Ішкі су көлігіндегі кеме құжаттарын беру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 8 шілдедегі № 781 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 тамыздағы № 622 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 622 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Ішкі су көлігі туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 6 шілдедегі Заңының 23-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Ішкі су көлігіндегі кеме құжаттарын беру және жүргізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2011 жылғы 8 шілдедегі
№ 781 қаулысымен
бекiтiлген
Ішкі су көлігіндегі кеме құжаттарын беру және жүргізу қағидасы 1. Жалпы ережелер
1. Осы Ішкі су көлігіндегі кеме құжаттарын беру және жүргізу қағидасы (бұдан әрі – Қағида) «Ішкі су көлігі туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 6 шілдедегі Заңының 23-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленген және ішкі су жолдарымен кеме қатынасын жүзеге асыратын кемелерге кеме құжаттарын беру және жүргізу тәртібін белгілейді.
2. Кеме журналын беру және жүргізу тәртібі
2. Кеме журналы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде немесе Жалға алынған шетелдік кемелер тізілімінде тіркелген өздігінен жүретін әрбір кемеде жүргізіледі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Кеме журналы кеменің тоқтаусыз пайдалану кезеңі көрсетілген кеме құжаты болып табылады.

Об утверждении Правил выдачи и ведения судовых документов на внутреннем водном транспорте
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 июля 2011 года № 781. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2015 года № 622
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 622 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 357.
Сноска. Заголовок постановления в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 23 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи и ведения судовых документов на внутреннем водном транспорте.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 июля 2011 года № 781
Правила
выдачи и ведения судовых документов на внутреннем водном
транспорте
1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи и ведения судовых документов на внутреннем водном транспорте (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 23 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" и определяют порядок выдачи и ведения судовых документов на судах, осуществляющих судоходство на внутренних водных путях.
2. Порядок выдачи и ведения судового журнала
2. Судовой журнал ведется на каждом самоходном судне, зарегистрированном в Государственном судовом реестре Республики Казахстан или Реестре арендованных иностранных судов.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
3. Судовой журнал является судовым документом, в котором отражается непрерывный период эксплуатации судна.

4. Кеме журналы, кеменің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзуге құқық алған сәтінен бастап, құқығы сақталған бүкіл уақыт кезеңі бойы жүргізіледі.
5. Кемені тұраққа жауапты сақтауға немесе жөндеуге тапсырған кезде, кеме журналы кемеде қалады, бірақ оны толтыру кемеде экипаж болмайтын уақытқа тоқтатылады.
6. Кеме журналындағы барлық беттер нөмірленуі, тігілуі және кеме иесінің мөрімен бекітілуі тиіс.
7. Кеме журналын вахта бастығы (капитанның вахтадағы көмекшісі) жүргізеді.
8. Мәтінді енгізген вахта бастығы оны өзгертеді және толықтырады, ал капитан – тек толықтырады.
9. Кеме журналындағы жазбалар мемлекеттік немесе орыс тілінде анық және ұқыпты түрде көк немесе қара түсті пастамен (немесе сиямен) жазылады.
10. Кеме журналы оқиға болған сәтте немесе одан кейін вахта үдерісінде толтырылады. Жүрдек кемелердің ішкі су жолдарында жүзуі кезінде кеме журналы аялдамада толтырылады.
11. Кеме журналының уақыты кеме сағаты бойынша 0 ден 24 сағатқа дейін 1 минут аралықпен жазылады. Сағаттар минуттардан нүктемен бөлінеді.
12. Әр тәуліктің жазбасы кеме журналының жаңа бетіне жазылады. Тәулік соңына дейін толтырылмаған кестелер, бағандар және жолдар "Z" белгісімен сызылады.
13. Навигациялық сипаттағы жазбалардың көлемін, навигациялық картадағы төсеммен және тіркеудің техникалық құралдары ақпаратымен бірге кеме бағытын қалпына келтіруге болатынын ескере отырып капитан белгілейді. Сонымен бірге, картадағы төсем, картаны қайталап пайдаланғанға дейін сақталады, ал өздігінен жазу таспалары – курсограмма, реверсограмма, эхограмма – екі жыл бойы сақталады.
14. Кеме орны вахталық жүру кезегі соңында, сондай-ақ, капитанның немесе вахта бастығының пікірі бойынша қажетті барлық жағдайларда кеме журналында тіркеледі.
15. Жүзудің ерекше шарттары бар ауданға жақындаған кезде қалыпты іс-шаралардың орындалуы тіркелмейді.
16. Вахта бастығы өз жазбаларына лауазымын көрсете отырып қол қояды. Қол қойғаннан кейін вахта бастығы өзінің тегін көрсетеді.
17. Капитан кеме журналындағы жазбаларды бақылайды және әр беттің соңына қолын қойып куәландырады. Кемеге қатер төнген жағдайда кеме капитаны кеме журналын сақтап қалуға барлық қажетті шараларды қолданады.
18. Толтырылған кеме журналдары жалпы негізде қызметтік құжаттармен бірге екі жыл сақталады да, одан кейін кеме иесінің мұрағатына өткізіледі.
19. Кеме журналын жүргізу қағидасы капитан мен вахта бастығының кеме журналына, кемеге қатысты және олардың пікірінше кеменің, кеме иесінің, жолаушылардың мүдделерін және жүкті қорғау үшін маңызы бар қандай да болмасын жазбаны енгізу құқығын шектемейді.
Басқа тұлғалардың кеме журналындағы осы жайлы қандай да болмасын жазбалары мен талаптары жоққа шығарылады.

