Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігінің 2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 желтоқсандағы N 1211 Қаулысы
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 62-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігінің 2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 23 желтоқсандағы
N 1211 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігінің
2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары Астана - 2008 жыл Мазмұны
1.   Миссиясы мен пайымдауы
2.   Ағымдағы жағдайдың сараптамасы
2.1. Жерлердің жағдайы және жер ресурстарын пайдалану
2.2. Геодезиялық және картографиялық қызмет
3.   Агенттік қызметінің стратегиялық бағыттары, мақсаттары мен міндеттері.
4.   Функционалды мүмкіндіктері және мүмкін тәуекелдер
5.   Нормативтік құқықтық актілер
6.   Бюджеттік бағдарламалар
1. Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігінің миссиясы мен пайымдауы
Миссиясы
Жерлерді тиімді пайдалану мен қорғауға, ұлттық қауіпсіздікті нығайтуға және елдің экономикалық дамуына септігін тигізетін геодезиялық және картографиялық қамтамасыз етуге жағдай жасау.
Пайымдауы
Қазақстан Республикасының жер ресурстарын ұтымды және тиімді пайдалану және экономиканың сапалы геодезиялық және картографиялық өнімдер қажеттілігін толық қанағаттандыру.
2. Ағымдағы жағдайдың сараптамасы
2.1. Жерлердің жағдайы және жер ресурстарын пайдалану
Экономикалық дамуы, нақты шамада, жер төлемдері жүйесін, жер салығын анықтауға негіз болатын салық төлеушілер және жерді кадастрлық бағалау туралы жер кадастрының ақпараты негізінде ретке келтірумен байланысты екендігін нарықтық экономикасы бар елдердің тәжірибесін көрсетті.
Қазақстан Республикасы Жер кодексінің қабылдауымен және ауылшаруашылыққа арналған жерлерге жеке меншікті енгізумен мемлекет Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігі қызметтерінің негізгі алушысы болып табылады. Осы орайда, жер ресурстарының сапалық және сандық жағдайы туралы нақты ақпараттың мәні күшейді. Ол үшін топырақ құру процесі туралы генезисті елдің географиялық топырақты жабуын зерттеуге негізделген фундаментальді білім қажет.
Қазіргі уақытта Қазақстанның жер ресурстарының сандық және сапалық жағдайы туралы толық емес ақпараттар бөлігінен мемлекеттік жіберілген мүмкіндіктері туралы айтуға болады, ал осы жалпы жер ресурстары туралы және салық салушыға жататын база туралы жеке ақпарат алуда сөзсіз көрініс табады.
Жер кодексінің 152-бабына сәйкес, мемлекеттік жер кадастры Қазақстан Республикасы жерінің табиғи және шаруашылық жағдайы, жер учаскелерінің орналасқан жері, нысаналы пайдаланылуы, мөлшері мен шекарасы, олардың сапалық сипаттамасы туралы, жер пайдаланудың есепке алынуы мен жер учаскелерінің кадастрлық құны туралы мәліметтердің, өзге де қажетті мәліметтердің жүйесі болып табылады. Мемлекеттік жер кадастрына жер учаскелеріне құқықты субъектілер туралы ақпарат та енгізіледі.
Мемлекеттік жер кадастрының мәліметтерін құру топографиялық-геодезиялық, әуеғарыштық, картографиялық жерге орналастыру жұмыстарын, топырақтық геоботаникалық зерттеу және іздестіру, нақты жер учаскесіне жер-кадастрлық істі құру, жер-кадастрлық карталар және жер учаскесіне идентификациялық құжатты дайындаумен қамтамасыз етіледі.

О Стратегическом плане Агентства Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами на 2009-2011 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2008 года № 1211
В соответствии со статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Агентства Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами на 2009-2011 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2009 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 декабря 2008 года № 1211
Стратегический план
Агентства Республики Казахстан
по управлению земельными ресурсами
на 2009-2011 годы
г. Астана - 2008 г.
Содержание
1. Миссия и видение
2. Анализ текущей ситуации
2.1. Состояние земель и использование земельных ресурсов
2.2. Геодезическая и картографическая деятельность
3. Стратегические направления, цели и задачи деятельности Агентства
Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами
4. Функциональные возможности и возможные риски
5. Нормативные правовые акты
6. Бюджетные программы
1. Миссия и видение Агентства Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами
Миссия
Создание условий для эффективного использования и охраны земли, геодезического и картографического обеспечения, способствующего экономическому развитию страны и укреплению национальной безопасности.
Видение
Рациональное и эффективное использование земельных ресурсов Республики Казахстан и полное удовлетворение потребностей экономики в качественной геодезической и картографической продукции.
2. Анализ текущей ситуации
2.1. Состояние земель и использование земельных ресурсов
Опыт стран с рыночной экономикой показывает, что развитие экономики в определенной мере связано с налаживанием системы платежей за землю на основе информации земельного кадастра о налогоплательщиках и кадастровой оценки земель, являющейся базой для определения ставок земельного налога.
С принятием Земельного кодекса Республики Казахстан и введением частной собственности на земли сельскохозяйственного назначения государство является основным получателем услуг Агентства Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами. В этой связи, усилилось значение достоверной информации о качественном и количественном состоянии земельных ресурсов, для чего необходимы фундаментальные знания о природе почвы, почвообразовательном процессе на основе изучения генезиса, географии почвенного покрова страны.
В настоящее время можно констатировать факт упущенных возможностей государства в части неполной информации о качественном и количественном состоянии земельных ресурсов Казахстана, что, безусловно, находит отражение в получении достоверной информации о земельных ресурсах страны в целом и объеме налогооблагаемой базы, в частности.
В соответствии со ст. 152 Земельного кодекса Государственный земельный кадастр представляет собой систему сведений о природном и хозяйственном положении земель Республики Казахстан, местоположении, целевом использовании, размерах и границах земельных участков, их качественной характеристике, об учете землепользования и кадастровой стоимости земельных участков, иных необходимых сведений. В государственный земельный кадастр также включается информация о субъектах прав на земельные участки.
Формирование сведений государственного земельного кадастра обеспечивается проведением топографо-геодезических, аэрокосмических, картографических, землеустроительных работ, почвенных, геоботанических обследований и изысканий, работ по мониторингу земель, количественного и качественного учета земель, составлением земельно-кадастрового дела на конкретный земельный участок, изготовлением земельно-кадастровых карт и идентификационного документа на земельный участок.

Сапалық сипаттама дәнді-дақылдық техникалық жағдайды анықтау  және топырақ сапасын бағалау іздестіру жұмыстары (топырақтық, геоботаникалық) негізінде зерттеледі және зерттеу жеткізудің 7-10 жыл кезеңімен жүргізіледі.
Сонымен қатар, топырақты зерттеудің материалдары (топырақтық карталар, агроөндірістік тапсыру картограммалары т.б.) 185,3 млн.га көлемді құрайды, бұл барлық ауылшаруашылығына арналған жерлердің 85,9% көрсеткіші, оның ішінде 1990 жылға дейінгі 152,2 млн.га аумаққа арналған зерттеулер материалдары ескірген және қайта зерттеуді қажет етеді.
Геоботаникалық іздестірулердің зерттеу материалдарының негізгі бөлімі - 78,8% құрап 1990 жылға дейін жасалған және қайта зерттеуді қажет етеді.
Қазақстанда соңғы рет 2000 жылы өткізілген елдің жер ресурстарын экономикалық бағалауды бес жыл кезең аралығында өткізу қажет.
Қазіргі уақытта қызмет етуші мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде (МЖК, ААЖ) жер-кадастрлық ақпаратының екі түрі қолданылады - атрибуттық (мәтіндік) және графикалық. Атрибутивті бөлім 3,5 млн. жер учаскелері туралы мәліметтен тұрады. Қолда бар ААЖ графикалық бөлімі атрибутивті мәліметтің 24% құрайды. Бұл теңсіздік қажетті масштабтағы картографиялық негізі жоқ елді мекендердің жерлерінде болғандықтан пайда болып отыр. Жер учаскелерінің негізгі бөлімі сандық көрсеткіште негізгі бөлімі сандық көрсеткіші.
Жер ресурстарының сандық есебі бойынша мәліметтерді беру мәселесі қазіргі уақытта қызмет етіп отырған МЖК ААЖ қолданылатын атрибутивті және графикалық ақпаратты сәйкестендіру арқылы шешілуі мүмкін.
Аталған мәселелерді шешу үшін жер учаскелері шекараларының бұрылыстық нүктелердің құрал-сайманды үйлестіру бойынша даланың геодезиялық жұмыстарды кадастрлық құжат бойынша заңды теңестіру, МЖК ААЖ графикалық базасына мәліметтерді енгізу жұмыстарын қамтитын межелеуді үйлестірілмеген жер учаскелерін жүзеге асыруды қажет етеді.
Жер ресурстары саласындағы тізбектелген мәселелерді шешу жер ресурстарының сапалық және сандық жағдайы туралы нақты ақпарат беруді қамтамасыз етуге жағдай жасайды.
Осыдан басқа, есептеу әдісі бойынша тіркеуге көшу бөлігіндегі жерлерді тіркеу пайдаланылмайтын, дұрыс пайдаланылмайтын немесе мақсатты тағайындауына сәйкес емес және жерді пайдаланудың рұқсат етілгеніне сәйкес емес пайдаланылатын жерлерді анықтауға мүмкіндік береді.
Жердің тозуы Қазақстан үшін тағы да бір келелі мәселе болып табылады. Елдің шамамен 43% халқы (6,5 млн адам) ауылдық аудандарда тұрады және олардың көпшілігі жерді пайдалану немесе аграрлық секторға байланысты табысқа тура немесе жанама тәуелді. Табиғи жағдайларға байланысты ел аумағының 70% шөлейттену және жерлердің тозу процесінде.
Осыған орай, жер мониторингіне ерекше мән беріледі. Қазіргі уақытта жер жағдайына көп жылдық бақылау жүргізуге арналған стационарлы экологиялық алаңдар және жартылай стационарлы алаңдар елдің барлық аумағынан 15% қамтиды.

