Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының мемлекеттік тізілімін жүргізу қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 29 қазандағы № 1133 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 21 сәуірдегі № 238 қаулысымен
Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының мемлекеттік тізілімін жүргізу қағидасын бекіту туралы
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 21.04.2022 № 238 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2005 жылғы 30 мамырдағы "Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспеде орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді - ҚР Үкіметінің 18.03.2021 № 145 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының мемлекеттік тізілімін жүргізу қағидасы бекітілсін.
2. Осы қаулы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 29 қазандағы
№ 1133 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының
мемлекеттік тізілімін жүргізу қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының мемлекеттік тізілімін жүргізу қағидасы (бұдан әрі - Қағида) "Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" (бұдан әрі - халықаралық шарттар) Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы шет мемлекетпен (және) немесе халықаралық ұйыммен (ұйымдармен) жасасқан халықаралық шарттарды тіркеу, есепке алу және сақтау тәртібін айқындайды.
2. Қазақстан Республикасының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің және Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы орталық атқарушы органдарының (бұдан әрі - орталық органдар) атынан жасалған халықаралық шарттар тіркеуге, есепке алуға және сақтауға жатады.
3. Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының мемлекеттік тізілімі - халықаралық шарттардың түпнұсқалары мен депозитарий ресми куәландырған көшірмелерін, олардың деректемелерін және Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі айқындайтын олар туралы ақпараттық-анықтамалық сипаттағы басқа да мәліметтерді қамтитын Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын тіркеудің, есепке алудың және сақтаудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі.

Об утверждении Правил ведения Государственного реестра международных договоров Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 октября 2010 года № 1133. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 апреля 2022 года № 238.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 21.04.2022 № 238 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 25 Закона Республики Казахстан от 30 мая 2005 года "О международных договорах Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правительства РК от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения Государственного реестра международных договоров Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 октября 2010 года № 1133
Правила ведения Государственного реестра
международных договоров Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения Государственного реестра международных договоров Республики Казахстан (далее - Правила) определяют порядок регистрации, учета и хранения международных договоров заключенных Республикой Казахстан с иностранным государством и (или) с международной организацией (ями) в соответствии с Законом "О международных договорах" (далее - международные договоры).
2. Регистрации, учету и хранению подлежат международные договоры, заключенные от имени Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и государственных органов Республики Казахстан, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, а также центральных исполнительных органов Республики Казахстан (далее - центральные органы).
3. Государственный реестр международных договоров Республики Казахстан - единая государственная система регистрации, учета и хранения международных договоров Республики Казахстан, содержащая подлинники и официально заверенные депозитарием копии международных договоров, их реквизиты и другие сведения информационно-справочного характера о них, определяемые Министерством иностранных дел Республики Казахстан.

4. Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын тіркеудің, есепке алудың және сақтаудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің жүргізуінде болады.
2. Халықаралық шарттарды тіркеу
5. Орталық орган Қазақстан Республикасының немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің атынан халықаралық шарт жасасқан күннен бастап екі апта мерзімде оның түпнұсқасын уәкілетті органға жолдайды.
6. Қазақстан Республикасының немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің атынан жасалған халықаралық шарттың түпнұсқасын немесе оның ресми куәландырылған көшірмесін дипломатиялық арналар арқылы алған кезде уәкілетті орган тиісті халықаралық шартты тіркеуді дербес жүзеге асырады.
7. Халықаралық шарт орталық органның атынан жасалған жағдайда халықаралық шарт жасалған күннен бастап екі апта мерзімде орталық орган куәландырған тиісті халықаралық шарттың көшірмесі уәкілетті органға жолданады.
Депозитарийден (халықаралық ұйымнан немесе шет мемлекеттен) халықаралық шарттың ресми куәландырылған көшірмесін алған жағдайда орталық орган оны алған сәттен бастап екі апта мерзімде уәкілетті органға жібереді.
8. Халықаралық шарттың түпнұсқасына немесе депозитарий ресми куәландырған көшірмесіне орталық орган басшысының қолы қойылған осы Қағидаға қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтама қоса беріледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.03.2021 № 145 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Халықаралық шарттың түпнұсқасы немесе ресми куәландырылған көшірмесі, сондай-ақ оған қоса берілетін анықтама келіп түскен кезде уәкілетті орган он бес жұмыс күнінің ішінде халықаралық шарттың және оның жасалу тәртібінің "Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 30 мамырдағы Заңының (бұдан әрі - Заң) 2, 8 - 10-баптарына сәйкестігін анықтайды.
10. Заңның 2, 8 - 10-баптарына сәйкестігі анықталған жағдайда уәкілетті орган халықаралық шартты Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының мемлекеттік тізіліміне енгізеді. Заңның белгіленген талаптарына сәйкес келмейтін халықаралық шарт он бес жұмыс күнінің ішінде қайтарудың себептерін дәлелді негіздеумен және тіркеу үшін қажетті іс-әрекеттерді ұсына отырып орталық органға қайтарылады.
11. Халықаралық шарттарды тіркеу кезінде халықаралық шарттарды тіркеу журналында жазба жасалады.
Журнал байланады, нөмірленеді, жауапты адам қол қояды және уәкілетті органның мөрімен бекітіледі. Журнал беттерін нөмірлеу өн бойына болып табылады. Қарындашпен жазуға, түзетуге, өшіруге, түзетуге жол берілмейді.