4. Судовой журнал ведется с момента получения права плавания судна под Государственным флагом Республики Казахстан в течение всего периода, пока сохраняется право плавания под ним.
5. При сдаче судна на отстой или ремонт с ответственным хранением судовой журнал остается на судне, но его заполнение на время отсутствия на судне экипажа прерывается.
6. Все листы в судовом журнале должны быть пронумерованы, прошнурованы и скреплены печатью судовладельца.
7. Судовой журнал ведется вахтенным начальником (вахтенным помощником капитана).
8. Вахтенный начальник, внесший текст, изменяет и дополняет его, а капитан только дополняет.
9. Записи в судовом журнале пишутся четко и аккуратно синей или черной пастой (или чернилами) на государственном или русском языке.
10. Судовой журнал заполняется в процессе вахты в момент совершения события или после него. На скоростных судах при их плавании по внутренним водным путям судовой журнал заполняется на стоянке.
11. Время в судовом журнале записывается по судовым часам с 0 до 24 часов четырехзначным числом с разрядностью 1 минута. Часы отделяются от минут точкой.
12. Записи каждых суток начинаются с нового разворота судового журнала. Незаполненные в течение завершившихся суток таблицы, графы и строки прочеркиваются знаком "Z".
13. Объем записей навигационного характера определяется капитаном с учетом того, чтобы вместе с прокладкой на навигационной карте и информацией технических средств регистрации можно было восстановить маршрут судна. При этом прокладка на карте сохраняется до повторного использования карты, а ленты самописцев - курсограмма, реверсограмма, эхограмма - сохраняются в течение двух лет.
14. Место судна фиксируется в судовом журнале на конец ходовой вахты, а также во всех случаях, когда, по мнению капитана или вахтенного начальника, это необходимо.
15. При подходе к району с особыми условиями плавания не регистрируется выполнение стандартных мероприятий.
16. Вахтенный начальник скрепляет свои записи подписью с указанием должности. После подписи вахтенный начальник указывает свою фамилию.
17. Капитан контролирует записи в судовом журнале и удостоверяет их подписью в конце каждой страницы. В случае угрозы гибели судна капитан принимает все возможные меры к сохранению судового журнала.
18. Заполненные судовые журналы хранятся на общих основаниях со служебной документацией два года, после чего сдаются в архив судовладельца.
19. Правила ведения судового журнала не ограничивают в правах капитана и вахтенных начальников вносить в судовой журнал любые дополнительные записи, касающиеся судна, которые могут иметь значение для защиты интересов судна, судовладельца, пассажиров и груза.
Любые записи или требования о совершении таковых в судовом журнале со стороны иных лиц исключаются.

20. Күні (күні, айы, жылы) кеме журналы айналымының әрбір сол жақ бетінде жазылады. Күнінен оңға қарай апта күні көрсетіледі, сонымен қатар кеме уақытын санау жүйесі (журналға ең алғаш жазба және өзгерту жазылғанда).
21. Екінші жолда кеме тұрағының орны (рейд, порт, жағалау атауы), ал жүзіп жүрген кемеде – жүзу ауданы (өзен, канал, су қоймасының, көл, теңіз, олардың шығанағының немесе бөлігінің атауы) көрсетіледі. Бұдан әрі жолда сол бойынша жүзу жүргізілетін немесе кеме тұрағының орны көрсетілген карта нөмірі көрсетілуі мүмкін.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
22. Кеме журналында кеменің тәулік бойғы жұмысы; гидрометеорологиялық деректер; жүзіп өткен қашықтық; навигациялық ахуалдың жай-күйі, оқиғалар мен іс-қимылдар; бас қозғалтқыштардың жұмысы; көмекші қозғалтқыштардың жұмысы туралы мәліметтер қамтылуы тиіс.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
23. Кеменің тәулік бойғы жұмысы туралы мәліметтерді толтыру кезінде:
1) рейс нөмірі (ол өзгерген кезде жазылып отырады);
2) іс жүзіндегі дәйектілікпен кеме аялдамаларының пункттері;
3) кеменің осы аялдама пунктіне жүзіп келген уақыты;
4) осы пункттен жүзіп кеткен уақыты;
5) жолаушылар саны (экипажды есепке алу немесе жағалау деректері бойынша), осы аялдама пунктінен жөнелтiлген сәттегi кемедегi жүктiң саны мен атауы;
6) осы жөнелту пунктінен жөнелтілген сәттегi кеменiң (құрамның) ең үлкен шөгуі көрсетіледі.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
24. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
25. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
26. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
27. Гидрометеорологиялық деректер туралы мәліметтерді толтыру кезінде мыналар көрсетіледі:
1) ауа райы мен теңіз (су тоғаны) жай-күйі туралы деректер;
2) желдің нақты бағыты (100 аралықпен градуспен) және оның секундына метр жылдамдығы;

20. Дата (число, месяц, год) записывается на каждой левой странице разворота судового журнала. Правее даты указывается день недели, а также система счета судового времени (при первой записи в журнале и при изменении).
21. Во второй строке указывается место стоянки судна (название рейда, порта, пристани), а на ходу – район плавания (название реки, канала, водохранилища, озера, моря, их залива или части). Далее в строке может быть указан номер карты, по которой совершается плавание или на которой изображено место стоянки судна.
Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
22. Судовой журнал должен содержать сведения о работе судна за сутки; гидрометеорологические данные; пройденные расстояния; состоянии навигационной обстановки, событии и действии; работе главных двигателей; режим работы главных двигателей; работе вспомогательных двигателей.
Сноска. Пункт 22 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
23. При заполнении сведений о работе судна за сутки, отражаются:
1) номер рейса (записывается при его изменении);
2) пункты остановок судна в фактической их последовательности;
3) время прибытия судна в данный пункт остановки;
4) время отправления из данного пункта;
5) число пассажиров (по учету экипажа или данным берега), количество и наименование груза на судне на момент отправления из данного пункта остановки;
6) максимальная осадка судна (состава) на момент отправления из данного пункта отхода.
Сноска. Пункт 23 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
24. Исключен постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
25. Исключен постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
26. Исключен постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
27. При заполнении сведений о гидрометеорологических данных, отражаются:
1) данные о погоде и состоянии моря (водоема);
2) истинное направление ветра (в градусах с разрядностью 10о) и его скорость в метрах в секунду;