Определение качественной характеристики, культуртехнического состояния и бонитировки почв проводятся на основе изыскательских (почвенных, геоботанических и др.) работ с периодичностью проведения обследований в 7-10 лет.
Вместе с тем, материалы почвенного обследования (почвенные карты, картограммы агропроизводственной группировки почв и др.) имеются на площадь 185,3 млн. га, что составляет 85,9 % всех сельскохозяйственных угодий, из них материалы обследования до 1990 года на площади 152,2 млн. га устарели и требуют переобследования.
Основная часть материалов обследования геоботанических изысканий - 78,8 % - выполнена до 1990 года и также требует переобследования.
Кроме того, с периодичностью в пять лет необходимо проводить экономическую оценку земельных ресурсов страны, которая последний раз в Казахстане проводилась в 2000 году.
В функционирующей в настоящее время автоматизированной информационной системе государственного земельного кадастра (АИС ГЗК), используются два вида земельно-кадастровой информации - атрибутивная (текстовая) и графическая. Атрибутивная часть состоит из сведений на 3,5 млн. земельных участков. Имеющаяся графическая часть АИС составляет 24 % от атрибутивных сведений. Такая диспропорция возникла из-за того, что основная часть земельных участков в количественном выражении находится на землях населенных пунктов, где отсутствует картографическая основа необходимого масштаба.
Проблема предоставления сведений по количественному учету земельных ресурсов может быть решена приведением в соответствие атрибутивной и графической информации.
Для устранения указанных проблем требуется провести межевание нескоординированных земельных участков, которое включает полевые геодезические работы по инструментальному координированию поворотных точек границ земельных участков, юридической идентификации их по кадастровой документации, ввода данных в графические базы АИС ГЗК.
Решение перечисленных проблем в области земельных ресурсов позволит обеспечить представление достоверной информации о качественном и количественном состоянии земельных ресурсов.
Кроме того, в части перехода учета методом начислений, инвентаризация земель в дальнейшем позволит выявить неиспользуемые, нерационально используемые или используемые не по целевому назначению и не в соответствии с разрешенным использованием земельных участков.
Другой актуальной проблемой для Казахстана является борьба с деградацией земель. Около 43 % населения страны (6,5 млн. человек) живет в сельских районах и большинство из них зависит от доходов, напрямую или косвенно связанных с аграрным сектором и использованием земель. Ввиду природных условий процессами опустынивания и деградации земель охвачено 70 % территории страны.
В этой связи большое значение уделяется мониторингу земель. В настоящее время стационарные экологические площадки и полустационарные экологические площадки для ведения многолетних наблюдений за состоянием земель охватывают лишь 15 % всей территории страны.

Жерлердің сапалық жағдайының өзгеруі туралы нақты ақпарат алу үшін топырақтық зоналар мен кіші зоналардың ішіндегі бақылау жүйесін күшейту және 2011 жылдың аяғына бұзылуға ұшыраған жерлердің 25% мониторингпен қамту қажет, ал осы өз кезегінде басқа да мүдделі органдармен бірігіп, бұзылушылық процестерді тұрақтандыру бойынша бірегей экологиялық бағдарлама әзірлеуге мүмкіндік береді. Жер қатынастары саласында жүргізіліп отырған қолданбалы ғылыми зерттеулер жерге орналастыруды, мемлекеттік жер кадастрын және жер мониторингін жүргізуді ғылыми негізбен қамтамасыз етеді, сондай-ақ "Электронды үкімет" құрамына енетін "Жеке тұлғалар" мемлекеттік мәліметтер базасы, "Жылжымайтын мүлік тізбесі", "Мекен-жайлық тізім", Салық төлеушілердің және салық салу объектілері тізбегі жалпы мемлекеттік ақпараттық жүйенің негізгі құрамды бөлігі болып табылатын жер туралы мемлекеттік ақпараттық ресурс құруды қамтамасыз етеді.
"Нұр Отан" ХДП саяси платформасының ережелерінің біріне сәйкес келетін жерді экономикалық бағалау бойынша жерді, басқа табиғи ресурстарды, экономикалық бағалау және тіркеу жүйесін құру сондай-ақ олардың ренталық құнын ішкі және әлемдік нарықтағы бағасын жыл сайын нақтылап отыру қажет.
Осылайша, нарықтық экономика жағдайында жалпы жер нарығының даму перспективасы туралы нақты және объективті ақпаратқа экономикалық процеске қатысушылар қызығушылығы айтарлықтай көтеріледі. Сондықтан, шектеулі қаржы мүмкіндіктерді Мемлекеттік жер кадастрын барлық мәліметтердің кешенді сараптамасын жүргізген жөн. Уақытылы және нақты мәліметті алу ұтымды басшылық шешім қабылдауға және негіздеуге ақпараттың көзі болып табылады.
Елдің жерлерін сапалық және сандық тіркеуді жүзеге асырудағы нақты мәселелермен бірге Қазақстан Республикасы жер заңнамасын бұзушылық саны да өсіп келетіндігін атап өту қажет. Осылайша, 2006 жыл мен 2008 жылдың бірінші тоқсаны кезеңі аралығында анықталған Қазақстан Республикасы жер заңнамасын бұзушылықтар серпінділігі жойылған заң бұзушылықтар санының тұрақты деңгейінде бұзушылықтардың санының жыл сайынғы өсімін көрсетіп отыр (1-кесте).
1-кесте - Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігінің жерлерді қорғау және пайдалануды мемлекеттік бақылау анықталған бұзушылықтар серпінділігі
Атауы
2006 жыл
2007 жыл
2008 жылдың 1-тоқсаны
Бұзушылықтар анықталды
2424
3438
537
Бұзушылықтар жойылды
1305
1307
40

Для получения достоверной информации об изменении качественного состояния земель необходимо продолжить работу по сгущению сети наблюдений внутри почвенных зон и подзон и обеспечить охват мониторингом к концу 2011 года 25 % земель, подверженных деградации, что позволит выработать единую экологическую программу по стабилизации деградационных процессов совместно с другими заинтересованными государственными органами.
Проводимые прикладные научные исследования в области земельных отношений обеспечат научную основу проведения землеустройства, государственного земельного кадастра и мониторинга земель, а также формирование государственного информационного ресурса о земле, являющегося основной составной частью общегосударственных информационных систем, входящих в "электронное правительство": "Реестр налогоплательщиков и объектов налогооблажения", "Адресный регистр", "Реестр недвижимости", государственная база данных "Физические лица" и др.
Осуществление экономической оценки земли соответствует одному из положений политической платформы НДП "Hуp Отан", согласно которому необходимо создание системы учета и экономической оценки земли, иных природных ресурсов с ежегодным уточнением их рентной стоимости по ценам внутреннего и мирового рынков.
Таким образом, в условиях рыночной экономики существенно возрастает интерес участников экономического процесса к объективной и достоверной информации о перспективах развития рынка земли в целом. Поэтому, учитывая ограниченные финансовые возможности, целесообразно проведение комплексного анализа всех сведений, формирующих Государственный земельный кадастр. Получение своевременных и достоверных сведений является важным информационным источником для обоснования и принятия оптимального управленческого решения в конкретной ситуации.
Наряду с определенными проблемами в части проведения качественного и количественного учета земель страны, необходимо отметить возрастающее количество нарушений земельного законодательства Республики Казахстан. Так, динамика выявленных нарушений земельного законодательства Республики Казахстан за период с 2006 года по 1 квартал 2008 года показывает ежегодный рост количества нарушений при постоянном уровне количества устраненных нарушений (таблица 1).
Таблица 1 - Динамика выявленных нарушений государственным контролем за использованием и охраной земель Агентства Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами
Наименование
2006 г.
2007 г.
1 квартал 2008 г.
Выявлено нарушений
2424
3438
573
Устранено нарушений
1305
1307
40

Жерлерді пайдалану және қорғауды мемлекеттік басқару жүргізген тексерістердің сараптамасы Қазақстан Республикасы жер заңнамасын бұзудың негізгі түрі жерге мемлекеттік меншік құқығын бұзу (46%) ауылшаруашылық жерлерін тиімсіз қолдану немесе қолданбау (20%) және жерлерді мақсатты тағайындауына сәйкес емес қолдану (18%).
Қазақстан Республикасы жер заңнамасының бұзылу санының ұлғаюының негізгі себептері:
1. Жерге сұраныстың өсуі;
2. Жасалған Қазақстан Республикасы жер заңнамасын бұзу сипаттамасына жауапкершілік деңгейінің сәйкессіздігі;
3. Қазақстан Республикасы жер заңнамасын бұзу бойынша сот шешімінің орындалу өндірісінің темен деңгейі;
4. Қоғам алдында жер инспекторының тиісті бейнесінің болмауымен қатар мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға кадрлардың жетіспеуі.
Анықталған Қазақстан Республикасы жер заңнамасын бұзу сараптамасымен қатар жер қатынастары субъектілерінің жыл сайынғы көбеюі байқалып отыр. Қазақстан Республикасындағы жерлердің жағдайымен пайдалану туралы салыстырмалы сараптамалық есептің мәліметтеріне сәйкес 2006 жылғы жер учаскелері меншік иелері және жер пайдаланушылар саны 2,7 млн., 2007 жылы 3,2 млн. құрады.
Осылайша, жерлерді пайдалану мен қорғауды мемлекеттік бақылау жағдайына жасалған сараптама ескерту шараларының жүйелі механизмі және жасаған бұзушылықтары үшін жауапкершілікті қатаңдандыру бойынша шараларды әзірлеу қажеттілігін дәлелдейді, ал бұл өз кезегінде жеке меншік құқығы жағдайын сипаттайтын индексті көтеру бойынша Дүниежүзілік экономикалық форумдағы Ғаламдық бәсекеге қабілеттілік индексінде Қазақстан Республикасының деңгейін көтеруде көрінеді.
2.2. Геодезиялық және картографиялық қызмет
Жер туралы ақпарат республиканың экономикасының, қорғаныстың көптеген саласының маңызды құрамы болып табылады, осыған байланысты геодезиялық және картографиялық өнімнің сапалы қызметіне сұраныс өсіп келеді, және көп жағдайда осы өнімдер заңды құжат болып табылады. БҰҰ мәліметтер бойынша басқарушы шешімдерді қабылдауды қолдау жүйесіндегі кеңістіктік ақпараттың еншісіне осы жүйедегі ақпараттың жалпы көлемінен 80% дейін құрайды. Республиканың топографиялық-геодезиялық және картографиялық зерттеулер мемлекеттік геодезиялық жүйені құрайды, оның құрамына Қазақстан Республикасының координат негізі болып табылатын ұзындығы 76 000 текше км құрайтын 155 мың нүктелер және нивелирлі жүйелер және масштабы 1: 25 000-1:1 000 000 болатын мемлекеттік топографиялық карталардың 43 575 парағы енеді.

