., N 45, 566-құжат);
2) "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды (құқықтық ауыртпалықтарды) кезең-кезеңмен тіркеуді жүргізу аумағының тізбесі мен мерзімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 28 наурыздағы N 269 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., N 13, 147-құжат);
3) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 28 наурыздағы N 269 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 6 қаңтардағы N 18 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., N 3, 17-құжат);
4. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 12 қыркүйектегі
N 799 қаулысымен
бекітілген
Жүйелі тіркеуді жүргізу ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Жүйелі тіркеуді жүргізу ережесі (бұдан әрі - Ереже) құқықтық кадастрды жылжымайтын мүлікке бұрын туындаған құқықтар (құқықтық ауыртпалықтар) туралы мәліметтермен толықтыру мақсатында жүйелі тіркеуді жүргізудің мерзімі мен тәртібін айқындайды және есепке алу сипатында болады.
2. Жылжымайтын мүлікке бұрын туындаған құқықтардың (құқықтық ауыртпалықтар) туындаған күні жүйелі тіркеу кезінде бұрын туындаған құқықтар (құқықтық ауыртпалықтар) туындаған сәтте қолданылған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттардың негізінде айқындалады.

Об утверждении Правил проведения систематической регистрации
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 сентября 2007 года N 799. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 июня 2015 года № 459
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.06.2015 № 459 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 57 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2007 года "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правительства РК от 18.07.2011 № 820 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения систематической
регистрации.
2. Утратил силу постановлением Правительства РК от 30.03.2009 № 428 (порядок введения в действие см. п.3).
3. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 15 ноября 2004 года N 1195 "Об утверждении Правил взаимодействия государственных органов при проведении поэтапной регистрации прав (обременении прав) на недвижимое имущество" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., N 45, ст. 566);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2005 года N 269 "Об утверждении перечня территорий и сроков проведения поэтапной регистрации прав (обременении прав) на недвижимое имущество" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., N 13, ст. 147);
3) постановление Правительства Республики Казахстан от 6 января 2006 года N 18 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 мартa 2005 года N 269" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., N 3, ст. 17).
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 сентября 2007 года N 799
Правила
проведения систематической регистрации
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения систематической регистрации (далее - Правила) определяют сроки и порядок проведения систематической регистрации в целях пополнения правового кадастра сведениями о ранее возникших правах (обременениях прав) на недвижимое имущество и носит учетный характер.
2. Дата возникновения ранее возникшего права (обременения права) на недвижимое имущество при систематической регистрации определяется на основании правоустанавливающих документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан , действовавшим в момент возникновения ранее возникшего права (обременения права).

3. Осы Ереже облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдарына, облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарының жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органдарына, Қазақстан Республикасының Үкіметі республикалық мемлекеттік меншікке иелік етуге уәкілеттік берген мемлекеттік орган мен оның аумақтық органдарына, сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган мен оның аумақтық органдарына, тіркеуші органға (бұдан әрі - мемлекеттік органдар) қолданылады.
4. Мемлекеттік органдардың жүйелі тіркеуді жүргізу кезіндегі негізгі міндеті тіркеуші органды жылжымайтын мүлік объектілері, олардың құқық иелері, жылжымайтын мүлікке құқықтардың туындау түрлері мен негіздері туралы ақпаратпен қамтамасыз ету болып табылады.
2. Жүйелі тіркеуді құқықтық кадастрда жүзеге асыру тәртібі
5.  Мемлекеттік органдар электронды және қағаз жеткізгіштерде мынадай:
1) облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдары - жекешелендірілген жылжымайтын мүліктің тұрғын үй объектілері, коммуналдық меншіктегі жылжымайтын мүлік объектілері, жылжымайтын мүліктің орналасқан жерін, жылжымайтын мүлікке құқықтардың туындау түрі мен негізін көрсете отырып, олардың құқық иелері туралы;
2) облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарының жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органдары - жер учаскесінің орналасқан жерін, оның нысаналы мақсатын, алаңын, құқықтардың пайда болу түрі мен негізін көрсете отырып, жер учаскелеріне ұсынылған, берілген, өткен құқықтар, олардың құқық иелері туралы;
3) Қазақстан Республикасының Үкіметі республикалық мемлекеттік меншікке иелік етуге уәкілеттік берген мемлекеттік орган мен оның аумақтық органдары - олардың орналасқан жерін, сондай-ақ сатып алушылар мен олардың көрсетілген объектілерге құқықтарының туындау негіздері туралы мәліметтерді көрсете отырып, республикалық меншікте тұрған жекешелендірілген жылжымайтын мүлік объектілері туралы ақпаратты;
4) сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган мен оның аумақтық органдары - жылжымайтын мүліктің техникалық және басқа да сипаттамаларын көрсете отырып, құқық иелері, жылжымайтын мүлік объектілері туралы қолда бар деректерді ұсынады.
6. Жылжымайтын мүлікке бұрын туындаған құқықтарды (құқықтық ауыртпалықтарды) жүйелі тіркеу құқық иеленушілерінің өтініші келіп түскен және (немесе) бұрын туындаған құқықтар (құқықтық ауыртпалықтар) туралы шынайы деректер басқа ақпараттық жүйелерден ауыстырылған сәттен бастап он бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.