4. Единая государственная система регистрации, учета и хранения международных договоров Республики Казахстан находится в ведении Министерства иностранных дел Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган).
2. Регистрация международных договоров
5. Центральный орган в двухнедельный срок со дня заключения международного договора от имени Республики Казахстан или Правительства Республики Казахстан направляет уполномоченному органу его подлинник для регистрации.
6. При получении по дипломатическим каналам подлинника или официально заверенной копии международного договора, заключенного от имени Республики Казахстан или Правительства Республики Казахстан, уполномоченный орган осуществляет регистрацию соответствующего международного договора самостоятельно.
7. В случае заключения международного договора от имени центрального органа в двухнедельный срок со дня заключения международного договора уполномоченному органу направляется копия соответствующего международного договора, заверенная центральным органом.
В случае получения от депозитария (международной организации или иностранного государства) официально заверенной копии международного договора, центральный орган направляет ее уполномоченному органу в двухнедельный срок с момента получения.
8. К подлиннику или официально заверенной депозитарием копии международного договора прилагается справка за подписью руководителя центрального органа по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. При поступлении подлинника или официально заверенной копии международного договора, а также прилагаемой справки к нему, уполномоченный орган в течение пятнадцати рабочих дней устанавливает соответствие международного договора и порядка его заключения статьям 2, 8-10 Закона Республики Казахстан от 30 мая 2005 года "О международных договорах Республики Казахстан" (далее - Закон).
10. В случае установления соответствия статьям 2, 8-10 Закона уполномоченный орган включает международный договор в Государственный реестр международных договоров Республики Казахстан. Международный договор, не соответствующий установленным требованиям Закона, возвращается в течение пятнадцати рабочих дней центральному органу с мотивированным обоснованием причин возврата и рекомендациями необходимых действий для регистрации.
11. При регистрации международных договоров делается запись в журнале регистрации международных договоров.
Журнал прошнуровывается, пронумеровывается, подписывается ответственным лицом, скрепляется печатью уполномоченного органа. Нумерация страниц журнала является сквозной. Записи карандашом, помарки, подчистки, исправления не допускаются.

12. Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының мемлекеттік тізіліміне енгізілгеннен кейін уәкілетті орган ресми куәландырған халықаралық шарттың көшірмесі көрсетілген халықаралық шарттың күшіне енуі бойынша мемлекетішілік рәсімдерді орындау үшін, ал оларды орындау қажет болмаған кезде - осы халықаралық шарттан туындайтын Қазақстан Республикасының міндеттемелерін орындау және құқықтарын жүзеге асыру бойынша одан арғы шараларды қамтамасыз ету үшін орталық органға жолданады.
3. Халықаралық шарттарды есепке алу
13. Халықаралық шарттарды есепке алу оны өзекті күйде ұстау мақсатында Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының мемлекеттік тізіліміне өзгерістер мен толықтырулар енгізуді білдіреді.
14. Өзгерістер мен толықтырулар енгізу көрсетілген Тізілімге енгізілген халықаралық шарттар өзгертілген, қолданылуы тоқтатылған немесе тоқтатыла тұрған жағдайда жүзеге асырылады.
15. Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының мемлекеттік тізіліміне өзгерістер мен толықтырулар енгізуді уәкілетті орган дипломатиялық арналар арқылы келіп түскен өтініштің негізінде немесе орталық орган басшысының қолы қойылған орталық органның өтініші негізінде жүзеге асырады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.03.2021 № 145 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Көрсетілген Тізілімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде тиісті халықаралық шарттың жанына осы халықаралық шартты өзгертуге, қолданылуын тоқтатуға немесе тоқтата тұруға негіз болған тиісті нормативтік құқықтық актіге сілтемемен актінің күні мен нөмірін көрсетіп, жазба енгізіледі.
17. Орталық органның Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының мемлекеттік тізіліміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы өтініші осы Ереженің 5 және 7-тармақтарында көзделген тәртіппен уәкілетті органға жіберіледі.
18. Халықаралық шарттардың мемлекеттік тізіліміне енгізу үшін мәліметтерді нақтылау қажет болған кезде орталық орган уәкілетті органға тиісті сауалдар жібереді. Алынған сауалдардың негізінде уәкілетті орган көп жақты халықаралық шарттардың дипозитарийі функциясын орындайтын шет мемлекеттердің мүдделі органдарынан, халықаралық ұйымдардан қажетті мәліметтерді сұратады.
19. Орталық орган таратылған, қайта ұйымдастырылған немесе қайта құрылған жағдайда уәкілетті орган қарауына тиісті өкілеттіктер берілген орталық органды хабардар ету негізінде Халықаралық шарттардың мемлекеттік тізіліміне қажетті өзгерістер мен толықтырулар енгізеді.