Анализ проведенных государственным контролем по использованию и охране земель проверок выявил, что основными видами нарушений земельного законодательства Республики Казахстан является нарушение права государственной собственности на землю (46 %), нерациональное использование или не использование земель сельскохозяйственного назначения (20 %) и использование земель не по целевому назначению (18 %).
Основными причинами увеличения количества нарушений земельного законодательства Республики Казахстан являются:
1. Возрастающий спрос на землю;
2. Несоответствие степени ответственности характеру совершенного нарушения земельного законодательства Республики Казахстан;
3. Низкий уровень исполнительного производства по решениям суда за нарушения земельного законодательства Республики Казахстан;
4. Нехватка кадров для осуществления государственного контроля наряду с отсутствием надлежащего имиджа земельного инспектора в глазах общественности.
Наряду с анализом выявленных нарушений земельного законодательства Республики Казахстан наблюдается ежегодное увеличение количества субъектов земельных отношений. По данным Сводного аналитического отчета о состоянии и использовании земель Республики Казахстан, в 2006 году количество собственников земельных участков и землепользователей составило 2,7 млн., в 2007 году - 3,2 млн.
Таким образом, проведенный анализ состояния государственного контроля за использованием и охраной земель свидетельствует о необходимости разработки системного механизма как превентивных мер, так и мер по ужесточению ответственности за совершенные противодеяния, что найдет отражение в повышении рейтинга Республики Казахстан в Глобальном индексе конкурентоспособности Всемирного экономического форума в части повышения индекса, характеризующего состояние права на собственность.
2.2. Геодезическая и картографическая деятельность
Во многих отраслях экономики, обороны республики немаловажной составляющей является информация о местности, в связи с чем наблюдается растущий спрос на качественные услуги на геодезическую и картографическую продукцию, нередко эти продукции являются юридическим документом. По данным ООН, доля пространственной информации в системах поддержки принятия управленческих решений составляет до 80 % от общего объема информации этих систем.
Топографо-геодезическая и картографическая изученность республики представляет собой государственную геодезическую сеть, состоящую из 155 тысяч пунктов и нивелирной сети, протяженностью 76000 погонных км, которые являются главной геодезической основой - координатной основой Республики Казахстан, и 43 575 листов государственных топографических карт масштабов 1:25 000 - 1:1 000 000.

"Қазақстан Республикасында картография және геодезияны 2005-2007 жылдарына даму бағдарламасы" аясында бюджеттік қаржыландырудың ұлғаюына байланысты республиканың жалпы көлемінен 8%, аэротүсіру жүргізілді мемлекеттік геодезиялық жүйе нүктелерінің жалпы санына 0,8% көлемі зерттелді, жалпы нивелирлік жүйе ұзындығынан 2% нивелирленді, барлық масштабтық реттегі мемлекеттік топографиялық карталар парағы санынан 6% жаңартылды.
Агенттік жасап жатқан барлық масштабты реттегі мемлекеттік топографиялық карталарда жер туралы толық ақпарат беріліп, республиканың экономика және қорғаныс саласында қолданылатын әр түрлі туынды материалдарды жасауға негіз болады.
Жалпы алғанда геодезия және картография саласында жағымды алғы шарттар туындады, сонымен қатар басты шешілмеген мәселелерге келесілерді жатқызуға болады.

С увеличением бюджетного финансирования в рамках "Программы развития геодезии и картографии в Республике Казахстан на 2005-2007 годы" была выполнена аэросъемка 8 % от общей площади республики; обследовано 0,8 % от общего количества пунктов государственной геодезической сети, пронивелировано 2 % от общей протяженности нивелирной сети, обновлено 6 % от общего количества листов государственных топографических карт всего масштабного ряда.
Создаваемые Агентством государственные топографические карты всего масштабного ряда отображают максимально полную информацию о местности и являются основой для создания различных производных материалов, применяемых в разных областях экономики и обороны республики.
В целом в отрасли геодезии и картографии наметились позитивные предпосылки, вместе с тем к главным нерешенным проблемам можно отнести следующее.

1. Картография негізі болып табылатын мемлекеттік геодезиялық жүйе жартылай жойылған және көп жағдайда қайтадан қалпына келтірілмейді, соның нәтижесінде оған қойылатын талаптарға толығымен жауап бере алмайды.
2. Жер серіктік технологиялардың дамуымен және топографиялық геодезиялық өндірістің жер серіктік координаттық анықтаудың жеке әдісіне көшуімен республиканың жаңа координатты негізін құру және дамыту мәселесі тұр.

1. Государственная геодезическая сеть, являющаяся основой для картографирования, частично утрачена, зачастую не восстанавливается и в итоге не в полной мере отвечает предъявляемым к ней требованиям.
2. В связи с развитием спутниковой технологии и переходом топографо-геодезического производства на автономные методы спутниковых координатных определений, остро стоит проблема создания и развития новой координатной основы республики.

3. Қазақстан Республикасы аумағының топографиялық және картографиялық қамтамасыз етілу жағдайы ерекше алаңдатушылық тудырады, карталардың уақытқа сай келу деңгейі 10-20 жылды құрайды.
4. Сейсмобелсенді аумақпен Қазақстанның Каспий маңы аумағының жоғары нақты геодезиялық өлшемдер мен толық емес қамтылуы.
5. Агенттік ведомствосына бағынысты кәсіпорындардың жалпы техникалық және технологиялық артта қалуы.
6. Жеткілікті дәрежеде жас мамандардың келуінің жоқ болуы,  және мамандарды дайындау, қайта дайындау сапасы қазіргі уақыттағы техника және технология талаптарына сәйкес келмейді.
Ғаламдық бәсекеге қабілеттілігін бағалау тұрғысына байланысты Қазақстанның жағдайымен байланысты басқа да мәселелер бар. Қазіргі кезде Ғаламдандыру республикада болып жатқан барлық дерлік процестерге ақырындап әсерін тигізуде, Қазақстанның ақпараттың кеңістігі бірегей ақпараттық кеңістікке ене тусуде. Басқарушылық шешімдерді қабылдауды қолдау және республика аудандарының дамуын болжаудың ақпараттық бөлімінің құрамды бөлігі мемлекеттік топографиялық карталарда қазіргі жерлердің қазіргі жағдайының көрсеткіші объективті және актуалды кеңістіктік ақпарат болып табылады.
Қазіргі жағдайдың сараптамасын ескере отырып және Қазақстанның әлемнің бәсекеге қабілеті 50 ел қатарына ену және тұрақтандыру бойынша қойған тапсырманы ескере отырып, жер ресурстарын басқару, геодезия және картография салаларының стратегиялық бағыттары анықталды, бұл өз кезегінде жер ресурстары туралы нақты ақпаратпен қамтамасыз етуге, Қазақстан Республикасының Дүниежүзілік экономикалық форумның "Институционалды даму" көрсеткіштері бойынша бәсекеге қабілеттіліктің ғаламдық индексіндегі рейтингін көтеруге, елдің қорғаныс мүмкіншілігін нығайтуға, ұлттық қауіпсіздік деңгейін жоғарылатуға септігін тигізеді.
1-қосымша

3. Особую озабоченность вызывает состояние топографической и картографической обеспеченности территории Республики Казахстан, степень современности карт составляет 10-20 лет.
4. Не полный охват всей сейсмоактивной территории и прикаспийского региона Казахстана высокоточными геодезическими измерениями.
5. Общая техническая и технологическая отсталость подведомственных Агентству предприятий.
6. Отсутствие должного притока молодых специалистов, качество подготовки и переподготовки специалистов, не соответствует современным требованиям техники и технологии.
Имеют место и другие проблемы, связанные с положением Казахстана с позиции оценки глобальной конкурентоспособности. В настоящее время глобализация постепенно оказывает влияние практически на все процессы, происходящие в республике, информационное пространство Казахстана все более интегрируется в единое информационное пространство. Для поддержки принятия управленческих решений и прогнозирования развития регионов республики, одной из составной информационной частей, является актуальная и объективная пространственная информация, отражающая современное состояние местности на государственных топографических картах.
Принимая во внимание анализ текущего состояния, а также учитывая поставленную задачу по вхождению и закреплению Казахстана в число 50-ти наиболее конкурентоспособных стран мира, перед сферой управления земельными ресурсами, геодезии и картографии определены стратегические направления, которые будут способствовать обеспечению достоверной информации о земельных ресурсах, повышении рейтинга Республики Казахстан в Глобальном индексе конкурентоспособности Всемирного экономического форума по показателям "Институциональное развитие", укреплению обороноспособности страны, повышению уровня национальной безопасности.
Приложение 1

2.2.2-міндет. Автоматтандырылған мәліметтер базасын жасау арқылы, материалдар мен құжаттарды тіркеу, сақтау және түгелдігін қамтамасыз ету тиімділігін көтеру
Геодезиялық және картографиялық мәліметтер мен материалдарды тіркеудің автоматтандырылған мәліметтер базасын жасау
Техникалық құжаттарын әзірлеу
0
0
0
0
1
Стратегиялық жоспарға стратегиялық нақты бағыттармен берілген тапсырма 1.1.1. және 1.1.2. міндеттерінде тапқан көрінісін, ішкі және әлемдік нарықтардың бағасы бойынша олардың ренттік құндылығын жыл сайын анықтаумен өзге табиғи ресурстарды, есеп жүйесін құру және экономикалық бағасын құру бойынша "Нұр Отан" ХДП саясаттық тұғырнаманың ережесі интегралданды.
Одан басқа, Қазақстанның тұғырын көтеруге "Институттар" факторы бойынша Бүкіл әлемдік экономикалық форумның Ғаламдық индексінде бәсекеге қабілетті жер туралы ұсынылған ақпаратты дұрыстығы жөнінде куәландыратын, жер ресурстары туралы ақпараттық дереккөзі қатынасының санын көбейтуге, осындай индикаторлардың жетістігіне мүмкіндік туғызады.