3) толқындану бағыты (толқындану келетiн бағыт) 100 аралықпен және баллмен көрсетiлген теңiз бетiнiң (көл, су қоймасы) жай-күйі. Өзенде және порт суларында тиiсiнше «өзен», «порт» деп жазылады;
4) егер су бетiнде мұз болса, онда «М» белгiсi және мұздың тығыздығы баллмен жазылады;
5) ауа райының жағдайы шартты белгiмен (А-ашық, Б-бұлтты, Тү-түтiн, Тк-түнек, Т-тұман, Ж-жаңбыр, Қ-қар, Бұ-бұршақ, Н-найзағай) және көрiну ұзақтығы километрмен жазылады;
6) миллиметрмен атмосфералық қысым және сыртқы ауаның температурасы.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
28. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
29. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
30. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
31. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
32. Өткен қашықтықтар туралы мәліметтерді толтыру кезінде кеменің тұтастай тәулік iшiнде өткен арақашықтығы (километрмен) көрсетіледі.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
33. Навигациялық ахуалдың жай-күйі, оқиғалар мен іс-қимылдар туралы мәліметтерді толтыру кезінде навигациялық ахуалдың жалпы тәулік ішіндегі жай-күйі туралы деректер жазылады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
34. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
35. Мұздарда жүзген кезде мұзға кіруі және одан шығуы, мұздың сипаты мен тығыздығы, алынған өкімдер мен метеожағдай жазылады.
Кемеде көлік оқиғасы болған жағдайда: көлік оқиғасының орны, мән-жайы және сипаты, оның салдары, кеме мен механизмдердің көлік оқиғасынан кейінгі жағдайы; экипаждың көлік оқиғасын болдырмау және оның салдарын жою жөніндегі іс-әрекеті толық жазылады. Басқа кемемен соқтығысқан кезде, сондай-ақ жақындасу жағдайы, бұрылып кету үшін алдын ала жасаған маневрлері, соқтығысқан кеменің атауы және тіркелген пункті, шыққан және баратын пункті, оның зақымдану сипаты жазылады. Кеме мұздан зақымданған кезде – мұз жағдайының сипаты қосымша жазылады.
Дабыл (жаттығу) кезінде оның түрі, жариялану уақыты мен аяқталуы жазылады.

3) направление волнения (направление, откуда идет волнение) с разрядностью 10о и состояние поверхности моря (озера, водохранилища) в баллах. На реке и портовых водах записываются соответственно "река", "порт";
4) если на поверхности воды есть лед, то записывается признак "Л" и сплоченность льда в баллах;
5) состояние погоды записывается условным обозначением: Я - ясно, П - пасмурно, Дм - дымка, Мг - мгла, Т - туман, Д - дождь, С - снег, Гр - град, Г - гроза и дальность видимости в километрах;
6) атмосферное давление в миллиметрах, и температура наружного воздуха.
Сноска. Пункт 27 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
28. Исключен постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
29. Исключен постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
30. Исключен постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
31. Исключен постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
32. При заполнении сведений о пройденных расстояниях, указывается расстояние (в километрах), фактически пройденное судном за сутки в целом.
Сноска. Пункт 32 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
33. При заполнении сведений о состоянии навигационной обстановки, событиях и действиях записываются данные о состоянии навигационной обстановки за сутки в целом.
Сноска. Пункт 33 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
34. Исключен постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
35. При плавании во льдах записываются вход в лед и выход из него, характер и сплоченность льда, получаемые распоряжения и метеообстановка.
В случае транспортного происшествия с судном подробно записываются: название места; обстоятельства и характер транспортного происшествия, его последствия; состояние судна и механизмов после транспортного происшествия; действия экипажа по предотвращению транспортного происшествия и ликвидации его последствий. При столкновении с другим судном также записываются обстоятельства сближения и предпринятые маневры уклонения; название столкнувшегося судна и пункт приписки, названия пунктов его отправления и назначения, характер его повреждений. При ледовом повреждении судна - дополнительно характер ледовой обстановки.
При тревоге (учении) записывается ее вид, время объявления и окончания.

Ескерту. 35-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
36. Бас қозғалтқыштардың жұмысы туралы мәліметтерді толтыру кезінде бас қозғалтқыштар іске қосылған және тоқтататылған сәттер, сондай-ақ олардың жұмысының ұзақтығы тіркеледі. Қозғалтқыштардың қысқа уақытқа тоқтатылуы тіркелмейді.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
37. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
38. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
39. Бас қозғалтқыштардың жұмыс тәртібі туралы мәліметтерді толтыру кезінде:
1) кеменің бас қозғалтқыштарының бақылау аспаптарының көрсетулері, бүтін сағатқа еселенген жазбалар төрт сағаттан сиретпей орындалады;
2) қозғалтқыштардың айналу жиiлiгi (айн./мин);
3) майдың сүзгіге дейiнгi қысымы (аспаптарды бөлiктеу бiрлiктерінде);
4) майдың сүзгіден кейiнгi қысымы (аспаптарды бөлiктеу бiрлiктерінде);
5) майдың қозғалтқыштан кейінгі температурасы (оС-та);
6) судың шығудағы температурасы (оС-та);
7) шығатын газдардың температурасы (жалпы) (оС-та) жазылады.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
40. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
41. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
42. Көмекші қозғалтқыштардың жұмысы туралы мәліметтерді толтыру кезінде көмекші қозғалтқыштар іске қосылған және тоқтатылған жағдайлар, сондай-ақ олардың жұмысының ұзақтығы тіркеледі.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
43. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
44. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

Сноска. Пункт 35 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
36. При заполнении сведений о работе главных двигателей фиксируются моменты пуска и остановки главных двигателей, а также продолжительность их работы. Кратковременные остановки двигателей не фиксируются.
Сноска. Пункт 36 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
37. Исключен постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
38. Исключен постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
39. При заполнении сведений о режиме работы главных двигателей записываются:
1) показания контрольных приборов главных двигателей судна, записи выполняются не реже чем через 4 часа, вписываемые кратно целому часу;
2) частота вращения двигателей (в об/мин);
3) давление масла (в единицах градуировки приборов) до фильтра;
4) давление масла (в единицах градуировки приборов) после фильтра;
5) температура (в Со) масла после двигателя;
6) температура (в Со) воды на выходе;
7) температура (в Со) отходящих газов (общая).
Сноска. Пункт 39 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
40. Исключен постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
41. Исключен постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
42. При заполнении сведений о работе вспомогательных двигателей фиксируются случаи пуска и остановки вспомогательных двигателей, а также продолжительность их работы.
Сноска. Пункт 42 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
43. Исключен постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
44. Исключен постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).

45. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Кеме рөлін беру және жүргізу тәртібі
46. Кеме рөлі (өздiгiнен жүзетiн кемелер үшiн) – кеме капитаны жасайтын кеме экипажы мүшелерiнiң тiзiмi.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
47. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
48. Кеме рөлі мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) кеме туралы (атауы, тіркелу орны және тіркелу нөмірі, түрі және мақсаты, кеме иесі, кеменің шақыру сигналы);
2) экипаж мүшелері туралы (тегі, аты, әкесінің аты, туған күні мен жері, азаматтығы, кемедегі лауазымы, атағы және диплом нөмірі, теңізші паспортының немесе тұлғаның азаматтығын куәландыратын өзге де құжаттың сериясы және нөмірі).
49. Кеме рөліне кеме экипажының құрамына кіретін тұлғалар, сондай-ақ:
1) жүзу тәжірибесінен өту үшін осы кемеге жіберілген оқу орындарының курсанттары (оқушылар);
2) кемеде жұмыс істеу үшін іссапарға жіберілген кеме иесінің өкілдері енгізіледі.
Кеме рөлінде көрсетілген, халықаралық тасымалды жүзеге асырушы кемеге іссапарға жіберілген оқу орындарының курсанттары мен тұлғалардың кемедегі лауазымдарын кеме экипаждарын жинақтауға құқығы бар кеме иесі белгілейді.
50. Кеме рөлін кеме капитаны кеме портқа кіргенде немесе порттан шыққанда порт капитанына, шекаралық бақылау органдарына ұсынады.
51. Кеме экипажында өзгерістер болмаған жағдайда, кесте бойынша жұмыс істеп тұрған кеме бір портқа отыз күн ішінде кемінде бір-ақ рет кірсе, портқа әрбір кірген сайын кеме рөлін ұсыну талап етілмейді.
52. Кеме портқа келгенде ұсынылған кеме рөлін, оған өзгерістер енгізілген немесе өзгерістердің жоқтығы көрсетілген жағдайда, кеменің порттан шығуы кезінде ұсынуға рұқсат етіледі.
53. Кеме рөлі кемеде:
1) кеме Қазақстан портына келгенде немесе Қазақстан портынан кеткенде – мемлекеттік немесе орыс тілінде;
2) кеме шетел портына келгенде немесе шетел портынан кеткенде – мемлекеттік немесе орыс тілінде толтырылады.
54. Кеме рөліндегі жазбалар мемлекеттік немесе орыс тілінде көк немесе қара пастамен (сиямен) анық және ұқыпты жазылады. Қарындашпен жазуға рұқсат етілмейді.

45. Исключен постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
3. Порядок выдачи и ведения судовой роли
46. Судовая роль (для самоходных судов) – список членов экипажа судна, составляемый капитаном судна.
Сноска. Пункт 46 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
47. Исключен постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
48. Судовая роль содержит сведения, включающие в себя данные:
1) о судне (название, место приписки и номер регистрации, род и назначение, судовладелец, позывной судна);
2) о членах экипажа (фамилия, имя, отчество, дата и место рождения, гражданство, должность на судне, звание и номер диплома, серия и номер паспорта моряка или иного документа, удостоверяющего личность гражданина).
49. В судовую роль вносятся входящие в состав экипажа судна лица, а также:
1) курсанты (учащиеся) учебных заведений, направленные на данное судно для прохождения плавательной практики;
2) представители судовладельца, командируемые для работы на судах.
Указываемые в судовой роли должности на судне курсантов (учащихся) учебных заведений и лиц, командируемых на суда, осуществляющие международные перевозки, определяются судовладельцем, имеющим право комплектовать экипаж судна.
50. Судовая роль представляется капитаном судна по прибытии судна в порт или выходу судна из порта капитану порта, органам пограничного контроля.
51. Не требуется предоставления судовой роли при каждом заходе судна в порт, когда судно, работая по расписанию, заходит в один и тот же порт, по меньшей мере, один раз в течение тридцати дней при условии отсутствия изменений экипажа судна.
52. При выходе судна из порта допускается предъявление судовой роли, представленной при прибытии судна в порт, если в нее внесены изменения или указано об отсутствии изменений.
53. Судовая роль заполняется на судне:
1) при прибытии судна в казахстанский порт или убытии судна из казахстанского порта - на государственном или русском языке;
2) при прибытии судна в иностранный порт или убытии судна из иностранного порта - на государственном или русском языке.
54. Записи в судовой роли пишутся четко и аккуратно синей или черной пастой (или чернилами) на государственном или русском языке. Производить записи карандашом не допускается.

55. Кеме рөлі былайша толтырылатын мәліметтерді қамтиды:
1) «тегі, аты және әкесінің аты», «туған күні мен жері», «азаматтығы» – теңізшінің жеке куәлігінде немесе жеке басын куәландыратын өзге де құжатта келтірілген деректер бойынша;
2) «лауазымы» – халықаралық тасымалдарды жүзеге асыратын кемелерде – кемедегі қызметтік жағдайы туралы теңізшінің жеке куәлігіндегі жазбаға сәйкес.
Басқа кемелерде – кеме иесінің тұлғаны кеме экипажының мүшесі етіп тағайындау туралы бұйрығына (өкіміне) сәйкес;
3) «атағы және диплом нөмірі» – біліктілігін растайтын дипломда көрсетілген деректер бойынша;
4) «теңізшінің жеке куәлігінің немесе жеке басын куәландыратын өзге де құжаттың сериясы мен нөмірі» – теңізшінің жеке куәлігінде немесе жеке басын куәландыратын тиісті құжатта көрсетілген деректер бойынша толтырылады.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
56. Кеме экипажының құрамында өзгеріс болмағанда, «Өзгерістер жоқ» деген жазу жазылады, ол күні көрсетіле отырып, кеме капитанының қолымен және кеме мөрімен куәландырылады.
Кеме экипажының құрамы өзгерген жағдайда кеме рөліне өзгерістер мынадай тәртіп бойынша енгізіледі:
1) кеме экипажының шығып кеткен мүшесінің тегі жазылған жол сызылады;
2) кеме экипажы жаңа мүшесінің тегі жазылған жол кеме экипажы шығып қалған мүшесінің нөмірімен белгіленеді.
Экипаж мүшесі ауыстырусыз шыққан жағдайда, экипаж мүшесі (Т.А.Ә.) кемеден ауыстырусыз шығарылғаны жайлы жазылып, шығып қалған экипаж мүшесінің тегі жазылған жол сызылып тасталады.
Кеме рөліне енгізілген өзгерістерге кеме капитаны күнін көрсетіп қол қояды және кеме мөрімен куәландырады.
Қазақстан портынан шетелге жүзу кемесі шығар алдында кеме рөліне өзгерістер енгізілген жағдайда, осы өзгерістерді кеме иесі немесе порт капитаны куәландырады.
4. Радиожурналды беру және жүргізу тәртібі
57. Радиожурнал ҚТ диапазонындағы радиобайланысқа қатысты мәліметтер тіркелетін құжат болып табылады.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
58. Кеменің иесі кемеге радиожурналды кеме капитанына қолхатпен береді.
59. Радиожурналдың барлық парақтары нөмірленеді, тігіледі және кеме иесінің қолы мен мөрі қойылады.
60. Кеме иесі кемеге радиожурналдың тек бір данасын ғана береді.
61. Радиожурналды жаңасына ауыстыру оны толық пайдаланған кезде ғана жүргізіледі. Радиожурнал кеме бортында оған соңғы жазба енгізілгеннен кейін бір жыл ішінде сақталады, сонан соң кеме иесінің мұрағатына өткізіледі.