3. Настоящие Правила распространяются на местные исполнительные органы областей, городов Астаны и Алматы, уполномоченные органы по земельным отношениям местных исполнительных органов области (города республиканского значения, столицы), районов (городов областного значения), государственный орган, уполномоченный Правительством Республики Казахстан на распоряжение республиканской государственной собственностью и его территориальные органы, уполномоченный государственный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства и его территориальные органы, регистрирующий орган (далее - государственные органы).
4. Основной задачей государственных органов при проведении систематической регистрации является обеспечение регистрирующего органа информацией об объектах недвижимости, их правообладателях, видах и основаниях возникновения прав на недвижимость.
2. Порядок осуществления систематической регистрации
в правовом кадастре
5. Государственные органы представляют следующую информацию в электронном виде и на бумажных носителях:
1) местные исполнительные органы областей, городов Астаны и Алматы - о приватизированных жилых объектах недвижимости, объектах недвижимости, находящихся в коммунальной собственности, их правообладателях, с указанием местонахождения недвижимости, вида и основания возникновения права на недвижимость;
2) уполномоченные органы по земельным отношениям местных исполнительных органов области (города республиканского значения, столицы), районов (городов областного значения) - о предоставленных, переданных, перешедших правах на земельные участки, их правообладателях, с указанием местонахождения земельного участка, его целевого назначения, площади, вида и основания возникновения права;
3) государственный орган, уполномоченный Правительством Республики Казахстан на распоряжение республиканской государственной собственностью и его территориальные органы - о приватизированных объектах недвижимости, находившихся в республиканской собственности, с указанием их местонахождения, а также сведения о приобретателях и основаниях возникновения их прав на указанные объекты.
4) уполномоченный государственный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства и его территориальные органы - имеющиеся данные о правообладателях, объектах недвижимости, с указанием технических и других характеристик недвижимого имущества.
6. Систематическая регистрация ранее возникших прав (обременении прав) на недвижимое имущество осуществляется в течение пятнадцати рабочих дней с момента поступления заявления правообладателей и (или) перевода действительных данных о ранее возникших правах (обременениях прав) из других информационных систем.

7. Осы Ереженің 5-тармағында санамаланған мемлекеттік органдар ақпаратты тіркеуші органға жүйелі тіркеу шеңберінде өтеусіз негізде ұсынады.
8. Тіркеуші орган алынған ақпаратты құқықтық кадастр деректерімен салыстыруды жүргізеді, содан кейін жылжымайтын мүлікке құқықтарды (құқықтық ауыртпалықтарды) жүйелі тіркеуді жүргізгені туралы құқық иелеріне хабарлайды.
9. Жылжымайтын мүлікке бұрын туындаған құқықтарды (құқықтық ауыртпалықтарды) жүйелі тіркеу құқық иеленушілерінің өтініш беруі арқылы және (немесе) бұрын туындаған құқықтар (құқықтық ауыртпалықтар) туралы шынайы деректерді мемлекеттік органдардың басқа ақпараттық жүйелерінен ауыстыру арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
10. Жылжымайтын мүлікке бұрын туындаған құқықтар мен құқықтық ауыртпалықтар туралы деректерді құқықтық кадастрға ауыстыру мемлекеттік органдардағы деректер шынайы болған кезде жүзеге асырылуы мүмкін.
Мемлекеттік органдардан жылжымайтын мүлікке бұрын туындаған құқықтарға (құқықтық ауыртпалықтарға) қатысы бар құжаттарды беру бұрын туындаған құқықтар (құқықтық ауыртпалықтар) туралы шынайы деректерге ие мемлекеттік органдармен келісім бойынша Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі белгілеген рәсім бойынша жүзеге асырылады. P070798
11. Жылжымайтын мүлікке бұрын туындаған құқықтарды (құқықтық ауыртпалықтарды) жүйелі тіркеу өтеусіз жүзеге асырылады.
3. Жекелеген жағдайларда жүйелі тіркеуді жүзеге асыру ерекшеліктері
12. Егер бастапқы немесе кейінгі жылжымайтын мүлік объектісіне құқықтарды тіркеу туралы өтініш берген құқық иесінде жер учаскесіне құқық белгілейтін құжат болмаса не ескі үлгідегі актілерде немесе бұрын қолданылған заңнамаға сәйкес жер учаскесіне құқықтардың туындауын растайтын өзге де құжаттарда құқықтық кадастрды жүргізу мақсаты үшін қажетті мәліметтер болмаса, тіркеуші орган бастапқы немесе кейінгі жылжымайтын мүлік объектілеріне бұрын туындаған құқықты есептік тіркеуді жүргізуге міндетті.
Жер учаскесіне бұрын туындаған құқықты есептік тіркеу уәкілетті орган ескі үлгідегі актінің немесе бұрын қолданылған заңнамаға сәйкес жер учаскесіне құқықтардың туындауын растайтын өзге де құжаттардың негізінде жер учаскесіне сәйкестендіру құжатын бергеннен кейін жүзеге асырылады. Тіркеу үшін құқық иесі ескі үлгідегі актіні немесе бұрын қолданылған заңнамаға сәйкес жер учаскесіне құқықтардың туындауын растайтын өзге де құжатты және жер учаскесіне сәйкестендіру құжатын ұсынады.
Құқық иесіне жер учаскесіне құқық белгілейтін құжат болмаған кезде оған құқықтарды ресімдеу белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.