Задача 2.2.2. Повышение эффективности учета, хранение и обеспечения
сохранности материалов и документов путем создания автоматизированной
базы данных
Создание автоматизированной
базы данных для учета
геодезических и
картографических данных и
материалов
Разработ-
ка техни-
ческой
докумен-
тации
0
0
0
0
1
Наряду с определенными стратегическими направлениями в Стратегический план интегрированы положения политической платформы НДП "Hуp Отан" по созданию системы учета и экономической оценки земли, иных природных ресурсов с ежегодным уточнением их рентной стоимости по ценам внутреннего и мирового рынков, которые нашли отражение в задачах 1.1.1. и 1.1.2.
Кроме того, повышению позиций Казахстана в Глобальном индексе конкурентоспособности Всемирного экономического форума по фактору "Институты" будут способствовать достижение таких индикаторов, как увеличение числа посещений информационного источника о земельных ресурсах, что будет свидетельствовать о достоверности представляемой информации о земле; снижение нарушений земельного законодательства, которое может рассматриваться как защита прав на землю.

4. Функционалдық мүмкіндіктер және ықтимал тәуекелдер
Елдің жер ресурстарын ұтымды пайдалануы, жер қатынастарын жетілдіруі, жердің ауылшаруашылық маңызына және жер учаскелерді материалдық активтер санаттарына жатқызу және олардың қаржылық-экономикалық айналымын жүргізуі, геодезия және картографияны дамытуы, жер реформасын тереңдету үшін қажетті, міндеттердің толық емес тізбегі мемлекеттік шекарада межелеу жұмыстарына қатысуы, оны шешу Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігіне тапсырылды.
Қойылған стратегиялық жоспар мақсатының жетістігіне Агенттіктің кіші ортаның өзгеруі бойынша жоспарланған рет және өткізілген іс-шаралар мүмкіндік береді, сондай-ақ мемлекеттік мүдделі органдармен құнды қарым-қатынасты дамыту.
Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігінің жаңа құрылымын жүргізуі қойылған міндеттердің шешіміне ықпал тигізетін Ішкі фактор арасына жатқызуға болады.
Жас мамандардың саласына түйінді мәселесіне қосылуы ведомствоға бағынысты талап етілетін кәсіпорындармен, мамандықтан бойынша оқуға өндіріс есебінен мақсатты бағыт негізінде Агенттіктің ведомствоға бағынысты кәсіпорындардың кадрлық әлеуетін құруға шешім береді.
Жергілікті атқарушы органдармен қарым-қатынасты қамтамасыз етуге жіберілген, жер ресурстарын басқару саласында қызметті және өкілді шектеуді жүргізу шегінде жер қатынастарын басқарудың тік жүйесін дамытумен берілген тапсырмасын, жер қатынастары және геодезиялық және картографиялық мәселелер бойынша сектор аралық қарым-қатынасты дамытуды қажет деп санаймыз.
Жер қатынастары саласында қойылған мақсаттардың жетістігіне жәрдемдесетін мемлекеттік органдардың санында қоршаған ортаны қорғау министрлігі, жергілікті атқарушы органдарды белгілеп кететін жөн; Қазақстан Республикасы жер заңнамасының бұзушылығын төмендетуге Бас прокуратурамен, Әділет министрлігімен және Қазақстан Республикасының жоғарғы сот жанындағы соттың әкімшілік жөніндегі комитетімен септігін тигізеді; геодезия және картография саласында қызметі Қорғау мен білім және ғылым министрліктері, ұлттық қауіпсіздік комитеті, Ұлттық ғарыш агенттігі сияқты осындай мемлекеттік органдардың жұмыстарымен түйіндесті.
2-кесте - Сектораралық қарым-қатынас
Стратегиялық міндеттердің атауы Мемлекеттік мүдделі органдармен
бірлескен іс-шара

4. Функциональные возможности и возможные риски
Рациональное использование земельных ресурсов страны, совершенствование земельных отношений, отнесение земель сельскохозяйственного назначения и земельных участков к категории материальных активов и введение их в финансово-экономический оборот, участие в демаркационных работах по государственной границе - это не полный перечень задач, необходимых для углубления земельной реформы, развития геодезии и картографии, решать которые поручено Агентству Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами.
Достижению поставленных стратегических целей будут способствовать ряд планируемых и проведенных мероприятий по изменению внутренней среды Агентства, а также развитие полноценных взаимоотношений с заинтересованными государственными органами.
Среди внутренних факторов, влияющих на решение поставленных задач можно отнести введение новой структуры Агентства Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами и его территориальных органов, которая приведена в соответствие с выбранными направлениями Стратегического плана.
Проблему притока в отрасль молодых специалистов позволит решить формирование кадрового потенциала подведомственных предприятий Агентства на основе целевого направления за счет производства на обучение по специальностям, востребованным подведомственными предприятиями.
Наряду с развитием вертикальной системы управления земельными отношениями в рамках проведенного разграничения функций и полномочий в сфере управления земельными ресурсами, которая направлена на обеспечение взаимодействия с местными исполнительными органами, полагаем необходимым развитие межсекторального взаимодействия по вопросам земельных отношений и геодезии и картографии.
В числе государственных органов, содействующих достижению поставленных целей в области земельных отношений, следует выделить Министерства сельского хозяйства и охраны окружающей среды, местные исполнительные органы; снижению нарушений земельного законодательства Республики Казахстан будет способствовать взаимодействие с Генеральной прокуратурой, Министерством юстиции и Комитетом по судебному администрированию при Верховном суде Республики Казахстан; деятельность в области геодезии и картографии сопряжена с работой таких государственных органов как Министерств обороны и образования и науки, Комитета национальной безопасности, Национального космического Агентства.
Таблица 2 - Межсекторальное взаимодействие
Наименование
стратегической задачи
Совместные мероприятия с
заинтересованными государственными
органами

1.1.1. Жер ресурстарының сапалы жағдайы туралы ақпараттық қамтамасыз ету деңгейін жоғарылату
АШМ - елдің ауылшаруашылық пайдаланылатын жердің сапалы сипаттамасын құру кезінде егістік жердің топырағын агрохимиялық тексеру және суландыратын жерлердің жер өңдеу кадастрының мәліметтерін пайдалану бөлігінде.
1.1.2. Жер учаскелері және елдің жер қоры туралы мәліметтер жинағын жасау, сандық есепті жақсарту
Жергілікті атқарушы органдардың жер қатынастары бойынша өкілетті органдар жердің сандық есебін жақсарту бойынша ұсыныстар келісімі.
СА - ведомстволық статистикалық есептілік нысандарының келісімі, атрибутивті жүргізу мен графикалық ақпараттың тәртібі және мазмұны.
1.1.3. Жер мониторингі мәліметтерін пайдалану және жүргізуді жетілдіру
МАМ - жер мониторингін жүргізу кезінде жер жағдайының туралы қажетті ақпаратты алу үшін жердің аралық зондтау технологиясын пайдалану;
АШМ, Қоршағанортамині - келеңсіз процестерді дамыту және жердің жағдайы туралы (эрозия, тұздалған, ойраңдатылған және т.б.) мәліметтерді беру
1.2.1. Жер қатынастары мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы халық арасындағы түсіндіру құқығы жұмыстарын жүргізу
Мәдениетмині - жер қатынастары мәселелері бойынша халықтың ақпаратандырылуын жоғарылату
1.2.2. Нормативтік құқықтық актілерге толықтырулар мен өзгертулер енгізу барысында заңнаманы жетілдіру
Мемлекеттік өкілетті органдар - жер заңнамасын жетілдіру мақсатында нормативтік құқықтық актілерге келісу
1.2.3. Жерді пайдалану мен қорғауды мемлекеттік бақылаудың тиімділігін жоғарылату
Мәдениетмині - жер заңнамасы бұзушылығын қатынасына
қабылданған шаралар туралы халықтың ақпараттандырылуын
жоғарылату
ІІМ - жер заңнамасын сақтауды қамтамасыз ету мақсатында жерді пайдалану және қорғауды мемлекеттік бақылауды жүзеге асырушы мемлекеттік инспекторге келуден жалтарып жүрген тұлғаларды күштеп әкелу мәселесін шешуде, соның ішінде жер заңнамасын бұзушылардың жеке басын куәландыру бойынша ішкі істер органдарымен өзара қатынас БП, СК, Қаржымині, ЖАО - жер қатынастары субъектілерін тексеруді бірігіп жүргізу
Уәкілетті мемлекеттік органдар жер заңнамасын жетілдіру мақсатында нормативтік құқықтық актілердің жобаларын келісу
2.1.1. Мемлекеттік геодезиялық жүйені модернизациялау және Қазақстан Республикасы аумағында бірегей мемлекеттік координаттар жүйесін орнату
Қорғанысмині, ҰҚК - мемлекеттік құпияларды қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды келісу
2.1.2. Цифрлы аэротүсіру негізінде мемлекеттік топографиялық карталардың және қалалардың үлкен масштабты жобаларын жаңартуын қамтамасыз ету
Қорғанысмині, ҰҚК, ЖАО - әр түрлі тапсырмаларды жоспарлау бойынша және басқарушылық шешімдерді қабылдау бойынша ұсыныстарды келісу