55. Судовая роль содержит сведения, которые заполняются следующим образом:
1) "фамилия, имя и отчество", "дата и место рождения", "гражданство" – по данным, приведенным в удостоверении личности моряка или ином документе, удостоверяющем личность;
2) "должность" – на судах, осуществляющих международные перевозки, - в соответствии с записью о служебном положении на судне в удостоверении личности моряка.
На остальных судах – в соответствии с приказом (распоряжением) судовладельца о назначении лица членом экипажа судна;
3) "звание и номер диплома" – по данным, указанным в дипломе, подтверждающем квалификацию;
4) "серия и номер удостоверения личности моряка или иного документа, удостоверяющего личность" – по данным, указанным в удостоверении личности моряка или в соответствующем документе, удостоверяющем личность.
Сноска. Пункт 55 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
56. При отсутствии изменений в составе экипажа судна производится запись "Изменений нет", которая заверяется подписью капитана судна и судовой печатью с указанием даты.
При изменениях в составе экипажа судна изменения в судовую роль вносятся в следующем порядке:
1) строка с фамилией выбывшего члена экипажа судна вычеркивается;
2) строка с фамилией нового члена экипажа судна нумеруется номером строки выбывшего члена экипажа судна.
При выбытии члена экипажа без замены строка с фамилией выбывшего члена экипажа вычеркивается и производится запись о том, что член экипажа (Ф.И.О.) списан с судна без замены.
Внесенные в судовую роль изменения подписываются капитаном судна с указанием даты и заверяются судовой печатью.
При внесении изменений в судовую роль перед выходом судна заграничного плавания из казахстанского порта данные изменения заверяются судовладельцем или капитаном порта.
4. Порядок выдачи и ведения радиожурнала
57. Радиожурнал является документом, в котором регистрируются сведения, касающиеся радиосвязи в диапазоне КВ.
Сноска. Пункт 57 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
58. Радиожурнал выдается на судно судовладельцем под расписку капитану судна.
59. Все листы радиожурнала нумеруются, прошнуровываются и скрепляются подписью и печатью судовладельца.
60. Судовладелец выдает на судно только один экземпляр радиожурнала.
61. Замена радиожурнала на новый производится только при полном его использовании. Радиожурнал хранится на борту судна в течение одного года после внесения в него последней записи и затем сдается в архив судовладельца.

62. Радиожурнал вахта бастығының рубкасында сақталады.
63. Радиожурналды жүргізу кеменің радиооператоры, ал штат кестесі бойынша кеменің радиооператоры жоқ болса, вахта бастығы жүзеге асырады. Радиожурналдағы жазбалар мемлекеттік немесе орыс тілдерінде көк немесе қара пастамен (немесе сиямен) анық және ұқыпты жазылады.
64. Кеме капитаны өткен тәуліктерде радиожурналдың жүргізілуін тексереді және радиожурналдың мазмұнын келіп түскен және берілген хабарлардың соңында қол қою арқылы куәландырады.
5. Машина журналын жүргізу тәртібі
65. Машина журналы көмекші және күш беретін қондырғылардың жұмысын, жүру жылдамдығын, жанармай жұмсалуын және бар екендігін көрсетеді.
66. Машина журналы, машиналық үй-жайда вахта атқарусыз пайдаланылатын кемелерді қоспағанда, механикалық қозғалтқышы бар кемелерде жүргізіледі.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
67. Машина журналының барлық парақтары нөмірленеді, тігіледі және кеме иесінің қолы мен мөрі қойылады. Машина журналын кеме иесі кеме капитанына қолхатпен береді.
68. Механиктің вахтадағы көмекшісі барлық вахтаның бастығы болып табылады және машина журналында жазба жүргізеді.
Механиктен және оның көмекшілерінен басқа, кеме экипажының мүшелері мен кемеге отырған адамдарға, олардың лауазымдық дәрежесіне және кемеге келу мақсатына қарамастан, машина журналына қандай да бір жазбалар немесе түзетулер енгізуге рұқсат етілмейді.
69. Вахта уақытында вахта механигі механизмдерді пайдалану мен жұмысы туралы барлық мәліметтерді жазады, ал жұмыс арасындағы үзілістерде және вахта аяқталғаннан кейін журналға вахта туралы қажетті мәліметтерді енгізеді және онда лауазымын және тегін көрсете отырып, өз қолын қояды.
70. Машина журналындағы жазбалар мемлекеттік немесе орыс тілінде көк немесе қара пастамен (немесе сиямен) анық және ұқыпты жазылады.
71. Жазғанды өшіруге, жолдардың арасына және одан тыс қыстырып жазуға, сондай-ақ кейіннен жазу үшін орын қалдыруға рұқсат етілмейді.
72. Машина журналындағы мәтінді тек негізгі мәтінді жазған адам және кеменің капитаны-механигі түзете және (немесе) толықтыра алады. Қате жазылған мәтін жеңіл оқылатындай етіп жіңішке сызықпен сызылады және жақшаға алынады. Соңғы жақшадан кейін капитан-механик түзетулерді және (немесе) толықтыруларды қолымен және (немесе) «түзетілгені рас» деген мәтінмен куәландырады.
73. Машина журналындағы жазбаларды кеме механигі тексереді, әрбір оң беті оның қолымен куәландырылады. Журналды жүргізу бойынша барлық ескертулерді механик өзінің көмекшілеріне ауызша хабарлайды. Вахта механигі жазбаларды парақтың соңында өз қолымен куәландырады.

