Зияткерлік меншік құқықтарын қорғау жөнінде комиссия құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 9 наурыздағы № 181 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 31 мамырдағы № 318 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 31.05.2017 № 318 қаулысымен.
Мемлекеттік органдардың зияткерлік меншік құқықтарын қорғау мәселесіндегі қызметін үйлестіру мен өзара іс-қимылын күшейту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Зияткерлік меншік құқықтарын қорғау жөніндегі комиссия құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) Зияткерлік меншік құқықтарын қорғау жөніндегі комиссия туралы ереже;
2) Зияткерлік меншік құқықтарын қорғау жөніндегі комиссияның құрамы бекітілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 9 наурыздағы
№ 181 қаулысымен
бекітілген
Зияткерлік меншік құқықтарын қорғау жөніндегі
комиссия туралы ереже
1. Негізгі ережелер
1. Зияткерлік меншік құқықтарын қорғау жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы консультативтік кеңесші орган болып табылады.
2. Комиссия қызметінің мақсаты Қазақстан Республикасындағы зияткерлік меншік құқықтарын баламалы қорғау мәселелерін реттеу жөнінде нақты іс-қимылдарды іске асыру бойынша ұсыныстар әзірлеу болып табылады.
3. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
2. Комиссияның міндеттері
4. Комиссияның негізгі міндеттері:
1) зияткерлік меншік құқықтарын қорғау саласында Қазақстан
Республикасының мемлекеттік органдарының қызметін үйлестіру;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының, зияткерлік меншік құқықтарын қорғау саласындағы қоғамдық ұйымдардың бірлескен іс-қимылын перспективалы жоспарлау;
3) Қазақстан Республикасының аумағында контрафактілі өнімдерді (аудио-, бейне өнімдерді, компьютерлік-ақпараттық жеткізгіштерді, өнеркәсіптік меншік объектілерін, тауар таңбаларын) өндіруді және таралуын болдырмау жөніндегі шараларды анықтау, дайындау және іске асыру;
4) ведомствоаралық ынтымақтастықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес - Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде зияткерлік меншік құқықтарын қорғау және контрафактілік өнімдерді өндіру мен таратуға қарсы іс-қимыл саласында күш-жігерді үйлестіру жөніндегі халықаралық ынтымақтастықты дамыту және нығайту;

О создании Комиссии по охране прав интеллектуальной собственности
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 марта 2010 года № 181. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 мая 2017 года № 318
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.05.2017 № 318.
В целях усиления координации и взаимодействия деятельности государственных органов в вопросе охраны прав интеллектуальной собственности Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать Комиссию по охране прав интеллектуальной собственности.
2. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Комиссии по охране прав интеллектуальной собственности;
2) Состав Комиссии по охране прав интеллектуальной собственности.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 9 марта 2010 года № 181
ПОЛОЖЕНИЕ
о Комиссии по охране прав интеллектуальной собственности
1. Общие положения
1. Комиссия по охране прав интеллектуальной собственности (далее - Комиссия) является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан.
2. Целью деятельности Комиссии является выработка предложений по реализации конкретных действий по регулированию вопросов адекватной охраны прав интеллектуальной собственности в Республике Казахстан.
3. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией, законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, международными договорами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
2. Задачи Комиссии
4. Основными задачами Комиссии является выработка предложений по вопросам:
1) координации деятельности государственных органов Республики Казахстан в сфере охраны прав интеллектуальной собственности;
2) перспективного планирования совместных действий государственных органов Республики Казахстан, общественных организаций в области защиты прав интеллектуальной собственности;
3) определения, подготовки и реализации мер по недопущению производства и распространения на территории Республики Казахстан контрафактной продукции (аудио-, видеопродукции, компьютерных информационных носителей, объектов промышленной собственности, товарных знаков);
4) развития и укрепления межведомственного сотрудничества, а также в соответствии с законодательством Республики Казахстан - международного сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза по координации усилий в области защиты прав интеллектуальной собственности и противодействия производству и распространению контрафактной продукции;