1.1.1. Повышение уровня
информационного обеспечения
о качественном состоянии
земельных ресурсов
МСХ - в части использования данных
мелиоративного кадастра орошаемых земель
и агрохимического обследования почв
пахотных земель при составлении
качественной характеристики
сельскохозяйственных угодий страны
1.1.2. Улучшение
количественного учета,
формирования свода сведений
о земельных участках и
земельном фонде страны
Уполномоченные органы по земельным
отношениям местных исполнительных
органов - согласование предложений по
улучшению количественного учета земель
АС - согласование форм ведомственной
статистической отчетности, содержания и
порядка ведения атрибутивной и
графической информации
1.1.3. Совершенствование
ведения и использования
данных мониторинга земель
НКА - использование технологии
дистанционного зондирования земель для
получения необходимой информации о
состоянии земель при ведении мониторинга
земель;
МСХ, МООС - передача данных о состоянии
земель и развитии негативных процессов
(эрозии, опустынивания, засоления и др.)
1.2.1. Проведение
праворазъяснительной работы
среди населения Республики
Казахстан по вопросам
земельных отношений
МКИ - повышение информированности
населения по вопросам земельных отношений
1.2.2. Совершенствование
законодательства путем
внесения изменений и
дополнений в нормативные
правовые акты
Уполномоченные государственные органы -
согласование нормативных правовых актов в
целях совершенствования земельного
законодательства
1.2.3. Повышение
эффективности
государственного контроля
за использованием и охраной
земель
МКИ - повышение информированности
населения о принимаемых мерах в отношении
нарушителей земельного законодательства
МВД - в целях обеспечения соблюдения
земельного законодательства
взаимодействие с органами внутренних дел
по вопросам принудительного привода лиц,
уклоняющихся от явок к государственному
инспектору, осуществляющему
государственный контроль за
использованием и охраной земель, в том
числе по установлению личностей
нарушителей земельного законодательства
ГП, НК МФ, МИО - совместное проведение
проверок субъектов земельных отношений
Уполномоченные государственные органы -
согласование проектов нормативных
правовых актов в целях совершенствования
земельного законодательства
2.1.1. Модернизация
государственной
геодезической сети и
установление единой
государственной системы
координат на территории
Республики Казахстан
МО, КНБ - согласование работы по
обеспечению государственных секретов
2.1.2. Обеспечение
обновления государственных
топографических карт и
городов крупномасштабными
планами на основе цифровой
аэрофотосъемки
МО, КНБ, МИО - согласование предложений
по планированию различных задач, принятию
управленческих решений

2.1.3. Каспий теңізінің солтүстік бөлігін үлкен масштабты жоспарлармен қамтамасыз ету
Қорғанысмині, ҰҚК, ЭМРМ - навигация, мұнай операцияларын жүргізу және көмірсутекті жағаға тасымалдау үшін, ұсыныстарды келісу
2.1.4. Қазақстан Республикасы батыс аймактарында геодинамикалық полигондар жүйесін кеңейту
ТЖМ, БҒМ - жер қабығының қазіргі уақыттағы вертикальді қимылдарын зерттеу бойынша ақпарат беру
2.2.1. Картографиялық өнімді цифрлы түрде және
мемлекеттік тілде қамтамасыз ету
Қорғанысмині, ҰҚК, БҒМ - аэротүсіру жұмыстарын жүргізуді және географиялық атауларды келісу.
2.2.2. Автоматтандырылған мәліметтер базасын құру арқылы материалдар мен құжаттарды тіркеу сақтау және түгелдігін қамтамасыз ету тиімділігін жоғарылату
АБА - геодезиялық және картографиялық мәліметтер мен материалдарды тіркеуге арналған автоматтандырылған мәліметтер базасын әзірлеу бойынша техникалық жобаны келісу
Агенттіктің ықтимал тәуекелдерін, Агенттіктің алдына қойған мақсаттарына әсер етуі мүмкін шектеулі көлемдегі ресурстар бойынша анықтау ұсынылып отыр.
Саяси тәуекел. Межелеу бойынша дала жұмыстары шекаралас Тараптармен бірігіп жүргізіледі және қандайда бір Тараптың дайын болмауы межелеу жұмыстарының жалпы кестесін бұзуға алып келеді, олардың шығын құнын үлкеюіне және бірге межелеу процесінде жол берілмеуі тиіс қосымша ұйымдастыру қиындықтарын енгізуге әкеп соқтырады.
Институциялық тәуекел. Жер қатынастары саласындағы заңнамаларды ұсынылып отырған жетілдіру, геодезия және картография саласындағы нормативтік құқықтық актілерге жер заңнамасын бұзуға жауапкершілікті қатаңдандыру арқылы өзгерістер мен толықтырулар енгізу қолданыстағы заңда көрініс таппауы мүмкін, өйткені Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 20 қыркүйектегі N 949 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Құқықтық саясат тұжырымдамасына сәйкес Қазақстан Республикасының қылмыстық кодексінің кейбір баптарын декриминазациялануын әкімшілік жауапкершілікті күшейтумен өтеу қарастырылған.
Кадрлық әлеует. 2008 жылы жүргізілген Агенттіктің Өңіраралық жер инспекциялары (ӨЖИ) жұмысшыларының штаттық санын қысқарту жер заңнамасын бұзушылықтар санының өсуіне алып келеді, өйткені Қазақстан Республикасының 272,5 млн.га көлемді өте үлкен аумағында штаттық санының 110 бірлігінде 1 мемлекеттік инспекторға 2,5 млн. га салмақ түседі.
Алдыңғы үш жылғы кезеңде жерлерді пайдаланумен қорғауды мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру бойынша ӨЖИ қызметтеріне өткізілген сараптамасы жылына орташа алғанда 1,0 мыңға заң бұзушылықтардың өскенін көрсетеді. Осылайша мемлекеттік инспекторлар санының қысқаруы жер заңнамасын бұзудың өсуіне септігін тигізеді, ал бұл өз кезегінде қойылған мақсаттарға кедергісін тигізеді.
Техногендік тәуекел. Халықты қорғау бойынша ескертулік шараларды, жалпы елдің аумағын және объектілерді стихиялық құбылыстардан қорғау бойынша шараларды қабылдау мемлекеттің экономикалық дамуының тұрақтылығының көрсеткіштерінің бірі болып табылады. Осы орайда, жоғары нақты геодезиялық өлшемдерді геодинамикалық полигондарды уақытылы өткізбеу, экономиканың барлық саласында көрініс табатын, қазіргі уақыттағы жер қабатының қозғалыс жағдайын сараптамасын жүргізбеуге әкеп соқтырады.
Технологиялық тәуекел. Республика аумағының мемлекеттік топонимикаға жердің қазіргі уақыттағы жағдайына сәйкес келетін мемлекеттік топографиялық карталармен, қажетті біліктілігі бар кадрлық ресурстармен, техникалық және технологиялық құрал-жабдық және бағдарламамен қамтамасыз етілмеуі, сондай-ақ геодезиялық және картографиялық мәліметтерді беруде, сақтауда бұрмалануы осылардың бәрі көптеген экономикалық тапсырмалар бойынша шешім қабылдауда және елдің қорғаныс қабілеттілігіне кері әсерін тигізеді.
Материалдық-техникалық жабдықтандыру. "Электронды үкімет" аясында жасалынып жатқан автоматтандырылған ақпараттық жүйе, ақпараттық жүйенің тиімді қызмет атқаруы үшін қазіргі заманғы компьютерлік құрал-жабдықтардың болуын талап етеді.

2.1.3. Обеспечение северной
части Каспийского моря
крупномасштабными планами
МО, КНБ, МЭМР - согласование предложений
для навигации, проведения нефтяных
операций и транспортировки углеводородов
на сушу
2.1.4. Расширение сети
геодинамических полигонов в
западном регионе Республики
Казахстан
МЧС, МОН - предоставление информации по
изучению современных вертикальных
движений земной коры
2.2.1. Обеспечение
картографической продукции
в цифровом виде и на
государственном языке
МО, КНБ, МОН - согласование проведения
аэросъемочных работ и географических
названий
2.2.2. Повышение
эффективности учета,
хранения и обеспечения
сохранности материалов и
документов путем создания
автоматизированной базы
данных
АИС - согласование технического проекта
по разработке автоматизированной базы
данных для учета геодезических и
картографических данных и материалов
Возможные риски Агентства предлагается определить по видам ресурсов, ограниченный объем которых может повлиять на достижение поставленных целей Агентства.
Политический риск. Полевые работы по демаркации проводятся совместными граничащими Сторонами и неготовность одной из Сторон может неизбежно привести к срыву общего графика демаркационных работ, увеличению стоимости их затрат и внесению дополнительных организационных сложностей, что в совместном демаркационном процессе недопустимо.
Институциональный риск. Предлагаемое совершенствование законодательства в сфере земельных отношений, геодезии и картографии в части внесения изменений и дополнений в нормативные правовые акты путем ужесточения ответственности за нарушения земельного законодательства могут не найти отражения в действующем законодательстве, поскольку в соответствии с Концепцией правовой политики Республики Казахстан, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 20 сентября 2002 года № 949, предполагается компенсация декриминализации отдельных статей Уголовного кодекса Республики Казахстан усилением административной ответственности.
Кадровый потенциал. Произведенное в 2008 году сокращение штатной численности работников межрегиональных земельных инспекций (МЗИ) Агентства, может привести к росту числа нарушений земельного законодательства, поскольку при огромной территории Республики Казахстан площадью 272,5 млн. га, нагрузка на 1 государственного инспектора при штатной численности 110 единиц составляет около 2,5 млн. га.
Проведенный анализ деятельности МЗИ по осуществлению государственного контроля за использованием и охраной земель за предыдущий трехлетний период свидетельствует о росте нарушений земельного законодательства в среднем на 1,0 тыс. нарушений в год. Таким образом, сокращение численности государственных инспекторов способствует росту нарушений земельного законодательства, что может препятствовать достижению поставленных целей.
Техногенный риск. Принятие превентивных мер по защите населения, сохранности объектов и территории страны в целом от стихийных явлений является одним из показателей стабильности экономического развития государства. В этой связи, несвоевременное проведение высокоточных геодезических измерений на геодинамических полигонах может привести к невыполнению анализа состояния современного движения земной коры, которое может отразиться на всех отраслях экономики.
Технологический риск. При необеспеченности территории республики государственными топографическими картами соответствующие современному состоянии местности и государственной топонимике, кадровыми ресурсами необходимой квалификации, техническим и технологическим оборудованием и программ, а также искажение геодезических и картографических данных при передаче, хранении, все это отрицательно скажется при решении многих задач экономики и обороноспособности страны.
Материально-техническое оснащение. Создаваемая в рамках "электронного правительства" автоматизированная информационная система требует наличия современного компьютерного оборудования для эффективного функционирования информационной системы.