62. Радиожурнал хранится в рубке у вахтенного начальника.
63. Ведение радиожурнала осуществляет судовой радиооператор, а при отсутствии по штатному расписанию судового радиооператора - вахтенный начальник. Записи в радиожурнале пишутся четко и аккуратно синей или черной пастой (или чернилами) на государственном или русском языке.
64. Капитан судна проверяет ведение радиожурнала за истекшие сутки и удостоверяет содержание радиожурнала подписью в конце поступивших и переданных сообщений.
5. Порядок ведения машинного журнала
65. Машинный журнал отражает работу силовых и вспомогательных установок, скорости хода, наличие и расход топлива.
66. Машинный журнал ведется на судах с механическим двигателем, за исключением судов эксплуатируемых без вахты в машинном помещении.
Сноска. Пункт 66 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
67. Все листы машинного журнала нумеруются, прошнуровываются и скрепляются подписью и печатью судовладельца. Машинный журнал выдается судовладельцем под расписку капитану судна.
68. Вахтенный помощник механика является начальником всей вахты и ведет записи в машинном журнале.
Членам судового экипажа и прибывшим на судно лицам, независимо от их должностного положения и цели посещения судна, кроме механика и его помощников, не допускается вносить в машинный журнал какие-либо записи или исправления.
69. Во время вахты вахтенный механик записывает все сведения об эксплуатации и работе его механизмов, а в перерывах между работами и после окончания вахты вносит в журнал необходимые сведения о вахте и скрепляет их своей подписью с указанием должности и фамилии.
70. Записи в машинном журнале пишутся четко и аккуратно синей или черной пастой (или чернилами) на государственном или русском языке.
71. Не допускается счищать написанное, вписывать между строк и вне их, а также оставлять места для последующих записей.
72. Исправлять и (или) дополнять текст в машинном журнале может только лицо, записывающее основной текст и капитан-механик судна. Неверно записанный текст зачеркивается тонкой линией так, чтобы его можно было легко прочесть, и заключается в скобки. За конечной скобкой капитан-механик заверяет исправления и (или) дополнения подписью и текстом "исправлению верить".
73. Записи в машинном журнале проверяются механиком судна, что удостоверяется его подписью на каждой правой странице. Все замечания по ведению журнала механик сообщает своим помощникам устно. Вахтенный механик записи удостоверяет своей подписью в конце страницы.

74. Толтырылған машина журналы кемеде 2 жыл сақталады, одан кейін кеме иесінің мұрағатына өткізіледі.
75. Машина журналында қалыпты параметрлерден ауытқу кезіндегі мәліметтер тіркеледі.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
76. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
77. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
78. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
79. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
80. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
81. Мәліметтер екіұдай түсінік бермейтін мағынада қысқа әрі түсінікті етіп жазылады.
Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
82. Әрбір вахтаның жазбасы жаңа жолдан басталады және оларды бекітетін қол қоюды қоса алғанда, қандай да бір жол қалдырусыз жүргізіледі.
83. Кеме уақыты түн ортасынан – 0 сағаттан 24 сағатқа дейін саналады. Уақыт мезеті төрт таңбалы санмен жазылады және сағаттар минуттан нүктемен ажыратылады. Оң жақ бетіндегі кез келген жазба 1 минутқа дейінгі дәлдікпен кеме сағаты бойынша уақыт мезетінен басталады.
84. Беттің тақырыбында бірінші жолға апта күнінің атауы, күні, айы және жылы, екінші жолға – рейдтің, айлақтың немесе жүзу ауданының атауы жазылады.
85. Тәуліктің басында 00.00 мезетке кеменің орны, жай-күйі іс-әрекеті туралы мәліметтер жазылады.
86. Вахтаның басында вахтаға шыққан және кемеде жұмыс істейтін адамның аты-жөні, ал қажет кезде – кеменің тоқтауы және іс-әрекеті туралы қосымша мәліметтер жазылады.
87. Вахтаның соңында кеменің орны, жағдайы, жай-күйі және іс-әрекеті туралы мәліметтер толық жазылады. Барлық жағдайларда да жазба «Ерекше белгілер» деген тақырыпшамен аяқталады, одан кейін бас қозғалтқыштар мен механизмдердің ерекше назар аудару қажет жұмысы жөнінде ескертулер немесе егер ерекше ескертулер жоқ болса «Ескертусіз» сөзі жазылады.

74. Заполненный машинный журнал хранится на судне 2 года, затем сдается в архив судовладельца.
75. В машинном журнале фиксируются сведения при отклонениях от нормальных параметров.
Сноска. Пункт 75 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
76. Исключен постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
77. Исключен постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
78. Исключен постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
79. Исключен постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
80. Исключен постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
81. Сведения записываются кратко и понятно, исключая двойственное толкование.
Сноска. Пункт 81 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
82. Записи каждой вахты начинаются с новой строки и ведутся без каких-либо пропусков, включая и скрепляющую их подпись.
83. Судовое время считается от полуночи - от 0 до 24 часов. Момент времени записывается четырехзначным числом и подчеркивается, часы отделяются от минут точкой. Любая запись на правой странице начинается с момента времени по судовым часам, определенного с точностью до 1 минуты.
84. В заголовке страницы на первой строке записываются день недели, число, месяц и год, на второй - название рейда, гавани или района плавания.
85. В начале суток на момент 00.00 часов записываются сведения о месте, состоянии, положении и действиях судна.
86. В начале вахты записываются фамилии лиц, заступивших на вахту и работающих на судне, а при необходимости - дополнительные сведения об остановке и действиях судна.
87. В конце вахты подробно записываются сведения о месте, обстановке, состоянии и действиях судна. Во всех случаях запись заканчивается подзаголовком "Особые отметки", вслед за которым записываются замечания по работе главных двигателей и механизмов, на которые необходимо обратить особое внимание, или слова "Без замечаний", если особых замечаний нет.