5) зияткерлік меншік саласындағы нарықтың қылмыстануына және қоғамдық қатынастарға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша ұсыныстар әзірлеу болып табылады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.09.2014 N 970 қаулысымен.
3. Комиссия құқықтары
5. Комиссия өз құзыреті шегінде:
1) зияткерлік меншік құқықтарын қорғау мәселелері бойынша орталық және жергілікті атқарушы органдар басшыларын отырыстарда тыңдауға;
2) мемлекеттік органдардан, ведомстволар мен ұйымдардан Комиссияның құзыретіне жататын мәселелер бойынша қажетті ақпаратты сұратуға;
3) олардың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша түсіндіру алу үшін мүдделі мемлекеттік органдардың мамандарын, тәуелсіз сарапшыларды, халықаралық ұйымдардың өкілдерін, зияткерлік меншік объектілеріне құқық иеленушілерді және ғалымдарды қажеттілігіне қарай тартуға құқылы.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.22 № 1399 Қаулысымен.
4. Комиссия қызметін ұйымдастыру
6. Комиссияны төраға басқарады. Комиссия төрағасы оның қызметіне басшылық жасайды, оның отырыстарына төрағалық етеді, жұмысын жоспарлайды, шешімдерінің іске асырылуына жалпы бақылауды жүзеге асырады және оның қызметіне дербес жауапты болады. Төраға болмаған уақытта оның функцияларын орынбасары атқарады.
7. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
Комиссияның жұмыс органы комиссия жұмысын ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады, оның ішінде комиссия отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстарды, қажетті құжаттарды, материалдарды дайындайды, олар комиссия отырысы өткізілгенге дейін үш жұмыс күні қалғанда хаттама жобасымен қоса комиссия мүшелеріне жіберілуі тиіс.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
8. Комиссия отырысы өткізілгеннен кейін комиссия хатшысы хаттама ресімдейді. Хатшы Комиссия мүшесі болып табылмайды.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
9. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
10. Комиссия отырыстары қажеттілігіне қарай, жартыжылдықта кемінде бір рет өткізіледі және онда Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса заңды болып саналады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.01.10 № 12 Қаулысымен.
11. Комиссия шешімдері ашық дауыс беру арқылы қабылданады және оларға комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыс беру комиссия отырысында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 16 наурыздағы № 247 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші органдар мен жұмыс топтарын құру тәртібі, қызметі мен таратылуы туралы нұсқаулыққа (бұдан әрі – Нұсқаулық) қосымшаға сәйкес нысан бойынша дауыс беру парағын толтыру жолымен өткізіледі. Дауыстар тең болған жағдайда, төраға дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Комиссия мүшелерiнiң ерекше пiкiр білдіруге құқығы бар, оны бiлдiрген жағдайда, ол жазбаша түрде жазылуы және Нұсқаулықтың 24-тармағында көзделген комиссия отырысының есеп-хатына қоса берілуі тиiс.
Комиссияның отырыстарын өткізу нәтижелері бойынша және дауыс беру парақтары негізінде үш жұмыс күні ішінде хаттама жасалады, оған төраға мен хатшы қол қояды.
Дауыс беру қорытындысы бойынша хаттама жобасының мазмұны өзгерген жағдайда, комиссия хатшысы қабылданған шешімнің нақтыланған редакциясы бар дауыс беру парағын комиссия мүшелеріне келісу үшін жібереді.
Комиссия мүшелері дауыс беру парағын алғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде келісу не себептерін негіздей отырып, келіспеу туралы жауап береді.

5) противодействия криминализации рынка и общественных отношений в сфере интеллектуальной собственности.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.09.2014 № 970.
3. Права Комиссии
5. Комиссия в пределах своей компетенции вправе:
1) заслушивать на заседаниях руководителей центральных и местных исполнительных органов по вопросам охраны прав интеллектуальной собственности;
2) запрашивать необходимую информацию у государственных органов, ведомств и организаций по вопросам, относящимся к компетенции Комиссии;
3) привлекать по мере необходимости специалистов заинтересованных государственных органов, независимых экспертов, представителей международных организаций, правообладателей на объекты интеллектуальной собственности и ученых для получения разъяснений по вопросам, входящим в их компетенцию.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 22.12.2010 № 1399.
4. Организация деятельности Комиссии
6. Комиссию возглавляет председатель. Председатель Комиссии руководит ее деятельностью, председательствует на заседаниях, планирует работу, осуществляет общий контроль над реализацией решений и несет персональную ответственность за ее деятельность. Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель.
7. Рабочим органом Комиссии является Министерство юстиции Республики Казахстан.
Рабочий орган Комиссии осуществляет организационно-техническое обеспечение работы Комиссии, в том числе готовит предложения по повестке дня заседания Комиссии, необходимые документы, материалы, которые должны быть направлены членам Комиссии за три рабочих дня до проведения заседания Комиссии с приложением проекта протокола.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
8. После проведения заседания Комиссии секретарь Комиссии оформляет протокол. Секретарь не является членом Комиссии.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
9. Исключен постановлением Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
10. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости, не реже одного раза в полугодие, и считаются правомочными, если на них присутствует не менее двух третей от общего числа членов Комиссии.
Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 10.01.2012 № 12.
11. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов Комиссии. Голосование проводится путем заполнения на заседании Комиссии листа голосования по форме согласно приложению к Инструкции о порядке создания, деятельности и ликвидации консультативно-совещательных органов при Правительстве Республики Казахстан и рабочих групп (далее – Инструкция), утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 марта 1999 года № 247. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель.
Члены Комиссии имеют право на особое мнение, которое, в случае его выражения должно быть изложено в письменном виде и приложено к письму-отчету Комиссии, предусмотренному пунктом 24 Инструкции.
По результатам проведения заседаний Комиссии и на основании листов голосования в течение трех рабочих дней составляется протокол, подписываемый председателем и секретарем.
При изменении по итогам голосования содержания проекта протокола секретарь Комиссии направляет лист голосования с уточненной редакцией принятого решения членам Комиссии для согласования.
Члены Комиссии после получения листа голосования направляют в течение одного рабочего дня ответ о согласии либо несогласии с обоснованием причин.