Мәліметтерді орталықтандырылған сақтау мен пайдалану үшін Астана қаласында мәліметтерді Республикалық қоймасы бар. Осы үшін пайдаланылып отырған 2005 жылы алынған компьютерлік құрал-жабдық, жылына 25% ескіру дәрежесінде, 2009 жылы толығымен ескіреді. Бұдан басқа мемлекеттік мэліметтердің үлкен алаптары дүниежүзі бойынша екі ақпараттық қоймада сақталады: негізгі және резервті. Ақпараттың қауіпсіздігі үшін МЖК ААЖ мәліметтерінің көшірмелерін сақтау үшін қосымша мәліметтер қоймасын алу қажет және оны басқа қалаға көшіру кажет (Қарағанды қаласына болжанып отыр).
Осылайша компьютерлік техниканың және ақпараттық инфрақұрылымның тозуы Агенттіктің Өңіраралық жер инспекциялары бөлімшелерінің қойылған даму мақсаттарына жетуде кері әсерін тигізуі мүмкін.
Тәуекелдің атауы Алдын алу және/немесе уақтылы әсер ету шараларын қабылдамаған жағдайдағы салдарлары Басқару тетіктері мен шаралары
Саяси тәуекел
Демаркациялық жұмыстардың жалпы кестесінің бұзылуы, олардан шығындарының жоғарылауына және қосымша ұйымдастырушылық қиындықтардың пайда болуына
Демаркациялық жұмыстардың жалпы кестесінің бұзылуын болдырмау бойынша шаралар қолдану (шекаралас мемлекеттермен келісімдер жүргізу)
Институционалды тәуекел
Жер қатынастары, геодезия, картография саласындағы нормативтік құқықтық актілерге жер заңнамасын бұзғаны үшін жауапкершілікті қатаңдандыру бойынша өзгерістер мен толықтыруларды енгізу жөніндегі ұсыныстарды кері қайтару
Қазақстан Республикасының қылмыс кодексінің жеке баптарын декриминалдауды компенсациялау шегінде, Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы
20 қыркүйектегі N 949 Жарлығымен
бекітілген Қазақстан Республикасының
Құқықтық тұжырымдамасында белгіленген
әкімшілік жауапкершілікті күшейту жөніндегі ұсыныстарды әзірлеу
Кадрлық әлеует
Агенттіктің кәсіптік мүмкіндіктерінің күрт шектелуі және жүктелген функцияларды жүзеге асыру бойынша негізгі тапсырмаларды орындау қабілетсіздігі
Қызметкерлердің біліктілігін жоғарылату бойынша және қызметтік міндеттерді орындауда материалдық қолдау, көліктік қамтамасыз ету бойынша шаралар қолдану
Технологиялық тәуекел
Республика аумағының
Жергілікті жердің қазіргі заманғы жағдайына және мемлекеттік топонимикаға сәйкес мемлекеттік топографиялық карталармен қамтамасыз етілмеуі, сондай-ақ геодезиялық  және картографиялық мәліметтерді беруде сақтауда бұзылуы елдің қорғаныс мүмкіндігінің және экономиканың көптеген мәселелерін шешуде кері әсерін тигізеді
Мемлекеттік тапсырысты уақытылы орындауға жағдайлар жасау, оның тиімді және сапалы орындалуына мониторинг және бақылау

Для централизованного хранения и использования данных в г. Астане имеется Республиканское хранилище данных. Используемое для этого компьютерное оборудование, приобретенное в 2005 году, при износе около 25 % в год, окончательно устареет к 2009 году. Кроме того, большие массивы государственные данных во всем мире хранятся в двух информационных хранилищах: основном и резервном. Для безопасности информации необходимо приобрести резервное хранилище данных для хранения копий данных АИС ГЗК и передислоцировать его в другой город (предположительно в г. Караганду).
Таким образом, износ компьютеров и информационной инфраструктуры может также отразиться на работе производственных подразделений и межрегиональных земельных инспекций Агентства при достижении поставленных целей развития.
Наименование
риска
Возможные последствия
в случае непринятия
превентивных и (или)
мер своевременных мер
реагирования
Механизмы и меры управления
Политический риск
Срыв общего графика
демаркационных работ,
увеличению стоимости их
затрат и внесению
дополнительных
организационных
сложностей
Принятие мер по недопущению
срыва намеченного графика
проведения демаркационных
работ (проведение
переговоров с сопредельными
государствами)
Институциональный
риск
Отклонение, непринятие
предложений по внесению
изменений и дополнений
в нормативные правовые
акты по ужесточению
ответственности за
нарушения земельного
законодательства в
сфере земельных
отношений, геодезии и
картографии
Разработка предложений в
пределах компенсации
декриминализации отдельных
статей Уголовного кодекса
Республики Казахстан
усилением административной
ответственности,
установленной Концепцией
правовой политики Республики
Казахстан, утвержденной
Указом Президента Республики
Казахстан от 20 сентября
2002 года № 949
Кадровый
потенциал
Резкое снижение
профессиональных
возможностей Агентства
и неспособность
выполнения им ключевых
задач по осуществлению
возложенных функций
Принятие комплекса мер по
повышению квалификации
сотрудников, материальному
стимулированию,
транспортному обеспечению
при выполнении служебных
обязанностей
Технологический
риск
Необеспеченность
территории республики
государственными
топографическими
картами,
соответствующими
современному состоянию
местности и
государственной
топонимике, а также
искажение геодезических
и картографических
данных при передаче,
хранении, отрицательно
сказывается при решении
многих задач экономики
и обороноспособности
страны
Создание условий для
своевременного выполнения
государственного заказа,
создание системы мониторинга
и контроля за его
качественным и эффективным
выполнением

5. Нормативтік құқықтық актілер
1. Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 14-бабының 1-тармағының 3), 5), 9), 10), 12), 13), 14), 15) тармақшалары;
2. "Геодезия және картография туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1)-15) тармақшалары 10, 13-баптары;
3. "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 5) тармақшасы;
4. Президенттің Қазақстан халқына 1997 жылғы 10 қазандағы Жолдауында көрсетілген Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясында айтылған 1 "Ұлттық қауіпсіздік" ұзақ мерзімді басымдығы, 3 "Жоғары деңгейлі шетел инвестициялары бар дамыған нарықтық экономикаға негізделген экономикалық өсім" басымдылық ұзақ мерзім;
5. Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 4 желтоқсандағы N 735 Жарлығымен бекітілген "Жер қатынастарын реттеу" ІV "Агроқұрылымдық саясат" 4.5 кіші бөлімі Қазақстан Республикасының 2010 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспарын дамыту;
6. Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 10 шілдедегі N 1149 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ауылдық аумақтарын дамытудың 2004-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасының "Ауыл аймақтарының жағдайының сараптамасы" 2-бөлімінің "Экология жағдайы" 2.4 кіші бөлімі, "Әлеуметтік-экономикалық даму деңгейі бойынша СНП бағалау әдісі және критериі" 3 бөлімінің "Экономикалық әлеует" 3.1.1. кіші бөлімі, "Ауылдық аумақтардың дамуын мемлекеттік реттеу шаралары" 5-бөлімінің "Ауылшаруашылық өндірістің өсуі және экономикалық саласының кеңеюі" 5.2.1 кіші бөлімі, "Ауылдық халықтың миграциялық ағымын басқару" 7 бөлімінің "Ауылдық халықтың миграциясын мемлекеттік реттеу" 7.1. кіші бөлімі.
7. Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 28 тамыздағы N 167 Жарлығымен бекітілген 2015 жылға дейін Қазақстан Республикасының аумақтық даму стратегиясының "Ағымдағы жағдайдың сараптамасы" 1, "Әлемдік және аймақтық экономикада елді тұғырландыру" 3.1., "Ауылдық аумақтарды дамыту" 3.2.2., "Аумақтарды жаңа жерге орналастыру және ұйымдастыру жүйесі" 3.2.3., "Аумақтардың ресурстық әлеуетін рационалды пайдалану" 3.3.1., "Еңбекті республикалық, аймақтық және халықаралық бөлуде аумақтарды бәсекеге қабілетті экономикалық мамандандыру" 3.3.2., "Аумақтардың экономикалық жағдайын жақсарту" 3.4. бөлімдері.
8. Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 14 ақпандағы N 535 Жарлығымен бекітілген, Мемлекет басшысының 2008 жылғы 6 ақпандағы "Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі іс-шараларының жалпы ұлттық жоспарының "Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру" 3 бөлімінің "Тұрғын үйге қолжетімділікті және оның сапасын қамтамасыз ету" кіші бөлімінің 71-72 тармақтары;