88. Барлық экипаждың немесе оның едәуір бөлігінің қатысуымен қауырт жұмыс кезінде оның тағайындалуы мен аяқталуы туралы мәліметтер жазылады.
89. Бас қозғалтқыштар мен көмекші механизмдердің режимі, егер олар белгіленген нормаларға сәйкес келмесе, және басқа жағдайларда қажет болғанда, себебі көрсетіле отырып жазылады.
6. Кемені қарап шығудың бірыңғай кітабын беру және жүргізу тәртібі
90. Кемені қарап шығудың бірыңғай кітабы Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Көліктік бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелерімен (бұдан әрі – аумақтық бөлімше) кемені тексерулердің барлығын тіркейтін құжат болып табылады.
91. Кемені қарап шығудың бірыңғай кітабын кеме иесі кеме капитанына қол қойғызып береді.
Ескерту. 91-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
92. Кемені қарап шығудың бірыңғай кітабының барлық парақтары нөмірленеді, тігіледі және кеме иесінің қолы мен мөрі қойылады.
93. Кемені қарап шығудың бірыңғай кітабын жаңасына ауыстыруға тек аумақтық бөлімше оны толық пайдаланғаннан соң ғана рұқсат етіледі, бұл ретте пайдаланылған кемені қарап шығудың бірыңғай кітабы кеме иесінде қалады. Егер аумақтық бөлімшенің пайдаланылған кітаптағы талаптары орындалмаған болса, онда олар жаңа кітапқа ауыстырылып жазылады.
94. Кемені қарап шығудың бірыңғай кітабы вахта бастығының рубкасында сақталады және аумақтық бөлімшенің өкілдерінің алғашқы талабы бойынша беріледі.
95. Кемені қарап тексеру нәтижелері бойынша аумақтық бөлiмшенiң қызметкері кеменің атауын (нөмірін) және тіркеу нөмiрiн, кеме иесін, қарап тексеру күнін көрсете отырып, кемені қарап тексеру актісін жасайды. Қазақстан Республикасының ішкі су көлігі туралы заңнамасын бұзушылықтар анықталған жағдайда, аумақтық бөлімшенің қызметкері анықталған бұзушылықтардың тiзбесiн және оларды жою мерзiмдерiн көрсете отырып, нұсқама шығарады. Кеме құжаттары болмаған кезде және жүзу қауіпсіздігіне қатер төнген жағдайларда, аумақтық бөлімшенің қызметкері кеменің (құрамның) қозғалысына тыйым салу туралы шешім қабылдайды, бұл жөнінде кеме капитаны кеме иесіне хабарлайды.
Кемені қарап тексеру актісі мен нұсқама екі данада жасалады және оларға аумақтық бөлімшенің қызметкері мен капитан (бірінші штурман немесе капитанның аға көмекшісі) қол қояды. Капитан (бірінші штурман немесе капитанның аға көмекшісі) кемені қарап тексеру актісіне немесе нұсқамаға қол қоюдан бас тартқан жағдайда, бас тартудың мәлімделген себептері көрсетіле отырып жазба жасалады.
Кемені қарап тексеру актісінің және нұсқаманың бірінші данасы кемеде, екіншісі аумақтық бөлімшеде кеме ісінде сақталады.

88. При авральной работе с участием всего экипажа или значительной его части записываются сведения о ее назначении и окончании.
89. Режимы главных двигателей и вспомогательных механизмов записываются в случае, когда они не соответствуют установленным нормам, с указанием причины и в других случаях при необходимости.
6. Порядок выдачи и ведения единой книги осмотра судна
90. Единая книга является документом, в котором фиксируются все проверки судна территориальным подразделением Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее - территориальное подразделение).
91. Единая книга осмотра судна выдается судовладельцем под расписку капитану судна.
Сноска. Пункт 91 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
92. Все листы единой книги осмотра судна нумеруются, прошнуровываются и скрепляются подписью и печатью судовладельца.
93. Замену единой книги осмотра судна на новую разрешается производить только при полном ее использовании территориальным подразделением, при этом использованная единая книга осмотра судна остается у судовладельца. Если требования территориального подразделения в использованной книге остались невыполненными, то они переносятся в новую книгу.
94. Единая книга осмотра судна хранится в рубке у вахтенного начальника и выдается по первому требованию представителю территориального подразделения.
95. По результатам осмотра судна работник территориального подразделения составляет акт осмотра судна с указанием названия (номера) и регистрационного номера судна, судовладельца, даты осмотра. В случае выявления нарушений законодательства Республики Казахстан о внутреннем водном транспорте работник территориального подразделения выносит предписание с указанием перечня выявленных нарушений и сроков их устранения. При отсутствии судовых документов и в случаях, угрожающих безопасности плавания, работник территориального подразделения принимает решение о запрещении движения судна (состава), о чем капитан судна информирует судовладельца.
Акт осмотра судна и предписание составляются в двух экземплярах и подписываются работником территориального подразделения и капитаном (первым штурманом или старшим помощником капитана). В случае отказа капитана (первого штурмана или старшего помощника капитана) от подписи в акте осмотра судна или предписании делается запись с указанием заявленных мотивов отказа.
Первый экземпляр акта осмотра судна и предписания хранятся на судне, второй – в территориальном подразделении в судовом деле.

Ескерту. 95-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
96. Кемені қарап шығудың бірыңғай кітабына енгізілген ұсыныстар мен ұйғарымдар, егер олар техникалық пайдалану ережесіне қайшы келмесе, белгіленген мерзімде орындалуға жатады.
97. Кеменің капитаны кемені қарап шығудың бірыңғай кітабын жүйелі түрде тексереді және ескертулерді белгіленген мерзімде жою жөніндегі шараларды қабылдайды, ол жайында әрбір жазбаның қарсысында кемшіліктерді жою күнін көрсете отырып белгілеу жүргізеді.
98. Кеме иесі кемені қарап шығудың бірыңғай кітабын тексереді және ондағы белгіленген кемшіліктерді жоюға шаралар қабылдайды.
7. Кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлікті беру тәртібі
99. Кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлікті аумақтық бөлімшелер кеме иесі экипаждың бекітілген штат кестесін ұсынғаннан кейін жеті жұмыс күні ішінде үш жыл мерзімге береді.
100. Кеме экипажы құрамының Кемелер экипаждарының ең аз құрамына қойылатын талаптарға сәйкестігі кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлікпен куәландырылады.
Ескерту. 100-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
8. Кеменiң жүзуге жарамдылығы туралы, оның сыныбы немесе сыныптау куәлiгi көрсетiлген куәлiгiн және кеменің мұнаймен, қалдық сулармен және қоқыспен ластануын болғызбау туралы куәлікті беру тәртібі
101. Кеменiң жүзуге жарамдылығы туралы, оның сыныбы немесе сыныптау куәлiгi көрсетiлген куәлiгiн және кеменің мұнаймен, қалдық сулармен және қоқыспен ластануын болғызбау туралы куәлікті ішкі суларда және аралас «өзен-теңіз» суларында жүзетін кемелерін куәландыру кезінде Кеме қатынасының тiркелiмін береді.
102. Кеменiң жүзуге жарамдылығы туралы, оның сыныбы немесе сыныптау куәлiгi көрсетiлген куәлiгi Кеме қатынасы тiркелiмінің негізгі құжаты болып табылады және:
1) кеменің негізгі техникалық көрсеткіштерін және оның элементтері туралы мәліметтерді;
2) куәлік берілгеннен соң кеменің негізгі техникалық көрсеткіштерінің және оның элементтерінің өзгерістері туралы мәліметтерді;
3) кемені есепке алу және есептен шығару туралы мәліметтерді қамтиды.
103. Кеменің мұнаймен, қалдық сулармен және қоқыспен ластануын болғызбау туралы куәлігінде кемедегі экологиялық қауіпсіздік жабдықтары туралы мәліметтер көрсетіледі.
104. Барлық куәліктер жыл сайын расталып, 5 жыл мерзімге беріледі.
9. Өзге де кеме құжаттарын беру тәртібі