12. После внесения в Государственный реестр международных договоров Республики Казахстан, копия международного договора, официально заверенная уполномоченным органом, направляется в центральный орган, для выполнения внутригосударственных процедур по вступлению указанного международного договора в силу, а при отсутствии необходимости их выполнения - для обеспечения дальнейших мер по выполнению обязательств и осуществления прав Республики Казахстан, вытекающих из данного международного договора.
3. Учет международных договоров
13. Учет международных договоров означает внесение изменений и дополнений в Государственный реестр международных договоров Республики Казахстан с целью поддержания его в актуальном состоянии.
14. Внесение изменений и дополнений осуществляется в случае изменения, прекращения или приостановления действия международных договоров, внесенных в указанный Реестр.
15. Внесение изменений и дополнений в Государственный реестр международных договоров Республики Казахстан осуществляет уполномоченный орган на основании обращения, поступившего по дипломатическим каналам или на основании обращения центрального органа, за подписью руководителя центрального органа.
Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правительства РК от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. При внесении изменений и дополнений в указанный Реестр вносится запись напротив соответствующего международного договора со ссылкой на соответствующий нормативный правовой акт, являющийся основанием для изменения, прекращения или приостановления действия данного международного договора с указанием даты и номера акта.
17. Обращение центрального органа о внесении изменений и дополнений в Государственный реестр международных договоров Республики Казахстан направляется в уполномоченный орган в порядке, предусмотренном пунктами 5 и 7 настоящих Правил.
18. При необходимости уточнения сведений для внесения в Государственный реестр международных договоров центральный орган направляет уполномоченному органу соответствующие запросы. На основании полученных запросов уполномоченный орган запрашивает необходимые сведения у заинтересованных органов иностранных государств, международных организаций, выполняющих функции депозитариев многосторонних международных договоров.
19. В случае ликвидации, реорганизации или преобразования центрального органа, уполномоченный орган вносит необходимые изменения и дополнения в Государственный реестр международных договоров на основании уведомления центрального органа, в ведение которого переданы соответствующие полномочия.

4. Халықаралық шарттарды сақтау
20. Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының мемлекеттік тізіліміне енгізілген халықаралық шарттардың түпнұсқалары және көп жақты халықаралық шарттардың депозитарийлері ресми куәландырған көшірмелері Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары мұрағатында сақталады.
21. Орталық органдардың атынан жасалған халықаралық шарттардың түпнұсқалары орталық органдардың мұрағаттарында сақталады.
Қазақстан Республикасы
халықаралық шарттарының
мемлекеттік тізілімін
жүргізу қағидасына
қосымша
Қазақстан Республикасының халықаралық шартына анықтама
Р/с
Мәліметтер тізбесі
Әзірлеуші мемлекеттік органның ақпараты
1.
Жасалған халықаралық шарттың атауы
2.
Халықаралық шарттың жасалу күні
3.
Халықаралық шарттың жасалу орны
4.
Қазақстан Республикасының халықаралық шартына қол қойған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және лауазымы
5.
Халықаралық шартқа шет мемлекет (халықаралық ұйым) атынан қол қойған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және лауазымы
6.
Қазақстан Республикасының халықаралық шарт мәтінін қабылдау, қол қою, сондай-ақ осы іс-әрекеттерді жасауға өкілеттілік беру туралы нормативтік құқықтық акт деректемелері
7.
Халықаралық шарт бойынша қабылданған міндеттемелерді орындауға жауапты Қазақстан Республикасы орталық мемлекеттік органының атауы
Мемлекеттік органның
бірінші басшысы ________/ ________________________
қолы қолдың толық жазылуы
____________
күні

4. Хранение международных договоров
20. Подлинники и официально заверенные депозитариями многосторонних международных договоров копии международных договоров, внесенные в Государственный реестр международных договоров Республики Казахстан, хранятся в архиве международных договоров Республики Казахстан.
21. Подлинники международных договоров, заключенных от имени центральных органов, хранятся в архивах центральных органов.
Приложение
к Правилам ведения
Государственного реестра
международных договоров
Республики Казахстан
Справка к международному договору Республики Казахстан
№ п/п
Перечень сведений
Информация
государственного
органа-разработчика
1.
Наименование заключенного международного
договора
2.
Дата заключения международного договора
3.
Место заключения международного договора
4.
Фамилия, имя, отчество (при наличии) и
должность лица, подписавшего
международный договор Республики
Казахстан
5.
Фамилия, имя, отчество (при наличии) и
должность лица, подписавшего
международный договор от имени
иностранного государства (международной
организации)
6.
Реквизиты нормативного правового акта Республики Казахстан о принятии текста, подписании международного договора, а также о наделении полномочиями на совершение этих актов
7.
Наименование центрального
государственного органа Республики
Казахстан, ответственного за выполнение
обязательств, принятых по международному
договору
Первый руководитель
государственного органа _______________/__________________
подпись расшифровка подписи
_______________
дата