5. Нормативные правовые акты
1. Подпункты 3), 5), 9), 10), 12), 13), 14), 15) пункта 1 статьи 14 , Земельного кодекса Республики Казахстан;
2. Подпункты 1)-15) статьи 6 статьи 10 13 Закона Республики Казахстан "О геодезии и картографии";
3. Подпункт 5) статьи 25 Закона Республики Казахстан "О лицензировании";
4. Долгосрочный приоритет 1 "Национальная безопасность",  долгосрочный приоритет 3 "Экономический рост, базирующийся на развитой рыночной экономике с высоким уровнем иностранных инвестиций" Стратегии развития Казахстана до 2030 года, изложенная Президентом страны в Послании народу Казахстана от 10 октября 1997 года "Казахстан - 2030";
5. Подраздел 4.5 "Регулирование земельных отношений" раздела IV "Агроиндустриальная политика" Стратегического плана развития Республики Казахстан до 2010 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 4 декабря 2001 года № 735;
6. Подраздел 2.4 "Состояние экологии" раздела 2 "Анализ состояния сельских территорий", подраздел 3.1.1 "Экономический потенциал" раздела 3 "Методика и критерии оценки СНП по уровню социально-экономического развития", подраздел 5.2.1 "Рост сельскохозяйственного производства и расширение сферы экономической деятельности" раздела 5 "Меры государственного регулирования развития сельских территорий", подраздел 7.1 "Государственное регулирование миграции сельского населения" раздела 7 "Управление миграционными потоками сельского населения" Государственной программы развития сельских территорий Республики Казахстан на 2004-2010 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 10 июля 2003 года № 1149;
7. Разделы 1 "Анализ текущей ситуации", 3.1. "Позиционирование страны в региональной и мировой экономике", 3.2.2. "Развитие сельских территорий", 3.2.3. "Система расселения и устройство территорий",  3.3.1. "Рациональное использование ресурсного потенциала территорий",  3.3.2. "Конкурентоспособная экономическая специализация территорий в республиканском, региональном и международном разделении труда", 3.4. "Улучшение экологического состояния территорий" Стратегии территориального развития Республики Казахстан до 2015 года, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 28 августа 2006 года № 167;
8. Пункты 71-72 подраздела "Обеспечение доступности и качества жилья" раздела III "Повышение благосостояния народа Казахстана" Общенационального плана мероприятий по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 6 февраля 2008 года "Повышение благосостояния граждан Казахстана - главная цель государственной политики", утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 14 февраля 2008 года № 535;

9. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 19 қыркүйектегі N 956 қаулысымен бекітілген, Қазақстан Республикасында жер мониторингін жүргізу және оның деректерін пайдалану ережесінің 12, 24 тармақтары;
10. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 20 қыркүйектегі N 958 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында мемлекеттік жер кадастрын жүргізу ережесінің 8-46-тармақтары;
11. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 14 қаңтардағы N 14 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігі туралы ереженің 15-тармағы;
12. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 6 шілдедегі N 574 қаулысымен бекітілген Жерге орналастыру, топография-геодезиялық және картографиялық жұмыстар жүргізу жөніндегі қызметті лицензиялау ережесінің және оған қойылатын біліктілік талаптарының 2-тармағы;
13. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 26 желтоқсандағы N 1297 қаулысымен бекітілген Нәтижелерге бағдарланған мемлекеттік жоспарлау жүйесін енгізу жөніндегі тұжырымдаманың 4 бөлімі;
14. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 4 маусымдағы N 530 қаулысымен Аэротүсірілім, геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жүргізуді тіркеу, есепке алу және оларға рұқсаттар беру ережесінің 1-4 бөлімдері;
15. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 23 маусымдағы N 593 қаулысымен бекітілген Геодезиялық және картографиялық қызмет саласындағы мемлекеттік қадағалауды жүзеге асыру ережесін, Қазақстан Республикасы Ұлттық картографиялық-геодезиялық қорының құжаттарын қалыптастыру, жинау, сақтау және пайдалану ережесін, Геодезиялық пункттерді қорғау туралы ережесінің 2-4 бөлімдері, Геодезиялық және картографиялық қызмет саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру ережелерінің 2-4 бөлімдері.
6. Бюджеттік бағдарламалар
Ескерту. 6-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.14 N 714, 2010.02.04 67 Қаулыларымен.
Агенттіктің бағытталған стратегиялық жоспарының анықталуына сәйкес ағымдағы 6 бюджеттік бағдарлама бөлінді, соның ішінде бағдарлама үлгісі бойынша:
Мемлекеттік органдар ұсынған қызметтер - 5 бюджеттік бағдарлама;
Капиталдық шығындар - 1 бюджеттік бағдарлама.
Бірінші стратегиялық жоспар шегінде 3 бюджеттік бағдарламаларды қаржыландыру қарастырылды, соның ішінде "Жер-кадастрлық жұмыстар" "Жер мониторингін жүргізу", "Жер ресурстары басқару саласында қолданбалы ғылыми зерттеулер", мемлекеттік жер кадастры, жер мониторингін жүргізу, жер ресурстарын басқару саласында қолданбалы ғылыми зерттеулер сияқты осы міндеттерді жүзеге асыруға қарау әдісі.
Агенттіктің екінші стратегиялық бағыттау шегінде анықталған мақсаттарға сәйкес, 1 бюджеттік бағдарлама қаралды, белгіленген мақсаттарға қатысу шегінде геодезиялық және картографиялық іс-шараны қаржыландыру болжамдалады, сондай-ақ геодезиялық бақылауды жүзеге асыру кезінде және қызметтерді лицензиялау.

9. Пункты 12, 24 Правил ведения мониторинга земель и пользования его данными в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2003 года № 956;
10. Пункты 8 46 Правил ведения государственного земельного кадастра в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 сентября 2003 года № 958;
11. Пункт 15 Положения об Агентстве Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 января 2005 года № 14;
12. Пункт 2 Правил лицензирования и квалификационных требований к деятельности по производству землеустроительных, топографо-геодезических и картографических работ, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 июля 2007 года № 574;
13. Раздел 4 "Меры по достижению цели и выполнению задач Концепции" Концепции по внедрению системы государственного планирования, ориентированного на результаты, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2007 года № 1297;
14. Разделы 1 4 Правил регистрации, учета и выдачи разрешений на проведение аэросъемочных, геодезических и картографических работ, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 июня 2003 года № 530;
15. Разделы 2 4 Правил осуществления государственного надзора в области геодезической и картографической деятельности, разделы 2 4 Правил формирования, сбора, хранения и использования документов Национального картографо-геодезического фонда Республики Казахстан и Перечень , материалов и данных, включаемых в состав Национального картографо-геодезического фонда Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 июня 2003 года № 593.
6. Бюджетные программы
Сноска. Раздел 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 14.05.2009 № 714; от 04.02.2010 № 67.
В соответствии с определенными стратегическими направлениями Плана Агентством выделены 6 текущих бюджетных программ, в том числе по типу программ:
Услуги, предоставляемые государственными органами - 5 бюджетных программ;
Капитальные затраты - 1 бюджетная программа.
В рамках первого стратегического направления предусмотрено финансирование 3 бюджетных программ, в том числе "Земельно-кадастровые работы", "Ведение мониторинга земель", "Прикладные научные исследования в области управления земельными ресурсами", средства по которым предусмотрены на осуществление таких задач, как ведение государственного земельного кадастра, ведение мониторинга земель, прикладные научные исследования в области управления земельными ресурсами.
В соответствии с определенными целями в рамках второго стратегического направления Агентства предусмотрена 1 текущая бюджетная программа, в рамках которой согласно установленным целям предполагается финансирование мероприятий геодезической и картографической деятельности, а также при осуществлении геодезического контроля и лицензирования деятельности.

Бюджеттік қаражат көлемі, Республикалық бюджеттік комиссиясының отырысында қойылған және қолданған жетістіктер үшін қажетті, үш жылдық кезеңде 15 219 234 мың теңге соның ішінде бағыттау бойынша құрайды.
1. 7 936 127 мың теңге - жерді пайдалану мен қорғауды мемлекеттік бақылаудың жер ресурстарын және тиімділігін жоғарылату бойынша өзекті мәліметтерді қалыптастыру.
2. 5 340 305 мың теңге - мемлекеттің өрістейтін талаптары және экономиканың саласын қамтамасыз ететін, геодезиялық және картографиялық өнімдерді жасау.
Орташа мерзімді перспективаның жер қатынастарын басқару саласында мемлекеттік қызметтерді жүзеге асыру үшін, 1 916 091 мың теңге мөлшерінде қаражат қаралды; Агенттікті материалдық-техникалық жабдықтауымен байланысты капитал шығындары 26 711 мың теңгені құрайды.
2-қосымша
Жер ресурстарын басқару агенттігінің стратегиялық бағыты мен мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкес келуі
Стратегиялық бағыттар және мақсаттар Агенттіктің қызметін іске асыруға бағытталған мемлекеттің стратегиялық мақсаттары Стратегиялық құжаттың, нормативтік құқықтық құжаттың атауы
1 2 3
1-стратегиялық бағыт. Жер ресурстары бойынша мәліметтерді құру және жерлерді пайдалану мен қорғауды мемлекеттік бақылаудың тиімділігін жоғарылату
1.1-мақсат
Қолданушыларға берілетін жер ресурстары туралы ақпараттың толықтығы мен нақтылығын қамтамасыз ету
Жер ресурстары жағдайларының зерттелгендік дәрежесін көтеру, жерлерді тиімді және рационалды пайдалану үшін жерге орналастыру саласында жаңа технологиясын және ғылымға астық қауіпсіздігін қамтамасыз етудің кешенді шараларын жүзеге асыруға бағытталған жаңа жетістіктерді енгізу; барлық мүдделі қолданушыларға жер-кадастрлық ақпараттың қол жеткізуін және жер ресурстары туралы ақпараттың нақтылығын қамтамасыз ету; жер қатынастарын реттеу бойынша жер заңнамасын жетілдіру, (жерлерді қорғау, жер нарығының дамуы, жерлерді бөлудің мөлдір жүйесін енгізу)
"Қазақстанның 2030 жылғы дейін даму стратегиясын жүзеге асыру бойынша шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 6 сәуірдегі N 310 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасы
1.2-мақсат
Қазақстан Республикасы Жер заңнамасын барлық жер қатынастары субъектілерімен бұзылуын азайту
Жер қатынастары субъектілерінің жер заңнамаларын сақтауы
Мемлекет басшысының 2008 жылғы 6 ақпандағы "Қазақстан азаматтарының әл-ауқатын көтеру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты" атты Қазақстан халқына арналған Жолдауы
2-стратегиялық бағыт. Экономика саласының және мемлекеттің өсіп келе жатқан қажеттігін қамтамасыз ететін геодезиялық және картографиялық өнім жасау
2.1-мақсат
Қазақстан Республикасы аумағын Жерді қашықтық зондтау жер серіктік технология әдісімен қамтамасыз ету
Картография және геодезия саласында мемлекеттік қызметті оңтайландыру, материалдық-техникалық қамтамасыз етудің тиімді жүйесін қарастыратын республиканың қауіпсіздігін және қорғанысын экономика мүддесінде тапсырмаларды шешу, республиканың қазіргі уақытқа сай геодезиялық және картографиялық өнімге қажеттілігіне ескеретін үш жылдық мемлекеттік құру механизмін жасау
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 28 тамыздағы N 167 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2015 жылға дейінгі аумақтық даму стратегиясы;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы Қазақстан Республикасы 30 маусымдағы N 609 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2003-2015 жылдарға арналған индустриялық-инновациялық даму стратегиясы