Сноска. Пункт 95 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
96. Внесенные в единую книгу осмотра судна предложения и предписания, если они не противоречат правилам технической эксплуатации, подлежат выполнению в установленные сроки.
97. Капитан судна систематически проверяет единую книгу осмотра судна и принимает меры к устранению замечаний в установленные сроки, о чем напротив каждой записи производит отметки с указанием даты устранения недостатков.
98. Судовладелец судна проверяет единую книгу осмотра судна и принимает меры к устранению отмеченных в ней недостатков.
7. Порядок выдачи свидетельства о минимальном составе
экипажей судов
99. Свидетельство о минимальном составе экипажей судов выдается территориальным подразделением в течение семи рабочих дней после предъявления судовладельцем утвержденного штатного расписания экипажа сроком на три года.
100. Соответствие состава экипажа судна Требованиям к минимальному составу экипажей судов удостоверяется свидетельством о минимальном составе экипажей судов.
Сноска. Пункт 100 в редакции постановления Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
8. Порядок выдачи свидетельства о годности судна к плаванию с
указанием его класса или с классификационным свидетельством и
свидетельства о предотвращении загрязнения с судна нефтью,
сточными водами и мусором
101. Свидетельство о годности судна к плаванию с указанием его класса или с классификационным свидетельством и свидетельства о предотвращении загрязнения с судна нефтью, сточными водами и мусором выдается Регистром судоходства на суда внутреннего водного и смешанного "река-море" плавания при проведении освидетельствования.
102. Свидетельство о годности судна к плаванию с указанием его класса или с классификационным свидетельством является основным документом Регистра судоходства и включает в себя:
1) сведения об основных технических данных судна и его элементов;
2) сведения об изменениях основных технических данных судна и его элементов после выдачи свидетельства;
3) сведения о постановке судна на учет и о снятии с учета.
103. В Свидетельстве о предотвращении загрязнения нефтью, сточными водами и мусором указываются сведения об оборудовании экологической безопасности, имеющиеся на судне.
104. Все свидетельства выдаются сроком на 5 лет с ежегодным их подтверждением.
9. Порядок выдачи иных судовых документов

105. Кеме куәлігі кеменің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығын және кемеге меншік құқығын растайды.
Кеме куәлігінің нысаны және оны беру тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін Кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидасымен регламенттеледі.
106. Шетелдік кемеге Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзуге уақытша құқық беру туралы куәлігі кеменің Жалға алынған шетел кемелері тіркеліміне енгізілгенін растайды.
Шетелдік кемеге Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзуге уақытша құқық беру туралы куәлігінің нысаны және беру тәртібі Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысымен бекітілетін Кемені, оның ішінде шағын көлемді кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидасымен регламенттеледі.
107. Кеме станциясының рұқсаты (егер кемеде кеме радиостанциясы бар болса) радиожиілікті спектрді қолдануды растайды.
Кеме станциясының рұқсатының нысаны және беру тәртібі Жиiлiк белдеулерiн, радиожиiлiктердi (радиожиiлiк арналарды) тағайындау, радиоэлектрондық құралдар, жоғары жиiлiктi құрылғыларды тiркеу және пайдалану, сонымен қатар азаматтық қолданыстағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттiк үйлесiмдiлiгiнiң есебiн жүргiзу ережелерімен регламенттеледі.
108. Санитарлық-эпидемиологиялық қорытындының нысаны және беру тәртібі денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргiзу қағидасымен регламенттеледі.
109. Санитарлық паспорттың нысаны және оны беру тәртібі денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен Санитариялық паспорт беру, оны есепке алу және жүргiзу қағидасымен регламенттеледі.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2011 жылғы 8 шілдедегі
№ 781 қаулысымен
бекiтiлген
Ескерту. Кеме құжаттарының нысандары алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.12.2013 № 1315 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

105. Судовое свидетельство подтверждает право плавания судна под Государственным флагом Республики Казахстан и право собственности на судно.
Форма и порядок выдачи Судового свидетельства регламентируются Правилами государственной регистрации судна, в том числе маломерного судна, и прав на него, утверждаемые постановлением Правительства Республики Казахстан.
106. Свидетельство о временном предоставлении права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан иностранному судну подтверждает внесение судна в Реестр арендованных иностранных судов.
Форма и порядок выдачи Свидетельства о временном предоставлении права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан иностранному судну регламентируются Правилами государственной регистрации судна, в том числе маломерного судна, и прав на него, утверждаемые постановлением Правительства Республики Казахстан.
107. Разрешение судовой станции (если судно имеет судовую радиостанцию) подтверждает использование радиочастотного спектра.
Форма и порядок выдачи Разрешения судовой станции регламентируются Правилами присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), регистрации и эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения.
108. Форма и порядок выдачи Санитарно-эпидемиологического заключения регламентируются Правилами проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы, утвержденными уполномоченным органом в области здравоохранения.
109. Форма и порядок выдачи Санитарного паспорта регламентируются Правилами выдачи, учета и ведения санитарного паспорта, утвержденными уполномоченным органом в области здравоохранения.
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 июля 2011 года № 781
Сноска. Формы судовых документов исключены постановлением Правительства РК от 04.12.2013 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).