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
11-1. Дауыс беру парақтарымен қоса, комиссия материалдары мен хаттамалық шешімдерін есепке алуды және сақтауды комиссияның жұмыс органы жүзеге асырады.
Ескерту. Ереже 11-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
5. Комиссияның қызметін тоқтату
12. Комиссия қызметін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде тоқтатады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 9 наурыздағы
№ 181 қаулысымен
бекітілген
Зияткерлік меншік құқықтарын қорғау жөніндегі комиссияның құрамы
Ескерту. Құрам жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.09.2014 N 970 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Әділет министрі, төраға
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің орынбасары, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқықтары департаментінің авторлық және сабақтас құқықтар саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру басқармасының басшысы, хатшы
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының судьясы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Бас прокурорының орынбасары (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министрі
Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрі
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министрі
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министрі
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқықтары департаментінің директоры
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының директоры
"Қазақстан орындаушыларының құқықтарын басқару қоғамы" республикалық қоғамдық бірлестігінің бас директоры (келісім бойынша)
"Абырой" авторлық қоғамы" республикалық қоғамдық бірлестігінің бас директоры (келісім бойыиша)
Қазақстан агроөнеркәсіптік палатасы Селекционерлер және тұқым өсірушілер одағының төрағасы (келісім бойынша)
"Қазақстандық авторлық және сабақтас құқықтарды қорғау қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігінің вице-президенті (келісім бойынша)
"Қазақстанның интернет қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігінің президенті (келісім бойынша)
"Сауда саясатын дамыту орталығы" акционерлік қоғамы Дүниежүзілік сауда ұйымының Келісімдер департаментінің директоры (келісім бойынша)
Қазақстан қонақүйлер және мейрамханалар қауымдастығының президенті (келісім бойынша)
Alatau IT City ақпараттық технологиялар паркін дамытуға ықпал ету қауымдастығының президенті (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының басқарма мүшесі (келісім бойынша)
"Фармакологтар мен фармацевтер қауымдастығы" қоғамдық бірлестіктерінің өкілі (келісім бойынша)
"Технологиялық даму жөніндегі ұлттық агенттік" акционерлік қоғамының өкілі (келісім бойынша)
Патенттік сенім білдірілген өкілдер қауымдастығының өкілі (келісім бойынша)
Патенттік сенім білдірілген өкілдер одағының өкілі (келісім бойынша)

Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
11-1. Учет и хранение материалов и протокольных решений Комиссии с приложением листов голосования осуществляет рабочий орган Комиссии.
Сноска. Положение дополнено пунктом 11-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
5. Прекращение деятельности Комиссии
12. Комиссия прекращает свою деятельность на основании решения Правительства Республики Казахстан.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 9 марта 2010 года № 181
СОСТАВ
Комиссии по охране прав интеллектуальной собственности
Сноска. Состав в редакции постановления Правительства РК от 04.09.2014 № 970.
Министр юстиции Республики Казахстан, председатель
заместитель Министра юстиции Республики Казахстан, заместитель председателя
руководитель управления по реализации государственной политики в области авторского и смежных прав Департамента по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан, секретарь
судья Верховного Суда Республики Казахстан (по согласованию)
заместитель Генерального прокурора Республики Казахстан (по согласованию)
заместитель Министра внутренних дел Республики Казахстан
вице-министр по инвестициям и развитию Республики Казахстан
вице-министр финансов Республики Казахстан
вице-министр сельского хозяйства Республики Казахстан
вице-министр национальной экономики Республики Казахстан
вице-министр культуры и спорта Республики Казахстан
вице-министр здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
вице-министр образования и науки Республики Казахстан
директор Департамента по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан
директор Республиканского государственного предприятия "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан
генеральный директор Республиканского общественного объединения "Казахстанское общество по управлению правами исполнителей" (по согласованию)
генеральный директор Республиканского общественного объединения "Авторское общество "Абырой" (по согласованию)
председатель Союза селекционеров и семеноводов агропромышленной палаты Казахстана (по согласованию)
вице-президент объединения юридических лиц "Казахстанская ассоциация по защите авторских и смежных прав" (по согласованию)
президент объединения юридических лиц "Интернет ассоциация Казахстана" (по согласованию)
директор Департамента соглашений Всемирной торговой организации акционерного общества "Центр развития торговой политики" (по согласованию)
президент Казахстанской ассоциации гостиниц и ресторанов (по согласованию)
президент ассоциации содействия развитию парка информационных технологий Alatau IT City (по согласованию)
член правления Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан (по согласованию)
представитель общественного объединения "Ассоциация фармакологов и фармацевтов" (по согласованию)
представитель акционерного общества "Национальное агентство по технологическому развитию" (по согласованию)
представитель ассоциации патентных поверенных (по согласованию)
представитель Союза патентных поверенных (по согласованию)