Объем бюджетных средств, необходимых для достижения поставленных целей и поддержанных на заседании Республиканской бюджетной комиссии, на трехлетний период составляет 15 219 234 тыс. тенге, в том числе по направлениям:
1. Формирование актуальных данных по земельным ресурсам и повышение эффективности государственного контроля за использованием и охраной земель - 7 936 127 тыс. тенге;
2. Создание геодезической и картографической продукции, обеспечивающей нарастающую потребность государства и отраслей экономики - 5 340 305 тыс. тенге.
Для реализации государственных услуг в сфере управления земельных отношений на среднесрочную перспективу предусмотрены средства в размере 1 916 091 тыс. тенге; капитальные затраты, связанные с материально-техническим оснащением Агентства, составляют 26 711 тыс. тенге.
Приложение 2
Соответствие стратегического направления и целей
Агентства   по управлению земельными ресурсами
стратегическим   целям государства
Стратегические
направления и
цели
Стратегические цели государства,
на реализацию которых направлена
деятельность Агентства
Наименование
стратегического
документа,
нормативного
правового документа
1
2
3
Стратегическое направление 1. Формирование актуальных данных по
земельным ресурсам и повышение эффективности государственного
контроля за использованием и охраной земель
Цель 1.1.
Обеспечение
полноты и
достоверности
представляемой
пользователям
информации о
земельных
ресурсах
Повышение уровня изученности
состояния земельных ресурсов,
внедрение новых достижений в
науке и технологии в области
землеустройства для рационального
и эффективного использования
земель, направленных на создание
комплекса мер по обеспечению
продовольственной безопасности
страны;
обеспечение доступности земельно-
кадастровой информации всем
заинтересованным пользователям и
повышение достоверности
информации о земельных ресурсах;
совершенствование земельного
законодательства по регулированию
земельных отношений, (охрана
земель, развитие рынка земли,
внедрение прозрачных схем
распределения земель)
Программа
Правительства
Республики Казахстан
на 2007-2009 годы,
утвержденная Указом
Президента Республики
Казахстан «О
дальнейших мерах по
реализации Стратегии
развития Казахстана
до 2030 года» от
6 апреля 2007 года
№ 310
Цель 1.2.
Минимизация
нарушений
земельного за-
конодательства
Республики
Казахстан
всеми
субъектами
земельных
отношений
Соблюдение субъектами земельных
отношений земельного
законодательства
Послание Главы
государства народу
Казахстана от 6
февраля 2008 г.
«Повышение
благосостояния
граждан Казахстана -
главная цель
государственной
политики»
Стратегическое направление 2. Создание геодезической и
картографической продукции, обеспечивающей нарастающую потребность
государства и отраслей экономики
Цель 2.1.
Геодезическое
обеспечение
территории
Республики
Казахстан
методами
дистанционного
зондирования
Земли и
спутниковых
технологий
Оптимизация государственной
деятельности в области геодезии и
картографии, решение задач в
интересах экономики, обороны и
безопасности республики,
предусматривающей эффективную
систему материально-технического
обеспечения, создания механизма
формирования трехлетнего
государственного заказа,
учитывающего потребности
республики в современной
геодезической и картографической
продукции
Стратегия
территориального
развития Республики
Казахстан до 2015
года, утвержденная
Указом Президента
Республики Казахстан
от 28 августа 2006 г.
№ 167;
Об утверждении Плана
мероприятий на
2006-2008 годы по
реализации Стратегии
индустриально-
инновационного
развития Республики
Казахстан на
2003-2015 годы,
утвержденная
постановлением
Правительства
Республики Казахстан
от 30 июня 2006 года
№ 609

2.2-мақсат
Қазақстан Республикасы аумағын цифрлы картографиялау негізінде картографиялық қамтамасыз ету
Цифрлы картография әдістері және жаңа аэрофотоғарыш түсіру негізінде мемлекеттік топонимикаға және жердің қазіргі жағдайына сай келетін карталар көлемін ұлғайту
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 28 тамыздағы N 167 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2015 жылға дейінгі аумақтық даму стратегиясы;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 30 маусымдағы N 609 Қаулысы Қазақстан Республикасының индустриялық-инновациялық дамуының 2003-2015 жылдарға арналған стратегиясын іске асыру жөніндегі 2006-2008 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
3-қосымша
Мемлекеттік органның қызметін қамтамасыз ету жөніндегі
қызметтерді ұсынуға бағытталған бюджеттік бағдарлама нысаны
Ескерту. Нысанға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.02.04 67 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігі
Бюджеттік бағдарлама
Жерлерді тиімді пайдалану мен қорғауға, ұлттық қауіпсіздікті нығайтуға және елдің экономикалық дамуына септігін тигізетін геодезиялық және картографиялық қамтамасыз етуге жағдай жасау бойынша қызметтер
Сипаттамасы
бюджеттік қызмет көрсету бағытталған бюджеттік бағдарлама, соның ішінде мамандарды даярлау, қайта даярлау
Көрсеткіштер
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл
(ағымдағы
жыл жоспары)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8

Цель 2.2.
Картографи-
ческое
обеспечение
территории
Республики
Казахстан на
базе цифрового
картографиро-
вания
Увеличение объема карт,
соответствующих современному
состоянию местности и
государственной топонимике на
базе новой аэрофотокосмосъемки и
методов цифрового
картографирования
Стратегия
территориального
развития Республики
Казахстан до 2015
года, утвержденная
Указом Президента
Республики Казахстан
от 28 августа 2006 г.
№ 167;
Об утверждении Плана
мероприятий на
2006-2008 годы по
реализации Стратегии
индустриально-
инновационного
развития Республики
Казахстан на
2003—2015 годы,
утвержденная
постановлением
Правительства
Республики Казахстан
от 30 июня 2006 года
№ 609
Приложение 3
Форма бюджетной программы, направленной
на предоставление услуг по обеспечению
деятельности государственного органа
Сноска. Форма с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 04.02.2010 № 67.
Администратор
бюджетной
программы
Агентство Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами
Бюджетная
программа
Услуги по созданию условий для эффективного использования и охраны
земли, геодезического и картографического обеспечения, способствующего
экономическому развитию страны и укреплению
Описание
бюджетная программа, направленная на оказание бюджетных услуг, в том
числе подготовка, переподготовка
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007
год
(отчет)
2008 год
(план
текущего)
2009
год
2010
год
2011
год
1
2
3
4
5
6
7

1. Жерді пайдалану мен қорғауды мемлекеттік бақылау жүзеге асыру
Стратегиялық бағыт
Жер ресурстары бойынша актуалды мәліметтерді құру және жерді пайдалану мен қорғауды мемлекеттік бақылаудың тиімділігін жоғарылату
1.2-мақсат
Қазақстан Республикасы жер заңнамасын жер қатынастары субъектілері бұзылуын кеміту
1.2.1-міндет
Заңнамалық және құқықтық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу арқылы заңнаманы жетілдіру

1. Осуществление государственного контроля за использованием и охраной земель
Стратегическое
направление 1.
Формирование актуальных данных по земельным ресурсам и повышение
эффективности государственного контроля за использованием и охраной
земель
Цель 1.2.
Минимизация нарушений земельного законодательства Республики Казахстан
субъектами земельных отношений
Задача 1.2.1.
Совершенствование законодательства путем внесения изменений и дополнений
в законодательные и нормативные правовые акты

2.1.1-міндет. Мемлекеттік геодезиялық жүйені және Қазақстан Республикасы аумағында бірыңғай мемлекеттік координаттар жүйесін құру
2.1.2-міндет. Цифрлы әуефото түсіру негізінде мемлекеттік топографиялық карталарды жаңарту мен қалаларды үлкен масштабты жоспарлармен қамтамасыз ету
2.1.3-міндет. Каспий теңізінің солтүстік бөлігін үлкен масштабты жоспарлармен қамтамасыз ету
Міндет 2.1.4. Геодинамикалық полигондар жүйесін кеңейту

Задача 2.1.1. Модернизация
государственной геодезической сети и
установление единой государственной
системы координат на территории
Республики Казахстан
Задача 2.1.2. Обеспечение обновления
государственных топографических карт и
городов крупномасштабными планами на
основе цифровой аэрофотосъемки
Задача 2.1.3. Обеспечение северной
части Каспийского моря
крупномасштабными планами
Задача 2.1.4. Расширение сети
геодинамических полигонов

2.2-мақсат. Цифрлы картографиялау негізінде Қазақстан Республикасы аумағын картографиялық қамтамасыз ету
2.2.1-міндет. Картографиялық өнімді цифрлы түрде және мемлекеттік тілде қамтамасыз ету
2.2.2-міндет. Автоматтандырылған мәліметтер базасын жасау арқылы, материалдар мен құжаттарды тіркеу, сақтау және түгелдігін қамтамасыз ету тиімділігін көтеру
004 "Топографиялық-геодезиялық және картографиялық өнімдерді және олардың сақталуын қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасы

Цель 2.2. Картографическое обеспечение
территории Республики Казахстан на базе
цифрового картографирования
Задача 2.2.1. Обеспечение
картографической продукции в цифровом
виде и на государственном языке
Задача 2.2.2. Повышение эффективности
учета, хранение и обеспечения
сохранности материалов и документов
путем создания автоматизированной базы
данных
Бюджетная программа 004 "Обеспечение
топографо-геодезической и
картографической продукцией и ее
хранение"