7. Государственные органы, перечисленные в пункте 5 настоящих Правил, представляют информацию в регистрирующий орган в рамках систематической регистрации на безвозмездной основе.
8. Регистрирующий орган проводит сверку полученной информации с данными правового кадастра, после чего оповещает правообладателей о проведении систематической регистрации прав (обременении прав) на недвижимое имущество.
9. Систематическая регистрация ранее возникших прав (обременении прав) на недвижимое имущество может быть осуществлена путем подачи заявления правообладателем и (или) перевода действительных данных о ранее возникших правах (обременениях прав) из других информационных систем государственных органов.
10. Перевод данных о ранее возникших правах и обременениях прав на недвижимое имущество в правовой кадастр может быть осуществлен при условии действительности данных, содержащихся в государственных органах.
Передача документов, имеющих отношение к ранее возникшим правам (обременениям прав) на недвижимое имущество, от государственных органов осуществляется по процедуре, установленной Министерством юстиции Республики Казахстан по согласованию с государственными органами, располагающими действительными данными о ранее возникших правах (обременениях прав).
11. Систематическая регистрация ранее возникших прав (обременении прав) на недвижимое имущество осуществляется безвозмездно.
3. Особенности осуществления систематической регистрации
в отдельных случаях
12. Если у правообладателя, подавшего заявление о регистрации прав на первичный или вторичный объект недвижимости, отсутствует правоустанавливающий документ на земельный участок либо на актах старого образца или иных документах, подтверждающих возникновение прав на земельный участок в соответствии с ранее действовавшим законодательством, отсутствуют сведения, необходимые для целей ведения правового кадастра, то регистрирующий орган обязан произвести учетную регистрацию ранее возникшего права на первичный или вторичный объект недвижимости.
Учетная регистрация ранее возникшего права на земельный участок осуществляется после выдачи уполномоченным органом идентификационного документа на земельный участок на основании акта старого образца или иных документов, подтверждающих возникновение прав на земельный участок в соответствии с ранее действовавшим законодательством . Для регистрации правообладатель представляет акт старого образца или иной документ, подтверждающий возникновение прав на земельный участок в соответствии с ранее действовавшим законодательством , и идентификационный документ на земельный участок.
При отсутствии у правообладателя правоустанавливающего документа на земельный участок оформление прав на него осуществляется в установленном порядке .

13. Бастапқы және кейінгі объектілерге бұрын туындаған құқықтарды есептік тіркеуді жүзеге асыру кезінде тіркеуші орган құқық иесінен жылжымайтын мүлік объектісіне жаңа техникалық паспортты табыс етуді талап етуге құқығы жоқ. Қажет болғанда жүйелі тіркеуді жүргізу кезінде жаңа техникалық паспорт дайындауды жылжымайтын мүлік объектісінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік техникалық есепке алу құзыретіне кіретін республикалық мемлекеттік кәсіпорындар өтеусіз жүзеге асырады.

13. При осуществлении учетной регистрации ранее возникших прав на первичные и вторичные объекты регистрирующий орган не вправе требовать от правообладателя предоставления нового технического паспорта на объект недвижимости. При необходимости изготовление нового технического паспорта при проведении систематической регистрации осуществляется безвозмездно республиканскими государственными предприятиями, к компетенции которых отнесен государственный технический учет по месту нахождения объекта недвижимости.